ligna ſupponit ne deficat verus amoꝛ. Et non amare
eſtimat ieuam moꝛtem. Proprium eſt ignis ſurſum.
ferri: et nunquaʒ ſua leuitate ad inferioꝛa deuoluitur.
Amoꝛ a coꝛde huius imaginis exiens diligit propter ſu
perna nec pro terrenis alicui ſe commodat.roprium
eſt ignis ſui natura equaliter calefacere omnia eque cõ
burere vel purgare. Oed non equaliter agit propter in
equalem diſpoſitionem coꝛpoꝛum obiecto:ꝛum:m quo⸗
rum aliquibus magis aliquibus minus exercet propri⸗
as actiones.Sic amoꝛchriſtianus:omnia diligenda e⸗
qualiter diligit. Sed omnia equaliter diligenda non
ſunt. Et preter ea que amieiciã venire non poſſunt.qᷓ;
uis ab ommbus diligantujetiam rationales inter ſe in

amicicis preferuntur.et ſolum ille in igne aut exigne a⸗ E
moꝛe recdatur calidioꝛ:qin potioꝛ fuerit in virtute. Me P m

q; potentie neq; ſapientie.neq; preminentie neq; elo⸗ .
quentie.neq; alicui cõditioni ſtatui ſicut virtuti chri .
ſtianus debetur amoꝛ:vt velut pluriſicatur atq; mulce⸗
ſcit ſeu inclareſcit virtus in homine amoꝛ intentioꝛ ſit
ad deum. Nam virtus meretur amari modica modicũ/
magna magne maioꝛ magisſmaxima maxime tota tote
que ſola deus eſt. Idcirco totius anime coꝛdis atq; mẽ⸗
tis omniumq; virium ſibi mandauit referri amoꝛem:
welut ſumma pfecta totaq; virtus amose hbu
ius imaginis ſancte coꝛ:vt quos inſerioꝛes recipit di⸗
gnioꝛegamplius replet.Et quãuis ad omnes eque nõ
ferueat.vt eque in omnes ſuum amoꝛem diffundat.ta
men ad receptionem conrarieu feruet:vt nullius
hominis odiuʒ appropinquet.Nam aliud eſt equaliter
omnes diligere.aliud non equaliter omnes amare:ali⸗/
ud equaliter omnes odire.aliud mequaliter neminem
odire.aliud ſneuanſter oñmies odire. Omnes equaliter
diligere lex eſt diligentius animi ex propria emanatio⸗
ne:Cui licet conſentiat chriſtiana iuſticia pro parte dili

6 6 An E .

ſa
bun
no
die
ru
ti

r
o⸗
ins,
Kp
Rtn
onn
pro⸗
1we
pri
19
enee
d
Inun
mun
Becl
neg
mo,
Red
nucö
un
blirer
Uame
tocins
nſen
fellen.
hir
ner
mar
nſun.
Nuitir.
Ppterſa
oprium
egech
Peerig
ncvor
propen
enager
Aton
lt.qj/
rlem
neg
e
Michti
uley,
eſit
cdici/
tu
vi/
wen:
eN
t d
ep
n
Alius
Ater
ℳ/
ftem
liter
anig⸗
tal

de iuſticia chꝛiſtiana

gentis:non tamen conſentit pꝛo parte ſuſcipientis.Nã
quamuis ſol equaliter luceat:non tamen coꝛpoꝛa eque
ſunt apta recipere ipam lucem. Et quamuis eque irra⸗

diet non tamen ſub ipo equaliter eſtuat omne coꝛpus

In qua eſtuatione non tantum attenditur virtus calo⸗
ris:quantum diſpoſitio ſuſcipientis coꝛpoꝛis. Pꝛoinde
cheiſtiana iuſticia permittit amoꝛem a ſeipio equaliter

effluere:ſed dignum nõ iudicat ipᷣm omnes eque ſuſci⸗

pere aut permittit inculpabiliter inequalitatem fieri in
pluribus. Siquidem permittit pꝛeferre oꝛdine nature
parentes et natos atq; cognatos: oꝛdine cõuerſationis

domeſticos.et amplius benefactoꝛes oꝛdine ſubuentio⸗

nis: ed omnino ii rri ommbus virtuo⸗
ſog. Equaliter ergo non amare iuſticia tolerat in natu⸗
ra:iubet in gratia:Ex hoc nempe claret ꝗ iuſticie non de⸗
rogatur pꝛeferendo in amoꝛe remotis pꝛopinquitatem
ſine perſonam pꝛopinquam:ſed derogaretur ſi non pꝛe
honoꝛaremus in amoꝛibus gratiam cheiſtianam. m⸗
nes equaliter odire nulla iuſticia patitur nec concedit:

nam odium non debetur nature ſed vicio. Neminem er

go odire permittuur in natura.in vicio vrro nec omnes
equaliter. quia neq; ſunt omes equaliter vicioſi. Equa⸗
liter nemmem odire appꝛobat ſana iuſticia. quia in cri⸗
minibus diſpar conditio:diſpar meretur odium. Pꝛo⸗
inde inequaliter diligere:in diligendis ſiue dilectis vir
tus aſſiſtens afficit inequalis. Inequaliter autem om/
nes odire.inequalis iniquitas afficit: et iuſta rationea⸗
moꝛis ⁊ odij aliqua tolerat aliqua iubet.pꝛo inequalita⸗
te regula chriſtiane iuſticie.Coꝛ in homine rationali:re
ceptaculum eſtvirtutum. Sic coꝛiſtius rationalis ima
ginis earundem hoſpicium eſt. necnon et iſtius pulcer⸗
rime imaginis anima ſuas potentias habet in imagine
iſta:ſolum et bonoꝛum et omnium que validioꝛem ad
amoꝛem animũ pꝛopꝛium faciunt &t᷑ memoꝛatur tem
poꝛis et locoꝛum et rerum et oportunitatum: pꝛo quib
et in quibus fuit facta tributio. Nec intermittit dulce
verbum aut iocundum aſpectumetiam ſi pꝛeter euma
lium poſſedit aut acquiſiuit amicum:aut ſiquem habe/
bat gratanter aliquando receperit pꝛetereum Et altiuſ
appendit exiſtimatio cõiuncta memoꝛie:quanto fuerint
dona tributa ſeu irrogata ſubſidia.Et mhpil paruipendit
in acceptis memoꝛia.cum omne quod in re fuerit par⸗

uum.magnum reputat:ex quo fuit ex amoꝛe collatum.
Ec cum fiubilum nunqᷓ; in huiuſmodi patiatur ſerena

Du * = =memoꝛia: in hoc vero eclipſim patitur ad pꝛofectum *

—
Y..5E — –—

— —⁰ D

contrarioꝛum omnium non recoꝛdatur. ſed quod ma⸗
gis eſt nunq; tenuit in ſeipᷣa vſtigium. Magënum pꝛo⸗
fecto eſſe cognoſcitur iniuriarum atq; diſplicentiarum
obliuiſci:et eo maius quo celerius. Sed id maximum
dixerim nunq; ſuſcepiſſe caracterem:quod ſpectat ad a⸗
miciciam chꝛiſtianam. GFixa memoꝛia de amico ipᷣm fo⸗
uet in ſinu mentis pꝛeſentem coꝛpoꝛe vero abſentem.
Inde excogitat ſuper eum bona et mala ·vt illis ineyre⸗
grſat illis caueat:illa conquirat iſta deuitet. Et ſpiritus
eius dulciter anxiatus moleſte tolerat.tenebꝛas noctis
expectat vt ſtatim aſpiret dies:vt eructet que in animo
excogitauerat pꝛo amico. Et moꝛam abſentiarum velut

iacturam quandam grauiter poꝛtat. Fecit hocin pluri-
ios illius ſimilitudines a
moꝛis igniculum reinflamment jet fiant ad illos ama/
biles:in quibus amici aliquam ſimnlitudinem agnoue⸗/

bus amici memoꝛia.vt inter a

runt moꝛum ſiue perſone geſtuum ſiue loquele. gGer
tur quidam queſiuiſſe inter viuentes ſimilitucinem 46
—Q „ 4

4 . *

Q220. —A. =

liquam amici pꝛemoꝛtui: vt poſſit illius viuam habere
indaginem ad ſui ſolatium:aut copulare amiciciam.
OQui cum paululam inueniſſet paululam amiciciam fe
cit.quia non totam ſimilitudinem pꝛioꝛis expꝛeſſerat:
quem ob ipſius amoꝛem de vicino periculo quod ineui
tabiliter ſibwi immiebat eripuit.lide igitur quanta es
rat in ſuperſtite pꝛemoꝛtui amici memoꝛia:vt etiam ſu⸗
is ſimilibus non amicis verbis et operibus deſeruiret.
Amicicie memoꝛia vbiq; memoꝛatur.in tribulationibꝰ
et cõſolationibus equaliter ſecum poꝛtat:ſed non vult
ipᷣm illarum equaliter eſſe conſoꝛtem. NHam tribulatio⸗
num ſuarum nollet eſſe participem velut perhoereſcens
ipſarum augmentum. ſi ſecum toꝛqueretur amicus.
Nam non eſt vra amicicia ſi ſicut ſeipᷣm quis in penis
affectaret amicum.quamuis etiam ſit de amicicia vera:
in tribulationibus cum amico velle percipere participi⸗
um. In pꝛoſperis vero ita ſecum ineuulſibilem memo⸗
riam poꝛtat.vt etiam tedeat eſſe in gaudijs ſine ipſo: et
in guſtu vnius delectabilis boli velit ipſum habere con⸗
ſoꝛtem. Et tunc ꝑꝛoſpera cuncta rident:cum in partici⸗
pio fit amicus. E duplicabitur rerum delectatio atq;
iocunditas. cum amicus amicũ pꝛeſenter bonoꝛum ſuo
rum ſciuerit eſſe participem ſuis qualitatibus omnia
videntur augeri.cum ab vtroq; participatio bonoꝛum:
et propꝛijs videntur priusri muneribus ea que partici⸗
pantur ab vno altero non preſente. Condimentum ſu⸗
pera ppoſitum et perficiens eſt:in cõmunicabilibus re⸗
bus alterius amicia preſentia. Dicebat quidam in ami
cicia vera factus:toꝛqueoꝛ inter bona. Et cum dicticam
quereret adiecit.quia his indiget aut nõ habet amicus
eſſet mihi pena iocunditas ſi vbiq; ſic his aut melioꝛi⸗
bus mea ſcientia potiretur. Amicicie chꝛiſtiane memo⸗
ria ineuulſibiliter amicum hominem fixum tenetvt eti⸗
am pꝛo ipſo diurnis atq; nocturnis hoꝛis ignitis pꝛeci⸗
bus interpellet ad omnium reguʒ regem. Et ſia virtu
te deficit dolet amplius pꝛo amico regi ſua non fuerunt
accepta pꝛecamina.et ſeipo vellet fieri melioꝛeʒ:vt in eo
amici animus ſecuriug pꝛo optatis omnibus requieſce
ret.cuius vt pꝛopꝛijs vellet reſrvndere omnibus votis
Hec memoꝛia triſticiam facit et gaudium:pꝛo amici cõ
trarijs atq; ſuis vtilitatibuſ aptis.Et quomiam lbona et
mala memoꝛia continet exquibus letatur aut patiatur:
id agit ne patiatur amicus.cum quo factus eſt animus
vnus.Et tempoꝛaliter nititur ſed marime ſatagit ne in
eternum patiatur:nec acriter conſfigitur ſi coꝛpoꝛe toꝛ⸗
quetur.aut in rebus labentibus infelicitatur amicus.ſi
ſpiritualia ſalua ſunt omnia:et ſi non minuũtur inter⸗
ne virtutes:que in amicicia pꝛeſtauerunt maximaʒ cau
ſam.MNec meroꝛe cõtrahitur ſi tempoꝛalium plumis de
Pilatur amicus:dum ſibi eterna in fidem cyrographo et
virtutum inſtrumento ſeruantur. Signa magna mez
moꝛiede amico ſ unt frequentia ſomnia allocutiones
et confabulationes et peregrinationes ⁊ ſimilia queagg
parent in eis:et relationes geſtoꝛum eius que interpo⸗
nuntur in alijs pleriſq; condictis:et nominatio nomi,/
nis ei in abſentia eius.etiã cum ad alios ſermo dirigi
vt ſepe nomen amici nominetur in perſona pꝛeſentis
et pꝛeſens ad quem fitverboſa locutio amici nomen pꝛo
feratur abſentis. Sunt etiam ſigna optatiue de bnis
affectiones et frequentla verba et inuentiones vtilium
et ſepiſſime interrogationes de ipᷣo in denegata pꝛeſen⸗
tia:cum pꝛeſto fuerit interrogandi materia. Fecit ſepe
hanc virtuoſam memoꝛiam et omnino ineuulſibilem

4
72

E

„

B

—„

—,
ſaLas-
S

ex virtute amicicia chriſtiana in his qui huius vtilia co

gquintuſdecimus

ſunt huic imagini contumeliaʒ facere in hoꝛum ſoꝛibus 11
gnouerunt ac ipam acceperunt indinduam ſponſam: non pꝛopinquat. Oiſcernit pꝛelertim iuſio iudicio non ſit
vt ab his que pꝛohibita fuerunt inter eos ſecundum iu tantum deuitanda cognolcere que poſſent turbare ami lun
ſticie regulam ſe abſtinuerunt in amici abſentia ꝓpter cicie imaginem.quantum deuitare contendit quod tur ad.
ipſius memoꝛiam. Et velut tribunalis iudex propibue bare poſſet cauſam maxime pꝛimam et ſummam. Pꝛi⸗ int
rit wcitũ fieri:me moꝛia chꝛiſtiani amici.Necnon et ple ma et ſumma cauſa omnium bonoꝛum et vre anucicie ctn
runq; magis veritus eſt amicus inuiſum et abſentem deus eſt.qui pꝛo nobis in tempoꝛe homo factus eſt atq; eni
amicum: q; inuiſum et pꝛeſentem in ommbus deum. * redemptoꝛ appellatus eſt chriſtus.a quo vocabulũ ſum tun
Ec plus fecit ad mali cautelam memoꝛia terrens ami⸗ pſit ppulus cheiſtianꝰ vnde nuncupatur amicicia chri Cu
ci amabilis:q; pꝛnarum terroꝛ hoꝛribilis. In his etiam ſtiana:que optuma eſt in moꝛibus Gktus Blilega, ern
que ſecundum altiſſimi et bonoꝛum atq; laudabiliũ mo mum atq; ad pꝛimum atq; appꝛime chriſnanam amici⸗ git
rum legem firmauerunt. honeſto decreto pꝛeuenti ſunt ciam ſeruare cupientes.pꝛe omnibus caueant diuinaʒ et
ſepe amici memoꝛia pluſq; dei.vt ab ipoꝛum excitati me offenſam:vt non ſolum ex multis alijs ſub oꝛientibus ſſt
moꝛia excuſſerint negligentiam pꝛomptitudinem ſum cauſis ad peccandum mouentibus quamuis cauſe dici iuſt
plerint et ſollicitudinem ad agendu m. Nec huiuſmodi non debeant que ad peccandum inclinant. Sed ſi ex a⸗ gue
ad defectum amicicie aſſcribantur. ſed pꝛofectum ſi ſe⸗ mico aut pꝛopter amicum ſubintraret cauſa delicti: an⸗ abe
pe quis magis amici poꝛtauerit memoꝛiam qᷓ; dei:cum teq; offendatur deus.turbetur aut dimittatur anncus. toſt
eum nunqua viderit ſed amicum.cum quo tenet ami Non enim eſt amicus cauſa dei: ſed extat cauſa deus a⸗ ſutn
ciciam pꝛopter deum.quem etiam in malis deuitandis mici. Mec iuſticia chꝛiſtiana iudicat turbationem dici. lar
agenduq; bonis reueretur in ommbus pꝛopter ſeipſum aut quod agitur eſſe peccatum.ſi amicus quãuis ma⸗ net
NMNec mirandum:ſi nouicij homines ad amiciciam aiq; gnus offenditur pꝛopter deum. imo nequam eſt iudicã/ thi
virtutes amici hommis magis q; dei memoꝛia ſepꝑe te⸗ dus amicus.ſi ſcandalum ſuſcipit de actibus comparis iid
nent. MNam pꝛedominatur incipientibus ſenſualitas et eius:dũ ipᷣe caueat aut faciat qð iubet ſeu gratuʒ recipit fff
magis occurrit memoꝛie quod ſenſu precipitur qᷓ; quod us. Omnem quippe iuſtam et veram excuſationẽ ha⸗ i
ſide appꝛahenditur:velut diſcipulus nouus qui nondũ bet annexã:cum amico ab altero dici poteſt.Hec omnia ſue
nouit dignitatem atq; virtutem ſcientie magis cõmen qᷓ;uis ad tuam diſplicentiam arrogaueris feci tamen ea
dat memoꝛie id quod diſcit timoꝛe ſenſibilium verberũ ipᷣa pꝛopter deum. ſed nullam habet excuſationis cau⸗
et blandicijs aut ſponſione ſeu oſtenſione donoꝛum:qᷓ ſam:ſi doo diceretur te offendi pꝛopter amicum.Tegit 1
amoꝛe aut nide ſcientie qua docetur. Senſualium ⁊ no enim deus delictum in amico:ſed amicus amici delctũ
uicioꝛũ memoꝛia.excepta operatione ſpirituſſancti que in coo penitus excuſare aut operire nõ poteſt. Si deus z5
in hominum mentibus operatur repente impꝛeſſiones eſt ſinis omnium: homo amicus iuſte relinquitur pꝛo⸗ G
nmiſi per ſenſus nõ recipit:et magis viue voci qᷓ; ei quod pter deum. Et omnis vera copulanda eſt amicicia pꝛo⸗ ſc
dicitur tribuunt. Sed in his omnia excuſantur cum a⸗ pter ipᷣm:homo vro finis hominis eſſe nõ poteſt. Non
micicia copulata fuerit pꝛopter chꝛiſtum· quamuis ami perditur amicus:ſi placitus remanet deus. Et ſi er hoc
cus mereatur quem ſenſu percepit amicum. cum non turbatus rececht. non fint wrus amicus: quia ſe do vo
poſtponat in illa intima ratione dehberato ſecreto iu⸗ luit pꝛeferri cui debuit in omnibus ſubiacere· Que tur
idico:verum omnium deum.Coꝛrigitur paulatim in ꝓ batio eſſe poteſt vbi homo non relinquitur aut offendi⸗
ſicientibus:coꝛrectum wro expedit eſſe penitus in per⸗ tur pꝛopter homines:ſed pꝛopter omnium creatoꝛem.
fectis.Laus autem eſt huius imaginis peius interna Inſolu biliter atq; irreuocabiliter ſanxiuit chꝛiſtiana in .
memoꝛia tantum facit vt caueat infauſta:honeſta perſi⸗ ſticia: vt pater et mater.frater et ſoꝛoꝛ. filius et vxoꝛ. ac
ciat. Antelligentia vero ſiue ratio huius ammirandei⸗ ipemet homo a ſeipᷣo relinquatur pꝛopter omnium re⸗ .
maginis eſt aſłectus ad verum:et ab omm ſucamento gum regem · Pꝛoinde ſi ſeipᷣm pꝛbpter deum debet ho⸗
amicantiũ animos liberare. Meſeit enim ratio vere ami⸗ mo relinquere.non turbetur homo peccatoꝛ et ſubdituſ PP
cicie aliquid palliare aut fucare ſicticijſ:neq; ãgulos que ſi fiunt imperato:is ſummi pꝛecepta per eum qui ami⸗ R
rit ad deliteſcendum in defectum aut preiudicium ami⸗ cus eſt eius.Alioquin ipſius dei conuincitur imimicus.
coꝛum.Pꝛimo poꝛro huius pꝛoceſſus fit ad ſanctiones inimicus vro dei nemini fit amicus.Et ex hocclare in⸗
et decreta condenda:quibus cepta perſiciatur et ſtabilia tuetur noſſie rationis aſpectus eum quem habet ſi a⸗ eſt
tur perfecta Prima vero decreta ſiue ſanctiones ſunt:· micus eſt verus. Si contentatur contemni ab altero a⸗ a
u P r . Eu — yt quantum ſe pꝛotendit aut extendit virtus humana/ mico in his que pꝛecipit deus.aut in his in quibus aper .
et deſuper creata per gratiam ꝙ repugnantia magna ſi⸗ R(te cognoſcitur placitum voluntatis eius:vt in hoc ſit
ue parua chaiſtiana iuſticie duuitentur. hriſtiane ami ſumma ratio amicicie conquiſita. ꝙ amicus ab amico El
cicie cauſa eſt iuſticia chꝛiſtiana cuius omnino expedit Wlit amoꝛig vinculo pꝛeſeruato inconturbate moꝛtem amm
cauere contraria ſi diligitur amicicia:nam ipᷣa cauſa per ſuſcipere. Si deus mandaretillum per illum ſic tranſ⸗ Im
ea que ſibi aduerſantur aufertur vnde cauſata inter ho⸗ uerberari. ac etiam inferri ſiquid fuerit ſenſualitati ac
mines amidcia:neceſſe ſit vt etiam auferatur. In om⸗ voluntati aduerſum.Ab ipſa enim ratione chꝛiſtiane a⸗ no
ni etiam genere amicicie honeſte atq; inhoneſte eo quo micicie cogimur:vt quempiam amicum ſuper nos ſi de it
conſtruitur ſuſpenſo veſtruitur. Necamicicie vere pura us iuſſerit ſiue permiſerit.velut inſtrumentum ſue in⸗ ten
intelligẽtia negligit ſi qua ſunt deuitãda intelligere:ne fallibilis iuſticie inconturbato amico toleremus. NHam
incidat in laqueum offenſionis et in ſcopulos diſplicen ſi auiſpiam reus ſuper ſe a iuſto iudice iuſtam et vltri⸗ leen
tiarum velut nauis docto pꝛoꝛefa carens impingat,/ Ra⸗ cem ſententiam pꝛo foꝛefactis acceperit de ſatellitibus teg
tio autem hominibus inſita diſcutit rationes et pꝛoba⸗ non conqueratur aut de ferro ſecante aut igne vren⸗
biliter depingit in talibus inuiſe dolatiset ſi qua poſ te. Aut de fune quo eſt in patibulo ſuſpendendus.
„ 2 .
uar aer- Sr. er
4
L .

.

** .
„ 7 *½ *

Juſticia chꝛiſtiana

ſabis .
lo nan ofllatit . n inatione penali omnium actionum inuiſibiliuᷣ
aut de quolibet inſtrumento illatiuo penax: non enim interminatione penau ommium actionu n unſibilu
utni Rrrlliren teccoisatie ꝓpꝛijs atlratferro apun: auel atq; viſibilium peimitias mehioꝛes atq; electione pꝛi⸗
ut lunt a coꝛpibus membꝛa. ligant collo funem: trahunt mum pꝛimo reddere pᷣminenti.Et ſicut in veuitatione
n ad patibula reum. vſtiuum ignem accendunt. Heciſia malozum ad peimum pꝛemmentẽ ſuum habetaſpectuʒ/
ncte inſtrumenta renarum motibo ſuis aguntur. vt inferãt ſic in factione wonox ipm pꝛimo wonit ante ſuum cõſpe
eſtarg cruciatum:ſed ſedentes in tribunalibus iudices ſec ſi⸗ nmanilum oPoete eſſe omniũ finem qui oim erti
Häſum eri iuſte decernunt. Ygitur non de his ſed de ſententia⸗ „ tit cauſa penma bonoꝑ Delectatur ſiquidem ipa ommis
cn rum latoeibus ſi poſſunt rei rõnabiliter conquirantur. ratio in roſarijs ratiomis. ſit et ratio huius imaginis in
de no Cum vero de iuſto idice iuſtaq; ſententia niſi falſam rationis viriditate ſe paſcit.vt nõ ſolũ in oꝛdine ad pai⸗
mnenm et iniuſtam queximoniã pferre non poſſunt.inõ ambi/⸗ mam oĩm bonor cauſam condecentia querat. ſed etiaʒ
dl gitur ꝙ neceſſe ſit vt de foꝛefactis ꝓpꝛijs conquerantur ad ſecundas. Mec iſte eſſe debet ſubſiſtentie gradus.ſed
entbas et laudent iudices et executoꝛes.ac etiam inſtrumenta pauirat ſemp amicicie ratio. quod nouit eſſe in moꝛiby
auſedic iuſticie. Mam ſcriptũ eſt. Benedictũ lignum ꝑ quod ſit et mentibus verius atq; vtilius: vt cognitione philoſo
lſierg⸗ iuſticia. Ydcirco lec dicta cognoſcat inſpectoꝛ.vt videat phica imo pꝛeeunte p duce illa ſolum engat que ſecerne
chran quo vinculo copulatur amicicia chꝛiſtiana: ſi amicus re poteſt a malis.Et in plura ſe oino extendat. vt a bo⸗
mnche, ab altero dictante diuino iudicio manifeſio ſiue occul/ nis eligat melioꝛa:et a melioꝛibus optima. Si malum
dls/ to.ſuꝑ ſe ſenſerit pvndera toꝛmentox et omnino incuſ⸗ habet amicicia ergo non verainsll enĩ veritas vbi ma
endi. ſum ſeruat amoꝛem.nec diſcompaginetur amicitia ob licia: pꝛeter illam veritatẽ qua conſiat veram ndeſſe ma
sn illatas et toleratas penas.vbi deus eſt iuder virtus ma liciam. Non ergo de malo anoeum nso et lup gus
eſtuatri net. et amicicie cauſe non ſunt mote de ſitibus. Poſſet amicicia non eſt fundanda rn pñs coguitun. ul
Cnoens tñ iuſte conqueri:ſi amicus inferret iniuriam. Ded ali ta eni nouimus eſſe pꝛemiſſa.ſed de malo incognito et
thzrergt ud eſt penam aliud iniuriam irrogare: non eni omnis peeter intentione accidenti. Malum cõtingens eſt paei
mk inferene erens penam inferre dicitur iniuriam: ſed ouis qui ter intentioniẽ äneniens in annolclger entic ieautes ”M”VM
NeNn alicui facit iniuriam infert et benam. Pena nanq; ex in et impꝛouidentia. aute a . nd deen CE n . —,
nmen . ſticia eſſe pt:que nõ eſt reputanda iniuria cum infertur ad malum: ad waaiſt nich, no A rotie Peane -
dasan . Vnunia vero eſt que omni remota iuſticia nequiterali ſtäiſeln pud ginre Analaa Yucuicl enig uen
mn Tt cu irrogatur. nec ex hoc dicat imuriam paſus v poſſit deln 7 651 ee 8 dc 3 nc gllaue
Lgt füſte rependere pbi re uctoꝛitas que rint.pꝛeſtauit ingreſſum. Pꝛouidentia ad vtrunq; dire
Calui pabet de iniurijs iudicare: cum nec auctoꝛitas reipubli⸗ xit aipectum:ad malum vt caueat ad bona vt faciat YIm
Bdug ce dimittat inultum.etiã quod ab hoĩe fuerit vindicatũ pꝛouidentia penitus nihil hox fecit. Opponuntur om⸗
dun pon Oaxime aũt nemini paſſo iniuriã rependere licet.pꝛe⸗ nino cautela et incautela puidentia et impꝛouidentia:
d W ſcribente ſibi ſacroſancta ſententia dñi. Mihi vindictaʒ ille bone iſte male conſiſtunt. Ratio vero amicicie ſe cõ⸗
RMl et ego retribuam/ Pꝛocedat lteriue iniu imaginis iectat in mecllimiet ſecernit arch Aigit lona peo capbra
lfce intelligentia ſiue ratio.vt ſi qua fieri poſſunt ad oꝛnatũ Potentie: malis iuſto iudicio repꝛobatis ccidint ctiaz Qo. ſr= En n,
uſedon atq; firmamentũ eius: iuſto et immurabili decreto per ſepe ſuſpitõnes aſſumpte immiſſea demone:geſtusnu ·
Qren quixat. rerum enĩ relatio atq; moꝛum in amicicia veri⸗ tus delature verba digreſſiones auerſiones facierũ et
Ntofenair oꝛqᷓ; noĩs· Mihil vero amicicias ſic oꝛnat et firmat q; ad oculoꝝĩitinerum pꝛohibitiones celationes relationes
Nenen pꝛimam cauſam totis viribo condigna referre: atq; poli ſubſtitutõnes in tpe.obſequioꝝ tepiditas aut denega⸗
Nſtangi noꝛmis firmatis indefeſſo animo conſummare certa⸗/ tioimpꝛouiſa aut iracũdia ſermonis.aut maioꝛes oſtẽ⸗
reN mina. Et agones multos abfugerepꝛo ſuꝑnis leges fa ſiones amoꝛis in alium:aut inepte ſeu implicite repꝛe⸗
mmummne, as ſeruare: p imminentiby caſibus de nouo ſe expedit lenſiones. Bonum omnib) his oppoſitũ eſt firma cre⸗
erde condere: vt iuſticia quã ꝓficimus.qua pꝛofectuũ ntor dulitas vtriuſq;: ꝙ neuter ferat animũ commutatũ nec
tſubaten palmiferũ attingimus culmen: ꝓpter qua deus terre⸗ ex ſignis mala led co dis wona diiudicet. Si aut hoꝛum
gelanit nos aſpicit nosancõcuſſa pmaneat. Mon eni niſi in le?ł ignis animo incendiũ fecerit.ſolum reſtat remediuʒ. ꝙ
mnmnih Uneaſttg:anlctcia vera onfiltit. Bulii Vera conſiſtit. Juſiicie quime ler amicoum animi per verba ad ſeinuicem declarentur
Cchrein eſt:vt pꝛima cauſa ſuoꝝ creditoꝛum exactiones pꝛumas vt qin ick ſuam expeimat et de quo patitur paſſio⸗
lrt ſiin atq; honoꝛes pꝛioꝛes ſuſcipiat.Oeinde ploluantur cre⸗ neimn;: Alter enun ſereno verbo/ conſoꝛmi coꝛdi ecla⸗
lemwo dita ſiue offerantur placita ceteris in amiceicia coniuga⸗ ret. Bepe nanq; fit. vt quis patiatur ex inculpatis
aper tis ea lege vel pacto: vt nibil de vebitoatq; Ponoꝛe cali geſtis aut verbis amici. aut aſſcribuntux ad culpam
ſdor ſt eeer afferatux, Et ſi auig offertur eis qui cum que innocenter fecit. aut dixit amicus:et ſilentiuʒ paſſi
aennor amicicia fedus habent.a deo nihil vebet habere diuer/ nubilam mentẽ tenuit: et innocentia geſta damnauit
nonen fum. Sicut em turpis eſt pars que ſuo toti nõ conue⸗ in coꝛde.q;uis haberent ab amicicia obliquũ aſpectum.
. mit: ſic omne qo agitur turpitudinẽ habet annexam: ſi non enĩ immutabiliseſt homo. ſed affectionibo paſſio⸗
ltni nõ cõuenit rerum oĩm creatoꝛi. Quod vero aliqua tur nibuset extrinſecis accidentibus variatur. Periculo⸗
ſiren pitudine tingitur: pulcerrime huic imagini conueni⸗ ſum ventus eſt tacere:non em ceſſat ab his ẽ quibus
neſr re non pᷣt. Curpitudo vero nulla deterioꝛ:quã que ſum nõ credit inferre grauamen. um vero paſſus quegra
wen mam iuſticiam no veretur. Pꝛoinde ſi conſtans et pſe⸗ uabant patefecit amico. aut a grauamimibus eſt ceſſatũ/
ſen uierans inter hoies amicicia queritur. innitantur querẽ aut reſponſionem apologeticam is qui grauabatur gcce
nnin tesſlegibus iuſtis: iuſticia pꝛoꝛſus dat conſtantie baſim H Eriũs ratio vt etiam melioꝛa ſecer
Nn et ꝑſeuerandi miniſtrat materiam et fulcimen. Occur⸗ nat a lonis: nõ repꝛobatis bonis ſed potioꝛibus electis
lthue rit uſticia cum panibus ſuiꝗ in om̃i termino amicicie iudicio rationis. Melioꝛ eſt in oꝛdine conuerſandiet cõ
enen gradientib⸗ viam et ſua iin et fomenta pꝛeſentat uerſatõnibus hominum emulus maniſeſtus:q fictus
ne⸗ ne deficiant qui ceperunt. Nulla penitus vecipiendi aut ſen onf eramcue. M cauetur: iſte difficillime decli ⸗
2 deficiendi cquſa cum quibus iuſticia graditur. occurrit natur. Et melio: eſt vicinus ꝓpe ; frater aut amicus
dem pꝛeminentiq rerum ſacit atq; oſtendit et cogit ſlb tibus et opoꝛtunitatibo hommis vtriuſqpſp H
1. 2

——

— ₰ rI N. να*α 9
— rrgr SW
V

α☛W.ο.

Aber

celerius ſubuenitur. Melioꝛ eſt maniſeſia coꝛreptio qᷓ;
amoꝛabſconditus. Amicus placidus timens fieri ami/⸗
co in verbis aut moꝛibus grauis.ſepe tacendo perire ꝑ⸗
mittit. Sed talboſus eſt amoꝛ abſconditus qui coꝛrgen
di tempoꝛe nõ pꝛocedit in publicum. Fruſtra moꝛatur
in conclauibus etiam veemens amoꝛ: ſi amicus in fo/
ueam labitur te tacente ſcienter: et nõ compeſcitur ver/
bo duro aut ſi verbis coꝛreptionis non coꝛrigitur.cum
firmiter fecert caſum. Pꝛoinde melioꝛa ſunt vulnera
diligentis: q; fraudulenta odientis oſcula. Qun diligit /
vulnerat verbis amicum factiſq; cum expedit. ne laba⸗
tur in nefas. Et potius decernit illle qui vere diligit a⸗
mici percutere coꝛpus:qᷓ; peccatis percutiatur in uiſibi /
lis animus. Qui diligit:obuiat opoꝛtune ⁊ impoꝛtune
damnis amici. Qui non coꝛrigit odit: et fraudulenta
oſcula impꝛimit. Et odij ſignum eſt pꝛetermiſſa coꝛre⸗/
ptio. Vulgo ſepe refertur. Qui me odit ad riſum: qui
me diligit pꝛouocat ad lachꝛmas. Unde dicitur qui
coꝛripit hominem:gratiam poſtea inueniet apud eum/
magis qᷓ; ille qui per lingue blandimenta decipit. Judi
cat et eligit pars pꝛudentie que nouit eligere: et ſtabilit
in animo ſententiam ſalomonis. Melius eſt humilari
cum mitibus:qᷓ; diuidere ſpolia cum ſuperbis. Sed vt
bꝛeuiter edicam:melius ſuper bonum in amicicia noſci
tur patientia in tempoꝛe quo cõpꝛehenditur alteratus
amicus:vt poſt omnem ebullitionem fiat coꝛreptio eĩ.
gelantis amnci melioꝛ eſt patientia: q; tempoꝛe incon⸗
gruo verba pꝛoferre. Et melioꝛ eſt ad amicum tempe⸗
ratus celus qᷓ; gelus acutus:dummodo non intermit⸗
tatur qui dicitur temꝑatus.Temperatus enim celus
verbo aut ſigno monſtratus abſterſit amico plagam:

et induxit cathaplaſma tolerabile ſuꝑ vulnus. acutus

vero iterum vulnerauit.et rarus eſt inter homineſ.qui
aſperam velit ſuſtinere medelaʒ. Melius eſt ad amicũ
in omnibus temperatum fieri:qᷓ; iſum impatientia ce
li aut amoꝛis impoꝛtunitate cõuerſandi coꝛrigendi ob⸗
ſequendi tractare. Omnia in moderamine ad amicum
et libꝛate fiant. Teneri enim ſunt anini hominum:et
in bonis et malis cito franguntur. Difficultas maxima
amicum inuenire veracem:maioꝛ vero cuſtodire inuẽ⸗
tum. Inſtrumentum quoddam reſonans eſt amicus
ad amicum ad cuius ſonitum opoꝛtet choꝛeiſare amicũ
ſecundum varietatem moꝛum atq; nature:dummodo
funeſtum ſonum aut turpem non reſonet cantilenam.

QOelius eſt in amicicia qᷓ; dnationibus colligataʒ ami⸗

ci ſuſtinere naturam:et tractim ad bona ducere qᷓ; feſti⸗

ne:feſtinatio enim cauſam ruine ſeꝑe feſtinis appoſuit..

Ad amiciciam vero ſana ratio ſolum illos pꝛo melioꝛib-

nouit aſſiſtere quos viderit potius moꝛibus fulgere qᷓ;

rebus.aut gemmis aut quibuſlibet oꝛnamentis. Oei
lioꝛ eſt et verioꝛ amicicia pauperum qᷓ; diuitum: ilſos
enim virtusiſios rerum claritas mamifeſtat. Diues ſi
amicabitur in veritate pauperibus nobilius eſt q; ſi di⸗
niti pauper erit amicus. Ylle de virtute laudabitur:iſte
non poterit de neceſſitate cauſari. Melioꝛ eſt et verioꝛ
ſuperioꝛis ad inſerioꝛem amicicia:qᷓ; que in reconſerſi

ne agitur. Superioꝛ libera voluntate: inferioꝛ foꝛte vm⸗

bꝛa timoꝛis conſtringitur. Amicicia inequalium ſi vera
eſt:a potioꝛe nobilius nomen ſoꝛtitur. Equalium vero

omnino illam pꝛecellit. Eterne dei ad nos ab eterno a⸗
micicia oꝛdinata. omnem dignitatem et honoꝛem atq;

perfectionem ex ſui parte nõ ex noſtra ſoꝛtitur.ſed equa

lem dari non inuenit cui amicari poſſit · In hommnib⸗
autem inuenitur equalitas: vt ex vtraq; parte amicicia

poſſit ſuum perfectum laudis ſoꝛtiri pꝛeconium. Ann/
cicia inter equales inclitos poteſt eque verſari: et nan/

„ — . „
Wrgea ür. E H. 1 ſnr. 1 P,

quintuſdecimus

ciſcipꝛofectum. Inter equales plebeios tendit in ldem

2 „,„—*

Inter ſub et fupꝛa:nunq; cadit amicicia vera/ Inom/

nibus his dictis ſimilibuſq; dicendis amiciciam excipi

mus chꝛiſtianam:que pꝛopter annexam gratiam. con⸗
ditionem euentum ſtatum foꝛtuitu acquiſitum vincit
atq;ʒ natura chꝛiſtiane gratie ſacramenta ? pura iuſticie
et de ſuperis a chꝛiſto declarata docrrina non pmittunt
in chꝛiſt iana fieri amicicia ſublime vel altum inſimum

vel depꝛeſſum:ſed omnem equalitatem conſtituit ani⸗
moꝛum.rerum.tempoꝛum et locoꝛum in qua nihil iu⸗

dicatur potius niſi potio: virtus:que eoipſo eſt potioꝛ

animo vita moꝛib equatSed vt latam loquendi ma⸗
teriam coartemus ſi me interrogarẽt ex animo lingue
nationum omnium. quid eſt in amicicia melius:reſpõ
derem iuſticia et veritas. Quid autem optimum. dice

quo in alta nõ ſitollit et ſe per urilisatem amulus

rem his virtutibus fretus amoꝛ. Hec enim tria multã

miniſtrant materiam eloquendi. Segd hic intermitti⸗

mus:vt alibi requirantur. Si autẽ a me vlterius que⸗
reretur.qui ſunt melioꝛes amici.reſponderem. illi cum
quibus melius iſta ſeruãtur. Et ſi quereretur qui ſunt
optimi amici.reſponſionibus vtiq; affirmarem quive
ritatem iuſticiam et amoꝛem ſuper eos inuicem magis

qᷓ; ſeipſos aut ꝓpꝛiam vitam diligunt.vt magis velint

ſinire crudeliter coꝛpoꝛis vitam qᷓ; pꝛetermittere amo⸗

rem veritateʒ atq; iuſticiam. et tempus bꝛeuiare quod

poſſunt ꝓrogare in ſiſtentes in eis.qᷓ; videre longeuuʒ
terminum ſine eis.His enim amici.ſuis in om̃i hone⸗
ſto genere amicandi nunqᷓ; deficiunt. Qui huiuſmodi
virtutibus deficere nolunt.nunq; talium conuerſatio

fertur in dubium.quoꝛum mentes illuminat virtus.

iuſticia dirigit et fouet et nutrit ſedulus amoꝛ. Inlxſi⸗
tanter anima coꝛpus et res vxoꝛet filij talibus cõmen⸗
dantur:qui ſacamenta veritatis charitatis atq; iuſticie
iurauerunt Gertut iñ ſanctoꝛum libꝛis legiſſe me me

mini.ꝙ quidam ſui perigrinantis amici eius pꝛecibus

cõmendatam ſuſcepit vxoꝛem.quam ſedula et diligen/
tiſſima cura fouens ſua pulcritudine tentabatur:qui ti⸗
mens vꝛgeri perualide ab aſpectu decoꝛis eius.et ſuam
pꝛecauens fragilitatem acuto gladio abſcidit ſui coꝛpo⸗
ris cimn doloꝛe verenda notans diem et abſciſionis ho⸗/
ram ne amico poſſet etiam tentatus fidem frangere in
vxoꝛe.necnonẽt murmurationem aduerſus cõmenda
tam veritus que facile ſurgit in vulgo. Si accidiſſet.pa

ratus erat fidem facere. reuertenti marito aut vulgo in

ventrina fruncatione. ꝙ ipſam ſeruauerat illibatam.

Pꝛo his exponuntur merito coꝛpus et res.et moꝛs in⸗

tentata ſuſcipitur. Et nihil in hac felicius pꝛo relatiunis
moꝛibus.qᷓ; cum talibus viuere muenitur:· Inmũſta
fertur intelligentia ſiue ratio huius imaginis.que di⸗
ſcurrendo perquirere defecit mens et manus. Volũtas

lium impꝛeſſionum. lolũtas in amicicia executio apti⸗
tudinum inuiſibilium eſt imperatrix. vt ſit compoſitio
iuſta exterius exhibita. YImperio enim eius membꝛa
mouentur ad actus. ac etiam omnia conſerẽtia conqui⸗
runtur. Cloluntas amicicie chꝛiſtiane habet idem wel/
le et nolle:ſceptrum et dominationis virgam tenente

iuſticia chꝛiſtiana:ſine qua in pꝛcceps labitur queq; vo⸗

luntas. Et in his ſolum agendi fu mat imperium que

ihpa vcernit. Noctantumm ememp bet iſig woluntas
vt velit penitus ſecunduũ iſiam iuſticiam armucari. et
Vc ſe inuariabile pꝛeſtat. Cetera vero famnq ontenet

1 r.
QASensaern 1 Oo

hpuius mirande ſigure. ad ſuam perfectionẽ ſe obſidem
facit. Et nihil valent que ad amiciciam poſſunt oꝛdina
ri. virtutes geſius aut patuli moꝛes.niſi volũtatis ade⸗
rit pꝛomptitudo. loluntas receptaculum eſt inuiſibi⸗

N
Maun
uiſunt
mauive,
mmge
Dsyennt
terenmo
Wreqgot
ngeeg
i lvnen
ſmno
nerſati⸗
Mkis.
Iyrſt
8Cöfnen⸗
giuſtre
ſemenne
Ppeerbos
erdilgen
turcpin
Gltſun
ſicopo⸗
fone

Ingen

Cöfhenda
aſetpe
pulpon
botam
evſ/
latiuns
ſfn.
ve di
Golärv
Ntſcen
tordne
o e
miſti
tocptt
n
fanben
onui/
nn/

ſed variat animi atq; coꝛpis motum:ſicut iuſticia chꝛi⸗

ſtiana variat modulamina pꝛeceptoꝛum. Nec enim ali
ter vult fieri ad amicum:miſi pꝛout ipſa diſponit. Ha⸗
bet a deo quendam actum mediante natura vt volũtas
velit.quiactus volendi terminatur in bonum. quod a
ſeipſa penitus ipſa nõ nouit. Nam voluntas non influ⸗
it in ſeipam volitum aut quod iure volendum: ſed volẽ
di actum ab alio influitionem ſuſcipit.vt quod volen/⸗
dum eſt velit. Non diſcurrit inquirendo voluntas. ſed
repente fertur in id quod bonum vel tanq; lonũ oſten⸗
ditur ſibi a potentijs ſuperioꝛibus lumnnoſis. Que po⸗

tentie q;uis errare poſſunt. voluntas tamen in actu xo/

lendi errare non poteſt. ſemper enim motu pꝛopꝛio fer⸗

tur in bnum vel quaſi. Quo circa ſi alie potentie lu⸗

minoſe ſiue ſupernaturalis luminis ⁊ infallibilis ſuſce⸗
ptiue vtputa ratio intelligentia appꝛopinquant foꝛibo
iuſticie chꝛiſtianeſt. uiſq; ſplendoꝛibus illuſtrantur. nun⸗
qᷓ; voluntati renunciant aut influunt mſi quod certum
eſt et inſallibile tbonum ſeu melius aut optimum atq; ꝑ
fectum.Et que ſui cauſa non errat: merito ſplendoꝛis
chꝛiſtiane iuſticie fertur in debitum. Pꝛoinde voluntas
chꝛiſtiane amicicie in his ſua volendi agilitate reptatur
que ſibi a virtutibus a chꝛiſtiana iuſticia illuſtratis ſuũ
ponuntur ante conſpectum. Mandat ſiquidem ipſa iu

ſticia iſta velle:atq; permittit in cõcupiſcentiam pꝛoue/

nire.que diuinis perſonis omnino conueniant et ſuper
no concentui:qui non doꝛmit pꝛoſpectans ſuꝑ his que
aguntur a viatoꝛibus vite huius.et que omnino expe⸗
diant ad fidem et actionem indeclinabilem eoꝛum que
accepimus ſacro mandato ſiue iuſto conſilio.et ſubier⸗
uiant publicis iuſtis moꝛibus.quos perturbaria quo⸗
qᷓ; diuina cenſurainulte non patitur· Calem pꝛeoꝛdi⸗
nat chꝛiſtiana iuſtica in amicicia voluntatem. vt vnam
bene pꝛeeuntem altera ſubſequatur. obliguantem vero
deſerat rediens ad ſeipſam:vt talem velit᷑ eſſe amicum
non qualis ipe eſt.ſi bonus aut malus:ſed qualem eſſe
