umphus de pꝛincipe.de quo occumbenſ triumphauit:af
ſira cruci manu ſpolia diu detenta detraxit.moꝛiens occi
dit moꝛtẽ.moꝛtuus moꝛtuos reuocauit ad vitã.ligatus

in cruce ferro. cõpedes ferreos cõfregit: captiuus longe
captiuatoꝛ eduxit e carcere. Poſt triumphandi modũ

edixit quid futurum:ſcʒ ommia trahere ad ſeipm. Quis
huiuſcemodi tractus mſi ad fidem et ad ammirationẽ.

ad ſpem in ipo et per ipm et cum ipo ineternũ gloꝛiſica⸗
ome pumane. adl vilectionẽ eius cognoſcendã in no⸗

get ad rependend ſibi ex nobis. ad ſequeld illius tol⸗
binci ceren abdicationis voluntarie ab ommviſibi

li mundo et pꝛofectus agende vite⸗ Traxit ad ſeipᷣm o⸗

mnia exaltatus chꝛiſtus in cruce ſecreto et inui ſibili vir
wtepane magnes ferrum quodam inſenſibili motu ad
ſe mouere facit frigidos et duros ex peccato 7 in peccato
qui nondmm tracti erant. trahendi tamẽ ad dulcedineʒ
eſffuſi ſanguinis in pꝛecio humane redemptionis: ſicut
aues cadauera. riuulus longe diffuſus traxit ad ſontẽ
Oinnes ſua virtute trayit. no tamẽ omnes acceſſerunt
ſed de omnibo nationibus volentes credere ſaluos fecit
Et ad cõtemplationẽ huius ſpectaculi celeſtia inferna⸗
la terreſiria tracta ſunt. Huncq; moduʒ eſſe iudicandi
et pellendi pꝛincipem mundi: euangeliſta exponit Hoc
auteʒ dicebat: ſignificans qua moꝛte eſſet moꝛiturus

Muia exaltatus in cruce in aere animã tradidit ſeu emi

ſit ſpiritũ er coꝛpoꝛe. velut inter celeſtia et terreſtria me

diatoꝛ aer quidẽ de intermedijs eſt. Mõ fuit ignara tur⸗

ba dicti. ſed cognouit illaã exaltationẽ eſſe per crueeʒ. nã
ſoꝛte quia iam inuſitanter innotuerat ꝙ captus cõſilio
iudeoꝛum ſic tradendus eſſet in moꝛtem. Mam reſpon

dit ei turba. Mos audiuimus ex lege quia chꝛiſtus ma⸗

net ineternu. Et quomoõ tu vdicis. opoetet exaltari filiuʒ
bominis. Quis eſt iſte filius hominis. ONVirabant tur⸗
be ſuſpenſa mente cogitantes verba ſaluatoꝛis: quem ſe

pe audierant ſe aſſerentem eſſe meſſyam ꝓmiſſum in le⸗

ge. quem etiam ex lege ſciebant eterne manſurũ.nunc
in cruce moꝛiturũ ſatentem. in argumento ſibi ſunt re⸗
tundunt verba eius. quid ſit dictů querũt: ac ſi ad eum
calis eſſet oꝛdo vertop. Exlege accepimus pmiſſum no
bis meſſyam ineternũ manere. tu teipᷣm facis et contra
legem ſi es te pnuncians in crurce moꝛituru. Opoꝛtet
eraltari filium homimiſ. Et tu es filius hominis.Quis
eſt ergo iſte filius hominis exaltandus. ſi tu es meſſias
nõ moꝛiturus: Aut interrogatiue ad vrum aut deſpecti
ue ad obpꝛobaũ verba iſta turba pferebat. redarguit ie⸗
ſus modicitatẽ intellectus ipoꝛum.I Dixit ergo ieſus
Adhuc modicum lumẽ in wobis eſt. Ambulate dum lu⸗
cem habetis: vt non tenebꝛe wos cõpꝛehendant. Et qui
am bulat in tenebꝛis: neſeit quo vadat. Hum lucem ha
tetis credite in lucem: vt fili lucis ſitis INHabebant ali⸗
quid luminis · quia meſſiam ſciebant manere ineternũ
et eſſe in lege pmiſſum ſed inde ꝑmodicum quo ipſum
eſſe nõ credebant:et eſtimabant per moꝛtẽ coꝛpoꝛis tem
poꝛalem adimi qð nõ poſſet ineternum manere. Pꝛoin
de ſe lucem aſſerit ⁊ inuitat ad credulitatẽ:vt has men
tis tenebꝛas ignoꝛantiãq; depellatl Hec locutus eſt ie⸗
ſus et abijt et abſcondit ſe ab eis Abſcondit ſe ab ocu⸗
lis coꝛxoꝛis:ab ipoꝛum iam mente celatus. Sepe actu
exterioꝛi declaratum eſt. quod bonum aut malum inte⸗
rius latet. “”
De diſceptatione ſuper poteſtate ieſu in qua tanta fa
ciebat. ſecundum mattheum marcumet lucam.
Capitulum I.
2

= Liber vndecimus

erioſachꝛiſti autoꝛitus cum abimpertinem⸗
i ubus templi mundaſſet et phibuiſſet ne vas

Aterius vius q; templi p templi eferer aperte
Doeeret. ſeciſſetq; miracu la:iudeoꝝ animos in ammira⸗

tione ſuſpendit: et odio inuidiaq; pculſit:et cõfecit timo
fre ne autoꝛitate ſua in amplioꝛa ſipop damna pcederet.
DNMiuius rei cura marĩe illos angebat qui gerebãat in w⸗
pulo pꝛincipatũ.neue amplius paterent᷑ hoĩem ꝓgredi
Abertats eius eploꝛare nituntur. n abalns q; ab ipſo
nrec credituri accepto reſponſo ſed paraturi calumniam.
Sicq; actum eſt. Et cum ambularet in templo cõue/
nerüũt ſenioꝛes ſacerdotũ ⁊ ſeribe ci ſenioꝛiby.et acceſſe⸗
runt ad eũ ⁊ dicut illi. In qua poteſtare læc facis:lins
ccgit tibi hanc poteſtatẽ vt ita facias Sit cöuentus ma
lignantiu aduerſus ieſum. ſed ptectu: ſicut de ipſo ſcri⸗
ptum eſt. Pꝛoteriſii me a couentu malignantiu: a mul⸗
titudine operantiũ iniquitatẽ. Et interrogaͤt eum vnde
ſibi auctoꝛitas talia faciendi:quis dedit. ac ꝗ quo accepit
emuloſe atq; imwꝛetune ſciſcitant᷑ Nam ſepe ab ißo rela
tione dictu audituq; ceperant omnia ſi uſcepiſſe a patre
in cuius poteſtate ſibi ab eo datꝗ loquebatr᷑ ſermones: et
cuncts digna et owtuna opabatur. Etenim pter opoꝛ/

