inuenit quid exigat per iuſticiã per miſcdᷣiam ſuam ma⸗
gnam vult debita dimittere debitoꝛibus ſuis.ſi nos p
miſericoꝛdiã ntẽ̃am dimiſerimus tebitoꝛibus noſtris.

Attamen nec intelligendum eſt de debitis rerum in va
lentibus ſoluere.ſed debitis ſine peccatis iniuriaruʒ. et

illarum offenſionũ quas quicunq; intulit.quod cũ in⸗
tulerit nunq; potuit emendare. Perfeceioni aũt nõoꝛ⸗

dini iuris aſcribitur.tgꝑalem ſubſtanti ab eccipientily

petitio iſta poꝛrigitur:et ſemetipᷣm diiudicat.qui ſic ſi⸗

? 1

=

Decimus

non repetere:ſi facultas adderit in reddendo.
De ſexta petitione oꝛõnis vminice. Scom Oat/⸗
theum et Lucam. Capitulum. XXNXIII.
ne nos inducas in tentationem. ? pa⸗
e tre miſericoꝛdiax gratiarum luminum a cõ
ſolationum omnia opoꝛtuna nobis ab eius
eterno filio ex tꝑe fratre noſiro doccmur ex⸗
petere:vt etia a tentatione cuſtodiat. Non autem timẽ
da eſt tentatio.ſed caſus ad illam. Nec oꝛandum eſt cõ/⸗
tra ipᷣam ne veniat:ſed ne decipiat aut inuoluat cum
nerit. Ypſe ſaluatoꝛ qui docuit ſic oꝛare in ſeipo ante fu
erat expert tẽtatões ſathanicas.factus iam in expien⸗
tia humanox in quubo in carne ſuccubuit: nunq; tñ in
annmo ſupatus aut ꝑ moleſtiam motus: excepto que.d
pꝛo nobis aſſumpſit triſticam. Pꝛegctum eſt in capite
quod diffundendũ erat in coꝛpe.vt ſideles eius tenta⸗
tiomis pondera paterentur. non ad ſubuerſionẽ ſed ad
ꝓbationem moleſtioꝛis agonis: vt poſt victoꝛiam pꝛeci
oſioꝛ coꝛona in tentatoꝛum capite poneretur. Si vero
tentatio ex vhementia quempiam ſubuertit. aut ante
ne ſubuerteretur humiliter oꝛatũ non fuit.aut talis ſu
perbia in animo inſidebat. que p caſum tentatõnis pꝛo
pellenda erat. Multis quidem alta ſapientibo et de ſe p
iumentibus inductio ꝑmiſſiua in tentationem pꝛofuit

ad virtutem:vt dirigerer in ſalutẽ. Sepe vero lpla ten

tatio. tentati demerito cognito vel occulto dedurit in ca
ſum:et caſus in eternũ ſupplicium deduxit cadentẽ. Ac
boc filius dei diuine atq; humane tvĩes docens edint

a patre petere non ne tentemur: ſed ne in tentationis
baratruʒ demergamur. Inductio in tentationẽ quam
petimus deuitare:eſt in illum malũ ſeu mali finem de⸗
ueuire ꝓut impꝛobus tentatoꝛ intendit. Eſt aut a dif⸗
foꝛnmibus et diffoꝛmiter ſepe aut aliquando immiſſa te/

tatio. Non tñ omnis eſt inductio deuitanda. ſed illius

qui ex pꝛincipio et medio et fine perperã agit. Nam ten

tat deus vt pꝛobet virtutem. pbatamq; coꝛonet:vt ten

tauit abꝛaam in fide ſpe et charitate: cum offerre iube⸗ L

ret filium in vno montiũ ſibi oſtenſo in ſacrificio moꝛi

turum. Intendebat quidẽ deus nõ aliquid mali:ſed in
ipſo pꝛobare virtutes. idem:quia cum iſaac eſſet fili⸗
us ꝓmiſſionis in quo multiplicium erat futurum gen
tium:non eſt mente aut veriv aduerſatus offerre illuʒ
iuxta mandatum. Nec lſitauit quomodo multiplica⸗
tio gentium oꝛiretur. Contraria poꝛro erant ꝙ ex iſaac
multiplicarẽtur gẽteſ.et ꝙ in mote moꝛtu litaret᷑. Nec
obſtat ꝙ in ſemine quod erat chꝛiſtus in figura talia di
cebantur quin deus voluerit abꝛaam in ſide tentare.

Ita et in ſpe: ppter celeſtia capeſſenda contemptu terre

ſtriũ. In charitate cũ filiũ in quẽ totꝰ paternus amoꝛ
diffunditur diuine iuſſioni poſtpoſuit.amplius diligẽs
deum. Ac ꝑ hoc cum deus tentat non eſt petendum ne
in illam fiat inductio: cum tentet ob ꝓbationem virtu
tis ſicut ſcriptũ eſt. Si ſurrexerit in medio tui ꝓplxtes
aut qui ſomnium vidiſſe ſe dicat:et predixerit ſignum
atq; poꝛtentũ et euenerit quod locutus eſt. et dixerit ti
bieamus et ſequamur deos alienos quos iignoꝛas et
ſeruiamus eis.non audies verba ꝓplvtis illius aut ſo⸗
mniatoꝛis:quia tentat vos dñs deus veſter.vt palaʒ ſi⸗
at vtrum diligatis eum an non:in toto coꝛde łt in tota
anima veſtra. Nunqᷓ; ad perperam agere vel ſentire tẽ⸗
tauit aut tentat amatoꝛ hoĩm deus. Qð iacobus chei⸗
ſti apłus aſſeuerat:pꝛemittens in tentatione beatitudi
nem ſufferentis.Beatus vir qui ſuffert tentationẽ qm̃
cum ꝓbatus fuerit accipiet coꝛonam vite:quam repꝛo
miſit deus diligentibo ſe. Nemo enĩ cum tentatur di⸗
egt:quia a deo tentoꝛ.Denje aut intentatoꝛ maloꝑ eſt.

tar
A
lei
e
ſte
ſu

*

eß
fut
ten
n
nn
nis
/
te⸗

ins

ten
ten
e⸗
o

i
ſe
1

De ſermone montano domi.ſaluatoꝛis.

