oĩm natũ iuxta ipſos paſtoꝛes aſſiſuit.AKlut dicitur domi
m welut nuncius qui iolum dominica venerat nuncia⸗
re. Et claritas dei circumfulſit ulos. Depellit᷑ ⁊ tacetur
claritai creati ſolis cuius lumẽ eſt in poteſtate diei non

noctis.ſed ſolus deus hanc noctẽ ſicut diem illuminat
cuius claritas pſtrinxit ex omni ꝑte paſtoꝛes in coꝛpoꝛe
ſimiliter et in coꝛde irradians. vt non paruipenderent

factum qð tam miolitũ videbat᷑.nec crederet ſuiſſe oci
oſum quod tanto declarabat᷑ lumine claritatis. Lumẽ
manifeſtat ex limine. et a luce clara noctis tenebꝛe de
pelluntur et ſilij dei et hominis noua natiuitas ex noua
claritate noctis innotuit. Qm mundus innouandus
erat doctrims ſacramentis atq; decretis tanti ⁊ magni
regis in ciara facta nocte naſcentis: A pellende tenebꝛe
ydolatrie cunctarũq; pꝛauitatũ acoꝛde credentiũ erãt.
p eum qui vera lux eſt iluminanſ omnẽ hoiem m bunc
mundũ vtiq; venientẽ. que cum ſit increata nata mun
do a creata luce depꝛomitur ꝓpter inſolitã nouitatem

ſua colluſtratione inſolitos videre deterrente paſtoꝛes

Et timuerũt timoꝛe magno Oagnus timoꝛ ex ma
gno paruos hos paſtoꝛes muaſit:obſtupeſcunt huma⸗
na cum diuimna clareſcunt:et paruus hominis animuſ
ſupatur a magnis et aſpiciens inferioꝛa ex ſubita actio

ne magna paueſcunt. Sed ato auellitur timoꝛ qui di⸗

ſpenſatiue ad aliquid magnum inſinuandũ ummittit.
pꝛeſertim cũ a ſubſtantijs ⁊ ſupernis actionibus venit
Diuina pꝛouidentia pꝛeeũt ſepe triſtia vt gaudioſa ſe⸗
uantur. Pꝛzopterea ſequitur Et dixit illis angelus:
lite timere ODiue ex aſſiſtẽtia celici ſeu angelici ſpi
ritus in aliqua viſibili aſſumpta foꝛma ſtantis iuxta il

los ſiue ex claritate circũfulgente ipſos timoꝛ obuene⸗
rit ab angelo loquente remouetur.ſubijciente cauſam

leticie non querule. cum aitl Ecce emm euangelico vo
bis gaudin magnũ quod erit omni ꝓplo.quia natus ẽ

rvobis hodie ſaluatoꝛ mundi qui eſt chꝛiſtus domin in
ciuitate dauid Gaudium huana natura in ipſa creati

one accepit:cum ad dei ſimilitudinẽ et ad imagineʒ fa⸗
cta eſt. Et ad vſum coꝛpoꝛeũ in eden tenuit manſionẽ
oĩbus fulta bonis omnẽè creaturã excedens pꝛeter ſub/
ſtantiã ſepate creatam poſita in illa felicitate paradiſi
vbi nil erat aduerſum ſub pollicitatiõe melioꝛis ſi mã⸗

ſiſſet in illis. Sed ſtatim luit pꝛo voluntaria culpa ſup

plicium.et verſum eſt in luctum gaudiũ eius: Nunc in
gaudium redit ipſa coꝛrupta et immulctata natura in
natiuitate ſaluatoꝛis quod euangeligat pꝛeco ulle cele⸗
ſts aſſerens magnum ad ꝓpellendũ magnũ paſtoꝛum
illoꝑ timoꝛẽ. agnum ex magnitudine infinita naſeẽ

. .

—

tis ex integritate parientis.magnum pꝛo virtute.ma⸗

gnum pꝛo nouitate. magnuʒz pꝛo omni ſalute. magnũ

1
6
.
3

e
3
ne
In

-

1

17
f.
it
e⸗
8

+☛e

—— ☛☚- — — —

— 2

— — —— — — — —

De miſterijs

pꝛo eterna beatitudine.magnũ pꝛo incõpꝛetxn ſibilita⸗
te. Heclarat angelus vnde magnũ:quia natus eſt xo⸗

bis hodie ſaluatoꝛ. Paſtoꝛibo territis et timidis ex vi⸗

ſis inſolitis quaſi ſingularibus cõmune bonũ angelus

euangelicat eis.pꝛo eis ediſſerẽs natiuitatẽ dñi ſalua

toꝛis. Ecce gaudiũ edicit᷑ vnde cauſet᷑ quia ſaluatoꝛ na
tus ẽ nobis.Nulla gaudij materia potioꝛ:q; de magna
periclitatione ſaluatio. Etiã ex hoc magnũ quia magna
7 certa damnatio. magnã ex magno liberationẽ accepit
Quam natiuitatẽ eiuſq; cauſam leticie paſtoꝛibo factã
angelus aperit.non ꝙ dũtaxat natus fit ipſe paſtoꝛibo:
eoꝛũ ſit de natiuitate dñi omne gaudiũ:cum ipſe nõ aſ
ſumpſerit incarnãdo ꝑſonã ſed ⁊ in cõmune naturam
humanãa. et yſaie vaticiniũ pd oĩbus intelligit᷑ paruu
lus natus eſt nobis et filius datus eſt nobis.ſed qꝛ ipi
velut pꝛimitie naſcentꝭ eccleſie miſteriuʒ hoc a ſecio ab
ſconditũ in tꝑe reuelatũ.cõpletum in plenitudine tẽ/
poꝛis pꝛo ſe et omnib ſubſequis audierũt: Ecce vnde
gaudiũ pꝛopter naſcẽtis officiũ quia ſaluatoꝛ. Ecce de
ſignat᷑ ex noĩe ille qui naſcitur.quia chꝛiſtus dñs.chꝛi⸗
ſtus ad hominẽ.dñs ad deum oĩpotentẽ refert᷑.chꝛiſtuſ
id eſt vnctus.quia reges ⁊ ſacerdotes in lege veteri vn
gebantur. De quo ꝑ inſigne dicit᷑vnxit te dñs deꝰ tuꝰ
oleo leticie pꝛe conſoꝛtibo tuis.Et dñs deus ille eſt qui
natus eſt. Igit᷑ ex naſcendi circũſtantijs in tuo animo
ne vileſcat In ciuitate dauid ſq; bethleẽ.in qua na⸗

.tus fuerat multo añ dauid.q̃ de ipſo repꝛomiſſionẽ ac⸗

cepit. De fructu ventris tui pona ſupꝑ ſedem tuam. qð
ad ſalomonẽ in carne ad chꝛiſtum in ſigura ſeruabatur
Et ipſe dauid etiam chꝛiſtũ in geſtis ⁊ verbis ſuis plu
rimis figurauit. Mec bethleem quãuis modica ob hũi
litatẽ ad naſcendũ electa excludebatur a miſterio ſalua
toꝛis:cũ ipſa interpᷣtanter dici᷑ dom panis.et ipſe mi⸗
renatus in ea ſit panis viuus qui de celo deſcendit.Nõ
tamen ex toto ꝑſpicuũ eſt.an hoc ꝙ dicit᷑ qui eſt chꝛiſtuſ
dominus ſint verba euangelicantis angeli aut ſcriben
tis euangeliſte. Sed quõ ſe habeat oꝛdo geſtoꝛũ huiuſ
mirenati duplex nomen ex euangelio claruit. ſcʒ ieſus
id eſt ſaluatoꝛ et chꝛiſtus qui dictur vnctus Sed am
plius pie credulitati conſonat.quia ille ilem angelus
qui marie dixit vt vocaret eum ieſum nũc paſtoꝛibo de
clarat eum eſſe chꝛiſtũ.ne ipſi et ceteri alium meſſyam
expectando fallant᷑. Ecce cõpleta eſi ꝓppetia ꝓphete dicẽ
tis in ꝑſona totius humane nature.Ego aut in domĩo
gaudelv et exultabo in deo ieſu meo. Yeſus dicit᷑ hebꝛai
ce.latine ſaluatoꝛ.qui pꝛo oibus natuſ eſt Et pſalmiſta
dicit. Conuertiſti planctũ meũ in gaudiũ mihi. Plan
ctus ꝑſeuerans ab adam vſq; in pñs de merito eius in
gaudiũ dominice natiuitatis cõuerſus eſt.qð angelus
paſtoꝛibus euangeligat. Vnde alia maioꝛ aut ſimilis
adand ratio ꝓuenire hominibo potuit.qᷓ; ꝙ dei filiuſ

6 fieret inter homines ipſos ſuo merito ſaluaturuse

Ac ꝑ hoc non ocioſe incarnatus atq; natus eſt inter ho
mines factus hõ.ſed vt ſaluaret ab oĩbus periculis in
excelſis.Nec hunc mirenatũ ab re paſtoꝛibus angelus
nunciauit.ſed vt quereret᷑ queſitus inueniret᷑. Nã ipſe
quidem moxvt voluit naſci woluit ex fide cognoſci.xo⸗
luit inquiri et inuemiri ab inſimplicitate querẽtibi. Et
vt credat᷑ atq; queratur angelus altitonat vt iuuẽtus
agnoſcat᷑ non ex altis non ex diuinis nõ ex magnis ſed
er humanis et imis ipᷣm deſignat dicẽs Et hoc xobis
ſignũ. Ynuenietis infantẽ pannis inuolutũ ⁊ poſitum
in pꝛeſepio. Datur ſignũ de ieſu ꝙ non in apparatu et
cultu regio mundũ intrauit.quia infans a nõ fando di
ctus eſt exiſtens mutus qui alijs dedit linguaʒ.nõ vol⸗

uens diſerte ſuam qui oĩbo loquentib) dat loquelam.

verbi increat

Et mir ſupꝛa modũ videre verbum mutũ inuolutuʒ
a matre vilibus panis vt ex omnibus pauꝑtas ipſa cla

reſcat. CLapitulum VIII

Lle eſt iſta euãgelicatio angelica:vt ad ſignan
q dum ieſum chꝛiſtũ dñm inuolutũ panis recli⸗
natũ in pꝛeſepio clamet? Sunt ne iſta tria in⸗
fantia. pannoꝛũ inuolutio. ſituatio in pꝛeſepio ꝑfecte
ſignantia ſaluatoꝛẽ? Cur pꝛo ſigno tanti ſignati aliq̃d

celeſte non dedit. Cur non induxit in ſignũ illius noctꝭ

inſolitã claritatẽ. Cur ei locutionẽ pꝛo fide non dedit.
Cur nõ aliquod magnũ inſigne pꝛo ſigno monſtrauit.

Inueniunt᷑ alta data ſigna in mmanu mopſi et aaron et

ſelie et heliceiet multoꝛũ ꝓpłetarũ vt eoꝝ dicta ⁊ facta
crederent᷑.quãobꝛem pꝛo tanto dñovt in cognitioneʒ
veniat deſignãdo tam vilia ſigna ſunt inducta.vt inuo
lutus pannis.⁊ poſitus in pꝛeſepio ſaluatoꝛ oĩm crede

ret᷑. Erant ne paſtoꝛes tam menti alte ſubiecti vt tã ex

vili ſigno eũ crederent oĩm ſaluatoꝛe MPotius aũt ex ſi
gno dato debuit patuiſſe contẽptui Verum quia nihil
potuiſſet inueniri hoc grãde miſteriũ ſq; dei filiũ homi⸗

nẽ factum inter hoĩies ꝓ ſaluandis hoibus natum diui

ne ſignare deficiens ima pꝛo ſignandis diuinis aſſum⸗
pſit. eo videlicet pꝛetextu ꝙ neq; inueniebat᷑ aliud diui
num angelicũ ſiue humanũ celeſte ſiue terreſtre cõpe⸗
tens et pꝛo ſigno ſufficiens ad ea ſigna ſe contulit oſtẽ
denda que oſtenderent deũ ab hũanis reb liberum exi

ſtẽtem. Et vt ſciret ꝙ non venerat in poteſtate ſed in in

firmitate carnis ⁊ contemptu viſibiliũ genus liberare
humanũ.necnõ et ingreſſum et egreſſum a mũdo vo⸗
luit cõcoꝛdare.vt in pauꝑtate natus in illa etiã moꝛere
tur. Et cũ ipſo pꝛedicante ſigna de ſua magniſicentia
et in miraculis quererent᷑.aliud qᷓ; ione ſignuʒ pꝛo ſua
moꝛte et ſepultura non dedit. Equidẽ conſona ſunt ſi⸗
gna.quia natus.quia moꝛtuus et ſepultus.in natiuita
te inuentus eſt infans ⁊ coꝛã pilato ſiluit ita vt mirare
tur pꝛeſes. Signũ ione pꝛo ſua moꝛte ⁊ ſepultura ima
ginẽ quandã cum ſigno dato in natiuitate ꝑ angelũ ha
bet Nam ſicut natus inuolutus eſt panis ſic moꝛtuus
ſenalane inuolutus eſt ꝓut moſ erat iudeis ſepelire Et
icut reclinatus eſt et poſitus in alieno pꝛeſepio:ſic po⸗
fitus eſt in alieno ſepulcro. Et ſicut ꝑ quadraginta di⸗
es virgo excluſa a tẽplo in puerpio ſtetit.ſic ꝑ quadra⸗
ginta hoꝛas moꝛs eius verificata eſt. Nec etiã aliter cre
damus hunc gabꝛielẽ angelũ aliter ꝑfeciſſe diuma iuſ
ſa qᷓ ab ipſo iubente accepit:mec ipſum aliter deſignaſſe

q; ipſe ſignãdus edixit.quia ſic pꝛecepit vt vvluit.ſic vo

luit vt decuit:ſic decuit vt ab eterno extitit oꝛdinatũ at
qʒ pꝛeuiſum.Cuius rei querere rationẽ nihil ahud di⸗
xerim qᷓ; velle inueſtigare ſuꝑbe inſinitam et irrepꝛehẽ
ſibilem et debite agentẽ oĩa dñi voluntatẽ. Que cum
inueſtigari a moꝛtalibo nequit in aliquo errare non po⸗
teſt que laudanda ſemꝑ ab hoibus de omnibus eſt. nõ

diſcutienda ꝑ quare

cognoſceret᷑.cũ nullus vnq; natus ſic extitiſſet expoſi⸗
tus.Mõ ideo datũ vt fides huiuſcemodi nati infunde⸗/
ret᷑ paſtoꝛibus cum nulla ſigna ſufficientia ſint ad ſidẽ
quã ſolus deus infundit ſua beneficentia largitatis nõ

merito capiẽtis.Non enim angelus pꝛedicabat aut in
fundebat fidem ſed pꝛedicabat credenda etiam ſran —

da et diligenda ꝑ laOeri. q Hẽo non hymnicabãt
huic clãdeſtine atq; incognite nato.multitudo celeſtis
milicie ipſum cognoſcens hymnitabat.er fiunt in lau⸗

dibus familiares wĩbus in terris quos in celis ſperãt

habere coneiues. Et ne credat᷑ vnus dũtarat huic mi⸗
renato angelus aſtitiſſe cum pꝛecone pꝛimo nouitateʒ
actam ꝓ hominibo ſuꝑ terrã celeſtiũ cunum ſeꝑatarũ

ſubſtantiarũ diuinoꝝ ſpirituũ in foꝛmatis vocibus ex
aſſumptis coꝛpibus multitudo cõſonat Et ſubito ſa
cta eſt cum angelo multitudo milicie celeſtꝭ lauda Ntiũ
deũ et dicentiũ.Gloꝛia in altiſſimis deo et in terra pax
pominibo bone voluntatis! Sine intercapedine tpis
cum angelo euagelante veũ celeſtis milicie multitu⸗
do collaudat. Et confeſtim ꝙ mirenatus declarat fuit
dA9b angelo paſtoꝛibo. inſonante ꝑ vocem ſibi milicia ce⸗
leſtis alludit in teſtimomiũ dati pꝛeconij:vt non ſoluʒ
in oꝛe vnius ſed in oꝛe pluriũ ex celo dicentiu teſtumo⸗
nium verũ fiat. Et in excellentiã noui partus quia pe⸗
perit virgo mater neenõ in illa ineffabiie humiutatem
laus illa tendebat qua deus ho mo factus voluit mũdo
naſa. Mirabat celeſnis illa milicia duce ſuu talibus ar
mis indutũ ad nouũ congreſſum cadentiũ angeloꝛuʒ.
Et deſficens intelligere: laudat vocibo qo mirat. Mos
tiñ elſt aſſiſtentiũ militũ regem laudare ſibiq; axlaude
re ſcemate nouo veſtitũ/ilcia quide in ipia natiuita
te celeſtis apparuit. ⁊ humanis auribo vocib aſſumptꝭ
intonuit que duci ſuo ſemꝑ immaculate in ſuꝑnis aſſi
ſtit et ipſum deſcendente ad terras ſequi᷑ non queres
quo eat infallibilis 1 eternus dux.ſed ſeques quo ierit
cu aduerſis parata bellare. Et ne crederet᷑ ite mirena⸗
tus homo dũuũtaxat de terra terrenus ſed de celo celeſtiſ

I

eſt qo dominus fecit et oſtendit nobis Perſpicuũ eſt

Aaugelos in celo exiſtentes ante deitatis conſpectũ ad ſe
dquendu ducem ipſoxꝝ velut milites infra noſtra inferi⸗

oꝛa deſcendiſſe: cu ꝑacta euangelicatione de mirenato:

et hymno dicto in celu vnde venerant fecere regreſſuʒ

Daltoꝛes aut ammirantes in anio de tanta oꝛaculi no

uitate atq; de miſterio delectati ad inuicẽ conferunt qͥd

agendum ꝓponunt et cõdicunt ꝙ nõ ocioſe hoc eis exi

ſiut indicatu et manifeſtatũ tam ab eterno lecretu et ꝙ

arguendi eſſent atq; mulctandi ſi hanc negligeter qre⸗

rent nouitatẽ. Deniberant tranſitũ ab eo loco quo erãt
yvſq;quo ſaluatoꝛis eis eſt enunciata natiuitas viſendi

cauia verbũ eternũ:qð erat in tꝑe caro factü et ꝑ ange⸗

lum eis oſtenſum. Et ſeriando Vrba poſt angeloꝛũ di⸗
lceſſum vt nec eos viderent in aſſumptis coꝛpibꝰ neq;

ideo eum milicia celeſtis laudibus effert/Aaue idcico
milicia celeſtis dicit᷑.qꝛ infatigabiliter pꝛo hoibuſ terre
nis militant vt poſſint eſſe celeſtes ſimulq; cõciues.in
quoꝛũ ſimilitudinẽ in plenitudine tempox duce fuum
factũ agnoſcunt.qui eos in pꝛincipio creatiõis ad ima:
ginẽ ſuam et ſimilitudinẽ fecit.vt nunc verſa vice qð
dedit aſſumplerit/Et hymmcat diſerte illa ſuꝑna mili
cia ediſſeres:quid obuenit.quia gloꝛia in altiſſimis deo
et in terra pax homimbo bone volũtatis. Non gloꝛia no⸗
ua deo qui ab eterno incõmutabiliter atq; inuariabili⸗
ter gloꝛioſus extitit.neq; ab imis gloꝛia infert᷑ in ſum⸗
mis ſed ex noua natiuitate vibi ſui ab hoibus ampliuſ/
gloꝛiſficandus eſt atq; laudandus. Peramplius qdem
pꝛo nobis verbum caro factuʒ eit:quamqᷓ; quia nos
fecit ex nihilo et in eſſe — t ex innouatione fa⸗
cta ꝑ verbum etiã qui blaſphemabant qui ydolatrabat
ad gioꝛiſicandũ et laudandu deu conuertent ſicut yſa⸗
ias dno ait. Ecce ego facio noua: et nunc oꝛient᷑ co
gnoſcetis ea.Ponã in deſerto viam et in via flumia et
gloꝛificabit me beſtia agri dꝛacones et ſtrufiões. Ouia
edl in deſerto aquas et flumina in inuio. vt dare popu
lo meo wtũ electo meo. opulũ iſtum foꝛmaui mihi
laudẽ meam narrabit. Hec oia referuntur ad verbũ in
carnatũ et ad ꝓplm chꝛiſtianũͥ. Ypſum eſt nouũ qꝛ no⸗
uum fecit dñs luꝑ terram. AIpie chꝛiſtus via ipſe flu⸗
men. ipſe aqua.ipie otus. etera quidẽ ad populũ col
lectu de gentibug Geũ etiam quia gloꝛia erat homini
bus in altiſſimis coꝛam deo. pax quidẽ ſolũ bonam vo⸗
luntatẽ habentibo.qm non eſi pax impijs dicit dĩs me
us.ld impietatẽ tendit bona voluntate carere:quia ni
hil ad pietate pꝛeſtantius in homi bus inueni.
De tranſitu paſtoꝛuʒ vſq; bethleẽ et inuentioe ieſu
et pꝛimis epiphanijs ſcom lucã ſolum. Cap. IX
Cru quia non ab re angelica voce declaratum
v deeſt ꝙ qui natus eſt ſaluatoꝛ eſt et dñs ſeculoꝛũ
ſeg vt quereret᷑ indicatus eſt ꝑ ſignũ vt inuẽ
tus cognoſceret᷑:opoꝛtunũ erat ex debita et honeſta de⸗
centia vt hi qui hoc celeſte oꝛacuiũ audierãt quia ad q
rendum illum in animo moti ſimpliciter et in coꝛpoꝛe
mouerent᷑. EUndel Et factum eſt vt diſceſſerüt ab eis
angeli in cel: paſtoꝛes loquebant᷑ ad inuicem. Tranſe⸗
amus vſq; bethleem et videamus hoc verbi qo factuʒ

ctus eſt. E

audixent in voubo.paſtoꝛes ad inuicem ſunt iocuti ex⸗
Peimentes ex cõmuni deliberatione quid agendũ:dice⸗

reſq; tranſeamus vſq; bethleem ne cunctemur ampliꝰ
ne noſtra moꝛa poſſit eſſe aliqua fruſtratio et videamꝰ
et agnoſcamus hoc verbũ qo ab angelo factum eſt no⸗
bis leu verbu ſcʒ miſteriũ antefactu ſeu negocii quod

factũ eſt.luce clarius liquet ꝙ ſidẽ inheſitanteʒ angelo

euangelicanti dederant cum dicunt qð factum eſt ꝙ ſo
lus domimus fecit ab alio nõ factum neq; factibile. Et

oſtendit nobis angelo ſq; docente ꝑ ſide. Oſtendit oi⸗
otens deus pater verbu ab eterno non factũ ſed geni⸗

tum:p quod oia facta ſunt inter ipſa ommia caro ſactuʒ.
in angelica ſeu ceuca roce
angelus ab angelis. ce leſtis a celeſtib.bonus naturali⸗

aſtoꝛibus:vt magni conſuij

ter paſtoꝛ lonus in effectu futurus vigilans ſuꝑ ſalutẽ
generis humani vigilantibo paſtoꝛibo monſtraret᷑ vt a
maioꝛibus et ſuꝑioꝛibo ſcʒ ab angelis paſtoꝛibus a pa⸗
ſtoꝛibo ad ſubiectos pꝛodeat in hac vita noticia diuino

rum donec euscuet omnis oꝛdo et omnis pꝛincppatus
et iple deus homo ſit omnia in bisgnd et af⸗

fectuoſa conſueint eſſe et debet vita puſtoꝛũ circa ſubdi
tas oues et animalia quib hñt pꝛouidere de paſtu: et 8

pietatis cultum offerre deo de fetibo quos ex ouiũ fecũ

ditate ſuſcipiũt. Et qui deſuꝑ ſctatoꝛ eſt omniũ reſpi

at ſuꝑ ipſos.vt fimul cum muneribo gratos accipiat.

SBic quidem pꝛimus ouium paſtoꝛ coꝛde innocens at
q; manu et in vtroq; iuſtus in ipſa infantia ſeculi oĩpo
tentem deum honoꝛabat cui per omnia gratus a frater
na inindia interemptus eſt. & regione itaq; in ipla re⸗
nouatione ſeculi extitit vindicatu.cum verbũ caro fa⸗
ctum ſubcelo pꝛumo paſtoꝛibus eſt oſtenſum Dulta qᷓ
dem reponuntur in diuinis xoluminibo geſta paſtoꝛiũ ·
atteſtantia huic miſterio ꝙ dei filius incarnatus ipſis
paſtoꝛibus eſt oſtenſus vi non ſit ambiguũ recte ſapi-
entibo paſioꝛibo animap recte viuentibo pꝛo ſe atq; peo
ſubiectis oinbus a deo ſupꝛa humann ſenium multa
monſtrari.et pſoꝛũ iuſto miniſterio agi 1 gubernari de
centius eccleſiam ſanctam dei. Nam moyſes in interio
ribus deſerti paſcens cõmiſſum gregem deum vidit ʒ

flanmma ignis in rulbv.⁊ audiuit documẽeta qualiter op

pꝛeſſum populũ ab egiptiaca ſerintute liberaret. Et de
poſtfetantes dauid acceptus a deo rex iudaici populi fa
t. Ct ꝓphetatum extitit dabo vobis paſtoꝛeſiu xta
cos men Congruũ enim erat vt daturus paſtoꝛes i x
pulo iuxta coꝛ ſuũ:ꝙ ad tale pꝛeſagium pꝛimo v gilan/
tibus paſtoꝛibo pꝛ mooſtederet finũ ſuum Qui wene
runt feſtinantes ec inuenerunt mariam et ioleph et in
fantem poſituʒ in pꝛeſepio Vrgebat celeſte pꝛeconiũ
coꝛpꝑe feſtinare paſtoꝛes qui ex credulitate feſnna in ani

mo ad pꝛeſepiu iam vſq; puenerant.et eo pedibus am

plius feſtinabant quo fiues angelicis dictis acceſſerat

eſt
aſe
eri⸗
Nto:

id
ei

de⸗
aͤt
ndi
ge;
diß
leh
ce⸗
pl⸗

o⸗

eni⸗
ti⸗
für
ll/
utẽ
t

ino
ius
bai
i
.

ter
le⸗

1
ij⸗

i/

eſſet qui erat. Spes erexerat ꝓp ſalute caritas ſtimnu⸗

lo pꝛo dignatione illoꝑ animos agitabat Equideʒ vſqq

quaq; aſſolitũ eſt velocius agi per coꝛpoꝛis effectus:qð

agendum in animo maioꝛ veget affectus. Raro quidẽ

coꝛpus feſtinat:niſi aliqua mentis affectio feſtinare cõ
pellat.Neſcit amoꝛ tarde moueri cum heſeꝛit pꝛeſertim
cum diuinum apponitur ad amandũu. Et ipſa tarditas
ad querendũ nuliius aut modici amoꝛis argumentuʒ

eriſtit. Ecenim hi qui coꝛ ſuum in terrenis tlxcauris
reb ꝑfunctoꝛijs poſuerunt.cum queq; pꝛecioſa relatio

ne ↄgnouerint dono poſſe conſequi ſiue cõmertio data
fide. poſita ſpe. amoꝛe adiectq:expellunt omnem a coꝛpo
reis actionibo tarditate:deſudant et ambulant.laboꝛãt
et pergunt.ingruunt picula et tranſuadunt in intermi

natione ſunt verbera plage expoliatiões et carceres.mi
natur mare naufragiũ.inſidet in itineribo pꝛedo ⁊ cru
delis beſtia dente venenoq; ſexe impetit nec ab his cu⸗

pigdi animus deterret᷑ ne limen domus exeat:ne cũ iter

cei pꝛemna in remuneratione affuerunt

ince perit repedare diſponat.Afficitur ſepe fame. confici

tur ſepe ineptitudine hoſpitandi.ſocios patitur impoꝛ
tunos ab ipſis plerumq; decipit᷑ atq; necat᷑. interduʒ p
hominibo homo conſoꝛtia beſtiarũ et multotiẽs luit ali
oꝛum toꝛmenta reoꝑ:⁊ inueniendi cupiditas feſtinare
per huiuſcemodi pericula cogit.Quanto quidem eſſet
ocius pꝛo diuinis muneribo feſtinandũ vbi talia peri⸗
cula non obſiſtunt: Et ſi aliquando ſanctis aliqua mo
leſta illata ſeu aſſumpta extiterũt in coꝛpoꝛe altiſſima

onẽt ãios
vere credentuũ feſtinare ad veras virtutes earũq; actio
nes cum audierũt ad pꝛeſepiũ feſtinare paſtoꝛes. Pꝛe
ſepium et fenum in quibo chꝛiſtus infans adhuc iacu/⸗
it:ſunt ipſa ſides ⁊ humilitas ceterarũq; faſciculi virtu
tum.MNon cunctentur qui de celo agenda didicerunt.
ſed feſtinẽt ne ex tardo moliminearguant᷑. Etenim oĩ⸗
no de celo nobis loquentem aduertimus:quoniã de ce
lo celeſtis eſt chꝛiſtus.Et ſi qua hoĩbus ſcom euangeli
um eius alia lingua faf̃ de celo loqui credẽda eſt. Scri
ptum . vero eſt Doce iuſtũ et feſtinabit accipere. Juſti
iſti paſtoꝛes erant qui de celo docti feſtinauerunt accipe
re qð docebant᷑. Geſtinemus ergo inquit aplus ingre⸗
diin illam requiem:vt ne in idipſuʒ incidat quis incre/
dulitatis exemplũ. Per virtutis ianuam non aliunde
ad eternam requiẽ introit᷑ Et abꝛaam feſtinauit in pꝛe
paratione ad obſequiũ hoſpitum:cum ſibi diuina ſedẽ
ti ad oſtium tabernaculi ſui apparere ceperũůt Uiden/
tes aũt cognouerunt de verbo qð dictũ erat illis de pu⸗
ero hoc Elidentes oculoꝛũ coꝛpoꝛeoꝝ intuitu pueꝛum

inuolutũ.in pꝛeſepio reclinatũ.mariã matrẽ pauperẽ.

