dei non erant accepti niſi ſolus dauid qui inter eos mi⸗
nimus habebatur. Vnde dictum eſt ad ſamueleʒ cum
in conſpectu eius introduceretur helyab. Ne reſpicias
vultum eius neq; altitudinem ſtature eius.quoniam
abieci eum:nec iuxta intuituʒ hominis ego iudico. Ho
mo enim videt ea que parent:deus autem intuet᷑ coꝛ.
Et ſimilis repꝛobatio ſacta ceteroꝛum filioꝛum ieſſe:ſo
lus dauid acceptus in conſpectu dei eſt inuentus.zo
inde in conſpectu hominũ non eſt noſtra ſacienda iuſti
cia qui ſolum iudicant que foꝛis parẽt.ſed in conſpectu
domini qui coꝛda hominũ quanta virtute polleant in⸗
tuetur:qui etiam non retribuet magnitudini factoꝛuʒ
ſed affectuum. Etenim vidua cum duobus minutis ĩ
magnitudine affectionis regnum emit.cunctos alios
munera mittentes in gacophilacium ſuperans:qᷓ;obꝛẽ
ſaluatoꝛ omnium chꝛiſtus vtilitatibus homninum con
ſulens inutilia diſſuadens dicitl Attendite ne iuſticiaʒ
vſtram faciatis coꝛaʒ hominibus:vt videamini ab eis
Alioquin mercedem non habebitis apud patrem wſſtꝑ
qui in celis eſt Ecce quantum addicit mali hominib⸗
Vlle parere:vt virtutum actus diuina mercede pꝛiuẽ⸗
tur. Non cõſentit diuma iuſticia inobliquate decernẽs
vt iuſticia noſtra pariter diuinum pꝛemium recipiat et
humanum.q;uis et multi recte ad agendam iuſticiam
incedentes.etiam in hoc ſeculo commoda et honoꝛes

TNiber

ab hominibus acceperunt: non ob aliam cauſam niſi
quia recte agendam iuſticiam operati ſunt. Nec tamen
illos credimus diuina et ſuperna pꝛemia perdidiſſe nec
talia ſuſcepiſſent miſi quia cognita fuit opata iuſticia co
ram hominibus facta. Sed aliud eſt feciſſe iuſticiam qᷓ
non potuit occultari cum voluit ab eo qun fecit:aliud vt
appareret hominibus intentione feciſſe. Ybi non perdi
tur diuinum pꝛemium ſi non queſitũ et impoꝛtune tri
buatur humanum. Multos emm ſcimus ob vritatis
iuſticiam honoꝛes accepiſſe. Hic vero qui ex interioꝛi p⸗
poſito pꝛopter virtutis actus parere hominibus voluit
apud deum mercedem ſue actionis amiſit. .
De recta intentione iuſticie in elemoſina et oꝛatiõe.
ſcom matheum tm̃. Capitulum XxXxV
XYvt tardioꝛibus quod dicitur innoteſceret
e d ſacienda elemoſina quali fiat cautela diſ⸗
ſeruit. dicens Cum facis elemoſinam:noli
tuba canere ante te ſicut ypocrite faciunt in
ſynagogis ⁊ in vicis vt honoꝛificent᷑ ab hominibo.Amẽ
dico vobis receperunt mercedem ſuam Oagis quidẽ
ex his pꝛohibet intentionem placendi hominibus ꝓpa⸗
lare atq; humanas laudes inquirere qᷓ; occultare iuſtici
am facendam.quomam omnis humena laus ſi queri
tur.et omnis honoꝛ impenſus querentibus eum et tẽ⸗
poꝛale cõmodum venantibus illud mercedem diuie re
tributionis euacuant:quia vnam recipienti ex volũta⸗

te atq; aucupatione mercedem. alia non debetur. doeoo
dicit receperunt mercedẽ ſuam. Subinfert᷑ autẽ facien
di modus Ce autẽ faciente elemoſinã neſciat ſiniſtra

tua quid faciat dextera tua:vt ſit elemoſina tua ĩ abſcõ⸗
dito. Et pater tuus qui videt in abſcondito reddet ti⸗
bi Mil occultum eſi oculis domini:multa ſunt abſcon
ſa hominibus.Fiat quod agitur intentiõe abſconſa: vt
ſoli deo reddatur in placitum. Nam vt ab homimbo vi⸗
deatur neceſſe eſt ſaltem ab eis quibus bñficia conferũ
tur:etiam ſi per medios fieret.Et ſi nil bomo autĩ nul
lo ad pꝛoximũ fieret.vita iuſti hominis nequit celari:q̃
niam ex verbis et moꝛibus innoteſcit · Sed ꝙ in abſcõ
dito fiat homo exigitur totus interioꝛ.in intentione to⸗

ta in eum directa qui omnia contemplatur:et qui in ab

ſcondito noſtram videt intentionem non in abſcondi⸗
to ſed palam iuſtam reddet retributionem. Similiter
7 de oꝛatione directionem poſuit que ſacriſicium deo ac
ceptiſſimum eſt:vt ita fiat ne meritum perdat. Et cũ
oꝛatis: non eritis ſicut ypocrite triſtes qui amant in ſy
nagogis ⁊ angulis platearum ſtantes oꝛare vt videan⸗
tur ab hominibus.Amen dico vobis:receperũt merce⸗
dem ſuam Quia hoc quod querebant ſcilicet laudari
et reputari apud homines acceperunt. MNec relinquitur
eis ſpes de ſuperno pꝛemio aucupantibus imas laudes
niſi ante extremam retributionem per veram peniten⸗
tiam reſipiſcant. Elt quid ſtatur in oꝛationibus ante de
um immoto coꝛpoꝛe.ſi ante oculos hominum interioꝛ
homo deambulat.ld quid oꝛe wrba voluuntur. ſi coꝛ
laudes hominum vocat. Quid in oꝛatione a deo petat
ignoꝛo.ſi ob hoc oꝛatur vt viſus hominum oꝛantem a⸗
ſpiciat.ſi coꝛda hominũ querunt᷑ ad amoꝛẽ. ſi oꝛa ipſoꝛũ
etuntaur ad laudem: ſiue hoc quod queritur adueni
at ſiue wenire deſiſtat. Amẽ dico vobis receperũt mer⸗
cedem ſuam ſi non opere ſaltem intentione. Quãob/
rem quantum ad conſiſtentiam coꝛpoꝛis oꝛandi foꝛma
deſcribitur: vt intentione directa ſoli deo ex oꝛatiõe pla⸗
ceatur. Tu autem cum oꝛaueris intra ĩ cubiculũ tuũ.
et clauſo oſtio tuo oꝛa patrem tuum in abſcondito:⸗. pa

