ſpre teri et nouo teſtamẽto ſub quacũq; comminatione aut anmo verba ſalutationis diſtingueret ſeparabat᷑ ab eis
nods interminatione reperiũtur: poteſt eſſe aptitudo et abili⸗ et eoꝛum amplitudine vincebatur. Heſitabat ſecum lo
nchin tas diſſerendi. quens et in tanto ſermone angeli turbabar᷑. NMon tur⸗
rſine, Benecdictio virginis edita pangelũ. Caplm II babatur dolens.non aliquid male patiens. non ſtoma⸗
bauſib Vod autem iſta ſalutatio tam miriſica er celo chãs angelũ.nõ adhoerens verbũ.nõvlliſ malis paſſio
Pvndſ q ad virginem per angelum in cõclaui delata.nõ nibus mota: ſed velut ignoꝛans admirãſq; ſalutatõnis
nm. ſolum alme virgim ſed omniũ indicet eſſe ſalu huiuſcemodi nouitatẽ. Ignoꝛantia enim admirationẽ
ſſtun tem nomen futuri filij manifeſtat. Et pꝛoſequẽs ange et turbationẽ ſemper cöſueuit inducere. velut quis in
oͤque/ lus ſue legationis officiũ ſalutans nomen virginis reti animo turbaretur non intelligendo quod legit ſeu que
deftet cet:ab eo ꝙ plus in ea erat denominãs dicens Gratia repente accidit nouitatẽ in amimo nõ aquertit.aut non
uſons plena O& enderat ei omnipotens qui delegauerat euʒ appꝛehendẽdo qð ab alijs audit Er pietate turbatio iſta
sllte que et qualis eſſet hec virgo et quibus copijs ditata cõ erat:non ex indebita paſſione. Impeouiſus aduentus
pemn ſiſteret. cum omniũ abiecta copia reruʒ ſolum polleret celicole inſolita ſalutatio magnũ miſterium cõtinens.
nnn plenitudine gratiarũ. Rerum naturalium fulgoꝛ pollet nõ repentina cõpꝛehenſio agendoꝛum.turbationẽ piam
ab cõpoſitus plenitudini diuinoꝛũ chariſmatum. Erant ſi atq; pꝛudentem adduxit. et virginalem animũ pamqnñ
iſnu quidem in virgine gratie ſuperogate ad quas nulla ſua fecit. Et his argumento ſactuʒ eſt. ꝙ virgo q;uis plena
uuſte merita potuiſſent accedere.ſed ſoluʒ accepit bonitate do ſpiritu ſe matrem deiferam ignoꝛabat alias turbationẽ
n nantis:qui ſic eaʒ replere ab eterno decreuit vt ad theo ex ſermone angelico in animo nõ ſenſiſſet.quã nec tur⸗
2 Eα☚

TLi

△
batam.aut vllo modo pauidaʒ ex angelica pꝛeſentia ſcri
ptura cõmemoꝛet velut viſionibus angelicis aſſuetam
et eoꝛũ ſingulariter fultam cuſtodijs.Dumtaxat erx ſer
mone angelico virgo admiratiue turbata eſt: cogitatio
nem ſuam nõ in alud q; in qualitatem ſalutatõnis im
mittens. Qualis erat iſta ſalutatio remoues væ culpe ſi
militer et pene inferens plenitudinem gratie.eui altitu
do gloꝛie ſubſequa facta eſt: Qualis iſta ſalutatio que
creatoꝛem creature deũ homini immoꝛtale moꝛtali bea⸗
tum miſero cõnectebat: Que in ſalutatõne altioꝛ qua⸗
litas q́; dicere. dominus tecum. Qualis iſta ſalutatio q̃
oimnne maledictum antiquum expulit et omnem bene⸗/
dictionem induxit:MNõ impꝛouide virgo cogitabat qua
lis eſſet iſta ſalutatio celica.hec annunciatio tam ſupꝛe/
ma. Mon dabat angelo virgo reſponſum. nec humano
moꝛe faceta vocem reſalutando rependit.aut velut fami
liaris ex pꝛiſtina cõſuetudine illi celicole aut verecunda
cenfura modeſtie.magis autẽ dixerim occupata in cõſi⸗
deratione dictoꝛum:ſicq; turbata reticebat. Mos etiaʒ
appoſitus deo dedicatis virgimibus eſt:vt plus audiat
q; loquantur. nec ꝓferant ad incerta ſermonem inter⸗
rogate reſponſum ſuſpendant niſi pꝛius quod offertur
intelligant.Admirationi audientiũ ex raritate loquen⸗
di eſſe debet ſermo virgineus. Hinc virgo alma pꝛius
vult intelligere qᷓ; quid loquatur:et ante diſcere qᷓ; re⸗
ſpondeat. Idcirco admiratur et cogitat turbatur et de⸗
liberat.audit et reſeruat et oia tacite ſecũ cõfert ⁊ confe
rẽdo timet.nõ penam pꝛeſente ſiue futurã ſʒ ignoꝛãs ti
mebat timens turbabatur:quã ſic pnolcens angelus
agitari ſalutatã tam ermie declaratione adnexit.
Remouet angelus timoꝛem a virgine quã gratiã
imnuenit apud deum inſinuss. Capim IIII
E timeas maria:inueniſti enim gratiam apud
deum In declaratione nomen virginis expꝛi⸗
mitur.quod in pꝛima ſalutatione tacebaf᷑. Naʒ
pꝛius qᷓ; angelus experiet᷑ quid humnlitatis eſſet in vir⸗
gine cum ad theotoconium noſceret affuturam ex eo ꝙ
ab omnipotenti deo in legationẽ acceperat vlut alte di
gnam ipe indignio: nominare ipam veruus eſt. etiam
pꝛeintendẽs gratie plenitudinẽ Eru⸗ erat vt ſupꝛa
pꝛetulimus. Nunc vero ipam cõſiderans verboꝛum no
uitate timentẽ.dubietatis timoꝛe turbatã:ſtatim ad ꝓ
pellendum dubiuʒ et timoꝛẽ ipam iterum allocutus eſt
dicens. Ne timeas maria.FFruſtra timoꝛe cõcutit᷑ quaʒ
deus ex alto ſalutat. Cur alma virgo times: Supergre
deris animo cõditionem celeſtum ſpirituũ qð et in hu
mana natura pꝛoducti ſunt tu ſane pꝛecelliſ.De celo ti
bi miniſtratur ſalus et pꝛo omnibus tibi offertur: non
ad turbationẽ animi tui nõ ad incutiendã timoꝛis paſ
ſionem. De celo deſcendi.ſed vt hec tollentur de coꝛdi⸗
bus hommũ et ſi que peioꝛes fuerint paſſiones in cauſa
tua et omniuʒ te pꝛimo adoꝛſus ſum. Quã ſacroſanct⸗
pꝛoceſſus angeli qui turbatã virginem atq; verboꝛũ no
uitate timentẽ ſic cõſoꝛtat.ſic docte remouet eius ani⸗
mi paſſiones dicens Ne timeas maria:inueniſti enim
gratiam apud deum. Ecce cõcipies in vtero et paries ſi
lium:et vocabis nomen eius ieſum. Mic erit magnus
et filius altiſſimi vocabitur In altioꝛa virginis animũ
cum declarare nititur angelus er admiratione ſuſpen⸗
dit ꝙ virgo que in domo domini ſe reputabat abiectam
et apud huiuſcemodi gratiam inueniret vt cõciperet ſi⸗
lium quem ſibi videret in humanitate ſubiectum pen⸗
dentem ad vbera alioꝛum moꝛe vagientem:que nõo ſo⸗
lum conceptura ſimiliter et paritura erat. ad ꝓpꝛiam fi⸗
liationem atq; maternitatem ſed totius humani gene⸗
ris ſaluationeʒ. Quamobꝛem pꝛo effectu futuro ange⸗

