nihil in membꝛis alijs pateretur. Sed lingua fit con⸗
fefſio ad ſalutem:cum coꝛde creditur ad iuſticid. Et iuſ/
ſu lingue potuiſſet hic diues illum pauperem ſuſtenta
re:circundatus copia famuloꝛuʒ. Digitum petit ad lin⸗
guam:quia etiam opus minimum non perfecit/aliene
lingue audiendo doctrinam/ruciabatur in flamma
pꝛo vita delitioſa.ſed non erat tunc tempus miſerendi
eius:quia tempus deſpexit cum potuit alterius eſſe mi
ſertus. Vnde dirit illi abꝛaham.Gili recoꝛdare quia re
cepiſti lona in vita tua.et lacarus ſimiliter mala.nunc
vero hic conſolatur:tu wro cruciaris. Non amoꝛe aut
compaſſione filium nominat: ſed quia eſſe qebuit. aut
quia eum deſpectum a deo per iuſticiam deſpicit. Ma⸗
gis autem illud exiſtimo q;uis ſcriptura non explicat ꝙᷓ

Diaboli filium appellauerit.ſecundum illam ſententiaʒ

qua de repꝛobis dicitur. vos ex patre diabolo eſtis/Ho⸗
minum conditiones et ſiatus mutantur omninò poſt
hanc miſeram vitam. vt aus plena felicitas:aut ſequa/
tur ommno miſeria. Mec iocundis iocunda.nec aduer⸗
ſis aduerſa: ſed aduerſa iocundis et aduerſis iocunda
ſuccedunt.Nec in thꝛono hic reſidens ſepe intronixa⸗
tur et alibi:nec de ſterquilinio ad ſterquilinium eſt ac⸗
ceſſus:nec hic omnibus fultus ad votum.alibi pꝛo vo⸗
to refulgeat.et hic deſtitutus.ꝙ alibi ſemper inopiam
patiaturx.quoniam in alia vita conſolabitur.qui multa
mala fuerit in hac vita perpeſſus: ſi tenuerit in anima
et actione virtutem: Et qui omnibus hic floꝛuit: ſi ab⸗

—

iecerit illameterna damna om̃ino patietur. Hinc abꝛa
ham ſero remedia inquirenti reſpondet. Bona recepi⸗

7

ſti in vita tua.hic ſimiliter mala perpeſſus eſt. Nunc ve

ro diuina iuſticia ſinguloꝛum merira abſq; acceptione
perſonarum infallibiliter trutinans. ſupplicia eterna ne
quiter in hoc mundo floꝛentibus.et abiectis pijs eter⸗

ſextus

uit:et ima ſurſum et ſuperna deoꝛſum iuſio moderami⸗
ne vertit. Et ſic nec in aque gutta exauditus eſt diues.
quoniam qui obturat aurem ſuam ad clamoꝛem pau⸗
perum.et ipſe clamabit et non exaudietur. Et in his
omnibus inter nos et vos cahos magnum firmatum
eſt. vt hi qui volunt hinc ad vos tranſire non poſſint.
nec inde huc aliquis tranſmeare. Cabhos firmatumꝓ
tinus dixerim impoſſibilem compaſſionem beatoꝛum
d eterne damnatos: et nullam poſſe eis contingerele
ticiam de gloꝛia beatoꝛuʒ. Nam ſtabunt iuſtiin magna
cõſtantia.ita vt nullo modo compati poſſint:aduerſus
eos qui ſe anguſtiauerunt. Mon enim vera eſſet beati⸗
tudo:ſi in eis poſſet eſſe compaſſio. Quamuis enim in
viatoꝛibo compati ſit virtutis.eſſet defectus pꝛotinus
in beatis. qui per moleſtiam affici non poterunt. Et di
uine iuſticie opus aperte videntes letabuntur vtiq; de
damnatis:reſpicientes in eum qui neminem damnat
iniuſte · neminem per iuſticiam ſed per miſericoꝛdiaʒ ſal
uat.Quomodo igitur compati poterunt ſuꝑ his quos
dominus imperturbate damnauit. ulgebunt omni⸗
no equaliter ad gaudium beatoꝛuʒ ſiſte diuine ſtellemmi⸗
ſericoꝛdia et iuſticia. ita vt reſplendeat iuſticia in dam⸗/
natis ſicut miſericoꝛdia in beatis.ompati nihil aliud
eſtq; de inuariabili dei iudicio conturbari. Sed necduʒ
beatis qui non poterunt etiam viatoꝛibus interdicitur
ne damnatis eterne compatiantur.qᷓ;uis pectatoꝛibus
et afflictis in hac vita in carne degentibus et ardentib
ad purgationem compati ſit charitatis officium:ſit eti
am debitum pꝛo ipſis oꝛare vt reuocentur a malis vt li
berentnr a penis.Non enim erit in ſuperis pꝛopinqui⸗
tas generis.non habita in mundo copula coniugalisg.
non amicitia: nõ ſi qua neceſſitudo pꝛehabita compaſ⸗
ſionem adducetiſi huiuſcemodi damnatum cognoue⸗
rit fuiſſe cnſotem. Sed nec minũs adammirationẽ
adducit.quod ad abꝛaham ſubintulit incola infernalis
Et ait. Pogo ergo te pater vt mittas eum in domuʒ
patris mei. Mabeo enim quinq; fratres: vt teſtetur il⸗
lis ne et ipſi veniant in hunc locũ locum toꝛmentox.
Sicut beati non poſſunt ad damnatos huiuſcemodi
miſericoꝛdijs affici: ſic et in inferno ſepulti nequeunt
ad eos quiadhucin carne degunt vllis cautionibus cõ
moueri. Extinctus pꝛotinus eſt in eis ommis amoe in
pꝛoximum.et omnis virtus adempta.necnon et exqui
runt in penis habere conſoꝛtes.quamuis ex conſoꝛtib⸗
nullum eis poſſet eſſe leuamen. Eterne damnatoꝛum
omnis eſt depꝛauata conditio:excepta bonitate natura⸗
rum.que integra ſemper manetquoniam niſi etiam in
damnatis naturarum lonitas ſeruaretur.non eſſet cũ
quo pena confligeret:ſed compaſſio et appetitus bono⸗
rum eis omnino non munt. QAuid ergo eſt ꝙ eterne
conſtitutus in penis rogare videtur pꝛo fratribus ſuis
viuis.ne ſimilia patiantur. Reſponderim. quoniam
hoc ſaluatoꝛ parabolice pꝛotulit. Etiam ſi veritas rei
non parabola extitiſſet.non ipſam rem geſtam ſed quid
auditoꝛibus velit edicere videamus. Si cum ſubſtan
tiali bonitate naturarum affectio recta et compaſſio ad
pꝛoximum in inferno vigerent. omnes pꝛouidere de⸗
herent ne quinq; fratres ſciliq; homines in natura in⸗
ſimul omnes fratres in qninq; ſenſibus conſtituti.vi⸗
uentes in carne poſt moꝛtem ad inferna deſcenderent:
cum in inferno augeatur pena.non minuatur ex multi
tudine afflictoꝛum. Sed quod eſſe debuit: non quali⸗/
ter geſtum ſit aduertamus.l Cui reſpondens abꝛahaz
ait. Habent moiſen et ꝓphetas: audiant illos.. Suf ⸗

ficit ad cauenda peccata ler diuina. At ſatis ſunt etiari

et pꝛophete.abſq; quod aliquis vobis pꝛedicaturus re⸗

ligtas. MPoꝛro

De paraboliſ

furgat a moꝛtuis. Inſiſtit damnatus impꝛobiter pꝛo/
pter mala que ſentit.pꝛopter toꝛmẽta que patitur.quo⸗
niam ſi accideret per experientiam fateretur diſſerendo
que ſuſtinet:vt eos ad penitentiam pꝛouocaret. At il⸗

le dixit. Mon pater abꝛaham. Sed ſi quis ex moꝛtuis

ierit ad eos: pemtentiam agent. Cupit eſſe doctoꝛ qui
mala tollerans factus eſt ſapiens: qui bonis abutens

dei ſapientiam habuit in derſum. Eſtimat ſe oꝛatoꝛem

ſtrennue factum:et referendo que patitur.faciliter ſua⸗
dere ſe credit. idetur nunc inutiliter compati fratri⸗
bus conſtitutus in penis:qui contempſit vtiliter com/
pati vlceroſo. dum refarcinaretur ſplendidis epulis.
SGero alioꝛum cupit eſſe magiſter. fruſtra credit alijs
ſuadere cautelamſqui ad ſemetipſum factus inſipiens
dirit in coꝛde ſuo.non eſt deus qui poſſit aut velit infer⸗
re pꝛo delictis hominibus vltionem.et ſibiexiſtens in⸗

et penas eternas interminatus eſt. Vgitur qui ſint ſi-⸗

ſoꝛ ſempiternus inferni factus eſt ciuis. Mõ te delectet

poꝛalis anguſtia. non infflicta vulnera. non vlcera imna

cautus ad tartarea loca deſcendit Sentire hic damna
tus videtur cum multiſ:qui dum male viuunt optant
quempiam ex moꝛtuis reſurgere. vt annunciet ſi quid
loni vel mali poſt hanc vitam erit.et quid erit quod et
quando vita iſta non erit. Aſſerunt ſe ad melioꝛa con⸗
uerti.ſi ex moꝛtuis iam notis audierint vera eſſe que ꝑ
ſidem ſancta eccleſia dogmatiſat. ſi vera eſt beatitudi⸗
nis atq; penaruʒ eternitas: ſi ſic eſt penarum acerbitas
ſi hoꝛribilitas demonuzʒ:ſi qualis affabilitas ciuium ſu⸗

pernoꝛum/Sẽd in repꝛobum ſenſum huiuſcemodi o⸗

ptatoees dati ſunt.vt magis velint in melioꝛa mutari
ex vno reſurgente a moꝛtuisqᷓ; ex ſide vniuerſalis eccle
ſie:que eredit omnes ex moꝛtuis in fine ſeculi ſurrectu⸗
ros. Querunt iſti foꝛtitudinem noſtre fidei dirimere:
per moꝛtuumex moꝛtuis alterius ſeculi certitudinem
inquirentes/QAuis ex moꝛtuis veniens melius poſſet
diſſuadere ꝑccata et homines ad melioꝛa conuertere:
q́; moiſaica lex.qᷓ; ſeriptura pꝛophetaruʒ. qᷓ; ipſa veritas
que humanis mentibus interlucet.qᷓ; illa oꝛiginalis iu⸗
ſticia in coꝛdibus hominum ſcriptaſAins ex moꝛtuis

aptioꝛ alterius ſeculi bona vel mala pꝛedicere. quis ad

penitentiam cautioꝛ inuitatoꝛ qᷓ ipſe chꝛiſtus factus in⸗
ter moꝛtuos liber.per quem facta ſunt ſecula.qui docu

it ſeculum.qui vere infernum nouit et 20 n

de quod abꝛaham adiecit. ad tempoꝛa etiam chꝛiſtiana
diuoluitur.. Si moiſen et pꝛoplvxtas non audiunt:ne
q;ſi quis ex moꝛtuis reſurrexerit credent ei. Habe⸗
bant illa tempoꝛa moiſen et pꝛophetas. Habent tẽꝑa
chꝛiſtiana ⁊ hos ⁊ xpᷣm et aplos. Sichꝛiſto et apoſtolis
homines peruerſi non credunt: quomodo credent ho⸗
mini ex moꝛtuis venienti: Chꝛiſtus homines ſuſcita⸗

uit a moꝛtuis:et ipſe ſua poteſtate a moꝛtuis reſurrexit

pſe in ſine ſeculoꝛum potenter moꝛtuos ſuſcitabit.
n eius virtute apoſtoli defunctos reuotauerunt a tu
mulis.Cui Sru. rectius pꝛeſtabitur de alia vita credu/⸗
ĩ ad moꝛum coꝛxectionem euangelio chꝛi
ſti non creditur:deſperandum eſt cui alteri melius cre/
datur /QAuerere homineʒ ex moꝛtuis vt nobis quid ſit
roſt hane vitam annũciet.qui monefaciat ad virtutes.
qai retrahat a peccatis ſubterfugia ſunt. excuſationes
ſunt. Cauſatio eſt veritatis.dubiũ eſt in fide nolle ſim
pliciter ſeruare pꝛomiſſa. nolle a criminibus explicari.
Ac per hoc ſi in chꝛiſto et apoſtolis non creditur: neq; ſi

