ris illam ſcire volentibo explicat modum dicens. Si
quis wluerit voluntatẽ eius facere:cognoſcet de doctri
na mea vtrum ex deo ſit. an ego a meipſo loquoꝛ. Zid⸗
uertenda eſt ſignata locutio ſaluatoꝛis. Si quis wolun
tatem dei fecerit:ſciet diſcernere de doctrina chꝛiſti vtrũ
ſit a deo an ab hoĩe puro. Non tñ ſic ſentiendů eſt ꝙ wo⸗
Iũtarius dei omnẽ chꝛiſti doctrinã ꝓut eſt a deo intelli⸗
gat.niſi quod vt voluntatẽ dei faciamus ſit om̃is eius
ad nos delata doctrina. Nec quempiã fallat id dictũ ei⸗
ſe ꝙ dei faciens voluntatẽ de chꝛiſti ſciat iudicare doctri⸗
na.vtrum ſita deo.cum ipſe chꝛiſtus ꝓpter illud et nil
aliud docuerit homĩes qᷓ; dei facere voluntatem. Et qui
vult facere coluntatem dei et cum audierit intelliget
vnde ſit:qm̃ timoꝛe ſuo initiabitur. Et intellectus bo⸗

nus ofmiibus facientibbeum. Et iob in receſſu a malo.

quod eſt diuine woluntatis:intelligentiã eſſe aſſeruit.

Et recedere a malo intelligentia:velut actiuus ſit ve⸗

rioꝛ intellectus:et intelligit vtiliter qui oꝑatur:et fru⸗

ſtra intelligit qui non agit. Intelligit voluntarius dei
de doctrina chꝛiſti:qm̃ qui non ſuam ſed dei vult facere

voluntatẽ intelligit a deo chꝛiſti eſſe doctrinam:qui ſo⸗

lum diuina docuit non hũana. Et vt non dubie chꝛiſti

doctrinam a deo eſſe credat vulgare puerbium ad ipſuʒ

referat. Doctrina viri per patientiã noſcitur· Conflen⸗

tur ergo in vnũ quecũq; ſunt obiecta ieſu verbis factis
quõ et quãobꝛem et a quib:iſi huic viro aliqñ patientia
defuit.ſi ſupari in aĩo potuit.ſi actus aliqũñ ira eſt. ſi nõ
malefacientibo benefecit.ſi maledicentibo nõ benediit.
ſi nõ tolerauit repꝛobos in colloquio. in conſoꝛtio etia

ꝓpꝛium pꝛoditoꝛem· Pꝛolirum et quaſi ſupuacuũ eſſet
in chriſto patientie cõmendare virtutẽ: exqua ſua do⸗
ctrina non eſſe hũana ſed diuina clareſcit. Quis enim
potuiſſet talia equanimiter tolerare.niſi cheiſtus eter⸗
nus dei filius homo verus:aut is cui ipſe dederit diui-
ne non humane ſeu naturali virtute.Acꝑ hoc ꝑ patien
tiam viri huius:ſua doctrina intelligitur eſſe diuina pp
tius qᷓ; humana.Et vt pſtringam totũ euangeliũ eius
dum ſane inſpicitur ex om̃i varietate loquendi diuninũ

4

eſt woctrinale:ad oĩes verbum oee bumano pꝛolatum.
Sed ipꝛoba cogitatio iudeoꝝ et impoꝛtuna queſitio:

dum in doctrina ſentiebant inconuincibilẽ vritatẽ qo

querebant oꝛiginẽ. Ex qua imagine pñt argui plus de⸗
bito curioſi.dum querunt rerum oꝛiginẽ.ſcientes ipᷣaꝝ
efficaciam atq; virtutem. Mõne in herbis in lapidibus
pꝛecioſis ab indigentib potius erquiritur effectus q;
oꝛtus. Meq; neceſſariũ eſt ſcire vnde pꝛodeant:ſed quid
vtendo efficiant. Arguendus eſſet ſamelicus habens
in manu panem: ſi non comederet anteq; oꝛiginem no
ſcet. Quid ĩtereſt aut refert ſcire aut neſcire res qbo ne
ceſſario vtimur vnde a pꝛimeuo ꝓceſſerint. ſi nobis fa⸗
cte ſunt pꝛeſto ad vſum et ad vtilitatẽ expediunt.cci⸗
piunt ĩdigentes panẽ oblatum nec exquirũt quis ſatoꝛ
aut meſſoꝛ in granis:aut in qua patria ſeu cuius agro
aut quis piſtoꝛ confecerit. Neq; qua vite natũ quibo toꝛ
cularibus pꝛeſſum.qua veggete immiſſum. quo autoꝛe
deductum fuerit vinum. nõ curat ſitiens ante ꝓpinatũ
habens:ſed tm̃ id hauſtu eius depellere ſitim. Mon cale
facit ignis amplius in lignis cognita ſilua: nec minus
incognita.Qund de oꝛigine lucis inquiritur:cum ipᷣa ti⸗
bi ad agenduʒ opoꝛtuna facta ſit pꝛeſto. cur ergo de we⸗
ritate queris exoꝛdium:cur auctoꝛem ſi tibi ipſa placet.
Si oſtendit vt cureris putrida tua: vt valeas in ſupꝑ⸗
na etiã opoꝛtuna miniſtrat. Mlus eni eſt veritas a ie⸗

ipſa:qᷓ; a quoqᷓ; ꝓferente poſiit exiſtere. Sumit medica

mina egrotus que medicus amminiſtrat: nec qua pr̃ia.
quo autoꝛe.quo ſint delata nauigio:ſamtatem querit ex
eis non ꝓceſſum ad illam. Quid ergo cognita veritate
neceſſaria plus de ulla querunt:aut volunt illam imp:o

hare qꝗꝛ diſplicet. impꝛobans quod male placet aut cau

ſam inuenerit vefectionis ab ula. veriti altitudinem pre
ceptoꝛis eius.nõ attendentes iocunditatẽ conuerſatio
nis illius.vt cum nõ pñt inueſtigare ſuam oꝛiginẽ. cul
pam retoꝛqueant in doctoꝛem.Nõ minoꝛ writas reper
ta ſulcatione caracterum in quibuſcũq; codicibo igno⸗
ratis autoꝛe ſeu caractericatoꝛe aut valentioꝛ ſi noticia
foꝛet imꝑpatoꝛum regũq; ſubditis:cum edictum ab eis
acceperint in ſcriptis obedire ſe parant.non querentes
cuius manus ſulcauerit impiale mandatum: ſcientes
huiuſcemodi noticia fiue neſcientia nil adimivel con⸗
ferri in auctoꝛitate impialis edicti. Nullum imperium
ab eterno maius qᷓ;veritatis que ante om̃ia cum omm
bus etia poſt om̃ia ſi poſſibile foꝛet deſicere ipᷣa manet.
Sup omnia eſt oibus pᷣualet:nemo eſt qui ſe abſcõ⸗
dat ab inueſtigatõne eius.luminoſa eſt.nullis obſcurã
da ſeu tenebꝛis depellenda eſt. YIncõuinobilis eſt. cuius
edictum abſq; certiſſima pena nõ contemnitur.MNõ er⸗
go queratur quõ aut vnde quis illã enunciet: ſi cogno⸗
ſcitur dictum quo veritas eſt. Cognoſcit igitur xolun⸗
tarius dei: doctrinam chꝛiſti eſſe a deo:qꝛ cum nõ que⸗
rit voluntatem facere ſuam. doctrinam chꝛiſti audiens
aſſerit eſſe diuinam.cum ea que dei ſunt nõ que mũdi
ſunt illa contineat:ex quo liquet chꝛiſtũ non a ſeipo ſed
a deo fuiſſe locutů. Qm̃ quia ſemetipo loquitur.glo⸗
nam ꝓpꝛiam querit.. Scientia ſcripturaꝑ vt rei expe⸗
rientia pandit aliquo tradente pcipitur. Pꝛoinde qui
loquitur ſcõm ltas et ſcripturas non ſibi vſurpet ſcien
tiam:ſed referat in doctoꝛem. Et legatus nõ legatöem
ſibi arroget:ſed leganti.alioquin gloꝛiam ꝓpꝛiam nego
ciaretur. Jeſus vero cuncta referebat in prem. a quo
ſe miſſum ſepigime faſſus eſt:vnde non erat de ſua do
ctrina cunctandum:aut eius oꝛigo querenda.qm̃ verar
eſt chꝛiſtus. Er hoc quidem. Qui aut querit glonih e
qui miſit illum: hic verax eſt iniuſncia inillo nõ eſt.
Hoc quidem dicebat ieſus ad conuincend ſeuam fi⸗

dimm iudeoꝛum qui eum querebant ad moꝛtem: cum
verar eſſet.dumtaxat hommibus doctrinam paternam

pzomulganaas.q
Oſtendit ieſus indeos pꝛocuaricatoꝛes moiſaice le
gis in chꝛiſto. ſe aut legem non ſolinſſe demonſtrat.
Scöm Pobannem. apim. XNXYIII

Ecr moiſi data eſt:circumciſio nõ moiſi data

nec er lege fuit. ſed patribo data fuit. pꝛimo
nvnvidelicet abꝛalx. Oi cuſtodiretur lex in ſab/
hbpbyato nõ fieret circumciſio. et circumciſio fit
inſoluta lege. Opus aut fieri poſſet in ſabbato equale
circumceiſiomi aut excedens. etiã ſine pꝛeuaricatõne le⸗

gis. Hed ler moiſi penitus homicidiũ pꝛohibet. niſi iu/

ſticia contempte legis iudicauerit hoĩem obtruncandũ
ex hoc quidem ieſus arguens ſeuam pfidiam iudeoꝛuʒ
dicit. Mõne moiſes dedit vobis legeʒ. Et nemo er vo⸗
bis facit legem. Quid me queritis interſicere. Moi⸗
ſaica lex quam accepiſtis ab eo fieri homicidiũ vetat.et
nemo vẽm illam cuſtodit cum me omnes concoꝛditer
queratis ad necem. Sed vt quid cum ſim verax cum
non queram gloꝛiam meam:cum iniuſticia in me repe⸗
riri nõ poſſit. VUeruntñ depꝛauati adijciunt mala malis
et annectũt peccata peccatis. Ende deberent coꝛrigi in⸗
de in peioꝛa labuntur. Reſpondit ei turba. Demoniũ
habes. Quis te querit interficere · Ecce malox cumu
latio ad preacta:ſicarie voluntati p-ſtimum conuicium
inngunt. dicentes boiem ſanctum et iuſtum habere de
monium. Sed qm̃ mente demoniũ geſtabant et agita
bantur ab eo tali noĩe appellabant exoſum: et publice
mentiebãtur:negantes velle interſicere. quem modis
omnibus venabantur ad moꝛtem. ꝛopꝛiũ peſſimoꝝ
eſt vt maliciam quam animo gerunt alijs imponant et
cum cõuincuntur negent malum velle facere ſi nõ pfe
cerunt.Perfectũ vero inſiciari nõ pñt.xei euidentia lu
ceſcente:ſed inueniũt vt noꝛunt excuſatõnes varias in
peccatis.ad eoꝝ erxaggeratõem maloꝑ. Non reſpondet
ieſus obiecto conuicio in ſumma patientia factus.nec
recompingit verbo vero mendacium verum. pꝛeſcius
illos peramplius furituros et multiplicaturos peccata.
ſed diſcretione vtens et patientiam ſeruans. ſed ſua
verba in eam partem contraxit qua euidenter oſtende/
ret legis non eſſe ſolutoꝛemet eoꝑ aduerſus eum in/⸗
dignatõnem iniuſtam. Hinc reſpondet ieſus: et dixit

eis.nũ opus feci:et omnes miramini. Pꝛopterea de

dit vobis moiſes circumciſionẽ: non qꝛ ex moyſe eſt ſed
ex patribo. Et in ſabbato circũciditis hoĩiem. Exeo ꝙ
infirmum longeui tpis chꝛiſtus curauerat in ſabbato
ad piſemnam dependet iſta contentio:non ꝙ plura bona
opa ieſus in ſabbato nõ feciſſet:ſicut in multis euange
lium clamat. Sed nec interpoſitio eſt alterius miracu⸗
li facti in ſabbato vſq; ad diſceptatõem hanc.niſi foꝛte
illud de muliere curua immediate preceſſiſſet que fuit
curata ſabbato: ſed oꝛdo geſtoꝝ diſſentit. Sed nec ad
rem diſſerendam ſe obijcit:ad apologiaʒ ieſu intenden⸗
dum eſt. Circumciſionẽ dedit vobis moiſes.non erſe⸗
ipſo aut ex lege data in monte ſyna. ſed quia ex patrib-

longe ante eis data erat.Et cum puer nat octauo die

ſit circumcidendus vt ſabbato natus octauo die ſabba⸗
ti ſiat circeumciſus: et lex moiſi ex hoc inſoluta manet.
Mꝛoinde. Sicircumciſionem accipit homo in ſabba

to vt non ſoluatur lex moiſi:mihi indignamini.qꝛ totrũ

hominẽ ſanum feci m ſabbato. Si lex moiſi non ſol⸗
uitut in ſabbato circumci ſione ſuſcepta que totũ homi
nem nõ ſaluum facit ſed in parte. cur indignami mihi
qui totum hoĩem in aĩa ⁊ coꝛpe ſaluum feci. Ergo erat
miuſta dignatio iudeoꝝ.cum plus wni egiſſet ſanando

ℳ

totum bolem: ̊circumaiſio ſnmando hominis partem
Id dicendum ꝙ ſi actione minoꝛis in ſabbato lex non

ſoluitur que iubebat ſabbatũ cuſtodiri: nec ſoluitur acti

one potioꝛis.Rationem reddendo chꝛiſtus diſceptabat

humilltatẽagens: qui poterat auctoꝛitate ſupare. De-·
centius aũt eſt vbi ratio reddi pᷣtipᷣa q́; imꝑio vti et ad

magnam dignatõem magis herois et huilem con ſiſtẽ
tiam eius infertur in reddita rõne cum ſubditis fieri:
quosppᷣGt omnino auctoꝛitate ſupare. Muiuſcemodi mo
dum ſeruauit in omib ieſus qm inualida eſt ratio que
ſupꝑioꝛis auctoꝛitate fulcitur. nec ad rõnem ꝓbabilem
apponenda eſt niſi ꝓducenda ſit aduerſus aduerſanteʒ
ptinaciter rationi.cum nõ rõni ſuffragatur auctoꝛitas:
ſed repꝛoboꝝ impꝛobitatẽ et contumaciã ipſa reſculpſit
t cum rõne ageret ieſus:monuit ſcom exterioꝛẽ aſte⸗
ctum veritate temerarie iudicantes dicens.. Nolite iu
dicare ſcom faciem.ſed iuſtum iudiciuʒ iudicate. Elti
Diceret. Ex exterioꝛi aſpectu vobis paret: qꝛ curaui ſab⸗
bato ſoluiſſe iegem ſed nõ ſolui ſcom veritatẽ: ſicut vos

nõ ſoluitis ꝑ peritomen. Igitur nolite ſicimpꝛouife iu⸗

dicia iaculare ſcom id quod foꝛis.qm̃ hoĩes vident que
foꝛis parent. deus autẽ intuetur coꝛ. ſed iudicate ſcom
iuſtum iudicium:vt inmocẽs nõ damnetur. nemo ſine
culpa ꝓpꝛia in pſona puniatur. Mec hoc dicebat ieſus ti⸗

mens aut nolens ab eis occidi.qui venit pꝛo eis et pꝛso

omnibo moꝛi: ſed eos reuocabat ad veritatẽ et depelle⸗
bat erroꝛem:quo ſepe iudicium clauditur et veritas ex⸗
ulatur. Ideoq; reuocat ad iudicium equitatis vt nõ ex

aſpectu ſed ex iuſticia iudicent:nec in acceptõne pſonag
ſicut ſcriptum eſt Quod iuſtum eſt iudicate illos:ſiue

ſit ciuis ſiue pegrinus Et maledictus qui ꝑuertit iudi
cium. Sed viri mali nõ cogitant iudicium. Qui auteʒ
timent deũ animaduertũt omnia. Et ꝑ ſapientiã dici⸗
tur. Diligite iuſticiã qui iudicatis terram: qm̃ nemo re
cte iudicat niſi iuſticiã diligat.Et dñs pꝑ ꝓpłyxtam. ꝗJu⸗
dicium verum iudicate. Libꝛamento multo opus eſt in
ꝓferendo iudicia:et examinare cauſam ꝑ ea quibo poſſit
piuſticiam potius abſolui qᷓ́; condemnari. qui cõcitus

eſt reus. Amplius iuſticia ſe habet neinnocens ſupplici

um luat q; quod reus debita pena fodiatur. Vlidentur
multa digna ſupplieijs.et ſubito intuitu condemnatõʒ
habent et repꝛehendi pñt.cum vero trutinantur equa
lance iuſticie et in ſtatera veritatis et rõnis appendun/
tur:abſoluuntur. In hoc quidem verlo cuncti ammo⸗
nentur. Holite iudicare ſcõm faciem:ſed iuſtũ iudiciuʒ
iudicate. HNHinc pſalmiſta dicit. Si vere vtiq; iuſticiam

loquimini recte iudicate filij hominum.

De diſceptatõne habita inter iudeos de chꝛiſto ſi eſ⸗
ſet. ſi cognitus. ſi bene peeſſerit cum reſponſione ie⸗
ſu· Scom YJohannem. Capitulum. XXIX
DOSOSOtum palamq; factum erat odiũ iudeox in
n cheꝛiſtum:qui eis eriã palam et intrepide lo/
Aꝗquebatur ita vt turbe mirarẽtur et colloque
rentur ad inuicem diſceptando de chriſto.
DOicebant ergo quidam ex hieroſolymis.MNõne hic eſt
quem iudei querunt interficere. Ecce palam loquitur:
et nihil ei dicunt. Erat hoe verbum aliquoꝑ ad deſide
rium ſeſtine moꝛtis ieſu.aliquoꝝ vti mirantiũ.aliquoꝛũ
vti letantium.qð nõ tangebatur dum publice loque⸗

retur. Et heſitatio cognitõis tenebat aĩios aliquox di⸗
centium. Munquid vere cognouerũt pꝛincipes qꝛ hie
eſt chꝛiſtus. Ged hunc ſcimus vnge ſit. Chꝛiſtus auͦt
cum venerit: nemo ſcit vnde ſit. Anceps verbum. id
tñ habens in ſenſu. Ideo hic iam queſitus ad necẽ pa⸗
lam loquẽs nõ copitur.nõ interficitur. nõ expꝛobꝛatur

— – — — — — — - -—— ————————

E ö fhdhfhdhd —];6——.—„PioV —— —, —, —

eiu⸗
t ae
eſcn
mofie
ieſtsti
etpe⸗
apee
nrs
vtnoen

onge

iſe
tiuni
nt,
diei⸗
more
n u
8eſtin
deſit
Geituo
ſupe
ldennr
mmnnti⸗
wr agun
pendn
Amnnol
vclein
Ntin

ſoſic⸗
Ne e/
1
vrmn
jelo⸗
iſto,
ite
itor:
bite
Hori
gve
di⸗
ꝛhie
güt
,
Pan

e

De diſceptationibus domi. ſaluatoꝛis.

in Lerbis: quia oꝛte peineipes ſacerdotum a quibus lpc

egen di veendet auctontas wre cognoſcunt ipſum eſſe
meſſiam expꝑectatũ:qui modo arcent impetũ iudeoꝑ.ne

ad interitum capiatur. Sed e regione veritatem nõ in
teilectam ſibiipis obijciunt:mecnõ et mendacium verii
tate mirtu m. Sũma ſententia inter iudeos eſt qõ ge⸗
neratio meſſie. ac etiã in modo ignoꝛetur aduẽtus. le
rum eſt hoc vſq; quaq; in quo pſpicua eſt ibox damnatõ
qmj chꝛiſtus meſſias expectatus ſic erat: cuius genera⸗
tio ignoꝛatur qꝛ eterna. Et generationẽ eius quis enar
rabit. Et modus incognitus.quia poꝛtam clauſam ex
virgine. Et hoc dictum habet. Chꝛiſtus auũt cum vene⸗

it nemo ſeit vnde ſit. Mixtum vero veritate mendaci,p/

um pꝛemiſſum verbũ habet.ſed hunc ſcimus vnde ſit,
quia ſciebant parentes ſcom carnem:quoꝝ alter puta⸗
tiuus alter dumtaxat verus erat.ſciebant ciuitatẽ ⁊ pa
triam:deitatẽ tũñ in ipſo imo deum eſſe neſciebãt. Huic
mendacio aſſcripti ſunt.. lamabat ergo docens in tẽ⸗
plo ieſus dicens. Et me ſcitis et vnde ſim ſcitis Affir
mat ex boc ieſus ꝙ ſciebant eum:ſcom carnalem gene⸗
rationem et educatõem et patriã. Denegat aũt ꝙ eter

nam oꝛiginem ignoꝛabant:et cum nõ pſſit intellig at

q; cognoſci quod etiã nõ credebant. Et a meipſo non

veni:ſed verus eſt qui miſit me pater quem vos neſci /
tis. Eleluti verba ſeriaret. Quõ me cognoſcitis quiia
meipſo nõ veni et cum ſim miſſus ignoꝛantuq; mitten

tem deum wrum et eternũ patrem. Et qi patrẽ igno

rant filium nõ cognoſcunt. Et ſi patrem neſcitis:ſiliuʒ
quõ cognoſcetis. Sũma ſententia in hac re:qm̃ cogni

tio vnius relatiuox ex altero tota pendet:et vnius igno

rantia ſcientiam alterius deſtruit ſeu neſcientiã parit.

Erxr omnibo his augebatur culpa inexcuſabilis iudeoꝛũ
in cognitõe chꝛiſti:qm ſi ſciebant illum ex ſtigmate nõ
venerabantur ſanctitatẽ quam in eo inficiari non pote⸗

rant. Si nõ ſciebant vnde eſſet.non poterant reſiſtere

veritati.eos nudate conuincenti: neq; pꝛeſtabant ver⸗
bis fidem vt intelligerent veritatẽ. Sed ipſe ieſus cui
credendum erat:ſolus eternã ſuam ſciebat oꝛiginem,
Mꝛoinde dicebat.. Ego ſcio eum: et ſi dixero quia ne⸗

ſcio eum:ero fimilis vobis mendax. Et ſcio eum quia

ab ipſo ſum:et ipſe me miſit. Pandit ſuo vᷣbo ſunpᷣiꝰ

ſcientiam chꝛiſtus.fidem ab auditoꝛby exigens. cũ ali⸗

ter in eius cognitionẽ tranſiri nõ poſſit niſi ꝑ fidei pote
ſtatem:et edocet non ſolum aſſumptõne falſoꝝ ſeu con

feſſione nõ entium eſſe mendaciũ.ſed etiã in negatõne
notoꝛu m efficituramo cognoſcitur hac ſententia ſalua⸗

toꝛis mendax qui ſe dixerit neſcire quod nouit:cum di⸗
cit. Et ſi dixero qꝛ neſcio eum: ero ſimilis vobis men⸗
dax. Sed rei veritatẽ chꝛiſtus non denegat: ſed fatetur
Et ſcio eum quia ab ipo ſum:et ipſe me miſit.Replica
tio verbox ſimiliũ in verbulando ſiue in ſententia: non

plus affert veritatis q; expꝛimit vim affect? in eos qui
p fiĩdem ad intelligentiã veritatis vocantur. Sed ꝑ du
ellum fit ex veritate pfidia.ex reddita rõne puerſitas:et
furiunt ex manſuete loquente.. Nam querebant eum

appꝛehendere:et nemo miſit in ilum manus:quia non
dum venerat hoꝛa eius. .Sepe queſierũt chꝛiſtum iu
dei ſed ꝓpoſito malo.tñ non eum niſi qũ voluit inue⸗
runt ad necem. ad quã venabãtur illum. BHono tñ ꝓpo⸗
ſito inuemſſent otius:et certius tenuiſſent. Manus qͥ
dem hoſtis nõ poterat in eum exſe niſi ab eo permiſſa:
qui qũ woluit capiendũ ſe in manibo hoſtium dedit:qñ.
nec aliquid recepit aduerſi ptate agentiũ ꝑdite contra
eum.ſed voluntate ꝓpꝛia.qui ea hoꝛa qua voluit capiet
teneri paſſus eſt ab eis qui eũ inſectabantur neci ipᷣe ad

poꝛam ſed hoꝛa ad ipᷣm oꝛdinata erat. Et qfm̃ neqᷓ; ert

anima in iudeoꝝ wopulo pꝛecellentium non ſit infecta

conditio plebeiox. De turba aũt multi crediderũt in
eum:et dicehant. hꝛiſtus cum venerit ntiqnic plura
ſigna faciet qᷓ; que hic fecit. Mõ erat plena iſia creduli

tas de dei filio.ſed de quodã hoĩe ſcõ:cum eiadhuc ſutu

rum poſteriſarẽt meſſiam:et ex ſignis magis qᷓ; ex veri⸗

tate traſebantur ad eũ: nec fuit adheſionis ad ſequelaʒ
nec ad iuſticiã vt ex cõfeſſione ſalus ſequeretur. cũ nec
eum tunc fuiſſent auſi coꝛã ſacerdotibus et pꝛincipibi

cõfiteri:aut ꝓ ipo dediſſent ſe in obiectũ verloꝝ atch fa⸗
ctoꝛũ.Erat tñ animus eoꝝ mitis in chꝛiſtũ:vbi alij ſe⸗
uiehbãt. Sed nec ſuffeciſſet eis illa coꝛde cõcepta modi

ca fides:niſi occaſione data et accepta ꝓgreſſura fuiſſet

in publicũ coꝛã hoĩbo cõfitendo ieſum. Ex hoc eni ſalus
ſcm ſententiã eius.Qui me cõfeſſus fuerit coꝛã hoĩ⸗
bus:cõfitebvꝛ ⁊ ego eũ coꝛã patre meo.Et e regione di
ctũ eſt. Qui me negauerit coꝛã hominibus:negalvet
ego eum coꝛã patre mo...f
De eoꝙ pꝛincipes et phareſei miſerũt miniſtros vt
aoppꝛelvenderẽt ieſum. et de diſceptatõne exoꝛta ſuper
quueſitõne nõ inuentura eũ. Scom Yohannem.
CKapitulum. XXX
ana pirtu et ex ipa in omnibus actus et
cõᷣm eam nemini occaſionẽ criminis am⸗
miniſtrat:ſed induratus aĩo capit ex ipᷣo vn
de in pꝑeioꝛa labatur:et inde leditur quo ſibi

ad recte agendum pꝛeſto auxiliũ erat.et cupientibo ꝑpe⸗
ram agere iuſticia emula eſt. que obliquũ vetat rectũq;

ſuadet. Placet ꝑnicioſis libertas ommbo immodeſtis

regulatio diſplcet: quibus nec ſat eſt mala voluntas et

actio.ſed conantur ex om̃i parte captiuare veritateʒ. et
ex imagine captiuitatis quam patiũtur in aĩo alios ni⸗

tuntur intrudere: vellentq; ſi facultas foꝛet delere iu⸗
ſtos quos infeſtos habent a vita. VUnde ſequitur. Au⸗

dierunt phariſeiturbã murmurantẽ de illo hec. Et mi⸗
ſerunt pꝛincipes ⁊ phariſei miniſtros vt appꝛehenderẽt

eos. Hon pt ſuſtinere maluaceus ꝙ de bono dignum
aliquid diuulgetur: et diuerberatur in aĩio ſi fama eius
increſcat. Ecce phariſei alterã murmuris ꝑtem de chꝛi
ſto pati non pñt. habebat em ieſus vt iam pꝛedictũ eſt.

vtranq; murmuris ptem ſolum bona odio erant eis.

Et ne mualeſcerent miniſtros miſerũt vt eum appꝛe⸗

henderent.quẽ ex modico iam cepat turba laudare.qð
ab eis expectatus meſſias cum venerit nõ ſit qᷓ; iÄfe am

plioꝛa ſigna facturus. Sed cognita eſt a chꝛiſto pnicio
ſa legatio. cogniti legati cognitiq; legantes. Id inde

ODiyit ergo eis ieſus.Adhuc modicũ tpus vobiſcum

ſum.et vadoad eum qui miſit me. Queritis me:et nõ

inuenietis. Et vhi ego ſum vos non poteſtis venire.
Innouauit loquendi modũ cum miniſtros aſperit: nõ
tñ ad eos ſingillatim diriuando ſermonẽ:ſed ceteri iu⸗

dei cum miniſtris et miniſtri cũ eis aduertere poterant

hmõi innouatõis cauſam. Ceu faretur. At quid feſti⸗
nant phariſei me moꝛti tradere.et ad tale ſacinus poc⸗
Vt eũ ſenſum habeat iſta locutio ꝙ ſic ieſus venerat o⸗
mnino moꝛiturus mec alio moꝛtis genere exceſſiſſet a
mũdo niſi ſic fuiſſet occiſus. Inde ait.Legatus ſum le
gatione fungoꝛ. cito cõpellitur miniſteriũ legatois mee
Qui me legauit expectat. et vado feſtinus ad e qui me
miſit.Vlos aũt queritis meet nõ inuemietis.Mõ lono
ſed malo ꝓpoſito q ſi bono. vtiq;inueniretis. Quare

nõ inuenietis querẽtes. Quia vbi ego ſum ſq; apud de
um ptem in eadem ſubſtatia deitatis in eternitate mã⸗

ſurus vos venire nequitis qꝛ nõ creditis. poſſetis ſi cre

deretis. Mixta vᷣba ſunt hec. oſtendetia foꝛmã dei fui

Niber

Oodico tpe dirit ſe ieſus in mundo manſuruʒ: ſed nec

illo modico dignus extitit oĩs mundus.vt deũ⁊ dim

atq; factoꝛẽ ſuum in humaua foꝛma creatura videret

atq; ſentiret. Neq; dignus erat mundus conuerſatõne

ipius. Et cum totus iam in maligno poſitus eſſet: beni
gnitatẽ ipius poꝛtare non potuit. Juit a quo nunq; re⸗
ceſſit: et receſſit quẽ nunqᷓ a ſua cura dimiſit. Facta eſt.
fſit et fiet queſitio eius:non aũt muentio niſi ſapiẽtie le
ge. ſicut ſcriptũ eſt Sentite de dño in bonitate ⁊ in ſim

plicitate coꝛdis vri querite illum.qm inuenitur ab his

qui nõ tentant illũ:apparet aũt his qui fidem habẽt in
ilum. Acceſſus ad eum eſt impoſſibilis: lucem enĩ habi
tat in acceſibilẽ. fides tñ ad meritũ ad pꝛemium pene

trare in illam pᷣt. Imptinẽter tñ intellexerũt hec dicta

iudei· ¶ Vnde dixerunt ergo iudei ad ſemetipos. Quo
hic iturus eſt ꝙ nõ inueniemus eũ. Nunquid in diſper
ſionẽ gentiũ iturus eſt et docturus gentes. Quis eſt
pic ſermo quẽ dixit. queretis me ⁊ nõ inuenietis:et vbi
ego ſum vos nõ poteſtis venire. Nõ capiebat verba di
uina pfidum pectus:et cũ ad illa conaretur intellectus
nõ debita via intulit in erroꝛẽ. Ac ſi crederẽt ieſum ab/
cegdere a iudeis atranſiturũ ad gentes.quas diſperſas
iudei vocabant ꝓpter cultũ varium idolor.et ꝙ nec ſub
vna lege aut ſub vno ſacrificandi ſtudio claudebantur.
Zid quas foꝛſan gentes ſi chꝛiſtus iuiſſet iudeis impoſ/
ſibilis videbatur acceſſus.nõ ſpacio terre aut interpoſi
tione aquax aut greſſu pedum: ſed ꝓhibitõne legis et
diſſimilitudine moꝛũ nõ eſſe licentiã. Ad qð gentes qᷣ
bus ex miraculis et doctrina poſſet acceptus nieri eum
ab alijs tuerẽtur.ita tñ ꝙ arcerent etiã hoſtili potentia
ſi quos cognouiſſent auſu temerario nocendi conatu
ad eum voluiſſe acceldlrze.
Miieſus clamauerit inuitans ſitientes ad aque vi⸗
ue potum. Secundum Yohannem ſolum
Capitulum: XXXI.
Elſigeria hoim ꝑ diuerſa ſpe fruſtrata vagan
d tia in ſe chꝛiſtus terminaturus aduenerat:
ſi ei hoĩes adheſiſſent. NHeres quidẽ vniuer⸗
ſſon eſt. et ꝑ eum facta ſunt ſecula. Om̃ibo bo⸗
na oĩia factus eſt:et ipe ſe om̃ibo offert om̃eſq; inuitat:
vt nemo de verecũdia gradiendi ad eũ ſeu de impoſſibi
litate cauſetur ipᷣe inuitat ipſe pꝛeſtat accedendi peten⸗
diq; audaciam. Expomt ipᷣe dona volentibo nõ culpatur
inhauribilis largitas eius.negligentie hoim eſt ꝙ eius
dona nõ accipiũtur:nte deſidie ꝙ eius bñficia nõ reſpu
untur. MHinc dicitur.. In nouiſſimo aũt die magno fe
ſtiuitatis ſtabat ieſus clamabat dicens. Si quis ſitit:
veniat ad me a bibat. Die feſto mediante:aſcendit ie
ſus in temolũ ⁊ docebat. Nũc in nouiſſuno feſtiuitatis
die ſcʒ ſeptimo qui celebꝛioꝛ ceteris erat:ſtabat ieſus in
templo foꝛſitan eminẽtius ſolito.vt in eum oculi oim
verterentur.et audiretur aptius vox eius in clamoꝛe de
pꝛompta:inuitatoꝛia quideʒ erat. Si quis ſſitit:wvniat
ad me ⁊ bihat.Satiare vult chꝛiſtus deſideria nt᷑ᷣa que
ſignantur in ſiti. Poꝛro aliunde ſatiari non pñt.Nõ ad
ſitim coꝛpis potũ offert. ultã aquam creauit ab ini⸗
tio deus decarie terrã excedentẽ:et fere vbiq; inuenitur
agqua ꝓ ſiti coꝛpis depellenda:ſed liquoꝛẽ alium nõ ſen⸗
ſu coꝛpis pceptibilẽ pollicetur. Pzꝛeceſſerãt huius inin
tatoꝛij xvocem in typo multa geſta ⁊ oꝛacula ꝓphetax. vt
perlucide cog noſceretur quid ſit id ad qð chꝛiſtus voce
clamoſa vocat. Sitiuit ꝓplus iſraeliticus in manu mo
iſi eductus & egipto aquã in deſerto:vbi nõ inuenerat
uirta vo ũ. Et accepit ex petra:bis moiſe virga pcutien⸗?

te illa. In deſerto mundi huius ſedibo incertis vagat

ĩim genus:mihil firmũ ſiabileq; tenens. Guſcit anhe⸗

WVndecimus

— —

lat multaq; cupit: languet circa deſideria multa: ſed nõ
inuenit in ilxſauris nature vnde ſatietur. Supꝛa na⸗

turã ꝓpinatur aqua:qꝛ de ſi ice de petra bis moi aica vir
ga ceſa. Oia in figura contingebat illis: et bibebant de
ſpũali conſequente eos retra. Petra aũt erat chꝛiſtus
bis vna virga pcuſſus.ptate ſua quide. Etenim viga
oſtendit regiã etiã iudiciariã ptãtem. Moiſes pcutiens
ipſe chꝛiſtus eſt:vt ipſe ꝑcutiens ipſe petra ꝑcuſſa.qm̃

ſlemetipᷣm ꝓpꝛia voluntate tradidit in omnem humani

generis hiberatõem ꝓuectionẽq; ad ſperata. vt ipſe ſit ꝑ
cutiens pcuſſus. Bis neme. In aĩa ꝓ triſticia: in coꝛ
poꝛe ꝓ pena ſenſibili.elque largiſſime tũc tꝑis de petra
fluentes:aquã redemptõis in ſanguine.et aquã abluti⸗

onis in baptiſmo ſigurabant. Ita largiſſime vt pꝛeciũ
quo eſt celebꝛata redemptio: aqua in qua baptiſmus oꝛ
dinatus eſt.et om̃es hoĩes potauerit ope ſua. Igitur ſi
q‚uis ſitit redimi ſi quis ſitit lauari a ſoꝛdibus peccatoꝝ

ad chꝛiſtũ clamantẽ in nouiſſimo feſtiuitatis die in fine

tyꝓm accedat:qm nos ſumus in quos fines ſeculoꝝ ob⸗
uenerũt. et dicentẽ audiat. Si quis ſitit:veniat ad me
et bibat. Sed ſi nõ ſitit. non veniat. Mon enĩ accipiet

nõ ſitiens.ſi ſitire pᷣt.Ad ſitiẽtes dumtaxat facta eſt in⸗

uitatio. Sic enĩ ꝓcdlamarat dñs p ꝓphetam. Omes ſi⸗
tientes venite ad aquas.nõ acceptate pꝛecio ſeu aliqua
pmmutatione reꝑ. ſed ꝓmptitudine inobliquate volunta

tis. Elenite emite abſq; vlla cõmutatiõe:vinum ⁊ lac
Ad multiplices potus vocat:aquaꝝ vini ⁊ lactis. Po⸗

tus aquax ex ſuꝑioꝛibo liquet.vini ſq; ad hauſtum eu⸗

angelice doctrine.lactis vt ꝑ veritate mentis et mo:ũ
dulcedine bibant·ad imaginẽ ꝑpuuloꝝ.qui lacte puro et
dulci cum delectatione paſcuntur. Et in perſona chꝛi⸗
ſti pꝛedictum exat. Comedite amici meiet bibite.et in⸗
ebꝛiamini chariſſimi. Ecce vinum inebꝛians. attende
menſuram. Et calix meus inebꝛians qᷓ; pꝛeclarus eſt.

Et ebꝛietas hominem quaſi alienum facit. Clamat qui

dem chꝛiſtus vt accedamus ad eum et bibamus.ſed vi
num eius et menſura ſeu vas quo apponitur oꝛi ebꝛie⸗
tatem facit.illam videlicet qua vocatus a chꝛiſto ab om
ni mũdo viſibili efficitur in aĩa alienus. Ve qui ab hac
ebꝛietate ſecernitur. In hac cauſa ebꝛietas rectum. ſo⸗
bꝛietas pꝛauum ſapit. Ebꝛiat vinum chꝛiſti ea ima⸗

gine qua oꝛe perceptum.vt iniuriantem et iniurias.le⸗
dentem et leſiones.honoꝛes et vituperia. laudantes et

xeridentes.aurum et ſtercus.notos et extraneos equa

lance deriſionis appendit. vt ea ſimiliter vino chꝛiſto

ebꝛius cuncta libꝛet · Igitur vicium eſt ebꝛietas:ſed nõ

ex vino chꝛiſti. ad quõd chariſſimi inuitantur Ebꝛiat et

calix non a ſe ſed adhucexpoſitõne contenta. Et menſu

ra eſt qua vinũ ꝓpinatur. Menſura chꝛiſti fuit ommſtino
ſemeſtris. qm̃ dedit ſibi pater vt diceret aduerſanti·Ca
licem quem dedit mihi pater non vis vt bibam illum.
Ac per hoc hmõi calix oꝛi coꝛdis appoſitus per conſide-/
rationem.inebꝛiat per amoꝛem. Si quis ergo ſitit. ad

chꝛiſtum vadat et bibat. Hac ſiti agebatur dauid cum
aquam de bethleemitico fonte ſitiuit. Et omnino chꝛi⸗

ſius bethleemiticus erat. Et alibi decantauit. Quẽad⸗
modum deſiderat ceruus ad fontes aquarum. ita deſi⸗

rat anima mea ad te deus. Sitiuit amma mea ad deuʒ

fontem viuum.qñ veniam ęet apparelv ante faciẽ dñi.

Qui ergo vitã deſiderat.vadat ad clamanteʒ alta voce
ieſum. Si quis ſitit vemat ad me et bibat. Apſe ſontẽ
viuũ ad auferendã ntᷣam ſitim habet. Sed intellectus
verbox eſt ꝓ filijs choꝛe qui caluus interpᷣtatur vt ex ti⸗
tulo pſalmi liquet.id eſt ꝓ filijs chꝛiſti in mõte caluarie
cruciſixi·. Om̃ies q;uis mintetur ad aquas nouũ chꝛiſti

potũ non tñ accipiut niſi ſint filij calui xpi ſaluatoꝛꝛg.

ſel 16
. S
cgir
dantde
haſius
Iyuge
Utieng
krſi
Umani
Binco⸗
Lpe
bivei/
reai
nusoꝛ
Aur ſi
etor
Kinfine
norcbe
dtadne
gbe
Ucdneſtin
Qesſ
ſen aenn
tewlune
lumele
10,Po
tym eu,
Moꝛi
Puroet
mchei
te Kin
mWwende
carnsenſt
umgeage
glnsſedy
roaiebie
ſſosbon
gisbhe
Ctunn
en im
Vrius le
nteset
o elia
chelſto
brigtet
tmmenſa
toffin
ſntiC
Conſie

tr. 4

de diſceptationibus do. Balua.

Et his dicitur quod in apocalipſi ſcribit. Et ſponſus et
ſponſa dicũt wni:et qui audit dicat veni. Et qui ſitit we⸗
niat:et qui vult accipiat aquã vite gratis. A chꝛiſto aut
deficientib dicit. Et nunc quid tibi vis in via egipti vt
bibas aqua turbidã: Aut quid tibi cum via aſſirioꝛũ. vt
bibas aqu fluminis: Me aq̃ nõ ſatiãt:viram aptatã nõ
tribuunt. Et cum ſolũ were credentes accipiãt: ideo ad⸗
tectum eſt Qui credit in me ſicut dicit ſcriptura:flumi
na e wentre eius fluent aque viue Iſta verba ſunt xpi
ſed nõ ali᷑ epiſtolari erpedit qᷓ́; euãgeliſta ſubieciti Hoe
autẽ dicebat de ſpiritu: quẽ accepturi erãt credentes in
eum. Nondũ enim erat ſpiritus datus:qꝛ ieſus nondũ
erat clarifcatus . Spirituſſanctus in typo fluminũ aqᷓ
viue decurrentis deſignatus eſt. qui ante aſcenſionẽ in
u permaxime clarificatio chꝛiſti patuit tante multitu⸗
im neq; in tantis ſignis datus nõ fuerat.qᷓuis multi
ante illa inſignem donationẽ habuerut ſpiritũ ſanctuʒ
ad ꝓplxtandum. ad ſanctificationẽ. ad facienda miracu⸗
la:ſed nõ datus ante gloꝛificationẽ eius per reſurrectio
nem fiendã in aſcenſione monſtrandu. Sari quidẽ po⸗
terat ſpirituſſanctus ante omnia hec:ſed cõplenda erãt
omnia miſteria ñi ij anteq; ſpirituſſancti in ranta euidẽ/
tia in ſonitu in linguis igneis celebꝛaret᷑ aduentus.qui
moꝛe fluminũ aquarũ viuentiũ deflurit in coꝛdib- eoꝛũ
qui aceferit ad irrogandũ oꝛbem terrarum. ſicut ſcris⸗
ptum eſt.
terrenoꝛũ amoꝛe celeſtiũ:diuinis doctriniſ.moꝛibus no
uis. virtutibo et ſacramẽtis ſalutaribus et ymbꝛe mira⸗
culoꝛum oppleuit. Elerũq; vnde flumina exeunt reuer⸗
tuntur:ideo ſpirituſſanctus fluminibo aſſimilatus eſt.
quia quo venit vadit.ſecum trapens quos ceperit.
MOꝛ ex pdictis verbis ſaluatoꝛis oꝛta eſt diſceptatio ex
qua inter iudeos diſſentio facta eſt.ſcom iohannem

Capitulũ XXXII ”
Bant verba chꝛiſti omnino excedentia cõmunẽ
e hominũ ſenſum: ſed ipᷣe pᷣſiabat volentibo intel⸗
lectum. Ad hoc edebant᷑ vt audientes ad eũ to⸗
ta intentione cõuerterent᷑:et fide moꝛibuſq; ſequerent
ad ꝑcipiendum abeo deſideratã in eternãvitam. Nec e⸗
rat in pferendo varietas:vt ad acceptos minus wel ma⸗
gis edita viderent᷑. Erpandebat᷑ vt retia:pꝛo piſcibo aut
aunbus venientibo pariter capiendis. Qò ſi nõ capiunf
nõ eſt in rethibo culpa expanſis iure wnãdi. Sed ſicut
piſces aut aues nõ veniẽtes non veniunt in capturã. we⸗
niẽtes herent:ſic verba chꝛiſti enandi ad vitã homines
omni iure depꝛompta nõ omnes audiẽtes ceperũt.nec
vefectu ſemiuerbij ſiue verwꝛũ:ſed inequalitate audito/
rum qui nõ eodem animoad illa ſuſpenſi erant. Sicq;
patet diuer ſitas: Ex ilio ergoĩ turba cum audiſſet hos
ſermones eius dicebat: Mic eſtwere ꝓplxta. Alij dicebãt
hic eſt chꝛiſtus. Quidã dicebãt. Nunquid a galilea chꝛi
ſtus venit: Mõne ſcriptura dicit.quia ex ſemine dauid.
et de bethleem caſtello vnde erat dauid venit chꝛiſtus
Diſceptabat᷑ de chꝛiſto.varie quidẽ:vt videns crederet
ſeu expectatus meſſias.Erant et aliqui eum cognoſcen
tes ex genere.ex educatõne galileũ ex ciuitate nacareth
ſita in regione galilee. ſcientes ſcoõm carnẽ genealogiaʒ
eius ex vtroq; parente.gnari ſcripturarũ et ꝓpheciaꝝ re
pꝛimentes dictũ et opinionẽ.ꝙ a galilea meſſias wntu
rus nõ ſit:magis aũt a bethleem m ſcripturam. ſicut
nathan de mandato dñi pᷣdixerat dauid.et ſicut ꝓpheta⸗

uerat ante micxas.ſcpᷣm cuius ꝓphetiam reſponſuʒ fu⸗

it a ſcribis herodi.de chꝛiſto ſciſcitanti ad inquſſitionem
magoꝛũ. Sed vnde iudei cauſant᷑ in chꝛiſtũ.inde accu⸗
ſantur et cõtra eos ſentẽtia iuſta diuoluit᷑.quomã chꝛi
ſtus bethleemita erat.natus ibidem tempoꝛe deſcriptio

ſpiritus dñi repleuit oꝛtem terraꝑ. cõtemptu

nis oꝛbis cum ſignis et poꝛtentis aduenientibo oꝛbi an
notatis in ibꝛis gentiliũ:quanqᷓ; illa nõ cõmendauerit
ſtilo.aut ſi cõmendauerit in tunc.in poſterũ alvleuit p⸗
uidia iudeoꝛũ.qui et ſi nõ poterãt ſuppꝛimere ipm eſſe
ꝓphłetam:negabant ipᷣm eſſe meſſyam. Sed vnde ſe pal
liant detegunt᷑: implicant᷑ quo explicari ſe credũt. Diſ
ſenſio itaq; facta eſi in turba ꝓpter eum. Semp interxe
rum et falſum. bonum et mal lucem et tenebꝛas pios
et impios. iuſtos et iniuſtos. humiles et ſuꝑbos humi⸗
liter ſentientes et alta ſapientes ſimplices et aſtutos:
diſſenſio reperta eſt. Et ſi pmixta cõtio huiuſmodi dif⸗
ferentium tandẽ patuit cõtio ſanioꝛũ.⁊ intm̃ ꝓceſſit au
tumatio diſceſia de chꝛiſto vt vna partiũ manus in euʒ
mittere niterer vt caperet:ſed nec ad altera pſumpſit vt
pauida in tutelam. Heq; aliquãdo in euangelio legimuſ
qð tuitionẽ humanã aliquãdo habuerit a ſeuientibo in
eum:imo is qui pᷣſumpſit ilico mandatũ accepit vt edu

ctum gladiũ cõuerteret in vaginã. Expo fitus erat chꝛi⸗
ſtus a patre ad tolerantia aduerſoꝛũ: ſed volũtas ſua m⸗
ſepabilie erat. Mamifeſtat hoc actio nequã Hinc qui⸗
dam autẽ ex his volebant axpꝛehendere eum. ſed nemo
miſit ſuꝑ illum manus MNõ ſemꝑ agit facultas qð de⸗
liberat mala wluntas. que ſi nõ coꝛrigit᷑ facultas refre⸗
nsatur aut aà potentioꝛe virtute aut a ſeipa minus auda⸗
ce in effectu:q́; mala volũtas fuerit in affectu. Itaq; q;
dam miniſtroꝛũ volebant chꝛiſtũ cape:ſed a chꝛiſti vir⸗
tute manus eoꝑ ꝓhibita eſt:vt aduerterẽt ꝙ chꝛiſtũ ap
pꝛehendere nõ erat humane poteſtatis.ſed ipius dum⸗
taxat ꝓpꝛie voluntatis.

Oe miniſtri nõ appꝛehendẽtes ieſum reuerſi ſunt. ex
