ra me de ſanguinibus Et aque ceſſerunt iſralylitis: et
egiptios ſuffocauerunt. Et qui creatis fluidis male nõ
vtunt᷑:mon ferant vltionis penam. Qui vo maculoſe ĩ
eis degunt:dignam in illis perſerant vltionem. Diluui
um et egiptioꝛũ ſubmer ſio ſigurauerunt baptiſmmum:
in quo delet᷑ iniquitas et bonitas remanet naturarum
Inuente ſunt aque amariſſime in deſerto: ſed ſunt dun
coꝛate lignũ. Multa ſunt in hoc ſqualido mudo ama⸗
ra et aſpere certantia contra tenerũ ſenſum:ſed fecit

dulciter tolerare aſpe crucis lignũ.Et chꝛiſti amo: hoc

egit in coꝛdibus veroꝛũ ſideliũ:vt ꝓ voto ſuſcipent᷑ coꝛ⸗

poꝛis paſſiones. Vlere amoꝛ: validi ligni inundi hurꝛin⸗

dulcauit amara. Et benedicit᷑ in vteri teſtamẽto lignũ

per quod fiebat iuſticia.Lignum per qð facta tota iuſti⸗
aa noſtra crux eſt:que ſi adaptatur his que refugit ſen
ſus voluntas amabiliter ſuſcipit Necnon lignum ꝑqð
iuſticia benedictu ſt
ſanctũ opus.quod ſi ſollerter aſpicimus nos pena vn⸗

diq; pꝛemit ſiue nobis irꝛogetur inuitis ſiue cum illaʒ

libenter amplectimur:cũ nulla ſit digna pꝛeexhibitio p

futuris aut equa recompenſatio ligni crucis. Pꝛoinde
huiuſcemodi lignum pꝛeſtat dulcedinem noitris peniſ

et dulcis fit tribulatio velut aq lalbens mundi ſine mo⸗
ra labentisPꝛoductam de petra legimus qquã per vir
gamad potandũ et ad ſedandũ populum murmurantẽ
et deinde contradictionis aqua extitit appellata qũia ð
chꝛiſti latere aqua noſtre ſalutis et ſapientie ſancte dei

fluxit qua potaretur humanũ genus quod murmura,

uerat aut murmuraturũ erat in ſenlaſe ulla ſalubꝛio⸗
aqua q́; que de fluxit er latere: nulla ſaptentia melioꝛ qᷓ
chꝛiſtum noſcere aneiſerun Sed æc aqua fuit educca
ꝑvirgam.aquia infallibilis et recta⸗ inflexibilis iuſticia
dei ſuo ſecreto iudicio et ineffabili modo puniuit quod
non peccauit in filio:et ex peccato nocentis caro plectit
innocentis. Sed contradictionis nomen accepit. qꝛ ſi
ex aqua iſta ſalus multoꝛůũ non tñ omniũ conſtit uit᷑ cũ
chꝛiſto ab ipſa ineunte infantia vſq; ad mundi ſinẽ ab
impꝛobis infidelib et male fidelibus contradicet᷑. Nã
quis ſimeon cecmiſſet alta de chꝛiſto ꝙ poſitus eſſet a

minuset in ſignum cui contradicet᷑ adnerit Et ab oꝛi⸗
gine mundi nullius ſcientie maioꝛẽ contradictionẽ au
diuimus qᷓ; ſapientie chꝛiſtiqane:cui verbis et moꝛibus
coutradicitur etiam ab his qui ſuo nomine infulantur
MArnci populus in eſerto in locum in quo duodecĩ
ßontes erant aquarũ:vbi refocillauerunt animas ſciẽ⸗
tes. Peregrinabat᷑ genus humanũ in adam expulſum
a paradiſo.vbi qui quadrifario fonte lugiter rigabatur
nec inuenit aquam in copia ſitis copiam auferentẽ:pꝛe
ter illã ſacroſanctã doctrinam duodecim aploꝝ qui mũ
dum vniuerſum miriſice rigauerunt:Aquaruʒ multa
miſteria facta cognouimus. quas ſi deus continet oĩa
ſiccabunt᷑: ſi vo emiſerit ſubuertent terram. Gꝛatiam
diuinam in his verbis intelligimus figuratã:que ſi cõ⸗
tinetur omnia pꝛe ariditate ſus deficiunt a ſiccant᷑. Si

deo patre in reſurrectionẽ multoꝛũ atq; ruinam:nihilo

quod gaudendo deliquit/io

entibus noſtris inſinuat iuſucie

Baluatoris

ueant:cum ipſe ſit ſemper ſupſedere paratus.et gratie
ſue unmobiliter ſituare. Inſipida et frigida et abſco/
loꝛ eſt aqua:ſic oĩm aĩa miſi ſapoꝛẽ ſapie ſue et caloꝛẽ ca⸗
ritatis eius atq; coloꝛem pulcritudinis virtualis ipſe q
creauit apponat. Sic et lex moiſaica erat:quam deus
euangelium ſapidũ et caritate plenũ et opttmi coloꝛis
ſua poteſtate conuertit. Quo circa in miſterio et p no⸗
ſtris moꝛib oꝛdmandis hꝛiſtus in vinũ conuertit inſi
pidã ⁊ diſcoloꝛẽ atq; frigidam aquã.vt effectum cogno
icamus virtutis eius inuiſibiliter opantis in nobis:
id quod eum feciſſe foꝛis agnouimus. Mecnon ⁊qᷓ; tra
ctabiles et ↄuertibiles ad lua iuſſa nos eſſe wlit ex hac
cõmutatione demonſtrat. Curioſe atq; ſupbe ſcrutari
non debemus.quare ab aqua miracula incepit ſaluatoꝛ
ſed laudare potentiã et voluntatẽ ſuam iuſtiſſſima vene
Prie.Sifieff rei geſte vt nullus in eo exoꝛbitet
ſcom litteram pꝛimitus veniamus. vt etiam in his q̃
pꝛecedunt et comitant᷑ ⁊ ſequunt᷑ miraculũ regu aã atq;
foꝛmam noſtroꝝ moꝛũ put poſſumus aſſumam us:pꝛe
termittentes miſteria pꝛeterqᷓ; vbi ad moꝛes niſi tactꝭ
miſterijs non poſſemus aliter ꝑtran ſire Perfecta om̃i
tentatione deſertiatq; victoꝛia ſaluatoꝛ egreſſus de des
ſerto in galileam cepit pꝛedicare cõgregare diſcipulos
illos allicere altitudine atq; nouitate doctrine Mieq; a
die ſun baptiſmatꝭ vſq; ad eundẽ diẽ reuoluto anno mi
raculum aliquod fecit qm mutatio aque in vinum fuit
initium ſignoꝛũ que fecit ieſus.Nemo auc in hoc q di
o ſe fallat:qm̃ auctoꝛitas ſancte matris eccleſie longa
conſuetudine rolvꝛata hoc aſſeꝛere me cõpellit.que illõ
ſolum q;uis non ꝑ ſcripturã declaratã in conſuetudinẽ
muariabilem ꝓfecto ſuſcepit:quod a geſtis et moꝛibus
aploꝝ chꝛiſtum in carne videntiũ atq; diſcipuloꝛũ ipſa
in ſuo oꝛtu et inchoatione gnouigTo iaff Reqgnoa
uatoꝛ bapticatus eſt anno reuoluto:eccleſia infallibilit
hoc nobis tradente fecit hoc miraculum mitium mira⸗
culoꝛum. Qõ ſi initium cetera ſunt ſequentia.qꝛ eodẽ
die ſiue anni reuolutione bapticatuset miraculũ aque
fecit: cum ſiatim ſpũs eum expulerit in deſertũ et de de
ſerto in galileam. vbi pluries pꝛedicans et egrediẽs et
regrediens.et vocatis diſcipulis ſicut referunt alij euã
geliſte:tertio die ab illo quo iopannes baptiſta reſpon⸗

