nis quã gerimus.fructus celo dignos in illo comeſtibi
les capiamus. Et ad laboꝛẽ huiuſcemodi eſt omniũ ho/

minum oꝛigo moꝛtaliũ Ged vt iñ latvꝛibo non fruſtra
ſudetur:opus eſt ſapiẽtla et diſciplina. EUnde ꝑ ipam ſa
pientiam dicit᷑. Sapientiã et diſciplinã qui abijcit infe
lix eſt:et vacua ſpes illoꝝ.et laboꝛ ſine fructu. Quoniaʒ
ſepe latoꝛ hominũ euaneſcit: et quo intenſioꝛ in animo
et ad plura extenſioꝛ magis deperit. Sicq; lamentat il⸗
le rex potẽs et ſapiẽs qui oĩa voluit expiri.expertus q̃ po
tuit. poſt omnẽ lalvꝛẽ et ſollicitudinẽ dixit. Cũq; me cõ
uertiſſem ad vniuerſa opa que fecerãt man? mee. et ad

laboꝛes in quibo fruſtra ſudauerã. vidi in oĩibus vanita⸗

tem et afflictioneʒ ammi:et nihil ſub ſole ꝓꝑmanere. Et
poſt cõtemplationẽ aliã: iterũ dixit. Rurſus deteſtatus
ſum omnẽ induſtriam meaʒ que ſub ſole ſiudioſiſſime
lalveam. habiturus poſt me heredem. quem ignoꝛovtrũ
ſapiens an ſtultus ſit futurus: et dominabit᷑ in laboꝛib⸗
meis. quibus deſudaui et ſollicitus fui. Et eſt quicq t
vanum⸗ Elnde ceſians.renunciauit coꝛ meuũ vltra ſub

ſole lalvꝛare. Nam cum alius lalvꝛet in ſapiẽtia ? doctri
na et ſollicitudine: homine ocioſo queſita dimittet. Et
hoc ergo vanitas et magnũ malum.Quid eni ꝓdeſt ho
mini de vniuerſo latboꝛe ſuo et afflictõne ſpiri qua ſub
ſole cruciatus eſt: Cuncti dies eius doloꝛbo ⁊ erumnis
pleni ſunt: nec ꝑ noctẽ mẽte requieſcit. Et hoc nõne va
nitas eſt: Et iterũ poſt aliã cõtemplationẽ fruſtratoꝛuʒ
laloꝛũ adiecit.Rurſus cõtemplat/ ſum omnes laboꝛes
hominũ:et induſtrias animaduerti patere inuidie pꝛoxi
mi. Et in hoc ergo vanitas:et cura ſupſliua eſt. Nerũq;
ait. Cõſiderans repperi aliam vanitatè ſub ſole. Einus
eſt et ſecundũ nõ habet nõ filium nõ fratrẽ.et tamẽ la⸗
loꝛare nõ ceſſat.nec ſatiant᷑ oculi eius diuicijs:nec reco/
gitat dicẽs. Cui labvꝛo:et fraudo ammã mea bonis. In
boc ergo vamitas eſt:et afflictio peſſima.Et poſt. Sicut
egreſus nindus de vtero matris ſue ſic reuertet᷑:⁊ nihil
auteret ſecũde latꝛe ſuo. Miſerabilis ꝓꝛſus infirmitas
quoõwnit ſic reuertetur. Quid ergo ꝓdeſt ei ꝙ labvꝛauit
in ventũ cunctis diebusvite ſue:Ac per hoc quid iſtaver
ba et plura que ad mundi cõtemptum ibi ſcripta ſunt

pandunt. niii hominũ moꝛtaliũ ad aliam vitã tendenti

um. ꝓ iſta fugitiua tenenda ſeu ameniter et plus debito
fulte capienda ducẽdaq;vſq; quo inuite fimatur.ſierileſ
fruſtratoſq; lalvꝛes:a quibus ieſusvenit reuocare moꝛ
tales:habens polliceſq; vnde cunctoꝝ auidi animieter⸗

ne ſatient᷑. Sunt et lawꝛãtes inexcuſate in culpa.quos

etiam eis daturus ſi penitent veniam ad ſe vocat De qͥ;
bus per eſaiam dici. Cõceperunt laboꝛem:et pepererũt
iniquitatem. Et alius ꝓpheta. Cõcepit doloꝛẽ:et ꝑeperit
imniquitate. Et Yeremias. Eltunique agerent lalboꝛaue⸗
runt.Plus eni ad vicia et iniquitatẽ:qᷓ; ad virtuteʒ et
iuſticiaʒ lalboꝛat. Mõ tamẽ perſpicuũ eſt verbum omnib⸗
maxime tedioſis.niſi eis dumtaxat qui cõditam naturã
q;tum ſit amica virtutibo cõſpexerunt.quantũue virtu⸗
tes verſauice boms naturalibo anmucentur. Nam ſm na⸗
turam nõ tamẽ ex natura ſunt virtutes.vicia vero con⸗
traxia ſunt et inimica nature:alias nec vicia dici poſſent
Aabvꝛ quidem maioꝛ ſemꝑin cõtrarijsq́; in cõpetenti⸗

bus eſt,Hecnõ et bene laboꝛantes ad iſtam pertinẽt ſal-
uatoꝛis vocationẽ qui cum dei ſapientia operari et labo⸗

rare curauerunt:ſicut expectabat qui hoc gliſcebat. Mit
te illam ſcʒ ſapientiã de celis ſanctis tuis et a ſede maie⸗
ſtatis tue.vt mecum ſit et mecũ lalboꝛet:vt ſciã quid ac⸗
ceptum ſit coꝛam te omni õ fruſtratur labv
cum dei ſapientia factus: cuius is fims. ut quod deo acce
ptui ſit omni lalvꝛe agere ſatagam/Et lalvꝛare in ge⸗
mitu p octaua ſicut pſaimus et titulns manifeſtãt: vir⸗
tus opoꝛtuna eſt. Sic inquit qui ſic egit.Lalvꝛaui in ge

mitu meo. lauabo per ſingulas noctes lectum meũ:la⸗-
uadet aũt axo

chꝛymis meis ſtratum meum rigabo

4 .

