dum coꝛone vnius ad alterum conſerta manu pergen⸗

tium atq; cantantium:ad ſonitum alicuius inſtrumen

ti de genere muſicoꝛum. Mequaq; autem in choꝛo pem/

2—

— —— — . 4
— — —

9

le

rn
w/

„

nin
vnl

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

. „ „ ,„
cipium et finis diſcernitur. ſic etenim eccleſie conue⸗

mit intelligere curſum.ꝙ erunt pꝛimi nouiſſimi et no⸗
uiſſimi pꝛimi:et ꝑgere debemus atq; cantare ad ſonitũ
ſidei et irrepꝛehenſibilium ſcripturaꝝ.aſfigere mentez
diuine bonitatis operibus.ꝙ intantum ſua benignita/

te pꝛeuenit. vt ante inclinaretur in filium.et pactiones

reconſiliatõnis oſtenderet:qᷓ; totum poſſet complere

conceptum.aut qᷓ; foꝛmaret in animo verbuʒ. Et quia
indefectibilis pater miſericoꝛdiarum et totius conſola
tionis deus omnibus ad ſe reuertentibus ſemper meli
oꝛa exhibet qᷓ; rogatus:et tam excedentia ſenſum qua⸗
lia qui ſuſcipit ante non fuerat ſuſpicatus. Sed talia
data donoꝛum miſericoꝛdie aſſcribimus.ad moꝛnm ve

ro inſtitutõnem talia.pꝛepoſitiuam habemus innocen

tiam.ad quã tota noſtra debet nitiaffectio. Quia quis
aſcendet in montem dñi:aut quis ſtabit in loco ſancto
eius. Innocens manibus et mundo coꝛde. Bonoꝛum
operum iugi actõni anulus gratitudinis docet intende
re:memoꝛari exitum vltimi finis moꝛticina calciamen
ta demonſtrant. Saginatus autem vitulus ſacramen
taliter viuere docet.non ſolum pꝛo eo ꝙ ſumia fidelib-
debet:ſed niſi alia ſacramenta purgantia non pꝛecedãt
qᷓ;uis non omnia ſumi non iuſte poteſt. Simphonia
ſcripturarum te regulet.vt iuxta ſua gradiaris decreta.
et quicquid eſt ab ipſa ſeoꝛſum noueris eſſe pꝑeruerſum
Choꝛum militantis eccleſie nimio contemplare intui⸗/
tu:qui circa chꝛiſtum in medio exiſtentem pſallentẽq;
cithara ten ſi coꝛꝑis pꝛo nobis in cruce pendentis.⁊ ple
ctris ferreis reſonantem.cuius modulatõne paſſionũ
omnis anima ſe coartet:necnon et triumphantis eccle
ſie choꝛum altioꝛi contemplatõne conſpiciat.vbi nulla
eſt diuerſitas volũtatum. Habes duos maleperegre
in qubus pꝛoceſſum imo egreſſum peccatoꝛis a deo at⸗
q; regreſſum in euangelica ſcriptura vidiſti.aliam vero
deuiam ſcilicet magdalenam vias peccatoꝛum et omni
um vicioꝛum obꝛupta petentem:ſubiugalem factam ſe
ptem demonioꝛum:reuertentem ad eum qui ſenſu in⸗
uiſibili animas trahit.et modum reuerſionis eius ſe⸗
dule videamus. Mota igitur ad celeſtis doctoꝛis verbũ
ſuoꝛum peccatoꝛum mole contrita liquefacta dulcedi⸗
ne chꝛiſti. tracta decoꝛe conuerſatõnis. fida in animo
de benignitate ipſius ſperans remiſſionem peccatoꝛum
eius.incenſa igne charitatis illius.opoꝛtunitatem ꝑue
niendi ſtudio impigro querebat.At vbi tempus et lo⸗
cus et queſitus chꝛiſtus conueniunt:querens inuiſibi
liter tracta nõ ſono wocis.ſed mente vocata venit. Ste
tit retro ſecus pedes dñi.ſequelam ꝓmitteus veſtigio⸗
rum eius:que per leges peccati anteceſſerat leges eius.
Pꝛeit omnis peccatoꝛ deum in ſuis legibus non ſequi
tur:nam ſi ſequeretur.non fieret de numero peccatoꝝ.
Stat ante deum ꝑ ſuperbiam erectus in animo qui de
linquit:et velut inimicus aduerſatur moꝛibo et verbis
contradicit in facie:qui male loquitur aut agit.NPꝛimũ
igitur reuertens a deuio iniquitatis ſtet retro: nec pꝛe/⸗
ſumat in faciem.quem peccatoꝛum verecundia pꝛemit
quouſq; ab eo qui habet indulgere pꝛeſtetur audacia.
Stet poſt tergum:qui faciem contempſit omniuʒ gra⸗
tiarum. Reſpiciat terga qui ad faciem diuinaʒ ſua ter⸗
ga conuertit:de quibus ꝓpheta dicit. Et reuerterũt ad
me tergum et non faciem. Stent a tergo: qui faciem
omnia videntem atq; ſcientem velut cecam et ſciolam
contempſerunt. nde ꝓpheta. Direrunt ſcʒ cõtempto
res:quis videt nos aut quis nouit nos.Et alius ꝓphe⸗
ta de peccatoꝛibus dei ſcientiam contemnentibus dicit
Et direrunt. Quomogo ſcit deus:et ſi eſt ſcientia in ex
celſo. Stemus poſt tergum dñi quotquot errare no⸗

lentes:et domini miſericoꝛdiam pꝛeſtolemur. Etabat
ꝓplus deiet reſpiciebat tergum moiſi:quouſq; taberna
culum ingrederetur: Quouſq; indulgentiam habueri
mus peccatoxꝝ. diuinam faciem videre non queramus
ſed requiramus cum pſalmiſta.in futuro aſpicere ſecu⸗
lo.Aiebat eni. Gaciem tuam dñe requiram. Sed bonũ
eſt videre faciem dei:ſcʒ habere noticiam diuinoꝝꝑ qua

tipſe petebat. Oſtende faciem tu et ſalui erimus. hꝛi

ſtus eſt eni iſta facies.qui totus eſt facies noticiam ⁊ ſa
pientiam omnium habens:ad quam paterno facto re⸗