Joſe enim neminem tentat: videlicetad ſubuerſionẽ
Anuſquiſq; aũt tentatur a ſua concupiſcentia abſtra⸗
ctus et illectus. Itaq; contra inductionẽ in tentationẽ
pꝛo pꝛuritu concupiſcentie coꝛam eterno patre ꝓſeucã⸗
dum eſt. et contra ſathanicam de qua ſcriptum eſt. No
lite fraudari inuicem ſed reuertimini in idipſum: ne tẽ

tet ws ſathanas ꝓpter incontinentiã vĩam. Et petrus
ananie dixit. Cur tentauit ſathanas coꝛ tuum mentiri

te ſpiritui ſancto:et fraudari de pꝛecio agri.Hinc quidẽ
contra caſum in tentationẽ huiuſcemodi eſt oꝛandum
Non aũt ꝑmittit deus tentari aliquem ſupꝛa poſſe.faci

ens cum tentatione ꝓuentum. Hec hoerida debet eſſe

tentatio ſatagentibo in ſupna. Am̃ non coꝛonatur niſi
qui legittime certauerit. Certamen ſine tentationum
bello non geritur.
De ſeptima petitione oꝛat ionis dominice. Secun/⸗
dum Mattheum tm̃. Capitulum. XXXIIII

LEg libera nos a malo amen. Ingruunt

S vndiq; mala culpabilia et ex omni ꝑte pena⸗
lia:nec adeſt nobis miſeris et infirmis co⸗
pia euadendi. Nulla ſuppetit nobis vera fa⸗
cultas explicandi a connexione malox.vt ſepe cum ſol⸗
ui creditur fit ligatura nodoſioꝛ.et cũ ab vno habetur
optata libertas in reliquo tenacius innodamur. Liber⸗
tas quidem omnibus grata eſt.quanqᷓ; aliquis faſcina⸗
tus in delectatõnem et ſuauitatẽ ſibi aptauerit vincu⸗
la peccatoꝛum et exhorreat libertatem quemadmodum
erat exhoꝛrenda captiuitas ⁊ implicatio deteſtãda Hoc

ꝓtinus facit delectatio ſenſualis que vigoꝛe mentis et

auxilio gratie non vincitur:vnde ilico animus vincula
turx nec hberari appetit dum tali delectationi conſentit.
Sed a malo liberari deſiderans ꝓpꝛie infirmitatis in⸗

ſpectoꝛ oꝛat ad patrem dicens:ſed libera nos a malo.cũ

quo naſcimur delicto pthoplaſtoꝝ traduce carnis perpe
tuata damnata ꝓpagine.atq; ab eo in quod voluntarie
labimur incurrentes culpam qua deuenitur in penam

que malum eſt ſemꝑ crudeſcens in creatam bvnãq; na⸗
turam. Malum nõ fecit deus. Igitur congrue petitur

libertas:ab his que deum nõ poſſident conditoꝛẽ. Qua
drifoꝛme cognoſcitur omie malum.faciens.factũ.mul⸗
tans et fallens. Gaciens malũ eſt tam in angelis qᷓ; ho⸗
minibus.cum ipſa:p ſeipſam et a ſeipſa deoꝛdinata vo⸗
luntas.Mihil in actum exit niſi cum pꝛius volũtas a ſe⸗
ipſa fuerit depꝛauata:nec aliunde habet qᷓ; a ſeipſa ſue
depꝛauatõnis auctoꝛem:qᷓ;ᷓuis extra ſeipſam ſepe habeat
ſuggeſtoꝛem in malicia non aũt pꝛepotem in violentia
Et hoc aduerſus hoĩem:et etiaʒ aduerſus angelos nul/
lus crudelioꝛ hoſtis. Inimicantur quidem nobis ſpũs
inuiſibiles et maligni et crudeles ſunt. nunquamq; mi
teſcunt ſuadentes ruinam.non tñ facientes niſi conſen
ſu ppꝛie voluntatis:et ſeuiſſime afficiunt penis in quos
toꝛquendi acceperint ptãtem. Tleruntamen nõ pp̃t in
quempiam ſeuire toꝛquendo:niſi pꝛius in ſeipſa volũ⸗
tas peccando deſeuierit.Ac ꝑ hoc non eſt aduerſus ali⸗
quod malum tam inceſſanter oꝛandum qᷓ; aduerſus fa
ciens malum.videlicet contra malam voluntatem:que
non eſt natura mala ſed volito pꝛeter ſuꝑioꝛis legẽ.Ti⸗
bera quidem ereata eſt ⁊ arbitrio vtitur:ſed cum ſcom
legem dei ſeipſa et cunctis extra ſeipam poſitis nõ vti⸗
tur:mala efficitur. Cuius effectionis cauſa.extra ſeipᷣaʒ
nullo modo queratur. Malum factũ direrim moꝛe lo⸗
quendi:qm qui malum facit nullam poſitionẽ: nec ipᷣm
malum vllam poſitionem in aliqua natura ſeu ſubſtã⸗
tia ſiue quantitate aut qualitate.ſeu in loco aut in tpe.

ſeu in aliquo exiſtentium viſibiliũ et inuiſibiliũ effice⸗
re potuit.CTotum eius de pꝛiuiatõne nomen: rationib⸗

