ret.Filius dei erat non ex tempoꝛe et arrius dirxit.ſed ab

eterno deus in tꝑe obuelatus in carne nec cognitus eſt

quia mundus eũ nõ cognouit:nec creditus ne inuidia
diaboli ſalus obueniat.Attamẽ ipᷣe ꝑ verba media et al⸗
te ſonãtia pdicare nõ deſinitvt de ipo ab omnibus oẽm
fugaret erxroꝛẽ.et quid eſſet et ad quid in hunc mundũ

Vernerat declararet. Et a poteſtate quã accepit a patre ſu
per viuiſicandos in anima mortuos et in coꝛpoꝛe neceſſj/

ſario moꝛituros exoꝛſus eſt dicens Amen amen dico

vobis quia venit hoꝛa et nunc eſt quãdo moꝛtui audient
xocem filij dei:qui audierint viuẽt . Sepe hoc vrbum

ſcom iohannẽ ingeminat velut ex iurameto cõfirmans

quod loquit᷑. Nondũ ab eo quo inuidia dialboli moꝛs in

oꝛbem terrarũ intrauerat in anima in coꝛpoꝛe impetẽs
humanã naturam velut gladius biceps vſq; ad tempuſ
chꝛiſti quo in mundo in carne apparuit nõ venerat hoꝛa
vite neq; ſermo auditus erat quo moꝛs depellerer᷑ et vi⸗
ta ſuccederet:ſed vbi chꝛiſtus aduenit hoꝛa venit et nũc
eſt. Et nos etiã dicere poſſumus qui tanto tpe poſt cheu⸗
ſtnm in hanc calamitoſam vitam deuenimus et nc eſt
vt nunqᷓ; ꝓ ſubſequis tranſierit in pꝛeteritũ. Sed qð il
lo in tunc dicebat᷑ nunc ꝓ his qui audierũt ſic ſempꝑ ſit
nunc ꝓ his qui libenter audiũt. Venit hoꝛa et nunc eſt
quãdo moꝛtui in anima cõfoſſi aculeis peccatoꝝ audiẽt
vocem ſilij dei qui dedit voci ſuexocem virtutis aĩas vi
uificantis:vt qui audierint viuant. Si moꝛtui quõ au⸗

diunt. Si audiunt quõ moꝛtui ſunt. Moꝛtui letalibus

vulneribo peccatoꝝ moꝛtui dicun᷑ in anima qui tamen
coꝛpoꝛe viuunt etiam omnes infideles naturali vita vi
uentes in anima moꝛtui appellant᷑ et ſunt. Qui ſi audi⸗
unt vocem filij dei reuocantẽ a moꝛte infidelitatis cete⸗
roꝛũq; vicioꝑꝝ et obedienter acceſſerint ad vocantẽ in ani
ma reuiuiſcent.quoniã facilis eſt tranſitus de moꝛte ſpi
rituali ad ſpiritualẽ vitam. Et ne impoſſibile videat ꝙ
dei filius fugata huiuſcemodi moꝛte poſſit reuocare ad
vitam adiectũ eſt. Sicut habet pater vitã in ſemetipſo
ſic dedit et filio vitam habere in ſemetipo Habet in ſe⸗
metipo filius vitã.habet ex traditione paterna vndevox

eius vere audientib etiã moꝛtuis in peccatis pᷣt cõferre

vitam.quoniã apud ipᷣm eſt fons vite pꝛeſentis ſcʒ et ſu
ture virtutis et gloꝛie.habet pater in ſemetipſo eta ſe⸗
metipo et pſemetipᷣm ab eterno vitã ſic ab eterno cum
genitus fuerit nõ in tempoꝛe cum ſe carneveſtiuit filiuſ
vitam accepit ea poteſtatevt ſicut ꝑ eũ omnia facta ſunt
ita et cõſeruent᷑ et de ꝑdita reſtaurent᷑. Et ſicut per eum
omnia ſpiritualiter et coꝛpoꝛaliter viuũt.que vere ſic vi

uunt ſic in vtraq; ſubſtantia moꝛtua reuiuiſcũt ſi remn/

uiſcunt nõ ꝙ ꝑ eum omnia moetua reuocent᷑ ad vitam
ſed ſi reuocant᷑ non aliter qᷓ; p eũ. Et quonia hec omnia
ideo dicta ſunt ne filius dei cõtemnatur in homine ne
in aliquo deficere credatur ꝗ patre etiam ei victum eſt.
Et poteſtatẽ dedit ei iudicium facere:quia filius homi⸗
nis eſt Quare poter dedit ſilio iudiciariã poteſtatẽ: q⸗
filius hoĩs eſt. Megauerim ommno ꝙ purus filius ho/
minis puri hanc poteſtatẽ acceperit. et ꝙ pater decerit.
ſed quia filius dei factus eſt filius hominis.ne filius dei

factus homo haberet᷑ cõtemptui:poteſtatẽ dedit ei pater

viuificandi et iudicia faciendi. Hec de ſeipo aſſerit ieſus

vt credat᷑:.quia filius hominis etiam dei eſt filius et ipſe

vnigenitus et eternus dei filius ꝓ nobis in tempoꝛe ple

no ab eterno pᷣuiſo eſt filius hominis factus in qua cre⸗

duhlitate pendet ſaluandoꝝ omniũ ſalus. Et quia hocin
ſinũ mirationis ingredit᷑ vwt vnum ꝑpamphius credatur
mirabile mirabili additur et qð vnu incredibile aut dif
ficulter credibile credatur incredibilius aut ommino ad
credendum difficilius credituris apponit᷑ Nolite mira

ri hoc quia venit hoꝛa in qua omnes qui in monumentiſ

ſunt audient vocem filij dei et ꝓcedent qui bona fecerũt
in reſurrectione vite:qui vero mala egerunt in reſurre⸗
ctionem iudicij Ac ſi dicat. Quid miramini ſi viuiſicꝗ
di animas a peccatis et iudicandi ex meritis et de meri⸗
tis auctoꝛitatẽ a patre accepi:. Quoniã plus eſt animas
reuocare ab inferis et reſoluta et in puluerẽ redacta co⸗
poꝛa a ſepuleris q; ſuſcitare vocem meã audirexolentes
moꝛtuos in peccatis et generaliter iudicare de meritis
atq; demeritis. Pꝛima vox pꝛimaq; audicio pꝛimaq; vi⸗
uiſicatio ad eos ſpectat qui coꝛpoꝛe ſeu natura viuentes
iacent moꝛtui in peccatis. Secũdawro ad eos quoꝛum
anime detinent᷑ in inferis et coꝛpoꝛa fuerũt poſita in ſe⸗
pulcris ſiue ſubmerſa ſiue comeſta crude a beſtijs:aut
quomõlbet redierũt in mareria pulueris Pao pꝛima?
ſcoᷣm pꝛimã reſurrectionẽ dixit. Elenit hoꝛa et nunceſt.
Pꝛo ſecunda reſurrectõne nõ addidit et nunc eſt:vt de
futuro nõ de labenti tꝑe a pᷣſenti in pꝛeteritũ cederetur
Et in pꝛima tantũ dixit ꝙ moꝛtui audient in ſecũda w⸗
ro moꝛtui qui ſunt in monumentis vt apta diſſertione
diſſereret duplicẽ reſurrectionẽ facere accepiſſe traditã
poteſtatẽ et ad credulitatẽ vnius potioꝛẽ eſſe ꝓmiſſam,
Sed nec ſolum coꝛpoꝛa exiſtentia in monumentis ſed
anime in quibuſcũq; locoꝛũ receptaculis.exceptis nul⸗
lis audient vocem mirabiliter atq; potenter alte tonan⸗
tis. Et cum omniüũ ſit reſurrectio generalis ꝙ oẽs ani⸗
me recepture ſint coꝛpoꝛa et animarũ omniũ atq; coꝛpo
rum ſit reſartianda pꝛima vnio diſſoluta:nõ tamevnus
ſine fine fiet oĩm finis:quoniã qui bona fecerũt pcedent
in reſurrectionẽ vite.gloꝛioſe vicq; et eterne. Nam lvna
facientibo in noĩe chꝛiſti ſcõᷣm rõnem fidei ceteraũq;vir
tutum nõ debet eſſe alia retributio qᷓ; eterna gloꝛioſaq;

vita. Nec in iſta vita poſſet eſſe ſanctis iuſta et digna re

tributio ex quibuſcũq; beneactis:mſi cum poſt omnẽ de
bachationẽ moꝛtis eius tandem deſtructo imperio glo⸗
rioſa eternaq; vita reſurrectionẽ ſequeret᷑. Clere malos
totus mundus punire nõ poſſet.cum amplius qᷓ́;tumli
bet delinquentẽ qᷓ; ꝑ moꝛtẽ vtrũq; crudeliter irrogataʒ
multare nequiret. Igitur male agentes omnino reſur

3

gent nõ ad part icipiũ etiam in modico eterne cõſolatõ
nis et pacis ſed ad ſuppliciũ eterne damnatõis. Ex iſta
ſentẽtia ſaluatoꝛis apte colligitur ꝙ erit in coepe reſur⸗
rectio bonoꝛum atq; maloꝛũ ad diuerſos terminos con⸗
cludenda.
Oieſus nihil poteſt facere a ſeipᷣo et ꝙ teſtimonium
phibent de ipo pater iohannes baptiſta opera ac ſcri⸗
pture hominũ teſtimonio recuſato.ſcom iohannem
ſolum. Capitulũ IXx
Vnm iudei et equidẽ alij tantu in chꝛiſto foꝛmã
c cõtamplarent᷑ humanã ſeruilẽq; vt nec vltra ex
con ſideratione pꝛoueherentur neque per opera
neq; per verba in ipᷣo foꝛma dei altiſſimi faterentur ca⸗
lumniabant᷑ eum in ſignis et opibus eius.Et quia nõ
poterat inficiari miracula in tanta euidentia facta. im⸗
pingebant in eum ꝙ ſabbatũ ꝓpꝛia poteſtate ſoluiſſet.

Ercuſat igit᷑ accuſata ſeruilem foꝛma impotente ad ar/

dua humſcemodi facienda: cum in alium refert auctoꝛi
tatem miracula faciendi Mon poſſum a meipo facere
quicq; Mihil poteſt ſacere a ſeipo qui nõ eſt a ſeipo. Ye
ſus autẽ neq; vt homo erat a ſeipᷣo neq; vt dei fili? erat
a ſeipo.quomi omnis filius genitus eſt pars a patre.
Nõ ergo vt homo poterat aliquid facere a ſeipo neq; vt
dei filius cum ſit eternus et inſeꝑabiliter dei patris filiꝰ
cuius a patre patriſq; ab eo ſunt omnia cuncta opa indi
uiſa. vt ſivbũ dictũ referat᷑ ad ſeruile foꝛmã:homo q̃a
ſeipᷣo nõẽ a ſeipᷣo nihil facere pᷣt. Si wro ad diuinã etiqᷓ
a ſeipo facere nihil poteſt ſine patrea quo ſubſtantiali⸗
ter ſepari nõ poteſt vt hec impptentia ꝓ foꝛma ſeruili ſit
de nihilitate.quia vt homo de nihilo factus nihil per ſe
valet:ꝓ ſoꝛma vero dei ſit de inſeꝑabilitate que ſubſtan
tialis eterna eſt. Pꝛopterea p vtraq; foꝛma dicit Si
cut audio iudico Hecideo dirit ad ſolidandũ qð ſupꝛa
Dixerat de poteſtate ſibitradita.de iudicio faciendo ſcʒ. et
poteſtatẽ dedit ei iudiciũ facere:quia filius hominis eſt.
Q iudiciũ aſſerit eſſe iuſtũ ſi iudicat ſicut a deo patre
audit qui poteſtatẽ iudicandi hoĩs filio cõtulitvt indicet
viſibiliter ſicut viſibiliter a mundo iudicatus eſt. Pꝛo⸗
inde ſubiecit Et iudicium meũ iuſtum eſt.quia nõ que
ro voluntatem meã ſed voluntatẽ eius qui miſit me pa

tris Mõ erratur aut poteſt eſſe infidelitas in cõmiſſis j

aliter nõ facit q; mittentis nouerit woluntatẽ. Inobli⸗
quabilis et iuſia eſt eterni patris volũtas qᷓ; eius filius

eternuſ in tꝑe filius hoĩs factus in iudiciaria exequitur

actione nõ querẽs voluntatẽ tempoꝛalẽ et humanã qui

nõ agerẽ humanũ cum nouerit et poſſit adimplere diui

nouit eternã. Et omnibo pfectis hoc debet eſſe pfirmuz.

num. Et nemo diuine ſuã pferat voluntatẽ. Ylla cüctif

deommbo et in omnibo pꝛeferenda eſt. Satagebat ſe ie
ſus in animo iudeox inierre ꝑ ſidem teſtimonijs vteba
tur in argumentuʒ dicens! Si ego teſtimoniũ phibeo
de me teſtimoniũ meũ nõ eſt wrum Alius eſt qui te⸗
ſtimoniũ phibet de me:et ſcio qꝛ verum eſt teſtimoniuʒ
qð phibet de me. Chꝛiſtus eſt writas:wrũ eſt ergo teſti
moniũ veritatis.llius aũt teſtiſcãs cuius teſtimoniũ
Wwrũueſt:ipe pater eſt. Subinfert etiã de iohanne quiiã

ipis requirẽtibo reddiderat de chꝛiſto teſtimoniũ Clos

.

miſiſtis ad iohannẽ ⁊ teſtimoniũ phibuit veritati ¶i
ſerant a hieroſolimis ſacerdotes et leuitas ad interro⸗
gandum eum quis eſſet qui tunc de chꝛiſto veritatẽ cõ⸗
feſſus eſt quanq; ieſus teſtimonio humano nõ indige⸗
ret ſed ꝓ illoꝝ ſalute iſta comemoꝛat. Mꝛopterea dicit.
Eso aũt ab homine nõ accipio ſed hc dico vt vos ſalui
ſitis. Mõ accipit deitas ab humanitate teſtimoniũ:neq;
tempoꝛale poteſt eternitati ſufficiens teſtimoniũ dare:
nec indigentia vrgebat chꝛiſtum iohannis teſtimonio

lliber vngecimus

ꝙ taliũ patratoꝛ operuʒ eſſet filius dei ab ipo miſſu
terrd talia pacturus. Sepe quidẽ ſaluatoꝛ ad teſtim
nium ſuiꝓ vtilhtate hoĩm vt dei filius crederetr᷑ e

declarari ſed hoc pꝛo ipᷣoꝝ ſalute referebat vt crederẽt et
credentes ſalui fierent. Et vt teſtimoniũ iohanms veri
tate polleat autoꝛicat in vritate iohannẽel Ylle erat lu⸗
ram in luce eius Altitudo virtutũ baptiſte iohãms de
buit inflectere ad credendũ hoĩm coꝛda in chꝛiſtũ cum

ipᷣe de illo teſtimoniũ darer Sed obſtinata incredulitar
iudeoꝝ nõ pꝑmiſit eos in illa luce ſcʒ in vritate quã pᷣdi⸗

cabat were credulitatis feſta peragere. Triſte cum turpi

cõſiſtit in ammo cum non exultat in vrro. Sed quandʒ
iohannes de chꝛiſto vrum teſtimoniũ ꝓtulſſet mauus
tamẽ de ipᷣo teſtimoniũ aderat ſcʒ operũ ſuꝑ naturam 7

omnẽ virtuteʒ humanã enſtentiũ qð indueit Ego au
tem habeo teſtmomi maius iohanne opera eniĩ que de
dit mihi pater vt perficiã ea. Opera que ego facio teſti⸗
momum phibent de me: quia pater me miſit Grada⸗
tim ꝑ teſtimonia cudit vt qui eſt eſſe credatur teſtimo⸗
nium adducẽes potius qᷓ; iohannis vicʒ operũ factoꝛũ et
fiendoꝛũ ad que cõplenda ꝑ oꝛdinẽ a patre auctoꝛitate
etiã et iuſſum acceperat.ex quibd omnmno credenduse
rat a patre. Opera quidẽ erant mirabilia quopvnũ pau
loante patratu extiterat ſcʒ curatio infirm longeui tpis
ad piſcinã cuius rei cauſa huiuſcemodi diſceptatio exoꝛ
dium ſumpſit que opera teſtificabant᷑ aperte nec inficia
ri quis poterat quin eſſent diuina potius q; humana.et

quibus diſceptabat ad cõſiderationẽ ſuoꝛũ operuʒ mi⸗
ſit que deitatis nõ humanitatis potentiã oſtendebant.
Begd ꝓterue hominũ mentes cum quempiã ob inuidi
am ꝑſequuntur nec eius virtutibo nec verbis nec operi⸗
bus credunt:magis autẽ querunt vnde poſſint obuia⸗
re virtutibo verbis dare calumnia opibus bonis ac mi
rabilibus facere in poſturam.lttame ieſus ad ſummuʒ
teſtimoniũ ſe cõfert patrem voce de ſeipᷣo teſtiſicantem

inducens! Et qui miſit me pater ipſe teſtimonin phi⸗
buit de me vicʒ cum ad fluentã ioꝛdanis a iohanne ba

ptiſma ſuſcepit Neq; vocem vnquã audiſtis neq; ſpeci
em eius vidiſtis . Si weẽ illam nõ audierũt ergo excu
ſancdh erant ſi nõ crediderũt. Si nõ viderũt ſpecie:quõ

potuerũt imitari virtutẽ.Nõ habet ſonantẽ et oꝛgania

tam vocem dus. incoꝛpoꝛeus eni eſt: nec eſt in ſui natu
ra viſibilis ab oculo carniſ. Igi m aliquo aſſumptovox

et ſpecies facte credant᷑ Meutrã tamẽ iudei aptis ſen ſi⸗
bus pꝑceperũt.ſed debuerũt credere iohanni qui iam in

tanta fama virtutis exceſſerat vt chꝛeiſtus eſſe credere=

magis aut ipi xpᷣo qͥ p opa miraculoſa et verba virtutis
alans lobat᷑. Quamobꝛẽ ad eoꝝ cõfutationẽ adiecit.
Et verbũ eius nõ habetis in vobis manẽs.quia queʒ
miſit ille huic vos nõ creditis Nõ excuſant᷑ iudei ꝙ nõ
crediderũt iohanni nec ercuſant᷑.qꝛ nõ audierũt dexocẽ
neq; ſpeciẽ cõſpexerunt ſi chꝛiſto miſſo nõ credũt cuius
vita irrepꝛe henſibilis ex omni ꝑte laudabilis oꝑatio ad
mirabilis doctrina inſallibiliſ patiẽtia inſepabilis ꝓpter
id qð chꝛiſtus appoſintl Quia ipᷣi nõ habebt verbũ in
eis manẽs Habebãt verbũ ſed nõ manẽs ꝓ eo qð au⸗

diebãt atq; audierãt ſed nõ retinebãt:ſed verbuʒ patris

increatũ nõ credebãt incarnatũ. Et er verbo incarnato
audiebãt verbũ mirũ verbũ virtuoſum. Et qm̃ ipſe ſp
eructuabat verbũ bvnũ necnõ et verbũ legis et ꝓpheta⸗
rum qð de ipo erat ipᷣi ꝑverã intelligentiã nõ habebant
nec manebat in eis ꝑ memoꝛiã ſana.ideo ſibi a pr̃e mii⸗
ſo nõ credebãt. Mꝛopterea remittit eos ad ſcrutinium
ſcripturaruʒz vbi ſunt de ipo pᷣnunctiantia ſeu ꝓphetica
verbal Scrutamini inquit ſcripturas qꝛ vos putatis

—. — r-----------—

— 2 —
— —

F☛ e eee ☛ —= = 7 =

— —
S =

— —
— —

= e — ——
— S.⸗

in

ſo⸗

1
I
1

8
k.
e
no
N
1

de diſceptatio mibus do. Balua.

in ipſis vitam eternã habere. Et ille ſunt que teſtimo⸗
nium ꝑhibent de me et nõ vultis venire ad me vt vitaʒ
habeatis ¶ Pꝛeceſſerũt ommia chꝛiſti miſteria teſtimo⸗
nia veriſſima ſcripturarũ et ſcom ſcripturas ſunt com⸗
pleta fiue cõplenda que reſiant que ideo ſica ſpirituſan⸗
cto edite ſunt:quia ſic futurũ erat non aũt ſic de chꝛiſto
futurũ erat qꝛ ſic ſcripture pcinne runt. Et in ſcripturis
legalibus atq; ꝓpheticis iudei ſperabãt vitã eternaʒ que
ommino erat dumtaxat cõferenda ꝑ chꝛiſtũ in manu cu
ius omnia poſuit deus pater. Ad quẽ in humanitate de⸗
iectum iudei dure ceruicis moꝛe ſolito exiſtentes wenire
cõtemnebant vt haberẽt illa vitaʒ ſperatã in ſcripturis
nõ habendꝗ aliter qᷓ; ꝑ chꝛiſtũ. Vlolebãt et volunti pi vi
tam eternã et ſperat ſicut in ſcripturis ſacris pollicitus
eſt ſermo diuinus. ſed nec cũ chꝛiſto mediatoꝛe non ha⸗
bentes intelligentiaʒ ſcripturarũ que de iſto mediatoꝛe
loquitur ⁊ tantũ cõtempſerũt ſeruilẽ ſoꝛmã ꝙ nullo pa
cto credidere diuina. Idcirco dicit et non vultis venire
ad me vt vitã habeatis. Nulla excuſatio illis eſt qui tñ̃

ptinacia voluntatis ꝓpaie arguunt᷑. Excuſat ſepe ho⸗
mines in toto vel in ꝑte ipeinuincibilis aut nõdum vi⸗

cta ignoꝛantia excuſat inſerta fragilitas cum wro ſoluʒ
voluntate diſſentiente agit᷑nulla excuſatio ſuffragatur
Hic quidẽ ieſus ceteris pternuſſis in deos tantũ arguit
cõtumacia voluntatis dicẽs. Et nõ vultis wnire ad
me.Elolũtati apponunt᷑ omnia lvna ſiue mala: ſibi vir
tus ſibi pꝛemiũ ſibi culpa ſibi ſuppliciũ iuxta illud in qᷓ

pꝛeſtauit aut denegauit aſſenſum. Refutat ptinus etiã

wlut indignus hominũ teſtimonia cum dicit Clarita⸗
tem ab hoibus nõ accipio:ſed cognoui vos. quia dilectõ
nem dei nõ habetis in vobis Mõ clareſcit deus ab hoĩe
quanq; ab ipo laudari poſſit:neq; chꝛiſtus indiguit hu⸗
mano teſtimonio declarari ſed cognoſcebat iudeos dei
dilectõne carere ipi nõ diligebant et merito nec dili⸗
gi digni erãt.Nã ſi dilexiſſent deũ nõ inuidiſſent.nõ pa
uiſſent recte agenti calumniã: credidiſſent vera docenti
et inuitanti ad iuſticiã:et optatã ab hominibo gloꝛiã pol
licenti.Nõ ergo accipiebat ab hoĩbo claritatẽ claritas we⸗
ra et filius eternuſ atq; dilectus clarifficatus a pr̃emeq;
cõquerebat᷑ ſi non credebatr᷑ eſſe qui erat velut cognoſci
delectatus ex foꝛma ſeu indignus ex pꝛeſſura.ſed dum/⸗
taxat ſalutẽ hoĩm querẽs.vwlut querela vrbis ſi uaſioni⸗
bus agebat in eos vt crederent coꝛde chꝛiſtũ dei eſſe fili
um ad ꝑfectam iuſticiã: et cõfiterent᷑ oꝛe et ope ad ſalu⸗
tem. Sic enĩ ait apłs. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã oꝛe fit cõ
feſſio ad ſalutẽ. Et fontale malũ impꝛoperabat eis ꝙ de
um nõ diligebant ad diligendũ deũ factus eſt homo tw⸗
no ſuo nõ lvno dei.noſtra eĩ dilectõe nõ eget aut querit
ſua cauſa ſed noſtra. Et hoc eſt omnis boĩs cõplementũ
ad deum dilectõne firma ſe teneat qm̃ qui adſvxret deo v
nus ſpiritus eſt cum eo. Et ipe ꝑ ſapientiã ait. Ego di⸗
ligentes me diligo. Diligens deum diliget᷑ ab ipo. Di⸗
lectus a deo ptegetur ab aduerſis: ⁊ in ſinu amantis re
quieſcit:ipo iuxta vota fruens. Qui vero deum nõ dili⸗
git eſt ſegregatus a fonte vite factus eterne moꝛti ſubie
ctus.Alienatus a lumine mẽtis tenebꝛaſ patit quouſq;
in exterioꝛibo inexplicabiliter includat᷑. Omne hoĩs ma
lum eſt in dei dilectõne nõ fierir.
M ieſus nõ fuit a iudeis et a multis alijsveniens in
nomine patris ſui receptus.et multi pſeudo et ipſe
antichꝛiſtus recipient᷑ venientes in ſu a virtute ſcom
iohannem ſolũ. Capitulũ XxX
Epe faſſus eſt ieſus ſe in noĩe paterno veniſſe⸗
ſmil a ſeipo facturus atq; dicturus neq; ꝓpꝛiã
gioꝛiam queſtuãs vt apertius reciperet᷑ ab hol⸗
bus omm heſitatõne depulſa.Dignus eni eſt honoꝛate

recipi legatus qui nil ſuum dicit agit aut querit qᷓ; com
miſſa legantis. Erat legatus chꝛiſtus ad omnes natio⸗
nes hominũ a doo patre niſſus:nõ obmittentis rẽ neq;
legati ſed eoꝛũ ad quos miſſus erat negociũ agebatur.
Mebellia erãt hominũ coꝛda.et in exoꝛdio maxime iude
oꝛum cõſpiciebãt oculis legatũ ammo non recipiebant
oꝛe cõtradicebant ꝑſequebant᷑ eum gratis opibus pꝛa⸗
uis.Cõqueritur merito ſe nõ eſſe receptũ:pnunciat fu⸗
turam eis ipoꝛuʒ de merito fraudẽ. Equide dict Ego
enim veni in nomie patris mei et nõ accepiſtis me. Si
autẽ wenerit alius in noĩe ſuo illũ accipietis Veni miſ
ſus in virtute patris eterne me mittentis in tpe. opera
eius ago que irrepꝛehen ſibilia ſunt et reuocantia de er⸗
roꝛe ad veritatẽ de vmbeis ad lucem. de vicijs ad arces
virtutis.de moꝛte ad amatã vitam et nõ accepiſtis me
ſaltem in virtute mittentis.etiã ſi deſpicitis qð huma⸗
num aſpicitis.Si quid meo noie in verbo aut in opere
fieret iuſia eſſet repulſa: iuſtioꝛ ſi wſtra ſalutẽ nõ quere
rem.Aderit omnino deceptio iſta exigente culpa: vt ali⸗
quem pſeudo ꝓphetam ſiue doctoꝛẽ. aut antichaiſtũ reci⸗
piatis ſuo noie wmentẽ. Juſto enim et irrepꝛehenſibi⸗
li iudicio agitur de merito huiuſcemodi delinquentiuz
vt mendaciũ p virtute ſuſcipiat qui oblatã veritatẽ pꝛi⸗
mitus nõ accepit et imquitatẽ pꝛo iuſticia et in duium
ꝓcedat pꝛo via et obliquatoꝛẽ.p duce et pꝛecipiciũ. ꝓ xo
toet nauſragiũ. ꝓ poꝛtu. Et omnes tali ammaduerſio/
ne plectant ꝙ quib bonum ante poꝛrigit et nolũt recipe
re. poſtremo cadant in cõtrariam ſoꝛtẽ iuxta illa ſenten⸗
tiam. dilerit maledictionẽ et veniet ei.et noluit benedi⸗
ctionẽ et elongabit ab eo. Mõ eſt in hie interponere me
dium terminũ. ꝙ qui nõ recipiunt chꝛiſiũ in membꝛis
aut in capite recipient antichꝛiſtũ. De quo aplłs volens
aſſerere reuelationẽ.pandit meritâ receptionẽ dicens.
Et tüc reuelabit ille iniquus quẽ dñs ieſus interficiet
ſpiritu oꝛis ſui et deſtruet et illuſtratione aduentus ſui:
eum cui eſt aduẽtus ſcom operationẽ ſathane in omni⸗
bus virtutibo et fignis et pdigijs mendacibo et in omni
ſeduccione iniquitatis his qui peunt eo ꝙ charitatẽ ve
ritatis nõ receperũt vt ſalui fierẽt. Ydeo mittit illis de⸗
us operatoꝛẽ vt credãt mendacio vt iudicent᷑ omnes q̃

nõ credunt veritati. ſed ↄſenſerũt iniquitati. Ecce qua⸗

lis eſt ille qui poſtmodũ recipiet in noĩe ſuo veniẽs cuz
chꝛiſtus veniens in noĩe ſui eterni patris nõ fuerit añ
receptus. Ecce quo demerito mendaciũ ꝓ veritate ſu⸗
ſcipit᷑et iudiciũ ꝓ miſericoꝛdia irrogat᷑. Subinfert aũt
incredulitatis et nõ receptõis cauſam que fertur eſſe q⸗
ſitio humane gloꝛie nõ diuine. Hoc eſt qð ait AQuõ po
teſtis credere qui goꝛiã abinuicẽ accipitis.⁊ gloꝛiã que
a ſolo eſt oo nõ queritis Perſpicuũ eſt ꝙ qui et mu⸗
tuo humanã gloꝛiã querũt ⁊ cõferunt credere his quivi
dentur obiecti nõ poſſunt.et cum humana gloꝛia vica⸗
rio moꝛe in cõmertiũ venit diuina ꝓpellitur. Ideoq; nõ
credunt qui dei gloꝛiã vtroq; ſtudio nõinquirũt. quoni
am ſi diligerẽt quererẽt. ſi quererent ſalui eſſent. Aut a⸗
lio loquendi oꝛdine ſicut in ſupꝛadictis verbis interci⸗
ſe colligitur ſi crederẽt quererẽt.ſi quererent inuemrẽt
ſi inue nirẽt diligerent. ſi diligerẽt ſalur eſſent. Ad hune
ſalutis finem bis gradibo dñs ieſus pꝛimo iudeos.dein
de cunctos homĩes ſatagebat adducere. ꝓphitens velut
obicem ad ea que veritatis virtutis ſunt vanam inanẽ
ꝑfunctoꝛiamq; gloꝛiã. .
Me apud deum patrẽ nõ chꝛiſtus ſed moiſes iudeos
inexcuſabiliter accuſabit cui de chꝛiſto ſcritenti ſivere
crederent chꝛiſto etiam credidiſſent.ſecundũ iohan
nem ſolum.

