ge erant a ſalute ſua. Veruntamẽ ſiue intelligat᷑ hec ſcri
ptura ꝓ delictis et peccatis.in hanc ſententiã cadit:vt
verba delictoꝝ chriſti. nõꝙ ipe cõmiſerit.ſed qð ad pur⸗
gandum aſſum pſcrit:longe ſunt a chriſti ſalute.Pre⸗
ter hec aliter tractantes dicimus in intentione prius ti⸗
tulum includentes pro aſſumptione matutini: ſeu pꝛo
cerua matutina. Orabat multa patiens ꝓ aſſumptione
matutina.vt ſcʒ deus pater eum reſpiceret ad reſuſcitã
dum iam moꝛtuum in hoꝛa matutinali:quẽ in meridie
vt ommno moꝛeretur reliquerat. Pro cerua wro que
cito tranſilit idẽ chriſtus qui cito ſurrexit.aut quia ipſa
renouatur cõmeſtione ſerpentũ.ſic chriſtus renouatuſ
eſt cum demones moꝛiendo deuicit momoꝛditq; infer⸗
num:vt ſtatim reſurgeret a moꝛtuiſimmoꝛtalitatis ſto
la renouatus. Qð autẽ in pſalmo ſequitur: quietat fi⸗
delium mentes.deus meus clamalv p diẽ et nõ exau⸗
dies:et nocte et nõ ad in ſipientiã mihi. Clamauit oꝛãs
carnis petitiones ꝑ diem writatis.et nocte aliene inſi⸗
delitatis ſcʒ hominũ pſecutox.nec exanditus eſt:qdð ſibi
ad in ſipientiã factum nõ eſt. ſciehat enĩ quare ſic dere⸗
linquebatur a patre. Nihila deo aut ab hominibo chri⸗
ſto ignoꝛante fuit in ipo peractum. Nec etiam cauſaʒ et
rationem eoꝛũ que agebantur ignoꝛabat.Qð wero mo⸗
dica interpoſitione vrtvx facta ſubintulit. in te ſpera⸗

◻

liber

hnerunt et nõ ſunt cõfuſi. patres antiquos dauid cõme⸗
moꝛat in ꝑſona chꝛiſti preloquens:quos deus pater de

p̃ſſuris nimijs liberauit. Mam liberauit noe de altitudi⸗

ne mundantiũ aquax. abraam ab omni malo vſq;quaq;
ꝓtexit.nõ dereliqᷣt iſaac:adiuuit in varijs agonibo ſpe ia
cob ſeruauit ĩ egipto ioſeph.tutoꝛ ei? fuit ĩ carcere.moi
ſes et aaron a duricia eripuit duriſſimi pharaonis: et lõ
gum eſſet enarrare omnes ꝑ ſingula. Hoc idem filius
ſyrach ad argumentũ eruditionis cõmemoꝛat. Reſpici⸗
te filij nationes hominũ et ſcitote:quia nullus ſperauit
in domino et cõfuſus eſt. Quis ꝑmanſit in mandatis
eius:et derelictus eſt. Aut quis inuocauit illum:et de⸗
ſperit eum. Hec quidem omnia chꝛiſto cõueniũt: et ni⸗
hilominus derelictus. Proinde de ſeipo quaſi gemenſ
exclamitat.eo ꝙ eſſet a deo pre ceteris patribus dereli⸗
ctus.Ego aũt ſumvermis et nõ homo:obpꝛobriũ hoim
et abiectio plebis. Mon veſtitur coꝛpus vermium a na⸗
tura.vt aues plumes animalia pilis piſces ſquamis.et
corticibus arbvꝛes:nõ ab artevt homines pannis. Shed
quid: Ex omni parte derelictũ eſtermibus. Juuant ſe
mutuo ipᷣa volatilia pennata.et pulli a genitoꝛibo alun⸗
tur tempoꝛibus diffinitis:et plerũq; a cõtrarijs grega⸗
tim ſe tuentur et alternatim ſe inuitant ad eſcas. Hoc
idem animalia ea marina et natantia faciunt. Vermis
autẽ plus eſt in ſuo genere derelictus.Et nec eſſe poteſt
ſimilitudo infirmioꝛ:qᷓ; cõparari vermi. Proinde dicit.
Ego aut ſum vermis: videlicet velut vermis non vllut
homo reputatus.aut in pꝛeſſuris adiutuſ. Homo enim
erat: et nõ hominũ ſe ꝓpter nimiã abiectionem dicebat

Quamobrẽ adiecit: obpꝛobrium hominũ ⁊ abiectio ple

bis. Sed hec derelictio infinitas hec abiectio.nõ ad inſi
pientiam fiat nobis.vt alte penſemus quis eſt iſte qui
derelictus eſt:ob quam cauſam ſic abiectus eſt.quid no
bis iſta derelictio pᷣſtiterit quid a nobis exigat in penis

derelictus a patre. In his multa vigilia opus eſt. mul⸗

ta cõſideratione agendũ.ne minus debito inneniamur
in repꝛehenſionibus huiuſcemodi efficaces. Sed quod

deinde per Eſayxam ꝓphetam ad hieruſalem. hoc dicitur
chꝛiſto p eccleſia ſua:hoc eſt ecele ſie merito chꝛiſti ſui ſic
a patre ꝑſecutiombus derelicti. Ad punctum in modico
dereliqui te ⁊ in miſerationibꝛ magnis cõgregalv te.in
momento indignatõnis abſcondi ſaciem meã parũper

a te:et in miſericoꝛdia ſempiterna miſert ſum tui.Hec

chꝛiſto derelicto cõueniunt.Hec eccleſie collecte de gẽ⸗/
tibus · lec ſinagoge cõuerſe in fine ſeculox.ec quibuſcũ
qʒ cõuerſis peccatoꝛibus.hec omnibus ꝓ chꝛiſto in hoc
tempoꝛe vmbꝛoſo patiẽtibꝰ mala dumtaxat.nõ alio me
rito niſi quia derelictus eſt chꝛiſtus.vt cum ad punctũ
fit a creatoꝛe ſua diſenſatione derelicto ⁊ in magnis mi
ſerationibus ad ipᷣm cẽgregatio ſiat, cum facieʒ abſcon/
dere videtur pati mala permittens.cum indignari vide
tur miſericoꝛditer ſeuiens:pactis agonibo ſempiterne
dans ſupernã gloꝛiã miſeretur. Id autem qð dictuʒ eſt
helyam vocat iſte.et videamus anveniat lxlyas liberans
eum · de ignoꝛantia cruci aſſiſtentiũ et nõ intelligentiuʒ
linguam chꝛiſti ꝓuenit:qui nomine lxly deum patrẽ in
uocabat. Et ſepe fit: vt defectu male intelligentiũ vnuʒ
interpꝛetetur ꝓ altero.pꝛoinde plerũq; defectu intelligẽ
di erroꝛ ꝑeſſimus ſequitur:et obuenit moꝛum deteſtan⸗
da puerſitas. Poſtea ſciens ieſus quia iam omnia con⸗/
ſummata ſunt:vt cõſummaretur ſcriptura dicit.. Si⸗
tio Fere iam in chꝛiſto omnia completa erant toꝛmen

