maxima opus eſt.ne ſterelis aut nulla ſiue concilatiua
peccati ſit tranſmutatio loci. EGempluʒ chꝛiſti penitus
capiamus:qui de ſyonitica arce de hieruſalẽ ſepta mu⸗/
ris magnificis egreſſus eſt cum diſcipulis ſuis in mon
te oliueti:vbi non ſentirentur impedimenta ledentia.
Surgendum eſt abſq; odio ab his que minoꝛitatis ha⸗
bent genimina:et ad illa ꝓcedere que fructũ quietioꝛẽ
et vberioꝛẽ gignũt penitus nõ tardemus. Dons
oliue in quẽ chꝛiſtus ſeceſſit:ſepe fata miſteria virtuteʒ
inſubmergibilẽ a curis mundi ⁊ a defluentibo rebo di⸗
cit. Supfertur eni omnib liquoꝛib oleum.et ſi liquoꝛ
quiſpiã Rfrnhett aut ipᷣm ſuꝑiaciatur liquoꝛibo ſua
ꝓpꝛietate ſemꝑ enatat. Necnõ et leticiam mentis inſi⸗
nuat:quã in his que agimus aut patimur opoꝛtet habe
re atq; intermiſcere agendis. Et de chꝛiſto ꝓphetatus ẽ
ſermo. Elnxit te deus tuus oleo leticie.Allia la exulta⸗
tõnis habet.Pꝛoinde ſaluatoꝛ ꝓximus paſſioni ſed ſta

tim magis capiendus ad monteè viſitat oliuaꝑ vt aiole
to pꝛocedere ſe mſonſtret ad penas q́;uis alia cauſa quã⸗

dam triſticiã ad eum pmiſiſiet accedere. Ynuenimus

etiã mẽbꝛa capitis nei ſequẽtia ipᷣm atq; in paſſionib⸗
imitantia:letanter et magno tripudio acceſſiſſe ad ob/
pꝛobꝛia carceres ſiue pꝑenas:et pꝛo gloꝛia cõputaſſe toꝛ⸗
turam.et mentis iubilo moꝛtis ſententiam ſuſcepiſſe.
Qua progatione monefimus:vt in omnibo pꝛo chꝛiſto
factis aut toleratis internã leticiãs habeamus. Cetatur

legitimus miles belloꝝ ictus ſuſcepiſſe pꝛo rege: q́uis
eneite Eratönie Ahdſs gnſar⸗
qui pꝛoceribo ſeruire decreuit. Gaudiũ euſtimat inue/

niſſe penalia:qui totũ ſe altiſſumo mancipauit. Nouit
eni aliquid apud eum deperire nõ poſſe: nec ꝑdere aliqͥd
putat.ſi pꝛo chꝛiſto membꝛum aut tota vita coꝛꝑis adi
matur. Oagnã poxro fides ingerit de rõne leticiam. Erxr
hoc Yacobus in canonica ſua dicit. Om̃e gaudiũ exriſti
mate fratres cum in varias tentatõnes incideritis. Et
in apoſtolicis actibo ſcribitur. Ybant apli gaudentes a
cõſpectu conſilij:qmi digm habiti ſunt pꝛo noĩe ieſu cõ
tumeliam pati. Exemplo igitur chꝛiſti qui paſſurus in
ꝓximo exultatõnis olei exuit in montẽ.in agendis ⁊ to
lerandis et in abnegatõibus voluntatũ:mentis gau⸗
dio muniamur. Nempe incaſſum itur ſi in his que pꝛo

Ge Serd tt SPeſreN

— — —

nam
tſone
inn.
chisſe
niettats
1ſnet
n d,
Ntisii
neg er
nentis
Nwote

Ntamg

Ddmer,
Aaurel
nchatie
enits
Nta mu
in mon
ventin.
ts ho/
weo
Dorv
Mirrute
neb di⸗
figo⸗
alyſ
bͤinſ/
etbolr
tuo
ltet
ſſeiſa
Ntioe
o
nimus
ſionub,
adob⸗/
ſeeton
piſe
Gen⸗
totu
chnis.
Nie
inue,
Nouit
rgli
iocei
er
Etr
tes
ſuc
g n
37140
Gau/

.

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

cpeiſto iubemur agere cogimur atq; pati⸗oleum exulta⸗

tionis defuerit aut montẽ nõ viſitauerimus oliuarum
vt᷑ leticia exuberans condimentũ actõibus atq; paſſio/

nibo pꝛeſtet. Et wlut oleũ miteſcere facit vndas:ſicipe
leuigat paſſiones atq; videtur amenare toꝛturas. Igi

tur laudabilis ⁊ imitabilis eſt ſaluatoꝛis exitus in oliua
rum montẽ.in quo ſermonẽ diſcipulis fecit omnẽ con⸗
tinentem plenitudinẽ bonitatis:quem oꝛdo dicendi ali
bi ſertum tenet.

Onſummato wro ſermone quẽ in peſde mon/

c tis oliueti ſaluatoꝛ diſcipulis fecerat cum eis
egreditur a monte.tranſgrediens quendã toꝛ⸗
rentema cedris iuxta plantatis ſic noĩatum:et puenit
ad locum vbi oꝛtus erat meditatõi ⁊ oꝛõniboaptus. et

pꝓ tꝑe lachꝛymis fundendis amicus:in quẽ ſepe ſalua⸗

toꝛ cõuenerat cum diſcipulis ſuis. Multa peritia opus

eſt ex om̃ibo moꝛes colligere:ſed de celo miniſtrat altiſſi
mus intelligendi hoĩbus facultatẽ. Oꝛdo geſtoꝝ chꝛiſti
oꝛdinatiſſimus eſt:nec habet ex aliqua ꝑte calumniam.
Et iure diuinarũ cauſax.ſua geſta ſuccedũt.Tranſgre⸗
ditur toꝛrentẽ poſt ſermonem almiſicũ vt ſermo vali⸗

dioꝛ ex opib oſtendatur. Coꝛrens nempe ſubita et im⸗

pꝛouiſa ⁊ irrepabilis inundatio eſt aquax: nõ exvena ꝑ.

petua ſed eraquis pluuialibus wmiens cito defluens.

aqua modica ſiue nulla relinquẽs aluenm humectarũ
Tranſit ſaluatoꝛ toꝛrentẽ:libertate coꝛpis atq; mentis.
Et retranſit moꝛe latronico captus liber mente ſed coꝛ

poꝛe cõpeditus:ſua tñ voluntate nõ alterius poteſtate:
vt pꝛimus tranſitus ſit libera diſpoſitio animi ad fu⸗

tura toꝛmenta:ſcous ſit executio toꝛmentoꝝ:vbiq; mẽ
tis libertate ſeruata. Coꝛrens ſubitã et defluentẽ cito
tribulatõem inſinuat:de qua ꝓ chꝛiſto dauid multo an
te pꝛedixerat. De toꝛrente in via bibet: ꝓpterea exalta⸗
bit caput.Omiia bꝛeuitatẽ maloꝝ inſinuant. Non enĩ
durabilia ſunt mundi mala in aliquo:qm̃ homo diu du
rare nõ pᷣt etiã in delitijs:nedum hoĩem a vita ꝓpellũt
et tolerari non pñt.Reſpectu wero illoꝝ eternoꝝ ad que
nidelium ſuſpirat affectus: mille anni nec vna minucia
ſunt hoꝛe mergentis. Vere bona et mundi mala deflu⸗
unt velut in conuallibo toꝛrens.Tranſitur et nõ ſiſti⸗
tur in torrente.Toꝛrens ſepe deoꝛſuʒ defluit ⁊ homo pe
ditans tranſitvt ille nõ intumeſcat.ille moꝛã nõ faciat
ille deoꝛſum repente defluat:ille dextroꝛſuʒ aut ſiniſtroꝛ
ſum cito ꝑtranſeat.Defluxit toꝛrens tribulatõnum et
paſſionũ chꝛiſti:⁊ ipᷣe tran ſiuit ꝑ eum ad gloꝛiã·Quod
ad Hebꝛeos teſtatur aplus. Clidimus ieſum ꝑ paſſio⸗
nem moꝛtis gloꝛia ⁊ honoꝛe coꝛonatũ. Deſfluxit toꝛrẽs
tribulationũ aploꝝ ⁊ martirum. DOeflurit toꝛrens pꝑſe/⸗
cutionum imꝑatoꝝ regum ⁊ pꝛincipum ⁊ tirannox:ad
uerſantiũ oĩm regi xpᷣo. Et tranſierũt qᷓ; plurimi:gla et
honoꝛe coꝛonati.Oefſluxit toꝛrens pꝛimitiuoꝝ patrum
qui ſe ab omi mũdo abdicauerũt:colentiũ nemoꝛa.cru⸗

cifigentiũ voluntarie in abſtinẽtijs coꝛpa: et ipi ad cul⸗

men palmiferũ tranſierũt. Interſecat toꝛrentem qui
tran ſit:vt pars ab inferioꝛi ad ſua receptacula currat:
pars vero deſuꝑ veniens feſtine tranſeuntẽ nõ tangat.
Feſtine quixpe oĩs homo tranſit:cum vite bꝛeuitas oĩ⸗
no cito exire cõpellit. Vnquit enĩ Yob. Bꝛeues dies ho
minis ſunt. Et alibi. Dies mei velocius tranſierũt:qᷓ;
a texente tela ſucciditur.rxan ſitus ſemꝑ ad aliud eſt.
Oꝛoinde ſi tranſitur nõ ſiſtitur:ſi ſiſtitur nõ tranſitur
Et in via nõ in termino bibitur de toꝛrente Om̃es enĩ
in via ſumus ⁊ certiſſime ad pꝛeſinitũ terminũ ꝓpera⸗
mus.pbi eterne aut potabimur de toꝛrente diuine dul⸗
cedinis nõ defluente:aut inebꝛiamur ineternum aqua

tartarea ꝑmanente. Ecce ꝙ ſaluatoꝛ tranſit et retran⸗

ſit: vt paſſio coꝛpis veri ⁊ miſtici in quadam ſignincati⸗
one quid actum aut agendũ ſit exipſa ſubſiſtat. Hunc
eundem toerentẽ cedron fertur tranſiſſe dauid:cũ egre
deretur de hieruſalẽ fugiens a fade abſalon filij ſui. O
ꝓpter allegoꝛiam moꝛes moꝛibo cõiunguntur vt tribu
latio capitis ⁊ membꝛoꝝ adumbꝛato miſterio pcederet

in dauid.qui patienter illaʒ ſuſtinuit ꝑſecutionẽ. ctam

ſperans reuocationẽ. Qui omia diſponebat in manu al
tiſſimi a quo nihil ꝓcedit iniuſtuʒ:nihilq; ꝑmittitur in
ſeruis eius qð ad meritum tolerari nõ poſſit:et ꝙ cito
nõ tranſeat. vt eius electio ſalua fiat. Nam ꝓpter elcõs
deus ſepe aut hoĩes cito ſubtrahit:aut leue videri facit
qð ꝑ crudelitatẽ alioꝝ infertur:aut dies tribulatõnum
abbꝛeuiat. Optimũ eſt in moꝛibo tribulari ad ho:am et
pſecutionẽ comicam pati. Exhauritur enĩ aqua vite ſi
hũuũiliter toleratur. In eodem vero toꝛrẽte ſimulachꝛũ

turpiſſimũ combuſtiu eſt ab aſa rege hieruſalẽ:vt ofm̃is
turpitudo peccati ⁊ falſa ſimilitudo atq; ſimulatio male

vite paſſionibo ꝓ chꝛiſto ab hoibo ↄhuratur. Iſaac cum

foderet in toꝛrente:inuenit aqua viuam. Fodere in toꝛ
rente humilitatẽ ꝓfundãa ſeruare in paſſionibo eſt. CI¶In
de aqua viua exoꝛitur:quã ſamaritane id eſt eccleſie do⸗
minus ⁊ ſaluatoꝛ oĩm offerebat.Aqua viua gra indeſi⸗

ciens eſt. et ſuꝑna beatitudo atq; celeſtis. Expedit oĩno
fodere in toꝛrente:hũilem ſcʒ fieri eum qui pꝛo chꝛiſto
diſpoſuit:aut cogitur aduerſi aliquid tolerare. NRemit⸗
tit ad altiſſima:ꝓfunda humilitas in aduerſis.Quiaqͥ
ꝓfundioꝛ radix:eo arboꝛ ſurgit in altum. Et iuxta toꝛrẽ⸗

tem exploꝛatoꝛes quos in terrã ꝓmiſſionis miſerat mo
iſes abſciderũt palmitẽ lotri.ꝗqꝛ in tribulatõibo inueni/
tur vinea virtutũ:vnde chꝛiſtus vitis vere cõquiritur
At qꝛ ſignanter legimus ieſum egreſſum trans toꝛren