Capitulum XI

Liber

Nium dei pꝛout exiſtententẽ ſe aſſerebat ieſus
adueniens pꝛo hoĩbo oꝛbi in ꝓplo iudeoꝛũ dicto
wlo electo dei.qui nõ creditus nõ receptus po⸗
tius repudiatus ab eis iuſte poterat cõuenire illos accu
ſatõnibus apud patrẽ.ſed denegat ſe cauſaturũ aduer⸗
ſus eos ꝓ eo ꝙ nõ impꝛophetatus et ante nõ ꝑ ſcriptu⸗
ras pᷣnunciatus aduenerat:ſed ille ipos accuſaturꝰ erat
qui de ipo pᷣſcripſerat et in qauo p ꝓpłetis ceteris cõſpera
bantur. Hinc eſt qð dicit Nolite putare quia ego accu
ſaturus ſuʒ vos apud patrẽ. Et qui accuſat vos:moiſes
in quo ſperatis Nõ accuſabit iudeos de ipox increduli⸗
tate filius qui omnes venerat excnſare:nec queret quẽ
piam inuoluere qui ſatagebat expedire cõpeditos a pote
ſtate et a fraude ſathanica: nec querit litigioſe cauſe cũ
hominibus ante deũ patrẽ habere cõgreſſum.ſed a moi
ſe ſqʒ ab eius ſcriptura deducent᷑ in cauſam et ſiſtentur
ante tribunal vt de incredulitate damnent᷑ et luant iu⸗
ſta ſupplicia q; moiſes ſcripſit a ꝑte de chꝛiſto. Et q;uis
alij plures ꝓphete ſcripſerint de chꝛiſto hic ſubticentur.
moiles ſolus inducitur ꝓ eo ꝙ apud iudeos nullus p⸗
pheta pꝛioꝛ nullus anterioꝛ diuinoꝛũ ſcriptoꝛ:in nulliꝰ
ſcriptura ſit ꝙ eternã vitam ſperabãt. Ob inde adiũgit

Si crederetis moiſi: crederetis foꝛſitan et mihi. De

me eni ille ſcripſit. Si aũt illi? litteris nõ creditis.quõ
verbis meis creditis Si teſtificanti credit᷑ et ea cauſa

pꝛo qua teſtificatũ eſt credẽda omnino cenſet᷑et qð dici

tur recõuertitur. Pꝛoinde ſi iudei credebant ſcripturis
moiſi et in ipis ſperabãt eternã vitã:debuerũt et crede⸗
re chꝛiſto de q moiſes longe ante pᷣſcripſerat. Et quanqᷓ;
ſcripturã et locũ euangeluta pᷣtereat dignũ iudicaui lo⸗
cum et ſcripturã innectere vt ſides clareat et anneratur
deuotio ſideliũ.et pateat inexcuſabilis puidia iudeoꝛũ:
Scribitur quidẽ in libꝛo ſcoo legis ad remouendã ido
latriam et cuncta fallentia ꝙ moiſes de vero ꝓpleta chꝛi
ſto pᷣdixerat. Pꝛopſxtã degente tua et de fratribo tuis ſi

cut me ſuſcitabit tibi dñs deus tuus ipᷣm audies vt pe/
tiſti a dño deo tuo in oꝛeb.quoniã cõtio cõgregata eſt at

B dixiſti. EUltra nõ audiam vocem dñi dei mei et ignem
unc maximũ amplius nõ videt ne moꝛiar. Et ait mi
hi dñs. Bene omnia ſunt locuti.Pꝛophetã ſuſcitalo eiſ
in medio fratrũ ſuoꝝ ſimilẽ tui ⁊ ponã verba mea in oꝛe
ei.Loqueturq; ad eos oĩa que pcepero illi. Qui aũt ver
ba eius que loquet᷑ in noĩe meo audire noluerit:ego vl⸗
toꝛ exiſtam. Luce patet clarius ſane credentibo atq; in ſi
de intelligentibus iſtã ſcripturã eſſe de chaſto quã moi
ſes dux iſraelitici ꝓpli electus et amicus dei cui facie ad
faciem.loquebat᷑ ſicut homo loquit᷑ ad amicũ ſuũ: ꝓphe⸗
ta magnus in ſignis atq; roꝛtentis oꝑatoꝛ eximius lon
ge ante pᷣſcripſit ad pꝛemiũ ſaluatõnis credentiũ et ad
iudicium omniũ increduloꝝ et tanta claritate ipᷣo litte⸗
rali aſpectu refulget qð expoſitõe nõ indiget. uius rei
cauſa ſaluatoꝛ ait. Si crederetis moiſi crederetis foꝛſi⸗
tan et mihi. Mõ dubio animo loquitur chꝛiſtus qui o⸗
mnia nouit cũ foꝛſitan dicit:ſed induriciã iudeoꝛuʒ im/

pingit:que vere flectenda erat ad chaiſtũ etiam poſt moi

ſi pꝛeſtitã ſidem.hinc ergo penitus iudei apud deum in
excuſabiliter accuſant᷑ qð etiam moiſi nec veraciter cre⸗

diderũt ex quo chꝛiſto nõ credũt de quo ille tam aperta

Aphetia pᷣdixit. Qð vero adiecit ſi aũt litteris illius non
creditis quõ verbis meis credetis nõ cõponebat in his
verbis hſonam ſed fidem.qꝛ ſi nõ credebant moi ſi in q̃

maioꝛẽ ha bebãt fidẽ.ſic nec chꝛiſto qui apud eos mino-
ri aut nulla ſide fulgebat. Liquent multa ex his q̃ dicta

ſunt nec ſecura tergiuerſatio eſt ab eis permaxime ad ea

que credenda ſunt ſu ppono ſcripturq quib pꝛimo non

pꝛeſiita fides nequaq; cheiſtus pfecte crederer quanq;

vndecimus

ipe ſine omni teſtimonio ſcripturarũ coꝛdibue hominũ
ſe poſſit infundere. Veruntamẽ nõ alligatus ſcriptura

rum teſtimonijs ſine ipis ipᷣe nõ venit aut egit ſua ma⸗

gna ꝓ hominũ ſalute miſteria:et damnatio ſaluatio ex
ipᷣis innotuit vt aliter nõ eueniãt q; ſcripte exiſtat.Nõ
eos chꝛiſtus aut ceteros credituros rõnibo ꝓuocat aut
inuitat.ſed dumtaxat ꝑ fidẽ que omnino intelligentiaʒ
pit.iuxta verbũ eſaie dicentis.Niſi cedideritis nõ intel
ligetis aut alias nõ ꝑmanebitis. Et hoc eſt meritũ no⸗
ſtrum inuiti fidei nò rõnibus. Et fidei robur eſt ab ipis

excludi. Et cunctis exemplo chꝛiſii docentib eſt dicendi

foꝛma relicta ꝙ ꝑ fideʒ conent᷑ ad chꝛiſtũ coꝛda hominũ
inclinare atq; ꝙ omnis intellectuſ captiuet᷑ in obſequiũ

eius:quoniã ipe dei filius aliter qᷓ; ꝑ ſideʒ ad ſe coꝛda ho⸗

minũ nõ wocauit. =
De operando cibo qui nõ perit ſed ꝑmanet in vitam
eterna.ᷣm iohannẽe ſolũ. Lapitulũ XII
Oſt reſurrectionẽ turbaruʒ ex quinq; panibet
p duobus piſcibus tranffretauit ieſus et wnit ca
pharnaũ quẽ turbe terra mariq; ſequẽtes pue⸗
nientes ad eum dixerũt eil Rabbi quado huc vemſſtie
Meſpondit ieſus et dixit.Amen amen dico vobis queri
tis me nõ quia vidiſtis ſigna. ſed quia manducaſiis ex
panibo meis et ſaturati eſtis Nõ videt᷑ ieſus vſq;quaq;
gratam habniſſe queſtionẽ turbarũ ob ipᷣaruʒ intennio

nem: quia nõ tm̃ querebant eum ꝓpter mirabilia ſigna
quibo ad altioꝛa inuitabant᷑ vt ipoꝝꝑ mentes ꝑ fidẽ attol

lerentur in iſto chꝛiſto apparenter hoĩem deum eſſe imo

ipᷣm deũ et hominẽ verũ eſſe:ſed quia manducauerãt ex
illis quinq; pamb et moꝛtalia coꝛpoꝛa refecerãt ꝓpideo
querent vt poſſint iterũ atq; iterů manducare et coꝛpꝑa

moꝛitura reficere· Qð aſpernabat᷑ ieſus ꝙ tmp tempo⸗

ralibus ꝓ coꝛruptibilibo atq; moꝛtalibus ab hoĩbus qre
retur qui venerat daturꝰ eterna incoꝛruptibilia et ſemg

eodẽ mõ manẽtia et dare cibũ ſempiterne manſurũ nõ

pfunctoꝛiũ que fames iterũ ſequi᷑. Quamobꝛẽ alium
cibum opere querendũ infoꝛmat dicẽſ Operamini nõö
cibũ qui perit ſed qui pꝑmanet invitam eternã quẽ filus
pois vobis dabit. Hunc enĩ pater ſignauit deuus. Quid
me queritis pꝛo coꝛru ptibili cibo qui qᷓ;uis ad hoꝛã ſa⸗

tiet afficiente fame omnino non tollit. Operamini hoc
dico ſollicite operã detis vt illũ cibũ habeatis qui ſum/

ptus hic ad vitã ꝑducit eternã.et hic incepiẽs etiã eter-

ne pdurat. Et ne ad habendũ impoſſibilitas ſe opponat
filius hoĩs dare patus eſt dandi habens omnimoda po⸗
teſtatẽ. Dare venit et vult accige volẽtes inquirit nõ ac

cipiens neminẽ q; ſeiᷣm cauſet᷑ cum ab eo qui habet of⸗

fertur. Ne aũt ꝓpter humans aut ſermilẽ foꝛma tm̃ ocu⸗
lis carnis obiectã impotẽs crederet᷑.ſubinfert vt etiam
deus eiſe credat᷑ Hunc enĩ pater ſignauit deus. Hunc
eni ſcʒ filiũ hois qui cibũ eterne manentẽ wlentibo pol
licetur:deus pater ſignauit etiã filiũ ſuũ eſſe vt nõ ſolũ
filius hoĩs ſed etiã credat᷑ dei filius eſſe vt inheſitanter

qð ꝓmittit effectu efficiat. leruntñ ex falſa intelligẽtia

verbi quidã ex hoc errauerũt quox nõ paruũ numerum
hoĩm meis tꝑibo inueni qui mihil volentes ꝓpꝛijs mani
bus oꝑari oſtendẽtes ſe oĩ tꝑe oꝛõibo et cõtemplationi⸗

bus vacare ocioſe feriantes etate iuuenes coꝛꝑe feroceſ

honeſtis opibus valentes intendere neceſſitati ꝓpꝛie at

aliene puidere viuendi ſtipem in ſolito queſtu quere⸗

bant et cum eis aduerſaret᷑ ex geſtis dictiſq; ſanctox in

argumentũ aſſumebãt verbũ ſic eſſea ſaluatoꝛe dictů.

Opamini nõ cibũ qui perit ſed qui ꝑmanet in vitã eter

nam. Sed ꝑſpicuũ eſt er ſequentibo verbis ꝙ negariue

nõ dixerit de honeſto exercicio coꝛpoꝛali.ſed ꝙ hoies njõ

tm̃ huiusvite fulcimẽta curarẽt magis intenderẽt quõ

i
,

er
GS

t
i
te/
0/
bs
Nt
uni
bii
ho⸗

m

et
len
e
uen
ser
aq
tenno
on
atno

eino.

iten
ileo
/
N
Sdre
ſenp
rin
Alunn

ini

flis
QAid
räſ
nive

ſm,

er/
t
w
o
h⸗
um
nc
w

ſoli.
ter

iti
uun
wonn
oni⸗
Ceſ
ſent
ete
in
ti.
ter
e
nö
16

Wr

de diſceptati onibus do. Balua.

eterne in beatitudine vtriuſq; hoĩs ꝑpꝑmanerẽt. Intelle⸗/
xerunt ꝑ quid exile turbe ꝙ et dei agenda oꝑa quererent᷑
Pꝛoinde interrogãt Dixerũt ergo ad eũ. Quid facie⸗
mus vt oꝑemur opera dei. Reſpondit ieſus et dixit eis.
oc eſt opus deivt credatis in eũ quẽ miſit ille Opui
dei nõ rõne coꝛxoꝛis poſuit ſed vt ſit actus interioꝛ ĩ cre⸗
dulitate miſſi atq; mittẽtis.Nõ tñ ieſus ex hoc kbonuʒ o⸗
pus actuale excluſit ſed pᷣcidit opus mentis: qð eſt cre⸗
dere huncieſum chꝛiſtũ dei veru filiũ ab eterno patre p
ſalute hoĩm miſſuʒ. Eſt ergo hoc firmiter opus dei: qm̃
ſolus deus fidem in coꝛdibo hoim opatur nec aliqs iliaʒ
Apꝛia virtute nanciſcit᷑ñ aut meret᷑ qm ſine fide impoſſibi
le eſt placere deo.Qui vwero ſibi non placet pꝛiuat᷑ vnde
mereat᷑. Eſt ergo fides dumtaxat in aĩia opus dei.necnõ
et qui ad ſalutẽ ſatagũt eſſe cõuenit eſſe actuoſos pᷣmo
in inuiſibilitate credendoꝛũ ⁊ oĩm que ſidẽ inuiſibiliter

coõſequunt᷑. Et qm ſides ſine opꝑibus moꝛtua eſt. etiã o⸗

pus dei exterius decreto diuine legis pagitur. Magnuʒ
eſt ergo fidei ſacramentũ cũ dicit᷑ opus dei. Sed ſi qʒ
deus creando egit inſpicimus omne in eſſe ꝓductũ dici
tur·imo eſt penitus opus dei ꝙ ſuavarietate atq; magni
tudine pdit artiſicẽ potuitq; cognoſci vt ſcriptũ ẽ.A ma
gnitudine enĩ ſpecieiet creature cognoſcibiliter potuit
eoꝝ creatoꝛ videri.Quid igit᷑ eſt ꝙ fides dicit᷑ opus dei.
Equidẽ aduertendũ ꝙ aliud eſt opus dei ab ipo factum
aliud a nobiſ agendũ.PDꝛimũ omne qðegit aut agit ſeu
faciet deus. Secundũveroid eſſe a nobis qð ſieri poteſt
in Grexi eius ſcõᷣm legẽ et edictũ ipᷣius ipſa fides ex in
uiſibilibus et vt credat᷑ in euʒ quẽ ad nos ꝓpter nos ad
terras miſit pater eternus ſine qua nemo videt nec vi⸗
debit deum etiã quẽ illa ſanctoꝝ patrũ pꝛioꝛitas in pꝛi⸗
mavidere nõ meruit niſi merito eiusqͥ a patre in pleni
tudine tꝑis miſſus ab illis fuerat creditus affuturꝰ no⸗

uitaſq; noſtra illũ ſic affuiſſe nec efuiſſe iam credit nec⸗

non et cetere virtutes oꝛdinate infuſeq; in mentibo ho⸗
minum pꝛo ſupernis et id quod inponit impꝛeteribi/
li lege agendũ etiam ignoꝛato ſine fine in aliquo pᷣter re
rum oꝛdinẽ pᷣterire vere oꝛdinẽ vſumq; cõmunẽ diſſua⸗
ue videret᷑ vel abſonũ opus eſt dei.ex eo qð vult et iubet
et agendi pᷣſtat virtutẽ ſine qua nemo quippiã rectũ a⸗

git. Eſt etiã opus noſtrũ qꝛ nos facimus noſtraq; vtili

tate nõ ſua.Mõ ſolũ aũt ieſus hoc exigebat vt eũ crede⸗
rent eſſe q erat ſed vt ſibicrederẽt in doctrina ſana quã
dabat. Multi enĩ deũ ſiue chꝛiſtũ credunt doctrine vero
factiue nõ credunt. Et cum iudei aperte cognoſcerẽt ꝙ
e ſeipo chꝛiſtus dñs loquebat᷑ in foꝛma ſeruili diuina

non credita. et velut ſignis aſſoliti ſigna poſtulant ad

credendũ cũ rememoꝛatõne pꝛiſtoꝝ Dixerunt ergo ei
Qõ ergotu facis ſignũ vt videamus et credamus tibi
Quid oꝑaris. Patres noſtri manna manducarũt ĩ de⸗
ſerto ſicut ſcriptũ eſt. Panẽ de celo dedit eis manduca⸗
re Verũ eſt qð apls ſcripſit.iudei ſigna petũt.greci ſa⸗
pientiã. Ab initio quo deus eos ſegregauit a gentibo in
ſignis eoꝝ aĩos educauit et oculos pauit ex quibo ꝓpter
eoꝛũ coꝛdis duriciã fere crediderũt illa facientibo.nunc
quidẽ memoꝛes moiſi vnũ de ſuis ſignis ſatis aptũ ad
id qð ſaluatoꝛ iam dixerat vt oꝑparent᷑ cibũ qui nõ perit
ſed qui ꝑmanet invitã eternã inducũt et inquiũt. Moi
ſes dedit patribus noſtris panem de celo in deſerto de
quo ipi manducauerũt.Tu ergo q̃ͥ nosad te credenduʒ

eſſe dei filiũ ab ipo miſſum tuis ſuaſionibo niteris qð ſi

gnum fſacis vt ipᷣm oculis coꝛpoꝛeis videamꝰ.et tibi mẽ
te credamꝰ. Pꝛo tergiuerſatione iſtaverba erãt:qm mul
ta iã ſigna fecerat nec credebãt ⁊ maxime immediate pᷣ
teritũ ꝙ tot milia hoĩm de quinq; panibo ſatiauerat eoꝝꝑ
aĩos debuit vt crederẽt cõmouere. Sed qͥ credere non

vult querit quo auertat᷑.Et qui renunit facerxe qð iube

in excuſatõis ſuffugiũ tendit. YInfirmũ tñ ob ſigna pꝛe

ſtare fidẽ quanq; iudei moiſi et ꝓphetis et aliqui chꝛiſto

et in pᷣncipio naſcentis eccleſie plunmi ob ſigna credi⸗
derunt. Eleritas et vita validioꝛes ſunt.pferunt᷑ enĩ ſi⸗
gnis oĩb et exemplis Duit ergo ei ieſus.Amẽ amẽ di
co vobis nõ moiſes dedit vobis panẽ de celo ſed pt᷑ me
dat vobis panẽ de celo wrũ MPanis dei eſt qui deſcẽdit
e celo et dat vitã mũdo.Liquet qð moiſes nõ dedit de
celo panẽ verũ q;uis oꝛauerit ꝓ ꝓplo eſurẽti ne fame in

ter deſerta piret. cui deus ꝓuidit de mãna nõ de celo ſed

in iſto nobis vicino aere iuſſu dei generato:qð de/ pluẽ⸗
do dedit iuxta ulud. Et pluit uus manna ad manducan⸗
dum. Sed panis dei panis ver? eſt ipe dei filius qͥ de ce⸗
lo nõ aliter q́; ꝓpꝛiavolũtate deſcẽdit. NPanis eni dei eſt
qui deſcendit de celo et dat vitã mũdo.Elita ſolerter ab
hoibo querit᷑ affectata ꝓpenſius: ſed vtina hoim deſide⸗
ria ea ſollicitudine in totam vitã ferrent᷑ ſicut ferunt᷑ in
partẽ ꝓ qua hoĩes tãta patiunt᷑. Chꝛiſtus aũt deſcendit
totã cõferre vitaʒ et hoĩes a partialitate in totalitatem
tranfferre. Pꝛo iſta q̃q; vita panis terrenꝰ inquirit᷑ qui
