ſententia mendacitatis abſoluitur non ſui eſi muneriſ
ſed diuine virtutis Excedit omnino naturam hominũ
qð homines facit eſſe wraces. Quãaãobꝛem nec ipſi lau

dandi q́;uis bene agentes per omnia: ſed illa vrtus ſu⸗
rperioꝛ que tribuit vt in hac vita rectũ aliouid pagatur.

M lex et ꝓpletia non ſoluuntur per euangelium ſed

aimplentur. iurta qð vitam et doctrinã debent fo:ma/
re doctoꝛes.ſcõm mat heũ ſolum. Capitulum. xVI.

Octrine chꝛiſii nouitas legis moiſaice tar⸗
d dioꝛibus animiſvidebatur repellere vtuſta
tem ex his que ſaluatoꝛ egerat eratq; factu⸗
rus:et ex his que dicebat adueneratq; dictu
rus.Alc per hoc ne in animis audientiũ firmaretur ꝙ le
gem moiſaicam tanto in monte datam miſterio et pꝛo

phoeciam aſſatu ſpũſſancti editã ſoluturus aduenerit:in

exoꝛdio quaſi ſue magne pꝛedicatiõis dubium abſtulit
qð male cogebat homines ſuſpicari dicensl Nolite pu
tare qm̃̃ veni ſoluere legem aut ꝓphtas:nõ veni ſolue/
re ſed adimplere HBona erat lex a ſummo data factoꝛe.
nil habens repꝛehẽſibile. ſed difficultatibus plena erat

vt nemo illam pfeciſſet ad plenum: mon defectu leg: ſʒ

obleruantis · Et congruit vtiq; illi rudi populo atq; in⸗

culto tꝑe ſuo. Nec ille ꝓplus et omnis mundus ampli

oꝛibus aptus erat.Pꝛo omnibus hominibo mũdi tũc
tꝑis data fuit.qᷓ;uis merito vnius dei cultoꝛ ille pppulꝰ

hebꝛeus eductus de egiptiaca ſeruitute. pꝛimus illam
per manũ moiſi magnis lampadibo choꝛuſcationum 2

tonitruo in ſummitate montis ſinai accepiſſet continẽ
tem magna moꝛalia ſub pꝛecepto:ne per efflurioneʒ in
ima homines a ſummis et in creaturas ſeparent᷑ a deo
Et multa cerimonialia vſq; quaq; fatigãtia doꝛſa homi
num:etiam aſpera lenitati ſenſuũ humanoꝛũ. Sʒ me⸗
lioꝛ lex leuioꝛq; adhuciam diu experto mundo largien
da erat:non tamen ſoluenda ſed adimplenda pꝛioꝛ Mõ
enim veſtructoꝛ eſt ſuoꝛũ in ſapientia eterna factoꝛum
ceus:licet addat ad id qð bvnum eſt vt melius fiat.atq;
pocioꝛi conditione ſepe cõmutet. Nam legem nature q̃̊
bona eſt:nunq; ipſe in aliquo niſi conditione melioeeſt
ue miraculo ſoluere dictus eſt. Sed nec ſolutio dici po
teſt vbi per ſpũmſanctum ſupꝛa naturam maioꝛe vtili⸗
tate fiunt aut miraculo naturam excedente pꝛocedunt
vt ſol contra gabaon pꝛeter vſitatũ ſue legis curſuʒ ſte
tiſſe legitur in vltionẽ maloꝛum:partus virginis cun/
cta chꝛiſti et ſanctoꝛũ miracula.ſol in chꝛiſti moꝛte cur⸗
ſu pꝛetermiſſo nature palleſcens. Et ſi ſpiritus ſuphos
eternis tradidit penis.⁊ eis malos homines ex iuſticia
ſociat in toꝛmentis:lex tamen nature permanet incoꝛ⸗
rupta.qᷓ;uis ipſam naturam ſeua pena cõfodiat.vt vna

— ☛.M —— — — — — — — ————-——

— — ſEſ̃—, —
— ☛ = 2

S=—

S

in
ie
le/
,

inl

☛

De ſermone montano do. Bal ·

perſeuerando diuerberet:altera immoꝛtali lege ſuſtinẽ⸗
do ꝑduret. Et infirmitates et ſi qua mala naturã ledẽ/
tia legem nature non ſoluunt:cum ex diuina iuſticia ſi

unt. Omnis natura reruʒ immoꝛtali lege ꝑdurat. etiã
ſi ſingulariam aliquo deperire videantur. aut ſpiritua⸗

la ſiue coꝛpalia melioꝛe conditione donantur:cum ſcili
cet natura coꝛruptibile atq; moꝛtale ſupꝛa nature legẽ
incoꝛruptibilitate atq; immoꝛtalitatẽ induerit. Nec lex
nature ſolui dicenda eſt:ſed melioꝛe appoſitione dona⸗
ta.ex oꝛiginalis iuſticie nunq; ſolutionem accepit. ſed

vt illa cuſtodiretur cetere leges poſite ſunt.non ſolum
ad erudiendum.ſed etiã ad puniendũ volũtarios trãſ⸗
greſſoꝛes:nec chꝛiſii doctrina in aliquo illam ſoluit Eʒ
negatiuũ chꝛiſti verbum.nolite putare qm̃ wni ſolue⸗
re legem dumtaxat de moiſaica videtur edicere:quam

non ſoluit ſed aauimpleuit.Et in his in quibus magꝭ vi
detur ſoluta:eſt adipleta pamplius. Habuit ler illa di⸗

cticeum unꝑmutabile et immutabilẽ et vſq; in finẽ ſe⸗

culi duratuꝝ.que nec in alqua ſui parte noinmus eſſe

ſolutü.ſed chꝛuti doctrina validius affirmatuʒ: qͥ ab eo
tempoꝛe quo datus eſt non fuit figura ſed writas. non

tropologice ied ſimpliciter obſeruãdus:nulla allegoꝛiq
continens ſed ſimpuciter docentẽ doctrinam. Nec fuit
in parabia datus:led explicatus in vrw.Habuit lexil
la et circumciſione cũ pꝑetra que non ex moiſe ſed expa⸗
tribus fuit:que non ſoluta ſed melius adimpleta circũ
ciſione coꝛdis qᷓ; coꝛwꝛiſ. In hanc circumciſionẽ illa tẽ

debat.vt coꝛda homimũ ex petra circũciderent᷑ non carro

que circũciſa non ſaluat niſi coꝛde circũciſo:coꝛ vero cir
cũciſum ſaluabit in ſana carne. Multa ſunt de hoc teſti
monia ſcripturarũ:que ſi ducerent᷑ in mediuʒ ſcriptura

pꝛotenderet᷑ in longuũ. Habebat et illa lex ſacrificia aĩali

um hoꝛrida et cruenta. Soluta in his videĩ lex ſed ma
gis adimpleta:cum ſeipſum in ſanguine in ara cruò ve

rum ſacrinciũ pꝛo nobis omnibo nõ pꝛo ſeipſo ſe obtu⸗

lit chꝛiſtus.Habebat oblationes pꝛimiciarũ redẽptio⸗
nes pꝛimogenitoꝛũ.nũc quidẽ ſopite vident᷑ imo ĩ me⸗
lius cõmutate:vt omnis intentio in agendis honoꝛ dei
pꝛeintendat᷑.et redmitur aut cõmutat᷑ pꝛimogenituʒ.
vt redemptio ſit ex chꝛiſto:cõmutatio exope aptioꝛi.vt
ex ſignificatione ſpũali an maliũ illoꝝ accipit᷑. ena ta
lionis in miſericoꝛdiã verſa eſt. Supexaltat᷑ miſericoꝛ⸗
dia a iuſticia.Tbellus repudij cũ ſit amotus etiam leg
ſolutionẽ non videtur arguere. Mocius aũt in ei? amo
tione lex impletur.vt qð tunc fiebat cauſa foꝛnicatiõis
nunc tranſeat in edificiuʒ caſtitatis. DPocioꝛ eſt veritas
qᷓ; figura ·.Omnia in figura contingebant illis:his dũ/
taxat exceptis que dicticeus habet et ex wlata doctrina.
Vleritas igitur que immediate ſequitur ad figuram le
gem non ſoluit ſed implet.Alt qui legis datoꝛ eſt nõ ꝓ⸗
mulgatoꝛ nullo iure legi a ſe date ſubijcitur: alioqͥn le⸗
gis ſubditus eſſet non dominus. Equidem ſaluatoꝛ o⸗
mniüũ chꝛiſtus tꝑalis ex humanationis tꝑe.eternus ex
incompꝛehenſibili etermtate:vtrq; edidit legem. Yl⸗
lius veteris datoꝛ non pꝛomulgatoꝛanſtius in hu mani⸗
tate datoꝛ et ꝓmulgatoꝛ.vtriuſq; dñs neutri ſubditus
qm̃ ſi iuſto non eſt lex poſita ipſi fontali iuſticie que de
eſt ſimiliter nulla lex Et q;q; multa voluerit ſcom legẽ
exequi factus homo non velut legi ſubditus ſed velut ſi
milis fratr ibus per omia factus q̃ ſuo impꝑpio potuit iſtã
nouam legem edere.veteremq; illam non ſoluere.adde
re pfectionem.ſoluere impfectionẽ:qð non erat ſolue⸗
re ſed adimplere legem.a coꝛpalibus actiomibus ad ſpi
rituales actiones tranfferre:qð vere implere erat legeʒ
non ſoluere. Omnis eni illa lex in his que actu ſiebaãt
miſtice tendebat in chꝛiſtum et in coꝛpus miſticũ eius

inde cum dicit iota vnum aut vnus apex nõ pꝛeteribit
E

quo adueniente atq; operante necnon docẽte. letadim/
pleta dicitur non ſoluta. Oed ſi ſubtiliter ex ſubſequo
tibus verba penſamus ti de lege dicticei dixiſſe videt
cum doctoꝛ ſoluens et docens pꝛecepta mimma decem
videlicet minima que facile obſeruari poſſunt. et retri⸗
butione in negatiuis parua.minimus vocetur:facienſ
ſic et docens ſcom illa decem.nõ ſcõm cerimonias ma/
gnus in regno celoꝛum habeat᷑.Pꝛophetie vo aut de pᷣ⸗
teritis aut de pꝛeſentibus aut de futuris extiterũt. De
pꝛeteritis:vt pꝛeactam mundi creationẽ et curſum oꝛi⸗
ginalis mundi moiſes ſpũ ꝓpłetico retulit.Hanc ꝓphe
ciq non ſoluit:quia non fecit non fuiſſe qð fuerat. Mul
ta facta ſunt tpibus ꝓphłcarum que ipſi abſentia vlut
pꝛeſentia cõſpexerũt.vt ſamuel in ſaul ⁊ dauid.nathan
in ꝑeccato dauid.helias in achab.micheas ĩ populo vtri
uſq; regis.heliceus in gieci ⁊ regibus ſui tꝑis: hieremi
as ecechiel.daniel in regibo eoꝛũ et captiuitate illoꝛum
tꝑe facta:et maxime daniel in duudicatione ardentiuʒ
ex luxuria ſacerdotũ.nec hinuſcemodi ꝓphetias ſoluit:
quia non fecit eſſe falſum qð extitit veruʒ. Guturas xᷣo
non ſoluit:ſed ſuo adimpleuit aduentu. Et ſi qua ꝓꝑplx
tata de ſua humanatione.natiuitate.conuerſatione.do
ctrina.paſſione.moꝛte.ſepultura.reſurrectione.aſcenſi
one.ſpũſiancti miſſione cõpleuit Et in coꝛꝑe ſuo quod
eſt eccle ſia completa ſunt:vt non vertatur in dubium
ne fiant iſta pauca que reſtant Si qua vero moꝛalia ad
honeſtum dei placitũ homines tralentia,et que de vita⸗

tione et declinatione maloꝛũ et factione boni et ſolidati

one ſidei.erectione ſpei.ꝑfectione caritatis.ceterarũq;
actione virtutũ.et de interminatione penarũ.pmiſſiõe
ſuperna paralulice aut enudate pꝛopixte locuti ſunt nõ
ſolutionem ſed confirmationẽ a chꝛiſto dño ſuſceperũt
conſirmãte bonum.ſuadente ꝑfectũ:inuitante ad opti⸗
mum.ſub pollictatione regni celoꝛũ.Ac ꝑ hociureiurã
do aſſeruit omnia facilius poſſe deficere.q; non impleri

legem quam mopſi dedit: cuius impletio euangeliũ fu⸗

it Amen quippe dico vobis.donec tranſeat celũ et ter⸗
ra iota vnum aut vnus apexnõ pꝛeteribit a lege:donec
omnia fiant Elerbum affirmationis et iurationis eſt
amen. Vnde nolite putare qm̃ ven ſoluere legem aut
ꝓphetas:ſed iureiurando dico vobis ꝙ anteq; tranſeat
iſta generatio hominũ que ſub celo ꝑ geneꝛationẽ ⁊ coꝛ
ruptione ex antiqua traduce animarũ noua infuſione
tranſit in terra.non ſolum magna in lege ſcripta fient.
et ꝓphetata complent᷑:ſed etiam minima complebunf᷑.
Et in hoc verwetiam ꝓplxte atq; omnis ſcriptura vete
ris ⁊ noui teſtamenti còcludunt᷑.et ſignant᷑ nomĩe vni
us legis:qm̃ ſi noua lex impletio veteris eſt. vnum ẽ le
gis coꝛpus. Sicut ſepe plura membꝛa vnũ coꝛpus effi
ciunt dum in vnũ coeunt:ſic teſtamentũ veus et no⸗/
uum in chꝛiſto et coꝛꝑe ſuo miſtico coeũtia.vetus ĩ eni⸗
gmate.nouum in veritate vnam legẽ conficiunt.Etiã
ab vno datoꝛe ſuſcipiunt vnitatem et ab vna intentio⸗
ne viuẽdi in actione bonoꝛũ.ab vna intentiõe cauendi
in declinatione maloꝛũ:ab vna ꝓmiſſione celeſtium.ab
vna interminatione penarum. Non eni in iſtis in vtro
qʒ; teſtamento inuenitur diuerſitas:quiſ in nouo ĩ mo
ribus ſit maioꝛ honeſtas.pocioꝛ ſanctitas et a coniugio
ſit exaltata virginitas. et a diuicijs altius cõmendata
paupertas.et wtus tenuerit vmbꝛam.nouum expꝛeſſe
rit veritateʒ.vtrunq; tamen ſic alte.ac tali eſt federe p⸗
mulgatũ.vt pꝛo ipſoꝛũ veritate tenenda ſuſcipiat᷑ omie
ſupplicium:et ꝓpoſitione facta deſerendi.nullum deui⸗
tetur toꝛmentũ.qð in veteri multi fecerunt pꝛophete.
ſeptemq; machabei:in nouo vero martires ceteri Pꝛo

4

Liber

lege ſcilicet veteris teſtamenti ſub quacunq; ſcriptu/⸗
aq contenti.et noui a chꝛiſto et ab apoſtolis eius ꝑ ſpiri
tumſanctũ editi:donec fiant omnia in vtroq; contenta
Yota et aper puncti ſunt quibus ſententie magne ſiue
parue terminant᷑.et reincipiunt in ſcripturis:vt ſic ſen
lus eluceat.Nulle ſententie ſcripturaꝝ legalium termi
nate punctis pꝛeteribunt:qͥn terminent᷑ in factis. Et
qm̃ opoꝛtet omnia fieri ad doctoꝛes faciendi et dicendi
ſermo dirigit᷑:cum exipſis foꝛma viuendi et ſcientia fa⸗
ciendi defluat ad indoctos Qui ergo ſoluerit vnuz de
mandatis iſtis minimis et docuerit ſic homines:nuni⸗
mus vocabit᷑ in regno celoꝛũ. Si chꝛiſtus vt ſupꝛa pꝛe⸗
tulit legem non vemit ſoluere moꝛibus contrarijs aut

doctrina ſed implere:neq; conſentit ſed pꝛohibet ne qs

doctoꝛ e regione viuendo ſoluat ſiue doceat. qð ſi fece⸗
rit vocabitur minimus in regno militantis eccleſie nõ
patrie triũphantis ad quã intrare nequibit. In eo ſcili
cet minimus vt ſi nomen habet doctoꝛis nõ habeat no⸗
men lbvnitatis atq; virtutis.et ſi vigeat doctrina careat
gratia:et deſpecta eius vita deſpiciatur ſimiliter et do⸗

ctrina. Mininia quidẽ mandata vocat a facili obſeruati

one:vt eo cximinoſioꝛ ſit pꝛeuaricãs.quo ipſa potuit fa⸗
cilius obſeruare. Magna pꝛotinus de ſui natura. omna
ſunt mandata.Qm̃i qui fecerit et docuerit:hic magnuſ
vocabitur in regno celoꝛũ.Vnde igitur magnus niſi a
factione atq; doctrina magnoꝛũ.Ergo dei pꝛecepta mi⸗

nima ſunt et magna. Minima quia faciliter obſerunan
et minimũ pꝛeuaricantẽ doctoꝛem efficiunt Hagna v

ro a datoꝛe magno a cauſa magna:ne vana ſectantes.a
magno dño ſeparemur.a pꝛemio magno. quia qui fece
xit ⁊ docuerit magnus vocabitur in regno celoꝛu:nõ ſo
Ium in hoc peregrino atq; terreno.ſed etiam in ſuperno
Sed ne me dixiſſe pꝛetereat qð audacter ſentire conſi⸗
teoꝛ.Omnis doctoꝛ qui male viuit et male docet:peioꝛ
eſt cenſendus per doctrinã ꝑperam q; ꝑ perperam vitã.
Nam ex mala vita ſibi ſoli neq;:et ſi aliqũ exemplo ma
lo pꝛoximus offendat᷑ malũ vtiq; ſibi:ſed magis pꝛoxi⸗
mus eſt cauſandus qui cognoſcens exemplũ male acti⸗
onis accepit:quã doctoꝛ verbo doctrine non confirma⸗
uit Qui aũt ꝑpuerſe vixerit et ſic docuerit:etiã ſi nõ ma

lum exemplũ dedit puerſam doctrinã dederit omnio

culpabilioꝛ per exceſſum:cum ex mala doctrina firment᷑

male acta cumuletur vicijs virtutibus deroget᷑.moꝛes

mali hominũ mualeſcant incentiuũ pꝛebeat᷑ oĩbus delĩ
quendi ꝓcuratio fiat pꝛo inferno:nam doctoꝛ malus ꝓ
curatoꝛ inferni.aduocatus demonũ.latro inſidians p⸗
gentibus ad regna celoꝛũ.angeloꝛum inimicus. deſtru
ctoꝛ ſuꝑne patrie.oꝓpugnatoꝛ chꝛiſti:et quod ꝑeius eſt
ommibus ex mala doctrina hereſes oꝛiuntur. Munqᷓ; le⸗
gimus in contione imꝑpita hereſes fuiſſe inductas:niſi
ex puerſa doctrina doctoꝛũ.Ende incredulitas et mala

credulitas et ſciſmata et ſecte in eccleſia ſunt exoꝛta niſi

ex pnicioſa et humana et iuxta placitum pꝛecõcepta do⸗
ctrina:cum quis pꝛeter veritate conſequit᷑ voluntatem
De abundantioꝛi iuſticia ſideliũ chꝛiſti ſuꝑ ſcribas ⁊
phariſeos ſcom matheũ. Capitulum xVII
Vloniam ſaluatoꝛ ommiũ chꝛiſtus legeʒ non
q Vernerat ſoluere ſed adimplere hoc iureiurã⸗
do firmaret commonefaceretq; doctoꝛes.vt
ſcom illam viueꝛent atq; docerent:oẽs ſuos
ſequaces alloquir᷑ qui regna celoꝛũ captare contendũt.
Dicens ꝙ iuſticiam amplioꝛẽ poſſideant qᷓ; ipſi ſcribe et
phariſei qui de iuſticia legali ſe falſo iactabant: cuiꝰ erãt
preuaricatoꝛes pocius q; factoꝛes.non intendẽtes in il⸗
lam iuſticiã que iuſtificat peccatoꝛes de qua dici᷑ Miſi
abundauerit iuſticia veſtra plus qᷓ; ſcribarũ et phariſeo

decimus

rum non intrabitis in regnum celoꝝ Aut vna iuſticia
legis autue.ſed vnius legis vnica eſt iuſticia:vt anĩo
diligant᷑ et opere compleant᷑ que in lege mandant. Ou
arum vero legum duplex erit iuſticia. ꝛoinde ſi vetuſ
teſiamentũ nouũ duplicẽ legem faciunt. vna erit ſcri
barũ et phariſeoꝛũ:altera chꝛiſti diſcipuloꝛũ. Illoꝛũ le⸗
gis veteris:iſtoꝛum noue legis. Igitur opoꝛtebit iuſti⸗
ciam euangelij pꝛecellere iuſtidà legis moiſaice. Oĩno
ab illa lege veteri euangehũ exaltatur:n cuius opatiõe
iuſticie opoꝛtebit chꝛiſti diſcipulos excedere phariſeos.
Si vero vt ſupra pꝛetulimus vtriuſq; legis vnum eſt
coꝛpus.vt velut vnius legis ſit vna iuſticia.tũc ad acti
onem refertur in iuſticia abundare:acſi ſic enõdaciꝰ di⸗
ſcipulis diceretur.niſi vos in iuſticia factionis exceſſeri⸗
tis ſcribas et phariſeos non intrabitis in regnũ celoꝛũ
qni illi dicebant et non faciebant. Sed quoquo modo

ſententia capiatur ex veꝛbis ſiue ſint due iuſticie duarũ

legum ſiue vna vnius.in idem redit pꝛo lege nõ ſoluẽ
da ſed adimplenda in parte vite agende et pꝛo regno ca
ptando celoꝛũ in parte vite ſignincande. Hinc ergo ex⸗

eoit oĩno diſſerere verbũ dictu: iuſticia veſtra ſcilicz di⸗

ſcipuloꝛũ et ſcribarũ et phariſeoꝛũ.Erat dudũ illoꝛum
iuſticia in coꝛtice:iſtoꝛũ in medulla. Illoꝛũ in litera:di⸗

fſcipuloꝛum in intelligentia. YIlloꝛũ in verbis: diſcipulo
rum in ſenſu. Ylloꝛũ in virtute ſermonis. iſtoꝛũ in vir⸗

.

tute rationis. Illoꝛũ in ſacriſicio trucidati pectoꝛiſ.iſto
rum in ſacrificio vere laudis:qm ſcnptũ eſt. Sacrificiũ
laudis honoꝛificabit me:et illic iter quo oſtẽdam illi ſa⸗
lutare dei: Illoꝛũ in ſacriſicio et aſpſione effuſi ſangui⸗
nis:iſtoꝛũ in ſacrificio contriti coꝛdis.quia ſacriſcium

deo ſpũs contribulatus:coꝛ contritũ et humiliatũ deuſ

non deſpiciet. Illoꝛũ iuſticia in circũciſione carnis:iſto
rum in circũciſione coꝛdis. Sic quidem in deuterono
mio ſcriptum eſt. Circũcidite ergo pꝛeputia coꝛdis vt̃i
Et alibi. Circücidet dñs deus tuus coꝛ tuũ et coꝛ ſemi
nis tui:vt diligas dĩm deum tuũ. Illoꝛũ iuſticia in cu
ſiodia ſabbati tpalis: diſcipuloꝛũ vero ſabbati ſpirituał.
Et vt bꝛeuiter pſiringam illoꝛũ iuſticia erat in actioni⸗
bus coꝛpalibus ſiueaffirmatiue ſiue negatiue manda⸗
ta ponerent᷑:diſcipuloꝛũ vero et omniũ chꝛiſtianoꝛũ eſt
in virtute amme interioꝛiſq; virtutis quõlibet iubeant
Mꝛopterea ſubſequẽtia pamplius manifeſtant.qm̃ ſcri
be et phariſei tm̃ exterioꝛib obſeruationibus intende⸗
bant:mos vero pamplius in interioꝛibus iubemur intẽ

gere. Aid quod ſequit ¶Audiſtis quia dictũ eſt antiquis
Non occides. Qui aũt occiderit: reus erit iudicio. Ego
gutẽ dico wbis: quia oĩs qui iraſcitur fratri ſuo re erit

iudicio Ecce abundantia iuſticie ad iuſticiã: vt ſeribe
phariſei ceteriq; iudei ſi non occidant ſeruare iuſticiam
gloꝛient᷑.chꝛiſti vero fidelibus nõ ſolũ inhibetur oceiſio
nis actus:ſed prohibet᷑ ad iram animi motus. Facilius
quidem eſt nõ occidere pꝛohibendo manũ:qᷓ; non iraſci
cohibendo animi motũ.Pꝛoinde abundantia iſia iuſti
cie ſup nhariſeos: ad pfectionẽ et cõſiſtentiã animi tra⸗
hitur. Et quod ſolũ in animo eſt occultatur hominibꝰ
cognitum ſoli ceo. Et deus coꝛdi legem non homo ap⸗
ponere potuit. Et ſi lex dei eius in coꝛde ipſius non ſup
plantabuntr᷑ greſſus eiuſ que pꝛohibet vt homo homini
non iraſcat᷑iiraſcens vero iudicio puniatur otſt aüt
malũ quod latet in coꝛde aduerſus ꝓximuʒ multiplici
enunciatione oſtendi:ſigno verbo facto. Signo videli⸗
cet indiſtincto verbo vtl ſi quis dixerit fratri ſuo racha:
reus erit conſilio Racha rancoꝛ eſt er coꝛde pꝛocedenſ
per guttur vſq; ad ꝑalatũ ꝑ nares exufflans etiam ſi la
bia iungerent᷑:et qñq; labijs apertis oſtendens animũ

aduerſus aliquẽ indignatũ. Vlerbo:cum quis aiĩo irato

— — —

— ——=
—„

S⸗E ee

o
.
di
Un
di
⸗

iei
lil
:

n
.

De ſermone montano do. Bal.

ipſius tempeſtatẽ refrenare ira pꝛedominante non va⸗

lens.verbum diſtinctũ ⁊ cognitũ iniurioſe in pꝛoximũ
pꝛotulit:vt l qui autẽ dixerit fatue reus erit gelennei⸗
gnis Satuitas eſt dum in hac vita viuitur vltima ho⸗
minis ignoꝛantia:cum nec ſeipſum.nec quis alius ſit.
aut loquatur intelligit. Gacto:cum quis ita ex peruerſo
coꝛde actioneq; mala conturbauit pꝛoximũ: vt niſi pꝛi⸗
mo illum reconſiliet atq; placer ſacrificare atq; aliquid
muneris offerre nõ liceat! Si ergo offers munus tu
um ad altare et ibi recoꝛdatus fueris ꝙ frater tuus ha⸗
bet aliquid aduerſum te:relinque ibi munus tuũ añ al⸗
tareet vade pꝛiuſ reconſiliari fratri tuo:et tunc veniẽs
offeꝛes munus tuũ Mon erat in illoꝝ iuſticia pꝛoximũ
reconſiliare turbatu.noſtra vo exigit vt niſi pꝛius recõ
ſiliemus.oblationes non offeramus:qð ſi facimus caſ
ſa eſt oblatio pꝛonmo nõ pacato. Oine dilectiõe pꝛori
mi oꝑa cuncta fruſtrant᷑. Quomõ pꝛoximũ diligit qͥ eũ
conturbans modis oĩbus non refouit.Sed aduerten
dum ſumma diſeretione agendũq;:ne ꝓxrimi offenſam
plus aut minus debito emendare velimus. Nam ſi coꝛ
de tantũ ꝑuerſo et odioſo in pꝛoximũ aliquid cogitatũ
eſt. clam ioli deo emendatio ipſa ſiat.quia offenſa vſq;
ad pꝛoximũ non deuemt:cui qð latebat emendando/p⸗
dere nihil aliud eſt qᷓ; aliquẽ in ſua nequicia incognituʒ
diffamare. Si vero eructuato verbo cõtra ꝓpximũ aliqᷣd
dictum eſt ad ipſius noticiã non ꝑpueniens etiã nec ipſi
ſatiſſactio fiat:led in conſpectu dei et coꝛã illis qui huiu
ſcemodi cõuicia de pꝛoximo audierunt.Cum aũt ad p⸗
ximi noticiã ꝑuenerit verwaut facto tua contra eum pᷣ
concepta malicia.iuxta quantitatẽ offenſionis.qntitas
emendatiõis exiſtat:put aderit poſſibilitas et honeſtas
ꝑmiſerit. Multa enim ex equo emendationi non ſubia
cent:aliqua vero ſi fierent depellerẽt honeſtatẽ. Hoc tri
plex ſatiſfactionis genus ſcilicet coꝛde verbo facto iuſtũ
eſt atq; ꝑfectũ.qð de triplici offenſa pcedit ſignatũ ĩ ira
coꝛdis.in biꝑtito verbo oꝛis ſcilicet racha et fatue.et illa
tiõe mali oꝑis:ex eo ꝙᷣ munus reſpuitur niſi pꝛoxrimus

reconſtiecſſak feconſiliadus reconſiliantẽ aſper
naret᷑ nihilopendens reconſiliationẽ. nec vellet impen⸗

dere indulgentiã poſtulatã:nec offenſam dimittere de⸗
pꝛecãti:nil ei deperit coꝛã ſuꝑno iudice deſuper hominũ
coꝛda ꝓſpiciente.ſi reconſiliationẽ facere diſpoſuerat in
veritate.vadat ſecurus ⁊ ꝑficiat vota ſua non male mo⸗

tus in anio:ſed ſemꝑ paratus cum opus fuerit placare

qntum in ipſo eſt pꝛoximũ quẽ offendit. Si vero aliter
iſta diſſeramus:tria ſunt iſta mala quib triplex pena re
ſvondet Yra ſuꝑ quã iudiciũ.racha ſuꝑ quod pẽdet cõ⸗
ſilium:fatuũ aliquẽ dicere ad quod gehẽne igms adijci
tur. Ecce ad pꝛoximũ offenſionis et pumtionis pꝛoceſ⸗
ſus. Ira in coꝛde latẽs ſolius dei iudicio ſubiacebit:q̃n
ta fuerit iraſcens pena plectendus. Signũ ire iam ap⸗
parens.hominũ conſilio ſtabit:q̃liter ſic inſinuans ani⸗
mi ſui motũ ſit coꝛrigendus.Expꝛeſſo malicie verbo ex

ira conceꝑta in pꝛorimũ excandeſcens:niſi emẽdauerit

gehenne ignis eterm penã ſuſtinebit/Elidendũ igit᷑ q̃n
tum chaiſtianoꝛũ ſuper ſcribas et phariſeos debet abun
dare iuſticia. ꝙ in his tribus vſq; ad pꝛoximi pꝛobabilẽ
offenſionẽ nec ꝑuentũ eſt: vt nec ictus verberũ.nec mu
tilatio membꝛoꝝ.nec occiſio.nec rerũ ablatio inuite pᷣ⸗
ſtiterit. Et emendationẽ opoꝛtet fieri ſi noſtra munera
nolumus repꝛobari. Et illoꝛũ iuſticia occiſionẽ aut rex

direptionẽ ſolũmodo ꝓhibebat/Ecce patet ꝙ; lexnõ ſol

uitur ſed pamplius adimplet᷑:cum ad interioꝛis homi⸗
nis pfectionem refert᷑. Et nõ ſolũ actus:ſed etiã animi
malus motus et ſermo malus pena plectunt᷑· Si q̃ ve
ro dicent᷑ in iſto montano ſermone vſq; ad deſcenſum

chꝛiſti de monte:hoc maxime aſtruumt e cheiſtus legeʒ
non vemt ſoluere ſed adimplere.ad hocq; cõtinuata re⸗
feruntur cum admonitione in declinatione maloꝛum
et in actione bonoꝛũ operũ:et ꝙ abundantioꝛ ſit chꝛiſtj
anoꝛũ iuſticia qᷓ; ſcribarũ et phariſeoꝛũ.
M cum his qui aduerſant᷑ ⁊ quibo aduerſamur opoꝛ
tet habere concoꝛdiam ſi volumus euitare gehennam.
ſcom matheũ et lucam ti. Capitulum xvVIII
Vſſentire in aliquo a nature cõſimili.viciũ
d eſt. Diſſentire a vicijs et ꝑditis moꝛibus ho
mmũ: eſt maxima virtus. Unus eſt ommiũ
creatoꝛ:qui tam diuerla in vna fecit cõueni⸗
re foꝛmã. Vnitatẽ igitur amat.Elnus eſt mediatoꝛ in⸗
ter deum ⁊ hoĩes chꝛiſtus. Et ideo inter quos ſatagit re
conciliare cũ deo:nõ patit᷑ eſſe diſcoꝛdiã. Vnius creatio
nis.vnius ſimilitudinis diuine atq; nature.vnius re⸗
demptiõis et gratie.vmus fidei homines abinuicẽ diſ
ſentire non ſuſtinet:mag vvo diſſentiẽtes ſub intermi⸗/
natione reuocat ad conſenſum dicens! Eſto conlſenti⸗
ens aduerſario tuocito:dum es in via cum eo⁊cc.· Cũ
ſuꝑioꝛi connectit᷑ iſia ſentẽtia ſcilicet de recõciliatiõe fra
terna.pꝛiuſqᷓ; munus in altari offerat᷑ vbi munus non
grate offertur niſi pꝛimo pꝛorimus recõciliet. Hic ſub
interminatione pꝛecipit᷑vt ſibi cito conſentiat᷑. Obi of
fenſus pꝛoximus:hic offendens intelligi᷑ ſduerſarius.
Vlle reconciliatur.huic conſentit᷑ ne quõlibet diſcoꝛdia

regnet.ſed omnimode mutua pax inter hoĩeſ habeatur

Hoc qð tanto diuino ſtudio agitur ſub cõmmatiõe pe

ne ſub ꝓmiſſione gloꝛie.plucide arguit chꝛiſtum nõ ve⸗

niſſe legem ſoluere ſed adimplere:atq; ꝑfectionẽ pluri⸗
mam addere. Sed vt ſupꝛa tangere cepimus duo ſũt
aduerſarioꝛũ genera.vnum cui tu aduerſaris:et offen⸗
diſti coꝛde oꝛe vel facto a te pꝛius incepta malicia. Alte⸗
rũ qui tibi aduerſatur:ab ipſo pꝛeeunte nequicia. DPꝛi⸗
mus reconciliandus:alteri conſentiendũ eſt: Seu in

alio genere aduerſandi.aut eſt aduerſarius exiniuria ꝑp⸗

ſonali.verlo ſeu edita facto:aut ex debito rei.cum quis
rem ſuã repetit ab alio. Iterũ pꝛimus reconciliandus:
alteri wero conſentiendũ eſt.Et hoc maxime in litterali
ſenſu ſaluatoꝛ videt᷑ intendere vt repetẽti ſuũ conſenti
atur anteq; litigatio ante iudicẽ fiat:ex qua cõſueuerũt
pꝛodire mẽdacia.conuicia in alterutrũ oꝛiri. diſcoꝛdia.
pꝛouocatio ad peioꝛa.et tandem deuictio.et in altero li⸗

tigantiũ hoꝛrenda captiuitas:donec reſtitutio ſit ad ple
num. Igit᷑ melius eſſet debitũ añ reddere repetenti

deuenire ad iudicẽ.et conuinci ⁊ fieri captiuũ:et tandẽ
ſic manere aut reddere debitũ vniuerſum. Pacis ama⸗
toꝛ auctoꝛ et latoꝛ legis:nõ ſolutoꝛ.ſed peramplius fa⸗
ctoꝛ:adijciens perfectionẽ nititur ꝓpelleꝛe litem dicens
Eſto conſentiens aduerſario tuo cito dũ es in via cũ
eo:et vadiſad pꝛincipẽ.da operã liberari ab illo.ne foꝛte
tradat te aduerſarius iudici.et iudex tradat te miniſtro
exactoꝛi:et mittaris in carcerẽ.Amen dico tibi:nõ exieſ
inde donec reddas ei nouiſſimũ quadranteʒ ſiue minu
tum. Conſentiendũ eſt aduerſario ſua iuſte repetenti.
Nemini licitũ eſt aliena raꝑe ſiue retinere pꝛeter domi⸗
ni voluntatẽ:niſi ex ſuboꝛtis et iuſtis cauſis aliud iura
decernerent. Cõſenti dũ es in via cũ eo anteqᷓ; hoꝛa li⸗
tigationis adueniat·anteqᷓ; iudex habeat de veritare co⸗
gnoſcere:ſi diſcipuli chꝛiſti eſtis ſi chꝛiſtum imitamini
ſi doctrine chꝛiſtiſere conſentitꝭ. Conſentias et veritati
Hedde mutuũ ad tempus creditũ.Redde ſi inuite ac⸗
ceperis aliquid a conſoꝛte nature. Quamqᷓ; natura ꝓ⸗
pꝛium non iudicat:lex tamẽ ad coercendas hominũ im
pꝛobitates induxit. ibi domĩo incontento ſuum tene
re non licet.vt quid iudicem viſ adire cum aduerſario

H

Liber

iuſte quod ſuuſ eſt repetenti · VUnde tanta puerſitas.
vt de re non tua velis inchoare litigiũ.Que audacia vt
vexlis ante iudicẽ ſiſti vbi eſt neceſſariũ te conuinci.An⸗
te iudicem ſeu pꝛincipẽ cõſtitutus cõfiteberis an inſici
aberis creditũ. Si cõſiteberis:vt quid non pꝛeuenis fa
ciem pꝛincipis aduerſario conſentiẽdo.vt nõ fatiges ꝓ
ximũ.non inducas expenſas.nõ libellũ recipias.vt non
euenias ad calumniã nec cõtra te latam ſententiã au⸗
dias:ne coꝛã oĩbus erubeſcas.et abcedas cõfuſus in do
mũ.aut efficiaris turpi neceſſitate captiuus. Si wroĩ
ficiaberis:que te conſtrinxit malicia vt te negationi cõ⸗
necteres. vt a veritate terga verſares. vt vels retinere
non tuum.et de tua voluntate condeꝛe ſeuã legẽ.cuius
autoꝛitate alienũ tuũ vendicares in ꝓpꝛiũ.et qꝗð eſt par
tum alieno ſudoꝛe.labvꝛe aleno que ſitũ.inuito dño ve
lis facere tuũ Vnde tanta ſeueritas in nature conſoꝛtẽ
vt bonoꝛũ ſuoꝛũ ipſum velis eſſe exoꝛtẽ. Vnde iſta falſi⸗
tas vt non timeas aut diligas ſed odias writateʒ. Vñ
ꝙ non timeas legem.qꝙ non hoxreſcas et iudicem. q̃ te
falſo negantẽ aut veritate conuictum tradat in carcerẽ
vnde non exeas niſi pſolueris omne minutũ ſiue qua⸗
drantem. Eſto igitur conſentiens aduerſario tuo iuſte
repetenti.pacẽ habe cũ pꝛoximo:nõ deneges aliena q ꝓ⸗

pꝛia largiri ex neceſſitate conſtringeris Mec lex eſt iuſti

cie oꝛiginalis:hec iuſticia moiſaice atq; euangelice legꝰ.

Exr his concoꝛdia ſeruatur in pꝛoximis.diſcoꝛdia ꝓpelli

lex non ſoluitur ſed adumplet᷑:et ſpes ex chꝛiſti pollicita
tiõe erigitur de regno celoꝛũ.Alibi autem hoc ꝑ ſimili⸗
tudinem diſſertum eſt.
M mechia nõ ſolũ eſt coꝛpoꝛis ſed et coꝛdis male cõ
cupiſcentis etiam ſine tactu carnis ſcom Oattheum.
Capitulum XIX
Exnon ſoluenda ſed adimplenda ꝑ cheiſtũ.
Idiſerto verbv. exarato dicto:coꝛpis mechiam
interdixerat.chꝛiſtus vero etiam coꝛdis me
chiam adeſſe denunciat.ſi affuerit in vidẽdo

concupiſcentia foꝛnicandi:ad quã deuitandaʒ membꝛa

mandat ꝑ abſtinentiã cohiberi Audiſtis quia dictum
eſt antiquis nõ mechaberis. Ego aũt dico vobis.quia
omnis qui viderit mulierẽ ad concupiſcendã eam:iam
mechatus eſt eam in coꝛde ſuo Ecce abundantioꝛ iu⸗
ſticia:nõ ſolũ ꝓhibitio coꝛpalis ſed coꝛdis.Ecce iuſticia
phariſea:coꝛpe non mechari.Ecce abundans:concupi
ſcentias a coꝛde recidete. Vbi abundantia peccatoꝛum
ibi etiam et virtutũ.Coꝛ hoĩs fons eſt maloꝛũ: cum ſu
erit puerſum. Cuncta mala de coꝛde pꝛodeunt: quod ⁊
ſaluatoꝛ alias teſtatus eſt. Coꝛ hoĩs receptaculũ eſt vir
tutum:cui cũ inſederit deuenietur in actus. Cõcupiſcẽ
tia mala quia de coꝛde malo:in vidẽdo videntẽ foꝛnica⸗
rium fecit. Viſa eſt mulier apta pulcra:mulier neq; vi⸗
ſus potuerunt opari mechiã.acceſſit cõcupiſcẽtia vt ap
peteres et appeti velles:et foꝛnicatio in coꝛde hoĩs facta
eſt. Agitur cohibendus eſt viſus. non vt ne videat.ſed
ne figatur in delectabile viſum vnde mala concupiſcen

tia generetur:qua homo mechus efficitur Coꝛ cuſtodi

endũ eſt:ne immunde ſequatur aſpectum. Ecce pulcra
ſacies ſe obiecit viſui.ecce viſus illam aſperit.adhuc ca⸗
ſtitas ĩ moꝛibus et affectib:vt neq; viſus neq; obiectũ
amenum ill potuerit maculare. Adeſt et coꝛ de illa nul
critudine cogitans.nec in caſtitate generauit eclipſim.
acceſſit concupiſcentia pꝛeter diuine legis oꝛdines ca⸗
ſtitas receſſit ab hoĩe:mechia facta eſt ab vtrocq;. Vnde
concupiſcentia mala niſi ex di lege relicta. Bonus hõ
bona mulier. lonus viſus. bonũ coꝛ:neutrũ iſtoꝛũ de ſua
natura cau andũ.ſed cũ cõcupiſcentia mala coꝛdis clau
ſtra penetrauit:vt qð bonum eſt natura etiaʒ natura bv

decimue

num appeteret peccatum non ex his ſed ex peruerſa in
tentione ꝓcederet. Sic et ſcriptura ſaluatoꝛis eloquit᷑
Nam qui viderit mulierẽ non vt muliereʒ.alioquin vi
diſſe ſanctas.fuiſet in crimine.ſed ad concupiſcendam
eam:iam mechatuſ eſt eã in coꝛde ſuo.non in oculo ſuo
a quo viſus pꝛocedit:ſed in coꝛde ſuo vbi concupiſcẽtia
mala reſedit. Sed coꝛ ne diſſolueret᷑ in vitium commi
nationem accepit. Ve diſſolutis coꝛde.Diſſolutio coꝛ⸗
dis eſt a lege veritatis:cum pꝛeter ipſam aliquid cõcu⸗
piſcit. Et ad cautelam inuitatur eum dicitur:omni cu/
ſtiodia ſerua coꝛ tuum. Et de viſu arguunt᷑ pꝛothoplaſti
et dauid in viſu bethſabee: ꝙ viderunt et coꝛ eoꝛum in
concupiſcentiam exarſit. Yeremias deploꝛat:oculꝰ me⸗
us depꝛedatus eſt animã meã Et de concupiſcẽtijs di⸗
citur:poſt cõcupiſcentias tuas non eas. Et ſi ubſequẽ
ter ne que ſen ſibus pcipiuntur in affectũ coꝛdis ue⸗
niant.mali vſus ſeniuum ſpũaliter achꝛiſto iubent᷑ ab⸗
ſcidi: cum immediate adiungitur. Oe ſioculus tuus
dexter ſcandaliat te:erue eum ⁊ pꝛoiſce abs te. Erpedit
enum tibi vt prreat vnum membꝛoꝝ tuoꝛum:qᷓ; totum
coꝛpus tuum mittatur in gehennam] DZexter oculus
eſt intellectus interioꝛ.qui tunc ſcandalum parat cum
concupiſcentiam ſequitur. tunc eruifur cum ab ipſa di
uellitur:tunc a ſe pꝛoijcitur cum nihil pꝛopter pꝛopriaʒ
et ſenſualem delectationem inquiritur. Et ſi dextera
manus tua ſcandalicat te:abſcide eam et pꝛoijce abs te
Expedit enim tibi v pereat vnum membꝛoꝝ tuoꝛum
q; totum coꝛpus tuum eat in gehennam Dextera ma⸗

nus refertur ad potentiam effectiuam:eoꝛum que ĩ cõ⸗

cupiſcentiam venerunt. Que tunc ſcandalicat animaʒ.
cum perficit conceptam nequiciam.que abſcindit᷑ cum
reprimitur:tüc abs ſe pꝛoiſcit᷑ um nil in ſenſuale placi
tum agitur. Sed mehuſeſt iſiam deperire atq; refrena
re ſenſuum ac interioꝛis hominiſ partem qᷓ; totum eſſe
hominis eternis gehẽne incendijs mancipari. In oĩb⸗
dicitur tuus ⁊ tua:quoniam non aliena ſed tm̃ pꝛopꝛia
mala nos maculant. Et qui ſe a ꝓpꝛia iniquitate obſer⸗
uat eum miquitas aliena non grauat. Scriptũ eſt eni
Grauabit eum iniquitas ſua:non aliena idetur etiã
ex his verbis iſia reſonare ſententia: delectatio vniuſ
mem bꝛi non occupet totum coꝛpus.et qð agitur in par
te membꝛoꝛũ in totalitate coꝛpoꝛis nõ contingat: cum
dicit · Expedit vt pxreat vnum membꝛoꝝ q; totum coꝛ⸗
pus tradatur in gehennam Acſi vnum membꝛox poſſz
perire toto alio coꝛpoꝛe illeſo:ſicut in abſciſione manuſ
aut pedis:mutilatione lingue.in erutiõe oculi.reliquo
in tacto coꝛpoꝛe.Sic et peccare in vno membꝛoꝛum:ce
teris membris denegantibus omnino conſenſuʒ Sed
ſicut cum patitur vnum membꝛoꝛum cõpatiuntur ce⸗
tera membꝛa:ſiue cum gloꝛiatur vnum membꝛũ con⸗
gaudent ⁊ omnig membra.ſic cum vnum membrum
letanter peccat. ſic et cetera membra congratulando fa
uent:alias iniuſticia eſſet ſi vno membroꝝ peccante ce
tera membra immaculata pumirentur. Aliter autem ex
his opoꝛtet capere intellectum:vt quod dicitur in par⸗

te membroꝛum in parte tempis. et quod in toto coꝛpo

re in totalitate etermtatꝭ referatur.vt melius ſit homi⸗/
nem priuari delectatione ꝓhibita in hac parte labentis
et terminãdi tꝑis que ꝑ coꝛpis membra ſuſcipit᷑:qᷓ; ge
henna ignis in eternitate damnari.
De libello repudij in quo lex non ſoluitur.ſed abun⸗
dantioꝛ iuſticia cõſtitui᷑ jm matheũ. Capitulum. xX
Criptum eſt declaratio ſermonum tuoꝛum il⸗
S luminat:et intellectum dat paruulis. Sermo
nes dei ſunt illa que ſcripta legimus in vtroq;
teſtamento:que declaratione indigent vt tardioꝛibo in⸗

De ſermone montano do. Bal.

noteſcant. et ad cõfutationem illoꝛum qui paratt ex coꝛ
tice verwꝛum calumniam veritati:q; non intelligenteſ
ea que ſunt recta male intelligendo puertunt. Et pha⸗

riſeis et ſcribis ceteriſq; ſubſeqs ſimilia ſentientibo oꝛa

claudere:qui pꝛeſumpierunt aut pꝛeſumere potuerũt ·
chꝛiſium veniſſe legem ſoluere non adimplere. Cuius
contrarium aſſerit ſe facturum dicens. Non vem legez
ſoluere ſed adimplere. Libellus repudij dari xermiſſus
in veteri teſtamento arguebat credulitatem popun he⸗
bꝛeoꝛũ qui concepta in animo diſplicentia ex vxoꝛe aut
ex feditate ſiue celotipia: ſiue occa ſione quacunq; acce⸗
pta vſq; ad necem eius facile deſeuiſſent. Me autem cõ⸗
tra mandatum domini homicidium ſeu vxoꝛicidium ſe
queretur: ob leuitatem libellus repudij eſt conceſſus.
Sed ieſus latoꝛ noue pfectioꝛiſq; legis adimplens ve⸗
terem nouam introducendo non ſoluens. imo pfectio⸗
ri et abundantioꝛi iuſticia illam decoꝛans. in illa crude⸗
litatem pꝛecauens. in iſia honeſtã caſtitatem conſeruãs
niſi ob foꝛnicationis cauſam vxoꝛem voluit non dimit
ti dicens. Dictum eſt aũt.Quicunq; dimiſerit vxoꝛeʒ

ſuam: det ill lbellum repudij. Ego autem dico vobis.

quia omnis qui dimiſeꝛit vroꝛem ſuam excepta foꝛnica
tionis cauſa. facit eam mechari:et qui dimiſſeʒ duxerit
adulterat Cibellus repudij ſic erat: vt cauſa qua vro⸗
