et ipoꝝ oꝛbes et oꝛbiculos et reuolutõnem reuoluebat

in aĩo. dum ſe ſponderet altiſſimo ſupplicare. Nemineʒ
audiui nec vidi deuote atq; hu militer intendentem ad

euangelij veritatem talibus meretricibꝰ ſedule impli⸗
catum:miſi repudio mancipauerit.Pꝛoculdubio plerũ

cq; a deo faciunt animaʒ foꝛnicari. Oed dicit ſcriptura.
Perdidiſti om̃es qui foꝛnicantur abs te c.· Harbarus
ſum omnibus qui hoꝝ que dicuntur intrinſecam expe/

rientiam nõ viderunt.et appelloꝛ fatuus a talibus ſci/

entijs faſcinatis · ſed veritatem nouit altiſſ mus.et ipſi
videbunt eum cum dure fuerint eracti ꝙ talibus vani⸗/
tatibus ſe dederũt. Incõpꝛeſenſibilis niſi ꝑ fidem eſt
veritas: que liberat nos ab omni maligno Zurbabun⸗

tur a facie intima veritatis que non explicatur lingua,.
nec videtur oculo naturali.qui hec audierint: ſed aufe⸗
retur ab eis ſpũs intelligentie ipſoꝝ.et deficient coꝛam

ipſa et conuertentur in puluerem terrenoꝝ rapiendum

a vento vanitatis: vt ventus tempeſtatis et turbinis
ventilet ineternum. Inſurgent vultu pꝛocaci melius
eſt ſic intendereqᷓ; vagari:tali alligari ſiudio qᷓ; epe pꝛo
dire in publicum et a venuſtis aſpectibus illici:et a va⸗
rijs delectationibo capi.Audacter affirmẽ nihil eſſe bo⸗
num compꝑatõne peioꝛis.imo ſtrictius dixerim: nibiẽ
bonum quod comꝑpatur bonitate carenti. Comparatio
eni bomtatis in vtraq; parte aſſerit lbonitatem. Neſcul⸗
po in meipſum foꝛte ꝙ verba hec aloꝝ verbis retunde⸗
rentur.et validioꝛes rõnes his rationib redderentur.
Quin ni.ælmplius aũt.Et ꝙſcriptura recõpingitur a
ſcriptura.valeat vtiq; quod ꝓfertur. Sed o vtinam in
uenirem aut inuemiſſem mecum catholice contenden/
tem ex ſcripto firmato.non variabili aut nugaci verbo
quod aut ꝑ rationes fidei cogerem negare fidem.aut re
mouerem ab artibo et philoſophis verbuloſis. Vt aũt
contra has meretrices quadam appellatõne concludã.

pfectioms quoſuibet ꝓfeſſoꝛes. puaricatoꝛes relaxatos

impuros aſſero.ſi cum his meretricibus affectu et in⸗
tellectu atq; iugi ſtudio contubernant. nec pꝛofeſſioni
opera ꝑfectioms adijciant. Plus aũt in talibus damno
ſa expientia:qᷓ; mea querimonia clamat. Opoꝛtet om̃i⸗
no pfectioni lectiõms et oꝛõnis intendere eum qui ꝑer
fectionem ꝓmiſit.et alijs quibuſcũq; poterit ipᷣam fir⸗
mare opibus iuſtis atq; ꝑfectis. Qui autẽ dixerunt et

Vlcunt veram theologiam nõ poſſe conſcendere mſi per
iſtam ſcientiam: ſimiles facti ſunt edificatoꝛiba turris

babel:qui ꝑ altitudinẽ turꝛis credebant in ſuperna con
ſcendere. De meretrice aũt heretice pꝛauitatis que
multos in foꝛnicationẽ auerſionis adduxit:puerbiatoꝛ
dicit. Fauus diſtillans labia meretricis: nitidius oleo

guttur eius. Nouiſſima autẽ illius amara quaſi abſin⸗
thiũ.et lingua acuta quaſi gladius biceps Pedes eius

deſcendunt in moꝛtem: et ad inferos greſſus eius pe⸗

netrant · Per ſemitã vite nõ ambulant:vagi ſunt greſ⸗

ſus eius et inueſtigabiles. DOulcia ſunt ſereticoꝛũ ver⸗
ba:welut fauus melligenus. Nam ſi dulcis non eſſent
non audirentur:neq; traijcerentur in anime intrinſecũ

guſtum. Oerito hereticus meretrix appellatur. quia il⸗
la ad iludendum omnes tranſeuntes inuitat.xet ſterili

ter ommibus abuſiue coꝛpus exponit. et labijs ſuauian
do demulcet quẽ accipit ad vlnas:Eic et heretici om̃es
quos pñt ad ſe conantur attrahere omnem coꝛpis exi
ſtentiam. attracti pꝛeſtant ad vſum. vt ea ſterilitate lo⸗
quendi qua dcepti ipi cipiant:quoꝝ labia totam quã
ſe credunt habere dulcedinẽ non effundunt ſed diſtil/⸗
lant:vt auidius audigntur et accendant ad doctrinã in⸗
tenſius auditoꝛem. Stillas erogant:ſed copioſam aſſe

runt reſeruare dulcedinẽ.quaſi apud eos maneat mul/

titudo doctrine. Guttur ipſoꝝ oleo nitidius dicitur: qꝛ
omnis puritas leticie nitiditas luminoſe ſcietie opus
miſericoꝛdie humilitatis ꝓfunde in eoꝛum doctrina vxi
detur plenum conſiſtere que p olium deſignantur. qo
diligenter inſpicienti ſcripturas patet. Nouiſſima vero
perereticoꝛum amara ſunt:quia nihil amarius q; ex fal⸗
ſis doctrinis relinquere dñm ieſum chꝛiſtum. Acuta

ipſor lingua vt gladius biceps:quia coꝛpus et animas

affectum et intellectum tranſuerberat. Omnis autem
ipſop itineratio atq; adherentiũ a via vite declinat: feſti

