lem robvꝛentur. Et qui bapticari dicunt᷑ a flamine nec
virtute gratia et effectu huius nominis caruerũt. Cu⸗
ius nominis adherenſcarentia:nõ in ſalutem magis au
tem traiecit in pnas. Quomodo autem ſalus aut dam
natio incunctanter pueniat:ſubſequenter ſaluatoꝛ ape⸗
ruit.Qui crediderit ⁊ bhaptiſatus fuerit ſaluus erit:qui
vero non crediderit cõdemnabitur. DHirigebat ſaluatoꝛ
apoſtolos pꝛedicare verbum vite verbumq; ſalutis: qð
opoꝛtebat audientes per credulitatem recipere. Pꝛoin⸗

ge dicit. Qui crediderit ſq; verbum ex verlv. vero pwer

bum in verbo de verwet abluetur pꝛopter verbum credi
tum:ſaluus erit. Multi ſiquidem in hoc vertv damna⸗
biliter errauerunt:ſolum ſidei ⁊ ablutionẽ baptiſmi cre
dentes ſufficere in ſalutem. Et in domibus accidie atq;
negligentie hoſpitati ſunt. dicentes ex iſta ſententia pꝛo
ſalute nihil aliud opoꝛtere.cũ chꝛiſtus poſt iſta duo cre⸗
dere et baptiſari.ſine interpoſitõne verlvꝛum dixerit ſal
uus erit:et nec appoſuit aliud iuguʒ coꝛwꝛaliũ actionũ.
Sed nõ aduerterunt ſpirituſſancti per icobum expꝛeſ
ſam ſententiãides ſine operibus moꝛtua eſt eis ſiqui
dem qui addere fidei opera potuerunt: ſed neglexerunt
ſibi de huiuſcemodi ſentẽtia impꝛobe blandiẽtes. Qui
wro nõ crediderit cõdemnabitur. Gieri cõtumacẽ cum
recte a rectiſq; vocamur ad fidem damnationẽ infallibi
lem operatur. Qð enim creditum aditcit credenti ſalu⸗
tem:negatum cõtrarium patit.Negatur qð nõ credit᷑
quia negatur eſſe credendu. Qui nõ cꝛedit negat.dum
hominum intellectus nõ ſubditur ſidei.ſed innititur ra
tioni:quam ſubſtratam nõ habet atq; oſtenſibilem mi⸗
ſterium credendoꝛum. Juſte igitur damnantur incrxe⸗
duli:ſi in credendis eſt ſalus. Et ex hoc verwſuggillan⸗
tur oꝛa oĩim loquentiũ iniqua:qui credunt quẽpiam ſi⸗
ne fide ꝓpꝛia vel eccleſie potuiſſe ſaluari. Ne gunſ im
pietatẽ ad pietatẽ conuertat.vt welit coꝛde credere.aſſe⸗
rere verbo ſaluos eſſe qnattuoꝛvirtutum expolitiſſimos
tractatoꝛes ſeq; infra illarum limites coartantes circũ
fultos nobilitate moꝛum:ſi tribus viuificis virtutibuſ
nõ fulſe runt. Signa vero credentium MWjuit ſaluato⸗
adnectere:vt fidelium et inſidelium etiam in hac vita
eſſet vera diſtinctio. Nõ ꝙ ſignum virtuteʒ maioꝛẽ aut
minoꝛem effecerit:ſed virtus optima fecit ſigna que il
los qui crediderint hec ſequentur. In nomine meo de⸗
monia eiſcient.lingius loquẽtur nouis:ſerpentes tollẽt
Et ſi moꝛtiferum quid biberint nõ eis nocebit. Supꝛa
egros manus imponent:et bene habebunt Jurxta qð
ſcripta ſunt hec habuit eccleſia pꝛimitiua.nunc vero po⸗
tius ad moꝛes hominuʒ ſunt deuoluta:vt eiectio demo
num. linguarum nonitas ablatio ſerpentium. innocuũ
exiſtere a ſuſceptowneno:inſirmoꝛum cõualeſcentia cũ
tempoꝛe in eceleſia dei tropologice ſint reperta. Hoꝛum
wro tropos inquirere illoꝛum eſt.qui ſcripturã ſacram
et euangelicam hunnliter venerantur et cautis paſſibuſ
ambulant circa illam: ne tropus tropum impediat. etv⸗
nus alteri nõ repugnet. Er vt hoꝛum ommũ velociter
ſermo currat: eiectio demonum ſit.cum homoa ſeipſo
intromiſſa virtute pꝛoicit quod deliquit. aut ab alio re⸗
mouet ꝑeccatũ ſiue virtute oꝛationis aut ſuaſione ver⸗
wꝛum:ſeu cum in nomine chꝛiſti malignosa nobis o⸗

pꝛe nouit ſecũ in ctermgloria feriyniſmoemes Pocliitg

rando facimus declinare. Quod dauidvtiq; faciebat ds
cens. Declinate a me malgni:et ſcrutabvꝛ mandata dei
mei. Et ille requieſcet in monte ſancto dei:ante cuꝰ cõ⸗
ſpectum ad nibilum deuenit malign?. Mouitas lingua⸗
rum ad nouitatem pertinet vite.in qua cantamus dño
in hymnis et pſalmis et gratiarum actionibus canticũ
nouum.ꝓpter magna mirabilia que oſtẽdit nobis. Ne⸗
q; ad illam anteqᷓ; linguarum cõfuſionem pertinent ele
cti:nec ad illud antiqunm qo per linguã homines inqui
rebant ſcilicet huic ſeculo cõfoꝛmari.ſed in nouo homie
nouiter lingua hominũ eſt vnica querens intelligibili⸗
ter vnum verum deum:et quem deus pater miſit ieſuz
cheiſtum.et per nouam turrim ſcʒ crucem quam adinui
cem perſpicaci intellectu ſe cognoſcentes ediſicant:qua
ſecure itur in celum. Et querunt et inquirunt wnu no
uum:nõ huic ſed ſuꝑne patrie vita et moꝛibus coapta
ri. Abſtulit ſerpentes qui omnes anfractus abhoꝛruit.
nec deceptiombus gaudet: ſicut ſerpens ille antiquus
humani generis matrem aſtute decepit. Nec graditur
ſuper pectus totus inclinatus ad yma. nec inſidiat᷑ cal⸗
caneo ꝑſeuerantie ſue:aut parat calumniam ꝓfectibus
alioꝛum. Et ſerpentes qui pertinent ad ceraſticum ſer
pentem et toꝛtuoſum qui in via mandatoꝛum dei obli⸗
quitatem pꝛetendit in ſemita cõſilioꝛum coꝛnua impu⸗
gnationis exercet ꝓuidentia ſancta deuitat. Meq; diſſi⸗
pat ſepem diuine legis vt a ſerpente moꝛdeatur.Eriſtit

