riam ſuam in alhquo venaref. Oꝛopterea inquit Ego
autem nõ quero gloꝛiã meam:eſt qui querat iudicet
Paternãa querebat gloꝛiã nõ ſuam. Pater vero p glo⸗
ria filij.nõ in eoeternus et ſibi per omnia equalis g.
amplius gloꝛificari nõ indigẽs nec valens:ſedvt aſſum
ptus homo ſuꝑ omnes gloꝛificaret᷑.qui a iudeis cõtem:
ptui habeatur. Et iudicandũ erat a patre contra iudeos
pꝛo filio ſic cõtempto:non iudicio qð dederat filio.ſicut
ſcriptum eſt. et pater nõ iudicat quenq. ſed omne iudi⸗
cium dedit ſilio.ſed iudicio quo eum pater declarauit 7
tranſtulit ex moꝛtuis:miſit ſpiritũ ſanctũ in cuius auto
ritate ſicꝑ vniuerſum oꝛbem inſonuit vt filius dei vere
crederetut a gentibi.quẽ iudei tanq; purum hbominem
cõtempſerunt:et vt malefactoꝛẽ popoſcerũt inualeſcen⸗
tibus vocibus crucifigi.Quamobꝛe dict.Nõ queꝛo glo
riam meãa:eſt qui querat et iudicet. Et in ſcripturis ia⸗
cris multa ſunt temnmonia de chꝛiſto:qualiter ad euʒ aſ-
ſumptum hominẽ pater futurus erat in exaltatõne eiuſ
ingloꝛiſicatõe ipᷣius in iudicando cauſa ipius ſicut que
longe ante de ipo pꝛedictũ fuerat. atſi ipe p ſeipo vti po⸗
ſitus in hac cauſa pꝛecarefput pſalmi trice ſimuſquar⸗
tus et quadrageſimuſſecundus apte manifeſtant.
M. ſermo chꝛiſti ſeruatus liberat ab eterna moꝛte.ef⸗
ficitq; plura. cõtra quã ſententiã a iudeiſ acerrime cõ
tradictum eſt. ſcõm iohannem ſolu⁵m.
Capitulũ xLI
On ꝓcurat magnopere ieſus nec ab iſta ſollici /
n tudine angitur:longis ſermonibus obiecta de/
VPellere. diffuſis diſputationibo cõfundere obie
ctoꝛes.ſed tantũ ſuas ſententias aſſerere.loqui expediẽ

tia docere vtilia. Pꝛoinde quaſi ſopitisiam dictisvelut

eroꝛſus ab alia loquẽdi ſerie dicit.cimen amen dico xo⸗
bis.ſi quis ſermonem meum ſeruauerit moꝛtẽ nõ gu⸗
ſtabit in eternũ.Nõ ſe iactat ille aut inaniter loquit᷑:.qui
remotis ambagibus dumtaxat vtilitatez audientiũ in⸗
tendit. Hanc ſolum venat᷑ ieſus inimic moꝛtis ipiuſq;
oppugnatoꝛ et euerſoꝛ.aduerſum quã diſpoſuit hĩe cõ⸗

greſſuʒ.nõ ſibi timẽs aut cauẽs.ſed his qͥs ipᷣa depoſce⸗

bat ⁊ vaſtabat:vt fera peſſima creaturã creatoꝛis imagi

nẽ expꝛimentẽ.et aduerſus illã tot?ieſus.totuſ mos e?

totaq; doctrina eius erat q vocabat᷑ eterna: p qu effigia
tum in tpe ab eterna effigie eternũ erat habitura diuoꝛ
tium.Et huius tante ſimilitudinis deus pater amatoꝛ

erat. cuius filius in ea quã aſſumpſit imagine facta pꝛi⸗
mo ad imaginẽ ſui eidẽ docendo loquit vnde moꝛs eter
na deuitetur:quodã iuramento pollicẽs: qð ſi ſeruabi᷑

tn
e
nen
Utis
ens
6
etin
e
ium
bnnͤ
ſnil
honb
leſe,
libi
lono
nber
ebit
ew
go⸗
Coo
le!l
pgon
non
auſu
tent⸗
Udens
b,ſaut
eiuc
unt
uto
en
ſten
toge
Uno
llpaſ
eainf
the
uin
Car⸗

ref
nec

lici/
1/
obie
M
h
ui
in
ſe⸗
og

e

n
no⸗
10.
vei

ter⸗
le⸗

X

de diſceptationibus do. Balua.

ſermo eius eterna moꝛs erxperimẽto nõ fiet. Et ſermo
eius veritas ẽ.et writas liberat ſuos alũnos de qua chꝛi
ſtus queruloſe loquit᷑.nõ ſuo damno dolens ſed noſtro.
nõ ſibi aliquid querens ſed cõſulens nobis. Siwritatẽ
dico vobis quare nõ credit mihi: Ati diceret· Si moꝛ
tem hoꝛretis eternã meũ ſeruate ſermonẽ. ſeruatũ illaʒ

depellentẽ. Qui ᷣmo veritas ẽ.et veritas liberat quã mi

bi dicenti nõ creditis:nõ credentes nõ ſeruatis ſermo⸗
nem meũ.nõ ſeruantes moꝛtẽ eternã incurritis:deuita
bitiſq; ſeruãtes memoꝛia.ſide dilectõe actioneq;.poꝛ
tet intendere circa diumũ ſermonẽ quid efficiat vt ſer⸗
netur. Ex iam dicto ꝑ ieſum nõ ſunt ire in moꝛtẽ ſermo
ſeruatus.et ignit ad amoꝛẽ et armat aduerſus mala.cõ⸗

ſiſtentiã anime et coꝛpoꝛis: et pcellentiã ad ceteros tri⸗

buit cõſoꝛtium eius.quoniã et facies moiſi coꝛnuta fa⸗
cta eſt ex cõſoꝛtio ſermonis dei ipᷣo etiã ignoꝛante: nam

ſupꝛa ſeipᷣm hominẽ cõſtituitvt plus habeat qᷓ; agnoſcat

Et iterũ ignit ad ꝓtectionẽ a larualib immids:iuxta ſa

pientie dictũ.Ommnis ſermo dei ignitus: clipeus eſt ſpe
rantibus in eũ.Effectiuus etiã eſt interdũq; illaꝑ rerũ
que aliter ab hoĩe fieri nequeũt:ſicut ſceriptum eſt. Ser
mo ulius dei poteſtate plenus eſt:nam ſex tranſfoꝛmat
mentes.et exterioꝛes hbominũ moꝛes.et ſanat inſanabi⸗

lia:ſic ꝑ ſapientia dicit. Etenĩ neq; herba neq; malagma
ſanauit illos.ſed tuꝰ dñe ſermo qui ſanat omia. de illis

aiens qui ſerpentibo ſautiabant᷑. Per q̊s demones moꝛ

dentes in ſilentio deſignant᷑ a quoꝝ moꝛſibo nos ſanat
ſermo chꝛiſti et cõſeruat dumtaxat credentes.vt ſapien
tia dicit.Sermo tuus hos qui crediderunt in te cõſer⸗
uat. Sed cõtra incredulos et ꝑuerſos dicit᷑ Girmaue⸗
runt ſibi ſermonẽ nequã Sermo nequã qui auertit a

lvno ſuadet nephas trahit in erroꝛẽ.docet qð nõ decet:

ſed illi firmãt qͥ deliberant effectũ eius Et ad cõtumacẽ
qui ſe credit pᷣter obedientiã ſermonis dei agentẽ ꝑperã
impenitenter credentẽ terrenis muneribo placare deuʒ
infertur. Tu wero odiſti diſciplinã. et pieciſti ſermones
meos retroꝛſum. Illi quidẽ ſermonẽ dei retro pijciunt
nõ qui nõ audiũt ſed qui audiũt et cõtemnunt.cogno⸗
ſcunt et obliuiſcunt᷑.ſciunt ab eis ꝓhibita et cõmittunt
ſicut ꝑ aliũ ꝓplxtam dicit᷑.Audiũt ſermones tuos ⁊ nõ
faciũt eos quia in canticũ oꝛis ſui vertunt illos:et aua⸗
riciam ſuã ſequit᷑ coꝛ eoꝝ.Vleruntñ cuʒ chꝛiſtus ſermo/⸗
nem ſuũ poteſtatẽ habere aſſereret ſupꝛa eternã moꝛtẽ
egre tulerůt iudei Qui dixerũt ei. Nunc cognouimuſ
quia demoniũ habes.Abꝛaam moꝛtuus eſt et ꝓpłete et
tu dicis.ſi quis ſermonẽ meũ ſeruauerit moꝛtẽ nõ gu⸗
ſtabit ineternũ. Nunqᷣd tu maioꝛ es patre noſtro abꝛaã
qui moꝛtuus eſt: Et ꝓphete moꝛtui ſunt.Quẽ teipᷣm fa
cis Nõ ceſſat ab inferẽdo cõuicia ꝑtinax in malo.et cũ
cõuincitur blaſphemat:cum tergiuerſare nõ poteſt vitu
perat argutionẽ. Igit᷑ iudei ferentes indigne verba ſal⸗
uatoꝛis eum laceſcũt iniurijs. recõfſirmantes qð male
pᷣdixerant:⁊ aduerſantes ei ab exꝑtis moꝛtẽ nitunt᷑ ſub
uertere dicta eius. Alti ſic eoꝝ cõtradictio ſeriet ad ieſuʒ
Abꝛaaʒ pater noſter q̊ tu maioꝛ nõ es ⁊ ꝓphete qͥ dei eter
ni ſuꝑ oia exiſtẽtis ſermones ſeruãteſ moꝛtui ſunt:quõ
tu aſſeris tante virtutis tuũ eſſe ſermonẽ.vt excludat
a ſeruantibo moꝛtẽ: Quẽ ſic aſſerẽdo facis teipᷣm:Deũ
wrũ tibi videt᷑ pcedere. Suꝑ oẽs ⁊ ſuꝑ oĩa te iactando
exaltas plus virtutis qᷓ;verbo dei tribuẽs verbo tuol Re
ſpondit ieſus. Si ego gloꝛiſico meipᷣm:gloꝛia mea nihil
eſt. Et pater qui gloꝛincat me quẽ vos dicitis quia deuſ
Vſtereſt:et nõ cognouiſtis ſeum. Ego autẽ noui eum.
Et ſi dixero quia nõ ſcio eum: ero ſimilis vobis men⸗
dar. Sed ſoo eum et ſermonem eius ſeruo VUt ſepxe

a ieſu aſſertũ eſt:cauſam omnẽ ſuam ſueq; gloꝛiſicatio-

nis fatetur agere patrẽ ſuũ.ſeq; ipᷣm plene cognoſcere ſe
biq; obedire:atq; ipᷣm culpabiliter ignoꝛare iudeos.
De cõparatione ieſu ad abꝛaam ſcvᷣm eternitatẽ a tẽ⸗
poꝛum volubilitatẽ.ſcdðᷣm iohannem ſolum.
Capitulum XI. II
Biecerãt iudei chꝛiſto abꝛaã ⁊ ꝓphetas eſſe moꝛ
o tuos.ad infringendũ ꝙ ſeimo luus nõ poterat
moꝛtis imperiũ ſuꝑare.ſed ipi de moꝛte coꝛpoꝛii
dumtaxat intelligebãt.a qua nemo in carne natus lege
cõmuni eximitur.vt ab oꝛigine mundi vſq; ad tempus
illud expimento ſic erat. Jeſus aut de eterna moꝛte lo⸗
quebat᷑ a qua eruit ſuus ſermo ſeruatus:qᷓ;uis ſua ple⸗
nitudine poteſtatis ab vtraq; poſtet eriꝑe. Sed vna eti
am poſt oem penitudinẽ voluntarij peccati emendatio
nẽ iuſto dei iudicio vt ſolũ fide vite melioꝛis nõ amoꝛe
vite pñtis veniat᷑ ad chꝛiſtũ relicta eſt in exꝑientia coꝛpo

ris:altera deuitari põt in obſeruantia diumi ſermoms.