natq; in moꝛtem culpe piterq; et pene. Et tanta loquen
diet viuendi varietate vagantur. vt compꝛehendi non
poſſint. inueſtigari nequeut bifoxcate loquutur ſemn/

i
1

Aerba pnunciant diuerſes intellectus imponunt:vnde
decepti decipiunt. Weretrices amenas ſqʒ mundi ob
lectamenta et ſenſualitatem deſcripſit ſalomon dicens
De feneſtra mea ꝑ cancellos pꝛoſperi et vidi paruuluʒ
vecoꝛdem iuuenem: quitranſit ꝑ plateas iuxta angulũ
et ꝓpe viam domus illius graditur. In obſcuro adue⸗
ſperaſcente die in noctis tenebꝛis et caligine:ecce muli
er occurrit illi oꝛnatu meretricio pꝛeparata ad capiẽdas
animas.garrula. vaga.quietis impatiens. nec valens

in domo conſiſtere pedibus ſuis:nunc foꝛis nũc in pla⸗

teis.nunc iuxta angulos inſidians:appꝛehenſumq; de⸗
oſculatur iuuenem.et pꝛocaci vultu blanditur dicens.
Elictimas ꝓ ſalute debui.hodie reddidi vota mea. Id⸗
circo egreſſa ſum in occurſum tuũ:deſiderans te vide⸗
re et reperi. Intexui in funibus lectuʒ meum: ſtraui
tapetibus pictis ex egipto:aſperſi cubile meum mirra ⁊
aloe et cxnamomo. Eleni inebꝛiemur vberibo. et frua⸗
mur cupitis amplexibus.donec illuceſcat dies:MNõ enĩ
eſt vir in domo ſua:abijt via longiſſima.ſacculum pecu
nie ſecum tulit:in die plenilunij reuerſurus eſt in do⸗
mum ſuam. Irretiuit eum ſermonibo multis: et blan⸗
dicijs labioꝛum ꝓtrarxit illum. Statim eam ſequitur
quaſi bos ad victimam ductus et quaſi agnus laſciui⸗
inens et ignoꝛans.et neſcit ꝙ ad vincula ſtultus traha
tur donec tranſfigat ſagitta iecur eius velut ſi auis feſti
net ad laqueum.et neſcit ꝙ de periculo anime illius agi
tur. Que omnia qᷓ;uis actu ſepe faciat meretrix mpu⸗
dica:tũ magna foꝛnicationũ mater:carnis noſtre mate
ria viſibilibus atq; ſenſibilibo intenta eſt.infrumita me
retrix et mulier inuerecunda:que ad ſuum oꝛnatũ om⸗
nia diſponit mundi oblectamenta ſuſcepit:ꝓpe cuius
domum infinita hoĩm graditur multitudo. ſed ille cni
ſuo merito iratus eſt dñs incidet in eam. Mabʒ iſta me
retrix domum.habet viam.habet plateas.habet angu⸗
los.habet garrulitatẽ.habet unpatientiã.habet oſcula.
habet vultum ꝓcacem.habet victimas.habet lectum
intextum funibo.habet egiptiaca tapetia. habet cubile
ſecretum.habet aſperſiones aloeticas.mirrantinas et

D cxnamomicas.habet vbera.habet amplexus.habet di⸗

uitem virum.habet blandicias labioꝛũ. Somus eius

eſt ipſa creata natura in regulis oꝛiginalis iuſticie oꝛdi

nata.que natura paſcitur modicis.contentatur et pau⸗
cis.nec ſcõm iuſticiam poſitam in ſuꝑflua querit egreſ⸗
ſum. In qua non valet con ſiſtere meretrix ſq; ſenſuali
tas impudica. Egreditur foꝛas terminos rõnis atq; iu
ſte neceſſitatis.et in mundi plateis ſcʒ in latitudinibus
ponit inſidias. nunc iuxta diuerticula anguloꝝ decepti
onis laqueos parat. In plateis decipit:cum multitudi
nem delectabilium pandit. In angulis decipit:cum ꝑ
obliquitatẽ occulcam et ſingularem turpitudinẽ ratio⸗
nem inſicit. Elia eius eſt que ſibi videtur iuſia ꝓ eo ꝙ
ꝑ eam plurimi ſic incedunt:et multitudine male viue⸗
tium quaſi ꝑ quandam viam publicam decipit:ac ſe iu
ſte feciſſe tuetur. Garrula eſt ſi non habet quod querit
et garrulitate verboꝝ tendit in placita:vt garriendo ꝑ⸗
cipiat quod ſilendo nõ poſſet. Impatiens eſt iſta me⸗
retrix inhoneſta:quouſq; obtineat quod concupiuit. Et
ſempꝑ per impatientiã diuerberat ſe ſinon ꝑcipit placi⸗
tas ſuis ſenſibus qualitates.et quietis ſemꝑ in animo
cum ꝑ rationem ſe regere volunt efficitur impatiẽs.et
bella variarum appetitionum inducit.que ſi multos ex
toto nõ deiſcit ſine quiete viuere facit.vt etiã ſapiẽtes
et ſenes et vniuerſos vſq; ad moꝛtẽ ipᷣa ſollicitet.Quẽ
vero circa ſe depꝛehenderit ambulantẽ et intendenteʒ
in his que ſunt de funeſtis iuribus eius.velut iuueneʒ
carentem coꝛdis pꝛudentia.qui ſcõm ſalomonis man⸗

et contra vicia ſermonibus do. ſalugto.

