pꝑe terioꝛ ſub cura moꝛtaliũ etiã optimoꝝ: miſi coꝛde
liberet actuq; pficiat tangere fimbꝛiã ſaluatoꝛis.que
fimbꝛia chꝛiſti moꝛes enunciat:qui tacti non crediti tã
tũ ſanant.Eſt et veſtimentũ.Eſt ⁊ fimbꝛia id eſt extre⸗
ma pars veſtis oꝛnatioꝛ atq; pcioſioꝛ ad decoꝛẽ veſti cõ⸗
ſuta:quã in vteri teſtamẽto videbat᷑ ſummꝰ ſi acerdos
habere cum malis punicis atq; tintinabulis interpoſi
tis alternatim:vt in chꝛiſto ſonũ pꝛedicatiõis enũciet
chꝛiſti ꝑ ſimbꝛiã oĩa tãgi.Quis incarnationẽ eius atq;
natiuitatẽ illãq; vnionẽ potuit cetera chꝛiſti miſteria
pomnia tangere atq; explicare. Sed chꝛiſti moꝛes in
carne geſti tangi poterũt quodãmodo ad ſequelã: quia
imitabiles ſi non ad plenũ ſaltem in ſua parte fuerũt
Yeiunare oꝛare pꝛedicare pximo ſeruire cõpati aĩo ſub
uenire ope ſieri ſiquidẽ poteſt:et patientẽ eſſe ad leden
tẽ humilẽ loco tꝑe ac opoꝛtunitate et virtute ſit ſeipᷣm
exhibere ĩpoſſibilitate caret. Et ↄtẽplatiuũ ⁊ ſegregatũ
fieria nõ opoꝛtunis : ſecedereĩ deſertũ ⁊ in qᷣetas ptes
ob metũ cedere ĩ ꝓbitatibo⁊ ĩpꝛobis fugã facere hũi
lẽ necnõ doctos ꝑ eũ moꝛes facultaſ ex gtᷣa plene adeſt
et inexcuſabiliter adultꝭ. Et hec ẽ fimbꝛia chꝛiſti veſti⸗

mẽti q̃a femia tãgit᷑ moſagiã patiẽte ſcʒ ab eccleſia col

lecta de gentibo.⁊ a q̃cunq; aĩa tali vitio lalboꝛãte/ Quã
cũ tetigiſſet ſtati ſiccatꝰ eſt fons ſeu ceſſ. auit fluxus ſan
guinis.fons qꝛ fundebat.flux qꝛ fluebat. ſiccatẽ eſt vt
nõ funderet᷑:flux ne flueret ſanguis ſcʒ pctĩ ab ĩtimis
ad actus exterioꝛes turpiter defiuentis. Salutaris ef
fectus optima ⁊ ↄgrua pcedẽtia in ſe habuit. Pꝛimo ſi
qdẽ audiuit. Nã et auditus ꝑ verbũ dei eſt. Seinde nõ

ocioſa ex auditu venit in turbã:nec ſi nglar mã ſit ſʒ w⸗

nmirmitas huius erat in

Baoluatoꝛis

nit. Sequentiũ atq; credentiũ chꝛiſtũ nemo ſibi arro
get ꝙ abiq; cõmunitati credentiũ a ↄmuni cheiſtiano
ruũ fide.necnõ et abſq; ſeq̃la poſſibili nõ in ſingularita⸗
te moꝛũ ſed in vera cõmunitate cũ vnitate credẽtiũ:ꝙ
ſalus aliũde ſibi pueniat.Acceſſit retro velut dñica ſe⸗
cutura wſtigia:nõ añ ne pᷣire videret᷑ dmcã aiitae.
it

In ſemetipſa ſane deliberat ꝙ ad weſtimẽtox tactü
ipſa receptura optatã ſanitate Cleſtimentũ chꝛiſti hũa

