Et paulus ait. Exeamus extra caſtra impꝛoperiũ eius
poꝛtantes. Et iohannes in canonica ſua dicit. Qui di⸗
cit ſe in chꝛiſto manere debet ſicut ipſe ambulauit ⁊ ipe
ambulare. Et opoꝛtz oĩno ꝙ vita chꝛiſti ieſu manifeſte
tur in veſtra carne moꝛtali Et ad galathas aplus loqui
tur. Mhi aũt ab ſit gloꝛiari niſi mm cruce din noſtri ie⸗
ſu chꝛiſti:p quem mihi mũdus crucifixus eſt ⁊ ego mũ

do. Nec vnigenitus dei finus ꝓ nobis in tꝑe factus ho
mo voluit ꝙ ſufficeret ꝙ nos diligebat.etiam aliter q;
per penas et moꝛtẽ redimere poterat:miſi ꝑ coꝛꝑalia ſi⸗
gna oſtenderet ac ſuſtineret penas ⁊ crudeliſſmmã moꝛ

tem. Quo modo quo pacto inficiabimur non expedire

coꝛpis paſſiones atq; laboꝛes ſi mẽbꝛa debent capiti no

ſtro in moꝛibo cõfoꝛmari ſi fatigatões atq; laboꝛes ſuſti

nuit qui nos poterat abſq; his oĩbo liberare.Nam ſi vn

guentũ capitis deſcendit in barbam:ſimiliter et ſangui
nem capitis barba ſuſcipiat.Et ſi ſperamus in coꝛpoꝛe

beatificari:expedit ſcõm decentiã iuris ꝙ toleremus in

coꝛpoꝛe paſſiones quãuis ad gloꝛiã non ſint ſufficiẽtes

Inquit enim aplus Non ſunt condigne paſſiones hu

ius tꝑis ad futurã gloꝛiã que reuelabit᷑ in nobis.Et in
actibus aploꝝ legit᷑iꝙ per multas tribulatiões opoꝛtet
intrare in regnũ dei. Et iacobus in canonica ſua dicit:
Omne gaudiũ exiſtimate fratres:cũ in tentatiões va

rias incideritis. Et petrus ait. Cõmunicantes chꝛiſti
paſſioniba gaudete.Ad ideʒ refertur qð aplus dixerat
coꝛinthijs.i.Sciẽtes qñ̃ ſicut ſocij paſſionũ eſtꝭ ſic et
reſurrectionis eritis. Et ſi coꝛpus ſuum caſtigabat app
ſtolus:nunqᷓ; de non caſtigando pꝛeſumat in poſterum
chꝛiſtianus adultus. Statuit diuina iuſticia in vmie

certante coꝛonas:ſed non coꝛonabit᷑ niſi legittime cer/⸗

tauerit. Sicut enĩ nec in via ſic nec in patria eiuſdem

nature fient coꝛpus et anima:⁊ vnicuiq; ſtabit merces

ꝓpꝛia pꝛetaxata.Si non requirunt᷑ ad ſuꝑnũ regnuum

coꝛpoꝛei lalvꝛes atq; doloꝛes ſtulte crueifirus eſt cheiſt?
qð erat imꝑtinẽs oꝑatus:et egit a ſeipſo ⁊ in ſeipſo q

fecit pꝛeter iuſtici et rationẽ ſeu iuſta neceſſitate.et de
liquit ſi non expedientia ſeu ſuꝑflua fecit:qð credere ne

phas fides catholica dicit aſſerens nihil niſi ꝓpter iuſti
ciam et rationẽ atq; debitã exigentiã chꝛiſtũ eduxiſſe in
actum. Stulti fuerunt apoſtoli martires et ceteri ſan⸗
cti:qui tot laboꝛibo et ſudoꝛibo et fatigationib paſſioni
bus inſudarunt vt captarent regna celeſtia: ſi opa coꝛ/
poꝛalia et exercitia laloꝛioſa nõ exquirunt᷑ in adultꝭ ad

regnum.ld indignationẽ dei ſibi blandiunt᷑ talia ma/

chinãtes:quod amatibs ſolũ in animo et altiſſimis cõ

templatiõibus in ſiſtentib nõ expediant opa lalvꝛioſa

Nam nullus maioꝛ chꝛiſio. nullus maioꝛ vrgine. nul
lus maioꝛ eo qui q̃ſi ex faſcijs incola eſt factus deſerti.

nullus poſterioꝛ maioꝛ aplis qui coꝛpa in ieiunijs lalv

ribus abſinentijs et ſudoꝛbo mactauerũt. Et expedit

. „ Ar . r—☚ 4

C— er I 1X, 17 crracſn er.

quartus

omnino animo et coꝛpoꝛe fieri chꝛiſtifoꝛmẽ:nã ipſe aĩo

et coꝛpe factus eſt homiſoꝛmis ſimiliter et penifſoꝛmis
Et ſi ſubꝛogant ſue paſſiõis argumentũ qð ideo chꝛi⸗
ſtus ſuſtinuit ne nos pateremur: mo ipſe ſuſtinuit vt
7 nos inuitaremur. MHec credendũ eſt ꝙ a tꝑalibꝰ peniſ
eruendis laloꝛaret eternus in tꝑe: ſed ꝓ eternis. Nec
mutatus eſi chꝛiſius aut aliam legem dedit aut aliud
euangeliũ condidit: ſed qui heri et ille nuncet ipſe in ſe

cula ſeculoꝛũ.et euangelium eius et euangelici moꝛes
durabunt immutabihter: quouſq;ʒ finah ſentẽtia vita

ommüũ hoim termiek. Fatigatus eſt dominus ieſus
ex itinere: fatigemur et nogitineribus mentis. Exm⸗
hilo venimus. et in id tendmus niſi conditoꝛ ſiſteret.
Natura inſfecimus.onera ipſius coꝛruptionis oꝛtamꝰ⸗
frequentamus peccato:ũ et delictoꝑ vias YJura noſtra
ſeripta ſunt in inferno:illuc ꝑgimuſ motu noſtro cum
antiquis peccatoꝛibo ſociandi Qubꝛica et lubꝛicata ſunt
veſtigia noſtra:mihil deo dignum.nihil rectũ agimus.
ambulamus vias difficiles viam domini ignoꝛamus.
non incedimus iter rectum. ſed tenebꝛoſas vias. infa
mes ſunt greſſus noſtri:puerſe ſunt vie noſtre.nec vi⸗
te ſemitas ambulamus. Mec et plura indicibilia mala
ſunt in nobis. atigemur igitur talibus conſideratio/

mbus in intimis noſtris:fatigemur in quibuſcũq; vir

tuoſis. atigemur in ſedulis memoꝛationibꝛeoꝝ que
nobis diuina bonitas contulit et pꝛomiſit· et inſinitoꝝ
maloꝛũ.a quibus nos miſericoꝛditer eruit.et ad locuʒ
ineuitabilis iudicij mens fatigata inceſſanter accedat.

Fatigetur et elne den pꝛo poſſe coꝛpoꝛea imi⸗

tando veſtigia. Hob pꝛo ſe ac pꝛo nobis animadus di⸗

cebat:veſtigia eius ſecutus eſt pes meusſcum̃ vero ĩ
via interdum quieſcere volumus ſedeanius hoꝛa ſerta
ſic ſuper fontem. Fons iſte ſiue puteus abundantia ẽ
et ꝓfunditas terrenoꝛum. fons iſte emanatio delecta⸗
tionum eſt. fons iſte pꝛofunditas naturaliũ et ſcientia
rum humanarũ.fons iſie emanatio veterũ ſcripturaꝝ
atq; cerimoniarũ eſt:quarũ omniũ bibitio ſitim nõ au
fert ſed multiplicat. Sed ſamaritana ierat iteruʒ atq;
iterum haurire: cui fontis dfectum declarat ipſe ſalua
toꝛ. Ommis qui biberit ex hac aqua ſitietit uper

quẽ ſontẽ opoꝛtet ſuꝑſedere:non ſubiacere.Non ſubij
ciatur defectibilibus amoꝛ.nõ enim quieſcet ſubactus

atq; agitatus calcaribug equus:ſupꝑſedens vero quie⸗
ſcit et fertur. Aut res n deferunt aut ipſas defer mus
ſi defer unt in adiutoꝛio ſunt:ſi deferimus coꝛpaet coꝛ
da grauant/Ouper legem et ꝓphetas ſup cerimonias

et hiſioꝛias vteris teſtamenti: ꝑ intellectum fidei qe /

ſcamus. Omnia enim expectabant ſuper ſedentẽ ieſũ
Si qua ſunt pꝛofunda et alta vteris teſtamenti.ſuꝑ
ſedet dominus ieſus:ad quem ſi acceſſeris ꝓfunditas
legis antique ſubiacebit intelligentie fidei. Nam ſicut
welamen erat in ſacie moiſi vt in eam filij irael aſpice/
re firme non poſſent.ſic et nunc in coꝛdibus ommiũ:ſʒ
cum a quibuſcunq; tran ſitur ad chꝛiſtum aufertur ve⸗
lamen. Nihil ad ſaſutem expediens latet in vteri lege
ſed chꝛiſtus in illa cimn coꝛpe ſeu miſtico intelligitur ſi
guratus ſimiliter et ꝓhetatus. Simili modo et pute
us altus eſt cui ſupſedet et chꝛiſtus cum coꝛpe ſuo mi⸗
ſticoꝛcuius quilibet ſingularis fidelis fideliter membꝝ
eſt. Quieſcamus in ambulationibo noſtre mẽtis ſuper
puteum ſcripturarũ ꝑ fidẽ in hoꝛa ſexta etate ſic quota
ſcilicet in qua diuina ſunt reuelata miſteria. Supſede
amus ad puteum omniũ naturalium inueſtigationuʒ
Gꝛatia penitus ſupꝑſedere facit.pꝛefertur ipſa nature:
ſubijcitur gratie cceatura et ſua varietate decurrẽs na
tura. Puteus altus eſt et ab omnibus tote oĩno imꝑ/

ibſeſ⸗
iformnis
1 cheie
mun yt
ibo peni
ns. Pee
t alihh
ipſein ſe
l moreg
ktig vita
us ieſus
Ernn
ſiſteret,
wetam,
ig noſtrz
ro am
ata ſunt
gimus,
Nämus.
s. infa
emecvi⸗
Nia mala
ſieratio,
ſcivr
peor e
tinfſntor
tad beyz
r actecet,
wreg imni,
ius din
mW
Maſerti
dantin
wlecta/
ſcientia
pturae
jnö au
atq
—
vauer
ſubij
ſübactes
olnen
ſermos
mer
☛
ſteide⸗
b eſi
ti⸗ſu
ndtis
nnſan
ſie/
Hnih
RM
lege
Ur
pue
fn
nbe
nper
vots
ſde
nug
re:
n

De vita domini
ſerutabilis:fons eſt indeciſe ſuas varias fundens aq̃̊s.
Bunꝑpledendum eſt: nec amplius haurienda eſt de na⸗
turarũ ꝓfundiſſimis aqua: Chꝛiſtus certe non hau ſit
nec ſamaritane ſuis verbis ꝑmiſit haurire ſed reliquit
Vdria concupiſcentia et woluntatẽ quas ex ipſa ſolent
implere qui ab huiuſcemodi conquiſitione verant᷑:ſed
euacuat᷑ ydria cõcupiſcetie et voluntatiset ſemꝑ reuer
tunt᷑ ad idem. Fons iſte mihi alud nõ oſtẽdit mſiom̃e
a wro eſſe deficies.nec ꝑficiens q́; piam in ſalutẽ. ᷣ
inſinuat ꝙ cheiſtus non hauſit nec ſamaritana pꝑmiſit
haurire:iufricientẽ aliã pollicitus aqua. Quippe virtu⸗
ole quieſcit qui nõ haurit imꝑtinens atq; defectus.ſe/⸗
dens coꝛpe:mente vero in ſublimia et ꝓfunda con ſide
randa pambulans. Ambulabat ieſus et ibat per ciui
tates et caſtella tlxoꝛia et actu moꝛes oꝛdinans ad pꝛe
ſentes.ſimiliter et ad futuros quos pꝛeuidebat eſſe ſe
quaces:in nullo ſibi parcens pꝛo nobis omnia factus
non vſus vehiculis aut equis. Nunqᷓ; in ſuis itinerib-
legimus equitaſſe ieſum. Excepto ꝙ in deſignatione
miſterij ⁊ oſtendẽde humihitatis pꝛo futuris ſucceſſo/
ribus eius in auctoꝛitate regiminis et pꝛo ſequacibus
eius in imitatione virtutis ſemel aſcẽdit aſinã et pul⸗/
lum eius. Sed pꝛohdolo: ꝙ humilis aſinus factus ẽ
lſupbiſſimus equus.poſtoloꝛũ vſtimenta quibo ſuꝑ⸗
pſitis aſinino doꝛſo dñs et ſaluatoꝛ ſuꝑſedit facta ſũt
eburnee ſelle ſimiliter deaurate oꝛnateq; margaritis:
funis canopeuſ quo ligabat᷑ ducebat᷑ loꝛicabatur anĩal
lubiugale in ſericas ceſſit habenas.⁊ aſininũ caput ver
ſum eſt in equinũ et auro vndiq; fulget et ſubdentib
wolunt in drenlis Eifendenit wddes ieſu circa latera
ſubiugalis: nec in aliquo pꝛeterqᷓ; in elemẽto lei aerꝭ
inſolidi ſe ſgebant. Et latvꝛioſa eſt atq; penalis equita
tio:pedibus in aliquo non firmatis. Sed ve iterum at
q; iterũ ꝙ ſtupide facte ſunt in oculis intuentiũ radiã⸗
tes ad ſuſientatione pedum:et ad oſtendendã in mini
mis vtentiũ Palmtato/Liffe qᷓ excitabatr᷑ pigritia ſub/⸗
iugalis tranſiuit in calcaria deaurata quibo a quieſcen⸗
te pede delatoꝛ equus vꝛgetur:ne laboꝛet manus virgã
agitando ꝑ aera.Abhoꝛruit iſta ſaluatoꝛ et ſuis moꝛib⸗
iuſtiſſimns in poſteris diſſua ſit.abrenunciãs materiei
viſibili auri et argenti:vt etiam vnde poſſet emere nõ
haberet VUſus eſt aliqũ nauigio ſuꝑ vndas marinas
tens omnino aliter ⁊ ſubito trãſfretare ſed voluit ſi
milis a pparere ꝑ oĩa fratribus ſuis:et peccatoꝛum flui

das aquas docuit ꝑtraſire/Ambulauit interdũ firo 2⸗

ſtigio ſiccoq; pede abſq; nqauigio ſuper mare vt gloꝛifica
tioneʒ coꝛpis oñderet quã ab inſtanti conceptiõis ſue
ipſe poſſedit.ſicut eternoꝝ ſuꝑgloꝛioſus et ſuꝑomnem
creaturã cõpꝛehenſoꝛ exiſtens:quãiis voluerit pꝛo no⸗
bis incedere vt viatoꝛ. In qua eti ambulatione fide⸗
libus mentibus id oſtendit: quantũ virtus fidei gra
tie ſupferatur ipſi nature.Nam habet᷑ ꝑ fidem gratiã
quod nature qua vinimus omnino negaſreo merito qᷣ

cũ ceteris ꝑditis habuiſſet hũiliter ignoꝛemus

Baluatoris

taſima imaginationis vanitas. Sed in nocte cheiſtus
in adiutoꝛiũ veniens daturus requiẽ fatigatus ſecuri⸗
tatẽ timẽtibus:creditur eſſe ſantaſma. Regnat adhuc
txc peſſima eriſtimatio ſup terrã. Exiſtimant fantaſma
iudei omnia miſteria chꝛiſti·hoc pagani hoc philoſophi
naturales et impoſſibilia ⁊ quedam deliramèta credũt
chꝛiſti hũiles actioneſ:et velut fantaſma fictum chꝛiſti
miſteria. vitam et doctrins exiſtimant fictiões.Aſſenti
unt aũt his grauioꝛi delicto atq; peccato chꝛiſtianoꝛũ ꝑ
ſidi peccatoꝛes.qui ſi credunt interduʒ chꝛiſti miſteria
fantaſmatibo eius moꝛes attribuunt paupem pꝛo chꝛi
ſto fieri.caſtratũ eſſe ꝓpter regna celeſtia:viuere in de⸗
iecta pꝛudẽtia vileſcere coꝛã hominibo.caſtigare coꝛpuſ
T reducere in anime ſeruitutẽ:in ſiſtere vigilijs.oꝛatio
nibus intendere.querere ſolitudines.patienter ꝑpeti
paſſiones illatas iniurias quieto animo tolerare.alie/
num fieri a parẽtibus cognatis et notis adhuc dicunt
eſſe ſantaſma:et fantaſticos imo veſanos reputant tali
inn ſectatoꝛes. Quidam humana ratione mouebant᷑
qui tpꝑe illo noctis exiſtimauerũt coꝛpus chꝛiſti eẽ fan⸗
taſma:iudicantes ſolide impꝛeſſione cedere debere flu⸗
xibile atq; tranſparens elementũ.nec cogitabant ꝙ in
homine coꝛpulento virtus eſſet tante agilitatis vt nõ
merſus ſed rectus ſuꝑnataret aquis: nec ſuſpicabant

aquas ſolidas fieri poſie ſubtus humanos pedes.Ho⸗

minẽ vero illum in quo erat omnis plenitudo diuinita

tis etiam coꝛꝑaliter non credebãt illo in tꝑe ſupꝛa ma

re firmare veſtigia:quouſq; ad eos ſaluatoꝛ cõfidentie
dixerit ſermone. declarantẽe ſe eſſe qui erat. Quẽ vtruʒ
ipſe eſſet petrus expientiam petijt vt ambularetiſolide
ſuper aquas qui ad imperium deſcendit in mare deſfu⸗
ctuante nauicula. Confidens ꝑgebat:dubitãs merge⸗
batur.Quo liberato de fluctibo chꝛiſtus aſcendit in na
uem:et fluctuantia ſiluerunt. Vbi nanq; in gratia ef⸗
ficitur:nihil dñat᷑ aduerſi vt reuocet a poꝛtu ſalutꝭ.Et
ſecura eſt nauigatio vbi cõnauta eſt dñs. Ipſe dñatur
ꝓoteſtati maris et motum fluctuum eius mitigare. et

in ꝑpetuum poteſt. Circa quam deambulationẽ domi⸗
ni ſaluatoꝛis notemus et hoꝛã. Erat quippe quarta vi⸗

gilia noctis. Quid ſit vigilia coꝛpalis atq; ſpualis ſupᷣ
deñniſſe me memini. Sed nox in ſacro eloquio ſeꝑe ac
cipitur pꝛo pctõ.iuxta illud apoſtoli.Qui do:miunt no

cte doꝛmiũt.et qui ebꝛij ſunt nocte ebꝛij ſunt. Et cun⸗/

q; diuideret obumbꝛato miſterio luceʒ a tenebꝛis vir⸗
tutem ſcʒa peccatis appellauit tenebꝛas noctẽ. Et ſuo
vocabulo id inſinuat:vicʒ peccatum. nocendo nox pꝑe

nitus dicitur quia viatoꝛibus nocet. Nihil enim adeo
viatoꝛibo ad ſuꝑna vt peccatum intulit nocumẽta.Nõö

enim peccatoꝛ antiquus atq; ininſibilis hoſt ſicut pec
catum viatoꝛibus nocet cuius noctis opace quatuoꝛ
ſunt vigilie Pꝛima circa quãtitatẽ eius.qᷓ; magno aĩo
et affectu ſit in actum ab agente deductũ:quantũ in ꝓ
ximũ fecerit leſionis.quante vero pꝛohibitionis extite⸗

quantitatẽ peccati:que pñtis diſſertiõis non ſunt Cir

coꝛrupta quauis ſi manens in eo ꝙ condita — rit quãteq; duritiõis Multa enim ſunt augmentantia
Sed

hec ꝑpficiens extitit a ſuis diſcipulis et connautid exiſti⸗
matus fantaſma. Gantaſma enĩ eſt apparitio incoꝛpee

rei ſub figura coꝛpea. Gantaſma eſt apparitio vmbꝛoſa

ſub indiſtincta et incöpꝛehenſa figura. Fantaſma eſt ap
paritio que fit ſenſibus conturbatis timoꝛe aut aliqua
paſſione. Gantaſma eſt omne vanum qð videmus in
ſomnis.ꝗantaſma fit demonũ illuſione circa hominis
exterioꝛe ſenſum. antaſma eſt aliquid exiſtimatũ ali⸗/
ud q; id quod eñ:ex difficultate aut ex ignoꝛãtia diſcer⸗
nendi ꝗantaſma eſt quod inducit alicui ex aliquo appa
renti non autem exiſtenti eximpꝛouiſo timoꝛem.gan⸗

ca quam pꝛima vigilia ſit auctoꝛũ maloꝛũ.ſecunda cir

ca nouitatẽ eius.tertia circa enoꝛmitatẽ e .quarta cir

ca diſplicentiã eius.Cum enim peccatuʒ incipit diſpli
cere.et dñs incipit apparere daturus mẽtibus tranqͥl/
litatẽ a ventis ꝓhibentibus deuenire in poꝛtum Diſpli
centia peccati dei complacentiam ꝓuocauit:⁊ malũ qð
diſplicet penitentiam generat.. Menitentia vero erpe
ctat in mĩa regnum celoꝛum.quod ſcõm euãgelij ſen⸗
tentiam appꝛopĩquat.Eltilima pꝛofecto eſt quarta iſti⸗
us male noctis vigilia vt in nos veniat vera diſplicen

tia peccatoꝛum que den meret᷑ in piaʒ atq; miſericoꝛdẽ

ALiber

noticiam. VUlnde per exechielẽ dicitur Recoꝛdabimini
viarũ veſtrarũ et omnium ſcelerũ veſtroꝛũ quibo pollu

ti eſtis in eis:et diſplicebitis vobis in conſpectu veſtro
in omnibus malicijs veſtris quas feaſtis. Et ſciecꝭ lꝛ⸗
ego dũs:cum benefecero robis ꝓpter nomen meü. Ec⸗
ce quarta vigilia in qua eſt ſedulo vigilandũ.vt nobis
noſtra mala diſpliceant:que diſplicentia nobis creato⸗

ris benenca facit habere ſcięntia. Mox eſt diabolus. nox

eſt mundus:norx eſt vita pnᷣs.nox ſynagoga.nox lex an /

tiꝗᷓ.nox tribulatio que quaternas habet vigilias. Sed
qm hic pꝛo noſtris infoꝛmandis moꝛibus via tractan⸗
dam ſumpſimus ſaluatoꝛis.haruʒ diſſertiones inter⸗

mittimus:quaãuis hec pauca dixerimus ne hoꝛã appari

tionis eius pꝛo foꝛma moꝛum pꝛeteriſſe videamur.

Doꝛmiuit etiam ſaluatoꝛ ſuꝑ ceruical:non velut pꝛea⸗
ctus a ſomno. DHomiĩabat᷑ in omnibo coꝛpoꝛi ſuo:nec ei
ſomnus niſi ꝑmiſſus imo vocat obꝛepſerat. Sed doꝛ
mitio illa ſuo modo notauit eius nobis ſimilitudineʒ

in natura.⁊ viſus eſt captare quietẽ vt fragilib ⁊ inſir
mis daret audaciam quieſcendi ſi neceſſitas exegiſſet
Doꝛmitio illa in naui aliquid oſtendit in ſigne virtut
non ſolum in ipſo qui ſumma eſt virtus.ſed in his q̊s
ſuis actibus ſaluatoꝛ ad recte vuuendum infoꝛmat: vt
ad tantã ꝑfectam pfectionẽ qͥs poſſit euenire aut ſtude
at euenire.vt eum inquieta non inquietent et pericula
non pauefaciant:neq; reuocent a quiete aut tranquil/
litate chꝛiſtifere paò. Inquietũ erat mare: doꝛmiebat
q; ſaluatoꝛ.Arietabant ex omni ꝑte ꝓcelle ⁊ dñs doꝛmi
ebat. Irruebant in nauiculam venti⁊ dñs doꝛmiebat
Pꝛoinde ſi in pace ipſius obdoꝛmiuiſti atq; obdoꝛmi⸗
es omnino impturbatiõibo requieſces. Nec tribulatio
necanguſtia neq; algoꝛ neq; penuria et ſi quod maluʒ
coſſibile deuentũ.non te diuident a quiete quam es in
chꝛiſto et cum chꝛiſto et pꝛo chꝛiſto et de chꝛiſto ſoꝛtitꝰ.

ius animi cuius ve potentie cu ve ſcientie cuiuſ pꝛom
ptitudimis ſint cuiꝰv virtutis.vt cum ſeipſos cogno⸗

Doꝛmitio chꝛiſti eſt cum ꝑmittit exꝑiri ſequaces ſui cu

uUerint a virtute deſicere:de ſeipſis hũiliter diffidentef

recurrant in eum de quo nemo male diffidit aliquãdo
qui confidentibo in eo nunqᷓ; defuit.et ſperantibꝰ in eo
nunq; defecit. Quo circa excitatus coꝛpoꝛe qui anĩo vi
gilabat poſtulatũ impendit auxilium: ventos ꝓhibens
imperio verbi ſui. Impꝑatio facta ventis ne nauicu⸗
lam quam ipſe aſcenderat conturbarent:ad eccleſiam
relata catholicã maxima miſteria nunciat.Ad ſingula⸗
res hominũ moꝛes aliam dat materia diſſerendiipſos
claudendos ſumpſimus:ipſoſq; ꝑtractemus. Ventuſ
eſt inuiſibilis flatus ſed omnino ſenſibilis. VUentns ẽ
inuiſibilis impetus obſtantia qñq; plura ſubuertens.
quod iob hiſtoꝛialiter clamat de vento qui irruit a regi⸗
one deſerti:qui concuſſit quatuoꝛ angulos domus ip⸗
ſamq; ſubuertit. Vlentus eſt quedam tempeſtas aeris
e coꝛde terre pueniens. Elentus ẽ inuiſibilis motoꝛ:
viſibiles motiones in aqua ⁊ in leuibo coꝛpoꝛibus faci
ens. Ventus eſt ſps inſenſibilis et irrationalis Elen
tus a wndo dictus quia whit in mare naues et coꝛ⸗
poꝛa mouet leuia ſuꝑ terram. Epiritualis ventus
eſt demonuʒ inuiſibilis impetus atq; inſufflatio in aia
vt non quo ipſa quandoq; velit:ſed quo nõ velit impel⸗
lat. Elentus anime dicitur pꝛedominãs vanitas Ven
tus anime impulſio ad contraria. Clentus anime ad
malũ cõmotio ſubita non pꝛeinſa. Flentus ſepe pulue
rem de terꝛa in oculiſ excitat. nec vnde venerit aut quo
iuerit inuenit᷑:ſic ſepe dialolus inſufflauit puluerẽ ter
renoꝛum. Venti a ſaluatoꝛe pꝛohibiti inuiſibiles ſunt
in anima tẽpeſtates aut a dialvlo excitate gut de terra

rr, 14

quartus

carnis noſtre infecta pꝛogredientes.aut a mũdo aut a

malis conſultoꝛibo inſufflare quas nemo niſi ſaluato⸗
ſecreta poteſtate a foꝛibus noſtre mẽtis auertit. Eli

ta hominis ventus eſt iob dicente Memento mei deuſ
quia ventus eſt vita mea. Qui ſubiacet imperio ſalua/
toꝛis vt nullius hominis vita pꝛeter eius pꝛouidentiä

et imperium remittat᷑in minus:aut pꝛotendatur ĩ am

plius. Elentus eſt vita hommis quia velut ventus nj
reliquit in ſuo motu veſtigium:nec vita hominuʒ poſt
receſſum. Elentus nullo poteſt in aere obſtaculo nnpe
diri quĩ aeris ſpacia queq; ꝑæurrat:nec refrenari poteſt

hominũ vita quin vergat in moꝛtem Poſſet tamẽ q̃m
uis non faciat ipſe ſaluatoꝛ quin omnes veniant ĩ moꝛ

tem iuſtiſſimã condemnationẽ.cui adeſt poteſtas imẽæ

ſa hunc ventuʒ quem dicimus vitam poteſt de tleſau /
ris ſuis iterum reuocare:qð in generali reſurrectione

indubitata fide pficiet. Ventus eſt vita noſtra ꝓPa

quidem anima cuius preſentia viuit ⁊ coꝛpus rationa
ls eſt ventus et inuiſibilis ab aſpectu coꝛpoꝛaliũ ocu⸗
loꝛum: que velut ventus coꝛpoꝛa ſic ipſa coꝛpus cui ẽ
incluſa agitat et inꝑellat. Et ſicut ventoꝛum ignoꝛat᷑

oꝛigo et in quem deſinat terminus.ſic animarũ igno⸗

ramus oꝛigine m:excepto ꝙ credimuſ ꝙ cum coꝛpoꝛib

infundunt᷑ de mihilo pꝛocreant᷑:et ipſarum terminꝰ ni/

ſi quantum fide credimus ſit ignotus. Iſtis ventis q̃
bus iſte mundus ꝑagitur ⁊ cõmouetur ſaluatoꝛ impe
rat in ſecreto:et ex aperto euangelio precepta iuſta di⸗
uulgat. Ventus eſt moꝛſ:que cum vꝛedine ⁊ doloꝛe
omnes inuoluit. DHe quo per iob dicitur cum de malo
diuite loqueret᷑. Collet eum ventus vꝛens et auferet
et velut turbo rapiet eum de loco ſuo. Moꝛs ipſa ven⸗

tus inuiſibilis eſt hoꝛrendam actionẽ imo pꝛiuaricatio

nem faciens cum coꝛpoꝛe ſenſibili vita pꝛiuat.cuiꝰ nul

lus apparet aſpectus velut cũ coꝛpoꝛa cõmouet ventꝰ

facit tamen aſperuʒ ſenſum.coꝛpoꝛa ipſa cum vitali na

tura confligit vt delectabilem interimat ſenſum velut

cum ventus agitat coꝛpoꝛa per validum inuiſibilem

ſed ſenſibilem impulſum:cuius moꝛtis ſolus ſaluatoꝛ

habet imperium. laues moꝛtis et inſerni:in apocali⸗
pſi oſtendit iohanm ſe habere ſaluatoꝛ. Veti ſunt in

uiſibiles hominũ amoꝛes atq; timoꝛes De quiib ꝑiob

dicitur. Qui fecit ventis pondus. Venti qui ſic ſenſi⸗
bilia coꝛpoꝛa mouent omnino ſunt impõderabiles. ſic
et inuiſibiles animarũ affectiones. Sed qui creatoꝛ ẽ
omnium cognitoꝛ et ſaluatoꝛ:mouit infallibiliter pon/⸗
derare.Pondus quidem omniũ rerum eſt illud q̊ res
ferunt᷑ ſurſum vel eoꝛſuʒ natura vel arte. aut quo res
pꝛeualent aut deualent mn comꝑatione aut extimatiõe
VYpſe fecit ventis ponduſ qui lance ſue iuſticie trutĩat
merita et demerita ſubiectoꝛũ:que amoꝛis vigoꝛe aut
palidatione pꝛoueniunt. Ipſe fecit et nouit quantum
mereatur amoꝛ diuinus.quantum tolleret᷑ humanus
et quantũ demereatur carnalis atq; mundanugiqᷓ etiã
timoꝛibus per ſimile fecit et pondus Ypſe fecit et no⸗
uit quantum ſurſum ferant᷑ amoꝛes pondere ſuo in di
uina ſiue ſupꝛema·quantum vero in ima mergant᷑ qn
tum accedant᷑ ad ſpũalia et virtutes quantuʒ ad coꝛpo⸗
ralia et vitia ſuccendant quantum ad deum quantum
ad pꝛoximum ferueant. Nemo ſuos aut alioꝛuʒ nouit
põderare amoꝛes.vnuſquiſq; ſe aliquid diligere nouit
quantum vero diligat aut ponderet amoꝛ omnino nõ
nouit. Scimus nos diligere deum: ſed ipſius amoꝛis
ignoꝛamus pꝛofecto menſuram. Quãuis doloꝛ et ſolli
citudo quodãmodo pondera ſunt amoris cũ vnuſqᷣſq;
pari modo doleat quo aliquid amauit amiſſum ac etiã
ſollicitudine agitetur agendi et ꝑquirendi quo dilexit

gliqut
fone
gernd
lonun
gulri
getau
meim
meum
bas
tiepo⸗
ſepati
tum
Hclun
lauet
ſuſae⸗
lauet
reche
DO
Warm
ſire⸗
ut
me
lol
ete
ſ
eſt⸗
s
prect
tiſan
Cedi
cunt
todo
Qu
C
lunt
hise
trad
W
Ww
a⸗
li⸗
ne⸗
nen
lin
loſt
bͤſe⸗
Rel
ſiet
to
ſeui
Pm
Aute
ſie⸗
ſu
Ne
ſun

aueg
luato⸗

ſluag
ldeni
Uriam
tus n

i wt

d im
w
mem
timor
gs ims
tlrſan⸗
ctione
2 P
gtiona
d ocn⸗
an?
Gonk
igno⸗
Rab
minn
entisi
drime
ſſa dir
Wwor
ema⸗
auferet
yens
ricgtio
ubnul
vent
talne
velut
bilem
uato
wedli
unt in
Ppiob
ſenſe
les ſe
tori
pon/
greo
tiöe
tiar
got
tum
nus

De vita domini

aliquid facere vel habere. Mecenim ponderãt amoꝛes

honeſtos et inhoneſtos.diuinos ſiue hũanos que pon⸗
dera deus amoꝛibo iuſtis poſuit: vt quantum dihgitur
bnum tantum defleatur amiſſum. aut non habitũ in

quiratur. Sollicitudo nanq; agedi q iuſte debet pon/
derauit amoꝛe:ipſo ponderatoꝛe dicente. Si diligitis

me: mandata mea ſeruate. Et qui diligit me ſermonẽ

meum ſeruabit. Timoꝛes vero equa lance cũ amoꝛi

bus ponderant᷑. Nanq; timoꝛibus cautele atq; obediẽ/
tie pondera ſunt appoſita.vs quantũ vnuſquiſq; timet

ſeꝑpari ab omniũ conditoꝛe atq; in inferno detrudi tan

tum caueat ſepantia mala qd in mundo criminoſi nõ
faciunt.MNon cauet latro furta nec ꝑhoꝛret patibulanõ
cauet homicidia nec truncationẽ capitis odit mõ cauet
falſa cõmittere nec ꝓpter hoc ignis cauet incendiũ Nõ
cauet homo leditione:mec timet a ciuitate ꝓpꝛia exula⸗
re. Nec cauent impꝛouidi hoĩes peccata diuidentia noſ
a deo:et in infernum mergentia. Sic ſepationem aut
Uülam intruſionẽ aſſerũt ſe timere.Pꝛoinde diuina iu
ſtitia tinoꝛibo pondera cautele appoſuit: vt ita caueat ſi
cut timet. Nam qui timet in veritate dũm declinabit a
malo. Scriptura dicit. Sapiẽs timet ⁊ declinat a ma
lo. Ec alibi Cimoꝛ dñi odit malũ.Et qui timet penas
eternas:nõ committet trahẽtia mala. Elere timoꝛ dñi

cuſtodia legum. Pondus aliud timoꝛis obedientia

eſt. Qui timet dñm dicit ſcriptura nihil negligit. Mõ⸗
dus timoꝛis obedientia iuſta vt nõ obmittatur ſanctũ
pꝛeceptũ:et qð ſancto mandato ſuſceptum eſt obediẽ⸗
tia ſancta ꝑficiat. Oꝛopterea dicit᷑. Qui timetis dñm
credite illi:et nõ euacuabit᷑ merces veſtra. Ylli deo cre
dunt qui eius mandata ꝑficiũt. Et iterum. Qui time⸗
tis dominũ diligite illum:a illuminabunt᷑ coꝛda veſtra
QAui vero in weritate diligit: obedit et pficit iuſſa dile/
cti. Et iterũ. Qui timent dñm:requirunt que placita

ſunt uli Pꝛofecto illi diuina placita requirunt:quieii

his que ꝑ ſacra eloquia declarauit ſibi placere ſine con⸗
tradictione obediunt. Mec ſiquidẽ põdera eregione do
minus amoꝛiboet timoꝛibo poſuit:velut illa que cõtra
libꝛanda nümiſmata in trutina opponunf. Sed pꝑſpi⸗
cacius claret ꝙ põdera digniſſima ſupꝑpoſuit ſq; beneſi⸗
cia ꝙ ſumus et ꝙ ſic ſumus et ꝙ redempti ſuo ſangui⸗

ne ſumus.et ꝙ etiã eternoꝛũ accepimus repꝛomiſſio⸗

nem. Mec nempe ita impoſita ſunt velut iugũ ſup col⸗
la iſtoꝛũ boum: vt nihil in amoꝛe atq; timoꝛe ſit ponde
roſius et leuius ſentiendũ. Hoc iuguʒ ſaluatoꝛ ipſe ſu
is ſequacibus nitebat᷑ dulciter atq; ſuauiter imponeꝛe
vt colla lenitentur nõ frangerent᷑. Dicebat enim Tol⸗
lite iugum meũ ſuꝑvos. Jugum enim meũ ſuaue eſt
et onus meuʒ leue. Suauia pondera impoſuit amoꝛi.
leuia vero timoꝛi appoſuit.vt ex bñficijs ſuſceptis atq;
ꝓmiſſis amoꝛ totum ſe conuerteret in auctoꝛẽ:omneʒ
autẽ honoꝛẽ ſibi timoꝛ inferret Sunt et venti vide⸗
licet diuine punitiões ſiue vindicte que de occultiſ the
ſauris dñi ſcilicet de occultis iudicijs eius pꝛoducunt᷑:
de quibus pſalmiſta dicit. Qui pꝛoducit ventos de the
ſauris ſuis inuiſibiles vindictas atq; punitiõeſ aut an
gelos tenebꝛarũ iuſticie dei vltricis executoꝛes quibuſ
ipſe imperat ne tantũ ſeuiant ůntum puniendi meren
tur:et angelos tenebꝛarũ cohercet ne tantũ noceàt q̃n
tum cupiunt· Vlenti agitanteſ mentis noſtre naui⸗
culam qu bus ſaluatoꝛ imperat et cohercet ſunt varia
concilia ſiue doctrine que ſepe variant animã a writa⸗
tis fundamento:moueteſ vt gradiat᷑ ꝑ de na recta q̃q;
relinquens. Ex hoc enim eccleſiaſtici dicitur. Non ven
tiles te in omnẽ ventũ:et non eas in omnẽ viam Tan
qᷓ; ꝓpꝛium poſſeſſoꝛiũ mens hominũ inſtabilitatẽ poſſi

det.et ſepe credit omni vento coctrine et verbis vento

ſis ſub ſpecie boni plerunq; pꝛeſtat aſſenſuz:et eo fit de

uioꝛ quo pluribus diuerſa loquentibo credit. Circufer

. ——

ri ruinoꝛu vento: vicinũ pꝛonuciat adeſſe mentis nau⸗/

fragium. Vlenti ſup terram viaru veſtigia nõ relm /
quunt.ſed poſt ipſoꝛũ pꝛoceſſum oſtendunt᷑ damna qꝗᷓ
faciunt: eradicationes artoꝛum ſubuerſiones domoꝛu
equoꝛis tempeſtates ex quibus ſu bmerguntk 1 naues.
Sic ſepe faciunt inuiſibiles demones no relinquẽtes
oꝛmas aut veſtigia cum incedunt: ſed in poſterũ ſenti/
untur mala peſſima que fecerunt. De quibo in canoni⸗
ca iude apoſtoli dicitur cum ipſe de peruerſis hominib⸗
loqueret᷑ Nubes ſine aqua que a ventis arcuͦferuntur
Venti ſiquidem nubiũ ſunt motoꝛes ſed omiino iui
ſibiles vt res mota videatur atq; diſcernat dũ mouer
ſed penitus motoꝛẽ nõ videat humanus aſpectus Nu
bes igit᷑ ſine aqua ſunt ſine gratia peccatoꝛes et ſalutari
doctrina conteptibiliter leueſ aun ab inmuſibilbo mo
nibus nunq; viſis mouent᷑ quibo ſolus ſaluatoꝛ impe⸗/
rat ne ſubmergant cõcitatis tẽpeſtatibus amime naue
aut a ſalutarib mercimonijs faciant remanere maneʒ
Hũüt venti vitales quatuoꝛ a quibo imperio din xe⸗
nit viuiſicans ſpũs.et fecit reuiuiſcere oſſa que vita ca
rebant: ſed neq; poſſunt venti viuiſicantẽ ſpũm emit⸗
tere niſi acti ab imperio ſũmi regis. Clenti flatus ſunt
ſed quatuoꝛ ſpuales venti flatum aliũ ad vitam ennt/
tunt. Inſufflauit deus in adam et factus eſt in animã
viuente AInſufflant venti ab unperio dni:et ennttunt
ſpũm viuificantẽ· Hos pꝛeuidebat ecechiel cum dice⸗
bat. Hec dicit dmmus deus.A qttuoꝛ ventis celi ve
ni ſpus:et inſuſfia ſup interfectos iſtos et reuiuiſcant.
Celũ et celatũ miſteriũ eccleſie ſiue virtutũ et beneſi⸗
cioꝛu dei. in cuius regiombo ſunt quatuoꝛ venti a qͥbo
ſpũs viuificatiuus egreditur et inſuſflat in a in.
terſectas a diabvlo et reuiuiſcunt quoꝛu vnus eſt ſtu⸗
dium iuquirendi ſedulo creatoꝛẽ. Ticet emm omm vi⸗
uenti querere verũ deum et hoc nulla lex pbominũ vn⸗
q; pꝛohibuit:quauis chꝛiſtum habere in de verũů que
rere pꝛimũ eſt in omm virtute atq; ommẽ virtute vir⸗
tus iſta conſociat:et quo pꝛima campũ ſpũalis agonis
ingreditur vltima remanet et nunq; egreditur. Ipſa
poꝛro iniciat comitatur et ſine fine fimt. Ygitur quere

re veraciter verum deů inuiſibilis et magna cõmotio
eſt ſpualis venti:a quo ſpũs Fianſcas puanit gen ve⸗

tus magne cõmotionis ſubſequit᷑:ſciliq; fides q̃ ſupꝛa
naturã et intellectum anima cõmouet᷑. Nam in hac vi
ta deum querere aut inuenire aliter non poſſumus ni
ſi nos impellat fidei ventus Vlentus iſte non eſt natu
re quia nec a natura fides ipſa conſurgit nec ab huma⸗
no intellectu inſurgit in nobis vnde cõmotio fidei exi⸗
ſtit omnino mirabilis Spei ventus ſine tẽpeſtate pꝛo
cedit de thalamo celati miſterij:et ab inferioꝛibo ad ſu⸗

pioꝛa quem agitat pꝛouehit et impellit:vt relicta feliid
tate terrena omnino ſperetur crernCnns öntne
tibus a

eſt ſuauiſſimus et dulciter flat in animnas virtut
ptas.et pꝛouehit et introducit in poꝛtum iuſtiſſime at⸗
qʒ ſanctiſſime voluptatis nec infirmitatẽ generat. ſed
qð ſanum eſt ipſa pꝛodueit. He nãq; quatuoꝛ virtutes

inuiſibiles diuine:ſolũ hũñt hoĩes in infidelitate atq
in peccatis moꝛtuos viuiſcareatdR. aes —

bent diſponere hominũ bonos mnoꝛes Nam ſiviuifica
re homines potuiſſent:arbitraremur hominẽ poſſe iu
ſtifcari pꝛeter fidem ſpem et caritatẽ et de multis phi
loſophis eſſet minime ambigendũ qui in quatuoꝛ vir⸗
tutibo erant vſq; quaq; ſollertes:quod credere nefas ẽ

ib iſtis quatuos ventis ſuaue mouentibus egreditur

„

gquedã diuina et inuiſibilis potentia ſiue virtus ſeu in
coõpꝛeſvn ſibilis actio inuiſibiliter mouens que vocat᷑
viuificans ſpũs:vt ab eo qð ecechiel ꝑſpiciebat poſtẽ⸗
ſam viſionem in coꝛpe fieri ſimilitudo trahat᷑ ad ſpũa
les et inuiſibiles que fiũt in animabus ſepiſſime acti⸗
ones.Elnde igitur amma per infidelitatẽ moꝛtua reui
uliſcit niſi cum inuiſibilis operatio iſtarum virtutũ ip⸗
ſam reuiuiſcere facit. EUnde anime obꝛute ponderibus
peccatoꝛũ ad ſpũalẽ vitam redeũt niſi cum ab iſtis vir
tutibus miriſi co flatu inuiſibiliter inſufflant᷑. Elnde a
Dialvlo diuerſimode interfecte gladijs operũ iniuſtoꝝ
vitam gratie ꝑditam recipiunt.niſi ab iſtis ventis vir
tutum inſufflet᷑ ſpũs qui animas moꝛtuas ex carẽtia
gratie non pꝛiuatas vita nature redire facit ad vitam
que donatur per gtatiã: Sed nec credat᷑ ſpũs tertia tri
nitatis ꝑſona:ſed iſtis virtutibꝰ quedam ſecrxeta cõceſ⸗
ſa potẽtia. Hi venti vicʒ virtutes inuiſe mouẽtes atq;
ſuſflantes hanc viuiſicantem potentià non emittunt:
niſi diuino impio excitent᷑. OPꝛoinde neceffaria eſt oꝛa⸗
tlio ad ventoꝛũ impatoꝛẽ vt ipſe imperet ventis his vt
ſpũm viuiſicante inſufflent in nos peccatoꝛum gladijſ

interfectos. Quatuoꝛ alios ventos celi pugnare in

ma ri vidit balthacar rex babilonis in oſtenſa viſione.
Pꝛetermittentes tñ viſionis coniecturã et oꝛdinẽ rei
geſte vt ex coniectura innotuit quia geſta chꝛiſti agimꝰ
moꝛibo intendamus. Qm̃i pꝛeter aerẽ nequeũt eſie vẽ
ti.venti celi:venti aeris ſunt:nam ſupꝛa aereʒ in ſpera
ignis et deinde venti eſſe non poſſunt.ſubterranea vo
penetrare non valent.O ſi aliquis vapoꝛ interduʒ in⸗
cluditur cum exire per naturam in cõmuneʒ aerẽ cogit
terra cõcutit᷑.nec ingrediunt᷑ pfunda ſecretioꝛis elem̃/⸗
ti.ſed tñi ſuꝑficiem agitatiomibus vexant: Celum igit
vnde ſunt venti humana mens eſt que velut aer coꝛpo
reas et vi ſibiles recipit impꝛeſſiones.ſic et hminum
recipit inuiſibiles affectiones. Et ſicut aer natura ob⸗
ſcurus eſt nec a ſeipſo diluceſcere valet.ſed a coꝛꝑibus
ſupioꝛũ oꝛbium atq; celoꝛum lumius beneficia ſuſci⸗
pit:ſic mens hominũ ſedibus tetralibus ſedet mſia ſu
perioꝛibus potentijs illuſtret. Huius venti ſunt quat⸗
tuoꝛ affectiones in mundo iſto aut in coꝛde hominum
vlut in quodam mari magno pugnantes:de quibo ali
qui antiquoꝛum de virtutibus ſubtiliflimi tractatoꝛeſ
ſententialter diffinierũt cadere nõ poſſe ſeu debere in
gnimo ſapientis. Sed non aſpexerunt in gratiaʒ chꝛi⸗
ſtianam que aliter qᷓ; naturaliter et humane a nature
radicibo ſubuertit hnanas hominũ mentes:non ꝙ na
turam creatã in aliud mutet ſed aliter faciat affici atq;
quieſcere. Pugnant quattuoꝛ venti ſcilicet gaudium
et doloꝛ ſpes et timoꝛ in coꝛde hominũ ⁊ contra diffini
tionem ſapientũ aut non finunt aĩam eſſe felicem fiue
quietam aut illam in melioꝛa compellunt. Nam ſi nõ
gaudendũ ergo nulla ſunt bona pꝛeſentia:ſi non dolen
dum nulla ſunt pꝛeſentia mala.ſi non ſperandum nul
la lona futura.ſi non timendũ non poſſunt cõtingere
mala. Si ex his nullo modo eſt variandus affectus:ĩ
vanum ſacra ſcriptura de his affectionibo in ſuis locis
tantum eloqui᷑. Nam gaudet et ad gaudiũ pꝛeſens
inuitatur familia chꝛiſti ſacro redẽpta ſanguĩe ab ipſa
ſententia ſancta eius. Gaudete et exultate quoniam
merces veſtra copioſa eſt in celis. Et quamuis gaudiũ
non ſit de pꝛeſentibus wnis: tamen pꝛeſenter gauden
dum eſt de futuris Et licet gaudendũ non ſit de ex⸗
terioꝛibus bonis:gaudendum penitus eſt ve in anima
celatis virtutibus.Necnon in tribulatiombo vult nos
Fncere apoſtolus iacobus dicens. Omne gaudiũ exi
imate fratres cum in tentationes varias incideritis

quartus

Et panle apoſiolus in pꝛeſenti gaudebat cum dite⸗

bat. Gaud eo in tribulationibus meis pꝛo wobis. Et ĩ
actibus axoſtoloꝝ legi. Abant apoſton gaudetes a cõ
ſpectu conſilij:qm̃ digni habiti iunt pꝛo nomine ieſu
contumeliam pati. Et de anime puritate ſeun virtute
gaudendum admonet ſententia ſalomonis. Mon ha⸗

bet amarit udinẽ conuerſatio eius neq; tedium cõuict⸗

illius ſed leticiam et gaudium:qð de ſapientia que ve⸗