ter tuus quii videt in abſcondito redet tibi Et ſi laten
di coꝛpoꝛe poſſibilitas deſit aſſit tamen voluntas homi⸗

decimus

nibo non placendi.ſed illi ſoli qui virtutẽ oꝛandi dedit
noſtri coꝛdis ſecreta ex alto cognouit:et quid homo ſit
dignus accipere ab eterno pꝛeuidit. Attamen aduerten
dum eſt ꝙ de occultanda iuſticia facieda in duobus exẽ⸗
pliſicauit.ſcʒ de elemoſina et de oꝛatione.quarũ vna p⸗
tinet ad actiuam vitam:altera vero ad contemplatiua,z
aſſcribitur. Per vnam ad pꝛormũ: ꝑalterã vro quis
oꝛdinatur ad deum. Certium vero lubinfert᷑ ꝑ quod ho
mo in oꝛdine dirigit᷑ ad ſeipſum:ſcʒ ieiuniũ In his poꝛ
ro tribus omnis agenda iuſticia conſtituta elt: ſcʒ ad ꝓ⸗
xrimum ad deũ et ad ſeipſum oꝛdinatũ irrepꝛehenſibili⸗
ter fieri.ſine humana intentione placendi.
De foꝛma oꝛandi ſcom matheum et lucam.
Capitulum XXVI
Maginem et ſimilitudinẽ et confoꝛmitateʒ
i ad cũ quas homo in creanõe ſulceperat vo
luntaria inobedientia omnino fedauit:et cõ
uerſio ad minoꝛa bona pꝛotinus ab ipſarum

fſactoꝛe fecit eſſe auerſas. Et imagine ſimilitudine con
foꝛmitate antiqui hoſtis acceptis ab vno excluſi alteri

ſubdebantur.quo agente voluntatẽ noſtrã ſibi ſponte
ſubiectam deo vtiq; diſplicentia patrabamus:nõ valẽ
tes exercere quod placet. Et incolentes incolatũ er pe⸗
na miſerum. xerx peccato turpiſſimũ:.a ſedibus eden in qᷓ
bus poſiti.a cubilibus ſuꝑni regni iuſto dei iudicio te⸗

nebamur excluſi:expectantes includi loco tetri carceris

vbi non oꝛdo ſed ſempiternus hoꝛroꝛ inhabitat. Et cã
nobis erat aduerſus noſipſos cur hec patimur:aut cur

ita creati ſumus vt male opantes talia pateremur Sʒ

non erat foꝛum agendarũ cauſarũ.neq; auditoꝛiũ erat:

nec aduocatus ydoneus ad pꝛoſequencduũ. Modus qui

dem aptus interpellandi ad iudicem nondũ erat inuẽ⸗
tus nec expediens:nec adhuc inuenta illa oꝛatoꝛia diſci
plina qᷓ iudex interpellatus flecterer᷑.Ad votum ab exoꝛ⸗
dio conditiõis huane ꝓſeuce ad deũ non fuerũt in apta

Doctrina:neq; poſt ablutũ mundum ilico inſinuatũ ſu⸗

it aperte. neq; ꝑ ſcripturã de oꝛando deum. Sed oꝛauit
abꝛahã ſepe.ſed nec foꝛma oꝛatiõis eius aꝑta eſt niſi cũ
angelos recepit hoſpicio:quo humilis a ſupplex oꝛauit
vt parceret ciuitatibus ſubuertendis. Oꝛauit agar pꝛo
ſe et pꝛo puero ſuo.Oꝛauit rebecca:dum bellum gemi⸗
noꝛum nondũ natoꝛuʒ eius agerer᷑ in vtero. Oꝛauit ia
cob:interpellans aduerſus fratrem Oꝛationibus etiaʒ

angelum detinuit nõ manu: cũ luctarer᷑ cũ eo vſq; ma⸗

ne. Oꝛauit ſepe moyſes pꝛo ꝓplo:et pꝛeſſus pplis in egi
pto. et pontifactus ſimiliter in deſerto. Oꝛauit Aaron.
Mꝛauit et ioſue.Et ipſi ifraelite ſepe clamauerũt ad do
minum dũ tribularent᷑:et dominus pluries et pluries
liberauit eos.linna oꝛauit et rotum vwouit:et filium po
ſtulatum accepit.ſcilicʒ ſamuelẽ. Oꝛauit et ipſe ſamu⸗
el. Oꝛauit ipſe dauideet varios pſalmos oꝛado ipſe cõ
poſuit.Oꝛauit ſalomon:et facto inſigni tẽplo.in illo vt
erxaudiret᷑ oꝛans dñũm interpellauit. Oꝛauerunt multi
reges et ꝓphete dũ adhuc nõ eſſet poſita oꝛandi manife
ſta ſciẽtia:ſed aut interna inſpiratio aut neceſſitas erat
in oꝛando magiſtra. In marxia neceſſitate agẽdi ad dei.
oꝛatio facta eſt: c taſia viſibilia et inuiſibilia pñter ma
la conturbent et futura pamplius peioꝛa cõminent᷑a 4
bus noſtra vᷣtute liberari nõ poſſumus nec alius alij po
teſt preſta re iuuamẽ:de qbus ſoli deo reſeruatur aucto⸗
ritas liberandi. Pꝛoinde ad eũ cogit neceſſitas fieri oꝛa
tionẽ vt liberemur a malis:qui ſolus poſſidet ptãtem.