na caro ab ipſo ſuſcepta· gimbꝛia oꝛnamẽtũ mox atq;
geſtoꝛũ eiꝰ. a in ſua carne oĩm ſaluatoꝛ oñdit vꝛbani⸗
tate regni celoꝑ ad quã ſeqᷓndã inuitauit pñtes atq; fu
turos audiẽtes dicens. Qui vult venne poſt me abne⸗
get ſemetipᷣm tollat crucẽ ſuam ⁊ſequatme.Et alibi
Ego ſum lux mũdi qͥ ſequit᷑ me nõ ambulat ĩ tenebꝛis
Et alibi. Qui mihi miſtrat me ſeqtur. Senſit illa coꝛ
pwoꝛe ꝙ ſanata eſſet a plaga Nõ ꝓdibant diuina miracu
la etia q̃ viſibiliter in coꝛpe agebant᷑ ſine ſenſitiua co
gnitione illoꝝ qui recipiebat:qꝛ qð agebat᷑ in ſenſu coꝛ
poꝛeo ſentiri neceſſariũ erat coꝛpiſ qltate mutata:⁊ eq̃
ſenſibile coꝛp ſe ſanũ pt infirmu agnoſcat.Nã velut ꝑ
cipit᷑ oculis cũ lux depellit tenebꝛas.ſic cũ doloꝛẽ et pai
ſionẽ mala ſanitas fugat:ſic ⁊ aĩa ſentit leuiationem a
malis cũ ſibi gratie inſundit᷑ ſanitas/Et ſicut ipſa mo⸗
ſagiã patiẽs ſenſit cum ceſſauit:ſicet ille de?hõ qñ de ſe
virtutẽ emiſit. Dꝛoinde ilico dixit.Tetigit me aliquis
Et ignoꝛãs petruſcũ ceterꝭ quã ob cãm chꝛiſtꝰ hoe dixe
rit:rñdit. Dꝛeceptoꝛ turbe te ↄprimũt ⁊ affligũt.et tu
dicis qͥs me tetigit. Uere ieſum turbe cõprimebãt qꝛ
de facili turbant᷑ ⁊ turbat:et ex pctis turbaꝝ cõpreſſus
interijt Sed nec turbe firmato ꝓpofito tetigeꝛũt ſperã
tes in die virtutẽ ſed mulier vna ſola eceleſia vicʒ colle
cta getibo. Et ſepe ĩ his turbis qᷓ crediderũt ſingula
ris fidei feruoꝛ obtinet qᷓ multitudo neq̃uit: marie dũ
in turbis credentiũ nõ ſit ſꝑ vna ſeu eq̃ neceſſitaſ.Nec
hñt opꝰ medico ſani:ſed q infirmitate detinent᷑. Attñ
ne illi negarẽt velut ignoꝛãtes ꝙ nec ꝓpoſito tact eſſʒ
ieſus:ex effectu virtutis ſe tact oĩno denũciat nolens
occultũ manere qð tãta ſide agebat᷑ in femĩa ⁊ tãto mi
ſterio fiebat in re:qᷓ;; et alibi ſciamus dñm iuſſiſſe ſua
occultari miracla. Sed nec ipſe legibs moꝛalibo alligat
vt vnifoꝛmiter ſemꝑ faciat:cũ inſoꝛmiter nunqᷓ; ince⸗
dat Et circũſpiciebat videꝛe mulierem q̃ hoc fecerat
Vigdebat eni illa:qm in oĩ loco oculi dñi contẽplabant᷑
lonos et malos Sed in noticia aſtantiũ ⁊ ſeqntiũ tur
barũ illa venire cogebat vt fieret euidẽtioꝛ atq; certioꝛ
ſides ſcito miraculo.et cõfirmaret᷑ fides mulierꝭ in am
pli c appellaret᷑ in fide ſilia qᷓ pꝑ legẽ ſegregatũ habebat
et cõfiteret᷑ oꝛe ad ſalutẽ q̃ coꝛde crediderat ad iuſticiaʒ
Necnõ ⁊ vt turbe ↄgnoſcerẽt q̃liter virtus diuĩe largi⸗
tatis infundit᷑:vt nõ oꝛe petita ſʒ coꝛde vere credita cõ⸗
decatſcr alte conteplari opoꝛtʒ ꝙ virtus diffuſa diui⸗
na ſn ſuipſi oiffuſiua nũc ſingulariter pꝛonũciet᷑ emiſ⸗
ſa.niſi qꝛ cũ ſp diffundit᷑ nõ tñ ſꝑ oꝑat᷑ velut ſolarꝭ lux
obice interiecta nõ ſꝑ in obiecta refulget:nõ defectu ir
radiantꝭ lumiĩs ſed interiecti obicꝭ. Sic ⁊ virt?diuĩa ſp
ageret ſuꝑ naturales effectus:ſi ſe obiecta ſuis infuſio⸗
nibo coaptarent Pꝛoinde ſaluatoꝛ aſſerit enſſe de ſe vir
tutẽ:qꝛ inuẽit vbi abſq; ſathana ſuũ oparet᷑ effectũ. Et
ipſe nouit q ſunt eius.et in quos opat᷑ ſua virtꝰ inuiſi
bilis! Videns igit mulier qꝛ latere nõ poterat in con
ſpectu oĩa cognoſcẽtis pꝛocidit añ pedes eiꝰ timẽs ac
tremes ne velut indigna tangẽs alte digniſſimũ chꝛi⸗
ſtũ cõdẽnaret ex lege aut ertemeritate narrat rem co⸗
ram oĩba ſe geſta.adiecit ⁊ cãm ſcʒ recupande ſalutis
in fide tacti hoĩs:⁊ ſalutẽ optatam fuerat conſecuta.
Nirat᷑ turba mulieris fidẽ quã et ſaluatoꝛ vt in illam

Liber

animet circũſtantes magnis laudibo effert cum filiam
xocat in fide fundatã et ſidei attribuit ſanitate Quia
fides tua te ſaluã fecit Mon virtus tua ſed archiatri.
non ego ſine ſide tua ſed fides tua ſcʒa te credita virtꝰ
mea.Hominẽ qͥdeʒ moꝛtalẽ oculis aſpexiſti nõ abalijs
in natura diuerſum:ſed vltra homine in illo credidiſti
virtutẽ.Quãobꝛẽ fides tua te ſaluã fecit Sed qm̃ no
bilib actionibo ⁊ ſtrẽnuis alta pᷣma cõcedunt᷑muhil in
actionibo inuiſibilibo alt?q; fidei directiõibus regulari
nihilq; deſideratius q; pace potiri vt igitur fiat retribu
tio vigna digne dicens Vade in pace ¶ Sed nec pax
ab hoſte niſi eo cõcoꝛdato ſiue ſubacto:neq; pax cũ cete
ris miſi oꝛdine cuſtodito. Nec pax fideli anie niſi ſucce⸗
dat viſio dei.Ac ꝑ hoc vñ iſta mulier q̃ſi ꝓ pꝛemio fidei
in pace dimittit᷑ niſi qꝛ deo grata facta p fide.infirmita
te depulſa recepit coꝛpꝑis ſanitatẽ. Et paxquidẽ coꝛpꝑis
olm ſanitas eſi mẽbꝛoꝝ vt ex hocad nra iuifibilia traſe
amus.et tunc credatur aĩe pax cũ nulla erit inſirmitaſ
cum omnis que chꝛiſtus eſt aderit ſanitas.
De illuinatiõe duoꝝ cecoꝝ um marchem. Ca. XxX
QWulcis imo fere ab oibus hoꝛteda eſt coꝛpis
a cecitas:qꝛ nõ vident᷑ viſibilia dei ꝑ que ad iui⸗
ſibilia conſiderãda hũanus animꝰ? rapit᷑. Sed
pleriq; non dolent illã incurriſſe.qꝛ ex viſis gradus in⸗
uiſibilib ad inuiſibilia contẽplanda non ponitur: ſqꝛ
tran ſitoꝛia delectatio iſta ex rerũ viſione carpit᷑. Sʒ in
terioꝛ cecitas flenda pamplius cũ interioꝛ animꝰ ſuo p
uat᷑ lumie ve nõ videat illa ineffabilẽ pulchꝛitudinem
vniuerſi qua turbari nõ poteſt diuinũ impiũ vt ĩ aliq̃̊
aePel poſſit a pꝛeſumptiõe moꝛtaliũ:nec illam in⸗
ffabilẽ diuinã pꝛudentiã qua oĩa ſuis diſpoſitiõibo in⸗
culpate decurrũt. Et ꝙ ſolũ rationalis creatura male
vſa libertate cõceſſa rephẽſibile atq; dãnabile fecit: nõ
foꝛtuna nõ fatũ nõ ſyderũ curſus non diuĩa pꝛeſcietia
pperã agere rationale creaturã aliqñ coartauit.Nec illã
diuina intuet᷑ honitatẽ puris animis ſꝑ eſſe pñteʒ.Ceſ
ſaret qᷣpe audacia hoĩm in deo ⁊ de doo iaculare iudicia
ſi mẽtalibo oculis inſpiceret veritatẽ.Deſflẽda et coꝛri⸗
gẽda cecitas:nõ illi?carẽtia viſiõis q̃ hoiba beſtijs no
ſcit᷑ eſſe cõmunis. Sed achꝛiſto multi curati ſunt coꝛ⸗
ꝑaliter ceci:vt eat᷑ intoꝛſus ad poccendã illuminationẽ
inuiſibiliũ oculoꝝ inuiſibiliter intuentiũ. Nã tranſeũ
te ieſu a loco vbi archiſynagogi filiã a moꝛte leuauerat

ſecuti ſunt ei duo ceci clamãtes et dicentes. Miſere ⸗

re noſtri fili dauid Ceci coꝛpe iã mẽte videbant:qꝛ in
fide ſequebant᷑ illã lucẽ que uũlumiat oẽm hominẽ veni
entẽ in hũc mundũ.Melius videre mente q; coꝛꝑe:et
poſt vide vadat᷑ auctoꝛẽ.Nec mouet᷑ paſſibo aĩa led affe
ctibus vt ex lumine poſſit ꝑgere quo nequit terreũ coꝛ
us aut agereũ aut igneũ:etiã qᷓcunq; ve ocitate aut agi
itate dotatũͥ. Imploꝛãt miaʒ.nã a miſeria pꝛemebant᷑
a qᷓ liberari qrebant et exigũt a filio dauid:qm̃ ſic ieſum
audierant noĩari. Hec eni ſides ex auditu eiſ erat Cũ
aut ndaã domũ ſaluatoꝛ oim intraſſet vt eis ⁊ alijs
ſacili eſſet acceſſus:nã cõmode cõmodũ in locis ⁊ tẽ
eib cõmoditatibo hoim ſp ſe coaptabat! Et acceſſe /
runt ad eñ ceci ucatu hoĩm coꝛꝑe:ſide duce acceſſett
mente Er dirit eis ieſus. Creditis quia hoc poſſum fa
cere vobis Micunt ei vt q; dñne Ob hanc cam ieſus
ſic interrogat.qꝛ ſilium dauid vocauerant ſi plus in ip
ſo q; in ceteris hoĩbo crederẽt:⁊ ſi amplius in ipſo qᷓ; de
cõmuni hoĩs filio enſtimarent Nã ñlius dauid erat ex
carne longa generatiomis interiecta traduce. ſed ex hot
ſi hi miraculari non erat: ſed ex deitate qꝛ filius dei erat
At illi ſide in maioꝛa ſubuecticõſitentur eius potẽtia⸗
dininam eſſe non humanã CTunc ſaluatoꝛ tetigit ocu

quintus

los eoꝛũ dicens. Scom ſidẽ veſtrã fiat vobis Tangit
oculos manu viſu carẽteſ vt confirmet᷑ eoꝝ aſſertio qꝛ
filiũ dauid excarne vocabant:vt ſcirent eũ itex coꝛpus
habere impᷣſſione manus edita ſuꝑ coꝛpus.Et ex deita
te aꝑit oculos reſeratos.traiciens in fidem illa qua eũ
poſſe facere non dubitabant. Et ad menſurã fidei red/
dendũ lumẽ ipſe pꝛemittit.vt nec pamplius credatur
conſequi poſſe ſaluatoꝛis omniũ bnincia:niſi quantũ ſi
dei adſeſerit oĩa receptura ⁊ vimne opis indigna Et
apti ſunt oculi eoꝛũ ſinſiſtente fide ad diuinũ imꝑiuʒ
Et volens quodam mõ latere chꝛiſtus aut fide illo
rum pamplius expiri cõminatus eſt illis dicens Cli⸗
dete ne quis ſciat Et mirũ facit mentibo huiuſcemo⸗
di pꝛohibitio ne ſcant᷑ ſua miracula cum emoꝛroyſſam
ad cõfitendũ publice ipſe cõpuht. Sed nec quis de al⸗
ternatione pꝛeceptoꝛũ et omniũ operũ ſuoꝛũ verloꝛuʒ

aut cogitationũ altricatione contendat:mouerit iuſus

cauſis ipſum variaſſe edicta vt nunc pala fieri nuncoc
cultũ fieri ipſe voluerit.nunc ꝓhibere que noluerit ob/
ſeruari.nec vitande laudis pᷣſtare materiã:munc ad vti
litatem credentiũ velle laudariet vt deus agnoſci ꝓYl

li autẽ ne viderent᷑ ingrat et condẽnatione digni ſi re

cepta bñficia ſiluiſſent.exeuntes ab eo et de dmol dif
famauerant eum in totã terrã illam Diſffamauerant
quidem non vitio ſed almifica fama qᷓ ſupꝛa hoĩes ĩ ſu⸗
is actionibo ferebat᷑ cũ eoꝛũ aꝑuit oculos quos oſtẽde
bant hominibo ab eo ſolo tactu et verto impioſo eſſe il⸗
luminatos:quos paulo añ ipſi aſpererat cecos. Nec in

currerunt criminis notã cõminationẽ dñi nõ verẽtes

in notiñcatione geſtoꝝ cũ reddendi ſunt laudabiles qͥ
bñficia dñi diuulgant vt creſcat audientiũ pietas:et
des multiplicet ipſa ſideles:ptimũ eſt dona pꝛedica
re diuina·et deo non ſibi attribuere qð accepit.⁊ alios
inuitare ad fidem pꝛouocare ad ſpem animare ad amo
rem:et contionem facere vt diuinã veniat᷑ in laudem.
BDe muto⁊ demoniũ habente ſcõm matlxũ tm̃ Et
de curatione multoꝛũ. Capitulum XXI