tumitatẽ ab ope atq; ſermone quieſcebat. Oꝛoinde om⸗/

cũ ilico negauiſſent talem dare huiuſcemõi bomini po⸗
teſiatẽ: cin poĩa t oꝛiginisq;́ nutriture cognitionẽ ha
bere fatebit ¶ Yeſus auit rñdens: ait illis. Ynterrogalv
Ws et ego vnuvrbũu: et rñdete mihi Et ſi dixeritis mi;
hHi dica wbis in qua poteſtate hec facio. Baptiſmꝰ⸗ iohan
nis de celo erat. an ex hoibus. ieſtonete mihi. Su⸗
ſpendit reſponſuz ieſus dare inquiſitionib impꝛetunis
et wptius emuloſis. et qrentes euʒ interrogationibo in⸗
uoluere his inuoluit. vt heimno pi reſpondeãt ad vtilio⸗
ra queſita.illoꝑ nõ ſue vtilitati oſu lens. ratus eos ſi nõ
tergiuerſant iohannis teſtimonio ad fidẽ adducere:qui
e ipo pᷣdixerat writ atẽa ſacerdotiby et leuitis requiſitꝰ
ad fluenta ioꝛdanis.qui tam opinatiſſimus apud fopu
lum fuerat vita doctria: vt crederet in lege eſſe pmiſſus
meſſyas. Veruntamẽ illi cognoſcentes chꝛiſti virtuteʒ
in quã ſummã rei tendebat.wlut aſtuti pertinaces im⸗
peudenter pꝛudentes et inutiliter ſapiẽtes: ſilentio pte
reunt vnde cõcludi vtiliter bot uerũt Atilli cogitabãt
ſecũ dicentes. Si direrimus de celo: dicet. Quare ergo
no credidiſtis illi: Si dixerimus exr hoĩb:plebs vniuer

ſa lapidabit nos. Certi ſunt eni iohannẽ ꝓphtam eſſe.

Neq; ego dicoxobis: in nug woteſtate lxc facio Et ſcww
lentes deludere ſunt deluſi. Meruerſa quideʒ xoluntas
cum a writate cõuincitur: aut in cauejᷓ negationis aut
arcẽ rebellionis aſcẽdit.Noluerũt hi writatẽ faſſi chꝛi⸗
ſto cõcludi vt wnirẽt in ſfidem. potius ignoꝛantiã ſunt
ꝓfeſſi. nõ ex humilitate ſed ex odio:potius paſſi erubeſcẽ

tiam coꝛã ꝓplo.qᷓ; laudẽ reſpondendo wri tatem. Multi

quidem ſic obſtinati ꝓpoſito malo exiſtunt. vt potius ve
lint ab extra degecus pati:q; ab emula eis writate con⸗
uinci. Et amm iſtino negant iohannis virtutẽ: no deinz

minum atq; iudiciũ. ab eis aduerſum poſſet infli

magis qᷓ; damwrent uimmunes a crimine nõ ſunt. Gr

Aanuent moleſtimagis q; koneſti parts:atroet ſe iudi⸗

do ſubſcripſerut. Hecnõ vbicunq triſticia pᷣuglet bone

ſtati. illiuſe; doloꝛ alterius delectationi pponitur:ꝛinten⸗
tio et actio aut in delicto aut mn crimine ſunt.

Ddiſceptatione ſup tributo reddendo ceſari an nõ.

ſecundum mattheum marcum et lucam.
. apitul 11..
Vos dialolus inficit ſibi cõparat. vt etiã vellet
q depꝛaugre ſi poſſet ſicut ipe ſuo demerito de

uatus eſt: ad omnia mala patranda ſollers im⸗

pudens in illis nil vretur 2 gredi. dum videt oppꝛimi

tunc reſurgit:nõ quieſcit niſi ſupplantet: Jd idẽ agunt

quos ſibi ſimiles fecit. Nam phariſei et ſeribe a ſaluato
re ſexe cõuicti mec chꝛiſtũ poterãt ad guc ane delicto fa
cti aut erroꝛe verbi repulſam paſſi er ſimplici paralvlaq;

octrina. cum amplius couincuntur plus ſeuiũt: et cu

inſidiatoꝛes quoſd ex phariſeis diſcipulos ſuos cũ he⸗
rodianis qui ſe iuſtos ſimularent: vt caperent eum in
ſermone. tragerẽt pꝛincipatui ac poteſiati pᷣſidis Zid
pagendum mala puigiles vna viq pꝛecluſa ne perficiãt
malum quod animo conceperũt aliam inquirũt nüuqᷓ;
q; reſiliunt donec conceptus in partum ueniat:quo⸗
nigm qui concipit doloꝛem parit iniq uitaté. Pinc pha⸗
riſei no volentes ieſum a mundo peeſcribere. adeunt iI
los qui nõ ſunt de populo dei. vt in ſimul ponãt inſidi⸗
as aſe innocenti:ercitant ad mali in aduertentes et in
llam aſtuciã qua carebant immittũut. ceſareũ honoꝛem
ante ꝓte lando ponentes.vt eſſent auidioꝛes ad crimẽ.
id intendentes qð ſi decreuiſſet p ceſare ad iniuriam le⸗
gis aſcriberent et omnis populi iudeoꝛũ:et eis nõ vere⸗
eundia ſed nec imputanda iniquitaſ.etiã ſi adiutoꝛio cõ
ductoꝛũ ſocioꝛũ ilico caperer. SGj Wwro cõtra ceſarem p⸗
tuliſſet cõſilium ab xrodianis quoꝛũ marime tũc erat
illa regione iura ceſaris curare atq; defendere:er timplo
captus pᷣſentaretur iudicand us Pſicle goteſtati. YGtach
pagunt qð nequiter aſft umptũ erat. Et interrogaue⸗
rnut illum dicentes. Magiſter ſcimus qꝛ wrax es et re⸗

cte dicis. et viam dei in writate doces: nõ en accipis per

Nicet cenſiim dari ceſan an no Hati ſunt illum decipe
aut inflectere falſa laude atq; ſuauitatewrtvꝛi:et inten

tione neq;. wriv cõpoſito. hypocritali geſtu. qd eſt wriſ⸗

ſimum ptulerunt. Sed ꝓpe modum aut aliqñ eque vi
cium.wrum vt falſum dicere intentione fallendi:quo/

