a ſaluatoꝛe iudeq; poꝛrectã pie inteligimus qð ex eodẽ?
cathino paſſionũ atq; gratiaꝝ exoꝛit᷑ ſaluatio pꝛedeſtina

toꝛũ:et oſtendit᷑ damnatio repꝛoboꝑ. Mam iudas non
intinge bat amabili voluntate chꝛiſti gratijs ⁊ paſſioni⸗
bus nõ cõmunicat aut partit᷑ chriſti nte in daß⸗
mnetur atq; damnatus oſtendatur ꝑ partem in ſignũ
poꝛrectaʒ.qui noluit libere participare cum toto. Totũ
lonum et omne omniũ bonũ eſt chriſtuſ.De quo dictũ
fuit moiſi deũ videre ꝑtenti. Oſtendã tibi oẽ bonum.
Qui licet moiſi oſtenſus in carne nõ fuerit tñ ſibi dice
bat᷑ ꝑꝛo ſuturis:quia oĩa in figura contingebãt illis Et
partẽ intinctioniſ iudas in ſignũ accepit ſue repꝛobe xo
luntatis.vt ſe ſciat propterea ex tanta parte quiſq; da⸗
mnari atq; multari.pro q̃ et q̃nto obſtinato aio et actio
ne puerſa receſſit a chriſio: vt penarũ quantitas culpa⸗
rum reſpõdeat quantitati. Et talionis pena diffinita ĩ
wteri teſtamẽto:diuĩe iuſticie talionẽ ꝓ vltima pu nitio
ne ſignabat. Et cü ſic poꝛrigeret panẽ intinctũ dirit in⸗
feliciſſ mo iude atq; procacil Quoad facis fac citius.
Quod verbũ et latebat apoſtolos credẽtes de prepa⸗
ratione paſchatis dixiſſe ieſum:pro eo ꝙ ipſe iudas poꝛ
tabat oblata collegij. Sed alia intẽtione loquebatur ie
ſue:vt poſtqᷓ; pſe ꝑpſtabat in malicia inreuocabiliter in⸗
duratus. q citius poſſet exlcret tã ſceleratũ conceptuʒ
pꝛo tã alto miſterio.Nec mandatũ aut licentiã ſub hi
verbis credendus eſt iude dediſſe ſaluato:: excuſatꝰ enĩ
fuiſtet a ſcelere ſi mandatum a chriſto ſiue licentiã ac⸗
cepiſſet.ſed ipſum preuidens inreuocabileʒ factũ pᷣſta⸗
uit audaci: om ipſe chriſius pacientiã inſupabilẽ iam
parauerat.et feſtinabat ex anĩo ad redẽptionẽ oĩm ꝑdi⸗
toꝛum:etiam ipſius iude tradentis.mſi deſpationẽ po
ſuiſſet in obicẽ:q̃ vt credimus diuinũ preuenit ſangui⸗

nem nondũ fſuſum. Et feruebat deſideriũ ſaluatoꝛis w·
lut amoꝛ impatiẽs in humana ſalutö Yin paties ſt al

amstũ amoꝛ. cũ ꝓ ipſo redimendoſfeſtinat ad penã. pã⸗
plius amoꝛ chriſti qui ſe accelerabat ad moꝛtẽ.Et vole

Alber

bat ammodo dñs ieſus etiam coꝛpoꝛe ipſum ſegregari

tertiuſdecimus

ſac citius:vt iudas velut in mẽte territus expaueſceret

—.

ꝓdere omnia pꝛeſcientẽ et tã libere pati wlente!. Sed
poſt buccellam acceptã introiuit in eum diabolus Inon
e nouo.ſed vt oĩno motibo oĩbus coꝛpoꝛis atq; coꝛdis

cæ tam ſancto collegio:qui animo iam ſegregatus erat.
Erpedit omnino vitare quẽ cognoſcimus obſtinatum
Mpoꝛtet etiam pꝛeſidentẽ qui ſubiect 1