Sũt ⁊ hoĩbopoꝛtune vtutes velut climationes in ce⸗

lum: que pꝛeterquam a deo a nemine conferu ntur. Et
paterne inimicicie atq; pꝛopꝛie inter nos et deũ exiſtũt:
que niſi ad reconciliationem veniant eternam a veo

ttr
loſt
elen
der
uis
we
p⸗
dblie

ſttte
eew
tencs
ſtun
e n
Areni
ohe
etpen
nn⸗
ote⸗
tens
Rc
tchr

6

.
r
de
Mi
or⸗
Apen
i
Mut
ſici
t
pn
ſemni,
ti
Miij
na⸗
lgi
n.
D
ſes
u⸗
(
V
Uli
lſe
etat
i
nu
1
n
to⸗
on
n.

w

Pe ſermone mõtanodomi.ſaluatoꝛis.

ſeparationem conſtituent. Nullus quideʒ mediato: ad
has inimicitias auferendas. neq; angelus neq; homo.
niſi deus ipſe mediatoꝛ p omnibo factus homo:et hunc
omnino expedit oꝛõnibus excitari. Et in nullo melius
qᷓ; ignitis oꝛationibo excitatur. xogaturus pꝛo nobis pa

trem ꝓ omnibus que conerunt nobis. Quamuis ipſe

amet om nes ſe viligentes etiã rogandus eſt. cum ne⸗
mo ſciat quanto gradu amoꝛis exiſtat apud deum. etiaz
quantũlibet a ſoꝛdibus alienus. Errant ptinus dene⸗

gantes oꝛõnis neceſſitatẽ.quouſq;iſta pegrinatio pſe⸗

ueret:cum inceſſanter nos vndiq; interius et exterius
mala conturbent:et pꝛocul exiſtant virrutes quas ad
aſcendendũ in celum requirimus. aincertũ ſit vtrum
inimicitie ſint finite que inter nos et deũ exiſtunt quo⸗
uſq; audierimus bñdictionis verbum ad ſuſcipienduʒ
regnũ electis ab eterno paratum. Nemo igitur ad non
pagendam oꝛõnis iuſticiã pꝛedeſtinatõeʒ inducat.que
aliter eſſe nequit:cum pᷣdeſtinatio ſic ſit oꝛdinata. vt eti
am oꝛationibus ꝓpꝛijs aut alienis in his nequeat adiu

uari. Nemo preſcientiã ꝓ damnatis:cum exilla neceſſi

tate nullus deſcendat in baratrũ.ſaltim quo pena ſen⸗
tiatur.Nemo miſcdiam:qm̃ ipᷣa ſuppoſitiuã cauſam in
his qui adulti ſunt requirit. Nemo diuinũ amoꝛem ꝓ⸗
ducat in cauſam:qm̃ deus non ita diligit quod creauit
vt amet qõ creatura nequiter fecit.qui cum tanq; nihil
poſſit punire peccatũ ex iuſticia multat agentẽ. Om̃is
et oĩm allegatio deſicit vt oꝛationẽ excludat.que eſt in

in coꝛpe incoꝛpoꝛea oꝑatio.aſpectus immotus anime.

in fide aſpiciens eum qui omnia eſt. irreuerberatus aĩe
oculus.pꝛo tꝑe ſue duratõis. Etenĩ ꝑpetua eſſe nequit
traiectio totius nt᷑e roluntatis in deum vt non ſolum
illa velimus obtinere que placent: ſed vt illa nobis pla
ceant que ipſe dare decreuerit.Oꝛdo rationalis creatu
re cum ſe ſtudio ad ſupi ꝛem ſuboꝛdinat.Conſiſtentia
rõnalis aĩe ante deũ:allocutio inaudita ꝑſtrepẽs aures
dei. Suauis clamoꝛ in ſenſu coꝛdis.negatio dum agi⸗
tur oĩm coꝛꝑalium motionũ. reſtrictio ſenſuum. obli⸗
nio ſui:atq; omnis viſibilis creature pꝛeter deum:con⸗
trahit poſtulata.Poꝛtus ꝑuagantis ſpũs.collectio ad
ſeipᷣm. Repꝛeſentatio inerceptuata in conſpectu eterni
iudicis.diiudicatio ſuiipſius ad eternã moꝛtem:pꝛiua/
tio et inconfidentia omis ꝓpꝛie actõnis etiam alte pollẽ
tis.in dictis mentalibus in ſe in deo cui aſſiſtitur ſuc⸗
ceſſina et oꝛbiculata intentio.Aliter quidem nõ oꝛatio
ſed immemoꝛatio imo dementia eriſtit. Pꝛeuentio di⸗
uini aduentus.iudiciũ ante iudiciũ:verum aĩe ſpeculũ.
et luminare ſplẽdidiſſimũ.lux inuiſibilis ad inuiſibilẽ
actionẽ:vmbꝛa refrigerans malis ardoꝛib eſituatum.ia
ctat io ſuiipius in deum. Nil auerti querens niſi quod

ei diſplicet et facit petenti iacturã.aut cõferre diuine xo

luntati gratum ⁊ poſtulanti ad vtile cedat. Ccuius tam
alte opationis iuſticie ſaluatoꝛ oĩm remet foꝛmã ape⸗
ruit dicens.. Oꝛantes aũt nolite multum loqui:ſicut
ethnici. Putant enĩ ꝙ in multiloquio ſuo exaudiãtur.
Nolite ergo aſſimilari eis. Scit enĩ pater veſter quid
opus ſit wobis anteq; petatis eum. ure multiloqui⸗
um ab oꝛõne ꝓpellitur:qm non doꝛmitat qui ntᷣas oꝛa⸗
tõnes obſeruat. Et eſtimaretur aut doꝛmiens dñs aut
ſurdus auditoꝛ.ſi ꝑ multiloquium moueretur. ſen qui
diſſimularet audire. aut nolle poꝛrigere poſtulata. ſeu
curam nullius gerere cauſaretur.vel crederetur circum

