dam ſit. Arguunt tamen multi cur deus illas et tam pᷣ
cioſa creauit ſubdiditq; bominibo:niſi vt eis eſſent ĩ poſ
ſeſſionem 1 vſum. Equidem ſed exr puerſa volũtate tra
iecte ſunt in culpam et moꝛtem:et occaſio culpꝑe vt ipſa

ppellẽda eſt. Et ſcriptura vicit ꝙ ſubiecit omma ſub pe⸗

libus ſcilicet humanis et rationabilibus affectibus.ſ
verſauice actum eſt:vt ab ipſis affectus hominũ ſupen⸗
tur. Qm̃ ſupꝑatus eſt a rebus pfunctoꝛijs humanuſa⸗
moꝛ cum anxiatur et dolet queſtuans timens cauenſq;
cum poſiidet:largitur cum pena.ſibiq; ſeꝑe deficit. ſodit᷑
aeutiſſimis ſtimulis triſticie cũ amittit.eſſentq; ſub pe⸗

dibus hominis ſi ſpũs eius vt ſpũs dei ferretur ſupꝑ flu

idas aquas rerum labentium:non ſuppoſitus eax ma⸗
le prementi ſarcine. Opoꝛtet omnino intẽdere ſi amoꝛ
ſu perfertur aut ſubiſcitur aut equati amatis.
Interrogat petrus quid meriti habeant ſeculi con⸗
temptoꝛes. chꝛiſtumq; ſequentes ſeom matheũ marcũ
etlucam. Kmapitulum XLVII.
Erritus petrus exparte de difficultate ſalu⸗
t tis ſcõm verba ſaluatoꝛis.ſed ex alia ſpem bo
nam nactus ꝙ pꝛopter chꝛiſtum ommia reli
quiſſet ſecutus veſuigia eius ipſum interꝛo/
gat ſi quid ꝑmutationis melioꝛis accepturi eſſent exre
lictis:aut quid pꝛemij er ſequelal Tunc reſpondens pe
trus dixit ei. Ecce nos reliquimus omia et ſecuti ſum⸗
te. QAuid ergo erit nobis Qñ ſaluatoꝛ dixit ꝙ apð ho⸗
mines impoſſibilis erat ſalus.ſed apud deum omia poſ⸗
ſibilia: tunc petrus interloquens diyit ieſu MNon detine
mur amoꝛe tpalium rerum. non irritimur diuiciax vin
culis. ex tua doctrina in tui amoꝛe facti.tuis moꝛib in⸗
citati reliquimus omnia: facti pauperes pꝛopter nos fa
ctum pauperem te ſequentes. Modica et deſpicabilia

diſcipulichꝛiſti reliquerant pꝛopter eum. piſcatoꝛes ali

qui erant et agricultoꝛes et nauticus mercennarius

dam: omnes wro de genere plebeioꝛũ nulla terrena di
gintate f⸗ uigentes. tamen ex libertate animi qua omnia
xeliquerunt que potuiſſent in mentis deſideriũ obue⸗

mire.et ꝙᷓ ceteris ſopientibus et ductoꝛibus pꝛetermiſ

ſis ipſum ſolum ſequebantur: cupidi ſcire futuram eis

mercedem inquirunt! Yeſus aũt dirit illis. Amẽ dico
Pabieg woec eſtis me in regeneratione ců ſe⸗/
filius hominis in ſede maieſtatis ſue. ſedebitis et

gerit
vos ſup ſedes duodecim iudicantes duodecim tribus

iſrael ι otulit Petrus dinn quereret de futura eius

mercede abdicationem tpalium rerum et ſequelam ie⸗
ſu: vti ex his duobus pꝛeinunn dberet᷑ ipſiq; ſperarẽt.
Sed ieſus reſpondens vnum obmittens alterum aſ⸗
ſcripſit ad pꝛemium.qm abdicationem pluris ſequelaʒ
ſuiipſius appendens. acſi abdicatio preter ſequelã pre/⸗

mium non haberet:et ſequela pꝛeter gctualem rerum

contemptũ eternã poſſit nanciſci mercedem. Sequela
tñ dignioꝛ cenſenda eſt:ſi rerum abꝛenunciationẽ pᷣmi

ſerit. ultos quidem legimus ob libertatem ment/p
pter ſcientiam capeſſendam ob expeditioneʒ coꝛpis ad
pꝛodeundum quo vellent ad vitandũ ſolũ humana pe⸗

ricula diripientiũ et latronũ ne et mundi regibus ſub
iacerent pꝛeter omnẽ contemplationẽ future mercediſ
tpalia reliquiſſe:quibus nulla futura premia parabant᷑
non ſequentibus illam fidem que iuſtiſicat peccatoꝛeʒ.

Apoſtoli autẽ nõ quia reliquerũt oĩa ſz quia ſecutiſunt

ieſum qui eſt ſuper oĩa. ſeſſionẽ non tribunalicaʒ ſed aſ⸗
ſeſſoꝛiam duodecim ſedium ad pꝛoferendũ auctoꝛitate

aſſeſſoꝛia iudiciũ ſup tribus duodecim meruerũt. non
ꝙin illa dignitate futurus eſſet tunc pꝛeſens damnan⸗

dus iudas: ſed ſuffectus mathias. Ac per hoc ſane intel⸗
ligendum eos etiam habere vitam etezna: ci qua etiaz
quia pꝛimoꝛes ſequaces chꝛiſti autoꝛitatem iudiciariaʒ

meruerunt. Aduertendũ aũt ꝙ ſequele non abdicatio⸗

ni videtur retributio iſia dari. quia obedientia melioꝛ ẽ

qᷓ; pauptas.et pocioꝛ eſt qᷓ; caſtitas. Illa ſine iſtis:hec ſi

rie illa non ſaluant. Me autẽ videretur a chꝛiſto reꝑ ab⸗

dicatio vilipendi eo ꝙ ſequela ſibi ad premia pꝛeferret
adiectum eſt! Et om̃is qui reliquerit domũ wel fratres
aut ſoꝛoꝛes aut patrẽ aut matrẽ aut vxoꝛẽ aut filioſ aut
agros ꝓpter nomen meum et ꝓpter euangelium: centu
plũ accipiet in hoctꝑe domos fratres et ſoꝛoꝛes patres
et matres et filios et agros cum pſecutionib⸗ Et in ſe⸗
culo futuro vitam eternam poſſidebit. Multi aũt erũt
pꝛimi nouiſſimi:et nouiſſimi primi· Vlerum quia cun
cta que deus creauit et oꝛdinauit bona ſunt. nihil relin⸗
quendum eſt tanq; malũ:nmeq; ad hoc preceptum datũ
eſt atq; cõſilium. Mam et interdicta ſignanter arbvꝛ nõ
vt mala aut fructus eius malus in pꝛohibitõe fint nec
vita eterna eſi pꝛomiſſa moꝛtalibuſ eo ꝙrelinquũt ma
la que ſubſtantialiter non ſunt:ſed ea que bona ſunt cõ
patione pocioꝛũ. Domus lona eſt ex materijs quas pᷣ⸗
parauit natura et exarte et exy conditoꝛe: vſus tñ eius:

poſſet eſſe malus ex intentione vtentis. Iſta neceſſitu
do natu re qua inuicem homines d ſtrictius copulant᷑
lona vtiq; eſt:in quã etiam fuiius i venit vt in aſſum⸗

ta carne matrem et fratres non tñ vterinos haberet
vtiq; ſuper terram. Et cum due relictiones ſint huiu⸗
ſcemodi poſitoꝛum:vna in affectu. altera in effectu: ad
pꝛimam vnuſquiſq; tener pꝛout iſia ſibiad pietatis cul
tum viderit aduerſari. et hec eſt penituſ in pꝛecepto. ne
amoꝛe quoꝛũcunq; caropa dño auertamur neq; obmit
tamus ea facere que tradidit in mandatis. Ad ſecunda

aut hi vocant᷑ dũtaxat qui pergradus in coꝛde diſpoſue

.

runt aſcen ſiones ad pfectionis palmiferum culmẽ:ſed

neutris indicitur odium ſed vitamen. Nec iuſte aliud
obuenire poteſt in cauſam cur parentů et tam coniun⸗

cto:um relictio fiat. niſi nomen ieſu et euangeliũ eius
in quo ſalus noſire con ſiſtit et pꝛouenit. Et nil homini
dbus tam opoꝛtunũ q; eterna ſalus ad quam capeſſendꝗ

tt pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

cuiuſcũq; conditionis exiſtant ſunt omnia ſummouẽ⸗
da. Mecnon et ſi quiſpiam appetit eſſe in ſuperis velut ĩ
celo fulgentioꝛ ſtella:in his imis fiat pꝛe ceteris ab oĩ⸗
bus et in omnibus abdicatioꝛ. O amoꝛe virtutis pꝛo⸗
pter nomen ieſu in quo ſalus.et pꝛopter euangeliuʒ in
quo doctrina vite agende.pollicitatio ſperande. iuſſio fi⸗

endoꝛũ.ne fiendoꝛũ pꝛohibitio cõſiſtit. huiuſcemodire

lictio centupletur in hoc tpe inſinuatio eſt eoꝛum que ĩ
hac patria chꝛiſti optimi ſectatoꝛes pꝛiuſqᷓ; vitam eter/
nam accipiant ſoꝛtiunt:cariſmatũ videlicet donaq cun
cta tempoꝛalia et humana excedunt. Et ſuper omnẽ co⸗
gnationem carnis m oꝛdine nature:plurificatur ex gra⸗
tia cognatio ſpiritualis. Ecce retributio centupla et vi
ta eterna. Nam ſi per centuplũ accipiẽdum intelligeret
eterna vita retribuenda in pꝛemium pꝛo merito ſe ab⸗
dicantium a terrenis et caris:fruſtra fuiſſet adiectum.

et vitam eternam poſſidebit. Igit᷑ ſicut deus repꝛobos

punire aliquando incipit in boc ſeculo et penis eternis
adicit in futuro.ſic bonos et electos ſuos in hac vita bv
nis cariſmatibus opulit. in mente virtutibus replet in
libertate ſancta ſiſtit:ꝛvt non paueant non timeant nõ
terreantur tirannoꝛũ terroꝛe.pꝛobitate confligant ad⸗
nerſus tartareas poteſtates. Mecnon et talibus eſt da⸗
ta poteſtas calcandi ſuper omnẽ potentiam inimici.⁊ ſu
per omnẽ infirmitatẽ:ita vt in hac vita appareret ex mi
raculis pꝛe ceteris clarioꝛes:Et qᷓ;; in eccleſia er mul⸗

tis retroactis tpibus crebꝛitas ſignoꝛum tepuerit:non

ad defectum ſidei et virtutis aſſcribendum eſt Sed nõ
eſt amplius eccleſia oꝛthodora velut infantula cum ſit
adulta et pꝛouecta. lacte nutrienda ſignoꝛũ.Hec quidẽ
dona ſunt centuplũ huiuſ vite:non eſt alia centuplatio
capienda. In futuro ſeculo vero poſſidebit vitam eter⸗
nam:vbi rerum relictarũ centuplatio nulla maioꝛ. Co/⸗
pulatum eſt etiam ꝙ de pſecutionibus retributio ſit ſi
enda.Equidem multo amplioꝛ atq; rocioꝛ.qm̃ omne
quod relinquitur ex libera voluntate voluntatis eſt p/
pꝛie:perſecutio vero inuite ab alijſ infertur. Nemo apta
natura ſeipſum perſequitur. Sed cum agere videt᷑ ad
uerſus ſenſum eius ſenſualis woluntas ⁊ coꝛpoꝛis non
cenſendum eſt pſecutionem eſſe inuoluntariaʒ: ſed ſpõ

te aſſumptam afflictionem et crucem. Perſecutio ſem
per ex inuite.afflictio vero quandoq; ex voluntate ꝓpꝛia

dum aſſumitur:qñq; ab alijs dum infertur. Opoꝛtʒ au
tem ad derelictionẽ rerum addeꝛe ꝑſecutionem ineuita
biliter oblatam et illam anĩo pacato ſuſcipere:aut cum
expedit a ſeipſo aſſumere illam afflctionem cohibenteʒ
imptinentes coꝛpis motuſ velut maloꝛum cautelã ſeu
actionem meritoꝛiam ad ſperanda.vt abdicatio rerũ et
perſecutio in vnum conuente habeant in hac vita com
paratione melioꝛis non calculatione rerum centupluʒ
et in futuro ſeculo vitam eternã. Pꝛimoꝛitas ⁊ nouiſſi
mitas id eſt pꝛioꝛatio et poſterioꝛatio in oꝛdine retribu/⸗
tionum:ſolum in poteſtate atq; cognitione ſunt eius qͥ
conditoꝛ redemptoꝛ eſt omnium.quo merito.qua iu⸗
ſiicia.quo oꝛdine ſanurt.
De cacheo iherithontino quid egerit aut dixerit cir⸗
ca ieſum et ieſus ad eũ.et alijs cauſa ſui.ſcõm lucam ſo
lum. Capitulum XI. VIII
Maiericho lune interpꝛetationẽ habet. Luna
i quidem a ſeipſa lumen non habet: a ſole acci
pit vnde ſulget In poteſtate noct eſt lumẽ
eeius:non in poteſtate diei. Obiectum ſepe
facit ne ſolis radij in hoc ſupioꝛ emiſperio plene reſul⸗
geant:q;;uis omne ſolis lumen impediri non poſſit. In
ferio: planeta eſt: ⁊ ad ſubiecta viciſſitucinem luminis
patitur. vt interdum non ſplendeat. Oundus quideʒ

iſte hanc imaginem babet. et alio miſterio ſynagoga iu⸗
deoꝛum et alio intellectu in hoc typo eſt eccleſia peregri
na ad quam ieſus ſuam pꝛeſentiam exhitet:in qua ho⸗
mo quidam inter ceteros inſignis erat virtute huma⸗

na non coꝛpoꝛe ita vt pꝛinceps eſſet publicanoꝛũ eoꝛuʒ

videlicet qui publica officia in cenſibus et obuentioni⸗

bus et vectigalibuset fiſcali pecunia exigendhs oꝛdina

ti erant.necnõ et diues:ita pꝛinceps vt ipſis epiſcopa⸗
retur aut pꝛudentia hoc exegerat vt in pꝛincipatu huiu
ſcemodi fungeretur. coꝛpoꝛe vero deſpicabiliſ erat quia
ſtatura puſillus.ſed non ademerat animi ſollertiam at
q; virtutem coꝛpis paruitudo Et iuſte in eoa ſupioꝛib⸗

ecretum eſt vt nõ ex coꝛne ſed er mente iudicaret᷑. Et

ſi hoe homines moꝛtales et ignari faciunt: quantoma⸗
gis deus qui nouit interioꝛa hominũ.qui plerunq; per
exterioꝛa male de interioꝛibus metiunt᷑. HMic ſi ſtatura
puſillus animo magnus erat cũ affectauit videre ieſũ
argumentum nactus ex arte atq; ſtudio qõ ſibi natura
negauerat. Mam cũ a ſecreto colloquio ſeoꝛſuʒ facto cũ
duodecim de ſua voluntaria paſſiõe atq; reſurrectione
feſtina receſſiſſetl ieſus ingreſſus ſciliq; viam rectam.
Lpambulabat ihericho. Et ecce vir nomie cacheus hic
erat pꝛinceps publicanoꝛũ et ipſe diues· Et querebat

videre ieſum quis eſſet ZAmbulante ieſu cacheus ihe⸗

richontinus occurrit cauſa vidẽdi ieſum.Aſpicit circũ⸗
ſpicit:inquirit.interrogat.ex omni ſe ſatagit vt videat:

cuius tam eximie bonitatis audierat famam. Zurba ve

ro vndiq; circundans ieſum cupiẽti videre impedimẽ⸗

to erat.eo ꝙ ipſe coꝛpis ſtatura puſillus nõ ſe valebati
altum pꝛotendere:vt infallibiliter conſpicaret᷑ q eſſet.
Bed qm̃ ſcriptũ eſi deſiderium ſuum inſtis dabit.cõ⸗
plendum ergo erat ſanctum de ſiderium eius:quo nul-

lum ſanctius q; ieſu querere habere noticiam eo modo
quo in via eſt donanda moꝛtalibus. Sed aduertendũ
eſt querenti omni ſtudio ſollertia cũcta nilq; tradendũ
neglectui.quin nature coꝛpꝑiſq; defectus argumentꝭ po
cioꝛibus ſupent᷑. Et non poterat pꝛe turba:quia ſtatu
ra puſillus erat. Et pꝛecurrens aſcendit in arloꝛeʒ ſyco⸗
moꝛum vt videret illum:quia inde erat tranſituůrus
Impedit turba hominũ:ſed magis cogitationũ mala
rum atq; puerſoꝛũ operũ viſionem diuinã. Et puſilli⸗
tas intellectus hnmani:nõ ſufficit ad intuitum diuino
rum. Et terrena ſapiens ſemꝑ confunditur niſi celeſti⸗
um delectatione ſupꝑent᷑:quibus ſuꝑatis animus in ſu⸗/
perioꝛa feratur Precurrendum eſt:quia tranſitus chꝛi
ſti irretrouerſibilis. Ynuentenda pꝛotinus eſt arbvꝛ in
quam a terra fiat aſcenſus:et qua chꝛiſti tranſitus cele⸗
bretur.Mon omnis arboꝛ ad aſcenſum apta:neq; cõmo
da huiuſcemodi viſioni.Nec ex omni arbꝛe ieſus vici⸗
num et conſpicabilẽ tranſitum facit:ſed hec quam p ce

teris cacheus aſcenſurus elegit ſcilicet artvꝛẽ ſycomoꝛũ

Per quam ſi latino moꝛe celſam accipimus que in fru

ctu eſt ſicut moꝛus.crucẽ ex ti habemus ſanguineaʒ:
in quam ꝑ fidem celebꝛatus aſcenſus mõſtrat quis ſit

ipſe ieſus quia deus et homo verus. deus quia ſuperat

moꝛtem.homo quia patitur moꝛtem:deus paradiſum
latroni tribuens.homo ſuſtinens ſeuas penas. homo
quia moꝛiens.deus obſcurans pꝛeter legem nature ſo

lem.concutiens terram.ſaxa pꝛoſcindens.vlum diui⸗
dens.pateſaciens tumulos vt pꝛoderent moꝛtuos:hõ

cruci affirus.deus defigens humanũ genus. moꝛti. pe⸗
ne.ppetuis doloꝛibus cruciſirum. Ei wero ipſa eſt fic?

fatua fidem catholicam nouimuſ:que fatua dicta eſt ex

his que moꝛtalibus hominibus ſunt poſita in creden⸗

do.NMer arwꝛem huiuſcemodi ieſus vt homo tranſitũ
facit:eternitate incõmutabilhter manens.Aſcenſio fe⸗

AlLuiber nonus de virtuoſis

ſtinanda eſt.quia tempus non ſciſcitur: etiam momen

non erunt:et cruret fides eius.iudeis quidem ſcanda

lum gentibo ſtult.icig et fatuitas eſſ.

De poteſtate fidei et oꝛationis qua chꝛiſius declara⸗
uit ſup feulnea vertv ſuo ſubito arefacta ſcom mathe/
um et marcum. Capitulum XLIlSISI
effabilem. ſupnaturalem. ſuꝑartificialem.
i ſiuuper omne ingenium hominu. ſuper demo /
num aſtuciã et facultatẽ. ſup angelos 1 o Hẽ
celeſtes ſpũs et ſubſtantias ſepatas. fides
oꝛatio ptãtem atq; virtutem efficacie a dño acceperunt
vt ea credamus eſſe facta per fidem que nullis alijs ar /
gu mentis fieri potuiſſent.atq; illa oꝛationi cõceſſa que
omnibus alijs ſunt denegata donis oblatiſq; inuneib

.

X.

cunq; d xerit fiat:ſiet ei.

pphetatum fuit iudeoſ nõ credituros ieſu etiaam

ꝓpter ſigna ſcom iohannẽ ſolum. Capitulum I.

AUm ammus hois arcem rebellionis aſcẽde

c rit.non aſſentit veritatibus. pꝛomiſſa nihi⸗/

lopendit deridet minas. ſigna mirabilia diui
nee facta non veneratur.nec humnliat ſemet⸗
ipſum fidei vt credat que intellectus facultate non ca⸗/

P

ram eis non credebant in eum:vt ſermo yſaie pꝛoplx/⸗

te impleret quem dixit. Oñe quis credidit auditui no-
ſtro. bꝛachium domini cui reuelatum eſt. Pꝛopterea

non potuerunt credere:quia iterũ dixit yſaias. Exceca⸗

uit oculos eoꝛũ et indurauit coꝛ eoꝛum:vt non pides8t

oculis et intelligant coꝛde ⁊ conuertantur et ſanẽ eos

Erst pfĩdia iudeoꝝ contra omnẽ virtutem rationem

pmarime autẽ inexcuſate contra eoꝛum ſolitos moꝛes
cum ſignis aſſoliti ſemꝑq; ſigna querentes.ſigniſq; da

tis a ieſu penitus nõ credebant:quibus pamplius iui /
tabant᷑ ad fidem. Omnia verba bec ſunt euangeliſte nõ
chꝛiſti:qui ſuo ſpũali ſenſu declarat vnde incredulitas

iſta puenerit· ad quam infert ꝓphetiam pꝛeactam nõ vt
cauſam incredulitatis vt ſit: ied vt pꝛenunciaʒ quia ſic

futurum erat.Non enim ꝓpłete veraces afffati diuno
ſpũ pꝛedixiſſent aliquid futurũ niſi quia ſic eſſet entu

rum.vt quia futurũ ideo ꝓpſetatũ:non quia ꝓphetatuʒ
ideo ſuturum.Ac per hoc fut urũ extitit potius cauja ꝓ⸗

phecie qᷓ; ꝓphecia cauſa futuri. Nec fuiſſet ꝓꝑhetatũ niſi

quia futurum. Pꝛoplſvtia vero non tendebat in faiſuz.

Nec ex hoc aliquid iniuſtũ obiciendũ eſt deo ꝙ ſic fieri
decreuerit vt aliter eſſe nequiuerit.ideo ſicante miſeꝛit
pꝛopheciam:nmec ex eo ꝙ euãgehſta interiecit pꝛopterea
non potuerũt credere.quia dixit yſaias ꝙᷣ deus excecatu
rus erat oculos iudeoꝛũ.aggrauaturus aures.indura⸗
turus coꝛda.vt non viderent atq; non intelligerent vt

atq; vllis humanis dignitatibus non poꝛrecta. Cuius
fidei poteſtatis magnam teſiimonioꝛũ nubem apoſto?*
pꝛo allectione ad eam ſebꝛeis ſcribens inducit: que hic
enumerare non expedit. Sufficit quidem ſiudioſis
ibi iſta rexeriant. Nam cum ieſus pximus paſſioni fre,·
quentaret hieruſale:in vna dierum frequentatiõis im
perio verbi ui arefecit infructuoſam ficum Et cuͦ alio
mane tranſirent:viderunt ficum aridam a radicib Et
recoꝛdatus petrus dixit ei. Rabbi ecce ficus cui maledi
riſti aruit. Ec reſpondens ieſus ait illis. Habete fidẽ dei
Amen dico vobis:quia non ſolum de ficulnea facietis.
ſed quicunq; dixerit huic monti tollere et mittere ima
re et nõ heſitauerit in coꝛde iuo.ſed crediderit quis qd/

it. Et cum ſe tueri ratione non poſſit erubeſcens vin/
ci tergiuerſat aut cõtradicit animo contumaci: ſicut de
pfidis iudeis ſcriptum eſt. Cum tãta ſigna feciſſet co

cõuerſi ſanitatem reciperent.qñm̃ ex his iure nil alið ab

tum aliquod non tenetur. Quotidie tranſeunt miſte, intellectibus ſanis ſentiendu niſi occultis vemerit fu⸗

ria fidei atq; crucis donec veniatur in terminuʒ vbi iſta

turam iudeo:ũ pfidiam ex iuſia permiſſiõe diuina ſicq;
lvna fieri:etiam ſi pꝛoplxtata eadem ꝑmiſſione cũ gra

tia gratis data DHeclarat aũt tẽpus qnñ de ppli excecatio

ne habita fuerit pphecia.. Hoc diuit yſaias qñ vidit glo
tiam eius locutus eſt de eo Ad claritatem pꝛophetici

dicti hoc euangeliſia inſerit non ad neceſſitatẽ futuroꝝ

qm̃ ſicut contẽpta fuerunt verba yſaie vera de doo cũct/
q; dicendis nec ſibi pꝛeſtita eſt fides. ſicq; cheiſio cõtra
dictuʒ eſt nec factis ſignis et verbis eius eſt data credu⸗/

litas: pocius quidẽ ex incredulitate ſibi aduerſatum eſt

Viſio quidem fuit qũ in templo vidit dñm ſedentẽ ſu
per ſoliu excelſum et eleuatũ:et cum ſeraphin et cum ce
teris miſterijs ad illam ptinentibus viſionẽ:in annoqͥ
moꝛtuus ſuit ocias. Quam viſionem cũ retuliſſet xſa
las.quia alibi ſcriptũ eſt deum nemo vidit vnq; aliſfs
falſis adinuentis occaſionibus contra eum:ab impijs
iudeis et ꝑfidis ſarra lignea per mediuʒ ſectus eſt. Sic

et chꝛiſtũ cuius vitã doctrinam moꝛes pariter et ſiona

contẽnentes:tandem crucis patibulo affirerunt! Te⸗
runtamen et ex pꝛincepibus multi crediderunt in eum
ſed pꝛopter phariſeos non confitebant᷑ vt de ſjnagoga
non eijcerent᷑ Dilexerunt enim gloꝛiam hominũ mag?
qᷓ; dei Moꝛtua eſt? ad nihilum valens ſine opoꝛtuna
confeſſione credulitas. Qm ſi coꝛde ſcom apoſiolum ·

rei veritatem creditur ad iuſticiã:oꝛe tamẽ fit confeſſio

ad ſalutem.Ac ſi non eſſet fides exiſtimanda quã timoꝛ

hominũ repꝛimit eius confeſſionẽ publicam pꝛohibet.

ſi foꝛis nõ fatetur qð interius recte nouit:ſi plus time

turqᷓ; chꝛiſti ieſu hominũ anathema.Nam quẽ homies
eijciũt pꝛopter chꝛiſtum:ab ipio recipietux pꝛo quo exi

lium toleratũ eſt. Quid in virtutibus celſius qᷓ; anathe
matitari pꝛo chꝛiſto qui vt nos de hoꝛrendo exilio reuo⸗
caret a mundo truciter et imuſte anathematigatus eſit.
E regione aſtruit᷑ regni ciuilitas eterni:ſi quis pꝛo chꝛi
ſto anathema ſuſtinuit· Enci ab hominibus et a terre⸗
nis pꝛo chꝛiſto:eſt recipia deo cum angelis in ſupernis.
Egre ſibi pꝛincipabantur principes iudeo: uʒ:timoꝛib⸗
hominũ male ſubiecti. Turpis eſt pꝛincipatus qui deſe
rit timoꝛe virtutem.veritatem ſilet. tꝑe faciendi iuſncii
am pꝛetermittit. Mon eſi cenſendus pꝛinceps:qui vir

tutis ſolium non inſederit.At re nõ a noie.a virtute nõ
gab opinione verus pꝛinceꝑps aſtruitur. Et in eo pꝛius o⸗

poꝛtet principari virtutẽ.qᷓ; ſuꝑ alios aut alijs pꝛeferat᷑
SHed hoc inter cetera his pꝛincipibus erat in viciuʒ.ꝙ
credentes non cõſitebant᷑ ieſum:quia dilexerunt gloꝛis
ari ante homines pocius q; in conſpectu dei. Glo:is bo
minum eſt cum laudibus et fama in eoꝛum placitꝭ vi⸗

uere. Gloꝛia vero dei eſt a mundo contemni et in cruce
chꝛiſti gloꝛiari:qui dantibus ſibi in hac vita gloꝛiam.i

patria eternam gloꝛiam dabit Yeſus autẽ cognoſcens
animoꝛũ fidem ⁊ videns timidam taciturmtatem. ne
credentes in eũ erubeſcerent confiteri quia homo erat

er tꝑe:pꝛodit damãs quis ſit ex eternitatel Hinc ieſus
autem clamauit et dixit. Qui credit in me non credt ꝗè

me:ſed in eum qui miſit me Exeterno patre doo eter:

nus ſilius natus eſt: in tꝑe vero ex homine natus hö.

Pꝛoinde qui credit in eum non ſolũ in eum ſiſtit᷑ ẽ ter
minatur veꝛa credulitas ſed in mittentem um patrẽ
qui mittens in hanc vitam filium mittere nõ potuit ni
ſi deum. Mon eni ei erat naturaliter ab eterno ſibi ſub
ſtantia liter filius niſi us Et qui videt me:videt eũ

qui miſit me De viſiõe fidei que agitur in via ſermo

eſt: nõ de coꝛpoꝛali aſpectu. IYgitur quis timoꝛ.que eru
beſcentia.quale anatſxma.quod exilium.que ſepargtio

et pꝛo virtute ſermonibus dom ini ſalug.

que rerum amiſtio anima teberet pꝛobibere credentez.

quin in aptam dei confeſſionẽ verboꝛũ atq; moꝝ erum⸗

peret. Alliciebat etiam ſuos auditoꝛes ad credẽdum ex

coꝛde.ad confeſſionẽ ex oꝛe:ad teſtimoniũ operũ egen⸗/
doꝛũ eua ſione periculi dicens Ego lux in mundũ ve⸗/
ni:vt omnis qui credit in me in tenebꝛis nõ maneat.
Odio eſt hominibus periculũ coꝛꝑalium tenebꝛarũ ꝓ⸗
hibentiũ lucem et placita intueri. emplius aũt eſſe de·
beret ſpuũalium quibus lux veritatis depellit᷑. Er hoc ſal /
uatoꝛ vt alibi iam dixerat hic iterũ aſſerit ſe eſſe lucem:
non perſtringentẽ oculos coꝛpis ſed mentis tenebꝛes
depellentem . Et auia lux eſt in hunc mundũ venit:mũ⸗

dum illumĩare querit. tenebꝛaſq; fugare. Attñ nõ illu/

minat tenebꝛas et non fugat:niſi credulitati fiat. Ygi
qui eum qui eſt credit nõ manebit in tenebꝛis ignoꝛan
tie neq; pꝑeccatoꝛũ atq; penarũ tetralium: ſeu in illis qs
ſaluatoꝛ tenebꝛas exterioꝛes appellat. Modis ommfſihbus

congruis chꝛiſtus egit atq; ſuaſit vt crederet᷑ in eum ·
humanũ timoꝛẽ atq; ruboꝛẽ auertit vt eſſet confeſſoni

ſierat credulitati:factis.verbis ſe dei filiũ miſſum a pi

tre declarauit. Pollicitationes ſugnoꝛũ appoſuit:et p ⸗

nas boꝛrendas interminatus eſt. Mihil ab eo neglectũ
eſt in opatione ſignoꝛũ. Mos et vita eius repꝛelxnſiõe
carebant.in tanta modeſtia factus vt etiam angelaſter

diceret᷑ꝛvt ad credulitatem ſui et aptam confeſſionẽ hbo⸗

minũ animos inclinaret. Sed pꝛeterq; in paucis I mi⸗
tis coꝛdis duricia que ſummoueri ſigmis ⁊ doctrina nõ
potuit. In multis ꝑpfidia.in aliquibus malus celus ſeu

huerſa intelligentia legis:in aliquibo inuidia.in aliqui/
bus auaricia mẽtes infecit. In ignnu ſi aliqua cre⸗
dulitas affuit ita humano timoꝛe ſeu puerſo amo:e re
pꝛeſſa eſt:vt nec in apertam confeſſionẽ erumperet.
O ieſus ſpꝛetus et ſermo eius contemptus et man

datum eius nõ cuſtoditũ qõ eſt vita eterna. cauſa ſunt

qua homines iudicantur ſcõm iohannem ſolum.
Capitulum ILI
IVceut ſcriptum eſi nonne qui ſpernis tuipſe
ſperneris. Cur ſpꝛetus eſt ieſus. Cur non qᷓ;
itum eſt animo ſtudioſo ſi ei credendũ erat
ab his qui hſitabant. Cur non ſunt diligen
ter diſcuſſa dicta et geſta eius ſi aliquid dictum eſt aut
actum impꝑptinens aut ſi non fuerint omni veneratione
digna. Cur ei aduerſatũ eſt qui oĩa que voluit fecit.ex⸗
cepto ꝙ hominẽ voluit ſaluũ fieri et non fecit cogitione
ſed ꝓpꝛia hominis voluntate. Cur credentes in eũ coꝛ⸗
de oꝛe publico eum faſſi non ſunt. Cur cõtemptus eſt

8

ſermo diuinus omnẽ vite atq; moꝛũ afferens honeſta

tem. ur mandatũ eius neglectũ eſt qõ eſt vita eterna

cui omniũ moꝛtaliũ ſuſpirat intentio. Que iura qᷓ lex

quod fas que vtilitas et omnia creata in vnũ conflata.
inuiſibihia et viſibilia debuerunt ↄuertere humanas 7
rationabiles mentes a fide ieſu et a verbis eius.a cuſto
dia mãdatoꝛũ illius. Que difficultas que impoſſilitas
que moleſtia que cauſatio que ꝑditio que iactura qð pe

riculum qð damnũ que infamia qð oppꝛobꝛium in his

reperta ſunt. Idcirco ſuꝑ contẽptoꝛes ſeuum iudiciuʒ

eſt futurũ:credentibo vero actuoſis eterna vita pꝛemi⸗

um erit. Hinc poſt ꝓnunciationẽ quia ipſe lux venit in
mundũ:vt non ſiſiat᷑ in tenebeis ſistim adiecit. Sed
ſi quis audierit verba mea ⁊ non cuſtodierit es ego nõ

iudico eum. Mõ enim veni vt iudicẽ mundũ:ſed vt ſal⸗

uiſicẽ mundũ. Qui ſpernit me et non audit verba mea

habet qui iudicet eum Tlerba chꝛiſti verba ſunt dei pa

tris ipſius oꝛe depꝛompta.que quiſquis audlit et nõ cu⸗
ſtodit non iudicatur a latoꝛe ieſu:ſed ab eo qui eumvt

ſicloqueretur miſit. Equidẽ ipſe ieſus in ſalutem non

etiam ad iudicandu venit in aſſumendo naturã: wniet
ad iudicandum manifeſie n ſine ſeculoꝛũ viſibilis om
mibus in aſſumpto non tñ in aſſumente ad ſalimſican⸗

dum. Pꝛimus eius aduentus in carne nõ in iudicio fu
it: ſecundus ad iudiciũ non ad ſalutẽ erit. Verũ qꝛ ois
vindicta deo reſeruata eſt. iuxta illam ſententiaʒ. mibi

vindictam et ego retribuã:non pꝑtinet ad offenſum vi-
dicare ſeipſum:ſpectat vero ad eum qui habet iudiciglezʒ
poteſtatem Quãobꝛem ieſus ſi contẽptus in verbis ſi
ſpꝛetus in vita moꝛibo et pſona denegat vindicare ſeip⸗
ſum aut contra ſpernentes pꝛoferre ſudiciũ.qm ipſi ha
bent qui iudicet omnipotentẽ et patrẽ omniuʒ deum:q
eum in ſalutẽ non in iudiciũ miſit. Mec obſtat qð aligs

pꝛotulit in iudiciũ veni in hunc mundũ ⁊ que ſequunt᷑

qm̃ ibi de uidicio diſcretionis inter bonos et malos:hic
de iudicio retributionis ad eoſdem dictũ eſt. Nec reus
iudat᷑ a iuſio iudice pꝛeter legem:ſed ex contempta le⸗·
ge. Vnde adiectum eſit!. Sermo quem locutus ſum iI
le iudicabit eum ĩ nouiſſimo die.quia ego ex meipſo lo⸗
cutus non ſum:ſed qui miſit me pater ille mihi mãda-
tum dedit quid dicam et quid loquar. Et ſcio quia mãa,⸗
datum eius vita eterna eſt Que ego loquoꝛ:ſicut dirit
mihi pater ſic loquoꝛ. Audicabunt᷑ iudicãdi ex ſermo
ne ieſu:ſi cuſtoditus ſeu fuerit ſpꝛetus Hoc oꝛdine que
libet lex iudicat contemptoꝛẽ ſuum:cum ex eius pꝛeug
ricatione ſeu cuſtodia pena ſeu bñficium tribuat᷑ ed
nec iudicabit ſermo chꝛiſii quia hominis fuit aut qꝛ oꝛe
humano pꝛolatus eſt:ſed qꝛ dei patris eſt ſicut in plerii/
qʒ; ſententijs liquet.et ipſe aſteruit ꝙ nona ſemetipſo q̊
a deo patre loquebatur.ita et in hac cõminatiõe refert

ex ſeip o locutus non eſt:ſed mittens pater vt ſic lo⸗
queretur ſibi mandatñ dedit.et quid diceret et quid hu
mano generi in aflumpta carne loqueretur indixit. qd

contra vicia diceret. quid in virtutibus loqueret᷑. quid
diceret de pena:quid loqueret᷑ de gloꝛia. Et inſe haimo
ſolus nouit quid accepit. Nam vere ſcit ꝙ mandatum
dei patris vita eterna eſt dumtaxat cuſtoditũ illam nãa/
ciſcitur:neglectũ vero negligentem eternis tradit incẽ
dijs. Pꝛoinde ſi vita eterna eſt: omnis eſt apponenda
ſollertia ne neglectui fiat. Sic et pꝛemonitũ eſt in mo⸗
nitionibus factis a moiſe populo iſraeli. Obſerua ⁊ẽ coa
ue ne qñ obliuiſcaris dñi dei tui:et negligas mandata
eius. Et ꝑ ſalomonẽ diſtrictius ſuadet᷑ cuſtodiri· Qi
cuſtodit mandatum cuſtodit aiam ſuã:qui aũt negligit
vias ſuas moꝛtificabit Et apoſtolus cõpoſitionẽ faciẽs
de dignitate ſermonis ſeu mandati facti ꝑ angelos ⁊ p
ieſum vnigenitũ dei fihum:et de pemiſ vtriuſq; pꝛeuari
catoꝛibus debitis ait. Pꝛopterea abundantius opoꝛtet
nos ſeruare ea que audiuimus ne foꝛte peffluamꝰ. Si
enim qui ꝑangelos dictus eſt ſermo factus eſt firmus
et omnis pꝛeuaricatio ⁊ inobe dientia recepit iuſtã mer
cedis retributionem. quomõ nos effugiemus ſi tantã
neglexerimus ſalutẽ. Que cum iniciũ accepiſſet enarra
ri Bonn ab eis qui audierunt in nos cõſfirmata eſt. cõ/⸗
teſtante deo ſignis et poꝛtentis et varijs virtutibus et
ſpũſſancti diſtributiõibꝰ ſcom ſuam voluntatẽ. Deus ẽ
qui loquitur. Et qqð mandatum dei vita eterna eſt.
Veritas eſt deus:credatur ergo ei. Vlitam eternã que
rimus in mandatis eius poſita eſt Yeſus qui loquitur
filius dei eſt. Mõ aliter loquitur qᷓ; accepit a patre. Dul
totiens ieſus verbum huiuſcemodi replicauit ꝙ totus
erat a patre.doctrinamq; ſuam ex autoꝛitate ſua ſcʒ pa.
tris pꝛoferebat:ne in homine contẽneretur qus ne bo

mo que dei ſunt ſibi arrogaſie diceretur.vt deus in ho⸗

mine aſſumpto crederetur᷑ non minoꝛatus a patre.ho⸗
mo m deo aſſumente vt vna perſona coleretur nõ mu⸗
222 4

ta-a natine hum me writate. Wieſus plus appodit
affectum q; cenſum, vt oſtendit in diuitibet in vidua

mittentibo minuta in gacophilacio ſcom marcum ?lu
cam. zapitulum LIII 2

ec docens contemplabat᷑ hominũ geſia non

ſolum mente ſed etiam intuitu coꝛnis: vt ex
geſtis ſumeret materiam doctrin anch et de/

clarandi ea que latebant.ſeu que in opinione hominuʒ

erant ex apparentia pꝛeter veritatẽ exiſientẽ.qm̃ homi⸗
nes vidẽt que foꝛis parent:deus aũt intuet᷑ coꝛ. Inde
ipſi ſcom exterioꝛa interioꝛa metiunt᷑:deus aũt ſcom ĩ⸗
terioꝛa erterioꝛa metit᷑. Nam cum multa diſceptando

ieſus vocuiſſet in templo. etl ſedens contra gacophila⸗

cium aſpiciebat quõ turba iactaret es in gacophilaciũ:

et multi diuites lactabant multa. um vemiſſet autez

vidua vna paupercula:miſit duo minuta qð eſt drãs

Et cõuocans diſcipulos ſuos ait illis. Amẽ dico cvobis

qn vidua hec paupꝑer plus omnibo miſit qui miſerunt

lis muneribo que in vſum pontiſicũ et maloꝛũ ſe acerdo⸗

tum conſummabant᷑: ſed videbat qntum ex quanto et
moꝛes et geſtus offerentiũ. Er paupeset diuites mu⸗/

nera offerebant: plus wel minus pꝛout eis erat in woto
aut in facultate ſeu in ſupfluo Affectum ieſus appende

bat non cenſum. Omnes terrena ſapientes cenſuʒ nõ
affectum ponderabant. Sedet nunc ieſus ad paternã
exteram: affectus et hominũ opationes aſi piciẽs. Nu⸗
da quidem et apta omnia oculis eius. Et in omni tpe

et loco bonos malos contemplar᷑ quid. quale.quantũ

quotiens.quo fine.qua religione.quo oꝛdine.quanto a
moꝛe agant.dans pondus.pꝛeciũ.factꝭ meritum vel de
meritu. pꝛemiũ vel ſupplicin.ex magnitudine affectus.
non eractis agẽtibus. Et ſuo libꝛamento iuſticie bona
vel mala ex affectibus pluris exiſtimat:qᷓ; ex eis magniſ

