in chꝛiſto ieſu dño noſtro:quia fundata eſt hoim conſi⸗
ſtentia ſpiritualis ſupꝛa firmã petrã. Sed qui audit
nõ facit: ſimilis eſi viro ſtulto: qui ediſicat domũ ſuper
arenã. Et delcendit pluuia et venerũt flumina et flaue⸗
runt venti. et irruerũt in domum illam et cecidit:et fuit
ruina eius magna. Ex hac ſimilitudine aperte cognoſci
mus ſapienti et ſtulticiã a cõtrario ſenſu impacate di⸗
ſtinguuet ſapientẽa ſtultũ habere oppoſitas qualitates
Vnde diuinoꝝ auditoꝛ et nõ factoꝛ edificatoꝛi ſtulto cõ
paratus eſt:cum vno fundamẽto ſoliditatis relicto.ſu⸗
per arena multiplice fundans domũ:multiplicatus eſt.
Poꝛro vnũ eſt neceſſanũvna ſcʒ getra:vnũq; regendoꝝ
et diligendor ſtabile fundamentũ. Et fundamentũu ali
ud poni nõ poteſt.pter id quod poſitũ eſt:qð eſt chꝛiſtus
ieſus Stultus igitur eſt:qui ſuꝑ id qð ſonditate nõ ha
bet innittit᷑.Et ei qð aduerſarijs incurſationibo patʒad
herere dementia eſt. Multitudo tꝑaliũ ꝓpter ſterilitatẽ
arena nuneupat᷑:que ab vno do mente multiplicando
iuertuũt.Cu res multipliicant᷑multiplex ſit affectus.et
hoĩm occupatio multiplicatis rebo ex ope reſpondebit:
et erit auerſio ab vno per multa. Et quivnus eſt verus
Teus.ab vno ſe auerſum ad multa cõuerſum.in multis
fundatũ deſeret ꝓpter multa deſertus/Ad cuius domuʒ
cum oĩa illa ꝑuenerint ſc; pluuia flumia venti.valide ab

omni pte cõcuſſaʒ dabũt penitus in ruinã. Nec erat mi

ſero quies.cũ ſubito ſibi qð nõ ſperabat adueniet:fietq;
magna ruina. Pꝛotinus ruinã magnã nõ dixerim:vbi
menia ruunt.Ruit magna troya. ruit babilon latiſſima
ruit aurea roma:ruerũt magne in oꝛbe vtiq; ciuitates.
cecidit ſublimitas ediſicioꝝ:pſtrata eſt interdũ altitu⸗
do turriũ. Et qð pᷣſenter oculis ſexevidemus.ruunt in
ceſſanter in moꝛtẽ coꝛpoꝛa viuentia ſed nõ in ruina ma⸗
gna. Sed illã dumtaxat appellauerim magnã.qua ru⸗

. —

unt hominũ moꝛes. cadũtq; virtutes. qua hoĩm affectꝰ

inclinant᷑ ad infima regenda: qua hoĩes delectati ſeipſis
et coꝛruptibilibo bonis:a deo cadẽdo recedunt.Hanc ſi⸗
quidem ruinã magnã ſaluatoꝛ dñs appellauit.
De ſimilitudine ſponſi et ſponſe ad chꝛiſtũ eccleſia
et filiatione ſpirituali ſcõm marcũ. Capitulũ xV

Vli de ſponſa virgine nouiter atq;ineffabiliter

natus eſt.qui ꝑ ſanguinẽ et moꝛte et fidẽ et iu⸗

ſticiam ſibi deſponſauit eccleſi qua nõ vult ha
bere maculã neq; rugã.atq; ipamvelut ſponſam inclita

4

coꝛona decoꝛauit ſponſus eſt. Et inde dici᷑ ſwonſus:gqꝛ

miſſus eſt ab eterno patre cathoſſce oꝛtlodore. Inde
nſa:ds adix it ibi in poto. Sibi coſvrentes hiios ap
pellauit: duma diſcipulis iohannis de illoꝝ ieiunio tem
taretur. EUnde ſcriptũ eſt:ꝙlacceſſerũt ad euʒ diſcipu⸗
hiobannis dicẽtes. Quare noset phariſei ieiunamus
frequenter:diſcipuli aũt tui nõ ieiunant: Et ait illis ie ⸗
ſus.Munqͥd poſſunt ſilij ſponſi ieiunare q;diu eſt cum il

lis ſponſus: Uenient aũt dies in quibus auferet᷑ ab eis

ſponſus. et tunc ieiunabũt Mondũ chꝛiſto adſxſerant

nec plene credebat in eũ.qui cum aduerſarijs phariſeis
ieiunij cenſurã tenentes. ſe chꝛiſti diſcipulis in ieiunio

pᷣferebant. Necnõ et chꝛiſio videbanr᷑ irrogare calumni
am tãq; diſcipulis ſuis vite laxioꝛis licentiã indulſiſſet
nec eos artaret in via que arta ducit in patriã. Et welut

reſolute vite magiſter: ſuſtinet ab eis ſtulte aſtionis in/
AnSnetim erat iudeis ieiunare. taliq; abſtine⸗-⸗
p. phetas legimus in dictũ ſepe ieiuniũ.qð dure cerui ·

cs populo nõ erat imꝑtinens.ſed tanto aptius.qto sb

. .
— 4 . 2 .
1 4ℳ4 4 ẽðẽ
. .— *

„△ .
„ 4 . .—“ .—„ N 4-
——— , EDE „ ⏑☚
8 „ . 1 . 7
„ *
e — —— ND — 1 w— . .
Lrr yKH vt.. t e.n
. 4 . ˖ „ e 2
— 2 .π ℳ . a . 6
£D 1 7 . 4
De 2—— „* „ ‚ 7 ee 4 „.

2

1.

