uerſa:et pꝛopinauerit chꝛiſto coꝛpoꝛis moꝛtem omnẽq;
legis oꝛiginalis iuſticie pꝛeuaricationẽ. Et nihil deo

amarius per diſplicentiam offertur. nihilq; homimbug
ad periculum amarius reſeruatur:qᷓ dei derelictio ipſi
uſq; pꝛocax offenſio. Chꝛiſtus autem cum guſtaſſet: no

luit bibere. Guſtauit cheiſtus omnes paſſiones. ſed nõ
abſoꝛbuit. quin reliquerit ſequacibus poſteris:nec alv⸗

ſeuit moꝛtem que oꝛiginaliter pꝛouenit ex parentibus

primis. Quamq; enim ſua paſſione noſtra peccata de⸗

leret. reconſiliaret et patri.non tamẽ moꝛtem abſtulit

nec paſſiones vt non eſſent abſoꝛbuit. Relinquendep
fecto erant diuino et infallibili decernẽte Rcreto moes
hominibus et paſſibiles paſſiones: cum quibus huma

na natura certaret ad premium: euadeꝛetq; ſupplicium

t Aut totum hoc qð de amaritudine ꝑ mir
ram fel et acetum dicitur ſit expꝛeſſio amaritudinis ex

etat
ſiin
n
reret
tum!
mnen
ſiemn
venit
lſube
tumh.
oitbi
inteln
pooban
Hece
ſwnut
katin.
iuſcem
ſtumpr
ſeccog
odiene
minif
tedar
reian
mune
luiſſe
peinen
lction
tem E
nemen
tandhe
ſerepe
tomc
err
Unſe
coote

nen
ſce
nea
loͤnm
jem
onep
oot
lumt
noet.
lhnten
lterni
lſfroone
letutan
Cokeere
terheron
ungun⸗
hoonm
Utercrn
Adann
iliage
Piacten
Teheſt
Priset
epplane
ſtn h
Algn
lrri
ſnnk

ctape
bchi
nptu⸗
erei⸗
ellige
poed
turyr
thr,
ci du
Mumm.
aam
obr
Bwhie
Aum in
an det
wſinarn
etpaſſo
ſenttopn
aßſgen
mbibere
Cnnum
Utfingon
uedave
tin wo
lro Jm
umtali
ebeni
t. Ci
liguo
ntesrqh
wmdine
Ww
Cedo
uumanm
mmartudi
eſorctide
oltertrn
fuertdi
iſtipaſto
hiispeth
fſonapeer
timeap
utque
rmſopie

Nisng

ſepmir
nts er
oſctin
wiſſein
Gogan
loſitc
ommniqh
nihildeo
mmnbus
inoin

luſetmo.

. ſ 10
nec⸗ v/
enthus
atn del
bſtolit
enep
omoes
hums
pncium

et angeretur timoꝛe que amoꝛe pꝛimo non ſteterat. Et
ſi impaſſibilis ex chꝛiſti paſſionibus atq; moꝛte huma⸗/

na natura facta fuiſſʒ ꝙ nullo modo pateretur aut mo⸗

reretur ſuꝑbiſſet pamplius:que paſſibilis manẽs tan⸗
tum ſuperbiuit vt diuina mandata ſuperbiendo conte
mneret.et nihilopenderetur ſides qua ſuꝑna mereret
ſi ex moꝛte chꝛiſti hominibus in hac impaſſbilitas ad/
ueniiſet. Nam vt non moꝛerent᷑ homines euãgelio col
la ſubdidiſſent magis qᷓ; ob ſidem beatitudinum bono⸗
rum honoꝛabilium ſuꝑnoꝛum. Guſtauit cheiſtus ⁊ no
luit bibere:ne et econuerſo ſenſu chꝛiſtum a paſſionib.
intelligamus abſoꝛptum.Nec etia bibendo videret᷑ ap
pꝛobare maleacta ledentium:et ſeuientium iudeoꝛum
Nec etiam ſi ad penitentiã ipſi ceteriq; iniqui venire di
ſvonũtarrogata obpꝛobꝛia ⁊ peracta hominũ ſcelera tra

lecit in odium. Pꝛoinde chꝛiſtus guſtat:non bibit hu

iuſcemodi amaritudines.Tu igitur ſi qinppiam mole⸗
ſtum pateris vlut ſapoꝛem dumtaxat appoſitũ guſtui
ſic cognoſce:non aũt in ventrem mentis per memoꝛiaʒ
odiendo traijcias. Inſpice qualia ocula apponunt᷑ bo/⸗
mini fatigato:homini ab hominibus pꝛo ipſoꝛum ſalu
te clamãati.Ecce qualis eſt refectio hominis in carne fe
re iam lapſi. Elide cõpaſſiones oſtenſas homini de hoc
mundo in pꝛoximo migraturo um autem bibere no
luiſſet poſt guſtum decernente centurione. ſacerdotuʒ
pꝛincipibus infeſtãtibus. pꝛoceſſum eſt ad impijſſimã
actionem:videlicet ad cruciigendum omniũ redẽpto
rem. Et inter cetera euangelica ſcripta que ammiratio
ne meum animũ pulſent hoc potiſſimũ eſt:ꝙ tantũ et
tanti hominis cruciſixionis miſterium dumtaxat om̃ii
ſerie pꝛetermiſſa edicitur factum. Sed nõ abſq; occul⸗
to miſterio:ita modus ab ommibus euangeliſtis extitit
intermiſſus.De quo tutius q; ipſis nemni crederemꝰ
An foꝛte vulgata noticia qua ſic damnati tradũtur exi⸗
cio temperauit manum:me inſererent in ſcripturis cru
ciſirionis modum. Seu ſpũſſanctus ſic voluit:vt con⸗
ſiderat io non expreſſa per additamentũ pia meditatio⸗

ne ad meritum ſidelium remaneret. Inquiunt enim

cõmuniter omnes euangeliſte Poſtq; autem cruciſ⸗
xerunt eum diuiſerunt veſtimẽta eius Ecce ꝙ crufixi⸗
one poſita et prehabita in aliud obpꝛobꝛium deuenitur
moduſq; additur.Allius autem dixit Et cruciñgentes
eum diuiſerunt vſſtimenta eius:et latrones vnũ a dex⸗
tris et alium a ſiniſtris Alius idem dicit vbi crncifixe⸗
runt eum Et cum eo alios duos hinc et hinc: mediuʒ
autem ieſum Ecce omnes pꝛetereunt oꝛdineʒ aſſerũt
affixionem aut ne videant᷑ verbis narrando ſuccumbe⸗
re.aut quia vbiq; terrarum atq; regnoꝛum notum eſt:
qualuer executioni traditur iuſticia pꝛeſidum.et quali
ter latrones ⁊ homicide ceteriq; nequam decreto legũ
et regum:aut inferendo moꝛtem aut mutilatione mẽ⸗
bꝛoꝛum aut erubeſcentijs pumuntur:vt nõ credamus
aliter cruci affirum:qᷓ; conſuetum fuerit affigere coꝛpo⸗
ra damnatoꝛum. Et aliquid qð expꝛeſſum nõ fuerit ve
ridica plerunq; relatione innotuit:et eccleſia catholica
pia credulitate ſuppleuit· Sʒ quid aliud pꝛeſumendũ
de chꝛiſti cruciſrxione niſi ꝙ crucem aptauerunt quo a⸗
ptius et crudelius poſſent ieſum in illa cõfigere. Et eñ
expoliauerunt omnibus veſtimentis ſuis vt nuditas eſ
ſet ad obpꝛobꝛium et facilioꝛem redderet ad toꝛmentũ
Sed quid viderunt tunc erat quid nunc noſtris conſi
deratiõibus pꝛebet ꝙ ad penam ſubeundã expoliatur ie
ſus dei ſlius omnia ſuis et confoꝛmibus decoꝛibus ve
ſtiens. Sed vt nobis totus oſtendatur nihil operiens
niſi ꝙ creatura ſuo captu nõ recipit.vt ſicut nudus coꝛ

—,—6 2:4.

poꝛe monſtratur dum patitur:ſic ⁊ ipſum verum deum

omni amoto vlamine intuitiue in eteꝛna gloꝛia videa

mus. Pꝛefert nudum m paſſione coꝛpus:vt ad nuduʒ

verbum in deitate viſuri veniamus. Idcirco in paſſiõe

fit pꝛerogatio nudi coꝛpoꝛiſ:qm̃ ad claram ⁊ nudam dei
viſionem aliter non peruemtur:niſi eius merito paſſio
nis.MNudatuſq; furibunde capitur ⁊applicatur cruci:q;
uis in nullo renitens ad omnia ſe tractabilem pꝛebeat.
Diſtenditur in crucem coꝛpoꝛe ieſus.magis in animo
ad homimes caritate diſtenſus:vt etiam ſui cruciſixoꝛeſ

non excluderent᷑ a caritate fontali Etenim oꝛauit p eis
Diſtenſoq; pꝛeſio ſunt claui:et mallei deſuper feriẽtes
in manu valida affigentium. Quivt atrocius et erpe⸗
ditius hanc inpietatẽ perficerent vt in alicuius piã me
ditationem venit trifarie ſunt diuiſi:vnus dextram ma
num. alter ſiniſtram. tercius pedes ſupꝑpoſitos peruali⸗
de diſtendentes ictibus crebꝛis et validis reſonantibꝰ
ſuper clauoꝛum capita configebant.priuſ vnam deinde
aliam:demum pedes credamus eſſe cõfixos. Penitus
hoc tenendum eſt:ſatellites illos gerẽde rei omnẽ apti⸗
tudinem inueniſſe. Accedat igitur ſecure pia credulitaſ
et pietas credens.et qð aptius viderit teneat:dummo
do a religione vera non diſcrepet. Pꝛemebatur et con⸗
figebatur imiſericoꝛditer illa caro:et illud coꝛpus eratĩ
illa hoꝛa in ſeua paſſione ab omnibus derelictũ. Et etiã

ipſe chꝛiſtus ſemetipſum reliquit in penis:vt nec leui⸗

garent᷑ virtute deitatis ſed magnanime ferrent᷑. Soni
tus generatus ex colliſione claui carnem dommicã pe⸗/
netrantis et mallei deſuper ferientis foꝛtiter reſonabat
in auribus aſtantium:magis autẽ in coꝛdibus diligen⸗
tium doloꝛibus rebvabat.lctitabat malleus clauos ad
configendum dñicum coꝛpus coꝛda vero diligentium.
maxime theotochonis validius feriebat. Sẽtiebat chꝛi
ſtus doloꝛes in carne:ſed necanimo mouebatur. Dile⸗
cti ſui potiſſime vnica.inexplicabilibus penis in anima
fodiebatur:et ſingultibus ⁊ lacrimis eiulatibo irreme⸗
diabilibus chꝛiſto patiẽti ſic crucifoꝛmis aſtabat Quis
et quãtus aut qualis planctus eſſet aut decuiſſet qᷓ; ſcri
pto edicere pꝛeterire ſilentio vtilius ratus ſum:ne mi⸗
nus q; fuerit ſcribens pijs mentibus quibus pꝛo chꝛi⸗
ſto fletus eſt dulcis:flendi ⁊ meditandi amplioꝛa pꝛeci⸗
dam materiam:aut excedens qð fuit non vera deſcribã
Jeſus autem nec caritatis oblituſinec ad rependendũ
qð malo gratiam tardus:nec abſoꝛptus doloꝛibus etiã
dum crucifigitur pꝛo ſuis crucifiroꝛibus interpellabat
ad patrem dicens.l. NPater dimitte illis:neſciunt enim
quid faciunt Sciunt quia cruciſgunt: ignoꝛant quẽ
cruciſigunt Romani enim erant aut de gentibus inar
cumciſis miniſtri et milites pilati qui hoc miſteriũ exer
cebant et nutriti ſub cultura ꝑfidie que dicebatur ſer⸗
uitus idoloꝛum:nec aſſueti erant vaticinijs pꝛophetaꝝ
vt coniecturare poſſent aliquãdo dei filium in carne de⸗
buiſſe venire:vnde omnino neſciebãt quem crueiige⸗
bant.Quamobꝛem miſericoꝛditer ſubuenit eis gratia
ſaluatoꝛis.et omnis culpa eſt mitioꝛ faciliuſq; mereret
veniam:que ab ignoꝛantia qᷓ; que a malicia ſumit exoꝛ⸗
dium. Meſciebant enim quid facerẽt:quia preſidis mã
dato parentes iuſticie opera exequi arbitrabantur. Me⸗
ſciebant quid facerent:cum fidem credulam adhiberẽt
diffamationibus iudeoꝛum:et eis placere geſtiẽtes ani
moſius penis chꝛiſtum afficiunt. Magna ignoꝛantia te
nebantur quia credebant debitum qð erat iniuſtum:⁊
innocentem vt ſceleratum hominẽ patibulo affigebãt
Pꝛoinde chꝛiſtus conſtitutus in penis agitatus a ma⸗
lis repletus doloꝛibus.ſed caritate vigẽs:pꝛo eis inter⸗

60

Liber

pellabat ad patrem. Pater ignoſce illis:neſciunt enim
quid fadunt. Quia ſi iudei odio et malicia:iſti xro me
officio et obedientia cruciſigũt. Judei quippe pꝛopꝛijs
manibus non fuerunt huius atrocitatis miniſtri ,0
teſt autem exchꝛiſu magna benignitate compꝛehendi:
qð etiam iudei ad hanc interceſſionem pꝛo conſequen/⸗/
da indulgentia ꝑtinerent:illi dumtaxat qui chꝛiſtũ nul
lo modo cognouerunt. Si vero ſcientes in iſtam oꝛati
onem veniſſent:fruſtra remiſſionis ſeu dimiſſiõis can⸗
ſam inueyiſiet ſaluatoꝛ:quia neſciunt quid faciunt. Eſt
ſiquidẽ.quia:ſemꝑ redditio cauſe.Quomodo ergo ſci
entes que fiebant et faciebant aut conſentiebant in ne⸗
ce filij dei. ad iſtam oꝛationẽ potuiſſent pertineꝛe:cũ tm̃
de ignoꝛantia ſit redditio cauſe. Quomodo etiam igno
rantes potuiſſent excludi gentiles ſiue udei.cum ꝓ pec
catoꝛibus oꝛaret et velit oes homines ſaluos fieri. ru
cifixo chꝛiſto et crudeliter in cruce pendẽte ſibi in pena
ſimili ſed cauſa diſpari:homines aſciſcuntur. Et cru⸗
cifixerunt cum eo alios duos latrones vnum a dextris
alium a ſimiſtris lvt chꝛiſtus puerſa intentione agen⸗
tium eſſet in medio damnatoꝛũͥ. Magis autem credat
factum diuino miſterio. Sed hoꝛrendum piaculumꝙq;

cum latronibus tam acriter plectitur: qui nunq; ipſoꝝ

lauerna poꝛtauerat.Eleruntamen ad aceruũ penarum
chriſti augendum etiam miuſte leges in ommbus fue⸗
rũt.ex enim iuſticie dicitur vt qui ſimilem cum alijs
vitam ſuſcipiunt ſimilem ſentiãt in legibus diſciplinã.

Ac per hoc chꝛiſtus in penis et cum ſceleratis debuit de

putari:ne innocẽs in pena factus ſimilis impijs in cul⸗
pa credatur omnino fuiſſe cõſimilis:nec nocentes da⸗
mnari debueꝛant cum innocente ſeu iuſto ne conſoꝛtio

eius pꝛo eis innocẽtia crederetur. Sepe nanq; agitur

ꝙ iuſtus ſociatus iniquis eoꝛum mala obtexit in parte.
Recõuertitur autem et ſepius: ꝙ iniquoꝛum ſocietas
iuſtis infamiam dedit Fuit autẽ pꝛedicta ieſu infaſta ſo
cietas:et cum ſceleratis deputatus eſt: vt nihil chꝛiſto
credatur ex ipſo aliquid pꝛouemiſſe foꝛtuitum. Cruciſi/
xio latronum chꝛiſto ſocialis: pꝛeter oꝛdinem rei geſte
ad ſecretioꝛa oſnum pandit.Latro inceſſoꝛ eſt viarum:
aliena per notam violentiam rapit et ſepe hominem in

terficit:quia inuenit renitentem:ſiue quia veretur quz

expoliat accuſantem.Angelus cadẽs vnus eſt latro:ſed
penam poꝛtans eternam veniam non meret᷑. Impꝛope
rauit enim occultis modis filio dei nec ſe peccaſſe õgno

uit vt ad penitentiã volueretur. Genus humanũ der⸗
tralis eſt latro:cui miris et occultis modis chꝛiſtus mi

ſericoꝛdiam fecit. Mag aũt in iſtis latronibus duo ge⸗
nera diſtinguuntur hominũi peccatoꝛi. Vlli per dei oe⸗
cultam miſericoꝛdiũ reuertũtur ad vemã: habita cogni
tione delicti. Ac etiam illi qui per irrepꝛehen ſibilem iu⸗

ſticam dei demeritis pꝛopꝛijs exigentibus nõ conſeq̃n

tes veniam:xremanent ſua obſtinatione damnati. Ged
vtriq; latrones quia ſe latrocinantur inuite a deo.et ſi⸗

bi pꝛopemodũ violentiam faciunt cum ea quibus a doo

ſe auferũt ipſo nolente cõnmittunt. Sed iudexequalis

et medius chꝛiſtus iuſticia ĩmaculata decernet.quãſin⸗

dulgentiam penitentibus cõferat:et in qua pena repꝛo

bos etiam tacendo relinquat. At vbi crucifixerunt ino
centem et duos nequam:ieſum dei filium nõ intelligẽ

tes altitudinem rei geſte.de mandato pilati per trium⸗

phalem titulum a reliquis diſtinxerũt. Juſſerat enim

pilatus vt ſibi apponeretur cauſa qua crucifixeus erat:
quam iuſſit ſuccincte ſcribi elemẽtis hebꝛeis grecꝭ atq;

latinis.Cauſa vero huiuſcemodi erat. Jeſus nacare⸗

nus rex iudeoꝛum.Que in quadã aſſidula ſcripta erat

tertiuſdecimus

et appoſita humano ingenio ſiue ſtudio ſuꝑ caput eiuſ
amote pauliſper: non ꝙ caput ipſa contingeret. Quiti
tulus ideo cauſa dicitur:quia ob hoc crucinxus eſt:quia
ſic eum iudei accuſauerant tanqᷓ; ſe ſacientem regẽ ipſo
rum.Que cauſa cum perlecta foꝛet a multis tam hoꝛa
poſitionis qᷓ; in modicis ſuccedẽtibus hoꝛis pontifices
et phariſei gratulabantur nec moleſte ferebant de appo
ſita cauſa:ſed de ſuccincta ſcriptura.quam nõ humano
ſtudio ſed diuino miſterio ſic iuſſerat ſcribi pilatus: ti⸗
mentes futurum obpꝛobꝛiũ:ne mũdo inclareſceret ꝙ
regem pꝛopꝛium cruciſixiſſent ſatagebant addi vt no⸗/
tioꝛ per additionem fieret cauſa damnati non ꝙ delere

tur que erat appoſita. Nam ſequitur. Scripſit autem

titulum pilatus et poſuit ſuper crucem. Erat autẽ ſcri⸗
ptum Yeſus nacarenus rex iudeoꝛum. Hunc ergo ti⸗
tulum multi legerunt iudeoꝛum.quia pꝛope ciuitatem
erat locus vbi crucifixus erat ieſus.Erat aũt ſcriptum
hebꝛaice grece et latine. Yeſus naçarenus rex iudeo:ũ.
Dicebant ergo pilato pontiſices iudeoꝛum Noli ſcribe
re rex iudeoꝛnm:ſed quia ipſe dixit rex ſum iudeoꝛum
Nõ ſcripſit pꝛopꝛia manu pilatus titulum.nec appoſu⸗
it:ſed vſus eſt loquendi vt quod ſubditi ſiue miniſtri pᷣ
cepto maioꝛis faciunt:ipſe qui pꝛecipit facere videatur
Alius appellauit tantũmodo titulum.vigilantioꝛi ver⸗
b marcus dixit:ſcilicet titulus cauſe.Titulus a titane

nomen accepit.vt luceſcere quod agebatur aut diceba-

tur faceret.cauſa vro erat ob quam chꝛiſtus crucifixui

erat. Cauſa wrro ſuberat ſed iniuſta et omnino erx delati

one falſa.nõ tamen titulus et cauſa iudeos abſterſit a

crimine:aut ab huiuſcemodi moꝛte ipſos reddidit im/

munes. Sed nec erat cauſa quam pilatus inſcripſerat
ſed erat dei eterna voluntas vt redimeꝛetur homoqad
tempoꝛalia conuerſus ab eternis errauerat. Exaratus

titulus erat Yeſus nacarenuſ rex iudeoꝛum. Geſus.ſic
enim prenunciatus fuit ab angelo. Et vocabis nomen

eius ieſum. Et ex effectu cõpetebat eidem. nomẽ quip⸗
pe dicitur ſalutare:ipſe dumtaxat eſt qui ſaluandos ſal

uat. Macarenus ex terra qua nutritus eſt:et interpꝛeta
tio vocabuliaſſerit in parte quod eſt. Nam ab omni la-

be mundus mundanſq; purgãdos.ſanctus ſanctoꝛum
omnem ſanctificandũ ſua virtute ſanctiſicans:vnctus
vnctiõe ſpũſſancti eterna. Et pius factus eſtomnibus
pie conſecratus ex roto diuinis ipſe imo diuinus et de⸗
us ex patre homo ex matre deitati exomnibus conſecra
tus:vt mhil ad ſe ſed ad patrem omnia retulit.et p hu⸗
mano genere ſe conſecrauit in ara in qua per aſperum

ſenſum coꝛpoꝛis perqidit ſenſum Elirgultgrius eſt vir

gam cedentem populos ſemper habens. Et virga dire
ctionis eſt virga regni eins:ſcindens mate ſeculi laben
tis hominibus iuſtis.et caſtigans pharaonicos digniſ⸗
ſimis hoꝛribilibo plagis. Floꝛidus eſt vernantiſſimus
flos aſcendens de radice ieſſe in odoꝛem cunctoꝛum vi
uentium. qui viam quam floꝛens in mundo monſira⸗
uit ſequi atq; diligere non abhoꝛrent. Mec ſiquidẽ eru⸗
ctuat interpꝛetatio nacareni. Bex iudeoꝛum. Moc ipſe
non dirxerat: ſed in delatione falſo ſibi fuit obiectũ. Ele⸗
runtamen rex veriſſimus erat omnium regũ dominus

dominantiũ:qui nemini pꝛeripuit iura regnadi:ſed ab
eterno in ſoꝛma dei erat dominus vniuerſi. nihilq; ſibi

ademptum cum in foꝛma factus eſt ſerui:ſed amplius
actum eſt vt habebat foꝛma dominabilis.nunc etiam

habeat muta foꝛma ſeruilis. vt nec ſit alius et aliud rex

regum et dominus dominantium qᷓ;ab eterno vnige⸗
nitus dei filius in tempoꝛe homo factus.Tanq; in hu,⸗
manis pꝛudens pilatus et pꝛecauẽs in futuris: lingue

tip
ina
lingo
met
elaet
unc
topeog
te ple
gua ſur
ſetebart
Paimo
Hecun
jant vt
turopo⸗
leretur.
mitteba
lvo ſuae
Arome
ſactum
ter. quo
tuluz ce.
q; din
ſocus
tatem
raqvi
polon
logeti
entes
dintter
ſeſegert
ſſeraeten⸗
ſcarepe
(aW
Cem
wsne
nunc
n
giag⸗
neca
lum
Ef
ſene
it ui
ſunſis
ſo. Gee
teſmns
t Mon
Gvireute
talgfae
Prſtbiag
ſenawp

mhenite

doneſee
Crumn
Gammnie
ſeienn
Ptißee
gas nnn
lterein
Witns
riemn
linen
nsd
ntpbi

tenct
Quiti
ſtan
eſpſo
n ho
ficeg
umano⸗
s: ti,
ceret
N d
PDere
tguem
t ſcri⸗
egoti⸗
ltatem
nptum
eori,

Mſceſee
en.

tappoſ
munſtni⸗
videatue
ntioriwr;
Satitane
1t decebe;
rhcifint
ercrhti
ſtenſita
it im /
tiplerat
wod
Mraras
Heſus ſi
lShomen
vme gni⸗
undosſel
interprens
bommile
Unetorum
opnets
ommmbos
ho et de⸗/
onſea
etphu⸗
ſerum
eſpir
gadire
Mülaben
dignic⸗
iſſimus
veum
ſonſtta/
ceeru⸗
ocie
ti Cee⸗
omminus
lile
ig ſhi
olus
etiamm
iudrer
nnigen
inha
inore

nmeenrernrrrnnegnrgearere

—— — —

triplicis elemento titulum fecit inſcribi Qð magis di

uima inſpiratione factum:velut caiphe pꝛopleciam.Nã
lingua hebꝛea lingua oꝛiginalis erat.⁊ eo digna quo pꝛi
ma:et in illa locutus eſt chꝛiſtus.et mundum docuit qᷓ
neſciebat. Que in dunſione gentium per loquelam ſo⸗
la in populo ad dei cultum ꝑtinente remanſit. Gꝛeca ve
ro pꝛopter ſcientiam a ſapientiã grecoꝛum ſua dignita
te pollebat.Nam greci ſapientiam querunt.Latina lin⸗
gua ſuper omnes alias romanoꝛũ imperio et diſſertiõe
ferebatur. Ende ter Jeſus naçarenus ſcriptum erat.
Pꝛimo elemẽtis hebꝛaicis:quia ipſe de genere illo erat
Secundo grecis elementis:pꝛopter eos grecos qͥ ade-
rant vt referrent.Tertio elementis latinis vt excuſare
tur apud ceſarem ſiue ſenatum:ſi moꝛs chꝛiſti ſibi obij
ceretur ad crimen. Igitur pilatus ſuper caput chꝛiſti p
mittebat excuſationem. In his tribus linguis apoſto⸗
lus ſuas tm̃ ſcripſit epiſtolas.vnam ad hebꝛeos.aliam
ad romanos. duodecim ad grecos. Et magis pꝛeſagio
factum eſ::ꝙ in his tubus linguis ieſus appellatus eſt
rex.quoniam omnium nationum pꝛofecto eſt. Hũc ti⸗
tuluʒ cum legiſſent iudei tam hoꝛa qua ſuppoſitus erat
qᷓ; deinceps:quoniam pꝛope ciuitatem erat cruciſxiõis
locus ad quem facilis erat egreſſus et regreſſus in ciui
tatem. Et multi exierunt cauſa viſendi pendẽtia coꝛpo/
ra:qui ducta non ſociauerant. Et murmuratione ino
pulo iam deuoluta.pꝛincipes populoꝛum adiere pilatũ
rogationibus depꝛecantes.et argutis ſermonibus ſua
dentes:vt aut dleret titulũ aut ſuperadderet.quia ipᷣe
dixit rex ſum iudeoꝛum. Sed magna fuit pilati non ex
ſe ſed ex dei virtute conſtantia vt nec deleret quod ſcri⸗
pſerat:nec adderet qð iudeoꝛum pꝛauitas ſubmiſſa fal
ſitate petebat. Iniuſtaet in fal ſitate fundata petitio ſe⸗
cum negationem poꝛtat q;q; ſepe quod petit obtineat.
Et ammiratione magna ſuſpendimur.qꝙ tandem pila⸗
tus non denegauit iudeis fieri chꝛiſti moꝛtem:et tamẽ
nunc tituli denegat abolitionem ſiue additioneʒ dicẽs.
Auog ſcripſi ſcripſi Plus enim erat chꝛiſtum adiu⸗
dicaſſe moꝛti.q; tituli adgere aut abulere ſcripturã. Sʒ
nec aſcolonita potuit delere hunc titulum et titulatum
cum audiret a magis.vbi eſt qui natus eſt rex iudeoꝛũ
Et fruſtrato labvꝛe ſudauit necãs pueros:chꝛiſtum poſ
ſe necare ſe credens. Nec pilatus chꝛiſtum delere potu
it.qq;uis ſententiam moꝛtis expauefactus aut male per
ſuaſus emiſerit.quoniam die tertia reſurrexit a moꝛtu
is. Sed nec pꝛeſumpſit amplius ſuper impoſituʒ titu⸗
lum. ſiue in parte cognoſcẽs quod erat.aut neſcius cõ⸗
teſtans pꝛeſentia propheticanſq; futura Ecte ieſum ſta
tim mundo editum ſequitur titulus:nomẽ rem fama
q; virtutes. Vbi eſt qui natus eſt rex iudeoꝛũ. Ecce mi
racula facientem:regem vult eum turba pꝛeferre. u
per ſubiugalia ſedens cum hieroſolimam ingredit᷑: rer
iſfraela populo pꝛoclamatur. Ecce moꝛiens rex iudeoꝛũ

impenitenter inſcribitur:vt etiam exeo ꝙ homo vnicuſ

deo naſcens viuens et moꝛiens credatur rex ommüů ſe⸗
culoꝛum. Et nihil ſibi ex his que paſſus eſt fuiſſe de re⸗

gia maieſtate ſublatum. Et addenda erat in poſterum

ſcriptura tituli triũphalis.non eo ſenſu quo pꝑetebant
pontifices iudeoꝛum:vt chꝛiſto in delatione obiecta fal⸗
ſitas. nunc literis lingue triplicis ſcriberetur. ſed veri⸗
tate rei:vt qui tunc ſcribebatur rex iudeoꝛum nunc ſit
penitus omnium nationũ Quod iohãnes in ſuo femo
re ſcriptum alta contemplatione conſperit. Et habet in
veſtimento et in femoꝛe ſuo ſcriptum:rex regum.et do⸗
minus dominantium. Non eo iure quo magi clamaue
runt:vbi eſt qui natus eſt rex iudeoꝛũ:quo pilatus in⸗

iuſticia irrepꝛehenſibilis ex toto eſplence⸗

ni Boluatoꝛis

ſcripſerat nec rogatus amouit.acſi penitus eſſet eo iu⸗
re rex eſt et dommus vniuerſi:cum diuina non huma⸗
na ſint iura dominationis domini ſaluatoꝛis Ac per hoc
neſcius ſiue gnarus pilatuſ quod ſcupſerat omnmo fir
inauit:ſpirituſancto deſuper hominũ acta libꝛute qui tã
per ignoꝛantes qᷓ; ſcientes ſua miſteria inter homines
et in hominibus operatur. Et acta minoꝛa minus cre⸗
denda fieri arguunt ſepe maioꝛa. Nam ſi pilati decretũ
non potuerunt mutare udei.quomodo mutabũt ꝙ ie⸗
ſus non ſit filius dei. Si hominum opera incõcuſſa fir⸗
mantur que deus eternus ſtatuit quomodo mutabun
tur. Conati ſunt iudei ne chꝛiſtus eſſet filius dei:cona⸗
ti ſunt ⁊ titulum quo rex ipſoꝝ dicebatur auferre. Sed
neutrum potuerunt.quia vtrunq; fuit eterna ratione
fir matum· Oagna hominum peruerſitas in hoc colli⸗
gitur: vt nocentes ex omni parte iudicari atq; videri ve
lint penitus innocẽtes.riminoſius enim eſt velle ini
quitatem regulis floꝛibus oꝛnare iuſticie qᷓ; delinque
re impetu voluntatis. Et inſaciabilitas repꝛobe mentꝭ

apte colligitur que nomen peſſimũ impomit illiſ etiam

quos peremit. Moꝛiebatur in cruce chꝛiſtus woluntati
traditus iudeo:um nec ipſius ſaciebatur: quin diffama
re vellent per titulum. Hi wro colliguntur ex his q̃ ti⸗

tulum hunc impugnabant et cauſam. Qui chꝛiſto dei
ſilio ecernam non tribuunt poteſtatem et generationẽ

a patre aut qui filium dei credunt tẽpoꝛe minoꝛatũ:aut
in humana conuerſum.Necnon et illi quiaſſumptum
hominem non credũt eterna et diuina maieſtate ſeu po
teſtate potiri.nec dei ſilium credunt factum hominem
ſeu hominem deum: omnium regum regem deſignan⸗
tur et illi qui omnia non placita dicunt iniuſta etiam ſi
cat. Muius we
ro pagani ſeu gentilis hominis firmitas ubſequoꝛum
chꝛiſti arguit firmitatem:vt nullis interceſſionibo aut
querelis ꝑmutetur qð noſcitur vera ratione ſanxitum.

Plus enim eſt veritas appendenda q; omnis querula⸗

tio aut applauſio ple beioꝛuʒ:ſeu terroꝛ aut pꝛomiſſio re⸗
gum ⁊ quoꝛumcunq; pꝛincipum terrenoꝛum. Etenim

Vritas ab his ſed hi a veritate non liberant Replicatio

quidem ſimilis verbi quam edidit reſpondendo pilatꝰ
conſiderationibus animũ tangit. Nam quid ſonare vi
detur:quod ſcripſi ſcripſi. Verba ceciſa ſunt:ſed ſupplẽ
da pꝛo intentione dicentis. Quod ſcripſi ſic ſcripſi vt
ſcom preſidentiam noſtram mutare non liceat. Decet
enim pꝛeſidem ita pꝛeindeꝛe quod dictat:ne cogatur ex
impericia retractare q dixerit. Ooꝛe pꝛeſidẽtis quia
ſic erat loquebatur pilatus.et tanqᷓ; homo pꝛedoctus 2
pꝛouidus in agendis: vt quia pꝛeſes mutare non debe⸗
bat.ne plebe de ipſo propter inconſtantiam ridiculum
faceret. Et pꝛeintendebat pꝛouidentiam ſeruando con
ſtantiam non pmutare titulum tanq; male pꝛouiſum
ſed velut in aula pꝛudentie pꝛeoꝛnatũ. EInde auod ſcri
pſi in tabula:pꝛins ſcripſi in pꝛudẽtia. Quod ſcupſi li⸗
teris prius ſcripſi in iudicio rationis. Hec replicatio af
firmationem et impenitẽtiam penitus habet:vt quod
ſcripſi non penitet me quia ſcripſi. Nec ſcõᷣm iſtam eui
dentioꝛem verboꝛum conſonantiam atq; ſententiã fa⸗
ctus eſt: vt diceret. Quod ſcripſi confirmo ratifico ap⸗
pꝛob aut remouere nolo.ſed ait qð ſcripſi ſcripſi Moſ
antiquus eſt qui fere apud om̃es inoleuit er vſu. et cũ

aliquid queritur aliter dici aut fieri. aut extoto dirimi

quod dictum fuerit ſiue pꝛeactum.quod ab iratis ani⸗
mis ⁊ ab his qui ſcm iuſticie regulas om̃ia diriſſe aut
feciſſe ſe credunt:ita reſpondet quod diri dirxi.feci ouod
feci:vt ex abundantia irati animi aut rationem ſe habe

Aiber

re credentis ita verba congeminet. Quod autem hoꝛů
fuerit in pilato non eſt noſtrum diſſerere. ſed tm̃ eius

laudare conſtantiam: vt quod ſcripſi quia ver eſt ideo
fſcripſi. Pꝛoceſſit foꝛte geminatum verbum ex anio m/
dignato aduerſus ſubdolã impꝛobitatem: vt quod ſcri

pii ſcripſi. Quid ad vos pertinet vltra querere. com/
pleui veſtra vota:pendet in cruce veſier exoſus. Oi ma⸗
le peregi ego iudicaboꝛ a ceſare. Si malũ eſt quod ſcri⸗
pſi quia ſcripſi:ego ſubiaceto nõ vos obnoxius vltioni.
QAuid ad vos quid pꝛeſes hieroſolimitan? a ceſare mii⸗
us in hac parte decernat. Cleſtrũ eſt audire atq; vide⸗
re:meum vero eſt decernere cauſas a titulos damnato
rum. Moc vero qui legit intelligat.quod ſiue littera to⸗

