omnẽ pꝛiuationẽ virtutis:vt carta in qua nihil apparet
depictũ aut quomodolibet ſcriptũ.manũ moꝛdens pau
li.omnes qui alioꝝ oꝑa lbona imꝑediũt.plane monſtrãs
1¹ ignem diabuli calefactos:vt apoſtolica patefecit hi⸗
tOela.
De cõſidentia mala. Capitulum XII
Tpeſſime deceptionis adijciunt᷑ peccato qui cõ⸗
e fidunt in meritis pꝛecedentiũ patrũ carnalium
et ſpiritualiũ etiã q́tumcũq; ſanct oꝑ meritis ꝓ
pꝛijs nõ adiunctis:his ſolũ exceptis.qui viq; ad capaci

tatem virtutis et vicij nõ wnerũt. Pꝛoinde eiſde tur⸗

bis iudeoꝝ in paternis cõſidentib meritis. talẽ fiden⸗
ciam amputauit dicens Ne ceperitis dicere· patrẽ ha⸗
bemus abꝛaã hoc eſt.vt merito eius circumciſionis et
ꝓmiſſionis ſibi facte tꝑe in eiuſdem. Quoniaʒ hec nec
ipᷣius nec vllius puri hominis alterius merita ſufficiũt
ad ſalutẽ.nec ad aliquã alquox peccatoꝝ alolitionẽ nec
ad futuroꝛũ pꝛecautionẽ:niſi ſtudia ꝓpꝛia cõiungantur
Quid enĩ ꝓfuit cham.quid iſmael.quid eſau.q̃d dine.
ꝙ patres carnales habuerũt ſanctos: Quid iude:quia
ſanctũ ſanctoꝝ et magiſtrũ habuit chꝛiſtũ.quid multis
ſubditis qui ſanctos habuerũt pᷣlatos.qͥd ſuccceſſoꝛib
omnibus qui tot et tales ſanctos fide coſpiciunt pᷣceſ⸗
ſiſſe. et ſibi vim virtutis et moꝛũ ſtudiũ abſtulerũt. Si
cut enĩ ꝑ diuinã iuſticiã vnius peccatũ alterũ non obli⸗
gat:ſic pᷣdeceſſoꝛum iuſticia poſteros a malis nõ liberat
nec ad beatitudinẽ ſaluat. Ideo ſecutus adiunrit Faci
te ergo fructus dignos penitẽtie nõ in alioꝑ iuſticia cõ
fidatis. Et ſterilem a moꝛibochꝛiſtiferis vitã.ad ignem
iudica uit eternũ:velut arboꝛ infructifera.igni tradenda

tpali ſuccidit᷑ dicẽs!. Omnis arlvꝛ que nõ facit fructuʒ
lnũ excidet᷑:et in ignẽ mittet᷑ Ad idem pꝑtinere demò
ſtrans omnẽ leuitatẽ a qua eſt oĩs opis boni fructus ex/
cuſſus:put a paleis fructus eius. cũ adiunxit Paleas

auũt cõburet igne inextinguibili.
De tentatione. Capim XIII J
Oſt pconiſſam euangelicã et pꝛeconẽ:ad opera
p tionẽ legiſiationẽ ipius iudicis wniamus. Sʒ
quoniã liber iſte intendit potiſſime de vitandis

atq; agẽdis moꝛibus chꝛiſtianis. omittentes ergo q̃ tpa
liter et eterne realiter et miſtice. differenter et varie.ſi⸗
guraliter et phetice. mala colligi poſſunt er teſtamento
vteri. ad claras maloꝝ elucidatõnes nobis in quos ſi⸗

nis ſeculoꝛũ obuenit in nouo teſtamento factas ſolum

mõ intendamus: ad ipa dirigentes odiũ coꝛdis. actuns
q; cautela. a verbis ſaluatoꝛis mala diſſuadentis ſume⸗/
tes iniciũ:cum nullũ viciũ a tꝑe mnouatõis eius tacte
pipᷣm cõmitti poſiit.niſi cũ appetit qd appeti denegauit
aut cũ cõmittit᷑ qð ꝓhibuit.neq; virtus ſui nois et pꝛe

mij ſoꝛtitur eſfectu: niſi c diligitur q ipe dilentt. er ſi⸗

gno verbi actus dihgendũ monſtrauit. Aut igitur qð
imitabiliter fecit:qma multa fecit que nõ ſunt imitabi⸗
lia ſub pcepto:aut nieri ſine intermimone madaint. Mẽ
pe ipſe ſaluatoꝛ iam in etate triginta annoꝛũ. poſtq; ᷑m
altitudine ſapietie ſue mundo diſpoſuit palam fieri. ad
uerſus dialulũ in delerto reluctans. in nullo ſibi acute

tetanti pꝛeſtauit aſſenſum cõmonefaciens non relarari
ab aliqua pfeſſione virtutis cũ ex lapidibo panes nõ le⸗

cit. ad eibu ieiunia nõ ſoluturus: necaliquid p oſtenta⸗
tionem fieri cũ de templi pinnaculo nõ moꝛe pennitere
auis volauit ad terras.ieruans in ſe nature hois grauis
tatem. Et immane peccatũ aſſeruit tẽtare deũ: cum re⸗
colit nõ tentandũ.entãt ſiquidem.qui ex humana ſa
pientia et otentia et viribo a deo collatis habet quid fa
ciat:et his ligatis deum inuocãs. aut tacens. periculis
ſe cõmittit. aut agenda ꝑ eum nõ agit.pꝑ alios neri pᷣter
mittens:nec ſcuto ſe ꝓtegit ad cõtraria.alteri aut deo ſe
ꝓtegendũ cõmittens. Hreuiter de tentat:qui quod ſi
bi fit et taliter expedit facere atq; incumbit. alteri et ali⸗
ter ſe cõmittit.Nec acquieuit ſacre ſcripture quã ſibi fal
ſo diabolus fuerat interpꝛetatus:quia nepbas eſt in ſcri
ptura ſacra ſenium habere diſtoꝛtu Et diuitial ꝓmiſſas
cõtempſit.idolatriã increpauit.alicui creature cultum
diuinu ꝓhibens exhiberi ſlolu deum inſinuas adoꝛandũ
Et in his ommibo et in nullo diallo dum tentat pᷣſto
fieri declarauit:led ex cõtrarijs grande decreuit genera⸗
ri peccatum. Z
De curioſittte. Capim XIII
Tin expꝛobꝛatione quam fecit nacareitis item

e poſt egreſſum de deſerto in galilea arguit pecaa

tum curioſitatis in expetitòe miracuioꝑquado
dixerũt Quãta audiuimus facta in capharnau ſin ci⸗
uitate ſamaritanoꝝ ! fat et hic in patria tua Miam expe
tere miracula curioſitas eſt.que peccatũ eſt:quia his in
tendit que nõ ꝓſunt.ea querit que nõ expediũt.ea me⸗
ditatur que moꝛibo chꝛiſtianis et vite nõ cõferunt que
in nouitatů actione animù occupant.et a writatis con⸗

templatione ſuſpendunt. Et viſibilibo intenta ꝓdigijs.

