nat᷑.Hec ad hieruſalẽ dñs inferebat. OPꝛedicãs turbis

chꝛiſtus oſtendit in caePi alimonia qð defecit ecclefie
iidit p

in ſpũali gratia ꝛe icula ehꝛiſtus que pñt ex ie⸗
iunio bonoꝝ ſpualiũ hoibus puenire:deſectum ſcʒ quo

mo langueſcit in via. Pꝛoinde ſubiecit Et ſi dimi ⸗/

ſero eos ieiunos in dom ſuam:eficient in vis. Yeiu⸗
nus a chꝛiſio dimittit᷑qui ſpũale non accipit alimentũ:
Seg non eſt parcitas dantis:ſed negligentia nõ accipi
pientis. Effundit ſed denegat impatis. Mulla vo nori⸗
oꝛa ieiunia q;ᷓ ab alimonijſ chꝛiſti ſecerni. Dimittunt᷑ ie

iuniq plurimi redeuntes in domũ ſuam:cum vnuſqjf

*

quintus

q peium placitum ſequit᷑ chꝛiſti gratia non retectus.

Periculoſum eſt ad ꝓpꝛiam redire quietem:et ſpaliũ

inedia expugnari.Etenĩ defectus aduenit cadendi ſiue

ſiſtendi:et quod magis flendum ſepius oberrãdi.Nõ
cogit chꝛiſtus ad ꝓpꝛia coꝛꝑis et actionũ tꝑalium nõ re
dire ſed ſacramẽtoꝛũ gła et mandatoꝛũ diſciplina vult
eſſe refectos vt ſacramẽtalis ſit vita bominũ ſub regu⸗
la mandatoꝛũ.Etenim ſic incedentes non deſiuent in

via:non cadent quin releuent᷑.nõ ſiſtent quin ꝑficiant
on ober n Domum vo cunctoꝛuʒ
viuentiũ terrã matrẽ naſcentiũ etiã appellaui:ſeu illaʒ

non oberrabunt quin redean

celeſtem patria in qua vuſt deuſ oẽs holes ſaluos fieri
ad cuius btitudinem ommiũ credentiũ tendit intentio
Vlia q̃ gradiendũ eſt chꝛiſtus eſt anteqᷓ; reuertamur ad
terram de q̊ ſumpti ſumus:et ſine q̃ puenire ad celeſtẽ
patriã ommno non poſſumus In qᷓ via defecerunt qui
errauerunt a fide.aut qui non ꝑuenerunt ad fideʒ:q̃ de
chꝛiſto plus aut minus debito crediderunt: qui deſpe⸗
xerunt que elegit.qui contempſerunt que ſuſtinuit. qͥ
pomnia eius euangelio non ſe ſubiecerunt.qui ea que

deſpexit habere voluerunt:qui retrograde prexerũt. aut
qui ex negligentia remanſeunt Sinnnankrereren
tes dũ aſpexerunt amena mundi vlterius ꝓgredi ſunt

obliti:ſed nec hi qui ꝑſeueranter diuinis mũeribo ſunt
refecti Quidam emm ex eis delonge wnerunt Pꝛo
pioꝛes erant aut eſſe debebant ad ſequelã chꝛiſti qui de

lege domini erant qᷓ; qui gentiliter vixerant:ſed pꝛepo/

ſtratum eſt vt q debebant eſſe ꝓpinquioꝛes ſunt remoti
oꝛes:et qui longe erant ꝓxim facti ſunt. Mecnon et de⸗

longe ad cheiſtum wmunt qui extiterunt maioꝛibo cri⸗

minibus irretiti et in mudi delicijs atq; diuitijs plus
oreguibus eſt celerius diuino edulio ꝓuidendũ:ne

reuocati a pꝛiſtinis in via ſatis deficiant/amt eſſera⸗

tionis ſeu difficultatis conſiliũ imꝑiti:vluti diuinam

Potentiam ignoꝛantesl Et reſponderũt ei diſcipuli ſui

Vnge poterit iſtos quis hic ſaturare panibus in ſolitu
dine Concoꝛdat hec exinamita reſponſio cum illa q̃ ſu⸗
perius dictum eſt. VUnde ememus paneſ vt manducẽt
hi. Sed hanc ꝓtulit chꝛiſius ſeens omnino qo eratip
ſe facturus:illam ꝓtulerũt diſcipuli virtutẽ chꝛiſti dñi
non cogitantes.Naturalib ꝓgreſſibus aſſueti neſciũt
conſiderare diuine virtutis potentiam ppter ipſam na⸗
turam:quam ex toto ſequentesſillam ineffabilieʒ vebe
mentie gratiam non aſpexerunt. Tlere aũt nullus eſt q
poſſit panibus homĩes ſaturare in ſolitudine huiꝰ mu⸗
di:ſempꝑ enim poſt ſu benarücomne enkt debellat in
edia:et ſaturatus iteꝝ refameſcit. Nullus poero affeciꝰ

hominum habet ſatis niſi reficiar̃ a gratia cuius nemo

penitus hominũ eſt largitoꝛ:niſi factus hõ conditoꝛ et
redemptoꝛ Qui interrogauit eos Quot panes habe⸗
tis. Et dirxerunt ei Geptem:et piſciculos paucos. Et
pꝛecepit turbe vt diſcum berent ſuꝑ terraʒ. Et accipiẽs
ieſus ſeptem panes et piſces:gratias agens fregit de
dit diſcipulis ſuis vx a pponerent. Et diſcipuli dederũt
pplo ſeu appoſuerunt turbe:et manducauerunt et ſatu
rati ſunt . Cum chꝛiſtus legitur interrogare nunq; ve
lut ignoꝛans interrogare credatur: ſed moꝛe humano
loquitur.et familiarem ſe diſcipulis ſuis monſtrat: et

vt clareat euidẽtius qð erat ipſe ſacturus.Nouerat eni-
uper

omnino quot panes habebant Hiſcubitus tur
terram oꝛdinatio eſt fideliũ in eccleſia: vt vnus quiſq;
in eo ad quod oꝛdinatus eſi ſacramentoꝛũ gratiam ſu⸗
mat. Et ipſa humiliatio ad diuina et ad ſacramẽta/que
fiunt penitus ex coeruptibilibus et terrenis:ſignatur ĩ
diſcubitu ſuꝑ terram. Maxima in hoc noſcitur humili

tas hominum.cum ſe inclinat ex fide ad ſuſcipſẽda elet

ment
t1.9
4 0

6
diſo
Van
rov
telis
enty⸗
Et
ſtun
ttuio
num
Eti
ean
dulen
Aucan
ſecto
ms
liſe
Na
erf
n
6
gĩ
ſte
rocd
leſe
aure
num
ler
nud⸗
nech
fur
ture⸗
ſen
ſ
ſ

Leſenns,
etſpügli⸗
hentifte
num no
Ninannt
ſnbnn
inpfiant
Ande
guſen i
wos fen
rimenti
tammoras
ac eſeſt⸗
reruntqgni
erid
lui deſpe⸗
ſint.
gaieagge

Porediſen
hhertoſune
eunt Pr
ſtreide
ſſor Pepr
Untrenot
cnonetde
ariht
litiss pns
gengune

Wen,

dininam
lpuli ſui
in ſolitu
Ala qſu⸗
ſanducet
dergtſp⸗
heci dei
e veſciit
kipſomna
Pile e
lllieck
ehu nin
Abekorin
otffe
ins nento
neitoret
neohate
c. E
rgelipiis
rad
woerit
et ſotu,
ni ve
mano
tat:et
raten
gunſch
mn/
u
ur
mi
.

Rerüt.aut

De vita domini

menta:et gratiam non videntes credunt eſſe ſacramẽ
ta. Accepit ſepteʒ panes et fregit: et dedit diſcipulis vt
arponerent. Geptem ſunt que diſtribuit ſacramẽta,
unt etiam ſeptem dona ſpũſſancti:que holbus ꝓ ſui
diſpoſitione atq; capautate partit᷑ ꝑ manus apoſtoloꝛũ
Nam bominiboa chꝛiſto traditũ eſt determinato miſte
rio vt alios homines in fide ſubiectos alimẽto ſacramẽ
talis gratie atq; diumis ſermonibꝰ paſcant:vt quoꝛuʒ
erit vna btitudo ſit vna et mutua cõmunio inter eos.
LEc habebãt piſciculos paucos:et ipſos benedixit ⁊ iuſ
ſit apponi Piſciculoꝛuʒ additio q̃ extrahunt᷑ ex aquis
traicitur in dulcedinẽ. que de amaritudine vite carpit᷑:
nam amare ſunt aque maris dulces piſces generant
Et ſi dulces ſunt.aut fluunt.aut cõmouent᷑ a vento vt
etiam tribulatio ſempꝑ ſignet᷑ in aquis:cuius fructusẽ

ulcis cõiunctus ei vite que dicit᷑ ſacramẽtalis/Et᷑ mmã

ducauerũt de miraculoſe ꝓductis:a ſaturati ſunt.Dꝛo
fecto ſatur dicit᷑ refectus a gratia. Et depellit᷑ hiſpida fa
mes cũ chꝛiſtus oꝛnat ſuis alimonijs menſam. Nemo
niſi quem chꝛiſtus alit dicit᷑ ſaturatuſ.Neq; fieri poteſt
vr anima ſacietatẽ accipiat ab his que ĩania ſunt Opti
ma ſaturitas gratia neq; faſtidit animã: ſed amplioꝛib-
et ſuauioꝛibo de ſiderijs angit Coꝛpoꝛis nempe ſatietas
qñq; nauſeam generat:et refectum languoꝛibus vꝛget
Et ſuſtulerũt quod ſuꝑauerat ſeptem ſroꝛtas Erat
aũt qui manducauerũt quatuoꝛ milia hominũ et dimi
ſit eos. Sublate ſpoꝛte de fragmentis oppoſitoꝛü nůͦe⸗
ro coꝛreſpondent: etenim ſeptem fuerunt panes. Et qꝛ
reſeruant᷑ id inſinuant:vt vſq; in finem ſeculi eadẽ per⸗
duret miniſtratio ſacramentoꝛũ/Oed neq; ſeptem pa
num atq; ſeptem ſpoꝛtarũ numèrus equatur nõ calcu
late multiplicatiõi facte a diuina virtute:q̃ tanta multi
tudo refecta eſt Nec vllus hominũ dinumerare potuit
neq; ſcire in quantũ numex deuenerit mltiplicatio pa⸗
num niſi qð tm̃ rei affectus innotuit.quia omnes ſatu

turati ſunt: qm̃ non eſt menſurabilis aut numerabilis

ſen ſibiliter occulta ſacramentoꝝ virtus que animas re
ficit. nec btĩitudo que puenit. NMec alligatux nũerꝭ ⁊ mẽ
ſuris illa dulcedo tribulatiõis: que ſignat᷑ in piſciculis
ex mari amaro carptis. Numerus manducantiũ claret
vt inclareſcat miraculũ. Sed quadratura vltima ſiue
maioꝛis numeri ſoliditatẽ et firmitatẽ gratie.magꝭ vo
eterne vite ſignificat. In rebus enim ſolidis quadra ſi
gura dicitur firmari ſolidius. Et quadrati ſunt lapideſ
iuſſu ſalomonis qui ponebant᷑ in fundamento templi.

Et operta ſunt omnia in templo oꝑe quadro/Et dimi

ſit eos ſcilicet a ſe vt liberi abirent ne in via deſicerent.
Non enim aufert chꝛiſtus ex pꝛeceptis aut ex ſacramẽ⸗
tis aut ex quibuſcunq; cariſmatibo hoĩbus libertatẽ ſed
ideo talia cõfert ne deiciamus ne impediamur a ſatha
narvt liberi oꝑemur ꝓ ſuꝑna libertate captanda.
De miraculo inuentiſſiateris ſcom mat(ſim tm̃.
Capitulum V
Voniã ſicut ꝑſpicua fidelium ratio docet non
debeat dici miraculum quod poſſet euenire na
ture tempoꝛe longo vel bꝛeui.aut miſterio artꝭ⸗
etiam ſi nunq; xpenitus pueniret:ſʒ illud dumtaxat ad
quod vel artis non eſſet aut poſſet eſſe conatus: idorco
quodãmodo heſitauerim intentionem ſtateris ĩ oꝛe ſi⸗
ſos inter miracula cõputari:qm̃ quodam artis miſte⸗
rio id agi potuiſſet adiecta ſententia dñi ſaluatoꝛis. Nã
ſtater caſu quodam potuiſſet eſſe piectus. quãuis nõ il⸗
lo fine vt ſic inueniret᷑.ſic etiam ꝓ tributo terrenis do⸗
mims ſolueret᷑aut quodã alio foꝛtuito cecidiſſe:piſcẽq;
pquirentem eſcas cum alijs woꝛandis voꝛaciter aſſum⸗
pſiſſe.ſciuiſſeq; dũm ſaluatoꝛẽ qui eſt omniũ rerum co

Baluatoris

gnitoꝛ. Simtliter et de ficulnea quam ſubito arefecit:
que longo tractu tpis ex natura ſiue oppoſita inciſione
aut quõlibet aliter arefieri potuiſſz. Ded pꝛe ſubita acti
one pñt inter dñi miracula cõputari qq; omnino i mi
raculis cõmunis oꝛdo nature cõuenire non debeat me⸗
q; humana ſtudia caſualia vel pꝛeuiſa poſſint pᷣſtare iu/
uamen moꝛa interpoſita vel repente. Tlerunth qꝛ ma⸗
gno miſterio acta ſunt iſta: et mox vt ab oꝛe dñi ꝓceſſit
impium. rei obediẽtia mõſrauit effectuʒ: vecreui oĩno
inter miracula ꝑtractare. um natura ſiue ars porunſ⸗
ſet diuerſimode ſimihna facere:non tamẽ eo mõ quo fa
cta ſunt potuiſſet ineternum efficere. VUnde quauis fi⸗
at ex miraculo quod habet natura: quod facit mira po
tentia poſſet tamen ex natura diutine ſoꝛtiri effectum.
Et qõ ſit repente interdũ fieri poſſet exarte: wruntñ
alijs inſtrumentis alijſ q; medijs diuerſis oꝛiginalibuſ
cauſis potentia qua miracula fiunt quã natura vel ars
humana pcedit. Pꝛoinde illa inuentio ſiateris in oꝛe
piſcis miraculum fuit · Dhecenſq; fuit vt eſſet miraculũ

quod ad tantu miſterium parabatr᷑. Nam cum determ
naretur cum petro liberos eſſe filiosa ſolutione tribu⸗

ti:tamen ſcandalum deuitauit iubens petrum ad mare
accedere et pꝛimũ piſcem tollere aſcendentẽ: in cinus
oꝛe inuentũ ſtatere regi terreno ꝑſolueret:quod petruſ
domino iubente ꝑfecit Oare mundus:piſas chꝛiſt? ex
vndis eius vſq; quaq; concuſſus. Stater preuuʒ quo
bumanum genuſ nullo vꝛgente debito ſed gratuito ab
hoſte redemit. Quis enim ülum pꝛeparauit piſcem vt
ſic eum ſubita piſcatione inueniret petrus: niſi qui pꝛe
parauerat ione alium in quo reciꝑetur illeſus. Quis il
lum ſignatum ſtaterẽ fecit repiriniſi qui homines no⸗
lebat male perire. . 24
De miraculo ⁊ ſubite arefactiõis ficulnee ſcõm ma
theum et marcum. Capitulum I
Imiliter et illa ſubita ſiccatio ficulnee que in
s ammirationẽ aſpicientes traxit:etiam int mi⸗
racula computat᷑. Mam ſcriptũ eſt Dane aut
reuertens in ciuitatem eſurijt hꝛiſti eſuries erat ex
voluntate:nõ enim illum illa inuite pꝛemebat nec pꝛe⸗
ter voluntatem famis fatigabat inedia. Sed ꝑ eſurieʒ
coꝛpis abextra oſtenſam intrinſecã eſuriem oſtẽdebat:
ſcilicet ſinagoge:que in ficulnea iuxta quam mõſtrauit
eſuriem ſignincabat᷑ areſienda ſubito: quia chꝛiſto ve⸗
ro cultoꝛi fructum virtutis ex longo iam tpe ipſa nõ de

derat. nec datura illis tpibus parabat᷑:que peccatis pꝛe

teritis pꝛeſentibus atq; futuris ſiccando ilico maledice
bat᷑ in ficu.que aruit ſubita a domino maledicta:nõ ap⸗
poſito igne non ferro cedente.non eu ulſa vento. nõ de
foſſa radicibus.non alio artis ingenio ſed ſolo vrro il⸗
lam dñs arefecit:vt ſi diſcipulimmarentur vicentes.

IOQuõ continuo aruit Et vt miraculũ crederet᷑ pꝛet

ſolitum nature curſum ſimilia et maioꝛa poſſe fſeti a ſi
dem inheſitantem habẽtibus ſaluatoꝛ aſſeruit dicene.

Amen dico vobis: ſi habueritis fidem et non heſita⸗

ueritis. non ſolum de ficulnea facetis:ſed ſi monti hu
ic diceretis iacta te in mare ſiet Et q;q; hoc factuʒ ſcri⸗
ptura nulla cõmemoꝛet:mon tamen credendum hanc
defuiſſe fidei poteſtatem. Sed neq; chꝛiſtus aut hi qui
ab ipſo ptãtem faciendi miracula ſuſceperunt. aliquan
do expti ſunt vtrum poſſent montem in mare iactare:
vt vocarent ad fidem incredulos. vt darent infidelib⸗

ſigna: vt miraculis moueret᷑ indocta gentilitas que de

monibus illudebat᷑et confunderert᷑ hominũ ſapientia.

que tm̃ innititur in natura.Nil poſtentationem in mi

raculis apoſtoli effecerunt ſed ad vtilitatem videntiuʒ
qm̃ hec ptãs que a ſpũſancto concedit pꝛeterq;ᷓ ad tui⸗
2

.

Ppye ho eſbs

tatem nemini exhiber. Ac p hoc ſi non inuenimus talia
facta:inuenimus foꝛte ſimilia. Et ſi nunq; aut nunſq;
facta ſciunt᷑ tamen ꝓ dubio fieri potuerunt.et ſi nunc
non fiunt ſieri tamen pñt.Et ſi nunq; fierent fieri ꝓti⸗
nus poſſent:qm̃ oꝛdo miraculoꝛuʒ ſicut exiſtit a diuina
potentia:ſic ꝑ diuinam ꝓuidentia agit᷑ vt in nullo pꝛe⸗
terqᷓ; ad opoꝛtunitatẽ in agendo declinet. Quãobꝛẽ ſi
nũc ſieri miracula opoꝛtunitaſ flagitaret habet in ſe vir
tus noſtre fidei vnde poſſet efficere:qᷓuis młti cauſent
ꝙ miracula tam magna ſeu ita crebꝛa non fiunt. ꝙ ſi fi
erent ſequeret᷑ hominũ miranda et opoꝛtuna cõuerſio.
Quibus reſpondemus ꝙ melius nouit diuina ſapien⸗
tia quid eſt et qñ oroꝛtunũ ſit hominũ q; homo cogno⸗
ſcat quid ſit vtile ſibi:que ſi cognoſceret inerhauſta et
indefeſſa dei vnitas deſcere vtilitatib hominũ omni⸗
no neſciret Alibi in hoc ꝑſtrinximus quare non fiũt cre
bꝛa miracula.
De miraculis in dñi paſſione monſtratis ſcom a
theum marcum lucam et iohannem: Capitulũ VII
Lla etiam meridiana ſolaris eclipſis que ĩ ple⸗
i mniſſimo et in medio emiſperio chꝛiſto moꝛiẽte
humanos pſtrinxit oculos oꝛdinẽ miraculoꝛuʒ
omnino non defecit.ſed tanto magis auget miraculi di
gnitatem quo ꝑ vniuerſum oꝛbem ilico ⁊ in momento
innotuit:vt ſicut lucerna accenſa in domo ſubito per ra
dios non obſtatos totam domũ illuminat. ea vo celeri
tate qua extinguit᷑ in omni ꝑte domus tenebꝛe diffun/⸗
dunt᷑:ſiceum lumen mundi viſibilis ſcʒ radius ſolis ſu
bito fuit extinctus.imo ipſe ſol in ſuo coꝛꝑe obſcuratuſ
totus ſenſibilis mundus in omni ſua parte obtenebꝛa
tus eſt vt nunc mundi ſapientes et ſtudentes in moti
bus ſiderũ notarent eſſe miraculũ pꝛeter ſolitũ nature
curſum et conſuetũ ecclipſationis moduʒ que nunqᷓ; ĩ
ſole agi:niſi cum inter ſolem et terꝛaʒ in tota vel in pte
luna interponit᷑:et tunc libꝛabat᷑ in inferioꝛi emiſperio
ſub terra deoꝛſum:ſol vo in ſupioꝛi emiſperio ſuꝑ tereã
in altioꝛibus ſue ſpere partibus rebalRff en te
plaris a ſummo vſq; deoꝛſum /ſciſſio ſatoꝛũ. aꝑtio mo⸗
numentoꝛũ aſtruunt omnino miraculũ:qm̃ opuſnatu
re non fuit: nec ars humana vt hoc oparet acceſſi in ker
remotus vo qui tunc ⁊ in reſurrectione cõterruit etiã
miraculũ fuit:qm̃ qᷓ;uis ex nature curſu interdum ꝓue⸗
niat etiam tam vehemens vt edificia ſeꝑe ſubuertat nõ
tamen illo in tꝑe opus nature fuit:ſed natura in ſuig⸗
dño requiſita moꝛienti et reſurgẽti chꝛiſto ſranſe
tus aque atq; ſanguinis ex latere ad miraculum ſpꝑectat
qm poſt moꝛtẽ infrigidatumq; coꝛpus iure nature nec
ſanguinis aut aque poteſt eſſe decurſus. Hec qm alibi
aliter tractanimus hic longe diſſerere intermittimus
dũtaxat ad miraculoꝛũ in rebus inſenſibilibꝰ patratoꝝ
oꝛdinem conuertens. .
De ciratione hominis ſpũm immundum habentis
ſcõm marcũ et luteiãꝗã. Capitulum VIII
Ongruũ fuit et irrepꝛehenſibiliter diuina foꝛ⸗
c mauit iuſtitia.vt qui diuinitatẽ ſibi cõcupiuit
adeſſe pꝛeter illum oꝛdinẽ quo benignitate ſua
viſione diſpoſuerat beatiſicare moꝛtalesꝙ demone re⸗
pleret᷑:et fieret hmo immundus pꝑ ſpũm immunduʒ:
qui verã immũdiciã in obediẽdo reliqt. Veruntũ quia
diuina wonitas miſereri non deſinit nec continet in ira
miſericoꝛdias ſuas.filiũ ſuum miſit in terris:vt paſſio
nes humanm generis in pꝛothoplaſto damnati q̃s ĩ ſin⸗
gularibo patiebat᷑ hoĩbus.quas neq; natura wl ars po/
terant ſua virtute curare diuina ⁊ ſupnaturali atq; ſup
artificiali virtute depelleret: ut oſtenderet quid in ania
hus facturus erat qui ſic coꝛꝑa reſocher Erpamo (eE

X

quintus

pit a ſexu virili qui pꝛimo creatus eſt:et ab expulſiõe de
monis qui pꝛimo hominẽ in paradiſo decepit. Vñ cũ
eſſet in ſinagoga capharnaũ ciuitatis galilee etiã in illa
erat homo in ſpũ immũdo aut habenſ demomũ immũ
dum. et exclamauit voce magna dicens Sine:quid no
bis et tibi ieſu nacarene Tleniſti ante tempus perdere
nos. Scio te quia ſis ſanctus dei . OQ hec infectio ad to
tam humanã naturam referat᷑:non eſt ambigendum.
Attamen homo habens demoniũ immundũ:eſt om̃is
qui immũdis cogitationibus delectatur. Gt aüt mentꝭ
immundicia:omnis delectatio pꝛeter deum. Sed ĩ de⸗
monio hec immũdicia poſſidet᷑ cum ipſe illam ſuadeat.
ad hocq; conatur:vt animas a vera mundicia que duuſ
eſt auertens ad turpia retronerrat d uũerſa inmmũdi
cia idolatria fuit:ad quam induxit eos qui deum igno⸗
rauerunt:vt inclinarentur in cultura idoloꝛũ creaturã
pꝛo creatoꝛe venerantes. Spurta eſt omnis anima di⸗/
uinis honoꝛibus venerans creaturã Et immũdicia eſt
incontinentia genitalium membꝛoꝛũad quã ſpũůs im
mundus impellit:et ſue inuide ſuaſiõi preſtatus aſſen
ſus rebellionem in illis fecit adeſſe vt denuditate in na
tura laudabili erubeſcerent. Et immundus motus eſt
generatus in carne:in oſtenſionem ꝙ demon nõ natu⸗
ra ſed ꝑ auer ſionem ab auctoꝛe ſuo factus immundus
in hanc immundiciã genus humanũ ſua deceptione ꝑ
duxit. Querit omnis demõ a dommo tentare ꝑmiſſus
in illam ummundiciã omneʒ quem tentat inducere:in
quam ipſe deueniens a deo repꝛobatus eſt 5
in ſinagoga erat. Siquidẽ merito.qm illa repudiabat
chꝛiſtum:vt etiam vellent ꝑ pꝛecipicium moꝛti tradere
Nam omnis congregatio demoniũ habet que veritatiſ
et iuſtitie ſermonibus eſt aduerſa:et quod in vno potiſ
ſime oſtenditur ſignũ erat etiam roaierune
clamauit voce magna demon in homine quem inuaſe⸗/
rat:non in ſe. Carebat enim ſua natura inſtrumentꝭ qͥ
bus poſſet in vocem foꝛmare. Dicebat audacter. Sine
quid nobis et tibi ieſu nacarene: Veniſti ante tempus
toꝛquere nos. Peſſimus demon ſuam immundiciã cu
piens vbiq; regnare quam pꝛimis arunt pſuaſit de
chꝛiſto querimoniã facit: quem vellet ſinere ac pꝛeter⸗
mittere qð incepit. Vnde apꝑto verbo expꝛimit vt chꝛi⸗
ſtus ab eoꝛum vexatione quieſcat Qαd nobis
tet demones ad malum eſſe cõcodes:et qui in hoc nul
la diſcoꝛdia diuidunt᷑.cum vnus non pꝛo ſe tm̃ ſed pꝛo
omibo querulatur:et neceſſario cõſitetur.qm chꝛiſti ad
eos nulla ſit iuſta cõuentio:hoc dumtaxat exceptoꝙ do
minus eſt eoꝛũ et ꝙ non ſuo impio pagunt᷑. Notat iſte
demõ per vocem iam obſeſſi ꝙ ieſus ſit patria nacare⸗
nus:et quem ſinagoga erhonoꝛauerat iſie tremẽdo we⸗
nerat᷑:et cõfiter eum eſſe magne potentie vt eos poſſit

toꝛquere:quẽ peſſima ſinagoga pꝛecipicio tradere pꝛettẽ
tauit

nſinuat ſpũs immũdũs veii mũdatoꝛis adus
tum dicẽs. Veniſti añ tempus toꝛquere nos. Yam de⸗
mones toꝛquebant᷑ et erãt eoꝛum ruina eternis ignib

mẽcipati:quid ergo eſt quod iſte cõqueritur ꝙ añ tem⸗

pus a chꝛiſto toꝛqueant᷑.An foꝛte iſte deõ erat de his

quibus iſte ger plenus eſt. Sed abſq; toꝛtura etiam hi

eſſe nõ poſſunt:qm̃ eoipſo quo de celo ceciderunt toꝛti
ſunt. Vt autem huius verbi vinculũ abſoluamus ad⸗
uertite. Velut inſatiabiles ad malum et ad penas hoĩ⸗
bus inferẽdas toꝛturam extimãt.quia pellunt᷑ a coꝛpo⸗
ribus hoĩm:magis autem qꝛ chꝛiſto vocante homines
expellunt᷑ a ſedibus aĩaꝑ.Et ꝙ eoꝛum preda quam tot
milibus annis tenuerat diripiẽda ĩ bꝛeui erat:⁊ claudẽ
de poꝛte inferi ne amplius quis inuite factus preda de⸗
ſcenderet:hoc ſibi ad toꝛturam immanes toꝛquebat.

r., ſ. e A T

hun
hied
tus
anc
ſerit
div
leon
ſerm
eidic
caci⸗

Eenen

poo,
mor
ſant
mi⸗
re:
vel
juß
hi⸗
liat
taſe
mun
inſin
blleo
nnee
püufn
inter
Ho
np⸗
ind
rent
N
Ee
mn
ſe
er⸗/
his
ſe
pr⸗
luel
turi
len
c
Coni
guiſ
woen

ſöe⸗
Cii
innla
immä
nidno
eere
Dadhto
dum,
offis
nent
dide
ageat,
edeſ
1gno⸗
egtur
madi⸗
geſt
ns im
ſen
emnne
Nus eſt
nntl⸗
mundro
roney
Prnſſs

Ucerein

udiabet
trogere
writstif
ohotſ.
Intſier
c,
Sine
npus
ciäcu
rde
neter
N chei

Pochul
up
tod
og
miſe
ner
lowe⸗
ſ

ẽ
d/
n
emè⸗
bis
Nhi
vꝛti
d
ol;/
ſes
e
e⸗
4

— —

-

. „n n . De Vita dmini

Lean6) ex* bazX 9)Sh

Etiam in hominib ſeuis pleriſq; contingit ꝙ in ſeipſis
toꝛquent᷑.ſi alios toꝛquere non pñt. Hoc enim habet ꝓ
pꝛium obſtinata crudelitas:vt penam patiat᷑ ſi pʒ-nam
non inferat.Alinte tempus hoc inferri eis deploꝛant.qꝛ
foꝛte adhuc chꝛiſtum venire nõ autumabant: aut quia
non credebant dei iuſticiã eſſe cõpletaʒ vt miererſan

humano generi wluiſſet:exiſtimantes foꝛtaſſe ꝙ ſicut

ipſoꝛũ ita hominũ punitio eſſet eterna Dicẽbat etiam
hic demon ꝑ os hois quem vexabat. Sclo te qꝛ ſis ſan
ctus dei. Sciebat demon ꝓut ſibi chꝛiſtus ſcire pmiſe⸗
rat:ꝙ ipſe ſanctus dei eſſet Dant demones teſtimoniũ
veritati ⁊ inimici chꝛiſti de ipſo teſtiſicant᷑ ꝙ ſit ſanctus

dei:vt homines increduli confundant᷑ chꝛiſto nõ credẽ

tes vera dicenti et rara:et miraculis confirmanti ſuos

nnonenCrieVaifr lum ieſus et cõminatus eſt
ei dicẽs. Obmuteſce et exi de homine Increpauit au
daciam dvemoms chꝛiſtus etiã vera dicentis ne ob hocĩ
venerationẽ hominũ veniat:ne in mendacijs ſibi fides
pꝛo veris pꝛeſtaret᷑ in poſterũ:ne ipſe videat᷑ laudib de⸗
monũ delectari. Etiam homines ſuo modo increpandi
ſunt:cũ in facie laudare pꝛeſumpſerint. Spectat ad ho
minũ bonitatẽ cum inferunt᷑ laudes publicas impꝛoba
re:ſed chꝛiſtus increpat et cõminat᷑ et imponit ſilentiũ
velut hñs ſuꝑ eos ꝓpꝛium dñatum:quo etiam ab hoĩe
iuſſit egreſſum tanq; ei qui non ꝓpꝛium domiciliuʒ ha⸗
bitabat:tanqᷓ; ei qui rem inuaſerat alienam. Et obediẽ⸗
tia creature ſtatim pꝑficit diuinũ impium qᷓ;; depꝛaua⸗
ta:ſed impotẽs reluctaril Et viſcerpens eum ſpus im⸗
mundus:illum hominẽ piecit in mediũ ſqʒ hominuʒ
in ſinagoga ſedentiũ Et exclamãs voce magna erxiuit
ab illo:nihilq; ei nocuit qm̃ integra ſemꝑ manet natu
ra recedente malicia:que nec de bono ſecum poteſt quip
piam ferre ¶ Et mirati ſunt omnes ita vt cõquirerent
inter ſe dicentes.Quid nam eſt hoc. Que doctrina hec
noua.Quia in poteſtate et virtute ſpiritibus immũdiſ
imꝑat:et obediunt ei Mirant᷑ quia non intelligunt di
uinam virtutẽ:quam ſi intelligerent ptinus non mira

rent᷑ qm iure atq; inexceptuate chꝛiſto ieſu ſubijct᷑ ois

creatura. Sed non ſolum de patrato miraculo: verum
etiam de doctrina que eis noua videbat᷑ tremendo am
mirant᷑. Sed nec mirũ quia pꝛotinus noua erat exclu⸗
dens figuras vmbꝛas et cerimonias iudaice vtuſtatꝭ
ex qua mundus nouis erat reparandus ſacramentꝭ no
uis moꝛibus inſtruendus.Pꝛotinus nouus hõ nouaʒ
afferebat mundo doctrinaʒ qᷓͥ mundus contemneret᷑ qᷓ
pꝛeſtaret᷑ indulgentia feruenti.q̃ ſuꝑ cõiugiũ virginita
ferebat᷑.q̃ dignitatem celeſtem terꝛena vilitas mercare
tur.q̃ ꝑ penas et oppꝛobꝛia hõ poſſet in ſuꝑna cõſcende
re:que in ſimplicitate fidei magis qᷓ; in pꝛudentia hũa
na conſiſtit. Noua doctrina inicians vitam nouã ad ne
cionẽ veteris hominis:et ad inducendũ nouũ hominẽ
qui ſcõᷣm deũ eſt ſuos animãs dociles auditoꝛes · Cam
wo arduoꝛũ geſtoꝛum chꝛiſti fama diuulgabat᷑ in circũ⸗
iacentis regionis ciuitates. g
De ſanatjone Pi Petri febꝛicitantis ſcõm ma⸗
tſyeum mardum et lcam. Capitulum IX
Acta eſt mulier ex latere viri ſopoꝛati non vigi⸗
f lantis ne dei adiutoꝛ eſſe videretur aut conſili
atoꝛ ad ea que creatoꝛ agebat.et vt ſcientia ma
gnificaret᷑ hamplius:ꝑoſt factionẽ cognoſcens ꝙ ex coꝛ/
poꝛe ſuo ſumpta erat.Ad pꝛeſagiũ etiam futuroꝛũ ꝙ ex
latere doꝛmientis in cruce ꝑ aquam et ſanguinẽ chꝛiſti
oꝛthodoxa eccle ſia foꝛmaret᷑:’que q;;uis cum eo de q̃ erat
traducta ĩ paradiſi delicijs moꝛaret᷑.pꝛimo tñ male ſua
ſionis inſultũ ppeſſa eſt:nihil vero niſi ſeipſam non ge⸗
neris poſteritate leſiſſet pꝛioꝛis creati hominis aſſenſu

ar “5 Oian „..

0

e, ftu N 2

Baoluatoris
non pꝛeſtito. Ygiteeua non poſteritati ſed ſibi piculo fu
it. Homo aũt adam:ſibi et cuncte ꝓpagationi iequenti
traducẽ maculam ꝓpinauit. Pꝛoinde adam cunctoꝛũ
hominũ genearcha exiſtens: pꝛoditionis pꝛima fint oc⸗
caſio. Quãobꝛem pꝛius in viro deinde in femina gene⸗
ris humani eſt curatio celebꝛata: cũ poſt expulſionẽ im
mundi ſpũs a viro de ſinagoga conſurgens ꝓ ſonando
acceſfit ad feminam cum ſurgens de finagoga introi⸗
uit in domũ ſimonis. Socrus aũt ſimoms tenebatur
magnis febꝛibus Marcus vo ſic dicit! Et ꝓtin egre
dientes de ſinagoga venerunt in domu ſimonis et an⸗
dree cum iacobvet iohanne. Recumbebat autem ſocxꝰ
ſimonis febꝛicitans Sanato qui pꝛimo creatus fue/⸗
rat ad ſanitatẽ ꝓceditur que pꝛimo ſeducta fuerat. Ve
runtamen hec mulier hic tacetur ex nomine: ſolũ exaf⸗
finitatis neceſſitudine deſignatur. quia ſocrus erat ſi⸗/
monis. Tria ſunt officia quoꝛum duo ſpeciem materni
tatis habent.ad tertiũ veritatem: ſocrus nouerca gem/
trix. Hec mulier que patiebatur ſocrus erat:quia ꝑ ſili
am cum ipſo ſocietatem quand contraxerat que patie
batur validas febꝛes. Si ſigniſicata ſuſcipimus natu⸗
ra eſt humana. Eſt etiam ſinagoga penitus iudeoꝛũ qͥ
ex febꝛe patiebant᷑ ſed nec hoc diſſerere libet. Si vo di
ſcutimus tropos hec mulier fides eſt que cum ſimone
ſocietatem ꝑ dilectionem fecit:etenim dilectio ſilia eſt
fidei. Et fides illa ſaluat que ꝑ dilectionẽ oꝑat᷑.Eſt igit
fides ſocrus ſimonis:ſed magnas habet febꝛes:cũ ſem
per impugnet᷑ a demone. Qð pꝛoximus paſſioni petro
ſaluatoꝛ ait. Ecce ſathan expediuit te a me:vt cribꝛaret
te ſicut triticum. Patiebatur febꝛes:cum ſi quis chꝛi⸗
ſtum conſiteret᷑ extra finagogã fieret. Paſſa eſt febꝛes
in omnibus apoſtolis et diſcipulis:cum eo relicto fuge
runt:denegantes eum velut hominẽ purũ. In terꝛito⸗
ribus tirannoꝛũ ⁊ pꝛincipũ mundi patiebat᷑ magnis fe
bꝛibus cum vexatione:cum omnes chꝛiſtum cõfitẽtes
traderent᷑ exicio.et exilia hoꝛribilia paterent᷑ cum coge⸗
rent᷑ cultum diuinum idolis exhibere non facientes ili⸗
co exponebant᷑ ad omnia genera toꝛmentoꝛũ:et tandeʒ
ſuꝑp eos moꝛtis ſententia dictabat᷑. Erat tunc etiam ſi⸗
des vexata febꝛibus cum tot ꝑſecutionibus agebantur
omnino fideles. Sepe quippe febꝛicitabat in aĩo:ſi pꝛo
non viſis erat tot ferenda toꝛmenta. Febaicitauit fides
in falſis aſſertionibus hereticoꝛũ:ſed ꝑ dei gratiam vti
q; ſanaca eſt. Sed adhuc in moꝛibus hommum febꝛes
quottidianas patit᷑ q moꝛes hominũ fidei ſimõis nõ
conueniunt.potius aũt impꝛobiſſime aduerſant᷑:vt ple
rumq; inſpecta vita regentiũ.ſubditoꝛũ fides fere deſ
ciat. Et cum in conſiderationẽ veniunt ſapientiũ et do
centiũ moꝛes:impitoꝛũ fides a magnis febꝛibus ⁊ du
bijs agitat᷑ Gebꝛicitare ſidem ſacit in ſubditis cũ in pᷣſi
dentibus vita regimini non concoꝛdat:et ꝑualide con⸗
cutit animũ auditoꝛũ ſi cum doctrina non conuenit vi⸗

ta doctoꝛum/Socrus ſimonis ipſa chꝛiſtianoꝛũ gene⸗

ralis eſt virtus:que ſe hominibus ſociat.cum eius dile
ctio ſiue cognitio in ſpũali matrimonio copulatur:que
frequenter magnis febꝛibuſ angit᷑ cum indiſcrete tene
tur cum pꝛetermittit᷑ impꝛouiſe:cum credit᷑ atq; cogno
ſcitur. opibus vere puerſis confundit᷑ cum mundi dele
ctationes atq; peccata ex omni parte aduerſus illam in
ſurgunt: vt decũbens lecto a febꝛibus huiuſcemodi agi
tata ſurgere non poſſit neq; miniſtrare chꝛiſto ſuoq; col

legio:niſi p chꝛiſtum expuiſis febꝛibus ipſa ſanet/zʒ

venit chꝛiſtus in domum ſimonis et andree que obedi⸗
entia eſt. Eccle ſia eſt vbi chꝛiſto aploꝛum pꝛeobus ſup
plicatur:vt ei ſanitatem reſtituat. Valent pꝛeces ſide⸗
lium ad remiſſionẽ peccatoꝛum.vt facilius et oeing re⸗

3

0

2

Pn RNo valer⸗Sr. cee re

4 Eblsalent ad dei gratia pmerenda mon tamen ad gloꝛiaʒ
QRQ. eſ, plus ad augendâ. Impetrauerunt ſepe dei miſericoꝛdi⸗
am alioꝛũ pꝛecamia:ſed beatitudiniſ niſi ꝑ merita ꝓpꝛia
. nunq; fuit auxeſſis. Et rogauerũt illum ꝓ ea. Stans
ſup iliam eleuauit eam appꝛehenſa manu et impauit fe
bꝛi. et continuo dimiſit eam febꝛis Et illa cõtinuo ſur
gens:miniſtrabat illis Neeceſſarie ſunt pꝛeces veroꝛu
ndeliũ adhuc exiſtentiũ in hac vita moꝛtali: vt qð non
poteſt vnius indigentis facultas interceſſione pluriuʒ
largiaf᷑.et qð minus acceptus impetrare non poſſet po⸗
tioꝛ in fide ac amoꝛe cõiunctus obtineat. Ecce ſaluatoꝛ
voluntarius et rogatus acceſſit. Vnde exaudibiliter ro
gatus quia voluntarius.ideo voluntarius qꝛ rogatus.
Fruſtra enĩ rogaret᷑ niſi de quo rogatur vellet efficere:
ſed vult omnes homines ſaluoſ fieri.vult omies ſanare
vult oĩbus melioꝛa qᷓ; petant conferre. Accedit et ſtat.
Accedit coꝛpe:deitate ſtat. Accedit volũtate:ſtat vt qð
rogatus erat efficiat. Stat ſupꝑ illam infirma intuens
et vt eam eleuet ſtareq; faciat que iacebat.Elñl appꝛe⸗
henſa manu eleuauit aam Magna benignitas ſaluato
ris ꝙ manũ poꝛrigit:manũq; febricitantis appꝛehendit
Conferunt᷑ manus dei et hominis:ſaluatoꝛis et ſaluan
di.redemptoꝛis et redempti.iuſti dei et hoĩs ꝑeccatoꝛis.
OManus potentiã in pleriſq; ſcripture ſententijs ſignãt
iuxta quod dauid ſpũ ꝓplxtico poſtulabat. Emitte ma⸗
num tuam d alto.eripe me et libera me de aquis mult⸗
„ et de manu filioꝛũ alienoꝛũ. Ecce manus dei expetit᷑ cõ
tra hominũ manũ:ſcqʒ vt dei potentia de potentia iniq
eripiat? er manus etiã opa pagunt᷑.iuxta quod de dei
mambus dicit᷑. Manus tue domine fecerũt me et plaſ
mauerunt me totum in circũitu Et pſalmiſta hanc ſen
tentiã replicat. Manus tue fecerũt me ⁊ plaſmauerũt
Et in libꝛo ſapientie ſcribit᷑. Non enĩ impoſſibilis erat
oĩpotens manus tua que creauit oꝛbem terrarũ ex ma⸗
teria inuiſa. Sic et de manu hominũ legit᷑. Quodcũq;
poteſt manus tua inſtanter opare Et hieremiaſ cum de
retributione maloꝛũ loqueret᷑.iuxta opꝑa manuũ ſeri pᷣ
cabat᷑:aut ſic nunciabat jutnlneRaddiges vicem dñe
iurta opa manuum ſuarũ. Necnon et largitatẽ bñfido/
m in ſcripturis manus ſepe ſignant ſicut in puerbijſ
ſalomonis dicit᷑. Extendi manũ meam:et non fuit qui
aſpiceret. Acſi deus conquerẽs hoĩbus loqueret᷑ ꝙ mul
ta bñſicia contulerit:nec fuerit qui gratanter acciperet
atq; rependeret. Similiter in hane ſignificationeʒ ma⸗
nus hoĩs venit:quod eccleſiaſticus apte diſſeruit. Non

dum collectaſEcce potentia dei ſemꝑ valida.potẽtia ho
minis ſemꝑ infirma:ni ſi vna in alterã ꝓ releuatiõe cõ⸗
ſerat. Er quo pꝛefulget ſententia ſaluatoꝛis:ſine me ni
hil poteſtis facere. Opue dei ſemꝑ integrũ: opus vero
noſtrũ ex oĩ parte coꝛruptũ miſi ꝑ conſertionem diuini
opis remaſcellet᷑Et bñficiũ dei ſi cum eo lð hõ xoteſt
efficere iungit᷑:noſtrũ vtiq; reualeſei Et appꝛehẽſa ma
nu et infirma quodã ſubleuata de letto ĩ quo febꝛicitãs
inquieta iacehat:febꝛi mandauit abceſſum. Quãqᷓ; enĩ
homo releuet᷑ a delectatione rerũ tꝑaliuʒ in quibo vllut
coꝛpus in lecto agitatus vndiq; ꝑturbate cubabat: qᷓ;;/
uis reſpirare videat᷑qᷓ;uis in ſupna ſuſpiret:non tñ cõ⸗
tractum vitiũ.non ſathan infeſtãs niſi ꝑ diuinũ impe⸗
rium a iam in vicijs qualificato recedit. Mã ſi oĩs fue⸗

ſum fuerit aĩam habet in ſedem:a qua dumtarat ꝑ do⸗
. minũ chꝛiſtũ poteſt expelli. Pꝛoinde ipſe imperat febꝛi

„cedatur a viciſs:mon tñ valent ad cumulũ pꝛemioꝛum

ſit vlox manus tua ad accipiendũ poꝛrecta: et ad dan

rit ſublata occaſio peccqdi in quocunq; genere delinqn
di: niſi dñs iubeat vitiũ non abſcedit. Actus et occaſio
vitioꝛũ plurimũq; agunt᷑ exteriꝰ.Vlitiũ autẽ cũ admiſ:

quintus

vt dimittat illam quã penaliter moleſtabat:ipſe imꝑat
vitio vt recedat non bone nature vt expellat:qꝛ nec da⸗
tum eſt alicui nature bone vt poteſtatiue vitium cui ſe

vvoluntarie tradidit poſſit expellere:qᷓ;uis ſit ei ꝑmiſſuʒ

vt poſſit admittere.Ad cuius imꝑiũ cõtinuo hoitilis fe

bꝛis febꝛicitantẽ dimiſit/Et rũdens chꝛiſti ſubiti actio
ni cõtinuo ſurgens miniſtrabat illis chꝛiſto ſcilicʒ ſana
toꝛi eius et ſanctis aplis interceſſoꝛibus eius.MNon iſta
bñficium ocioſe ſuſcepit:nã recepta ilico ſanitate cõtu⸗
lit ad agenda.cõſpicies foꝛe neceſſitatẽ et decentia chꝛi
ſto paupi et eius collegio miſtrare. Mõ expectauit de mi

niſtratione pꝛeceptũ:q;; non ſine pꝛecepto impoꝛtũa

febꝛis abiſſet. Tlidebat eni chꝛiſtũ ſtipe humana egen⸗
tem a pauꝑem:ſuꝑ quẽ intẽdere btitudo erat:videbat

eum carere famulis pediſſequos ? pediſſeqᷓs nõ habere
hoſpicia ſibi non erant in mundo.ſtabulũ non cõduxe⸗
rat:.videbat generũ ſuũ oĩa dimiſiſſe.oẽſq; aplos con/
tempſiſſe terrena. et contẽdentes occupare celeſtia:ſur
gens miſtrabat illis de facultatibo a coꝛꝑe circa obſeqa
ſe pꝛeſtabat.Optimũ in moꝛibo eſt accepte gre coopa⸗

ri:et omne qð a deo accepimus in dedicationẽ cõuerte⸗/

re creatoꝛi:ſicut iſta ſanitatẽ receptã in obſequiuʒ ilico

ſtatuit largitoꝛis. Mihil erat iſta mulier ad ſeipſam ve/

lut alioꝛũ intenta cõpendijs.et pꝛeter ſolitũ feminaruʒ
moꝛem:que cũ ab infirmitatibo cõualeſcunt ſibi de qᷣe⸗

ta man ſione coꝛpiſ blandiunt᷑. Sed nec iſta in aliqͥ ſibi

de quiete blandiebat᷑ velut infirmitatis oblita: magis
aũt credendũ ꝙ chꝛiſtus ſibi amplioꝛẽ valitudinẽ mor

et miraculoſe ſanando dederit qᷓ; tractu tꝑis oꝑe medi⸗
cine potuiſſet accipe aut habebat pꝛiuſq; infirmata fuiſ
ſet. Et in hoc quedã nmuraculoꝝ eſt claritas ꝙ reꝑente fu

erit:ꝙ melius qᷓ; habuerat natura tribuit᷑. Dotioꝛ eſtĩ

omnibo ſpũſſancti potentia qᷓ; natura. Bene igit᷑ mini⸗

ſtrauit qꝛ bñficium ſuſceptũ retoꝛſit in largitoꝛẽ. Sic

igit᷑( urgendũ a lecto in quo male delectati iacuimus:
ne toꝛpeamus ſuſcepta virtute.ne marceſcat negligen⸗
tia virtus.ne tempuſocio pereat:ſic miſtrandũ chꝛiſto

ſic ſancto collegio aſſiſtendũ vt ea que placita nouimuſ
faciamus. Sed ad excuſabilẽ intelligẽtiã miniſterij ex⸗

hibendi:generũ huius ſanate ſocrus ꝑpenſius audia/⸗
mus.Vos aũt omnẽ curam ſubinferetes miniſtrateĩ
ſide virtutẽin virtute aũt ſcientiam:in ſcientia aũt ab
ſtinentia, in abſtinẽtia aũt patientiã. in patientia autẽ
pietatẽ.in pietate aũt amoꝛẽ fraternitatꝭ in amoꝛe frat
mitatis caritatẽ. Hec enim ſi nobiſcũ aſſint et ſuperent
non vacuos nec ſine fructu nos oſtituent in dñi noſtri
