lum:ne cogantur etiam illum laudibus pꝛedicare.At⸗
tamen reſponderunt eis parentes ei et dirxrerunt Sci

mus quia hic eſt ſilius noſter. et quia cecus natus eſt:
quomodoautem nunc videat neſcimus. Aut quis eiui

aperuit oculos neſcimus. Ypᷣm interrogate Exquiri⸗

tur teſtimonium nature ad operationem gratie et eoꝛũ

n 2

ANiber

que ſunt ſcõᷣm naturã ad illa que pᷣter naturã aut ſupꝛa
naturam fiunt. Eleruntamẽ ſuper natura in ſua perfe⸗
ctione aut defectione gratiã exaltauit:et operationẽ vir
tutis perfecit. Mam ſi natura perfecta perfectionẽ pꝛedi⸗
cat magis in operatione gratiam cum multa gratia effi
ciat cum natura nequit.Defectus vero nature illã auxi
ligationẽ habet.cum illa reſtituat que natura nõ habuit.
Exempla et rationes dictoꝛum in officio ꝑſpicaciter in⸗
telligentium ſunt:ſi docte apteq; ſcrutãtur. Hinc ſiqui⸗
dem parentes ceci nati cõfitentur filium pꝛodentes na
turam.aſſerunt a natiuitate cecum. enunciantes in illo
nature a natiuitate defectum: modum videndi aut taʒ
magni archiatri noticiã ſcire inficiantur. ptume qui
dem ſi nõ extimoꝛe feciſſent:ſed ideo modum et aucto⸗
reim miraculi denegant:ne ſtatutum et ſanxitũ anathe⸗

mg patiantur. Mec illoꝛuʒ aut quoꝛumcũq; erat modũ

tam magne atq; ſingularis curationis agnoſcere: minꝰ
etiam et auctoꝛem.Quoniã ſi homo eſt et quis cognoę⸗
ſcet eum: Et generationẽ eius quis enarrabit:Mon tñ
ſic acute intuebant᷑ hi cum referunt diſſertionẽ rei ge⸗
ſte in filium dicentes! Ipm interrogate.etatem habet
ipſe de ſe loquatur Mec cecus ſciuit modos qᷓ;uis ſciuiſ
ſet lutum.ex ſputo et puluere factum et via et natatoꝛi⸗
am cognouiſſet. Iſta ſenſibiliter facta ſunt.nec iſta illu
minauerunt cecum.ſed virtus infinita omnino nobis
inuiſa.que agit vbi et quãdo et in quibus vult ſuo inef
fabili atq; laudabili modo a nobis in hac vita nõ appꝛe⸗
henſibili vllo modo. Signa fuerunt iſta nõ res effecti⸗
ue miraculi.velut in ſacramentis que viſibiliter agunt
aut ſenſibiliter:que pꝛout fiunt exterius nil pꝛodeſſent
Quãsuis diuinum ſputum alia verbi conſecratione ſeu
ſanctiſicatione nõ indiguiſſet ꝓpter vnioneʒ carnis chꝛi
ſti ad verbum:vbi ad ſanctiſicationẽ ſputinec expedie⸗
bat verbum eſſe pꝛolatum. Mꝛefertur vnio verbi pꝛola
tioni H et ſacerdos per verbum efficiat coꝛ/
pus chꝛiſti.Hec pꝛo tanto dixerxim: quia neq; parentes
ceci.neq; ipſe cecus illuminatus.neq; quiſq; adeo peritꝰ
modum curationis et diuinã curationẽ pꝛeter id quod
homo erat explicare potuiſſet. Sed ideo parenteſuti re
ferunt in cecum filium auctoꝛis reiacte diſſerende iu

BF

qnintus

eum cõſiteretur chꝛiſtum extra ſinagogam fieret. Mꝛo
pterea parentes eius dixerunt. Etatem habet ipᷣm in⸗
terrogate Omnino puſillanimitas cõdemnanda nol⸗
le a ſinagoga eijci et chꝛiſtum publice cõſiteri.quoniam
qui cõfitebitur eum coꝛam hominibus: et ipe cõfitebi⸗
tur eum ante patrem Vocauerunt ergo rurſus homi⸗

nem qui fuerat cecus.et dixerunt ei. Da gloꝛi am deo.

NMNos ſcimus quia hic homo pecatoꝛ eſt Coͤnuincuntur
peruerſi nec tergavertere poſſunt qui cõfiteantur factũ
eſſe miraculum.ſed ad blaſphemias ſe cõferunt ſuh ſpe⸗
cie pietatis.vt deo detur de miraculo gloꝛia:vt iuſtũ aſ⸗
ſerunt peccatoꝛe.Bonum eſt in ommbo gloꝛificare deũ
pietas eſt atq; iuſticia.iniqtas vero inexpiabilis ſub glo⸗
ria dei ſentire aut pꝛoferre falſa de rectis: et ferre certuʒ
de iniquitate iudicium ſuper certiſſime iuſtum. De his
quippe dictum eſt. Ve qui dicitis malũ bonum et bonũ
malum.ponẽtes tenebꝛas lucem et luceʒ tenebꝛas. Et
wqui iuſticiam iu ſti auertis ab eo.grauius autẽ cum
iniquitatem tegunt ogerimento virtutis Dixit ergo il
le:Hi peccatoꝛ eſt neſcio. num ſcio:quia cecus cũᷣ eſ⸗
ſem modo video Mon poterat cecus huic blaſphemie
reſpondere decentius:nec aliter medici ſui tuerivirtutẽ
niſi opus ſupernaturale iu mediuʒ referre quod fecerat
Ac ſi diceret.Non pertinet ad me de qualitatibo homi⸗
num iudicare:ſed cõſiteri beneficium quod accepi. Mec
catum neſcio:virtutem ſupꝛa naturã et vſum in me o⸗

ſtenſam cõfiteoꝛ. Cecus eram certus:eque certe ab ipo

illuminatus ſum Dixerunt ergo illi. Quid fecit tibi:
Quomodo aperuit tibi oculos MNon interrogant ite⸗
rato vt amplius declarentur.ſed ſi in multa repetitõne
poſſent inuenire calumniam cum ſepe cõtingat ꝙ non
eadẽ ſerie crebꝛius repetita narrentur. Malicioſox eſt
ſimplicium verba narrando repetere:vt poſſint in varia
tione facere in poſturam. Sed aduertenſ qui cecus fue
rat reſpondit eis Dixi vobis iam et audiſtis.quid ite⸗
rum vultis audire:Nunquid vos vultis diſcipuli eius
fieri Merito aduerſus iudeos ſubſtomachatur cecus.
aut quia calumnioſos.aut quia tardioꝛis intellectꝰ:aut
ſi ſciunt cur vlterius inquirũt. Nec auidi diuinoꝛũ ver⸗
boꝛum atq; factoꝛum iſti credendi ſunt.quos ſepius au
dire delectet cum maledixerint ei cum aſſeruit weritatẽ.

dicium.ne anathema patiantur. male pꝛouidẽtes.quo⸗
ſt Rer⸗

niam optimum eſt in moꝛibus hominũ pꝛo chꝛiſto
anathema. In hac quidem vita pꝛo chꝛiſto ab hommi⸗
3 bus ſegregari eſt angeloꝛum ſociari collegio:et exulem

Sed impꝛobatio ceci.argutio eſtad multos. Di audi⸗
ſtis veritatem et illa que habent neceſſitatẽ et vtilitatẽ
ſciendi.cur nõ creditis. Si credere nõvultis credenda

eſſe ſuperna et eterna ciuilitas. Vere neſciebãt quis eſ⸗
ſet illuminatoꝛ ceci:quoniam nõ timuiſſent anathema⸗
ticari pꝛo illo. Sed nec iudei cognitum in moꝛtis ſentẽ
tiam tradidiſſent:pꝛo quo in poſterum paſſa eſt exilia ſe
gregationes et hoꝛribiles penas.et moꝛtes innumerabi
les vtriuſq; ſerus hominũ multitudo.Ante nanq; ipſe

pꝛedixerat beati eritis cum vos oderint hommes et cuʒ

ſeperauerint vos et expꝛobꝛauerint.et eiecerint nomen
veſtrum tanq; malum pꝛopter filium hominis. gaude⸗
te et exultate:ecce enim merces veſtra multa eſt in ce⸗
lo. Patiuntur multa ſerui pꝛopter dominos. amici pꝛo
er amicos.cari ꝓpter caros.enlia ſegregatõnes.vincu
2. carceres. plagas. damna rerum nec cõquiruntur. ſed
necdum viuunt militare deſiſtunt. neq; vſq; ad intentã
moꝛtem reſiliunt. Et multi miſerioꝛes miſeris animo

po eternis gaudijs imbeculles ꝓ chꝛiſto anatſvmatica⸗

ri rennuunt ab hominib quoꝛum pleriq; cõuerſatio ꝑ⸗
nitioſa eſt ſeperari pauent. rati errantes melius ad tem
pus hominibus ſociari a quibus neceſſe eſt ſepari:qᷓ; ab
eis modicum excludi.et chꝛiſto in eternum vmiri. Hinc
parentes huius ceci mali acti hoc dixerunt quia time⸗

bant iudeosl Ham emm cõſpirauerant iudeivt ſi quiſ

cur audire iterum et iterum queritis. Si vero creditis
quid amplius vultis. Quid amplius expedit:niſi credi
ta in opus aptum traicere.An foꝛte ſi bene placet quod
dicitur.necintellectus aſſurgit aliqua caligine inuolutꝰ
placetq; doctoꝛ. Quamobrem dicitur. Nunquid et vos
vultis diſcipuli eius fieri. Interrogatio ſepe facta de ho
mine. ſequelam vel inſequelam inſinuat. ꝛzoinde cecꝰ.
Nunauid ⁊ vos vultis diſcipuli eius fieri. Olacet nexo
bis magiſterium.placetq; magiſter de quo totiẽs inter
rogaſtis. lultis ne doctrinam carpere ex eius oꝛe cũ lo⸗
quitur aledixerunt ergo ei et dixerunt. Tu diſcipu⸗
lus illius ſis:nos auteʒ moiſi diſcipuli ſumus.Nos ſu⸗

mus quia moiſi locutus eſt deus. Hunc autem neſci⸗

mus vnde ſit Ex hac maledictione ꝑſpicuum eſt ꝙ ſe⸗

pe volentes audire nõ erant auidi diumnoꝛum ſed ad ca
lummaʒ pꝛeparati:et chꝛiſti diſcipulatum ꝓ maledictio

ne deſcripſerant. Sed vtinaʒ omnes malecictio iſta cõ/
necteret.vt eſſe chꝛiſti diſcipuli ꝓbaremur per odium
ſanctum et dilectionem ſanctã: ſicut ſcriptum eſt. Si
quis venit ad me et nõ odit patrem et matrem vxoꝛem

et filios et fratres ſoꝛoꝛes.adhuc autem ⁊ anima ſuã
noõ pht meus eſſe diſcipulus. Et alibi. An hoc cognoſcẽt

—☛ — —

, =— =eüEZ

— „ — — —. — —

— — S. = — —

— — — —

6
ni⸗

eo
o
bi⸗
e/
ne
on
eſt
rir
he
e⸗
1S
as.
mut
er⸗
al
t

.

— ———

De miraculis

omnes.quoniã diſcipuli mei eſtis:ſi dilectionẽ ad inui

cem habueritis. Nos autem moiſi diſcipuli ſumus.Eli
gunt iſti moiſen in magiſtrum diſcipulatũq; fatentur:
abijciuntq; chꝛiſtum velut a doctrina ſana pꝛofanum.
iudicio ꝓpꝛio cõdemnati ſunt de magiſterio et wrtoergg
cut cum dixerunt. Non habemus regem niſi ceſarem.
Et non hunc dimittes ſed barraban.Et ſanguis etꝰ ſu⸗

per nos et ſuper filios noſtroſ. In ommibus minoꝛa bo

na ſeu peioꝛa mala iudei ex impꝛobitate animi elegere.

Hed ne bonus moiſes qui a deo in diſpoſitione angelo Quid ure re rein
cum earum cõtinuum experiantur effectuʒ. Merũ opti⸗

rum legem accepit ꝓpheta magnus duxq; peritiſſimus

rum ſimilis:cui locutus eſt deus.quem pꝛeceſſit ange⸗
lus qui tantoꝛũ pꝛodigioꝝ fuitq; patratoꝛ. Eltiq; bonuſ
erat:ied melioꝛ chꝛiſtus. Ille homo purus: iſte deus et
homo verus. Ille figurans:iſte figurat?. ꝗlle quaſivm
bꝛa:iſte in luce mundo apparuit. Illius lex oneroſa ſa⸗

tis.iſtius ſatis leuis. Carnaliter ſapiunt diſcipuli moiſi

ſpiritualiter ſentiunt chꝛiſti diſcipuli. Tlelamen habu⸗
it moiſes quo durante in coꝛdibus iudeoꝝ non venitur

ad chꝛiſtum.pꝛopterea diſcipulatus diuiſus eſt:cum ve

ro wlamẽ aufertur tranſitur ad ipm Minc ceco dicitur
quaſi reiecto velamine vt diſcipulus chꝛiſti fiat:Eroꝛdi
um enim erat interioꝛis abijciendi vlaminis: miracu⸗
loſa reſtituto luminis.leniant in hominum cõſidera
tiones duo hi magiſtri doctiſſimi eoꝛum miſteria. eoꝛũ
ſcole.hi duo duces clariſſimi eoꝛum ducatus et geſta:⁊
eli gat vnuſquiſq; onus.quod dignius cognouerit eligẽ
dum.Oulta hic loquendi copia tamen relicta peritis.

Sel cuius doctrina reſpuitur et ſequela. ac per hoc ne
imitarentur chꝛiſtum aſpernantur doctrinaã: et ſe aſſe⸗

runt falſe diſcipulos moiſi. cuius nõ tenent in moꝛib-
legem.cuius legis nõ intelligũt miſiicam veritatẽ:quã
ſi ſcirent ad quam deſtinant cecum natum ipᷣm tranſi⸗
rent. Et ne videantur errare moiſes laudibus pꝛeferũt
doctrinã eius extollunt.cui locutus eſt deus ac ſi ipſi in

ſcola et in diſcipulatu dei eſſent:cum aliter moiſes non

docuerit.qᷓ; ei deus loquẽdo pꝛedixerit cũ dicunt Nos

ſcimus quia moiſi locutus eſt deus Vnde ſciunt. Qnñ

viderunt: Quomodo cognouerũt. Non aliter qᷓ; ex ñ⸗
de. Pꝛeterierant enim multi anni a moiſi vſq; ad tem
pus illud.Aliter per ſcripturam ⁊ narrantibus patrib-
fi lijs ex pergetuata pꝛopagine fide data ſcire nequiuiſ⸗
ſent. Qua ſide ſi nõ obſtitiſſet cõtumacia pꝛaue mentiſ
dureq; ceruicis:et in chꝛiſtum etiam credere potuiſſent
De quo dicunt.Hunc autem neſcimus vnde ſit. Ecce
quot neſcientes ſeu neſcientie ſunt de chꝛiſto· Inter⸗
rogatur pꝛimo cecus illuminatus de chꝛiſto.vbi eſt ille:

reſpondit. MNeſcio. Interrogantur et parentes et dicũt.

Quis eius aperuit oculos. neſcimus. Dicunt et nunc
iudei de ipo:ipᷣim cõparando moiſi. MHunc autem neſci⸗
mus vnde ſit. Omnes loquuntur de neſcientia verita⸗
tis. Vlerum poꝛro erat ꝙ ipſi neſciebãt:ſed aliqui ex cul

pa.aliqui cũ culpa. aliqͥ cito venturi in eius noticiã vt ce

cus illumimatus:aliqui ab eius noticia vſq; in finem ſe

culi repellendi. Sed qui chꝛiſtum neſciunt nihil aliud

vtiliter ſciunt · in quo quippe ſunt omnes theſauri ſapiẽ

tie et ſcientie abſconditi. ipſe ſapientia patris:ipſe ſapiẽ

tia qua omnis creatura in ꝓpꝛiam foꝛmã eluxit extrao⸗
mnem veram ſcientiam eſt neſciens ieſum chꝛiſtum.
Quamobꝛem omnẽ ſcientiam aliam pꝛeter chꝛiſtũ ni⸗
hilopendit apoſtolus dicens. Mihil arbitratus ſum me
ſcire inter vosmiſi ieſum et hunc cruciſirum. Sedve qͥ

neſcierunt neq; intellexerunt:et in tenebꝛis ambulant

Beg qui ſcit eim et ſequitur: nõ ambulat in tenebꝛis.
Leſpondit ille bomo et dixit eis. In hocenim mirabi

ante gue nemo talis. poſt quem nullus in populo udeo
¹

tis mala pꝛeterita.

Baluatoꝛis

le eſt quia vos neſcitisvnde ſit:et aperuit oculoſmeos
Vnde iudei volunt oppꝛimere chꝛiſtum vt affirmẽt ab
ipo nõ eſſe factum miraculum.in hoc homo iſte nlumi⸗
natus extollit:pꝛout ſi eſſet e regione cõtentio.los ne

ſcitis vñ ſit · ergo nõ potuit hoc miraculum facere. Imo

in hoc eſt vſquequaq; mirabile cum a vobis incogiitus
ſit tam operatus inſolita·ſi nõ cognoſcitis veſidieveſtre
eſt:non ſue virtutis defectus. Pꝛout veſtra cognitio ei
nõ cõtuliſſet virtutem:ita vſſtra neſcientia nõ ademit.
Quid poꝛro curandum eſt hominibus de oꝛigine reruʒ

me qua itates.non ipe ſubſtantie ſiue nature nobis pᷣj/
ſtantur invſum. Ac ſi diceret cecus iſte.Oi neſciui ſub
ſtantiam.ſi ignoꝛaui naturam.ſi non appꝛehendi chꝛiſti
oꝛiginem.ſi nõ noui de qua venerat regione.quid reſert
quid derogat rei facte. Veruntñ ſcio.experimeto ꝓbaui
apuit oculos meos. Si nõ eiusoꝛigo.ſi nõ eiꝰ quecũq;
cõditio.virtus tamẽ in noticia eſt:ex qua mei oculi ſunt
aperti. Sanctitas ex affectibus inclareſcit.nulla in ipſo
iniquitas ex traduce.aut ex pꝛopꝛia volũtate aut ex actõ
ne malitie Scimus autem quia peccatoꝛes deus non
audit.ſed ſi quis dei cultoꝛ eſt.et voluntatẽ eius facit:
hunc exaudit it pꝛedicatoꝛ cecus eius quem ignoꝛat
et quem neſcit per oꝛiginem pꝛedicat per virtute. Non
mediocriter nouerat cecus iſte.quomiam peccatoꝛes de⸗
us nõ exaudit.ſed ſuum cultoꝛem ſueq; voluntatis acto
rem.Chꝛiſtus eximitur a peccato in aſſertiõe ceci quaqᷓ;
ex ſe careret poſſibilitate peccandi virtuti adijcitur:quia
velut cultoꝛ et factoꝛ eius voluntatis auditur.Abſq; au
tem ꝙ hec de chꝛiſto dicantur.certam habent he ſenten⸗
tie veritatem.peccatoꝛes deus nõ exaudit. Quemer⸗
exaudiet cũ omnes exceptis ſanctitatis in vtero naſcan
tur pariter peccatoꝛes. Et omnis homo mendax. Et ali
bi ſcriptum eſt. Omnes declinauerũt ſimul inutiles ſa
cti ſunt.nõ eſt qui faciat bonum nec eſt vſq; ad vnũ. Et
iohannes it In multis offendimus omnes. Et ſi di⸗
xerimus quia peccatum nõ habemus. mendaces ſumꝰ
et noſipos ſeducimus.Fruſtra oꝛatur invanũ pꝛoſeuce
fiunt ab hominibus.ſi peccatoꝛibus via clauditur im⸗
petrandi. Sed aliud dixerim peccatoꝛes defluentes o⸗
pere.irretitatos voluntate.hos deus indubitantiſſime
non exaudit.aliud peccatoꝛes ſibimetipᷣis in malis acti
bus diſplicentes.qui nouerunt cadere per ſeipᷣos reſur
gere querunt ſed nequeunt ꝑ ſeipos.ſed deploꝛant mẽ⸗

ſint egredi huiuſmodi vinculis peccatoꝛuʒ vera penitu
dine agantur. Mi cum oꝛant pꝛo releuatione ꝓpꝛia im/
petrare cõſueuerunt.defluentes autem et irretinati ad
malum cum oꝛant patiuntur repulſam. Et aliud eſt o⸗/

rare ꝓ virtutibus:aliud oꝛare pꝛo ſignis. Pꝛo virtuti⸗

bus penitentes nunqᷓ; peccatoꝛes ex oꝛationis merito
legimus impetraſſe quauis et mira facta etiam per ma
los facta legamas que homines exiſtẽtes impetrare ne
quiuerũt.et vt ad facienda miracula nõ ſicut ieſus qui
ſemper oꝛans obtinuit.tanq; homo iuſtus et fecit vt de
us nõ vt peccatoꝛes indeſinentes qui nõ merentur ipᷣi
met viuere ſuper terram. Sed plerum boni non obti⸗
nent miraculoꝛum gratia.quam nullus obtinet iniquꝰ
nec obtinetur.accipit niſi iuſtus qui efficitur ex diuino
cultu et factione diuine voluntatis. Dei cultoꝛ eſt qui
omne ſtudium mentis pietate dicauit.ſolum credens
vnum deum viuum ⁊ verum.atq; ante omnia ſuper o⸗
mnia eterne exiſtentem.aſpernatus idola et omnẽ pie⸗
tatem impertinentẽ affectionem atq; actionem in di
umis cariſmatibus ſibi ſoli placens. Dei cultoꝛ eſt qui

nihil operatur in agro iniquitatis ſolũ ad agrũ augẽede

n 3

at oꝛationibus gratiam vt pl

Liber

lonitatis ſiue virtutis intendit. Dei cultoꝛ eſt qui ad
ipᷣm oꝛdinauit omne quod eſt ⁊ quod habet.et tempus
et loca intus et extra. Oei cultoꝛ eſt qͥ huiuſcemodi cul⸗
toꝛ eſt qui huiuſcemodi cultus niſi deum ipᷣm quem co
lit querit retributionem ſperatq; mercedem. Ciolunta
tis vero eius factoꝛ eſt qui et cultoꝛ eſt.Oeum colere et
voluntatem eius facere.et ſi ad vocabuloꝛum ad rerum
differentias nõ tenentur. Nam qui deum colit eius ꝑni
cit voluntatem:dei voluntatem perficiens cultoꝛ eſt dei
tatis. Sed quoniã optimum eſt de ſpirituſſancti aucto
ritate in miſticum ſeu moꝛalem ſeniuʒ verba traicere/ꝓ
eo ꝙ per chꝛiſtum dei vol untas illuxu homimb ꝓinde
ille cenſendus eſt dei facerexoluntatem. qui humanatũ
filium dei in fideirecepit hoſpitio.in quo deleccatus ani
mus cõtemptoꝛ factus eſt ceteroꝛũ ob quem amoꝛis of
ficio ſeipᷣm et ſibi ſenſualiter apta ſtercoꝛbus compara

uit:nec aliud aſſeuerauit noſcere amare audire pꝛo voto

pꝛeter id quod dei voluntate percepit. mente intelugen
tia ratione affectione moꝛibus factus eſt ſuſpenſus an⸗
rius et directus in illam:exemplo chꝛiſti facientis et di
ſciplina docentis.et exemplo diſcipuloꝛum omniũ ſub/
ſequentium:affectione ſtudio moꝛibus ſupernam vitaʒ
accipere ſatagentium.Facere quidem cinuipiam volun
tatem pᷣintendit:et nõ facere cõtra deixoluntate. Om̃e
quidem affirmatiuũ fiendum negatiuum pꝛeit excel⸗
ſum:ne quid affirmatiuum ſeu quod pꝛecipitur fieri ſi
quod pꝛohibetur inopus educitur.Ac per hoc dei volun
tas ad actionem deducta.e facit et emcit. Meſacit pꝛo
hibitum:efficit quod iubetur. Ob huuiſcemodi exau⸗
ditur oꝛans:non tamen in omnibus aut pꝛo omnibus
omnis: Sed iſta ſunt ad exauditionem cum oꝛant ho⸗
mines pꝛeroganda:nõ tamen pꝛo omnibus petitis ex⸗
auditio expectanda. Nouit eni et cum rogatur deus: qͥd
accipere deceat aut opoꝛteat oꝛatoꝛes.Nõ ergo digni ſũt
exaudiri a deo deum nõ colentes nec facientes ipſius do
minivoluntatem.ſed agentes culturam et voluntatis
domini factionem:ex quibus patratoꝛũ miraculoꝛũ pꝛe
ſtatur auctoꝛitas.EInde ſubdit cecus Aſeculo non eſt
quditum:quia quis aperuit oculos ceci nati Eque di⸗
xiſſet ꝙ nec renouauit oculos excecati:et vtrunq; pari⸗
ter verum erat. Vnde ſequitur Niſi eſſet hic a deo nõ
poterat facere quicq; QOmne creatum a deo eſt:nõ ta⸗
men omnes aliquid ſupꝛa naturam efficiunt.Attamen
omnino ſic eſt.ꝙ niſi qui a deo regeneratuſ altero rectũ
baptiſmatum miracula nõ efficit:et habeat virtutes il⸗
las vluificas que viuere faciunt nõ per naturaʒ ſed per
gratiam apud deum. Clalida nanq; huius ſententia ꝙ
a ſeculo nõ fuit auditum ꝙ aperuit quis oculos ceci na⸗
ti:quã in poſterum ipſe dominus cõfirmauit dicẽs Si
opꝑera nõ feciſſem in eis que nemo alus fecit:peccatum
nõ haberẽt. Et niſi eſſet hic a deo nõ poterat facere quic
qᷓ;. Credebat iſte cecus ieſum eſſe ꝓplxtam eſſe ſanctuʒ
a deo miſſum.ab ipᷣo auctoꝛitatem habentem: nõ tamẽ
credebat eſſe vnigenitũ dei filium incarnatũ. Nondum
in illam credulitateʒ aſcenderat ſed aſcendit. Attamen
optime nouerat ꝙ omne bonum et opus omne laudabi
le ſupꝛa naturam factum pꝛeterqᷓ; a deo eſſe non poteſt.
ipe deus ait nõ in eo ꝙ homo ſed in eoꝙ deus erat.
Sine me nihi poteſtis facere Ged depꝛauate hominũ
mentes ad writatẽ nõ aſſurgunt cum audiũt. necipam
Wlunt credere ſed aures auertunt:⁊ cum cõuincuntur
inſiliunt in pꝛauntatem. Qusd audientes iudei reſpon
derunt et direrunt ei. In peccatis natus es totus et tu

doces nos: Et eiecerunt eum foꝛas Cõſfitentur iſti oꝛi

ginale peccatum. cum dicunt natũ hominẽ in peccatis:a
quibus nec ipᷣi liberi erant. Equa quidem eruer eſt om

qnintus

nium cõditio naſcentium in traductione macule oꝛigii
nalis. Mec repugnat ei quod ſupꝛa dictum eſt a ſaluato
re:ꝙ nec hic peccauit neq; parentes eius ſq; vt cecus na
ceretur. Auud autẽ eſt ene peccatoꝛẽ: aliud naſci in pec/
catis.Elnum nõ fit miſi pꝛeuia volũtate.aliud in omni
niſi aliquos ſpirituſſanctus excipiat. Sed ſi in peccatis
natus nõ debebat docere aut dicere veritatẽ audientib
nec ipᷣi ſcribe et phariſei aut quicũq; moꝛtales doctrina⸗
re de berent: cum in peccatis omnes pariter oꝛiãtur. Et
ſi ab hoc hberant᷑ renati:nondum tamen erant illi peſſi⸗
mi pharilei.qui de audita lege pᷣſumentes nõ credebãt
eum aliter poſſe infundere m coꝛdibus hominũ vrita⸗
tem welut obliti ꝓphetarum qui ſupꝛa ⁊ pꝛeter legẽ mul
ta per inſpirationem a domino acceperunt:et cõtumaci
atq; impatienti animo hominẽ vera dicentem foꝛas tẽ⸗

bus agitur ex oꝛiginali perpetuata et damnata ꝓpagine

plum eiecerunt. Ecce anathematigatus pꝛo vero appa⸗

ret excõmunicatuſq; pꝛo chꝛiſto: qui etiam pꝛo veritate
a iudeis lepius eſt eiectus.Nihil ſceleratius in homini⸗

bus q; ad vritatem fieri ⁊ eſſe rebellem et ꝓpellere ipᷣtꝰ

doctoꝛem.actum fuit hoc ad augmentũ criminis iude
oꝛum.necnõ et vero et malo pꝛelagio futuroꝛum.quo⸗

niam hec acta in chꝛiſto legimus.et quotidie agunt᷑ ab

iniquitate firmatis. Sed optandum eſt anai hema fieri

ab hominibus pꝛo chꝛiſto.ſi eueniat quod huic ceco cõ⸗

tigit:qui a iudeis et ab eoꝛum templo eiectus in dei fi⸗

lij noticiaʒ venit.in cuius nullus venit aut vniet iudeo

rum:miſi reliquerit iudaiſmũ et templum. Opoꝛtet e⸗

gredi ab ipoꝛum cerimonijs et a lapidibus diruendi tẽ

pli et ab omni coꝛtice litterarũ qui dei filij cognitionem

habere decertat. Exa euge anathematixate p chꝛiſto qui

te ad fidem ſuſcepit.et nõ timuiſti ſicut tui parentes in
aniter timuerũt.et melioꝛem partem ratus pꝛo chꝛiſto
pati ſupplicium.q; remanere in amicitia cum ꝑpfidia iu⸗

deoꝛum Nam audiuit ieſus ꝙ eiecerunt eum ſoꝛas:et
cum inueniſſet eum dixit ei.u crediſ in filium dei:⁊lt

ille dixit. Quis es domine vt credam in eum. Et dixit ei
ieſus. Et vidiſti eum et qui loquitur tecũ ipſe eſt. Et il⸗
le ait. Credo domine.Et pꝛocidens adoꝛauit eũ·. Stu⸗
duit ieſus pꝛo ſe anatlematiatũ ſollicite inuenire.quo

niam ſibi cura pia eſt et indefeſſa ſollicitudo ſuper eos
qui ab homimbus ſui cauſa pelluntur.et in ſuum con⸗

ſoꝛtium trahere nititur quos pꝛopter eum a cõgregatio

ne hominum cognouit auelli.a quibus niſi auellãtur et

ab eoꝛum perditis moꝛibus ſaltim animo ſeparentur.

in dei filij cognitionẽ nõ wniunt. MPoꝛro cognitionẽ di⸗

uinoꝛum merentur accipere qui ꝓ cheiſto voluntarie ſe

ab hominibus ſegregant aut per patientiã tenentes in

animo inuite pelluntur. ꝛoinde cõtemplanda eſt hic
pia dignatio ſaluatoꝛis.reddentis retributionẽ exceſſi⸗
uam pꝛo iniurijſ tollatis Inuenit quia queſiuit eiectũ
Scrutatur et interrogat.ſi credit in dei ſilium pꝛo quo

ſciebat erpulſum. Mon querit vt neſcius ſed interrogat

ſi ſibi credendi adeſt coluntas cum abſit ipᷣa facultas.7

hoc quoq; chꝛiſtus pꝛenouerat. Sed ſi coꝛde credit ad

iuſticiam oꝛe fit cõfeſſio ad ſalutem ex hocoꝛis confeſſio
querebatur. Meinterrogat cecus de tanta excellentia et
altitudine dicti.ſi eſſet ei filius cum iudei negant filia⸗
tionem in diuinis pariter et paternitatẽ.et ſi eſt ſi con⸗
uerſatur cum hominibus ſuper terram. Anceps verbuz
ſic interrogare coegit· dulce tamen audire ꝙ ſit filiꝰ dei
ad credendum in eum ſuapte declarat eum ieſus inno⸗
teſcens ei dicens. Et vidiſti eum:et qui loquitur tecuʒ
ipſe eſt. Exa domine quod eſt homo quia innotuiſti ei.

quid filius hommis ꝙ tanti reputas eum.vt per fidem
in vis iſta wlis ab ipo cognoſci. vt demũ aperte ab ipſo

— — — — — — - - -- — —————

De miraculis

cognoſcaris in patria. Dignatio iſta ẽ altiſſimi nõ digni
tas aut meritũ hoĩ ymiHoc potiſſimũ vita moꝛibodoctri

na pabulis miraculis intẽ debat ieſus vt etiãẽ humanatꝰ-

dei filius crederef᷑.⁊ volebat ab hominibus ſic agnoſci q
dignatus fuerat ſub celo pꝛo homimbus tempoꝛaliter
naſci.et cum eis viſibiliter cõuerſari:ad eternitatẽ alli⸗
ciens·factus in carne tempoꝛalis eternus.Caſſo labꝛe
tam magnam hec diuinam humane.tam parua huma⸗
na diuine feciſſet:ſi nõ innotuiſſet ꝑer ſidem moꝛtalib

factus moꝛtalis eternus.nõ vt eſiet ſemper moꝛtalis

ſed ad tempus:deſtructo tandẽ moꝛtiſ imperio noſmoꝛ
tales ad vitam referret ex moꝛtuis. Itaq; illuminans
pꝛimo coꝛpoꝛe cecum maioꝛe nunc et inumibili luce mẽ

tem perluſtrat trahens ad credulitatem ſui:ſe aſſerẽs in

carne nõ per carnem filium dei. Veruntamẽ cum ſidẽ
nulla virtus deo placit ꝛecedat.quia vt ait apoſtolus.
Sine fide impoſſibile eſt placere deo.ipᷣe qui ad creduli
tatem inuitauit gratiam ſibi qua crederet pꝛeſtitit. Si
ne merito enim ꝓpꝛio ſides ipᷣa tribuitur. At ille per gra

tiam ſide tributa ait Credo domine ſſcz te verum eſſe

filium dei. Et in ſignum creulitatis ac in pteſtationeʒ
excellentis crediti in oſtenſionem ſubiectionis ad latri⸗
am ſe cõuertit.quia pꝛocedens adoꝛauit eum:credens
eum eſſie vrum vmgenitum dei filium in hunc mun⸗
dum in humanitate miſſum pꝛo omnium ſalute moꝛta
lium. Et quoniaʒ ſic credebat cecus ieſum miſſum ita
ſibi ſe veniſſe teſtatur dicens. In iudiciũ in hunc mun
dum venivt qui nonvident videant et videntes ceci ſi
ant Mec cõtra ſcribas et phariſeos dixit:qui cecũ eie/
cerant et ſapientes ſe arbitrabant᷑. Conſidevant in lit⸗
terali legis ſcientia:et ſapientes ſibiipſis videbantur.
Erant e regione in populo iudeoꝛum mpliee et in v⸗
ninerſo mundo ceci gentiles inter quos dei filius iudi⸗
caturus aduenerat:vt hi qui vident videant · videlicet
ſimplices et paruuli malicia doceantur. quoniam cum
ſimplicibus ſermocinatio eius:et declaratio ſermonuʒ
ſuoꝛũ illuminat.et intellectũ dat paruulis. Et ipe con⸗
gratulantur patri ait. Conſiteoꝛ tibi pater celi et terre.
quia abſcondiſti heca ſapientibus et pꝛudentibus:et re
uelaſti eg paruulis. Ita pater:quonia ſic fuit placitum
ante te. Et chꝛiſtum per ſidem agnouit populus natio⸗
num. Et gentes cognouerũt gratiam dei. cuius rei we⸗
ritas in ꝓpatulo eſt:cum repꝛobata maneat ſinagoga et
fulgeat eccleſia collecta de gentibus. Tlidentes qui e⸗
rant aut ſibi videbantur de populo iudeoꝛum obcecati
ſunt:quoniam Eſaias dicit. Ve qui ſapientes eſtis in
oculis veſtris:et coꝛam vobiſmetippis pꝛudentes. Et ali
us ꝓpheta dicit. ſapientes ſunt vt faciant mala: bene au
tem facere neſcierunt. Et alibi. Cõöuertens ſapietes re
troꝛſum:et ſcientiam illoꝛum ſtultam faciens. Et alibi
dicitur. Perdam ſapientiã ſapientũ:et intellectuʒ pꝛu⸗
dentium repꝛobabv. Et perdam ſapientes de mõte eſau
Et iterum. Ercecauit deus oculos eoꝛum et indurauit
eoꝛum coꝛ:vt nõ videant oculis nec intelligant coꝛde.

et cõuertantur et ſanem eos. Perſpicuũ igitur eſt chꝛi/

ſti ieſu iudicio ſactum eſſe qð qui neſcire videbantur
ſciunt:et ſapientes ſibi repꝛobi facti ſunt. Quam ſentẽ
tiam audientes ex phariſeis. qui cum ipſo erant dixe⸗
runt ei Nunquid et nos ceci ſumꝰ:Dixit eis ieſus. Si
ceci eſſetis non halheretis peccatũ.Nunc vero dicitis qꝛ
videmus:peccatum veſtruʒ manet abet omnino in
ſertam ſuperbiam ſe habentem credere quo caret atq; pᷣ
ſumptio incoꝛrigibilis eſt. Eque autem malũ eũ inſitũ
vitium eſtimare ꝓpulſum. Quo vitio laloꝛabat peruer
ſitas iudeoꝛum credentium ſe habere veram ſcientiam
verum lumen quibus carebant.et cõtumaci pᷣſumptio

Baluatoꝛis

ne fallebant ſeipᷣo:credentes illam abeſſ ececitatem.qua

omnino eoꝛum menteſ caligauerant. Moꝛzro melius co

gnouit medicus infirmitate hominis q; egrotus: magi
ſter in peritiam q; ipe diſcipulus. Sic et omnium cõdi
toꝛ magis nouit quid perfectionis quid imperfectionis
quidv malitie in ſua creatura lateat quam ipſa cogno/
ſcat. Ob hoc inquit ſi ceci eſſetis nõ haberetis peccatũ.
alia intentione reſpondens qua ipᷣi queſierunt. Na ipſi
credebant ſe habere ſcientiam et carebant:illa dumta⸗
xat que mentes illuminat. Habebant autem et petitiaʒ
legis.quam ſi nõ habuiſſent nec eoꝛum peccatum tam
graue maneret: ac ſi nõ ex ignoꝛantia ſed ex certa ſciẽtia
deliquiſſent. Mon in eo ſolum ꝙ chꝛiſtum querebat ad
moꝛtem:quia in hoc ab ignoꝛatia ſunt detenti.ſed in eo
ꝓ chꝛiſtum ex inuidia perſequebant᷑cuius opera irrepꝛe
henſibilia erant. Et alia innumerabilia mala faciebant
cõtra cognitam legem. firma ſtante ſententia ꝙ recca⸗
tum cognoſcatur per legem. vt ait apoſtolus ad roma⸗
nos.Meccatum nõ cognoui niſi per legem. Ac per hoc
aduertendum eſt ꝙ ſcientia peccatum exaggerat et ne⸗
glecta ignoꝛantia nõ excuſat. D .
De ambulatione ſaluatoꝛis et petri ſupꝛa mare et li⸗
beratione petri mergentis.et quibuſdam miraculis fa⸗
ctis. Quid capiatur ex typo ex his ſcom matheũ marcũ
et iohannem.: Capim XXXIIII
Vo diuerſa in patratione miraculi ad inuicem
d cõuenerunt. coꝛpus ſolidum et graue fluxibile
et magis leue:vnum ferens.aliud latum.neu⸗
trum mutans ſuam naturam.vt ſolidum et graue rare
ſceret exiſteretq; leuius neq; fluxibile et leue in ſolidita
tem tranſiret:ſed vtrunq; ſeruabat ex pꝛimoꝛdijs inſi⸗
tam adeo naturam.Coꝛpus chꝛiſti et petri ambulabãt
ſuper aquas. non ꝙ aqua ſolidaretur ad ſolidum coꝛ⸗
pus neq; arte natatoꝛia incedebaãt.neq; agilitas aſſum/

pta ſuꝑ ferebatur aquis.neq; fantaſma fuerunt coꝛpoꝛa

illa vt cogitatum eſt. alioquin falſitatem habet euange⸗
lium ſanctum et falſum crederetur.ꝙ carnem veram aſ
ſumpſerit dei verbum. Nam ſi duo iſta coꝛpoꝛa inuicem
ſibi in ſua natura ceſſiſſent:petrus heſitans neqʒ mer⸗

gi cepiſſet. Si agilitatem reſurrectionis dotem accepiſ⸗

ſent. etiam petrus nõ fuiſſet ſubmerſioni vicinus. Et
ſi de petro nullavideatur oꝛiri cunctatio ꝙ miraculoſuʒ
fuerit ꝓ eo modico quo ambulauerit ſupꝛa mare et ſue
infidelitati umputandum ꝙ merſerit. de chꝛiſto nõvide
tur ꝙ ſic fecerit ad miraculum dari.cum in eo eſſet agi⸗
litas ex omnipotentia verbi aſumpti. Vleruntamen ſi⸗
dẽter dixeriʒ ꝙ miracu loſe hoc facere voluit adhuc moꝛ⸗
talis non ex illa dote gloꝛiicati coꝛoꝛis.quoniam poſt il
lam generalem reſurrectionẽ.nõ dicetur miraculũ ſed
beatum.quicquid fiet in coꝛpoꝛibus ex illis dotibus qui
bus per beatitudinẽ ipᷣa coꝛpoꝛa dotabuntur. ita vt ipᷣm
beatum eſſe nõ ſit miraculũ.ſed beata natura nunqᷓ; in
aliud cõmutanda. Nec in ſignificatione erit beatũ eſſe.
ſed tantum id quod beatum erit.nunc vero miracula in
ſignificatione ſunt:vt aliud oculis.aliud intellectibi in
nuant.MNam poſi miraculum quinq; panum cum com
puliſſet diſcipulos ſuos aſcendere in nauiculam et pce⸗
dere eum tranſſretum. et ipe aſcendiſſet in monteʒ ſo⸗
lus oꝛare.et tenebꝛe iam facte erãt et nõ venerat ad eoſ
ieſus.et nauis erat in medio mari et ipſe ſolus in terra
Mare aũt magnovento flate:erurgebat et nauis poꝛta⸗
bat᷑ magnis fluctibo. Et videns eos lalvꝛantes in remi
gando. erat enim ventus cõtrarꝰ eis QOmmnis vita ho⸗
minis quedam ars nautica eſt agens quotidie impter⸗/
miſſe incertã nauigationẽin certiſſimo pelago.neſciẽs
in quem poꝛtum ſit ipſa ventura pꝛeterqᷓ; in poꝛtum tur
n 4

Aiber

batum moꝛtis vbi eſt cõſtituta domus omni viuenti:
que vndiq; pꝛocellis flantibus quatitur. Peramplius
autem ipᷣa virtutum arxx in pꝛocelloſo pelago conſtituta
eſt. qna dirigitur iter in celum. Exurgit mare flanteren
to:quia omnis inquietudo er temptationib crebꝛiꝰ in⸗
tumeſcit. In medio mari apoſtolica nauis exiſtit. ad e⸗/
quanimiter tolerandas tribulatõnes fides peracta cen⸗
ſetur:inexceptuate recipiens.ſi qua ſunt anime natan⸗

tia mala. Et vt omnes intueantur eccleniam nõ declinaz

re in partem:vtriuſq; partis ſi medium tenet.iactatur
ipᷣa fluctibus. Ineuitabiliter neceſſarium eſt ꝙ agitat
pꝛocellis vndoſis nauiculam mare cum ventis irruerit
et eccleſiam ſeu quamlibet animã in veritate quieſcere
impoſbile direrim:cum tot ſunt aduerſantia fidẽ.tot
que dbſiſtant ꝓpoſito cuilibet anine tendentis in celũ.
Jactatur fluctibus maris pelagoꝛoſa ratis.et eccleſia
terroꝛe tyran nioꝛũ ꝑſecutione innideliuʒ.inſidijs hereti⸗
coꝛum im pꝛobuate peruerſe viuentium indeſinenter
iactata eſt: anteq; deueniat in vltimum poꝛtuʒ. Omnis
anima inſignita fide ſuo deſidetio tendit in viſionem.⁊
in illam veritatem quam credendãa acceperit. ſed anteq;
de mundi pelago eruatur varia ⁊ multiplici quatitur va
litudine temꝑeſtatũ:vt nunc in ſeipᷣa velit aut nolit qð
eſt agende virt tis.nunc delectetur agere nũc tabeſcat.
nunce leticia nunc tedio agenda ↄſumet: nũc heſitet nũc
cõſidit.nunc ꝓperat.nunc quaſi deſperatioꝛ toꝛpeſcit:et
in ſuis votis aut nõ placitis fere ſemetipᷣaʒ depꝛehendit
Quid vero inuiſibiliter ab inuiſibilibus hoſtibus patia
tur:incõpꝛehenſibile pꝛotinus eſt. Qui nunc in illa arie
tant fidem.nunc ſpem nũc ipᷣam ventilant charitatem.
nunc ad yma depꝛimunt nunc ad alta ſubtollunt.nunc
querunt qualificare vitijs.nũc ipas virtutes auertere:
et nõ eſt quo te vrſum vbi nõ inuenias tibi aduerſum

quintus

ueniant.a deo ſinuntur aduerſitates et temptationes
hominibus euenire:ſed ad pꝛobationẽ virtutum et ad
examinationẽ virium noſtrarum.vt agnoſcamus quid
poſſumus ne ſuperbiamus in nobiſipſis cõfidentes.et
vt fragilitate cognita inuocemus eum.qui poteſt per ſe
nõ valentibus ferre iuuamen. Si vero aliqui temptas
tionum aut cõtrarioꝛum ſubmerguntur altitudine ſibi
adiudicent.nõ deo ſuper nos ſemper cum pꝛouidentia
et miſericoꝛdia decernenti:parato ex timplo inferre au⸗
xilium ſi nõ deſiciunt animo in agone Hinc cum remi

„7

gaſſent ſtadia vigintiquinq; aut triginta:circa quartam

noctis vigiliam venit ad eos ambulans ſupꝛa mare:et
volebat eos pꝛeterire.At illi cum viderunt ambulantẽ
ſupꝛa mare et pꝛoximũ nain fieri timuerũt et cõturba⸗
ti ſunt dicentes.quia fantaſma eſt:et pꝛe timoꝛe clama
uerunt Ad deſignationem quo modicum cõtra ventũ
pꝛofecerant pomitur numerus ſtadioꝛum: et apparitio
in quartamoctis vigilia. oſtendit eos per totam nocteʒ
in lalvꝛibus extitiſſe· cum a ſero iactari fluctibus naui⸗
cula mcepiſſet.et ſi erat in medio mari plus vigltiquin
q; vel triginta ſtadijs diſtabat a littoꝛe.niſi large accipi⸗
atur medium aut intelligamus retrouerſam nauẽ con⸗
traria impulſione õ noctis vi
gilia dum excubatur in caſtri militaribus ſumpfſit exoꝛ
dium.et huiuſmodi nuncupationem accepit.et quarta
vigilia nõ habet in ſucceſſu aliam noctis partem ſed au⸗
roꝛam et luminis claritatem:diem videlicet quo vidẽ⸗
tur que celabantur in nocte. Et niſi nauigatio quadri⸗
foꝛmiter turbata fuiſſet: non adueniſſet ille qui oterat
imperare tempeſtatibus et inferre quietem. Qui nec
