iuſtitiam factum thꝛonũ.quia anima iuſti ſedes eſt ſa⸗

pientie. Cota diuiuitas erat in illo homine qui ſedebat

in monte. Beati aſſiſtentes ſuꝑna docẽti:ſcilicet in mõ⸗
tibus virtutis et altitudmis vite Paſturus turbas
aſcendit in montem. Spiritualis eſca in montibus ẽ.
Hoc moꝛibus hominum attẽdebat ieſus mẽtes a ter⸗

renis ad ſuperna ſuſtollere.hoc actu et theoꝛia ſemper

agebat dũ ſepe petebat altitudines mõtiũ.ſed paſcit ĩ
mõtib turbas et ad ĩterioꝛa dirigat ſectatoꝛes · Cliuit
coꝛpus ex anima.ſed anima ex coꝛpoꝛe non viut. imo
liberioꝛ ſine coꝛpoꝛe viuitet habet omnino viuere pꝛe
ter eum:coꝛpus vero minime pꝛeter ipſãa. Supꝛa coꝛ⸗
pus et plus omnino qᷓ; coꝛpus eſt.quod ipſum viuere
facit. Aliũde non habetvnde viuatniſi ex eo qꝗõ geſtat
aut qð ĩfra ipſũ ſingulari oꝛdinatõe ĩcludit᷑. Hocipſũ
anima ẽ que a nullo viſibili atq; coꝛruptibili captat vi⸗
tam.magisvero gꝛauamen repoꝛtat.hinc per ſalomo⸗
nem dicitur. oꝛpus quod rumpitur aggrauat ani⸗
mam. Pꝛoinde aliunde anima ſuſcipit vitalem anno⸗
nam non ab inferioꝛi.non ab equali.ſed ab eo quod ſu⸗

pꝛa ipſam. per omnia et in omnibus eſt. Et reperitur
in monte ipſarum animarum paſtura:ad quam ſalua/

toꝛ expectat:a expectataſ paſcit modo ineffabili tuꝛbas
ons iſte deitas eſtſcriptura eſt virtus eſteccleſia eſt
in ſuperna patria.ſcendat igitur anima de planitie et
latitudine viſibilium in montem et ibi paſcatur in locis

vberrimis:bibat aquam de fonte ſuperne vite ⁊ ſemper
inhiet in ſuperna fluenta:et accipiat eſcam opoꝛtunã

in tempore opoꝛtuno.et contempletur diuinam potẽ⸗
tiam cui modus ſubueniendi non deeſt. neq; facultas
infinita ſolãdi eos qͥ eũ preʒ ↄſolatõis et miſcoiarum

vocauit. Ae aĩabus in imis ſtantibus ima petentibug
Aue ad montes non leuant oculos.vnde venit ainilin

vt ipſum ſequamur te intime claritatis.a
ipſe aſcendẽs inuitat pſalmiſta dicens. Quis aſcendet

BGaluatoris

noſtrum. Burſum expedit coꝛ haberemon elatione ſed
humili mentis intuitu nec animus relabatur in ima qᷣ

repꝛomiſſiones accepit eternas. Alio quidem tẽpo⸗
re per exceſſum montis fecit aſcenſum cũ tribus aſſũp
tis diſcipulis. Zranſfigurationeʒ celebꝛauit in monte:

in qua quid modicum diuune maieſtatis apparuit: qð
ub infirmis aſpectibus etiam tollerati non potuit. De

qjuo aſcenſu ſermo nõ modicus ne ſaciliter explicabilis
exurgit. fatigans ex difficucate dicentem: audientẽ ve⸗
ro excitans et gradatim theoꝛiçans in ſuperna conſcen
gere viatico gradu. dum in tremendo atq; incerto ago⸗

ne contendimus. vonec ad illam ſpecularem et viſionẽ

ineffabilemveniamuſ. In qua tranſfiguratione nihil
moꝛale conſpicio mſi aſcenſum: hoc enim miſteriũ ana
gogiam potius clamat: q;uis quadam violentia littere
et miſterij poſſet trahi ad moꝛes hominum infoꝛmanè⸗

dos:vt ſicut chꝛiſtus tranſfiguratus eſi ita nos ad am⸗

bulandum in nouitate vite virtutbus et moꝛibus traſ

figuremur. Repugnat tamẽ paradiſi ſocietas. et de lim
lw venientis aſpectus:et petri eſiderium cum taber⸗
nacula diſpoſuit.et ibi vult eſſe. Agonicare aplius ren⸗
nuit pꝛorimoꝛum oblitus:ſii et quinq; mõtanarijsin
in poſterum pꝛouidebat. Nubes enim recuſat moꝛalia

Vlox vero paterna obedientiã ſanctam dicit.Terroꝛ di⸗

ſcipuloꝛum infirmitatem humanam ad diuma tolera⸗

da inſinuat. Sed iſia tranſfiguratio allectio qued eſt
et eſca ſuper naturalis in illa humanitate oſtẽſa parũ⸗

per.magis q; velata:qua capiantur rationales aues nõ
damno aut periculo moriendi ſed. neceſſitatebeate vi⸗
uendi. ranſfiguratio illa fuit excitatioilla deſiderij ve
lociter in ſuperna conſcendere vt ſemper petat homo
moꝛtalis ingꝛemio immoꝛtalitatis tranſfundi. Inuita
bat ieſus in illa tranffiguratione terrenos ad celeſtia

moꝛtales ad immoꝛtaha. homines ad diuina: agoniſã⸗

tes ad requiem. laboꝛãtes ad quietẽ. ad patriam pegri⸗

nos:ad refugium miſeros:et ad cõtẽmplationem altiſ⸗
ſimã mẽtes hominum ſuſpẽdebat Hoc etiã agebat ille
deus hõ dus in ſe homo pꝛo nobis in tranſfiguratione
ineffabili quã oſtendit:vt de coꝛdibus illoꝛum diſcipu⸗
loꝛum et ceteroꝛum et ſectatoꝛum in poſterum.ſcanda
lum.timoꝛ crucis.obꝛobꝛioꝛum et moꝛtis firmiter tol⸗
leretur. eum in verbo dei viderent carnem aſſũptã tãta
felicitate donãdam.et quod terrenum erat poſſe tanta

