quo diſceptio exoꝛta eſt ·qd in eum ſit ſcom wrã iuſti
ciam decernendum.ſcõm iohannẽ ſolum.,.
Z Capitulum XXXIII
On ſemper miniſtri ꝑſiciunt imperata maioꝛũ
n virtute aliqua acti.cognoſcẽtes ſe eſſe nequiſſi⸗
mum quod iubetur: deo ꝓhibenti perperam a⸗
gere magis q́; homimbus deferentes.Aliqui nõ valen⸗
tes ꝑficere imperatũ:etiam habentes animũ male para
tum nõ pficiunt iuſſuʒ nequꝗ. leriſq; in ipa pꝛima di⸗
uulgatione mandati:apparet edictum iubentis puerſuʒ
eſſe iuſtiſſimũ.At vbi cum ſubito nõ exit in opus mala
facultas:interdũ de opere inſtruit᷑ interi? moꝛdinata wo⸗
lũtas.Ex hoca temperantia detineri opoꝛteret miniſiro
rum manũ ne ſubito ꝑficerent iuſſum aut ilco inferrẽt
in alijs leſionẽ mandato ſuſceptã.quoniã in ſubitatio⸗
ne cõfunditur innocens.taliter qð nõvalet medela poſt
vulnus:neq; vita reſtitui᷑ ab hoĩe cum moꝛs pfuit irro
gata. Et ſepe poſt malegeſtũ liquet writaſ innocẽtie:cui
nõ confert etia voluntarũ remedium inferentis. Vnde
miniſtri a doctrina ſana chꝛiſti pꝛeuenti.nõ illũ tetige⸗
runt.in optimo documẽto facti poſteris:ne ſubito pfici⸗
ant incõpacta iuſſa maioꝛũ Tlenerüt ergo miniſtri ad
pontifices et phariſeos:et dixerũt eis illi. Quare nõ ad⸗

duxiſtis illũ. Reſponderũt miniſtri. Nunqᷓ; ſic locut? eſt

homo. Beuertunt᷑ miniſtri ad pontifices a quib miſſi
fuerant ad ꝓpꝛiã actionẽ ſpe fruſtrata mi ttentiũ:qui eos
animo irato interrogabãt. Quare nõ adduxiſtis eum⸗
Elti dicerent. Nos vos miſimus ad capturã. quare igit

nõ cepiſtis eũ.vt captũ deferretis ad nos: Aplogicant

miniſtri.er locutõne capiẽdi ieſu:quod vti locutus ipe.
nunq; ſic fuerit alius locutus. Hoĩes iſti erant et ſupꝛa
hominẽ de chꝛiſto ſentiebãt: ex eo quidẽ qð in manſue⸗

tucine audierat vrbum eius.ᷣ in quo virtus erat poſſe
coꝛda hoĩm mutare nõ tñ poteſtate ſolũ cũ poſſet:ſʒ etiã

humiii pietate audientiũ eoꝝ coꝛda mutabat. A pparito
res ſeui a ſeuis miſſi pꝛincipib. manſuetiad verbũ dñi

7

Liber vndecimus

facti ſunt:a quo animoꝛũ ſedata ſeuicia. et coꝛtoꝛũ fre⸗

nata facultas. Nullus ſe tueret᷑ a verbo dñico:ſi ad audiẽ
dum aptitaret aurẽ. Molleſcunt dura coꝛda ꝑtinacia ef

fugatur:molleſcit duricia mentis et ad aptitudinẽ agẽ
doꝛum ipᷣa ineptitudo reducif᷑. obliquata ratio redit in
rectũ.aſperum deplanatur:ſi animequioꝛi animo ver⸗

bum veritatis accipit᷑. Huiuſcemodi miniſtri mittunt
vt capiant:audiũt et quieſcũt. Et nec in culpa ſunt ſi ad
melioꝛa cõuerſi nõ perſiciũt iuſſa que nequiter ſuſcepe⸗
runt:ſi nõ obſecundãt iuſſionibo criminoſis. Et foꝛtaſ⸗

ſis dicet quis. Ergo in culpa ſunt ſerui.ſi nõ perſiciunt
omnia iuſſa maioꝛũ:ſi iuramento aut pacto eis ſe con⸗
ſtrinxerint. Equidẽ ſi edictũ nõ aduerſat᷑ iuſticie verita⸗
ti atq; virtuti. Vbi autẽ e regione cõſiſteret: iuſticia.ve⸗

ritas virtus ſũt iuſſionib omnibo pᷣferende.Aduerſus
iſtas nulla lex nulla ſanxio:iuſſio nulla Si in re hac app

logia interpoſita magis placet. Nunqᷓ; ſic locutus eſt ho

mo:ſicut hic homo loquit᷑. Elt ex hoc liqueat ideo nõ ce⸗

piſſe ieſum:quoniã ſupꝛa omnẽ modũ omnmmũ hominuʒ

loquebatur.Et ſi calculatio fieret a pthoplaſtis vſ q; ad

chꝛiſtũ ꝑ omnes mundi oꝛiginales hoĩes. et ab illa pꝛi⸗

ma omniũ maxima rate incluſoꝛũ egreſſu quouſq; ꝑ o⸗

mnes nationes.p omneſetates.pꝑomnes tribus ꝓplos
et linguas vſq; ad ipᷣm chꝛiſtũ:nunq; ſic locutus eſt ho⸗
mo. Ata locutus vt inimici faterent᷑: quoꝛũ teſtimoniũ
plus affert in iudicio veritatis. Et homo erat verus: ſed

