e numero ſeptuagintaduoꝝ diſcipuloꝝ de quoꝛũ nu⸗
mero nemo perijt niſi vnus:ſed diſcipuli erant dum au
dirent ſequerenturq; ꝑſonam. Qu ſermonem humilẽ
ſanum congruũ humanis inui ſibilibuſq; languoꝛibus
omnibo volentibus aptum pulcrũ ꝑ om nia repꝛelenſi
one carentem durũ appellauerũt ad intelligendũ foꝛte
ſed nec excuſatio:dicebatur enim vt crederetur aut ad
agendum videbatur difficilis. Equidem ſi coꝛne agen
dum aliquid indixiſſet ſeu moleſtum ſenſib aut diffici⸗
le aut impoſſibile quid ineptũ et inuerecundum. Neu
trum habebat ſed duricia erat in aĩio iudeoꝛum:qui du⸗
re ceruicis hoĩes a creatoꝛe oĩm appellati ſũt. Ydeo du⸗
rum appellauerunt ſermonẽ eius impoſſibilitatem ſibi
obediendi adijcie ntes. Quis pᷣt eum audire.Audiri ꝓp⸗
tinus auribo coꝛpis potuit ſed ad intelligentiam ⁊ obedi
entiam ipa impoſſibilitas refertur. Hi nõ humiliter ve
nerãt ad doctrinã tumebãt aĩo cãʒ querebãt vt a ſalua⸗
toꝛe diſcederẽt velut qͥ cãm q̃rit qͥ vult recedere ab ami
co ſed nõ datã a chꝛiſto a ſeipᷣis illegitimã muenerunt.
LBeg ſciens aũt ieſus apud ſemetipᷣm quia murmu⸗
rarent de hoc diſcipuli eius dixit eis. Hoc vos ſcandali⸗
ſat. Di ergo videritis filium hoĩs aſcendentẽ vbi erat
pꝛius.Spus eſt qui viuiſicat:caro non ꝓdeſt quicqᷓ;.
Sciebat ofmia que cogitabantur et dicebantur atq; ſie
ant ab hoĩbus apud ſeipᷣm nõ pꝑceptione ſenſuum fa⸗
cta relatõne ſed ꝓpꝛia cognitõne diuina quam nihil la⸗
tere pᷣt qua nouit qð aut in coꝛdibo aut ſuppꝛeſſis pᷣmo⸗
Indbus murmurabat et inoneroſus ſibi puidebat ipſis
ne decepti reſilixrent et vitam eternã ꝑderent pꝓmiſſam
in cibo vite.Dixit eis.Hoc vos ſcandaliſat quod dixi de
cib vite ineternũ manente ꝙ vitam eternã dat quam
non habuerũt patres in manna ꝙ pꝛetuli me moiſi qꝛ
dixi me viuum eſſe panẽ qui de celo deſcendiꝙ reſurre⸗
ctõʒ ꝓmiſi facturũ in nouiſſimo dieꝙ in me credere vi
tam eſt nanciſci eternã. ꝙ ad ipam habendam opoꝛtet
meam manducare carnẽ que verus eſt cibus et meũᷣ bi
bere ſanguinem qui verus eſt potus. Si iſta ſunt que
vos ſcandaliſant me tm̃ hoĩem cogitãtes innitentes eo
ꝓ genealogiam ercarne cognoſcitis recte tñ ſapientes
ſciũt iſta om̃ino ſenſum ⁊ omnẽ hoĩm excellere trãſcen
dereq; virtutem. Sed plus in me viſuri ſeu de me au⸗
diturieſtis vt ſi q;uis homo diri virente diuina tamen
ſaſſus ſum. ꝛoinde ſi videritis filium hoĩs quẽ me ſo
lum eſſe coaitatis aſcendentẽ vbi erat nꝛius quia dei fi⸗

lius aſcendentem vt homo vbi pꝛius erat vt deus pa/

tebit credendi via faciliter:cogitatio retundetur cpcar/

nalis genealogia mihi adimat poteſtatẽ et ſi qua dicta
vos ſcandalicant aios vtos in fide quietabunt et ſcan⸗
dalum ex viſa carne ſumptũ delebitur. qm̃ ſpũs eſt qui

viuificat caro aũt non ꝓdeſt quicq;. Molite carnẽ aſpice
re ad nihilum ipſa valet. Omiis caro fenũ et pꝛudentia

carnis moꝛs eſt, Etiã caro chꝛiſti ſic inſpecta nihi vtili⸗
tatis afferre pᷣt ſi deitas que ſpũs eſt in vnione cũ ipſa
nõ eſſet. Caro vt aperte ſumatur totus homo nõ ꝓdeſi
niſi deitas in fide it cum hĩe. Caro etiã ſuo moꝛe loq/
tur ſed illa que loquitur lingua carmis ſpm̃ hatent⁊ vi⸗
tam. Ideo dicit pſe ieſus.! Verba ꝗᷓ locutus ſum
robis ſpũs et vita ſunt. Inde dictũ. Caro quã aſpici⸗
tis et cogitatis non ꝓdeſt neq; illam ad vrm pꝛedicaui
ꝓfectum etiã cum ſumendam tanq; verum cibũ ediri
ſine ſpũali vnione ded ucta cũ credulitate deitatis eter⸗
ne necſine ſpuᷣali intelligentia veritatis. ae ꝑ hoc iniu⸗
ſta erat ſupꝛa diſſerta cogitatio iudeoꝝ ſed iuſta retape⸗
tio ſaluatoꝛis irrationabile ſcandalũ ſed eius ſedatio rõ

nabilis cum ad id tenderet ieſus vt quod ab oꝛe huma⸗

no ꝓcederet ſpũs et vita eſſe crederetur. Sed aliquoꝝ

incredulitas obſiſtebat quam ſaluatoꝛ aperuit dicens.