Geꝛeſſus auteʒ illis Iſcʒ duobo cecis obtule⸗

e runt ei hominẽ mutũ et demoniũ habentẽ. Et
eiecto demone locutus eſt mutus. Et mirate
ſunt turbe dicentes Nunq; aꝓparuit ſic in iſrael Tle⸗
re nunq; apparuit talis ĩ iſrael qui talia faceret aut poſ/
ſet:quia nemo niſi vnus homo deus.Aliũ mutũ et ce⸗
cum et demoniũ habentẽ infra habebimus:idcirco hie
ſilentio tranſeundũ eſt Et circuibat ieſus omnes ci⸗
uitates et caſtella docens in ſynagogis eoꝛum et pꝛedi⸗
cans euangelium regni:et curans omnẽ languoꝛem 7
omnẽ infirmitatẽ. Mec ocioſe nec ꝑdite chꝛiſtuſ agebat
Erat ſiquidem in laboꝛibus opoꝛtunus circũiens habi

tationes moꝛtaliũ et ciuitates 1 manufacta caſtella vt

eos ad celeſtem ciuitatẽ oẽs inuitaret:quia ſcom apo⸗
ſtolum non habemus hic manentẽ ciuitatẽ ſed futurã
inquirimus.MHõ declinabat pautioꝛes ob multitudinẽ
neq; ruſticos ꝓpter vꝛbanitatẽ:ciuitates : caſtella ꝑqui
rens. Et in ſynagogis in cõgregatiõibo quidẽ pꝛedicãs
euangeliũ regni: nõ tꝑalis ſed eterni Na ↄplectẽs bꝛe⸗
ui diffinitiõe ſem euangeliũ mihil alud eſt niſi diuerſis
tlxoꝛijs vocatio ad regnũ eternũ. Et curabat omnẽ lã
guoꝛẽ et infirmitatẽ:qꝛ nulluʒ malum per culpa in na⸗
tura condita introductum ſue potentie reſiſtebat. Vle
nerat enĩ ipſe naturã conditã liberare a malo culpabili
et penali Eidens autem ieſus turbas miſertus ẽ eis
quia exant vexati iacentes ſicut oues nõ habentes pa⸗
ſtoꝛem Oiſeret᷑ quia miſerias hominũ nouit in eo ꝙ
a demonibus immite verabant᷑ vt depꝛauatus affecti⸗
bus et moꝛibo viuant:quos ſecum optant in pꝑenis ha

1,
lig
eñ
d,
r
ſi
E
u;
o
Gi
o
ſam
al⸗
ven
us
ncot
Ked
Api
ſa
niſire
ol
berartt
biſs
oſtede
eſſen
Nerin
rites

les 4
edica
alios
amo⸗
dem,
n
W.
obeler
ni⸗G
mmicte
Me
,
et e/
hie
o d
eli⸗
en
ebnt
hobi
1
nſo
itur
cin⸗
par
Gicis
bee⸗
ſe
ne l

De miraculis

bere conſoꝛtes. Et vidit iacentes inclinato anĩo ad ter
rena ſicut oues non habentes paſtoꝛeʒ que paſci neſci⸗
unt in montibus altis virtutem et diuinoꝛũ ſacramẽe⸗
toꝛũ:nec ſe tueri a lupoꝛũ infernaliũ moꝛſibus nõ aſſi⸗
ſtente ſiue gubernante paſtoꝛe. Sepe iacuerunt homi⸗
nes in malis voluptatibo pꝛoſtrati abſq; paſtoꝛe negle⸗
cti non requirente rationales oues plerũq; vro in lu
pum cõuerſo ſubiectos deuoꝛantẽ et ꝓpuliantẽ ad ma
la.Sepeq; bonus inuentus eſt paſtoꝛ:ad cuius xoce ex
citationẽq; male delectatus grex ouiũ nõ ſurrexit.
De curatione hominis manum aridã habentis ſᷣm
Vatheum Darcũ et Lucj̊. Capitulũ XXII
Nomni mẽbꝛo coꝛꝑis bumani humanã natu
i ra notamus eſſe multam. illius peccati meri⸗
to quo ꝓthoplaſtus omnes inſecit vt etiaʒ ma
nus in qua eſt hominis actio que ſibi ad operanduʒ eſt
tradita vt oparetur et cuſtodiret ſibi cõmiſſum etiã in
ſubſequentibo ſuis.quãuis nõ in cũctꝭ et ſingulis etiã
punita eſt:nõ ſolũ ſiquidẽ ex punitione humane vltri⸗
ciſq; iuſticie.ſed etiã punitione oꝛiginalis iuſticie pꝛer⸗
muiſe.Minc in euangelio legimus ꝙ; cum ieſus intraſ
ſet in ſynagogã iudeoꝛũ:et ecce homo manũ hñs arids
Interrogabant eum dicẽtes Ei licet ſabbato curare.
Vt accuſarẽt eum Sepe legimus ieſum ſynagogas
intraſſe iudeoꝛũ.vt doceretc legẽ ex lege atq; apiret clau
ſam intelligentiã veteris legis:que intra litterã et ſen
ſus hiſtoꝛicos tenebat᷑.Et vt interrogans intellectus
depelleret tarditatẽ:interrogatus in veritate apologiaʒ
daret:et ꝑ mira oꝑa ſe monſtraret in lege pꝛomiſſi uz ve
rum eſſe meſſyam Et ecce homoa ſeipſo aut ab alijs in
troductus adueniens:manũ aridam habens ſcilicʒ der
teram. Arida manus oꝑationem ſterilẽ aut nullã inſi⸗
nuat. Non aũt ariditas in ſcriptura ſacra eque damna
tur. Etenim iuſſit aquas congregari ad locum vnum:
vt arida videret᷑.Et aridã ſrmauerũt manus eiuſ. Ap
paritio aride vt deſuꝑ ab ea defluat fluxibile ptinuſ ele
mentum ab ipl in apparentia niat:velut ceſſante aq̃ tã
humida.quid fructificet arida terra demonſtrat. Mon
arida omniaque humoꝛe depulſo:ſed vt terre aridum
elementũ in ſua ſpecie diſtincte vt factuʒ eſt appareret.
Sed arida manus er illo pꝛeuaricatõis actu in multa
tione facta quo tactum eſt vtitũ pomũ et vit iuʒ habet
non debite actionis:quia dexttra ei arida erat Derte⸗/
ra quippe manus opationẽ inſinuat pꝛo ſupnis: et ĩfal
libiles actiones. Nam in dextera nauigij miſſum rethe
capturam magnã et infallibilẽ fecit. Et cum ſic iſte ari
dus eſſet adductus oꝛit᷑ diſputatio ad calumniã ex aĩo
iudeox ex chꝛiſto quidẽ veram doctrinã ſi que noſcitur
verioꝛ obſeruatio ſabbatoꝛũ. Interrogant iudei chꝛi⸗
ſtum interrogat ipſe iudeos:ſi licet ſabbato cu rare. Il
livt accuſent: ille vt doceat ⁊ ꝑficiat opus eius Et ait

lhomini qii habebat manũ aridq. Surge ſta in medio.

Et ſurgens ſtetit·. Statuit᷑ in medio velut iudicãdue
aut abſoluẽdus:aut ſanandus vel in ſua infirmitate di
mittendus. Inter iniqᷣtatem et pietatẽ poſitus eſt: in
ter falſo iudicantes et recte diſcernentẽ conſtitutus ẽ
I nterrogat pietas:interrogat veritas Interrogat ve
ra decernens ſi licet ſabbato benefacerè an male.aĩam
ſaluã facere an ꝑdere Et adiecit padigma. Quiſ erit
ex vobis ho mo qui habeat ouẽ vna.a ſi ceciderit hec ſab
batis in fouea.nonne tenebit et leuabit eam. q̃ntoma
gis eſt hmo melioꝛ oue. Ataq; licet labbat; curare.Alt
illi tacebant. Et circũſpiciens eos oẽs cum ira cõtriſta
tus ſuꝑ cecitatem coꝛdis eoꝛũ:tunc ait homini. Erten
de manum tua Et extedit:et reſtituta eſt ſanitati ſicut
altera] Sabbatitare contigit iudeis in ſigura:nã non

ſiofficijs ſenſuũ cũ pximis pti

Baluatoris

eſt ſubbaticandũ ab opibus lonis ſed a malis. Et ex pa

radigmate cõuincunt iudei:qm̃ cum ſuadet neceſſitas

etiam coꝛpaliter ſibiipſis in rerũ ꝑditiõe ſubueniunt.
quantomagis faciẽda ſunt bona in hominibo die ſabba

ti impendenda indigentibo opa caritatis Non ſolui ur
ſabbatum ex opibus iuſtis et pijs:ex impenſione lbvno⸗

rum et reuelatione oppꝛeſſo:ũuᷣ nec ex auxilio miſeroꝛũ
Et contriſtatus chꝛiſtus ſuꝑ hominũ cecitatẽ:cum no
lumus aut nequeamus ex littera intelligentie carpere
Vvrita em. Nam ſepe factam chꝛiſto legimus de ſabba
to queſtionẽ:cũ miracula ipſe plura oparet᷑ in ſabbato

Et iple quidem vigilanter de illo ſug opabatur miracu

la:vt queſtione iudeoꝛũ exoꝛta veritas ex ſua doctrina

—

clareſceret.qm ſabbatũ dies eſt quietis ⁊ nemo ſanus

miſi quieſcat.nemo quieſcat niſi ad ipſuʒ pꝛeueniat. ne

mo puenit ni ſi qui ab impedimentis omnino receſſit
HBed verũ ſabbatũ noſtru erit in requ ie ſuꝑnoꝛũ. vbi
depulſa erit omnis infirmitaſ.vbi ex omni ꝑte ſanitas
plena erit. Sanat hunc dñs ſabbato manu aridam in
lonitate naturali reſtituens:vt pro ſabbato vite ſupne
opa recta et compꝑetentia opetur. Et ſi qua miracula fe
cit in ſabbato id aſtruunt mentibus hominũ vt ea mẽ
bꝛa depdita que bonitate nature carebãt que inſtrumẽ
ta virtutũ eſſe non poterant:reſtituta in illaʒ ꝓ eterno
ſabbato inocioſe agunt debitas actiones.
De curatione demoniaci ceci et muti ſcõm matheũ
et lucam tmm. Capitulum XXIII
Nter omnia mala que naturã ex demerito pꝛo
i thoplaſtoꝛũ occupauerũt tunc et hoſtiliter in⸗
uaſerunt:hoc hoꝛrẽdius ꝙ homo poſſit a demo⸗
ne poſſideri et vexari.non ſolũ in anima in q̃ demonia
coꝛũ infinitus eſt numerus:ſed etiã in coꝛꝑe vbi coꝛpo
reus oppꝛimit᷑ ſenſus.Et ea iuſticie vindicta ſic eſt ĩ ho
mine vindicatuʒ quo diuinitatẽ appetijt:vt emonijs
etiam in coꝛpe traderet᷑ Cecitas etiam ex vindicario iu
re:quo in vetitũ ipſoꝛum eſt directus aſpectus. Muti
tas vero qm̃ habuerunt colloquiũ cum ſerpente in
dialvlus loquebat᷑:vt diuina obedientia frãgeret. E
penerat chꝛiſtꝰ oſtendere hoĩba mala ꝗ iuſte patiebant᷑
et afferre medelã his qͥ ad eũ cõuertebant᷑.vt etiaʒ vi⸗
dentes animarent᷑ ad ſidẽ ad cognoſcendũ in oĩe teũ
in creatura creatoꝛẽc.in moꝛtali coꝛpe immoꝛtalẽ.⁊ ſuꝑ
deſperatis malis expellendis diuinã adeſſe virtutem-
Vlnde Oblatus eſt chꝛiſto demoniũ hñs cecuſ a mu
tus· Et curauit eũta vt loqueretur et videret Lucaſ
tacet cecitatẽ: ⁊ ſic inquit Erat ieſus eijciens de moni
um et illud erat mutum. Et cum eieciſſet demoniũ lo⸗
cutus eſt mutus:et ammirate ſunt turbe Luce clarꝰ
patet ꝙ ſenſus in iſto cõfundebat᷑ ex demõe q̊ eiecto vi
dit ⁊ locutus eſt:vt ſepe in ꝑditis moꝛibo hoĩm ſie cre
damus ꝙ mallicia ſathane ſiat ĩ his qͥ ſibi ſimiles facti
ſunt ꝙ ſenſus natura vigileſ oppꝛimant᷑vt cũ hõ vide
re oſſit ſibi natura ꝓpinquũ et audire ſibi familiariter
loqui:et dicit ſepe qð nequit. Cui aliunde facultas nõ

cfuit:niſi ex eo a dialvlo detentus factus eſt ſimilis

Opoꝛtz igit añ illa dialvlicã ſinulitudinẽ abꝛogem?
1 cipare cõtendimue MNec
non et demon cũ ſerpẽdo coꝛda hoĩm penetrauerit . ce
cat oculos mentis et obnubilat interioꝛẽ aſpectũ: quo
veritatem et virtutem in ratiõe.deũ in fide aĩa intuet᷑.

Et claudit aurẽ obedientie vt aĩa cõtumarx fiat ⁊ hoerẽ

dam nuditatẽ inducit ne laudet᷑et gloꝛificetur in oĩb

veus.et ne pꝛoximũ oꝛe ſuadendo ac diſſuadẽdo iu uet
et ne ſeipſum er foꝛefactis accuſet:mariĩe pꝛeintẽdens
qꝛ coꝛde credit ad iuſticiã ne oꝛe fiat cfeſſio ad ſaluteʒ.
Sed nõ eijct᷑ demõab eo quẽinuaſit hũana pot en tia

— H N e

niſi potentioꝛis manus adueniat.MPꝛoinde hic oblat
eſt chꝛiſto:qui demonũ terroꝛ ⁊ dñs erat.Hinc chꝛiſto
ſe offerat qui ab hoc nephãdo imperio detinet᷑:cui ſe po

tuit ĩ dvomimũ tradere.ſed nõ ſua poteſtate liberari Di⸗

ſus.Si non diuiſus:non eijcit ab homine in ſua natu

qiuntus

raet in depꝛauatione cõſoꝛtem. Sinon eijcit ſathana
ſathanam. nec ego in nomine illius ab homine demo⸗

nium depuli:ſed in ea virtute qua mihi curuatur om̃e
genu Bi ego in beelebub eijcio demonia filij veſtri ĩ

ſcilicet mulierem vt ipſa etiaʒ qᷓq; ab apoſtolo ſeducta

uina tñ ꝓuidentia homines ꝓtegit: ne ab ipſis etiaʒ ei quo enciunt. Ydeo ipii iudices wſtri erunt Apoſioli
P nee inuaſerint libertas arbitrij auferat᷑. Mon enim tantum fiiij iudeoꝛũ accepta poteſtate eijciebant emones. ſed
deſeuire poſſunt in homies quantũ cupiunt. nam ⁊ ra⸗/ nec beelgebubine potentie attribuebant :ſic nec ſibi at
tionẽ vellent auferre virtutem ſimnliter et arbitrij l tribuere debebant huiuſmogdi nefariã poteſtatẽ. Dꝛo/
bertatẽ:qua oĩno dempta ſemel lapſus non adiceret t inde inter cetera que apli ſint iudicaturi in extremo iu
reſurgat Sed qᷓ;diu in hac vita ſumus pꝛedominante dicio cum ſedebunt ſuꝑ ſedes duodeci iudicantes du⸗
in nobis iudicio rationis: redire ad cheiſtũ adeſt plena odecim tribus iſrael: ſup hoc deſanciẽt qᷓ cum ipſo chꝛi
et donata libertas. Igitur pꝛeſentare deo demomũ paſ ſto pellendi demones acceperunt poteſiatẽ ꝙ ipſe a ſa⸗
ſus aut cõcupiſcẽtie non natura ſed voluntate puerſa thana non accepit. Alioquin ſequeretur ꝙ ipſiin pote⸗
demõ effectus vt ipᷣm eijciat:teq; ſenſiba tuis plene re ſtate nepharia demones expulitient: quod de apoſtolis
ſtituat· Quod cum in hoc homine fact eſſet et vigoꝛ legimus nunq; dictum. Poꝛzro ſi in ſpũ dei laut ĩ di 4
ſenſuum rediret ad ſenſus:ſtupoꝛ in turbis naſcitur et Bito dei quod idem eſt! encio demoma: pꝛofecto pue⸗ l.
eſt ammiratio ſubſecuta. Sed nec miri. Mirũ autez nii in vos regnum dei Chꝛiſti reſpon ſione confracta e
eſſet ſinon mirarent᷑ c viderent hominẽ a diabolo poſ opinione iudeoꝛũ peſſima regnum dei in mundũ veniſ n
ſeſſum ſenſuũ valitudine deſtitutũ:in libertatem et ſa ſe teſtat᷑.quia in virtute diuina ſcilicet in digito dei cui .
nitatẽ vltra hũanam potentiã pꝛouehi. Nec chꝛiſtũ ſu magi pharaonis in egipto ſua falſa miracla equare ne⸗
pꝛa hominẽ credebant attollinta vt dicerent Nonne quiuerunt in ſigno tertio tabeſcentes qui etiam legeʒ
hic eſt filius dauid Ac ſi eſt filius dauid generatõe tra in tabulis lapideis ſcripſit:demones ab obſeſſis homi
ducta pluſq; homo nõ eſt:et ꝓpellere ab obſeſſis coꝛpo⸗ nibo pꝛocul pellit. Mam ex ſubiecta ſimilitudine foꝛtio⸗
ribus demones non eſt in hominũ poteſtate. Sed tñ ris ad foꝛtem arguit ꝙ nona ſathana eiectus eſt ſatha
turbe non denegabãt huic exiſtimato tm homini ſupꝛa nas:ſed ab eo qui ſuꝑ omnia regnat qui eſt rer regum
hominẽ adeſſe virtutẽ ſed mirabant᷑ ſtupebant:quoꝝ et dñs dominantiũ.qui ꝑ carne venit in hanc tranſito
intellectus nõ in alta ferebat᷑ Sed hi qui a diawlo poſ riam vitam querens in hominibo regnum nõ quo ma
ſidebant᷑ in anima pamplius q; iſte curatus finſſet poſ gnificetur regnans ſed quo rectus altius ſubleuetur:
ſeſſus in coꝛpe ſcilicet pharitei:hoc audientes dixerũt. non honoꝛe regnandi actus ſed vtilitate peccatoꝝ Ete
HMie non eiſcit demonia:niſi in beelcebub pꝛincipe de nim ipſum fugiſſe legimus cũ turbe ipſum vellent mo
monioꝛũ Diabolici viri non niſi dialvlo eoꝛũ pꝛincipi re humano facere ſibi regem:et regnum coꝛam pilato m
eoꝛũ que fiunt tribuũt poteſtatẽ· Etenĩ ſuũ dominuʒ ſe denegauit habere terrenum. Peruenit in homines t
honoꝛãdo pꝛeuemũt amoſa eſt hiſtoꝛia vnde vocabu de regnum:cum demonũ eſt retruſa poteſtas vt qͥntũ ſi
lum beelcebub fuerat exoꝛtũ.et quãoꝛbem attributus cupiunt nocere non poſſunt nec muite trahere ad loca ili
fuerit pꝛincipatus:quã hic interſerere longũ eſſet · Dʒ tartarea:qui huius regis et regni euangelicã voluerint
ob hoc chꝛiſto hanc obijciebãt nefandiſſimã auctoꝛita⸗ ſeruare iuſticiã.Ac etiam quos impꝛobiter detinebat: i
tem vt execratus a ꝓplo haberetur:nõ vt dei filius aut ipſe rex dei regni liberaturus aduenerat Peruenit re
pheta ſanctus.cum ſanctus helyas ꝓoheta occoxiã re⸗ gnum dei cum ipſe rex foꝛtioꝛ chꝛiſtus ſupuenit ad dia
gem dei maͤdato arguerit et coꝛripuerit duos quinq̃ge wlum foꝛtem ad deſtruendũ imperiũ eius et ad diuer⸗
narios ad ſe miſſos.eo ꝙ miſerit ad coſulendũ beelce⸗ tendũ homines a tirãnide illius vt qui erant vaſa ire 4
bub deum accaron acſi non eſſʒ deus in iſrael:vt ſic iſte fſerent vaſa miſericoꝛdie.et ipſe regnaret ſuper eos per
merito tradendus eſſet exitio qui ad beelcebub nonad miſericoꝛdiã et gratiam ſuper quos rex ſuꝑbie diu re⸗ .
verum deum haberet in ſua opatione recurſum/Se gnauerat ꝑ iniquitatem et culpam:vt in neminẽ am⸗ 1
impꝛobat ieſus qᷓ; ipſi impꝛobiter ſint locuti: cos ſua plius poſſit iure tirãnico pꝛeterqᷓ; in eos qͥ lbero arbi⸗ a
reſponſione confutat Qui ſciens cogitationes eoꝛuʒ trio male vſi ꝓpꝛia voluntate voluerint ſibi ſubdi obe⸗
dixit eis Omne regnum m ſeipſo diuiſum ſeu cõtra ſe dientes immũdiſſimis legibus eius:ſpreta lege ſupue
ipſum diuiſum:deſolabit. Et omnis domus diuiſa cõ⸗ nientis nouiter regm dei. Regnũ dei: vbi regnat deus ,
tra ſe non ſtabit Melioꝛa ſunt hec et hominuʒ rationi ſer virtutem et gratiam Regnũ dei eccleſia ſancta dei 0
expientia vſq;quaq; clariſſima:ꝙ diuiſiõe interiecta ru ibertas a vitijs habituſq; virtutũ. Regnũ dei non in
ine oĩa mancipant᷑.Et quoquo modo cõnexa dimiſa de cerimonijs:ſed intra nos eſt.Regnũ dei amoꝛ eſt eius.
pereunt regna pꝛouincie eiuitates domus familie aut Megnum dei pmiſſio ſancta eius beatitudo eterna qð 4 ſ
quocunq; vinculo colligata:cum in diſcoꝛdiã venerint hic ꝓmittit᷑ lonitate regis hic acquiritur gratia ipſius
interitũ faciunt. Ipſa quidẽ hominũ et aĩaliũ coꝛpa ex pꝛo nobis moꝛientis:ibi pcipit᷑ ſui largitate donantis. i
hoc intereũt: humoꝛes ex inequalitate ab inuiceʒ di⸗ De curatione filie chananee demonio vxãte ſcom ul
uidunt᷑.Ac ꝑ hoc ſaluatoꝛ cõtra iſtos intendit qꝛ regnũ Matheum et Marcum. Capitulum XXIIII en
demonũ ꝑomnia vnitum eſt ad malũ.Nec ſicin ſe no Iſtinctũ in ſeru genus humanũ editũ quam nnn
ſcitur eſſe diuiſum ꝙ hominibo amicent᷑ vt ptãte vmiꝰ d uis pꝛioꝛ vir deĩide mt̃᷑ omniũ eua eluxit.⁊ am nn
alter ab homine depellat᷑ ſed cum in ſe diſcoꝛdiã habeãt w in ꝓhibitũ cõſenſerũt appetentes fieri ſicut l
a veriſſima pace auerſi ad noſtrã et in noſtra damnati/⸗ eloym:ſupꝛa id qð ab eloy hũana natura in eſſe ꝑ crea⸗ u
one noſtroq; malo reperiunt᷑ nullo diſcrepante concoꝛ⸗ toꝛc deuenerat Et ꝓpter illicitũ appetitũ rei ſuꝑioꝛiſex⸗ mn
des:et mnuariabile pſeuerat regnũ malignitatis ipſoꝛũ arſerũt in vetitũ.vñ grauiter ĩ eis eſt vltũ vt qͥ tũc ſo⸗ ſ
Mꝛoinde ſaluatoꝛ infert Si ſathanas ſathanã eiſcit. lum rationẽ pꝛothoplaſtoꝝ verauerat nunc etiaʒ verat
et aduerſus ſe diuiſus eſt:quomõ ergo ſtabit regnum et coꝛpa non tñ veſiſtens a verationibo ſubſtatie potio nn
eius] Sed regnum tenebꝛoſum atq; ſathanicuʒ ſtat ris pꝛout concitare poteſt et inuiſibiliter verare.non n⸗
et in ſua pertinacia perſeuerat:ergo ſathan non eſt diui ſolum firmioꝛem partem vt virum ſed infirmioꝛem ba

tlut

eſt ſuhe
r regun
trunfte
quo ma
leherur⸗
top Ete
lent mo
Mar
homines
Sytiti
ere ben
iwlurint
Apetre⸗
entne
nitad di⸗
dven
a ie
reſer
din te⸗
ne am
to abin
bliobe⸗
eſppe
urdns
mmende
einonn
eeſtenns
term es
1 Pſi⸗

De mirxaculis

in illa pꝛeuaricatione dicatur nõ vir tamen et ipᷣa in ap⸗
petitu deitatis pariter cum viro deliquit:quo merito et
ſexus femineus in paſſioneʒ nefandi demonis deuenit.
Mam cum ſeceſſiſſet ieſus in partes tyri et ſydonis:et
ingreſſus neminẽ voluit ſcire ſed non eenr gtere⸗ Et
ecce mulier chananea gentilis ſyroplxniſſa genere cuiuſ
filia habebat ſpiritum ummundũ.a fimbus iullis egreſſa
vt audiuit de eo introiuit et pꝛocidit ante pꝑedes eius et
clamabat dicens. Miſerere mei domine fili dauid: filia
mea a demonio veratur. Et rogabat eum:vt demoniuʒ
eijceret a ilia ſua Anteq; curatio ſubſequatur pᷣcedẽs
oꝛdo deſcribitur. Seceſſus chꝛiſti ieſu in partes tyri et
ſydonis.ciuitatum gentilium cito futurã appꝛorimatio
nem per apoſtolos ad gentes inſinuat.ac demonſtrat ie
ſum nõ eſſe acceptoꝛem populoꝛum et perſonarumꝛet ſi
dem cõmunicabilem factaʒ iudeis atq; gentilibus. Et
quod ad fidẽ nulloꝛuʒ valentioꝛ eſt ſed omnibus poteſt
eſſe equa cõuentio per quam non diſtinguuntaur ſexus.