ſupꝛa hoĩem loouebat᷑. Et omms homo mendarx: ipᷣe ſo
lus verax. Ydeo nunq; ſic locutus eſt homo ſicut loque

batur ieſus.qui nõ ſolũ homo ſed dei filius erat:in quo

1 per quẽ pater hominibusloquebatur eternus. Quod
et poſt omnẽ eius locutionẽ de ipo ſcripſit apls. Multia⸗

pharie multiſq; modis olim loquẽs deus patribo in ꝓ⸗

pfletis:mouiſſime dieb iſtis locutus ẽ nobis in ſilio. Er

go nõ ab re dictũ:nunqᷓ; ſic locutus eſt homo.Mõ ad oꝛ⸗
natum verbi laus iſta depꝛomitur:ſed ad effectũ. DPene

trauerat enim illoꝛũ animos ſermo eius: mutationis
ad affectũ habebat effectum et de celeſtibus et honeſtis

erat nil habens ĩmodeſtũ.nil reconpingibile.nihil pꝛe⸗
ter rationem etvtilitatem et oꝛdinem:continens eque

quod eſt totius virtutis et gratie oꝛdinatum ad gloꝛiã

et delectationem afferebat amatoꝛibus veritatis iure o/
ſtendensvicium et ſuadẽs ſanctum odium eius:parãs
gradus infallibiles aſcen ſionis in celuʒ. Ceruntamen
infeſta fuit laus iſta phariſeis:vt ſeductionem opinare

tur in coꝛdibus referentium. Beſponderunt ergo eis

phariſei Nunquid etvos ſecuti eſtis Optimũ eis imo
cunctis qui a veritate ſeducunt᷑.quia introducunt᷑ quo
excluſi nolunt:et beatus quẽ ſeeum ducit veritas quem
ſecum virtus ꝓbata trahit. Inferũt vero phariſei fallax
argumentũ.qð chꝛiſto nõ ſit pᷣſtanda ſides:altitudinis
ſtatũ et ignoꝛantiã ex natura dicẽs Nunqᷣd aliquis ex
pꝛincipibo credidit in eũ aut ex phariſeis?: Sed hec tur⸗
ba que nõ nouit legeʒ:et maledicti ſunt Sic arguunt
quaſi fides chꝛiſti daret᷑ excellentioꝛibo ſtatibuſ hominũ
nõ pſone.⁊ negaret᷑ his q ad ſcientiã ſcripturaꝝ nõ oꝛdi
nauere naturã:et in datõne huiuſcemodl ſidei eſſet ac⸗
ceptio perſonarũ. Sed ne dignitati nec ſtatui nec ſcien
tie nec magnitudini coꝛpoꝛũ:ſed humnl:i voluntati cõfer
tur. Meq; credendũ eſt cõferri non poſſe humilib: qo ex

ſupbia maioꝛibo denegatur. Pzoinde ſi pꝛincipes ?1 pha

riſei nõ credebant in chꝛiſtũ nõ ex hoc adimebat᷑ ne poſ/
ſent in illum credere plebei:nec maioꝛũ credulitas ⁊ au
ctoꝛitas cõferunt his que credunt᷑. nec aliquid adimũt
fi nõ credunt.vt ſi pꝛincipum et phariſeoꝛũ pertinacia
chꝛiſtum nõ credidit. qð chꝛiſtus nõ fuerit is qui fuit et
velut olim in romanis apud quos aliquis haberi deꝰ nõ

poterat:niſi ſenatui placuiſſet. Nõ enim facit rei credite

veritate quoꝛumcunq; credulitas:ſed quia vera eſt ideo
credenda cenietur:lttame pmodice obiectũ ꝓ chꝛiſto

fuit verbo ſeu facto ad repellenda paruicacia iudeoꝛũ·v⸗
nus quidem curauit eos in vſum rõnis reducere Di⸗
cit nicodemus ad eos.ille qui venit ad en nocte:quronꝰ
erat ex ipis.Nunquid lex noſtra iudicat hominẽ.mſi au
dierit ab ipo pꝛius et cognouerit quid faciat Eſt expe⸗
dientis expediteq; veritatis erroꝛe cõtionis rone repꝛi⸗
mere et remittere ad iuſticiã legis eos quixoluntates ꝓ
pꝛias pꝛo iuſtis legibo habent.Lex dei eit necnõ hominũ̃
recte cernentiũ nõ dicere aut facere quenqᷓ; rerum niſi
pᷣuaricatõne legis:nec aliter niſi taliter reus quiſq; cen
ſendus eſt. Vt inuemat᷑ reus opoꝛtet ꝙ eius ſciat reatꝰ:
qui aut cõſeſſione rei aut veris teſtibo innoteſcit. Pꝛo/⸗
inde nicodemus qui ꝑ cognitionẽ iuſticie in eum iudi⸗

cari cenſebat erat occultus diſcpulus ieſu a quo iam do

ctrinã veritatis acceperat:p cuius innocentia ſe obicem
faciebat ne in eum ageret temeritate nõ lege:ratus qui

dem qðò ſi equo animo audiret in iudicio cõſtitutus qð

inueniretur iuſtus:et deſeuiſſent wnari ad moꝛtẽ queʒ
innocentẽ ꝑ omnia repperiſſent.Sed nil grauius ad bo

nitatis ſubuerſionẽc. ad elidendũ innoxiũ.ad erogandũ

publicũ bonum pꝛiuatũq; dveſtruendũ q; ſi cõtio tota fu

rit:qᷓ; ſi qui habent in mamb leges.qui pꝛeſunt.qui ha⸗

bent ex lege diſcernere. agitat inuidia. incendit ira. odiũ

verat:placitũ dominat᷑ veritas exilio eſt.Apud quos eo

valet virtus vnius.quo ſtilla modica vini ſuꝑiecta ma⸗
gno et rapido flumini ad ſapoꝛem: imo velut miectum
oleũ lignis igni ſuppoſitis maius facit incendiul Hinc

reſponderũt et dxerunt ei. Nunquid et tu galileus es:

Scrutare ſcripturas:et vide quia ꝓpheta a galilea non

ſurgit. Et reuerſi ſunt vnuſquiſq; in domũ ſuã Ynter

pꝛetantur in repꝛobũ ſenſum qõ ſana mente cõſultum

eſi:et credũt amoꝛe pꝛimo/p cõpatriota dediſſe cõſiliuʒ

qui veritate atq; iuſtica cõſulebat. Inde dicũt. Nun
quid et tu galileus es.qui/ꝓ ieſu galileo loqueris vt en
amoꝛe aut honoꝛande patrie aſſeris eſſe ꝓphetam cũ nul
la ſcriptura cõtineat illam regionẽ honoꝛe ꝓphetico illu⸗

ſirandam maxime ꝓplxta magno quẽ meſſiaʒ ocs vna⸗/

nimiter expectamus. Pꝛoinde ſi galileus nõ es cur pꝛo
galileo verba diffundis: Meruerſus hominũ mos cum
aliquẽ ad diſplicentiã ceperit iᷣm non patitur nec eius

amicos:etiam ipᷣam veritatẽ ſibi fauentẽ velut emulaʒ

habet. Nõ poterãt iſti pati ieſumnec eius amicum ſuſti

nent nicodemũ:qui etiam magis ꝓveritate atq; iuſticia

q; pꝛo amicicia cò ſilium dederat. Et reurſi ſunt ſinguli
in domos ſingulas:de captione chꝛiſti cõ ſilio diſſipato.
DPDe diſceptatione oꝛta inter chꝛiſtum ⁊ phariſeos ſu
per adultera punienda. ſcom iohannem ſolum.
Capitulum XXXIIII

Verunt impij pios inuoluere. et cum cauſam
q iuſtam nõ habeãt querũt:et vt excuſacius faci⸗

ant interdũ inſerunt rigoꝛẽ iuſticie et ſpeciẽ ho⸗
neſtatis Nam cum veniſſet ieſus in templũ et omnis
populus venit ad euʒ:et ſedens docebat eos Docebat
in templo ꝓpter cõuentum iudeoꝛũ vt palam fieret do⸗

ctrina eloquij ſui:ne de clamdeſtino poſſet accuſari. Et

oĩs ꝓpls ſcʒ plebeius erat ad audiendũ:cum intentione

diſpari. Sed emula inuidia iudeox.falſo ꝓ iuſticia.con

ſultabunda ex aduerſo ilico ven it calumniatura iudiceʒ
impeditura vtilẽ pꝛedicationẽ Adducunt autẽ ſcribe et
phariſei mulierẽ in adulterio depꝛehenſam:a ſtatuerũt
eam in medco et dixerũt ei. Magiſter. yec mulier depꝛe⸗
henſa eſt in adulterio. In lege autem moiſes manda⸗
uit nobis huiuſmodi lapidare. u ergo qd dicis de es.

S — — — —,

ite
gen
ſto
Py
Di⸗
bin⸗
ian
e/
it
R
ind
nſ
len
,
/
i
d
en
Sga
win
eae
dbe
Gmnci
lonſu
guihan
Modi
hosen
ume
ltum
Hine
es
N
Huter
Alum
oͤſtlz
n
Nen
cünul
ollof
SPn
rpo⸗
mn
us
laz
uſti
ticg
guli
Mlo⸗

imn
ei⸗
o
nis
bet
E
one
C
icc
ret
tüt
e⸗
Go
1

„

de diſceptationibus do. Balua.

Hoc autem dicebant temptantes eum vt poſſent eum
accuſare Culpa penã meretur:et hoc ſolum boni habet
quia oꝛdinat᷑ ad penam. MNihil penale niſi culpabile: ſed
nõ omnib vna pena. Clarietas penarũ ex varietate cul⸗
parum infligit᷑.Ex oꝛdinatõne diuina et humana puni
endi modus exoꝛdiuʒ ſumpſit.ex moiſi a deo fuit:in q̃
iuſſum eſt reum adulterij ictibus lapidũ ſubiacere quo⸗
uſq; moꝛeref᷑. Seruãda lex eſt:quia iuſta et ſancta. Et
pium etiã eſt parcere delinquẽti:ſed tñ penitenti. Quid
igitur diſcernendũ inter miſericoꝛdiã et iudiciuʒ dauid
Dicit. Miſericoꝛdiã/⁊ iudiciũ cãtabo tibi dñe.Adeũt pha
riſeixpᷣm ſed temptatõe maligna.vt veæcernat inter iuſti
ciam et miſericoꝛdiã tꝑalem:ſiꝓ qua parte ꝑ eos iudi⸗
candũ in adultera eſt. Et id eoꝑ temptatio intendebat
vt ſi ꝓ iuſticia decreueritvelut crudelis reus habeatur a
populo:ſiꝓ miſericoꝛdia ſit reus in lege qᷓ̃ mandat adul
teros lapidare.Temperat reſponſum ieſus aduertẽs tẽ

ptationẽ.nec inferẽs calumnie cauſaʒ ſed ex peccatis eo

rum temptationẽ repꝛimit:calumniã abſtulit et peper⸗

cit adultere penitenti. Mõ ediſſerit ꝓ iuſticia ꝓ miſericoꝛ
dia nõ ꝓmulgat:ſed ↄtra iniquitatẽ inuehit:agitq;vt re
ſculpat eos qui nõ ꝓ amoꝛe iuſticie.nõ p reuerentia mi⸗

ſerendi.ſed animo pſequendi de iudicio equitatis inter⸗
rogant.Quoꝛũ inter ceteros malos ſeuũ hominũ genꝰ
eſt.velle inferre iacturã ſub ſpecie vritatis:et ad necan⸗
dum de pharetra virtutis ſagittã educere enenoſam:
qatq; de vmbꝛa pietatis peltam facere ad impietatis tu⸗
telam. MNec tam erubeſcibile iudicaret atq; tam crimino
ſum ex actu:ſi de ſeuicio tegumẽta nõ q̃reret.lerũ his
reſponſo nõ poꝛrecto iuxra queſitũ et votũ:ad cõſidera⸗
tionẽ ꝓpꝛie iniquitatis eos remiſit introꝛſuʒ. Jeſus au
tem inclinãs ſe deoꝛſum:digito ſcribebat in terra In⸗

terrogatus verbo ſcripto reſpondet:vt euidentius ſtabi⸗

liuſq; ſit que ſito reſponſuʒ:ſed quid ſcripſerit textus eu
angelicus pᷣterijt. Et mirum ſi ſcriptura huiuſmodi le⸗
cta fuit qð nõ fuit cõmendata memoꝛie. Sed id pie cre
dendum eſt ꝙ pꝛimo digito miraculoſe in lapide aliquo
pauimenti vt nec puluer in tanta copia fuit ꝙ litterarũ
ſulcationẽ potuiſſet ſuſcipe:ſi fuerit quidem ſcripſerit il
lam ſententiã:quã ꝑſeuerantiboin exquiſitõne ſenten/
tie oꝛe ꝓtulit:. um aũt ꝑſeuerarent interrogãtes eum
erexit ſe ⁊ dixit. Qui ſine peccato eſt veſtrũ:pꝛimus inil
lom lapidẽ mittat Ergo niſi q̃ culpa caret accuſare po⸗
teſt:Non aget lege iudex in criminoſos ſi fuerit ipᷣe cri⸗
minoſus.cũ ſepe maioꝛibba criminibo ſedentes in tribu⸗
nalibus implicent᷑ qᷓ; qui eoꝛũ etiam iuſta ſententia ob⸗
truncant᷑. Etenim indubie iudicabit:ſed autoꝛitas ade⸗
rit iudicandi.Nõ omnis iniquitas adimit autoꝛitatem.

Hanrxitũ ex legibo eſt quibus criminibo iudex exautoꝛi⸗

ſetur. et ꝓhibitum quibs nõ incumbat iudiciuʒ facere.
In cauſa huius adultere chꝛiſtus maliciã iudeoꝝ inſpe
xit.qui potius querebãt chꝛiſtũ ꝓpter adulterã accuſare
qᷓ; ꝓpter deteſtabile adulteriũ et legis moſaice celum il⸗
lam feminã lapidare. Mam et ſi iuſte in adulterã legis
gelo ſeuiebãt iniuſte tamẽ in chꝛiſtũ:querẽtes eũ in cau
ſa illius criminare. Merito ꝓpter iniuſticiã hanc facere
iuſticiã pdiderũt: cõfuſi a cõſcientia ꝓpꝛioꝛũ criminum.
MNeenõ et autoꝛitate chꝛiſtuſin cauſa iſta vſus eſt cui pa
ter omne iudiciũ dederat.ꝙ exeo ꝑſpicuũ ẽ quo ſibi re⸗
ſpondere auſi nõ fuerunt:nec hanc mulierẽ abſolutam
ab eo amplius in iudicio cõuenire vt lapidibo ſubiace⸗
ret Et iterũ ſe inclinãs ſcribebat in terra ſad maioꝛem
affirmationẽ littere atq; ferende ſentẽtie. Dederat iam
ſententiã de iudicio exercendo.ſed nõ a criminoſis: da⸗
turus erat de abſoluõne adultere mulieris. Audiẽtes
autẽ vnue poſt vnũ exibant:incipientes autẽ a ſenioꝛi⸗

bus vſq; ad nouiſſimos Daioꝛlbo foꝛſan qᷓ; adultera
criminibus tenebãtur:et animi cõfuſionem exterius ꝓ
teſtati ſunt cum exirent de templo. Ecce fugiunt a iuſto
criminoſi. a veritate mendaces:a pietate impij. Exeunt
de templo dei:qui iam in animo templũ imo fanũ dia⸗
lvli facti erant.Oepꝛauata mens a veritate ↄuicta.a cõ
ſcientia cõdemnata etiã nõ coꝛrigi᷑. Quãto melius iſtiſ
fuiſſet ſi chꝛiſto fide atq; amoꝛe adheſiſſent.querentes
eius doctrinã.pcati vemã. cõuerſi ad melioꝛẽ vitam. qᷓ;
erubeſcentes in animo et facie ſeceſiiſſe. Pꝛofundã be⸗
nignitatẽ ſeruauit cum eis ieſus vt tam diu ſtetiſſet in
clinatuſ quouſq; de templo egrederent᷑:ne ab aſpectu fa
ciei eius amoꝛe cõfuſione obumbꝛarent᷑ Et manſit ie⸗
ſus ſolus:et mulier in medio ſtans.Erigẽs autem ſe ie
ſus dixit ei. Mulier vbi ſunt qui te accuſabant: Nemo
te cõdemnauit.Que dixit. Nemo dñe Remanſit ſolꝰ
ieſus a ſocietate mala.iuſtus ab impijs equ iudexa iu⸗
dicibus imiquis.verus a falſis.miſericoꝛs a ſeuis:a qui⸗
bus ſolitariũ fieri eſt equũ.Non ſe ſegregat bonus con⸗
ſtans a malis dum credit ꝓdeſſe:dum eoꝛũ vtilitati cõ⸗
ſulit dum ſperat eos ad melioꝛa cõuertere. Sed ipᷣi ꝑti
naces in malo.a cõſtante in bono ſe auellũt:cum eis ar⸗
guens in veritate odio factus eſt. Remanet inſatiatus
in vniuerſo ſolus.quoniã nemo bnus niſi ſolus deus.
ab omnibus ſegregatus in eternitate immen ſitate qᷓti
tate ſapientia veritate poteſtate:et vt ꝑſtringaʒ in omni
genere in omni cauſa in omni modo diſſerẽdi. Relict⸗
a ſenioꝛibus:quoniã a ſenioꝛibus egreſſa eſt iniquitas
vſq; ad nouiſſimos:quoniã nõ eſt qui faciat lbonum nec
eſt vſq; ad vnũ. Erat ſolus nõ a plebeis ſed a maioꝛibuſ
derelictus quos ipᷣe nõ reliquit:led ipi eum reliquerunt
Nec quempiã deus deſerit:ſed ſibi male cõſcij deum de⸗
ſerunt et pꝛetereũt. Nemo cauſetur in eum qoa deo de⸗
ſertus deu ipſe deſeruit. qui nõ deſereret ſi nõ deſereret
ſed pꝛius deſertus a malis eos ad poſtremum deſeruit.
NMNũüc qͥdẽ deſert? a ſapiẽtibo ᷣm carnẽ: mulierẽ adulterã
ſociã bʒ in tẽplo. Ecce de. ecce hõ.ecce creatoꝛ ecce crea
tura ecce iuſtꝰ.ecce peccatrix.ecce beatitudo.ecce miſeria
ecce largitoꝛ.ecce accipiẽs.ecce copia.ecce indigẽtia.ecce
donans peccata cõuerſis ecce cõuerſa penitens.et cõui⸗
cta ſtabat in medio populi plebei aſſiſtentis egreſſis pꝛi⸗
moꝛibus: cõſtituta tamẽ inter ſem et metum. Spes
erigebat illam ex interpellato iudice:cuius benignitateʒ
audierat et pᷣſentialiter viderat. Nouerat ꝓinde ꝓceſſuʒ
eius:quẽ nõ ferentes eius accuſatoꝛes abſceſſerat· e
tusvero inſidebat ĩ animo ex culpa digne p ectẽda quã
inſiciari nõ poterat. Et inter hec aſtabat equiſſimus iu⸗
dex qui falli nequit cauſam nouit:a quo tergiuerſari nõ
poteſt. Suſpenſa iſta erat ad incertam ſententiã vtrum
Wwro fruſtranda ſpe aut ꝑcutienda metu. Sicq; dedit o⸗
mnis vita moꝛtaliũ rõne vtentiũ.quã ex culpa metus
depꝛimit ex miſericoꝛdia ſubleuat ſpes.attamen incerti
ad quam partem diuoluat᷑ hominũ mutabunda cõditio
certus et equus iudex vtraqualiter expectetur. In iſta
vero cauſa chꝛiſtus iudex iuſtus adulterã ipam alloquit
laturus de ipᷣa ſententiã. Qui erigens ſe a ſecunda incli
natione dicit. Mulier vbi ſunt qui te accuſabãt:Ad red
dendam gratam ⁊ humilẽ adulterã interrogat: iam ipᷣe

