geſſerunt reddere rationeʒ.qui decipi nequit.a quo ter

ſextus

giuerſari non poteſt: qui nemini tunc parcit.neminem
niſi iuſie damnat.nulluʒ niſi ex mia ſaluat. pꝛoinde ad
declinandũ illarũ culpabile delectationẽ aduerſariũ cõ

ſtituit aduerſantẽ aĩalitatibo hominũ.diſſuadentẽ que

ſenſus appetit.ſuadentẽ oĩno que refugit:vt quia non
poteſt deuitari iudiciũ.ſaltim ſuppliaũ deuite Inauit
enim Eſto cõſentiẽs aduerſario tuo cito dũ es in via
cum eo. ne foꝛte tradat te aduerſarius iudici. et iudex
tradat te miniſtro: et in carcerẽ mittaris. Amẽ dico ti
bi:nõ exies inde donec reddas nouiſſimũ quadrantẽ.

Benedictus deus et pater dñi nti ieſu chꝛiſti.pt miſeri⸗

coꝛdiarũ etiã pt᷑ et creatoꝛ oim:qui nõ appetit delinqn⸗

tium filioꝛũ penam nolens in hoib inuenire mutabile

pꝛemiabile potius in illis inquirẽs.lites ⁊ cõtrauerſias
ſedari vult anteq; ad iudiciũ veniat᷑.vbi dũtaxat per iu⸗
ſticiã erit examen: vbi mia depulſa tacebit. Ende vicit.
Eſto cõſentiens aduerſario tuo Quis hic aduerſarius

cui conſentire iubemur in via. Eſt ne aduerſarius no/

ſter dialolus qui tanq; leo rugiens circuit querẽs quẽ
Teuoꝛet.Cũ iſio nullus ↄſenſus.Q ſi chꝛiſti ſumus
nulla conuentio chꝛiſti ad belial. An homo aduerſarius
querens aduerſus hominẽ aliquid hñs. cui ante oblati
onem noſtrã recõſiliari opoꝛteat. Munc ſenſum littera

impoꝛtare videtur: ſi eã ad pꝛecedẽtia coaptamus. Sʒ
ſatis diſſertũ videt᷑ in recõſiliatione fienda pꝛiuſq;; mu⸗

nus offerat᷑. Qui ſi reconſiliatus eſt:aduerſarius peni/⸗
tus non eſt. Si vo reconſiliatus non eſt ex aĩo ꝑtinaei
non reflerus ad reconſiliatoꝛẽ ex gratia. tũ recõſiliatoꝛ

aduerſus quẽ erat actio factus eſt liber· ſi omne quodĩ

ſe tenebat effecit. Nibil huic amplius cũ aduerſario cõ
tumace vel pꝛoteruo Si vᷣo ad maioꝛẽ expꝛeſſionẽ pac
atq; cõcoꝛdie poſt iuſſum reconſiliationis etiam cõſen⸗
ſionis ſactuʒ eſt verbũ:liquido ſentẽtia claret cum vna
pampliuſ alteram manifeſtet. Sed pꝛeter hoc omnino
mihi parabolicus ſenſus ad diſſerẽdũ occurrit. cum ad/

uerſarius homo aliũ hominẽ nõ poſſit tradere iudici di⸗

uino:qᷓuis poſſit aduerſantibo cauſis ſiſtere coꝛam ter⸗
reno.Ac per hoc ex iſta ſimilitudine qua ſubeunte cauſa
trahit aduerſarijs reum.niſi paciſcantur in via cito ad

iudicem terrenũ ſic verbũ veritatis niſi omnino ſibi cõ

ſenſerimus trahit ad diuinum. Aduerſarius quidẽ eſt
verbum veritatis ommbus hoĩbus:quia oĩs homo mẽ

dax. Mulle inimicie aduerſarie nulle maioꝛes q; iter ve

rum et falſum:q; inter veridicũ hominẽ et mendacem.
Diĩs homo mendar:omne verbũ chꝛiſti verax. Verbuʒ
vritatis mendaci homini aduerſat᷑. Inde oĩs hõ men
dax qꝛ ei credidit qui in veritate nõ ſtetit:qui mendax ẽ
et pater eius. Inde mendax ſicut ſcriptum eſt. Fiilij bo
mmũ vſq;quõ graui coꝛde vt quid diligitis vanitatẽ et
queritis mendaciũ. mendacio mendax dictus eſt hõ

nde homo mendax cum ſe non tenuit ad veritatem:

cum ſibi factus rebellis declinauit in aliam partẽ. Etiã
inde mendax cum falſitati adheſit. Ynter veritatẽ? fal
ſitatem poꝛro nulla ſunt media:in alteram iſtaꝑ hõ co⸗
gitur cedere. Igit᷑ mendacium eſt cũ dicit᷑ quod nõ eſt

et quod non eſñt dicitur oĩno qð eſt.aut cum aliquid di⸗

citur non ſicut eſt:aut cũ creditur quod nunq; fuit nec

eſt nec erit.ſeu cum aliquid apparet et nõ exiſtit. Ex his

hõ conſtituteſt mendax.in his hõ ſepe diuoluit᷑:in his
ꝓſuis wvluntatibus obuerſat᷑. Cui eregione ſermo ve⸗
ritatis cõtradicẽdo cõſurgit.expetens ſibi nõ mẽdacio
pꝛeſtari conſenſum.qꝛ dicit qð eſt et quẽadmodũ ẽ cre⸗
dendũ offert qð ſuit eſt ⁊ oĩno erit:et nihil pꝛeter exiſtẽ
tiam habet apparẽs. Diſſertione multa in talib op eſſz
Veruntñ ſit oĩs hõ viatoꝛ exiſtẽs aduerſario ſuo ↄſen⸗

tiens. In eo ſiquidẽ ſermo vitatis hoĩbo aduerſari ẽ:

— —— — „ —————

rin

tig h
Retn

De parabolis

quia eos ab his que diligunt et inquirunt auertit. Di
ligunt vanitatem et querũt mendaciũ. Omnia pfun⸗
ctoꝛia vana ſunt. Hinc ſalomon dicit. lanitas vani⸗
tatum dirit Eccleſiaſtes: vanitas vanitatũ et omnia
vanitas.HMinc apte cõpꝛehenſum eſt: etiam eſt ex va
nitate mendaciũ. Vere in rebus tran itoꝛijs vanitas
eſt:etiam mendaciũ cui veritas aduerſat᷑. Mecõmemo
rat ſalomon ad veritatem cõuerſus:ꝙ in omnibo opi⸗
bus hominũ reperiat vanitatẽ. Diri ergo in coꝛde meo
Vadam et affluam delicijs et fruar bonis:et vidi ꝙ hoc
quocn eſſet vanitas. Ecce in cogitationibo vanita ecce
imiliter et mendaciũ:ſi deliberatio coꝛdis ad pfuncto⸗
ria ſe conuertit. Cum vero ab hominibo facta conſpici⸗
unt: vanitas et mendacũ omnino non deſunt. Sem
ber vanitas mendaci ſecum defert. Inquit autẽ ũ
me conuertiſſem ad vniuerſa oba que fecerunt manꝰ
mee.⁊ ad lalvꝛes in quibus fruſtra ſudaueram vidi in
omnibus vanitatẽ ⁊ afflictionẽ animi:et mihil pmane
re ſub ſole. Ad mendaciũ omnino ptinet ꝓ permanere
dicitur et non ꝑmanet.et ꝙ inquiritur ſub ratiõe opti
miitñ inuenit᷑ in termino impfecti ſubſiſtere, Qm̃ ap⸗
te contra repꝛolvs . iſaiam dicitur:qui poſuerant me⸗
daciũ ſm ſuam Percuſſimus fedis cum moꝛte ⁊ cũ
inferno fecimus pactum. lagellum inundans cũ trã
ierit non veniet ſuꝑ nos qꝛ poſuimus mendaciũ ſpem
noſtram et mendado pꝛotecti ſumus. Illi ſiquidẽ mẽ
daciũ ſpem ponunt qui in aliquo tpali cõfidunt:⁊ mo⸗⸗
tem vbi omm viuenti domus eſt conſtituta conant᷑ ef
fugere. Ylli mendacio ꝓtegunt᷑ qui thali potentia fulti
omnino pmanere ſic credunt. Sed ſit vt veniant in il
lam cogritionẽ qua oĩa tpalia pꝛout exiſtunt appareãt

et inde confundant᷑ vnde con idebant. Ac ꝑ hoc ſoller;

ter inſpiciendũ eſt:quomodo ſermo veritatis nobis in

rebus huiuſcemodi aduerſat᷑.Et vt bꝛeuiter omnem

ſermonẽ aduerſariũ clauſulis duabus concludã dixerĩ

Omnes ſermo placitas ſenſuum impetuoſitates ⁊ ir
rationabiles motus animoꝛũ a obiecta ſeculi ſuaſiö»es

diaboli quoquo modo pꝛohibens aduerſarius eſt anie
male concupiſcenti et anialitati turpiter delectãti:nec
non et ſermo ſuadens ꝙ tener refugit ſenſus aut ꝙ ar
duum in virtutibus habet aſpectũ · ſimiliter aduerſaf.
Poꝛro hominibus aduerſarius factus eſt ſermo weri⸗
tatis wlut bifrons bifaux biceps bilinguis. vt gladius
biceps.aut cum pꝛohibet quod appetimus:aut cum iu
bet et conſulit quod ſenſualiter deuitamus. Seoꝛſum
autẽ ab iſto bifario modo eſt quid ſermo Vritatis ad⸗
uerſarius qui non moleſtat appetitũ neq; ſenſuʒ neq;
cum natura hominũ ad deſtruendũ conſiigit: ſed ipſaʒ
ſupgreditur et intellectũ et rationẽ et vſum et oꝛdineʒ
eius. Hinc quidem eſt ſermo qui credere iubet ea q̃ ſu⸗
Per naturam et pꝛeter naturã non tñ contra naturaʒ fa
cta ſunt fiunt fientq;:quouſq; ad pacata vel turbulẽta
regna ſine fine veniat Aduerſari quidẽ dicitur qð non
eſt ſcõm ſe:magis aũt pꝛeter ſe.Nam qð intellectꝰnon
capit ratio ignoꝛat vſus caret nec oꝛdo nature ſuis re⸗
gulis alligauit eis videtur aduerſuʒ. In diticeo eſt ali
quid pꝛohibens et aliquid iubens:et in omni lege moi
ſaica. In pſalmis ꝓpletijs id idem eſt repire.Doctri
na euangelica phibet delectantia ſenſum: iubet et cõſu
lit que aduerſa vident᷑ agnus autẽ euangelij gloſa
toꝛ et totius ſacre ſcripture ſciarcha ſermonẽ aquerſa⸗
rium wohibedo depꝛomit. Carmis curam ne feceritis
in deſigerijs. Et multa huiuſcemodi et iubentia pluri

ma q; vite quſteritatem hatent. Que oĩa hoc teſtiſcan⸗

tia p ſingula inducere in maioei parte ſcriptura euacu⸗
aretur:vt etiam plurima volumina cuderentur. Inda