—

J

7

☚
Rt

LoC. 5 n&α.
/

is vt interrogarent eum tu quis es. Ham anno illo piiꝛ:·

dit ſacerdotibus et leuitis miſſis a hieroſolimis a iude

moq;uis non integro pꝛedicauerunt.chꝛiſtus et ioha⸗
nes qui teſtiñcabat᷑ de chꝛiſto que digna videbant᷑. ſu
os diſcipulos in ſcolam chꝛiſti mitteba quẽ etiam oſtẽ
dit diſcipulis ſuis dicens. Ecce agnuſ dei:ecce qui tollit
peccata mundi.Nam chꝛiſtus poſt egreſſum de deſerto:

iohannem iterum viſitauit pꝛedicantem a bapticantẽ

Diſcipuli etiam iohannis direrunt ei. Rabbi qui erat
tecum trans ioꝛdanem cui teſtimomuʒ phibuiſti. ecce
hic bapticat:et omnes wniũt ad eum. Et phariſei au⸗
dieꝛũt ꝙ plures diſcipulos ſaciebat et baptigabat ieſus
q́; iohannes. Mec pꝛo tanto dixerim quia non ſic legit
in matlxo ſiatim poſt egreſſum de deſerto iohãnes tra

ſtus congregauit diſcipulos coꝛam quib maxime illis

wro de ſupis abundãter emittit᷑ terra coꝛdis noſtriſ ditus eſt in carcerem: poſt quam traditionẽ etiam chꝛi
uertit᷑ꝛvt dolendo puniat

biles cõmutatiões in aqua factas eſſe pꝛenouimus cũ
in illam tranſierit circumciſionie aſperitas vt elemen⸗
tum ſanctiſicet ꝑx verbũ et ſenſibile coꝛpus inſ. enſibileʒ

quos apoſtolos nominauit ſaluatoꝛ ſua miracula fecit.
Mam eyxpediebat oꝛdini ratiom vt omnes apoſtoli cõ
regati iam eſſent ad videndũ chꝛiſti miracu la:que ip⸗

ꝛo eis · Et cum

in coꝛpe atq; ininſibilem gratiã capiat:et fiat celeſtis ſi pꝛedicaturi erant coꝛam gentib; et regibus mudi.et
coꝛruptionẽ huic mundo terꝛenus apparuit/MNoñn re⸗ p moꝛtem et ſanguinem teſtificaturi P

ſiſtit hoc elementum impꝛeſſioniboa durioꝛi qut vehe⸗
mentioꝛi coꝛpe factis:et tamdiu tenet impꝛeſſt ionez qᷓ;
diu ſupmanet impꝛeſſum. Tales animas deus querit.
vt ſuis deificis impꝛeſſionibus non reſiſtant nec remo

omnẽ aggregationẽ apoſtoloꝛum pꝛimo anno pꝛedica⸗
tionis fecerit.luce clarius patet non fuiſſe iohannẽ vo⸗

catum de nuptijs:in quibus aquam in vinum ſecũdo M

anno ſue pꝛedicationis conuertit Nec quempiaʒ moue
,„ 1 3
R 4 p e /N0 .A— „ N1 AN Q

