cra ſectanda nõ ante deum ſacerdotio fungitur:vtilius
ero eſſet ligonibusqᷓ; ſcerdotio captare ſtipendia. In
retrouerſo aſpectu et in obliquato penitus ad mercedes

ſacris opoꝛtet inſiſtere quis altaribus fideliter ſeruien

tes iuſte conſequi poſſint neceſſariam vite ſtipim. ARne⸗

te deum et ꝓpterdeum: vt ipſe ſacerdotalis miſterij pꝛe⸗
mium fiat. et huiuſcemodi etiam et cũcta ſunt exercen⸗
da miſteria. Secundum cõſuetudinem lacerdotij ſoꝛ
te exnt: vt incenſum poneret. Craditio erat hominuʒ ex
antiqua cõſuetudine introducta vt ſoꝛte ſacerdos thu⸗
riſicaret pꝛo popu o:ſed ſubmittũtur electões et huma⸗
na iudicia cum in agendis ſoꝛtes obueniũt.quaruʒ que

ſit appꝛobatio in conſpectu altiſſimi diffinire non poſſu⸗
mus. Er Lacharia ingrediente templuz: multitudo po

puhi foꝛis erat. Mon enim vulgaribus pandenda ſunt
ſecreta miſteria.et imperitia vulgaris a notic a occulto⸗
rum excluditur:vt amplius vreatur que minus agno⸗
uit. et ne diu na vileſcãt apud indoctos. Audiant moꝛa
lia populi extraq; maneãt.ſcriptu rarum ſecreta rimẽtur
ſedulo ſacerdotes:plura et peculabilia opoꝛtet ſcire wo⸗
centemq; wopulum audientem Hoc tamẽ populus ad⸗
gat yt iuuet oꝛatõibus ſacerdotem. auulietur pꝛecibus
pꝛedicantem. Non eſt populi conficere ſacramenta. neq;
cognoſcere.ſed credere que eguntur. Mon eſt er auctoꝛi
tate.ſed ex participio accedere ad altar :neq; ipſoꝛuʒ eſt
ſcripturarũ imnquirere altiſſimos intellectus Oꝛent dũ
taxat et iungant oꝛatõnes eo:um pꝛecibus ſacerdotuʒ:
et pꝛecamina doctrinalibus addant. Et dum hoꝛa eſt ac⸗
ceptabilis incenſi populus non diſcurrat: ſed oꝛet extra
videlicet illud qð appꝛehendere nequit.Nõ tamẽ expedit

Bopa . .nd meAe
vn d ſttn nyA

A1U
ſ A0O
DSAe

Cecdd F

Aliber tercius ½ De parentibus

in eccleſie nouitate ſecludi coꝛpoèe ab edibus vbi diui⸗
na miſteria celebꝛãtur. ſed oc tantum extra fieri: ne in
plus deo cecernãte pꝛeſumat.Oꝛet ſiquidem coꝛde:ve⸗
neretur coꝛpoꝛe: lingua laudet. Cum autem cachari⸗
as ageret quod ſibiexofficio competebat et ex ſoꝛte pro⸗
uenerat. et populus ſuo modo clamaret oꝛatõnibus in
auribus domini ſabaorh hoꝛa incenſi: apparuit enim ei
angelus dommi ſians a dextris altaris inceſi. Et cacha⸗
rias turbatus eſt vidẽs:et timo: irruit ſuper eum Ho
ra incenſi apparuit angelus. et cum extra populus moꝛ
retur in laudibus vt oſtenderet omnipotes fiduciamq;
pꝛeſtaret. ꝙ oꝛatõem hunnlem non reſpuit ſacerdotuʒ.
ſed acceptat etiam pꝛecamina populoꝝ: maxime autem
cum vtroꝛũq; in iuſtis petitõnibus et in humili ſpiritu
facta eſt cõnexio. Goꝛma vero apparitõnis talis fuit qua
lem decebat eum qui alloqui venerat ſacerdotem:qualẽ
q; ſacerdos tolerare potuiſſet. Ecce pꝛima ſupernoꝛum
ſpirituum apparitio. que noſtre ſalutis intrauit exoꝛdiũ
ex qua ſupꝛa ſperatũ exauditum ſe cacharias agnouit:et
populus ſuper petitum conſequi poterat libertate. l derx
tris apparuit altaris incenſi.quoniã omia erant in meli
oꝛa mutanda. et a dextris ponencdherant omes credetes
ea que ipſe nunciaturus aduenerat. Stabat ſiquidem
a dextris non diſcurrebat. quoniã futurum ſacerdotiuʒ
non erat amplius nutabunduim:et ſtabilitas firma do⸗/
nangda erat his qui de leua in dexterã vocabuntur. Sed
cacharias er repentina viſione turbatur. quomã turban
dum erat ſacerdotium et om̃e miniſterium iudeoꝛuũ. il⸗
luceſcente chꝛiſtifera veritate: quain ex ſcriptura ſic re⸗
pente aduenire non nouerat neq; cognoſcebat ꝙ eſſent
ofia tanta nouitate donanda. lc etiam ſenſu alio tur⸗
babatur quoni ad inſolita ? que ſupra ipam ſunt cum
repente pꝛouenerint ſubito expaueſcit humanitas:mei
cacharias his viſionibus aſſuetus erat Semper coꝛda
et ſenſus bominum. quouſq; inteluigant ſuperna: noui⸗
tate terrentur. ꝓpter quod cum vidiſſz cachanas. timoꝛ
irruit ſuper eum. Pꝛeſagium enim erat quoniã omes
terruit. et ſuꝑ omnem oꝛbem timoꝛ magnus incubuit.
cum magni conſilij angelus apparuit. Sed nec culpa⸗
bilis huiuſcemodi timoe fuit. aut de xena peccati. ciuj 02²
do pꝛeminæẽtie inſitus creaturis expoſcat.vt mnoꝛ a po⸗
tioꝛi. cum ſubito et impꝛeuiſe ad derit terreatur. Mecnõ
inculpabiliter agitur: cum ipſa natura ſecum ferat vnde