ta et miſteria paſſionis.hoc reſtabat pᷣdicente ſeriptura:
ꝗante moꝛtem ꝓxime venturã ſciens potaretur aceto.
Nec ſcriptura vt ſepe dixrimus cauſa erat vt taliter pota⸗

terciuſdecimus

retur aceto. ſed vt ſcriptura ideo conſummaretur:quia

ſilius per ꝓphetam hoc pꝛedicere fecerat:ꝙ ipe ſicut abe⸗
terno puiſum erat ·in ſuſcepta carne ꝓ nobis fuerũt im

pleturus. Inquit poꝛro ſcriptura:que paſſionis tempo⸗

re in chꝛiſto ſitiente cõſummanda erat. Et dederunt in
eſcam meã fel:et in ſitimea potauerunt me aceto. Si⸗
tis chꝛiſti ↄpaſſione amimos audientiũ mouet:ſi ſitiuit
in coꝛpoꝛe ꝓ ipoq; clamauit. Sed nec videturꝙ clama⸗
uerit ꝓ auferenda ſiti coꝛwꝛea.qui omnẽ cõpamionẽ ad
ſuum coꝛpus diruperat · et ſibi erat omnino incõpaſſibi

lis factus:vt etiam ad moꝛtẽ voluntarie feſtinaret.Nõöÿ

eſt fas.credere coꝛpoꝛis queſiuiſſe fomenta:qui ipᷣm taʒ
pꝛompte tradebat in moꝛtẽ. Sed neca veritate abſonat
ſi ſitiuit.cum multis agitatus moleſtijs etiam ſitis paſ
ſibilitatem aſſumpſit in carne cum ceteris ad cumulũ
paſſionis:et in teſtimoniũ aſſumpte carnis.Sed hoc a
weritate oĩno diſcrepare videtur.ꝙ ad refocillandaʒ ſitiĩ
ipe ſitio dixerit.ſed foꝛte voxilla enunciauit ꝙ patiebat
nõ queſiuit remediũ.Admuratiõe magis attollimur.et
introuehimur. in maioꝛa ſecreta ꝙ verbum coꝛpoꝛi cõ⸗
petens anime cõmodauit:et expꝛeſſit per coꝛꝑis vocem

vhementem anime ſue noſtre ſalutis affectum. Scie⸗
bat enim ſalutẽ omniũ ammarũ.ab eterno enim deus
creare homines et ſaluare diſpoſuit. Et nõ ex accidenti:
quia deus erat.ei ſitis affuit animarũ.nõ emm accidũt

accidentia creatoꝛi.ſed qð erat eternũ atq; ſecretum hu

manatus filius modo ſitiuit in carne tempoꝛe paſſionis

videlicet quando celebꝛata ſunt miſteria noſtre ſalutis.

Nec decebat tale deſideriũ alio in tempoꝛe aperiri.niſieo
tempoꝛe quo redemptõnis noſtre pꝛeciũ per moꝛteʒ et
ſanguinem ſoluebatr᷑.quanq; figuris et enigmatibſep.
in teſtamento veteri ſit oſtenſum: ꝓphetiſq; reuelatinn.
Mirum ergo ꝙ fons ſitit.omniũ aquarũ redundantia.
ſitit qui omniũ ſitim venerat tollere:patitur qð ab alijs
volebat auferre· Ynuitauerat ipᷣe mulierẽ de ſamariavt
ab ipo expeteret aque cyphum ne ſitiret ineternum. et
nunc patitur ſitim:non niſi quia caput noſtrũ p nobis
ad patrẽ.ſitio alte clamat.Pꝛo nobis omnibus loquit᷑.
ſi ſitire cõteſtans velut caput ꝓ membꝛis. Et deſideriũ
gqð humanũ genus habet aut habere debet ſelatis pae
itim

ipe chꝛiſtus expꝛeſſit in cruce.Et ſitim expꝛimens ſitim

a nobis expoſcit.vt ſi nos ſitit:et nos ſitiamus ad eum.
MHoc enĩ pſalmiſta pᷣdocuit. Sitiuit anima mea ad deũ
fontem viuum:quando veniam et apparebv ante facieʒ
domini.Necnõ chꝛiſti ſitis aſpiciebat in moꝛtẽ:vt etiam
moꝛi ꝓ humano genere w hementiſſime affectaret. Et
illius ineffahilis de ſideriſ væx illa ſitio erat iudiciũ. quo
voluntatẽ paternã cito pficere nitebatur que in id ex ſuas
paſſione tendebat.vt cõfunderetur inuiſibilis pharao⸗
nis imperium:vt expoliaretur ex pꝛeda.quam nõ ſua p⸗
bitate ſed aſtutis.et humana fragilitate tenebat. NMon
enim hominem ſeu humanũ genus cõgreſſu belli ſeu p
bitate deuicit nõ iuſta lege certandi. Poꝛro impꝛobus
pꝛedo erpoliandus erat:qð deſiderabat expolians. Ace⸗
tiam in refoꝛmationẽ defoꝛmatarũ imaginum illud deſi
deriũ ferebatur: vt refoꝛmarent᷑. ad quod foꝛmate tem
poꝛe creationis extiterant. Pꝛopꝛium eſt bene inſtituen
tis magiſtri ? lona inſtaurantis nõ quieſcere:nmiſi reſtau
ret ſi perit aliquid ex euentu. Et ſollicitoꝛũ nuncioꝛũ
eſt gliſcimen auouſq; in mente pficiãt.Acceperat in mã
datis a patre filius eternus in tempoꝛe nuncius vt re/
uocaret errata. reſtauraret deperdita et alte manſiones
replerentur in ſuperis eximis atq; depꝛeſſis: et cõueni/⸗
rent in vnum beatificum finem multitudo ciuium ſup⸗
noꝛum ⁊ lalvꝛioſe ꝑegrinantiũ hominum. Hec ſiquidẽ

