auarus ꝓfecto nemim erit amicus. Erreiwritate immi
ca ſunt nomina:quoꝛum vnum auariciã:alterũ amici/

lureſn

ciam ſonat. Meramplius vero ſine cõuenientia: oppoſi/

tum ho mines cõtrarijs ſtudijs animo et opere intendẽ

tes.vt vnus vrbanitatem amicicie nouerit aut velit: al
ter defoſſum habuerit animũ in terrenis.

vrl apitulum XVII
Oulatoꝛes autẽ tanto cautius in amicicia de⸗
e clinentur atq; ſiↄiũcta cum illis fuerit celerius

— abꝛogetur:quato ſolum ipoꝛum hec irremedia⸗
— Crn Pen , R—α bilis penaſſuozum ꝓximoꝛũ videre felicia ſet in hoc gau

det ſerenitas amicicie: cum amicos in bonis cõſpexerit

eſſe felices. Emulatoꝛ inimicus felicium: amicus vro

felicem querit et optat inuenire amicum. Triſtatur ani

mo inuidus de felicibus.et triſtaturverus amicus de in
felicitate amci.reputat enim ſuam:quia velut alterũ ſe
reputauit amicum. Deſperate aduerſantur amicus ⁊e⸗

mulatoꝛ:in affectionibus atq; paſſiomb mentis. Gau⸗
det amicus in ꝓſperitate annci:emulatoꝛ letatur in ad;

uerſitatibus. Dolet amicus pꝛo his que amicum mala
cõtingunt:emulatoꝛ gladiatur animo.ſi viderit quãta⸗

libet amenitate floꝛere. Ynuidus ſempꝑer in clauſiris a⸗

micicie claudicat:neq; loquendo paciſicum aut rectum
poteſt pꝛofe rre ſermonem. Sepevero ne detegatur ſibi
met violentiaʒ facit.et mentitur oꝛe leticiã in cõtingen
tibus bonis:cnius coꝛ pertulit inuidie venenatas ſagit⸗
tas. Ridebit interdum ſimico moꝛe:nam vere minme
poteſt:cum nõ ꝓcedat ex coꝛde leticia. Et totus ſimula⸗

tus incedet:et ſerpentinis anfractibus gradietur. Pul

lulabit inuidia iocunda facie quã viribus nõ amoꝛe ad

amici oculos hilarauit.et ſtabit ſepe attomtus in ſecun

dis rebus amici:et collaudabit fallaciter cũcta opera e.
Domum dicet bene dimenſam:quam vellet eſſe ſubuer

ſam. Agrum fertilem: quem ſterilem plus affectat. Gi⸗/
lios facetos:quos inſanire gauderet. Elxoꝛem caſtam:

quam ſecum aut aliter vellet coniugij federa dirupiſſe.
Mꝛefert ſu ppellectileʒ vrhiauann ignis incendijs cre
mari libentius aſpexiſſet· Dilectuʒ ab omnibus falſo di

cit aut vere ſic credit:quem odioſum fieri omnibo plus
exoptat.Et ſi aliquãdo caſus in euentibus eſſet:clancu
lo et poſſibiliter decipulam perditionis pᷣtenderet · Se⸗
pe autem oſtendit ſe dolentem:de illa quã ſecreto pꝛocu

rauit ipᷣe iacturam. Nihil penitus eſt in emulatoꝛibo re⸗
ctum nihilq; ſanum habentvnde debeant in amiacia cõ

quintuſdecimus

uenire. aut ſi conuenerint retineri. Moꝛitur amimoe⸗

mulato::vnde amicoꝛum eſt vita iocunda. Et vnde na

ſcitur occaſio pluris gaudendi: flendi acedinem carpit.
Igitur pemtus inuidus ab amicicia reſecandus:qui bo

na m amicoſuam fecit miſeriam. MNec poſſet neceſſutate

cogente in amia bonis intendere:de cuius iocundis e-
uentibus eius ſimulationis ꝓpꝛium eſt dolere. Si vero
* referrexolumus emulationem ad inimicationẽ ſicut ad

mala ſic poteſt ad bona referri:de qua nullus ſermo niſi
ꝙ malos imitatur certiſſime malus.Habes malam ſo⸗

llem:diuino pꝛecepto in amicicia deuitandam. Habes
patrem male ſobolis genitoꝛem:vt ex auaricia ⁊ inuidis
omnium maloꝛum hominum genera in amicicia dui

tanda naſcantur.

Capitulum XIæ

Reter iſta teſtimonia que de veteri collegimus .
p teſtamento contra eos cum quibus eſt am iciꝰ

cia deuitanda et diſiungenda cõiuncta.ex n ouo

teſtamẽto aliqua ſimiliter aſſumamus:ex quibus mul
aerite⸗ miniſtrabitur: cum quibus amicicia denegef.
Aliquos in euangelio ſaluatoꝛ deſpectiue appellauit ami
cos:quia federa in amicicia nõ ſeruauerũt.quoꝛũ vnus

appellatur amicus erroneus atq; moleſtus. alius ami⸗

cus ineptus et inuerecundus:tercius pꝛoditoꝛ ꝑtina-
et meien Cen dui aliqui homines pꝛeter ra⸗

tionem infeſti:qui plura expetunt woluntate qᷓ; merito.

largitatem omnem ad alios qᷓ; ad eos repꝛehendunt:et
iniuſticiam dicunt largitateʒ benigniſſimi woꝛrectoꝛis.