ar.«. W

onumn laciet pppulũ ſuum a peccatis eoꝛu

—

I

lus nomen nunciando pꝛedicit. Et vocabis nomẽ eius
leſum: quod in alio euangeliſta expꝛeſſuʒ eſt. kanen
0
modo ſec ſerena virgo gratiam apud deuni inuenit cũᷣ
inuenirxe nil aliud ſit nui cum homo venit in id qð que⸗

rit aut quaſi cum ad eum venit. MNon hanc gratia vngo

querebat nõ pꝛeſtiterat ſtudium dei filio maternari:nõ
oꝛauerat.nõ ieiunauerat.non ſe affecerat vigilijs.nõ ad
huiuſcemodi cõtemplationem noctes ducebat inſom⸗

nes:nil offerebat ex voto vt haãc gratiã inueniret. Que

inqᷓ; mulier a ſeculo pꝛeſumpſiſſet hoc inquirere.vt vn
decunq; ↄcepere aut parere potuiſſet hominem hominũ
ſaluatoꝛem.Que inqus ſanctavirgo ab humilitatis ter
minis exceſſiſſiet vt in alto pꝛeces poꝛrigeret vt ſiiij altiſ
ſimi eſſet mater. Nõ minoꝛ fuiſſet hec ſuperbia q; illa lu
ciferiana que altiſſimo ſimilis fieri ſatagebat.cꝑ hoc
ſi non queſiuit quomodo inuemt.An pꝛeter intentio⸗
nem fuit inuentio. Sed quis inuenit quod non inten
dit.et ſi foꝛte viu loquẽdi multa inueniri dicantur que
nõ exquirunt᷑.omnino ab inuentione eſt aliena pꝛopꝛie
tas cum adinuentioneʒ penitus inquiſitio pꝛeferatur.
Nam ſi quiſpiam inuenit lapidem pꝛecioſum quẽ non
cognouerit.ſi ſalutiferam herbam cuius virtutem ipſe
ignoꝛat.ſi egrotans obuium habuit medicuʒ quem ad
ſuam ſanitatem multo laboꝛe queſierat quem ſolum au
diuit ex nominefaciẽ eius intuens nõ cognouerit quo
modo dixeris inuenire.cum in cogmitioneʒ neuter iſto⸗
rum venerit.nec ad animam hoꝛum lapidis herbe medi⸗
ci venerat plena cognitio. Ende igitur hac inuenit gra
tiam nõ queſitam quam ante nulla ratõne cognouerat
Veruntamen m hoc nec moꝛe humano facienda eſt diſ
ſertio:quoniã cum ab eterno diuma maieſtas diſpoſue
rit hanc gratiam generi humano conferre vt eſſet vnio
naturarum diuine ſcilicet et humane in vna electa vir
gine celebꝛanda in qua verbum caro fierit ad habitan⸗
dum in nobis ſimiliter et nobiſcũ ad redimenduʒ nos
ad moꝛiendum in carne ꝓ nobis.inuenta eſt vna virgo
ex alto diuinis muneribus fulta.vt tali eſſet apta com⸗
mertio.que nõ inuenit gratiã quã nõ querebat ſed oẽs
creaturas et alias virgines ſuis meritis tranſcendendi
hec gratia oblata eſt. Querebat humanũ genus redem
ptoꝛis gratiam.nam valide pꝛemebat᷑ ab hoſte.vita de⸗
bellabatur a moꝛte.affligebat pena naturaʒ nondũ gra⸗
tiam redemptionis aduenerat nunc dicit᷑ inueniſſe vna
Virgo hanc gratiam quã querebat damnata ꝓpago exq̃
ſingulari ſanctificationis munere libera facta eſt q̃ gra⸗
tiam nõ inuenit.quia ipam in ſeipᷣa queſiuit.ſed qꝛ ſibi
pꝛe omnibus digne ad hoc dicate deus obtulit.ideo in⸗
uenit Ecce cõcipies in vtero et paries filium Sub⸗
ticetur adhuc modus quouſq; virgo depoſcat Et voca⸗
bis eum ieſum Mon tu nomen impones:nõ nomẽ ex
genere ſed exeuentu. Non ex placito cuiuſcũq; ſed abef
fectu quem ipᷣe cõplecturus eſt. AImpoſitum erat ange
lo anteq; de celo deſcenderat.cum legationẽ a deo acce⸗
piſſet ad virginem: ꝙ tale nomen auctoꝛitate paterna
imponeret eterno dei filio nuper in carne pꝛo hominib⸗
naſcituro. Inuariabile autem eſt quod diſcernit pater
eternns Hic erit magnus Hic ſuperflua eſt om⸗
nis verboꝛum diſſertio:ſi de huius magnitudine diſſe⸗
ratur. Quid de huius magnitudine dici poteſt cũ ſito⸗
mnimode infinitus. quia eſt eternus filius dei. Et q;⸗
uis er aſſumpta foꝛma ſit homo. Eſt etiam infinite vir⸗
tutis copulatuſper ommia detati.Nõ enim de mole coꝛ
pꝛis angelus cõtendit edicere que non exceſſit cẽõmu⸗
nem hominũ formã cuius quantitatem multi pcellue/
re gigantes. ſed de illig magnitudine que ommmo ineffa