innocuus a veneno qui ab auditu malo manet incoꝛru⸗

ptus.vt nec minantiaverba deterreant.nec blanda ſedu
cant:mec ꝓmiſſa cõmoueant. Et humilitate ſubnixus.
oꝛatione fultus:veneno heretice atq; ſenſualis doctrine
q;uis audierit nõ eſt leſus. Quoniã ſepe coꝛrumpunt
bonos moꝛes colloquia pꝛaua.Credẽs firmiter: ab his
pemtus nõ ledetur. GFecerunt infirmos cõualeſcere im
poſitione manuum. qui exemplo bonoꝛum operum.ad
melioꝛem vitam alios ꝓuexerunt:aut iuxta pauli ſentẽ
tia inſfirmum in fide ſuſceperũt. Et ſcõm etiam ſenten
tiam ipᷣius in actibus apoſioloꝛum:opoꝛtet ſit uſcipere in
firmos. Et ipe fact? eſt infirmus infirmis:vt inſirmos
lucrifaceret. Et theſſalonicenſes hoꝛtabatur infirmos
ſuſcipere. Et quãuis coꝛpoꝛe factum fuerit.in ſpiritu po
tius loquebatur:vt qui poſſint curent infirmos in vir⸗
tutibus.aut pꝛe infirmitate ſeu fragilitate carnis ſuc⸗
cumbentes peccatis:qð ad galathas apoſtolus ſcribens
ſieri aperte monſtrauit dicens. Fratres et ſi pꝛeoccupa
tus fuerit homo in aliqͥ delicto xos qui ſpirituales eſtis
huiuſmodi inſtruite in ſpiritu lenitatis: conſiderans te
ipm ne et tu tenteris. Quid auteʒ ſecundũ tropum eſt
ſuper egros manus imponere vt bene ſe habeant:qᷓ; om
nem adhibere opem ſpiritu infirmis vt reconualeſcant
Quod apoſtolus ſuis verbis cõſonat ſententijs ſaluato
ris. Et per pꝛopſxtas negligentes paſtoꝛes arguit dñs:

L Ea quod erat infirmum in grege nõ cõſolidauerunt.

t ne apoſtoli diffiderent de pꝛomiſſis:ſaluato ſocieta⸗
tem ſue virtutis et potentie vſq; in finem ſeculi pollici⸗
tus eſt. ¶ Et ecce vobiſcuʒ ſumvſq; ad cõſummationem

ſeculi Vere ſic eſt:et aliter q; dixerit eſſe nõ poteſt. Re⸗

ceſſit:et nobiſcum eſt. Receſſit coꝛpoꝛe:pꝛeſens eſt ſpiri⸗
tu.Neceſſit carne:pꝛeſto in virtutibo eſt. Non receſſit a

ſuo coꝛpoꝛe diuinum caput:neq; cõpactum coꝛpus ſibi⸗

q; cõnerum patitur ab ipo ſciſſuram. Etenim vnio inſe
parabilis facta eſt. Et quod eſt maius audacter affirmẽ

quoniam coꝛpus chꝛiſti quod eſt eccleſia eſt in celo per

vnionem ad caput ꝓut ippe in terriſ per vnionem ad coꝛ

pus. Eſt ipe nobiſcum per pᷣſentiam ſue omnipotentis

maieſtatig: ptegensa erudiẽs omnes et ſingulos quos

3

Liber
eñ nobis indubitata ſecuritas. ſi chꝛiſtus nobiſcum ad
bella pꝛogreditur. ſi dux eſt belli quia et cognouit ago⸗
nes: neq; ſuas copias ad anceps bellum expoſuit. de quo
neſciret pꝛouenire victoꝛiam. ultus nobiſcum incedit
exercitibus inuiſibiliũ angeloꝛũ. in opus miſterij ſui et
in auxilium coꝛpoꝛis ſui. q;uis ſeipo poſſit omnia plene
tueri et pſternere cõtrarias poteſtates. Sine cauſa du⸗
bium ſine ratione timoꝛ in nobis eſt ſi eſt iße nobiſcuʒ
et cum ſingulis noſtrũ.Quid trepidamus invtroq; cer
tamine. ſi nobiſcũ eſt qui triumphauit de mte. Qug⸗
xe coꝛ noſtrum fantaſias patitur et pauet vbi deſicit pa⸗
uoꝛ. ſi pollicitatem illam firmaʒ tenemus ꝙ ſemper ſit

iße nobiſcũ · ec volumus ſub ipius militare vexillis: Hõ

recedamus ab vnione caſtroꝛũ que ipᷣe diſpoſuit quoꝛũ
acies infallibili ſapientia oꝛdinauit:vbi certatur muiſi⸗
biliter aduerſus gereas poteſtates quarum eſt bellũ ho⸗
ſtilius vbi eſt colluctatio aduerſus carnem et ſanguinẽ
vbi hoſies patimur quos dicimus eſſe domeſticos.qiia
inimici hominis domeſtici eius vbia pſeudo chꝛiſtiano
ſubdole impugnamur vbi opoꝛtet ſuſtinere viſſimiliter
cõuiuentes: vbi videmus pꝛeusaritatõnes ſi gelum dei
habemus in animo tabeſcentes· Maioꝛ autem nobis in
fertur aggrediendi bona facultas.nobiſcum chꝛiſto dño
exiſtente vt nullus cauſetur de arduitate virtutum.nul
lus im poſſibilitatem alleget in diuinis pꝛeceptiſ atq; cõ

ſilijs: ſi nobiſcum dominus operatur · Quoniã ſicut ſi⸗

ne ipo mihil poſſumus facere:ita cum ipo mhil eſt boni
quin valeamus implere. Mouerat hoc apls qui dicebat.

Omma poſſum in eo qui me confoꝛtat· Et firmans te⸗

nens pollicitationem quam chꝛiſtus apoſtolis fecerat
quam adeſſe in ſeipo cognoſcens coꝛinthios commone
bat.An experimentuʒ queritis eius quii me loquit᷑ chꝛi

ſtus? um chꝛiſto penitus erat:qui in ipo loquebatur.

Et interpꝛetatio nominis emanuel qð eſt nobiſcum de
us:inſinuat ꝙ nobiſcum eſt chꝛiſtus. Pꝛeceſſerat actu
figura ꝓphetia hoc qð ſaluatoꝛ dixerat adeſſe nobiſcũ.Nã

iudith ꝗᷓ typũ tenebat eccleſie cũ amputaſſet holofernis

caput ⁊ repetaſſet ad ꝓpꝛia:dixit Apꝑite poꝛtas:qꝛ nobiſcũ
de? qui fecit virtutẽ. Mõ illa ſic de holoferne triũphare
potuiſſet. et totum exercitũ eius conuertere in ſtupoꝛẽ
niſi deus cum illa fuiſſet. Sed nec eccleſia ⁊ ſingularis
anima de aduerſarijs poſſet habere victoꝛiam: niſi quia
nobiſcum eſt chꝛiſtus. Et pſalmiſta letanter enunciat.
Hominus virtutum nobiſcum. Ideo dominus virtu⸗
tum nobiſcum:cum in bellis pꝛompti ad actionesvirtu
tum perualidi cõſiſtamus. Et per Jeremiã cum delcen
ſurus in babilonem eſſe dominus repꝛomiſit dices.NMo
lte timere.quia vobiſcum ſumyt ſaluem vos:et eruam
vos de manu eius. Ecce in cõfuſione bello in actionevir
tutum dominus vult eſſe nobiſcum.vt ſaluet vt eruat
vt pꝛouehat hoc pacto dumtaxat:ſi velimus eſſe cum il⸗
lo. Quod açarias filius obed alloquens aca regem iude
aperte diſſeruit. Hominus vobiſcum: quia fuiſtis cum
eo. HNon aliter noſtro cõmodo chꝛiſtus vellet eſſe nobi /
ſcum:miſi cum illo ſide obedientia et charitate nos eſſe
vellemus. Eſt et ipe nobiſcum in omnib ſacramentis:
quia ex hoc ſacramentavocantur.quo in ſeipᷣis continẽt
ſanctum ſanctoꝛũ ieſum chꝛiſtum dominũ noſtrũ. Ma
xime in illo ſacramẽto quo terrena ⁊ coꝛruptibilia in car
nem et ſanguine m.occulta et indubitata poteſtate con⸗

uertit.faciens coꝛpus ſuum:et omni familiaritate ma

nuductione atq; ſumptione omnibus diebus vſq; ad fi
nem ſeculi poſſit eſſe nobiſcuʒ. Nõ ꝙ peracto mundi la⸗
bentis nõ ſit ipe nobiſcum:ſed beatioꝛi modo cõſumma
to miſterio in perfecta claritate intuitione cõſpicua in ſu

perna patris erimus nos cum ipo. Et cum poꝛdinaſſet

quartuſdecimus

ſaluatoꝛ ſuam eis coꝛpoꝛalem ablaturus pꝛeſentid cito

mittere ſpiritũ ſanctum:diſcipulos ſuos in ciuitate hie
ruſalem illius miſſionẽ iubens woluit expectare dicens.
Et ego mittam ꝓmiſſum patris mei m vos:vos autẽ
ſedete in ciuitate donec induamim virtute ex alto . Qð
idem euangeliſta ſcribens apoſtolicas actiones alijs ver
biꝶ expꝛeſſit.. Et cõueſcens pꝛecepit eis a hieroſolimis
ne dicederent:ſed expectarent ꝓniſſionem patris qus
audiſtis per os meum. Quia iohannes quidem bapti⸗
cauit aqua:vos sutem bapticabimini ſpiritu ſancto nõ
poſt multos hos dies Pꝛomiſſio patris ſpirituſſanct
eſt quam licet ꝓpleta extiterit a nullo expꝛeſſius et ſtipu
lacius audierunt quam per os chꝛiſti:qui ſolus nouerat
eternum eterni patris archanum. cuius miſſionis eq̃ᷓ
cum patre ſe oſtendebat auctoꝛem. Etenim quia ſpiri⸗
tuſſancius ab vtroq;/ ꝓcedit. pꝛomiſerat deus pater mit
tere ſpiritum ſanctuʒ in manu ꝓphetarum et chaiſti ſilij
ſin:nõ recipientiũ merito fed largitate donantiſ. Quã
pꝛomiſſionẽ in ciuitate regia ciuit ate ſacerdocij ciuitate
ꝓphetarum.vxoluit adimplere.ꝛoinde ſaluatoꝛ iuſſit u⸗
los in ciuitate manere donec adimpleretur pꝛomiſſio:et
ipi veſtirentur virtute ineffabili ſpirituſſancti:qua indu
ti poſſent intelligere omnẽ explicitevritatem. Et tuen
tur atq; illeſe armati fideli audacia timoꝛe depoſito ꝓce

derent ad reges terreet pꝛincipes ꝓpłi.ad omnes gẽetes

pꝛout eis a chꝛiſto decretum poſitum erat. et pꝛedicare
que mundus nolebat docere quod abhoerebat. et indi⸗
care crucis miſterium.qð gentibus ſtulticia iudeis ſcã⸗
dalum erat. Oecebat eos donum eterne pacis in pacifi⸗
ca ciuitate recipere:vt moꝛes fierẽt cum ceterno dono cõ
coꝛdes. Pacifica vocabatur ciuitas interpꝛetatione no⸗

minis nõ operis actione:nam chꝛiſtũ velut inquieta vo⸗

cibus adiudicandum illum cruci: moꝛti tradiderat. Et
opoꝛtebat ſuper aquam iohannis aliam ablutionẽ indu
cere:in qua nõ coꝛpus intingitur ſed vterq; homo ſancti
ficatur. De cuius ablutionis virtute atq; miſterio: ſer⸗

