creatus eſt in tãta rerum multitudine mundus. Quia
inter creata creandus erit.pꝛimogenitus dei filius ex tẽ

poꝛe dictus ieſus. Cur tranſiuit tantoꝛum turba bono⸗

rum: Quia pꝛeibant poſt ſecuturum ieſum. Cur tanto
rum turba patriarcharum aut ꝓphetarum: Quia figu⸗
rig et enigmatibus ⁊ pꝛophetijs pꝛeibant ieſum:vt nec
ipſi pᷣeuntes cauſa fuiſſent domini ſubſequentis.ſed do
minus ſubſequent cauſa extitit peuntium populox.Et
enim ipᷣe qui mundo naſciturus erat:cauſa fuit omniũ
ante naſcentium. Et ipe ab eterno bonus increatus ex⸗

iſtens.ex tempoꝛe bonus carnem aſſumens:cauſa oꝛigi/

Baluatoꝛis

nalis atq; pꝛimoꝛdialis extitit omnium bonoꝛum ante⸗

cedentium. Pꝛoinde cõgrua et condigna eſt reſponſio

pꝛecedentium ad interrogantem cecum. nõ ꝙ pi ſint
cauſa tranſitus ſedꝙ tranſiret ieſus:qui nõ ex deitate

qua per omnia ſtabilis. ſed ex humanitate at q; in ipa ge
ſtis. et in ſacramentis et eccleſia peregrinante indiuiſi-

biliter in geſtus ipſe tran ſiret. Nec incongrue tranſire
dominus ieſus dicitur qui cuucta tranſitoꝛia in ſeipſo

tanq; in homine in hac moꝛtali vita celebꝛauit: donec ad

immobile regnum in aſſumpta humanitate pueniret.
Nec tranſire deſiſtit in ſuo coꝛpoꝛe quod reliquit:donec
cõſummato mundi miſterio in vitam aliam muariabi⸗
lem tranſferamur. Et cõcomitantium et ſequentium
vYna cauſa:ſed multo peioꝛ ſubſequoꝛum qᷓ; peuntium.
Vrgentur per amplius milites cõtemplatione multi⸗
moga regem lequi certiſtime pꝛeeuntẽ:qᷓ; pꝛeire dubie
ſubſequente. Mam qð pꝛeeuntes expectant et anxrie ſpe⸗
rant:ſublequentes regem pꝛeire omnino cõſpiciunt.
Batis delicatus eſt ſeruus:qui ob quampiam rem nõ
ſequitur dominũ pꝛecedentem. Nam qð ipᷣi ſperauerũůt
fiendum:nos cõſpicimus factum. Non tame experien⸗
tia ſenſuum atq; geſtoꝛũ.ſed mente fideli pꝛoceſſio iſta
inuiſibilem atq; infallibem oꝛdinem retinebat.ex eo cu
ius diſpoſitione triplicata ſerie pꝛocedebat:in his qui
pꝛeibant.in his quia latere dmmi ieſu incedebant.et
in his qui ſequeba ntur. Pꝛeceſſit illa turba onoꝛu ab
adam vſq; ad chꝛiſtum. Comitatus eſt a latere ille ma/
nipulus ſeu caterua modica diſcipuloꝝ. Subſecuta eſt
atq; ſubſequit innumerabilis multitudo fidelium. Et
interroganti ceco in veritate rei vt agitur reſpondet᷑ ꝙ
ieſus naçarenus tran ſiret:vt id velit aſſerere atq; diſſe
rere iſta reſpon ſio. Nos noſtra virtute vel cauſa tranſi⸗
mus:nec noſtrarũ cauſa exiſtimus actionum. nec cau⸗
ſam tam magni herois nos ſequentis aliquãdo pꝛeſta⸗
mmus:vt quia nos pꝛecedimus ipſe ſubſequit᷑. Et hũc
tran ſitum attribuunt omnia ſuauiter in ſua ſapientia
diſponenti.Quo audito cecus ſuauem interrogationẽ
cõuertit in validamvocem.vt clamoꝛe aliter excitet tur
bam et architurbiũ quid interrogatione feciſſet. vtens
ſenſu lingue ad quod data erat vt ipam voluendo impe
traret natuꝛe bonũ quo ſecreto iudicio aut ex culpa mul
tatione iudiciaria pꝛiuabatur epit clamare et dicere.
Jeſu fili dauid:imiſerere mei Non eum nominat na⸗
carenum.vt a turbis accepit:ſed dauid niliuʒ audacter
inclamitat.velut eius enuncians incarnationẽ.ꝙ ꝓpter
miſeros fuerat incarnatus.petit miſericoꝛdiam quia ce
citatis miſeria pꝛemebatur:et vocibus ſupplet quod o⸗
culis cecis videndo nõ poterat.Yliebat enim iſte cecus
in coꝛde. Multitudo tranſit ipᷣm videre nõ potero nec
recognoſcere inter turbas:nec ſignanter inquirere vt
meis aſpectibus oſtendatur.ſed clamoꝛ meus pꝛeueni⸗
ens eum introibit in aures eius:perueniet vox quo vi⸗
ſus de perditus peruenire nõ poteſt Et qui pꝛeibãt in/
crepabant eivt taceret. Iſpſe vero multomagis clama⸗
bat:fili dauid miſerere mei Non increpantem:ſed mi⸗
ſericoꝛdiam altis vocibus acclamantem. Dum interro/
gat eruditur.dum clamat increpatur:et foꝛte ꝙ put tur
ba ſucceſſiue pꝛodibat ante ieſum.alij erudiebant inter
rogantem.alij claamantem miſericoꝛdiam increpabant.
quoniam pꝛeteriti ante cheiſtum patres atq; pꝛophete
chꝛiſtum pꝛedixerunt:et ſcriptura ſeruata poſteros do⸗
cuit. ed qui arguunt ſunt iudei. chaiſto coeui: omni⸗
no dei filium et miſericoꝛdiam cõſerre negabant. Si⸗
ue chꝛiſtus in pꝛoceſſu vite labentis agitur. Sunt qui
docent.et ſunt qui cõpꝛimunt:ne a noſtris miſerijs li⸗

beremur. Hã ſepe contingit ꝙ ijdem docẽt vera. et quos
cent repꝛimunt:ne a quam patiuntur miſeria releuẽ⸗
tur. Et plerũq; alij erudiunt ad iuſticiam aliqui toꝛtuo⸗
ſa impedimenta pꝛeſtant ad gratiam. Sed conſtans in
lvnis directionibus animus:wſt bona edocumenta ſu⸗
ſcepta cõtra agentes ad pietatis cultum perſeuerat im⸗
mobilis. Fruſtra doctrina ſuſcipitur ſi pꝛohibita taceat᷑
ſi edoctus arguitur. et ſilet a neceſſarijs bonis. Poꝛro

in iſto ceco etiam increpato clamante perualide edoce⸗/

mur.ne ab his pꝛobibitionibus arceamur. et cum ſir⸗
mi perſtiterimus fient obſequio aduerſoꝛes. Gactũ eſt
vt cum opoꝛtune atq; impoꝛtune cecus altis vocibo cla⸗
mitaret ad aures domini clamoꝛ adueit:qui omnes no
uit anteq; clament Qui ſtans pꝛecepit eum vocari:et
iuſſit illum adduci ad ſe Munc ſtat ieſus nunc tranſit
imo ſemper ſtat. et tempoꝛaliter tran ſit. deitate perma⸗
net:humanitate wro in geſtis ſuis ab eo ꝙ incarnatus
eſt in retrouerſibiliter tempoꝛaliter tran ſit. Pꝛecepit
vocari cecum ex eo ꝙ ſtetit nõ ex eo ꝙ tranſit:et iuſſit ad
duci ad ſtantem nõad tranſeuntem. Ad eternũ et ſtabi
le atq; regnum fundatiſſimũ nos ſaluatoꝛ inquirit et ꝑ
uenire iubet:non ad id qo obprobꝛio et penalitatibo eſt
ſubiectum.quãq; ad ſuoꝛũ tranſeuntium moꝛum pꝛo⸗
uocet ſequelam:vt ſuccedat eterna beata ſtabilitas. Nec
illuminat ex tranſitoꝛijs homo ſed ex eterno deus: qui
tempoꝛaliter in afſumpta humanitate mirabilia operat᷑
Et hi qui obedierunt vocant cecum dicentes. Anime⸗
quioꝛ eſio. Surge vocat te. Qui et pꝛoiecto vſtimẽto
ſuo exiliens venit ad eum Vlocatur cecus:ſed iuſſu do
mini. Nam inaniter quis rocat ad veniam:mii iuſſu do⸗
mini ſaluatoꝛis.Nam quomodo pꝛedicabunt niſi mit⸗
tantur: Et pꝛimo exhoꝛtantur ad animi pacem:cogno/
ſcentes domimi miſericoꝛdiam ſuper euʒ. Opoꝛtune ad
officium euangelicantis pertinet pꝛcem ammi pꝛopter
benignitatem domini peccatoꝛibus pꝛedicare:ne cõſide
ratione magnoꝛum ſcelerum deſperatione frangantur.
deinde excitare male ex pꝛauis moꝛibus quieſcentes:vt
oꝛiatur lux ſedentibus in tenebꝛis:et in regione vmbꝛe
moꝛtis. Pꝛeſto fuit iſte cecus adxocationis verbũ:neq;
moꝛam contraxit in tempoꝛe nec impedimentũ paſſus
in coꝛpoꝛe: agilitate inſolita vtens veſtimento reiecto
exiliẽs venit ad ieſum. Mꝛeſtructa eſt in homine iſto foꝛ
ma vocati atq; indigentis ſanari ad infectione malo:ũ.
Vocatur:audiat vocantem.Excitat᷑ et reſurgat:ne am⸗
plius inpꝛeactis malis atq; pꝛauis cõſuetudinibus ſede
at. Nam inquit apoſtolus. Surge Li doꝛmis:exurge a
moꝛtuis.⁊ illuminabit te chꝛiſius. Etenim iſte pᷣſignat
obtenebꝛatos homines peccatoꝛes:qui ad internam vo
cantur animilucem non per hominem ſed per deum ho
minem refundendam. Reiciatvſtimentum quo ſe ma
le foꝛſan excuſando tegebat.aut quo ſe valebat ne crimi
na noſcerentur ſed perſidiam et cõſuetudinem pꝛauaʒ
et cõtractam ex pꝛimis parentibus labe iuxta illam ſen⸗
tentiam. Spoliaui me tunica mea:quomodo induar il
lam: Siue omne quod poſſet impedimenta pꝛeſtare ac
cedere ad vocantem ieſum:qui venit omnibus languo⸗
ribus noſtris medicamenta pꝛeſtare. Tleniat exiliens:
non temperato greſſu. Periculoſum pꝛotinus eſt cum
dDominus wcat moꝛas innectere:aut remiſſe gradi ad⸗
optatum et definitum hominis blonum. Et ad miraculi
cumulum eſt aſcribendum: cecus iubente domino ex
iliuit! Et cum aPpꝛopinquaſſet: interrogauit euʒ ieſus
dicens. QAuid tibivis faciam BGepe legimus ieſum in
terrogaſſe que nouerat ut in multis lociſ ediximus.ſed
bic offert ſe ſcturum rota petentis: vt petendi pꝛeſtet

quintus

audaciam. MPꝛeuenit peccatoꝛum hominum mentes p⸗
miſſionibus ſuis.et ex ipis noſtrum debitoꝛem wolun⸗
tarie ſe ↄſticuit:vt ommibus pꝛeſtetur petendi ſecuritas
ſi ſe woluerint ad honeſta cõuertere. Hinc apoſtolus pꝛe
monet. ldeamus cum fiducia ad thꝛonum gloꝛie eius
vt miſericoꝛdiam cõſequamur in auxilio opoꝛtuno. Sʒ
pꝛerogata fiducia petit ceccus DHomine rabbom. vt vi⸗

deam ocat dominũ cuiobediendum:et qui timẽduſ
ab omnibus eſt. Et magiſtrum a quo erudendus. cu⸗

ius ſuper omnes:imo ſua et non alia tenenda eſt doctri

na: ſeu que de iplavelut de oꝛiginali fonte ꝓcedit Et ie

ſus diuit ei. Reſpice:quia fides tua ſaluũ te ſecit an

dat ieſus vt reſpiciat oculis coꝛpoꝛis: quia oculo men⸗
tis alte cõſpexerat. Nam fides oculuſeſt.mentis buma
ne quo diuina et que ſupꝛa naturam ſunt et fiunt poſſu
mus contueri.pꝛopter quem iſte non ſolum ſanus coꝛ⸗
poꝛe ſed mente ſaluus oſtenditur. Gides tua te ſaluum
fecit. EUnde huic ſides. Ex auditu Vnde auditu S. Per
verbum dei. Interrogauerat hic trãſeuntes et audiuit
ce domino ſanum verbuʒ. ꝙ ieſus tranſiret · pꝛeſtitit ver
ſidem:potius exxerbv ſibi facta eſt fides. Credidit in
ieſu quem non videbat oculo:et clamabat ex verbo pꝛo⸗
pꝛio in verb audito.Et quem ratione humana nõ ca⸗
piebat:ex ſide. dauid filium. magiſtrum.et dominũ ap⸗
pellauit.Pꝛoinde ſides eum in vtroq; homine ſaluum
ſecit Et cõfeſtim vidit et ſequebatur illum in via ma⸗
gniſicans deum· Et omnis plebs vt vidit: dedit laudeʒ

o. Incõtradicibiliter ilico fit verbi obedientia per qð
facta ſunt omnia: fit aut de nouo in homine viſus aut

Teperditus reparatur.cui pꝛetulit opem lingua interro⸗

gans et pꝛoclamans:et coꝛ factum incredulitate verbi.
Et nil obſtat fieri. vbi cunctoꝛuʒ dominus imperat. Et

vidit que ante nõ viderat:aut reſpexit inſolita. Eadẽq;
imagine aut de nouo infunditur ad cognitionem oꝛdi⸗

nata ſcientia ſeu reacquiritur in actiombus iuſtis: que

foꝛte vlut ſopita latebat in intimis. Sed qui viſuʒ iu⸗

ſte cognitioniſ accepit largitoꝛem pꝛotinus ſequatur in

viamon doclinans ad dexteramwi ad ſimſtram. Et ma

gnſficabat deum nemini alteri attribuenſ no accepit

et illum laudibo effert.quia vmuerſali deo laus omnis
et honoꝛ et imperium.et omnis pꝛouentus virtutis et
De curatione ceci nati.ſecundũ iopannẽ tantum
Capitulum XXXIII
Ecidit ſuper hominum coꝛda tenebꝛoſa cal go
c et caliginoſa nubes fere omnes inuoluit:vt ce⸗
ca mente anime ignoꝛante naſcamur.et in lucẽ
coꝛwꝛeam reſpectam luminibus coꝛpoꝛis cum obſcuri
tate interioꝛi pꝛodimus.quam educta de materno ven⸗
tre cectas mamfeſtat.Plus menti qᷓ; coꝛpoꝛi ademptũ
eſt. cum pauci ſine lumine coꝛpoꝛis omnes vero cum ca
ligine mentis in hac valle miſerie oꝛiamur. Et miratio
nem mouet ſtupoꝛem generat.ſi pꝛeter cõmunem na
ture legem defalcatis lumimbus coꝛpoꝛis aut quibuſ⸗
cunq; membꝛis quis in boc mundo naſcatur. Sed nec
ammirationem facit qð omnes moꝛe brutalis nature

ipfſa noſtra natura nos generat.vt ſpiritus humanus

a pecoꝛino in ipſo pꝛimoꝛdio naſcendinon diſcrepet. ni⸗
ſi ex tempoꝛe alimentis adhibitis coaleſcat. Et auium
et animalium terreſtrium in coꝛpoꝛe noſtram excedunt
naſcendo naturam.cũ pulli eoꝛum eoipſo qð oꝛti ſunt
matrem ſequuntur alimenta ſuſcipiunt. Sic et anima

lium pulli eiſdem valitudinibus fulciũtur pꝛopꝛios co⸗

gnoſcentes pentes.aliosvero deuitãtAd magnã malo

rũ ſtipitẽ nos ligauit celeſtiũ pᷣma inobediẽtia pceptoꝛũ

re.

2
T
⸗ — — — ——

6

18

,
ul
u⸗
tdi
tie
Nn
en⸗
N
ſu
e/
im
er
it
m
ſtin
noͦ/
ſap⸗
um
mma⸗
dez
rqo
aut
no⸗
rbi.
.
lch
Ndi

gue

Nziut
turin
Km
ctepit
mnis
tiset

lgo
(/
ucs
turi
wn⸗
pptü
mnca
rutio
mmm
bußſ⸗
ſnet
thre
nus
ni⸗
um
unt
unt
ma
lo/
al⸗
en

—

—

De vita domini

vnde ommiũ penalitatũ ſpiritualiũ et coꝛpoꝛaliũ ſtipen/

dium ſumpſimus:vt etiam abſq; delicto ꝓpꝛio in mul⸗

tis diminuta natura naſcamur. Ec natura pia hommũ
mater nouercatur in cunctis.Attamẽ in aliquibus ſue

tyrannidis plus infixit.vt cecus homo in hac vita naſce
retur in coꝑe.et ad inſinuationẽ ꝙ omnis ex coꝛrupto

Vntre ꝓcedens patiatur in mente:que validã cecitatiſ
interne caliginẽ neſcit vt videat ſemetipᷣam cuius ſigu
recuiuſq; coloꝛis.cuius ꝓpoꝛtionis.cuius menſure.cu⸗

ius ponderis aut quo tendat ignoꝛat.q;uis poſſit audiẽ

do diſcẽdo ſpeculando maxime credendo cognoſcere nõ
tamen quid ſit:miſi cum fuerit excepta de coꝛpoꝛe.quod
pam pᷣpedit et grauat. ερaaa multa in malis hoim
peculari.homo hic a natiuitate cecus:quem ieſus decli
nans lapides iudeoꝝ egreſſus de templo ſeriola inſpe⸗
ctione reſpent. Et intendẽs in eum ieſus ſingulari alpe
ctu:diſcipulos ſuos in ſeipᷣm et in cecum ſeat intende/
e n cecũ vt ſollerter inſpicerẽt in eum vt tanqᷓ; ma⸗
giſtrum de ignoꝛatis inquirerẽt: quod et fecerunt Et
interrogauerunt eum diſcipuli ſui dicẽteſ. Rabbi quid
pececauit hic aut parentes eiusvt cecus naſceretur 2id
hoc itur ad ſcolas vt neſcita impoꝛtune opoꝛtune diſcan
tur. Ob hoc magiſter reſidet vt ignaros doceat:et ad q̃⸗
ſita reſrondeat. gGummus doctoꝛ de celis ad yma deſcẽ
dit vt diuina humane doceret humanos: et diuine ho⸗
mines inſtrueret de humanis.Repꝛehenſione ſunt di⸗
gni diſcipuli.ebetes ad interrogandũ recte docentẽ:cuʒ
etiam omnia patent.nec ſcientiã eius aliquid ſubterfu
git.Humilitatẽ cõſeſſionis et cõfeſſionem hunnlitatis
oſtendit ⁊ neſcientiã pſitetur humiliter interrogare do
ctoꝛem.necnõ et amoꝛem ad ſcientiã:cum quis interro
gando querit fieri ſapientẽ. Sed ne ſupꝛa ſenſum aut
intellectum querenda ſunt multa:maxime que per ſolã

n n

fidem opoꝛtet appꝛehendere. Et diuina iudicia nõ ſunt

temerarie inquirenda. Occulta quidẽ ſunt in pluribuſ

ſed in omnib vſquequaq; iuſiiſſima. Memo eni eſt qui

iuꝛe valeat diuina iudicia maculare.Altiſſimã tũ que/
ſtionem apoſtolia chꝛiſto appetunt enodari ſed niſi ſide
in illam intendat.fiat ſoluendo nodoſioꝛ.et cum nulla
iuſticia ſuadeat hoĩeʒ ĩ ꝓpꝛia puniri ꝑſona pᷣterqᷓ; er pꝛia
culpa. Ecce inquiſitio imo patet queſtio Quid pecca⸗
uit hic aut parentes eius vt cecus naſceretur Oꝛout
diceretur. Hic nõ cecus a miniſtris iuſticie ꝓpter culpã
anteqᷓ; natuſ in nullo malo agebat ex ꝓpꝛijs. ꝗJuſticia ta
lis eſt vt quecũq; ſeminauerit homo lca mẽtet.Quid
igitur iſte mali ſeminauit: Et iterũ. Per que homo pec
cauerit per hec et toꝛquebitur: Et alibi. De fructu oꝛis
ſui vnuſquiſq; replebitur bonis:et iuxta opera manuuʒ
ſuarum retribuetur ei. Et etiaʒ. Gꝛauabit eum iniqui⸗
tas ſua et ſimiiia. Quid igitur hoꝛum in vtero fecit ce⸗
cus natus: Quid parentes eius cum ex decreto domi⸗
ni dictum ſit. filius nõ poꝛtabit iniquitatem patris:Ald
hanc inquiſitonẽ reſponſio nulla decentioꝛ quam chꝛi⸗
ſtus edirit omnibo cauſis abiectis.ꝙ ſolum ad oſtenſio⸗
nem diuine gloꝛie cecus fuiſſet eductus exvtero.pꝛo eo
ꝙ ſupꝛa naturam et artẽ mirabiliter illuminandus eſſi
Bed arrogantia et tarditas intellectus humani etiam
hoc arguere nõ deſiſtunt cur ad oſtenſionem diuine glo
rie qui nõ deliquit cecus eſt natus:non aduertentes ꝙ
nec maioꝛis gloeie ſi fuiſſet ex culpa:minus autem intẽ
dentes ꝙ nemini dens ad dandum oculos aut ceteros
ſenſus obligatus fuit ex debito.Agit libere quod ante pᷣ
uiderit in creandis. Et nemo poteſt ei dicere. cur ita ſa⸗
cis. Quna ſicutvas foꝛmandũ in manu figuli:ita nos in
manu dei. Nec poteſt dicere vas auctoꝛi ſuo.hu me fſi⸗
gule cur me feciſti ſic: Igitur quod deus poteſt iuſte po

gat. Aſſun
Inõ pꝑeccauit ali
bus et peccatoꝛl

Baluatoꝛis

teſt. iuſte vult. iuſte operatur. nec eſt impoꝛtune aut mo

leſte ſeu ledenter ommpotens dominus. ſed naturali⸗
ter neceſſatie.impaſnibiliter voluntarie.iuſte vtiliter o⸗
mnipotens dommus deus verus. .z οäde nemo in al⸗
tiſſimũ celum ſcʒ diuinũ celatum ſecretuq; iudiciuʒ po⸗
nat os ſuum.vt eum per quare interroget in actiomibi
eius velut ſi aliquid indebite peregiſſet.ſed ſileat inqui
rendoet laudando diuinam pꝛouidentiã alte clamet vt
vtriuſq; ſexus exegerit:nihil enim habemus quod non
acceperunus. Si vro miil noſtri eſt iuris.ſed penitus
diuini eſt muneriſ:ſi aliqd quõlibet creatũ exiſtes ſeipᷣm
nõ efficit: ſed pꝛeſtãtioꝛ eſt qᷓ fecit:qͥd nobis inquiſitio/
nis aut querele cur deus ſic fecerit. Potentatiue quidẽ
atq; incompꝛeſvnſibiliter ommis auctoꝛ ſe nouit pduce
re in effectum:amplius om mũ ommiotent iſſimus ar⸗

tifex. ommiũ habens a leipo virtutem infimtã.et ommi⸗/

um agendoꝛum ſcientiã: ⁊ penes ſe irrepꝛeſenſibile cau
ſam. Speciem hatet blaſphemie: de his que vus fecit
leſitanter querere.Pꝛomde nõ ſic ſed humiliter cum

amoꝛe ſciendi.ſiquidem ippᷣe permiſerit dei ſunt pxrquire

da iudicia.et vbi ciqauſerit oſtia ne ad illam ſecretoꝝ ſciẽ⸗
tiam fiat ingreſius.ſub domini quia quieſcat mens quo
rumcũq; moꝛtaliũ.nõ in hſitatione pꝛeſumptuoſe atq;
curioſe querat factoꝛum altitudine diuinoꝛu. Hecentu

ſimum eſt vt ſicut placuerit gloꝛiſicetur artifex in opere

ſuo quod ex materns pꝛeiacentiho fecit.et maxime ſum⸗
mus artifex qui nulla pꝛeiacenti materia omnia in eſſe
pꝛoduxit:quiſiue ſeruet cõmunem quem ſtatuit oꝛdi⸗

nem.ſiue aliter pꝛoducenda pꝛoducat et memb:ꝛaques

pꝛincipio natura negauit.poſimodũ ipᷣe cõtendat gloꝛi⸗
ſicandum eſt. Sed his qui aſſoliti ſunt oꝛdini naturali
et tardioꝛibus ad ſciendum maius videtnr quod ſit pᷣ⸗
ter nature oꝛdinem.quã cum ille ſeruatur.qᷓ;uis nõ di⸗
to reſtituat:q; .
unt etiam et alie rationes quare deus eum qui

nce moleſtet. aut deneget quẽ pluri⸗
1

collaudet. Manifeſtanda erant diuina opera in iſto ceco
nato.in eo ꝙ pꝛeter nature oꝛdinem ſibi danda erat vi
dendi poteſtas quã nõ eduxit ex ventre:pꝛeterqᷓ; iam fa⸗
ctus adultus queſtu querebat neceſſaria vite. Mam et

gliter dei opera mamifeſta erant et reſculpti ſunt illi qui
pꝛeter oꝛdinem nature negant aliquid poſſe nieri et di⸗
centes deum alligari oꝛdini naturali: nõ intelligetes ꝙ
naturg in pluribus deſi

deficit· que poſt deus ſubueniẽdo re
fecit. Si omnipotens eſt natura cur iſte oculos ſiue vi⸗
ſum nõ accepit cum ceteris. Si vero chꝛiſtus miracu⸗
loſe ſibi reddidit.cur omnia ſunt tributa nature.Cur pᷣ
ter naturaʒ deo denegatur huiuſcemodi faciendi facul⸗

tas. Necnõ ex iſto decebat oſtendi chꝛiſtum eſſe filium

dei. Qui declarando ſubiecit Oe opoꝛtet operari ope⸗
ra eius qui miſit me:donec dies eſt. Vleniet autem nox
cum nemo poſteſt operari Opoꝛtunitas lxc nõ implẽſ
ſed libens erat.nec ad agentẽ ſed ad nos relata:vt nõ p⸗

pter eũ ſed pꝛopter nos talia talia ferent. Miſſus erat

xpᷣs· homo deus a deo patre vero. Miſſum quidem opo:
tet opus iniunctum operari mittentis:vt vna ſicut eſt
appareat in actione voluntas et facultas. Opera mitten
tis operanda hec erant.vt chꝛiſtus dei filius ab homini⸗
bus crederetur.in ipſo ſperaretur.ipſe pꝛeamaret᷑: p euʒ
mundus perditus ſaluaretur. peccatoꝛ ↄuerteretur. ad
veniam inuitaretur. mundus nõ diligeret᷑ vita eterna
et ſuperioꝛ quereretur per gratiaʒ ſupra naturam homo
vita et moꝛibus efficeretur.Prerogatur quideʒ ad hc
1

buse us dedit. Hòtamẽe humana mens ad
inquirendum curioſa exiſtat: ſed humiliter diuina facta

/

ſter aſactoeis wotenria woculosnegatosin wntre na, 4
imul cum alijs mebꝛis in ventre cõpin⸗2

—
——

E

2

Sr

„

inaudita miracula vt quod non fuit ab initio ceco nato

iam pꝛofecto per cheiſtũ reſtituatur et viſus. Sed hec
opera nõ in nocte ſed in die fienda. Norx in qua hec oꝑa
iſta fient infidelitas eſt. illa tetra diuiſionis ꝑs in quã
cedent maledicti in igne eternum. Dies vero bonoꝛum
agendoꝛũ eſt vera fidelitas et tota moꝛa chꝛiſti in hacvi
ta nobiſcum.ſicut ipᷣe poſt reſurrectionẽ ſuis diſcipulis

repꝛomiſit dicens. Ecce ego vobiſcum ſum vſq; ad con

Auãdiu ſum in mundo:lux ſum mundi ſi ſolum
hanc inſpicim litterã.videtur dumtaxat quouſq; chꝛi?⸗

ſummationẽ ſeculi. Et hic quoq; declarat cum adiecit.

ſtus vixit in carne.lucem huic mundo fuiſie:poſt alcen⸗

ſionem vweo eius remãſiſſe in tenebꝛis. Sed altius ad

intelligendũ ſe cõtulit hoc quod dicitur. Quomiaʒ ipſe
dei filius incarnatuſ tamdiu in mundo per fidem in coꝛ
dibus hominũ erit:quouiq; ipa fides euacuętur ſucceſ⸗
ſione viſionis et ſpes adoptionis potioꝛis. Et dum erit
tempus vite agende vſquequocõſummato mundi mi⸗

ſterio in ſperandã aut in penale deueniatur.et ſic exiſtẽs
lux animarum et moꝛum.ſcom quam in affectionibus

et moꝛibus opoꝛtet incedere viatoꝛes · Exoꝛbitant peni
tus omnes cõtendentes captare ſuperna: ſi ad lumen

alterius lucis ambulauerint q́;ad illius que chꝛiſtus ẽ

dicens. Quãdiu ſum in mun do lur ſum mundi. Mõ
excluditur ſolis et aliarũ ſtellarũ lux ab illumunadis coꝛ

poꝛibus:ſed ab illuminandis animab omnmo pꝛopelli

tur.Lux iſta eterna eſt per quam creata tempoꝛaliter elu
xerunt ad cuius lumen adam cognouit ſic nõ ambula⸗/

uit:ſed ad tetrũ lumen ꝓpꝛie voluntatis.ld cuius etiaʒ

lumen in ſuis poſteris verdente in ſuis etatibus ſeculo
requiſitus eſt.Ad cuius lumẽ agitur duplex agendavi⸗/
ta:et ad ſperandã in obliquabiliter peruenitur. His di⸗
ctis adieffectum dictoꝛũaluatoꝛ ſe cõtulit.vt oſtende⸗
ret quid ex parte mittentiſ operatuxr aduenerat:et quo

modo lux erat ſupꝑnaturalite: operans atq; lucens ad il

— .

Iuminationẽ mentium tenebꝛis ignoꝛantie obrutarũ.
Mec cum dixiſſet:expuit in terram et lutũ fecit ex ſpu⸗

. Pp3 1412—

to.et liniuit lutũ ſuper oculos eius et dixit ei.lade ⁊ la
uare in natatoꝛia ſyloe quod interpꝛetat᷑ miſſus.Abijt
ergo et lauit:et venit videns Cõmune ergo d viſita⸗
tum omniũ doctoꝛum dictum et vtiq; verum eſt ꝙ di⸗
uina ſpientia de eterno capite patreq; deſcendens.luto
noſtre carnis vitam pꝛocurauit.et fecit omniũ ſanitatẽ
et etiam illuminauit hominũ ignoꝛantiũ mentes. Sʒ
neq; futura ſiue poſterioꝛa fugere ſunt pꝛeteritoꝛũ ſiue
pꝛioꝛuim: ſed pꝛeterita et pꝛioꝛa ſunt figure ſequentium
Pꝛoinde quãuis mixtio ſaliue cum puluere quandã ex

pꝛimat diuine incarnatõnis nmaginẽ nõ tamẽ figurat

cum iam facta pfuerit. Et cõmixtio eſt ſputi et luti.ſed

vnio dumtaxat noſtre humanitatis et verbi miraculuʒ
fuit:hoc oſtendens diuinamvirtutẽ in omnibus rebus

—

Pis coꝛruptibilibus acymis homimiby poſſe pꝛeſtari.

luntate aut vertv aut tactu manus. et ſolo ſputo abſe
lutoviſum potuiſſet reſtituere ceco nato.quid igitur eſt
ꝙ er ſaliua capitis et puluere vnguentũ fecit· Poſterio
ra dixerim potius q; pꝛioꝛa ſignari.acta qudeʒ erat in
carnatio ſed nondum condita ſacramenta:que ſiunt ex
rebus ymis et coeꝛruptibilibus per imperium verbi dei.
Nam vllis et coꝛruptibilis eſt aqua. tamẽ cõſecrat᷑ ver⸗

lw:in qua intincto coꝛpoꝛe aĩa lauatur a ſoꝛdibus. Ima

et marceſſibilis eſt lingua humana. et perverbum dei cõ
et marc⸗ humana. m dei cõ
ſecrat et benedicit abſoluit et ligat et docet vtilia et diui
na. et dirigit in vitam eternam. Muluis eſt homo per

verbum ſacerdos efficicur. diuinã virtutẽ habens etiaz

2

SAr*

quintus

angelos ercedens. vt ex coꝛru ptibilibus atcq; moꝛtaliby

chꝛiſti ſubſtantiã faciat:et in illam cõuertant᷑ iſta ꝑ ver⸗
bum. iquoꝛ oliuarum pꝛocedit ex humoꝛibus terre. at

tamen per verbum efficitur ſanctum criſma et oleũ ſan⸗
ctum ad vngendum frontes et ſenſus humanos ⁊ ex/
piationem maloꝛum. Iſta quidem ſunt vnguenta que
illuminant ad dirigendos pedes noſtros in viã pacis:

cõfecto quidem ex iputo diuini verbiet ex puluere coꝛ⸗
ruptibili atq; moꝛtali. Hec imponenda ſunt oculis no/
ſtre metis ex natiuitate cecis.quia nõ ex traduce annmma
ſed caro.non virtus inuiſibilis ſed homo viſibilis: non
chꝛiſtiamtas ſed humanitas. Sumus omnes ex nobis

tenebꝛe lux autem in domino. et omnes naſcimur ſi lij

ire:miſericoꝛdiam vero dei dono cõſequimur. Et cuʒ ſic

inungimur videmus per gratiã. quod erat impoſſibile

per naturam. Cõtemplandum autem ꝙ ſaluatoꝛ nõ ter
minauit huius ceci curaʒ in vnctione.adijciens vt iret
ad natatoꝛiam ſyloe et laueretur:cui interpꝛetatio miſ

ſus ab cuangeliſta nõ a chꝛiſto poſita eſt. Sed nõ ab re

hoc factum eſt quoniã pꝛius opoꝛtet hominẽ ignoꝛantia
cecitatis detentum inſtrui quaſi pervnctionẽ.quoniam

vt ait iopannes.vnctio docebit vos de omnibo. deinde
per obedientiam excitari mentem:vt per humilitatẽ ꝑ
exercitium coꝛpoꝛale ſe ſubijciat elementis. Quod vbi

cecus iſte fecit cõfeſtim vidit.quoniam abijt mente cxe

dens coꝛpoꝛaliter ſe lauauit oculis inpꝛume vidit: et in
coꝛpoꝛe intelligatur q;tum vnctio cuncta docens et cre

dulitas et obedientia in ymis ſe ſubijciendo monſtrata

in noſtris pꝛofectibo valeat.Cum iſte abijit et lauit.et ve
nit videni qui nunq; ante viderat.aſpiciens viſu que ſo
lum auditu ante didicerat.et cõtemplatur ocuhs mun
di foꝛmam et intuetur hominũ facies et in maioꝛẽ lau⸗

dem ſui cõditoꝛis exurgat:quem ſaluatoꝛ coꝛpoꝛali be

ficio wenabatur ad aliam vitã ſimiliter et aſtantes/ Pa⸗
rum enim fuiſſet aperuiſſe oculos carmis:niſi mentem

glia luce ꝓꝑfunderet qua duceretur ad beneſicia potioꝛa.
Et enim beſtie aues atq; ſerpẽtes cum hominibus gau
dent lumine coꝛpoꝛali:et qᷓ; plures acutius q́; homines
quecũq; intuetur obiecta.

dicus erat:dicebant.Noõne hic eſt qui ſedebatet men⸗
dicabat.Alij dicebant quia hic eſt:alij autẽ nequaq; ſed
ſimilis eſt eil Nec mirum de huius ceci opinione diuer⸗
ſa rei veritate nõ cognita.et ſaluatoꝛis ignoꝛata virtute

ſed qui per experientiã wxum nouit queſtionis opinio⸗

nes terminat et decidit.Ille autem dicebat.quia ego
um vigelicet cec natus mendicus et nũc illuminatꝰ
Erat enim iſtecognitione ſui factus optime ad ſeipᷣm:
refellens opiniones in quibus veritas nõ cõſiſtit.ediſſe
rens veritatem quam experimento cognouit.veritatis

a poſſe pꝛeſtari. ipius factus pꝛedicato: illam in expaueſcenter affirmaſ
ed futura et poſterioꝛa nõ antecedentia in iſto mira/
culo cogimur cotemplari/ Quia cum chꝛiſtus ſola vo⸗

illius amoꝛe tractus magis quaʒ pudoꝛe tabeſcens. et
penalem abſq; culpa fatetur ad hanc vitam ingreſſum
quia cecus natus.et miſerabilem in iſta vita ꝓgreſſum
quia mendicus.ac peroptime ſibi fuiſſe pꝛouiſum quia
uminatus.dicens.quia ego de quo heſitatis nõ erube
ſco natiuitatem penalem lumine peiuatam. MNò cõfun⸗
doꝛ ꝓpter vitam mendicitate cõſectam.non inficioꝛ ſed
cõfiteoꝛ beneſicium quod accepi.me illuminatũ eſſe pᷣ⸗
ter nature potentiam Dicebant ergo· Quomõ aper⸗
ti ſunt oculi tui: Reſpondit. Alle homo qui dicit᷑ ieſus
lutum fecit et liniuit oculos meos et dixit mihi. Tlade
et lauare in natatoꝛia ſyloe. Et abij et laui et vidi Op⸗
time et neceſſarie ſunt aliquãdo queſtiones a quibuſeũ
q; fiant.ſiue curxioſitate ſiue calumniandi cauſa ſiue po⸗

CARArrsn. N

ir obiecta. Ded ſactus eſt cecus iſte mi
raculo et ſtupoꝛi atq; cõtentioni rei neſcientibus verita
tem Itaq; et vicini et qui viderant eum pꝛius qꝛ men

6

ria

De miraculis

nantur amoꝛe ſciendi.ſi veritas ꝑ reſponſiones elucet.
Et pleriq; ſunt peruerſi.qui querunt illam ſcire virtu⸗

tem.quam noſce atq; diligere ſaluberrimũ eſt. Ecce iaʒ

due inquiſitiones de ceco nato.vna ex diſcipulis ad ie⸗
ſum ſq; quid peccauit hic aut parentes eius vt cecus na
ſceretur.altera ſit ad cecum iam illuminatũ ſq; quomõ
aperti ſunt oculi eius. Illi reſponſum a chꝛiſto.iſti a ce
co etiam male credenteſaccipiunt. Sciebant iſti hunc
eſſe nature defectum ꝙ cecus natus erat.nõ ignoꝛabãt
nature et artis impotentiã ꝙ ſic natum illuminare nõ
poterant.ſimile nõdum viderãt neq; audierantvſq; ad
illam hoꝛam. Hoc erat mirabile ſuper naturã ſingula⸗
re pꝛeter exemplum.Meſciebant tamẽ talem diumam
Virtutem in homine apparuiſſe qui talia poſſit efficere.
Icdcirco dicunt quomodo aperti ſunt oculi tui.quos ex
materno vtero clauſos detraxiſti. Reſponſum rei facte
dat hic homo ꝙ ille qui dicitur ieſus nouo vnguẽto cõ/

fecto liniuit oculos eius.Erplicite qui bonus eſt loquit

nec loqui trepidat. nec in verbis erat nec palliat in ali⸗

quo veritatem. Bene moꝛalis hominis eſt pꝛout fuerit

interrogat geſta referre nec addere nec demere verbis
ne audiens et interrogans decipiatur in geſtis et cõpo⸗
ſiti animi exiſtit benencia nõ ſilere ad eum referre qui
tribint. Su binfert etiam iſte ſuaʒ obedientiã ꝙ omnia
iuſſa perfecerit vt abiret et lauaret ſe in natatoꝛia ſyloe:
aſſerens ſe ſupernaturali medico per omnia fuiſſe ſub⸗
iectũ. E pedit ſiquidẽ ſanari wolentẽ ꝑ oĩa medico ſub
ditum ſieri:de cuiuſ nõ dubitatur peritia. Et ſepe hoc in
moꝛibus agitur vt ad noſtram doctrinã autumemꝰ hoc
actum.vt ſine cõtradictione celeſti medico ſimus ſub⸗
iecti ſanari cupientes:vt hic cecus abienset lauans et
videns. agnus fructus et ſuꝑnaturalis palma vt ex
obedientia viſum recipiat quem negauit natura. Ete⸗

nim plura ſupꝛa naturam ex ipſa facta nouimus: et ſu⸗

pꝛa naturam finale pꝛemiũ pꝛeſtat. Iterum iſti inter⸗
rogant ſcʒ vbi eſt ille medicus qui pꝛeter nature ſubdi
um ceco nato viſum tribuerat · Dicit ille. Neſcio In
omnibus hic ſane loquitur.vt nec veritatẽ taceat neq;
falſitatem ſubmittat. Oixit quid nouit in remedio ſibi
facto neſcire ſe dicit.quem nec in veritate cognouit tm̃
Rceperat ex auditu quod dicebatur ieſus.ſed illuminatꝰ
ad ipᷣm nõ redierat.ſed ad cõuicinium vbi parentũ ha⸗
bitaculũ erat.velut cõgratulaturus cum eis: cum viſu
tamdiu negatum tã repente mirabiliter recepiſſet. i
nusqᷓ; gratanter in hoc cecus illuminatus egit ꝙ gau⸗
dens de lumine cõgaudere ſibi alios pꝛius voluit qᷓ; re⸗
inuenire ieſum:quem ilico oculis coꝛpoꝛeis debuit ſe⸗
qui.et eum ex omni coꝛde diligere:de quo interrogatuſ
vbi erat ſcire ſe denegat.Altius locutus eſt qᷓ; tunc foꝛ⸗
te intellexit.quoniã incircumſcriptibilis eſt ieſus in eo
ꝙ eſt deus:quis ex aſſumpto coꝛpoꝛe ſactus ipᷣe localis
et lucem habitet inacceſſibilẽ.quia deus:vt homo autẽ
inter homines cõuerſatus eſt. Sed vero in ingratitudi
nem trancere volumus dictũ neſcio:culpandus eſt iſte
cum pluribus qui dumtaxat recepto beneſicio delectati
benefactoꝛẽ ignoꝛando aut diſſimulando pꝛetereũt.Et
ſi hoc cõmittitur erga eos qui cõferunt ea que dicuntur
bona foꝛtune.erga eum qui bona nature gratieq; ſolus
largitur.penitus ſubmouenda eſſet: quoniam ignoꝛãs
huiuſcemodi ignoꝛabitur et neſcicns neſcietur. Verun
tamen reſponſum duabus queſtionibus de ceco nato:

quia vt dei opera manifeſtarent᷑ in illo nobilioꝛi oꝛdine

q́; nature. Quod et factũ eſt. Et ꝙ ieſus ei lucem ab o⸗

rigine ſua negatam reſtituit ad maioꝛẽ atq; rei facte p⸗
bationem atq; ꝓpalationẽ et cõfuſionem increduloꝛuʒ
adducitur ad iudicium phariſeoꝛum:nõ his intentioni

Baluatoꝛis

bus in coꝛde pꝛehabitis.ſed ob inuidiã atq; calumniam
aut pꝛopter gelum legis ſed nõ ſcõm ſcientia:quoniam
ſabbatum erat quado ieſus hunc luminoſitati reddide
rat.Diuina pꝛouidentia hoc agebatur vt tot inquiſitio⸗
nibus hoc miraculum agitaretur. vt peramplius incla⸗
reſceret.A quibus phariſeis interrogatus reſpondit a⸗
ctam vt ſolito veritatem:ex geſtis ipam cõmemoꝛans.
Eroꝛitur ilico ſcſma mutantur in aliud queſtiones nõ
in miraculum factum ſed in auctoꝛem cauſa diuoluitur
Miraculum a ieſu factum inſiciari nemo poteſt. aſſeue
rante illo qui accepit diuiduntur iudices ad cauſlatum-
Jeſus eſt ouplex in populo:vel in eo duplex effectus eſt
populus Dicebant ergo quidam ex phariſeis· Mon eſt
hic homo a deo qui ſabbatum nõ cuſtodit. Ecce ſeꝑatur
a deo filius dei pꝛopter illa que fecit que facere nemo ꝑo

tuliſſet niſi filius dei. Quã obrem no a deo.quia ſabba⸗

tum nõ cuſtodiuit. Ergo bene ipi ex eoꝛum ſentẽtia nõ
ſunt a deo:qui eum in ſabbato et in templo lapidare vo
luerunt. Semper tame iudei ſenſu impꝛobo ſabbati cu
ſtodiam neglexerunt Alij dicebant. Quomodo poteſt
homo ꝑeccatoꝛ hc ſigna facere.et ſciſma erat inter eos
Bona ſunt vtroꝛũq; iudicia:quia nõ eſt a deo qui ſabba
tum nõ cuſtodit ſcʒ legi ſubditus:nec per melioꝛes actõ
nes ab illa lege ſolutus aut legi rebellis effect. Nec in
hoc cauſari poteſt datoꝛ ⁊ dommnus legis:ſi facit aliquid
melius pꝛeter ſcriptam aut editam legem. Domin? au⸗
tem ieſus dominus legis erat:et benefaciendo ſabbatũ
erat ei firmioꝛi cuſtodia. Eregione quidem pari fereba
tur ſigna et miracula ſupꝛa naturam et artem. nõ poſſe
efficere peccatoꝛẽ:quod vtiq; verum eſt. Sed abomm⸗
bus peccatis ſecluſus erat:etiam impoſſibilitatẽ ꝑeccan
di.Attamen optimũ et malum eodem tempoꝛe ſciſma
reddebatur.vt optimũ his quia male deieſu ſentienti⸗
bus ſcindebãtur:maluʒ eis qui ſe ſecabãt ab his qui ſa⸗
ne de homine ſentiebant. Semper enim tunc ſciſma cũ
vnam habet veram alteram partem falſam Dicũt er⸗
go iterum ceco.Tu quid dicis de ipᷣo qui aperuit oculoſ

tuos: Ille autem dixit:quia pꝛoplxta eſt Vltra nomẽ

officium virtutis adiecit:aſſerens ieſum eſſe pꝛophetã.
Et bene ꝓpheta videns:qui etiam nõ videntibus dedit
lumen. Mꝛedicat ieſum ex nominepꝛedicat eum ex of/
ficio eſe ꝓphetam.ſanctum videlicet quia ꝓpłextie ſpiri⸗
tus cõſueuerat ſanctis dari.Nec obſtat ꝙ iaul inter ꝓ⸗
phetas qui nec ſanct? ſed repꝛobatus fuit a deo. Haben⸗
tes iudei odio ieſum nec volebãt ipᷣm talia peregiſſe mi
racula.et videntes cecuʒ audacter affirmare de illo quẽ
nõ credebant talem accepiſſe de altiſſimis poteſtatẽ:vt
negent miraculum nolunt iſtum credere oꝛiginalẽ ha⸗
buiſſe defectum. Ende ſequitur! Mõ crediderunt ergo
iudei de illo.quia cecus fuiſſet et vidiſſet:donec vocaue/
runt parentes eius qui viderat. Et interrogauerũt eoſ
dicentes. Hic eſi filiusvſter quem vos dicitis quia ce⸗
cus natus eſt.Quomodo ergo nunc videt Interro⸗
gant miſeri nõ credituri etiam cum audierint teſtimo⸗
nium vwritatis:ſed illaturi calumnia cum illam negare
nequiuerint. Pꝛopꝛium quidem eſt inuidentiũ peritiſ
medicis cum audierint magnitudinem pericie in cura⸗
tione infirmoꝛum.negare magnitudine inſirmitatis:

er cuius depulſione medici pericia et medicina laudaf᷑.

Sic iſti negant defectum vt nõ credant chꝛiſti miracu