1

illecebꝛaſ mitigare/

De ſimilitudimbus

eoꝛũ pꝛoteruia peramplius domandi erãt.et minus no

erant quid exiſteret de gfectione virtutis: et coꝛpoꝛali
bus moleſtijs aſſoliti de internis pᷣeibo pleriq; rogare
nõ nouerãt.Bonũ eſt ieiuniũ:ſed nõ ommiboeque.So⸗

num eſt ieiuniũ:ſed nõ oĩba vna foꝛma/Honũ eſt ieiu⸗
nium:ſed eis melius qui ꝑ id poſſunt et expedit carnis
Bonũ eſt ieiuniũ. ſed intermittitur
et agit intendit᷑ et kemittit᷑ decreto et iudicio ſtatuen⸗
tis/Gonũ eſt ieiuniũ:ſed illius qui indidit frui pñtia ſu
perfertur Supbia eſt. ſe pferendo de alio inquirere: at
q; wlut in expertũ infallibilẽ interrogare magiſtrũ. Et
ſe ſimilẽ in iuſticia dicere illi qui ſumme iuſticie aduer/
ſatur:nõ eſt recta pꝛudentia. Ydcirco iohãnis diſcipuli
merito arguent᷑ dicentes. Quare nos et phariſei ieiu⸗
namus ⁊c̃. Omnib fere patebat ꝙ iuſticie ſumme chꝛi
ſti phariſei verbis et animo cõtradicebant:quos iſti aſci
uerant ad ieiunandũ ſimiles in cenſura. Sed chꝛiſti re
ſxonſio refellit opinionẽ:ſtatuit veritatẽ dicẽs. Nunq̃ͥd
ſilij ſvonſi poſſunt ieiunare qᷓ;diu eſt cum eis ſponſus:
Sed vigilantioꝛi ver marcus diſſeruit cũ dixit.Mũ⸗
quid poſſunt filij nuptiarũ q;diu cũ ulis eſt ſponſus ie⸗
iu nare.Quãto tpe habent ſecũ ſponſum ieiunare non
poſſunt:vt ꝓpꝛie noua filiatio ad chriſtũ et eccleſia rele
rat᷑:inter quos ſunt nuptie ineffabileſcelebꝛate:ex qui
buũs ſilij ex ſponſi pñtia oꝛiunt᷑:cuius aſtante pñtia opoꝛ
tunitas de ieiunio nõ inſiſtit. Celebꝛabant᷑ tuc in terra

nuptie magni agni.cum ꝑ vmionẽ ſibi copulauerat hu⸗

manã naturã //p doctrinã et paſſionẽ.et ſanguinẽ ⁊ moꝛ⸗
tem feſtinabat copulare eccleſiã.ex qua oꝛiundi erant ſi
lij ſpirituales:et ercludebatur penitus ſinagogaqᷓ filios
carnales aluerat. Ecce ſponſus.ecce ſponſa:ecce filij qui
naſcuntur. Sponſus ab eterno pᷣoꝛdinatus in tpe.no/⸗
ua conceptione generatus.mũdo ineffabiliter natus.
Sponſa noua ecccleſia noua:q̃ nouiter de celo virtuti⸗
bus oꝛnata deſcendit.Ad quẽ ſponſum ſuãq; ſponſaʒ er
volũtate ꝑ ſidem integrã venientib data eſt poteſtas ſi⸗
lios ſponſi fieri qui nõ erſanguinibo peccatoꝝ.neq; ex
luntate coꝛrupte velectatonis et infecte carnis. neqʒex

vWluntate virilis intellectus ſeu rõnis naſci potuerunt.
vt celeſtis ſponſi celeſtes fineſſe mererent. Sed ꝑ in⸗

effabilẽ dei miſericoꝛdis ex deo per ſpirituſſancti gratiã
cõcipiunt᷑.et ſine materia coꝛruptõne naſcunĩt᷑:ſicut ipᷣe
ſponſus exiſtẽs eterne deus. in tpe in carne ſpirituſſan⸗
cti virtute cõceptus.atq; mundo ex virgine natus aꝓpa
ruit Ged quoniã hec ſinilitudo ſponſum ⁊ ſponſaʒ nõ
reſpicit.ſed tm̃ filios qui in pñtia ſpon ſi nec ieiunare co

guntur:quo circa dumtarat filioꝝ ſpon ſi ſimilitudinẽ

ptractemus.que in hanc ſententiaʒ tendit.vt diſcipuli
chꝛiſti tipũ gerant filioꝝ ſronſi:aut vt ipe chꝛiſtus dica
tur ꝑ ſimilitudinẽ ſponſus Iſta ſilitudo me dubijs an

git. ſi qua rõne in pſᷣtia ſponſi fas ſit abrogare ieiuniin;:

in abſentia vero illius moleſtia cruciari/Oponſi ſilij ex
pᷣterita ⁊ pᷣmoꝛtua ſunt vxoꝛe.Nã ſponſus dumtaxat di

citur dũ eſt in ſpõſione aut dum in nuptijs occupatur

cũ vero matrimoniũ cſummatũ fuerit vocat ipᷣe mari

—,—

tus. Cuius ſi ij cũ in ſecũdis paternis nuptijs occupan

tur.a ieiunij moleſtijs nõ arcent᷑.Cũ vero ſponſus deſi
erit a cõuiuijs nuptiarũ:ñilij ad ieiunia relabunt᷑:vt illa

nõ ſit accuratio alimentox.ſit parcitas ſit in potibus
in cibo:et tũc dicat᷑ ſponſus auferri cũ ceſſauerit accura⸗
re.Quãobrem merito ipᷣs diſcipulos ſub hac ſimilitu⸗
dine ipe ꝑſtrinxerat:et ſponſo ſe ſimilẽ dedit. Habebat
cbenehins ſcʒ diſcipulos ex vxoꝛe pꝛeterita vicʒ iam
pᷣmoꝛtua ſinagoga.et eccleſie noue ſponſe nuptie cele⸗
bꝛabant᷑.quibo diſcipuli aſſiſtebãt.et talib ſacramẽtoꝝ
cõuiuijs letabant᷑imaxime quia filiatio mutabat᷑ vt qui
— ſrr = — ſr
—V— 7— 7K.— Y 1

„ 4 7

BGaluatoꝛis

ſuerãt ſinagoge carnaliter ſilij.per gratiã ſponſi noui
ſponſe noue nilij vocarent᷑.nõ vt hic nouerca in aliquo
vocaret.velut ex vxoꝛe filij ſuꝑinducta pᷣmoꝛtue:ſedvt
tranſitus fieret ad gratiã natura.vbi tanq; nouicijs
nõ erat imponẽda inedia ieiunandi:maxime q; noue ſi⸗
liationis virtus viuifica in talibo cere monijs et auſteri

tatibus nõ cõſiſtit. Boni quide actus ſunt ieiuniũ vt qᷓ

libet auſteritas coꝛpis a virtute ꝓcedẽtes:virtutes aũt
nõ exiſtũt. Elirtutes vero quiba noua filiatio cõſtituit᷑.
et cõſtituta cõualeſcit.et exercet᷑ ſides ſpes charitas hu
militas ? abiectio:patientia pax et gaudiũ:et in eis ⁊ ex
eis ſunt Pꝛoiude dũ in nouis nuptijs in tahbotranſia
tionibus nilioꝛũ virtutes huiuſcemodi apponunt᷑ non
eſt tanq; de re pfecta et initiante hoĩeʒ ad optimũ. de ie
iunio diſputare nec quempia actũ coꝛpis leuẽ ſeu aſpe⸗
ctum pferre virtutibꝰ. Pꝛotinus carnales erat iohanis
diſcipuli.et adhuc carnaliter ſapiebt.et circumciſioni
carnali et carnalib legalib ſubiacebat: a quibo filij ſpõ⸗
ſi nom et ſponſe noue penitus ſoluebant᷑. Sed temp⸗
quo ſponſus poſſit auferri.vt ieiunin omnino reſumat᷑
carnaliter intelligere.aut fieri poſſibile vt poſſit auferri
poſt relurrectionẽ a chꝛiſto ꝓlata ſentẽtia cõtradicit.ec⸗
ce wobiſcũ ſum vſq; ad cõſummationẽ ſeculi: ex qua nũ
q; creditur auferẽdus. Eltraq; tñ ſunt verba ſaluatoꝛis
et ꝙ auferet᷑.et ꝙ nobiſcũ vſq; ad conſummationẽ erit.
Vtraq; vra:quig mentiri neſcit.Adinuicẽ aduerſari vi
dentur.niſi mtellectus alius capiat᷑: qꝛ qð nobiſcũ erit
et ꝙ auſferet omnino diſſonantia facint. Sed eſt in mo
ribus vnde iſta ↄtradictio ſopiat᷑. lerũ eſt ꝙ vſq; ad cõ
ſummationẽ ſecuh nobiſcũ ent:ſed tunc aufert᷑ cũ ma⸗
lis moꝛibaviut᷑. Ceccata eni ſunt que diuiſerũt inter
nos et xu. In unis poero diſcipulis ſponſiq; filijs. tota
futura fidenũ cõgregatio tangebat᷑.qͥ ipᷣm erat vſq; ad
finẽ ſeculi habitura:et ipi qua ſi auferen cũ eſſent ho⸗
mines peccaturi.et iterũ reddendus ad penitentiã voca
tis.vt illi oino cõfigantur acerbitate coꝛꝑalis ieiunij.qͥ

ſumpſerũt ꝓhibita pabula vicioꝑ:et arcendi ſunt pꝑm/

tus a cõceſſis.qii ꝓhibita cõmiſere. vt nõ ſolũ ienmẽt
ꝙ ablatus eſt ſponſus: ſed vt redeat ieiunio et meroꝛi⸗

bus liam placatus. Cleruntamen pꝛeſertim hoc ſalua⸗

toꝛ videtur aſſerere. vt noui ad nouitatem vite vocati.·

ad dina et vite aſpera nõ cogant᷑ne nequã cogitatio ſur
repat.qð equis actionibo ſinagoga et eccleſia deputent᷑⸗

et ne ĩuoluetur tali erroꝛe caliginis ꝙ ſiliatio ſponſi po⸗

tius in exterioꝛibo q; in interioꝛibo pꝛo weritate coſiſtat.
„ Aut ne deterreant᷑ ad ſidẽ ſponſi venire decernentes ꝙ

eſſent pᷣmendi tali onere ſeruitutꝭ:qui vocant᷑ in ſanctã

libertatẽ in adoptionẽ filoꝝ dei/Mõ tñ ex hoc credamꝰ
impꝛobari.magis vero appꝛobari leiun. ei hac rõne in

dDiſcipulis chꝛuti ab ipo minus diſtinguit ne interio: in

terlucẽs mentibo hoĩm virtusſuuis actib in aliquo po⸗
ſteretur. Nouitas eni vite nõ in coꝛpoꝛeis achbo. ſed in
mentis renouatione cõſiſtit· Mꝛopterea dicebat apls.
Renouamini ſpiritu mẽtis veſtre. Cui renouationi cõ
penſata hoĩm qualitate:cõfeſtim adijcit᷑ oꝛdinatio debi⸗
ta moꝛis noſtri. Hoc eĩ pamplius ſubſequẽtes ſilitudi
nes manifeſtan. l
De ſimilitudine panni rudis et wteris p ſinagoge
filijs ⁊ eccleſie.fᷣm mattheũ ⁊ marcũ Capim xvV
Voomã eternus dei filius de nouo humanã na⸗
q turã quã creauit induerat.et de carne noſtra ſi⸗
bi quoddã fecerat vſtimentũ.cũ quo degẽs in⸗

ter hoĩes volebat ſibi coꝛpus taliter coaptare fidelium:

ne vllo mõ ſcifſura irreparabilis ſequerer᷑. Et quos al⸗
lexit ſacra doctrina ſtuduit pᷣſeruare:ne impoſitöne mo

leſti oneris frangerentur et relaberẽtur in illa q p nouo

VI

VnA229

„
—

ATiber.

diſcipulatu reliquertt. Idcirco cũ ab ipᷣo cur diſcipuli
ſun nõ tenerẽt cenſurã ieiunij a iopannis diſcipulis qre
retur:ſimilitudinẽ panni rudis et veteris.rñdens pꝛu⸗
denter oppoſuit Nemo aũt mittit cõmiſſurã panni ru
dis in vmnmentũ vetus.tollit eni plenitudinẽ eius a ve
ſtimẽeto:et peioꝛ ſciſſura fit Pannus rudis dipoſitõez
habet et aptitudine ad veſumentũ. Omne aũut veſtime
tum ex rudi panno ꝓceſſit. Omnis aute pannus ad ve⸗
ſtimentũ vſq; nõ ꝑuenit.ad qð ſempꝑ eſt rudis.et ſe ha⸗
bet ad veſtimenti nouitatẽ: cum vero factũ fuerit veſti⸗
mentũ tendit in vetuſtatẽ. Mõ igi cõiungendus eſt ru⸗
dis et nouus pann' atq; ſuendus veteri veſtimeto.neve
tus veſtimentũ ꝑdat qð eſt. cũ ſibi cõſuitur qð nõ vecet
nã qð eſt cõfundit᷑.ſi rei ſibi nõ cõpetenti ſociat᷑. Neteriſ
vite chꝛiſti erãt diſcipuluet nouus et rudis pannus in⸗
ſinuabat vitã initiandã imo initiatã ꝑ chꝛiſtũ. Moua igi
tur nõ ſunt iungẽda veteribo:miſi pꝛius verera renoue⸗
tur. Ac ꝑ hoc ſaluatoꝛ aſſerit rem noua eſſe ieiumũ vete
ribus nõ imponendũ:ne quõlibet ſub ipᷣo frangant᷑ cũ
de nouo ad eccleſiã veniũt. Habet aũt aliter ſimiuitudo
huiuſcemodi planũ ſenſum. Nã omne vſſtimentũ ver⸗
habuit nouitatẽ.ſed pannus nouus nondũ vnit in ve
tuſtatẽ qð vero noſci᷑ vetuſtati vicinũ.in om̃i aut fere
a vetuſtate cõſumptũvite noue moꝛibo nequit aſſciſci.
De ſimilitudine appoſita ꝑ vinũ nouũ et vtres vete
res.ſcom matthũ et mare. Capim XVII
AVllee deitatis capaces deus aias hoim fecerat ſi⸗
ſmiliter etvirtutũ.quas ſic replendas puiderat
ne taliu ſeruoꝛe rumperent᷑ et fieret damnoſa
effuſio fractivaſis:quanq; effuſoꝝ remaneret integritaſ
quia nõ diſpergit᷑ deus aut virtus: cũ aĩa ipᷣis ſuo dãno
vacuatur. Ne aut fienda ſit incauta repletio vim noui:
veterũ vtriũ et nouoꝛũ aptã fimilitudinẽ xpᷣs induxit di
cẽsl Neq; mittũt vinũ nouũ invtreſ veteres alioqͥn rũ
punt᷑ vtres a vinũ effundit᷑.et vtres peũt.Sʒ vinũ no
uũ ĩ vtres nouoſ mittũt:⁊ ambo ↄſeruat᷑ Moua leticia
nouaqʒ iuſticia erat ditanda hũana ↄditio:et nouiſerat
moꝛibo reparanda: Sed niſi ꝑ ſpiritũ ſanctũ aĩe a vetu⸗
ſtate renouarent᷑.et purgate ioluerẽtur ab antiquis cõ⸗
tagijs:nouitas iuſticie ſiliter et leticie atq; moꝛũ adeſie
nò poterat. Et cũ ieiuniũ inter lamentatões penitẽtie
ab oꝛthodoxis merito deputet᷑.et ꝑ ſponſi pñtiam oĩs la
mentatio auferat᷑:ꝑ vinũ quoq; cenſura iuſticie atʒ coꝛ⸗
dis leticia cenſeat᷑ cñ exquireret᷑ de ieiunio qð pars eſt la
mentationis:etiã aſſeruit de alia ꝑte q̃ dicit᷑ iuſticia et le
ticia coꝛdis. Juſticia ſiquidẽ notat᷑ in vino: cũ ſamarita
nus ſimul cuʒ oleo ſuꝑ male ꝑegre plagas infunderet.
Leticia vero in pſalmo atteſtante dauid.vinuʒ letiſicat
coꝛ hoĩs. Mũc ꝑ ſubiectas ſimilitudines lamentationẽ/
nouã recentẽq; leticià aſſerit hoibo veterib velut anti⸗
uis veſtibo nõ cõſui:atq; ficut vinũ nouũ vtribo vetu⸗
is nõ infundi.ne vetera veſtimenta noui panni aſſui⸗
tione rumpantur:et vtres veteres noui infuſione vini

frangant᷑.et effundatur vinũ gratie nouũ.antids nõ coꝗ
petens hominibo miſceri Ged q̃ hoĩm nouitas eſſe po

terit vt noua tradat᷑ gratis. ſeu nouiter actio virtuoſa.
niſi pꝛius p gratia in hoĩbo ſit innouata natura: Mꝛece⸗
det ne nouitas nouitatẽ: Mõne ideo nouus homo dicit
quia in vite ambulat nouitate: in qua niſi aĩo et opere
gradiat: nouus eſſe nõ dicitur: Sed clariuſ inueniem⸗
qo qrimus: ſi hac ſimilitudinẽ in altioꝛa ſubuehamus
Planũ omnibo rõnabilib⸗ factũ eſt:vtres veteres atʒno
(uos nõ mſi ex pellibuſ moꝛtuoꝝ animalũ fieri.Alc ꝑ hoe
diſſuadet rõ chꝛiſtianavt noua iuſticia nouaq; leticia n 55
imponatr᷑ iam peccatis moꝛtuis ſub lege occidua cõſtitu
tis: ſed in gratia et p gratis et cũ chꝛiſtor in chꝛiſto et p⸗
ſ Ar. ⸗

4260 5

—

( ßz; -err Ir. 112

1

2 . r Lerr e4., 1nh A X „

ſeptumus

pter chꝛiſtũ xpꝛijs voluntatibo et in coꝛpoꝛe moꝛituris.

ed quoniaz in his duabo ſimilitudinibo noui panni.
noui vini.et nouorũ vtriũ.nouã vitã vite antique.vitãa
gratie vite legali.vitã virtutis vite iniquitatis.vitã ſpi⸗
ritus intelligetie litterali:vitã ſpirituale occupatõi coꝛ⸗

poꝛali ſupponere videturjatq; tenere cautelã ne imper⸗
tinens et damnoſa ꝑmixtio fiat:in pleriſq; locis aꝑte et
abuolute ſacra ſcriptura denunciat. Nã ꝑ ꝓphetam dñs
Dicit. Cum ſanctiſicatus fuero in vobis coꝛã eis.tollaʒ

quippe vos de gentibo et cõgregabo de vniuerſis terris
et inducâ vos in terrã veſtrã. Et effunda ſuꝑ vos aquã
munda.et mundabimini ab oibus inquinamẽtis.et ab
Vniuerſis idolis veſtris mũdabo vos.Et daboxobis coꝛ
nouũ:et ſpiritũ nouũ ponã in medioveſtri⸗Hic ſiquidẽ
velocioꝛibus intellectibus miſtice ſeu molaliter noui⸗
tatem vite agende demonſtrat.cui veſtimentũ nouum
abſq; cõmixuione cũ veteri cõgruit:et vinũ nouũ velut
vtres noui ſine fractione recipit refundit. Pꝛopterea
cõſona veritate renouat iam apls dicit. Expurgate ve⸗