Befert ſane hiſtoꝛia euãgelica.ꝙ cum paterfamilias o⸗

perarios induxiſſet in vineam:aliquos ex pacto merito
pꝛo diuerſitate temporum et hoꝛarum. Cum vero ſero⸗
tina hoꝛa eſſet in retributione mercedis.omnes accepe⸗
runt tantundem murmurantibus operarijs pꝛime ho⸗
re cõductis ex pacto aduerſus patremfamilias: et arbi
trantibo plus reci eapaterſann ilias inquit.Amice non
faci õne ex denario cõueniſti mecume
Tolle quod tuum eſt:et vade. Volo huic nouiſſimo da
re ſicut tibi.Aut nõ licet mihi facere quod volo:An o⸗
culus tuus nequã eſt:quia ego lbvnus ſum: Ex darrt,
uerit in⸗

facio tibi iniuriam.

milias reſponfionibus oſtenditur:quãtus hic

leſtus atq; moleſtus amicicia.Almice nõ facio tibi iniu-
riam.Hocꝓ tauto ſaluatoꝛ paralbvlice dixit: quia illi pꝛi⸗
mi exiſtimabant iniuriam do mimi libertatem atq; libera
litatem ſet alterius bonum homines infeſti atq; moleſti
pꝛopꝛiam iniuriam reputabãt.Ad iniuriam etiam ſibi
pꝛoueniſſe cõcipiunt:ſi non ſupergreditur pactũ in quo
woluntarie cõſenſerunt. Dulti enim pacto ſe aſtringũt
peracto miniſterio plus pacto iniuſtiſſime gliſcunt. JOu

ſticiam pacti volunt excedere:atq; ꝑuertere debitã equi

tatem.Non cõuenit amico:qui nõ cõuenit pacto. Mon
nouit amiciciam:qui pactum iniuriam reputat.Nõ erit
amicusſqui cõuentionis federa odit. Si plus reciperet
ſupererogatio eſt:de largitate pueniens largientis. Si
ſecundum cõuentionem et pactum iuſticia eſt:pꝛoueni
ens de actione rectiſſima vtriuſq; partis eius qui me⸗
ruit et qui retribuit. Oi minus aut operariꝰ deliquit in
opere vt cõuentio frangeretur.quia defectus operis in
pacto deducti frangit federa Paetieut oherarii bſeci
uic fu

impoſitum et in retributione defecit cõductoꝛ.
it pꝛout dictabat cõuentio retributum.a indignabatur

wlut iniuriam paſſus.ꝙ plus alijs nõ accipiebat in pꝛe
mio:cui quod iuſtum erat dedit dominus:q;uis ex ſua
largitate alijs voluit ꝓuidere pacto tantundem qui lar-
gus eſt dominus.Pꝛoinde ad amiciciam recipi nõmei⸗

— —— — — — — —

——

ſ⸗

☛ n —

— =. — Ser — —.- ——— —

nlen
arpie
guub
ate
cser
imn
cd
1 n
am
Dühe
nvicez
NH

Giffns
Amic ⸗
tno—H
us mul
Teger,
uten
Müpnes
iusamni,
de genan
Netern
merito,
wunteet
recoris⸗
ilaov/
Weri
Woſen
Atene⸗
feimetve
gergtbi
mmieeron
meroene
ſimode
rAno
Patriſſut
ſterting
dbiſrin
iailie⸗
lichllen
Unef
tium ſii
in
ſiringet
tt Ju
vit egi
co n
a
erſcre
ne
1 olekt
ciſ
wlaprn
cpenonn
ain
Puclu
nubatur

.
. ¾ =)
.

(6(

dee iuſticia chꝛiſt iana

retur:qui cõuentionem vertit in wluntatem. et pactũ

deduaot in placitum.Quis amicandi modus erit ad eh.

qui aduerſus pacta ſeruantem animo et oꝛe murmura⸗
re nõ ceſſat: mmis enim amtcici acõuentiouem et pa
ctum habet. Amiccia penitus nõ eſſet: niſi bomines in
aliquo cõuenirent. aut pacto moꝛalis et diuine iuſticie
inaliquo firmarentur. Couentio wrototius wre ami⸗/
cicie c eſt:vt ſeruatis legibus luſticie atq; honeſtatis.
et amimo cospoꝛe quis hat ad alum: quo alium wilet
Reri ad ſeipᷣm. Pactum wrojeſt ipa pax que inter hoaim
agit᷑ moꝛes. qui ex obſequijs et cõuerſationibus et re⸗
rum cõmutationibo oꝛuntur. interdum verbo/ interdũ
ſcriptqinterdum teſte firmata: ſepe vero his omnibo et
penis
iuſſoꝛibus.plerunq; oblatis pignoꝛibus rolvꝛata: et iazʒ
non perturbatis legibus honeſtatis atq; iuſticie. Qmi

ergo pacto nõ ſtetit animo quietus.perturbauit et pace/

pacis perturbatoꝛ amicici traxit enlio:quoniam in ipſa
pace fundatur Meramplius arguuntur infeſti erronei
atq; moleſti:pꝛo eo ꝙ vni nomine omniũ dicitur:tolile
quod tuum eſt et vade. Si quis autem ꝓ tolerato lalo
reſſupꝛa meritum velletet pactum cõcupiſcere alienum
pꝛopterea huic dicitur coꝛrectiue. tolle quod tuum eſt.
quaſi dicat. eſto amicus in pacto:et noli cõcupiſcere me
um. Si autem plus quis ſupꝛa cõuentionem et pactũ

receperit e onitate donantiſ:nõ erit in crimine iuſte e

pꝛehenſionis. Nam licitum eſt ſupererogatum recipere:
nõ cõcupiſcere aut murmurare:ſi non recipit ſi upꝛa pa⸗
cta. Veruntamẽ ſupꝛa pacta recipiens a benigna largi⸗
tate datoꝛis.nõ recipit lut alienum:qð iuſtus poſſeſ⸗
ſoꝛ benignuſq; largitoꝛ dando voluit eſſe ſuum. Mon eſi
recipienti alienum qð benigne de iuſto poſſeſſoꝛe datur
grateq; rapitur.nec qð ex pacto ſeruato tribuit.ſed id pe/
nitus dicitur alienum quod querit ſupꝛa pactum et me
ritum:aut quod inuito donino ↄtractat.quo circa hbuic!