tum pꝛoferat ſiue indigeat ſupplemento: ꝙ ſenſus ma⸗

gis conſentaneus veritati et diuine voluntati ehciatur
q;q; in ſacra ſcriptura ꝑ hominẽ dicta wel facta reſerant
Mam in his que dicta et facta in ſcripturis ſacris ab ho
mimbus referuntur. in pleriſq; maxime repꝛobat alia
ſepe fint intentio agentis ſiue dicetis: alia pꝛouidentia
ei deſuper iuſte omnia decernentis Declaramus autẽ
qð pꝛo veritate hiſioꝛie tendebãt in eum omnes crude⸗
li miniſterio:et vacabant deriſiombus impie pꝛo pieta⸗
te pendentis Aſexta vero hoꝛa facte ſunt tenebꝛe vſqʒ
in hoꝛam nonam vt timẽtes omnes fere abſierrerent

nec lux pꝛeſtabat conferens ad lecturam. Ei nona vero

cum fugatis tenebꝛis lux adeſſet hec cõcertatio facta eſt
Decoꝛatis autem patibulis coꝛwꝛibus damnatoꝛum
et cauſa poſita ſuper chꝛiſtum:milites pilati ad veſtimẽ
ta dolentis et pauperis diuidenda ſe còuertunt. Et pꝛi⸗
mo pallium ſuum ſcindunt in quattuoꝛ partes·et acci⸗
pientes tunicam qua ſub pallio vtebatur quam omni
no inconſutilem et integram in nullo diuiſam et omni
diuiſioni cognoſcentes ineptam:vlut rem pulcram in
toto ⁊ competentibus vſibus aptã.turpem vero in par
tibus ſciſſis aptis vſibus non tendendam illam peni⸗
tus ſunt veriti eam taliter diſponentes:vt eius eſſo cui
ſoꝛs deluper ab eis miſſa concederet. Quod euangehi⸗
ſta ſic refert! Milites ergo cum crucifixiſſent eum acce
perunt veſtimenta eius et fecerunt quatuo: partes vni
cuiq; militi partem. Et tunicam. Erat autẽ tunica in⸗
conſutilis deſuper contexta per totum. Dixerũt ergo ad
inuicem. Mon ſcindamus eam:ſed ſoꝛtiamur de illa cu
ius ſit. Elt ſcriptura impleatur dicẽs. Partiti ſunt ve
ſiimenta mea:et in vſtem meam miſerunt ſoꝛtem. Et
milites quide hoc fecerunt Cruciſixis tribus: milites

accipiunt wſtimenta. Sed de veſtimentis chꝛiſti non

e wſtimentis latronum euangeliſta cõmemoꝛat cum
dicit. acceperunt veſtimenta eius ſcilicet chꝛiſti cuierat
pꝛopoſitum recitare miſterium. Et fecerunt guatuoꝛ
partes:non ꝙ chꝛiſtus tot tunicas ipſe habuit ſicut lite
ra ſonare videtur ꝙ vnuſquiſq; haberet partem et vni
cam tunicam. Mam ſequeretur ꝙ ſex veſtimenta habu
iſſet.vt ſaltim vnum fuiſſʒ diuiſum in quatuoꝛ partes
et tunica vna pꝛo quolibet ⁊ tunica inconſutilis de qua
euangeliſta expꝛeſſe loquitur qð nefas eſt refetre.non⸗
dum pꝛo veritate firmare. Sed ſic habet pius et catho
licus intellectus.Acceperunt veſtimẽta eius:et fecerũt
quatuoꝛ partes de pallio ſcilicet quod deſuper phariſai⸗
co moꝛe ferebat. Et vnicuiq; militi mutuo moꝛe diui⸗
dendi ſe inuicem ipſi dederunt partem.ſcilic; quartam
diuiſionis iure competentem. et tunicam inconſutileʒ
illi dumtarat:cui pꝛouenit ex ſoꝛte. Pꝛopterea euange/⸗
liſta de illa ſerioſius ait. Erat aũt tunica incõſutilis: ſci
licet illa que vni militum er ſoꝛte pꝛouenit. Anconſuti
lis que non er panno inſciſo aut diuiſo in partibus cõ⸗

tertiuſdecimus

ſuendis integrãtibus tunicam facta eſt:ſed indiuiſa ar

tificiali opere in ſua integritate ſurrerit quam ſoꝛte pia
mater eius ſpirituſancto pꝛedocta in miſteriuʒ fecerat

futuroꝛum Mon enim vacabat magno miſterio. cui nõ

legimus in diuinis voluminibus ſimile veſtimentum

que diuiſa omni cõmoditate carebat Integra vero ma
nens ad quod erat facta ſeruabat:ſcilicet vtile tunicale

Qð autem dicitur deſuper contexta per totum. aliqua

erant ſuperpoſita in decoꝛem veſtis.atq; vt eſſet in ſei⸗

pſa tenacioꝛ:ſuxer quam pꝛudenticonciho atq; concoꝛ⸗
dia milites aſſiſtunt ad miſterium eis incognitum pee
ſignatum dicentes. Si diuiditur nulla vtilitas in cõ⸗

muni. appꝛopꝛiate vero nulla:nam modica manebit n
partibus vno ſilo continuato et rethiculato tota ptrn⸗
hitur. Reſoluta in partes:et partes in particulgs reſot

uentur. Moꝛe aliarum veſtium videmus nõ eſſe ↄſtru
ctam. Et ſubtiliter et circũquaq; inſpecta:non inuemẽ
tes vnde diuiſioms cultellus apponeretur. dixernnt.
NMon ſcindamus eam:meq; violenta manu aliquis no⸗

ſtrum illam ſibi vendicare pꝛeſumat. Nec contendamꝰ

in veſte qui ſumus in iſtius moꝛte cõcoꝛdes.ſed ſoꝛtia⸗
mur de illa cuius ſit:diuidi non poteſt communis eſſe
Poteſt laboꝛibus noſtris ⁊ milicie noſtre iſia debetur no
ſtro domino vendicamus illam.ſed cõmune dominiuʒ
redigatur ad pꝛopꝛium:et qð eſt omnium ſit vnius ta⸗
mſen in manu arbitris non tradamus. neq; ſuper ne⸗

gocia noſtra conſtituamus quempiam iudicem: ſed do

minus vxſtis huius conſiituatur per ſoꝛtem Dixerunt
ergo ad inuucem. Mõ ſeindamus eam: ſed ſoꝛtiamur de
illa cuius ſit. Nam iententia ſalomonis eſt. Contradi⸗
ctionem compꝛimit ſoꝛs:ei inter potentes quoq; duiu⸗
dicat. Quod et factũ eſt vt ſcriptuia impieref, Nec cre⸗
damus ſcripturam dauiticam huius partitiõis atq; ſe

ctionis cauſam ſuiſſe.vt ideo veſtimẽta chꝛiſii diuidan

tur atq; diſiribuant p ſoꝛtẽ. quia ſic ſcriptura pꝛecdirit:
ſed quia ſic futurum erat dauid pꝛophetarũ eximius
pſætauit. Moꝛum veſtimentoꝛũ diſpartitio magnũ flu⸗

men eruditionũ effundit. Modica veſtimẽta chꝛiſti no

bis pauptatem inſinuant:et copis inculti oſtendit iu⸗
diciumn. vt etiam diuiſo pallio tunica diſtributa ꝑ ſoꝛtẽ

vt nec auren ſeu argentea cona neq; crumene plene e
dentes· nec calciamenta in iſta diuiſione fuerunt: vt ſei
atur cei filius non queſiuiſſe talia ſuꝑ terrã: exceptis d

bus ſe factum hominẽ oſtendere opoꝛtebat:nec condi⸗
diſſe moꝛe hbominũ teſtamentũ tempoꝛaliũ rerum ſed
virtutum. ſuper quibus non filios aut fratres carnis.
ſiue quoſq; pinquos:ſed tñi ſuos ſubſequos mundo
moꝛtuos reliquit leredes Nec ſibi cure fuit diffinire de
materialibus rebus:vt ſciatur qualiter ex hoc mundo

tranſire cbeat legittimus chꝛiſtianus. Nibil omnino

chriſtum ſibi appꝛopꝛiaſſe cognouimus ſuper terram.
He celo enim venerat.et deus verus erat et ad celeſtia

et ad ſeipſum hominem aſſumpſit:quem geſtabat. Fu

iſſet quippe ad dedecus deitatis atq; aſſumpti hominiſ
ſic cheiſtus tempoꝛalia queq; captaſſet. O eius rediſt
ad olpha eius vt qualiter pauper natus ſic et moꝛ
tuus eſt. Nudus rebus et voluntate habendi ingreſ
ſus eſt: ſic pꝛogreſſus et ſic egreſſus eſt. Veſies filij

dei aſſumpta humanitas eſt. Quattuo partes facte

ſuut quattuoꝛ militibus diſtribute. Etenim in qua⸗

tuoꝛ mundi partes humanitas Chꝛiſti per fidem di /
ſiributa eſt:et non ommibus ipſa. ſed vũtaxat aui mili⸗

tauerunt in milicia noui regis. Tegehant chꝛiſtũ veſti⸗

mẽta ſed expoliatus eſt:vt e oĩno nobis ſint patefacta

yt
fet
ti
me
gete
teſta
en.
om.
ctre
omn
moch
moe
ſoma
umvr
goin⸗
ſempo
tolbue
ter aut
Aſen
rican
ſtime
cum
ſeind
vidu
Que
olu⸗
ime,
ſbime⸗
nsue
leeſuam
niiaae
enen

litmern

lobden
Uten
ertere⸗
letundi

his ſig
pugne

tus.

ſignif

mino
oꝛdo⸗
ſonem
quoni
ſeibe
ligrati
Cſtito
ge diu
tgsate,
etn
ancezr
fien
ſe

dichdit

teptor
bogren
ſets
lonef
nnong
Gmm
gun⸗
hnrh
ſfe

din

luiſa
Re⸗ Pn
ſecen
,uinö
entumn
kroma
Unicale
dliqua
tin ſei⸗
oncoꝛ⸗
um we
in
Mnebitin
nptn,

lsteſol

ſeöſen
innems
herunt.
grisno⸗
tendand
d ſorna
unis eſte
Abeturno

Drrinig

tyniuste
ſuper ne
em: ſeldo
Drerunt
lomur
ntmi/
c diin⸗
Kde
ce
ditidhn
preirit

ermigs.

nmagnüf
tacheſtinn
pfengt in
tnpſoi
lepeneh⸗
tuntrt ſi
erceptio
Her condi
erum ſa⸗
Catnns,
fmuncdo
finirede
mmunde
Lommmno
ttenam.
geeleſti
hut f
bonni
le teiſt
(et worf
di t
ſeſtegfi

fcendi
ni fnli
üineni

. diuiditur. Vnica eſt in vnico deo:et in vni

de paſſione do. Balua.

miſteria. etamoꝛ q̊ͥ nos ab eterno dilexerat. Diuiſa ſunt

vt nunq; in wlamentum vltra cõueniant.Nam neq; vl
terius cooperienqus eſt chꝛiſtus:ſed peramplius in glo
ria reuelandus. NHouimus er fide omnia opera et miſte⸗

ria eius:moꝛes atq; doctrinaʒ. Et totus patefactus in

gere expirauit. Veſtimenta cheiſti ſcripture ſuntveteris

teſtamenti et noui:que bis quadrifarie diuidunt᷑.in le⸗

gem. hiſtoꝛiam. doctrinam ſimpliciter docentẽ et Phe⸗
tiam. Ad legem moiſi tempus.?ld hiſtoꝛiã:ioſue iudicij
et regum. id doctrinã:codices ſalomonis. Ad ꝓphetiaʒ

omuies ꝓpłxte. In nouo autem teſtamento et Puiuſce⸗
modi diinſio reperitur. Ad legem:euangeliũ.ad hiſtoꝛi⸗
am actus apoſtoloꝛum.ad doctrinã epiſtole pauli atq; ca

mnomce:ad ꝓpłxtiam apocalipſis iohannis. Harũ parti⸗
um vnuſquiſq; p ſuo captu partem accepit:vt etiã ma⸗
gis in vna qᷓ; in alia quiſq; reꝑiatur edoctus. Et etiaʒ p
tempoꝛe iſta nouimuſ eſſe diuiſa: ſcom ꝙ homines ſuis

tpibus domino celi ſtrennue aut tepide militarũt.Ahl/⸗

ter autẽ ſcripture vtriuſq; teſtamenti diuiduntur qtuʒ
ad ſenſus quibus ipe diſſerte tractant᷑in ſenſum hiſto
