micum quem odiunt. Ointi exollunt vir

et eidem moꝛibus aduerſantur. Qaudant virtuoſos ſed

digentiunt. Ad eximietatẽ virtutuͦ wrbis iam tranſiſſe
vidlentur. ptvlogice de lis loquentes coͤferentes 1 dif
finientes.et argute de ſe ripturis ſacxis ediſſerũt.et ſunt

ab illis omnibus alieni: longe facti alumo atq; ſcientia
ſerugreq; pꝛeten⸗.

moꝛibuſq; ab his qui ſcire fin gunt ob
dunt.et dum vident᷑ apicẽ attigiſte

onidu adoꝛti ſunt:

pꝛout iſie tentatoꝛ qui minoꝛum mandatoꝛum pꝛeuari

catoꝛ exiſtens.noſſe de pꝛimoꝛibus pꝛeſumebat. Memo.

climationẽ altam ex multis gradibus conſtructã cõſpi⸗

ciens rationevtens.ſupꝛemũ pꝛeſumat cõſcendere gra

dum: miſi ad pꝛimum. in mo poſituz pedem admouerit
Attamen ieſuse nõ ſibi cure faciens tentationẽ quia fſoꝛ

ſan tota er malo nõ erat: omnino inqii ſitioni certũ re⸗
ſponſum dedit. Ait illis ieſus. Quia pꝛimuʒ omnium

mandatũ eſt. Audi iſrael:dominus deus tuus vnus eſt
Diliges dominũ deum tuum erx toto coꝛde tuo:et ex to⸗
ta anima tua. et ex tota mentetua. ex tota virtute tua
Hoc eſt maximũ et pꝛimũ mandatum. Secundũ aũt
ſimle eſt huic. Diliges primum tuñ ſicut teipᷣm. a⸗
ius hoꝛum mandatum nõ eſt Duo mandata ſcʒvnius

.—

i credulitatẽ et ipius omnem dilectioni

eſt:ab eterno exrſtens. omnipotens. fimplex. et incõpoſi

tus. et incõpon bilis. inuariabilis. immuta bilis. nibil ex
tra ſe deitatis habens. miil intra ſe aliud q; detate m co
tinens. Sit ad ſpeculatum hominis oꝛdo wrboꝛũ. Audi

iſrael:vicq; coꝛ tuum apponendũ ad figem exigitur. Do
minus omnẽ et omniũ poteſtatẽ exiſtentẽ et exercitatᷓ
habens. Deus: eternus cunctoꝛũq; cregtoꝛ. Cuusnmo
cuncto'um.ſed iſraelitici populi magis:quo ille popul⸗
illius maxime tenuit cultũ et legem accepit.Ad dilectio
nem habendam omnino inferioꝛ ſubſtantia erigit. Me⸗

rito quidem ſi vnus eſt domim vnuſq; deus dumtarat

et no alius ꝙ ibi ſoli omnis Dilectio impendatr᷑ quis de⸗
bita ideo nõ et voluntaria. Sed quomõ vnus. ſi vna⸗

queq; perſona colitur adoꝛat vt deus. YAta quidẽ dſtin/
cta triplieiter. ſed vnica in ſubſtantia: nam vnuseſt altiſ)
imus creatoꝛ omniũ. Et malachias ait. NMunquid pa-/
ter vnus omniũ noſtrüu. Nunqͥd nõ deus vnus creauit
nos: Igitur quicquid poteſt eſſe dilectõis ex omnium
hominũ in trinitate Dirigatr ad euʒ. YJure creationis et
eoꝛum que contulit ſibi vndicauit omnẽ dilectionẽ:· et

tutez werbis:

tatẽe s ſubſtantiaz
in vnum inculcat. et ad diſferentiꝗã droꝛum gentii non
entium ſed factoꝛum dictum eſt. ꝙ deus credendꝰ. ado⸗
randus. colendus.totus tote.et extoto diligendus vn⸗

eo merito quia eſt quod eſt et gui eſt. Et ſi hoc marimũ

et pꝛimũ mandatum eſt. tradi in neglectũᷣ abiq; maxi⸗

marime traditur obſeruandu pꝛeuaricato⸗ permaxime

plectendus cenſetur. Igitur omnisratione vtens tot?
in dilectõne ſiat.quia ſi dederit homoomnẽ ſubſtantiaʒ

ſuam pꝓ dilectione:quaſi nihil deſpiget eam MDue foꝛti⸗
tudinem ad ſimilitudinẽ moꝛtis habet in abdicatõne re

rum impertinentiũ ad ſalutẽ et in aggreſſu Virt utũ.Maã

foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio.Dꝛopt erea dixit et ſecit qui

cognouit. Diligã te domine foꝛtit udo mea: dñs refugi⸗
um meum et liberatoꝛ meus. Et que ſequuntur cauſaʒ

dilectionis argumentant: que timoꝛe dei imtiatur. Et
aptum quidẽ ꝙ timoꝛ dei exoꝛdium eſt ad dilectionẽ dei
ſic quidẽ ſcriptum eſt. Zimo⸗ dei initium dilectõis eſt.
eo vicʒ quo qui timet penam cauet offenſaz. Cautoꝛ cul
pe facilius in ſoꝛtem gratie cedit. Et aui metuit quem⸗/
piam dominũ ne diſpiceat cauet.⁊ cum ꝑſeuerauerit in
aqmoꝛẽ wertitur timoꝛ:mi ſoꝛte intelligere qu is wlit ꝙ ti
moꝛ ad ſe factam dei dilectionẽ nanciſcaft᷑. Sanius aut
direrim ꝙ dei timoꝛ dilectioni habitaculũ in anima ho/

„

ni:cum ceperit incaleſcere d pellendus eſt pꝛimus con⸗/

greſſus eius. Mabet hoc in ſcriptura magis wro in effi⸗

*.

cacia recte diligentiũ teſtimoni

.

nem que inſuper et maliciaſ docuiſti vias tuas et in alis
tuis inuentus eſt ſanguis pauperum et innocentũ·Nec
nNon et federe agendoꝛũ pꝛecipitur dirigitur atq; cogno⸗
ſcitur. Dilectoꝛes enim dei peeterq; in ipo gloꝛiari dete⸗

ſtantur. Et gloꝛiabuntur in te omnes qui diligunt no⸗

men tuum. Et qui obſeruatione impo itoꝛũ. Di diligi

tis me:mandata mea ſeruate: Et iteru. Qui habet mãa
data mea et ſeruat ea:ille eſt qui me diligit. Et rurſum.
Si quis diligit me ſermonẽ meum ſerusbit. Et in r⸗/
teri lege. Elige ergo vitam vt tu viuas et ſemen tuum
Et diligss dominn deum tuuʒ.atq; obedias woci eius.
Et iterum. Qui dilgunt illum ſeruant mandata iſ ius

Et poſt. Qun diligunt illum replebũtur lege eius. Hec
quidem omnia teſtimonia id ſonant vt noſtra ſic actiua
dilectio mandatoꝛũ atq; ſermonũu eius ſcem legẽ i pius

Meemiũ quidem ſperat dilecti

litas:vt omnisi

ne ſit. Etenim multa diligenda onuntur. Et ipe pri
mus in pꝛecepto dilectiõis eſt. rgo iam ad duo eſt dii
lectio. quomodo vni adiudicabitur tota: Necno et hu⸗ .
mane dilectiones ſunt et naturales. quibus et in pfe⸗/
ctiſſimis ſanctis fere potuit eſſe lbertas:nec ſu ppoſitaz
ha bent vicioſam cauſam. Hoc dumtayat poſſet eſſeinn
crimine.quia dei dilectio nõ fit per partes:⁊ ſibi tota nõ
coõceditur cum quo illaz animus diligens patiatur. Et
qui totum exigit:mhil reliquit alteri tribuendum. Ele⸗
runtamen id ſoluʒ reoꝛ ꝙ deus totam exigens dilectioꝛ

—

nem patiatur in ipᷣa cõſoꝛtem.nõ ſrangens totalitatem
aut aliquid ei ᷑ mens:.q ipᷣe ſuper omnmio ſummec; dii

gendus omnis alterius dilectionis ſit eroꝛdium cauſa
medium regulatio:et cõſimmmatus ſeu vltimus finis.

MNecnõò et dilectõnis obiectum tale ſit quale deceat cos⸗
ſoꝛtem habere den m:idq; diligatur quod were credatur
dus diligere. Nõ enim demitur d totalitate dilectöis
ad euʒ ſi cum ipo diligimus quodlibet ab ipᷣo dilectum

ma culpa ſupplicio magno digna non poteſt: quoni qᷣ

minis facit.quo facto recedit:quia cõſummata charitas
foꝛas emittit timoꝛem. Aldu eria virtutiba cum ad uene⸗

ſuum: vti ſcriptuz eſt.
MQui diligitis dominũ odite malũ. Sed qui non fectt e
regione ggens:accepit et audiuit argutionẽ. Quid ni /
teris bonam oſtendere viam tuã ad querendã dilectio⸗ .

o dei:et ſi nõ aliud ſuffi⸗
cit hocad plenum: Ego diligẽtes me diligo. SGedrecti
diligunt te. Sed ad expertoſ indubiũ eſt erquiſita tota
nterioꝛ vis atq; ſubſtãtia in dei dilectio

☚

I
85
ne
n
e
n⸗

de diſceptationibus do. Balna.

ea tamen regulatione dilectionis qu ipe decreuerit et
eo ſine ad quem diligenda diſpoſuit· erum quia et ſi
mil aliud pꝛeter deum in vita diligatur nõ exhibetur to⸗

tum exactuʒ.et cum in patria ceſſante omni actione vir

tutum ipᷣa dilectio remanebit ⁊ amplius qᷓ; tota eſſe nõ
poterit:et ꝙ maioꝛ ſit futura qᷓ; hic omnino neceſſe fiet.
Plus enim amabitur deus cõſpectus qᷓ; creditus. Si
quis hoc in dubium verteret:patriaʒ viam fecit. Nec in
hoc vreoꝛ reginam virtutũ et omnium hominuʒ ma⸗
tremq; domini tangere ꝙ nec deum et chꝛiſtum filium

eius tantũ diligere potuit in via quantũ nunc diligit in

patria. Et hic ex toto et ex omni ſe dilexit. et ibi tota ⁊ ex
toto amoꝛe illum in gloꝛia viſit:cõſpecta cõſpectum di⸗

ligit. Quid ergo eſt iſia totalitas exquiſita in via.cũ am

plius q; totalitas eſſe nõ poſſit in patria: MNi falloꝛ dirxe⸗

rim· Altitudo virtutum hominibus ad habendũ appoſi
ta ſic exceſſit quemlibet cupidũ fieri virtuoſum et ad illã
ſatagentem:vt nemo ipᷣaʒ attigerit aut ſuperauerit ſeu
equauerit.ſemper ſuperioꝛes ſibi virtutes aſpexit:illis
ſe inferioꝛẽ cognouit.Nec qð in pꝛecepto datum ſeu im
poſitum er virtute quempiã pꝛeuaricatoꝛẽ fecit.ſi non

perfecit ad plenum:dum omne ſtudium et ſiquam ex⸗
pedientem ſollicitudinẽ omnẽ negligentiam depellentẽ
appoſut vt cõpleret.magis cõſtituit humilem ſi vere in
ſpexit ſuam imperfectionẽ faſtigiumq; virtutum.ad qð

ſemper remanſit aſcenſus in via. pꝛo de ſiderio mentis

pꝛo ſuſpirio voluntatis ad exercitiũ operis.ne quis glo⸗

riaretur ſe totum cõpꝛehendiſſe atq; perfeciſſe agonem

pꝛopoſitũ in virtute. Solus enim chꝛiſt virtute equa
uit vt homo. Quid autẽ legiſlatoꝛ pꝛo effectu pꝛo retri⸗
butione habeat diffinire reticemus vt ignoꝛantes. At⸗
tamen quoquo modo ſe habeat oꝛdo cauſe.pᷣtermiſſum

excuſationẽ nullam habet:ſicut ſcriptum eſt. MHandatũ

hoc quod ego pꝛecipio tibi hodie nõ ſupꝛa te eſt:neq; pꝛo
cul poſitum neq; in celo vt poſſis dicere.Quis noſtrum

valet ad celum cõſcendere vt deferat illud ad nos vt au

diamus atq; opere cõpleamus: Heq; trans mare poſitũ
vt cauſeris et dicas. Quis ex nobis tranffretare poſſit
mare.et illud ad nos vſq; deferre:vt poſſimus inde face

re quod pꝛecepit: Sed iuxta eſt ſermo valde in oꝛe tu
et in coꝛde tuo:vt facias illud. Qð enim iuſſum impoſ⸗

ſibilitatem ſeu difficultatẽ non habet. ſed facilitatẽ o/

neſtatem et opoꝛtunitatem:ſi neglectũ ſi pꝛeuaricatõni

traditum.ſi mente cõtemptuʒ excuſationi nõ ſubiacet.
Secundũwro mandatum datum eſt in miſericoꝛdiavt
ſicut teipᷣ pꝛorimũ diligas:dum tamẽ ita te diligas:ſi
cut homo poteſt perfici aut pficitur a virtute.quoniaʒ ſi
tantum hominẽ virtutis exſoꝛtem.vicijs maculatũ.de⸗
ditum mundo dilexeris. ea re tibi nõ iubetur pꝛorimus
diligendus. Mon enim te amas ſed odis. ſi virtntũ nõ

vis eſſe mancipium: voluntarie peſſundatũ imperio vi⸗

cioꝛum.ld dilectõnis ſue menſuram nõ odij pꝛorimus
ꝛorimo applicatur. Et in his duobus mandatis:tota

ler pendet et pꝛophete Vniuerſa lex moſaica. et omnis

ſeriptura ꝓplxtica in moꝛibus iſta dumtaxat docent. vt
amoꝛ dei ⁊ pꝛorimi agẽde vite pꝛo ſumma teneatur. Et
omnis ſacrarũ ſcripturarum interpꝛes aut cõtiones cõ⸗
tionans:aut aliter de ſcripturig diſſerens. ſi hec duo nõ
ſtruit. ſiue ſimpliciter docens ſiue paralolicis locutioni

bus vtens.ſiue allegoꝛiarum pelegus natans·vt ad po/

ſe ad iſta pueniat.vt deus ſuper omnia. et pꝛorimus ad

menſuram ſui roſitam diligatur aut ſeipᷣm oſtentatet

impertinenter loquitur aut ignoꝛat que loquit᷑: aut ini⸗
micus virutis aut ſcripturã ignoꝛat aut malicioſe ꝑuer
tit:ſeu incunctanter errat in animo.deceptionis piculũ

parans in verho. Qui autẽ hec duo interpꝛetando ⁊ dil⸗
ſerendo aſtruit. intentionem ſequitur ſpirituſſancti. eu
ius virtute atq; affatu omnis ſacra ſcriptura cõdita eſi:
que et ſi multa cõtinet que nõ poſſint ad has ſententiaſ

pꝛopꝛie reto:queri.etiaʒ ad hoc aperiantur.vt velcauſam

iuſtam et occaſionẽ debitam. ad diligendũ deum et pxi⸗

mum pꝛerogent.et trahiciant in cõſiderationem men⸗
tes ad aduertendũ qᷓ; iuſte q; debite qᷓ; libenter ex datis
ex acceptis ex ꝓmiſſis ex ipᷣius dignitate.diligendus ex
omni virtute ſit deus:et cõmunitate nature creationis
vnius pꝛeſidentis domini.ex cõmunitate redemptõni
et fidei:et ſacramentoꝛũ et gratie repꝛomiſſeq; gloꝛie di
ligendus ſit primus. Qð autem in his duobus man⸗
datis tota lex et ꝓpſvte cõſiſtant:apoſtolus aperit. Ple⸗
nitudo legis eſt dilectio. Quomiã dilectio cauet offen⸗

ſam dilecti.et ſi accidit cõfeſtim remouet cum aduertit.

obſecundat libens rata mãdata tenet.cunat ex omniuer

ſo vnde grata poſſit offerre: nõ ſoluʒ exterioꝛa ſed ſeiům
donat diligens in woluntate dilecti.Quid igitur lex do⸗
cendo iubendo demonſtrat moꝛtalibus:miſi vt dei pꝛece
pta ſeruentur:Oilectio igitur ſi eſt effeetum habet pua
ricationem neſcit. Et qui pꝛoximũ diligit vt idem apls
ibidem ait legem impleuit. aduerſa ⁊ noxam nõ inferẽs
magis ſibi cure illata remouere:in ſtudio factus vnde
ſubueniat ſi neceſſitas ꝓximuʒ pꝛemat. Pꝛoptereal et
ait illi ſcriba. Bene magiſter in writate diriſti: qꝛ eſt v⸗
nus deus. et nõ eſt alius pꝛeter eum. Et vt diligatur exr
toto coꝛde et ex tota mente et ex toto intellectu.et ex to-
ta anima.et ex tota foꝛtitudine.et diligere pimum tan
qᷓ; ſeiᷣm maius eſt omnibus holocauſtomatibo ⁊ ſacri’i
cijs In religionẽ verſus eſt iſte tentatoꝛ.et euʒ laudat
illiuſa: doctrinam quibus nulla eſt indigentia lauda⸗
toꝛe. Seipᷣis veritatis ſplendoꝛibo inclareſcunt. Et ipe
ad veritatem loquitur.aut repetit veritatem: cuius am⸗
mireligioſitatẽ et ſapientiam ſaluatoꝛ intuitus pnun⸗
ciat ipᷣm virtutibus iam vicinum. IAeſus auteʒ vidẽs

ꝙ ſapienter reſpondiſſet:dixit ei. Non longe es a regno

der Sapientia largo nomine ſumpta ſiue cognitio ſi⸗
ue ſcientia pꝛincipiuʒ eſt auerſionis a malo.eius qui ad
malum fuerat ante cõuerſus.quoniõ oꝛdine debito nõ

deuitatur aut relinquitur malum mſi quale ſit cogno⸗

ſcatur:ſeu quantã poſſit afferre penam aut gloꝛiam per/

dere.Nec ad actiones virtutum aſſurgitur: niſi pꝛeeat

earum vera cognitio. AYgitur non longe a regno deicen
ſendus eſt qui rectum habet vtriuſq; partis iudicium:

ſiue a regno dei. quod intra nos eſt. vt facile fiat et ad/
ueniat in nobis.ſiue a regno dei að eſt catholica eccleſia
ſiue a regno dei quod eſt in ſuperna patria.

Diſceptatio de chꝛiſto et erauiſitione eius cuius fili⸗
us eſſet iudicio phariſeoꝛum.ſecundũ mattheũ mar⸗
cum et lucam. LCLapitulũ LIIII

Aaudende per finem de pꝛorimo erant diſcepta
c tiones chꝛiſti et iudeoꝛum vilipendentiuʒ ipᷣm
en genealogya ex vilitate parentũ. repugnantiũ
doctrine illius:cauſam querentiũ aduerſus ſuper queʒ
iam moꝛtis ecretum firmauerant. Et ipe ſponte ꝑ cru

cem ſe diſpoſitum vicinabat ad moꝛtem:ſed anteq; illaʒ

ſubiret inquirit a phariſeis quid de chꝛiſto ſentiant.vt
ſi non illo in tunc in poſteruʒ tamen ſciant quis ſit.quẽ
diſpiciunt:cuius doctrine aduerſantur quem per crucẽ

venantur ad moꝛte.Et qð cum diſcipulis fecit illos in
terrogans quem eſſe filium hominis bomines fateren

nunc videtur agere cum pꝛimoꝛibus iudeoꝛum. Hine

Alber

cõgregatis autẽ phariſeis: interrogauit eos ieſus di/

cens. Quid vobis videt᷑ de chꝛiſto cuius filius eſt! An

ipe cõgregauerit an eos cõgregatos videns ſic allocut?
fuerit:inpꝛeſumptũ eſt. Allocutio tamen huiuſcemodi
miſterium magnum habet. Expectabant iudei meſſiam

nõ credentes ipᷣm eſſe chꝛiſtum in lege pmiſſum: ex in/

uidia ipoꝛum ꝓximo cruci affigendũ. Exquirit ieſus ab

eis quid ipi ſentiant de meſſia:⁊ ſi cuius filius eſſet. Mõ
ignoꝛans interrogat. ſed vt oꝛe ſateantur qð ſentiunt:

et erudiantur ſi in ipius cognitõne deficunt. Eruditio
autem futura per ieſum duplicẽ finem habebat. aut me
ritum ſidei ipoꝛum ſi recte crederent eruditione ſuſce-/

pta cum adheſione ad eum in actione bonoꝛũ aut auxeſ⸗
ſem ſupplicij ſi remanſiſſent in incredulitate. Reddũt
interroganti reſpronſum. Dicunt ei:dauid Liquet qðᷣ

bene ſentiüut de meſſia: ꝙ omnino ſit in lege pnuſſus pe-

mnituſq; venturus. Male auteʒ ſapiunt quia eum eſſe pu

rum hominẽ opinantur dum dicunt eum finum dum⸗

taxat eſſe dauid:nam et ipᷣe ſcom genealogyvam carnis.
dauid filius dicebatur. qð verum erat ex ꝓpagata pꝛopa
gine cũ vere filius dei erat. in vnitate ſubſtantie atq; ſin

gularitate perſone: ꝙ ipi phariſei nequaq; ipoꝛum meſę-
ſiam credebant eſſeverum filium dei patris vnius cum
ipᷣo ſubſtantie in diſtinctione ꝑerſonali. zoinde exſcri

pturis illos ſatagit erudire. Et ait illis. Quomõ ergo

dDauid in libꝛo plalmoꝛum in ſpiritu ſancto wocat euz do
minum dicens. Dixit dominus domino meo ſide a der

tris meis. donec ponã inimicos tuos ſcabellũ Redũ tuoꝝ
Siergo dauid vocat eum dominũ: quomõ ſilius eius
eſt Ac ſi diceret. Pꝛophetauit dauid de veſtro meſſia:

ſpiritu ſancto ſibi inſpirante quis eſſet agnouit.quẽ nõ

inficiamini regem vſtri populi fuiſſe atq; ꝓphetam: qui

teo deuotus ſibi iubilans gratulabundus in animo: vt
pꝛoplxta verum qða ſpiritu ſancto acceperat ad poſte

ros diriuauit inquiens.dominus deus ommipotẽs ete⸗

ternus dixit ſuo ineffabili modo loquendi domino meo

meſſie videlicʒ de quo ipᷣe pſalmiſabat:vt ſederet ad dex
teram eius. Quoniã dauid pꝛeuidit illum eſſe in carne
futurum.de quo acceperat ꝓmiſſionem. et paſſurũ atq;
in cruce moꝛiturum.reſurrecturum a moꝛtuis.aſcenſu
rum ad celos.ſeſſurumq; ad dexteram dei patris:donec
ponet ſuos inimicos gentiles idolatras ſcabellũ ſanctã

q; eccleſiam ex eis faciat in fide atq; in omnivirtute ſup

poſitam ſanctis pedibus eius:quoniam celũ ſibi ſedes
eſt:et terra ſcilicet eccleſia militans in ea ſcabellum pe⸗
dum ipſius. IOgitur ſi dauid rex.eximiuſq; ꝓphetarum
veſtrum meſſiamvocat dominum ſuum:quomodo fili
us eius tanqᷓ; minoꝛatus ab ipſo cenſendus eſt. Mõ ad⸗
uertitis veſtrum meſſiaʒ maioꝛis eſſe altitudinis qᷓ; cre
datis. Si vero in aduentu eius ſperatis deperditã con⸗
ſequi libertatem.et abiectoꝛum et diſperſoꝛum reſtaura

tionem: quomodo eum paruipenditis tam modice vir

tutis exiſtimantes.vt dauid credatis eſſe minoꝛ?: qui
temxoꝛe ſuo nec ſicxos tueri potuit.ad extraneis hoſtiba

quin ſemper vos infeſtaret inferretq; damna etiam ab
iectus populus philiſteus.qui etiam in ſeipᷣo nec ita tu⸗
tus fuit quin ꝑſecutionem nõ pateretur a filijs:et ma/
ledictionẽ cum ictibus lapidũ audiuiſſet a ſubditis:nec

hieruſalem ſic in pace poſſedeꝛit vt ex illa flens et dolẽs
nõ exiſſet factus extoeris. Cur de veſtro meſſia tam ime
ſentitis vt eum nò credatis plus qᷓ; homineʒ. ſi per ipᷣm

aſſequi ſperatis libertatem. ur eum inferioꝛatiſ iure fi
liationis dauid regi. cum ſit vre filius dei. xoeatug aper

te dominus ſuus ab ipᷣo dauid quem meſſie pᷣfertis iu⸗
re paternitatis:Ad veſiram vilitatẽ et ciectioneʒ cedit

vngdecimus

ophariſei.et dei maledictionem habetis impoſit. ſi xNx
ſtrum meſſiam purum homineʒ autumatis. ſi in illo po

ſita eſt ſpes veſtra.ſi ad eum eſt veſtra fiducia quoniam

maledictus homo qui cõſiditin homine.et pomit carn?z

bꝛachiũ ſuũ. Et omnis homo mendax. Et cito deficit: q
ſe eum mendace ꝓtegit. Suſtollite in altioꝛa mentes.

deveſtro meſſia maxima cogitate:ſi ſperatis in illo crecdi
te quis ſit ille.bvnum eſt qð ſperatis:malũ eſt ſi nõ cre

ditis libertatẽ.ſperatiſq; ſalutẽ. Intelligite ſcripturas:
nõ eſt dauid filius nõ minoꝛatus abillo.quem ipᷣe ſuũ

dominũ vocat. Uelamen adhuc in coꝛdibus iudeoꝛum

quia vt auferretur nõ tranſibant ad chꝛiſtum: nec cre⸗
ebant ipᷣm iam veniſſe quem ſperabant eſſe venturuʒ⸗
VId in hac diſceptatõne rebatur ieſus vt ipᷣi de ſcripti-

ra quererẽt palmariter erudiri.et de meſſia ſcire debitaʒ

vVvritatem:circa quem fallebantur minus debito de im5fo

ſentientes. vt ipᷣe illos erudiret in fide:doceret atq; di⸗

ceret ſe meſſiam ꝓmiſſum eſſe verum filium dei. Sed

arguti a vero cõfuſi a cõſcientia ꝑdiderunt audaciã: ma
la taciturnitate et deſidia in animo tabeſcentes.. Et nõ

poterant ei reſpondere verbum:nec auſus fuit quiſqᷓ; ex
illa hoꝛa eum interrogare Quanq; bene illis fuiſſet. fo
ret et poſteris:ſi pꝛeſcita fide. humilitate ſcribendi wolũ⸗
tate. ſciendi vlterius interꝛogaſſent. Mõ enim fuit virtꝰ
illa repꝛeſſio audacie.ſed ſuꝑhbiam habuit:cum eũ ſuꝑa⸗
re nõ poterant.ſibi in veritate ſubdi recuſabant. Et re

ſpondens ieſus:dicebat docens in templo. Quõ ſcribe
dicunt chꝛiſtũ eſſe filium dauid Yterũ iaculat verbavt
audientiũ animi moueant᷑ vritatẽ inquirere ab ipſo de

meſſia:ꝙ hoc penes eum ſollicitum erat.vt quis ipᷣe eſ⸗

ſet capetur in fide. Sed ſi ad alium iſtam chꝛiſti inter⸗

rogationẽ ſenſum trahicimus. multa pꝛeſio eſt loquẽdi
materia reſtringenda tamẽ:vt ſermo ſit talis ad omnef
Quid vobis videt᷑ de chꝛiſio: Reſpondeat infideles ſar
raceni atq; iudei apud quos omnes ſirma manent me

moꝛia chꝛiſti.nec eſt ſub celo natio apud quã ſit alvlita

memoꝛia ſaluatoꝛis:ſed vaꝛie atq; diuerſe apud eos de

ipᷣo habitũ eſt. Quid tamẽ de ipᷣo videatur clarius ꝑ fi/
dem nouit religio chꝛiſtiana:in qua et multi fuerũt he⸗
retici qui de chꝛiſto fal ſiſſima opinati ſunt.Que ſi here
ticoꝛũ atq; infidelium ꝓut repperi velim de chꝛiſto ſen⸗

timenta ſeu opiniones referre:inutiliter ſermo trahere

tur in longum. Segd ita inutiliter nõ tractanda de chꝛi⸗
ſto aduerſa relinquimus:auin noſtra vtiliter aſſeramꝰ.

Quid igitur videat᷑ ſitq; videndũ de chꝛiſto fidelib p

pulis chꝛiſtianis: ipᷣam ſponſam que melius et vndiq;
in cubiculo habitũ ſponſum nouit requiſitã loquentem
nobiſcum in ſpiritu audiamus.

De vltima diſceptatõne quam facturus eſt ieſus cũ

electis repꝛobis in iudicio.ſcᷣm mattheum ſolum.
Capitulum Iy.
Nvltimã diſceptationẽ diſſerendã velle inten⸗
gere nimietate verwꝛũ er ſeipᷣa pꝛeter allegoꝛiã

omnino impertinentẽ.et pꝛeter omne qð intoꝛ
queri poſſet ad moꝛes ꝑ omnia clareſcentẽ:ſupꝑflue ſup⸗
hum ſupbe ſuperfluũ iudicarim. Attamẽ iſta multa co⸗
ſideranda ſe ingerant cum ſit de extremo iudicio a que

excuſatio nulla.vbi adduci erit tremendũ nõ ſiſti nõ po
terit deuitari pſeucari vanitas.munerũ oblatio impoſ⸗

ſibihitas:vbi nulla potentia. nulla ſapientia.nulla digni

tas.nulla loquacitas.nulla foꝛtitudo. nulla pulcritudo.

vbi nihil pꝛeter virtutẽ habebit audaciã.quanq; ſubmiſ
ſam atq; pudentẽ trementẽqʒ iuſiũ atq; infallibilẽ iudi

cem:in quo nihil ſupfluum atq; demptũ erit. Vbi veri /

tas iuſticia cõſtantia ſinceritas implacabilitas inappel⸗

S aSM. LT,,,JiAull —

— — ——

—. —

e

16 ;:

ni⸗
vn
lte⸗
ri;.
li/
ty
bo

dS

ech
ma
end
Ber
etſo
li
n
Upen
Erre
ite
vyt
eſ⸗
er⸗
d
weſ
Sſar
hme
Uin
e
/
re
n
e
hei

— D – —

—
—

1

B

de dilceptationibus do. Balua.

„

abilitas in iudice inuariabiles erunt, Matura quidem
aut ſe in ſuo ſeruata honoꝛe arꝛidet amicis ſuis:vel tur⸗
pata contra turpatoꝛes voces mendicationis emittet.
Agderit ler cuᷣ diticeor cerimonijs ſiis ommibo.nota per
ſingula etia ſi nuncfuerit quõlibet ignoꝛata.que autſe
cuſtoditam foꝛe gratulabit᷑:vel q tranſgreſſoꝛibo erqui⸗
ret iuſtam vltionẽe put fuit iniuſte cõtempta. Gꝛatia ſi?
ne qua nee natura nec lex ſeruat᷑ in moꝛibus ſuis pꝛeſto

erit.cõteſtans omnibo apud iudicẽ qð neminixolẽti age

re recte defuit:ſed hoĩeſ ei defuerũt.Que aut gratulabi
gratis ei.aut ponit lamẽtabilẽ querumoniã de ingratis
Vlita ſi honeſte aut inhoneſte fuerit acta ipſa teſtabi:ſi
q;tum in actionibus iuſtis aut in cõtemplationib dixꝰ
uinoꝛũ extiterit.omnibo ꝑſpicuum erit. Que cum ſe vi⸗
derit in aliam que eterna eſt cõmutari:leta rectis puer,/
ſis vro calamitoſa manebit. Mos iocundus ad reue,⸗
rentes et verecundos:triſtis ad eos qui ꝑdite acimmo⸗

rigerate cõuerſationis extiterũt. cuius et vite vna vox

cõſona erit.nõ miſericoꝛdiã ſed iuſticiã clamans.penas
ſeu pꝛemiũ exigens. Ipᷣe quidẽ quintupartitus coꝛpis
ſenſus cum obiectis:p ſe aut cõtra ſe teſtimoniũ infalli
bile dabit.Ellulabit amoꝛ ſeu amatiua potentia ſi male
acceſſit.ſi autẽ bene:erit ſibi ommibuſq; teſtis in quod ꝰ
ob qð.et quantũ et qualiter volũtarie latus eſt =ſtabit
timoꝛ fatens ſi bene aut perperã animã hominis flexit.
Doloꝛ de quo fuit.ſi fuit de quo debuit.ſi ebuit de quo
fuit.ſi in debitis defuit.inſiciari nõ poterit: nil aliud va⸗-
lens q;ᷓ iuſticiã oſtulare. Spes his qui ſperauerunt in
domino.ob quẽ de cunctis pfunctoꝛijs deſperauerunt.
ſubnixum faciet et iocundũ teſtimoniũ dabit. Apud in/
aniter in hac vita ſperantes ꝓtinus deluſa manebit: et
ad eos ab ea verbũ erit. Ve vobis:quia de ſperatis deſſe-
ratis.ld iudicem autẽ vt diſcernat in iuſticia ſuper eos
Gaudium ſimiliter ſuã oſtendit oꝛiginẽ modũ cauſam
rationẽ et finem.auerſa facie ab eis quiinaniter in hac-
vita letati ſunt:cõuerſo vultu ad eos qui luxerunt. In/
terpellabit poꝛro iudicem ad vtroſq;. Virtus ſuo comi⸗
tatu fulta pcedit in publicũ ſuos cõtemptoꝛes et ama⸗
toꝛes aſpiciens et nulla erit obtectio a vultu eius. De⸗
ridebit a quibus deriſa.et ſalutabit amantes:ante iudi⸗
cem cõtemptum et amoꝛẽ deponet vt iudicet. Cicium
ſcriptũ erit in frontibo patratoꝛũ:neq; opus erit vt pec⸗
catoꝛ peccatoꝛẽ inſimulet. Patebit omne opertũ:et om
ne occultuʒ in ſciẽtia plena erit.Pꝛeſto cuncta ſacramæ
ta erunt quale fuerint cultu reuerentia pertractata: ſeu
quali cõtempta repudio. Deſiderabilis beatitudinũ ter

ra ſi ꝓ nihilo habita ipᷣa fuit:et qᷓ; agonicatũ materiali⸗

ter ꝓ ipᷣa fuerit ab amatoꝛibo ſuis. Interioꝛes hominis

vires clarebũt. Si ratio errauit.ſi doceri recte potint:ſi
neglexit ſcire ne cogeretur facere:ſi aliud in veritate ali⸗
nd in moꝛibo tenuit. Memoꝛia ſi qualia ad cõtemplatũ
retinuit:voluntas ſi quid voluit auomõ imperauit.õ
ſcientia ſi rectam rationẽ ſecuta eſt cum ipᷣa nil habeat a
ſeipᷣa:ſi cõtra ſeipam rectificatã egit. GFides ſi viua cum

opere:aut ſi operib moꝛtua vixit.HBerũ vſus et abuſus
artes et ingen ia ſollicitudines et ſtudia. angeli celuʒ et
omnia elemẽta.et cuncta quibo pꝛelat? factus eſt hmo

IJba quidẽ coꝛroꝛũ valitudo dvemones et pene quibp ho

mo terreri debuit. ſiterritus cauẽs. ſi impterritus in⸗
cautus egit.et cuncta que fando noĩari poſſent. aſtabũt

nota cunctis vtraq; cogitatio.vtraq; locutio.vtraq; ope
ratio.vtraq; dilectio pᷣſto erunt.omniũq; vna vor cõtra

peccatoꝛes erit. Da eis dñe ſcõᷣm opꝑa eoꝛũ:et ſcom ne⸗

quiciã adinuentionũ ipoꝝ.ſcom opa manuũ eoꝛũ retri

bue illis redde retributionẽ eoꝝ ipis. Pꝛo bonis quidẽ

no opoꝛtebit teſtimoniũ ſerre cũ hoc ꝓpꝛium habeãt bo⸗

nitas et omnis actio lvns virtus et ſapientia:q; ſeipis
clareſcentes alio teſtimonio cõmendatoꝛe no egeant
Ipa ſola weritas in iudicio ſtat eis. Erit aut executio
iudicij et diſceptatio in hac ſoꝛma. Cum aut vnerit fi⸗
lius hoĩs in maieſtate ſua.et omnes angeli eius euʒ eo.
tunc ſedebit ſuꝑ ſedem maieſtatis ſue:et cõgregabunt

ante eum omnes gentemm?

ſcalibus domini ſaluatozgis,

AVncipit liber duodecin de ſermone dñi ſalustoꝛis poſt
cenam. õſolatio ad diſcipulos ſuos turbatos de receſ⸗

Ilgno affectu om
piectenda ſunt ommig cheiſti facta
mtuia eius auchenda verba inteta
mente apta coꝛpis aure. inueſtiga
tione ſollicita inquirenda: marie
ina que egit et in ine ſins diſcipu

lis ptulit. mnẽ

mentũ dſcriptõne ſollerti ab eo ꝙ incernatus natus ?
cõuerſatus erat. vicinabat᷑ moꝛti ad condendũ codicil⸗
los ſe tranſtulit. nò irritanſteſtamentũu.ſed altioꝛi auto
toꝛitate cõfirmãs.ita vt nec codicillus aur ſermo poſire
mus aliquid demeret teſtamento: ſed ita validareturvt
eſſet vnir er geſtis ex dictis chꝛiſti hereditario ſed diui⸗
no iure omnib teſtamentũ. acta cena lotione aploꝝ
ſedum celebꝛato ſin coꝛpis iacramento facta pteſtario⸗
ne triſticie petri pfumptione reſculpta: poſt ꝓditoꝛis re
ceſſum reſidens in cenaculo ad cõfo:tationẽ diſcipuoꝝ
quoꝛũ nouerat ex ſuo receſſu ꝑ moꝛtẽ coꝛda tunbari: ſic
exoꝛſus eſt.. Nõ turbetur coꝛ wſtrũ neq; foꝛmidet.re
ditis in dum:et in me credite. Manſiones multe in do
mo patris mei ſunt. Si quo minus dixiſſem vobis:qe
vado parare vobis locum Omnis turbatio impertineſ
pterq; ex vicio hec licita eſt.imo iubetur:cum cõuerſio ex
quiritur in ieiunio et fletu.et ſciſſura coꝛdiũ ex patratio
ne vicioꝛũ. Mulla maioꝛ cauſa turbatõis atq; triſticie qᷓ
NMõ turbetur co: veſtrũ ait ieſus de receſſu meo.neq; fos
midet ꝑſecutõne futura:aut de ꝓmiſfſione ſupna. SGi

creditis in deum. credite etia in me:quoniam ego deus

ſum in bac humarnitate aſſumpta cõuerſatus vobiſcũ.

Eanſiones ĩ domo patris mei multe ſunt. Sunt mul

te manſiones in ſupna patria:nõ ꝓ me quia deus ſum:

nec vbi deitas manet locum exigit ad manenduzʒ. Sed

manſiones ſunt multe:domus paterna vna eſt. DHom⸗
ſuterne gloꝛie nõ in ſe ſed in manſionib multiplicatui
inuanum creata eſt: et ad manendũ ineternũ cõſtructe

ſunt manſiones. Sed quis ingrediet?᷑ illuc. quis pꝛio⸗
aſcendet.quis pꝛius penetrabit ſummacelox: Ille qui
ceſcendit deus.pꝛimo pᷣaſcendet homo deuſ:parare locũ
bit qð ante paratũ erat: Parauit ab eterno pater pdeſti
naudo: narat filiu in humanitate patiendo moꝛiendo.
Vnge ſuo merito aplis et ceteris electis loca eterna pa
rauit:eis quos abeterno pater pdeſtinauit. Caſſabat p
deſtinatio: niſi dei filius in humanitate aſſumpta p no⸗
bis factus hoſtia meruiſſet.Hoc quidẽ verbum vado pa
rare wobis locum. refertur hꝛimo ad paſſionẽ et moꝛteʒ
et ſanguinis effuſionẽ:quibo meruit nobis viã ad aſcen
ſionẽ qua ipᷣe celum penetrauitp nobis. Pꝛoinde dicit.

ie wero nirrute affectun arcg lennonůͤ
cheiſtus apylogice in his cõſummauiit. Edigerat keſta⸗

Liber ouodecimus

Mõ turbetur coꝛ veſtrum. ſi creditis in veũm credite in

me: quia ego ſum deus. Zomus patris vna eſt. nõ eſt
fraudanda ciuiũ numeroſitate ſnoꝛũ:habet angelos et

perdidit ab initio multos. reparanda eſt: homines expe⸗

ctat ex ymis partibo aſſumendos. Manſiones ſunt in⸗

mu merabiles ſoli deo cognite: ad manendũ nõ tꝑaliter
ſeg eterne. Dulte. imo tot quot ſaluandi erũt. Multe.

imo ꝙ venitꝓ multis ipevnus in multis:multe ꝓ mul
tis meritis. Igitur auellatur a coꝛdibo veſtris turbatio
et foꝛmido:quoniaʒ nulla cauſa ſubeſt. Si quo minus
dixiſſem vobis:quia vado parare vobis locum. Mõ di⸗
xi wobis aliter niſi taliter. neq; rem minus dignã qᷓ; ac⸗

cedere et parare merendo vobis ꝑ moꝛtem ⁊ ſanguinẽ

illaʒ eternã cum ſuꝑnis ciuibo requiẽ:et aſcendereq; ca⸗
put vt mẽbꝛa ſequant᷑ in illam ineffabilẽ poſſeſſionem:
Et ſi abiero et pparauero vobis locum. iterũ veniam

et accipiã vos ad meipᷣm:vt vbi ego ſuʒet vos ſitis. Et

quo ego vado ſcitis:et viam ſcitis Vt omnino turba⸗
tio de diſcipuloꝝ coꝛdibus tollerer᷑ et ne impoſſibile di⸗
cerent in ſuꝑna poſſe cũſcendere ad illam pparationem
quã pollicebat᷑ chꝛiſtus poſi abceſſum ſe reuerſurũ iteꝝ

repꝛomiſit. ad accipiendũ eos in illis man ſionibo iam

paratis.ad quas per eos eſſe nõ potuiſſet aſcẽſus.Ac ſi

cogitantib et heſitantibo diceref᷑. Clado parare locum:

ad quẽ virtute veſtra nõ poteſtis accedere. Bonũ et ve⸗

rum eſt diffidere de vobis: ſed credite in me qꝛ ſum deꝰ

qui ſuꝑna in aſſumpta humanitate ꝓpꝛia virtute con⸗
ſcendo.quoniã cum pᷣparauero vobis locuʒ: egoipᷣe qui
merui.qui paraui.qui in poſſeſſionẽ ꝓ omnibo ſaluan⸗

dis intraui veniã iterato accepturusvos ad meipᷣm. NMõ

rxos aſcenditis ſed egovos accipiam in meum conſoꝛciũ

vt nõ alibi ſitis niſi vbi ego ſum amatoꝛ hominũ chꝛiſtꝰ
qui creatoꝛ ſum angeloꝛũ. Ineffabilis iſta dignatio im
perſcrutabilis omnino dilectio:ꝙ hoĩes tãti penderet vt
ad terrã deſcenderet.vt qᷓreret peuntes.et ꝑ moꝛteʒ et
ſanguinẽ fecerit eſſe celeſtes vt ſecum in domo paterna
poſſet habere cõſoꝛtes:nec locoꝝ voluit eſſe diuoꝛtiũ di⸗
cens.Et vos ſitis vbi ego ſum. Mõ faciet intercapedinẽ
a ſuis electis chꝛiſtus in gloꝛia:qui factus eſt vnũ nobi⸗
ſcuʒ in humanitate.ſeu noſtra natura ſuſcepta. Magna
ſpes in ymis hominibus eſt poꝛtecta cuʒ in ſumms eis
chꝛiſtus loca parauerit:veruntamẽ ſi certauerint in mi⸗
licia chꝛiſtiana. Inde adiecit. Et quo vado ſcitis:et viã
ſcitis · Pꝛedixerat chꝛiſtus quo iturus erat. Igit᷑ aploꝝ
ſcientia quo accederet fide tenenda erat ex dictis ſalua⸗
toꝛis:ſimiliter et via ſq; quo et qua. Si vero ſcõm debi
tum eſſet locutio:pꝛeſto eſſet facilioꝛ intellectꝰ. Et quo
vado ſcitis et viã ſcitis:vt referat᷑ ad debitum.quia quo

vyado et viam ſcire debetis. et debitũ traijciatur in futu⸗

rum quia ſcietis:et in vtriſq; nihilominus debitũ intel⸗
ligatur in docente ⁊ in addiſcentibo.vt debetis ſcire quia
beo vos docere:debetis.quia debetis addiſcere a me et
ſcietis.Cerminũ autẽ quo chꝛiſius ꝓfecturus erat:pa⸗
ter eternus erat eternaq; patria. lt qua iturus eratvia
ſtricta ꝑ iᷣm qð dictum celabat᷑ ab eis de termino et de

via. Sed thomas in hoc ad ſciendũ feſtinioꝛ:cõſocios pᷣ

uneniens chꝛiſtum interrogat. Vnde Dicit ei thomas.

Dñũe:neſcimus quo vadis.Et quõ poſſumus viã ſcire

Humilis interrogatio et inſuſpecta:quã ꝓfeſſio ignoꝛã
tia antecedit.Quiꝓfitetur ignoꝛantiã nõvidetr᷑ interro
gando parare calumni. Et ad ſciendũ ſe parat ſibi odi⸗
oſus ignoꝛans. Laudabile quidẽ eſt ꝓpꝛiã ignoꝛantiam
cõſiteri:ſed magis affectando interrogare ſcientiã. Me⸗
ſciunt quo chaſtus ab eis recedẽs accedat.Terminꝰ eiꝰ

cognitus hoĩbus eſt. quomiã ipᷣe deus incõpꝛehenſibilis
eſt.⁊ homo ſupꝛa moꝛes boĩm agit:vt ex eo e deus. ex eo

huiuſcemõi homo merito dictũ extiterat. Mirabilis

facta ẽ ſciẽtia tua ex me:ↄfoꝛtata ẽ⁊ nõ potero ad eã.aut

qs ↄgnouit ſenſũ dñi:aut qͥs cõſiliari eius fuit Et alibi
O altitudo diuitiap ſapiẽtiea ſciẽtie dei.qᷓ; incõpꝛeſvnſi
bilia ſunt iudicia eius:et inueſtigabiles vie eius. Sed
opoꝛtet neſcientẽ modũ.ſed ſcientẽ factũ interrogare de

modo:ſi ſuſpirat in factũ. Sepe facta placent modi ſub

ignoꝛantia ſunt. Gactũ modũ habet:habuitq; dũ fieret.
Sine modo ab homine nichil eſſet aut eſſe poſſet in fa⸗
cto. Eſt pater eteruuſ ad quẽ chꝛiſtus in humanitate re
greditur:cum ex deitate nõ receſſiſſet ab eo. Eſt et eter⸗
na patria in quã per crucem et moꝛtẽ:reſurrectioneʒ et
aſcenſionẽ regreſſus ingreditur.et iſte terminus igno⸗
ratur ab aplis.et ab omnib pꝑegrinantibo in hoc ſeculo:

nec aliter q; fideliter appꝛehendit᷑. Sed tunc ab omni⸗

moda ignoꝛantia tenebant᷑.vt ieſus tunc regreſſum fa⸗
ceret ad patria et ad patrẽ:qᷓ;obꝛem thomas dixit. Neſci
mus quo vadis.Et ſcire cupiens:poſt ꝓfeſſionẽ ignoꝛã
tie interrogat.Et quõ poſſumus viam ſcire: ¶un ieſus
ex pia interrogatõnel reſpondit dicens. Ego ſum via ve
ritas et vita Via inobliquabilis. veritas infallibilis:
vita impturbabilis:lia recta.veritas grata:vita beata
Vlia moꝛum. veritas ſciendoꝛũ:vita pᷣmioꝛum. Tlia vi⸗
te.veritas doctrine:vita ſalutis eterne.lia inexempla⸗
bilis.veritas ſpeculabilis:vita deſiderabilis.Vlia in qua

ambulandum. Yeremias enĩ dicit:pᷣmonens eos quibo

miſſus fuerat ꝓphetare. Interrogate que ſit via recta:
et ambulate in ea. Sed beati qui fuerit immaculati in
hac via. Sed in hac via demones laqueos multiplices
abſconderũt:ſiceni ſcriptũ ꝓpłetico ſpiritu eſt. In via
qua ambulabã:abſconderũt ſuperbi laqueũ mihi. Hec

ſolum eligenda pᷣdicitur a pſalmiſta. Ciam veritatis ele