ſpectu conſequamur indulgentiam peccatox. Quod et

dauid petebat. Reſpice in faciem chꝛiſti tui. Sed ter⸗
ga petamus adhuc nec recedamus:nam non ſine dam
nationis periculo receditur atergo dei. Et ſamuel poſt
peccatum grande ad ꝓplm oꝛatõnem eius petentem/ ꝓ
indulgentia ne moꝛeretur dixit. Cerutamen nolite re
cedere a tergo dei:et ſeruite illi in toto coꝛde.Aſpiciamꝰ
dñi tergum:quia ipſe poſt tergum ſuum pꝛoiecit omtia
peccata noſtra.Qui vero in veritate tergum dñi aſpe⸗
xerunt:ſuoꝛum cognouerunt ex dñi penis magnitudi⸗
nem peccatoꝛum. Crucem eni chꝛiſtus poꝛtauit a ter⸗
go:vbi ſunt piecta imo deiecta peccata. Stemus a ter⸗
go paſſionem crucis eius imitantes:quia ſi ſocij fueri⸗
mus paſſionum:erimus et conſolatõnum participes.
Et vnde mala pꝛoueniunt. Elaias dicit. Peccare ⁊ mẽ
tiri contra dñm:et auerſi ſumus ne iremus poſt tergũ
dei noſtri. Non recedamus a doꝛſo: ſup quod ab initio
mundi fabꝛicauerunt et fabꝛicant et fabꝛicabunt quo⸗
modolibet peccatoꝛes. Tlideamus ſanctum doꝛſuʒ dñi
noſtri chꝛiſti:inſpiciamus ſarcinam putridam peccato⸗
rum magis hoꝛrendam q; humanox ſtercoꝛum. quam
ſuper doꝛſum eius impoſuimus.nec ponere delinquen⸗
do ceſſamus. Pꝛofunda ſunt iſta que tractanda ſuſce⸗
pimus:ſed nò recedamus a tergo. Ipſe pꝛeit nos quot
quot ſumus peccatoꝛes noui teſtamenti a vite ſecutus
eos qui pꝛeceſſerunt in veteri:ſed ommiũ a tergo ſunt
purgata et deleta peccata per crucem. Nec ſoluʒ a tergo
chꝛiſti:ſed ab alioꝛum ſanctoꝛum pꝛecedentiũ terga nõ
recedamus.Etenĩ ruth ſpicas legebat poſt terga me-
tentium:et nos peccatoꝛes poſt apoſtolos et martires
legamus reliquias ſanctoꝝ moꝛum et paſſionum. Non
igitur ſine magno moꝛum documento ſtetit retro iſta
peccatrix.non erecta ceruice ſed chꝛiſti pedibus inclina
ta et puoluta.vt ipſoꝝ non errantium ſequelam ſpon⸗
deat:que in ſuis incedẽs a via veritatis errauit.duces
inuiſibiles plures ſequens ad inferna ducentes.recon
uerſa ſequatur vnum ad ſuperna ferentem. Offert la⸗
chꝛymas pꝛe doloꝛe.atq; intantũ bulliendo exuberant
vt etiam pedes lauet dñi ſaluatoꝛis Expꝛimunt lachey
me ſepe conceptum doloꝛẽ in animo:et contritam men
tem demonſtrant. Arma ſunt miſeroꝛum:ad que ſemꝑ
poteſt recurrere qui ab aliquo meroꝛe contrahitur. Oꝛ
phani et pupilli et vidue deſolate ipſarum habent re⸗
fugium. lacatõnes ſunt ſine voce. teſtes ſine verbo.
indices ſine digito.clamoꝛ in ſilentio.victoꝛia ſine fer⸗
ro.terroꝛ demonũ ſine ſonitu.oblationes ſine ritu.pul⸗
ſatio ſine ſtrepitu:aqua decoctionis coꝛdis.aqua ſaliens
in vitam eternam· mare ſubmergens egiptios inſequẽ
tes.aqua ſapientie ſalutaris.ſtillicidia ſunt ſtillantia ſu
per terram infructiferã noſtre carnis. et ſup gramina
operum noſtroꝛum ſtille cadentes.liquoꝛes ſunt ratio
nabilis arboꝛis:meſtis cibus et potus.vt mirandũ om
nimode ſit.cur fletus dulcis ſit miſeris:balnea ſunt ſe
cum lata in refrigerium eſtuati.et in vulnerati atq; pla
gati remediũ. Hoc funditur ad ſaluatoꝛis pedes in ab⸗
lutionem veterum delictoꝛum:aut in bvnoꝛũ agendox

1

Awer octauus

feruoꝛem. Lauantur his lachꝛymis pedes dñi velut ex
aquis feruefactis ex charitatis igne. quem inuiſibiliter
in coꝛde accenderat ſeros qui lauabatur: qui etiam edu
cebat paulatim de fontib⸗ oculoꝛum ꝓuolute ſuis pe⸗
dibus peccatricis:et iterum calefiebant cum tangerent
hbumanatũ ignem. Et magis ac magis fluebant vber⸗/
tim. cum liqueſiebat coꝛ coagulatum ex igne intus t ex
tra incendente ſuauiter: necinferente penalem ſed de⸗
lectabilem vſtionẽ. Et qui vocauerat atq; traxerat mo⸗
re magnetiſ inuiſibili tractu: magis velectabatur in eis
qᷓ; in abundanti conuiuio phariſei. Gluebant lachꝛyme
nec ceſſebant. donec ab eodem igne ſiccarentur. qin coꝛ
dis ſui glaciem influxibilem aquam reſoluerat. Loti
ſunt igitur ex la chꝛymis pedes donum quibo venit ad
humanas hoim mentes:et facta eſt in eis quedam ab⸗
ſterſio pulueris noſtroꝝ innumerabilium peccatoxꝝ. vt
qui veras lachꝛymas fundit. agnoſcat ſua delicta laua⸗
ri et mundaria maculis iniquitatis herentis. Siſtitur

ꝓfluuium lachꝛymarum diſpenſatõne lauati. et ad aliã

actionem virtutis ſpiritu docta cõſurgit. Diſcriminat
capillos capitis ſui et plicatam ceſariem ſupꝛa pedes ex
pandit: vt abſtergat pedes quoſ lauerat lacbꝛymis. MDo
terat bec ſibi pꝛouidiſſe de peditergio: ſicut de vnguen
to pꝛeuidit · Poterat hec mulier ab aſtantibus pediter⸗
gium petere: ſed detinebatur a dulcedine pedum ſuper
quibus tota mola coꝛpoꝛis firmabatur:nec patiebatur
ad modicum ſequeſtrari a pedibus donec iuſſu dñil di⸗
mitteretur in pace. non eni volebat vacare ad verbum
ꝓpter caro factum verbum. Damnum ſibi eſtimabat
lolum erexiſſe ceruicem. Poterat hec mulier velamen⸗
to aut capitis vitta pedes abſtergere vñi: ſed qui docet
hoĩem ſcientiam et ad veniendum lauandũq; docuit et
vocauit eum abſq; verbo.inſtrunt vt inſolitum pediter
gium inueniret: quod ipſa ſecum ferebat in ſui remedi⸗
um et in doctrinam atq; exemplũ omnium peccatoꝛũ.
Capilli ſuut capitis.et cum ſint de coꝛpe atq; in coꝛpoꝛe
coꝛpoꝛis non ſentiunt paſſiones.et ſine deloꝛe ipſox in⸗
ciduntur: quod alijs membꝛis coꝛpis non delere abipa
natura negatur. Caput cuiuſlibet mẽs eſt. cuius capil/
los impaſſibilitates intelligo. ad quas aĩa peccatrix pa⸗

cto ſe ligauit:ne iterum ſubijciatur paſſiomibo vicioſis

turpantibus aĩam et coꝛpoꝛi adiſcientibo notam. Expe⸗
dit enĩ omnino impaſſibilem ſieri ad vicia concertatia
in agone nobiſcum:ne aĩo ⁊ coꝛne paſſibiliter q;ʒuis ad
paſſiones tentationum fere nõ poſſit eſſe remedium:
ſed non dubitet qui tentatur ſi paſſibiliter nõ ſuccum⸗
bit. O vtinam mihi adheſiſſet tale peditergiũ: pꝛeferꝛẽ
certe illud omnibus lintheaminibo que ab initio mun⸗
di ex arte humana manus potuit oꝑari. Mon quieſcit
animus.quẽ exagitat ſpũſſanctus:et noua opatur qui
noua ſuſcipit in doctrina. Stat ad pꝑedes peccacrix nõ
cogitat de receſſu: nec ſibi adeſt de conuiuio vlla cura.
conumantes nõ aſpicit neq; cogitat.neq; appoſitas in⸗
tuetur dapes:ſuis intendit officijs. prepediri non vult.
nec alios ipa pꝛepedit Et ſicut ſuſcipitad hos pedes mẽ
te doctrinam. nouuʒ reſurgit in opus.ruit in oſcula pe⸗
dum:et pꝛemit duo labia ſuper pedes.ſuperius et inke⸗
rius eque ſtantes. SOuo nempe labia os honninis clau⸗
dunt. vt interdum verba non exeant. interdum dentes
abſcondunt: interdum fetoꝛem oꝛis ipa phibent erire.
Claudantur labia:ne ſcõm apli phibitionem malũ ver
bum exoꝛe noſtro exeat. Inquit enim. Omnis ſermo
malus ex oꝛe veſtro non ꝓcedat. Et alia ſcriptura vicit
Beatus qui non eſt lapſus verbo ex oꝛe ſuo.Abſcondũt
ſepe labia dentes ne loquantur inaniter ſanctas medi⸗
tationes quibo omnia ruminant De quibus dentibus

De viciüs

iacob dixit cum bñdiceret iudam: dentes eius lacte can
didioꝛes. Opera enim pfecta. naturam oſſium habent
in ſoliditate manendi. Sentes aũt oſſa noſcuntur eſſe.
Oeditctõnes ſunt dentes:in quibus maxima ſapiẽtia
eſt. ac acquiritur ſi nõ eſt. Ruminatur dentibus: quod
rapacitate a quibuſdam beſtijs in ventrem traiſcitur.
Teritur dentibus.quod ad valitudinem nature perci⸗
pitur. Et mecitatõnibus reuoluuntur audita: et con/
teruntur cuncta que obeſſe aut ꝓdeſſe noſcuntur. Et
hec ſapia mtima ẽ.quã ſapiẽteſ abſcondũt Inquit enĩ
ſalomon. Sapientes abſcondunt ſapientiam. Pꝛohi⸗/
bent ſepe labia diſſuaues fetoꝛes ſtomachi aut oꝛis.cũ
mutuo ſe coniungunt:vt homo maluʒ quod in animo
conceperat non ioquatur: ne malum ex locutione ſoꝛ⸗
tiatur effectum. aut alijs feteat ꝑR malum exemplum:
ſcõm quam ſententiã pſalmiſta dicit. Pꝛohibe linguã
tuam a malo. et labia tua ne loquaãtur volum. St quis
loquitur malũ excepto qui excharitate illud aut aucto⸗

ritate repꝛehendit: aut ipe vult facere aut ad facienduʒ

vult alios inuitare. Si quis dolum loquitur vecipere
ꝓult. Hec enim oꝛis nephanda officia peſſimi ſunt feto

res. ʒ videã attentius que ſunt hec labia peccatricis

ſuꝑ pedes dñi pꝛeſſa. Nam labia wocis et verbi exterio⸗/
res ſunt clauſure magis apparẽtia inſtrumẽta: vt ſi ad
foꝛmandũvxocẽ inſtrumẽta cetera cõuenirẽt.labijs clau
ſis non dearticularetur aut diſtincta ꝑciperetur auditu
Vpſa etiam ſuo tꝑe pꝛoferunt bona et expedientia mo⸗
ribus:et placentia ei qui condidit atq; apiri permittit.
Inter hoĩes fulgebit pꝛudentia qui rõne nouerit mo⸗

derari. Scriptum eſt enim. Qui moderatur labia ſua

pꝛudentiſſimus eſt. ne ab eis pgrediantur indebita. ne⸗

qʒ; congrua taceantur. Poinde alibi dicitur. Qui mo⸗

deratur ſermones ſuos doctus et pꝛudens eſt. Et idez.
Vas pꝛecioſum labia ſcientie.Que ſi ſcõm tipum quẽ
hec mulier gerit eccleſie de gentibo collecte· multa mon
ſtrabunt adumbꝛata miſterio. Si vero ꝓut ſignificat
omnem animam peccatrice: in moꝛibus conſideranda
non paucioꝛa conſurgũt. Amoꝛet timoꝛ labia ſunt aie.
vnum ſuperius ſcʒ amoꝛ: timoꝛ labiũ inferius eſt Qui
bus in veritate aſſiſtentibus anime. ſi ppediatur tota

coꝛpis valitudo:exauditur a dño. Scuptuʒz eſt in regũ

volumine ꝙ cum anna ꝓpter filium impetrandũ.quia
ſterilis erat. ſupplex ſtaret coꝛam hely.pꝛe amaritudine
atq; doloꝛe non loquebatur verbum: ſed tm̃ labia eius
mouebãtur:et de pꝛole meruit a dño exaudiri.Nec ma
gdalena legitur verbulaſſe: ſed labia timoꝛis atq; amo⸗
ris pꝛemebat in dñi pedes:et oſculis loquebatur. De
quibus in iob dicitur ꝙ in omnibo aduerſitatibo adue⸗
nientibus non peccauit iob labijs ſuis.vt a dei timoꝛe
atq; amoꝛe recederet:vt amoꝛe atq; timoꝛe pꝛiuatus
contra dñm aliquid loqueretur. Judith vero cu caput
eſſet pꝛeciſura temulento pꝛincipi holoferni. ſtetit ante
lectum et oꝛabat cum lachꝛymis et labioꝛum motu ſi⸗
lentio. vt effectu poſſet implere quod voto querebat.
Ecce igitur labia magdalene atq; aĩie peccatricis amo⸗
videlicet atq; diuinus timoꝛ. Sunt etiã duo labia qui⸗
bus dñi pꝛemendi ſunt pedes.affectus bonus et intelle
ctus verus:de quibus iob dicitur. Et labia tua reple⸗
buntur iubilo. AIubilus vero eſt ineffabilis mentis le/
ticia:quam lingua explicare non nouit. Quo repletur
affectus tonus cum ꝑ gratiam et in gloꝛiam in effabilẽ
recipit bonitatem:et intellectus verus fulgentiſſimam
ſuſcipit et ineclipſabilem claritatem. Quos ſemper ve
lut labia quedam aperiri a dño poſtulabat dauid dicẽs.
Dñe labia mea apies:et os meum annunciabit laudẽ
tuam:vt affectus ad bonuʒ et intellectus ſit apertus ad

--- f—

ioj

itn
o
t,
no⸗
ſu⸗
nen
1/7

gu
Uig
ine
uo

09

verum'ex eis reſonet laus diuina in oꝛe peccatoꝝ oim

conuerſoꝛum atq; iſtoꝛum. Mecnõ et actiusʒ vitam at⸗
q; contemplatiuã duo labia wlut quoddam ſuperius
et inferius appellamus: de quibus ieſus filius ſyrach
dicit. In labijs ſenſati inuenietur gratia. Cota nanq;
gratia qua grati reddamur creatoꝛi ⁊ accepti ſumus in
conſpectu magnitudinis eius. labium inferius actiua
ſcilicet vita.et labiuʒ ſuꝑius ſq; contemplatiua vita cõ⸗
fiſtit:pꝛo quibus ſciendis atq; tradendis effectui om̃is
querenda eſt doctrina. VUnde ꝓuerbiatoꝛ dicit · Appone
coꝛ tuum ad doctrinam meam.que pulchꝛa erit tibi cũ
ſeruau eris eam in coꝛde tuo et redundabit in labijs tu
is. Pulcra eſt omnis doctrina maxime diuina:cum pꝛe
cipitur pulcra et delectabilis eſt cum in coꝛde ſeruatur
Sed hec eſt tota doctrine vtilitas:cum ad actiuam vi⸗
tam atq; contemplatiuã agendam aptatur. Cunc enĩ
redundat in labijs cum quis ſapienter actioni et contẽ
plationi intendit:de quibus ibidem dicitur. Qui dili⸗
git coꝛdis mundiciam: ꝓpter gratiam labioꝛuʒ habebit
amicum regem.Labioꝛum eni gratia cõtemplatiue vi
te atq; actiue rõnabilis executio dicitur.pꝑ quam creato
ri omnium amicamur.et ad hec duplicis vite labia pax
eterna ſubſequetur.ſicut ꝑ eſaiam dicitur.Creaui fru⸗
ctum labioꝝ pacem. Rationem in virtutibb fundatam
et conuerſatõem ſanctis moꝛibus fultam:non immeri
to labia iſta declarant:de quibus ſalomon ditcit.Labia
mea deteſtabuntur impium. Nam fundata virtutibus
ratio deteſtatur diabolum.et nulli malo aut impio pꝛe⸗
ſtat aſſenſum:et verbis ſemꝑ arguit quẽ impiũ eſſe co⸗
gnoſcit.Conuerſatio ſancta nõ patitur cum impijs ha
bere conſoꝛtium.Quem enĩ nouit ratio altiſſimo ini⸗
micum:conuerſatio nõ patitur niſi ꝑ violentiã aut ſpe

coꝛrectionis eum habere conſocium. Elere igitur iſta la

bia deteſtantur impium:que tam pꝛemuntur dulciter
in ꝑedibus ſuper pium. Ecce pꝛeſſa labia ſuꝑ dñi pedes
ecce labioꝛum oſculũ ad ſignum pacis inuentũ. Vide
quanta ſecum labioꝛum oſculum ferat.vt anime pecca⸗
tricis et dei ſedera ſemꝝ ferat.Quid eni ſunt iſta oſcu⸗
la niſi pactiones ad deum.quid eſt oſculatio peduʒ chꝛi⸗
ſti:niſi ꝓmiſſio imitatõnis veſtigioꝛuʒ eius. Quid eſt
oſculatio iſta.niſi pax facta in humanitate degente am⸗
bulante et laboꝛante pꝛo nobis. Sed alius malepere⸗
gre in collo fidei oſculuʒ accepit a patre:peccatrix hec do⸗
mini pedes oſculatur in fide. Ille parum loquitur: iſta
enim ꝑ impꝛeſſum loquitur oſculum quantũ diligitur
oſculatus.et quantũ dilectuʒ habeat in amima impꝛeſ⸗
ſum oſculum oſtendit in membꝛa coꝛꝑis pꝛeſſum. Et

ſcom ꝙ vnctio ſcom iohannem in canomca ſua docet
de omnibus:hanc mulierem vnctio intrinſeca extrinſe

cus vngere docuit. Jdeo ipſa vnguento vngebat dñi
pedes et innouabat oꝑa noui cultus quia nouum homi
nem nouerat:et variabat oꝑa.ne velut ocioſa patere⸗
tur ab ipᷣo repulſam. Quia nec ſtandum eſt odoſe ante
diuinos pedes qui nõ quieuerunt in opere noſtre ſalu⸗
tis:ſed ꝑ montes et planicies ciuitates ⁊ caſtella ꝑ ma
ria et deſerta ſecere diſcurſum: donec configerentur in
cruce ad expectandum omnẽ peccatricem aiam redeun
tem de latibulis et cauernis et vijs et ſepibo pꝑeccatoꝛũ.
fundentes ſanguinem in ablutõnem aĩarum noſtrarũ
et in recompenſationẽ et retributõem fuſarum lachꝛv⸗
marum atq; fundendarum ꝓ ipᷣius miſcia imploꝛan⸗

da. Sed quod aut quale fuerit iſtud vnguentũ.nõ au

deo diffinire. Hoc tñ liniet vnguentum:et quod noſci
tur rigidum atq; durum emollit. Multa vngebantur
in veteri teſtamento:et reges etiam ꝑfundebantur vn
guento.anteq; regnare cepiſſent. Sed ne violentiam

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

videar inferre ſeripture. pumiliter pteſtabo hoc vnguẽ

tum foꝛe intimam charitatem in coꝛdis alabaſtro recõ⸗

ditam effuſam in pedes in om̃ia illa que diuine atq; hu

mane in nobis opꝑatus eſt:vt totum amoꝛem effundat

in eum qui totum nobis ſe contulit in ſalutez. Melius
aũt dixerim. quia vnguentũ ex multis aromatibo conſi
citur:omnes interioꝛes vires memoꝛiam.intelligentiã

voluntatem et ſi quid poteſt eſſe inuiſibilis potentie at

q; virtutis et omnẽ coꝛpis aptitudinẽ quaſi aroma con
trita ꝑ diſpoſitõem ad conficiendũ vnum vnguentum
aptum ſolum diuinis pedibus atq; mandatis in omnẽ
ſequelam vſq; ad moꝛtem: non ponendũ pedibus pha⸗
riſei· welut lege moiſaicã nõ dicere digna hmõi ſeque/⸗
le:quia nec ipᷣa ad pfectum quempia ſuum dirit ſequa⸗
cem.MNec etiã effundendũ ſuꝑ pedes apoſtolox aut di⸗
ſcipuloꝝ chꝛiſti. Neq; vngendi angelox pedes. qs anti⸗
quus abꝛabã velut pegrinoꝝ hoſpes in ſignuʒ ? figurã
ſolum aqua pfudit. t dicere audeam nec applicandũ

pedibus virginis genitricis dei.et dñi noſtri ieſu chꝛiſti

redemptoꝛis oĩm.in ſuis pedibus hoc vnguento pun⸗

cti. Solus eniĩ eſt chꝛiſtus deus:cui debetur oſſis cha⸗

ritas. omnis gratiaꝝ actio. omnis virtus. om̃is honoꝛ.

omnis gratia. omnis laus.omnis dei bñdictio. omnis
timoꝛ. omms ſubiectio. omnis obedientia. vſq; ad moꝛ

tem. Pꝛo nullo decretum eſt moꝛi.niſi ꝓpter chꝛiſtum
aut ꝓpter eripiendas animas ꝓpterchriſtuʒ. Soli enĩ
chꝛiſto omnis honoꝛ et ommis gloꝛia.et in ommbo et de
ommbus et ab omnibo debetur in ſeculoxꝝ ſecula. Ipſe
ſolus creauit et recreauit.ſaluauit atq; redenut. Ipe ſo
lus beatificauit in ſuperis non aha creatura in angelis
et hominibo in eſſe pꝛoducta Si quid aũt debemus ſan
ctis ꝓpter ipſius ꝑticipatõem debemus. Oenſurare de

bemus certa ꝓpoꝛtione.ipᷣi aũt ſine menſura omnia de

bemus. Sed pꝛo tanto ſine menſura nõ eſt. quia que⸗
libet creatura menſurata nõ eſt atq; finita: et infinitos

actus viſibiles atq; inuiſibiles habere nullo modo pᷣt.
Habes peccatricis vnguentũ omnem videlicet amoꝛẽ

et bonoꝛum omniũ aggregationẽ quaſi vnum vnguen

tum effundendũ totũ atq; totaliter in dñicos ſanctos

pedes.ad ſequelam irretrouerſibilẽ veſtigioꝑ eius: ne
in via iniquitatis ambulemus atq; vt non erremusm
ſemitis veritatis:ſed via regia gradiamur.non declinã

tes ad dexteram neq; ad ſiniſtram. donec ꝑpueniamus

quo ipᷣe infallibilis doctoꝛ theoꝛia et actu ducit: nõ viuẽ
tes nobis.ſed ei qui pꝛo nobis moꝛtuus eſt ⁊reſurrerxit
Vlidimus deuiam et ſubiugalem demonioꝛum ſeptem
excuſſam a demonioꝝ imperio abſolutam a multitudi⸗
ne dominantiũ funeſtoꝛum:reuerſam ſub pedibo impe

ratoꝛis diuini omnia pꝛecipientis.leuia.iuſta.honeſta.

vtilia non in ſuum ſed in cõmodum ſubiectoꝛum.Nũc
ſuſcipientis benignitatẽ interioꝛi oculo vid eamus Tra

hitur iſta inuiſibiliter a magnete diuino. Inuſibiliter

ſuſcipitur ꝑ amoꝛem in altitutidine mentis ſue:vt qᷓ;

uis pedibo coꝛꝑe pꝛouoluta ſubiaceat.in chꝛiſti mente

altiſſimam tenet ſedem:imo crediderim chꝛiſti amoꝛẽ
ad ipſam pꝛocliuius inclinatam qᷓ; ipſam pedibo chꝛiſti
Patitur tactum eius:nec dedignatur ꝑactam immun
diciam eius.Lauabatur enĩ cum ipᷣa lauaret.opa vero
eius impꝛoperat inuitanti. illam pꝛeferens conuiuio
phariſei. Tuetur eam a calumnijs:et ibi et deinceps

eius factus eſt aduocatus aduerſus ſymonem ſoꝛoꝛem

atq; peſſimum ꝓditoꝛem: contra eam officium iudicia⸗
le ſubmittens.Dimittit ſibi peccata ꝓpter amoꝛem vo
cali confeſſione ſubmiſſa. Ype vero ſummus ſacerdos

videbat interioꝛa eius:ipſa vero confeſſa fuit ꝑ lachꝛy⸗
mas eius. Sed non ita nunc:quod factum eſt tunc-

Llber octauus

Mꝛonunciat ſibi poſt amoꝛeʒ virtutem ſidei eius.cum
ſaluam factam dicit ex fide.atq; ipſam dimittit in pace
celebꝛata miriſica retro diuinos pedes. Pax in qua pꝛe
uaricatrix dimittitur anima eſt. vt ita q offenſa conſi⸗
ſtat ſecura.ac ſi non fuiſſet culpa cõmiſſa. Pertinet
ad hanc pꝑegrinatõem infauſtam tipus perdite ouis cẽ⸗
teſime:que vt periret errabata numero centeſimo at⸗
qʒ congregatõe que dicata erat altiſſimo: et ſingulares
vias incedens.vt lupis veſpertinis paratioꝛ eſſet ad pᷣ/
dam: fugiens paſtoꝛis ſibulum et ducatum et coꝛrecti
onis virgam atq; canum latrantium ſecuram cuſtodiã
cui paſtoꝛ occurrit ante lupoꝝ incurſum: et reuocat in
caulas. Errat aĩa ſepe ſingulares atʒ infames pagrans
vias:et tanto atq; tam dulciter maloꝛum erroꝛe detine
tur:vt redire non poſſit et neſciat niſi reuocetur. Erra
rea via veritatis penitus.eſt ꝑenitus a nobis ꝑ initium
et pceſſum atq; moꝛari quouſqʒ dies calamitatis adue
niat. Redire aũt penitus nõ ex nobis niſi diuinus pa⸗
ſtoꝛ vſq; ad nos cum paſtoꝛalibus inſtrumentis reuo/
caturus accedat:et imponat ſuꝑ humeros benigne hu⸗

manitatis:ſuꝑ quos ꝓpter nos poꝛtauit crucem.Pꝛo⸗

phete plures.magis vero fides chꝛiſtiana huic aſtipulã⸗
tur ſententie.Oragma decima pdita etiam tipice dicit
peccatoꝛis ꝓceſſum:que appꝛobatur vel repꝛobatur ex

materia pondere ſubſcriptione atq; ſigura. Et cum per⸗

ditur.quattuoꝛ iſta in illa ꝑduntur. Anime materia ne⸗
bona neq; mala eſt.ſi ex quo facta ſit ipa conſpicimꝰ.
En eni ex nihilo ⁊ immaterialis:ſi ad elementa aut ad
elementata componimus. Sed ſi ißam conſideramus

quid eſt. Gona et nobilis et incoꝛruptibilis ſubſtantia
eſt.quam ſubſtantiã non incongrue quandam bonam

materiã dicimus vnifoꝛmibo virtutibus aptam Pon⸗
dus cuius eſt amoꝛ humilis atq; ſubiectus. Gigura.di

uina ſimilitudo atq; imago:quas creatoꝛ ſibi contulit

cum creauit. Supꝛaſcriptũ aut circumſcriptũ manda

tum ne ꝑ creaturam a creatoꝛe recederet:que perditur

in puluere terrenoꝝ.et obuoluitur et tegitur vt nõ ap⸗
pareat.niſi diligenter queſitoꝛ cum lucerna veritatis.
que menti non oculis lucet inueniat.et inuentam repo
nat in theſauros diuinos:vt ſit ꝑfecta in decalogo pꝛece
ptoꝛum. In his duabus tipicis locutõnibo duas pᷣua⸗

ricationes agnouimus:legis nature condite atq; ſcri⸗

pte. In oue deuia:pꝛeuaricatõnem legis nature condi
te ſimplicis et incompoſite: In dꝛagma vero hancean
dem et moiſaice legis maxime decalogi:ꝓpter numerũ
decimũ a quo ꝑdita fuerat.Zu qui legis intellige. Ha/
bet ouis ſolum quam accepit exiſtendo naturam.habet
dragma naturam et artẽ.Pꝛeuaricatio fuit in oue vſq;

ad moiſen in his qui malefecere:pᷣuaricatio in dꝛagma

vſq; ad finem ſeculi. In dragma metetalli non muta⸗
ta natura mutatur ſepe caracter atq; figura.necnon et
ſcriptura interdum dilatatur. et plus de ſupꝛaſcriptõe
apponitur. Nam additũ in ſcriptura intellectualis dꝛa⸗
gme ad id quod accepit tꝑe moiſi in tpe chꝛiſti. In om
nibus his ſolus eſt ipſe qui reuocat.qui condidit ſal/
uare poteſt hoies ꝓpter homines in tꝑe factus homo.
Deuiauit ſiquidem petrus timoꝛe pterritus: et ne⸗/
gauit eum quem dei filiuʒ fuerat ante pꝛofeſſus.quem
etiam non ſe negaturũ paulo ante pꝛofeſſus. Sed re⸗
ſpectus a dño p reuocantem gratiam: lachrymas coꝛ⸗
dis weram penitentiã indicantes.quia fleuit amare. de⸗
leuit peccatuʒ.reconuerſus ad dñũm. Latro vero ſem
per a via veritatis ⁊ a bvnis moꝛib deuius vltimo moꝛ
ti vicinus.eterne vite cognouit auctoꝛem:et ſeipᷣm pe⸗
na plecti dignump ſuis maleactis diiudicans.pene ge⸗

henualis eusſit encium. Et mente credens oꝛe vero ½

4

De viciis

nuncians ſecum pendentem in ſimili toꝛmento.diſpa/⸗
ri merito dñũm vniuerſi:nec ꝑenam credidit poſſe dero
gare maieſtati diuine.quam in illa carne paſſa ꝑ fidem
firmiter eſſe cognouit:et fidei perſpicuitate vidit in aĩo
alterius ineffabilis regni habere dominia. quem iuxta
ſe ꝓpter terrenum regnum ab impio pꝛeſide tam tur⸗
piter viderat iudicatum. Et eius ſe poſtulauit fieri per
ſidem in ſuo regno conſoꝛtem.quem in hoꝛrendo pati⸗
bulo habebat ſine culpa ꝑticipem. lit enim. Memento
mei dñe dum veneris in regnum tuum. Sed ad eum
facta reſponſio magis demonſtrat:quantũ iſte latro cõ/
uerſus in vltinmns ipſi dño adherebat. Sane in reſpon
ſum acepit. Hodie mecum eris in paradiſo. Que ver⸗
ba pꝛeſentis diſſertionis non ſunt. in oꝛdine alio exxo⸗
nenda ſuccedũt.ſed hic appoſita ſunt.vt in nullo quis
pꝛemia diuina deſperet.cum in omni loco etate et tem
poꝛe ante vite terminum dei miſcoia et indulgentia ſit
parata.ſi per veram pemitentiã anima peccatoꝛis fuerit
pꝛeparata. Igitur habes peccatoꝛis ꝓgreſſum et ad de⸗
um factũ in veritate regteſſum:cuius tractatui in dño
finem damus.addentes alium ꝓ geueralitate atq; ſpe⸗
cialitate maloꝛum.in que poteſt peccatoꝛ pegrinari atʒ
defluere:vt cautioꝛ fiat qui cauere intendit. et apire ſci⸗
at qui redire diſponit.
Erplicit tractatus de ꝓgreſſu peccatoꝛis et reuerſio⸗
ne eius ad deum. ——
Incipit tractatus de generalitate et ſpecialiate m̃a⸗
loꝛum in que poteſt peccatoꝛ peregrinari. Et pꝛimo
ce coꝛruptela peccati. Capitulum.XL. I.

Oneſtas fidei chꝛiſtiane inhoneſta ppoſſe
deuitat:ſed oꝛdo requirit vt pꝛius deuitãs
h da cognoſcat. Igitur quia honeſtam et hbo
noꝛe pꝛeditam creaturam diabolus eſt de
poneſtare conatus. et ab honoꝛe creatõis
in baratrum damnatõnis immergere. et coꝛrumpere
incoꝛruptam.quia ipam coꝛruptibileʒ pꝛecognouit. qꝛ
ſeipſum nobilius factum ꝑ peccatum coꝛrupit. idcirco
de coꝛruptela peccati libet doctrinaʒ innectere.vt quod
vitare de beat chꝛiſtianus agnoſcat. Sʒ peccatum licet
multa noĩa capiat:plures tñ malos ſoꝛtitur effectus.

Et ſi quis ſuam varietatem dinumerare wluerit:mul

tiplicabuntur ſuꝑ maris BteZ qñiq́; maluʒ
iuxta illud dum cõmendaretur iob vir ſimplex rectuſ
et timens deum et recedens a malo. Et in puerbijs ſa
lomonis.Timoꝛ dñi odit malum. Et alibi. Sapiens
timet v declinat agii Eif genlerdluid ima
ginem dei defoꝛmat. Sapientia refert. Beatus vir qui
inuentus eſt ſine macula Et cum dauid quereret quis
in monte vite eterne requieſceret dicens.dñe quis ha⸗
bitabit in tabernaculo tuo.aut quis requieſcet in mon
te ſancto tuo.reſponſum in ſeipᷣo a ſpũſancto accepit
Qui ingreditur ſine macula:et oꝑatur iuſticiam/Di⸗
cituxr etiam pollutio:et hoc quantum ad contagionẽ cõ⸗
tractam exterrena delectatione. VUnde hieremias.A ꝓp⸗

phetis hieruſalem egreſſa eſt pollutio ſupomnem ter/
ram MHicitur etiã reatus:qm̃ obligat ad eternam penã
Quod noſter ſaluatoꝛ ait in euaugelio. Qui dixerit fra
tri ſuo fatue:reus erit gehenne ignis/Dicitur qũq; cul
pa:et hoc ꝓut reſpicit pꝛnam. Ende ecechiel.ia que
peccauerit ipſa mmoietar releſ wintunm et hoc ſcom
ꝙeſt receſſus a dignitate gratie habite.quod fit cũ aĩa
recedit et derelinquit deum. Ande eſaias hieruſalẽ im⸗
pꝛoperat dicens.Dereliquerũt dñm.Et alibi. Qui de⸗

reliquerũt dñm tonſunentnemekiin. euaricatio:et
hoc inqnantũ mandatum dei deſpicit. Sicet pſalmiſta

ſ
gtii
to

iis

et

deploꝛat. Vidi pꝛeuaricantes et tabeſcebam. Dicitur
vicium inquantum eſt defectus naturalium bonoꝛum
quia ex eo vicium eſt quia interimit aut paulaticat qð
in natura daenerfii ſcelus: ꝓpter iniuriam dei ma
gnam. Pꝛopter quod in eſaia ex ꝑſona patris de filio di
citur. Pꝛopter ſcelus ꝓpſi mei ꝑcuſſi eum. Moc eſt. pꝛo
pter magnam dei offenſam et oppꝛobꝛium meum ma⸗/
gnum:pcuſſi filium meum cA nephas: put eſt
illictum pſone perpetranti. nde in eccleſiaſtico dici⸗
tur. Dediſti maculam in gloꝛia tua ¶ocatur crimen:
pꝛout eſt dignum accuſatõne et pena. Sic et ſapientia
Dicit. Pugnabit pꝛo eo oebis gerrari Marfſiſetur pec⸗
catum pꝛout ſit conuerſio ad bonnʒ còmutabile. cuius

rei cauſa factoꝛ fit mutabilis. Crenoꝑꝝ. Peccatu
cauit hieruſalem: ꝓpterea inſtabilis facta Chae

pena et hoc inquantũ reſpicit pꝛimi hominis peccatum:
in quo natura noſtra coꝛrupta fuit. Quacunq; die co⸗

mederitis ⁊cc. moꝛiemini/Oicitur iniquitas: pꝛout di⸗
uinam iuſticiaʒ inequat Micitur malicia: quia molitur

contra deum ſeipᷣm ⁊ pꝛoximum. Sed quocũq; molo

nominetur ſubſtantia caret. ſubſtantia non eſt. et inter
creaturas nominari nõ poteſt. nec ꝑſe ſubſiſtere pt. ſed

eſt in bona et ex bona natura quã deus creauit. Et ſi nul

la bona natura creata eſſet gccatum ſeu malum vbi cõ
ſiſteret non haberet.cum aliud non ſit malum ſeu vici⸗
um. niſi quod eſt bone nature ſpuũali aut coꝛpali aduer/⸗
ſum:et ꝑ ſeipᷣm non habeat eſſe poſitiuum. Nam ſicut
abſtinentia poſitiue nihil eſt et er ea tñ coꝛpus languet
ſic peccatum nihil eſt. et anime bonum turpat: et coꝛrũ
pit naturã ꝑ culpam.et gratia pꝛiuat. Quid eſt cecitas
oculoꝛuz niſi pꝛiuatio viſus. Et mutitas quid aliud qᷓ
pꝛiuatio loquele Surditas quid ponit in eſſe:niſi quia
ꝑꝛiuat auditum. Quid ponit ſilentium aut realiter ef⸗
ſicit:niſi quia tollit vocem aut phibet clamoꝛeʒ. Quid
moꝛs actuale habet exiſtẽs:niſi quia vita pꝛiuat. Quid
enĩ aliud eſt malum aut vicium coꝛpoꝛis: niſi quia ſpe⸗
ciem et modum et oꝛdinem in ipſo coꝛrumpit minuit
aut deſtruit. Oe ſi totaliter deſtruit:non habet vbi vltra

ſubſiſtat. Si minuit quod remanet dolet: dolendo te⸗

ſtiſicatur ꝙ wona natura eſt. que de malo quod patitur
dlet . et ꝙ malum nihil aliud eſt niſi quod aduerſum
naturam eſt pugnans vt deſtruat:aut ꝙ viciata ex loni

diminutõne ꝑmaneat/ Auid aũt aliud eſt malum ſub
ſtantie ſpiritualis:niſi t ſupꝛa tactuʒ eſt coꝛruptio ſpe⸗
ciei.modi et oꝛdinis: SGpecies vero in anima que a pec
cato coꝛrumpitur.eſt ipᷣa ſimilitudo ad deuʒ. Facti enĩ
ſumus ad imaginem et ſimilitudinẽ dei: quam peccatũ
turpat et diſſimilat Modus aũt ipſa eſt foꝛma viuẽ⸗
diet intelligendi.amandi.volendi. appetendi. recoꝛdan
di.timendi.veniam ſperandi.gaudendi.triſtandi.dolen⸗
di:quam peccatum coꝛrumpit vt modus omnino nõ ſit
quia modus ibi ſolũ eſt vbi neq; plus neqʒ minus eſt.
Sed peccatum in talibus anime potentijs et affectõni

bus ita modum ⁊ foꝛmam coꝛrumpit:vt aut anima in

fra ſubſiſtat aut omnino Seedher to nge in anima
eſt ipa intentio ad finem. Nam òmnis oꝛdo cauſarum
actionum voluntatum et intentionũ tendit ad finem:
ſinis vero cunctoꝛum eſt chꝛiſtus. Quem oꝛdinẽ pcẽm
coꝛrumpit. vt anima ſe non oꝛdinet in affectõibus atq;
opibus ſuis ad finem vnde beata ſit:ſed trahit deoꝛſuʒ
ad creaturas ꝑ concupiſcentias vicioſas.vt ſpꝛeto incõ
mutabili lono fructificando in ipſo et ex ipo et ꝑ ipᷣm
lonum cõmutabile atq; coꝛruptibile faciat ſinem ſuuʒ.
Segd cum malum non habeat ſubſtantiam neq; poſſit
ꝑ ſeipᷣm pꝛeterqᷓ; in aliqua bona nature ſubſiſtere. cum
ſit nihil.quomodo in id quod eſt et bonũ eſt pꝛeualuit.

et contra vicia ſermombus do. ſglugto.

Et cum creatura bona ſit deum habens intra ſe.non ta
men incluſum ſed totam ſeipſam ſcientem:habens er⸗
tra ſe non tamen excluſum.ſed totam ſeipſam pꝛotegen
tem · habens ipſum deum infra ſe nõ depꝛeſſum ſ ipaz
fuſtentantem: habens ipᷣm ſupꝛa ſe ſed non elatum.ſed
ipſam pꝛouide gubernantem:vnde ergo ad intranduʒ

ad ipam aditus malo patuit.Qua via venit quomodo

bic irrepſit:p quam poꝛtaʒ intrauit. Elnde dicit ſcriptu
ra. Elidit deus cuncta que fecerat et erant valde bona.
Vnde ergo malum.cum dei factura non ſit.Aintiqua
eſt qneſtio iſta.et in euangeliorenouata.DHomine nõ⸗
ne bonum ſemen ſeminaſti in agro tuo. vnde ergo ha⸗
bet gcania. Ventilata ſubtiliter a pleriſq; doctoꝛibus
