habet vnde ſe iuſtis ſententijs tu eaĩ:eſt ꝓtinꝰ ꝓſcriben

exri non de⸗
uitat ne depꝛehendatur in macula cum ſit immaculata.
Neceſſitas et cauſarum varietas ſeꝑe cogunt.vt lucer
na quadoq; paucis luceat in occulto.que mallet in ma⸗
mfeſto. Pꝛotinus ſpectat ad ſanam doctrinam vt nihil
ſub velamine habeat.quod publicu m hoereat: quod de
pꝛehenſum pudoꝛe aut infamia vreretur Eed que om
nino velaminibus gaudet: latibula er angulos lemper

da ꝓmulgata etiã ab hie qui ſanctitate wollere vident᷑.

Tutius enim audireturiniqi pꝛopatule inlxſitanter
Vere Docentes:q; loni clamdeſtine dubia pꝛoſerentes.

abioluit s dubijs:palatina eraminata voctrina. QQu⅓⅝
circa ſaluatoꝛ ad inuinabilem reſponſionemet defenſi ⸗
onem pꝛo ſua coctrina ſe contulit cum reſpondit. Ego

palam locutus ſum mundo. Et tacens de diſcipulis ſo
lum appꝛobauit er manifeſto doctrinam:qm̃ immacula

te reſplendebat. Et quoniam per ſapientes conſueut

appꝛobari aut repꝛoban doctrina locum in quo ſapien⸗

tes iudeoꝛum cõuenerant ſubinducit dicens. Ego au⸗
tem ſemper docui in ſynagoga ⁊ in templo quo omnes

iudei conueniunt. Conuemebant in templo et in ſyna /

goga ſapientes et magiſtratus et ſcribe atq; pontifices
iudeoꝛum.inter quos chꝛiſtus altius a moiſe celeſtem

legem edixerat.a quibus ſepe agitata confutatis omni⸗
bus triumphauit. Et venerabãtur illam ſilentio a que
velut a clariſſimo ſolis radio cecabantur.Nam cũ mul
titudo ſapientum ſanitas ſit oꝛbis terrarum. ad udeo
rum ſapientiam: ſuam appꝛobandam remittit chꝛiſtus
octrinam. vt ſi ſopientes ſunt et audiernnt repꝛehben⸗
dant · ſi repꝛehendendum quippiam muenerunt. Si ſa
pPientes non ſunt.ſileant a pꝛopꝛia ignoꝛantia iam pꝛo⸗
ſtrati. Si ſapientes ſunt et amici.dicant que nouerũrt.
non amicitie gratia ſed veritatis gloꝛia. Mam vere ſapi

entes ſecundum veritatem non ſecundum amicitiam
omnino diffiniunt. Si ſapientes ſunt et inimici ad vwa
lidius teſtimonium interpello.vt pꝛopter ſapientiam
ſubmittant inimicitiam:et garriant ſi poſſunt in mani

Omnem excludit erroꝛem etiam animas audientium

feſtam doctrinam. Si vero non poſſunt aut taceant:
aut ſi iuſticiam ſentiunt:uſtis laudibus efferant. am

unhiictsr
hruEr
ſoumerpa
Cic ditenn
ſeſed odio
guierunt
nint Eel
ſvowitnin
Oyrſennhl
pnwwel
niumphu.
nemnmseſt
loqvereb
deram
letepacan
Derigerare
munis.n
frmana
t detrac
gs adue
anttvnon
manſit in
ueren⸗
baboset
ſferigzne
ain diriſe⸗
ldcens,
Mniteragen
uarsen
minoger.
Munqen
hrade
erappe
Ghiatune
Ccbiaren⸗
ttuscen
Cdiedni
ſnenan-
ſerglizet
ſlhonn
hunhn
ilſtnntp
mnder
fige
ſet
ſefeni
hben

b hommni
a reſn⸗
autez ſem
ideicd
undmein⸗

lidloen,

mego. Oe

lcumm habet
ommnis ocal
rpeſeng
hennon de

hndevlÄun

Nlrlucen

UMrinm
menibl
At gvod e
dteom.

hos ſonper.

Aguatavon
Nin plerten
blere nigeni
L inkrſtantn

Poſerenn
Bandettuin
Vetring Qn

emer deſena

Ponlt Cn
diſeſpolsſ

inmnn
conleut.

voo ſigen
,ChOee
No nmn

er inſfnu
onritces

eleleſem
tis ommn

ntios qua

mcd mI
dc

ut chaſtus

tnepeen

wnt Biſi
1 ane
oueruͦt⸗

jvereſahe

mictiam
iad
pentiam
tinman
taceant:
nt Mam

——
M 5õ

vbi niulti ſunt ſapientes: vbi cautio eſt doctrine. Clere
tur ſemper docens quos nouit aſſiſtere ſapientes:et cau
te loquitur ne depꝛelvxnſus in aliquo confundatur:et oc
cultum deuitat qui multis pꝛodeſſe gliſcens et loquẽs
in veritate fundatur. Ex hoc ſubiecit · Et in oeculto lo
cutus ſum nihil. Mam ſi in occulto locutus nihil: tibi
non poterit niſi quod palam locutus ſum om̃ino refer⸗
ri. Quod enim non eſt:non deuenit in aures niſi harũ
ſilabarum ſonus non eſt. Sed quoniam pꝛopꝛi⸗
us amoꝛ ſepe hominẽ fallit: I quid me interrogas. In⸗
terroga eos qui me audierũt:quid locutus ſum ipis.
Non me interroges quem purum hominem credis:et
a pꝛopꝛio amoꝛe deludi et oculo carnis intueris. non di
ſcipulos meos qui ob timoꝛem in pꝛopꝛia ſunt diſper ſi
ſed vſtros ſapientes qui me in ſynagoga et in templo
reſonantem vocibus eructuantem verba deifera perce⸗
perunt quid locutus ſum ipᷣis. Irrepꝛehen ſibilis eſt do

ctrina que ad iudicium remittitur emuloꝛum:et inob⸗

ſcurabili claritate reſplendet: que ad examẽ ponitur re/
pꝛoboꝛũ. Et iuſtiſſima er omm parte cenſetur que nul⸗/

