tte Rirrn entaad eeroe nan n eis meritono⸗ ꝓ iſta mulier ad iſtos marime ſe traſæbat alism nõ no/
ice Karenrreroneeiceampeneremur. ctantes. Tuc uimus cauſam muſi quia ipſa nouerat eos magis amoꝛe
ucd Brailierpianeutngmnge de chꝛiſtoa mẽ feruentes aut cros aerirec wldꝛe P bs Mihus be
nuker eb Zhanamtund⸗ ercluditur:ille videlicet qui tituba mulleres gaudebant ipſi quaſi ne lee . antur. Er
ugann kai fide aut illam tremulaʒ facit. Nullus norioꝛ timoꝛ mos eſt cum plures amatoꝛes in vno di o pꝛe cete/
lloſig rE ndeaent la . ſtis eius in nt̃am ſaluteʒ ris amando cõueniunt:ad ſe inuicem p us requirüůt
J ̃ heſitare de chꝛiſto:atq; de geſtis eius nian 3 Et ſiveriſimile animal ad ſuum ſimile lungit mnoeio
0 uſti Dubio cõmoueri. Radix bonox fides:ſine qua impoſſi⸗ Et ſi veriſimile animal ad ſui ungit:amo⸗
ucn. . ſimiles plus aſtringit. Quib·
ri bile ſit deo poſſe placere. Cetere virtutes ex ipſa velut naturg in amoꝛe magis abaliquibus diſcurrnturin
fiun ramia radice conſurgunt. Hiuius radicis cõmotio peri / auditis ab aliquibus ſtatur abaliquibu curntur in
incertum: ſed ibus ad querendij. Interea
e mmne culofioꝛ eſt q; ramoꝝ. Mꝛoinde timoꝛem qui eam con⸗ mncrtln Kahceiri ititer kugebanturlellt d nenna
olenogn cutit ſaluatoꝛ reſuſcitatus excludit dicens. Molite time dDum iſta que ſupꝛadicta ſunt ag a peume
inen. . RUE ci lieribus angeloꝝy vſq; dum eſt chꝛi⸗
ildit⸗ re. Quod etiam ſui legati ad ſepulchꝛuʒ angelici teſtes locutione ſacta n bierutarhaſlnn cacernn ft went
dumſci eiſdem mulieribus cum viſitarent ſepulchꝛum ſimli⸗ ſti apparitio tercia ſubſe eiiloerſh fſtin ge
oclndant militonum nõ obliuiſcitur.qᷓ;uis ſecum in tam alta u anatone wonriteunmna in cergotum et decreto pilati ve
uule Sia nan wtich coorrarent cum ſolaen pee imoꝛe mn cuſtodirent a furto coꝛpus poſiti fuerant ad ſepulchꝛũ.
Beine lo ſeuiſſimo relinquentes:ſed Euran eonintgarn herſt õä Kunciauerunt peiheienn
enine Auibus ibet multeribus talia nchare Been buͤt ſacerdotum omnia que facta fuerant: et illi congregati
ſdicrun arriln meiaſr eant mn ganleamn. bi vmebit. 1 conſilio cum ſenioꝛibus accepto.pecuniam copioſam de
keah Hocidem angeli nauloante Baſerzin Mnshulur⸗ erunt militibus dicentes. Dicite: quia diſcipuli eius
lorer ne almi regis benigmtas: qui relictus in bello ſuos Ranni. nocte wnerunt etfargertim eunn noee wemientib
meſtchei dos foꝛmidoloſos fugitiuoſq; ſocios fratres nomii ie Et ſi woc auditum fuerit pꝛeſide: nos ſuadebimus ei:⸗
mesnon cum euaſit.et nouitatem celeſtem eis in ſuo cone o äl petunia:ſeceriit
ſurgantqz dere repꝛomittit DHucis excelſi ulege gin ernne ſcut crant edocti. Er diumgaiect derhinn iſtud apud
e agannur tes ingruente bello tempoꝛe H r tia pein indeos vſe; in ochernü diem. Culioes erant ſe pul⸗·
nnd offes dicit ad eos tenuiſſe õ emmer tia pein dpri non cosponis quani pzo cuſtodiendo coenose aif
Ne hocn cipis qui poſt preſſuram caumaq; be drum. Gi W etſene Sepnepetmn a zandtt omminoinablarum co⸗
vncanten riam de ligno de tumulo de lege grtbert den ogenitus pros ſiquidẽ non potuit cuſtodiri:quin ex indita virtute
Ernenuf rorno parra continuo fares ope anl abe tem /½ cuſtodu abiecta perpenſione reſurgeret. Meq; cuſtodes
toet ntif enĩ ſactus eſt in multis fratribus et ſu cep deliũ niu? hyumana mduſiria piudicare diuine potentie potuerüt
veluruhu poꝛe carnis traduce in parentem in ſaoreſe frattes. Er Etqztis poſiti eſſent de pꝛoindentia iudeo⸗um pontiñi·
Gadabaia mero wluit eſſe matrem cum am riticioſum faſit cum. ne diſcipuloꝛum ſurto paterentur ipſi calummazz; ℳ₰
ibtin rrattannigem rogntandl Ekeumnloe nos pouiſione poſtera excellentius pꝛeuidit altiſſimus vt 26 * † à
mont gium: dominanck faſtum depꝛeſſit. E os in fraterna ipſi eſſent peimo iudeis teſtes veriſſime reſurrectionis 4
AA e ineternum ſecum pꝛeuiderat eclatren tenteiſi Auifuerant adhibiti ad excubandum contra opinatum
Nriin vhNenee ene tennoregno dſen non tamẽ ſu furtum coꝛpis. ſed ſemp ſibüpᷣi mentitur iniquitas. et
ſohn naaabiirſun etſpnenemd wint com pꝛimo; cõmentum maligni ſuum retoꝛquetur in caput:et ſepe
eſorii enbechg frtendimenn ul epoe ſt natos non iniquis in contrariã reflectitur ꝑtem quod ad vota com
1po⸗ genito equo fraterno iure viuere poſſe po lalſeenn pnunt. Plerunq; in aſtucia ſua mundi ſaptentes dñs
bauce⸗ in natuna qua deus: non in carne in qua ſingulariter na Pompeeirnditꝛvt vndle credunt elabt inde tapiantun.r
dugae tus:ſed in gratia et goꝛis pꝑ viuentem ſpirituʒ quem in de letari ex eo triſtentur. O quanta iudeoꝛum ponti
detbiheſ filios adoptõis effudit. Hemꝑe ab earum oculis diſaa vnde . O.EU. — (ien pt ill B
ſiios odoptis eſfudit. Nempe d ſi ficum debuit eſſe confuſio quantuſq; doloꝛ: vt illos aus⸗
mn rente ielu auod eis bredner eletitent maneren ſzt dirent reſurrectionis illius teſtes quos contra furtum
n Flaer nunctare dpetonis viſonetRcma:n pohverit ſtatuerant eſſe cuſtodes:et ſcirent illum viuere.quem
mmnt. dñi reſurgentis et leticiam eis in galilea future appari / tanto ſiudio moꝛtitradiderant. Ericiale malum iio⸗ u3
me tionis.! Er venientes inuenerut vndecim aeaba verabat animos. cum timerent illum in vita noua ſu⸗
nn tos. Ouoo paimo weut geiaickſernenticzl en rioꝛem: et fruſtratam eſſe omnem induſtriam quam
. qulcut magòalenamerto nini ditreſtibne ſ zmrertt ſuam necem ediderant. Et nulla peſtis animos ho⸗
nrmnſe, de ei marime ab euangeliſtis rribein rafnriecti minum tam ſeue depaſcit.qᷓ; cum ſciunt ꝓſperari poĩa
n vris ninclaherit veritarem. mmianr entollnerttenm inimicum: quem nullo pacto volunt amicum. marime
tun aſe via eum viderunt occurrentẽ.audierint et loq n cum redditurerpſecutione ſublimnoꝛ. Malmiſſent „
— etienuerint eins o es. er nfecra inclingtoͤne G io dei nõ intuliſſe necem:qᷓ; ipᷣm ex moꝛte reſurgere. Pꝛo
e inſde veritaris adoꝛauennt ſaRtem. E neto tinus enĩ ſerris emulis leditur.ſi aduerſarius exillatis
r dun pia pmihione marie pumtmat wermilſa ſi eele⸗ malis amplius inclareſcit. Pontiſices et ceteri hecau⸗
nier a tas nunciandi et viſa eemta oietendiqne Pe dientes ad chꝛiſtum penitentis agentes to ta intentöe
nnd lalloquio ſnader vern eſe aue vidernt uo pKrpeinta debentes conuerti potius ad falſa cõmenta moꝛe ſolito
hnaſi lis qui cum ea fuerant ad ſepulchꝛum. cum ipla pein.
ticue L