Beg ſunt quidã ex vobis qui non credunt. Eciebat
ieſus ab initio qui eſſent nõ credentes.et qui eſſet tra⸗
diturus eum. Perſpicuũ atq; luce clarius eſt ꝙ deus
neq; potentia neq; rõnereddita vtebatur in dictis acti

onibus eius ſed tm nitebatur ad introducendũ fidem

ad coꝛda que audiebant et ex incredulitate ad ſua di/
cta omne ſcandalũ erat ex hoc quod ait. Sunt quidam
ex vobis qui nõ credunt.Oꝛ ſi crederent non ſcandali⸗

ſentur in his que a ieſu dicta ſunt imo potius letaren⸗
tur quoniam verba ſunt ad eundum in domum domi⸗/

ni. in quoꝛũ ſigura loquebatur danid. Tetatus ſum in
his qᷓ̃ de ſũt mihi qm̃ ex his in domũ dñiibimꝰ.Nõ la
tebat ieſum ab eo ꝙ cepit congregare diſcipulos credu
litatem aliquibo nõ affuiſſe aut etiã defuiſſe necnõ 755

nouerat ꝓditoꝛeʒ. Seu ab initio pꝛo eterno werba ſunt

euangeliſte nõ ſalnatoꝛis. Qui et wiorbat. Daoplerea
din vobis quia nemo pᷣt vemre ad me mſi fuerit ei da⸗

tum a patre meo. Moc iam eſt ſupꝛa diſſertum.

De diſcipulis qui non credentes verba dñi receſſe⸗
runt retro abeuntes.Secundum Yohannem lolũ
Capitulum. XIX.
ODnuertit ad vñm fides:incredulitas vero
C Vrnire non ſinit aut auertit. Nectit fides in⸗
credulitas late vagatur.aut iugatum ſoluit
Figdes verlux altitudinẽ nõ veretur quibus
ſubiecta ſupfertur nõ terretur ab inappꝛebenſibili oĩa
capit credens.Appꝛeſxnſio naturalis e regione cõſiſtit
et incredulitas graditur in puerſuʒ. Apſi ſemetipos ac⸗
cuſant ꝙ nõ adixſerũt ex coꝛde ĩ fide inuariabili: qui ex
incaptibilitate verboꝝ retroceſſerũt. Vñ euãgeliſta nõ
ſaluatoꝛ ediſſerit.. Er hoc multi diſcipulox abierũt re⸗
tro et iam non cum illo ambulabant. A chꝛiſio defice⸗

renõ eſt cum quo fiat honeſtum fedus et cum repeda⸗
tur abipo non ad domum aut ad auietem ſed in moꝛte
itur. Eteni ipſe vita. Et lapſus eſt ad erroꝛes weritate

relicta etiã ipſe veritas cum ſit. Necnõꝑ deuia queq; tẽ
dit:qmi recta deſerit viam. Apſe quippe via factus no⸗
bis ad penitentiã. Ve igitur qui relinqunt iter rectum
et vadunt pꝑ vias tenebꝛoſas:ſed qui retrocedunt de dei
regno de ſperent qm̃ nemo mittens manũ ad aratrum
et reſpiciens terro aptus eſt regno dei.quod ſe in ampli
oꝛa extendentibus nõ retrouerſis datur. Deruile vin⸗

culum eſt quod verba diſſoluunt. Quid ſi adiecta toꝛ⸗
mẽta fuiſſent. Nexue vtiq; fidei smoꝛis chꝛiſti ſi Ner

— — — — — — — — — — — —.6i8 — —

Weba
eſet tin
ſigdn
Dchse
Ciſen
dſd
lilen
Aandoli
etaren,
1doi
omin
o
ooht
eendc⸗
llnr

titra
de

beeſe
emſdin
X
peo
Loin
☚
ibos
joſa
ſſtit
a
nier
In
e/
ſten
te
tgte
Gt
ſo/
di
vmn
p
n

De diſceptationibus domi. ſaluqtoꝛis.

ertiterit er verbis et penis atq; toꝛmentis etiam inter⸗
minando quis moꝛtẽ pamplius innodatur et ſub pᷣſſu⸗
ris increſcit et eque vt verba deridet verbera. Sed pu⸗

ſillanimes ſibiq; placentes verbox aũt indagatõne dif⸗
ncili ſeu impoſſibili ab intellectu puro nõ adiuuãte ſi⸗

de aut dubietate ſeu quomodolibet ebetudine reſtricti
et territi retroſpiciunt:et nõ ambulant mente vita mo
ribuſq; cum̃ eo.ſine quo erratur inciditur in latrones
et v:ſos.et nunq; optatum deuenitur in terminũ.Ele
lut in virtutibo oĩim bonarum actionũ pꝛincipium eſt ſi
ges: ſic incredulitas excludens a bonis in woꝛaginẽ oĩm
maloꝝ immerſit. Nullus q; pure fidei maioꝛ nexuſ: ſed
qui cito reſiliunt nondũ attigere illam fidei puritatem

aut nõ addiderũt ſidei charitatẽ. Et nulla ſeiunctio re⸗
motioꝛ qᷓ; infidelitatis:et nõ adhibite charitatis.Abe⸗
unt ergo retro qui repetunt affectu puerſo ea que non
odio dimiſerunt:et in moꝛib ꝑditis reuerſantur.quos
iure reliquerũt.Abeunt retro relabũtur in indirectõeʒ
voluntatis.qui regulari nolũt celeſtibus diſeiplinis:cõ

tra quos petrus in epla ſua dicit. Si eni refugiẽtes co
inquinatõnes mũdi in cognitõem ſaluatoꝛis dñi nti ie
ſu chꝛiſti his rurſus implicati ſupantur: facta ſunt eis
poſterioꝛa deterioꝛa pꝛioꝛibo. Melius enĩ erat illis non
cognoſcere viã iuſticie:qᷓ; poſt cognitõem retroꝛſum cõ
uerti ab eo quod illis traditũ eſt ſancto mandato.con

tigit enĩ illis illud veri puerbij.canis reuerſus ad ſuũ
vomitum.et ſus lota in volutabꝛo luti.Diuina libꝛan/
te iuſticia nemo heſitet deterioꝛem fieri retroꝛſum con⸗

uerſum:qᷓ; nõ fuiſſe conuerſum. Qui eni ſemel impꝛo⸗/

babili rõne placuit: ſine peccato inexcuſabili diſplicere
non pᷣt. Eſt etiã manifeſtus erroꝛ:a rõne menteʒ auer⸗
tere. Et quanq; de miſterijs ſaluatoꝛis ratio aperta red⸗
di nõ poſſit.tñ ab ipſo recedere nulla ratio ſuggerit.ne⸗
q; ſuaderi pᷣt irrefragabili argumento· Satis enĩ eſt ad
ſequelam eius nõ habere oppoſitam cauſam. neq; relin
quendo ꝓpiciam. ß́Mẽ
De diſcipulis qui electi a chꝛiſto ipſum ſolum eligen
tes cetera contempſerunt. Scoᷣm Johannẽ ſolum
= Capitulum. XX.

Er interrogatõem verbalem ieſus ſuos di⸗

p ſcipulos expitur quid elegerint. ;uis coꝛda
oĩm ſciret:ſed ad cofeſſionẽ oꝛetinam trahit

Quod ſi coꝛde ad iuſticiam que ꝑ fidem eſt

credunt.oꝛetinus expꝛimant qo ſentiunt ad ſaluteʒ: et
vt pateat ſides bonoꝝ ꝑ incredulitatẽ puerſoꝝ:et incre
duloꝛum eluceat puicacia confeſſione fidelium. Necnõ

vt ieſus ꝓdat ſe agere libertate nõ coactione.volũtate

nõ neceſſitate.ſicq; velle ipi adherere volẽtes ⁊ ꝑmittere

abire volentes:idcirco quibuſdam recedentib ieſus ad

duodecim eſt locutus. Dixit ergo ieſus ad duodecim

Nunquid ⁊ vos vultis abire? ¶ Quia receſſerũt aliqui
ob incredulitatẽ:in arbitrio ꝓpꝛio cõſtituti. Sciens tñ

latebꝛas mentiũ ipſox illos interrogat ſi abire alio vo⸗
lunt.ſicut illi abierunt:vt pmittat abceſſum.Ac ſi eos

ſer mone tali alloqueretur. Meum fuit vos reciꝑe veni
entes venire vr̃m. meũ retinere diſcipulos:veſtrũ eſt

penes manere doctoꝛẽ. aut abire liberi vt veniſtis.Mon
cogo:nõ aufero litbertatẽ Vlidiſtis que feci:audiſtis que
diri. Eſt ne ſermo durus cum pcipit cum cõſulit: cũ iu
ſte minatur cũ miſericoꝛditer pollicetur. Capit eni ve⸗
ſter in ſide intellectus. Eſt ne quid in cauſa. lultis ne
abire increduli. an mecũ manere credentes.Nõ ꝙ chꝛi
ſtus velit ab ipo celebꝛari diuorciũ: ſed ſinit vnũquẽq;
ſuum placitum querere.ſiue ſic aut ne aſſequatur.et li⸗
bero vti arbitrio. Attñ ab his qui fide ſibi intremula ad
vſerüt dicitur.. Nam reſpondit ergo ei ſęmon petrus

DVñe ad quẽ ibimus. Clerba vite eterne habes Et nos
credimus cognouimus:qꝛ tu es chꝛiſtus filius dei vi
ui. Yuſtam honeſtãq; deſperatonem ꝓpter optimã ain

ſallibilem ſpem apli conſciuerant: cum petrus reſpõdit
pomnibꝰ. Dñne ad quẽ ibimus. Deſperauimus de om⸗
ni homine:qm maledictus qui conſidit in toĩe.et ponit

carnem bꝛachi ſuum. Et nohte ſperare in pꝛincipibus

in ſilijs hoĩim in quib, nõ eſt ſalus. Et quis eſt qui nos
eruat de ptãte tenebꝛax qui tranfferat in egri eternũ
niſi tu ſolus qui verba vite eterne habes. Et nos men
te credimus et ꝑ miracula facta cognouimus:et tu infu
diſti coꝛdibo ntᷣis fidem:qꝛ tu es chꝛiſtus filius dei viui.
Supgrediuntur apii hac cõfeſſione iudeos qui tm io⸗
ſephet marie filiũ aſſerebant:dei filium conſitentes in
quo ſolo ſpe ommialia derelicta ꝓ vita eterna ſperantes

pti dicerent. Et nos viuere ineternũ querimus: ad hoc

ſatagimus vt ineternũ viuamuſigitur ad quẽ ibimus

vt viuamus. Elbiq; dñatur moꝛs:et ſi creatura eſt ali⸗

qua que nõ moꝛiatur. vitam alteri conferre nõ pᷣt. Tu
vita. et apud te eſt fons vite:nõ tranſitoꝛie ſed eterne.
Verba tua depꝛomũt que ſunt eterne vite.Alias legi⸗

mus petrum ꝓp omnib apoſtolis confeſſionẽ de chꝛiſto

ſimilem ꝓtuliſſe:nõ ꝑ reuelatõeʒ a carne. aut a ſangui⸗
ne ſed pꝛedoctus a patre. Itaet hic non humana ſapi⸗
entia ſed diuina ꝑpfuſus verbuʒ confeſſionis ſalutifere

eructauit. Sed ibi quaſi ꝑ ſe locutus beatificatus eſt:
hic vero excerptõnem vnius audiuit a confeſſione qauã
ſecerat cum p omniby loqueretur dicens. Et nos credi

mus a cognouimus:meſcientes vnũ eſſe diabolũ inter
eos.quem chꝛiſtus declarat exmala qualitate tacens ex
noĩe.. Rñdit eis ieſus. Nõne duodecim elegi:et vnus
exvobis dialolus eſt. Jeſus elegit aplos nõ ipi dñm

ieſum elegerũt: ſed electi vt ſalui fierent conſenſerunt:

attñ vnus qui nõ conſenſit diabolus factus eſt a ſeipſo
malicia nõ natura. Vtq; vellet diſſerere chꝛiſt. Nõ mi
rum ſi aliqui abierunt retro quos nõ tanta progatiua
dignitatis elegi.cum vos duodecim pꝛe ceteris inſigni

uerim.quos et apłos nominaui.etiã inter xos vnus de

electis a me ſed nõ ante mundi conſtitutõnem aut ab

eterno:qm non ſic eſſet iam dialbolus. Nec omnes hoc
aiĩo creditis tenetis quod oꝛe cõſeſſus eſt petrus:cum

inter vos vnus vĩm exiſtat diabolus. Declarat aut eu⸗
angeliſta in ſcribendo euangeliũ quis hic fuerit. cuius
nomẽ chꝛiſtus ſemꝑ tacuit. Dicebat aũt de iuda ſimo
nis ſcariothiſ. Hic enĩ erat traditurus eum cum vnus

erx duodecim. Perſpicuũ eſt non eſſe diabolũ natura
ſed vicio:cum a ſaluatoꝛe iudas ſit diabolus appellatus
gqui fuerat electus apłus. Zimoꝛ cum cautela pꝛeſtrui⸗
tur ſi homo pᷣt ſua malicia diabolus fieri: cuius nomen
boꝛrendũ eſt noĩare: erũtamen multi nomẽ exhoꝛrẽt

ſed facta dialvli nõ abhoꝛrent. Sed tolerabilius eſſet di
alolum videre qᷓ; eſſe.ipᷣm verxantẽ pati qᷓ; fieri.lcꝑ hoc

ſiiudas ꝓditoꝛ a ſeipo potuit dialolus fier i.quot igitur
ſunt depꝛauata mẽte facti dialoli:Quid igitur expedit

dialolo ſpũali vt ad culpam hoĩes tentat.ſi ipſi ſibi ho⸗

mines facti ſunt demones Nemo cauſetur aduerſus in
uiſibilem hoſtẽ dicens.hoc mihi fecit diabolus:ſi homo
a ſeipſo eſt dialolus factus. Et ſicut pꝛimus diabplus
a ſeipᷣo factus nõ ab alio:ſic homo dialolus nõ fit niſi a
ſemetipᷣo. Non enĩ traduce naturali Dialvlus a diabolo
gignitur neq; cuditur arte manu ſeu aliquo inſtrumen
to:ſiue a ſpũali tm̃ ſiue a coniũcto diabolo. Inſit enim
hoĩbo cautus timoꝛ et timoꝛoſa cautela magis a ſeipᷣis
ne diabvoli ſiant q; ne a iam factis tentetur q́ᷓ;v ſocien⸗
tur. Mam et in inferno crudelioꝛ erit pena ſua pꝛauita⸗
te ſe videre dialplũ factum:qᷓ; cũctos alios ſibi habere

3

gdhibitos ad toꝛmentũ et ad eternum conſoꝛtiũ. Nec⸗
nõ timendo caueãt ⁊ cauendo contremiſcant ſi qui ſint
etiã ſi eſſe aliquid magni videdtur.ne efficiãtur ex pecca
to diaboli:cum audiũt dialplũ factũ vnũ ex duodecim
piſcipulis filij dei:cui nõ ꝓfuit chꝛiſti pꝛeſentia.ſuꝑna ſi
bi eclarata doctrina.et aplłoꝝ ſancta ſocietas:quina ſe⸗
ipſo efficeretur diabolus cũ alijs antiquis demonibo in
eterno igne ſociandus.
De diſceptatione habita inter ieſum a phariſeos et
ſeribas ſup mundicia ſpiritus et mundicia coꝛpoꝛis.
Scom attheũ arcum. Caplm. XxXI
Ctiab inuidia ſeu ꝑ odium quod pꝛeter ra⸗
a tionem eſt in alterum ardentes querunt ſp
vnde calumniẽtur:et aduerſus exoſum etiã
in minimis captionis laqueos tendunt. Ex

iniquitatis inceſſu phariſei et ſcribe chꝛiſtum pꝑqſeuebã

tur. Eſt etiã et puerſoꝝ genus.qui omne qð agi vidẽt
alia lege q; agant repꝛehendunt:faſtu pꝛeſumentes oĩa

debere fieri lege inuenta potius qᷓ; diuma. Et ſi diuine

deferũt:qñq; audent et ſuas inuentões legi diuine cõ/⸗
ponere:vt eadem cenſura ſeruentur. Sunt qui om̃e

quod nõ agitur eoꝝ ſancionibo exiſtimant eis aduerſuʒ:

necnõ et auctoꝛes in hoſtilitatẽ recipiunt:in quos ver⸗

boꝛum ⁊ moꝛũ impꝛobitate deſeuiunt.Necnõ ⁊ reperiũ

tur qui cultui coꝛꝑis intendentes ſua interioꝛa dimiſe⸗
runt:quox oĩm ſimilitudinem gerunt phariſei ſcribe.
De quibo dicitur ꝙ cum veniſſet ieſus in terram ge⸗
nexareth et feciſſet multa miracula:tunc acceſſerũt ad
eum phariſei et quidã de ſcribis venientes a hieroſoly/⸗
mis.Et cum vidiſſent quoſdã de diſcipulis eius cõmu
nibus id eſt nõ lotis manibo manducare panem: vitu⸗
perauerunt. Mihil facetum nihil vꝛbanũ nihil ad cul⸗
tum coꝛpis mil alienis oculis placitum ſuos diſcipulos
chꝛiſtus docuerat.ſed omnẽ mundi coꝛpis contemptũ:
vt etiã menſam in cõtemptu coꝛpalis mundicie pone⸗
rent.panem ſeu cibum illotis manibus manducantes.
Megni celoꝝ vꝛbanitatẽ docebat ieſus:et animaꝝ niti⸗
ditatem nõ coꝛpoꝝ baptiſmata pꝛedicabat. Er interioꝛi
bus ſuis intenti:exterioꝛẽ cultum ꝑ omnia ꝑpuipendũt.
Et argumẽto fit ꝙ exterioꝛibo dediti ſua interioꝛa ſpꝛe⸗
uerunt. Erxterioꝛa ſpernentes intima oꝛnare conantur:
in ipſiſq; delectantur.Atqui ſi aliqũ contingat extra in
aliquo fieri lenalſtsr ſunt:cito ad intima ſua redeunt q̃
virtutibo colunt:ſed exterioꝛẽ coꝛꝑis incuria in alijs vi⸗
tuperant:illam in ſemetipᷣis amantes.Laudetur tñ di⸗
uinum mag ſteriũ pꝛo ſuꝑnis: et diſcipuloꝝ humilis
obe ſientia in agendis.Ec e regione ſunt:qui exterioꝛa
ſua magis q; ſua interioꝛa colunt. Phariſei eni ⁊ omes
iudei niſi exrebꝛo lauerint manus nõ manducat.tenen
tes traditõem ſenioꝝ. et cum a foꝛo veniũt niſi bapti⸗
ſentur nõ comedunt. Er alia multa que tradita ſunt il⸗
lis ſeruare.baptiſmata calicũ et vxceoꝛum et eramen⸗
toꝛum et lectoꝛum. Et interrogabant eum phariſei
et ſcribe dicentes. Quare diſcipuli tin tranſgrediũtur

