rioꝛ eſi virtutis pꝛoſitetur iſta ſententia. Hic enim au

dacter affirmo ꝙ eſſet de vytute agendum.non ſolum
quia vitam inquirimus aliam:ſed etiaʒ fi cum vita iſta
omnis vita finirer. Et filius ſyrach dicit. Non eſt able
ctatio ſuꝑ coꝛdis gaudium quod aliundeqᷓ; de purita⸗
te ſiue virtute in pꝛeſenti euenire non poteſt. Hinc in⸗
cipiũt familie ſancte chꝛiſti celebertima coꝛdis gaudia
Inquit enim ad hilippenſes apoſtolus Gaudete ĩ

domino ſemp:iterum dico gaudete. In pꝛeſenti gaui⸗

ſi ſunt diſcipuli viſo domino. Et magi qun ſapiẽtes hu
mani erant:videntes quã pꝑdiderant ſtellã gaunſi ſunt
gaudio magno valde. In pꝛeſenti hec ſcriptura loquit᷑
iuſtis.Aetamini in domino et exultate iuſti ⁊ gloꝛiami
ni omnes recti coꝛde.Et alibi Oediſti leticiam in coꝛ/
de meo. Et iterum Tetabitur dauid cum audiuit diui
na oꝛacula dicens. Letatus ſum in his que dicta ſunt
mihi. Luce clarius patet gaudium adeſſe iuſtis de pꝛe/
ſentibus virtutibus:et in pñti gaudere de pꝛomiſtis ce
leſtibus Miniiliter et voloꝛibo angitur dei familia. Et
etiam in ſapiẽtiſſimis iuſtis aut vocatis vocabulo chꝛi
ſtianis doloꝛ inſedit: et affecit affectione doloꝛ ipſoꝛum
rectiſſimas mentes.Doluit virgo diuina eterni regis
filia chꝛiſti mater ſpirituſſancti ſpõſa:et cum ſuo viro
Vrbis de abſentia ſi lij eſt pꝛoteſtata doloꝛẽ dicens Fi
li quid feciſti nobis fic:ecce pater tuus et ego dolenteſ
querebamus te Similiter ſimeon tranſuerberanda
doloꝛis gladio nunciauerat:quod et factum eſt tempo/
re paſſionis. Ipſemet ſaluatoꝛ virtutum auctoꝛ et ſoꝛ
ma affectionem doloꝛis aſſumpſit:quãa et verbis pꝛote
ſtatus eſt dicens NMunc autem amma mea turbata eſt
in memetipſo. Et alibi Triſtis eſt anuma mea vſq; ad
moꝛtem. Et Yob doloꝛibus replebatur dicẽs Si lo⸗
cutus fuero nõ quieſcet doloꝛ meus:et ſi tacuero ipſe
non recedet a me. Et Hieremias pꝛo hieruſalem dolo
ribus afficiebatur dicens. entrem meum doleo ven
trem meũ doleo. Mon enim ventrẽ coꝛpis ſed mentis
dicebat doloꝛib agitari.MNec intellexerunt veram ſapiẽ
tiam qui ventum doloꝛis atq; triſtitie gnimo ſapientiſ
accidere poſſe aut debere negauerunt. Inquit emiʒ ſcri
ptura diuina Coꝛ ſapientum vbi triſticia: coꝛ ſtultoꝛũ
vbi leticia. Etiam in pꝛenſenti quantalibet ſapientes
multi agunt doloꝛes. In ſpe vero omnium viuenti

um et vtentium ratione tota vita pagitur:non ſolum

pꝛo eternis ſed etiaʒ pꝛo tꝑalibus et ꝓfunctoꝛijs boms
In pꝛouectioꝛibus wero in virtute ſpes inſidet animo
mehioꝛis ſcilicet intellectualis virtutiſ:qð enim virtu

tie altitudinẽ cognouerunt ſperauerunt bonierſtẽtes
effici melioꝛes.Ad ſpem vero ſuꝑioꝛũ bonoꝑſmoꝛes ge

ſta veroꝛũ omniũ antiquoꝛũ nos vocant:inuitant pꝛo
phetica dicta. Et omnis etssonimie natſo pꝑ chꝛiſtum
ſuoſq; doctoꝛes ad ſpem eterne vite inuitata eſt RBe
fellit illos de timoꝛe iſta ſentẽtia. Initium ſapientie ti
moꝛ domini. Et illa. Qui ſine timoꝛe eſt iuſtiſcari nõ
poteſt. Et illa. Qun timet dominũ declinat a malo. Et

tutoꝛ eſt ſapiẽtiſſimus pupilloꝛũ ſedulus timoꝛ. NMec
quis in homibus pꝛeter cõſummatoꝛẽ omnium bono
rum ieſum ad tãtam pꝑfectionem ĩ hac vita peruemit:

vt velut ductoꝛe poſt tergũ ſeqnte comitãte a laterib

maloqnit
Gonami
amimee
chuntden
dien ſunt
ſis dper
onmſtisce
milia. Er
bulochii
ſpſoꝛum
miregis
ſuo viro
ns Fi
weente
beranda
tempo⸗
Net ſoꝛ
opote
Wbatgeſt
vſs
6Hib
hero e⸗
lem wh⸗
Neo xn
mentis
1
jenti
jlai
N
entes
tuenti
ſlum
vns
nimmo
virtu
ltes
obe
v
tutn
Pe
e ti
no
Et
ger
t:
1

3

De vita domini

timoꝛe ſancto non indigeret. Conſueuerunt etia
alijs nominibus inſigniri:leticia turbatio timoꝛ cupidi
tas. Sed de nommibonon vertit queſtio:vbi eſt in co⸗
gnitione quod dicitur. Gaudet ſamilia chꝛiſti de lonis
opibus.d inſitis virtutibus anime:de pmiſſione ſuꝑ⸗
na de pꝛoximoꝑꝝ pꝛofectu atq; virtute. Dolet atq; triſta
tur ſi œfict in pfectu vite agende.ſi decidit ꝑ negligen
tiam. ſi aliquando coꝛruit ꝑimpꝛobã voluntateʒ: dolet
de pꝛormo ſia virtutibo ſe auertit.Concupiſcit aut ſpe
rat in bono pꝛoſicere.aggregare internas virtutes ipſa
rum effectus clodere moꝛibus.concupiſcit et ſperat vi⸗
tam eternam:et ꝓ pꝛoximg fimilis cura creſcit. Cimet
peccare.timet deñcere.timet male placere. timet diui⸗
num diuoꝛtiũ.expaueſcit conſoꝛtiũ demonũ.et ſimili ti
moꝛe ſibi veat et pꝛorimũ. Gaudet atq; letatur de vir/
tutibus:dolet atq; triſtat᷑ de peccati miſeria. ſperat et cõ

cupiſcit miam:timet hoꝛrendã chꝛiſti iuſticiam/ſo vẽ

ti pugnant in mari magno coꝛdis hominũ.iquattu
oꝛ ventos contrarios mundi habent exaduerſo:his ſo⸗
lum chꝛiſius imxꝑerat verbo ſui pꝛecepti. Iſta que pꝛedi
cta eſt imperatio facta ventis magnũ nobis in imperio
et in ventis innuit ſacramentũ.ex his que poſita ſunt:
ac etiam vt ex eis in amplioꝛa tranſferat᷑ conſideratio ĩ⸗
telligentiũ:ſed maioꝛa conſiderent᷑ que nec poni potue⸗
runt.Hoc ſiquidẽ addat indagax leccoꝛ ꝙ gaudiũ doloꝛ
ſpes et timoꝛ tꝑalium velut venti turbinum ĩ coꝛde no⸗
ſtro intrant atq; cum ſupꝛapoſitis vſq; ad fineʒ vite no
ſtre ſine pace atq; ſine intermiſſiõe còpungãt:quibo ſo
lum altiſſimus nouit imꝑare atq; compeſcere. Quem
pugna delectat exterius:nunqᷓ; noſcit quomodo agati/

terius Actionẽ quandã atq; mirand noſtri ſaluatoꝛis

pꝛeſigamus mentib noſtris:in eo ꝙ ipſe liber exiſtens
imo dominus omniũ.tributa mundi regibus ad deui⸗
tanda ſcandala ſoluit. Ccuius ſolutionis oꝛdinẽ et cau⸗
ſam inſpiciamus! Cum veniſſet ieſus cum diſcipuł ſu
is capharnaũ:acceſſerunt hiqui ꝓ regibus a romanis
impatoꝛibo conſtituti didꝛagma capiebant ad petrũ et

dixerunt ei · Magiſter weſter nõ ſoluit digragma. Et ait

petrus Etiam. Et cum intraſſet in domuʒ pꝛeuenit eũ
ieſus dicens. Quid tibi videtur ſimon. Reges terre a
inns accipiũt tributũ vel cenſum. a filijs ſuis an ab
alienis. Et ille dixit. Ab alienis Dirit illi ieſus. Ergo li
beri ſunt filij. Ut aũt non ſcãdalicemꝰ eos vade ad ma
re et mitte hamũ:et eum piſcem qui pꝛimo aſcenderit
tolle. Et apto oꝛe eius inuenies ſtaterẽ:illum da eis ꝓ
me et te Cenſuum reipublice exactoꝛes credebant ſal
uatoꝛem in cõmunitate hominũ debere ſubijci terreniſ
regibus in tributo:nihil aliud in eo qᷓ; hominẽ attendẽ
tes. Qõ vtiq; ſaluatoꝛ noſter pꝛenoſcẽs anticipauit pe
trum interrogatũ:qui de hac re interrogaturus erat et
chꝛiſtum. Et determinatione facta:extitit didragma ſo
lutum. Et filij terrenoꝛũ regum liberi ſunt a cenſibus:
mlto magis eterni regis filius et familia ipſius ſibi ad
ſequelã vſq; ad moꝛtem dicata Et is marime debet eſſe
liber qui nihil poſſidet aut poſſidere intendit iure aliqᷣ

ſub terrenoꝛu dominio regum caditSed chꝛiſtus vo⸗

luit ſoluere.non velut a iure ſolutionis aſtrictus ſed vt
ſcandalũ deuitaret non in ſe aut in diſcipulis:ſed ĩ his
qui cenſum ab hominibus exigebant. Expedit enĩ ſalua
toꝛis exemplo ſi qua poſſumus ſcandala in hominibus
duitare:quouſq; veritas vita ſiue iuſticia ſiue quecũq;
virtus vicinaret᷑ exilio.Anteqᷓ; iſtarum aliquid dirima
tur ſcandalum iuſie a diumna licẽtia pmittitur euenire.
Non enim aliam allegauit ſolutiõis cauſam: niſi vt ſcẽ
dalum deuitaret in pꝛoximo. zo modica enĩ reſoluẽ⸗
da. dimittenda vel danda ſeu auferenda. quantũcunqᷣ

BSaglugatoris

5

diuina iura non cogant aut cõdite leges in iuſticie mo⸗
deramine non aſtringant:cum euẽtus rerũ euenit.nõ
ſunt argumenta defenſionis mouenda.Cempoꝛũ ver⸗
wꝛumq; pꝑditio exceſſerunt ſepiſſime cenſum:et meli
pacem redimere q; litigare pꝛo re.MNec nouerunt om̃es
libertatẽ iuſtoꝛuũ Et cum exactoꝛibo reipublice habere li
tigium:in pꝛeiudicium vertitur litigantiũ.Omnẽ emʒ
ſibi vendicat rationẽ:quip republica loquitur aut cer⸗
tat.Moterat nanq; ſaluatq ſupea homines deitatẽ alle
gare deus ꝓfecto erat et omniũ abdicationem inferre.
Nihil enim habebat neq; familia eius fide genita quod
ſubiaceret cenſibus regum. Poterat eni ſe ſuoſq; ſeq̃⸗
ces ab om̃i exactione reddere in libertatẽ:ſed voluit ſub
iacere velut reipublice ac honeſte iuſticie nõ aduerſus.
Et cum ſoluere vellet:omnino ꝓpꝛiũ peculiũ vnde ſol⸗
ueret non habebat. Mumanas arteſ ipſe nõ fecit:vnde
pecuniaʒ crumnnaret atq; cumularet Cerrenũ patrimo
nium aut matrimomiũ non habebat. Moꝛtuus enĩ pa⸗
ter putatiu ioſeph nihil ſibi relinquẽs hereditario mo⸗
re:pauꝑ enim carpentarius fuerat.Mec chꝛiſtus et vir⸗
go legunt᷑ inſtrumenta carpentaria wendidiſſe in ꝓpꝛiuʒ
aut expoſuiſſe cõmertio ꝓpter ipſius deceſſum. Oater
paupcula erat et vitam acu et colo queſierat: quouſq;
chꝛiſtus cepit euangelicare ſuperna? ſue doctrine atq;
imitationis querere diſcipulos.Ex tũc vixit ſcom edu⸗
catuʒ ſilij atq; ducatũ:nec ipſa legitur dotis aliquid ha⸗
buiſie. DPꝛofecto chꝛiſtus pauperes poſſeſſibilibus reb⸗
mobilibus voluit habere parentes.falſo enim pꝛedicaſ⸗
ſet contemptũ mundi et argueret mundi diuites ſiab

