Tnenge
mAi
ctlCoo
hterunf
wbono
1eNn
onodi⸗
ilg.
lercode⸗
Deräbo⸗
atns
e lüͤet
nceptü
Niſedhu
nes wnnn
icontepſe
Mero
oplus
Ginücin

negſtat
Utatus?
Darwi .

wö Nſun
Qöviſuri
rendes. C
tewunt
Bloe N,
lenoſte
toſcerni.
Aoräveſſi
nuntinefſt
jeſſe quen
̈ inerod
itabtee
yvirtotis
Icum doo
oſtenſu⸗
ſter ſoet
et conte/
i cſe co⸗
ſeuris d

Einnudi
d iudici

Möenimn
wontpre

cäbit dete)
ſs wſte

iſoiapel

luatoribt
nis vene

nubes an
ate natc⸗
e uim
anebtn

minibus derelictus eſt. Celi nubes exaltantur a terra:
exaltatus in omnibus et ſuꝑ omnia terrenos terribili

ter iudicabit. At erat moꝛiturus: ita et iudicaturꝰ. De
moꝛte nanq; pꝛedixerat. Cum exaltatus fuero a terra:

omnia traham ad meipſum. Quod euãgeliſta ilico ex⸗

poſuit dicens. Hoc autẽ dicebat ſignificans qua moꝛte

eſſz moꝛiturus.quia per exaltationẽ a terra in ligno cru

cis:vt non in terra ſed in laribus aeris moꝛeref᷑. Pꝛo⸗
inde ſicut ligno pendens in aere inclinato capite pro ofẽ
bus vt moꝛeret᷑ tradidit ſpiritum.ſic in aere coꝛpoꝛe a
terra exaltatus:iudicabit mundũ ſibi ſubdituʒ vniuer⸗

ſum. Mec nubes ad opem quererent altimode iudican
tis:ſed ad quandam tolerabilem viſionẽ populi iudicã
di Etenim nubes que ipſum aſcendentem in celo ſuſce
pit:ſui coꝛpoꝛis fuit opꝛtunũ vehiculũ.ſed quoddã mo
deramẽ gloꝛiſicati coꝛpoꝛis:quo mediante apoſtoli poſ⸗
ſent chꝛiſti aſcenſum ꝓpenſius intueri.ſic nubes tẽpe⸗
ramento tpis illo facient:vt iudicanti tolerabiliter vi⸗

deant iudicantem. Pꝛonunciabat etiam ieſus alios ex
iudeis fideles eſſe futuros:qui chꝛiſtuʒ viſuri eſſent ad
patris dexteram reſidentẽ. Dhe quoꝛũ numero fuit ſte-

phanus qui poſtq; dixit chꝛiſtum ſe vidiſſe ad dexteraʒ
patris ſtantem:lapidem in ſeipſo ſuſcepit. Necnõ pau⸗
lus ſimilia vidit:cum in illo triduo fuit raptus in celũ.
Quog de ipſo in poſterum ſcripſit dicẽs. Sedet ad dex
teram maieſtatis in excelſis.Aduentũ eius exinde fu⸗
turum in nubibus a veritate nõ abſonat quid in pꝛedi⸗
catoꝛibo fiat:magis vero ꝑ nubes pꝛedicatoꝛes intellige

re cõſonat veritati:iuxta illius ſcripture ſententiã. Hã

dabo nubibus deſuper:ne pluant ſuper eũ imbꝛẽ Tunc
vero deus nubes a pluuia pꝛohibet:cum peccatis populi
exigentibus doctoꝛes a pꝛedicationib arcet Merentur
enim ſepe homines occultis peccatis ſuis vt nõ audiãt

verbum dei· aut quia poſt auditũ credituri non eſſent.

Per expientiam rei euẽtus patuit ꝙ chꝛiſtus ad ca
lumniã non ad credulitatẽ interrogabatur: in om̃i re
ſponſione calumnia ſibi fuiſſet obiecta. Nam tunc oẽs

furioſe dixerunt Tu ergo es filius dei Mon velut cre
dentes ſed yronice atq; deriſoꝛie chꝛiſti ſententiã repetẽ

tes quibus ſaluatoꝛ fida voce reſpõdit dicens. Vos di
citis quia ego ſum Vos dicitis quo animo qua fide q̃
dilectione noſtis:ſed ego melius noui. Sed quacunq;
intentione dixeritis:verum dicitis.quia ego ſum.
Tunc pꝛinceps ſacerdotũ ſcidit wſtimenta ſua dicẽſ
Blaſphemauit Yniquis inimica eſt veritas et eoꝛum
animũ vertit in furiam cum dicit. Et pacientia iuſti ve
xat pamplius furioſum. Ecce pꝛinceps ſacerdotum au
dita weritate mentis ſententiam paſſus coꝛpis veſtimẽ
ta pſcindit.quia ex malo mentis habitu in turpem actũ
erumpitur. Et coꝛde diuiſus: diuiſas a doo pagit actio⸗
nes. Scindit veſtimẽta pontifex et ſacerdotũ pꝛinceps
quia ſcindendũ penitus erat pontificium et ſacerdotiuʒ
iudeoꝛum. Sciſſio veſtium diuiſionẽ ſiultam in moꝛi⸗
bus arguit:et copulam denegat caritatis.QAuod apud
iudeos inoleuit quando aliquid deteſtabile audiebant
veſtimenta ſcindebant:ab eo tꝑe quo iacob audita filij
ſui ioſeph hoꝛrida moꝛte ſua vſtimẽta pꝛoſcidit. Et da
uid audita turpiter facta moꝛte pꝛimi vncti regis ſimili

ter. Ct paulus et barnabas in licaonia veſtimenta etig

pꝛoſciderunt. Qui pontifex collega factus diaboli ꝗ nõ
doꝛmit niſi ſupplantet confeſſionẽ chꝛiſti verã in falſam
et blaſphemiã ſuo ſenſu conuertens.et quaſi dicta te⸗
ſtium plus apendens impetu malo actus:tonanti vo
ce aſtantes loquitur dicens. Blaſphemauit. Quid ad
hue egemus teſtibus. Ecce nunc audiſtis blaſphemi.
Quid vobis videtur Pioꝛum pꝛincipum eſt reoꝛum

et non intendere ſed extenuare delicta: ne videant᷑ pꝛo/
pter delicta vitam velle perdere conſtrictoꝛũ Et ne ma

ledicendi pꝛeſtent audaciã:cum patet extra wolũtas ad

auferẽdam rei hominis vitam. Impioꝛũ vero et pꝛius

auiditatem in reum necandum oſtendere:vt teſtib cõ
tradicendi pꝛeſtetur audacia:et populus contra reũ in⸗

clamitet moꝛtem.quã ante wellle prenouit et pꝛinciem
Ecce caſhas omni fera crudelioꝛ conſiliatoꝛ moꝛtꝭ cõ
um vxut reum in iudicio conſtitutũ.veritateʒ

tra chꝛi
in blaſpbemiã vertit Et quod eſt eternum: de nouo nõ
dicit eſſe compoſitũ.Eleritas erat qð chꝛiſtus dicebat

Eternum ei erat nõ ex tempoꝛe qðõ ſe dei filium aſſere⸗

bat Manc conſeſſionem velut blaſphemiam pꝛolatam
ex oꝛe chꝛiſti.quam ipſe accepit velut ex oꝛe rei.ad ſui ꝑ

ditionem intoꝛſit:quam multo amplius qᷓ; dicta teſti⸗
um in cã valere decernit. Pꝛoinde velut in chꝛiſti moꝛ⸗
te feſtinus adiecit. Quid adhuc egemus teſtibuſ.Ecce
nunc audiſtis blaſphemiã. Nulla eſt indigentia teſtiuʒ:
vbi rei eſt aperta confeſſio. Valet rei cõfeſſio aduerſus

ſeipſum ſine teſtibus.Teſtium vero aſſertio ſine rei cõ

feſſione:ſepe defecit. Ecce nunc audiſtis blaſphemiam

Ecce nunc audiſtis ꝙ coꝛruptibilibus homo ſibi arro⸗

gat veitatem.et ĩmoꝛtalitatem moꝛtalis et tempoꝛalis

eternitatem ſibi appꝛopꝛiat. Ecce audiſtiſ quia vnitatẽ

multiplicat.cum vnũ deum viuũ ⁊ verũ alium deũ‚ ge⸗

nuiſſe fatetur·et habere filium qui non gignit Semꝑ

enim hoc ſubterfugit.pꝛeterqᷓ; in paucis electiſ iudeoꝝ

mentibus:generationẽ in deo eſſe eternã abſq; qð dei⸗
tas a trinitate recedat Et q́;uis vmus dei cultus apud
eos fuiſſet vſq;quaq; retentus ad trinitatem credendã
pluribus credendi aditus nõ patebat Nec intelligebãt
quomodo fieri poſſet generatio ſine ſoꝛdibus. Heũ au
tem hominẽ fieri nullus arbitrabant᷑ indicijs vꝛentes
cõpoſitionẽ in ſimplici cõmixtione poſſe fieri naturaruʒ
aut conquiſitionẽ vnius in alterũ:nullo modo creden⸗

tes. Et q;uis in his vera eſſet eoꝛũ ⁊ opinio atq; credu
litas:tamen cecabant᷑ in intellectibus ſuis Qm̃ eſtĩ di
uinis ineffabili modo generatio ſine ſoꝛdibus.vnio ſi⸗/
ne cõpoſitione deitatis.aſſumptio humanitatis ſine cõ
mixtione aut conuerſione vnius in alteram naturaruʒ

nec a ſimplicitate deitatis factus eſt receſſus.neq; deuſ
compoſitus eſt atq; geminatus ↄmixtus humane natu

re neq; in illam conuerſus.Quod iudei nullo introitu

in hoc ſecretum intrantes:chriſtum ſe dei filium dice⸗
re ſummã blaſphemiã aſſerebant. Eſt autem blaſphe⸗

mia impꝑtinentiſappetitio ſuper dignitatem: arrogatio

impꝛopria reputatio ſupra ſenſum.aſſertio ſupra cõdi
gnum· Ommiãs autem exceſſus blaſphemie conſtituit᷑:
cum quod eſt dei attribintur homini:aut cum quod eſt
hominis dicitur eſſe dei. Vtrũq; vero ad id qð chriſiꝰ
dixerat ferebatur. Sed ne cayphas totus nocens ſolꝰ
in hoc iudicio deliquiſſe videatur.ſibi aſſiſtentes q̃d ſu
per blaſphemiam et aſhemum decernãt interrogat
in criminibus ponderat ſic vt pena blaſphemum diuer
beret. Judex qui ꝑuertere iudicium ſatagit. eos dum⸗

tarat interrogat quos ſibi nouerit in malo cõcoꝛdes in

de reſrondere pꝛo voto Judex vero iuſtus exquirit op
poſitam partem.Non expedit in iudicio ſuper reum ex⸗
quirere odioſos.nec eos interrogare in iudicio cõtra re

um quieum impretermiſſe venant᷑ ad moꝛtem: quam

poſſe inferre in ſue vite ſolacium vertunt. Nam ſepe vi
ta imiquoꝛum:de innocentum moꝛte tripudiat. Sʒ eoſ
querat ad iudicium pꝛoferendum quos nouerit amoꝛe
iuſticie.non amoꝛe priuato aut odio teſtimomum da⸗
re. ECredit cayphas multoꝛum aſſertione ſe contegi

cum aſſiſtentes quid eis videatur exquirit. Sed eo gra

Aiber tertiuſdecimus

derunt omnes ſibi male conſcij in damnando iuſto

concoꝛdes. reus eſt moꝛtis Hoc eſt ex hoc ꝙ impꝛe/⸗
ſentiarũ dirit moꝛti nunc ſubiacet ſtatim moꝛte plectẽ
dus eius vita pꝛotinus pꝛoꝛoganda non eſt Mam moz⸗

tis reum eſſe velut alios homines chꝛiſtum eſſe crede/

bant. et ipſam nõ poſſe vitare merito vamnate nature.
Bedq nunc reum moꝛtis aliter eſſe diffiniunt. vt ſi na /
tura pamplius differꝛet: iuſticia punitiua non differat.
Hed non aderit infirmitas: ſua eum nunc iniquitas P

mit. Si moꝛiturus eſſet lecto cecubans:nunc patibu⸗
lo ſuſndatur. Si cum paceè funeret: nunc penis exa⸗/

ctus intereat. Si quõ tempus anni: menſes ebdomia/

de ſibi vire fomitẽ miſirarent: ad hunc hodiernũ diem
auo iſte blaſphemus ſeue moꝛiat᷑ arcent᷑: Anſpicite iu⸗

