militudo iſta cõcurrat:quaſi nõ ſit licitum patri decer⸗
nere in filios ꝓ placito volũtatis.et dñs ſeruis nõ poſ⸗
ſit ꝓpꝛia auctoꝛitate pꝛouidere. Sed nec pater filij legi
bus ſubiacet:nec dñs angitur regulatõne ſeruoꝝ.Mõ
eſt filioꝝ auctoꝛitas in parẽtes. Serui nullo pacto do⸗

minis pꝛeſeruntur. Mulla nobis ſunt iura cum deo: vt

ipᷣe nobis obligatõe ſubiaceat Quod nobis confert ſui
eſt muneris:non nt᷑i iuris.Oe pꝛeripit iuſtos ne peccẽt
eſt ſui doni gratuiti.non hoĩm meriti. O peccatoꝛes re
cipit: ilico penitentibo indulgentiaʒ donat. 4 eos ad/
mitit ad ſacramẽta celeſtia.ꝙ dulciter ſouet: ſue beni⸗

R

di inuidiaʒ plabuntur: id edirerim ꝙ aut id ſic fieri poſ⸗
ſet quanq; factũ non ſit.ãut illos intelligamus qui libi

gnitatis eſt non noſtre pꝛeuentionis. Nulla nobis ma⸗
teria cauſandi aduerſus deum: arbitrij ſunt omma ſui.
repꝛehendi nequit. Nihil ꝑ iniuſtici aut per calummiã
facit:ſubticere tm̃ nobis eſt.nõ diſcut ere ſuas infallibi
les ⁊ iuſtiſſimas leges. MNihilominus tñ quaſi debitoꝛ
dulci verbo refouens ait pater ad filium.Gili tu ſemꝑ
mecum es:et om̃ia mea tua ſunt. Epulari aũt et gaude
re opoꝛtebat:quia frater tuus hic moꝛtuus fuerat et re

uirit perierat et inuentus eſt. Semp iuſtus eſt eooam

ceo dum iuſticiam ſeruat.et cum ipᷣo eſſe plena iuſticia

eſt. et iuſticia nos facit eſſe cum deo. Et omia dei bona

ſunt in appoſitõne iuſtoꝝ.non tñ ita vnius quin pluri⸗
um.non ita pluriũ quin vnius:ſed ita ſingulo? oĩm.
ita omniũ ꝙ ſinguloꝝ. q;uis hic illa ineffabilia bona con
tueri nõ poſſint. qꝛ nec oculus vidit.nec auris audiuit.
neqʒ in coꝛ hoĩs aſcendit que pᷣparauit deus Diligentibo
ſe. Qui velut conſidens de foꝛtitudine iuſtoꝝ. velut pa
ter de ꝓuectis filijs.nõ eis blanditur: vt mater ſuis la
ctentibo facit.ſed peccatoꝛes in gaudio recipit.menſam
ſuarum largitionum apponit:ne memoꝛes delictox in
ſtis inſpectis deſperatõe frangantur. Mõ autumnandũ
deũ amplius qᷓ; innocentes cõuerſos diligere peccato⸗
res:ſed ſic ſe habet ad eos ꝓ maioꝛi ſpe indulgentia pꝛe
rogata.velut ſi nõ deliquiſſent. NPoſſet tñ nuꝑ peccatoꝛ
cõuerſus intantũ poſt lamenta penitẽtie in charitate p
ficere.vt etiaʒ iuſtos q;plures pcederet:vt magdalena

martham. cet eros coapoſtolos petrus.ſtephanum puu ·
—

lus.ſed de his a ſimilib nec nobis ſermo. Eleruñta
qm̃ dubitari merito poſſet ſi in ſenioꝛi filio choꝛũ iuſto⸗
rum intelligimus.etiã non ꝑfectoꝛũ.cur in huiuſcemo

iuſti videntur et nõ ſunt.imo eoipo a iuſticia nõ cadũt

q̃uo ſibi iuſti videtur.et peccãtoꝛibo indignatur.vt pha

riſeus pꝛeſente dño magdalene.qui recipientẽ atq; par

centem dñm. et indignã miſcia iudicabat.ſaluatoꝛem
deignoꝛantia magdalenã de immũdicia.

Seg deus pi
us neminẽ pire volẽs diſſimulans peccata hoim omibo
apponit vñ curẽtur:⁊ pccoꝛibo pᷣſtat redeundi graʒ be
nigne recipit reuertẽtes. et iuſtis tradit virtute pſiſten
di.et intellectũ aperit de oꝛdine ſubuenienii.
NPoaralola de remittendo offen ſam et pꝛeſiando peni
tentibus veniam. Secundum Mattheum tantuz.
MVM Capitulum. XVII.
Ater miſericoꝛdiax deus et indulgentie li⸗
p bens datoꝛ.filium ſuũ miſit in terris.vt ge⸗
neri humano monſtraret ꝙ antiquã dimit⸗
tebat offenſam.gratis tñ.nullis hoim pꝛece⸗
dentibus meritis. nullis datis ſatiſfactionũ obſequijs
q̃ put fecit nobis facere nos adinuiceʒ docuit atq; mon

ſtrauit: ſeʒ remittere iniuriã et dare petentibb vniam.

Nec alit᷑ voluit hoĩes inuicẽ viuere.in retẽta iniuria in
erecta iuſticia:q; vt ipᷣe ad nos factuſ eſt qᷣdimittit iniu
riam. et petentibꝰ veniam pꝛeſtat. Pꝛoinde cũ petrus
interrogaret. ſi quotiens foꝛet hominibus dimittendũ
cũ dato reſponſo ſaluatoꝛ pabolã poſuit dicens. Ideo
aſſimilatũ eſt regnum celoꝝ homini regi:qui vwoluit ra⸗
tionem ponere cum ſeruis ſuis.!. Smilitudo eſt iſta
negocn nõ pſone:q̃ appꝛopꝛiate diſſerta patebit cõmi⸗
tius. Omnis homo ſeruus dei et velit nolit ſibi ſubdi/
tus eſt:aut in lege iuſte factionis.aut in lege iuſte puni
tionis. Sed ſeruos habet nõ quibus indigeat: ſed q⸗
indigent eo ſruſken indigentia neceſſitatis qua nihil ſi
ne ipſo ſubſiſtit. ſicut ſine ipo nihil pꝛoduetũ eſt: et ea
indigentia qua nihil pᷣt ſine ipſo beate conſiſtere.Bono

rum noſtrox ipᷣe penitus nõ indiget. Et in pꝛoſecutõe

=

.