nõ populi non alique regiones:ſed vna exiſtens omni⸗

bus eodem modo poteſt eſſe cõmunis. Solis ſimilitu
dinem habet cuius lumen omnibus eque diffunditur:

niſi pꝛepediant obſtacula interiecta/Zyrus quidem et
ſydon ciuitates fuerunt gentinum: de quibus multa in
ſacra ſcriptura ⁊ in hiſtoꝛijs enarrantur. In quarũ par
tes chꝛiſtus ſeceſſit equali amoꝛe affectuĩ ad ſalutẽ gen
tilium ſicut et iudeoꝛum. vbi expertus eſt facilitatem in
femina veniendiad fidem:cum eis euangelium innote
ſceret regni dei. Ec magnaʒ aperuit ſancte pertinacie vi⸗

am::cum ſic illam mulierem pluries expꝛobꝛauit Et in

greſſus neminem voluit ſcire Modus eſt dicendi ac ſi

noluiſſet ſcire ſe habuit quod ſi penitus ſic.et fuiſſet o⸗

mnino Sed nõ potuit latere:quia noluit Nec ſimu⸗

latio culpabilis ſed oſtendebat latebꝛam vt in illa ꝓpen

ſius quereretur ex fide.Ald experientiã fidei eoꝛum gen
tilium in quoꝛuʒ partes aduenerat latibulũ finxit:ſicut

et poſt reſurrectionem longius ire. Et cum multiadue
niſſent ad eum tanq; omnino ad nouum et eis inſolicũ

hominẽ.de iſta ſingulariter textus loquitur: eo ꝓex defe
ctu ab ea depulſo facte ſit ſamoſioꝛ Et ecce mulier cha

nanea jillam incolens patriam. quam gens chananai⸗
ca poſſedit:exoꝛta ex tercio noe filio ſcilicet cham. cuius

filius chanaan Et ſyropleniſſa inter ſyriam et phenicẽ
pꝛouincias.Er patria et ex ſexu deſtribuitur exr nomie
ſubticetur.vt natura nõ nomen exiſtat in pꝛecio.et qð
omnino credatur gentilibus inferenda gratia ſi ad fidẽ
Humlicri decreuerint:et ꝙ patria nemini ſit pꝛeiudicio
i exomni ſe aſpexerit in ſalutem. Sed neq; demerita p
cedentiuʒ ſublequentibus derogant:ſi er toto coꝛde cõ⸗
uertantur ad dominũ. Et ex iniquis pꝛoletarijs oꝛitur

ſepe:qui renaſcitur in fide pꝛedeſtinatus ad gloꝛiã/Ha
Poꝛro

bebat iſta filiam habentem ſpiritum immundũ.

iſta gentilitas rationem habebat immundã que agita⸗
tu demonum creaturã pꝛo creatoꝛe colebat.et erat ſub

dominatu ipoꝛum.vt etiam omnem immunditiã men
te depꝛauata coꝛruptis moꝛibus ſequeretur:in quã im/
mundiciam ꝓpter nefarium cultum gentilitatem tradi⸗

tam ad romanos teſtatur apoſtolus. Et alibi. ꝙ deſpe⸗

rates ſeme tipſos ſe in immundlicias tradiderunt Et
pꝛocidit ad pedes ieſu] Deſcenderat læc de altitudine
animi tumeſcentis · Se curuans ante dominicos pe⸗

des: cto erigenda per ſpem ſi perſeuerauerit in pꝛoſeu⸗

—

cis. Super ſydera eleuatur qui ante chꝛiſti pedes et hu

militate atque deuotione pꝛocliuum ſe fecit. Ex fama
diſt

nõ docta iſia mulier venit ad cheiſtũ in domũ vbi eriſte⸗
bat. et wlut debitoꝛ fidei atq; deuotioni latere non po/
tuit:quia ſuam bonitatem petentibus et querentibone⸗

7
205enuα—nα Baemag S
½ KX0 2 WC. 9 + Ca.

„ .

BGBaluatoꝛis

gare nõ poteſt. Quomodo ſe negabit qui ad hoc creatu⸗
ram rationaleʒ feet vt ſe ſibi cõmunicando donaretur.
Jam mente in ſide et actu coꝛpoꝛeq; facta pꝛocliua vt
ipo inclinato animã iam in fide pꝛoſtratam oſtenderet.
et fateretur geſtu coꝛwoꝛis renouationẽ interioꝛis aſpe⸗
ctus.Exclamat verb volentem ammã verberante. Mi
ſerere mei dñe fili dauid:filia mea malea demomo ve⸗
xatur ODiſera ad miſericoꝛdiã recurrit de ſua liberari de
ſigerans:ab eo petens qui ⁊ largiri poteſt. Miſericoꝛdia
nõ pereretur ſi non moleſtaret miſeria: que et ſi poſſet
aliter pꝛocul pelli nec ipſa miſericoꝛdia interpellaretur.
Viſer ꝓtinus eſt qui nõ habet quod vult.et qui habet
quod vult ſe ledens:et qui non vult quod ſibi cõfert et
expegit. Miſer et qui non poteſt aduerſa vltro depelle⸗
re. In mueria erat mulier chananea:qꝛ nec ſuo necali⸗
cuius hominig argumento vexatam a demonio filiã po⸗
terat terutg Milenmoee ſunt miſeri ope miſericoꝛdie
indigentes. Sancta iudith miſeram ſe vocabat dicens
Eraudi me domine miſeram depꝛecantẽ.aut ex humuli⸗
tate ꝓpꝛios defectus cõſpiciens.aut quia ſuam ciuitatẽ
ab exercitu circundata inuidebat.a quo miſi diuina potẽ
tia nulla erat copia euadendi. et populum ꝓſpiciebat ꝑ
omnia calamitoſum fieri. Siue quia cogitabat aliquid
factura ſupꝛa virtutem femineam.ad cinus cõplemen⸗
tum in ſe non videbat vires ſuas poſſe ſuppetere: pꝛoin
de dominum pꝛoſeucis humilibus roenbalimn no
uimus eſſe miſeriam que ab illuſionibus et curnis infir

mitate naſcitur illis reſiſtere non valentis. Quam da⸗
uid de ſeipᷣo fatetur. Miſer factus ſum et curuatus ſum
vſq; in finem.tota die cõtriſtatus ingrediebar. Huius

miſerie ſubnectit et cauſam. Quoniam lumbi merm⸗⸗
pleti ſunt illuſionibus ⁊ nõ eſt ſamtas in carne meaEt
cõfuſiq nonilla que ſcom ſapientiam adducit gloꝛiam.)

ſed nature. rationis.iuſticie.virtutis et moꝛum miſeria

