tur:qm ipſe paruulus datus eſt nobis.Et cũ deus eſſ
natus eſt fiius homims:vt et nos in eandẽ imaginem
traſfoꝛmemur. Simplices paruuliet a verſutia liberi:
et cum ſimplicibo ſermocinatio eius.Cõuertant᷑ igitur
ad paruulitatẽ que ex virtute atq; carentia iniquitatis
eſt. non ad illã que ex tpe modicaq; coꝛpis mole:qm̃ ali
unde ad eternũ regnũ nõ patet ingreſſus.Et ſi pxregri
nantẽ eccleſiã regnũ celoꝛũ acciꝑe nitimur in eandem
cauſa verba referunt᷑:qmi qui humilioꝛ ⁊ innocentioꝛ ⁊
miniſtrando in caritate feruentioꝛ:ille maioꝛ Et vt eni
xius ad paruulitatẽ huiuſcemodi cõuerſio fiat: pampli
us illam effert Et qui ſuſceperit vnũ paruulũ talem ĩ
nomine meo:me ſuſcipit.Et quicunq; me ſuſcipit non
me ſuſcipit ſed eũ qui me miſit NMerſpicuũ eſt de quo
paruulo intendat.quia nõ tꝑis ſed virtutis non coꝛꝑii
ſed moꝛis.Allias beate ſoꝛent matres et nutrices:quep
libito voluntatis paruulos quos nutriũt complectunt
Se aũt dicit in puulis recipi quos requirit: verũ nõ ſe
ſolum ſed et mittentẽ patrẽ.vt nõ quidẽ in hoc virtus
et beatitudo quia homo viſus ſuſcipitur:ſed quia deus
in homine creditur adoꝛatur et colitur. Et vt maioꝛita
tem cõſtituat.dixit. Nam qui minoꝛ eſt inter xos: hic
maioꝛ eſt oꝛſan de ſeipſo hãc ſententiã pꝛotulit.ꝙ ip
ſe minoꝛ erat ex hũilitate q̊ miſtrare venerat nõ miſtra
ri:et ipſe maioꝛ ex eo exaltatus vñ humiliatus. Mecnõ
Iex merito ſentẽtia vera eſt.ꝙ q̃ volũtate minoꝛ eſt ſibi
et inter ceteros ex vera hũilitate ſe deſpiciẽs viluit:ma
gnitudinẽ nãciſcit᷑ eo altioꝛẽ ouo ꝓfundioꝛ fuit hũilitaſ
Nã et aque ꝓpꝛietatẽ ↄſpicim que qnto natura ſua ĩ/ p
ſundũ deſcederit:tãto aſcẽdit anguſtata partem.
De queſtione quã interiecit iopãnes de faciente mi
racula in nomine ieſu et non ſequẽte ieſum.ſcom mar⸗
cum et lucã. Capitulũ XI. III
Nteq; terminaretur id qð de maioꝛitate regni
ꝗa tractabar᷑:iohãneſ aliam queſtionẽ a chꝛiſio de
(QAlarandam iniecit. Reſpondẽs autẽ iohãnes
dixit. Pꝛeceptoꝛ vidimus quendã in nomine tuo eijciẽ

Liber nonus de virtuoſis

tem demonia. et pꝛohibuimus eum:quia non ſequitur
te nobiſcũ. Et eit ad illum ieſus. Noh pꝛohibere eum.
Non enim eſt qui faciat virtutẽ in nomine meo:et poſ/

ſit cito male loqui de me Erat quidem a doctrina ? di
ſeipulatu et ſequela chꝛiſti alienus: ſciebat tñ ⁊ viderat

qque et quaiia ſigna faciebat ieſus quẽ ſequi nolebat.ni⸗
ſus pocius habere ſequelã. cun virtus neq; ſapiẽtia ſup⸗

petebant:qm vwera virtus et ſapientia pꝛeter chꝛiſtum

neq; niſi ab ipſo viſa ſunt In ſuis veficiebat. arꝛogabat
aliena. non ex omni ſed ex parte. audiebat chꝛiſtũ ꝓpter
miracula eſſe in magna fama: cuius auidus poci q́; vir
tutis nomẽ non virtutẽ chꝛiſti falſo ad vſum ſue pueꝛſi

tatis accepit. In cuius inuocatione ab obſeſſis etiã de⸗

monia depellebat. Qðõ et apoſtolos latere non potuit.

qui ꝓhibuerunt eum vt in noĩe ieſu miracula non face

ret:quẽ nec pꝛo doctrina neq; pꝛo vita neq P bonis mo
. b⸗

ribus cum alijs ſequebat᷑. Hoc feciſſe debitũ virtutis
fuit:remoto inuidie celo illum arguere qui ſub alio no⸗

mine aliquid ſibi in munere aut in fama vẽdicabat. Ir
repꝛehen ſibilis erat quia noĩe vtebat᷑ virtutiſ.eo tamẽ
pam nabilis quo non ſequebatur ipſam virtutẽ in q̃ ta⸗
lia ſigna in alns faciebat:non ſuo ſed credentiũ merito.

Attñ non derogat᷑ ieſu.pocius virtus eius nominis in⸗
clareſcit.ſi etiam in repꝛobis.in hereticis.in non eũ ſe⸗

quentibuſ poceſtatiue miracula opatur. Mecnon ex hoe
liquiduũ eſt multos ſeciſſe miracula in virtute nominiſ
almi exigente fide alioꝛũ ſimpliciũ:qui non recte viuẽ/⸗

tes miſerabiliter ſunt puniti. Yohannes poſt factũ cõ⸗
ſultat ſi bene per eum geſta res eſt:ſcire cupiẽs in poſte⸗
rum quid agendum. Elnde reſpondet ieſu iohanes nõ
vocatus.nec ſingillatiʒ ſibi aliquid dicebatur:ſed inter

verba que de maioꝛitate ferebantur poſuit aliam queſti

onem ieſu pꝛeceptoꝛẽ vocans in verbo cuietiam ex anĩo
et opere ſubditus erat:paratus ſubiacere decreto. Cui
vt ſcriptum eſt tale dedit reſponſum vt non pꝛohiberet
in nomine ſuo miracula facere.q;uis eum animoa mo
ribus non ſequebatur.rationẽ huius reſponſiõis anne
ctens.qm̃ ille qui aliquam virtutẽ ſiue aliquid maius
operatur in noie alterius:non poteſt abſq; denotatione
ſui aduerſus illum loqui.in cuius virtute talia oꝑpatus
eſt. Et plus adiecit! Qui enim non eſt aduerſus nobiſ
pꝛo nobis eſt Contrariũ alibi apparere videtur cũ di⸗
ctum ſitl qui non eſt mecum aduerſus me eſt ſnũc wv⸗
ro qui nõ eſt aduerſus vt ꝓpicius ſit habendus. Nemo
cuncter᷑vtraq; ſententia vera eſt:nec eſt cõtrariecas int
eas.Qm̃ ibi dicit᷑ de dialolo ſiue de eo qui nullo fedeꝛe
nulla muocatione ſe tenet ad chꝛiſtũ.hic vero ð eo qui
ſi fide non credit. affectu non diligit.moꝛibus nõ ſecta
tur ſaltem inuocat nomẽ eius:cuius laus et fides ĩcre/
ſcit in coꝛdibus auditoꝛũ.Et virtus valentioꝛ oſtendit
que ꝑ emulũ agit. Sic aplus ad philippenſes ait de di
uerſitate illoꝛum qui chꝛiſtum pꝛedicabant:dũ ipſe ſta
ret in carcere.Quidam ꝑ inuidiam et contentioneʒ:q̃/
dam aũt et per bonam voluntatẽ chꝛiſtũ pꝛedicãt.Qui
dam vero ex caritate :ſcientes hoc qm̃ in defenſiõe euã⸗
gelij poſitus ſum. Quidam ex cõtentione chꝛiſtũ annũ
clant non ſincere:exiſtumantes pꝛeſſur ſe ſuſcitare vin
culis meis.Quid enim dum omnimoge ſiue ꝑ occaſi⸗
onem ſiue ꝑ veritatem chꝛiſtus annunciet᷑. In hoc gau
deo:ſed etiam et gaudebv. Itaq; chaſtus noͤ eſtimat cõ
trarium eum qui inuocat nomen eius:cum ex fide au/
dientium ad inuocationẽ ſequatur effectus. Mõ ergop
hibendus ille qui inuocat chꝛiſti nomen.ſi euenit id ad
qð inuocatum eſt. etiam ſi non ſequitur chꝛiſtũ:quia fi
des augetur. Ipſe fibi male conſcius chꝛiſti cõſideras
benignitatẽ. nominis virtutẽ cuius inuocatione vtit

efficit: foꝛſan regrediens ad ſeipſuz cõpunctus coꝛde ſe

quetur et chꝛiſtũ.aut ꝑtinax ſuppliciũ iuſte luet conte /
mnens chꝛiſti largitatẽ:qui etiam inimicis miracula fi

eri in ſua virtute ꝑmiſit. enendũ etiaʒ ex hoc baptica⸗
tum in nomine chꝛiſti a quocũq; aduerſario chꝛiſti here

tico ſiue inſideli non eſſe vlterius abluendũ: ſed tm̃ in
ſtruendũ ſi defecerit a ſequela nominis in quo iam ba/
pticatus. Mec obſtat dictis veritati foꝛma variata ver
iwꝛũ videlicet.ego te baptico in nomine chꝛiſti dum ꝑ⸗
fecte credat᷑ trinitas.ſeu ego te baptixo in noĩe ſancte ⁊
indiuidue trinitatis aut in nomine patris et filij ⁊ ſpũſ

ſancti:dũ chꝛiſti veritas firma credulitate teneatur.

De coꝛrectione fraterna et autoꝛitate eccleſiaſtica et

conſenſione mutua. et quotiens indulgentia ſit pꝛeſtã

da.ſcom lucam et matheum. Capitulum. XI. IIII
I non fuiſſet pꝛeuaricatio neq; lex ſcripta q̃
s pPpter pꝛeuaricationes impoſita eſt. Si non
eſſet labilitas neq; pꝛohibitio. Fruſtra phi⸗
betur qð fieri nequit. Ipſa impoſſibilitass ꝓ

hibitũ fert. Si non eſſet lapſus neq; reuocatio:caſſe co
num fertur erigere qui non cecidit. Si a malo deſpera

retur auer ſio:nõ haberet locũ coꝛrectio. Igitur ad eos
h chꝛiſti legem iubetur fieri qui neutrũ extremũ habẽt
vt ſpus conſirmati nõ ſunt quin poſſint delinquere at,

q; peccare:neq; ineternũ multati quin reuocari non poſ
ſint. edij quidẽ non mediatoꝛes ſunt inter vtranq;
partem:qui ꝑeccare pofſunt et reuocari et coꝛrigi. Ec p⸗
pter hoſ qui ſic in hac vita degunt.a chꝛiſto fraterna coꝛ

rectio poſita eſt.ne fiant in ſoꝛte incoꝛrigibiliũ: nec in il
lox aggregentur collegio vbi nulla eſt coerectio owoꝛtu

na:quia ibi eſſe non poteſt delictũ ſiue geccatum. Quã⸗
obꝛein ſaluatoꝛ ait Attendite vobiſ. Si peccauerit fra
ter tuus in te:vade increpa illum et coꝛripe eũ inter te

et ipſum ſolum OPꝛemittit in coꝛrectione cautelam 2
ſollertiam indicit:ne quid pꝛeter oꝛdinẽ ꝑ incircumſpe⸗
ctionẽ fiat. Et pꝛeinſpicere opoꝛtet:ſi delictum aut pec
catum aut quõhbet erratũ ab aliquo eſt. CTunc ſi frater
peccaſſe cõuictus eſt in ſcientia fratris alterius. aut fra
tri iniuriam intuliſſe publice vel occulte:accedat pꝛiua⸗
ta coꝛrectio ne ꝑ publici ꝓnotaret᷑ coꝛrigendus ſi deliq̃t
aut peccauit occultus tibi ſoli notus.et ſi publice ꝙ ter/
giuerſari non poſſet:moleſte ferret in argutione ſuperi⸗
oꝛem habere. Semꝑ quidẽ pꝛeminentiã quandãa ille p
tendit qui arguit et ſi non exeo qð in auctoꝛitate cano⸗
nicum eſt ſaltem ex eo qð veritatẽ habet. Et ne facile ad
amplioꝛa mala publice vocaretur argutus:puidenti? at
q; vtilius ratus chꝛiſtus ad coꝛrectionẽ a ꝓpoſuit ſollici⸗
tudinẽ. Et coꝛripiens in magnis lucris efficitur:ſi obe⸗/
dienter auditur. Sic quidem dicit᷑ Si te audierit et
nitentiã egerit dimitte illi:et lucratus eris fratrẽ tu⸗
um Mulla maioꝛa lucra qᷓ; aiax. Pꝛecioſioꝛ eſt iſta ne⸗
gociatio qᷓ; auri et argenti pꝛimi et puriſſimi. Om̃e coꝛ
poꝛeũ ab aſſumpto a deitate animas lucrifacere ſupꝑex⸗
cedit.Harũ negociatoꝛ chꝛiſtus exhoꝛtãs aptam foꝛmã
dans aplis.vt huiuſcemodi negociatiom ſe donent ad
lucrandũ homines pꝛo ſuꝑna patria pꝛo quibus lucran
dis dei filius in terris pegrinatus eſt. Sed ſub appoſi⸗
ta conditione agitur lucrum.ſi queſitus ad lucrũ que⸗
renti conſentit. Et ſi deſideriũ ſaluatoꝛis in hac negoci
atione delatũ ab hoĩbo videret᷑ quicqd eſt ſpũs quicquid
coꝛpie.quicqͥd virtutis et opis.quicqᷣd ſollicituduims et
ſtudij ad impendendũ enixe foꝛet vt aĩe quererent᷑: w⸗
nirẽtq; in theſauros quos ſaluatoꝛ pꝛecio ſanguinis cõ
dere niſus eſt Et ſi nil aliud bommes ꝑmoueret ad ani
marũ lucra ſatis eſſet memoꝛabileꝓ eis effuſi ſanguis
preciij:ita vt vnuſquiſq; tanti precij trutinatoꝛ exiſtẽs

S. –

— T—

—— — — —

——

„ — — — — — — — —————

eriſtens ſi non eroꝛbitat depꝛefendit quid agendum fo
ret in lucro aiax.MDꝛoinde percunctandum eſt quid ex

vtraq; parte requiritur vt effectũ debitum nanciſcatur
coꝛrectio: et in illum dirigatur ad quẽ pꝛeoꝛdinata eſt
nnem. A diuina caritate agi owetet alterius repꝛehen⸗
ſoꝛem:ſiue autoꝛitatem habeat ſiue careat qui coꝛripiẽ⸗
di aſſumpſit officium. Sed et ſapientia pꝛedocẽte ieſu
confirmante otoꝛtet aſſimnere. Heriptum eſt en co
ripe amicum ne foꝛte non intellexerit et dicat non feci:
aut ſi fecerit ne iterimm addat facere. Coꝛripe pꝛoximuʒ
ne foꝛte non dixerit: et ſi dixerit ne foꝛte iteret. Coꝛripe
amicũ tuum :ſeꝑ enim fit cõmiſſio vana.oꝛripe pꝛo/⸗
ximum anteq; cõmineris:et da locum timoꝛi altiſſimi

Eum vro qui coꝛripitur oxoꝛtet in amoꝛe fieri ad coꝛ⸗

ripientem. ſicut in infirmitate coꝛpis fatiſcens totũ in
medici et opoꝛtune curatoꝛie man“ ſe donat:et ſepe lau
dat eius vꝛentes manus ? ſecantes carnẽ cũ igne atq;

raſoꝛio fuerit opus ad curam. et bñfactoꝛem vocat q̃ ꝓ

modica ſanitate coꝛpis acutiſſimos doloꝛes infixit:nec

dQduerſus huiuſmodi coꝛrectionẽ pꝛeſumpſit in aliquo

murmurare. Sic pꝑ ſapientiã dicit᷑. Clir pꝛudens et di⸗

ſciplinatus:non murmurabit correctus. NMam qui co⸗

rectionẽ et illam agentẽ non ſuſcipit malis deterioꝛib⸗
applicat᷑:ſicut dictũ eſt. Qui odit coꝛrectionẽ: veſtigiuʒ
eſt peccatoꝛis. Et alibi.Qui odit coꝛrectionem minuet

vita. Et in puerbijs de incoꝛrigibilibo dicit᷑. Non amat

peſtilens eum qui ſe coꝛrigit:necad ſapientes graditur
Et alibi. Tliro qui coꝛripientẽ ſe dura ceruice contẽnit
repentinus veniet ſuꝑ eum interitus:et eũ ſanitas nõ

ſequetur. Et de oĩibus coꝛrectionẽ odientib ꝓpheta di⸗
cebat.Odio habuerunt coꝛripientẽ in poꝛta:et loquen

tem ꝑfecte abhominati ſunt. Et alibi. Peccatoꝛ hõ de⸗

intabit coꝛripientẽ:et ſcõm voluntatem ſuam inueni⸗
et compꝑpationẽ. NPꝛoinde ſi contẽnit᷑ coꝛrectoꝛ atq; coꝛ⸗

rectio iterum inſiſtat᷑ vt in lucꝝ veniat auxilio fraterno
qui ꝓpꝛio et voluntario lapſu ſe ꝑdidit.. Si aũt te nõ
audieritadhibe tecum vnũ vel duos:et in oꝛe duoꝛum
aut trium ſtet omne verbũ Adhibitio pluriũ in id ten
dit vt erubeſcens ex pluribus cõuertat᷑:qui vnũ ſolũ cõ
tempſerat. Et ſi ad contemptũ firmauerit animũ ſuũ
non ꝓpter hoc adhuc refiliendũ.ſed inſiſtendũ maioꝛi⸗
bus argumentis.vt ab autoꝛitate coꝛrectus auertat᷑ a
malo:qui coꝛripiẽtes pꝛoximos in caritate deſperit O
ſi non audierit eos dic eccleſie:ei videlicet qui autoꝛita
tẽ habet. Si aũt eceleſiã nõ audierit:ſit tibi ſicut ethni
cus et publicanus Coꝛũ eſt deſperanda ſalus:quibus
eſt odioſa coꝛrectio.Et tibi et omnibus anathema fiant
ab oĩ cõuerſatione ſemoti.quiꝓximũ vnũ ⁊ deinceps ⁊
autoꝛitatẽ eccleſiaſticã aio contumaci contẽpſerint: qm̃
ſeipſum diabolũ fecit qui coꝛrigi nequit. Et ꝓpemoduʒ
hõ delinquens iuſte coꝛrectioni nõ ſubditus peioꝛ ẽ di⸗
abolo cum coꝛrigi nolit et nequit:aut nolit quia nequit
aut nequit quia nolit.velleq; ſibi non adiacet. et homo
poſſit ſi velit dũ rationis eſi cõpos:dum anteq; audiat
vltimam ſup eum ſententiã inferenda. Et ne vilis ſeu
vilipendẽda eccle ſiaſtica iuriſdictio vid eat᷑: ipᷣe ſaluatoꝛ
quante ſit autoꝛitatis ſeu firmitatis in ſinuat dicens.
Amen dico vobis quia quecunq; alligaueritis ſuꝑ ter

ram:erunt ligata et in celo Et quecunq; ſolueritis ſuꝑ

terr: erunt ſoluta et in celo YJam in collatione clauiũ

dillſertum eſt quid habeat autoꝛitas apoſtolica:in ſubſe⸗

quentia intendendũ eſt.. Yteꝝ dico vobis. ꝙ ſi duo ex
vobis conſenſerint ſuꝑ terram:de oĩ re quacunq; petie⸗
rint fiet illis a patre qui eſtĩ celis. Vbi enim ſunt duo

Vl tres congregati in nomine meo:ibi ego ſum in me⸗

dio eoꝛij.. Di coꝛrectoꝛ ſeu coꝛripiens et coꝛrectus.ſi pᷣ

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

Utus et ſubditus ſi doctoꝛ et diſeipulus. ſi penitens et

iuſtus.ſi abſoluere valens et abſolui indiguus. ſi ania
et coꝛpus.caro et ſpũs.voluntas et intellectus.amoꝛ⁊

timo:.pꝛo remiflione crnmninũ. pꝛo adipiſcẽda gratia. ꝓ
ſeipſis et alijs. conſenſu veritatis.caritatis.iuſticieq; cõ
ſentientes. tam de his q; de alijs opoꝛtunis preces i ex⸗

celſis deo poꝛrexerint: impetrabunt. Et ſi non iuxta vo⸗

luluntariũ tempus modũ.ſaltem ꝓ eo tpe atq; modo qͥ

vtilius exaudire decreuerit qui pmiſit. Quoniã vbi ta⸗

lium dualitaſ vel trinitas inuenit᷑ ieſus polliatus eſt ſe
tenere mednũ inter eos: qᷓntomagis inter plures ſi fue
rint in virtute ſua et inuocatione ſui nommis congre⸗
gati. Mormẽ qindẽ eius nomẽ ſalutis eſt:ex diuina non

bhumana virtute. Momen criſmatis et vnctionis ſpũſ⸗

ſuancti eſt in ſua humamiate: et qꝛ mediũ querit in cõ⸗
mune pticipium ſe offert Querit congregationẽ ieſus
eo federe vt ipſe ſit mediũ in quo conueniant omnes:

et ad quẽ omnes congregent᷑. Et q;q; multa conferat

ſingillatim plura paratus eſt in cõmuni cõferre. Et bo

na quidem virtuſ in ſingulis.ſed in ↄmuni plus fulget
et dato:i acceptioꝛ eſt. Cognouit hoc in ſpũ daund cum

dixit Ecceqᷓ; lvvnũ et q iocundũ habitare fratres ĩ vnũ

Nec iacob voluit annunciare futura niſi filij; cõgrega⸗
tis. Nam vocauit iacob filios ſuos et ait eis. Congrega

mini vt annunciẽ que futura ſunt vobis diebus nouiſ⸗
ſimis. Congregamini et audite filij iacob:audite iſrael
patrem veſtꝑ. DSignioꝛ eſt contio q; ſingularitas: dvum

coitur in vnum. Mon pꝛenunciauit iacob futura ſinguł
ed in vnum cõuentis:oſtendẽs oĩno pꝛecellere et pꝛe⸗

ferre lono ſingillatim eriſtenti bonoꝛũ pluriuʒ conuen⸗
tum. Et ex chꝛiſti pſona fertur pꝛedictũ. appꝛopinqua⸗
te ad me indocti:et ↄgregamini in domo ducipline. Hõ
vnius ſalutẽ querit ieſus ſed multoꝝ:imo omniũ ꝓut

er ſe agit Nec ſolum vnum vellet diſciplinis diſciplina
re celeſtibus ſed innumeros: pinde ad eius largitatem

ſpectat cũ ſuadet congregationẽ. Et p ꝓphetam pꝛedixit
congregationẽ fieri:et deſtructionẽ impioꝛũ qui cõgre

gari nolunt. Congregans congregab oĩa a facie terre

Dicit dñs. Congregans hominẽ et pecus. congregãs vo

latilia celi et piſces maris.et ruine impioꝛũ erunt et di
ſperdam hoĩes a facie terre dicit dñs. Congregat homi
nem et pecus.pꝛelatũ ⁊ ſubditũ.volatilia celi cõtempla
tiuos et piſces maris actiuos ⁊ aduer ſitatibo ſeculi agi

tatos.vt ſint vnũ in nomine ſuo:et ꝑdent᷑ oẽs qui con⸗

gregari rennuunt Et ſub interminatione iubet congre
gari in vnũ et ad vnũ et ſub vno:et in vna vnius virtu
te. Cõuenite et cõgregamini gens nõ amabilis pꝛiuſq;
pareat viſio q̃ſi puluerẽ tranſeunteʒ die:anteq; veniat
ſup vos ira furoꝛis dñi. Querite dũm oẽs mãſueti ter⸗
re quia iudicium eſtis opati.querite iuſtũ querite man

ſuetum:ſi quo modo abſcõdamini in die furoꝛis domi⸗

ni. Bona eſt cõgregatio:ſed nõ de peccatoꝛibus. Inq̃t

eni deus pos daiid. Hon cõgregalv cõuenticula eoꝛũ̃

de ſanguinibus. Er iob. Congregatio ypocrite ſterilis.
Cur igit᷑ congregari gentẽ nõ amabilẽ iubet.?᷑lmabilis

oino natura eſt in oꝛdine ſuo:et eo amplius vna q; reli⸗
qua vt prehabet. Amabilis eſt innocentia. amabilis pu

ritas. amabilis oꝛdo et modus.amabilis oĩs virtꝰ. Igi

tur preter natur eſt aut deficit ab innocẽtia ſeu punta
te caret:inoꝛdinatũ ⁊ immodeſtũ habet.et a virtute ali⸗

enauit qð nõ amabile fertur. Diſperſa ſunt iſta et diſp⸗
gentia magis.et infrmaet infirmãtia.quia diniſa. Hn

vno eſt veritas ſcilicet omniũ ſaluatore ieſu:in cui?no⸗

mine ↄgregatio exigitur.nec aliud nomen datũ eſt ſub

celo hoĩibus in quo opoꝛtegt illos ſaluos fieri: ſub quo
ab ipſo congregatio querik. Sicet per yſaism tiuunt,

„

.
Congregamini et venite: et accedite ſimul qui ſaluati
eſtis er gentibus. Cõgregatio ſit ad vnum vemiatur ad
vnũ accedatur ad vnũ ab hig qui ſaluati ſunt aut ſalua
ri querunt:ab his qui diſperſi gentiliter viuunt. Hanc

quidem ſententiã pꝛo peccatoꝛũ remiſſione a ſalustoꝛe
traditam legimus: peoinde petrus vt melius decernat

interrogat. Tunc accedens ad eum petrus dirit. DOne

quotiens peccabit in me frater meus et dimittã ei vſq;

ſepties: Micit illi ieſus. Mon dico tibi vſq; ſepties: ſed

vſq; ſeptuagies ſepties Sollicitus erat petrus tanq;
verter poſt chꝛiſtũ aplici choꝛi totiuſq; diſcipulatus pꝛo
ſe ceteriſq; collegis noſcere quoſq; foꝛet peccatoꝛibo 1 de
linquentibo indulgendũ:ne terminũ iuriſdictiõis exce
deret aut infra maneret. Et interrogans indeñnite p/
ſtande indulgentie reſponſum accepit: cum in ſeptena⸗
rio numero quo tempus omne deuoluit᷑ terminata eſt
HNec in nũero quadringẽteſimo nonage ſimo qui ſic er
ſeptuagies ſepties multiplicatus exurgit indulgẽtie fa
ctus eſt ſinis:ne cum hunc numerũ fuerit quis peccan
do tranſgreſſus ſi vera infuerit penitentia qð querenti
veniã denegetur. Non enim terminatus numerus oꝛe
pꝛoditus dei miſericoꝛdiã terminat infinitã. et autoꝛi⸗
tatem clauiũ diuinã non humanã:et diume nõ huma⸗

ne petro et ſuccedaneis eius ſcõm canonicã foꝛmã vſqdʒ

in finem ſeculi datam.
HDe paruulis oblatis ieſu quoꝛũ eſt regnum celoꝛuʒ
ſcõm matheũ.marcũ.et lucö. Capitulũ XL. vV
Vta ⁊ doctrina chꝛiſti ieſu iure ad ſe hoĩes at

v traſebat deuotione et fide vt eũ crederẽt bo

minẽ mie ſanctitatis.ita vt parentes filios
paruulos qui nondũ capaces erant decerne⸗
re de virtute fibi offerrent pꝛo tactu ꝓ bñdictione: pꝛo

oꝛatione pꝛo ipſis ad deum. Minc tunc oblati ſunt ei

paruuli infantes:vt manus eis imponeret ⁊ oꝛaret.

Intend endũ eſt quali deuotione parẽtes ꝓ filijs. alij

etiam ꝓ caris paruulis ſuis ferebant᷑ in chꝛiſtũ: cuius
tactu et oꝛatione ipſoꝛũ credebant eſſe ꝓfectum et ſan⸗
ctificari et cuſtodiri et cõſeruari.quantomagꝭ ſi eum ve
re dei filiũ credidiſſent:a quo non ſolũ expetunſſent oꝛa
tionẽ pꝛo paruulis ſed etiã p ſeipſis omnẽ ſalutis effe/
ctum. VDiſcipuli aũt increpabant eos et cõminabant
offerentibo non odio ſeu diſplicẽtia paruuloꝛũ.nec ip⸗
ſos paruulos increpabant ſed offerẽtes:velut hanc ob⸗
lationẽ eſſe impoꝛtunã.cũ ipſi non agnoſcerent ad quẽ
admouebant᷑. Sed mos erat et pamplius inoleuit vt
ſuꝑ paruulos iuſtoꝛũ bñdictio inquiratur et oꝛatio: vt
ſeruentur a malis et creſcant in lonis. Qõ cũ vidiſſet
ieſus indigne tulit: et ait ulis ſcʒ diſcipulis..¶ Sinite
paruulos venire ad me et ne phibueritis 7 nolite veta⸗
re eos:talium eſt enim regnũ celoꝛũ.Amẽ quippe dico
vobis:ſi quis nõ receperit regnũ dei velut paruulus nõ
intrabit illud. Et cõplexans eos et imronens man ſu⸗
per ulos: pñdicebat eis:et abijt inde Ferebat moleſte

ieſus ꝙ ſides offerentiũ et admotio paruuloꝛũ ad ißᷣm

impedimẽta paterent᷑.q;uis diſcipuli in illa increpatio
ne et cõminatione recte agere credidiſſent: ſolliciti cu⸗
ſtodire magiſtrũ ne a turbis et ab adeuntibbeum pluſ
debito pꝛemeret᷑. Ignoꝛabãt etiã adhuc quanto amoꝛe
ieſus in paruulos ferebat᷑.At pꝛout illi phibebãt admo
tum:ſicet ieſus impedimentũ. Jubet quixpe. Sinite
paruulos venire ad me qui nondum deliquerũt: qui ad
dei imaginem facti ſunt illam in ſe nullis culpis ꝓpꝛijs
maculantes. Talibo eni iure pollicitationis diuine iure
innocentie cuſtodite debet᷑ regnũ celoꝛũ. Et ne viſcipu
llieius ſiue alij pꝛeſumant aut credant ſupnum regnũ

aliunde poſſe ingredi ſiue aliter agonicando captare ni⸗

Uuiber nonus de virtuoſis

matheũ marcũ et lucã.

ſi ad paruulitatem fiat regreſſus ab his qui etceſſerũt:
ommuiũ cogitationes iureiurando ſuppenmit et auertit.
OQm̃ niſi vt paruulus ſcʒ innocẽs ĩmaculatus ⁊ purus
non variatꝰ.nõ verſipellis.nõ mũdo cõfoꝛmis.nec mu
lieribus auidus. nõ odioſus.nõ inuidus.non altũ ſapi
ens ſed timens.nõ implacabilis ſed faciliter donans of
fenſam. et ſi deliquit ſi offendit niſi inillam puulitateʒ
regreſſus purgatus a iuſticia voluntate diligente iuſti
ciam: etiã ſi ſentiat aſperam pen non intrabit in regnũ
celoꝛũ. Et vt omnes ad puritatẽ cuſtodiendã dihgen⸗

damq; alliceret et ardẽtius aĩaret. geſtu coꝛpis amoꝛeʒ
ad eam ꝓteſtatus eſt cum cõplectens eos impoſuit ma
nũ ſup iüllos ⁊ bñdixit eis:eo ſuturo miſterio ꝙ tales et᷑

na benedictione ſint in ſupna ferendi.Nemo tñ ex con⸗

fſtientia cõtractarũ macularũ et culparũ voluntsriaruʒ
turpitudine factus defoꝛmis mole grauiũ criminũ ſub
actus.ingreſſum regni celoꝛũ deſperet ex iſta ſententia

ſaluatoꝛis acſi puritatẽ non poſſet repetere quã amiſit

m̃ alia eſt puritas ab ineunte cuſtodita etate.alia quã

a malis ad lona vera roluntas cõuerſa ſemetipſaʒ dolo⸗

ribus et fletibus lauans purgans.cũ virtutum oꝛna⸗
mento reaccepit anteq; vita coꝛpis fimirer᷑: alia que ar /
dentibus ignibus reficienda ſeruatur his qui ex hac vi

ta medij inter extremos malos et vere bonos recedũt⸗
De eo ꝙa chꝛiſto queſituʒ eſt quid boni faciendũ eſt
vt eterna vita capiat᷑ um additione de pfectione.ſcom
Capitulum XLVI
Moꝛ eterne vite naturaliter omnibo datus
a eſt. ab eo ꝙ deus ſpirauit in facieʒ hoĩs ſpira⸗
culum vite et fecit eũ in animã viuentẽ.ĩtel
lectũq; dedit ꝙ anĩa cũ coꝛꝑe ineternũ viue⸗

re poſſet:qᷓ;uis ex ſepatione a coꝛpe et vita eterna iocũ/⸗

da ſine triſtamine nõ adimat᷑ Sed ne peccaretur moꝛs
intentata eſt poſt peccatũ ſecuta eſt coꝛꝑis dũtaxat.et il⸗
la penalis in repꝛobis:non tñ aĩe ſubſtatia moꝛi et ad nn
hilũ redigi poteſt. Sed nec ſpes adẽpta ſed firma man
ſit ad eternam et beatã vitã:quã quidam poſſidere appe
tens modũ et viam quibus ad ulla puenire poſſit inqui
rit. Et cũ egreſſus eſſet ieſus in via:precurrẽs quidaʒ

pꝛinceps genufſexo ante eum rogabat eũ dicẽs. agi⸗/

ſter bone quid boni faciã vt habeã vitam eternã Aliter
LQuid lboni faciens vitã eternã poſſidebo Pꝛocliuis
ſit qui in altũ querit aſcenſum:et eo ſublimus fit ve⸗
ctio quo ꝓcliuitas imioꝛ· Genuflectit qui ſupioꝛẽ rogat
aliquid ab ipſo gratũ acciꝑe. Et genuflerxio ante aliquẽ

eius eminentiã ꝓteſtat᷑:et inferioꝛitatẽ flexi. Celeſtium
rudimenta querebat in terris:q̃ actiones querebat ad

eternã vitã.Boni eſt actio.nefactio mali:qm qui male

facit nihil facit Et bonũ agibile in oĩ genere bomi ad et/⸗
nam vitam oꝛdinatũ eſt. Qõ vo indifferẽs equidẽ eſt
oꝛdinabile. Qð vo inclinabile non eſt ad ꝓſperd ꝑtem
oino inoꝛdinabile eſt. Cꝛoinde queſtio digna laude ſi

multiplex boni genus:dũ queritur id qð ad eternaʒ vi⸗
tam aptius ⁊ ocius expedire poteſt. Texꝝ quia gliſcens

ſcire rectam itinerariãq; actionẽ ad vitã. magiſiꝝ g quo

petit bonũ vocat:quocũq; ſpũ direrit vrrũ dixit. Sʒ exi

git eum ieſus vnde dixerit eum bonũ qð et ſciebat· nec
ab eo reſponſionẽ accepit:ipſe tñ aſſeruit vnde aut quiſ
lonus ſit Qui dixit ei. Quid me dicis bonum.etinter
rogas de wono. Vnus eſt bonus:et nemo bonus miſi ſo⸗

lus deus Quis te inquit ieſus pocuit me bonum dice
re. Vnde me noſti quo alte tua fides ſublata eſt. Som⸗
tatẽ cognoſcere cõmune multoꝛũ eſt:hominẽ cognoſce

re bonum nullius eſt. cum nemo bonus niſi ſolus deuſ
quioĩno inappꝛehẽſibilis eſt ab hoĩe puro: ſed creditur
quia bonus eſi.An tua fides in me plusqᷓ; de hoĩe ſen⸗

— — — — . .. — —

—

— — — —

— — — (— —

— — — — ☛ä — —— ————————

ert.Acceſſit ne vſq; ad deitatẽ meam in iſta moꝛtali car⸗
ne velatam. Elñ tibi obuenit me bonũ vocare msgiſtrũ
quẽ ſolũ eſſe hominẽ cõſpicaris.Omnis aũt hõ mẽdax
ſolus aũt wrar deus. Ois homo fragilis labilis pꝛonuſ
ad vicia.et multis incõmodis et incõuenientijs circũ⸗
ſeptus.dus aũt totus ex omni ſe incõmutabiliter bonꝰ
et tu auſus fuiſti vnũ conſpectũ hominem nominare.

Anceps verbum ieſu his qui tardius ſapiunt ꝙ nemo

ſit lonus niſi ſolus deus.cũ ſeriptura ſacra multos bo⸗
nos appellet.et qui faciunt bonitatẽ boni ſunt.et qui iu⸗

ſti et recti boni ſunt:et vidit deus cuncta que fecerat et

erant valde bona. Munc quidem dicit:nemo tonus m⸗
ſi ſolus deus. Eſt equidem bonitas increata: ſeipſa ſua
q; natura non aliũde nõ ab alio tono bona. Eſt wnitas
creata ipſa natura digeſta in generibo ſpecierũ et parti⸗/
culariũ rerũ:que qñq; deficit in rebus ꝓpagatis ꝓpagan
diſq; ſuccedanea ꝓpagatione. In rationabilibo aũt non
defectu nature vicium infuit.ſed malo affectu ꝓpꝛie vo

luntatis.ex qua maculatus pꝛimns homo tota macula
tur ꝓpago:ita vt nemo dicat᷑ bnus.pocius aũt conſide

ratione daãnate ꝓpaginis malus. Sed nec exiſta cauſa
ſic ſaluatoꝛ decernit.werum erilla ꝗᷓ¶ nemo wonus niſi p/
ticipatione illius ſontalis ꝑ ſe eta ſe exiſtentis bonitatẽ:
ita vt nemo tonus niſi ex eo qð accepit. Sic eni ait axo
ſtolus Quid habes qð nõ accepiſti Si accepiſti q̃ͥd glo
riaris qua ſi non acceperis.Largum verbum iſtud nõ ſo
lum ad bonũ grsatie ſed nature relatum. Mec autẽ cura

erat ieſu ex hoc in fidem ſui trahere ꝙ eũ crederet verũ

dei filiũ:non ſolũ hominẽ purumq;;uis oĩ virtute pollẽ
tem. Quẽ cũ de bonitate vera ipſuʒ nõ querentẽ inſtru⸗

xiſſet:ei ad queſita rñdit. Pꝛecepta noſti. Si aũt vis

vitam ingredi:ſerua mandata Interrogat ieſus hũc
hminẽ dũ rñdit ſi pꝛecepta nouit.que non ob aliã cau
ſam data ſunt:miſi vt ipſoꝝ obſeruatione pueniat᷑ ad vi
tam.l Dicit illi.Que: Yeſus autẽ dixit. Non homici⸗
dium facies.non adulterabis.non furtum ſacies. non

falſum teſtimoniũ dices.ne fraudẽ feceris. Honoꝛa pa

trem tuũ et matrẽ tuam.et diliges pꝛoximuʒ tuũ ſicut
teipſum Pꝛecepta pꝛime tabule nõ diſſeruit ſaluatoꝛ:
tanqᷓ; notiſſima ulli ꝓplo iudeoꝛũ.Nec ipſe qui poſtula⸗
uit hec querebat.cum hec contẽplatiõe ſint pocius qᷓ; in
actione:ſed aliquid agibile inquirebat. Cui chꝛiſtus re⸗
ſrondit iuxta queſitum oꝛis et votum ſui coꝛdis. Cepit
G ieſus a pꝛohibitione ne fiendi:cum ille quereret ali⸗
dud faciendi. Sed rectus docendioꝛdo eſt:vt pꝛiꝰ ca⸗
neatur iuſte pꝛohibitũ tanq; noxium qᷓ; doceatur wonuʒ
fieri iuſſum Hec ſiquidem mandata que in pꝛohibitio
ne data ſunt ita liquent ſane credentib ꝙ heſitatio in il
lis erroꝛem ſapit. Et velle aptioꝛi modo diſſerere qᷓ; tra
dita ſunt:ſupuacaneum eſt. Cantũq; ronat᷑ in coꝛdib-
eoꝛum qui ſuꝑnam patriã poſſidere contendũt. ipſoꝝ

cuſtodia mandatoꝛũ eſt via:quoꝛũ pꝛeuaricat io non ſo

lũ auertit ſed detrudit in tartarea. Nullaq; ſciẽtia tam
opoꝛtuna q; habere noticiã mandatoꝛũ:quoꝛũ ignoꝛan
tia nullaʒ excuſationẽ habet in his qui ſunt pꝛecepti ca⸗
paces. Ele aũt eruditis terreniſ ⁊ humanis diſciplinis
mãdatoꝛum eruditione contẽpta. Pꝛoinde pꝛemittit
ieſus Pꝛecepta noſti.quoꝛũ etiam obſeruatio ineuita⸗
biliter neceſſaria ſi eterna vita inquiritur. Sic et adie⸗

ctum eſt. Si vitam eternã moꝛtales hoĩes querũt:hoe

federe ad habendum poſita eſt in cuſtodia mandatoꝛũ.
Inquit em dauid. In cuſiodiẽdis illis retributio mul
ta Oulta retributio ex obſeruantia pꝛeceptoꝛũ eſt vita
eterna. Multa ex eternitate.ex pꝛeſentia deitatie.ex ſpa

cioſitate loci. ex multitudine ciuiũ.ex multitudine oĩm
ineffabiliũq; bonoꝛũ. Et plura ſunt teſtimonia ſcriptu⸗

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

rarum. ꝙ vita eſtin mandatis.ſicut per ſalomonẽ dici⸗
tur SGerua mandata et viues:et legem meã quaſi pu/
pillam oculi tui. Et in ſecunda lege ſcriptuʒ erat Om̃e
mandatuʒ qð ego pꝛecipio tibi hodie caue diligẽter vt
facias: vt poſſis viuere. Et alibi. Audi iſrael madata vi/
te. YJureiurando diuims mandatis ſi ſeruant᷑ vita eter⸗
na pꝛomiſia eſt:et pꝛeuaricatoꝛibo maledictio, ſicut per
pfſalnuſtd Dicitur. Maledicti qui declinanta mandatis

tuis Et moꝛs tpalis et eterna:ſicut de ſaul ſcriptura di

cit. oꝛtuus eſt ſaul ꝓpter iniquitates ſuas.eoꝙ pꝛe⸗
uaricatus eſſet mandatũ dñi quod pꝛeceperat et nõ cu

ſtodierit illud.ſed inſup etiam phitoniſſam cõſuluerit
nec ſperauit in dño: ꝓpter qð interfecit eũ · Et q;q; maã⸗
data per omnia cuſtodiſſet nõ effugiſſet moꝛtis imperi⸗
un ſicut ſtatutũ eſt omniũ cõditioni viuentiũ: pꝛeuen
tus tñ ab ipſa eſt. Dicit illi adoleſeens. Mec omnia cu
ſtodiui a iuuẽtute mea.quid adhuc mihi deeſt Infra
iuuentutẽ erat iſte pꝛinceps:et in etate virili. Sed pꝛe

poſtera eſt iſta locutio.nam videt᷑ iuuentus pꝛeire ado/

leſcentiã:cũ inuentutẽ adoleſcẽtia pꝛeeat. Sed nec hoc

ſenſum veritatis exoꝛbitat:cum vſitato moꝛe loquẽch

ab ipſa puericia vſq; ad ſenectam vocabulũ iuuentutis

excurrat.vnde adoleſcens iam ſupꝛa annos vigintiqͥn⸗
q; credendus ꝓfitetur fe omnia cuſtodiuiſſe a iuuentu

te ſua cunctaq; mandata:hoc eſt ab ea ſcq; etate qua fuit
pꝛecepti capax Si aliud deeſt ad habendam vitam inqͥ

rit · eo pmotus ꝙ p cuſtodiã mandatoꝛũ ad ingreſſuʒ re
ni dei in paruulo ſtatuto et paruulis oblatis poꝛtã hu
militatis aſtruxerit: autumans aliã viam doceri a chꝛi⸗

ſto ad vitam eternã q; ſemitã mandatoꝛũ.l Quo audi

to ieſus intuitus eũ dilexit eum: dixit illi Adhuc vnũ

Neſt tibi. Si vis pfectus eſſe: vade et vende oñna que

cunq; habes et da paupibus.et habebis theſaurũ in ce⸗
lo:et veni ſequere me Acceptioꝛ eſt chꝛiſto et toti cele⸗
ſti curie ille qui non ſolum contẽtus mandatoꝛũ cuſto

dia ſed in amplioꝛa ſuſpirat.et operibo nititur ad maio/

ratqᷓ; is qui ſolum gradit᷑ illoꝛũ ſuauẽ viã cum quibo te⸗
neri poſſideriq; poſſunt diuicie honoꝛes et potẽtatus.et
coͤmertia exerceri et participare coniugio.et cunctis q̃

ſunt ſeculi abſq; peccato:que omnia via ſeu ſtatus pfe⸗

ctionis ercludit P2οde ſaluatoz ad pfectionis gradũ
tendentibo rerũ abdicationẽ appoſuit. non aliquaꝑ ſed
omniũ:in totalitate non in parte.lttñ in renunciatio⸗
ne earũ foꝛma diſtribuendi adiecta eſt:vt non parenti/
bus conſanguineis et amicis ſed pauperibus largiant.
Seg nec et ipſi ꝓpinqui excludant᷑ ſi eos pauꝑtas ĩclu

dit:vt dumtaxat caritas dei et pꝛoximi paupertas in lar

gitione ſint cauſa. Et ex cuſtodia mandatoꝛũ et tpaliuʒ
contẽptu thſauricat᷑ in celo. Equidem ſi mundum re⸗
pudians chꝛiſtum ex omni virtute ſequat᷑ O: vro chꝛi
ſius eſt eum intuicus et dilexit:nmon in recentiã referat
Semp videbat eum et diligebat dilectione dignos:ſʒ
ſpeciali geſtu coꝛpis aſpexit eum ieſus.et euidens ſignũ

pilectioniſoſtendit: inſinuans quid ſibi placitum eſſet

in homine:non vt acceptoꝛi pſonarũ ſed tanq; amatoꝛi
virtutum. Et ex hoc non credendus eſt ad cheiſtum ſi⸗

cticie acceſſiſſe.nec in cuſtodia mandatoꝛũ fuiſſe menti
tum. alioquin ieſus coꝛripuiſſet eum de ſimulatione qᷓ
tentaſſet:et de pꝛolato mendacio anteqᷓ; eum de pfecti⸗

one doceret. Etenim alibi legimus eum coꝛripuiſſe ten
tantes:ſaltem ne crederetur illũ latere que in coꝛde ho

minũ voluebantur. Mis ille auditis contriſtatus eſt.

diues erat valde:et abijt merens. Erat enim hñs poſ⸗
ſeſſiones multas Erat anima huiuſ colligata pfuncto
rijs rebus:ideo contriſtatur ſi aliter ſaluari non poteſt
qᷓ; ꝙ amata dimittat. In omni enim re dinittecat

eſt vis doloꝛis atq triſticie. quantum amoꝛis inferebat

poſſeſſa. NMihil emm aliud eſt ita e regione lanciſ ex quo
trutinetur amoꝛ: poſſeſſe rei q; doloꝛ amiſſe. Pꝛoinde v
nuſquiſq; pꝛouideat cui qualiter quantũ curq; vinculo
amoꝛis ligetur: ⁊ cum viſſolutio inpoꝛtuna ſeu opoꝛtu
na venerit ne vꝛatur. Et iſte diuitijs et multis poſſeſſi⸗
onibus fultus erat.in quibus iocundabatur ania eius
et gloꝛiabatur pꝛe aliſjs qui minus habebant in delecta
tione carnis et ſenſuũ ipſius.et merebat in anio vultu

pꝛocliuo:non enim huiuſcemodi reſponſuʒ expectabat

ſi ſupꝛa cuſtodiam mandatoꝛum aliquid ſibi deſiciebat

ad vitã eternã poſſe nanciſci. De humilitatis ianua foꝛ

ſan rudimenta querebat:ex his que ſupꝛa de paruulis

dicta ſunt. S raro cum diuitijs huius ſeculi vera hu⸗
militas poſſidetur. Inflat enim opulentia mundi. Ye⸗
ſus aũt voctrinabat ſuo laudabili modo non ad vota qᷓ
rentium:et querebat altius vehere hoĩes q; ipſi poſtula
rent Et ſibi copulandos opoꝛtebat a rerum copioſitate

diſſolui. Ligatus vni copulãduſ alteri:niſi pꝛius diſſol

natur non copulatur. Nec tñ iſte repꝛehẽdendus erat

atq; damnandus ſi diuitias tenere volebat cum cuſto

dia mandatoꝛũ: incunctanter ſalutis gradiebat᷑ viam.

ſed in eoꝙ volens addere ſi aliquid derat cõtriſtatus
eſt: cum audiuit de additione conſiliũ. Nemo quidem
conſilium a vero doctoꝛe querat ſi exequi nolit tẽtat io
quidem eſt et eulpa non parua. Diuitie quidẽ in culpa
non ſunt ſi cum cuſtodia mandatoꝛũ conquirunt᷑ poſſi⸗
dentur et diſtribuunt᷑:q;q; illas repudiare perfectio qᷓ/
