tibus.nec diuidentibus ab infectis et inficientib mũ⸗/

di rebo indocile.indiſciplinabile.nõ memoꝛabile exiſtit.
Moſitiue vero ꝙ ad hoꝛum cõtraria voluntatẽ et aptitu
dinem habet:ſolum paratũ ad diuinam doctrinã et in⸗
fluentiam uuſtificationũ et cariſmatũ ſpirituſſancti cuʒ

voluerit inſpirare. Sic enim paratꝰ erat ſalomonis pa⸗
ter qui dicebat.Doce me iuſtiſicatõnes tuas. liam iu

ſtiſicationũ tuarũ inſtrue me:et exerceboꝛ in mirabilib⸗
tuis. Et iterum. Da mihi intellectũ et ſcrutalvꝛ legem
tuam:et cuſtodiam illam in toto coꝛde meo. Et inclina
coꝛ meum in teſtimonia tua et nõ in auariciã.Et para⸗

tus ſum et nõ ſum turbatus:vt cuſtodiã mandata tua.

Et bonitatẽ et diſciplinã et ſcientiã doce me.?id thimo⸗
theum veo ſcribit apls:ꝙ ſeruũ dei opoꝛtet eſſe docibi⸗
lem. In quo igitur debet eſſe docibilis ſeruus dei: Tan⸗
tum in his que ſunt ad ſeruicium dei.Tota eni lonitas
eſt ſerui:nolle in alio doceri qᷓ; in ſeruicio dni ſui. Me⸗

cto vero iudicio pppulum iudicare:regentũ maxima eſt

virtus.Multi falluntur inuiti:et cum volunt recte iu/

dicare nõ poſſunt.Latent enim eos plerũq; que gerunt᷑
in populis.vt etiam vnus toꝛqueat᷑ in caula alterius:et
vt inueniatur qui male fecit queſtionat᷑ vt plurimũ qui
ꝓ tali cauſa nihil mali fecit.Et vt inueniat᷑ nocens: exa⸗
ratur verberibo innocens. Et ignoꝛantia iudicis fecit in

ũ ſaltus:querit et ipᷣe cõtempiationi

nocenti toꝛturã. Et ſeueritate toꝛquendi vt inuenirent
verum:extoꝛſerũt mendaciũ. Malebat toꝛtus crudeli⸗
ter cõfiteri quod nõ fecit.q;diu wxa ri intollerabilibꝰ pe
nis. Et ſeipm occidit: ſi ↄfeſſus eſt qð nõ fecit. ARigitabat
enim eum veſvmentia toꝛmentox.volebatq; vitare mi⸗
tioꝛem eſtimãs bꝛeuem moꝛtẽ:aut cõſidens ne ſuũ ver
bum mendax intollerabili pena platum.moꝛti cõſcium
innocentẽ manciparet:aut imo necdum fuerat exꝑtus
alterius ſeculi crudelioꝛa toꝛmenta.que ab omnino im
miſericoꝛdibus inferuntur: nec ſatiantur af flictoꝛum
penis. Ita nanq; homicidium eſt ſeipſum lingua ſine
gladio interficere: ſicut alium gladio et verbo perime⸗
re.Nam qui pꝛecepit non occides: de homine dixit. Et
qui ſeipſum interſicit:bominem perinit. Rex autem
aut iudex reipublice tutoꝛ:homine iudicabit ex verbo di
cens · Os tuum cõtra te locutum eſt. Dictabit ſenten⸗
tiam.quã ꝑ iuſticiam nouerit cõuenire delico:et inno/
cens luet mniquitatẽ alterius. Judex ſe tenebit inſontẽ
credens interſicere aut punire nocenteʒ:ignoꝛans qᷓ;ta
puritate polleret innocens.quem ꝑ verbum fatigando
toꝛmentis.nõ ꝑ opus fecit eſſe nocentẽ.qᷓ;uis occaſionẽ
ederit ex toꝛturis vt qui innocens erat de ſeipo cõſiten
do mendaciuʒ.iudex iudicaret vt reum: qui ex cauſa toꝛ
tus fuerat nõ fecerat aliquod malum. Hoc ꝓ tanto di⸗
xerim:cum innocens ꝓ nocente per ignoꝛantiã capitur.
Quid vwro ſiad teſtifſicandũ ꝓ aloo quis fuerit cõpꝛehen
ſus.dummodo ipᷣe nõ habeatur reus: Etiam pꝛo malis
alienis penas amaras ſentiet ꝓ quibus culpam non de⸗
dit aliquado vt ſentiret. Quid vero ſi armabunt᷑ men⸗
dacijs et falſitatibus teſtes.inique volentes aliquem in
nocentẽ per eoꝝ occultã in animo cõceptam iniuſticiam
ꝑ maniteſtã wero alicuius tribunalis iuſticiã ledere. Gi⸗
et vtiq;. Judicabit eni iudex ſcᷣm allegata et ꝓbata.et
faciet innocenti iactura:quã dicit eſſe iuſticiã ꝓpter cau
ſam falſe ꝓbatã. Nam iudex coꝛã quo queſtio agebatur
ignoꝛans omnino rei cauſam coactus eſt ex ꝓbatis da⸗
re ſententiã · Quõ igitur rectũ iudiciũ eſt ⁊ iuſtũ.vbi ꝑe
nis et teſtibo falſis cõfunditur vrum: Igitur bene pete
bat rex ſalomon.vt ꝑ eum in ꝓplo daret᷑ rectũ iudicium
ne cõdemnaret iuſtu.abſoluendo aut nõ puniendo ren
Quoniã de iudicio alibi diſſerendũ eſt:hic ſinem poni/
mus. Petebat enĩ diſcernere inter bvnũ et malum.
Optima eſt diſcretio:et ad pꝛincipem ſpectat Pꝛeit di⸗
ſcretio iudiciũ regũ.pꝛeit diſcretio electionẽ boni a ma⸗
lo:pꝛeit diſcretio electionẽ melioꝛiſ a bono.pᷣit diſcretio
electionẽ optimi a melioꝛe:pꝛeit diſcretio oẽmvirtutis
actum. Diſcretio germen eſt pꝛudentie:que autẽ pꝛudẽ
tia caret faciet mala. Ipᷣe idẽ ſalomon dixit. Dux qui in
diget pꝛudentia:multos oppꝛimet ꝑ calumniã.Diſcre⸗
tio actus eſt mentis ab omnibo ſepe diuiſus.vni vero at
tributus.aut a multis tanqᷓ; a nõ neceſſarijs ſe xetrabẽſ
ſolũ in exꝑedientia ſe cõferens.Oiſcretio ꝓgreſſio eſt a /
nime in id qð repꝛehendi nõ poſſit. Diſcretio nunqᷓ; ad
ea ſe cõtulit.q̃ a veritate rõne iuſta neceſſitate habẽt di
uoꝛtium.ꝓ ſi ſe cõferret diſcretio nõ eſſet.Diſcretio eſt
Vntilabꝛũ animi:quo purgatura leuitate palearũ inui
ſibilis area mẽtis.Diſcretio eſt ſegregatus mos.ſegre⸗
gata vita.ſegregata intentio:ab his que ante tribunalia
veritatis et rõnis timẽt apparere atʒ wrecundia ſuffun
duntur. Diſcretio eſt ſeoꝛſatus amoꝛ: ab omni re turpi.
Diſcretio eſt altera lingua in purgata locutõne ab im

mogeratis. Diſcretio ideo were dicit᷑. quia diſcrepat ab

omm qð virtutẽ nõ recipit:aut non ab ipa recipit᷑. Di⸗
ſcretio ſn ſe tuet᷑ in ꝑte virtutũ.nec vicioꝝ ꝑnoctat in ca
ſtris:tẽtoꝛia ſua e regione firmat ad vicia. Diſcretio nõ
eligit coꝛꝑa ſed ſpiritũ:nõ pulcritudinẽ ſoꝛmarũ ſj mox

mis. In anima eſt 1
mo aluicuius. Memo. Ergo ꝑ facta a verba nora eſt ſapiẽ

Liber octauus

nõ coꝛpoꝛũ ſed virtutũ aſpicit qualitatẽ.non ſcõᷣm aſpe

ctum ſed ſcõm factum iudicia ꝓfert. Juſte petebat ſaio
mon iſta tria: aptitudine coꝛdis.equitate uicij. dilcre⸗
tionis virtute. Werito ergo venit regina auſtri audire
ſapientiã ſalomonis. Sed quid chꝛiſtus: Cõparatio in

ter eos nõ cadit. Cõditor eſt vnus:ſed alter eſt cõditus.
Ille dedit:iſte accr. Esed que fuit ſapientia ſalomo⸗
apietia. Quis ergo vidit ilis in am⸗

tia. Inſpice libꝛos regu.axpparebũt facta eius ꝑ templũ
et domũ ſaltus et viuẽdi moꝛes:que monſtrat ſapien/⸗
tiam eius.Lege parabolas.lege ſapientie libꝛu.lege epy
thalamica verba que alio mõ pandunt ſapientiã eiuſ:vt
etiam eccleſiaſticus diceret. Ampletus eſt quaſi flumẽ

ſapientia. Merito ergo vemt regina ſaba audire ſapien⸗

tiam ſalomonis. Litteraliter fuerunt hec: miſterialia

ſunt hec. Salomonregina:chꝛiſtus et eccleſia. Moꝛeſ

intendimus.Plus qᷓ; ſalomon chꝛiſtus. In eo ſunt o⸗

mnes theſauri ſapientie ſcientie abſconditi. Ad ſuã ſa⸗

pientiã nos chꝛiſtus ſub iſta cõparatõe muitat.Ad quã
ſi nõ acceſſerimus velut fatue virgines remanebimus

ante foꝛes.nõ aptas ſed clauſas atʒ firmatas cũ irremo
uendis repagulis appoſitis:ꝑ eternã ſententiaʒ diumne

iuſticie.Terreri debet oim amimus.et audiendu moue⸗

ri xpᷣi ſapientiã:ſine quamõ eſt ſalus.Nõ ſufficit mundo

ſaluando ſapiẽtia ſalomonis:nõ ſufficit iudeis nõ ſuffi⸗

cit nobis.Hõ ſufficit ſapiẽtia platoniſ.nõ ariſtotilis.nõ

ſapientia ceteroꝝꝑ phoꝝ.nõ ſapiẽtis moꝛaliuʒ ſapientũ·
nõ quoꝛumlbet poetarũ:ſed ſufficit ſapictia chꝛiſti.etiaʒ

ſi nõ eſſet ſapiẽtia ſalomonis. Sapientia eius infinita
eſt et incõpꝛehen ſibilis.qua fundati ſunt celi.magis ve⸗

ro creata ſunt omnia. gubernant᷑ oiĩa. diſponunt᷑ oĩa. va⸗
riantur varianda:et ſub ipᷣa tranſit oĩs cõditio conditi

oꝛbis. Mõ ad hac inuitamur.Eſt quedã ſapietia chꝛiſti

humams mentibus facta cõfoꝛmis:cuius ducatu agit
cauſa ſalutis. AIpᷣa nempe atq; firmiter eſt vita xpi. quã
geſſit in foꝛma viſibili cõmonefaciens oĩbo qualit opoꝛ⸗
teat viuere ſuꝑ terrã oẽm hoĩeʒ in vitã aſpirantẽ ſuꝑnã
Sapiẽtia xpᷣi euangeliũ eius eſt:p q̃ttuoꝛ celicoſ notari

os ſcriptũ. Ded foꝛte quis diceret. Hõ credo ſapientiaʒ

iſta xpᷣi:qꝛ ſtulticia. Oicã ergo. Mõ credo ſapientiã phi⸗
loſophoꝝ quia ſuꝑbia eſt: p eo ꝙ nitit᷑ oia humana rõne
cõpꝛehendere.Dicet itex. Sapiẽtia phoꝝ eſt ex natura
iſta ex gratia. Potioꝛ em eſt gra qᷓ; eurs. Peeruz. Vlla
in naturalibo apparet:iſta in moꝛibo lucet.Adijcit c ille.
Et illa a doo in moꝛibo fit. Rnñdebimus. Illa in moꝛibo
nature:iſta in moꝛibo gre. Illos ſuos moꝛales nõ dedu
xit ad verũ finẽ bom.quẽ cõnatu magno inueſtigauerũt
iſta deduxit ſuos moꝛales ad vrũ finẽ boni quẽ credide
runt.Affirmabit. Illius libꝛi cuſtoditi ſunt a mundo.
impatoꝛibo.regibo.pꝛincipibo.ducibo.magiſtratibo. ego
aut dico libꝛos noſtros cuſtoditos a tã altiſſimis ſanctiſ
qbus dignus nõ erat mundus. Sapia chꝛiſti pꝛactica

eſt viuendi ſapiẽtia:pᷣter quã nulla eſt licita foꝛma de vi

ta gaudendi. Sapia xpii eſt claritaſ intelligedi.pᷣter quã
nulp eſtvtilis intellectus:⁊ lonitas eſt amãd i.pᷣter quã
ois damnat affectus. Cepit ieſus facere docere. Ygit
qõ fecit et docuit: vera ſapia eſt. Euangeliũ eius eſt ſapi
entia eius.ſup euangeliu intendimꝰ:moꝛes repꝛobatoſ
atq; appꝛobatos ab ipoq;dtum poſſumus declaramꝰ.Nõ
expedit hic aliter ſapientiq rpi diffinire. qꝛ euangeliũ eſt
eius ſapiẽtia: ſine qᷓ errat oĩs ſciẽtitia. In ſapia ſalomo
nis legit. Et ſi qs cõſummatus fuerit inter filios hoim
ſi abfuerit ab illo ſapĩa tua q̃ſi in nihilũ reputabit᷑. YIſta
eſi ſapientia qu ſpũ ꝓpſxtico ſalomon puidit: ſine qua

reputat᷑ nihil qui ipᷣaʒ nõ nouit. Et apls ad cwꝛinthios

dicit. ꝙ factus eſt nobis a deo ſcq chꝛiſtus ſapiẽtia: p vi⸗

uendi foꝛma et verboeũ doctrina. Iſta ſapiecia omnem

excedit angeloꝝ atq; hominũ ſcentiã.Nam ſapietia chꝛi
ſti validata moꝛ bui.inſinuataverbis ſimpuicibo.facit de
infidelibus ſideles. de idolatris latrios. de ſi piritualiter
moꝛtuis.ſpiritualiter viuos: inimcos dei ſibi reducit

amicos.de terrenis celeſtes.et ſuis inſtrumentis ſuper⸗

nos reſerat vectes.et ſuis moꝛalibus ſeris poꝛtis obfir⸗
mat triſtes: ⁊ in ſua foꝛnace refoꝛmat diuinas in nobis

deſoꝛmatas imagines. Clere plus qᷓ; ſalomõ chꝛiſr:cu⸗

ius ſapiẽtia tam alta facta cognouimus. Igit᷑ hac ſapi⸗
entia addiſcamꝰ ne pꝑeamus. Sed q̃ iſta eſt regia auſtri
Quelibet amma bene regi ⁊ bene regere voles. Elñ me
rito regina veit ad rege:vt ſit cõuemietia nois.ↄuenien
tia officij. cõuenientia vite.ↄueniẽtia intentõis.cõueni

entia moꝛis. His cõfoꝛmitatibo apta. rege chꝛiſtü. ſe re⸗

gens anima querat.nec rex bonus nec regina bona alijs

exiſtunt:ſi pꝛimo ſeipos lege diuina nõregũt. Sed re⸗

gina iſta ſabana eſt. auſtralis eſt. multa poꝛtauit. multo
comitatu.multo apparatu wnit.ſolũ ad audiendũ ſapiẽ
tiam ſalomonis venit.ſolũ fama eam cõmouit ad regẽ
dedit et accepit. DOimittamus hec:multã enĩ mimſtrt
dictandi et dicendi materiã.hoc ſolũ ꝙ in extaſi facta eſi
et nimio exceſſu mentis quid dixerit p noſtris moꝛibuſ
diſcutiamus. Elidens at regina ſaba omnẽ ſapien⸗
tiam ſalomonis et domũ quã iam edificauerat. et cibos
menſe eius habitacula ſeruoꝝ et oꝛdineʒ miniſtrantiũ.
veſteſq; eoꝛũ.et pincernas ⁊ holocauſta que offerebat in
domo oñi nõ habebatvltra ſpiritũ. Secũdo palippome
non dicit· Et non erat p̈ ſtupoꝛe in ea ſpiritus. Elide
igitur vnde in tanta exta ſi poſita eſt:quia vidit opa mõ
ſirantia ſapientiã ſalomonis.nõ vidit ſapientiã ſalomo
nis. In coꝛde hois eſt ſapientia:vbi nullus oculus vi⸗/
det miſi diuinus. Inmiſibilis atq; inſenſibilis eſt ſapiẽ⸗
tia:nulliſ extrinſecis ſubiacet ſenſibus. O cur nõ obſtu

peſcimus cur ſedulo in extaſi nõ ſumus.cur nõ attollit
annmus noſter in ercelſa celox. in diſ poſitione celeſtiuʒ
oꝛbium.in pondere et diſpoſitõne oim elementoꝝin nu
mero pondere et menſura omniũ rerũ. Nam fecit deus

omnia in numero pondere et meulura. Cur nõ dilatatr
vaſta terraruũ. Cur nõ deſcendit in ꝓfundũ fluctuum
cur ſua cõſideratione nõ intuetur abyſſos.cur cõnero⸗

nem diſparium elementoꝝ nõ ↄſiderat.cur nõ cõnexio
nem ſpiritus creati ad coꝛpus creatum. curillam ineffa
bilem et oĩa opa in creatura facta excedentẽ vnionẽ ſcʒ
ſpiritus increati ad ſpiritũ creatũ et coꝛpus creatũ.pꝛo
modulo noſtro nõ cõſpicimus. Pꝛo certo nõ remane⸗/
ret in nobis ſpiritus neq; ſenſus:qui non eſſet ex omni
parte admiratõne ꝑfuſus. Sed admirata eſt iſta regina

ſapientia ſalomonis:⁊ ꝑ cõparationẽ admiret᷑ anima ſa

pientiam chꝛiſti. Quid vidit regina. Domuʒ dinſcʒ
templum:ſed vide tu templũ dei. eccleſiaʒ ſanctã. Hec
eſt domus qua decet ſonctitudo in longitudine dierũ.
Hec dom dei fundata ſupꝛa firmã petrã:que dirui nul⸗
lo modo poſſit. Oirutũ eſt templũ vſq; ad ſolum.aſpoꝛ⸗
tata ſunt omnia de templo in terrã cõſuſionis.dirui nõ

poteſt eccleſia. ſed creſcit arierantibus malis.firmatur

tunſionibus.impugnationiba ſumit augmentũ. ſuſio⸗
ne ſanguinis magnas ſegetes fecit:inciſione vmꝰ muli⸗

ti nati ſunt rami.eius veritas impꝛobata pamplius cla

ruit:agitata fides ventoſis verbis philoſophox. puerſis

dogmatitbo lereticoꝝ.maius in robur creint aduerſitati
bus mũdi gaudet.mhil ſibi nouit depire ꝑ coꝛpus:vnũ
eſt qd ſola felicitate humana turbatur. Elaſa eius viua

ſunt:nõ aſpoꝛtabunt in cõfu ſionis terrã.ſed in ſupnam
patriã inſerunt᷑. Si autẽ aliqui chꝛiſtiani qui noie vaſa

——

—rrrr

— — — — — — — — — — —

etcõtra vcaſermonibus do. Balua.

ſfuerunt in damnationẽ dicunt᷑:nõ ſunt vaſa eius. ec
eſt domus cuius decoꝛe allectus dauid dirit. Dñe dile⸗
xi ecoꝛẽ domus tue:et locũ habitatõnis gloꝛie tue. DHe
co⸗ domus dei nõ in parietibo ſed in virtutibo eſt: no in
viſibili coꝛne ſed in mẽte. G̊ulgoꝛ pariecis. varietas pa
uimenti.tecti culmẽ hiſtriacũ nõ placent altiſſimo:mo⸗
rum abiecto decoꝛe.Locus aũt habitatõnis eius muiſi⸗
bilis.eſt oĩs anima fidelis:et ex animabo fidelibo a fide
liter facta ẽ ſancta mater eccleſia. YInde dauid. mnis
gloꝛia eius filie regis ab intus non ab extra: in ſimbꝛijs
aureis.in oꝛnamẽtis vicʒ charitatis.HNãc domũ̃ ingre⸗
di petebat idẽ dauid. Introilvin domũ tuam adoꝛalui
templũ ſanctũ tuum: in qua eſt refugium ab boerendis
niculis. dauid dicẽte. Eſto mihi in deũ ptectoꝛẽ ⁊ in do⸗
mum refugij:vt ſaluũ me facias.Quã domũ xpᷣs ſolita
rius paſſer.qꝛ ſolus inter moꝛtuos liber ſingulariter ex⸗
iſtens in oĩbus donec rediret ad patrẽ inuenit vbi rexo
neret pullos ſuos teneros in fide neoph tos nouiterq;
cõuerſos. In qua domo ĩm dauiticã ſententiã mehus
eſt haberi deſpectui qᷓ; alibi bonoꝛari. Elegi abiectus eſſe
in domo dei mei:magis qᷓ; habitare in tabernaculis pec
catoꝑ. Quia oĩs qui in iſta domo ſe humiliat: exaltabit᷑
in eterna. Et qui plantati fuerut in domo iſta ſicut da⸗
uid eloquit᷑:dabũt floꝛẽ invia.vt fructificẽt in eterna pa
tria. Plantati in domo dñi in atrijs domus dei nii floꝛe
hant Puantan ſaluandi ꝑ fidẽ in domo dei que eſt ec⸗
cleſia: floꝛent odoꝛince ꝑ fideivitã moꝛalz. et gioꝛia di
uicie ſunt in domo dei:qᷓ; xpᷣi ſapiẽtia edificauit iuxta ſa⸗
lomonẽ. Sapiẽtia edincauit ſibi domũ:et excidit colũ/
nas ſeptẽ.lus chꝛiſti ſapiẽtia qᷓ; ſalomonis: de qua p⸗
phetat ſapiẽtia ſalomonis. Sapliẽtia chꝛiſti domu vni⸗
uerſalẽ edificauit.ſe faciẽs fundamentũ ſua ſuſtentãdo
Yirtute vt nõ ruat:ſed ſecura ptectaq; ab omni malo cõ
ſiſtat. Nec ſalomõ ſuam potuit ſtabilire dmũvt nõſ ub
iiceretur ruinis ſed ſtabiliuit ecdeſie domũ ſapiẽtia chꝛi
ſti.vt a nullis euerteret᷑ malis:ac etiã vt cum magis vi
deretur oppꝛeſſa. validius atq; lucidius ſurgeret. Et ſe
ptem oꝛnauit columnis erectis. Colũne naq; ꝓpꝛiũ eſt
vt manẽs recta ꝑ ſuperimpoſita plus firmet᷑:ſi vrro per
modicũ declinauerit in partẽ: onerata pſternitur. Nu⸗
mero ſeptenario cõſtituit᷑ atq; erigitur oĩs eccleſie inde⸗
clinabilis et immutabilis inuincibilis foꝛtitudo. Qui
legit intelligat. O iſrael inquit baruch qᷓ; magna eſt do⸗
mus dñi:et ingens locus poſſeſſionis eius. Qð de mili
tantiatq; triumphanti aſſerit᷑. Omnes poteſi capere do
mus iſta que nõ eſt lapidũ ſed virtutũ.Nihil eni habẽt
virtutes anguſtũ.nec coartant᷑ adinuicẽ virtuoſi:nõ re⸗/

cipit maius vel minus virtus.numeroſitate aut pauci

tate cõſoꝛtum. Magna ergo eſt domus dei. et ſine men

ſura locus iniiſibilis poſſeſſionis eius:triumphans ve

ro in ſuꝑis domus infinita eſt eternitate.ſitu immenſu

rabilis.gloꝛia incõpꝛeſynſibilis.et incalculabilis nume⸗
ro ciuiũ ſuʒnoꝝ. ¶Vidit regina cibos menſe ſalomõis
AQuõ vidit:Quia inuitata fuerat ad menſam eius:gra
tia largitatis et honoꝛis et decentie ipius. Decebat re⸗
gem hoſpitem:reginã hoſpitẽ inuitare. Elide tu anima
cibos menſe chꝛiſti:ad quã ipᷣe te velut hoſpitẽ et pegri⸗

nam a patria:nequiter hoſpitantẽ de domo in domũ in

uitat. Mam eccleſiaſtic ait. Clita nequã.hoſpitãdi de do
mo in domũ. Bucceſſionẽ peccatoꝝ ſpiritualiter intelle
xit qui hoc dixit. Vt intelligas ꝙte miſericoꝛditer nõ ve
lut dignã inuitauit:vide cilos a ppoſitos. Ypſe ſalomõ
dicit. Quãdo ſederis vt comedas cum pꝛincipe:diligẽ⸗
ter attende que poſita ſunt ante facieʒ tuam. Qui ſunt
ergo cibi menſe chꝛiſti?Ad multa me trahit ſermo ꝓpo⸗
ſitus: ſed qð attenuat᷑ ꝑ verbum melius eſt humil ſilẽ

tio pꝛeterire. Quid dicam de menſa cheiſti que eſt noͤta

bulsa lignea. nõ marmozea. nõ argentea. non aurea. non

eburnea.nõ metallica.ſed fides catholca: araſti dicit
dauid in cõſpectu meo menſam:fideʒ dico: aduerſus tri

bu antes nos vemones infernales. Cibus vero quis ẽ.

Nõ lignũ paradiſi. nõ panis ade datus in ſ udoꝛe vuli?
queſitus.nõ eibus noe poſt diluui cõceſſus.nõ abꝛae.

noõ melchiſedech. nõ manna de celo. nõ fructus terre p⸗
miſſoonis in littera. nõ cibus regis ſalomonis et alioꝛũ
regum. non cibus duodecim panũ in menia ꝓpoſitõis.

non ſeptẽ panes in veſerto ſaciantes turbas.nõ quinq;
oꝛdeacei paſcẽtes in montibo.nõ biſeis reticulatus ſub
vndis.non agnus villoſus.ſed abus ſupne vite.cibus
dei. imo cibus deus. imo cibus chꝛiſius deus:vt ideʒ ſit

.

hoſpes et cibus.Calis cibus excedit thauros lvues a⸗

rietes.farinã ſimilã ſalomonis:in quos cibos regina au

ſtri in ſpiritu cõſideratõnis defecit. Erxcedit aſueri cbũ

pparatũ in veſtibulo nemoꝛis atq; oꝛti. Excedit omnes

cilos qui dici aut ſumi poſſunt. NHam chꝛiſtus ſalomoni
5platus inſinuat: Caro mea were eſt cibus: ſanguis me
us wre eſt potus. Et ego ſum panis viu qui de celo de⸗
ſcendi:ſi quis maducauerit ex hoc pane viuet ineternũ.
Sʒ nõ qui in menſa ſalomonis cibos ſumpſit aliquãdo
ex ea vitã capere potuit ineternũ:ſed nec diu in hoc mun

do longeuã. Tiidit regina habitacula ſeruoꝑꝝ ſalomo⸗

nis. et ſtupefacta eſt. O ſi vidiſſet regina ſeruox chꝛiſti
habitacula.quõ p extaſim ſublata fuiſſet. Elide tu fige⸗
lis anima ſeruoꝝ chꝛiſti habitacula et deficies: quia ma
ioꝛ q; ſalomon chꝛiſtus. Hed nõ habet habitacula/ꝓ ſui
is ſeruis chꝛiſtus. Vnũ eſt habitaculũ eius. uxerat p⸗
phetico ſpiritu ſalomonis pater. Ecce qᷓ; konum et qᷓ; io⸗
cundum: habitare fratres invnum. Elbi vnitas eſt. par
ua domus multos recipit: vbi vnitas nõ eſt.magna do⸗
mus pꝛeter vnũ nõ recipit. Vnum ſolũ.nõ magna ci⸗
nitas..non ꝓuincia magna.qꝛ nulla ſpacia ſatis poſſunt
eſſe diuiſis:vnitis wro puitas dilatat. Mondũ erat ſub
ſalomõe vnitas vere fidei.vmtas charitatis. vnitas obe
dientie.ꝗᷓ tot cenobia fecit in egipto thebaida. ſithia. na
im. in monte ſynai.in armenie ptibus. in grecia.in ita⸗
lia:et in ceteris mundi ꝑtibus vbi chꝛiſtianitas eſt dif⸗
fuſa. Nondũ erat talisvnitas ammo.q̃ nullis ſecernit
ſpacijs q diuoꝛtiũ neſcit. Iſtud erat bonũ. iſta tota io⸗
cunditas gratie habitare fratres in vnũ:et vna aĩia ⁊ coꝛ
vnuʒ omniũ eſſe in xpᷣo.Oulta erãt habitacula ſalomo
nis:vnũ eſt habitaculũ chꝛiſti. ꝛefertur hoc vnũ oĩb⸗
multis habitaculis ſalomonis.Que in vno erãt habita
culo de habitaculis ſalomonis:in alio nõ ſiſtebãt.Con⸗
ſiſtunt omnia in vno habitaculo ſancto chꝛiſto. Diſru⸗
pta ſunt illa habitacula:chꝛiſti habitaculuʒ nullis cedit
arietantibo malis. Er miniſtrantiũ infallibilis oꝛdo,
reginã hanc adduxrit in ſtupꝛẽ Quis eſi oꝛdo qui hanc
fecerat admirari. Debita cõtingentia quenqᷓ̃ Quia in
curia ſalomonis nullus habebat officiũ niſi ad qð aptꝰ
erat:aliter aũt ad obliquitatẽ miniſteriũ pateref᷑. Oꝛdo
vbita officia homimibo:aptos hoĩes ad officia ſp nectit.
Vide igit᷑ ſtatus hominũ in domo eccleſie ſeruire omni
um regi chꝛiſto:vt per ſuam legẽ neminẽ applicet ad of⸗
ficium aut ad ſeruiciũ ad qð aptus nõ eſt. Elide docto⸗
res et diſcipulos.et pꝛelatos et ſubditos. loquentes et
audiẽtes:et omneſ chꝛiſto in ſuo oꝛdimme miniſtrare. li
de minſtrantes. virginitatẽ. cõtmentiam. et matrimo⸗
nij iuſtam legem. Elide aliquos miniſirantes in ciuitca
tibus. aliquos in nemoꝛibuſ: aliquos in cenobijs. alqs
in carceribus.aliquos in diuitijs.aliquos in pauxerta⸗
te. aliquos in dignitate. aliquos in vilitate. aliquos vi⸗
ſibiliter plus:inuiſibiliter minus. aliqͥs viſibiliter mi⸗

Liber octauus De viciis

nus.inuiſibiliter vero plus. Vlide intellectu fideli atq;

rationis nihil inoꝛdinatũ. nihil indiſciplinatũ in eccle/

ſia dei ꝙ ſi quid inoꝛdinatũ in eccleſia aut indiſciplina⸗
tum eilexe womo dei nõ eſt. Caret miracula q̊ mmiſtrat
qui macula caret oꝛdinis eſt finus.Ambulãs in via im⸗
maculata hic mihi miniſtrabat:ait ſcriptura.Aſpice igit

ſubtilius oꝛdinẽ ininſibiliũ multitudinẽ miniſtrantiũ

chꝛiſto deo.et obſtupeſce. quia milia nuliuʒ mimſtrabat
ei:et decies milies centena milia aſſiſtebãt ei. Et poſt p⸗

actam dialvli tentationẽ in deſerto: deſcenderũt angeli

et miniſtrabũt ei. Sed quid miniſtrabat fateoꝛ me ne⸗
ſcire: ſed ſcire pꝛofiteoꝛ ꝙ oꝛdinatiſſime miniſtrabant.
Vmperturbatuſ eſt oꝛdo miniſterij angeloꝝ. Sed ſunt
miiſtri eius ꝑſicientes ilico voluntate eius:eo ꝙ ſpiri⸗

tus non coꝛpoꝛa ſunt angeli eius. Et ſunt ignis vrens
ſubito agentes:ad amoꝛeʒ celeſtem inuitantes omnes
miniſtri eius. Ignis eni oꝛdinem inſituʒ ſemꝑ ſeruat.

vrit.calet.inflam mat.illuminat.purgat.et ſua leuitate
aut eſt aut tendit in altum. O quot et quãta facta ſunt
ſub celo et in domo eccleſie ꝑ miniſteriũ angeloꝛũ:quis
enumerare ſufficiat: O ſi poſſemus intueri quid inem
pirreo celo:angeloꝝ oꝛdo amminiſtrat. O ſi hec illa ſa⸗
ba regina vidiſſet. o quãto ſtupoꝛe animus pᷣmeretur:ſi
obſtupuit in miniſtris coꝛruptibilibus coꝛruptibihis ſa⸗
lomonis. Sed valde in altũ verba ſuſpendimus:xegre
diamur ad ima Oiſtributa erant ꝑ ſalomonẽ officia mi
niſtris:et mirandus erat oꝛdo. Sed vide officiũ diſtri⸗

butũ chꝛiſti miniſtris. Ape ſiquidẽ ait. Qui miniſtrat

me ſequat᷑ Mirandus eſt oꝛdo ſequele chꝛiſiifere. et per
ſequelã fieri chꝛiſtifoꝛmis:ſed his miniſtris ſtatim aici⸗
ſcitur pꝛemiũ.Ait enim. Et vbi ego ſum: ülic et mini⸗

ſter meus erit. HNoc nemini miniſtroꝝ ſalomõ dedit:ꝛne

minem miniſtroꝝ gloꝛia qua fulgebat voluit eſſe ſplen⸗
dentem. Sed rex nobilioꝛ et ſapientioꝛ chꝛiſtus.ſuos
miniſtros tali gloꝛia ſed nõ quãta:voluit eſſe gloꝛioſos.
Quid enim amplius habere poteſt miniſter ſubditus.
qᷓ; ibi eſſe vbi eſt dñs eius.nõ ꝑ penale ſeruitiũ ſed ꝑglo

rie pꝛemiũ.Nõ ſemꝑ ſalomonis faciẽ cõtemplabantrur
ſerui:abſcondebat᷑.quieſcebat et doꝛmiebat.Oiuideban

tur ſpacijs.interpoſitõne parietũ.impedimento noctis
et tenebꝛarũ:⁊ hoc eis ſimiliter cõtingebat. Sed nihil
hoꝛũ patitur noſtra fides et charitas. Magis wero hec. e⸗
terna nõ ſuſcpit ciuitas. Eleſtes etiam admurari fe⸗
cerunt reginã. Multiplices fuerũt mimſtrantiũ veſtes
ſimiliter et regales. Sed veſtes miniſtroꝛũ chꝛiſti que
ſunt que ad maioꝛẽ ſiupoꝛem adducũt. Sed ab extra re
ſpicias:laudatus eſt iohanneſ qui indutus erat pilis ca
meloꝛũ.Hec enimveſtis hirſuta eſt. hiſpida eſt.ſi admi
rationẽ ex hoꝛroꝛe nõ ex pulcritudine facit. Et damnat

in euangelio purpuratus diues.et qui mollibus veſtin/
tur in domo regum ſunt:que a rege noſtro repꝛehenduũnꝝ

tur. Igitur veſtes miniſtroꝝ chꝛuſti ſunt oꝛnamẽta gra

tie dum ſumus in via: ſunt virtuset claritas moꝛum.
Duplicia ſunt.quia omnes amici mulieris foꝛtis ſc ec
cleſie.qui ſunt miniſtri chꝛiſti wiſtiti ſunt duplicibo:cla⸗

ritate virtutũ et cõſpicintate moꝛum. charitate dei. di⸗
lectõne ꝓximi: veritate intellectus.affectꝰ puritate. In
ſuperis.in anima et coꝛpe gloꝛia duplici vſtienr. Ob

ſtupuit ex pincernis ſaba regina. nondũ viderat pincer/
nas varios chꝛiſti: qui ſanguinẽ eius fidelibus efficiunt
et miniſtrant. Obrepſerãt admiratio ex holocauſtis

animaliũ que offerebant᷑ nondũ viderat oblationẽ no⸗

uam et fidelẽ.verum chꝛiſti coꝛpus p nobis totũ et tote

et ꝓ totis oblatum:nec viderat eos qui ꝓpter chꝛiſtum
ſua coꝛpoꝛa mactauerũt et obtulerũt omniũ regi chꝛi⸗

ſto Vlere plus q; ſalomon chꝛiſtus: cinus ſapientiã nos

audire opoꝛtet. Sed poſt tantũ ſtupoꝛẽ quid ipa dire

rat audiamꝰ. Clerus eſt ſermo quẽ audiui in terra mea

ſuꝑ ſermonibus tuis.et ſuꝑ ſapientia tua. et nõ crede
bam narrantibo mihi donec ipᷣa veniet vidi oculis meis
et ꝓbaui ꝙ media pars mihi nunciata nõ fuerit. Maioꝛ
eſt ſapientia tua et oꝑa tua:q; rumoꝛ quem audiui. YIn
paran ppomenon dicit᷑. Cliciſti famam virtutibus tuis.
BGBeati viri tui et beati ſerui tui hi ſunt:qui ſunt coꝛaʒ te
ſemn et audiunt ſapi entiã tuam. Ou ſi hec regina dint
ad ſaiomonẽ.quid allegoꝛice eccleſia collecta ve gentibo

quid moꝛaliter omms anima dicat ad chꝛiſtum. Quis

enim per auditũ et narrationẽ linguarũ.et ꝑ ſcripturaz
inſpectionẽ.potuit ad plenũ deum et eius filiũ chꝛiſtum
in carne natum et paſſum et reſuſcitatum cognoſce/
re. Quis bona pꝛeparata in ſuperis potuit in telligere.
MNam necoculus vidit.nec auris audiuit.nec in coꝛ boo
minis aſcendit:que pᷣparauit deus diligentibo ſe. Quis
iudeus intelliget relatõne quoꝛundã ea que chꝛiſti ſunt
et eccleſie eius.ea que ſunt et gratie atq; ſeruoꝝ eĩy.niſi
veniat ad fidẽ et experiat᷑ in amimo chꝛiuſianã virtutem.
Quis paganus aduertet:in cuius coꝛ iſta pſiliet. Qui
nouit lec:audi pſalmiſtã. Vlenite et videte opa dñi: ter
ribilis in cõſilijs et diſpoſitõnibus ſapientie ſuper filios
omniũ hommũ. Et alibi. Guſtate et videte qm ſuauis

eſt dñs. Sed beati ſunt ſerui tui.quia beati qui habitãt

in domo eccle ſie tue dñe ieſu chꝛiſti:qꝛ in ſecula ſeculoꝝ
laudabunt te. Et beati qui audiũt ſapientiã tuã non ho
minum philoſophoꝝ et ppetarum.ſed euangeliũ tuum

ſuper celeſtia traens humilẽ addiſcentẽ:actiuum audi

chꝛiſtus.
Contra reci
pientes.

toꝛem. Pꝛopter quod dicit chꝛiſtus. Plus qᷓ; ſalomon .

diuantes et inuacuum dei gratiam reci⸗
Capitulum XXIX

Oꝛrendam auditu.firmiter tremendã ac timẽe

h dam ſententiã ꝓtulit.cũ iudeos vellet oſtende⸗
re plus ſolito criminoſos:hoĩem depꝛauatũ per
ſeptuplum.ſi immundum aliquãdo ſpiritũ ꝑ peniten⸗
tiam atq; coꝛreptionẽ interdũ abiectũ.ꝑ patefactũ ma⸗
le volũtatis ſuſceꝑit ingreſſum. Nã malus ſpiritus añ

pꝛimũu ingreſſum fuit ummundus.ingreſſus ſtans non

eſt ipe mutatus:egrediẽs vero nõ variatus. foꝛis ſtans
ſemꝑ eſt malus.regrediẽs a ſe et in ſe.in nullo diuerſus
ſed ſeptẽ nequioꝛibo ſocijs collegatus.⁊ octauus factus
eſt numerus:quo numero facta hoĩs illi poſterioꝛa ſ=ũt
peioꝛa pꝛioꝛibo.Ecce nulla in ſpiritib mutatio. Immũ

dus ſpiritus in oibus ſuis actibo idem.a tales ſocios aa

ſumit.quos inuenit:nõ enĩ ſpiritus variant᷑ ex actibus.
Sed mirũꝙ ſpiritus mali.malos ſpũs aut nequioꝛes
aſſumut ad pagenda mala que volunt:et vt leſiones a⸗
gilius inferat quas diſponuũt. Mos maloꝝ atq; bonoꝛũ
eſt:vt qð ꝑ ſe nõ pñt multitudie adhibita.efficiãt mala
vel bona qᷣ in animo cõceperũt.Et q;uis demones abin:⸗
uicẽ ſunt diſcoꝛdes.vt viſio vnius alteri ſit hoꝛroꝛi: nec
dilectõis mutua viſio inter eos. nec amabilis cõuerſa⸗

tio quõlibet eſſe poſſit.ad ꝑditionẽ tñ noſtrã ⁊ ad tentã⸗

dum inferendũq; mala.put dñs ipᷣe ꝑmiſerit.ſunt vſqq
quaq; cõcoꝛdes:et aduerſus nos acies cõcoꝛditer diri
gunt. Et vu pſtrepuerit ipoꝑ doloꝛoſe buccine ſonitus
et eoꝝ pallida turba triſtẽ dederit ſonũ.ſine diſcoꝛdia o⸗
mnes parant᷑ ad bellũ:oẽs obediẽtes ad tenebꝛoſuʒ im
perium.impetuoſa volũtate ꝑficientes ꝓut poſſunt exe⸗
cratum edictũ.Qui ſi nõ tm̃ nocẽt qᷓ;tum cupiũt.a di?
uina poteſtate ꝑ ſe aut ꝑ celicos angelicoſ coarcent᷑:et ad
uocati adinuicè ſe cõſociant vt acrius ledaãt. Aſſumpſit
igitur vnus malus ſepteʒ alios nequioꝛes. Qina ſicut
in celeſtibus ierarchijs atq; oꝛdinibo ante calum fuerůt

—

.—. e ch ge Doſ . Gon

R P Faten.

—

—— OèòG

„ —

lit mali patrare qᷓ; queat.

etcõtraviciſermonibus do. Balua.

nobilioꝛes aut excelſioꝛes:poſi auerſionẽ et caſum in ſe
ipis ſacti ſunt neqiuoꝛes Et ingreſſi habitant ibi /ni⸗
hilq; mutatur in eis.ſed ſolum triſtem hoſpitẽ ꝑeioꝛi cõ
ditioni adijciſt:quoꝝ habitatio delectabile moꝛã in pec
catis oſtendit.Aſpice nephandũ negociũ:ex toto nubi/
lum faciens. Vnus erat ſpiritus immundus:ecce vni⸗
tas et nõ mmmerus. Unitas eni numerũ ꝑ ſe nõ facit.
Er quo clareſcit habentibo intellectũ:aut vno mõ etiaz
in vno peccato inſinuat hoĩem offendentẽ. aut ſingula⸗
ritatẽ peccati ꝓpter eius immanitatẽ.nõaũt vnũ hoiem

nã ſtultoꝝ ꝑ hoc ac peccatoꝛũ inſiuitus eſt numer?. Ses⸗

ptem vro nequioꝛes accedunt roca Per ſener no v⸗

niuerſitas numeri:ſedvniuerſitas tꝑis demonſtratur.

Depteno eni numero omne dierũ tempus euoluit᷑. vt
in omnitpe oſtendat᷑ taliũ hoſpitũ hoſpes nõ carere pec

cato.Aut iᷣm exilioꝛẽ intellectũ.vnus erat ſpiritus imnꝰ

mundus.ſcʒ quo facta eſt puerſa wolutas.ſeptẽ nequio⸗
res aſſumpſit. dum ſeptẽ captalia mala omnibo nequio

ra. ſuo ſociauit officio: et intin nequioꝛa vt expellantab
fomine ſeptenariã et multiplicẽ eccleſie ſanctitate. Ec⸗

ce mtende ꝓpenſius.Spiritus immundus eſt oĩs ro⸗
luntaria inclinatio ad immunda:p inſtigantẽ ſpiritum.
Immunda eſt omnis inclinatio.puritate increata reli⸗
cta et tibi data pura imagine deſixa in terrenoꝛum fece.
Er ſcom ꝓplvtam.viſitabit dñs ſup viros deſros in fe⸗
cibus ſuis. Sociari vult iſte ſpiritus immundus.ſoluſ
eſſe nõ patif᷑.nõ vnũ aut duos ſed ſeptem.nõ equales.
ſed nequioꝛes ſe. vt nequioꝛes deterioꝛẽ emiciant hoſpi⸗
tem:quo nequioꝛes.quia plus vult mali eoꝛũ hoſpes qᷓ;
wſſit efficere. Unde Aerdr nequicia:q́; amplius v

BSeptẽ ſumando addas ad vnũ: et fiunt octo. Jgitur
habes vnũ et ſeptẽ:et ingreſſi habitãt.vnus ductoꝛ. ſe⸗
tem ducti: vnus dux ſequaceſ ducit ſeptẽ. Omnia ma
. um genera mala volũtas aduocat: et vt ad ſe ingre⸗
diantur inuitat.pꝛius ipa foꝛis ꝑ malũ appetitũ egreſſa:
et factus eſt numerus octauus.quo triſtis hoſpitis ne⸗
gocia poſterioꝛa pꝛioꝛibo ſunt deterioꝛa.quia octaua eta⸗
te reſurrectõnis et gloꝛie pꝛiuat᷑tet ad quã omniũ chꝛi⸗
ſtianoꝑ ſuſpirat intẽtio. Ecce octaua peccati. octaua ma
ligna:ecce octaua ſpirituã iniquoꝝ:cõtra octauã gloꝛie
quã exſpectamus. Ma ſextus pſalmus canitur ꝓ octaua
vt timenſ ꝑdere dauid octauã gloꝛie.clamabat ad domi
num, Dñe ne in furoꝛe tuo arguas me.et que ſequunt
Et aduerſus ſpiritꝰ nequioꝛes qui ſunt hominis immi⸗
ci:ocibus inualeſcebat. dicens.Diſceditea me omnes
qui oꝑaminiliniquitatẽ.ſcʒ ſpiritus maligni:qm̃ exaudi
uit dñs vocem fletus mei: et exauditus ſum ꝓ octaua.
In cõfuſionẽ et erubeſcentiã mittebat ſpiritus nequã
quos ſuos arbitrabat᷑ implacabiles inimicos. Dicebat
enim. Erubeſcat et cõturbentur vehemẽter ooẽs inimi⸗
a mei cõuertant᷑ et erubeſcãt valde velociter. Erubeſcũt
eni et cõfundunt᷑ demones.cum aliquẽ viderint hoĩem
terrenũ p octaua exauditũ quã ipᷣ pdiderunt. et cõuer⸗
tuntur retroꝛſum velut cõfuſi cum ſe viderint a tã fra⸗
gili materia ſuperatos:vt etiã luteas domos iob ꝑ cõpa
rationẽ ad ipos nos dixerit habitare.atq; terrenũ habe⸗
re fundamentũ/Et vᷣndecimo pſalmo in finẽ ſcribitur
pꝛo octaua:vt ꝓp ipᷣa exclamaret dauid. Saluũ me ſac de
us quomiã defecit ſanctus:et que ſequunt᷑.Ac etiã aꝑpꝛo
piatione tipica cõtra hancimmundiciã et ſeptenaria ne
quiciam loqueret᷑ dicẽs. Eioquia dñicaſta ſunt.quia ad
caſtitatẽ vocant.et caſtũ ſaciunt actiue auditoꝛẽ:et argẽ
tum eſt eraminatũ. Sonus enim diuini verbi ꝓbatus
examinatus eſi:ſed nunq; repꝛobatus eſt per rationem

t de moabp Yeremiã dicik=.
MPlus fecit qᷓ; potuit:ſq; voluntate qᷓ; oꝑe poſſet expleꝛe. .

numq; impꝛobatus eſt ꝑ melodiã potioꝛẽ. cõtentatus tñ

eſt a multis repꝛobis:ſed exaliqua imquitate nu nq; eſt

inuentus repꝛeſvnſibilis. Alio enim loco dicit. Tex dñi
irrepꝛeſenſibilis: et immaculata ad animas cõuerten⸗
das. Oed iſtud argentũ aut ſonus in argento ſignatꝰ
diuinoꝝ eloquioꝛũ:agit cõtra pꝛimũ ſpiritů mmmundũ.
Quare:Quia pꝛobatũ terre.hoc eſt animã ꝓbatam fa⸗
diens. et eliciens ab amoꝛe terrenoꝝ: appellauerim eniʒ
immundici ab immundo ſpiritu immiſſum terrenoꝝ
amoꝛẽ. Et cõtra ſeptẽ nequioꝛes pamplius muehit cuʒ
adiungit:purgatũ ſeptuplũ.Aſeptẽ certe ſpiritub ne⸗
quioꝛibus liberat diuini verbi ſonus ꝓ octaua auditus.
ꝓoctaua dilectuſ:p octaua memoꝛiter retentus. p octa
ua in actionẽ deductus.Cõtra quã ſunt ſepteʒ maligni
ſpiritus:vt ex hocꝙ pꝛiuetur octaua.talium hoſpes ma⸗
lus ſiat. Sed neceſſario ſiet. Nequaq;: Neq; ad ſalutez
aut dam nationẽ nobis vñatur vlla neceſſitas. dũ ante
moꝛteʒ viuit in nobis arbitrij libertas· ſed eo merito in
duramur quo libera woluntas in mala labens illabitur.
et requirit ſeptemplicẽ malivniuerſitatẽ p tꝑe ſuoꝛum
dierum:qua delectata ↄſuetudine induret᷑.indurata ve

ro penitentiã nõ querat.huius legibo nõ ſubiecta. ſpiri⸗

tibus nequioꝛibus ſubdita deterioꝛet᷑.ꝓ quãto ab ipſis
a malo in malũ impellitur:vt demũ eos habeat in pena
toꝛtoꝛes quos in culpa voluit habere rectoꝛes. Nã octo
habet bis quatt uoꝛ:figura enĩ quadra ſoliditatem dicit.

Octauus enĩ numerus malox ſpirituũ.dicit ſolidatuʒ

hominẽ in alĩe et coꝛne in peccatis:vñ peioꝛ efficit᷑ malꝰ
hoſpes. Sed in hoc qð ſaluatoꝛ retoꝛſit ad iudeoꝝ peſſi⸗

αam generationẽ nõ diſſerimus: nec placuit aliter iſta
Mractare. niſi moꝛibo deuitandis. Ogit᷑ qui legis. hec ma

la deuita. MDw
Cotra vendentes ſanam doctrinã et cõſilia vel moni
ta. Capitulum XXX

Vm quadã vice ſaluatoꝛ contra bipartitionem
c animip dilectõne et coꝛpis ꝓ obſequio diſce⸗
ptaret:qð ſecutum eſt lucas refert dicẽs Au⸗
diebant enĩ omnia hec phariſei.qui erant auari: et deri⸗
debant illum. Et ait ilus. Clos eſtis qui iuſtiſicatis xos
coꝛã hominibo:deus aũt nouit coꝛda veſtra.quia qð ho⸗