ſtolus thimotſxo:qualiter opoꝛteat inſiſtere nõ feqauda

dis laboꝛibus. Laboꝛa inquit ſicut bonus miles chꝛiſti.

Nam bonus miles chꝛiſti nõ militat in entum neq; la⸗

boꝛat:ea tantũ agit que ab ipo accepit ſancto mandato:
ſeu ſanctioꝛi cõſilio. Eſt quidem miles chꝛiſtnet eſt bo⸗
nus miles chꝛiſti. Chꝛiſti miles eſt: quicũq; ipius ſideʒ

animo aut ſacramento ſeu altero aut vtroq; ſponte di⸗
gneq; ſuſepit. SGonus vero miles:qui excluſo vicio ſem
per ſequitur bonitatem.et ad illam ꝑficiendam laboꝛa/
re nõ deſinit:indeſinenter in anterioꝛa et melioꝛa ꝓgre
diens. Mon enim eſt bonus miles:qui poteſt ⁊ negligit

in ſeipo augmentum fſacere bonitatis. Siſtere vel refle

cti defectum aut vicium habet: ꝓpterea et iterũ dictum
eſt. u vero vigila. in omnibus laboꝛa:vt nihil obmit /

tatur ex deſidia laboꝛandi. quod poſſit adduci ad virtu

—

tem. Sitigitur ad additionẽ melioꝛum iugis laboꝛ/Er

=

Uliber nonus De virtuoſis

ꝛeſſos oneribus vocat vt eronerentur. Ham et anima
kalet onerifera querunt et cupiũt iuxta nature inſtin⸗

ctum a pꝛementibus oneribo releuari. Sed hominib

nulla onera grauioꝛa niſi illa quibus ſe ſwonte ĩ ammo

magisqᷓ; coꝛpoꝛe onerauerũt.que iniquitates et pecca

ta woluntaria ſunt:quibus ſe grauatum in foꝛma pecca⸗
toꝛum fatebatur dauid.oꝛans alleuiari ab eis. Quoni⸗

am iniquitates mee nõ aliene ſupꝑgreſſe ſunt caput me⸗

um nõ alterius:quoniã vnuſquiq; a pꝛopꝛia nõ aliena
iniquitate ledetur. Et ſicut onuſ graue grauate ſu nt ſu
per me. Ouibus ſe onerare quilitet poteſt. eronerari au

—

tem pᷣterq; a chꝛiſto nõ poteſt:quoniã ipᷣe ſolus eſt. agn?

der qui tollit:tollereq; roteſt peccata mundi. Indefecti⸗

biles quidem eſt refectio quã ꝓmittit:quoniam ipe ne
quit ſicere. His dumtaxat deficit: qui cam aut accige
deficiunt aut faſtidiunt. De qua refectiõe indeficiente
dauid ante ꝓplxtauerat dicẽs.DHominus regit me ni

hil mihi deerit:in loco paſcue ibi me collocauit. Buper
aquam refectionis educauit me:animã meam cõuertit.

Nemo igitur querat aliunde ventrem ſue mentis imple

re. niſi ex refectoꝛe chꝛiſto vniuerſop herede. Et vmuer⸗
ſa in vnum cõflata deſiderio humane mentis appoſita

ſine ipo nõ ſatiant. Hec ad indignitatẽ magiſautem ad

eius excellentiã hoc ſentiendum eſt. ꝙ alijs repleri ami/

ma nequit dei capax: paruipendenda quidem eſſet ſi rof
ſet. Habet in ſe ieſus vnge poſſit animas hominũ ſatia⸗

re. ipe adeps eriſtens noſtre anime ſatiande cõgruens:

ſicut de eo dauid ad gratiarũ actionẽ in figura hieruſn-

lem omnẽ inuitãs animã dicebat. Qu poſuit fines tu⸗

os pacem: et adipe frumenti ſatiat te. Hunc; erpleta re
fectio niſi per pacem. Quouſq; appetitus hominum in
aliud tendit nõ eſt pax:cũ wero erit tota refectio vt quip⸗

piam deſiderarinõ poſſit pax aderit. Ygitur finis ſaluan
doꝛum in pace terminatur. appoſito adige frumenticio

chꝛiſto ieſu.vicʒ ad ſacietatẽ et refection? accedentium

vocatoꝛum:ſed per quandam iuſticiam lonarum pꝛece⸗

dentium actionũ opoꝛtet accedere ad refectionem et re⸗
quiem. b quam largienda ſaluato: colla noſtra vult

ſubiecta fieri iugo ſuo:et ab eoilla diſcere. quop erperi⸗
mento et ſcientia ſolus verus eſt doctoꝛ.
ollite iugum meum ſunxos.:et diſcite
tis ſum et humilis coꝛde:et inuenietis requiẽ animabo
veſtris Ea imagine qua boues ſub vno ligno in ertre⸗
mitatibo inſertis ligaminibo impoſito vtriuſq; collo iun

guntur innexo aratro ad ſulcandam terram: hominib-

iugum diabohice ſiuevicioſe aut humane aut diuine ſer
uitutis imponitur. Diabolicũ quidem iugum in domi⸗
natu regis babilonis figuratũ accepimus:ſub quo de⸗
merito ſuarum iniquitatũ homines traduntur atq; de⸗
tinentur. De quo Yeremias repetẽter ait. ꝙ deus illud
iuſte imponat. Hec dicit dñs deus iſrael. Poſui iugum
ferreum ſuper collum eu netarũ gentium. Mõ autẽ cre
dendum eſt deum wjle diabolo colla hominũ ſubiugare
nec ei obſequi ſub tributo. SGed cum ab ipᷣo per idola⸗
triam et per alia ſcelera fit auer ſio. et longa peragitur.

nec adijcitur vt redeatur in ilum a quo faſcinati receſſi
mus:permittit ille iniuſie derelietug⸗ iuſte ſub iugo dia

boliſerreo colla premi Eſt autem iugum ferreum ipſi
diaholica implacabilitas et du ra oppꝛeſſio.ſub qua cur⸗
uate mentes male affecte in virtutẽ reſpirare nõ poſſũt
et ſubacta membꝛa oneribus iniquitatũ inceſſanterſer
uiunt. Et beatus cenſetur quili wich

ſe diabolo ſuhiugatis.ſieut per ſapientiã dicit᷑. Beatꝰ? eſt

tranſibit:et qui nõ attraxit iugum eiuset in vinculig il

lius nõ eſt aliigatus. Yngum enim illius ferreum eſt:

tenim adiecit
a me quia mi

et vinculum illius ereum eſt. Et de iugo vicioꝛu multi⸗

plicium deploꝛabat Yeremias dicens. Vigilauit iug
iniquitatũ noſtrarũ in manu eius:cõuolute ſunt et im
poſite ſunt collo meo. Infirmata eſt virtus mea: tedit
me vñs in manu d qua nõ potero ſurgere. Omnis ini⸗

quitas pdominans anime iugum facit. Et cum multi⸗

me pꝛeſſum male fatiſcit. Sed iugum iniquitatum vi⸗
gilat in manu domini: cum lc voluntaria peſſundatio
inuoluntariam erigit iuſticie dignaz penam a manu do⸗
mini puniente. Exrplicat autẽ qualiter iugum iniquita⸗
tum teneat:quia iniquitates cõuolute et impoſite circa
collum:ſcʒ circa illam ammevim qua ſe poſſet erigere in
ſuperna:ne recuruetur ad vVma. Pꝛoinde vim illam aſſe
rit infirmatam. Infirmitas eni eſt anime. omnis ſpon⸗
ta nea iniquitas.que cum multiplicaf er numero aut erx
tempoꝛe amplius grauat. creſcit debilitaſ vt nalla ſi txo
tentia valeſcendi. Et fatetur ipſa quod patitur. Dedit
me dominus in manu de qua nõ poteroſi urgere. Huma
num iugum eſt omnis ſuperbia et impoꝛtuna domina⸗
tio pꝛincipum terrenoꝛũ:vt iſraeliticus populus quere
batur ad robvã dicenſ. Oater tuus duriſſimo iugo nos
oppꝛeſſit:tu leuioꝛa impera patre tuo.Qui malea iuue⸗
nibus cõſultus reſrondit. Oater meus impoſuit iuguʒ
graue:et ego maius pondus apponam. Mecnõ et huma
num iugum omnis dominatus regum etiã iuſte regnã
tium:ſicut apls ad thimot heũ ſcribit. Q uicunq; ſub iu⸗
go ſunt ſerui: dominos ſuos omni bonoꝛe dignos arbi⸗
trentur: ne nomen dei et doctrina blaſpbemet᷑ Qui au.ęQ
tem fideles habent dominos nõ cõtemnãt.quia fratrtes
ſunt:ſed magis ſeruiant quia fideles ſunt. Yugum eſt
etiam in humanitate noſtra plus debito colligata lalen
tibus.ipᷣa ſollicitudo ſuperflua et cura nõ oꝑoꝛtuna:ſub
qua pꝛeſſa traduce carniſ ꝓpagatur. Elnde ſapiens in cõ

plicitate fuerint:multiplicant᷑ et iuga:quibus collũ ani

templabilibus et moꝛalibo dixit. Secu patio magna cre

ata eſt hominibus.et iugum graue ſi uper omnes filios
adam:a die exitus de ventre matris eoꝛumvſq; in diem
ſepulture in matrẽ omnium rintutis diuine iuguʒ
eſt:ipᷣa diſciplina bonarũ rerum agendarũ. De quo per
Yeremiã dicitur. Bonum eſt viro cum poꝛtauerit iugũ
domini ab adoleſcentia ſua. JImo quid in adoleſcentib-
melius qᷓ; iugo diſcipline in agendis colla ſubmittere.
vt nil indiſcip! inate.ſed omnia diſciplinate fiant et di⸗
uina iuſſio et regulatio pꝛeceptox: Jugum eſt a deono
bis impoſitum:de cuius fractoꝛibus dominus per YJe⸗
remiam cõqueſtus eſt dicens.A ſeculo cõfregiſti iugũ.
rupiſti vincula. dixiſti nõ ſeruiam. Et boe idem de opti⸗
matibus ⁊ peimatibus refert. Ybo igitur ad optimates
et loquar eig:ipi emi cognouerũt viam dominiet iudici
um dei ſui. Et ecce Unngis hi cõfregerunt ſimul iugum:

ruperunt vinculg ed nunq; fractio diuine obediztie
abſq; vltione diuine iuſtice: Pꝛoinde ſequitur. Ydcir/⸗
copcuſſit eos leo de ſilua.lupus adweſperq vaſtatnit eos
pardus vigilans ſup imquitates eoꝛum. Et palium p⸗
phetam dicitur. Reuerſi ſunt vt eſſent abſe q; iugo: facti
ſunt quaſi arcus doloſus. Retrouerſi ſunt homines ab
eo quod agere ceperunt ſcom imtoſitam legem: vt pni
cioſa libertate letanter vtantur. Mon wlunt enim ad ſe
ipos cõuerſi iugo diuine legis aſtringi. Sed adhuc aGd
illos puniendos manus deiertenta qui refugiunt iugo
diuine ſeruitutis:in qua conſtituta eſt plena et wra ab
omnibus optanda libertas. Etenim ſequitur. Cadent
in gladio pꝛincipes eoꝛuʒ:a furoꝛe lingue ſue. Yſta ſub⸗

.

ſannatio eoꝛũ in terra egipti. Tle igitur collis excutien/

tibus iugum dei de vt ab omm alio ingo abſol⸗
uantur colla moꝛtaliuʒ ad tollendum ſuiũ ſaluatoꝛ xpᷣs

4

— — — — — — — N¶ʒ ʒ—JMRN

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Balua.

omnes inuitat.tollite iugum meum ſuper vos:diſcibi⸗
litatem pꝛofunde virtutis apponens.Diſcite a me. Cõ
templandum verbum. Fides ſpes et charitas non ſunt
in doctrina ſed in infuſione.Neq; ad iparum queſtum⸗
habitum docibilitas et diſcibilitas in ſono verboꝛũ locũ
habet:q;uis illa in quibus feruntur:poſſunt doctrinari
ab vtraq; parte. Cetere virtutes abiſtis doctrina⁊ diſci
pꝓlina fiunt.quarũ duas pꝛecipue ad docendum ſibi ſal⸗
uatoꝛ attribuit: mititatẽ atq; humilitatem. Mititas ve⸗
ro nõ per diffimtionẽ cognolcitur. ſed per deſcriplioneʒ
ſuoꝛum effectuum.nam mititas qaccõmodato vocabulo
et in vna littera mutato.a mutitate traxit oꝛiginem:vt
mitis quaſi mutus.mititas vt mutitas.Qui vero mu
tus eſt:petere ꝓ ſe.cõtradictionem facere.iniuriari.aut
cõuiciari verto nequit. Chꝛiſtus autem coꝛde magis qᷓ;
coꝛpoꝛe ſe aſſerit eſſe miteʒ. Mititas quidem coꝛdis: eſt
vnifoꝛmiter in omnibus ſe habere. Etenim chꝛiſt? nec
in coꝛde mutatus eſt ex pſperis vel aduer ſis.eundẽ ani⸗

mum in gloꝛia et in ignominia. in infamia et in bona fa⸗
maſemper retinuit:quis voluntarie a paſſione aſſum⸗

pſerit turbationẽ atq; triſticiã. Eſt igitur mititas in coꝛ
de reſidẽs.inuariat animi ſenſus.eq; ꝓſpera et aduerſa
ſuſcipiẽſ.cõtradictõʒ aut excuſationẽ expꝛobꝛatõʒaut in
digna:ionẽ nõ meditans:neq; fingens aliquid adulati
uum aut blandiens vt aliquid pꝛeter iuſiiciam aut mi⸗
ſericoꝛdiaʒ capiat. rahit enim omnẽ coꝛwoꝛis cõſiſten⸗

—

tiam mititas ad ſeipam:vt ſic agatvti eſt, Coꝛdis humi

litas vt eſt exipᷣo:i: e fabilitatẽ habet. Solus enim ip.e

wre humilis fuit. AUt vero vocamur illã addiſcere a chꝛi
ſto:ſermo licet tenuis de ipa owꝛtunus eſt. Sed verioꝛ
eſſet ab illis:qui in eius exꝑerientia ex longeuis tempoꝛi
bus ſacti ſũt. Anexplicabiliſ quidẽ eſt de ipalſſermo a nõ
exxertis in ipa:etenim abiſſalis eſt locus eius. In queʒ
deſcendens.tuitionẽ ab omnibus ledentibus accepit.
inuiſibiliter degens etiam ab inuiſibili hoſte.qui perqui
rens inuenire humilẽ nequit.ab abiſſo humilitatis te⸗
ctum:et ſi inuenit cognoſcens latibulũ eius.denicit im⸗
poſſibilitate ledendi ex nulla parte cõſpiciens qua ſagit⸗
tas et tela poſſit immittere.aut eum arietare.quia ipſe
humilitatis carentia nõ ſtetit: infeſtante ſuperbia ceci⸗
dit. Quem videt illa tectum.iſtaq; carentem.nequit re
tegere vt offendat:nõ quatit eum aduerſitatũ quarũli⸗
bet aries.quas ad ſui ꝓfectum deo ſubditus eriſtimat ꝙꝓ

uenire. nec arcus voloſus naturaliuũ rationũ iacit in hu

milem animam ſagittã vt auertat a fide:in qua funda/
ta et ab ipᷣa perdocta.nõ querit aliam ſcientiam niſi ꝑfi⸗
dem. Meq; lereſis tragula illaʒ fodit:aut ſuam trarit in
partem.& redit ſimpliciter que accepit: impꝛedabiliter
ſola graditur.nõ verita perdere.neſcia poſſidere. Nõ enĩ
credit humilitas etiam illaʒ ſe habere virtutẽ.cuius ha
bet oꝛnatum:et qua deo mente fulget. Meſcit extendere
ſi quos ſtudere virtutibus exiſtimãs melioꝛes:de ſe dif
fidens.ſe totam iactauit in domino.a quo ad hoꝛam eti⸗
am in tribulationibuſ derelictanõ deſperauit aut mino
rauit afectum ſimiliter et effectum:tota exiſtens ad re/
gentis ſuperne iudicium.Affectioꝛ ad deſuper decernen
tem in eam erxiſtens cui cõmiſerat omnẽ cauſam ſuam:
nõ ſæ ſitans qualitera ſuperno iudice terminetur. Pꝛo/⸗
culſe a litigijs occaſione nõ pꝛeſtita nec aſſumpta fecit.
Humulitas nihil eſt ad ſeipam:ad pꝛeceptoꝛẽ in writa⸗
te atq; in virtute tota.eumq; dominum ſiue parem aut
diſparem pꝛe ceteris veneratur:alteq; pendit quem no⸗
uerit rectius imperare agere vel parere. Et vt de ipa ſit
ſermo pſtrictioꝛnpᷣa oꝛigo vocabuli quid ſit humilitas
monſtrat Nam humus terra dicitur.ex qua ſcõm carnẽ

ſumptus eſt homo:itavt etiaʒ ab humo dicatur.Limes
quidem terminus eſt aliquarũ rerum. Et lititas ſacriſi
catio eſt. Et ſi per ſincopam huius et mutationẽ vmus

littere pꝛioꝛis dictõnis ꝓferamus: humilitas trahitur.
Qua ſic deducta mihil aliud eſt humihitas qᷓ; ſacrificatio

ad terram:et humilis terre ſacriſicatus. CTunc quidem

homo terre ſacriſicatus eſt:cum in illa moꝛtuus eſt ⁊ ſe

pultus.Ac per hoc humilitas vera eſt moꝛtificatio cuiuſj
libet voluntatis terrene.inexceptuate deo ſubiecta et vi
ua ſibiq; moꝛtua:nõ agensa ſeipᷣa ſed a di legibus mo
ta.Mõ intereſt moꝛtui Epelirncng quibus poꝛtetur aut
inferatur in tumulum.aut quo humetur in loco:necqͥ/
bus accuratõmibus fiat eius cõditio ſepulture atq; ob⸗
ſequie pcurentur. Mõ ſua refert amplius quid ſit dvede⸗
coꝛi vel decoꝛi.Neq; ad lugentes ipᷣm ob cauſam affick:
aut ad gaudentes ꝓpter ipᷣm extinctum iratur. Inquã
ſimihitudinem amma introgreſſa cõtemplatione iugi ?

actu inceſisbili cuſtodire ſollicta:magnum participiuʒ

humilitatis eccpieitrponieetintn humilitas indigni⸗/
tatem. vt nullo der

ciens quo fine claudatur:tantum agens ſecundũ imo

no dignavideatur amma ex nibhilo
egucta. ſoluʒ gratis accepiſſe rata quod eſt. nihil ampli
ſibi iure deberi cõſiderans:potius ſtupens dignationeʒ
dei pꝛocedentis ad creationem eius. non curioſe diſcu⸗

4

„*
*

„ 2
4

ſitam legem.neſcienſ diffoꝛmitatẽ a foꝛmitate dei. ante
quem conſcia ſui.in altitudine ſue pꝛouidentie admira
ta manet.laudans adoꝛans et venerans quicquid ab il-

la in exterioꝛa pꝛocedit:imperturbabilẽ habens omnez

oꝛdmem actionis eius. Sicq; pꝛocedit et regnat. abſo⸗
luta a queſtionibus.a perturbatiomib libera. ab heſita⸗
tiombus pꝛocul.a iudicijs aliena:mala nõ poꝛrigit. illa-⸗

ta nõ ſentit. In qua exiſtit dauid: perſonam deſpexit et
ſtatum:vileſcens ſibi pꝛopter amoꝛem dei.um argue

retur ab vxoꝛe ꝙ ludens coꝛam domini arca ſe denuda’fß

ſet vt ſcurram:reſpondit. Ludam et vilioꝛ fiam plus qᷓ;
factus ſum:et ero humilis in oculis meis.quoniam ſic
per humilitatem pꝛopter dominum ſe faciebat abie /
tcumvt quicquid eſſet humani iudicij et dedecoꝛis par/⸗
uipenderet. Sed vere humilibo debetur ſalus: vt ſcri⸗
ptum eſt. Oopulum humilem ſaluum facies. Et hu⸗

* —
7 4

.
.

miles ſpirxitu ſaluabit. Et Job. Ponet humiles in

ſubimi. Et virgo mater. Et exaltauit humiles.Et ve⸗
re humilis impetrat quod petit. Dauid. Reſpexit in
oꝛationẽ humilium:et nõ ſpꝛeuit pꝛeces eoꝛum. Oꝛa⸗
tio humiliantis ſe penetrat nubes. Et iudith. Humi⸗
lium ⁊ ma nſuetoꝝ ſemꝑ tibi placuit depꝛecatio/Quid
autem amplius pꝛo merito humilitatiſ poſſet adijci nõ
eſt:qᷓ; exaudiri et ſalnari.Ergo accedamus ad huiusvir
tutis magiſirum ⁊ a ſublimi humilitatẽ diſcamus.qui
coꝛde humilis eſt.moꝛibus omnibo illam tenens:actio

et wrbum per omnia illam pandunt.Et ara venu
es appoſita eſt. Et inuenietis requiẽ animabus veſtris.

In muiſibili ſenſu inuenitur:quoniã intellectus et af⸗
ſectus in illa requieſcunt.vt nolit plus ſapere qᷓ; opoꝛ:
tet.nec affectare quod ſupereſt. ſi habet quod expedit:
nec impoꝛtune optare aut exigere ſi deeſt. Mecnon et il⸗
lam requiem erernam ad quam ſuſpirat omnis creata
ratio peregrina:inuenire poteſt amma humilitate fun⸗
data.Attamen quies eſt ante law:em: requies poſt la⸗
wꝛem. Quieſcere ad innocenteʒs:requieſcere ſpectat ad
penitentem. Quies ante peccatum:requies poſt pecca
tum habetur. Quies anteqᷓ; perdatur:requies cum per
dite reinuenitur. Eſt et etiam quies animarum et coꝛ⸗
poꝛum. Eſt et requies animarũ ſimiliter et coꝛpoꝛum.
Sed dumtaxat ad requiem ammarum axpphcatus ſal/

—

uatoꝛis ſermo.vti ſi
cerit humilitatem:
intellectus termin
tiam pertinet. Chꝛiſt

quis ad ipᷣm wrnerit et ab eo didi⸗ naba
amme ſue inueniat illam requiẽ qua uitabatur manducare cõſenſit

litate ſidei:mihil vlt um ſe . Peret:au o⸗ S
pediens ſiue optum. Etenim dei ſapientia writas et vi ſibi aderãt ad largiendum q
ta. Et in ipo ſunt iheſauri ſapientie et ſcientie abſcondi⸗ non et que hominuʒ:ſua exant.
quieʒ ergo inuenit amma rationalis in chꝛiſto acd us q; h
ſuimet qua ſcire apta gliſcitq; ſcire.A wetit etiam alia caula rogamina werexiſſet.
ex illa inſita vi qua fertur in appetibiie lonum triparti⸗ quibus ieſus abungabat:et wvre petentibus dat
loquendi.ſicut honeſtũ nerat. Sed nec chaiſtus q́;uis voluntarie factij
Quonia cõpoſitione facta cuʒ indigebat copijs phariſei. Nor

tum:cum vt ratio vſus habetq;
electabile vtile dicitur.
ceteris.nunqᷓ; et nuſq; meliu
peritur:imo cõparatione ſen
in chꝛiſto ad hoc dato human
reperiamus in ipo. Et vt ſer
Vvltra. ſummum lonũ incun
adepto.mil remanet quod iu
ſi vim memoꝛatiuã ani
mouebimus chꝛiſto. N
tempoꝛe.ex geſtis qᷓ; chꝛiſtus:
ne pꝛo requne. in humilitate

e nature a patre.vt iſtud
mo cõquirenſ nõ pꝛocedat
ctanter ipe chꝛiſtus eſt quo
re poſſit optari. Necnon et

requies toti cõ
minus pollicet
dine paciſ:in ta

mihi pꝑunnas ſi
et columba
et in terra.
matur ad chꝛiſtum daturũ ac
gutem qinſq; terreatur de iugo t
ſtus reddit in factis amenũ
et onus meum leue Beni
tum et iocunditatẽ habet iugum

Nihil amoꝛe ſuauius:
uiſſimum eſt etiam o
et actio honeſtoꝛum.
ciſice vnitur. omnis tur
cula rumpuntur tartarea
gnum. Jugum ſidei chꝛi
tatem habet mentis
parte pꝛematur. Nõ curuat
erigit ad ſuperna:
ri. Onus quod chꝛi
quando neminem gra
cultatem. ſupꝛa debitu
impoſſibile.ſupꝛa cõſer

De cõuiiio facto ieſu
exhibens officia pietat
uerſa recepit. ẽm lucam

Capirulũ XNIX
ieſus inuitatus. aliquãdo in

hſpicia diuertebat: et pꝛeter delectationẽ car⸗

mmnis interdum acc
pꝛeintendens animicap

Liber nonus De virtuoſis

etur in vero et in omni quod ad ſciẽ⸗ quidam phariſeus:vt cum illo manducaret.
o igitur cognito et appꝛelenſibi⸗ ſus domum phariſei diſcubu
ra remanet ad ſciendum ſcienti ex⸗ aperet: qui potius rogandus

et aptius qᷓ; in chꝛiſto re⸗ eum rogauerit credẽs chꝛiſt
lota nõ inuenitur alibi qᷓ;

il memoꝛabilius exeterno. exx neges mihi anteq́; moꝛiar. Ulanitat
qui ad ſeipᷣm pꝛo refectio⸗ eij longe faca me. Mendicitatem et diuicias ne
homines vocat. vt animab- mihi. Cribue tantũvictui meo neceſſaria. ne foꝛte ſatiꝗ
in hac vita requies pꝛo viribus detur. et in alia eterna tusilliciar ad negandum.

iſtus. Sed alas et penngs vſq;quo graui coꝛde:vt quid dil
ta terra. cupidus venire ad requis ritis mendacium: Quid etiam
gradiens impꝛeſſus onere terrenoxę tentijs in eccleſiaſten oſtenditu
6 poteſt. Pꝛoinde dicebat. Quis dabit iacent vanitati. Et optune rog
cut columbe.et volabo et requieſcã:Nãᷓ cium.cuius dialbolus eſt pater:
egreſſa de arca:pedibus requiem nõ inueni⸗ rat. Et omms imquitas menti
Superanda eſt terra pennigero volatu: vtwve dantia duo ſunt mala. Mendicitas

cedentibus requiem. Nec

ollédo:cum verbis chꝛi in chꝛiſtianoꝛum agoniſticam vitam
Yugum enim meü ſuaue mendicitatemq; habet qui officia lv
gnitatẽ et dulcedinẽ et oꝛnꝗ perdidit. nec habet ſuo demerito qu
cheiſti:ad actõnes gd lijs.quo etiaʒ accipit negociationc
pꝛemium. Iſta in iugo eius ſunt- Juguʒ eius amc?ꝛ eſff dicas ſemper teneaturin actu
quo deus amatur et primus. Te⸗ per gubernet.vt pꝛopꝛijs perd
nus eius.videlicet cautela turpiũ uiciarum temxoꝛaliũ copiam
illoꝛum quibus in hac vita pa num wluutates:pꝛecauẽs illa duo mala.
tionis actio ſummouet᷑:vin poſſit deuenire:ne foꝛte pꝛiuatus
et omnis tranſitus fit ad re⸗/ intenderet alienis:ſeu non habe
ſtiane actioniſq; virtutẽ. ſugui in exterioꝛibus ſimularet. et care
immenſam:etiam ſi coꝛpus ex ali⸗ bi alioꝛum queq; laudanda. vel
collum iugum chꝛiſti. hominis:negaret verbis et facti
nilq; ſuauius qᷓ; celeſtibus delecta⸗ dominum: quaſi nõ cognoſce
t penitus leuiſſimũ eſt. Veruntamẽ chꝛiſtus rogatu
uat onere ſuo ſupꝛa virtutẽ et fa⸗ cipere. ingreſſus domum diſe
m expediens et neceſſariũ. ſupꝛa giendi doctrinam rem iſſionẽq; peccatoꝛum qᷓ; vt ſume/
itaneũ ipi nature. ret cibum Et ecce mulier que era

pvt cognouit ꝓieſus accubunſſet in .
a pharigeo.in quo magdalena lit alabaſtrum vngenti et ſtans retro ſecus pedes domi
i. peccatoꝛum remiſſionẽ con⸗ ni ieſu. lachꝛymis cepit rigare pedes eius:
pitis ſui tergebat Mon latet ingreſſiom
mum. claret cauſa diſcubitus.
etpectata:cui poſt ſuſcepta qu
etatis·remiſſionem peccato:
cce duo rogãtes ieſum vnu
at oblata ſuffugia. ſemm toxat manducationẽ ſcilicet p

ercere. nam et illas vbi⸗ deuotõnis obſequia ſed nec

am rem ratus cũ in⸗
Hogabat autem illum
Et ingreſ⸗
it Mogabatur ieſus vt ac
erat vt largiretur.
hbominbus beneſi
ed nec hic phariſeus
aſpexit in ilo. Etenĩ
digebat quid

libet modis omnibus venabaturꝛ:e

plusqᷓ; hminem ei foꝛte ꝓplxtam

igautem credendum eſt
um. ex eo ꝙ ſeſitauit in ipo
quia wlut nõ cognitoꝛ
gdalena. Elerun
obis ex hoc foꝛma
vt ei aliquid tribuamꝰ:
iatur. Sicuti rogaſſe de
uo rogaui te: ne de
em et verba menda

nõ credens ſaltim eſſe ꝓpheram:
perſonarum ad tactum ſuſtinue .
tamen quoquo modo rogauerit. ſit n
pꝛeſtita.vt rogemus et nos:no
ſed vt ipe nobis iuſte petita larg
me deduxerimus ad requieʒ: lsdd um legimus ſalomonẽ dicente

r r et dicam quis eſt dñs:aut ne
poſito largiatur:quam per pꝛophetaʒ do ceſſitate cõpulſus furer et periurè nomen dei mei.ODuo
ur. Bedebit populus meus in pulcritu

bernaculis fiducie. in requie opulẽta. Et
pꝛo his qui fuerunt populus chꝛiſti qui in fide ipiꝰ moꝛ
tui ſunt.iobannes aſperit. Amodo iam dicit ſpiritusyt ſeu in eo
requieſcanta latvꝛibus ſuis:
eſt. lalvꝛantes ad ſe vocat chꝛ
optabat.vt attolleret
pꝛeſcius ꝙ terrene
in illam venire n

cxt duo cõbinata rogantur:rog
Duo ſunt peimaria mala.ſcili
uitur euaneſcit:et wrbum quo quis me

. 1 n eo quod exhibere a iure cõpellitur.
quoni vt ſupꝛa diſſertum Dauid homines omnipotens arguebat.

ãtur etiam pꝛopter duo.
quam qui ſe⸗
ntitur in fide
De quibus per
at. Fili, hominum
gitis vanitatem que
ſit vaniras.crebꝛis ĩen⸗
r.quomodo cuncta ſub

cet vanitas.

at qui petit ꝓpelli mẽda⸗/
ne mpius filiationẽ incur
tur · Oendicitas ⁊ abun
quidem eſt ex ſe to⸗
Que ſi traicitur
mendicus eſt ille
noꝛum naturalium
ibus fulciatur auxi⸗
um inquirit.vt mẽ⸗
tꝛet data et accepta ſic ſem
itis aliena mendicet. Di⸗
timet ſibi dari.et altitudi
in que ob iſta

ta inſuffcientia ſed ex alieno fulciẽda

pꝛopꝛijs.diripiendis
ns virtutem in animo
ns ſuis appꝛopꝛiaret ſi
efectus in vtraq; parte
omnium cõditoꝛem ⸗
ret ſe ſuperioꝛem habere.
S manducare et victũ ac⸗
ubuit:amplius animo lar

t in ciuitate ꝑeccatrix
domo phariſei. attu⸗

et capillis ca⸗
8 cauſa in do⸗
ſcilicet peccatrir mulier
edam ab ipſa ſpecimina
um omnium largiretur
8vt acciperet ab eo dum⸗/
hariſe altera impendebat
Vrlvx pꝛemiſſo rogamine.

h — — — ,„ - ——
— ——
//———————ʒ—ʒ——

loci
mlen⸗

Peꝛofunde pꝛecabatur in inuiſibili ſenſuvt remiſſionẽ
ab eo ſuſciperet peccatoꝛũ.Necnon et ille actiones oꝛan

tes erant:plus agentes apud recipientẽ ieſum qᷓ; muli

er exhibẽs autumaret. Hec mulier famã audierat de ie
ſu. et cum turbis ſequẽtibus eum eum aliqñ audierat
pꝛedicantem:in quẽ defixo coꝛpis pariter et mẽtis aſpe⸗
ctu.contemplans vitam.ponderans verba.con ſiderãs
ſanctitatem. virtutem in iam factis miraculis ⁊ vt plu
timi eum erxiſtimauit eſſe videntẽ. Mec iam coꝛde com
puncta.et cõtrita pondere ſuoꝛum ſcelerum affectabat
in animo chꝛiſto coꝛpe appꝛopinquare.pudoꝛe verebat᷑
illum publice adire. timebatq; repelli a iuſto exiſtẽs ini
qua:nondum benignitatem ipſius experta. Dabat cau
ſe inueniendi ſtudium.et quo incederet aut diuerteret
obſeruabat:vt ipſius pociendi ad releuationẽ ſue miſe
rie eſſet ſibi hoꝛa liberioꝛ. Et foꝛſan ipſa pꝛeuenit phari
ſeum tanqᷓ; ſibi familiarẽ et cognitum. rogans eum vt
ipſe pꝛo diſcubitu in domo ſua rogaret ieſum: foꝛte ve⸗
recundata qᷓ;uis peccatrix ſic audacter ingredi per inco⸗
gnitas ſibi et alienas edes. Idcirco hanc ipſa occaſiõeʒ
accedendi ad eum pꝛeuenit.vt in domo ſibi cognita ie⸗

ſum ſibi nondum domeſticum poſſet adire ſuaq; imple

re dia wota et eſtum animi refrigerare in illo: pꝛemedi⸗
tata multa dicere. nihil tamẽ lingua pꝛodens. Erat iſta

mulier in ciuitate peccatrir. In qua ciuitate: In hieru

ſalem que famoſioꝛ erat Sed nec in hieruſale magda⸗/
lena cum chꝛiſto conuenit.An foꝛte in hieruſaleʒ pecca⸗
uerat. Ged nec hoc affirmandũ reoꝛ. Magis autẽ in il
la ciuitate in qua erat domus ad quã eum inuitauerat
phariſeus que in galilea erat.quam verius credo fuiſſe
naym vbi poſt reſuſcitationẽ adoleſcentis iſtud cõuiui⸗
um factum eſt vbi magdalena pmota nouitate miracu
li cogitauit ſe ſubdere chꝛiſio indigna bñficia eius Dec
catrix quidem in omni genere vitioꝛũ: ſcilicet cũ ſepteʒ
demonia euangeliſte aſſerunt ab ulla per chꝛiſtũ eiecta.
Non tamen credendũ eſt ſcoꝛtũ illam fuiſſe vt ſub foꝛ⸗
micibus aut locis ſcoꝛtaticis expectans homines in ſide
ret:ſed mundi vanitatibus ⁊ delicijs coꝛpis dedita in ꝑ
ditis moꝛibus tranſigebat culpabilem et infamẽ vitaʒ
atq; notoꝛiam. Nulla facies inuerecundioꝛ qᷓ; mulieris
cum in malo audaciam ſumit peccans deo ſe pꝑeſſimanſ
et pꝛoximo ſcandalũ ⁊ pedicam parat.Sed iſta iam di
ſplicens ſibi factaq; grauis ad tolerandã ſeipſam et pꝛe
mentem ſarcinã peccatoꝛum.cognoſcẽs in locum aptũ
penitudini eius diuertiſſe ieſuʒ qð ante iam parauerat
er tempoꝛe pꝛouida nõ illo ilico mercata ſecuʒ tulit vn⸗
guenta:in illo vtiq; vaſe quo diligentibo ſeruaret᷑ imo
ſeruabatur er moꝛe aptum tꝑi et conſuetudini regiõis
congruens miſterio ſatiffaciens deuotioni offererentiſ
et in ſide accipienti gratum. Ingreditur diſcubitus lo
cum mulier tremens et pauens.nec vꝛbano moꝛe aue
facit conuiuis:ſed ꝑdiderat audaciam ſolitam inter ho⸗
mines.Nihil muneris obtulit in clarno: vbi erãt tam
inſignes conuiue dũs celi cum ſenatoꝛibus terre. NMon
intuetur non conſiderat quo deficiat aut clarnus abun
det.non contemplat᷑ facies epulantiũ:id ſolum agere ĩ⸗
tenta qua parte poſſit adire ieſum. Mon interrogat nõ
interrogatur:omnia in ſilentio ſunt. Nemo loquit᷑ nõ
loquente ieſu. Conſiderat phariſeus ⁊ ceteri quid ſit ip
ſa factura. Jeſus ſolum videbat animũ eius:ſciebatq;
quid eſſet actura. Et ꝑmiſſurus illam agere expectabat
ODutabatur mulieris vultus· ſed animus exſpes non
erat:attñ inter ſpem ⁊ metũ ↄſiſtebat. Impellebat ſpes
repellebat met ne ꝓpelleret᷑ a voto Cõflata ĩ vnũ ſeele
ra occurrebãt:reddebatq; indigna. Erubeſcẽtia faciem
ſuffũdebat Inficiari nẽo poterat ſua pctã:ĩteri illã con

de pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

ſcientia pualide accuſabat. NHemo adhoꝛtabatur eã:qm̃
nemo nouerat cauſam aduentus eius. Ylle qui noue⸗
rat paratus ſuſcipere:nec verbo pꝛeſtabat audaciã.TCan
dem illa tacite in animo cuncta conſiderans oculiſq; oꝛ
dinem diſcumbendi.et ieſum et locum ſeſſionis ey di⸗
ligenter intuita.ꝙ a poſterioꝛi parte ſibi pateret acceſ⸗
ſus:ſpe vincente metum et omnia ſuꝑante.retro acceſ
ſit ad dominicos pedes. Sic emim erat ſituatus ieſus
in parte ſedilis ꝙ verſa ſua facie ſuꝑ clarnum ipſa ꝓſtra

ta retro pedes eius contingeret Bene appoſita retro ad

poſterum ſua ſequenda weſtigia:que pꝛius indurata ſp
gradiebatur in pꝛeceps.Nunqᷓ; errauit aui retro ſtetit:
ſed qui pꝛeceſſit ieſum. Sed neq; retro ſtandum tergo

tenus ſed facie ſtantis atq; ſequentis ad tergum eius:
vt quo ille iuerit recte gradi cupidus ſubſequatur. In
ducem chꝛiſtus datus eſt a patre hominibus. ſine quo

recte non itur. conflictus infertur:non deuitatur hoꝛrẽ
dum nec debitum ꝑpuenitur in ſinem. Standum qͥdeʒ
retro eſt:ne quicqᷓ; pꝛeter qð ipſe decreuerit pꝛeſumat᷑
agendum. Sed ſecus pedes eius vt illa fiant homini⸗
bus ad ſequelam que geſſit aut doctrinauit in carne:nã

illa que opatur vt deus que dumtaxat mirabilia et lau

dabilia ſunt ercedentiaq; ſenſum ꝙ nullo modo imita⸗

bilia iubeant᷑. Mon ocioſa ſtetit retro ſecus dominicos
pedes:ſed pꝛoceſſit in opus ex eſtu coꝛdis incenſa et do
loꝛe tacta intrinſecus. ꝑfoꝛata penitentie toꝛno admira
ta manſuetudinẽ ſuſtinentis. erumpit in lacrimas ſuꝑp
pebles:vt appoſitis manibus ipſos ipſis ablueret. Et
quo manſuetius patiebatur ieſus illas defluẽtes:et eiꝰ

admotas manus:eo fluebãt vlterius. Dulces illi erãt
cum fluerent. Gꝛate ieſu ex cauſa qua manebant qm̃ ſa

criſicium verum erant contriti et humiliati coꝛdis: am

plius chꝛiſto acceptum qᷓ; alterius rei munus. Nec ſa⸗
ciabatur ꝓfundere:nec ille reciꝑe faſtidiebat. NRigaban
tur pedes ieſu ſub oculis eius et effundentis manus:
que reuehebant eas vndiq; ſuꝑ eos ne ad terram ꝓflu⸗
erent.Calide quidem erant magis ex igne amoꝛis qᷓ; ef
fectu nature.quibus vbertim fluentibus delectata:ma
gnum ſibi computaſſet ad munus ſi ex ipſarũ pꝓffuuio
ꝓpꝛia lumina pdidiſſet Quis non ſtuperet in iſto miſte
rio ſi contemplaretur attente creatoꝛem celiet terꝛe et
dñm vniuerſi pati tactum huiuſcemodi mulieris.⁊ cir
cumagi pedes manibus tam imundis.et adaquari eoſ
lacrinns deſcendentibus ab oculis vanis. Quis nõ mi
retur huius impetũ mulieris.que ſic ingreſſa ſuꝑ con⸗
uiuas ceteris relictis ſolum acceſſit ad chꝛiſtũ. emo
rabile geſtum. Quod ille rocauit interne illa mente at
q; coꝛpoꝛe ſe admouit ad eum vtrunq; mirandũ et acce⸗
ptione dignũ. NPeramplius quidem benignitas ⁊ man
ſuetudo patientis:qᷓ; inferẽtis audacioſa neceſſitas ſeu
audacia opoꝛtuna..rarerat quidẽ in ſecreto tractu gra
tie vt magnes ferrum in ſecreto tractu nature:idcirco
qui traxit inſtruxit vt pꝛimo ſic lauaret qᷓ; vngeret. De
vnguento ſibi cura pꝛefuerat quo fulta venit non de lo
tione pꝛo qua non detulerat aquam mec ante pꝛemedi
tata ꝙ lacrime vberrime ſibi adeſſent ilico ad officium.
Non enim ſunt ſemper in poteſtate illas emittendi:ſed