in nullo terrena pompa fulgentẽ.et ioſeph qᷓ; ſenẽ vtri⸗

uſq; cuſtodẽ cognouerunt per fidem in coꝛde a deo infu

ſamꝙ hic erat ille puer infans ſaluatoꝛ ſecłi de quo eis
ſermo ab angelis factus erat. Quid vero plus habuit
iſta cognitio quia viderũt ab illa quia in voce angeli au
dierũt quodãmodo animũ mouet cum vtraq; ſit in fi
de. QAuoniã ſi non credidiſſent non veniſſent. Ygitur

pꝛimo cognouerunt per fidem. um aũt venerũüt et vi

derunt:cognouerunt.Que cognitio ſi ſupꝛa id qð hu⸗

manũ erat omnino ferebatr᷑ etiam erat per ſidem. Non

enim oculo coꝛpis deus videbat᷑ in carne.ſed paſtoꝛuʒ
pꝛima ↄgnitio per ſidem erat in verbo angelico vſq; ad
datum ſignum:videlicet ꝙ infans pannis inuolutus
eſſet et in pꝛeſepio rechinatus.Cum aũt viderũt ſignũ
quod ſupꝛa rerũ oꝛdinem erat etiam et ſignatũ cogno

uerunt de verbo dicto illis ab angelo non de verbo incre

ato facto incarnato nuperrime mirenato. Et ſi go pꝛe⸗
ter ſign datum in ipſo ſigno et ſignato diuinũ aliqd

verbi increat

cgnouerunt quod pie credendũ eſt. cum deus nõ eis
miſerit angelũ euangelicare dumtarat ſignũ ſed ſigna

tum. per ſidem tamen non per ſpeciem fuit illa cogni⸗
tio ſcilicet ꝙ verbum incxeatũ eſſet incarnatũ:et ꝙ hic

puer natus eſſet in ſalutẽ cunctoꝛũ.Hoc eni erat om̃e
verbum quod dictum eſt eis de puero hoc: qui ſic natꝰ

eſſet ſaluatoꝛ chꝛiſtus dñs in ciuitate dauid.et ꝙ eſſet
pannis inuolutus et in pꝛeſepio poſitus.Pꝛoinde an⸗
teqᷓ; pꝑuenirent dum euangelicã euangelicationem au
girent crediderunt ꝙ natus eſet ſaluatoꝛ ſed ſub dato
ſigno. Cum veo puenerunt et inuenerũt ↄgnouerũt

eomni verlv dicto de ſignato ſub ſigno et de ſigno in

ſignato. Cognouerũt ſignum viſibile quia reuolutus

inclinatus erat addiderunt et credendo cognouerũt ſi

gnatum ꝙ eſſet ſaluatoꝛ dñs chꝛiſtus:ꝙ oculo non cõ⸗
ſpicitur ſed fide tenet᷑. Et paſtoꝛes inſpectis ab angelo
dictis non ſcandalixati in tanta deſpectiõe ſed ꝑampli/
us in fide roboꝛati ceperunt feruenter pꝛedicare marie

in puerpio exiſtenti ioſeph cuſtodienti et cunctis aſtan

tibus de ciuitateillam claritatem quam viderant et il
lam euangelicationẽ de puero ⁊ angelicos hymnos vt
aure intenta perceperant:ita vt om̃es ſupꝛa ſenſum pa
riter mirarent᷑. Nam et omnes qui audierunt mirati
ſunt et de ipſis que dicta erant a paſtoꝛibus ad ipſos
Mirabant᷑ ꝓpter inſolita in ruſticitate paſtoꝛuʒ qui ad
hanc venerant vꝛbanitatẽ verboꝝ vt celeſtia pꝛedicarẽt
NMirabant᷑ quia non intelligebant.non intellectuʒ ſed
clauſum:ammirationẽ in mentib hoĩm facit Daria
autem conſeruabat omnia verba hecconferẽs in coꝛde
ſuo Non mirabat᷑ velut altioꝛi cognitiõe plena ſed cõ⸗
ferebat in coꝛde dicta paſtoꝝ.q ulcre qᷓ;apte alludebãt
ei quem ſine coꝛruptione concepat ⁊ peperat virgo ma
ter. Attamen erat aliter a ceteris in ammiratiõe ſuſpẽ
ſa et intenta geſtis et dictis:in fide tñ vt mater exiſtes
Ec reuerſi ſunt paſtoꝛes gloꝛiſicantes et laudaãtes de
um in oĩbus que audierant et viderant ſicut dictũ eſt
ad illos Reuertebant᷑ paſtoꝛes ad ꝓpꝛia ⁊ ad ſolita cõ
uerſi et auerſi. Conuerſi ad infante deũ.auerſi a ſtulti
cia et a pꝛeuaricatione iudeoꝝ.Habuit enm ieſus hoc
poteſtatiue ꝓpꝛium ex intuitu ſolũ ſimpliciuʒ etiam ad
melioꝛa coꝛda mutare. Ideo reuertunt᷑ gloꝛiſicantes
et laudantes deũ verum de deo vero modo nato mũdo

monſtrato quia omnia que audierant et viderant vera

erant:quoniã ſicut audierunt ſic et viderant. Nec pluſ
aut melius poteſt hominũ humana fragilitas ex datis
et acceptis a deo magnis ⁊ paruis qᷓ; coꝛda oꝛa opera in
dei gioꝛiam laudemq; conuertere. Nec adeſt nobis fa⸗
cultas potioꝛ de reddendo vicem qᷓ; de omnibus gloꝛiſi
care et laudare omniũ creatoꝛem. Cuius in hac natiui
tate verbi incarnati pꝛime incipiunt epiphame.Nam
incarnatus non apparuit nec manifeſtum ſe fecit:ſe to
tum copulanſ in vtero virginal. MNatus vero innotuit
pꝛimo virgini matri ꝙ deus et homo erat: per clauſam
poꝛtam egreſſus de templo coꝛpoꝛis ſui Et omnibo ciui
bus ſuperms erxiſtit manifeſtus qui eum in voce vniuſ
euangelixante in multitudine bynnidante vigilanti /
bus paſtoꝛibus reuelatus eſt:qui queſierunt inuene/⸗
runt et viderunt et gloꝛificauerunt deũ Ab eo ꝙ mun
di creatio cepit dei epippanie cegerunt:cum tale tantũ
qʒ opus declarauit artiſicem. Sed non illis intẽdimꝰ
ſed eis dumtarat ꝙ in carne mundo natuſ manifeſtus
apparuit et ſp de ſuperis declaratus eſt:quia nõ de deoꝛ
ſum ſed de ſupernis erat.cui ſuperna omnia obſecunda
bant. Et quoniam in ſua deitate moꝛtalibus ab omni
bus manifeſtus eſſe non poterat.carne obtectus eſt ve
lut ſol in ſuo pleno fulgoꝛe radians reuerberat ꝑualide

oculos intuentiũ vt tam luce valida non figantur: ſed
interdum nube quadam exili obtegi qua mediate cõ⸗
ſpieitur. Et ſic deus ſue imagim volẽs innotelcere ſub
Vymbꝛa carnis ſe poſiit hoc milla faciens vt ad manife
ſtationẽ ſui fine velamine veniat. Et ſpuſſanctus aĩios
in ammiratione ſuſpendit:ita vt act ab eo viceret.Do

mine quid eſt homo quia innotuiſti ei aut finus homiſ

quia reputas eum. Stupens ſup eoꝙ deus talby epi⸗
phanijs ſuupſius intenderet: ꝙ appareret in carne viſi
bilis:et ꝙ wellet ab honvimbo ſciri queri et inuemiri.
De circũaſione et vclaratione nominis chꝛiſti ſal⸗
uVatoꝛis ⁊ de ſecũdis epiphanijs ſcõm lucã ſoluũ.Capᷣ·x
AIrcumcidit᷑ incoꝛpoꝛeus ſed carne veſtitus:et
C ineffabilis nominat᷑. Cepit fundi ſanguis in⸗
noxlus ex deo chꝛiſto: nõ ex foꝛma dei ſed ex foꝛ
ma ſerinli. Et incognitus vocat᷑ ex nomine.neq; nõ ſa⸗
tus ſed ſatus circucidenti cultro ſubiacere tenebatur.
Vocatione quide non imitatione paterna a chꝛiſto lu⸗
ſcepta eſt. Etenim ipia non fuit ex iege ſed ex patribus
CLuius executoꝛ pꝛimus extitit abꝛaam quiad diſuncti
onem a gentibo alijs et in fedus ad deum illam accepit
non ad iuſtificationẽ in vit eterna. Et factg eſt in poꝛ
ta ꝓpagationis huane in qua peccatũ quod eſt pena pec
cati ſcriptum extitit ab ipſo auam: vt noſcat qui ad hac
vanſufu ingredit᷑ qualnter debeat viuere cu ex poꝛ⸗
ta circumciſa traduci᷑. Hoc firmũ documentü illis de⸗
buit eſſe qui circumcidebant᷑ hebꝛei nobis autẽ figura

cum chꝛiſtus illam accipiens abſtulit:altioꝛi modo cõ⸗

mutans in illam que agitur coꝛdis. Quam ideo chꝛi⸗
ſtus accepit ad conſir manda ꝓmtſſione facta abꝛae ili⸗
co poſt edictũ circũciſionis. Sic eni ait apoſiolus. Di⸗
co enim ieſum chꝛiſtũ mmiſtrũ fuiſſe circũciſionis pꝛo
pter veritatem dei ad confirmandas ꝓmiſſiones patrũ
que ſcilicet erant de iplo chꝛiſto futuro et glcꝛia eꝰ ſem
piterna.necnon et teſtimoniũ aſſumpte carnis peruali
dum fuit ꝙ in octauo die circũciſus eſt fuſuſq; ſanguis
verum humanũ coꝛpus non fantaſticum habuit. Et
ipſe ſuſcipiens teſtificatus eſt ꝙ a deo data patribo erat
nunc terminanda nobilioꝛipmutatione per pſum: vt
non habeat vnde cauſer nidelis in chꝛiſto de duricia cul
tri et tolerando doloꝛe.Altitudo quidem fidei credẽdo
rum leuia coꝛꝑalia fecit. Ex altiſſimis eſt fides chꝛiſtia:
noꝛum cum humana ſiue diuina de chꝛiſto creduntur
imo quo vilioꝛa eo altioꝛ fides:cum ea que ſibi non vi⸗
geutur cõpetere quia deuſ tanq; homo perfecit. Dignũ
pꝛotinus eſt cum ſpiritualia intenduni ꝙ coꝛpoꝛalia re⸗
mittant᷑. Igitur fides mſuſa coꝛdi de omnibo actioni⸗
bus ſaluatoꝛis dura in leuia et leuia in leuioꝛib et leui
oꝛa in leuiſſimis in coꝛpoꝛe permutauit. Nemo igi ve⸗
lut faſcinatus repetat circũciſionem poſiq; abſtulit il/
le qui dedit:in ſe ſuſepiens vt ſubſequi non ſubirent.
quoniam omnes fideles in illo circumciſi ſunt: caput
enim illam pꝛo omnibus ſuis membꝛis accepit. Suf⸗

ſiciens eſt quidem tale caput agere cuncta pꝛo coꝛpoꝛe

ſibi inſepate coniuncto. Octauus etiã dies circũſioniſ
octauum diem illum denunciat qui non erit de ſeptem
ſed penitus extra ſeptem: quo veri fideles erunt ab oĩ/
bus impertinentib et materialibus circumciſi: duriſ⸗

ſimo tamen cultro moꝛtis.que ſanctis pꝛecioſa in con /

ſpectu domini ſit pons ßer duam tranſiturin patriam
eternamq; vitam et in libertate gloꝛie filioꝛũ qi. Sic
enim euangelicus teſtis eloquitur Et poſtq; conium⸗
mati ſunt dies octo vt circumcideret puer] Conſum⸗
mati octo dies a die natiuitatis:ecce ꝙ eternus ex tꝑe

menſuratur. quia creatura inter creata factus eſt, et tã
gitur manibus hominũ homo deus:et manuducitur 7

34

reusluitureet giratur in latera. et durus cultellus arpli
catur ad diuinam carnem ſeruato cõmuni circumcidẽ

di moꝛe in cõſpectu pluriũ ſuperſtite matre: vt writaſ
hyumana clareſceret. et omnis ſuſpicio tollerer. Inta⸗
cta quidẽ extitit impaſſibilis illa diuina natura et vere
pafſia vere paſſibilis vt confodiens doloꝛ ad gemitum
coõmoueret inſantulũ:vt moꝛis eſt turbatur ex doloꝛe
illa etas octo dierum. Alliter extra ſenſum humanũ fu⸗
iſſet creditus ille puer ⁊ potius magia q; homo verus:ſi
non dolunſtet: ſi non oſtendiſſet ex pioꝛatu doloꝛem: vt

vnio quidem naturaꝑ ſemꝑ inſepata manſit vtraq; na

tura manente in ꝓpꝛietatibus ſuis Circũciditur in car
ne deitas incircumcila. que ſimpliciſſima exiſteni nihil
habet addendũ neq; demedum aut quomodolibet de⸗
adendu:ſolum ens qð habet habens quod eſt. Ylla ve⸗
ro circumciſa caro ſeu circumcilus homo ſic manſit in
ſignato vt accepit in ſigno. Ham ab omnibus materia

lbus rebus et tepoꝛalbus curis et his que habent poſ

ſeſſoꝛem cum ſeculo conio:mare viq; ad regreſſum ad
celos:chꝛiſius ſegregatus inceffit. et hoc erat circũciſio
nis ſignatum in chꝛiſto ⁊ in coꝛxoꝛe miſtico ſancto ſuo
SBignum aut erat ipſa circumaſio quam accepit coꝛ⸗
poꝛi ſuo quod eſti eccleſia: daturuſ illam in expollatone
coꝛpoꝛis carnis ad exhibendum illam ſibi mundam et
immaculata in conſpectu ſuo vt digna fieret ſociari in
ſupernis cum ſubſtantijs ſeparatis auferẽdam:ne am⸗
plius nieret in coꝛwoꝛe carnis hinus ſed in renouatione
mentis et ſpus. Mos quidem erat vt circuciſione pera

cta circũciſus puer ad parentum et cogn atoꝛũ placituʒ

intitularet᷑ ex noĩe:quo pꝛeter effigiem et oꝛnatum coꝛ
poeis diſtincte hommnes cognoſcunf᷑. Pꝛoinde vocxatũ
eſt nomẽ eius ieſus Quod vocatum eſt ab angelo pꝛi⸗
uſq; in vtero concpererf̃ Nomen non imponit ab an⸗
gelo. fuerat ante pꝛedictum ab actione fienda nõ facta
Exofficio et opere nomen eſt: relatiuum quidẽ ad eos

qui ſaluantur. Magna quidem ingerit humanis coꝛdi

bus de nomine tali leticia ꝙ tam in magnis ? varijs pi

culis exiſtentib ſaluatoꝛ de celis adueneru:et ſic woca⸗
ri woluit pꝛout ſaluaturus aduenerat. ορQàα eſt noꝛ

men ipſi mirenato:quomi ſolum ſibi ꝓxꝛium eſt poſſe
ſaluare. Subſtantiuu eſt qiia veram et beatam ſubſtã

tiam facit.?ſppellatiuum eſt:quia ad ſaluationem ocs

appellat.ldiectiuũ eſt:adiecii quidem multa ſuper na

turam conditam. mune eſt:cõmumiter oibus factꝰ

eſt ieſus. Indeclina bile eſt:attamẽ pꝛo nobis declinat
Et inuariabile cum ſit ꝑ caſ us: ex effectibo variaf᷑. Si
peimum rectum caſuʒ accipimus per eum nomina ſal⸗

uandoꝛum ſcripta ſunt in celis. Oi ſecundũ:per eum

vocamur ad veram refectionẽ. Ipſe quidem dixit Tle⸗

nite ad me omnes qui laloꝛatis et onerati eſus:et reſi⸗
ciam ws. & pamum obliquũ p ipſum pater volunta
rie genuit nos verbo writatis vt ſimus inicium aliq

creature eius. Si ſecundu: oĩa ſibi dedit pater in ma⸗
nus. Et eſt ſibi ommis poteſtas in celo et in terra. Et
ommia nobis cum ipſo pater deus donauit. Si ternuzʒ
accuſatos damnat quos ipſe excuſare non poteſt. Er⸗

cuſat aũt coꝛam patre accuſatos pemtentes. Si quar
tum:aufert a ſuis electis omnem tribulationẽ. Gigu⸗

re ſimplicis eſt: quia ſimplex omnino eſt duus Compo
ſite:quia hõ ex quatuo: elementis ex duobꝰ ex anima ⁊

coꝛpoꝛe atq; compoſitione membꝛox. Singularis nu
meri eſt:quia ſolus vnus deus vnus eſt chꝛ ſius.Nlu

rificatur wro pluralitate konoꝛũ:et quia vnius coꝛpis
caput in pluralitate membꝛoꝝ. Generis maſculini: qꝛ

maſculinũ ſerus.Geminini: q de femina natus. Meu⸗
tri:nmeutrã lonã vita ſeruatib. Coõmunis:cõmunitatẽ

— – —

—

— .

— —,.,.—

tin omnibus diligens. Pꝛomiſcui: vtruc ſerum ſerua⸗/

De miſterus

re diponens. Omnis: oĩm creatoꝛ ⁊ dominatoꝛ exiſtes
HPꝛimitiue ſpeciei:quia vt deus anullo deriuatur. De
riuatiue: quia vt filius a patre generat᷑ quia vt hõ ab
ipſo creatur.Declarat᷑ nomẽ illius eo tꝑe quo nihil no
minat lingua carnis et mutus exiſtit pꝛo adam: qᷣ ex da

ta fibi ex deo facũdia omniba nomen impoſuit ſicut ſcri

ptum eſt mne qo wocauit adam aie viuentis ipſum
eſt nomen eius.Longe añ pꝛefiguratũ extitit in ioſeph
e nomine ſaluatoꝛis.cuius pharao cum pplło egiptia⸗
co wccit nomen:et vocauit lingua egiptiaca ſaluatoꝛeʒ

munch. Yeſus aũt ſaluatoꝛ dicitur. Sic enĩ 7 angelus
euangelicat:quia natus eſt bodie ſaluatoꝛ mũdi. Et in

ioſue:cuius nomen vulgatum fuit in omm terra Naã
fuit dñs cum ioſue:et nomen eiuſvulgatũ eſt in omni
terra. Et deus pater cũ filio ait:NMome meũ vbiq; vul
gatum eſt: quia ipſe ſaluatoꝛ oĩm eſt. Et ſponſa de ipſo
longe ante pꝛedixerat Oleum effuſum nomen tuũ Ef
fuſum ꝑ generalẽ atq; vniuerſalẽ noticiam. Eſfuſuʒ vt
oleum fer leticiã:quia ipſe nominatus oleo leticie vn⸗
ctus eſt Effuſum per miſericoꝛdiã: quia omibo miſera⸗
tus aduenit. Et de dauid ad nomimis ieſu pꝛeſagiuʒ 2
ſic vulgatum atq; diffuſum ſcriptũ eſt. Diuulgatũ ei
nomen dauid in vniuerſis regiombo. Et ipſe dauid ꝓ⸗
