ba ſufficiũt:reliqua nõ expediunt. Quãauis eni ſaluatoꝛ
ab aplis vigili exquiſierit nature ſufficientiã aut debi /
tum non negauit et qd infirma caro poſcebat indulſit.
Hed oino exrpedit dare terminũ hmõi actionibo: ne ila
blandicies cõpaſſio emule ſanctitatis atq; virtutis laa
tentes in hoibus ꝓdeant. et ſub neceſſitatis verillo tur

piter nos inuoluant. Sed qm oĩm non eſt equa po⸗⸗

tio:nec eiſdem ſufficientia equa erit. Pꝛoinde difficile
ſemetipᷣm ꝓpter inlexrentẽ compaſſionẽ homo cognoz-
ſcet: niſi extra ſe diſcretũ habeat ꝓuiſoꝛem. Elerunti
longa expientia cuſtodita ? diſſoluta cõpaſſio ad aĩale

coꝛpus:in ſufficientia ⁊ ſupfluo diſcretum hoĩem fecit.

Subnectit cauſam ſaluatoꝛ dicens. Venit hoꝛa: ecte
ſilius hoĩs tradetur in manus peccatoꝝ Surgite eam
Ecce qui me tradet ꝓpe eſt. Hoꝛa venerat hoĩs ſeru:
non dñi dei. NMon habet chꝛiſtus hoꝛam ex foꝛma dei ſed
ex foꝛma ſerui.Que hoꝛa in paſſiom et oſtendẽde vir
tutis ⁊ eterni ꝓpoſiti declarandi.Geatus homo qui non

pᷣuenit hoꝛam in agendis ſi non pᷣtermiſit cum vemit.
qñ venit hoꝛa eius ſit paratus abſq; moꝛa. Elenit hoꝛa

ſcʒ traditõis chꝛiſti. Sequitur.. Ecce filius hoĩs trade

tur in manus peccatoꝝ. Venit hoꝛa:et ipᷣe venit in ho

ram. Pꝛedixerat enĩ matri. Mondum venit hoꝛa mea.
Pꝛedixerat cognatis ſcʒ fratribo alijs nõ diſcipulis.ẽ
pus meũ nondũ patum eſt. Pꝛefinitũ erat infallibilix-
ter:quo tꝑe tradereturligaretur.pateretur atq; crucifi⸗

geretur.Zradi nõ potuit niſi cũ voluit:ligari mſi cũ ꝑ⸗
miſit neq; pati pinas ⁊ moꝛtẽ niſi cũ conſenſit.Acceſſit

ille ad paſſiones:et paſſionib ſuꝑ ſe donnniũ dedit: pꝛo
pterea intulit.. Surgite eamus. Ecce qui me tradet
ꝓe eſt Voluntarie accedamus:ſumus eniĩ ulis virtu
tibus foꝛtioꝛes. Quaſi dicat.Aa me habẽt vnde me tra
dat iudas:et vnde me ligent qui cum eo veniũt. Elſq;
in pᷣſentiaꝝ hoꝛa nõ fuit. Nõ infans moꝛi debebat dum
eum querebat herodes. non puer nõ iuuemis. quouſq;

ſpacio viuendi mundo ꝑ ꝑſonalem vitã innoteſceret:

ne quedã deluſio crederetur.Nõ moꝛi debebat in etate

tenera ne interrogatus in reſpondendo etatẽ tranſcen
dere videretur:qm̃ om̃i tꝑe ab inſtanti conceptõis tan/

tundẽ ſapientiã habunt.lut ſubticẽdo fatintas ſen fan⸗
taſia crederetur. Si nihil fererit aut dixerit in ſigne tẽ
poꝛe vernantis etatis.et quo moles coꝛꝑis ſumebat au

gmentũ:nulla cauſa offenſionis ⁊ moꝛtis iudeis pꝛeſto

erat.Ante ꝑfectam etatẽ talia que poſtmodũ fecit: face⸗
re nõ debebat. Perfectio doctrine oꝑm ⁊ miraculoꝝ e
nondũ in virtutibi:ſed etiã vnũ ꝑfecte requirebat eta

tis. Condendũ erat prius euangeliũ eternũ.pᷣdicandũ
erat ante dei regnũ.erant oĩno facienda miracula:et vi

ta chꝛiſti declaranda virtutibus.ſua erant exempla pro

ganda ſequentibo:et in ipᷣo et ſuo diſciplinatu ommib⸗
danda erat foꝛma viuendi. Qui plenitudinẽ tꝑis erpe

ctauit incarnatõnis atq; natiuitatis: hoꝛã ſimiliter ex/

pectauit paſſioms et moꝛtis. Pꝛoinde dicit aplis. Cle⸗
nit hoꝛa:completa ſunt ommia. hoc ſolum reſtat ante re
ſurrectõis glam ꝓ humana natura complendũ. qð per

hoꝛa:eſt pperfectũ in oꝛdine vite agende hoꝛã debitam
in omnibo exꝑectare:nec illam effugere aut pterire ne/

gligentia cum aduenit. Qui neglectã aliquam pꝛeterit

ludibꝛia obpꝛobꝛia tradar in moꝛtẽ. ſepe aplis hanc
hoꝛam e pdixerat de qua nũc expꝛeſſe loquitur. venit

bosam:illam non reuidebit. penitus ineternuʒ. Pꝛete⸗·
reunt tꝑa nõ reditura:et hoꝛe introuerſibiliter tranſe,/
unt. Qui ocioſam illam tranſire pꝑmittit:nunqᷓ; eandẽ
recupabit aliqũ.Tenetur em in ſequentib tona ſacere

ſi qaua pt. et illa inreuocate in
ſens ſiue futurũ oĩno non re

em neq; actiones habet neq; fundamenta bonop. P;,
inde hoꝛa recupanda nõ redit. Cle igitur qui culpate il

lam aut debito non ſoluto tranſire ꝓꝑmittit. Et qui in

illa nõ fecit qað debuit.nihil fecit:etiã ſi bonũ eſt qõ fe⸗

cit. Sed ſi melius fecit hoc ſiquidẽ ſacere debuit. et erx
cuſatus manet:ſi ꝓ melioꝛi bnum aliquid intermiſit.

Sed multa diſcretõne opuseſt.actus reſpectu melio⸗
ris variare pꝑ hoꝛas:nec aliquis in hoc ſibi faciliter cre⸗

dat. Qui vero ferule obedientie veraciter ſubiacent in

his incedent ſecurius cum exactibo aliquid ꝑ hoꝛas va

riare nõ poſſint.ſuperioꝛis iudicio mancipati. Capitis
nĩi chꝛiſti ſollertiam inſpiciamus:qui hoꝛam exercendi

miſterij vacuam pꝑtranſire non ſinit. Dicit enĩ. Uenit

hoꝛa. Quaſi dicat aplis.nõ illam ptereamus.Hic me
paululum hoĩm incuria ⁊ ocioſitas :inſollertia decla⸗
mare compellunt. Meu qᷓ; multi hoꝛam diuinis actioę
nibus aptam pᷣtereunt.et eos incautos apta hoꝛa ptrã
ſit. et in omni vita ipoꝑ non reuocanerũt pꝛeteritum:·

nec illud bonum quod ſe ad agendũ pꝛebebat in hoꝛa di
miſſumAffuit hoꝛa exercende hũilitatis:et abſq; hu⸗
militate tranſire ꝑmiſerunt Ziffuit hoꝛa qua parabatur

fluuius lachꝛymar peccata delentiũ.que acceptabile ſa-⸗
cnficium ſunt. et abſch lacher mis imo ſteriliter lla ho⸗
ra defluxit.nec reinuenerũt ſimilem actionẽ.Affuit tẽ⸗
pus quo mens conteplaris intuitu ſe in alta leuabat.et
abſq; inuiſibili theoꝛia tꝑus illud pꝛeterijt. Et cum alio
in tpe wlluerunt mentẽ in alta ſuſtollere. inuite recur⸗
uabantur. Pꝛeſtat aliq hoꝛa eꝛandi facilitatẽ. Et mo
ra hoꝛam veduxit in hoꝛam et illa in aliam. et ſic p in⸗

ſollertiam aut incuriam tꝑa multa vacua defluxerunt:

quibo triſticia ſterilis ſepe ſucceſſit.Et his nempe fit ra-
tio multa ſimilia cognoſcendi:ſed vtinam pꝛecauendi.
Fruſtra eſt triſticia tempox labentium perditoꝑ. Repꝛe
hendi ſolum pñt aut in tabula damnata depingitpa va
cua:que pꝛeteritũ in ſuo iure ſuſcepit.coꝛrigi aũt nunq;

nec in cartha latiſfactoꝛis aſſcribi. Potius maleactum

per penitentiã ſequentẽ diluitur.q; recupꝑari poſſit bo⸗
num quod extitit ex incuria ſeu negligentia vl quõli⸗

neſcimus hoꝛam diuinam. Moꝛa nra eſt actionis: diuii

dicatõnmis eſt hoꝛa diuina. Inauit eni ipſe ſaluatoꝛ. i
gilate itaq; quia neſcitis diem neq; hoꝛam. Dꝛopterea
ſupꝛadictum eſt.nõ potuiſiis vna hoꝛa vigilare mecuʒ:
vt hoꝛa mes in hoꝛa vta vos vigiles inueniret. Nüc ve⸗
ro dicit. Elenit hoꝛa non ꝑmittatur vacua bonis operi⸗
bus ꝑtranſire.ne hoꝛa mes vos moꝛte interueniẽte dis
iudicet.non ad veniam ſed ad penam. Laudabilis eſin
02

uidentia et laudem habere in vita ⁊ pꝛemia magna

titur. que nec momentum tpis ſteriliter tranſire pmit⸗
tit. Paratum in hoꝛa eterna hoꝛa ſuſcipiet.et in hoꝛa

diiudicatõnis demonũ calumnias vilipendet

BSBequitur. Ecce filius hois tradetur in manus
peccatoꝝ. DHemonſtratiue loquitur.quia ſibi oñiia nu
da erant et nihil occultum in intelligentia eius. Crade
tur filius hoĩs.quia caro nõ deitas tradenda erat ⁊ vin
cuilis alliganda. In manus peccatox. vt reuelentur eo⸗
rum peſſime voluntates.innocentem afficiendo crude
liter. Et bene traditus fſuit in manue peccatoꝑ.quia pꝛo
pter peccatoꝛes traditur.s penatoꝛe traditur. in manus

nßtentis ecurrene ad pꝛe
ss ſiue fu lo non redit. Talis enĩ eſt conditio
tpis:vt in ſuo curſu ſemp tendat in mhilum. Nihilum

cnornt
unt
dpit
mmn
lennteſ
cobokta
Mnſ.
etmmt
irtut
mmitr⸗
Mone
ntſkin
Cnerefins
ſonifian
Gntſumont
ſedareco
ommedri
tevehoit
Torfuncd
ſoſitastu
etſoboeren
Karmad
nantiam
ſseſteſu
debetele
generetw
peunte no⸗
leſeans in
Covurus:
Chriſt
umteſünan
gimead
ecodrws
lendeſg
teihad
miſiap⸗
Exceod
patensf
nt Rect
lt toniy
lum wim;
chndarne
Eigbußse
Mphirne
mechuſti⸗
tgenano
Einnatats
Aunnep⸗
(enonen
n
Mletihe
ihrd
nudhunmn
tghedſcne
anceggte
nähoe
npe
nunmn
1 t
ipm
ſtren

=ẽ =

—

— —

pepalſſione domini ſaluatoꝛis.

dete,

peccatoꝛnm incircunmciſor traditur:ab eis in manus

pena exmultitudine hoĩm peccatoꝑ. Seu malarum in

nſe peccatoꝝ gentiliũ traditur. que traditio in ꝓthoplaſtis tentionum chꝛiſti ꝓditoꝛ facit ſepe cohoꝛtem. .ο ‧d
nc⸗ accepit initium. Surgite eam us. Tepidas excitat ſuiua hoꝛs ipi ſieam ſolam intueamur que ducem nephariũ
cere pꝛomptirudine mentes. et cognita voluntate paterna ſequitur.oſtendit menti multitudinem iniquox:quela
lpe intrepide ſe donat in penas.Alrgumento pꝛo monb eſt duce diabolo ꝑ nepharia queq; ducitur.quoꝝ aliqui gla
ito nobis: vt quod oino nouimus deumvelle leue aſſe· dios acutos poꝛtant linguam videlicet faclem male⸗/
lum rum ꝓmptoanimo capiamus. Hon ſunt timenda: in qᷓ dicam:ad ſeminandã diſcoꝛdiã T iniuriam irrogandam
Decg nos tradidit diuina ptãs Oeus qui nouit in tribulatio Unde pſalmiſta clamat. Et lingua eop iniquox gladi⸗
deil nibus tradere valet eriꝑe.nec diu detineri pꝑmittit qui us acutus. Sed gladius malox intrat in coꝛda ipſoꝛũ.
iin tradidit. Altiſſima bonitas ſeu ꝓuidentia dei: aut bꝛeui⸗ Atrocitas ſemp gladium poꝛtat: vt ne feriat incaſſum.
oſer at paſſones et tꝑa et modificat ſeuas hoim voluntates et vult ſibi certum fieri ſi tranſigit:et manu ꝓpꝛia vel⸗
eten aut preſiat in aĩa et coꝛpe valitudinẽ tolerandi. Oĩno let laniare quem odit. Tlicinaliter ⁊ non fruſtra pcutit
miſt. eſt neceſſaria nti anim ꝓmptitudo ꝓpter inuiſibiles ho gladiatoꝛ:et de ꝓpinquo vulnus infligit. Fuſtes ſiue li⸗
elo⸗ ſtes. qui ſi anime faciem cognoſcere pñt ex timoꝛe pallẽ gna poꝛtant qun a mentis inſania detinentur. Etenim
kae/ tem ſumunt audaciam et ignoꝛantur credentes oĩno iſta ſtultox arma fuerũt aut quib dñi verberauerũt ſer⸗
ntin poſſe dare conflictum. Si vero in nobis cognoſcũt au uos:et aĩalia cum hmõi agitantur inſtrumẽtis. ad one
e daciam: eoꝛum depꝛimitur. Nam ſepe in bellicis actib- ra deferenda. PP zeter id qð miſticũ eſt.⁊ quod dñi penã
pitis audacie hoĩm qᷓ ictus ferrei plus fecere. Omnẽ quip/ coꝛpalem exaggerat: moꝛtalia coꝛruptibilia poꝛtãt im /
eendi pe confundit de monẽ pmptitudo bene agendi. Et ani, pij contra lignum vite:eſt enĩ chꝛiſtus lignũ vite plan
Venit moſitas cauendi a malo eox machinamenta deſirurit: tatum in medio padiſi ſcʒ militantis atq; triumphan/
Dieme et ſubuertit rotas curruũ ipoꝝ. et ſubneruauit equos: tis eccleſie. Ipe lignũ plantatuʒ ſecus decurſus aqua-
1 ede⸗ et arma depũctauit audacia patiendi. Aufert dubia opi rum videlicet labentiuʒ ploꝝ:quod qui accipiet.in ꝑc⸗
ato mnantium. qm chꝛiſtus nõ neceſſitate ſed voluntate paſ⸗ cata et m penam non defluet. Ecce poꝛtant ligna cõtra
aN ptd ſus eſt:ſurgite eamus dicens. Pꝛo neceſſitate omnibꝰ factoꝛem ipᷣoꝝ impij peccatoꝛes:que ſa tis ſunt ignibus
entumn debet eſſe woluntas diuina. Igitur illa neceſſitas oĩno apta. velut in pꝛeſagium futuroꝑ:qm ipſi ab ignib inęꝰ
od generet wlentem atq; libentem. Surgamus omnes conſumpte ſempꝑ comburentur eternis. MBenouat dia/
bu, vocante nos chꝛiſto: ſurgamus a toꝛpoꝛis et negligen / lolus in mentibo et moꝛibus hoĩm pꝛima facinoꝛa: vt
lbator tie lectis. ſurgamus ab his in quibo nos male iacere co⸗ in quibus in pꝛeceps traſeret pᷣcedentes trahere confi⸗
gleſe, gnouimus: ſurgamus ad chaiſtiferas actiones. dat et poſteros. Eteni pꝛimi parentes in ligno vetito
bo⸗ Cbhꝛiſtus vero qui omnia nouit: maloꝝ iniquo⸗ coꝛruerũt. Sed verſa vice velut ſtulti ſerui et anima,/
fnitte⸗ rum feſtinantiam agnoſcebat. Pꝛoinde intulit. Ecce lia bruta his fuſtib ſunt arcendi. Neuixit in eis chayni
ret qui me tradet ꝓpe eſt. Ynſidioſe ambulat dux nephã na miquitas:qui fuſte fratricidiũ fecit. lrmoxꝝ vwero no⸗
dmsſio de coloxtis: quod nitatum ꝓpe eſt. Elr et adhuc eo lo⸗ mine offenſionis atq; defen ſionis officũ noſcitur qoꝑ
e recr quente ſc chꝛiſto cum aplis:nam reuerſus fuerat cum fecerunt in bonis ⁊ malis qui vere lucis arma pᷣſumpſe
Ermo tribo ad alios octo: l venit iudas ſcarioth vnus de duo runt. Qui vero ad nephanda pficienda iniquitatis ar,/
tſcin 4 gecim et cum eo turba multa cum gladijs et fuſtibus: ma ſuſcipiunt:aut cum expedit ꝓhibent qð ꝓhibet aut
rerunt muſſi a pꝛincipibus ſacerdotum. Ecce dux in pꝛeceps. multa ꝓtectõne atq; velamine ſe tuentur. Cötra
ſkeftu Ecce obſtmata malicia. ecce animus inquietus. et im⸗ lucem mundi laterne poꝛtantur faces. Non eni in il⸗
Alenh. patiens feritas.que niſi ꝑficiat concepta mala non do la luce videbant ſed pᷣ magnitudine ſua eoꝑ mentalis
Repe mit. Recepat pecuniam. quia chꝛiſtum iudeis vendide· cõfundebatur aſpectus. et reuerberabatur a radijs ſplẽ
Gieni rat.tanq; wenale mancipium:et vili expoſuit pꝛecio: ca⸗ doꝛis eiuſ. Nam et faciẽ moiſi clarefactam ex colloquio
tnon ram hoĩm vitam. Cohoꝛtem accepat: vt chꝛiſtus turba dñi ſui:antiqui patres in deſerto nõ poterant ſuſtnere
uunn Rrcunchcus We Por manibus elabi omnino nõ poſſet. Plus hic q; moiſes quem intueri nõ pñt imo nolunt.
ſirko/ Et gladijs et fuſtib et armis vt remouerent peuſſio⸗ Qñ̃ ſicut moiſes velo ſic iſte huanitate ſe velauit. Sʒ
Rr bus pꝓhibentes. Cum facib, et laternis.quia in wro lu quid ſibi volũt in nepharijs moꝛibo faces huiuſcemodi
ie mine chꝛiſti cecati penitus erant. Et nocte veniunt. ſi⸗ et laterne. Oĩim repꝛohoꝝ mens hoc ꝓpꝛiũ habet vt in⸗
neqe cut eterna nocte damnandi.detenti nocte peccati. Eli⸗ fallibil iter velit malum agere qð cõcepit. Ideo querũt
ebri de iniquitatis apparatum: que nihil omittit expediens repꝛobi artificio thetrũ lumẽ quo certe ſciant mala que
W ad ſuam nephariam actõnem. lgnoſce diuerſitatẽ ma faciant. Et ſcrutantur ten ebꝛoſo lumine intellectus la⸗
Mer⸗ loꝛum. quam chꝛeiſtus incipit tolerare atq; ſuſtinere in tebꝛas:ne quid mali lateat acab eoꝝ actione damnata
nech carne moꝛtali. Conſidera ꝓmptitudinem amoꝛis eius diffugiat: Et ſcrutantur iniquitates obſcura luce vt fa
Hüͤce Coꝛde manet impauidus:pericula non timet.moꝛtem ciant:ſed deficiaãt ſcrutantes ſcrutiniũ maluʒ. Faces lu
8oen non pauet q;uis caro aſſumpta ſubdita fuit terroꝛi.MNi⸗ men patulũ faciunt. Vlt aũt occultetur aut pᷣſeruetur
nicedi bil ghoꝛreſcit vt amoꝛ ſequatur affectum: qui ſoluʒ ge⸗ lumen ponitur in laternis ne ventoꝑ velementia extin⸗
lseſ nus humanum a piculis eternis ſuis toꝛmentis tranſi guatur. Sunt nanq; nõnulliab impꝛobitate nimis de
on ſe toꝛijs diſpoſuerat liberare Contemnit vehemens amoꝛ tenti:qui patenter ſcelera faciũt ⁊ mihil mali ab eis pꝛe
imepmmit cuncta picula:ſi preuidet nõ fruſtrata ſpe vota poſſe ſoꝛ⸗ terire videtur incognitũ vel intactũ et male faculenti
tin or tiri. Agnouerat nempe chꝛiſtus infallibiliter victoꝛiam ſemꝑ munao peſſimis actibo inclareſcunt. Ve faciferis
poſſe repoꝛtare de bello. Yntueamur in his malis ho/ atq; ad queq; ſcelera pagenda.nam faci ſcelerum ſucen
uns minum moꝛes:quos chꝛiſtus hodie ſpũaliter patitur: det eterna fax impꝛouiſa enax Plerich autez ſunt qui
fianu quos in pꝛiſcis tpibus etiã paſſus eſt. Oux nephande occulte ferunt in animo malũ cõcupiſcentie ignẽ:clare
Tmde cohoꝛtis pditoꝛ eſt. Om̃is ꝓditoꝛ in eccleſia conſtitui⸗ ſcientes mala que opari diſponũt:ſed timẽtes extingui
tayin tur ꝑ receſſum achꝛiſto.a quo recedens pꝛoditoꝛ factus quouſq; qð eſtimant ꝓbibens auferatur malã concupi/
tureo⸗ eſt. Accepit cohoꝛtem vt multitudine pficiat qð vnus ſcentiam nõ oſtendunt cum vero cognouerint ꝓhibi⸗
(rude nequiret. Elel multitudine autumat ſe tueri. Multi tum ꝓhibens laternam coꝛdis axeriũt:et ope complent
nüͤpro eni hoc erroꝛe detinentur vt excuſentur aut mitio⸗ ſit que aĩo tractauerũt · Sʒ ad chꝛiſti Penalaieuecintr.

Oiſſi erant miniſtri deteſtabiles apꝛincipibus ſacerdo

tum et ſcribis ſenioꝛibo ꝓpli. Erat in auctoꝛitate iniq/

tas. Omis nanq; iniquitas ab iniquitate maioꝛe iuſſa
ſuſcipiens otius atq; ſecurius ſeuit:et pficit ſcelera que

iubentur. Pꝛincipes erant ſacerdotũ nõ ſacerdotij: qui

mala iuſſa vderunt. Omne ſacerdotiũ ſcm̃. ſed nõ ois

ſacerdos. Gi ſanctitatꝭ fuiſſent pꝛincipes. iuiſſent ipi.
ad obedientiã pꝛincipi et regi gloꝛie atq; virtutũ:nõ mi
ſiſſent ſatellites impꝛobos ad ligandũ. Scribe wro in
mala legatione cõuenerant:lam ſolam que occidit ſe⸗

quentes. Adcirco ⁊ ipᷣi ad occidendũ iam ſe pauerant.

Hi vero luiſſent introꝛſum ad intelligentiã ſcripturaꝝ
inueniſſent vtiq; meſſyam:quẽ decepti expectant. Sed
ſolũ tenebant amaritudinis coꝛticem: medulla dulcedi
nis derelicta. Elementarij tantum erant ſunt.iudeo⸗
rum ſcribe:que vero elementa exarata cõtineant nõ ad
uertunt. Senioꝛes etiã populi aſſciſcebantur eiſdẽ in
nepharia iuſſione. Erant ſenioꝛes aut etate aut vera di
ſcretione iudicandi ⁊ diſcernendi quid expediat fieri de
his quoꝝ in lege non reꝑiebatur aperta ſententia. in po
pulo clarioꝛes aut ſcom grecum goguinn ſacerdotes:
qui pꝛe ceteris in ꝓplo pᷣminebant. Sed omies defectũ
patiebantur virtutis. vt etiã ipſi cum ceteris delirarẽt:
vt luce clarius pateat rõne dignitatiſ ſcientie vel etatis
non deeſſe viciũ aut inherere virtutẽ.Aliud quideʒ eſt
latens vilis ſenſiba nõ ſubiectum:qð vicium abigit.aſ⸗
ſequiturq; virtutem. Sed eo pnicioſioꝛ eſt iniquitas
quo ad eius effectum omnes cõueniunt: maxime cũ il⸗
loꝛum qui habent pond erare recta iudicia interuenit ꝑ⸗
uerſus aſſenſus.ad quos plebeioꝝ et totus aſpectus:et
agendoꝝ dependet effectus. Hec oĩa tunc in coꝛde: nũc
vero in moꝛilbo aggrauant chꝛiſti pꝛnam. Traditoꝛ au
tem et aries mali conuentus.l ſignum dederat /pa⸗/
cis his qui de capiendo chꝛiſto crudelem legatõem acce
perunt dicens. Quemcũq; oſculatus fuero ipᷣe eſt:te
nete eum. et ducite caute. Et cum vemiſſet: confeſtim
accedens et oſculatus eſt eum dicens.Aue rabbi.. Si
gnum dat ꝓditoꝛ:vt ſignanter capiatur quẽ oderat. Et
nunc actu ꝓrumpit in ſcelus:qð tam hoſtiliter et obſti
nate ferebat in animo. Pꝛemittit ſalutatõem ei quem
in moꝛtis damnationẽ inducit. Ampꝛoba iniquitas ſa⸗
lutat quẽ ꝑdit. Clocat magiſtrum cuius doctrinã con⸗
tempſit pcaciter. Neca verbis eius ab iſta ſeuicia fuit
aliqñ auerſus.Oſculatur ſanctum os et virtutẽ nõ ſen
tit: et ſibi diuinũ oſculum hoeꝛridum eſt non ſuaue. In
dicibilis erat illius inſuauitas mentis:que tantã chꝛi⸗
ſti ſuauitatẽ animo abho:rebat.Nec imitabatur animꝰ
cum funeruʒex anima intus moꝛtua extra eius coꝛpus
chꝛiſti tangeret ſanctum coꝛpus.Aduertant qui chꝛiſti
coꝛpus ſacramentaliter tangunt:et qui ſacramentis in
coꝛpe delibuntur qm̃ ſi fidei et amoꝛis deſit integritas
cum iuda ſoꝛtientur ſilem poꝛtionem. Mon enĩ extactu
ſacroꝛum coꝛpoꝛeo quiſpiam ſanctificatur: niſi mentis
mrmanus palpans accedet.. Inquit ad eum ſaluatoꝛ:
qui ꝓ ſalute hoĩs laboꝛare non deſinit:adhuc iudam ad
Penitentiaʒ vocans: et ad deteſtatõnem ſue impijſſime
actõnis.l Amice ad quid veniſti. Erx pꝛiſtina conuerſa
tione ſaluatoꝛ iudam appellauit amicum. necnon ereo
Pipſe amicari nõ de ſimit.ſi eum nemo ſaſtidit aut ſi re⸗
uertitur qui receſſit. YHuda oſculo filiũ hoĩis tradis. Coꝛ
ripit dulciter pditoꝛem introꝛſum remittit vt ſcelus
et modum quo pficit.ipᷣe conſideret.nam ſepe modus
vt facinus eſt in cauſa. ſculum amoꝛis eſt ſignũ. Mã
qui ſuauiat.videtur amare quem palpat.erit aũt pꝛodi
toꝛ ſi non amat. et falſum ſignũ in deſignatöne ſignati.
Falſus teſtis nõ erit impunitus. Magnum amoꝛis eſt

ð

teſtimonium cum adinuioem duoꝛum oꝛa pꝛemũtur.
Falſitas aũt omnis ſecluditura regno dei: et ad regna

dialvli ſemꝑ ſpectat cum pꝛioꝛe auctoꝛe falſitatis poſie⸗

rioꝛ auctoꝛ.ineternum niſi reſipiſcat arſurus. ſculu,
reconciliatoꝝ eſt indiciuʒ:qui hactenus ad inincem di⸗

ſcoꝛda bant:nmunc vero cũ illo viſcoꝛdia irrogatur. et ſan

guis funditur vinculo pacis. Yrrogatur moꝛs oſculo
vite. Inſtrumentũ virtutis: impietatis arma imitar.·

Bec eo ſceleratioꝛ omnis maloꝑꝝ auctoꝛ: quo agendi

modus nephandioꝛ.ſed nullus q; ille qui fit ſub vela⸗
mento virtutis. Suſcipit oſculum chꝛiſtus. et diſcipu
lum increpat. cuius actibo nõ conſentit.ſed ſponte vult
pati quod ſe paſſurum in carne ab eterno pꝛeuidit. At,⸗

tendamus patientie documenta cuius velamina ex⸗

uelantur in chꝛiſto:qui nec ammo motus ſuſtinet pdi⸗
toꝛem.vt quem habuit ante diſcipulũ: nunc ꝓnecaciiẽ
patiatur:et ei tanta hũiltate ſe donat: vt oꝛis oſculum

coꝛpoꝛiſq; amplexum ſuſtineat. Ecce veritas a falſitas
bonitas et iniquitas: hũilitas et ſuꝑbia. patientia ira.

charitas et inuidialiberalitas ⁊ auaricia.in actib nõ in
animis cõuenerunt. hꝛiſtus oĩm oꝛigo bnoꝑ in ſ—nis
virtutiboet moꝛibus ſemꝑ idem. Damnatus homo ſi /
bi falſo ꝓpinquat:agit ipe pati᷑ virtuoſus. attrita frons

et infrunita temeritas eſt.vt grra ſidei et amoꝛis inno⸗

centem detrudat in moꝛtẽ. Sed contemplemur atten
tius:quõ virtutes ſibi obiccta hoſtilia patiu ntur. Pꝛo⸗
pꝛium enĩ noſcitur eſſe vrtutum: conſerre immotum
anime ſenſum. Ad hec ſaluato: ſequaces ſuos inintat
vt virtutibo fulti ſint in omnb ſemp idem. Nam vir⸗

tus querit ex animo inuariabilem poſſeſſoꝛem

„

Cum vero iudas cũ ſi

ſicarios mente ſecura ꝓceſſit et vvce impauida loqui⸗/
tur quem queritis.vt ſe vltro mimicis offerat ꝓ hoꝛrẽ⸗
da moꝛte queſitum Oagna charitas que moꝛtis exclu

dit hoꝛroꝛem. Miranda ſecuritas: que inimicis ſponte

ſe donat. Ad hec caput nĩim animauit membꝛa. Scie

bat enĩ ipſe impaſſibilitatẽ poſt pam̃ ionem. id eſt vitam
poſt moꝛtem:gloꝛiam poſt ſepulchꝛũ indubitanter fu⸗
turam.lc ꝑ hoc cõſiderent omnes qui wolũt fieri chꝛi⸗

ſtifoꝛmes.et ſecuritatẽ aſſumant. ꝓpellant charitate tiꝰ

moꝛem et nõ ſit hoꝛroꝛi aſſumpta voluntarie vilitas hu
ius ſeculi.de qua gloꝛia celeſtis exoꝛitur. Nec vltronea

pauptas ingerat ꝓ rerum defectu faſtidium:cuius com

pi diuitias fructiſicant in ſuꝑnis. Caſtitas etiam vſtu⸗

lata tentatione non vertatur in tedium. cuius artbvꝛ in

gennnas. gemme in floꝛes.floꝛes in fructus ernmpũt
ciuinm ſuꝑno. Maſſio nulla deterreat. ad quã impaſſi
bilitas vera et eterna ſuccedit. Gruſtra pena conturbat
de qua delectatio naſcitur. Nec tirannox gladios paue⸗
ant quibus conſecrantur ad chꝛiſtum. Moꝛtis terroꝛe
non angitur:qui de moꝛte vitam cognouit ꝓdire ſuꝑp⸗
nam. Omne aſperum non conturbet ſi cruciat.aut adi
mit tenerum ſenſum.cum ex cauſa iuſta ſuxpoſita.inſi⸗

nita ſequatur amenitas. Pꝛeſtruit nos in ommby nt

gno letifero oꝛi chꝛiſti oſcu⸗
lum impꝛeſſiſſet.ſeceſſit cum ceteris.. Yllis vero ſtan
tibus. velut attonitis:a quadam occulta virtute diuiꝰ
na pcuſſis. chꝛiſtus ꝓcedens ad eos dixit. Quẽ queri
tis.At illi dixerunt. Jeſum nacarenum. Dinit ergo eis
ieſus. Ego ſum. At ergo dixit eis ego ſum. abierunt re
troꝛſum et ceciderunt in terram. Eltrum vero iudas
ſignum dederat ante hanc dñi vocem. miniſtroꝛũq; ca⸗,
ſum.diſſerere nõ eſt opus.ad vtrunq; ſe offert indiſtin/⸗ “
cte ſenſus hiſtoꝛicus. DPꝛoceſſit ad eos ieſus cum pauuo
re depoſito:cum in oꝛone non accepiſſet pꝛo ſenſu queſi
tum. Sed conſummata charitas foꝛas emittit timoeẽ?
Hoc ꝓceſſu ſuo chꝛiſtus vſq; quo verificat:qui ad ſuos

vioch
Pecp
mbuu
nispitt/

fſuctien

puoeflet
ſeneot
Cnenen
ſienuie
Plnat⸗
chosci
hobis m
Crtdeutt

.

Cnſpovi

Gad noet
Ancem
Nfranie
ſerisanna⸗
Quidind
ſfugeren⸗
is denti
leſonſio⸗

in rtate

virtates
tes moel
auſos det
ritoeim/
hocm num
ediuinan
t Ctter
eitſere⸗
ſtas NN
vwde dl
nocent
Girtut
tunt.Q
nerort
ſumn qun
l pfis
troꝛſumm
ſmoingen
ymenno
ngarmis
opieru
untfacies
elgone ſt
nn Ade
ſſeterente
n Hapn
ſeuntpe
nolit. &
nturnam
luſeni
abnteigs,

Mnctinne

Miccrten
ernentien
ſenonſzen
kan
nuise
gagntan
hit
liirr
tnſmne
nnahhe

Nuratten

tr Peo
mornn

Ininrat
um pir⸗

tioſeu⸗
d ſin
ulte didif
Meuen
tergoe
bieruntte
eroiucs
roriche
tincſtin

cumpee.

nli veft
ittimors
0 ſs
loni⸗
ptwer/
erclu
ſwonte
. Hae
1vitam
nterfu⸗
erichei⸗
itateti⸗
liasher
lrones
muscam
mu
abweſ
1Ympdt
inpaſi
gturbat
spabe,
tenoꝛe⸗
te ſup/
gutocii
ainfi
be n

pfis chꝛiſtnis: eum ſe ſponte ad picula obtulit inquiſitꝰ

Hec ꝓ auditoꝛibus dixerim chꝛiſtianice: aut chꝛiſtifoꝛ⸗

mibus chriſtianis: Pꝛo pauidis vero et minus ꝑfectio
nis habentibo conſulo fugam: deuitare picula. ne foꝛte
fracti penax ⁊ moꝛtis terroꝛe deficerent. Et melioꝛ tali⸗
bus fuga humilis: q; humano faſtu pſiſtere. Necnõ et
negacio humilis q; ſupba conſeſſio. Elbi vero nullũ ar⸗
gumentum eua ſionis affuerit captus inter toꝛmẽtap⸗

ſiſtat inuictus:et verus confeſſoꝛ inter obiecra doloſa.
Intentataʒ moꝛtẽ oĩno reputat vitam. agna etiam

nobis alt iſſime ſpei argumẽta donantur: cũ chꝛiſtus ꝓp

nobis moꝛiturus ſponte ſe obtulit inimieis:nec pꝛeco⸗
gnita veuitauit obpꝛobꝛia. Quid ergo facit amicis vt
cum ipᷣo viuant eum in veritate querentibo:qui inimi⸗

cis ad moꝛtẽ ſe ꝓdidit inquiſitus. Quidq eis qui eum

ad laudem ⁊ gloriã querunt ſuam:mqñ eis ſe ligandũ ꝓ/

tulit. qui ad cõtumelias ⁊ obpꝛobꝛia queſierunt. Quid
veris amicis:qui pꝛoditoꝛi amico ſe ad oſculum dedit.
Quid in bonitate querẽtib:qui male querentiũ noluit
effugere manus. Dicit ergoieſus· Quẽ queritis. Il
lis dicentibo ieſum nacarenũ:adiecit. Ego ſum. QAua
reſronſione audita ceciderũt retroꝛfum. plus enĩ fuit
in virtute qᷓ; in ſono vocis. Dedit voci eius pater voceʒ

virtutis:vt doceat ignaros.moꝛtuos ſuſcitet.infirmita

tes moꝛlvuſq; depellat. fuget dmones ⁊ inimicos male

auſos deterreat. Quid iudiciaria faciet ꝓ diſcretõe me
ritoꝛum:qñ ſic terruit cohꝛtem impꝛobã cum eſſet ad⸗

huc in numero morituroꝝ. Mon pᷣt humanitas ſuſtme

re diuina. niſi ſupꝛa naturam potentiã a creatoꝛe acce⸗
perit. Et terretur iniquus ad voceʒ iuſti:hoꝛrori ſibi eſt:
deiſcit ſe retroꝛſum. Dee eſt ſepe hoĩm nephanda puer
ſitas vt vnde vocari debuerint reuocãtur:et auertùtur
vnde cõuerti debuerunt.d hanc in ſinuationẽ et ſue
innocentie vocem debuerũt ad chꝛiſtum ſola pietate at
qꝙᷓ; virtute conuerti.ad quam retro miſerabiliter coꝛrue
runt. Quadrupliciter caſum fieri ſexe cognouimꝰ. Aut

antroꝛſum aut retroꝛſum. aut dextroꝛſum aut ſiniſtroꝛ

ſum. quoꝛũlibet fit deoꝛſum. Sed eum dumtaxat qui
ad pſis ſe nobiſcum obtinet pſequamur.Ceciderunt re
troꝛſum nõ velut ad lapidem ad offen ſionẽ antepoſitũ
impingentes ſed velut reuerberati a luce maioꝛi ⁊ a ve⸗
hementioꝛi potentia:cum laternis facibo gladijs et va⸗
rijs armis pᷣfulti.quibo innitebantur miſerabiliter quo
nõ viderant retrograde non tñ auerſa facie coꝛruerunt
nam facies eoꝑ q́;uis cum quodam intolerapili modo:

eregione ſtabat ad chꝛiſtum. Sed retro cadentes ſu⸗
pinatim ad celum. vt ſaltim cognoſcant virtutẽ deſuꝑ
eſſe terrentem:et de celo deſcendiſſe que venerant liga⸗
turi. Supinantur ad celũ cuius auctoꝛem in terra de⸗
ſpiciunt:p eo qð non cognoſcũt qꝛ mundus eum non
cognouit. Sed vt cognoſcerent: diuina potentia ſupi⸗
nantur:nam legimus iniquitatis T falſitatis auctoꝛes

noluiſſe aſpicere celum.ne dei recoꝛdarentur et manda

toꝛum eius.aut donoꝝ deſuꝑ deſcendentiũ:vt coꝛde cõ

puncti a malis conceptibo reſilirent. Secd iſti ad voceʒ
ñi coꝛruentes in terram reſeruantur ad celum:vt pꝛo

ſternentẽ eos ꝑ vocem cognoſcant eſſe diuinũ Cadunt

retroꝛſuʒ:quo ꝓſternunt᷑ penitꝰ nõ vidẽtes.qꝛ vel igno
rant quod faciunt aut quantũ ſit mali nullo modo per⸗
pendunt:aut damnationẽ meritam nõ aſpiciũt.Retro
actos caſus eos inſinuat:qui ab eo quod acceꝑerũt ꝑ ſi⸗
dei cognitionẽ ex mandato dñi et actioneʒ iuſtoꝑ opꝑm
reſipiſcũt. DOe q̃b petrꝰ in canonica ſua dicit. Meliꝰ enĩ
erat illis nõ cognoſcere viam iuſticie:qᷓ; poſt cognitionẽ
retroꝛſum conuerti ab eo quod illis traditũ eſt ſancto

mandato.Quotquot eni a iuſtis inceptis deficiũt ne⸗

Pe paſſione domini ſaluatoꝛis.

ſcij retro cadunt. Caſus omnino noſcitur eſte: a lvnis
rſicere vel auerti. Retroacto caſu de ſella heli multatuſ
letaliter fuit: qm ſuos filios nõ coxripuit delinquentes
qqui fractis ceruicibo erpirauit vt inflicta pena pꝛeactuʒ
malum demonſtret. Retrocadendo eypirare meruerat
quui poſtpoſuerat diuina mandata: c iuſticie oꝛdinẽ amo
rbus ni ioꝝ vt inde pena pꝛoueniat quo fuit cõtempta
iuſticia. Inimici etiam dñi ſemꝑ vt iſti conuertũtur re
troꝛſum. De quib pſalmiſta dicit. Et cõuertentur ini⸗
mici mei retroꝛſum. Immicus eſt dñi omnis qui ann/
cus nõ eſt verbis iuſticie atq; virtutis. Ynimici dñi ſũt
omnes amici mundi:qui ſe ad vitam alam virtutibus
et moꝛibo nõ reſoꝛmant. Inquit enĩ iacobus. Qui vo⸗
luerit eſſe amicus huius ſeculi:inimicus dei conſtitue
tur. Ingratitudo quos poſſidet. fecit abire delinquẽdo

male credendo atq; peccando retroꝛſum. Eſaias enĩ di
cit. Filios enutriui et exaltaui:et ſequitur.et ipſi aliena

ti ſunt retroꝛſuʒ.A deo ſe alienant cadendo retroꝛſim
qui fide nutant nec illam moꝛibo firmant. qui aliud qᷓ;

deum aut plus qᷓ; deũ.aut eque cum deo.in amoꝛe ani

mi colunt. Et qui dño dicunt expecta. Expectat cum vo

cat:Eſaia dicente. Cadent retroꝛſum ⁊ capientur:et la

queis inſolubilibo ligabuntur. Sapientes mundi qui
nec ad ſapientiam cheiſtiferã tran ſierunt:cõuertuntur

a deo retroꝛſum. Eſaias enĩ inquit. Ego ſum de us con
uertens ſapientes retroꝛſum:et ſcientiam eoꝑ ſtultam
faciens.Mundi ſapiẽtes cõuertuntur a deo retroꝛſuʒ:

cum ſemper ex ſcientia humano habita faſtu in peccata

labuntur:nec in anterioꝛa ꝓficiunt:et in illa penalia ca⸗
dunt que velut retropoſita ꝑſpicacibdoculis non vide⸗
runt. Si wero iſti qui male miſſi fuerant vt caperent ſal
uatoꝛẽ ad eum mutato crudelitatis animo acceſſiſſent
ſtetiſſent vtiq; recti. nec cecidiſſent in retropoſitã ter⸗
ram. Habebant enim: ante faciem ei ſtetiſſe potuiſſent.
quo debite non aſpecto retrofactus eſt caſus. Pꝛerogã

tur omnib exempla cauendi qñi qui non accedit ꝑ viã

iuſticie ad antepoſitam vitam. cadet omnmo iin rerro/
poſitam moꝛtem Perdiderunt audaciam ſed non ſeui
ciam crudelis legationis auctoꝛes. nec reſumere potu⸗
iſſent niſi vox que abſtulit reddidiſſet. Oꝛoinde l iterũ
offerens ad iniuſtam capturam ! Qun ſimiliter reſpon
derunt dicentes. Jeſum nacarenum. Eogem ſcz cru

deli animo quo ante querehant. Mon erat mutata ſeui

cia auaneß repeſſa fuiſſer audacia nec mala wluntae.
q;uis retunſa facultqs:qꝛ conſtinate hoim mentes non
auertuntur a malis.conuerſe ad oꝛnatũ virtutis.qᷓ;uis
interdum reprimantur eoꝝ peſſime facultates. Dicit
ergo eis ieſus. Si ergo me queritis ſinite hos abire.
Non eni decebat quempiã apoſtoloꝝ ſocium fieri paſſi⸗
onis ne ſequeretur damnabilis erroꝛ. vt alteriꝰ qᷓ; vni⸗
us ſanguis crederetur in pꝛeciũ.lide tñ virtutis ma⸗
gne conſtantiam.vide inter pꝛeſſuras inuictam homi⸗
nis aĩam.vt pia memoꝛia tribulationũ oblita ſuarum.
de pꝛoximis curam gerat.cum dicit.ſimite hos abire.Al
tiſſime virtutis eſt ſignum. cum inter pꝛeſſuras nõ ob⸗
ruitur ſenſus interioꝛ.vt etiam exterius pꝛodat officia
pietatiſ. Pꝛofecto ſept choꝛea virtutũ.nihil in vtnſch
actibus habet ademptum. Sed diſcipulis quodãmo⸗
do dimiſſis intactis.dumtaxat excepto qui ſindonem
qua ſolum tegebatur reliquit.qui tactus pfugit nudus
in chꝛiſtum triſtesl et ſtolidasl manus lirrationabili
audacia iniecerunta ligauerunt eum. quiwnerat ſol
uere compeditos. Fuerat eni ab eterno pꝛeuiſum vt ex
iniuſtis vinculis iuſta vincula ſoluerentur. quam pꝛe⸗

uiſionẽ nõ diſcutiendo laudemus.nt᷑is nempe pfectib

*

5

ipn ſeruiuit. Nigatut dñs et ſaluatoꝛ oim e manib ſcea·
leratis fumbo peccatoꝝ nr̃or.longe ante de ipo dicẽte ꝓ
plta. Funes peccatoꝝ circumplexi ſunt me. Et petrus
in canonica ſua dixit. Oñs captus eſt in peccatis ntis.

Ea qui pe die qua genus illuxit humanũ:nere ceꝑerũt

miſeri pthoplaſti funiculos.quibo in carne mundi conj/

ditoꝛ ligarerur et ipſi genimma ꝓbhoꝝ materia primit?
pꝓdurerũt. Et exeis damnata ꝓpago hmõi herbam que
neri ſiue contoꝛqueri poſſet ad vincula velut campus
repeobus cõtinue germinauit nec germinare deſiſtit:
vt inter peccata pꝛecedentium atq; ſequentium homi
num velut in quodam funis medio chꝛiſtus dominus
vincularer᷑. Mã pꝛo pꝛecedentibo atq; ſequentibo culpis

cheiſtus venit in laqueũ:et captus eſt in pedica ſiue de/
cipula peccatoꝝ:que ab exoꝛdio hũani generis erat poſi
ta ſuꝑ terram.ſuis tñ oculis nõ abſcondita. Nouit eni
vt aliquis ab eterno.ab inſtanti conceptõnis vt homo:

vincula paſſionis et cauſam. Mec fuit neſcie irretitus.
Longa ſunt iſta vincula que in pꝛimis parentibo ince⸗

perunt ꝑ milia vela labentiũ annoꝝ.quib ſemꝑ addi/-
tur a naſcentibꝰ ceteris:quis ipe ſit abſolutus a vincan
lis. Tlincula ioſeph atq; ſampſonis: vincula hiereme
ecechielis: etiã chꝛiſti vincula figurauerät. Sed
dum impia miniſteria huiuſcemodi agerentur. dixe⸗/
runt diſcipuli ad ieſum. Sũñe ſi percutimus in gladio.

Qui rñdit. Sinite vſq; adhuc. Quaſi dicat· Inter⸗
mittite vos ꝓhibere ledentes quouſq; patiar:qim̃ ad ali
os et in tꝑus aliud ſeruatur iudiciũ vltionis. Nũc tꝑs
eſt patiendi:tñ ſub occulta vindicta:qꝛ ceci ſunt: mani⸗
feſte vero vlciſcendi tꝑus aduenit. Sed jnec expecta⸗
to reſponſo dñi ſaluatoꝛis:l petrus exemit gladium. et
ſeruum pꝑcuſſit pontificis:et abſcidit auriculã eius dex/
tram. Erat aũt nomen ſeruo malchus. Tunc ait ieſus

petro. Mitte gladiũ tuum in vaginam. aut cõuerte gla
ium in locum ſuum. Om̃ies qui gladium acceperint:
gladio peribunt. Calicem quẽ dedit mihi pater.nõ vis
vt bibam illum:An putas qꝛ non poſſum rogare patrẽ
meũ:et ipᷣe exhibebit mihi mõ plus qᷓ; duodecim legio/
nes angeloꝝ. Quomõ implebũtur ſcripture ꝓphetarũ
qꝛ opoꝛtet ſic fieri. NPetunt ſcientiã ſiue licentiam di
ſcipuli ſi dñm ⁊ ſeipᷣos tuentur gladio.aut ſi ferro impe
tunt immicos. Sed interrogatur incaſſum:ſi antere⸗

ſponſum eritur in opus.Fruſtra petrus interrogat: dũ
ante chꝛiſti reſponſum ipe ꝑcuſſerit. Subite hoĩm acti

ones:nõ expectant iudicia legitime decernẽtes.Non de

diſſet ꝓfecto licentiam male agendi aut taliter ſe tuen⸗

di.qui male actum verbis increpauit in petro et ſacto
auriculã ſanauit in ſeruo.Leuitate vſus eſt pꝑetrus.qui
ante reſponſum dñi vulnerauit. Leuitas vicium eſt nõ
bene conſtitute mentis:que nunc in bona nunc in ma
la quodaʒ impꝛouiſo impetu ſepꝑe raptatur:que nec ſui
compos nec iudiciũ ſuꝑioꝛis expectat. Sed foꝛte pꝑetrus

