lus ieſu etiam qui videt᷑ abiectioꝛ:pꝛofeſſoꝛes oñies ex⸗

cedit alterius facultatis. Et ibat cum eo turba copioſa

non tm numero ſed comitatu ieſu:qui omniũ viſibili⸗
umet inuiſibiliũ copiam habet Et awꝛopinquãs poꝛ
te ciuitatis coꝛpe:mente iam erat Et ecce defunctus
efferebat᷑:quia ꝑ ſe ambulare non poterat.nec nouerat
poꝛtitoꝛes Turpabat᷑ poꝛta ex voꝛtatiõe defuncti.⁊ tur
patus lectus in quo iacuerat.ſimilitet ⁊ domus in qua
ferebat᷑:nec honoꝛ poꝛtatoꝛibo erat.Omnia ſunt hoꝛroꝛi
omnia dedecoꝛi vbi de moꝛte cauſat᷑.quã ſi ad aĩiam vo⸗
cabulo mutuato tranfferimus. oĩa ſunt culpanda vbi
agitur de peccato ꝙ moꝛtẽ anime ꝓtinus eſſe cognoſci⸗
mus.Nihil eſt laudabile in participantib cum anima
peccatrice. Mihil in coꝛꝑe turpius moꝛte. Vt aũt doctꝰ
loquar.nil turpius habet coꝛpus ſolitũ viuere niſi cum
remanet pꝛeter vitã:ſic et aĩa cũ peccatũ cõmiſerit ꝑdi⸗
deritq; virtutem.l Erat iſte filius vnicuſ matris ſue
Vnus eſt hominis affectus qᷓ;uis plurificet᷑ in reb:qui
ad ꝓhibita ire deliberans ilico incurrit exiciũ.Ecce ypo⸗
panti fuit vita et moꝛs ſalus et infirmitas iuſtus ⁊ ini⸗
quus:in poꝛta inſimul obuiauerunt ad magnã ſcientiã
eoꝛũ que inuiſibiliter agunt᷑.qm̃ miris modis ſit vt ſal
uatoꝛ malis deliberationibo hominũ obuiet:ne male cõ
cepta pꝛogrediant᷑ in actũ. Nam ⁊ balaam et ſalilo aꝑte
obicẽ fecit.vt ille dei pppulũ nõ malediceret:et ne chꝛi
ſticolas iſte alligaret. Illum arguit ꝑ ſubiugalẽ:iſtũ per
vocem de celo terrentẽEt aliudi. ſhierii eoffert ad pᷣ
ſtruendã doctrinã:ꝙ vidua occurrit chꝛiſto cũ copia ho
minum filiũ ſecuta defunctũ delatã ad ſepulturam.Eli
dua ſed honoꝛanda:ſi vere vidua erat. Helicta ſiquideʒ
a carnali viro ꝑ moꝛtẽ in ſpũales nuptias cõmutanda
erat chꝛiſto deſponſanda ꝑ fidem:que duo damna tole⸗

rabat.mariti et filij moꝛte Quoꝛũ tipo peccatrix anima
duobus ſpũalibus malis addicit᷑ vt regentẽ intellectũ
amittat:et amoꝛem ad ꝓhibita ſequatur ipſa defunctũ

8 “ AM QO09 ab ſpe N. 9 9.

7

Baluatoris

Cui aderat copia ciuitatis que ſequebat᷑ viduã:non vt

doloꝛẽ minuerent ſed augerẽt Oulta quidem hoĩibus

ſuppetũt ad mala cõplenda:ſed qui venerat obuiare ꝑpi⸗
culis.fletum reuocauit in gaudiũ Quã viduãl cum
vidiſſet oñs:miſericoꝛdia motus ſuper eã dixit illi. No
li flere Homo chꝛiſtus erat et coꝛꝑaliter mntuitus eſt
viduam deploꝛantẽ.ſed mente plus nouerat ⁊ mia mo
tus ſuꝑ eam.Mõ noua,miĩia noui motus eſt motus:ab
eterno miſericoꝛs vt ab eterno deus eſt. Motus miſeri
coꝛdie ad oſtẽſionẽ refert᷑. Oſtendit ei vt homo qm̃ ab
illa coꝛdis affectione mouebat᷑:et oĩbus miſereri cupi⸗
ens querebat ſuꝑ quos illã poſſet effundere. Sed oẽs
indigent:non tamẽ omnes ſe pᷣparant ad illam ſuſcipi

endã. Opoꝛtet enĩ miſeros ſe ad miam pꝛeparare.Oĩis

autem qui mia indiget miſer eſt et omnes indigẽt.igit
omnes miſeri ſunt.ſed non omnes miſericoꝛdiã conſe⸗
quunt᷑. Sed huic ſuper quam miſericoꝛdia motus eſt
dicit pꝛimol Moli flere Pꝛohibet fletum: ſuſcitaturꝰ

moꝛtuũ. Moꝛs quippe cauſa fletus erat. Et nihil fletꝰ

cauſa qᷓ; ſpũalis moꝛs:nihil plangendũ ab hominibo q;
peccatũ.Quid ciuitatũ excidia. Quid exitia coꝛppꝛum.