ch⸗
bce
cu
ple⸗
nss
tuler
gdat
iſth.
noſee
uor⸗
bus.
tuser
aer⸗
ſusch
wappe
enimn
meace
woyte
geretu
minis
ſtaen
giami
bereſ
neco
giam
ritaten
ſtos⸗
ſeucal
linepe
ſbiwn
1ooe
eteord
Man
tam
agen
nua⸗
Di
do
gen
ſtus
chꝛiſ
ceno
iohen
noluit
ſsac⸗
kenſe
martir
idie
mnum
thier⸗
Lumnet
ſoen
ſeſti
node⸗
ſuitg
dictu
mern
Obſte
Npei
Uern
Nd
tun
den
fen

Ureqri
atibe
erüein
en⸗
krunrir
to. Gi⸗
ſiſteinit
cama,
fone
Opaſſibi
Aret. ö
lipmtg;
egblonut
ſtspa,
comulc
Nedeg
nzſiti
Pareba
Uumureer
deori co⸗
s weem
m. Bcier
enimds
1Kaentt⸗
umecaüt
retumhr
epaſſionis
reſaluts,
tini nſien
mortezet
atiboſepe
Waron.
undanta.
deali
eſamarieyt

etemumn
frionohis⸗

bus tif
aſeri
lutone
Uenoſitim
gocdeum.
menadai
ante heez
Ewrtete
Ctoret, C.
Niii o

tierſi

phargo)
pöſoap/
. Pon
Niſeup.
eobus
2. Acen
loadeſt
matetemm
ſttnen
pfſirefnn
noncinf
tot inmd
o ntle/
ſones
oveni⸗
hnſup,
ſcuici

de paſſione do. Balua.

chꝛiſtus iam moꝛiens ſitiebat.. Vas ergo poſituʒ erat
aceto plenum. Illi autẽ ſpongiam plenã aceto.iſopocir⸗
cumponentes ohtulerunt oꝛi eius Vas paratum erat
plenum aceto et foꝛte ꝓpꝛie acetabulum erat ad paſſio⸗
nis augmentũ:ex certa malicia magis qᷓ; caſu foꝛtuito.
Illivero ſpongiam impleuerũt aceto.Hanc enim lpi de
tulerant ſerioſa impietate.qᷓ; ſic paratã habebãt.vt nec
ad ciuitatẽ recurrere foꝛet opus:que ſua ꝓpꝛietate oſten
dit quales erãt qui in eius paſſione cõuenerant. Cauer
noſa enim eſt et ex omni ſe cum immittit᷑ imbibit illa li
quoꝛes:vt intus et extra appoſitis madefiat ipᷣa liquoꝛi
bus. Sic enim erat iudeoꝛum damnata cõditio. vt in⸗
tus et extra cõtra chꝛiſtum amaritudinis pleni eſſent et
cauernoſi ad ſuſcipiendũ inuiſibilem regulũ:et aduer⸗
ſus chꝛiſtum malignitatis omne cõmentum. Verbave
ro appoſita ſcʒ iſopus amarioꝛẽ potum effect. Quãuis
enim medicinalis ſit:amaritudinẽ habet in guſtu: maxi
me aceto ꝑmixta. Et aſperſoꝛiũ aque ſieri ſolebat er iſo⸗
po. vt ex ſpongia oꝛi apponeretur potus.et ex iſopo aſper⸗
geretur p deriſionẽ aceto etiam chꝛiſti vultus.quaſi ho⸗
minis ex laboꝛe ſudantis. Qð autem mattheus euange
liſta erpꝛeſſit et cõtinuo currenevm er eis acceptã ſpon
giam impleuit aceto.et impoſuit arundini a dabat ei bi

bere. ſimiliter et marcus in hoꝛa cum iohanne et actio⸗

ne cõcoꝛdat dicens:currens aũt vnus et implens ſpon⸗
giam aceto.circumponenſq; calamo potum dabat ei:ve⸗
ritatem huius ſeue potationis inſinuat.Attollebat᷑ chꝛi
ſtus a terra per crucem:vt etiam opoꝛtuna eſſet arundo
ſeu calamus:ad offerendũ otum oꝛi eius. Cum arun⸗/
dine ꝑcuſſum eſt chꝛiſti caput.et cum arundine offertur
ſibi pptus amarus:vt in omnibo oſtendatur iudeoꝛũ et
toꝛquentiũ chriſiũ omniũ bonoꝛũ omniũ tota vacuitas
et eoꝛum ariditas a virtute necnõ ex vltione cito futura

Nam ab ariditate nomẽ ſumpſit arundo:vt inſtrumẽæ

tum hoc paſſionis mala ſignificatione atq; pᷣſagio:male

agentibus omnino cõueniat. Calamus calamitatẽ inſi

nuat.qua nulla maioꝛ qᷓ; nõ impleri de xpᷣo:aut de ipᷣo ꝑ

delictum vacuũ fieri. Vlacua em in interioꝛibo eſt arun⸗

do:et pꝛeciſa cito areſcit. Sed intenta cõtemplatõne le

gentibus in dubiũ vertitur. an ſemel tantũ ſeu bis chꝛi
ſtus fuerit amare potatus:nam ex mattheo ⁊ marco bis

chꝛiſtum potatũ legimus.ſemel anteqᷓ; cõfigeret᷑ in cru⸗

ce nõ petentem:et iterum circa hoꝛam nonam.cũ ſcom

iohannem clamaret ſe ſitientẽ. In pꝛimo cum guſtaſſet
noluit bibere. in ſecunda vero dicitur. cum accepiſſet ie⸗
ſus acetum etcetera. In pꝛimavinum mirratũ cum fel

le:in ſecunda vero tantũ acetum expꝛimituꝰ Proinde

mattheus de pꝛima potatione dicit. Et venerũt in locuʒ
qui dicitur golgata.q eſt caluarie locus et dederunt ei
vinum bibere cum felle mixtum.et cum guſtaſſet nolu⸗
it bibere. Et ſtatim ſequitur. Poſtq; autẽ cruciſrerunt
eum et cetera. De ſecunda vero poſt q̃ttuoꝛ voces a chꝛi
ſto emiſſas.cum in quinta voce ſecundũ iohannẽ dixriſ⸗
ſet ſitioꝛidem mattheus intulit. Et cõtinuo currens v⸗
nus ex eis acceptam ſpongiam impleuit aceto:et impo⸗

