gloꝛiam reſurrectionis aperuit. Nam pꝛo tota paſſione
quam in coꝛde volebat inſigere ait.ꝙaſciculus mirre di
lectus meus mihi:inter vbera mea commoꝛabitur. Ex
multis cõnexis lignis faſciculũ facimus ex multis tole
ratis in ligno crucis factus eſt in coꝛde memoꝛabilis fſa
ſciculus amariſſime paſſionis. Et pꝛo dulcedine ꝓ no⸗
bis effuſi ſanguinis dictum eſt. DHotrus cipei dilectus
meus mihi:in vineis engaddi. Pꝛo ſingularitate autẽ
vite chꝛiſti et ꝓ vmbꝛa crucis ſub qua poſſit requieſce⸗

re malis caloꝛibo eſtuatus.et ꝓ dulcedine que de amari

tudine illius patibuli carpitur:etiam ſcriptum eſt. Si⸗
cut ma us inter ligna ſiluaruʒ ſic dilectus meus inter
fflios huim. Sub vmbꝛa illius quem deſiderau eraz ſe⸗
ldi.et fructus eius dulcis gutturi meo.nõne cum inui⸗

4

tatur ſronſa in foꝛaminibus petre in cauerna macerie ſi

gnificabatur eccleſia inuitanda:vt conuerſaretur per fi⸗

dem et dilectionem in vulneribus paſſi chꝛiſti. Quo⸗

modo ergo mnuitaretur niſi chꝛiſtus paſſus in veritate

crederetur. Surge amica mea ſpeciola mes et veni: co
lumba mea in foꝛaminibo petre in cauerna macerie ο

tra ꝓtinus chꝛiſtus eſt foꝛamina ſiquidem ſunt vuine⸗/

ra manuum ⁊ pedum ceria coꝛpus eſt chꝛiſti. quod
ſolubile ab anima factum eſt. auerna eius apertio eſt

lateris:quam vnus militum lancea fecit ex qua nobis

ſanguis et aqua ꝓfluxit. Monne cum eadem ſponſa dile
ctum nominat rubicundũ. chꝛiſtum denunciat ſangui
ne cruentatum.nõne cum ſe dicebat aſcenſuraʒ ad pal⸗
mam eiuſq; appꝛehenſuram fructus eccleſiam omnino
eſcripſit:que aſcendit ad palmiſeram victoꝛiam crucis
cuius edit fructus omnibꝰ dulcioꝛes. Sed vnde victo
ria niſi de cruce et de moꝛte.Vlnde fructus niſi de reſur
rectione.Quid clarius qᷓ; quod de cruce vltra ſcriptum
eſt SGub arboꝛe malo ſuſcitaui te.ibi coꝛruptaeſt mater
tua.ibi violata eſt genitrix tua. Sub arbvꝛe malo ſuſci⸗

tata eſt eccleſia.poſtq; in cruce chꝛiſtus fuit moꝛte ꝑem
ptus in qua ſeuiter et ſic paſſus eſt.ſub qua coꝛrupta et
Violata eſt ſynagoga:que mater eſt ex an tiquo eccleſie
nouter erantigee ſulti et tardi coꝛde.nõne ſine ſu

catione verlvx in libꝛo ſapientie ſcriptum eſt.q in chei
ſto pleniſſime geſtum eſt. Circũueniamus iuſtum qm̃
inutilis eſt nobis et contrarius eſt opibus noſtris.iĩm⸗
pꝛoperat nobis peccata legis:et infamat in nobis pecca⸗
ta diſcipline noſtre.Pꝛomittit ſe ſcientiam dei habere:
et filium dei ſe nominat.gactus eſt aũt nobis in tradu
ctionem cogitationũ noſtraꝝ. Grauis eſt et iam nobis
ad videnduʒ:qm̃ diſſimilis eſt alijs vita illius et immu
tate ſunt vie illius. Tanq; nugaces eſtimati ſumus ab
illo:abſtinet ſe a vijs nt̃is tanq;; ab immundicijs. ꝛe⸗
fert nouiſſima iuſtoꝛum:et gloꝛatur patrem ſe habere
deum. Elideamus ergo ſi ſermones illius veri ſint et
tentemus que ventura ſunt illi:et ſceemus que erxunt
nouiſſima illius. n enim eſt verus dei filius: ſuſcipiet
illum et hberabit de manu cõtrarioꝑ. Contumelia to⸗
mẽto interrogemus illum et ſciamus reuerentiã ipius
ꝓbemus patientiam eius:moꝛte turpiſſima condemne
mus illuʒ.Mõne quippe eſaias aptiſimis oꝛaculis chꝛi
ſti paſſionem moꝛtem ſepulturam et reſurrectionem
ſpũſancto afflatus aſſeruit.vt velut ſi euangelium lege
rimus cum illius ſcriptura legimus clare conſpicimus.
nam pꝛo cruce dictum eſt.Dabo clauem domus dauid
ſup humerum eius: et aperiet et non erit qui cleudat.

claudet et non erit qui axeriat. lauis ſupꝑ humerum
crux eſt appoſita doꝛſo eius:cui verſa facie ad koles cru⸗
deliter fuit affirus. Et ſtatim ſequitur. vcilitas paſſio⸗

ms apertio celi electis nunq; cudenda: repꝛobis vero
nunq; aperienda:et reſeracio inferni ad eductõnem ſan
ctoꝛum a nemine tunc irmanda:et ipſius clauſura da⸗
mnatis ineternũ nõ remouenda. Mõne pꝛo lbera expo⸗
ſitione totius coꝛpis ad vulnera. et faciei ad alapatòes

Depilatönes et increpatõnes et ſputa. de ipſo ſcriptum

eſt. Coꝛpus meum dedi ꝑcutientibus:et genas meas
dedi vllentibus: faciẽ meã non auerti ab increpantib⸗
et conſpuentibus in me.nõne immediate pꝛo victoꝛ:ia
moꝛtis et gloꝛia reſurrectõnis adiunctum eſt. HLñs de
us aunliato: meus:ideo non ſum confuſus. Ideo po⸗
ſui faciem meam duriſſimam:et ſcio qm non cõfundar
Nonne pꝛo vilitate.abiectõe.deſpeciione ipſius dictuʒ
eſt. Eidimus eum et non erat aſpectus eius. Et d ſide
rauimus eum deſpectum et nouſſimuz viroꝛum. irũ
doloꝛum et ſcie ntẽ infirmitatẽ. et abſcondttus vultus

ʒ

2772

ꝛe mrAK6

eius et deſpectus. vnde nec reputauimus eum. Monne

pꝛo ſubleuatione noſtroꝛum facnoꝛum dictum eſt. ve⸗

re languoꝛes noſtros ipſe tulit: et doloꝛes noſiros ipſe
poꝛtauit. Monne pꝛo apertis percuſſiombus eius dictũ

eſt. et nos putauimus eum quaſi lepꝛoſum: percuſſum
a deo et humiliatum. Nonne quia imquitates et ſcele⸗
ra noſtra non ſua lec fecerunt additum eſt: ipſe autem
vulneratus eſt pꝛopter inquitates noſtras:attritus eſt
pter ſcelera noſtra. Et fructus ſanitatis nobis ex eius
infirmitate pꝛoueniens ſtatim adiunctus eſt. Diſc pli⸗

na pacis noſtre ſuper eum: cuius liuoꝛe ſanati ſumus.

Monne quia humana natura vnde pꝛo iniquita tibus
ſatiſfaceret non habebat: et chꝛiſto impoſita fuit ſaliua
facinoꝛis ſcriptum eſt. Et dominus poſuit in eo iniqui⸗

tatem omniũ noſtrum. Mõne pꝛo eius voluntate ſpon

tanea paciendi dictum eſt. oblatus eſt quia ipſe voluit

vt non credatur inuite ſeu violentatus ab impijs hãc

ſeuam ſuſtinuiſſe ab emulis paſſionem. Nonne ad ex/
pꝛimendum magnitudinem humuilitatis et manſuetu⸗
dinis eius:ouis et agni ſimilitudo appoſita eſt. Sicut
ouis ad occiſionem ductus eſt.et quaſi agnus coꝛã ton
dente ſe obmuteſcet.et non aperiet os ſuũ.Nonne ibi⸗/
dem pꝛoinde et paternum decretum in moꝛte eius ſcri
ptum eſt ꝓpter ſcelus populi mei.percuſſi eum:vt agno
ſcat humana natura tam magnum amoꝛem circa ſe in
eterno patre ab eterno fuiſſe: vt redimeret ab eterna
moꝛte ſeruum:tempoꝛali percuteret ſine peccato filiuʒ.
Nonne ſtulti et tardi coꝛde recohtis ibidem ſcriptam li
berationem iſrael quam nondum factam deploꝛatis:et
non ſolum iudeoꝛum ſed ceterarum penitus nationuʒ
vt pꝛo ſepultura ipſius ⁊ moꝛte hoꝛum ſit liberatio ſub
ſecuta. Et dabit impios deo patri in hbertatem ꝓ ſepul
tura et diuitem pꝛo moꝛte ſua:vt impij ſint populi na⸗

tionum:quia cultu vere pietatis carebant. Diues fuit

populus iudeoꝛum:qui legahbus ſacrificijs ⁊ cultibus
diuinis et cerimonijs plurimis ſe diuitem aſſerebat.
Itemq; vt pꝛo ſupplicijs toleratis.vt plurimoꝛum cre
datur redemptio et hbertas etiam tranſgreſſoꝛum: per
ſtricte adiectum eſt. Ideo diſptiam ei plurimos et foꝛ⸗
tium diuidet ſpolia. pꝛo eo ꝙ tradidit in moꝛtem aĩiam
ſuam:et cum ſceleratis deputatus eſt. Et ipſe peccata
multoꝛum tulit:et pꝛo tranſgreſſoꝛibus rogauit vt nõ
perirent. Nonne pꝛo omni bello peracto et pꝛo ipſius
ſolius ſola victoꝛia pꝛo omni effuſione ſanguinis et
pꝛo ammiratione angeloꝛum:omniumq;ʒ alma fide vi
dentium ſcriptum eſt. quis eſt iſte qui venit de edom.
tinctis veſtibo de boſra. Iſte foꝛmoſus in ſtola ſua gra⸗
diens in multitudine foꝛtitudinis ſue. Ego qui loquoꝛ
iuſticiam et ꝓpugnatoꝛ ſum ad ſaluandum. QAuare er⸗
go rubꝛum eſt indumentum tuum. et veſtimenta tua
ſicut calcantium in toꝛculari.Toꝛcular calcaui ſolus:et
de gentibus non eſt vir mecum. Calcaui eos in furoꝛe
meo:et conculcaui eos in ira mea. Et aſperſus eſt ſan⸗/
guis eoꝛum ſuper veſtimenta mea.et omnia indumen

ta mea inquinaui. Dies enim vltionis in coꝛde meo:

annus redemptionis mee venit Mone hieremyas mo
re manſueti agni chꝛiſtum victimatum expreſſit. Ego
quaſi agnus manſuetus qui poꝛtatur ad victimam. Eli
ctima fuit chꝛiſtus:cuius interpellatione vel ope victo⸗
ria bellatoꝛibus datur NMonne ſne vmbꝛa loquendi idẽ
hieremyas lignum crucis in coꝛpus chꝛiſti mittenduʒ
aperte pꝛophetauit:venite mittamus lignuʒ in panem
eius.et eradamus eum de terra viuentium et nomen
eius non memoꝛetur amplius. Et pꝛo libera reſurre /
ctione dictum eſt. Tu autem domine ſabaoth qui iudi
cas iuſte.et pꝛobas renes et coꝛde.videam vltionem

3

nartuſdecimus

tuam ex eis.tibi enim reuelaui cauſam meam. Nonnt
in perſona chꝛiſti etiam loquitur ac ſi celeſtia re liquiſſe
et ſe ſponte tradiderit in manibus emuloꝛum. Beliqui
domum meam:dimiſi hereditatem meam. Dedi dile/
ctam animam meam in manibus inimicoꝛum meoꝛũ.
Et pꝛo ſeuicia ſynagoge que moꝛti poſtulauit ipᷣm ma⸗
gnis vocibus indicari ſine interpolatione ſubſequitur.
Facta eſt mihihereditas mea quaſi leo in ſilua et dedit

contra me vocem. Monne pꝛophetando ſaluatoꝛem ce⸗

cinit affuturum ſaluaturuʒiſraelde quo diffiditis iam
feciſſe huncq; vagum inceſſiſſe pxr mundum: quouſq;
ſubiret patibulum ſaluatoꝛ noſter in tempoꝛe tribulati
onis. Vnde ſaluatoꝛ:niſi ſuſcepta moꝛte reſurgeret. Et
Krestimtonem eius ſine pꝛopꝛijs laribus unmediate
ubiecit. Quare quaſi colonus futurus es in terra:et q̃
ſi viatoꝛ declinans ad manendum. Quare futurus vir
es vt vagus vir foꝛtis.qui non poteſt ſaluare. Et quan
qᷓ;vt diffidens ſcriptura loqueretur:tamẽ ſtatim de w⸗
ra liberatione ſecuritatem poteſtatis adiecit. Tu auteʒ
in nobis es domine:et nomen tuum inuocatum eſt ſu
per nos:ne derelinquas nos. Nonne idem hieremyas
perſonaliter figuraʒ tenuit.ac ſichꝛiſtus pꝛo pꝛeſſuris

tolerandis loqueretur ad patrem:a quo ſue liberatõnis

accepit oꝛaculum. Tu ſcis domine recoꝛdare mei et vi⸗
ſita me et tuere me:noli in patientia tua ſuſcipere me.
Scito quoniam ſuſtinui pꝛo te obpꝛobꝛium. Inuenti
ſunt ſermones tui:et comedi eos. Et pꝛo ſꝑe reſurre⸗
ctionis:paſſionis verbum in gaudium vertebatur · Et
factum eſt mihi verbum tuum in gaudium et in letici⸗

am coꝛdis mei: quomam inuocatum eſt nomen tuum

ſuxer me domine deus exercituum. Et ꝙ penitus in p⸗
tectionem populi dandus eſſet deſuper liberatione pꝛo
miſſa paterna.poſt ſequitur. Et dabo te populo huic in
murum ereum et foꝛtem: et eruam te dicit dominus.
et liberabo te de manu peſſmoꝛuʒ et redimam te de ma⸗
nu foꝛtium.vbi aperte colligitur liberatio capitis ⁊ mẽ⸗
bꝛoꝛum.O ſtulti et tardi coꝛde. Nonne deus oſtendit
hieremye in opere figurali qualiter chꝛiſtus cum coꝛpo
re ſuo:reſurrectioni ex moꝛte donandus erat.cum ipiuʒ

in domum figuli iuſſit deſcendere ad ocularem viſione

operis eius:vt ibi cognoſceret moꝛtem et reſurrectio⸗
nem capitis et membꝛoꝛum.Elerbum quod factuʒ eſt
ad hieremyam a domino dicẽs. Surge delcende in do

mum figuli.et ecce ipſe opus ſuper rotam ſaciebat.et

diſſipatum eſt vas quod ipſe faciebat manibus ſius:cõ
uerſuſq; fecit illud vas alterum ſicut placuerat oculis
eius vt faceret.Hec ſiquidem ſimilitudo:indagatõmi/
bus animis moꝛt emet reſurrectionẽ pꝛonam pandit.
Nonne iudeoꝛum cogitationes atq; conſilia de chꝛtſii
moꝛte complenda.et chꝛiſti piam querelam in ſua per⸗
ſona vt factum in chꝛiſto cognommus idem hieremy⸗
as aperuit. Et dixerunt. Tlenite cogitemus contra hie
remyam cogitatõnes.Non enim peribit lexa ſacerdote
neq; con ſilium a ſapiente.neq; ſermo a ꝓpheta. Venite
percutiamus eum in lingua:⁊ non attendamus ad vni
uerſos ſermones eius.lbi ſtat im pia eius ⁊ iuſta que⸗
rela ſubſequitur.et velut homo exquirit conſilium.At⸗/
tende domine ad me et audivoces aduerſarioꝛum me/
oꝛum.Nunquid redditur pꝛo bono malum. quia fode⸗
runt foueam anime mee. Recoꝛdare ꝙ ſteterim in con
ſpectutuo.vt loquerer pꝛo eis hbunum:et auerterem in⸗
dignationem tuam ab eis.Et quod paſſus eſt ab phaſ⸗
ſuyr principe ſacerdotum in domo domini:perſecutio⸗
nem quam chꝛiſtus habuit a principe ſacerdotum.pꝛo⸗
pter verbum veritatis luce clarius monſtrat. Et lamẽ
tatio quam hieremyas pꝛotulit de ſeipſo abumbꝛato

4

Atunn
gog
tislan
doh
Pultaor
ſuete
tqn
virvi⸗
eius.
tantn
ta die
contr.
llitm.

mort
neqa
ſtus p

Ubus.
tontra
locan

busa

Elgn
inn
Po⸗
Pere
ctior
hoer
loca
heg⸗
etcle

leert

lemo

guech⸗
latg⸗
ſpelch

turctco⸗
cnns⸗

entact

minnge
hutner
bode
lem ſe
wen
Antant
nmnne
Cerrn
fnann

eſirunont
gre⸗Cren
tuindn
1.Kuang
atunctit
nherenne
o peſirig
vellkerrörie
emneierpi
Uſaiee me.

V. nen
reluere,

ebatur⸗ Et

etinletici ,/

mentuum
entusin e
Nrationeſeo
uiohnein
ar dominde,
umtedem
Cpiros: m/
s oſtenatt
dmctv
un ;
temn vinone
neunecto⸗
vdſtenzeſ
eKencen
ſciebeter
lbusſuocd
erat oonis
incagnönn
am wndt.
iu dcuſ
rMr;
heremp
ontrahee
lſaerote
a Vente
usodrni
luſoe
ſumdn
orun
ſet
amnn
eneremn
ebob
nttcuri
tumnpo
Erkene
butnbeno

——

mMiſterio de chꝛiſto pꝛeferebatur. Ac ſi chꝛiſtus de ſe lo⸗
queretur ad patrem. Sedunſti me domine 7 ſeductus
ſum. foꝛtioꝛ me fuiſti et inualuiſti.factus ſim in deriſuʒz
tota die. Omnes ſubſannant me: quia iam olim voci⸗
ferans iniquitatem et vaſtitatem clamito. Et factus
eñ mihi ſermo domini in obpꝛobꝛium et in deriſum to
ta die. tatimq; pꝛo literatione per reſurrectionis glo
riam: apte ſubiecit. Cantate domino laudate dominuz:
quia liberauit aiam pauperis de manu maloꝛum. Quo
mam autem pꝛophetauit aduerſus ciuitatem in nomi⸗
ne domini omnia mala que ventura erant ſi uper eam ꝓp⸗

pter leccata maioꝛum et multitudinem iniquitatum 5
pPeiſicipes et ꝓpim adiudicatus eſt moꝛti: quanqᷓ; moꝛs

non ilico ſequeretur. Sic nempe in chꝛiſto nouimus
actum:cum iuſta et vera et futura de hieruſalem et ſy⸗
nagoga cerneret. Honne hieremyas in medio ciuitꝗ
tis lamentabiliter dveploꝛans excidium ciuitatis de ſei⸗
pſo lamentationem compilans paſſionem moꝛtem ſe⸗
paulturam deſcenſum ad inferna. clamoꝛem chꝛiſti pꝛo

ſua et ommum liberatõne verbis vVarijs et enigmaticis

atq; miſticis. lamentabili deploꝛatõne monſiraut Ego
vir videns paupertatem meam in virga indignationis
eius.me minauit et addurt in tenebꝛas et non in luceʒ
tantum in me vertit et circumuertit manum ſuam to⸗
ta die. letuſtam fecit pellem meam et carnem meam
contriuit oſſa mea. Edificauit in giro meo:et circunde⸗
dit me felle et doloꝛe. In tenebꝛis collocauit me quaſi

moꝛtuos ſempiternos. Tetendit arcum ſuum: poſuit
me quaſi ſignum ad ſagittam. Hoc etiam ſymeon iu⸗

ſtuo ꝓp vtauerat:cũ ipᷣm adpuc paruulu teneret in ma
nibus. Ecce poſitus eſt hic in rumam: et in ſignum cui
contradicetur. Subdit etiam: factus ſum omni popu⸗

lo canticum eoꝛum tota die. Repleuit me amaritudini
bus:inebꝛiauit me abſinthio. Dabit percutienti ſe ma⸗

—

xillam: ſaturabitur obpꝛobꝛijs. Clenatöne ceperunt me
quaſi auem inimici mei grat:: lapſa eſt in lacu vita mea

Poſuerunt lapidem ſuper me:inundaueru nt aque ſu⸗
per caput meum. Dir perij. Et immeiate pꝛo reſi urre
ctione adiunctum eſt. quod ad petitionem et inuocatio

nẽ eius qui ad inferna deſcenderat fuerit celebeara. In

uocaui nomen tuum domine de lacu nouiſſimo:vocem
meam audiſti. Ne auertas aureʒ tuam a ſingultu meo

et camoꝛibus.¶ ppꝛopinquaſti in die quando in uocaui

te:et dixiſti ne timeas. Judicaſti cauſam anime mee: re

demptoꝛ vite mee Quaʒigitur lucide wrba iſta de his
que chꝛiſtus paſſus eſt ſonuerunt. Et q; clare⸗ ope in⸗
uocata paterna deſtructa lege tartareg lapide ſuperato

ſepuichꝛi moꝛtis deuicto imperio reſurrexit. O ſtulti et

tardi coꝛde. Quid pꝛo paſſione atq; reſurrect ione dici

clauus potuit:qᷓ; quod hieremyas pꝛope finem ſue la⸗
mentationis expꝛeſſit. Spiritus oꝛis eius chꝛiſtus do⸗
minus captus in peccatis oirteandenttue vVm
bꝛa tua viuemus in gentibb. Quid nudacius

is ver⸗
bis dici potuit que diligẽter diſcuſſa paſſionem moꝛ⸗

tem ſepulturam deſcenſum ad inferos reſurrectioneʒ

ab eis libertate tibus miſticis et varijs vocib⸗
cantant Nonne pꝛophetauit exechiel ꝙ per eipſum do⸗
minus liberaturus oues quas mali paſtoꝛes male tra⸗

ctauerunt ofino venturus erat. qui fecit vt verus pa
ſioꝛ animam pꝛo ouibus ponen Nonne miſſio dame⸗
lis in lacum leonum pꝛopter legem dei quam inteme⸗

Nonne ipſius liberatio:rxeſurrectionis indiciũ fuit E
ne quia quidem daniel bel deſtrurerat draconem in

rate ſeruauit:eius fuit pꝛenuncia paſſionis et c
er⸗

fecerat ad clamoꝛem populi vice alia in leonum lacum

extitit intromiſſus. et cum manſiſſet intactus dierum

5
2G: spre &» Wr

ſeipio pꝛeiagiaui

lie latronis impꝛoperati
paſſione foꝛtitudinem in

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

ebdomada. liberatuſq; pꝛoclamatum eſt magnum eſſe
ceum danielis:qui ſic illum ſeruauit illeſum. chꝛiſtum
contingentia clarefecit. O ſtulti et tardi coꝛde ad credẽ
dum que pꝛoplvte pꝛedixerunt. Nonne liberationẽ quã
adhuc factam non creditis: et reſurrectionis vitam in

tercio die vnde omnibus vere fidelibus reſurrrectio e

ra tribuitur. ocee ꝓplxta letanter futuram aſſeruit. Cle
nite et reuertamur ad dommum quia ipſa cepit ſalua
bit nos. percutiet et curabit nos. viuificabit nos poſt du
os dies. In die tercia ſuſcitabit nos. et viuemus in cõ⸗
ſpectu eius. NMonne de deſtructone moꝛtalis imperij:et
de his quos edurit ab inferis non adumbꝛato ſed aper⸗
to vert clamauit Ero moꝛs tuao moꝛs.ero moꝛſus tu
us inferne. quia moꝛtem moꝛte ſuperauit. nec omnes
etruſos extraxit ab inferiſ.ſed quos ab eterno deus pa

ter pꝛeoꝛdinauit:et qui momoꝛdit non totum ſed par⸗

tem abſcidit.Nonne ſaluationem guam omnes appe⸗
tunt iohel per chꝛiſtum ante dixit. in monte ſyon et hie
ruſalem eſſe futuram. In monte ſyon et hieruſals erit
ſaluatio ſicut dirit dominus:et in reſiduis quos domi⸗
nus vocauerit nde igitur ſaluatio niſi per moꝛtẽ chꝛi
ſti:qua liberaremur ab omni moꝛte que omnem ſalug⸗
tionem ademerat. Nonne comminatio facta per amos
puo iſrael obumbꝛatice ſuppoſitam cautam habuit:
quam vere habitura erat ꝙ cheiſtum argento vendidit
Sußper tribus ſceleribus urael et ſuper quartum non

cõuertam eum.eo ꝙ vendiderit argento iuſtum pau⸗

perem pꝛocalciamentis. Illa enim cõminatio venditi⸗

onem et moꝛtem iuſti et pauperis habebat in eaula. Mõ
ne idem amos odium iudeoꝛum et abhominationez in
chꝛiſtuʒ quia eoꝛum arguebat delicta A loquebatur per⸗

fecta vnde chꝛiſtus ext itit interemptus edocuit. Odio

habuerunt in poꝛta coꝛripientem.et loquentem perfe⸗
cte noni ue. Werſorntio ahdſe contra edom.
qui ſanguineus dicit

r pꝛopter infectionem iniquita
tem in oꝛtem chꝛiſti vmbꝛatice pꝛeoſtende/
bar ſfionne ionas aptiſſime in fugitiuo naufragio et in
abſoebitione atq; tridua detentione in vtero et vomitu
ipſius a piſce:chꝛiſti paſnonem et moꝛtem et triduanã
ſepulturam et reſurrettiouem gloꝛioſ. longe ante in
onne quia ſic opoꝛtuit pati chꝛiſtũ
percuſfſionem mantie ipſius miceas ad confuſionẽ fi⸗
onne naum patientiam in
eſurrectione chꝛiſti n e

ſu domini ciuitatem increpat.aperte commemoꝛat 6
ne abacuck ſuper cuſtodiam ſpeculatioms ſue chꝛiſtum

contemplabatur in cruce: in cuius coꝛmbus virtutenrn

eſſe pꝛoduxit. Nonne ſophomias per pꝛeparationem ho
ſtie qua ſanctincandi erant electi atq; wocati. hoſtiam ſa⸗
lutarem coꝛpoꝛis chꝛiſti oblataʒ in cruce pꝛo his quos

ab eterno pater pꝛedeſtinauit erpoſuit. Nonne ipſe

idem cum ſeuiciam ciuitatis hieruſalem pꝛincipum et
ſacerdotum atq; plebeioꝛum expꝛimeret: chꝛiſti repꝛo⸗
bationem et paſſionem et moꝛtem incluſit. Ele pꝛouo⸗
catrix et redempta ciuitas columba. nõ audiuit vcem
nõ ſi uſcepit diſeiplinam. In domino non eſt confiſa.ad
deum ſuum nõappꝛopinquauit. Principes eius in me
dio eius: quaſi leones rugientes. Judices eius quaſi
lupi veſpere:non relinquebant in mane. Pꝛophete eiꝰ

yeſani:viri infſideles. Sacerdotes eius polluerunt in⸗
iuſte:egerunt contra legem Dominus iuſtus in medio
eius:non faciet iniquitatem. Hec ſiquidem verba per⸗
ſpicacibus maliciam et ꝓpꝛietatem illoꝛum qui contra
cheiſtum conuenerunt ſine nube declarant. et euemiſſe
ab his infallibilem chaſti paſſonem et moꝛtem libera⸗
tionem vero gentiü et oim credentii. poſt reinnegoͤeʒ

ſi quis legerit ſubſequenter inueniet Monne aggeus
pꝛeoplvta de templi renouatione in ine g9:et de como⸗
tione celi et terre atq; de aduentu deſiderati a cunctis
gentibus. per figuram et quoddam enigma chꝛiſti nati
intatem paſſionem et moꝛtem ſimiliter et reſurrectio/
nem pꝛetexuit. O ſtulti et tardi coꝛde et credendũ aper
tiſſima dvicta pꝛophetarum Monne omnia que videbat
cacharias cæ ieſu ſacerdote magno certo miſterioꝑ om
nia chꝛiſto conueniunt:qui vere ieſu omnium ſaluatoꝛ
ſacerdos magnus factus ineternum: ſemetipſum obtu
lir deo patri. Nonne humilitatem duam m delatura ſui
coꝛpoꝛis a ſubiugahbus oſtendit pꝛout acta eſt ante pᷣ⸗
dixit. Erulta ſatis filia ſJonnubila hieruſalem. Ecce rex
tuus veniet tibi iuſtus et ſaluatoꝛ. Vpſe pauper et mi⸗
tis et aſcendens ſuper aſinam: et ſuper pullum filium
aſine. Etiam argentoꝛum triginta chꝛiſti venditionem
non tacuit. Et appenderunt mercedem meam triginta
argenteis. Magnũ planctũ moꝛtis eius aperuit. Mõne
idem cacharias plagas manuum: percuſſionem ipſius
velut paſtoꝛis diſper ſionem gregis. apertis wocibus ce
cinit. Quid ſunt plage iſte in medio manuum tuarum
Ert dicet. His plagatus ſum in domo eoꝛum qui dilige
bant me. Framea ſuſcitare ſuper paſtoꝛem meum. et ſu

per virum coherentem mihi dicit dmmus exercituum

Percute paſtoꝛem:et diſpergentur oues grege Mon⸗
ne malachias per toleratum domini lawꝛem notam fe
cit pꝛoplxtice toleratam domim paſſionem. Quns ve⸗
hementioꝛ labo: q́; in paſſiombus moꝛi.ſionne ſub no⸗
mine angeli chꝛiſtum venturum ad templum et pi/⸗
gationem completurum filioꝛuʒ leui verbis multis et
miſticis pꝛeteruit Sed vnde purgatio finoꝛum homi⸗

num. niſi per moꝛtem illius qui bominum non potuit

habere peccatum Ecce q́; magnam nubem teſtimonio
rum haſvemus appoſitã ſuper miſterio pamſionis et moꝛ
tis. et ſuper gloꝛia ſancte reſurrectõis in nte beneficiuʒ
libertatis: que teſtimonia ſi ab eoꝛum vmbꝛa diſſeren/
do ſingula veniſſemus in lucem atq; coaptionem ge⸗
ſtoꝛum domini ſaluatoꝛis abſq; dubio non comica ied
ampla fuiſſent congeſta volunmmna. Mec ſcriptura ſacra
euacuanda credatur diſſertione verboꝛum. altioꝛa enim
cõtinet qᷓ; ſpeculetur intellectus humanus:que ab ipio
non cõſpecta creduntur. Mec in hac parte pꝛetunmmmus
ſic et eo oꝛdine quo chꝛiſtus duobus diſcipulis diſſeru⸗
it diſſeruiſſe: ſed teſtimonia poſuimus non per ſingula
monetauimus viſſerendo: ne impꝛopꝛietateʒ aliquam
necteremus non affirmantes eum tenuiſſe oꝛdine quẽ
ſaluatoꝛ interpꝛetando tenuit. maxime cum euangenuca
pagina illum ſilendo pꝛetereat. ſed tenuiſſe oꝛdineʒ ſeri
pturarum. et pꝛout eccleſia ſuboꝛdinat. numerum pꝛo⸗
pixtarum.Non etiam omnia teſtimonia poſuiſſe gratu
tulamur. quoniam multa ſub velamine manent et coõ
pꝛehendere illa nequimus: tamen ex his paucis ma⸗
teria paratur ad plura diligenter querenda per codices
ſcripturarum ſanctaruʒ. Et in his dumtaxat poteſt cla
refieri per ndem:pie querentium intellectus.a igi
tur rephendi de tarditate credendi nonſtimeant. Qind
cunctetur in paſſionis et moꝛtis et reſurrectioms chꝛi
ſti credulitatem venire:cum tam numeroſum ⁊ pium
concentum in his geſtis aſpexerit ſcripturarum: quem
concentum nemo doꝛmire fecit. Adhuc enim ſcriptura
rum voces geſta et gerenda concoꝛditer enarrando cla⸗
mant. Sed cum chaiſtus ſcriptures que de ipſo erant
interpꝛetando loqueretur nõ retardabat inceſum: vt

loquendo incederet.et incedendo oceret. Etemm cau

ſa noſira via q;diu durabit eccle ſiaſtica ſcriptura men/⸗
ſlunatur. et eccleſia intelligendo pergit vt nõ pꝛo mauè⸗

quortu decimn

ſione ſed pꝛo eruditõne vie:vt deueniamus in patriamn
factam penitus ſcripturam credamus. Et ille diſſeres

illi audientes appꝛopinquauerunt caſtelio quo ibant
diſcipuli ſcilicet intent one chꝛiſius vero vt innorelce⸗
ret le ſocium uineris fecit. Hipil ſibiet caſtello pentus
erat. Quamobꝛem finxit ſe longius ire et iuſiet om

nino longius ab eis per fidem. et coꝛpoꝛe declnaſſet in
quam voluiſſet viam:miſi ab eoꝛum tuiſſet pia charita/

te detentus. Nec huiuſcemodi ſictio notam habet pec⸗
cati atq; delicti:nec repꝛchenſiombus quoꝛumcũq; ho⸗
minum ſubiacet:ſichꝛiſtus qui ommia nouit antcqᷓ; fi⸗
ant his diſcipuhs ſe tali pacto tacito ſociauit.vt ſi exar/
deſcerent amoꝛe in eũ auditis tam altis declaratõn b-
ſcripturaꝝ ſi eſſent hoſpitalitatis feruidi amatoꝛes ſi ho
minem noticia peregrinum ex charitate vt notum fra⸗
trem luſciperent cum eis in hoſpicium diuertiſſet:alias
graderetur. Nec perperam ſingit qui vult hominem in
virtute aut ſcientia experiri. ſi experiendi aptitudinem
captat:dum non querit aut tentat deoꝑere.ſed incogni
toꝛum dare ſcientiaʒ. ingit ſeꝑ paterſamilias.vt ſiub⸗

iectoꝛum percipiat bonitatem. GEmgit diſcipulo ſept ma

giſter: vt noſcat quid ſentiat ⁊ vt erudiat amplius.gin
git ſepe mater paruulum ad terram deijcere ſiliuʒ quẽ
poꝛtat in vlnis vt ipie tenacius hereat. Mon ſunt ma⸗
culoſa ſigmenta moꝛum honeſtate ſeruata. et dum poſt
modum urrogantur additamenta ſcientie ſiue virtutuʒ
leu quecunq; incrementa bonoꝛum. Pꝛoinde chꝛiſius
non fingebat in fraudem cum pꝛoceniiſſet vlterius pꝛo
ut geſtu coꝛpoꝛis oſtendebat:mſi illum illi pia rogatio/
ne coegiſtent. Vnde coegerunt eum dicentes. Mane
nobileu dñe:qm̃ adueſpꝑaſcit et inclinata eſtiam dies.
ed quõ cogitur chꝛiſtus.qui nullis.ptatiba ſubiacet.
Penitus pijs pcibo 1 oꝛõlbus huihb, detinebant. Hoc
quippe mõ iacob angelũ detinebat: cũ angelus diceret
Diumute me auroꝛa eſt. Cui iacob econtrario reſponde
bat. Mon dimittam te: mſi benedixeris mihi. Mon ma⸗
nu aut alia coꝛpoꝛali potentia iacob detinebat angelum
mſi ſumbus oꝛatõnum atq; pꝛecaminum. Simihbus
reſticulis moiſes dominu hgauerat:cum ipie dominus
moiſi loquebatur dicens.Dimitte me vt iraſcatur fu⸗
roꝛ meus contra eos:faciamq; te in gentem magnam.
Peccauerat dommo populus in vitulo aureo:cin domi
nus iuſte volebat ualci:ied vt in exodo ſcriptura cõme⸗
moꝛat:moiſes dommum pꝛecibus et pijs rogaminib
et humilibus aſiertiombus detinebat. Non ergo violẽ
tia:ſed oharitate atq; pia oꝛatione.chꝛiſtus cogitur et te
netur oꝛabant iſtum velut ſocium peregrinum. cuius
allecti eloquendi dulcedine ſecum manere guſcebãt et
peroꝛabant ad manendum ſubinferentes tempoꝛis le⸗
gitimas rationes quia hoꝛa eſt veſpera.et dies inclina⸗

tur ad noctem.que cõmoditatem ſemper abſtulit pius

pergendi. Sed pec verba pꝛoferebant ad pꝛofectum ho
minis peregrim:quem ſi cognouiſſent verſa intentio⸗
ne dixiſſent · Sed nos qui fide nouimus quem ilh fra⸗
cto pane cognouerunt: oꝛationem noſtrã iſtis ſubmiiſ⸗
ſis cauſis recta intentione faciamus. Dulcis eſt violẽ /
tia quam infert ſincerus amoꝛ:et humilis ſupplicatio
ſepe fecit aſſentire rogsatum. Et vltra pergentes pꝛeca⸗
tiua lachꝛyma fetit redire retroꝛſum. Et gratag eſt coa /
ctio:quem pure virtus appoſuit.lgit nobuicum ſalua⸗

toꝛ ommum chꝛiſtus: vt his artibus atq; violentijs co

gi velit. Sed qui nouit pꝛeces effundere. cauſem ſubè⸗
mittere nõ ignoꝛet. Fitq; nobis neceſſaria man ſio chꝛi
ſti. quomam dies noſtra tendit ad veſperum mane ec
veſpere factus eſt dies vnus:et tota hominũ vita mane

fit et veſpere. Mane ſiquidem in luce virtutum oꝛite

orumnfig
entſcetaſas
tonmemin
Prtointen
eſelnogi
nliuaprſub
paloſtm
mplnaßn
e linan⸗
onſon nn
etdommt
ſveyimin
nechaſus
henusn
ia rogotio/
tes Cane
amdees.
ddſabaeet.
bem oe
Wus dicent
o keippnce
h. Ponma
at mmgelen
. Bimbrs
pſedommn
ralcator
im mugnonn
Ureorch Nmi
nptonscinee
rogiNmh
vonetgonwe⸗

glogturtꝛte

nnum de
eglittira
tennpounte
diepnnni
äbtepnos
vpkuonnt
Kimento⸗
beniiftn
ſoſekn
cseſpo⸗
bſupparo⸗

nres welg

dumn ſila
olentiſo

zulem tu

nmnfocht
mane e

intanmn

hdei ſole iuſticie:conſurgente veſpere cum tentationũ
tenebꝛis ꝓpinquamus.Hec credimus fuiſie aliquã vi⸗
tam iuſtoꝛum:que tentationum et pugnarum ſalteʒ in
uiſibilium veſperam non haberet. .zοde cum adue
ſperalcit his argumentis cogendus eſt wdminui vt no⸗
biſcum maneat ne cadamus. SGepe nanq; mane ſicut
viridis vrba tranſimus:cum aliquid bom debniter fg⸗
cimus. Et mane ſepe floꝛemus in apparentibus bonis

et tranſimus motibus noſtris: ſed veſpere decidimus

in peccata.induramur cõſuetudine.areſcimus penitus
a virtute. Idcirco peroꝛet qin nouit vt nobiſcum chei⸗
ſtus m mẽèat:quomiam adueſperaſet. Et nos male apti
huiuſcemodi veſperaʒ ſuſtinere:niſi nos rogati atq; co⸗
acti man ſio tueatur. Oane tempus eſt iuuentutis: ve
ſpere ſeneſcentis. Mane tempus eſt gratie: veſpere tẽ⸗
pus eſt pugne. Mane conuerſionis.veſpere pꝛobatio⸗
nis. Mane aſcenſionis:veſpere tempus deſcenſionis.
Mane clara cogmitio:veſpere vmbꝛatica. Mane cogni
tio per ſidem:veſpere cogmitio per naturam. Wane co⸗
gnitio in deoꝛveſpere in ſeipſo. Quam ob cauſam cum
ſic adueſperaſcit dięs vite pꝛeſentis:eſt maxime chꝛiſti

manſio nobiſcum fieri opꝛtuna.Egrediuntur ſepe lu

piad veſperam vt inuadant greges ouium redeuntes
ad caulas.et querunt ſi aliquam inuenerint ſeparataʒ

agrege ſubterfugientem paſtoꝛis oculos canumq; la⸗

tratus:quam cum inuenerintin coꝛpus voꝛando trahi
ciunt. Et hi wloces ſunt:vt etiam ſub ſigura chaldeo⸗
rum mones lupis veſpertinis velocioꝛes eſſe dicun⸗
tur. Et eos qui iugum ſanctum iuſte impoſitum rum⸗
punt et vmcula iuſticie vt in nephanda labatur lupus
ad veſperam ſepe vaſtat:ac per hoc cum taliter velpere
fit. ſatagamus lucem chꝛiſti manere nobiſcum: qunaſſi⸗
ne ipſo nihil facere nouimus nec valemus. Ecce tene⸗
tur dñs pꝛecibus pijs vt benedicat ad gratiam vt Nucta
toꝛ obtinuit.Tenetur ne iraſcatur ad penam:vt dux o

puli ſecit. Tenetur ne illudamur aut damna patiamur

ad veſperam:vt hi diſcipuli ſatagerunt. Congeminant
moꝛe cauſam hi pulcerrima oꝛatione quanq; ignoꝛent
eum quem oppido depꝛecantur.et inclinataʒ diem eſſe
ſubinferunt. Et vere totius mundi diem nouimus in
clinatam et ad occaſum omnia vergunt:et vniuſcuiuſq;
hminis dies aſcenſum habet atq; decliuum. Sed de
inclinationeqᷓ; de aſcenſione vnuſquiſq; redditur certis
oꝛ.quoniam eoipſo quo naſcimur vergimur ad occaſuʒ
At qui moꝛe diei qui ſole oꝛiẽte in noſiro emiſperio agi
tur: inuiſibilis ſeu intellectualis conſtitutus eſt dies.
am ab oꝛiente ſole ſurgente vmbꝛa obiecti ⁊ recti coꝛ
poꝛis ꝓtenditur in occaſum Sed quo amplius ſol aſcẽ
dit ipa vmbꝛa bꝛeuiatur:et ſi ſol tam aſcenderit vt fera
tura radijs dyametraliter ſuper coꝛpus om̃ino vmbꝛa

perit. ne extra coꝛpus in partem pꝛotendatur. ſed tan

tum ſit reflera ſuper ſubiectã ipſi coꝛpoꝛi terraʒ. Cum
vero ſol a medio emiſperij pꝛogrediens inclinauerit in
occaſum dies emiſperialis incipit inclinari. et vmbꝛa
coꝛpoꝛis in oꝛientem pꝛotendi. Quo ſol magis acceſſe⸗

rit ad occaſum. eo magis in oꝛiente vmbꝛa pꝛotenditur

VDonece ſub vndis heſperijs ſol occiderit:tunc nõ vm bꝛꝗ

coꝛpoꝛis:ſed plena nox vbiq; in ſuperioꝛi noſtro emiſpe
rio erit. Sunt igitur vmbꝛe mane. ſunt 1 vmbꝛe veſpe

re. Vmbꝛe matutine in ipſo ſolis oꝛtu ſunt penitus lõ

gioꝛes in aſcenſu bꝛeuiantur. donec vltra coꝛpoꝛis ter⸗
minum non pꝛotendatur. Elmbꝛe veſperi in ipſo deſcẽ

i ſolis ſunt bꝛeuioꝛes: ſed quo magis deſcenderit lon⸗

gioꝛes fiunt donec nox vndiq; ſubſequatur. Ad nocte⸗

ſcendum erxinclinatione diei per inclinationẽ ſolis ipſe

ſol pꝛius a vallib et locis cõcauis abeſt, deinde a collib

4

Pe Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

perlumen ſuum deſcendendorecedit. eum autem s c⸗

cuminibus montium ſolis deſcendentis radij abicon.
duntur: noctem plenam diemus umminere. Sicq; ſta
tum militantis eccleſie vſq; in pꝛeientiaruʒ poſſumus
deploꝛare:et ſtatum qᷓ; plurium animarum que diem ſi
dei aſpexerunt. Oꝛitur quippe lol iuſtcie ſine qua ſalui
eſſe non poſſumus ab oꝛiente ſidei:ſed in oꝛtu ipio on⸗
ga videtur vmbꝛa malefactoꝛum que in occidentem p
tenditur:quoniam ad eternam moꝛtem ⁊ ſempiterni

occaſum malefacta deducũt. Sed quanto amplius ſol

iuſticie aſcenderit per amoꝛem anim et actionem coꝛ/
poꝛis in emiſperio noſire vite ipſa maloꝛum vmbꝛa bꝛe
uiatur. vt etiam cum deſuper nos ipſe ſol fulſerit nulla
vmbꝛa in partem aliquam pꝛotenia videatur: excepto

ꝙ adpuc viuimus vita coꝛpoꝛis ſuper terram. ECum ve

ro ſol iuſtige non ſuo curſu.ſed noſtro demerito verge⸗
rit in occaſum:noſter virtutum dies inclinatur recon⸗
ſtituuntur vmbꝛe in oꝛientem verſum.et eo longioꝛes
quo ſol deſcenderit amplius.Eo peioꝛes veſpertine qᷓ;
matutine:quia contra cogmitam agitur Veritatem. Al⸗
le decreſcebant ſolis acenſu:ite vero ſolis deſceniu in⸗
crementa ſuſcipiunt. Qρuid enm nephandius cumin

mente hoĩe ol occidit iuſticie.atq; inclinatur in anima
venttas rationis ſeu tendit in occaſum ratio veritatis.
Mericuloſa eſt inclinatio diei: peſnme ſunt vmbꝛe ve⸗
ſperi hinuſcemodi. Mι ode hieremyas oicebat. Qe.

nobis:quia declinaint dies:lõgioꝛes ſacte ſunt vmbꝛe
veſperi. Pꝛopterea pijs pꝛecibus fuſis lachꝛymis do⸗
minum exoꝛemus:his armis ſibi wiolentiam mciamus
et pꝛofunda oꝛatõe cogamus manere nobucum dicen
tes.mane nobiſcum domme:quoniam adueſperaſcit et

inclinata eſt iam dies. Et intrauit cum illis in caſtel⸗
lum:atq; neſcio in cuius paratum hoſpicium. Intrat

muitatus rogatus et a pia eoꝛum charitate coactus: p
ficitur ꝓpter quod ſe ſocium dederar. Ante cõplerur qd
longe poſt iopannes in apocalipſi deſcripſit. Ecce ſtoad
oſtium et pulio. Si quis audierit rvocem meam et ape
ruerit mihi ianuam: introibv ad illum et cenalo cum il⸗
lo.et ipſe mecum. Stetit ielus ad oſtium coꝛdis ipſoꝝ
er per altiſſimos verbvꝛuʒ ictus ſcripturas interpꝛetan⸗
do pulſauit. Aludierunt ulli ardenti animo wocem eius:
nõ quaſi eius qui erat: ſed quaſi vocem eius qui de ipo
verbo pꝛomebat. Et aperuerunt ianuam coꝛdis tam ſe
rene doctrine.non ꝓpter eum quem adhuc peregrinuʒz
habebant.ſed pꝛopter eum quem ipfi querebant. et P
quo⁊ de quo videbatur peregrinus verba conferre. At