ab inſolitis expaueſcat. SHonoꝛum tamen ſpirituum cu

ad ſolamen apparuerint ſemper ꝓpꝛium eſt cõfoꝛtare pa
uentes: ſed contraria eſt ommno conditio aduerſoꝛum.
Pꝛoindel dicit ad illum angelus. Me timeas acharia
quoniam exaudita eſt depꝛecatio tua. Et vxoꝛ tua pariet
tibi filium:et vocabis nomẽ eius iohannem. Mirum
pꝛoꝛſus quoniam cacharias pꝛo filio illo tunc nõ fuerat
depꝛecatus: cum iam deſperaſſet ꝓ ſterilitate vxoꝛis· gc
etiam ex vtriuſq; aſſiſtentia ſenectutis: cum angelus in
pariendo filio nunciat exauditum. Halutem quidem
ſuam a vopuli tunc ſciſcitabatur a domino. pꝛo peccatis
ꝓpꝛijs et populi incenſa poꝛrexerat. quid eſt quod in filio
eius depꝛecatio exaudita perhibetur. Sed nec heſitatio
coꝛda conturbet. quoniã fideles ad vtilitatem exaudiun
tur rotius qᷓ; ad votum.et aliter q; petatur diuina pꝛoui
dentia petentihus pꝛeſtat auxilium. vt cum ſacerdos et
populus poſtularent a domino libertatem. hanc oꝛatio⸗
nem de celo eraudiuit altiſſimus etp angelum ppꝛecem
nunciauit ad miſſam. eo videlicet oꝛdine ꝙ pꝛeco pꝛimo

naſerturus erat:non in quo populi ſalus eſſet non qui li

beraturus. nonin quo ronenda eſſet hominum ſt pes: ſed
qui pꝛecederet pꝛedicando. clamando. neceſſario ventu:
rum illius et omnium ſaluatoꝛem. Sed pꝛecurſoꝛi no⸗

men non homo. ſed celica virtus im poſuit cum dirit et
vocabis nomen eius iohannem. Congruum enim erat
vt nomena celeſtibus ſumeret.qui ad taãta miſteria pa/
rabatur.nec omne nomen ſed gratie. que ſola chꝛiſto de
ſuper venienti animos pꝛeparat.et tali receptui:quantũ
phas noſcitur dignos facit. Et ſubintulit angelus quid
conferret iuſti oꝛtus. Et erit tibi gaudium exultatio
et multi in natiuitate eius gaudeb unt. Patri ꝓmitti
tur gaudere in filio:quonia gloꝛia eſt patxis filius ſapi⸗
ens: magis autem filius virtutibus fulgens. Segd nec
cõmune bonũ vnius dumtarat debet eſſe leticia:ſed etiã
plurimoꝛum. Et tanto bonum melius quãto diffuſius
et tanto minoꝛatur: quanto ad pꝛiuatum redigitur Ein
de multi in natiuitate eius gaudebunt. Gauchum et ex
ultatio parentibus in eius oꝛigine parabat ur:gaudium
multis eius natiuitas fuerat illatura. Mil enim hommni
bus tam deberet eſſe ad gaudium: q; cum ex volunmcate
aut ex carne vxoꝛio iure in virtute ſubiecta ꝙ oatiaʒ pa

riant. et ꝙ ex eio fructus egrediatur acceweus. maxime
cum vite bu appꝛopinquat occaſus. Sed nemoa d0
mittitur ad vnius tantum auxiliupenue gaudiuʒ: quin
etiam exeo efficiat: quod vnum poſſit eſſe multoꝛum.
Gauiſuri ſiquidem muln erant in natiutate ipſius:
non ex eo ꝙꝓ naſcituruſexat:ſed in his ꝓpter que miſſus
fuerat. Sic enim alius euangeliſta teſtatur. Fuit ho⸗
mo miſſus a deo: cui nomen erat iohannes. Hic venit
in teſtimoniaimn vt teſtimonium perhiberet de lumine
Etabot pꝛeſens ſeculum ignoꝛantie peccatoꝛũq;ʒ tene⸗
bꝛis obuolutum:quas cum aſſunt. vnuſquiſq; feſtinat
peo poſſe depellere. et dum patienti aderit impoſſibili⸗
tas remouendi. vtiq; magno gaucho exultaret. ſi remo⸗
uere valentis nunciaretur aduentus. Hinc patri et plu
ribus naſcituri pꝛecurſoꝛis exultatio et gauchium pꝛeſto
erat:quoniã in teſtimonium miſſus erat luminis ſem/
piterni:non tamẽ ipſe lumẽ poteſtatiue.fontale aut lux
oꝛiginalis exiſtens.ſed vt omnes qui ſedebant in regio
ne vmbꝛe moꝛtis.magis autem in peſſimis tenebꝛis p
ipſum crederẽt indefectibilem lucem. Poꝛrxo lux ipe nõ
erat. vt gaudium et exultatio ex ipo tanq; a radice pꝛoce
derent.ſed vt teſtimonium perhiberet lumine quod
ſeipo in ſeipo per ſeipᷣmn et ad alios velut lux vera diffun⸗
ditur. illuminans in hunc mundum omnem hominem
venientem obtenebꝛans diligentem. obſcurans quem⸗
piam manere volen te. Agitur in hac vita vmbꝛatica vi
uentiby: pꝛeterq; de oꝛtu gratie de nullo ſit gaudiũ. Et
in tenebꝛis igioꝛaritie pecccatoꝛu⸗ ſedentes non leten
tur: niſi cũ lux affutura nũciatur. Etenim tobias dice /
bat. Quale gaudiũ eſt mihi qui in tenebꝛis ſedeo et lu⸗
men celi non video. Mõ eſi nec hominib⸗ eſſe debet ex ali
quo gaudiũ:niſi cum gratia ⁊ virtus in anima inceperit
vigere. Pꝛoinde multis erit in eius natiuitate iocundi
tas:qm eterne lucis affuture wriſſimũ teſtimoniů erit
Padius eſt lucis.qui lucem annũciat. Mabet ſuam auꝛo
ra lucem. que ſequentis lucis eſt pꝛeuia. et eo amplius
inclareſcit. quo ꝓpinquius lux illa inſequitur. Pꝛopter⸗/
ea celeſtis nũcius ſubiũgebat dicens.l. Erit enim ma⸗
gnus coꝛam dño Paru fuiſſet eſſe magnüumiſi coꝛam
dño. imo nec magnus nũciaretur mſi eſſet coꝛam diui⸗
no cõſpectu. Poꝛro magnus futurns erat fama. preco⸗
nio vita fuga leculi collatone baptiſmi. animi conſtan/
tia mitis. quod plus eſt ſublimitate virt utis· Apud dũ
nulla penſatur magnitudo. niſi que de dirtute grange⸗
ſcit. et que inuiſibiliter in faſtigijs ſuis att glitur. Soli
dño nota eſt magnitudo virtutie :ꝛqui nõ ſallitur in ſciẽ⸗
dis. Hoĩes wro ſepe fallunt:cũ plus in hoĩes autumnůͤt
qᷓ virtutis inſereat. aut qð minusq; ipᷣ deſiſtat. Etus