tem cedrox.hec arboꝛ magnũ nobis in moꝛibo tribula
tiomibus innuit ſacramentũ. Eſt enĩ alta ⁊ imputribi⸗
lis:cu odoꝛe fugantur etis ſerpentes. Coaptantur iſta
p moꝛes ⁊ merita his qui toꝛrentes tribulatõnum pꝛo
chꝛiſto tranſire diſponũt ſiue cogũtur · Si vero linguã
ebꝛaicam ſequimur.intellectũ alium capiemus.Nã lin
gua hebꝛaica cedron tenebꝛe aut obumbꝛatio interpꝛe

tatur.vt toꝛrentem tenebꝛaꝝ peccatoꝝ et ignoꝛantiaruʒ

tranſeamus.quẽ cum tranſimus et puemmus ad chꝛi
ſtum ſeu eccleſiꝗ. Poſt quẽ tranſitum ſaluato: ve
nit in oꝛtum. Elere puenit in delitiaꝝꝑ oꝛtum.quiꝓ ho⸗
minibus pati ⁊ moꝛi delitias cõputabat.Elenit in oꝛtũ
ꝓomnibo oꝛtus. Elenit in oꝛtũ de cuius moꝛte vita no
bis penitus oꝛitur. Elenit in oꝛtum capiendus in oꝛto
qui in oꝛiente volupꝑtatis plantauerat oꝛtum.in quo li⸗
berum poſuerat adam de terra iam oꝛtum. In oꝛtoa
diabolo capitur adam.et chꝛiſtus a iudeis ligatur in oꝛ⸗
to.vt ſit ſimilitudo ſatiſſactõis ad culpam. Oꝛtus ab
oꝛiendo eſt dictus. Et chꝛiſtus de nouo ſemp nouiter
credentibo oꝛitur. Oꝛtus ad quẽ ieſus ingreditur eccle

ſia eſt qui cõcluſus fertur. Scriptura dicit. Oꝛtus con

cluſus ſoꝛoꝛ mea ſponſa. De ſua eccleſia iſta verba eni⸗
gmatice loquitur ſpũſſanctus.ad quã miro et ineffabi⸗
li modo ingreſſus eſt chꝛiſtus. Ingrediamur ⁊ nos oꝛ⸗
tum cõcluſum ſepibo angeloꝑꝝ pceptoꝛum ⁊ conſilioꝛuʒ
dei. Vt cõcludamur diuinis ſepib neceſſariũ eſt.ſi ſalu
tem omnib poſitã obtinere contendimus. Tlagari ſi⸗

quidem ꝓ ꝑnicioſa licentia nõ pꝛemiũ ſed damnationẽ

ſoꝛtitur. Sunt delitie paganoꝝ ⁊ infideliũ.ſed nõ cõclu
ſe. Gunt delitie peccatoꝝ ſed nõ concluſe. Sunt vero⸗
rum chꝛiſtianoꝝ ſed concluſe. Ortus cõcluſus eſt padi
ſus eccleſie.vagari nõ licet. Delitie chꝛiſtianoꝝ debitos
fines habent.certis limitibo cõcludũtur. Incurſibo de⸗

monũ patet.qui nõ ſtat in oꝛto cõcluſo.Oiĩa in eccleſia

(Bon 4 Al . . 1 Sef.n⸗

. Kinens e r) 8 rrn

—

O:1₰ . Sereedn

.