— —
R n VornN 1) A 4) ο nepyno, 5

Liber

at erat ibi mater ieſu:vt velit cauſam ſue interfuitio /
nis fuiſſe iohannem. plures enim habebat ꝓpinquos:
quoꝛũ alicuius intuitu potuiſſet adeſſe. filioiq; cebedei
iacobũ et iopannẽ de naui et piſcatione:non de nuptijſ
legimus eſſe xocatos. Facte ſunt ſigitur nuptie ĩ
cana galilee Muptiarũ rocabulũ qð quonda verecun⸗
diam et honeſtate coniugij ſignificabat: tranſiuit ĩ epu
las et in menſas oꝛnatas cibarijs. Mam nuptie ab ob⸗
nuendo id eſt cooperiendo viltũ et caput amiquuꝰ di⸗
cebant᷑ nunc vo eodẽ manente vocabulo neq; tam an⸗
tiqua ſignificatione mutata ſed alia ſignificatiõe adie/⸗
cta:ex vſitato moꝛe loquendi nuptie dicunt᷑ eſſe ſplẽdi
di pꝛo nuptijs comeſtibiliũ apparatus. Nuptie facte in
chana galiler fe tmi amoꝛẽ. ſcʒ amoꝛis feruoꝛẽ inter
chꝛiſtum ⁊eccleſiã ſignant vllut inter ſponſum ⁊ inter
ſponſam vt vterq; pꝛo vtroq; moꝛeret᷑ amo:is vehemẽ
tia inſiſtẽte:vt chꝛiſtus pꝛo ipſa eccleſia moꝛeret᷑.⁊ ipſa
eccleſia oꝛthodoxa pꝛo ipſo muũdo voluntarie moꝛiatur
Et in martiribus ſuis moꝛte coꝛpꝑis crudeliter ſit exti⸗
cta ex tirannoꝛũ furoꝛe atq; terroꝛe:qᷓ;uis ipſa vſq; ad ſi
nem ſeculi ſit militando manſura Chana Lelus interpᷣ
tatur:qui celus eſt vt placitam altiſſimo habeat volun⸗
tatem. Sed non omnis celus bnus. Honusꝓfecto ẽ
qui tranſmeare penitus ab hoc mũdo deſiderat.aut cũ
homo tranſmeatice viuit nihil ſibi appꝛopianſ d terre
nis: non certis manſionibo degens vita idefinita woti
tux. Nil certum gliſcens pꝛeterq; anim virtuteʒ. nihil
certum expectans niſi moꝛtẽ et dei miam et iudicium.
et in omimibus ablaticijs euentibo manens incoturba/
tus irretitus ab ommbus pꝛeterq;ab eo q virtuteʒ 7
di bñplacitum reſonat: mundũ huncviſibiliter pꝛout
fit poſſibiliter et inuiſibiliter quia poſſibiliter pagrans
WMiẽ Eccleſiẽ cẽſebꝛant᷑ nuptie:hic fidelis anime thala⸗
mi pꝛeparant᷑. Mam tranſmeatio mea galilea interpꝛe/⸗
tatur. vt vnuſquiſq; ex ſeipſo ex hoca in hoc mũdo traſ
meare feſtinet: pꝛo ſua voluntate videlicet. aut ſuo de⸗
clinando periculo. Nam ꝑ dei naturalem iu ſenfrn uſ⸗
quiſq; de ſuo damnabit᷑ vitionon de alieno. Et h mĩaʒ
dei de ſua laudabili actione ſaluabit᷑inon de alieno ꝓfe⸗
an ſ in chana galilee id eſt in celo huiuſmodi
amoꝛis celebꝛant᷑ animarũ nuptie quibus ſaluatoꝛ ĩter
fuit:maria exiſtente pꝛonuba fide ſcʒ chꝛiſtifere veritatꝭ
Nam dicitur Et erat mater ieſu ibi. Suberat cã qua
re mater ieſu erat ibi Rationabilis erat cã:quare mun
di regina ibi erat. Non enim credamus alicubi abſq; ra
tionabili cauſa Pnan interfuiſſe. Agebatur enim a ſpũ

dei velut filia demater deiſſponſa dei: nihil imptinens
atq; ſupfluuz in ſuis moꝛibus apparebat.At vbi poſtq;
interfuiſſe illis nuptijs credimus:iuſtam eſſe credẽtes
cauſam.ipſam aliter non queramus Non enim omniũ
actuum a nobis inueſtigande ſunt cauſe: magis vo qᷓ
ex eis eſt vtilitas capeſſendal Tlocatus eſt aũt ieſus et

Diſcipuli eiuſ ad nuptias Aut velut paupꝑ aut wlut ſõ
tus a ð. aut er Fcflſs parentele aut ſpecialis no

ticie aut ſuggeſtione matris factum eſt:que filij ſui pꝛe
ſentiam vbiq; cupiebat. Melius autẽ diuina diſpoſitio
ne factum eſſe crxedamus vt ieſus ad nuptias huiuſmio
di vocaret᷑: ꝓpter ea que mirabiliter ſũt ltcuta⸗Dn
iuſtos ſed peccatoꝛes wocare venit ad penitentiam oẽs
ad fidem. omnes ad virtutes. om̃es ad gloꝛiã q́;uis nõ
om nes reſpondeant.nunc ipſe vocatur ad nuptias:ad
quas non ꝓ paſtu coꝛpis ſed ꝓ edulio mentis acceſſit.
eatus qui dũm chꝛiſtum in ſius vocat agẽdis. Et be
ati qui eum in carnalbus nuptijs teſtẽ habere volunt

atq; pꝛeſ⸗ enteſ landiunt᷑ et ſibũpſis qplureſ pꝛo eo
ſaluatoꝛ nuptijs voluit intereſſe.vt aut ꝑnicioſa licen /

quintus

tia in matrimonio amlpiuſq; expediat delectentur:aut
vite celibi pꝛeferre audeant vel equare. Sed aduertãt
quoniam chꝛiſtus tota ſanctitas et ſanctificatio eſt: nõ
ergo per blãdicios actus honeſtas matrimonij veturpe⸗
tur.id omnẽ honeſtate nuptias opoꝛtet conuertere:ſi
chꝛiſtum velint habere in iudicem et in teſtem. Conde⸗
mnat et teſtificat cõtra turpitudmes ⁊ immuũdicias ſal
uatoꝛ omniũ chꝛiſtus. Mam beatioꝛes ꝓfecto eſſent nu
ptie ſi pꝛo chꝛiſto vouerent caſtitatem:et ſi nõ oimodã
laltem ad tempus illam interponerent redolentẽ. Mã
quanto magis cõmuni aſſenſu caſtitas inter virũ me⸗
diat et vxoꝛem:tanto amphus in conſpectu chꝛiſti nu⸗
ptie placite fiunt Puicrioꝛes atq; ditioꝛes ſunt nuptie
caſtitate qᷓ; copia niioꝛũ.Et quãto humana caro pia in⸗
tentione ab amplexibus et concubitu remouetur:tato
ad pꝛimã illam creatiõis ſue pulcritudine repꝛopinq̃t.
Et chꝛiſtianitas qua ilibata manente intronicamur ĩ
ſuperis efficitur ſanctioꝛ:quo hominis humamitas con
tactibus non turpat᷑. Nec cure fiat hoibus ſi nõ eſſent
nuptie.aut caſtrarent ꝓpter regna celoꝛũ ꝓpagationem
humani generis defuturã.quia deficere nequit potẽtia
et ſapientia creatoꝛis:qui omnia ex nihilo in eſſe pꝛodu
xit.Nec eſt hoĩm dei ſapientia et qualter hoĩm ſucceſſio
fiat vlla temeritate conquirere:ſed eius exequi placii’n
roluntatiæ noſtre ſit officium nearte er⸗ 3 cõfr
mationem ſiue renouationẽ voluit ſaluatoꝛ nuptijs in
tereſſe:HNon inter illas defirmauerat aut ſuꝑ eas indu
xerat vetuſttaẽ:cum ipſe antiquam habeant nouitateʒ.
Ad nuptias quippe nihil noui appoſuit:qui virginita⸗
tem exconſilio nouiter introduxit.et caſtitatẽ eis mo⸗

