con ſilia ſi pꝛeuidiſſent. et ſubita reſponſio indurit erro⸗
rem:parauit atq; piculum. Non ommbus ſcientia eto⸗
mnium memoꝛia ſuppetere cõſueuit ex timplo. Quib
ſapientius aſſcriberetur ignoꝛantid allegare aut tempuſ
pꝛouiſionis:qᷓ; verbum ꝓferre incaſſum. Vnde ſcriptuʒ
eſt. Anteqᷓ; loqᷓris diſce. Et alibi. Ne temere q̃d loquarii
Subuer ſio audientium: non deliberatum conſilium.
Oelius enim eſt et amicicia tutioꝛ amicuʒ habere igno
rantem et digitum apponentẽ oꝛi ſuo ſuper his que nõ
nouit:qᷓ; qui impoꝛtune conſi ulit et ab ignoꝛantia tem⸗
poꝛanea ſiue a ſemper inſita detinetur· Non omnüü eſt
inferre conſilium:ſed plurium eſt indigere. A talibo ta⸗
liter cõſilia deponentibo caueat:qui anncus querit eſſe
ſecurus. Merces fecit conſilig multa deponere:interdũ
wro non paucioꝛa puertere. Mercennarius conſiliarꝰ
nunqᷓ; erit fſidus amicus:aſpicit ſemper ad manum cu⸗
pidus oculus eius. Mamus vacua munere vacua ride
bit ſepe conſilio aut repoꝛtabit impertinens:plena veͤ⸗
ro dabit conſulenti materiaʒ conſulendi.et non ad ami⸗
cum conſilium ſed ad datum. Amicicia hoc ꝓpꝛium ha⸗
bet vt nõ ſolum de rebus ſed de viſceribus wlit amico
ſeruire:quod fit dum amico conſulendo ſeruitur: et hoc
excepto ꝙ anucus verus nollet amicum abaliqua indi⸗

gentia pꝛemi.De nobilibus tamẽ cum obſequitur vl⸗

let habere materiam obſequendi. Nulla dona nobilioꝛa
qᷓ ſapientie verba ſiue conſilia:que ab animi virtute p⸗
cedunt. Que dona deturpat:qui ob rem amiciciam cõ⸗
ſiliaq; deponit. Et ſi congruum in terduʒz noſcit᷑ ab alijs
quippiam expefere pꝛo conſilio: nunq; tamen dignũ ge
ritur in amico. Honeſtius in amicis reruʒ pꝑmutatio a

inuicem toleratur qᷓ; con ſilioꝛũ venditio: que nunqᷓ; 5j

terq;ᷓ inbhoneſte agitur. Si a dilecta et pia matre ommũ
natura pᷣcondita inſit alicui beneficiũ atq; ſcientia cõſu⸗
lendi.omnino queſitus gratis cõſulat et non vendar.
Si vwrro a ſtudio multo tẽpoꝛe conquiſito expen ſis at⸗

q; ſudoꝛibus licite wnditur:qð eſt expẽ ſis lalvꝛibus at⸗

qʒ ſudoꝛibus acquiſitũ:amico autem nunqᷓ;. NHam lvc li

citum eſt ſcientie atq; labꝛis acquiſiuiſſe amicos:quib⸗

gratis ſe donat generoſa voluntas. Mꝛoinde qui vena⸗
liter deponit dando conſilia: ab amicicia ſecludat᷑.Gꝛa⸗

tis accepta gratis dare iunbemura iuſticia chꝛiſtiqana: la⸗

Cor- ſu dn *. †

C- r Arn —

—e

. unt quidam
pperam cõſilia eponentes:qui amfractuoſe querenti⸗

bus õ moꝛe amfractuoſis greſſib

incedunt:conſilia infauſta emittunt.dolum ſenper ad⸗
3

— ſDR

uerſus quempiã in concilijs includentes. Hoc fecerũt E ſcimus:cũ abimpꝛobis bonoꝛũ cõſilia diminuunk.·
filij iacob volentes vlciſci de ſichimitis. dederuͦt cociliũ (Confungitur reſpublica ſi pꝛo ipſa vexillum veritatis ĩ⸗ .

circũciſionis et eis amicari ex animo videbãtur. imo ꝑ ffectitur: aut ipſa veritas tremefacta in hominibus pꝛee
nupcias arcioꝛa federa contractare: quo facto.irruerũt regnante nequicia non loquitur aut tremula ligua ba
ſuper eos toꝛquẽte doloꝛe circumciſionis:et quos colu butit. Sed peioꝛ vſq;quaq; cõditio.cum ſanũ eluceſcit
erüt · in oꝛe gladij occiderũt.Cõtra quos et ꝓpter quod cõcilium et abrogatur poteſtate maloꝛũ quo abrogato
ſanctus patriarcha iacob cum filijs benediceret poſitus ſtatuitur quod eſt malum. Euenit plerunq; ut conſiliiũ
in egipto dixit. Symneon et leui vaſa iniquitatis bella/ eponat con ſiliũ et ſapiens ſtultum:vt ſtultus ſapiens
tia:in concilium eoꝛum non veniat amma mea. SDem⸗ reputetur. Depoſuerunt potentes infenoꝛum conſilia/
per enim perperam conſulunt qui pꝛodere voluntHMoc quibus nihil irrepꝛehenſibile comꝑetebat:aut ea nihi⸗
per ſimile etiam funeſtum conſilium aman edit regi lopendẽtes aut ſuffultivrecundia ſi tenerẽt cõſilia deie .
aſſuero. vt omnes iudervno pariter die interficerentur ctoꝛum aut exiſtimantes ꝙ quibus veeſt facultas et ap⸗
ob inuidiã et indingnationem ammi. quam aduerſus paratus exterioꝛ ꝙ etiã deſit ratio interlucẽs/ ſed pꝛius
anteſe non inclinantẽ cõceperat mardocheum: quäuis eſſet examinanda quam dicerentur concilia plebeioꝛũ
diuina bonitas eius diſſiparet con ſilium/Sepe cõſiliũ Oulti emulatoꝛes agitate ab ipſa rabie inuidedi conatt
mwil ον̈ιιο iniquů pꝛomit: qui ab ipietate amim detinetur. Unde ſunt deponere eoꝛum cõſilia:quibus reipublica ſiue ci⸗
ſalomon dicit. Elir impius lactat amicum ſuum:et du⸗ uitas queq; tuta manſiſſet. Rerhoꝛrebant enim tales
cit eum per viam nõ bonam. Infimtus eſt enim unpi⸗ ſupꝛa ſe illoꝛum exaltationem fieri quoꝛum firma tene⸗
oꝛum numerus.qui conſulendo dulciter. nequiter ami rentur ſi felx ſequeretur euentus.Qui vero alios ĩani⸗
cum decipiũt:et rationibo oꝛnant cõſilia vt fideliavide⸗ ter anticipare concertant libidine apparendi: ab ipſa de⸗
antur. aquibus dificile atq; raro cauet: vu moꝛe mater fſicientes potentia qua necvirtus ſuppetit cõſulendiaiu⸗
ni lactis in pueri oꝛe tranſfunditur. Et iterum dicitur. ſtoꝛum atq; veroꝛum ſubdole nutuntur conſilia depꝛa⸗
Conſilia impioꝛũ fraudulenta. Erumpit in ila quige⸗ uare: timentes abiectioꝛes fieri quo amplius alioꝛum
rit in animo fraudem et decipit conſulendo quemvocat cõſilia in republica refulgerent. Et alioꝛum fulgoꝛ cecat
amicum: qui fert animũ viꝑereũ. Et vir iiquus decipit oculos illoꝛum qui fulgere appetunt et nõ poſſunt:ſeu
amicum ſuum: vnde in eccleſiaſtico dicitur. cõciliario nequiter poſſint. Er hoc eni in publicis conſilijs atq; pꝛi
malo ſerua animã tuam: pꝛius ſcito que ſit illius neceſ uatis oꝛte ſũt rixe ſeditiones ſecte.bella ciuilia.ciuitatũ
ſitas. Malus conciliarius aut inſidelitati aut ignoꝛätie deſtructiones. emulationes ciuium laga reipublice inſa
ſubiacet. Malus conſiliarius humanus dyabolus. qui nabilis irremediabiliſq; kacnra Hienine ucrcuor
ſemper dum conſulit wnenum infundit. Interroga / ſunt pꝛo placito rerum abijciuntur et tanta ſepe pertins
thoplaſtos. vt tibi huius anuncient veritatem: ſupqs cia detinentur. vt potius velint cum pereuntibus tolera
fraudulento concilio moꝛtis induxit imperium. onſi⸗ re iacturam:q; patiantur alios anteferri.Pꝛoinde ad a⸗
liarius vero malus ad pericula exponit amicum. onci⸗ miciciam nulla ratione ꝑueniant:qui alioꝛum cõſilia re
liarius malus in ſeipſo lapſus ad nullum manſit ere⸗ cte deponunt · Qin weris cõcilijs quomodolibet aduerſa
ctus: felicitatẽ ſe dixit habere ſi viſibiliter atq; ĩuiſibili tur velut peſtis coꝛrupens in amicicia refutetur etiam ſi
ter habeat infelices. Sed quis cauebit. Subiunge an⸗ tibi ſane cõſuleret:alijs veris cõſilijs factus hoſtis. e⸗
teqᷓ; amiciciam copules: id quod ſapientia dicit. Prius mo enim veritatis amicus et inimicus exiſtit: ad alterꝗꝭ
ſcito que ſit illius neceſſitas. Si ad amiciciam mali ho omnino partem opoꝛtet affigi.Nemo veritatem et falſi
minis aut cuiuſcunq; nouiter fueris requiſitus: vide tatem ſimul habebit amicas:reliquã illarum erpedit res
pꝛius qua cauſa mouetur amiciciam copulare: qua pꝛe/ udiare libello AYgitur in homiĩe qui tibi bonus alijs ma
cognita coniunge ſiue deuita:ſi tu vero queſieris:cauſãa lus exiſtt amiciciaʒ nõ requires fſoꝛte captato tempoe
pꝛeſt ringe tuam ineuitabilem aut leuem. Motus ad a⸗ tibi etiam ꝑedicam ponet:et ſi nunq; tibi.tamẽ noueris
liquid er leui cauſa.leuẽ animũ monſtrat. Qui autem amicum eſſe hominis et nõ veri.Nõ enim ad amiciciam
ineuitabiliter ſtringit et quadrigam damnoꝛum trahit colligandus eſt homo:qui tibi et nõ wri xoluerit eſſe a/
a tergo abſq; pꝛobatione tamen non amicicia ſed quedã micus/ QAiedam atia mmala Foõminũ natio in iſta aradio
cõuerſatio pꝛo tempoꝛe permittatur. Nũquam malus deſignatur. Dicuntur aradij deſcendentes feſtinanter
conſiliarius eſt aſciſcendus amicus. Proinde conſilia Deſcenſus vt plurimũ in ſcriptura vicium ſonat.vt cre
perperã deponẽtes:in amicicia ceuitentur vt demones. · gamusa ſenſu coꝛpoꝛeo qui ſemper ad inferioꝛes gradꝰ
Capitulum XIIII .atc; partee attenditur:deſcenſum mentis in his potiuſ
AVlnt et nonnulli qui conſilia bona pꝛolata in iu inquiramus. Deſcendere id dixerim defectum melioꝛũ
. 2 . 6 rr-n --, ſ Qicio pꝛo republica ſiue p re pꝛiuata cõtenden⸗ ad lpnalet bonoꝛum ad mala ꝓcliuum. Qui vero feſtini⸗
. - o deponunt: eiſq; aduerſantur verbis. factiſqʒ ter deſcendunt a ratione:a virtute in vicium feſtine pſi
N. ſubuertunt:alioſq; ad ſubuertenda ſubmittunt: quoꝛũn liunt.ld malum irretardato gradu deſcendunt. s veri /
conditio eo periculoſioꝛ noſcitur.quo pᷣterquam ꝓpꝛiã tate in falſitatem faciliter inclinãtur: qui cõtinue in ru/
omnem ſubſtantiam deſtruunt: qui rempublicam pꝛo⸗ moꝛem falſum opinione nequã deſcendunt. Oun rela /
qua et in qua conſulunt non amant ſed ꝓpꝛiam firmare toꝛibus facile atq; feſtine relationib credunt. ab amici⸗
ſententiã certãt. Quid periculi quidue damni eueniat cia fiunt omnino anathema.Caret honeſta atq; lauda-
ab eis in cura non agitur:dũmodo eoꝛum firmetur cõ/ bilis amicicia feſtinatione ad malum.et relat iones que
cilium et alterũ deſtruatur. In hoc mercãtur vmbrati⸗ poſſunt illaʒ adimere longe pellit:nec leuiter pꝛeſtat au⸗
cam gloꝛiam. ꝙ eoꝛum alijs ſunt pꝛelata conſilia. Etcj res relationibus diuerſoꝛũ.quod eſt totale amicicie de ⸗
plura ſubuerterunt:per amplius ex tollũtur. Et pꝛout trimentum atq;venenum.

ſi aduerſarijs dediſſent bello conflictum:ſic in fauſte le⸗ Capitulum XV

. , —— — :. . — 7 . „ . . . .. „ . . rhe
tantur · ſi bnnoꝛum cinium conſilia diruerũt:qui pꝛius Aſharitiri ſignificant puerſam hbominum ſobv &
mouent verlvꝛum bella ciullia. quam armis aggrediant ſ[ Iema

amicicia penitus diuertenda. Anterpꝛe
ad hoſies quos ex ſubuerſione cõſilioꝛũ ſuꝑ eos fecerũt tantur enim lane. Lane a laniando victe ferun/
ſeꝑe victoꝛes/Et munera mala in republica eueniſſe co⸗ turꝙ a doꝛ ſo ſeu coꝛõꝛe ſuper quo natura pꝛoduxerat.

4 lwS α —e..

NR wEre —] —oR

2õ
2 R

— ——————ʒ—J — ——— — —8-

— — ⸗,— ò — —.—

nt,
tisi
Spe
Aba
ceſit
NGte.
Dens
nſla
nihie
de
etepe
-
beiori
Conatr
ihegi⸗
naleg
tene⸗
Sianit
aN
enciaut
adpee⸗
Aliorum
gorcecat
untſen
duni
Ciutati
le inſa
Mot
weing.
StNen
eA
(Snige
Kaduerſe
wetumnf
vſts Mer
ad alens
m etfuiſ
aſkitret
Salgom
btempee
enolers
Amiccam
ent eſee/
rR
ſtinunter
t vtete
togtuc⸗
meicei
tofeſtini
ſſinepf
nt4ren
venntu/
Entin
gbonmidt
ſchlnu
ſonesce
nſtruu
ſiuue

de iuſticin chꝛſſtiana

dilaniate ate; diuulſe ſunt: pꝛopter quod neceſſario in
Partem malam interpꝛetationeʒ reflectentes ꝓpter re⸗
peobatum hominẽ ſeu populum ab amicicia populi ſan
cti di eos intelligimꝰ.qui auulſi ſunt a doꝛſo cõdite na⸗
ture ſenſibiliter ac inſenſibiſiter ſe oꝛnantes varijs colo
ribus F gee en oblli ginctorio tinguntur vt
milla ſit lauandi acrimonia qua lauentur Quauis eni
natura coꝛrupta ſu Tinnontoczramndenpehn 7 ſemn
Per nos verberet in hac valle miſerie in quam ſic piecti
ſumustamen cõdita natura extincta nõ eſt. ex cuius bo
mitate penitus nati ſumus.a qua ꝓpꝛia voluntate nõ de
beremus laniari moꝛibuſq; ent in membꝛis no
ſtris militet natura coꝛrupta/ Se uidam atq; pluri⸗
mi velut lane a coꝛpoꝛe ouium inſen ſtbiliter pꝓ parte la⸗
narum auferuntur:ſic quoq; a demonibus atq; vicijs in
ſenſibiliter ſe pmittunt. Quot ſunt: Innumerabilis
eſt multitudo bominum a mulierũ qui lane ſunt hoſtis
antiqui.quos ipᷣe violento tractu dilamauit a doꝛſo mi⸗
tis et ouine nature: et eos malo artificio lanificandi in
multam enoꝛmitatẽ diſtrarit. Ele omnibus qui dialoli
co lanificio ſunt ſi nectſt inguntur ſepe coloꝛe tethꝛo
inuidie: vt videlicet pena ſit eis alioꝛum videre felicia.
Tinguntur flammeo coloꝛe iracundie: vt vſq; ad ex⸗
tinctionem in alios inardeſcant erfunduntur ſepe
ſanguineo: vt etiam feſtinent effundere ſanguinem.

Immerguntur coloꝛe celeſti vt ab impoꝛtabili ſu perbia

aue falſo appetitu homines facit eſſe celeſies:et wlut ce
lum omnibus ita vlint mali tincti omnibus ſuperferri

Alſ coloꝛe albantur: nõ ad puritateʒ. ſed ad abolitionẽ
omnium grr ari Eitiichiore multos infecit qin vi⸗
rent in putrida carnis actione. cum plus debito replen⸗

tur aut laſciuiter effundũtur. vt tauri ſupherbam male

lortationis Hecfis diuer ſitate coloꝛum rubꝛicauerit

hominũ coꝛda vt in veſtibus laneis monſtretur varie⸗
tas vani coꝛdis. Quem igitur videris vanitate atq; va

rietate coloꝛum depingi vanume U de iu⸗
dicare nõ dubites: perperam enim aguntu veſtimenta
multicoloꝛia in coꝛpoꝛibus affectantes et hieruſaleʒ in

typo repꝛehenditur. eo ꝙ ſumpſerit wſtimenta multico
loꝛia:et veſtita eis fuit pꝛeter domini voluntatẽ. Quid
tincte lanee varietate in felicium coloꝛumiad amiciciam
admittuntur. Quid homines varij malis cõſi uetudini⸗
bus tincti.ad quoꝛum lauamen nullavidetur valere in
duſtria:firmato cõſuetudinis moꝛe velut natura quadã
ad amiciciã requiruntur. Cur ſi wnire in amiciciam vo
lunt.non repelluntur er timplo. Cur eis Atplaudit leta
hominũ facies. Cur cum eis per viam cõſerta graditur
manu: Cur mutua obſequia ſiue cõuiuia inter eos qui⸗
bus indelebiliter adſit tine aloꝛum.quib R 08

Hnines maſi:quoꝛum moeibus cõherſansvt indumẽ
to ſe induit. Et pallium inboneſtatis efficitur ſocioma⸗

ops mutare pellem ſuam.et pardus varietates: vvs po

teritis benefacere cum didiceritis malum. Sed qð im⸗
poſſibile ſit bominibus:a diuina potentia nõ trahamus
Ommia enim quecunq;voluit fecit. Sed quouſq; noue
ris ſuper malis coloꝛibus tinctos per impotentiã diluẽ⸗
di diuinam illuxiſſe potentiaʒ. cui ad lauandum mihil re
ſiſtere poteſt:nõ iungas amiciciam que cum malis perti

nacibus eſſe nõ debet.
Capitulum xI
Lij nequã ſignantur in amat hxo filio chanaan:
a in cuius interpꝛetatione colligitur populus re⸗
pꝛobatus. Interpꝛetantur enim amatlvi popu
li peccantes wel indignantes rigidi.Alij nempe ſunt Pec⸗
cantes. Peccatoꝛes dicuntur:qui peccauerunt et ſubſti

terunt. Peccantesvero qui ad mala moꝛe fluminũ ſem

peer fluunt et mala malis adijcunt.quos nõ terret irre⸗

firmatus iniquus pꝛecipit vt natura/Aeda laſe ſiſt

lus homo.Pꝛopter quod coõᷣtra eos qui ꝓpꝛim niature
coloꝛem abiſciunt. aliſſh coloꝛibus tinguntur omnipo⸗
tens clamat. Nunquid auis diſcoloꝛ hereditas mea mi⸗
hi:nunquid auis tincta per totum:Oiſcoloꝛ pculdubi
dicitur qui ꝓpꝛio coloꝛe mutato alium impertinentem

aſſumpſit. VUnde ſubiecit. aut auis: ſqʒ malis coloꝛibus
tincta per totum. A ꝓpꝛio nanq; coloꝛe nature create at⸗

q; decẽtis virtutis ꝑmutant coloꝛes:qui a dialbulo ſunt

lane diuelte.Pꝛoinde tu qui in hc mundo ſub timoꝛi⸗
bus degis non ineas amicicie fedus cum his de qui⸗

bus cõqueritur qui nouit omnia deus. qt duitalitertin
cti ſunt malis:vt omnino impermutabilis ſint tinctu⸗
ra. Inquit alibi per ꝓphetã omnipotens. Si poteſt ethi

—O-1 Ar õõ Nnsr

Toer α* Ma . „L1 ſ C „-ſ. .Oé
C-— ſrrn rs

mediabilis pena gelxnne. amoꝛ ſuperne patrie nõ refre⸗
nat:rat ionabilis oꝛdo iuſticie nõ deterret. nec trahutur
amoꝛe ſocietatis honeſte nec pudoꝛe pfunduntur in li⸗
bello maloꝝ aſſcribi. Effluũt defluũt ⁊ ꝓfluũt ⁊ nõ re⸗
fluũt vmbꝛoſis reb ſatiari qᷓrentes:qͥs male agẽdi acce
dit iterũ rabieſ. Et q;;uis quadoq; videat adeſſe ſatietas
ex quadam impotentia plus agendi nõ tamẽ eſt coꝛecta

voluntas que ſtatim pficit malum dum reſurgit.in mẽ
beis nefanda facultas qui ab omni amicicia ſunt ſepan⸗

di:et ſi credunt amiciciam copulaſſe falluntur. Acꝑ hoc
aliquali diſſertione opus eſt vt pateat his qui de amici⸗

cie natura noticiam querunt. ſi agi poteſt inter peccan⸗
tes et peccantes. ſi inter peccantes et iuſtos. Et multi

quidem hinc argute multa locuta ſunt.aſſerentes ami

ciciam eſſe ſimilitudinẽ animoꝛũ:vt vnius finis inten⸗

tionem. Peccantes wro ſimiles ſunt his vnde amici⸗
cia ſine cunctatione agitur inter eos.ſed lumen verita⸗

tis nõ circumſulſit illos qui talia dixerunt: nec diuins
Qatq; chꝛiſtianam iuſticiam inſpexerunt. Quibus abſen⸗

tibus vlut pꝛeſentibus loquoꝛ. ꝙ aut neceſſariũ eſt a⸗
miciciam denegare omninoeſſe virtutem. wel ſivirtu⸗
tem ipᷣam dicimus:inter peccãtes eſſe poſſe omnino ne

gabimus. Clirtutem eſſe veram amiciciam nullus vere

ſapientium eſſe aliquãdo: ſi quis negaret eſſe virtutẽ
altioꝛi ſcientia vinceretur.lliqui autẽ opinati ſunt eſſe

quid indifferens ad cõuertibile. bonum et malum p wo⸗

luntate illam habentium. Sed his veritas amicicie nõ
eluxit et ratione veriſſima refalluntur: malum wro nuil
lus hominũ auſus fuit amiciciam nominare. Sed oẽg
hos opoꝛteret refellere:noſtrũq; aſſerere veritatemHBo⸗
num eſſe amiciciam ſua oꝛigo declarat a condita natura
nõ enim a coꝛrupta inſurgit. A cõdita natura nõ viciata

nunq; niſi bonum ꝓcedit atq; pꝛoceſſit. Alioquin cogere

mur infamare creatoꝛem et creaturam:et ſcriptura di⸗
uimam aſſeuerare mendoſam.
us cuncta inuiſibiliter viſibiliter: et erant valde tvns.

Inaint enim. Vidit de⸗
Vbi laudare neq; vituperare poſſumus materialemire

rum cauſam. Mò enim erat materialis cauſa: qᷣ philo⸗

ſophantes pꝛeterijt. Nam creauit deus omnia er nihilo

. Et bonus creatoꝛ quem vt manichei negare non wſſu

mus nec vobemus lona cuncta creauit: igitur vnũ eſi
amicicia: Et omnes cauſe oꝛiginales quas ſupꝛa pꝛetni

limus pᷣoſtendunt amiciciã eſſe wnum. ſed multa ſunt

lvna etiam lapides et ligna et his ſimilia: vnum auteʒ
amicicie ſupergreditur coꝛpoꝛalia et ſenſibilia lona. Eſit —

enim bonum animoꝛũ et moꝛum agibilium: ſine quibꝰ
Hſitica vita et chꝛiſniana cuncta 10 agitur. Sed mul
ta ſunt bvna inuiſubilium animo:ũ archagibilil morß:

— F

AO„

— .
μ☚22 2

—
112 0α.

₰△

. aee

Aiber quuintuſdecimus

que velle numerare iret in longum. Sec bonumamici /
cie vt audacter affrmẽ. dicam bonuʒ imo virtutis. ino)

tonmm que virtus eſt animoꝛum et agibiliũ moꝛum e⸗
terno regi acceptum: ſine quo adinuicem animi no re⸗
feruntur.et cõfunditur tota moꝛtalitas et ſine quo etiã
acceptus deo nemo fieri poteſt. Elirtus igitun eſt amici/⸗
cia vera:que nõ ſolum inter homines. ſed inter hominel
et deum trahi poteſt. Inquit enim iacobus in canonica
ſua. Credidit abꝛaam deo.et reputatũ eſt ei ad iuſticiam
et amicus dei appellatus eſt. Et iudith octauo legitur.
Abꝛaam pꝛobatus:amicus dei factus eſt. Mec quis au⸗
tumet ꝙ vocabulum amicicie velim appellare virtutem /
nullum enim vocabulum virtus: ſed wram amncici“
am dico eſſe virtutem. Nam luce clarius bommibus in
tellectu patet: deum nech; in wteri neq; in nouo teſta/
mento pcepiſſe niſi virtute. Et q;ins crude noſtre ima⸗
ginationi repugnet abſonũq; videatur: nihilominus ta
men eſſe qð pꝛecipit virtus eſt:virtuſq; feciſſe. Ypſe ſi⸗
quidem pꝛecepit homines ad inuicem amcart dicens.
diliges amicum tuum. Quod pꝛeceptuʒ amicicia facit
et generat inter duos. um enim dicit diliges amicuʒz
tumm. intelligitur ꝙ amicus iam erat factus: aut ex pce

pto aut ex alio. Et qui diligere iubetur amicum: amicari
neceſſario cogitur. Et de ipo ſirmum ſtabit pꝛece ptum

vt etiam diligatur. Igitur diuinũ pꝛeceptũ clare intel·

lectum: amiciciam ſaltem duoꝛũ facit et generat/Ct in
euangelio hoc idem ſaluatoꝛ aſſeruit cum annex vt di⸗
ligeretur etiam inimicos. Et alibi cõi ult. Facite vobis
amicos de mamona iniquitatis. Et ſuos apoſtolus ap⸗
pellauit amicos. Mꝛoinde nullum indifferens ſub pᷣce⸗

pto diuino cõcluditur. et nihil a oτα⅝ chꝛiſto filio eius

niſi virtus Peramplius autem ſi cõtrarium amicicie
cõuincitur eſſe peccatum. erit amicicie virtus:et/pequa
li trutinando fit aſcenſus atq; deſcenſus.vt ꝓ quantoa⸗
micicie cõtrarium deſcendit in vicium. amicicia invirtu
tem aſſurgit:et qõ dicitur recõuertitur.Amicicie autem
cõtrarium nõ eſt indifferens ſcʒ nõ amicari: ſed odium

OYadium quidem ad homicidium ſpectat. Canonica di⸗

cit. Qui odit fratrẽ ſuum homicida eſt Igitur amicicia

.

put in ſe agiturvirt? viuifica eſt: quia qun 6 diligit mas —
net in mete ſ ſi aſpicimus mentis quaſſibet qua

litates:nõ omnis qualitas virtus.ſed illa que diuinam
perficit legem atq; pꝛeceptum.et inter homines guber⸗
natur iniuſticia illa moꝛalitas.ſine qaua non bene viuit
noſira moꝛtalitaſ. Jubet ſane iuſticia chꝛiſtiana vt inter

ſe viuant homines inculpate: q iuſie neri ne uit. niſi
amicicia copulet animoe RoN diſponat. Et ſi qui pi

m foꝛte htre le timoꝛe pterritus innocenter ſe geſſit
ad ꝓximuʒ:nõ impleuit iuſticiam ex amoꝛe.quo ſolo nõ.

timoꝛe pficitur. Nam qui timet vellet auferre iuſticiam
vt leſionem poſſit inferre.foꝛtaſſe ſi nõ ledit timoꝛe iu⸗
ſticie. tamẽ expedientia bona amico nõ cõtulit: ſiamici/
cia caret que omnia expedientia confert. Et ſi abuc ti⸗

moꝛe ſolo ggitatus cõferret: ſarcinam poꝛtabit inuitus.

Amicicia wera in ſuis affectibus et moꝛibus libera iuſti

ciam chꝛiſtianam inter homines hoc duplo pfecit: ſcʒ vt

nõ lederet et iuuaret. Clirtutem ergo indubitanter eſſe
amiciciã veram credatur:que deo placet/ animos homi⸗
num moꝛeſq; oꝛdinat: vt inter eos inculpata nat muſti/
cia c Que ſiquideʒz virtus inter ꝑeccantes eſe
nõ poteſt. Quoniam qui ad peccaca moꝛe fluminum de
fluunt:virtutẽſeruare nõ poſſunt. Nec aliquos fallat ꝙ
ſi ad alia ſũtnequaq; in amiciciavera poſſent eſſeveraceſ
quoniam ommis virtus talis cõditionis exiſtit: vt ab o⸗
mni inherenti vicio ſuſtineat detrimentũ. Mec fluenter

peccantes poſſent in lono aliquo amicabiliter cõueni⸗

re quãuis vtiliter ſepe poſſint ad ſe vel ad alios extra ſe⸗
Unde ſtatuamus duos homines ex quibus ad plures
pꝛocedat animus inuectiuus.quoꝛum vterq; ſit plenuſ
vicijs depꝛauata roluntate actuq; ꝑuerſo:et vnuſt quiſ
q;ꝓ poſſe labatur in nephas. In quo lvno iſti cõuemẽt

ſoom amicicie iura: In ſuperbia et actibus eius in aua
ricia. in accidia.in gula et luxuria et eoꝛum nefarijs acti⸗
bus:in inuidia.in ira in filopxompia. et eoꝛum peſſimis
ncenius attis foꝛtaſſe in cuſtodia vnius ad alterũ

in ſubuentionibus mutuis nõ in honeſtig et turpibus:

ſed in his que iure decent vita wmnd Adeann reſpon
dere:memini veraciter amicari. Qui ſibi crudelis exiſtit
quomodo in amicicia vera chꝛiſtiane iuſticie amicabitur
pꝛoximo.i qui per miquitatem inimicatur deo⸗ Duoꝛũ

certe peccantium vnuſquiſq; inimicus eſt ad ſeipᷣm et

qo execrabilius vterq; inimicus ad deum. cuſtodieq; et

ſubuentiones nõ ſunt devena vere amicicie que ommmno

eſt virtus:ſed de quadam cõſuetudinaria et retran ſiti/

ua opitulatione aut exemanatõne quadam quevocatur
humanus inſtinctusAd maioꝛem hoꝛum euidentiam
faciendam illam differentiã opoꝛtet inducere: ꝑ quã a⸗
ctus diſtinguitur a virtute. EInde aliud eſt virtus:alis
ud actus eius.Actum quippe virtutis ꝓpe modum ha/⸗
bere quilibet wreſeriein q́q;tumcunq; iniquus:virtutẽ
vero habere nõ poteſt
virtutis eſt ex coꝛpoꝛe in coꝛpoꝛe de coꝛpoꝛe pꝛo coꝛxoꝛe:
virtus omnino inuiſibilis et in coꝛpoꝛe cõſiſtens mani
ma. Pꝛoinde amicicia virtus haberi nõ poteſt a volun⸗

tarie vicioſis. Actus autem eins a multis habetur imni⸗
quis Eadem igitur lege qua peccãteſinter ſe vere amici

uerunt amicari.nam qõ nõ fecit ſimilitudo peccati ſimi
les ſunt qᷓ;uis n ſemper per omnem modũ peccantes.

cie federa tenere non poſſunt ad bonos et iuſtos iſun

nec tamen weritatem amicicie ſoꝛtiunt᷑: et cum diſſimi⸗
les ſint a tvnis multominus in veritateʒ amicicie fiant

ad eos. Similitudo poteſt eſſe inter bnos et bonos et
inter malos et malos nulla ſimilitudo. Diſſimilitudo
autem fit que nõ naſcitur ex eo ꝙ bonus recedat a malo

ſed ex eo ꝙ cum quis malus appetit fieri recedit a lono.
Bonum quippe naturam habet poſitiuam atq; ſtabilẽ.

Malum vero nullam naturaʒ habet.q;uis ina liqua na⸗
tura ſiſtat:pꝛiuationẽ habet et fluxum.A pꝛiuatòne nul
lus poteſt eſſe receſſus neq; diſſimilitudo:mõ eni eſt na
tura neq; poſitio id a quo receditur:aut aquo diſſimili⸗

tudo cauſatier. Agitur diſſimilitudo ſemꝑ miquitatem

ſonat. ſcz diſſimilari a bono ꝙ naturã habet et quod eſt:

aut a wro wvnitatem habente. Bonus nunq; were dicek
diſſimilis a malo.ſed malus diſſimilis dicetur a bono.
quia eſſe nõ poteſt diſſimilitudo ab eo qð nõ eſt ſed ab
eo quod eſt. Quia nõ eſt diſſimilitudo inter homines ex
lvno homines ſunt: ſed in hoc ſimiles ſunt. q;uis in ſi
gura ſimiles nõ ſemperexiſtant. ſed exeo eſt vnus a/
git bona poſitionem habentia. alter vero in pꝛiuationem
operibus aut ruina tendit. Honusvero a malo nõ ꝓpꝛie
dicitur diſſimilis. q;uiſita ſepe dicitur: ſedwrioꝛi modo
dicitur liber ſiue a malo in genere aut ab homine malo.
Diſſimilitudo receſſuʒ dicit a bong· Quomodo ergoa⸗
micabitur ſmalus Iono.qui per dunmilitudins inceſſan
ter recedit a bono. animi pꝛauitate ac puerſitate moꝛum
Obſequi coꝛpoꝛaliter poteſt:amicari nõ poteſt. Bonus
autem ſic exiſtens ad malum amicum fierinõ tentabit
ſi malus fierirefugit IJñ τ&⁹ igidi ad amiciciã
nõ ſunt apti. Mala res eſt indignatio omnino in moꝛi⸗
bus honnnum deuitanda. ſed peſſima rigiditas: quevbi

voluntarie malus.Actus ſiquidẽ

,RR ☛ν =

—e—n —

☚.ûn ẽ⅞N

dni⸗
aſe⸗
nes
nuk
guiſ
net
ga
e⸗
tuis
torĩ
bus⸗
eſwn
euſte
bitur
llori
ner
cer
nuno
nüii⸗
Ncur
ntiam
guä,
mengli
umher
niut
ſclice
ewee:
Moni
wun
1r al⸗
awid
vega
uiſim
(Cantes⸗
diſinie
lceſint
wnoset
nlicudo
tanmd⸗
talono⸗
ſubii,
lgamel
öeral
gieſtn
Diſimis
Uitatent
nogeſi
tedieel
bono.,
ſed d
mineser
ontf
nus

Se iuſticia chꝛiſtiana

aſſiſtit emendabile ſnalum fit inemendabile. Indigna

tio eſt cum quis ſenſu mentiſ aut aliquo ſenſu cõꝛpoꝛis
aliquid perapiens: aut ruga frontis aut verbo oꝛis. con⸗
tra illud agitur et mouetur. Migiditas wero eſt: poſt in⸗
dignationem ante iran implacabilitao amimi. Diffici/
le quis noſcitur qui aliquando indignatione quatalibet
nõ pii
tem reuertitur animus indignatꝰ. ſi poſt indignationẽ
ipᷣa ſequitur. firmatur indignatio que obꝛepſerat et per
amplius accenditur: ſi de mititate rogatur. Mam rigidi
tas eſt algoꝛ mentis duricies animi toꝛpoꝛſi piritualium
virium hoꝛroꝛ animi. ſepe in vultu monſtratus.turba
tus rationis etiem nimius rigoꝛ:qui vſq; ad intempera
tum celum ſepꝑe peruenit. Sed natura et inſignis ami⸗
cicia:indignationẽ nõ habet nec indulgentiã. Amicicia
õ indignatur amuco nec induiget quia offenſionẽ
nõ recipit.quam opoꝛteat indulgere. Si wro recipit et
indulget magis amicicia erit de genere recõſiliationis:
q; de ſue generoſitate virtutis. Nam in indulgẽtia vter
q; amicus cõuincitur deliquiſſe. zimus quia fecit iniu

riabile quippiam.alter quia recepit iniuriam: qᷓ;uis cito

————

pꝛeſtiteratxniam. Male amiciciam nouit:qui cognoue
rit etiam tantillam iniuriam. Male firmatus erat: qui
huius facile ſuſceptibiliſerat. Pꝛoinde quia difficile in
dignatio vt interdum nõ accidat pꝛecauetur: ob quã nõ
eſt amicicia reſecanda.ſi ex pꝛiſtino moꝛe ſumpſerit fir/
mitatem. Rigiditas ꝓpellenda omninoa foꝛibus ami⸗
icie: penitus moꝛe ſuo eneruat amiciciam iam firmatã
Vbi vro amicicie nondum ſunt federa celebꝛata indi⸗
gnatoꝛes rigidi ſi pꝛenoti fuerunt experientia ſiue ſama
caueantur: poſt federa vero tolerentur niſi rigiditas co⸗
gnoſcatur:qua cognita per ſeipam amicicia ſe ſubuertit
Mam indignatio nõ decet pꝛeterqᷓ; ad vicia ⁊ pꝛopter vi
cia. TOmpatientia eſt: qua hmo coumicitur eſſe
doctus. Et tolerantia caruiſſe videtur: qͥui ab indigna⸗
tione deuincitur. Se ſingulariter reputat: qui ammo
indignatur. Indignatio animi ſepe nauſeare fecit.et ru
gas cõtrarit in facie ſemifactis vrbis et toꝛtis fecit pꝛo⸗
ferre ſententias:et linguam balbutire fecit pꝛe ira. Cin⸗

guam diſertam et trementia labia ercitauit ad verba q̃

a mentis dominio nõ exibant.necnõ ſepe impꝛouide lo/
qui ſuaſit verbum cõturbans amiciciam. aut ſemꝑ red/
dens in futuro ſuſpectam. Exhaurit indignatio a coꝛde
verbum abſconditum aut ſubito generatũ:ꝙ alter ami
cus nunqᷓ; credebat audire. Igmſq; tepefactus eſt aut
extinctus:qui ante flammabat.Latet igniſi lapide nec

Bed niſi accedat rigiditas facile ad mitita.

cõburit appꝛoximantes. incendit poꝛtatus manibo aut
ſinu excuſſus ex calibe ſcintillat ignem ſufficientem ad
multam materiam ſuccendendã:et educentem fumuʒ
ſanis oculis emulum. Latent multa in coꝛde bominum
ipis et extra poſitis omnino ignota interdũq; nota. In⸗
dignatio wero excuſſit a coꝛdibus latentia mala deſtruõ⸗
tia placitos moꝛes.et emula oculis rationis/Rigqiditas
wro ire atq; indignationis eſt robur et ſtabiliuit accidẽ/⸗
tia mala.vt quod erat ſeparabile per naturam:fiat inſe⸗
perabile per rigiditatẽ nequã. Aſpiciant igitur in regu/
lis et iurib amicicie chꝛiſtiane.ſi quo modo poſſunt in⸗
dignatoꝛes rigidi ad amiciciaʒ cõuemire. nempe vſus re
fugit ratio diſſuadet. Nam in ꝓuerbijs dicitur. Qui ad

indignandum facilis eſt:erit ad iraſcendum pꝛocliuioꝛ.

n

eſus wero aduerſus ſcribas et phariſeos loquebat᷑.qꝛ
ibi ꝓ ſalutiferis oꝑibindignabãr nã indignatio germẽ
eſt inuidie. Quo genere indignati ſũt apoſtoli aduerſus
mulierem magdalenã dicentes. Vt quid perditio hec:
Hotuit iſiud vnguentuʒ venundari multo:et dari pau

FA SJ .α .———

„

. „ D
D Pr r o n Prgr n

Plrr
l

ſapientia foueretur. Tutius eſt amicus pauper et ſapi⸗
ens.q; diues indoctus et qinetus fultus entiach e

peribus. Que omnino virulente inuidie noſcitur plan⸗

.tula:pꝛo eo ꝙ indignatio quãdoq; eſt aduerſus opera l

na Eit etiam indignatio aduerſus alterius pꝛerogstiuã
abſch ppꝛio detrimẽto.qua indignatione indignati ſunt
pꝛimi operarij aduerſus patremfamilias:ꝙ equa pꝛoui⸗
ſione omnibus pꝛouidiſſet. In quo nemini derogabat
aut faciebat in aliquo detrimentum:q;uis pꝛehonoꝛaret
aut eis equaret indignos.Decemvero apoſtoli indignia
ti ſunt aduerſus duos qui potioꝛa in ſuperis petinerũt:
ſed nec eis adimebatur aliquid etiam ſi duo finſſent iu⸗
xtavota ſuſcepti.ruſtra eſt indignatio aduerſus aliquẽ
pꝛehonoꝛatuʒ:vbi nihil demitur in dignanti. Nec iuxta
vocabuliꝓpinquitatem indignatio aliud ſona aliguẽ
eo bono quod habet reputare indignum aut pena dignũ
qui nõ deliquit.aut ſi deliquit.in eum plus debito deſe⸗
uire:vel per odium ⁊ nõ per amoꝛem iuſticie excandeſce
re cõtra eum.Rigiditas algoꝛ vel aquilo:congelauit flu
xibilem aquam.

Capitulum XxVI . .
Oꝛum omnium filioꝛum pater infauſtus ſua
e minterpꝛetatione genus peſſimum hominũ mõ⸗
ſtrat ab amicicia ſecretoꝛum qui dictus eſt cha⸗
naan interpꝛetatus negociato: aut emulatoꝛ. Simula
toꝛes ſiue negociatoꝛes adveram amiciciam omnino in
cõpoſſibiles ſunt.Et ſi aliquãdo cõpoſiti ſũt nõvt ſic ex
iſtentes. Cum vero ad hanc notam deuenerint: ꝓpellan
tur wlut amicicie deſtructoꝛes. Negociatoꝛes omneo⸗/
cium negauerunt:hoc enim vocabuli mruuſtum ſonat
Sed eſt ocium ſanctum quo mentis religioſitas exerce
tur:et cõquiruntur ills que ipam imperfectã perſiciunt
Imperfecta eſt anima cuius imperfectionẽ omniũ ha⸗
bentium animam experientia ſana demonſtrat: illa dum
taxat excepta que ab inſtantiſue creationis inſeꝑabili⸗

7— %— ſor .—lu. .

Ca, AA4

A₰A

If-

ter vnita fuit ad verbum. Cõtinue nanq; cum vult ſus
ſcipit virtutum honoꝛabiles qualitates.et per aan

ignoꝛantiam p exercicium ignauiam longe pellit: et gra
du inuiſibili de tenebꝛis feſtinat in lucem.que mii quie⸗
ta fuerit a ꝓcellis nõ adipiſcetur veritatis ſplendoꝛes.

ſine quibus ſemper tenebas darſernr Ablc Bmereis.

nulla cõuerſatio peragit viam rectam. Cogregatio tau

roꝛum qui per ocium in aulam ſapientie nõ ſederunt. Qr, g Deſ.

T

Et qui pꝛo curis tempoꝛalibus ocium negauerunt.nõ
viderunt decoꝛem atq; cõſiſtentiam domuſeius. Nego
ciatoꝛes ocium negant.vt diſtracto coꝛpoꝛe animus di⸗
ſtrahatur:cui nulla ſit requies ad capienduʒ inuiſibiles
elucidationes. Et eo eſſet delectabilioꝛ amicicia: quo a

n
aa0τι. Qatus oĩno ad petita facilis. Hciẽ
tia fulgens cito dabit cõſilium:liber a negocijs triplici⸗
ter reſpondebit amicis. Sed idem erit ad amicum de⸗
uitans negocium. Negociatoꝛẽ amicari: ad quempiam
writas cõtradicit. Gerit amimo aurum. mente condit
theſauros.copulat agrum agro.domum domo cõiungit
Incoꝛde vero eius niſi materialia nõverſantur. Et aut
auaricia plus habendi aut ſollicitudo querẽdi: nõ ſinet
eſſe amicum. Qui negocijs animũ dedit. habens pela⸗
go ratem a fluctibus agitatam terris amicum a pericu
lis circumſeptum.hunc pmittit exitio:nõ liberet er pe⸗
lago nauem. Semper valefecit amicoʒp rebus impoꝛ⸗
tune negocians. Seipᷣm modis varijs moꝛiendi:qui ſe
tradidit negocijs varijs. Qui pꝛo ſeipo nõ deuitat picu

lum peracturus negocia:nec deuitabit p tempoꝛe in a⸗
mico. Obmittet rationabilem amiciciã deperire theſau⸗

I Tr-.

— Anau⸗.

2

rationabiliũ amicicie patienter ſuſtinebit eclipſim êhz3

ros dum augmentum auxionatur in ſenſibiliũ 1 ir

nec omnis negociatoꝛ ab amicicia abcidendus eſt. nam

ipa negociatio in amicicia fecit amicos: dum habita eſt

cõtractioꝛ mutuaviſio et frequens locutio ꝓ rebus atq;

negocijs. Mundus vero poſtq; fuit natura coꝛrupta in⸗

diguit vt negociatio fieret: ſine qua vita hominũ̃ volun
taria et placita nõ ſubſiſteret. CUleruntamẽ negociatoꝛ

impoꝛtunus: ad amiciciã opoꝛtunus ommno non erit.

Vmpoꝛtune agere negocia dicitur.qui excuſ abilem atqq

luſtam cauſam et irrepꝛehenſibilem in negociando nõ
habet.ſed ſequitur impetũ appetituſ inoꝛdinati atq; cul
pabilis:qui eſſe cognoſcitur marine Berfa onb anrel
claudit oſtia ingredientibus fluuijs. Sed quato
ingrediunt᷑ plurioꝛes ſuis hiatibus ſuſcipit. Mon poteſt
cõuenire in lege amicicie chꝛiſtiane.qui ſolum cõgrega⸗
re didicit: diſiribuere vero nõ nouit. Hanc ſane nouimꝰ
babere amicicia gratiam:vt nõ tribuere credit eſſe iactu
ram. Et chꝛiſtianoꝛũ amicoꝛũ noſcitur ꝓpꝛium:amicici⸗
am negocijs nõ negocia ſuauibus amicicijs anteferre.
Si moꝛe loquendi negociari ad auariciam ſcribimus:
