facit miſeram. Mine ſcriptũ eſt. Gilia babilonis miſera.

Hinc et ſalomon. Miſeros facit populos peccatum. vt

ex hoc omne peccatum intelligamus afferre miſeriam.
vt vbi iuſticia nõ adiuuat cõdemnat.Adijcitur pꝛotinꝰ

ad miſeriam cui non fauet iuſticia. ſaltim ꝙ derelicta nõ

fuerit ac per hoc nemo eſt niſi miſer. Nemo eſt qui ali⸗
qua non tenetur miſeria. Nemo eſt qui nõ indigeat ad
miſericoꝛdiam appellare. Hinc intrinſecus docta muli⸗
er chananea deficiens a iuſticia et alijs miſerijs peſſun⸗
data.poꝛtum miſericoꝛdie per nauẽ nidei querit Oiſe⸗
rere mei domine ſili dauid Sic enim audierat chꝛiſtũ

vocari ꝙ dauid filius diceretur. Exponit miſeriã vt mi

ſericoꝛdiam ꝓuocetl gilia mea male a demonio wrat
Vt quid male: Semper male quos poteſt demonium
verare. Ded nunquid aliquado bene verare quempiaʒ
wlet: Mimme ſua intentione dumtaxat ſed diuina pui
dentia que bene malis vtitur demonũ maloꝛũ hbominũ
voluntatibo ſunt ſecute coꝛone.Clamat hoc martyrũ ex
ercitus.vexantibo demonijs tyrannox terroꝛe et ſuppli⸗
tijs cõſecratus.Hoc cenobitarũ et anachoꝛitarũ choꝛus
nõ denegat.HMoc quoꝛumcũq; electoꝛuʒ oꝛdo ꝓpenſius
cõſitetur.ꝙ wrantib demonijs ſunt melioꝛa ſoꝛtiti. Et
ſemper diuina ꝓuidentia ſathanicas wrationes ad pfe
ctum ſuoꝝ electoꝛũ intoꝛſit. Sed hec filia materno iu⸗-

dicio male a demonio vxabatur. Sic eni intentione ſa

thanica ſed ad ꝓfectum vtriuſq; bene werata fuit. Mã de
ſperata mater a cunctis quod non poterat ſun pignus
a demonio liberare wnit ad ſaluatoꝛẽ. pꝛius ipſa in coꝛ/
de mũdata ꝑ fidẽ ab erroꝛe gentiliũ.et iam in anima ſa
naꝓ pignoꝛe inſtantius ſalutem erpoſcit. Que cũ ſoꝛti
ta fuiſſet ambe in amma libere a cultu auerſe gentilium
in chꝛiſti familiam tranſierunt. Hoc agente weatione

m

Liber

demonum a qua non poterãt aliter liberari: venit mater
ad chꝛiſtum. Bene verauit demonium huiuſmodi ſili.

nõ ſua volutate ſed executa opervt avexante liberata ſub
chꝛiſto ſanata pꝛoficeret. Clexat quippe demonium fili/

as hominum cum in vnoquoq; nititur eragitare amati

uam virtutem. vt ſuo motu feratur in vttito: et ex reb⸗

licitis per amoꝛẽ plus debito vinciatur. Elexat et aliam
frliam ſcilicet intelligentia. vt aut velit plus ſapere q; o⸗
poꝛtet aut inuoluatur erroꝛe. lexat et aliam vt obiecta
malicia et illata iniuria tenaciter in memoꝛia teneant᷑:
vt aut velit vlciſci atrocius aut nolit benigne remittere
Inexplicabile quidẽ eſt quibus ſtimulii demõ exagitat
ſominum voluntates. Sed eſt demonum vlciſcens in
eos qui perperã agunt:vt aſmodeus in ſeptẽ viros ſare
Et eſt meredianũ auer:ens a meridie claritatis:qᷓ mun
do in meridie obſcurato ex moꝛte ſaluatoꝛis infuiſit.
Vlexatio quidem nõ ceſſat:vt homines auertant᷑ a me⸗
moꝛia dominice moꝛtis:Etenim in meridie urca hoꝛaʒ
onamn erpirauin Aetamnen cum hec mulier ſic pꝛo ſuo
pignoꝛe pꝛecaretur.ſaluatoꝛ nõ reſpondit ei vrbũ: ad ſi
dem eiuus peramplius excitandã et ꝓbandam cõſtanti⸗

am et patientiã. Et egreſſus eſi domum:ad alia loca de⸗
clinans. Quem mulier chananitidis etiam ſequebatur

clamans voſt eumata vt etiam apoſtoli pꝛo ipᷣa interce⸗
derent Et accedentes ad eum diſcipuli eius: rogabãt
eum dicentes· Domine dimitte eam quia clamat poſt
nos Mouentur humanitate diſe ſpen et ꝓ iſta miſera
rogant neſcio ſi ſubmiſſi. Oagne ſiducie animũ parat
interceſſio electoꝛũ. Euge qui pꝛomeruit interceſſoꝛes
habere apoſtolos. Sed non omnis qui interpellat ha⸗
bet mſi qui in virtutibus ipoꝛum eſt factus amicus.et
vnius domini adoꝛat veſtigia. Etenim iam iſta merue⸗
rat apoſtolos interceſſoꝛes habere:quia de finibus im⸗
pioꝛum egreſſa pꝛo miſericoꝛdia venerat ad ieſum· Cui
dicunt vt exauditã dimittat:quia in fide poſt ipos cla⸗
mabat. Pꝛo eccleſia colligenda de gentibo ex pᷣſagio in⸗
tercedere videntur.que poſt ipᷣos oꝛat ad dominũ duris
vocibus et ſonis:exvno ſpirituſſancti flatu ꝓ pꝛeſſuris
tolerandis vitijs repꝛimẽdis atq; obtinendis ꝓmiſſio⸗/
nibus clamatura: Egre ſiquidem iſtius eccleſie malitia
tenderet · niſi haberet tam validos aduocatos.qui inceſ
ſanter rogant vt dimittatur in pace:vtputa in iuſtis pꝑe
titionibus exaudita. Et indicium erat eoꝛum que ſunt
pꝛo eccleſia qualibet anima in celo facturi.qui ſic in ter⸗
ra intercedunt ꝓ ſyropſeniſſa muliere:pꝛo qua ſaluatoꝛ
deteſtans eam nõ videtur dediſſe reſpfonſum Ypſe au⸗
tem reſpondens ait.: Non ſum miſſus niſi ad oues que
perierãt domos iſrael Coõteſtatio apoſtoli ad romanos
eque ꝓvtroq; populo dei filium in carne adueniſſe decla
rat:quid eſt ꝙ niſi ad oues iſrael pereuntes ſe miſſum
eſſe denunciat.cum etiam nõ ſit acceptio ꝑſonarũ apud
einn. Seg nõne omnes pierant: Mõne omnes pecca⸗
uerunt et egent gratia dei: Equidem. Sed oues ſunt qᷣ
non auerſo ſtudio peccauerũt illius electi populi ꝓpter