„

niam ibi writas in oꝛe falſitas et dolus in coꝛde. Ybi ſi

falſitas in oꝛe ſimiliter et fraus in coꝛde:nõ tamẽ oꝛe de
cipit. ſi cognitů ſalſum feet. Et de pꝛimo dicit. Simu⸗/
latoꝛ oꝛe decipit amicũ ſuü:cum ꝓfert wrü vt initiat la⸗

quen. Leriſſimach decheiſto pꝛeter intentuʒ adulando

fando xe ſunt:qð ſitr mogiſter. Erat enĩ ſolus vbi alibi

libi. Vos vocatis me magiſtera dñje: bñ dicitis. Guʒ

eteni. Et q wrar erat. Reuera nullus wrioꝛ. mnes
autẽ quot ſunt:ſi qua writate pollent. ab ipo acceperüt.
t ipe dicit. Ego ſum writas. Et rect' quidẽ. ſſalmi:
a. Dulcis et rectus dñs: ꝓpter hoc legẽ dabit elinquz

tjbus in via. Et alibi. Quoniã rectus eſt dñs eus no⸗

ſter:et noͤeſt inig 1 L .
fucate docet vt ipᷣe inſucatus eſt. ſed nolũt illaʒ ingredi

ſriptũ eſt. Vnus eni eſt magiſter vſter chꝛiſtus. Et a⸗

uitas in eo. Viamiq; dei liquide atz in“

qui blande in deceptionẽ nitunt᷑ et loquendo laqueum

unt il
nadi⸗
getiy
lg
nmi.
mnie
Nioc
hnp⸗
tent
np⸗
N
Cole
eete⸗
nim
nt
te⸗
tn
i

—— —

de diſ ceptationibus do. Balua.

parant.Cõmendant que hoꝛrent. laudant que fugiunt.
paoferunt qð non credunt. Et viã dei in writate doces.
Que aũt eſt via dei quã iſti laudib efferũt.ſed non am⸗
bulant in illa: Clia dei eſt que ducit ad veũ qᷓuis vijs oĩ
bus alijs dñetur.ſed necintellectũ aliũ verbũ habet: cũ
et ipi iudei hoc potiſſimũ noſſent dei legẽ non alia cauſa
Datã.niſi vt ſiſtatur cũ eo:aut ſi abſcedit reuertat᷑ ad eũ
Doctrina quidẽ chꝛiſti tota in hoc erat.in hanc ederevi
am qua vniretad deũ:et mundi abdicationẽ huius vie
fecit exoꝛdiũ.mediũ odiũ ſui:finẽ vero cõöuentum.ↄcen
tumq; virtutũ. Opere quidẽ ac verlv illã fabꝛicabat ie⸗
ſus:quã pagrare pax. Inquit baruch. NHam ſi in via dei
ambulaſſes:habitaſſes vtiq; in pace ſuꝑ terrã. Et cum
vniuerſe vie dñi miſericoꝛdia et vritas. ſemper chꝛiſtꝰ
his docendis ſe fecit vt miſericoꝛdes hoĩes eſſent:⁊ inxe
ritate conſiſteret oĩs intentio vita mos et actio. Guerat
quidẽ ante pꝛedictũ. Ego dñs deꝰ tuus:docẽs te vtilia
Nil quidẽ niſi vtile vtiliter docuit. Sed in his reſtrin⸗
gendus eſt ſermo.expientia mẽte plus lucet:et claritas
in ꝓpatulo.Et vt pſtringam omnis doctrina chꝛiſti. nõ
erat aliud niſi rectiſſima via dei. Laudat᷑ etiã de vero ſed
a laudatoꝛe falſo. ꝙ acceptoꝛ pſonarũ non ſit:et vere ſic
erat.Atteſtat᷑ ſibi ſcriptura nõ actionẽ eius vt ex ipa ſit
Vrioꝛ.ſed ad aſſertionẽ writatis et ad ſolidandũ credẽ⸗
tium fidẽ:et ad ſuadendũ hominib ex virtute ſollicitas
actiones.ne quis credat ipᷣm eſſe acceptoꝛẽ ꝑſonarũ ſed
dumtarat woluntatũ. Inquit enĩ apls.Mõ eſt enim ac⸗
ceptio pꝑerſonarũ apud deum. Similiter nec muneruʒ
quia nõ eſt ſibi cura de aliquo.Aſpiciebat eum exoĩbus
eſſe mundi cõtempꝑtoꝛẽ.nec quicq; agere ſeu dicere que
ſtus cauſa:neq; illũ eſſe poterant depꝛehendere capeſſo⸗
nem. Nec vultũ alicuius hominis verebat vt metu nõ
pferret ad inquiſita ſententiã. Et cuʒ iſta vera eſſent in
capite chꝛiſto neceſſitate agit᷑ vt in mẽbꝛa deſcendãt.vn
guentũ quidẽ aaron deſcendit in barbaʒ eius. MHuiuſce⸗
modi enim vita moꝛalis cõpetit omni recte agere cupiẽ
ti. Cognouit tamẽ ieſus ꝙ ſimulata erat iſta laudatio
Neq; fucata coloꝛe ad deceptionẽ tota cõpoſita. Pꝛoin⸗
de ante arguit viciũ qᷓ; pᷣſtet reſronſum:pꝛius oſtendit
ſe cognoſcere eoꝝ aſtuciã:qᷓ; vt ꝓferat ſententiã de queſi

tol Qui cognita autẽ nequicia illoꝝ et cõſiderans dolũ

illoꝝ:dixit ad eos. Quid me tentatis hypocrite Nihil

eum poterat latere mentiuʒ.ſed interioꝛa hominũ bona

ſeu mala eadẽ noticia cognoſcebat:nec obuelatũ quippi
am erat.Qui cum eoꝛum aſtuciã cognouiſſet et intelle

xiſſet hypocritale malum et nequiciã dolũq; ipoꝝ ad eru

beſcentiam cogit:pdens ꝙ nõꝓ veritate ſcienda ſedꝓ in
ferenda calumnia illũ interrogando tentabant. Nec ſo⸗
lum hypocriſis vicium in geſtu coꝛpis ſiſtit:ſed in ſtro⸗
pha ſermonis.Latẽt quidẽ multa deceptoꝛia mala:ſub
laude ficta verwꝛũ.Hincq; libꝛo ꝓuerbioꝛũ dicitur.La⸗
bijs ſuis intelligit᷑ inimicuſ:icum in coꝛde tractauerit do
los.Quando ſubmiſerit vocem ſuã ne credas ei:quoni
am ſeptẽ nequicie ſunt in coꝛde illius.Et rurſus. Qui
benedixerit ꝓpximo voce grandi de nocte cõſurgens: ma⸗
ledicenti ſimilis eſt. Iſti ſimulatoꝛes verboꝛũ nequiciaʒ
babebant et dolũ.Nequicia quidẽ eſt:cum quis ex inſer
ta iniquitate mentis plus appetit mali agere q;ᷓ poſſit ef
ficere. Solus vero in coꝛde:exagitata pꝛopenſius fraus
ipᷣa nocendi. Dolus in oꝛe:fucatũ verbũ ad decipiendu
emiſſum. Tentatio eſt ex homine experiri in aliquo vel⸗
le qtum quidue poſſit aut ſapiat aut velit.nõ animo aſ⸗
ſentiendi ſeu agendi etiã ſi fuerit agendũ ſiue ſcienduʒ

aut diligendũ ſed intentione inſiliendi ſiue cauendi aut
aliquid potiundi. Et cõperta fraude loquendi ſe ad iudi;
cium parat:ad veritatẽ vero dicta ipoꝑ intentione ne

.R.

EQuerit autẽ ſubiectã cauſam:ſup quã iudicium pſerat

Inuanũ eſt enim omne iudiciũ: ſine ſuppoſitione cau⸗

H ſarum.l Oſtendite mihi nummiſma cenſus Queſie

rant illi a chꝛiſto habere iudiciũ inter ſic ⁊ nõ:neutra ꝑpꝰ
ꝓpoſitoꝛem aut cõtradictoꝛẽ habebat.vt vnus affirma⸗
tiuã alter negatiuã ꝓſequeretur. Non erat diſceptatio
inter hoĩes ſibiinuicẽ diſceptãtes:ſed tfñi ab illis inter li

citũ et nõ licitũ iudiciũ qᷓrebat᷑. Sed qm̃ hec circa cenſũ

erãt q̃rit ieſus cenſũ inſpicere ne ferat ĩcauteſiudiciũ.ne

vnuʒ p alio dicat ſed dumtaxat ad ꝓpoſitã ſine altricatõ

nibus queſtionẽ:ſuꝑ quã meliꝰ aut iuſtius nõ debebat
decerni q ex eo ꝙ in ſe gerebat ſculptura cenſualis At
illi obtulerũt denariũ Nummnſma ab inſignito et in⸗
ſcripto metallo a tpꝑe nume pompilij ſecundi regis roma
noꝛum:qui ad vſum ppli metalla diuerſi generis ad ex⸗

pendendũ et pꝑmutationẽ rex faciendã fieri iuſſit DHena

rius a calculato valoꝛel Et ait illis ieſus. Que eſt aut
cuius imago hec et ſupꝑſcriptio Pꝛenouerat qo inter-
rogat:ſed ob id querit vt exeoꝛum reſponſo ipᷣos ſentẽ⸗

tiam ꝓferendo cõfundat. et erubeſcentiã patiantur inui

ti. qui ſponte machinati ſunt malum:et in illam foueas
incidant quã alteri parauerũt. Sepe quidem euenit vt
quid ſuſtineat ꝙ alij conatur inferrel Qui dicũt ei. Ce⸗
ſaris gatentur verum:ob quod iudicant᷑. Erat enim
nummus cenſualis ex metallo auro ſiue argento ſeu ex
glio.imasine tyberij ceſaris inſignitus ſperice foꝛme.cix
ca imaginẽ et gyro ſuꝑſcriptione appoſita nomẽ ꝓpꝛiuʒ
ceſaris cõtinente:valoꝛis decem minutoꝛũ.Cenſus hu
iuſcemodi inuariabili decreto ſenatus iuſſus erat ꝑ ceſa
rem ſibi dari:ad ditandũ erarium vꝛbis ꝓ cõſeruatione

reipublice ꝓ magniſicentia ceſaris pꝛo cuſtodienda pa⸗

tria· pꝛo tenenda mulitari diſciplina:per quã ab exoꝛdio

cõditionis res romana ſtetit: ꝓ cultu deoꝝ faniſq; con⸗

dendiſ. p ſtabilitate atq; incõcuſſo ſtatn iuſticie.ſine qua
omnia pꝛecipitio ſunt.cum qua omnia optime gubernã
tur: ceteriſq; rebus quibus ſtatꝰ vꝛbis et oꝛbis eſſet qui
etioꝛ. Sed vꝛbis oꝛbi pꝛelate ſublimioꝛi inſpecco num⸗
miſmate reſponſo ab ipᷣis tentatoꝛibus audito cuius eſ⸗

ſet .· ſententiã in equitate ꝓnunciat. iudicium ꝓmulgat

de duobus licitis:cum niſi de vno interrogatus eſſet.
Nõ licitum ſilet ad affirmatiuã partem ſe contulit: ne⸗

gatiuum in iſta cauſa nõ erat.. Tunc ait illis. Reddite

ergo que ſunt ceſaris ceſari:et que ſunt dei deo Ampli⸗
usq; ad interrogata chꝛiſti reſponſio ſe extendit. Nihi
in queſtione de deo ꝓpoſitum erat et deixotum poſt ex⸗
actionem ceſaris ſanxit:eo intuitu ꝙ iudei falſum rati.
ſi ceſari tributa ꝑſoluerent.deo nõ poſſent ſuas exactio⸗
nes pſoluere in decimas diffinitas in lege. Pꝛoinde ad
vtranq; decernit partem. Pꝛimo ad illã ceſaris pꝛo qua
dolo interrogatus erat. Secundo ad illam dei cuius ipe
in homĩe aſſumpto curabat honoꝛẽ:nõ ſuo cõmodo ſed
vtilitate reddentium.Ac per hoc pſpicuum eſt omnem
pꝛincipatũ a domino deo eſſe apud queʒ ſunt omnia iu⸗
ra regnoꝛum:et ſuum placitũ poſt coꝛruptam naturã ꝙ;
mundi curſus in hominibus per dominari et ſubiſci di⸗
rigatur. Ygitur ſi cupitur inter homines tutavita cum
inter impꝛolvs tuta eſſe nõ poſſit.ſi tutelã in vxoꝛe.ſi in
natis.ſi in domicilijs ſi in laribus.ſi in fundis. ſi in qui⸗
buſcunq; amate poſſeſſis.metuq; perdendi quis optat
habere:cum et impꝛobitas hominum craſſatoꝛũ per v⸗
num nõ poſſit arceri.opus habet ceſaris pꝛincipiſq; iuſti
ciam arcentem et punientem penis ⁊ ſupplicijs debitis
craſſatoꝛes et infeſtos.his qui paciſcam volunt tranſi⸗
gere vitam.qui nec volunt aliena arripere.ſuaq; gliſcũt
intacta ſeruare.iniuriam et leſiones inferre nõ ſatagũt:
ſatagentes boc vellent metu inſticie terroꝛe plicij pꝓ⸗

hibente ceſare abſterreri. QAuamobꝛeʒ ſi taãta neceſſitas

exigit eeſaris poteſtatẽ.nõ tibi faſtidio ſit aut cauſatio ad
uerſus eum:ſi pꝛo te tuiſq; ſeruandis exigit cenſuʒ. Ex
his dictis ceſarẽ intelligimus ſanctione ſiue iuſticiam
oꝛdinaria alicuius domini terre ſeu terrarum per quam
maloꝛũ arcetur impꝛobitas et agitur quieta vita moꝛta
lium:ad quam exercenda multo cenſuario ere ceſar pe⸗
nitus opus habet. Memo igit᷑ querulet᷑ ſi ꝓ ↄſeruatione
iuſticie qua ſtante omnia ſtant.⁊ iniuſticia facta cuncta
oꝛldie turbato depereũt:ſi cenſus exigit᷑ Et patrona ſen⸗
tentia ſaluatoꝛis ex autoꝛitate pᷣter ratione et vſum ſo⸗
l ſufficit.vt pꝛeſtemus exactũ cenſum:vt ceſar poſſit tu
eri ab impꝛobis moꝛtaliũ coꝛpoꝛa cunctaq; quibus hec
vita caduca pagitur. Equidem nequiret ſolus in mul⸗
teos. ſed exacto et in vnũ cõuento cenſu ſtipe data. inſiru
cctis hoĩm copijs.ſibiq; applicatiſ iniquitatẽ poſſit irrum
pere:gubernareq; in iuſticia cenſuatos. Huiuſcemodixe

ro ſentètia ex dictis apli peramplius claret. Inquit enĩ

MNeni eſt poteſtas niſia eo: que autẽ ſunt a deo oꝛdi⸗
uata ſunt. Ntach qui reſiſtit foteſiati dei oꝛdinationixe,/
ſiſtit.qui aut reſiſtunt ipi: ſibi damnatione acquiruunt.

Nam pꝛinceps nõ eſt timo:i boniopis ſed mali. Et poſt.

NMõ eni ſine cauſa gladiũ poꝛtat ſcʒ ad tuitionẽ paciſicoꝑ

et terroꝛẽ ſiue ſupplicium maloꝛu. Et poſt. Dei eni mi⸗

nnſter eſt et vindex in iram:ei qui malum agit. Ideoq;
neceſſitate ſubditi eſtote. Et poſt. Ydeo eni tributa pꝛe
ſtatis:miniſtri enim dei ſunt in hoc ipſo ſeruiẽtes. Red
Dite ergo omnib debita:cui tributum:tributum.cui ve
ctigal:wctigal.cui timoꝛẽ timoꝛẽ:cui honoꝛẽ honoꝛem
HMec worro apli verba ex hoc ſunt qð dñs dixit. Heddite

que ſunt ceſaris ceſari:vt terrenũ regnũ cõgruens ⁊ ex⸗

Eis coſtioru moꝛtaliũ firmũ maneat exerceriq; poſ

it exactione cenſuum. Mec ob hoc quiſq; cauſet᷑ ideo nõ

Pppſſe reddere vota ſuaq; cenſuʒ dedit in niſcũ ceſaris: q̃

=.

C talia exigit.que nõ poſſent impedire cenſoꝛes. Pꝛo⸗

pterea dictu eſt: reddite queſunt dei do. VUnuſquiſq;

Apud ſe habet ꝙ ex mandato ſancto ab ipo faciendũ acce
pit: aut quid ex feruoꝛe magis placendi atq; obſequẽdi
pꝛopoſito voto ad mandatũ obſeruaturꝰ appoſuit. Red/

dantur ceſarea ceſari: ꝓ ducenda in pace iſta tranſitoꝛia

mMalis vero aſtucia criminoſa. ]
Auem vra loquentẽ cõuincere nequeũt:uec ſuis repu⸗
gnare ſermonibo.

vita. Et diuina deo: p illa ad quã multis doloꝛibus ſu⸗

ſpiramus plurimiſq; piculis militamus. Yrrefragabi/

lis quideʒ fit iſta ſententia ſaluatoꝛis. Pꝛoinde et nõ
ppotuerũt repꝛehendere vrbũ eius coꝛã plebe. et mirati

in reſponſo eius tacuerũt:et relicto eo abierũt d wer
bum weum cõtradictiue reſponderi nõ poteſt: niſi ver⸗
bum falſum. Sed arcet quãdoq; metus aſtantiũ ne ve
ritati falſitas oꝑponatur:q;uis impudentia mẽtis mul⸗

tos exagitet in falſitatiba nõ pudere. Plerũq; wro alti⸗
tudo ſermonum ex interioꝛi ſcientia creditur: quã cum
pPlebs nõ intelligit plus miratur. Hinc et mirati ſunt in
reſponſis eius.quia irrecõuincibilia et irrefragabilia e⸗
rant:et plena incontradicibili writate. Pꝛoinde tacue⸗
runt. Mõ parue virtutis eſt ſeu humane aſtucie: ibi ta⸗

cere vbi nõ gratus aut ad cauſam exact?eſt ſermo. Ser

mMonũ modergtio digna laude:dum quis non verbulat
cotra deum. Et honoꝛe taciturnitatis venerari excellen⸗

tiam veritatis in bonis vere humilitatis eſtſ pecimen:in

minoſa. Hi quidẽ relinquũt eum

nare ſer . Hoc quidẽ apud omnes aut eſt erqui
ſite tergiuerſationis relinquere incõuincibilem wera lo

quentem. aut humilitatis diſcrete cedere weritati: et ei

qui nõ poteſt in wrlox iudicio aut in cauſa ſupari. Ele⸗
runtamẽ quadoq; inuidia ira nequicia malicia vt ſupe⸗

rent facto interdum vertv ceunt. et ſepe tacent qui ſu⸗

. —

perare deſperant:et ſi loquuntur. verentur ne in amplio

renm erubeſcentiã indludantur. Exactio quidem ceſaris
cenſualis nummiſmatis imagine mſigniti ſapſcriptio⸗
ne ceſarei nominis exarati.aliquid pauendũq; cõpoſitio
ne demonſirat. vt ſi iura ſua exigit poteſias ceſarea que
pendet: multomagis exigit auctoꝛitas abſoluta. Et ſi
egquus iudex chꝛiſtus qui omne iudicium habet deſanxit
omnia iuſtis exactoꝛibus reddi. aduertendũ ſollerter ne
nil reddentes inueniamur aut defalcatoꝛes cum cenſo⸗
res ſummi aduenerint impatoꝛis viſibilis et inuiſibili
obis miſeri atq; beati:nam ad imaginẽ dei factuſ eſt ho
mo. ita vt ipe ſit qued imago dei nõ ex coꝛruptibilia vi
ſibeli parte: ſed ſex illa que coꝛruptionẽ nõ habet.et a car
nalioculo ſemꝑ inuiſa mmanet. Opoꝛtebit intergiuerſa⸗
biliter omnẽ animãꝗ in iudicio exhiberi diſcutiendã ſi im
maculata ſeruata eſt. ſi aliam impꝛeſſionẽ accepit: ſi vbi
guado qua cauſa quo ſcalpꝛoa quo.aliam male artis im
pꝛeſſionẽ accepit.et ſi abolita eſt illa ſcriptura naturalis
et oꝛiginalis iuſticie. que nõ atramento aut aliquo ſtilo
ſed diuina virtute ſcripta fuitĩ coꝛdibo humanis: diſtin
ctis ab ommiby alijs coꝛdibus ꝑ differentiã inſite ratio
nis. Q ſi defoꝛmata reperitur imago impꝛeſſione con
traria. ſi ſupſcriptio iuſticie oꝛiginalis legaliſq; atq; po⸗
tioꝛis et wre ad ſalutem iuſtificantis euangelice virtu⸗
tis. wrendum ꝓtinus ne deſoꝛmatum ⁊ inſuperſcriptũ
tranſeat in poſſeſſionẽ ſecundi auctoꝛis.pꝛimo cõditoꝛe
peꝛiuato:mõ ſuo damno ſed eius que ſecundas alteratio⸗

nes acceot.
DODiſceptatio exoꝛta de reſurrectione moꝛtuoꝛũ ſuper
muliere ſeptemuira. ſcom marcũ et lucm.

EVrrta id qõ homines pleriq; in animo ſentiunt᷑

i ſententias et eoꝛum cõſilia querunt. no vt ve⸗

lint credere veris: ſed vt ꝓpꝛios ſententijs alio⸗

rum poſſint validare ↄceptus ſiue boni ſiue mah exiſtãt

Oð ſi boni ſpecimen eſt virtutis ſup re lona querere ſi⸗
ue dare cõ ſilium vt animus ſolidetur in melioꝛi:et fſi
tans fundetur in wno. Si vero mah. neſcio quid am⸗
plioꝛis puerſitatis eſſe poſſit in mentibꝰ hominũ hinuſ⸗

rxemodi q; firmitatẽ et auctoꝛitatẽ ex alioꝑ ſententia ſi⸗

ue cõ ſilio acquirere ſen p vicio inquirere. Si wro igno

ragntia eſſet in cquſa.ſanitas pꝛope fit:ſi vt depellar ideo
Srit. Mince ſane in euagelio egimus chꝛiſto ꝓpoſitã fuiſ
queſtionẽ de reſurrectione ab his quii nõ credebant.
ſecd nõ vt crederent:imo vr eoꝛum wotius erroꝛẽ cõfir⸗
marent. Minc ſcriptum eſt! In ills die acceſſerunt ad
eum ſeducei qui dicunt nõ eſſe reſurrectionẽ:et interro

gauerunt eum dicentes. Magiſter moiſes dirit et ſcri ⸗/

pſit nobis. ſi fater alicuius mostuus fuerit hatens vro

rem et hic ſine liberis fuerit:vt accipiat fratereius vxo⸗
rem. et ſuſcitet ſemen fratri ſuo. Erant aute; apudnos
ſeptem fratres. Et pꝛimus vroꝛe ducta defunctus eſt:
et nõ habens ſemen reliquit vxoꝛem ſuã fratri ſuo. Si⸗
militer ſecundus et tercius vſq; ad ſeptimuʒ acceperũt
eam:et nõ reliquerũt ſemen et moꝛtui ſunt. Mouiſſima

gutem omniũ moꝛtua eſi et mulier. In reſurrectione
ergo cuius eoꝛum erit vxro:: Siquidem ſeptem habue⸗
runt eam vroꝛem MHegant reſurrectionẽ moꝛtuoꝛum.
moꝛtui in peccatis. Et vt ſint liberioꝛes ad crimẽ. negli⸗

gentioꝛes ad lbonum:penas eternas futuras in coꝛpoꝛe
et pꝛemia meritoꝛum nõ credunt fide reſurrectõis alv⸗
lita. Et wlut ad ſe mendaces damno ꝓpꝛio inereduli ni⸗

tuntur a chꝛiſto eoꝛum perfidie habere decretũ. et werita
tem moſaici pꝛecepti dicentes neſcio quam fabulam in⸗
uenerunt de ſepteuira muliere quam ieſus wra vel fal/
ſam pꝛeterit: queſtioni tamen qu exilla collegerant in

— —

—— — — — —

Ni
Nis
to
ſto
ghe
tſi
nit
rhe
ſſo⸗
liß
ho⸗
1wi
aa
tſal

Pi
is

iin
io
on
wp⸗
lu⸗
ſpti
lore
gto

io
ſiͤt
eſi
i

ſ⸗

de diſceptationibus do. Balua.

Veritate antidotum verbim reddit. Reſpondens autẽ
ieſus:ait illis. Erxratis:neſcientes ſcripturas neq; veri⸗
tatẽ de Vnlxſitanter errat ſacras ſcripturas ignoꝛãs:
directrices enim ſunt m luminoſiſſ mãa veritatem que
perducit ad deum. Itaq; ignoꝛatis ſcripturis etiam dei
veritas ignoꝛatur:qua incognita nõ peruenitur ad deuʒ
qui ſua virtute habet efficere reſurrectionẽ moꝛtuoꝛum
ſicut ipe in ſcripturis ſacris multipliciter et miſtice xol
licitus eſt ꝙundabatur quidẽ ſaduceoꝛũ ratio. ſi ſeptẽ/
uira vxoꝛ iure legali omnibo eque fuit:in reſurrectione
quidem cuius erit. Ommiuʒ ſimul vna exiſtens eſſe nõ
poterit vnius amplius qᷓ alterius eſſe nõ debebit: cum
in hac vita potioꝛis iuris vxoꝛici vni q; alteri non fuerit
obligata. Elnde qᷓ;uis expꝛeſſo ver cõcluſionẽ non in/

ferrent.animo tamẽ geſtabant: ergo nõ eſt reſurrectio

moꝛtuoꝛuʒ. Ded ſi eſt. cui ex ſeptem dabitur ſeptẽuira

vxoꝛ: Deteſiabile dictum cogitatu atq; auditu: ꝙ in a⸗

lio ſeculo matrimonio ſtndeatur. Pꝛoinde dicit ieſug.
Filij huius ſeculinubunt et traduntur ad nuptias.l⸗
li vero qui digm habebuntur ſeculo illo et reſurrectõne

ex moꝛtuis.neq; nubent neq; nubent᷑ neq; ducent vxro/-

res:neq; enĩ vltra moꝛi poterunt. Equales enim ange⸗
lis dei ſunt in celoet filij ſunt dei:cum ſint filij reſurre/
ctionis . Seculũ iſtud traduce carnis ex legittimo ma
trimonio copulatis carne coꝛrupta in homimbus multi
plicari oꝛdinauit omnipotens.poſt pꝑccatum pꝛimariuʒ
ꝙ foꝛte abſq; coꝛruptione nõ pꝛecedente peccato tradu⸗
ctio illa fuiſſet.ea honeſtate atq; caſtitate carnis ſeruata
que ab expꝑerientibus coꝛruptelã nõ creditur:cum nõ fu
erit in aliquo pꝛeterqᷓ; in conceptu et partu dei filij facti
hominis reſeruata.Opoꝛtebit eni hoc ſeculũ ab illo dif⸗
ferre:in hoc maxime ꝙ iſtud homines in illo gloꝛifican⸗
dos generaret. Iſtud in vinculo matrimonij:illud ab⸗
ſolutum ab omni lege carnali. Iſtud in coꝛruptõne il⸗
lud in incoꝛruptibilitate. Mõ enim eſſet beatitudo coꝛ/
ruptione cõſecia. Germinat ſeculum iſtud ſuo ſenſibili
et oꝛdinato nature modo pꝛo celeſti patria et futuros ꝑ
gratiam ciues.gloꝛiſicandos per deum incõpꝛepenſibi⸗
li et ineffabili modo.Aperit tamẽ licet tenuerit ſaluatoꝛ
chꝛiſtus illius futuriſeculi honeſtatem.caſtitatem inte
merabilem integritatem.libertatem beatitudinẽ eterni
tatem altiſſimã et ineffabilẽ dignitatem. tamẽ excludit
nuptias et moꝛtem atq; moꝛtalitatẽ cum homines ſecu
lo illo dignos comparat beatiſſimis ſpiritibus ſeparatiſ
ſubſtantijs per cõuerſionem ad deuʒ in beatitudine: qui
cuſtodita virtute reſurrectiõis filij eſſe meruerũt. Poſt
differentid vtriuſq; ſeculi:reſurrectionem ex ſcripturis
quas ſeducei neſciebant:aſſerit eſſe futuram inquiens.
LAuia vero reſurgunt moꝛtui:et moiſes oſtendit ſecꝰ
rubum ſicut dicit dominũ deum abꝛaam deum iſaac.et
deum iocob· Deus autem nõ eſt moꝛtuoꝛum ſed viuo⸗
rum. Omnes enĩ viuũt ei. Uos autem multum erra⸗
tis Inducit famoſam veteris teſtamenti hiſtoꝛiam ad
reſurrectionis ꝓbationeʒs:cũ deus in rubo atparuit moi⸗
ſi mittendo in egiptum pꝛo literatione fratrum ſuoꝛuʒ
dicens ei. Ego ſum deus abꝛaam deus iſaac et deus ia⸗
cob. Si deus eſt qð negari nõ poteſt. in ſeipo et a ſeipᷣo
eterne exiſtens. et ſeipᷣm aliquoꝛũ deum eſſe dicit: pſpi⸗
cuum eſt ꝙ nõ moꝛtuoꝛũ aut nõ exiſtentium ſed viuoꝝ
ſe inſinuat eſſe eum. et cum iam pᷣmoꝛtuos in carne.
cõmemoꝛat viuos in anima: reſurrecturos in carne ſua
virtute pnũciat. Et cum multa hic poſſent dici. ſatis eſt

omnibus fidelibaiſta ſententia ſaluatoꝛis ꝙ vera reſur⸗

rectio ſit er moꝛtuis:que cum ratione nõ pꝛobetur:fide
credatur. Memini de illa dicenti.certiusverius ſecurius
qᷓ chꝛiſto vei filio datur fides. Qui vero poſt hanc miſe⸗

riam vitam aliam nõ credendo deſt perant. nil aliud dig/
llo ſuggerente intendũt.niſi exiſia omne delectabile
ſenſibus uretinate caperenn gehenna eterna demum

cum ipᷣis ſpiritibus malignis intrudẽdi.mnia deo vi
uunt:nihilq; moꝛitur ei qui ex nihilo cuncta fecit. Pꝛo

pterea intuſit. los multũ erratis.nõ intelligendo ſcri
pture veritatem aut male interpꝛetando qð legitis ⁊ in
diuina virt ute que omnia bona poteſt et vult non credi⸗

tis. Et reſurrectio moꝛtuoꝝ inter epera dei bona et mi⸗

ra et expedientia nature moꝛtali et rationali ad imaginẽ

ei facte de ꝑpeximijs eſt. ad oſiendendũ moꝛtis imperiũ
poſſe avita ſupari:et ne moꝛs ſerpentina fraude introdu

cta poſſet diu tenere deceptoſ. Sed illa dumtaxat moꝛs

per reſurrectionẽ ſupanda erat que inflicta eſt in multa

tione culpeoꝛiginalis que tantũ in ſeparatione anime a
coꝛpoꝛe gꝗgitatur:nõ illa quidem que voluntarie in fligit

culpe. Elnde reſurrectio moꝛt uoꝛũ in coꝛpoꝛe penitus e⸗

rit in bonis ⁊ in malis.in electis et repꝛobis:a moꝛte in

flieta expectato humane radicis. Mõ tamen alia reſurre⸗

ctio inuiſibilis excluditur.que quandoq; fit per dei gra⸗
tiam ex moꝛtuis in eccatis:circa quam nõverſabatur ſa
duceoꝛum queſitio. Et erat in oꝛdine rerum decentium
vt tam nobilis cõnexio coꝛpoꝛis et anime per debachato
rem moꝛtis abinuicem diſſoluta ꝑ reſurrectionẽ iteruʒ
reintegraretur. vt hominum lona natura creata pſiſte/
ret:et experimento monſtrarer᷑ qd ut ipᷣam ex toto dele⸗
at intantũ pena deſeuire nõ poteſt. nõ tamen fieret pᷣter
q; in reintegratõne coꝛpoꝛum reſurrectio ipᷣa cõmunis:
ſed alis eſſet ſimul cum anima ineternum ſupplicium
coꝛpis.et aliquibus ad pꝛiuationẽ gloꝛie abſq; pena ſen

ſibili:electis vero ad eternam gloꝛiam foꝛet. Verba iſta

erant delectantia ſenſum et affectum qui ſemper fertur
in bonim et gradatim in optimu. attamen excedebant
audientiũ intellectum:vt etiam in ammirationẽ addu⸗
ceret. Et audienteſ turbe:mirabantur in doctring eiꝰ
Oos eſt omnis cõcionis indocte id qð nõ intelligit in
ammirationẽ trabicere. Superna erat doctrina chꝛiſti
et inſolita bominuʒ auribus:et obruebatur intellectus
ſupatus in magnitudine illius. Mon tamẽ miratio hu⸗
iuſcemodi ad fineʒ quo ducebatur animos admonebat:
vt ꝓpoſita crederent et a doctrina falſa reſilirent.

Diſceptatio ad finem pducta de cõparatione manda
toꝛum.ſecundum mattheũ et marcum.
Capitulũ LIII .
Vm eſſet ieſus in templo palam faciens doctri
c nam elodquij ſui paratus reddere fidei rationeʒ
omm poſcenti.et ſuppꝛeſſis phariſeis in tribu⸗
to ceſaris et ſaduceis inveritate reſurrectõnis:iterũ pha
riſei ad aliam queſtionẽ inferendã vt vincant ſe parãt.

fitq; ipoꝛum cõuentus. inquiritur et conquiritur quid
amphus ſibi poſſit opponi de quo in inquirendo vincat᷑:

cum vſq; in tunc omnes diſceptarios cõfutaſſet. Vnde
Lphariſei autẽ videntes ꝙ ſilentium impoſuiſſet ſadu⸗
ceis cõuenerunt in vnum. Et acceſſit ad eum vnus ex
eis legiſdoctoꝛ qui audierat illos cõquirentes.et vidẽs
quoniam bene illis reſponderit: interrogauit tentans

eum. Maaiſter quod eſt pꝛimum et magnũ mandatuz

in lege Mos pueroꝛum eſt cum deficiunt in lucta:rein
tegrare luctamen. Et ſuperboꝛũ cõſuetudo atq; iactan⸗
tium.vt cum vno arguuntur ad aliud ſe tranfferre:ne
victi videantur. Et credunt pleriq; copioſitate queſtio
num effici clarioꝛes:atq; cum variant aut tergiuerſant
eſſe victoꝛes.Audiunt phariſei iam ſilentium ſaduceis
impoſitum:ipᷣi vero quare loouuntur male rati.ne ceu
illi cõuicti ſunt poſſe cõuinci.gacit cõöuentum igiaultas
4

nr

ſed iniquoꝛum. et vt vincant in vnum cõueniunt vt coõ
ſilio cõdicant equa parte ipiadoꝛiãtur verbale certamẽ:

ne ſicut ſupꝛa vieti er reſponſione tributireddendi vt

Aſaducei pereum ſilentio aqdictiſteruz cöuincantur. Et
Partem religioſioꝛem aſſumant dum tentant: erudiri q

rogandi auctoꝛitatem: vt ſi vicerit.

ex certatoꝛe vno vi⸗

cctoꝛia ommibus ſit cõmunis. Si autem ſuccubuerit:ſo

lus erubeſcentia luat. Qlm eum interꝛogans tentat vt

pꝛobet. ſi quou ſq; feratur doctrina eius. quid de xi lege

cognoſcit: ſi euʒ aliqua parte poſſit inuol uere aut depꝛe/
ndere in neſcetia mandatoꝛũñ CVlocat er cõtemptu ma
giſirum in cuius gimgna ſio vt ab ipo quippiam diſce⸗
ret nunq; fuit. aliar vrbum ſed nec impunitũ. eumvo
care coctoꝛem ſiue magiſtrü ſeu in aliquo ſuperioꝛẽ ſibi

et nõ exhibuiſſe aut expibere vocationis officiũ. nec wile

ſrteriad id quod exigitur in velatõne moꝛali:quoniꝗ mul

ti weant dominũ cui ſubdi nolunt. mulri magiſtru cin?ꝰ
doctrinã elpiciunt: wetoꝛẽ ein cõtradicunt. Oulti xo/

cant battem:et fliatione wram non erhitent.