datum coꝛ non omni cuſtodia cuſtodiuit. dulciter male
ſuauiat:et quadam ꝑnicioſa vultus audacitate decpiẽ⸗
do blanditur.ac ſi eum magnis votis et deſiderijs que⸗
ſiuiſſet:et ſtatim de lecto male quietis ꝓnunciat. a⸗
ne ad eternam damnatõem quieſcit:qui requieſcit coꝛ⸗
de et animo in lecto letifero terrenoꝝ atq; carnaliũ vo⸗
luptatum. Sed intextus eſt funibus lectus.quia pec⸗
catoꝛum ſuoꝛum funibus vnuſquiſq; conſtringitur. et
intextus eſt funibus lectus.quia nulla ſenſibilis et car
nalis delectatio eſt durabilis ſuper terram: ſed velut fu
nis in fine marceſſit. Egiptiaca ꝓfectio et depicta tape/⸗
tia quibus pauimenta etarum et parietes obtegũtur
ad oꝛnatum cubiculi et delectatõem oculoꝑ ꝓpter vari
etatem nimiam picturarum inſinuant artiſicioſas ⁊ ex

quiſitas adinuentõnes peſſimas in peccatis:quoꝝ vari⸗

etate delectatõnum anima teneatur illecta:mec velit re
ſurgere de lecto vbi iacet turpiter delectata. Secretuʒ
huius impudice cubiculũ ipᷣm eſt abſq; teſtimonio ma
lum:vt eo ſit liberioꝛ delectatio quo teſtibo caret:et dele
ctatiomis fiat augmentum quo deuitauit hoĩm puerſa
libido conſpectum. Aſperſum aromatibus ꝓnunciat:ve
lut ſi non eſſent coꝛruptibilis bona viſibilia huius mũ⸗

di.Amplexus huius ſunt inſepabiles aſtrictõnes ad vv
lita:vt niſi ꝑ moꝛtem raro ſeꝑatio per liberam volunta

tem:ſed ſtercoꝛea eſt amplerxio aſoꝛis. qua deturpatur

anima in occultis. Subacta vero vbera meretricis ſũt

vene dulcedinis:que ſi debite ſcõm legem nature atq;
oꝛiginalis iuſticie depꝛimuntur.elicitur neceſſarium vi
te butirum. Conceſſum eſt nanq; omi viuenti iuſta le⸗
ge:vti lonis nature. Si autem foꝛtiter emunguntur:
ſanguis elicitur peccatoꝝ.quia ſi quis vbera nature lac
vite ꝓpinantia plus debito expꝛimit:peccatum ommno
cõmittit. OPꝛeſtruitur in vſu conceſſoꝛum pꝛofecto de⸗
lictum:ſi diuinoꝛum lex tranſgreditur decretoꝛum.a⸗
bioꝛum vero blandicie ſunt ſenſuales allegatõnes ſub
vmbꝛa condeſcenſionis:aut pꝛo tꝑe iuuentutis.aut in
ſtatu aſſumpte non inflicie neceſſitatis aut infirmita⸗
tis:aut ſub ſcuto bonitatis diuine quaſi delectabilia nõ

pꝛoduxiſſet ad aliud niſi vt ſenſus delectaretur huma⸗

nus.quibo homo faciliter irretitur.difficilime vero diſ⸗

ſoluitur. Vlir eius vniuerſoꝝ dñs: qui nõ videtur eſſe
in domo dum impunite maluʒ patitur fieri. Cetera xvrz⸗·

ro huius methaphoꝛice locutõnis: ad actõnem mali et
auctoꝛis periculum diſponuntur. Elide ſcoꝛta.vide me
retricios intellectus.aſffectus et actus cum quibo ma⸗

le peregre diuinum patrimoniũ diſſipauit viuendo luSs

xurioſe.vt omni qua potuit voluptate frueretur/ac per
hoc ſtatim ſequitur fames. Non habet quod manducet
et patrimomio cõſumpto inedia mualeſcit. O male pe⸗
gre fili. iam pateris impedimenta etatis.non patereris
ſi non receſſiſſes a patre. Aam te conficit ſames.habũ⸗
dantia relicta paterna. Pꝛemeris inedia:qin tuus eſſe
cupiſti. Eclipſim pateris:a lege deuius alta. Mõ ſufficis
tibi:ope relicta paterna. Diuinoꝛum bonopꝑ et honoꝛabi
lium contemptoꝛes audite.Games eſt valida in regio⸗
ne longinqua.non panis et vini dicente ꝓphłeta. ſed au
diendi verbi dei. Doctrinaʒ nõ appetit criminoſus vo⸗
luptatibus deditus. Odit ſalubꝛes monitus:qui non
eſt adhuc ſatiatus inferis.verba dei reputat cantilenã.
Inimicus ſibi factus exſuis pditis moꝛibus verba pa
cis ad deum contempſit.At nulla crudelioꝛ fames qᷓ;a
virtutibus abſtinere. Miſerabile ſit ieiunium deſicien
te pane virtutis: atq; vino leticie ſpiritualis. Labeſcit

anima in menſa maloꝛum.famem ſemꝑ patitur mala

voluptas.quo plura mala comederit ad reliqua ſit aui⸗
doe Munc ſatis eſt cui pꝛo nihilo reputatus eſt deus.

—

Tiber octanus

De genere maledictionum eſt fames:quas per moilſen

verelinquentieum pplo vñs repꝛomſit. Dicit eni ſcri /
ptura. Mittet dñs ſuꝑ te famem eſuriem et increpatio
nem in omnia oꝑa tua que facies donec conterat te ⁊ p
dat velociter ꝓpter adinuentões tuas peſſimas.in qui⸗
bus reliquiſti me. vt cauſa ſuum effectuz pꝛecedat.cul⸗/
pa ſu ꝓplicium. Mon eſt adinuentõis diuine ꝙ relinqua

mus deũ:nos adinuemimus huius viam erroꝛis.Non
eſt diuine doctrine ꝙ recedamuſab eo.nos adinuenimꝰ

itinera mala. Cauſam receſſus non dedit ommipotens.

nos aduenimus uiatõnis cauſam. Mon cogit recede
re qui funiculis amoꝛis omnes ad ſe trahit.Nemini di
xit.de domo ſubtraſx pꝑedem. ſatiatus ſum. odio te. ne⸗
mini ſcandalu m diſplicentie pꝛeparauit.tua fuit adin⸗
uentio vt abires in regionẽ longinquam. Mon adinue⸗
nit mala deus:qui bonus lona cuncta creauit.Adiuuen
tiones maloꝝ peſſime hoĩm ſunt in quib relinquimus

deum: ꝓpter quod ſuꝑ relinquentes fames iuſte dimit

titur diuinoꝛum eloquioꝛum.quoꝛum abundans ſapoꝛ

eſt ſup mel et fauum. Et eſuriem qui receſſit a paine vi
tali:areſcit in ſiti qun fontem aque reliquit:vt diſſolua-⸗
tur neceſſe eſt pꝛofugus a virtute vt conficiatur inedia

ratio ſana docet. Alienus ab illo ſine quo omnis eſt ma
le peregre.non ſolum extra ſe:ſed etiam in ſe increpati⸗

onem ſuſcipiat a ratione arguente.conſcientia toꝛ’quen

te.qm̃ omnia oꝑa mala ſunt que ſummi dei legem eſfu
giunt.vt tam diu afficiantur cruciatibo his peccatoꝛes
donec conterantur et pꝑdantur cum demomib wlociter
deſuper terram:niſi cõuerſi ad dñm reſipiſcant.Et pec⸗

catoꝛes famem patiuntur vt canes. nec ſaturantur dſiũ

mundi ciuitatem circũeunt: niſiad dñm deum reuer⸗
tantur vnde exerunt. Sed hic maleꝑegre maloꝑꝝ tipũ

in omnibus ſecum poꝛtans:ad mals ſpecialia ſe cõſtin

xit.. Adſeſit. pꝛofectol vni ciuium ullius regionis
vmbꝛoſe:aliquo peccato ſpeciali ſe ligatione ſeu delecta
tione ligauit in federe.Non enĩ quis ſufficit omnia ma
la in eodem inſtanti atq; actu ꝑagere.Necnõ et ſepe vi
demus ꝙ huic hoc vicium illi vero aliud magis in placi
to eſt:cum quo eſt fabulatio ſua.et tota complacentia
ſenſualis· etiã ſi interdũ cetera mala ptermittat. Seu
foꝛte aliquis demon accipit in eum diſtrictius poteſta⸗
tem: qui miſit eum in villam ad paſcendum poꝛcos
In villa ruſtici ſunt: in ciuitate vꝛbani: Merito nanq;
eſficitur ruſticus qui dimittit vꝛbanitatẽ celeſtem.quã
virtus et gratia darent. Et paſcit poꝛcos. In ruſticita⸗
te ſenſus emittit.et voluitur in ſceno vicioꝝ fetoꝛẽ oſtẽ

dens etiã ad coeuos:vt conuerſatio ſit hoꝛrida rationi:
humanis infeſta aſectibo. Urbanuʒ facit ad celeſtia hbo

minem deus pater:vicium vero facit eum omnibo diſ⸗
ſuauem. Et cupiebat implere ventrem de ciw poꝛ⸗
cino. Credit ſepe peccatoꝛ ſe contentum fieri ex coꝛru⸗
ptis.et aiam incoꝛpoꝛeam coꝛꝑpalibo adimplere: ſed ne⸗/
gat natura ſpũalia coꝛpalibus ⁊ coꝛꝑpalia ſpũalibus poſ⸗
ſe repleri:ac ꝑ hoc nunq; creaturis replebitur aĩa.que
creatoꝛis eſt capax.quo non plena aut in eſurie aut ſem
per erit in pena.. Et nemo üli dabat: quia vacuum ꝑ
Pacuum natara non implet.et ſibi inſufficiens nemini

ſatis erit. Ecce duos maleperegre: vtriq; in malo et in
auerſione concoꝛdes. Ille deſcendit a hieruſalẽ:iſte re⸗-

ceſſit a patre. Ille in irichontinã defectionem: iſte in re
gionem longinquãa. Ille incidit in latrones:iſte in me⸗
retrices. Allum exxoliauerunt:iſtius bvna diſſipauerũt
IVlle ptuht vulnera:iſte fame. ꝗlle ſemiuiuus relictus
iſte ſemꝑ inſaturatus
gis inſignem ſedula mete tractemus. Reuertitur ma⸗

leperegre d rationem·abundantiã paterne rememoꝛa

4

unus reuerſionẽ vęlut ma

viciis

tur domus:ſe perire cognoſcit.deliberat reditum.diſ
nit confiteri peccatuʒ:et humiliat ſe appellans indignũ
poſtulat gratiam ſupꝛa condignũ.Elide reuerſionis p⸗
ceſſum. Aſte in ſe reuerſus dixit ire Reuerſio ad relicta
Quis aüt eſt qui ſeipᷣm relinquat:aut quo pgeret ſi ſe⸗
metipᷣm relinqueret.Auis modus loquendi.que lo⸗

quendi ratio. Extra ſe iuerat quiad ſe reuertebatur:nõ

coꝛpus extra coꝛpus:non animam extra aĩam:ſed foꝛte
anima extra coꝛpus. Nam paulus apls raptus. ſiue in
coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛpus ala pagraſſet.ſe fatetur ignos⸗
rare:attamen tꝑe raptus amma coꝛpe non vtebatur.
t legimus ad ſe reuerſum: et aiam coꝛpoꝛis vſum re⸗
ſumpſiſſe.Petrus vero cum ꝑ angelum educeretur de
carcere:ꝓpter modum mirum videbatur ſibi viſum vi
dere ꝑ ſomniuʒ. Et in ſe reuerſus dixit:ꝙ vere deus mi
ſerat ſibi angelum. Quo ergo iuerat pecrus: qñ eſt ad
ſe reuerſus. Ipſe vero ambulabat et aia coꝛpoꝛeis mo⸗
tibus vtebatur. Sed talis loquendi modus magis in
noteſcit expientia qᷓ; ſcriptura. Gt ſepe repẽte exaliquo
accidente tantus timoꝛ. vt aĩa plerũq; alienetura ſenſi⸗
bus non tñ relinquendo coꝛpus. Ex nimio doloꝛe coꝛ⸗
poꝛis aut rei perdite illud igem comperi euenire.necnõ
er inualeſcente infirmitate. Ex amoꝛe nimio ſcio exta⸗
ſim fieri:ex contemplatõne animas rapi nõ reuocatur
in dubium.eꝓcuratione artiſicioſa pꝛo incidendis ad ſa
nitatem membꝛis.ars ipᷣa demonſtrat. Captus quidã
me pꝛeſentea iuſticia merito ſuſpendendus ſumptõne
potionis cuiuſdaʒ intñi obſtupuit.vt de carcere vt moꝛ
tuus traheretur:et tali faliacia vt moꝛtuus euaſit moꝛ
tem.Arreptus nimio ſomno.excepto quod calet: moꝛ⸗
tis habet imaginem. Et hoꝛum quilibet pacto termi⸗
no cum reinceperit coꝛpe atq; ſenſibuſ vti dicitur ad ſe
reuerſus. Sunt ⁊ alij modi cum quis vtitur ſenſibus
et a ſe dicitur receſſiſſe.aut cum foꝛtiter agitur abira.
aut cum nimio vino madet.ſeu cum defoſſa ratõne nõ
ſequitur quod veritas iubet.aut ſequitur quod ipᷣa con
demnat.fiue arreptus a demone verbo moꝛib aut acti

bus quod hoĩs eſt excedit.aut amens factus ſe in ſuis —

geſtibus non cognoſcitAc h Hõc qᷓ;is erĩ ommibus his
modis ad peccatoꝛeʒ poſſit ſimilitudo deduci.ex tribus
tñi poſterioꝛibo maleꝑegre aut peccatoꝛẽ ad ſe dico re⸗
uerſum. Nam defodit rationem nec writati obedit qui

recedit a deo.et maloꝝ efficitur auctoꝛ et agitatur a de⸗

mone.et vellut non mente ſanus inſana complectitur.
a quibus recedens ad ſe reuerſus dicitur. Juxta quas
ſententias ꝑ eſaiam dñs dicit. Redite pꝛeuaricatoꝛes
ad coꝛ.recoꝛda mini pꝛioꝛis ſeculi.Redit ad coꝛ.qui per
compunctõnem male actoꝛum in ſeipſo remuiſcit.et di
ſcutit conſcientiã ſuam.quia ꝓpꝛia voluntate ſua atq; ꝑp
uerſa receſſit a deo.et penam quam iuſte mereturagno
uit. Reclit ad coꝛ qui benignitatẽ expectantis atq; miſe
rentis aſpexit.ac videt ſe ſeruiſſe ſceptris iniquis. Re⸗
dit ad coꝛ.qui iugum diaboli excuſſit a collo. Redit ad
coꝛ.qui peccatoꝛum euaſit tenebꝛas:et menti veritas
interlucet. Et pꝛioꝛis ſeculi recoꝛdatur:qui perſecte do⸗/
let de wono innocentie quod amiſit.et cognouit q; lvonũ
ei fuerat in dei voluntate inculpate manſiſſe qᷓ; iocun⸗
dum habuiſſe conſoꝛtia cum electis.et ommiũ ꝑticipiũ

tenuiſſe lbunoꝛum. Et irremediabilis eſt calamitas fuos

iſſe impatoꝛis amicum ad inimicitias deuolutum. niſi
fiat regreſſus in idem. Inconſolabilis vebet eſſe triſti⸗
cia ei qui ſeculum habuit inculpatum.ſed cauerna pec⸗
catoꝛũ inhabitat. Sed recoꝛdetur pꝛioꝛis ſeculi quiſq;
delinquens:non vt ſteriliter doleat.ſed vt nitatur in id

regredi vnde male coꝛruerat. Et q;uis nequit fieri

peccatoꝛ non fuerit qui peccauit:tamen voluntatem re,/

. 6.
. KH
.
2

é:

9

4

cuperet innocentem:qui nocentem habere voluit actio
nem. Ygitur reuocetur ad coꝛ. et pꝛioꝛis ſeculi recoꝛde
ur qui ſe deliquiſſe fatetur In coꝛde ratio viget.et om
nis virtus ſolum ꝑceptibilis intellectu:coꝛq; petit a no
bis qui em nium gubernacula tenet:fili da mihi coꝛ tu⸗
um. Coꝛdi loquitur. Oſee dicit. OHucam eam in ſolitu⸗
dinem:et loquar ad coꝛ eiꝰ. Et alibi. Loquimini ad coꝛ
hieruſalem:et aduocate eam. Pz oinde non recedere a
coꝛde:dominium eſt virtutis.id coꝛ cito redire: virtu⸗
tis eſt pꝛobitas.Qui non receſſit a coꝛde:ſemper fuit in
dei regno. Joſe ſaluatoꝛ dicit.Regnuʒ dei intra vos eſt.

Beuerſus ad coꝛ regnum perditum reaccepit.imo vio⸗

lentauit illud. quia regnum dei vim patitur: quod intel
ligitur de intellectuali moꝛali atq; celeſti. In coꝛde ma
nens non perpetrauit ineptum:egrediens fecit vtiq;

mala.reuerſus aptitauit ſe virtutibus. Non egreſſus
a coꝛde permanſit monas ad monadem:egreſſus mul⸗/