Quid cum mũdi huius mala vniuerſa crebꝛeſcunt.ſi

non incurrit᷑ in peccatũ.ac ſi deſtruerent᷑ ea que virtuti⸗

bus ſunt inimica. Solum peccatũ iuſtã habet materiã
deploꝛandi. Sed quare ſaluatoꝛ fletum ꝓhibet cum ex
multis ſcripturis veteris teſtamenti fletuʒ indinſſe ſci⸗
amus Uult deus fletum fieri pꝛo ſpũalibus malis.nõ
autem ꝓ coꝛpalibus damnis: Sed ſi ꝑeccatricis anĩe
iſta vidua tipum habet.cur reuocatur a fletu Meritop
pter pꝛeſentiam ſaluatoꝛis.qui etiam ex preteritis cri⸗
minibus pfundere lacrimas phibet. et pie abſtergit il⸗
las ab oculis hominũ:cum in eum fit tota cõuer ſio:cũ
in vult adeſſe ꝑ gratiam.cum ad eius pꝛofectum ĩiceſ⸗
anter acceditur cum omniũ peccatoꝛũ eſt indulgentia
irrogata. Et ſi pꝛohibet interdum doloꝛis lacrimas. cũ
omnium peccatoꝛũ eſt facta remiſſio:amoꝛis equidem
lacrimas non reſculpſit.Git in vidua ilico chꝛiſto iuben
te meſticiũl Et ipſe acceſſit et tetigit loculum. Mi autẽ
qui poꝛtabant ſteterũt.Coꝛpaliter geſta ſunt heca ſen
ſibilem hiſtoꝛiam habent:ſed ea in aliam ſenſum con⸗
uertimus.Acceſſus chꝛiſti ieſu axpꝛoximatio eſt in ĩfir⸗
mitatibus noſtris:maxime ſiquidẽ cum in peccato iace
mus moꝛtui.ad eum accedere non valentes niſi pꝛius
ipſe accedat ad nos· Cangit loculum ſcʒ mĩe inſenſibili⸗
tatem in qua ferebatur. Statio fit poꝛtatoꝛũ qm̃ oꝑan
te chꝛiſto ſiſtunt fluida noſtra:et ea que poꝛtant homi⸗
nem ad humandũ in humo terrenoꝛũ.Poꝛtat᷑ coꝛpus
ex quatuoꝛ elementis ad moꝛtem et anuma ex quatuoꝛ
affectionibus male oꝛdinatis emoꝛitur. Et ait ieſus.
Adoleſcens tibi dico ſurge:et reſedit qui fuerat moꝛtu

us Mon noĩe ꝓpꝛio ſed exetate eum nominans ab in⸗

feris reuocat:innuens ꝙ etas eſt aliqndo in culpa.ger⸗
uet in iuuenibus ſanguis.et aĩoſitas cum depꝛauãtur
ad omnia eſt in eis:ad iram.ad cedes.ad moꝛtes.ad pꝛe
dam. ad lubꝛicitatẽ. Res eſt infrunita iuuentus: niſi a
virtute aut terroꝛe hominũ fuerit coarcita. Pꝛotinꝰ ali
quid ſignãdũ preſtruitr᷑:cũ iſte defunctus reuocatus ad
vitam ex etate noĩat᷑. Impioſum eſt dei verbum et qð
precipit ſtatim fit.q;is poſſet omnia ſola voluntate
ficere:Et reſedit qui fuerat moꝛtuus.Ad ſedem ratio⸗
nis eł ad iudiciũ eius interne reuerſus eſt: qui obꝛuta
ratione in ſceleribus actu obꝛuendus velut inſenſibił
ferebatur.Prioꝛ enim actio ſpũaliter ſuſcitati eſt vt re
uertatur ad ſedem mentis ad rationiſ iudiciũ.ad illam
partem qua cunctis alijs animantibus excelſioꝛ ſactus
eſt:qua preter illum qui ſe pꝛecellit nihil debet inquire

I

7
—

— —

7

2/

„

õõ 1 vj/ 4

☚½

6

n

teο peie

Liber

re. ac redire in emm.a quo rectitudinem rationis dimit
tedo receſſerat.Hinc ꝑ vſaiam dicit. Nedite pꝛeuarica/
toꝛes ad coꝛ· A quo recedentes homines ꝑ lubꝛica vel

vana vel deuia pergũt Reſedit igitur qui fuerat moꝛtu

us in ſede rationis. Jam nouerat quo pꝑgebat et quie /
uit ab actionibus pꝛauis:interne audiens rocem dñi⸗
cam. Muieſcite agere puerſe. Sollerti verbo euangeli /
ſta locutus eſt: quia qui ad male agendũ ferebat᷑ in pꝛe⸗
ceps reſedit ad dnicam vocem quietem mentis enunci
ans. Et cum dñs direrit ſurge non reſurrexit totus in
coꝛpoꝛe.ſed reſedit.ad illã reſurrectionẽ rationis introꝛ
ſus refert. vbi eſt pꝛimo pꝛolapſus pbi pꝛimo eſt reſur⸗
rectio celebꝛanda:vbi pꝛimo eſt male agetis quies. Cũ
enim interioꝛ homo ſiſtitur a virtute ne vlter' pꝛohibi
ta gliſcat exterioꝛ peruerſo declinat ab actu Et cepit lo
qui Signum erat anime omnino ad coꝛpus reuerſe.
Sic et cum peccatoꝛ reuocat᷑ ad vitam incipit loqui cõ
ſiteri ſcilicet mala que fecit.et gratias agere ꝙ exiſtens
diuine poteſtati rebellis toleratus eſt. expectatus eſt et
queſitus ad weniam: non derehctus in malis.non ilico
factus inimicus dei ſuam pertulit vltionem.magis vo
erumpat in laudem:ꝙ relaxatis vitijs ſugnoꝛuʒ bono⸗
rum pllicitationẽ accepit. Poſt hec matri reſtituit de⸗
ploꝛanti. MNaml et dedit illum matri ſue Qm̃ mater
ne peccatoꝛibo cõminat᷑:vt redeant et deploꝛent aduer⸗
ſa. Conuerſos recipit dirigit recte agẽtes ſine quo nul
Ius recte agere poteſt. Accepit autem omnes timoꝛ⁊
magnificabant deum dicentes. quia ꝓpheta magnſur⸗
rexit in nobis:et quia deus viſitauit plebem ſuam Ti
moꝛ iſie ammirationis erat: eteni inſolita intuebanf.
MVagniſicabant autẽ deum non effectu ſed exiſtimatio
ne atq; verbo.quia ꝓpheta magnus et inſolitus reſurre⸗
xit in ſeculo:et peum deus viſitauit plebem ſuam. Ma
gnuſ ſiquidẽ ꝓpieta dicebat᷑. Eratq; maioꝛ qᷓ; diceretur
imo niarimus omniũ:qui omnia videbat oĩa nouerat.
nihilq; ſubterfugit ſapientiã eius. cui non eſt numeruſ
a cuius conſpectu nullus peccat inuiſus. Sed vtinam
hoc moetales hoĩes expaueſcerent atq; meditarent᷑.cũ

deliberant perperam agere . ꝙ ſi humanos deutant ocu

los iſtius aſpectum deuitare nõ poſſunt.qm̃ in omnilo

co oculi domini contemplant᷑ bonos et malos.Et ſi gie
ci Pelei yldre non poruit oculos effugere. dum con⸗
tra voluntatem eius motus a concupiſcentia indebita
plus habendi. a naamã veſtes et munera extoꝛſiſſet.q̃n
to minus nos ſubterfugere poterimus male agentes.
oculos pꝛeter obicem deſuꝑ cuncta cernentis. Nũquid
qui alijs ꝓplætiaʒ pꝛeſtat ipſe pꝛiuabitur.Aut qui finxit