illos viderat excedentes. Quis iuder poſt accuſationeʒ

editam te cõdemnauit:Dixit ei mulier. Nemo domine
Nemo videlicet ho minum. Sed eam interioꝛ cõſcien⸗
tia accuſabat que quemlibet ſibi male cõſcium hominẽ
accuſare ac ſtimulare nõ deſinit: eam ſi deſit ſtimulatoꝛ
exterioꝛ ¶ Dixit autẽ ieſus. Nec ego te cõdemnato SEi

te nõ cõdemnauit homo vt ego deuget homo:qui wni

peccatoꝛes ad penitentiã reuocare. Et wlut autoꝛitatẽ

—

ALiber vndecimus

habens deſuper ſibi datam.ipᷣam ne lapidaret᷑ abſoluit:
eęeam donans pꝛiſiine libertati anteqᷓ; fuiſſet in iudicio cõ
ſtituta dicẽs Clade a noli peccare Mõte cõdemno.qꝛ

nec ad hoc miſius ſum ſicut ſcriptum eſt. Mõ enim mi⸗
ſit deus ſilium ſuum vt iudicet mundũ:ſed vt ſaluetur
mundus per ipᷣm. Jam abvlenda erat per miſericoꝛdiaʒ
ſaluatoꝛis illa liegans ſeueritas.et iugum iam cõputre⸗

fſere ceperat a facie olei:et donabantur peccata cõuer ſis.
HNHecnõ in cõdemnataʒ liberat vt vadat.ſed honeſto greſ⸗

ſu. et inculpato veſtigio cum adiecit.⁊ amplius noli pec
care. Ygitur ipᷣam peccauiſſe liquet. Nec iniuriã facit le⸗
gi: ſed nõ iudicat ſcom legem conditoꝛ legis:a quo ſeua

moſaica illo m tempoꝛe:nunc in fine mitis lex euangeli⸗

De diſceptatõne inter chꝛiſtum et phariſeos oꝛta ex

eęco dixit ſe eſſe lucem mundi.

LLapitulum XXXV “
On inaniter loquebat᷑ cheiſtus de ſe alta pnun
n cians qui necagitari poterat wnto iactantie.ſed
pPpPrnnunciat verum ne wnum exiſtens incognitũ

maneat:cognoſai ſatagit nõ ſua re ſed noſira Dilucidat
quid eſt vt cognoſcatur.vt cognitus ametut amatꝰ ba⸗

best ſectatoꝛes:ſectantes ſecernantur a tenebeis. et lu⸗
mmen eterne vite poſſideãt. Sicq; ait Ego ſum lur mu⸗
di. Qui ſequitur me nõ ambulat in tenebꝛis ſeg habe⸗
bit lumen vite Lux mundi nõ viſibilis et coꝛpalis qui

ſolem habet ad lumen in poteſiatẽ diei et lunam et ſtel⸗
las in poteſtatẽ noctis:ſed mundi intellectualis inui⸗
ſibilis interioꝛẽ oculũ irradiat iſta lux. Ygitur veritaſ eſt
ad cuius lumẽ inin ſibiliter ambulatur. vt nõ exoꝛbitẽt
dDuo pedes interioꝛes in via donec veniatur in terminũ
ſtinatum:intellectus piter et affect? et timoꝛ et amo⸗
Necte gradi cupiẽtẽ.hac lucẽ ſeqͥ oxoꝛtʒ:qm̃ tenebꝛe vn
. gic; circundat:a qbo nõ ẽ egreſſus miſi ad lucẽ nõ euaſio
niſi

iſi ꝑ luceʒ nõ vuitatio miſi cũ luce. Suſpirat omnes

in vitam: cuius amoꝛ inſitus eſi.vt ab eoq deus ſpira⸗
uit in faciõ hominis ſpiraculũ vite et factus eſt in aiam

viuentem. et deus vita eſt:et ad ſimilitudinẽ dei homa
factus eſt. Igitur aꝓpetit iure creationis omnis houmo

vitam et omne ppetuum ſi bonum eſt: et vita wona eſt
ab eo qo creata eſt. optima vero ſi ad increatã ſe tenear.

Lux iſta que nouiter mundo in carne apparuit: dirigit.

trahit ꝑducit in vitam. Aduertendũ quidẽ qe non dint

habebit vitam:ſed habebit lumen vite. Eſt enim lux et
lumen.Lux eſt ipa ſubſtantia luminoſa:id lumen quod
ab ea diffundit᷑ ad iluminandũ. Chꝛiſtus cum tota ſit
lux et in eo qð deus ipa ſubſtantiaveritatis.ſi ſequimur
illum diffundit in nobis lumen vite agende ſcʒ et ſperã

de: vt wre ſciamus quid debeamus agere p vita quã ex

ſua pollicitatione ſperamus.Quamobꝛem ad ꝓfectum
noſtrum ſe pandit eſſe qð eſt cum dicit.ego ſum lux mũ

chl. et ad ſequelam accit: cum e wſſtigio ↄſurgit oppugna

tio iudeoꝛuml Dirxerũt ergo ei iudei.Tu de teipo teſti⸗

monium phibes teſtimomũ tuum nõ eſt wrum Exa⸗/
ſpectu foꝛinſeco iuſta erat aduerſatio iudeoꝛuʒ: nõ plus

q; de homine puro credentiũ de ieſu. Et nemini per erceſ

ſum d ſeipo loquenti credendũ eſt. Secus eſtet ſi alij

huiuſcemodi magnalia de ipſo loquerẽtur. quibus abs

re pꝛeſtaretur fides cum credibilia nunciarent. Poſſit

etiam nõ impie adhiberi fides de ſe vra dicentibus: ſi

ſupꝛa id quod eſt homimis nõ attollerẽtur. Sed cum ea
que dicuntur excedunt omnino humane intelligẽtie fa

cultatem et aſſerens ſi nõ infra tamẽ intra et non ſie upꝛa
omines eſtimatur difficulter in credulitateʒ wniunt.
Pꝛoinde phariſei ad chꝛiſtum e regione inſurgüt ꝙ ſu⸗

um teſtimoniũ nõ ſit wrum. et in ſua cauſa er aliqus le⸗

et verbi factus Vnge reſpondit ie
ego teſtimoniũ ꝑhibeo de meipo. verum eſt teſtimoniũ
meum.aquia ſcio vnde venio aut quo vado:vos autẽ ne⸗
ſcitis vnde venio aut quo vado Exr certa ſclentia chꝛi⸗
ſtus ſibi vendicat in verbis ſuis ꝓpꝛijs writatẽ et audiẽ

ge nemo accipitur teſtis multominus et iudex. Sedſe

cus in cauſa hac ieſus aſſerit de oenenateſneee
us et dixit eis. Et ſi

tium fidem: vt credant qð loquitur. Et ex ignoꝛãtia ipo

rum obſiſtent iũ iudeoꝝ impꝛobat cõtrachctionẽ.cũ ipſe
c ſeipᷣo plenã ſcientia habeat.noſcatq; ꝓceſſuʒ:et iudei
ꝗ neſcientia teneant᷑ vt aduentũ regreſſum eius igno
rent. Ac per hoc verum eſt teſtimoniũ ſcientis:falſa con⸗
tradictio neſcientis. Hecnõ eos impꝛobat: ꝙ carnaliter
nõ ex writate iudicium pferunt Clos ſcom carnem iu
dieatis vti diceret. Scom ea que videntur fertis iudi
cium dumtaxat in me carnem intuenteſ.carnaliter me
ſapere:atq; ſicut mente ſolum carnalia ſapitis. iudicatis
vngde iudiciuveſtrum a veritate repꝛobatur. Carnem ſo
lam videtis:ſubſtantiã a liam nõ cognoſcitis. Pꝛoinde
ſi me lucem aſſerui:quid cum carne? Si ſequelaʒ exegi
nõ ex carne: ſia tenebꝛis eximo nõ de carne. ſi vita polli⸗
ceoꝛ nõ ꝑ carnis auctoꝛitatẽ:qᷓ;uis paulopoſt redemptio
nis pꝛecium ſit futura. Aliud eſt vnde me luceʒ mundi
elſſe pꝛedixi.credibile ſolum in via:in patria vero intui⸗
bile purgatis ſiue beatis.lliud eſt vnde ſequelã quero:
quanq; nemo ſequi poſſit humano moꝛe niſi qõ pire in
tuetur. Et mea doctrina vita in quibus me pꝛetuli ad
ſequendũ:depello tenebꝛas nõ ex carne ſed exillla infalli

bili veritate. DOalv vitam nõ de carne in modico moꝛitu

ra: ſed de immoꝛtali ſubſtantia deitatis. Hec nõ intue⸗
mini wos carnales. ideo ſcom carneʒ iudicatis: ego nõ

iudico quẽq; ſq; ſcom carnẽ ſed ſcom veritate. Inquit
enĩ aplłs. Eſt aũtiudiciũ dei ſcᷣm veritatẽ. Tenet oẽs

Vrbvꝛũ hoꝛũ terroꝛ qi non ſcom exterioꝛa ſed ᷣm in⸗
terioꝛa iudicabit ieſus. Ygitur nemo ſibiapplaudat ne⸗

mo ſe xeludat.quoniã ex vehementia interioꝛũ affectio⸗
num ſoli deo cogmitarũ. ad vnam et alterã ſoꝛtem diui⸗
num iudicium erit nulla tergiuerſatione vitanduʒ. Et
ex hoc ſcom veritatẽ chꝛiſtus iudicare ſe aſſerit:quia ſo⸗

lus nõ iudicat, Et ſi ego iudico iudicin meumverum eſt

quis ſolus nõ ſum, ſed ego et qui miſit me pater. Et in

lege veſtra ſcriptũ eſt: quia duoꝛũ hominũ teſtimoninʒ

verum eſt. Ereo quod ſemper cuʒ filio pater eſt filiuſq;
a patre.ſuum verũ Blhꝛobet eſſe teſtimoniũ.pꝛodueẽs
in medium legema ſe moiſi datam.quã in nullo ſuſpe⸗
ctam habebant:volens eos potius qᷓ; poteſtate cõuince⸗
re teſtimonio ſcripturarũ. Sane actum ſemper dictũ
eſt in diſceptatõnibus a ieſu et in moꝛes poſieros deri⸗

uandum. q ratione ſcientia et pꝛobabili veritate non

faſtu.nõ arrogantia nitamur cõuincere:qui nobiſcũ ad

pꝛobandũu ſua. et impꝛobandam noſtra. verbis cauſam

agitando cõcertant.Allegat legem iudeoꝛum velut do⸗
ctrinam a ſe alienam:et ipe illam dederat.ſed ex ſcriptu
ris quibus fides ipoꝛum inheſerat dicta ſua validat:et
repꝛimit ptinaciam iudeoꝛum. IJdcirco addidit Ego
ſum qui teſtimoniũ perhibeo de meipᷣo:et teſtimonium
perhibet de me qui miſit me pater Pluries in ſuperio
ribus tactum eſt:quatenus pater de fino teſtimoniũ/p⸗
tulit. Et cum opponere amplius nequirent eſſentq; cõ
uicti:et ad diuinã queſtionem nouis inquiſitõnibus fa
cere niſiſunt dicentes. Abi eſt pater tuus: Quoniaʒ
ieſus veritatẽ teſtimonij ſuivendicabat ex pr̃e.ob hoc iu

gei de patre interrogant cum ipᷣm ſcom carnem iudicã⸗

tes crederent eſſe ioſeph:ex quo nõ potuiſſet chꝛiſtus de
ſe aſſerere tam eximia. IAmpudentes animi ptinaceſq;
in malo eum cõuincuntur.cum in reſponſione deficit

Selt⸗ .
latete
8Ef
mnonii
teſe,
ucen
tauci
A
ipſe
kiucej
Pigno
lacop
nulter
nemin
ſsudi
derme
n
tnemſo
Moinee
zene
ſtiwol
enpto
zmnondi
boinnti
ltene⸗
öhiren
Lethligl
Ninſali
Morinn
Mehe⸗/
Hono
aces
dis
Gfmin
attte⸗
Kerto⸗
dii
6
unbo
nck
En
nont
nuſg
Nets
ſe
nnee⸗
dictu
dni
noon
d
ſom
e
ptu
ſet
E
ſum
xri⸗
i⸗
Go
eſ
nia;
eu
i

de diſceptationibus do. Balua.

bus nõ poſſit dari honeſta grata ſeu vera reſponſio:neq;

apologiam fieri ſine dedecoꝛe reſpondentiſ.Quamobꝛe

iſti de patre ieſu interrogant.put ſibi loquẽdi ſerie inſul
tarent.Vlt quid/ ꝓmittis vitam homo moꝛtalis.quod ſi
quis te ſequatur habeat lumen vite? At quid nobis ti⸗
bi repugnantibo ꝙ tuum teſtimoniũ nõ ſitwrum.ex au
ctoꝛitate paterna aſſeuerando validius facis: Ediſſere
ce patre:vbi eſt pater tuus: Nõne agnouimus.nonne
moꝛtuus eſt. Mone homo inter ceteros foꝛte deiectus.
Mõne carpentariuſ. Vbi eſt ergo pater tuus de cuius po
teſtate te iactas: Et per ea conantur infirmare ieſum:
vnge ſe pᷣpotentem facit· VUerum quia nõ de carnali pa
rente ſed de patre chꝛiſtus autoꝛicat dicta facta ⁊ omnia
geſta eiusl reſpondit ieſus.Neq; me ſcitis:neq; patrem
meum. Si me ſciretis:foꝛſitan et patrẽ meuʒ ſciretis
Sepe de hac ignoꝛantia iudei arguti ſunt cuius depul⸗
ſio eſſet per ſcientiã relatiuã:vt cognitiovnius relatiuo
rum in cognitionẽ alterius trahat Hec verba locutus

eſt ieſus in gacophilatio docens in templo Nõ abs re

per euangeliſt cum templo deſcriptus eſt locus in tem
plo vbi talia verba ferebant᷑. Mam ſi gacophilaciũ locuʒ
reſeruatõnis diuitiarũ et theſauroꝛũ templi volumus
autumare.ad cõtemptũ ommũ diuitiarum verba dice⸗
bhantur cõpoſitione pollicitatõnis mehioꝛis ſcʒ lucis eua
ſionis a tenebꝛis et habende vite perpetue. Ygit vt cõ/⸗
temnantur terrena:iuxta ea celeſtia pmittunt᷑ Si vero
exedram popularẽ templi locum gacophilaciũ eſſe ad⸗
uertimus.in ſxe futuroꝛũ magnoꝝ bonoꝛũ plebei a chꝛi⸗
ſto fiunt:cum eis ab ipᷣo dogmatiabat᷑ in eoꝛuʒ loco in

templo. Et inuitant᷑ ad ſequelam vere lucis male agen⸗

tibus odioſe:vt ne ipᷣi male agant.ne in tenebꝛis rema
neant.vt ab ipᷣo accipiant doctrinã agende vite:qui a iu
deis et pontificibtempli obliquamina fiendoꝛũ in do⸗
ctr ina et exemplo male ſuſceperant Et nemo axppꝛehen
dit eum:quia nondũ venit hoꝛa eius Qð ſepe in euan
gelio ſcriptum eſt.ꝙ ieſus tentus nõ eſt. nondũ ſua ho⸗
ra:inſinuat impꝛetermiſſe ad hoc aſtitiſſe roluntates et
cõſilia phariſeoꝛũ.et data foꝛe apparitoꝛibus mandata
vt chꝛiſtus caperet᷑ ad moꝛtem:et ipius dumtaxat mo⸗

riendi poteſtatẽ atq; voluntatem cui nõ pꝛeualebat alia

queq; mala voluntas ſiue facultas.
Diſceptatio exoꝛta ex eo ꝙ ieſus queſitus nõ inueni;
retur a iudeis in peccato ſuo moꝛituris.ſcom iohan⸗
nem ſolum.. .—r
Capitulũ XXXVI
Epe iturum ſe pᷣdixerat ieſus illo vnde venerat
ſ ad illa ꝑpficiendum ꝓpter que miſſus erat:adva
Aitionem eius annectebat iudeoꝛũ fruſtrandaʒ
queſitionẽ et exicium criminale et impoſſibilitatem ſe⸗
quele dicens¶ Ego vado et queritis me:et in peccatov
ſtro moꝛiemini.Quo ego vado vos nõ poteſtis venire
Vladit ieſus vt homo nõ vt deus.vadit ad ꝓpoſitum ſi⸗
hi a patre in cruce ſuꝑ omnia memoꝛabiule certamen:in
quo moꝛiens vulneribus woluntarijs dedit omnibo ma
lis et omnibus aduerſantibo ad ſalutẽ generalem cõſti⸗
ctum. Vadit ad eum qui miſitilluʒ nõ aliquo motu im⸗
mobilis et immutabilis deitatis:nec ex foꝛma dei aſſerit
ſe vaſurum· ladit poſt officium hoꝛridi ligni. poſt reli⸗
ctam ſepulcri rcam eſnentc coꝛpus:penetraturꝰ
in aſcenſione celos. ad mittentẽ ſummum verum deuʒ
parrem. Querendus erat non intentione inueniendi.
quem qui recte queſiuit inuenit:et ſemetipᷣm ex toto qᷓ;
rentibus vt inueniatur offert vt ſcriptura dicit.Cũ me
queſieritis in toto coꝛde veſtro:tũc inueniar a vobiso
to coꝛde querit qui nõ in alia diſtrahitur nec aliud cum

aut ſe cõtrahunt in blaſphemiã. aut ea interrogant qui⸗

ipᷣo. nec pꝛopter aliud ipᷣm et omniuʒ affectionũ ſtudio
ad ipᷣm habendũ ſe cõtulit: Et velut male queſituris coꝛ
rupta intentione aliquo ſtudio iudeis dicitur: et in pec⸗
cato veſtro moꝛiemini. In quo peccatos: Infidelitatis

atq; pfidie:atq; impenitentie ꝓ male geſtis. Sed ahud
eſt facere peccatuʒ:aliud viuere in peccato. aliud viuere
ad peccatũ. aliud moꝛi in peccato. aliud illud eveſtigio pa

tratum coꝛrigere:aliud cum vnum et idem crebꝛo itera
tur.aliud cum vnum ſolum tempoꝛis longeuitate du⸗
ruerit autoꝛe ad penitentiã nondum cõuerſo: aliud cuʒ
cõſuetudinem induerit emendare.MPeccat omnis q̃ͥ nõ

rnit ad dei legem. et qui acceptam tranſgredit᷑:et qin ne
gligit obſeruare pꝓmiſſa. Eliuit in ꝑeccato qui patratum

nõ coꝛrigit. et diluit penitentia etiã ſi nolit amplius ad⸗

ere per effectũ. Eliuit ad peccatũ cui ſemꝑ male agen⸗
di ſuſpirat affectus et ꝑficit facultate:cin meli? aut mi⸗

nus eſſet ꝑiculi ſi in peccato moꝛeret᷑.q; depꝛauata volũ

tate viuere ad peccatum. oꝛrigit e veſtigio qui poſt a⸗

ctionem eius ſine interpoſito tempoꝛevera penuẽtia du
citur. Vnum iteratur cum ſe quis vno vicio mancipa⸗
uerit ad eſfectũ eius:ceteris ab intentõne ſemotis.At⸗
tamen ſolumvnius reus etiam ſi ab alijs caueat:omnẽ
virtutem offendit emulaʒ ꝓtinus habens. Dureſcit ex

tempoꝛe patratũ malum ? ſi nõ multiplicet᷑ ex oꝑe mul

tiplicatur ex tempoꝛe.vti ſi quis homicidiũ ſolum fece⸗
rit nõ addens malum ſimile vel diuerſum:cum in peni

tentiam venire cõtemmit illius patrati ſceleris. Peccã
di cõſuetudine ſe veſtiuit qui delectationẽ culpabilẽ et
peccandi libidinẽ et vſum rerũ indifferentiũ eo ꝑduxit.

quo edendi bibendi doꝛmiendi qmeſcendi induendi eſt

pducta neceſſitaſ. Judeisvero a chꝛiſto pdicitur ꝙ ſint

in peccato infidelitatis ab inquiſitiõe fruſtrati omnino
moꝛituri.nõ ꝙ pꝛedicatio chꝛiſti aliter eſſe nõ poſſe ſta⸗
tuat:ſed niſi re ſipiſcant. Quo ego vado vos non pote⸗
ſus venire ad querendũ ⁊ inuemendũ. Dicebant ergo
iudei.Nunquid interficiet ſemetipᷣm: qꝛ dicit quo ego
vado vos nõ poteſtie venire Vt ſupꝛa et hic carnaliter
intellexerunt iudei dictum domim ſaluatoꝛis. Nam ibi
dixerunt. Nunquid in diſpſionem gentiuʒ iturus eſt⸗
HMic vero dicunt. Nunquid interficlet ſemetipm. Ob⸗
ſcuratus atq; ſuꝑbus intellectus ſemꝑ in repꝛobã par⸗
tem interpꝛetatur verba iuſtoꝛũ:aſſeritq; ne pie dictuʒ

gqõ totum de pietate venit. Reſculpſit eos ieſus oſten⸗

dens vnde ipox intellectus tenebꝛis tegebat᷑:⁊ dicebat
eis Vos de deoꝛſũ eſtis:ego de ſuꝑi ſum. Elos de mũ
do hoc eſtis:ego nõ ſum de hoc mundo QOmnia creata
deoꝛſum ſunt ab eo qui cõdidit.nec humanus intelle⸗
ctus aſſurgit in diuina qui natura deoꝛſuʒ eſt:niſi umẽ
ſidei illuſtretur. Et cum homo ſit factus ad imaginẽ er
qui de ſuperius eſt vicioſa cõcupiſcentia traxit in imavt
pꝛeter id quod natura nõ attollit in alta etiam culpa xo
luntaria plus deiecit.et mtellectus mundo copulatus

et inferioꝛa dilectione querens intendẽs in illis.ſperãs

ſe in eis boni aliquid reperturũ pꝛeter legem rebus im⸗
poſitam nõ intelligit ea que diume dicunt᷑: potius cre⸗
dens intelligere ꝑuertit audita in ſeipo ante peruerſus.
DHeoꝛſum creatum exiſtens rõnem habens.et volunta⸗

te inclinatum ad ſua inferioꝛa efficitur. infra illa etiã mi

noꝛatur ſi nõ natura ex vicio:nõ habet aſpectũ ad id qð

omni pᷣcellentia cuncta pꝛecellit.et quo ſe ꝑ ſuperbiam
animus in ſuperioꝛa extollit:eo ampli in inferioꝛa deij⸗
citur. Sic lucifer de celo. adam de paradiſo.nabuchodo

noſoꝛ de ſolio regni ſui ab hominibus abiectus eſt.in ſi⸗

militudinẽ animaliũ factus. Et de puerſo dicitur . lo⸗

mo cum in honoꝛe eſſet nõ intellexit.cõparatus eſt iu⸗

mentis inſipientib:et ſimilis fact eſt illis. Et iniqui⸗

5

Aliber vngdecmus

tates ad interioꝛa grauant:vt ſcriptũ lectitamus.Qm̃
iniquitates mee ſuꝑgreſſe ſunt caput meum: et ſicut o/
nus graue grauate ſunt ſuꝑ me. Sanata eſt etiam a ie⸗
ſu mulier a tali inſirmitate decem et octo annis eten⸗
ta.vt nõ poſſet ſurſum aſpicere.illos inſinuans qui vi⸗
cio ſunt facti doꝛſum.et ad ſuꝑioꝛa intuitũ mentis nõ
leuant. Et mundi amicus eius efficitur ciuis. in tanto
affectu factus cum illo vt ab eo ſepari ad modicũ nolit.
pbhoꝛreſcatq; de ſepatione ſermone. Yeſus de ſupernis:
ludei de imis erant. Jeſus nõ de mundo cuius nil que⸗
rebat atq; gerebat:iudei oẽm eius ſpeciem animo actio⸗
ne poſt bi amplectebant᷑. His quidem differẽtijs ſecta
toꝛes chꝛiſti ab alijs ceteris ſecernuntur. Et cum hec eſ
ſent cauſa incredulitatis intulit eis ieſus. Dixi vobis:
quia moꝛiemini in peccatis veſtris. Si ergo non cre⸗
deritis quia ego ſum:moꝛiemini in peccato veſtro Pꝛe
dixit ieſus nõ vt eueniret iudeis. ſed quia ſic futurũ e⸗
rat eis vt moꝛerent᷑ in peccato incredulhtatis. in quo mo
ri eſt omne meritũ ꝑdere humane redemptõnis. et eis
in pena ſociari qui credunt et cõtremiſcunt.quosin cul⸗
pa excedũt homines nõ credentes:ad quoꝛu impꝛoperi⸗
um dicitur. Demones credunt et cõtremiſcunt. Cum
plerũq; hominũ nõ credant neq; cõtremiſcant. pleriq;