ſuit arundini et dabat ei bibere. Similiter et marcꝰ vt

dictu m eſt. Cur ergo iſti duo euangeliſte bis potum cõ
memoꝛant:niſi quia bis aſſerunt chꝛiſtum potatũ.Nec
obſtat anticipatiua locutio ſicut euangeliſte ſepe faciunt
vt pꝛius aliquid enuncient: poſt modicum ſerius cum
interpoſitione etiam geſta declarent.Nõ eni expediebat
vt de vna modica et breui actione fuiſſet locutio bipar⸗
tita.niſi bis fuiſſet actio ipᷣa repetita.maxime de miſte⸗

rio paſſionis:vbi velociter omniũ euangeliſtarũ ſermo

percurrit.vt nullius actionis repꝑetant ſemel dictum:ni
ſi actio ab autoꝛibus reꝑetatur. Nam ſi tantũ circa hoꝛã

nonam potatũ aceto credimus. que fuit iſta neceſſitas.
vt ilico cum chꝛiſtus puenerit in loco cruciſirionis ante
omnia potatũ felle mirratoq; vino euageliſta comemo
raret: Qð et marcus idem dicit. Et ꝑpaucunt illu in gol
gatha locum.quod eſt interpꝛetatũ caluarie locus. da
bat ei vinum mirratũ bibere:et nõ accepit. Et ſtatim ſe
quitur. Et cruciſigentes eum etcetera. Et crucifixione

Wwſtimentox diuiſione deriſionibo et deluſiomibus.ipꝛin

cipum et ſacerdotũ.militum atq; latronũ tenebꝛis in⸗
terpoſitis.iterum circa hoꝛam nona clamantẽ atq; ſiriẽ⸗
tem:alius euangeliſta nõ aſſerat aceto potatũ eſie. Sʒ
nõ immerito de hoc creditur ſicut de geſtis ⁊ dictis alijs
ſaluatoꝛis.aut qð vnus obmiſit alter dixit:et vnus di⸗
xit quod alter obmi ſit. Et ex hoc textus euangelij verita
te inſpecta colligitur.qð de pꝛima potatione vbi vinum
mirratum cõmemoꝛatur et fel.mattheus et marcus di
xerunt.De ſecunda in qua tantũ acetum offertur.etiaʒ
mattheus et marcus lucas et iohannes explicite diſſe⸗
ruerunt. Et ſic illa ſcriptura cõſummata credatur:vede
runt in eſcam meã fel. In primavidelicet quado ipi nõ
erpetiti: nec chꝛiſtus ſe adhuc ſitire clamauerat. Et in ſi
ti mea ſqʒ cũ ſitio dirt:potauerũt me aceto.Alcetuʒ fuit
natura vinũ. ſed alteratione aceſcit ad amarũ efficitur
guſtui:cui dulcia ſepe placent. Sic ent homines natura
lom ſunt.ſed fiunt ex hoꝛrendis affectibus et coꝛruptis
moꝛibus peccatoꝛes et aceſcunt:vt etiam diuino palato
ſint amari. leruntamẽ ſi bis hoc factũ et ſemel dictuʒ
aut bis dictum et ſemel factum legamus atq; credamꝰ
a me hoc in loco bis diſſertũ eſt:ad oſtendendã acerbita
tem dominice paſſionis.et credulitatẽ humane iniqui⸗
tatis. Quid autem de hae re tenendũ.me atq; ceteros
teneri ſancte matris eccleſie recõmitto:queſtionesa pu
gnas et dubia in meis operib ommino deuitans. Cum
ergo accepiſſet ieſus acetum dixit.Conſummatum eſt.
Pꝛedixerat aplis ante ſaluatoꝛ. Et cõſummabunt᷑ om/
ma que ſcripta ſunt de filo hbominis. Cõſummata ſunt
omnia que pᷣdixerũt eum.que nunciauerũt chꝛiſtũween
turum.naſciturũ ꝓ nobis:cõuerſaturum nobiſcum et
pacturũ.dicturũ paſſurũq; tanta etiã ꝓ nobis:et moꝛs
ſtatim ſubſequitur.in qua cauſe redemptõis noſtre mi⸗/
ſterium cõſummaĩ.Cõſummatũ eſt vita chꝛiſti: ſecun
dum placitũ ſui patris. Impletũ eſt paternũ imperium
pfectum eſt filiale obſequiũ.Adimpletũ eſt deſiderium
patrũ:deſtructum eſt demonũ dominiũ violentũ. Con
ſummauit vt pꝛimus recitat ꝓphetarũ creatoꝛ omnium
deus omnia opa ſua die ſexto:et die ſeptimo requieuit.
Sic chriſtus in cruce ſexto die omnia opa recreationis
perfecit:et requieuit ſabbato in ſepulchꝛo. NPerſecit noe
archam in centũ annis quã vno cõſummauit in cubito
vt in eo genus humanũ ſaluaret᷑ibi dumtarxat octo ani
mabus reſeruatis.Cõſummauit chriſtus in cruce ſalu
tem totius humani generis.ſi merito iuſto fuiſſet acce⸗

pta in pcedentibo cunctis:ſimiliter et ſuſcepta in ſequẽ⸗

tibus ſingulis.Quã ſalutẽ in cruce: velut noe in archa
et crucem et paſſionẽ aſperã in vnitate fidei cõſumma⸗
uit. Et cõſummatio ↄſummationi appoſita eſt in cruce
Predixerat aũt dauid. Cõſummetur nequicia peccato⸗
rum.nunc vero cõſummata eſt.quoniã nulla maioꝛ ne⸗
quicia q;ᷓ dei filiũ interſicere:et celũ legis inflectere ſup
quempiã innocentẽ. Sed qð crediderũt penituſnequi
uerunt.nã ſi moꝛtuus ſemel excarne:viuit ineternũ ex
virtute dei. Sed nihilominus cõſummata eſt nequicia
peccatoꝝ.Non enĩ humana ſeu maloꝛũ nequicia poſſet
in peioꝛa phiberi.necnõ in omni peccato genere bminũ
malicia foꝛefecit.et nihil eſt mali qð pᷣterierit delinquẽ /⸗
do. vt pꝛeter omma illa ſenſibilia ⁊ ſpiritualia malaq̃ in

miris modis aguntur:etiã vſq; ad negationẽ dei colen
do idola et ſimulachra celeſti milicie atq; ſideree cultũ
ceo debitũ exhibuerit. ꝓut dei bonitate piecta vbi nequi
cie cõſummatio facta eſt..ibi facta fuerit iuſticie:vt chꝛi
ſta patiente atq; moꝛiente ſit cõſummata nequicia. non
Pterminũ peccaroꝛũ ſed p exceſſum maloꝝ operũ. Yta h
chꝛiſtũ eſt cõſummata iuſticia in opere redemptõis hu⸗
mane: p paſſione moꝛtis atq; penarũ· Mam ſicut pecca⸗
tum cum cõſummatũ ſuerit generat moꝛtem: ſic moꝛs
chꝛiſti cum ↄſummata fuit:deſtruxit ipa peccata: eterna
generans vitam. Ende chꝛiſtus cũ ſcripturis cõſonavo
ce clamat. cõſummatum eſt vt eodẽ tempoꝛe atq; miſte
rio ſit nequicia ꝑ exceſſum. et iuſticia ꝑ dei filiũ conſum⸗
mata.Quod ipe dauid ſpiritu ꝓphetico longe ante ſe vi
diſſe pteſtatur dicens. Omnis cõſummationis vidi ſi⸗
nem. Multas nouimus cõſummationes: ſed tantũ il⸗
las quas oꝛthodoxa intendit eccleſia intendamus. Cõ⸗
ſiderat alma mater eccleſia cõſummatiõʒ nequicie quã
abhoꝛret.a qua omnibus filijs ſuis dat cautelã et inter⸗
minat᷑ iugiter ne cõmittant. Cõſiderat cõſummationẽ
iuſticie.ꝑ qua ſaluari ſe gaudet:et omnibo ſuadet vt di⸗
ligant. Cõ ſiderat pe narũ eternarũ cõſummationẽ quã
metuit:quã filijs ſuis ſub terroꝛe vt deuitent mala ꝓpo
nit.Cõſiderat cõſummationeʒ eterne beatitudinis.cui
pegrinando ſuſpirat:quã ſuis alumnis vt bona pficiant
ſub ſideli pollicitatione oſtendit. Et cõſummationẽ hu⸗
ius ſeculi conſiderando expectat.vſq; ad quã militando
inuiſi bilibus et viſibilibꝰ bellis:et velut in marinis flu/
ctibus agens dei filium ducẽ et defenſoꝛem gubernato ⸗
rem et bonoꝛũ omniũ largitoꝛẽ ſe habere gratulat᷑. Ho⸗/
rum omniũ cõſummationẽ finis eſt chꝛiſtus cõſumma
tionem quãlibet diuerſimode a ſe agens. In ipᷣo cõſum
mata eſt nequicia ꝑ exceſſum:cũ occidit᷑. Ipe ſemetipᷣm
fecit noſtrã iuſticiã:cum iniuſte damnatur. IJpᷣe penarũ
eternũ habet iudiciũ:quomiã pater omne iudiciuʒ dedit
filio. Ypᷣe queſiuit p omnibo gloꝛi ſempiternã.vt nul⸗
lus damnetur niſi quẽ ipᷣe deſpexerit:nulluſq; ſaluetur
niſi quem ipᷣe reſpexerit. Ipſe cõſummatione faciet ſe⸗
culi:qui fuit iudicatus in ſeculo. Hec ſiquideʒ ſunt me⸗
rita paſſionis eius:in qua exiſtens in cruee coꝛpoꝛewlut
in alto loco ſuꝑlato hominib exclamat dicẽs. Cõſum⸗
matum eſt.Apoſtolus etiã ad hebꝛeos ꝓ parte in hãc co⸗
incidentiã venit:cum ad hebꝛeos ait.Decebat enim eũ

ꝓpter qauem omnia et ꝑ quẽ omnia.qui multos filios in

gloꝛiã adduxerat.actoꝛem ſalutis eoꝛũ ꝑ paſſionem cõ⸗
ſummare. Vt auteʒ hec cõſummatio de qua chꝛiſtus in
cruce loquitur.mentibus fidelibo inelareſcat:altius in⸗
tendamus ad ꝓphetasveteres recurrentes.ld quos cũ
ſcriberet hebꝛeis recurrit apoſtolus.quanq; p modicum

aliter in ꝓpleta et in apoſtolo.aliter littera ſonare videa⸗
tur:ſed ſenſus potius q; littera capiendus eſt. Inquit

enĩ apls dictũ recitans ieremie. Ecce dies veniut dicit
dominus:et cõſummalv ſuꝑ domũ iſrael:et ſupꝑ domũ

iuda teſiamentũ nouũ.Nouũ teſtamentũ diſtinctuʒ eſt
a veteri in multa diſtinctione atq; differentia: datione.
loco.tempoꝛe.cauſa.ſacrificijs.cerimonijs.ſacramentis

obſeruatõnibus:traditionib pmiſſionibus.oꝛdine.o⸗

pere. dignitate.intelligentia.virtute.miſterio.executiõe
atq; fine. Quod inceptũ chꝛiſti vera incarnatiõe pactũ
chꝛiſti natiuitate.vita doctrina pmiſſione teſtimonijs
et miraculis ſacramentis et paſſione penarũ et moꝛtis
cõſummatum. Nam ipye ibidem idẽ apls ait. Vbi enim
teſtamentuʒ eſt: moꝛs neceſſe eſt intercedat teſtatoꝛis.
Teſtamentũ enim in moꝛtuis cõfirmatuʒ eſt: alioquin

nondum valet dũ viuit qui teſtatur. Quamobꝛẽ chei⸗

ſtus altitonat moꝛiens:ꝙ teſtamentũ nouũ cõſumma⸗

— .

tum ſeu cõfirmatum eſt ſua moꝛte intercedente.Nã in
vteri lege diſpoſitio et cõfirmatio teſtamẽti erat in ſan
guine.et indulgentia ⁊ remiſſio peccatoꝛũ vt leuitici ſcri
ptura manifeſtat: et apls aſſerit ad hebꝛeos. Sica noui
teſtamenti confirmatio ſeu cõſummatioa chꝛiſto facta
eſt in ſanguine ſancto ſuo melius clamante ꝓ nobis: q;
ſanguis abel aut vituloꝛũ aut hircoꝛum et quoꝛumcũq;
animaliũ veteris teſtamẽti.DPꝛoinde quomã nõ in plu⸗
ribus oblationibo placitum erat deo.nec expediebatur
a veritate peccata vt purgatio digna eſſet ad regnũ:vna
oblatione ſinpᷣius ipie chꝛiſtus omnia cõſummauit.vt

idem apls loquitur. Ena enim oblatõne cõſummauit

in ſempiternu ſanctiſicatos. Cõſuetudo regum et pce⸗
rum mundi eſt impꝛeſſione ſigni ſiue ſigilli in fine ap/

po ſiti facere fideʒ ſcriptis.in quib ſuis executoꝛibo atq;
cõmilitonibus dona ſeu pᷣmia largiũtur:et ex appoſitio⸗
ne illa cõſummata fertur merita ſeu grata largitio. Ata

et chꝛiſtus teſtamentũ nouũ agende vite ſuperneq; ſx⸗
reditatis crucis paſſione ſignauit.et confirmauit in illo
cõtenta appoſitõe ſigni aſperrine crudis:in quavolunta

rie ab apparitoꝛibo moꝛtis ſe ꝑmiſit affigi. Et iteru cla
mans voce magna ieſus ait. Pater in manus tuas cõ⸗

mendo ſpiritů meum.Et hec dicẽs:inclinato capite tra

didit ſpiritũ Vox eſt moꝛientis hoĩs et traſmigrantis
de mundo:qui derelictũ in coꝛpoꝛe ad hoꝛam ſe adam co

gnoſcens.Oixerat enim:vt quid dereliquiſti me.Ad ſu

am animã ſe ↄuertit pie oꝛans.ne derelinquat᷑ in anima
in coꝛpoꝛe derelictus.exemplũ remittens ad oſteros vt
pꝛo interioꝛi homine depꝛecatio fiat. ſi exterioꝛ omnino
pati cogatur. Qð de iure iuſticie neceſſariũ eſt coꝛrum⸗

pi.fruſtra fit interceſſio ad ſeruamen et incoꝛruptelam

expetere ptinus iuſticie derogaret. Yob ſententiã opxoꝛ⸗
tet phabere memoꝛie qua dicebat Scio ꝙ moꝛti tradaſ

me:vꝓbi domus cõſtituta eſt omni viuenti.Ac per hoc ſi
omnibus ſiatutũ eſt ſemel moꝛi:quid refert quo iure q̊
actu moꝛs ipa pueniat cum quõlibet homo moꝛiaf᷑. De
bitum moꝛtis quo cuncti tenent᷑ aſtricti exſoluitur. Et

ꝓre nenlrahc Wuere ſi quas pꝛeces eſt velle immuta/
ie pmutare. Clidens igit chꝛiſtus paterno decreto
atq; luapte ipim dcebat debitũ moꝛtis erſoluere ſciens
ꝙ cũ oꝛauerit vt obtineret carnis petitiones.et vt cali

bile ꝑpmutare.

amariſſimus tranſferretur et ſe pauloante clamauerat
derelictum. ſe ad cõgruũ et poſſibile cum rogaminibus
tranſfert. ſcʒ vt ſpiritus reſeruetur a pena:poſtqᷓ; coꝛpus
diuino vecreto in illa relinqueret. Igitur moꝛe chꝛiſti
nõ ex peccato paterno vel ꝓpꝛio:ſed voluntate moꝛientis
pꝛo nobiſipis interpellemus ad omniũ deũ patrem.nõ

vt nos eximat ab ineuitabilibus malis nõa decreto ne⸗
peccatis et

ceſſarie moꝛtis: ſed vt pſeruet a delictis nc
ab eternis penis.Gacilius enĩ eſt immunẽ ſi

tis et eterne in inferis nõ detrudi:q; a tempoꝛali et inſtãõ
tanea moꝛte ſeruari. Sepe nanq; illa deuitant iuſti at;
pfecti.Moꝛi aũt ineuitabiliter omnibo eſt ſtatutũ.vt eti
am vite actoꝛ moꝛtiſq; deſtructoꝛ ab illa nõ eſſet exem⸗
ptus humana carneveſtitus.et ſeneſcendo illã guſiaſſet
ſiꝑ crucem nõ fuiſſet extinctus. Relinquat᷑ ergo exte /

rioꝛ cura coꝛpoꝛis.nec pᷣſumptio tendat in libertatem ab

quiba immutabilẽ der omnipotentis iuſticia autumamꝰ
Prefixus eſt a chꝛiſto omnibo poſitis in agone modus

oꝛandi: vt nõ petamus q nõ eſſet daturus. aut wlim?

auerti.a nobis quanqᷓ; ſit aſperum qðad gloꝛiã pᷣparat:

nec effugere ꝙvniuerſali lege iuſticde oẽm hominẽ mul

7

tat. Eſſe vigerent omnino ertra lege nature:qui ab eiui
vniuerſali gaudio vel toꝛmento inuenirentur erſoꝛteg.
Interuehamura nobis in nobis. sbiecta coꝛruptibili

en
tui
rien
lio.
geo
b
Kel
un
ſup
peete
AInimm
lelur,
iacegt.

nean
ilahiuea
lantadi
ſtunde
Dpſt
wose
mend
Uge
etol
gnn
ina
ciao
anin
erch
ſuar
ſimo
ſuam
ntam
eſſe ſan
ſiuuand
ſatgen
homine
ntumnſe
Mrd
gaſſep⸗
(isel
ſtason
ſanmn
menti

dicate

busin
neig
ſtugel
omnes
ͤnen
Uoaie
wonie
len

ſummit
umetpee⸗
lunſſeip,
uontpang
egtio. T
hennce
mauitingo.
ucpplonn
Vrſderic
s tuus,
tocgptetnn
Aimngentn
nſeccama⸗
ime, zufn

tinaninn

wſerayt
vonnino
cerpmn/
vuptelam
ndoe
Rtidacad

pereſt

quouneͤ

morai, De

litnr E
leimmota,
rho Darto

ere ſtene
Aytat
domnavent
Enude
i cor
or cheifi
nogentig
Ntremn no

tetone

Neatiset
wapecta,
Mletinſti
tiſtiatg
ri⸗ren
ſetlgemn

guſſet

etgoeet
aturemc⸗
eitn
Mevenen.
dtg
Genlin-

nemul

hicheiuf

ſortes

6⁶

rdne peniſi; deſpectis: noſtra intima altiſſimo cõmen⸗

demus. Et facti per omnia cheiſtifoꝛmes mundo mo⸗⸗
tui ꝓpꝛia woluntate mundo quotidie aut in puncto mo⸗

rientes neceſſitate nature punite anmnã attollamuſad

eum offerentes illã ſibi cum pꝛecib:vt pᷣſeruet a ma⸗

ritum meũ.Facit enim veriſſima charitas

lis. Ignoꝛamus animarũ noſirarũ vepicula. et quas in

gredientur vias omnino neſcimus:nec aſpeximus ali⸗
quando receptacula in quibus recipient᷑ terminata vita

pꝛochui.hoc ſolum penitus reſtat. vt ipᷣas viuentes ⁊ in

extremis poſiti:ſactoꝛi earũ in ſimilitudine ſina humili
ſupplicatione tradamus. Mam coꝛpus nõ habet viuere
pꝛeter ipᷣam.qð cum ipᷣa ſenſibilẽ vitã accepit. habet gũt

uniina viuere peeter coꝛpus:q;uis in illo cum infunde⸗

retur. ꝓpꝛium eſſe ſuſcigeret. Quid ergo cure nobis qð
iaceat autvbi relinquat᷑ coꝛpus exanime omni deperdito
ſenſu:Ad quid ſollicitudoſ uperflua. quid toleret vt mo
riatur. cum omnino ineuitabiliter moꝛi cogatur: Sed
ad ſpirituʒ pꝛeimtendere neceſſariũ ſit qui ſempiterna
rita pfruitur: et nulla extinctione finitur. Atq; nõ creda
mus chꝛiſtũ pauefactuʒ ex pena pꝛo culpa patri ſuo ani⸗
mam cõmendare.nam immunis a culpa nõ abſterreba
tur a ꝑena:ſed ꝑ omnia ſe pſtratus eſt bominẽ recogno⸗
ſcere deum patrẽ.etiam in extremis ſiuevltinns cõſtitu
tum. vt in moꝛtali coꝛpoꝛe nõ amplius loqueretur.quia
inclinato capite patri tradidit ſpiritum que cõmendaue
rat. Et ommbus fieret luce clarius. ꝙ wrus bomo eſſet
qui ſic fuit occiſus. Similiter ⁊ moꝛiendi eremplũ cete
ris dereliquit. Nam in illo cõgreſſu vbi doloꝛ tam acerri
me cum natura diuellit.ꝙ moꝛs ſenſuʒ penitus adimit
nil aliud potioꝛis aut talis habemus refugij.niſi vt aĩaz
tanta dignitate creatam tam alte pieq; redemptã inhe⸗

ſitanter domino cõmendemus:qui ſolus potenſeſt hoc

epoſitum incolume cõſeruare. In altioꝛa vehitur ani⸗
mus cum legimus chꝛiſtũ patriſpiritum ſeu animmã cõ

mendaſſe. quia nulla dominabat᷑ aduerſitas quem nul⸗
la grauabat iniqtas.Et qð agebat aut dicebat ad ſeiſßm

et ſeipo.nõ erat neceſſitas ſedxoluntas.Ac per hoc ma
gnum latet in hac cõmendatõne ſecretuʒ. Erat nempe
in anima chꝛiſti vnita ꝑ omnia deitati ſcripte tota noti⸗
cia omnes anime de ſuo ſanguine redimende. quas vt
animã ſuã ad gloꝛiam diligebat:pꝛo quibo in lachꝛymis
et clamoꝛe valido exauditus eſt ꝓ ſua reuerentia. Quas
ſuam animã patri cõmendans in ipᷣa omnes patri altiſ

ſi mo cõmendauit. Et omnes ſaluandas animas wlut

ſuamvnam animã fecit.de qua patri dixit:cõmendo ſpi
i itas ꝙ alteri eſt
eſſe ſuum. Proinde ſupeminenſcharitas chꝛiſti omnẽ
ſaluandam animã: ſuam animã faciebat. Sed nec ob⸗/
ſtat ꝙ animã pꝛotulit nomine ſpiritus: quoniaʒ vtroq;
nomine anima in ſcriptura ſoꝛtitur. Nec credamus ſpi⸗
ritum ſanctũ in hoc nomine ſpiritũ:ſed ſpiritũ qui eſt a⸗
nima domino cõmendaſſe.Neoꝛ autẽ pia fide caput hic
oꝛaſſe ꝓ coꝛpoꝛe.caput vero ⁊ coꝛpus pſonam faciũt vnã

cuius eſt amma vna. Senſu igitur huiuſcemodi chri⸗

ſius oꝛat.velut coꝛpis eccleſie cum ipo capite chriſio eſ⸗
ſet anima vna ſeu ſpiritus vnus:vt amoꝛis eius wx⸗
mentia vnione charitatis et fidei. ſacramento miſterij

dicat chꝛiſtus patri de ſpiritib omnibus ſibiadherenti⸗
bus in veritate quaſi de ſpiritu vno.cõmendo ſpiritum

meũñ.quoniã dicente apoſtolo:qui adjxret deo:vnus ſpi
ritus eſt cum eo. Velut cedula quedã rationalis ⁊ viua

omnes pᷣdeſtinatos ſcriptos habens.anima chꝛiſti fnit
comendata patri:vt nõ ꝓp cõtinente fuerit emiſſa oꝛatio
quia iam ſaluus erat.cõpꝛehenſoꝛ autem fuerata cõce⸗
ptionis inſtanti. ſed ꝓ cõtentis emittebat᷑: vt paſſionis
ſue et moꝛtis.meritum hoc haberet:vt quos anima xpᷣi

preteritos preſentes in tuncatq; futuros dilexerat:ſal⸗
uarentur. Hemo autem ſuſpitione aliqua moueatr᷑: ſi pᷣ⸗
deſtinatio ab eterno immutabilis eſt. ad quid cheiſiꝰ ſu⸗
ſtinet paſſionem. ad quid ꝓ his pdeſtinatis oꝛationem
dumtaxat eſfundit:cum repꝛobati neq; paſſionis neq;
oꝛationis poſſint p eterna vita eſſe participes. quoniam
pᷣdeſtinatio ſic extitit ab eterno pꝛomſa:vt chriſti dei ſi⸗
Iij pbumanatione vita paſſione oꝛatione moꝛte nõ alter
cõpleretur. Mac woce alte lateq; diffuſa:emiſit ſpiritum
ſeu expirauit. aut inclinato capite tradidit ſpiritũ. Quo
quo modo dicatur poteſtatẽ inſinuat moꝛientis,. quoni
am nõ neceſſitate aut violentia moꝛtuus eſt: ſed volun
tate ꝓpꝛia et poteſtate emiſit a coꝛpoꝛe.ipamq; licentia⸗
uit ad tempus.et coꝛpus remanſit examme exiſtente ta
men deitate per veritatẽ vnionis in vtroq; diſtincto:vt
nequaq; credatur deitas cum aĩa deſerinſſe coꝛpus.aut
qð ſolũ eſſet in coꝛpoꝛe aĩa derelicta.ſed cũ aĩa ſint ĩ lim
wcũ coꝛpoꝛe in patibulo atq; ſepulero.ſolũ aĩe a coꝛpo⸗
re:a neutro autẽ fuit in illa moꝛte celebrata diuiſio dei⸗
tatis.ſiquidem infinitas hoc agebat.vt duobus diſtin⸗
ctis vnitis ſiue diuiſis inſepabiliter vniretur. Sʒ mo⸗
riens clamat pualide:potentiam ſue virtutis oſtendẽs
Et quanto doloꝛe quãtoq; amoꝛe de nequã ſeculo rece⸗
debat:quem mundus nullo pacto cognouit: oſtendit.
Clamoꝛ ille doloꝛis magni fuit iudiciũ. Etenim ſiue cõ
fixus fuit in coꝛpe:in mete autẽ cõfodiebatur ſeuius ab
ingratis. Et amma illa ꝓ omnibo dignis primis. oĩbo
dignis ceteris doloꝛibus agebatur dumtaxat ꝓ ommiba
ſatiſfactura patri.ex doloꝛisvehemẽtia qua equabat imo
excedebat digna et exceſſiua cõpenſatione foꝛefacta cun⸗
ctoꝛum Impellunt ſepe homines altiſone clamoꝛe dolo
res.Almoꝛ idipᷣm agit.vt ꝓrumpat in vocem:et eo clami
toſam quo interius angit. Ineffabili amoꝛe perfunde⸗
batur anima chriſti.quia iuſſa paterna cõpleuerat.vſq;
ad moꝛtem factus obediens:quia liberabat vna moꝛte
ſua innumeras animas moꝛtuas in peccatis de illa pote
ſtate tartarea.ſub qua tenebantur inuite.ceteriſq; clau⸗
debatur aditus ne iterũ introirent: ſi ex fide wmirẽt in
meritum paſſionis. Quanto ꝑfundebatur amoꝛe. q;;to⸗
q; gaudio in penis etiam moꝛiens exultabat anima ſal⸗

uatoꝛis ꝙ tot ſibi per moꝛteʒ aſciuerat animas quas de

us creauerat in ſimilitudine ſua in plenitudie tempoꝛis
factus in ſimilitudine noſtra:quas etiaʒ diligebat ſicut
ſeipam maioꝛe virtute precepti quo dictum eſt pxrimũ
wlut ſeipᷣm a proximo debere diligi. Nempe chriſius a⸗
nimabus omnibus ꝓrimus factus eſt curans vulnera
mea et infundens deſuꝑ miſericoꝛdie oleum et iuſticie
vinum. ac etiam ſuo ſanguine ſancto ſanans:et omneʒ
fidelem animã ſibi prorimã fecit.nõ noſtro merito: ſeqᷓ
ſuo dono. Proinde amans exultat. et exultans ardẽter
amat : tot ꝓximis moꝛiendo ſubuenit.Et mirum au⸗
chitu ineffabile dictu incõpreſvnſibile cogitatu. ꝙ vnus
homo eodem tempoꝛe ſimul et ſemel ſit beaatus et mi⸗
ſer:triſtis et gaudens. amans et dolens. vt ex eo dole⸗
bat amabat:ex eo amabat vnde dolebat. Solens moei
agmabat.amans moꝛiebatur:moꝛiens exultabat. Incli
nauit caput:magnũ miſteriuʒ innuens in rebus pteri
tis et futuris. Erecta ceruice cõmiſſum eſt:vnde mul⸗
tatus eſt. Et ſublenata ſuperbe mente agitur: vnde con
temptus eſt. Proinde moꝛitur viceuerſa inclinato capi
te. Qui caput inclinat:ſubiecta oculis reſpicit. Et chri⸗
ſius vultum declinauit ad terrã:ex qua ſcom carnẽ ſum
ptus erat. Et erat in illa cõdendus:quanqᷓ nõ reſoluẽ⸗
dus in puluerem. Sed nõ credamus terram iſtaz que
pedibus ſubiecta calcatur chriſtum dominũ aſpexiſſe.
ſed defixit vultum ad yma ſicut valefaciens mundo.ſeu

turpiter licentiatus ab impijs:et aptitudinẽ faciens ho

mimis ſic moꝛientis. Et caput inclinauit in moꝛte:in ex
piationem erectionis ad vetita. Et ſuaſit obedientiam.

reuerentiã docuit humilitate in operibo vſq;quaq; mõ⸗

ſtrauit:cum omni peracto miſterio inclinato capite expi

rauit. Sed quomodo expirauerit. nõ aliter credimus:
mſi vt voluit ⁊ potuit. Et potuit quod voluit.et voluit ſa
ne qð potuit:qð vera perſeuerationeꝑerfecit.Cui autem

tradidit ſpiritum capite inclinato: Eterno patri cun cõ⸗
mendauerat:vt nõ ſolum in coꝛpoꝛe ſed a coꝛpoꝛe ſepa⸗

ratus eius ſpiritus eſſet obediens. Etemm decreto pa⸗
terno deſcendit ad limbũ:et reuerſus ad tumulum rea⸗
nimauit exanimatũ. Ecce nouum factum eſt beilum in

oꝛbe terraruʒ. inſolituſq; triumphus inu ſitata victoꝛia
in multoꝛũ pꝛeſagiuʒ ſimiliũ futuroꝝ: magis autem in
noſtre redemptionis effectum. Factus eſt inter celeſtezʒ
ducem.dei ſcʒ filium humanatũ.et illum pꝛimo inobe-
dientem cetum inuiſibilis ſeuuſq; cõgreſſus:vbi omni