ribus et doctrina pꝛefecit.Ac ꝑer hoc vocent oñes chꝛi⸗
ſtum ad nuptias.vt aut eas ex toto caſtificẽt: aut mhi

in eis agant qᷓ; chꝛiſtiſeram deceat ſanctitate/Elocem·
ieſum in opmibus noſtris et ipſum reuereamiur oĩa in⸗
ſpicientẽ:vt venientẽ iudicem ſecura ⁊ leta conſcientia

videamusſſlec diſcipulos eius ab hac vocatione legi⸗

mus ĩtermiſſos.Nam vocatus eſt ieſus et diſcipuli eꝰ
Decet ſane ad oꝛdinem atq; ꝓfectum vite agẽde vt do⸗
ctoꝛem et diſcipulos.ducem ⁊ milites ad exhoꝛtationẽ
ſimiliter et exemplum mẽtis intuitu videamus: vt no
bis foꝛma viuendi ex gagonũ poſitoꝛe veriſq; ſectatoꝛib⸗
luceat. Tu quis es ad mentẽ reuoca chꝛiſtũ:et q́; humi
liatus apoꝛiatus incedat auerte. Reuoca et diſcipulos
eius:non ariſtotilis aut platonis inutiliũ doctrinarum
ſed diſcipulos ab ommi doctrina uſatnendo moꝛ
oeſrepcliancee omne viſibile.ipſum ſolum irretro⸗
uerſibiliter et poſſibiliter theoꝛijs moꝛibus et vita hũi⸗
liter ndirarltceſoinun diuinis dogmanbus intendẽteſ
Non reuocemus ad menten/hoim negligentiũ vitam
habet enim induceꝛe pꝛofectõ ſegniciẽ:ſed eoꝛũ qui tat
ditatis et pigtitie molimina neſcierunt Pꝛeſtat nanq;
ſemꝑ audaciam plus agendi et ſepe feruoꝛ vm? aut plu
rium tepoꝛẽ vnius aut pluriũ excitauit Gonum omni⸗
no cũ chꝛiſto et diſcipulis recumbere in menſa virtutũ
Eleruntñ edentib qui recũbebant: vinum deficere nũ
ciatur ei qui omnia pꝛenoueratl Et deficiente vino: di
cit mater ieſu ad eum. inum non hñt rum cogi
tare vel dicere:vbi ſufficientia ommi aſtat ꝙ vinũ deſi
ciat Sed naturale defecit vt ſuꝑnaturaliter factum ap
poneret᷑.⁊ ſuꝑnaturaliter innoteſcere inciꝑet qui ſup:a
naturam et vſum ineffabiliter natus eſt:et deterioꝛ ab
euangelio moiſaiea lex vicinaret᷑ defectiõi vt apponeret

euangeliũ nouũ. AIn parte deficiente lege modaleaſc⸗

ficiente vino humane leticigapponendũ erat vinuz le
ticie ſoũalis:et ad defectum fummus erat aduẽtur pfe
tus.Cum creatura woluntarie mũdo deficit: pꝛofec tꝰ

reane
jertät
no
turpe⸗
ereſi
nger
gsſal
entnu
modq
t, i
u mer
füinu⸗
nuptie
piain⸗
Ir:taͤto
Ppint,
zmori
con
eſſent
ſonem
etia
eocd
laceeſio
hori
te
eisin
nd
duitne,
linitu
eis o⸗
scei
W
ic.
oinn
Centn
e ſegi⸗
olien
vt do⸗
ationẽ
Nno⸗
mtorb
Shomm
Cpols
rum
on⸗
mew/
lubuiß
ſlte,
han
Hin
nanch

pr
ommn

1

ni
ogi
f
map
iſen
reb
ge

De via domini

diuinus aduenit. Oꝛenuncia defectus mater ieſu erat
Almiſica regina vere compatit᷑ ommbus et oĩm vellet
remouere defectus:miſi ei hominũ emula ꝑtinacia ere
gione tentoꝛia figeret. Et pꝛo omiibus libens ſumit in⸗/

terpellationis omciũ ſi amota noſtra pꝛoteruitate non
fuerit:aut ſi rogata humiili et fida pꝛece pꝛefuerit/Alle⸗

gat ꝓnuba caſiiſſima in virginitate ſolis claritate luci⸗
dioꝛ ꝙ vinum non habent nuptie vel cõuiue. quia vel
nõ habent vnde letent.aut humanã leticiam ꝓpꝛia vo/
luntate contemnũt:vt nolle habere ad nõ habere redu⸗

cat᷑. Vere om̃es in hac vita degentes non habent vnde

gaudeant:ſed vnde meſticia ſatient᷑. enalitatibo oĩbo
coꝛpis ſubiecti ſumus moꝛs certiſſima in nõ certo ter⸗
mino cõminat᷑.vndiq; mala viſibilia et inuiſibilis ſeip/
ſa conglomerant obſident et includunt. cruciãt a aifſi⸗
gunt:et omnis via pꝛecludit᷑ euadendi. exceptis his qͥ
pviam mundi aſperam incedere ſtatuerunt. Diſpone⸗
tem ſe ad futura picula ꝓpter deum:clades pꝛeuiſa ſeu
inopinata non ledit. Igit᷑ vnde letabit᷑ tot caſtriſ ⁊ ma
loꝛum papilionib õz inuiſibili
bus agitatus ab hoſtibus.quołũ caſtra moꝛtales oculi
nequeunt intueri.neq; in ülla iactare ledentia. Neq; cũ
ſpuᷣalibus oculis eoꝛũ ſemꝑ aduertere poſſumus totaʒ
fraudem: nec ſentimus inſidias etiam cum fecerimꝰ ca
ſumſAaue leticia que iocunditas eſſe poteſt in valle mi
ſerie vbi vlut regina ſolium vbilibet tenens ipſa miie
ria omnia fere in ſuaʒ deditionẽ aſcripſit. DPꝛoculdubio