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

eis ediceret viſionem vidiſſe ciuium ſopnox. Lugebãt

14

ſunt conuerſi.Nam ꝓpꝛium eſt depꝛauatoꝛũ bominum

vt ex bonis ad mala ex melioꝛibus ad peioꝛa. ex optimis
ad peſſima conuertantur:et relicta veritate.ſe pallio fal
ſitatis obnuant. Elnde audientes hc congregati ſunt.
non in charitate ſed m miquitate iterum contra chꝛiſtũ

ſalſitatibo pugnare tentantes:et ſumpto damnato con

ſilio.teſtes pecunia coꝛruxerunt.in mendacijs inſtruen

tes:ꝙ ſopoꝛe depꝛeſſis coꝛpus a diſcipulis eſt ſublatum

Et ſecuritatem ꝓmittunt a pꝛeſide ipſi pemtus paue⸗
facti.et territi animo falſam fingebãt audaciam ſed me
rito deluduntur:cum mendacium aliquo veriſimili ne

ſciant coloꝛare:nam omne mendacium quod creditur:

coloꝛatur ſimilit udine wri.Pꝛoch Si doꝛmiebãt.quo

modo viderũt quod teſtificati ſunt. Que leges doꝛmi⸗
entes admittunt in teſtes. Quis teſtiſicabitur: qð nõ
videt. Et ſi foꝛte crederetur ꝙ ſomniando vidiſſent:in

ſomniantibo cõtinuo eſt deluſio. Et ſi doꝛmiendo in ſo⸗

mnis viderunt:cur ergo ad rem tam eis contrariam ex

citati non ſunt. Solent pꝛoꝛſus in ſomnis aduerſa vi⸗
dentes ſubito excitari. Et ſi excitati cur fures non fue⸗

runt ilico pſecuti. Si vigiles ꝑnoctabant: cur inermi⸗
bus non reſtiterunt armati: Nempe per omnia ſunt a
ta mendacia nil ſimile veri habentia:vt in eos in vitaß ⸗

lſenti ad confuſionem: in alia vero ad condemnationeʒ
omnia reducantur. Sed attrita frons pfidoꝛum non
confunditur.niſi cum nolens ſibi aduerſantia patitur.
eminata malicia naſcitur renouate: cum nolunt au⸗

dire nouitatem celeſtem iniciatam in chꝛiſto. Et cum
ex pecunia conantur infringere veritatem argumentũ

exiciale omnino colligitur:cum celeſus et eterne vite
inicium velut non exiſtens obruitur. Inſaciabilis vo⸗
rago malicie:cui male agendi argumenta non deſunt.
Et ponderoſioꝛ in animo qᷓ; in trutina fuit ipſa pecu⸗
nia:que teſtium animos ad falſa flectenda commouit.
Heſſima cupiditate illoꝛum ammus angebatur:vt ac⸗
cepta pecunia reſurrectioni chꝛiſti ipſis audientiboap/
pꝛobate ꝑ angelos male ſuaſ turpius inclinati conarẽ⸗
tur inferre calumniam:et conuertere in mendaciũ ve⸗

ritatem. Iuxta quod male pꝛemomti ꝑ vniuerſam ci⸗
uitatem tale cõmentinn publice diuulgauerunt:et pꝛe
dicatum eſt tam crudele mendacium et veritas turpi⸗

ter coꝛruit in plateis:de quibus vſura et dolus in ma⸗
lis conatibus non defecit. Et diuulgatum eſt apud iu⸗
deos tenaciter vt vſq; in hodiernum diem coꝛpus cre⸗

dant fuiſſe ſublatũ.aut ex peioꝛibus pꝛeſumant in chꝛi⸗

ſtum· Quid igitur nequius eo qð nunq; quieſcit a ma⸗

lis:vt cum vna via male agendi pcluditur· velut aqua⸗
rum impetus etiam in ꝑtem aliam diriuetur. Hoc ſi⸗

quidem depꝛauatoꝛum eſt ꝓpꝛium. Quid criminoſius

qᷓ; ꝙ diffuſa pecunia tempoꝛalis fecerit diffundi menda

cia ſup oꝛbem.et ipᷣa coꝛruptibilis coꝛruperit hominum

rationem.et moꝛtalis exiſtens ad vſum data moꝛtalibꝰ

vitam denegari fecerit mmmoꝛtalem:videlicet ꝙchꝛu?
omnium vita et beatitudo honoꝛum non ſurrent a moꝛ
tuis. Sed velut res inanimata et inſenſibilis fuit fur⸗

to poꝛtabilis damnoſo futuroꝛum in preſagio factum
eſt. cum rememoꝛatõne peiſcoꝛum: incum bente aua⸗
ricia confundatur vita moꝛtaligapſa regnante tiranni⸗

ſet et omnino peccatũ ipſa ſupſtite obꝛuatur et virtus
et ſerpente vt putrida tabe.mendaciuʒ pꝛo veritate cla⸗

reſcat. Clerũtamen ſicut non deerat inpijs ſollicitudo

puerſa quomodo confundere poſſent nouitatem cele⸗
ſtem:ſic et pijs non deerat ſollicitudo querendi ſi repe⸗

rire poſſent vllatenus reſurgentem: vt petro a ceteris
ſegregato in neſcio quo loco quem ſcriptura ſilet. dñs
apparuerit. et confoꝛtauerit in fide coꝛ eius.et finem de
derit in fidelitati et lachꝛymis eius. Qhi regreſſus all

quarxtuſdecimus

ceteros cum gaudio:apparuiſſe dominum nunciaint.
Quod vbi auditum eſt aliquibus diffidia ſacta eſt. ali⸗

quibus ſpes.aliquibus conturbatio quaſi ſingularita⸗

tem apparendi cauſantibus:aliquibus pꝛoficiſcendi ꝑe
gre ſi obuiũ hrẽe potuiſſent. Quia quo mag reſurrexiſ⸗

ie ferebatur: viſendi creſcebat auiditas zode duo

ex diſcipulis coꝛpoꝛe ditiſſi a ceteris.relinquẽtes hie⸗
ruſalem reſurrectõnis diel in emaus cum triſticia coꝛ
dis inceſſu coꝛpis ferebantur conferentes ad inuicem
lamentatiuis ſermonibus que in chꝛiſto tirannice ge⸗
ſta cognouerant:quibus ſe ſaluatoꝛ moꝛe peregrini via
toꝛis adiunxit dans ſe triſtibus ſocium pia curioſitate
pꝛolatis verbis aures accõmodans quaſi neſcius rela⸗
toꝛum:et tenens effigiem alienam a cognitione loquẽ⸗
tium eo merito quo ipſi de ipſo heſitabant ipſos de ſer⸗
monibus vt remoueret erroꝛem pcunctatus eſt dicẽs
LQui ſunt hij ſermones quos confertis ad inuicẽ am⸗
bulantes et eſtis triſies. Expertus in ſemetipo erat de

quibus interrogat.:et non ſolum alte nouerat ſed didi
cerat experimentali ſciẽtia de quibus inquirit. Sed ve⸗

lut magiſier interrogat que ipſe cognouit:vt diſcipu⸗
los non tam in ſcito ſed inſtruat in ratõne ſciendi.a
gua dignatio ſaluatoꝛis qui de ſe loquentibus aſutit:

vt in amplioꝛa poſſe reepxre ſi actus fecenmus melio⸗
res.argumentum indubitate conſurgat Nam ſi loquẽ

tibus pꝛeſtitit pꝛeſentiam coꝛpoꝛis:actiuis amatoꝛibus

pꝛeſtabit pꝛotinus pꝛeſentiam deitatis. Et in effigie pe
regrina ſe poꝛrigit peregrinis. vt nõ perfecta eius in hac
Vita poſſit eſſe cognitio.innuens ſiquideʒ vt et vita no
ſira ſit quedam peregrinatio ſup terram: vbi tantuʒ ſit
neceſſaria vſucapio non delectatio. et connerus amoꝛ
in pfunctoꝛijs granis oꝛbis Ecce vadens in gegre vſq;
dumtaxat appoſitoꝛum capit in ſtabulo incurie cetera

termttens:nec eum ſollicitudo moꝛoſa ſed itineraria

plus moleſtat. Oagnum ſacramentũ in moalbusſt um

pſimus cum poſt reſurrectionem chꝛiſtus velut pere⸗
grinus apparuit: vt oſtẽſa nouitate celeſti pegrinatio
ipla vita hominũ reputetur. Et tota veroen fideliũ de⸗

ltinatio in hoc fiat vt quod ſemel oſtenſum noſcitur in/

tentione atq; in moꝛibus id agatur. Sed vera ſiquidẽ

illa eſt que in adm uenta ſemper nunq; in relicta retro⸗
uertit aſpectum. et nihil de vita pꝛeſenti ſibi ꝓpꝛium fe⸗
cit:excepto quo regulata natura fulcitur. Hoc enim ſo⸗

lum ommbus eſt in iure.quod vero excedit in wlunta⸗

tate non neceſſitate.nec iure naturali peragitur. et illo
non voluptuolſe vel macule.Sed moꝛe mendicario ſic
vadens mn peregre vſus eſt. nec venllum cuiuſpiam glo
rie fixit in terra.in qua peregre mouebatur ſed illa que
poſſunt notum facere plus obtexit. De ſe diffidens nec
habens bꝛachium in coꝛruptis diſciſſus a ceteris exom

ni ſe totus in vitam incõmutabilem introuerſe pꝛogre

ditur pallio vetuſtatis exutus.quo mundi ciuis indu⸗

tus agnoſcitur.illa vilitatis et nouitatis veſte ſe obnu

ens:qua pꝛediti non huius ſeculi ciues ſed eſſe celeſtes
ſpectis a mundo fulgoꝛibus inclareſcunt. Pꝛeter aſti
titionẽ in effigie peregrina· interrogatio de collatis ſer⸗

monibo animos ad aliud trahit. Sed qui ſunt ſermo⸗

nes in via cum triſticia ſic pꝛolati nõ vt ignarus inter⸗
rogat:ſed vt potius repᷣhendendo inſtruat.Nam quan⸗

q; in via ſumus.dubij de chꝛiſto nõ debent eſſe ſermo⸗

nes.quoniam heſitare de chꝛiſto non dubia ſed certiſſi⸗

ma conſtat eſſe damnatio. Et quis vera ratio vſus

mos ſolitus.chꝛiſti miſterijs conſentiant:fides vera ſu
pꝑgreditur omnium iſtoꝛum iudiciũ.cin firmier aut tre⸗
mule adſvſimꝰ. Pꝛoinde ſi firmiter. cur dubij aut que⸗
ruli aut pleni amaritudine ſunt ſermones. Cur coꝛ in

netr
Hen
chriſto
palenti
eentin
amliue
nimnent⸗
mmpun
ſcils d
Knecel
ſnicem
turinuig
nenetol
enute⸗
Mammar
lebantur.
eeltes.
oiſtic

epantin

ſaer eue
les. Men
noͤgueri⸗
moꝛlbue

isplus
(cognitae
fffigie pt

ſgemtee

cſibitco

lscogni
Vera ſimmd
fumpenn
nallinse⸗
ſeo inan
tamhad
mnuite
itſeda
uerit
hieruſa

grest

gür ab
lus es
ignoꝛn
lus dun
etinten
mnomen
ſimolyvi
Solls ,
um abe
lno cruc
Ptumon
Cpagain
ſobſtant
Windin
Mlasi,
ſeragran
lsabin
kutetem
tisſolns⸗
umw
ſinnn
lngen
loſiti
lunf
lgtet
momm

N dſape
ſdenci
bus aſtt
mus melo⸗
umſi oori
motoabis
neffigep⸗
on hoc
et vita no
tantuz ſit
Ius amno
Rheyſq
weceten;
linerang
oabsſonn
Velut pere
Egunenop
ificehi
voſervrin⸗
denſi
lcta reno⸗/
Peaumſe
enim⸗
wnte⸗
r, et o
icano ſic
puamgeo
ila ave⸗
icens net
enoerom
ſepvopre
is inau
eſeobnnn
eleſtes
Netertſi
larissſet⸗/
1 ſamo
nointen⸗/
nquan⸗
ſeimo⸗
ltertiſt
to vins
zpere ſu
aut tre/
urve⸗

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

penetralibus fluctuat. Cur animus anrie querulatur.

BSi autem tremule ſidei argumenta ſuſcepimus. cur
cheiſto facmus impoſturaʒ quaſi agenti infirmiter nec
valenti ꝑficere quod ſpopondit Yuſte illi arguendi erãt
et vt increparet addendo doctrinã dñs inquiſiuit. er
amplius ſiquidẽ arguendi ſunt qui poſt tanta fidei mo

nimenta coꝛde in fide nutantes. in verba dubia ſepe ꝓ⸗

rumpunt:et plus exaggeratur ipᷣa conditio.ꝙ dubius
ſocius dubiũ querit.cum mutua ſit locutio inter duos
vt nec alter alteruʒ repꝛimat aut ſolidet ſi vacillet: ſed
inuicem ambulant. inuicem diſſentiendo a fide loquũ⸗
tur inuicem triſtãtur. NMam triſticia dubietatis eſt ger⸗
men:et ab illa velut a ꝓpꝛia radice cõſurgit. Sed illi ad
huc nube inſidelitatis et dubietatis obtecti.quoꝝ oculi
etiam machinamẽto malo ſed diſpenſatõne diuina te⸗
nebantur arguti:arguunt quem reputant pegrinũ di⸗
centes. Tu ſolus ꝑpegrinus es in hieruſalem et nõ co
gnouiſti que facta ſunt in hieruſalem his diebus. In
crepant interrogati terciᷣ ſocium. quem nõ ex ꝓpoſito
ſed ex euentu ſuſceperunt:eius ptinus cognitõe caren
tes. Nempe atq; omnifarie verum eſt. ꝙ qui chꝛiſtum

nõ querit exwto ſeu determinato ꝓpoſito:ſempꝑ fit aia
moꝛibus et amumis ⸗ cagiationibuif allenus. Et in

his plus q; coꝛpe ꝑegrinus apparet. Effigies ſiquidem
cognita eſt: ſed effigiatus ignotus aut modus quo alia
effigie ꝓtinus effigiatus eſt. Nemo ignoꝛat pegrini ef⸗
figiem:ſed vera facies ignota conſiſtit: ſi cognita ilico
ceſſabit conditio peregrina:et erit quaſi colonea aut ci⸗
uilis cognitio.ſic in chꝛiſto oĩm factoꝑ vere cognoſcimꝰ
vera ſimiliter impꝛocata ꝑ noĩa ipᷣin vero et actoꝑ mo⸗
dum penitus ignoꝛamus. Quia vero videbatur eis ꝙ
nuliius effugeret ſcientiam qð geſtum erat in chriſto:

ideo inquiſiti de ſingularitate ignoꝛatie quam ipᷣim tan

tum habere mirantur. vt ſolus nõ referatur ad id quod

in ciuitatem ſolus aduenerit ſoluſq; in his dieb affue⸗,
rit:ſed ad id ꝙ rem tam omnibo notam ipſe ſolus igno-

rauerit:aut poſt omma facta nũc de remotis ꝑtibus in
hieruſalem ſolus appulerit. Sed bene in hoc arguunt:

wYres tam nota nullius de bebat vitare noticiã: alterius
auũt ab ipoxr intelligentia quaſi arguendo dicunt. Tu ſo

lus es pegrinus in hieruſalem. Eleritatem altiſſimam
ignoꝛando dicunt. Qm̃ ipſe ſolus in pt̃e verbum. So

lus duarum filius naturaꝝx. Solus eodem tpꝑe in celo
et in terra. Solus eodem inſtanti btũs et miſer. Codz
momento in ſuꝑno thꝛono ⁊ crudeli patibulo. Solus
ſimul viatoꝛ et cõpꝛehenſoꝛ. Solus deus et homo ſim ½
Bolus ſingulares gradiens vias.Al celo curſoꝛ ad vte
rum.ab aluo virginali ad ſpeculabile ſeculũ:ſponte ſub

iens crucis obpꝛobꝛiuʒ. Inſenſibili coꝛge introuectus
in tumuluʒ:exuta carne in aĩa petens limbum: inde ad
coꝛpus inde ad ſenſum. Inuiſe incogmite nota cum vi
ſa obſtantia penetrans.demum ſcandens in celũ. Eo⸗
lus in diſtinctis duobus lociſq; diuerſis exiſtens vnus
Solus in monte alte contemplatõis: ſolus equoꝛinas
peragrans ſemitas.ſolus tranſfiguratus potẽter. So⸗
lus ab inferis reuocans iam aſtantes: ſolus donans li⸗
bertatem necis.et omnis penalitatis naturam pᷣpedien

tis ſolus amatoꝛ hoĩm. Solus ſimul diuerſoꝛũ hoſpici

oꝛum hoſpes:ſolus immoꝛtalis natura:moꝛtalis carne

aſſumpta. Solus immoꝛtalis potentia: dumtaxrat vo⸗
luntate moꝛtalis. Solus in bello:ſolus in victoꝛia.ſo⸗

lus in triumpho. Solus in moꝛte moꝛtẽ vincens. o
lus in ſoolio. Solus in trinitate filius. Solus in hna⸗

nitate:pficiens que nõ capit ſenſus humanus. Solus

in omnibus mirefactis:vt vere de ipo ꝓphetatũ extite⸗

rtt. fingulariter ſum ego donec tranesm. Muta his ſi

2

milia huiuſcemodi ſolitudinis verbum:quod diſcipuli
cheiſto velut ꝑegrino incogmto ꝓtulerunt vt etia ipſi
diſfidentes quem ꝑegrinum eriſuimabãt dixcrint igno⸗
ranter. Interrogat iterũ chꝛiſtus dices.( Que MWo
ro in ſeipſo exꝑtus erat que ſcire tentabat: ſed querii cõ
feſſionẽ verlo vt docendo abſcidat erroꝛm dam net du
biam nidem. At illi ſubinferentes dixerunc· De ieſu na
careno qui fuit vir ꝓphta potens in ope et ſermone:co
ram deo ⁊ omni pplo. Et quõ eum tradiderunt ſummi

ſacerdotes et pꝛincipes nii in damnatõnem moꝛtis: et

crucifixerunt eum. Nos aũt ſperebamus qꝛ ipſe eſſet re
dempturus iſrael. Et nunc ſuꝑ hec om̃ia tercia dies eſt
hodieꝙ hec facta ſunt.Sed et mulieres quedam ex no
ſtris terruerũt nos que ante lucem fuerunt ad monu⸗
mentum:et nõ inuento coꝛpe eius venerunt dicentes
ſe etiam viſionem angeloꝝ vidiſſe qui dicũt eum viue⸗
re. Et abierunt quidam exniis ad monumentũ: et ita
inuenerunt ſicut mulieres dixerůt. Jpm vero nõ inue
nerunt. Quanqᷓ; geſtoꝝ referant veritateʒ in magna
nte diffidunt.et minus debito credunt. eum ꝓphetam
dDumtarat appellant.qᷓ;uis addiderint potentiaʒ oꝑis et
ſermonis coꝛam deo:cum ipᷣe penitus deus eſtet carne
aſſumpta in ſimilitudine hoĩm factus:et habitu inuen
tus vt homo Aut foꝛte iſti nunqᷓ; crediderũt verum eſſe
bumanatũ deum aut de relurrectione difni ſi credide⸗
rant abiecerũt. Idcirco de ipſo vt de cõmum ꝓpheta im
uicem colloquùtur. Motentiam tñ oꝑis in miraculis:
ſermonis vero in doctrine altitudine poſuerunt. oꝛãꝗ
deo.velut eius amicus ab ipo acupiens giam. et omni
ꝓplo ꝓpter famam atq; ſequelã. Et traditionẽ iubijciut
cxucem et moꝛtẽ pactam damnata potentia ſacerdotũ.
Adijciunt ſpem qua in chꝛiſto poluerũt· vt ipᷣe redime⸗
ret ꝓut ſepe ante pᷣdixerat irraeli icam geme:ſed minuſ
ipᷣm ad ſeipſos ſecreuerant.qñ̃i redempturus omes v
nerat natones.et appꝛopꝛiabant illi ppio qð erat oĩm po
puloꝛum. Qð ſymeon in tempio ipm tenens in vlms
ꝓhetauerat:dicens ſe vidiſie ſalutare.qð deus pareue⸗
rat ante faciem oim ꝓplox.it tñ whementioꝛ eoꝑ du⸗
bitatio.et anxioꝛ cum peregrino querela. cum tercla die
ipᷣm reſurrexiſſe nõ viderint:huiuſcemodi ante moꝛtẽ
ꝓmiſſa facta ꝑ chꝛiſtum ad aim reuocates. Et mos pus⸗
ſillanimum eſt.vt que nõ viderint facta nõ credant.et
que nõ intelligunt ſieri poſſe nõ credant. et que ipi ne⸗
queunt in eſſe pueniſie cauſantur. Fit in nonullis ex⸗
tra plurimis rebus velut in carentibo luce coꝛpea.vt qð
non vident eſſe nõ putant. Quo ſenſu hi recitant du⸗
bia iſta de chꝛiſto. Acceſſum mulierũ referũt ad monu⸗
mentum dicentes ex ntis. vt plena notetur communi
tas et equa pticipatio vtrit ſq; ſexus ſub redemptoꝛe o⸗
mnium chꝛiſto.in quo non eſt maſculus neq; femins.
Ec de duoby petro et iohanne dicůt ex ntis. vt enia cha⸗
ritate atq; cõmunitate chꝛiſti credatur congregatũ fuiſl⸗
ſe collegium. vt nõ ſolum res ſed ꝑſonas conſtet fuiſſe
cõmun es.Terroꝛ quẽ aſſerunt puenerat tm̃ ex nouita
te relate rei et coꝛpis nõ inuenti.aut adhuc reſurgentis
lvis ignoꝛati.Semꝑ eni hoĩes ſubito nouitate terren⸗
tur quouſq; qð dicitur inoleſcat. marxime ſi ſupꝛa ſen⸗
ſum eſt nouitas. Et ignoꝛantia turbatione timoeꝛm et
admiratõem inducere cõſueuit. Patet etia iſtos nore
ceſſiſſe in ꝑegre ꝓfecturos.quouiq; petri et lohannis de
non inuento coꝛꝑe innotuiſſet relatio. et poſt apparitio
nem petri diuertẽtis in locum ſecretũ vbi ſibi chaiſtus
apparuit. Narratione p verba cõpleta geſtoꝑ: chꝛiſius
etiã adhuc ab eis non agnitus illox arguit ſtulticiaʒ et
animi tarditatem dicens. O ſtulti tardi coꝛde ad cre
dendum in omibus que locuti ſunt ꝓpbete. Nonnehec

owetuit pati chꝛiſtum:et ita intrare in gloꝛiam ſuam.

Stulticia inerdia coꝛdis magis vero dicitur animi ebe
tudo:ne intelligat cum aderit qð eſt intelligendũ.ne ali
unde animus ppenditur: qua remota intellect? fulget

quartuſdecimus —
S X*nαn T, ⸗ſa

teritoꝛum geſta et oꝛacula claudentibus loqueretur.

t⸗̃ a tꝑe quo moiſes mundo claruit oꝛdiretur.ſed ab eo

lumimibus veritatis. Hanc mentibe illoꝝ cheiſtus in

eſſe cognoſcebat:quam merito reprehendit.Nunqᷓ; enĩ
repꝛehendiſſet niſi ſeiuiſſet eos ab ea detineri.que tunc
maxime ſit in vicio:cum animꝰ pgt fieri ſtudiolus.Pꝛo/⸗
tinus oppoſitũ ſtulticie ſtudioſitas vera eſt.Ac ꝑ hoc in
nuitur chꝛiſtum ſuos ſequaces velle vacare ꝓplxtis. et

diuinis theoꝛijs intendere. Et ſapientia dicit. Sapien

tiam oĩm antiquox exquirit ſapiens:et in ꝓphetis vaca
bit. Pꝛoinde ab ehetudine ſiulticie detineri: inter vita⸗
bilia computatur. NHam ſcriptura dicit· Cum ſtulto ne
multum loquaris. Aure in locutione vitatur: in coꝛde
factus ebetioꝛ. Arguit etiã illoꝛuʒ coꝛdium tarditatem

in ꝓphetis credendo veracibo. Jure culpatur tarditas
in credendo:ſi qui loquũtur.noſcuntur eſſe veraces:et
ſi que ratione nõ capiuntur trahiciuntur in fideʒ. Cre⸗
dere q; intelligere vſq;quaq; noſcitur eſſe facilius. Nõ

enĩ adhibetur tꝑus ad tempus ad ſtudiũ:nec interpꝛes
requiritur in docendis. et ſulcatos litteraꝝ caracteres
ante oculos nõ expedit exhiberi. Cito enĩ credulitate ca⸗
pitur quod nõ intelligendum et ratione diſcutiendum

ſed dumtaxat credendũ aſſeritur. Inde quippe fit ꝙ eo

iure repꝛehenditur tarditas quo culpatur et marime re

pꝛehenſionibi ſubiacet.cum ex ipſa nulla bona ſed pluri

ma damna ꝓuemant.De illa ꝓfecto dixerim.qua duce
fide vel ſtudio veritas in intellectũ trahicienda tradat᷑:
aut nõ appꝛehenditur virtus expediens. In aliquibus
etiã tarditas cõmendatur:ſcõm apoſtoli iacobi ſenten

tiam. Sit ommis homo tardus ad loquendũ.et tardus
ad iram. Sed hic a chꝛiſto illa repꝛehenditur tarditas qᷓ

ſub vmbꝛaculis fidei nõ quieſcit.nec feſtinat ſe in ſcri⸗
pturarum et ꝓphetaꝝ fidẽ trahicere:ſine qua nulla wre
ꝓcipitur veritas:nec eis fide nõ adhibita pᷣt fieri pietas
Poꝛro ex hoc colligitur ꝓphetas dñi fuiſſe veraces.ve⸗
raq; ꝓtuliſſe de chꝛiſto oꝛacula:et ſi qua chꝛiſtus in hoc
mundo viſibiliter geſſit in carne ab eis ante pᷣdicta:cũ
chꝛiſtus reſurgens a moꝛtuis eam inexepauerit diſcipu

los tarde credentes.Abijcienda eſt tarditas que viciuzʒ

nõ feſtinat expellere: nec nititur adhibere virtutẽ. Vli⸗
tuperanda tarditas ad expediens:vbi moꝛs nec ſua mo⸗
limina tardat:et natura tpe et vita ꝓpꝛie ꝓcedit in finẽ
et mhil ſiſtit in rebus:qð ſuis legibusa deo poſitis ve
locitate nõ pergat. Sola tarditas hoĩm eſt in culpa:cũ
mente auriga virtute ac moderatis moꝛibo non ꝓfici⸗
unt. Ged quod chꝛiſtus adiecit de opoꝛtunitate patien
di poſiet animos dubijs queſtionibd conturbare: ſi ſibi
aliqua fuit dñata neceſſitas et ꝙ aliter non potuiſſet in⸗
trare in gloꝛia.miſi ante talia pateretur. Pꝛoinde om̃e
dubium auferatur de coꝛdibo hoĩm chꝛiſiũ non ita paſ⸗
ſum fuiſſe quin aliter potuiſſet redimere redimendum
aut in ſuam gloꝛiã conuolare.ſed quod fuit decentius
redemptoꝛi aptius ſane redemptis.hoc opoꝛtumius fu⸗
iſſe credamus.vt opoꝛtunitas non ſit neceſſitas quin
aliter:ſed decentiam ꝓuiſam potius taliter aſſeramus
incogmtam nobis miſi ex fide:quouſq; gloꝛiaʒ ꝓ nobis
emptam ſanguine capiamus VUt aũt chꝛiſtus aſſereret
pꝛophetas fuiſſe veraces et facta clarioꝛ eſſet argutio:ce
pit eis ſcripturas interpᷣtari. Yncipiens a moile et om
vibus pꝛoplłetis interptabatur illis in ommibo ſcriptu⸗
ris que de ipſo erat.Tradunt hebꝛei peimũ oĩm pꝛophe
tarum fuiſſe moiſen:et ante illũ nullum pceſſiſie pꝛo⸗
phetam. Pꝛophetauit eni de pꝛeteritis ⁊ ſuturie. Sed
nec intelligenduʒ.cum chꝛiſtus clare de ſcripturis pꝛe⸗

tpꝑe quo oꝛſus eſt quo geſta hoĩm chꝛiſtum in ſuis paſſi
onmibus figurantia inceperunt.:vt quanqᷓ; illas ſcriptu⸗
rarum interpᷣtatões quas ꝑgendo chꝛiſtus diſſeruit eu

angeliſta non ſcripſerit: ita tñ dixiſſſe meis offertur ob/

tutibus.vnde foꝛmã illius ſancte argutiue interpꝛeta⸗

tionis ſumentes dicimus.O ſtulti et tardi coꝛde. MNõ⸗

9

ne cum deus ade doꝛmientis foꝛmaret euam ex latere.

hanc pᷣſignauit in chꝛiſto quam recolitis paſſionẽ: cum
ſomno moꝛtis doꝛmiret in cruce.quod in illo ſan guine
defluente de chꝛiſti latere mater oĩm fidelium foꝛmaba

tur eccleſia.velut in illo et ex illo a deo mater ommiũ vi

uentium foꝛmata eſt eua.vt ſequeretur gloꝛia rede
pti coꝛꝑis virtute atq; merito capitis moꝛientis Non⸗
ne cum abel iuſtus in agro a fraterna cum fuſte iin
it interfectus inuidia:figurauit chꝛiſtum quem triſies
vertitis inter verba.qui abinuidia iudeoꝝ quoꝛum fra
ter ꝑ carnem effectus erat interfectus eſt ligno crucis
in agro mundi vbi ſalutem oĩm pacturus aduenerat.
Nonne noe ab vndis validis agitatus in ligno: chꝛiſti
paſſionem ꝑ quandã vmbꝛam aſſeruit. Nõne nudacio
noe facta in tabernaculo ſuo pꝛe incaluitione vini acce⸗
pti exvinea quam plantauerat illam crucis chꝛiſti nu⸗

ditatẽ oſtendit.que facta eſt ptinus examoꝛe quã gere

chꝛiſti ꝑegrinationẽ monſtrauit:fectat ad paſſionem
mũdo neri ꝑegrinam. Mõne immolatio qua abꝛabam
hbens faciebat de filio: traditionẽ eterni nilij ab eterno
patre in moꝛtem expꝛeſſit. Nõne aries inter vepꝛes coꝛ⸗
nibus herens chꝛiſtum inter ſpinas crucis pendentem
premonuit.Nõne idem aries immolatus et iſaac libe⸗/
ratus pandun in chꝛiſto paſiam carnẽ:et liberã ab om⸗

nibus paſſiomb⸗ xeraten vne ꝑſequens eſau iacob
oꝛloſioꝛ chꝛiſti paſſionẽ iudeis

vnde paſſus factus eſt glo
aſtruxit. vnde gloꝛio ſioꝛ viſus eſt ꝑ gloꝛi reſurrectõis.

bat.ad quam creauerat fimutteſfretena ſ abeeke L

HNõne venditus ioſeph inuidia ger manox: chꝛiſti en

ditionem adumbꝛata figura pꝛedocuitj Nõne idem io/⸗

ſeph cum appeteretur ad nephas reliqint palliũ in ma-
nu egiptie meretricis:relictam chꝛiſti carne in cruce at⸗

GqqJ ſepulchꝛo pꝛeſignauit. cum conſentire nollet damna
te cõcupiſcentie iam adultere ſynagoge idemq; poſitus

quo redempti ſumus mundati atq; purgati ꝑ quandã
futuroꝝ imaginem longe ante monſtrauit. Nonne ſus
Penſus ſerpens eneus in heremo ad cuius aſpectũ moꝛ

in carcere innocentia ſuccuntente ꝓ tꝑe miuſticia pꝛe-

ualente.mũ eductus factus eſt dñs in tota terra egi⸗

pti.et egiptiaca lingua mundi ſaluatoꝛ appellatus eſt.

ea que facta ſunt in chꝛiſto ꝑ moꝛtem et reſurrectionẽ
in vmbꝛa pꝛenotauit. MNõne

Mone plurima moiſi geſta in p⸗
pꝛia ꝑſona chꝛiſii paſnonẽ et gloꝛiam reſurrectõis inſi
nuant Monne agnus occiſus ad eypeditionem ſilio⸗
rum urael de egipto.ſicq; aſſus ſicq; commeſtus· ſicq;

eius ſanguis ꝑ woſtes et liminaria poſitus:moꝛtẽ chꝛl⸗
ſti cuius ſanguine liberamur ꝑ figuram inclamitat. Mö
ne ſanguis oim animalium oblatoxꝝ in quo fiebat expia

tio populi et cuiuſil bet delinquentis:chꝛiſti ſangumnem

ſi a ſerpentib leuabantur ſonox mundo nuũciauit chꝛi⸗

ſtum in heremo mundi pendentẽ:ad cuius fidelẽ aſpe⸗
ctum moꝛbidi facti a ꝑccatis et q monibus liberantur

Hone moꝛs aaron ſum mi ſacerdotis in mõte hoꝛ.chꝛi⸗

Tſii moꝛtem ſacerdotis eterni in caluario monte futuraʒ

9

in vmbꝛa Rccſſe Tronne raab meretrixpꝑ coccum in ſi⸗
gno poſiutum. ſen
miſterio eccleſiam collectam de gentibo cum idolis me

retricantem:liberatam in chꝛiſii ſanguine que in ſigno

P.α . G CaN X 8 *r V11α ₰ RRN AR

a de rT 3 ) Es Al

Te. : Darw 1. V. 6 pfir „7. .
X* Aiar GH α

etipᷣam ſuotq; liberans adumbꝛato

MA e en h

ditim
ſritat
egide

ſibiß
er mo

moeie

nngch⸗
tnut
Ctſolont
ſepan
Nlaup⸗

one

Hadpe
Cein
lemnon
iue dech
nituaa
tdieme
Pploi
ſentin
teEso⸗
Ettinc

in ſecun
lipes co
Verſuse
lem gue
neimpte
tteretſe
t Eg⸗
ſulcepet
nechcag
vitepe
ingue
umd
Pedun
temi
mens
tate cu
pmoꝛt
eeſimn
Marm
ot A
lte et
Amute
lenqur
ionen
tbeſten
ipond
kudp
Konam
Aoamin
lees
moltis
ttisin
ſulae
l Ki
llon
Me⸗
umei
in
ue
fte
lien

tetonniri

fuſteſdiſ
Aemtrſſs
Pouorumnfn
lgo tucs
adteyen,
nlbororchif
One nuceso

oriten
Ggin
n

—

one pnigeeg

nattogbeer
1pafioncen
äababam
betano
Wescon ⸗
8endentem
etiſanclbec

lbberib on

ngelncd
Nſionendee
ireſunenig

Crichallin.
Nöneiten
tpalliäinou

neinaneene
nollet dann

gemg wfu⸗

mnioſtrupe⸗
lotatenuag⸗

wellnumct
reſuunetoi
ſigetung
nertiß ſin
tonmn fo⸗
nl ſu ſcqz
o ce —
lmunt és
ſebaretwan
ſangounem
npunti
Morneſht
lino⸗
icuutthui
olbenmun
ekerhil
re tung
um inſ
ummbrr⸗
ſoleene
en ſo⸗

0 O

la

197
1/

) 1
2

—=

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

ſibi poſuit pꝛeuiaba:. Nonne ſam pſonis paſſio a dalila
et moꝛs quam ſpũ inſpirante ſponte ſibi obtulit.piures
moꝛiẽs q; viuẽs e immicis interimẽſ.paſſionẽ xpi a ſy
nagoga. et moꝛtẽ quã ſuapte ſuſcepit.q̃ factꝰ victoꝛ in⸗
ferni deſtructoꝛ moꝛtis antiq̃ ſecreto miſterio in ſe woꝛ⸗
tauit. Monne pſecutio quã paſſus dauid a ſaule atq; ab
abſolon ſepe fiut. q̃ factus excelſioꝛ paſſionẽ chꝛiſti quã
ſic pati woluit ſuis ꝓceſſibus indicauit. Nõne pſecutio
quam paſſi ſunt lelias heliceus ceteriq; ꝓphete. nõne in

terfectio cacharie inter templum et altare. ſectio eſaie:
paſſionem et moꝛtem dñi multo ante tꝑe nunciarunt.

Bed pꝛeter ea que vmbꝛaticisfiguris geſta narrantur
que in ꝓpheticis ſermonibo ꝓclamata:ſi non omnia ſal
tem nõnulla ptinus adoꝛdiamur. Mõne moiſes pꝛopſæ
tice de chꝛiſti moꝛte locutus eſt iſraeli dicẽs.Et erit vi⸗
ta tua qua ſi pendens ante oculos tuoſ.Timebis nocte

et die:non credens vite tue. Elita factus erat chꝛiſtus

populo iſraeli ac omni natiom que ſub celo eſt. ſi volu⸗
iſſent in illam ꝑ ſidem et amoꝛem intendere.ipſo dicẽ⸗

te. Ego ſum via veritas et vita. Monne iſta vita pepen⸗
dit in cruce.ad tempus moꝛiens ante oculos iudeo:ũ.

ſed timentes noctẽ aduerſitatis incurrere et diem pꝛo

ſperitatis pdere quam habebant huic vite nullatenus
crediderut. Nõne nunc impleta eſt ꝓphetia dauid quã

in ſecundo pſalmo poſuit.Aſtiterunt reges terre ⁊ pꝛin⸗
cipes conuenerunt in vnum aduerſus dominum etad/
uerſus chꝛiſtum eius.ita vt eum moꝛti traderẽt ꝑcru⸗
cem.quod genus moꝛiendi tunc erat hoꝛrendius. Non
ne impleta eſt eiuſdem pꝛophetis quam de moꝛte ſimi⸗
liter et ſepultura paulo poſt in pſalmo tercio ipſe ſubie⸗
cit. Ego doꝛmiui et ſomnum cepi:et reſurreri qm dñs
ſuſcepit me. Nõne quia non poterat ab inferis detineri.
neq; carne in ſepulchꝛo coꝛrumpi:ſed reſurgere ꝑ viam
vite pſalmus quintuſdecimns enarrat.Qm̃ non dere⸗
linques aĩam meam in inferno:neq; dabis ſanctum tu
um videre coꝛruptionem. MNõne derelictõnem foſſionẽ
pedum et manuum. veſtimentoꝝ diuiſionem atq; ſoꝛ⸗
tem ipſius pſalmus viceſimus inclamitat. deus deus
meus reſpice in me quare me dereliquiſti.vt vna clari⸗
tate cum euangelio in geſtis et dictig ad crucem reful⸗
geat.nõne reſurrectionẽ ab inferis:et triſticiã veſptinã
ꝓ moꝛte matutinam leticiam ꝓ reſurrectione pſalmus

viceſimuſnonus enunciat. One eduxiſti ab inferno ani

mam meam: ſaluaſti me a deſcendentibo in lacum. Et
poſt. Ad veſperum demoꝛabitur fletus chꝛiſtq ſcʒ moꝛi⸗
ente.et ad matutinũ leticia ipſo reſurgente. Longũ eſſʒ
ad multa condenda volumina omnes pſalmos euolue
re:in quibus dauid varie.veraciter a miſtice chꝛiſti pſe⸗

cutionem paſſionẽ ⁊ moꝛtem et reſurrectionẽ vaticina

tus eſt.nõne ſalomon varijs enigmaticis verbis dum
in ꝑpſona ſponſe loqueretur de dilecto. atq; ad ipſum ver
ba depꝛomeret: miſteriũ crucis paſſionis et moꝛtis et
