tncditatig et ertionis incederemus yl. pſamet oib⸗

Baluatoꝛis

plena ſententijs rationibus ⁊ exemplis: ppꝛie ſue inqui
ſitioni reſrondet.ran ſierũt omnia illa tanq;; vmbꝛa.
et tanq; nuncius pꝛecurrens.et tanqᷓ; nauis que ꝑtran⸗
ſit fluctuantẽ aquam:cuius cum ptranſierit nõ eſt ve⸗
ſtigium inuenire. neq; ſemitã carine illius in fluctibus
Aut tanq; auis que tranſuolat in aere.nullum inuemt
argumentum itineris illius.ſed tantũ ſonitus alarum
verberans leuem ventum. et ſcindens per vim itineris

gerem cõmotis alis tranſuolauit:et xoſt hec nullum in⸗

uenitur ſignum itineriſillius. Aut tanq́; ſagitte emiſſe
in locum deſtinatũ: diuiſus aer cõtinuo in ie recluius e
vt ignoꝛetur tran ſitus illus. Sic et nos nati cõtinuo
de ſinimus eſſe. et virtutis ſignuʒ nullũ valuimus oſte
dere:in malignitate auteʒ noſtra cõſumpti ſumus.Ta
lia dixerunt in inferno hi qui peccauerũt. Ecce qᷓ; varijs
ſimilitudinibus via ſeculi cõparatur. Ecce qᷓ; incertis
ſucceſſibus affectus noſter in eis perambulat. Bene ſi⸗
bi cauit qui reſiliuit:qui retroceſſit.et qui nõ ſtetit in i
la beatus. Bene ſibi ꝓuidit in poſterũ.qui reuerſus eſt

ad animũ ſuum:Mam via peccatoꝛũ cõplantata lapidi⸗

bus dicitur. Pꝛoinde amicus animꝰ ad quem vemit de
via affectus amicus famelicus atq; laſſatus.ſurgat ea
hoꝛa qua venit et vadat ad omnipotentẽ deum:qui om⸗
mibus iure volentibus eſt amicus. Et tres panes ab eo
ſibi dari petat:quos ante appetitum de via laſſum veni⸗
entem apponat.Nocte vemt amicus minoꝛ.nocte ma

ioꝛem adiuit In noctẽ quippe ſumus qᷓ;ddiu in mundo .

verſamur.in nocte peccati.in nocte ignoꝛantie.in nocte
humane miſerie:in nocte delectationis tenebꝛoſe. Nox
a nocendo ſuum trilitterium nomen accepit. Hec oĩa
ſuis modulis nocent. Deus autem tenebꝛas appella⸗
uit noctem.et oſſa iob nocte ꝑfoꝛabantur doloꝛibus:et
in nocte non inueniebatur requiſitus ſponſus. Dulta

ſunt in ſcriptura ſacra nocturna miſteria bona wl mala.
in quibus virtutes et vitia deſignantur Sed ſingula⸗

ris eſt nox.et interpꝛetatiuũ bvnum halet:qua venit a⸗
micus et ad eum venitur amicũ:Nox iſta patientia eſt:
et a ſeculo in ſeculo fieri tenebꝛoſum.vt velit ſeculo di⸗
ſplicere vt poſſit chꝛiſto beneplacere:et velit noceri a ſe⸗
culo vt iuuetur a chꝛiſto.Hec enim nox ſicut dies illu⸗
minabitur:quia ſicut tenebꝛe e ſic ⁊ lumen eius. Hec
nox vertitur in diem:et poſt eius tenebꝛas lux in ſpe ſir⸗
ma cõſurgit.HNec nox matutinũ habet leticie.cum in il
la deuius affectus per deuia de via venit ad animũ:ani⸗

mus vro vt tres poſtulet panes accedit ad dummi 20

fecto tres exꝑetiti panes amico anteponendi miſterium
trinitatis inſinuant creatricis:et eius que in appꝛopꝛia
tis ſibi ſuo modo reſpondent. Potentia ſapientia et ro
luntas bene agendi poſtulandi ſunt ab amico ſuperno:

vt anteponantur amico qui de vmbꝛoſã via reuertũ ma

lis laboꝛibo eletar Ciſfüt⸗ viuince miaʒ moꝛtuã reui c n RNn Trn

uiſcere faciẽteſ tres ſolũmõ ſũt:q̃̊s tlxologicas greco ⁊
vſitato eloqͥo appellamꝰ.q̃ nunq; habent humamtꝰ.ſed
diuinitus cõferunturquas poſtulare neceſſitas cogit.
et in menſã inuiſibili anteponere affectui.vt omnino ſi

bi pꝛe ceteris ſint in votoſn quibus laſſitudo cedit ſup⸗
uementi virtuti. et aboletur fames cum in mẽſa coꝛdis

aſtiterint. et quieſcitur in ſolidis.vbi pꝛerupte labebat

ti verbo et cauto chꝛiſtus hãc parabula poſuit. Dicit enĩ
cõmoda.Liberam et inerceptuatã largitionẽ petere nõ
videtur:ſed ſub reſtitutõne tacita cõmodati.nam in cõ
modato rei dominiũ nõ tranſfertur ſed repetitur erin⸗
tegro.et ſepe reſtituitur cum annexo. Snb hac pollici ⸗

in labentibus.ſiſtiturq; in bono vbi ad malum incurſan
tium demonũ impellebat incurſi n Seuum bfiiait. — X.
dicit Amice cõmoda mihi tres panes Vide qᷓ; ſoller,.·