Balugtoriſ

gatiui ſollertes inuenient pꝛo ſeipſis:ad denunciandũ
his qui has virtutes inquirunt. Sermones wero ad
uerſarij ſidem viuificam ſuadentes eoꝛũ quoꝛuʒ nulla
eſt apta p naturam traditio vtiq; plunmi ſunt. Er his
omnibus oꝛtus eſt aduerſarius ſermo diuinus: cui iu
betur conſentire viatoꝛ. Eliatoꝛ eſt omnis qͥ p moꝛteʒ
coꝛpis non eſi vpulſus a vita. Tlia ſeculum pꝛeſene ẽ
quod pꝛincipiũ habet et finẽ. lia eſt hominũ vita: in
qua dum homo eſt cito aduerſario ſuo conſentiat con⸗
coꝛdiam iuſta faciens ſi homo eſt omnino ſcom ipſum
ſe regulans ſi ſermo diuinuſ eſt. Me foꝛte aduerſarius
tradat te iudici chꝛiſto vicʒ ein pater omne iudiciuʒ de⸗
dit:et poteſtatem dedit ei iudiciũ facere quia filius ho⸗
minis eſt. Et ipſe conſtitutus eſt iuder viuoꝛu et mo⸗
tuoum. Exconiunctione tm eſt iſta traditio cũ homo
reus a ſermone writatis cõuincit᷑:cum quo neq; cauẽ
do ꝓhibita neq; agendo mandata neq; credẽdo credẽ⸗
da wluit habere conſenſum. Yudex vero cõuictum tra
det miniſterio ſalicet toꝛmentoꝛũ:qui etrudet in car
cerem vt nulla ſit copia euadendi:Mec inde fiet egreſ⸗
ſus donec reddatur nouiſſimus quadrans. Quadrãs
genus eſt monete:a quarta parte vncialis ponder tra
hens oꝛiginem. Quem niſi reus carceri mancipatus
reddiderit: de carcere non enbit. Et cum reddere nun
&; poſſit fiet etetnitas toꝛmentoꝝ.Monenim carere po
terit carcere. Ybi nihil inueniet vnde poſſit quippiã ꝓ
mereri. Alioꝛu merita non ſubuenient. Nemo alioꝛuʒ
merito liberabitur ab illa gente tartarea neq; alioꝝ ſuf
fragio vitam conſequetur eternã. Lucas auũt hanc ean
dem parabulã ſi paralvla dici debeat ĩ aliquibus ſuo lo⸗
quendi genere variauit dices æum autem vadis cũ

aduerſario tuo ad pꝛincipem in via. da operam liberari

ab illo Omnes imus ad pꝛincipem omnium chꝛiſiũ
qui pꝛinceps eſt regum terre.qui pꝛinceps ẽ pacis.ſu⸗
per cuius humerum Teinciatis exiſtit. Sed gduerſa
rius noſter penitus eſt nobiſcum. Ita faciendu eſt: vt
ab ipſo liberemur in via Ged que poteſt eſſe libertaſ a
Vrlv diuino miſi aſſentire ſibi dum viuimus ne ĩ moꝛ
te truci exactoꝛi tradamur qui detrudet in carcerẽ pbi
exactoꝛ ſempꝑ exiget vbi exactus nunq; reddet. Et erire
inde non poterit quouſq; nouiſſimũ minutum reddi
derit actoꝛi.Hec enim reſtitutio impoſſibilis erit vt in
penis detentio tota ⁊ eterna ſubſiſtat.vt nouiſſimus q
drans et nouiſſimũ minutũ vltimitatẽ penarũ inſinu
ent:a quibus nulla poſſit eſſe libertas in illis qui ab ad
uerſario in via liberari operam non dederunt. Ad cõtu
maces vrbi dei et cognite veritatis factum eſt wrhu
iſtud de duratiõe penaꝑ ſcom diuinũ iudiciũ:quode
ſcᷣm oĩmod veritatẽ. Pꝛoinde ad concoꝛdiam abſq;
dilatione cum tam vtili aduerſario vmamus dum ſu
mus in via:qm̃ poſt hanc vitam ſpacium penitẽtie nõ
conceditur locus emende non inuenitur.retributiõis
dũtaxat pꝛotinus tempus erit:et locus gaudij vel me
roꝛis. Bunt q;plures alie ſimilitudines atq; para⸗
bole in euangelio que ita ſunt connere cum ſententijs
pꝛecedentibo atq; ſequentibus.et ſicut virtug wrbox
pꝛecedentium in ipſas coniunctim inſundit ſic ipſari
ſentẽtia in vba ſubſequẽtia deriuat vt non potuiſſent
ſingillatim decenti aſſertione tractari:ſed coniunctim
cum ceteris ſententijs que pꝛecedunt ſiue ſequuntur
ſunt diſſerte.
De paralola infruetuoſe arboꝛis cõtra eos q̃ iurta
datã vᷣtutẽ deſinũt opari ſcom lucã. Capit. X NII
Onis creatura quandã expꝛimit trimitatẽ ao
o inſinuationem trinitatis creatricis et increate
ſcilicet quia eſt quia ſic eſt quia ad aliquid eſt.
r

ANiber

WMit pater et flliũs et ſpũſt. anctus. Mic ſides ſpes ? ca
ritas Ged in eo ꝙ ad aliquid eſt erquiritur actio ſcom
inſitam a deo virtutẽ vt a celo diſponens hec inferioꝛa
motus: tñ non volũtarios bominu moꝛes. A ſtellis lu⸗
men et ea que ſunt earu. lb elementis data ꝓpꝛietas.

Al carentibus vegetatione aptitudo qued Ab ar boꝛi⸗

bus et plantis fructus ſcom inherentẽ a natura virtu
tem. Ab animalibo id ad quod facta ſunt Ab angel am

miniſtratio ſine laboꝛe diuine iuſſiõis et placiti.
mine fructus oꝛiginalis iuſticie atq; legis ſctipte in coꝛ
de. ſimiliter et moiſaice tpe ſuo: necnon et euangelice
in his qui crediderunt. Et ceteris creaturis reddẽtib-
ſue ppꝛietatis officia poſt repꝛobos ſpuᷣs fructuʒ redde⸗
re ſolum neglexrit humana natura Yt in triplici iuſticia
omnino delquerit non reddens debitũ fructũ. Et am
uis in paucis reddiderit: in pluribus inuenit᷑ obnoxia.
Secd infallibilis eſt oꝛdo diuine iuſticie cui aut cũ exi⸗
git reddit᷑ꝛaut multat ſeuiter contumacẽè. Hinc ad ani
mandũ et terrendũ homines parabolaz poſuit dicens.
Arboꝛẽ fici habebat quidã plantataʒ in vinea ſua. Et
venit querens fructum in i la et non inuenit. Dixit au
tem ad cultoꝛẽ vinee Ecce treſ anni ſunt ex quo venio
querens fructum in ficulnea hac:et non inuenio Duc
cide ergo illam Vlt quid etiam terrã occupat.At ille re
ſpondens dixit ill. Somine dimitte illam et hoc anno
vſq; dum ſodio circa illam ⁊ mittã ſtercoꝛa Et ſiquidẽ
fecerit fructum: ſin aũt in futuro ſuccides eam laid ſę⸗
nagogam obiſcit parabolicũ verbũ:huiuſcemodi enim
erat. Sed ſentẽtia incluſa etiã plura includit cõtuma
ciam vicz totius humane nature. necnon et eccle ſie in
his qui vota diuina non reddunt:necnõ a ſingulariter
diuerberat ſingulares. Pꝛetermittamus multa ſenſũ
verboꝛuũ omnimode pſtringentes. Creatoꝛ omniũ de
eſt ille quidam qui habet arboꝛem fici plantatã inter vi
tes Nam vinea in hoc mundo plantata vniuerſalis eſt
iuſticia in qua vites ſunt plurime fructum iuſticie poꝛ
rigentes:de quibus in hac parabola nulla eſt querela.
Inter quas etiam erat artoꝛ fici plantata. Mos enim
agriculture hoc habet vt arboꝛ fici plãtetur aliqñ inter
vites:que inter omnes arboꝛes fructum videt᷑ pꝛodu/⸗
cere dulcioꝛẽ. Hec ſupgreditur vites altitudine ex ĩidu

ſtria cultoꝛis que vites in vinea pꝛout natur infunde
ret non ꝑmittit aſcendere:que omne arboꝛẽ ſupgredi ⸗

rent ſi cui inniterent haberẽt. Arboꝛ iſta illos inſinuat

qui ſtatum altioꝛem in ecclefia gerunt qui fructum ad

quod oꝛdinati ſunt non referũt quoꝛũ omnino eſt d/ p

mnanda ſterilitas. et eo amplius quo fructiſicare vbe⸗
rius poſſent. Et doñs p hieremiam ꝓphetã conquerit̃
ꝙ peioꝛes iuenerit optimates ppli q; vulgares et illos
qui videbant᷑ legem ſcire q; eos qui videbantur igno⸗
rare Si wro genus omne humanüũ ſub arboꝛe iſta col
ligimus:facilioꝛ eſt diſſ. ertio. In quo ex trib) annis cre
atoꝛ ipſius veniens fructum debitum non inuenit ian

.

no pꝛimitiue iuſticie in ſecũdo legis diticee in tertio q̊

gratia diuine incarnationis effulſit. Fructus queſituſ

non ad querentẽ ꝑtinet:ſed ad pꝛoferentẽ. BHonoꝝꝑ no⸗
ſtroꝛum etenim non indiget. Eſt quidẽ fructus queʒ
deus querit ab homine id bonum opus quod ex virtu⸗
te nature donoq;ʒ gratie ſub decreto legis aut occulte

oſtenſionis ipſe poteſt efficere:quo non reddito velut

res imptinens humana penitus arboꝛ eradicanda eſt.
Minc n ſalomonẽ dicitur. Quodcunq; manus tua po/
teſi facere inſtanter opare. quia nec opus nec ratio nec

ſcientia nec ſapientia erunt apud inferos: quo tu ꝓpe⸗/

ras. Noteſt omnis adultus conditam natur ſequiet
fſcom illa agere. Poteſt refrenare coꝛruptã eiuſq; oꝑa

ſericoꝛdia fiet ei qui non facit mĩiam

meditabitur die ac nocte. Et erit tanes lignũqo

S

ſe extus

declinare mon virtute pꝛopꝛia ſed diuina. Poteſi date
gratie coopꝑari:aliter aut ſine cauſa daretur. Poteſt vi
Uere ſub decreto legis alias homo delinquens excuſare

tur. Si vero mente incapax adhuc impotens cospoèe

ab hac vita diſeeſſerit: ſi alioꝛuʒ ſides ulum obtulit ſa⸗

cramentis in illa ſaluabitur. Si vero fides aliena ſibi
non ſubuẽit aut ppꝛia excludetur a bonis Ulis includẽ⸗

dus in maliſ vbi oꝛiginalis culpa pꝛomeruit aut ꝓpꝛia

iniquitas acqui ſiuit Pꝛopterea omnibo dicitur Qõ⸗/
cunq; poteſt manus tua facere inſtanter oꝑare. Peri⸗
culola eſi in ommbus oꝑibus moꝛa. Preterit eni ſem
per irreuocabile tẽpus et ad inferos ſine opibus iuſti⸗
cie pperamus: vbi ratio ſcientia et ſapientia remediuʒ
afferre non poſm unt Mecnon et p pꝛophetã fructus quẽ
oñs ab humana arboꝛe querit edictur Indicabo tibio

homo quid ſit bonũ et qᷣd dñs requirat a te. Vtiq; face
re iudicium et diligere miſericoꝛdiã:et ſollicitũ ambu

lare coꝛam deo tuo.
euaſiſſe diuiuũ:quo ſteriles arboꝛes ſuccidunt᷑. Inqt
enim apoſtolus Si noſmetipſos iudicaremus:mõ vti
q; iudiacremur · Optimus fructus eſt inſticie ſe iudi⸗

