nec ſancti poſſunt excludere ſeuum imperium moꝛtis. ſticie udeharurletn vrnun tempoꝛe quo ſupꝑſtes fu/
Nihil caſtigabile aut repꝛe vnſibile in moꝛibus homi⸗ it adam iure pꝛimatus ipſe tenuerit an allus aereterit.
num foꝛet: ſi in ſuis pꝛeceptis non ſperneretur omnipo ecernente domino ignoꝛamus/jpoſt eius obitum car
C. I-r Perrr⸗ tens. Occaſione vero accepta ſummiet eterni contem remanſit aut quis eduxerit etiam ommino neſcimus.
pti dominn. aut iuſia ſiue vſurpata ſunt permiſſa domi ſiennctarter ipſius poſtulet oꝛdo iuris ſi bene vi
nia: et geniture naturalis libertas in ſeruitutem et ſlb (intarin republica vel pꝛiuatai poſt lapſum in pꝛinn 4
iectionem atq; punitionem hoĩm traiecta eſt parentibus nondum viuatur debito ſub monarcha ſeu 7

᷑᷑᷑᷑᷑ ſub aliquo valente iudicia diffinire: ſaltem cognitione
OQ mundus oꝛiginalis niſi deum non habuit alimm veri. ſi auctoꝛitate imperij. Et hoc ſiquidẽ engebat. quo
iudiciariam poteſtatem. Capitulum. XXVII niam in hominibus erat inequalitas ratione virtutis
2 . . et vicij. Similiter hi qui virtute pollebant non equa⸗

..= - -= ,r .. Noꝛiginali ſiquidem mundo non inuenimus domi⸗ liter radiabant: nam alius virtute atq; cognitione pꝛe⸗
na coniſtituta: ercepto ꝙ vir pꝛepoſitus mulieri: et ipſa habebat. alius minuſq; ſplendebat. vt ſemper quod eſt
r . rr ſub eius pofita eſt poteſtate. Elerutamen ob quandam minus adid quod maius eſt ꝓ indigentia verſaret aſpe
. centiam pꝛime creationis quam occepit omnibo pꝛe⸗- ctum voluntate inferioꝛis/vero ſuperioꝛis timoꝛe aut
na we .n, ferendus fuiſſet adam:qui poſt peccatũ ne ngentis tri⸗ neceſſitate ogentis:et vt eſſet inno dinei omnino H
E Sr⸗ g. ginta annis vitam in doloꝛibus egit: vt nec ſuo tpe ali⸗/ quempiam pꝛeualentem eſt arcenda malicis.
— 1,. - -,5 quis vt pꝛefertur potuiſſet anticipium facere/cum ipſe 4
1 fuiſſet omniũ pꝛimus parens:qui qᷓuis peccando in la⸗/ 4
wꝛibus et erumnis enleceten um veg nereun Kccs, ON ab eo tempoꝛe quo noe eſt ingreſſus in arcam iunꝰ
tum alicui poſterauit:non tñ a erſtonſi wen ſtus fuit dominus hominum ſuper teraamm.
Poteſtatem neq; gladium animaduerſionis in repꝛolbs XZapitulum. XNVIII
im cum cayn nequiter frater vterinum T conſeminẽ “
occidiſſet: non ab adam ſed a deo legimus impꝛobatuʒ Olens iniquitatum miſtiſſimus vltoꝛ mun
imo ante pꝛemonitum. Lamech etiã non puniuit aut v gdum auertere a peccatis que wlut toꝛrens
coeꝛrexit quiſpiam auctoꝛitate humana de pꝛima biga⸗ inundauerunt ſuper terram ne percuteret ꝑ
. mia aut de duplic homicidio woc patrauit. non emm noe ſuum pꝛeconem erimium quem ſuper
age aut alicui deus vederat iuſtieiam coꝛrigendi et pu, omnes viuentes in ſua generacione iuſtum inuenerat:
niendi. RBepꝛehendendi vero atq; monendi adam haly toti mundo dixit. Obſerua cc. Walebat enim mundũ
CARn A. :at bat audaciam ſimiliter et docendi: quod fecit tpe vite habere penitentiam et cautelam. q; ſibi ex ſceleribus in
In ſh αν ſueannuncianis omniby peccatuʒ quod fecerat. et penã ferre vindictam. Clocauit ex hoc noe virum iuſtum et
G JYJUM quam ferebat eriiij et lawꝛis:necnòet experientiã moꝛ perfectum in generationibus ſuis ambulantemq; cum
Eaiisin omnes hoĩes peccato ſuo diffuſa penitus erat eo:cui diuina iuſticia decernente pꝛimatus omnium
Et ſuadebat ommbo firmam ad deum obedientiã quã debebatur. Et dixit ei. Non permanebit ſpiritus meus
etiam peracto peccato nõ pdidit. declarabat vt a deo ac⸗ in homine ineternum:quia caro eſt. Eruntq; dies illi /
ceperatdñi woluntatem:et quibrebus diuinum placi us:centum viginti annoꝛum.Et paulopoſt cauſa inter
tum agiturn aut quibus diſplicentia irrogatur/ aperiens iecta malicie adiunxit. Ginis vmiuerſe carnis venit co⸗
futura Peginl iuſtis homibus poſt lawꝛes⁊i iuſtis te ram me repletaeſt terra iniquitate a facie eoꝛuʒ: et eos
nas iuſtiſſimas poſt erroꝛes rrena a quas deſcenſu diſperdam cum tetra. DHeditqʒ ſibi pꝛeceptum de araa
rus erat moꝛte interueniente non ſiluit:non aliter iſe claudenda taxatis dimenſionibus pꝛo reſeruatione ſes⸗
um ceteris qᷓ; ꝑ verbi incarnati miſterium liberandus mmnis in repꝛopagatione humani generis:et omnium
“ C.-I. 22.. - gitur dominium atq; pꝛincipatum ſuꝑalios per iuni animalium in ſpeciebus atq; generationibus ſuis: vo “
riam auctoꝛitatem timoꝛe aut neceſſitate pꝛementẽ lens poſt centum viginti annos bumana exigente mas
ifnſ oꝛiginali mundo non legimus: cum ommis caro culſ licia.diuina diſcernente uiſncia ad delenda omnem aniu
pabiſſter coꝛrupenit viam rannon ab alio q; a do n mam viuam miſi adueniſſet penitentia:diluuium indu

5.

Are. — 9, S20 .—4.-

H

..

generali dilunio erhibita vltione. Hoca deo permiſſo cere ſuper terram. Quod pꝛedicante noe vertv et facto

umat
ne

eꝗ
Rins
haſan
ntar
en

Ms
N/
ſad
Uodd
ui
e n

2

dum archam tante magnitudinis fabꝛicabat. que cen

teſimo annoa die ſui exoꝛdij cõfecta eſi:pPumana ma⸗

licia non eſt coꝛrecta. nec per Penitentiam planxit ma⸗
le que fecerat nec ad futura debitam cautelam appoſu⸗
it.ſed intantũ deterioꝛe conditione conualuit:vt etiaʒ

viginti anni merito demeretur· quibus demptis. noe
cum ninjs et vroꝛibus et omnibus animalibus mun⸗/

dis et immũdlis binis atq; ſeptenis. omnibus alijs de

lendis in archam mandauit ingreſſum.poſt que diui *

na woluntate diluuio mundãte vita ommiũ eſt deleta:

tm̃ illoꝛum ſeruata qui ad archam confugerantQα1

bus omnibus ex cõmiſſione diuina noe iuſtiſſime pꝛe

ſidebat. dominia quoq; et ſubiectiones debite pxrage,

bantur:que ſibi eo tempoꝛe ſi npehantureſeni⸗ ic iuſtuʒ
in mundo imperium habuit cui deus homines illos

paucos et animalia ſubdidit. nec tm̃ filijs dominabat

quia pater.et quia ſocer nuribus erat et vxoꝛi maritꝰ:
ſeg etiam in eo ꝙ homo iuſtus atq; perfectus.quẽ do⸗
minus wlũt ſuum vicarium mundo pꝛefecerat. vt in
alijs hominibus non de ſua carne pꝛogenitus domina
tus pꝛofecto fuiſſet ſi potuiſſent a diluuio in archa iila
virtutis merito et diuine roluntatis placito reſerua⸗
ri· Equitas omnimoda eſt: vt habitantes in domo do
mini inn orninio ſirt illi en nune hoc deſu⸗
per dei ſuſticia cernente. durante diluuio non com⸗
mittebatur coerigenda malicia er timoꝛe inundantiũ
aquarum:qᷓ;uis timendũ non eſſet recte viuendo do
mino pollicente ſalutemMec pꝛo iudicio inſerendo m
ſitum eſt tribunal.vt mioꝛ ex actu iudiciario notaret᷑/
laudibus nanq; et deuotionibus atq; gratiarũ actioni
bus illo in tempoꝛe non iudicijs vacandũ erat. Cõple
toq; dilunio.noe cum ſuis ex domimco pꝛecepto egre⸗
ditur·in poſteris a deo ꝑmiſſus dominus vnuuer ſi. cui
omnes voluntarie ſubdebant᷑ ad dei placitum pertinẽ
tes qui de lumbis ſuis et filioꝛum ſuoꝛum etiam poſt
diluuium deſcenderunt:et cognouerunt eum dominũ

atq; ducem velut eum qui affatus dei ſuſceperat. apuic
quem erant diſpoſita ſeculi teſtamentagai etiam poſt
Diluuium trecentos quinquaginta annos ſue vite im

pleuit etatis.in quibus a iuſtis habebat᷑ vt ductoꝛ do⸗

ccoꝛ et cephas: qui tlæoꝛias diuinas altiſone annora
bat. Contemptui vero habebatur ab his quoꝛſi certa
erat apud deũ futura damnatio.nõ enim ſine damunag

tione contẽni potuit ille quem deus mundo pꝛefecit.
nec aliter docuit atq; rerit q;ᷓ deũ velle cognouit. Nun
qᷓ; impune cõtemptus eſt in omni curſu vite labentis

quem deus pꝛepoſuit populis:marime ſi pꝛęter domi /
ni voluntatem edicta nõ poſuit. Erat etiam hoc in tẽ
poꝛe tres ſilij ſui populoꝛũ de ſe genitoꝛum ducesſub

eoꝛum et onmiũ aſoꝛ:um domino atq; patre noe: ante

cuius moꝛtem multitudõ nimia poſt diluuium lum exoꝛta⸗

eſt.

O nemroth pꝛimus vſurpauit iniuſtum dominiuz

tempoꝛe quo diuiſum eſt labium.
Capitulum XXIX
Oſt moꝛtem vero noe nemroth pꝛimo domi⸗
p nia ſuper alios vſurpare mohtus eſt. Et vt an
tiquoꝛũ relata declarant a quibuſdam repꝛoba
tus a quibuſdã ſuſceptus eſt.Ab illis qui ad vnius dei
cultum animũ preſixerunt negatus:abalijs vero tole⸗
ratus eſt dominus:cuius infecti exemplo multi ſuper
alios tentauere dominia. Omnes tamẽ eius male ſua
ſi conſilio oꝛientem relinquentes:terram ſennaar pe⸗
tiuerunt. Et merito in regionẽ fetoꝛis wmunt qui peĩ
cipiũ lucis.aliquando fere omnis paterne traditionis
— —

N. F „- —,— — .. è Dprere
fioer

₰W — — —

muſm beli filium condita nõ ſunt:diuinuſ cultus a mul

obliti et pꝛedicationis noe qua ommibo de ſe natis foſt
diluuium declinabat diuinam woluntatem enunciãs
.immemoꝛes facti ſunt:ꝑquam veritas vite agende at
q; appetende beatitudinis apud homines ſeruabatur.
Nam mundo ꝑ diluuiũ iam deleto per aſſertionẽ noe
quid tenendũ in fide aut moꝛibus eſſet ſe cire wolentes
edocebat:cuius doctrina multi ad deuʒ pacta ſeruaue⸗

runt. Aeruntamẽ nemroth decernente decreto qui cõ

tra dominũ ſatagebat:pꝑ turrẽ humani artiſicij celum
creatoꝛis cõſcendere tentauerũt. Que dum humano
faſiu et caſſo ſtudio ꝓtenderet᷑ in altum lingua huma⸗/
na cõfuſa imo diuiſa eſt:vt dum in expetitiòe fabꝛican
doꝛum vnum ꝓ altero peteret᷑.ablata intelligentia ceſ
ſatum eſt in operea damnata ſupbia in coꝛdibus plu/
rium remanente ſuperba malicia.Ac per hoc neceſſi⸗
tate vrgente quot fuerunt lingue tot populoꝛi ſunt
facte caterue.quia vnuſquiſq; ſe illi ſociabat.cuius in⸗
telligebat loquelam:et in directionibo nouerat linguã.
Et ſe diuidentes altrinſecus cum ꝓpꝛijs ducib p mun
di plagas ſcõm poſſibilitatẽ et plaräſecole atq; inco⸗

le ſimiliter peregrini facti ſunt:ſolum in vna genera

tione filioꝛum ſem.ſq; eber. lingua oꝛiginali et huma
na ſeruata. apud quos reman ſit etiam cultus vni dei
et moꝛes agende vite.atq; celus oꝛiginalis iuſticie: ſe⸗
cundum iuſticiã et vrritatẽ quã noe pᷣdicante percepe⸗
rant.aut audierant a parentibo ſuis dicta referentib⸗
noe iuſti eoꝛũ et antiqui parentis.
Oe in ommibus pꝛeterq; in filijs ſem in quiba m̃an
ſit oꝛiginalis lingua defecit oꝛiginalis iuſticia vnde
iniuſta facta ſunt regna.
Aapitulum XXX
N ceteris autem a quibus remora eſt oꝛigina⸗
i lis lingua defecit et oꝛiginalis iuſticia: q;uis oc
lulto ſed tamen iuſto dei iudicio. Et nemroth
qui pꝛimus in tyrannidẽ aſpirauit. cum ſuis ſequaci⸗
bus in babilon remanſit:que ciuitas ſii regni exroꝛdiũ
fuit. Erinde ceperunmt iniuſig regna fieri ſupꝛa terram/
oꝛiginali derelicta iuſticia. Et eo nequioꝛa:quo cultus
creature atq; idoloꝑ obrepſerat. et ab vmus dei cultu
hoĩes nequã iuſticia remouebatſobi nequã iuſticia.ibi

iniuſta ratio dominãdi atq; dominij. Bed nuſla iuſti⸗

cia nequioꝛqᷓ; ꝑ quã homo creatoæi aufertur et dei debi
tum en re ertereruleta ſiue felicia regna eſſe
noſcunt. ſi pacificis ĩperturbati nõ ſũt hoĩn moregſi
deo Rbieins eribenk honoses. eqs ob h iuſta erit tõ
dominandi.ſi ſuꝑioꝛum terroꝛe maloꝝ arcetur aut pu
nitur imnpꝛobitas: ſi diuini cultus cõſfunditur veritas
am pꝛiu rcuderentur. que

tis creature alicui ſcòm deceptiones demonis exhibit?

It. Hoc enim ſempꝓcurauit aſtutia demonũ vt pꝛo⸗

pter cultum creaturehomines incurrerent iram dei.

ex quo iuſticia ommnis cõfunditur. iuſta dominandi ra

tio in hominibus obſuſcatur. Sed a nemroth q;pluri
mi mali pꝛeſſi atq; depulſi:ac multi ei ferre tyrannidẽ
nõ valentes ciuitates et regna ſocialia cõdiderunt. ſed
nõ in noĩe dñi.qᷓ;uis pmittente iuſte puidentia dei:et
cũ idolatria cepta ⁊ aucta ſunt regna ſpꝛeta oꝛiginali iu
ſticia:et ſancta latria nſeruata zoin eiura regnãdi
eoipᷣo fateſcunt:auo regiaegũ et dño dñop iura ſui im/
perij nõ reddunt᷑maxime ſiin ſua latria nõ recte ſenti
tur. Omnia quime vicia in moꝛibo hoĩm.faciliuſ q; ido

latria toleratur. Eſt enĩ in illa negatio ſummi dei. quo

negato nulla remanet in homintbus iuſta ratio domi⸗
nandi: eum ſolum ab ipo dependeat wera iuſticia impe⸗

V
„(AC(oe Sopnnz

—— — /G. Crn 2

8 — „
Cuprn weit e, =le⸗

. „ 22-1— , cy. dy,

△N 5 4

QGü. 2047 J, I. /.

N, „„
PE

n «aeS
—

„ Solae

„
Le. e1
F.e

₰ —

ReD 6 n A W

aff e e
2 —

,„c ee 20 40 S97☚π*

randi Apud illos vero quioꝛiginalẽ linguam tenuerüt
et oeiginalem iuſticiam ſeruauerunt. fuerunt iuſta do
minia auctoꝛitate paterna in filios non tamẽ wqut in.

extraneos iuriſdictio ſuperioꝛ agebatur.et vſq; ad abꝛa

am huiuſmodi ſeruatus eſt ritus:qui poſt noe pꝛrimus

diuinos reaccepit affatus alio iure atq; ſignaculo ſuo
populo pꝛeferendus, Mam cum tota intentio vteris
teſtamenti figuris enigmatibus etiam carnali gene
rat iõe q́uis non ex humano ſemine tendat in chꝛiſtũ
apud illos per quos recta ꝓpagatiõis linea chꝛiſtus de⸗
ſcendit: credendum eſt ratio dñandi fuiſſe iure pollicẽ
tioꝛ aut mag laudabilis aut minus repꝛehenſibilis ra

tione vnius diferi cultus: q; in alijs quibus erat abie

ctus aut cõtaminate creature cõmixtuſ. Et vt ad abꝛa
am recta pꝛopagine veniamus ab ipſo Beetonlaſto ge
nealogia retexenda eſt Adam genuit ſeth poſt moꝛtem
abel. Geth genuit enos. Enos genuit caynan. ayna
genuit malaleel. Malaleel genuit iareth Yareth genu

it enoch· Enoch genuit matuſalem. Matuſalẽ genuit

lamech. Lamech wero genuit noe Om̃es tamẽ iſti plu
res filios et filias habuerunt:ſed tamen ex iſtis ex re⸗
cta linea erat ſcõm carnem mũdo chꝛiſti natiuitas af⸗
futura. Etid omnes iſtos ante diluinũ fuiſſe ſacra ſcri
ptura cõmemoꝛat In quibuſ que fuerit ratio domina
di ſupꝛa pꝛediximus.Noe vero qui ante diluuiũ
diluuium ſuꝑuixit:cũ multos habuiſſ filios.ad iſtam
lineam cõtexendã genuit ſem. Sem genuit arphaxat
Arphaxat genuit caynan.Caynã genuit ſale. Sale ge⸗
nuit heber · HN

Thare genuit abꝛam/Cempoꝛe heber diuiſa eſt lingua
et terra remanente in ipſo h sing
nerationibus eius lingua pꝛima: et ſuo modo iuſticia

pꝛima. Iſti etiã plures alios filios habuerũt ſub vn?ꝰ

dei cultu et directione regis iuſti:⁊i tempoꝛe vero he⸗
ber qui per iuſticiam et rectam lineam oꝛdinat᷑ vſq; ad
abꝛaã exoꝛta ſunt regna plurima: imo latrocinia mul⸗
ta. Sed tria ſcõm trinam mundi diuiſionem ſuꝑ ola
plus famoſa. aſſirioꝛũ qð tandem tranſiuit in medos
et iſiud in aſia.et egiptioꝛũ in affrica.ſycimoꝛum in eu
ropa. Et q;;uis tempoꝛe abꝛae magis claruerunt. mul⸗

to tamen antecedente tempoꝛe inceperunt in quibus

non fuit recta ratio dñandi:q; eius augn entari per
miſerit in meritum humane iuſticie:adempto tamen

pꝛemio retributionis eterne. Quia reges et ſubditi e⸗
uanuerunt in cogitationibus ſuis imuſte agentes bel/
la finitima:nec ad deum vnum et verum didicerůt ha

patriam.
De tempoꝛe ante diluuiũ nemini magis qᷓ; moiſi
credendũ et de diſpari tꝑe tripliit.
CLCLapitulum XXXI
Enus humanũ qualiter ante diluuiũ agebat᷑
g dubie ſunt ex hoc reddite rationes aut opinio
nes.et ſcripture aliquid oſtendentes pꝛeter id
qð ꝓpheta pꝛeteritoꝛũ in ſacris libꝛis aſſeruit.et nemi⸗
ni plus qᷓ; ſibi adhibenda eſt ſdes Nam omnia ſunt de
leta diluuio:et nihil alibi pꝛeterq; apud noe ſuoſq; fili
os in archa extitit reſernatum. Potuerũt tamen mul⸗
ta ſciri relatione noe atq; filioꝛum eius ſubſequentib⸗

poſteris que geſtia ſunt a pꝛediluuijs multis.non tamẽ

cxedulitatem p neceſſitatem habent:cum auctoꝛitateʒ
ſacram non habeant. Pꝛoinde tempuſ ante diluuium

eber genuit phalech tꝑe quo diuiſum eſt
labiũ atq; terra.halech genuit ragau Magau genuit
ſaruch. Saruch genuit nachoꝛ. Machoꝛ genuit thare

ipſo heber ⁊ ſucceſſoꝛibus in ge

1..

conſiderandum eſt ſub nube denſiſſima:pꝛeterq; in de⸗
ſertis a ppheta pꝛiſcoꝛuʒ. Lempus poſt diluuiũ vſq; ſd
abꝛaam:ſub quadam nõ depꝛeſſata nimũ nec rareſcen
te plurimũ. Zempus vero ab abꝛaam vſq; ad pſens ex
omnibus mundi ptibus eluceſcit.et ex ommba regnis
et populis innoteſcit. Quoniã ex canone ſacre ſcriptu⸗
re que ſpectauerunt ad ꝓplm dei:tradite ſunt indubitas

te memoꝛie. Que vero geſta ſunt in regnis et populis

repꝛobatis:etiam ex eoꝛũ curio ſis in poſterum memo⸗
rijs. ſtilis et debitis oꝛdinibus in poſteros defluxerunt
Hec ꝓ tanto dixerim vt certum diſſerendi oꝛdinem in
his que de iuſto iure dominandi tractanda ſuſcepimus
ab abꝛaam a cuius tempoꝛe mundi peramplius regna
darere ceperunt. cõgruum exoꝛdium faciamus:inne⸗
ctentes multa vtilia pꝛeter ſuſceptũ oꝛdinẽ.
WMepotentia et ſcientia regimins niſi deo ſint ſubdi
te· equo iure cõdemnantur.
. Capitulum XXXII
Ed nec pᷣtereundum ſilentio ꝙ due ſpecies ſcʒ
ſpotentia et ſapientia ex quibus iuſti regiminiſ
virtus tota cõſiſtit. ꝙ ſi altera ipᷣarũ defuerit oẽ
regnum a imperium euaneſcit. que pari lance a diuina
pꝛouidentia trutmantur in appꝛobatione aut repꝛoba⸗
tione vtentiũ vel ipaxvt oĩno ſit execrãda potẽtia que

ſub deo loꝛicante nõ regit: et vana ſit ſapientia que de⸗

um ignoꝛando nõ ſapit. De potentia ſiquidem ꝑ ſapis

tiam dicitur. Audite reges et intelligite. diſcite iudices
finium terre. pꝛebete aures wos qui cõtinetis multitu⸗
dines et placetis vobis in turbis nationũ:quoniã da⸗
ta eſt a domino poteſtas vobis:et virtus ab riſſeng

interrogabit opa veſtra:et cogitationes ſcrutabit᷑/E

a dommo data eſt vel pꝛemiſſa regnandi potẽtia. in du
bium nõ vertat᷑ ꝙ ad ipᷣm eſt in omnibe referenda nec
ad inferioꝛes inflectẽda cenſ. etur:niſi ꝓput aula ſummi
regis edixerit.nulla eni poteſtas ad derogationẽ. imo
ad totum bene cautũ ſupioꝛis infertur. Mundi vſus oꝛ
dinarius habet. ꝙ qui accepit gratis ab eo peſt: ad ipᷣm
pꝛimo referat quod accepit. Nam feudotalia que minti
bus donantura rege:pꝛimo regis donantis iuriſcictio⸗
nem aſpiciunt. Et qui accipiunt niſi craſſa ingratitu⸗
do et ignoꝛantia firmata deceperit: rependũt homagia
de his que receperunt. Et plerũq; ſi rebelles fiunt: exi/

guntur inuiti. Neq; in hominũ regnis a deo cõſtitutis

ſine pmiſſis in ſingulis atq; vniuerſis ſub regulis con
ceſſis. ratio agitur dominandi.exigendi rcelle pu⸗
niendi:ppᷣter illaʒ qua totius regm ſtatus vniuerſaliter
gubernatur. Meq; fas eſt condere leges in diſcretis re /

ceptaculis et manſiomib hominũ.que ſub vnius regiſ

bere noticiam. qui regnare permittit datq; regnadi ro ⸗
tentiam:et hoc tribuit iuſtis ſiue imiuſtis. Ded iuiti

dumtaxat dat gratiam:et tempoꝛe ſtatuto perducit ad

regimine cõuenerunt: niſi vniuerſalis regni leges in⸗
coꝛru fanracuſiodliins ſun vt reſpublica regni ſe⸗
ura et immaculata in offenſa ꝑmaneat:particularis
ſeu ſpecialis pꝛeminentia ſeu ſubiectio vniuerſaliet ge
nerali omnino ſubditur. Alioquin ꝑturbabitur in vni⸗
uerſo reſpublica ſi in ſpecie ad genus erit abonigaa

—

lut in humano coꝛpoꝛe vno membꝛo coꝛrupto. ſicut
ſane condito integritatem nãtenente. cum ceteris to⸗
ta coꝛpoꝛis vniuerſitas ſuſcipit notam ẽtiam reliquis

fruentibus ſoſpitate. Agitur omnis regendi poteſtas:

ad eum qui dedit aut pmiſit referenda eſt. Alioquin e⸗

tiam ſi nõ credatur iure marceſcit necnò et regendi ſa⸗/

ʒpientia tranſit in neſiias niſi infallibili et inobliquabi

li dei ſapientia dirigatur. Pꝛoinde p eandem ſapientiã
dicitur. Et ſi auis öſum matus fuerit inter filios homi
num ſi abfuerit ab illo ſapientia tua pꝛima in nibilum
reputabitur. Et ibidem alio loco dicitur. Clani ſunto⸗/
mnes homines:in quib nõ ſubeſt dei ſcientia. Ac ꝑ hoe

FP. 4 . dro ſ

N
d

1
ſe
ces
liu
N
loq
1
nmi
ſfo
160
fn
hhei
tio⸗
ſtu⸗
g
ennh/
tis
lon
du
ſter
let
n
ſẽ
tis

e

nit

ſe

t
o

-

ſe
ſ
bi
i⸗
nt
fn
0
we

be velut due meretrices repꝛobãtur. nec in populis aut
regnis immaculata dominia ponunt:ſi nõ ad omnipo/
tentem et omniſapientẽ in regimine referantur. et re⸗
gendi autoꝛitas cum demonibus habebit poꝛtionem:
ſi ſupꝛa ſe creatoꝛem omniũ dñando et regedo nõ ſen⸗

tit. Et omnis ſcientia repꝛoba omnino cenſetur:ſi pꝛo

ut ſciri potuit atq; debuit omnium ignoꝛauit auctoꝛẽ,
. △
Oea tempoꝛe abꝛae vſq; ad moiſen pꝛeterqᷓ; incircũ
ciſis non fuit ratio iuſta dominandi.
Capitulum XXXIII
Vnc vero ad abꝛaam quo tempoꝛe regna mũ/
n diclaruerunt. ſine doo autẽ magis obtenebꝛa
ta fuerunt/oicendoꝛũ oꝛdinem reſumamus:a
quo pꝛima cepit diſtinctio coꝛꝑpalis.cui etiam in axpꝛo
bationem et repꝛobationẽ oim gentiũ dominus 6 lo
cutus.Cucurrit humanum genus plus q; tribus mi⸗
libus annis ſcm quoſdaʒ ab adã vIed abꝛaã: ſcom
Tebꝛeos paucioꝛibus indiſtinctum. vt nullo ſigno vel
caractere a ceteris placitus dei populus noſceret᷑ Sz
confuſi moꝛes hominũ vagabant.hoc dũtaxat excepto
ꝓ vnius dei cultus apud electos ex paternis traditiõi⸗
us et foꝛtaſſis ſecretis inſpirationibus ſeruabat᷑. Tẽ
poꝛe vero abꝛae placuit diume pꝛouidentie cin nil mali
placet · ratione qð ſibi placet licitum eſt ſuis et miris
et iuſtis modis populum ad ſe ptinentem ſeu pertine
re wolentem ſub ſecreto ſignaculo pꝛenotare: ne cum
alijs populis iam per idolatriam dominandi lbidinẽ
depꝛauatis confuſionis obpꝛobeia turpitudimis enoꝛ
mia pateretur. Nam ideo er antiquis inolitis moꝛiboj

ſignacula rebus et hominibus apponunt᷑:ne cum cete

ris confundant᷑. Et cum a tempoꝛe noe vſq; ad abꝛaaʒ
deum nemini locutum ſcriptura referẽte nouerimus
ad abꝛaam ſuos renouauit affatus. Et cum eum ſui
directiõibus hincinde vntilando nenon ſub certꝭ7
arduis pollicitationibo ſibi dñs loqueꝛet᷑.tandem circũ
ciſionem indixit.vt ipſe cum ſubſequis diſtingueret᷑ a
ceteris.palamq; factum eſt huiuſcemodi edictum apð
finitimos abꝛae qð ſibi fuerat impxratum inſigni di
uulgatione paulopoſt mundo inſonuit. ꝙ ſe circucide⸗
ret qui ad de wopulum coaptare ſanriſſet. Omnes au⸗
fem qui tale ſignaculum contempſiſſent accipe:ad ele
ctum populum ptinere nulla ratione viderentur. Hec
in circũciſione imperandi ſeu iuſti iniperij auctoꝛitas
ſed ſignũ tantũmodo erat populi ad deum ptinentis
apud quem crxedenda erat auctoꝛitas iuſti regiminig.
Mec wopulus incircũciſus popter creũcſſionis caren
tini nwerddt aut iuſti dominij auctoꝛitate debita pꝛi
uabatur:ſed quia hoc ſignum non capiebat erat domi
no contumax.ex quo regẽdi nõ erat iuſta poteſtas. NA
Aui ad ſupenoꝛem in ſuo edicto efficitur contumarad
interioꝛem iura pdidit imperandi:et dominãdi euanu
tt veritas. In circũciſionis edicto ad ſe inuicem totus
mundus erat pꝛoculdubio vniẽdus ſub vnius vei cul
tu et iuſticia dominandi circſciſione ſuſcepta:vel diui
dendus in pꝛoprias att iones cõtumaci animo ipſa cir
cumciſione contempta. Erat enim diſtinctio qua dei
diaboli ropulus noſceretur/ ide ſi cereumeiſiones
procaciter contẽnentes echcto vulgato velut repꝛobi
erant de regno diaboli:pꝛotinus nõ erat in eis ratio iu
ſti dominij· Exrquo non erat cenſer eſſe iuſti regiminis.
qui antiqui peccatoꝛis poꝛtat imaginemet qui ſe auer
tit db eo quod cr eatoꝛ omniũ precipit Mecer hoc quiſ⸗
qᷓ; moueatur ꝙ in homine quantumeũq; peſſimo in ſe
inſo non poſſit eſſe iuſia ratio et auctoꝛitas dominandi
ſi ad alios regendos ſequitur legẽ dei· Et quiaipſe aut

Je⸗ n ſ —+☚ Brgh ekre

2— V2 1 —* — — 2rin f Nℳ.
– N1 .α L. — 2 11

eſt a ſuperioꝛi archote iuſte poſitus.aut a ſibi ſubiectis
in lege dei iuſte wocat?:ſeu vt cõmuniter fertur electus
. an ſicut nunc apud inſideles vt infra lucebit nõ po⸗
teſt eſſe ratio iuſti regiminis.ſic a tempoꝛe abꝛalx vſ;
dad moiſen eſſe nõ poterat:vbi nõ erat ſignaculum cir⸗
cumciſionis. Erat enim circumciſio quaſi quedam lex
quahebꝛei ad vnum verum et ſummum deum. in ſide
animi et moꝛibus vite diſtincti a ceteris populis ligag
banturRoinde aliud eſt malus p infidelitateʒ. aliud c n
malus in moꝛibus fidei: aliud malus extra legem dei.⸗
aliud malus in lege dei. 2a no poteſt habere gpguch
ſe iuſta dominia. Secundus poteſt. ſi ad ſeipᷣm etiam
nequã factus ad alios nõ exoꝛbitet:dumtaxat qð ius pᷣ
ſidenti aſſiſtat. Nullo pꝛofecto iure inſidelis ad infide⸗
les aut ad ſideles poteſt habere dominia:fidelis autem
ad fideles et ad infideles iuſta icocß nanaſatur/Et
apud populos perfecta et wra ſide oꝛbatos.etiam quã
talibet alia virtute pollentes.curuatur virga regiminiſ/
que apud nideles populos vel hos homines etiam pec⸗
catoꝛes manet equalis. Nec habet honeſtam auctoꝛita
tem que diuinam nõ ſequitur legem.et eoipo nulleſcit
quo ſemetipᷣam ad alios vibꝛans nec veritatem ſupꝛa
ſe infallibileʒ recognoſcit. Omnis quippe iuſta ratio do
minandi dependet a deo:ſub quo aut ex iuſto rege tan/
tum aut ex iuſta lege dumtaxat aut ex vtroq; iuſto con⸗
ſiſtit. Non autem iuſtus rex inter homines erit: ſi iu⸗ ——
ſtam nõ ſequitur poſitam aut nõ poſuerit legem iuſts.
Sed quomodo ſequetur iuſtami.edicta diuina cõtem̃
nene: Quomodo iuſtam ponetauſius exiſtens: Et ſi
alterum hoꝛum fidelis poſſet:infidelis omnino nequi⸗
ret. Et quia abꝛaam credidit deo reputatũ eſt ei ad iu⸗
ſticiam.nõ ſolum vt coꝛam̃ deo iuſtus eſſet:ſed etiaʒ vt
apud eum et vere ſubſequos iuſta ratio dominandi pſi⸗ .
ſteret. Neq; legimus ad populos huiuſcemodi oꝛacula
a deo facta fuiſſe.que abꝛaam ſuſcepit a domino.ne crxe⸗
deretur in illis ſoꝛe dei placitum: ſicut in abꝛaam et ge⸗
nere ſuo.qui circumciſionis accepit edictum. Et do⸗
minus idcirco abꝛae circumciſionem dedit.quia in eo
beneplacitum erat deo. etvt diſtinctus maneret etiam
in futura ꝓpagine ab omni alio populo.in quo benepla⸗
citum nõ erat domino:ac per hanc diſtinctionẽ cogno⸗
ſcerentur beneplacentes et per cõſequens iuſte regnã⸗ 5
tes. .H LMB
Oeratio vere regiminis eloyflua.iniuſte veroantro⸗
pologica eſt et nefſii.
Eaninun XXXIII
Eomni vero regnis longo ſermone diſſerere.
d reges wro et pꝛincipes et tyrannos qui pꝛouin
tijs et regnis et ciuitatihus nõ ſcmveram iu
ſticiam pᷣfnerunt calculare.longiſſimũ eſſet.ſed in pau⸗
cis ſepe multoꝛum ſimiliũ veritas lucet:et indagax ani
mus exvna plura cognoſcit. Sed tantũ ponenda ſunt
aliqua:et ratio ſubnectenda vnde iuſticia et iniuſticia
regiminis tota cõſiſtit. Yuſticia ſeu vera ratio dominoͤ⸗
di aut a ſeipa cõſurgit que tantũ elogyca eſt: aut ab iſaa —
effluit que efflua eſt. Oe pꝛima cõpos ſane mentis nu⸗
q; fertit in dubium:quin tota tote in omniqðeſt repee
henſione caret. et ſic vera et iuſta et inuincibilis atq; im
permutabilis eſt: qð aliter eſſe nequit qᷓ; eſt. et er omni
ſeipᷣa eterna et incuſa lilis eſt. Elliflua wro pꝛouidẽtia
diſpenſatione pmiſſione vſq;quaq; conſiſtit. Anſopita
hꝛouidentia ſun cõditum oꝛbem ommpotens pꝛoſpicit
Vt ſine ipius ꝓuidentia nil agatur. Oarime autem in⸗
ſntendit:vt vebita ſit gubernatio creati hominis oſtq;
ipe fich non ſtetit ſub gubernaculo creatoꝛisg.qui eo tꝑe
quo mũdus ſuis legib gaudere tentabat. Et in altioꝛꝗ
9d2

—

. 7*

7 ..
„ 5 9 rR.

tominum ſuperbia tollebatur vt etiam inuitis multis
audacia pꝛocaci aliqui vellent pꝛeeſſe moꝛtales:populũ
ad ſe ꝑtinere volentem nunc cataracteribus.nunc legi
bus et cerimonijs inſigniuitvt diſtinctus vita et mo
ribus viueret inter nationes hominũ:qui ꝓpꝛijs wolũ
tatibus et ydoꝛitimis regebantur. Et qo maius eſt ad
didit.vt etiam in ſubiecta creatura patribus ſui popu
li loqueretur dirigeret per iuſtos moꝛes in finem ad
quẽ rationabilẽ hominẽ ipſe creauerat:et internis ſpi⸗
rationibus docit ſibi ſane ſubiectos.qualiter in exter
nis iuſta vita viueretur· Et magis ſucceſſu tempoꝛis
ꝓpłetarum oꝛaculis ſuum populum inſtrurxit auertit
retinauit quouſq; ipſe mundo incarnatum filium de⸗/
dit qui tonaret in altitudie vite atq; doctrine qualiter
in hac peregrinatione flebili et penoſa viuendum ꝑ oĩa
eſſetomni excuſatione adempta his qui aliter viuere

cecertarent. Et adiecit mittendo ſpũmſanctum inter
vt nil deficere crederetur ad vite agende

ne docente leretur ad vit⸗
ſciẽtiam vſq;quo mundus ſine infinibili clauderetur.
Ac per hoc indubitanter credatur: ab eloyflus ratio⸗
ne ſemper in melioꝛa per pꝛouidẽtiam infallibilem ho

num fuit

bantur.quibus nec deus deſuper virigit ſicut abꝛae lo⸗

quebatur de celo:ſic iuſticia excludebatur quoꝛum actö

nes ſolum erant ex volito nec etiam malis ex vera iuſti-

cia dabatur debita pena.nec bonis iuſta retributõis gra

tiaß leriq; amenitate atq; ſamitate aeris relata in ſanita
te coꝛpoꝛis montium habitacula queſierunt Alij auda

cia mirabili et ſucceſſiua relatione memoꝛes deo depo

oſite pꝛime ratis humana peritia perillius exemplar ra

tem condere ꝓbauerunt.et mediterraneũ mare naui⸗
gare temptantes ad diuerſum litus per diuerſa mun⸗
di climata peruenerunt.in locis aptis pꝛope mare aut
nõ longe poſitis per manſiunculas habitantes: ſicut
antiquitas in multis hoꝛum maritinus inſpecta decla⸗
rat.ſiue diſrupta in paucis relicta reliquijs ſiue conſi⸗
ſtens:ſed nõ in cõſtructionibus pꝛims.Mõ enim in il⸗
la pꝛima peregrinatione qua incertis ſedibus homineſ
vagabãtur.facta ſunt habitacula inter mediterraneos
montes:nec penetrata ſunt terre interioꝛa deſerta.ma

xitne in partibus occidentis et auſtri et aquilonis.lb

oꝛiente nanch Wrſus has partes pꝛimus motus homi⸗
am ab oꝛiente venerunt in terraʒ ſennaar

minis eſſe pꝛouiſum.in multis diſpenſatum/permiſſa vbi repꝛoba turris legitur fuiſſe cõſtructa.et archa re-
NGq multa cognoſcimus noſtro periculo:iuſticie dei oꝛdi qnuieuit in montibus armenie oꝛientiqᷓ; occidenti vici⸗
ne non turbato. Iniuſticia ſiue irrationabilitas regi⸗ nioꝛibus.de qua egreſſi ſunt mundi ſecundi patres:ex
minis aut ex hac damnata radice pꝛocedit.qm̃ tm̃m fun quibus erant per oꝛbem terrarum homines ſeminãdi
datur in placito eloyflua ratione contempta:que dum Seld caſtrametati ſunt pꝛimo in planicijs iuxta mare.
taxat antropologica nominat dominandi ſolum conci einde auiditate viſendi interioꝛa terre homines in
tata libidine/non mota intuitu pꝛodeſſendiſaut ab illa trauerunteducatu fluminum mare intrantiũ plurimi
neſidia qua per neſidam legem a ſuo creatoꝛe homies ad regiones incognitas aſcenderũt cõſiderantes aeris
auertuntur:et diabolo ſeruiunt et idola muta colunt. diſpoſitionem amenitatẽ ſitus poſſibilem terre cultu⸗
. ram fertilitateʒ ex cultu repoꝛtare credentegpaſcua pe⸗
De habitationibus hominum et pꝛima diſtinctioo coꝛibus et animalibus apta in remotam ab equoꝛe ter
ne regnozum. Capitulum XXXV ram ſocietate habitaculi conſederunt ẽd in ommm
Vrſum ſiquidem labentꝭ mundi ſcom quem his aut erat vaga libertas aut ſuperioꝛis alicuius mo⸗
c iuſta et iniuſia regimina decurrerunt:ſcom ca eramine coherceta. ſuberat nocendi ſublimata impuni
tholicam calculationem annoꝛũ ex memoꝛatꝭ tas.aut innocentia nõ defenſa:in nullis tamen vera iiu
veritatem irrepꝛehenſibilem videamus Male nẽroth ſticia. Quoniam eo tempoꝛe quo mundi regna ſiue re
a multis exemplo ſuſcepto et in diuerſis mũdi region gimina ceperunt pꝛo hominũ voluntate iniuſte conſti
bus illis pꝛimis homimbus vendicantibus ſibi ſedẽ: tui:cepit ad deum pertinens populus iuſſu domini lin
qui ſimul amplius habitare non poterant pꝛopter lin⸗ gue pꝛioꝛitate certo ſacriſicio atq; circumciſione diſtin
gue diuiſionskecedentes a terra ſennaar ſe in loca pla gui.Nam pꝛima diſtinctio fuit per linguam que man/
cita habitabilia contulerunt:maxime uyta fontes 7 ma et euidens fuit.vt ille populus dumtaxat ad deum
aquarum riuos viuendi cõmodo ſe ponentes.Hãccõ,/ pertinere noſceretur in quo lingua remanſerat oꝛigina
moditatem maxime ſectabatur illoꝛum hominũ genꝰ/ multiplici er diuerſo loquendi genere conceſſo alijs
nec ceperunt in illa peregrinatione pꝛima qua ſe ah in cetexris quo facto in babilone remanſit nemroth dere⸗
uicem homines ſecernebant biuiſa lingua cogẽte ſeq; lictus a deo:quia ipᷣe pꝛmus per libidinem dominandi
pꝛo parte ſociabant intelligentia dictãte montiũ atq erunſiicianierel auit. Aſfur wro inde egreſſus nini⸗
collium altitudines habitare:quouſq; puerſoꝛum ſup. uen magnam edificauit. cui nõ ex pꝛincipio hoc wocabu
bia id effecit vt ad inuicem homines vexarentur libi⸗ lum dedit.ſed a nyno beli filio ipam ſuſcepit quã in mo
dine dñandi cupiditate nocendi:aut auaricia plus ha· ribus et lege et ritu viuendi diume iuſticie nõ ſubiecit:
bendi. EInde a multis circũdatis pernicioſa ſociettte vt teclarauit ſucceſſus regentiũ quia ipoꝝ tempoꝛe cul
hominumunnducta ſunt bella finitimis. Quaãobꝛem tus eroꝛſus eſt idoloꝛum.Nam qualis fuit pꝛimitas:ſe
multi ad tuitionem perſonarum ⁊ rerum ſe ad habitã pe declarat poſteritas.He ſiquidem due ciuitates ma⸗
dum in montibus et eleuatis collibus contulerunt: gna regimina optinuerũt in partibus oꝛientis quãms
R etiam quadam humana pace optantes viuere ſup ter⸗ tractu tempoꝛis vnum in alt erum ceſſerit. In neutra
ram: quam habere non poterant. ſi pꝛedationes dãna vero fuit vera iuſticia quia in illa vt nequiter aſcendere
ſeu meurſus indefenſe a malis hominibus paterent᷑. tur incelum fuit exoꝛta ſiue incepta ſuperbia:in alia di⸗
Multi etiã non eodẽ intuitu humane pacis ſed ob au⸗ uini honoꝛes ſunt exhibiti creature:dei reuerentia dere⸗
daciam incurſandi atq; ledendi ad ſecuritatatẽ refugij licta. In illa venari cepit nemroth homines cõtra do⸗
poſt illatam iacturam habitacula in montibus conſtru minumꝛ:in iſta ꝑ idoli cultum hoĩes ſunt auerſia dño.
7 xerunt. AUnde humana pax nocendi cupiditas pꝛeimo) Abi ſupbia omnes cõfudit: hic idolatria omnes infecit
fEecit homines ad montana conſcendere. illos pꝛopter In neutra vero aliqd ſanxitũ ad honoꝛeʒ creatoꝛisz ſed

tutelam:hos pꝛopter calumniam inferendam. Quia
necdum erat mala compꝛimens et puniens vera iuſti⸗
cia.necdũ retribuebantur iuſte operantibus bona. ſed
ſicut nondum firme locati manſionibus incertis age⸗

auerſionem a deo ex malis moꝛibus oꝛtam omnino co
gnoſcimmus. H
Interpoſitio de nominiby regionum et eiuitatum.
montiũ a fluminũ indiſtincte. Capitulũ XXXVI

ziab wEH

4 1*

) ) 7 . 7 5 7
. . Gy. cvE.
. 72* * —

SvN1 1 . 5 ₰ N. 292 6 .

, Win⸗

—ii W . lLrn-

n

rs
1o
ni

Eeaautẽ oberretur pꝛopter ea que dicturus ad

n uenio:in vwocabulis regionũ aliqua eſt declara
tio pꝛeferenda. YOgitur hec ſcrutatoꝛibus pate
ant ꝙ regionum aut climatum nomina non dedit adã