decimus
“ 1 6 „— ſons 1 I) jn vz ſv

in diuinis legibꝰ concluduntur. Que aũt concluſa non in canticis ſequitur. Oꝛtus concluſus fons ſignatus,
ſunt: cheiſti eccleſia oino nõ ſunt. Oꝛtus concluſus Aectoꝛ verus intelligat fontẽ ſignatũ eſſe in oꝛto: non
oĩs eſt virtus.AN vicijs quodamoo cõcluditur virtus. extra. Fons iſte diuina largitas ſeu redundantia eſt. Et
alios confines oĩno nouit. Oti moꝛatur in illa nõ in⸗ ſons erat in ꝑadiſi medio:qui diuidebatur in quattuo⸗
greditur terminos viciop. Sed ad illam nõ celebeatur capita ad irrigandam vnmiuerſam terram. Seg ſignat?
ingreſius: q;diu in terra vicioꝝ moꝛa cõtrahitur. GSed eſt fons. Ham ideo cũcta ſignantnr ne cõfundantur cũ
ab illa fiat egreſus: ad regionẽ tenditur vicioꝑ. Memo ceteris et vt diſcernantur a ceteris atq; vt ſalue nant.
a vicio egreditur niſi oꝛtum ingrediatur cõcluſum. NHe Elige allegoꝛica: vide que legis moꝛũ miſteria. Oꝛtus
mo ab oꝛto concluſo recedit:qui nõ intret confinia vici eſt cõcluſus:fons eſt ſignatus. Sed quo. Signo cru⸗/
oꝛum.Cõcluditur etiã oĩſ virtus:regulis aut materis cis:vt nullus bibat niſi crucis ſignũ accipiat. Thau ſi⸗
veritatis. Oꝛtus cõcluſus oĩs canonica vita:que ſan gnari expedit: quos angelus exterminatoꝛ leruabat ille
ctoꝛum patrũ decretis cõcluſa tanq; ſepibb manet. Sʒ ſos et crucis ſigno. qui de fonte grap et viuine largita⸗
ve has ſexes diſſipantis. Dicit eni ſcciptura. Qui diſſi ties aquã bibere volunt. Fons ſignatus eſt ſacramenta⸗
pat ſexem moꝛdebit eum coluber. CEt chꝛiſtus oꝛat libus ſignis: Ount eni ſacramenta: ſacratiſſime rei ſi⸗
ꝓfuncde ad patrem in oꝛto cõcluſo. Non enĩ expedit ʒꝑ de gna. Signetus eſt ſone welut liber iohanni oſtenſus: ſi
uia queq; vagari hoĩem oꝛare volentẽ. Intrat deus hoę⸗ gnatus ſigillis ſeptem. Et fons eccleſie ſic occultis ſi⸗
mo in oꝛtũ concluſum non tñ ipe concluſus:et egreliA· gnis manat atq; miſterijs.Et bene fons in oꝛto in quẽ
tur nõ excluſus vbiq; ſuo ineffabili modo manet, NHec mngreditur ieſus fons ſq; eccleſie diuinã redundis gra⸗
legibo ipe ſubijcitur ſed ſuis moꝛiboa exemplis:ad oꝛti tiam.ſignatus dicitur:vt a fontiboceteris diſtinguatur
deliciax ſcʒ delectabiliũ et ſurſum ferentiũ virtutũ: hu⸗ nam aquã emanat ſanguinẽ. Etenĩ cum oꝛaſſet ieſus
manum genus inuitat vt in oꝛto ↄcluſo maneat a que in oꝛto mente ꝓfunda: factus eſt ſudoꝛ eius tanqᷓ; gutte
pculpam ꝓpꝛiam excluſit adam. Oꝛtus delitiaꝝ erat pa ſanguinis decurrentis in terrẽ Magnü ſignumeſt a ce
radiſus in quo modicũ ſtetit adam. Paradiſus in ntᷣa teris ſecernẽs ſignatum fons ſitiſte ſanguineus al,
lingua oꝛtũ ſonat. In quo multiplicandũ erat genꝰ? hu q; coccineus. Et hierichont ina meretrix ſignuͦ coccineñ
manum:et ab illa ad loca ſupceleſtia inferendũ niſi mi⸗ poſuit ad feneſtram ne cum ceteris male confuſa peri⸗
ſer peccaſſet adam:et ſe atq; totam futurã ſoem abil ret. Signũ a ceteris diſcernẽs ſanguis eſt chꝛiſti. Hoc
lo excluſiſſet in penas. Concluſus erat oꝛtus ille diui⸗ eni ſigno atq; ſacriſco:ab omi alio ꝓplo ſecernitur xo⸗
na ⁊ꝗ facili lege ne vetitũ ederetur:et eo fuit culpa graii pulus chuſtianus. Et in eodẽ ꝓplo pᷣferuntur: qui ſua
oꝛ:quo facilius diuinũ pꝛeceptũ poterat cuſtodiri. ũcc coꝛpa ſanguine ꝓprio ſignauerũt. Nullũ euidẽtius chri
ipe idem manet o'no concluſus in poſſibilitate redeun ſtiamitatis ſignu q; ꝓ chꝛiſto ſanguinẽ fundere. Hoc ſi
di. his dutaxat exceptis qui diuinitus ſunt ingreſſi quo gno ſignata erat multitudo ſignatoꝝ quã iohannes eu
rum niſi duos ex fide nõ nouit eccleſia. enoch videhcet angeliſta ꝑreuelatõem aſperxit. Habint padiſus oꝛien⸗
et he yam.qᷓ;uis multos tenere atq; cõcludere potuerit talis delitiaꝝꝑ oꝛtus plantaria ſua et arbores plurimas
ibi ? poſſit diuina potẽtia ſiue in coꝛꝑe aut extra coꝛpus inter quas oberrauit adã. Habet iſte oꝛtus ſuas emiſſi
vſq; ad diem iudicij aut ad aliud pꝛefinitũ tpus:ſiue in ones.habet malapunica.fructus pomopꝑ.habet aprum
mnocentes aut quos ſibi placuerit ibidem quodamodo habet nardũ.habet crocũ.habet ſiſtula.habet cynamo⸗
SöSmiare aut fouere gremio mollioꝛi.Quod credere a fiy muũ.habet vniuerſa ligna libami. habet mirram. habet
de nõ eſt abſonũ neq; meritoꝛiũ ſiue demeritũ. Oꝛtus aloe. habet vnguenta optima. Inter que recte viuit iu
concluſus.oꝛdo viuendi ꝑ oꝛiginalem iuſticiã:a quo li⸗ ſtus et ad oꝛdinẽ vite reuocatur erroneus.Hec ſiquidẽ
centiatus nemini patet egreſſus.a quo ſi quis egredi?ꝰ- cia miſterialia ⁊ allegoꝛica ſunt. Moꝛalia ſunt:multitu
tur:in aliquã labitur culpam ſed nõ impunitã Nam fa do virtutũ ſignatax in eiſ. Qin ergo legit intelligat. in
moſum ⁊ pꝛeuium diluuiũ inſinuat oñib poſteris.qð ueſtigandi materia legentibo dedimus. Deuitanda pꝛo
illi pꝛ mi hoĩes mundi oꝛiginalis egreſſi fuerant ab os⸗ lNiritas: ad alia feſtinare compellit.
to iuſticie oꝛiginalis:qui tam ſeuiter iuſtiſſime ſunt pu⸗ . Ed chꝛiſtus oꝛat in oꝛto:vt auferatur paſſio.ve
niti. Om̃is eni caro coꝛruꝑerat viam manBerus d 8 rũtamen ad ptis volũtatẽ ſeipᷣm di ponit. Hoc
cluſus oꝛdo viuendi ꝑ legem moiſaicã oꝛdò viuendioꝛ eni modo eccleſia ſeu fidelis aĩa oꝛat p oꝛto: vt
tus eſt.quẽ deus in pꝛimeuo conditõis hũane oꝛigina⸗/ ſponſi et ſponſe ſimilis ſit oꝛatio. Vnquit eni. SGSurge
li iuſticia circumcluſit.Cui ſeꝑe iſta manente.ſepẽ atce aquilo ⁊ veni auſter et perfla oꝛtũ meum et fluent aro⸗
rimam mandatop:ſacrificioꝛũ et cerimoniarũ circunde mata illius: Elt aquilo ſurgat petitur:videlicet et vt re
dit.Cõcluſio vero illa ſub peccato erat. Inqint em axo⸗/ cedat. Et chꝛiſtus receſſuʒ expoſiulat calicis. Et petitur
ſtolus.Concluſit ſcriptura oĩa ſub pꝑeccato:qꝛ nemoiu⸗ auſter icʒ gẽa calida ſpũſſancti et chꝛiſtus exgra ſpũſian
ſtificabatur ꝑ legẽ:qᷓ;uis infra ipam ſtaret incluſus. Et cti paterne ſe ſubdidit wolutati Receſſum eccleſia ĩom
ille oꝛtus cõcluſus:alium oꝛtũ in fide habebat incluſu mnis fidelis aĩa ſiderat frigicdi aanilonis:qm̃ ab aquilo
Vñ aplus ſequitur ad pᷣdicta. Pꝛius anteq; veniret ſi⸗ ne panditur om̃e malũ. grigiditas enĩ aĩe: innumera

des ſub lege cuſtodiebamur cocluſi:in ea fide que reue mala bonox negligeni iã opata eſt. Aquilo frigidiſſimꝰ
landa erat. Et hoc eſt qð Excechiel puidit.ꝙ rota velu eſt ad cuius flatu oꝛti nõ germinũt neq; cãpi. nec arbv⸗
incluſa erat in medio rote:ſqʒ fides incluſa in lege tem res aut herbe aut vinee.gemmas.floꝛes.ſiue fructus
poꝛe gratie reuelanda. Noniſſime vero cum nobis veus emittũt imo emiſſi epeunt. Et plerũq; ad flatũ eius
pater loqueret᷑ in filio fecit nobis in ipᷣo aliũ oꝛtũ:miro congelatur aqua. Sed oĩno contrariũ opatur auſter.
et ineffabil modo cõcluſum. Bonus iſte oꝛtus in quo Hec oĩa oꝑante natura didiem.et ab auctoꝛitate ſcri⸗
pcarnem a ſanguinẽ aut hũanum ſemen nullus eſt oꝛ pture.luſter flatus eſt ſpũſſancti. Qui ſi ꝑflat oꝛtum
tus. Et in carne et ꝑ carnẽ oꝛtus.nõ ſaluabitur niſi hic oꝛdinẽ ſiue ſtatũ viuendi ſiue om̃e qð noſcitur diuina

fuerit oꝛtus.Et ſic oꝛtus nõ videbit ſummũ bonum ni lege cõcluſum foꝛte inſinuat.Aromata fluunt oĩa vide

ſi vſq; in finẽ eum tenuerit:et ab ipᷣo emiſerit talis oꝛ⸗ licet chꝛiſto placentia redolentia fiũt. Omie qð eſt di⸗/

tus.Oꝛtus in oꝛto pſeueret in oꝛto:ſi celeſtẽ appetit oꝛ uina canonica regula concluſum oꝛtus eſt cõcluſus.
tum. Oꝛtus iſte concluſus fontẽ habet ſignatu.Ad qð Qui niſi ꝑfletur gẽa ſpũſſancti.aromata ſcʒ virtutes

2
Beer T. te S ſtar dbe

utng,
,no
et
gtto⸗
ſignat
urti
fin,
Derg
voann
u ſi,
batſll
ng,
wern
4 lej 6
eſigf
bͤlioſ,
oſinn⸗
Ebhen
hltnr
ſticſs
hgate
neſaee
neusetr
coccinei
uſa 8
te
Mbrro⸗
gliiſia
Vochr
oe ſi
nesen
ient
Wrs
S ennſi
Koprun
Gnamme
n hobe
enirit
ſiauei
molcen
elignrin

Nee

ſaye
it he⸗
oort
Butge

Nt NI

ytne
ttor
iſan
Ten
goio
mmera
ifim
calo⸗
Utus
jeibs
ſter.
eleni
Ktumm
uina
ce
ſtdi
ſus.
Utes

et eap acceptabiles actiones penitus non emittit. Aro⸗
mata nempe odoꝛomenra delectabilia ſunt. Nihil olfa⸗

ctui ſpũali delectabilius in hac vita:q; virtutum odos.
eteni ſupꝑceleſtibo ſubſtantijs rõnabilib placet. Vbiq;
virtus ⁊ actus eius de ſui rõne placent Boni ac mali ve
lint nolint bene iudicant de virtute:actibuſq; virtutis.
Batis ergo fluunt:que in ſuꝑna vecurrunt.Merundi
q; fluunt que om̃ibo iure placent. Alio vero ſenſu cum
experitur flatus aquilonis ⁊ auſtri wivmentia tribula⸗
tionis inquiritur ⁊ aſſiſtentia ſpũſſancti quoꝝ flatu ſan
cta odoꝛamenta decurrunt:et ad ꝓfectũ ſanctum cõue⸗
niunt. Cribulatio multa bona eduxit in lucem. & loꝛere
fecit ꝑſecutio ſanctos viros.Et ſpũſſancti flatus cõſir⸗
mauit coꝛda bonox. vt ꝑſecutio imminens. tolerantia
ſpirituſſancti aſſiſtens:catholicam eccleſiã diuerſis ⁊ in
numeris ſanctis fecerit germinare. Infinitas wro ani
mas varijs pullulare vircutibo aquilo pſecutionis per
gẽam auſtri.martires ꝑ ſanguinẽ ⁊ moꝛtem:auſter gra
tie ꝑ abdicationẽ et iuſie vite cenſuram: innumerabi⸗
les hoĩes in oꝛto eccleſie dum flarent. fluere iam fece⸗
runt.Aquilo pſecutõnis inuiſibilis excitate a ſathana
et inſurgentis a carne coꝛrupta aut ab iniquis homini⸗
bus irrogate in cognitõne ꝓpꝛie mfirmitatis atq; miſe
rie alam puenire ſuaſit.et fecit impatientiã inſitam ſci
re cuius contrarium ſe credebat. Latet vnuſquiſq; ſibi
quouſq; aquilonis flatus faciat erpiri. Et ſi conſurgat:
non a ꝑſecutione vincatur:nõ ſue ſed ſuꝑne cogno⸗
cet eſſe virtutis Heceſſarius eſt aquilonis flatꝰ.et qui
appetit in ſui cognitõnem venixe · Impfectiones in ho
minibus latent quas ſi quis poſſet aſpicere tolerabilis

eſſet aſpectus ſathanicus.Exreitata pſecutio fecit pate⸗

ſcere deliteſcens:vnuſquiſq; ſibi apparet patiens cõtu⸗

melia quieſcente. Et caſtus ſibi eſſe vigetur qui impu⸗

nationem nõ patitur:et eſſe fidelis qui nõ ſenſit inui
ibilia fidei bella. et inuiſibiles pugnas quas immittit
inuiſibilis pꝛedo.Auſter aũt ſecus aĩam clarere virtu⸗
tibus fecit.Aquilo conſtringit et congelat aquas.xet ti⸗
moꝛ dei fluxibilem mentẽ frenat.Auſter vero mali ti⸗
moꝛis congelatõnem reſoluit.boni flatus auſtrales.ad
oꝛti fecunditatẽ:videlicet ad eccleſie aut anime redimi⸗
tionem vtiq; ſepe pꝛoſunt.
Nhunc oꝛtum fſilij dei ptebatur aduentus a factus eſt
et ad ſingulos aĩaꝑ oꝛtos expetitur et impꝛetermiſſe ſit
Vnquit ꝓfecto ſcriptura. Vleniat dilectus in oꝛtũ ſuũ.
et comedat fructum pomoꝝ ſuoꝛũ. Elerba emgmatica
ſunt. Et completã pꝑetitionẽ dilectus oſtendit dicens.
Veni in oꝛtum meũ ſoꝛoꝛ mea ſponſa. Tlelut ſi diceret
Quog petiſti pfeci.Alut alio ſenſu. vt ſponſa inuitetur
vt in oꝛtũ ipſa veniat ſponſi dilecti cum adiectione illo
rum que in aduentu in oꝛtum noſcuntur eſſe pacta:ſcʒ

meſſui mirram cum aromatibo meis. comedi fauuʒ cũ

melle meo:bibi vinũ cum lacte meo.Ab humana natu
ra ꝑidoneos viros patriarchas atq; Wlvxtas chꝛiſti pe⸗

tebatur aduentus ad oꝛtum:ſcʒ ad ipam eandem hüa/

nam naturam quam in oꝛto ſcʒ in oꝛientali padiſo pꝛi⸗
mo plantauerat:ſeu ad iſraeliticam gentem quã velut
oꝛtum inſeruerat et circundederat ſepem legis: vt co⸗/
mederet fructus pmoꝝ ſuoꝛuʒ. Mic fructus ꝑ fructus
et ꝑ poma ſignificantur arlvꝛes.que hoĩes etiã ipſe ſi⸗
gniſicant NMon enĩ ſimplex eius expectabatur aduentus
ſed vt comederet fructũ pomoꝛum:id eſt arlvꝛũ ſuaruʒ
omeſtio appꝛobatio eſt cibꝛũ aut 2 delectabilia ſunt

gut qina vtilia eſſe noſcuntur: etiã ſi amaritudinem fe⸗
runt. Comeſtio incoꝛwꝛatio eſt eoꝝ denuo facta:que ſu

muntur ab ertra. Comeſtio chꝛiſti miſtica:eſt arpꝛoha/
tio electoꝛuʒ ſuoꝛum et incoꝛpatio ad ſeipᷣm. Comeſtio

3

pPe palſſione domini ſaluatoꝛis.

chꝛiſti appꝛobatio fructuum artvꝛum ſuarum. ſe; opm

illoꝛum. qui ab eterno pꝛedeſtinatia diuina mente ſciũ

tur:et incoꝛpatio ad ſeipᷣm. Idcirco ſignãter dicitur vt

conedat fructum pomoꝛũ ſuoꝑ. Singulis etiã aĩa hoc
ſedule vt dilectus in oꝛtum ſuũ veniat: et axpꝛobet ſi
fecit iuſtos aut dignos penitentie fructus. Sed dile⸗
ctus expetitus aut veniſſe ſe dicit aut ſonſam inuitat
vt veniat:qð vtrunq; illo cõpꝛehenditur verbo videlicʒ

vt aduentũ dicat iam factum aut aduentũ imperet per

agendũ:factum in ſponſo pagendum in ſponſa. Sed
quoquo modo ſe habeat oꝛdo rei cetera pᷣtermittentes
quid chꝛiſtus in oꝛto fecerit audiamus. Mirram meſ⸗

ſuit qꝛ contriſtatus eſt. ſudauit ſudoꝛe ſanguineo:calicẽ

p woluntatẽ ſuſcepit a patre. Comedit fauum et mel bi
bit vinum ⁊ lac qꝛ appꝛobauit et appꝛobat et incoꝛpauit
dulcedinẽ ntᷣaꝑ virtutum atq; actionũ dulcedine ſua et

puritatẽ vite nte atq; moꝛũ noſtroꝝ puritate altiſſima

ſua. Nam fauum nim cum melle ſuo.vmum nim cum

lacte ſuo ſua pietate aſſumpſit:cum oĩa lvna nra inſe⸗

parabiliter ſibi ſociauit.dans nt᷑is tvnis pfectionem ſu

is nullam diminutõnem vt apud omnipotentẽ vũ ſit

meritum capitis membꝛoꝝ et merita ntᷣa ſuis meritis

vnita conualeant:que ſine ipᷣo omnino deficiebant. —R
AUilla gethſemani hmõi miſterijs coꝛreſpondet.q̃

Vallis pinguedinis interpᷣtatur Minguedo refertur 9

flatum auſtri ſq; ad gẽam ſpũſſancti:cinus infuſione ca

tholica eccleſia et omnis vere fidelis aĩa viuit vita vir⸗
tutis et intus ꝑ charitatem extra ꝑ iugem opatõem fa

cit augmentum. Et Yacob et Eſau p bñdictione ma⸗
gna ſuſceperũt a patte yſaac qð in pinguedine terre bñ

dictio eſſet eox. Pinguedo terre opatio exuberans eſt:
que a gratia flante ꝓcedit. Ille in pinguedine terre ha⸗

bet benedictionẽ:qui ꝑopꝑa bona in virtutibo pficit. Et

aſer cum bñdiceretur a patriarcha iacob declaratus eſt

ꝙ pinguis eſſet panis eius et ꝙ delitias regibus daret.
Mabet eccleſia pinguem panem: coꝛpus ſcʒ chꝛiſti. Et

qui ſeipſos virtutibo regunt reges ſunt: et in iſto pane

delitiantur. Oinis etiã fidelis et ſideliter aia ꝑ rõmis

regnum vocata regina in iſto pane ſidei habet dlitias.
Et oliua nolebat deſerere pinguedinẽ ſuam vt impera
ret lignis.Quecũq; aĩa bonis aſſuefacta opibus et ar⸗
dentibus deſiderijs aucta.nõ deſiderat regnũ aut curã

gerere ſuꝑ alios:et velut impedimenta declinat alijs in

regimine cõmiſceri.niſi talis neceſſitas aderit.que ſine

peccato vitari nõ poſſit. Et qᷓ;uis quiſq; melioꝛ ſit ſi cũ

alijs qᷓ; ſi ſingillatim eſt bonus:non tñ ſi alioꝛuʒ curam
agit aut appetit impoꝛtune:cenſendus eſt iuſtus.Nul⸗
lus deſerat oꝛatõnis ⁊ deuotõnis ⁊ contemplatõis pin
guedinem impoꝛtune aut celeriter vocatus ad regimẽ.

Mꝛat enĩ chꝛiſtus ⁊ deuotõne agitur. Peleruann guain
epinguedinis.

uocat contemplatur pꝛeſentiam in va
Optimum eni eſt oꝛare in oꝛto concluſo qui eſt in val⸗

le ſpũalis pinguedinis. Et melius ad ſeqᷓ; ad alios ſine

certitudine altioꝛis ꝓfectus fieri. Sepe multi ꝓpter al

oꝛum curamregimen ꝑdiderunt ſanctaʒ pinguedinẽz

nec tñ alijs ꝓfecerunt.Nam non petebant arivꝛes fru⸗
ctuoſe oliue impium:ſed ſaltus ligna ſterilia. Ggructuo⸗
ſi ad ſterilem nulla conuẽtio.et deuoti ad indeuotum:
oꝛantis ⁊ vagi contẽplatiui et diſperſi.Holocauſtũ pin
gue fieri getebatur in pſalmo Tunc holocauſtũ pingue

ſit cum om̃e qð offertur chꝛiſto charitate aut gra ſpiri⸗

tuſſancti pfunditur. Et in alio pſalmo petebat dauid.
vt adipe ⁊ pinguedine repleretur aĩa ſua.vt exultando
laudaret oĩm conditoꝛem.cum dicebat. Sicut adipe et
pinguedine repleatur aĩa mea:et labijs exultatõis lau⸗
dabit os meum.Et eſdras poſt recitatõeʒ verlvx legis

L

toꝛtabatur.

ctum et exemplar opꝑm eius.

Vm eſſet in oꝛto tres elegit er vndecim. quos

c aſſumpſit ad altioꝛa ſecreta. goꝛam qinb eſt pꝓ

teſtatus ſuam triſticiam. quos ad ſecũ vigilan⸗
dum exhoꝛtatus eſt. petrum iacobum iohannem. In
qunbus pꝛetermiſſo qð miſtice agit᷑:magna ſunt nobis
oſtenſa ſacramenta ꝓ moꝛibo. Mam trinitatẽ quandam
opoꝛtet habere hoiem in magnis agonibo conſtitutũ:ſi
ne qua fruſtra ꝓcedit ad bellum: inuanum oꝛat.incaſſu,
theoꝛat aetuat. Pꝛim ueceſſaria eſi agendoꝛum no
ticia ⁊ pfundi vero lumine fidei: deinde debellatio ſeu e
ra ſupplantatio vicioꝝ:et aſſiſtens gra ſpũſſancti. Hec
trinitas in petro YJacob atq; iohanne oſtenditur. ſine
qua omnis actio nta deluditur. Quis eni iuſſa diuina
Pficiet niſi pꝛimo cognouerit. Quis ꝓcedit ad bellum:
ſi nõ cognouerit ſignũ tube. Si neſciuerit dueem ſub

quo miſitabit. Si vexilla regia ignoꝛauerit:vbi ſe colli⸗

get. Si pugnare atq; repugnare nõ nouerit nonne de⸗
ſiciet. Si nõ agnouerit inimicum quẽ percutiet. RcKut

quo ſe cauebit:aut ſup quem vibꝛabit conſgens haſtaʒ
Si cõmilitones neſciuerit qua pugnabit ſiducia. Si
Toctus nõ fuerit interdum inſidias pꝛeuidere.necnõ et
pꝛecauere impoſitas oĩnno ſuccumbet. Erpedit nempe

non ignoꝛare aſtucias ſathane. Sempꝑ nanq; colluctat

occulte.et ſibi aptos hoĩes viſibiiiter ad certamina mo

net. Qu legem dei chꝛiſti nõ agnouerit:quõ legẽ eiuſ
implebit.Qui dei voluntatẽ quam in nobis ⁊ a nobis

fieri chꝛiſto docente petimus ignoꝛat.quõ faciet. Si fo

ueas ignoꝛauerit vicioꝑ:incidet in eas. Si nõ nouerit

rudimeta virtutũ:nõ decoꝛabit᷑ ĩ eis. YIgnarꝰ nauigãdi
ſubmerget nauẽ:aut nõ ꝑueniet ad qᷣetꝭ poꝛtũ: et qͥ ne⸗
ſcit cauere ꝑiculũ:incidet in illð.
cũ hʒ:ſuffocabitur in poſſeſſis:et

uabitur:agnoſcens wro ẽ regione iñ omſib gradietur.

Auctare cum vicijs mmo illa magis expedit ſupplantare.

peccatox enĩ pondere pꝛeſſus:iniquitatũ ſaremna pᷣgra⸗
uatus beate vite nunq; videbit longeuum:niſi facta fu⸗
exit ſupplantatio vicioꝝ. Supplanta in te punite natu
re complacitũ.et eius abnega voluntatẽ. Supplanta
fragilitatem que tecũ in omm bono duellat. Supplan⸗

ta pigritiam: que tuum iam caput ſuꝑgreditur. Eſto vi

ctoꝛ tui chꝛiſto deſuꝑ pꝛeſtante leuamen:et eris ommũ
magniſicus triumphatoꝛ. Elelut peſſimũ immicũ ſta⸗

tue teipſum in camꝑo ſpalis certaminis aduerſus te-

ipᷣm et ſupplantare feſtina:et ommmis mundi amenitas

vertetur in fugam et terga dabit ꝓpere hoſtis antiquus
MQui ſeipᷣm in occulto agone adp:ꝛime deuicerit: nibil

bet obſiſtens. Mui ſcòm ſaluatoꝛis ſententiam odio

dabet aiam ſuam nõ doꝛmiet niſi luctando ſupplantet.
Perſeuerans odium aĩo ⁊actu quantũ facultas conce⸗
dit:impᷣtermiſſe ꝑſequitur inimicũ.Agit hoc odiũ ma⸗

lum Odium vwero euangelicũ de ſuo aduerſario magis
ſtrennue triumphauit. Mullus alicui eſt ſeipo nociuioꝛ
inimicus.Nec enĩ ab alio qᷓ;a ſeipᷣo quiſquis ſpũalia ſeu

eterna nocumenta ſuſcepit. Oundus et dialplus non

poſſidẽt alias artes in quibo ſe colligant.aut alios caim⸗

os certaminis habent:miſi aias quas mundus deledit
et dialolus querit ad penas.ac ꝑ hoc neceſſarium factũ

eſt ſuplantatiuam habere virtutem.
Gratiam vero que ſcientiam iuuat luctam opoꝛtet
eſſe pnñtem ſine qua vires hoĩm marceſcunt atq; virtu⸗

tes.Mam ſicut ſine verbo factum eſt mhil in rerũ crea

Et luctum Mun audientis ipſum pinguia comedere
cce ſaluatoꝛ in oꝛto.ecce cõſtitutus eſtin
villa pinguedinis ad nos:ad exemplũ vite agende.fru-

ui neſcit habũdare
Gũs pati penuriaz
oppꝛimetur ab illa. Ygnoꝛans vti conceſſis ꝓnuſſis pꝛi

p paterna imuua ſuniitertnſiab
nenti:qꝛ erat eius filius ininſtiſſime occidendus. et vt