undaſſet in cenſibus:et in dolo pꝛedicaſſet ſuꝑna terꝛe
nis opibus fultus Et foꝛte ꝙ tunc in illo collegio aliq̃d

habebatur de ſtipe largita intuitu pietatis Mon enĩ aſſe
uerat ſcriptura ꝙ ſemper haberet iudaſ pecuniã in locu
lis:quia que dabant᷑ pauperum expendebant᷑ ad vſum
ODos ꝓbatiſſimus eſi ꝙ qui de datis cõtribuũt nec ali⸗
unde habent vnde tribuant niſi dentur.et cum vident
paupes indigentes largiri nõ differunt:ꝙ ſemꝑ nõ ha
bent loculos plenos.Qnod ſi ſic wolumus opinariſma
gis in nnbieraen u pietate vergit opinio. Si autẽ
omnimo in tꝑe aliquid habebat chꝛiſti ſanctum collegi⸗
um noluit ipſe conuertere in ꝓpꝛium vſum:ne ſubuen
tiones pauperum defraudaret.ꝓ quibo ꝑmittebat obla
ta deferri.nec expectare voluit ab amico.ne ꝓfunctoꝛia
re amicari alicui videret᷑.aut conſidentiam oſtẽdere de
tꝑalibus et locupletibs amicis:qui de diuitiarum ſunt

munere non de genere pauꝑtatis qua ipſe ſplendebat

et fulgere voluit quos vere appellauit amicosE G qm
ꝓpter legem hominũ et cogentis rationis trilutuʒ ſol⸗
uere diſponebat pꝛeter legem et oꝛdinẽ quibus diuitie
atq; nũmiſmata conquirunt᷑:cenſualẽ ſtaterẽ woluit re
pirxi.vt inueniret᷑ in oꝛe marini piſcis moneta impꝛeſſa
ſtigmatibus tribuenda pꝛo cenſu:vt ſaluatoꝛ ait da eis
pꝛo me et te.Pꝛo ſeipſo quare ſaluatoꝛ voluit ſoluia de
diſcipulis alijs nullam mentionẽ fecit ſed de PHetro⸗
Pꝛo ſeipſo nẽpe ſaluatoꝛ ſolui voluit ne reipublice con
trarius videretur:aut conturbare publicos lbonos mo
res.Non enim ſpectat ad aliquem pꝛudentẽ. ipſos etiã
in modico conturbare.Placent nempe chꝛiſto moꝛes
publici ſi ſunt iuſti.nec decebat eum contẽtionibus de⸗
ſeruire in allegatione iuris ſue altiſſime libertatis:cum
etiam aliter potinſſet frenare ommi mentes ad creden
dum qð erat et q agebat. Sed cum mundanis et pu
ris humanis humanum voluit habere inceſſum: exce⸗
pto qð diuine redemit.et ſupꝛa humanitatem diffun⸗
dit in hominum coꝛda gratiã et mirtutem Pꝛoperrovi
delicet woluit ꝙ ſolueret᷑ et pꝛo tota familia ſua ſcilicet
i

Alber

O

atoſtoloꝛum: ſed petru ſpecialius nominauit velut pᷣoꝛ⸗
dinatũ totius verticẽ choꝛi et pꝛothoſigniferũ poſt chꝛi
ſtum totius religionis chꝛiſtiane ſancte trinitatis cul⸗
tricis confirmandũ vo ab ipſo poſt ipſius ſanctã reſur/⸗
rectionẽ:vt quod actum eſt ꝓ petro pꝛo toto chꝛiſti col⸗
legio faccum fuiſſe credat᷑. In huiuſcemoch actiõe to⸗
tius noſtre redemptionis fulget miſteriuʒ. Mam actoꝛ
chꝛiſtus piſcis chꝛiſtus.ſtater chꝛiſtus/quo exhibito li⸗
beramur a debito tartareo male tenti. Oare ſeculũ:et
totaliũ amaritudo et abundantia paſſionũ. Petrus to
ta eccleſia oꝛthodora. Sed moꝛes in hoc volumine pᷣoꝛ

dinauimus non miſteria:idcirco indicuna remaneãt.

Declaratio vo inuenti ſtateris:in numero miraculoꝛũ
potius ponenda cenſetur. MM
Nusliter ſe habuit ſaluatoꝛ inuitatus ad conuiuia.
Esgitur chꝛiſtus Capitulum X
Igecceſſiſſe ad conuiuia inuitatus.non edẽdi aui⸗

ditate.ſed ad oſtendendã inopem vitam: q;uis

non omnia cõmnnia ꝓpter ſuſtentationẽ inopuʒ fiant.
ſed ad woꝛacitatem diuitũ et conuiuarũ:a pꝛetextu mu
tue viſionis.et in oſtentatione vaniſſime laudis. Sʒ
chꝛiſtus opibus domibus laribo domicilis ꝓpꝛijs cares
etiam in cõuiuijs vite ſumebat compendia.es parcita⸗
te qua virtutũ decebat auctoꝛem:⁊ foꝛma viuendi quãꝗ
ſe hominibus in inferioꝛibo fecerat humanatus.Meꝛetẽ
debat nanq; ſaluatoꝛ ſe cõmunẽ oſtedere:ne ſingulari⸗
tate ſuꝑbie notaret᷑ Et quis in conuiuijs ſeꝑe oculi edẽ
tium familiarius in alterutras facies deſigunt᷑.et qua⸗
dã certa ſerioſitate geſtus notant᷑ et moꝛes.idcirco ſala⸗
uatoꝛ oculis taliuʒ taliter ſe obiecit vlut qui notari vo⸗/
lehat de ſua irrepꝛehen ſibili vita:non inamter.ſed ꝓ in⸗
tuentiũ hnoE qꝛ viſibiliter ꝓbabinter comedebat
ꝙ fantaſma non erat.ſed verus homo erat.et ex aſpectu
exterioꝛi humanis mentib oſtendebat diuinitateʒ vo
in his ⁊ alijs geſtibus reſeruabat fidei. Patiebat᷑ ſalua
toꝛ atq; volebat ꝙ omnis ſuſpicio de coꝛdibus hoĩm tol
leret᷑ nec aliud crederet qᷓ; qð in veritate erat.vt miſte⸗
rium noſtre redemptiõis atq; ſalutis crederet᷑ in homi⸗
ne diuine completũ:ex hoc de ſeipſo certitudineʒ ſcõm
decentiam inferebat. Obat etiã diuinus ad cõuiuis ne
crederet᷑ fugax:et qð hominũ qui aliq̃d videbant᷑ iudi⸗
caret᷑ deuitare conſpectus. Solent enim in conuiuijs
multa cõquiri et tentari viroꝛũ pꝛudentia curioſe ſimi
liter et opꝛtune · Hoc emm ſaluatoꝛ querebat vt non
ad ſubuer ſionẽ et hypocritaliter ſed veraciter qualis vi
ta verbis moꝛibus erat ab oĩbus pꝛobaret᷑ vt pꝛobatuſ
non repꝛobarer᷑.Accidit ſepe in conuiuijs multa loquẽ⸗
di materia.quam exigebat doctoꝛ: nobilis vt docet igna
ros:et iuſta ac neceſſaria querentibo atq; interroganti⸗
bus reſponderet. In quibus mente magis qᷓ; coꝛꝑe ſe
paſcebat:maxime apud eos et inter illos quoꝛuʒ coꝛda

erant receptacula vrbi ſui. Et ſumebat cope cibũ: et
refundebat ex oꝛe ſuo in audientiũ coꝛda doctrinã/nO

bilioꝛa q; accepat erogabat.ſpũalia pꝛo coꝛpalibus beni
gne rependens:ſimulq; pꝛenoſcens inſiniti eſſe emt.
eum ſuſcepiſſe hoſpicio.Et ꝑ coꝛꝑale hoſpiciũ ad coꝛdi

interioꝛa p fidem tentabat ingreſſum. olebat enim
ab hoĩbo recipi per fidem diligi caritate:quam ipſt 52
ratus erat diffundere in coꝛdibus vere credentiũ. Hoc
totum ſibi ſolũ exiſtimabat ad cibum voluntatem pfe⸗

ciſſe paternã:que talis erat vt omnis qui videbat eum

atq; credebat haberet vitam eternam.pꝛo eo ꝙ qui reci

piebat eum a vera credulitate atq; dilectiõe recipiebat
patrem eternũ:eum in tẽpoꝛe ab eterno pꝛeſinito mit/
tentem. Et in hoc tanta familiaritate inuitantibus et
conuiuis et peccatoꝛib condeſcendit. vt eñ ſcribe ? pha

quortus

riſei falſa ſuſpicione notarent. ꝙ cũ peccatoꝛib mandu

caret et hbiberet acſi peccatoꝛ:qꝛ recipiebat in ↄſoꝛtio pec
catoꝛes. OMos emm eſt et ratio vſualis:vt hõ ſuis con⸗
ſimilib delectet᷑. Sed altioꝛi ſenſu eſt de ratione virtu
tis.vt bonus non turpet᷑ ↄuerſatione maloꝛũ:mag vo
mali cõmutent᷑ in melius in cõuerſatione bonoꝛu. De
diuino iure oĩno eſſe pꝛenoſcuur ꝙ conſtantioꝛ ſit vir⸗

tus que bona eſt et bonum habet ſubiectũ qð ipſa ſuper

naturã pficit et decoꝛat:q; vitium qð eſt malum.et ni⸗
ſi in bono non iuſcipit fundamentũ qo ꝑ pꝛiuationem
deſtrint atq; turpat · Mꝛoinde qui bonus eſt natura et
gratia ſirmioꝛ eſſe debet in oꝛaine ſuo:qᷓ; qui natura bo⸗
nus et iniquitate turpatus in ſuo defectu Ygitur de ra
tione veridica inclinabilioꝛ eſt imquus ad bonũ qᷓ; bonꝰ
ad malum: vnde moꝛũ mutatio ſubſequat᷑ et alteri exẽ
ploꝛu. Sed quip naturam omnino ad mala immuta⸗
bilis erat cum peccatoꝛibo mmaculole conuerſabat. vt
velut magnes ſerrũ ſicipſe in inuiſibili ſenſu ad ſe tra⸗
hret frigidos peccatoꝛes.q̊s wenerat ſaluare vlut me⸗
dicus ſubiectos egrotos:ſub q̃ methaphoꝛa de ſe mur⸗
murantibo ſaluatoꝛ ipſe rñdit. Non eſt opus ſanis me⸗

dicus ſed egrotisulta legumus ſaluatoꝛẽ in conunii
is docuiſſe doctrine magis q; cibis intentus:inſinuans
ſanctis viris qind ſit agendũ cum acceſſerint ad agapeſ
deuotoꝛũ.vt aut pauꝑes accedãat in chꝛiſti pauꝑtate cõ⸗
foꝛmes:aut pꝛetendat honeſtioꝛẽ cauſam. Cum aũt in
locum refectionis deuenerint non eligat accubitus pꝛi

mos aut ſecundos.neq; deinceps a pꝛeſumptioõib agi⸗

tati:neq; poſtremos a ſingularitate pꝛeuẽti.ne conten⸗

tionibus deſeruiant in oꝛdine pꝛioꝛandi aut poſterioꝛã⸗

di ſeipſos aut quos noſcunt fieri cõmenſales:ſed ſtent

ſine contradictione diffinitiombo mnuitantiſaut eius q;

habet quotationes cõumax diſponere. Eltraq; conten⸗
tio piculum porit:illa plumptioms iſta ſingularitatꝭ et
occulte elationis eſt germen. um vᷣo recubunt aut ſi
leant aut loquant᷑ vtilia. Seruos dei oĩno vecet etiam
in cõuiuijs ſi intereſſe cõtigerit aut ſilere aut parce lo⸗
qui:ſed nec niſi que poſſint animarũ audientiũ ediſici⸗
um in moꝛibo facere. Hanc eni foꝛmã pꝛet axauit nobiſ

qui eſt in oibus mirifoꝛmis:nec quẽq; deſpiciendũ do⸗

cuit.qm om̃es natura ſimiles ſumus:q;q; ignoꝛemus
quantum ſumus gratia differentes aut diſſimiles tur
pitudine vitioꝛũ. Ommnẽ vꝛbanitatẽ in cõuiuijs ſalna⸗s