cuncti carerent vnde in writate letent᷑. Idcirco p no⸗

bis writatẽ interpꝑellans:welut pꝛo cõuiuis aut nuptijſ
alma maria dicit. Elinũ non habent. Alut ipſam huma
nam quantalibet ꝑfunctoꝛiã humanãq; leticiã inheren

tem tenuiter a nobis voluntarie abdicamus.vt noſtro

merito dicit poſſit ꝙ vinum huiuſmodi non habemus.
et noſtre carentie redundãtia illa ſuccedat: que non de
creatura ſed de creatoꝛe pcedit. Quõlibet igit᷑ pꝛoferat
ad creaturã refert᷑ vinũ qð deſicit vt Enue diumuz qd
deficere eſeieſd fettumt vin refer
litas:que neminẽ iuſtiſicauit ex toto.ald miraculoſi vi
num pꝛeſtruit᷑ euangeliũ:cuius veritas obſeruata ĩitro/⸗
ducit in regnũ.Ad vini defectum ꝑtinet omnis creatu
re carentia ſed ad miraculoſum ſpectat quicq̃d pꝛo eql⸗
tate non meritũ diuma bonitate ſuſcipimus.ld hunc
etiam vini defectũ ꝑtinere poteſt cũ labentiũ rerũ deſe⸗
ctum cum ipſis vti poſſimus ſuſtinemus:ſperantes bv
nis altioꝛibb munerari:Ad vinũ bonũ ſeruatuʒ vſq; ad
huc:ſequit gloꝛle ſtabilitas eternoꝛũ. IYntentius di
ctum iſtud trahentes in moꝛesſceficiente vino.et vinũ
non habent. alia ſe arat foꝛma loquendi.vt vini defe⸗
ctus atq; carentia ſit a libera hominis woluntate de tipi
cis malis atq; tranſumptis:que vinum bibitum ſupꝛa

modum facere conſueuit. Tegitur enim in eſara cũ

de vim foꝛtitudine ageret᷑:quod vinũ ſeducit mentem.
SGeductio enim mẽtis eſt a ſupioꝛiba ad ima plapſus:
et ſeparatio a tramite veritatis et lumine rationi. Vñ
ꝑaphetam dicit. Ephꝛaim ſicut colũba ſeducta non ha
bens coꝛ.Nam ſepe huiuſmodi auis ab altitudine aeriſ
ſe dimittens terris infidens ꝓpter eſcas ⁊ aquas:ad exi
cium capit᷑. Sic hõ qui a diuinis toꝛijs ad ima pꝛola
bitur:ad exicium peccati atq; inferni plerũq; occulta pe⸗
dica impꝛouiſe tener᷑. Et ſepe nidificat vnde pulli aufe/
runt᷑. Seductio igitur mentis eſt ibi ſuos conatus ap⸗
ponere vbi operũ ꝑditio ſequitur: quia ſcriptura dicit.
Omne opus coꝛruptibile ĩ fine deficiet:et qui illð opa
tur peribit cum illo.Huic vero malo deficere:bonoꝛum

egis impoſſibi /

ſucceſſionẽ habet in pꝛemiũ/Nlecnon vt eadẽ refert ſcri
ptura:regis et oꝛphani vinum facit mentẽ vanam.Mã

Baluatoris

plerumq; in populis regiminis ſceptra tenentes mũdi
vanitatem ſectant᷑.ſimiliter ⁊ patre filij deſolati: vt ne
qᷓ; conditio ſtatus nobils vel abiecta. ſe wiit et nouerit
a ſeculi vanitate tueri. Contra quos ꝓplvta ſanct? icla
mitat Gilij hommũ vſq;quo graues coꝛde vt quid diuli⸗
gitis vanitatem et queritis mendaciuũ. Pꝛoſecto vami⸗
tas eſt bonoꝛũ ſpuauum atq; veroꝛum firma vacuitas
Mꝛoinde vana dicitur ens que delectat᷑ caducis que
aſfferunt lepe ꝑiculum:nullum wro remediũ Tlana eſt
mens que virtutibus vacuã peram habet:et pꝛofuncto
rio hauſtu penaliter amplius facir. Et vir vanus in ſu⸗
perbiam erigitur et quaſi pullum onagri liberũ ſe natũ
putat. Jure in altum vt euaneſcat vt fumus homo ꝑ
ſupbiam tollit cuius animus non repꝛimit᷑ pondere iu
ſto virtutũ/qua vacuitate facit ſeculi vinum: cuius ha
bere defectuʒ ſufficientiã manmã appellani. Et ſerui ac
liberi pauꝑis ac diuitis et omne mentẽ:conuertit in ie
curitate ⁊ iocunditace. Vbi humana ſecuritas ibi cadit
fragilitas:et quo ſecurias maioꝛ caſus vianioꝛ atq; p‚⸗

fundioꝛ. Mon eſt ſecuritas quieſcere inter hoſtes: neq

tutum inter in ſidias crudeliũ ambulare. Cremoꝛ etti
moꝛ manent ſuꝑ nos contectos tenebꝛis peccatoꝛum.
Vmplacabiles ſunt immici quos ĩuiſibiliter patimur:
et contra nos impadcicibile bellum gerunt.eſſimũ ẽ
eſſe ſecurü:vbi athlete chꝛiſti marimi trepidarunt. Et
ingredienti terram hoſtilem:non ſecuritas ſed timoꝛ ꝓ
baculo ſubſidij opus eſt Ynimicat᷑ nobis mundus:pꝛe
ter cuius terram nemim patet greſſus. Et caro coꝛpa⸗
lis anime aduerſatur:qua deponere non poſſumus niſi
per impꝛouiſam moꝛte. Quis igitur hominuz doꝛmiet
aliqñ tecur in caſtro inimici moꝛtaliter odiẽtis. Quis
audacter nudis pꝑedibus incedet ſuper ſpinas. Quis ſe
curitate noctabit in domo minãti ex omni parte ruinã.
Et pꝛocellis in mari ſonantibus:non ſecuritas ſz igna
uia eſt doꝛmire/Yõcundari aut in loco funeris et triſti⸗
tie atq; in tpe fleduebꝛietas eſt atq; ſiultitia. In hec ca⸗

