mus in iſta eccleſia militantes: ſed in certitudine nos
agit omnipotens. Igitur conſulte atq; mandato factũ
eſt nobis. vt ſi ſpuſſancti virtute pꝛecedẽte ſit remiſſio

peccatoꝛum:qui auctoꝛitate fungi ſe gaudet ſecus qua

ſpiritumſanctum pie crediderit velle peccata crimina

ce pſicere q; ſine voce ſpũs ipᷣe perficiat/Et ꝓpter pieta
tem in reum quem videt ſuis pedibus pꝛouolutuʒ.im
pietatem non exerceat in deum quem deſuper habet in
ſtiſſimuz: quod fieret ſi faceret quod facere iuſtiſimus
nollet. Nou erit pꝛimo ſe anteq;ſup reum vecernat ſi
auctoꝛitate debita fungitur. ſi plene depꝛehenderit cri⸗
mina criminoſi:et ſigna recognitõnis in reo ad faculta
tem aſp:ciat:et tũc ſententiam pꝛoferat ſiue ſuſpendat.
MReus auũt cum certus eſſe non poſſit quid in eum ſacer
dos efficiat. et quanta ſupeum deſcenderit benignitas

ſpirituſſancti ſtabit in fide ſuſpenſus.ſemetipm certa

ratione depꝛehendens ſi quanto doloꝛe ꝑpfunditur male
geſtoꝛum ſi adhuc in amma pꝛeludit tenebꝛoſa imago:
ſi quid pati velit et illa non cõmiſiſſe ſi quam diſponit
aduerſus fntura cautelam:ſi quibus oꝑibus aut quam
patratoꝛum lanxit emendam.et ſi quod eſt om̃is facul⸗
tatis in ſe agere pꝛeintendit.et iuxta hec aut ſecus ſpũs

ſancti gratiam aduerſus ſe credat ꝓpiciam atq; remotäa

Wec dumtaxat congregatis diſepulis abſq; thoma di⸗
cta conſpicimus. Ideoſequitur. homas aut vnus
de duodecim.qui dicitur didimus:mon erat cũ eis quã⸗

do vemt ieſus. Iſtud diſpenſatiue factum agnoſcimꝰ

vt vnius abſentia certioꝛ in poſterum redderetur pꝛe⸗

ſentia ſaluatoꝛis: et ad ſanctarum cicatricum inuitare⸗
tur palpatum.qui preſens in die reſurrectionis nõ fue
rat et ſua læ ſitatio poſt reſurrectõnis certum pꝛeconiũ
nim heſitare ꝓpellit:mec ob impietatis ptinaciam ſe di/
xit mſi viderit crediturum. ſed obregimen ſpũſſancti

oꝛdinantis commoda poſteroꝛum:et ob vehementiam

gmoꝛis quam gerebat ſciendi reſurrectõis huiuſcemo⸗
di veritatem. Seꝑ vhemens amoꝛ ad aliquid nondũ

ageptum deludi tunmens credulitatẽ adhibere retardat.

ſiue experimenta ſiue ſigna ſubueniant. Sed pie recõ⸗
pingendus eſt iſte nec immerio caruit primoꝛdio re/
ſurrectionis.qm̃ non erat ipᷣe cum ceteris qñ ieſus ap/⸗
paruit. Semꝑ multationẽ patitur a cõmunitate ſecer
ni:et cõmunitati debita pꝛemia ſingulariter gradiens
non accipit. Qui cum reuerteretur ad cenobium ſan⸗
ctum a confratribus audiuit Tlidimus dũm. Bona
cenunciant contigiſſe fratribo congregatis:quia fere in
explicabile dicitur qᷓ; lbonum et qᷓ; iocundum ſit fratres

habitare in vnum. Quã bonum vt dicunt vidimus do

minum. Et quanq; ſingillatim adeſſe poſſit hominib
lvnitas:pꝛefertur tñ que cum multis habetur.et ad cõ
firmationem eoꝛum que ſingillatim videntur in cauti⸗
one referũtur.et ipſa celebꝛatur experientia reſurrecti⸗
ue nouitatis:et in ipa fiunt palpationes ⁊ gaudia ⁊ oſtẽ
ſiones belloꝛum.et poteſtatiua cõmeſtio:et datio ſpiri/
tus in remiſſionem fidam peccatoꝛum atq; culperum.
Segd thomas ſlc audiẽs pie dolet.iraſciturqʒ ſibi ꝙ in
tali viſione non fſuerat ipie cum ceteris:crediturum ſe

denegat reſurgentem.mſi aſpiciat viſu palpet et tectu.
LInquit eni. Miſi videro in manibus eius firuram cla
uoꝛum.et mittam digitum meſ in locum clauoꝛumet

mittam manũ meam in latus eius:mon credam. .u
pꝛa diyximus vnde thomas volebat a tarda credulitate
detineri. quem aut credimus ꝓphetam,aut omnino do⸗

tem reſurrectionis ignoꝛanteʒ. Di ꝓpłeta pꝛenouerat
foꝛte chꝛiſtum reſeruaturum in coꝛꝑe cicatrices ſed ma

gis totalis reſurrectionis ignarum que omneʒ defectũ
innatum atq; illatum in coꝛꝑe beate reſurgentis exclu⸗
dit.quanq; miraculoſe miſtice apiq; derogatione beate
reſurrectionis credamus.ipᷣas chꝛiſtum in ſuo coꝛpoꝛe
reſeruaſſe. Mira pꝛeſumptio huuus hoĩs.qui niſi er pa⸗
cto credere non diſpomit. Seruus dño diſcipulus ma⸗
giſtro. creatura creatoꝛi.hmo deo conditionem indicit
Nec chꝛiſto ꝑ fidem coaptare ſe ſatagit.niſi pꝛius experi
entiam pꝛeroget. In ſide agimus.in fide noſira ſunt
pꝛemia. In fide pꝛo pꝛemijs inida meritoꝝ. Ratio et ſi
des ad merita nõ conueniunt. Gides et exꝑientia incre
menta excludunt ſubumium pꝛemnox.et nihilominus
niſi aliquid experientie ad fidẽ pꝛemnũ nõ obueniat.ſidẽ
dictiſomnino adhibere recuſat· Sed hoc factũ nouimꝰ
vt ad quod eſt vere pꝛeuium fidena fundamento ſidei
doceremuw Pꝛomde ſequitur. Et poſt dies octo ite⸗
rum erant diſcipuli congregati thomas cum eis. Ve
nit ieſus clauſis ianuis et ſietit in medio et diit eis.
Mar vobis. Sepe tractata iterare nõ eypedit. ſed nu⸗