loꝛum expauet trutinas vel foꝛnaces. Ecce ipſi ſeiunt
ciunt quidem non imitatõis amo
re:ſed odio confundendi. Sciunt.quia me loquentem
audierunt.non ꝙ ad illam dilectionis animo vigalaue

quid dixerim ego. O

rint. lelut ante iudicem ſtabat ipſe ſaluatoꝛ: et aduer/
ſus doctrinam teſtes emulos allegabat:ſciebat enim ſe
dixiſſe infallibilem veritatem. Inconfundibilis nem/
pe veritas eſt:⁊ arguta peramplius fulget. Hoc ſoꝛtitur
triumphum:cum aduerſarios habet chꝛiſtus: qui tota
veritas eſt:hoc intendebat pꝛo veritate doctrine cũ emu
los querebat in teſtes: vt aut ũlam exponerent quam

audierant veritatem: aut ſi aduerſaretur. ipſe ſub iudi/
ce replicando firmaret. Ad poſteros ergo huinſcemodi
diriuetur exemplum.vt doctrina non ſit pꝛiuata ſed cõ

munis.nõ occulta ſed publica. nõ op nata ſed veritate

firmata. ꝗᷓ nullis obtrectatõibo tremulat qᷓ nullos paue

at detractoꝛes.q̃ ſuos vbilibet cõterat inimicos:q̃ ma⸗

gis aduerſitatibo q́; tranquillitatibo eluceſcat. Hoc ſolũ

.

anthonomatice chꝛiſti doctrina poſſedit que nec mirũ ſi
manſit intrepida coꝛã anna. emulos ad ſui teſtimoniũn

querens: chꝛiſio capite defendente. cum coꝛam impera⸗
toꝛibus et regibo mundi non ceſſerit in membꝛis chꝛi⸗

ſtiferis: in eis ſpiritu ſancto loquente. I. Hec autẽ
cum dixiſſet vnus aſſiſtens miniſtroꝛum dedit alapam

ieſu dicens. Sic reipondes pontifici. Peſſimus eſt

miniſter: qui magis pꝛo rege qᷓ; pꝛo veritate decertat.

Inmiquus eſt ſeruus:qui ante domini pꝛeceptum iniu⸗

riam irrogat. Caret iuſticia miniſtra ndi etiam ſi iuſſus

pereutit: quem omnino nouerit innocentem. damna

ta gloꝛia detinetur:qui male agendi cauſa regis gratiaʒ

et optat apparere.oppꝛimendo iuſtum. IAlluditur a fu⸗
neſta iactantia: qui per iuſticiam ante regem inſinuat

pꝛobitatem. le ſeruis dominoꝛum amoꝛe male facien
tibus. Ele male iuſſa complentibus qui ad cumulum
g oꝛie dominoꝛum iniuriam nõ merentibus irrogant.
fupernam vtiq; perdiderunt. Ecce igitur malus mim⸗
ſter aui aſſiſtebat pontiſici non veritati: homini nõ deo

ſed pꝛo pontiſce percuſſit veritatem: et peo bomine ma

lo deum hominem alapauit:et pꝛo honoꝛe iniuſti domi
ni iuſtum hominem expꝛobꝛauit: percutiens innocen⸗

tiam deſerendo iuſticiam dicens. Sic reſpondes pon-

tiſici. Pꝛeſumptuoſus miniſter qui ad iniuriam ſui do
mini vertit ad quod ſuus dominus non aduertit.et ſe⸗
Pe diſſimulando pertranſit: vt manſuetudinẽ ſapiens
habeatur. Impius eſt qui ad iniuriam ſui ſuꝑerioꝛis

VHe paſſione domini ſaluatoꝛis.

adducit quod ad declarationem veritatis infertur. aut
ad excuſandam innocentiam eructatur. Oalus celus
ſerui ad dominum intulit ſepe ſine cauſaiacturam.lla
pat chꝛiſti faciem ommis qui veritateʒ expugnar: et qui
oppꝛimit veram iiiſticiam quam accepit. Quid chꝛi⸗
ſtus niſi bonum reſpondebat pontiſici. quod nequiter
aſſiſtens miniſter per alapam impꝛobauit. Sed furio⸗
ſus et infrunitus animus violentia non ratiomibus
vtitur:et factis non verbis iuſtis impꝛobat cum con⸗
certat. Ecce dominus ieſus diuine loquens:velut locu
tus nequiter impꝛobatur. Ad repꝛimendam noſtram
audaciam agitur vt manſuete toleremus: ſi ex huma/⸗
nis locutionibus impꝛobamurr.
Sed vide manſuetudinem patientis. cognoſce
ſapientiam reſpondentis.. Si male locutus ſum: te⸗
ſtimonium perhibe de malo. Si autem bene quid me
cedis: Judicium vult ſubire cum ſeruo:qui omnium
dominus eſt et iudex. Et ſecure aduerſus ſe teſtimoni⸗
um querit:cui puritas conſcientie ſemper adeſt. Mec ti
met verſutiam:qui poſſidet innocentiam. TCotum ſe
ponit in iudicio chꝛiſtus omnia inimicoꝛum examina⸗
tioni remittit coꝛpus moꝛes et verba.et ſi qua huma⸗
na ſunt eius in iuſticia vult appendi:appꝛobari aut im⸗
pꝛobari teſtimonijs ſatagit.cum dicit mimſtro. ſi male
locutus ſum teſtimonium perhibe de malo. Dicit ſcri⸗
ptura. Qui moderatur labia ſua: pꝛudentiſimus eſt.
Et ipſe tota pꝛudentia:et ad alios fons et oꝛigo pꝛuden
tie diuina moderatione labijs loquebatur: vt niſi per
falſitatem impietatis non paterentur ſua verba calum
niam. Quiſquis imitatoꝛ eſt huius moderetur verba
et ſermones antequam pꝛoferat et delimet antequam
dicat.vt poſſit ad examinandum etiam committereini
nucis. Si autem bene quid me cedis. Nemini bene a⸗
genti eſt iniuria inferenda:. neq; in perſong multandus
qui perſonaliter non deliquit· Mon retundantur verba
verbis.neq; verberibus arguantur:que iuſticia pollent
et omni carent dolo ſeu fraude loquendi. Quid me ce/
dis. Impie percutis innocentem.et hominem recte lo
quentem. Quid me cedis. Auſticia non ſuadet. a pꝛo⸗/
pꝛia malicia commoueris. Quid me cedis. EInde tibi
collata poteſtas. Mon enim pꝛeceptum ab eo cui ſubde
ris ſuſcepiſti. Tua ergo crudelitas te impellit. Quid
me cedis:remota cauſa delicti. Quid me cedis vera iu⸗
ſticia pꝛohibente. Sed ipſum deum iam iniuſte vexa⸗
tum ab impijs inquiramus.ur aliam non paras ma
xillam pꝛout in tuis ſermonibus docuiſti: vt tan opere
validioꝛ ſit ſermo doctrine.An commotus es animo
ꝙ tuus ſermo querulus ſonare videtur. an vr affectus
tedio dicis quid me cedis. Maxima hic in ſtruitur pati⸗
entia et ſapientia patiẽtis. Virtus magna eſt tranquil⸗
lo ammo pati.nec querulari ꝑer verba. Sed altius pen
ditur. ſi rat ione iuſte reſponſiomis a patiente ad bonuz
trahitur male agens:cum charitas ſeruatur in animo.
et ſuaui verbo pꝛoximus recompungitur. Et perfectuz
eſt in virtutibus ei qui te percutit inferre verba ſalutis
Et cum odio te feriat.tu charitate conſtringas.vt quẽz
pateris percuſſoꝛem.xcoꝛrectum poſſis habere conſoꝛ⸗
tem. In id tendebat ſaluatoꝛ. qui vult omnes homi⸗
nes ſaluos fieri ad cognitõem veritatis venire.et hunc
male miniſtrantem et in miniſtrum ſuperne vite con⸗
uerteret. Mec aduerſus eum odio mouebatur. quem
conabatur dulci allocutione verboꝛum de medio ini⸗

quitatis eripere.Ad ſeipſum hunc miniſtrum remitte⸗

bat ieſus vt conſideraret.ꝙ iniuſte infere bat iacturam
cum non inueniſſet calumnie cauſam.et cum eo argu⸗/

tione iuſta certabat dicens. Si aut bene locutus ſum
quid me cedis. Hoꝛma lxc patiendi diriuetur ad foſte⸗
tus conſtantie atq patientie necnõ et chantatis ſerue,
tar ad primum. vt ledens et apoians ad veritatẽ atq;
ſancta poſſibilitate trahatur. et oſtendat inique ledenti
yer bis paeiſficis e n iniuſticiaz ledit: qui ſi molli reſſon
ſione ſuaʒ iram extinguit. qm dicit ſcriptura. reſponſio
mollis frangit vel extinguit iram. ſermo durus excitat
furoꝛem. ſimul duo bona conger minant. vt virtus pa⸗/
1ſoꝛtitur pati

gnam penitentiam agat. Et vtriuſq; bon

ens pꝛemium: quia ſuſtinuit conuertit. Et reſipiſcẽs
a malo:penas malis dignas euaſit Interſerenda

hic oecurrit negacio petri.l qui eum a longe ſequeba⸗

tur: Inon tantum coꝛpoꝛe quantum mente: quam titu

batio fidei plene compꝛeſſeratet qmoꝛ ad chꝛiſtum. a ti
moꝛe hoĩm patiebatur inunſe conflictũ: qui verbis chꝛi

ſtum trina negatione vuefecit. Elile videtur: quod tan
ta ꝓcacitate negatur. Et ſub anatlxmate poſiut dei fili⸗

unn:quiomes vnerat reconciliare cum patre. Perua/
lide angebatur virga timoꝛis. qui ſe excoõmumicabat ſi

non cognouerat veritatem. Dixerat enĩ interroganti
chꝛiſto. Et ego dico tibi quia tu es chꝛiſtus filius dei vi

in: quam cognitionem veritatis non ab homine aut ab

angelo ſed ab eterno patre ſuſceperat.qui quempiaʒ do⸗
cendo non fallit. Ecce in quot maloꝝ pfundum poteſt
bomo deſcendere. vt pꝛo parte vite iabentis totam et
eternam deneget ipie vitam. An foꝛte occaſiones fue⸗

runt pꝛeter timoꝛis anguſtiam et fidei etrimentu:qoH
ancilla oſtiaria introduxit. Ancilla oſtiaria viciũ eſt gqua/
riciemvt ꝑ eam pꝛelatus in eccleſia introductus moꝛibꝰ
neget chꝛiſtum:et ſepe verbis in mendaciuʒ tranſferat
veritatem. An foꝛte quia frigus erat:et ad ignem ſe po-
ſuerat iudeoꝝ. Exterius frigus:interioꝛem frigiditatezʒ

in ſinuat:et ſpiruuſſanctiignem: ignis iudeop excuſſe⸗

rat. Et gallo dante vocem. et chꝛitto inter verbera ni

ſerante ab ipſo reſpectus petrus ſoꝛas egreditur: et fle⸗
uit amare. ¶ Dimittenda ſunt loca que noſcuntur cuu⸗
ſa peccati.et dimittenda ſunt conſoꝛtia que ſollicitant.
Egreciatur foꝛas:qui deliquit intus. Egredi eni foꝛas
Et melius eſt egre⸗
di: q; reſidere in domib iniquoꝑ. Sane tutius eſt va⸗

eſt:a male collegiatꝭ feciſſe diuoꝛcia.

gari coꝛpe:q; habere cõmune domiciliuʒ cum malignis.
Fletus vero amarus iure pagitur: qꝛ nihil amarius q;

negaſſe vñm chꝛiſtuʒ. Que negatio an ſit tota facta in
domo anne an tota in domo cayphe an in vna incepta et

in alia conſummata nõ ſit pntis diſſertionis Npil ent

addit aut adinut fidei.nihil demit aut apponit virtutis

wel vicij.alterum hoꝛum credere. Hegd ad ea que
nüc agüuͦtur in chꝛiſto iermo reuertit. Et miſit eu an
nas ligatum ad caypham pontiñcem. Elterq; ponti⸗/
fex.ille ceſſerat:iſte regebat.A pontifce in pontifce illu
ditur chꝛiſtus vt a ſacerdote aaron vſq; ad ſamuelem.
ad dei obpꝛobꝛium in ſacerdotibo nõ recte fuerit ambu
latum. Et a ſamuele vſq; ad chꝛiſtum eti templi pon⸗/
tiſices eroꝛbitauerint⸗G te
ui teſtamenti chꝛiſtus:pſeriptus fuit in vltimatis ob⸗
pꝛobꝛijs.Nunc vero inter pontifices ſancte matris ec⸗
cle ſie. Uno cedente per moꝛtem. altero ſubrogato
chꝛiſtus illuchtur: cum vilitate atq; paupertate con⸗
temptis:quas chꝛiſtus marime tenuit:honoꝛiby et di ⸗

ultijs inhintur. Ligatus mittitur deus bomo⸗ tenetur

X 1. „.
.
R„*9

et animi crudelitatem palliare tentabat.

t nunc pontiſiciũ veteris ⁊ no

,.

—,i+—n „ —

non quia teus ſed q: tomo ligatur. Amoe ligaturqi

ſe trahi etiam pmittebat.Non tenebatur fumbus. qu-
miris modis elementa ligauit: et mun ſibili vinculo li ,⸗

gata tenet tam diuerſa que nexuit l

ec ligatio pueritos

inſinuat moꝛes. ex eo ꝙ ligate videntur chꝛiſniere vir ⸗
tutes: vt nec erpedite ſed quod velut com pediti hoĩeg
ambulent viam cæi. Ligatio capitis nti membꝛop ſuox
malũ pꝛeſagiü fint. et qd agebatur roꝛpaliter in capite:
ſpualiter ad membꝛa efluxit. Et qo ipſe ſine ſui crimii
ne patiebatur.pꝛeoſtendit. crummn crinibus ligantes

qui debuerũt eſſe ſequasces. Siſtitur coꝛam cap

pha vñs ieſus chꝛiſtus.cum quo aduerſus quẽ conue/

nerunt ſacerdotes ſcribe et ſenioꝛes ppli. Ecce ſacer

tum ſanctitas vertitur in turpitudinẽ.ſcribarum ſcien

tia in erroꝛem.et in furoꝛem trahicitur matura ſenect*
cum onnes conuen unt contra veritatem: et innocen

ſionem norius. nihil ad deſtrnendum feliciter conſtitu⸗

de matura conſilia debent egredi.hoꝛum contraria pꝛe⸗

ſto fiunt. Tutrices eſſe debent innocentum ſanctitas .

ſeientia et ſenectug etſub alis illarum miſeroeum er,

— *

bet eſſe refugium. Hie in auitate veficientibus. neſci ,⸗
tur ad quos alios poſſit eſſe recurſus. Conuenerüͦt “

tem aduerſus ieſum damnata cõcoꝛdia.inter quos ſan

ctioꝛ diſcoꝛdia extitiſſet. Et ome illoꝛum

conſilium ertt

quomodo chaiſtum per apertam iuſticiam occidiſſent.
et non pꝛout erant homicide in occulto in publico voca
rentur:aduerſus innocentiam teſtimoma conquirebat
Seg nunq; innocentia verum teſtimomium babet add
uerſum:mam ſi habet. innocentia verg non eſſet. Me⸗

mo enim innocens iudicatur:aduerſi us quem iuſie e/

centes tacent weritatem. et ſubmittentes in udicio ſaq
ſitatem. Congregatus conuentus malignantin odig
eſtuabat in chꝛiſtuz: vt eum moꝛti trageret. Bnqui⸗

rebant teſtimonia vt celo iuſticie pun iretur. quem ipſi

celo inuidie ſectabantur.et iuſncie velamento inuidiazʒ

Etcum mul⸗

ti pꝛocaci animo impucdica lingua teſtimoninm contra

dominum loquerentur: conuenien tia non erant. p⸗

ferende ſententie. Teſtimonia falſa nulla ratione con

uennunt. vt innocens iudicetur. Et qui nihil repꝛefvn⸗

ſibile fecit. p teſtimonia cõuenientia iudicari n potuit

Vbi teſtimonis non conueniunt irrepꝛehenſibilis vira

fuit. Coruenientia vero teſtium. vitam argunt crinn⸗
noſam. Elua inmaculata no niſip falſitate aut tiraͤi⸗
dem condemmatur. MHouiſſime at venerunt duo fal
ſi teſtes. .SGed male nouerant ſententiã ſalcmonis.
quia fallus teſtis no erit impunitus. nec ab ipſa in aio
terrebantur ſed velut arreptitij de monũ loquebantur
in ventum. Qua lingua dooia et ſuneſta pꝛoclamant
inter ſe pꝛius hec dicere cõdicentes Hic diuit. Poſſuz
ſtruere templum xei · et in triduo reedificare illud.
Falſi erat qꝛ Stra writatẽ teſtificaturi aduenerat. Gaiſi
erant etiam ſi wrum dinſſent. dum nõ amoꝛe writatis

omnes hoies ſi verü dicunt dum ſalſum vicere cregũt
gut ſi odio aduerſus conſtitutum in iudicio agitantur.
Qõ verü eſt plerendu celo ventatis nõ gelo muidiep

feratur reſpectu iuſticie.non odioin iudicio conſtituti.

MQð falſum eſt. nulla debet roͤne depꝛemi. et q verum
eſt. vt eſt ſine admixtione cõtrarij dpꝛomatu r. Parua

cintillula falſitatis magne veritatis ſententie notam

atq; inſticie.ſed inuidia et odio traxbantur. Gal ſi ſint

deit velut mogici fermenti tots maſſem corriens.

Pumi
chaſunn
itemtn
uitte⸗
ſoſalid
wietntt
Pluseu
eugſic
inbuset
etnofil
Evcole

iludn

leneit

(enens
Puminw⸗
m;dlos

ſerſustel

(liſtentiP
aobſiſe
(Adirttini
utulſi,

Ptnonfan

enter fer

cumomni
cuiſvs in.
t nenuuens
icoitas v
Cempamte
Vwpruinee
biigeke
lenteracn
idos dr
Poinde
un ſal⸗
mnncn
lenerſa
Duanocu
tenlini
ſotulſta
gagerentn
lert H
luetann
btowenr
wotene ni
Ueaunloioe
iennrmn

Iu
Mhlkager

sniterto
Nmriſn
Keteſveton
Npnns
tſmncouofr
uncinan
pohnnn⸗
AWorenſe
napebent
inghon
ſſoce⸗

ſiſenan

ſetihroren.
Keſthlert
erchnſtitn,
Centipn
innrarnheet
Aancätes
N
Dlneferütag
terquosſn.
onſiſlonene
oreſciſene
bablcowe
qurebet
Im habeteg
n Elet. Ret
em uſte e⸗
Paleantinn
nincicot,
Grunrüzot
kert. Fun
aurgelnpt
eytoinonte
Cuanmpul
orutinconera
honerante
Enrore
hltprien,
foan noart
Cenitioypen
etgot tnni
utrgutr
Cenutr doſt
ni enonu
cabipnii⸗
ülegpekunn
n ochinnt
Lant oſce
ſſtarelln
Venerütgri
ſorennuts
Fiſlin
cere ceit
bomnidleg
Conſtitut.
goperun
Ur. Par
ſtie notun

üpene

rrrrrrr

De paſſione domini Galuatoꝛis

Nam iſti falſi teſtes etiam in parte vritatem dicebant
chꝛiſtum aſſerent es illa dixiſſe:ſed omnino in pꝛoferẽ/
di rectitudine fallebant᷑. chꝛiſtus enim dyerat. Sol/
uite templũ hoc:et in tribus diebus excitabv illud. Te⸗

ſtes kalſi dicebant. Hic dixit. Poſſum deſtruere tẽplũ

dei:ꝛet in triduo reedificare ulud. Sed vigilantioꝛi ver⸗
w alius euangeliſta diſſeruit illos eſſe falſos atq; men⸗

daces:qm̃ chꝛiſti ſententiã atq; dictum wrboꝛũ ꝑmuta

tionibus et additionibus ſubuertebant ZAit enim illoꝝ
recitans fal ſitatẽ. Qm nos audiuimus eum dicenteʒ.
Eso diſſoluam templum hoc manufactũ:et poſt tridu
um aliud nõ manufactũ reedificato. Clide igitur quan
ta vertoꝛũ diſſonantia ⁊ ſententie qᷓ; magna diuerſitas
que vere inſpicientibo luce clarius patet. Sed nõ erat

conueniens teſtimomiũ Yure cõueniens non erat:qꝛ

falſum in verbis et ſententia pꝛomebat᷑. Et aduerſus
rectuʒ dolus et fraus cõuenerant. Multa hic occurrũt
aduerſus teſtes falſidicos diſſerenda.ſed intueri chꝛiſti

conſiſtentiam magis placet. cui ex aduerſo ⁊ in facie fal

ſitas obſiſtebat: et cõtradictionẽ patiebat᷑ niuſte qui ni
hil dixit iniuſtũ. EInde inquit aplus.Recogitate eum
qui talẽ ſuſtinuit aduerſus ſemetipſum cõtradictioneʒ

vt non fatigemini animis veſtris deſicientes Quis pa

cienter ferre non debeat ſi ſibi aliquid expꝛobat᷑ in facie
cum omnis homo mendarxet poſſit plene mentiri.cum
chꝛiſtus in ſuis expꝛobꝛaret᷑ ſententijs qui tota writas
eſt nequiens ab illa omnino deficere: Sed magna eſt
iniquitas hominũ cũ tãto malo ſe colligat vt aduerſus

quempiam teſtetur ad necem: cũ irreuocabilis ſit vita

er hominẽ et mala nota criminie apponatur que inde
ebilis eſt. cum fuerit lata ſentẽtia.poſt quã dicere inno
centem ac purgare velle quẽ iudex falſis teſtiũ aſſertio⸗

mbus damnauit ad moꝛte: difficile atq; ridiculum eſt.

Pꝛoinde duo ſepe mala ex falſa teſtiſicatione pꝛoueni⸗
unt.ſſcilicet ꝑſonalis aut realis punitio:et infamia da⸗
mnati criminis que difficinter atolef. Suſtinet pa⸗
cienter ſaluatoꝛ et dñs nec ad obiecta reſpondet ſinſi⸗
nuans cum negantibo veritatẽ. non eſſe in iudicio diſſe
rendũ:niſi ſuꝑioꝛis iudicio arceant᷑. Semꝑ enĩ reſpon
ſio falſitatẽ ꝑpamplius exhauriret deilloꝝ coꝛdibus. Et
adderentur peccata peccatꝭ:et cumulus falſitatis excre⸗
ſceret. Sed nec ſemꝑ exemplo chꝛiſti fallacibus in pꝛo
bꝛis eſi credendum.vt falſitas non repꝛeſſa vritatꝭ ve
xilla rexoꝛtare ſe gaudeat:et innocens nocens et nocẽs
innocens vid eat᷑.ſed eſt humili aſſertione in ꝓbliqᷓ veri
tate auxilio iudicis:teſtium impꝛobationibo cõpꝛimen
da. Veruntamẽ alia ratione chꝛiſtus a ſilentio teneba
tur:quia non agebat᷑ ſub iuſto iudice cauſa eius Judex
enim et aduerſarius erat:pars erat atq; tribunal.Chꝛi
ſtus aũt erat omm humano auxilio deſtitutus:vt nul⸗
lus pꝛo ipſo auderet ꝓferre ſermonẽ.nec volebat pꝛoꝛo
gare reſponſiombo ignominiã crucis:quã erat pꝛotinuſ
ſuſcepturus.Paruipendebat velut magnammus et al
tiſſimi coꝛdis homo verba ſibi expꝛobꝛari ad facẽ.qui la
tronicã moꝛtẽ ſe paſſurũ ante pꝛeuiderat Pꝛenoſcens
expꝛobꝛationẽ ꝑ expꝛobꝛationẽ expꝛobꝛarxi.Nam expꝛo⸗
bꝛatio vera falſam expꝛobꝛationẽ expꝛobꝛat:et factũ ve
rum erpꝛobꝛat verbũ mendax- Et verbũ diumnũ ꝛexpꝛo⸗
bꝛat ſemꝑ humanũ. Mec perit vritas:ſi tempus pꝛete
reat. Ex chꝛiſti perſona loquebatur dauid cum dicebat
reſpondebo expꝛobꝛantibus mihi verbum.quia ſpe⸗
raui in ſermomibo tuis Mon reſpondebat tunc chꝛiſtus
expꝛobꝛantiba ſibi verbũ qð dixerat.aut eypꝛobꝛantib.
vitam eius atq; ſermones:l verbũ non reſpondebat
Begd quod in pꝛeſenti non erat pꝛomittebar᷑ adeſſe fu⸗

turum. Mam de ipſo fuerat ꝓpletati et reſpondebo ex⸗

pꝛobꝛantibus mihiverbum vt quoc pꝛeſentis fjeri w
lam tunc nõ reſpõdit

terat:futurũ penitus crederet᷑.
ſed reſpondit in poſteꝝ ꝑnouitatẽ ſcilicet in moꝛte oſtẽ⸗
ſam qua etiam a paganis creditus eſt filius dei:qin ne⸗
quit omnino mentiri· Beſponſum eſt per creaturas: q̃
de ipſo moꝛiente eſtate ſunt pꝑ inſolitas et hoꝛribiles a⸗
ctiones.Reſpondit ꝑ reſurrectionẽ a moꝛtuis et appari
tiones et aſcenſiones in celum:qð filius dei eſſet et fal⸗
ſum loqui nequibat. Oagnis ſe dederunt periculis te⸗
ſies falſi aduerſus eum teſtiſicantes quem pater oĩpo/

tens tuebat᷑:et ipſe vt homo ſperabat in ſermonibo eiꝰ.

Pꝛoinde tunc velut ad patrem loquebat᷑:nunc tacens
reſpondebo expꝛobꝛantibo mihi verbů. Poteſt autẽ fu
tura reſponſio ad diciũ futurũ iuſte referri.Cuncenĩ
omnibo ſibi verbũ ſuum expꝛobꝛantibo reſpondebit aut
expꝛobꝛantibus expꝛobrando reſpondebit et verbũ.Ni
hil ſibi nouit innocẽtia deperire:ſiue taceat ſiue loquat
Cauſa innocentis magis ſilentio qᷓ; clamoꝛibo agitur.
Et q;uis in humano iudicio ſupplicia ſepe luat in diui⸗
no ridebit. Et quoſ habuit ſupioꝛes:inferioꝛes ipſa cal
cabit. Sed quid faceret ſi loqueret᷑.cũ tacendo exa⸗
gitet furioſos Nam ſurgens pꝛinceps ſacerdotum ait
illi Nihil reſpondes ad ea que iſti aduerſus te teſtifſican
tur. Jeſus aũt tacebat . Surgit ob inquietudmẽ men
tis:et ſeuicia efficiebat᷑ ſeipſo ſuꝑioꝛ.Querebat reſpon
ſionẽ non ad credulitatẽ aut excuſationẽ:ſed vt captis

vpbis magis ex ipſa ſubuerteret. Sed tacebat ieſus mi

ſterio non timoꝛe:tanq; cognoſcens eum qui loquebat
in fraudẽ.Laudabilis hominis eſt pꝛudentia opoꝛtune
tacere:vbi omnino locutio efficitur impoꝛtuna. Et ho⸗
neſtius eſt tacere qᷓ; loqui:vbi ex omni parte calũnia pᷣ⸗
paratur et ad odiũ ſcribit᷑ quod pꝛoferf. Tunciteruʒ
male agitatus in coꝛde verbis exagitabat et chriſiuʒ di⸗
cens.l Adiuro te ꝑ deum viuũ vt dicas nobis ſi tu es
chꝛiſtus filius dei benedicti Adiurabat ignoꝛans deuʒ
viuuʒ per deũ viuũ.non ꝑ alium q; per eundem ipſum.
ſed purum hominẽ eſtimabat.quem ꝑ deuʒ viuũ adiu⸗
rabat.Adiuratio ſemper pꝑ maioꝛẽ ad minoꝛẽ depꝛomit
nunq; vero verſa vice ꝑagitur.ldiuratio eſt interroga
tio de re dubia ꝑ viuũ ſuꝑius:vt aut eius amoꝛe aut ti
moꝛe pateat certitudo.Adiuratio eſt inquiſitio alicuiꝰ
ſciende veritatis ſub reſpectu ſuperioꝛis poteſtatꝭ. Du
bitabat cayphas ne filius dei eſſet et ꝑ patrem filium ĩ
quirebat:vt ſaltem intuitu honoꝛis paterni ſiue amo⸗
ris ſi filius dei eſſet aſſereret. Sed quõhlibet cayphe ad/
iuratio capiatur.chriſtum arguit eſſe filum dei:et deuʒ
filium habere omnino decernit. cur cayphas adiurat
ſi eſt dei filius:niſi quia poſſibile credebat perſonã quã⸗
dam deũ poſſe habere patrem.et ſi non credebat hãc ꝑ⸗
ſonam eſſe chriſtum ex adiuratione ſua credebat deũ ve
rum omnino poſſe habere filium. Nec illa ſententia eũ
abſoluit que dicit. Ego dixi dijeſtis. et filij excelſi om̃eſ
uia ex hoc aduerſus omnes eadẽ eſſet exactio.Attamẽ
icut in collecto conſilio. cum vnius moꝛtẽ p:o oib ne
ceſſariam diceret.non a ſemetipſo dixit.ſed cũ eſſet põ⸗/
tifex anni illius ꝓphetauit.ſicet nunc foꝛte a ſemetipſo
non loquitur:ſed cum ſit pontifex verum fatur.quia de
us habet filium: quem adiurando non intelligens aſſe
rit eſſe chꝛiſtũ.An foꝛte aliquid latentis virtutis ĩ chꝛi⸗
ſto eſſe cenſebat.quem credebat deum viuum et veruʒ
amare vel timere:per quẽ ad veritatem incognitaʒ diſ
ſerendam adiurando cogebat. Vnde ſi nõ credebat ip
ſum eſſe filium dei:amatoꝛem ſaltim credebat eſſe vir/⸗
tutum. Mon enim ipſum per deum viuum adiuraſſet:
niſi ipſum amare aut timere credidiſſet. Nemo enim
quẽpiam per aliũ requirit niſi credat cum eo amoꝛe cõ⸗

—

Uiber tertiuſdecimus

ſiringi.aut ſub eo timoꝛe detineri: aut reſpectu cömodi nata voluntas:vt innocentie parcat. Non dimittet? xo

ex eo expectare ꝓpuentum. An foꝛte cayphas aliquoꝑ re luntate veſtra ex wera reſponſione placata. ſed eo amma
latione pꝑceperat chꝛiſtum ſe dixiſſe fülũ dei et hoc abib bimini hoſtilius: quo vexclarius illuceſcet.· Sed nõ di /
ſo in iudicio repeti ſatagebat.vt eius cõdemnatio mos? mittetis me a moꝛte liberum:cui in animo libero volui
tis ꝑ legem eſſet aꝑertioꝛ:et ipſe condemnans aut tra⸗ obnoxius ſubiacere. Et ſi non a iudeis aliũde chriſtus
dens pꝛe ſidi condẽnandũ a cunctꝭ haberetur imunio⸗ꝛ captaſſet vehicula moꝛiẽdi:paterna obedientia et amoꝛ
Yeſus aũut ſic adiuratus ne crederetẽ᷑ dum viuũ nõ noſire redẽptionis eum impellebãt ad moꝛtẽ. Dhetecta
diligere vl timere. pꝛetermiſſo ſilentio diſponebat da/ verbis chꝛiſti doloſa interrogatione cayphx: coꝛã omni
re reſponſum. magnũ argumentũ exemplũ relinjqns conſilio clara voce reſpondit. Veruntũ dico vobis.am
vt ꝑ deum inquiſiti veritate pꝛeuia ne ſileamus. .οed mogo videbitis filiũ hominis ſedentẽ a dextris virtutꝭ
ante reſponſum pauciſ verbis fraudulentiã caypłx dete dei venientẽ in nubib⸗ celi. DHixerũt ergo oẽs. Tu ergo
xit ieſus dicens. Oi vobis dixero non creditis mihi. es filius dei. Qui ait. Vos vicitis quia ego ſum Alibi
Si aũt interrogauero non reſpondebitis mihi neq; di pᷣmittit Tu dixiſti Marcus vero expꝛeſſe dicit! Ego
mittetis Ac ſi aperte dicat. Fruſtra ver; reſponſiomby ſum ec ſiquidẽ verba ſic ad precedentia contexun
nõ crediturus interrogat Et fraudulenter inquirit:ꝛin coõtinuatione littere atq; ſententie Si dixero vobis nõ
cxedulitati ſubiectus Mam vbi gliter de facto qo ingani creditis mihi:quia nũc iniuſte iudicoꝛ occultus dema
ritur nõ elucet:ſtandum et per fidem ſermonibus veri mifeſtus homo. Aſio vt reus iudici pꝛeſidenti:hbomo dia
tatis. Pꝛoinde ad ſubuerſionẽ omnino interrogat quu taxat reputoꝛ qe filius dei ſum. In imis iudicoꝛ:quiſp
non credere ante diſpoſuit. Et mos eſt pꝛeſidentiũ ini in ſupioꝛib⸗ imo ſupꝛemis partibus adſto. Adcirco di⸗
quoꝛũ inquirere dulciter offerendo ſecuritatẽ: vt aucdi⸗ co vobis ꝙ annmodo videbitis filiũ hoĩs quẽ purũ ho⸗
to qð querũt irrogent moꝛtẽ.Ale per hoc ſide pꝛeeũte de minẽ credentes vſezquaq; contẽnitis ſedentẽ a xxtris
medio:nihil rectũ agit᷑ inter wmines. eſt us aüt men Virtutis dei. pt vnũ et equalẽ credatis cũ patve filiũ: et
tes omniũ clare pꝛenoſcẽs:qð querebat᷑ abiecta credu hominẽ infallibiliter factũ ceũ ineffabiliter conceptũ
litate aſſcribebat ſi ubuerſioni. Er hoc aut ſi ubiunxit. Si natũ.et hominẽ deitati vnitũ.diuinitate imotũ:ſed hu
autẽ et interrogauero: nõ reſpõdebitꝭ mihi. Qõ nihi! manitate in ſupioꝛa ſubuectũ. Clidebüt omnes boniꝰ
aliud ſonat facta cõiunctione verboꝛu. Di dixero robis mali chꝛiſtũ dei filiũ quẽ lvni amauerũt mali contẽpſe
verum non creditis mihi:ſi aũt interrogauero verũ nõ runt: boni ad gloꝛiã. mali ad terroꝛẽ et penam. Qõ et iio
reſpondebitꝭ mihi vt ex eadem damnata radice pꝛoue hannes in apocalipſi accepit. Et videbit omnis oculus
niat verum dicenti nõ credere:nec ver in reſpon ſione et qui eũ pupugerunt. Sedebit quieſcens: qui nũcin
reddere inquirẽti. An foꝛte ꝙ vnũ ex alio naſcit. ꝙ q rez labꝛibo agit. Sedebit iudicans:qui iudicandus adſtat
rum pꝛoferenti non credit: nec ipſe interroganti pꝛofe⸗ Segebit ad dextras:qui in ſiniſtra iniuſte multatus ẽ
rat writatẽ. Pꝛoculdubio cayphan wluiſſet interroga SHegebit ad dextrã virtutis dei:qui ad ſiniſtrã dialoli /
re ieſus. vt interrogando inſtrueret et lu craret᷑ animaʒ ce poteſtatis moꝛti adiudicatus eſt. Sed quomõ viſu⸗
eius et circũſtantiuʒ omniũ: niſi quia pꝛeuidebat illos ri erunt qui tunc nulla ratione credebant. Quõ viſuri
ad falſitatem et mendacia pꝛolapſuros Mꝛotinus etiã ſunt infideles. qui moꝛtui ſunt fidei luce carentes. Tii
poſtulat rectus oꝛdo iuſticie vt reus in iudicio conſtitu debunt ne ꝑ fidem futuri ſeculi qui hac caruerunt.xn
tus.aut penam ſubeat:aut libertatẽ obtineat veritatezʒ fidem aliã aut hanc ſeculũ futurũ habebit q; hoc. Ren /
fatus.Penam ſi digna penis cõmiſit. libertatẽ a iudis nuens o's non habuit. An erit ſucceſſus alterius fidei
cio et a pena:ſi liber a criminibo fuit. Sed ꝑrei linguaʒ ad hanc fidem.Aln a malis auferet᷑ enigmatis ſpeculũ.
rei veritas claruit: ex quo illoꝛũ fraudẽ detegebat ieſus et videbunt chꝛiſtũ ſicuti eſt Pꝛofecto nihil hoꝛũ vel ſi
addendo per verba neq; dimittetis Pꝛofecto cognoſce mihũ erit in malis. Sed quodam miro et nunc ineffa⸗
bat ieſus crudelẽ tirannidẽ et tiranincã crudelitatẽ: cũ bili modo certificabunt᷑ coꝛda maloꝝ chꝛiſiũ eſſe quem
per veram reſponſionẽ et interrogationẽ eũ nõ dimiſſu dei filiũñ negauerũt.et ſentient ſupꝛa ſe iudicẽ incredus
ros penitus aſſerebat. Quid ergoa pfidis iudeis tãtus li atq; fideles iniqui quẽ aut fide nõ receperũt.aut rece
verboꝛũ circiitus querebatr᷑.cũ omnino ab eis innoen ptu damnatis moꝛib) irritauerüt. Dextera virtutis
tis eſſet vlut iniquitas condẽnanda Cur iudices terre dei tota eft filtj.oĩpotens et equa potentia tota cum deoo
ni multas et varias reſponſiones a reis coꝛaʒ ſe oſtenſe patre. oĩpotens et equa iuſticia:quã habere ſe oſtenſu?
conſtitutis inquirunt.cum in quamcũq; partẽ reſpon⸗ mundo pꝛenunciat. Quã habere oes mfallibiliter ſciẽt
ſio inflectat᷑ reus paratur ad rũpheã nec diſponunt par qui eum ſemetipſos fallendo hice contumaciter contẽ⸗
cere ꝑ miſericoꝛdiã.cui etiã p iuſticiã moꝛtẽ aut penã ir pſerunt. Aduentus eius in nubibus futurũ eſſe cõ⸗
rogare non poſſunt. QAuid eñ enim tot verbis reuerſa⸗ memoꝛat:non vt in nubib pluuiahby aut obſcuris ad
re innocenteè in iudicio conſtitutũ niſi vt aut in cautela ueniat · ſed virtute gloꝛificati et deiferi coꝛpoꝛis:in nubi
lingue aut moleſtijs agitatus.id pꝛoferat qo intentiõi bus lucidis velut in tribunalb ſedens terre ad iudica
male iudicantis cõueniat. Elnde dicet᷑ ſentẽtia qua da dum in aere moꝛe nubis efficiet ipſe vicinus Mõ enim

dicantis videatur cõfeſſi calcabit amplius terrã:neq; iudicaturus in montibo re

mnetur innocentia.et actio iu alcabit? erra in mon
ſidebit: neq; locabit tribunalia terrꝭ.ſed iudicabit de ge⸗

onerei et innocentia iniuſia puerſitate rei: necnõ ⁊ cru

delitas iudicis ſimul iuſie videant᷑ et pena innocentis. xreo celo:velut in nube ſedens omnes in terris poſitos.
Quare gůt hoc verbum chꝛiſtus adiecerit ſcilicet neq; qui de celo celeſtis ed terras adueniens a terrenis ĩpꝛo
dimittetis:mentẽ excitat ⁊ amoꝛẽ fouet. Querebat ne bandũ iudiciũ ptulit. Similẽ vero ſententiã diſcipul
chꝛiſius dimitti ne paterer.qui ad hoc venerat in hanc interrogantibus de cõſummatione ſeculi: ſaluatoꝛ ipſe
hoꝛam vt omnino moꝛeret᷑. Si dimitti nolebat cur ſe reſponderat dicens. Et videbunt filiũ hominis veniẽ
non dimitti cauſabat Qur refſectebat in iudicẽ cũ non tem in nubibus celi cũ virtute multa et maieſtate.
vi ſed volũtate ꝓpꝛia teneret. Cur aſſcribebat ad pot eſta Hec me credo fallit pia credulitas: vt per celi nubes an
tem iudicis qð in arbitrio erat ſue poteſtatis. Sed illo geli ſiue ſupne virtutes intelligant. qui leuitate natu⸗
rñ voluntatẽ inemendabilẽ oſtendebat:ac ſi infallibilit re coꝛpibus ſuperferuntur terrenis: in quibus ⁊ cum q̊

dicat. Si verũ dixero non emendabitur hoſtiliter obſti bus iudicaturus adueniet qui indicatus in terr ab bo⸗

nintu⸗
Nlars
mnuia
forenunh
natrih⸗
puirveene
Gnontun
ktoni
geſcutlig
hoytmoren
nerltatu
in Nec nul
Peſetcdu⸗
Cenimnu
icorwet
nmeglont
nrcheſtian
mwentotge⸗

funtiudica

less ſeie
Ntris derte
Dhanus
pattisſtant
lus ſimnlu,
Ou i⸗
wan mul⸗
Wuminnubiu
Cotpfatm
lͤſonae wut

onodidas

Modem
eugenttrod⸗
Kümnſarmn
Whunmant
Propent
Mhninona
Sſoneca

ſoſedirero

ltesſed
lesebicbos
citsquigeg
dlecronenn
ſrentoonen
Tyncpainax
Mrmnuar.
Nini wrtitin
Rhumplustn
lumtneme
oeltqu⸗
Mmhlr Era
nhenltr

tet
mm
lnödi⸗
owlui
hriſtus
tamo
Nelect
domni
bis am
Wirug,