⸗nn U—rorirr

—

Liber ſextus

tatione aceipit ille qui petit. Beſtituere ſiquidem opp:· nam qui aliqua dignitate dareſcunt: ſepe moleſtari re⸗

tet ex integro ea que a creatoꝛe cõmodatim accepimus· fugiunt ab indignis. Cilauſum ol ium ſirmatam pan⸗/
atq; lucrari cum eis.vt aliquid ſuperaddamus ne ſimꝰ? it ncaen h Rln cubantibus pueris intelligere
in cauſa cum iuſtus exactoꝛ rationẽ et rem cõceſſam ex⸗ poſſumus innocentiam cuſtodit. quã pꝛe ceteris virtu
acturuſ aduenerit. Repꝛobatum atq; multatum in ſub tibus creatoꝛ aſſciſcit.a nixius diligit in bominibo quos
inferendis paralolis inueniemus eum qui acceptum ta creauit: pec ſiquidem ſemper cũ domino reuleſcic Imn —
lentum abſcondit in terra.ſeu inuolint ſudario cũ ipſꝛo potentia wro ſurgendi nõ applicabitur creatoꝛi. ſed in
negociari deſpiciens. Pꝛoinde rationalis animꝰ cuʒ ac⸗ petentem penitus inflectatur: cum nemo mereri poſſit
comodatione poſtulat. vnde ſubueniat afectui p deuia vngde gudiatur. Sed ſi perſeuerantia impoꝛtuna oꝛoni
dDiſſoluto. de via perdita reuertenti. Mam ad mhiuluʒ va⸗ bus gemitibus ſingultibus et lachꝛymis.iuſtiſq; operi⸗
ͤüet animus niſi reſipiſcat a malis. et ad ipm reuertatur bus. amoꝛe wvmenti.t moꝛe pfundo pulſauerit ante
ä affectus: qui etiam pꝛo nihilo ſibi eſt miſi ꝓ ipſo ea poſtiu oſtium. defirmabitur iuſticia: quia in miſericoꝛdia con/⸗
lando que cognouit vtilia rationalis animus ad moim uertetur. Et ſurget qui nemini niſi male in peccato ia
interpeliet. auſam vero cõmodationis et ſue petitios centibus iacet. et dabit quod nobis nouerit neceſſari⸗
nis allegat dicens Quoniã amicuſ meus vemr ad me umet erpediens: non amicicie noſtre merito ſed ſuo
te via Cum amicus re quiſiuit amicum nomen poſſeſ ineffabili nerten nec repugnat alicuiweritati er hbis 7
ſiuum nõ adiecit:ſed pꝛo anuco nempe ſubnexit.vt vel huiuſmodi capere intellectum:vt vlut amicus ꝓ ami .
certitudme ſidei credamus ipᷣm ex ſe ommbus amicari co defecto ad alium aliquid petat amicum. vt vlut me
pꝛopterea nõ opoꝛtet adijcere ſonãs meum: aut quia in⸗ diatoꝛ intercedendo ſubueniat.ſic chꝛiſtus amicum ha
certum omnino factum eſt vtrum in ſuam amiciciã eoſ bens genus humanũ de via laboꝛioſa venientẽ. cuius aſ
receperit.qui per huius vite momenta decurrũt.et nũc ſumpſit ipe ꝓfecto naturam. amicatus ad eam: et deuʒ
amiciciam dei amicida mundi nunc amicicam mundi patrem amicum ſimiliter tenens. cui ex iure diuinita⸗
mutant amicicia dei:quoꝛuʒ affectus adhyuc mundanis tis per ommia manet equalis.ꝓ nobis omnibus de via
ardoꝛibus eſtuat.necdum reuixit vita virtutum.necali ſeculi venientibus intercedit.et umpoꝛtunitate quadaʒ
cui perfecte in hac vita inclaruit.vtrum ſit dignus odio cum eum in cruce lachꝛymis et clamoꝛe valido ꝓpulſa⸗
vel amoꝛe:quauis magis euitat malos odio ſieri qᷓ; bo⸗ uit.pulſando fregit oſtium iuſticie.quod in noſtra facie

nos dei amoꝛe teneri. Oed de amico alio cum loquere claudebatur: exauditus eſt ad noſtram vtilitatem p ſua
tur adiecit ꝙ meus: quand certitudineʒ expeunens p reuerentia. Et non ſolum tres panes:ſed omnia nobis
amici ſunt animus et affectus. Sed veniebat de via:qꝛ ad vitã eternã neceſſaria repoꝛtauit:et animabus deviꝗ

nõ ſemper affectus ſequitur animi rationẽ. ſed ꝑ deuia ſeculi wnientibus velut male fatigatis nvoluit d
i recta videtur:cu ciam vero impetrandi cõtinuo ſaluatoꝛ ſine intetpolatõ

Allegat inſufficientia p cau ne adnexit.cum ad petendũ ſuos auditoꝛes pꝛeſentes

„

ſepe vagatur:aut viam eligit que
ſinis penetrat ad infernum

ſa ſufficiente qua exaudiri mereatur cum dicit Et non poſteros imperatiuo verbo pꝛemonuit.ſubinferens lv⸗
habeo quod pona ante illum. In nulla creatura fuit all miatem paternã:que bona dare omnibus cuncta nouit

quando inuentum aut mnuenietur in ſecula ſeculoꝛum: XZlit enim Et ego dico vobis. Petite et dabitur vobis:
vt ante affectuʒ ſuũ ex ſemetipa poſſideat quid apponat querite et inuemetis:pulſate et aperiet᷑ñ vobis. Omnis
tinam omnibus eſſet nota imperfectio in homi⸗ qui petit accipit.qui querit inuenit:et pulſanti aperie⸗
nibus latens:pꝛofecto aut omnino tabeſcerent:aut viã tur. Tria ſunt mala que cõmuniter patimur.aut lbona

extollentie ignoꝛarent. Nemo ſibi deus eſt:aut largitoꝛ aubus omnino caremus, que de ſua lonitate vellet re⸗
wnoꝛum. Sub vno curuari opoꝛtet qui omnibus iure mouere bonaq; conferre:ſi noſtra ſollicitudo ſubueniat.
werſt etabiſocunctade vſcere qui creauit Digitis ſini Patimur inopiam diuinoꝛũ cariimatum gratie ſimili
IS.Calcuſat aliena nimmnnſmata: qui quod no habet ha — ter et virtutum. Patimur quaãdoq; vincibilem aut in⸗
bere ſe credit. Sed ne anima ocius nõ audita deſiſteret uincibilem ignoꝛantiã:quã remouere nemo poteſt. mſi
a petendo:petentẽ opoꝛtune impoꝛtune impoꝛtunũ fie⸗ qui omnẽ habet plenitudinẽ poteſtatis. Aid ipm ergo o⸗
ri pꝛedocut dicens Et ille deintns reſpondens dicat. poꝛtet ꝙ dirigatur petitio:vt hec beneficia quoꝛũ inopi
Noli mihi moleſtus eſſe quia oſiium clauſum eſi.et pu am patimur conlerantur. Eſt igitur chꝛiſtiana petitio:
eri mecum ſunt in cubili:nõ poſſum ſurgere et dare ti⸗ nõ habitoꝛum ſolum expedientiũ in ſalutem. Alkarum
bi. Et ille ſi pſeuerauerit pullans. dico vobis ſi nõ dabit wro. rerum petitio humana nõ chꝛiſtiana cenſet᷑ad euʒ
ſurgens eo ꝙ amicus eius ſit:pꝛopter impꝛobitateʒ ta⸗ facta qui omnibo bonis exuberat:ſed multi deſides que
men eꝝ ſurget ⁊ dabit illi quot habet neceſſarios Hec poſſent ſuperaddendo inuenire vtilia nõ inquirũt. In⸗
omnmia ſi ſingula creatoꝛivoluerimus applicare: aut di⸗ quiſitio chꝛiſtiana eſt ſolum illa querere ſtudio ſue men
cemus aliquid impertinens aut ꝓlxitati operam dabi⸗ tis et inquiſitione ſagaci que vtilia ſunt ſpiritui noſir
mus quã vitamus. Oed melius eſt impoꝛtunitatẽ pe⸗ ineternũ victuro:nõ coꝛpoꝛi cõtinuo moꝛituro/Excluñ
tendiqua hic ſaluatoꝛ concludit elcere.q; auſu temera⸗ noſtro peccato merente a vris gaudis et eterſus. et ve
rio ſingula welle tractare. cum ſolum parabvla id inten⸗ lut adam exulamus a paradiſo:et iuſticia dei noſtris exi
dat.vt ſicut amicus opoꝛtunus remedio ſi nõ aliter un gentibns meritis oſtia ſuperne ciuitatis vectibo firmiſ⸗
poꝛtune pulſat ad oſtium amici: ſi nõ ꝓpter amiciciaʒ ſimis repagulauit eoinde ſaluaroꝛ ad petendũ que⸗-
ſaltem ꝓpter impoꝛtunitateʒ quod petit obtineat. Sic rendum et pulſandu ſuos auditoꝛes inanimat dicens.
animus noſter quẽ tanta neceſſitas afficit ꝑſeueranter petite:querite.atq; pulſate:vt petens accipiat.querens
pulſet ad ianuam dei noſtri nos inuitantis mici:vt qdinueniat. et pulſans intromnttam Soſſet eñ
amiccia noſtra iure non obtinet. nobis ſua benignitate nia iſta ſine actõne noſira cõferre.ſed opoꝛtet ſeruarix
pꝛo noſtra impoꝛtunitate melerera nanqᷓ; reſponſio in/ ram iuſticiã:qꝛ deſidioſis animis negant᷑. rõnabiliter
tranea occultam dei rationẽ.et interd

r um intus in ani⸗ actuoſis expedientia cõcedunt᷑. Petit igitur qui nõ ha
mo noſtro clareſcentẽ non incõgrue perpendamuſ:quia bet.qᷓrit qui ꝑdidit.aut inuenire qui ante nõ nouit:pul⸗
nõ defoꝛig ſed cintus rationali menti reſpondet altiſſi⸗ ſat qui foꝛis excluſus eſt.aut qui petit vbi nunq; fuit in
mus ſcecuſ⸗ atio moleſtie noſtram indignitatẽ inſinuat cludi. Sed ſcriptura ſacra hoꝛum actum modũq; deter⸗

4 „απ

— – = 2 —. — — — — —

6
h
tu
03
in
Nris
nte
lon
ſbon
ſari;

1

OMHMVB
me
ha
Sal
Tz
nita⸗
Nyn
natz
lh
fce
oſn
nobis

Fo,
wh
tes
3 w/
ouit
bis:
nms
erie⸗
wen
letre⸗/
eniat
ſmi
Nrin/
vo⸗
ſopi
tio:
um
elz
ge
ſnen
cloſ
N
tieti
mn
ge⸗
ens.
lens /
rir

N —

De parabolis

minat. vt in his penitus non erretur: nec huiuſmodi
actiones caſſo laboꝛe fruſtrentur. Mã et iob hoc aflecta⸗
bat vt ſua petitio vſq; ad cõſpectum domini perueniret
quam tunc peruenire credidiſſet:ſi repoꝛtaſſet expetitũ.
dicebat enim. Quis det mihi vt veniat petitio mea:et
quod expecto tribuat mihi deus: Ac ſi dicat. Quis me
docebit ita petere.quis me inſtruet ita ſuboꝛnare ſermo
nem.quis meam petitioneʒ ſua interpellatione iuuabit
vt ita in r ci wniat. vt quod exꝑecto nuhi gue⸗
niat: Studium eſt adhibendũ ne petitio noſtra ex iniu
ſticia petẽdi aut ex modo incõgruo repꝛobetur. Sed ni⸗

hil deus in ſcriptura ſuaſit petendũ.quin vellet dare. pe⸗
tentibus poꝛrecta petitõne:aut vtilius ꝓuidens ꝓ me⸗

lioꝛi cõmodo.facta dilatione/:ꝛebie gutem oꝛationez
electatio ꝑetentis in dantelanteq; tribuatur erpetitu.
Plſa miſta nanq; dicit. Selectare in dño: et dabit tibi
pꝑetitões coꝛdis tui.Delectari opoꝛtet oẽm hoiem peten
tem aliqͥd in eo a qͥ petit.aliaſ is a quo petit᷑ dnegaret:ſi

auerſum petentẽ ab amoꝛe ſuo cõſpiceret. Omnis na⸗

qᷓ delectatio in amoꝛe fundat᷑.et ab ipo vlut ã P.ia ra⸗
dice ꝓcedit.etenĩ abſq; amoꝛe delectatio nulla ꝑficitur:

ꝓhibita vel cõceſſa.vtilis vel nociua.humana ſiue diui⸗

na. tpanea vel eterna. Pꝛoinde ꝓditio eſt et ſcelus.iuſti
ciam ſubuentionis turpans:ſi quidpiã q̃ſpiam dare ro
gatus ꝑ dilectionẽ in rogãtis velectatõe nõ fuerit. Igi
tur ſancta opoꝛtunitate opoꝛtet in dño ꝑ dilectione dele
ctari.ſi cõſequi wluerimus petitões quas facin.ꝰ ptinẽ
tesſſecñõ ⁊ rationẽ q̃ delectationẽ ſuggerit ex veris in
dñò exedit ꝓ veritatis delectatione tranſſerri. Nec vbi
qᷓ; in ipo verioꝛ veritatis delectatio inuenit᷑:que ꝓ tanto
dulcioꝛ quo inſallibilioꝛ.Oelctationẽ:non modicã pci⸗
pit intellectus cũ eoꝛũ que dicunt᷑ legunt᷑ et facta lunt

Hcpit vritatẽ. marime ſi ꝑcepta weritas cõtulerit ad ſa⸗

lutẽ:ãtq; ad illã beatitudinẽ ad quã directe aut oblique
oĩm rõnabiliũ ſuſpirat intẽtio. Hãc nulla dicta ſcripta
geſtaq; cõtinent alia:q; dei omnipotẽtis et xpᷣi dñi ſalua
foie efſs 7 memoꝛia hoĩs cogit᷑ ſugere mel de geſtis
amaris ieſu xpᷣi.et delectabiliter memoꝛari almiſica ge⸗
ſta que mũdo remediũ antidotis cõtrarijs cõtulerunt:
et aiam et coꝛpusſaĩe chꝛiſti et coꝛpoꝛi ꝑ actual? memo⸗
riam delectabiliter ſociari. Modicũ aut nihil cõfert:cuʒ

tedio animi xpᷣo paſſio oeR ex omni ſe de

lectetur in dno:qui ꝑetitões ab ipo repoꝛtare cõtendit.
Bed oſdtet ingredi hoꝛũ vervꝛũ interioꝛa ſecreta:ne

qᷓs pꝑetendo exoꝛbitet Dicit enĩ. Dabit tibi petitões coꝛ

dis.Mõ om̃ie qõ nouit aut habere q̃rit᷑ eſt petit õ coꝛcioõ
Patitur ſeꝑe coꝛpus.anguſtiat᷑affligit wellet ſe xouere
ſuauiter.placibilia ſenſuũ q̃rit obiecta foꝛinſeca:et ſpe
habendi delectat᷑ in dño.in coꝛde wro iſta vrſant᷑: ibiq;
foꝛmt poꝛrigẽda petitio. Et pꝛimo coꝛdis oꝛe qᷓ; coꝛꝑis
ipᷣa petunt᷑:pꝛius ſilentio qᷓ; voce a largitoꝛe queruntur
Bed lxc petitio eſt carnis nõ coꝛdis.carnalis eſt nõ ſpi
ritualis:ſenſualis eſt non interiosia hoĩs. Sed coꝛdis
petitões deũ daturũ ſcriptura iſta oſtẽdit.Hulti p ſen⸗
ſu co:ꝑpis petiuerũt.nec eoꝛum fuit admiſſa petitio.eti⸗
ampꝓ ſenſu carnis in aures dñi ſabaoth nõ eſt ingreſſa
petitio dñi ſaluatoꝛis:cũ ſerius exaudita fuerit oĩs peti
tio rõnis. NPetitio nemꝑe quã ratio foꝛmat dicit᷑ petitio

coꝛdis:que ſõ ſeſibilia et franſitoꝛia ſed expediẽtia ii
ſalutẽ et eterna querit inuenire. leruntamẽ et contra
ſenſum carmis interdũ poſſet eſſe petitio:que tñ nõ eſſ
coꝛdis carens regula rõniſ. egimus helva ꝓplets: pe
tiuit aĩe ſue vt moꝛeretur. Cõtra ſenſum erat iſta peti⸗
tio:qua querebat ꝑdere coꝛpis ſenſum ꝑ moꝛtis aſperũ
ſenſum. Sed quoniã agebatur anguſtia.circumquaq;

deſperatio ꝑſecutionis angebat.An foꝛte afficiebat᷑ te⸗

₰△

— *= 35 712- —— 1, „h

46

=
P — —.
7 4.

* — QQ R
„, n 2.— 1 b — ——. R
ann en, . 2 7. h 5 —

B-n — H r

Baluatoꝛis

dio ꝓpłetarum et populi pꝛeuaricatoꝛis in deum. et no⸗
lebat videre que nequibat coꝛrigere.recuſabat audire q̃
nõ poterat immutare: Ydcirco petebat amme iue a deo
vt moꝛeretur.nõ ülli que viuit a coꝛpoꝛe ſegregata: ſed il
li anime que cum beſtijs eſt vita cõmunis. Sed nec ex
aucdiuit eum dominus:aut petitiones cõtra ſenſum coꝛ
poꝛis eſt largitus. Non enim petuione illam ratio wra
ſoemauerat:potius autem viq; ad ſecuhn finẽ per raptũ
in paradiſum viram qua pꝛiuari petebat credimus re⸗
ſeruatam. Cle autem his qui accipiunt id quod non ra⸗
tionabiliter petunt. O ſi deus irrationabilia et nõ expe
dientia vota cõcedi: nõ benignitatis ſed indignatõms
eſt ſignum. Munus eſt diuine miſericoꝛdie ſi denegat
impoetuna petentibo: ſi vero cõcedit quaſi cõſiſtit iratꝰ.

