quereret: magis autẽ vt diceret ꝙ ab eo pararet egreſ⸗
ſum. Initium cito habende bonitatis ac diuine potetie
virtutis.eſt pꝛie vilitatisa indignitatis cognitio: et hu
milis cõſideratio q;ta noſtri inequalitas eit ad chꝛiſtũ.
et eoipᷣo nos dignos ſuo cõſoꝛtio facit et appꝛopinquat
nobis:quo nos ipᷣo iudicamus indignos.et ex humilita
te longe eſſe ab ipo credimus. Stupoꝛ eniĩ crcundede⸗
rat eum.et omnes qui erant cum eo:admiratio ſcʒ rei
geſte que ſupꝛa omnẽe vſum euenerat. Excedunt omnẽ
hominũ intellectum et ſenſum etiam minima facta ſal⸗
uatoꝛis:nec in eis vere poſſumus plus cõpꝛehendere qᷓ;
mirari. Sed nec melius laudare atq; gratias agere. ꝙ
ſic dignatus eſt cum hominibo operari et cõuerſari:et o⸗
pera ſue infinite virtutis oſtendere. Et cum ſtupoꝛ ſy⸗
monem wlut inſen ſibilem reddidiſſet et timoꝛe percui⸗
ſum: ait ad eum ieſus cõfoꝛtans eum cum pollicitatõne
melioxꝝ Moli timere:ex hoc iam homines eris capiẽs.
Hecit ieſus in ülla captura pꝛeſagiũ datum ſymoni atq;
cõplicibus ſuis.ꝙ homines erant diuinoꝛu vertꝛũ re⸗
thibus capiendi.et ꝑ humanas atq; moꝛtales hominũ
linguas ꝓmulganda erant celeſtia 1 immoꝛtalia danda
fidei rudimenta et documẽta virtutũ.quibus homines
caperentur: ne vagarent ſub vndis flinde amenitatis.
male libertatis in moꝛibus ꝑditis. Nec anceps animus
pꝛeſto ſit. ꝙ ſoli ſymoni hominũ pꝛedicitur de captura:
cum paulus amplius lalvꝛauerit plureſq; conuerterit.
et cõcluſerit velut piſces in rethi dñico. Similiter et a⸗
lin apli ꝑ vniuerſum oꝛbem ad pꝛedicandu diſperſi pluri
miq; ſequaces. Sed dictum eſt pᷣſertim ſvmoni velut
in auctoꝛitate pꝛimario.et apoſtoloꝝ capiti cõſtituto.ac
ſi ad vnum ſit oꝛdinata licentia docendoꝛũ.ᷣ et ab eodeʒ
pendeat auctoꝛitas pꝛedicandi. ne fierẽt ſxreſes ſicut
ſactum eſt. illi qui auctoꝛitate ꝓpꝛia dogmaticare in po⸗
pulis pſumpſerunt: nõ referentes dicta int erpꝛetatio
nes ſcripturarũ ad vnam catholica ſidẽ. et ad vnũ infal⸗
libilem intellectũ eius.datuʒ in eccleſia pᷣconibo chꝛiſti
ex magiſterio ſpirituſſancti. Expedit quidem vt diuinꝰ
ſermo capiatur et capiat: ex auctoꝛita te pcedat. Quõ
emim pꝛedicabũt niſi mittantur. A quo mittentur niſi
ab habente auctoꝛitatem: Qui habet auctoꝛitatem niſi
qui accepit a cheiſio. Quis accepit niſi cui chꝛiſtus de⸗
dit:Cui dedit niſi ſymoni quem vertice fecit apoſtolici
choꝛi. cui tradidit claues regni auctoꝛitatẽ ligandi atq;
ſoluendi: Mam et paulus qui acceperat auctoꝛitatem a
chꝛiſto.nõ vt caput:ſed cũ capite petro.poſt multos ſue
pꝛedicatõnis annos de euangelio voluit cõferre cũ ipᷣo
et cum ceteris quos inuenit:ne videretur in vacuũ cur
rere aut aliquid dicere pꝛeter idei vnitatẽ. Ideo vni di
ctum eſt qꝗò p multos miniſtros verbi coadiutoꝛes chꝛi
ſti erat implendum: vt vnitas weritatis. intentõnis et
interpaetatôts ſcripturarũ. cum piſcationi hoim inten⸗
ditur. a piſcatoꝛib huiuſcemodi attendatr᷑.teneatur ha
beatur ? ſeruetur inwerbo. Et tali pꝛeſagio pꝛeſcitol ſub
Crie terraʒz naiibus: relictis omnibo ſecuti ſunt eũ
Et iacobus et iohannes rellctis ommbo rethibo et pa⸗

lLiber nonus De virtuoſis

ſymoni fuerat. Pꝛocidit ad genua ieſu ſymon in humili

runt utiq; magni duces.aut quoꝛumcũq; kn jun

tre cum mercẽnarijs ſimiliter ſecuti ſunt eum Naues
oberationes marme ſunt: ſicut ſcriptum eſt · Qun deſce⸗
duũt mare innauibus: facietes opationes in aquis mul

tis. Et in introitu ſepe veliſicant aduerſitate ventoꝛum

vt nõ quoroluntas apetit ſed quo flatus impellit appli
cant. Et ſi piſcationi detur actio ſepe deluditur. Ou er⸗
go ſequi volunt chꝛiſtũ.declinent ad terrã:et opꝑpationes
ex ſolidis faciant et ex certis.Non caſu.nõ euentu.non
foꝛtuna.nõ ſoꝛte ſeruienduᷣ e xpo.ſjʒ electõe.ac etiã ex oĩ
rõis iudicio imitandꝰ. DPꝛoinde ſubducede ſũt opatões
incerte ad ſolidam terram. Et reunquere debemus ope
rationes in flundis:et in reb ſtabinibus chꝛiſtum ſequi·
Mõ autem ſequi poſſunt nihil terrenu habente: onerati

terrenis. Diſſimilitudo habendi a nõ habendi diſſociat

rerum vero ponderoſitas nõ pꝑmittit implicatum terre⸗
nis curis et ſollicitudimibo animũ ad expeditã ab homi⸗
nibus imo ꝓhibet ommno ſeqnelam. Ac per hoc moꝛuʒ
cõuementia docet. ſuadet ratio. noua qua initiauit vita
exigit:vt omnia relinquant᷑ que ipᷣe cõtempſit. Nihil ha
beamus eopꝝ que noluit. NMihil amenus eoꝛuʒ que odit.
Bequamur ſuo modo.nõ iudicio noſtro: qui ſe nobis
imitabilem pꝛeſtitit. Reliquerũt naues. reliquerunt re
thia.reliquerũt artem.patre.mercennarios quos mer⸗
cede cõduxerant in arte piſcandi. Omnibo relictis ſecu
ti ſunt ommia feliciter poſſidentẽ.omnia lbona eterne ha
bentem:et ſuis ſectatoꝛibus retributõnis tꝑe largien⸗
tem.Quid autẽ eſt ſequi chꝛiſtum cum ipᷣe ad hoc inui⸗
tet.et totiens ſcriptura cõmemoꝛat.ſequi chꝛiſtũ ex hu
manis moꝛib ſuadetur. Etenim quiſpiam amicũ vtiq;