mo alibi me expectat. Et edicto poſito vt in ciuitate ma

nerẽt eduxit eos foꝛas in bethaniamdeinde in montẽ

oliueti Educit eos foꝛas.vt per obedientie viam dedu
cat in montem.vt videãt in carne aut coꝛpoꝛe chꝛiſti vl
timam actionem ſcilicet ꝙ ferretut in celum:per moꝛti⸗
ficantem obedientiam hoininũ voluntates et actus um/

pꝛopꝛios repꝛimentem.xid cõtemplationis montẽ ſu⸗
os ſubſequos chꝛiſtus educit. Mõ enim in alta ꝓpeius:
ſed moꝛtificatus ſenſus aſcendit. Et in archanis chꝛiſti

miſterijs cõuerſari nõ poteſt mens nõ ſubdita dirigẽti

Er cum eſſent in monte omnes qui cõuenerant cogno
centes in ſupernavelle cõſcendere quadam in mente ſu
ſcepta de ipo fiducia et ꝙ omnino ab eoꝛum ſe wolebat
auferre cõſpectibus:et ꝙ ſolitum chꝛiſti et familiare col
loquium tollebatur nec vlterius futurum erat ad vſuʒ
in hac vita moꝛtali quadam de ipo aſſumpta fiducia:in⸗

terrogauerunt eum de fine ſeculi et reſtitutione iſraeli-
tici regni dicentes. Domine ſi in tempoꝛe hoc reſtitu⸗/
es regnum iſrael Que interrogatio qualis fuerit.qua
lem cautelam pꝛebuerit:ne aliquãdo ſimilis interroga⸗
tio fiat ex chꝛiſti reſponſione clareſcit. Non eſtwſtrum

noſſe tempoꝛa vel momenta que pater poſuit in ſua po
teſtate Poſtqᷓ; in ſuo aduentu chꝛiſtus non poſuerat
mundo finem.nec regnum eternum ex toto donguerat

interrogant ſi erunt in aduentu ꝑenitus ſpirituſſancti.

quem ex patris et filij ꝓmiſſione ſperabant. Interroga
tioni ſuperuacue:per negationẽ ſapientiuſreſpondetur
Er negationem pꝛeſtat queſito queſitoꝛ impertinẽs:et
inutilit qᷓrenti diſeipulo magiſter ſapiens nõ reſpondet
Nõ ſciſcitet miles caſtren ſie: tantũ ſcire ſpectat regia

P*
er
in
tim
quo.
ſeuh
Cari
leleri
licuſt.
noun
ſaqe
ſöpn
Pirteu
ſoliae
keſine
ncule
3 8 mo
guat
mamr
Um
cllfa
benen
Nrati
Nuine
nito⸗
lſec
e
Ming
llt

de reſurrectione do. Balua.