caſſe de malis et ſe a criminibus auertiſſe: atq; in ſe pu

In ſe et ad ſe intoꝛſiſſe minn⸗ eſt

mire penaliter qð de liquit ſuauiter fructü ꝓtendit ĩ al⸗

tum. Mia criuar in pꝛoximos :quam qin perfecit eſt
etiam ipſe miam conſecutus. Sic ſaluatoꝛ ait· Beati
miſericoꝛdes qm̃ ipſi miam conſequent᷑. Et alibi con⸗
traria et ſeuera eſt expꝛeſſa ſententia. udiciũ ſine mi

mie ab eo qui vult omnibus miſereri qui velut fenus
excreſcit. Mam qui facit miam fenoꝛatur peoruno ſuo.
HSollicite ambulare coꝛam dño in id refertur quo im
fendatur aſpectus. et cñ omni pꝛudẽtia pꝛopulſa pigri
cia placita dei fiunt et itur de virtute in virtutẽ:et fru

ctif catur in opibus bonis ſicut dicit aplus. In omni

ope bono fructiſicantes. Manc ſiquidem ſollicitudinẽ
ambulandi coꝛam dño quę pabet annexam cautela at
q; pꝛudentiaʒ ad epheſios paulus expꝛeſſit. TDigete ita
q; quomõ caute ambuletis nõ quaſi inſipiẽtes ſeg vt

ſapientes: redimẽtes tẽpus qi dies mali ſunt. Et ad

Theſſaloniceſes etiam ait Bogamus vos et obſecra⸗
mus in domino ieſu: vt quẽadmodũ accepiſtis a nobiſ
quomõ vos opoꝛteat ambulare et placere deo ſic ⁊ am
buletis vt abundetis magis Sic enim ſollicite ambu
landũ eſt coꝛã domĩio vt in virtutibo ſemp amplioꝛ ſit
2ofectus:et abundantia latio? 7 fructus vberioꝛ. Mec
non et ad Galathas ſimiliter iſta cõmemoꝛat. Spiri⸗
tu ambulate et ceſideria carnis non pfſicietis. Et alibi

Si ſpiritu viuimus ſpũ ambulemus. Mec poꝛro eſt
ſollictudo ad ambulandũ placite coꝛs dommo que in⸗

—

ter fructus quos dns exquixit a rationali arloꝛe nuera

tur. Satagũt igirur arboꝛes rationales fructũ expeti⸗
tum a dño reddere qui eas in hac vita plantauit qm ð
fructu oꝛis ſui vnuſquiſq; replebitur bonis tiuxta oꝑe
ra manuum ſuarum retriueturci. Et ſub methapho
ra mulieris foꝛtis ad totam eccleſiam et ad omnẽ ani⸗
mam dicitur. Date ei de fructu manuũ ſuarum et lau
dent eam in poꝛtis opa eius. Ecce ꝙ alia non vatur re

tribut io alioꝛum bonam meritum gloꝛie nemini acce

dunt:ſed vnicuiq; datur de fructu manun ſuarum. Et

qui non laudatur ex pꝛopꝛijs ex alienis ſoꝛdeſcit. Oe be
atus eſt qui fructum queſitũ a oño exhibet: pſalmiſta
ceclarat. Beatus vir qui non abiſt in conſilio impioꝛuʒ
et in via peccatoꝛũ non ſtetit et in cathedra peſtilentie
non ſedit ſed in lege domini vwolũtas eius et in lege n
plata

5
eer

uiritur fruet?ꝰ

pꝛetermiſſa cautela turpia ⁊ iniqua declinantẽ ne dei of

.
Pα.2

b
e
ecri
ſem
ſti⸗
inz

io
faee
nbe

ge
pi
ucͤ
en
kigl
e
d
o
feſti
fuck
fems
ſuo⸗
lo in
Dic
pn
I
Gnni
ini
lens
N
Ein fe,
ſeem
nobit
tam
mmbr
ſt
e
Sh
Etit
vwvel
eſhhern
jegen
tr,
vr 5
eani
ethau
tur re
ni ace
IIN.
O
Umit
poe⸗

De parabolis

tum eſt ſecus decurſus aquarũ: quod fructü ſuũ dabit
in tpe ſuo. Tria deuitanda duo facienda denunciat: vt
ex arwvꝛe hũana fructus obueniat. MDꝛaua non inferre
conſilia nec ꝑuerſis conſultoꝛibo ſociari. nec feciſſe iu⸗
xta puerſa in via maloꝛũ nõ ſtetiſſe: diſpoſitio eſt ad lbo⸗
num etiã poſt delictũ Et cũ ſemp ſit ad malũ pna moꝛ
talis infirmitas cũ ceciderit ſtatim adijciat vt reſurgat
Et cito redeundũ eſt a peccatiſ. Nõ dogmatilaſſe ſcom
pꝛaua que ſentit tẽperantiã ſanctâ habet. qm ſepe plu /
res inficit dogma puerſum q; actio nequã. Tloluntas
bominis in lege dei eſt pfeciſſe woluntatẽ dei. et illã me
ditari die erudit in pſperis: meditari nocte ſolidat ani/
mã in aduerſis. Augis debet eſſe meditatio legis dei:

cã die ac nocte in illam deſixiſſe aſpectũ beatitudinem

habeat. Meditatio legis dei aſſidua inuemt certiſſime
quid vitandũ quid agendũ hoibo ꝓpoſitũ eſi: et qm oĩ/
um eſt honeſtiſſima ſua pulcritudine ad ſe hoĩes traxit
Inuenit etiã in lege dei occulta meditatio eius qͥd per
luſticiã debet repꝛobis:quid ꝑ miam ꝓmittatur electis
Necnõ ⁊ animus ſedule illa meditans repeꝛit infirmi⸗
tatẽ eius qua in ꝓhibita ecidit et ad erꝰ iuſticiã nõ re⸗
ſurgit quã imp ere ſatagẽs ppter pulcritudinẽ eiꝰ p
pter pꝛemiũ ipſius gratiã poſtulat ꝗᷓ poſſit deuenire in
fructum:et ex hoc eſt tanqᷓ; arboꝛ plãtata ſecus aqᷓs dãs
fructũ in exigentia tꝑis. Sic hõ iſte factus eſt ſentiẽs
iurta ſe dei gratiã decurꝛentẽ: cuius virtute fructũ que
ſitũ dño querenti mĩſtrat. Sed ſi artboꝛ euaneſcit ĩ ſru
ctibo cuius natura exiſtit fructus educere fruſtra ꝑmit
tit᷑ ſupꝛa terrã in occupatiõe ipſius maxime ſi eſt in vi⸗
nea:cũ vitibo ſubiacentibo noceat ne caloꝛe ſolis vue ꝑ
ficiant᷑. Allã abſcindere agriculture ratio exigit:ſi ſteri
lis exiſtens et alijs cã ſterilitatis aut incõmoditatꝭ exi
ſtit Sepe factũ reperimus vt vnus homo in bonis oꝑi
bus ſterilis:in alios aut impedimẽti aut exẽpli mali da
mna tranffundat. Alit dñel. Succide eam Vt q etiã
terrã occupat Ex rigoꝛe iuſticie ſententia ſucciſſionis
egreditur. p eo ꝙ ad aliquid oĩa facta ſunt. Sel ſi ab
arboꝛe fici terra ſteriliter occupatur: ſucciſioni obnoxia
ſubiaceat. Eu nihil in terra deus fecerit ſine cã: fruſtra
viuit qᷓ ſibi oꝛdinẽ poſitũ pꝛetermittit. Quid arbvꝛ in
agro wel oꝛto ſi id qð eſt ſue nature non reddit. Nulla
cauſatio aduerſus ſilueſtres arboꝛes ſi dulceʒ fructum
non exhibent:nõ enim eis natura ſuadet.Aduerſus fi
ci arbvꝛẽ eſt querela:cõpetebat eni ei huiuſcemodi fru⸗
ctũ reddere. Non enĩ exigit deus a rebusa ſe creatꝭ qð
in earũ natura nõ poſuit. ſed credita eius eſt exactio ali
as iniuſtus haberet᷑ exactoꝛ. Humana igitur videat ar
boꝛ quid ſibi credituʒ eſt ex natura.quid ex gratia:⁊ q̃n⸗
tum ſua valitudo ptendif:et in his dumtaxat ſe agno
ſcat obnoxiam exactoꝛi. Reddat qo ab ea exigit᷑ ad im⸗
poſſibilia non cogit:p iniuſticiã non grauatur. In ea
feom iura diuina decernit ſcom que contẽnens parat᷑
ad rũpheaz. Om̃ fruſtra viuit qui nequiter viuit: ⁊ mo
ri melius q;; pperã agere. Elt d igitur hõ ſterilis viuit
Amplius 7 male opans cur exiſtit. Cur terr loca ter
rarũ occupat.ᷓ debita nature atq; gke nõ pſoluit. Fru
ctũ penitẽtie ſaluatoꝛ exiſta pabola inquirebat cũ ipſaʒ
his qui moꝛtẽ galileoꝛũ occaſoꝛũa pylato ⁊ a caſu turrꝭ
nunciauerant ptuliſſet: adiciens ſi nõ pemitẽtia egeri/
tis oẽs ſimul pibitis. Et ilico pabolam ſi ubdidit. Sed
cultoꝛ vinee o arboꝛe intercedit vt q́;uis digna ſit ſue
ciſione tñ cultoꝛis interceſſione ſeruer: eo pacto ꝙ arte
natura iuuat᷑. Hinc aũt ille rũdens dirxit illi Dñe diẽ
mitte illam et hocanno: vſq; dũ fodiam circa illa ⁊ mit
tam ſtercoꝛa. Et ſi quidẽ fecerit fructũ: ſinaũt in futu⸗

xũ ſuecides illa Eultoꝛ vinee chꝛiſtus hõ eſt aſt uaz co

Ggluatoris

lit eccleſiam:apud patrẽ p ſterilib intercedens ne poſt
celictũ ſubito tollant᷑ a vita ne ſit oĩno deſperanda coꝛ⸗

rectio. qim ſi mor poſt delictũ eradicãs a vita multatio
ſequeret᷑.paucoꝛũ eſſet ſaluatio et e coꝛrectiõe nullus

ſermo texeédus et deſperatio in delinquẽtib⸗ adderetur
quoꝝ qm̃ qᷓ;plurimi tollerati ad tẽpus ad iuſticiam re⸗
lertunt. Huncpetrus dicit Non tardat deus ꝓmiſſio/
nem ſuã ſicut quidã exiſtimat: ſed patienter agit ppter
vos nolens aliquos pire ſed oẽs ad penitentia reuerti
Pꝛomittit optimus cultoꝛ circa arboꝛẽ foſſionẽ terre⸗
re ſcilicet dehinquentẽ ꝑ verba doctoꝛũ donec (opunga
tur: ſimiliter et ſtercus apponere vilitatis peccati atqh;
penarũ dare noticiã. O ſi er huiuſmodi adhibitis ar/
boe nõ fructificat ſterilitate depoſita: ferrũ diuine iuſti
cie illam ſuccidens adueniat Terroꝛ ex toc oĩbus fact/
eſt. Nam ſi nõ fructificans iuſticie atq; non faciens fru
etus dignos penitẽtie iuſte ſuccidit iniquitati deſerui⸗
ensquibo penis multabitur. onfirmat enim hoc ad
aliud dicta quedam magis acerba petri ſentẽtia. Et ſi

iuſtus quide vix ſaluabitur impius et peccatoꝛ vbi pa

rebunt. Epilogus quida de parabolis tribo pꝛoxi
mo ſupꝛadictis. Capitulum XXXIII
Olens ſaluatoꝛ noſter ꝓpter ſui ſecundi aduẽ
vy tus incertitudinẽ ᷣuos ſuos eſſe patos: aduer
ſus imꝑpatos ſimpliciter docens et terrens et
parabolice ſuo modo diſſeruit Ois ſeruus qui aliquid
agere cõmiſſum accepit:ſi malus eſt in abſentia dñi ſe
gniter opatur. Et moꝛã facere dñm in coꝛde cauſat᷑vt
concepte malicie opus adiſciat:ſibi nequiter impunita
tem pmittens ſi tardauerit dñs. Eſt et alioꝛũ maloꝛũ
ſeruoꝛũ puerſitas:que biptite cõmittit᷑. Vt aliquis do
mini voluntatẽ nolit intelligere ne ꝗointellexerit tene
atur ĩplere:ſciẽs verã et infallibilẽ eſſe ſententiã Quia
ſeruus ſciẽs voluntatẽ dñi ſui et nõ faciens: plagis va⸗
pulabit multis. Et ſeruus neſciens voluntatẽ dñ ſui
neq; pficiens:plagis vapulabit paucis Seg ſcientẽ et
neſcientẽ ſequit᷑ vapulatio ſcom trutinã diuie iuſticie
Eſt et alius malus ſeruus qui cõſeruis ancillis ifert
iniuriã:dñm in abſentia nõ veritus Et pticipiũ habet
cum cõſimilibo malis cũ eis in abuſum deducens dñi
ſui bona: in familia dñi dei noſtri taliũ ſeruoꝝ repꝛo⸗
bam conſiſtentia adeſſe certiſſimũ eſt. Sed certiſſimꝰ
erit impꝛouiſus aduentus:certiſſimã pꝓuiſioneʒ faciẽs
non pꝛeuiſus. Ideo paterno affectu diligens quos cõ
didit et redemit venire ſe impꝛouiſe minatur: ne coga
tur ex iuſticia meuitabili pcutere.quos monet ante ca
uere. Ferire penitus volens ex iuſticia ſiue odio caute⸗
lam nõ pꝛedicat:ſed velut immobile ſignũ expoſitũ ad
ſagittam querit ineuitabiliter quẽ traſfigat. Cautum
ergo fiat oĩby in domini ſeruitio recẽſitis ꝙ veniet: ſed
certiſſime cũ non ſperam adueniet. Et ſi vltima oĩm
dies atq; cõmunisa remot cõſt picitur: vniuſcuiuſq; ſi⸗
nalis multis in inſidijs multis vero in ianuis eſt. Sʒ
nemo aduerſus dñm moueat᷑ qre oẽs huiuſmodi ne⸗
ſcientie voluerit ſubiacere vtilius foꝛte arbitrans ſi ſci
entia largiretur in multꝭ que ad hanc vtilitatẽ excogi⸗
tari pñt iaciens fundamentũ Magis aũt talis arbitra
tio peccatũ grauat quia dũm tanq; defectuoſe agentez
ntam ſalutem accuſat.qꝛ nihil ad ipſam expediens ĩ ali
quo retardauit.ſeipſum aũt nobis in oĩb dedit atq; ꝓ
miſiit: qð illius ſcietie maioꝛis eſt mueris. Quã ſcien
tiã tanq; nõ vtilẽ:vt in actibo aploꝛũ legitur ipſis petẽ
tibus deneganit. Scire nanq; futura non eſt virtus
qᷓuis ſignũ poſſit eſſe virtutis:ſe aũt ad futura vita
moꝛibus et anio pᷣparare plenam dico eſſe virtutẽ. Ma
ioꝛi vero ſum contẽplatus intuitu periculũ magnũ ge
r 2

9

Miber

neri humano adeſſe ſi talem ignoꝛantiã in ſcientiã con

uertiſſet.Nã homines nõ cõuerſi et ſiqui fuerunt iam

facti auer ſi:vſq; ad vltimũ fere terminũ mũdi huius
amenitatibo delectati atq; illecti redire ad dñm diſtulii/

ſent. Et ex eo firmat᷑ iſta ſententia qð expientia docet.

Nã ſi ſinis ꝓximi atq; remoti huius et omniũ ignoꝛã⸗
tia homines a mundiamenitate nõ eximit certũ ꝙ ſcia
nõ eximeret:potius tꝑis faceret ꝑtitoꝛes ſi haberet᷑ tẽ⸗
poꝛis certa mẽſura vt partẽ pꝛimã floꝛide iuuetutꝭ pul

crioꝛẽ atq; maioꝛẽ diuinis laboꝛibo aptã magis acceptã
oĩm cõditoꝛi cum mũdo abuſiue in dulcedine vana cõ
ſumerent:et reliquã et minoꝛẽ ſemilẽ et graueſcentẽ in
eptã ſtudijs alte vite velut putrida fecem inaniter cla⸗

ro vino conſumpto dño reſeruarẽt. Igit᷑ impatũ ma
lum ſeruũ qui dñi non cogitabat aduentũ ſentẽtia iun/
ſticie diuidet dñs a paratis:et partẽ eius ponet cũ ypo)
critis cũ quibo ſimilẽ vitã habuit.Et mancipabit eter /
nis fletibus qui p pctõ flere noluit:et ſtridoꝛibo denti⸗
um cũ quib male comedit ⁊ riſit. NPeramplius gůt

