frater ſoꝛoꝛem aſpiciat.vt eam amimo libidiuoſe concu
piſcentie concupiſcat qui agitatus a pꝛuriente libidine
concubuit cum ſoꝛoꝛe.qui concubitoꝛem alium occidiſ
ſet ſi ſciuiſſet. Vide igitur quanta cum ſoꝛoꝛibus iuſti
cia pudicicie eſt ſeruãda vbi tantũ exagitat infrunita lu
xuria:vt omnis pellatur reuerentia omnis depꝛimatur
verecundia neceſſaria NHullus frater pꝛeſumat ſoꝛoꝛem
adultam tangere nuda carne in eam oculum figerenec
fixum in ſe diligere. deuitet omnẽ ictum:duitet ſecre⸗
tum.xennuat obſequium vnde tactus naſcitur manu/⸗
um:maxime ſi foꝛmoſa.ſi iuuems ſi apta ſi amabilis.ſi
audax ſi pꝛocax ſi cõceptioni HudetEiiſiter ſoꝛoꝛ fra
trem calamiſtratum et egregie foꝛme pompatice ince⸗
dentem:omnino deuitet. Ebi eni ſecuritas eſt er pin⸗/
quitate:ibi diabolus infallibiliter decipulã tendit.Nul
la ſuperflua eſt cautela:vbi viget natura coꝛrupta. Nec
vir aduſtus ab igne libidinis conſiderare nouit ſoꝛoꝛẽ
ſed mulierem:quem ſoꝛoꝛ non cogitat fratrem ſed eſti/
mat aliũ hominẽMon atres q ſunt mu
lieres ſed honoꝛent debitis atq; honeſtis modis: quia
ſumt natura ſimiles q;uis ſexu diſſimiles. aio: pꝛofe⸗

fecto eſt nature ſimilitudo:qᷓ; ſexus diſſimilitudoEt ſe·

mutuo ad aliam vitam diligant atq; dirigant: ua —–“
ſe noꝛunt eſſe creatclctae ſinr amari fratres quomodo.
libet ad ſoꝛoꝛes:pu ſillanimes enim ſunt.et ſepe ad ſini
ſtra declinant Mec &ineãt diu apud ſemetipſos a phi⸗
largia detent ioſtqᷓ; ipſas viderint etate ac omnimoda
voluntate nubiles:conſueuerunt enim diu detentedo
mum fedare paternam. Si wro ipſas cognouerint fir
mo pꝛopoſito aſpirare in cehtbem vitam. tanto eis ſint
carioꝛes quanto mundioꝛes.nec moleſtent ecꝛum con
ſcientiam ſi volunt firmiter pudiciciam:et in hoc con/
temnant voces atq; iudicia que pꝛoferuntur in contra⸗
rium caſtitatis.Dignius nanq; ⁊ gloꝛioſiueq; penitus
eſſet:chꝛiſtum qᷓ; terrenum regem pꝛo ſoꝛoꝛe habere co
gnatum Gumope caueant ſane germani:ne ſũſcipĩãt
verba vxoꝝ ad detrimenta ſoꝛoꝛum. Sepe nanq; vxoꝛ
omnem amoꝛẽ ad virum ſuum eſtimat odium a ſuam
reputat fraudem:ſi vir diligat iuſta lege ſoꝛoꝛem Cene
atur vxoꝛ gradu ſuo:⁊ ſoꝛoꝛ pꝑmaneat oꝛdine ſuo. Nam
lex matrimonij non excludit ſoꝛoꝛẽ:lex nature atq; chꝛit

☛Räẽ &% &πω r. M⸗ .
ale, A.s .—Nℳ , T.
ſtiv sr ſee

ſPPr- — äIW. rAr. AS5
ne ar rr 1 g1.en en

quintuſdecimus

ſtiane iuſticie non excludit vroꝛes. Miſeria et iniquita
te circumfuſus eſt:qui alteram ledit ex altera. ulte p
fecto ex hoc ad mala patrãda viam compendij captaue⸗
runt. Itaq; ſtãtibus his que diximus fratres ſic ſugs
tractent ſoꝛoꝛes ſicut ipſi vellent tractariſi eſient vauui
de mulieres ed odium euangelicum ad hunc amof
rem iuxta ponatur. Quia qui non odit fratres aut ſoso
res vt ſaluatoꝛ ait non poteſt chꝛiſti eſſe diſcipulus. Et
qui nõ eſt diſcipulus chꝛiſti: diaboli eſſe ipſe cõuincitur
ipio dicente:Qui non eſi mecũ aduerſum me eſt. Qð
non ſolum de moꝛibus ſed de doctrina intelligit᷑. NHam .
ex doctrina ſuſcipiuntur moꝛes:et moꝛibus doctrina ꝑ

ficitur. &ι 5odium non tendit in ꝑſonã creatamq; na⸗/
turam: ſed ad id ꝙ frater fratri. frater ſoꝛoꝛi. ſoꝛoꝛq; fra/
tri ad diuina impedimenta pꝛeſtaret/Erãgitat me ſer⸗
mo vteri mei vt aduerſus tpa funeſtà declamem. in qͥ⸗
bus pene omnia pꝛocedere videntur in tenebꝛis.nam
ommis crudelitas omnium nationũ ad ꝓpinquos ? fra
tres: et omnis inhoneſtas ad ſoꝛoꝛes in chꝛiſtianis no⸗
ſcitur reuixiſſe vt retardari nõ poſſit a malo nature cõ⸗

munitas. moꝛum honeſtas nec ipſa gratia cheiſtiana qᷓ

ſolum ſperatur pꝛouehi ad ſupꝑna/Reuixit cayn:
ſolam inuidiam peremit pꝛoditoꝛie fratrem/

ui ob

(Giheallwfer vſaac ad vtriuſq; hominis moꝛtem.