claritate ſplendeſcere Oſtendebatur in tempoꝛe quod

futurum erat eternum: et quod non erat ab humani⸗
tatis natura ſupernaturaliter monſirabatur Exceſſus
erat ſupꝛa id qð humanitatis eſt. et viſibili ſigno imo
in veritate ſignati pandebat humnitas deitati ſe foꝛe

coniunctam. Sed hec que in tam alta nos pꝛouehuũt

obmittamus: moꝛibus intendẽtes. lſcenſo: celi auxi
liatoꝛ noſter eſtinſe nobis ad aſcenſum pꝛeſtet auxrliũ
nur in montẽ intime claritatis.ad quẽ

in mõtem domini. Quaſi rarus ſit ab hominibus qui
aſcendat. Sed quis aſcenſus. Qin aſcendẽdi gradꝰ
MQuis aſcenſoꝛ inretrogradus. Recedamus a coꝛpoꝛe
recedamus a conſuetudine ſenſuũ: patebit aſcenſus.
Vlerbũ ẽ tñ coꝛpoꝛi cõpetẽs.cũ de ĩſerioꝛib ad ſuꝑioꝛa
ꝛedit᷑ ſʒ ad inuiſibilia hoĩs referamꝰ.na ver aſcẽdẽs

alſcenſiöes in coꝛde diſpoſuit. Creatus em̃ hõ eſt. vt ꝑ
id quo alijs pꝛefertur inuiſibiliter in ſuperioꝛa conſce⸗

dat Coꝛpoꝛe nãq; ſibi ammalia pꝛcferutur potiſſime

yvolatilia penata.que virtute pẽnarum in aera ſubleuã
tur vt ferat᷑ aquila vſq; ad ſperam ignis poſſe ſe tollere

quod humanis coꝛpoꝛibus denegat᷑ quouſq; eie gloꝛi⸗
ficatio irrogatur Pꝛoinde aliquideſt in nobis ſuo dis

Liber

excellimus:vnde noſter fiat aſcenſus.Aſcendit homi/
nis intellectns ad ſeipſum yt ſi quomodo poteſt ſeip⸗
ſum intelligat:vbi gradum figens intelligentie quodã
oculo reſpicit in ſubiecta. vt que ſibi nullo modo equã

tur agnoſcat. Que cum agnouerit gloꝛiatur in ſede al⸗
titudinis. a qua penaliter deicitur. ſi humiſiter non re⸗
cognoſcit auctoꝛeʒ:atq; retulerit gratias ei:qui eum in
tanta celſitudine collocauit. Obi perſiſtes coequalia in

tuetur:ad que non aſcenins ſed perambulatio eſt. Per

equalia neq; aſcenſus neqy deſcenſus peragitu r. ſupꝛa

ipſum neceſſario ponitur.ad quod ipſius fiat aſcenius

Virtus nempe ſupꝛa intellectum hominis eſt. ad quã
conetur intellectus aſ. cendere:et ſemper intelletui ſup,
fertür. et acuitatem eius effugit. neq; ad apicem hun?
montis peruenit aliquado:vt eum ſibi ſubiceret intel.
lectus. et ſubiaceret pedibus eius. Comitatusa fide
appꝛopinquauit interdũ: In veritatis montẽ ſi ſubijt
intellectus ab erroꝛibus et fantaſmatibus liber fuit et
detexit demonum falſitates.et que circa ſenſum illuſio

nes ab eis fiunt. Altiſſunus eniʒ eſt: nec recepit aereas

ſcilicet tetrales inpꝛeſſiones. Qui fixit tabernacula in

altitudine veritatis. cognomt ſerenitatem dilectionis
a caligine libidinis.nec eum latuit ſcatebꝛa ſenſ ualis „7
ammalis inotuit inclinatioet ad que impetu carnis.
aut impetu ſpiritus inducimur. rhuius altitudine
videmus per infimas verum valles decurrentia flu⸗
mina in mare dam nationis.que ſut amoꝛes fliuribies
qui ſtabiles inſtabili deo nõ ſunt:etvelud olimpus ſub
iectas habet pluinas et aereas tempeſtates et nubes
carms et labentium rerum hinc aſcendenti non impe⸗
diunt lumen ſolis iuſtitie: intellectualiter ſuperſitua⸗
tus eſt eis. Exiſtens in monte: viarum rectitudine et
obliquitatem aſperit in ſubiecta planitie: vt ſi deſcedẽs
vrgeꝛetur ad ambulandum.cautioꝛ eſſet in eis Conſti
tutus in monte veritatis vias actionis noſtre cogno⸗
uit obliquas et rectas et impꝛudentia factus ẽin opoꝛ
tunis actiombus pꝛopter regnum & monre airio⸗
rem cõſcenderit.oꝛtum ſoſis ⁊ occauſum ĩ oꝛicõte ſuo

uenit exanimo de intellectuaii ſole ſect hoc idem /ſee
fruſtra intellectus quocũq; ducatu in tam alta ſe tollit
niſi e comitet᷑ affectꝰ. Enaneſcit bonoꝑ cognitio niſi
virẽs amoꝛ accedat Comitet inq; affeccitelectũ ad illa
lbona ꝗᷓ aſcẽdedo nouerit qᷓ;uis plura et efficati poſſit
affect diligere.qᷓ; plene intelligere intellect? Purificat
ſn cognitionẽ amoe: et quamuis non diligatur vt lv/
num niſi pꝛecognitum. verus tamen ſepe diligit ur qᷓ;
noſcatur:et interdum minus. aliquaudo nihil. CTermi

nouit.melius pꝛenotare.Qui ad montem veritatis

natus eſt intellectus vſq; quo poſũt aſcendere finitus

enim eſt. Supꝛa naturam autem multi ad alcenſum
inuiſibilem ſunt vocati. ꝓphete ſiquidẽ et quibo illuxit
elaiitas ſpiritus ſancti. n tamen curioſitate aſcen⸗
dendum eſt aliqua intelligendi virtute: nam in exodo
diciꝛur Beſtia que tetigerit montem lapidabitur
Beſtialiſ aanimalis ẽ intellectus lapidari q; dignus et
ſi aliquid diuinum curioſe aut violenter intelligere p
ſumſerit. Er peonerbioꝛum libꝛo dicitur. Scrutato⸗
maieſtatis oppꝛimetur a gloꝛia. Eccleſiaſticus etiã non
tacuit pꝛohibere ne intellectus ſuos velit excegere ter
minos dicens. Altioꝛa te ne queſieris Satagat ſemp
tamen vt in ſuis viribus non remaneat ocioſus: mag
vero ne aſcẽdendo curioſus ſiat ſiue ſuꝑpbus. Samna
biliꝰ eſt enim curioſe atq; ſupbe iquirere qᷓ; intellectũ
habeꝛe remiſſum qᷓ;uis hoc ſit malum. Aſcendet ſane
intellectus hominis atq; affectus conſerta manu ad
ſiuicem.vt vnus alterum non dimittat: velud college

—

nes hominis vtriuſq; atq; pꝛoceſſun

quartus

qui naturali amoꝛe ab eorum ineunte puerili etate
iuncti in domovna atq; aliti ſunt:quoxꝝ ſit pꝛimus alcẽ⸗
ſus. vt a piano nature ad montem gratie ſubeant. ibi
expolientur veteri veſte peccatoꝛum et maloꝛum con/

ſuetudinum. Et alio gradu aſcendendo pꝛoficiant a vi

ſibilibus ad inuiſibilia. a coꝛpoꝛalib ad ſpiritualia co⸗
ſcendentes. ocitgradu ad huc pꝛogredietes a cauſis
recuruantibus ac irrecientibus: ad illas que pꝛoſiciẽdi
preſtant ſubſidium aſcendat. Deinde fiat aſcenſus de
virtute in vitutem:vt ſemper intellectus atq; affectꝰ
ad potioꝛa feſtinent. Retardatio hoꝛum vbi poteſt eſſe
pꝛofectus non eſt moꝛa ſed, caſus. et tanto recuruan?
ad infima. quanto ad altioꝛa eoꝛum poſſet eſſe aſceſus
Beg ad eum terminum dum militamus ſit omnino

ſtuchum et feſtinatio aſcendendi: vt omnium etiam ſui

pꝛopter deum obliuiſcatur affectus:et nihil aliud pter

ipſum ſcire appetat intellectus. Mec curet ſi in deum to
tus traſiuit affectus .ad pꝛorimos paratum fieri. niſi
ſando eum licentiauerit. qui ad ſeipſum tenebat ab⸗
kraceuun kon enim ſunt diu durabiles mentis exceſ⸗

us. quando nubes permittitur interponi ad ſeipſum
et ad pꝛoximos iuſta lege reuertatur affectus. ſapienter
ab implicatione ſe tuens:me laqueo hereat.cum ad id
in quo ante fuerat.iterum fuerit reuocatus. Intellectꝰ

in ipſum aſcendere non poteſt vt capiat:ſed in aliquid

illoꝛum que ipſius ſunt. Fidelis exiſtens totum credat
intelligere nequiens : nec aliunde velit ſ apieng fieri
miſiex eo qui omnem ſapientiam tribuit ad menfuram
Omnia diligenda dilexit affectus:ſi totus et tote in
omnium aſcendit auctoꝛem. Omnia nouit ſimiliter in
tellectus:ſi ſolum diuims theoꝛijs vacabat. Melius
in dei ſapientia homoet angelus omnia nouit: quam

ſi ad ſeipſos et ad extra poſita reflectantur Aſcenſus ini

tium. conſuetudo a ſenſibus recedendi magis vero re⸗

plicatio amme a relationibus miniſtroꝛum eius. In

uiſibilter emim graditur: qui a viſibilibus non tenetur
Medlum eius e gradi abſq; memoꝛia relictoꝛum gra
duum.vt non quod per actum eſt de itinere montis
ſed quod reſiat ſolum ĩtueatur aſcenſoꝛ cum feſtinan⸗
tia. quod tranſeat in pꝛeteritum. quod aſpicit futurum
et ceſſantibus hijs duobus ſolum ſit gauchumde pꝛeſẽ
ti. Sed impoſſibile fit quod creatura pꝛeteritum non
habeat et futurum:ſed cui aſſiſtitur deus tatum habet
pꝛeſens quod pꝛeterire non poteſt. quod anime futux
oſtenditur Aid pꝛeſentiam inuitabilem poteſt add ucere
ſinis aſcenſionis quieta libertas cum domimo incontra
dicto omnium inferioꝛum. Et huiuſmogl finis erperi⸗
mentum eſt reacquiſiti dominij:quodin pꝛothoplaſto
perdidimus. ims aicenſionis libertàs non ſolum ab
inferioꝛibus. ſed inſuperioꝛibus deambultio libera
in conſpectu illius qui tibi pernuſit aſcenſum et ꝓgꝛe⸗
di et ſiſti in aula inuiſibiliset inpturbabiliſ pacis: pꝛout
haberi decreuit in agoniſtica vita. ille qni quando vult
et quibus vult et quomodo vult nouit terminare ago
cenſoꝛem vero
opoꝛtet fieri moꝛibo innocentem: puritatem anmimi poſ
erronganerrumeneſs ne feratur in vana olis oĩ
bus pꝛiuariad pꝛorimmũ. Hec qnattuoꝛ bꝛeui ſenten/
tia conflauit dau id dicens:Quis aſcendetin montem
ominmi aut quis ſtabit in loco ſancto eius. Et per re⸗
ſponſum accepit. Innocens manibus et mundo coꝛde
qui non accepit in vano animam ſuam:nec iurauit in
dolo peoximo ſuo/Aſcenſiones typus hijs qmi conteni⸗
dunt ſubuehi a terrenis ſit aquila:que inteꝛdum ſpe /

ram ignis aſcendendo attingit Deus ignis conſumẽt

eſt non ardens nocue ſed duleiter vrens vſq;ʒad que⸗

anime
nöntt
D A
poſeh
0
nua
oon.
erun
ſitenen
tummal
d cor⸗
ſtudp
deus:n
ſtruteet
ſſtame
Ruco
homo:
cretan
tuse
iner
tus.
tatlo.
moc
tell
ipen
loma
nnogta
ſovoge
apperet
Wpſun
torap⸗
Kofin
ſne
Uhtun
Nwrer⸗
graiae
gauhs
Oitar.
klega
letent
ſdiui
opoſi
lmmant
lonmag
eenum
ſbuee
Ad
Gtr
ne.
runt
unte
e
ſtunn
tonu
oer
ſdͤen
lum
larn
Ain
ls⸗
teſt
ſün

eſi⸗
li

tli ette
mnusaci,
eantatdi
Gdantay
ualng d
Sacauſs
Poſiceci⸗
kenſuts de
c affern⸗
oeſt eſſe
Kcurnank
ſe Aſceſug
tomnino
ekamſui
lingöter
umt
fen. nſi
ebat ab/
tigenel⸗
ſeipfum
ſcpienter
umn ad i
Iutellen
Naid
umacctr
ſng ſen
benturmn
totein
mliterin
Delas
tiquamn
enſtsin
verore
s. Yn
tenetor
vin gri
montis
ſtinan⸗
Nurum
dpeeſe
vin hoft
n hahr
foror
alcare
ftontni
etpen,
to
n eb
bern
ori
ult
go

e ,

=

J

evita domim—
anime poteſt celebꝛari aſcenſuswhiculo fidei et amor
Sed accedet hõ ad coꝛ altum et exaltabitur deus: vt
nõ intelligatur cõpꝛehenſio poſſe ſieri deitatis.neq; vſ⸗

q; ad dei ſubſtantiam ammam trabea carnis indutam
poſſe peruingere:lucem enim ſcom apoſtolum habitat

8

inacceſſibilem: q;uis multa ſupꝛa id quod intelligunꝰ?

poſſit operari diuinitas/Mꝛounde aſceſus peruenit ad
aliquid ſecretoꝛum videlicet coꝛ ſecretnm. Coꝛ ſecretũ
deus non eſt:ied ahnquid eoꝛum que circa ipſum ſunt
Eleruntamen aliter exoꝛdientes videbimus cicius con

ſiſtentiam inuiſibilis aſceſionis. Coꝛ altum ẽ dogma

tum altitudo ſcripturarumq;. pꝛofunditas:Acceſſit hõ
ad coꝛ altum ſcilcet ad altitudinem dogmatum:acceſ⸗

ſit ad pꝛofunditatem ſcripturarum: Sed exaltatus eſt
deus: nam ſupꝛa id quod dogmatum altitudo demon/

eſt a mentibus deus
ei:coꝛ altum alititudo miſericoꝛdiedei. Ad hec acceſſit
homo:et peramplius eleuatus eſt deus.Coꝛ altum ſe⸗
cretum ſacramentoꝛum: ad hoc acceſſit homo et exalta

ſtrat. et anatudEem loquitur:exaltatus

tus eſt deus. Coꝛ altum. eſt omne quod ſupꝛa ſe aſpbiit

in virtutibꝰ ⁊ ſanctus intellectus :aceſſit homo exalta
tus per omnia deus. Coꝛ altum. oꝛatio coꝛ altũ medi⸗
tatio.coꝛ altum.contemplatio.Acceſſit ad oñiia hæc pꝛo
modulo ſuo in virtutibo homo et exaltatus eſt ſuꝑ oẽm

intelligentiam deus. Incõpꝛehenſibilis eſt “:etiaʒ ſi

vſq; ad ipᷣm niat inuiſibilis et mentalis aſcẽſus.Et quã

to magis animus ꝑ muiſibiles virtutis et cõtemplatõ

nis gradus aſcendit.tanto magis exaltatur deus.non de
nouo quia mutabilis nõ eſt:ſed hoc aſcenſoꝛibuſ magis
apparet. Vidit quis a longe montẽ quanq; magnũ: et
ad ipſum facilẽ exiſtimauit aſcenſum.Acceſſit pius:al⸗
tioꝛ apparuit depꝛope q; delonge. Si ſtella quedam ſixa
et om̃ino immobinis in ꝑte celi oꝛientali ſituaretur.qᷓ; pꝓ

ſpicere poſſes in partibo occidentis: quaſi per equale ce/
nith tui capitis videretur.nec oculos ad eius aſpectum

opoꝛteret ad ſupius circũferri. aut obliquari nec caput a

6 altum pꝛofunudm iudicioꝛũ .

gitari ad aptitudinẽ viſionis:ſolum verſa fage apertiſq;

oculis quaſi linialiter viſus intueretur/ õletiaz cum
oꝛitur.et in oꝛiconte vſq; quẽ viſus ꝓtenditur oculoꝛnʒ
ex equali planicie radioꝝ reſultat in oculis exiſtentiũ im
lateribus occidẽtis.et ꝑ eandeʒ planiciẽ reuidetur. Qui
ſi diuina potentia firmaretur mouereturq; qinſpiam de
oppoſitis partibus ad ambulandũ linealiter verſus ſtel

lam aut ſolem:quãto magis appꝛopinquatio fieret. tan

to magis videretur ſtella vel ſol in altioꝛa ſuſtolli.cũ in
ſe immutabilitatẽ omino ſeruarent. Sic humanis mẽ
tibus appꝛopinquãtibus ꝑ occultoſ aſcenſionis gradus

ad deũ:altius exaltatus Aiporet. An. a enĩ veritas oſten

dit pꝛope quod a lõge impoſſibile fuerat omino vide/
re.Supni nãq; ciues qui mũdo in iſto iam peregrini fu

erunt illam erxaltatõnem exaltatius q; hic cõtemplati fu
erant cõtemplantur. Sententia omino infallibilis ma

net:ꝙ accedet homo ad coꝛ altũ et exaltabitur deuſ/oꝛ

altum incarnatio verbi eſt. natiuitas.educatio.cõſerſa⸗

tio.paſſio.moꝛs.ſepultura chꝛiſti eſt. Acceſſit ad hec ho⸗
mo et in omnibo exaltatuʒ repperit deum. tam vt in his
nõ eſſet minoꝛata diuinitas:neq; ab intellectu hominũ
cum humanitate appꝛehenſa foꝛet vnita maieſtas.Acce
dat homo ad coꝛ altum:et ſupaltabitur deus. Coꝛ altuʒ
altitudo humane intelligentie dicitur.et tradite ratio⸗
nis.Coꝛ beſtiarum:coꝛ eſt.ſed altum nõ eſt.nõ enim po⸗
teſt in ſuperioꝛa cogitãdo ſubtolli.Angeli coꝛ nõ habẽt.
ſunt nanq; intelligẽtie ſepate. Coꝛ altum ſolũ hominis
eſt. Acceſſit homo ad coꝛ altuʒ.Aſcendit ad ſeipſum:aſcẽ