cogſiolſerit incurabiliter moꝛbida a ſanis ouibus ipſaa agitaret᷑ in malũ. donec chriſtus traderet᷑in manibus
eiſcere. ne aliquo interuentu aliquã maculet: q;q; oues peccatoꝛũet ab eis in moꝛtẽ velut vnus de nüjero pec⸗
ſaſñie palliatã moꝛbidam non agnoſcant. PDertinar 70c catoꝛũ. Seua et obſtinata malicia non doꝛmit niſi ſup B
culta eſt aliquoꝛũ malicia qui nunq; pubucant mala cõ plantet. et ex irrogatis bonis atq; impenſis amplius ſe
cepta:ne foꝛte inueniant aueꝛtentẽ diſſuadentẽ peruer, uit:et inuiſibilibus creſcit augmetis. Aucoerupta ſo
ſa aut recta ſuadentẽ. Molunt pleriq; inuenire inpedi, macho coꝛrumpunt᷑ etiam loni cibi:ſic in anima obſti⸗ .
menta nequicie atq; deuitant optimos ſuaſoꝛes: et cũ nata omma vertunt᷑ in malũ. Oelectabilis lux ad peri /
nemine conferunt: quouſq; ꝑficiant mala que repꝛoba culum eſt languentiũ oculoꝛũ:et ſana doctrina veſpera⸗
mente ſanxerunt. NHullus timoꝛtam inſidet ſceleratoꝝ te menti. Mihil pꝛofuit iude vt reuocaret᷑ a malo: et bo
coꝛdibus: q; malarũ voluntatũ obicem inuenire Ydeir na diuina venenũ ſunt anime contumaci. Non poteſt ſi ,
co tenent infauſta ſilentia. Et mirũ atq; crudele in con ſti lubꝛicus animus et ſi ad hoꝛã ſiſti reconuertitur do
ſiderationibo eſt: ꝙ nullũ ſocium habuit iudas cui ma⸗ nec naturalẽ viã inueniat. aut der ex arte vnde labatur
nifeſtaret cõceptũ exceptis pꝛincipibo ſacerdotũ:cũ qᷣb ſic aĩa ptinax nullis argumentis vꝛget᷑. Ecce ſceleratiſ⸗
male poſuerat parte ſuam. Sed erit vſq;quaq; danch, ſimo ita iude doctrina et buccella ſucceſſit in peius:vt a
bile ꝙ alij apli tam fideles chꝛiſto ſunt cogniti: cu els diabolo pamplius teneret᷑ atq; aĩaret᷑ ad malũ. Pꝛoĩde
aut cum aliquo ipſoꝛũ de male conceptis collationẽ fa⸗ ſſi buccella indigne ſuſcepta dialvlo neligen iuda pᷣ
cere nullo modo pᷣſumpſit. Pꝛoinde vnuſquiſq; vboę ſſiitit foteſtate.quid ergo faciet copus ſacru indigne ſu
Bvita moꝛibus ſignis tale fidem atq; amoꝛem oſtendat ſceptuũ. Que pꝛeſumptio diuina cõtingere vbi mentis
ad chꝛiſtũ vt nemo in malo eum velit habere collegam. purgatio non affuerit. De eo ꝙ ad potũ in hac cena poſi
aut ſecũ tractare de malis.Lalis ſit hommũ vita vt in tum fuit:a ſaluatoꝛe ſic legimus dictũ. Menſura biben
conſoꝛtio atq; colloquio a criminoſis hominibo dveuitet di potũ redundans accepta in manibus ſaluatoꝛis: apo
Boni enim et mali ſimiles ſibi querũt:diſſimiliter vi⸗ ſtoliſq; poꝛrecta eſt cũ hac adiectione verboꝛũ Accipite
uentes in arduis atq; ſecretis et priuatis moꝛibo oĩno et diuidite inter rvos Potus ad intelligentiã et ſapiẽ⸗ 4.
ceuitant. Munq; afiſmus heremitã querit ad homicidi⸗ tiã ptinet:iuxta illud. Et aqua ſapientie ſalutaris pota ij
um habere ſodalẽ Neq; aliena rape appetens:fidũ mer uit ilũ. Que intelligẽtia diuiſa eſt in hoĩbus:qꝛ al ma cn/
catoꝛẽ inquirit ad furti conſoꝛtiũ. Neq; moꝛibus hone gis alius minus intelligit aut ſapiẽtia fulget. Diuiſio⸗ Ge
ſtis fulgentẽ: quiſqᷓ; conſoꝛtẽ queſiuit ad nephas.er nes gratiax donorũ et opationũ et reuelationũ ſunt: onmn
ret ſepe maloꝛuũ coꝛda ſolida vita: imponit miquis ple icddem wro dñs. Magis aüͦt noluit ipſe manu ꝓpꝛia ꝓpi⸗ Al
rũq; ſilẽtiũ. Sed optimũ eſt bonis vt tales ſint:ne ad nare aplie:ſj vt diuiderẽt ipſe poꝛrexit.Quia vetera ter lumm
agenda mala querant᷑. Neſſimũ eſt malis ſi bonox cõſi minaturus aduenerat:et ſupuenientibus nouis piſciẽ nery
lia nõ requirũt.qꝛ ſi nõ inuenit auertẽtes: trãſit ĩ actio da ſunt vetera. Mec ſe bibiturũ vltra pꝛoteſtatus eſt de tati
nẽ depꝛauata volũtas.Neq; bono cõfidit iniquus:neq; hoc genimine vitis:niſi nouũ in regno eccleſie quã fun eſt
qui tonuſ eſt ſibi aſciſcit ad agenda puerſa. Elide igitur dabat. Elt nobis omnino in argumentũ vite agende ſi dil
. lvnop et maloꝛũ cõſtantiã.ꝙ neq; ceteri apli a iuda ſce at:vt nunq; repetamus ſed reſculpamus antiquã pre⸗ vir
lerato macul aut verba maculantia ſuſceperũt: meq; iu mentẽ cõſuetudinẽ nec vltra velimus intẽtione ac mo
daeas ab eis veſtigiũ bonitat⸗ accepit.Accidit plerunq; vt ribus iudaiſmũ agere cũ iudeis actibus extrinſecis in⸗ ſa
V8Virntus mutetur a ventꝭ. Sed bonoꝛũ conſtantia:malo tendentes et interioꝛa dimittẽtes q̃bus in amoꝛem et no
rũ vo ꝑtinacia verius dici᷑ᷣ. Mec ſegnicia ſcribendi pᷣter intelligentiam inuiſibiliuʒ anima raptũ facit ſed in no⸗ d⸗
mittendus eſt intellectus alter quẽ continent verba fe uitate omnis chꝛiſtiana ſuſtinet intentio. te
ſtina. Conſueuerũt nonnulli vltra q; dici queat feſtina Maſe dñi celebꝛato:ad humilia pcedit impioſa ſ
re ad mala peccanda.cũ vero fuerit ſaciata voluntas et ſed hũiliata maieſtas. NHam ſurgens a menſa erl
actio peſſima cõſummata:penitentia iuſia educi veplo Veſtimenta deronit pꝛecingit ſe linto. aquaʒ ls
rare mala cõmiſſa.et fragilitatẽ labentem ſibimet ĩ ma mittit in peluim.et ad lauanduʒ aplicos pedes genicu⸗ ern
lis actibo maledicere:rxeſculpere ſpũm et aſpirare in lu⸗ lando inclinat:vt oĩno excedat omnẽ intelligenti.⁊ in lſcf
cem.tenebꝛas mentis agnoſcere quibus tenebant᷑ ĩclu ſtupoꝛẽ mentes inducat. et quicqd eſſe poteſt cõſidera⸗ tu
ſi. fatigari ſuſpirijs atq; ſingultib pectus tundere.coꝛ⸗ tionis in ammirationẽ ſuſpendat ꝙ deus eternus ertẽ Aſ
rigere qd preram cõmiſerut:et indulgentiã fuſis lacri poꝛe homo rex regũ ⁊ dñs dñantium vniuerſe creature n
imis poſtulare.Quo ſenſu iude dixiſſe pie credimus ſal ſis añ illos plebeios pedes ipſuz pdituros et poſi mo er
uatoꝛẽ. Noſiq; non reuocaris nõte penitet qõ fad fac dicũ negaturos:ſe ad lauandũ vwoluerit inclinare Sur ſen
citius vt peniteas celerius vt mẽs nunc ceca pacto ma git quidem a mẽſa veteris paſchatis. Mec ſedendũ am ſ
lo cõſmiciat:et cõmiſſum ſcelus q; fuerat graue cogno⸗ plius in menſa moiſaica: ſed ad euangelicã reſidenduʒ. it
ſcat. Gelius enĩ eſſet qdcunq; concepfũ malũ perfice⸗ Burgit a menſa nature in ̊ comedimus dño bona vi i
re ſtatimq; rationabiliter penitere qᷓobſtinata mẽte at · ſibilia et iuiſibilia: ſed vtinã cũ agnicola innocẽtia. Ele ſ
q; impenitẽti coꝛde pſeuerare in malo:ſicq; tranſſigere runtamen ad eandem menſam reſidebat euchariſtiaz ſe
4 dies vite. Nullus tamen ex hoc male agendi pꝛeſumat ſuper omne beneficium pacturus.vt oſtẽdat quoniam
. audaciã ſub ſpe penitentie ſic future:pocius anteq; faci⸗ cum gratiarum actione bona nature opoꝛtet ommnno ſ
at reſipiſcat. qm ſi ante maleactum ſic obſtinat᷑ wolũtaf percipere: ac etiam auicquid in nobis a nobis inſurgit
vt maleageni penitus ſequat᷑ facultas:pleruncq; ſit vt in vſum gratie inuiſi biliter oꝛdinare. Illa chriſti ſur/ lll
L poſt actũ dei vltione iuſtiſſima penitẽdi non ſequat᷑ abi⸗ rectio a menſa veteris paſchatis ad intelligentie alti⸗/ T
N litas. aut p ſubitã ſubtractionẽ a vita:ſeu ꝑ iuſtam in⸗ tudinem animum ſubuehit: vt ad intelligentiam ant an
durationẽ in anĩa. Etiã foꝛte ſaluatoꝛ his verbis put ex mus ſurgat. Surgit nempe intellectus a menſa ſcri⸗/
alijs voluit a ſuo malo auertere pꝛoditoꝛem.cum dixit. pture veteris: cum preter litteram aliquid altius atq; ti