ſticiain eſſe calcatam. virtutem depꝛeſſam. rationẽ ob/

rutã: vt omnes magiſtratus et ſapientes et ſenes in iu
ſti moꝛtẽ conueniant:et neminẽ inueniri qui pꝛo imno
cente cõſurgat qui bñficium excuſationis aut tempus

cefenſionis expoſcat Quid miramur vnum hominem

in magnis aut paruis criminibus poſſe delinquere vel
errare, cum omne iudeoꝛum conſilium nouerimus ex
inuidia diaboli deliquiſſe. ac etiam ex vno damnato per
moꝛtem ſapiẽtes homicidas peſſimos factos. Que au
tem ieſu con ſiſtentia erat. cum ſolus erat innoces iter
tot impꝛobos ↄſtitutus. Mec omnia penalia erant:ſed
hoc magis erat doloꝛis augmentũ ꝙa writate diſtoꝛte
rationes errabant:et ſal ſeilicet omne iudeoꝛũ con ſiliũ
conditurũ omnẽ aliam gregariã plebem ex toto infatu⸗
atum erat. Jeſus aũt non clamabat aduerſus impias
voces.nec repꝛimebat ſubdolas linguas anio cõſtans
moꝛtem expectabat in voto: pꝛomptitudo mentꝭ aſia
bat intrepida.et ipſe paratus erat inconturbate illã ſu⸗
ſcipere:diuine magnanimis cum contra eum moꝛs in
tot vocibus reſonabat. Mirum ſentire de dei filio vidẽ
te tetras effectas imagines quas foꝛmauerat:non qli⸗

bet fuſcatione.ſed illa qua creatura contra ſuuʒ pugnat

auctoꝛem Mirum de chꝛiſio tacente magis ſuam ſub⸗
mittendo potẽtiam iniquoꝛũ moꝛibus variatis: iuſtos
ſuos omnino non variat. multomagis et chꝛiſius ſem
per in moꝛibus eius. Non enim venerat chriſtus ĩ ma⸗

nibus iudeoꝛũ.aut ſe capi pmiſerat vt decertaret vᷣbis

cum negantibus veritatem. et cum obꝛutam habenti ⸗
bus rationẽ.neq; ſua inuiſa potẽtia mutare cecreuerat
pertinacium mentes:nein ſua cauſa liberũ videret᷑ au⸗
ferre arbitrium. qo humane nature pꝛo tanta digiuita/
te conceſſerat · Pacientia in iſto miſterio et virtutibus
opus erat:quas ſecum poꝛtabat ſeculi ſaluatoꝛ cum au⸗
dita moꝛtis acclamatione tacebat. Sed anteq; mo⸗

ti per iudeos adiudicatus. moꝛtis ſentiret aculeũ: pꝛi?

ſuis penis ſaciari querentes eypuunt in faciem eius ve⸗/
lut in faciem abieetiſſimi et viliſſimi hominis cui exani
mo verbis et actibus expꝛobꝛabant. Erpuerat autẽ ſal
uatoꝛ lutum fecerat vt in lucem reuocaret hominem
cui natura negauerat. nunc wro pꝛocax impudentia iu
deoꝛũ faciem ſputis polluit ſaluatoꝛis Alctus enim ab⸗
iectionis erat eoꝛum que dicebant᷑ cũ erpuebat in facie
acſi dictoꝛum vilitas ſputoꝛum vilitate damnaretur.
Et iob ad ſui vilitatem lamentabiliter aſſcribebat cum
cæ abiectis atq; plebeis adueꝛſum ſe inſultantibo aſſere
bat. Et faciem meam conſpuere non verent. Acſi ama
ro anĩo dicat. Ita ſum ab altitudine ſiatus mei ad ima
eiectus:vt ad vilitatis exaggerationẽ etiaʒ indigni ho

mines meam faciem expꝛobꝛando vileſaciendo erpu

ere non foꝛmident· Et qm̃ conſueuit in ſaliua hominis
ſapientia pꝛenotari.que de capite ad coꝛpis interioꝛa de

fendit. et in facie attendit᷑ tota noticia bominis:coligi
tur ꝙ ex ſtulta ſapientia hominu chꝛiſti vera noticia re/
pꝛobetur Er welauerumt faciem lquam peimo conſpu
erant. Clelatio faciei facta noſatur in deriſum SHegc il⸗

los repꝛobos inſinuat qui mallent peccando non vide⸗

ri:pocius deum non habere noticiã. Et colaphis eũ ce⸗

ciderunt. olaphus in id tendit vt ex actu inferat pe/

nam: magis vero adũbꝛato miſterio: vt fidei qua chꝛi⸗

ſto iungimur iudeoꝛũ ꝑtinacia maledicat.Ac etiam cru

gelitas paganoꝛũ in ſuis tiranis illam ſit conata diuer
berare atq; ſuccidere: cum ante ſuam conuerſioneʒ oẽs
in chꝛiſio credentes quos potuit ſupplicio dire moꝛtis

affcripſerit. NMam colaphus eſt percuſſio ſupra collum.
Collum autem eccleſie fidem inſinuat: ſicut in cantic

legitur. Sicut turris dauid collum tuum. Et collona
q; coꝛpus capiti iungitur:et ecde ſia per fides chriſto ca⸗

piti copulatur. Zurris in alta ſuſtollitur: fides vero ad
altiſſima oꝛdinatur. Et moꝛũ credentiũ marim notaʒ
pꝛenunciat colaphicatus chriſtus: qm̃ credẽtes qᷓplu⸗

rimi et magnis et hoarendis criminibus fidem qᷓ chri⸗

ſto iungimur.et varia moꝛum nuerſitate diuerberant.
AQAiiſj autẽ palmas in faciem eius dederunt dicẽ⸗

a tes Pꝛophetica nobis chꝛiſte guis eſt qui te p
cuſſit Expalmata chriſti facies:id qð ſepe dixi

mus pᷣoſtendit. Sed vt omnis compleatur deriſus in
domibus iudeoꝛum ꝓphecia qua ille pppuluſ inter cete
ros iam effluxerat in chꝛiſto capite deridet᷑ cum dicitur

2.

Pꝛopletica nobis quis eſt qui te percuſſit. Nec poſteri
a pꝛioꝛibus diſcrepabant qui occiderant pꝛophetas ve⸗

riſſima prophetantes male tractauerant illum: quiab

vtero pꝛopheta conſecratus extiterat.⁊ quotquot a deoo

miſſi fuerunt: a malefidis iudeis regibus proceribo et

plebeis ſupplantati ſunt. Munc ad eoꝛum iniquitatis
cumulum in propheta prophetarũ et inſpiratoꝛe verits

tum veritatem prophecie contemnunt:verident et eõ

fundunt dicentes. Pꝛophetica nobis quis eſt qui te pꝑ⸗

cuſſit. Acſi pꝛophæcia careret anima ſaluatoꝛis.ſiue tan⸗

.

ta ſit ignoꝛantia iudicis ꝙ culpam neſciat vlinquent:.

et ꝙ neſciens culpam non inferat penam. Et pnicioſa
licentia ꝑuagetur iniquitas:ſi uidex ignoꝛat quẽ puni⸗

at. Sinuliter et ſi neſcit patiens ferientem: juſtã ne⸗
quit rependere vicem· Credunt nanq; nonnulli velut
infrunitum conſilium iudeoꝛũ.oculos domini faſciolis
ignoꝛãtie obuelaſſe.vt nec ipſe ſpeculatoꝛ deſuper aſtet

atq; conſideret facta maloꝛum:et qð pro tpeimpunep
tranſit. qd in dei cognitionem non venerit. Et tpalis i⸗

punitas inde proueniat: velut deuſ velata facie repro

vrum mala non videat. Sed mẽtita eſi iniquitas eis

aliter dicente pſalmiſta contra illos qui pꝛoprie aut eni
gmatice talia crediderunt et dixerunt.non videbit do⸗

minus:meq; intelliget deus iacob· Quid enim eſi dice⸗/

xre nõ videbit dominus niſi quia mala gue fecimus aut
ignoꝛat aut non conſiderat omnino. Et he ſententie ſe
verſa vice reſpiciunt: cum dicitur dñs non videbit.
phetica nobis quiſ eſt qui te percuſſit. vt in vtroc; igno
rantia pretendatur:vt maleſactoꝛum impunitas ſub⸗
ſequatnr. Contra hos vero tuͦ nequiter opinantes ipſe

pſalmiſta ſubſequitur. Intelligite hec inſipientes ĩ p

alo et ſtulti aliquando ſapite. Qin plantauit aunẽ nõ
audiet. Qui finxit oculum no conſiderat Qui coꝛripit
gentes non arguet. Qui pocet hominez ſcientiam. Et
indeciſe contra ignorantiam in chriſto ponentes adiũ⸗
xit Sominus ſcit cogitationeſ hbeminũ:quoniam vane

ſunt. Ei nouit cogitationes nouit et actiones. Si co⸗/
gitationes varias hominum ſcit:ꝛet eum qui percuſſit

agnouit Equali enim noticia male cogitãtem et praue

— S
=
S=.
=
=☛2
=
—

= = –
= S
= =
—
= —

=——
=
202
+ = *

=—
= =
= =—
— –——

Pproroine

(onainc

Nunagus
rcopſen

imnib⸗

gina ſimun
A verbert
Propkrtart
co non vi⸗
ciont wrar
locognol
uni ſec gun
lotigeuent
gwmoguͤche
Poprerſuam
Ntaut ci
lentosed
Aümer. G
Wtat. In
s Cran
at dten
miniito
tinus wl
Dutän
digntite
tunmopo
Molyit. i⸗
leſum aen
nno. O
nſie Mo
rikoe pon
nrarnch
hanneſa
Kptomen
ngene
lnlhrge

enn
(onſpat
Sec
dn iden
weüce
ſent pen
nna ehꝛi⸗
tmeru
a dwer
nonezois
te mortis
oolum.
um ante
Crane
zchnſtocar

des wod

rini notn
etesilon
enchei
Nierbennt,
ſemntdice
eſtcgiteg
höſepe din

Fenſis n

meercete
m dictur
ecpoſten
hetaspe/

miqniob

Nvotado
erct
ſwiavitans
atoꝛe vents
ridentet t

eſtonite
gis.ſbeten e
Wlinqerte

Erprieſt
tque poni
giuſtine
Holi ert

nitſtal?5
ſucereſet

1ponsi
cerepro
gvitus eis
gneanteni,
iehit d/
jmeltdice⸗

freimoelte
ſentennee
wiebit.9
vnocſ

hunitno ſh

tunrerſGe

pimnwiſt,

tabrenS5
nicoett

ſtiam. E

De palſione domini Soluatoꝛis

agentem de alto cognoſcit. Pꝛeſciuit cogitatiöes hom

nũ:qm̃ vane ſunt Quid enim vanius in cogitationibꝰ
hominũ qᷓ; chꝛiſtum credere aliquid ignoꝛare. Quid in
deriſione ferocius qᷓ; qð ſcienter faciunt ꝑ pꝛox heciã ex

quirere.Nam ꝓphecia omnis ad non vila pꝛeterita ſi⸗
ue futura referetur:nõ ad ea que preſenter maniboꝑa⸗
gunt ur oculiſq; vident᷑. Sed hec deriſio pꝛophecie ad
ipſos iudeos impioſ retoꝛta cognoſcit᷑vt facti omm po
pulo in veriſum.et pꝛophetis veracibus non eredenteſ
a mendacibus decepti. veritate pꝛiuati:miſerũ in mun
do eperiantur eriiũ. Et qm̃ chꝛiſtũ tanqᷓ; ꝓglxtarũ oĩ⸗
um writatem vlauerunt. iuſto dei merito ſuper ipſoꝝ
coꝛda velamen cecitatis et ignoꝛantie manet expanſuʒ.
et niſi ad chꝛiſtũ fide atq; dilectione ꝑtranſeunt in hac
Vita nulla ratione tollendu. Sed in ſine ſeculoꝛum ele
uabitur oino velamen bonis merito iuſte credulitatis

in gloꝛia. incredulis vero cum iuſtio dei iudicio affligent᷑
in pena:qu quia velamine appoſito credere noluerůt.
idcirco ꝑſentient quotquot chꝛiſti faciẽ velauerunt aut

in ſimilibus actionibus his aſciſciti ſunt. Illoꝛum cri⸗
mina ſimiliter ẽ penam exaggerat.ꝙ pꝛophecia verbis
et verberibus ſit deriſa. vt qui codices tenẽt et relegũt

pꝛoplxtarũ vritatem inſertã oĩno legendo intelligen⸗

do non viderant:nec bona ꝑdita donaq; pꝛomiſſa inſpi⸗
ciunt vt acquirant. Nec penas mcredulis debitas legẽ⸗
do cognoſcunt.ſe auertant a malis quoꝛũ merito irro⸗
gant᷑.ſed gurgitem maloꝛũ implendũ ſimili malo mul

toꝛũ credentiũ iniquitas creſcit in amnẽ:vt enſtiment
pꝓppemodũ chꝛiſtum habere vlamma ſuper faciẽ:qð aut
pꝛopter ſuam eximiã dignitatẽ mala noſtra non cõſide

ret aut ab ignoꝛantia detentus ignoꝛet.aut neutro pre/⸗
uentus:ſed ſi qua pagimuſ velut eum non ledentia nil

eſtimet. Sed non aduertũt qð ſcriptura de ipſo incla⸗

mitat. In omm loco oculi dñi cõtemplant᷑ bnos ⁊ ma
los.Et alibi. lultus aũt dñi ſuꝑ facientes mala:vt ꝑ⸗
dat de terra memoꝛiã eoꝛũ. Inuelabiles ſunt oculi do
mini ſi boni et mali aſpectum eius non effugiũt. Pꝛo⸗
tinus vlamen non patitur ſemper oculus inſopitus.
DOultũ delirat humana impꝛobitas ſi pꝛopter diuinaʒ
dignitatem non credit conſiderationẽ.aut cum ignoꝛã⸗
tiam a pponit ei qui ab eterno anteq; fierent cuncta co⸗

gnouit. Necnõ ad delirationẽ damnabilẽ ꝑtinet:ſi non
leſum a criminoſis ꝑ vltionẽ iuſtã ipſos ledere nõ cre⸗

damus. Qm̃ deus vltionũ dñs.de vltionũ libere egit
qꝛ ſine paſſione aut reſpectu ſui:criminoſos libere amo

re iuſticie punit. Et maioꝛ dignitaſ eſſe cognoſcitur pu

nire peccata:qᷓ; iulta pꝑmanere.Nec ignoꝛare peccata cre
dendum eſt qui omma nouit· Tloꝛaginoſum pꝛofe⸗
cto verbum eſt pꝛo deo ⁊ adueꝛſus homines peccatoꝛes
multa cõplectens.cum dicit pphetixa nobis quis eſt q̃
te ꝑcuſſit.NRelvat in varia verbum iſiud Si quis eſt q̃
deum offendit. Sed in multis offendimus omneſ. Et
omnis homo mendax. Et non eſt qui faciat lonũ:nec ẽ
vſq; ad vnũ: Et ſi offendentẽ nouit offenſus.et ſi deus
hominẽ nouit creatoꝛ creaturã:nam quis et te hmo et
deus iniquus et iuſtus. Quis eſt qui te ꝑcuſſit. Nemo
manu palpabilem tetigit deitatẽ· Sed angelus in celo

illam ſuo modo ꝑcuſſit cũ poteſtate pꝛopria delectatus

id appetiuit qð eſſe non poterat. Magnus impetus fa⸗
ctus eſt ad ꝑcutiendũ.qᷓ;uis non ſit inflicta iactura:ciũ
qoõ dei pꝛopꝛiumm erat in ſe tranſſferre angelus nitebat᷑.
Bimili atq; diſſimili modo pꝛothoplaſti niſi ſunt in pa
radiſo impet ere deitatẽ:cũ ſicut eloym eſſe dialolo ſua⸗

gente in animo voluerunt Et hic omnis eius coꝛpalis

et ſpualis eſt iniciata ꝑcuſſio.vt illa culpa delenda dei fi
lium expeteret incarnari· vnde ad manualia oppꝛobꝛia

ſe tinpiter wntinm eſt: ppeccatoꝛes in toſterũ et co⸗

latre. atq; diuerſis criminibo maculoſi faciem dñi pcuſ

ſerunt verlo deriſiõis tacite ſubadnero.pꝛophetica no⸗

bis quis eſt qui te percuſſit. Sed ſicut nouit dñs qui

ſunt eius:ſic repꝛobando cognoſcit omnes aduerſarioſ
eius.d quid deuenit hominũ feritas et auerſa iniqui
tas.vt ſub huiuſcemodi tipo dicere wllit cum peccat. ſi
eſt ſcientia in excelſo. ur querit de ſua nequicia quiſpi

om pꝛopheciã cum patrati ſceleris cert habeat ipſe ſci⸗

entiam. Sed omnis male agens penã ſentiẽdi ſua cri⸗
mina queq; cognoſcet:qui ꝓꝑpetrando illa ignoꝛauit aut

ignoꝛare ſe fintit. NPoꝛro iudei moꝛtem chꝛiſti differ
re periculum autumantes:poſtq; in illoꝝ fuerat diffini⸗
tum conſilio illum moꝛti obnoxiũ ſubiacere:nec haben
tes quõ poſſent ſententie moꝛtis tradere poteſtate trãſ
lata in romanũ imperiũ. aut falſoreligionẽ monſtran⸗
tes:ne pꝛopter inuidiã viderent᷑ ſententiaʒ inferre ſuꝑ

chꝛiſtum. Mane facto.initoq; conſilio principes oẽs

ſacerdotũ et ſenioꝛes populi contra ieſum vt eum moꝛ
ti traderent vinctum adduxerunt eum:et tradiderunt
poncio pylato preſidi vt exactus ab eo ipſoꝛum fucate
credita innocentia ſeue moꝛtis exꝑientia puniref᷑. Trã
ſiuit in ſomnis noxin chriſto apoꝛiato pꝑtotiens:et deri

ſo atq; pcuſſo multotiens.et ira fecit alnquos iudeoꝛuʒ:
ad irrogandas chꝛiſto iniurias vigilare. Nam ſepe ↄtin
git vt alium ledens in coꝛꝑe pꝛopꝛio primo ipſe ledat᷑
qᷓ;uis ſine cunctatione ſemper demna manima patiat᷑

Et nec vertatur in dubiumꝙ nocere alium cupiens.