dit in ſuꝑioꝛa intelligentie atq; ratõnis. Aſcendit ad coꝛ

Baluqtoris

altum:eleuatum naturaliter ſuper ea ſi perceleſtia.
Sed in coꝛde alto altas diſpoſint aſcenſiones: vt in ilõ
altius aſcenderet. ſupꝛa quo nihi altius eſt quod omm⸗
mode pᷣmineret. Et per gradus ꝓpꝛios vnuſquiſq; fect
aſcenſum. Mon enim omibo vna icala et gradatio pꝛeñ/
gitur aſcendendi. Alius quidẽ ſic: alius wrro ſic. Non eſt
volentiũ aſcedere.gradus aſce ſionis eligere.ſed eius ſo
lum eſt oſtedere aſcenſionis iter:qui de ceio deſcendens
in terris recte viuẽdiatq; an buladi factus eſt iter Oo⸗½
ctrinaʒ aſcenſionis velle firmare oñibo pꝑ oĩa ſimilẽ ta⸗
le noſcitur:ac ſi quis omes vias quibo munaus iſte am⸗
bulando pagitur vellet coartare in vnũ:cuũ latioꝛes ſint
ſpales ſpualiter pagrabiles campi. q́ terra que pedi⸗
bus hoĩm et beſtiax ſubiecta calcatur. Aſcenſus aĩali/
um:aſcenſus eſt ſupꝛa naturã coꝛpaliũ atq; carnalium
motionũ. Habet rõnalis homo id qð aſcendit qo eſt qʒ
in ipſo pcellit.habet ſuꝑ quod aſcẽdat.qð eſt coꝛpoꝛeitas
aĩata vetus aſina.et appetit laſciuũ.ſcilicet indomitum
pullũ eius:habet ad qð aſcedat.iqð eſt vñs gẽe ⁊ virtu⸗
tumet rex gloꝛie:atq; vniuerſoꝝ dñs.Non aũt ratio in⸗
fra montes carna les incluſa tenebitur. aut aſcẽdet aut
reuelabitur ſuꝑ eas. Si tenebitur incluſa.aut deflecte⸗
re infra carnales et coꝛpoꝛeas voluptates· et ab eis ſe
peſſundari pmittet. nec celebꝛabit ſuꝑaſcenſuʒ:nihil eſt
qð hoĩs bonitati aſſcribas.aut eũ poſſis verum homineʒ
iuſte cenſeri.Nã vt om̃ibus hoĩbo wlut vmi loquar inq;
Quid gloꝛiariſ homo rõne deflexa:ſnpꝑ tuũ eſſe coꝛpoꝛe⸗
um.et ſuꝑ eius obiectũ appetibile imo ſuꝑ appetitü car⸗
nis ꝓpꝛiũ aſcendere neglexiſti. Cum ſigura et noĩe hoim

e numero te cenſeo beſtiaꝝ:necnõ infra multas te de⸗

cerno expꝛeſſum. Nam ſi coꝛpus habes:habẽt ⁊ lapides
Si creſcis:creſcũt ⁊ arboꝛes. Si magnus es:maioꝛes
ſunt equi elephãtes et grandia cete. Si foꝛtis es foꝛtio
res ſunt leones. Si velox es:velotioꝛes ſunt pardi. Si
pulcer es:pulcrioꝛes ſunt pauones. Sivocẽ habes: nũ⸗

gquid maioꝛẽ vt tauri. Nũquid clarioꝛẽ vt canes. Nun⸗

quid dulcioꝛẽ vt philomena.Si viſum habes nunquid
acutioꝛem vt aquila.que irreuerberatis oculis ſolis ra⸗
dios cõtuetur. Nuũquid penetrabilioꝛem vt linceus qui
multa ſuo viſu obſtãtia penetrat. Si ceteros ſenſus ha⸗
bes:et aĩalia multa bꝛuta. Si ꝓuidus es in tꝑa: et foꝛ/
mice. Si ſapiẽs in domicilijs ↄſtruendis:et aues aeree·
Si deſideriũ ↄſeruandi te habes:et conche marine. Si
inſudas ingenio artibo: apes et multa taliũ nõ excedis.
Si filios generas:et terrena ⁊ aquatica multitudo ani⸗
maliũ atq; piſciũ.dñi pꝛecepto terrã mareq; oꝛnant. Si
coloꝛes varios:naturã penitus nõ adequas. Si loque⸗
la lingue diſerta de articulata voce te alijs pfers.⁊ aſella
balae diſerte lingue legimus fuiſſe locutã. Et ſerpenteʒ
pꝛimis parẽtibo legimus diſertũ ꝓtuliſſe ſermonẽ. vir⸗
tute diaboli oꝛganicatũ:et multe aues aliqualẽ hoĩm di⸗
dicerũt loquelà Sʒ inquies nec ↄtinuare potuiſſe ꝑ tẽ⸗
wꝛa: vel multa verba valuiſſe pferre/ ed ſi infra beſti/
as redactus es.nec aſcendiſti coꝛpoꝛeã entitatẽ atq; vo⸗
luntatem.eo magis dico te miſerũ.quo ꝑ tuam loquelã
tuũ patet oppꝛobꝛiũ. Si coꝛpus habes erectuʒ:ſed nec
in altũ eleuatur vt aues.Pꝛofecto nihil eſt qõ a beſiijs
atq; auibo aut ab alijs entibus eximat.niſi ratio que pᷣt
aſcendere virtute ꝓpꝛia ſup coꝛpus ac eius regere aſcen⸗
dens deſuꝑ appetitũ: magis aũt cum ſibi adiũcta fuerit
gra chꝛiſtiana. Si aũt ratio ſuꝑ appetitũ ſenſualẽ aſcen⸗

gerit:velut a rondere libera poterit ad ſua ſupioꝛa conſcẽ

dere. Sed iſte aſcenſus ſeſſionẽ accepit. Sedit enĩ mo
re hoĩs equitãtis ſup aĩalia chꝛiſtus.Aſcende et ſede ſu⸗
perioꝛ factuſirege inquiete qð noueris tibi eſſe ſubiecti
et a tua ptãte regenduz/ Et . ami
3

Tiber

apoſtoloꝛum veſtespoanm exemplate ſedentem doce⸗

bancier circuquaq; amiſtet ad virectõem inducretuſumni

auus. Molop doctrina no ꝑmittet exoꝛbitatõnem fieri.
Ecunt iaudes voces palme atq; oliue inſignũ victoꝛie
atcq pacis. Mullus em dignus eſt laude vel palma: qui
Peimo de teipo nõ feci plene triumphũ et ſu bactũ coꝛ⸗
pus tenuit ratõm. Superaſſie barbaros et indomitas
gences magis eſt vuuperij q́; honoꝛis: ſi quis ſentuahnta
te vincxur. Maio: vero de hoſte aliquo no pᷣt eſte victo⸗
ria:q; de ſeipo repoꝛtaſſe triuphuʒ. Aſcendit ſepe in
nauicula chꝛiſtus: et multa miſteria eſt in nauicula opa⸗
tus:led ioln m videamus aſcenſuʒ miſterijs ptermiſſis
Tranſitur vado modicum flume:excedes vero ꝑ rontẽ
mare vero ꝑ naut. Marma eſt opatio nauis. a qua deie⸗
ctus ionas deuoꝛatur a ceto.in qua in generali diluuio:

Oĩm vitaliũ ſpecieꝑ reſeruata eſt vita. Inſtrumentũ eſt

quo ſecretũ ſulcatur elementũ:et accedit᷑ ad diuiſas atʒ
xemotiſſimas regiones. Domus eſt in qua ſtatur: abſq;
ſtabili fundamẽto:et agitata vento aut remigandi arte
mouetur. Mõ ꝓpter ꝑpagenda ſtabilẽ terrã:ſed ꝓpter flui
dam aquã eſt adinueta.Ars eſt qua mare tranſituna
re ꝓcelloſus ⁊ amarus eſt mũdus. Pꝛoinde artẽ trãſe⸗
undi ꝑ mundi diſcrimina ↄſcendamus. Ars viuẽdi cau
te atq; irrephenſibiliter ſuꝑ terram nobiliſſima eſt:et ꝑ⸗

ueniendi ad poetu. Hoceni ꝑpoptant qui nauigãt. vt ad

cupitum poꝛtum pueniant:et tota peritia nautica id in

tendit vt in portu ſalutis deueniat. Ars artiũ eſt euade⸗

re pone.cum turbme atq; tempeſtatib mundus incipit
inhoꝛreſcere. Ars artium eſt onuſta ſpũalibo mercibus

nauẽ liberare de pelago.et a piratis viſibilibs ⁊ inuiſibili /

bus euaſiſſe magna eſt periia nauigandi. Clita enĩ nr̃a
quoddã nauigiuʒ eſt:vndiq; a reumatibo oreuolutõnib⸗

et tempeſtatibo agitatur. Multi enĩ ſcopul ſunt in pelaa⸗-

go huius mũdi.in quos ſepe incidit nauis incauta:et p⸗
pꝛer impꝛouidentiã pꝛoꝛete naufragiũ patitur. Chꝛiſtig
na ſides eſt chꝛiſtiane vite nauigiũ.que ſola tranquilli⸗
tate turbatnr.et agitatõibus citius venit in poꝛtuʒ. nec
niſi a nauigante pᷣt pati naufragia ſeu ↄtrariuʒ wntum.
Omne malũ nauis rõnalis ab interioꝛibo eius inſurgit
Nihil enĩ demergit hominẽ in pelago mũdi huius:niſi
quod ab eius volũtate ꝓcedit.ides nauis eſt que chꝛi⸗
ſtum habet agilem aſcenſoꝛẽ:que ab arietantibo ꝓcellis
concuti pᷣt ſubmergi minime.uius gubernatoꝛ pater:
pꝛoꝛeta ſilius:ventus vela implens ſanctus quoq; ſpũs
vlum charitas:arlꝛ ſpes.victus diuinũ verbum. Ma/⸗
uis eſt dmus virtutũ:fabꝛicata in campo nature.ſeu in
altit udine gratie ex tabulis dolatis atq; cõtextis et ſeui
gatis.deductis in ↄpoſitõe ad regulam terrenã.et ſtabi
li fundamẽto carens :mihil eni in terris ſtabile habet vir
tus.Ad ſpũale ↄpoſitũ ſuo modo debent om̃es cõuenire
virtutes.quo nauigabimus mare magnũ:plenum ma
gnis demomib quoꝝ nõ eſt numerus. Ipᷣm eni nauigi⸗

um nos liberat:me abiſſalia ꝓfunda petamus. à qui

nõ aſcendit nõ ptranſiuit ad requiẽ:aut ſi tentauit ince/

dere iſto relcto nauigio:eum marini vertices ſubmer,

ſerun eles muſtas ad placitũ creatoꝛis ? ad fu
telamla nõ in aqu
multis cum nauibo chꝛiſtiane virtutis,. et eo mirabilio⸗
res.quo a multis aquis peccatoꝝ fluxibiliũ rerum euaſi
mus:eo clarioꝛes quo abiſſum nõ petiuimuſ quaſi lapis
et a vehemẽtia aquarũ multaꝝ moꝛe plumbi nõ deſcen⸗
dimus in ꝓfundum: vt beatioꝛes appareamus cũ ange
lis in excelſis.quo pᷣclara virtutũ opa ſecimus in aquis

quieſcentibus vndis opoꝛtet facere in aquis

inundantiba ad ↄtraria multis Mauis noe altio: fiebat
nimietate aquaꝝ:et eleuata eſt upꝑ omnes montes gui
erant ſub vniuerſo celo. Apta enim erat ſic ſupferri. In

quartus

aquis creſcentibus extollebatur in altum. Et ülius na⸗
ins mirabilis oꝑpatio fiebat in aquis multis. Et tu val⸗

lem alcende vututis. ldhuc ſunt ? vſq; ad ſinem ſeculi
erunt aque peccaioꝝ tentationũ tribuiatönum rerum

fluxibiiiu ſup terra: te ſi nõ aſcenderis ſubmergẽtes.
De diuer ſis aſcenſiomibus. apitulu.VIII.
NMhieruſalem aſcendit ieſus. In pacem fit totalis aſcẽ⸗

poſt ſe.noſq; curramꝰ in ſuaue olentes lanctiſſumos mo
res eius:et aſcendamus ad pacẽ. Sed quid pax. Quid
aſcenſus eius. Quid aſcent onis fructus. Multiplex cũ
ſit pax.nõ ad omnẽ dirigendus aſcenſus.Aliqua eni eſt
que vtilius in diſcoꝛdiã verteretur.videlicet aie ad coꝛ/

dera tenẽt.et male ↄcoꝛditer ſentiant ↄtra regulas wri⸗
tatis.aut agentium cõtra iuſtidã iuſti moꝛis.Nax cum
Vicijs atq; peccatis:iuſtius verteretnr in bellu. Pax ve⸗
ro ad quã eii oꝛdinãdus aſcenſus: pꝛima eſt coꝛpoꝛis ad
aiam nõ anime ad coꝛpus. Expedit ommino nõ aĩaʒ coꝛ⸗

efficitur:ſi cum miquo pacis federe colligatur: Pꝛoinde
nõ ala coꝛpi ↄdeſcendat in fetoꝛibo ⁊ aĩantatibo atq; ſen⸗

ſualitatibo eius:ſed coꝛpus a poteſtatiua virtu te aie ſub
trahatur ⁊ dirigatur rõnalibus directõnibus eius. Nõö
cLele bꝛatur pax inter coꝛpus ? giam wlut inter equales

equaliter rõnem habentes.ſed eo modo quo inter ſeſſo
rem et equum cõcoꝛdia equitãdi ꝑagitur.
equo.ſed equus a ſeſſoꝛe dirigitur.loꝛicatur atq; calłcari
bus purgetur.et tũc agitur pax cũ dirigente manu ſed

cõmodat et loꝛicanti ſe donat.in dextera vel in ſiniſtram

et ſi expedit facie reconuertit ad tergũ et repetit ſexe iter
ꝑqð ſemel inceſſerat.nõ deuitat montiũ et collium alti
tudinem planiciẽ neq; valles:cenũ ingreditur atq; traſ⸗
uadabile flumẽ.neq; pauefactus retardat inceſinm:cal
caribus vrgentibo non reſiſtit:et ſe totũ colligit ad im/
perium inſedentis Sic cum coꝛpus dirigi ſe ꝑmittit ab
gia.loꝛicari atq; vagari ꝑ omnẽ ſimilitudinẽ qua equus
a ſeſſoꝛe deducitur. Erit igitur pax coꝛpoꝛis latq; aie oꝛdi
nata ſubiectio coꝛpoꝛis ad aĩiam ipᷣm in ratõne ducentẽ:
ad quam pacem eſt oꝛdinandus a ꝑficiendus aſcenſus.
Alia ſiquidẽ pax eſt ipius ↄſiſtentia ſpũalis.ſcilicet intel
lectualis aĩe:que agitur in agoniſtica vita ⁊ militia ſpũa

li:cum appetitur qð aiam pficit.nec queritur qð deijcit
in defectum. Parx aĩe rõnalis eſt imꝑturbabilis volůtas

et ratio eoꝛũ quea conditoꝛe agũtur. Pax aĩe purgatio

affectus.:et intelligetia nõ curioſa.Alia paxeſt appꝛori/
mum:Pax vero ad ꝓximũ:eſt iu actõnibo paſſionibus

nulla querela. Pax ad deũ dum in iſto mũdo tot pericu⸗
lis militamus:eſt ex omnibus pꝛompta et inexceptuata
ſuſceptio atq; obediẽtia eoꝝ que in diuina lege mandan

tur.vſq; ad ſanguinẽ penas quaſlibet atq; moꝛtem. cd

hanc pacem oĩm in hac vita gentiũ bet feſtinare in

tentio:et ꝓperare aſcenſus. Quotienſcũq; vero dñs nt
ieſus chꝛiſtus aſcendebat hieruſalẽ ingrediebatur in tẽö
plum: nam in pace ſolida eſt oꝛatõis et poſtulatõnis ⁊ er
auditõnis et ↄtemplatõnis locus. Et writatẽ doctrine

magis melius oꝛando qᷓ; legendo intellexerũt homĩics

ſancti dei. In hieruſalẽ erat templũ. In pace ſunt eom/

nia diijina miſteria reuelatões et cerubin ſcientiaꝑ et

gloꝛia et ꝓpiciatio ꝓ peccatis.et ablutõnes a ſoꝛdibo. Ad
pacem iſtam aſcendamus iſtamq; ſectemur: et deus pa⸗

cis ecit omnmno nobiſcũ. Montis oliuaruʒ aſcenſum
etiã fecit diuinꝰ mõtanus qui a mõtibe eternis illumĩat

ſio eius. Pax erat et ad hieruſaiẽ pacis viſione aſcende/
bat:hoc eniĩ ipᷣe erat.ad qð aſcendebat. Sed trahit nos

pus et hominũ imquoꝝ qui ad mala patranda pacis fe-

Poꝛi ↄdeſcendere in federibo iniuſte pacis:ſed coꝛpus cũ
aĩa in lege deifera concoꝛdare. Mon enieſt pax ſi iuſtus
concoꝛdiꝗ cum iniquo habeat: qina eoipſo iuſtins iniquꝰ

n ſeſſoꝛab

r. Qui
gugenieſt
die acl co⸗
npacs fe,
olaswr,
Mar cum
Parye⸗
weis ad
gigzco⸗⸗
pusci
ſ luſtus
tmsimio
Pone
loingſen
Utegieſab
gels.
reglules
er ſeſo
n ſeſtoeb
Ntchcalen
mann ſed
ſiniſttum

tſepeter

Hiumalti

tq; trſ⸗

lnm: cal
tad im/
nittitab
aeguns
8aie oai
ducentin
gſcenios.
cerintel
tia ſpui⸗
wijait
Wütas
rgatio
prori
onibus
wericu⸗
Ptvata
ancan
n, 20
rein
ſiont

inte

get
trne
mies
pa/
ſufm
nie⸗

omnẽ animam illuminari dignam. vt ſemp ad aſcen/
ſum aĩas pꝛouocaret quas ad hoc creauit vt nõ rema⸗
nerent in inis:ſed vt collocarent᷑ in ſuperioꝛibs ſuper⸗

nis.Ad luminis fomentum per hunc aſcenſuʒ nos ſal

uatoꝛ inuitat.Mon eſt oleũ lumen ſed ipſius ſomentũ
Oleũ diſcretio eſt:habet enĩ condire multa cibaria et
diſſuauia in ſuauitatẽ cõuertere. Diſcretio condimen⸗
tum agende vite eſt atq; moꝛũ expedientiũ ad ſalutem
Oleü miteſcere aſpera plura facit. Loquendi ſuauitas
multos duros fecit a feritate ceſſare:oleũ nempe ſuaui

tatẽ lingue impoꝛtat. Oleũ omnibo liquoꝛibo ſuꝑnatat

ac etiam eis niſi artiſicioſis argumẽtis penitus nõ mi

ſcet᷑. Supinfuſum ſuꝑnatat. Si ſuꝑ ipſum liquoꝛ ali⸗

us infundat᷑ oleum ſuꝑnatat:ſua enim natura nõ pati
tur alijs liquoꝛiba cõmiſceri pꝛima coniunctiõe.Anĩa
wro ſue nature altitudinẽ ſeruãs et intellectualẽ leui⸗/

tatẽ quã a deo in creatione accepit:cum terreniſ aliqm

cõmixtionẽ nõ ſoꝛtit᷑:dãnoſo argumento talibo ſe iĩmi⸗

ſcet Olua viriditatẽ in folijs ſeruat:⁊ foliũ verboꝛum

tuoeũ non cadat in vanũ neq; defluat in ꝑditionẽ/ Oli
ua ſignũ eſt victoꝛie atq; noue leticie Annouant᷑ in no
bis quotidie demonũ bella:et pugne vitioꝛũ interiꝰ nõ
quieſcunt Exterius vero mundus et holes ꝑſtrepẽtes
aduerſus ammam inire certamina non deſiſtunt:et in⸗
ter occultam luctam ⁊ pugnãa aptam fere hcet anie re⸗
ſpirare. Sed ad montẽ ohuetiꝑ chꝛiſtum aſcendentẽ
inuitamur aſcendere.vt ꝑ ſigna victoꝛie victoꝛiã de oc⸗
cultis hoſtibus faciamus et de palam nobiſcũ ↄgrediẽ
tibus ad inferendũ inuiſibilia damna ſignũ imo effe⸗

ctum victoꝛie reppꝛtemus:non ad coꝛꝑa velut inimid

carnis dantes conflictũ ſed a malis ſuaſiõibo omnino
inculpatam tutelã ad caſtra chꝛiſtifere milicie repoꝛtã/
tes ñ ſignũ pacis pꝛimo ramus oliue ab aue paciſica
noe fertur repoꝛtatus ad veſpam vt oſtenderet᷑ ꝙ dei
deſeuiens ira quieuerat:qui omnẽ viuentẽ animaʒ de
leuerat ſuꝑ terram.his dũtarat exceptis que in archa
noetica ſunt reꝑte. Igituroliua ſignum noſcit᷑ pacis.
Pꝛoinde feſtina cum chꝛiſto in montem aſcendere oli
ueti:vt in virtutibo ſpalibo ex talibus ſimilitudinem
ſumptis degaſ. Aſcendit animalia ieſus inter allego
rica moꝛes cudens:vt ſuꝑ omnem animalitatẽ ratiõiſ
impio et loꝛo regiminis aſcendamus. Aſcenditcru⸗

cenm ieſus wolũtarie non inuitus ꝑficiens vitupio ſuo

noſtrũ honoꝛẽ ignominia gloꝛiam.pena beatitudinem
moꝛte vitam.in oꝛdine vite agẽde ad oĩa hũanitati cõ

traria ſuos animans ſectatoꝛes. Non creditur a vulga

ribus ꝙ ſit aſcenſus ſed deſcenſus ad penã:ſed veritas
chꝛiſtiana magnũ credit acenſum poſſe pꝛo paſſo/p no
bis voluntariè pati.Hahet voluntarius aſcenſus ad pᷣ
uiſam penam mirabilem actionẽ:ſit enim ſupꝛa ſe ſei⸗

pſo penitus maioꝛ qui voluntarie affligi᷑ penis.Habet

pꝛofecto aſpeꝛũ ſenſum quẽ noſtra tenella natura ſem

per reputauit aduerſum. Contrarijs penalibo et affli⸗

ctiuis naturã ſe tradere/victoꝛẽ ſue nature ſe monſirat
et ſeipſum calcat ſeipſo ſuꝑioꝛ:et vicit omnino domeſti
cum hoſtẽ cum quo doꝛnut et pabulat. cũ quo pgit et ſi

ſtit. cum quo quieſcit et loquit᷑.qui poꝛtat atq; poꝛtatur

qui niſi ꝑ moꝛtẽ nullis diuiditur et medijs:quẽ deuin
cere maioꝛẽ qᷓ; innumeros extra ſe viciſſe din victoꝛiã.
oꝛitatẽ inſigneʒ habet talis aſcenſus non tranſiti⸗

ua ſed cõpatione recipꝛoca.et tato dignioꝛem qnto pꝛi⸗

mo ſeců verus et chꝛiſtifer agomſta duellat:quo ſe pꝛi⸗

mo deuicto mihil inuincibile manet.Quid enim eſt qð

nõ vincat qui ſe voluntarie obijcit penis ſi expedit.aut
libens expectat ſi eum toꝛtoꝛ inquirit· A nemine poteſt

deuinci qui eſt a ſeipſo virtuoſe deuictus. Non vincit

ſaluatoꝛis

eum pena quam libens amplectit᷑. Mon veijcit eum do
loꝛ cui appetit ſubiacere. Mon toꝛtoꝛ cum necantibo in
ſtrumentis qui ſecu concoꝛdat in votis:nam querit toꝛ
toꝛ pcutere.ille deſiderat tolerare. Otille occidere:ille
anſſvlat exire. Si ille coꝛpus pimereille coꝛpus relinq
re. Si toꝛtoꝛ vult ꝙ amplius non viuat in mundo:il⸗
le wro ſemp optat libertatẽ a mundo. Non terꝛent᷑ ty⸗
rannoꝛũ terroꝛe qui inter qnimã et coꝛpus gladiũ ini⸗

micitie oſuerunt. Mabet aſcenſus ſpontaneus factus
ad crucem pꝛomptitudinẽ exquiſite virtutis. Pꝛõpti⸗
tudo virtutis penitus illa eſt ꝗᷓ marceſcere ocio timet
que ſempꝑ affectat habere cum inmico cõgreſſum quie
tem ignauiã dicit et nõ pꝛobari toꝛpoꝛẽ.Coꝛonari ren⸗
nuit ſine bello.Eliuere in delicijs refugit ſemꝑ parata
reddere Mihil exceptuat in euentib.Nouitatẽ euentu
um extimat quid antiquũ:pꝛeuiderat enĩ ante ſeq; pa⸗
rauerat adeſſe futurũ.alnimoſioꝛ redditur poſt lalvꝛes
Cum opoꝛtunitas certamims adeſt non dicit expecta.