tiplicauit ſeipᷣm.regreſſus congregauit diſperſa. In ſe⸗
ipſo manens vbi vritas lucet.contẽpſit iudicia.egreſ⸗
ſus foꝛis vbi opinio fulget variauit moꝛeſ.intro regreſ
ſus differentiam veritatis et opinionis agnouit. Qui
intra ſe didicit commoꝛari totus eſt ſuus:palans ho/
mo mendicus eſt. Si quis eſt tam conſtans atq; relu⸗
ctans vt ad tot voces ertra vocantes nõ egrediatur lau
darem vtiq; ſi inuenirem. Sed cito ad teipᷣm reuerte⸗
re:vt dicas cum maloperegre. In ſe reuerſus dixit.
Quanti mercennariſ in domopatris mei abundãt pa⸗/
nibus:et ego hic fame pereo. Abundãtia eſt in domo
dei omnium bonoꝛum viſibilium et inuiſibilium tem/
poꝛalium et eternoꝛum.et omnibus ſibi ſeruientibus
tempoꝛalem miniſtrat: et eternam repꝛomittit anno⸗
nam.Quia vt dicit aplus. Potens eſt autez omnem
gratiam abundare facere in vobis. Et ego hic fame pe⸗
reo. Non mireris.a diuino et virtutum hoꝛreo receſſi⸗
ſti. Sed vbi erat fames.Mic.ſcilicet in regione longin
qua et in ruſtica villavbi cuitatis dei pꝛeſentis non fu
ture exuberant bona. empoꝛe ſeptennalis famis ali⸗/
menta erant in egiptonoſeph vero diſtributoꝛ erat.ſal
uatoꝛq; mundi appellabatur. Patriarcha iacob et tota

cognatio eius deſcenderũt in egiptum pꝛope hoꝛra ma/

nerere wolentes.ne fame perirent. Beuertaris tu ad do
mum creatoꝛis tui que ſancta eccleſia eſt:ſi non vis fa⸗

me pire. Dic ergo. Surgã.] Ygitur cecidiſti. VYlo

Pꝛofecto receſſeras. Ad patrem meum: qꝛ iam ſer⸗
uus factus eras peccati.chꝛiſto dicente.qui facit ꝑcca⸗
tum:ſeruus eſt ꝑccati. Et petrus in canonica ſua dicit.
A quo quis deuictus eſt:huic ſeruus addictus eſt. Di
cam illi.NPater peccaui in celum ec coꝛã te.. Quis pec⸗
cat in celum. Qui pꝛopter terram ipſum contemnit.
Peccatum eſt vtiq; graue.imo noſtre malicie tota mo
les:celeſtia cõtemnere.ſtercoꝛa amplexari. Coꝛam deo
Fecat qui deſuper ipſo ſpectante.cuius inſopitum ocu⸗
um et omnia penetrantem nemo valet effugere neq;
ceuitare iudicium:a peccando eius timoꝛe non ſiſtitur.
Gꝛauibus eſſet diſciplinis multandus.qui etiaʒ in ab
ſentia contra leges faceret auguſtoꝛum: ſed capitalem
omnino veberet ſubire ſententiam pꝛeſenter contem⸗
nens in ſuis legibus regiam maieſtatem. Narrare di⸗
ſponit pꝑeccata que fecerat.vt ex miſericoꝛdia iuſtificare⸗
tur quia coꝛam deo peccauerat.ipſum nos vbiq; viden
tem in ſins legibus paruipendens. Sed hec eſt homi⸗
num delinquentium nephanda peruerſitas. vt in ma⸗
lefactis omnino vitare velint humanum aſpectum:cũ
nullatenus poſſint euitare diuinuʒ. O ſi diſpoſitus ad
pꝛohibitum diceret cum dauid. pꝛouidebam dominuʒ
in conſpectu meo ſemper:et ſe videria deſuper inſpecto⸗

et contra vicia ſermomibus do. ſaluato.

recontinuo imaginaretur: pꝛoculdubio frenaretur ne

curreret in wꝛagines peccatoꝛum. Pꝛofitetur ſe indi⸗
gnum amplius tanti patris filium nominari: mercen/
narioꝛum nimmero ſe conſcripſit. In lege moiſi filius

contumax obruebatur lapidibus:in lege auguſtoꝛum

pꝛiuatur hereditate.in lege moꝛali patre lono indignus
eſt filins malus. Elnde ergo benigno ingratus. pio im⸗
pius: ſapienti ſtultus. Nobili wro patre indignus eſt fi
lius unmoꝛigeratus: ac patre abundante et oꝛdinate
viuente indignus eſt filius pꝛodigus. In lege verogra
tie alia nos ſententia pꝛemit.Accepimus emm poteſta⸗
tem filios dei fieri.non per naturam ſed per adoptioneʒ
et gratiam.cuius alma patermitate filius indignus effi
citur:qui omnium peccatoꝛum patrem in ſuis legibus
dialolum aut pꝛimum parentem adam in ſua obechen

tia imitatur. ilius vero verus atq; legitimus educa/
tus legitime patri nõ intulit aliquando querelam. ma,yaꝶb

lus vero contrarium fecit. Sed nobilitate depoſita fi⸗
liali appellat ad mercennarioꝛum legem: vt er diſtincti
one notemus qui ſint filij atc⸗ mercennarij. Quantuʒ
mihi dominus amminiſtrat fil

mas leges.mercennarios vero abundantes pane in do
mo magnifica ſancta dei.appello omnes peccatoꝛes con

uerſos reſipiſcentes a malis ad domum paternam at,

q; diuinam humiliter reuertentes.agentes penitentiã
coꝛde compunctos.vultum pꝛocliuuʒ ferentes pꝛo ve⸗
recundia.quia domino peccauerunt:deſudantes in oꝑe

tes.Nec eos mercennarios dixerim.quia ſuꝑna capta⸗
re concertant.ſed pꝛo eo ꝙ aliquando tempoꝛalem ſti ⸗
pem atq; mercedem in malis actibus queſierũt. Oer⸗
ces nanq; a qua mercennarius dicitur in omni lingua
hebꝛea greca et latina.rem quam quis ſeruiendo mere
tur perfunctoꝛiam atq; tempoꝛalẽ ſignat.Nam qui pꝛo

eterna gloꝛia ſeruit mercennarius dici non poteſt. cum
ex merito alicuius laboꝛis nemini debeatur.ſed diuina

miſericoꝛdia beatiſicandis conceditur. YJgitur mercen⸗
narij domus dei dicuntur:qui mercedem tempoꝛalem
interdum ſectati ſunt diumnam gloꝛiam contemnẽtes⸗/
Sed reuerſi ſunt in dmum paternam peccatoꝛum la⸗
be ſaciati.maloꝛum mola contriti.domino ſeruientes.
abundantes panibus diuinoꝛum verboꝛum atq; pꝛo⸗

ios intelligo qui nõ of?ę/
fenderunt deum.et vixerunt ſecundum eius ſanctiſſi

ribus iuſtis.tundentes pectoꝛa:lachꝛymis non parcen

miſſionum confoꝛtantibus hominum coꝛda:ne veterr

conſocij delictoꝛum pꝛemia diuina deſperent. Cum pa
ter miſericoꝛdiarum et totius conſalotõnis deus para⸗

tus ſit indulgentiam pꝛeſtare petentibus:ac in ſuis pꝛo
miſſionibus debitoꝛ fieri non merentibus. Igitur pec
cato: reuerſurus ad deum ommium pium patrem:ar /
gumenta per ſimlie ꝓ ſua parte conquirit dicẽs. Quã⸗

ti mercennarij abundant panibus in domo largiſſimi
atq; benigniſſimi patris noſtri.quantis ſcilicet peccato⸗
ribus conuerſis ipſe pepercit. et menſam ſue bonitatis
appoſuit.Quot et quanti aut quales peccatoꝛes ſuoꝛũ
delictoꝛum ſunt vemiam conſecuti: quot miſeri miſeri ⸗
coꝛdiam receperunt.quot pꝛofugi cum reuerſi fuerunt
recepti. Quem excluſit miſericoꝛdia dei.quem repellit
benignitas eius.cui nutrimentum gratie negauit largi
tas eius. Veniat in memoꝛiam peccatoꝛibus quod ipᷣe
ſaluatoꝛ docuit:et ſub pollicitatõne firmauit dicens.
Petite et accipietis:querite ⁊ inuenietis:pulſate ⁊ ape
rietur vobis. Nam qui querit inuenit:qui petit accipit.
et pulſanti aperietur. Et qui petit panem miſericoꝛdie
non accipiet lapidem iuſticie. Et qui petit ouum ſpei.

non accipiet ſcoꝛpionem deceptõnis in fine. Qui petit

piſcem fructum ex inundatione lachꝛymaꝝ nõ accipiet

2

Aiber octauus

ſerpentem diatolum aridum et toꝛtuoſum. Quot ſunt

verba dei ſonantia miſericoꝛdiam et benignam recepti
onem in ſcriptura. Elolumen magnum ipa declarata ꝑ

ſicerent. Sed paucis verbis dominus per eſaiam om⸗/

nibus peccatoꝛibus pꝛeſtat audaciam reuertendi: ſub
ſtonſione fida miſerendi Derelinquat unpius viam ſu

am ſcilicet male peregrinatõis in regionem longinquã
et vir iniquus cogitatõnes ſuas: et reuertatur ad domi

num et miſerebitur eius:et ad deum noſtrum quoniaʒ

multus eſt ad ignoſcendum. Et per hieremyam de pre⸗
uaricatrice ſynagoga ſiue anima dicitur. Tu foꝛnicata

es cum amatoꝛibus multis:tamen reuertere ad me et
ego ſuſcipiam te. Poſi omnem vero deliberatõnem. de
lberata perfecit. Et ſurgens venit ad patrem qui be⸗
nignus puenit eu alonge ne iteru dialolica impedimẽ⸗
ta ſentiret: et mundi blandimẽta deluderẽt. Mam ni

ſi gratia dei pꝛeueniret animus non moueretur in bo⸗

num miicomitaretur in melius nõ pꝛoficeret: niſi ob/
uiam ad ſubſidium haberemus. repedatio ſequeretur
ad ſolita. Et pꝛoinde pater miſericoꝛdia motus. oc-⸗

currit filio de laruali peregrinatione redeunti. Et am /

plexatur collum fidei:quo totum coꝛpus quod eſt eccle
ſia chꝛiſto capiti copulatur. De quo in canticis cantico
rum ad eccleſiam per ſpiritumſanctuʒ dicitur. Collum
tuum ſicut monilia. ides ſcilicet eſt et eſſe debet ex bo
ms operibus tanq; er margaritis oꝛnata. Et ibidem di
citur. Sicut turris dauid collum tuum: que edificata
eſt cum pꝛopugnaculis. Mille clipei pendent ex ea: et o/
mnis armatura foꝛtium. Et iterum. Collum tuum ſi
cut turris eburnea. Vere ſides collo.collum turri ſimi
le dicitur: vt et fides ad ſimilitudinem turris eſſe dica⸗
tur. Edificatur turris ad pꝛoſpectandum a longe atq;
quantum poteſtrectitudine in altum erigitur: vt que
de planicie atq; ſubiectis domibus non videntur de al⸗
titudine turris videantur. Nam neq; planicie natu
rali neq; de ratõne alicuius artis videntur. que de fidei
culmine conſpiciuntur. Elidet ergo fides:que infinitis
et inuiſibilibus ſpacijs diſtant a natura. Que ſi pꝛeſen
ter vellet diſſerere: opoꝛteret dei oĩpotentis ⁊ xpᷣi filij eiꝰ
recẽſere miſteria. Mecnõ ad tutamẽtũ turris edificari
cognoſct᷑ld tutamẽtũ oim nim xpᷣᷣ fidei ediñciuʒ fe⸗
cit ſub q̊ nõ lapides nõ ligna nõ aurũ nõ argentũ non
bomines non angelos ſed ſei pſum fundamentum iecit
dicente apoſtolo. undamentum aliud nemo poteſt po
nere pꝛeter id quod poſitum eſt: quod eſt chꝛiſtus ieſus
AQue cum pꝛopugnaculis ediſicata dici᷑. Pꝛopugna⸗
cula nanq; ſunt:que pꝛocul hoſtibus inſilientibus red/
dunt vicem.et pꝛocul obſiſtunt emulis: pꝛo quanto de
ſuper pꝛoijcitur pꝛohibens Et ſepe ſit 1 aggrediendi ex
periẽtia clamat.ꝙ iacta de Ppugnaculis manualiter vſ⸗
q; ad hoſies perueniunt. ſed que hoſtes manualiter iaci⸗/
unt pugnacula non attingunt. Quamuis in arte pꝛo
pugnandi multa inſidioſa ſagacitas ſpumana reperiat.
vt feriat. aut deijciat quod oppugnat: ſed fidei funda⸗
mento gratias referamus. ſuper quod erectum edifici⸗
um inerpugnabile ſemper manet. Longe ſiſtit fides ſu
is ꝓpugnaculis oñies ſibi aduerſos aut cogitantes in⸗
uanum quomodolibet inferentes inſultum:vt nec qui
venit ab oꝛiente nature ratõibus naturalibus circum⸗
ſeptus. nec qui ab occidente peccatoꝛũ inſiliuit. nee qui
ab aquilone idolatrie idolis ſociatus ad ꝓpugnandum
acceſſit. nec qui ab auſtro hereſiarche doctrine de inſidi⸗
is pꝛoſiliuit appꝛopinquare potuerunt. nec fidei noſtre
inferre iacturam: pꝛopugnaculis deſuper iacient ibus al
tiſſima verba dei. omnibus omnimoge reſiſtentia · ſeeũ
dum beneplacitum dei. Quo circa mille clipei pendent

elſe vita deſcribitur.

e viciis

ex ea:ſcilicet innumerabilis martirum muiltitudo.qui

ſuſceperunt ſeuos ictus tirannicos. qui ſi coꝛpoꝛe. men
te tamen nunquam fracti ſunt qui nos muniunt: qui
pꝛo fide inconcuſſa tenenda tam viriliter certauerunt.

Et pendet in ea omnis armatura foꝛtium: ſcilicet vete

ris teſtamenti et nouiom nium ſanctoꝛum patruʒ. Et
dicitur turris eburnea noſtre fidei collum. omnem no

uam caſtitatem inſinuans. et omnem antiquam pul⸗

critudinem pꝛeoſtendens:quam amplexatur pater in
peccatoꝛe humili remeante. necnon oſculatur eum ſe
reconſiliatum demonſtrans: dilectionis poꝛrigit ſignũ
pacis ixrogat inſtru mentum. indulgentie fedus pᷣſtat.

charitatis donans officium. et de renouatõne amicitie

atq; firmatione pꝛofert inſigne chyrographum. Poſt
concodiam et pacem ad dominum noſtrum deum re/
conuerſus eſt maleperegre: per ſequentia qualis debeat
. ABubetur indui ſtola pꝛima vt in
perditam innocentiam animo et opere ſemper aſpiret:
quam q;uis recuperare non poſſit ꝙÿ non fuerit nocens

.

poſi actionem ad deum amimo et opere ſemper nitatur

permanere innocens Mon enim dubitatur wi eſſe in⸗
nocentia vbi male agendi nullus ſuſpirat affectus. et

pꝛo poſſe deuitatur omnis malus effectus. Et anu⸗
lus datur in manu. lin memoꝛiam receptoꝛum necnõ
ad conſiderationem omnium indultoꝛum: vt eum gra
titudo in lonis operibus ſemper feruere faciat:quem in
gratitudinis ad tanta mala ꝓtraxit iniquitas. In anu/
lis autem ſepe cõſueuit lapis aliquis pꝛecioſus includi
aut vt delectetur aſpiciens.aut pꝛopter in ſigne virtu⸗
tis. In noſtris operibus ſemper incluſus eſt chꝛiſtus:
cuius fidelis aſpectus animam delectando demulcet.
vt amplius operari ſe empipſam delectet et inſigne vir
tutis fulgeat:vt ſi non cuſtodit nemo ſit qui ab aduer⸗
ſarijs pꝛoteget. Et calciamẽta dantur pedibus:que pe⸗
dum ſunt munimenta. Sunt etenim pꝑedes affectus
et intellectus: quibus per ſyſcolim et dyaſcolim muiſi⸗

biliter veluti viſibiliter ambulamus. Nam ſtante ſee
aſfectu perambulat intellectus:vt aliquid bonum inue

niat. et inuentum renunciat. et ipo quieſcente affectus
mouetur et amat: quos moꝛticinis pellib opoꝛtet eſſe
munitos ne ꝓ vero falſum recipiat intellectus aut ma
lo pꝛo bono noſter ligetur affectus. YIneuitabilis enim

. .

moꝛs conſueuit ſuis a viuentibus detractis pellib ho⸗
mines per ſue ineuitationis comm unixe terroꝛem. Et
ipſa quideʒ moꝛtis memoꝛia foꝛibus noſtre mentis af⸗
fixa retrouerſionem a malo ſeꝑe in animo fecit:acꝑ hoc
ſepe verteretur in ſemp: ſi a mẽte fieret inuiſibilis ipa
conſideratio moꝛtis. Nemꝑe ſine cunctatione intelle⸗
ctum affectum effectum inceſſanter inceſſabilis moꝛ

tis meditatio collaphiſat. nec permittit aliquem pꝛola⸗

biad vanum. poſt cuius abolitionem. actam nulluʒ po
teſt ceſſe remediuʒ:pꝛo quo maleperegre iam bene pere

gre facto: vitulus in menſa conuiuij apponitur ſagina⸗

tus. Clitulus ſaginatus eſt coꝛpus chꝛiſti cui nulla po⸗

teſt fieri pꝛe dulcedine atq; nobilitate comparatio ſuper

terram omnem pinguedinis gratiam ſecum habens.
Et duo audienda dantur in auribus eius. ſimphonia

et choꝛus:vt in eccleſia dei ſciat eſſe concoꝛdiam homi⸗

num. legum. ſidei. moꝛumet ſcripturarumet quod ad

diſcoꝛdiam pertinet de domo dei non eſt etiam ſi vndi⸗
q; ab omnibus diceretur. eſt. Ac etiam pgentem in eir⸗
cuitu coꝛum. opoꝛtet audire reſonantez in vocibus do⸗/
minicam cantilenam. .hoꝛus eiumm eſt hominuʒz in mo