ſcriptibilis loco.et humanis auribo ꝑcipere verba ſonã

tia:velut interualli ſpaciũ impediret auditũ.vt crebꝛa

verboꝛum repetitio plus valeret. Sed nunqᷓ; doꝛmit
oculus eternus:nu nq; ſopitus.ſempꝑ aſpiciens.nõ ſur

dus qui oĩm finxit et fingit aures. Mec audire diſſimu⸗

lat:qui omnes ad oꝛandum inuitat.nec dare iuſte poſtu
lata rennuit:qui ſua bona ꝓmittit et offert:a quo nihil
demitur cum omia dederit: qui non ſolũ que condidit
coꝛpalia et purgatiuas gratiſicãteſq; virtutes quas fe⸗
cit:ſed ſemetipᷣm oim conditoꝛẽ hominib omnimode
largitus eſt. Intelligit aũt omnig pꝛiuſq; cogitentur.
qꝛ omne coꝛintelligitur ab illo. Circũſcriptus non eſt:
qui vbiq; totus eſt. Spacia diuidũt:qui vbiq; ꝑiter p⸗
pinquus eſt. Ethnici putabant a dis ſiue ab vno deo
quos oꝛabant in multiloquio eraudiri: nõ attendẽtes
ſpiritũ eum eſſe.et in ſpuᷣ oꝛõnem veram effundi.que
nõ multiloquio ſed intenta et inuariabili affectõe dora
gitur. Nam et anna cum arguebatur ab hely ſacerdote

ñ in coꝛde dñno ipſa loquente vox penitus nõ audieba/

tur.et imponeretur ſibi temulentie viciũ ait. Nequaqᷓ;
dñe mi:ſed effudi animã meam in conſpectu dñi.cum

anima tota eſfunditur in ↄſpectu dñi: nõ expedit in oꝛa

tione multis verbis aerem verberare. Elentilabꝛum in
aere lingua eſt. Quid ergo cum ipᷣa conditoꝛẽ et dñm
oĩm agitare:qui dumtaxat rationale coꝛ exquiſiuit ab
homine. Impoꝛtunũ igitur in oꝛatione multiloquium
erit.ſimilitex et ſapiloquiũ et curialoquiũ et rhetoꝛilo⸗
quium.ſed opoꝛtuna eſt ꝑmaxime recta intentio ad ſi⸗
nem bonox oĩm.vt ipſe ſit ipᷣius exoꝛdiũ mediũ et pꝛe⸗
mium. Satagendũ eſt totis niſibus vt oꝛans in men⸗
tis libertatẽ deueniat:nõ mente gerens ad qð recurue⸗
tur. YImptinentes enĩ amoꝛes ad viſibilia et delectãtia
ſenſumapſam recuruari fecerũt. Et diſtoꝛſit ab eo o re
cte gradi poſſet:ſi pꝛeter deum pᷣintenderetur aliquid
aliud ad habendũ. Opoꝛtet ſane ab omnibꝰ imptinen⸗
tibus oꝛationẽ circumciſam eſſe.qñi ſcit pater vr̃᷑ quid
opus ſit ſilijs ſuis:pamphius qᷓ iſi ex modo ⁊ re noue⸗
rint ꝓuidere petẽdo vtilitatibo ſuis.liunt pleriq;. Igi
tur ſi pꝛenouit opoꝛtunitatẽ nt̃am:cur oꝛõnes et ꝓleu⸗
cas exigit. Eſt ne oꝛatio ꝑ ſeipᷣam ſufficiens ad poſtulata
merendum. Mõne multa et quodãmodoa nobis incõ⸗
pꝛehenſi bilia tribuit anteqᷓ; peterentur. Et nulla pceſſe
runt merita ex quibus largiretur. NHec exhauriũtur apo
thece ipſius.nec euacuantur exedre.ſed om̃ia poſt largi⸗
tionem eque vt ante remanent apud eum. Sed mos
eſt mundi regibus:largiri eis qui vnq; maieſtati regie
ſeruierũt.Acceptoꝛes vero donoꝝ ſuſceptis beneficijs
opantur in illis.et merentur in eiſ.Oꝛatio quidẽ opus
eſt iuſticie:in qua homo meretur in accipiendo.ſimili⸗
ter et in accepto.non tñ equaliter ad ſuſcepta ſeu ad ſu⸗
ſcipienda. Et ipſe dñs ommiũ vult agnoſci:ſimiliter et
largitoꝛ. Et iuſticia exigit vt non dentur vona neſcienti
bus illa.ſi quomodolibet in illoꝝ cognitõem venire po
tuerũt. Cognitionẽ petitoꝝ habere ſe monſtrat ille qui
poſtulat apertam ſiue fidelem. Mecnõ et ſuadet iuſticia
vt eis que data ſunt pᷣter merita et accepimus.et que
ſupꝛa merita ſunt ꝓmiſſa et ſperamus.vt omiia poſſibi⸗
lia ipſa iuuante gra merita noſtra iungãtur. Et nec no⸗
bis mereri pꝛefixũ eſt:velut terrenis militibo coꝛã regi⸗
bus ſuis in terrena militia:ſed in his que ſaluatoꝛ edo
cuit in facto ſimiliter et in verbo.Etenĩ oꝛaſſe ipᷣm ſepe
legimus:et mandauit et oꝛdinauit oꝛari hicin monte:
et in oꝛto pximus paſſioni. Oꝛate ne intretis in tenta⸗
tionem. Et qui dicit ſe in chꝛiſto manere: debet vt ipſe
ambulauit et ipe ambulare. Et ſi vocalis oꝛatio vlut
impoꝛtuna excluditur ab alta ſapientibb:aduertendum
eſt ꝙ etiã ex omnibo membꝛis ntis gloꝛificandus eſt de
us.et turpia ſunt membꝛa nõ conuenientia capiti nr̃o
chꝛiſto.qui cum ſola ininſibili xolũtate noſtrã potuiſſet
ſalutem pficere:et coꝛpus ad actiones acerbas expoſuit
et vocaliter oꝛauit.et in lachꝛymis et clamore vanldo