bret
Se
non
Ns
bas
deca
iſuo
loſe
oſto
bſtif
erit
ſpern
etbo
keſtſ⸗
llr do
hatur
rutrſ,
te
wice

daf

ſ
nds
mp
Abben
betapo
ecpte
tſcpil
potn
Alym
iuifior
unt:
Ri
eate
Spei
nseſtd
glaſin
Gencef
viel
eeno
as in
Nenc
ſinwws

o
ene
nniz
nru
in
ſtem
genti
re
o
G
umn
uz
avi
Ce⸗
ſitz
Banm
Fino
ugt
ſr
Alei,
ant
ſen
tc⸗

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

latens ſub illo velamine plus intelligit. Tunc ſurgit cũ
P ſidẽ ſe in altiſſimas intelligentias tollit.Ele iudeis:qͥ
ad menſam veterẽ adhuc ſedent.Tuncetiã a menſa ve⸗
teri ſurgitur: cum qð intelligimus fieri poſſe moꝛale et
in moꝛes actu tranſferimus. Panis doloꝛis atq; labo⸗
ris fuit omnis panis aut vita: merito pꝛimi licti ab
adam vſq; ad chꝛiſtum: tam immenſa nature.q; immẽ
ſa moiſaice legis. Sed ꝑ ꝓphetam dñs dicit. Surgite
toſtq; ſederitis:qui manducatis panẽ doloꝛis. Surgi⸗
te in nouitate vite et intellectus. Surgite intelligẽtes
in vteri lege multis enigmatib fuiſſe dñm ieſum chꝛi
ſtum:coꝛpuſq; miſticum eius. Sungite ad actõem:qui
comediſtis intelligentie panem. Panis eſt doloꝛis:pa⸗
nis intelligentie.nam mens lalvꝛat anteq; intelligat.
Omnis vero labꝛ ꝓpemodũ generat doloꝛẽ. Sed la⸗
boꝛ mentis dum ipa conatur aut querit aliquid intelli⸗
gere:tam diu doloꝛẽ geminat atq; multiplicat:quouſq;
ad rei queſite intellectuʒ lucide veniatur. Poſtqᷓ; ergo
manducauerimus hunc panẽ qui cum doloꝛibo paſcit
mentem:a menſa ſurgendũ eſt in actõnem. vt mente
aut coꝛꝑe aut vtroq; quod legimus ſit actiuũ. GFruſtra
eſt intelligentia ſanctarum ſcripturaꝑ que fidenter et
debite reduci debent et pñt.ſi nò reducantur ad actum
mentis et coꝛpis aut alterius reliquo pꝛepedito.Ald al⸗
tiſſimam conſideratõeʒ hec chꝛiſti ſurrectio ſuos ſequa
ces inuitat:vt oĩm bonoꝝ a veo datoꝛum.et oĩm miſte⸗
rioꝛum eius a creatõne rerum. vſq; in pꝛeſens diligẽti
conſideratõe pꝛehabita. in gratiax actonem ſurgamus
Ueſtimenta deponit ineffabilis hũilitatis miſteria nõ
omnino vt nudus remaneat:ſed que officij erant ſiue
pallium exterius. Interdũ ſiquidem exterioꝛem oꝛna⸗
tum ſignoꝛũ aut moꝛum opoꝛtet deponere in oſtenſio⸗
ne virtutis:nec ſtatũ expedit pꝛeferre ſed poſtferri vir⸗
tuti.Nullus ſaluus factus eſt ex ſtatu qui ad pſonã ac⸗
ceſſit ſed ex virtute quam geſſit in aĩo:quam in moꝛib⸗
diligenter cõpleuit.Eltihoꝛ imo ipſa ſola expediens eſt

virtus ad ſalutẽ ꝓpꝛiam:qᷓ; pallium imo nõ pallium.qᷓ;

mitra imo nõ mira.q; oleum ſanctũ.imo non oleum
ſanctũ.qᷓ; conſecratio imo nõ conſecratio.qᷓ; ſedes imo
non ſedes.q; pontiſicalia imo nõ pontificalia. qᷓ; ſacer⸗
dotalia imo nõ ſacerdotalia.que quidem ſine ꝓpꝛia vir⸗
tute nõ ꝓſunt his qui deferunt aut agunt:neq; his qui
ſuſcipiunt. Sufficiens vero virtus noſcitur ad ſaluteʒ.
et ſine om̃ibo.Non enĩ er eo quod quis refulget in ocu⸗
lis alioꝝ aut pꝛeeſt. aut digmitatis titulo inſignitur. ſed
ex merito et miſcdia chꝛiſti ex ꝓpꝛia virtute ſalutẽ nan⸗

ciſcitur. Et audacter affirmem. etiã celebꝛatõem miſſa

rum et conſecrationẽ coꝛnis chꝛiſii: ſine ꝓpꝛia virtute
ad ſalutem ꝓdeſſe nõ poſſe.Nemo qꝛ pꝛeeſt virtutẽ et
actum eliminet:imo et amplius virtutibo in aĩo ? acti⸗

bus inſiſtendum: quo ad eum altioꝛ ſtatus acceſſit. Et
erpeditum expedit fieri: bona libere opari volentẽ Unde
ſaluatoꝛ veſtimenta deponit: vt mihil ſit impediens ad

virtutem. Sed iſta ⁊ nunc reſumpſſit: vt etiã in ſtatuʒ
qui ad eum acceſſit ſe tollat.Pꝛecingit ſe lintheo dñs ⁊
ſaluatoꝛ ad nitiditatẽ ſui ⁊ in abſterſione abluẽdoxꝝ vt