dere vinum ſeculi ſepe fecit:cuius catentia magis q́; re

dundantia eſtin laude Sed quod ſequit᷑ amplius ma⸗

la malis accumulat/Et non memimit omne iuſticiaq 7

debitum. Qui caret iuſticia: p iuſticiã puniet᷑.Et q non
reddit debitum:penarum debitũ ſoluet. Obluniſcentis
iuſticie obliuiſci᷑ deus. Et non ſoluentẽ deo debitũ p
miſſum iuſtum hominibus: oꝛdinauit ad rumpheam.
Ebꝛietas aũt coꝛruptibiliũ et amoꝛis male diffuſi obl⸗
uionẽ induxit iuſticie debitũq; negare creditoꝛibo fecit
et irritare pꝛomiſſa. Noc non bibere vinũ diri manmũ
lucrum/Nam vt adiungitK omma pꝛecoꝛdia facit hone⸗
ſta. et non meminit regem neq; magiſtratũ. PWereunt
iudicia rationis: cum pꝛecoꝛdia vident Honeita pꝛo eo
ᷣ multos ad malũ pꝛecipites.non deus aut timoꝛ ſed

reuocauit honeſtas:non tamen illa chꝛiſtifera ſed hũa⸗/

na:cum nõnulli non timeant tinpes in cõſpectu dei.ſ
in conſpectu hominũ apparere. Cum aũt illa que bone
ſia non ſunt tamen quiu coꝛdiſ penetralia intrauerũt p
affectu boneſia vident. ſubꝛit ratio perit iudiciuʒ: vera
boneſtas erilio tradit᷑.et malum wlut licitum deuemt
in actum. Mecxnõ et pꝛecipiti audacia cõtemnit᷑ iuſticia
tribunalis. Et docentium ſana doctrina et annulat᷑ re⸗

uerẽtia magiſtratuũ:vt ſepe memoꝛia placitis intenta

iſta nõ recolat aut vllut ceca in peccatoꝛũ foueas ruat.
q;uis hic wel alibi digna pena ſuccedat.ſi non extimplo

ſaltem in tpea i nunetia Pfinito. Huiut vim defect?
ſuſticientis alio ſperat eecnt huiuimodi edſeno maſd

Et omnia p talenta fałit loqui. Qui talẽta loquitur
Vrtibilis eſt. et ad hoc ſe donat quod largitoꝛ inquirit:
vt non weritas et luſtitia. ſed plaatum ſit in iure. Non

i 4

——⏑

v

„

.

Liber

meminit cum biberit amiciciã vel fraternitatẽ. Execra⸗
bile malũ vt pulcritudo humani generis et delectatio
ratioms.que amicicia noſcit᷑ vini potatione obliuiõi tra
datur.et quos natura ex traduce vnionis coniunxit:rxe
ijciat potatio falernalis. Sed nõ poſt multũ ſumũt gla
dios. Ecce ad quid manum vinum ſepe cõuertit. vt ad
ledendum atq; ꝑimendum nature conſoꝛtẽ gladiꝰ du⸗
ctilis aflumat᷑:et hominẽ facit tranſire in belus cum ad
ſui fimilẽ parat nocumenta ſlatura. Multe naq; belue

odiunt et interimunt homines quibus truces ipſi ſunt

ſiles. Ad hec mala ſecutus hinuſmodi philoſophatoꝛ
adiungit Et cum a vino merſerint atq; ſurrexerint:nõ
meminerũt que geſſerunt. Hoc emm in malis actibuſ
vltimum eſt maloꝛũ.ſi obliuio ſequit᷑ male facti:qꝛ nec
interuenit penitentia.ſed ſequit᷑ pʒna damnati. õ vi⸗
num amoꝛes ſeculi merito appellaui. ltinam nobis
iſtud vinum ommno deſiciat. vt virgo virginum ꝓ no
bis ad filium interpellet et dicat.deficiente vino.vinuʒ
non habent:vt interpellando pꝛo nobis obtineat. ſi nõ
habent vinum amoꝛẽ videlicet ſeculareʒ. ꝛoinde qð
noueris expedire.Anĩa terrenis vacuata materijs: me

rito ſe repleri cariſmatibus diuims iniciat ſCini ſalua,

toꝛ omniũ chꝛiſtus non aſpere aut expꝛobꝛatiue vt lite
ra ſonare videtur.ſed interrogando reſpondit Quid
mihi et tibi mulier NMondum venit hoꝛa mea Luce cla
rius patet omnibuſ chꝛiſtum ſapienter ad interrogata
Tediſſe reſponſa.vera non incõpacta.Que igitur fuit pꝑe
tio virginis vt iſta reſponſio ſequeretur Dicebat alma
mater. Elinum non habent. Reſpondit deuſ hõ. Quid
mihi et tibi mulier· Elerum virgo ꝓtulit:et chꝛiſtuſ ve
re reſpondit. Pie virgo nendeine chꝛiſtus edixit
Non errabat rariloqua virgo.nec chꝛiſtus aliqñ ipſam
expꝛobꝛauit in facie:vt coꝛam omnibus conuiuis vide⸗
retur habere calumniã. Sed menti humiliter ducte ꝑ.
gratiam in atriũ ſcripturarũ:ipſa ductrix intelligibleʒ
dat ſplendoꝛẽ. Quid mihi ⁊ tibi mulier Nulla ꝑmixtio
aut cõmixtio naturarũ.vnio tmm̃modo eſt naturarũ.cu⸗
ius thalamus tu fuiſti.Quid mihi et tibi. Quid mihi

do et homini.et tibi homini ſoli. Quid mihi creanti.

et tibi create materie. Quid mihi eterno.et tibiex tem
poꝛe enti. Equalitatẽ denegat naturarũ: non ipſam in
denunciatione ſua expꝛobꝛat vel contẽnit. Si requiris

vt filium non eſt vnde fiat miraculũ.aut ſupꝛa naturã

apponat᷑ falernũ. Si reqiris vt deum. tu mulier ego
deus:nulla cõmunitas naturaꝝ. Suſcepi ex te hoc coꝛ

ruptibile coꝛpus. Nondum venit hoꝛa mea:vt ipſo coꝛ⸗
rupto per moꝛtem humanũ coꝛruptũ reſtauret᷑ genus

Qõ dixit nondum venit hoꝛa mea vt homo loquebat᷑
qui ꝑ tempoꝛũ momenta deducit᷑ Deus aũt tempoꝛuʒ
momenta non habet:eternus enim eſt &ai ſubmiſſe 1
terrogatione reiecta pꝛofert᷑:aliam intelligendi foꝛmu⸗
lam parat/iAuid mihi et tibi mulier. Quid mihiet ti⸗
bi omnino in placito eſt. Quod ego wlo et tu vis Su
mus omnino voluntate concoꝛdes Subuenire wolo:
tu vis.edimere volo et tu hoc affectas. Quod pꝛo ſa
lute cõmuni facere volo:tu quoq; noſti. Sed nonduʒ
Vnit hoꝛa mea:tempus ſq; pꝛefinituʒ a patre. Qðõ eni
tempus pꝛeſiniuit miſſiõis:pᷣfiniuit et moꝛtis. Qð nõ
dum venit vt moꝛtuos iuſta moꝛte iniuſia moꝛteʒ leti⸗
ſicem:et querentibus vitam ex mea moꝛte reſtituam.