merus dierum venit in cauſa qui ob hoc octauus deſcri

bitur.in quo chꝛiſtus heſitanti thome ſubuemit. qꝛocta
ua eſt regnant iũ vbi fides omnincex perpetua viſione

ceſſabit. Deinde dicit thome. Infer digitum tuũ huc

et vide manus meas:et affer manu m tuam et mtte in
latus meumꝛet noli eſſe incredulus ſed fidelis. Elide
pꝛofundum clementie ſaluatoas. vt quod diſcipuius

et ſeruus ſibi pꝛo conchtõe pfixrerat exequitur magiſter

et dñs quaſi legi quam homo effecerat wluerit ſubiace
re. ſed ſiquidem voluntate. quia ſic eum curaturus in il
lo poſteris pꝛouiſurus ante puiderat ſicq; uinpleturus
aduenerat. Id thome oſtendit quod ſuxꝛa diſc ipulis.

quanqᷓ; ad ſingulare thome decretum ſingulariter ipſe

pꝛouiderat: cum ad manus palpandas digituz ad latus
manum eius erpoſcit Qd vtrum thomas tetigerit ſeri
ptura non eyplicat. Magis pie iñ credimus inſpexiſſe:

KkE
2=?
ſo⸗
talt
R ſon
do
gte
ſcrip
toob
ettv
mer
ehete
vr
ſoa⸗
lume
isl
Peli
(Weetl
ſ
ſamg
gedit
Elet
iſto⸗
MItur!
Perg⸗
Juan
Ngoas
impro
ł Unle
cod
itate
Action
dum
bus!
eſti⸗
erit
tita
cree
ſop
cun
ur
mul
atq
Pptur⸗
D
ſatta⸗
umn
leinn
Wn
ll
pſiſen
ito
t1ne
ikſt⸗
masy
iſet.
dion
nen
ſüca
nfe⸗
ſt
iſis

fentiun
ſeen⸗
ongi
tanit.
Nererõr
dio le⸗
ſus 1
teſeter
diens
in ſn
Born
aferein
Lfranes
dinnod

rincarti⸗
eſornci
udingſi
Atioſpir
honn,
Pbion
turumte
er tactn.
fmmm
uorumne
m. Ba
tebultate
nmnow⸗
nopetat
oſedma
deai
tiserclu
one bente
nocorpoe
iniſterpe⸗
Ppulustna
ſem incnct
pauseiri
noſira ont
Paroatß
entignnae
hblommmnes
Geniarſi
güroum
nento ſte
eoocto is
mes Ge
et dytas⸗
cit.kun⸗
guosaten.
n N
one
ntrühve
mmitrein
blahurs
trſchie
turtsini
hpeeuns
pſeptle,
arterppe
3AOluns
gentſon

iſberte

Ratq; ad omnirotentiaʒ verbi dñi ſaluatoꝛis potenter di⸗

ſcipulum in ſi ſe ſubito ſuſcitatũ.Neq; phas eſt credere

foꝛamina in illo coepe reman ſiſte ſed diuina puidentia
taliter cicatrices quediſcipulis potuiſſent oſtendi.et ad
confuſionẽ impioꝝ atq; maloꝛum cum omm coꝛpoꝛis

gloꝛia vſq; in fſuturum iudiciũ reſeruari Et plus in hac
nte mihi ſubuenit eccleſie pia credulitas qᷓ; quarumq;
ſcripturap auctoꝛitas.Reuocauit chꝛiſtus poc argumẽ
to ab infidelitate diſcipuluʒ: et cõmonefſecit diſſertõne
verwꝝ dicens. MNoli eſſe incredulus ſed fidelis. Nõ im
merito ſed neceſſario eſſe incredulũ dñs diſſuadet.a
bet en incredulitas adnera ſupꝛa modũ hoerenda ꝑicu⸗
la:vt qui eſt incredulus ſic etiã et rebellis. CInde moi⸗
ſes ad aquas contradictõnis ꝓplm appellauit incredu⸗

lum et rebellẽ dicens. Audite rebelles et increduli. Sʒ

q́uis in ſerie verboꝑ pᷣmittatur rebelles.in rei veritate
rebellio ab incredulitate cauſantur: vt pꝛius in fide mi
noꝛetur aut in toto deſiciat qui rebellat. Rebellare aũt

e eſt aduerſus ſeipᷣm diuinum excitare furoꝛem et iu

ſtam perniciem ꝓmereri. Hebellat ptinus qui nõ ſane
credit:qui directionibo iuſtis verto contradicit et facto.
Et feſtinatioꝛe moꝛte multatus eſt aaron: et terre pꝛo⸗
miſſionis ſibi eſt denegatus introitus eo ꝙ oꝛi dñ pꝛo
batur incredulus. EUnde dñs ad moiſen de aaron dicit
Mergat aaron ad populos ſuos:non em intrabit terrã
quam dedi filijs iſrael. eo ꝙ incredulus fuit oꝛi meo ad
aquas contradictõnis. Et moiſes ꝓplo incredulitatem
impꝛoperat ꝙ nõ crediderũt exploꝛatoꝛib qui fructus
attulerant de terra ꝓmiſſionis.et quodãmodo pauefa⸗
ctio deſierat. Pꝛopꝛiũ eſt incredulitatis ad agenda tepi

ditatem inducere. necnõ pauefacere inexptos. Rectis

actionib caret incredulus:et neſcit quo tramite agen⸗
dum ſuſcipiat:et leſitans tremebunde infideliter operi
bus ſe pꝛeſtabit. Sic eni ſcriptuʒ eſt. Qui incredulus
eſt inũdeliteraget. Et abacuck. Qui incredulus eſt nõ

erit recta in eo aĩa eius vt nec recta ſit in intellectu ve⸗

ritatis aĩa nec affectũ iuſte dilectionis habeat.quẽ in⸗
credulitas deſpicienda cõpꝛeſſit. Et mmcredulis nõ in ce
lo pars:ſed in ſtagno igne ardente et ſulphure qð eſt ſe⸗
cunda moꝛs.ic ꝑ hoc irrefragabili argumento percipi⸗

tur ꝙ incredulitate depulia veceat eſſe fideles.qm̃ ocu⸗
li dñi pietate ad fideles terꝛe feruntur. Et hicet vbiqq

multum laudabitur vir fidelis. Girmatus diſſuaſione
atq; ꝑſuaſione diſcipulus et abſq; e aliquid eum ſcri⸗
ptura feciſſe commemoꝛet chꝛiſto reſpondiſſe teſtatur.
BDñs meus et veus meus. Hec cõfeſſio in eam qua
facta eſt veritatẽ.omnẽ incredulitatis excluſi erroꝛem:
cum ipᷣm chꝛiſtũ in carne reſurrexiſſe conſpiceret alta fi
de innixus.etiã eum deum ſuum et dñm fateretur. lei⸗
pſum mente arguens ꝙ de re tam vera diu heſitauerit.
Sed pꝛiſcoꝝ dubiũ cum huiuſcemodi argumẽta ſum⸗
pfiſient: poſteroꝝ coꝛda in fide ſolidauit. Yeſus aũt ſo⸗
lidato he ſitanti diſcipulo:de fide magna diſſeruit dicẽs

thome audientibo ceteris. Quia vidiſti me thoma crxe

didiſti. Deati qui non viderunt et crediderunt. Tho⸗
mas vidit et credidit ꝓpter quod et locutus eſt. Niſi vi
diſſet nõ credidiſſet.ſi nõ credidiſſet nec locutus fuiſſet
dus meus et deus meus.Mec ipᷣm in ꝑte oꝛbis ſibi cõ⸗

tungente: vſq; ad effuſionem ſanguims et moꝛtẽ coꝛpis
pdicaſſet. Sed quid vidit. Carnem dumtaxat. Quid

confeſſus eſt· Suꝑ omnia excedens qð oculus ipᷣe con
ſpexit. Nam deitatem ex carnis viſione videtur funſſe cõ
feſſus Sed nec inſpecta etiã incoꝛruptibilis caro ad dei
tatem pꝛeſtauit aſſenſum:qᷓ;uis dicat aplus. Ynuiſibi⸗
lia eni deia creatura mundiꝑ eaque facta ſunt intelle/⸗

ca conſpiciuntur. Diuerſi enĩ ſunt harum ſcripturax

Reſurrectione domini ſaluatoꝛs.

H

ſenſus. Aliud ꝓtinus in mente thomas aſpexit operan⸗
te ſibi gratia dñi ſaluatoꝛis:vnde credulitas in ſeipo re
uiuiſcere cepit:et alte motus eructauit altiſſimuʒ ver⸗
bum. Ged quia in illa carne reſurrectionẽ pfectam il⸗

luſtrata mente cognouit:non humanuatis aut carnis
virtute ſed deo viuo et vero tribuit. Jdcirco in extaſi
quaſi factus:in lxc verba pꝛorupit. Ons meus et duuus
meus. Clerutamen ſubrogatis argumentis vemt in fi
dem. Idcirco dñs beatiſicat omnes credentes pꝛimiti⸗

uos qui argumenta nõ habuerunt. necnõ et poſteros

qui carebunt.qm̃ remotis rõnibus et argumentis foꝛ⸗
titudo fidei ꝑpamplius inclareſcit. Poꝛro beatitudo iſta
patres primitiuos et ad chꝛiſtum poſteros vere creden
tes incluſit:qᷓuis ſub pᷣterito tꝑe ſit facta platio. Oul⸗

ta ſigna facta in conſpectu diſcipuloꝑꝝ ad reſurrectõnis

argumentuʒ iohannes euangeliſta comemoꝛat que in
ſuo libꝛo ſcripta denegat eſſe.ſed euangeliſte alij iam de

ſcripſerant.et ſi non omnia imponitur aſſerendi ſilenti⸗

um ſimiliter⁊ diſſerendi:ne qui pᷣſumant in euangelio
ponere quod notarij euangelici nõ ſcripſerunt. Et qua
q; multa alia tñ non ſcripta. et ſi nõ ſcripta explanatio
inhibetur:cum pia fides abſeq; piculo poſſit illa multa
ſub nube complecti. Sed hec et oĩa que de chꝛiſto ſunt

ſcripta in hoc fine conueniũt· et totius ſcripture hic eſt
terminus vltimus cõſtitutus:et credamus quia ieſus

incarnatus.natus.conuerſatus paſſus.moetuus et ſe⸗
pultus:regreſſus ab inferis celumq; cõſcendens eſt ve⸗
re filius dei. Et credentes nõ ſumus immeriti nec fi⸗
des ſuiipius ipſa finis.ſed vitam habeamus eternaʒ in
noie eius ſq; creditiieſu. ab eterno filij dei ab eterno p

nobis in tpe filij hoĩs facti.ſalutẽq; ſic penaliter et ſtren
nue opꝑati.vt ſalus omnibo vere credentibo in nomine

eius tota ⁊ ꝑfecta ineternũ ꝓueniat.Argumentis mul

tis erat declaranda hec nouitas.ꝙ coꝛpus a ſepulchꝛo et
ꝙanima receſſit ab inferis:nec decebat ſem per deliteſce

re:qui ſui noticiam venerat cõferre moꝛtalbo/ꝛoin⸗
de.ieſus ſe manifeſtauit ad mare tiberiadis. Tem⸗
pus actus locus teſtes et modus hoc miſteriuʒ magnũ
in fide atq; in moꝛibo clamant. cum eternus voluit hu⸗
manatus in tꝑe fieri: ommia que deinde geſſit fecit in
tpe necnõ et momenta tpis nris vtilitatibus pagit. Et

tpus addit ad tempus: vt ſit omino poſterius qð ſequi

tur ad pꝛius:et amenioꝛibo beneficijs vernat tꝑus qðõ ſe
quiturqᷓ; quod dicimus pꝛeteriſſe. Vnde cũ ieſus iam
ſe pluries reſuſcitatum aplis oſtendiſet locum dumta
xat non pſonam diuarians:vt locus ad mare tiberiadis
penitus diceretur: manifeſtauit ſe nõ alium:nam idem
in omnibus chꝛiſius. Sed an ad oculum an ad intelle

ctum an ad vtrũq; manifeſtationẽ factaʒ cognouimus

Ad oculum poꝛro facta eſt. cum vere verũ ſuum coꝛpus
oculis diſcipuloꝝ obiecit. non aliter obuelatũ aut effigi
atum q; qð de ſepulchꝛi theca retraxerat. Intellectui ve
ro ꝑ fſidem innotuit. Non enĩ iohannes vixiſſet dñs eſt
nec ꝑetrus ſolidus coꝛpe ſe donaſſet fluido elemẽto ſub

mergi non pauidus.niſi aĩio per fidem eſſe dñm cogno⸗

uiſſent. Sed quibus et qualter ſe dñs manifeſtat ꝑ fi⸗
dem ſcripturas veteris teſtamenti et noui ad vtilitatẽ
ntam pariter cõuertamus:vt tpali manifeſtatõne pre⸗
habita conſequamur eternam. In pſalmo ſiquidem le⸗
gimus. Qui ſedes ſuꝑ cherubin:manifeſtare coꝛã effra
vm bemamin et manaſſe. In his tribus hominibo ab
oꝛigine noĩim ⁊ exgeſiis honoxꝝ vniuerſitas deſignatur
quibus in hac vita manifeſtatio diuina confertur. Non
dixerim illam omnino que reſeruatur in patria: nec ilã
que pꝑ contemplatõnis ſtudiũ quadam ineffabili guſia
ta dulcedine ſuꝑerogatõnis dono multis cõceditur.ſed

Ulam que fidei et aliarum virtutum ope infertur: vt hec

ſit dei oimq; rerum manifeſtatio ipius et ipſaxꝝ iuxta ca
pacitatem pfecta et inheſitata cognitio. Hoxꝝ vero triuʒ

poſt natum legimus beniamin in cnius partu ſua ma⸗

ter extrema vite ſ uſcepit. QAuamobzẽ cum alitera mo/
riente matre:a patre vero beniamin ſcʒ filij dextere no⸗

men accepit. Poꝛro fülij dextere hi ſunt.qui omnia que

faciunt aut querunt ad amoꝛẽ ſupnoxꝝ referunt: vt ni⸗

hil velint agere habere vel querere gue nõ patrie ſupne

coueniant. Supna patria in deſignatõne ſua Exteram

tenet. ſiniſtra vero patriam terrenã et infimam pꝓfert:

quod in ſituatione iudicij extremi ſatis aperte cogniſci⸗

tur: cum electi ad vertram repꝛobiad ſiniſtram oꝛdinã⸗

tur. Er de regina ſczeccleſia oꝛthodora dicitur. Aſtitit re
gina a dextris tuis in veſtitu deaurato. YIgitur qui fili
ſunt ſuꝑne patrie terrena deſpiciunt.et ne quomodoli/⸗
bet tpaliter implicentur tota virtute contendunt:et ſo⸗
lum ad ea que virtutis ſunt ſ atagunt. Atqui et ipe ben⸗
iamin alia interptatione virtutis filius appellatur. NMa⸗
turali nempe moꝛe fertur filius in parenteè. Etenĩ om⸗
nis homo ſic creatus eſt. cum diuinaʒ in ſe ſuſcepit ima⸗
ginem. vt in virtutem velut in matrem ineuulſibili
amoꝛe feratur. Siquidem filij paruuli exiſtentes ma⸗
terno lacte aluntur donec ſolidioꝛi cibo fuerint aptioꝛes
et excubant ad maternaſmammillas ſollicite ploꝛatus
atq; ſingultus cũ ſuxerint terminantes et abſtergit ma
ter in filijs ſoꝛdiunculas incaute contractas: et decan⸗/
tat feſcennias ſepe ſepius vt quieſcant: et pannis fre⸗
quenter inuoluit ⁊ faſcia. ne tenella membꝛa ledantur
AVrrephenſibilis mater eſt virtus et tales filios parit.
Hoc eni eſt pꝛimũ eſſe virtutis: vt ſine iuſia rephenſio
ne conſtituat. Et nutrit lacte paruulos: eos videhcet qͥ

nondum pfecte ſpũaha ſapiũt ſed glſcunt Qð aplus

paulus in vrrtute cõſtitutus nutritoꝛ ſic ſuos in chꝛi⸗
ſto filios nutrlebat dicens. Et ego fratres nõ potui w
bis loqui quaſi ſpũalibus ſed quaſi carnalibo tanq; par⸗

uulis in chꝛiſto lac vobis potum dedi nõ eſcam. nondũ
eñn poteratis intelligere. ſed nec nunc quidẽ poteſtis.

Eſt eni lac virtutis pꝛima exuditio fidei vt in chꝛiſto ꝑ⸗

fecte credatur. Et hi puuli ſunt in chꝛiſto qui credunt
in ipſo nondũ er ammo tpalia cõtemnentes. nec exeis

ſuboꝛtas contentiones effugiunt. ignoeantes quid ſit
vere abdicationis miſteriũ.et que ſit ad chꝛiſtuz plena
confoꝛmitas.et poſt hanc vitam quid pariat. Spũales

yero filij quibus ſolidioꝛẽ eſcam virtus cõtribuit ſunt.

qui non ꝓ viſibilibus bonis vſq;quaq; contendut. WMa
bet ipa virtus climaticos filios: nec eos qui in infimo
gradu graciuntur væſpicit. ſi ad altioꝛes velle aſcende/

re ipſa cognoſcit. Sed puul ad mammullas virtutis
excubant. vt ꝓ capacitate alantur. Et mundi miſerias

cerminant:cum in virtute leticiam conſolatõis accipi⸗

unt. Quod ſibi ꝓueniſſe dauid pſalmiſta fatetur. Se

cundum multitudinẽ doloꝝ meoꝛũ in coꝛde meo: con/⸗

ſolationes tue letificauerunt aiam meaʒ. Mon enĩ tam

E

varia eſt multitudo doloꝑ: illam conſolationẽ virtu⸗
tis quantitas nõ excedat.Abſterguntur filij a ſoꝛdibus
a virtute:pꝛimũ nanq; officiũ eſt virtutis a continctis
tergere maculis. Cantat coꝛam puulis feſcẽnias alma

mater ꝓcurans ipᷣis optatam requiem. cum pꝛo amo⸗
re ſuꝑne patrie ſuadet omnia tolerare atq; quietos in

ipſa et ꝑ ipam in ſeipᷣis et ad alios fieri.vt nil puerſum
Ppcedat ab eis. MHoc ꝑ eſaiam ſumma virtus enunciat.
Quieſcite agere puerſe. Rememoꝛat interdũ faſcennã

do hec pia mater eos quos ab exoꝛdio aluit: et quanta

paſſi fuerunt ſepe cantat. et quam palma fuerint aſſe

cuti deducit in carmen vt ſi quiwiam aduerſi ꝓueniat

quartuſdecimus

patientiam habeant ex exẽplis:et pamplius habeant e⸗
—, „ „·—GW e . „ .
ꝓpmiſt. is · Et eos inuoluit pannis:ſicut vite actoꝛ mant
do moꝛiturus naſcens. inuolutus eſt in natiuitatis ex⸗
oꝛdijs. Panni ꝓtinus ſunt ipſe humane vilitates atq;

miſerie.quibus etiã inuite inuoluimur. quas ſemꝑvir
tus ante oculos nre mentis ꝑ conſideratõem ſtatuit et
hie ſupbiendo labamur faſcie pſeuerantie circa ſuos fili
os illos ſtringit. Sed ſilentio nõ pꝛetereat. ꝙ naſcente
beniamin mater in partu moꝛitur: et ipſe dextere ſiue
virtutis filius nuncupatur. Aſtant due matres: car⸗
nis videlicet et ſpiritus. Mater carnis caro eſt. mater
vero ſpũs eſt virtus.vna ꝑ naturam:altera ꝑ gratiam
conſtitintur. VUna ſuſcepto humano ſemine: altera fit
ſemine verbi. Per vnam peccatoꝛes mundo naſcimur
p alteram iuſiiſicamur. Sed cum in virtutis filiano/
nem tran ſimus ꝑ gram.id fit vt moꝛiatur in nobis qð
premebat ꝑ coꝛruptam naturam. Alc ꝑ hoc quotquot in
beniamin deſignantur: merito in pñti ꝑ altitudinẽ co⸗
gnitionis in futuro ꝑ actum fruitionis diuinam mani⸗
feſtationem ſuſcipiunt. Manaſſen vero natũ legimus
in egipto a ſancto ioſeph poſt ſuarum tribulationũ lau⸗

dabile complementũ:vt in oꝛtu eius ipᷣe pater ex re no

men dederit appellans eum manaſſes dicens. Obliui⸗

ſci me fecit deus oĩm laboꝝ meoꝛum.et domus patris

mei. Pꝛoinde manaſſes obliuioſus mmterpꝛetatur. Nõ
ommis obliuio vna:ſed illa quam ſcriptura ſacra com⸗
mendat. Oicebat ſe oblitum ioſeph ſuoꝝ labvx. domus
qᷓ; paterne. ſi hec obliuio bona nõ eſſet tantus patri⸗

archa nunqᷓ; iſta dixiſſet. gloꝛianter obliuionis ſilio no⸗

men dando. Non aũt mentis obliuionẽ credamus que
memoꝛie defectũ impoꝛtat. Mam ſioblitus erat laboꝝ

domuſq; paterne.quõ noĩabat cum nihil veternunata
ſententia de pteritis loqui poſſit lngua. niſi ꝙ ei dicat
fixa memoꝛia.Si wero pꝛeterita referebat.quõ oblitus

erat. Si oblimonẽ fieri dicimus maloꝝ adeptione bo⸗
noꝛum.et bonoꝛum adeptione meliox. velut ſi quiſpiaʒ
infirmus ſamtatem aſſequitur infirmitatis dicitur ob⸗
litus nõ ꝙ interdum non habeat in memoꝛia: ſed quia
ſanus nõ patitur in pſona et nihilopendit ridenſq; illaʒ
cõmemoꝛat· vera coꝛpis ſanitate pfungens. Et velut
miles in regez electus nõ obluniſcitur militaris ſtatus:
ſed velut oblitus illum puipendit in poteſtate regia cõ
ſiitutus.ſicqui diuinam manifeſtationẽ aſſequi concu
piſcit. obliuiſci opoꝛtet oĩm terren oxꝝ:in quibo lalvꝛ eſt.
et afflictio ſpũs.et bonoꝝ tpalium adeptione virtutum
et ſpe firmiſſima ſuꝑnoꝝ. Sic ſps ſanctus p os dauid
futuram inuitabat eccleſiam. Aludi ſilia et vide et incli
na aurem tuam:et obliuiſcere ꝓpm tuum et domũ pa⸗
tris tui. Eſt et obliuio que ſenſum remiſſionis peccato
rum cõſequitur:ſcʒ iniuriarum illataꝑ a ꝓximo obliui⸗
ſci poſſe. Palmiferum culmen iſia nanaiſcitur: et quan
to in hominibo rarioꝛ.tanto ꝑpfectioꝛ.et ſi nõ abraderet

penitus a memoꝛia. fel tamen amaritudinis nõ pſiſtat

in aia. El elut enĩ oblitus habetur qui ſic ſe habet ad le
dentem primnm ficut ad non ledentẽ: ſed gratioꝛ. ſi ſi⸗
cut ad diligentem. Etiam ipm effraym in egipto natuʒ
ſcriptura cõmemoꝛat:cum ſiatim nato exre pater wca
bulũ dedit dicens. reſcere me fecit deus in terra pau
pertatis mee. Satis creuerat in egipto ioſeph quã ter⸗
ram ſue pauptatis appellabat pꝛo eo ꝙ venditus a fra⸗
tribus. ab egiptijs emptus. illam intrauerat. SZine cri

mine in carcere poſitus non de ꝓpꝛijs ſumptibꝰ ſtipen

dia vite captabat.ſed intantũ diuina pꝓuidentia creuit:
vt egipti ſaluatoꝛ et dũs diceretur. Pꝛoinde ſcðo ſuo
filio effraym nomen impoſuit:qui lingua nia interpꝛe⸗

tat ur accreſcens. Sed ꝗᷓ ſit vera crelcentia: chꝛiſti veraã

4

na
w
tis
llte
uit
ſcete
ſeere⸗
eter
pyar
tres⸗
ciaſc
ſens
jgeſt
ſeſtn⸗
ſeton
cbacit
laliek
ſettur⸗
hasſe
lente.
delice
tres
nesa
inani
ſede
eteꝛn
gis dr
enide
lit den
Petatea
Paupd
tetrer
Uitie
ic⸗
vite
Ap
peol

0
ſcet
te⸗
jöae
tion
mag
pꝛece
tutis.
conſo
tur. C.
Ellis,
ſta C
leber
mvele
dermn
ei
moleae
cumg
Pirtute
tuteg
onen
D
alente
ſigen
irdie
tetnn
untc
W

Cgrog

ter ernen
1.Obiini
mus paens
etarur.
ſoericen
Vr,Dne
ths potn/
o ſlono/
mus que
nt bbox
erpmunata
ger dicn
öobtus
eptione bo⸗
ſiqviſpi,
diaturob;
dathie⸗
ndenſczulg
.Et wrt
aroſtane:

gtenegace.S

equi conen
bloloreſ,
pirrutom
os dli
gect ind
wmüpa⸗
W
no obiius
ureten
praeret
noͤgſtine
abetcſe
torſiit
ptonunh
oerwwd
bqͤter
fui
Hine rl
ipſtien
ugeul
ſcdo ſio

taee
eſee .

manifeſtationem merito ſue actionis expectans:ſacra

vwolumina ꝑſcrutemur. reſcit in anima fides trinita⸗
tis in pꝛeſagium liberatõnis eterne:prout in ſomno vi⸗
dit exiſtens in carcere pincerna pharaonis. lidebã in⸗
quit coꝛam me vitem in qua erant tres ꝓpagines cre⸗
ſcere paulatim in gemmas:et poſt floꝛes vuas mature

cere:calicẽq; pharaonis in manu mea.Tuli ergo vuaꝰ

et expꝛeſſi in calicem quem tenebam: et tradidi poculuʒ

pharaoni. Elitis hec eſt diuina et vna ſubſtantia:in qua
tres ꝓpagines ſunt.ſcʒ tres perſone eiuſdem ſubſtantie

eiuſdemq; nature.que in ſemetipᷣa incõmutabilis ma⸗
nens paulatim coꝛam vere fidelib creſcit in gemmas:
id eſt in ſancta deſideria.et in floꝛes id eſt in opera mani
feſta:et vue matureſcunt cum fructus noſtri opis ad p

fectum pꝛoueniũt:expꝛimuntur cum ſegregatur vinuz

ab acinis.videlicʒ cum iuſticia ſecernitur a peccatis. In
calice funditur:cum fit iuſticia in certa menſura. Et of⸗
fertur pharaoni cum ſeruus ſuo dñoin placitis actioni

bus ſeruit. Necnon ⁊ in chꝛiſto qui eſt vitis vera ipᷣo di/

cente.ego ſum vitis vera.tres ꝓpagines ſunt tres vi⸗
delicet ſubſtantie in vna ꝑſona deitas anima ⁊ caro. Et
tres hoĩm ſtatus tendentium in ſalutem velut pꝛopagi
nes a vite ab ipſo ꝓgrediuntur:qui augmento virtutis
in anima iuſta inuiſibiliter creſcunt· Creſcit etiã is.qui
ſe deo dicauit in paupertatis amoꝛe.vt in ſpiritualibus
eterniſq; diuitijs augmenta maioꝛa ſuſcipiat. vt eo ma
gis diligat pauperem ſieri q; cupidus locupletari. Sic
eni de ſeipſo ioſeph patriarcha dicebat. Creſcere me fe⸗
cit deus in terra pauꝑertatis mee.Creſcit quis in pau⸗
pertate cum eam habendo plus diligit · Creſcit quis in
pauꝑtate cum quanto m illa voluntate paratioꝛ atq; a
terrena ope expeditioꝛ:tanto impꝛedabiles virtutuʒ di
uitie ꝑaugentur. Creſcit homo ſepe firma in eternis di
uicijs:quanto hic plus deficit a tpalibus bonis Oꝛdina
uit etiam omnipotens multos ꝑ tribulationes ⁊ aduer
ſa plus creſcere:qm̃ ꝓpꝛium eſt virtutis aduerſitatib.
pꝛoſperari. Vnde de filjs iſrael legitur.ꝙ quantomagis
oppꝛimebantur:tantomagis multiplicabãtur atq; cre⸗
ſcebãt.Optime radicata noſcitur virtus que creſcit in⸗
ter aduerſa.et dum ſeueri fluctus inſurgunt:in altioꝛa
ipᷣa conſurgit. Et ex ſacris geſtis aceepimus er inunda/
tione aquarum arcam in ſublme perlatam:vt quanto⸗/
magis aqua excelſos montes exceſſerit tanto arca ipos
pꝛecelierit.quod figmiſicatiue trahicitur ad examen vir
tutis.vt virtus tunc ſuperferatur: cum ad ima diecta
conſpicitur.unc pamplius creſcat:cum oppꝛeſſa vide
tur.Cunc attollatur in altis cum videtur circundata p
callis. Creſcit omnis qui fideliter in templo dei mini⸗
ſtrat. Et hocipſum eſt crxeſcere quod a fideliter miniſtra
re.hocipſum miniſtrare facit et creſcere.pꝛout de ipſo ſa
muele legiturꝙ creuit et dñs erat cum eo.quia ſideli⸗
ter menitkranit in templo coꝛam hely cui mater obtule⸗
rat.et ipſe iam oꝛacula diuina ſuſceperat. Sed nec qꝛ
mole coꝛpoꝛis creuerat deus erat cum eo.quamobꝛem

cum gigantibus magis ipſe fuiſſet. Sed quia creuit in

virtute cum tempoꝛe nobilius:qᷓ; in tempoꝛe cum vir⸗
tute.Pꝛopꝛium eſt electoꝛum ad diuinam mamfeſtati
onem ſpectantium. vt plus in eis virtus creſcat q; tem
pus:et in tꝑe magis fiant virtute pꝛoceres.qᷓ; coꝛpoꝛe p
cellentes. Quod iob ad amicoꝛum obiecta reſpondens
incrementum virtutis non coꝛpoꝛis augmentum oppo
ſuit dicens.Ab infantia creuit mecum miſeratio. Que
rit etiam iuſtus deus hoĩes creſcere in his que perdide⸗
runt:vt eoipſo ad diuinam mamifeſtationem apti fiant
quo perdita ipſa recipiunt.Muius rei veritatem aperte

cognoſcimus:ſi ſcripturas teſtamenti veteris perſcru⸗

De Reſurrxectione domini ſaluatoꝛis.

tamur· NHam in regum wolumine legimus ꝙ dauid ro/

lens miſericoꝛdiã facere cum amon vt cõſolaretur eum

ſuꝑ moꝛte paterna: ipia ſuaſu aſſiſtentium malox inter
alias iniurias mediam barbam radi fecit miſſis nũcijs
Quod cum comperiſſet ipᷣe dauid iuſſit eos manere in
iericho donec creſcerent ipſoꝑ barbe. Si hanc figuram
late diſcutimus:materia loquendi pꝛotenditur. Et hoc
ipſum quod perditur ⁊ expectatur vt creſcat inquiratur
Barba enim hominis virilitatem ſignificat.per quam
manme pꝛimo facierum obiecto viri a mulieribus di⸗
ſcernuntur:que quanto in hominibus placet tanto am
plius in mulieribus diſplicet:vt non et ſicut in mulie⸗
ribus ipᷣis ⁊ aſpicientibus eſt ingrata.ſic in bminibus
grata conſpicitur. Dꝛoinde virileʒ ſexum intelligumus
cum barbam in facie humana videmus Sed vrrilis ſe
xusqᷓ; muliebꝛis conſucuit eſſe conſtantioꝛ in ꝓmiſſis
et foꝛtioꝛ in agendis:atq; impauidioꝛ ad aduerſa. Qui
tunc in huiulſcemodi rebus mediam barbam ſathanica
oꝛdinatione amittit:cum moꝛe femineo molleſcens de
ſiſtit obſeruare pimiſſa. et que voto firmauit inconſtãs
factus pꝛeuaricatõe deiecit.infirmus in bonis agendis
tepeſcit.et velut eſfeminatus pauens trepidat vbi non
eſt timoꝛ. Nam timoꝛ nõ eſt in virtute neq; in eius ac⸗
tionibus trepidatio:ſed virtuoſum ſieri eſt plena ſecu
ritas.et felicitas quedam virtutis iuſſa feciſſe. Nec de⸗

beret eſſe dicatum deo timoꝛi a mundo explcitum ſieri

Et hoc effeminati potius perhoꝛreſcunt:vt magis time

ant explicari.qᷓ; a mundi compedibus implicari.Et ve⸗
lut foꝛmidoloſa mulier a bello et actione fugunt virtu⸗/
tis:et abſterrentur maximo metu audire pꝛecepta vir⸗

tutis. Igitur pꝛotinus in debarbatis effminate ami⸗
me deſignantur.et molles effecti:dicente axoſtolo neq;
regnum dei poſſidebunt. Sed rex dauid iuſtit hmõi vi
ros manere in iericho.donec barbe ipſoꝝ creſcerent.nec
ſinebat intrare hieruſalem.vbi viſio et manifeſtatio re
gia plaudebatur. Sic ſaluatoꝛ omniũ chꝛiſtus eos qui
bus ſe mamifeſtare diſpoſuit.ſi virilitatem animi perdi
derunt:tam diu in defectibus mundi manere pmittit:
donec creſcat amiſſa virilitas.Nec hieruſalem id eſt ſta
tum pacis intrare ſinit. donec appareat euidenter in fa⸗
cie virilis audacitas: et ex pꝛomptitudine ſpũs carnis
infirnmitas roboꝛetur. vt mollis caro non mollia: ſed ſpi
ritus quod eſt firmum et validum in virtute ſequatur
Sed creſcentia que omniuʒ noſcitur complementum
eſt illa qua quis creſeit in gratia et cognitõe chꝛiſti: qua
nos creſcere petrus apſus exhoꝛtatur dicens. Creicite
in gratia et in cognitione dñi noſtri ieſu chriſti. Creſci⸗
tur in gratia dei ſemꝑ dum cum effectu operum augen
tur deſideria melioꝛum:et amoꝛ tepiditatem excutiens
fit in ſeipſo validioꝛ. et in cognitione chꝛiſti fit creſcendo
pꝛoceſſus.cum tñ p firmam inlvrentiam fidei aĩo ⁊ coꝛ
poꝛe efficimur chꝛiſtifoꝛmes. His enĩ triba hominibus
fieri.diuinam manifeſtationẽ ex ſacra ſcriptura conſpici
mus:quibo adnectuntur hi diſcipuli qui venerant mo⸗
do piſcari:quoꝝ vita ſi ꝑ omnia diſcutitur hoꝛum trium
ſigmificatiombo coaptatur.Filij eni erant dextre ſuꝑne
q; virtutis:quia pꝛo ſuꝑna patria captanda ommi virtu
te certabant. Et erant obliti omnium terꝛenoꝑ ⁊ paſfi⸗

onum atq; laboꝛum pondera velut obliti omia ſuppoꝛ⸗

tabant ſemꝑ in virtute creſcentes.quouſq; ꝑ moꝛtem
et ſanguinem. atq; alijs circumſepti penalitatibo deceſ⸗
ſerunt. quibo facta eſt chꝛiſti mamifeſtatio ad mare tybe⸗
riadis:quam ſcriptura ſic facta cõmemoꝛat. Erant ſi⸗
mul ſimon petrus ⁊ thomas qui dicitur didimus et na
thanael qui erat a chana galilee:et filij gebedei et alij ex
diſcipulis eꝰ duo.Oicit eis ſimon petrꝰ. Vado piſcari.

Ilber

Hicunt ei. Venimus et nos tecum. Et exierunt aſcẽ
derunt in nauim: et illa nocte nihil peendiderũt.] Do/
na eſt ſimultas iuſtoꝛum. quia in omni actione conue/⸗
munc:nec contendunt ad inuicem cum aliquid agen⸗
dum ꝓpomtur: led ſemper vnus alium ſequitur ſi iuſta
ecernat woluntate. GFiunt vnanimes ad expediens con
iungentes coꝛpoꝛa:et que nouerint dilcernere ſermo
ne ſponte ſe offerentes operibus ꝓſequuntur. Mihil in
hommum vita iocundius q; lonoꝛuʒ ſimultas. et inter
ipſos grata conſen ſio. Quod et daund dicebat. Ecce qᷓ;
lonum et qᷓ; iocundũ: habitare fratres in vnumn. Loaui
tur hic pꝛimo petrus dicens. vado piſcari:ſocios non in
uitans: ſed ſponte ſe offerunt. venunus et nos tecum.
vt ſolum ꝓpoſuiſſe ſufficiat inter eos qun charitate iun
gantur:et ſtatim ad agenda pꝛomptitudo ſubſequitur.
Relictam artem ad tꝑus petrus in tꝑe repetit.nõ auidi
tate lucrandi ſed vite captandi compendia foꝛte men
dicandi aptitudo defuerat. Mam vertas et opinio:tunc
de chꝛiſti reſurrectione pugnabant. Et quod vere factũ
fuerat. et incredulitas impacifice certabant. Necnon et
diſcriminibo magis aſſcribebantur:reſurrectõnis noui⸗/
tatem firmiter aſſerentes. Pꝛopterea neceſſitate vꝛgẽ
te petrus ſibi ⁊ ſocijs pꝛeuidens artem ſolitam reiterat
ad videndum:cui omnes aſſentiunt tanq; de re que nõ
vergit in ꝑiculum animaꝝ. Attamen non omnis arsa
relinquentibus repetenda eſt maxime illa que omnino
vicium in actione ſua tenet adnexum et que recedenti
bus a ſeculo in illo conſueuit facere recidiuũ:etiam que
mentem agendo umplicat ad repetendum pfectis inter
dicitur velut nephas. Sed hcitears que relinquitur
in neceſſitate repetitur: ſi carebat vicia anteq; rehque⸗
retur. Et quanq; ommis ars ſit nature ſupplementum
et ſubueniens argumentum: non tn ad expedientiam
euangelij atq; decentiam ſi uffragatur. Nec omne qð ar⸗
tis nomẽe aſſumpſit iuſte ars dici poteſt aut vicio caret:
cum ars tanq; nature ſupplementũ et expediens argu⸗
mentum debeat honeſtis moꝛibus cõuemire. ſuis indu⸗
ſtrijs fouere rempubhcã carere turpitudine dolo frau⸗
de: vt ita facienti cedat in luerum. Vbi vero nec iſta in
arte ꝓueniunt.ſolum vtitur nomine:ſed artis veritate
pꝛiuatur. Itaq; repetit petrus et ſui conſocij piſcatoꝛiaʒ
artem. eo foꝛte ꝙ pꝛemebat neceſſitas.aut quia ocioſi⸗
tas debebat excludi. Hec eni ſunt faciende artis potiſſu
me rationes. Elerutamen ſi hanc piſcationẽ ad miſie⸗
rium retoꝛquemus id innuit vt rationabilium piſcium
nõ irrationabiliũ deinceps eſſet ꝑ aplos atq; diſci pulos
celebꝛanda piſcatio:et quad pia deceptione p verboꝛũ
diuinox rhetia hoies tralerentur de pelago damnatõis
in litus etermtatis. Sed cum piſcari voluerunt nõ ſo⸗
lichtatem litoꝛis tenuerüt: ſed aſcenderunt nauim ſem
per in equoꝛe fluctuanteʒ. Nihil eni boni in hoc mundo
ſine fluctibus agitur. Et in nocte piſcibus tendentes
in ſidias:cum mare ſub vnda dauſtris retinacibo occu/⸗
paſſent:nihil pꝛendiderunt. Eltiq; reſpondit miſteriuʒ
veritati et veritas vmbꝛam elummat: quia nihil appꝛe⸗
henditur in nocte peccati et ignoꝛantie. i vero p ima⸗
re pꝛeſens ſeculũ intelligere volumuſ.et ꝑ noctem eius
negocium qõ ſemꝑ pambulat in tenebꝛis:lalvꝛ eit ſte⸗
rilis et om̃is in ipſo facta ſudatio doloꝛ eſt et afflictio ſpi
ritus. Et cum ad extrema vite deueniunt: quia in ſecu⸗
lo ꝓpter ſeculum negociantur moꝛentes nihil appꝛehẽ
dunt. Et pſalmiſta pꝛeuiderat. Doꝛmierunt ſomnum
ſuum:et nihil inuenerunt omnes viri diuitiax in ma⸗
nibus ſins. Et factum eſt hoc magno pꝛeſagio futuroxꝝ:
vt miſi iuſſu dñi aliquid in diſcipuloꝝ rhete non wmat.
nec eis ꝓfuit ars et hoꝛa ſolita capiendiet piſces vemũt

quartuſdecimus

in rhetia. et velut decepti includerentur in lineis clau/
ſtris: qm non eſt pꝛedicatoꝛis quanq; verba connectat
et pficiat rhete verbvx. captet dicendi hoꝛam expolite lo
quatur audiaturq; libenter. audientes animas cape at⸗

q; includere infra clauſtra diumoꝑ verboꝑꝝ vt credantet

moꝛibo aliter viuant.niſi dñs iuſſerit: cuius ꝓuidentia
inuiſe aie capiuntur:quaꝝx numerum ſolus ipe cogno⸗
uit:que tals capture miſterio pꝛeelecte ſunt ad ſaluteʒ
Et niſi ſumma veritas ſuis oꝛdimibo illuceſcat. non eſt