toꝛ imppᷣtermiſſe ſeruabat:maxime veroillã que inuita⸗

bat ad regna celoen mtemn Pendebant᷑ intuentiũ mẽ

tes in con ſideratione vꝛbanitatis eius.vt inter conuu
ugs recũbens magis ad ſe qᷓ; ad cibũ eos inuitabat: q̃ꝝ
aliqui amabiliter et ex imitatione intrinſeca facta miri⸗
fice ad eum traſxbant᷑ illecti.aliqui vo trahebant᷑ ad eũ
ex dificie moꝛibquos nõ intelligentes wlut pꝛoterui
et murmuratoꝛes in nequitia remaſerunt. Sed tamẽ
ab vtriſq; laudabatur virtus altiſſima et v:banitas ſal

uatoꝛis velut ſolis claritas que a ſams oculł atq; egris

laudis pꝛeconiñ recipit.ab alijs ſanis que delectant᷑ ti⸗
tanis claritate:ab infirmis qui eoꝛũ defectu tantuʒ ful⸗
goꝛem ſuſtinere non pñt. Mon tamen pretereundũ
eſt ꝙ ab aliquibus inuitatus apud aliquos ſe inuitauit

ipſe ſaluatoꝛ.⁊ pꝛeuenit eos qui foꝛte feciſtent.aut fi nõ

feciſſent ex puſillanimitate pꝛeſtauit audaciq:aut ſi w/
lut incurij aut impꝛouidi pꝛerogauit et viam. Qd feciſ
ſe legimus in cacxxo. Dulti nempe inuitauerũt coꝛ

poꝛe ſaluatoꝛem et appoſuerunt ad eſum decentia.et ſe

cum ad eandeʒ menſam in eodem ſcamno ſederũt:coꝛ⸗

dis vero menſa non ſibi ſed aduerſarijs inui ſibilb et

R—AC⸗

viſibilibus aut indifferentibus hoiĩbus parabat᷑. Huu

maximũ eſt argumentũ quia detraxerunt:mec legimus

nc
boge
con
Virtu
Gdo
t vir⸗
ſuper
et ni⸗
onem
Urger
bo⸗
de
iöbon
erni eis
imuta
bakpt
letra⸗
t me⸗
mure
is me⸗

en
ſnnuuns

Magant
Ctaecof
ngür in
uo
alpegi/
(onten
ſeroi
ſeſtene
Utenoq
contene
Uritate
taut ſt
tetem
ne lo⸗
edifſai⸗
tnobiſ
üdos
remos
hnes tar
ſoſchar
einnrni
nrümè
tonne
haeqe
unnn,
futch
eni
edtane
tus
ros
1 /
jlol/
indu
tauit
fino⸗
fecl
it o
etſe
co
byer
u’
nt

De Vita domini

ab eo ſalutis ſuſcepiſſe doctrinam · Inceſſanter odie
in noſtris letalibus moꝛibus agit᷑ vt ab extra multa de⸗
centia faciamus mẽſa vo coꝛdis alios habeat aſſidẽtes
vt ſepe ſit dapifera pꝛo aduerſis. Sed we qui ad mẽſaʒ
interioꝛem nõ introduxerũt oĩm regum regem. In cu
biculum ſponſa ſponſum introducere feſtinabat. pocu
lum ervino condito et muſtum maloꝛũ granatoꝛu p/⸗
miſerat ſe daturã.vt omnẽ iuſticiã opus cum delectati
one ꝑficeret et ſuſtineret illatam.et diligeret aĩo cum
ſentiret:ac etiam omnẽ oꝛationẽ ad ſanctos martires
et vnionẽ ad oẽs anĩe vita moꝛibus ſe diſwonebat actu

ram Alliqui etiam inuitauerũt coꝛpe apto ſed aio pꝛsom

ptioꝛe vt leui.martha magdalena lacarus qui facti ſũt
diſcipuli eius:vt ſalui facti ſunt cum eoꝛũ finis aduẽit
Gloꝛioſum eſt in actib chꝛiſtianis aĩo et coꝛpe acceptũ
ſieri coꝛam deo:et in coꝛde parare virtutũ acceptabileʒ
et dapiferã menſam in conipectu vidẽtis interioꝛa me
tis. Sup illius coꝛdis menſam libenter ſaluato: recũ⸗
bit:qui nouit weraciter dicere cũ dauid. Maratũ coꝛ me
um deus paratũ co? meũ: cantabo et piallam in gloꝛia
mea. Manc pꝛotinus pᷣparationẽ ſaluatoꝛ ſa q; mẽſe coꝛ⸗
dis requirit.vt ſolum cantus et exultatio ſit ĩ gloꝛia no
ſtra que eſt teſtimoniũ conſcientie noſtre:nõ in exterio
ri qua quis delectatus mittendus eſt in tenebꝛas exteri
oꝛes Aliã pꝛeparationẽ menſe coꝛdis opoꝛteta ponere

qꝓue fit pfectioni vicinioꝛ:quam quidem dauid ſe pꝛetẽ

debat habere.Paratus ſum et nõ ſum turbatus: vt cu
ſtodiã mandata tua. Moꝛro ad omnia bñplacita et mãꝗ
data dei manere imꝑturbatũ pfectionis eſt augmentũ
et in aula impaſſibilitatis habitant impturbatõis ami
ci. Hanc pꝛeparationẽ eraudit oĩpotens:ipſo dicẽte da
uid. Pꝛeparationẽ coꝛdis eoꝛũ audiuit auris tua. Sũt

ſepe nõnulli qui coꝛpoꝛeis actionibo ſunt pꝛiuati coꝛpis

pꝛedominante languoꝛe. aut venditi coꝛpe pꝛo neceſſi⸗
tatis mercede.aut in mancipia exeuntibꝰ mãcipati.ſed
iugo alicuius traditi ſeruitutis. et catena coniugali cõ⸗
ſtricti. qui tñ ignitoꝛũ deſiderioꝛũ parauerunt in coꝛde
ante diuinũ conſpectũ ſacram mẽſam ad quam deꝰ re⸗
cumbit placite:quia magna eſti magnitudine affectus.
quaãuis opere tripedibus non ſubſiſtat. Omnibo ratio⸗
ne vtentibo ſaluatoꝛ pulſat ad oſtiũ interius noſtre mẽ
tis. vt ingrediat᷑ comedatq; nobiſcuʒ in menſa virtutũ
noſq; cum illo er virtutibo chꝛiſtifoꝛmibo epulemur: vt
er conuiuio virtutũ ad conuiuiũ beatitudinũ veniatur.
Yohannes in apocalipſi refert ſaluatoꝛẽ ſibi pvi ſione
diriſſe. Ecce ſto ad oſtiũ et pulſo ſi quis audierit voceʒ
meã et apuerit mihi ianuam introilv ad illum et cena
wcum illo et ille mecum.Adhuc apud nos nobilis et
diuinus lvros perinuiſibiliter in virtutibo et ſacramen
taliter in ſignis et rebus pegrinat᷑. Ele qui diu facit illũ
expectare ad oſtiũ.pamplius vo eis qui omnino eius
crebeꝛis pulſatiombo ſurduerũt: nec pꝛeſtat aditum regi
regum. Qui enim negant eſ:nmegabunt᷑ ab eo Quinõ
recipiunt eũ:non recipient᷑ ab eo. Qui ſibi menſam ſal

tem in coꝛde non parant:cõuiuia eterna deſi perẽt. Qui

ſacramenta repudiãt:inferni facti ſunt ciue ſ. Quid enĩ
poteſt eſſe in virtutibo ſanctius.qᷓ; oim redemptoꝛeʒ in
menſa virtutũ habere conuiuam. Qui ſemp adeſt cuʒ
parat:cum nihil recipit ſed impẽdit. i qui dñm ad ſa⸗
cratam et inuiſibilem menſam inuitant:iam occultea
diuina gratia ſunt pꝛeuẽti Non enim potuiſſent in illũ
paupem et egenum pꝛo nobis intendere: niſi eos ſuis
inſpirationib pꝛeueniſſet. Ged qm̃ apud cacheum
ſe non inuitatus inuitat:ercepto miſterio lingue pꝛeuẽ
tionẽ ad peccatoꝛes oſtendit. Gunt nanq; nonnulli q̃ſ
Peccatoꝛũ grauis ſarcina pꝛemit.toꝛquet cõſcientia.cõ

Baoluatoris

globatim occurrunt occulta peccata et manifeſta hoſti⸗
lem aciem ponunt:confundit pudoꝛ.et ex puſillanimi⸗
tate fidei ad ſaluatoꝛis amiciclã aſciſci poſſe deſperant.
ſed deſiderio vigent et captant argumeta videndi: ſʒ ca
rent audacia inuitandi:Hos ſaluatoꝛ occulte ſimiliter
et mamſte pꝛeuenit per inſpiratiões et viuas hoim vo⸗
ces quas ſacris ſermonib aptitauit. vt detur oibus au
dadie ſancte ſignum ꝙ ꝑeccato: quoꝛũlibet peccatoꝛum
mole grauatus aut delictoꝛũ pondere pꝛeſſus.ſi deſide/
rio ſancto viget ſi querit argumenta ſalutis.ne in dei a
miciciã redire poſſe dffidat:vt etiam internũ cum ho⸗
mine velit habere conuiuiũ.He ſunt delicie ſaluatoꝛis
referente ſcriptura. delicie mee eſſe cum filijs hominũ
in menſa virtutum t pacto virtutum conuiuio beati
tudinum ſuccedat in ſupis.
De patientia oñi ad pecatoꝛes. Capitulum xXI
Egim ſaluatoꝛẽ verbo remiſiſſe peccata et nul
lam adieciſſe penam vltricem.ſed futuroꝝ cau
telam quaſi tota penitentia pꝛeteritoꝛũ in cau⸗
telam tranſeat futuroꝛũ:nec confeſſionẽ illoꝛũ ſcriptu⸗

ra cõmemoꝛat.quibus ſunt dimiſſa peccata Ealuato⸗

oĩm deus non appendit in lance iuſticie ſue multitudi⸗
nem tõpoꝛis. ſed doloꝛes.idcirco eccleſia catholica quã

ipſe gubernat penitentiã pemitentiũ in arbitrio diſcreti

ſacerdotis imponit.Et hec eſt hominis delinquent ve⸗
rioꝛ penitentia doluiſſe de peccatis exequo delectatiõis
Wriſſima ⁊ ꝓbatiſſima eſt exceſſiſſe/ quam ſolum nouit
chꝛiſtus qui ſuſcepit offenſam. Et cum preteritoꝛuʒ do
loꝛ ꝓhibet cõmittere amplioꝛa in poſterũ pꝛecauere:de
cõmiſſis dolereveraciter eſt certiſſimũ ſignũ. Pꝛoinde
ſaluatoꝛ cũ hoc agebat dicebat. Elade amplius iam no⸗
li peccare. Quod idem ſonat cum magdalene dixit. la
de in pace. Nullus ſibi blandiatur de remſſione pꝛete
ritoꝛuʒ ſi ad amplioꝛa ſeu ad aliqua minima ſuſpirat af⸗

fectus.nec credat poſſe cauere futura ſi pꝛeteritoꝝ figu

ra pꝛeluſerit. aut nauſeam in anima non fecerint: vlut
coꝛpa ſcatentia vrmibus hominũ ſolent inferre olfacti

bus Mec pꝛetereundũ ſilentio cum wellet adductam i

templo adulteram liberare:quod ſcribebat in terra Di
randum vtiq; imo miraculũ qð egit ſaluatoꝛ. Inclina⸗
bat ſe coꝛam oculis et ante pedes hominũ iniquoꝛum
cum digito templi tangeret pauimentũ. Pauimentũ
ſane templi marmoꝛeũu erat.vt refert palipomenon hi⸗
ſtoꝛia: nec duritia marmoꝛis ex natura cedit materiei
mollioꝛi.Sed nõ virtute carnis neq; virtute lapidis.
ſed diuina ſaluatoꝛ in illo pauimento ſcribebat: licʒ vſi⸗
tato moꝛe loquendi dicat᷑ ꝙ ſcribebat in terra. Miracu⸗
lum certe iud icari poterat ꝙ ſcribebat digito carnis ĩ la
pide marmoꝛis. Oe vo ſcribebat ſcimus:quid aũt ſcribe

bat omnino neſcimus. Declarandũ vᷣo miraculũ ĩ ſuo

—

—

oꝛdine reſeruamus/Oed in omnibo geſtis ſuis ſalua⸗

toꝛ noſtros pꝛeoꝛdinat moꝛes.vt dum quempiã auto⸗
ritate aut teſtimonio cogimur iudicare:ſi pententiam
veram agnoſcimus mĩam iuſtitie pᷣmittamus Et quã⸗
uis conſtet de patrato ſcelere ſi cognoſcit᷑ penitẽtia non
abnegat᷑ miſericoꝛdia.fallit tamen in regimine reipub⸗
lice:quam miſericoꝛdia periculis vulnerat iuſticia ſa⸗

nat/Heetogat᷑ etiam ommibus nobis ſoemq: vt in libe

ratione rei etiam accuſantiuʒ rutꝛẽ cautiſſime deuite⸗
mus. Non enim ſaluatoꝛ peccata ipſoꝛum obiecit in fa
ciẽ ſed taliter dixit et ſcripſit:vt cõſterent exterius abſ
q; qð interius verecundiam paterent᷑. Permaxime au
tem ſaluatoꝛ in illa ſcriptiõe agebat.vt eoꝛum coꝛda cõ
tunderet qui non amoꝛe iuſticie aut pſone ſeu odio pa
trati ſceleris ſed quadam doloſitate cõmoti ſeuiunt in
peccantes:quod nefarium eſt omnino in oꝛdine eqtatꝭ
1 2

—

j

2£

SGecus autẽ eſt ſe ingerere in accuſatione peccantis:ſe
cus a tribunali trabi Si ſe ingerit pꝛeter liberũ amoꝛẽ
iuſticie omnino deliquit: ſi trahi᷑ vrum omnino non
ſi eat. Elult etiam et inſinuat iĩfallibilis iudex ꝙ qͥ vult
alios accuſare a libera voluntate cõmotus ꝙ teneat in⸗
nocentie ſacramenta: ꝓpterea ad phariſeos intuhit ipſe
laluatoꝛ Si quis veltru ſine peccato eſt:pꝛimũ ille lapi
dem mittat. Et declinans ad terram oculos:ſine cõfu⸗
ſione notabili eis ꝑmittebat egreſſum. Mos ſapientũ
et bonoꝛũ viroꝛũ eli non reſpicere faciẽ iniquoꝛũ in pꝛi
mo congreſſu ne cõfundi timetes efficiant᷑ verbis ⁊ aĩo
ſeuioꝛes.ſed auertere faciem vt in ſeipſis ⁊ non coꝛam
alijs erubeſcant:et cum in faciẽ nõ reipicit᷑ tergiuerſan

4 P 4 L EW 51264
quintus hedeln ar

teis vijs et domib⸗ ccit apoſtolos atq; diſcipulos.nul

lum miraculum ilo pꝛimo anno pꝛedicationis ſue ſaci⸗
ens:quo reuoluto eode die quo baptixatus eſt. pꝛimuʒ
ſignoꝛum ſuoꝛuũ fecit in aqua cum inintatus eſiʒ ad nu
ptias. ODi rationem quereremus in miraculis chꝛiſt:
non eſſent micacula. Oi exempla multa pꝛecedẽtia ha
beremus in alia virtute q; diuina factoꝛum miraculox/
non eſſent ſingularia.ſed ſi qua facta nouimus añ chei
ſti tꝑa:diuina virtute facta omnino credamus. Elerun
tamen de licentia ſpuſſancti omnia cheiſti miracula pũ

ctaliter nec hiſtoaarũ ſerie pꝛetermiſſa: ad chꝛiſti —
moꝛes quantũ ponumus coſſuertamus/Freertur et ita
credimus ꝙ laluatoꝛ noſter ſecreta poteſtate aquam cõ

di occaſio pꝛerogat᷑.Ad adultera ſua benignitate oculoſ uertit in vinum ꝓpter vini defectum ad ſupplementuʒ

leuans.quam homo non cõdemnabat abioluit:ad hoc
enim venerat nõ condenare peccatoꝛes ſi fuerint peni⸗
tetes.Amatoꝛ omniũ chꝛiſtus querit vnde poſſit homi
nibus donare peccata:et indulgentiã pꝛeſtare querenti
bus. Et cum a iuſticia fit appellatio a peccatoꝛibo ad au⸗
lam mie.aut omnia remittunt᷑:aut pie plectunt᷑ qui fa⸗
cinoꝛa comiſerunt. Ipie ꝓfecto eſt aduocatus et iudex
miris modis inquirens vnde abſoluatur qui ante tem
pus inuentus eſt reus.nec eum iudicẽ accipi noſtra ini
quitas fecit. aduocatum vero noſtra neceſſitas: vtrũq;
tamen peccati miſeriam habet germen/aũut bis ſcri⸗
pſit a pꝛecipiti ſententia cautos voluit eſſe rectoꝛes:ne
cito ꝓferant quam reuocare non poſſunt. Quando le⸗
dat infamia ſeu cruciet pena ſen ſibilis ante diſcutiẽda
ſunt iura qᷓ; ſententia ꝓferat᷑.pꝛius ex certo pofſibili ſci⸗
atur q; ex oꝛe iudiciũ exeat:nam vita hominũ per homi
nem non refunditur cum aufertur.nec ſine ſtigmatib⸗
reſartitur caro deciſa. Et abſaſum membꝛum veram
imaginem non reſumit/um vero iudicaturus teſtes
et accuſatoꝛes interrogat:terret et monet ab impꝛobis
accuſacionibus impꝛobos ceſſare actoꝛes. Pertinatiſ
ſimũ malum noſcitur coꝛam deo. contra quepiam per
ſiſtere ſine cauſa iuſticie impꝛobitate nocendi. Cx hys
benignitatem dnĩ ſaluatoꝛis agnoſcamus:qui ad ꝑcen
dum q; ad ꝑcutiendum eſt oĩno pꝛocliuioꝛ:niſi hoĩnũ
pertinacia in ſeueritatem miſericoꝛdiam vertat
Explicit liber quartus de vita dñi ſaluatoꝛis
Vncipit liber quintus de miraculis ſaluatoꝛis.Capi
tulum pꝛimum de miraculis factis in aqua.

Xpedixe nouit

qui omnia nouit miracula
fieri ſupꝛa narrin upꝛa vſũ
ſupꝛa rationem ſupꝛa men⸗
tis capacitatemſet omnem
tranſcendẽtia nitellecuz
aliter non caperent᷑ miſi ꝑn⸗
dẽ:et vbi natura et ars me⸗
dicine deficiebat virtus di⸗
uina deſuper innoteſceret In quibus omnibo alijs pꝛe
termiſſis.quid vite agende aut pꝛecauende in noſtris
chꝛiſtianis moꝛibus agituraut agere aut deuitare debe
atur:pꝛout dñs donabit aperiam Pꝛeſciendũ tamen ꝙꝓ
excepto ꝙ miraculoſe natus eſt atq; demonſtratus:an
egreſſum de deſerto nullum miraculũ feciſſe ſacri euã⸗
geliſte tradiderunt. Completis in etate chꝛiſti vigitino
uem aãnis tredecimq; diebus:octauo ydus ianuarij ba⸗
pticatus eſt. Et tarditatis molimmna neſciens eodem
Sre ducatu ſpũſſancti vt homo abijt in deſertũ. vbi
quadraginta diebus et totidẽ noctibus indeſciſſis mo
ram faciens:decimo tertio kalendas marcij egreſſus ẽ.
Et pꝛedicans per vniuerſam galileam in ſinagog pla

—

—

nuptiarũ.et ad iocunditatẽ et leticias conuimuarum. ad
oſtendendam virtutem ſue ſecrete ꝓotentie vt ates in
humanitate diumitas recerer nlle animũ noſtrũ
ſiquide deus iueſtigare ꝑmittet.cur incepit ab aqua cõ
uertenda in vinum dus leſus chꝛiſius: ſiue cur a hquo
ribus inchoauit Oulta ſane miſteria legimꝰ dominuʒ
in aqua feciſie ꝓn pꝛima rerum creatione dicit ꝙ ſpus
domini ferebat ſuper aquas vt omnẽ rerũ fluribile ma⸗
teriam intel igamus in aquisſuꝑ quam fert᷑ dñi ſpiriꝰ
tus quia indigna eſt oꝑpatio eius nec neceſſitate in eſſe
aliquid ꝓduxi. Oubiacet rebus ipſa neceſſitas ex qua
ſi ceatoꝛ ommium tenereinon ſupferretur ſpirituſ e
ſed ſubiaceret oꝑeratio eius. Nec amoꝛ eius ſubiſcit᷑ re⸗
busindiguus eſi emm.intellectus aũt ſuꝑuolitat om̃i
bus a ſe factie mnihil enim ſubterfugit eum. Ygit᷑ ſpũs
eius ferebat᷑ ſuꝑ aquasad id rationalem creaturã com
pellans:ne rebus quibus ipſa nobilioꝛ imo dña conſti⸗
tutaſvelit male ſubijci ꝑx amoꝛem. Conſueuit enĩ amoꝛ
hominũ ſubijci rebus quas diligit:qui ſoli deo debet eẽ
ſubiectus.Nec ſubijciat᷑ intellectus impoꝛtunitate ĩtel
ligendi:cum neceſſario ſubijcit᷑ ex natura. Nõ enim oĩa
et rationes omniũ creatoꝛũ appꝛehẽdit intellectus ho⸗
minum:et incaſſum conatus eſt philoſophoꝛum cetus/
multa pꝛetereunt philoſophates.ſed habemus vñ ſuꝑ
ferat᷑ ſcilicet fidem.cuius intellectus creatis ommbo ſu
pfertur. Nec mirum. fide nempe ipſe creatoꝛ conſpici
qui eſt ſupꝑ omnia deus Qui ergo puenit ad ſummum
et id quod inferius eſt exceſſi Möngregamrere di
in locum vnum. Elementa diſtinxit ab inuicẽ. ſed flui
das hominũ mentes voluit conuenire in vnum in vna
nimitate ſcilicet voluntatum:ad vnum ꝓpter vnu
ꝓpter oꝛdinatum ab eterno locum wrnTeid firma
mentum diuiſit aquas ab aquis ſuꝑioꝛes ab inferioꝛi⸗
bus:yvt virtus firma diuideret filios dei a filijs ꝑditio⸗
nis. Et tu omnem tuam fluxibilitatem ad vnum locũ

oꝛdina.et per ſrmatam virtutẽ cognoſce cum quibi
ſis aggregandus.in ſupis aut in imis bennn.
diluuin deleuit animã viuam non exiſtentem in archa:
obedientiam omnis creature ad vindictam maloꝛunu
pꝛeſignans Et mundi oꝛiginalis purgatio facta eſt per
aquam.vt quia fluide anime hominum et ſimiliter coꝛ
poꝛa fluebant ad malum et omms caro coꝛrupat viam
ſuam:dignum iudicauit diuina iuſticia vt a fluido pa⸗
terent᷑ elemeto. Et quia pꝛeter dñ voluntatẽ amoꝛ ho
minũ ſubijciebat᷑ rebus dilectis.ex quibus ꝑyiebatur
abuſus non ſuperferebatur eis vt ſpus dñi ſuꝑ aquas
iure ipſis opientibus oꝛbem homines peccantes ſubie
cti:qui occauo numero pꝛeſignati.octauam eternitatis
poſſidendam oſtendit eis qui non merent᷑ deleri Sumi
liter egipti aque conuerſe in ſanguineʒ diuinam vltio⸗
nem oſtendunt ſuꝑ eos.qui cuncta creata conuertunt
in ſanguinem peccatoꝛũ:de quibus dauid dicebat Libe

Oo AXX rſrEr . 2 Fot

—

nn
lis

on

nule
G
wis
lule

aane
ſion
lſtie
ſnet
lih⸗
lbent
futv
hoi

ra
gan
tte
ſhel
un
hetat
qag
cheſt
yrg
Liſue
wonp
noo
la
ſ
nn
a⸗
Dor
mn
Glnn
M
Conte

rer
loc
lperi
necin
erili
lomp
mien
ſichn
duimn
thenr
dan
rtt⸗
ls
Unllu
unſn
Nond
ſitthr
enn
duſt
Veſui

15

Shl
eſaci⸗
imn
din
lir:
tighe
ndor
icht
Naun
lpä

tetna
mo
nentiz
m., ad
tesin
foſtrij
luaco
lquo
minng
üs
en
ſüſri
tein eſe
Percnun
ntuler
biſekre
ltatofi
gik ſpis
ni com
conſti/
ſamo
ebet e
te itel
imoia
s ho⸗

cetus/

vüſeg
nmdfu

nſpiof

Gmmon

cd kui
IIAA

uſfim
fenoei

ſre.

n ocd

alibus⸗—

ai
1rche:
lozpit
eſtte
ter o
vian
0 pa/
r ho
hatur
gbus
ſahie

l⸗

Sn
lriof
ttunt
ih