tus fermentũ:vt ſitis noua cõuerſio. Et noua nouis vſ

q;quaq; cõueniunt:et qui nouas actõnes ꝑ gratiã inno
uati ſuſcipiunt.nõ deſiciũt neq;ʒ tabeſcũt.
De quadrifaria ſimilitudine animaliũ ad tollerantii⸗
et cautelã ſcoᷣm mattheũ et luca Caplm xvIII
Ainſuete paciſice humiiter mundũ chꝛiſtus in
m greſſus.cum in id vellet ſuos tranſfoꝛmare ſe⸗
quaces.vt nõ ope magne potẽtie: ſed paſſionis
teſtimonio et in virtutibo euangelica doctrina clareſce⸗
ret. Hinc ſuos deſignãſ quales velit eſſe ſaluatoꝛ:inimi
cos etiã ꝑ ſimilitudinẽ annotauit dicẽs Ecce ego mit
to vos ſicut oues in medio lupoꝛũ:eſtote ergo pꝛudẽteſ
ſicut ſerpentes:et ſimplices ſicut columbe . Sepe po⸗
ues ſaluatoꝛ ſuos ſubſequos deſignauit: inſinuas man
ſuetudinẽ. que cõuerſationeʒ tollerabile amenã cũ oib/
habet.et paceʒ.qua homo deo ſibi et ꝓximo eſt quiet.et
rabiem cõtradictionis ignoꝛat:nec nouit vacare litigijſ
aut cõtentiomibus deſeruixe.Pꝛeoſtendit humilitateʒ
qua quiſq; fibi qualis exiſtit apparet. Mec alion opinio⸗
ne ſupꝛa ſe rapit᷑:et laudibus humaniscõfunditur non
letatur. foꝛinſecũ iudicũ omne demtans. ſolo ↄoſcientie
teſtimonio triſticia patitur vel letatur: put vicioꝛũ atq;
virtutũ adeſſe cõſpererit aliã partẽ. In hac ouma ſimi
litudine ſaluatoꝛ ab Eſaia ꝓphetatus eſt pati. Sicut o⸗
uis ad occiſionẽ ductus eſt. Qua ſi ſolũ hoc ſit animal
gqo neſciat wocem male querela ſue pditionis emittere:
neſcia reluctare ducenti. Etiam ſaluatoꝛ cuʒ de fure
oniũq; ꝓpꝛio paſtoꝛe vellet p rei veritate diſſerere ilico
de ꝓpꝛietatibus ouiũ intulit! Et oues woẽ eius ſſq; p⸗
pꝛij paſtoꝛisl audiũt ¶Et ꝙ oues illũ ſequant᷑ qꝛ ſciũt
vocem eius.Allienũ aũt nõ ſequũtur ſed fugiunt ab eo:
quia nõ nouerũtvocẽ eius Hoc puerbiũ dixit ei ieſus

Pꝛouerbiũ erat qꝛ qð ꝓpꝛiũ eſt irrationabiliũ animali⸗ r r

um hominib, dicebat Sed verũ eſt quod chꝛiſtuſ dixit
Alias ſi lc ꝓpꝛietas nõ eſſet in ouibus:ipᷣe ptinus non
diriſſet. Sufficit . abſq; alia expientia credere gcre

atoꝛ oĩm dixit Sed obmittentes ꝓpꝛietates olninj: ad

aſſumptã ſimilitudinẽ ꝓ hominib veniamus. Sequũ
tur rõnales oues celeſte in terra paſioꝛẽ. Sequũtur ſi

Yere oues ſunt ad agendã vitaʒ pꝛo vita ſperanda.quia

ſciunt woceʒ eius.quia fide nouerũt· quid verus paſto:
inclamitat. quid velit a nobis. quid interpellat p nobis-

quibus alimentis nos paſcere velit. Qui ſciunt theoꝛia
et actuvocem eius ſunt de ouibus eius.Et qui ſunt de
ouibus eius.theoꝛia et actu pſiciunt vocem eius. Et ſci
re vocem eſt diligere verbum:faceren ſermones. Sed

ſicut ouium eſt ꝓpꝛietas.ſequi paſtoꝛe ꝓpꝛiũ:ſic fugere

— — . y
— 4. — ℳ — — —☚- A. 0 rrwrrannn

,2CP-Co. Bnſe
„ er S * 1—
OrrnYI

y

dad ſeinuicẽ nõ eliduntur. Affectu vigent pᷣter alterutrã

De ſimilitudimnbus

alienum. Pꝛoinde qui vere ſunt chꝛiſti: alienũ non ſe⸗

quũtur.Quiſnaʒ alienus: Qui diſcrepat a vita:qui eſt
diſſimilis a doctrina. Qui animꝗ auertit a recto. q du⸗
cit ꝑ uia: qui deteſtabiles et ſingulares gradit᷑ vias.

Qui humane docuit:qui ſuaſit ꝓ coꝛpoꝛe.Alienus eſt

omnis inſidelis:alienꝰ ẽ oĩs hereticus.Alienus eſt qui
ſuo tpe magis timendus eſt:ipe quem mũdus expꝑectat
antechꝛiſtus.Alienus eſt:qui ex omni ſe nõ ſtudet ꝓfe⸗
ctibus qanimarũ.Alienus eſt ab ouibo paſtoꝛ qͥ ad ſeipᷣm

er ouibus nõ ad oues ex ſeipᷣo refert/ Sed ſugiũt ab eo

electe di oues.nõ ab auctoꝛitate ſi canonice pꝛeſidet:

ſeg a doctrina ſi male loquit ꝗ vita ſi nequiter operatur

a cõuerſatione ſi maculat Oi wero nõ pꝛeſidet: ꝑom̃ia
deuitare cupiũt fugiẽtes.Et ſi coꝛꝑe interdũ fugere ne
queunt:ſaltẽ ex coꝛde ab eis alieno recedũt.MNõ minus

fugere ſaltẽ coꝛde ab impꝛopꝛijs paſtoꝛibꝰ exgeditaq; ab

his qui nos inuiſibiliter pſequuntQAuare aũt oues e⸗
lecte fugiũt. Quia nõ nouerũt votcẽ eius.Alſſuefacte o⸗
ues vnius voce paſtoris:alioꝝ voces velut nõ intelligẽ
tes nõ audiunt.Nã omnes electi qui chꝛiſtianicis voci⸗
bus aſſuefacti ſunt.euangeliũq; nouerũt.inceperũt e⸗
terna et ea que nõ vident᷑ diligere amoꝛeq; a vi ſibilibꝰ
retraxerũt:alienoꝝ vocẽ penitus nõ cognoſcunt.Dꝛo⸗

pterea ipᷣm nõ ſequũtur ſed fugiũt. Et cum ſaluatoꝛ

bonũ ſe aſſereret paſtoꝛẽ:ſtatim de ouibo intulit.in qui⸗
bus ſuum gregẽ ꝑ ſimilitudinẽ deſignauit.quas equa⸗
uit ad vitã:vt tm̃ diligeret vt ꝓ eis animã eſſet imꝑen⸗
ſurus.Altiſſima res eſt in tm̃ infimũ ſieri:vt velit quis
ouibo cõparari:quoniaʒchꝛiſti vita ouis eſt pꝛeciũ.Ait
enĩ Ego ſum paſtoꝛ bonus. Bonus paſtoꝛ animã ſuaʒ
dat ꝓ ouibus ſuis Hoc de chꝛiſto ꝑ ꝓpꝛietatẽ dicit nõ
per ſimilitudinẽ:ſed de hominib ꝙ ſint ꝑ fimilitudinẽ
nõ per ꝓpꝛietatẽ Et paſtoꝛ adhuc bonus cognoſcere ſeſe
dicit oues Ego ſum paſtoꝛ bonus.et cognoſco meas:

et cognoſcũt me mee Memo ſibi arraget ſi bone ſit vi⸗

te:quonia ſolus bon paſto? agnoſcit. Et nemo ſſe iactet
eſe de grege dominico: ſi paſtoꝛe bonũ cognitione boni⸗
tatis ignoꝛat.Cognitio paſtoꝛis appꝛobatio eſt ouiũ ſu⸗

garum. Cognitio aũt ouiũ de paſtoꝛe:virtus eſt fidei. et

operis imitatio. Et cum anima ponere ꝓ ouibo dicit:o⸗
uium amoꝛẽ inſinuat. Et quandã ouiũ ꝓpꝛietatem

negatiue ꝓp repꝛobis.affirmãdo ꝓ electis explicat in au⸗

ditu:cum iudeis incredulis loqueret᷑ dices! Sed vos

nõ creditis mihi:quia nõ eſtis ex ouibus meis. Oues

mee weẽ meam audiũt imnis vox chꝛiſti que mdo
tam alte roauit.reuocatõnis eſt ab erroꝛe.reuocatio⸗ꝰ

nis a crimine.pꝛo lupis cauẽdis. ne oues intrudant᷑in
inferis.vocationis ad iuſticiã fidei ecltettthein⸗

terceſſionis ad patrẽ.inuitationis ad vita.: Hanc ſiqui⸗
dem vocẽ obedienter audiũt oues eius: quas agnoſcic

paſtoꝛ et dñs. Maſtoꝛ vt paſcat. dominus vt defendat.

Et ſequunt᷑ me Pꝛopꝛiũ eſt ouium ſuũ ſequi paſto⸗

rem. Aperta diſſertõne ſaluatoꝛ pꝛedixit quid ſit ſuis o⸗
uibus donaturus Et ego vitã eternam do eis et non
perient in eternũ: nec rapiet eas quiſq; de manu mea

Ecce eterna vita imoq; beata.Ecce pꝛeſeruatio eterna.
Ecce ouiũ dominicarũ cuſtodia:ne in luporũ raptũ ali⸗

quando deueniãt/ Euangelicũ amimal ouis eſt. cin ſal⸗

uatoꝛ aſſimilatus eſt:et ſuũ etiam gregẽ ouibus cõpa⸗
rauit. Nam veſtite duplicibo tradũt alterũ auſerẽti:ſi q̃

„ in eis ſunt vtilia ſunt.Nihil in exteriobo.mqhil in interi⸗

oꝛibus eſi in eis:quin ad vſum hoĩm poſſit inflecti. Nõ
ſunt aĩmalia vanitatis ſed neceſſarie vtilitatis:modice
ſunt impenſe fruetuſq; magni. Mulle cõtentionis ſunt:

impugnationẽ.a in cõmune paſcunt᷑:nuilũ eis animal

4— 69 4
+— Ce „ ſrr A õ
— 7 rſr E eeeee Ee — — — .
* C— * † 4 . — ₰ —, pyt. A477 Norrn 0.
. .
C 1— ð 2 1 ⸗ . 7 4

. — .
—ℳ — d.o - 1K1f CA
1

Baluatoꝛis

mitius inuenitur. Mꝛoinde imitemur oues:vt fiamus
de grege dominico. Egechiel etiã oẽ mdominicũ gre
gem in paſcendis ouibus longe ante puiderat.quibus
lupi pꝛe ceteris aĩalib ſunt infeſti.quibo ſiles ſunt ſine
cauſa in alios ſeuiẽtes iniqui.quoꝝ hec eſt depꝛauata cõ

itio. vt nullo intuitu innocentibꝰ parcat.⁊ nunq; quie
ſcant niſi diripiant. Sed quales ſe habent oues ad lu⸗
pos. et ad ſua vellera diuelletes. tales ſuos ſeruos vult

eſſe ſaluatoꝛ ad eos qui ſua diripiũt.et pᷣter cauſam im⸗
pꝛobe pſequunt᷑. Pꝛoinde dicit.ſicut oues in medio lu
poꝛum. Elt quia in medio oues ſtatuunt᷑. numerus lbo⸗
noꝛum ſignatr᷑ eſſe abiectioꝛ.iniquoꝝ pꝛecellere multitu

do. quaq; illoꝝ virtus ſuꝑferatur multitudini ꝑuerſoꝝ.
MAQuih armanda ſit armis plebs que videt᷑ abiecta fide

lium.ſubſequentibo ſimilitudinibus declarat. vt vrant
videlicet pꝛudentia ſerpentina.et in colũbina ſimplici⸗
tate maloꝛũ poteſtatẽ deuincat. Sed nec mirũ ſi ierpen
tem ꝓponit ſaluatoꝛ ſuis fidelibus in exemplũ quẽ dia
wlus ad deceptionẽ pꝛimoꝛũ parentuʒ ꝓpter ſua calidi⸗
tatem cõmouit. Erat enĩ callidioꝛ cunctis animantibo
terre. eſſet callidioꝛ nõ diabolus fecit:ſed qꝛ ſicerat.
in inſtrumentũ fraudis ſue aſſumpſit. Oe ſerpes ſic erat
deus fecerat. Et quod deus fecerat bonũ erat:qð bonuʒ
dialvlus ꝑmiſſe poteſtate ad humani generis fraudem
intoꝛſit.Nuũc vero dñs ieſus poſterioꝛe gratia bonũ qð
creauerat ad vſum bonũ ſuis fidelibus tranſfert. Nam

ulla ſerpentina calliditas bona erat. nihil eni deus repꝛe⸗

henſibile ipᷣis etiã animalib dedit. Et honeſtius bonum
a deo factum ꝓponit᷑ in exemplũ:q; malum qð dialolus

ip fecerat timeatnec ꝓpter ipm ꝙ a creatura qua⸗
cunq; adiunctũ eſt malũ. bonũ quod a deo eſt inditũ de⸗