carum habens ſequitur pꝛeeuntem dum poteſt coꝛwoꝛe

cum nequit vltra. viſu quoaduſq; valet poſtergat. Cuz
vero ab aipectibus aluletur.ſe traicit in qmoꝛis equum
quem q;tum poteſt calcaubo vrget vt attingat dilectũ.
Sic pꝛecedentẽ dilectõne.in fide ſequamur in ſuis o⸗
peribus chꝛiſtũin moꝛalibo nõ in mirabilibus. vt ſup⸗
petit ipa facultas:qua ꝓgredi amplius non valem. In
telligentia clara factoꝛu eius in memoꝛia fiat genera⸗
hit quidem gratiarũ actionẽ. Et cum fuerit in ſuo inui
ſibili fatigata motu vt amplius ſequi nequeat:ad ſeque
lam amoꝛ indefeſſus accedat. Et qui ſequit᷑ peuntẽ: in⸗
gredientẽ indubitate ſemitas equitatis. nõ pꝛioꝛicet in
via.Mõ expedit aut decet ſequentẽ chꝛiſtum. aliqn pᷣire
ieſum. Sathan etiam poſt enunciationẽ beatitudinis

gppellatus eſt ꝑetrus:tm̃ voluit in cõfitendo pire ieſuʒ.

Totus ad cheiſtũ.nihil ad ſe debet fieri verus ſequens.
Nec declinet ad dexterã aut leua.ſed ſicut viderit añ iter
pandere. wſt ſequat᷑ ducẽ:nunq; peuntẽ in pꝛeceps.ſed
ducentè p ſemitas et itinera claritatits.
De ſequela dñi in trib hoĩbus. a qua quidã repellit᷑.
duida inuitatur. ſecundũ mattſxum et lucam.
Capitulũ xVI
Oſtqᷓ; dei filius in terris viſus eſt et cũ homini
p bus cõuerſatus eſt. diſpariter animi hoĩm affe
cti ſunt ad eum. Mõ ex obiectu chꝛiſi qui talem
ſe hoib exhibebat neumodolibet acceptoꝛ perſonarũ ex⸗
iſtens: ſed eraffectibo hoim qui in eum varie ferebank.
Et dux humani generis nobis de celo demiſſus in ſoꝛte
melioꝛiqᷓ; adã aut noe. aut abꝛaam aut moiſes. qui fue⸗

pꝑes.noua facturus milicis querebat ſequelam. Tinanis
dux.inaniſq; ducatus:niſi qui ducant᷑ enſtãt. Et omes
iſti ſupno duce indigebt. Na m terrenis ducib⸗ iam de⸗
fecerat omne hoĩm genuſ.leruntñ multi eſtimauerũt
cõtemptibilẽ hũc ducẽ.nulla humana potẽtia refulgen
tem.et pꝛiuatã hnoꝛiby.diuicijs.ſocietate pcerum. potẽ
tatu ciuiũ:et his quib maxime inhiat affectus huma⸗

n
D
es
0
8
li⸗
ti
lgt
re
ni⸗
Nta
he
.
Dis
Mtre
er,
oſeen
nehi
gen
Cinui
elhi
Nrq
wee
C;
um
ti.
0/
/
n
,
inan
icne
tein⸗
cetn
lire
Gins
ens,
ſter
ſell

lit.

nini
afte
lemn
ſer
ant.
dete
ſueſ
ni⸗
nis
ſees
rüit
ent
Ne
n/

et pꝛo vixtute ſermombus do. Balua.

nus erxiſtens vanus.Amplius quidẽ qð in ſuo vello cõ
flictum in coꝛpoꝛe accepit in cruce.et impotẽs et impꝛo⸗
uidus et inualidus iudicatus eſt:vt etiama tali ſequela
plurimi abſtraherent᷑ terroꝛe tyrannoꝝ.metu penarũ.et
aſpernatõne ignominioſe moꝛtis.timentes damna rex
ſi wnirẽt ad crucifixi ducis ſequelã cũ ipſe dixerit. Qui
vult wnire poſt me:tollat crucẽ ſuam et ſequat᷑ me.Cu
ius ſermo et his oĩbo pᷣſertim q̃ inxpᷣo ampliq; qð erat
humanũ ↄgnouerũt.cognitõe quidẽ fidei ſed nõ altera

Er cum varie et differẽter a coꝛdibus eum videntiũ ca

pereturl factũ eſt vt ambulantib illis in via. accedens
vn ſcriba ait illi Magiſter ſequar te quocũq; ieris. Et
dicit eis ieſus.Vulpes foueas habent et volucres cen ni
dos:ſilius aũt hoĩs nõ habet vbi caput ſuũ reclinet E
ce ſe offert ad ſequendũ chꝛiſiũ ſcriba nõ requiſitus. Et
magiſtrũvocat vlut cupies erudiri: inexceptuatã polli
cetur ipe ſequelã.vt nihil ſit qð euʒ poſſit auertere.nul⸗

luſq; ſit tedio aut timoꝛi:nullus amo: patrie. nullus pa
uoꝛ pegrinari cuʒ illo.Pꝛecedat ipᷣe dux:ſequet᷑ ije quo

ierit. Optima pollicitatio ſequẽtis ad ducẽ cum nibùer
cipitur. Eltinã et nos ſequamur inexceptuate:quocũq;
pᷣire nouerimus ducẽ oĩm chꝛiſtum. Sed huic talia p⸗
mittenti intentio nõ erat ſana.quanqᷓ; optime wrba ſo
narẽt:quã er reſponſione chꝛiſtus reſculpſit dices.lul
pes foueas habent volucres celi nidos.Ahliquid iſte ſcri
ba tꝑalis emolimẽti ſperabat er cheiſto:aut dolo iſta ptu
rar Prpeeren hmõi reſponſionẽ accepit:nõ ꝙ ſeque
retur ſed ꝙ chꝛiſto nihil aderat cõmodi tꝑalis. Fruſtra
igitur ſe parabat ad ſequelã chꝛiſti terrenarũ intu itu.cũ
ſe a talibs abdicauerit:nec ſeqces ſuos pᷣmiari terrenis
diſpoſuerit ſed ſuꝑnis.Neq; ſaluatoꝛ de celis ꝓ nobisve
niens in hunc mundũ ſequi eum volentibo m moꝛibus
ad celeſtia facturus ipe ducatũ:deſinit eſſe að erat. Me⸗
qᷓ;; virtutis ſue pꝛemiũ voluit eſſe terrenũ. Ex foꝛma ſer
ui ſe imitabilẽ pᷣbuit.queſiuitq; ſequelã:ex foꝛma dei pᷣ⸗
mium ꝓmiſit.inuitãs ad gloꝛiã nõ ꝑfunctoꝛiã ſed ſuꝑ⸗
nam. Mõ igitur in hoc mundo aut in rebus huius ſeculi
ſperandũ in chꝛiſto:vt ait aplus.Quoniã ſi in hoc mũ⸗
do in chꝛiſto tm̃ ſperantes ſumus:miſerabilioꝛes ſumꝰ
omnibo hoibus.Mõ eſt tꝑale cõmertium ſequi chꝛiſtuʒ.
Et ſi ad tempus ſit ſequela: ineternũ eſt pꝛemiũ.Ete⸗
ternus dñs:dignũ eſtimat ſibi:ſuis ſequacibus eterna
largiri.Mõ receſſit ab ymis.nõ aſſurgit ad potioꝛa qui ſe
quitur chꝛiſtũ.aut opatur in virtutibus ſuis:gliſcẽs ex
hoc adipiſci labentia.Aſſerit ergo ſe pauperẽ chꝛiſtus cũ
ſit chꝛiſtus dñſ oĩm:a oĩm intentionẽ auertit a ſequela
ſui reſpectu cõmodi tpalis.dicẽs aĩalia terrena et volati
lia celi habere in terra ꝓpꝛias man ſiones:ſe vero nulluʒ

diuerticulũ ad manendũ. HMinc de chꝛiſto dauid pᷣdirxe⸗

rat. Pauper ſum ego: in laboꝛiboa iuuentute mea. Et
apłs declamat.Scitis enĩ gratiã dñi noſtri ieſu chriſti.
qm̃ ꝓpter nos egenus factus eſt cum eſſet diues:vt illi⸗
us inopia vos diuites eſſetis. Nõ vult ſequenteʒ ieſus

decipe ſi tꝑalem ex ſequela ſperat mercede:imo nec reci

pere ſi ex ipſo nõ ſperat eterna ꝓpter ipᷣm deſpiciẽs terre
nam.abdicatus a mundo.alienatus mẽte.a caris ſcõm
carnẽ.ſeipᷣm odiens odio ſancto.et ingrediẽs illam artã
viam que dueit ad eternũ et fundatiſſimũ dei regnũ:il⸗
iam latam aſpnatus qua itur in eternũ ſuppliciũ. Sed
illa paucos:iſta plurimos habet viatoꝛes. Si wro in ex

lio ꝛem ſenſum verba traicimus.chꝛiſii ad boĩes maxia

eſt querela.vicʒ q; volucres celi ſʒ demones haberẽt re⸗
ceptaculũ in coꝛdibo hbominũ ad manendũ.et vulpes vi
de licet exrquiſite malicie atq; verſucie.et chꝛiſtus nõ in⸗
ueniat vbi caput reclinãdo deponat:ſcʒ vt quia deus eſt.
ab boĩbus credendo rapiat᷑.aput eni chꝛiſti deus. di⸗

cit aplus.Nolebat enĩ chꝛiſtus vt eum vt purũ hoĩem
hoies ſequerent᷑:ſed etiã tanqᷓ; deuʒ:vt hominẽ in exem⸗/
plo.vt deum ꝓ pꝛemio:vt homine in agenda vita.vt de
um in ſperanda.vt hoiem in doctrina.vt deũ pꝛo gloꝛia.

Iſte aut qui nec receptus eſt ad ſequelã:aut aliquid bv

ni tꝑalis ſperabat a chꝛiſto.aut aliquã fraudeʒ geſtabat
in animo:q;uis eſſent verba decentia plata inexceptua⸗
te ꝓtinus in ſequelã Xlit autẽ ad alterũ. Sequere me.
IVlle autẽ dixit. Oñe pmitte me pꝛimũ ſepelire patrem
meũ.Dixitq; ei ieſus. Sine vt moꝛtui ſepeliãt moꝛtu⸗
os ſuos:tu aũt vade et annuncia regnũ dei. Scriba re
pellitur a ſequela:ſte inuitar᷑. Repellitur ſcriba.qm dif⸗
niculime pplurimũ eſt vt alta ſapies et pꝛudetia carnis
imbutus in writate velit deijci: et in hinmilitate chꝛiſti
Wſtigia ſequi. Mepellit᷑ ſceriba qui ſe obtulit ad ſequelaʒ

Fic inuitatur nec pmittitur in patrẽ exercere officia pie

tatis:ad officiũ maioꝛis deſtinatus vt annũciet regnuʒ
dei. Huic dicit᷑ vt ſequat᷑.peternã pietatẽ ille allegat:cu

rare vult patrẽ.nec eum deſtituere dimnittẽs expectare

diſponit quouſq; moꝛiat᷑ vt eum ſepulture cõmendet:
neſcieẽs ſi foꝛte ipᷣe ante moꝛiatur.Nõ erat hinus pater
in infirmitate vt moꝛiturus in ꝓximo videret᷑: ſed foꝛ/
taſſis in ſenectute.Attamẽ expectare iſte diſponebat me

lius agere ratus q; ſi chꝛiſtũ ſequeret᷑: ignarus adhueꝙ

pietas ꝓ pietate dimittenda eſſet· Pꝛeceptiuo verbo hic
eruditur a chꝛiſto:ꝙ ipᷣe ſufficiẽs et debita cauſa eſt qua

parẽtes dimittendi ſunt.et etiã quicũq; ꝓpinqu. Et re⸗

licti ſunt parentes a diſcipulis:et a multis benefidelib-

chꝛiſtianis. Et ieſus alibi aſeruit in eius nõ poſſe vnire
diſcipulatũ ſiue ſequelã:ſine ſancto odio ꝓpinquoꝛum.

Impietas neceſſaria eſt ad ſuos:cũ ad ſuã vocat ſeque⸗
lam ſaluatoꝛ oĩm chaiſtus. Et impietati damnabili aſ⸗
ſcriberet᷑ chꝛiſto vocate cõtempto:ad ſuos pietas cuſto⸗
dita.d plenũ ⁊ ꝑoptime pius eſt:qui diuinũ ꝑfecit im
periũ · etiã oĩ obſecũdatione denegata ꝑntibo Pꝛefertur
hoĩibo deus.genitoꝛi creatoꝛ.parientibo ad moꝛtẽvite lar

gitoꝛ.nutritoꝛibo redemptoꝛ:viuentibo cũctis in hat vi⸗

ta moꝛtali.qui vt oĩbo vita beata daref᷑.et immoꝛtalis ſe

donauit in moꝛtẽ. Et oĩm vitã et moꝛes emit.qui ꝓ oĩi⸗

bus in aĩa in peccato moꝛtuis.et ex natura coꝛruptibili
in coꝛpe moꝛituris ſuã vitã moꝛti expoſuit:nõ taliter qli
ter ſed ignominioſiſſimo genere moꝛiendi. Exigit iure

ſequelã.parentes et cognatos dimittere ꝑſuadet.q gra

tis oĩa fecit.et in vſum hoĩbo dedit:et gratis ſemetipᷣm

in redemptõis pciũ cõtulit. Sed tremende cõtemplan

dum.qꝙ moꝛtui ſepeliãt moꝛtuos.Mã ſi moꝛtui quõ ſe⸗
peliũt: Si alios mortuos ſeꝑeliũt.quõ ipſi moꝛtui ſũt.
Hi vnũ hoxꝑ aſſeritur:alterũ vt remoueat᷑ neceſſe eſt.

Attamẽ alia ſnĩa qð dicit᷑ innoteſcit.Qm̃i quivult voca

tus ad chꝛiſti ſequelã accedere.ilico factꝰ eſt iuſtus:quia

illũ ſequi imo velle firmiter ſequi iuſticia eſt. Et qui nõ

ſequunt᷑ et nolũt:iniuſti ſunt. Iniuſticia quidẽ moꝛte
in aĩa fecit:etiã ſi adyuc coꝛpus vita pfunctoꝛia Pmnaf.
Ooꝛs aut coꝛpoꝛalis q̃ multatõne diuina in oẽs hĩes
Vnit.oẽs interimit:nemiuẽ ſin relinquẽs inerpertum.
Erůt igit᷑atq; ſunt in aĩa moꝛtui licet coꝛpe viui:foꝛtaſ⸗
ſis cito in coꝛpoꝛe moꝛituri. Sunt etiã moꝛtui in altero
et ſepꝰ in vtroq;. Quopꝑ oĩm nulla cõuentio ad eos. qᷓ

chꝛiſtũ wolũtate atq; moꝛũ imitatõne ſequunt᷑. Igit ſe⸗
quens recta intentõne chꝛiſtũ iuſt? eſt:et iuſtus ex fide

viuit. ſcʒ ex illa que ex deo eſt iuſticia in fide Et ipe ſalua
toꝛ ait.Qui ſequit᷑me nõ ambulat in tenebꝛis:ſed habe
bit lumẽ vite. Elite woꝛro lumen tenebꝛas moetis exclu
dit. Et iterũ. Ego ſum via veritas et vita. Totus ergo
a vita. totus de vita. totus ex vita. totus invita. totus p

vita.qui nõ repedate aut inobliquate ſequit cheiſtn

ccandus eſt parens. cito aut tarde moꝛiturus: vbi
tur xpᷣi vocatio:qui factis.dictis.et oĩ actõe ſua nos vxo

pacto ſeu iu
Vti Dno in terrenis. quis reatꝰ fuerit domũ repetere

ULiber nonus De virtnoſis

Qui autẽ nò ſequunt᷑ totis ꝓpꝛijs itineribus tendũt in
moꝛtẽ·qm nõ eſt aliud iter rectũ ad patriq.niſi ſequẽdo
ducẽ qͥ de illa eterna patriawit ad ꝑpegrinatõis nte miſe

riã.Sʒ qꝛ ſic c ꝙ ſequẽtes xpᷣmviui ñ ſequẽtes moꝛtui

ſũt nõ illa moꝛie ĩſpecta coꝛpis qᷓ oibo eſt cõis.ſed ulla cõ
ſiderata ſcʒ rõnalis aĩe ꝑ culpã.q̃ non cõpetit niſi repꝛo⸗
bis:quid ergo fedusviuoꝝ ad moꝛtuos.ſen ſibiliũ ad in
ſen ſibileſ.obedientiũ ad cõtumaces.ſequentiũ ad nõ ſe
quentiũ.diligentiũ ad nõ diligentiũ. Pꝛofecto iuſtiſſi⸗

me dictũ eſt inuitato ad ſequelã dñi ſaluatoꝛis:dimitte

vt moꝛtui ſepeliaãt moꝛtuos ſuos.Alc ſi diceret. Explici⸗
tum te fac:unplicare te noli. Hepꝛobi ſint cũ repꝛobis.
electi cũ electis.viui cum viuis.moꝛtui cũ moꝛtuis ſe/⸗
quaces chꝛiſti cũ eoꝑ ſimilibo.ſectatoꝛes diabvli cũ cõpli
cibus eius Tu aũt vade annũcia regnũ dei NMõe ⸗

cauit in ali vitã agenda atq; ſperandã. Vbi pcipit ſiue
pᷣcipit᷑ annunciatio regni ei. euangelij ſancti.nõ curan⸗
dum de dimittendis:nõ cunctandũ pemtus de agẽdis.
Vox diuina nõ clamat ab oĩba humanis atq; mudanis
rebo abſoluit. Rex terrenus habet in moꝛibo cũ militez
ſuũ ad ſignat mmliciã oꝛdinat. et dñs cum ſeruũ vni rei
agende ſubicit:p illo tunc a negocijs ceteris liberũ facit.
neqʒ a ſeipᷣo in ſua mẽte culpandꝰ ſeu ab alis arguend?
eſt: ſi ſpꝛetis oĩbo atq; dimiſſis · iuſte pcipiẽtis erequit ro

luntatẽ is cuius ↄditionis eſt incõtradicibiliter ſubiace
re. Elolutate ſiue neceſſitate ſubiacem diuine pcipien⸗
ti. vt nil ſit noſtri arbitrij cũ xocauerit. nil cũ pꝛeceperit

noſtre directõnis:etiã ſi noſtro iudicio melioꝛibo actõi⸗

bus wſſe videret᷑ intendere. Qu ſe ſubiacere iuſte co⸗
gnouerit ⁊ infallibilẽ pꝛeceptoꝛẽ ad ſe factũ:aſpnabitur

etiã wonũ electõis ſue decretũ. Pꝛoinde iſto foꝛte nõ co⸗
gnoſcẽte pietatẽ a pietate diſcernere:parẽtib m carnẽ
illa impendere ſam eſtimabat. Coꝛꝛipit᷑ ipe atq; in ipᷣo
coꝛrigit᷑ inſtruit᷑ oĩs fideliũ multitudo.vt cũ pꝛeceptũ
diuinũ aut cõſiliũ inſpiratũ illuxerit: oĩs ꝓpinquitas

relinquat᷑.et qllibet actio alia pieratis. Perampli annũ
ciatio regni dei et euãgelij chꝛiſti eius q̃ in aĩax ſalutem

pagit᷑ que imperpetuũ ſi unt victure. pponendaã eſt obſe/
quijs coꝛpm neceſſario moꝛituroꝝ:in quocũq; gradu p⸗/
pinguitatꝭ exiſtãt. Nãvox paterna de celo delapſa eſt:hic
eſt filius meus dilectꝰ:ipᷣm audite. Cũ cheiſtus loqui?:
oĩs aĩa in eius obediẽtia cũctis woſtpoſitis liquefiat Et
git alter. Sequar te dñe:ſed Dafwi pmitte me renun⸗
ciare his qui dom ſunt. Ait ad illũ ieſus. Nemo mittẽs

manũ ſuã ad aratrũ ⁊ aſpiciẽs retro:aptus ẽ regno dei
pꝛeſtãda hoĩ potioꝛi ſequela: nõ erit involũtate ſequẽtis

ſed in arbitrio euntis vt tꝑs ⁊ mod ab eius arbitratu
dependeãt.Diſpoſuiſti ſequi chꝛiſtũ cur moꝛas innectiſ
Quid cunctandũ ſi fides.q̃d ſi chꝛiſiꝰ coꝛdibo inſit:d
quid domus repetit᷑ vt his q̃ in ea ſunt renunciet᷑:ti nul
lo eſt erpectãda licẽtia.pato aĩo ad ſequelã. Oĩs auctoꝛi
tas in illa ſeq̃la cõſiſtit: nemini valefacere obligart᷑. Gu⸗
mi cõſilij eſt rpᷣm ſequi.oĩbo incõſultis.Ars eſt artiũ et
ſciẽtia ſcientiarũ infallibilæe: ſimplicit ſequi nemĩe re⸗

quiſito. in foꝛte cõſulendũ eſt pntes aut ab eis cõmea

tu accipe. aut diſponendũ cũ eis ſi et qñ et auõet quo
quis debeat pᷣm ſequi⸗ Negauerim. An ad renũciandũ
luramẽto ꝙ vlteriꝰ nolit auerſari cũ caris.ne⸗

Seg ad hoc nuilla neceſſitas vrget. VYpa eni xpᷣi ſequela
toth gerit et agẽda oĩa ſecũ poꝛtat:oem expeditõʒ habet
et qintatõis cum mũdo cyrographũ et licentiã abdi⸗
cationẽ ſegregationẽ a diſſimilib.et abſolutõʒ ab hu⸗
mams vecretisaa nature legiby et a leg et regũ imꝑio

qm̃ ieſus deus bomo eſt quẽ ſeᷣmur: deus in oĩbus in⸗
effabilis bonis. homo in oibo moꝛalibus ꝑagedis. Ac per

hoc inopoꝛtunũ dictũ avolete ſequi:pꝛimu ꝑmitte mihi

renuũciare his q domi ſunt.id quẽ ieſus. Nemo mitteſ
manũ in aratru aſpiciẽs retro:aptꝰ eſt regno dei Ara

trũ inſtrumentũ ẽ cui appoſito vomere tractu boũ terra

ꝓſcindit᷑.ea intentõnevt iaciat᷑ ſemẽ ad moꝛtificandũ et
fructificãduũ atʒ fructũ augmẽtis adhibit ad ſuſtẽtandã
Vitã ĩ coꝛpe aſſumendũ ea quide imagie aratri ſeq̃la xpi
appellata eſt. id quã ſi quis ſe dederit: ad alia q̃cuq; cõ⸗
uerſus. regno dei fit ineptus. ui ergo apt?: Regno dia
loli.quia milla veritate qua creatus eſt nõ ſtetit:q;;obrẽ

regno dei fact? meptus tetro regno factus eſt ap?. Mõ

eſt renire terciũ regnũ:qm qui nõ eſt dei tradit᷑ dñatio⸗
ni ſathanice. Et qui regno der nõ cõgruit. nõ ſe fallat ex
iſtimãs regno diabuli nõ cõpetere. credẽs ſuũ aliquẽ do⸗
minatũ ſeu regnũ.in quo ſi nõ gloꝛificaret᷑ cũ chꝛiſto in

dei regno.nec ſociaret᷑ in penis in regno ſathanico velut
elſſʒ aliqð aliud cuius nulla ꝑticipatio fieret cũ vtroq;.

IVtaq; ab aratro reſiliẽs nõ eſt apeꝰ regno dei:aptitudi⸗
ne habebit aduerſaʒ. Mecobſtat ꝙ de pueris nõ baptiſa⸗
tis ex hac vita nihil ꝑperã cupito.dicto aut facto egredi
entibo quie poſſet obijcere.qm̃ nõ ſpectãt ad regnũ dei.
qꝛ in fide trinitatis baptiſati nõ ſunt.nihil qͥq; boni fece
runt vñ mererent᷑:nec ad regnũ diaboli qꝛ nullã macu⸗
lam wolũtate aut ope ↄtraxerũt. Et hoc ſingulare halet
diuina et hũana iuſticia:vt nemo abſq; crimie ꝓpꝛio in
ꝓpꝛia ꝑpſona pumat᷑. Relinquit᷑ g eis aliq̃s locus terciuſ
in quo deo nõ fruant᷑.nec ſenſibili pena plectant᷑:vbi nõ
ſunt illa ſumma bona infima illa mala. Et er eadẽ pce
dit iuſticia.nõ coꝛonare immeritũ et nõ pumire inſontẽ
IVlla wro culpa oꝛiginalis ꝑ lauacrũ regeneratõis non
alulita. ꝗᷓ ↄtracta eſt a ꝑntibo pꝛimis. penã ſenſibilẽ non
meret᷑.qm inuoluntaria ⁊ inactualis eſt in naſcentibus
Poſteris. M
De wcatõe publicani ad ſequelaʒ xpi qui peccatoꝛes
ad pniam vocaturꝰ aduenerat.ſcom mattheñ marcũ
et lucam. Capitulũ XVII
Vu hoĩem ad ſimilitudinẽ ⸗ imaginẽ ſuã ſic fe⸗
q cit ꝓut ab eterno pᷣuidit: pᷣnoſcit hoim volunta
tes ⁊ earũ diſpoſitões.qᷓ; faciles ad auerſionẽ 2
cõuerſionẽ qᷓue difficiles.qᷓ; diſciplinabiles. qᷓ; tardio⸗
res.q; dure ceruicis.qᷓ; cõſentanee ad ſu ꝑnas direcões
Et ſicut nouerit aĩaʒ ſue vocationi abſq; ↄtumacia ĩ obe
dientia fieri: ſic wocat. Eteni ců vniuerſo genere hüano
ſic egit. ꝙ nõ ante ſed eo tpe mundoin carne apparuit. qᷓ
mundus i erat in diſpoſitõe factꝰ ipᷣm recipe: q;uis eũ
abieciſſet ppls ꝑeculiaris eius ſicut ſeriptũ eſt. Et ſmieũ
nõ receperũt. Et cü ſepemens hoĩm heſitat cur iſte roca
tur. ille nõ vocatr iſte recipit᷑ ĩ ſequelã: ille reſpui᷑. nemo
gquerulef᷑: nemo pᷣſumat in deũ:nẽo temerarie iudicet.
Nulla reſronſio wrioꝛ niſi qꝛ deus oĩm coꝛda nouit et
wlũtates q̃ wĩes latẽt. Et eque vt nec acceptio pſonax
ſic nec eſt iniqtas apud deũ. Si ſpũs dei vbi vult inſpi⸗
rat. et qñ vult et quõ vult.et nũq; niſi qð iuſtũ eſt vult
nouit quẽ wocat ꝙ oĩno futurꝰ ſit in ſequelã ⁊ queʒ ad
ipaʒ futurũ nõ pᷣnouit:ocatõe nõ excitat ira etiã ad
repꝛolos vtens pietate.ne amplioꝛi pena plecterent᷑ ſi
Weati wnire cõtennerst qᷓ; ſi eſpicerent nõ vocati. qm̃̃
ſeruus ↄtumax et cõ Pechiechan ſubiacet.ignoꝛãsvero
miſericoꝛdi apte cõſequif. wlut ſeruus ſciẽs voluntatẽ

Dñi ſina nõ facit plagis amplioꝛibo. neſciens paucioꝛiba

Yapulat. Er hoc quidẽ dictoxↄtemplatio naſcit ꝓieſus
ignater wocauerit publicanũ. Mã vidit ieſus publica⸗
nu hĩem ſedentẽ in theloneo mattheũ noĩe ſiue leunet
bit illi. Sequere me. Et relictis oĩbo ſurgẽs ſecutus eſt

——
—

di
d
ſee
be
in
dulf

Ne
on
on
bls

o
1
1

— — ☛qẽ — 2

. — —— —

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Balua.

eum] In capharnaũ hunc hoĩem cõpꝛehendimus a ie⸗
ſu fuiſſe vocatũ noĩie mattheũ ſiue leui alphei. vno ſcʒ p⸗
pꝛio noĩe ſeipᷣm expᷣſſit.alio ſcʒ leui duo alij expꝛeſerut.
Capharnaum ciuitas martina erat apta cõmercijs: vbi
matthe reipublice agebat officia. Nã mattheus ex noĩe.
leui exr genere:de tribu leui eni erat. NPubhcanꝰ ex offi⸗
cio.qdð a ſcipione publico habuit oꝛigine ⁊ oꝛdinatõʒ:q ꝓ
republica oꝛdiauit publica thelonea. YIn quoꝑ numero
mattſæ ꝓ republica cõſtitutus.ſedebat exactoꝛ. inde ca⸗
ptans inope atq; vilẽ coꝛpis ſui victũ.neſciens foꝛte q̃d
meliꝰ ſeu aptius ageret ꝓ ſtipe quereda qᷓ; exigere.calcu⸗
lare.reaſſignare in ceſareũ ficũ nuůmiſmata imagie ce⸗
ſaris inſignita. Sed apte ꝑ imagine quand a publico
ad magis publicũ traſiuit officiu: cũ vocarer a xpo rege
regũ et dño dñantiũ.qui nõ vmꝰ ciuitatis aut ꝓuincie
ſed totius mũdi rempublicã repaturus aduenerat. miſ
ſuruſq; hũc publicanũ ꝑ mundũ in cedentẽ ſibi ſoꝛtem
vt ad firmiſſimu ⁊ ſolidiſſimũ ſtatũ reipublice de nouo
p deũ ⁊ hoieʒ: hoim legitimũ regẽ in vera virtute aſtru⸗
endũ.ſine qua nõ eſt reipublice firmꝰ ſtatus.·et in eter⸗
na beatitudie ↄſummandũ: hoĩes euãgelica pdicatione
muitaret. Sicut eĩ piſcatoꝛes hoĩm fecit arte nõ alvlita
ſz in meloꝛa mutata.ſic mattheũ feat deſerere thelonei⸗
cam factionẽ agentẽ terrena republica:vt ageret ꝓe⸗
terna. Etvelut nũmiſmata ſignata imagie ceſaris exige
bat ꝓ ceſare.fic hoĩes ad imaginẽ dei factoſ inuicaret ad
vnũ deũ et ſummũ deũ.vt hoies agnoſcerẽt creatoꝛẽ ſu
um ab eterno deũ.ſed in tꝑe ꝓ ipᷣis hoibus incarnatũvt
eſſent dei q̃ ſunt dei.et ſua iura iuſticia ceſarea ſoꝛtiret᷑.
Nã abraſam artẽ iſtã engendi. calculandi. ditãdi fiſci ce
ſaris.nouim a mattheo ſed ↄditõe nobilioꝛe donatã. cũ
derelicta eſt illa ſeſſio qͥtidiana. nautica emolmẽta expe
ctans et xpᷣi ſeqᷓla facta ain diſcurſu laboꝛioſo ꝑ oꝛbe in
annunciatõe euãgelr eterniꝓ eterno regno dei. ʒ ad
geſtoꝝ ſeriẽ redeundu eſt! Endit ieſus hoĩem ſegentez
ad theloneũ Determinat᷑ xpᷣi aſpecc ad vnũ hoĩem cũ
dicit᷑ vidit.qͥ oẽs ab eterno puidit.ſed ꝓpter vnũ ſignan
ter dicit᷑pidit.cũ aſpectu xpi nemo poſſit effugere:qm̃ in
oĩ loco oꝑe dñi ↄtemplant᷑ bonos ⁊ malos. Sʒ illaviſio
deſixa in hoĩeʒ.electõʒ eius a xpᷣo iã factã ondit:quẽ pᷣſcie
bat vocationi ſeu electõi eiꝰ pie pᷣſtaturũ eſſe cõſemium.
Nã q̃s pᷣdeſtinauit hos vocauit.q̊ͥs wocauit hos iuſtifica
uit:qͥs iuſtificauit hos gloꝛiſicauit. Sed vbi vidit: Ge⸗
dentẽ ad theloneũ Quietẽ coꝛpis hʒ negociatio illa mẽ

tis aũt plurimã ſollicitudinẽ. Et diſcipulꝰ xpᷣi faciꝰ ſiue

futurus,.deponat ſecularit iplicantia mente opoꝛtʒ eni il
lIã nõ coꝛpalibo ſed ſpiritualibo occupari. Ymago dei eſt
homo:in aĩa nõ in coꝛpe. Igit᷑ aĩia diuinis intendat.⁊ ſi
aliqñ vilis facta ſoleſces in ymis.aſſuefacta caducis.re⸗
ſipiſcẽs.turpitudinẽ illã abſtergat: reintendẽs ad qð et
Fm qð facta erat.Coꝛpe vero tm̃i implicandũ eſt q;tum
virt in aĩo reſidẽs in ſuũ inſtrumentũ cõpenſata ipᷣius

valitudieroluerit aſſumere:aut qᷓ;tũ ipᷣius coꝛpis nõro

luptas ſed neceſſitas coegerit.Nõ ↄpetũt ſectatoꝛibo xpᷣi
artes auertẽtes a ſpũalibo atq; diuinis ſpeculatõibo mẽ
tem:ſed ille q̃ coꝛpus ſollicitẽt. pamplius.mentẽ pꝑminꝰ
At qui ꝓpꝛiũ nomẽ eius ⁊ generis atq; ptis ſi ducant᷑ ad
interpᷣtationẽ:vocatõi ſue imo ad id ad q vocatꝰ eſt cõ⸗
ferũt. Qui ſurgẽs ſecutus eſt eũ. Nõ ſurqꝰ auditoꝛ:nõ
tardus ad verbũ.Mõ expectauit exactõis ſue fiſcarijs ce
ſaris reddere rõeʒ:p eo ꝙ theloneũ relinbat indemne.
Aliter quidẽ nec xpᷣs eiacceptaſſet ſequela. Nemo cũ re
ſeu damno ꝓximi aut fraude reipublice recipit᷑ in fami⸗/
liã xpᷣi:niſi ad poſſe cũcta pꝛimo errata coꝛrexerit. Mõ ve
nerat xpᷣs legẽ ſoluere pᷣceptoꝑ vterũ ſed adimplere: qᷓ
uis initiãs viã nouã.noua mãdata nouaq; ↄſilia indice

. —

ret. Poꝛro relictis oĩby matthe ſequit xpᷣm. Mulla tis
intercapedine data vt vocat? cõfeſtim obedietia eſiet ad

vrbũ.miſero ſedili rehcto ſacculo pecuniarũ a ſerami⸗

nibus ? icriptõibo receptoꝑ et mercede ſibi debita p of

ficio:ad verbũ xpᷣi effectiuu.ipe ipſiꝰ factus eſt poia eme
ctiuus.Na nõ iolũ xpᷣi verbũ in matthei auribo ionuit.ſe
quere me.ſʒad ſe ttaxit ammũ:mutauit affectũ.illumi
nauit intellectũ.id oĩno efficies.quo ſicut vocatus. ſic

ſequeret᷑. Qð ilico mattlx effectiii verbi fecit effectuʒ:

q̃ relictis oibus ſecutꝰ eſt eũ.oĩa ſibi melioꝛa factup.Re
liquit quidẽ oia qᷓ erãt ad theloneatus officiũ in illa pꝛi⸗

ma vocatõne qua dictũ eſt ſibi.ſeqᷓre me.nõ illa q̊ domi

habebat:attñũ in poſterũ relicturꝰ. Ma fecit ei cõmuiũ in

mo ſua.Fecit publican?ex oficio publico in domo ſua

licũ xpo ↄuiuiũ:vt in euidẽtia rei fieret qð dimiſe⸗
rat.et cuius wolebat ſectaxi veſtigia.Meliquerat thelone
um vbi merces nauiñ et nautaruũ emolimeta reddunt᷑:
vbi et thelonearius ſederat.pꝛeciũ mercibo ipe facturꝰ.
Et ſequebat᷑ xpm q̃ mercedes ſuis ſequacibo reddet.ipᷣe

factus oĩbo merces:qꝛ lc eſt hereditas dñi ſilij merces
fructꝰ wntris. nõ impoſiturus ampiy venalib mercib-
pꝛeciũ ſed eius qð in rpᷣi ſeq̃ᷓla meruerit pꝛemiũ receptu

rus.Facit ↄuimũ leui.maioꝛi qᷓ; rer fidei a paratu. ex⸗

ultas ieſum recepiſſe hoſpicio.et ꝙ de ſubſtatia ſua tan⸗
to ⁊ tali hoſpiti mimiſtrare meruiſſet: indignũ oino ſe ar
bitras ꝙvocaret᷑ a xpo.et ꝙ ad domũ ſuã coꝛpalem ſum
pturus ad annona ta humiliter diuertiſſet. Et cun? hu⸗

mihtate mattſæxus in dño humilioꝛ reddebat᷑:et eo effi⸗

ciebat᷑ ypi capacioꝛ.quo in hũilitate ꝓfundioꝛ.MNeq;xps
ob cibi cauſam ad domũ eius acceſſerat:ſed ad erudien⸗

daa cõfirmanda aiaʒ er? in relictõe rerũ quꝗ fecerat in
ſeqla qua cepat:adaugens adinceptũ.vt etis domum et
cuncta ſuppellectile.⁊ ſi q vendicaſſet in ꝓpꝛiũ ex toto di
mitteret.querẽs eũ magis pauperẽe fieri.egere cũ xpo qᷓ;
abundare terrenis:etia ſi ſibi et cũctis egenis iuxa ſum
ptus in poſterũ de habitis miſtraret. Neq; volebat xpᷣs
iliũ relinqre q;talibet implicatũ.que tanto ſiudio ſuavo
cauerat i ſequelã. que aptũ pnouerat diſcipulatui apo
ſtolatui e?.euangeliſia vertoet ſcripto futurũ: tande p
ipo ſubiturũ et moꝛtẽ. Sumit oꝛe xpCᷣus a matiho ptis
et ab ipo patis.cui et licitu erat ſumere non tm̃ de bene
parto.ſed etiã de ꝑperq cũctoꝝ hoĩm:cũ ipe ſit dñs vni⸗
uerſox.cui pᷣter peccatũ nihu eſt alienũ.Cui nõ piudica
bat nequiter acquirxẽdo malicia hoĩm in wnitate natu⸗
rarũ et rerũ:quaꝝ oĩm habebat verũ dñium.nõ lege ce⸗
ſareavel hũana ſed diuina.q́;uis homo faci? ꝓ nobis ege
re voluiſiet.⁊ mhil ſibi mercatꝰ tꝑaliũ legũ in ꝓpꝛiũ ven
dicare:ſedvelut egenus volũtate captabat.ab hoib opẽ
oẽm ꝓpꝛietatẽ ⁊ ſollicitudinẽ ⁊ curationẽ in reb tꝑalib
aſpnatus.vwelut a celeſtibovnies.celeſtib intendes.ſuꝑ
iſta celeſtia mn celeſtibo maioꝛibo cito futurus:pꝛogãs no

bis in pauptate foꝛma. qliter ↄtemptis terremiſ celeſtia

capiamus. Hec ꝓ tato dixerim.ſi cuiuſpiã animus mo⸗
ueret᷑.ſcʒ cur xpC accipit ↄiuuium a matthro:cui foꝛte in
tali officio aliqd nõ bene Partũ inheſerat. Eſt etiã aliud
qð hmõi querelã ſi fieret recõpingit. Cũ quis ſtudet ſa
luti aĩaꝝ et earũ intendit meder languo:ib.dumtaxat
qð neceſſariũ eſt in licẽtia ẽ ſumẽdi:etiã ſi d mãamona/
iniq̃tatis exiſteretl Et factũ eſt diſcumbẽte eo in domo
illiꝰ:ecce multi publicani ⁊ peccatoꝛes venietes diſcũbe⸗
bant cũ ieſu oiſcipulis eius. Ert eniĩ multi qui ſeque
bant᷑ eũ Cuũ ad vnũ publicanũ et peccatoꝛẽ xpᷣs diuer⸗
tere dignaret᷑:multis ad eũ vniendi pᷣſtauit audacis vt
vnirẽt.Nõ eĩad aliquẽ magnũ potẽtia ſiue v irtute. ho⸗
mo abiectõeis ↄditiòis pᷣſumit accedere:niſi ad ſiles ab
iectos ipſius dignatiõe pcognita. Quis pꝛeſ vpfi⸗ ad
2

Liber nonus De virtuoſis

chꝛiſtũ accedere qui nil repᷣhenſibile habebat.ſed oẽʒvir
tutẽ oñdebat in moꝛibo. niſi pꝛius cu peccatoꝛibo loqui
er cõuerſari comedere dignaref: Oagna ꝓrſus xpᷣi di⸗
gnagtio:q Reccatoaibo etiq auerſatone oia facteſt. vt eos

ad pemtentia inuitaret. lduertãt igit᷑ q̃ ſtudẽt ꝓfectibo

giap. ne vedignent᷑ in ↄuerſatiomibo peccatoꝛes. ne ſub⸗
ſtomachent᷑ eiſdẽ. ne deſperatõe frangant᷑:ne eis clauda⸗
tur opoꝛtunitas veniẽdi. Ecce pᷣfert foꝛmãa ieſus.diuer⸗
tit ad vnũ publicanu peccatoꝛt.et multos ex vno tra⸗
hbit ad ſe venire inuitat:incentiuũ cũctis tribuéswemẽ

di. Recipit᷑ ad verbũ. recipit ad dſcubitũ: ſed nec mirũ
ſi eos venar᷑ ad eternũ regnũ. Oſtedit ſe domeſticũ di⸗
uine humanũ et humane diuinũ.Mapit aias cunctoꝛũ

recte nõ emule intendentiũ in eũ amoꝛe ⁊ delectatõne
ſui. Et diſcipulatü eius in hãc cõuerſandi foꝛmã indu⸗

xerat.Hia dulcumbebat publicani a ꝑeccatoꝛes cũ ieſu et

dilcipu is e: qui magutri eoꝝ dignatõʒz humilẽ cõtem

planteſ in aliu celu ſe tollere nõ audebãat. Erat enĩ mul
ti q ſequebant᷑ eu.Nec mirũ. Magis aũt mirandũ ꝙ ali
quis remanebat:qi magna gloꝛia eſt ſeq̃ dñm. lõgitu⸗
do wim ſcʒ dierũ ab eo. Sed ſp e regione ↄtradicit ope

rib wonis: aut opibo malis in ſiſtit Na et ſcribe phari

ſei vidẽtes qꝛ manducaret cũ peccatoꝛibo ⁊ publicanis:
murmurabat dicẽtes ad diſcipulos ei?. Quare cũ pec⸗
catoꝛibo maãducatis et bibitis xos ? magiſter veſter Cõ
ſurgit ex aduerſo emuloſa iuſticia: ꝓpellens ſuꝑbie faſtu
milericoꝛdiã de finib eius:imo iudiciũ temerariũ in a⸗

Nos.et de ſeipis damnata pᷣſumptio.cũ ſcribe ⁊ phariſei

ſub pallio iuſticie murmurãat.iudicãtes alios peccatoꝛeſ

ds foꝛte ignoꝛabat qles eſſent. Et ſi erãt pculdubio pec

catoꝛes:nõ ſubiacebãt ſic eoꝝ iudicio iudicãdi. Et ſe fa⸗

tebant᷑ ex hac ſnĩa iuſtos ⁊ mũdos qui nõ eſſent aut re⸗

ciperẽt peccatoꝛes. Sepe hoc inter hoĩes agit᷑ vt q ſe pec
catoꝛes exiſtere nõ ↄſiderat. aut ſi ſunt ſe palliare noue
runt.vt murmurẽt.vt iudicẽt:vt pᷣſumãt.et ſe obtegãt

pallio ſeu virtutis imagine nõ iuſticie vritate. erma

gne ſe immunẽ reddit a crimĩe:qͥ a cõuerſatione hoĩm

repulit crimioſos.Nemo eſt qͥ grauiter nõ deliquerit ĩ

lege dei nti:aut cõmiſerit qð phibuit dñs deus noſter.

Et ſi nõ fecit frenatꝰ impotẽtia. ſeu gratia rethinat? cñ

voluit ſi nõ potuit:et ſi potuit voluit. In ſui ↄſideratõe
oĩs factus.etid iuſtus pauebit: peccatoꝛib ↄdeſcendet
Affectabit illos miaʒ inuenire: nõ repellet eos cũ quib⸗

hʒoĩmoda ſilitudine in narura:ſi foꝛtaſſis diſſiſitudo cõ

ſiſtat ex gra:de ſuꝑis nõ de meritis ꝓpꝛijs pᷣſuſcepta.Ac
Phoc ſcribe et phariſei eoꝛũq; ↄſiłes in alios tã ſeueriter
ecernẽtes.iuſte repꝛobandi ſunt:dũ nitunt᷑ peccatoꝛes
Pcenſurã iuſticie remouere ab eis.a quibo pñt ꝓ abſier⸗
gendis peccatis iuuamẽta ſuſciꝑe. Pꝛoinde ieſus velut
doctoꝛ ſupnus ex auctoꝛitate docẽs hãc q̃ſtionẽ determi
nat Ad ieſus audiẽs ait. Mõ eſt opus beneualẽtib me
dieus:ſed male hñtibo. Sentẽtia iſia nõ amplioꝛẽ de⸗
clarationẽ recipit q; poꝛtat ex verbis· Attñ tangit illox pᷣ
ſumentiũ mẽteſ velut diceret. Vlos creditis beneuglere
ſicq; vobis videdeo mecv nõ indigetis ſed infirmi

eſtis:et cõtumaci ſupbia me vſſtrũ medicũ oditis. Iſti

vero infirmos ſe eſſe fatent medico indigẽt:medicuʒ qᷣ
rüt. Et remittit eos ieſus ad ſcripturã ſacrã. q; ſi ſcribe
et phariſei intellexiſſent. ſubticuiſſent: nõ querẽtes q̃re

mia recipit miſeros. pietas impios. iuſmcia miqͥs. loni⸗

tas malos. Quobꝛẽ dicit᷑ Eutes diſcite: qd ſit miſeri

coꝛdi ã volo⁊ nõ ſacriſiciũ.Nõ enĩ wnixocare iuſtos:ſed

peccatoꝛes ad pniaʒ Mullũ ſacrificiũ in veteri teſtamẽ⸗