õõ SS ₰ Werr

bilis

4

Yßl
mnont
luno⸗a
monit
eorq
uſtf
Mnei
tupno
ſubſta
ſunnin
wir
ſhen
nis
Geti
uni
ſiom.
Chirur
ſomn
berno⸗
unpwe⸗
1
D
—R

Ges
lſoem
Pinti
liſten
glen
Qunmn

(ſde
ſegtavi

ipeſ
Gſtod⸗

ert

heius
ſeſe⸗
rec⸗
Nutee
alen
tenain
ſbigen
ichen
UGrg⸗
lerregne
wet⸗
tnef
eine
moen
Glthe
hſige
hum

eing
umn
quon
ntcg
que⸗
Plrgo⸗
ri:no
nöad
tom
Que
vtyn
mini
ster
ijaltif
llaln
cpboe
entio⸗
inten
ur que
Nopꝛie
Nratur,
ne non
emipte
mmacd
loman
eritquo
teriſto⸗
remec
enit gra
nouerat
lgeſt diſ
diſpoſue
ſervnio
lectavur
dabitan/
doz nos
na virgo
ta com
ſedoès
endendi
gredem
Hita de

ndügre,

niſyn
ngoeng
ſtgea⸗
ageſbi
igeoin⸗
Habe
Erwan
nome er
ſegobe
ut ange
roaccel
epaterſid
wymind
it pater
eſt on /
ſe diſſe⸗
cüſito⸗
Erch
itevi⸗
noleco
comu
Nellue/
inf

A. (e NrD eVirgine

bilis eſt. Nam magnus dominus et laudabilis nim is:

et magmitudinis eius nõ eſt ſinis.

De dignitate plis ex patre. Caplm V

E fſilius altiſſimi cabitur. Mõ vocaretur niſi
e eſſet:tamẽ eſſet ſi nõ vocaretur. Poꝛro res ex⸗
cedens ſenſum hominũ ſimiiier et angeloꝛuʒ

vt filius altiſſimi et filius hominis eſſet in ſiliatione cò
munis:nõ tamen in natura ſiliationis. Mam alia eſt fi⸗
liatio que inuenitur in natura deitatis. alia quein hu⸗
manitate ſit virtute traduciſ. Alla eterna ſine coꝛruptõ

ne atq; multiplicatione ſubſtantie. vt idem in ſubſian⸗
tia ſit filius:qui et pater idem cum patre fui filioq; cũ
patre:iſta wro tempoꝛalis cumcoꝛruptione q;uis coꝛ⸗
ruptio de pelleretur avirgine. Iſta cum multiplicatõne
ſubſtantie vt alius ſit parens alius filius.Alter in ſub⸗
ſtantia qui generat:alter qui generatur. vt pꝛeter id qð
habet relatio ſubſtatialiter fiat omnino diuiſio. Et nuc
indicitur ꝙ vi et bminis vnus ꝑſonaliter filius ſit cõ
munis. Et ſi virginẽ angelus alloqueretur dicenſ. Clir
go ne timeas:nam ex inuenta gratia quem es acceptu/
ra ſimiliter et paritura nõ erit nihus atq; dicetur homi⸗

nis imi.nõ ſerui non ꝓceris humani ſiue terreni. ſedxo

cabitur filius altiſſimi.Nec ita dicetur nilius tuꝰ q́;uis
ſtõm carnem ex tecõceptus et natus:quin pꝛout eſt ab
eterno filius altiſſimi ſic avre credẽtibus appelletur in

tempoꝛe. Ac per hoc vnus ſilius eſt dei ſimiiiter et ma⸗

rie⸗ .
De dignitate plis et anteritate. Caplm vI
dabit ei dominus deus ſedem dauid patris
e eius et regnabit in domo iacob in eternum: et
rregnieius non erit finis id foꝛmam ſerin an⸗
gelus verba cõuertit. ad oſtendendum q́;dtum potuit ił⸗

l foema ſubuehi. poſtqᷓ; ediſſerit q;tum altiſſimi foꝛma
potuit inclinari. Sʒ vnde pater dauid niſi ex ſoꝛma ſer
ui:MNam in foꝛma dei per ſpiritum dominuʒz eum vocat

inquiens.Dixit dominus dño meo:ſede a dextris meis
Quam ſcripturam cum a iudeis quid eis videretur de

chhꝛiſto erquireret. reſwondẽtibo quia dauid: ſaluatoꝛ ob⸗
iecit.quia dauid chꝛiſtum ſane dominũ ante vocauerat.
ſed hoc ſcõm foꝛmam dei: quã iudei nõ intelligentes in
chꝛiſto dumtarat dauid filium appellabant. E. vere ſic
erat er carne quã de virgine traxit. Pꝛoinde angeł? oa/
uid eius nominat patrem. nõ illa ꝓpinquitate aut effu⸗

ſione ſeminis qua pꝛacticatur in carne: ſed ratione de⸗
ducte ꝓpag mis qua quis pater generis dicitur ex longa
traduce.Ac per hoc ꝓmiſſioneʒ factam dauid de chꝛiſto
angelus nunciat iam adeſſe:cuʒ eum eius nominat pa⸗/
trem cuius ſibi dominus daturus eſt ſedem. Et omne
ambiguum pꝛocul repe litur.quomãã ex dauid deſcendit

atq; pec mariam gemitus eſt ex carne. Sedes au tem da
uid regis data eſt chꝛiſto in eo ꝙ homo erat:vt ipſe ſit

rex regum dominus dommantiũ. Sedes eſt iudiciarie

Pteſtatis: vt ex tipo dauid qui iudicaret omnẽ populuʒ
circiummciſionis pater omne iudicium filio ſuo dedit: et
poteſtateʒ plenarie dedit ei iudiciũ facere. quia filius ho

minis eſt. Necnõ ea in hominibus iuſtis in hac vita de⸗
gentibus a deo filio ſuo chꝛiſto traditur ſedes: quoniaʒ
anima iuſti ſedes eſt ſapientie. Roꝛro regnũ eius cum
domo iacob ſcilicet cum eis qui mundum iſtum in ma⸗
ligno wſitum virtute gratie ſnpplantauerunt erunt in
cternum:nõ erit finis ratione infiniti regis et beatitu⸗

ginis interminabilis. Q uã altis pꝓmiſſionibusvirgo al
ltcitur vt dictis angelicis pꝛeſtet aſſenſuʒ q; magnis cõ
mertijs fit adoſio quaʒ magna humilitate diuinitas

quaz altitudine magna bumilitas ſit cenſenda vt tra⸗
baturad id quod in pꝛecio humane redemptionis of⸗

mnia ſupꝛadicta coꝛpoꝛe abſentes. ſpiritu pᷣſe

ng eſt ſed pꝛo patria ſempiterna.

fertur. vt qui cõcipiendus atq; pariendus pꝛedicit: effe/

ctu et nomime ſit laluatoꝛ. Innnitus ſit magnitudine:

filius quia eſt wocetur altiſſimi. Super ſellam ſeſturus
ſit iudiciarie poteſtatis et regnaturus ineternum in do
mo iacob:ſuper illos filios quos dum moꝛeretur in e⸗
gipto moꝛti vicinꝰ dans benedictioneʒ enigmatice ma⸗
nifeſtat. Spartitur autem regnum eternũ ſicut in hoc
ſeculo temioꝛale atq; ſicut in eccleſia miſticuũ. Et quaqᷓ;
dicat apoſtolus ꝙ chꝛutus diligit eccleſiam non haben⸗
tem maculam neq; rugam:ſed m hac vita macula eſt
ruga. Quoniam ad eccleſiam pertinent omnes bapti⸗
ati non tamen omnes facti ſut ſalui omnes credenda
credentes etiam ſi mali:vt archa noe coꝛuus et colũba
homines et animalia. Et in vna eccleſia boni et mali qᷓ;
uis credentes inceſſanter reperiuntur quoniam i eccle⸗
ſia eſt fides vna:et e regione ipſa eadem poteſt eſſe moꝛ
tua de qua dicitur. ides ſine operiba moꝛtua eſt. Pꝛo⸗
inde ſi chꝛiſtus ſic eccleſiam diligit abſq; macula? ruga
hoc eſt vt ita ſit.nõ quia ſic ipᷣa tota cõſiſtit:aut aliaʒ ec⸗
cleſiam ſuam ipᷣe non diligat ſuper quaʒ chꝛiſtus in hoc
pꝛocurſu tempoꝛis regnat.etiam ſuper omnes qui cõ/⸗
tra eius eccleſiam diuiduntur. Itaq; ſuper omnes bea
tos et repꝛobos equa et vna poteſtate regnabit. beatiſi⸗
ce ſuper lvnos.hoꝛrende atq; terribiliter ſuper malos tã
eterne q; etern eſt deus.vt infinitate finitas nulla ſuc⸗
cedat. Iſia dauitica ſedis donatio ad foꝛmam ſerui re⸗
fertur:nullius nouella honoꝛis acceſſio ad foꝛmam agi⸗
tur. Nec de nouo regnum accepit eternũ eterna dei foꝛ⸗

ma. q;uis creaturaʒ ſuper quam regnaret ex tempoꝛe fe⸗

cera.:non ad augmentũ honoꝛis et cõmodi ſui. ſed pꝛo⸗
fectum cõdite creature. Pꝛoinde ſi creatura eſt er tem
poꝛe:regnum eſt ex etermitate ſed ad hominis foꝛma
eterni regni traicitur ipᷣa largitio imperio huiuſce⸗
modi atq; durabilitat e tradendis homini chꝛiſto ſacre
ſcripture veceres pꝛedixerũt:Nam in ſigura dictũ dum
ſaltem legimus ippe erit mihi in ſiuum. et ego ero illi in
patrem:firmaluq; ſolium regni ſuper iſrael in eternum
nõ ſpectat hoc niſi foꝛma ſeruilem ipe erit mihi in filiuʒ
quoniam ex foꝛma dei ſemper cũ patre filius. Et in pſal
mo ſeptuageſimopꝛimo qui ſcribitur ad ſalomonẽ. Et
in pſalmo octogeſimooctauo. qui ſcribitur intellectus
ethim iſralxlite enigmaticis verbis pleniſſime ſunt diſ
ſerta. Necnõ ſpiritus per Eſaiam hoc etiam ſub clarioꝛi
enigmate monſtrauit de ipſo qui cõcipiendus et in mũ
do naſciturus erat. Paruulus enim natus eſt nobis et
filius datus eſt nobis:et factus eſt pꝛincipatus ſup hu⸗

merum eius: Vocabitur nomen eius ammirabils. cõ

ſiliarius. deus. foꝛtis. pater futuri ſeculi. pꝛinceps pacis
AVultiplicabitur eius unperiũ.et pacis non erit ſinis.
Buper ſolium dauid et ſuper regnũ eius ſedebit:vt cõ

firmet illud et coꝛroloꝛet in iudicio et iuſtitia. amodo et

vſq; in ſempiternũ.Canta luce iſta ſe intellectibus of⸗
ferunt ꝙ amplioꝛ declaratio potius obuelaretc ſero⸗
ſente plentes. hac
almam virginem tlotonicam alloquamur. Placet ne
tibi virgo legatus ſacroſanctus celicola. Mõne altipen⸗

dis mittente. NHam deus eternus eſt. Nonne tibi ſaluta

tio eſt in voto: Noua eſt ſed ad nouitateʒ vite. Deregri/
atria ſempiterna. Inſolita eſt ſed pꝛo cõ
ſuetudine gratie cõſequẽde. Mõne ablatiua doloꝛum et
collatiua bonoꝛum. Nonne copias habet gratie ſurſum
agentis. None dominũ tecum offert. Mone te ſubleuar
in benedictionibus ſuper merita mulierũ. Qnd igitur
in tanto ſermone turbaris. Quid cogitas qualis ſalu⸗

tatio ſit que nihil habet aduerſi. An ignoꝛas quãta mu
nera ſecum defert. q; ſunt ineffabilia dona que cõtinet.

c 3

As

NL0

eius ſermone reſpondet. H

4 . . . .M .
Ecce tibiangelus cogitanti aut heſitanti.et turbate in
ortatur ne metuas vel time

gas:nam fruſtra te illa paſſio moleſiabat.in ne tibi pla⸗
cet.quia gratiam inueniſti apud omniũ creatoꝛe. no ad

teipam tanti vertendã ſed ad omnem tibi nature con⸗
ſoꝛtem: Exa vingo nõ tibi pꝛeſtat ineffabi is velectatõ⸗

nis augmenta.ꝙ cõceptura ſis in aluo. paritura etiam

vtero impolluto nſilium effectu et nomine ſaluatoꝛẽ in⸗

ſinite magnũ.altiſſimi finum ſeſſurum in ſella dauiti⸗
ca regnaturũ ſuper omma in eternitate deitatis cuius
regni nõ erit finis: Hne iſta omnia nibi ſunt grata vir
go: Meſpondit itaq;. Sũt vtiq; per omnia grata:mihil⸗

; deteſtoꝛ.nihilq; abhoereo: ſupꝛa eſſe ſupꝛa cognitionẽ

ſupꝛa vſum ſupꝛa ſenſum ſunt que ab angelo nunciate

percepi. Et cum omnia ſint in piacito dutaxat mihi mo
dus detegitur.

Cum omnia virgini ſunt in placito modũ cõce⸗
ptionis et partus exquirit. Capim VII
Motinus iure virgini omnia grata erant meri⸗
p to ſiquidem: qm̃ nunqᷓ; ante fuerunt tam alta
cõmertia.neq; futura ſuccedent. Et alte cenſu⸗
ra filentij agebatur cum viq; ad inquiſitione modlvir⸗
go non loquitur.ſed dint maria ad angelum. Quomõ
fiet iſtud quoniã virum nõ cognoſco Elirginitativide
batur iam virgo dicata cum modu coceptionis et par⸗
tus inquirit.ac ſi xr ommia plene ad ſua rota reſponde
ant. In modo heſitatio tantũ erat cum ſibi eſſet virgi
mtas ex natura placeret exgratia ex ſpirituſancto quo

plena erat agnoiceret.qᷓ magnis et eumijs eſſet ditan
da muneribus ex illaq; placere ſtuduerat creatoꝛi. NHo⸗

uerat ex ſcientia qua dotata erat ex vſu humano.ex mu⸗
lierum damnata ꝓpagine ꝙ nõ eſſet cõceptio ſine coꝛru
ptione ſine infuio ſemine.nõ poꝛtatio ſine grauedine.
nec partus ſine doloꝛe:etiam ꝙ abſq; viro a pꝛimis pa⸗

rentibus deinceps non ſuerat celebrata cõceptio. Et

quanqᷓ; virgo tam ſancta in huiuſcemodi ſpeculationi/
bus animũ nõ verſaret diuinis ſemper theoꝛijs intenta

nõ tamẽ hec ſubterfugiebant ſcientiã eius:ꝙ illa pꝛeter

iſta in decurſu ꝓpagationis humane nõ fuerant. Et ipa
virum nõ cognouerat ex coiunctione:neq; cognoſcitu⸗

rxxg erat exvolutate. Naʒ quanq; ioſeph deſponiata eſſet

eam nõ tamẽ ipam ſecuʒ ad habitandũ traduxerat:aut
ſibi carne copulandus erat. Nec obſtat virginẽ viro ve
rum pꝛeſtitiſſe aſſenſum:nõ aliter vera deſponſatio non
fuiſſet:ſed nec carne coniungendi erant.quomã vterq;
vtiq; virginitatis amatoꝛ vterq; ſeruaturus illã deo Ps
miſerat.vterq; ſubiacens diuinis directionibo. et exſpe⸗
ctans ccreta diuina.nec de illis duobus cõiugibus eſt
vt d ceteris aſſerendũ: ſingulariter quippe diuinitus

agebantur. MHec in matrimonio hoꝛum et ommiũ virgi
num derogatio a pponat᷑.qð ſi nõ interſit coꝛruptio car⸗

nis.nõ ſit veritas cõiugalis:quoniã vt audacter affirmẽ
eo matrimoniũ dignius atq; honeſtius eſt cenſendum
quo maios caſtitas ipᷣm fouet. Qõ ſi ſemper habenat at
; gubernat deo dicata virginitas mihil habet vnde cau
ſetur: magis autẽ vnde diuinis muneribus fulciatur.
c vi gomcõcuſſe tenens virginitatis ꝓpoſitũ: ma⸗

nentibus in ſuo placito angelicis dictis modũ cõceptio

—

niset partus inquirens dicens Auomodo ſiet iſtud
quona virũ nõ cognoſco Ac ſi pꝛeter id quod ipſa ſer

uare firmauerit aliud ſapiẽtia diuina decreuerit. virgo

ſiquideʒ ſum: virginitas mihi placet alti 8
eavrfendenca tormenta ül ui ti üniittedn tr
gnoſcere nõ decreui meipam virginemobſe⸗
mo:ex ilſa credo mmeffabilia dona ſoꝛtiri ia nupi ſpiri
tuſſanctus illuxit. dei erommi me facta ſum Auſddi

nid igi·

II

af gele de me oꝛdinauit altiſſimus:Fiet iſtud cum viro
an pꝛeter viruʒ.l te dicta meo grata facta ſunt ammo:
et tacite mecu verſans paueſco.Ediſiere moduʒ quem
poſſim mente cõſiderando reuoluere.an veiut expontũ

gratus accedat/ Mulia per me tibi erit diftimta reipon/
3 ſio niſi clarueru modus factioms. Qua luccincta vix⸗

Bgo verbis.qᷓ; in re ſpon ſione pꝛudens vt mihil de exx ſi⸗

tis epetat. animu et verba tranſtert ad oꝛdine fiendo⸗
rum.vt piene fſo:met ad inqinſita reiponium. Cõnectẽ
da lunt omnia pꝛius ſi facia modis.ni ſactis modi coue
niant. Ex his quippe clareſacta ratio ea que nouit reſpõ
denda ꝓnunciat.
Aperit angelus mnodum.vt animum virginis
alliciat ad cõſenium. Capim VIII
Eſpondens aute angelus dixit ei. Opirituſſan
r cctus ſuꝑueniet in te et virtus altiſſmi obum⸗
bꝛabit tibi Yam aderat ſpirituſſanctꝰ.nec cun
ctandum eſt cum ſuperuenturus pꝛedicit᷑. Si vero qð
dicitur refertur ad locũ.vt deſuper ſpirituſſanctus veni⸗
re diceretur.nõ aliquem fallat opmio. quoniã ipirituſ⸗
ſanctus nõ mouetur de loco vivadat relictis ſpacijs ad
alium locum.ſed ſpirituſanctus iam aſtiterat ſibi cum
eam ſanctiſicauit in vtero purgans ab illo cõtagio.quo
tota humana ꝓpago cum traducebat᷑ ex cõcepto ſemine
tenebatur obnoria. et purgationem dumtaxat fecerat
Virginis.Neiceimus an illa ſenſum accelerauerit vt ipy
anmima pꝛeter ſanctiſicationẽ illuſtraret᷑ amplioꝛi lumi⸗
ne.ficut fecit poſimoduʒ in ſui filij pꝛecurioꝛe.quivltra

id qð ſanctificatus fuerat exiſtens in ventre dudũ ſteri

li.exultauit ad geſtatũ dei filiuʒ in vtero virginali. Pie
tamẽ credendu ſanctio ꝙ ad ſumiuliter cõtingentia hec
amplioꝛa illa feciſſet. Sed nec ſpirituſtanctuſ operatur
inuanum nec alicui pꝛecipuã gratiam cõcedit incaſſum
nec ad ꝓphetiam ad omnẽ cõſolationem ad ꝓuectũ per⸗
fectiomis. ad miracula ſpiritumſanctũ fibi credimus de
fuiſſe.quaãuis quod ſpiritu ꝓphetico cognouerat ſtilo nõ
cõmendauerit.nec ſibi obuenerit opꝛtunitas miracu⸗
la faciendi. Spiritus autẽ ſanctus qui nũc ſuperuentu
rus in virgine dicitur nõ refertur ad virginè ſed ad filij
cõceptionem que acta nõ eſt virtute iniecti ſeminis ſed
ſpirituſſancti in ea ſuperuenientis. Pꝛoinde omnis ad
uentus ſpirituſſancti vſq; ad ſuperuentionẽ eius ſit ad
virginem ſanctificanda purificandã et ad diuina miſte
ria coaptanda. Hoc auteʒ quod ſuperuenire dicitur ad

coceptionem filij referat que ſpirituſſancti operatõe nõö
alia facta eſt.vt cum modo cõceptionis et partus ab an

gelo virgo perquireret vt alliciatur. vt aſſentiat ꝓpellet
coꝛruptio.libido nõ aderit eodem modo ſemper ſe ha⸗

bebit virginitas. addetur tamẽ tam digna imo diuina

fecunditas ad modũ inſinuanquũ ſpirituiſancto tribuit
actionem cuius eſt ꝓpe

Rerare repente ſupꝛa id quod ſperare poteſt moꝛtalis in

rmitas. ac ſi ab angelo virgini dicerer. Omnia dicta
ſunt delectantia mentem.ſolum modus heſitationẽ ad

duxerat. In vlamanto tibi erat ediſſero pꝛout a mittẽ

te ſi uſcepi. aſſenit um pꝛeſtare nõ differas. odus nihil
habet humanũ ex diuimis eſt totus eſſe nequiret hone⸗

.

ſtioꝛ in natura gratio: nullus. Ex ſpiritu ſancto eſt mo

.

dus efficit mox et pꝛeter moleſtiam agit.erit ipᷣe pꝛo ſe⸗

mine cõgregabit ad ſe puriſſima coꝛpoꝛis t ui ſubmimi⸗
ſtrabit cetera materiã. Coagulatio carnis ſubito ⁊ exni

biloanima creata et creatnr deitas videlicet verbu pl

tris ilico ſimulerunt. Inexplicabili tem poeis bꝛeinta⸗
te in te creabitur homo nouus deia tuus milius. Hoc ef⸗
ficiet in te ſuperueniens ſpirituſſanctus. Non erquiras

huiuſcemodi rationẽ.miraculum enim eſt nõ ſimilemn

4

Op ſun' prrer ſo

pellere vitia. cõſeruare virtutes. ſe

ſeui⸗
Cauſant
ſB
Diligen
totann
ſoum
ſeſio⸗
oferen
etyvit
barey
obſco
ewd
ſichat
gui
toutt
tadg
gvoan
Munit
itite
anatu
Gpie
Vegmm⸗
metſ
nſbi
nn
imue
ho ĩ
ſctayp
ttilaſi
zuſmi
Uutäta
let.
ſubttſe
Herln
me
quee
nuip
Nbthi
Nwpreti
ſersſc
iusa⸗
pkeoun
fbitmn
tono⸗
tioſc⸗
honaa
lapirm
UKmun
eption
ſibu
nn
tutn
fronn
18
ſlcnu
Gar
ens
ni

anmo⸗
Bem
lponti
reion,
dayrr;
eipſi⸗
hengo⸗
necte
ci coe
itreſpo

inis
VIII
ituſſan
obum
neccun
ero q
veni;
pintuſ⸗
Aeiſs ad
Wiaum
Gdguo
oſemne
t keeenat
ttytipe
eilumi⸗
lpltra
Gi ſteni
n. Pie
na bee
peratur
ſeafum
aüper/
musd
ſtllono
urgcus
rentu
ad fili
mis ſed
nmisac
s ſita
miſe
ſnt dd.
loeno.
abon
pelle
eha⸗
iing
ribaite
ſtesſe

Nis n.

dicg
hnea

mimi

nipil
wne/
imo⸗
oſe⸗
nnni
erni
Uta⸗
ceß⸗/

ell

ſeculis tempoꝛũ. Singularitatẽ in omnibus habet nõ
cauſam. Ipa dei woluntas incõpꝛeſenſibilis eſt:eſt cau⸗
ſa. Sed quãobꝛem nimia charitas pꝛopter quã veus
diligens humanã naturã pꝛime pꝛeuaricationi parentũ
totam ſubiacentẽ obnoxiam in te et per te mittit ſiliuʒ

lſum in terris:vt mediatoꝛ dei et hmnũ homo chꝛiſt⸗

offerens intercedat. Sit omnino moqꝰ? in placto:
et virtus altiſſimi obumbꝛabit tibiMõ ex hoc ꝙ obum⸗

ieſus.tuus futurus ſilius pꝛo eterna reconciliatione ſe

bꝛare virtus altiſſimi dicitur in mentẽ audientiũ aliqddd

E

obſcuritatis obueniat.Nihil enim vmbꝛoſitatis eſſe po
teſt:vbi lux eterna refulget.ideo ꝓpe in carne lux vera ve

niebat vt omnẽ hominẽe appꝛopinquarevolente ſuis ful

goꝛibo illuſtraret. Sed hec virtutis altiſſimi obumbꝛa⸗
tio ad tectionem traicitur vt avirtute üla ſuperna to⸗

ta virgo tegatur vt nihil fit in amima eius et coꝛpoꝛe.
qquuod nõ obtegatur diuina virtute. Ad defenſionem et

munitionẽ ab omnibus cõtrarijs obumbꝛatio illa pꝛo/

mittitur:vt caro virginis dona nature nõ perdat. Qmi

ex natura etiam ex coꝛruptis omnis naſcitur virgo. vt

cõcipiendo et pariendo.et deinceps ita inuariata in cr
ne ꝑmaneat ſicut ex materno ventre naſcendo pꝛoceſſe⸗

rat. et ſic vndiq; munita cõſiſtat ab illa obumbꝛatione
vt ſibi nihil in virtutibus deſit.expugnas omnia inex⸗

pusgnabilis ipa per omnia. Et ſicut in alijs ſupꝛa pꝛetu.·
imus aliqua virgo nõ ſolum ad ſeipam:ſed etiam p no

bis ipᷣa ſuſcepit:quauis quedã ſicappꝛopꝛiate ad e ſint
facta t neumodolibet alicin alteri poſſint eſſe cõmunia

et ita ſunt miſterialiavt nunqᷓ; woſſent eſſe moꝛalia. nec

per ſimilitudinem in moꝛes traici:miſi rei geſte vritas

mutata que in tropologicis locutionibo omnino ſeruan

da eſt. Nam eoipᷣo ꝙ veritas hiſtoꝛialis in ſuo vigoꝛe nõ
ſtabit ſenſus tropicus inde ſumptus.friuolus erit ex eo
ꝙ ex imitatõne hiſtoꝛie capit᷑.q;uis in ſe ſine tranſſum⸗
tione bona multa cõtineat/Aliud eſt enim bona moꝛa⸗
ia quecũq; irrelatiue dicere.aliud in relatione geſtoꝛũ
wennal pꝛimũ culpabile omnino ſecundũ. Si nõ
abit hiſtoꝛie veritaſ ex qua tropicus ſumitur. Quoniã

opoꝛtet ſcom cenſurã diuine pꝛouidentie in exvonẽdis
ſacris ſcripturis:ex eis ſumpta moꝛalia cõmenſurari pe
nitus cum eiſdem. Hoc ſiquidem pꝛo tanto dixerimus

vt eoꝛum que de virgine advirginem dicta ſunt aliqua

ſibi tantum: aliqua poſſint ad nos ſine hiſtoꝛie pꝛeiudi⸗

tio tropica locutione conuerti.Nam virtutis obumbꝛa

tio ſacra advirginem pꝛo conceptione ſilij:ad nos deriꝰ

uanda eſt in omne pꝛotectiõe ſpiritualis auxilij vt abal
ta virtute obumbꝛemur ad obtectioneʒ ad defenſionẽ
ad munitionem:ſicut obumbꝛata virgo extitit ad dei cõ

ceptionem. Etenim ſec omnia chꝛeiſtus nobis eſt ſactꝰ
vt ſubumbꝛa alarũ ſuaruʒ pꝛotegamur.a facie impioꝛũ
qui pꝛius affligere conantur. Et ſub vmbꝛa diuinaruʒ
alarum ſperemus. donec tranſeat illa iniquitas qua no
ſtroꝛum affectuum.et moꝛũ omnis equitas cõturbata
eſt. Sumuſ in bello cõtinuo nec inimici noſtri ex parte

aliqua ſũt pacati. Impugnat nos exomniuerſo ſathan
tcum in ſuis agonibus eſſet dauid in ſe noſtrã imagi

nem p̃ferens velut gratias agens domino dicebat. Ob
umbꝛaſti ſup caput meũ in die belli: vt ereptio ab ini⸗

micis aut de lllis repoꝛtata victoꝛia niſi obumbꝛatione
diuine virtutis penitus nõ fuiſſet.· Mec nos de inuiſibi⸗
libus ho ſtibus niſi obumbꝛaret nobis virtus altiſſimi

ſelicem poſſemus habere victoꝛiã. Altiſſimi nanq; vir⸗

tus ſathan cõterit ſub pedibus noſtris vt tropheantes
hoſtibus in caſtris triumphalibus eius eterna bea⸗

coceptione ſilij dei.quod nobis p auxilio fuerat alte do⸗

——

titudine coꝛonemur. Pꝛoinde progatum eſt virgini ꝓ

nandum. Sed ꝓut angeli verbavirginẽ exboꝛtant᷑ er ſu

perpentione ſpirituſſancti.ex obumbꝛatione virtutis al
tiſſimi adijcitur de naſcituro Ydeoq; quod naſcet᷑ ex te

nino eſt vt ex ſpirituſancto et ex virtute altiſſimi. aliud
q́; qd ſanctũ eſt naſcatur:ſed hoc quod ex virgine vocabi

ptione participare diſpoſuit.Nec ad obpꝛobꝛiũ tue vir⸗

ginitatis cõcipietur atq; naſcetũr. ũ vero coaleſcet. ceũ
in noticia hominũ venerit qð exte natus eſt cum appel⸗

laberis mater.foꝛtaſſis heſitas de opinione hominu falꝰ

ſa:eꝙ mater virgo in veritate cõſiſtens. inter coꝛruptas
matres a cõmuniter iudicantib deputeris Sed ſpecu
lare altius virgo quid tibi de opinione vbi apte veritas
claret. Nemo rectus inceſſit qui opinionibo deſeruiuit.
Gaudiũ apud ſe poſſidere nõ valuit certans in opinio⸗
nibus hominũ viuere.Cleritas hec eſt: ꝙ virgo et ma⸗
ter es. Ante te ampli? moleſtabit falſa opinio ꝙ ſis ma

ter ↄmunis.quã reiveritas ꝙ virgo ⁊ mater exiſtis.?cin

ignoꝛas quoniã writas huiuſmodi apud electos mane

bit ex ſide ſalſitas apud repꝛobos ex opinione cõmuni.
Quoniã pꝛeterqᷓ; tu nulla fuit aut eritvirgo mater.MNõ
ergo mireris ſi vulgare iudiciũ cum ſingulari veritate
certabit.Longa exꝑientia pꝛo incredulis eſt vſus ratio

et coꝛrupta natura.Quid igit᷑ ad te alma virgo ꝑtinet
de iudicio repꝛolvꝛum.id electos deriuat᷑ miſteriũ qui
tui filij ex adoptione fratres erunt.quibus cum ipſo tu

te pater adoꝛſus ẽ cuʒ inualuerit fides hominũ quã in

ſanctũ vocabitur filius dei Equidem umpoſſibile om-

tur filius dei. Supꝛa vocandus altiſſimi finus dict? eſt
nunc autẽ filius dei. Diſſonantia hec verweũ diſſonan⸗
tiam in reiveritate nõ facit. Idem altiſſimus et duus·
Eonnuxiniſit vig ꝙ cum deo patre ſilium vnũn
habeas:qui quem tecum er tua integritate nõ ex coꝛru⸗

omnibuſpia mater. Cum cõplebitur niſteriũ quod in

coꝛdibus operabitur.qui hoc in te dperatus eſt ſpiritus.

diceris virgo matera ſilus tuus vcetur filius dei:quẽ

aliter nõ dicebat qᷓ; de virgine naſci. Dꝛoinde tue virgi
nitatis derogatio redundabit in filiuʒ:qui alte vlciſcẽs

ꝑpetuabit in eternis doloꝛib cõtumaces. Si vero alia

opinio que erit in hominibus te cõfodit ꝙ ſponſus qui
te nõ tetigit.qui nihil operatus eſt ad cõceptum.altiſſi⸗
mi filij reputabit᷑ pater ercuſatio tua in exoꝛdio iſto exit
quouſq; futura fides hominibo clareſcat.qua ſponſus a

paternitate pelletur:cuius tu ſola es ex carne virgo ma⸗

ter. et deus eternus ſolus eſt pater. Euaneſcant igitur
iſta ex tua mente virgo electi a filio tuo vt ſunt in te ve⸗

ra geſta credent. venerabunt᷑ te pꝛo his pſeucas tibi po⸗
nent vt intercedas ad filium poſt quẽ ſingulare ſubſidi
um atq; refugiũ omnibus facta es.Cum vero totiꝰ ſe⸗
culi cõſummata miſterio iudiciũ clarũ erit et electi? re

pꝛobi matrẽ virginẽ te cognoſcent. Alli ad gaudium e⸗

ternum iſti vero ad ſuppliciũ ſempiternũ quia incredu⸗
li exiſtentes.aut creduli peruerſe agentes:ſub tuum pᷣſi

dium cõfugere coꝛrectis moꝛibus neſcierũt.

Vt vingo credat ſe poſſe cum integritate cõcipere
terilem introducit. Capkin IX
D fadllioꝛẽ credulitatẽ virginem inducendam

ſenem et ſterilem introducit.

a grauida ſterilis et ſener in exemplũ inducitur:

Et ecce elicabeth cognata tua:et ipa cõcepit ſi

lium in ſenectute ſua.Et hic menſis eſt ſextus illi que

vocatur ſterilis:quia nõ erit impoſſibile apud de omne
verbum Quibus pᷣlocutionibus angelicis elicabetb

deuenerit in cõceptum ſupꝛa declaratũ eſt. Que virgi⸗
ni ad fidem aſtruenda offertur cui cognata erat exeadẽ
parentela deſcendẽs:que filium in ſenectute cõcepit.rxe
nitente lege nature.Oe ſenex et ſterilis erat miraculuʒ

poꝛro fuit. vbi natura deſtitit aut nõ poterat operari viaa

credendi virgini monſtrat᷑ abilioꝛ qð et miraculoſe po/

terit ipa cõcpere. ſicut ſenex et ſterilis ante cõcepit. Nõ

tamẽ in ſterili et virgini agi᷑ equa poꝛtione miraculũm
quoniã ſi miraculuũ eſt:quoniã ſterilis cõcepit.nõ tamẽ

peꝛeter ſenem.nõ ſine carnis coꝛruptõne pᷣhabita.nõ ſi⸗

ne grauedine. Meq; vno momento in ſterili cõceptio et

animatio facta eſt nõ in momento coꝛpoꝛis lineamenta

copleta ſunt: non partus ſine doloꝛe neq; ianua clauſa

Mec ſiquidẽ omnia in virgine cõceptionis et partꝰ mi⸗
racula perfecerũt. Sed ſatis erat angelo virgini potuii
ſe monſtrare vt dictis eius animuʒ inclinaret:qð ſupꝛa
naturã in ſene et ſterili potuiſſet eſſe cõceptio. Aalent