Pꝛoinde cuʒ iudei obijcerẽt ad ſubuertendã ſententiã
laluatoꝛis moꝛtuũ abꝛaã:ipᷣe pꝛudenter eundẽ ad cõſu⸗
tandũ eos obiecit dicẽs Abꝛaam pater veſter exultauit
vt videret diẽ meũ:vidit et gauiſus eſt . Sic ſit ad eos
ſermo. Elos abꝛaam dicitis moꝛtuũ verba dei ſeruantẽ.
qð in coꝛpe verũ eſt eſſe reſolutũ:ſed ipᷣe deſiderauit ex⸗
ultanter videre diẽ meũ tempus ſcq; quo mũdo appare⸗
rem ad liberationẽ ſui.a loco vbi detinetur.et gentis ſue
omniũq; gentiũ que in ſuo ſemine benedicende erãt et
ab eo tꝑe deſiderauit quo de chꝛiſto de ſuis lumbis ex lõ
ga multoꝑ interiectoꝝ ꝓpagata ꝓpagine naſcituro ꝓmiſ
ſionẽ accepit. Elidit itaq; poſt factã ꝓmiſſionẽ eng mati
ce atq; interna reuelatõne ſibi a deo facta.et viditi lim
wvbi cõſtitutus eſt⁊ in gaudio factus eſt ꝓ ſeipᷣo et pꝛo
his qui redimendi erant:ꝙ filius dei omneſin carne re
dempturus aduenerat Igit᷑ quare obijcitis mihi abꝛaã
moꝛtuũ tꝑaliter in carne.qui vt in moꝛte nõ detineret
eterna meũ deſiderauit aduentũ:a qua nec aliter potuit
liberari.quẽ cuʒ cognouit exultauit in gaudio. Huiuſce
modi rei cauſa ſi abꝛaã pater veſter ad diẽ huncquẽ ago
taliter ſuꝑ terrã deſiderãs exultauit.curxoſipᷣim mihiop
ponitis moꝛtuũ:Alttñ hec dicta ieſu in fide auditoꝛũ fe⸗
rebant᷑:alias inappꝛehenſibilia erãt. Quis igit᷑ cogitare
poſſet ex humano ꝙ abꝛaã vidiſſet ieſum coꝛꝑali oculo.
ſicut iudeoꝑ ꝑfidia cogitabat. Vnde iuxta cogitatũ de⸗
derunt chꝛiſto reſponſum Dixerũt ergo iudei ad eum.
Quinquaginta annos nonduʒ habes et abꝛaã vidiſti
Nõ dixerat ieſus.ego abꝛaã vidi iuxta qð ipᷣi expꝛobꝛati
ue reſpondẽt:potius ab abꝛaã ſe viſum aſſerebat. Sed
impetus ire aim turbat.turbatus in verbo errat.linguã
obliquat.vt nec interroget iuſtũ nõ reſpondeat verum.
nec teneat in diſceptatõne ꝓpoſitum:et qð gerii mẽte:
oꝛe nõ ꝓditur.et ad ea que nõ expediũt ſe ingerit:et ple⸗
rũq; ad id qð nõ dicitur. xeſpondendo inſanit. Obhqua
obiectio ad id qð dixit abꝛaã vidit:et tu abꝛaam vidiſti.
Oetiebant᷑ vero ieſum ꝑ momẽta tempoꝛũ.et argumẽ
to erant verba iudeoꝝ de nimia grauitate ieſu.et ꝙ mo⸗
res eius eſſent iam vergentis etatis:cuʒ homo triginta
annoꝝ habere quinquaginta exiſtimari poſſet. Yeſus ve
ro ꝙ erat ſibi ex aſſumpto tꝑale obmittens:ꝑ id qð ſibi
erat eternũ reſponſuʒ dedit Dixit eis ieſus· Amẽ amẽ
dico vobis:anteqᷓ; abꝛaã fieret ego ſum Ex eo ꝙ eternꝰ
ex patre:nõ ex eo qð tꝑalis ex matre verbuʒ hoc depꝛom
ptum eſt:Hinc cõꝑatus chꝛiſtus abꝛae decurſu tpis ei
ſuccumbebat etate ꝓut erat homo ex iã paruo elapio tꝑe
antecedebat eũ oẽmq; creaturã.qꝛ in pꝛincipio erat ver⸗
bum ⁊ verbũ erat apud deũ:et deus erat verbũ.Et pñti
locutionis verbo ſeipᷣm deſcripſit dicẽs.ſum:qm iple vt
dceus nullũ pꝛeteritũ habet atq; futurũ.

ALiber vndecimus

NMcurritũür a iudeis ad lapides iaciendos et ieſuse⸗
greditur templum.ſcom iohannem ſolum.
Agna iudeoꝛũ ſeuicia ex indurata ꝑfidia pcurat
m ictibus lapidũ viſceptationẽ ſuſceptã termina⸗
re:in rõne deficientes ad cõuicia recurrerunt a
Veritate victi.violentia ſe tueri nituntur et lapidatione

ram declinare ſuperbũ irrationabilẽ:qᷓ; reſiſtere in facie
aut velle obſiſtere rõne.Rationẽ redditã ſuꝑbus et ira⸗
tus nõ recipit in ꝓpꝛia cõturbatus:⁊ cum ſibi reſiſtitur
amplius furit. Declinatio vero quadoq; cõſueuit molli
re ſuꝑbum et placare iratũ.Et ſi nõ ſaltim deuitauit ne
vſq; ad reatũ actione caeclerert q́;uis intentione totus
eſſet in crimineÆhꝛiſtianevirtutis pentus eſt poſt ma

lapidum infringere qð eſt eternũ. Audiũt poſierari ho⸗/
minẽ tanti tpis iuuenih etati:pᷣponi etate iuuenis cylia⸗

R

di duplici.nò credentes deitate naturã aſſumpſiſſe hu⸗
manam in qua ſihus dei degebat in terris ex tꝑe agebat
et loquebat᷑tid ſemꝑ intendẽs vt homines traiceret in
deitatẽ ꝑ hominẽ et in eternitatẽ per fidei pyntem Sed
non accõmodantes iudei perfidi ſanum intellectum a⸗
liter qð dicebat cõpꝛehendere non valentes.et pꝛeferen
tes placitũ et pᷣumptũ in animo veritati faſtiditi ad ver
bum recte loquẽtis tulerũt lapides iudei vt iacerent
in eũ Duri coꝛde ad lapides duros.inſen ſibiles in ani
mo et irrõnabiles ad inſen ſibilia et irrõnabilia p victo⸗

ria ſe tulerũt: opere ꝓteſtantes qð in animo geſiabant.

et ſupꝛa modũ furentes nõ querũt iudiciũ vnde homo

iſte lege lapidetur.et ſi deum ſe aſſerebat:debuerũt ſua/⸗

irata ſuꝑbia in actione nõ veniat.

lam intentionẽ in hoĩe aduerſus ſe pſumptam. ſic decli
nare in partem ſine raſponſione verbox: vt qð decreuit
Oeinterrogatus ieſus an eſſet chꝛiſtus teſtimoniuʒ
ſuũ opibus tribuit.ſcom iohanne ſolum. 7
Capitulum XLIIII . S
Nteq; ad interrogatione iudeoꝝeuãgeliſta ſe cõ
a ferat. feſtiuitatẽ encenioꝝ et tꝑis qualitate ⁊ lo⸗
cum apte ſcribit:vt ex his aliquid innuat mi

ſticum atq; moꝛale dicens Facta ſunt encenia in hiero
ſolimis:et hyems erat Agebatur feſtum de renouatio
ne templi facta ſub eſdra aut ſub iuda machabeo tempo
re machabeoxꝝ.nõ pꝛime ↄditionis a ſalomone:qᷓ;uis an
te deſtructionẽ diu illa feſtiuitas pꝛime cõditiomis cele⸗

bꝛata fuiſſet. Et hieroſolima ciuitas illud habebat tem⸗

ui diſſertione ꝑquirere nõ furere.Atq; obliti honeſtatis
alienati a ſeipis templo dei nõ deferunt.ne fuſo ſangui⸗
ne humano macularet᷑.quanq; chꝛiſti ſanguis nõ cõma
culaſſet ſed cõſecraſſet/Et eoꝑ tamẽ ꝓpoſito malo id a⸗/
gebatur:vt tanq; hoĩs puri lapidatoꝛes effecti non ad⸗
uertebant quid cõtaminationis adueniſſet in templo.
Be pe hoc ſcelus in hominibus agitur:vt cum animus

plum:id pꝛomens in pace dumtaxat ſit ſpirituale dei
templũ.qua deſtruecta deſtruat et templũ cuius repara⸗
tis menijs et templũ iterũ releuer᷑/ Et a còtemplando
dictũ templum accipimus. Dei wro cõtemplatio nõ a⸗
gitur pᷣter pacem:neq; enim aliquid grate virtutis enꝭ/
ceniare poteſt qui nõ coſiſtit in S additur ſuſpe
cta qualitas tempoꝛis quia hyems erat:in deſignationẽ

obliquatus rõne fuerit placitũ opponiturveritati.obnu

bilat odium mentẽ ꝙ mi eſt reuerentie nil honeſtatis in
cauſa. Mõ defertur ſacris ꝓphanantur diuine edes. de⸗

honeſtantur que ſunt dicata deo locus oꝛõnis effici tur
pitudinis:nil cure remanet ad deſtinatũ bonuʒ Jeſus

autẽ abſcondit ſe:et exiuit de templo Mõ timoꝛe latibu
lum ꝓcurauit ad hoꝛaʒ:ſed quia nondũ wenit eius hoꝛa.
nec erat tali moꝛte tranſiturus ex mundo: ſed exaltan⸗
dus in cruce.Abſcondit ſe rolẽs pꝛo tempoꝛe loco cauſa
hominum ſapientiam pariter et malitiã deuitare. Non
ſe abſcondit in cauernis aut opacis aut vmbꝛoſis locis
ſeu in aliquo clamdeſtino ſed ſua virtute illoꝛũ effugit
aſpectum.vtvelut in celatum hominem non poſſent in⸗
tendere in eum:mam et inter omnem turbam eũvndi⸗
aircundante abſcondere ſe ab eis ꝓ votovaluiſſet:nec
ſibi opus erat ad deliteſcendũ qualiicũq; locus. Inuiſi

biliter inter omnes oculos q;tumcũq; pſpicaces incele
re ſibi facultas gau Cffkan de templo:iam phariſeo

rum pontificũ et ſetibarũ voluntate mala puerſis ope
ribus ꝓphanato. Jam relinquenduʒ erat templũ illud
cum omnib vmbꝛoſis miſterijs: melioꝛi cõditione in
wWritate donandũ: Yam chꝛiſtus exiturus erat ab eis iu
deis et ab omnibo cerunonijs eox ſinagogã ex toto reli⸗
cturus.de ꝓximo nouã noua inſtructurus eccleſiã/Ex⸗
iuit ieſus de manufacto templi nõ dedignatus ſtructu⸗
ram:ſed templũ coꝛdis eoꝑ ob ꝑfidiam aſpernatus. Ab⸗/
ſcondit ſe ieſus a furia iudeoꝑ ne lapidaret᷑ Quo ſe ab⸗

ſcondit:in ſacramentis nouis. Cemplũ reliquit: pꝛiſca

ſacrqmenta veſtituens: Pactũ iam erat aliquid in figu
ra ꝓpter qð eſſet abſconſio ꝓpter qð peccata populi oĩſq;
facientis malũ niſi reſipiſcat. Ende cõtra pplm pᷣuari⸗
cationis dicit᷑. Ego aũt abſcondã et celabo faciẽ meã in
die illo ꝓpter omnia mala que fecit: quia ſecutus eſt de⸗

os alienos. Et alibi. Abſcondam faciẽ megam ab eis:
cõſiderabo nouiſſimg eoꝛum Er abſconſus exijt de tem
plo et exiens ſe abſcondit:nobis in foꝛma factus.ne im⸗/

pꝛobe cũ audacib cõtendamus. Pꝛudentius eſt ad ho⸗

tato magis interioꝛ obtentus intendit
p

frigiditatis in coꝛdibo iudeox. Eteniĩ ab omni caloꝛe vir
tutis toꝛpebant. ꝙrigidi erant cum gratis chꝛiſto vellet
infere hoꝛridam moꝛtẽ:aut quia mundi fragilitas opoꝛ⸗

tuna ſit attollende in ↄtemplationẽ menti. cum quaãto

ab exterioꝛibo ſenſus ſoſpitis coꝛpoꝛis vagari
eruntamẽ in
alterã partẽ hanc tꝑis qualitate interpꝛetatã lectitamꝰ:
quonia poſt hyemis abſceſſum ſponſus ad ſurgendũ et
ꝓficiſcendũ dilectã ſibi ſponſam inuitat dicẽs. Surge
era amica amica mea:foꝛmoſa mea columba meaꝛ ve
ni. Yam eni hyems abijt: imber abijt et receſſit. Ati ſic
illam alloqueret᷑. Si tribulatio.ðſi ꝑſecutio.ſi tentatio.
ſidefectio charitat affuerit ecce defuit:igitur ſurge.quo
vocata veni. Cum illa qualitate in hyeme deſignata ſu⸗
perſtite nõ ſurgit᷑ ſed iacetur.nõ itur ſed ſtatur:nõ ꝑfici⸗
tur ſed deſicitur. Et ſaluatoꝛ noſter pꝛemonuit ne fuga
ꝑiculi fieret tꝑe frigide qualitatis. Oꝛate inquit ne fiat
fuga veſtra hyeme vl ſabbato.At vbi hoc euangeliſta pᷣ⸗
dixit:actiones et verba ieſu iudeoꝑ ꝑ diſceptationẽ aſſe⸗
ruitl Et ambulabat ieſus in templo:in poꝛticu ſalomo⸗
nis In templo ambulabat qð iam ex ꝓphetico teſtimo
nio direrat domũ dei et oꝛationis ad eum:et ad famoſaʒ
et ſingularẽ ſe cõtraxerat templi partẽ:qꝛ in poꝛticu ſalo
monis.Decebat equidẽ eum:qm ipᷣe dumtaxat vere rex
pacificus erat! Circundederũt ergo eum iudei:et dice⸗

bantei. Duauſc ima noſtra tollis: Si tu es chꝛiſt⸗
vic nobis palꝗ ꝗecere iundei de ſeipis chꝛiſio coꝛonã nõ
amoꝛe viſendi. vt milites placido regi ad obedientiam

pꝛompti: ſeu vt filij ad amatũ patreʒ.ſeu vt diſcipuli ad

audiendũ doctoꝛẽ.ſed ne de manibo ipᷣox laberetur:ſi po
tuiſſent in illũ iuſte manus inijcere ob imꝑfectũ ad in⸗
terrogata reſponſum aut calumniabile vrbuʒ. De qua
circundatione atq; victoꝛia iam ꝓphetia erat. nõ ſolũ de
iudeis ſed etiã de oĩbus gentibo ſicut ſcriptũ eſt in libꝛo
pſalmoꝝ. Omnes gẽtes circinerũt meet in noĩe dñi qꝛ
vltus ſum in eos.Circũdantes circũdederunt me:⁊ in

noĩe dñi qꝛ vltus ſum in eos. Circundederũt me ſicut

———-4-4-4 4 ——ẽ

— —== — — - ——

=Sg

de diſceptationibus do. Balua.

lidie
errn Apes et exarſerũt ſicut ignis in ſpinis: et in noĩe dñi qꝛ ſe reſponſurũ ſpondebat. Vocabis me:et ego reſwonde⸗
nnr Vltus ſum in eos: Circundatio ter repetita et ſimilitu⸗ bo tibi.Ald quid vocat. Interdũ ad ſidei ſecuritate vt ſe
noi. do apum ignis et ſpinarũ.miſtica et male moꝛalia ſunt cura mente in domo domini que eſt eccleſia habitemus
ntne vltio vera facta in noĩe dñi e regione reſpondet. Parui⸗ Nam ſapientia miſit ancillas ſuas vt vocaret ad arcem
totus caciſſima erat pfidia iudeoꝑ interrogantiũ de meſſia. cũ et ad menia ciuitatis. Mittit dei filius pꝛedicatoꝛes ſu
bſimn audiſſent a iohanne baptiſta et ab ipᷣo ieſu: et nõ crede⸗ os vocans moꝛtales ad arcem fidei multis munitã pᷣſi⸗
cderi bant. QAuid ergo eis dare potuiſſet in ſignũ vt crederẽt dis/Et aliqñn vocat ad gemitũ ⁊ ad omnẽ mundi cõtem
reytt Nihil:cum ſigna mirabilia et opere intuerent᷑. eſſias ptum:vt verũ gaudiuʒ ſuccedaneũ ſit. Et vocabit dñs
ebꝛaice. chꝛiſtus grece:vnctus latine diet᷑ Quod ſi pa⸗ deus exercituũ in die illa ad fletum et ad planctũ:et ad
Nünz lom vt petebãt reſpondiſſet.ad poſſe cõpꝛehendiſſent vt caluiciũ et ad cingulũ ſacci.Et ecce gaudium in leticia.
pnidi.ſi ſe negauiſiet diriſſet mendaciũ.erat eni meſſas Meo peccatis fletus in effuſione lacheymax agit. Plan
Hr ꝓmiſſus in lege: necnõ interdictũ iuſte accepiſſet inver⸗ ctus in lamentatione delictoꝝ et inundantis milerie:et
ſuſe baut luiſſet iuſtuʒ in ſuꝓplicio. Pꝛoinde cum iudei co⸗ in his qui nequiter viuũt/aluiciũ rerũ cõtemptuʒ ſa⸗
Nerdo ronantes chꝛiſtũ interrogarent quis eſſet: in vltionem pit Saccile cingulũ coꝛꝑis blandimenta piecit:⁊ indu⸗
nuurnt malignitatis ipox ab illo audierũt. Reſpondit eis ieſus xit aſperitatẽ. Succedit his gaudiũ in leticia ſempiter⸗
inhen Noquoꝛ wobis:et nõ creditis mihi. Opera qͥ ego facioin na et in ſanctitatẽ cõuerlationis vite.Hinc paulus.Mõ
bune noĩe patris mei:xc teſtimoniuz phibent de me Ad qd enĩ vocauit nos deuſ in immundicia:ſed in ſanctiñcatio
tenn inquit ieſus coꝛnicanũ.cũ ego ſeꝑe veritatẽ locutus fue⸗ nem. Et petrus. Quivocauit nos ſanctũ:vt et ipſi ſan⸗
uon rim vobis: et nõ creditis mihi. Summoueant᷑ igitur a cti in omm cõuerliatione ſitis Et pꝓphetam monemur
necke me atq; a vobis ambages/opera facta nõ humanavirtu cum vocẽ chꝛiſti wocantis audiuerimuſ:vt coꝛda noſtra
hrin te. ſed in noĩe patris mei ad teſtimoniũ ꝓfero. Si inſi⸗ ad obedientiã pparemus.Hodie ſi vocẽ audieritis: no⸗
len ciari aut inſimulare poteſtis enitimiĩ: ſi nequiritis ver⸗ lite obdurare coꝛda veſtra. Et pacto fit ad hoĩes cheiſti
ld bis meis nõ creditis opera teſtiſicant᷑.quoꝝ teſtimoniũ wxr. Si audieritis wcẽ med a cuſtodieruis pactũ meũ
. validiſſimũ eſt:ſi nũq; ſimilia facta fuerũt a patre mo eritis mihi in peculiũ de cunctis ꝓplis. Et alibi. Si q̃s
Mlnntt ſupꝛa naturã ex me mundo edital Sed vos nõ creditiſ audierit cocẽ meã ⁊ aꝑuerit mihi ianua:introiboad illũ
W quia nõ eſtis ex ouib meis Ea ſentẽtia eſt qᷓ ſupꝛa: ſe et cenabo cum illo ⁊ ipe mecũ.Ad muilta expedientia no
en. nõ ſimilia verba.Oixerat eni.ꝛopterea vos nõ audi⸗ bis verbũ dei eſt. cui vtiliter aſſentitur et diſſentit᷑ dam
rN tis quia ex deo nõ eſtis. Mũc autẽ nò eſtis ex ouibo meis noſe EFit vox dei hoc eſt pceptum eius ad ſiſtendũ popu⸗
ioni ſʒ ex alio ouili:ex alio directe atq; nutrite paſtoꝛe Oueſ los delinquentes:et omma male fluida noſtra. EIñ vox
veN mee vwocẽ meam audiunt:et ego agnoſco eas a ſequunt᷑ dñi ſuꝑadquas.Et in potẽtia virtutis ſue efficiẽs eſt exi⸗
ellet me. Et ego vitã eternã do eis et nõ pibunt ineternũ:et gitq; virtutẽa nobis.Etvox dñi in virtute.Sed ad ma
nõ rapiet eas quiſq; de manu mea Quid inſigne ſimi⸗ gna que facturus eſt vt et nos ꝓut eſt ex nobis magna
Ahäto litudinis bone oues habent quarũ noĩe ſuos fidelesa e⸗ virtutũ opꝑa faciamus:Et vox dñi in magnificentia/Et
n. lectos chꝛiſtus appellat nec ↄtemnenda ſilitudo eſt.ſed ad cõfractum ſuperbox eſt vox vocans et interminans.
mein Diſeutienda in ꝓpꝛietate rei.cum electi dei aſſimilantur Vox dñi cõfringentis cedros/Et ad oẽm cõcupiſcentie
Ctrong. bꝛutis aĩalibus rõne carentibo: vt exilla cõparatione n ignem vt extinguar: ſit vor dñi intercidentis ſfimmam
Hencüͤer virtute fiamus. Et cũ repꝛobi etiã aĩalhus cõparantur ignis Er cõmouendũ in ſanioꝛẽ et optimã virtutuʒ
Hunee eq; opoꝛtet diſcutere ad cauendũ, Paciſicũ animal noui partẽ eos qui deſerẽtes deũ deſerti ſunt:inſonat vox do⸗
mnenr mus eſſe neq; habet diſcerßentes neq; lanianteſ dentes mini cõcutientis erri E⸗ ad pᷣparationẽ humiliũ et
Cuſe neq; nouit aliquẽ ledere ex aliqua ſui parte.plus affert humilitatis ip̃am factã agnouimus:vox dñi pᷣparantis
entero. qᷓ; auferat ouas habens tunicas.pellem et lanã. euange ceruos.M ergo dicamus vt pharao:quis eſt oñevt au lls
Gec licũ verbũ actõne docet.cũ alterã ſibi ꝑmittit auferri ſi/ iam vocẽ eius: Siaudierimus voceʒ eius.erimus de H⸗
Vrnſ cut dictũ eſt:qui habet duas tunicas det nõ habenti/Et ouibus eiꝰ:q̃ cognoſcunt᷑ ab eo.ea cognitione qua in ap
gfiͤn quaſi wrbũ lene in oꝛe ſuo reſonat: etiã vſq; ad moꝛteʒ pꝛobatõne aptitudinis erũt ad capeſſenda regna cele⸗
eſi leſa/ Et ꝙ amplius tota in vſuvtilis eſt: vt nec quicq; in ſtia. Mõ enĩ ieſu accedit aliquoꝝ de nouo cognitio qm̃vt
eſar exterioꝛib aut interioꝛibus ſit quin poſſit ad lonũ et ad deus oĩa ab eterno cognonit.ſed cognoſcit ſuas oues a
ſußr pulcrũ et aptũ vſum inferri:nec etiã ſtercus eius a me⸗ ceteris eſſe diſcretas:vt eas in iudicio ponat a dextrisvt .
aſe dicina et ab vtilitate vacet/Et hoc pᷣſertim habet ꝓpꝛiuʒ collocet in excelſis Mouit eni dñs qui ſunt eius: qin ſe⸗ E
no⸗ ꝓ vocẽ ꝓpꝛij paſtoꝛis cognoſcit.⁊ vocantẽ ſequit᷑ ceterig quuntur ſqʒ; in auditu vocis,/ Mecꝓtinus tota valitudo
“M ptermiſſis. Huiuſcemòi dictũ ex expientia liquet:Hac virtutis ſequi dñm chꝛiſtũ:quibo vita eterna datur:pꝛso⸗
voſt ſimilitudine ſumpta ex illax ꝓpꝛietate:cheiſtus quos vi eoꝙ tꝑalem hominẽ in dei obſequiũ tradiderũt. Talis
ſo derit ſuos oues dicit. Et pꝛimus in ope hoĩm iuſtus pa eſt iſia pmutatio cũ chꝛiſto cõmertiũ gerere:vt ſi ei de/ ⸗
nin . ſtoꝛ ouiũ fuit eo pᷣſagio ꝙ ꝓpꝛietas ouiũ tranſumpta ſi⸗ dicatur tꝑalis vita qð accipiamus eternã.Et cũ ineter⸗ ( .
telen militudinẽ ad actionẽ moꝝ iuſtos eficiat Erſicnt ouis num nõ pereunt id quidẽ eſt qd anceps vita in ſecurita .
ad occiſionẽ muta ducit᷑: ſic ille pꝛimus iparum paſtoꝛ tem eternã tranffertur:nullis infeſtanda piculis Et pypy
ſn ſilenter in pace interfectus eſtſet chꝛiſtus ad idẽ cuius deſtinatio habet ſuo iure hoc ꝓpꝛiũ:ꝙ nullus poſſit pure
nino figura in illo pacta eſt. Cõtemplandũq; multo intui de ab eterno electis ante mundi cõſtitutionẽ, Et inuari
tuf, tu eſt in ꝓceſſu dñicarum ouiũ:ex dłeſignatõe ſummi pa abilis erat voluntas hoĩm beatoꝝ:vt nec toſtit auerti a
lt ſtoꝛis. Audiũt.ↄgnoſcunt᷑ſequuntvitã eternã acci giit. bno.nec cõuerti ad alter partẽ, Et in hac vita nil tam
nſip 1 ineternũ nõ pꝑeunt:ab aliquo nõ rapiuni/ Peima eſt ſe⸗ timeſcendũ eſt:q;tũ facile mutabilẽ ſe vgnoſcere. Vio
un xtilis ꝑſectio numeralis. Sed quid audiũt.Vocẽ. Sit entia vero nulla inferre pᷣt ei qui oĩa poteſt:et cui ſpon⸗
eci omnis homo velox ad audiendũ. Erat vna de ouibo ſa⸗ te aut inuite ſubiecta ſunt oĩa. Nullus itaq; raptoꝛ aut
Nüd muel:qui tercio vocatus a dño reſpondit.Loquere dñe: quõlibet violentus ereptoꝛ:xoterit ſibi e manid ouem
lho quia audit ſeruus tuus. Sit oĩs homo pᷣſto ad gudien⸗ pᷣdeſtinatã uſerre, Er iſwe mmnuũs a deo chꝛiſto datuzʒ
fi dum vocẽ dñi:vt ꝑficiat vrhũ eiis.Obediẽtia oĩno ne Nexceſſum iudicaretur:etiã maius accepit omnino inau
ain ceſſaria eſt ad dominicã vocẽ:ſi pceptoꝛia eſt. Cuiet iob feribile ab eol Nater meus qð dedit mihi maius oibus

ſicht

TLiber

eſt: et nemo pᷣt rapere quicqᷓ; de manu patris mei.Ego
et pater vnũ ſumus Oaius ꝓtinus eſt filiũ ſubſtatia
liter et eterne vnũ eſſe cum patre qᷓ; accepiſſe ab eo ſuꝑ
ſuas oues eterne ſeruandas huiuſcemõi poteſtatẽ/Ab⸗
hominati ſunt verbũ animi iudeoꝝ et aſpernati dicentẽ
et ꝑtinaces in ſeua ꝑfidia furibundi ad mala ſolita ſe de
derũt Suſtulerũt lapides iudei vt lapidarẽt eũ Mõ
aũt intulerũt frenati ab eo qui ſic moꝛi nõvenerat:quoſ
chꝛiſtus retundit cõmemoꝛatione bonoꝝ MRñqdit eis ie⸗
ſus. Multa bona oꝑa oſtendi wobis ex patre meo. ꝓpter
qð hoꝝ opus me lapidatis . Si me vnũ cuʒ patre meo
faſſus ſum vt quid egre fertis.ex quo vobis et in vobis
multa bona et talia que nemo potuit feci et oſtendi Goꝛ⸗
ſan vobis iuſta cauſa me inſequendi nõ æeſſet:ſi ex me
locutũ aut operatũ aliquid ſupꝛa naturãa et vſq; in arro⸗
gantia ſaſſus eſſem. Elt quid pᷣſto tam veſtre ſunt manꝰ
ad lapides colligẽdos iaciendoſq;l Reſponderunt ei iu⸗
dei.Oe lono oꝑe nõ lapidam te:ſed de blaſplexmia. Et
quia tu hbomo cũ ſis facis teipᷣm deũ Nõ poſſunt inficia

ri iudeichꝛiſtũ bona in eis ꝑegiſſe cũ dicut de bono oꝑʒe

nõ lapidamus te:igit᷑ lona et digna laude opatus erat.
ſed ad inſequendũ eũ gelo legis ie obnuunt facientes ei
de blaſphemia impoſturã:cum ex decreto legis blaſpiæ/

mus deberet ſubiacere lapidib. YAmponebant aut e. qd

ſe faciebat deum.et aduerſus ſeipos impoſtura ipᷣa erat.
qm nunq; quis ita teſipuit.vt ſe deũ faceret:cũ omnis
natio deũ credat eternũ nõ aliquo mõ factuʒ. Nec quis
tam ſupꝑbiuit vt ſe aſſereret deũ: quanq; luefer et pꝛio⸗
res hoies in eius ſilitudine pᷣſumpſiſſent. Et ꝓphera re⸗
gem tyri arguẽs de ſuꝑbia.nunquid aliter miſi ꝑ ſimili⸗
tudinẽ ad diuina ſuſpirauit. Et ſi quid tipice in eo de ca
dente angelo dictũ eſt. Nuuqͥd de pꝛimo lucifero fertur
ſic ſupbire. ero ſimilis altiſſimo⸗ E de ꝓthoplaſtis. eri⸗
tis ſicut heloy·hoc eſt.eritiſ nõ ſicut deus ſed ſicut dij:id
eſt ſicut angeliaut magni ammimiſtratoꝛes et cognito⸗
res vniuerſi. De cadente angelo in rege tyri ſignato eqᷓ
idẽ. Dediſti coꝛ tuũ quaſi coꝛ dei. Et adhuc. Tu ſigna⸗
culum ſilitudinis eius plenus ſapietia:et cetera que ſe⸗
quuntur ad hoc ſunt. IOra ergo obliquabat mentẽ erra⸗

req; faciebat in verbis:vt dicerẽt chꝛiſtũ ſe facere pᷣſlum

ptione Ru aiaii ſi ſe dicebat ex opibus fatens conte⸗
ſtanſq; id eſſe qð erat:debuerũt ad liquiduʒ inueſtigare
ſermonẽ.et ſi erat incõuincibilis dare credulitatẽ.nõ in
ferre pſecutionẽ. Sed rñdit eis ieſus Mõne ſcriptũ eſt
in lege veſtra:qꝛ ego din dij eſtis Nomie legis oĩs ſcri
ptura veteris teſtamẽti ta hiſtoꝛiaca qᷓ; puerbialis qᷓ; ꝓp/⸗
phetica intelligitur. cuius chꝛiſtus vtitur argumẽto vt
validet qð dixerat ſe vnũ eſſe cũ patre et reſculpat perſi
diam iudeoꝝ. Ideo qꝛ ſcriptũ eſt in lege:includit eos in
fra terminos rõnis adijci?s Sʒ illos vixit deos ad qͥs
ſermo deifactus eſt.et nõ poteſt ſolui ſcriptura quẽ pa⸗
ter ſanctificauit et miſit in mundũ vos dicitis qꝛ blaſ⸗
phemat.quia diri filius dei ſum Perſpicuũ eſt ſane cre
dentibo qð ſacra ſcriptura ſolui nõ poteſt mendacio aut

falſitate argui ſed qð in ea eſt omnino veruʒ eſt. Inde

dij appellati ſunt hoĩes ad quos ſermo dei reuelatus eſt
ſcʒ qui illũ ſeruauerũt et ſeruãtes ꝓphetauerũt et ciro⸗
cauerũt:ne fieret auerſio ⁊ eſſet iuſta conuerſio. Et dij
ſunt gratianõ natura. Et dij ſunt. nõ quia ſcriptura di
xit ſed quia ſunt ideo dixit.et ſi nõ eſſent ſcriptura non
Diriſſet:quia veriſſima eſt/Cur igitur illũ que pater ſan
ctiſicauit p omnia in vtelo et extra vterũ:qui mendaci⸗
um loqui neſcit mentiri non poteſt.ita ſanctificatus qoð

nec welle pᷣt nec valeret etis in modico maculare ſeipßm

vos dicitis quia blaſphemat de me quidẽ inquio qꝛ diri.
ſilius dei ſi um Preter boc qð diſceptatur magna ſpes

vndecimus

eſt poꝛrecta moꝛtalibꝙ dij eſſe poſſunt immoꝛtales.im
maculati in eternitate gloꝛioſa fieri:ſi dei velint cogm⸗
tum ſermonem nõ natura qua ſolus vnus eſt deus ſed
adoptione ipᷣius facientes enixe voluntatẽ eius.Rema⸗
ſcellat autẽ oꝑibus dictũl Si nõ facio oꝑa patris mei:
nolite credere mihi.Si autẽ facio.et ſi mihi nõ creditiſ⸗
opibus credite:vt cognoſcatis ⁊ credatis.quia in me eſt
pater ⁊ ego in patre Per argumẽta inumcibilia ieſus
le dei filiũ aſſerit.cum ſe nil aluid qᷓ; opera paterna feciſ⸗
ſe fatetur.quibaet ſi nõ ꝑſone talia ſunt ꝙ eſſent indu⸗
bitata pꝛeſtanda credulitas. Et in hac diſceptatõne hoc
Dumtaxat exigebat ieſus et vnũ eſſe ſubſtantialiter cuʒ
patre crederet᷑ tamẽ alius in ꝑlona. Sed reddit᷑ nequa
retributio verbis ſanctis. Querebat ergo eum appꝛe⸗
hendere:et exiuit de manibeoꝝ Sepe hoc tentat u eſt:
SBeg fruſtra niſi cum voluit. Et abijt iterũ trans ioꝛ
danem locũ vbi erat iohannes bapticans pꝛimũ:et mã

ſit unc Elapſus de iudeoꝑ manib ſignatũ repꝑetit locũ
vbi pꝛius bapticauerat iohannes qui iam pᷣmoꝛtuus e⸗

rat vbi et manſit ad rediuiuã faciendaʒ memoꝛia eoꝑ qᷓ

c ipo teſtiſcatus fuerat iohannes.l Vnde et multi ve⸗

niebant ad eũ et dicebant.quia iohannes quidẽ ſignuʒ
fecit nullũ. mnia aũt quecũq; dirit iohanneſ de hoc ve

ra erant:et multi crediderũt ineum Opidami loci illiꝰ
erat memoꝛes lati teſtimonija iohanne.q;obꝛem vnie
bant ad eum ad inuicẽ cõferentes cũ chꝛiſto dicetes.qs

eſſet maioꝛ an chꝛiſtus an iopannes:x?id huius maioꝛi⸗
tatem illiuſq; minoꝛitateʒ hoc argumento erat ꝙ ieſus

multa ſigna iohãnes vero nullũ ſignũ fecerat.ied quia

omnia que de chꝛiſto fuerat teſtiſicata veritate infallibili
cõplebantur. Huius rei cauſa multi crediderũt in eum

Cõtemplamini ieſum ſic agentẽ qui dum in vna parte

aias perdit:lucrat᷑ in alia. Ecce iudei ꝑſequunturnoꝛda⸗

nes credũt. Illi fugiunt a fide:iſti emunt. Allos ſigna

cõfunduntaiſti ſigna venerant᷑.

De cõſilio pontificum ſuꝑ moꝛtẽ ieſu et mandato fir
mato captionis eius.ſcom iohannem marcũ ⁊ mat/

theum. Capitulũ xXLv

Oꝛtales in anima iam moꝛtui in coꝛpoꝛe moꝛi/
m turi.mente depꝛauati.cõſilium ineuntvnde in
ferant moꝛtẽ.nõ vnde poſſent acciꝑe vitaʒ:pꝛo

qua ſemꝑ eſſet impꝛudentia cõſultandum.Dagna qui

gdem auerſio a lumine veritatis.ꝙ moꝛtui qui poſſent re

dire in vitã cõferunt de moꝛte inferenda ei qui vita eſt.
qui moꝛtuũ quatriduanũ reuocauit ex moꝛtuis ⁊ ob id

ipᷣm venantur ad necẽ:quia moꝛtis imperiũ deſtruebat.
Et eis ceteriſq; iudeis debuit eſſe cauſa fidei:occaſio
pfidie fuit. Sempꝑ enĩ diuino iuſtoq; dei iudicio agitur:

vt puerſis recta vertant᷑ in malũ· Nam collegerũt pon⸗
tifices et phariſei cõſilium: et dicebãt. Quid facimꝰ qꝛ
hic homo multa ſigna facit. Et tunc cõgregati ſunt pᷣn⸗

cipes ſacerdotũ et ſemoꝛes ꝓpli in atriũ pꝛincipis ſacer⸗

dotum qui dicebat᷑ cayphas:et cõſilium fecerunt vt ie⸗

ſum dolo tenerẽt occderent Unde cõſilia mala.a
us metus malaq; ſpes:ↄſtituunt cõſilia mala. Metuit

quis auarus ꝑdere theſaurum: metuit direptionẽ eoꝛũ

que tenebat.fecit cõſilium malum vt daret ſibi ſuſpe⸗

cto ante moꝛtem quã pateretur direptionem. Metuit
gmbicioſus gloꝛie auidus cõſtitutuſin auctoꝛitate ne a

potentioꝛe ſuperaretur ne redigerer̃ad ima.iniuit conſi

lium dandi moꝛtem in eum:quem ſuſpicatus eſt poſſe
fieri ſuperioꝛẽ. Metuit elatus nõ poſſe in pace regnare.

cum pax ciuitatis tyrannuʒ exhoꝛreat.fecit cõſilium ma⸗

lum vt depelleretur ſi eſſet a cinbus: aut ne poſſet eſſe
in moꝛibus. Metuunt ſibi omnes ſibi male placentes.

et dum timent perdere placitũ ex malo cõſilio ꝓcurant

— —

— 0 — — — —

— — — -—,, — — —.G

—

=-
= —

— — —— —

— — 2— ——

Gig
ogn
sſel
Hemn
Smhei⸗
Nelie
tneeſt
leſis
ſaſ⸗
ndo,
jebe
ra
eqd
wpee⸗
leſt⸗
Gioꝛ
Kwa
tloeg
tuse
ſech;
Mli
ſin
Aloer
aili⸗
mone,
lleges
madoei
Pieſis
qun
llibini
ſeum
We⸗
ordn
Pſigne

Ctpft
nin

/
.

,
tein
N.
ſoci
tre
el.
hid
bat.
ſo⸗
tu:
won
n
tn
ſer
Nter
eut
conn
rit
nes
on
ſe
Gre,
n⸗
ſe

de diſceptatiombus do. Balua.

etiam innocentibus et pacificis et nec male cõſcijs in⸗
ferre iacturã et ledere nõ ledentes:et ſepe quietos tra⸗
ctant vt hoſtes Mecnõ et ſ mala ꝓpoſita illa cõſequixo

lunt:que nõ cõgruunt oꝛdini viuendi recte · Verũ quia

aliter q; damno alicuius ſiue multox nõ pueniunt re⸗

curritur ad cõſilia mala. vt cure nõ ſit quid inferat᷑ ma⸗

li.quidue triſte interueniat.potius fic agatur vt eueni⸗