traditõnes ſenioꝝ:Non eni lauant manus:cum paneʒ

manducunt. Ecce cultus eoꝛpꝑis.ecce nitoꝛ exterioꝛ. ec
ce mundicia inutilis et baptiſmus ſterilis. Oꝛdinatõ/
nes et cerimonie traditioneſq; hoĩm ſunt iſte: non dei
nullo modo diuinis exequende pꝛeceptis. etiã ſi multa
vtilig cõtinerent: cum nihilo ſint pendende ꝓ eoꝙ di⸗
uerſa baptiſmata coꝛpoꝑ et vaſoꝛum maculas internas
nõ abluunt.ſed habent quandã iocunditatẽ foꝛinſecam
et pfunctoꝛi incõpoſibilem ad virtutẽ.necnõ et dum/
taxat humane ſentientes.qꝛ que coꝛpi congruunt ꝓ de
creto lege ſuſcipiũt:id agentes vt velut edicta diuina
ſeruentur. YIdeo audaca impꝛoba voctoꝛẽ et diſcipulos

argaunt dicentes. Quare diſcipuli tui tranſgrediũtur
traditõnes ſenioꝝ.Si diſcipuli ergo ex doctrina magi⸗

ſtri aliquid negligunt agendũ aut ne fiendũ cõmittunt

diſcipuloꝝ culpa potius refunditur in docto:ẽ· Cauſam
interrogant nõ vt laudent:ſed ſiaſſignatur vt impro⸗

bent.et cauſam habeãt cõtra eum. Sj quetalis trãſ⸗
greſſio.Non enĩ lauant manus cum panẽ manducant.

Querit inuidia in minimis calumniã aduerſus quem

agitur. Quid enĩ habebit delicti aut criminis mandu⸗

cans illota manu.ld ſeipᷣm hoꝛroꝛ illius lotionis erat.
Et ſi foꝛte ad cõmenſalem.plus erat tolerare aliqñ in⸗
firmũ membꝛo diminutũ et ꝙ pamplius moꝛib ſpur⸗
tum:qᷓ; manibo illotum:Non eni lauant manus cũ pa

nem manducant:qm̃i iam tranſſati erant ad chꝛiſtuʒ a
cerimonijs iudeoꝝ:qui nõ exterioꝛa ſed interioꝛa docu⸗
it baptiſare. Audicio erat ſane a ſapiẽtibo ꝙ celeſtis ma
giſter celeſtiſq; doctrina: et ꝙ in illa iam diſcipuli facti

erant ſubinferentes omnẽ coꝛpis curam carniſq; nito⸗
rem. Contemplandũ eſt multo mentis intuitu in pꝛo⸗
ceſſu huius almi regis cum quibus cõmilitonibo qui⸗

buſq; familijs graditur:ineptis ad hũana. et nulla mũ

dialitate fulgentibo:ſed regno dei aptis· Sʒ iſte ſua do⸗/
ctrina ineptos ad iſta p illis aptos effecerat: quis etiaʒ
tales elegerit.vt ab ipis pꝛimoꝛiba rudimentis ruſtici⸗

tatem potius qᷓ; facetiam redoleret.ad ſtruendã hancſi

dem:vt omne qð agebatur crederetur apolum non hu
manum. Jeſus attamẽ ſummus apologeticus nõ re⸗
ſpon det male queſitis.ſed ꝑ inexcuſabilẽ culpam recõ/⸗

pingit querẽtes.. Apſe aũt reſponatens ait illis. Qua⸗
reet vos tranſgredimini mandatũ dei ꝓpter traditõem
veſtram.. Sunt traditõnes et mandata hoim que di-

uinis congruũt ⁊ conferunt vt ſeruentur:et hec tenen⸗
da ſunt. Sed ſunt que nec conferũt nec auertũt.Hoꝝ
nee in obſeruatõe pꝛemiũ nec in pꝛeuaricatõne deme⸗

vitum in cõſpectu ſummi iudicis omia iudicio infallibi

li decernentis.niſi ab inſtituentibo ex auctoꝛitate p pꝛe⸗
naricatõe pena realis ſeu ꝑſonalis eſſet appoſita. Sunt
que obſeruata infringunt diuina: virtutẽq; depellunt.
Mec ſub quacũq; interminatõne penarum etiã moꝛtis
ſeruanda nõ ſunt.et ſtatuentes contemnẽdi irrepᷣhen⸗
dendiq; factoꝛes. Itaq; ieſus arguit phariſeos. Que
ſunt ſtudioſius obſeruanda pᷣcepta:diuina an huma⸗
na. Liquet qꝛ diuina. Vos igitur impingitis in diſcipu⸗

los meos tranſgrediẽtes traditõnes ſenioꝝ que abſq;
culpa tranſgredi pñt:et nõ confundimini penitentes ꝙ

ꝓpter iſtas traditõnes diuina mandata contẽnitis.que

pᷣter dei offenſam nulla pñt rõne contemni. Oꝛdinaue

rũt ꝓpter auariciam ⁊ cupuditatẽ ꝙ filij iuxta pceptum
dñi non honoꝛarent parentes.eo videlicet honoꝛe quo
ſubueniendũ eſt eis.cum neceſſitas adeſt et vꝛget ino

pia:qð quidẽ oꝛdinauerant ſub falſa ſpecie pietatis.vt

a parentibo ſubtracta neceſſaria munera deferẽtur in tẽ
plum in vſum philargicũ ſacerdotũ. Nam deus dirit
et moiſes. Honoꝛa pr̃em tuum ⁊ matrẽ tuam. Et qui
maledixerit patri vel matri:moꝛte moꝛiatur. Vos autẽ

Dicitis. Quicũq; dixerit patri vl matriimunus ſeu coꝛ

ban qð eſt donum quodcũq; eſt ex me tibi pderit.et vl⸗
tra nõ dimittitꝭ quicq; facere patri ſuo aut matri.reſci⸗
dentes verbũ dei ꝓpter traditõnem vt̃am quam tradi⸗
diſtis.et ſimilia hmõi multa facitiſ. . Introducit ieſus
diſceptãdo explicitũ a deo et a moiſe pꝛeceptũ.vt culpa
pateat ex contemptu. Erat in lege dei pꝛeceptũ ꝙ parẽ
tes honoꝛarentur a filijs omni honoꝛe quẽ filij ſcoõm ho
neſtatem poſſent exhibere parentibo. Sed traditio hu/⸗
mana cupida et auara id egerat vt in honoꝛe debito aſi
lijs fallerentur.et ſi nulla expoſitio aaderetur in lEa qs

*

— — —

— —

Unt
m
no⸗
riſ⸗
Int.
em
i,
,
i
rf
N
tu⸗
nA
cti
1
No
lui
wa
N

n

ſte
s
onhe
noͤre
rec
Onn,
bem

d4„%

len⸗
Dor
me

ih

opee

Ste

lon

1
eèH
Que

mn,
pu

59
e
.
10
no
7
t
ut
n
ne
i
6

ſic erat. ſufficit patrona ſententia ſaluatoꝛis:qua colligi
tur ꝙ traditõnib hoĩm dei pceptum venerat in cõtem⸗
ptum. Sed nec inſiſtendũ textui litterali qm̃ aperien⸗
do ſingula multa explicatio ſequererur. Sed exaccepta
vei ſententia vtraq; verittas pateat. littere videlicet et

rei geſte et pperam oꝛdinate:qõ filij quicquid poterant
accipe atq; ſubtraſvre parentibo necnõ lucrũ ꝓpꝛium p⸗
tum lalvꝛe manuũ ſeu quocunq; ſtudio nõ daretur in

ſubuentõne parentũ ſed deferretur in coꝛbanã templi:
æ qua ſcriptum alibi eſt de pꝛecio relato p iudam. Non
licet eos mitere in coꝛbanan qꝛ pꝛecium ſanguinis eſt.
Erat aũt coꝛbana vbi ponebatur in templo pecunia ſa⸗
cerdotum. Sed er tali traditõne nõ confundebãtur.q;
mittebatur quaſi furtũ qð de lege nature de iure legis
moiſaice a eo date a filijs ꝓ ſubuentõe parentibo debe⸗
batur:et reſcindebatur pᷣceptum qð erat de honoꝛe pa⸗

rentum. Et multa contemnendo diuina mãdata facie

bant.que ſaluatoꝛ ptulit:ſed eos ad conſideratõem re

miſit introꝛſum. Erinde ſequitur. t Hypocrite: bene p⸗
phetauit de vobis eſaias dicẽs. Populus hic labijs me
honoꝛat:coꝛ aũt eoꝝ longe eſt a me. Ad confutatönem

iudeoꝝ et eoꝛum reuerberandã calumniã pꝛiſcoꝑ teſti⸗

monijs vtitur ꝓplxtarum:nõ ꝙ eoꝝ ſit maioꝛ aut equa

lis in docendo auctoꝛitas:ſed quia iudei ꝓphetis pꝛeteri

tis credere fatebantur:ſed nõ chꝛiſto que pſequebãtur

vt neq;. Et pᷣſertim ꝓfert ſaluatoꝛ teſtimoniũ eſaie.qui
apte pꝛedirit maliciaʒ iudeoꝝ que in hypocriſi maxime
fundabatur: ſed que interioꝛibo derelictis tñ exterioꝛa
colit nihil veritati afferens ſed vanitati: exiſtere negli⸗
gentes ſolum apparere feſtinant. Pꝛofitetur labijs qð
eſt rõnis atq; virtutis.coꝛ vero e regione cõſiſtit:et qʒ

execrandum ꝑamplius longinquã a virtute incolit re/

gionem. Erat hoc vicium iudeox eſt hodie puerſoꝛuʒ ſi
delium qui chꝛiſtũ tm̃ labijs cõfitentur. coꝛ aũt eoꝛum
a chꝛiſto recedit male vadens in pegre nõ motu coꝛpo⸗
reo ſed irregulato affectu in remotam a deo ꝑ vias non
bonas patriam vicioꝝ:imo ſic concito gradu pgit.quo⸗
uſq; in obliuionem dei veniatur:qua nulla regio remo⸗
tioꝛ eſt a deo. Sed ait ꝓpłeta. Intelligite qui obliuiſci

mini deum:ne quando rapiat et nõ ſit qui eripiat. De

coꝛde longe facto deus conqueritur et coꝛ marime cu⸗
ſtodixe iubet.coꝛ exquirit.coꝛ informat et inſtruit: coꝛ

iubet excoli minaturq; ſibi. Arguit coꝛ hoĩm tanq; fon⸗

tale malum vbi nequicia et om̃is malicia incipit et deſi
nit inquiens ꝑ ꝓpłxtas.FGFilij hoĩm vſq;quo graui coꝛ⸗
de.Et iterũ.Coꝛ aũt eoꝝ non erat rectum cum eo. Et
hieremyas dicit. Abierunt in prauitate coꝛdis ſui. Et
alibi. Ecce vnuſquiſq; ambulat poſt pꝛauitatem coꝛdis
ſui mali. Et a cuſtodia obſeruari pꝛecipit. Omni cuſto
dia ſerua coꝛ tuum:qm̃ ex ipſo ꝓcedit. Et querit ipſuʒ
pꝛe ceteris que in hoĩe ſunt.ili pꝛebe mihi coꝛ tuũ. In
ſtruit Depꝛime coꝛ tuum ⁊ ſuſtine. Nil tam excolendũ

iubet. Redite pꝛeuaricatoꝛes ad coꝛ. Eidem fit ſeua ſed

iuſta cõminatio ſcripturax. Ele diſſolutis coꝛde.Et qui
puerſi eſt coꝛdis.nõ inueniet bonum. Sed hec eſt puer
ſitas ꝑpuerſitatum cum ſe elongant a deo.ſʒ vanitas eſt

atq; penitus euaneſcit. labijs honoꝛare deum.et ab ipſo

pꝛodire in longum. VUnde ſequitur. Inuanum meco
lunt docentes doctrinas et pꝛecepta hoĩim. Derelinquẽ
tes enĩ mandata dei tenetis traditões hoĩm.baptiſma⸗

ta calicum et vꝛceoꝝ:et alia his ſimilia facitis multa.
Non habet frugẽ boni opis dei cultus in verbo aut ope

re ſimulato:ſi hoĩm doctrina poꝛrigitur tenetur.⁊ mã
datum dei relinquitur qð refragari nequit. Mandatuʒ

quippe hoĩm coꝛdi fieri non pᷣt.ad exterioꝛa hoĩm fit. ſeld

intuitu vario.Dei vero mandatũ coꝛ pꝛimo ſuis calca⸗

De diſceptatiombus domi.ſaluatoꝛis.

ribus angit ſuiſq; loꝛis habenat.et ſua ſcopa terit:tradi
tio quidem hoĩm vaſa baptiſat a fece. Et conuocatis

ad ſe turbis:dixit eis. Audite et intelligite. Non qð in⸗
trat in os coinquinat hominẽ: ſedq pcedit ex oꝛe ſve
coinquinat hominẽ. Si quis habet aures audiendiau⸗
diat. Gauet ꝓuidus doctoꝛ ne ſimplicioꝛes ab aſtutis
fallantur et ne ſuſcipiant falſa p veris: Moc eni pꝛecipu
um habeat qui pꝛeeſt in doctrina. vt ſuo ſtudio ſatagat
ne minus capaces ꝓ veris falſa ſuſcipiant:ne aliquo fal
lantur erroꝛe:ne ſub ſpecie pietatis impie agant: ne v/
rus aĩas necet puerſoꝝ dogmatum. Pꝛeſtruit toc ſal⸗
uatoꝛ cũ turbas pꝛemonet ne innitentes exterioꝛ mu⸗
dicie intus ſurdidi fiant: cũ exterioꝛa et copalia interio
ra et ſpũalia maculare nõ poſſint. YAmmaculabilis eſt
eni omnis anima ab omnialio coꝛpali ſeu ſpirituali: pᷣ

terq; a ſeipa.lerum quia verbum non videbatur vſeʒ
quacq; plebeium: ad intellectualem conſideratõnem ie/
ſus puocat auditoꝛes. Si quis habet aures audiendi
audiat: videlicet vt intelligat et caueat. ruſtra eſt au⸗
ditus verboꝛum:ſi non ſequitur intellectus.Ad nihilũ

valet verboꝝ intelligentia ſi cautionẽ et ꝓhibitionem
aut actionem inſinuat:ſi traduntur neglectui.lctiuuʒ

eſſe debetad vtrãq; partem:quod tanto ſtudio audien⸗

di edicitur. l
De ſcandalo exoꝛto ſuper eo quod ieſus phariſeis et
ſcribis veritatem dixerat. ꝙ populus hic labijs me ho
noꝛat. Secundum Mattſeum et Marcum.
Capitulum:XXII

Voꝛum coꝛ elongatum eſta deo et a verita⸗-
te ſeiunctum eſt et velut emuli eius ſcanda

liſantur in illa. eum eduxerit detegens quod
ſub vmbꝛa velabatur. Et qm ex verbo ſalua
toꝛis ſcandalicati ſunt phariſei.diſcipuli velut pauidi

aut ignari quare ieſus ſcandalicauerit ſeuꝓ cautela do/
minum et magiſtrum adierunt. Tunc accedentes di

ſcipuli eius dixerunt ei. Scis quia phariſei audito hoc
verbo ſcandalicati ſunt. Accedunt diſcipuli ad magi⸗
ſtrum:vt dicant aut enuncient que ſentiunt inter eos

vulgari. At ille reſpondens ait. Om̃is plantatio quã

non plantauit pater meus celeſtis eradicabitur Mirũ
dictum et expoſitõe indigens. Nihil enim eſt quod pa
ter non plantauerit. Plantauit paradiſum voluptatis
a pꝛincipio et homines poſuit in eo:et peccatum ibi eſt

et delictum. Plantauit vineam iſtam videlicet ſynago

gam:quam tranſtulit de egipto in hieruſalem:et ipſa re
pꝛoba facta eſt. Omnia deus pater fecit. et valde bona
fecit.et nihil eſt quod ipſe nõ plantauerit. Quid igitur
eſt.aut quo ſenſu dicitur quod ſit aut poſſit eſſe planta

tio quam nõ plantauerat pater:et ꝓpterea pꝛope in era

dicatione futura. Ex ſupioꝛibus pendet gratia verbi: vt
plantatio non a patre ſit illa humana traditio contra

mandatum dei et illa vita hypocritalis qua deus pater
ſolis verbis ex oꝛe colitur:coꝛ vero talium non eſt recũ
cum eo.nec ſideles inueniuntur in teſtamento ſancto

eius.ita quod ſiue in doctrina in traditõne dicitur in vi
ta et moꝛibus agitur.ſi a patrea quo cuncta bona pue/⸗
niunt non iacitur.aut ei quomodolibet aduerſum exti

cerit eradicabitur. Liquidum enim eſt non eſſe patris

plantationem ſi quid ab hominibo traditum eſt in ſin p

uaricatõnem mandati: nec hypocritaꝝ congregatöem

eſſe a deo.qꝛ ipſoꝝ congregatio ſterilis:et qͥ veritatis co
lunt imaginem non ipᷣam diligunt animo aut ſequun⸗
tur moꝛibo veritatẽ.que om̃nibo pᷣferenda: quam deus
in omniby diligit:et ipam pꝛecipue ab hominibo querit

Sic eniĩ ſcriptum eſt.Qm̃ veritatẽ requirit dñs.et re⸗

tribuet habundanter facientib ſupbiam. Si Pouirit
4

Writatem punit ſuꝑbiam:que in bypocriſi eidez aduer⸗

ſatur. SGed nec magnopendenduʒz imo nihilopenden/

dum eſt ſcandalũ puerſoꝝ:ſi ex iuſta repꝛeſvnſione ſcã⸗
dalicantur. Eteni adiſciunt peccata peccatis: vt ea ſint
adiecta peccata ꝙ nolunt coꝛrigiꝙ male acta tueantur.
ꝙ excuſent. Sed penis quidem nolle coꝛrigi qᷓ; prima

fouea peccatoꝛuʒs:a qua nemo niſi coꝛrigi velit eruitur.