„ *

GC—-- ſ

Liber

rationis exigende decem miliuz talentoꝝ debitoꝛ wnit.
Er pondere debitu erat: nõ numerate pecunie. Mam ta
lentum pondus eſt. ſed viuerſi um. ſicut diuerſe ſunt re
giones:vt albi plus alibi minus impoꝛtet. Et magna
ein debiti ſumma:cum denarius numerus totiens mul
tiplicatur. vt aſcendat ad ſummam dect milium talen⸗
toꝛum. Hinc ſumma colligitur bonoꝑ oim que ab oum

creatoꝛe accepimus vt numerari nequeãt. cum maioe

numerus quieſt mille fit ꝑ denarium calculatus:p om
nibus et ex omnibo obligati.nec ſummam debiti poſſu⸗
mus nĩis viribus vacuare. VUnde iuſſus eſt debitoꝛ ve
nundari et vxoꝛ et filij pꝛo mancipijs ementiũ: et om⸗
nia iuſſa ſunt diſtrahi vt debiti ſoluatur pacta conditio
Quis huius debitoeis empto:: quis vxoꝛẽ et ſilios iu⸗
re emptõis ſibi vendicabit in ꝓpꝛium.Quis omnia bo⸗

na illius emet. Quis parabit hanc talentoꝝ ſummam.

Quis ſe vadem dabit pꝛo debitoꝛe dei. Quis hic venu
dandus:niſi qui dona diuina ſuſcepit. Que vxoꝛ niſi
vniuſcuiuſq; ꝓpꝛia et a ſeipa regulata voluntas. Qui ſi
lij:nifi opa mala ſeu affectus illiciti. Que alia omia ho⸗
minis huins que diſtrahi iubentur. niſi ea que extra ſe
ipᷣm in ꝓpꝛium vſum a deo vonata recepit. Doꝛro taliũ
nõ habebit emptoꝛẽ etiam ſi omnia venalia faceret.pꝛi⸗
us factus ipᷣe venalis. Sed quia paratola eſt ad diſſe⸗
rendum alius ſenſus eſt.ſq; vt ex locutõe parabvlica in
illum finem veniamus:quem de dimittendo dñs petro
rñdit:et que per hanc ꝑabolam vñs terminauit ſqʒ di⸗

mittere fratribo de puris coꝛdibus nieſectnenane.
cadit ule allegoꝛicus ſenſus.vt in iſtis duobus debito⸗

ribus intelligantur ꝓplus iudaicus et gentilis:cum ſo⸗

lum ad remiſſionẽ facendã fratrib hanc pabolam ſal⸗

uatoꝛ naicerieſGoe Ware vnde debitů

redderet: debioꝛ ſicactus ad ꝓſeucandũ neceſſario ſe
cõuertit. Nulla melioꝛ eſt in iure deſicientibo via:q;ᷓ; ad
pꝛeces hũiles ſe conuertere quib⸗ poſſet inflectere cre⸗
ditoꝛem. Eadem imagine agitur inter deum et nos ab
ipo iure redditõnis exactos. Sed cum omia ſint eius:
mqil pꝛeter peccatuʒ noſtre ꝓpꝛietatis exiſtat: coremus
vnde nta debita vacuentur. Begd nunquid exigit que
donauit. Sed foꝛte ab ingratis.que gratis ipe conce

ſextus

Vna dumtaxat ex pꝛecio ſanguinis filij eius.ex quoo⸗
mnis debiti nt᷑i ſumma vacuatur.ex quo paterna debi
ta et ꝓpꝛia queq; ſoluũtur.necnõ et chyrographũ dia⸗
bolici decteti quod aduerſus nos erat ex peccato pꝛopꝛio
Vl paterno reddita ſumma debiti diuino ſcalpꝑello de.
ſtruitur. Hanc ſtipulatõem de ſoluendo nemo ſibi ar⸗
roget.nec alicui angeloꝝ ſiue ſanctoꝝ appꝛopꝛiet:miſi ei
qui peccatum nõ fecit.et pꝛo ꝑeccatis nł᷑is talia ſuſtinu
it toꝛmenta:qui totius nt᷑i debiti ſummam in ſe patri
pꝛo nobis ſoluturus in crucis ara ſuſcepit. Sed atten⸗
de quantũ valuit pꝛoſeuca humilis: vt ipᷣe debitoꝛ di⸗
mitteretur et debitum. Nam miſertus dñs ſerui illi⸗
ns dimniſit eum:et debitũ dimiſit ei. Optimus et di⸗
ues in bonis deus.omnibo petentibus veniam.melioꝛa

exhibuit q; rogatus.amplius miſeratusqᷓ; vlint bomi
nes miſeri a miſeria liberari Sed ingtatus ſeruus nec
exemplo dñi ſui didicit miſericoꝛdiam:nec recoꝛdatus

aut diſſimulans quod accepit:in conſeruũ crudelitatẽ

exercuit:ex minoꝛi creditoafficiens fine remiſſione cõ
ſeruum.quanq; ipe remiſſionema dño ſuſcepiſſeo

dicitas debiti. conſeruilitag exigendi modus.inclinabi
litas ad pꝛoſeucas.et intruſio ad carcerẽ.inexcuſate ac⸗
cuſant eum.qui ex magnis debitis ſolum miſcðia libe⸗
ratus exat.Hinc aduertant malignãtes in pꝛoximos
quibus miſericoꝛditer eſt ꝓuiſum.et in magnis obno
xij dño eriſtentes.dimittere parua pꝛoximis omino de
tractant:quantũ a veritate atq; ab omni virtute defici⸗
ant:Quid eni eſt ꝙ pꝛoximis ntis parua nõ dimittimꝰ
qui maxima et hoꝛrenda nobis dimitti a dño poſtula⸗

mus nfallibilis nanq; couditio inter deũ et nos ap

poſita eſt:vt qui plenoanimo nõ dimittit ꝓrimo. nec
ſibi dimittatur a deo. am iudiciũ ſine i 13 la fiet ei

qui nõ facit miſericoꝛdiã/Hinc ex magnitudine crude⸗

litatis ſunt exoꝛte triſticie mn conſeruis. Videntes au
tem cõſerui eius que fiebant: contriſtati ſunt valde.
Non ſolũ miſericoꝛdiarũ pater ſed hoĩies qui non ſunt

omni humanitate deſtituti abhoꝛrent ingratitudinem

damnant crudelitatẽ: triſtantur ꝙ ſic ſeuit iniquitaſ: et
ꝙ infra beſtias reducatur humanitas. Feralis hominuʒ
ſanguisconſimilẽ in natura immitti dente decerpens

ſerat/ Ergo totum eſſe nim ipſe depoſtulat. Sed nun· Indiſciplinabile coꝛ.cum nõ didicit mpendere que ſu⸗

quid vt ad nihilum redigat. Minime/Quid igitur iſta
exactio. Cognitio eoꝝ que gratis acce imus ppꝑatio ad
quid accepumꝰ.gratiaꝝ actio. laus. meditatio. cuſtodia
unmpolluta donox.obſeruatio mandatoꝛũ eius. dilectio
eius.et ꝓximoꝛum debitus amoꝛ.et coꝛdiale atq; inde

exigitſſed deficientib viribus implere nequimus:E
iuſte decernitur ſuꝑ nos.vt tetris emptoꝛibo venditio
nis iure tradamur.et ſi qua noſtri ſunt iuris:et iuſta pe

ſiciens odium vicioꝝ. Oſta ſunt talẽta que conceſſit
S-

na contoqueat quos iniquitas et ingratitudo deluſit.
Zitur cum ſic in ntᷣis conſcientijs ex ſcriptura traden
te decernitur ſuper nos.cum tergiuerſandi poſſibilitas

ſit adempła.necad alium poſſit eſſe refugi/omnis de⸗
ficiat copia euadendi.poero ad ꝓſeucas humiles cõuer⸗
tendum ctere dilationẽ et aliunde pꝛomittere ſolutio
nem.l Sic pꝛocidẽs ſeruus ille rogabat eum dicens.
Patientia habe in me:et omia reddam tibi. Oagne
lubleuatõnis eſt initium ꝓcidere ante deum:ante quẽ
omnis erectus depꝛimntur. pꝛoſtratus voluntate in al⸗
ta ſuſtollitur. Dilatio petita in melioꝛem deliberatõez
ſe cõtulit. Nam et patientia dei ad penitentiam et ad ſa
tiſfactionem vocat.et ob hoc ſe pꝛerogat:qua male vten
tes acerbioꝛa toꝛmẽta ſuſcipiũt. Sed vnde om̃ia red/

dere repꝛomittit. Que nobis pᷣt ꝓuenire fiſcalis pecu⸗

nis: vnde ſuppetat nobis debiti euacuandi ſacultas:

tas.miſi cui ẽ a ſupioꝛe cõceſſum.aut a iure permiſſum⸗

ſcepit:ſed potius depꝛauatũſtenens memoꝛiter ſoꝛmã
qualem vnuſquiſq; ſe debeat pꝛoximis exhibere cõtra⸗
ria electõne ꝑegit. Sed hi conſerui hoc facinus exhoꝛ ⸗
rentes. venerunt et narrauerunt dño ſuo omnia que
facta fuerant. Mon iud cant cõſerui ꝑperam agentem
conſeruũ:nam vnuſquiſq; dño ſuo ſtat. Mec quiſpiam
preterq;ᷓ a ꝓpꝛio iudice iudicandus:quamuis ſit agens

nequiter cõmonendus. Et ſi ꝑ exceſſum deſeuiret vti /

q; phibendus. Nemo aũt ſibi arroget iudicigriã pote⸗
ſtatem.etiã inter hoĩes.qᷓ;uis offino inualeſcat iniqui

Sed vbi tribunal defuerit iudicantis: id ab hominib
la facultas a ſe atq; a pꝛoximo nõ libidine vlciſcendi ſed
quiete viuendi a pacem diligentibo arceatur. Agitur
ſeruauerunt hi conſerui modeſtiã et publice iuſticie de
tulerũt accuſantes reum dño ſuo.nec in eum aliter de
cernentes. Et iuſte accuſatur iniuſtus. pie impius ad
iudiciũ ſiſtitur. Non enĩ peccat delatoꝛ odij felle carens
amans ſeruari publice iuſticie honeſtatẽ. Et habunde
miſeros releuat:qui peccatoꝛes ad iudiciũ trahit. Roꝛ
ro minus valentibo miſeretur:qui poteſtatẽ habentẽ ꝑ
iudicium excitat contra malos.celatoꝛ eſt iuſiicie· ama
toꝛ miſericoꝛdie.tutoꝛ eſt innocentie.qui oxpꝛimenteʒ

pauperem iuſta delatõne pſequitur. Nam ſiluiſſe anmn

7 1 — .-) l

agatur.quo inculpatius innocentia vite cõſiſtat: et ma

Do 3
dbi
a
be⸗
03
N
XN
in-
ula⸗

nee
al
ſe
au
e)
unt
nem
Wet
iny

eſi

De poraboliſ

indebite irrogatur oppꝛeſſio. malignantem arguit aut
pauoꝛem ed nec uifallibili dno deſuꝑ omnia ſpecu⸗
lanti opus eſt delatoꝛibo:miſi wlimus credere ad exag/
gerationẽ criminum et deteſtationẽ maloꝝ et angelos
delatoꝛes:aut iſtam narratõeʒ de oppꝛeſſione minoꝛis
in clamoꝛem et doloꝛẽ internum eoꝛum qui miſcoiam
dingunt referamus. Nam compaſſione hoim mentes
ſempꝑ dolent: cum immiſericoꝛdes vident fieri actõnes
Et qꝛ tueri oppreſſos nequeunt clamant ad dñm vt tu

eatur miſeros:vt repꝛimat ipᷣe ſeuos. Pia erat iſtox cõö

ſeruoꝛum triſticia:ſuꝑ eo qui oxpꝛeſſus erat/ Mabent
hoc ꝓpꝛium gelatoꝛes virtutum:vt pꝛo deo quia malis
male agendo contemnitur: et ꝓ calamitate pauperũ cõ
triſtentur. De quib pſalmiſta in ſeipo ꝓnunciat dicẽs
Deſectio tenuit me:pꝛo peccatoꝛibo derelinquentibus
legem tuam. Et vidi puaricantes et tabeſcebam: qꝛ elo
quia tua nõ cuſtodierunt. Et iob letatur defenſionem
impotentiũ oppꝛeſſoꝝ exercuiſſe.quia potens erat.Au
ris audiens beatiſfcabat me.et oculus videns teſtimo/
nium reddebat mihi:m liberaſſem pauperẽ wociferantẽ
et pupillum cui nõ eſſet adiutoꝛ:et conterebã molas in

iquuer de dentibus illius auferebam pꝛedam. Ecce ib
fecit quod poruit in releuatõe ogneRnſgTA vnuſ⸗
quiſq; quod iuſte pᷣtvbi nec amplius/ex amoꝛe iuſticie

ad ſiberationẽ fatigati recurrat ad iudicem: velut iſti
conſerui.male acta cõſerui dño retulerũt.Qui.l tunc
wcauit illum:et ait illi. Serue neq; omne debitum di⸗
miſi tibi: qm rogaſti me. Nonne ergo opoꝛtuit te miſe⸗
reri conſerui tui:ſicut et ego tui miſertus ſum. Juſte
increpat dñs ſeruum qui noluit miſereri. Nam eoipſo
quis acerbe iuſticie ſubiacet.quo impie miſericoꝛdiam
denegauit ſicut ſcriptum eſt. Yudiciũ ſine miſericoꝛdia
fiet ei qui nõ facit miſericoꝛdia. Meqᷓ; eſt ſeruus ſeuus:
cui benignus eſi ds:cui dimiſitob ſolum ſui rogatuʒ
debituz relarauit. Mon adhibuit iſte aduocatos. nõ in⸗
terpoſuit rogatõnes:tm̃ ꝑ ſeipſum dño ſupplicauit: cu⸗

ius dñs humilitatẽ reſpiciens miſertus eſt. Qui vt ac

ceperat debuit erogare. Inexpiabil

debuit ig eſt imquitas apõ
ceum. ſi nõ miſereamuralijs ac

querim ali⸗ de bãa e. unee
ptum eſi Eſtote miericoꝛdel ſicut pater veſter celeſtis

miſericoꝛs rernn benigni ad pꝛoximos et
ad nature conſoꝛtes et ad conſoꝛtes głe et ſacramẽtox
et ſanguinis effuſi ꝓ ommibi.et dimiſſa mala in obpꝛo

bꝛium nr̃m redibunt ad cumulũ toꝛmentox: vt etiam
retroacta que remiſſionẽ ſacramentalibo niſterns acce
perunt:in culpam aut in penam aut iin vtrunq; redire

—

credantur. Ac ꝑ hoc iratus dñs eius tradidit eum toꝛ
oꝛibus: quouſq; redderet vniuerſum debitum.. Sed
quõ reddet in carcere qui liber exiſtens omnino debitũ
ſoluendo euacuare nõ poterat. Quõ toꝛtus quod non
poterat ſanus. Sed qꝛ de reddendo nõ aderat facultas
eum penarum eternitas toꝛqueat:vt ſi donec nõ ſuſci⸗/
pit terminũ. fine termino pena diuerberet. Et exillati⸗
one ſequentiũ ſaluatoꝛ aſſeruit: quid nos facturos am
moneat. Sic pater meus celeſtis faciet vobis: ſi non
remiſeritis vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛdibus veſtris
Of̃ino decernens quod ex ope aut ex figno aut ex ope
annexo nõ ſufficit ülatas iniurias fratribo dimnſiſſe. ni⸗

fi ꝓtinus interna remiſſio ſubſequatur. Mõ ſufficit cõ⸗
cordie ſignũ:non ſatis eſt oſculũ pacis.nõ demulcẽtia

verba pꝛoferre.ſi odium regnat in coꝛde. ſi compaſſio⸗

„

ne pꝛiuatur ad pꝛoximũ. ſi ruinam eius qñq; letatur.
ſi congaudet ledentibus q;uis ipe non ledat:ſi tacet in
coniuratõne pꝛoximi:ſi non ꝓhibet malaa pꝛoximo ſi

poteſt. Si no inuat valens cum exiſtit in neceſſitatis
&‿nνα. rt-n = r- 2, r ri T

— 3,„ — BRr 2 ,2— ⸗

2 —

Boluatoꝛis

articulo:ſi conqueritur cum indulſit.ſi ſamam non bo/
nam querulando ſup eum inducit. ſi nõ amat ad gloꝛiã
ſi non congaudet ꝙ ſibi dens indulgeat. VUbi vero iſta

adeſſe noſcuntur: ex coꝛde iudicanda eſt facta fuiſſe re-

miſſio. etiam ſi amoꝛis ſuaintas et dulcedo nõ aſſit ſi⸗
cut vſq;quaq; coniunctis. W
De parabola pꝛo humilitate in hominum conuerſa
tione ſeruanda. et de fine actõnis et beatitudine re/
gni dei ſcom Lucam tm̃. S Capitulum. XVIII.
VUm quendam in cõuiuio ſaluatoꝛ curaſſet
c idropicum:ad inuitatos ne inter hoĩes ſupꝑ⸗
pirent. vt humilitatẽ tutam viam molientẽ
in celum in conuerſatõne ſeruarent intulit
talem pabvlam ſic..¶ Dicebat aũt et ad muitatos para⸗
wlam intendens quõ pꝛimos accubitus eligerent di⸗
cens ad illos. um innitatus fueris ad uuptias nõ di/
ſcumbas in pꝛimo loco: ne foꝛte honoꝛatioꝛ te ſit inuita
tus ab eo. Et veniens is qui te et illuʒ vocauit: et dicat
tibi. Da huic locum. Et tunc inapias cum ruboꝛe no⸗
uiſſimum locũ tenere. Ooꝛale publicũ eſt. ꝙ in cõui⸗
uijs diſtributio locoꝝ ptineat ad auctoꝛem:et repꝛehen
ſione digna eſſet pꝛeſumptio ſua electione potioꝛẽ arro⸗
gans ſibi locum:q;; ſibi vendicaret ex merito altioꝛ con

ditio inuitati.et iuſte diſcretio inuitantis impenderet:

Cidetur biccheiſins er moꝛibus hoĩies reddere velle fa
cetos:cum pꝛeſumptõem in conuijs arcet. Sed ſi me
non fallit credulitas:nihil moꝛalius atq; vrbanius ab

i,nitio mundi vſq; ad finem huius labentis tpis a quo⸗/

qᷓ; ex doctrina ſeu ex actib pꝛodijt: q;ᷓ ex euangelio ſalua

toꝛis inſinite ſapientis.

.

Etenĩ vtranq; vrbanitatẽ do⸗

cuit:qualiter pulcre viueretur inter hoĩes et apte. nec⸗

non et qualiter captarentur regna celox. Et ſi a iudi⸗
cijs bois.hominũ non auellatur ratio iudicandi: repre⸗

henſione caret exeuangelio bene facetus. Nemini gra⸗

4

uis. nemini diſpendioſus enſtit: omnes honoꝛe pꝛeue⸗

nit:mihil ſibi arrogat in honoꝛe. Non ſolũ altioꝛiby: ſed

etiam equalibus atq; minoꝛibn cedit Oagis aũt omes
ſupꝛa ſe exiſtimans animmoet moꝛib⸗ veneratur. Mihil

tam verecundum et doctũ in policia hoĩm aliqñ reper⸗

tum eſt. erceptõne ſeu repꝛehenſione carens pꝛeterq;
euangeliũ chꝛiſti dei. et iã in ea viuendi lege ꝓut huma

na vita decurrit: non ſolũ vt ex eo ſupnam cõcertatur

ad vitam. Hinc ſaluatoꝛ ad conſideratõnem ſue condi
tionis et alior vnumdqueq; rennttit. ne quns inconſide
fatis conditõmbus potioꝛibo ceteroꝑ de ſeipſo pᷣſumat
et ſibi arroget quod alteri de moꝛali cenſura debetur.

ſr-

vt cum iuſticia pꝛo pſonarum conditõe ſeruatur in mo
ribus.confundatur arrogans et in ruboꝛem deueniat.
et digne digno deferatur a puido:cui ab inaduertente

impꝛouido delatũ non fuerat. Ygitur iuſta pena conſe⸗
quitur arrogantem: et inaduertentem confuſio. Sed

hinc aduerſa eſtimatio ſane ſapit vt in contionibus ho
minum is locus eſtimetur ad captũ:a quo quis poſſit
ad ſupioꝛa ſubuehi.nõ ad inferioꝛa demergi:et in cõſpe

ctu aſtantiũ gloꝛia ex humilitate pꝛoueniat:qm̃ ex ſuꝑ⸗

bia nemo tandem niſi confuſus abceſſit. Sed ad hanc

rabolam aliter alte pꝛouehoꝛ wilſerenda: Mac ſunt
e

nuptie in thalamo virginali nature increat
te:ad quas inuitantur omes moꝛtales ratione fungen

atq; crea⸗

tes. Hed cum acceditur nemo ſibi vendicet in his al

tioꝛem intelligentie locum:ne velit rõne compꝛehen⸗

dere quod tm̃ ſide hceptibile factum eſt. Et m omnib⸗
que ad capiendũ dumtaxat fide ſunt cõmiſſa moꝛtalib

arcetur humane mentis audacia ne rationabili dedu⸗
ctione aut ingenij acuitate intra clauſtra intelligentie

indudantur. Eteni deiſcietur et honoꝛatioꝛ inuitatus

Liber

in ſola fidei puritate accipiet locum eius.non eo deme

rito quo ule amotus:ſed eo merito quo ipſe omnem ſu
Facte ſunt

um intellectũ in ſidei obſequiũ captiuauit/E
et ſanctarum ſcripturaꝝ nuptie.ad quas inuitantur in
tellectualium humanox acumina: in quib miſtice va⸗
rieq; apo ſitõnes ſuntet ſenſus plurimi:vnitatẽ qui⸗
dem in veritate atq; in ſpirituſancto earum conditoꝛe
habentes. Ad quaꝝ menſam pꝛo aiap refocillatõne tẽ⸗
dentes de loco capiendo pᷣuideant.ne quis hũano faſtu

velit er ipis intellectum veritatis capere.aut ſuo ſenſui

coaptare ſcripturas:etſuis dentibus frangere diuina⸗

q; glutire ſcientiam:cum ex ſcripturis opoꝛteat accipe

non dare intelligentiã: Nam eo ſpũ ſit vera interpꝛeta⸗

tio ſcripturax quo earum facta eit traditio. Hocq; ma⸗

uime pꝑecrus aplus pꝛemonet dicens. Hoc pꝛimũ intel/
ligentes ꝙ omnis ꝓpletia ſcripture ꝓpꝛia interpꝛetatõe
non fit. Mon eni voluntate humana allata eſt aliquan⸗
do ꝓplxtia:ſ̊ᷣ ſpũſancto inſpirati locuti ſunt ſancti dei.

Hoies in erroꝛem infallibiliter plapſi ſunt. et multos
alios induxerũt:qui ſcripturam ſenſui ꝓpꝛio coaptarũt

Non ſcom voluntatẽ:ſed ſecundũ illam qua continet
writatem eſt intellgenda ſcriptura et tradenda ſimpli

cibus.Humilitate opus eſt ad ipſius intelligentiã ca-⸗

pienda m:et ſuꝑbus lectoꝛ deicitur:humilis exaltatur-

Nam qui pꝛimo loco in menſa ſcripturaꝝ ſanctaruz re⸗

cumbit ꝓpꝛia auctoꝛitate recumbit: nõ capit quod cre⸗
dit:perdit quod iam pꝑcepitEt ipᷣe deijcitur: ei qui vi⸗

debatur neſcire litteras ꝓceſſu intellectus humnlis ſub
leuatur. Et ipa ſe pandit hũilibus:qui ſe a ſuperbis ſe⸗

pe diuertit. Supbis deus reſiſtit ne intellgant:humi/

libus aut intelligendi dat grenn erfiffieſaca
mentoꝛum:ad quas quiſq; digne ſe credit accedere in⸗

digniſſimus factus eſt:et qui ſe magis exiſtimauit indi

gnum:dignioꝛ eſt habitus in conſꝑectu inuitantis om

nia cognoſcentis . Suñt ẽt nuũptie diii 6†
atq; virtutum:in quib ſemetipᷣm pꝛehonoꝛans ex loco
complete impletõis exiſtimãs recte diuina ꝑfeaſſe mã
data. virtutes deduxiſſe in actum. totam apprelxndiſſe
dilectõnis et opationis inſticiam. ad beatitudinẽ ſuis
meritis ſe paratum aſpexitiſuppꝛimetur.qm̃ writas ait

Cum omnia bene feceritig:feciſtis quod debuiſts: dici
te ſerui inutiles ſumus.Et helyas qñ ſe ſoluʒ exiſtima⸗

bat diuina ſeruaſſe mandata. necad idolatriam acceſ/
ſiſſe. audiuit a dño in repꝛeſſionem eſtimatõnis eius.
Heliqui mihi ſeptem milia viroꝝ in iſfrgel: qui nõ cur⸗

uauerunt genua ante baal. Nemo ſibi arroget maioꝛc
inter boĩes ſanctitatem. Nemo credat pꝛe ceteris meli
us diuina ſeruare merntarn Mempa puing el alijs cu⸗

ſtodire veritatem:aut exercere iuſticiam. Memio Palijs

quippiam boni habere ſe credat Nemo decernat in alijs
de peccatis: alios depꝛimant:ſemetipᷣm in pte ſaltem
aliqua nõ inſiciant. Nullus ſibi appꝛopꝛiet in talibo di⸗/

gnitatem. Solus cognitoꝛ electoꝝ ſcrutatur hoim coꝛ
da:et merita et vemerita plene cognoſcit. Ille dignioꝛ

qui humilioꝛ. Ille honoꝛatioꝛ qui ꝓut in ſe agitur to⸗/
tam iuſticiam pfſicit et ſe ꝑfeciſſe nõ nouit: ſeq; facit ab

iectum indignum reputans etiã coꝛpis ſui vita. Hunc

inuitatoꝛ ad alta pꝛouehit. hunc appellat amicum. huic
indicit aſcenſum. hunc pꝛehonoꝛat: deiecto quiarroga⸗
uerat deſup ſtante diuina ſententia.. Quia omis qui
ſe exaltat humiliabiturꝛet qui ſe humiliat eraltabitur⸗

Interiectio de fine actionis.
Tex verbis ſuis coercita ſi uꝑbia. et humilitas
cõmendata pꝛe fructibo:ilico ſinem et intentio
nem noſtrax opationuz ſapoſuit. loquens in⸗

ſextus

uitanti: velut de coꝛpoꝛali conuiuio ſpiritualem repen⸗

dens ex doctrina mercedem. Dicebat eniĩ ei qui ſe in⸗
uitauerat. cum facis pꝛandium aut cenam noli vocare
amicos tuos neq; fratres tuos neq; cognatos tuos ne
qᷓ; vicinos diuites:ne foꝛte et ipᷣii te reinuitent et fiat ti
bi retributio. Sed cum facis conuiuiũ voca pauperes
claudos debiles et cecos:et beatus eris qꝛ non habent
vnde retribuant tibi.Retribuetur enĩ tibi in retribu⸗
tione iuſtox. Mos egregioꝛum animox fuit agere le⸗
cundũ virtutis officium.nõ negociari ex virtute. Nam
intentio artis eſt ſeciſſe nõ negociari: q́uis artiſicis ſit
ex illa nanciſci mercedem. Elirtutis ſolum eſi egiſſe de⸗
centia ſibi. Qui vero quippiam ex illa pꝛeter hoc querit
mercatur in illa. Largitatis virtus cũ officiat᷑ quod ſu⸗
um eſt: tranſitiuum tm̃ nõretranſitiuũ habet aſpectuʒ
vt ſibi ſolum ſufficiat feciſſe ꝓpꝛimo abſq; ꝙ repenſio
nem accipiat. Ygitur ſi moꝛalis huane hoim egregiox

Virtus hoc egit.quid chꝛiſtiana ſeu chꝛiſtifera virtus of

ficiari deberet. vt ſit liberalitas in largitate donandi. ab
iecta penitus retranſitiua mercede in ꝑfunctoꝛijs. ma⸗

rime cum ipᷣa virtus retributõnis pmiſſionem halxat

in ſuꝑnis.inter illos iuſtos qui ſectati ſunt iuſticiꝗ non
mercedeʒ. Ac ꝑ hoc cõmonefacit ſaluato: oĩm chꝛiſtus
Vt nõ expectetur humana merces exactione virtutis.
nec deo et hoibus wlimus vendere que donamus. Et
non ſolũ intentõem mercennariã damnat.ſed unpoſſi
bilitatem interponit. vt illis dumtaxat fiat largito mu⸗
nerum.aqui rependere nõ poſſint etiã ſi velint vlcariuʒz.
Pꝛohibet vocari amicos.qm̃ ipſa ptinns amicitia que
dam merces eſi fauoꝛis humani.necnõ et mercedẽ ha⸗
bet pꝛeteritam vel futuram. Mꝛohibet fratres cogna
tos.qm̃ ipſa copula ſanguims nõ virtus induxit.Pꝛo⸗
hpibet et vicinos.qm non ex virtute ſed ex quadã cõſue⸗
tudine agitur.vt inter vicinos vice vicaria ſinfugia ce
lebꝛentur. maxime inter diuites.quos maxime a finfu⸗
gijs ex pietate factis diuertit. ne retributio fiat. et vir⸗
tus largitatis ſuũ inquinet officium. ne retributönem
pdat in retributõe iuſtoꝝ. Sed vocandi ſunt indigẽtes
etiaʒ ſi velint retribuere nõ valentes. vt virtus fuum
regat immaculate officiũ et cum iuſtis debitũ pꝛemiuʒ
ſoꝛtiatur. Pꝛoinde in omnibo pintendere opoꝛtet actio.
nis finem.et intentionẽ inobliquatã habere ad id quod
rectum eſt.neq; ſpũalia coꝛpalibus.neq; diuina huma⸗
nis immutare.neq; inſtrumenta virtutũ quibus beati
tudo eterna conquiritur. in vlla retranſitõne humang
fiant. Vt quid aurum plumbv. argentum ferro: equis

ponderibus cõpenſantur. Omni pirtuti ſua danda eſt.

actio tꝑi competẽs pſonis et modo.necei ſtatuatur ob
liquata intentõne tempoꝛaneus aut tranſitoꝛius finis,
cui ex eterna veraq; pollicitatõe beate debetur eternus
Becto fine ꝓpoſito eſt agendum. ſed actõnibus rectis.
Non eni ex recto fine appꝛobantur indebite actões.cũᷣ
ex malo etiã debite repꝛobentur. Alctio finiet finis acti/
oni omni rõnabili cenſura cõſentiat. Apte igitur in hac
cõmonitione ſaluatoꝛis edicta inuitanti.elargitönis et
agapis eſt ſoꝛma pꝛeſtructa.vt nee hano faſiu rec vice

redcdita pꝛeſenter aut expectata future alicu: fint. DHei

ſunt omnia.ſuum eſt aurum ⁊T argentũ. Elt quid vendi
mus hominibo dona dei. cum ⁊ ipox ipſe ſit etiã factus
emptoꝛ.pollicens retributõem ſi diſinbutoem iuſtam
ſecerimus indigentibo ſup terram. Ald hoꝛrenduʒ ſe pa⸗
rat iudicium. qui de donis dei aliter decreuerit facere q;
ille veereuerat vel conſulerat. iſerearum cumulü ſe⸗
cit. qui miſericoꝛdiaꝝ opa in lance iuſticie noluit egenti
hus impartiri. Sanciuit ſemp diuina iuſticia. vt ſuprr
flua nõ habentibus neceſſaria miniſtrentur no his qui

— — —

nt
,
n
ſt
N

nn
.
e
f
n
N
non
tus
tie.

ſſi
u⸗
,
lie
/
na
nes
ace
nſu
Vr
lefſt
D
unn
nn

to

g,

=

De poraboliſ

mercede:quod eſt de ſancione iuſticie P'lacita et gratas

habent copias emendi. Nec vult eegaruchenun

debebant eſſe audientibo eloquia ſaluatoꝛis.iuxta pſal⸗
miſte ſententia.q; dulcia faucibo meis eloquia tua ſuꝑ
mel oꝛi meo. Et aubi. Dilexi teſtimonia tua ſupꝑ auruʒ
et topaion. Sed aliqui nullo quidem hauſtu afficiun
tur ad illa.parum quidem pleriq;.multũ quidem pluri
mi.vt etia affectus interioꝛ cogat exclamare per verba
ſonantia. Ebullire penitus mentẽ facit:vere ſuſceptuʒ

diuinum eloquiũ.QAQuamobꝛem quidã de aſtantibj
ſeu diſcumbentibus. animo motus ad verba dñica

delectatus in illis.feruefactus ab eis cum heca ſaluato⸗

re audiſſzl dixit illi Stũs qui mãducabit panẽ in regno

tuo. Ad credulitatem iam hic ex verbis dñicis motus
erat.vt aliud in illo et de illo crederet.qᷓ; quod oculis vi
debatur.aut auribo audiebatur.cum credit illũ habere
aliud regnũ quod et habebat:vt coꝛam pilato teſtatus
eſt. ꝙ regnũ ſuum de hoc mundo nõ erat. Et latro iuxta
pendens:huic cõſentaneus factus eſt dicens. Memen
to mei dum veneris in regnum tuum. Allte poſuit iſte
beatitudinẽ tranſferẽs ab hoc mundo in regnũ dei. Nõ
eni ſine fame reditura hic ſaturatus erat ad humanaʒ
et ꝑfunctoꝛiã menſam hoĩs. Iterum futurũ erat inter
ipᷣm et famem duellũ:in quo ſuũ iam ſciebat habere cõ
flictum. O qnus terrena iſta nõ ſatiant: ad hoꝛã ſunt
quedam lenimenta maloxꝝ. Erpellere nequeũt inediam
reueriuram. Sed in regno chꝛiſti plena eſt ꝑfecta ſaci
etas.quã pꝛe ceteris alijs nouerat hic conuiuia.ex ver⸗

bis ſaluatoꝛis ſe maioꝛ ſactus in fide: velut aſpernatus
imo aſpernans humana ſinfugia. et quicquid ꝓuenire

poſſet ex tranfitoꝛijs atq; viſibilib rebus.ſolũ ſe contu
lit in regnũ lucis:ibi beatificari credens comedentem
eternũ panem atq; vinũ.qui ad hoĩes de celo deſcendit

nõ dentibus corpis ſed illo mentis hauſtu quo aĩa deũ

reuelata facie cõtemplatur. Cui ieſus pꝛo ſe omibuſq;

ſubſequis in eadem anhelantib gloꝛia. ne deſperatõne

illam poſſe conſequi frangerẽtur: ad ſolidandam fideʒ.

erigendam ſpem. et pmouendã audientium voluntatẽ

palolam ſubiequente adiecit.
De paralula magne cęne pꝛo pꝛeparatõne regni dei.
Scðm Lucam tñ̃. e? Capitulum. XIX.
Aluatoꝛem nẽ̃m ſepe legimus inuitatum ac
S euntem nõ rõne cõuiuij. ſed occaſione diſſe
rendi.Hinc cum in quodã cõuiuio alte pꝛo
virtute diſſeruiſſet:quidaʒ de aſtantibus in
magni conuiuij deſiderio factus:aut foꝛte pꝛetentans
quid ſaluatoꝛ eſſet dicturus inquit ad eum. Beatus
qui manducabit in regno tuo. Beatitudinẽ ſi recta in
tentione locutus eſt.et aliud regnũ qᷓ; exmundo pꝛote
ſtatus eſt ex chꝛiſto.ſi ꝑuerſa.chꝛiſtum in vtroq; deriſit
Eui ſaluatoꝛ paboliſando rñdit. ꝙ in regno ſuomandu⸗
care panem.et beate vite fulcimẽta ſuſcipe. nemini vo⸗
lenti accedere negabatur:cum ad illius regni annonaʒ
ex ꝑte pꝛeſidentis eſſet inuitatio generalis.ſi dignaren
tur accedere inuitati.quod et ſubieeta paralola manife
ſtat. Homo quidam fecit cenam magnam:et wocauit
multos. Homo quidaʒ:quaſi ſit innoĩabilis deus inſi
nitate ſua. cenam fecit magnã in die ſuo: in quo nõ eſt

4

ſucceſſio poſtere cõmeſtionis.velut cum parabolam de·

pꝛandio poſt EEEEE x maãgno factoꝛe: qꝛ ma⸗
gnus dñs a laudabilis valde:et magnitudinis eius nõ
eſt finis. Et magnus dũs et magna virtus eius. Ma⸗
gna ex appoſitõne magnaeternox ſcʒ ineffabiliũ bono⸗

et menſuram:ſicut eternis potitoꝛib contributa/ Ma⸗
gna ex domo magna: ſicut ſcriptũ eſt. O qᷓ; magna eſt

rum:vt nullus illoꝝ appꝛehenderet aratun Ee

ri:cum creatoꝛ oĩm vocat. Quid neceſſe videre que nũ

Baluatoꝛis

comus dñi:et ingens locus poſſeſſionis eius/ Oagna
ex dulcedine magna. Quam magna multitudo dulce

dinis tue dñe:quam abſcondiſti timentib teEt ſlac
ſinfugium qð in eccleſia quotidie agitur refetatur:eiſ⸗
dem ſententis magnitudine diuina grandeſat. GSunt.

4

eni in eccleſiaſtico ſinfugio cariſmatũ oĩm appoſitöões

ad quod ſaluatoꝛ inuitat: vbi inter cetera ſui coꝛꝑis es

ſanguinis appoſitio eſt ex tranſſubſtanciatiua virtute.

MNecnõ et caux benedictõis eius omnibo offertur. vt de
vno pane et calice omnes ꝑticipemus:vt panis viuus
qui de celo deſcendit poſſit manducari in iſto militante
atq; ſub celo eccleſfiaſtico regno dei vt hac tempoꝛali p⸗

ticipatione finita tranſfoꝛmati achꝛiſto aliud eternum

introducamur in regnum. Sed bhoꝛa cene mittit ſer⸗

uos ſuos dicere inuitatis vt venirent. Nam ſemꝑ ad
iſta ſinfugia ꝑ enigmata et figuras et pabolicos ſenſus 7—-

atq; ꝓpheticos inuitatio facta eſt: dumtaxat in populo
dei vbi talia ſplenduerũt.Nunc vero in nouiſſimis di⸗
ebus vbiq; lateq; inuitatio facta eſt: et omnia decentia
pꝛeparata:vt aliud nõ ſit opus:qᷓ; inuitatos ad cenam
buiuſcemodi feſtinare. Rerum euidentia claret ex fide:
qm̃ omnia ſaluti nt̃e atq; refectõni anime neceſſaria in
rẽgno eccleſie ſunt parata. Oe quo gras deo refert apo⸗
ſtoſus ad coꝛinthios ſcribens. Gratias ago deo meo ſp
pꝛo vobis in grẽa dei que data eſt vobis in chꝛiſto ieſu:qꝛ
in omnibus diuit es facti eſtis in illo.in omni verbo et

in omni ſcientia: ſicut teſtimonũ chꝛiſti confirmatum
eſt in vobis:ita vt mihil vobis deſit in vlla gratia Bead

parans omnia bona diuina bonitas:ad illa muenit ho⸗

mines imparatoſ. Sed neſcio que maioꝛ puerſitas:ad

pꝛeparatõnes diuinas ſe reddere imparatuʒ. Hinc in⸗

uitati ſe excuſare ceperunt:plus intendentes pꝛeparati ct Peſ

onibus et directõnibs ꝓpꝛijs q; diuinis. Sed accuſatõ
irrepꝛobabilis eſt:vbi cunctoꝝ dñs vocat ad vitaʒ. De⸗
negãda et nihilipendẽda ſunt omia: vbi adeſt pꝛepara⸗
tio eternoꝝ et diuinoꝝ magnaliũ.. Sed primus dixit
illi. Elillam emi:neceſſe habeo exire et videre illam:ro

go te habe me excuſatum. Emit homo villam: cum ſe e⸗

in interioꝛe hoĩe donat vt exterioꝛa conquirat. Qui cũ
acquiſierit voluntatẽ in neceſſitatem conuertit. vt pla
citum neceſſarium dicat:non neceſſarium placitum fa
cit. Et nature legis nech gratie oꝛdo puertitur: ſi placi⸗
tum pꝛo neceſſitate ſuſcipitur. necnon quod neceſſariũ
eſt a vpoluntate reicitur NHeceſſitas etiam hec multis ad
eſt in ꝑuerſo animi appetitu:cum fingitura voluntate
non a rõne. Sed accuſatio potius qᷓ; excuſatio dici po⸗
teſt. vbi agitur quod voluptas elegerit non quod veri⸗
tas ipᷣa dictauerit.qm̃ quid ea neceſſe videre quoꝛum
contemptu beatiſicamur pmiſſione regni celoꝝ. Beati
pauperes ſpiritu:qm ipſox eſt regnum celoꝝ · Quid ne
ceſſe videre terrena quoꝛum contemptu celeſtia tribu⸗
untur. Quid neceſſe videre tpalia:quoꝛũ contemptu
eterna pꝛeſtantur. Quid neceſſe vid ere illa.quoꝛũ con
temptu cum angelis poꝛtio noſtra ſtatuitur. Quid ne⸗/
ceſſe videre quippiam aut velle quomodolibet implica

qᷓ; plene habentur aut ex tota copia ſeu er modica mo⸗
ra.nec habita ſatiant.imo ſepe faſtidiunt.cum paterfſa⸗/
milias omnium magnam vocat ad cenamſæld pleone/
xiam ꝑ omnia ptinet ꝙ hic emerit villam.eum modi⸗

cis paruiſq; rebus ipſa hominum natura fulciatur. Ro
gat vt habeatur excuſatus a ſeruo:et conſequenter ex⸗

cuſetur a dño. Sed ipſa rogatio eum accuſat qm nulla
ratione pꝛotegitur. Que ſi ei fauoꝛi aſſiſteret:nullis ꝓ/
ſeucis eſſet opus. Nam vbi veritas et ratio coꝛam iu⸗