exauditus eſt pꝛo ſua reuerentia. Si quis vero direrit.
ſufficit qð in capite chꝛiſto actũ eſt. et naturaliter et iu⸗
re omne caput querit cõfoꝛmia ſibi membꝛa.
De oꝛatione dominica. Scom Mattheum et Lucã
tm̃. Capitulum. XXVII.
Randi pꝛerogata foꝛma exigit rem oꝛandi.
o NMam et apli ſumma diligentia queſierunt:
ſcʒ vnus ex diſcipulig pꝛo omnibo. dicẽs
SDſie doce nos oꝛare:ſicut iohannes docuit
diſcipulos ſuos. Certum exeuangelio inueſtigari nõ
pt an iſia interrogatio facta ſit in monte an alibi. cum
in monte ſeptẽ petitiones in oꝛõne iuxta mattheuʒ eu⸗
angeliſtam referentẽ poſuerit.ſcom lucam wro ſolum
quinq; diſſeruit. Hoc aũt ꝙ iohannes baptiſta ſuos di⸗
ſcipulos oꝛare docu erit.ex euangelio modũ et foꝛmam
et quid penitus ignoꝛatur:hoc dumtaxat excepto quod
iſte diſcipulus dixit. Sed nõ ſumpſimus elucidandas
euangeliſtarum concoꝛdias.ſed veritatẽ moꝛalem elice
re:pꝛout oꝛõnem chꝛiſtus nõ interrogatus aut interro
gatus aperuit dicens.. Sic ergo vos oꝛabitis. Pater
noſter qui es in celis: et que ſequũtur notoꝛia ſunt.
Oagna eſt moꝛtalibo pꝛerogata ptãs.quia dedit eis po
teſtatem filios dei fieri:vt alter euangeliſta edixit. Nũc
oꝛando cõceſſit exulibus vt deũ patrem audeant nomi⸗
nare:ſpem aſtruens de impetrando.ſia deo peteremus
velut a patre. Mon erubeſcit filius affectũ rogare pater
num:cum ad ipᷣm eſſe ꝓpicium natura moueat patrẽ:
ſcientem filiũ exſe traduce carnis eductuʒ. Multo am⸗

plius creatoꝛ oim deus qui ad filios patres voluit eſſe .

ꝓpicios:erit ad ſuos quos adoptauit in filios. Necnon
et ipſe ieſus cõmunem in natura nobiſcũ ſe eſſe mon/
ſtrauit:cum velut cũctis pꝛepoſuit deum patre ipſe no⸗
bis in humanitate frater. Mec ad ſe voluit velut ad ho⸗
minẽ oꝛõnes fieri cum eſſet et deus.qm et ipe vt homo
pꝛeces effudit ꝓ nobis ad pr̃em:ſed nobis in humani⸗
tate frater.in doctrina magiſter.quem pꝛecaremur edo
cuit. Sic ergo vos oꝛabitis. Pater noſter qui es in ce
lis. Mon in celis velut ſituatus in loco:ſed ꝑ oĩa ſuꝑ⸗
exaltatus a nobiſ. Sed ex noĩe celoꝝ oſtendit nil altius
potuiſſe monſtrari hoibus.Quia celũ celi dño:ſcʒ ſupe
rioꝛes mundi ꝑtes.ſibi cum locutio exigit competunt.
Terram aũt ſq; inimã mundi molem dedit filijs hoim

Et ſua magniſicentia eleuata eſt ſuꝑ celos.etipſe in al

tiſſimis habitat:et altioꝛ celo eſt. Non potuit humanis

intellectibo ꝑamplius declarari altitudo altiſſimi q; no

minando celos:a quo deſcendendo vſq; ad id qð eſſe de
beret noſtre petitõis exoꝛdiũ docuit poſtulare. ſi a no
bis exoꝛdiretur oꝛatio poneremus ibi eſſe initiũ vbi eſt
finis a cheiſto.velut ſi mente fabꝛicaremus ſeptẽ gra⸗
duum quanda virtutis ſcalam ad aſcendendũ ad deuʒ
quẽ vltimus et ſupꝛemus gradus contingeret:nos au
tem inferioꝛ. Sic in iſta oꝛõne ſanctificatio incipit a ſe
a malo liberari exoꝛditur a nobiſ.ꝙ niſi ſcriptura euãge
lica me diuerteret et antiqua cõſuetudo eccleſie ſancte
dei. que dñicam oꝛõnem ꝓnunciat:auderẽ firmiter vbi
deſinit inchoare velut a minoꝛibo ad maioꝛa faciendo ꝓ⸗
greſſum.vt diceretur ꝙ pꝛimo liberaret a malis: ſecun
do ne nos in tentationẽ induceret:tercio vt debita nt᷑ᷣa
dimitteret.quarto vt panẽ nẽm quotidianũ nobis da⸗
ret.quinto vt fieret eius voluntas a nobis.ſexto vt no
bis eius adeſſet ſanctiſimũ regnum:ſeptimo vt eius
nomẽ ſanctificaretur in nobis.Quoꝝ vnus excedit ali
um:vt pfectius omnibus ſit attigiſſe ſupꝛemũ.A quo
ſcriptura refert ecdeſia ſancta tenet:expoſitõnis ſuma⸗
mus imtium. et eie

Decimus

De pꝛima petitione oꝛationis dominice. Secunduʒ
NOattlxum et Iucam. Capitulum. XXVIII.
Anctificetur nomen tuum. paternum vi
S delicet.quod refertur ad filiũ:ſq; deum crea⸗
toꝛem oĩm patrem noſtrũ poſſumus de vm
geniti ab eterno filij licentia nominare.Mõ
ad ſeipam:ſed ad aliud eſt relatio. Memo eſt ad ſeipſum
pater.ſed quod eſt ex ſubſtantia ſiue natura:ſed ad filũ
quis eſt pater. Si ergo pater noſter adoptõne pᷣhabita
eus eſt.hoc nomẽ patris ſanctiſicetur et eterne firme
tur in nobis:vt tu ſemꝑ erer vt pater: nos filij vt tan
to patri decentes filij exiſiamus.O ſi vtraq; relatio cõ
firmabitur paternitatis ad filios.et filiatõnis ad patrẽ
ne ineternũ deficiat q;uis adoptiua conſiſtat:ipſe in ſi⸗
lijs et filij in patre manebũt:vt relatio neutra tendat
in terminũ vt beatitudo eterna pſiſtat in pꝛemiũ: qm̃
pater ad filium deriuat hereditate decedens inteſtatus
ſiue teſtatus. Sic deus pater nobis exiſtens ſi pater⸗
num nomẽ hoc oꝛantibo confirmabit: aut ꝙ ſanctifice⸗
tur in nobis.eternã atq; diuinam hereditatẽ ommno
ſperemus. Quamobꝛẽ ſic dictuʒ eſt:vt ꝑęꝑtamus vt pa⸗
ternum nomẽ ſanctificetur in nobis. Si vero alia dei
noĩa que ſcom hebꝛeos decem inuenire me meminiad

hanc ſanctiſicatõnem oꝛdinare decernerẽ: nec abſonuʒ

eſſet.aut a veritate diuerſum.ſi quis eoꝛum interpꝛeta

tionem aſpiceret.que ponere nõ declarare decreui: relin

quens ſagacioꝛibo animis inquirere veritatem. Hel.he

Hy. heloe. helyon. ſabaoth. hya. adonax. hie. tetragrama⸗

tnn.ſaday. Magna et magnoꝛum inueſtigatio exiſtit in
iſtis. ꝓ ſanctiſicatione diuini noĩs:quam petimus vt ſi
at in nobis non ſolũ in tꝑe ſed eterne.
De ſecunda petitione oꝛõis dñice. Scoõm Matthe⸗
um et Lucam. Capitulum. XxXXIX.
SOueniat regnum tuum. Duplerx eſſe re⸗
d gnum dei quod aduenire petimus ſacrxa ſcri
ptura cõmemoꝛat.ſcʒ agende vite atq; ſꝑerã
de. vnum in merito alterũ in pꝛemio. Sed
oꝛdine meritũ pꝛemio antefertur:felicitate vero pꝛemi
um ſupfertur. Equidem pꝛemiũ ad meritum ſequitur
et regnum ad regnũ adijcitur. Et miſi vnũ pꝛeeat alte/
rum nõ ſubſequitur:quia regnũ beatitudinis non da⸗
tur niſi regno virtutis. Preit omnino beatitudinẽ in
oꝛdine iuſticie virtus. In cuius regno regnans:regnũ

eterne felicitatis accipiet. Ygitur pꝛimũ regnum age⸗
de vite cum ſua lege opoꝛtet inquirere et tenere. Sic
eni ſaluatoꝛ ait. Pzꝛimuʒ querite regnũ dei et iuſticiam
eius:quod de regno agende vite ſiue virtutis eſt dictũ

Regnum quidẽ dei videlicet felicitatis eterne nõ habʒ
iuſticie actionẽ:ſed pꝛemiũ actiue iuſticie. Regnũ ergo
dei agende vite ad virtutis ꝑtinet actionẽ: cuius iuſti⸗
cia eſt declinare ꝑperam actionem.totum ſe tranfferre
in alteraʒ ꝑptem. De quo regno etiã alibi ſaluatoꝛ inter⸗

rogatus qñ venit regnũ dei reſpondit. Nõ venit regnũ
ei cum obſeruatõne:neq; dicent ecce hic eſt aut illic:re

gnum dei intra vos eſt. Non habet legales cerimonias

regnum dei quod agitur in virtute. neq; circumſcribi⸗

tur locis.ſed tm̃ eſt in mentibo hoĩm oꝛdinatuʒ. Et axo
ſtolus. Regnũ dei nõ eſt in ſermone:ſed in virtute. Et
alibi. Mon eſt regnum dei eſca et potus. ſed iuſticia et
pax et gaudium in ſpirituſancto. Et huiuſcemodiagen
de vite regmi poſtulatur aduentus:vt etiã regnum vi⸗
te ſperande ſuecedat. De quo ſcriptum eſt. Hegnum tu
um regnũ oĩm ſeculoꝝ.Et de iuſtis dicitur.Accipiẽt re

gnum decoꝛis:et dyadema ſpeciei de manu dñi. Et in

euangelio. Impletum eſt tempus.Iꝓpꝛopinquat re/⸗/

gnũ dei. Et de iniquis dicitur. Meſcitis ꝙ in qui regnũ

6

eg
m
i
ta
ſe
ee
i⸗
da

Aus
ten/
ſey/
lno
a⸗
di
d
nng
petg
in
Ne
nn
ſürin
pen

lr⸗

re⸗
ſei
Ni
Emi
itur
Aten
nd
nen
ni
gge⸗
ic

In

ti
by
go
ti⸗
ne
er⸗

re

De fermone montano domi.ſaluatoꝛis.

Ki non poſſidebunt. Similiter et hoc regnuʒ ex iſta pe
Citione conquiritur · .V
Be tercia petitione oꝛationis dominice. Secunduʒ
Oattheum tiiũ. Capitulum.XXX
at wolũtas tua:ſicut in celo et in terra.
fNUihil in deſiderio rectius.nihil in actione ꝑ.
fectius vltra qð nihil in oꝑatione et contem
platione poſterius.qᷓ; in aĩa et coꝛꝑe ſatagere
dei pficere voluntatẽ: ea videlicet ſimilitudine in iſta
moꝛtali vita qua in ſuperna ſibi immaculate ſeruitur.
Voluntatem dei facere eſt abnegare ſeipᷣm:et quicquid
datum acceptumq; eſt gratis in natura ſubdere ſancto

mandato legis et euangelicis diſciplinis: et tranquillã

fieri ad om̃ia pꝛoſpera et aduerſa:que diuina puidentia
et diſpenſatiue aguntur. Elolũtas dei cum fit excludit
omnes aduerſarias ptãtes:et omnẽ ditionem inique
pꝛementẽ. Diſſimulat a laruali demonũ turba:qui nec
illam facientes turpiter coꝛruerũt.Aſſimilat aũt ciuibo
ſuꝑnis.ab initio inculpate facientibo illam:ſi eſt aliqua
actio in ſuꝑnis iuxta dictum ꝙ dei voluntas vt fit in ce
lo ita et in terra fiat. Poꝛro ſimilis eſi angelis dei volũ
tatem eius pſiciens ſuꝑ terram:qui licet ex nature con
ditione ab eis aliqualiter minoꝛetur.in actione ſimili⸗
tudo ſeruatur.cum neq; ipᷣi amplius faciunt qᷓ; dñi vo⸗
luntatem.Coopari date deſuꝑ gratie factio eſt illius:ſi
gratia dei qua ſumus omne quod ſumus ⁊ qus cuncta
data in vtroq; hoĩe poſſidemus nõ vacua eſt in nobis.
Voluntas dei oſtenditur in pꝛeceptis:que qui ꝑfecerit
eius eſt factus amicus.Teſtatur hoc dei filius ſuis di⸗
ſcipulis in doctrina. Vos amici mei eſtis:ſi feceritis q̃
pꝛecipio vobis. Etiã in hominibo querentib inuicem
amicari nunq; aptius amicitia ipſa conditur: qᷓ; verſa
vice vnius et alterius ꝑficere voluntatẽ. Si dei volun
tatem in pᷣceptis agnouimus faciamus:equidem ſciẽs

Wluntatẽ dñi ſui et non faciens plagis vapulabit mul

tis.Non datur excuſatõnis locus nõ facientib dei co⸗

gnitam voluntatẽ:ſed aut ſunt emendatõne ꝑ indulgẽ
tiam liberandi:aut ꝑiuſticiam ſeua pena plectendi. Co/

artantur vndiq; nimis om̃es qui ſuꝑnam vitam capta
re concertant dei facere voluntatẽ oſtenſam in manda⸗
tis:que ipſe mandauit cuſtodire nimis. Pꝛophticum
dictuʒ eſt. Tu mandaſti mandata tua cuſtodiri nimis.
Tergiuerſant ſepe iniqui dicẽtes. Ygnoꝛamus dñi vo⸗
luntatem.Alut quis pᷣt ſcire quid velit deus. Eed ſacre
ſcripture cõcluduntur ſententijs:cum ad intelligendã
illam qui pñt intelligere inuitantur.. Inquit eni apluſ
vt pꝛobetis que ſit wiuntas dei bona bñplacens et pfe⸗
cta. Et ad epheſios. Intelligentes que ſit voluntas dei
Et alibi que ſit aperuit.Hec eſt voluntas dei:ſanctifica⸗
tio veſtra. Et ꝑ ea que ſequũtur. que ſit dei volũtas vt
illam faciamus oſtẽdit. Nec rectius oꝛatur pꝛo ꝓximis.
q; vt dei faciant voluntatẽ. Sicut ſcriptũ eſt poptando
Et det ſqʒ deus vobis omnibo coꝛvt colatis eum. et fa⸗
ciatis eins voluntatẽ coꝛde magno et animo wolenti.
Et aperiat coꝛ vĩᷣm in lege ſua et in pꝛeceptis ſuis. et fa
ciat pacem. Ecce modus factõnis dñice voluntatis ſcʒ
cum coꝛde magno:qm̃ nihil eſt paruum in ope.vbi coꝛ
ſincerum eſt et magnũ in voluntate fiendoꝛum: et ani⸗
mus eſt volens et in actione feruens. Volenti quidem

animo agitur vbi ad impata ſeu ad dñi volita. nulla eſt

eius qui ſubiacet cõtradiectio voluntatis.nec aliqua ex/
centio pꝛeceptoꝝ:vbi nulla ex aliqua coditõne cauſatio
Et cum voluntas nihil eſt ad ſeipam: ſed ad obſequinʒ
imperantis. nemo huius magni et eterni dñi negligat
intelligere voluntatẽ. Non enĩ apud eternũ et ineffabi
lem iudicem negligentia ſed impoſſibilitas excuſatur.

Firmauit exemplo.docuit vertv ieſus in ſeipſo. vnum⸗
quẽq; credentem non ſuam.ſed dei facere voluntatem
dicens. Non enim veni facere voluntatem meam: ſed
eius qui miſit me.Atq; in cunctis magnis eterni devo
luntatem ſue humane voluntati pᷣpoluit: ſicut in mul⸗
tis locis hiſtoꝛia euangelica mamſeſtat. Per ſegregati⸗
onem a materijs dei voluntas adimplenda eſt. ſi ad ſi⸗
militudinem ſepatarum ſubſtantiax illam facere pero⸗
ptamus. Mon eni celum cognoſcibiliter facit dm̃ xoli⸗
tatem.neq; ila que ratione carent voluntatẽ dei faciũt
ſed woluntate dñi diſponũtur et paguntur in diſpoſita
lege. Rationale animal celeſte ſiue terreſire:rationabi⸗

liter illam pficere oꝛdinatuʒ eſt. Diſtincte quideʒ ſunt

in oꝛdinibo ſupne ſiue ſupceleſtes ſubſtantie. diſpoſite
ſcom oꝛdinem in quo ſunt diuinũ placitum ſacere:qua
rum concentus in obediendo nõ do:mit · Et qui nouit

oꝛdinẽ celi deſcripſit rationẽ eius in terra.cum volunta

tem dei fiendam in terra.ſicut in celo monſtrauit. Igi
tur ad illarum ſubſtantiaꝝ imaginẽ ꝓut ſunt in oꝛdine
conſtiute fiat m hac terra.ſeraphice pꝑ charitatis ardo⸗
rem. cherubice cum illa ſcientie plenitudine que omneʒ
deuitat erroꝛem qua mala declinanda et agenda bona
noſcũtur. qua etia indoctus lis intus eruditus inde⸗
uie tendit ad ſalutẽ. thꝛonice vt tanta taliq; iuſticia ho⸗
minis animus fulgeat. vt iuſtus dñs in eo iuſte poſſit
tenere inuiſibilem ſedem. dñatiue ſuꝑ inuiſibilia men
tis. pꝛincipatiue ad ea que agunt foꝛiq; aguntur. pote⸗
ſtatiue aduerſus aereas et inficientes ſathanicas pote⸗
ſtates. virtualiter ꝑ abſtractionẽ a materijs ad locan⸗
dam mentem ſupꝑ ea que naturalia ſunt. archangelice:
in adoꝛatione et veneraõne ſecretoꝛũ dei. angelice p cu
ſtodiam ſui et axilium ꝓximi. Neq; abs re dictũ eſt atq;
a chꝛiſto pdoctum:vt dei voluntas vt in celo ita in ter⸗

129 fiat.