et exemplis plurimis.intellectibus lucidis hoc perſ i⸗
cuum eſt. Sed oꝛatur aduerſus malum factum nõ eo
intuitu quo aduerſus voluntatẽ malam:que ſi nõ eſſet
malefacta non eſſent. pꝛo qua oꝛatur vt nõ ſit mala ne
fiat malum. Oe ſi vſq; ad eius effectum ꝓceditur. ne de
tineat.ne inſoleſcat.ne firmetur conſuetudine.vt ante⸗
qᷓ; ſol nte intelligentie tenebꝛeſcat in nobis. penitudi⸗
ne vera tollatur oꝛanduʒ eſt. Pꝛoinde aduerſus pꝛimũ
oꝛandum ne faciat.aduerſus ſcom vt factũ euaneſcat.
Poꝛcro fruſtra oꝛandum videtur aduerſus multans: ſi
contra pꝛecedentia valuit depꝛecatio. Non eni pena ni⸗
ſi malos affectus et effectus culpabiles. iuſte poſt ſe⸗
quitur. Eſt auũt multifoꝛme multans. vt ſunt omnes
penalitates et omnia aduerſantia tenerũ ſenſum.et ipᷣa
hoꝛrenda pꝛe alijs malis moꝛs.p quam anima coꝛpus
anmatum deſerit. contra quam cunctos excoꝛruptõne
ſemine concepto naſcentes incaſſum oꝛatur.ineuitabi⸗
liter et neceſſario inuoluentẽ. niſi foꝛte id intendatur
oꝛando aduerſus huiuſcemodi mala ne tantum in ſen⸗
ſum crudeſcant.ꝙ ſpũs deſperatõne aut aliqua exoꝛbi⸗
tatione frangatur. Eſt et eterne multans ſed ꝓpter pꝛe
actam non pꝑ penitentiam iuſtã coꝛrectam culpam: con
tra qð om.is oꝛatio euaneſcit: niſi culpa tollatur ſi poſ⸗
ſibilitas aderit. Gallens vero malum ipᷣe dialplus eſt.
non natura ſed incoꝛrigibili xoluntate. Naturã quideʒ
lonam excellẽtioꝛi oꝛdine cum alijs creatis accepit.nee
amiſit etiã a diuina gratia ſeꝑatus:qui modis fallend;
multiplicib ex inuidia nititur adquerſum humanũ ge⸗
nus.contra quem neceſſario depꝛecandũ eſt.vt patris
eterni gratia liberemur ab illo.qui ſꝑ habet ad ſubuer⸗
ſionem nt̃am implicabilẽ voluntatẽ. deceptõnum in⸗
uiſibiles laqueos ſemꝑ parans.nec greſſuum ſuoꝝ ve⸗
ſtigia figit. ex qua pte velit confodere ignoꝛatur: niſi cũ
vulnus inflixerit. Non aũt pᷣt quempiã vulnerare niſi
cum ſcutum ꝓtectiomis abiecerit.ſibi amica in malo ꝑ/
uerſa voluntas. Et cum fuerit ante pꝛemiſſum.ne nos
inducas in tentationem:immediate adiectũ eſt ſed libe
ra nos a malo.ſq; ſathanice tentationis atq; deceptõis
Et vt pſtringam:ab omni malo qð inter deũ et nos di
uiſionis parietem poſſit interponendo conſtruere. Pe
tierunt quidem multi et variea malis aduerſantibo li⸗
berari:aliqui modũ apponẽtes aliqui innectentes ⁊ cau
ſam. aliqui mala que patiebantur diſſerentes. Aiebat

iob. Libera me dñe pone me iuxta te:et cui vis manꝰ

pugnet cõtra me. Liberari hic petebat a malis ꝑ moduʒ
quo iuxta liberatoꝛẽ poneretur. nõ ſitu coꝛpis ſeu com⸗
poſitione equalitatis aut dignitatis.ſed virtutis et pa
cis et oſten ſionis ad emulos. Nam cum emuli eũ quẽ
emulantur vident cum rege pacatuʒ ppe ipᷣm aſſiſtere:
ceterrentur. Cauſam ſubmittebat dauid pꝛo ſe:at in ſi
gura ꝓ quolibet chꝛiſtiano loquens. uſtodi animam
meam qm̃ ſanctus ſum:ſaluũ fac ſeruũ tuum deus me
us ſperantem in te. Allegabat hic duplicẽ cauſam vt li⸗
beraretur:ꝙ ſanctus erat.quod ad quemlibet chꝛiſtia⸗
num ptinet ſacramenti virtute.Alliam vero: qm de ſe⸗
ipſo deſperans ommiala poſtpoſita ſpe. ſolum in ſum⸗
mo liberatoꝛe ſperabat. Idem etiã ꝓpheta mala pꝛemẽ
tia inferebat dicens· Libera me a pſequentib me:qm̃
confoꝛtati ſunt ſupꝑ me. Nerſpicuũ eſi ꝙ hmõi ſeptem
petitões intendant:vt et omes fiant ſubinfertur amẽ.
auod in omni lingua intendit deſiderium.irretrouerſi
biliter habent acceſſum ad petita iuxta vota.

DSecretum ſaluatoꝛis firmatum ſuper petitione con
ditionata in dimiſſione peccatoꝛum. Secundum
Mattheum. Copitnlium XX*
3

Voniam ſolum petitioni ſuꝑ dimiſſione pec

q catoꝛum ſaluatoꝛ conditione appoſuit vt ſi⸗
cut dimiſerimus dimittatur: ne quempiam
in mẽte quomodolibet moueat.aut ne quiſ⸗
qᷓ; inueniret oppoſitõnem.ne ſimpliciter iſta documen
ta teneret.ſolũ iſtam ſpeciali decreto confirmat atq; de⸗
clarando pmittit bonum exinde ꝓueniens.et a contra⸗
rio quid ſequeretur oſtendit dicens.. Si eni dimiſeri
tis hominibo peccata eoꝝ:dimittet vobis pater veſter ce
leſtis debita veſtra. Si aũt non dimiſeritis hominibo:

nec pater veſter dimittet peccata veſtra. ult ſibi de⸗

us ab hominibo obediri ntᷣa vtilitate non ſua:et quodaʒ

pacto faciliter im plende iuſticie que contra legem eius

pꝛo noſtra inuenta malicia.ſeu ex fragili mgmentocon⸗
traximus paterno amoꝛe dimittere:vultq; deferri crea
te nature.ne ratõne ſuꝑinducte a nobis nequicie illam

abrogare aut nt᷑ᷣa iuriſdictõne multare velimus.ne vi⸗/

deamur ulam blaſphemie incurꝛere ꝑtem qua homo ſi
bi diuinam arrogat poteſtatẽ: cum ſit ſcriptum de ipſo
mihi vindictam et ego retribuam. Eox quoꝛũ intereſt
ſubiacere:non intereſt querere a rege legis edite ratio⸗

nem ſed implere illam:maxime ſi omnino irrepꝛehen⸗
ſihilis eſt. Sic eſt lex dei. Et pacta fiende faris habet

edicere ille a quo petitur et qui poteſt illam largiri: non

ille qui ꝑetit. Ex offenſionibo nt᷑is deo indiximus bellũ:

in quo victi ſumus vincimurq; ſemꝑ. Non eſt autẽ co⸗

pia euadendi.Anteq; eterne penetradamur: pace indi⸗
gemus.et reconciliari cum ipᷣo. Pꝛoinde ipie qui po/

teſt illam donare poſcentibus.firmato huiuſcemodipa
cto donat:ꝙ ſi dimiſerimus et ipſe dmittat. Si vero
talia pacta nõ placent nec cum ipᷣo taliter rvolumus ha⸗
bere concoꝛdia:remanebit diſcoꝛdia culpe quouſqʒ ine

uitabilis pene ſubactatio ſubſequatur: tanto afflictura

ſeuerius quanto pactum fuit honeſtius potuitq; facili⸗

us obſeruari.Scriptum eſt enim. Relinque prorimo

ſq nocenti te.et tunc depꝛecanti tibi peccata ſoluentur.

De recta intentione iuſticie in foꝛma ieiunandi a ſal
uatoꝛe pꝛeſtructa. Secundum Oattheum tantum
Capitulum. XNXNXXNXVI.
B eo ꝙ homo creatus in eſſe pꝛodijt ieiuniũ
a piter et eſibilitas fuit:hec ad licentiã ieiuni⸗
um ad pꝛeceptũ ſpectabat. Eſus ad expienti
am diuine lonitatis quam in rebus creatis
ediderat aſſumendis ꝑ coꝛpus:ieiunium ad obedienti⸗
am in oſtenſione noſtre dilectionis ad deum in abſtinẽ
tia bonoꝛum. Non enĩ pꝛecepit deus abſtineria re ma⸗
la quam ipſe nõ fecerat. Clidit enĩ deus cuncta que fe⸗
cerat:et erant valde bona. Nec fuiſſet obedientia homi⸗
nis vera:ſi mandatũ pꝑfeciſſet abſtineri ab aliqua re ini⸗
mica nature. Opſe quidẽ homo ex nature inſtinctu om̃e

quod aduerſatur reſugit qᷓ;uis ſub ſpecie bm aſſumen⸗

do nociuum aliqñ fallatur cognita dei voluntate ꝙ ab⸗
ſtinendum erat ab aſſumendis wnis que tm̃ coꝛpi nõ

anime conferebant. Quotquot enĩ erant in pꝛiſco mũ

do.quot et poſt ſub quacunq; diſtinctione ab alijs vi⸗

uentes ꝑtinentes ad dei regnum:decentia ieiunia cele⸗/

bꝛarunt.ic etiã multi credentes in tribulatõibus auer
tere iram dei.ſua coꝛpa ieiunijs affecerunt.Et volentes
impetrare optata. interuentu ieiunij certauerunt. a
nifeſtiſſime ſunt ſatiſq; vulgate hiſtoꝛie veteris teſiamẽ
ti:ex quibo patent qui fuerint ieiunantes que cauſe qui
v ſecuti effectus:vt moiſes helyas dauid. Eſt aũt ieiu⸗
nium ſimilitudo quedam angeloꝑ qui nunq; eſuriunt
neq; comedunt in ſupꝑnis q;uis in aſſumptis coꝛpoꝛibo
in hac vita legamus ad euidentiã ⁊ inſinuandi aliquid

4

Decimus

aliquando comediſſe. Initium ſupne patrie vbi nõ eſt
appetitus neqʒ ſumptio coꝛruptibuis creature:aſſimi⸗

latio ad chꝛiſtũ et pars quedã gloꝛiſicati coꝛꝑis qð eſu⸗

rire nequit cibo non indiget. eſt nature libertas. a gula
redemptio:ſubtractio in ꝑtearmoꝛum diaboli.quibus

nos nititur impugnare atq; confodere: depoſitio ſolli⸗
citudinis dominantis anim ꝓ coꝛpe ſeruo: viuendi os

do liberatio a doloꝛibus.oꝛandi puritas.caſtigatio ven

tris.lubꝛicitatis retinatio:manſuetudinis pars.et hu⸗

militatis occaſio in geſtibo et in verbo. Et euigilare coꝛ⸗
pus et animã ſepe ad deum ieiuniuʒ fecit. Oppreſſit au
tem ſenſum ipᷣa ſaturitas. Jeumium eſt a rebus a lo⸗
cis et a tꝑe.Neq; tñ infra mimiũ ſi coartat ſanctum eſt.
Conuenit ieinniũ cum ipſa creata natura:que neq; in⸗
firma condita eſt. Igitur debitum ieiunium vel aſſum
ptum non debet inſirmitatẽ inducere ne oꝛatio ex laſſi⸗
tudine ſit inefficax:nec ex ipo conuenit ꝙ impediantur
opera charitatis ⁊ obedientie lalvꝛioſe cum expedit. Et
ellenda eſt ab ipſo omnis mentalis triſticia: et om̃is
imulata et hypocritalis oſtẽſio. Pꝛoinde ſaluatoꝛ cum
& multis actibus virtuoſis regulã agendi et cauendi
ederit:nunc de ieiunio etiã foꝛmã donat dicens.: Cũ
autem ieiunatis:molite fieri ſicut hypocrite triſtes. Ex
terminant enĩ facies ſuas.vt pareant ho minibo ieiunã
tes. Ac ſi omnino ſupponat ieiuniũ fieri ex diuina oꝛ⸗
dinatione imitationeq; ſanctoꝝ:ſeu ex animo aſſumẽ/
te ad habenandũ beſtiale coꝛpus. ſeu ad coꝛripiendum
qð perperam geſium eſt.vel ad gram aliquam impetrã⸗
dam:ſiue aliquo ſupueniente mandato ꝓut nunc ieiu⸗
nia plura eccleſia oꝛthodoxa cõſtituit. Cum huiuſcemo

di ieiunatis nolite fieri ſicut hypocrite triſtes.videlicet

nolite ſpeciem virtutis oſtendere ippᷣa virtute carentes
NMolite triſtes vultus exterius pandere: intrinſecus ve
ram peccatoꝛũ et delctoꝝ triſticiam nõ habentes. Illa
ſola eſt vera triſticia qua homo ad penitentiã coniriſta

tur.contritus mole veterum delictox et cognitõis pecc

catoꝛum pondere pꝛeſſus. Omnis aũt ſeoꝛſum ab iſta
triſticia diſſuadetur. Molite ergo in ieiunio hypocritis
ſimiles fieri.qui ſunt pictoꝛes dialvli:periti ſua doctri⸗

na in arte pingendi. Non enĩ pictoꝛes cum aliquam ex
diuerſis ſubiectis coloꝛibus vvlunt foꝛmare imagineʒ

de interioꝛibo curant quomodo ſtomachus coꝛ pulmo
iecurq; locentur aut qua ſerie inteſtina cetera diſponã⸗

tur:ſed dumtaxat qualiter exterioꝛa intuentiuʒ oculis

aptioꝛa reddantur. In ſimilitudinibo aũt non veritas
ſimulata ſed potius falſitas inuenitur. Et virtus non
ſimilitudo veris certatoꝛibo ſit in voto. Vbi aũt omne
quod exterius agitur a wra intrinſecus habita virtute
ꝓcedit:laudibus addicitur a vituperio abſolutum. De⸗

teſtabile quidẽ eſt hypocritarũ genus:qui exterminant

facies extra naturales terminos illas pᷣ triſticia ſeu ali⸗
quo artificio immutantes:non vt recte agãt a virtute
in mentib prius acti:ſed vt homimb pareant ieiunan

tes. Qui ſi non ieiunant decipiunt cum ſeieiunan⸗

tes exterminatõne facierũ oſtendũt. Erxterminare qui⸗
dem eſt:extra terminos ꝓpꝛios aliquid ponere. Sed ſi

decipiunt hoĩes intuentes nõ decipient demones a qui

bus decepti ſunt.neq; decipient illum deſuꝑ inſpectoꝛẽ

cuius oculi omnia latentia intuentur. Si vro ieiunãt

arte agentes vt pareant duplici contritione cõterentur
hic pena ieiunij alibi vero pena eterni ſupplicij. Multa
contra hypocritas ſacer textus eloquitur. Spes hypo⸗
crite peribit:non enĩ placebit deo vecoꝛdia ſua.et ſicut te
la aranearum fiducia eius. Et alibi. Non veniet in con⸗
ſpectu eius omnis hvpocrita. Et iterum. Congregatio

hypocxite ſterilis. Et rurſus. Gaudium hypocrite ad

ii

o/

ne
te
e⸗
nt
i
te
n

.

⸗
.
4

it
Ur
ta
0
te
ſ6

De ſermone montano domi.ſaluatoꝛis.

inſtar puncti. Vere ad inſtar pũcti:exeo quod ſequitur

Amen dico wobis:receperunt mercedem ſuam. Exr
his quibus poſſumus mercari celeſtia.pfunctoꝛia ⁊ ter
rena nanciſci:quid huic dementie poſſet equari in ma⸗
lo penitus non ineunio. le autem accipientibus in

hac vita de virtute mercedem. Attamen ſunt ſtudia et

actus quibus merito et inculpate ſtipes tꝑalis conqui⸗
ritur et impenditur. Que autem oꝛdinata ſunt ꝓpter
acquirenda et captanda celeſtia:non decet in tempoꝛa⸗
lis mercedis ſine conſtitui. Si auũt in hac vita finis ſpi
ritualis exercitij conſtituitur:vna conceſſa mercede al⸗
tera non ſperetur. Quamobꝛem hypocritaꝝ gaudium
ad inſtar puncti dicitur: cum inter cetera que poſitõeʒ
habent ipſe ſit bꝛeuioꝛ. Nil autem bꝛeuius reſpectu eter
ne felicitatis.qᷓ; in hac vita exultaread hoꝛam. Pꝛoin⸗
de omni ſtudio totiſq; viribus ſatagendũ eſt in rectam
intentionem iuſticie:ne tꝑalem aucupando mercedem
perdamus eternã. Et ex hoc ſaluatoꝛ cautelam in ieiu⸗
nando ſubiecit. Tu autem cumieiunas vngue caput
tuum et faciem tuam laua ne videaris hominibꝰ ieiu⸗
nans.ſed patri tuo:et pater tuus qui videt in abſcondi
to reddet tibi.]. Poſſunt coꝛpis ſoꝛdes non ex earum
natura ſed ex ꝑuerſa intentõne aĩiam maculare. diuinã
q; generare offenſam: Igitur ad ꝑficiendam in ieiunã⸗

do luſticiam abſtergenda ſunt a coꝛpe ſi qua oſtentatõ⸗

nis aliquã notã generant:vt hominibo pareant ieiunã⸗
tes. Vnctio capitis ex patrio moꝛe.lotio faciei ex cõmu
nioꝛi conſuetudine ad cultum coꝛꝑis ꝑtinent.quem ex
peecepto ſaluatoꝛ inducere non intendit.qui homines
in coꝛpoꝛe querit incultos:ſed ſi intermittitur vt ad ca⸗/
ptandam humanã laudem triſticia inducatur. Intan⸗
tum abhoꝛret hypocritale malum:vt potius velit niti⸗
ditatem eſſe in coꝛpe.q; ꝙᷣ oculis hominũ ſimulata vir
tute ſeruiatur. Sufficit aũt ꝙ eterno patri ſint nota bo
na que agimus quem latere nihil poteſt:qui recte agẽ⸗