cultum vnius dei:qui ob hanc cauſaʒ debeb ãt pꝛimo re

quiri. Deinde gentes quoniã et pꝛo ipſis moꝛitur ad/
uenerat. Pꝛioꝛitas illius populi requirendo attenditur
pꝛopter vnius dei cultum.et ꝓpter pꝛimã cõmiſſionem
diuinoꝛum eloqinoꝛũ:nõ iſtius repꝛobatio ſe redire vo
luerit ꝓpter cultum varium idoloꝛũ At illawenit ⁊ ado
rauit eum dicens. Domine adiuua me · Ac ſi diceret.
Interceſſoꝛes amplius nolo aduocatos plures nõ pꝛe/
feram:nõ videntur alioꝛum oꝛationes ſuſſicere quot et
quot ſunt neceſſarij mihi nõ ſunt. Eum queram eum
adibo.qui ſine medio in meam poteſt ſi vult miſerando
eclinare miſeriã. quem ſolum nõ idola vana et muta.

quintus

non aliam creaturã. ſed iᷣm adoꝛo deum hommnẽ ſuper

terram.a quo peto ceteris ſpꝛetis auxiiijs adiuuari.Do

mine adiuua me. Signanter ad ſeipᷣam petit adiutoꝛiũ

quia in filia ſua velut in pe-ſona ꝓpꝛia toꝛquebat᷑.clmoꝛ

quidem natoꝛũ ipoꝛum doloꝛẽ traicit in parentes! ui

ſaluatoꝛ reſpondens ait.Mõ eſt bonum ſumere panem ſi

lioꝛum dare canibus Alibi iſta ſimilitudo deſerta eſt
Sed panis filiox eſt omne ſubſidium quod debebatur
rere credentibo illius filiationis merito quo poteſtateʒ

accepimus filios dei fieri ſane credentes in noĩe ipſius
quia nõ ex homimbus ſed ex deo nati ſunt. Et quod na⸗

tum eſt ex deo:ꝛwincit mundum. Et hec eſt victoꝛia que

vincit mundum:fides noſtra qua iſia mulier mundum
vicerat ſupꝛa mundu iam facta et ab ipſo chꝛiſto ſue ſi⸗
dei teſtmmoniũ laudis accepitSed multis argumẽtis

cõcutit chꝛiſtus fidem eius.in pꝛeſagiuʒ multiplicis cõ

cuſſionis eccleſie ſubſecute.ac in pꝛobationẽ quoꝛum⸗/

cunq; indigne petentiũ.ne deſiſtant petere ſi ↄtinuo nõ
accipiunt poſtulata:Et ad maius ſolide fidei exerimen

tum cũ canibus ipam cõponit: ac ſi ratione careret. aut

illa male vteretur habens. Sed illa optimo tegumen⸗

to humilitatis ſe cõtegit.cum etiam catellis ſe ſociat in

cõſeque ndo beneficia dominoꝛũ At illa dixit. Etiã do⸗

mine. Nam et catelli edunt de micis que cadunt de mẽ⸗

ſa dominoꝛũ ſuoꝛum ſet humilioꝛẽ cõditionem ſe habe

re pꝛoteſtans.ꝙ etiaʒ uraelitici ſint quaſi domim ſuper
gentiles in omnibo potioꝛes: velut habentes menſam

diuinoꝛũ verboꝛum et mandatoꝛũ dei ac diumnarũ ꝓmiſ
ſionum.ſanctis patribus et ꝓphetis diuinis oꝛaculis iã
factarũ.Talem ergo querit ieſus:et ſuos oꝛatoꝛes vult
eſſe omnimode impoꝛtunos. Humilis quippe impoꝛ/

tunitas ſepe flexit animos duros. Et ptinax miſer ad ex

audiendum fecit pꝛimo negantem. Amat enim deus in

pꝛoſeucisad eum iugiter aſſiſtentes: vt nec ab imploꝛã
do deflectantur ſinõ acceperint vota. lult omnipotenſ

ſuas imagines a ſe creatas ⁊ ad ſe oꝛdinatas ſibi aſſiſte
re nõ ilico tribuens quod exigitur ne facies auertantur
a facie.Nec vult turbari aut tepefieri oꝛantẽ etiã expꝛo⸗
bratum. Sepe nanq; videtur qð noſtre petionis cedula
in cõſpectu domini lanietur.et cõfundatur obſecrans:⁊
ſi quid exaratum erat abraſum appareat.ſed vlteriꝰ de⸗
cernit ille qui omnium coꝛda nouit et vtilitatibus petẽ⸗
tium pꝛeuidet.cum nõ exaudit er timplo pꝛobat ſidem
ſi deſipit aut ſi eraudita vel non.ſimiliter ſe habeat. Ex⸗
peritur patientiã ſi nõ dedignatur ſuſtinẽs in ſua optio
ne repulſam.ſi minuitur amoꝛ ad ꝓ tempoꝛe denegan⸗
tem. Si intramus in illud ſecretum altiſſime ꝓuiden⸗

tie ſue. qua denegans exaudit et exaudiens denegat. tri⸗

buens aufert.nõ tribuens donãs:agens cauſam noſtrã

in nobis.ex nobis.dum tamen omnino iuſta petitio ſit

a nobis. Hec ſolum ad iuſticiam et humilitatem poſtu
lans.habet ſe inferre nõ decernere quomodo aut quãdo

cõtribuat. Nouit pꝛo tempoꝛe atq; loco hona data dare
filijs.ſi per fidei ſinceritatẽ que per dilectionẽ opratur

ſumus filij eius.Ad quam filiationem pꝛouocat chana
neam cum dicit. Mon eſt lonũ ſumere panem filioꝛũ et
dare canibus.Ac ſi ipa de filijs eius eſſet.aſſequeretur

ocius poſtulata. que ſe ob ſidem. ob impoꝛtumtatẽ. ob

patientiã.ob humilitatẽ filiam dei fecit.vt meretr᷑ a chꝛi
ſto audire. O mulier magna eſt fideſtua.fiat tibi ſicut
vis. Et ſanata eſt filia eius exilla hoꝛa Ecce miſera ex⸗
petens miſericoꝛdiã. miſericoꝛdiã aſſecuta eſt. quoniazʒ
de ſaluatoꝛe ſcriptum eſt. Pꝛopter miſeriã inopum et
gemitum pauperũ.nunc exurgã dicit dominus.Et ali⸗
bi. Nunquid obliuiſcetur miſereri deus. aut contine /
bit in ira ſua miſericoꝛdias ſuas: Ecce laudatur fides.

ptes
loenmn⸗
Annon
cermmen
Neret, gue
tegumene
ſeſoctkin
Cräc,
rmo/
ſlehabe
nn ſuper
menſam
nüͦ peni
Maulisni
Kesvul
ve imnpon
miſerade
im oin
Abimnphei
mnpoent
gſblaite
peruntur
etieno⸗
nölettl
Neaanse
lerye
N
tfem
t Er/
goptio
ſegan⸗
niden
nlt tri⸗
noſtta
litioſt
poſt
gluch
tn dore
protun
chanm
rüet
retur
tejol
chen
ſſicut
n
oni;
me
ali
hine
l⸗

De mirac ulis

et alte attollitur illa que ante totiens fuerat expꝛobꝛata

ad miſericoꝛdie ianuã validis coꝛdis crebꝛiſq; clamoꝛi

bus pulſari opoꝛtet ·: nec inde recedere nõ intermittere
donec de pane filioꝛuʒ accipias. Semper ad gratiarum
innumerabiliũ menſam ſedet.bonoꝛum omniũ creatoꝛ
atq; largitoꝛ. Pete indigens totiens quouſq; acceperis
etiam ſi nõ accipias in omni vita tua humiliter poſtu/
lare nõ ceſſes.nec amaro animo fias ſi nõ largitur. non
heſitans ſuper bomtatem domini et puidentiam eius.
q̃ in ommbus cõgruentiaʒ rerum facit.nam poſt moꝛtẽ
accipies altioꝛa ſimiliter et coꝛ eo 4
ters ſuꝑ dilatõne domini:/Sedvñ iſtius chananitidis
magna fides: Quia magnũ quid in iſto quem ſolũ vi⸗
debat hominẽ credidit.· agna ex eo quia ꝑititit expꝛo⸗
bꝛat a nec cõturbata. Magna.quia tũc ſola gentintatis
egreſſa de fimbus. Magna.quia nec poſtulauit pꝛeſen⸗
tiam ſed ſolum pondus quo pꝛemebatur expoſuit. Ma⸗

1
vt voluntatis ſue ſoꝛtiretur eeri riii icut vis.
Bonum certe volebat ſine admixtione cõtrarij ſcilicʒ fi⸗
liam a demonio liberari. lelimus et nos lonaet pꝛoti⸗
nus exaudiemur: ſi non ad votum ilico tamen ad am⸗
plioꝛem cumulũ bnoꝛum. Et ſanata eſt filia eius ex il⸗
la hoꝛa.qua ſcilicʒ ſaluatoꝛ matri dixit:fiat tibi ſicut vis
Varcus autem dicit Tade ꝓpter hunc ſermonẽ erijt
demonium a filia tua pꝛopter ſermonem humilitatis
et fidei:quia catelli ſub menſa comeduut micis puero⸗
rum. Et cum abiſſet in domũ ſuam:inuenitppuellaʒ ia⸗
centem ſupꝛa lectum et demoniũ exiſſe. Gatigauerat de
mon ingrediendo puellaʒ:magis ſiqundem inverando.

gna.quia ſicut credidit ſic ſibi in ſua miſeria palliu.

AQue illo mgreſſo quieſcebat in lecto. Mõ eſt quies ani⸗

me a demonio agitate aut a ſtimulis peccatoꝛũ niſi pec⸗
cata exeant.unc quidem anima ſuper cõſcientie lectũ
in pace quieſcit: cum diuina virtute voluntate cõſentiẽ
te qua ſolum fieri nequit peccata ꝑelluntur. Clexant ſi⸗
quidem peccata cõſcientia.etiam ſi nõ ſequatur multa⸗
tio in coꝛpoꝛe.cum ratio ſuo pꝛiuatur iudicio:cum inter
animã et deum parietem diuiſionis mediũ interponũt
Nam et Eſaias dicit. Nõne iniquitates veſtre ſunt que
diuiſerunt inter vos et deum: Cum deijciunt ab inno⸗
centie arce.cum ad vma demergunt.cum ſociant demo
nibustimn excludunt a legib regni dei.atq; a ſedibus
paradiſi.
De curatione multoꝛũ infirmoꝛũ ſcõm matlxum et
marcum. Sed de ſurdo ⁊ muto ſecundum marcum
tantum. Caplim XXV
EXiterum exiens de finibus tyri venit per ſydo
e nem ad mare galilee:inter medios fines deca⸗
poleos. Et aſcendens in montẽ ſedebat ibi. Et
acceſſerunt ad eum turbe multe:habentes ſecum mu⸗
tos claudos cecos debiles et alios multos.Et piecerũt
eos ad pedes eius.et curauit eos ita vt turbe mirarent᷑:
videntes mutos loquentes.et claudos ambulantes.et
cecos videntes magnificabant deũ iſrael Curatio iſto
rum diuinam in homine arguit poteſtatem et offeren/
tium et ſanatoꝛũ fidem: deſperationemq; ꝙ ab alio cu⸗

rari nõ poterant.niſi ab eo qui ommum habet imperiũ.

Et pꝛeſtruxit vite agende oꝛdinẽ:cum poſt curationem
ſit alimenta largitus. Nam qui vult ſuſcipere alimenta
celeſtia pꝛimo exꝑedit liberum eſſe a vitijs:que affectus
huiuſcemodi
ritum cederet.impure ad pura chꝛiſti accedere ſacramẽ
ta:queiin alto monte fidelis eccleſie tribuuntur. Exſe⸗
ptem enim panibus ſecuta refectio ad ſeptem foꝛmẽ bo
noꝛum oꝛdinem exiſtentium in eccleſia reficientẽ dei ſi

ignant.ld damnationẽ magis qᷓ; me⸗

lios ſpectat: pᷣexigens libertatem a criminib agreſtem

te õs
l

Baluatoꝛis

vitam ex deſignatione turbarũ chꝛiſtum in montibus
virtutum inter arida loca querentium. Sed marcꝰ de
vno tantum:circa quem chꝛiſtus pꝛopenſius egit exe⸗
quitur dicens Et adducunt ei ſurduʒ et mutum: et de
pꝛecabantur eum vt imponat illi manum dducit᷑ ſur
dus et mutus.quia nec ipᷣe audire poterat dei verbum.
quo motuſ accederet nec loqui ad interrogandũ.quare
turba hunc hominẽ ſequeretui. Elide multationes hu⸗
mani generis:ex peccato pꝛioꝛum in ſingularibus ꝑſo/
ins inductus.lide ſurditateʒ. ſed in nullo damnoſioꝛ

qᷓ; in eo ꝙ quis audire nequeat dei legem oꝛiginalis iu⸗

l

ſticie:ſeu datam in monte ſcriptã digito ſancto.Et nec
audire poſſe ꝓpłetas ſpiritu ſancto loquentes. Excedit
in malo nõ poſſe audire dei filum:verba vite pꝛo ſuꝑna

vita ꝓferentem. Sed hoc malũ erat in aure coꝛdis. Ele

igitur peramplius per omne modum:his qui ex cõtra⸗
ria electione ſurditatẽ.coꝛdis auricule induxerunt. De
quibus per ꝓphetam dicitur. Moſuerũt coꝛ ſuum ada⸗
mantem:ne audirent. Et per pſalmuſtã dominus cõqui
ritur.Non audiuit pppulus meus legem meã:nec intẽ
dit mihi. Et ſalomon ait. Qui illuſoꝛ eſt nõ audit cum
arguitur. Et alibi. Qui declinant aurem ne audiant le⸗
gem. Cloluntaria enim ſurditas ad diuina eſt in culpa.
coꝛpoꝛis quidem pꝛeter voluntatẽ.aut ex vindicta ſeu ex

aliquo occulto deiiudicio.iuſto tamen quo in homines

ſepe diſcernit:que nõ accreſcitad culpam niſi cum mali
tioſa pꝛouenerit. Oulti quidem ꝓpꝛia iniquitate ſurde⸗

ſcunt:qui ex venenatis ſerpentibus cõparantur. De qui

bus per ꝓphetam dicitur. Alienati ſunt peccatoꝛes a vul
ua errauerunt ab vtero locuti ſunt falſa. uroꝛ illis ſᷣm

ſimilitudinem ſerpentis:ſicut aſpidis ſurde obturãtis

aures ſuas.Alienatur peccatoꝛeſ a vulua que ianuaven
tris eſt. id eſt a fide que ianua eſt ad eccleſiam ſanctã dei
Et errant a ventre id eſt ab eccleſia.que tot in ſe cõtinet
ſecreta et occulta miſteria· Et neceſſario factũ eſt vt ꝓfe

rat falſa. Mõ eſiveritas in his qͥ alienant᷑ a fide. Ma nilij
glieni mẽtiti ſunt mihi filij iueterati ſunta claudicauer̃t

a ſemitis ſuis.Et alieni ↄtra dñm ſurrexerũt.Vlerũ fari

nelciunt ſed falſitatibo inuoluũtur. hi qui ab eccleſia er
rauerunt. Fit in eis furoꝛ et indignatio. Fit et cõtem/
ptus.vt moꝛe aſpidis cum ceperit audire merſionẽ.v⸗

nam aurem terra figat. alteraʒ cauda ſatagat obturare.

SBic et errantes huiuſcemodi peccatoꝛes ad verba di⸗

uini merſionis et venefici.genus humanum et ſingu⸗

los homines peccatoꝛes ſupꝛa omnem hominũ ſapien⸗
tiã incantantis.aure vna rebus terrenis defixa reliqua
fine male actionis obtuſa omnino audire cõtemnunt.
vwlut domus exaſperans.que nec dominũ nec ꝓphetam

eius audire diſpoſuit.ſurdi voluntarie facti.ne ſides p⸗
ueniat ex auditu qui eſt per verbum dei erudiens et ſal⸗
uans et ad eterna deducens. Sibi denegant ſalutẽ qui
Vrbis pꝛehonoꝛari nolũt ſpoter que nõ ſaluant᷑.que au
re coꝛdis axpoſita cum inſtrumento coꝛpoꝛis audiunt᷑.
SGurdi pꝛincipes ſacerdotũ.ſacerdotes ſcribe et phari⸗
ſei.qui noluerũt chꝛiſtum audire verba vite pferentem
diligentes mundũ pꝛeſentẽ.quoniam verba vite eterne
aduerſantur tranſitoꝛie vite. Nam ſignanda vita cum

in dilectionẽ et delectationẽ wnerit. vileſcere facit om⸗

nem pꝑfunctoꝛiam vitam.intendens in vitam agendã

ex tẽpoꝛe.vite delectabili omnino aduerſam. Amoꝛ qui⸗

dem vite decurrentis ſurditatem ſuperinduxit. ne audi
rent nunciatoꝛes euangelice vite. Surdos ſe fecerunt
pꝛincipes mundi.longo traciu tempoꝛis cõtemnentes

audirè chꝛiſtum. qui per oꝛa humana diuiniec us loque⸗
batur.et intantum inſtigante dialolo ſeuierunt. vt cru⸗

.

delibus penis exitio traderẽt chꝛiſti et eterne vite verba

pꝛoferentes. Hoc ſanguis martirũ clamat:qui pꝛo pꝛe/
dicatione regni eternivbiq; pꝛedicatur effuſns.Nondũ
iſta ſurditas per vniuerſuʒ oꝛbem curata eſt. Redundat

etiam in multos qui cathecigatione verbi ſe fidei ſubie/⸗

cerunt:ſed auerterũt aures ne moꝛibus tenerent qõ ſi
de iurauerũt. Sed ad mali cumulum merito acceſſit
mutitas vt nec loqui poſſit qui pꝛius nõ percepit auri⸗
bus writatem. Erat enim et mutus. Multatus in lin
gua vtitur ſignis:et wlut mimi manu indicat quod dij⸗
ſplicet vel affectat. Sed lingua ſana ad explicanda coꝛ⸗
dis cõcepta nõ ſufficit. cum ipᷣa ſola ſit coꝛdis verius in
ſtrumentum. quomodo manu intima coꝛdis patefiẽt:
Sed male ethicus mutus eſt qui deum nõ laudat. nec
ſibi gratias agit.nec pꝛoximũ ſi poteſt et debet edificat:
nec ſeipᷣm cum perperam agit accuſat. Et huic ſic male
acto turbe ſubueniunt:cum illum ſic ſurdum nõ audiẽ
tem verba diuine bonitatis.ſic mutum vt nec loqui poſ
ſit chꝛiſto domino humanitate quadaʒ viſis miraculis
glijs pꝛo ſanitate adduxerũt. Et depꝛecabantur eum vt
imponat illi manum. Pꝛecantur turbe pꝛo muto:quia
lingue carebat officio.Et illius cõmunitatis hoc habet
imaginem quam debent homines habere in natura.nõ
ſolum in rebus extra coꝛpoꝛa ꝓpꝛia poſitis que de iure
diuino nemini cedunt in ꝓpꝛium ſed in coꝛpoꝛibus pꝛo⸗
pꝛijs:vt cum quis aliquo membꝛo deficit.ab altero ha⸗
bente de membꝛo ſimili adiuuetur. vt cecus ducatũ ha
beat a vidente.lingua loquatur pꝛo muto ſubueniat a⸗
ride ſane manus deficiens pedibus deferatur a valido.
Et cum ſumus ex vna maſſa cõpacti.qᷓ;uis ſit quedam

pꝛopꝛietas in perſonis:ex vna veritate nature ſit valitu

do membꝛoꝛum in neceſſitate cõmunis. Et magno fu⸗
turoꝛum pꝛeſagio ſub chꝛiſto res huiuſcemodi ageban⸗/
tur.vt cõmunitas in veris fidelibus reſtauretur in gra
tia:que per iniquitatẽ in auariciam in ꝓpꝛium ceſſerat.
Quod factum oſtendũt chꝛiſtiana cenobia vbi eſt com
munitas rerum ſimiliter et membꝛoꝛum.bi et egro
tantibus qui ſani ſunt vbi ſibiipᷣis per ſana mebra ſub⸗
ueniunt. Et ptopthographia edita in ſubuentionem
vbiq; in terris fideliuʒ clamant patentibus ianuis:qð
pthopthographij res egentibo et ſana membꝛa erhibẽt
pꝛ0O infirmis Depꝛecantur hi vt imponat manum. ſed
vVvluntas eius ſuffeciſſet aut verbum. Sanctitatẽ tan/
tum cõ ſiderant in perſona. cuius tactu credunt ꝙ du⸗
plex huius pellatur infirmitas:ſed necduʒ in chꝛiſto po/
tentiam deitatis audierunt. Habet autem quid occul⸗
ti miſterij et moꝛalis qo manus expetitur imponenda.
vt eadem manus ſit plaſmans et liberans. Manus tue
domine fecerunt me ⁊ plaſmauerũt me:veteriteſtamẽ/⸗
to due magne tube pclamant iob ſimiliter et dauid. Et
nõ ſolum cõtemplatiua potentia:ſed ſuis chꝛiſtus ope⸗
ribus nos ſaluauit. Et ipe operatur opera pattis· Et o⸗
pus dedit illi pater vt ꝑerficeret.Et volũtas eius hec eſt
vt pficiat opus eius.Et opera noſtra chꝛiſti ſunt operi /
bus cõiungenda:et manus affigẽda cruci expetiturad
impoſitionem. Nam per illam cruci affixam conterrite
ſunt ſathanice poteſtates.vt noſtre damnatõnis cyro⸗
graphum eſt deletum Et appꝛehendens eum de turba
ſeoꝛſum miſit digitos in auriculas eius: et erpuens te⸗
tigit linguam eius. Et ſuſpiciens in celum ingemuit:et

ait illi. Effeta: quod eſt aperire Seoꝛſat a turba hun

ſanandum dominus et ſaluatoꝛ nõ humanam ſed diui
nam ꝓ ſanitate daturus medelam.quoniam ſepe turbhe
noſtroꝛum fantaſmatũ et patratoꝛũ maloꝛuʒ et rerum
labentium cõglobatum occurrunt anime ad deum rede
unti.et perſtrepunt valide in auribus coꝛdis noſtri.vt
nec poſſumus intelligere potioꝛa. zοdus medendi

gquintus

Archiatrus.qui pꝛimo ſanandum retrahit a ꝓhibentib⸗

ſanitatem:deinde aufert argumenta recuperande ſalu⸗
tis Sed huius curationis modus pꝛomouet infirmox
aptitudinem ad ſalutem. Nam cõuertit illum ſaluatoꝛ
ad ſe vt facierũ mutuus eſſet aſpectus.ac ſiad noticiaʒ
inuitaretur creatoꝛis eius ad cuius imagineʒ factus e
vt cõſideraret quod ſuper homines erat.qui ſibi in hu⸗

manitate reſtituebat coꝛpoꝛis ſanitate. Et ſepe fixo in⸗

tuitu cauſatur amoꝛ:et cogito beneficia largiente ſi nõ
diligebat ſaltim reſpondit amoꝛeʒ. Et inſpectu faciei no
ſtre quam condidit delectatur. Quod ad eccle ſiã dicit.

SVSſtende mihi faaem tuam quia vecoꝛa. Decus habet

immenſum cognitio ſaluatoꝛis. Et per ꝓphetam de con⸗
trario geſtu cõqueritur. Vlerterunt ad metergũ:et nõ

faciem/Et cum ſic iſte ſanadus cõſiſteret ante faciẽ ſal

uatoꝛis.miſit digitos ſcilicet auriculares in auriculas
eius nõ omnes ſed minoꝛes vtriuſq; manus:velut ex⸗
purgans aures ab auditu malo. ab obedientia celeſtiuʒ
pꝛeceptoꝛũ. Nam ſepe in ſcripturap veritate obedien⸗
tie aurem poſitam inuenimus:ſicut ſcriptum eſt de obe
diente populo:in auditu auris obediuit mihi. Et expur⸗
gauit ſiniſtram ne audiret vocem demonis.vocẽ mun⸗
di.vxocem carnis. Et vt audixet terriſicum tonitruum
eterni iudicij eterne damnatiomis:quo male agentibuſ
dominus cominatur. Expurgauit ad dexteram vt audi⸗
ret agenda et ipſa fixa ceio diuinis inſiſteret Et expu⸗
ens tetigit linguam eius agnum ſacramentum in
ſputo:quo etiam et oculos cecinati aperuit. Sapiẽtia
videlicet de ſuperno capite defluens:ad directionẽ lin⸗
gue.ad eruditionem doctrinead publicationẽ occulto⸗
rum maloꝛum.ad odas ad gratiarum actiones referen⸗
das inſtruxit. Mec quidem mutuſ creatus eſt homo:ſed

cuũ inſtrumento quo loqui poſſit diſerte · Nec voluit chær

ſtus coꝛ ſufficere ad amoꝛem et cõtemplationẽ: ſi poſ⸗
ſent ſuppetere coꝛpoꝛis inſtrumenta in actione wnoꝛũ

Pꝛotinus et ipᷣm coꝛpoꝛis oꝛganũ inſtrumentum vir⸗

tutum eſt:in quo deperditũ membꝛum a culpa negle⸗
ctus abſoluitur.et viua ſubiacent ſi nõ perſiciunt opus
dei. Mihil ſit ocioſum in coꝛpoꝛe:quod virtutis poteſt eſ
ſe mancipium.Alioquin damnationẽ incurrimus:ve⸗
lut qui operatus nõ fuerit in talentis acceptis. Ydcir⸗
co ſuſpexit ſaluatoꝛ in celum vnde in homines bona pue
niunt:quia omne datum optimum et omne donũ pfe⸗
ctum deſurſum eſt deſcendens a patre luminũ Et in⸗
gemuit pꝛo miſeria cõditionis humane ꝙ in adam ſic
omnes multati ſumꝰ.ꝙ ex peccatis ꝓpꝛijs amplioꝛi ſub
iacemus. ꝙ mẽbꝛis debito iure nõ vtimurꝙ inſtrumẽ⸗
ta vitioꝛum querimuæ: iſte in duobus liber iteruʒ po⸗
terat multiplicari ſi virtutum nõ cõuertiſſet ad vſum.
Et ait. Effeta: quod eſt adaperire Verbo monſtrauit
potentiã.qꝛ in ſempiterno dei verto cuncta creata ſunt .
ad quod ilico ſecutus eſt effectus Nam et ſtatim apte
ſunt aures eius.et ſolutum eſt vinculum lingue et lo⸗
quebatur recte . Sic quippe ꝓpłetatũ erat ꝙ aꝑturus
eſſet aures ſurdoꝛũ:et linguas mutoꝛum facturus di⸗
ſertas. Non tamẽ neceſſitate ꝓphetie ſed rõne ſubueniẽ
di hominum indigentie ac diuine potentie oſtendende
hoc fecit. Maxime autẽ vt ſupꝛa fati ſumus vt deꝑdita

mẽbꝛa coꝛpoꝛis refierent inſtrumẽta virtutis.Quod ⁊
factum eſt. cum ſequitur quod et loquebar᷑ recte. Quo⸗/

niam nemo recte loqui poteſt inſtrumento lingue miſi
dictante virtute.ſed nec teſtimoniũ auditus reſtitutiꝑ
ſonuit ſicut et lingue:cum aliter hominẽ audire nõ cla⸗

reat niſi cum dictis aſſentit et diſſentit · iuſſis obedit vel

denegat.ad interrogata reſpondet.vel nõ audiens ſilet.

vocatus pꝛeſto ſe aſſerit.vel vt ſilentio tacitum ſe pᷣbet.

2fB☚ —dn ,m)à— ——⸗⸗ ðòð

̃——V——V—V—— ——

f—–- — J]— —,. — — — —

= =

2
—

—— — — —

Enti
ſn
mmnor
luato
tuseſt
nhu
fwin
teſind
geino
adit,
ls haht
1decon
uterno
ae ſi
Irichlag
eluter,
eſtug
teclen⸗
tdobe
Reppur⸗
Cmang
Mniruom
gentibut
prauci
Gepe
entumin
Spidt
lone lin⸗
ulto⸗/
teferen/
mo:ſed
uitchar
ſiwoſ⸗
lonoꝛu
mvir/
negle⸗
ntopas
eſtel
mmuseer
Par,
lorncre
ige⸗
ilinn
lun ir
ſoiſi
ſrune⸗
enzvo⸗
Chin.
ſtturt
tſont⸗
mopee
et /o
rus
o din
eni
ene
dtt
od
o
niſi
tig
c
l
le,
n⸗

De miraculis

Audit pꝛotinus in regno virtutũ omnis qui dicit.o⸗
quere domine:quia audit ſeruus tuus. Meſtitutas ha⸗
bet aures qui dicere poteſt.Audiam quid loquat᷑ in me

dominus Et pcepit ne cui diceret . Sepe huiuſcemo⸗

di phibitionem in euãgelio legimus.eandem habet ex⸗

pla nandi ſententiã vt alibi factum eſt! Quanto auteʒ

eis pꝛecipiebat tanto magis plus pᷣdicabant.et eo am⸗
plius mirabantur dicẽtes.Bene omnia fecit.et ſurdos
fecit audire.et mutos loqui Bene omnia fecit.qui pꝛi
mam creationẽ aſpiciens cuncta que fecerat.erant val⸗
de bona. Meſcit ab iſta potentia pꝛeterqᷓ; bonum egredi
ſed ipᷣa creatura ſe traicit in vitiũ. Inexceptuata eſt iſta
pꝛolatio ꝙ omnia bene fecit.ſed verioꝛ eſt effectus ꝙ eti
am vitiata bene remaſcellauit ad pꝛiſtina. Et ſolum e
eſt illa mala pꝛopellere que bonam naturã maculant vo
luntate hominũ cõſentiente.aut ipᷣo in ſua pꝛouidentia
rmittente. Bene omnia fecit non hominũ merito ſed
ua bonitate:qua rebus a ſe creatis cõmunicabilem fe⸗
cit. Sed laudant turbe atq; mirantur in hominibo diui
nam oſtenſam virtutẽ.eo ꝙ ſurdis reſtitueret audituʒ.
mutiſq; loquelam. Auditum ſcilicet illoꝛũ que ſub he⸗
braica ſittera que apud hebꝛeos ſeribitur ſamech inſcri⸗
buntur.que interpꝛetatur adiutoꝛium ſentẽtiandi. In
pſalmo quippe. In eternum domine.pmanet verbum
tuum in celo. YOgitur hocverbum eſt audiendum quod
in eternum in ſuis pꝛomiſſionibus permanet et in celo
vbi omnia impꝛetermiſſe ſuis vicibus alternanf᷑. Sub
hacetiam littera ex ſua interpꝛetatione dicitur in puer/⸗
bijs. Syndonem fecit et vendidit:et cinguluʒ tradidit
chananeo.Audi ſurde poſt reſtitutionem auditus:qꝙ tu

o Pe auditurus poſt doctrinã verbi permanentis in ce
o.

indonem facias ſcilicet candidationẽ operũ tuoꝛũ
qua chꝛiſtum inuoluas inſepulero ponendum.quia in

pace factus eſt locus eius:qui tantum eſt in puritate in

tentionis operumq; noſiroꝛum. Sindo ad candoꝛem

multo laboꝛe deducitur. Et einguluʒ tradidit chananeo
Chꝛiſtus deus chananeus eſt:quis celotes. Et ſcriptuʒ

eſt. Ego ſum deus gelotes. in caſtitate celans animas

quas redemi:cui noſtre mundicie traditum eſt cingulũ

pꝛout in euangelio exigit. Sint lumbi veſtri pꝛecincti.
Et ſub hac littera Jeremias terroꝛẽ iudicioꝛũ et iram
indignationũ eius ad nos:audire ſuadet dicens. Ope⸗
ruiſti in furoꝛe et percuſſiſti nos.occidiſti ⁊ peperciſti.op
poſuiſti tibi nubem ne tranſeat oꝛatio: eradicationem et

abiectionem poſuiſti me in medio populoꝛum. Et qui

loquitur mutus iam reſumpta ꝓoteſtate loquendi. Vt
ſi coꝛde credit ad iuſticiam: confeſſionem oꝛis faciat ad
ſalutem.
De ceco illuminato er duplici impoſitõne manus in
bethſaide ſcoõm marcũ tm̃. o“ Capim XXVI
Elm veniſſet bethſaida adducunt ei cecum:et
c rogabant eũ vt illi tangeret. Et appꝛehenſa ma
nu ceci:durit eum extra vicum. Et expuens in
oculos eius:impoſitis manibus ſuis interrogauit illuʒ
ſi aliquid videret. Et aſpiciens ait. Tlideo homines ſi⸗

cut arboꝛes ambulantes Pius medicus et humilis di

gnationis eſt cenſendus :ſi nulla ſpe mercedis viſitat e⸗
grotantes quiad eum nequeunt habere acceſſum. Pꝛe
uenit dominus cecum cum venit ad vicũ qui vallis pe/
nalis interpꝛetatur qua ſimilitudine pꝛeuenit omne ge
nus humanum invalle huius miſerie intercluſumnma

xime moꝛlv cecitatis oppꝛeſſum. Sed adducitur hic ce

cus ducatu videntium. Etemim legis dei peritiã haben
tes:ignoꝛantes ꝑduxerunt ad noticiam veritatis. Sed
nec tantũ legendi aut audiendi ſiue docendi ſtudio quiſ
inſtruit ut:ſicut cum humilibuſ ꝓſeucis ſupplicatur ad

r

Baluatoꝛis

ceum . Et ſepe doctoꝛes quamuis non nouerint magis

oꝛationibus q; verbis ꝓtecerunt in populo: et verbum
doctrine oꝛationibus adiuuerunt Pꝛoinde rogabant
vt illum tangeret Quotquot tactum aut coꝛpoꝛalem
pꝛeſentiã exquiſierũt.ſanctitatẽ tantum in homine.vir
tutemq; datam deſuper crediderunt:nõ deum verum et
hominẽ in aſſumpta natura latentem.qui vbiq; ſimili⸗

ter poteſt. a quo cũcta equaliter ſunt ꝓpinqua vel diſcãt

ſi diſtare ab illo fas eſſet aliquid docere nec opus eſt ſi⸗
bi aliquid agere geſtu coꝛpoꝛis:quia omnia perfecit ſolo
imperio voluntatis. Sed quia homo diuina operat᷑ hu⸗
mane.Naml et appꝛehenſa manu ceci:duxit eum extra
vicum. Durx factus eſt cecoꝛum lumẽ eternum: et ma
num poꝛrigit. vt ex tactu cecus duceʒ ſecurus ſubſequa
tur.Nouit diſcrimina viarum atq; voꝛagines: in quiba
poſſet cecus male ductus incidere. Nouit ſcopulos in
quibus poſſet impingere. Mouit et diuerticula in qui⸗

bus poſiet errare:idcirco via recta vemt ad cecuʒ:Chri⸗

ſtus eſtvia.ſecure ducit:neuter caſurus in foueam. In
ſtupoꝛem et in ammirationẽ omnis animus audiens ſe
deberet cõuertere:ꝙ chꝛiſtus factus eſt dux ceci.et peda
gogus eius:qui per ſeipᷣin quo pergeret neſciebat.Du/⸗
rit in nube atq; in igne populum de egipto velut de hoꝛ⸗
rendis tenebꝛis:a enpus niſi per eum nõ erat egreſſuſ
Et de ipo dictum eſt. Ducam te per ſemitas equitatis
quas cum ingreſſus fueris nõ coartabũtur greſius tui:

et currens nõ habebis offendiculum. Ceci omnes ſu⸗
mus: hoc duce pariter indigemus. MPꝛeſtat ipᷣe ſuã ma⸗
num: poerigamus et noſtra· Et opera noſtra infirma ſu
is altiſſimis operibus cõiungamus:nmeminem niſi ſolũ
ißpm ſequentes. Nam ipſe dominus ſolus dux noſter ſci
lcet iſraelitici populi fuit:et nõ erat cum eo deus alienꝰ

Et in captiuitate in interitũ vadit:qui huius ſemitas
nõ ſectatur. Et per ꝓpletam dicitur. Populuſenim du
ctus eſt in captiuitatem:quia nõ habuit ſcientiam. In

captiuitatẽ criminũ et vitioꝛum ire neceſſariuʒ factum

eſt.qui nõ habuit ſcientiam quã doctoꝛ ſupernus cecoꝝ

et ignoꝛantium ippe decuperit. dux recte viationis.oñies
ducens in viam rectam qua itur inter ſepimenta virtu
tutum: ſicut ſcriptum eſt. Et eduxit eos in viam rectã:

vt irent in ciuitatem habitatõnig. Qui hunc ducem re
liquerit:ſemper ibit in pꝛeceps. Et per Jeremiã domi⸗
nus querulatur inter cetera mala que fecerat populus
eius:ꝙ ipᷣm reliquerunt ducem. Nunquid nõ iſtud fa⸗
ctum eſt tibi.quia dereliquiſti dminũ deum tuũ.eo tẽ/⸗
poꝛe quo ducebat te per viam. Nunq; derelinqui poteſt
dux iſte:niſi cum ducit per viam. Mam in patria beati⸗
tudini adlxrentes electi erunt:vbi derelinqui nec valẽt
nec poterunt.Repꝛobi vero tune nolentes relinqui re⸗
linquentur:eo demerito quo hic dominũ relinquerunt
Qualis huius ducatus ad eecum: Extra vicum ſcilicz
bethſaida:qui domus pecudum ſiue frugum abundan⸗
tie et vallis penarum interpꝛetat᷑·Ab eterno beatus ex⸗
tra miſeriam per miſericoꝛdie manũ ſuos electos ducit

quam duplicem eſſe ſolum agnouimus culparum atq;

penarum:ſed vna penitus aliam pꝛecucurrit.nec ſecun
da ſequeretur niſi pꝛima pꝛeiſſet. quia pꝛima educitur
non deueniet in ſecundã quanq; multis penalitatibus
tranſitoꝛijs ſubiaceat caro moꝛtalis:etiaʒ ſubitura moe
tis imperium. Sed ſi rationi ſequenti vuceʒ adivſerit
reſurget in gloꝛiam deſtructo moꝛtis imperio nequaqᷓ;
vlterius peſſundanda. Exeamus extra vicum pecudũ:
vt nõ ſimus ſicut equus et mulus quibus nõ eſt intel⸗
lectus.Que maioꝛ miſeria hominũ exiſtentiuʒ ad ima⸗
ginem dei qᷓ; moꝛe pecudum viuere.vt ſupꝑ ſẽ fetentia
onera poꝛtẽt impꝛobumq; ſeſſoꝛem ad nefas duris cal⸗
m 3

Niber

caribus perurgentem: Exeamus ſequentes ducem ex⸗
tra vicum frugum.mundi liquida relinquẽtes et abun
dantiam.que cõtra naturam peccare diſpoſint codomi⸗
tas. Exeamus ertra vicum:n quo penam meremur cu
mulatione culparum. Exeamus exetra caſtra poꝛtantes
impꝛoperium chꝛiſti quo moiſes egiptiacam gloꝛia vili
pendit Ducens extra vicum ieſushunc cecum: expu⸗
it in oculos eius Per ſupernam ſapientiã: noſtre men
tis cecitatem ilumnnat-Mon eſt vera ſapientia niſi que
de chꝛiſti capite deſcendit Et impoſt uit illi manus vt
hominem ſeoſtenderet. Ec interrogat ſi aliquid videt.
Bene ipᷣe nouerat ſividebat:ſed in noticiã aſtantiuvult
deuenire quod agitur Qui homines velut arbꝛes am
bulantes ſe videre reſpondit Mon videbat ꝓpꝛium ſed
cõmutatum:nõ in re viſa ſed in ſuis oculis maculatis.
Falſi rerum eſtimatoꝛeſ de alus extra ſe iudicant pꝛout
intus dictat cõcepta nequitia. et tales arbitrantur ce⸗
teros quales ipᷣi depꝛauati perſiſtunt: et ipᷣi ad bona in⸗/
ſen fibiles.ſic alios eſſe decernunt.Mõ erunt arbvꝛes ho
mines quos videbat nec vt arboꝛes ambulant:cum ſo/
lum impulſu extrinſeco arboꝛes moueaãtur. Sed in ho⸗
minibus nõ bene vidẽtibus arlvꝛina ſimilitudo regna/

bat:mõ in re viſa erat illuſio.ſed in vidente:velut in a⸗

qua partim et extra partim:remus aſpectus circa illam
partem vbi ſitus diuerſitas incipit videat᷑ fractus cum
ipe ſit ſanus:que falſitas non exiiit in remo ſic ſito:ſed
in oculo ſic deluſo ꝓpter diuerſos ſitus rei integre aliter
ccernere nõ valente. Sed cur ſic homines in alia ſimi
litudine nõ vidit q; in artoꝛibs aliquid habet ſecreti mi⸗
ſterij:cum poſtea videntur omnia recte.Pꝛecurſoꝛ do
mini totam humanam natura arboꝛem appellauit:quã
et dixit diuino ſubiacere iudicio. Jam ad radicem arbo⸗