4

oculum non conſiderat Mec peccatum ꝓpſete dauid p⸗/

phetam potuit latere nathan: qui per ſimilitudinem ad
eum repꝛeſenſurus aduenit. Et peccatũ ſaul factum ẽ
cognitum ſamueli. Zerreant᷑ igitur bominũ coꝛda: qm
ꝓplvta magnus ſurrexit in nobis.quem nihil latere po
teſt. qui omnia eque pꝛeſentia pꝛeterita et futura et pᷣ⸗
uidens bona mala:ſedulam actionem bonoꝛum ma
loꝛũ deuitationẽ pꝛedicando ſuaſit. Quid excuſationis
iuſie habere poſſis humanũ genus.quid inquirere ad a
lium appellandum ignoꝛo ſi dei filius in carne pphetat.
ſi euangelicat ſunna.ſi a
ciat criminoſos Ged ecce retardatio ex aduerſo cõſur/⸗
get. nam ſi pꝛopheta eſi magnus cur ſibi tota illa turba
non credidit. cur nõ eum ſecuta eſt. Si timoꝛ eos ap⸗
pꝛehendit.cur non mutauere vitam. Cur non ſunt ad
melioꝛa conuerſi.Cognitio quam de ꝓpłeta pceperant
ioſoꝛum eſt condẽnatio. Sicq; fit vt qui nouit cũ poſ/
ſit adhibere per doctrine veritatẽ ⁊ negligit:qð ipſe ſper
natur ab eo quem nouit. Et agitur ſepe magno cogno

ud inferos intrudẽdos denũ

quintus

ſcentium detrimento. vt ſolum verbis non imitatione
velint laudare recte weentem Er quia viſitauit domi⸗
nus plebem ſuam Pꝛoſitebant᷑ iſti ſe diuinam bemgni
tatem agnoſcere.quia viſitauerat dominus populũ ſu⸗
um:ſed in hoc plus erat verboꝛum ſententia qᷓ ipſoꝛuʒ
cognitio. Non iſtam viſitationem in aſſumptione car⸗
nis a verbo factam eſſe credebant:nõ ad dei verbũ neq;
ad ſpãmſanctum attollit᷑ credulicas iudeoꝛũ. Attamẽ
Wre ſic erat. ꝙ dñs ĩ filio humanato viſitauerat plebẽ
ſuam.quã dixerim omne humanũ genus:qq; ſingula
riter et peculiariter credatur populus iudeoꝛũ Sed no
bis qui credimus et hanc in baptiſmo ſuſcipimus fidẽ
ppetua ⁊ acerbioꝛa debent toꝛmenta ſi contempſerimꝰ
viſitantẽ:ſi diuine viſitationi non coaptabit᷑ totus ho/
mo. Quid hac viſitatione dignatius vt altitudo diuĩa
vbiq; conſiſtens has inferioꝛes partes in humano ha⸗
bitu viſitaret. quia et habitus inter homines. et cũ ho⸗
minibus eſt inuentus vt homo. Eliſitauit ſuꝑnus arci
atrus egrotantẽ in lecto terrene delectationis:quẽ ma
la conſuetudo pꝛemebat. Et male ſecum et cum omni⸗
bus vſus erat ei et inuenit millo velut alteram factam
naturam ab illa quã dederat:que ſibi non in ſubſtãtia
ſed conſtabat ex moꝛibus Et tam longeui tpis erat illa
coꝛruptio ꝙ ex omni parte fetebat: nec aderat potentia
reſurgendi. Eliſitans cum arciatriciſ argumentis inter
dum non agnitus interdum agnitus ſed contẽptus ẽ
Erat aduerſum ſenſin arciatricũ ſtudiuʒ.ſed eo lauda
bilius quo plaga damnoſioꝛ et quo aſperius eo ſalubꝛi
us erat. Mihil ſecum tulerat qð non conferret ꝑ omnia
infirmanti. In omnibus autem qui contẽpſerunt arei
atricam actionẽ:ad damnationẽ eternam egrotatio ſa
cta eſt. In his ſiquidẽ qui ſe cõmiſerunt diuine ſalutẽ
hominũu opanti:eterna eſt ſubſecuta. Captiuum viſita
uit in carcere in omnibus membꝛis cõpeditũ inueniẽſ
illis ſane compedibo quibus non coꝛpoꝛa ſed hominuʒ
Puigantur affectus omnino inexplicabiles:nmiſi viſitãs ex
plicatos abſoluat. Ygitur ad viſitantem catenas nos ĩ
uiſibil iter detinenkesorrendainus manus oſtendamꝰ
affectus:et omnem vinculationẽ pandamus ei. Nouit

enim etiam ſi occultabimus: ſed ei voluntarie pꝛo ſolu
tione Nteam Ezed nunquid viſitare deſiſtit. Moõne

ſemp exercet viſitationis officium. Tunc exercuit cum
ipſe bibens moꝛtis potum ſanauit egrotuʒ:cum ingreſ
ſus in carcerem commertiãs cum captiuo miſerat? vin
culati·paupis omm alia ope carentis p ipſo pꝛeciũ ſan⸗
guinis ſoluit. O qᷓ; lonum obuiare ieſu q; pnum cum

ipſo in ypopanti fieri geſtici etum eſt. Beuocatus
ab inferis moꝛtuus. liqua viro carnis:ſpũales cum

chꝛiſto in fide nuptias celebꝛauit. Nam eius diſcipula
bene vidola facta eſt:et filius eius ſecutus eſt ab infer
* reuocantẽ. Tlidentes optimus timoꝛ inua ſit. Yam vt
pꝛopheta ſaluatoꝛ agnitus dei bemgnitatem ceperũt fa
teriꝙ viſitauerat plebem ſuam. Et hoc circũitus pꝛo⸗
pter hoc itinerarium noſtre ment eſſe omnino deberet
vt eſſet mutua et interna obuiatio inter chꝛiſtũ adhuc
inter nos inuiſe ambulantẽ et nos in huius vite tene⸗
bꝛis ambulantes et ſuſpirantes in ſupnas edes. ad qᷓs
uiſi ipſe obuiet non poteſt eſſe acceſſus: neq; a tumulo
pꝛaue cõſuetudinis et obdurate malicie regreſſus Nec
poſſumus ad intima noſtra reuerti.a quibus ꝑ inania
ſenſatiua obiecta diſceſſimus in incerto laci: niſi ieſus
iens pꝛo vtilibus noſtris occurrat.

Ze ſuſcitatione file faiti archiſynagogi ſcöm a/
theum marcum et lucam. =M
Capitulum XIIII

9 Hn
X.ag „** Punpo F v,a

ðèð

ti
foe
do

t0

Atione
don
Nge
glüͤſin
ſPpſoeng
derm
dane
Arm
Nr pebe
igela
Ged no
musſhs
npſerin
Ntus v⸗
ſo dinir
no ha⸗
ci w⸗
ls grei
e ma
omnie
faetarn
Ubſtäͤtin
derkil
Wentin
Nnnolnrer
iptnsi
eo
oſalcbi
pommnin
runtera
htatioſ
eſaluti
nviſita
leniẽſ
minnz
ſtiser
Snosi
ndam
Mouit

WWW
Wre⸗

Witchm
ingtef
in
niſan,
nom
Cutus
c
pula
inſes
amvt
tüt ſl
poof
rletet
bol
lene/
ls
nulo
Her
gannn
eſis

De mitxaculis

Ita viuens in ſeipſa vita nec ab alio vita inde
v fectibilis vitaſmoꝛtalis omnino vita creauit ĩ
rebus creatis vitam:et vnde in hominib ꝑpe⸗
tuetur oſtendit.et interminatus eſt moꝛtem quam nõ
fecit:vt amplius cuſtodiret᷑ ⁊ amaretur vita.aululũ
durauit eius imperiũ:fraude immoꝛtalis maligni ſub⸗
intrauit moꝛtis impium. Regnauit quoq; ab adam vſ
q; ad chꝛiſtum.et a chꝛiſto vſq; ad ſeculum illa que coꝛ⸗
poꝛalis eſt:nec deſtruenda per aliquem ante iudicium.
Nouiſſime autẽ inimica deſtruetur moꝛs.Elita moꝛtẽ
odit:moꝛs in vitam ſeuit.Fruſtra quiſpiam fecialis ac
cederet tractaturus concoꝛdiam inter ipſas:ſolum alte
ra.altera conflicta quieſcere nouit. Mon habebat crea⸗
ta miſera vita vnde poſſet illã pꝛofligare de finibus aut
a ſuis dilectoꝛibus ex toto deꝑellere.niſi ſumma vita ca
lamitoſe vite pꝛeſtaret auxiliuʒ.qð et fecit:attamẽ moꝛ⸗
tali carne veſtita et ꝑſequebatur omnimode moꝛtem q̃
ſuum regnum ſathanica fraude inuaſit. In cuius iudi
cium iam moꝛte ꝑpituros reuocabat ad vitam: vt regna

ret quod fecit.deſtrueret᷑ quod ipſe non fecit VUnde dñũ

iohãnis diſcipulis reſponderetl et ecce venit vir cui no
men yvairus et ipſe pꝛinceps ſynagoge erat .et acceſſit et
cecidit ante pedes ieſu et adoꝛauit.rogans eum vt ĩitra⸗
ret in dmum eius:quia filia vnica erat illi.fere annoꝝ
duodecim.et hec moꝛiebat᷑ Alius euãgeliſta qñ ſilia
mea in extremis eſt. Sed veni impone manum tuã ſu
per eam.vt ſalua fiat et viuat.Et contigit cum iret ſa⸗
naret in via emoꝛroyſſam.venit quidam ad pꝛincipẽ ſy
nagoge dicens:quia moꝛtus eſt filia tua Quid vltra ve
xyas magiſtrũ Aut noli vrare illum Sed ſcoᷣm aliũ
euangeliſtaml ipſe tunc acceſſit ſcilicetl iterum:⁊ ado
rauit eum dicens Domine ſilia mea modo defuncta ẽ
ſed veni impone manum tuam ſuꝑ eã et viuet. Jeſus
auteʒ audito ver quod dicebatur ait archiſynagogo
ſcilicet patri puellel Noli timere.Crede tm̃ ⁊ ſalua erit
Et cum pueniſſet ad domũ pꝛincipis non ꝑmiſit intro
ite ſecum quenqᷓ;:niſi petrum iacobum et iohannẽ fra⸗
trem iacobi.et patrem et matrẽ puelle.Et cum vidiſſ
tibicines et turbam tumultuantẽ flentes et eiulantes
multum:dicebat ad eos. Becedite nolite flere: non eſt
moꝛtua puella ſed doꝛmit. Et deridebant eum ſcientes
ꝙ moꝛtua eſſet. Ipſe autem eiectis om̃ibus tenẽs ma
num puelle au. Cabitha cumi: quod eſt interpꝛetatuʒ:
tibi dico ſurge. Et reuerſus eſt ſpiritus eius:et conti⸗
nuo ſurrent et ambulabat. Et iuſſit illi dare manduca
re.Et pꝛecepit ne alicui dicetent qð factum erat Ma⸗
gna pꝛefertur in allegoꝛijs occaſio diſſerendi: ſed ab il⸗
lis alia tropplogia me auertit Multifoꝛmis gra dei mul
tipliciter bomines innotuit:oꝑans ſue virtutis antido
ta. Et oſtendit archiſynagogi filia:cum eius pꝛeciba ſi
de de moꝛte reuocatur ad vitam. Jairus eſt cuius filia
infirmatur et moꝛitur.et illuminatio ſiquidem interpᷣ
tatur et officio in ſignis quia pꝛinceps in ſynagoga erat
Er quo timoꝛ incutitur:vt neq; lumen ſcientie neq; di
gnitas ſufficiunt ad tantam anime infirmitatem. neq;
peccatoꝛũ pꝛolapſum declinandũ. Virtute opus eſt vt
non peccemus habenatio gratie facit.vt non deueniat
in moꝛtem. Quid ulluminatio qualitercunq; muſalis.
cui non eſt illuminatio dominus. Sed qui vere illumi⸗
natus erat dicebat.Sominus illuminatio mea. Nulliꝰ

ſciẽtie ſermones illuminant:pꝛeter ſermones dommi.

nquit enim ſcriptura. Declaratio ſermonũ tuoꝛũ il/⸗
uminat:et intellectum dat paruulis. Mon enim decla⸗

rati domini ſermones in animo eius erant:idcirco ĩfir⸗

mitas et moꝛs in domum eius intrauerant. Quid ali⸗
cui vnqᷓ; pꝛofuit illuminatio pꝛeterqᷓ; in domino, Nec

Sgluatoris

enim diuinoꝛum ſcientia pꝛofuit ſalomoni quin rueret
pꝛocul pulſa virtute. Elera mentis illuminatio pꝛoti⸗
nus eſt virtutis:non ſolum cognite ſed aſtantis. Ollu
minat ſol emnſperiũ noſtrum.dum in ſpera ſua agit᷑ ſu⸗
per terram.ſequunt᷑ ilico tenebꝛe cum fecit occaſuʒ etiã
luminis noticia remanente:que omnino tenebꝛas nõ
depellit. Sic non vere virtus illuminat niſi cum aſtat

in anima:et in ipſa videx debitas actiones Cum vo no

ſtra voluntate illam ꝓpꝑellente de finibus velut exeiꝰ oc
caſu tenebꝛe ſubſequunt᷑:⁊ erit lumẽ nõ lumẽ lumẽ co
gnitionis non lumen accepti decoꝛis.ſed tenebꝛe pecca⸗
toꝛum que noſtram infirmant ammã.cum vo denſant᷑
operantur ⁊ moꝛtem Poꝛro contra alijs luminibus q;
diuinis.qᷓ; virtutibus vere luciferis ⁊ ſeruatis maxrima
hinc inuectio tenderetur:ſed ſubſequens hic diu ſiſte⸗
re me non ſinit Oꝛincipatus in hominibus nunquid
obſiſtit vt peccata non faciat.Mõ me fallit ſcriptura gẽ
tilium:in qua reꝓperiq Deincen gentium publice atq;
occulte turpiter peccauerunt Et quos humanus aſpe⸗
ctus ⁊ rumoꝛ reipublice auertit a crimine:clamdeſtinũ
plus infecit. Sed quid mihi de his lege dei carentibuſ
diſputare.Ad legiticios reuertamur. Pꝛinceps ſaul a

eoq; oſtẽſus in regem tripharie deliquit.vt ex toto ob

ſua demerita repꝛobus haberetur. Dauid etiam deliqᷣt
nec ex eo ꝙ a deo rex oꝛdinatuſ eſt peccata pꝛeteriſt Sa
lomon rex multipharie ꝑperam operatus eſt:· Omnes
q; reges iuda et ſamarie in ſacris xvoluminibus inueni
untur criminibus magnis obnoxij nec a pꝛincipatu ha
benati ſunt.quoniam virtus non retinebat habenaſ:ac

„

ꝑ hoc pꝛincipatus et ſcientia deflexa virtute a peccatꝭ ho
mines non auertunt/ Inſirmata eſt igitur filia iairi ar⸗
chiſynagogi:dilectio illa videlicet que generatur Hinc
pſalmiſta deploꝛabat. Infirmata eſt in pauꝑtate virtꝰ
mea. Virtus ſiquidem in infirmitate quieſcit:cum die

/

lectio bvnoꝛum operum ob gratie carentiã eſſeit e S —–
qrẽ

quouſqʒ facta ſit in penis finalis intruſio non dee
tibus recurſus ad auxilia:maxime ad diuina vbi deſici⸗
unt humana. MPꝛoinde hic audita fama chꝛiſti acceſſit
ad chꝛiſtum pꝛocidit ante illum:fecit pꝛoſeucas pꝛo in/
firmante ſilia que vnica ſibi erat. Cõmonefactũ eſt no
bis chꝛiſto humiles pꝛeces poꝛrigere.cum vnica noſtra
dilectio infirmatur:et expetere manum potẽtie ſue ſuꝑ
poni nobis. Similiter enim liberari poſſunt qui ſpiri⸗

tu mẽtis egrotant.Hec filia in extremis erat: vt nibil

deeſſet ad moꝛtem.Ad extremas iniquitates interdum
ſe dilectio peruerſa pꝛotendit. Sed ſunt extrema viti⸗
oꝛum ſunt virtutum vtraq; periculoſa:ſed vitioꝛuʒ ex⸗
tremitas omnino inexcuſabilis omnino damnabilis ẽ
TVlirtus vo extrema ſe interdum excuſatione tuef᷑. Erx⸗
tremum in omni re dicimus vbi nihil amplius eſt de
ipſa. Vñ extremum eſt:vltra qõ nihil eſt eius ad qð re
fertur Pꝛoinde extrema vitioꝛũ pꝛotinus ſunt pꝛogreſ
ſiões ad vltimũ vltra quod ex inoꝛdinata voluntate nõ
poſſit in vitio alterius pꝛogredi:quis poſſit vitiũ mul⸗
totiens iterari Sunt pleꝛiq; qui voluntate doꝛdinata
et ratione puerſa vſq; ad extrema peccatoꝛũ deuen iunt
vt nihil obmittant in malis ↄcupiſcentijs nihil ĩ odio
nihil in vanitate.nihil in ſuꝑbia.nihil in arrogantia:et

cum adeſt facultas actione cõſummnant. Extrema vo

virtutum aut reputatione ſunt noria. cum quie opina
tur illarũ apicem attigiſſe:aut actione.cum ꝑ indiſere⸗
tionem ad actus extremos ledentes omnino naturam
deuenitur Sic filia hominũ dilectio ſiue coluntas aut
actio laboꝛat vt plurimũ in extremis:ſicut in infirmita
te fatiſcens cũ eſt in extremis vicinus eſt moꝛti:ad qm

„

extrema vite terminank. Ged timenti deum bene erit

—)
P0ρ 6

t

5 P E vI.- ◻
KEL— Pv.n

ℳ
Ps cR'n

—

beν S rn
4 /

TLiber quintus

in extremis:qñ in illis ttemis timoꝛe dei concutit᷑ con gubꝛibus vocibus conciliatie. Mos enim tuſic tempo ð
uertit᷑ Nec deſperandũ eſt de extremitatibus:ſi viuinꝰ ris in illis regiõibus erat vt ad pꝛouocandũ luctũ illis ůð
timoꝛ occurrat. Vbi vo dei timoꝛ nõ fuerit ꝑiculo ſunt ſimphonijs in funeribus vterenĩ:ſed a quibuſdã tibijſ Oͦ́ͦ́JÿJMUD
extrema. Hinc ꝑ ſapientiam dicitur Extrema gaudij lu appoſitis oꝛi virtute flatus immiſſi ſuꝑ ſoꝛamina nũc
N ctus occupat.Et q;q; hic intelligant᷑ extrema temroꝛuʒ appoſitis digitis nunc remotis lamentabili ſono ſonã⸗ ſ
nihilominus intelligit᷑ ertremitas vitioꝛuʒ vt qui vſq; tibus. Ynuenit turbam tumultuantẽ pꝛo funere flen/⸗ 4
ad extrema tempoꝛũ ſine timoꝛe in gaudijs tempoꝛali⸗ tes et eiulantes multũ pꝛo filia: quia erat vnica patri. 6
bus fuit: a luctu interminabili teneat᷑. Contra quos ꝑ HMi omnes ſunt augentes in tpali damno doloꝛẽ. HNos te
hieremiaʒ dicit᷑. Quia gladius domini deuoꝛabit ab ex ſaluatoꝛ remouet dicens Becedite noli flere: non eſt
tremo terre vſq; ad extremum eius. Alia tranſiatio: moꝛtua puella ſed voꝛmit- Di peccata planxiſſent. non ſn
termino vſq; ad terminũ. Qui ſunt hi qui tenuerunt eis dominus indixiſſet receſſum:nec auertiſſet et fletů. hl
extrema vitioꝛũ:ex omni extremo vite tempoꝛũ atq; ꝑe Ooꝛtua tñ puella erat doꝛmiebatq; ſibi:vnde ab igno⸗
narum deſolent᷑. Sed necillis philoſophoꝛũ regulis ĩ⸗ rantibus virtutem eius pariter deriſus eſt. Hec miruʒ je

uoluamur quibus extrema dicunt᷑ per eque a medio di
ſtantia.ſeu que in medio aliquo cõueniũt:ſeu que natu
ra medij ſapiunt. Sed extrema omniũ nouiſſima ſunt
eoꝛum que adici poſſunt etiam ad virtutẽ ⁊ ad digiuta⸗
tes et ad nobiles actiões. Sed in iſta puella pꝛo termi
no vite ſumitur:in male agentib maloꝛum vltimitas.
oꝛiebat᷑ iſta duodennis puella.nec chꝛiſtus añ moꝛ/
tem voluit ſubuenire.vt ꝑ reuotionẽ a moꝛte attollere
tur miraculũ et fides ſcentiũ ꝑamplius firmaret᷑. Igi
tur a chꝛiſti potentia nõ retenta puella moꝛtis fecit oc⸗
caſum.et nunciatũ archiſynagogo ne vexaret vltra ma
giſtrum:acſi in eo non eſſet potentia ſuſcitandi. Deſpe⸗
rat natura omnino ſeipſam:vt cũ moꝛs viuentẽ extin⸗

non enĩ amplius in eo qᷓ; qð eſt hominis cogn oſcebant
Derident pleriq; in homine ceũ:nec in ceo verũ homi⸗
nem venerant᷑. Mon enĩ intelligebant hi quo ſenſu do⸗
minus loqueref. Sed omnes chꝛiſtus eicit deriſoꝛes.
Gerebant enĩ iſti pꝛo futuris peſſimũ tipum:cũ multi
deriſui fecerint vitam chꝛiſti ſimiliter doctrinam in q̊
docet᷑ agenda vita ſimiliter et ſperanda:ex qua ex velata
fide cognoſcit᷑ ꝙ a moꝛte peccati reuocatio ſit ad vitam.
Eijcit eos chꝛiſtus qui miſerias alioꝛũ deploꝛãt: aduer
ſus aũt ꝓpꝛias quaſi beati conſiſtunt/Et eiectis omni⸗
bus tribus aplis duobus parentibus ſtãtibus cũ chꝛi
ſto moꝛtuam puellam ipſam reuocauit ad vitam. Hi te
ſtes miraculi.Hos puella reuocata de moꝛte aperiens

xerit ꝙ ipſa viuificare non poſſit. Mec ex natura nec er oculos pꝛimũ debebat aſpicere:nec alia obiecta pꝛiuſ op
vſu nec ex ratione inſurgit iſta cognitio ꝙ per hoĩem ſit nenda erant reddite cogmtioni. Auctoꝛem vite deſtru⸗

B
ab inferis reuocatio ſuꝑ terꝛam Chꝛiſtus reputabatur ctoꝛemq; moꝛtis: tona nature in parentibo lona gratie 4
lomo:et ſi magiſter non deus. Per oẽs archiſynagogi in apoſtolis reuiſura.vt facta comꝑatione cognoſceret e
coniũctos deſperabat᷑ de vita. Monſtrat hoc denunciss qualiter viuendum foꝛet ⁊ quibus amplius ferendũ .
moꝛtem:ſuadenſq; vt non veret magiſty. Sed inſiſtit Alcſi ad puellam ſuſcitatã expoꝛtatiuus et excitatiuꝰ ſer H
iairus opoꝛtune non impꝛobiter:fide ſubnixus non he⸗ mo diceretur. Aſti ſunto filia parentes tui per quos in u
ſitans.Accedit iteruʒ in eadẽ fide adoꝛatq; ſimili latria hanc vitam miſeram deueniſti:qui te genuerũt moꝛta⸗

lemipſi moꝛtales peccatꝭ obnoxiã ipſis peccatoꝛes. Vlo⸗

et annuncians ſibi denunciatã moꝛtem adhuc eius im peccate eccatoꝛes. Vlo
lente deo naturali oꝛdine infuſo coꝛruptibili ſemine te

C

ploꝛat aduentũ et impoſitionẽ manus. Fide hic agitur n ru⸗ ſemine
ſed non plena cum denunciat ſibi moꝛtẽ quã ipſe iã no gignere potuerunt: ſed te inuadentẽ infirmitatẽ acer⸗ Ge,d
uerat:cum petit pꝛeſentiã eius que eque potens eſt ab? & bam pꝛohibeꝛe nequiuerut neq; ſubſequã moꝛtẽ cum i
ſens. Ad infirmitatẽ ſidei ſue intoꝛquebat᷑ q denuncia iacuiſti exanimis: luctus erat nullumq; iuuamẽ. Ecce n
bat:qð querebat aduentum Remouet ſaluatoꝛ dubiũ vite factoꝛ et datoꝛ vocatus aduenit:tibi data manu in 1

. α

fidei eius.Auget in animo fidẽ:ſpondetq; in fide nõ he⸗
ſitanti ſalutem. Nam ait archiſynagogol Moli timere:
tm̃ crede et ſalua erit Videbat᷑ archiynagogus time⸗/
re:ne tm̃ valeret potentiã ſaluatoꝛis in moꝛtua ſicut in
infirma valuiſſet. Non bñ nouerat qm̃ dei potentia eſt
in paruis rebus et in magnis et ĩ omnib equa:· Remo
uet timoꝛẽ ſicut in vidua fletũ. Hinc accipimus cõtin
gere poſſe timoꝛẽ ex dubio fiendox:et differt ab alijs qͥ
ab arguta ſapientia ſunt vocati. Remouẽt hunc ſalua⸗

toꝛ:qm nihil ſibi pꝛeter incõueniens impoſſibile.No⸗

li timere.Acſi dicat. Omnia mihi eque poſſibilia ſunt.
Cregde tm̃ et ſalua erit. Non ꝙ fides dũtarat ſua virtu⸗
te ſaluet: niſi creditus ſaluatoꝛ efficiat. Nihil poteſt effi
cere fides neq; fidelis in his que ſupꝛa naturam fiunt
miſi deus. aut deus homo factoꝛ ſacturus accedat g
ideo fides exquirit᷑:quia ſolũ fidelibo iam factis aut vt

manu ſolo verbo te reuocauit ad vitam. Inſpice igitur

eum:et ſi amatrix es vite datoꝛi vite ſubdaris. Apſe ſo
lus vite atq; moꝛtis habet impiuʒ. Mihil in hoc tibi tui
ꝓfuere parentes:ad ambigenda moꝛtem ⁊ reuocare vi
tam. Anſpice filia. Erpulſi ſunt tui nature carnis cõſoꝛ
tes: qui te moꝛtuã lamẽtabant ſteriliter. Cõſoꝛtes gra⸗
tie tibi cum a moꝛte reuocaris aſſiſtunt. Clide petrum.
reſpice iacobum. contẽplare iohannẽ. Hi alumni ſunt
gratie. Hi vitam veterem obmittentes tranſierũt ĩ no
uam:quoꝛũ ſimilitudine ſit tua vita deinceps. Obliui⸗
ſcere patrem tuũ:matrẽ carnis nullo pacto ſequaris.
Supꝛa naturã ſuſcitata:ſupꝛa naturaʒ viuere. ratio te
compellit Tlide in petro cognitionẽ chꝛiſtianã in iacolv
chꝛiſtianuʒ agonẽ et luctum agnoſce in iohannẽ coadu⸗
nantem gratie innitaris. Iſta ſunt quibus modo teo
poꝛtet inſiſtere · Aſti ſunt quos ſaluatoꝛ ſecuʒ duxit:tu⸗

fiant huiuſcemodi ſuꝑnaturalia ſunt pꝛeſtanda. Meri⸗ os vero ex natura parentes tecum inuenit. chꝛiſti ſocie⸗
tum ſidei ſiue fidenatuſ nihil in ſuꝑnaturalibo opatur tati adhereas ad vitam denuo reuocata. paruſpendas
ſed ex his woluntarie motus oĩpotens ſupꝑnaturaliter ea que tibi ad vitam pꝛodeſſe nequibant/MNam neceſſa SH
opatur. Pꝛoinde cũ ſaluatoꝛi deo inremote aſſit oĩpo⸗ rio factum eſt his qui peccatoꝛuj reuocant᷑ a moꝛte.mu⸗ u
tentia oꝑandi:ex parte indigentiũ fides exquiri᷑. Ma⸗ tare in melius vitam:et ullis aſſiſtere qui non ſcomnas
gnum munus fidei pꝛerogatũ eſt cum dicit᷑. Crede tm̃ turam ſed ſcom gratiam viuere ſtatuerunt Et cum ta WU
et ſalua erit. HachbiSveBROiffnOemſdItm libus teſtibus acceſſinʒ vita umniũ chꝛiſtus ad coꝛpus d
mine fideneſus ad puellam exanimem facit ingreſſum exanime omnibus alns eiectis:tenens monum puelle . .
Inuenit tibicines:eos videlicet qui muſicalibꝰ inſtru⸗ illa ſigniſicatione qua ſocrus ſimonis ſanando manuʒ
. imentis vtebantur in funeribus in ſono lugubꝛi cũ lu⸗ tenuerat ait. Zabitha cumi:quod eſt interpꝛetatũ pu⸗ .

tenpe
tüills
ͤtibiſf
na ni
oſonz⸗
te flen/
Aatri.
os
noneſt
ent.non
etfetu.
Wigno⸗
ecmin,
ſſechant
rii mni⸗
ſenlude
enſores,
Omuei
gmin q
r Wata
Nan.
Kauer
och d
tam Mite
e aerers
tapelſop
te dſtru⸗
Nna grate
gnoſcere
kferendi
tiuſer
quos in
moꝛta⸗
es. Coo⸗
fine te
te ger⸗
KKum
ſe.Ecee
Wannin
ice igenr
Pel
ethini
Nren
nscöſe
teogrol
nnon,
Fnſunt
nitino
Chloe
eglans,
tatote
ocolo
M/
vteo
etl/
ſocie ,
eceſſt
mu

INI
pro
lele
hnz

De miraculis

ella tibi dico ſurge Quod in euangelio interpꝛetatuʒ
legimus nobis aliter interpꝛetari nõ licet. Directo ver
lo in puellam excitata eſt:reuocata vt ſurgeret per gra⸗
tiam.a defectu in quem ceciderat per naturam. Moꝛtu
is omnibo in peccatis dicitur:vt reſurgant ab illis ma⸗
ls in que voluntarie ceciderunt.Audiuit ilico erbum
ſpũs qui coꝛpus reliquerat Elbi aũt et qᷓ; longe a coꝛo
re ille ſpũs abierat:ſolum nouit qui reuocauit. Sʒ vbi
cunq; fuiſſʒ detentus ad hoꝛã audiuit dominicã vocem
ſenſijt diuinam virtutem que vbiq; omnipotẽs eſt.ni⸗
hil habens ex ſpacijs ablens:et reuerſus eſt ſpũs eius
et ſurrexit continuo. Reuerſus ſpiritus ad coꝛruptibi⸗
le coꝛpus.et ſubito armonia deſtituti coꝛꝑis reconcilia
ta eſt:et moꝛtui et ĩſenſibiles ſenſus rediuiui facti ſunt
Eagem imagine hec operatio in animã tran ſit:cum re
uocatur a malis. Et continuo ſurrexit puella:vt actu ex
terioꝛi a ppareat quod intrinſecus actum eſt. Et ambu

labat de virtute in virtutem pꝛogreſſum inſinuans in

his qui regreſſi ſunt ab exitio cat CeI Hie
re manducare.Et poſt penitentiã peccatoꝛũ poſt pꝛimã
reſurrectionẽ poſt virtutis exercitiũ iubetur vt ſacramẽ
ta coꝛꝑis et ſanguinis chꝛiſti apponant᷑. Ipſe qui iuſſit
alias dixit. Ego ſum panis viuus qui de celo deſcendi:
SDi quis manducauerit exhoc pane viuet in eternum.
Vdeo aĩa reuocatur a chꝛiſto de moꝛte ad vitã: vt beate
viuat ineternum. Panis aũt coꝛpus eſt chꝛiſti:tribuẽſ
illam vitam. Pꝛoinde poſt virtututũ exercicia iubet᷑ ap
poni vt manducet aĩa ineptis atq; puer ſis feſſa laloꝛib-
et viuat ineternũ. Etiam incõpꝛeſyn ſibile bñficium ꝓ
pter eternam vitam:omnia chꝛiſtus oꝑatur in nobis.
Mectus ſiquidem progreſſus in gratia:cũ a moꝛte pec⸗
cati eecnise impius vt ꝑueniat in ſalutem.Gi⸗
unt pꝛimo pꝛoſeuce apponit deus manum potentie ſue
verimperat.reuertit᷑ ſpũs ad argaſtulũ vnde diſceſſe
rat.ſcilicet anima redijt in oꝛdinẽ rationis:ſurgitur ab
omni peccato ambulat᷑.fitq; pfectus ſemꝑ ad amplius
iubetur et apponat᷑ cibus illarũ rerum ſaltem in fide. ſi
ne quibus nemo potuit viuere ineternum: ſicut ſalua⸗
toꝛ aperte monſtrauit dicens.Amen amen dico vobis:
niſi manducaueritis carnẽ filij hominis et biberitꝭ eiuſ
ſanguinẽ:non habebitis vitam in vobis. Qui mandu⸗
cauerit meã carnem et biberit meũ ſanguinẽ habet vi⸗
tam erernam Et pꝛecepit ne cui dicerent quod factum
eſt. Opera pꝛedicabant quidẽ ipſum:non indigebat hu
manis relationibus pꝛedicari.
De ſuſcitatione lagari quatriduani ſcom Yohann⸗
nem tni. LCapitulum xV
Oꝛtalis a deo factus eſt homo non moꝛtuus.a
m quo auerſus moꝛtuus fieri.et vtrũq; ſecutum
eſt vt auerteret᷑ et moꝛeret᷑: nec erat regreſſus
ad poſſe non moꝛi et ad moꝛi non poſſe. Pꝛeuaricatio
edicti equiſſimi hoc effecit:et editi parenteſ pꝛimi ⁊ oĩs

erito ſiquidem.qm̃ qui quod deus noluit fecit: ſubij
ciat᷑ moꝛti quam ipſe non fecit Scriptura dicit ꝙ deuſ
moꝛtem non fecit· Et qui pꝛetergreditur quod der vult
fiet ei quod ipſe non vult.Alia enĩ dicit ſcriptura Non
vult deus moꝛtem peccatoꝛis ſed vt conuertatur et vi⸗
uat. Et ſi non vult moꝛtem quam meretur iuſte pecca⸗
toꝛ:multo ninus nec volebat moꝛtem eius quinõ pꝑec
cauerat. Nulla moꝛs de voluntate dei eſt:qm̃ ipſe om̃is

ꝓpagatio ſubſequa ei ꝗð deus non fecit ſoluere tributũ

vita et ad ſe conſtituit omniũ vitam. Sed qui ſibiipſi

placet ſibiq; donatur.qui ſibimet datuſ eſt moꝛitur:nõ
enim habet vnde de ſe plene viuere poſſit Jura nihilta
tis conſiſtunt in homine:non entitatis Ex nihilo enim
in anima et coꝛʒe factus eſt homo:ſed in ſua creatione

Baluatoris

de nihilo ſpiraculum vite ſuſcepit vt fieret in animam
viuentem, non cuſtodiens vitale pactum in regionem
moꝛtis deiectus eſt: ſibiq; ſubiectus illam vitare neqᷣt
Et neceſſitas facta eſt ce eo ꝙ poterat eſſe voluntas. et
nõ releuat᷑ ab illa depꝛeſſus niſi ab eo qun creauit ad vi⸗
tam:qui vt nos ab illa liberaret ſibi factus eſt ſubditus
Et quia homo moꝛiebat᷑ in humanitate nobis fact?ꝰ cõ⸗
ſoꝛs illam inſecutus eſtnon vt non amplius interime
ret quouſq; hominũ generatio non ceſſaret.ſed vt non
etineret in cinere coꝛpa que de puluere facta ſunt:qᷓq;
anime reoꝛũ in illa moꝛte eterna que potius dicitur ife⸗
liciſſima vita detineant᷑.Et pꝛeſagium fecit chꝛiſtus ho
mo nobiſcum in his quos reuocauit ab inferis.qm̃ ſol
ui poterat ꝑ finum dei et hominis imperiũ moꝛtis: licʒ
ſuſcitauerit wlut iteruʒ moꝛituros quouſq; generalis
reſurrectio fiat moꝛtuoꝛũ. Et opoꝛtebat ꝙ daretur ĩtel⸗
ligi quis qualiſq; hic eſſet:qui aliam vitam daturus ad
uenerat Oed gens ſtolida iudeoꝛũ ſignoꝛũ oſtenſione
nutrita nõ intendebat in eum:niſi eſſe qð erat ſigna fa
terent᷑. Oꝛoinde in maioꝛa ſigna per chꝛiſtum deuentũ
eſt ſcilicet vt fetens moꝛtuus ſua voce reuocaretur ad
vitam.qᷓ;uis plurimoꝛũ obſtinata voluntas etia poſt ſi⸗
gna in eum noluiſſet intuitũ credulitatis denigere:ſed
hoſtiliter inſequi velut moꝛtis reũ.aduerſus quã deita⸗