ſeratur· Et ſiquidẽ ſerpentis bona calliditas.vt /capite
coꝛpoeis exponat. et vetere exuat pellem ꝓut nobis apls
imuit:vt exuamus veterẽ hominẽ cum omnibo actib-
ſuis. Pꝛotinus quicq̃d eſt coꝛpoꝛis et coꝛpoꝛee faculta⸗
tis ꝓ ſalute ſpiritus exponendũ eſt.qui caput regenſ coꝛ
poꝛeam molẽ et coꝛpoꝛeas actiones eſt in nobis cõſtitu
tus a deo. Et ſi quid eſt ſpiritus ſimiliter et coꝛpoꝛis.
chꝛiſto ſummo et ſano capite fiat abiectũ.in penã abſqʒ

eEercceptione tradat᷑:ſi affuerit ineuitanda neceſſitas.aut

ſi decreuerit a deo regulata volũtas.MNõ enim ad pꝛudẽ
tiam ſerpentina diſcipulos ſaluatoꝛ induceret: niſi illaʒ
pꝛofecto creanſommia creaſſet/ Expolianda eſt pellis an
tiqua et ab antiquis cõtagijs noſtra eſt purganda cõdi⸗
tio vt nouaculati a vicijs.in virtutibo renouati:cum ho

me ſit in woto · vt omnis mos ꝑ ipᷣam refulgeat in ipᷣaqʒ
cõſiſtat:vt nulli dolos etiã lacemiti iniurijs machinent᷑

mine nouo per eundẽ hominẽe nouũ nouo ſeculopꝛepai
remur: Columbina ſimplicitas chꝛiſti diſcipulis maxi/ (S.

neminivelint inferre moleſtia.incedentei gementer.in

valle miſerie.querẽtes ſempꝑ atq; tenentes in charitate
cõſoꝛtium.veſidentes in cõtemplatione cõſpicua ſuper
fluenta gratiarũ. Et er omnibus totam eccleſis colum⸗
bam in canticis ſalomon appellauit. adiecto deſuꝑ altiſ⸗

—

ſimo intellectu. ꝙ ſpirituſſanctus fit in illa ſignatus.qᷓ/ C- l. n-

lumbina.vt in mundo degentes nullis mundi varieta⸗

omnis virtutis genimen peeſtat.qui ſimplex et vmieus;
eſt. qui nulla qualitate variaf. Et in ulam ſimilitudinẽ
chꝛiſtus volẽs diſcipuloſ traſxre.ſimplicitatẽ indicit co

tibus agitent᷑.quã ꝓlixe hic tractare omittimus.illq ſiu’/

perius diſſerentes pnũ ſingulariter cõſiderandu tradẽ
tes coꝛdibo hoim ꝗ in magno pcio.tpe obſidionis ſter⸗ C⸗ = =E= E
cus fuiſſe legimus columbarũ. vt interno ſenſu aſpicig = rr= = e, E
musqtum ſit ſimplictatis pꝛeciũ cktach obilitag de
liſq; vtilitas: c vrundari cſpicimus qo eſt e viſplli⸗
bile et abiectum.

8 3

Tiber

De ſimilitũdine paſſerũ et hominũ in areendo timo
rem. ſcᷣm mattheum et lucãa. Zapim XIX
Vi velut paſſer ſolitarius ante ꝓplxtatus eſt.in
q tpe reuelatus et inter hoĩes cõuerſatus. ꝑ ſimi
ltudinẽ paſſerũ ſuos diſcipulos ſolidare cona⸗

tus eſt: vt ſi illi noſcunt᷑ experimẽto ſen ſibiliviuere in ꝓ

uidentia dei curaq; paterna. quoxꝝ tanta noſcit᷑ incõmer
tio vilitas. quãtomagis quibo ſanguinis diuini cõmer⸗
tio ſuperexcedens et ſuꝑnaturalis donata eſt dignitis:
Vnde factũ eſt cum ſaluatoꝛ timoꝛe hominũa diſcipu/
ſoꝛũ et ceteroꝛũ ſuoꝝ coꝛdibo vellet abigere: paſſerũ ſili
tudinẽ induxit dicens Mõne duo paſſeres aſſe veneüt
et vnus exillis nõ cadit in terrã abiq; patre veſtro Nõ
aliter q;ᷓ ꝑ ↄparationẽ ſimilitudo iſta deducit᷑: vt ſi oipo
tens de auibo abiectiſſimis gerit omnino ꝓuidentia atz
tutelã.pamplius ſiquideẽ de his quibo ſuã ccdit imagi⸗/
nem:pꝛo quibo in tempoꝛe fudit et ſanguinẽ. et datur?
eſt beatitudinẽ ſempiternã. Similẽ cõparationẽ ſupꝛa
poſuit cum vellet diſſuadere ſollicitudinẽ: quã modo ad
didit cũ vellet a ſuis arcere timoꝛẽ. Lucas numerũ poſu
it amplioꝛẽ:et ſub alijs verbis ſimilitudinẽ tradidit di⸗
cens Nõne quinq; paſſeres veneũt dipondio:et vnus
ex illis nõ eſt in obliuione coꝛã deo Gen monete aſſis
cuius duas et ſenus valebat dipondius: qui erat ſimili
ter moneta vel pondus. In hac eni parte patrio nomieę
tempoꝛaneoq; vſu euangeliſte ſunt locuti.leruntamẽ
ex ommibo intetio ſaluatoꝛis eſt vt nõ timeamuũsvbinõ
eſt timoꝛ.neq; ſoꝛmidemus cum aſſerit ſup nos curam
adeſſe paternã:nec noſtrũ obliuiſci paternu affectũ enũ
ciat. OPꝛoinde ſi vnus paſſer nõ moꝛit᷑ abſq; ꝓuidentia
patris:ſi vnus nõ eſt in eius obliuione dum volat ⁊ vi
uit. quibo nullaviuendi ratio.nulla röõnis cognitio. poſt

occaſum nulla reſurrectio expectat᷑: q;tomagis noſtruʒ
recoꝛdatur deus.qui ꝓtegit inter pericula.qui inter ad/

uerſa tuetur.qui inter mundi ꝑſecutiones ſuos agoni⸗

ſtas pᷣſeruat.qui cuſtodit in moꝛtevt etiã reſuſcitet poſt

occaſum.Quid igitur timemus:quare ſic pueriliter foꝛ

midamus.quid hoꝛremus cũ aſpicimuſ cõtra nos bella

cõſurgere cum moꝛtem imminere videmus:cum ipᷣe ꝓ

nobis deſup pugnet.cũ ipa ſepe diuertat malaſuis ſide⸗/
libus pꝛeparata.cũ temperet cauma malop.cũ neminẽ
ſupꝛa datã virtutem ad agones exponat. cum ſi derelin⸗

quat ad tempus.omnia refoꝛmet in melius:cũ nihil de

pereat apud quẽ eſt omniũ vita.et quod nobis pire xi /-·

detur in ipo ſalutis vite habet integritatẽ Sed ne qs
malefidus atq; neſcius cũ male ſentientib⸗ philoſophiſ
ſeu alijs ꝑperam iudicantibs poneret ꝑteʒ ſuã autumati

ue dicens. ꝙ deus memoꝛiã et ſue altitudinis puiden/

tiam in hec ima et vilia nõ inflectit.et ne ipᷣe vileſcat hec

abiecta et vilia nõ cõſiderat:annexa ſentetia refellit et

impꝛobat Vnde capuli capitis veſtri omnes numerati
unt Molite ergo timere: multis paſſeribꝛ melioꝛes e⸗
ſtis ws Ecce ꝙ deus paſſerũ imo vnius paſſeris recoꝛ
datur. Ecce ꝙ omnes capilli humanoꝛũ capitũ nume/
rantur. Sed ꝓbi talis calculatio capilloꝛũ: HNõ in men
tibus hominũ.nõ in arte ariſmetrica vbi omnes digiti
numerant᷑.nõ exarari in talibo aut in mẽbꝛanis poſſent
tot caracteres nimeraoiles. Agit᷑ vbi numerati ſunt⸗
Pꝛotinus in iſtius metea quo creati ſunt:vbi ab eter⸗
no fuerũt añq; crearent᷑
ribo melioꝛes eſtis vos/ꝛocuil pellat᷑ a nobis timoꝛ qᷣ
euiat a ſtudio veritatis.a via ſalutis.a teſtimoĩo ſalua
toꝛis:vbi deſup pater opem ſui puidentie repꝛomittit᷑.
qui tanta digmitate cõſtamus. qui ſupferimur aſtris:qͥ
auib omnibus quibo deus alimoniã pᷣſiat curat fouet
atq; gubernat.ſumus penitus melioꝛes.De paſſeribus

4

4 64 ☛☚a , . 8

.

rgo nolite tiere: mitis paſſe

ſeptimus

maxime ſimilitudinicauit:quoniã ipᷣe ſolitarius appel⸗
latus eſt paſſer. Et m veteri teſtameto puriſicand du⸗
os paſſeres offerebat:et ipoꝛum nobis inter auiculas ẽ
natura pernocioꝛ .
De ſimilitudine arundinis ad incõſtantes.ſecundũ
mattheum et lucam. n † apim XxX—
Onſtans et inuariabilis chꝛſti voluntas et ad
c bonum omniũ ſumpla et firma exiſtẽs· abhoꝛret
in hoĩb incõſtantiam.⁊ ꝑmutationes deteſtat
varias ſtudioꝛum:que nec vellet hoies humano timoꝛe
flexibiles.nec animos flexuoſos.qui velut calami nõ a⸗
gerentura vento. Et arundinẽ eſie deflecti eſt in alterã
ſoꝛtem in qua eſt hominũ plena calamitas.ꝙ cũ iohan
nem baptiſtã ab hac exemptũ calamitate. turbis vellet
oſtendere:p arundinis ſimilitudinẽ vacuos dei gratia
declarauit dicens. Quid exiſtis in deſertovidere:arũdi
nẽ vento agitatã Pꝛeintendẽs aiohãne qͥd erat:aꝑuit
qð nõ erat qles ſuos oĩno eẽ nolebat. Interi vacua eſt
arundo.quanq; exterius pulcrũ haſtile oſtendat: facile⸗
q; mouetur agitatõe ventoꝝ. Et hypocritarũ atq; male
mundo placentiũ hec eſt mali moꝛis firmata ꝓpꝛietas.
vt ab intra virtutũ veritate vacuent᷑:exterius fucati de
cipiẽdo refulgeãt.et ad illa partẽ ante vel retro ſiniſtroꝛ
ſum atq; dextrorſuʒ facile inclinent᷑.ꝓut vntus vacue
laudis et gloꝛie cõplacentieq; humane agitãdo pꝑflaue⸗
rit:cuius ↄtrariũ xpᷣs hʒ atq; requirit Na omnis gloꝛia
filie regis ab intus in fimbꝛijs aureis:vt nullus pꝛeter
interioꝛẽ exterioꝛ fit oꝛnatus:nihilq; pcio fiat coꝛde va⸗
cuum eſſe ſi ſit ab extra cõpactio. Nihil ꝓbiter exterius
inuenimus ab hoie actũ: ſi exinanitio intranea fuerit.
Plenũ et ſolidũ extra fieri eſt coꝛpoꝛalẽ molẽ habentiũ:
intus vero exiſtere ſine agitatõne ventoxꝝ eſt virtutis al

miſici. Differũt pꝑplurimũ magnanimitas et ſoꝛtitudo

vt illa dumtaxat ad aĩiam.hec advtrũq; referat᷑.vt inter
dum magna ſit in coꝛpe valitudo. ex qua coꝛpoꝛalibus
impulſionibo et arietantibaictibus reſiſtit᷑. et magnani⸗
mitas in animo deficit. Extollit oꝛe ꝓpꝛio ſuũ Sen
ſaluatoꝛ:et inagitatuʒ a vento denunciat/Eſtſſiquidem
ventus ſepꝑe hoim timoꝛ.quẽ quidã habentes pᷣdicare de
ſiſtunt. nec ſeminãt argutiones in impꝛobos: nec audi⸗
toꝛibus verbavite.de quibo ꝑ ſapientia dicit᷑ Qui obſer
uat ventũ nõ ſeminat. Qui humano terroꝛe cõcutitur
nõ ſeminat verbũ.vt recolligat vite fructũ. Quo ven⸗
to nõ agitabat᷑ qui arguebat herodẽ:et ad ioꝛdanẽ poſi⸗

tus.doctrinã regni ꝓmulgabat ad plebem. Carebatſilla
calamitate qua omnis homo eſt miſer ſq nõ ꝓmptum
fieri ad diuina mandata: nec paratũ eſſe chꝛiſto ad il/

lata toꝛmeta. Miſera coditio calamitoſoꝛn.cum eo mn il

deueniũt. cũ p deo in hoc ſeculoa mundanis cala⸗
mitoſi nõ fiunt:vt ab ipo celeſtibo repleant᷑.Cõſideran
dum eſt igit᷑ q;ta ſit hyrocritarũ et vanoꝑ hominũ atq;
male timentiũ abiecta dignatio qui arundini cõmenda
tione iohannis a dño cõparant᷑.vt quibo in hac vita va⸗
cuitas eſt gratie.in illa plenitudo gloꝛie nõ ſuccedat: et
qui in hoc ſeculo quomodolibet agitant᷑a vento.niſi pꝛi
reſtabiliti gratia in illa patria nõ firment᷑.

He ſimilitudine fulguris ad cadentes.ſcoᷣm matthe

umet lucam. t Capitulũ XXI
Alili angeloꝛum et hoĩm nouerat ab eterno rui⸗
nam futurã:iuſte ꝑmiſit ſactã.Aſpexit irreuoca
bilem in angelis:ſed in hominibo ꝓ parte reuo⸗

cabilem cõſiderauit. Illos quos elegerat ab illavxolens

