Item de eodem.li.iiij. ca.vij.

Habete fiduciam Ego ſum. li.viij.ca.xxxv.

De aſcenſu ieſu in nauiculam.li.iinj.ca.vij.

HBeptem fratrum. Loquente ieſu ad turbas Vatthei.

xij.li.ij.ca.xxrvi. .
Cõmemoꝛatio ſancti bñdicti. Ecce nos reliquimus o⸗
mnia.Math. xix. li.ix.ca.xlvij.
Vargarete virginis. Sinnle eſt regnum celoꝝ decem
virginibus. Matthei.xxv.li.vi.ca.vxviij.
De eodem. livi.ca.xxxiij.
Diuiſionis aploꝝ.Euntes in mundũ vniuerſuʒ. Mar
Frederici epi. Niſi granũ frumenti. Yo.xij.li.vij.c. xxxix.
De eodem..li.xi.caxlvij.
Pꝛaxedis virginis. Simile eſt regnũ celoꝝ decem vir
ginibus. Natthei.xxv. li.vi.ca. xxviij.
De eodem.ii.vi.ca.xxxiij.
OMarie magdalene.Nogabat ieſum quidam phariſeus
Luce.vij.li.ix.ca.xixc. /
De eodem. li.viij.ca.xl. J
Qualiter ſe habuit chꝛiſtus inuitatus ad conuiuia. li⸗
bꝛo. iiij. ca. x.

Appollinaris mart: Momo quidã nobilis. Luce.xix.li⸗

bꝛo.vi. ca· xrir.
In vigilia iacobi. Miſit ieſus duodecim diſcipulos.
VOVat. x. li. ix. ca.xviſj. W
In die ſancto.Acceſſit ad ieſum mater filioꝛum. Mat
thei.xx.li.viij.ca.xxxvij. .
Poteſtis bibere calicem quem ego bibiturus ſum.ibi
dem.li.vij.ca.xxix.
Quicunq; voluerit inter vos.ibið.li.ix.ca.xlij.
Chꝛiſtoferi mart᷑. Si quis vult poſt me venire. Dat⸗
Panthaleonis. Si quis vult poſt me venire. Nattlxi.
xvi.lbꝛo.ix.ca.xxxix.

Felicis et ſimplicij. Sint lumbi veſtri pꝛecincti.Luce.

Abdon et ſennes. Deſcendens ieſus de monte. Luce.
Vi. li.iiij. catcrr.
Beati pauperes ⁊⁊c᷑.ibidem.iqli.x.ca.iiij.⁊⁊c᷑.
Ad vincula petri. Venit ieſus in partes ceſaree. Mat⸗
thei. xvi. li.ix.ca.xxxv. ⁊c. .
Stephani pape.HNomo quidaʒ nobilis.Luce.xix.libꝛo
vi. capitulo.xxix.
Inuentõnis ſancti ſtepham. Ecce ego mitto ad vos ꝓp
phetas. Matth. xxiij. li. viij. ca. xxvij.
Quotiens volui congregare.ibið.li.vij.ca.xxxij.

„

Matthei. x. li. x. ca. xxiij. J
Nolite timere eos qui occidunt coꝛpus.ibi.li viij. c. xxi
Nõne duo paſſeres aſſe vneũt.ibiv.li.vij.ca xix.
In vigi lia laurẽtij. Si quis vult poſt me wnire. Mat

.

thei. xvi. li.ix. ca. xxrir.
In die ſaneto. Niſi granũ frumenti. Yo· xij. li.xi· cxlvij
De eodem.ili.vij.ca.xxxix. è
Ciburcij mart.Nemo accendit lucernaʒ.Luce.xi. libꝛo
vij.ca.iiij.et · vi.
De eodem.li.viij.ca.xvi:

Lucerna coꝛpis tui eſt oculus.ibið. li.x.ca.xxrviij·
Ipoliti et ſo. eius.Attendite a fermento.vtſupꝛa. Jo⸗

bannis et pauili.
In vigilia aſſumptõis.Extollens wocem quedam mu
lier. Luce. xi. o. “

In die ſancto. Intrauit ieſus in quoddam caſtellum.

Luce.x. li. ix. ca. xxriij. .
De obſequio exhibito chꝛiſto a mulieribo.li.ix.ca.xxxij.

Vn octaua ſancti laurentij. Niſi granum fru.vt ſupꝛa

in feſto eius.
Agapiti mart. Si quis vult poſt me venire. Matthei.
xvi.li.ix.ca.xxÄrir. —
Bernardi abbatis. Ecce nos reliquimus omnia. Mat⸗
thei.xix. li.ix.ca.xlvij.
n octaua affumptõnis. At ſupꝛa in die ſancto.
n vigilia bartholomei. Miſit ieſus duodecim diſcipu
los. Mattlvi. x. li. ix. ca. xviij.
In dos ſenco Doc eſt pꝛecepᷣtum meum. Johannis.
xv.li.xij.ca.x.
Gꝛegoꝛij epiſcopi. Vigilate quia neſcitis. Matthei ·xx⸗
iiij· li. vi. ca. xxr.
Auguſtini epi. Vos eſtis ſal terre. Mat. v.li. vij. ca.i.c

De eodem..ili.viij.ca.xvi.
Item de eodem.ii.x.ca.xiij.⁊c᷑.

In decollatõne ſan. iohannis. Miſit herodes ac tenuit

iohannem. Marci.vi. li.iij. ca.ij. c.
Et tum dies opoꝛtunus accidiſſet.ibið. li.iij. ca.iij.
De cõuiuio herodis et ſaltatione.li.viij.ca.xxxiiij.
Et iuramento.ibidem inrna.

Felicis ⁊ adaucti. Sedente ieſu ſupꝛa montem. Vat⸗

Egidij abbatis.Ecce nos reliquimus om̃ia. Matttei.

xir. li.ix.ca. xlvij.

Natiuitatis btẽ marie.Liber generatõnis ieſu chꝛiſti.

Goꝛgonij mart. Si quis vult poſt me venire. Mattlei
Pꝛothi ⁊ iacincti.cum ꝑſequentur vos. Matthei ·x. li⸗
bꝛo. ix. ca:xxi.