tibus publice vel occulte.non tempoꝛalem ſed eternam

reddet omnino merceldem.
M non in terra ſed in celo per opa iuſticie recte facta
theſauriſandum eſt. Secundum Oattheum ſoluz.
Capitulum. X XXVII.
Onſulit noſtre fragilitati ſaluatoꝛ oĩm chꝛi⸗
c ſtus.et ſinem verum deſiderijs noſtris et la
boꝛibo appoſuit:ne decepti ſudoꝛes noſtri lo⸗
carentur in terra ꝑditionis:ſed copie noſtre
quibus eterne in beatitudine viuitur cõmendarentur
in celis.NPerdoctum atq; pꝛedoctum eſt quo fine ſunt
opꝑa iuſticie facienda.et adhibita cautela ne velimus in

hac vita eſſe felices aut aliquam gloꝛiaʒ ab hominibus

ex imagine virtutis inquirere:qm̃i diſſipauit deus oſſa
eoꝛum qui hominibo placent:cõfuſi ſunt qm̃ deus ſpꝛe⸗
uit eos. Et aplus. Si homimbo placerẽ: chꝛiſti ſeruus
non eſſem.Et alibi. Gloꝛia eoꝝ in confuſione qui terre
na ſapiunt. ꝛoinde contempta om̃i felicitate terrena
in ſupioꝛibus ⁊ tutiſſimis locis ea que nanciſcimur do
cuit collocare.ac etiã ſuaſit penitus vt velimus. Nec xo
luit nos laboꝛare in vacuum:nec noſtros caſſos eſſe la⸗
boꝛes dicens. Nolite theſauriçare vobis theſauros in
terra vbi erugo et tinea demolitur: et vbi fures effodi⸗
unt et furantur. Maledicta fuit terra in oꝑpibus ade:
nec benedictionẽ aliqñ reaccepit. Et magnus tentatio
num eſtus diuiditur ſuꝑ terram· Et in apoealipſi ſcri⸗
ptum eſt. Ve we we habitantibo in terra. Et deus funda
lit eam ſuꝑ aquas ſuper fluxibile elementũ quaſi nihil
ſtabile ſit in terra:maxime illoꝝ que ab hominibus pꝛo
beatitudine appetuntur. Igitur ntᷣa bona non ſunt re⸗
ponẽda imo nec querenda in terra:ſiue ſpectãt ad glam

et ſamam ſiue ad ea que vulgus lona foꝛtunalia wcat
preter id quod naturaliter viuiturad menſurã: que nõ
opinionem nõ voluntatẽ ſequitur ſed neceſſitati et na
ture coaptatur. Mon ſiat bonoꝛũ noſtroꝑ appoſitio ſuꝑ
terram. Eteni ipᷣa in cibum ſerpenti cipienti data eſt
eo maloꝝ futurox pꝛeſagio quo terrena diligentes ſint
in cibum xmonũ tranſferendi conterendiq; dentibus
incredibilium eternarũq; penarum quas ipſi patiun:⸗
tur:et miniſtri earum a deo pꝛeoꝛdinati ſunt. Multa pe
ricula ſunt in terra ſupꝑ theſauros hoĩm ęt ſup queſitas
copias rerum:erugo et tines et fures. Erugo cõtra the
ſauros metalloꝛum. tinee contra veſtes. fures contra
ommia que aſpoꝛtari mambo aut onerarijs animalibus
poſſent. Querimonie huiuſcemodi quotidie plus in⸗
clamitant ꝙ talia damna ꝓueniant.qᷓ; poſſet noſter ſer
mo diſſerere. Heu miſeranda conditio moꝛtaliũ et ter
rena querentium. Oe ſi eis datur conſilium de tutioꝛi
locatòne rerum: credere atq; ꝑmutare feſtinant. Sua⸗
detur quippe omnibus credentibus exeuangelio vt in
celeſtibus ſcilicet locis tutiſſimis theſauriſent.et audire
atq; complere diſſimulant. Non enĩ dedit deus de im⸗
poſſibilitate pꝛeceptum:neq; chꝛiſtus de agendoꝛũ dit⸗
ficultate conſilium. Eltiq; poſſibile factum eſt. ideoq;
conſultum.in celeſtibus per opera iuſticie atq; per man
datoꝛum cuſtodiam et additionem conſilioꝛum tlxſau⸗
ros recondere:iuxta quod ſequitur.. Theſauriſate au⸗
tem vobis tleſauros in celo.vbi neq; erugo neq; tinea
demolitur:et vbi fures non effodiũt nec furãtur. Om
nis ſpes fidelium non de tẽpoꝛalibo ſed de eternis.non
de terrenis ſed de celeſtibo a chꝛiſto preſtructa atq; ſub/
leuata eſt.facto.doctrina.mandato.conſilioq; pꝛomiſſi⸗
one · Spe infuſa cheiſti auelluntur dſideria hominum
a terrenis:et ad celeſtia inuitantur. Ipi homines ſunt

cauſandi ſi negligunt: non ipſe qui omnia expedientia

contulit ad ſalutem. Tult deus vt theſauriſemus:non
tamen de perfunctoꝛijs ſed de his quoꝛum fructus po⸗
teſt eſſe pxrpetuus. Nec ex omni rerum materia condi⸗
tur theſaurus in ſupernis:ſed ex mandatis ſacramen⸗
tis virtutibus et ex moꝛibus iuſtis Et pꝛeoꝛdinauit vt
exhis cumulatio facta bonoꝛum collocaretur in tuto
ſpe atq; intentione. Sed neq; per ea que chꝛiſtus docu⸗
it atq; mandauit:theſauri ſari potuit alibi qᷓ; in celo Se
gregatio pꝛotinus eſt a terra et erectio ad ſuperna.
omnis chꝛiſti actio doctrina et intentio:impredabilia
conſulit fieri omnia bona noſtra. Nam in celo non eru⸗
go.quia nulla metalla nec inſignite monetead expendi
um congregantur. vbi copia erarij deus eſt. nec tinea
wſtimenta coꝛrodens.ꝓbi non ſunt materie veſtium.
neq; huiuſcemodi artificia.et vbi omnes veſtiti ſunt
gloꝛia:neq; fures vbi nulla poteſt eſſe coꝛruptio volun⸗
tatis neq; iniquitatis actio in regno bonitatis. vbi eſt
abundans omnium lonoꝛuʒ cõmunitas. vt nulli poſ/⸗
ſit eſſe furandi neceſſitas ſiue facultas.vbi xæus eeſt om
ne beatis eterne beatitudinis impꝛedabile ſummumq;
verum tonum. Omnis humana intentio et ſtudium
Dirimitur. ne hic velimus eſſe felices. et pꝛeſtruitur
vt illam felicitatem optatam que nec hic inueniri po⸗
teſt in ſuperis inquiramus. Noſſunt autem hictheſau⸗
ri virtutum aggregari hac intentione dumtarat vt libe
remur a moꝛte culpe atq; penarum.necnõ ⁊ vt celeſtia
capiamus.ſicut in hieremya ſcriptum eſt de octuaginta
viris quoꝛum ceteris ab yſmaele nathanie filio interfe
ctis decẽ euadentes remanſerunt:qui dixerũt ad yſma⸗
el. Noli occidere nos.quia habemus theſaurum in agro
frumenti et oꝛdei et olei et mellis.et ceſſauit et non in⸗
terfecit eos cum fratribus ſuis.Abſcõditus theſaurus

F 4

etoctuaginta decem viros ab exicio liberauit. Nec ob⸗
ſtat quod per ſapientiam dicitur. Sapientia abſcondi⸗
ta et theſaurus inuiſus. que vtilitas in vtriſq;. Quod
intelligitur ꝙ vnum iſtoꝛum pꝛopter inuidiam alteruʒ
pꝛopter auariciam occultatur. Contra abſcon ſionem
ſapientie ob innidiam dicitur. Quoniam ſine fictione
didici et ſine inuidia cõmunico:et honeſtatem illius nõ
abſcondo. Contra eam que per auariciam fit. etiam di⸗
ctum eſt. Qui abſcondit frumenta in tempoꝛe:maledi/⸗
cetur in populis. Sed abſconſio in agro facta que libe⸗
rauit a moꝛte alium ſenſum habet. Decem viri ſunt o⸗
mnes decem pꝛecepta tenentes.quibus etiam non ſuf⸗
ficeret ꝙ ab eterna moꝛte liberarentur ex illa dumtarxat
obſeruantia pꝛeceptoꝛum:niſi ⁊ hoꝛum adeſſet abſcon
ſio theſauroꝛum:Ager quidem eſt terra coꝛdis coꝛpo/
riſq; noſtri.quam ommi qua poſſumus ſpirituali cultu
ra debemus excolere:abſcondereq; in illo theſauros a⸗
ptos ad emendum regnum dei. Abſcondere quideʒ di⸗
xerim vt in tempoꝛe opoꝛtuno pꝛeſio ſint ad tale com⸗
mercium: necnon ne pꝛedationi ſubiaceant:cum ſepe

que latronibus patent viripiunturab eis.

DOPe ex qualitate noſtre intentionis opera bona vel ma
l iudicantur. Secundum Mattheum ſolum.
TTYaapitulum. XXXVIII
Aſſuperioꝛibus ſepe dictum eſt de abundan
tieoꝛi luſticia et de rectitudine intentionis ad
llam perſiciendam:ne coꝛam hominibus ſʒ
ſolum coꝛam veo fiat. Munc quidem expli⸗
cat Er ſimilitudiem oculi ad totum coꝛpus. Eſt quidẽ
oculus totius coꝛpoꝛis dux et auriga ipſum habenans
nunc in vnam nunc in alteram partem: nunc recto tra
mite. nunc oblique.nũc retrouerſe.pꝛout vtile ſiue mi⸗
nus periculi eſſe perſpexerit dirigens. Cuius viſus ſi fu
erit viciatus:totum coꝛpus patietur in pꝛogrediendo
iacturam. Sic et hominum intentio ſi tota recta ⁊ vni
ca non fuerit:nil rectum in operibus erit. Hinc ſalua⸗
toꝛ dicit. Lucerna coꝛpoꝛis tui:eſt oculus tuus. Si fu
erit oculus tuus ſimplex:totum coꝛpus tuum luciduʒ
erit. Oculus exterioꝛ eſt lucerna coꝛpoꝛis non coꝛdis
ad cuius viſionem luminis coꝛpus recte debiteq; mo⸗
uetur voperatur. Mon enim oculus eſt lumen:ſed ſi ſa⸗
nus eſt videt in lumine quid agendum. Lucerna quip
pe dicitur non a ſeipſa illuminata: ſed aliunde luminis
ſuſceptiua. Sic et oculus non a ſeipo illuminatus. ſed
aliunde luminis ſuſceptiuus. Qui ſi fuerit ſimpler om
ni compoſitione contraria carens:totum coꝛpus luci⸗
de pꝛogredietur ad neceſſarios debitos actus Sic et
intentio cunctoꝛum hominum ratione vtentiũ: lucer/
na eſt intellectualis omnium ſpiritualiter et virtuoſe
agendoꝛum. Que ſi fuerit ſimplex et incompoſita ſoli
deo non hominibus exactibus virtuoſis placere inten
dens.omnia opera ſimpla et coꝛam deo lucentia manẽt
LSBi vero oculus tuus neq; fuerit:totum coꝛpus tuũ
tenebꝛoſum erit. A contrario ſuo iſta ſententia cõtra
ria claret. Eſt autem oculi exterioꝛis nequicia: cum ne⸗
quit ſalubꝛiter ſed pꝛecipitanter coꝛpus cõducere. Sic
eadem imagine nequicia intentõis eſt:cum querit pla⸗
citum hominum nequit operari diuinum. Et cum pꝛo
vita iſta eſt tota ſollicita totaq; diffuſa: pꝛo eterna non
ſatagit. Minc ſaluatoꝛ compoſitiue ſubiecit..Si ergo
lumen quod in te eſt tenebꝛe ſunt:ipſe tenebꝛe quante
erunt. Velut ſi obſcuraretur in iſto emiſperio: quan⸗
te igitur eſſent alie obſcuritates. enebee ſunt omnia
erxterioꝛa hominum ad rationem inuiſibilem et intrin

ſecam comparata. Que ſi peruerſa intentione tenbꝛe/

*

Decimus

ſict:quante igitur erunt tenebꝛe exterioꝛis actõniſ. De
ſimplicitate oculoꝛum dicebat iob. id deum ſullat ocu
lus meus.Hoc eſt: ſolum in deum dirigitur intentio
mea. Et dauid. Oculi mei ſemper ad dommum.quoni
am ipſe euellet de laqueo pedes meos. De nequicia ocu
loꝛum Hieremyas. Oculus meus depꝛedatus eſt ani⸗
mam meam.Quoniam nequam intentio animam tra
dit exicio. Supꝛadicta quidem oculi ſimplicis et neq;

ſententia pꝛo rectitudine ſeruanda in intentõe pro oꝛa

tione.elemoſyna.ieiunio exequendis poſita eſt:necnon
et pꝛo cunctis operibus ad agendam pro eterna patria

Oꝛ ſiad perficiendam iuſticiam recta ſeruatur inten
tio:deo et creaturis ſeruiri non poteſt. Secundum
OPattheum ſolum. Capitulum. XXXIX.

Nus eſt deus et dominus creatoꝛ omnium
v et conſeruatoꝛ et gubernatoꝛ ⁊ largitoꝛ lono
rum ſuoꝛum per miſericoꝛdiaʒ penarum in⸗
flictoꝛ per iuſticiam.ſolus bonus faciens bo⸗
nos.ſolus pꝛeſtans beatitudinem bonis:qui angelos
homines ad ſeipſum fetit velut ad omnium bonoꝛum
finem:qui vunm habet ſibi filium coeternum quemꝓ

nobis tradidit ad exiciale ſupplicium: vnam ammã ſci⸗

licet ſingulaʒ ſinguls dedit. vnum coꝛpus ex diuerſis
membꝛis.vnum coꝛ.vnam rationem.vnam mentem.
vnam vwoluntatem.vnũ viſum in duobus oculis.vnũ
auditum in duabus auribus.vnum odoꝛatum in dua⸗
bus naribus.vnum guſtum in lingua ⁊ palato.vnum
tactum in omnibus membꝛis: vnum mundum fecit
extot diuerſis.vnam fidem extot credibilibus oꝛdina
uit.ad vnam per vnius meritum gloꝛiam electos pꝛe⸗

deſtinauit: ab vnoa ſe auerſos pꝛeſciuit.per vnum ho⸗

minem ingredi moꝛtem permiſit.per vnum alium vi /⸗
tam reſtituit.pꝛohibet per omnem modum diuidi vni
tatem:et pᷣcauet in doctrina ne in diuerſa tendant.que

dàdg vnum ſunt oꝛdinata finem:aſſerens per ſimilitudi⸗

nem.ꝙ nemo deo et diabolo. nemo deo et mundo pote⸗
rit aliquando eodem tempoꝛis momento placere. In⸗
quit enim. Nemo poteſt duob dominis ſeruire.Aut
enim vnum odio habebit et alterum diliget:aut vnum

ſuſtinebit et alterum contemnet. Experientia facti li⸗
quet:ꝙ vnus ſeruus duobus dominis ſeruire non po⸗
teſt· Ouo ſunt domini ex diuerſitate pꝛeceptoꝛum.quo
niam ſi vnum eſſet pꝛeceptum a mille imperantibus

egreſſum in eodem tempoꝛe atq; loco.pꝛo vno domino
haberentur. Et vnus dominus habetur pꝛo multis: ſi
contraria pꝛeciperet obſequenti. Nam in executõe man
datoꝛum non dominoꝛum dualitas aut numeroſitas.
pꝛeceptoꝛum diuerſitas multiplicium facit: nec vnita⸗
tem vnus dominus ſed vnitas pꝛeceptoꝛum. Meceſſa⸗

rio factum eſt vt vnus dominus odio habeatur a ſeruo

alter pꝛecipiens et in pꝛecepto diligatur:aut alter ſuſti⸗
neatur in perſona et ad perſiciendum pꝛeceptum eius.
aut alter contemnatur in ſe et in mandato ipſius.He⸗
us vero diligendus atq; ſuſtinendus.omnis alius ſi ad
uerſus odiendus et contemnendus eſi dominus. Erxr⸗
plicat ſimilitudinẽ ipſe ſaluatoꝛ adijciens.. Nemo po⸗

teſt deo ſeruire et mammone. Paulo ante pꝛeduerat
non theſauricandum in terra ſed in celo. Nam in terra
condere theſauros ſeruire mammone eſt. in celo vero il

los rexonere deo in ſua iuſſione ſeruire. Pꝛoinde tam
diuerſis dominis in natura.in ſubſtantia. in dignitate.
in pꝛecepto.nunq; ab vno ſeruo vno et eodem loco et

tempoꝛe ſeruitur · Oammona quidem hebꝛea lingua:

enn
ntio
lon
en
ni
1t

n
te

ten
Um

um
ono
am
bor
dos⸗
Waum
lenp
niſ
herſs
ten,
pni
dog/
m
ecit
ding
pe⸗
nho⸗
mii
ipn
tce
lnci
Potel
„Jn
At
Hum
lili

ℳ

0
66
00

6.
/
!
0o
ſi⸗
lo,
e

„

De ſermone montano domi.ſaluatoꝛis.

.

Diuicie ſunt hinus ſeculi: ſeu ille demon qui eis pᷣſidet.

et de his acquirendis inſtigat.Negatiua et affirmatiua
Wmini ſunt vtriuſq; pꝛecepta. Jubet per negationem
deus.cum fieri pꝛohibet omne malum aduerſans ſpiri
tuali nature·diſplicens ſibi.coꝛrumpens legem.detur⸗
pans oꝛdinem.gratie non conſentiens.Alffirmatiue ve
ro imperat.conſulit et ſuadet omne quod condite natu
re hominum inui ſibili ſeu ſpirituali conſentaneum eſt
omne honeſtum et illam virtutum trinitatem que ali⸗
ter qᷓ; per infuſionem haberi nõ poteſt. et ſi quid eſſe po
teſt alarum virtutũ:et omne aptum regno dei et eter
ne ſaluatõni:cum ipſe velit omnes homines ſaluos ſie
ri et ad agnitionem veritatis venire. Equidem e regio⸗/
