bi. mirabiliter in terra degentẽ. Oſtendũt miracula ex⸗

iſtentem in agente virtuteaut in recipiente pꝛehabitã

fidem. aut animauerũt ad credendũ qð nõ erat creditũ
ſeu videbat᷑ impoſſibile ad credendũ.ſed ipᷣa penitus nõ
fecerũt aliquẽ celo dignum:nec meruerũt habere cõſoꝛ
tium angeloꝛũ.qui nunq; viſibiliter miracula viſibilia
operati ſunt ex quibus ſaluarent᷑.nõ ſuſcitauerunt mo
tuos.nõ illuminauerũt cecos.non mundauerũt lepꝛo⸗
ſos.et ſimilia que bumana mens miratur et magmipen
dit. Sed inſepabilis charitas et firma et immutabilis
adłe ſio ad creatoꝛẽ eos fecit eſſe beatos. deſuꝑer diuina
largitõne ſupꝛa meritũ reſpondente diffuſa. Et ſi legit
in veteri teſtamento multotiẽſ angelos apparuiſſe.mul
taq; feciſſe:beati enim erant confirmati.In celo ſcripti
erant.pꝛopterea que diuino iuſſu faciebant nõ ampliuſ
in celo ſcribebantur. Pꝛedeſtinatio nõ queritvt pꝑfician
tur miracula ſed virtutes. Nulla miracula fecerat virgo
pꝛeter ſanctificationẽ vterinaʒ nõ meritam. Quinden⸗
na deo per virtutes placuit:et in ſua vita nullum mira⸗

culum legimus feciſſe. YHohannes baptiſta viuens nul
la fecit miracula ſenſibilia. et bapticauit dñm.et cõmen

datur a chꝛiſto inter natos mulierũ:et ꝑ martyriũ ite⸗
rum magis placuit.Mõ fecerũt miracula innocentes:⁊
cõſtituti ſunt ante thꝛonuʒ dei.Abluti baptiſmate pue⸗
ri:decidentes celeſtia regna ſuſcipiunt· Plura miracu⸗
la legimus poſt ſanctoꝛũ moꝛtem qᷓ; viuentes oſiende⸗
rant:que ſi aſſcriberent celo ſanctos ſuꝑſcriberent ſemꝑ
et augerent ipᷣoꝛum meritũ poſt deceſſum.ac etiam pꝛe
ter virtutũ opus daretur pꝛemiũ:⁊ poſt cõfirmationẽ
liberi arbitrij gloꝛia adderetur. Et ſi expectant gloꝛifica
ta coꝛpoꝛa que nõ habent.expectant et alij qui miracula
nõ fecerũt:ſed neq; in via neq; in patria miracula meri
tum faciut. Merito nempe ſaluatoꝛ gaudere de miracu
lis.ſuis apoſtolis et diſcipulis ſuaſit.in chꝛiſtiferis vir⸗
tutibus eos firmãs.que potiſſime illis due pᷣncipaliter

S N

Liber octauus De vicijs

erant:abdicatio penitus omnis m undi.et ipᷣius ſeque⸗
la ireetrouerſibilis firmata in obeditia aſq; ad moꝛtem
Et chꝛiſto cum apoſtolis et diſcipulis pſonaliter geren⸗
te in eis ducatuũ.nulle maioꝛes de illis ſeribunt acte vir
tutes:q; abdicatio et ſequela in obedientia ſancta chꝛiſti
Ervt de pꝛima taceam. in moꝛibo chꝛiſtianis nulla ma⸗
ioꝛ eſt virtus:q; inexceptuate obedire ſancto plato. Hec
enim omnes virtutes i neludit. caſtitatẽ. abſtinentia.o⸗
rationem. paupertatẽ. ſilentium. exercitium. etiam ipaz
moꝛtẽ includit. Nam ſanctus.ſanctus exiſtens. niſi ſan
ctum nõ pꝛecipit.imo ſemꝑ ſanctũ pꝛecipit:et qui ſan⸗
cto obedit: ſanctus eſt. Et hoc eſt vnde apoſioloꝑ et diſci
puloꝛũ et ommũ ſaluandoꝝ nomina ſcripta ſunt in ce⸗
lis:de quibop inobedientia angeli apoſtate ſunt eiecti.
Ac per hoc in his verbis ommis ſpiritualis ſupbia de di⸗

inms cariſmnatibi. doms. virtutibus. reuelatomibus. ap

paritionibus.viſionibo q;tumcũq; veris a chꝛiſto retun
ditur:ne id qð eſt diuinu exnoſtro faſtu ſuperbie imneter
num vrtatur ſuꝓpliciũ. Que tanto piculoſioꝛ eſt qᷓ coꝛ
poꝛalis:q;to ſpiritibus apoſtaticis magis eſt ſilis. Qui
nõ de coꝛpoꝛe qo nõ habent. neq; de coꝛpoꝛalib- que foꝛ⸗
te nondũ facta erant.et ſi facta per eos nõ facta erant:
ſed de ſpiritualbus quibus vigebant inique cõtra deuʒ
vſq;quaq; fecerũt. Igitur qui legis.hec mala deuita.
ALALapitulum XXII
Nempe cum duo ſint maxie que cauſa damna⸗
n cionis ſi
brite teneantur eriſtunt. necnõ occaſiones ſunt
maloꝛum atq; wvnoꝛũ.ex quibus cuiuſſibet qualis vita
fuerit iudicatur. timoꝛ viq; et amoꝛ.ideo ſaluatoꝛ illoꝛũ
timoꝛem a coꝛdibo excuſſit hominũ quo iuſta vita puer⸗
teretur ipoꝛum:aut nõ caperetur ipo tonante in coꝛdib
ſuppoſitoꝛũ. Ideo dixit diſcipulis ſuis.dñs et magiſter
Molite timere eos qui occidunt coꝛpus.animã autem
nõ poſſunt occidere:ſed eum timete qui coꝛpus et aiam

wteſt perdere in gehennam Et lucas reſert Dicoxv⸗

bis amicis meis:ne terreamini ab his qui occidunt co⸗
pus:et poſt ſec nõ habent amplius quid faciant Et ali
bil Nolite timere puſillus grex:quia cõplacuit patri v⸗
ſtro dare vobis regnum Hocvicʒ innuens. ꝓpter timo
rem hominũ nolite peccare.dimittendo iuſticiã. writa⸗
tem.ſanctitatẽ.virtutẽ.ſanctãq; in moꝛibus vitã. Sed
ne foꝛte quis diceret.fideʒ ſpem charitatẽ veritate ⁊ ſan
ctitate in animo ſermo.ſed timoꝛe perterritus hominũ

oꝛe aut opere intermitto:ilico ſaluatoꝛ adiecit &mniſ

ergo qui me negauerit coꝛam hominibꝰ: negalv et ego
eum coꝛã patre meo qui eſtiin celis . Qu negationem
nõ ſolum ad eos qui cõpꝛehenſi ab inidelibus timore
pcuſſi ſe negauerint chꝛiſtianos:ſed ad eos qui moꝛib
et vita eius euangelio nõ cõſentientibus atq; diſcoꝛdi⸗
bus:nõ concoꝛdãt.inc ad titũ ſeribens aplus ait. cõ⸗
fitentur ſe noſſe deum:factis aũt negãt. Ygit᷑ nõ imme
rito eternis adijcit᷑ ſ. ammis.qui aliquo timo:e pauefa/
ctus negauerit virtutem aut virtutis auctoꝛem: aut ꝑ.
iniquitatis operationẽ.ſeruum ſe ꝓfitetur dialvli ⁊ pec⸗
cati:quia qui facit peccatũ:ſeruus eſt peccati. Hoc timo
re deuicti apłi negauerũt chꝛiſtũ:petrus maxime iura⸗
mento ac ſub anathemate denegauit. Multi ſane timen
tes pdere partem vite. totam negauerũt vitam. penam
tempoꝛalem timoꝛe vitantes. incurrerũt eternam: pe⸗
cumam diligentes. timoꝛe ne ꝑderent:megauerũt iuſti
ciam.?l vicioſa ligatione ſepari nolentes.timoꝛe negs⸗
uerunt vite viam. ne diſpliceãt quibus placere affectãt
negando quod iuſtum.timoꝛe obſequunt᷑ ad placitum
coꝛrigi aut repꝛelvndi timẽtes negaãt verum ad velamẽ
tum ipᷣoꝛum ſubmittendo falſum. Indubitanter in o0

puertantur.aut cauſa ſaluatõnis ſi de

mnibus deum negat:qui nõ dei timoꝛẽ ſed hominũ ſu⸗
um poſuit ante cõſpectum. Quoſua doctrina pulſo
pee foꝛibus. cõtinuo ad impꝛobationẽ et diuiſione illici
ti amoꝛis ſe cõtulit dicens Nolite arbitrari: quia vene
rim pacem mittere in terrã:nõ eni veni mittere pacem
ſed gladin. Clemi enim ſepare filii aduerſus patrẽ ſuũ.
et filiam aduerſus matre ſuã:.et nurũ cõtra ſocrij ſuam
et inimici hominis domeſtici eius Amo: vrus nunq;
eſt ſine vera pace. pax aute wera filiter ſine vero amoꝛe:
quoꝝ aguntur actus in deo et ꝓpter deu.xet in finẽ oĩm.
ſt at quida amoꝛ illegitimus:qui a pace mala ſoꝛtit
oꝛigiue. Dimiliter ẽ repire pacẽ:que infectũ fouet amo
rem. d qu pacẽ mittend in terrã vt eus amoꝛe ĩeſ
copulent ſaluatoꝛ denegat ſe wmiſſe: alias gũ̃t cõtra ſe⸗
ipm ſaluatoꝛ verba ꝓtuliſſet cõtraria cum dixit · Paceʒ
med do vobis. pacem relinquo vobis:nõ quõ mundus
dat ego do vobis. Albi luce dlarius patet:eſſe pacem di
uerſam dei et mundi. Elnã dat. atq; iure hereditario di⸗
mittit ſeruis ſuis:alterã velut nequa denegat ſequaciba
ſuis. Naʒ pax que intm̃ homines copulat.vt a deo ſe iun
gat. diſcoꝛdie eſt et puerſa iuſticia. eternaq; bella nanci⸗
icitur:vt nature atq; doloꝛis bellum nunq́; pace aut al⸗
terius victoꝛia finiaf᷑Ac per hoc nobis et enuclialiter cõ
ſulens: ad talem pacẽ gladium diuiſionis appoſuit cuʒ
dicit.Nõ enĩ veni mittere pacem ſed gladiũ.icʒ verbum
ſpiritus ꝑtingens ad diuiſionẽ talem neceſſario faden⸗
dam: quo emendo tunicvendere iubent apli. Gladius
oni etiq iudiciũ veritatis et cognitõnis atq; dilcretõnis
inter bonũ et malũ.et bvnũ et melius.mellus⸗ optimũ
yt elecno ſubſequat᷑. Quo gladio ſalomõ in duabo mu
lieribus amoꝛẽ wrũ ⁊ falſum inuenit. Quo gladio poſt
benedictionẽ ſibi a fratre ſurreptã:viuendi remedium
remanſit eſau.Quo gladio fit lſepatio ab impfecte ama

tis:imo a paſſibiliter et vicioſe dilectis. Vleni enĩ ſepa⸗
re filiũ aduerſus patrem cetera.vt pietas in maioꝛi pie

tate vincat᷑et amoꝛ a valentioꝛi amoꝛe ſupetur. Et ini⸗
mici hominis domeſtia eius. Sed ne quis crederet ſal
uatoꝛem noſtrũ dominu ieſum chꝛiſtü fontem vin uʒ a⸗
moꝛis et dilectõnis. odiumvoluiſſe immittere. omn⸗

auferre amoꝛẽ nature.et infuſa deſupꝑ gratia chꝛiſtiana

naturam amoꝛis ſuis videretur pꝛiuare mu neribus cõ
tinuo vlut oĩm pꝛouiſoꝛ et modificatoꝛ adiecit AQui
amat patrem aut matrẽ plus qᷓ; me:nõ eſt me dignus.
Et qui amat frlium aut ſiliam plusq́; memõ eſi me di⸗
gnus. Ygit᷑ nõ immittit odium ad ꝓrimum.vbi alias
pꝛecepit diligere inimicũ.nec cõdemnat iura nature cre
ate qu ex amoꝛe creauit.qua legibus adinuicem ſtrin⸗
git amoꝛis ſed duos amoꝛes cõſtituens.hominis et dei
amoꝛẽ dei creantis gubernantis redimentis et beatiſi⸗
cantis.amoai hominũ woluit pꝛeualere. vt vnus non ex
tinguatur ab altero. nec alter impediarex altero. ſed al⸗
ter alteri pꝛeferar ulter alteri ſubijciatur: vt ſeruata le⸗
ge iuſticie.qui ꝑ ommia eſt pꝛeſtãtioꝛ. in omnib examo
re ſit wotioꝛ ominb creatis quocũq; iure diligendis. eti
am tibiipᷣi e vna regione cõſtitutis.ſoli deo cuieſt om̃is
honoꝛ gloꝛia cõſtituto in altera ex aliqua cauſa quomo
dolibet ſuadente opoꝛteret indicere bellum:ſeruare pacẽ
tenere fidem. offerre placitum. bellim cum creaturis.
pax et ſidem deo.et ſibi ſuum placitum offeratur. Vt ſi
aliter fieri nequit ꝓpter deuʒ dimittatur pꝛoximus: ſed
pꝛopter ꝓrimum nõ dimittatur deus. Mam omne ius
tota creatione in vnum cõueniens. federa dei et omi⸗/
nis ſoluere nequit:ſed iuſticia ppter deum creatuꝛe to⸗
tius federa ſoluit. Ueruntamẽ diuina bonitas tollerat
cum ſuo inculpate omnes ſubiectos amoꝛes:ſi ſui amo

ris per eos nequaq; iura fraudent᷑. Et ſiſui amoꝛis nõ

i⸗
A
y

pꝛelatus et ſubditusmagi

et cõtra vciaſermombus do. Bolua.

impeditur debitum: omnẽ amorẽ ſuſtinet in ꝓpinquum
Vult etenim dominus omnes dignos diligi iccu diligi
ſed pꝛopter eum et in eum ⁊ ad eum.ut qõ ſibi betux
pamo reddatur:et dum redditur ꝓximo debitum. ipſe

nõ offendatur. Cõparatiue quippe locutus eſt de amo⸗

re.nõ ettinctiue. YInquit enim. MPlus qᷓ; me.lbicunq;
vero cõparatio eſt.ibi alicu qualitatis participatio ne
ceſſario noſcitur.a duobo aut pluribus:vt ab vnoꝑ ma
gis. ab altero participet᷑ per minus. Vnde amoꝛ noſier
quedam noſtre mentis eſt qualitas.cuius participatio⸗
nem er omni et tota iuſticia exquirit ſibi ꝑmaxime deꝰ
ad pꝛoximos aut ꝓpinquos fieri pꝑer minus permittit at
q; cõcedit.vt diligamus quos ipe diligit.quos etiam et
creauit atq; redemit:vt conſoꝛmitas ſit noſtri et diuini
amoꝛis. Wer ſumme cauendum ne quos diligere per⸗
mittimur per naturã.iubemur atq; iuuamur per gratiaʒ
ꝙ in eis no diligamus malicdam. Et ſi de teipo amo⸗
ris cõparatio fieret.teipᷣin deſpice ꝓpter deuʒ et inferas
tibi bellum ſi expedit pꝛopter deum.vt pacem ſerues ad
eumvt nec ad deum bellũ et pax ſit ad teipm. Pꝛoinde
quia ꝓpꝛius amoꝛ omnẽ bonitateʒ excerminat.et omne
malum cõmittit:ſaluatoꝛ adiecitl Et qui nõ accipit cru
cem ſuam et ſequitur me:nõ eſi me dignus Mic ꝑ cru
cem ante tribunal diuine iuſticie ꝓpꝛius ↄdemnatur a⸗
moꝛ.velut omniũ malefactor et coꝛruptoꝛ virtutũ.Hic
vnita diuidit.diuiſa vniri non ſinit.fidem nemim ſer⸗
uat.nullum niſi per recipꝛocũ diligit:hic.tyrannos fecit
in ciuitatibo:ſeditionẽ excitauit in vꝛbibo.partialitates
fecit in puintijs atq; regnis.Hic ſcandala ſeminauit in
ſanctis cenobijs et monaſticis viris:et regulares irre⸗
gulauit. MNeſcit ferre iniuriam.facere nouit. denegat pe⸗
tentibus indulgentiã:turbatur ſi nõ recipit. Quod eſt
cõmune vellet ſibi appꝛopꝛiare:et qð eſt ꝓpꝛium nunqᷓ;
in cõmune deducit. Nunq; niſi ꝓpꝛijs vtintatibus gau⸗

det atq; rimatur. Omnes nihilipendit: ſibi timens mi⸗
nui. neſcit alijs impartiri. In iudicijs puertit iuſtuʒ. in

cauſis honeſtũ cõtentiomido deſeruit.vt appareat ſingu
laris:ſibi places nõ curat alijs diſplicere Cõmune poſt
ponit pꝛopꝛio:et cõmuni vnum ꝓpꝛium pꝛefert. Omni
um depopulationẽ nõ curat:ſi eum nõ tangat.Dꝛopꝛi⸗
amoꝛ ꝓculpellit patientiã. oꝛationẽ.et abſtinentiã.et vi
gilias execratur · Omnes odit laboꝛes pᷣter llos qui ſu⸗
um pagunt finem. Decollat obedientiã. ſubdi neſcit: re
gulari nõ vult. Cloluntate ꝓpꝛia delectatus querit lau
dem. agit et loquitur per cõtentinem coꝛdis.et coꝛpoꝛiſ
refugit diſciplinam:ſeipſum vicioſe fouet de rebus nõ
vicioſis. Qui pꝛo eo dicitur pꝛopꝛius.quia omma ſibi
appꝛopꝛiat:gratie nbuit. oſ ſibi dommus et ſeruus.
eret diſcipulus:ſibi ſeſſoꝛ
et equus.ſibi pꝛudentia et iuſtitia. fortitudo temperã
tia.lex et equitas.iudexet aduocatus.motoꝛ et motus
lone nature regulis a gratie diſciplinis irregulatus :ad
nil alud niſi ad ſe ipſum celatus cuncta facit et pficit.
Et omnia ſenſualitati et pꝛopꝛie voluntati aduerſa:re
putat toꝛmentum et crucem. Idorcoꝑ crucem peruer⸗
ſe ſe diligentes:imo inexceptũate omnes inuitat:d cs
LOQui non accipit crucem ſuam ſcilicet abnegationeʒ
ꝓpꝛij amoꝛis et ꝓpꝛij coꝛpoꝛis afflictiuã.ſicut ego accepi
meam. mei patris ſolum voluntatẽ perficiens et ſequi
tur me nõ ſuas cõcupiſcentias nõ eſt me dignꝰ Oe
rito ſaluatoꝛe indignus efficitur: qui eum vita et moꝛi⸗
bus.intentione et animo ꝓut ab ipo agoniſtica virtu⸗
te cõtenditur nõ ſectatur. Elt aute nõ claudatur ſed a/
periatur via noticie ideotis et ſciolis: pprium et neq;a⸗
moꝛem a vero amoꝛe chꝛiſtifero atq; alijs certis regulis
pꝛout dominus donauerit ipe diſtinguã. Poſt increa⸗

tum et ſupernaturaliter exiſtentẽ amoꝛẽ et ſuplonũ.et
ceum totum et tote wnũ extimũ et intimũ. ſupꝛemũ ⁊
anſimum.nõ localẽ aut ſituatũ.ſed ſuperlatñ a indignũ
eſt quidam nature cõditevniuerſalis amoꝛ ſcom minꝰ

et pius diſtributus in rebus.aſpiciens pꝛimo in cõdito

rem eius cui additus eſt velut in cõſeruatore volentẽ id

quod eſt. ⁊ id quod amat aut amaꝛe poteſt. Et inditana

tura ommbus a deo ſcienter et nõ ſcienter. rõnabiliter
et aliter: ſuo modulo appetit cõſeruari. Ergo natura fer
tur per amoꝛe intellectum et nõ intellectũ in eum aui
cõſeruare aut ad melioꝛa pducere ipam poteſt. qui ꝑma
gis in hoibo pmaxie in angelhs viget. Au:et ad ſeipos et
int ſeipos a p ſeipisa ĩ ſeipisvelut ſilitudo nature.ac eẽ
volutai Et ex narura cõtingit ꝙ ſile appetat ſile. amoꝛ
aut pambulat appetiiu. Eſt amo? qui ppagationẽ ſequi
tur. qui ex curſu bone nature diffunditur a ꝓgenitoꝛib⸗
in gemitos. et a genitis in genitoꝛes reeffundit᷑:ſed non
eque dilatatur ex eodeʒ curſu m lineas traſi uerſales:qui
per tantum minuitur.inquantũ in pꝛimis gradibus e⸗
longatur.mſi cõueriatõne refoueatur:que ſiepe amoꝛeʒ
languinis vicit. Eſt et gratie. qui amoꝛi cõdite nature
ſociatus.ipᷣm uluminat.dirigit et exoꝛbitare nõ ſinit.qͥ
pꝛeter directionẽ diuine voluntatiſ mhil diligit dilectũ
ſi quid ad ipᷣam refert qui turbari neſcit.ſuſtinet et tol/
lerat.nihil niſi rõnale amat:alijs vtitur ꝓut neceſſitas
wſtulat.Cotus latus in deum. cum menſura fertur ad
pꝛorimum.et qin ſupergrediens naturam etiam inten
ta moꝛte non relinquit honeſtum. nec amittit religio⸗
ſum:et nature coꝛrupte amoꝛem in nullo ſibi patit᷑ eſſe
collegam. Poſt quem eſt amoꝛ nature coꝛrupre.qui vi⸗

cioſe afficitur ad omnia obiecti qui colligatur plerunq;

vt vnum magis q; alium maculoſe afficere faciat:et ob⸗

lectarum qualitatũ foꝛinſecus oculis et in ammo vnaʒ

magis iſtum.illam pamplius illum:impatienter cõcu⸗

piſcere cogat. Necnò et mercede cauſatus amoꝛ ad hãc
ſpectat:ſinaliter nõ funſſet amoꝛ qui diſſoluitur eradica

ta mercede.ſimliter et contracta ſocietas ſine reſpectu
omnia legitime ac iuſtiſſime federantis ꝑdiutine robo⸗/
rata germinauit amoꝛẽ peccatoꝝ tenebꝛis obuolutum:
qua ſuſpenſa eius ſepe ſoluitur vinculum. Ac per hoc lu
ce claruus patet amoꝛẽ bonoꝛum naturaliũ eſſe a natu⸗
ra.ſed timet aduerſa. amoꝛẽ bonoꝛũ gratiahũ eſſe a gra⸗
tia.ſed ſuſtinet ꝓ ſuis bonis aduerſa.et ſi cõtingat moꝛ

tem ſuſcipit in ꝑfectis:amoꝛem paſſibiliter vicioſuʒ eſſe

a natura coꝛrupta.de cuius pꝛogenie ꝓpꝛij amoꝛis ma⸗
la ſoboles oꝛitur qui nunq; eſt ad virtutes.ſed ad oppo⸗
ſita iparum et bonis naturalibus abutitur ſed neq; cuʒ
amoꝛe nature create atq; cum amoꝛe gratie participiuʒ
habet:qᷓ;uis bona nature peruerſe diligat · vtaturq; pᷣter
legem dei:ſua lege cõtentus. Qui quãato in ahquo colh
gatur ardentius.tanto agit puerſius: Mabes maluʒzti⸗
moꝛem:habes et malũ amoꝛe. Igitur qui legis hec ma
la deuita.quia quotqͥt damnati ſunt:iſto pꝛeuio ꝑierunt
Tolle ergo crucẽ:ſequere te vocantẽ.
S Capitulum XXII J
D peccatoꝛum autem numeruʒ ſubſequenter

a adijſciuntur. qui virtutem diuinã atq; chꝛiſtife /

ram demoni tribuunt.nec credunt adeſſe homi
nibus poteſtatẽ ꝑ gratiam.quã nõ habent vtiq; ꝑ natu⸗
an Ete magis homines dicũt poteſtatẽ habere a dia⸗
wlo qᷓ; a ſpiritu ſancto.qui per hoc cognoſcunt᷑ ꝙ ſaluato
rem noſtrum demoniũ eijcientẽ. in poteſtatem dialoli
feciſſe dixerunt:pꝛo eo ꝙ purum videbant hominẽ.quẽ
dauid ſcᷣm carnem filiũ aſſerebant. Quã infelicitateʒ

ſaluatoꝛ: noſter nõ ſolũ auctoꝛitate ſed rõnibus impꝛo⸗

bauit.aſſeuerans in hominibus veraciter ſibi ſubiectis

õ

Niber octauus

nõ per naturam:ſed ꝑ collatam gratiam virtutes poſſe
reſplendere diuinas:in eiectione demonũ et expulſione
languoꝛũ. Oed ad peccati accreſcit cumulũ:qð demoni
attribuebat quod erat diuinũ.Diuinũ eſt ꝓpulſare in⸗
fernales atq; aereas poteſtates.et ipas expellere ab ob⸗
ſeſſis · quia lcet in ſeipis ſint vſq;quaq; dicoꝛdes:fuga
ria ſeipis nõ poſſunt a coꝛpoꝛibo et locis.que deo taliter
pmittente inuaſerunt. Et quoniã hæc aliter aſſerere pec
catum eſt blaſphemie.ideo ad eius impꝛobationẽ et pi⸗
culi euentioneʒ ſe tranſtulit dicens! Ideo dico vobis.
quia omme peccatuʒ et blaſphemia remittetur homini⸗
bus.ſpiritus autẽ blaſphemie nõ remitterf᷑. Et quicun⸗
q; dixerit verbum cõtra filium hominis remittetur ei:q
autẽ dixerit vrbum cõtra ſpiritũ ſanctũ.nõ remittetur
ei neq; in hoc ſeculo neq; in futuro Aatet ſub littera·in
telligentia diſſerẽda verbis nõ paucis.et paꝛmo aſpectu
affert d fficultatẽ quã per diſſerentiã erpedit remouere
quam ſi applicabimus ad perſonas illius tꝑis qui audi
erunt.et pꝛo quibus dicta ſunt verba.leuis eſt enodatio
ſi vero ad noſtra tẽpoꝛa:ſenſus incumbit ſubtilioꝛ. Ali⸗
ud eſt pꝑeccatũ et blaſplxmia:aliud ſpiritus blaſphemie.
et aliud eſt peccare in incarnatũ verbuʒ:aliud in ſpiritũ
ſanctumNam peccatuʒ refertur ad actum. blaſphemia
ad verbum: ſpiritus blaſphemie ad intellectum. Pecca⸗
tum exopere.blaſpſxmia offendit ex oꝛe:ſpirit biaſpłæ⸗
mie offendit er coꝛde. Remittitur nempe omne actua⸗
le peccatũ: ſi methania ſequit. Hemittitur blaſplemia
que er odio aut ex rra ſiue ab incuria loquẽdi aut ĩpetu
no retẽto dflurerit ſi tñ cã malieffect fuerit iã remota
Sypus blaſplemie mala ĩtelligẽtia. mala wlũtas. mala
ſuſpitio atʒ incredulitas. odiũ derogatio ĩ affectu. nõ re
mittunt᷑ niſi radicitus euellantur:vt talis ſpiritus blaſ
plxmie nõ dimitt at᷑ ſi peccatũ nõ aſſit aut ipa blaſphe/⸗
mia. et verſauice omne peccatũ et blaſphemia dimittat᷑:
ſi ſpiritus blaſphemie nõ aſſit. Sed de ſeipo et ꝓ ſeipſo
cõtra ipᷣm loquẽtes ſaluatoꝛ videbatur verba pferre: p⸗
pter quod ſecutus adiunxit Et quicũq; dixerit verbuʒ
cõtra filium hominis remittetur ei.qui autẽ dixerit cõ⸗
tra ſpiritum ſanctũ: nõ remittetur ei neq; in hoc ſeculo
neq; in futuro Vt ſi aduerſus chꝛiſtũ humanatuʒ pꝛo
ſuis moꝛibus aliquid diceretur incõgruum pꝛout eius
moꝛes fuerunt a plurib cõdemnati.quia roratoꝛ carni
um.amicus publicanoꝝ demoniũ habet ſeducit turbas
nõ eſt hic homo a deo. qui ſabbatum nõ cuſtodit.et his
Plures indebite chꝛiſtum laceſcunt. quare ſic viliter na⸗
tus.quare circumciſus quare pꝛeſentatus in templo.
quare fugatus regno:quare baptiçatus.quare fam ex⸗
poſitus.quare tentatus·quare lachꝛimatuſ.quare oꝛãs
pꝛoſtratus.quare ligatus.quare paſſionatus et moꝛtu⸗
us. Si verus erat dei filius. nõne poterat aliter redime
re genus humanũ abſq; eo ꝙ talia operaret᷑:et tam cru⸗
deliter pateretur: Sed omnia ſlxc veniam leuiter ſoꝛti⸗
untur:ſi nõ peccatur in ſpiritũ ſanctuʒ. Sed ſi auis cõ⸗
tra ſpiritum ſanctimn direrit verbum: nõ remittetur ei
hic neq; in futuro. Si quis chꝛiſtũ hominem ex ſpiriru
ſancto dixerit nõ cõceptum:totius noſtre fidei deſtruit
fundamentum. Er ſine ſide mpoſſibile eſt placere deo:
atq; peccata remitti.Nam ſpirituſſanctꝰ ſupuenit invir
ginez:et quod in ea inuentũ eſt.nõ ex humano ſemine
ſed ex ſpiritu ſancto eſt. Qui contra boc ſentit aut/
dogmaticat: loquitur contra ſpiritum ſanctum. Et qui
quod eſt ſpirituſſancti attribuit demoni: ſimiliter facit.
Dixerant ipi.non in ſpiritu ſancto.ſed in beelcebub chꝛi
ſtum demoma eicere: quod eſt blaſplxmiam irroga ⸗/
re. Sed omiſſis intelligentijs plurimis:ad duo

ſimilia:coꝛreptis leuis eſt venia. Et in noſtro tempoꝛe

De vicijs

que hic videntur graina reuertamur. Dictum eſt ſpi⸗
ritum blaſphemie nõ remitti.et cõtra ſpiritum ſanctuʒ
dicere verbum.nõ remittu in hoc ſeculo neq; in futuro.
Blaſphemia aduerſus homines dimittamꝰ:et iuxta ver
boꝛum intentionẽ ſequamur auctoꝛe.Non enĩ eatenus

in deum quatenuſin hoies blaſphemia irrogatur: q;uis

ſimilitudinẽ vnius poſſit ad cognitionẽ alteri? ingre⸗
ai. Blaſphemia nome eſt greců. qd vna ꝓlatione latine
multiplicia mala ſonat.qua ꝑ negatione affrmationẽ
pꝛout oñs dabit ipam declarabo legentiby.vt ex blaſphe
mia hominũ poſſimus aduertere quid ſit blaſphemare
Ounm den. Dicere homini. vach wolare nõ potes.ignẽ nõ

Vales illeſus cõtingere.ſiccis pedibus ſuꝑ aquam ince⸗

dere. mobile facere ꝑ cõtactum ſtabilẽ terre molẽ:nulla
blaſptemie iniuria irrogat᷑ Ma huiuſmodi actus et paſ⸗
ſiones impoſſibilitate nature ſe diuidunt: q;uis plerun
q; in talibus gratia fuerit ſuꝑgreſſa naturã. Quiſpiam
adhuc dicet.õ videbis oculis clauſis.cõiunctis labijſ
loqui neſcis.auꝛe obtuſa nõ audis.nõ olfacis emunctis
naribus.nec diſcernis ſapoꝛes abs guſtu.ſtellas tange⸗
re neſcis.nec irretito incedere pede.futura nõ noſti. ho⸗
minũ cogitatus ignoꝛas.nec habes qð certum eſt dene
gaſſe naturã:neq; blaſphemie aut alicuius miurie habe
re fertur indicium. Ma qð natura negat potentia nõcõ⸗
cedit. ſuppetit ſcientia nulla:nequit inficere ars inuen⸗
ta.nulla poſſunt blaſphemie aut alicuius iniurie inferre
cõuicia: ſi alteri ab altero ꝑ impꝛoperiũ pferant᷑. Segd
ſi que natura potẽtia ſcientia ars inuenta cõceſſit.a quo
qᷓ; impꝛoperatiuo faſtu remoues: blaſphemiã nõ modi⸗
cam irrogas. & impꝛoperijviam attribuis hoĩ quod
nullo iure ſibi cõpetere poteſt.nullam dicis blaſp/vxmiã
Bi remoues ab eo qð ſuieſt iuris. blaſphemie intuliſti
notam:ſi tibi feciſti ꝓpꝛiũ qð pꝛopꝛie ꝓpꝛium erat alte⸗
rius blaſphemaſti. Hlaſphemia etenim eſſet ad hominẽ
ſi ridere vellet equꝰ.qui et blaſphemaret᷑.ſi hynnire vel⸗/
let capꝛa· NRugitus leonis nõ cõpetit poꝛco.nec grũniri
leom· Si tuam potentiã.nobilitatẽ. acuitatẽ animitui
alteri nõ cõcedis.aut que tue ſunt poſſeſſionis et iuris
nõ blaſphemaſti.ſed ſi que tui ſunt dedecoꝛis atq; culpe
alteri tribuiſti: pculdubio feciſti blaſphemiã. Multa qᷣ/;
dem et alia ſunt que iſtam a chꝛiſto damnatã declarant
ſed ipam epymonice bꝛeui verlv diffmiã. Blaſplvmna ẽ
generalis illa iniuria. cũremouef ꝑ impꝛoperiũ ab ali
quo qo habet a natura potentis ſiue ſcientia ſiue ab ar/
te queſita. Glaſphemia eſt remouere ab bomine qo ſui
eſt iuris.Blaſpſemia eſt tibi appꝛopꝛiare qð ppꝛum eſt
alterius:blaſpſxmia alteri apponere tuã notã. Blaſphe
mia eſt. in cõtemptum atq; deſpectũ alteriuſ dicere aut
facere qð certiſſimũ eſt diſplicere:nec ad tuuʒz cõmodũ

inflecti poſſe qð dicit᷑ aut agitur. Slaſphemia eſt:cuʒ de⸗

hita quiſq; ſuo iuſto creditoꝛi nõ ſoluit. Glaſphemia eſt

cum quis regẽ in ſterquilimo.in tribunali ſeruũ vellet
videre ſedentẽ. Slaſphemia eſt: velle puertere oꝛdinem
iuſticie atq; moꝛũ.Glaſphemia eſt.cum alicui dicimus
malum placere quod diſplicet:et honuʒ diſplicere quod
placet. Glaſphemia eſt.inexceptuata iniuria.inexcepeu⸗
ata maloꝛum ſuſpicio. inexceptuatum obpꝛobꝛium.
Er his igitur compilatis quid ſit deum blaſphema⸗
re cognoſce.vt quotienſcunque in veteri teſtamento
aut nouo. blaſphemie verbum occurrat ad has diffi⸗
nitiones recurras. vt quid ſit deum et quenquaʒ blaſ⸗
phemare cognoſcas.Acꝝꝑ hoc luce clarius intelligeti pa
tebit. ſine blaſphemia nullum poſſe cõmitti peccatũ. cũ
blaſphemia ſit impoꝛtune facere qdð diſplicʒ. aut ſine da

mno nõ facere owtune q placet Sed qꝛ blaſphemia

eſt malum qð oꝛe ꝓfertur et cito meretur veniã. ſpiritꝰ

ene
Nte
⸗
eſi⸗
ne
el
to

i

4
1

—., — —

etcõtra vcaſermonibus do. Balua.

blaſphemie eſt qð coꝛde creditur nutq; ſentitur.qui niſi

eijciatur nõ recipit indulgentiã.et q;to difficilius eſt coꝛ
mutare qᷓ; coꝛrigere verbum.tanto difficilius ſpiritus

blaſphemie wmiaʒ cõſequitur.qᷓ; blaſphemia que ſolo
oꝛe ꝓfertur: idcirco de blaſphemia ſpiritu blaſppemie

in deum.opoꝛtet longioꝛe ſermone diſſerere. Blaſphe⸗
matur deus cum relinquit᷑ in ſuis legibus et mandatis
alia copulatione queſita. YImpꝛoperat de dei ꝓplo eſaias
Dereliquerũt dñm.ſanctũ iſrael blaſpyhemauerũt:alie⸗
nati ſunt retroꝛſum.Et cũ ſua nõ cuſtodimus eloquia

blaſphemamus.Qõ idem ait. Abiecere legem domini

exercituũ:et eloquiũ ſancti iſrael blaſphemauerũt.Eli⸗

tuperant legẽ abijciẽtes:et deum inſequit᷑ maledictis q
eius eloquijs nõ pᷣſtat aſſenſum.Nã quid aliud eſt blaſ/

phemare ſuum eloquiñ.niſi repꝛobare tanqᷓ; falſuʒaut

defectuoſum. ipſum nõ credere verum aut virtuoſum.,.

aut ad ſeipſum exiſtimare aduerſum quod eſt in noſtra

vtilitate ꝓlatum: Ad ſui blaſphemiam ſibi arrogabat

omnipotens.cum cultus diuinus idolis offerebat᷑.atq;
qadiutoꝛiũ et cõſiliũ expetebat᷑ ab eis.qð ſolius dei erat
cõcedere:et ſperabat᷑ ab eis qð in ſolo deo decebat ſpera⸗
re.et omnis placitus rerũ euentus ab idolis credebat᷑.
qð qui romanas et gentiles hiſtoꝛias recolit.qð dicitur
nõ ignoꝛat.quomõ idolis omnia tribuebant. Pꝛoinde
referebant in thuriſicationibo et ſacrificij ſimulachꝛis
gratiarũ ſedulas actiones.Quod ꝑ eſaiã cõditoꝛ omni
um deus inquerulat᷑. Et iugiter tota die nomen meuʒ
blaſphematur.Qõ apoſtolus ad romanos hoc idem re⸗
petens cum additõne quãtali clarius verbum fecit. Mo⸗
men enim dei ꝑvos blaſphemat᷑ inter gẽtes. Que blaſ
phemia hoc in ſinuat:ꝙ dabatur idolis qð diuini fuerat

iuris.Qõ ſi nõ idolatico cultu agitut in chꝛiſtianis·pe⸗

ſtifero tamẽ ſepe moꝛe peragitur:vt dñs et nomen eius
culpabiliter blaſphemet᷑. Qð tunc ſit.cum ſua viſibilia
et inuiſibilia iura ꝑ fidem et credulitatẽ:per amoꝛem et
actionẽ in aliquẽ diriuamus.Elnde cum chꝛiſtus igno⸗
raretur ꝙ eſſet deus.cum aliqua dixit que ſolius erant
dei:fuit apellatblaſphemus.Dimiſit pctã palitico:et
dictũ eſt. Hic blaſphemat. Interrogatus eſta caypha
ſi filius erat deureſponſione accepta.cum ſciſſione veſti
um ipᷣm appellauit blaſphemũ:quia ſolum ab eis exiſti⸗
matus homo.videbatur ſibi ius vſurpare diuinũ.Qð
in quadã cõgreſſione verboꝝ iudei expꝛeſſerũt:cum excu

ſare ſe vellent. ꝙ nõ eum querebãt lapidare de bono ope

ſed de blaſphemie ſpiritu dicentes. DOe bono opere non
lapidamus te.ſed de blaſphenna quia tu homo cum ſis

facis teipᷣm deum.Ac ſi dicere velint.Nulla maioꝛ blaſ⸗

phemia.qᷓ; hominẽ ex natura humana velle habere diui
num. Quovolendi genere ꝑeccauit angelus.et crimina
tus eſt homo pꝛimus:criminatus quicũq; ſimilia imi⸗
tatus.Que eſaie et apłi verba ſi ad alia intelligentiam
referantur.nomẽ eius blaſphemari cõſpicitur cũ in va⸗
num nominat᷑:et ꝓ ſceleribus verbis et pꝓmiſſionibo fri
uolis.et multotiens vicioſis adhibetur in teſtẽ. Magis
Vro iſta blaſphemandi ſententia colligitur cum ſibi ab
impꝛobis attribuitur.qð nulla ſibi poteſt lege aſſiſtere.
pꝛout qui crudelem immiſericoꝛdẽ. rerũ impꝛouiſoꝛeʒ.
gubernatoꝛẽ imuſtũ:acceptoꝛẽ ꝑſonarum.curam nõ ge
rere de creatis.ſtateratoꝛe bonoꝛũ et maloꝛũ iniquum.
plus inferre pene qᷓ; culꝑe conueniat.nõ tantũ tribuere
virtuti q;tum expediat:ſpiritu blaſphemo cogitant aut
oꝛe blaſphemo loquũt᷑. Mecnõ credentes non eſſe quod
erst.inferebant blaſphemias.MNam in cruce pendens.a
ſeipo derelictus in penis.a latrone repꝛobo.a phariſeis.
a ſcribis et turbis eſt moꝛdaciter blaſphematus:qꝛ nõ
credebãt diuinũ quẽ ſic aſpiciebãt cõfixum. Et damna⸗

hilioꝛ erat ſpiritus blaſphemie qui erat in coꝛde qᷓ; ver⸗
bum blaſphemie ꝓlatum ex oꝛe:quod nõ referretur ni⸗

ſi a coꝛde emitteretur. Sententia eni eſt ſaluatoꝛis:
biaſphemia cum alijs vicijs ex coꝛde ꝓcedit. Et quoma
caput chꝛiſtus nõ eſt peiſum a coꝛpoꝛe ſuo qðeſt ecce-
ſia. pinde ſi quis eccleſiã dei et auctoꝛitate et virtutẽ et

ſanctos eius ſpiritu blaſpyhemo aut oꝛe cõtigerit: blal⸗
phemie culpis.iuſticie pems ꝓ rata delicti atq; peccati li⸗

bꝛamento equitatis diuine obnoxius ſubiacebit. Igit

qui legis hec mala deuita.
Capitulum XXII “—
D ſecundũ vero qð timoꝛe hoꝛrendo noſtrũ p/

a pullſat auditum.cõcutit coꝛ.ebetat intellectum.

WAVY inueniatr᷑ aliquod nõ remitti peccatũ qð dici⸗
tur in ſpiritũ ſanctum.multa eſt diligetia ꝓ intelligen⸗

tia inſudandũu:ſed verboꝛũ cõnexionem pꝛius inſpicia⸗“
mus. Dicit ipᷣe ſaluatoꝛ. Qui autẽ dixerit wrbũ cõtra
lpiritũ ſanctum:nõ remittet᷑ ei neq; in hoc ſeculo neq;
in futuro .Quis loquendi modus.que loquẽdi condi⸗

tio.que locutionis neceſſitasad quid additio iſta. neq;
in futuro:MNam ſonare videtur ꝙ peccatũ aliquid ſuſci⸗
pere poſſit eniam in futuro. Qõ ſi eſt.quod eſt illud⸗
Mꝛiginale aut veniale ſiue moꝛtale. Si autẽ quod hic
nõ ſuſcipit vnia neq; in futuro ſuſcipiet:ſupꝑflua eſt iſta
negatio neq; in futuro. Si peccatũ aliquod in futuro re

miſſionẽ ſuicipiet quã hic pꝛaimo nõ ſuſceperit.erunt er⸗

go in futuro ieculo ſacraméeta.ergo iterũ militabit que
triumphare creditur eccleſia.ergo nõ vnũ erit iudiciuʒ
pᷣſens ſcʒ et ſuturũ:et quod hic nõ ſuſcipit alibi ſuſcipi⸗
et. Ergo erit penitẽtia.erit cõtritio.erit cõſeſſio.erit ab⸗
ſolutio.erit ſatiſfactio.erit aque aſper ſio.erit ſacerdotis
benedictio.erit oꝛatio.erit crima. erit iterũ extrema vn

ctio.erit pᷣdicatio.erit miſſarũ celebꝛatio.erit cõmunio

erunt opera miſericoꝛdie.erit tunſio pectoꝛis.erit pegri

natio.erit iniuriarũ remiſſio.erit pꝛo oꝛiginali malo ba⸗
ptiſmus:quibus omnibus in hoc ſeculo peccatoꝛũ oim

genera relaxãtur.et remiſſionẽ ſcõᷣm religionẽ chꝛiſtia⸗
nam ſuſcipiũt:nec ſcõm oꝛthodoxam ſideʒ aliter remit
ti poſſunt.Elerum eſtꝙ iſta in ſeculo futuro non ſunt.
licet peccata purgãtur.ſed purgatio futuri ſeculi non eſt
remiſſio:quia nihil ibi purgatur niſi quod hic remittit᷑
Et multa hic remiſſa ſunt doloꝛe pᷣeunte ſacramental

miſterio.que ꝑ interioꝛis doloꝛis abundantiã.coꝛpoꝛis

actionẽ et penam purgata nõ ſunt:nec futuri ſeculi pur
gantibus addita fliammis. Et quod hic nõ remittitur.

leu qui remiſſionẽ in hoc ſeculo ſub iſtius ſancte matris
eccleſie iuſto et miſericoꝛdi iudicio anteqᷓ; moꝛiat᷑ nõ ſu⸗
ſcipit.in ſuturo nõ tradetur flamme purganti: ſed flam
me crutianti.mancipabit᷑ in eternũ.Et qui hic ab oꝛigi⸗
nali malo flumine benedicto in catholica fide.trinitatis
inuocato miſterio:aut ſanguine ſuſo ꝓ chꝛiſto aut flami

ne ſuꝑinfuſo nõ abluitur:nec in futuro ſeculo abluetur

Et ſi nõ apponet᷑ gehennalibo flammis.neq; affligetur
in penis:viſione tamẽ carebit dñi ſaluatoꝛis. Sed hoc
tantũ dicoꝓ paruulis nõ ablutis Qui autẽ attigerunt
ꝓuectioꝛẽ etatẽ rõnis capacẽ.offendentes in lege natu⸗
re.in lege oꝛiginalis iuſticie.ſeu in moſaica et ꝓphetica
lege.in aliqua trium ablutionũ in ꝓpꝛia fide abluti non
fuerint.ſicq; deceſſerint.vt pueri nõvidebunt deum:et
vt maloꝛũ auctoꝛes ſᷣm magis et minus.iuſto dei libꝛãõ
te iudicio:habebunt aſperũ ſenſum. Iterũ ſe offert ſe
queſtio pꝛe foꝛiba nõ linquẽda.Sunt et venialia pecca⸗
ta quoꝛũ omniũ nõ poteſt eſſe memoꝛia.in cõtritione
dearticulata nõveniunt.ſacerdotib nõ pandunt᷑:que 6
nõ in hoc ſeculo in futuro remittuntur. Ego auũt auda⸗
cter affirmo.ꝙ omne peccatũ delectabiliter cogitatum
u

Liber octauus De vicij5

et cui voluntas pꝛeſtauit aſſenſum. platum aut factum
Vniale ſiue moꝛtale.de quo ante moꝛtẽ poteſt eſie con/⸗
tritio. ſi nõ dearticulate ſalte; indiſtincte.et ſi poteſt tra⸗
ctari ſacramẽtale miſterium et nõ fit:nõ ad remiſſioneʒ
aut ad purgationẽ in alio ſeculo reſeruat᷑. ſed in eternaʒ
auctoꝛe detrudit penitus gehennã. Nam umpenitentiaʒ
venialis peccati dico eſſe moꝛtale peccatum ediſicans ad
gehenna. Sed hoc a coꝛdibus fidelium eximat᷑: ꝓ ſi qs
abſq; moꝛtah exiſtens peccato q;uis venialibo irretitus.
repente aut ſubito mmia celeritate moꝛtis iaculo ferire
tur ꝙ nullũ cõtritionis eſſet ſpaaum.nec cõfeſſionis re
medium. ꝙ nec eternis affligeret̃᷑ penis: et remiſſioneʒ
poſt moꝛte ſimiliter et purgationẽ. dei miſericoꝛdia lar⸗
giente ſuſciperet. O⸗ ſi ad hunc articulũ tantũ illud ne⸗
qʒ in futuro.quaſi ſit poſſibile in ſuturo peccata remitti
ſaluatoꝛ noluerit declarare pemtus ignoꝛamꝰ. Sed lar⸗
ge tenentes peccatoꝝ remiſſionis veram ſententia. ad/

buc verbum annexum. ſq; neq; in futuro in pendulo eſt

et ꝙ ſaluatoꝛ ſic dixerit.vwre ſic eſt. Nec qð dicitur eſt cõ
tra ſententiã ſaluatoꝛis:led ad eliciendã certitudinẽ ve
ritatis. Oed iterũ atq; pꝛius ad cõnexione verboꝛuʒz re⸗
trograda cõſideratione redeamus. Ait eni Quicunq;
Dixerit verbum cõtra ſpiritũ ſanctũ:nõ remittetur ei
git᷑ ſolũ verbũ dictũ nõ remittet᷑:igitur nec et faceum
aiꝰ eſt mal facere qᷓ; dicere.aut mar? dicere qᷓ; facere
aut dicere nõ remittet᷑.⁊ facere remittet᷑:an ſi nõ remit
tet᷑ dicere⁊ multo mai? facere.Litubat hic animꝰ ꝙ iſta
ſentetia ſonat:quã ꝑ occultasvenas diſcutientes intro/
ibimus duce ducete in ſerenũ atq; planu eius.Quicũ⸗
q; dixerit verbũ ↄtra ſpiritũ ſanctu:diabolus eſt aut mẽ
bꝛum eius. Sed habet mebꝛa et membꝛa maila: et peio
ra ⁊ peſſima. Optat diabolus hominẽ ledere:inſidiatur
q; omnibus.Dux eſt maloꝛũ:cõplices eius ſequunt᷑ du
cem. Dixit in coꝛde diabol membꝛũ verbum cõtra ſpiri