Eraltatõis ſancte crucis.Erat homo ex phariſeis nicoꝛ ꝰ

demus Yohannis. iij. li. xi. ca. i.
Sicut moiſes exaltauit ſerpentem.ibi.li.vij.ca. xxxiiij.
. n octaua natiuitatis marie. Vt ſupꝛa in feſto.
1

cie ⁊ geminiani.Alttendite a fermento.vt ſupꝛa Yo

hannis et pauli. .
Lamberti epiſcopi.Nihil opertum.vt ſupꝛa Ciriaci⁊ ſo
cioꝛum eius.

In vigilia matthei. Vidit ieſus publicanum. Auce. v. .

libꝛo nono. ca. xviſjſ.
In die ſancto. D
thei. ir. li. ix. ca. xvij.
De milſericoꝛdia dei.li.i.ca.xxvi.

ODauricij ⁊ ſo.eius.Cum audieritis pᷣlia. Luce.xtiG
d5G

um tranſiret ieſus vidit hoĩem. Set

„

Binrti pape.· Ecce ego mitto vos. Mat. li. ix. carx.
HDe eodem. Ii. vij. ca xviij.
Eiriaci et ſo.eius. Hihil opertum quod non reueletur.

Herſequentur tradentes in ſynagogis. li.ix · ca. tt.

oſine et damiani Seſcendens ieſus de monte. Luce

Vi. li. iiij. ca. ix. . MD.
Beati pauperes.ibidem. li.ix.ca.iiij./c .. . .
Oichaelis archangeli. Acceſſerunt ad ieſum diſcipuli
eius dicentes.Quiſputas c̃. Mat. xviij.li.ix· ca. xlij.
De eodem euangelio. n.xij. ca. xpv.
M ſi oculus tuus dexter ac.ibi. li.x. ca.ir.⸗
Hieronymi pꝛeſbiteri. os eſtis ſal tetre. vt ſupꝛa Au
Guſtini epiſcotttt. 1
Pemigij et aliox. Facta eſi contentio inter diſcipulos.
Teodegarij mart. Mihil opertum quod nõ reuelabitur
Matthei. x. li. ix.ca.xxtill.
Nonne duo paſſeres aſſe veneunt.ibið. li.vij.ca. xir.
Nolite timere eos qui coꝛpus occidunt.ibidem infra.li
bꝛo. viiſ. ca. xxi. S
Franciſci confeſ.et Oarci pape. Homo quidam pere/⸗
gre. vt ſupꝛa. “ .
De ſeruo qui talentum fodit et abſcondit in terram.li⸗
bpbeo. vi ca. xxxiij.
Hioniſij ſocioy eius. Deſcendẽs ieſus de monte. Lu
Heati pauperes.ibið.li.x.ca.iiij.c.
Gereonis victoꝛis. EClidens ieſus turbas aſcendit in
montem. Mat. v. li/x. cq.i.
Calixti pape. Homo quidam peregre.vt ſupꝛa.
Galli abbatis· Ecce nos reliquimus omnia. Matthei.

Luce euangeliſte.Deſignauit dominus ieſus et alios.

Luce.x.li.ix.ca.xxvi.
Oeſſis quidem multa.ibið. li.ix.ca.xviij.
Ecce ego mitto vos.ibið.li.ix.ca.xꝭ.
Vndecim milium virginum. Simile eſt regnum decẽ
virginibus. Mat. xxv. vt infra katherine.

Seuerini epiſcopi. Sint lumbiveſtri pꝛecincti. Luce.

xij.li.vi.ca.xxx.

Criſpini et cripiniani. Ecce ego mitto vos. Matthei.

decimo. li.ix.ca.xx.
De eodem. li.vij.ca.xviij.

„

In vigilia ſimonis et ude. Ego ſum vitis vera. YJohã

nis.xv.li.xij.ca·vij.c. .
In die ſaneto. Mec mando vobis. Yo. xv. li. xij. ca. ri⸗

n vigilia oĩm ſanctoꝝ. Eleuatis ieſus oculis.⁊c. Bhea

ti pauperes...uce.vi. li.x.ca.iiij.

In die ſancto. Videns ieſus turbas aſcendit. Mat. v.

libꝛo.iiij.ca.i.c. „
De aſcenſu ieſu in montem.c.li:iiij.ca.vij.

Cömemoꝛatõne animaꝑꝝ. Cum venerit filius hominis

in maieſtate. Matthei. xxv. li· x. ca. lv.
willibꝛoꝛdi epiſcopi.Sint lumbi veſtri pꝛecincti. Luce
xij. li. vi. ca.xrr.

Quattuoꝛ coꝛonatoꝛum.Deſcendens ieſus de monte

Auce. vi. li. iiij. ca r.
Beati pauperes.ibidem.li.x.ca.iiij.⁊c̃.

4

Theodoꝛi mart᷑. Molite arbitrari. Mat. . li. ix. c. xliiij. v5“

De eodem. li.viij.ca. xri.
In vigilia martini. Vigilate quia neſcitis. Matthei.
xxiiij.li.vi.ca.xxx. . “
In die ſancto. Sint lumbi veſiri pꝛecincti. Luce. duo⸗
decimo.li.vi.ca.xxx. 7
Lebuini confeſ.Homo quidam peregre. Mattlxi.xxv.
impꝛo. vi. ca. xxxrir.
De ſeruo qui talentum fodit.⁊c.ibi. li.vi.ca.xxxiij.
Bꝛictij.epiſcopi. Nemo accendit lucernam. Luce. xi. li⸗
bꝛo. vlj. ca.iiij. et. vi. =

In octaua martini. Sint lumbi veſtri pꝛecincti· Luce

xij. li. vi.ca.xr.
Elicabeth vidue. Bedente ieſu contra gacoſilacium.
Oarci. xij. li.ix. ca. lljj. —.
Cecilie virginis. Simile eſt regnum celoꝑ decem vir⸗
ginibus. Mat. xxv. li. vi. ca.xxviijj.
De eodem..li.vi.ca.xxxij.

Elementis pape De aſcenſuieſu in hieruſalem. libso.

quarto.ca.viiiſ,. .—,.è
Homo quidam nobilis.uce.ᷣxix.li.vi. ca. xx.
Qui enĩ habet dabitur ei·ibi i.vi ·ca..

Eriſogoni mart. Conuocata turba ieſus cum diſcipu /

lis. Marci.viij.li.ix.ca.xxix.
ginibus. Mat. xxv.li.vi. ca. xxviij.
De eodem..li.vi.ca.xxxiij.

Ratherine virginis. Simile eſt regnũ celox decem vir

Vini pape oomo duidain nobilis Auce xir livic.nir.

Nui enim habet dabitur ei. li.vi.ca.ij.

In vigilia Apoſtoli. Miſit ieſus duodecim diſcip ulos. .

Matthei.x.li.ix.ca.xviij.

In die ſancto. Hoc eſt pꝛeceptum meum Johannis.

Ego ſum vitis vera. Yohan. xv.li.xij. ca.vij.⁊c.
Hec mando vobis. YJohan.xv.li.xij.ca.xi ·

Deſignauit dñs ieſus et alios. Luce. x.li. x. ca xxvi.

OVeſſis quidem multa.ibi.li.x.ca.xviij.c.
Ecce ego mitto vos.ibi.li.ix.cax.
E quamcunq; domum intraueritis.li.ix.ca.xir.
cce nos reliquimus omnia. Mat. xix. li. ix.ca. xl viſj
De vno martire non pontifice. Niſi granum frumenti
moꝛ.fue. Johannis. xij.li. xi. ca. coij.
Nihil opertum quod non reuelabitur. Matthei.deci⸗
mo. li.ix.ca.xxiiij. .

Nolite timere eos quioccidunt coꝛpus. ibi li. viij.cxxri.·
Nonne duo paſſeres aſſe veneunt. ibi. li. vij. ca. xix. 7

Si quis vult poſt me venire · Mat. xvi. li. x. ca. xxx.
Attendite a fermento.Luce.xij.li.ix.ca.xxiij.

onne quinq; paſſeres veneunt dypondio. ibidem. li/

bꝛo. viſ. ca. xir. . “
Et pontifſce. Conuocata turba ieſus cum diſcipulis
Mareci.viij.li.ix. caxrr.
Pommo qnid nobilis. vt infra de vno confeſſoꝛe ⁊ pon⸗
De martirxibus. Cum audieritis pꝛelia et ſeditiones.
Luce.xxi.o. s
Perſequentur tradentes in ſynagogis. li.ix. ca. xx. 2.

SGegdente ieſu ſupꝛa montem. Mat. xxiij. li. ix. ca. liiij

Molite arbitrari · Mattlxi.x. li.ix. ea.xxiiij.c.
De eodem. li.viij.ca.xxi.

Tlidens ieſus turbas aſcendit. Matthei. v. li.x. ca. i. cc.

De aſcenſu ieſu in montem ⁊c.li.iiij.ca vij.
Deſcendens ieſus de monte.Luce.vi.li.iiij.ca.ix.
Beati pauperes ⁊c̃.li.x.ca.iiij.?vTCc.
Ecce ego mitto vos. Natthei. x. li.ix.ca.xx.
De codemn li vij cartiſ. ””ßVMB
De vno confeſſoꝛe non pontifice.
Momo quidam peregre.vt infra.
De confeſ. ⁊ pontifice.
Momo quidam peregre. Mat.xxv. li.vi.ca.xxix.
De ſeruo qui talentum fodit in terra.li.vi.ca.xxxiij.
. De vno confeſſoꝛe et pontiſice.
Vigilate quia neſcitis · Mat.xxiiij.li.vi.ca.vxx.
Sint lumbi vt᷑i pꝛecincti.Luce.xij.li.vi.ca.xxx.

Nemo accendit lucernam.Luce.x.li. vij.ca. iij. et. vi.

„

De eodem.li.viij. ca. xvĩ.

₰
Nucerna coꝛpis tui eſt oculũs tuus.ibi. li.x.ca. xxxviij.
HMomo quidam nobilis.Auce.xir.li.vi.ca. xxix.

Qui enĩ habet dabitur ei. Luce.xix.li.vi.ca.ij.

Vlos eſtis ſal terre. Matthei.v. li.vij.ca.i.⁊c.
De eodem..li.viij.ca.xvi.
Item de eodem. ſli.x.ca.xiiij.⁊c᷑.
Si quis venit ad me et non odit.Lu.xiiij.li.vi.ca.xx.
De confeſſoꝛibus. Sint lumbi veſtri pꝛecincti.Luce.
xij.li.vi.ca.xxx.
De virginibus. Simile eſt regnum celoꝛum theſauro
MVatthei.xiij.li.vi.ca.vi.ꝛð. .
Simile eſt regnum celoꝛum decem virginibus. vt ſu⸗
pꝛa katherine.

De ſancta trinitate.Cum venerit paraclitus. Yohan⸗

nis.xv. li.xijca.xij.
De venerabili ſacramẽto.Caro mea vere eſt cibus. Jo
hammis.vi.li.xi.ca.xvij.
De miſterio coꝛpoꝛis et ſanguinis dñi.li.i· ca.xx.
De ſancto ſpiritu. Cum venerit paraclitus. Yohannis
De ſancta cruce.Aſcendens ieſus hieroſolymam. Mat
tlei.xx.li.ix.ca.xxxvij.
De beata virgine in aduentu. Miſſus eſt angelus ga⸗
bꝛiel. Luce primo.li.ij.ca.i.⁊c.
Poſt natiuitatis. Paſtoꝛes loquebantur ad inuicem.
Luce.ij.li.i.ca.ix.
NMaria conſeruabat omnia verba lc.li.ij.ca· xx.
Poſt puriſicatõnem et pentheẽ. Ertollens vocem que⸗
dam mulier. Beatus venter.⁊c. Luce.xi.O.
Tempoꝛe paſchali.Stabant iuxta crucem ieſu. Yohan
nis.xix.li.ij.ca.xxvij.
De eodem..ii.xiij·ca.xij. . .
Tempoꝛe tribulationis.Amen amen dico vobis quia
ploꝛabitis. Yohannis.xvi.li.xij.ca.xiiij.
De parabvula mulieris in partu dolentis.li.vi.cKa.xxxiiij
MPꝛo peccatis. Petite et dabitur vobis. Lu.xi.li.vi.ca.i.
Petite et accipietis.li.x.ca.xlv·
De inſtantia oꝛationis.li.vi.ca.xxvi. .
Pꝛo infirmis. Cum introiſſet ieſus capharnaũ. Mat⸗
thei.viij.li.v.ca.xij.

Pꝛo pace.NPetite et dabitur vobis.vt ſupꝛa ꝓ peccatis

Contra peſtilentiam. Surgens ieſus de ſynagoga.Lu
In exequijs defunctoꝛum.Dixit martha ad ieſum YJo
hannis.xi.li.v.ca.xv. .
In cõmemoꝛatione defunctoꝛum. Sicut enim pater
ſuſcitat moꝛtuos. Johannis.v. li. xi. ca.vij.
Amen amen dico vobis quia venit hoꝛa et nunc eſt. Yo
hannis.v. li. xi. ca.viij.
Omne quod dat mihi pater ad me veniet. Johannis
ſexto.li. xi.ca · xiij.

Finit tabula in libꝛum ſequentem.

= . .

2-

= S

e S —

ò .

NPꝛologus pꝛimus
Incipit liber venerabilis fta

tris Simonis de Caſſia oꝛdinis fratrum heremitarũ
ſancti Auguſtim ſuper totũ coꝛpus euangelioꝝꝑ.quem

libꝛum incepit ad inſtantiam et pꝑetitionem ſui chariſſi

mi amici vñ home de koꝛſinis legũdoctoꝛis de Flo⸗
rentia Anno dñi. M. ccc. xxxviij. die ſexta menſis ſeptẽ
bꝛis apud almam vꝛbẽ. Sed ibidẽ Anno dñi. O. ccc.
xlvij.in vigilia aſcenſionis dñice infirmatus:et ſequẽ⸗
ti anno die ſecunda febꝛuaꝛij defunctus: nec ipſum li⸗
bꝛum relegere et oꝛdinare vel coꝛrigenda coꝛrigere ſi q̃
eſſent. nec in aliquibus tractaxibus et capitulis huius
libꝛi ꝑficienda pncere potuit vel complere.

Incipit pꝛologus pꝛimus generalis in
libꝛos de geſtis domini ſaluatoꝛis.

Boono et ſuper⸗
boyoynvno creatoꝛe omnium deo ſu
mẽtes exoꝛdiũ per ipſum me⸗/
dium ad ipſum finem omniũ
VWementes: ſuꝑ ſibi placitis in
tendamus vt expleto vite piee
ſentis termino: in ipſo pꝛeſen

tiiinum placitũ quieſcamus.qui
bominẽ creauit ad imaginẽ et
ſimilitudinẽ ſuam:non ſcpvᷣm coꝛpus ſed ſcõm animã
ſed et coꝛpus creauit cui vniuit et aiam. Ydcirco ſcom
animã per inuiſibiles actiones et inuiſibilia placita ſer

uiamus quia hoc erigit a nobis nõ ſuo ſed noſtro cõomo
do qm̃ noſtrox bonoꝛũ ipſe non indiget:et in ſeipſo ex

ſeipſo et ꝑ ſeipſum pfectus exiſtens a nobis pꝛo nobis

pfectiones in anima et coꝛwoꝛe ſua benignitate requirxit
deo mihi libuit timeo ne ſupbe ſed vtinã er charita⸗
te ad cuotarũ animap et fimpliciũ et ad ali vitam ſu
ſirantium eruditionem oꝛdinare anĩe et coꝛpis chꝛi⸗
nanas atq; chꝛiſtiferas actiones: vt ex cõfoꝛmitate ad
chꝛiſtũ chꝛiſtianitatꝭ caput pꝛehabita in terris agatur

chꝛiſtiana vita:quam ipſe chꝛiſtus de celo ad terras de

ſcendens fecit et docuit oibus faciendã. Sed qm̃ ania

dignioꝛ coꝛpoꝛe: ꝛimo ſua. Secundo coꝛpis agenda
bnemus Anima nanq; vt inuiſibili expꝑimento pꝛoba
mus ſideq; tenemus trina potentia ſeu virtute partit
ſcilicet intelligentia memoꝛia atq; wluntate. Igitur
pꝛimo chꝛiſtianice ſeu chꝛiſtiana erercitatione perficie⸗
mus intelligentiã.ſecundo memoꝛiã.tertio voluntatẽ
deinde totam chꝛiſtianã coꝛpalem actionẽ. Et ne opus

nimia ſeu tedioſa pꝛoliritate labatur: non curabimus
contraria heretica ponere ſeu refellere ſed t̃ que ſunt

vtilia 7 neceſſaria ad ſalutẽ aſſerererot ſæc ſalutaris do

ctrina magis affirmando que ad ipſam ꝓpꝛie pertinent
Focedat in oꝛdine q; negando ſeu refellendo cõtraria.
am bꝛeuis eſt affirmatiua doctrina:negatiua wero p⸗/
cedit in longum. Et ſi contingat perficiendo intelli/
gentiam de memoꝛia inculcatio fieret aut perficiendo
ptrunq; de neceſſitate dicendi annecteret roluntas ſeu
quomodolibet doctrinali oꝛdine miſceret᷑ non fit legẽ⸗
ti hoꝛroꝛi ſi oꝛdo impoſitus non ſeruat aut ſi vna potẽ⸗
tiarum anime alteri pꝛeferat᷑ in pꝛoſecutione qᷓ; fue⸗
rit in pꝛefatione pꝛepo ita: ſiue de ipſis tractet coniun⸗
ctim cum pꝛemiſſum ſit tractare diuiſim. cum pꝛinci/
paliter noſtre intentionis exiſtat: pꝛimo interioꝛem ho
mnẽin chꝛiſtiana vita et doctrina ꝑficere.ſecũdo exte⸗
roꝛẽ in chꝛiſtianicis agibilibus coaptare:in qᷣbus pꝛe⸗
ſtantealtiſſimoꝛndermiſſus ſerugbitur oꝛdo. .

Paologus ſecundus
Vlti multa locuti

ſuunt in euãgelio:Aliqui in vno ſen⸗
m ſu.aliqui plus in alio.aliquiin vtro
cG. Ego nouiſſime pigilans ſimpli⸗
citati euãgelice ſtudui in modo tra⸗
cctäãdi ceuitare antiquoſ:qu tm̃ vni
us euangeliſtarũ ſcriptionẽ diſſerere curauerunt ſicut
fuit eis in placito.et modernos q euangeliſtarũ inſcri⸗
ptionẽ ad declarandũ p libito aſtumentes dimiſerunt
et in queſtionibus veritatẽ et puritatẽ euangelicam po
ſuerunt:vt ſepe videatur ab illa ſimplici euangelij in⸗
telligentia fuuſſe receſſus. Ego aut quaſi nouiſſime ad
ueniens apoſtolicũ dictũ ventus ne ſicut ſerpens ſedu
it euam aſtutia ſuanta ne coꝛrumpant᷑ ſenſus noſtri a
ſimplicitate que eſt in chꝛiſto ieſu: diſpoſui iuxta ſimpli
cioꝛem atq; minoꝛib vtilioꝛem intelligentiã totũ coꝛ⸗
pus euangelicũ declarare. In quo negocio pꝛeſtãte al⸗
tiſſimo iſte ſeruabitur oꝛrdo. M
AAitulus peimi libꝛi. rMM
ꝗq Voniã igit᷑ factoꝛũ et fiendoꝛũ cauſa pꝛioꝛ eſt
verbü increatum: Ideo pꝛimus liber eſi de mi
ſterijs verbi increati facti incarnati Titulus ſecũdi li.

Eg quoniam ad incarnationẽ pꝛimarie véirrgoa

s quedam pꝛeparata eſt: Et ideo ſecundus liter
eeſt ce virgine matre atq; geſtis eius ſcom euã
gelium. Titulus tertij hibei.
Oluit autem verbũ increatũ factum incarna⸗
vV tum habere pꝛecurſoꝛem Ob hoc tertius liber
eſt de parentibus et oꝛtu atq; pꝛoceſſu pꝛecur⸗

ſoꝛis. Titulus quarti liii
Atus autẽ fllius dei qui et verbũ ſe mũdo no⸗
n tum ſieria ppetens tenuit in ſeipſo vite moꝛũ

echhcenſur Ydeo quartus liber appellat᷑ de vita
dñi ſaluatoꝛis. Zitulus quinti libꝛi =
DD alios autem ſe multipliciter habuit in fa⸗
ctis et verbis: Pꝛoinde quintus liber dicit᷑ de
miraculis. Zitulus ſerxti lihbhi.
V Erbis etiã varijs ſimilitudinarijs parabolicis
ett ſimplicidus vſus eſt. Ideirco ſextus liber ẽ
ve ſimilitudinibus. Titulus ſeptimi libꝛi.
8 Eptimum ve paralolis poſiu.
Citulus octaui libꝛi.
Nſimpiici doctrina qñq; vitia repꝛelvndit et
i autoꝛibus cõminatus eſt. quandoq; virtutes
laudauit et factoꝛib vita ali repꝛomiſit. In⸗
de octauum cõtra vitia ſeom euangelium nominain.
. Titulus noni libi.
n ODnum de virtuoſis verbis inſcripſi ſcoõm euã
geliũ · Titulus decimi.xi.xij.libꝛoꝛum
Xeum cõtra vitia ſeu pꝛo virtutibo loqueret
e gAliqñ ſpecialẽ edidit ad diſcipulos.⁊ ad turbas
omnes: et omnis cõditionis aduenientes ſer⸗
monẽ qũq; p diſputationẽ et diſceptationem: qñq; ad H
ſolos diſcipulos locutus eſt:marime ante ſue captiöis
hoꝛam.et vere dici poteſt teſtamentũ dilectionis Qudãä
obꝛem decimũ libꝛum verlv mõtanoꝝ. vndecimũ di,
ſceptationũ.duodecimũ teſtamentũ dilectionis.id eſi
libꝛi teſtamenti ſinalis inſtitui ſcᷣm euangelium.
KTitulus tredecimi libei
T quia wrbũ increatũ factum incarnatũ poſt
e actiones iuſtas ⁊ optima verba p poꝛtam moꝛ
tis woluit egredi de mundo quiꝑ poꝛtam virgi

nitatis intrauit et multa pati voluit:Credecimum de

paſſione domini wcaui ſcᷣm euangelium.
Titulus decimiquarti libꝛeꝛ
9.

ſ●
.
E tre

Frummn quia non potuit a moꝛte detineri et de⸗
v furreyt et locutus eſt et alcendit et ſpum ſan⸗
cctum miſit. que omnia gloꝛiam arguuũt: quar

tumdecimũ de moꝛali gloꝛia innigniui ̃m euangeliũ.

Titulus decimiquinti libꝛi.
Zgquidẽ eo ꝙ omina per verbum facta ſunt: et
e fienda que reſtant: et homo ꝓpter homines fa⸗
ctus eſt ad ſines debitos omnia ꝑducit ſicut
et fecit. Ydeo quintũdecimum libꝛum de nine bominũ
conſignaui. .“
FErliciunt pꝛologi et tituli.

Incipit pꝛimus liber de verbo increato pꝛo nobis
in ipe incarnato ſcom Yohanne ſolu. Capitulũ I

4 —w „
Pſe oꝛatiõis oꝛdo
depoſcit:vt poſt faetum magnum co
gnitũ pꝛecedentia et cõcomitantia
i ett ſequentia inquirant᷑. Mullum ve
ro ab eterno maius factum q; ver⸗
bum caro factum. Et cum in pꝛin⸗
cipio feciſſet deus ex nihilo celum
. terxrã:excedit tñ ꝙ eius filius incar⸗
natus fuit.extra opus adhuc etern' artiſex erat: in fa⸗

ctione aũt huiuſcemodi per vram vmoneʒz vnũ ſunt

artifex et artiſcium eius. Inueſtigandũ quidem fide
non ratione.credulitate non ſenſu:quid contẽplandũ

in verbo carne ſacto. Si tempus inquirxit᷑ occurrit eter

nitas.l An pꝛincipio erat verbum In pꝛincipio ante
qð nihil qð ante omma ſubſiſtebat:a quo cũcta in ſuis
rationibus peruenerunt In pꝛincipio nõ cõpꝛehenſi⸗
bili ab homine puro:vt eternitas credat᷑ ex dicto. Nec
hoc verbum ſituatũ erat in loco:⁊ modus eſſendi eius
ſegregatus ab omnibus erat.. Et verbum erat apud
deum Inon appoſitiue.aut aliqua diuerſitate ſubſiſten
di:quoniam erat idem qð ille apud quẽ erat Et deus
erat verbum Et talis eſſendi modus non tpalis exti:
tit:ſed eternus Hoc erat in pꝛincipio apud deñ Ar⸗
tifex erat ab eterno verbum:non tñ extra ſeipſum illu⸗

xit aut innotuit ab eterno. Nihil erat enĩ in aliquo par

ticipãs ipſum. Quomam omnia per ipſum facta ſunt
vt nihil in ſpiritualibus atq; coꝛpoꝛalibus nihil in viſi
bilibus atq; inuiſibilibus excludat᷑ ꝙ ipſe non fecerit
et in magnis et in paruis et in his que de merito pꝛi/
moꝛum parentũ aduerſantur delicate tenerrimeq; na
ture.Qm̃ nature ſine ipio factum eſt nibil Si clau
ſula punctabit᷑ hic:excluditur abꝛogatur atq; negatur
omnis alius creatoꝛ quia eſſe non poteſt niſi vnus.Et
hoc dictum negatiuum ante dictũ affirmatiuũ roboꝛat
Nam cum dicatur:om̃ia per ipſum facta ſunt:ergo cre⸗
atoꝛ vnus. Et ſine ipſo factum eſt nihil:igit᷑ nullus ali

us. Peccatũ et omne malum ab eius factione depelli

quia omne malum eſt poſitiue nihil:etiam nihil aliud
ſubſiſtentiam habet pꝛeter q;ᷓ qð ipſe creauit. Si vero
iſta ſententia ſiue clauſula vltra pꝛogrediet᷑ ad punctũ
vt ſic ꝓferatur.et ſine ipſo factum eſt nihil quod factũ

eſt: pꝛeſiabit alium intellectũ. vt omne qò factũ eſt in
pꝛeadiacentẽ nihilitatis materiã tenderet niſi ipſe con

ſeruaret. Nam eadem dei ſapientia qua cuncta ex nihi
lo facta ſunt:ne redeant in nihilum gubernantur. redi
rent quidem:miſi tuerent᷑. Si pꝛimam punctationẽ ſe
quimur:pſpicuuʒ eſt ꝙ omnia que facta ſunt in ipſo ab

eterno viuebãt:vt aliter nõ pduxerit niſi pꝛout ab eter
no pꝛoducenda conſperit. Et illa imago cunctarũ rer’n
in ipſo habebat vitam anteq; deduceretur ad eſſe &α ς

factum eſt in ipſo vita erat videlicet in diuina menie

noñ ertta. Si ſecundã:eque aptioꝛ ſenſus eſt In ipſo
vita erat:ummoꝛtalis videlicet et eterna.omis vite oꝛi

go:qm apud te eſt fons vite plalmiſta dicit Hec quide

vita erat lux hominũ Inon pecoꝛum aut quoꝛũcunq;
irrationabiuũ ſeu inſennibiliu coepoꝛum:ſed hominuʒ
factoꝛum ad imagine et ſimilitudine eius:qui alibi vi⸗
denda non viderunt. pꝛeter q; in iſta luce natiuitatis
eterne. Lux iſta tenebꝛas fugat non ſe miſcet cunctis:
neq; cõpꝛehendit᷑ ab eis. AImmaculabile poꝛro eſt om̃e
quod dei eſt. Et tenebꝛe ifidelitatis aut ignoꝛatie aut
miquitatis illam non appꝛehendunt ſed aut ſugantur
ab illa luce aut non ſumunt᷑ incognite: aut multantur
qui non recipiunt illam Et lux in tenebꝛs lucet:et te
nebꝛe eam non compꝛehenderunt Si lux lucet in te
nebꝛis: ergo fugate ſunt · Nam ſi tenebꝛe quomõ lux
lucet in eis. Oi lux lucet quõ tenebꝛe:imo nõ tenebꝛe
ideo non cõpꝛehenderunt vt eſſent tenebꝛe cum lucen
te diuina luce:qua fugate ſunt.cum ſuꝑ eas lux diuine
vite atq; claritatis influxit de tenebꝛis infidelitat.ydo⸗
latrie.ignoꝛantie.pꝛaueq; vite verba talia ſonuerunt
Sed ad teſtimomũ lucis miſſus eſt iohannes:non ꝙ
ipie lux eſſet:qm vna erat lux vera que iluminat oem
hminem venientem in hunc mundũ Mon omnem
hominem iũlluminat vt omnes illummati ſint. ſed oĩs

qui illuminatus fuit ab iſta luce circũfulſus eſt. Ne au

tem crederet᷑ verbum increatũ extra mundũ ſepoſituʒ·

neq; in mundo indluſum. nec mundus eſſe cregtionia
aut dominationis alterius adiectũ eſt! In mũdo erat

et mundus per ipſum factus eſt Erat in muͦdo vt rex
in regno ſuo nõ ſituatus aut circumſcriptus in loco in

tus et extra implens et continens. Et hic mundus fa
ctus per ipſum vt iam aſſertum eſt:omnia pipſum fa⸗
cta ſunt.Alut erat in mundo in architipo quide et mũ

qus per ipſum factus eſt ſper ipſum maioꝛ et minoꝛ:in
ſenſibilis et irrationalis atq; rationalis. Sed rationa

lis argintur quia mundus eũ non cognouit lcui vide

licet data erat potentia cognoſcendi. et ſi non ex natu⸗
ra ſaltem ex ſidei gratia. Et ſi venit non in aliena venit

ſed in ꝓpꝛia creationis ymagine et amoꝛis ac in popu
li pecularis In ꝓpꝛia venit:et ſui eum nõreceperũt

mnia ſunt lua. Omnes ſui ſunt.ſed illi marme vo⸗
luntate et electione ſunt ſui qui pacto circũciſionis et

legis obſeruande eius populus ſecretus ab ommbus

alijs natiombus ydolatrantibus facti Sed qui recepe

runt eum ſide ſpe caritate imitatiõe poſſibili:ab ipſo au
toꝛitatẽ maxima acceperunt.qua nulla maioꝛ nulla di⸗
gnioꝛ et vtilioꝛ et delectabilioꝛ potuit conferri moꝛtali

bus vt in diuinam filiationẽ tranſiret Quotquot au

tem receperunt eum: ddit eis poteſtatẽ filios dei fieri
his qui credunt in nomine eius Vnuſ dũtaxat eſt na

turaliter eternus filius dei: pꝛeter quem in illa filiatio

ne fieri omnino impoſſibile factum eſt. Adoptio filios
facit non cunctos homines:ſed credentes in nomĩe vi
delicet ipſius verbi increati. Hec filiatio nulla carnis
traduce agitur.nec ꝓpagatur danata ſiue coxrecta hu⸗
mana ꝓpagine nullo ſemine carmis mũdo ſi dici fas eſ/

ſet aut immũdo vt eſt: ſed gratis diuina traducitur Ex
hoc ſequitur Qui non ex ſanguinibo neq; exwolunta⸗/

te viri neq; exvoluntate carnis:ſed ex deo nati ſunt qͥ

ſcilicet filij qui finationis diuine per adoptionẽ et gra-

tiam poteſtatẽ a dño acceperunt nõ ſunt ex coagulatio

ne ſanguinis in qua ſemen generatiuũ per nouem di

es verſum manet.Neq; ex ſanguinius videlicʒ ex pec

catis ex quibus liberari pſalmiſis poſcebat dieens. Aibte
ra me de ſanguinbo deus deus ſalutis mee. Neq; exo

luntate viri ſcilicet bomims malculi.neq; ex woluntate

— —
☛

2— — — ..

4

Demuſterijs verbi increati

carnis ſcilicet mulieris:qui cõmuni voluntate inſimul
coeuntes fiunt vnum ad generandũ carnem vnã. ani
mam vwro nullam: ſicut ſcriptum eſt. Et erunt duo in
carne vna.Neq; exvoluntate viri:vt rationis volũtas
in hac parte aliquid operando conſentiat. Neq; ex volũ
tate carnis ſcilicet ſenſualitatis:vt aliquid ſubiacendo
aut conſentiendo efficiat. Cotum qðo in hac filiatione
agitur noſcitur eſſe diuinum:quia ex deo eſt iſta natiui
tas Sed ex deo nati ſunt vt ᷣm apoſtolũ ſimus he/⸗

e . redes dei. colxredes autẽ chꝛiſti. Etiam nõ iure ſucceſ

ſionis naturalis legis ſiue cõſuetudinis.ſed pꝛout gra
tia eſt filiatio:ſic exipſa filijs diuina tribuatur heredi⸗
tas.vt omnis qui gloꝛiatur non in ſeipſo:ſed de bonis
omnibus in domino gloꝛietur. Capitulum II
Ebg boc verbum increatum ꝑ quod omnia fa⸗
S cta ſunt ex quo nobis tanta bona pꝛoueniũt ſe
fecit pꝛo nobis incarnatum:vt ſibi eſſemus in
humanitate fratres qui nequiueramus in deitate. Ac
etiam eſſemus in eterna beatitudine coheredes: qui fa
cti ſumus in humanitate fratres. Pꝛoinde et verbuʒ
caro ſactum eſt.et habitauit in nobis Hoc intẽdebat
aquilinus euangeliſta diſſerere ad hoc inuitare moꝛta ⸗
les ad imaginẽ dei factos.Hoc ſuadere credendũ:ſcili⸗
cet pꝛo nobis verbum caro factum. Odeo tam alte añ
pꝛenotuit ediſſerens vt potuit quando erat.quomodo
.erat.et qui erat.quali eternitate conſtabat.qualis arti
ſex eſſet.quod quantũ quale opus effecerat.quid in ip⸗
ſo erat.et quod in ipſo erat.quid alijs erat.quidue pꝛe⸗
ſtabat. vbi erat incircumſcripte.quo deſcendere digna⸗
tus erat antequã a ſummis ineffabilibus et incompꝛe
henſibilibus ad huiuſmodi et tam ima deſcenderet. aſ
ſerens verbum dei eternũ in tpꝑe caro factum: non ta⸗
men in carnem mutatuʒ: nec cum aliqua mixtione ſeu
cum cõfuſione naturarũ. Sed quando caro factum:
Annis ſolaribo ab oꝛigine mundi quinq; milibus cen⸗
tum ſexagintaſeptem. Elbi caro factum: In ciuitate
nacareth in regione iudeoꝝ:in virginali aula.Qunbus
actoꝛibo quibuſue miniſtris? Patre mittente.ſpũſan⸗
cto ſuperueniente.ſilio deſcendente. angelo nunciante
maria conſentiẽte:in cuius vtero virginaliq; thalamo
verbum increatũ.verbum eternum.verbum apud pa⸗
trem. verbũ in patre. verbum de patre. verbũ cum pa⸗
tre. verbum ineffabile. verbũ incõpꝛehenſibile. verbuz
incircũſcriptibile caro factuʒ eſt:vt habitaret in nobis
gactum caro de carne.factum in carne.factũ inter car⸗
nẽ.factũ infra carnẽ.factum pꝛeter carnẽ.factum con⸗
tra carnẽ. Ollo inſtanti factum quo maria virgo ange⸗
lo nuncianti reſpondit. Ecce ancilla domini: fiat mihi
ſcõᷣm verbum tuum.ſiat in me verbum increatũ peni⸗
tus incarnatũ ſcõm verbum tuum quod inſonuit au⸗
ribus meis:vt verbum dei eternũ carnem humanam
aſſumeret in viſceribus meis. Ecce verbum conceptũ
ad. verbum diuinum ad angelicũ.acſi angelo diceret᷑:ſi
at n me verbum eternũ iuxta tuum verbum pꝛolatuʒ
Cooõuenerunt itaq; in vnũ in illo thalamo virginali cre
gtoꝛ et creatura. factoꝛ et factura. deus et homo. redem
ptoꝛ et redemptus. captiuitas et redẽptio. pꝛecium et
emptũ.amoꝛ et amatus.moꝛs et vita.nobilitas et ab⸗
iectio.diues et pauꝑ.iudex iuſtus et iuſte damnatus.
liberans et liberandus. Mutata ſunt nature iura. vna
eſt mater et virgo.vnus deus et homo. in vnũ conue⸗
nerunt eternũ et tꝑale.antiquum et nouũ. Subſtan⸗
tia in tribus diſtincta perſomis. ſubſtantia ſpiritalis in
tribus creata potentijs ſubſtantia coꝛꝑalis er quatuoꝛ
elementis vnam effecere ꝑſonam ſicut tres diuine per
ſone habent vnam ſnbſtantiã Ynuiſibiliter ineffabili⸗

M ſud Wnrr r.

ter incognoſcibiliter incõpꝛehenſibiliter iſta incarnatio „ ̊YD
cEbꝛata eſt:ſupꝛa naturam. ſupꝛa vſum. ſupꝛa ſcientiãa „
angelicam ⁊ humanã atq; ſathanicã.ſupꝛa oꝛdinem ſu
pꝛa modum oĩm explicabiliũ: ratione lingua ſcriptura
Creai poteſt ꝙ verbum caro factum eſt et ꝙ pꝛo nobis
incarnatũ eſt:quomodo latet omnẽ intelligentiã latet
etiã illius theotocon que thalamitauit. Ecce ad tepus

eternum coniunctũ:inſeꝑabih vnione vnitum: vx ad

eternitatẽ tꝑalitas trãſferat᷑. Elita que ſemp erat moꝛ⸗ W ”M *
talitati ſe cõtraxit. non vt maneret moꝛtalis ſed vt ad

vitam omnino immoꝛtalẽ eſſetacceſſus ab hoĩibus ne
ceſſario moꝛituris. Induta noſtre conſuſione miſerie
beata miſericoꝛdia dei:vt ab vpſa liberatueterna beatitu ́́”ÝMÿMUDʒ
dine potiremur. Mobilioꝛ tñ facta eſt humana natura Dr.r
in eo ꝙ a verw eterno aſſumpta ꝙ beatificata erit: pin „

vno nobilitas in altero felicitas attẽdat᷑. Magnus aut
theologus magis ſtuduit inſigere mentibo hominũ no

bilitatẽ qᷓ; ipſam felicitatẽ:cum ad hebꝛeos ait. Nuſq;
angelos appꝛehendit ſed ſemen abꝛae. Et alibi Factus
eſt ex ſemine dauid ſcõm carnem: quã angeli ſic vene⸗

rant᷑ in ſuperis vt ammodo conſeruos dicant homies
qui moꝛant᷑ in terris.cum non acceptauerint iohànis

reuerentiam qñ vnus angelus dixit: Vlide ne feceris:
conſeruus eni tuus ſum et fratrũ tuoꝝ.Attendant ho
mines moꝛtales q; alte humana natura ſublimata eſt

in aſſumente verbo vt etiam ſupergreſſa ſit angelica di

gnitatem et poteſtatẽ diuine filiationis acceperit:vt in

ñilium paupꝑ ignobilis et extraneus ſit pꝛouectus. Di⸗
gniſſima quide facta humana natura:mon tũ vilefacta

diuina Yneffabilis iſta dilectio que vnionẽ fecit. Ete⸗ r-⸗ . B,
nim ꝓpꝛiũ amoꝛis vnionẽ facere atq; intrinſecationem

Appetit enĩ amans intrinſecationẽ cũ amato:et parti⸗
cipiũ ſuupſius inferre.Almatoꝛ eternus ⁊ om hominũᷣ

deus:diuine amat omne qð ſui amoꝛis ſuſceptiblle fe
cit. Qðõ ideo creauit non exiſtens et tale vt ipſe poſſet
in eius participiũ deuenire qui ſolum ab eterno ad ſe⸗
ipſum exiſtens fecit aliquid extra ſe ad quod poſſet par
ticipatiue eriſtere. conſignans illud imagine atq; ſimili
tudine ſua:vt cum vnũ feciſſet amatũ ſeꝑatum alterũ

alteꝑ ex duobo cõſtare voluiſſet:vtrũq; tñ ab eo defecit

ad quod factũ erat.vnũ in parte alterum in toto: ſe ab
alta dignitate deijciens. Ilid cadentes ſeparatas ſubſtã
tias non eſt equaliter poꝛrecta diuina liberans manus O-⸗ -
eo demerito quo ſemetipſe nullo ſuggerente exciderũt
Yd totũ depditum in pꝛothoplaſto diuina manus inef
Ffobili miſericoꝛdie modo liberatura puenit:aſſumẽs il⸗ 2
lud indiuiſibili et inſepabili vnione:vt vna ꝑſona aſſu —
mens et aſſumptuʒ diceret᷑ et eſſet.Et exulans a rege ſ r
et aregno nõ ſolum in regnũ haberet regredi libertatẽ
ſed vna veſte vna ſede vna poteſtate cum rege frueret᷑.
Et qui iudicandus erat indulto dato atq; ſuſcepto fa⸗
ctus eſt iudiciarie poteſtatis vt homines filius bomis
iudicaret. Equidem etſi filius dei dictus eſt factuſq; fi

. Lrrrr reſ--

lius hoĩs non traduce carnis ſed ex carne traducta ſleld 1

et ſanctiſicata in vtero.et iterũ ſanctiſicata poſt vteruʒ
carne tegebat᷑ ſimile peccatrici nil gerente: de dãnata
pꝛopagine oĩs membꝛox lineatio illico facta eſt:quaãuis
mole coꝛpis natus pꝛoceſſu nature creuiſſet.Anĩa crea
ta nouiter ⁊ cum crearet᷑ infuſa ſimul et vnita verbo vt
nulla interpoſitio aut moꝛa tpis affuerit. ſed eodem in s
ſtanti eodẽ momẽto eadẽq; ſubitatiõe vnio tripler errti & „ ,.
terit cum aniĩe creatione videlicet deitatis ad animã.
carnis ad animã.et deitatis ad carnẽ:vt neutrũ pꝛoce⸗
deret in aliquo alterũ.Nec ipſa creatio anime de nouo
pꝛecederet infuſionẽ in coꝛꝑe nec vnionẽ deitatis q;;qᷓ;
iure creationis alterins nature non fuerit ania chaſſti
g 2

s,ðõ

r e

. ₰
. . 44.
„ „ — 5* 1
226 C

*

4

3

q; rationales anime ceteroꝛuʒ. Sedet plurimi eaui

bus alique noui mihi ſicaſſerenti declamatoꝛie ad po/
pulũ eodẽ actu publice aduerſantem ꝙex natura ania

chꝛiſti animas ceteras ꝑ omnia excedebat. Si hi quot

et quot ſunt cum ex fide teneant creationẽ anime chꝛi
ſti non pꝛecedere vnionẽ ad verbũ et infuſionẽ in car/⸗
ne ſeu vnionẽ:labuntur in quendãa impietatis erroꝛeʒ
vt velint chꝛiſti animã etiã ex natura ſuꝑ ceteras attol
lere. non diſcernẽtes quid anuma illa cheiſti nobilitatiſ

habuit ex natura cũ ceteris:⁊ quid ex vnione ad verbũ

magniſicentie ſingufaris. Yter videt᷑ deuiũ quod gra⸗

diuntf qm ſicut non accepit nobilioꝛẽ ex natura cõdita

carnẽ.quamqᷓ ſanctincata a roꝛtuptela ↄtracta. ſic nec
alterius nature anima cũ voluerit ꝑ omnia aſſimilari
fratribo ſuis dumtaxat) excepto peccato.Qõ ſi alter eſ