tide maieſtatem. Q eſt paterne maieſtatis archanũ:mo⸗⸗ nec fieri ſcios:in his que eternus pater occultat. Eteni
ehie tahs nõ querat in ſuam deuenire ſcientiam. Qõ ſcien⸗ conatus mentis in his ſemper fruſtra ſi udauit. Spirit?
Neng, tie adicitur inutile factum eſt · neſciſſe tutius dixerim.· ſancti virtuubus ſtudeant inſigniri.verlo et opere teſti⸗
at magisvero ſi damnum mtulit aut inferre potuit pᷣſcien ficari ꝓ chꝛiſto.ſecunduũ euangeliũ ſanctũ eius in omni
le ti. ruſtra interrogat creatura deum:qui libenter docet tempoꝛe atq; loco et m omm cõuerſatione. Moꝛtaliũ ta
nsor minẽ ſcientiam. Mlus enim nouit docere qᷓ; nos di/ lia ſunt opera militantiũ. vt phibeãt teſtmoniũ quoniã
timms ſcere valeamus:et docet vtilia etiam nõ rogatus. Oine ipᷣoꝑ ſolus chꝛiſtus eſt dñs. Et ꝙ wre chꝛiſtus eſt deus
nocvs her Eſanam dicitur. Ego dominus dous tuus doceste exiſtens in cels:qui tam electos milites atq; teſtes ha
bapti, Pptilia. Que igiturvtilitas de pſcientia futuroꝛum: Aut bet in terris eſtinabat ieſus aſcenſum vnde cum lxc
tonnö faceret ſuperbire aut deſperare aut tepide viuere vies diriſſet: eleuatis manibo ſuis benedint eis. Et factü eſt.
dnet ſuper cterra. Qui ſemetipm hominibus reuelauit in car dum benediceret illis receſſit ab eis et ferebat in celum
Süſim ne.:ſc que ſita ſi nouiſſet vnilia foꝛe querentibus ſimili et videntibo illis eleuatus eſt:et nubes ſuſcepit eũ abio⸗
olen ter reuelaſiet. Etenim multa fuis vatibus reuelauit:q̃ culis eoꝛũ Benedint eis. quia iuſti erant: quia benediꝰ
fonuc, pꝛeuidit in vtilitatem hominũ vergere. Non denegauit ctio domini ſuꝑ caput iuſti.Senedixit eis mambo eleua
nuſtn inuidus aut timens pꝛeiudiciũ in futurum:ſed velur rẽ tis:quia deſuꝑ eſt benedictio electoꝛũ.Et dum benedice
gerne occultari vtilem. manifeſtari damnoſam. Non eſi homi ret eis receſſit ab eis auferẽs coꝛpoꝛale pꝛeſentia:et bene
i num alta ſecreta rimari: nec plus ſapereqᷓ́; owetet. Et dictioneʒ plenitudinis amoꝛis et gratie derelinquens.
nten occulcatio futuroꝛum que omnino ſperatur adeſſe ven⸗ Vlnum abſtulit alterũ dedit:ſi cõtriſtauit in vno letiſi⸗
hn tura:homines cautos facit atq; timentes. Et cautius ex cauit in altero.Gerebat᷑ in celu:vbi quia deus erat nun⸗
lilten pectatur de neceſſitate venturum ſiignoꝛatur de tempo q́ᷓ; quoq; reliquerat. Eleuabat aterra quã nõ relinque⸗
ulſki re. De iure mens hommũ ad futura que wniunt ſuſpo⸗ bat vitate:q;uis reliquiſſet et coꝛpoꝛe. Nõ tamẽ alena
ohiſtoe ditur omm die ſi nullum habet incerto. Nec omnimo⸗ ſed pꝛopria virtute ferebatur. Mec obſtat ſoliditas veri
baluntn dam denegationem chꝛiſti reſponſum impoꝛtare creda⸗ coꝛpꝑis:quin ſic ferret᷑etenĩ habebat agilitatẽ in dote coꝛ
W ben mus:ſed illam dumtaxat que noſtro placito noſire poc⸗ pus qð ꝑ omnia gloꝛioſuʒ erat:et etia in ipo dimmitatis
poſtone currenti pꝛeuiſiom repugnet.Quoniã multa enunc plenitudo coꝛpoꝛalit᷑ habitabat.Et nubeſ lucida ſuſcepit
nes gets queſita reuelabit in poſterum: que iuſtis vlamimbo p/ eũ.nõ advehiculũ ſen ad auxiliũ opoꝛtunũ.ſed ab oculis
precſen⸗ ſenter occultat.Cempus vro et momentũ ad actõnes eoxſq; intuentiũvt includeret᷑ ĩ celũ excluderer a mido
et inci/ que in eis fiunt wotius referuntur vt magna et parua q eum nõ cognouit:ſed wlut reũ turpiter et crudeliter
ceio ſi/ occulta ſcom ineffabilem ꝓuidentiam in ſua poteſtate crucifixit. Et aſſumptus eſt honoꝛifice a patre qui eum
inpuaßß permaneant: ſeu ſi nõ decreuit aut ſi vſq; decreuit in ſuo miſerat:exultantibo angelicis choꝛis atq; mirantibus ꝓ
Wnoc tempoꝛe reuelare. Paterna vero poteſtas in quaſecreta ſuꝑ eos ferebat᷑ pegrina caro.et elementatũ coꝛpusſuꝑ
noneno⸗ ſunt poſita poteſtatem filij aut ſpirituſſancti nõ excludit ſubſtatias ſepatas et ſimplices tollebatur:quanqᷓ;vt de
lnetator ſed ſic vt homo curioſe querentibo hominibus reſpon⸗ us illis eſſet ipᷣe ſimplicioꝛ. Et ſedet collocatuſa patre
Gerat. Ct debat.Nam neq; in poteſtate in ſcientia vel opere:inue⸗ a dextris omnipotentis dei Ad hominẽ poꝛro refertur
cioneina nitur in ſumma trinitate diuerſitas. Ac per hoc ſi nõ eſt aſcenſio aſſumptio in celum.ſeſſio ad dexterã.quomã vt
vmnofnen noſtrum ſcire futura que pater poſuit᷑ in ſua poteſtate: dei filius ſemp ibi erat:et de nouo huiuſcemodiacciden
iſtenoſer noſtrum tamen eſt ad illa vntura vntutibus pꝛeparari tia nõ ſuſcepit. Nec immobiliter ſedet ad dexteram ſed
eiitatennu Pꝛouide ſaluatoꝛ adiecit. Sed accpietis virtutem ſu⸗ in potioꝛibus pꝑtibus empirrei celi: ſic ineffabiliter hono
e in nort peruenientis ſpirituſſancti in vos. Et eritis mihi teſtes ratus eſt. cum vero apli audaci conatu oculox intuerẽ
pamm drenr in hieruſalem et in ommi iudea et ſamaria:et vſq; ad vl tur in celum. a duobo angelis ſibi aſtantibo in foꝛma vi
echeiſtn timum terre. Qui mittebat deſuper ſpiritum ſanctum roꝛũ amictis ſtolis albisvelut diem feſtũ agentibo in no
rmer, quo nihil occultius futuroꝛum poterat ꝓpalare ſecretũ: ue ſolenmo aſcenſionis tanq; ab amicis dulciter argu⸗
tactusimn ſed hoc vtile. illud inutile fieri bominibus pꝛeuidebat. untur: ne inuanũ attollant oculos. ne deſperatõne fran
monreſi Carius fuit ꝙ gratioſe cõceſſit:q; ꝙ ſcire ab apoſtolis et gantur ne meſticia contepeſcant. Quonia ipe idem qui
n weis ceteris denegauit. Plus enim eſt gratia ſeu pᷣſentia ſpi⸗ nunc ſic triumphanter aſcendit iudicaturus vmiet: cũ
nocat rituſſancti q; quelibet pꝛeſcientia futuroꝛũ.Hinc quoq; mũdi finis aduenerit. Hec cum audiſſent in ſpiritu hu
orhit nouimus ꝙ ſpirituſſanctus apoſtolos nõ omma docuit militatis et igne charitatis ꝓni animo inclinati coꝛpo⸗
agto ſed que in eoꝛum et eccleſie future ceſſerunt vtilitatem re adoꝛauerunt chꝛiſtũ deũ dominũ maieſtatis ⁊ gloꝛie.
eſa qð paulus ad Coꝛinthios refert. Omnis manifeſtatio magiſtrum a redemptoꝛẽ de ipo depoſitis heſitatiomb
wa . ſpiritus datur ad vtilitatem. Cuius virtus quam apo⸗ ſolitis:impꝛimẽtes oꝛa veſtigijs pedũ eius vbi ſteterat
ſeſde 4 ſtoli acceperunt fuit recte docere ſine repꝛehenſioneviue aſcenſurus.Et latria et adoꝛatione in monte illo exhibi
Nlineci re ſine mercede rerum tempoꝛaliũ pꝛedicare. operari mi ta.regreſſi ſunt hieruſalẽ ad expectandũ pmiſſum iuxta
mulng racula.facere ſigna. innouare ꝓdigia:et in ſanguine at⸗ mandatũ dñi recedentes a monte quivocat᷑ oliueti:tan
fullaii⸗ q; moꝛte teſtiſicari pꝛo euangelio et nomine chꝛiſti. At to ſpacio venentes qᷓ;tũ iudeis fas eſſet in ſabbato am⸗
Neſti⸗ quia ſuperuẽturus ꝓmittebatur:aliquid de eius gratia bulare. Et introeũtes in cenaculũ aſcenderũt ad ſupio
erſtn in apoſtolis extitiſſe denunciat. Quo ſenſu ait angelus ra.quoniã in virtutibo et moꝛibo illuʒ imitabant᷑ aſcen⸗
ſnan ad mariã. Spirituſſanctus ſuperueniet in te:quẽ in ſan ſum:quem in celum pauloante chꝛiſtũ viderãt pegiſſe.
renthi ctiñcatione vterina iam quodammõ recepiſti. Aut ſup⸗ Vbi ſiquidẽ oꝛabant vnanimiter.qm̃ in oꝛatione opoꝛ⸗
ſErſtun uenturuſ dicit᷑.quia nõ de infimis ſed de ſuꝑnis eius eſt tet pſeuerare ſupnam gratiã expectantes. Et gaudebãt
rinſinſo gratia:ſiue quia vere humane vel infime iterũ infundit gaudio magno ꝓpter ea que viderant:et diuinum mu⸗
lpwti. diuina a ſuꝑna natura. Et eritis mihi teſtes:qꝛ xos ab nus qð expectabãt. Et ſepe ingrediebantur in templũ
Dnaletktt initio mecu fuiſtis. Et quecũq; audiui a patre meo:no laudantes ? benedicentes deum:qui eſt benedictus per
Nuſtnen ta feci vobis. In hieruſalẽ in qua moꝛti fui ꝑ crucẽ dam omnia ſecula ſeculoꝛũ Amen. B
ſrrenchi natus. In ſamaria vbi repꝛobatus.Et in vltimis terre Erplicit liber quartuſdecimus de reſurrectione domi
boncetur vbi nondũ agmitus. Igit᷑ qui eaptare ſupna cõtendunt ni ſaluatoꝛis. .
mniget acuitatem retundãt ꝓpꝛij intellectus. Molite eſſe vates HMV zE 4

Liber
Incipit liter quintuſdecimus de iuſticia cheiſtiana.

Oſt chꝛiſti do⸗

ctrinaʒ que in eius veiſicis
moꝛibus et ſuper naturali
vita et geſtibus nobis mõ⸗
ſtrata eſt per ipᷣm chꝛiſtum
vnigenitum dei filium do⸗
minum noſtrũ magiſtrũ et
redemptoꝛẽ: factum nobis
in inferioꝛibo via vite. qui
erat et eſt et erit in ſuperio
ribus et in inferioꝛib vita. diuine atq; humane ipiam
operantem: ad ſimplicem et verbalem doctrina humili
ſtudio veniamus. Et tantũ verba tractantes que mam⸗
feſte vitam moꝛalem atqʒ chꝛiſtianam infoꝛmant. et ex⸗
pꝛeſſam et imitabilem veritatẽ oſtenduntalla vro que
altitudinẽ diuinoꝛum miſterioꝝ diſputationũ diſcepta
tionum delectationũ interrogationũ reſponſionum in/
nuunt dumtaxat in hoc ſuſcepto tractatu dimittentes.
Que niſi aliquali violentia et extoꝛſione ad moꝛes nõ
poſſent inflecii.quia nec noſtrum eſt aliter diuinam tra
ctrare ſcripturam:miſi ſcõm intentionẽ diuine lapientie
ſic tradentis. Et q́uis multa nobis ſit a ſpiritu ſancto
de diuerſitate tractandi licentia.ne iſtam aquam ſaluta
rem a pꝛopꝛio alueo ad aliqua demia deriuemus:ſub in/
terminatione inhibetur. Senſum et intellectũ opoꝛtet
accipere a ſcriptura:nõ dare impꝛopꝛiũ aut applicare im
pertinenteʒ. Impꝛopꝛias et impertinẽtes expoſitiones
et coaptationies:ſcriptura ſancta nõ recipit. le autem
doctoꝛi qui ſibi vult ſubijcere ſcripturam intelligentiã:
et intellectum ſuum nõ ſubiſcit intelligentijs eius. in

get certa mendacia violabit inuiolabile violentabit im

j

2 ½ Q I-Prr en ent.

rTrrr
m.an

quintuſdecimus

ſtatum quodammõ tenet oſtenſiue in ipᷣa natura. Ete⸗
nim ex oꝛigine vocabuli appellatur iuſticia ſtatus.vt ſit
ius quedam potentia cuiuicũq; virtutis in deo ſimiliter
et in creaturis:ac etiam quedam decentia fiendoꝛũ: be⸗ g
nefactoꝛum vero excuſatio tacita vel expꝛeſſa. Sed iſto B65
intellectu pꝛetermiſſo nõ faciliter cognoſcibili dicemus yl
Et iuſticia naturalis rationabilium creaturarũ oobſerua ſuoll
tið teoꝛia et actu diuini ſtatuti iuris et oꝛd inis. Que ꝑ ſtie
quandam ſegregatam a ceteris ratione nature rationgas — cſt
l ſolum innotuit/quam tcet ii nuno tempvꝛis curſu o⸗ terc
mnes perfecte ſeruauerũt in celo ſimiliter et in terra:ta den
men ille qui omnia fecit et creaturis rationabilibus in? ⸗ rbi
didit in celo cum remanentibus angelis remanerevo⸗ er
luit. In oꝛiginali mundo per pꝛedicationẽ ade pꝛimi ho teal
minum puaricatoꝛis ſed reconuerſi. ac alijs miris et oc⸗ tele
cultis modis retinuit:cum ipᷣo deleto nõ deleuit:· æum *
linguam cõfunderet ipam nõ confudit/rcũmciſione i
data ipaʒ quodammodo renouauit:vt credulitas abꝛae
ſibi ad iſtam cõputaretur. In iſaac et iacob refulſit. o
ſeph in egipto cuſiodiuit:pꝛius ab ipo animo et moꝛibꝰ in
toccernien moiſi nõ eſt iuſpenſa:pꝑ chꝛiſti le éK⁊Kz 4
gem et gratiam pamplius Gürmata Ba aura
qualiter ab alueo ſun magnifici curſus/ceriuata ꝑ riuu/⸗
losipᷣa manente ſemper in electis hominibus atq; in e⸗ dr
lecto populo dei ꝑuenit vſq; ad gentiles que multain up
regimine reipubuce oꝛdinarunt. Oeruemit vſq; ad na⸗ m⸗
turales philoſophos et alios ſapietes.qui ſcriptis de ipᷣa
multa tradiderunt:q;uis in ipa et alijs virtutibo exoꝛbi ſnn
tauerint in intentione atq; moꝛibus vt longe fierent a mmn
fine ꝓpꝛio ſanna pirenr e E noeſt ſuſcepti ope⸗ Ney
ris alter tractare de ipa iuſticia.niſi ꝓut expoſtulat pura o
religio chꝛiſtiana:ac pꝑer hoc ſic ipam libet edicere. Juſti⸗ APr

cia chꝛiſtiana et inuiſibilis et theoꝛica operatio atq; viſi mitti
bilis actio ſuper natur et leges:et diuim oꝛdims ininſi bitu

mobile. ac etiam tanto magis reputabitur fallax: quãto iter in ommb ſumma cuſtodia. Pꝛoin⸗ ſaic⸗
ingebite tractat ſcripturam que ſummã noſcitur wrrax. de verba hec a poſterioꝛibo diſſerentes ſcom cuſtodiã di⸗ nn
VYgitur ab his verbis oKreiornklofſi⸗ eroꝛdium ſuma uini oꝛdis in inuiſibili ſenſu intellectui nõ ſane applics / No
mus que ꝓtulit quado ad iopannem pꝛimo bapticandꝰ bimus ſiſõc excepto ꝙ ipam et omnia que ꝑci / . n⸗
aduenit.Humuiliter reluctante iohanne baptiſta ie non pit recte intelligat.tantũ in hoc iuſticia chꝛiſtiana intel⸗ m
dominũ ſed ipᷣm debere a domino baptixari: ſtatim ſalua lectum vt intelligatur ab ipo:vt nõ exoꝛbitet alia intel/⸗ lep
toꝛ ſubintulit. Sine modo:ſic eni xecet implere omnẽ ligendorectitudinẽ intellectus atq; veritatẽ eius quan⸗ chꝛi
iuſticiam. Humilitatẽ pꝛimo inſinuans qua ſubdebat᷑ dam dicimus eſſe iuſticiã. Sed hec nõ eſt que homineʒ anit
aquis. ac etiam omnẽ virtutem cum qua pugnaturus pficit. Oemoꝛie impꝛopꝛie tradit᷑ niſi eo ſolo nunq; ob/ tael
aduerſus diabolum. viſibiliter per carnem hunc mun⸗ liuiſcatur ipius.ſiue ꝙ nõ multiplicetur:ſed illoꝛuʒ tan⸗ mur
dum uuranen nõ in altitudine potentie ſue aut ar tum memoꝛetur. que poſſunt exꝑedire habenti memo⸗ PBre
gumentis doloſis. ſed per iuſticiaʒ ſibi diſponebat dare riam/edã poteſt dici iuſticia mnemſoꝛie:nõ multipli⸗ reaſt
coõflctum / vt ab vno iuſto pꝛo iuſticia liberatiſine dubio cari ſed taneũ memoꝛarivtiliũ fus autẽ ſiue volũ fuge
iuſtificare mur per fidem in gratia ipius: gloꝛiemur ir tatis iuſticia eſt que hominẽ petficit ſi eſt. ſi nõ mrerk ſob
ſpe gloꝛie dei/. Oed mitatiue verba iſta diſcutientes mo ctus atq; malis additus ſepe meeE re affect/ Poert
res moꝛibus cõiungamus.vt ſicut ipᷣe decenter imple⸗/ et volũtatis iuſticia chꝛiſtiana:oꝛdinis perfectio.in amo ſim
turum ſe dixit et fecit omnem iuſticiã:ita et nos pꝛout re atq; in velle. Sane ommis qfectus aliquo amoꝛe ve⸗ Mlisa
poſumus impleamus. Omnis nãq; iuſticia eſt vbi ni⸗ ſitur.ſeuũ aſiquid vult voluntas. Mam in ipa vmuerla⸗ krſon
hil mali admuttitur: wui &itur mibil: quam in pꝛima lis inſticia dictatur.Omnia ꝓpꝛiam ſeruant naturam: Mtere
oꝛigine cotuentes deus eſt. In deriuatione vero cõſpi⸗ ſeruant vbiq; ſuam elementa naturaz. ita eſt aſficetur pe
cientes:alius erit ſermo loquendi. Juſticia increata de⸗ qffectus ãd a rfnd er amoꝛ habebit obiec i. Accedit au tlan
us eſt: et ſui part icipiũ ttadidit pꝛimo ſubſtantijs ſepa⸗ tem oꝛdo et osdinat in hommnbus charitate. Et philo⸗ õ
ratis.deinde cõpoſitis. Sed nulli alteri creature ante: capta ſponſa hicit. Oedinauit in me charitatem: vt ma itati
neq; tunc meq; deinceps.que nam ratione carent: ipam ioꝛa magis minoꝛa minus diligamus. et indignis diligi werſe
pariic ipare nò poſſunt. Ipa nempe rationalis eſt virt. denegemus amoꝛem. Mam amoꝛ aut ſuperfertur reidi Zi
Sic appellata eſt iuſiicia naturalis. nõ omnis natu? lecte aut ſubijcit:aut equatur. Juſticia wro amoꝛis eſt ſann
ra ipam ſuſcipiat in ratione: q;uis ipᷣa rationabilia oꝛdi / ippᷣius adequatio ad dilectum.vt Decplus iigareraut fuſs
net per rationem. Nec credendũ eſt ꝙ ipa iuſticia ſit na⸗ minus:q; ſua digitas exigit. Hec quidem inſticis nun oͤſen
tura.neq; natura iuſticia.niſivelimus in illud ingrediꝓp q; exparte noſtra perficietur ad deum:neq; in hoc ſeculo i
fundum intelligentie. ꝙ deus iuſtus omnia iuſte fecit: neq; in futuro. Nam licet in iſtavita diligamus ipᷣm qᷓ;
et ſicut quedã iuſticia eſt ipa creata natura ex ſenſu atq; tum poſſumus:in alia wro tantũ ꝙ nõ poterimus am⸗
intellectu.ꝙ ius diuine potentie ſapientie atq; lonitatis plius.hic tamen nec ibi tanti diligitur q;tũ eſt dignus:
— A bPDr-. 7 P X.
ſuſhN —— Terirer —ſe.

2

Ne.
De

dcpſit
mlliter
Nüͤtke
eliſt
cemus
lrn
Aen
norm
tertatg
busin
nerew⸗
Penmitv
tbetoc
l⸗Kum
o abege
Nl. Jo
tmor
choſtike
Wwenſn
tap nun⸗
Zarhne,
e multain
had m
pris did
lberorbi

Kerenta

e
Ulatpura
e Facti
Atch
iſ
Woin,
Cuſtoctäd
neappla
nig gvea
ſkananret
aliinteh
elnocuan
he bommire;
hnunizob
loruztant
ntimemof.
ſe
dim ſe.
aſtec
io.inamno
anoren
IVnnveriu
bnuten.
Tccdtun
E
temwtfui
noſc
nurrerdl
morioe
Cnrant
ncanun
weſecllo
16 fm /
ſvignust

.
h⸗
„A 1. 2
„ 4

6 ℳ

vt etiam hanc iuſticiam amoꝛis non perſiciat virgo vel
angelus. Ygitur nullus amoꝛ ſupfertur deo. nullus e⸗
quatur ad deum: ſed omnis ſubijcitur per inequalitatẽ
eo. hed quoniã oꝛdo iuſticie ab aliquo inuiſibiliter at
ꝙ; viſibiliter plus nõ exigit q; iuſie poſſit exactus ipᷣe cõ

ferre.ᷣ iuſticia chꝛiſtiana ⁊ perfectio in amoꝛe oꝛdinis erit

vt hic diligamuſ deum qᷓ;tum poſſumus.ibi wro tantũ
diligemus:ꝙ nõ poterimus amplius/Iec pꝛofecto id⸗
ſticia hic perfectos:in ſuperis vero facit beatos. Ac ꝑ hoc
cuſtoditus oꝛdo iuſticie in affectu dentabat amoꝛes ce⸗
teros atq; limoſos et ab impuritatibus purgabit amo⸗
rem.et adequabit ad ſua equalia:ſuppomit vero inferio⸗
ribus. Et ſupinabit ad illud ſuperius per nõ circumuo⸗
lutum aſpectum:cui equalem nullo modo poteſt exhibe
re affectum. Repꝛeſentabitur ab oꝛdine intellectui.in⸗
tellectus vero affectui repꝛeſentabit omnia dilectõis iu⸗
ra.ſimiliter et dilectoꝛũ pꝛogatiuas oſtendet:vt amoꝛ
per iuſticiam ampliuſinardeſcat. Claudet infra ſuos ter
minos voluntatem.vt nolit qð noht:quod nolle iuſte
ſequeretur. Et frena laxabit ad volita:vt wlit que omni
no mandat religio chꝛiſtiana. Hec ꝓculdubio inuiſibi⸗

lis chꝛiſtiana iuſticia. id nolle quod religio ꝓhibet: et id

Velle quod cõſulet atq; iubet. Hoc enim foꝛte quiſ dicet
ꝗ iuſticia naturali cõſurgit atq; moſaica cõcederim: ſed
ſuper naturam et leges eſt voluntas quã iuſticia chꝛiſtia
na oꝛdinat/õ p̃ꝛohibent natura et lex rependere malis
vicem:ſed pꝛohibet iuſticia chꝛiſtiana. YInquit euim ipᷣe
ſaluatoꝛ. Si nõ dimiſeritis:nec pater veſter celeſtis di⸗
mittet vobis.Et apls. Molite reddere malum pꝛo malo
neq; maledictuʒ pꝛo maledicto/Mõ ꝓhibet lex moſaica
talionem.ſed ꝓhibet religio chꝛiſtiana. et in aliquo/niſi
per rectoꝛes reipubliconõ reſeruat:hoc vero ſolum per⸗

mittit ad tuendã innocentiam et refrenandam impꝛo/

bitatem Mõ curat de interno amoꝛe natura nec lexr mo
ſaica.dummõ coꝛpoꝛe ſeruias ſed curat iuſticia chꝛiſtia⸗
na:vt ſeruetur nihil ſit meriti apud deum mſi diligas.
Mon repꝛobat natura odium neq; moſaica lex dummõ
nõ ledas. repꝛobat chꝛiſtiana: etia ſi coꝛpoꝛe ſeruias. Et

multa ꝓmittunt iuſticia naturalis atq; moſaica: que b/

ceptis atq; cõſilijs iuſticia pꝛohibet chꝛiſtiana.Auſticia/⸗

chꝛiſtiana eſt que nihil impuritatis admittit:? nullam
animã alie nat a recto. Ipᷣa eſt oꝛdinatus amoꝛ.oꝛdina⸗
ta affectio.recta intentio.ſtatus anime cuſtodia ſuſcepti
muneris:cõtemplatio potioꝛis.indefoꝛmata imago at⸗
q; refoꝛmans defoꝛmata ſeruata ſimilitudo et perdiram

reaſſumens.cuſtodia interioꝛis hominis iudicatrix atq;

fugatrix malarum intentionuʒ atq; actionim:ſol intel⸗
ligibiliter lucens.lux fugans cccatoꝛũ tenebꝛas.oꝛdina

tio et regula moꝛum operum et actiuoꝛũ iuſta et hone⸗
ſtiſſima mediatrix omnium relationũ:linea inobliqua⸗
bilis ad agenda fundamentũ omniũ ſtatuum. omniũ
perſonarum.que in hoc mũdo inculpate viuere querũt
interemptrix vicioꝛum.nullum vicium diligens.nulli
applaudens:leo in ea furens virtutum inuentrirx. ocula

tũ animal ante et retro armatura tegensgladius tranſ

uerberans que reperit aduerſa diuine atq; iuſtiſſime w⸗

ritati. Ipᷣa eſt que ſola pꝛopter deum initiat pꝛoſicit et

xerficit. Ypa eſt vite lignum:qð qui guſtat nõ moꝛitur.
Ipa innocentia que timoꝛem nõ patitur. Ipa gladius
flamme? ac verſatilis ligni vite. Ypᷣa oblatio abel:vnde