pruno ſentit laboꝛando et deſudando iacturã ? vigilias
ſuſtinet ſue diſpoſitioni aduerſas:vt alteri noceat. Nẽ
pe multa incõmoda circũueniunt ledere cupientẽ ante
q; ledat.necnon et ledendo leditur:cũ laboꝛat ille q̃ ver
berat aut debitũ nature ſibi ſubtrahit dũ vigilandoma
la cogitat inferre ille qui odit. et quies optata deperit:

cum vnus aliũ celo nocendiimpetit. Vnde toꝛquẽs et
toꝛtus coꝛpoꝛea ſeꝑe pena plectũtur.qᷓ;uis magis ĩ coꝛ⸗
poꝛe ille qui patitur:in anima vero toꝛquens mag ipſe
toꝛquetur.Nam qui ꝑ impoꝛtunitatẽ atq; iniuſticiã ali

um ledtt: ſenſibiles atq; inſenſibiles interioꝛeſ incurrit
in tenebꝛas:exterioꝛibus et eternis niſi reſiliat reſeruã

dus. Wane autẽ facto in oꝛdine ſolis terꝛã deſupꝑoꝛi
entis:ſed nox pꝛofundiſſima erat in coꝛdibus iudeoꝛuʒ

. Et q;uis coꝛpoꝛa vigilarent ad coꝛpoꝛeã lucem.ad ſpũ⸗

alem vero animabus interlucentẽ letaliter doꝛmiebãt
damnato iterato conſilio. Zradiderunt preſidi:autoꝛi⸗
tate romana hieroſolimis pꝛeſidẽti Nec ſaturati penis
illatis moꝛtem eius anxie ſitiebant. Aur in ſimul in cõ
ſilio cõdicentes qð tradẽdo preſidiaccuſando ſibi obij
cexent:quo preſes iuſte moueret᷑ moꝛtis pꝛoferre ſentẽ
tiam. Et huiuſcemodi deliberatione facta omnis mul⸗
titudo ſurrexit.et duxerunt eum ad pretoꝛium pylati.
Pretoꝛium aũt erat ſcom traditionẽ antiquã ciuium
romanoꝛũ locus iudiciarie poteſtatis vbi et eoꝛum ſe
ebat exactio:ſeu locus in quo pretoꝛ cũ ſapientiba et po
pulo cõueniebant ad aliquid diſſerendum. Eed pꝛeto
rium pilati ſic hieroſolumis diſpoſitũ erat. vt er ipſiꝰ fe

neſtris allocutio poſſet eſſe ad extra poſitum populum

ſi neceſſitas poſiularet. Similiter pꝛout in alijs vicis
ſit ↄgregatio:vt diſſerendoꝛũ oꝛdo poſcebat. ¶ Eed
pꝛincipes ſacerdotũ et omne iudeoꝛũ cõſiliũ pretoꝛiuʒ

pilati nõ intrauerunt ne contaminarent paſcha quod
tune in tpe celebꝛabant. Clitabant enim iudei er antiq
traditione in tali ſolennitate ingredi gentilium cdes.

Semn enim iudei vilibus cerimonijs intendẽtes: in
magnoum maloꝛũ woꝛaginem ceciderunt. Marima il
loꝛum cecitas:et peruerſa conditio. Verebantur cõta⸗

D3

Aiber tertiuſcecimgs

finare paſcha ſi pꝛeſidis intrarent pꝛetoꝛiũ. ſed nõ væ /

rebant᷑ ad moꝛtem iniuſte deducere dũm omnium chꝛi

ſium aduerſus quẽ nullã cauſam moꝛtis inuenerãt:ni
ſi quã illi ex animo imponebant.C ontaminauerũt pa⸗
ſcha et omnẽ eoꝛũ ſolennitatẽ fedauerũt:cum tã crude
liter in chꝛiſti dei filiũ exarſerunt. Yam fedauerãt aias
oglio.et inuidia et falſitatibus deturpauerant:vt nil ꝓ⸗
geſſe poſſet mũdicia exterioꝛ cum homo interioꝛ totus
eſſet in culpa. GFruſira nitit᷑ foꝛinſecus ſe comptare mo

ribo:hoꝛrẽde in intimis maculatus. Et abſtinẽtia exte⸗

rioꝛ tendit in nihilũ ſi animuſ interioꝛ impetu vadit in
pꝛeceps. Pilatus autẽ cũ ieſum cognouiſſet in ſuum

pretoꝛiũ intromiſſuʒ foꝛis aũt expectare iudeos.velut

octus in agenda et diſcutienda cauſa reoꝛuʒ et iudicio
diſſerendi:hunc quoq; tolerans moꝛẽ iudeoꝛũ ipſis ex⸗
tra po ſitis eſt locutus dicens. Quam accuſationẽ af⸗
fertꝭ aduerſus hominẽ hũc Ad ſapientiã pꝛeſidis ſpe⸗
ctat et ad cuiuſũibet iuſticiã pꝛeſidentis reum oblatum
non iudicare pꝛo voto afferentiũ:miſi pꝛobabilis accuſa
tio afferatur. Proinde ſollerter hic pilatus inquirit et
oꝛlinarie pꝛocedit in cauſa: cũ ab offerentibo reum ad/
uerſus eũ accuſationẽ expoſcitl Lunc iudei ſanctitatẽ
et falſam iuſticiam ſimulantes: et ꝙ nõ wlut innidi eñ
ſue iuriſdictioni tradiderant reſponderũt. Si nõ eſſ

hic malefactoꝛ:non tibi tradidiſſemus eum. Ac ſi dice

rent. Mon mouemur inuidia. odio nõ agitamur. net ſu
mus in ſuo facto precipites anteq; tibi tradidiſſemꝰip⸗
ſum diſcuſſimus:vidimus malefacta eiꝰ maledicta co⸗
gnouimus. Mil aliud ſed ſua maleficia tibi eum per te
iudicandum tradere nos cõpellunt. Igitur aperte co⸗

gnoſce ꝙ ſi hic malefactoꝛ non eſſet: tibi a nobis tradi

tus tunc nunq; foꝛet. O iudeoꝛũ damnata pꝛocacitas:

que ꝑſequi non deſinis innocentẽ:que ſuis non ſaciaxꝭ
obpꝛobꝛijs:que veritate carẽs et iuſta cauſa querele ad
cõmenta fallacie te cõuertis. In quo malefactoꝛ aduer
ſus quem pauloante coꝛã caypha tuis falſis teſtibo de⸗
feciſti. In quo malefactoꝛ qui vſtꝑ decalogũ immacu

late ſeruauit. In quo malefactoꝛ qui veſtra legem non

venerit ſoluere ſed adimplere. In quo malefactoꝛ qui
ad vos reſidentes in moiſaica ſede reuerentiã maãdauit
turbarũ:ne per veſtra malefacta debita obedientia rũpe
retur. In quo maleſactoꝛ veſtroꝛũ curatoꝛ infirmox.ſa
nitatuʒ donatoꝛ et vſiros moꝛtuos de imperio moꝛtis
eripiens vt vos vocaret ad ſidem.et coꝛda weſtra ꝓ eter
na reſurrectione ad ſeipſum iuſte cõuerteret. In quo
malefactoꝛ qui vobis pꝛedicauit regnũ celoꝛũ et repꝛo⸗
miſit eternũ. In quo malefactoꝛ quẽ nullũ potuit ma⸗
culare peccatũ. Elbi ſunt homicidia eius.vbi ſeditiões.
vbi furta. vbi rapine.vbi extoꝛ ſiões violente.vbi adul⸗
teria. vbi ſtupꝛa. vbi inceſtus. vbi delictũ aliquod: exqͥ
conſtituitur homo reus. In quo malefactoꝛ qui oĩbus
venerat relaxare delicta In quo malefactoꝛ bonoꝝ oĩim
conditoꝛ et creatoꝛ In quo maleſactoꝛ qui abeo qð eſt
deficere nequit qui ſummũ bonũ eſt et omne wnuʒ ab
ipſo pꝛocedit.Aln ideo malefactoꝛẽ iudicatis qui puruʒ
hominẽ creditis nec in illo creditis deitatẽ. Sed ſi deũ
eſſe non creditis ſibiq; loquenti ſaltim opibus cregite
qui talia fecit que nemo añ eum facere potuit. Et ſi o⸗
ines patres tuos ab adam in pꝛeſens.ſi omnes patri
archas atq; ꝓphetas quos credis iuſticia pꝛeditos. ſan⸗
ctitate pollentes etiã vt homines ad iſtũ chꝛiſtũ vt ho⸗
minẽ cõpares.vt lumen ſtellax auroꝛale vel luna cum
ſol apparuerit:ſic illoꝛũ ſanctitas reſpectu chꝛiſti homĩs
omnino palleſcet. Cur pꝛeſumpſiſti iudeoꝝ implacabi/
lis feritas cũ chꝛiſto in iudiciũ ingredi ur non timui

ſti malefactoꝛem dicere apud pilatũ pꝛeſidẽ: cuius viita

4 .
.

—*

omnino neſciuit criminis labem. Eur cothmutaſti in

mBendaciũ veritatem vt puerſo coꝛde puerſitate loane⸗
6

di benefactoꝛem malefactoꝛẽ in iudicio appellares.

ne tua turba vulgaris exclamauit viſo miraculo bñ oĩa
fecit. et tu nunc coꝛã pꝛeſide aꝑta falſitate ĩpetuoſis vo⸗
cibus malefeciſſe cauſaris. Monne turbe dixerant alio

viſo miraculo quia ꝓppheta magnus ſurrexit in nobis.

quia deus viſitauit plebem ſus. Necnõ et alio viſo mi⸗
raculo turbe in monte ſaciate dixerunt quia hic eſt vere
Apheta qui venturus eſt in mundũ.et tu nunc nephan

da voce inclamitas ipſum dicens malefactoꝛẽ in mun⸗

dum. Mam oĩs malefactoꝛ in populo iudeo conſtituif⸗

aut contemptu legis nature:aut contẽptu leg moiſai⸗

ce. Pꝛofecto neutrã iſie homo contẽpſit quẽ tu maleſa

ctoꝛem cõſequeris. In alijs vero nationibo malefacto⸗
habetur:qui iuſſa pꝛincipũ ciuileſq; leges duxerit in cõ
temptũ. Sed nec chriſtus ſpectabat ad alias nationes

qui natione carnali ꝓfecto mdeus erat:in qua lege ma

lefactoꝛ omnino nõ erat Sed ſuꝑuacuũ eſt chꝛiſti verã

innocentiã excuſare pocius hominũ maliciaʒ accuſemꝰ
quiad tanta mala pꝛolabi poſſunt:vt negent veritatem
falfitatem oĩno pꝛemittant: et ad id deuemãt qð retra⸗
ctare nõ poſſint. Nam hominẽ extra iudiciũ malefacto
rem aut reum quõhibet appellare aduſtio eſt inſamie et

qñq; lebilis: cum firma vita ſteterit innocẽtis. Cũ ve
ro in iudicio vt malefactoꝛ quis cõſtituit᷑ qñq; lata ſen
tentia pena ſubſequitur que nullis remedijs abꝛogaf:
vnde vꝛit infamia toꝛquet et pena. Quid igitur fiet illi

qui ad iudiciũ pꝛotrahit.falſis accuſationibus impꝑetit

cuius immaculata eſt vita. et ſentẽtia ſequitur vnde vi

ta pꝛiuaf. Sed ſcom iuſtũ legũ iudiciuʒ qõ vniuerſale
aut indefinitum non recipit nemo cõdemnari conuin⸗
cit᷑: ni ſi crimẽ ꝑticulare aut pꝛobabile obijciaf. Pila

tus autẽ in hac cauſa iudeis iuſtioꝛerat et leges noue-

rat romanoꝛũ:que tunc ꝑ vniuerſum oꝛbeʒ velut iuſti⸗
oꝛes ſumma obſeruantia ſeruabant᷑. Que leges nõ da
mnabant reum niſi de particularibus diſſertis crimi
nibus iuſta pꝛobatione conuictũ. Perſiſtit inquirẽs q;
uis littera taceat:quid diſſerte aduerſus chꝛiſtũ obijci
ant iudei.et qui eum ſibi tradiderant. Sed ne in hac
cauſa iuſtiſſima ſuccumbere viderent᷑:ſe ad falſa cõmẽ⸗
ta conuertunt. Mam moꝛis eſt puerſoꝛũ.falſitatem ver
bis eius facere numeroſam:qui auctoꝛitate ſe anĩo di
ſecuerunt. Reinquiunt enim lingue doloſe dicentes.
HMuncinuenimus ſubuertentẽgentem noſtrã.et ꝓ⸗
hibentẽ tributa dari ceſari:et dicentem ſe regem eſſe.
Ecce fingunt audaciã mente deiecti. Amponũt falſa in
fallibili veritati:p impꝛobitatẽ inſiſtunt iuſta impoſtu⸗
ra carentes:a ſubuerſi a diabolo dicunt chriſtum domi
nũ ſubuertentẽ. Non eſt ſubuerſio vbi ad deuʒ oꝛdinat
cõuerſio. Elenerat enĩ omnes ad deũ conuertere. Hoc
ſiquidẽ vita moꝛibo factis dictis in veritare atqʒ inceſ/
ſanter clamabat:vt ipſi cõuerterent᷑ ad dñm. Et ꝑ pꝛo
phetas ſuos velut ꝑ conſonss voces ſibi inuicem ſucce
dentes ad cõuerſionẽ veram atq; veritatis noticiam.
multo et pauloante iudeoꝛũ ꝑfidũ populũ inuitauerat
In iüllis nanq; xpſetis hoc potiſſime agebat vt populłꝰ
et pꝛincipes iudeox conuerterent᷑ ad dñm:ſicut eoꝛum
ſcripta que hic inducere longũ eſſet vere intelligentib⸗
manifeſtant. Nunc vero dei filus humanatus in id tẽ
dens appellat᷑ ipſe ſubuerſoꝛ. Humana quippe iniqui/
tas ſepe contrarium virtutis illoꝛũ quos odit obiecit ĩ
facie. Plerunq; aũt et veritatẽ in vicium:aüt falſa opi
nione aut fallaci crininatione mutauit. Non ſubuerte

bat gentem: quam cõuertebat ad legem Non ſubuerte

bat gentẽ veſtraz cui nauam ſcalq parabat aſcenſionis

77
LR

,41

S

incclun
genach/
nusſa⸗
uleco
orcr o
zupon
fonr⸗
benimne
lonalere
Platuret
fnohibu⸗
threlpet
nrpercerr
thunetd
neusitf
Umntaut⸗
lliſecrets!
lttucin
ſecaduert
Hedpo
lntiscogen
letradian
legem we
Utusain
mittebat.
huumlitat
lerſiltnd
lenlguud
Coltum ſu
fnen goas
ſeuead
mhasi
dertemte
Udwie
Cyiſtoch
gebentv
Tcheit
tenereſi
tumoꝛt
tebak.
ſationeyl

Vere ſunt,

etſegeroa
ſulcturui
ſoninreltg⸗
iidſerebat⸗
Nnwſram
6ttſenta
lglotaſc
etſentu
rurpeni
tnng
wamyrip
Chetunt d
Peunſn
unnoci
Nrrtplatu
lOnimun
nengent
ſonimnnen
kſtſn
mirer
Umtgnett
Uan
ndl

nalegema
cheſtiwrz
Beranſend
Nrigtem
itcder
ümaleher⸗
Kinſeme
Netis Küͤte
ſcglatgſen
io abeogek:
ſturhietili
s impetit
ryngen
pniuerſole
iconwin⸗
K. Pn
egesnore⸗
zMet iun
leges ton
iſſertoamm
tinciieih
cheſtichie
d nenbee
ſalacöni
ſitutemur
zſeanio di
icentee,
oſet /
remeſſe.
ſt ſalſain
ninpoſtu⸗
um demi
oint
tere Dor
lch ineel
Ctpoo⸗
item ſue
ſoticun.
utaben
nr ,
euteoun
Aloennt
slnidti
e iniqu,
ohiecti
ſala opi
ſuberte
ſubuette

enſionis

—d õ

De paſſione domini Baluatoꝛis

in celum vnde nec ſubuerti poſſet a regibus qui vos to

ciens captiuauerãt:et de terra pꝛomiſſia non veſtrꝭ me,⸗-

ritis ſed vſſtris culpis exigentibo ſubuertebãt. Nimis
pateris bone ieſu:cui virtus in viciũ ab impꝛobis verti⸗
tur Et durs. eſt cinuſpiã hominis paſſio:cum innocen⸗

tia pꝛo crimine computat᷑. Oagis eni ex his qᷓ; ex coꝛpxo
reis flagris mens ipia configit᷑.Et plus q; flagella coꝛ/⸗
pus animã iſta diuerberant Sed mitius ſuſtinet q̃ tri
bu nal expectat diuinũ:ad qð magis qᷓ; vxrbis tacite ap
pellatur. etiã ſi nolit ille qui patit᷑ nec tributa dari ceſa⸗
ri pꝛohibuerat:ſed reddenda ceſarea ceſari interrogan/⸗
tibus ipſe predixerat. Et ad vitandũ ſcandalũ cũ eſſʒ li

ber:per petruũ ſtaterẽ regi ante pſoluerat.Et cũ eſſet rex

regum et dñs dñantium ſe regem eſſe nunqᷓ; aſſeruit:

pocius aũt fugit cũ turbas pꝛenoſceret venturas ad eũ
ex miraculo magno motas vt regẽ ſibi eum pᷣſicerent:
qui ſecrxeta poteſtate de paucis panibo tantam hominũ
multitudinẽ ſacauit. Mon libꝛant verba homiĩes aĩoſi:
nec aduertunt vtrũ mendaciũ an ꝓferãt veritatem.
Sed pilatus hanc anioſitatẽ intelligens.et ex ante re⸗
latis cognoſcens inuidiã iudeoꝛũ:eis ſcõm ipſoꝛũ legẽ
retradidit iudicandũ dicensl Accipite eũ vos:et ſcom
legem veſtrã iudicate eum· Immunis volebat eſſe pi
latus a iudico huius hommis innocentiſ:cum eum re
mittebat iudicandũ legis iudicio iudeoꝛuʒ. Et neſcio qᷓ
humilitate agebat᷑ vt legem ⁊ auctoꝛitatẽ in chꝛiſto vel
let ſuſpendere romanox:cũ nollet inquirere aut Diffini
re anquid ſuꝑ chꝛiſtum. Goꝛte pꝛeſagiũ erat ꝙ pꝛopter
chꝛiſtum ſuſpendende aut remittende romanox leges