au qui abs re voluit interficere fratrem. vt impyune
potuiſſet:yſaac patris pꝛeſtolabatur et moꝛtem/Jnui⸗
gia ira impacientia filioꝛum iacob aduerſus iuſium io⸗
ſeph. in chꝛiſtianis fere vbilibet locum habet:vt nec fra
ter fratri pacifice loqui poſſit. vt frater fratrem oderit.
occidere welit ſi poſſit.ac etiam pꝛecio vendat moꝛe illo
rum Katrenum magis amat querit ⁊ vult q; ipſum/
pecuniam aut hereditatem Reuiyxt crudelitas reg io
ram qui poſtqᷓ; aſſumptus fuit in regem omes fratres
ſuos interfecit gladio.gelo malo pꝛecauens futurũ eqlẽ
aut ſui regni raptoꝛetſRtt fuerunt in populo
iudeoꝛum atq; gentilium vt vtriuſq; cronica hiſtoꝛi
ca facta retexunt:qui crudelitatem ob turpem damna⸗
tumq; reſpectum in fratres peregerunt in chriſtianis
vt plurimum repullulauerunt. Exretroactis tempoꝛi⸗
bus audiuimus noſtriſq; tempoꝛibus vidimus fratrẽé
vt tota paterna ſibi aſſer iberetur hereditas interfeciſſe
germanum aliumq; ꝓpinquum.et vt domini domus
aut ciuitatis ageret abſq; collega tradidiſſe crudeliter
exicio vterinum: ꝓpter pecuniam fratri abſtuliſſe vitã.
Necnon et ſimilia pꝛopter iſta fecerunt in parentes:in
quos fuerunscrudeles.quia occiderunt et matres qᷓs
tapianguerunnelſfiil inceſtuat et ſtuprat thamar
lubricus frater amon in lubricis chriſtianis.vt frater
cum ſoꝛoꝛe libidinoſa cõmixtione concumbat: priuet
pudoꝛis lilio anteq; ſit tradita viro/Ebiſcnur hocie in
ter pꝛopinquos honeſtas.et pudicicia ſanguinis.igcet
pulſa pꝛe foꝛibus. Mulla poteſt eſſe niſi cum difficulta
te cuſiodia vbi eſt germana ſecuritas.vt videsatur ablio
num dicere vt inter fratres et ſoꝛoꝛes cuſtodia celebre
tur:qui ſoꝛoꝝ primi deberent eſſe cuſtodeſ.ui ergo cu
ſtodienda dabitur mulier. quã opoꝛtet preſeruare a fra
tre. cui cõmittetur preſeruanda extraneo ſi ne fedetur
abſtrahitur a propinquo. ad nullos preterq; ad propin
quos iure humano hec cura debetur. Ex iure autem di
uino niſi per violentiam non poteſt honeſtis hec cura

cõmitti:Qui fratres ſunt ⁊ proximi mulierum d bent

eſſe cuſtodes:qui ſepe ſiturpantur ab alijs inſunt vlto
reſ. Sed pꝛohdoloꝛ qui ſoꝛoꝛes atq; ꝓpinquas abaliſſ
tuerentur:cum eis impune pnidoſa iecuntate camde
ſtine foꝛnicantur. Proinde ſi cuſios effodit tſaurum
et theſaurarius aſpoꝛtat aurum:cuſtodie nullũ exit re⸗

mec
fami
hagiob
lorem.
hmpae.

m
lummio⸗
nerfin
Wwent.
elllo
om
recio⸗
ſtatres
rieſe
popuo
lbſtori
Darnner
tiſuuns
emwveif
oftaer
erſeciſe
s
delter
ſeyni⸗
ſteeuin
tes is
ofar
flater
Nrllet
Mein
eet
ficul
Urabe⸗
elebre
eagocn
teaft
ſten
nen
N
CNtd
Abent
tre.
helit
nle
grom
lule⸗

eiuſticia chꝛiſtiana

medium Si paſioꝛ lupus effcitur:inuacuũ balat ouis
Suhper ſuccenſam domũ a ꝓpꝛio poſſeſſoꝛe.vbi de vici
narum periculo non timet᷑:nullus enundet aquã. Ma⸗
gis vero ſuper occultũ et inopinatũ malum:nullus op⸗

ponet medelam. Quãobꝛem muiſibilis hoſtis ibi pꝑedi,

cam ponit:vnde auferri neuit Welneüs go dlns
rodes rex adhuc moꝛtalitate damnata regnat in chꝛiſti.
anis:vexilliſcat imitabiliter vt vxoꝛem fratrꝭ ſubrepti
cie atq; incognite accipiat alter frater.contra quos etiã
nunc iohannes ſcilicet chꝛiſtiana iuſticia ex euangelio

clamat ꝙ nemo pꝛo expleda libidine vxoꝛem fratris acx;

cipiat:quia ipſa iuſticia damnat/Oeruetur igitur chꝛi⸗
ſtiana iuſticia inter fratres ꝓpinquos atq; ſoꝛoꝛeſ/œpul
ſis Fuiſs ahibins ſubuentiomibus.et toleretut omni
no iniuria ꝑperam retributio ne fiãt fraudeset doli nõ
irruant:omnis oimode pudicida reſeruetur. Ipſe aũt

chꝛiſtus in bonis fratribus verus eſt frater: qui nobis

per carnem factus eſt frater· Et pudicus eſt in fratrib⸗
et ſoꝛoꝛibus qui faciunt in hoc et in alijs voluntatẽ aliiſ
ſimi patrꝭ eius.et tales appellat ſuos fratres et ſoꝛoꝛes
in quibus iuſticiem quam impleturus aduenerat ipſe

umplet. pitecc efrrr n N
De iuſticia Atucoꝛum nouercarũ et pꝛiuignoꝛum.

Lapitulum V
Itricos ⁊ nouercas atq; pꝛiuignoſ in retia ſua

v trahit ipſa decoꝛa iuſticia:vt omnis coniunctio

pꝛeter eam omnino ſit turpis· penis aſſcribit
tartareis omnem hominẽ ipſa carentem. Supꝑerindu⸗

ctus homo a matre renupta ſuper ſilios alterius homi

quibuſ

nis ita tractet ſi egent vt fiios pꝛoprij ſeminis
patre oꝛbatis matrem abſtulit:et quaſi crudeli

trem abſq; ꝙ ſuperinductus matrem ꝑ matrimon

gem in ſuo dominio vendicaret/Etòzun diuina lex atq;

luſticia chꝛiſtiana ad deuitandam foꝛnicationẽ permit⸗
tat ſecunda et deinceps conubia.nmhilonnnus ſuperin⸗
ductus abſtulit ſeꝑe filjs matrem:conſenſit in crudelẽ
feminã ſe ꝓpter libidmem filijs auferentem
catur non pꝛopter libidinem nuptias iteraſſe ſed vt ꝓ⸗
lem ſuſciperet amplioꝛem contra hanc iuſticiam fulmi⸗
nat ſententiam:pꝛo eo ꝙ ſuſceptam atq; certam rehn⸗

quit.et futuram ⁊ incertam Ectat. Qualis enim eſt
amplioꝛ iſta pꝛolis affectio ꝓt ſilij querãturet ſilij erpo

nãtur exicio.Exxoſuit penitus quantum in ſe fuit fera
lis anime mater mamillicos ſlios/et puꝑxllaris etatis
ſua ope penitus indigentes.ſi dimiſit inalitos. Filios
querere.ſRlios male relinquere: neſcio que vtilitas in
vtriſq;. Sed nulla in affectione pꝛolis applaudat ſi fili
os alẽdos reliquit:non pꝛopter pꝛolem ſed ꝑꝛopter in⸗
cõtinentiam aut aliquam violentiam fecit. Idcirco di
xerim ſuꝑinductũ ad hos pꝛiuignos chꝛiſtiana lege te
neri. quia ſi deus per moꝛtẽ abſtult patrẽ ipſe per cõiu
gium abſtulit matrem. Sed d per foꝛnicationẽ accipi/⸗

entibusnon dat bic docrriſggun eos nõ inclũdit ſed
ercludit iuſticia chꝛiſtiana. Hec pᷣꝛo tanto dixerim ſi ſi⸗
liaſpatres oĩno gubernatoꝛe caret vt pꝛobabiliter dſit
illa ꝓpinquitas: cui gubernandi matre relinquẽte incũ⸗

bebat officium. Mam vitrieus filiaſpatribus connexus

iunctio magna Giſij etia qi niaſcentur vterini cum
filiaſpatribus etunt.et ipſoꝛum erit indiſſolubilis con
nexio et in cõmuni vocabulo vocabunt᷑ fratres carnis.

— . „ ₰ —
Wann 7 — 9o—60 SS r pen⸗ Nℳ cle ſ. 1-

2 rX½ — ,☚ Oν 12 ,K R,οn. —

n-
ſuper vulnua infſit. A infeſicitatem humanam atqB/
mundanam debuerãt ſuffeciſſe: p moꝛspꝛeripuerat pa

pꝛopter vnitatem vterinam per veram legem maternã

Et q;uis vmitas ſeminis de ſit.vnitas coagulatiõis in
vntre vno non defuit. Et ſi non ſunt ex eodem ſemie
patris.ſed tamen ex eſdem ſanguinibus matri:et per
eandem poꝛtam habuerunt ingreſſum in mundũ hũc
quem incolimus tenebꝛoſum,/Pꝛoſpectabit deſuꝑ lu⸗
perinductus homo connenone vtrãq; aſpiciet:et vide
bit ſe debitoꝛem qui eis abſtulit matrem Ingredietur
qʒ aulam chꝛiſtiane caritatis vt ibi ſe induet viſcera ca⸗
ritatis.et oꝛbatis vtroq; parẽte vno per moꝛtem alte⸗
ro per hauc legem ſe conſtituet curatoꝛẽ auctoꝛem tu⸗
toꝛem. Et filiaſpatrũ nõ per naturã ſed per paterna of⸗
fica ſe faciet dulcem patre et eoꝛu bona curabit augmẽ
tabit fouebit:quia matrem abſtulit que feciſſet Mecnõ

—¶— n

et pꝛungnos celabit celo pꝛopꝛioꝛũ filioꝛum ſi ſibi cela
di aderit opoꝛtunitas.nec alios gelatoꝛes habebũt qui⸗
bus eletur honoꝛabilis caſtitas:nec in ea aliquid inho
neſti tentabunt,. Pꝛohibet diuina iuſticia turpitudinẽ
filie vxoꝛis ſue p eret punn
et ipſe perderet iura ꝓpꝛia in vxoꝛe, Apſi vrro in omm
bus venerabuntur vitricos moꝛe patrũ:vbi ab eis pa⸗

ternam curã ſi nfigin r aderunt
pꝛouidebit ipſe facultatem libꝛãte iuſiicia.qunbo inexcu

ſabiliter ex quadam diuina ⁊ occulta iuſticia pꝛo tanto
tenebitur:pꝛo quanto damno intulit auferẽdo matrẽ
Nam ſi crudelis mater virum non inueniſſetinuemſ⸗
ſet ama ſium.Ego vero inquã certiſſime ꝙ hec cura nõ

erat a deo tibi cõmiſſa vt huiuſcemodi matrem aceipe⸗

res:vt foꝛnicationem ipſa vitaret de ſe ſolũ non de alio/

enitus reuelari:et ſi fieret pumretur

N . e Nae . 9
—
.S. 5 vi- 7 5

vbi occaſionaliter coꝛã deo vnuſquiſq; tenetur redde:

re rationem Si autẽ filiaſpatres ex matre relinquen

te nihil ꝑtulerunt incõmodiliberi erunt vitrici.tm̃ in⸗
ter eos ſeruabitur chꝛiſtiana iuſticia et illa moꝛum ho⸗

neſtas et obſequioꝛũ exhibitio pꝛeuentio in honoꝛibus
pꝛout dictat iſta connexio et antiqua conſuetudo.et ſi⸗

cut poſtulabit moꝛalis fides que nouiter fundata eſt in
vnius ſingularitate perſone.in lege coniugij ſecundas

aut deinceps nuptias ipſa tenente:in lege nature ma —
tre manente Ald nouercas wro eque vel amplius iſia (z·r 15

AE e 1

luſticia loquitur. vt filiaſmatres vt ꝓpꝛiaſ ſilias atq; fili
os ſi dum habent auũt ſi haberent:vero amoꝛeſedula cu
raſſollerti cautela diligant foueant atq; cuſtodiant.Cu
us genere er milleſimo fere vna reperitur irrepꝛehẽſi
bilis.que huius infauſti vocabuli nõ habeatur ipſa pa⸗
ctrix Nam nouum pꝛincipatũ ipſa exercet in quoſ inue
nit apud virum:quibus melius ſepe ſi vꝛſa capitꝭ filijſ
aduentaſſe fueuerunt fere ſemꝑ maledicte moꝛ⸗

.te anteq; filios ex viris ſuſcipiant terminare per pꝛiui⸗

Leut

gnos et inceſſanter querulam emittere ecei aut de·

* ſpiciuntur aut minus debite pꝛehonoꝛant/alſſcribunt

pꝛiuignis maſculis pꝛodigalitatẽ:furta rerum diſſipa⸗
tionẽ.A feminis vero remouent honeſtatem:et ad irã

conantur inflectere contra eos pium in filios patrem.
ſic ſuſficit pꝛo illoꝛũ et illarum miſeria ꝙ filiaſmatres

ſunt:niſi earum malicia filiaſpatres fiã ſciõ quẽ

maioꝛa damna nouerca poſſit inferꝛe qᷓ;a filiſs patrum —

amoꝛem nerergrie lõs genuerint extol⸗
luntur ſuperbia:et vigoꝛe natoꝛum crudelius renouãt

nouercatum.Accẽduntur celo inuidie pꝛo filijg ad nõ
filiosauaricia compſuunt᷑ ad alioſ.ad pꝛopꝛios ſupflua
largitate deſcendũtlatrocinant᷑ bona cõmunia.exercẽt

furta pꝛo filijs.ſeras obfirmant.pꝛo archiuis nouas ſe⸗

ras inueniunt.vt nil pateat illis.ſuis vero nihil lateat

— Exrair abſinatru vt purmam facies ſqualida ſuffuſa

lacrimis:ceſaries hcnra ceia vſus. Filioꝛum vo ſu⸗
oꝛum nitida cutis ſplendidus vultus caput lotũ con⸗

toꝛta ceſaries bene ſuta et polimita veſtis/ Statuẽt ad
viros wrboꝛum inexpugnabile bellum oꝛnatum lacri⸗/
mis ſuffultum ſuſpirijs fulcitum amplexibuset ſepe
ſuauijs vt ipſos auertanta recoꝛdatiõe pꝛemoꝛtue cõ⸗
iugis:ad hoc deuenire tentantes vt ipſe amẽtur ardẽ⸗
tius.Quod vbi factum cognouerint nouam ilico exoꝛ
diuntur telam quam impꝛetermiſſe contexunt. noui⸗
ctate vero magis an veritate dicam.vt a pꝛioꝛibus filijs
patris auertant amoꝛem:ad poſteroſq; cõuertant.CTe⸗
tat mala nouerca oꝛdinem mutare rationis:cũ in amo
re paterno filios nititur pꝛepoſterare.Oꝛdo eſt natu⸗
ralis iuſticie vt pꝛioꝛ natus pꝛioꝛ ſit in a Soc di⸗
co vt filij ſunt niſi poſierioꝛ pꝛioꝛem pꝛobitate virtutiſ
exceſſerit que iuſta cauſa eſt amplioꝛis dilectiõis: quia
tunc dilectio non pꝛepoſteratur ad filium. ſed ad pꝛobi
tatem virtutum. Mõ frenabitur amimus maleſide no
uerce.quin in hereditate ꝑuertere velt oꝛdinem lega⸗
lis iuſticie:cum ſuos filios poſterioꝛes petit fieri heredi
tate pꝛioꝛes.natu pꝛioꝛes:ꝑetit eſſe poſterioꝛes. In hoc
allegabit infantiam allegabit puericiam debilitatẽ mẽ
bꝛorum:ineptitudinem ad lucrandum.et abs matrib-
non amoꝛe ſed odio non animo diligedi ſed wrſutia de
cipiendi aſſcribet eloquentiã peꝛitiam foꝛtitudinẽ dicit
adeſſe membꝛoꝛũ.lucrandi aptitudinem didiciſſe: rele
uandos eſſe maternis conſanguineiſ etiam ſi perirent
extollit illos vt depꝛimat.ſuos infimat vt extollat.non
ceſſabit cum verbis a lacrimis ſeꝑ ſloquetur donec ad⸗
hibeat alios quos a viro nouerit eſſe dilectos donec ſu⸗
os filios eis quos nouercatur quomodolibet añãpfonat.
. Et ſi retundit᷑ verbis ꝙ abſonũ eſſet cõplere iure lega⸗
li:et ſcandala et ſciſmata eſſent ineuitabiliter inter fra
tres.et pꝛeceptum eſt in lege dñi ꝙ vir diligens vxoꝛẽ
ſecundam magis q; pꝛimam:filios dilecte pꝛioꝛare nõ
poterit filijs non dilecte aut minꝰ dilecte pꝛioꝛi Et qð
dicitur eadem iuſticia reconuertitur.tunce nouetca enĩ
omniũ fera crudelioꝛ omni ſerpente aſtutioꝛ ſe ad cal⸗
lida cõmenta conuertet vt fiant antedonationes pecu
nie. pꝛerogationes abs matribus inſcijs a ipſa ſe offert

quintuſdecimus

det in eaʒ

„*

d aſpiciat in animo generoſa nouerca oꝛ/

dinem nature legis iuſticia: et nibhil eoꝛum ſua oꝛdina⸗

tione ꝑmutet. Seminis cõmunitatẽ ommino conſide⸗
ret:ex quo ſui poſteri cum pꝛioꝛibus ſunt exoꝛti.Appel⸗
let verbo filios:opere vero ꝑtractet vt ꝓprio coꝛpoꝛe na⸗
tos. Que filijs optat amicos:diligat còſeminatos.Nã

quo iure nouerca ꝓbabitur diligere virum ſi nõ diligit

filium:Quõ diligit patrẽ ſi eius nõ diligat filiaſ matrẽ
Quomõ diligit quẽ aluit in ꝓpꝛio ventre ſi eius non a⸗
mat fratrẽ cõmunem in ſemie: Adiungit his pia no⸗
uerca gratiam chꝛiſtianã et filiaſmatres ea lege ꝓcuret:

qua ſuos ſi ad hanc vnirẽt miſeriam optat ab alia pcu⸗

—

rari. Et nomen nouerce vincat materna virtute. Ma⸗
ter fiat miniſterio:que pariendo nõ fuit. Intueat᷑ acu⸗

tius alio qᷓ; oculo coꝛpoꝛali. quoniã imago et ſimilitudo

eiin ſuis et abſmatribus eque refulget ꝓut a domino
ſunt creati.vno ſanguine ſunt redempti.vna ſide ſigna
ti:vnam wro vitã que vocatur eterna pariter expectan⸗
sihaſinaes Wro nouercas venerent᷑ vt matres de
fectibus indulgentiam dantes.et ſi nõ meretur earuʒ
cõditio:deferatur tamẽ honoꝛe paterno. Honeſtas ſer⸗
uetur ad eas velut ad ꝓpꝛias genitrices:quia impꝛope⸗
ratus eſt defectioni aſcriptus ruben.qui paternũ cubile
maculauit. In lege vero ꝓhibetur.Abſolon vero qui cõ
tra fect interemptus eſt:eo merito alijſq; adiunctis.
Quid ergo dulcius in cõmuni habitatõne poſt moꝛtẽ
patris.matriſq; diſceſſuʒ.qᷓ; ꝙ qui nõ ſunt parentes na
tura fiant parentes gratia:qui pater nõ eſt in ſemine ſi
at in gubernatione.que nõ genuit fiat cariſſima nutrix
qui cõcepti nõ ſunt in fetoꝛe libidinis.fiant filij vere di
lectionis:vt eo ſit gloꝛioſioꝛ et iocundioꝛ pater qͥ habet
ſilios ſine coꝛruptõne carnis.et mater leta congaudeat
quia filios habet.partus nõ experta doloꝛes:et noua ſit
mat eria exultãdi.cũ habeãt filios ex coꝛruptione carniſ

et ſimiliter habant filios caſtitatis. Sepe multi ſine

aliquo pcedenti cõnexu filios adoptarunt. Et filia pha⸗

raonis adoptare voluit ſibiꝓ filio moiſen:filium ex he⸗

archiuum cuſtodire:ſrondet omnino ſecretu. adducet

caros quos habet conſoꝛtes.vt ſi velit depoſitoꝛios ſaci

at et res in poſterũ lateat/Sei ſſero paãtri: ſi tali
nouerce ſic nequiter ſuggerẽti pꝛo re petita pꝛeſtabit aſ
ſenſum. Pꝛobaretur enim ammſiſſe rationabilem et ꝓ
pꝛium ſenſum.et peruerſoꝛ eſſet oꝛdinis naturalis iu⸗
ſticie legalis turpatoꝛ. amoꝛis et legis eius deſtructoꝛ:
magis conſentaneus blandienti femine qᷓ; diuine iuſti

ceoſr nonereis ſubdolè ſic agentibus iuſticia
poculum damnationis pꝛopinat:miſi errata coꝛrigant.·

Et quicquid furto dolo ſuggeſtiõe abſmatribus eſt ab
latum iuxta poſſe reſtituant:ac oꝛd inatione cõtraria ad
id redeant bona vnde ſunt nequiter deriuata
miſeria nouerca cõpꝛimitur vt vicinos fi lo atq; ami
cos diligat:ad ipſoꝛum vero fratres infauſtis emulati
onibus naiterieem; fi iaſmatreſ paternã do
mum dimiſeru rinnite paaceſenin! in pegre per lon
ga exilia perierunt.aſciuerũt ſe latronibus:cum pꝛedo⸗
nibus erpoliauerunt inſontes.et cum furibus patibu/
la pertulerunt.non valentes ferre tirãnidem imo frau
dem inceſſabilẽ nouerce. Priuignas ſine culpa incul⸗
pau erunt ad patrem. infamauerunt verbis et apud no
tos famam pudicicie abſtulerunt:et diuerſimode intẽ
sẽtes in cauſaʒ ex qua pꝛopꝛia ſepe coꝛpoꝛa lubꝛicarũt
uergo medebitur nouercis iniquis.quis earũ ex⸗
piabit delicta.quas lacrimas pꝑimere.lacrimis confode⸗
re interimere verbis dixerim m mũſtis v-tmnũ
genus infoꝛtunij nouercari:cuius iratus eſt deus inci⸗

tate:q; decoꝛa cum

Magnaã

—– lios

bꝛeis. Vxoꝛes iacob voluerant habere omnino filios ex
ancillis.Omipotens deus nos omnes voluit habere ſi
ratiã:qui eſſe poteramus minime per naturam
mmalia terreſtria alienos nutriunt natos:ſimiliter
ipe fecerunt aneg iß pulchra paternitas cum caſti
neſtate maternitas.quaʒ laudabi
lis filiatio ex qua pater nõ eſt ſuccenſus in carne.mater
nõ anguſtiata in wntre:omnis impler᷑ chꝛiſtiana iuſti⸗
cia.Habit᷑ meritũ wvnũ bonis vitricis et nouercis ſimi⸗

llter et pᷣignis:et mala malis retribuent᷑ digna dignis.

He amicicia. Capitulum VI
DOnoꝛabile amabile deſiderabile nomen amici
h cie diu queſitumxarovero inuentũ:realiter dif
ficillime ſeruatũ. hꝛiſtiana iuſticia excedẽs ſu
per omnẽ iuſticiã ipam amiciciã ꝑtim cũ alijs:ptim per
exceſſum exoꝛnat. Sed anteq; applicemus ad ipᷣam iu⸗
ſticiã erroꝛẽ venantes:flumẽ riuulosmare in quoſe col

ligit videamus. Cuius veritatẽ nunq; videre atq; intel

ligere potuerũt ſapientes mũdi.neq; philoſophi natu⸗
rales.neq; qui vniꝰ dei atq; creatoꝛis fide caruerũt: ſeu
no intellerert legẽ datã ꝓplo manu moiſi.Ab eo auteʒ

tpe quoaltiſſimo placuit.mundũ renonareſtuckrinien

p ſuã coꝛpoꝛalẽ pᷣſentiã p aſſumptã carnẽ in vmone diun

ne humancq; nature ſe hoĩby exhibereſquotq̊t in eũ nõ

crediderũt. euangeliũ eius nõ receperũt.de amicicia ne
q; de aliqua virtute verã potuerunt ꝓferre ſententiam:

auia nec virtutes dicende fuerunt.nec in pſenti dicẽde

ſunt. que ſub creatoꝛe ſcõm varietatẽ tom ſua mtelligi⸗
bili lege in bominũ mente cõſiſtunt. atq; ſub eadẽ lege

—

E n

Catfmnf
conſice
ne
dozen
tos.
dilgi
ſmatri
Snong
o⸗
dparet

alap

te, D⸗
erfgan,
mbtuco
AWnmno
ſte ſonn
Mertang
anesde
u arq
fasley
innprope
müadbte
roqic
ciunets,
oſtmeri
tenteon
ſemmneß
nutrir
ſwredi
tqbabet
Gaudent
tnonaſit
one nil
multifne
flaphe
lumerten
noſilosen
thelenf
tnaturam
ſiminter
fn aſt
Gladebi
nemuten
na iuſti
mmoſini
dignie,
1
mamicl
Ziterdiſ
Nelisſin
Poiſfpen
lißamin
oſeeh
zntc
fotl/
nien
heoeltc,
eniniod
ſone diut
eün
ſccane
entiam:
ndie
nteligi⸗
gelege
E.

.

ppeliuſticia chꝛiſtiana

eterno ſine pꝛeſciſo in actus exterioꝛes pꝛoſiliunt. Et
Gq;uis hoc abſonum ſciolis videatur chꝛiſtianis ſpecula

tiuis in cheiſti vita et doctrina fundat luce clariꝰ patet.

Bed xe ſemel et iterum qui hanc virtutẽ et rehiquas/

fſcom ariſtotilem. ſocratem. ciceronem. varonem. ſene

cam legunt.allecti ſulo rtoꝛicoſubtilitate diſſerendi/
et ſcire contemnunt ſcõm legem aut ſcripturam wterꝰ

teſtamenti.dictatam virtute ſpuſſancti.et ſcm euan⸗
genum eructatum per verbum incarnatum: quia ſolũ
coꝛ eius per hnguam carnis eructuauit verbum bonũ
et qui eius virtute ſimiliter ſunt locuti. Ceteri vero ſi

non per ipſum et ad ipſum verbum de hac virtute des
fſiciunt.imo abſq; pꝛofectu inanes facti funt/ ꝛoinde

ad lumen huius veritatis pandendũ:eſſe anſicicie opoꝛ
tet oculo intellectus inſpicere. Amicicia cuſtodia eſt a⸗

mici.magis vero cuſtodia eſt amoꝛis.necnon et animi

ammeq; dicitur eſſe cuſtodia: hoc emim eſt eſſe amici⸗/
cie pꝛout ſub hoc nomine fertur. uſtodire opoꝛtet a⸗
micum eo amoꝛe quo cuſtoditur placituʒ ſuꝑ quo mẽs
ſe accidenta.i delectatione fundauit:ne aliquid irruat q̃
ſtruatur viſibie inuiſibiliter habitaculũ mentiſ.Cu
ſtoditur ſepe coꝛpoꝛis habitaculum humana pericia:et
firmatur diuligentia quã requirit. Anime habitaculum
eſt amicus. Depe imo inceſianter habitat ania in ami⸗/
co.et in abſentia inuiſibiliter apud eum ſedule hoſpita⸗

tur:et requieſcit in eo wlut in lecto coꝛpus. Magiſ vro

amoꝛis cuſtodiaʒ dixerim amicigã. Semper ad vbera
Pendet amoaſquem ſemp expedit lacte nutriri. non pꝛo⸗
ſilit ex faſcijs velut infans opoetet conſtringi in balneo

expedit interdũ immergi:etenm impꝛouiſe plerũq; tur/⸗
patur. Nunq; coaleſeit amoꝛmnuuq; ſuis pedibus gradi

tur.nunqᷓ; firmatur quin cito pateret᷑ rumnã.mſi amoꝝ

pꝛout coꝛpoꝛum certiſſimus eſſet aſpectus:vt q̃nta que/

qualis eſſet amicicia vtriuſq; poſſet eſſe ammus certus
Bemper ſuſpectus eſt amoꝛ ne minus diligatur qᷓ; di
ligat.aut non diligatur ſicut diligit. ⁊ a tertia lingua cõ
cutitur:deficientibus interdum ſignis eſtimat diſſolu
tionem. Interdũ faſtiditur ex nimio.aliquando ex mo
dico toꝛpet.deficiet omnino niſi gubernetur a fide: aut
ſignoꝛũ et nutuum fomenta ſuſcipiat. Que igitur erit
amoꝛis cuſtodia ſi ex hoc amicicia nũcapatur. Fice oĩis
tenetur amoꝛ.quatuoꝛ vro virtutibug cuſtoditur: vt
infra cancellos pꝛudent ie iuſticie tempantie foꝛtitudi⸗
nis includatur. nulla ipſarum a plaga quam tenet/ ad
campeſtria pꝛeſtet egreſſum:et wlut diſcipulum doce⸗
at vnaqueq; rudimẽta doctrine.Nunqᷓ; wꝛo a doctrina
lſiſtant:ipſe vero diſcere nunq; ceſſent. Non enim do⸗

ctoꝛ effici poteſt amoꝝ nulla ſibi ni ſi ad obiectũ eſt actio/⸗

neq; tantũ diſcere vt vltra non egeat.quia puer ſiue in
fantulus ſemper eſt nunq; ſenio appꝛopinquat: fertur
enim cecus et ſurdus cum placitum habet obiectũ. Et
cum ſe firmũ videt in placito:fere non ſuſcipit diſcipli
nam.Aſeipſo caret amoꝛ cuſtodia. Expedit oĩoa virtu⸗
tibus cuſtodiri:quaxꝝ ad eum actio alnter infra patebit
Animi et ammi cuſios eſt amicicia: ammoꝛũ nõ coꝛpo⸗
rum dicitur amoꝛ. Quis emim amat cadauer. quis vl
Et ex furpi amoꝛe cõmotus cum exanimato coꝛpoꝛe tẽ
tare cõmertia. Igitur inter animũ et animũ pꝛima ef⸗

fuſio eſt amoꝛis oſtmodum ad adiecta. eoinde opo⸗

tet intendere quo iure amicicia eſt animoꝛũ cuſtodia.
Nam ſi animi non ſunt ad inuicem cuſtoditi: non erit
amicicia animoꝝ cuſtodia Duo aũt animi ſe mutuo di
ligẽtes duo ſunt ſpecula viua.et qð eſt in vno/rxeſultat
ein altero.et quod eſt in altero reſultat in vno:et iterũ

reſultatum re ſultat ſi ad inuicem apponant᷑ nũ wꝛo
in altero ſuam fracturaʒ oſtendit.Nubilum aũt exiſtẽs

recipitur in oppo ſito ſpeculo:ſed oppoſitũ ipſum non
recipit.Almlobus albuginem habentibus neutrum re
ſultat in altero:nec imago que anteĩ vtroq; apparebat
Erüt igitur duo animi due inſignite imagines ſeremi⸗
tatem habentes. quarũ vna per amoꝛem in altera appa
rebit.et alterius recipiet apparitionẽ in ſeipſa:cum ſei⸗
pſa appar ebit in alia.et erit mira ⁊ mutua reuerberatio
lpeculoꝛum et ſexrenarũ imaginũ ſic et animoꝛũ. Nam
animus dilectus reſultat per amoꝛem in animo diligẽ
te. Di vero animus diliges rediligitur reſultabit in di
lecto cum ipſo dilecto. uſtodia poꝛro erit ad inuicem
ſe amantium animoꝛũ.nõ ꝙ animus ſe cuſtodiat in ſe
ipſo:ſed ꝙ ſe cuſtodiat in amante amato. NHam in ama
to non amante difficillime ſe cuſtodit. Sepe certe fran
gitur non cõpenſatus amoꝛ:vt amabit animus aut re
amabit· Oi pꝛimo amauit aut irrationabiliter et tunc
ceſſet omnino bꝛutalis eſt amoꝛ aiuſta ratione deficiẽs
aut rationabiliter tunc ommino ſe cuſtodiat in amato.
Quod enim ſemel rationabiliter placuit nunq; place⸗
cẽre non debet:qð ſi diſplicet erumpit in crimine. Et ꝑ
rationem ſe cuſtodiat in eo qð ꝑ rationem ſibi fuit acce
ptum et amanti animo gratum vt pꝛeter rationẽ non
moueatur. Circa dilectũ animũ aũt ratio oꝛdim ſe con
ſociat:oꝛdo wero cauſa eſt permanendi. Si vero amimꝰ
reamauit foꝛte volebat cauſari ſuperbia ſi non reama⸗
ret amatus.aut quia generoſitate gratitudinis voluit
in ſigniri:rependens vicem ad amantẽ aut extollentiaʒ
omnino cognouit in eo qui amoꝛẽ imiciauit Et foꝛte ad
eundem ſe inferioꝛem aſpexit vnde dignum duxit amo
rem rependere aut foꝛte amoꝛi ab aliquo inſigniri que/
rebat et pꝛeuentus eſt a neſciente que ſito.aut iuſta ra⸗
tio exigit. vt non ſolum reametur amoꝛẽ inicians ſed qͥ
eſcens mereretur vt ad eũ iniciaretur amoꝛ. Quodli⸗
bet hoꝛũ ex lege a moꝛis cogit:vt animus in amato ra⸗
tionabiliter vt ex ſuꝓpoſitis iuſtis cauſis ſe in reamato
cuſtodiat.dum ſemꝑ teneatur moderamen ab ammo
ad animũ.vt ſit ſerenus non caliginoſus amoꝛ.caſtus
non impurus.honeſtus et irrepꝛehenſibilis vt libera
facie aperta fronte poſſit ad udicium rationis iuſte de
carationis:inuerecunde atq; impauide cõuenireꝛo
inde amicicia cuſtodia eſt ammoꝛum.Rationem amici
cie velle inueſtigare in excelſis ammũ tolleret:et tran⸗
ſcẽdit intellectum negantiũ creationem ex nihilo ⁊ no⸗
uitatem animarũ quas fides puriſſima pꝛofitetur Ra
tio amicicie tota pꝛima et ſumma.vltra quã nulla ipſe
deus eſt:rat io exemplaris omniũ rationũ exiſtens qui

amiciciam non ſtatuit inter irrationabilia.q;uiſ q̃dam

naturalis ab eis nõ cognitus amoꝛ fit in eis aut ratiõe
ſimilitudinis quia ſimile appetit aut ratiõe generatio
nis.Mec inter ipſa et rationales creaturas amiciciã co
pulauit: ꝓpter incapacitateʒ creature irrationalis:eius
qð acreatura rationali pꝛocedit. Sed inter rarionales
creaturas quas etiam ſui diffuſiui amoꝛis ſtatuit eſſe
capaces:poſuit ⁊ eſſe voluit amicicie dulce nomen.Nã
i pꝛouidentia infallibilis oꝛdinauit decreuitq; mãda⸗
to vt hommes ratione fulgentes inuicem amicaren
n terris:quibus ipſe amicabatur de celis.De lege fer
iuſtiſſima dominoꝛũ.vt omnes ſerui mutuo ſe diligat
quiap vno domino pæamantur. Et dilectio quam ad
creatoꝛe omnis rationalis creatũra tanqᷓ; a deo in amo
re pꝛeuenta tenetur rependere.cogit ad cõſimiles ami
cari.quia tali ratione diligendus eſt qus:vt diligatur
omne q diligit. Et huiuſmodi ratione amoꝛ qui agi⸗
tur inter hommes ſecum ſtet:vt cum dilecto diligamꝰ
ab ipſo dilecta. Oignatio vultus domini ſuper omnes
et imago et ſimilitudo eius quibus ſunt homines inſi

Liber

gniti adducunt inexcuſabiliter omnes inuicem amica⸗
ri. VUna omniũ animarũ natura carniſq; traduce nos
ad amoꝛeʒ inuitat vna materia exq̃ fcti ſumus. EIna
foꝛma humanitatis in omnibo vna naſcendi et moꝛiẽ

di conditio. vna terra per quam gerimur vnum celum

quo tegimur.vna lux qua perfundimur debent iure in
ter homines indiſſolubilem amiciciam copulare/ Sed
nunquid inter omnes equalem. Omnino ſic dixerim
niſi virtus pꝛeter iſta in aliquo plus apponat:ad quem
tanto intenſioꝛ ſit amicatio.qᷓ;to eum virtus pꝛe alijs
fecerit clarioꝛem. Attrahit ſecreto animos virtuſad id
qð a deo gratis collatum noſcit et ſrmat qð amicatuʒ
inuenit:et vinculat artius mentes. Pꝛoinde virtus ꝑ
fecta ratio eſt amandi:nihil enim habet repꝛehenſibile
virtus. Quod repꝛehendi ratione non poteſt eadẽ ra⸗
tione diligitur.quod repꝛehenditur diſſonat a virtute.
nec meretur amoꝛem ꝓgitur qui non amat:caretq; in
ſplendoꝛibus eius. Et virtus eſt dileriſſe virtutẽ. Qui
ad irrepꝛehenſibile non afficitur: repꝛehenſibilis con⸗
ſtituitur. Mùꝛofecto cogentem rationẽ habet virtus an
nexam:vt ad poſſeſſoꝛem eius plurimi.magis autem
omnes differentes ab animalibus ratiõe habitual et
pꝛactica veritate amicicie copulentur.Amicantur ſane
demonibus qui non amicantur virtutis alumnis fe⸗
dera tenent cum vicijs:qui ſe virtute pollentibus nõ
aſciſcunt.Aurea tuba in ſilẽtio tubat.et ad omnes flo
rida loquitur virtus.et ad ſui amiciciam ſine clamoꝛi⸗
bus trahit.Nam poſt omniũ creatoꝛem rationabilioꝛ
ratio amicandi dicitur virtus. Nam ſi virtus nõ habet
amicum cui amicabitur homo Et ſi homo puro homi
ni amicatur amicicia eſt nature:ſuper quam anncicia
virtutis volitat aquilina · Multi ambulauerunt ad lu⸗
men facularum ſimiliter et ſiellarum. Plures ad lu⸗
men lune ſurrexerunt coniunctim agẽtes negocia. Exr⸗
ceſſeꝛunt hunc numerũ qui ſe in auroꝛe rutilationibuſ
aſciſcerunt.plurioꝛes omnibus his qui ſe conglobaue
runt ad ſplendidiſſimũ lumen ſolis:vt deus et virtus
ſit pocioꝛ ratio amiciciã inter homines generãdi. Non
habet tedium conuerſatio amicoꝛũ vbi virtus eſt me
dium:nec faſtidium generat.que reſpectu agitur crea⸗
toꝛis. Idcirco dixerim deum et virtutem rationes po
tiſſimas amicandi.quia ſi tenemur omnibusex ſupꝛaã
pofitis ratiõibus pꝛopter um amicari.amicicia in ho⸗
minibus virtutis poteſt eſſe defectus.a quibd amoꝛem
auertit creatoꝛ omniũ deus:a quibus expedit vt auer⸗
tat et pꝛoximus.Si autẽ aderit hominibs virtus: ſer⸗
uatur ad eos qui diuinus eſt amoꝛ. Et nos amoꝛẽ no
ſtrũ amoꝛi diuino coniungere omnino iuſticia cogit vt
cum ipſo amoꝛ noſter gradiatur et cum ipſo quieſcat:⁊
cum ipſo quẽ diligit diligat.Ouperi nempe ciues quo
rũ nunqᷓ; hic fuerit peregrinatio coꝛpoꝛalis in hoc eter⸗
no deo marime ſunt confoꝛmes.non ſolum ꝙ deum di
liaunt pꝛopter ſeipſum:ſed ꝙ diligunt ⁊ odiunt quem
ſciunt ipſum diligere vel odire.NPalmaris ſiquidem a⸗
micicie ratio ẽ que ſumitur ex iuſticia chꝛiſtiana. ſcom
gquam iuſticiam non amicari amariſſuma moꝛs eſt. Ni⸗
hil amarius qᷓ; non amare chꝛeiſtiano dixerim affuiſſe:
quia vita eius in amoꝛe conſiſtit. Et dulcedo anime fu
gitur ex amoꝛe:et amicandi rasio ſic alte intelligent ibꝰ
patet Moſt has oñies ſuadetur nobis ex chꝛiſtiana vir
tute dilectio. Omnibus indicitur amicicia in carne de
gentibus. Etenim verbum caro factum eſt vt mon /
ſtretur ſigno viſibili quentum deus dilexerit creatu⸗
ram.pꝛo qua voluit incarnari:et exinde omnes amica⸗

rC. res .— 4 .— +
..1.† ſine.rr-
aen SF Ia e
Qu oS g ern 5

rationes er quibus amicicia ſumpſit originez

quintuſ. decimus

rentur nouo amicandi genere: quibus dei filius ab e⸗

terno amicus nounum amoꝛis ſignum oſtendit in aſ⸗

ſumpta carne. Si filij hominis ex patre vno tranſdu⸗
cti amicantur amplius q; ex diuerſis parentibus geniti
permaxime amicabuntur adinuicem filij dei. Dedit e⸗

nim chꝛiſtus hominibus poteſtatem filios dei fieri his
qui credunt in nomine eius.qui non ex ſanguimibus.

non ex voluntate carnis aut viri:ſed ex deo nati ſunt.
Effici debet ex hoc amicicia inexcuſabiliter inter homi⸗
nes qui filij nouogeniti ſunt per fidem vt quanto nobi
lioꝛ eſt pater:tanto ſit ſtrictior amiacia filoꝛum. Eteni
oſa paternitaſiure filios in amoꝛe ſtrictius nectit
4 nerandi modus etiam impollutus ſegregatus ab
om ni alia ſerie pꝛoducendi ſupꝛa naturam ſupꝛa ratio⸗
nem ſupꝛa vſum ſupꝛa modum.ſuper omnem homi⸗
nis intellectum in hos filos dei gratie ac adoptiomis te
nacius vinculum amicicie ac dilectionis effuditMecè⸗
non et chriſti pꝛimogenitura fraterna que facta eſt non
ex traduce humani ſeminis aut ex cõmuni habitaculo
ventris.ſed ex incõpꝛehenſibili potentia deitatis.in o⸗
ſtenſione infinite benignitatis: homines iuſtiſſime in
amicicia ligat.aq̃ ſe penaliter quiſq; diſſoluit. Primo⸗
genitus eni eſt chriſt? in multis fratribus.et ipe nobis
omnibus nobilioꝛ Karer Heiſtatis etiam moꝛtali⸗
bus oculis inuiſa cõmunitas.quam omnibus volenti⸗