ſurreriſſent centum milia moꝛtuoꝛum/Nam ſi angeli⸗

ce virtutes euangelicarent.ſi ſpiritus immundi in lin⸗
guis humanis pꝛedicarent:ſi omnes moꝛtui reuocarẽ

tur ad vitam cum ſcientia et poteſtate loquendi. ſi oſi
erẽtur oculis hũanis bona ſuꝑna. ſi poſſemus vt ſunt

toꝛmenta et loca tartarea mente ſeu coꝛpoꝛaliter intue
ni:etum ad hec omnia plus eſt chꝛiſtus.· cui pꝛe omnib

cuſationis iuſte aditus patʒ. Mon leuitate.nõ violentia

Baluatoꝛis

eſt adhibenda fides. Jpſe deteſtatus eſt vicia. pꝛedica⸗
uit penitentiam:dixit apxpꝛopinquaſſe regnum celoꝛuʒ.

nes pioꝛum atq; impioꝛum inſpicite:pꝛeſtate dictis ſi⸗
dem.notate paralolam:a vicijs explicari ſatagite. date
virtutibus animum.ex quarum oꝛdine cudatur 1 mo-‚ꝰüꝓ J 14*
res. Mon te inaniter extollant diuitie: quarum poſteſ⸗ 5õä

cibvꝛum accuratum edulium. non inter conuiuas vana
loquacitas.cum guſtus et lingua pariter igne inextin⸗
guibili toꝛreantur. MPauperies non te contriſtet.nõ coꝛ

ta. non derelicta ſeu cognita vita. cum his patienter an
ctus:eternus collega fiat ceiuium ſupernozum.

De Paralels vinttis cum villico iniquitatis. Secũ⸗
dum Qucdm tantum. zZapitulum. XIII.

D honeſtam pꝛouidentiam agendoꝛum pꝛo
a ſpe futuroꝛum bono:um nos ſaluatoꝛexho?⸗
tans.de villico iniquitatis agente ſub diui⸗
te parabolam poſuit dicens.. Homo quidã
erat diues qii habebat villicum:et hic diffamatus eſt
apud eum quaſi diſſipaſſet bona ſua. Diuitie non ſolũ
poſſidenti.ſed etiam diſpenſatoꝛi facte ſunt cauſa pecca
ti. vt raro et difficiliter ſactum ſit poſſidere dintias. =.·⸗=g E EES TWTr E
quin inducant in animarum pericula contrectatoꝛes. =.
Hinc diffamatur villicus diuitis: pauperis ſiquidem
nunquam reperimus villicum diffamatum. Mõ eſt ſub
ſtantia multa:vt diſpenſatoꝛe indigeat.Qui paruʒ hs
bet vnde pauperis nomen exoꝛtum eſt. ſibüpi ſufficit ·(α
ad curam.et modicam gubernare ſubſtantiam. non ha
bet yconomum.occaſionem furandi non parat. nemo
alius de ſua ſubſtantia diffamatur. Si autem eget er⸗
peditioꝛ factus eſt.vt tantum ipſe caueat ne furetur.nã
fures alij domum eius ignoꝛant:non habet aliquid diſ⸗
ſipabile.Litigandi cauſa pauperibus et egenis ſublata
eſt.et ſi pꝛuperi modica.egenis vero ꝓtinus nulla ſub/
eſt. Tleruntamen multitudo diuitiarum non excuſat vτπιυ . ber
raptoꝛes neq;ʒ diſſipatoꝛes.aut quomodolibet contre⸗ Eg Here
ctatoꝛes pꝛeter voluntatem poſſidentium:vt quia mul
te ſunt·ergo licentia ſit perperam perpetrandi vel per⸗
tractandi.Nemini licet quod ſuum non eſt redigere ad
ſeipſum.aut alitereffundereq; decreuerit dommus re⸗
rum.QAuamobꝛem et vocauit eum dominus eius: et
ait illi. Quid hoc audio de te: Medde rationem villica⸗
tionis tue:iam enim non poteris villicare. Vera ſuſpi
tio de actõne iniquaaures diuitis foꝛtaſſis alioꝛum re⸗
latione pulſauerat:aut res non inuenta in ſuo pon/
dere ſolito et menſura.diuitis animum concitauerat:
vt de villico ſuo inquireret:vnde ab inquiſitis vt diſſi⸗

patoꝛ accuſatus eſt. Nemo igitur maleagẽs dicat quis naturr = - =
me videt. Barointer homines actio mala tegſtur diſiin ⸗-. F r.-

H

in publicum vemat. apud veum autem nunquam. Et
neceſſarium factum eſterratum omne in iudicium de/
uen ire. Mon eſt omnino maloꝛum operimentum. NMi⸗
hil enim occultum quod non reueletur Cece dominus
villici:aſſumpſit officium iudicis. Laudabiliautem et & ⸗ rPrr.
pꝛobato moꝛe foꝛmam iuridicam ſequitur. Non enim 4
moꝛe fulguris aut toꝛrentis inretrouerſibilis etiam in
norios decernendum: etiam ſi accuſatio ſi diffamatio
multa conclamet Inquirendum eſt a diffamato ſi cul
pa eum accuſat.qualiter et quantum. Nam iuſticie ra⸗
tio plus cauſas actionum q; ipſas actiones conſiderat.
et opoꝛtet ſuſpendere iudicium ſi conſtitut ↄa in cauſa ex

b 3

- —.

.£ 4 P-⸗ .
—
r 1i — —
O
n

rhr r- —22 . A-2=
—

— 26 —— 4 r, »

ſ - )

eauaerr

”õ 2 RR.

Liber

non ira: ſed ratione agendum eſt. Unde vocauit eum
interrogans. Quid hoc audio de te. Ac ſi diceret. Accu⸗
iatus es.in cauſa te habeo.eſt ne verum quod audio de
te. Tuis acculatoꝛibus plenam non pꝛeſto fidem: foꝛte
inuidi aut emuli ſunt.aut fallere poſiunt et fallere vo⸗
lunt. Exculationi etiam tue mimme dabo locum: ter⸗
minabit veritas litem:vt egeris ita recipies. nõ vt dif /

famatus es. Proindel redde rationẽ viullicatõis tue.

Potenter te compꝛimere nolo:violentia non vtoꝛ: ve⸗
ritas ſit in cauſa. Matio factoꝛum dumtaxat aut te ab⸗
ſoluet. aut te condemnabit. Sed quouſqʒ rationẽ red/
dideris villicare non poteris. Non enim decet reum a⸗
gere pꝛo quibus conſtitutus eſt in cauſa:mſi ab illa re⸗
ceſſerit inculpatus. Etiam iam non poteris villicare: ſi
ratio te culpabilem monſtrat. Optimus cauſarum ci⸗
uilium et criminalum cognitoꝛ eſt iudex: qui ex verita
te non ex opinione aut alia ſuaſione vult pꝛoferre iudi⸗
cium:et leſus in pꝛopꝛijs pꝛeter rationem iuſticie non
querit vlciſci.nec ab ira concitatus ad iudicandum fer⸗
tur in preceps.ſed rat ioni inueſtigande ac pꝛomulgan

de actiuam et inquirentem ſubijcit rationem. ne lin/

gua labatur Cauſarum pꝛotinus oꝛdinata et moꝛoſa
diſcuſſio etiam ſi adiudicetur innocens.ſi repertus fue
rit inueſtigando nocens.inculpabilem iudicem reddit,
dumtaxat ꝙ aliunde non aſſit ſibi certa cognitio. Bed
a nullo potioꝛ eſt conuictio qᷓ;a ratione deuincti. Im⸗

pꝛobatur ſepe falſitas.ſi aliquando quempiam in iudi⸗

cio per falſidicos pꝛoſtrauiſſet. veritas autem numquã.
MPeꝛetermitti veritas et ratio poteſt: impꝛobari vero
non poteſt rationabilis et impꝛofugabilis terroꝛ: quin

ſextus

rei veritas inueſtigata cum ratõne deuincit/ſHinc cum
villicus de reddenda ratione comperiſſet: qttonitus fa
ctus ad ſemetipſum reuerſus eſt.ſi quo modo ſibi ad⸗
eſſet copia euadendi.quoniama ratione vincebatur.
aduerſus quam ſibi non erat auxilium. nequiter ſe fe⸗
ciſſe agnouerat.tergiuerſare non poterat in ludicio con

ſtitutus deuitabat reddere ratione.qua reddita ex frau

dibus debebat ſubire penale iudicium.non feſſus in ma

lo.iterum ex iniquo ſibi conneorani refugium.l Ait au

tem villicus intra ſe. Quid faciam quia dominus me⸗
us aufert a me villicationem:godere non valeo: men⸗
dicare erubeſco. Scio quid faciam:vt cum amotus fue
ro a villicatione recipiant me in domos ſuas. Aſſoli⸗
tus ex alieno perperam viuere.arxtes omnino deſpecat.
et exmoꝛibus delicatis per tempoꝛum augmenta coale⸗
ſcens.etiam in neceſſitate artibus licitis valefecit.ſed
laboꝛioſis per amplius ſemper ad iniqua regrediẽs.a
cilius videtur his qui viuere nequiter ex aleuis operi⸗

bus didicerunt.illa furta laboꝛioſa committere qunbus
iuſta pena debetur.qᷓ; ex arte que non repꝛehenditur.

nec actuoſa meretur ſuppiicium/ Sepe repꝛobis acci⸗
dit vt ea que ſunt licita eis difficilia Pidenrd ve⸗
ro illicita ſunt poſſint ſine laboꝛe perſicere/HNæècnon et
qui mala agere vultiea que ſunt gramioꝛa in bona vita/p
ducit in cauſam. Poterat enim iſte alias artes abilio⸗
res exercere q; terre foſſionem:et alios moꝛes viuendi
q; eſee mendicum. Et ſi omnino cõtingeret non eſt pu
doꝛi mendicitas vbi adeſt neceſſitas: que vbi eſt ratio⸗
nabilis non eſt cur erubeſcentia ſit hoꝛroꝛi. Cur hic vil
licus nequam laboꝛioſam artem mendicitatis ruboꝛeʒ
meditatus eſt Oulte ſibi alie poterant eſſe artes.mul

ti modi aliter viuendi.ſed pꝛo his cauendis tendebat
in ſolita malaſct quodin nonbus hominum ſumme

damnatuunullius requiſito conſilioſapud ſemetipſum
ſibi pꝛouidit in poſterum. Dixit en

enim. Scio quid fa⸗
ciam. Non pꝛudentum erquiſiuit conſilia: non homi⸗

*

num in periculis expertoꝛum.non ſapientum.ſane ipſe
ſibi factus eſt continarius et conſultoꝛ. TUeruntamen

cum in mente homims pꝛo iniquitate patranda diffi⸗
nitum eſt nõ conſulere quempiam. temperantioꝛis eſt