„

tione:ſic ſine ipſius gratia factum eſt nihil in oꝛdine vp
te agende. Sed qᷓ;is diuerſis velis ipſa in mundi ma⸗

ri wlificet:tñ cum illa que grataʒ aĩiam deo facit.wrus

chꝛiſti agomiatoꝛ incedat. et ſibi toto aĩo inhereat: ꝗm;

nihil nou ꝓdeſſe ſuſcepta dona ꝑ gram miſi er ſuſceptis
fiat reſponſio meritoꝝ.Non gratiſicat hbiem deo id qð

accepit·ſed id quod debito ſeruitutis et poſſibili actione
rependit. Bona ſunt oia que pemoꝛẽa deo accepimus
ſed niſi homo in eis ſe iuſus actõnib gratum faciat:ad
accipienuiũ penam et iudiciũ intoꝛquentur. Sed ſatis
grata redditur aia creatoꝛi:ſi de plenitudine amoꝛns et
magnitudine volũtatis rependit.qð non valet de pleni

tudine opis. Inqunt enĩ aplus Gratia dei ſum id quod
ſum:et gratia eius in me vacua nõ fuit.Tunc eni ſuſce

pta gra non patitur vacuũ: cum ille qui acceępit ex ommi

le virtutũ vſibus et exercitijs ſe coaptat. Gꝛatia vero

qua innitimur qua ꝓficimus quã oculo fideli aſpicimꝰ
que adiunat ꝓuehit ⁊ dirigit:a patre luminũ eſt. et b
ipſo deſcendit. Semp recte volentibo adeſt. nemini de
ſicit.niſi ei qui pꝛimo ſibi voluntate defecit. ꝛompti⸗

tudo qua ſpũſſanctus volentibo illam infundit. omneʒ
excuſatõem cauſantiũ hoĩm dirimit.et accuſat ofmes

ad iudiciũ cogit. Ex defectu giam infundentis: nullus
habebit exceptõis aut excuſatõnis ſuffugiũ. Ammuta⸗

bilis eſt. infinite largitatis auctoꝛ:qui heri et ipſe nunc
et in ſecula ſeculoꝝ.defectus nõ recipientis aut tepide

magis augebit ad crimen. IOgitur trinitatẽ ſanctam in

noſtris agonibus aſſumamus.
DODꝛdo geſte rei vero ſic elucet. Sedet ſeoꝛſum in
oꝛto ſaluatoꝛ oĩm chꝛiſtus:cum ſanctis ⁊ electis teſtib

et triſticism mentis aperit vocalibverbis dicẽs.. Cri
ſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtem. Suſtinete hic et vigi
late mecum. Quid eſt ꝙ cepit contriſiari ieſus et me⸗
ſtus eſſe. Mon eniĩ erat er natura triſtis ieſus:neq; ſibis

cõmuniter accidentiboinuite poterat puenire triſticia
Sed accepit et ipᷣe triſticiã ad veritatem inſinuandam

aſſumpti hoĩs ⁊ compaſſionẽ oſtendebat de ꝑditis:qui

velut homo compatiebatur de ſua paſſione damnan⸗
dis. Int erimitur hic philoſophantiũ indocta doctrina

ꝙ ſapientes triſticia nõ pꝛemũtur. Eteni cum ieſus in

quo ſunt omnes theſauri ſapientie abſconditi:vſq; ad
moꝛtem ſe triſtari fatetur. Mia eſt triſticia chꝛiſti.et ab

ipſo ſancte ſuſcepta in oꝛto pinguedinis:vt in ipſo puni

retur quod in toraner male fuit letatus adam Et
imiliter triſtabatur ꝓ pᷣterita ⁊ immi

iniquitas erat tractãda iuſticis.vt turpitudo ſanctitas.
vt ſiulticia ſapientia. vt dedecus decus.vt pꝑditio ſalus.

vt latro impꝛobo.ſuoꝝ datoꝛ largiſſimuſ. Perſpectabat
. altiſſima mente oim loim pꝛeteritoꝝ pꝛeientiũ futu⸗

roꝛum delicta ? nefanda peccata. pꝛo quibus diluendis
opoꝛtebat ſuſtinere doloꝛes.in aĩo triſtari.et in carne pe
nari. Et pꝛo hoĩm ingratitudine triſtabatur: et acutius
confodiebatur ex iſta triſticia qᷓ; ex pena.Triſticiã acrio⸗

rem ſepe fecit in aĩa ingratitudo qᷓ; doloꝛ inflictuſ in coꝛ

poꝛe.Triſtabatur ⁊ anviebatur ſpũs eius:vnus exiſtẽs
ꝓ ommibo dolens:et qui tam bꝛein tꝑis ſpacio ad emen⸗
dam tot milium obligabatur annox. Scripta erat in⸗
uiſibili ſtilo in aĩa illa oim tꝑm momenta vt imagines
velinquentiũ necnõa peccatoꝝ varie quantitates ſimi
liter ⁊ qualitates numeri et intentõnes:tetraliter ⁊ lu⸗
cide refulgebant. Mam tetrũ tetraliter et lucide vide⸗

tur in claro. Tetraliter qꝛ obſcurũ eſt:lucide qꝛ ſicut eſt

notum eſt. Tenebat ipe meſiitudinẽ non tñ tenebatur
ab ipſa:pꝛo eo ꝙ exceſlentiſſmũ opus inuiſibiliũ aĩax

incluſarũ corpibo vaſtationẽ accepat nõ aliter repandũ

Gabt
ſap
ſtie

Nle

setnn⸗
nogſe
vetici
untent
Crogei
Wmmnan
4dtune
nieſns n
lürſchel
i
poponi
amnct
eimmi
, et vt
nctitae⸗
u
ctabee
kin
ſuencis
unepe
gebtis
iceno
lince⸗
euſti
Ganen
Nrit i
ri
ſim
eral
vicel
utef
ebaton
ſüͦcie
heni

.

pleno iure deuinceret. Mam in victoꝛia moꝛtis chꝛiſti

q; per moꝛtem ipſius et ſanguineʒ. Et erat erceſſus al-
ſumpte triſticie atq; meſticie:quam coꝛam ſe poſitis et
electis teſtib voce flebili oſtendebat. Que triſticia ſſia
gnitudineʒ aſtruebat amoꝛis: vt intantũ ſciamus nos
diligi: leticia triſtaretur p nobis. Nemo triſtatur niſi

de damno dilecti:aut de re ꝑdita que inherebat amoꝛi.

Et equa lance appenduntur in aĩabus hoĩm circa ean⸗
dem rem amoꝛ cum adeſt:cũ vero depditur doloꝛ. Cer⸗
minus aũt huic triſticie appo ſitus animũ in conſidera

tione ſuſpendit. cum dicitur vſq; ad moꝛtem. Sed ad

ſanioꝛes intelligentias aim cõuertamus:moꝛtem eter
nam omniuʒ.vnius moꝛtis victoꝛia ſupari credamus.