De quarta petitõne oꝛõnis dñice. Scoõm Matthe⸗
um et Lucam. Capitulum. XXXN.
Anem noſtrum ſupſubſtantialem et quo/
p tidianum da nobis hodie. Quotigdie peti⸗
tur quod quotidie datur etiã ſi non petatur
AUlt quid ergo petitio ſubinfertur. Quare pe
tit chꝛiſtianus:quod abſq; petitione accipit ſarracenus
ſiue iudeus: ur rogat iuſtus:quo ſine pꝛecibo fulcitur
imquus. Elt quid rõnale animal ad imaginẽ dei factũ
ammonetur quotidianis pꝛecibo poſtulare annonã: cũ
ipſa rolatilia celi piſceſq; maris. animalia terre. ſine ſol⸗
licitudine a diuina largitate paſcantur. Diuitẽ fecit de
us ipſam naturã:atq; conſtituit illam eſſe omnibo bi
tricem vt aleret alenda. ſiue abſq; ſtudio ſiue artifcio
addito ad naturam. Sictum quideʒ legimus ad adam
In ſudoꝛe vultus tui vſſceris pane tuo. Nunc dicitur
chꝛiſtiano. ete quotidie quotidianũ panẽ tuum. Si
noſtrũ:quare petimus quod habemus.Si petimus:er
go nec habemus nec noſter eſt paniſ. Nemo petit quod
ſuum eſt. Repetere quidem poſſet: ſia valentioꝛi extra
ſuum placitũ teneretur. Eoꝛum que nõ habentur. cũ
angit neceſſitas eſt poꝛrigenda petitio his qui habẽt co
piam largiendi. Sed petenda ſunt ea que dantur pꝛe⸗
cibus ſubiectiuis:vt dantis demonſtretur ſublimitas.
et petentis inopis humilitas agnoſcatur. Et quod da/
tur gratis cum humiliter petitur ꝓpinquat ad merituʒ
Et quedam eſt actio gratiaꝝ:petere quod etiã abſq; pe⸗
titione daretur.Ad exercitandã memoꝛiã ne ſimus in⸗
grati magnifico largitoꝛi.paneʒ monemur quotidianũ
ſupꝑplicando depoſcere.et ad differentiaʒ irrõnabilium
animaliũ que a debitrice natura ſuſcipiũt alimẽta.que

nec cognoſcũt nec reſerut gratias largitoꝛi. Eſt alius

F?

Liber

quotidianus panis quo fruemur cum ad illam puᷣene⸗
rimus patriam.in qna vnus eſt eternus dies nulla no
cte claudendus:qui noſter eſt pꝛomiſſione.quouſq; in
poſſeſſionem veniat non natura non lege.quotdianus
eternitate illius diei eterni.quem hodie ſcilicet in pꝛe⸗
ſenti ſeculo vt mereri poſſimus docemur expetere. non
tñ er condigno quis meruit aut mereri potuit: ſed me/⸗
rito chꝛiſti fratris ex humanatõne noſtri: cuius patri ꝑ
adoptionẽ ſuam dicimus pater noſter. ingerimus pꝛe⸗
ces noſtras vt eius merito valeant cum er noſtro deſi/

ciunt.Necnõ et ſacramentalis panis expetitur. vt nobiſ

ad id pꝛoſit ad quod diuine inſtitutus eſt: ſupſubſtanti⸗
alis videlicet ſuꝑ omnẽ creatam ſubſtantiã dignioꝛ ex
vnione increati verbi quotidianus ad abolendos quo⸗
tidianos defectus:et ad roboꝛandã mentem aduerſus
quotidianã pugnam inſurgentem ex luto carnis et ex
materijs vi ſibilibus et ab muiſibilibus hoſtib quoti⸗
die inuiſibiliter excitatam. et ad exercendã illam in vir
tutibus actionem que quotidie fieri diuina lege impo⸗
nitur aut voluntario conſilio aſſumpta eſt. Qm̃i vt ipᷣe
ſaluatoꝛ ait. Ego ſum panis viuus qui de celo deſcendi.

ſine cuius virtute nõ pt reſiſti vicijs: nec haberi virtu⸗

tes quas animus pius querit.Hunc tpibus pꝛiſcis pe⸗
tierunt paruuli. nec erat qui frangeret eis. NHouiſſime
Vro chꝛiſtus tradidit nobis.vt petendo patri dicamus
cum fiducia.panem noſtrum.

De quinta petitione oꝛõnis dñice. Secundũ at⸗/

theum et Lucam. Capitulum. X XXII.

LImitte nobis debita nra et peccata: ſieut

d et nos dimittimus debitoꝛibo noſtris. a
gnis ſumus debitis obligati patermis et pꝛo
pꝛijs:nec adeſt poſſibilitas de ſoluendo. Ex
multitudine debitoꝛũ et criminum. patri luminum ob

noxij ſubiacemus: deficientes ex emendatione abolere
rographum niſi pater dimittat. Sed nec dimittit

niſi pꝛius nos nt̃is dłebitoꝛibus dimittamus et huius

conditõis appoſitione veniam docuit poſtulare.O ſi nõ

dimiſerimus magis ad condemnatõemqᷓ; ad veniam

bi petit dimitti nec dimittit. Ex hac conditione ſeu pa⸗

cto fit et petitur dimiſſio debitoꝝ noſtroꝝ: ſi debita no⸗
bis nt᷑is debitoꝛibo relaxamus.Dꝛeit ommno dimiſſio

filioꝝ dimiſſionẽ paternam: et niſi noſtra pꝛecedat: ſua
nõ ſequitur. lduertendũ quidem ne alijs dimittere de
bita difficile videatur.ꝙ ſi omnia mala que ab homini⸗

bus ad alterutrũ poſſent inferri conflarentur in vnum

a minima dei offenſa compoſitõne vincerẽtur. Et nos

vYero audemus a patre remiſſionẽ magnoꝝ ſcelerũ po⸗/

ſtulare:debitoꝛibs vero noſtris modica relarare cuncta⸗

mur. In nobis igitur eſt vnde poſſumus recipere re⸗

miſſionem peccatoꝝ eo federe quo deus pater ſe nobi⸗
ſcum voluntate ſua non noſtra ſatiſfactione ligauit.vt
ſi dimiſerimus alijs et nobis ipe dimittet Alioquin ex
nobis nulla poſſet eſſe copia de ſoluendo ꝓ debitis:et p⸗
pterea dimittit. Sed nec dimitteret.nec etiã opus eſ⸗
ſet dimittere:ſi opes anime noſtre atq; coꝛpis ſufficerẽt
ad ſoluendum. Erigeret quidem iuſtus exactoꝛ. ſi the⸗
ſauros ad exhauriendũ noſſet in nobis Sed quia non