coꝛpalia facta cõtuita.inuiſibiliũ et ſpiritualiũ conſola⸗

tione pꝛiuat᷑:et inutilis magnipendes ab vtihbus ſe ſe⸗

cernit. Et manme iſt tacite arguunt᷑:quia nõ petebant
miracula fieri ad credulitatẽ.ſed ad viſionẽ nò ad intel
lecctum:ſed ad oculũ acꝑ hoc eoꝛũ infidelitas repꝛobat
quia nõ ꝑ verba iuſta credebãt:ſed miracula curioſa q̃re
bant. Que quotiensa chriſto et ab aplis facta ſunt.qᷓ;
uis facientiũ oſtendãt virtuteʒ et virtutis oꝑationẽ.tñ
eoꝝ ante quoꝛũ oculos facta ſunt.fidei oſtenount inſir⸗
mitatẽ:qui aliter nõ credidiſſent ſi miracula non vidiſ⸗

ſent. Sed ob hoc faciebàt vt ad fidem inducerent aut
inductos in ſide ſondarẽt. Sed hi nacareite credituri ꝑ

miracula nõ erant · et chꝛiſtũ in aĩo wut ciuẽ domeſticũ
Teridebãt.culus ſe dicebãt parẽtes agnoſcere:nec crede

bant ipᷣm eſſe diuinũ.quẽ inter eos agnouerant huma

no moꝛe nutritũ. Idcirco ſaluatoꝛ pᷣqixerat quia in pa

tria ſua ꝓpheta nemo acceptus erat Et in fide vidue ſa

reptene et naaman ſyrite obedientiũ miſſis ꝓphetis.o⸗
ſtendit quales eſſevult qui miracula petunt:quales nõ

ſunt nacareite ac multi qui querũt. In his eos inſinu/
at peccatoꝛes:qui ad credendũ ꝑ verba ſiue ꝑ miracula

—-

Liber octauus De vicus

ſunt in animo pꝑtinaces. In quibus hominibus adhuc
maius peccatũ oſtenditur: qui auditaveritate pamphus
tepꝛauant᷑. Aceidit ſepe ac euemit multis vt qui ab aliqᷓ
iniquitate detinent᷑ auditaveritate ad maioꝛa picula mo
ueantur. put iſti nagareite fecerũt.qui repleti ſunt ira
ſupbia. vbi ad veritate et argutione de buerũt colla ſub⸗

mutere: adijcientes ad malicie cumulũ.cũ ipᷣm extra ci
uitatẽ eijciũt ⁊ ſupꝛa monmtẽ ad pcipitandũ inducũt eos
ex damnatis moꝛibo deſignantes. qui mente depꝛauati

ſunt. et vritatẽ rectũq; ſermonẽ ? dulce repꝛchenſionẽ
eijcit extra mentes:et chꝛiſtũ et omne qð rectu eſt de
ſeipis pꝛecipitat per ſupbie montẽ.imo ꝑ mente tumẽ⸗
tem. Igit᷑ qui legis hec mala duiu.
LCõtra diuites. Capitulũ XV
Oſt beatitudinũ veclaratione que nunqʒ audi⸗
p ta fuerat ſup terrâ: increpauit diuites et huiuſ
mungi quònbet duectoꝛes. Quos auũt ſaluato⸗
increpat:incunctanter opoꝛtet credere pꝑeccatoꝛes. Elñ
ait terrendo ? ꝓuocando ſaluato?l Ele vobis viuitibus
qui habetis hic cõſolatione veſtrãa nõ diumã. Quoꝛuʒ
eni cõſolatio eſt hu mana er electõne atq; affectu.pꝛiuã
tur diuina. quoꝝ tpalis. pꝛiuant᷑ eterna: quoꝝ coꝛpoꝛaliſ
pꝛiuant᷑ in aia.quoꝛũ in via. pꝛiuant᷑ in patria quoꝛũ in
naturalibo ſolũ eſt cõſolatio.a bonis gratie nõ fouentur.
Et quoniã pꝛimũ in generali montis pꝛedicatõe ſalua
toꝛ ad paupes beatificũ wrbũ emiſit:ſice regione ad di
uites pꝛimã increpationẽ in eadẽ pꝛedicatõne oſtendit
Vdcirco in euangelio cõtra ipᷣos in uemire poterimꝰ?:hic
abſq; intermedio annectamus. Mepe frater quidam
carne qui aduerſus fratre interpellauit iudicẽ et diuiſo⸗
rem.omniũ ſaluatoꝛẽ.qui nõ venit iudicare ſed ſaluare
nec diuidere ſed vnire.increpationẽ accepit a dño ſe iu⸗
dicem et diuiſoꝛẽ in talibꝛ denegantem: aduerſus auari
ciam wro et eius inſufficientiã verbũ neceſſarie cautio⸗
nis emiſit. Et vt clarius innoteſcat:petitionẽ hoĩs et re
ſponſionẽ ſaluatoꝛis piter audiamus Ait ad eũ quidaʒ
turba. Magiſter dic fratri meo vt diuidat mecũ here
ditatẽ. At ille dixit. Homo:quis me cõſtituit iudicẽ qaut
diuiſoꝛem ſuꝑ vos:Diritq; illis. Vlidete ⁊ cauete ab o⸗
mni auaricia:qꝛ nõ in abundãtia cinuſqᷓ; vita eſt ex his
que poſſidet Quid igit᷑ ꝑ hanc ſententiã nobis iſta ſcri
ptura inſinuat.niſi quia cum pꝛima increpatõne ꝓ ꝑte
cõcoꝛdat: Dirxerat eni. Ve vobiſ diuitib qui habetis cõ
ſolationẽ wſſtrã voluntariã ⁊ pꝛiuatã.nõ ꝑ voluntatẽ dei
et charitatẽ ꝓximi.qua carẽs et poteſtate ꝓpꝛia et ↄſola⸗
tõne delectatus.frater iſte petebat a fratre recidi:vt ſibi
eſſet ꝓpꝛius qui debebat eſſe cõmunis.Et qui debebat eſ
ſe vnitus:diuiſus fieri appetebat. Oiuiſionis et deciſio
nes a ꝓximis et ꝓpinquis cauſa:diuicie ꝓpꝛie extiterunt
Bed quoniã aĩa vna et co:ꝛ vnũ cõſolatio vna.omniũ
debet eſſe in dño.exequi qò eſt diuidere dñs inſiciat᷑: et
vitã coꝛpoꝛalẽ atq; ſpiritutalẽ.tꝑalem atq; aternã in di⸗
uitus aſſerit nõ haberi. Sed coꝛpalis in ꝓauetõne na⸗
ture.que in paucis aut modicis còtentatr᷑. et ſpiritualis
in verlo vite. et tpalis in diuina ꝓuidentia qᷓ;tũ ſibi pla⸗
cu erit ꝓrogare oĩm vitã:et in ſuꝑms muneribus cõſtat
eterna. Idcirco parabvlã cõtra diuite hic cõſolari que⸗
rentes.d ſubita vite huius extinctõe ſubiecit. Wo⸗
minis cuiuſdã diuitis vberes fructus ager attulit:et co⸗
gitabat intra ſe dicens. Quid faciã:quia nõ habeo quo
cõgregem fructus meolſ. Et dirit. Hoc faciã. Deſtruam
hoerea mea et maioꝛa faciã.et illuc cõgregalo oĩa que na
ta ſunt mihi. et lona mea :et dicã aĩe mee. Anima mea
habes multa bona repoſita in annos plurimos. Requie
ſce comede bibe epulare DHixit aũt illi de?. Stulte: hac

nocte repetent a te aĩaʒ tuã. Que aũt paraſti cui? erunt

SBic eſt qui ſibi theſaurixat:et nõ eſt in deü diues. Ygi

tur clare ve diuuntibo hic cõſolationẽ habentiby. Sepul⸗/

tus aut in inferno diues inſinuat:qᷓ;dta mala diuitũ con

ſolatio faciat· Et quia peccatoꝛes ſunt:ad eternã ma⸗/

ledictionẽ adijciunt᷑. qui in mundo iſto ſatietatẽ querũt

Ele vobis qui ſaturati eſtis:quia eſurietis. Ele vobis

qui ridetis mõ:quia lugebitis et flebitis. Ve cui benedi

xerint omnes hoies Ergo videq; ſit graue peccatũ con

ſolatio tpalis: cui pena eterna ſuccedet. Oaxime vero

Phibuit diuitẽ fieri ꝑ vſurã eum qui cũ diuitibo hic ren
nuit cõſolari.et pꝑhoꝛreſcit alibi tribulari: ideo ſaluatoꝛ
adiecit Et mutuũ date nihil inde ſperantes Quia eo

ipo vlura cõſtituitur:quo ex obſequijs neceſſario impẽz

dendis aliquid in coꝛde ſperat. Q ſi nõ datur peccato⸗
eſt. ſi vero datur atq; recipit᷑ peccatoꝛ et debitoꝛ eſt: ſiue

—

ſpem ſiue ꝑ pactũ additũ aliquid ſequat᷑ ad mutuum.
dumtaxat qui mutuũ dedit.qð miſi ſpe additi aut pacto
foꝛmati aliter nõ dediſſet. Er eoipo ’ber fit a crimine qͥ
glicui mutuat: ſi nõ aliquid ſperat etiã recipiẽs ſi addat᷑

gratitudine recipiẽtis.qð nõ ſperabat᷑ in aio libere mu⸗

„ .

tuantis. Sed quonia difficile fit in hoiby atq; repitur.

niſi quoꝝ aĩa eſt ꝑfecta virtutibo vt aliquali ſpe ſuperha

bendinõ afficiat. qui obſequiũ pꝛeſtatſed adhuc ummu
mnis eſt a peccato ſi ſuꝑrecipiat.ſi ſpem ſuphabendi ſic vi

lũ. Na ad gratitudineʒ adinuicẽ hoim natura. ars mos

cit in aĩo. ꝙ ſi certus eſſet in ipo tꝑe obiequẽdi ꝙ nihil
ſuphaberet. mihilominus ſi ubuenmiret ꝓrimo: dum eum
qui retribuit ad mutuũ nõ ſequat maius qᷓ; ante picu⸗

et gratia nos inuitat nec ipam excludũt.imo vt foueant
mutuo ſe includũt:nec ꝗdð de gratitudie pcedit in pacta

recipientẽ nõ obligat ad crimina. Et ſi obligat recipien

tem ꝓpter dſideriũ plus habendi. ad reſtituendũ debi⸗
tum nõ cõſtringit: dum liere quis qð rogatus fuit im⸗
pendit.Ccauendũ eſt tñ ommb diligẽter ne dũ retinet

apud indigentẽ qo accepit in mutuũ.is qui mutuũ de⸗
dit nõ accipiat ab illo rependiũ. quia iuſta ſuſpicio oꝛire
tur aut iudiciũ:vt ille faceret ꝓpter debitũ ille vero im/

penderet ꝓpter impenſum obiequiũ. Et multi ex indi⸗
gentia recipiẽtes ſubſidia ꝓximoxꝝ: timentes ne ab eis
reauferat᷑ qð ſuſceperũt.rependũt ſepe qð cõmode ne⸗

queunt.æc ꝑ hoc nõ cognoſceret᷑ ſi qui pᷣſtitit ſpe merce

dis deuicta in aĩo ex liberalitate an ex pietate feciſſet: et

qui rependit an ex neceſſitate hoc faciat.an bona et lau⸗/
dabili grat itudine motus rependat:nempe cognoſcere

tur ſi obſequẽ ſrecepiſſet qð pꝛeſtitit mutuũ.Et qui ha

buit ſolutus nõ teneret᷑ ad debita. Iſta enĩ non ad ſub
uerſionẽ animarũ.ſed ad deuotionẽ et cautelã et diſcre⸗

tionẽ fideliũ:ne plus debito faciãt aut timeant enoda⸗

mus. Sed quoquõ ſe habeat oꝛdo rei. miſera eſt peul⸗
dubio cõditio diuitũ quib tãta eſt difficultas ad ſupnũ
ingredi regnũ:ad quoꝝ cõpationẽ ꝑ foꝛamen acus faci
lius ſit tranſire camelũ.

apitulũ xXxVvVI
Xquia hec et alia opoꝛtebat ᷣm diſpenſationeʒ
e eius qui cũcta ꝓſpectat mũdo ꝑ viros idoneos
nota ſieri·p hoc ſiquidẽ ipe ſaluatoꝛ pꝛimuʒ le⸗
giſlatoꝛes.et euangelij noui futuros ſatoꝛes admonuit

ad cautelg ne fierẽt peccatoꝛes in ſeipis:quos ꝑ doctri⸗

nam vitalẽ et noue legis ſacramẽta opoꝛtebat in alijs
alvlere peccata. Et q;uis ad ipos pꝛimos euãgelicos vi
ros ſaluatoꝛis ſint wxrba directa:nõ tñ ab eius ſenten⸗

tia ſecludunt᷑ euangelicantes et euangelici ſucceſſoꝛes.

Vnde poſt increpationẽ diuitũ et mundanoꝝ:ad ipos

aplos atq; diſcipulos declamauit Vlos eſtis ſalterre
Mahbes inſulſi mundi cõdimentum.habes diſcretõnis

chꝛiſtifere fructij. C ſi ſal euanuerit. in q ſaliet. abes

—

—

—— —.0.v mn üAu’—

et cõtra vicaſermonibus do. Balua.

infructuoſum actũ.habes doctrine defectum: habes di
ſcernendi vſum infectũ Ad nihiluʒ valet vltra:miſi vt

mittatur foꝛas et cõculcetur ab hoib . Quia qui bonuſ

nõ eſt ad qð a deo poꝛdinatus eſt.ad alia ſi qua inutilis

eſt.ſed mittit᷑ foꝛas diuina ſanxiente iuſticia.vt ſingilla

tim malus luat penas ineuitabiles ſepatus: et vii en⸗
ſione cõculcet᷑ ab alijs qui ſeipᷣm cõſtitutus in oꝛdine ſi
bi cõgruo vilipendit.ac ꝑ hoc graue peccatũ eſſe aſſerit᷑.

ſi vita doctrinã ſanã opibus nõ cõfirmat. DBerampli

us aũt cautos reddit ſatoꝛes euangelij ſui dũs et ſalua
toꝛ:lucẽ inuiſibilẽ ꝑ doctrinã inuiſibilis mundi atq; vi
ſibilis hoĩs ꝑ naturã eos appellaãs atq; cõſtituẽs los
eſtis luxy mundi Diffuſiua ſui lux.ſine ſui minoꝛatõne
cõ ſiſtit.Argueret᷑ ergo iſta coꝛꝑalis ſi argutionẽ poſſet
ſuſciꝑe:ſi radios ſuos abſconderet.quos indemnis poſ
ſet emittere Ygit᷑ fuiſſent illi pꝛimi ſi feciſſent:fiunt pee
catoꝛes poſteri ſi abſcondãt lumẽ doctrine indefectibile
qð a dño ſuſceperũt.Nõ enĩ lux vtraq; ad ſeipam:ſed ad
alios eſt creata. Et in publicis moꝛiboargueret:ſi ci⸗
uitas ſita in montibo ad refugiũ oꝛdinata neceſſitatiſ tẽ
poꝛe a calamitate fugientibo clauderet᷑. Pꝛopter qð ſal⸗
uatoꝛ adiecit! Nõ ꝓoteſt ciuitas abſcondi ſupꝛa monteʒ
poſita Ciuitas refugij ſunt aplici viri:poſiti atq; fun⸗
dati ſupꝛa montẽ dñi qui eſt dñs noſter chꝛiſtus. Qui⸗
bus aſſcribit᷑ad peccatũ:ſi ſe abſcondunt illo in tꝑe quo
fugientes mundi atq; peccatoꝝ calamitatẽ ipox refugi⸗
um querũt. Nã vt lucerna in domo ꝓ vtilitate cõſti⸗
tuta cõmuni et ſine mercede ad indigentes: peccato:es
oſtenderet eos.a q̃bo ſub aliqua vaſculo poneref᷑. Inde
ſaluatoꝛ ait Neq; accendũt lucernã et ponunt eam ſub
modio:ſed ſuꝑ candelabꝛũ vt luceat omnib qui in do⸗
mo ſunt Moc eſt nõ abſcondat᷑ doctrina ſaluificãs:ne⸗
qʒ ponat᷑ ſub modio.cõmodi vicʒ tꝑalis.Gere inexpiabi⸗
le malũ eſt. lucernã ardentẽ doctrinã xpᷣi fotã oleo ſpiri⸗
tuſſancti abſcondere:ad cuius lumẽ indeficiẽs infinite
xoſſunt candele accendi. Magis aũt libertatẽ a muneri⸗
bus appetit.iſta lucernalis doctrina que ad libertatẽ vi⸗
te ſuꝑne pequaliter oẽs clamat. Et ſcandalicat nõ vo⸗
cat merces expetita ꝓ doctrina:que nõ de humanis atq;
terrenis auditoꝛes reddit ꝑitos:ſed de diuinis atq; cele
ſtibus facit ipᷣa ſcolaſticos.Quoꝝ enĩ doctrina nõ eſt de
coꝛruptibilibo:p mercede coꝛruptibilia nõ querãt. Naʒ
ſi ſecus eſſet lucerna ſub mercedis modio poneret᷑:et p⸗
ximus offenderet᷑ in doctrina. Et docteꝛ doctrinã mo
ribus cõtrarijs ſoluẽs.inſinuatã legeʒ virtutũ.opibus
turpans.ſic docẽs vt agit peccato damnatõis aſtringit᷑
vt etiã in iſta qua viuimus eccleſia velut ſibi ↄtradicẽs
aut hiſtrio habeat᷑. OPꝛopter qð ſequit᷑ Et qui ſoluerit
vnũ de mandatis ũtis minimis docuerit ſic homines:
minimus vocabit᷑ in regno celoꝝ Quia qui ſcom ꝙ re
laxatus eſt alijs ꝓpinat doctrinã:penã meret᷑ eternã.Et

vocat᷑ in iſta eccleſia qð eſt regnũ celoꝝ ·velut hiſtrio mi⸗

nimus.Neq; credendũ eſt ꝙ in ſuꝑno regno eum reci⸗
piat niſi peniteat:qui iuſtus eſt dominus. Igit᷑ qui le⸗
gis hec mala deuita.
Capitulum XVII
Ar»ne maioꝛis excellentie ac pꝛemij euangelium
ſeſſe pᷣmonſtrans q; veterẽ legem.que in illa fa⸗
ctione.in iſto ſunt affectõne/phibita:ex quibus
vilipenſis fiunt noſtra peccata. Vnde noſtra iuſticiã ad
pꝛecedentẽabundantioꝛẽ pꝛemittens.vbi diſſuadebat
in teſtamento veteri homicidiũ cum pena. hic ꝓhibetur
penitus ira quã ſequent᷑ iudicia:necnõ et cõdemnat᷑ ire
ſignũ et verbum cum dixit Qui iraſcit᷑ fratri ſuo:reus

. .

eſt iudicio. Qui dixerit racha reus erit cõſilio. Qui di/

xerit fatue reus erit gehenne ignis Et mechiã fieri

iudicauir ex aſpectu cõcupiſcentia ſubſequẽte:que ſoluʒ

er actu in legi veteri damnabat᷑. Permittebat᷑ tũc vxoꝛ

Dimitti cum libello repudij ꝓpter duricid coꝛdis iudeoꝝ

Munc autẽ niſi cauſa foꝛnicatõnis lex euangelica nõ cõ

cedit. Et mechia cõſtituit᷑ ſi aliter dimittatur: et adulte
rium ſi ab alio dimiſſa cõducitur. De iuramentis au

tem ipe ſaluatoꝛ in ſua lege pſcrip ſit ſeo:ſuma legibus

antiquis. Inhibebat᷑ exprenum piuriũ mantiquis.p⸗
hibetur omms iuratio ĩ moderms: ulla ſolũ excepta quã
ecc eſiaſtica regula fierip neceſſitate ꝑmittit. et in regi⸗
mine reipublice legũ iuſticia urare cocedit. Vnde ſal⸗
uatoꝛ inquit Audiſtis quia dictũ eſt antiquis: nõ pꝑiu⸗

rabis. Ego auũt dico vobis jad nouã legẽ.que ad nouita

tem vocat nõ iurare:ſed ſit ſermo veſter eſt eſt nõ nõ
Sepe enim iuratio piurij germen fuit. Et ſi ex ver⸗
bis ialuatoꝛis viuificante doctrinã aduertimus.ꝓhibe⸗
mur bonis noſtris vicia cõmiſcere:ne wonox operu iuſti
ciam coꝛã hominibo faciamus cum dicit Attendite ne

iuſticiã væſtrã faciatis coꝛam hominibo vt videamim ab

eis Qua ſentetia purgauit opa noſtra ab hoim cõpla⸗
centia.Nam impoſiſibile fit ommmno ſᷣm multitudine di
uine iuſticie:ꝙ ex noſtris bonis oꝑibo duplici merito ſcʒ
ei et hoĩm voluntarie gaudeamus.Ele igit᷑ virtutũ cui
toꝛibus.ſi virtus ꝓ diuinis aſſiſtens et ꝓ diumis data
a lbonoꝝ ommiũ largitoꝛe.ex pꝛemio ↄplacentia hominũ
fit humana.Humana ꝓfecto efficit᷑ virtus ſi gaudet cõ
placentijs hominũ et humanis laudibo cõfouef. Et
ne hypocritali malo fedarent᷑ facta iuſticie:paulo poſt diſ
ſuaſit dicens. Cum ieiunatis:nõ eritis ſicut hyxocrite

teſtes De hypocriſi vero alibi tractanda ſuſcepimus.

Thkeſaurigare vero ĩ terra: exterminauit ſuo verbo de
coꝛdibo hoĩm cum dixitl Molite vobis tłſauricare the⸗
ſauros in terra velut letale mẽtis malũ inſinuãs mul
tiplicari opere atq; amoꝛe in puluere terrenoꝛu: qui ſu⸗
pernoꝛum in creatione accepit ſimilitudinẽ.et in gloꝛi⸗
ficatione cõſoꝛtium pᷣſtolatur. Et cum in eodem eug⸗
gelio ſeruiciũ maãmone diſſuaſit: pcul fecit ſollieitudinẽ
ſuperfluam infirmoꝛũ. Et ad pacatioꝛẽ habenda mẽ⸗
tem:incerta iudicia de alijs cõdemnauit dicẽsl Molite
iudicare et nõ iudicabimini Penaʒ talionis annectẽs
dicit In quo eni iudicio iudicaueritis: iudicabimmi I
Et velut ſeſtucas alioꝝ peccata nõ grauia cõdemna⸗
re phibuit eos.qui peccatoꝛũ male pꝛementẽ trabem ali
quãdo ſen ſibiliter plerũq; inſenſibiliter ſuppoꝛtant.
Mꝛoinde velut infructuoſam arboꝛeʒ decidendãa igniq;
tradendam. peccatoꝛẽ ſeipᷣm cõſideranduʒ cõſtituit: vt
ſterilitatem deuitet. fructũ vero faciat in ſalutẽ. Alio
autem in loco ſimilem ſententiam pꝛotulit.cum ſicum
per tres annos fructuʒ nõ ferentẽ mandauit paterfami⸗
lias ſuccidi:nam fruſtra occupat terrã. Sic et chꝛiſtia⸗
nus nõ operans in fide trinitatis.in fructu virtutis coꝛ
dis oꝛis et operis · in fide ſpe et charitate inutilis eiusvi
ta pfiſtit. qui merito flammis infernalibus eſt traden⸗
dus. Et in ingreſſu in hieruſalem ficum habentẽ fo
lia et nõ fructus maledixit et illa aruit. Sic qin verbis
ſolum ſe nominãt chꝛiſtianos. opera debita nõ habẽtes
iam infernales effecti miſi coꝛrecti nõ poſſunt ſperare ſa
lutem.ad quam nec credi voluit poſſe ſufficere ſuam in

uocationẽ et imperioſam cõfeſſionem. ſua voluntate cõ

tempta ꝓpter quod ſtatim intulit. Nõ omnis qui dicit
mihi dñe dñe intrabit in regnũ celox.
Caplim XVIII
Vgitoꝛem vero verboꝛum domini nõ factoꝛem
a ſtultum vocauit chꝛiſtus omnipotens in doctri
na.et omni ſtabilitate carentẽ.et impotentẽ re⸗
ſiſtere ad ↄtraria cum dixitl Et omnis qui audit verba

Niber octauus De vicijs

mea et non facit ea:ſimilis eſt viro ſtulto qui edificauit
Vmũü ſuam ſuper arenã. Et deſcendit pluuia etvenerũt
flumina et flauerũt wenti. et irruerũt in domũ illam et
cecidit:et fuit ruina eius magna Fruſtra docetur ſi nõ
diſcitur:fruſtrius diſcit᷑ et auditur.ſi nõ ob cauſam qua
eſt quod docetur et diſcitur. Habet eni omnis ſcientia ſi
nem. Finis ſcientie ſemp eſt idem eode modo ſe habes
et qualis eſt ſcientia tals eſt finis eius.Nethoꝛice finis
eſt rethoꝛicũ efficere.ac etiam ariſmetrice:et ſimilia eſt
c reliquis dicere. Docentis wro et audiẽtis finis. per
intentionẽ et actionẽ a fine ſcentie poteſt eſſe diuerius
ſexe vero ſcientie et addiſcẽtis finis eſt vnus atq; idem.
Sed dimittamus platonicas et ariſtotilicas ſcolas.qᷓ;
uis plura nobis poſſent cõferre bona. nec intentionẽ ſci
entie ſeu addiſcentiũ ꝑſcrutemur:xedeamus ad ſcolas
ſupernaturalis ſuꝑintelligibilis ſi upꝑnaturaliter docetis.
philoſophi nos chꝛiſti. Chꝛiſtus eſt doctoꝛ in terris in⸗
ſonans auribus. coꝛda vero de celis illuſtras: qui docet
homines ſupernaturale ſcientiam. Et beatus inquit da
uid quem tu erudieris domine: et de lege tua docueris
eum. Et vtilia docet: vt Eſaias ꝓpletauerat. Ego domi
nus deus tuus:docens tevtilia.Ob hoc autẽ docet vt ſi
at quod docetur.Nõ emm tlologia aliquẽ beatum fa⸗
cit:niſi redacta fuiſſet in actum. NHec enim paulus ſum⸗
mus theologus beatus factus eſt quia ſciunt:ſed quia fe
cit quod ſciuit et dcuit.Thoologicauit imperitos et in⸗
doctos apoſtolos ſpirituſſanctus:nec ꝓpter hoc aſcendiſ
ſent ſupꝑna ſi theologiam ignauiter tenuiſſent: nam fuiſ
ſent ſtulti qð irrepꝛehen ſibilis ſentẽtia ſaluatoꝛis enun
ciat· Qui audit et nõ facit:ſimilis eſt viro ſtulto.Ginis
igitur diuinoꝛũ verboꝛum exiſtẽsad finem: eſt ſcire per
infuſionẽ aut ꝑ auditum. Omnis enim ſcientie finis ẽ
facere:ſcire ꝓpinquioꝛ tamẽ.pceptoꝛium vero diui noꝛũ
verbox ſinis iterũ expectans aliuʒ finẽ factio ẽ: ex qua oꝛ
namentũ virtutis nanciſcitur faciens. acceptus factus
omniũ regi regum. Huius wro finis poſt quẽ nullus fi
nis. et ad quem debet eſſe omne initium medium aqui
bus alius ſſnis beatitudo eſt que ſolus deus eſt. Gtul⸗
tus ergo eſt qui audit infactioſe: ppter carentiam debiti
finis. uius ſimilitudinẽ ſtulticie ipᷣe ſaluatoꝛ inſinuat
Stulticia eſt cõdemnabilis ſuper arenam velle domuz
cõſtituere. caret enim fundamento:quo nõ firmiter ia⸗
cto. domus nõ cõſurgit in altuʒ. Et ſi foꝛte cõſurgit ſub
dita eſt ruine:vt etiam ipᷣi et habitatoꝛi eius non poſſet
eſſe remediũ. Stultum igitur eſt laboꝛare in vanũ.ex⸗
penſas perdere:ſeq; mancipare ruine. Arena enim ſigni
ſicat multitudinẽ innumerabilẽ peccatoꝛũ.⁊ reruʒa
tibiliũ grauantiũ leues hoĩm mentes:in qua abſcondi⸗
tus eſt egiptius moꝛtuusa moiſe. peccatoꝛ tenebꝛoſus
damnatusa lege. Homus edificata eſtvoluntas:in his
quieſcere habitare ptegi volens. Sed pluuia illuſionũ
multipliciũ et deceptionũ huius aeris teſtatũ et flu⸗
mmna mergentia in mari damnatõnis ſine interciſione
defluentiũ maloꝛum.et venti tentationũ vanitatũ in⸗
uiſibilium agitationũ irrepabilem fecere ruinaʒ in ma⸗
gnain culpam.vt ab illa ruina maioꝛ fiat in penã:quam
repaſſet diuina facta doctrina. Igitur qui legis:hec ma
la deuita. ”MV
Capitulũ xRxX .
Hetern regni pdicationem a peomiſſionẽ plu
a res miſit et mittit: ummiſericoꝛdius namnans
ſe entẽtia verbi ſui dominus nõ recipiẽtes regni
eterni doctrinã q; cdomãa et gomoꝛraʒ. Er quo nobis
innuitur q; ſit graue peccatum ex inflicra pena: noreci⸗
pere ſuperna doctrina in membꝛanulis ratioms:et car⸗
talis factionis.Alit etiã tc diſcipulis q́s ad ſupni regni

pdicationẽ mittebat. Et quicũq; nõ receperĩt ros neq;
audierĩt ᷣmones vtos:exeũtes ſoꝛas de domo vł ciuita

te excutite puluerẽ de pediboveſtris in teſtimoniũ eoꝛũ.

Amen dico wobis: tollerabilius erit terre codomoꝛũ et
gomoꝛreox in die iudicij qᷓ; illi ciuitati Mecipiẽdi ſunt
ſuperni regni doctoꝛes. audiendi ſunt diuimi ſermones
nam qui recipiũt nõ recipient᷑.et qui nõ audiunt nõ au

dientur. Et ꝙ iubentur de pedibus excutere puluerẽ in⸗

herentem. eoꝛum repꝛobationẽ in ſinuat. vt qui aures
animas nõ dederunt ad verbum:nihil eoꝛum retineat
ad vſum. Sed puluis in teſtimoniũ excuſſus: eos de⸗
clarat inexcuſabileſ ꝓ quibus ſunt tollarati laivꝛeſ. He
rens pedibus lutum. ſignum eſt vie itineris et labvꝛis
eoꝛum qui annunciauerũt:qð nec excuſari poſſit qð nõ
cotmptoꝛes audierũt. Sed excutit᷑ in teſtimomiũ a pe/
dibus.vt ita credant᷑ abijci excuti et ſegregari a cõſoꝛtio
beatoꝛuʒ.qui ꝓ deo ⁊ pꝛoximo laboꝛauerũt:quẽadmodũ
puluerẽ hmõi excuſſer᷑t. Et qꝛ excuſſio pulueris fit poſt
qetã laboꝛis ita pacto mũdi fine. mali ſepabunta lonis.
Et quẽadmodũ puluis pedibus herens eſtvilis atq; in
utilis:ita reputandus eſt qui diuinis legib⸗ nobilitateʒ
et vtilitatẽ nõ acquirit· Et maledictionẽ ſuſcepit terra
in adam exoperibus eius: quia nõ obediuit deo. In ſi⸗
gnum maledicte terre in coꝛpibus illoꝛũ excutitũr pul⸗
uis: cõtra eos qui nõ obediunt chꝛiſto. Et velut pulue⸗
res terrena ſectantes.et in puluerẽ reuerſuros oſtẽdit:
ſimiliter et leuitatẽ eoꝝ qui diuinis nõ grauidant᷑ ſer⸗
monibus:qui ſic rapiuntura malis cogitationibo⸗ pec
catis et penaliter rapiẽtura demonibi vt puluis a ven⸗/
to.Necnõ in memoꝛiam reſolutionis per moꝛtem ercuſ
ſio fit pulueriſeævt qui nõ diuino amoꝛe ac celeſti pmiſſo
mouentur.ſaltem timoꝛe reſolutõnis in puluerẽ cõuer
tantur.ſequanturq; chꝛiſtum.cuius virtute coꝛpoꝛa re⸗

ſoluta reſurgent.aliqua in cõmunionẽ celeſtis beatitu⸗

dinis. aliquavero ad penam eterne damnationis. Sed
hoc trepide animũ pulſat. ꝙ peccatoꝛibus cõtra naturã
remiſſius ſit in die iudicij q; eis qui nõrecipiunt docto⸗
res et ſermones regni ſuperni.ſcʒ incarnati verbi domi
ni noſtri ieſu chꝛiſti. Sed auellatur bꝛeuiter queſtio a
coꝛdibus homimnũ.Quoniã omne peccatũ cõtra natu⸗
ram aut contra ſpiritũ ſanctum vt audeam dicere nega
re omnipotentẽ deum et eius filium incarnatũ pᷣonde
rat.et nolle acquieſcere veritati aut nolle reſpondere ce⸗
leſti.celeſte.atq; ad celeſtia nos vocanti et pꝛeroganti ve
niendiviam tribuenti ꝑueniendi gratiã. ediſicanti ppaſ
ſionem et cruces atq; virtutes ſibifoꝛmes ad celũ aſcẽ⸗
ſionis ſcalam. Nam acquieſcere veritati reſpondere xo
canti.nullum admittit vicium: et q;tumcũq; magnum
excludit omne admiſſum. et coꝛrectio ſequitur ſi obedia
tur veritati:que a deo in hac vita vwolenti nemini dene ⸗
gatur. Et cum argueret turbam neq; ad pꝛedicatio⸗
nem iohannis baptiſte neq; ad ſuam mouebant᷑.ſed io⸗
hannem nõ manducantẽ neq; bibentem temonũ habe
re dicebant.nõ ꝙ omnino iohannes nõ comederet.ſed
diuiſus ab hominibo diuiſus ab epulis hominuz ſilue⸗
ſtribus paſcebatur eſcis.ipᷣm autem ieſum manducan⸗
tem et bibentẽ et cum hominibus cõuerſantem. appel⸗
labant voꝛatoꝛem et potatoꝛẽ vin i.peccatoꝛũ et publica
noꝛum am ccum pꝛo eo ꝙ ab illo publicano cõuiuium ſu
ſeeperat. quẽ a theloneo vocauerat. a cacheo publicano
rum pꝛincipe nõ inuitatus inuitari querebat. ac etiam
anteqᷓ; vocaretur ſe apud eum manſurũ obtulerat. pꝛe⸗
ter eos qui tunc taliter ſenſerant noſtri tempoꝛis male
moꝛales arguit.quia nullius ſancti viri ſolitarij aut do⸗
meſtici pdicatoꝛis exrimij aut boni ruſtici exemplo neq;
doctrins mouen.ſed eos laceſcunt iniurijs.diffamatõ⸗

— 4 —

— —.

et cõtra vicaſermonibus do. Balua.

nibus et criminationibus falſis et omnia recta peruer⸗
tunt:ac de omnibus neceſſarijs bonis actibus damna⸗
ta ſuſpitione malũ exiſtimant.et ſiniſtra murmuratio⸗
ne loqutur ſi quis ſolitudini ſtudet.ꝙ decept aut
yreticus eſt: ſi cõuerſatur in ceteris. ꝙ familiaris eſt. ſi
vacat humilitati· ꝙ hyxocrita eſt. ſi ſilentio et oꝛationi
et paci et vigilijs et reſigioni ꝙ ſingularis aut deceptoꝛ
eſt. ſi abſtinetie et macerationi carnis ꝙ indiſcretus eſt
ſi recreationi ꝙ gloꝛioſus eſt. ſi pacientie ꝙ tinndus eſt
ſi iuſticie impatiens eſt.ſi ſimplicitati fatuus eſt.ſi pꝛu⸗
dentie malitioſus ẽ.ſi maturitati fleumaticus eſt.ſi io⸗
cunditati diſſolutus eſt. ſi ſocietati ſecularis eſt. ſi alioꝝ
coꝛreptioni pᷣumptuoſus eſt.ſi pꝛedicationi appetito⸗
laudis eſt.ſi deſiſtit remiſſus eſt.ſi habet gratiam homi
num adulatoꝛ eſt. ſi adulari rennuit. ſuperbus eſt:obſer
uantiaʒ pura temeritatẽ.quietẽ relaxationẽ appellant.
orit zdͤini temerarius eſt.ſi temperantie ſtultiſſimuſ
eſt.
Capitulum XX
Texpꝛobꝛatio facta ciuitatibus maniteſtat: q;ᷓ
e ſit hoꝛrendũ piculumꝙ chꝛiſti doctoꝛes atz ſer⸗
mones nõ recipiunt᷑ ad iuſticie debitum. Inqᷣt

eniʒ Ve tibi coꝛrocam.ve tibi bethſaida.quia ſi in txro

ſydone facte fuiſſent virtutes qinxobis facte ſi unt:olim
in cilicio et cinere ſedentes peniterẽt. Vleruntamẽ tyro
⁊ ſydoni remiſſius erit in iudicio q vobis. Et tu caphar
naum vſq; in celum exaltata:vſq; ad infernũ demerge⸗
ris Quid iſta expꝛobratio auribus noſtre mentis inſi
nuat:niſi eos qui verba dei audiunt. videruũt miracula
cognouerũt diuina miſteria, pmiſſiones diuinas.cõmi
natõnes eternas. mandata. pꝛecepta. cõſilia ꝑceperunt
aut ꝑcipere potuerũt et nõ cõuertuntur ad penitentiaʒ.
nec reſipiſcunt a laqueis diaboli quibs vinculati tenen⸗
tur. nõ ſubdunt colla virtutibus.nõ mutant in melius
moꝛes.nõ reſculpũt naturã coꝛruptam. nõ repercutiũt
cõſuetudinem pꝛauã.quoꝛũ eſt indubitata damnatio.
et miſericoꝛdius iudiciũ ſit ad eos qui nõ perceperũt cũ
damnantur q; ad eos qui audita cõtempſerunt cum re
pꝛobantur: Ham ſicut ſtella differta ſtella in ſupna glo
ria. ſic anima differt ab anima in eterna pena. vt he acer
bius crutientur que notã viam ambulandi ad quã vo/⸗
cabantur ingredi noluerũt: aut poſt ingreſſum abierũt
male retroꝛſum. Sed mira dei ſic occulta iuſticia: vt pᷣ⸗
dicatum nõ ſit. aut facta miracula ciuitatibo que ad pe⸗
nitentiam mote fuiſſent. in quarum cõparatione facta

eſt expꝛobꝛatio:magis vero ad cõtemnentes facta ſit in

crepatio.Quonia vero de moꝛibus agit ur:queſtio de oc
culta iuſticia dei dimittitur indiſcuſſa. Supbiam ſpi
ritus que multiplex eſt nõ dimiſit intactã:cum diſcipu
los a pꝛedicatõne reuertentes de miraculoꝛũ oꝑatione
vidit eſſe gaudentes! Nã reuerſi ſunt ſeptuagintaduo
cum gaudio dicentes. Domine etiam demonia ſubijciũ
tur nobis in nomine tuo. Et ait illis. Vidi ſathanaz ſi⸗
cut fulgur de celo cadentẽ. Ecce dedi vobis poteſtatẽ cal
candi ſupꝛa ſerpentes et ſcoꝛpiones. et ſupꝛa omnẽ vir⸗
tutẽ inimici:et nihil vobis nocebit. Veruntamẽ in hoc
nolite gaudere quia vobis ſpiritus ſubijciunt᷑: gaudete
autem quia noĩa weſtra ſcripta ſunt in celis Ruinã ha⸗
bet immediate annexam. ſupbire bonis:et pcedit ruinã
in ipis extolli. Ceſtatur ſalomon:ante ruinã exaltat᷑ coꝛ.
Superbia nõ eſt de malis. gloꝛia vana ſolet euenire de
malis.iuxta puerbioꝛum ſententiã. Letantur cum ma⸗
lefecerint:et in actibus peſſimis gloꝛiant᷑· De bonis ſu⸗
perbiuit: qui in pꝛimo deiectus eſt. Nihil mali acceperat
de deo. ſed tale lonũ quo nihil niſi qui dedit maius erat
de quo cum qui accepit:ſuperbiuit in largitoꝛẽ. celerita⸗

te fulguris deiectus eſt: nũqᷓ regreſſurus ad vnde. a
uenda eſt ſuꝑbia in bonis nature: noſtri enĩ factoꝛes et

creatoꝛes nõ fuimus. Etiã minimũ creare capillum ne

mini fuit datuʒ. Accepimus eſſe.ſed ex nibilo:vnde ma⸗
teria creatioms etiã humilitatis et no ſuꝑbiendl exiſtit
materia. O ex nihilo eſt: nihil extollendi materie habet
Heuitetur ꝑmarxime in ſuperogatis boniſ. Nunq; natu
ra miracula fecit: licet fecerit ⁊ facit multa mira. Nunq;
natura hoim expulit demones et ſpiritus munſibiles et
gereas poteſtates: pꝛeferunt᷑ enim nobis nobilitate nia
ture. Superogatiue ad naturã acceperũt a co: qui de⸗
mones verterut in fugam. Magna potentia eſt id poſſe
facere quod natura negat. Gonũ eſt hoc.ſed eſt quoddã
aliud melius imo vtilus nobis· miraculũ effeciſſe ma⸗
teria eſt gaudendi:ſed reꝑitur potioꝛ in qua ſaluatoꝛ ſu
os vult fundari ſequaces. Nam miracula neminẽ aſſcri
pſerunt in celo.nec ex eis quiſq; meruit regnuʒ: ſed hoc
fecerunt ſine cunctatõe virtutes de quibꝰ ſaluatoꝛ gau⸗
dium cõcedit nõ ꝓhibet cum dicit. Nolite in hoc gaude
re quoniã ſpiritus ſerpentes ſcoꝛpiones et ceterg ⸗ om̃e
quod nature humane noſcit᷑ inimicũ ſubijciunt᷑ vobis.
ꝙ ledi nõ poteſtis.qð etiã ab alijs remouetis:ſed in hoc
gaudete quoniã noĩa veſtra ſcripta ſunt in celis. VUnde
ſcripta:Nõ ꝓpter miracula:multi enim fecerũt miracu
la et damnati ſunt.Pꝛophetauit ſaul et repꝛobatus eſt
fecit miracula iudas et damnatus eſt. VUnde ergo ſcri⸗
pta: Pꝛopter virtutes.que in ſacientibus et in recipiẽ⸗
tibus miracula. initia extiterũt. cauſa ſalutis ſi ſalui fa⸗
cti ſunt.nõ miracula que fecerũt aut cõſpererunt.Ac eti
am abſq; omni miraculo terrenũ homine fecerunt cele
ſtem:et in diuina matricula inter angelos fecerũt ſcri⸗