Hereerſi aũt difficile coꝛriguntur. Deleti quidẽ ſunt

ue non ſcripti in libꝛo vite qui de veritate ſcandalumn
ſumunt:qui ſermombus non acquiſcunt. qui coꝛreptõ

ni rebelles exiſtunt. Mec relinquenda doctrina veroꝛuʒ
atq; virtutum ꝓ ſcandalo puerſoꝛum:maxime cum fue
rit publica non pꝛiuata.ad plures non ad vnum edita.
ad totam concionem nõ ad ſingularem. Pꝛoinde ſe
quitur. Einite illos:ceci ſunt et duces cecoꝛũ. Per
mittite illos ſcandaligari ait dñs:qñi a mentis cecitate

detinentur:molentes reſpirare in veritatis luce. Scan
dalum eſt oculis maculatis lux:ſed nec obtegenda pꝛo⸗/
pter eos:nec ꝓpter puerſos veritas obmittenda. eci
ſunt.cecum habent ſequentem cetũ: duces ceci in pꝛe⸗
ceps vadunt.pꝛecipitio adijciũtq; ſequentes. Sed ſi ce
ci quomodo duceſ. Si duces quõ ceci. Si ꝓplus cecus

quõ ſequitur. Si ſequitur quõ cecus exiſtit. Er volun⸗

ria ignoꝛantia cecitas ducum erat.plebeioꝝ vero er du
cibus creditis ſapientibo atq; videntibus cauſabatur.
Sed illoꝝ infelicioꝛ iſtoꝛuʒ culpa leuioꝛ erat. ſemp qui⸗
dem diuina iuſticia decernente. ꝙ culpa grauioꝛ eoꝛum
qui peccant malo pcognitoq; ꝓpoſito.et ignoꝛantiã poſ-
ſident ptinacem.quam feſtine pñt depellere q́; eoꝝ qu/

elinqunt doctrina ſeu exemplo maioꝛum.et ipſoꝝ ſtu⸗

dio ab igno:ꝛantia ſunt vetenti. Sed quibo culpa graui
oꝛ acerbioꝛ pena erit. Clerũtamen huiuſcemodi duca⸗

tus ſine vtriuſq; partis pena non agitur:l qm̃ cecus au
tem ſi ceco ducatum pꝛeſtet:amb in foueam cadunt
In foueam ſcʒ culparum atq; penaruʒ.quia iuſto dei iu
dicio fit: vt vnuſquiſq; cadat in foueam quam facit. VIl/

le male ducatus iſte ſequele peruerſe. ſed illius magna

iſtius oꝛaciuncula erit. Maioꝛ culpa ducis deuij in pꝛe⸗

—

oꝛ exit multatio.

cipitijs q; ſequentis.ſic et pena ꝓfundioꝛ: et illius miti

Determinatio ieſu in iſta diſceptatõe quid ſit et qd
non quod habet hominem maculare ad interrogati⸗

onem diſcipuloꝛum in reſponſione data. Secundũ
Mattheũ et Marcũ. Caplm. XXIII.

Arditas intellectus in his que dicebantur
t ipos diſcipulos detinebat:vt non intellige/

rent quod a chriſto phariſeis et ſcribis atq;

plebeis ceteris dicebatur. Et arguenda eſt

tarditas intelligandi:cum crepitat doctoꝛ. utura tñ ci
to intelligentia eſt quod cum neſcitur erubeſcentia in⸗
terrogare nõ phibet.et amoꝛ ſciendi interrogandi pꝛe/
ſtat audadam. Mis itaq; auditis. cum ieſus introiſſet
in vomum a turba: interrogabant eum diſcipuli eius:
Et aliter. Rũdens autẽ petrus dixit ei.Ediſſere nobis
paralolam iſtam.At ille dixit. Adhuc vos ſicimpꝛuden
tes et ſine intellectu eſtis. Mon intelligitis quia omne

ertrinſecus introiens in hoĩem non pᷣt eum coinquina

re:quia non introit in coꝛ eius ſed in ventrem euadit et

in ſeceſſum emittitur purgans omnes eſcas. Seoꝛ⸗

ſum a turba diſcibilius eſt interrogare mgrẽm:ne tur⸗

ba turbans inquietet vnam reliquam ꝑtem. Et licet

menti et oꝛi chꝛiſti nulla poſſent impedimenta impedi
re:tñ diſcipuli poterant impediri. Aptius nobis aſtru⸗
etum eſt vt a turbis ſemoti cum deo patre cum ieſu ſi⸗
lio eius noſtra negocia expediamus:ſiue querendo ſciẽ⸗
tiam ſiue poſtulando virtutem aut expediens. Arguit

8

Aiber Bn

decimus

chꝛiſtus impꝛudentiam inexiſtentem et carentiam in⸗
tellectus:qm que dicebantur erant omi rationabiliter
ſapienti ꝑſpicua.nec in cunctatõem vertenda:ex eoqui
dem quod ab extra ingrediens coꝛpus nõ maculat ani⸗
mam que habet exiſtere pꝛeter coꝛpus:q;uis cum cxrea⸗

1

tur infundatur in coꝛpus.Et macula criminoſa non eſt
ex coꝛpe fedo ſed ex anima feda. que non fedatur eſciss
ſed vicijs voluntarijs. Mon enim ſubſtantis inco-pꝛean
coꝛpoꝛeis ſubſtantijs attingitur vt fedetur aut emun?
detur:q;uis lauetur baptiſmo.non ipam ſed coꝛpus at

tingente et depꝛauata patiatur per diuinam iuſticiam a
coꝛpoꝛeo igne. Sicut coꝛpus nõ habet impꝛeſſionẽ ab
aliquo exiſtente non coꝛpe ſolido ſiue diaphano. et ca⸗
pax non eſt ſcientie ſiue virtutis:ſic ſpũalis ſubſtantia
rveceptaculum non eſt eſcarum coeꝛpoꝛearum turpantiũ
aut eoꝛum que a coꝛpalibus poſſent mũdare contagiis
aut aliquid inferre ſenſibilis oꝛnamenti. Coꝛpus cõta⸗
ctu ſiue ſenſu habet ad alia coꝛpa: minime autẽ eodem
modo ad ea que omnino ſpũalia ſunt. Nam ⁊ lux ven
tus cum quodãmodo ſpũs dicantur.ſpiritus vero non
ſunt:etemi quid coꝛwꝛeuʒhabent. Spũs vero neq; ad
coꝛpus:nmeq; in aliquid in natura ſui ſimile ſenſu cõtun⸗/
gitur. Non enĩ anima coꝛpus ſentit ſed cognoſcit: coꝛ⸗
pus vero animam non ſentit ſed ꝑ eam coꝛpalia ſentit:
necq; per eam cognoſcit ſed eo anima vtitur ad cogno⸗
ſcendum vlut inſtrumento incluſa in ipſo. ſepata qui⸗

em cognitõnem amplioꝛem habebit ſuo a indito
modo non coꝛpoꝛali vicio. Ac per hoc ſicut diuerſa ſunt