— — —.— —

h0r

0
i
ſa
1
in
er

n—

n
te
0
ne
10
lin
im.
ius:
ſſus
tw/
enit
ne
ne;
nat
biit
e
plu
eſto
em/
tlor
gio
S
eno
noce

guodh
ffon
linem
em
capi
.Er
ten
dicef
etlu
terli
aerit
Nunci
i erit
jalno
plus
pter,
1mas
oꝛam
diui/
preco⸗
ſſtan/
n
ange,
Eol
ſceen
mnit
Elis

+

igitur qui coꝛaʒ domino in virtute magnus agnoſcitur.

maxime cum exiſtit:nõ huic oberunt derogatões moꝛ⸗

taluum.nec erit neceſſaria fama viuentiũ.quod de ipſo

ſit in opinio nibus hominum.ſibi non cedit in cauſam
nec ſibi cure fuerint cum deſpicitur. Habet vnde cun⸗
cta deſpiciat: habet vnde cuncta contemnat: habet vn⸗
de deſideria compleantur.qui coꝛam dño magnus erx⸗
iſtit. Omia que infra creatoꝛem in omi alio magnitudi
nis genere magna dici pñt.huic magnitudim pꝛotinus
incompabilia ſunt:nõ huic magnitudo ceh equabitur:
nõ giganteoꝛũ aut excelſoꝛum et ſenſibiliũ coꝛpoꝛũ non
ſcienne aut pecunie ſeu imperij magnitudo.nõ cyliadi⸗
ca et bina wi trina etas.nõ locoꝛum immenſa magmitu
do.non quoꝛumcuũq; coꝛruptibiliũ bonoꝛũ magna cõge
ries comꝑonetur virtutis magnitudini coꝛam deo. NHõ

potuit amplius pꝛecurſoꝛ nondum natus extolli:q; vt

coꝛam dño magnus eſſet. Quam magnitudine ꝑ com⸗/
paratõem ad ceteros magnoſ iudex quem pꝛecurrebat
pꝛenũciaturus erat atq; dicturus.inter natos mulierũ
nõ ſurrexit maioꝛ iohãne baptiſta. Feſtinandum igitur
eſt ꝓtinus ſcom illam dignam embolam magnũ neri.
neq; in virtute ſine qua om̃is eſt paruus et ſiet pmtus
puſillus abiectus:et quanq; in addem magmitudie fie⸗
ri equa poꝛtione:nõ nihilominus vnuſquiq; ſe coartet
ne deſes remaneat quo poſſet eſſe pꝛouectus. Ecce iam

in parte angelus magnitudinẽ naſcituri precurſoꝛis de

nu nciat diceſ. Elinum et ſiceram nõ bibet. Scimus
in coꝛpe ab hinuſcemodi abſtinuiſſe iohãnem:et qui de
ſerta fere a cunabulis adijt.coꝛwꝛis renũciaſſe dentijs.
Magis autem atq; pꝛeſtantius a ſe abieciſſe ſigmincata
mala per vinum.et abdicaſſe ſigurata ꝑ ſiceram:vt nul⸗

la ei ebꝛietas humani amoꝛis adeſſet. nulla concupiſce⸗

tia leticieq; temꝑpoꝛalis.nulla hilaritas mundane dulce⸗

dinis coꝛ eius vel in modico ꝓpulſaret:cum alia inunſibi

lis magnitudo qua replẽdus erat iſta excluderet. Quo
niam et ſpiritu ſancto replebitur ex vtero matris ſue.

MQuod apoſtoli iam etate perfecti vocati a dño.exercitati
cum chꝛiſto inſtructi ſalutaribus dilciplimnis ſupnatura⸗/
lia ſpeculati. quinquagenario reſurrectõis dominice die
habuerũt:iſte nondum natus obtinuit. NHec de ipᷣis apo
ſtolis amplius fertur: niſiꝙ repleti ſunt ſpiritu ſancto.

Vlli in conclaui:iſte in vtero. Alli cum linguis:iſte iam
exiſtens elinguis. Ylli cum ſomitu: iſte nondum auriuʒ

officio fungens. Illi cum igne:iſte adhuc maternis vi⸗

ſceribus inuolutus.illoꝛũ caloꝛe confotus.Hec eſt pꝛo⸗
tinus incomꝑabilis in hominibo magnitudo cui queq;
alia ofmino ſubijcitur:cum quis ſpirituſſancti plenitu⸗
dinem habet. Cide aliam officij magnitudinem: et ad

quid repletio ſpirituſſancti detur agnoſce. Quia mul⸗

tos filioꝛum iſrael conuertet ad dũm deum ipſoꝛum.
Eceat opoꝛtunum mundo vt auerſi conuerterentur ad

dñim:et medius interponendus erat: nam ꝑſeuerans a;
uer ſio in inferna detrudit Duo igitur mediatoꝛes aduẽ

turi erant:vnus qui coꝛda filioꝛũ iſrael conuerteret ad
chꝛiſtum:deũ ⁊ dñm omnium natõnu m:et alius qui re
conciliaret ad patrem. Mꝛoinde iohãnes mediatoꝛ erat
et coꝛda hoĩm pꝛout in ipo erat cõuerſurus ad chꝛiſtum
chꝛiſtus wero recõciliaturus ad patrem oim deum. Re⸗

ctus vſq; quo ꝓceſſus ꝙ pꝛimo gratia hoĩes diſponat ad

chꝛiſtum. chꝛiſtus vero alia et maioꝛi mechatioms lege
ad deum ad ſe cõuerſos plene conciliet. Ygitur nullus
m hac vita pꝛeſumptõe degat·qm̃ niſi gratia pꝛimo ad
chꝛiſtum reduxerit hoĩem:ipᷣe nunqᷓ; reconciliabit ad pa
trem. Hoc de helya longe ante pꝛopſetatuʒ fuerat. Et
ipe iohànes pꝛecedet ante illũ in ſpiritu et virtute helyo
vt conuertat coꝛda patrũ in filios et incredulos ad pꝛu⸗

4

ect oꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

dentiam iuſtoꝛum. . Quem pꝛecedet iohannes: Chꝛi⸗

ſtum. In quo ſpiritu. In qua virtute: Helxe. Cextus

imo nuncias angelus videtur aſſerere: ied auhibendus

eſt cautioꝛ inteliectus:qii vmus ſpus tam ille qui dici⸗

tur anima nõ tranſit in alteru: ne ilie qui infunditur ho
mine medio in quoq; tranſfertur. Et iohanes ex vtero
repletus ſpirituſancto nuciabatur:abſq; illoꝙ in eo ſpi⸗
ritus effunderetur heye. Elirtus enim vnius nõ poteſt
eſſe alterius:nec iure ſereditario a decedente hoĩe dere⸗
linqui:q;uis multi poſuſt diuini ſpus et vnius virtu⸗
tis eſſe participei.Terrenarum poſſeſſionũ poteſt he res
inſtitui nõ viriutũ:et nullus efficitur qualis qualitate.
pmoꝛtui. Sed hoc ad ſimilitudine trahitur date ꝓpoꝛt.
onis:vt in ea menſura ſpũs atq; virtutis pꝛeerat iohã
nes chꝛiſtum in qua hlyas pꝛeceſſit.ſperatur iterumq;
venturus. Sed quid facturus pꝛeco redemptoꝛis. Qdð
feciſſe ſcribitur pꝛeco iudicis. Conuertere ſcilicet coꝛda
patrum in filios. Sed quis pater tam ferus:qui coꝛ ad

filium de ſe natum nõ habeat vſq;quo conuerſum. Filij

quidem ſunt omes qui renouaãtur in gratia noui teſta⸗
menti. Patres ſunt qui pꝛeceſſerũt ili tantůmodo ap⸗
plicandi: qui dño inexceptuate placuerũt. De quibus
vtriſq; pſalmiſta. Mꝛzo patribus tuis nati ſunt tibi filij.
Pꝛo patribo vteri teſtamẽti.noui teſtamenti fiij ſunt
exoꝛti:Coꝛda igitur patrũ au filios conuerteda ſunt.vt
illa credamus que un crediderũt. ſperemus que ſperaue
runt.diligamus que dilexerũt.et creatoꝛi placeamus il
la ſinceritate coꝛdis qua ipi placuerũt:inheſitanter ince⸗
dentes ad oñie impium ſanctũ eius. Nam omnes pr̃es
ſub nube fuerũt.et omnes mare tranſierũt ⁊ omnes in
moiſe baptiſati ſunt in nube ⁊ in mari.et omies eandem
eſcam ſpiritualẽ manducauerũt.et omnes eundem po⸗
tum ſpalem biberũt immobiii fide in concuſſa ſpe.nec

ſibupᷣis in laboꝛibus et actõnibus pepercerũt. Quid au

tem in fide fecerint.quãtaq; conſtatia pꝛediti fuerint pa
tres veteris teſtamẽti quoꝛum coꝛda in filios noui teſta
menti.iohaãnes ſcilicet gratia noua data ↄuerſurus erat
qui epiſtolam pauli ad hebꝛeos ad plenũ legerit: om̃ino
intelliget ab illa ſcilicet parte qua hoꝛtatur ad patientiã

dicens.patientia eni vobis neceſſaria eſt vſq; quaſi ꝑ tã⸗
tam nubem teſtium eos quibo ſcripſerit dint confu ma

tos. Ideoq; ⁊ nos tantam habentes impoſitam nubem

teſtium deponentes omne pondus et circumſtans nos
peccatũ ꝑ patientiã curramus ad ꝓpoſitum nobis certa
men: aſpicietes in auctoꝛem fidei et conſummatoꝛẽ ie⸗
ſum. Et coꝛda patrum. ecce fides ipſoꝛum. ecce actõnes

veniẽtes de ſoliditate coꝛdium.que cõuertenda ſunt in
animos ſilioꝛum:que tunc conuerſa feruntur in filios.
cum filij hiſdem directõnibus agũtur in nouo teſtamẽ

to quibus illi m vteri agebantur. Guit emm ipſoꝑ vna

credulitas expectantium chꝛiſtũ:que et nouoꝛum filioꝝ
qui eum preceſſiſſe iam credũt. Nec a wro abſonat in⸗

tellectus:vt gratia id efficiat quod in pꝛioꝛes ſunt.eos

qui minoꝛãtur tanq; filios facta pietate gubernent. Sa
tis autem cat holice veritati ſe ſociat:ꝙ patres auctoꝛita⸗
te ad filios intuitu gratie inclinẽtur. Mulla diſſonantia
in eccleſia turpioꝛ.nulla damnoſioꝛ poſſit eſſe ſciſſura:
q; ſi patres in ſpualibus pꝛeſidentes filios ſubditos ſu
os nõ ducerẽt regia via non inſtituerẽt ſacra doctrina:
ſeu ſi ſe nõ pᷣberẽt ſcẽ imitatõis exẽpluʒ. ſi nõ reuocarẽt
erroneoſ:ſi nõ ſolidarẽt infirmos.ſi puſillanimes nõ cõ
foꝛtarẽt · ſi nõ coꝛriꝑerẽt inquietos.ſi nõ ↄpaterẽtur egẽ
tibo ſi indigẽtiba nõ ſubuenirẽt.ſi nõ tractarẽt ſingulos
affectu prᷣno.ſi amoꝛ rectus nõ traheret ad coꝛda ſilioꝝ.
Begd hoc bonũ ſuadet gratia.hoc fieri ipſa ſollicitat.quã
ſignat pꝛecurſoꝛ quam iohannes in omni ſua imagine

Albertecuo . Peeparent bus

pꝛefigurat qui e
lus inſipies eſt: et omnis inſipies increqulus eſt. Qm̃
dirit in ipiens in coꝛde ſuo nõ eſt deus. Vinde inſipies.
Auia incredulus: dices in coꝛde ſuo.quia nõ eſt deus.
oim creatoꝛ atq; in humanitate redemptoꝛ. Et nõ eſt
ille qui panatus humllia geſſ it. docuit. et miracula ope
ratus eſt: qui ſic humiliatus e vt tata obpꝛobꝛia pate/
retur: ot crucem tandem moꝛtemq; ſubiret. Eque autẽ

incredulus:miſi quia inſipies in mſipientia ſua perſiſtes

nolens humiliari ad credendu. Nam inſipietia oſtedit
incredulitateancredulitas vero pandit inſipientẽ. Sed

et gratie mſſteriũ: vt incredulos dueat ad pꝛudentia iu⸗/
ſtoꝛum. Pꝛoinde cognoſcat vnuſquiſq; incredulitatem

inſipiẽtiam imo ſtulticiam eſſe: cui uſtox prudentia ex
aduerlo obijcitur. Pꝛoinde relicta incredultate in ſapi

entiam atq; intelligentiã puenitur. Eſaia dicente. Miſi
credideritis: nõ intelligetis. Q no credit nõ intelligit

qui nõ intelligit inſipiens eſt aut ſapiẽs eſſe nõ poteſt.

uſtoꝝ autem pꝛudentia credulitas vera eſt: quoniam
luſtus ex ſide viuit. Elnde viuit iuſtus. Ex eo ꝙ credit·
Que iuſti vita. Ypa eſt ſapietia. Poꝛro id agit gratia vt
ad iuſtop pꝛudentiam vematur. Elerütamen ſi diſcu
timus:eſt pꝛudetia paganoꝛu qin nõ iuſti.qm ceruices
idolis inclinabat. Eit et mundanox: que teſte apoſtolo

ſtulticia eſt apud deum. Eſt er carnalii: quo etia traden

te dicitur. pꝛudetia carmis moꝛs eſt. Eſt et leculariũ: ſe⸗
cularia queq; ſectantiũ.de quibo ſaluatoꝛ compatiue diſ⸗
ſeruit. Dico vobis. quia fil huius ſeculi pꝛudetioxes ſi.
lijs lucis in generatõe ſua ſont. Et filij agar exquiſierũt
pꝛudentiam que de terra eſt. Auſtoꝛuũ vero pꝛudentia il⸗

la eſt que in diuinis pꝛouidũ facit. iuxta quem intellectũ

loquebatur dauid. Sup inimicos meos pꝛudentẽ me
feciſti maãdato tuo:quia mneternũ mihi eſt. Ylle qui chꝛi
ſti eſt amcus.inimicos habet inunſibiles tetros.qui om

nibus inimicatur chꝛiſti ſeruis. nullo interpoſſibili feci/
ali ad patrem. qui ſuper omes ſunt atrociſſimi penis in⸗

ſatiabiles:ne quod nephandius eſt ommifarie decepto⸗
res:fulgetes adhuc ingenij ſubtiliſſimi claritate imagi⸗
ne plerucq; virtutũ fucantes mala que ſuggerüt vt inua
dant ſoſtilius. hoſtilius ſepe cedũt.qui aut trahut in ba⸗
ratrum vicioꝛũ aut extollut aut contriſtt. aut fallũt in
actoe virtutum. Sed ſatis factus eſt pꝛudens ſupꝑ hu⸗
iuſcemodi mimicos qui eos potuit pꝛecauere:qin eozuʒ
laqueos de uitãt. Pꝛope moduʒ exceſſit adam quiuit ſu⸗
pꝛa inimicos inunſibiles factus eſt pꝛudẽs:quox foꝛtitu

do pualida ſapientia nõ obtuſa. Sed nemo ſit pꝛudens
niſi mĩdato dñinõ quia mandat. ſed obſeruando quod
iubet. Inimicus mundus inimica caro.immica nouer⸗
ca naturanmimici hoĩs domeſtici eius. Perſtat pꝛudẽtia

ſtultus eſt qui hotũ declinauit inſidias. Abipis illeſum

exiſtere pꝛudẽtia coꝛonabilis eſt. Si qindem mandato
dñi hec pꝛudẽtia dirigit pꝛudentẽq; facit auctoꝛẽ·lc eni
initium pꝛudentie iuſtoꝝ. OPlena vero eſt theoꝛia ? actu

virtutibus poꝛnari:maxime illis que aiam reuiuiſcere

faciũt. a moꝛte infidelitatis et a moꝛtuis curis. vite la/

bentis.eijcientis poſſeſſoꝛẽ in eum.qui ꝑ moꝛtem libera

nit a moꝛte. Hec ptinus eſt iuſtor pꝛudẽtia vt abomni
diſſoluat viſibili.ad muiſibilem deũ.in carnem viſibile
factum ſuũ contubernalẽ inducat. ꝓpter quẽ ſtultũ mũ⸗

do fieri aper eſt pꝛudentie. Quid igitur hac diſſertione
angelus intendebat cum iohanem dicebat ad pꝛuden/
tiam iuſtoꝛũ incredulos cõuerſurum niſi pꝛudentiã illaã

edicere cum actõe preconis que omneʒ aliam ſtulticiäs

appellat. Humana pꝛudẽtia vſq;ʒquo tranſcendit. cũ cru

ciſirum ſtultũ.crucem ſtulticiã ſequaces crucifixi terre /

tiam cõͤuerſe urus nunciabatur ab ange /
lo. incredulos ad pꝛudetiam iuſtoꝛum. Oniis incredu /

na ſapientes dixerunt eſſe veſanos. Sed quod ſtultum

eſt dei. ſapientius eſt hominibus.Ald quam ſtulticiã gra

tia et intelligetia veritatis que in iohane ſignatur inui/

tat: vt in hoc iſta conueniat vt populus in conſpectu dei
fiat in veritate perfectus. Quod angelus ſubſequenter
adduxit dices. Parare domino plebe pfectam. Nul⸗/
lus perfectus eſt populus.Concio nulla recta. OèmnSs
cõgregatio publica res erubeſcit niſi omniũ domino ſit
parata. in illa perfectõne dumtaxat qua ꝓpter chꝛiſtum
maioꝛibus pꝛeſtatur ſancta obedientia conſuhtur pen
ſe minoꝛibus vt exigit indigetia ſubuenitur. qua tollan
tur iniurie. qua fides vera eſt Sades qua iuſticia eſt co/
munis. qua nulli vendit᷑ quod ſibide iure debetur. qua
ꝓpulſatur miquitas.qua mnocẽtia non ſuccumbit. qua
regnum non tenet nequicia.qua honoꝛe inuicem homi/
nes ſe pꝛeueniũt/qua plus attollit ſanctitas q ſcientis.
qua virtutes verbis et eloquentijs pᷣferuntur. qua po/
pulus congregatur in noĩe domini. qua diuine virtutit
condita ciuitas cõmendatur. qua nihil ſtatuitur legilp

quod diuinam legem effugiat:qua plus moꝛũ qᷓ; meri⸗

toꝛum cauetur ꝑditio. qua coꝛ vnum ⁊ anima vns ple⸗
beoꝛum omniũ eſt in domino:qua nõ in hoc mundo aut
in ſeippa tantũ ſed in chꝛiſto dño gloꝛiatur.qua nil ad p⸗
ſectum vendicatur: nilq; ad defectum eueniſſe cauſatur
pꝛeterq; in ratõne virtutis:qua ꝓptex illam nõ timetur
vulgare iudiciũ:qua deridetur exempta machera. mine

ꝓt inania.toꝛmẽta velut ſomnia extimãtur.qua verum

non terroꝛe ſiletur: qua eſt omniũ quod ſinguloꝛum. et
ſingulis offertur in cõmune dedictum: qua intenditur
vt numeroſitate virtutũ populus augeatur. Sed que
celeſtis celeſtiũq; nuncius archanoꝝ terreno ſacerdoti
nunciabat. peroptime ſibi placuere: ſed ſuam et vxoꝛis
pꝛecogitãs ſenectutem poſſe fieri leſitauit: ꝓpterea dubi
tanter exquiſiuit ab angelo.l! Cui dixit cachariaſ. QOuo
modo: Uude hoc ſciam. Ego eni ſum ſenex:et vxoꝛ mea
ꝓceſſit m diebus ſius. Humana ſapiẽs ratõnes pꝛett
debat humanas.cum ſupꝛa naturã penitus non aſpice?
ret:q; in ſeipſo et m vxoꝛe ad conditònem pꝛolis efeciiſſ
ſe cauſatur. Sed ſupꝛa nature virt utem ex ſterili atq; ſe
ne naſciturus erat iohãnes.quonisã non de lumbis na⸗-
ture ſed de virtute ſuperne potẽtie virtus et gratia ipſa
pꝛocedit. Sepe quoq; in homimbus agitur vt ſpũs in?
ueterauerit in terra nõ ſua.et caro ꝓceſſerit in Telectõni
bus ſuis:quamobꝛem difficile videatur poſſe gratim p

mereri. Ded optimus archanoꝛum et impoſitoꝛum di

ſertoꝛ nõ ſua:ſed poſſe fieri aſſerit virtute mittẽtes cum
dicit. Ego ſum gabꝛiel qui aſto ante dominum:et miſ /
ſus ſum loqui ad te.et hec tibi euangelicare. Nõ ſua vo
luntate aut auctoꝛitate angelus ſe veniſſe dicebat. cum
ſuam aſſiſtentiam eſſe dixerit ante deum ad iocundam

fruitõnem.et ad obedientiã exequendam: nec ſe veniſſe

ſed miſſuz fuiſſe dicit vt loqueretur cacharie in templo
a dextris altaris incenſi et euangelicare id eſt talig bona
nõ ſperata non petita nũciare ſibi. ꝛetulit ad certitudi
nem reſpondendo angelus ſuum nemen qui di ſoꝛtitu
do interpꝛetatur. vt id efficiat diuina potẽtia nõ virtus
angelica. Et queſtioni ex heſitatõne ꝓpoſite. vt quod di
cebatur vnde fieri poſſet agnoſceret: ꝓ ſigno future rei
et pꝛo mulctatõe increduli taciturnitas eſt adnexa. Et
eris tacens et nõ poteris loqui vſq; in diem illum quo
lxc fiant:pꝛo eo ꝙ nõ cxediſti verbis meis que in plebü/⸗/
tur in tempoꝛe ſuo. Quoniam omiia tempus habent
que ſuis diſpoſitõnibus currũt vniuerſa ſub ſole.aluuam
locũ diſſertõis habet incredulitatis iſta multatio. Eed
vera taciturnitas cõpetebat.quouſq; pꝛenũciatus iohan

nes ab angelo naſceretur.quoniam imponendum erat

Mt
ſe.
tib

tan
N
i
i

to
Po⸗
let
poo
nin
ee
h
Ali

le
I
vH
tt
unH
ee
At
ln
tür
etur
nine
um
net
ltur
gne
oti
Oeie
dubi

O

meg

ete
ice
ſeciſc
cſe
S OHE
diſa

isid
Ntön

ump.

d

cum
niſ.

wawo

ndam

ceniſe

nne.

g on
ttituci
etitu⸗

virtus
volldi
fre tren
Et

quo
ebuͦ⸗
abent
aluum

Ees
johan

. ent

ſinagoge ſilentium.et legis cerimonie alvlẽde.cum no/
ua mundo figaura gratia parabatur. Magis autem eſſe
wcus teſtamentum tacendo conſtabat.quouſq; noui te
ſtamenti gracia deſuper uluxiſſet:aperuiſſetqʒ labig elin
guium.et ouercas faceret liguas mutoꝛuʒ. Oiluiſie di⸗/
citur loques non exauditus:et qui poſtulata nõ obtinet
ac ſi tacuiſſet. Nam clamoꝛ moilaice legis ommis excla⸗
miuio ꝓpvx arum. tota pꝛecatio veteris ſacerdotij om̃is
beſtiarum oblatio. taciturnitas quedam erat: cum vſq;
in id tempus dominus exoꝛabilis extitiſſet. et nubez op
poſuiſſet ne trannret oꝛatio peccatoꝛum. Mecnõ et iuſto
rum pꝛecamina repudiabꝗrur ad gloꝛiam. quouſq; ple⸗
nitudo tempeis adueniſſet. in quo ſignanter ſacerdos
multaretur ſilentio.quia nõ erat ille ſummus ſacerdos
qui ſemel per ꝓpꝛium ſanguunem intraturus erat in in⸗
terioꝛa velaminis:per quem erat ſoluẽda captiuitas pec⸗/
catoꝛum danda remiſſio adoptõnis pꝛeſtanda libertas
et ſuperne patrie petitio admittenda. Mon erat illud ſa⸗
crificium occiſi pecoꝛis offerendum in pꝛecium: ſed ſan⸗
guinis chꝛiſti clamaturus de terra pꝛo omnibus exaudi
endus in cruce. Intrante weritate noui teſtamẽti meri
to taciturnitate ſacerdotium erat plectẽdum:quaſi ſem
per in ſilentio permanſiſſet. donec mundo pateretur qui
in lachꝛymis et clamoꝛe valido pꝛo ſua reuerentia exrau
diret᷑ in cruce. Et vnum eſſet ſacerdos et hoſtia. eternus
vterq;:vno clamoꝛe vterq; pꝛo eternis exauditus eter
ne. Interea erat populus expectans cachariam:et mi⸗
rabatur ꝙ tardaret ipſe mn templo. Laudabilis mos eſt
tam diu expectare ſacerdotem.q; diu ſacrificare perſiciat
vt ſit perſeueratia vtroꝛũq;. Sed miratur populus di⸗
uinoꝛum neſcius archanoꝛum:cum moꝛam facit qui di
uinas ſuſcipit theoꝛias. Et egreſſus nõ poterat loqin
ad illos. In templo multatus egreſſus extra nõ loqui
tur. vt virtus alia q; humana credatur aſtitiſſe in tem⸗
plo. complens ſilentio veterem ſacerdotem in quo ſcili⸗
cet chꝛiſtus nouus noua docens.ſuperna pꝛomulgãs re
pꝛobandus erat ac ſi tacuiſſet aut ſi fuiſſet locutus ina⸗
nia. Egreſſus extra nõ loquitur penam poſſidens quam
accepit:quaſi populo innueretur ꝙ ſacerdotuʒ oꝛatio ad
erpaurienda peccata inualida extitiſſet:et ꝙ ad nouum
alium ſe pararent cum a veteri non potuiſſent habere re
ſponſum. et deſperatio indicebatur.cum a muto doctri/
na non poſſet egredi neq; conſiliuʒ. Sed ſpes ex aduer/
ſo conſtabat: vt in ſe rediret populus meditans uomo
do ſperare poſſet in alium. Et cognouerut ꝙ viſionem
vidiſſet in templo. .Cognouerunt vidiſſet. ſed igno⸗
rauerunt quid viderat:vt reparentur introꝛſus in me⸗
ditatõne ſpiritus oa cõditione templi nunq; ſimile ex⸗
titiſſet:qui velut rudes terrenis adhuc impiicati.neſci⸗
ebant ex paruis eximia cogitare. nec ſe tranſferre in alti
tudinem fiendoꝛum. Sed illis innuens permanſit mu
tus.Alioꝛum membꝛoꝛum ſigno et motu notum fecit.
vt populus a templo recederet nec amplius expectaret:
quoniam ipᷣi pꝛo ſua vice incenſa poſuerat:et ꝙ ipſe im⸗
potens loqui erat. Nam quanqᷓ; lingua diſſerens muta
conſiſtat.tamẽ multis alijs ſignis atq; figuris teſtame/
ti wteris cuncta miſteria receſſum inn uebant a templo
ne amplius redemptio erpectaretur ab illo: et quod in
ſpiritu et veritate locus oꝛationis et exauditionis futu⸗
rus omnino erat.et ꝙ omni ooſito incenſo veteris te⸗
ſtamenti pꝛotinus erat chriſtus. Et factum eſt vt im⸗
pleti ſunt dies officij eius:abijt in dmum ſuam. Be⸗
deat vnuſquiſq; ad ſeipᷣm. vacet vtüitatibu 8 ꝓpꝛijſ: ocio
non macceſcat qui eſt amotus a publicis. Poſt hos au⸗
tem dies vroꝛis coꝛpoꝛe ſungens non ercitatus ardoꝛe

libidinis. ſed pꝛomiſſe motus deſiderio pꝛolis vxoꝛ eius

1

etoꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

elicabech caſia mente non coꝛpoꝛis ercitata libidine im⸗
miſſione ſeminis in oꝛiginali culpa concepit. quam pi⸗
ritus ſanctus paulo poſt anima infuſa coꝛpi penitus ex⸗
piauit:vt gabꝛielis verificaret pꝛsominum. quomam ip⸗
rituſancto adhuc exiſtens in vtero reſpiendens erat. Et
occuitabat ſe eligabeth mẽ ſib quinq;: pudicitia repꝛeſ/
ſa ſemilieo in lenectute affugiſſet ſterilitar: et tranſa⸗
cta iuuentute adeſſet ſecunditas. Bonus eſt pudoꝛ: ſed
non operibus creatoꝛis. Bonus eſt pudoꝛ: ſcilicet quo
culpa cauetur. non quo virtutis opus obtũduur. Lau⸗
dabilis erubeſcetia que ita refrenat ne pꝛocedatur in m⸗
mium. ne in id quod non expedit declinetur. ne id quod
eſt imertinens in actõnem deueniat · Sed nec quiſe
debet erubeſcere a ſuperioꝛi impoſitam actõnem: aut *
eſt miraculi ſeu bene conſtitute nature. Nec quiſqᷓ; plus
ſibi in honeſtate tribuere:q; decreuerit iuſti amoꝛis au/
ctoꝛitas. Plus debito ſibi arrogat:qui in ſeipſo magis
cauet inſotitam qᷓ; domini facilem actöͤnem. DPabeba- ſi
quidẽ talis occultatio aliquid humam reſpectus: et poꝛ⸗
rigebat audientium riſus ꝙ ſteriles ⁊ ſenes carnalibus
actionibus ſe dediſſent. imebat adhuc infſamiam et fa
mam amabat humanam.cum ſe quinq; menſibus oc⸗
cultauit:tacite ſecum conferens dicens.. Quia ſic fe⸗
cit mihi dominus:in diebus quibus reſpexit auferre ob
pꝛobꝛium meuʒ inter hommes. UVir mutus effectus
vrxoꝛi quod viderat et audierat in templo nunciare non
poterat:idcirco elcabeth talibus ſij ſpitõibus lalvꝛabat.
a quo ſi audiuiſſet miſterium non talibus anguſiijs an⸗
geret ur aut perplexitatibus titubaret. Sed quid eſt q8
dicit:quia ſic fecit mihi dominus. Sic vt in ſenectute
atq; ſterilis exiſtens conciperet. vt duo nature oꝛdine pe
nitus obuiarent ne cõceptio fieret:ſed in his queſi upꝛa
naturam facta noſcuntur. ſiquidem reputatur quod cõ
cepit etate grandeua et ſterilitati ſubiecta. Sed hoc ad
maius credendum pꝛerogabatur miſterium: quoniam
virgo erat conceptura pariter et paritura omnium ſalu
tare:ſed fecit hoc quando diſpoſuit illi auferre obpꝛobꝛi
um inter homineſ. Obpꝛobꝛium inter homines infecũ
ditas erat.ſed non apud deum damnabatur obpꝛobꝛio
cum non ſit in hominis poteſtate:ſed in domini volun⸗
tate poſſe concipere. Sterilitas atq; fecunditas ſoluʒ a
creatoꝛe dependent. Pꝛoinde multa wlut obpꝛobꝛium
in conceptu ſunt hominum.queapud deum defectuum
nota carent. Sed cum deus hoc voluit remouere ob
pꝛobꝛium ſterili dedit ipe conceptum: que virgini virgi
num ad facilioꝛem credulitatem ab angelo eodem infer
tur:dum ſibi ſaluatoꝛem omnium concepture atq; pa/
riture nunciatur. Quam cum ſe quinq; menſibus oc⸗
cultaret: maria ab angelo nunciatam in ſexto menſe de⸗
terit:cum montana conſcendit. Et intrauit domuʒ ca
charie et ſalutauit elicabeth. Et factum eſt vt audiuit ſa

lutationem marie elicabeth: exultauit infans in vtero

eius· Et repleta ſpirituſancto elicabeth exclamauit wece

magna et dixit. BPenedicta tu inter mulieres:et bendi⸗
ctus fructus vẽtris tui. Et vnde hoc mihi. vt veniat ma
ter domini mei ad me. Ecce enim vt facta eſt vox ſaluta
tionis tue in auribus meis:exultauit infans in gaudio
in vtero meo. Mõ hic aliquid ſumpſimus diſſerendũ
pꝛo parte marie:ſed pꝛo miſterijs pꝛecurſoꝛis et matris
Detegitur elicabetb ne amplius deliteſcat cum maria
virgo illam viſitatura pꝛoceſſit:cum hec mirabilia in eis
non fecerit natura.ſed dei diſcreta potentia:ꝙ ſterilis et
ſenex pꝛeconem.et ꝙ virgo ſine ſemine conceperit iudi⸗
cem. In illa mirum ꝙ ſener et ſterilis: in illa miranduʒ;
ꝙ fecunda ſed pꝛeter virtutem ſeminis. Sed ſalutarur

elicabeth iam onerata pꝛecone a virgine que ſaluatoꝛeʒ

Aiber tercus .

ſine ponderoſitate geſtabat. vt ſalus a nouis miſterijs Z

referatur ad pꝛiſcos: et ꝑ virtutẽ noui conceptus wtera
liberentur. Antiquioꝛ mundo fuerat eligabeth q; mana
et iohãnes chꝛiſtum in conceptone pceſſerat: ſed ialus

pꝛoceſſit a lege noua ꝑ hominem nouum in eos qui pꝛe

cceiſerant ad ſalutem pꝛedeſtinatos. Qua ſalutatone p⸗
cepta conceptus ſexti menſis agnouit miſterium: dum
exulrat in vcero anteq; naſcatur. et officium pagit ad qð
erat: et gaudio adoꝛitur cunf voce nõ poſſit edicere. Im⸗
potens fandi exultatõne dñm ꝓfitetur: nondum pcepto
vſu lucis coꝛpoꝛee etiam in carne velatam inuiſibue lu⸗
cem mundo adueniſſe cognouit:et occultus occ ultũ.ſer
uus dñm. miles regem. pꝛeco iudicem. pꝛecurſoꝛ poſtſe
quum impatoꝛem ſine ſenſuum arguméto pꝛeuidit: et
ꝓprium fecit in eo ſenſum diuina potentia: que ſic ante
nemo habuerat ex natura. Elide quanta ſimul ex omni
parte conuemũt: vt tanta mirabilia oꝛiuntur MHinc elia
berhinde maria gratia plena: hinc vxoe ſacerdotis. ſed
ab eo caſie cognita. hinc vxoꝛ fabꝛi. ab illo intacta: hinc
ſener inde iuuencula. hinc ſterilis inde fecũda.hinc ſan
ctiſicati parens inde ſancti ſanctoꝛum mater. hinc iuſto

rum filiusinde ab eterno ex deo patre pꝛogenitus hinc

ſaluatus inde ſalus.hinc creat inde creatoꝛ duplici car⸗
ne vlatus. Pꝛoinde ad exultatõnem iohannis ꝓphecica

virtus adnectitur cum eugabethcõtinuo ſpiritutancto