Argumentũ agendox et omnis actio cheiſti: in hoc ma
nime vt hoꝛam debitam reddendis debitis expectemꝰ.
MQ autè chꝛiſtus matre non exprobꝛauerit:ipſius ſe⸗

quens fiducia manifeſtatl Dicit mater eius miniſtris:

Quodcũq; dixerit vobis facite Nouerat ipſa volunta

tem filij ſui ſaluatoꝛis.et qdð non pateret᷑ delictoꝛũ ſuo

—

quintus

rum eclipſim:qui vnerat ꝓ omniby eclipſari. Pꝛoinde

inſtruit ⁊ infoꝛmat:vt merito ſancte obedientie defec
vini ſumcientia chꝛiſtiꝓt inus auferatur lit enim ꝓnu
ba ſollicita. Quodcunq; dixerit vobis facite. Qm̃ in pᷣ⸗
ceptis exrare non nouit.vtilia pꝛecipit poſnbina indicit

et madat honeſta.Nihil ergo excluuit doctrix virgo ſan

ctiſſima Quodcũq; dixerit vobis facite Sciebat enim
ſuum eſſe oino irreprehẽſibiue dictũ. Nihi reprehenſi

bile aut imponibile dicere poteſt. Oi aute dixerit aliqͥd/

irrepꝛehenſibile atq; poſſibile fit eo ipſoꝙ dicit. Di⸗
cit poſſibile ade pꝛeceptũ.in cius pꝛeuaricatione tãto
grauius ſunt ꝓthoplaſti puniti:q̃nto ipſius obſeruan⸗

tia honeſtioꝛ fuit atq; facilioꝛ. Dixit noe vt faceret cẽ

tenariã ex tꝑe archã.ex omni qntitate pꝛotenſam in tã⸗
to diluuio duraturã:in qua ſaluaret᷑ genus creature ra
tionalis et irrationalis ſiue ſen ſibilis/q neq; affectus
techo.neq; laboꝛe ſuꝑatus.nec tꝑe longo deuictus. neq;ʒ
dictis aut minus incredulus nec difficultate retractus
ꝑfecerat omnino qð acceꝑat in mandatis. Diut do⸗
minus ad abꝛahã atq; mandauit vt egrederet᷑ de terra
ſua:et egreſſus eſi.Pꝛeccpit vt immolaret filiũ eius:⸗
preſto factus eſt. Et hincinde pꝛogredi iuſſus mihil de⸗
negauit efficere:manens incõturbatus.Nec turpe aut
impoſſibile ratus:quod eſſe diuinũ ↄgnouerat. Yla
ac a deo difficilia oꝛacula non accepit.ſed cum vellet tꝑe
famis deſcẽderein egiptum.dicente dño manſit in ge⸗
raris:ad omnẽ obedietiã diſpoſitus pꝛeceptoꝛis. Ya
cob in lawꝛibus fuit gratiſſime obediens wci dñi:om̃i
eiecta examinatione precepti. Yoſeph occulto man⸗
dato i fratres ſuos apud patrem crimine infectos ac
cuſabat:eoꝛũ odia pariupẽdens factus in amoꝛe virtu⸗
tum.venundaliter traditus in egiptum. potius voluit
carceris tolerare preſſuras et fama pudicicie pdere.qᷓ;
dilectꝗ ꝑdere pudicicis mandato din parens:palliũ pꝛo
ſeruanda caſtitate reliquit in manu egiptie meretricis
Voiſes diuinas iuſſiones accepit mihil eregione al⸗
legans niſi ꝓpriam vilitatẽ.nec veritus facem peſſimi
haraonis intrepidus diuina iuſia opleuit in nullo he⸗
itans mira faciebat in virga. Mente conſtans:coꝛpoꝛe
diuiſum mare tranſiuit cum ceteris. Juſſus montem
aſcendere loquebat᷑ cum dño.a quo legem dolatis acce
pit in tabulis.nihil agens pꝛeterq; ad im periũ dñi. de⸗
ſertum manſionibus calculauit. caſtra ponẽs ſcom vo⸗
luntatẽ dñi oſtẽſam in ſigno nubis.Nilimpoſſibile.nil
imptinens in diuinis editionibo oꝓponebatauſtum et
facile arbitrans ꝙ de voluntate ſummi dñi pꝛoceſſiſſet
JYoſue philofidene/diuina nõ recuſauit precepta/nõ
eypauit picula:que cõſueuerunt euentus generare bel⸗
loꝛũ.Ad ardua manũ mittens dux noue multitudinis
oꝛte impegre in deſerto. ioꝛdanem ſe a ſuis ſupioꝛibus
velut in murũ firmũ aut parietẽ equalẽ ⁊ immobilem
colligentem ab inferioꝛibus de fluentẽ domino precipiẽ
te cum omni exercitu tranſiuit ſicco veſtigioſubuertit
terras atq; ſu begit. Interfecit reges.in dedictioneʒ de

guxit rebelles:pꝛoniſſam terram iſraſxlitis ſoꝛte diui⸗/

ſit Qð moyſes cepitjipſe ꝑfeci dñi dictum in nullo cũ
ctatus. Pꝛoinde nõ ab re mater chꝛiſti miſtris cõſulit
nuptiaꝝ · Quodcũq; dixerit vobis facite. Eedeon di
ctum dni ratus.nõ exiſtimauit impoſſibile cum trecen
tis viris plurima multitudinẽ debellare centũ viginti
milibus ex hoſiibus ceſioſpolijq; ſuſceptis. In prece⸗
ptis altiſſimi nihil ad tandem dmicile arbitratus. qᷓqᷓ
eſſet in coꝛpibus laſſitudo lalvꝛe bellandi:ſcichat enĩ

dum ſimul cum preceptoagendi virtutẽ Gulta ſe
cit ſamſon precepto dñico: quo ſuſcepto mentaliter/ſe

cum hoſtibus interſecit. de numero fuiſſet factus bo⸗

n
gu
tt
ct
ſe
ſo⸗
to⸗
ce⸗
ut

iſte

dun
go⸗
np
tne
onit
cue
Cumn
loede
uite
ergo
rey⸗
ſn
op
ſion
dan
maon.
dñila
ſade⸗
ſeſan
inio
Ceru
leus
uiſtio
fliät
cumd
bei⸗
er
Ni
e
ſe⸗
pe⸗
ocl.
liten
bee⸗
ſtern
peſer
butio
nipee
ment
cte
guion
on⸗
ſunsſe
vomoe
ſin
tionib
Nrhp
tüfe
wut⸗
bect
ste
leerte
ſegne

oinde
Efec
npnmn
nße
ncliat
o ſan
tenm
Alidd/
Din
le täto
ſruane
ceretc
min tiͤ
tren
feaus
6, neq
ractus
lat do⸗
ten
gense
whlde,
uepegut
. Ne
wlerihe
fringe⸗
df̃ieomni
toman
cctoosge
evirn
wlt
ere, i
liupꝛo
tricis
Meal
Nſſimi
bloben
rpe
nomem
is Kce
di
e
ilen!
ſume
n
Ptnno
nebe
cins
vabrs
ohlem
reapi
hertit
in
diun/
ocü
uit
nd
ten
nnti
eten
ſh
eni
ſe

4
o/

De via domini Balnatoris

micidarũ: non inter electos eum noĩaret aplus Eteni qui in pꝛeſenti ſeculo diuina iuſſa compleuerit. He/
qui ſeipſum occidit hominẽ occidit.⁊ homicida peccato⸗ liceus factus in duplici ſp eius diuina non recuſait

ru conſtituit:;uis illo in tʒe de inimiq vlciſci abſq; pec mandata.nec coꝛ eius ꝓpter cõminatoꝛes regeſ extabu
cato pꝑmitteret᷑. Nec extinctionẽ vite ſue in aliquo tre⸗ it:iuinoꝛũ dictoꝛũ virtutẽ cõſiderans.ſibi omne pꝛe⸗
meſactus erpauit. na nihilopendit vitã quieteʒ coꝛpis ceptũ facile videbat᷑ ꝛophetã wro voci oñi non obedi
moꝛtẽ:qui pꝛecepti virtutẽ et bonitatẽ diuine pꝛecipiẽ entem leo interfecit in via. nec ſibi pepꝑcit diuina iuſti⸗
tis agnouit· Samuel vño ter wocanti pꝛompta obe⸗ cia pꝛo eo ꝙ alias obediuerat cũ in vno deliquit: cũ oĩa
dientia mentis:ſanctũ et poſſibile aſſerebat eſe mãda⸗ ſunt facienda que iubet Nam inexceptuate theotoconiſ
tun. Dauid multaosacula ſuſcepita dño in lawab ſ dicit. Quodciq; direrit vobis faate. VYlaas nõ re
eriſtens a iuuentute ſua expugnatus ſepe. inuicto anĩo quiſitus aut iuſſus vltro ſe obtulit ad diuina impia fa⸗
diuma iuſſa cõplebat. pgtienter tolerans inimncos int eenda:vberẽ illoꝛi factionis prenoſcens eſſe mercedeʒ
quos eti ptulit quẽ genuerat: belloꝛn caumata eq poꝛ/ Et ambulauit nudus et diſcalciatus ſicut ei dũs impa
tans ſcõm coꝛ dñi Retuoin nullo diuinis iuſſomibo cõ⸗ uerat:in ſignum atq; poꝛtentũ eoꝝ que pꝛedicauerat at
traditit.ercepto ꝙ peccauit adultere.necẽ pꝛobi muitis qʒ futura erant. Nuditatẽ regalẽ purpurã cogitãs:neq;
conſtituẽs in cauto intuitu iniciante materi:erx quo fa frigus aut inſolitã rem velut pudenda ſuos ante oclos
ctus humilioꝛ celeuit crimẽ ſontib- nernnarr eni roſuit. Nullus pudoꝛ in moꝛibus atq;rebus:vbi fit di
cum virgine diuina laudando pꝛecepia de faclione con uina voluntas. Supbus eſt miles qui ad regis edictũ
coꝛdat:et anĩat in hac vita quõhbet miniſtrantes. In⸗ opponit oꝓpꝛobꝛiuʒ vel honoꝛem:aut con ſiderat qualis
quit enim. Jex dñ immaculatas cõuertẽs aias. Quis in hoꝛum altero ſit futurus.Nam tota ſubiecti gloꝛia ẽ
ergo adimplere recuſet ſuisjopibo immaculataʒ atq; ir⸗ iuſſum feciſſe mandatũ.etiam ſi a cõmunibus moꝛiby
repꝛeſenſibilẽ dñi legẽ. Quis cõtumar non pficiet ip⸗ ſingularitate diſcoꝛdet: totum oppꝛobꝛium neglexiſſe.
ſam. ad deũ aĩas ngrenne⸗ mũdo peſufero et dialv Ooꝛs vo repugnat ꝓcaciter actionẽ excuſat
lo peſſimo auertentẽ.Nulla uippe cõuerſio abſq; auer obtrectantiũ linguas ligat iuſtum regis edictũ.multo
ſione auerſio nulla ſine cõuerſione pagit᷑. Subiungit magis omne quod in wrecundũ atq; turpe videtur ho
dauid cu virgĩe matre oñi:ad ipſius pꝛecepta nos ani minibusſoluina ſanctio tegit. Depoſitio calcioꝛu equũ
mans. Yuſticie dñi recte letiſcantes coꝛda. Pꝛeceptũ parabat et ocreas:iuſſa ex pꝛomptitudine facienti/MNi⸗
dñi aaur ſilluminen oculos. Gaciamus igit̃ virgie hil dicere aut facere recuſauit obedientiam imponenti /
ſuadente quecunq; dixerit.qm iuſta pꝛecipit:et iuſticie quouſq; regis furioſo imꝑio ſarra lignea ſectꝰ interijt:
