ſibi et nemini molitur inferre iacturam. Et adheret bo
nis regulata optima lege turpia queq; deuitans in bo⸗

nitate et diſciplina edoceri appetens: iuxta dauiticam

pſalmodiam Bonitatẽ et diſciplinã et ſcientia doce me

quia mandatis tuis credidi. Attñ erpimento pꝛobant᷑
homines ſi ſunt paciſici:velut in egipto ſuos fratres vo
luit pꝛobare ioſeph quibus dixit. Si pacifici eſtis vim
vnus remaneat in vinculis.xos aũt itote et adducite
alterum quẽ habetis et dimiſiſtis cũ patre in terra cha
naanata ꝙ ad teſtimoniũ ꝙ pacifici eſſent ſimeõ remã
ſit in vinculis et benyamin adductus eſt in egiptũ.Ec/⸗
ce pacificoꝛũ miſteriim ꝙ obedientia datur in obſideʒ.
quia ſimeon reman ſit im vinculis.?lmoꝛ dextralis bo⸗
nitatis et gloꝛie venit in egiptum velut in teneb:oſum

ſeculum ante ioſeph:ſcilicet ante virtutis a bonitatꝭ au⸗

gmentum.Qm̃ pacifici vocandi filij dei debent pꝛotinꝰ

obedientiam pꝛofiteri. ſic ſe per ipſam dei legibus ſub⸗
iugare vt quicq; de diminis mandatis pꝛeterire non li
ceat.Quamobꝛẽ adumbꝛato miſterio in obſidiatuʒ deæz
tentus eſt ſimeon. Mecnon ad omnimodã teſtificatio-⸗

nem pacificoꝛũ et dextre filium ante ioſeph deferri expe

eius ſub capite meo et dextra inuſ amplexabit᷑ me ante

chꝛiſti conſpectũ ꝑ nos vemat in hunc mundum ad co⸗
temnendum illum: non ad diligendũ. Equidem ? paci

ficus eſt qui cum pacem odientib pacẽ habet: ſicut de
ſeipſo et pꝛo chꝛiſto ſcribit dauid.Qum is qui oderunt

pacem exam paciſicus. Mon eſt omnimode pacis ſignũ

aut virtus cum pacificis:ſed cum inimicis pacis ee pa⸗

cificum laudabile atq; virtuoſum eſt. Sed bñ hunuſce
modi viro.qm̃ ſunt reliquie homim pacifico ille videli⸗

cet dominice paſſiones:quas poſt reſurrectionẽ chꝛiſi⸗

Diſcipulis ſuis pꝛimo annuncians pacem ex fauo mel⸗

lis et ex aſſo piſce ſumens poꝛrexit pꝛe gaudio ammira⸗
tibus illis. Sunt et reliquie homini paciſico: quia mũ
di conſummato miſterio eterna dei filiatio ſibi relinq/
tur in pꝛemiũ. Eſt enim pax electis dei qm̃ in eo electi
ſunt quo pacifice viuunt. Sic ſapiens clamat.Quoni
am donũ et parx eſt electis dei. Et ſi hoc ad vitam alterã
referatur.ideo pax electis dei erit in futuro quia hic aĩo
illam et moꝛibus poſſederũt. Et yſaias dicit ꝙ erit opꝰ

uuſticie pax:et cultus iuſticie ſilentiũ ⁊ ſecuritas in ſem
piternũ.et ſedebit ꝓpłus in pulcritudine pacis Si mo
res cudimus ex iſtis verbis opus iuſticie pax eſt: nãa nul
la iuſticie oꝑa ſunt potioꝛa q; ſequi ſupꝛafatam pacẽ. de

qua paulus. Macem ſectamini:et deus pacis erit vobi⸗
ſcum Et opibus iuſticie ſe omnipotens pꝛeſtat:quia be
nedictio dii ſuꝑ caput iuſti. Et qui opꝑatur iuſticiaʒ ipſe

eraltabitur. Et in alia vita ad opus iuſticie pax adret.

t iuſticie cultus pax eſt. quia per ſilentiũ non tumul⸗

tu pacificus appellatus eſt ꝓplue:et ſecuritas ſempiter
na eternam pacem arguit. Non eſt ſecuritas vbinõ eſt

pax:nec veram pacem dicimus ſecuritate carentẽ. Po⸗
pulus ſedet in pulcritudine pacis ſi viat: ppluſ eſt vono
rum qui pulcritudinẽ pacis habet. Eſt autẽ pulcritudo
pacis pulſio cuiuſlibet imptinentis rei.et appoſitio de⸗
centiũ ad vitam agendã ꝓ habenda ſignificanda: in qm
ſi tẽdimus pulcritudo pacis eſt totius heatitudinis cõ/
plementum. Et iure filiatio dei eſt quam paciſia conſe

4

quunt᷑. Sed aduertendũ aduerſum qð lugens pſalmi

ſta pꝛonunciat Mon eſt pax oſſibus meis a facie peccato

rum meoꝛũ. Peccata pacem mentis ⁊ coꝛꝑis excludut
qm iniquitates noſire ſunt que diuiſerunt inter nos ⁊

deum . Cui ergo pax cui requies cui aliquid ſalutis eſſe

poteſt. ſi ab omniũ creatoꝛe atq; pacis datoꝛe ſecerm᷑.
Pꝛopterea non eſt paximpns dicit dominus. Stude⸗
amus ergo abicere peccata et omne unpietatẽ et pacẽ

habeamus:vt exiſtentes pacifici vocemur imo fiamus
ſfilij dei Argumento magno pꝛeſtruitur agonicantibus

pꝛo ſuꝑnis vt pacem inquirant:et ſequant᷑ eam ex his

que in humanis agunt.Mam ꝓ pace queritur pꝛincepſ
et vnuſquiſq; monarcha qui tueat᷑ rempublica iudicet

vniſoꝛmiter:et ne ſit diſcoꝛdia principatus ac etiam eo
rum qui ſub diuerſis ducibus militant. Gerunt᷑ bella
vt ad pacem veniat᷑:aut pacis inimici argumento belli⸗
co peſſundent᷑. Pace cõmendant᷑ ſem ma terris et ad ſe

getem maturã deueniunt.floꝛeſcunt vinee arboꝛes fru
ctus educunt:dum furoꝛ bellicus non impedit nature

pꝛoceſſum. Pace natura pꝛodit et ſuis ſplendeſcit ipſa
ꝓceſſibus.Lute doꝛmitur in edibus.ſecure itinerat᷑ in
via.latro non timetur in ſiluis:floꝛet olens virginitas
gaudet caſtitas pudoꝛoſa.Letatur pudicitia comugalis

cum violentia impudicoꝛũ merito pacis arcetur. Deco

rantur artibus ciuitates omnibo iura reddunt᷑: et de iu

ſticia nemo cauſatur. Cempus oĩbus aptum paxopta⸗
ta commendat. Et filios dei facit in terris: vt ſubleuet
dit in egiptum.vt amoꝛ ſuꝑne patrie que per dexteram “ J
ii ſacro deſignatur eloquio.iuxta illam ſententiaʒ. leua

in excelſis. .
De pſecutione ꝓpter iuſticiam tolerata qua celoꝛum

regnũ haber in ſoꝛtem ſcm matheũ. Capitulũ. XI.

Oſtq; aduerſus ſeipſum homo factus eſt ſeuꝰ
p incurrens penã dei iuſſõe contẽpta· nec abſter⸗
ritus metu doloꝝ quoſ iuſticia dei ſolũ intermi

nate prenouerat: factuʒ eſt vt in alios ſeueritas hois de

ſeuiret:vt etiam inferret᷑ innocentibus pſecutio pate⸗
retur manſuetudo moleſtiam:iactura iuſtus iniuſte to
leraret. Et ſpꝛeta dei iuſticia non eſſet tutela bonis ab ĩ⸗
pꝛobis ſup terram.et vſq;quo pceſſus eſſet ad malũ:q
dei ſanctione poſtpoſita per humanas hominum leges.
vt ad plenũ maloꝛũ impꝛobitas arceret᷑. Et iniquitate
hominibo dñante neceſiariũ factum eſt vt ꝑſecutioĩter
homines oꝛta vexaret.que cum deuitari non poſſet virẽ
te atq; regnante malicia opoꝛtuit ſcutum patientie int᷑
poni et pꝛemuniri iuſticia:que cum adeſt in agonibo va
rijs hominum omnẽ paſſionẽ efficit gloꝛioſaʒ Pꝛopte⸗
rea ſaluatoꝛ dicit Beati qui ꝑſecutioneʒ patiunt᷑ ꝓpter
iuſticiam:qni ipſoꝛum eſt regnũ celoꝛũ . Supꝛa luſti⸗
cie appoſuit eſuriem:nunc addit et ꝑſecutionem. Sed
eſuriei ſaturitatem.ſed ꝑſecutioni regnũ celoꝛũ adiecit
vt clareat quem locuʒ iuſticia in virtutibus habeat:que
pᷣponit᷑ eſuriei et ꝓpter ipſam inducimur pati. Que vo
ſit illa iuſticia ꝓpter quam ꝑſecutionẽ honeſtũ ſit tolera

re diſcuſſione opus eſt:vt ipſa pcognita q;uis ſeue pſe⸗

cutioni ſi appꝛehenderit nulla ratione cedatur vt copꝛe
ſendat᷑ repꝛomiſſum ſibi bꝛauiũ regn celoꝛu. Nõ ver⸗
gatur in dubium hanc eſſe iuſticiã ſi’dei ſcõm apoſtolũ

Arbitroꝛ hominẽ iuſtificari ꝑ ſdem ſine opibus legis.

Et alibi. Yuſtificati igitur exfide pacem halxamus ad
eum pieſum chꝛiſtum dñim noſtrũ. Et ad Galathas.
Er fide iuſtiſcat gentes deus.Et credidit abꝛahaʒ deo
et reputatũ eſt ei ad iuſticiam. Mꝛopter quam ſidei te⸗
nendam ineoncuſſe iuſticiam hi qin acceperunt in exo⸗
dijs naſcentis et militantis eccle ſie ꝑſecutiones ſeuiſſi
mas paſſi ſunt:vt ſanguis immẽſurabilis funderet᷑ ſa⸗
cratus deo furoꝛe demonũ et terroꝛibus tirannoꝛum.⸗7

nil deeſſet in penis atq; toꝛmentis et varietate moꝛien⸗

— — —

— — — — —

De ſermone montano do. Bal.

di quin iuſtificati per fidem in ſuis pſecutionibus pate⸗/
rentur. Sed beati qui ꝑſecutionem ꝓpter fidei iuſticiã
Pn iĩ ſunt: dum regnum celoꝛũ mſallibiliter aſſequunt᷑

E

am et ſuos diſcipulos et conſimiles ad pſecutionuʒ

tolerantiam ꝓuocat hominũ ꝓpellit timoꝛem:altam di

xit a ſeipſo in celis pꝛomiſſionem dicens. Molite timere
eos qui occidunt coꝛpus.animãaã autem non poſſunt oc

cidere:ſed potius eum timete qui poteſt anmmam et coꝛ

pus perdere in gehenndâ. Signanter perſecutionem p⸗
pter ndei iuſticiam pꝛedixit:cum pꝛohibuit timoꝛẽ hu⸗
manum imponens diuinũ. Et ne crederent in pſecuti⸗
onibus homines a diuina ꝓuidentia derelinquuper cõ⸗
poſitionem minimoꝛũ quanta factoꝛi noſtro ſit cura de
nobis aperte monſtrauit. Mõne duo paſſeres aſſe vene
unt.et vnus ex illis non cadet ſuper terram ſine patre
veſtro. Nolite ergo tumere:multis paſſeꝛibus melioꝛes
eſtis vos.Et vt in pſecutionibus ſtabili fidei iuſticia cõ
fiteamur chꝛiſtum:pmiſit et pꝛemium. Omnis ergo
qui conſitebit᷑ me coꝛam hominibus:conſiteloꝛ et ego
eum coꝛam patre meo qui eſt in celis. Necnon vt ↄſtan

tius pſecutionis tempoꝛe ſtaretur in fide: interminat᷑

periculum. Qui autem me negauerit coꝛam hominib
negalbv et ego eum coꝛã patre meo qui eſt in celis. Hac
enim cauſa ꝓpoſita ſcilicet iuſticia fidei ſecure in omni

agone certatur:et intrepide ictus belloꝛum excipiunt᷑.

Congreſſio queritur:vt pacientia ferro fuſte ſcoꝛpioni
bus fame ſiti exilio carcere vinculis tũſionibus flagel⸗

lis flagris omm genere verbꝛum iniurijs conuicijs ap

pꝛobetur. Necnon et ſuſtinuerunt libentiſſime moꝛte:
ne deſererent fidem. Et vilem eſtimauerũt ſancti oẽm
coꝛpoꝛis penam pꝛopter fidei ſancte iuſticiam.qm̃i tribu
latio pacientiam operatur.pacientia vero ſpem.ſpes au
tem non confundit:quia caritas dei diffuſa eſt in coꝛdi⸗
bus noſtrꝭ per ſpiritumſanctũ qui datus eſt nobis. Et

gaudenter ſuſtinẽda eſt omnis aduerſitas: anteq;ᷓ fidſei
Vritas deſeratur. Minc iacobus. Omne gaudium exi

ſtimate fratres cum in tentationes varias incideritis.
ſcientes quoniam pꝛobatio fidei veſtre pacientiam ope
ratur:pacientia autem opus ꝑfectum habet.Cur gau⸗

dium ex ꝑſecutionibus varijs.ni ſi quia iuſticia fidei cũ

ad examen deducitur an deſeri ex obiectis aſperis de be⸗
at an teneri. Si tenetur pacientia opus eſt exillatis ꝑ⸗
ſecutionibus.ſi vᷣo pacientia non deerit:perfectů opus
inerit. Perfectum aũt eſt vbi nihil defuerit ad virtutẽ

ꝓbi vero virtutis ꝑfectio et regm celoꝛũ poſſeſſio ſubſe⸗

quet᷑ Perfectiõi pꝛotinus regni eterni pꝛomiſſio facta
eſt. Ex eo quidem pacientia opuſ dicitur habere ꝑfectũ
quia per ipſam dei et pꝛoximi dilectio exammatur:an ꝓ
quanto inſit agnoſce᷑. Conſueuerunt ocio marcere vir
tutes.nec de ipſis poteſt haberi certa inherentia: niſi cũ
oppoſitis habuerunt quandoq; congreſſum.Sed nul
la pacientia vbi nulla iniuria nulla cõtumelia nulla tri
bulatio irrogatur. Sed cũ aderunt hoſtiliter opugnã
tia et aduerſantia mentem pariter et ſenſum:tunc pa⸗

cientia facit clareſcere dilectionẽ qua diligimus pꝛori

mum. cum ſeuere atq; inhumane tractati ſeruantes a⸗
moꝛem ꝓpellimus ochum. non attendentes iram atq;
maliciam ſed creatam naturam.ac illam que nobis of⸗
fertur gratiam:non conſiderantes qð irrogatur ſed qð
iubetur. non magnipendentes mala que itrogat homo
ſeuus ſed qui pꝛomittit pius deus:nõ qð nos patimur
ſed qð pꝛo nobis paſſus eſt inter homĩes factus homo
Similiter et quanta caritate chꝛiſto iungamur mon/⸗
ſtrat pacientia in aduerſis:ne ſeiungamur ſicut aplus
inquit. Quis nos ſepabit a caritate chꝛiſti.Tribulatio
an anguſtia an perſecutio/an fames an nuditas an peri

culim an gladius. Sicut ſcriptum eſt. Quia pꝛopter
te moꝛtificamur tota die:eſtimati ſumus vt oues occi⸗

ſionis. Sed in his ſuperamus ꝓpter eũ qui dilexit noſ/

Certus ſum enim ꝙ neq; moꝛs neq; vita neq; angeii
neq; pꝛinapatus neq; virtutes neq; inſtantia neq; fu⸗
tura neq; foꝛtitudo neq; altitudo neq; pꝛofunduʒ neq;
creatura alia poterit nos ſeꝑare a caritate dei:que eſt in
chꝛiſto ieſu domino noſtro. Ecce vnde pacientia opus
perfectum habet:quia vtriuſq; pꝛecepti tenet inconcuſ⸗
ſe cenſuram.lc per hoc pꝛopter iuſticiã ſidei pati:ſim⸗
ma iuſticia in operibus eſt. Mihil itaq; iuſtius q; ſic age
re ne quis ſeparetur a chꝛiſto. Juſte impendunt᷑ ſpon/

te opes et ingerit ſe pacientia cum inuite tollunt᷑.amo

imperturbato cuncta pericula tollantur:moꝛſ in veſide
rio ſit Acerbe moꝛi computatur in lucrum.vitam perde
re ſuperexcedens bonum eſt:ne iuſticia fidei ꝑer impaci
entiam in amma pereat.vnde chꝛiſtus ab ipia ſeparat?ꝰ
abcedat.Ad iuſticiam fidei addicitur et moꝛalis qꝗᷓ poſt

credita ea que ſunt agenda complectitur: pꝛo qua pati
ne deſeratur dabitur regnum celoꝛum. Et üllg ſegrega⸗
ri ab iſta non poteſt:qua ne cõmittatur quod nephas ẽ

ſponte ſuſcipitur. Qni nunqᷓ; deleritur virtus miſi ĩ ap

poſitione vitioꝛum:qᷓ; ⁊ actus virtutis ſepe intermit

tatur abſq; ꝙ deueniatur in vitium. Omms wero vir⸗/

tus iuſticia eſt cum ex ipſa caueatur iniuſtuʒ pꝛodeatqq

pꝛofectus:et illi placeatur cui ſeruire omnis iuſticia ꝑ⸗
ſuadet. Omnis actus humane mentis interioꝛ in ũ

referibilis et exterioꝛ pꝛo diuerſitate locoꝛum et tempo

rum ad eum referri poſſibilis:ad iuſticiã ꝑtinet Ineffa
bili modo per iuſticiam virtutes ⁊ actus ſibi exhiberioĩ

potens vendicat:iuxta quod iohannes ait. Dignus es
domine deus noſter aecipere gloꝛiam et honoꝛem et vir
tutem.quia tu creaſti omnia:⁊ pꝛopter voluntatem tu

am erant et creata ſunt. Quid eſt dignus es niſi quia
iuſtum eſt vt gloꝛiſicetur honoꝛiſcetur in omnibus ab

hominibus. et quicqd eſt virtutis et boni moꝛis ipſe ſu
ſcipiat. Quamobꝛem quia omnia creauit anoſipſos q

ſumus rationale aliquid inter omnia. pꝛoinde cum qͥc⸗
quid eſt virtutis et pꝛobati moꝛis pꝛo deo in iuſticiam

cedat:beati ergo qui perſecutionẽ pꝛopter iuſticiam pa⸗
tiuntur.cum in ius ipſoꝛum ex diuina gratia cedat re⸗/
gnum celoꝛum. Filius vero pꝛo nobis humanatus et
moꝛtuuſex iuſticia ſibi eque omnia vendicat: put ideem

iohannes ait. Dignus eſt agnus qui occiſus eſt ſctlicet
pꝛo omniũ redemptione moꝛtalium:accipe virtutem
et diuinitatẽ et ſapientiam et foꝛtitudinem et honoꝛeʒ
et gloꝛiam et benedictionem. Ex his verbis iohãnis ar
guitur.deo patri et incarnato filio iuſte beri:quicquid

eſſe poteſt ex nobis per gratiam ſuam nõ tanqᷓ; e¶x nobis

gloꝛie honoꝛis laudis atq; virtutis et moeis. MPerluci⸗
de igitur mentibus noſiris infertur pꝛo q̃ iuſticia pati
oĩa mala iubemur :anteqᷓ; ab homie deſeratur. Mecnõ

et omĩs homo non tantum ſidelis ſed etiam inſfidelis

pꝛopter iuſticiam patitur.ſi eũ aliquis iniuſte peꝛſequit᷑
quamq; infideli pꝛo paſſione regnum celoꝛum non pa⸗

teat. Et nemo miretur qo dicturus aduenio. Iniuſta

ꝑſequentium rabies: paſſiones paſſoꝛum absre paciẽ⸗
ter tolleꝛatas ad iuſticiam fecit aſſcribi. Et ſi mibil ho⸗
rum a pe:ſecutoꝛibus ꝓponeꝛetur hijs quos ſua pꝛain⸗
tate vexare diſponũt.vt cõmitterent nephas deſerent
qʒ fas:ex ipa pſecutione dumtaxat pati ꝓpter iuſticiam
dicerentur. dum non adeſſet iniquitas ꝓpt᷑ quam pati
mererent?: cũ de habeat miſtros iuſtici ĩ eos qͥ puerſe
agunt etia illos qᷓ carere vident᷑ ordinaria ptate. Sepe
poteſtatem in iniquũ iniquus eſt vltus:p oꝛdinariam

2

vainc diuino et occulto dei iudicio pꝛeter oꝛdinariam

AlLiber decimus

wero factum boc videmus apertius. Sed ad veram aſ⸗

ſeuerationem omniũ pꝛedictoꝝ clare in ſua canonica lo

quitur ꝑetrus:inuitans ad paſſionem enuncians gau⸗

dium erigens ſpem ad gloꝛiam pꝛeſtruens quomò pa⸗

tiamur dicens. Cariſſimi nolite peregrinari in feruoꝛe

qui ad tentationẽ vobis fit quaſi vobis noui aliquid cõ

tingat.ſed cõmunicantes chꝛiſti paſſionibus gaudete:
pt in reuelatione gloꝛie eius gaudeatis exultantes Si

expꝛobꝛamini in nomine chꝛiſti beati eritis:quoniã qðᷣ

eſt honoꝛis gloꝛie et virtutis dei et qui eſt eius ſpiritus

ſuper wos requieſcit. Nemo autem veſtrum patiat᷑ qua
ſi ſomicida aut fur aut maleficus:aut alienoꝛum appe⸗
titoꝛ. Si autem vt chꝛiſtianus non erubeſcat:gloꝛificet

autẽ deum in iſto nomine. Clarent ſane intelligentib·

petri verba ex his que pꝛetulimus: vt non ſit opus tedi
um aliud expoſitionis inferre. Vleruntamen ſi de iuſti⸗

cia pꝛopter quam patiendum eſt aliquid edirimus dep
ſecutione aliquid etiam diſſeramus. Mon eſt ſolum p⸗
ſecutio attendenda in illati coꝛoꝛaliter penis et in his
malis que poſſunt lingua pꝛofeꝛri: ſed iuſtis patia virtu
te diſſimiles hominum moꝛes etiam nullis illatis aut
dictis aduerſis magna perſecutio eſt. ruciatus ẽ ama
toꝛi dei ſibi videre qð diſplicet: et diuinam habet offen⸗
ſam. Mon enim poteſt were dei cultoꝛ ſine perſecutione
tranſire:videns quippiam maiyeſtati di uine ingratum.
Amoꝛ ad dilectum iniurias dilecti ſuas perſecutiões ſfa
cit: etiam ſi eſſet ipſe circumquaq; pacatus. Et diligenſ
pꝛoximum vt ſeipſum in animo pfecutionem patitur:

cum ipſum videt affligi manens ipſe non tactus. Et ꝗ

matoꝛ honeſti foꝛtiter in animo cruciatur er omni tur/
pi quod agitur: etiam ſi non obligetur ad actum. Sic

de iuſto ſcriptura cõmemoꝛat. Vidi pꝛeuaricantes ta⸗
beſcebam:quia eloquia tua non cuſtodierunt. Pꝛeuari
cationes enim legis dei et intactis coꝛpibus et imptur
batis rebus. tacitis verbis.necnon foꝛte impenſis ob⸗

ſequijs perſecutoꝛes validi ſunt amicoꝛũ dei et amican

tium weritatem. que pſecutio etiam pꝛopter iuſticiã eſt
ferenda:vt ſemper diligamus pꝛoximum cum odio vi⸗
De exhoꝛtatione facta ad diſcipulos pꝛo peꝛſecutione
et maledictis ferẽdis reſrectu ſuperne mercedis.ſcom
matheũ et lucam tm̃. Capitulum.xII
Meuidẽs ſaluatoꝛ diſcipulos ſuos in pꝛima

p pſecutionum acie poſitos.de nouo naſcent

eccleſie vllut duces belli chꝛiſtiani populi.cũ
demonibus et mundi pꝛicipibus certaturof
nõ alia cauſa belli ſuppoſita niſi noua fide incarnati wr
bi omniũ cauſam agentis in cruce pendentis:qua ido/⸗
latria ꝓpellenda erat.demones effugandi.tiranni ſubij
ciendi. moꝛes renouandi. noua ſacrificia inducenda. ſa⸗
cramenta pocioꝛa condenda.penitentia pꝛedicanda.mi⸗
racula innumera facienda. wnia danda conuerſis. bea⸗
titudo in ſuperis pmittenda.ipſos ſingulari ac expoꝛta
tiuo ſermone alloquitur.p quos erat cuncta contio cõ

dienda fidelium:vt ipſi fierent firmum exemplum vir

tutis poſteris in eccleſia naſcituris dicens ¶ Beati eritiſ
cum wos oderint homines et male direrint. et cum ſe⸗
hauerint vos ec expꝛobꝛauerint et perſecuti xos fuerint
et direrint omne malũ aduerſus vos mentiẽtes ꝓpter
me et eiecerint nomen veſtrum tanq; malum pꝛonter
lium hominis. Gaugete in illa die et exultate:quoni⸗/
am merces veſtra copioſa ſeu milta eſt in celis. Sicenĩ

ra in paradiſo exiſſtens. ſub celo dumtaxat pꝛimo pecca⸗
nerat:cin non peccanti mum tacita Pollicſtatione pa/⸗

tuiſſet. Muncille locus eden flãmeo atq; verſatili cuſto

ditur gladio. xegreſſus denegatus eſt cunctis:illis duo⸗
bus exceptis quos fides vera tenet.id regnum celoꝛũ
omni amoto medio inuitamur:vt penarum pꝛecio cõ⸗
quiramus illud Et mhil exceptuetur a penis ſi a pſecu
toꝛe pꝛeponitur qð pati recuſemus:ſi celoꝛum regnum
captare contendimus. Et apoſtolis tanqᷓ; ducibus ⁊ ve
rilliferis crucis in populo chꝛiſtiano omne penarum ge
nus ad tolerandum imponitur vt nihil inſpecta ꝓmiſſa
beatitudine recuſetur. Habet hoc ꝓpꝛium coõmumcabi⸗
lis et cõmunicata natura maxime humana que meliuſ
nouit quid boni ad coninuendũ habeat mutua et grata
dilectio.et quid mali odium pariat vt affectet queratq;

Diligi et odiri aſpernetur atq; recuſet: Inexplicabile p⸗

pemodum eſi quanta toꝛtura ſit animis hominũ ꝓpter
paſſiuum odium. qm ſihoc maxime inter moꝛtales qd
delectationem queritur ſcilicet amare Tamari hoc potiſ
ſime ad aſperitatem vꝛget ſi odium vi et:aſperius tñ

9

ſi quis patiatur qᷓ; ſi ad alium habet. t ſaluatoꝛ hanc
oddij paſſionem gaudenter tolerandam poſi uit. ſeipſum
in cauſa ſubijciens. et beatitudinem eterne copioſitatꝭ
agdiecit: vt ad ſingula mala que toleranda cenſuit beati⸗
tudo referatur. ZBeati eritis cum vos oderint homines
qui nature ſequendo iuſticiam vos nemini nocẽtes de⸗
bebant diligere non odire. Vſq;quaq; paſſionem exag⸗
gerat:cum ab eo quis patitur qui debuit beneficiuʒz im

partiri. Validius quidẽ cum his qui bñficium accepit
inſequitur:cum pati ab inimicis conſuetos ſexe dedu⸗
catur in moꝛes: Juxta quod ſcriptuʒ eſt. Ei inimicus
meus maledirxiſſet mihi:ſuſtinuiſſem vtiq;. Tu vᷣo ho⸗
movnanimis duxr meus ⁊ notus meus:qui ſimul dul
ces mecum capiebas cibvs Ac per hoc apoſtoli diſcipuli
q; domini amoꝛem omni ex pꝛecepto eiſ impoſito me
rito vndicabant. qui mittebantur omniũ nunciare ſa/
lutem.dirigere in mehus vagos hominuʒ moꝛes. oẽs
infirmitates depellere. demones effugare. oꝛdinare ter⸗
rena. perſuadere diuina. nullius queſt cauſa. nulloam
hitionis inanis gloꝛie aut terrene delectationiſ intuitu
et ſie ſeue in multoꝛum maxime tirannop odium deue⸗
nire diuina ꝓuidentia diſponebat er oꝛe cheiſti pollicẽs
beatitudinem ſi non dilectionẽ ſed odiũ ab hominibus
paterentur. Gꝛaue fit ab hominibo maledici pꝛeſertim

ab his qbus non inimicandi ſed amicandi occaſio pꝛe⸗

ſtruitur:vt eloquitur ſupꝛadicta ſententia. Si mimi⸗
cus meus maledixiſſet mihi ſuſtinuiſſem vtiq;.Apoſto
li quidem omnib bñdicere miſſi erant: maledictiones
et conuicia hamplius ſuſcepturi.quoꝛum ibant pꝛocu⸗
rare ſalutem.et in viam dirigere Writatis. Malediceba
tur eis wlut non ſane ſapientibus et ſtultis et amenti
bus:qui ppter incerta contẽpſiſſent hxc que falſo certa
videhantur.in eo ꝙ ſequerentur et predicarent mũdo
crucifirum et crucem. welut rem ſtulticia et penalitate

marcentem:et inſultarent pſperitatibus ſeculi que pꝛo

er

magno bonoab homin puſ awetuntur Oꝛoindea mũ
di dilectoꝛibus maledicebantur.quia ipſi mundi plaei⸗
ta maxime moꝛrebant: denunciantes eterne malediei
ſectatoꝛpus ſeculi. Socialis dulciter eſt hominu vita
et adinuicem iure nature appetuntur conſoꝛtia.et ſeꝑa
ri timetur ab his maxime qui vnius nature ſunt editi.
et habent omnẽ ſimilitudinẽ in natura cõmuni ratio
ne humane nature indita pferuntur:qua deo angeliſ
eius inuiſibilibus licʒ non per omnia ſimiles facti funt
Et inter ſenſibilia et rationabilia wera eſt ſentẽtia de ſi⸗
nnlitudims appetitu ꝙ ſimile appetit ſimile: libenterq;
ſimilia ſociantur. Tenacius quidem exinſita ratione
adeſt hominibus huiuſcemodi appetitus:et quãto va⸗

ſio
Mot
i
(⸗
ſen
lun

ge
lſſa
bi⸗
liuf
tg

P
pter
dtil
tiͦ
ne
ſum
fint
we;
ſtes
o
ng

Gim
d
1,
s
/
l
Ii
ſe
6
e
m
ntn
lee
cis
is
n
e⸗
i

5

0
e
i

De ſermone montano do. Bal⸗

lidius ineſt tanto penoſius eſt ab bominibus ſeparari.
Et hoc diſcipulis chꝛiſtipꝛo tunc et ſemper venire debe⸗
bat in penam. vt ab hominibus et ex inhumanitate cru
da cheiſti ſuppoſita cauſa ſeparentur. et eoꝛum velut in
famium et ineptoꝛũ conſoꝛtia pꝛiuata publica vitarẽ
tur:ſub pollieitatione beatitudinis ſi pacientia non de⸗
erit. Erpꝛobꝛati ſunt in dictis et factis vt verba eoꝛum

falſa et opera facta ꝑperam putarent᷑. Que vero maioꝛ ĩ
gnimoꝛũ animis perſecutio qᷓ; in verbo veritatiſatq; vir

tutis expꝛobꝛariet in recte factis malarum actionũ ha
bere iudicium. In omnibus expꝛobꝛati ſunt a doloſita
ie demonũ a ſupbia tirannox. apfidia infidelium. a ne⸗

quicia eoꝛum qui mundo ſua coꝛda ligauerant. Intan
tum pꝛoceſſit expꝛobꝛatio male lata:vt inperiti plebei

abiq; literis ebꝛij.demoniaci.magi:aruſpices.arioli.ve⸗

neſici.maleſici.ledicioſi.falſaxij.deceptoꝛes.ſeductoꝛes

incantatoꝛes et nomine omnis infamie notarent᷑.Sʒ

beatiquia pꝛopter chꝛiſtum: beati qina ſoꝛcientur inter,
minabile regnum dei Omnisillati mal perſecutio no

tam habet:et in id traicitur ꝙ qins ab alijs aduerſa coꝛ

ꝛis et animi nõ ſponte patiatur. Sed elucidate cũ fu
gat quis fugientem hoſtiliter pſecutio nominat᷑. Hanc
et apoſtoli perpeſſi ſunt ceteriq; cõſimiles.vt fugientes

a fugantibus de terris ad terras de pꝛouincijs ad puin

cias de iudea regione ad inſulas ⁊ regna gentiũ trãſmi⸗
grarent:ſicui cõmonefecerat ipſe ſaluatoꝛ. Si pꝑerſecu⸗

ti wos fuermt in vna ciuitate: fugite in aliã. Multa ma
ledicta ſuſtinuerunt chꝛiſti diſcipuli pꝛopter ipſuʒ vt di
gni omni malo ab hominihus dicerent᷑: et retundebat
Vritas in oꝛe ipſoꝛum.acſi velut diablus mendacium

loquerent᷑.Et eiectumeſt ipſoꝛũ nomen pꝛopter magi

ſtrum quẽ pꝛedicabant et pꝛopter cruciſixum quẽ affir
mabant deum:cum non dei ſed tm̃ filus hominis cre⸗
deretur ꝓpter quem om̃ia paſſi ſunt. Sed omnib his
aduer ſis ex aduerſo gaudiũ parabar:cum merces eoꝛũ
in ſuperis habeat copiam pꝛemioꝛũ.Acſi leue videri de⸗

beret tolerariq; leuiter omne qð inferri poteſt in penis

ab hominibus ſeuis.in ſenſibus hominũ teneris:gau
dio ꝓpoſito eoꝛum que pꝛomittit. Sed cum duo ſalua

toꝛ ad ſuſtinenda mala in cauſa ſubijceret ſcilicʒ ſeißm
et gaudium ſuꝑnoꝛum:vnum cum dixit ꝓpter me.alte

rum cum adiecit gaudete et exultate qm̃ merces wſſtra
copioſa eſt in celis.pꝛimum vrrtutis:ſecundũ beatitu⸗

dinis fuit:amplius ꝓpter pꝛimũ qᷓ; pꝛopter ſecundum

mala paſſos apoſtolos legimus fuiſſe gauiſos. Ma ibãt
axoſtoli gaudentes a conſpectu conſilij. qm̃ digni habi⸗
ti ſunt pꝛo nomine ieſu contumeliã pati:vt magis leta

rent᷑ mala perpeti pꝛopter chꝛiſtum qᷓ; pꝛopter pꝛomiſſa

regna celoꝛum. Optimi enim mihtis eſt:non ob rem
ſed pꝛopter regeʒ in bello pugnaſſe. Sed ne nouũ ipſis
videreturꝙ pꝛimum a iudeis ꝑſecutionem apoſtoli pa

terentur: ſic patres eoꝛũ ſanctos ꝓplxtas pſecutos fuiſ
ſe cõmemoꝛat.vt ſicut filij generis ſic eſſent et crimĩs: L

merito male inntationis et indurate iniquitatiæ.
Ds finis vonoꝛum omnium agendoꝛuʒ conſtitutus
a chꝛiſto beatitudo eſt.epilogice. Capitulũ XlII
Cce ſub quot diuerſis ſigniſicandis ad agẽ/
e dam vitam ſaluatoꝛ homies animauit 1 mõ
ſtrauit quanta eſt diuerſitas agendoꝛũ: ſed
L omniũ hoꝛum finis eſt regnum celoꝛũ. Nã
voluntaria paupertas finem habet regnum celoꝛũ. Mi⸗
titas terram hereditabit:ſed iliam regni celoꝛũ. Lugen

tes conſolabunt᷑:ſed in regno celoꝛũ. Eſurientes iuſti⸗

ciam ſaturabunt᷑:ſed in regno celoꝛum· AMſericoꝛdes
miſericoꝛdiam conſequentur:cum intrabunt in regnũ

celoꝛuũ. Mundo coꝛde deũ videbunt intuitiue in regno

celoꝛum. MPacifici filij dei rocabuntur et erunt: ſed ire⸗
gno celoꝛum. Perſecutionẽ ꝓpter iuſticiam patientes.
gaudebunt in regno celoꝛũ Dermo directus ad apoſto
los ſpecialiter:poſt omnia tolerata et ſuperata pericula
pꝛomittit regna celoꝛũ. l
De quatuoꝛ in quibus apoſtoli ⁊ conſimiles pꝛo vti
litate futuroꝛum fidelium conſignantur ſcom mathe⸗
um er lucamtm. Capitulum XIII
All.lux.ciuitas.et lucerna ſuis tempoꝛibo lo⸗
68 Cs et negocijs congruunt. Sal cibis vt
ſapiant. cum hoꝛrendũ ſit condienda ſale in⸗
flulſa comedere:q́;q; multa in cilvs veniant
non opoꝛtuno ſale. Sal ad pꝛeſeruationẽ adhibetur car
mum ne putreicant. Nam ſale appoſito muita conſer⸗

uantur in tempoꝛa que ſine ipſo marceſcerẽt. Sic apo⸗

toli ceteriq; ſubſequi eandem imaginẽ afferentes: ſal
doctrinale dicuntur condiens terrena quo iuſte diſcre⸗
teq; teneantur in vſu.iniectum ſuꝑmoꝛbidos ſeu fra⸗
giles hominũ moꝛes velut ſup molles carneſ:ne pꝛaua
coniuetudine putreſfierẽt. O. ſi hanc ſimihtudine œæfe⸗

rentes in ſeipſis ſoꝛdide viuentes euaneſcerent. inuti⸗

les ad cetera facti mittendi ſunt foꝛas:imo ſic refutant
et homimi iuſtis iudicijs conculcant᷑. Goꝛinſeca miſſio
ad id refertur: ertra omnẽ gratiam eccleſie ſeponant᷑
Nuce fugantur tenebꝛe. oculi obiecta conſpiciunt.rxe
cte itineratur ad terminos. declinantur foueeatq; laq̃i

multa pericula deuitantur. Miſi violentia ſuperauerit
atq; pꝛoditio fures arcentur inuite gliena diripere: dep

chta requirunt᷑ et ſepe reperiũtur. Sicet apoſioli q;uns
tenebꝛe in ſeipſis et luxin domino ſplendentes in ver⸗
bo ſane doctrine atq; in luce veritatis luminoſimime cla

reſcentes:tenebꝛas ignoꝛantie fugauerunt a mentib-

honnnũu. et peccatoaũ opacitatem a coꝛdibus et moꝛibꝰ
ipſoꝛum pariter depulerunt. qm declaratio diuinoꝛum
ſermonum illumimat: et intellectuʒ dat paruulis. Sic

apoſtoli et conſimiles pofſteri chꝛiſtiane doctrine lucife⸗

rudiuina eloquia declararunt. oſtendentes mentalibꝰ
oculis deſuper demiſſum obiectum vnigenitum dei fili
um humanatũu pꝛo nobis paſſum atq; necatum: ſcõm
illas pꝛincipum apoſtoloꝛũ ſententias. Alſpicientesĩ au
ctoꝛem fidei et conſummatoꝛẽ ieſum:qui pꝛopoſito ſi⸗

bigaudio ſuſtimit crucem omm confuſiõe contempta

atq; in dexcera ſedis dei ſedet. Recogicate eum qui ta leʒ
ſuſtinuit aduerſus ſemetipſum contradictionẽ:vt non
ſatigemini animis veſtris deficeẽtes. Et alius Chꝛiſto
in carne paſſo:et vos eadem cogitatiõe armamini.Hec

enim fuit eſſeq; de bet omniũ apoſtoloꝛũ et veroꝛum do

ctoꝛũ intentio:vnigenitum dei filium ꝓ nobis omia fa
ctum mentibus hominũ obiſcere ad credenduꝝ. YJti
nerari recte in via dei ſane docuerũt:vt ex vmus doctri
na ceteroꝛũ eluceat. idete itaq; quomodo caute am†
buletis.non quaſi inſipientes ſed quaſi ſapientes: redi
mentes tempus quom dies mali ſunt. Et alibi. pi
ritu ambulate:et veſideria carnis non pficietis. leco
mnia et ſimilia wlut lux ſplendidiſſima mundo apoſto
ndocuerunt Ciuitas refugij extiterũt ſita ſupꝛa mõ
tem altiſſimum chaiſtum factum velut ex lapide pꝛeci⸗
ſo:de montibus velut lucerna oleo miſericoꝛdie plena.
lumen in domo eccleſie omnib diffuderunt. Hec ſiq̃
dem in libꝛo ſimilitudinũ aliter ſunt tractata:ideo hic
comatice dica.
h fine gloꝛificationis dei ſunt lvna exempla mon⸗
ſtranda ſcoõm matheũ ſo um. Capitulum xXV
AWpꝛa direrat apoſtolis q erant lux mũdi. Lux
s igitir ſi eſt: ſeipſam negare non poteſt. Eſi enz
ſuiipſius naturaliter diffuſiua:multo GndPlikf 1
3

Aiber

et ſpiritualis et virtuoſa. Lux ſeipſam occultare non de
bet. ſed ſuis ſe mamęeſtare ſplendoꝛibus:operibus pꝛi⸗

mo anteq; verbis. lalide validat pꝛeactum bonum ꝓ⸗

ferendam doctrinam.et magis mentibus hominũ inſt
gitur ab agente qð dicitur etiam inexarate q; ſi exacte a
non agente dicatur. ι οde ſaluatoz ait Sic luceat

lux veſtra coꝛam hominibus vt videant bona oꝑa veſtra

et gloꝛiſicent patrem veſtrum qui in celis eſt ¶ppoſit⸗
eſt ſinis in agendis.et intentio hominũ in bonis operi⸗
bus terminata eſt cum deducunt᷑ in publicũ:ſcilicet vt
gloꝛia ſolum referatur in dum. a quo bona cuncta ꝓce⸗

dunt.cui iure debetur omnis gloꝛia omniſq; laus ex bo⸗

nis opibus que aguntur. Sine cuius aurilio nullũ bo/
num opus penitus ageretur · Fiant igitur bona vt ſoli

deo placeatur:axpareant coꝛam homimbus vt ipſe ſolꝰ
gloꝛificetur in agendis bonis. HMec eſt cauſa valetioꝛ di
uine placitum voluntatis noſtriq; ꝓfectus oſten ſionis
ipſoꝛum. Oſta eſt aptioꝛ dumtaxat ſue gloꝛꝝficationis.

ennm gloꝛia de betur ex factis:cui virtus ſeu poteſtas

Tefuit faciendi. Solum enim gloꝛiſicatio iuſta reddit᷑:
a quo facultas egreditur agendoꝛũ. Vnde pꝛeter deauzʒ
ex bene actis nulli gloꝛifſicandi ſunt homines ſi homini⸗
bus omnis ſuſficient ia deeſt. Vnquit enim apoſtolus.
Non ſumus ſufficientes aliquid cogitare ex nobis tan⸗
qᷓ; ex nobis:ſed emnis ſufficientia noſtra ex deo eſt. Il⸗
li ergo bene actoꝛum gloꝛia:cui et ſufficientia fiendoꝛũ.
Et ipſe ſaluatoꝛ ait. ine me nihil poteſtis facere. Agi
tur de omnibus bonis regi ſeculoꝛũ et immoꝛtali et in/
ni ſibili ſoli deo:honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſeculoꝛũ amen

Vleruntamen hoc dictum ad inquirendũ ſe ingerit:an

ad pꝛeceptum.an ad conſilium.an ad modum referat᷑.

Omms enim ſcriptura moꝛalis et ſimpliciter docens
ad alterum iſtoꝛũ trium neceſſarie atq; omnino refert᷑.
Beg ſi ad pꝛeceptũ:teneret᷑ omnis homo ſua bona ope

ra publicare.ſi ad conſilium: tunc in operibus bonis ꝑp/

fectum eſſet ꝓpalare ſeipſum.Ad modũ igitur videtur
pocius ſententia iſta referri.vt dum bonum agitur non
oſtentui pateat:ſolius dei placito reſeruato Sed ſi ali⸗
ter nequit fieri quin appareat: cũ actiua vita plurima
complectat᷑:que occultari non poſſunt.ſic bvna opera ex
terius luceant ex intentione agentium.vt placitũ ſolũ

referatur in deum:et vt edificetur ꝓximus ad bonum:
ſeu ad melius animatus vnde peramplius gloꝛificetur

deus. Memo nanq; voluit hominibus ex pꝛima intenti⸗
one placere qui noluerit ſuperbire.nec excuſatur obe
edificationem quam intendit: ſi dei placitum ſolũ non

pꝛeintendit: Et deus diſſipauit oſſa eoꝛum qui homini

bus placent:confuſi ſunt qm̃ deus ſpꝛeuit eos.Diſſipã
tur oſſa placentiũ hominibus.quia omnis homo men⸗
dax.et ſi mendacibus mendax placet:peccatũ eſt in vo⸗
to non virtuſ.Aliliqu id poꝛro ſibi arrogare diſpoſuit:qui

ad placendum hominih dedit opus. Jam in animo tu

muit:qui hominũ queſiuit applauſus. Sed dicet quis

Omnino opibus meis bonis pꝛoximũ trahere rolo. et

ad bonũ ſeu melius inuitare:vt vna mecuʒ pariter lau
det deum Et ſi vtiq; ſiet laudabit᷑ trahens.aſſeribet ſibi
ꝙ traxit.laudabitur ve tractus ꝙ ſua virtute acceſſerit
ad honeſtum:tribuet v ſibi quia qð bonũ eſt voluit.Cq̃
dem dixerim neuter laudandus:omnmis gloꝛia ei q̃ vir⸗
tutem tribuit opis et gratiam in exemplo.et in animo
inſeruit bonam voluntatẽ ei qui trabendus in virtuti⸗
bus erat. Si bonus eſt trahens per opera fratrem. cur

querit ab hominibus laudem. Si vero malus oĩno di

nis eſt alienus a laudibus. Et in ſequentibo hin? mõ⸗

tani ſermonis omnino in recte aut bene fact ſaluatoꝛ
publicum ꝑhibet deuitari: in oꝛatione. in elemoſina. in

omni exercenda iuſticia. YJure igitur diſſipant᷑ oſſa hũa
ne placentium.quia cõfundunt᷑ iuſte ilos ſpernẽte deo
ſpernẽtes ipſi pꝛimitus deum. Deum vtiq; ſpꝛeuit:cui

ipſe non eſt ſatis ad pꝛemium. Deũ ſpꝛeuit:qui q̃ſiuit

alium in ſuis operibus laudatoꝛẽ. Spꝛeuit deũ ſue cõ⸗
ſcientie teſtimonio non contentus:et iudicio aliarũ cõ⸗
ſcientiarũ ſatagens ducere vitam ſuam. Cõminatiões
inuenimus ad publicũ fieri:ad ſecretum aũt pꝛemiuʒ.
Sed quia bona opera qua ſi quedam lux exterioꝛ ſunt.
moderatur in lumine vt eo lumine atq; intentiõe ful⸗/
geat.et ſic ediſicetur pꝛoximus vt nullus inde laudet
niſi deus:non ꝙ ipſe indigeat gloꝛiſicatione noſtra. Di
xit aũt alibi Ego gloꝛiam ab hominibus nõ accipio. Et
bonoꝛum noſtroꝛũ ipſe non indiget Sed vt homo deo
reddat de bitum honoꝛis et laudis.et ipſe non damnet
vicio ꝓpꝛie gloꝛificationis atq; oſtentationis: neq; ſibi
arroget quod pꝛotinus diuimi eſt iuris. Nemo debet pᷣ⸗
dicare ſeipᷣm:ſi omnis homo mendax.Qui wro ab iſta
