dies ſuos:et in puncto ad inferna deſcenderũt Ego cõ

trariũ dico Trahunt et ducunt pagunt et faciunt in la
weibus ſudoꝛibo et anxietatibo dies ſuos:et in puncto

imo in tꝑis momito paruiſſimo ad gehẽnalia loca mer

guntur. Qui fodit coꝛpus rectũ incuruat.et terrã ꝑcu⸗
tic ſarculo durioꝛi:et amplo lgone ſurſum terram tra
hit ab inſimis. Gouea vo facta funditus iactato talẽto
terrã in inſimis vt abſcõdat iteꝑ recõuertit. Nõne hoc
laboꝛ et afflictio ſpũs.Ecce cecatas hominũ mẽtes:qͥ la
wꝛes quietes amaritudines dulcedines pũctioneſ vn
ctiones appellant.Ad pagendũ malũ qᷓ; bvonũ amar de
ſudat᷑:et toleratũ ex tpe malũ pᷣparat ad eternũ. Que
puer ſio ad laboꝛes a latoꝛibo ꝑgere.Accedere ad quietẽ
expediebat potius laloꝛãti.Veruntñ ſip deo nõ ꝓ mũ/⸗
do aut carne fuiſſent tolerati laboꝛes:nõ laboꝛ led cã de

tem adijcit vel lawꝛẽ. Quid ergo eſt fodere niſi pꝛeter

domini woluntatẽ in terrenis animo et coꝛpꝑe lalbvꝛare
atq; deſudare in his in quibus diuina bonitas nobis in
carne facta magiſtra deſudandũ contempſit et ad terꝛe
na omnẽ ſuã incuruare virtutẽ velut illi qui oculos ſu
os ſtatuerunt declinare in terram ſeoꝛſum ab iſtis. di⸗
cente YJob Lux vultus mei non cadebat in terꝛã Quid
eſt fodere niſi cum inſenſibilibus gerere bellũ durum:
Nonne cum terra pugnat fodiens duro ligone Mercu

tit et artus ſimul et bꝛachia tremunt:et qualem dedit

ictum ptulit terre foſſoꝛ. Quid autem eſt abſcondere
in humo foſſa talentum niſi omnea ſummo deo acce⸗

ptum bñficiũ et donũita in rebus viſibilibo et moꝛta/⸗
libus implicare atq; imergere vt in dei ſeruitio nihil ſu

um appareat añ conſpectũ. Abſconditũ enim eſt qð añ
deũ obſequẽdo non venitad finaliter agẽs vt facie mie
ſue ipſe abſcondat a nobis. Strẽnuus miles tpe belli

vires coꝛpis bellandi periciam non abſcondit. Sapiẽcs

ſapienter neceſſitate dictãte qð nouerit expedire nõ ce
lat. Si quis ſuper naturam doctus querit materia re/⸗
bus gerendis: deliteſcere appellat inertiã. Qui diligit
non occultat amoꝛẽ: ſed ſigno et oꝑibus pãdit. Infan⸗
ti ſugere poſtulanti mater aut nutrix vbera non ſubpã
nat:et lamie nudant mãmas et lactant catulos ſuos.
Aues et animalia non abſcondũt eoꝛũ expediẽtia natꝭ

Non obtegunt plãte virtutẽ inſitã a natura:ſed oꝛnãt

folijs floꝛibo et fructibꝛoꝛbẽ. Quatuo⸗ elemẽta eoꝛuʒ
ꝓpꝛietatem nature non obnubũt.Lux ſeipſam non ope
rit. Nihil eſt oꝛdinẽ rerũ ſequens regulaq; iuſticie: qð
non obtendat loco et tꝑe neceſſitate aut euẽtu rerum
oxoꝛtune manifeſtari expediens ad pꝛofectum ſui.aut
ad retunſionẽ contrarij. Quid eſt ꝙ ſola iniquitas ho⸗

minis quod a deo accepit abſcondit. Exagitabit te foꝛ⸗

te ſermo vteri tui vt ad excuſandũ aut te pꝛotegenduʒ
inferas verba tua:vt quod ẽ vitij velis aſſcribere ad vir
tutem dicens. Mꝛeceptum accepi a chꝛiſtovt abſcongã
opera bona oꝛationes et munera. Sed aliud eſt abſcõ
dere iuſticie opera ne intentione ſuppoſita tꝑalem at⸗
q; ventoſam gloꝛiam capiamus ꝛet hoceſt quod pꝛohi
bet chꝛiſtus. Aliud eſt inſtrumenta bonoꝛũ operũ atq;
virtutum in terrena delectatione defoderene cum illiſ
domini placitum faciamus et talem abſconſoꝛẽ iuſſuʒ
eſt a domino mitti in tenebꝛas exterioꝛes.quia in exte/⸗
rioꝛibus ſuerat delectatus et fletum et ſtridoꝛem den⸗
tium patietur qui febilem vitam dilexit et pꝛo ipſa dẽ
tibus multa coꝛroſit. Omnes quidem parabole ſupꝛa
pꝛorime memoꝛate de decem virginibus. de ſeruis pꝛu

Baluatoris

dentibus. de vigilia ianitoꝛis. de rege pegrinante dona

tradente. rationem exigente cum redierit in vigilia ter
minantur et pꝛudentiam pſuadent et ſollicitudinem
agendoꝛum nonꝙ ſemꝑ coꝛpe vigilemus ſed mẽte ſol

lerti. et puideamus nobis et opemur pꝛo nobis · ne in⸗/

ueniamur in die vltime exactiomis fiede a domino im /
parati:ſed parati ad eius regnum ab ipſo nobis para⸗/

tum eternum.

He parabola mulieris in partu triſticiam habentis
ad depellendam in agonibus triſticiam electoꝛũ ſcom

Yohannem ſolum. Capitulum XXXIII
toa agones ſaluatoꝛ in mundo impoſuic cuʒ

A erx verbo et auditu fidem trinitatis incarnatio
Iinins ſue ceteroꝛumq; factoꝛũ ſuoꝛum et reſutre
ctionis omnium eterne penalitatis et gloꝛie humano
coꝛdi per ſuos diſcipulos diſpoſint coniugare:atq; mũ
dum ſubiugare cruci que iudeis ſcandalum. gentibus
ſtulticia eſt. Hinc talia ſuadentibus pſecutiones peri)/

cula gladij enlia et omma toꝛmentoꝛũ genera pargabä
tur: etiam omne hoꝛrendum moꝛiendi genus. Matiõde

atq; demonſiratione iſta inſinuanda carebãt nec aliter
q́; ꝑ fidem potert in coꝛdibus hominumutti. agna
poꝛro diſtantia inter coꝛ humanum et talium atq; inx
uiſibilium et futuroꝛũ fidem. Pzoοde ieſus pꝛ'onunci

at futura pericula et ex eis cauiandam triſticiam quam
et per adiectam pabolam

ciam conuertendam dicens.l Amen amen dico vobis

.

quia ploꝛabitis et flebitis vos mundus autẽ gaudebit
Vos autẽ contriſtabimini ſed triſticia veſtra vertetur
in gaudium. Vnde fletus atq; ploꝛatus. Quia ex his
que pꝛedicabitis cõtumelijs amficiemini atq; toꝛmẽetis
et quoniam ſegregatos a dilectoꝛbus mundi moꝛibo
etiam a ſocietate et conuerſatione ſepabũt. Gaudebit
mundanus homo cum ſe viderit ſuꝑioꝛẽ ſubactis ſua
ſoꝛibus fidei cum crucifixus ſuos non tuebit᷑ cruciato
cum extimplo nõ ſuerit in eis vindicatũ ex iacturis et
contumelijs irrogatis. Gaudebit quippe cum viderit

nouos chꝛiſti pꝛecones atq; ſeq̃ces ſqualidos pꝛeſſos

inedia nudatos rebus abdicatoſ a domeſticis ſeiſctos

a caris nulla ſubſtantia mundi refulgentes.ſeipſũ aũt
aſpiciens floꝛere placitis abũdare cupitis et mundũ ſi⸗
bri arridere ad votũ:ignoꝛans unta ſit infelicitate clau⸗
dendus. Elos aũt contriſtabimini coꝛpe ſed non mẽte
Non enim oxoꝛtet mẽte triſtari eum quip chꝛiſto ago
niſare diſpoſuit et certare ad captanda celeſtia: q;uis

etiam coꝛpus teneatur in pena. Et ſi aliquando in aĩo⸗

irrepſerit ipſa triſticia. ſi pꝛo re coꝛruptibili fu erit ilico
auellat᷑ſi vero ꝓ iniuria ſaluatoꝛis pꝛo fectu virtutis
pꝛo derelinquentiby legẽ dei. pꝛo patratione facinoꝛuz
opoꝛtet vt teneatur. Etenim dauid in his triſticijs an
gebatur dicẽs. Elidi pꝛeuaricantes et tabeſceba: qꝛ elo
quia tua non cuſiodierunt. Laudabilis miſerabiliter et

miſera laudabiliter eſt iſta triſticia de pditione boni ho

neſti et cum cõmittitur ꝙ ſumma iuſticia vetat:ſed ta
lium triſticia vertetur in gaudium non pſunctoꝛiũ ſed

eternũ. id hoc melius coꝛdibo infigendu ſu biecit e p⸗

turiente parabolã: in qua ſtatum militantis eccleſie et
cuiuſlibet agonicantis anime ſaluatoꝛ edocuit. Duli

er cum parit triſtitiã habet quia venit hoꝛa eius. um

autẽ peperit puerũ iam menunit pꝛeſſure ꝓpter gaudi
um:quia natus eſt homo in mundũj. Sub tipo mule
ris pturiẽtis deſcribitur eccle ſis oe hodoxa et quehbet
anima fidei anulo deſponſata chꝛiſto que prehabet tri⸗
ſticiam ad gaudiũ:et qð eſt cã triſticie ab incerto fit cã
leticie cũ votũ aut ſperatũ poſſidet᷑ ex certo.Triſtatur

mulier pariẽs ex doloꝛiby triſiatur ex incertitudie par⸗

x 5

mitigat.et polncetur in leti

tus an maſculinus aut femininus exiſtat. Triſtat neſti

ens an partus an ipla pariens moꝛiat᷑.Criſtat᷑ ne aboꝛ

tiuũ habeat aut editũ ilico moꝛtuũ audiat:⁊ ne aliquid
ſit demptũ vnde pudoꝛ ſit in pariẽte et coaleſcente pꝛo

le triſtatur.ne qõ timet euemiat:et ne veniat qð ſperat
Anter ſpem et metũ impoſſibiule fit non adeſſe triſtiaãä
Huius mulieris tipo lalvꝛat eccleſia ⁊ oĩs fidelis ania
In partu continuo eccdleſia eſt: quid ſit neſcẽs paritu⸗

ra.Multos habet ipſa conceptus ex ſemnne ſidei. ex ſe⸗

imne wrbi dei. neſcit tñ quales partus oĩm ſit futuruſ

qm̃ multi ſunt vocati pauci vero electi. Hatet cum pa

rit ipſa triſticiam quia vemit hoꝛa eius ſcʒ partus qui do
loꝛem parientibe infert hoꝛa diſcernẽdi qͥd ſit geſtatũ
in ventre:an validũ an infirmũ an cum om̃i decoꝛe an
cum aliquo nature dedecoꝛe. Attendendũ q ab homie
non ſatus in virgine ſupꝛa naturaʒ partus a virgine q

triſticiã prime mulieri ex vindicta pariẽti appoſuit ⁊ de
muliere natus olm triſticiã quantuʒ in ipſo erat cona⸗
batur auferre etiam ꝑ mulieris ſimilitudinẽ parientiſ
triſticiã ſuoꝛũ diſcipuloꝛũ ex mundi varijs euentibo ve
nientẽ.et tũc de abſentia ſua in illoꝛũ coꝛdibo iam exoꝛ⸗
tam cõſolari dignatus eſt:inferens parabolã parientis
in triſticia poſt partũ in leticia exultantis. ODꝛeceſſerãt
huius triſticie teſtimonia in ſcriptura ſacra. Nam eue
poſt peccatũ dictuʒ eſt: in triſticia paries filios. Et eccle/
ſia cũ ſuos parit triſticiã habet cuius figurã eua geſſit:

ſed illa ꝓpter peccatum.iſta ꝓpter penam peccati.: Heme

rito quidẽ ilius pꝛimi delicti tot agonibꝰ agimur tot tẽ
tationibo agitamur:vt vix poſſimus palmã virtutis at
tingere aut ꝑtingere quo vocamur Rebecca in triſticia
peperit.cũ an partũ geminos bellantes agnoſceret: erq̃
ſtupens pꝛe triſticia dixit. Si ſic futuruʒ erat quid fuit
neceſſe cõcipe. Ouos pplos geſtat eccleſia ĩ vtero fidei
bella geretes.diſſimilitudine moꝛũ et differentia ſenti⸗
endi. quãobꝛem triſtat᷑ neſciẽs quid futux:triſtat ex bel
lis aduerſis que patit᷑. Chamar triſtis in triſticia gemi
nos parturiuit.vt ex paſſione cõfligẽtis doloꝛis et pꝛe/
ſagij ad futura lamẽtaretur ꝙ ppter eã diuiſa eſſet ma
teria. Calia pꝛeſagia in veritate in eccleſia inceſſanter
agunt᷑: vnde vlut pariens mulier ſepe triſtat᷑. Cux?tri⸗
ſticiam et cauſam ꝓceſſum et pugnam iohãnes in apo⸗
calipſi deſcripſit de muliere que cruciabat᷑ vt pareret.⸗
dꝛaco partui parabat in ſidias ⁊ ex emiſſo tribulationũ

et hereſiũ et omniũ aduerſitatũ flumine ab oꝛe ſuo.vt

partus et pariẽs necarent᷑ niſi terꝛa iuuiſſet abſoꝛtu flu
minis.triſtandi et timendi materia data erat. Sed ꝑ⸗
functoꝛia eſt omnis hũana cõditio etiam ſi vtrãq; par⸗

tem ipſa contineat.et alternantur viceſ hoĩm:vt nunc

triſtandi nunc gaudẽdi habeat᷑ occaſio ꝛomde nõ tri
ſticiam ſed cauſam opoꝛtet inſpicere: et cuius intuitu
tolleratur aduerſum nõ qð patit᷑ contẽplationẽ indu⸗
cat. Sepe quidẽ mũd i triſticia in eterna traiecit haben
tem:ſepe quidẽ tranſiuit in gaudiũ. M triſticia triſtici

am nanciſcit᷑ et triſticia in gaudiũ terminet᷑:nõ hec tri/

ſticia ſeu illata tẽtatio aut aduerſitas tolerata facit ſed
cauſa. Gu ppoſitiuas omniũ cauſas oportet inſpicere
ſicq; de fine dare iudiciũ. Si rerum labentiuz conditio
triſticiã fecit in ſeculo faciet illã eterne ſuccedere ſi vero
chꝛiſtus eſt cauſa terminabit ad gaudiũ. Er hoc ipſe di
ſcipulis loquitur: triſticia veſtra qui ꝓpter me affligemi
m non ommi vertet᷑ in gaudiũ. Quia cũ eccleſia oꝛtho⸗
doexa ſeu fidelis aĩa longo tentationũ et tribulationum
cruciata partu cũ emiſerit bonoꝛũ operũ partũ in oĩbꝰ
ſeruata conſtãtia cũ fruetũ virilẽ nõ effeminatũ fecerit
vt non ſit filia mollis et tenera fragilis et caduca ſed f,

lius ccreſcens virtutibus ſapiens in moꝛibo letificiãs

patrem. non ſtultus inferẽs matritriſticiã: ſit filius de
numero filioꝛũ qui in eccleſia bñdicunt᷑ ſit filius dextre
ſcilicet opans aptum btĩtudini regni dei non recoꝛdabi
tur triſticie atq; pꝛeſſure: illa eteꝛna et ſupꝛa auditum ⁊
viſum et intellectum inuẽta letida. Tere non omnii’n
triſtitia vertetur in gaudium. ſed illoꝛum dũtaxat qui

pꝛopter chꝛiſtum patiunt᷑ vnde ttiſtent᷑:ſiue quia dolẽt

abſentiam et pꝛolongationẽ ex hoc iſtius incolatus de⸗
ploꝛant dicentes vt pꝛopheta. Heu mihi quia incolatꝰ
meus pꝛolõgatus eſt. Seu quia ob confeſſionẽ ſui no
minis illa tolerant mala que ſuadet inferre pꝛimo ad
ſe crudelis hoſtilitas hoim excogitat depꝛauata crude

litas:aut quia illum offendere in lege ſua et ſentiũt eũ
in pena ſua purgatoꝛia nõ eterna. Ourgatiuã emm ha
bet virtutẽ triſticia poſt peccatũ:et pſum ſolũ in hac vi
ta digne ſoꝛtit᷑ triſtitiã que ſi preuẽit vt ſit ex culpa po/
tius q; ex pena:mil decentius repit᷑ ad diluenda peccata
Opoꝛtet veram et ſalutiferũ oꝛiri triſticiã ex diſplicẽtia
culpe:mon ex diſplicẽtia pene. Vlla diſplicentia exoꝛitur
quia diſplicuiſti deo ex vitio interdicto:iſta quia diſpli⸗
ces tibi ex pena quã pateris.Diſplicere ſibi patienti er
pena:ppꝛiũ eſt oim ſenſibiliũ etiã ratione carentiũ Di
ſplicere ſibi ex culpa tm̃ eſt vere ratione vtentiũ maxie
aũt omniũ vroꝛũ fideliũ:ac ꝑ hec incũctanter triſticia
de peccato non de ſupplicio vertetur in gaudiũ Et para
wla parientis mulieris elucidat. Parit in triſticia mu
lier quia venit hoꝛa partus qui ex multatione diuina in

doloꝛib agitur:peꝑit pueꝝ nõ meminit pꝛeſſure ppter

gaudiũ.Non dicit non meminit triſticie: ſed pꝛeſure.
Mꝛeſſura cauſa eſt triſticie:nõ triſticia cauſa pꝛeſſure.
Qim̃ dum doloꝛ cum coꝛpis natura conffigit adeſt tri⸗
ſticia parienti:cum vero doloꝛ tanqᷓ; a potentioꝛi bono
victus abceſſerit et triſtica defluit. bi ad memoꝛiaʒ
doloꝛ coꝛpis et animi triſticia reuocant᷑ non tenet me⸗/
moꝛia quanta fuerit ipſa preſſura ſed tenet quantũ tri
ſticia ipſa confoderit. acilius recoꝛdatus eius qð paſ⸗
ſus eſt animus:q; eius qð ſuſtinuit coꝛpus Quamuis
enĩ vnum cõſiſtit in altero:et vnũ preter alterũ habet
exiſtere poſterius ſed non prius.Non exiſtit aĩa priuſqᷓ;
tradar᷑ coꝛpus:ſed creatur cũ tradit᷑ ⁊ traditur cum cxe
coꝛpus. Sic quidem anima ſolũ ſentit triſticiã ſiue do
loꝛẽ cum pena infligitur:coꝛpus wro penã neſciẽs qͥd ⁊
que ⁊ q̃les ſunt animi paſſiões. Recoꝛdabit᷑igit᷑ animꝰ
paſſiõis ſue nature potius qᷓ; alterius cuius eſt coꝛpus
Diuerſa quidẽ natura ꝑ omnẽ modũ eſt aĩoꝝ ſeu ſpiri
tuũ et coꝛruptibiliũ coꝛroꝛũ:triſticia in anima pꝛeſſura
in coꝛꝑe agit᷑. Non meminit ergo aĩa preſſure acte ĩ coꝛ

atur. Habet aũt poſt exiſtere viuere ninre gerepeeter

poꝛe:recoꝛdabit᷑ tñ triſticie quam ipſa ꝑpeſia eſt. Nõ tñ

memoꝛia triſticie triſticiã dabit his quib verum ſucceſ
ſit gaudiũ:ſicut memoꝛia ſe fuiſſe aliqñ letatũ non da
bit leticiã his qui eternũ ſuppliaũ incurrerũt.Nam ex
magna infirmitate redditus ſanitati illius recoꝛdabit
non triſtatus:et ex magna ſanitate reddituſ infirmita

ti.tenebit illam memoꝛiter non letatus. Vnde nõ me

minit mulier pariens preſſure ꝓpter gaudiũ. Quare
Quia natus eſt hmo in mundum. Oic eſt exemphſi

cans In exẽplificatũ igit᷑ wniamus Et vwos igit᷑ nunc

triſticiam habetis Acſi diceret chꝛiſt qꝛ nũc recedo a
Wbis coꝛpe actu pegrinandi non officio diligendi atq;
ſubueniendi:ſed id qð eſt cã triſticie ſit et vere leticie.
Iterũ videlo vos et gaudebit coꝛ vim: et gaudium
Vſtꝝ nemo tollet a vobis Tpalis abſentia tpalem tri
ſticiã generabit:pñtia viſionis eterne inauferibile gau
dium preſtabit eternum.
Erplicit liber ſextus de paralvlis ſaluatoꝛis

ne
d
nii
i
ler
D
lar⸗
ino
ude
Uren
n
Mepj
9 we
U
iti
ſttur
Pi
tia
D
nnne
ſion
on
nn
nin
Ppa
ſure.
ure,
tri⸗
no
igz
men
ütn
Pod
nus

ſc⸗
le

mrV

deſſe ſine caritate dicens

De ſimilitudimbus

IVncipit liber ſeptimus de ſimilit udiniby a ſaluatoe
poſitis et aſſumptis. apitulum pꝛimũ de ſimilitudi⸗

ne ſalis ſcom Matheum marcum et lucam

Ifterentiom ſimi⸗
litudinum et parabulaꝑ in libꝛo pie
diximus de paralvlis:hic ſiletio tra

d dentes. Sed cũ in pꝛima et genera
li predicatione chꝛiſtus in mõte tur
bis ⁊ diſcipulis loqueret᷑ ad diſcipu

los ſolum ſermonẽè intoꝛſit pꝛeoſte

dens quantũ pꝛimatus quantũve fructus ſupꝑ alios ⁊ĩ
alios acceperant:nõ ſolũ eos ſed futuros ſimiles in ſu

is ſimilitudinibus pꝛemonens inſtruens et exhoꝛtans

Ec pꝛimo omniũ extitit ſimilitudo ſalis:ſub qua pᷣſagi

auit apios ceteroſq; in illa ſoꝛte futuros dicens Clos

eſtis ſal terre Oe ſi ſal euanuerit in quo ſallietur Ad ni⸗

hilum valet vltra niſi vt mittat᷑ foꝛas et conculcet̃᷑ ab
hommibo. Eligilans eſt ſimilitudo ex natura introdu⸗

cte rei:ex chaiſto clareſcit pamplius. Nec ĩmerito in ol⸗
bus tenet iſta pꝛimatũ:vt velut in rebus eſibilibus ſal
ſic iter eos qui regunt᷑ aut opoꝛtune docent᷑ et dirigũ⸗
tur debeant eſſe qui pꝛeſunt inſtruunt ſiue ducunt:Mi
hil pꝛotinus opatur in his que vſu capiunt᷑ ſal:ꝙ ſimi⸗

litudine ſumpta nõ conuemat his qui ſumpſerũt duca
tum.Et in omni qð deficit aut euaneſcit in his quibuſ
vſu apponit᷑ aut applicat:inſulſitas aut putredo exoꝛi᷑.
Sic in his que agunt᷑ in hoĩbo ſcom rationẽ fidei mo/

reſq; gratie archotes ſpũales doctoꝛes duces ſi euane⸗
ſcunt ſiue deſiciunt:damna ſimilia puenire credantur
Sed quis comedeꝛe poteſt inſulſum ſi debuit ſale peni
tus eſſe conditũ.Aut quis tanget putridũ aut ſumet ĩ
eſum ſeu tenebit ad vſum ſi appoſitione ſans debuit pᷣ
ſeruari. Pꝛopꝛietates ſiquide ſalis ſollertibo indagato
ribus relinquim:ne plus debito ſermo trahat᷑ in lõgũ
Qõ cum fecerint:nihil inuenient inapplicabile in ꝓfe⸗
ctibo nihil in defectibo ad archotos ſpũales ſi aderit eis

in ſimilitudine bonitas ſalis: aut ſi aberit eis ꝓpꝛietas

opoꝛtuna. Sed ſi ſacrã ſcripturã volumus pconctari.
clarius apparebit cur archotibus chꝛiſtiani exercitus ſa

lis fuerit a chꝛiſto ſimilitudo tributa. Sale qinppe ip /
ſam caritatẽ in agendis opoꝛtunã merito intelligimus
ſine q̃ nemo aliquid deo acceptum fecit: que in felus

ſempiternũ poſita eſt inter nos et deũ.Acꝑ hoc dñs in

vVeteri teſtamẽto omne ſacrificiũ condiri ſale madauit
dicens. Quicqͥd obtuleris ſacrificij ſale cõdies. nec au

feres ſal federis dei tui de ſacrificio tuo:in oblatiõe offe

res ſal. Sacrificia fideliũ chꝛiſtianoꝛũ poꝛro illa eſſe no
ſcunt᷑ que in coꝛpib hominũ reſpectu ſuꝑne patrie per
carnis macerationẽ vilitatẽ et abiectione agunt᷑iin qui

bus nulla vcilitas ſi defuerit caritas.Nec tale ſacrifici⸗
um erit acceptum:ſi omninoerit inſulſum. Sunt enĩ
ſacrificia noſtra excitationes in oꝛationibus et indaga⸗
tiomiboſcripturarũ ſanctarũ ⁊ in intinus meditatiõibo

coꝛdis: ac etiam in illis theoꝛijs qñ ſupꝛa ſeipſum et ſu⸗

pꝛa cuncta ſenſibilia noſter animus conat᷑ extolli. Sũt
et ſi qua pagimus in ſubuẽtiombo pꝛoximoꝛuʒ que oĩa
inepta reddunt᷑: niſi ſale caritatis condiant᷑. Hinc enis
eſt ꝗð axoſtolus ad choꝛintheos ſcribit nihil eſſe nihil/
Di linguis hoĩm loquar ⁊ an
geloꝛũ:et cetera que annectunt᷑. Eſt pꝛotinus ipſa cari
tas fedus inter nos ⁊ deum.vt ſi diligimus diligemur

ſicut ſapiztia clamat. Ego diligentes me diligo. Eſt et

fedus ꝙ ſi diligimus deũ diligamus et pꝛorimuʒ ſicut

iohãnes ĩ ſua canonica cõmemoꝛat. Eſt ⁊ fedus ad mãa

data ſeruãda:vt ſi diligimus pꝛeceptoꝛẽ eius pꝛecepta

CErn r 15 e= Ir Ier.

ſnr an, ſ n ſurn, ſe 72r4 .P

Pretet- ,40 r rrrrrn

Baluatoris

ope cõpleamus. Etenim chꝛiſtus dicit Si quis habet
mãdata mea et ſeruat ea:ille eſt qui me diligit. YAlle ha
bet mãdata mea qͥ nouit qͥ tenet ea memoꝛiter: led tũc
ſeruat cũ deducit in actũ: Eſt 1 fedus ad beatitudinem

obtinendã. Sola enim caritas facit patere celum: ipſa
ſola introducit in regnum. PP zοinde auferri de ſacriſi⸗

cio ꝓhibetur. Nec auferes ſal federiſ dei tui de ſacriſicio
tuo imo in omm oblatione tua offeres ſal. Cunc enim
in omni oblatione ſal offertur: cũ omne quod agimus
ipſa caritate fulcitur Mecnon et oꝛdine tenendũ in mo
ribus apte conſpicimus ſi pꝛeceptũ de ſale ſactum ſub⸗
tiliter indagamus. Peceptum factum vt omne ſacri⸗
ſicium ſale condiatur. Ex quo pꝛotinus indicit vt in oĩ
bus oꝛdo ſeruetr᷑:ſicut axoſtolus ait. Omnia quidẽ ho⸗
neſte et ſcõm oꝛdinẽ ſiant in vobis. Nam vbicunq; oꝛ⸗
do deſeritur:in poſitum finẽ non erit acceſſus. Nihil fi
et imptinens aut fruſtra ſi in rebus diligedis oꝛdo ſer⸗
uatur. Omnia eni deus legibo oꝛdiniſ alligauit:vt etiã
in his que tradita ſunt vt pueniamus ad deum ſerua⸗

tus oꝛdo pducat. Et nullum ſacrificiũ gratiuſ ; illa di

ligere atq; ꝑagere que tendunt in deuʒ: vbi ſaloꝛdinis
penitus eſt pynendum tanq; fedus ad deũ Ipſam poꝛ
ro ſcientiã nomine ſalis arbitroꝛ eſtimari.it emm ſal
ex coctis aquis a ſole aut ab igne.Et aqua ſapientie po

tauit dñs ſanctos ſuos Et in omni ſacriſtcio noſiro nie

ceſſaria eſt ſcientia maxime in gelo quo ad deum accẽda

mur: ad euitand illaʒ ſententiã quam dixit aplus. Ha

bent gelum denſed non ſcom ſcientia. Nam ſicut ſal ſa

pidum reddit ybi apponitur: ſic caritas oꝛdo a ſcientia
cuncta que viſibiliter et inuiſibiliter agunt᷑ grata faci⸗
unt deo: vt non ſint inſulſa ſed ſapida que fiunt mada⸗

to celeſtis ſiue terreni agonum poſitoꝛis. Ipſi ſiquidẽ
agenti aliquid in vtraq; ſubſtantia ſua facta non inſuil⸗

ſa ſed ſapida erunt:ſi ſale caritatis et oꝛdinis atq; ſcien⸗

tie condient᷑. In his pactum nobis cum do conſtitui⸗

tur ſempiternũ:de quo dominus ſacerdotẽ veteris te⸗

ſtamenti diligenter cõmonuit.Pactum ſalis eſt ſem⸗
piternum coꝛam domnno:tibi ac filijs tuis. PMactu hu⸗
luſcemodi ſalis i

deo ſempiternũ vt nullo tꝑe violetur

11—

Pactum ſempiternũ:vt ex ioſo inuiolabiliter cuſtodi, D

to eterna gaudia cpanNeGefalis pactuʒ rememo
rauit abyas rex iuda hierolłvam regi iſrgel:cum in pꝛeli
um conuenirent. Stans abya ſuꝑ monteʒ ſemeron qᷓ
erat in ephꝛaym ait.Aludi hierobvam et omnis iſrael.
Num ignoꝛatis ꝙ dominus deus iſrael dederit regnuʒ
dauid ſuper iſrael in ſempiternũ ipſi et filijs eius ĩ pa⸗
ctum ſalis. Quid eſt pactum ſalis in quo regnum da⸗

uigd datum cõmemoꝛat niſi pactum rarn virtutũ que

potiſſime in agendis ommbus exiguni que ſalis ſimili
udine deſignant᷑. In pactum ſalis regnum dicitur da

tum dauid. in condimento ſacrificij qð tũctpis ageba

tur.qñ ipſe rex fuerat a domino cõſtitutus in manu ſa⸗

2 CW. 6

muelis tunc ſacerdotis atq; videntiſ.qui ſacxiſiciũ ſub
cenſura ſalis ante cõſtituta Gereba Eenus tipico mi
conſtitui:et iura regalia hominũ ſine prefato ſale ad ꝑ⸗
feetum non poſſe deduci.Arguit abva rex iuda hierolv
am regem iſrael qui ad impugnandũ ipſum et regnuʒ
eius arma cõmouerat ꝙ iniuſte huiuſcemodi rem feciſ
ſet:ꝙ in ſempiternũ cõceſſum ſit regnum occaſione ſa
lis in pactum.Ex hoc ad demones remouẽdos magna
iuriſdictio nobis efficitur:ſi ſtabit intactum pꝛotinꝰ ſa
lis pactumMecnon ipſam iuſficiã in imnhitudine; ſa⸗
lis accipimus ſine qua nihil rectum agitur cũ ipſa vni
uerſitate pꝛefulgeat et condire habeat pꝛe ceteriſ moꝛa
lem hominum vitam: et dum ſub ſua cenſura omnia

—

„224.

ſterio in ſinuatũ eſt ſub pacto ſalliti ſacrificij vera regna

4
——. „

Tiber

diſronunt᷑ nihil eſt qõ de obliquitate cauſet/ Ypſe ſiaui

dem dauid qui regnũ accepit in ſalis pactũ iuſticiã opꝑe
rabat᷑:reguũ ſcriptura dicẽte Et regnauit ſuꝑ omnẽ iſira
el. Gaciebat quoq; dauid iudiciũ et iuſticia oĩ plo. Et
de iuſticia plene confidens in pſalmo dicebat. Et retri⸗
buet mihi dñs ſcom iuſticiã meã.Nempe ſicut ſine ſa⸗
le inſulſa ſunt eſibilia plurnma pꝛeter panẽ paꝝ delectã

tia guſtũ:et ſicut ſine ſale vermibo carnes ſcaturiũt. ſic

ſine iuſticia mihil in moꝛibo hoim delectabile: necnoi.
humana vita coꝛrũpit᷑ inſollertia peſſimoꝛũ. Circa qua
dauid magna diligentia intendebat ne pꝛetermiſſa iu⸗
ſticia ſubiecta ſibi res populi turbaretur: cum put pſal
mus eloquit᷑ faciebat: In matutino interſiciebã om̃eſ
peccatoꝛes terte: vt diſpderẽ de ciuitate domini oẽs qͥ
opantur iniquitatem. Quãobꝛem pꝛo ſeipſo interpella

bat ad vñm.Feci iudiciũ et iuſticiã non tradaſ me calu

mniantibus me/ Ipſam etia ſapientiã euangelicam ſa
ls noie non imerito dicimus eſſe cenſendã que omni⸗
um conduut hominũ vitã:et ſanauit ſieriles hominuʒ
nationes Et humani moꝛes et leges viuẽdi ꝑ ipſaʒ cõ
diunt᷑.et ne putreſcant ſua virtute ſeruant᷑:et ſanantur
ſaucij ropuli defluentes Quod in libꝛo regum multis
ante tpibus legimus ſiguratũ. Mam viri ciuitatis hie⸗
xico dixerunt ad heliceum. Ecce ciuitatis huius habita
tio optima eſt ſicut tuipſe dũᷣe pꝛoſpicis:ſed aque peſſi
me ſunt ⁊ terra ſtexilis.At ille ait.Afferte mihi vas no
uum et mittite in illud ſal Qui cũ attuliſſent:egreſſus
ad fontẽ aquarũ miſit in eum ſalet ait· Mec dicit dñs.
Sanaui aquas has:et non erit in eis vltra moꝛs neq;

ſterilitas. Sanate ſunt aque vſq; in hanc diem: iurta

verbũ heligei quod locutus eſt MHeliceus interpꝛetatio
ne nomis que deus meus ſaluatoꝛ eſtſiue re geſta deũ
ſignificat cui humana natura defectum quaſi lunarem
patiens loquitur ſuo ſenſu dicens.q mundi huius ha
bitatio bona eſt:quia omne quod ẽonũ eſt naturaſet ĩ

oꝛdine ſuo defectu oĩmode caret ſicut deus plene ↄgno

uit. Nam vidit deus cuncta que fecerat:et erant valde
bona/Sed huius mũdi ſenſu quodãmodo carẽtꝭ aque
peſſime ſunt/Auid tam nomine aquarũ intelligi? niſi
nũeroſitas ꝓploꝝ:iuxta iohannis in axocalipſi ſententi
am aque multe populi multi.Populi quidẽ hominum
non natura ſed wolũtate peſſimi facti erantſoren dedi⸗
ti cultibus idoloꝛũ deum verũ et ipſius ſapientiã igno⸗
rabantjet viuebant inſul ſiſſale diuine ſapientie non cõ
diti:et peſſimabant᷑ velut putride carnes fetentis luxu
rie.aliarũq; iniquitatũ vermibus bullientes/Et terra

ſterilis erat:quia terra humanorũ coꝛpum vſum bono

rum opum non habebat/Oed deus oĩpotens in pleni
tudine tꝑis vas nouũ iuſſit afferri cum alma virgineʒ
iuſſit mundo pparariſque vere dicit᷑ vas nouũ ab antiqͥ
tate paterna erenichuſaohn celeſtiũ innouata vir⸗
tutũ:in quo vaſe poſuit ſal eternam ſapientiã ſeʒ vnige
nitum filium a RRE nouũ ipſum verbum ĩcar⸗
natum ſentiamus qui nouus dicitur nouitate incarnã
aundn itate naſcendi et conuerſandi au nouã doectrinã
attulitnouiter mũdo vixit:ſicq; moltuus ⁊ ſepultus ⁊
regreſſus ab inferis ad celeſtia penetrauit/ In quo po/
ſuit ſapientiam ſuam noĩe ſalis ſenatan güut ipſe p⸗
dicando ſepe dicebat Hoctrina mea nõ eſt mea:ſed ei
qui miſit me patris. Et alibi. SsSermonẽ quẽ audiſtis
non eſt meus:ſed eius qui miſit me patris.Et iterum
Que loquoꝛ vobis a meipſo nõ loquoꝛ. Penitus put
nouus homo erat:ſapienti a patre accepiſſe teſtabat᷑.
Mõ ſal ſcʒ incarnatũ verbũ effudit in axoſtoloſ p virgi
nis partũ.ſed ſapientiã per pꝛedicantẽ filiũ: et filius .
aplos poſt miſſum ſpũmſanctum ſanauit qui recipeꝛo

—

ccclinatio. Secundũ hanc pꝛopꝛietatem aplos et ipſi

viſibili atq; ſenſibili: ſed ei qui capax eſt diuinoꝛũ et ſu⸗

ſeptimus

luerunt populos nationum. Et virtute ſalis ſcilicʒ euã
gelice ſapientie non eſſet ſterilitas ſed ſanitas: niſi ad⸗
huce libens hoĩm repugnaret iniquitas/Saniauit aqs
euangelica et ſupna doctrina:quia ꝓplłos recipientes il
lam condiuit et erudiuitjet docuitque neſciebat mun/
dus non habebat vſuꝗ ignoꝛabat hominũ intellectug.
Hapoꝛis huius effectũ refugiebat carneus lenſue,ECt

inter inicia eoꝛũ que vite hominũ neceſſaria dinokcu
tur: ecclefiaſticus ſalem eſſe cõmemoꝛat/Et tamen ex
madato domini egechiel hieruſalẽ inter cetera obiecit. b⸗⸗

9 in die natiuitatis eius non eſſet ſale ſallita:ſcilicʒ iliI
Diſcretionem non habuit qua bene oĩa diſwonunt᷑. Ma
cum renaſcimur ſacramentis: diſcretiõe chꝛiſtifera opꝰ

eſt inter ea que eligere atq; inter illa que age/

re obligabamur/S ptima inter virtutes noſcitur eẽ di
Diſcretio. que gradiens inter bonũ et malũ inter bonuʒ
et bonum.inter malũ et malũ inter opinionẽ et veruʒ/
inter voluptatẽ et neceſſitatẽ.inter virtutem ⁊ famam/
inter cõpetentia coꝛpoꝛi et ſpiritui ſemꝝ ad tuti 1
clinat:deuitatq; peioꝛa Et ſermonie noſtrũ tali ſale cõ⸗
diri decreuit paulug aplus. Sempꝑ veſter ſemꝑ in gẽa
ſale ſit cõditus/git᷑ cũ ſupꝛa memoꝛatas virtutes ha
bere atq; docer opoꝛteat eos qͥ autoꝛitate atq; doctrina
populis pꝛeferunt᷑:merito chꝛiſt dixit apoſtolis. Vos
eſtis ſal terre. Quibus pꝛo ſeipſis et ꝓ ſucceſſoꝛibuſ di
ctum fuit. Sed ſi ſal euanuerit in quo ſallier᷑. Si vir⸗
tus deficit ĩ doctoꝛe ſi doctoꝛ deſicit ipſi virtuti quid bo
ni ꝑſiciet. Eum ad nihilũ valeat dignum ſit vt his fiat
in ridiculũ atq; deriſuʒ quos erudire debuit ꝑ doctrinã
monefacere ꝑ exemplũ:et fiat vilitate cõculcatꝰ inferi⸗
oꝛ qui vita et doctrina debuit ſupeſſe·
De ſimilitudine lucis ſcom ath.Capim II
Voniã chꝛiſtus vnigenitus dei filius erat lux
q verra que illuminat omnẽ hominẽ venientez in
hunc mundum.voluit quos elegerat huiuſ lu
cis eſſe participes ꝑ quam illuminaret᷑ oꝛbis terꝛarum
qui tenehꝛis peccatoꝛum vbiq; in homimbo iacebat ob
curus. Et quia auadam noue intelligentie luce illoſꝑ
fuderat.et pꝑamplius pfuſurus erat et lucis ſequeret᷑ ef
ſectus ſine interpoſitione verboꝛum ſuos apoſtolos et
ſimiles poſteros luci comꝑauit dicens Clos eſtis lux
mundi Juſſu dei facta eſt lux nec aliquid pulcrius in
coꝛpibus dyaphanis et eius virtute cognoſcunt᷑ obie/
cta omnia oculox:et fertur inoblique in receptacla ſua
Et per ipſam fit acceſſus atq; receſſus et contrarioꝛuʒ

foꝛmes ſaluatoꝛ per ſimilitudinẽ mundo prefecit non

ſceptiuus throꝛiarũ ſuꝑnarũ. Et ſermo dignus eſt: ſi
bi ſaluatoꝛ in hac ſimilitudine homĩes huiuſcemodi aſ
ſciſciuit cũ ð ſeipſo dixiſſet Ego ſum lux mundi IAllu
minauerat exterioꝛẽ mundũ ope create lucis:illumiĩiat
interioꝛẽ luce veritatis. Et humanarũ mentiũ ſe cum
apoſtolis et ipſifoꝛmibo luceʒ facit. Et mihil in ſpuͦslib·
rebus pulcrius veritate:cuius ſplendoꝛe ſi q̊ obijci pñt
humais intellectibo cognoſcunt᷑.et inoblique irradiat
ſuꝑ humanas mentes ſe receptui coaptanteſet poſſit
eſſe acceſſus ad incõmutabile lbvunum Hañnc lucẽ pete⸗
bat dauid vt ad finem poſitum certus poſſit eſſe acceſ⸗
ſus · Emitte lucem tuam et veritatem tuã.ipſa me de⸗
duxerunt et adduxerunt in montẽ ſanctum tuum ⁊ in
tabernacula tua ceſſus fit per eam ab eo quo cul⸗
pabiliter et noxie tenebꝛamur. Elnde apoſtolus Erat;
aliquando tenebꝛe nunc autem lux in domino Per lu
cem ſiquidem weritatis:receſſus fit a tenebꝛis peccato
rumn eainar⸗ contrarioꝛũ ad deſtinatum finẽ iſtius

7

₰„

elrrrr e e e e
K. „ . E- a‿ſCn 2. . 5. 17 —
rErn, 4. & 6 ſ ſe⸗

„ .
42—. —rrn ₰

₰„ 2
entge

——

De ſimilitudinibus

lucis veritate peragitur. Pꝛopterea ſ latoꝛ ait ł Qui
am bulat in die non offendit:quia lucẽ huius mũdi vi⸗
det Mãc lucẽ oñs aplos eſſe woluit ꝑ exemplũ atq; do
ctrina:quã intuentes in ipſis aplis et apoſtolicis viris
nõ exoꝛbitent ꝑ agones ſuꝑ na captantes/Aux viua eſt
exemplũ rationalis aĩalis ex virtute conſurgens:ab oꝛi

ente ſidei oꝛtum habens. Suffragat᷑ ſana doctrina ĩ oꝛ

dine ſuo lucens:et exẽplari luci pꝛeſtat augmentũ. Et

dum pꝛeſtat ipſa etiã ſuſcipit incxrementũ:et ad inuiceʒ

incremẽta ſuſcipiẽtes ſplendidiſſimã lucẽ faciũt. Su⸗
um ꝓpꝛiũ lucere opoꝛtet pꝛetẽdere:alioquin a tenebꝛis
non differret. Pꝛimũ ſiquidẽ ſui officij eſt inſiſtentes
tenebꝛas effugare: deinde oſtedere quomõ leuent᷑ ocu⸗
li ad directum. Sicq; cũ aplis dicitur ꝑ ſimilitudineʒ
quid ſunt.quid ſint facturi ex tacito mandato ſuſcipiũt
ne ſit ocioſa lucis appellatio que tãto dictatoꝛe indicit᷑.
De ſimilitudine ciuitatis ſcom matheũ tm̃ vV Ca.III
Vi terꝛenam ciuitatẽ oꝛdinauit ad exercitium

q et agones hoĩm.ſuꝑnã vero condidit ad gloꝛiaʒ

angeloꝛũ:et hoĩm recte agentiuʒ in terrena:vt

ad ſuꝑnam a terrena eſſet aſcenſus ab eo qui in iſta eſ/

ſet virtute pꝛobatus. Pꝛoinde ꝑ ſimilitudinẽ ciuitatiſ
docuit quid mundo apli et confoꝛmes vtilitatis cõfer⸗
re teneant᷑:cũ ſine interpoſitione dicitl Non poteſt ab
ſcondi ciuitas ſupꝛa montẽ poſita In weteri teſtamẽ⸗
to legimus mandato dñi oꝛdinatiõe moyvſi cõpleineto
ioſue. ciuitates plures factas fuiſſe refugij:ne ad eaſ cõ
fugiens malefactoꝛ ſubito iudicaret᷑ ſine magna erami
natione iudicij. Etenĩ aph et eoꝛũ nentes wenit/
ſunt refugiũ peccãtoꝛũ eſſeq; debent in patulonon ab/
ſcondi:qm poſiti ſunt ſupꝛa monte. Mõs vero ſumm
ſup om̃es chꝛiſtus eſi dei ſlius quẽ daniel pꝛeuidit ve⸗
lut lapidẽ pꝛeſcidi de monte ſine manibo ⁊ in montem
magnũ erigi:ſupꝑ quo apli ⁊ viri apoſtolici ſunt fundati
Mon ergo debent abſcõdi q̃n ad eos poſſit eſſe refugiuʒ
cum hoſtile ingruerit bellũ.Ciuitas ſiquidẽ pꝛimo con/
uentiõe localis ſitus cõſtruit᷑.xeinde firmat᷑ lege viuẽ⸗
di:et ne incurſantibo nõ retunſis dãna patiat᷑ circũcin⸗

gitur muro Ne alo⸗ plica ciuitas conuẽtio eſt fideli/
um. Fundat᷑ aũt in mõte q̃ eſt chꝛiſtꝰ.qm̃ vt ait apoſto⸗

lus fundamẽtũ aliud nemo poteſt ponere pꝛeter id qð
poſitum eſt:quod eſt chꝛiſtus ieſus.Lex q̃ viuendũ euã

gelica de ſuperis declarata werrumſcigg muro ineron

gnabili virtutũ et vallo timoꝛis d
di non poteſt.magis vero non debet
non debet non poteſt et qõ nõ põt nõ debet:ſic ciuitas
aplica et fideliũ ſupꝛa ipſum montẽ poſita nõ debet ab⸗
ſcondi Nã impoſſibile factũ erat fidẽ tegi aliq̃ dialbolico
aut hoĩm velamẽto. Mec ĩpoſſibilitas abſcõſionis erat
r cuitate que fundabat᷑:ſed virtute mõtis ex quo ciui
tas ipſa ſurgebat. Etenĩ petrus fundabat᷑ in ꝑetra non
petra in petro:petra aũt erat cgilius Se in ipſis apo
ſtolis ciuitas militans ↄſurgebat.ipſiq; in monte altiſ⸗
ſimo atq; ĩmobili fundati erant qͥ verbo pꝛedicationis

ee ciuitaſ abſcõ

euangelice ꝑ ſigna verba ſequẽtia p ſanguine et moꝛtẽ
p vniuerſum oꝛbẽ illã fundaturi a dño parabant Hac

etiã ciuitatẽ que nõ debet abſcòdi de celo deſcendiſſe co⸗
gnouimus:vt et ipſa in celi mõte cõſiſtat quauis deſcẽ

diſſe dica?᷑ Mon enĩ terrenũ aut hũanũ ſed celeſte at

diuinũ habet iſta ciuitas fundamentũ.Hinc iohannes

ait. Vidi ciuitatẽ ſanctã hieruſalẽ nouã deſcendentẽ de
celo a deo paratã:ſicut ſponſam oꝛnatã viro ſuo. Deſcẽ
dit ciuitas de celo:terrenũ nõ querens neq; relinquenſ
celeſte fundamentũ. Mã ſicut chꝛiſtus in terra carne de

gebat in celo deitate: fic ciuitas ſancta in terra militat

in celo virute cõſiſtitQue tũc abſcõderet᷑ ſi nõ peedl /ſ

G- A – ₰◻ A ſWr..

2„
Ert⸗ Aſ.n .

2 ſicut chꝛiſtuſqõ

guibile eſt lumẽ e

Baluatoꝛis

careł:tunc occultaret᷑ ſi recte in ilſa nõ viueref. Abſcon/
ſa ſiquidẽ diceret q;q; in chꝛiſto monte fundata niſi p

dicationis altitudine vita miraculis ꝑ oꝛbem vniuerſũ

ꝓpenſius robvaſſet. ꝛoinde in omnẽ terram exiuit ſo
nus eoꝛũ:et in fines oꝛbis terre verba eoꝝx. Sonus vi