moꝛis cum minus malum ſit in male agente non con /
ſuluiſie ſidemicum q; contra fidemici conſilia peregiſſe
Quandam habet ſpeciem honeſtatis. cum neminem cõ
lulit qui omnino tendit in nephas:ſaltem in ſeipᷣo coꝛ:
ruptus alioꝛum auriculas non fedauit. In alijs ſiqui⸗
dem conſulte agere canonica ſcriptura nos docet. &m
nia cum conſilo fac et poſt factuʒ non penitebisCum
vero iſte dixit ſcio quid faciam.ad ſeipium tote relatus
eſt.vt de iniuſto viueret apud eos quibus miuſte credi
ta ſui domini cogitauerat relaxare.icilidʒ cum eſſet amo
tus a villicatione ꝙ reciperetur in dumibus debitoꝛum

et eoꝛum quibus ſui domini bona emphiteocando a

culturam fructiferam commendauerat. Vt autem reci
peretur. conuocatis itaq; ſingulis debitoꝛibus domi⸗
ni ſui.dicebat pꝛimo. Quantum debes domino meo.
At ille dixit.entum cados olei. Dixitq; ili.Accipe cau
tionem tuam.et ſede cito et ſeribe quinquaginta.. O⸗
ptima inquiſitio:ſed executio nequam. Interrogabat
ſiquidem quantum beretur domino ſuomnõ ſibiquo⸗/
niam omnia domini ſui erant. Apſe vero yxconomus e⸗
rat.adminiſtrationem et curam obene non pꝛopꝛiuʒ
dominium rerum. Sed agebat nequiter ꝙ bona domi
ni ſui pꝛeter iuſtum et dommi ſui voluntatem debitoꝛi
bus relaxabat:vt totam vebiti ſummam reduceret ad
dimidiamſcentum ad quinquaginta. Pemtus ycono⸗
mus agit in fraudem domini ſi relaxat debitoꝛibus pꝛe
ter dom inivoluntatem:et pꝛeſumit illud dinittere qð
veriſimiliter de dño nõ poſzʒ eſſe iumpei Mee iſte hoc
fecit vt pius in pauperes lut pauperibus redditusan
nuos remittens:ſed in illis ſibi parans expulſo ab offi⸗
cio agilioꝛis vite compendia de alieno ſibi gratiam ho⸗
minum comparabat. Sed necdum diuitibus aut me⸗
diocribus ſeu ſuippᷣius conſideratõne pꝛehabita ſed eti
am intuitu pauperum non licet de alieno fieri largitio⸗

nem:illa dumtaxat excepta neceſſitate que a decretiſ ab

ſoluit:ſed repꝛobi quidem homines contrarium faciũt
quod ratione decernunt. Sciebat enim hic villicus qꝛ
omnia que ad iuſtam diſpenſationem acceperat erant
domini ſui:pꝛoinde interrogat debitoꝛes quantum de⸗

bes domino meo. Sed tanquam p:opꝛia donsbat con

tra voluntatem pꝛopꝛij poſſeſſoꝛis:cum ſummam debi
tam defalcabat. Multipliciter rei ſunt alienarum reruʒ
2eter voluntatem dominoꝛum ſpontanei largitoꝛes.
am ſemetipſos et recipientes obnoxios in debitis fa⸗

ciunt:quoniam quod quis iuſte non poſſidet neq; iuſte

in alium vendendo vel largiendo poteſt tranſferre do⸗

minium.Hec eſſe poteſt excuſationis ſuffugium ex di

ſpenſatione commiſſa. ſi aliter faut quod veriſimiliter
pꝛeſumitur dominum non feciſſe: maxime autem cum
fraus et aſtucia menteʒ diſpenſatoꝛis inficiunt. Et qui
rem accipit a diſpenſatoꝛe iniuſto ex certa ſcientia. nil ſi⸗
bi vendicauit ex iure.ſed obligauit ſemetipſum donec
reſtituat:nec ſibi ad excuſationem diuine iuſticie deſuꝑ
cecernentis ſi cautiones accepit. DZeinde alio dixit.
Tu vero quantum debeſ.Qui ait. Centum choꝛos tri
tici.Ait illi.Accipe litteras tuas:et ſcribe octuaginta.Et
laudauit dominus villicum iniquitatis quia pruden⸗
ter feciſſet. Bemiſſio tritici ſiue olei.villici gctionem
inſinuat:et ꝙ minus remiſerit de tritico qᷓ; de oleo etisʒ

quandam aduertentiam pꝛouidam arguit: quoniam

plus ex tritico qᷓ; ex oles vſus hominum ſumit. Et faci
lius depꝛehendi potuiſſet a domino in tritici paucitate

.*

—

E

en/

ti
I

ſd

e

ð

De paraboliſ

q; olei.Omnibus autem tradidit litteras ad cautelam
vt ſi vminus comperta fraude villici repetere perperã
remiſſa debitoꝛibo œæcreuiſſet æconomi litteris ſe in iu⸗
dicio uerentar ieruinumen dominus villicum im⸗
quitatis laudibus effert.non letus de damno ſed mira
tus cautelam: Mon quia fraudulentum. Sed quia pꝛo
uidum in futurum. Non actum virtutis: Sed ipſam
virtutem commendat. Et mirum valde ꝙ ſepe actus
eſt in repꝛehenſione virtus in laude. vt a curru quact
tuoe virtutum turpis ſonus inroboet. Inſonuit enĩ
hic iniquitas. Et villicus iniquitatis diatur pꝛopter
fraudem:et remanet in laude pꝛudentia pꝛo futuris e⸗
mergentibus malis vt poſſit eſſe refugium. Sed hoc
intereſt inter virtutes viuificas et moꝛales. ꝙ a nulla
illarum dum in veritate in animo inſident repꝛehenſi⸗
bilis actus egreditur:a moꝛalibus vero etiam in quan
anberneritateretentisſwteſtabilis multa fiunt Et vt
apertioꝛibus ſermonibus eloquamur. in virtutibus vi
uiſicis dumtarxat in veritate inherentibo.nemo aliquan
o male pꝛoceſſit in actum: in alijs vero ſeꝑ deli 1
/Dominus autem villici laudetur cum laudatur: ex
eo łp pꝛopter fraudem eius non derogauit pꝛouidentie
ipſi us. Bene conſtitute mentis eſtob fraudem aut pꝛo
pter damnum commune vel pꝛopꝛium et pꝛopter agẽ
tem impꝛobiterjnon derogare virtutibus. ſed ſemper il
las extollere quamuis actus condemnet iniquitas. Co
gebatur homo rationis compus ab ipſa laudare virtu⸗
tem. et hominem ex ipſa regulatum:non malum quod
ex hum ana pꝛudẽtia perficitur Muare igitur laudauit.
Quia pꝛudenter feciſſet.non quia donauit alienuʒz. Fe⸗
rhendenrerquia ſibi paonidltin poſteruʒ. Pars eni
ꝛudentie ipſa pꝛouidentia dicitur. de qua optatiue moi
ſes in ſuo cantico loquebatur. ltinam nouiſſima pꝛo⸗
uiderent. Nouiſſima pꝛoundet qui ſe parat ad vltimum
finem:aut deuitanda ſupplicia que poſſent contingere.

aut ad capeſſe mua que debent agonicatoꝛibus
pꝛouenire. Manc pꝛouidentiam villicanam imo terre⸗
nam:cheiſius cum appetitoꝛibus alterius vite compo⸗

ſuit dicens. Dico enm vobis:ꝙ ſilij huius ſeculi pꝛu
dentioꝛes q; filn lucis in generatione ſua ſunt. T igi⸗
lanti verbo ſaluatoꝛ locutus eſt. cum dixit in generatio⸗
ne ſua. Mon enim ſecularem pꝛudentiaʒ chꝛiſtiane pꝛu
dentie pꝛetulit. quoniam ſecularis pꝛudentia inimica
eſt deo.ſed pꝛudentia carnis moꝛs eſt. et facit omnino
filios agarenos:quna filij agar exquiſierunt pꝛudentiaʒ
que de terra eſt· Mon eſt ceomparatio terrene ſcientie.
que tantum ꝑfunctoꝛia captare contendit. ad eam pꝛu
dentiam que ſuperna nanciſcitur:que chꝛiſto tradente
ſerpentina eſt columbine ſimplicitati ſociata. Pruden⸗
tia filioꝛum lucis:ſtulticia eſt ſeculi. Orudentia filioꝛũ
ſeculi:ſtulticia eſt in conſpectu dei. Pꝛudentia filioꝛum
lucis pꝛudentiam ſecularem deuoꝛat: nam et ſerpens
moiſaicus dłeuoꝛauit ſerpentes magoꝛum pharaonis:

neCleiet ſeculiſillam in aliquo euacuare non

poteſt/ Elt alio pꝛeloquar oꝛdine ſecularis pꝛudentia cõ
quirit diuitias:ſed illa contemnit. Illa ſe ponderibus
onerat:iſta vero ſarcinas abicit. Illa in compedibus eſt/
iſta rhetia mundi frangit IYlla ſe implicat:iſta ſe explica
re concertat. Illa timet erplicari: iſta rennuit implicari
IVlla dolet diſſoluia vinculis quibus irretita tenetur:
iſta gaudet cum ſe videt erceptam. Illa penas refugit:
iſta ſe in illis immergit. IYlla omnino abſoꝛret coꝛpoꝛis
moꝛtem:ſæc cupit diſſolui et eſſe cum chꝛiſto. Illa moꝛ
te intentata omnia exponit vt viuat:iſta iuuantia vitaʒ

celica virtute mirari:et vileſcere videntur filij lucis in

et ipſam pariter pꝛo chaiſto paruipendit /Ged quanq;
ſuperferatur omnibus prudentia chꝛiſtibna: quid eſt ꝙ

2

RF rrrr

2- 5 ₰ Nr—r

Bglugtoꝛis

filij ſeculi filijs lucis in ſua generatione dicuntur eſſe
pꝛudentioꝛes. Quare ſaluato⸗ omnium chꝛiſtus hanc
comparationem ſuis auditoꝛibus poſuit. zope mo⸗
dum locutus eſt. ne ſecularem pꝛudentiam cheiſtiane
pꝛeferre videretur. quam ſi quis vellet inſpicere. ex re/
rum experientia reluceret. Et ſi aliqui de pꝛudentibus
Hhuius ſeculi educerentur in medium. quoꝛum adhuc
in locis pluribus fama per ſcripturarum memoꝛias re⸗
wat. et multoꝛum qui nondum a ſeculo migrauerunt: — M
clareſceret amplius. Sed ne videamur hominuʒ ſecu⸗ C- /. 1
larium geſta contexere: alijs aſſertionibus ſaluatoꝛis — .. COE
ſententiam declaremus. Aut humana ſeculariſq; pru
dentia querit deuitare moleſtuʒ. et quod aduertum vi⸗
detur pꝛopꝛio placito vel nature:aut aliquid ad votum
et ſibi pꝛopitiuʒ querit:aut cum amico aut inimico ha
bet cauſam:aut pꝛo pꝛeſentibus aut pꝛo futuris eſt an
xia aut pꝛopꝛiam patriam aut incolit alienam: aut ſub
icitur aut ſuperfertur aut equatur homimbus: aut ven
dit aut emit. et multoꝛum ſimilium:in quibus ſic ſtrẽ⸗
nue agit vt cogantur videntes aut audientes velut de

his que per pꝛudentiam agunt.cum in filioꝛum huius
ſeculi comparationem deueniunt. Sed ideo ſaluatoꝛ/
hanc comparationem ſuis auditoꝛibus tradidit. t
pꝛudentes fiant ad futura bona celeſtia et eterna. cum
viderint ſeculares pꝛo terrenis atq; caducis tanto pꝛu
dentie acumine refulgentes.lctionem ex ſimilitudine
opus in re. tentat ſaluato: inducere. Et ego vobis di⸗ DM
co. Facite vobis amicos de mãmona imquitatis. vt cũ D
vefeceritis recipiant vos in eterna tabernacula. . Om⸗
nem pꝛudentiam ſaluatoꝛ hic edixit:ne ſupernis pꝛiua⸗
remur. Etenim homines ad hoc ipſe creauerat cum ex
imniquo mamona woluit nos amicos conquirere: quib⸗
factis nobis pꝛeſidio reciperemur in illa. Non de furto
atq; rapinis aut quomodolibet male partis docuit ele
moſinas facere.ſed quia raro vl nunquam diuitie ſine .
crimine acquiruntur.ideo illas iniquitatis mammonã
appellauit. pꝛeſert im cum infra dialuli rhetia tenean:
tur cupientes ditari. Hinc apoſtolus ad thimoteum
ait. Volentes diuites fieri:incidunt in laqueum et in
tentationem diaboli. Que autem maioꝛ iniquitas qᷓ
auferre ſe deo. et dialvli ſe e mancipium facere. QAue ma
ioꝛ iniquitas.qᷓ; ei ſe auferre qui condidit: et ſe tradere
qui peremit. Oe iure creatoꝛis omnis creatura. Etenĩ
quia bonus lona cuncta creauit:eius aduerſarium ho⸗
minum iniquitas fecit dminum. Pꝛoinde diuites ſie
ricupientes ſunt intra ſepta diabvli: quia in laqueum
eius voluntarie inijcientes pedem:eius facti ſunt ſer
in. Nam a quo quis deuictus eſt:eius queq; ſeruus ad
dictus eſt uato? ad eterna; reqiiem poffe va
lere tempoꝛalem et agapeticam actionem. non tamen
ſemper ex his quibus impenditur.ſi amici ex tributis
fiant. cum amicos dei ac inimicos dei poſſumus in ami
citiam trahere largitionclonoam Eaeg ihlacharitare
atq; pꝛouidentia in eterna tabernacula poſſumus in⸗
roferri. Meq; quicunq; datarij quantumhbet efficiã⸗
tur amiciſad ſuperna pꝛeterqᷓ; amgre non poſſunt. ſed
hoc mod in eterna tabernacula ſuos benefactoꝛes re⸗
cipiunt: velut qui de inſita virtute teſticantur apud

dum vt fecipiantur.
De parabola perdite reinuenteq; ouis. Secundum
Mattheum et Amam. Capitulum. XIIII.

₰ 21

b AL n

Liber

Hnſtruxit ſaluatoꝛ peccatoꝛibus miſericoꝛ⸗
cdie woꝛtum: et ne ceſpici omnino ab ipſo ſe
crederent:quam habet ſollicitudinem circa
eos ſub paralolis introduxit. Ac etiam vt re
dirent ad iuſticiam. exultationem aſferuit angeloꝛum:
confutans ex hoc atq; repꝛimens ſuperbam iudeorum
iuſticiam: et phariſeoꝛum murmurationem elidens.
Mam cum eſſent publicani et peccatoꝛes appꝛopin/
quantes ad ieſum. vt audirxent ilum: murmurabant
ſcribe er phariſei dicentes.quia hic peccatoꝛes recipit
et manducat cum eis. . Opoꝛtuna peccatoꝛũ actio:im⸗
poꝛtuna vero murmuratio iudeoꝛum. benigna interie⸗
ctio ſaluatoꝛis. il tam peccatoꝛib) opoꝛtunũ q; apꝛo⸗
pinquare ad chꝛiſtum. qui non vult peccatoꝛis moꝛteʒ
ſed vt conuertatur et viuat. Expedit infirmis medi⸗
co eſſe pꝛopinquos. aliter inuadenſ infirmitas inferret
exicium. Nulla maioꝛ infirmitas q́; neri peccatoꝛẽ. ach
quam depellendam ſolus chꝛiſtus eſt medicus:quia lã⸗
guoꝛes noſtros ipſe tulit· et doloꝛes noſtros ipſe poꝛta

uit. Et in moꝛtez tendentibus ſeu iam moꝛtuis in pec⸗

catis: eſſe pꝛope vite fontem ſuadet neceſſitas. Eteni,

chaiſtus eſi vita: et moꝛtui ſunt in anima peccatoꝛes.
Segd cum ratio que in hominibus nõ extinguitur eti⸗
S:cum reuigilare incipit axpropinquat

am in criminoſis:ci. ropinque
ad vite fontem. Signum poꝛro excitate rationis eſt in

his qui deliquerunt chꝛiſio pꝛoximum ſieri: fſide atq; o⸗

bedientia in his que mandare decreuerit. Et quoniam
niſiblentegininftinnnon e diabolo ſunt obligati
homines peccatoꝛes/ opoꝛtunitas angit omino ad chꝛi⸗

ſtum appꝛopinquare:qui eſt nobis factus 8
tia. iuſticia ſanctificatio et redemptio/ Et cum ſibi ap/
pꝛopinquamus et ipſe nobis appꝛopinquat. Scriptu⸗

ra enim dicit. Appꝛopinquate do:et ipſe appꝛopindua⸗

bit vobis. An veritate ſiquidem appꝛopinquatio iſta fi⸗
at:ne pꝛopſeticum dictum impꝛobet appꝛopinquantes
Dicit dominus. Eoꝙ appꝛopinquat populus iſte oꝛe
ſuo et labijs ſuis gloꝛiſicat me.coꝛ auteʒ eius longe eſt
a me.ideo ecce ego addam vt admirationem faciam po

pulo huic miraculo grandi et ſtupendo, In veritate ad

chꝛiſtum appꝛopinquatio fiat: alioquin condemnabi⸗
tur peramplius appꝛopiquans
Edandes eius eſt per omnem modum longe ſieri
W

a peccatisſOedium vero:explicari ab his a quibus ſub
wlamento neceſſitatis plus debito colligamur/Perfe
ctum quidem. cum virtutum velociſſimos aſcenderi⸗

mus equos:et ipſis oꝛnati erimus placentes ei:qui ta⸗

les nos querit.vt appꝛopinquet nobis.
tem habebat phariſeoꝛum et ſcribaru a int
cia que de benignitate domini murmurabat.qui reci
ebat publicanos ? peccatoꝛes.cõmodans ſe illis.nec de
dignans eos in menſa ciboꝛum:vt poſſet cum eis epu⸗

lari in menſa virtutum. Mon nouerant ſeribe et phari/

ſei. quanta eos grauabat iniquitas: nec eis videbatur
venia indigere. Juſti ſibi apparebant. gelo peruerſo ac⸗
cendebantur: vt viderentur honeſte vite ſectatoꝛes:ad

ris eſt hypocritali vicio ſeruientiuʒ.vt ipſi potioꝛes ap⸗
parxeant alios ifamare inacis uidem gaudentes ſi
lonis poſſent notam applicare maloꝛuʒ. Dicebant.quia
hic peccatoꝛes recipit: et manducat cum iũlis. Meſcie /
bant cauſaʒ aduentus dominici:qui venerat dumtarxat
ſaluos fac ere pꝑeccatoꝛes. Ydcirco pꝛeſtabat eis gratiaʒ
vt venirent.venientes vero pie recipiebat manducãs
cum uülis.non ad ingluuiem ſed ad oſtendendam beni⸗
gnitatem et nimiam charitãatem. Quibus murmu⸗
rantibus parabolam aptam qua frenarentur ſaluatoꝛ

.

uerſus cheiſtum murmurationibus impingebãt. Mo

..Raan.

Wei- A„. — 224

mmitium tamen appeo

lextus
appoſuit dicens.l Quis exvobis homo qui habet cen
tum oues.et ſi perdiderit vnam exillis:none relinquet
nonagintanouem in montibus aut in deſerto. et va⸗
dit ad ülam que perierat querere eam donec inueniet
illam. Et ſi contingat vt inueniat illam. amen dico vo⸗
bis quia gaudebit ſuper eam magis q; ſuper nonaginta
nouem que non errauerunt. Comparatiua parabola

iſia eſt: nec poteſt in alium ſenſum decenter conuerti.
Vlt ſi moꝛis eſt hominum.pꝛopter vnam perditam o⸗

uem ad hoꝛam totum dimittere gregem.vt illam rep

riat querens ad reinueniendam. relicto in montibo gre

ge quo ſua moꝛbiditate ſuaq; voluntate diſceſſerat:cur
non liceat omnium conditoꝛi humanũ deuium genus
querere atq; vnire cetibus angeloꝛum. Non enim ali⸗
terqᷓ; ad veniam peccatoꝛem dominus requirebat. Sʒ
quanqᷓ; ſit bene maius gaudium ſuper vno peccatoꝛe
conuerſo.q; ſuper nonagintanouem a domino nõ auer
ſis:nunquam eſt credendum ꝙ in conſpectu domini
multitudini iuſtoꝛum conuerſoꝛum paucitas pꝛefera⸗
tur:alioquin perſonarum acceptoꝛ non virtutum eſſet
omnipotens. Sed quia ſemper dicitur maius gaudi⸗
um poſt doloꝛem qui er re perdita oꝛtum habet:et con⸗

ſona eſt moꝛibus hominum iſta locutio.qui de modica

re perdita exultant amplius cum illam reinuenerunt
q́; de plurima reſeruata. Et hoc quare. Quia non pre⸗
ceſſerat doloꝛ in illa.qui ſubſequens gaudium facit am
lius apparere
les eſſe debeãt fideles oſtendit. videliq; ſine leſione ad
pꝛoximum.manſueti.mites.fructum ferentes bonoꝛuʒ
operum ad vtilitatem etiam pꝛoximoꝛum. nullimaluʒ
pꝛo malo reddentes.nec ſemetipſos defendentes. ſed
dantes locum ire ne per impꝛobitatem ſed per patienti
am cõuincatur impꝛobitas/AAuerit oues errantes ſal
uatoꝛ:vt reducat in gregem. Et nos omnes ſicut oues
errauimus non habentes paſioꝛem:non paſtoꝛis defe⸗
ctu:ſed ouium ſubterfugientium curam eius. Pius
enim paſtoꝛ noſter eſt.et inſopitum oculum habet: nõ
atitur ignauiam: oues ſunt in cauſa dum errant Hoc
atebatur dauid. Erraui ſicut ouis que perijt. Pꝛopri⸗
um fatetur delictum. cum propria errauerat vwolunta⸗
te.ſicut ouis que ſua deuiatione perijt. non ꝙ eam ve⸗
rus paſtoꝛ Rpiecerar Nineſſtſ autem perdite ouis eſt
ꝙ querens in quod querebat kuent Gai nemmo bo,
teſt ſui conditoꝛis manus aut ſcientidm effugere.quin
cum volet inueniat.nec expedit actuoſum aut ocioſum
laboꝛem inducere.cum ſibi ad nutum omnia pareant.

HGed in voluntate queſiti poſitum eſt. ꝙ ſe nonad pe/

nam ſed ad gratiam inueniri permittat:quoniã ſi non
ad gratiam. ad penam ommino inuenietur atq; trade/

tur inuitus:vt ſicut pꝛopria voluntate perire decreuit:

ſic ſe offerat requiſitus. Tunc enim ſaluatoꝛ querens

—

quod perierat inuenit:cum peccatoꝛ a malis auerſus

7

ſe ad optiſnma dueq conuertit. non ſibi aut ſuo placito
Hiuens: ſed ei qun non indigens ipſum ipſo indigenteʒ