ſic alios lauet aut tergat.ne ſeipᷣm cõmaculet. Vligilet

gui pꝛeſunt. vt taliter alios adiuuẽt:ne ſeipſos pericu⸗
lis peccatox exwnant nequm alios abluũt aut tergunt

ipſi turpentur. Nemo enĩ tenetur alios ſpũalibus peri,

culis adiuuare nec alijs militare cum aie dvetrimento.
Turpis eſt actio:que turpat auctoꝛem. Et qᷓuis ſit ali⸗
qua actio que debito artis ⁊ coꝛpis turpat artiñcẽ: expe⸗
ctatio lucri tolerat turpitudinẽ ⁊ gaudet animus in tur
pitudine coꝛpis ꝓpter lucrum. Sed nullum lucrũ vbi
eſt turpitudo peccati. ꝛoinde cum detrimẽto anime

ſalutiſq; piculo:alioꝛumq; vtilitatibo nullus intendat.
Mꝛimo nempe cautele lintlxo pꝛecingat ſe anteqᷓ; ablu
at et tergat alium:qui aliox quomodolibet curã ſuſcepe
rit abluendi ſiue tergendi. Licitũ eſt omibo coꝛpa p ſalu
te ponere aĩaꝝ:vt ita incunctanter affirmem etiã ꝓxi⸗
moꝛum.Aĩas vero exponere ad peccatũ eſt iuſte ommba
interdictũ. Nec fallat legentes iſta ſententia:quam ꝓ⸗

tulit dñs et ſaluatoꝛ. Maioꝛem hac dilectõnem nemo

habet.vt aiam ſuam ponat quis ꝓ amicis ſuis: qm̃ aĩa
ibi ad pꝛeparatõeʒ moaendi.aut aĩa ꝓ vita intelſigitur
nõ ꝙ ad peccand piculum alicuius aia diſponatur. Lin⸗
tlxo altv pcinxit ſe dñs vt puritas ſit in actõnibo ntis.
et vna ⁊ eadem mundicia ſit que pſone inſiſtit et alijs
pꝓdeſt.Lintho ſaluatoꝛ pᷣcinctus ad pꝛecinctionẽ virtu
tis cõmemoꝛat:quam ꝓplxtauerat ꝓphetaꝑ eximus di
cens. Oñs regnauit decoꝛẽ indutus eſt:indutus eſt do⸗
minus foꝛtitudineʒ et pᷣcinyit ſe.Alia tranſlatio addit.
Vrrtute.Omni virtute chꝛiſtus pᷣcinctus erat.quod eſt
ſine cunctatõne credendũ. Sed nos virtute pꝛecingi

ebere pꝛemonſtrat anteqᷓ; ad pꝛorimoꝑꝝ obſequia pce⸗

damus:medum ſeruimus in neceſſarijs ꝓximo.in ma⸗
gis debitis diſpliceamꝰ deo:et dum aliene intendimus
pſiciende virtuti ꝓpꝛiam noſipᷣi ꝑdamus.Et ne incida
mus in illam maculam:quã in alijs affectamus abſter
gere. Depe nanq; incautis accidit wlut minus prritis
medicis:vt de ſame aut de ſanguine quẽ abſtergunt ipᷣi
ſoꝛdeſcant.Et in feſtiualib indumentis ſuſcipiũt ma⸗
culas que cautela linthei puenire neſcierũt. Nec legen⸗
tem aut auditoꝛẽ moueat:quod ſcqʒ deſignatur in lin⸗
txo puritas ſiue mundicia:que turpitudinem in ſeipſa
ſuſcipist. Nam ſi mundicia eſt aut puritas quõ turpa⸗
tur. Si turpatur quõ mundicia ſiue puritas. Sed qð
exterius aguur ad interioꝛa referendu eſt. Ina⸗ eadẽ
virtus cautelam habet ad poſſeſſoꝛẽ et vtilitatẽ ad pri⸗
mum. Virtus eni nee dici pᷣt:que incaute ꝓcedit.ꝛi
mo virtus tuetur agentẽq; inſerat alij vtilitateʒ.Aut
eodem momento vnum ⁊ reliquũ agitur. Deinde
miſit aquam in peluim. Oratiã vide licet poſuit in mẽ
ſura.vt vnicuiq; tribuatur ſcom menſuram donatõis
eius:et ſidem et aliaꝝ capacitatẽ virtutũ.aut ſcom pti

litatem ⁊ augmentũ et coꝛꝑis miſtici ſaluatoꝛis. Pel⸗

uis vas eſt abeo dictum ꝙ ibidẽ pedes lauãtur. In in
ſtrumentũ aptum lauatõni ſaluato: fundit aquam: vt
ex omnitpꝑe ſit aptitudo virtutis. Gram ante wies ef⸗
fundit dñs ieſus chꝛiſtus:qua lauen
catoꝛum vt magne ſoꝛdes ⁊ parue lauari vſq; ad nitidi⸗
tatem poſſint.aleq; mundaria ſecibo ſupinductis ſuper

pꝛimam creatõem ipſax. et in regeneratõe ſancta facta
paquam. Sapientia mundat et lauat ab ignoꝛantia in

tellectum. Et aqua ſapientie qua potantur electiin pel

uim mittitur. vt diſcipuloꝝ pedes lauentur. vt om̃ia fi⸗

ant in ſapientia ſalutari. nõ in ſapientia boim euacuan
da pillj. Cepit nempe lauare diſcipulor peges.
Videte ꝓfundiſſime hũilitatis inſignia. ꝙ dunina ma⸗
ieſtas apoſtoloꝝ pedibo inclinatur:et geniculat ante ho⸗
mines deus.ante peccatoꝛes ſanctitas. ante iniuſtos iu

ſticia, coꝛam moꝛtalibo immoꝛtalis. ante creaturam cre
atoꝛ ſol ante ſtellas.lur ante tenebꝛas. dies ante oas
Et lauat genuflerus oĩm rex regum a dñs dominanti
vt nullius creature tanta poſſit eſe humilitas qua ſal⸗

uatoꝛis nõ ſit ipa pfundioꝛ. Et omnibo ſpes ineffabilig
imo neſtimahilis 4 Ma
catoꝛum atq; future gloꝛie cum ad pumanos des ir
ſerunle atq; lalvꝛioſum obſequũ ſaluatoꝛẽ oimn intelli⸗
gimus inclinatũ. Ald ſciendũ etiꝗ nos cõpellit quãta

ſit inherens macula quanq; tenaciter hoĩbus inhereat.

progatur donande indulgentie Pec?

tur q macuſis ſc⸗

Ae/

a

ad quam diluendam diuina manus acceſſit:quanta eti⸗

am erat in ima depꝛeſſio:ad quã ſe inclinabat altitudo
diuina. Sindicario vero noĩe non ſolũ pꝛo ſeipᷣis ſed p

toto hũano genere:hoc obſequium apꝑoſtoli ſuſceperũt.

Ad intima coꝛdis aſcende tu qui audis aut has actõnes
legendo credendo intelligis:et vide ſi potes:qui lotoꝛ
quis lotus.quanta differẽtia pſonaꝝ:quanta cõunien

tia dilectõnuʒ.QAðõ petrus ſtupefactus agnouit:vbioꝛ

dinem rei geſte pꝛimo taxamus. Uenit ieſus velut mi⸗

niſter et famulus in obſequiũ pꝛeparatus:pꝛimo ad ſj⸗/
monem petrũ tanqᷓ; ad verticẽ apoſtolici choꝛi p quẽ et
in quo alios volebat inſtruere NHam omes rennuiſſſent
vt petrus:niſi fuiſſent in ißo pꝛedocti. Quẽ cum petrus
1 iter conſpexiſſetꝛ mente terri
tus quaſi ꝑ exceſſum expauit dicens. Die tu mihi la⸗
uas pedes. Quis tu.quis ego.quis tu.quis mihi.u
deus mihi homini.Cu creatoꝛ mihi creature. Cu iuſt:
mihi iniuſto.u dũs mmihi ſeruo tuo. u beatus mihi
miſero. Tu magiſter mihi diſcipulo. u ummoꝛztalis
mihi moꝛti ſubiecto. u dñs angeloꝑ.pedes lauabis
plebeioꝝ. Quis tu.quid mihi.quid tibi et mihi.gno⸗
uit petrus altitudine quam in chꝛiſto fuerat ante con/
feſſus dicens.u es chꝛiſtus filius dei viui Nolebat ex

ante ſe genuflectentẽ hũi

hoc pati mauũ ſaluatoꝛis vedũq; ſuoꝝ contactũ:igno/⸗
rans in hoc altitudinẽ diuini conſilij: ſuꝑ miſteria diui
ne inſtructõis nt̃eq; ſalutis.Nec videbat intertam dif
ferentes veras cõuemientias aptas:vt deus quis ho⸗
mo verus hoiem purum ablueret etiã cum adnexo pec
cato. Ded cõuenientia nõ erat apta debito aut iure iu/
ſticie.magis wero iure diuine micoie pandebatur:quã
ineffabile m adhuc petrus ꝑfecte nõ nouerat: idcirco ſe

denegabat ab illa maieſtate lauari. Cui chꝛiſtus e regio

ne reſpondit.. Qð ego facio tu neſcis modo:ſcies autẽ

poſtea. . Quid vero ita reſponſio ſonet intentiſſime au
diam. Incõpꝛeſvnſibilia ſunt iudicia eius: et inueſtiga

biles vie eius.Hoc apłus ad Romanos ciamat. Et ali
bi.Quis nouit ſenſum dñi:aut quis conſiliarius eius
fuit.Quaſi dicat.Nullus.Oulta etiã ſunt que anceqᷓ;
fiant in cognitõem nõ veniunt.nec dum ſiunt.veniũt
aũt cum iam facta ſunt. Et ſi non ilico:ſaltem tꝑe con/
gruo.Et ſi veniũt.raro ꝑ modum q;uis facta noſcãtur

que pñtis ſpeculatõis non ſunt. Sed quod pꝑetro reſpꝛꝰ

ſum ẽ pꝛeſcianꝰ.Q ego facio tu neſcis mõ Quare pe
des lauo tu neſcis modo.quare ſic me humilio: quare

genuflecto ante vros pedes.tu neſcis modo. Quõ tu
neſcis. Quia non cõpꝛelvndit naturglis creatura ſuo
ſenſu geſta creatoꝛis. Actõnes ſue innimite ſunt rõnis.
In ſeipſo ſunt: externe non ſunt. Nulla cauſa exterioꝛ

mouet imꝑmutabilẽ deum. Meſcitur ab hoie quid oꝑa

tur nacöetknſibil deus:qui oꝑandi rõnes inſinitas

habet. Ded poſt ignoꝛantiã ſequitur ſuo tꝑe certa ſciẽ⸗
tia. VUnde adiecit. Scies aũt poſtea. Quid ſcies.
quicquid feci aut faciam:in hoc natura et ineffabili oꝛdi
natõne ſubſiſtit. Quod aũt ad effectũ ſalutis aut eru⸗
ditionis aut imitatõnis ꝓ nobis geſtum eſt. quod in ſe
quentibo ſaluatoꝛ adiecit dicens. Erxemplum em dedi
vobis:vt quẽadmodũ feci xob:⁊ vos alijs faciatiſ. Oa

gno documento pᷣſtruimur ne velimus dei ſcientiã et ꝓ

uidentiam pꝛeuenire ſciendo ſed ſubdi mandatis di⸗
rectõibus eius:et rep ſcientiã expectare in pꝛefinitõib⸗

eius.Mrm en eſt ſemp obedire. Sempaut ſcire nõ ſpe

ctat ad nos:nmeq; omnia noſſe. Zpa ſclentiaꝝ et rerum
in ſua ptãte atq; in ſua ꝓuidentia indubitata conſiſtũt.
in quib ſcom eius pꝓuidentiã theſaunri aꝑiuntur ſcien⸗
tie et res geſte in noticiã veniunt. Et in actib aplox le
gitur ꝙ diſcipulis interrogantib de conſummatõe ſe⸗

culi:ſeu de reſtitutõne in integrimm iſraelitici regni re⸗
ſpondit. Non eſt vtᷣm noſſe tꝑa vel momenta que pater

poſuit in ſua poteſtate ſcʒ anteq; fiant:poſt factionẽ ve⸗

ro in noticiam veniunt. Et in euangelio. De die auteʒ
illa nemo ſcit:neq; angeli eius neq; filius. Adoꝛemus
diuina miſteria ⁊ altiſſimas actõnes:et ne velimus oĩ
temeritatis auſu cõpꝛchendere.Non enĩ ad peccatũ aſ⸗
ſcribitur ignoꝛantia:vt in lumine fidei roboꝛemur.imo
aliquid indulgentie gerit ignoꝛare:vt pfectius aſſiſtat
credulitas. Nempe ſcientia de iure fidei ſubtrahit:vt ſi
tota ſcientia ꝓueniat.eius de quo venit tota fides defi⸗
at. Mereri nunc ꝑ fidem magis q;; ꝑ ſcientiã erpedit.
Vdcixco ſaluatoꝛ ignoꝛantiam ponit in petro:vt in fide
mereatur. Quod ego facio tu neſcis modo: in poſteruʒ
ſcientia pollicens.Scies aũt poſtea. Dixerat ſupꝛa ſy⸗
mon petrus Dñe tu mhhi lauas pꝑedes. Recõuertit ver
ba ſaluatoꝛ.u neſcis modo. Tu creatura tu homo tu
peccatoꝛ tu viatoꝛ.tu nebulis ignoꝛãtie obuolutus:tu
in pꝛoximo negaturus neſcis modo.ꝙ ego creatoꝛ deuſ
et homo iuſtus cõpꝛehenſoꝛ omnia cõofeſſurus in cruce
coꝛam diuino atq; paterno conſpectu ſuos in veritate ſi

eles facio. Cu neſcis modo:qꝛ tꝑus ignoꝛantie. tꝑus

peccati.tꝑus negatõnis.tpus ꝑditõnis.tempus tene⸗
bꝛarum.tpus imperfectõnis.tꝑs belli et ineffabilis pu
gne.tꝑus merendiꝑ ſidem. Om̃ia tꝑus habent ⁊ ſcien
cia tpus habet. Ofia tempus habent que ſuis ſpacijs
tranſeunt vniuerſa ſub ſole.Sub quo ſole. Sub ſole
luſticie.ſub ſole intelligibilis lucis.ſub ſole ineclipſabi⸗
li vllis interpoſitõnibo lune. Sed ſi om̃ia tꝑus habent
quouſq; ꝓtenditur poſtea.pꝛo eo qð dicitur.ſcies autẽ
poſtea.Quouſq; in eodẽ loco ſpũſianctus adueniet do⸗
cturus aplos omnẽ infallibiliter veritatem. Honũ igi⸗
tur eſt in omnibo ꝓuidentiã expectare diuinam:et eius
etiã ſide ꝑficere voluntatẽ. Sed petrus voluntatem ſu
am.chꝛiiti altitudinẽ in ſua mente ꝑtractans credens
ſe humilitate munitũ:ex ipſa iterum denegatiua verba
ponit dicens. Non lauabis mihi pedes ineternũ.
Quo ſpũ agitur petrus qui verbis còtendit cum dño.
repugnatq; actu humilibo actõnibus eius.Qua pᷣfum
ptione cum auctoꝛe vite concertat. VUnde iſta rebellio⸗
Non ex malignitate ſed ex humilitate denegat ſe lauari
Deld eſt ne lvna iſia humilitas.que diuinis audet con
traire ſententijs. Gona videbatur ſymoni ſe taliter hu
milianti:ſed melioꝛ virtus inferebatur a chaiſto aliter
decernenti.Nam ſaluatoꝛ intulit.. Si non lauero te⸗
non habebis ꝑtem mecum. Vt diſcamus ⁊ regula in
fallibili teneamus:melius eſſe alijs qᷓ; in ſeipſo humilẽ
ſieri.et alij qᷓ; ſibi etiã in virtutibꝰ ⁊ virtuoſis actibus
credere penitus.dico ſecurius. Ecce humilitas ſub di⸗
uerſis reſpectib certat.Adeſt petro humilitas vilitatis
qua ſibi ꝓpꝛia cognitõe vileſcit.Adeſt huilitas indigni⸗
tatis.qua ſibi tactu ſaluatoꝛis ⁊ tanto miſterio apparet
indignus.Aldeſt humulitas comꝑatõis qua chꝛiſto deo
compatus ſe deiecit in nihilũ qua pꝛeactus dixit. Dñe
tu mihi lauas pedes.Sed humilitas alio reſpectu coꝛ
tangit et timoꝛib pulſat.ſcʒ credulitatis ⁊ obedientie q̃
irrogatur a chꝛiſto.quia laſſare vᷣult quia verbis petru
alloquitur vt aſſentiat lotioni. Vna eligitur altera ind

citur. Vnd eſt in ſeipo. alia ſub alio. EIna de pꝛia volũ⸗

tate.altera de alterius xoluntate ꝓcedit. Vna mihil cer⸗
tum habet in pꝛemio ſiue pꝓmiſſione.altera ſub inter⸗
minatione ſeꝑatõnis eterne iubetur cum additur. Si
nõ te lauero.non habebis partẽ mecum.Quid ergo fa⸗
ciet animus inter has anguſtias cõſtitutus. In hoc fa/
ciat quod ſecit et petrus:qui vervet actu ſe lauandum
pꝛebuit ſalſjatoꝛi dicens ñe non tantũ ꝑedes:ſed et

7
4

—

—. —

ſam
rent/
Peine
mies
lelon
Conen
ſteren
For
ur
Pec
bede
peln
rn
la
lonte
diccen
it
moef
eni⸗
Mila
Peine
vtſu

De paſſione domini laluatoꝛis.

manus et caput. Erxrpedit om̃ino quia chꝛiſto nõ vult
feri anathema. magis qᷓ; ſibi ſuꝑioꝛa ⁊ melioꝛa credere

decernenti.neq; in bonis ſue aut ꝓpꝛie auctoꝛitatis ſie⸗

ri ⁊ nihil firmare m ipᷣis quod ꝓpter melioꝛa nõ fiat ma

loꝛi directõne poſtpoſita. Multos en decepit regulatõ

ꝓpꝛie woluntatis:non ſolum in malis aptis ſed etiã in

—

mamifeſſſimis lvmi. Suo emi vicia duaſi fimiſia ſünt

que ſepe tetigimũs. diuertentia omnẽ aĩam cui adſxrẽt

a tramitib veritatis. VUnum eſt regulatio ꝓpꝛie volun⸗/
tatis.aliud eſt reputatio ꝓpꝛie mentis. VUnũ ꝑ obedien

tiam ſolum.alterũ veroꝑ virtutũ pꝛopꝛietatẽ et ꝑ alte⸗
rius compationẽ factam ſepe coꝛrigitur. Regulatio pꝛo

pꝛie woluntatis eſta ſeipᷣa directio et actio mentis ⁊ coꝛ
poꝛis.Cum quis ſibi fecit noꝛmas⁊ regulas ſpeculan—

di ⁊ diligendi ⁊ intelligendi ⁊ oꝑandi.nec nouit aut ſe⸗
cutus eſt ſcripturax teſtimonia.niſi ꝓut ſue concoꝛda⸗
uerint voluntati.Nec patrum cedit decretis niſi dum
videt a pꝛopꝛijs paſſumptõnibo nõ eſſe diuerſa.Mõ cre
dit a pꝛopꝛia volũtate regulatus.aloꝝ dictis mſi ab eo
fuerint ante pꝛeuiſa. Magis vult omnia in ſue imagi⸗
nationis concoꝛdiã deuenire qᷓ;ipſe velit concoꝛdare cũ
ceteris.Et durũ eſt talhboalijs crederxe:atq; a ꝓhibitis
reſilire.Nunqᷓ; vero hmõi vicium aliter qᷓ; ꝑ fidem alte
ri pꝛeſtitam ⁊ fidelem obedientiã abꝛogatur. Credit enĩ
ſe melioꝛa in ſuis directõmbus decreuiſſe. Hoc eni vi⸗
cio multi latꝛant.quo quaſi lalvꝛabat et petrus. Sed
ſupioꝛis eſt obedientia coꝛreꝑtus totũ ſe mutans et oſ⸗
ferens ad coꝛripientis iudiciũ.Reputatio aũt ꝓpꝛie mẽ
tis eſt credita virtutis aut alicuius bonitatis poſſeſſio
nõ inherens.aut ſupꝛa aliũ exiſtimatio. Reputauit ſe
quiſpiam foueã humilitatis habitare:ipᷣius certa conſi
derata ꝓpꝛietas videri fecit om̃ino contrariũ. Et ſiceſt
de ceteris virtutibo diffinixe que q;uis ineſſe ccedantur
cum ioſaꝝ cõſideratur ꝓpꝛietas retunditur qui pᷣſume
bat. Et pꝛopꝛiã reputatõem deiecit ſepe veritas pateſa
cta virtutum:que pꝛeſumentẽ latebat.Comꝑatio cum
in exꝑientiam vemit ſimiliter ipam deiecit. Oulti ſuper
glio ſcientia memoꝛia intelligentia foꝛtitudine atq; vir⸗

tute aliqua pꝛeſumpſerunt.cum vero qualitas ꝑticipa/

ta equaliter aut ab vno ꝑ magis ab altero ꝑ minus no
ta fit pꝛeſumenti cõfunditur.quia inuenit equaleʒ aut
foꝛte ſuꝑioꝛem in virtute.in qua ſe alium reputabat ex
cedere.ulti foꝛtes athlete de ꝓpꝛijs viribo ſuꝑ alios pᷣ
ſumpſerunt:et talis reputatio inherebat vt non crede⸗
rent ſimilem inuenire. Qui cum comꝑatõe cum alijs
ꝓpꝛias vires fuiſſent expꝑti erubeſcentiã paſſi ſunt:qm ſi
miles aut valentioꝛes ꝑ exꝑientiã inuenerunt. Pꝛoin
de coꝛrigamus nos ex iudicio ſamioꝛi: ſicut ſemetipſum
coꝛrexit ſimon petrus. Nunc aũt ad oꝛdinẽ rei ge⸗
ſte reuertamur. Adiecit ſecũdo contradicendo petrus.

Non lauabis mihi pedes ineternũ. Mon coꝛrigitur pꝛo

pꝛia regulatio atq; reputatio in pluribo homimbo ſolis
vYerbis. Firmat regulam ꝓpꝛiam petrus.nõ pꝛo die.nõ
pꝓp ebdomada.nõ ꝓ menie.aut anno aut tpe magno. ſed
velut exceſſum paſſus addidit ineternũ. Bene loqui⸗
tur ꝑ exceſſum:cum tꝑalis de fieri aut nõ fieri deſanxit
aliquid ineternũ. GFirmatur aliquid ineternũ ꝓpꝛie vo⸗

luntatis decretum:qꝛ qð firmatur creditur enſe bonum
Nagna diſcipuli audacia qui cũ magiſtro pꝛeſente non

diſcendo aut interrogando ſed ſua pꝛeſumptõe conten
dit. Siquidẽ plerũq; accidit vt qð exiſtimamus potio⸗
ris eſſe virtutis:chꝛiſius aliter ſeꝑe decernit. Credebat
eni petrus hoc omino debere preſerri.vt ipſe homo hu⸗
miliatus chꝛiſtũ deum et hoĩem humiliatũ ſe lauanteʒ

pꝓtinus recuſaret. Sed chꝛiſtus melius ꝓ petro nouit:
vt ſuis directõnibus obediret. Semꝑ ſane chꝛiſtus ad

melioꝛa ſuos ꝓuehit ſectatoꝛes. Qui cum anatiema⸗

tis interminaret iudiciũ.petrus territus mente totus

expauit:omiia voluntati offerens ſaluatoꝛis. Exhoꝛruit
verbum. Si nõ lauero te nõ hatebis ptem mecũ.Di⸗

cebat intra ſe petrus. Oiĩa reliqui etiã meipᷣm vt partẽ
habeam cum ieſu:imo totũ ieſum ineternũ poſſideam.
CTotus ab omibo electis habetur chꝛiſtus in gra: totus
habebitur in gloꝛia Ipſius poſſeſſio nõ minuitur ex cõ⸗

ſoꝛte.aut numeroſitate ↄſoꝛtũ.necipᷣoꝝ paucitate aut

nulleitate augetur. Hoc in ſole materiali ſen ſibili exem
plo videmus.Quid eſt ergo quod dicit ſaluatoꝛ.nõ ha
bebis ꝑtem mecum.Mon accipitur hic pars ꝑ compꝑati

onem aut diſtinctõem ad totũ aut ꝓ dimenſione pari-⸗
li ſed eo ſenſu accipitur:quo quis cum aliquo ꝑticipiuzʒ

hʒ ↄuerſatõis ⁊ mox et vite. Sed id qðimpꝛoperatiue

pccoꝛibo ðꝛ.tu vero cum adulteris poꝛtionẽ tuã ppyne

bas:etiã eo ſenſu dicitur.quo quis vnũ exomibi elegit

Quo ſenſu loquebatur dauid. Dñs pars hereditatis

mee. Et hieremyas. Pars mea dñs dixit aia mea. pꝛo⸗/

pterea expectalbo. Sic etiã ꝑetrus ſupꝛadixerat p ſe acin

noĩe oĩm aploꝝ ſaluatoꝛi. Ecce nos reliquimus omnia
et ſecuti ſimus te. Qua ſi dicere woluit. De vniuerſo
mhil volumus niſi te qui oñiia cõdidiſti:qui es om̃iain

omnibo quo habito nihil veeſt. Ende cum dicitur non
habebis ꝑtem mecu.nõ erit tua beatitudo mecũ. ODe⸗

cum eni partem habet miniſter qui ꝑſicit meam rolun

tatem:et ſequitur me.nõ ſe in directõnibo vite ggende

Nam qui ſuam etiã in bonis nõ meam ſequitur volun

tatem ſieri anat hema meretur. Quanta igitur erit pi.⸗

na multandus qui audaci malicia que inter dum ⁊ io⸗

mines ſeparant peccata cõmnttit. qñ de ſepatone terre⸗
E fitere deõ de virtutibacreditur. Sibi ſit bea⸗

S qui ſibi er ſuis actibꝰplacet:partẽ cum cheiſto non
habeat.qui chꝛiſto ex toto nõ credit. Sed qui cum chꝛi
ſto ꝑtem nõ habet:erit cum demonib poꝛtio eius. Me

„

lius eſſet nõ ꝓdijſſe ad vſum q; partẽ non habere cum

chꝛiſto.qui a deo vniuerſoꝝ conſtitutus eſt heres.et per
quẽ facta ſunt iecula.Nulla in inferno aut vbilibet gra⸗

uioꝛ pena qᷓ; cum chꝛiſto habere diuoꝛciũ:qð pꝛo ſeuio

ri toꝛmento chꝛiſtus inobedientibꝰ interminatus eſt.
et nihil adeo timendũ qᷓ; etiam modicũ ſeꝑari a chꝛiſio
Quam paulus ne ſieret pponderabat omibus generi⸗
bus toꝛmentoꝝ cũ dicebat. Quis nos ſeꝑpabit a chari⸗

tate chꝛiſti.et que ſequũtur:vbi hoc loquitur ad Roma

nos.Pꝛoinde petrus nõ tm̃ pedes:ſed manus ⁊ caput
offert:humilime lotiom. Cui cheiſtus nõ tanta indige⸗
re declarat dicens.. Qui lotus eſt non indiget niſi vt

pedes lauet:et eſt mundus totus. Baptiſmũ apoſtolo

—

rum hic cõmemoꝛare videtur. Nam q;uis aliqui bapti

ſari fuiſſent baptiſmo iohãnis:ſuo baptiſmo axoſtolos
omies baptiſauit chꝛiſtus. Pꝛoinde dicit qui lotus eſt.

Bel ſi lotus eſt.quõ indiget vt pedes lauet. Si wro

indiget quõ lotus eſt.Ac ꝑ hoc aliquid aliud pᷣter l'am
opoꝛtet inſpicere:ſeruata littere veritate. Ynnuit nem⸗
pe hoc verbo ſaluatoꝛ.ꝙ qui ſemel baptiſmo ſuo baptica
tus eſt:iterum bapticandus nõ eſt.qᷓ;uis affectus im/
puri etiã in bapticato remaneant qui deſignantur in ꝑe

dibus a ſaluatoꝛe lauandis. Medibo itur curritur ſiſti

tur.et ſuꝑ ipos quieſcit coꝛꝑis tota moles.Sic affecti⸗
bus ſuis vnuſquiſq; mouetur feſtinet ad aliquid. ſic in
aliquo velut in baſibus.ſic in affectib agenda boĩm vi⸗
ta fundatur. Quos lauari expedit diuinis manibbnon
enĩ niſi diuina manu pᷣt hoĩm purgare affectue.Affici⸗
untur eni ſepe holes paſſibiliter et vicioſe. vt in pluri⸗
bus vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeueret maculata dilectio. Et ſi nõ

in illis turpib impudicis actibo ſaltim in alijs ad vpſu,ʒ

Aiber

—–—

vite ſpectantibo vltra debituʒ ligatur affectus:qua liga
tione. manet impurus. Sola ergo diuina eſt manusqᷓ
affectũ irradicat: lauat ? purgat. zοide purgato affe
ctu:mudicia tota refulget. Hoc ꝑ ſeipᷣm efficit chꝛiſtus
ieſus:quod pꝑ Eſaiam ante pᷣdixerat. Lauamini mundi
eſtote:auferte malum cogitationũ vraꝝ ab oculis meis
Aauat ergo illa imperioſa maieſtas in foꝛma ſeruili apo⸗
ſtioloꝛum plebeioꝝ pedes ante illos ꝓfundiſſime incli
nata. Et ſcom menſuram ge atq; donatõis eius vnũ⸗

quẽq; ꝑfudit. O autẽ pedes lauandi ⁊ loti nõ abſurde
intelligantur hoĩm affectus atq; intellectus: aliaꝝ ſcri⸗

pturarum ſententias velut ſtellas ſup iſtam fulgentes
inſpiciamus. Inquit iob de pedib ſuis. Quando laua
bam pedes meos butiro. Pedes butiro lauantur. cum
vnctione ſpũſſancti vnguũtur affectus. atq; docentur

hoĩm intellectus.ſicut iohannes in canonica ſua dicit.

AUinctio vocebit wo de omniby. Et ſonſa dicit Aaui pe
des meos: quõ inquinatv illos. Laui a ſoꝛdib terrenox
gffectus. ab erroꝛibus intellectũ atq; ſcientijs ſterilib-

quõ ergo id eſt nõ inquinab amplius ullos.Et de pedi⸗

bus animaliũ que vidit ꝓpłeta Ecechiel: ſeriptura di⸗

cit.Pedes eoꝝ pedes recti.affectus ſunt atq; intellcũs

Allli vt pꝛeter diligenda et aliter q; diligenda nõ diligat
Alli vt pꝛeterqᷓ; intelligenda et aliter q; intelligenda pe⸗
nitus intelligere omino non querant. Multa ſunt ad/

huc exempla ſcripture.ſed quantũ poſſumus comiceꝑ⸗