moleſto amico dicitur.tollè quod tuum eſt et vadeꝛpviꝰ

delicet recede tibi pacto ſeruato ab impꝛobitate penituſ
plus petẽdi.Nã H exactoꝛ amplioꝛis qᷓ; debiti:ꝛnũſ'
qᷓ; ſiabit amicus.Elult enim ſupꝛa ſuuʒ meritum:quod
omnino eſt alienum. Violentatoꝛ enĩ alterius volunta
tis ex igne cupiditatis:omnino fregit.aut amiciciã dene

gauit. Si ſolum tolleret vnuſquiſq; qð ſuum. nec a dez

bitoꝛibus negaretur:nunqᷓ; er rebus mter homines aa
micicia palluiſſet. Memo ſibi debet ad iniuriaʒ retoꝛque
re recipienti ex pacto meritum:ſi dminus aut quiſpiã
abſq; pacto alicui vult tribuere ſuum. Vellet quippeal

terius impedire wluntatẽ atq; donandi domimium. qui
murmurat aut iniuriam putat. ꝙ alij ſibi merita cõfe,

rantur. ; uis illi ex pacto alteri abſq; pacto qð plus eſt
Dicere abſq; merito tribuatur: et quãta ſit hec puerſitas
ipᷣa ratio docet. Que hominum maioꝛ weruerſras ſiue
moleſtia.qᷓ; murmurare ſiue ſuam reputare iniuriã:vbi
in largitionibus nõ turbatur oꝛdo iuſticie. Nam ſi reci⸗
pit quis ex pacto quod meruit: ſeruatur oꝛdo iuſticie ex
factione impo ſiti operis. Si vero quis pter pactũ eque
receperit etiam ſeruatur ex largitate poteſtatiua datoꝛis
Er hoc ad impꝛobationeʒ murmurantis paterfamilias
intulit. Volo autem et huic nouiſſimo dare ſicut et tibi
Quid aduerſus me animo et oꝛe declamas: Tloluntas
mea libera eſt:iniqua nõ eſt.mei ſunt iuris que poſſideo/
tibi dedi meritum ex opere tuo.huic merenti aut nõ me
renti ex mea largitate tribuo.cui de tuo nõ tribuo ſed de
meo:tolle quod tuum eſt et vade.meuʒ vero in mea po
teſtate dimitte. An nõ licet mihi qꝗð volo facere: Quan
to plura verba paterfamilias aduerſus hũe multiplicat

s
n

ppoſitis aut datis obſidibus atq; aliquãdo fide,⸗

tantomagis nequiciam eius accuſat. Omnino nõ perti
.net ad anncicie oꝛdinem:qui licentiam iuſtam in auo re
prꝛeſxndit.atq; impedire conatur ſiue moleſtat. Nequis
ciga eſt ratiomis inoꝛdinate.ꝙ quis benignitatis opera re
pꝛehendlt. ac ſibi nemineʒ equari vellet in bonis. Ende
agdiungitur. An oculus tuus nequ eſt quia ego bonus
ſum:Nequã oculus:nequã ratio eſt. Oculus cuiuſnbet
lominis eſt:aſpectus interioꝛ ratiomſ. Sed eo qiuns ne/
quam vicitur: quo repꝛelvndit irrepꝛelvnſibilem bomita
tem. Et qin bonũ repꝛehendit malus eſi:qui iuſtum ini⸗
quus. qui ſanctuʒ ſuperbus:qui murmurat de benigni
tate eſt omnino malignus. um talbus pemtus amici
cia non eſt ferenda:et conſtructa funditus eruatur.

gelio publice iteruʒ dixit ipe ſaluatoꝛ. Amice quomodo
huc intraſti nõ habens veſtem nuptialem:? Inuerecun⸗
dus pᷣſumptionis alumnis omnm putat ſibi poſſe com⸗
Ppetere:locum tempusſhomines nõ veretur. Ineptus
aqui puhlicis bonis moꝛibus atq; homimbus non con/
coꝛdat. Hic enim talis erat.non veritus locum tempus
et homines cõuentum inuitatoꝛum ingreſſus:non haꝰ-
bens veſtem nuptialem ſcilicet aptitudinem ad publi-⸗
cos moꝛes hominum. Gecerni quippe a publicis: ma⸗
gne ineptitudinis eſt et vrecundie.leſtis enim nupti
alis de cuius carentia repꝛebenditur qui acceſſea erat mui
tatus ad nuptias.intellecta pꝛo moꝛibus:eſt cõuenien⸗
tia ſtandi et cõuerſandi cum illis qui digni ſunt in con⸗
uentibus reſidere. atq; in cõſpectu regum ⁊ alioꝛum ho
minum accepte necnò irrepꝛehenſibiliter viuere noꝛut.
icut enim veſtis oꝛnamentum eſt coꝛpoꝛis et tegu-
mentum turpitudinis et pꝛotectio frigoꝛis:ſic conueni
entia cõuerſandi oꝛnamentum eſt vite.defectuſq; operi
mBentum et defen ſio a nociuis. Conuerſandi emm apti⸗
tudo:multos ſibi beniuolos fecit. Nec patietur iure dij/
coꝛdes.qui cum ommibus iure cõcoꝛdat:quãuis etiam H
omnino innocentes ſepe ledat imquoꝛum impꝛobitas.
Seg in writate chꝛiſtiane iuſncie ledi ah impzobis abſ.
Gycuſpa: ſupernum nanciſcitur pꝛemi. Et ſi pacate ſuf
fertur apud homines laudis pꝛeconium habet ac etiam
iuſte in ſui cõpaſſionem animos a linguas intuentium
Vertit. Pꝛoinde decenteʒ rationabiliter fieri eſt quedaʒ
felicitas ſuper terram:et quedam ſecuritas pꝛodeundi.
H nonnulli qui de carentia honoꝛabiliũ mo E
ri

„

ulla wrecundia ſuffundunt᷑: non vrent᷑ cõuentus
ingredi diſcretoꝛum impꝛobe aſſiſtere ſapientibus non
fſpꝛmidant. loqui pꝛeſumunt vbi nulla neceſſitas poſcit/
tacere neſciunt eum depoſcit:ex impꝛobitate atq; auda⸗
cia ſimulant apparentiam et a virtute deficiunt. inuere
.cunda facie ſe ſociant virtuoſis. aut fingentes ſe habere
quod nõ habere cognoſcunt:aut decepti aut pꝛeſumen⸗
tes qð nõ habent habere ſe credunt. nõ cõſiderant ꝙ ab
alijs diſcrepant.ſed ex ſingularitate ſe reputant nocio⸗/
res.ex qua certum eſt fieri deſpectioꝛes:nam in nuptia⸗
rum cõuiuio ceteris acceptatis veſtem nuptialem non
habens ſcilicet cõpetentem cõuiuiqet cõuiuis extitit re
pꝛobatus atq; regis iudicio pꝛoiectus in penas. Impoſ
ſibile omnino eſt excuſare:quem mſti regis iuſia cõc e⸗
mnat ſententia. Mon enim fuit auſus aliquis pꝛo eo in
terpellare ad regem ſiout nolentes imo nõ valentes iu
ſtam regis impꝛobare ſententiam. Et wlut ſe reputan
tes offenſos.ꝙ ab eis diſſimilis venerat in conuentum
Ipſe autem mente cõfuſus obmutu it delictum ſuum
taciturnitate cõfeſſus.nõ enim iuſte poteſt ercuſatõnis
verba pꝛoferre:quem cõſcientia vite toꝛquet/nuere⸗
cundi ſunt de numero ebꝛioꝛum: qui madefatcti animo

Alius eſt inuerecundus atq; ineptus:vt etiam in euen

1 rrr

—ęꝑ

—
X 2— /

—

——

— ſ-Nr doorr

SW

Aiber quintuſdecimus

inhoneſia pꝛo honeſtis perficiunt. Et per frequẽtia ver⸗

ba mnixrentem ebꝛetatem excuſare cõcertant: quibytre.

—

mulis plus accuſant. Dic et inuerecundi et inepti poli⸗

ta reputant que perſiciunt:et magne peritie que loquũ⸗
tur. Mecnõ ſi ſociantur in ſignibus: opinantur inſignes

wſie decerni. Sed quamuis virtus pofſit eſſe cõmuniſ
Vrtus vero pꝛopꝛia nõ tranffundit in ſodalem. Elnuſ⸗
quiiq; enim flos pꝛopꝛio coloꝛe refulget. Et ſi poſſibile
foꝛet ꝙ virtus vnius tranſfunderetur in alium:ſed hu⸗
ius tranſfuſionis nõ ſunt receptibiles carentesverecun

dia et inepti. Inuerecundos appello:quos pꝛeſumptio
cipit in his quibus illos gratia. ingenium ars poren⸗
tia natura pꝛiuauit. Inuerecundi ſunt quos audacia ex

citat. bonoꝛum honoꝛabilium carentia nõ refrenat: per⸗

ditionem virtutum incendium reputant palearum. Er

ultant cum mala cõmitttunt ? in perditis moꝛibus glo

riantur.qui pꝛopꝛio impetu nõ ratione loquuntur atq;
feruntur: et qõ nefanditer ſonat. turpitudines dicũt io⸗
cos ac infrunita inturpia queq; raptantur. Et in cõuen

tu pꝛocerum atq; ſapientum reſidere nulla cõſideratio⸗
ne deſiſtunt: acetiam nihilopendunt turbare publicos
moꝛes· Dic iſte qui amicus vocatur acceſſit: vnde con/⸗
fuſus omnino receſſit. Inepti vero ſunt qui aptis mo⸗
ribus nõ ſunt apti:nec conueniunt cum alijs qui ſe iu⸗
ſtis moꝛibus aptauerunt. Etiam ſunt inepti ſcom tem
pusſiue inepti ſecundum locum.ſunt et ſcðm virtutẽ
et actum. ſunt et ſcõm publicos moꝛes. et ſecundũ eos
qui licite ſingillatim aguntur Pꝛimi quidem nõ cõue
niunt nec cõcoꝛdant cum tempoꝛeqð per naturam vi⸗

cifſitudines recipit. atq; ſumit impꝛeſtiones in aere ad

vtilitatem atq; decoꝛem plerũq; ad incutiendum terro⸗

rem:et oſtendendã diuinam et ineffabilem potaſtatem
ſiue nature oꝛdinem. Mi nõ recipiunt tempus qð om⸗

nia habent vt ſuis ſpacijs tranſeant vmiuerſa ſub ſole:
nec recipiunt placide tempus quodvarijs accidentibuſ

in hommibus variatur. ſed tempus ſibi:non ſe volunt

tempoꝛi coaptare. Mutationem vero tempoꝛum quea
cunctis accidentibus in hominibus pꝛouenit:abhoeꝛrẽt.

Et ipi mutatiom rennuit ſe animo et effectibus cõfoꝛ/

mare: vt ſaltem oſtenderẽt pꝛo ſtatu tempoꝛis afficiad

ulcos leſ vero a pꝛimo conditoꝛe diſſentiunt:

atq; cum arte atq; hominum pꝛudentia nõ concoꝛdant.
S ercij habent ſimilitudinem pecoꝛum aut demonum.

Quarti rempublicã in animo vilipendunt.et ſunt ve/

lut rami inutiles:qui ſunt a cõmunivinea abſcindendi.
NRuinti nemini amicantur vt nec ſibi ſingulariter pꝛo

uideant de amico. Pꝛoinde cum verecundig et aptitudi

ne amicicia foueatur.nec poterit recta cõſiſtere:niſi ſuꝑꝰ

phis baſibus fuerit ſituata. Si wro perſpicacius inten⸗.
dere volumus columnam quandam rotundam et ere⸗

ctam amiciciam vtrũq; dixi:que neq; ſiniſtrum neq; dex

trum oſtendit. Tota et eodem modo inuiſibilis eſt cui

velut quedam baſis ſubſternitur wrecundis:et velut e⸗
piſtilium oꝛnatins ſupponitur aptitudo. Ba ſis amici⸗

H

cie verecundia delinquendi: aptitudo ad optima epiſtili
um eine ſiquides ſunt aliter diſſerenda inñna⸗

cunctãter inuerecundi.atq; inepti pulcritudinis et con
uenientieveſte carentes:nõ recipiantur in amicicie loꝛa
mentis.Amici pꝛoditoꝛes pertinaces et domeſtici deſi⸗
gnantur in eo:qui pꝛodidit per pacis oſculum verumo⸗
mnium regem regum. Cui rex omniũ dominus et ſal⸗

uatoꝛ ait.Amice ad quid veniſti: oſculo filium hominis

tradis? Cõuerſabatur cum ſaluatoꝛe iudas et cum mũ
di ſpiritualibus ſenatoꝛibus quos elegerat.ad quem ſal

uatoꝛ vt ad ceteros idem erat: ſed cum ceteris ipſe non

idem Et eandem cum alijs ſuſcipiebat aure doctrmam
et in miraculis poteſtatem.cui omnium commiſſa erat

cura viuendi que ſpectabat ad coꝛpus:ad quem quanta

benignitate ſaluatoꝛ deſcenderet euangelua nõ tacet hi

ſtoꝛia. Qui nõ ſolum ſaluatoꝛem tradidit ſed diſperſit ⁊

gregem. ineuitabiliter enim grex leditur leſo: paſtoꝛe.

Domeſticus amicus difficile deuitatur ſixoluerit infer
re iacturam. Conſfidit emim in eo coꝛ eius amici:et in ſi
nu eius velut in materno quieſcit. Cautelam non ad⸗
hibet in periculis contra amicum. Quem credidit ad⸗
uerſus inimicum firmum habere cuſtodem: quanq; po

tuiſſet cauere ſaluatoꝛ. quia coꝛ eius ante pꝛenouerat.
Segl ab iſto maleſido et pꝛoditoꝛe et pertinaci amico do

meſtico.qui auctoꝛem vite tradere pꝛeſumpſit:ad ſimi

le loquendi materiam aſſumamus. Eſt amicus dome⸗
ſticus. amicus interpolatus amicus ſemotuſ amicus in

uiſus:/Amicus inuiſus eſt: quem ſolum fama virtutis
poꝛtauit ad aures.Almoꝛ vero virtutis et boni: ſedem a⸗

micicie parauit in todeAN ſemotuſ eſt qui aliqui

bus interuallii diſtat. inter quos fuit aliquãdo viſio coꝛ

poꝛalis et obſequium ſi expoſtulauit euentus:cuius elõ

gatione facta perſone amoꝛ remanet in pꝛompitudine
amicicie regulate/ Interpolatus eſt.qui vices tempoꝛũ
et opoꝛtunitatum et rerum et negocioꝛum obſeruat:et
intermittit cõuerſationem. ne amicicie crebꝛitate vile⸗

ſcat. Solet hoc aliquando amicicie inherere. vt ſi cõuer

ſario nimis intenditur: amicicia faſtidio nauſeatur. Et
diſcrete intermittit᷑tauidius ſepe redoleat.Optima res

in amicicia noſcitur: cõuerſatio intermiſſa. In hoccon⸗

uenit pꝛouerbioꝛum vera ſententia. Subtrahe pedem
tuum d& dvomo pꝛoximi tui: ne foꝛte ſaciatus oderit te.
Bonun igitur eſt cauſam ſacietatis abſcindere: ipᷣa eni
ſacietas ſepe diſplicentie ſomitem miniſtrauit. Hec o⸗
mnia pꝛelibauimus vt ad amicum declarandum pꝛodi
toꝛem domeſticum EnicnnusSitet dome⸗
ſticus eſt inuiſibiliter coꝛdi:aligs nanq; amicicia copula
retur. Sed de inuiſibili domeſticitate nõ intendimꝰ ad
pꝛeſens.᷑lmicus viſibiliter domeſticus eſt aularis:ce⸗
ticus cõmenſalis crumenicus archanaticus viat icus et
peregrinationis comes et in lecto ſepe ſocius. Et nihil
clauſum reperit:qui domeſticue vocatur amncus.Hic ſi
voluerit le ſionoem inferre nemo cauebit: niſi ſupꝛa hu⸗
manitatem nouerit hominum coꝛda ſiue mala futura.
Pꝛoditoꝛ eſt:qui benedicit oꝛe ſed maledicit aut odit in
coꝛdẽ.ci ſinqua eſt aurea coꝛ wro ferreum manet. Pꝛo
ditoꝛ laudat in pꝛeſentia.in abſentia infamias loquitur
Pꝛoditoꝛ eſt qui in amico vicia laudat:ac euʒ extollit fſa
uoꝛibus vt pꝛeparet ad ruinã. Pꝛocditoꝛ eſt:qui ſub vir
tute palliat iniquitateʒ quam amico ſuadet. Proditoꝛ
eſt qui ſecundũ amici placitum conuerſatur: et non ſe/
cundum iuſticiam. Proditoꝛ eſt qui ſingillatim moꝛi⸗
bus concoꝛdat amici pubſicis perturbatil.dum enĩ quiſ
piam alicui cõſentit in placito derelicta iuſticia:eum oꝛ⸗
dinat ad gehennam. Et qui pꝛiuatis moꝛibus alludit a⸗
mici:eum reddit publiciĩ odioſum ſi ex pꝛiuatis turban
——W ꝓmittens vt amicus in non bo⸗
na pꝛeſumat:ſiue perfecerit aut non ſi qua pmiſſa. Pꝛo
ditoꝛ eſt qui relatione turpi ab amico auertit amicum.
Pronito⸗ eſt:qui ſibi ſoli tentat homineʒ vendicare:ab
alijs melioꝛibus aut eque wonis auertens. Pꝛoditoꝛ eſt
qui verba loquitur inuoluta que ad vtranq; partem poſ
ſunt inflecti.vt poſt pacta ex verbis cepta negocia ſi ma
lum pꝛouenit wrba vergat in dexteram:ſi bonum in ſi⸗

— —

G.2 .

1. Der2 — ſr

non
kam
ent
eh⸗
rſitt
tor,
ler
inſi
na
ltat
ni
lenn,
nod
ſmi
done⸗
Woin
rtutis
emat
bt
Dliocer
lios els
Ntucine
tempwei
ſeruatet
Neple⸗
ſicöe
Ntur. G
ndn
wec
We
n
eſten
t. ero
lun o
Nonen
Caccel
encinc
ularisge,
ſgticset
Ernihl
lolei
ſhgubar
lafoutons.
utocitin
net o
uitur
Nolith⸗
na
rodite⸗
in mwail
nenigut
geumc
alocte
tutben
innon
iſa .
micn.
Ead
toe
tenp
ciafn
unn

.rr

de iuſticia chꝛiſtiana

niſtram parteʒ omnino deflectat:ac ſi pꝛoditoꝛ in poſte⸗
rum loqueretur.dextrum dedi cõſilium. ſed tua in cau⸗
tela malum conſtat exoꝛtum: ſiniſtrum tibi oſtendi.vt
Vllet impꝛouidus deuitares:ideo tibi amice hec lona ꝓ
ueniunt. Proditoꝛ eſt qui tacendo amicum perire per⸗
mittit:mit periculum weo dolere ſe ſimulat. Pꝛoditoꝛ
eſt qui tempoꝛe pꝛoferendi conſilij atq; remedij allegat
ignoꝛantiam: et impotentiaʒ fingit· Pꝛoditoꝛ eſt qui eæ
in abſentia nõ perſicit:que in pꝛeſentia perficeret pꝛo a⸗

mico. Pꝛoditoꝛ eſt qui placide amici abſentis vidit blaſ
phemias ſibi ab alijs irrogatas. zoditoꝛ eſt qui contra

que in amicum fit mala cõmenta etiam iſpo inſcio nõ

inſurgit.Pꝛoditoꝛ eſt:qui amico impoſturam aliquã fa .
cit vt ipᷣe iñcũlpatus appareat.maxime autẽ in his que

inſimul patrauerunt ſiue dirxerũt. Oꝛoditoꝛ eſt: qui cũ

imimicis electatur amici. Nec ſumenduim eſt huiuſmmo
di vocabulum a pꝛodendo aut traditoꝛ a tradendo. quõ
uis iudas amicus domeſticus.ideo pꝛoditoꝛ ſit appella⸗
tus qui chꝛiſtum iudeis pꝛodidit:aut traditoꝛ quia euz

in eoꝛum mambus tradidit. Sed pꝛoditoꝛ aut traditoꝛ
actione maligna dicitur non contracto vocabulo:vaſcu

lum exiſtens omnis malignitatiſ ad pꝛsormum. Elnde

proditoꝛ aut traditoꝛ decipularum cenſo⸗ predicarũ ab/

ſconſoꝛ.ſimulatoꝛ boni et honeſti:coꝛde cõtraria diligen
opere vero perficiens. Pꝛoditoꝛ deceptiua figura blan/

dus inſidiatoꝛ et incognitus et inunus: pacifica verba

loquitur:ſed in dolo. Proditoꝛ eſt et impius:cui ſuppe⸗/

tit cauſa. Procditoꝛ eſt et qui ſe cõfoꝛmat ei quem lede⸗
re optat:et tamen eius confoꝛmibus in patulis moꝛib
ſe cooptat. Pertiuaeſt qui amoꝛe beneſicio prece dono

non reuocatur a malo.nec innocentia eius quem diſpo⸗

ſuit ledere a perditione auertit:nec eum timoꝛ penarum

ne conceptum nefas peragat recompingit R enim

malis iudas peſſimus vrgebatur.quibus patet domeſti
cus et proditoꝛ pertinarq; amicus.qui ah imagine ama
bilis amicicie velut coloꝛ impertinens nõ ponendus et
wlut pulchꝛitudinem amicicie turpans modis omni⸗
bus allendus:quamuis difficillimum ſit cognoſcere
proditoꝛem:cum aliquando facile ſit cognoſcere pertina
cem.Ad hoꝛum noticiam veniendum pꝛout in amicicia
ſunt cauenda pꝛediximus:nõ vt omnem proditionem
et pertinaciam ſatagerimus vacuare.Que quidem om
nia et ſi qua eſſe poſſent ſimilia. nõ recipiat vera amici⸗
cia in iuſticia chꝛiſtiana:quanq; multa mala in amicicia
iniquoꝛum atq; infidelium tolerentur. Sed nec ita in
amicicia deteſtanda ſupꝛa poſuimus:quin et multa con
uenientia poſuerimus.MNõ enim poteſt pꝛoſecto ſermo⸗
ne atq; ſententia ſic contra malum incendivt etiam bo
num diſſerendo nõ luceat:qua diſſertione maluʒ in ſua
turpitudine verius cõdemnetur cautem ad com⸗
poſitionem amicicie velut cuiuſdam pulclvrrime et ſpe⸗
cularis imaginis veniamus.dumtaxat ſecumdum iuſti
ciam chriſtianaʒ.nulla enim vera fuit aliquando eſt aut
erit:niſi fundamentum in illa ſuſceperit.Cleruntamen
intelligamus iuſticiam chꝛiſtanam in pluribus homini
bus veteris teſtamẽti fuiſſe realiter:quamiis er nouis
tempoꝛibus huiuſcemodi vocabulum fuerit ipᷣa ſoꝛtita
in quibus eſſe potuit amicicia vxra. Imago quedam
eſt egregie foꝛme amicicia chꝛiſtiana.aptiſſima mem⸗
bra poſſidens perfectamq; iuncturam membroꝛum: in
quam omnes bene viuere cupientes delectantur aſpice
re.Quam vere cognoſcens in eontubernium duxit:quã
ignoꝛans.neſciuit inter homines conuerſari.aut macu
loſe conuerſatus.quam preeunteʒ comitem ſubſequẽ⸗

Tr- *ι. t-

—

tem habens cõuerſationem duxit inter bomines imma

culatam: et irreprexnſibinter ad domeſticos ambula⸗
nit. Chriſtiana profecto amicicia ſupponit eternum m

initio medio et in fine:et quod tempoꝛaliter agitur vo⸗
luntate aut neceſſitate ad eternoꝛum oꝛdinat aſpectum
Que ſi diſiungantur interdum pro moꝛibus diſſimili

bus aut vicioſis tempoꝛibus aut ſpacijsſſemper in ani/

mo manet eadem.cum tedio cõtrarioꝛum:et amoꝛe ani
moꝛum. Chriſtianus non ſic dolet ſeparatus ab amico
coꝛpoꝛe aut animo derelictusſicut dolet quia offendeni
deum ab ipo derelictus eſt deus.a quo iudicio iuſto de⸗
ſertus eſt amicus.vt preter id quod derelictus eſt deus
maioꝛ cruciatus accedat ꝙ amicus ſua nequicia eſt dere
lictus a deo.q ꝙ ipᷣe derelictus ſit ab amico nec tanti ap
pendit ꝙ ipe ab amico ſi quã accepit offenſqʒ:quantiqð
offendit amicicie cauſaʒ quam ſciebat eſſe eternã. Nam
nunq; vra eſſet in ſuis iimitibus amicicia tempoꝛalis:

niſi cauſa prima et eterna eſſet que ipam copulat pro es

ternis.empoꝛalis enim pro tempoꝛalibus et in tem⸗
poꝛe amicicia infallibiliter et inconſolabiliter et omni⸗
no deſiciet:niſi poſti huius mundi egreſſum recompa⸗
ginem in eternis firmiter preuideret. Que nanq; dul

cedo eſſe poteſt amicicie que ſubiacet timoꝛibus finis.

que amenitas hanc perfunctoꝛiaʒ amiciciam fulcit.que

gladio diuiſionis terretur:vt ſepe quo dulcioꝛ amicicia

fuit.diuiſio amarioꝛ ſubſequatur.et tanto neceſſarium
eſt vt fiat amarioꝛ ſeparatio:quanto amicicia fuit ame⸗

nioꝛ.Amicicia vero chriſtiana nullum amicum chriſtias⸗

num nullum carũ amittit. quia omnibus amicatur p⸗
pter eternum xum: apud quem miqhil deperit etiam no
bis. Aimicicia chriſtiana que propter chriſtum animos
copulat acetiam moꝛes facit eſſe cõmunes. nihil in ami
co pertimeſcit amittere mſi virtutem:qua iure amicicia

pollet.Amicum vero aliter poſſe perire non credit:niſi

adempta virtute. NHam ſi ſpacia diuidãt preſentias coꝛ

poꝛales:nihil de veritate demitur amicicie animoꝛsum

manente virtute.Coꝛpoꝛales enim preſentie vre ami⸗

cicie cauſa eſſe non poſſunt:turpes enim ſunt ſi aliquã⸗

doeofuerunt. Vera pemitus non eſt amicicia: que cauſas

coꝛruptibiles habet. Que enim videntur coꝛruptibilia
ſunt:ex coꝛruptibilibus autem coꝛruptibiliſ amicicia ge

neratur.Nec timenda ſunt in amicicia chriſtiana loco⸗

rum diuidentia ſpacia: nam animus preſentioꝛ fit dile⸗
cto qᷓ; coꝛpoꝛi ſuo. Si ſeparat moꝛs amabiles preſentis nir⸗ „ r. r r

as coꝛpoꝛales:manet adhuc per integritatem veritatis

amicicia chriſtiana.Quid enim abſtulit moꝛs in amico
quem priuauit vmbratica vita.an ne abſtulit ipᷣa ami⸗
cum: Suſtulit amiciciã ſecum repoꝛtauit amicicie cau⸗
ſam.vt audacter pro veritate reſpondeam minime pri⸗
uauit nempe moꝛs vita coꝛruptibile coꝛpus. Quod vt
coꝛpus neq; amicicia fecerat:neq; facere honeſtam cau⸗
ſam in amicicia potinſſet.Quod ſi ficet omnia coꝛpoꝛa

lia ſen ſibilia et ſenſu carentia poſſet in amiciciam quam
Veram dicimus deuenire. quod pronephas eſt opinari
animam vero vita ſua quia immoꝛtalis omnino priua/

re non poteſt:cum qua contrahitur ab alia anima illa de
qua loquimur amicicia chriſtiana. Vtraq; nempe ani⸗
ma inter ouas erat amicicia viuit illa in coꝛpe: illa extra
coꝛpus. Et foꝛte tanto nobilius:quanto eam nõaggra⸗
uat coꝛruptibile corpaſ. Illa vero tanto viuit miſerius
quãto eã pᷣmit coꝛruptibilis coꝛpoꝛiſ pondus.Oroinde
moꝛs nõ priuauit vita ſua id quod amicabatur.videli⸗
cet animã immoꝛtalem.ſed foꝛte fecitillam liberius vi⸗

uere:cum ſuo bello exemit a coꝛpoꝛe. Cui poſt coꝛpoꝛis

arn)⸗S 44—°

egreſſum magis amicandum:ſi ante coꝛpoꝛis moꝛtem
nõ ſe virtute pꝛiuauerat. YIneffabilia emm ſunt anime

Dona poſt hanc vitã.que ab aggrauante coꝛpoꝛe cum vir

tute receſſit:que cauſam nõ modicam poꝛrigant remia⸗
nentibus amplius amicãdi. Ecce enim exhoc ſancta ma
ter eccleſia quos credit receſſiſſe maioꝛe virtute claren/⸗
tes amplioꝛes illis exſoluit gratiarum debitas actones
et pꝛo eis acceptiſſimas deo laudes. Mon ergo abſtulit

moꝛs amicum: euus coꝛpus vita pꝛiuauit. anima wro
dimiſit intactam. Mec pauauit ammam virtute: quam
nõ potuit vita pꝛiuare. Mõ enim moꝛttur niſi quod na⸗
ſcitur:q;uis omne quod naſcitur nõ moꝛiatur. Elirtus
vero nõ naſcitur ſed infunditur:ſuper quam moꝛtis no
regnat imperium. Et nedum ꝙ mi regnet vt ipamvir
tutem poſſit interimere: ſed nec ab ipa poteſt ipam au⸗
ferre. Hoꝛs enim incoꝛruptibilia et un moꝛtalia et inui
ſibilia ab inuicem ſeparare nõ poteſt. Vncoꝛruptibiles
enim ſunt anima et virtus:et nunq; marceſſit ſapiẽtia
qua decoꝛat᷑ anima.Cauſam amicicie moꝛs auferre nõ

potuit:eterna enim erat ſi deus erat.aut ſivirtus pꝛo e⸗

ternis cõiunxerat.aduerſus que aculeue moꝛtis retun

ditur:vt neq; deo neq; virtuti aut eternis bonis ipa do⸗

minetur. Luce clariui claret ꝙ amico chꝛiſtiano mhil de
perit de amico neq; per interualla locoꝛum et momenta
tempoꝛum:neq; per moꝛtem que ſoluʒ ſuper coꝛpoꝛa te⸗

net imperiũ. vt cum venerit adunat ſenſum: quo adem

pto anima coꝛpus velut hoſpicium dimittit diruptum.
Hoc enim tantum adumtur de amico cum moꝛs vita
pꝛiuauerit: ſcʒ pꝛeſentia coꝛpoꝛalis. Sed coꝛpus nõ eſt
amicicie locus. Inuiſibilis emm et incoꝛruptibilis eſt
amicicie ſedes. Ac per hoc multis amicamur ex fama vir
tutis:quoꝛum nunq; habita fuit pꝛeſentia coꝛpoꝛis. Et
his qͥ de hacvita pie atq; fideliter ſideles receſſerũt ami
ciciã ſeruamꝰ ſiue ipoꝝ cognitionem habuerimus ſiue
ad aures adhuc viuentes ſolũ fama poꝛtauerit.aut quo
quo modo deceſſerint: dum ipos regnare credamus in
ſuperis· Gidem de his auditoꝛibus facit.quia multosve
neramur obſequio et eoꝛum auxilia et patrocinia implo
ramus:pꝛo quoꝛum honoꝛe multa vocibus et lumimb⸗
et alijs votis pluribus exſoluuntur. Tolerantur in cõ⸗
moda coꝛpoꝛum pꝛo amoꝛe ipoꝛum. cõſtruuntur tem⸗
pꝓla.exſculpuntur figure atq; pinguntur oꝛnantur mo⸗/
nu menta exiguntur altaria:margaritis oꝛnantur.et in
gere inſtrumenta metallica reſonant.Et qᷓ;uis hec me⸗

reatur dignitas: ꝓpter tamen aliquod inſigne virtutis.

Hoc eſt quod dicere geſtiebam.quia ſi dignitas collata
eſt ꝓpter inſigne virtutis:ergo virtus in aliquo fuit.nõ
in coꝛpoꝛe quod incinerandũ remãũſit.ſed in anima que.
cum immoꝛtalitate receſſit que licet poſt moꝛtem virtu
tum actibus nõ mſiſtat:poſſidet tamen virtutum pꝛo⸗/
miſſa trophea.MNõ ergo dicitur anima pꝛiuari per moꝛ⸗
tem virtutibus.ſi pꝛiuatur coꝛpus virtutum actibus:
cum iparum ſuſcipit finalia pꝛc mia.in que virtus oꝛdi⸗
nata cognoſcit᷑. Pꝛo quibo amicandi ꝑeramplius latioꝛ
cauſa pꝛeſtruitur.quia ſi amicabimur his quos credeba
mus manimo virtuoſos.in coꝛpoꝛe vero laudabiliter a⸗
ctuoſos:qui etiam hecomnia ſubintrante malicia pote⸗
rant perdere ac pꝛiuari cauſa qua inter homines amici⸗
cia chriſtiana diuoluitur.multomagis cum exemptis a
munddo in celo repoſitis de quoꝛum gloꝛia quod auferri

aut perdi poſſit nõ dubitatur. Mec omnia pꝛo tanto di⸗

xiſſe voluerim. vt ſuper ceteras extollam iuſticiam chri⸗
ſtianam.qua ſedente in ſedibus ſibi aptis amico chri⸗
ſtiano nihil deperit de amico.niſi amicus ſibipi et amico

quintuſdecimus

per abiection em virtutis pereat. In hoc ſolum per moꝛ

tem amico chriſtiano totus peru amicus.ſi eu poſt moꝛ
tem in tetranbus locis incluſerit inimcus antiquus.

qui nullum adultum poteſt violenter mcludere mſi pꝛi
uatum virtutibus pꝛopꝛia voluntate qui merito deiti⸗
tutus ſibi traditur includendus. Sed qui poſt moꝛteʒ
a diabulo eſt incluſus in omm vita iua ſiue moꝛti appro
ꝓinquans a virtute fuit excluius:ac per hoc eſſe non po⸗

tuit verus amicus ꝓ eo tempoꝛe quo extitit virtute pri⸗

uatus. SGed cum incluſis deſtrintur amicicia ex eo ꝙ
ipſius eſt cauſa ſublata:non enim poſſunt recipere nec
referre. Superi wro recipiunt et rependunt: et pꝛo a⸗
micis in mundo relictis inceſſanter et infatigabiliter ł
intercedunt. Eltrum vero virtus veraciter in xreat in

tempoꝛe. que in tempoꝛe deperit et redit. aut quem nun

qᷓ; reditura perit: Elt iſta queſtio aliaʒ generet. trum
damnat? ſi dum vixit eſſe potuerit verus amicus: Sed
hec preſentis diſſertionis nõ ſunt quomam ad aha nos
tractanda cõpellunt:vt ipam chriſtianam amiciciã mo⸗
dis quibus poſſumus declaremus.quam etiam fere de
mũdo deploꝛem aluolitã:vt vix ĩ paucis ⁊ in cognitiſ ipᷣa

rtmanſerit. Amicicia chriſtiana eſt queda imago virtu⸗
lecus lauc

tis rõabiliter aiata intrinſec ⁊e

S laudabiliter

viuẽs in nullo deficies qð ſua expamat perfectione· Mõ

velut imago depicta parietibus vita ratione ſenſu me⸗
bris interioꝛibus carens.que deficientem ſimilitudinẽ
exprimit non proprietatem cuiuſcoꝛ piramidalem figu
ram et ꝓprietatem quandam ſemper im amoꝛe deferuet:
et quaſi extinctionem reputat repeffer /1*s quideʒ hu⸗
ius ſpecioſe imaginis ſemper amoꝛis igmibus calet:et