Et ſi quid iuſte petitur poꝛrigetvel ꝓrogataut pꝛouide

bit vtilius.aut expectabit magis cõpetenſ tempus:qð
ſepe pꝛeuenire cupit et neſcit noſter feſtinus affectus.
In his que ab omnium largitoꝛe queruntur: opoꝛtet
imo expedit expectare tempus.locum:donatõnis mo⸗
dum.et quantũ et quale.Nec in his quinq; ſunt petita
noſtris deſiderijs coaptanda. Supergreditur pꝛofecto
in his et in omnibus cognitionẽe noſtram cogmitio dei:
que inſopite noſtris ꝓfectibus vigilat. In his vero que
ab ommibus per iuſtam opoꝛtunitatẽ petimus: petetis
magis q; dantis veberet pꝛeualere cognitio. VUnuſqᷣſq;
nanq; indigens et ratiouis capax. cautius nouit ſibi qᷓ;
ille a quo aliquid queritur. pꝛoinde cum a deo aliquid qᷓ
rimus:inlvſitanter ſi petitio iuſta eſt ſuſtineamus.Maʒ

ſcriptura dicit. Oeſiderium ſuum iuſtis dabitur Peti

uit anna filium et accepit.modũq; addidit et intentio⸗
nem rectam.vt lachꝛymaretur fleret amaro animo:et
ſi acciperet dedicatura illuʒ domino repꝛomiſit. Quod
et fecit acepiens eum.ablactatõne perfecta. Modus et
intentio miclinant aut auertunt celeſtem ommiũ regeʒ
his que poſtulamus In iuſticia petens ſalomon ſefun
dauit vt remotionẽ vitioꝛum poiceret. et diuitias nol⸗
let et paupertates.ſed neceſſaria vite necnõ et ſupꝛa pe
titum accepit. Ypᷣe incitatus a deo vt eum aliquid po⸗
ſtularet/nõ longitudinẽ dierum non diuitias nõ vltio⸗
nem inimicoꝛum.nec aliud qᷓ; ſapientiam regimini ne⸗
ceſſariam poſtulauit:quam accepit ꝑꝛe omnibus in hie⸗
ruſalem pꝛecedentibus ceteris Et q;uis tempus quo
aliquid petimus certum fiat ex nobis.exauditõnis vero
penitus nõ eſt in nobis:ſed epectare opoꝛtet qui exau⸗
ditioms tempoꝛa nouit. Mam ſcriptura ſacra in omni⸗
bus vera eſt.in nulloq; mentitur:nec dilatio tempoꝛis
facit illam mendacem ſi vota ilico nõ aſſequitur feſtina
noſtra petitio. Infallibiliter dauid locutus eſt. lama⸗
uerunt iuſti et dminus exaudiuit eos. Et ſi nõ ad pe/
tionem atq; clamoꝛem ſtatim fuit erauditio ſubſecuta.
vera tamẽ ſcriptura cõſiſti quoniã diuina puidentia in
melius fuit dilata:.Mec ſerxiptura ſalomonis dicit.deſi⸗
deriũ ſuũ ilico iuſtis datur ſed dabitur:illo vicʒ tẽpoꝛe
quo impermutabilis dei bonitas nobis nouit vtilius ꝓ

uidere. MNõ enĩ aufert dilatio tꝑis: qð dare iuſtus dñs

iuſte petentibo repeomiſir udith ipſo ſimmebat iuſſta
petitionẽ et modũ eius diłes· Indulgentia eius fuſis

lachꝛvymis poſtulemus. Juſticia diuina ⁊ humana ↄce⸗

dit indulgentiã peterẽ delinquenti:qᷓ;uis exaudiri non
mereatur oĩs qui petit Poteſt eſſe ꝓfectoiuſta petitio
q;uis nõ iuſta exauditio ſubſequat᷑. Nam aliter eſt iuſta
petitio petẽtis.aliter iuſta exauditio pᷣſidentis. Poteſt
nanq; quiſpiam in articulo aliquo cõſtitutus iuſte pete
re:quod requiſito iuſtum eſt denegare. Eed hec iudith
ſuadebat indulgentiam peteꝛe pꝛo delictis: quod cinii/
bet indigenti ratio iuſta cõcedit. Et modum petitioni

— — . 4 . ◻— % eenn. en E, e

Liber

addebat quo non fruſtraretur opoꝛtuna petitio. Sub⸗
mittebat enim et lachꝛymas dicens. Indulgentiã eius
fuſis lachꝛymis poſtulemus. Oꝛnameta petitiõis ſunt
lachꝛyme:et nihil tam illam ex arte oꝛatoꝛiam facit.Li⸗
niuntur et delibantur multa intromittenda in aliud vt
faciuius penetrent:et lachꝛyme denibamenta ſunt noſira
rum petitionũ. Ex hoc quid ſit petendũ aduerte.quia im
indulgentia peccatoꝛũ:adiunctoq; modo: quia in pꝛoſiu
uio lachꝛymarum.Et cõcoꝛdialis dei omnem petitionẽ
reuocabat in vnam:ſed ipſa tanq; omniũ finis.omnes
pariter includebat. Inquit enim. Elnam petij a domi⸗
no hanc requiram:vt inhabitem in domo domini om⸗
mbus diebus vite mee:vt videamvoluntatem domini
et viſitem templum eius. nam petitioneʒ ſe dicebat
Vvelle dauid:ſed hec omnium capax erat.nihilomnus a⸗
liam inſerebat:vt ſub vna fo:ma petendi plura peteren
tur. ad vnum finem tendentia. Quid igitur iſte cõcoꝛ⸗
dius dei petebat: Elt inhabitaret in doume domini omni
bus diebus vite. Si moꝛes cudimus ſuauiſſima eſt pe
titio:vt dum viuimus ſimus in domo domini.Homuſ
domini eccleſia eſt. ſides eſt. quam decet ſanctitudo in
longitudine dieruʒ. Domus dei edificium atq; templũ
virtutis eſt:varijs cõſtructa lapidibus:que omnino in⸗
expugnabilis eſt:quam petit inhabitare dauid toto tem
poꝛe quo vita cõceſſa durauerit. Hec vna petitio eſſe de
bet:pie in chꝛiſto viuere querentiũ.Ex aliqua enim par
te non poſſunt irrumpere doli ei qui habitat in domovir

tutum: et qui magis querit in oꝛthodoxa eccleſia xeijci

qᷓ; extra ipam quomodolibet poſitus ſu pponi/Aliam foꝛ
ro verbis diſſonam cõſonam ſententie inſerebat:vt vi⸗
deam voluntatem domini. Ad alta migrabat dauitica
mens:que voluntatis dei et infinite volebat eſſe inſpe⸗
ctrix. Quis enim nouit ſenſum domini.aut quis conſi⸗
liarius eius fuit: Quis diuine voluntatis potuit eſſe co
gnitoꝛ: Quis illam videre nouit.que omnino inuiſibi
lis eſt. Sed ad illam voluntatem referenda ſunt verba

qua deus nobis in vita moꝛtali cõtrahitur. vt illam xo/

luntatem ſcire wlimus qua ſibi caueamus implacita.
et placita poſſibilia faciamus. Hanc eandem voluntatẽ

is idem dauid ſe docere petebat dicens. Soce me face

re voluntatem tuam:quia deus meus es tu/Oiauteʒ
his verbis tendimꝰ in ſuꝑna fluenta vng oĩm rõnabiliũ
atz moꝛtaliũ hoĩm debet eſſe petitio:vt ſimꝰin eterna vi
ta omnibus diebus quibusvita futura cõtingit que ha
bet eternitatẽ.quam deus rationabilibus creaturis nõ
per naturam ſed per gratiam repꝛomiſit: vbi videbitur
dei voluntas que ſic cuncta diſpoſuit. Et viſitabim? tẽ⸗
plum coꝛpoas eius quod pꝛo nobis aſſumpſit et ſoluit.
et reſurgendo refecit.necnõ et templũ illius vaſtiſſime
regionis.vbi chꝛiſius ſol et lumen indeficiens omnes
perfundit viſitatõne inceſſabili:et viſitabimus cõſeden
tes cum ſupernis incoꝛpoꝛeis ciuibus.hic nunq; coꝛto⸗
re peregrinis/Oentis etiam etetudo et ignoꝛantia pe⸗
tere ſapientihʒ nos cõpellit. Vnde iacobus in canonica
ſua dicit. Qul indiget ſapientia: oſiulet a ceo. in fide ni
hil leſitans. Modus petendi er ſocverlo fundatur in fi
de mam lvnum eſt quod petimꝰ. dum in fide firma pe⸗
tamusThobias etiam filium docebat neceſſaria pete⸗
re. Mete a womino: vt vias tuas dirigat. Opoꝛtuna eſt
iſta petitio. vt vie noſire a1 domino dirigantur. quoniaʒ
Reremias verſpicue hanc opoꝛtunitate pseindit. Dice
bat enim. Mõ eſt in homime via ei us.neq; eſtviri vt am
bulet et dirigat greſſus ſuos. Si nõ eſt in homine via
eius.neq; alterius via erit:qui non ſemetipᷣm nec aliuʒ
dirigere nouit. Pꝛoinde in nullo pꝛeterqᷓ; in deo via re⸗

ſextus

cta cuiuſlibet hominis erit. Jgitur iuſta neceſſ tas nos
compellit.vt vias noſtras dirigi a domino poſtulemus
ea ſedulitate atq; affectu habendi: quo pedum erroꝛes
et offendicula incurrere deuitamus. Hoc petebat da⸗
uid dicens· Dirige domine deus meus in cõſpectu tuo
viam meam. Pꝛenouerat enim ab alio non poſſe viaʒ
ſuam dirigi.ſed potius obliquari pꝛeterq; a deo. Que
tunc recte dirigitur cum in conſpectu eius agitur.tunc
agitur cum uihil cõmittitur quod repꝛc henditimeatur
a conſpectu eius quod illum offendat:quod ante ipſum
aſſiſtere werecundia ſuffundat. Alio enim loco hoc anxie

petebat. ltinam dir gantur vie mee ad cuſtodiendas

iuſtiſicationes tuas. Elie hominuz ſunt intentiones afi
fectiones.et vota et moꝛes.qinbuis iſia vita peragſtur.
que alia directione non indigent:niſi cuſtodia iuſtiſica⸗

tionum dei. Deiautem iuſtincationes ſunt illa manda⸗
ta ſiue conſilia: que cuſtodita per ſententiam iuſticie a⸗
nimam a debito diuini crediti.et ab obligatõne emnis

obnorietatis merito diuine paſſionis abſoluũtiald que

rendum perdita vel non habita etiam nos ſub metha⸗/

phoꝛa diuina bonitas animauit. ad petionem queſitio⸗
nem annectensquerite et inuenietis Auerere eſta —
ctus hominis ſtuùdioſus

ꝛad aliquid non habitum ſed co
gnitum.et menti plaudum inueniendum.mnem in
quiſitionem ſaltem ꝑꝛeceit aliquota quauis non tota
cogfiitio:in multis autem tota. Querit ſepe homo quẽ⸗
ſn quem nunq; ante oculo coꝛpoꝛali conſpexit: ſed a⸗
iquid in ioſo pꝛenouit in animo quo ad queſitionem ſe
oꝛdinat. Caret homo ſapientia et querit illam. quã nun
qᷓ; etiam pꝛecognouit.ſed vtilitatem eius ommno pꝛe⸗
indit et differentiam ſapientie atq; ſtulticie:quamob⸗
rem monetur ſapientiaʒ in libꝛis aut a doctoꝛibus que⸗
rere In perditis vero queſitis pꝛecedit tota cognitio.

Bi autem accõmodato vocabulo ad ſpiritualem intelè

ligentiam referre temptabimus:queſitio eſi mẽtis ſtu⸗
dioſa actio. veritatis et rationabiliter diligendoꝛum et
retoꝛquendoꝛũ inpſum noticiam duce lumine rationii⸗
inueſtigans. Eſt etiam ipſa queſitio. anime ſpiritualis

actio ſexioſa:vt inuiſibilis lona que perdidit virtutis et
gloꝛie et malitia ſine negligentia pꝛeuijs.ð reinueniat ꝑ

ſollicitudinem et anime pꝛobitatẽ· Queramus igitur
requiſiti:et in requirenteʒ nos ſuperne ſupernũ noſtra
queſitio pꝛeſtruatur· Nam et pſalmiſta dicit. Quoniaʒ

querendum omnis neceſſitas nos compellit. Intermi
natione facta in hbꝛo Paralippomenon legimus.

gquis autem non queſierit dominum deum irael:me

tur. Moꝛtem querit omnis effugere. marime iliaz que
male moꝛientibus in coꝛpoꝛe.reſeruatur eterna quam
qui. dominum deum non querit penitus non euadet.
pud ipſum wro indeficiens fons eſt vite:quam om⸗

nis homo rationalis exoptat. Et alibi ſcriptũ eſt. Que

rite dominum et viuet anima veſtra:in illa ſcilicet vita
pꝛopter quam et ad quam cõſequendam facta eſt. ꝛ:o
inde ipſe pꝛimo querẽdus:quo inuento nihil reſtat que
rendum. Qui ſe offert omnibuset requiſitus queſitio
ni:cuius etiam ſi muentus fuerit Eims eſt nullus. un

—

Auamuis ex omni ſe infinitatem habeat. tempus que⸗

rendi omnibus pꝛeſiniuit.quo in pꝛeteritum verſo. et
coꝛpoꝛis et anime ſoluta compagine:querendi atq; inue
niendi nullum poteſt eſſe momentum. Quo circa Eſai
as intonabat vocibus dicẽs. Querite dominũ dum in⸗
ueniri poteſt. Vt ſic ſenſus verwꝛũ eluceat. inueniri pᷣt
dum queri poteſt.et dũ nõ pᷣt queri nec poteſt inueniri.

1-—1 re⸗= 1— P* P

non dereliquiſti querẽtes te domine Oi querentes nõ
dereliquit.omnino inuenietur ab eis:ad ouem pꝛimo

—rJr———————————

— — — —

—— — — — — — —

De paraboli

Matio irrefragabilis omnino ſuadet.ꝙ ſi ad queſitiõeʒ
dumtaxat ſequatur infentio: ꝙ nõ ſequatur ſi queſitio
non pᷣcedit.Que ſitõnis in hac vita tantũ:in ala beate
ip ſius fruitõnis aut ſepate calamitatis eſt tꝑus/Que⸗
ſitio igitur dei: fuga eſt moꝛtis.Mꝛo quanto deũ queri⸗
mus in tãto moꝛte deuitamus.QAueſitio dei ſecuritas
vite.Queſitio dei ſumma opatio.Queſitio dei: inde⸗
terminata virtus. Que ſitio dei omnis ſuꝑuacue lolii⸗
citudinis eſt abiectio et abdicatio impertinentis cure.
Queſitio deueſt conuerſio ad ↄpꝛehenſionẽ optimi ⁊p⸗
fecti. Que ſitio dei:ſine ſterilitate laboe:et ſollicitudo ꝑ
fecta.Que ſitio dei ſugercedens opus:et ex omm parte
pfecta et laudabilis actio.Ad que querendũ nobis ſoꝛ⸗
ma pꝛeſtruitur.que infallibile inuentõnem federat in⸗
quirenti.Nam ⁊ ſcriptura dicit. In ſimplicitate coꝛdis
Vſtri querite illum.qm̃ inuenitur ab his qui non ten⸗
tant ilum:apparet aũt his qui fidem habent in illum.
Ingenua eſt iſta foꝛma.paruaq; videtur.ſed in bꝛeuita
te pꝛolatõnis longeuam imo difficilẽ difficultatẽ habet
annexam. Simplicitas eni coꝛdis: incõpoſitio eſt eius
Compoſitũ nempe ſimplicitate caret: incompoſitũ ve⸗
ro ſimplicitatẽ poſſidet:magis vero incõpomibile tenet
illam. Mecnon et quod dicitur recõuertitur:quia ⁊ ſim
plicitas incompoſitũ.incõponibile tñ verius habʒillud
tae ila ſimplicitas in qua querendus eſt deus nec illa
compoſitio in qua penitus nõ querendus ad additõem
ſimilis carnis aut alterius materie coꝛruptibilis refe⸗
renda eſt.vt quantitatis continue vel dilcrete credatur
augmentũ:ſed dumtaxat ad varietatẽ voluntatum et
affectõnum que puagantur ſteriliter in diuerſa creata
obiecta ſoꝛinſecis ſenſibus.vno creatoꝛe relicto.aut cũ
eis queſito:qui ſolus queſitus dũ ſolus queritur ſim⸗
plicitateʒ anime facit. Oi quis ſibi fugacem coꝛdis affe
ctionem in ſnum dominiũ vendicauit.vt nõ compona⸗
tur voluntate habendi aliquid pꝛeter deũ· aut in ipſo et
cum ipſo.cuius rei cauſa fugatur:ſimplicitas et incõpo
ſitio ipa generatur. Mam ſicut deus qui ex omni ſeipſo
ſimplex eſt incõpoſitus eſt.aiam ad ſuam ſimilitudinẽ
et imaginem in eſſe ꝓduxit:et ſcõm illam eſſentiaʒ quã
deus animab nõ ꝑ naturã ſed per gram dedit.ſic voluit
vſq;quaq; conſiſtere.hoc tñ excepto ꝙ vniuntur nõ cõ⸗
ponuntuꝛ coꝛpibus:ſic voluit ac ſuaſit in affectõnibus
incomponibiles ꝑmanere:ut querendo deũ adeſſet iſta
ſimpꝑlicitas.vt ipe ſolus quereretura amaretur. et ſi ꝗᷓ
ſunt alia ꝓpter ipᷣm et ad ipᷣm oꝛdinabilia ⁊ oꝛdinata per
queſitionis intentõnem eẽt actum. Non eni remouet
coꝛdis ſimplicitatẽ:ñ humana mens deũ ꝓpter ſeipſuʒ
querit.et ſi qua ſunt alia ꝓpter deũ. Nec credamus ani⸗
mam illam ſuꝑnaturalem et ineffabilẽ ſimplicitatem
atq; incompoſitõnem poſſidere quã deus habet ſuo in⸗
eſfabili modo:ſed talem ſine compoſitõne ſubſtantie ſi
milis atq; diſſimilis:qualẽ deus dedit ſpiritibo ſiue ani
mabus a ſe creatis conuenienti et intelligibili modo.
Segd nec aĩa vnita coꝛpi compoſitõnem in coꝛpꝑe aut ex
coꝛpoꝛe recipit:exempta eſt ab ipſo.vt intromiſſa fuit
ſic eriſtit.nihil amplius ſubſtantiã trahens pᷣter quas
didicit qualitates:que compoſitõnem ſubſtantie omni
no non faciũt.etiã ſi quot ſunt conflarentur in vnum.

Simplicitas ergo illa in qua querendus eſt veus du⸗
plicitatem intentõnis et multipliatatẽ affectõnis ⁊ in
quiſitonis exꝑellit.tantũ tendens in deum qu fiis eſt
ommiũ.et in ea que incunctãter dirigũtur m eum. Eſt
igitur ſimplicitas coꝛdis inuariabilis intentio anime:
inuariabilem inquiſitionẽ foꝛmans optimi ? pfecti atʒ

ſummi boni quod ſolũ deus terin, net ſimpſicitate
dicimus quandã rectitudinẽ mentis:et inobliquatam

, . —— —
C.- ſeo2.. oID 4 C.ir —e*

dentur. Alſia ſcriptura ſub pollicitatõe firmiſſima rep:o
mittit:ꝙ deus a debito modo querẽtibbo muenitur. Alit½

te ſideles queratur gra. queratur virtus expediẽs:que⸗

confringũt

Bagluatoꝛis

conſiſtentiam ſancte affectõnis. VUnde ſubmiſſioꝛi mo
do loquentes:quicquid eſt ſine plica vel ruga: ſimpli⸗/
citatem habere cenſemus. vt patet in coꝛpibus mobh⸗
quatis et ꝓtenſis Oanſuetudo aũt huic virtuti ſe ſoci
at:cui quereti ſubiequitur inuenire. Ende ꝑ ſophoniaʒ
ꝓphetam dicitur. Querite dñm omes manuueti terre.

anſueti terre inuitatur ad querendu deum: nec fru⸗
ſtra.ne deluſa fiat manſuetoꝝ ſollicitudo querentium.

qm humiliũ et manſuetoꝛũ ſibi ſemꝑ placuit depꝛeca⸗

tio. Sed qui inuitat aut ammat ad querendũ:ſe obtu:

lit requiſitũͥ. Manſueti vero terre illi ſunt:qui viuetes ⸗
in carne in terra ſeu ꝓpter terrena extolli neſciunt.ire pe
ſtilentiam fugiũt. apoꝛiati gratias agunt. reimpendere

mala pꝛo mans nulla rone nouere. Manſuetudo eſt in

nocentia vite.tolleratia irrogatoꝝ. gratus geſtus.mos
verecundus: uulli grauis placita cctiſ. Hi ſi dñin que
runt inuemiũt:qꝛ mihil obſtat eis vnde a queſito frau⸗

eni.um me queſieritis in toto coꝛde vto/tunc inueni .
ar a vobis. In toto enĩ coꝛde deus queritur: cũ quicqd
eſt amoꝛis intelligentie atq; memoꝛie in eum refertur:
et his ꝓfugatur aduerſum.Ac ꝑ hoc chꝛiſto ſuos inuitã. CN

ratur illa poſſeſſio que nõ minuitur accedente conſoꝛte
Queratur cuius inuentio eſt honeſta:tentio vtins et
delectabilis vſus. Queramus in via:quod teneamus
in patria. Seclu ſi ſiquidem paternis peccatis atq; ꝓ⸗
pꝛijs ab internis et eterms gaudijs.wlut exules ertra
õ a bonisad pulſandũ ianuam pie
tatis inuitat.apertõem pollicitas ſi Aanue⸗ IVnquit
enim. Pulſate et apietur vobis. Sed necad eandẽ

ianuam ꝑ quam ſumus exclnſi eſt cedendũ. Per poꝛtã
iuſticie ab incommutabili bono exules facti ſumus.Et
firmata ꝓtinus eſt ſeris et vectibo ferreis mexplicabili⸗
bus contra nos.nam iuſticia nunqᷓ; deſinit a ſeipſa.ſed
e regione intranea ianua miſericoꝛdie ꝑſtat.cuius fepa
Füts ſanit osatofib vemmottedla Aſſidue pulſat qui oꝛag⸗ Oο-
fẽ mente nõ ceſſat. Supſedent liminaribo huius poꝛ⸗
te optimi et diuimi cuſtodes pꝛo ꝑte illius qui cuſt odit
atq; gubernat:timoꝛ videlicet atq; amoꝛ. Mi omes pul
ſantes cognoſcũt.ſciẽtia q;uis varie irremota. Imitiat
ad ſapientiã ſanctus timoꝛ:ſicut ꝓpheta cantabat. Ini⸗
tium ſapientie timoꝛ dñi. Sapietia vero fidei omnem
ſapientiã pꝛeterq; viſiomis excedit:cinus timoꝛ extat ex
oꝛdiũ.HMic pſpicit pulſatoꝛes qui ad diuina intrare con
tendunt:ſi pulſant inheſitanter in fide.ſi fideliter ſunt
fideles. Concutit pualide poꝛtã: vobur ſidei et actuali⸗

tas igEK. vero in liminari dextro quieſcens.etiaʒ

a longe conſpicit pulſatoꝛes:ſi amoꝛis quanta vehemẽ
tiaſſi quanta pſiſtentia oꝛõnis. quanta ptinacia lachey
marum.miſericoꝛdie ianuam nris meritis in facie no⸗
bis clauſ⸗ ung eſirmare contendãt arietant obices poꝛte
eras. diſrumpũt ferreos vecteſ. Si timoꝛ
et amoꝛ ſimul vna conueniũt. his malleis his arietib-
miſcdie ianua eſt cedenda. Si cum his pulſabimus:
iuxta ꝓmiſſionẽ chꝛiſti patebit inrroitus. Elerax chꝛiſt?ꝰ
loquitur veritatẽ· Pulſate et apietur robis⸗Puſſem
ad oſtiũ veritatis:quia mũdi fallacijs obuelati.ab ipſa

excluſi ſumus. Pulſemus ad ianuam beneficioxꝝ dei et

theſauroꝝ eius quia male delectati ꝑfunctoꝛijs et cadu
cis.nimis pauꝑes faeti ſumus. i pſeuerater pulaſue
rimus apietur nobis:et intrabimus in gaudiũ dñi nt᷑i.
Non patitur diuina bonitas nosa ſuis bonis excludi:
quamobꝛẽ docet pulſare vt meramur admitti/Et meDe a5