vel paruis. Mihil quidem apud eum iuxta trutinatiõeʒ

ſue iuſticie magnũ et paruũ in virtutibus ſeu in vicijs
eſt. in lonis operibus ſeu iniquis ſublime aut imũ: miſi
quantum in agendis magna ſeu parua fuerit agentiuʒ
ipſa voluntas. Igit᷑ vnuſquiſh apud ſemetipſum non
quantitatẽ ꝓ deo exhibiti cenſus.non tolerate crucis ĩi⸗

natarum ſeu illataru aut aſſumptarũ moleſtiax: nõ cu

ſtocditam in coꝛpe caſtitatẽ. non verboſam oꝛationum le
ctionem ſeu pſaſlmodiã.non obedientiã coꝛpis.non ſilẽ

tium oꝛis. non clauſuram ne vadat᷑.non dogmatũ alti⸗

tudinẽ.non ſi qua ſunt taliũ actionũ exiſtimet: ſed affe
ctum qᷓ; magnus ſeu paruus in his fuerit iueſtiget. Et
inquirat coꝛ ſuum quantum in via mandatoꝛũ dein cõ
ſilioꝛum chꝛiſti agendo ſuerit amoꝛe et faciendi deſide⸗

. .

rio dilatatum:iuxta qð in iudicio inuentũ. magna ſeu

parua erit retributio pꝛemioꝛũ. Monſtrauit hoc in vi⸗

Qus ieſus.quã duo minuta offerentẽ ſolum diuitibus
maioꝛa et plura offerentibo pꝛetulit affectũ magnuʒ in

paruis muneribus libꝛãs:et magna munera ex paruig
affectibus paruipendẽs. Et in largitionibus pꝛo ſi
neꝓ hominibo factis pꝛeualet affectus eius qͥ litere poꝛ⸗
rigit de exiguo ſibi defectũ faciens:qᷓ; qui largit᷑ de ſoper
fluo in nullo deſiciens. ulta iactabant diuites abun
dantes in multis:ſed vidua minuta duo quod eſt qua⸗
drans. Optimum diuitibus foꝛet ſi multus eſſet affe⸗
ctus.non enim multa iactarent:ſed relinquerent om̃ia

ſpe ineffabiliñ ſupnoꝛum. Sed dant deabundati diui/

Uber nonus de virtuoſis ””Mẽ

Mtentus erat ieſus ad pferendam doctrinã

in gacophilaciu. Oſ̃es enĩ ex eo e abundabat illis mi
ſerunt in munera dei. hec aũt ex eo qð deeſt illi de penu⸗/
ria ſua omnia que habuit miſit: totum victum ſuum
Sontemplabat᷑ ieſus eos qui aliquid dabant in eranũ
ſeu in conſeruatoꝛiũ diuitiarũ templi.non delectatus il

=

tes ſi ſuperfluum largirentur. Supflua quidem mul⸗

ta ſunt:ſi ſola neceſſaria retineant᷑ ad vſum. Eadẽ mul

7

. ta in largitione non ſunt: ſi ſupflua (opiam neceſſario⸗
rum erxcedunt. Etiam ſiatus diuitum modeſtie ſubia /
cet ſi culpam in diuitijs deuitare contendunt et ſi de
male partis eſſet multa oblatio:nõ iure multa ſed nul⸗
la cenſenda pocius diceref. Emundata atq; purgatam
in conflatoꝛio totius iuſticie magnam ſiue paruam eſſe
opoꝛtet oblationẽ diuitũ ſi exhibere cupiunt deo gratazʒ

et ex datis muneribus peccata redimere Oagis aüt in
ſoꝛtem vidue cedendũ eſſet: que ob amoꝛem dei placi/
tum virtutis.pietatis cultum.ſe poſiponens totum ob

tulit victum ſuũ. Acta exterioꝛa in numero et pondere

et mẽſura hpominibaagentibo nota ſunt: pvoſſuntq; aliſis
eſſe nota. Sʒ interioꝛa hominis nemo niſi deus nouit:

in quo numero quo pondere qua menſura conſiſtant.
Zcp boc in ammo enitendũ eſt vt validioꝛ fiat affectus

qui potẽs eſt etiam coꝛpalium actionũ et rerum ſupple
re defectus et pocioꝛare ꝓfectus. Et quia laudationem

operũ ſuoꝛũ ex pondere affectus a ſaluatoꝛe accepit mu
lier viduata viro:ab ipſa offerendi exempla capiamus.
EVliduata ſit anima viro ex carnis delectatione ſed con⸗

iugata chꝛiſto. habeatq; vuo minuta in quibus eſt tot
victus eius intellectum et affectũ:vt nil velit ſcire am

plius niſi chꝛiſtum.nihil ali ud diligere pꝛeter eũ. Ma⸗
Let et alia minuta duo timoꝛem et amoꝛẽ:voluntatem

ldberam et poſſibilẽ actionem. Habet ſeipſam et co⸗pus

hec de penuria ſunt:quia his omnibus indigemus. e

Vro quadrantẽ effciunt ad diſſerendum opoꝛtuna eſi
glia foꝛma vel ſermo. 2ðl

De eoꝙ querẽtib⸗ diſcipulis deſtructio hieroſolimi⸗

tani templi a ſaluatoꝛe pꝛedicta eſt. ſcom matheũ mar;

cum et lucãa. Capitulum. LiII —
Alklgnü miſteriuʒz in templo hieroſolimitano
m ſisnatum eſt indictione dei qui ſibi ilud fiſe
rii iuſſit. ex conditoꝛe ex conditione ex tpe ex
mogo ex ſcientia ex rebus exoꝛnamentis ac

ex omnibus que inerant: ex gratia exauditiõis in his q

in eum oꝛatum acceſſiſſent. Quam ob cauſaʒ in ammi

ratione res eſt: a ſaluatoꝛe pꝛedicitur xer om̃ia deſtru
endum. Hinc ad ꝓpheciam futuroꝛum ſic exoꝛſum eſt.