ſuos cautos facere volens et impꝛobare aduerſos decẽ

virginũ adiecit ꝑalolã:quinq; pꝛudentiũ ptinentiũ ad
paratos.⁊ quinq; fatuarũ ſignantiũ multitudinẽ oim
imꝑatoꝝ qun delectati ſenſuum qͥnq; obiectis foꝛinſecꝰ
in coꝛpali lumine puagãtes nõ accipiũt vaſa plena pa⸗
onſtituũt vaſa cariſmati
lie mterne leticie fo

tulũ coꝛ ad deũ nõ hñt nec ſe cor
bus replenda diuims: nec oleu lie
mentũ lumiĩs in ſeipſis velut in vaſis dñi ponunt. nec
lampadẽ faciũt in ſeipſis lumẽ infallibilis veritatis ſur
ſum ferentis et dirigẽtis habente:ſed ad poꝛtã diuine
iuſticie audient vocẽ diuine ſentẽtiel Amẽ dico vobis

neſcio vos Quid eſt neſcio vos. Quid eſt qð neſciat

qui oĩa creat.Quid eſt qð neſcit qui oĩa fecit. Quid ẽ
qð ignoꝛet qui oĩa nouit anteqᷓ; fierẽt nec aliter nouit
factaqᷓ; fienda. Inuariabilis enĩ eſt ſciẽtia eius. Sed
neſcio vos nõ aꝑpꝛobo vos.Heſcio vos repꝛobo vos.t
qui me non ꝓbaſtis nec ad me vigilaſtis in coꝛdib:ac
moꝛ:bus veſtris repꝛobo vos in ianuis meis. Et ſer⸗
uum non opantẽ cũ accepto talento iuſtiſſime cõdem⸗
nauit.Quotquot etatẽ capacẽ vitij et virtutis attingi
mus talentũ accepimus ratiõis ſuꝑ quã fundat᷑ liberũ
arbitriũ volũtatis:cum quo demereri poſſumus ⁊ me
reri. Sed pleriq; donũ acceptum a deo abſcondũt: qui
publicũ ex actibo virtutũ non faciunt qð ratione intrĩ⸗
ſeca cognouerunt. Sed vbi abſcõdũt In terra. Quõ
in terra. Godit.Bonum eſt id quod abſconditur:qꝛ do
num qð diuina largitur bonitas. Malum:quia nulla ĩ
abſconſione vtilitas. Eccleſiaſticus dicit. Sapiẽtia ab

ſcondita ⁊ theſaurus abſconditus que vtilitas in vtrii/

q;. Malum vbi abſcondunt:quia in terra. Cerra male

dictionẽ accepit: in oꝑibus peccatoꝛis Oalum modus

quo abſcondunt quia fodiũt. Godiens eni lawꝛat. In
lalveibo foſſionis eſt mali auctoꝛ:et nouitatis inuentoꝛ
ed ad pꝛelibata exten ſius reuertamur. Gonum ab⸗

ſcondit᷑. Quod bonũ. Quod placere põt deo.quo me/

reri nobis aliquid ſupꝛa datũ woſſumus vt bonũ mere⸗
atur amplius bonum Quod wnum Quod nouit eſſe
auctoꝛem. Quod bonũ:uod non diſcrepat a conſi⸗
mili. Quod honum Quod cõſonet vniuerſo. Q lv⸗
num Qð deſtrui ex toto ipſe auctoꝛ non ſinit. Od bo
num Quod non habet ex natura contrariũ. o bonũ
Maturale ingeniuũ. Quod bonũ Ratiõis donũ Quod
bonum Libere voluntatis arbitriũ. Quod bonũ. Eſſe
in contẽtu. Quod bonum. Moꝛale quadripartitum.

Hec oĩa et ſimilia ex radicibb nature fecit atq; dedit cõ

ſurgere: qui naturã fecit et dona. Et hec omnia talentũ

vnum pficiũt:quod ſummũ pondus deſignat Quod

ſiad hoc pondus adderẽ gratiã chꝛiſtiana äſi arena ma⸗

ris grauioꝛ appareret· Vide igitur talentũ conceſſum.
vide donũ acceptũ.vide pondus ſupꝛemũ.vide bonuʒ
ex multis bonis conflatũ. Sed vide bonũ abſconditũ
SDed hoc dãnabile malũ ꝙ dei abſcondũt donũ. Ope⸗
remur cũ donis acceptis et ad ſibi cõueniẽs vnumqð
q; oꝛdinemus:nec ſunt ſopite virtuteſ q̃s natura volu
it palam fieri.et ipſe oĩm largitoꝛ bonoꝛũ ad hoc dede⸗
rit vt oꝛdinarent᷑ ad opus relatũ ad largitoꝛẽ ⁊ redime
remus nos ab his quib nos tradiderat pꝛimogenita
moꝛs et releuaremus ab imitatibo in qᷓs deiecerat no⸗
uerca natura:et ipſis compilatis ad finem oꝛdinatis.
Wlut exules reuocaremur in patriã. Vituꝑat eccleſia⸗

ſticus abſcondita bona dicens Bona abſcondita in oꝛ

clauſo:quaſi appoſitiones epularũ circumpoſite ſepul⸗
cro. t iſta ſimilitudo altius deducatur ſenſusa litera
recõuertitur Moꝛtuus aũt cadauer in ſepulcro exiſtẽs
cõmeſtibiles appoſitões non comedit neq; ſentit. Ata
Wlut cadauer in ſepulcro fetide iacens reputãdus eſt:
qui talenta dñi appoſita ⁊ varia dona dei nõ mancipat
inuiſibili aut vi ſibili oꝑi ad largiẽtis honoꝛẽ ꝓpꝛiãq; ſa
lIutẽ:⁊ ad edificationẽ ꝓximi. Et maledictus qui abſcõ
dit frumẽta in ꝓplis ſapia clamat:vt eternis ſubiaceat
penis q̃ dona dei abſcondit a pꝛoximis. Et multabit᷑ ta

lione pigroꝛũ abſconſoꝛ operũ· Abſcõdit piger manus
ſuas ſub aſcella ſua:et laboꝛat ſi ad os ſuũ eas conuer

tit. Quid ergo ꝑ manus niſi potentia et actus. Quid
abſcõ ſio ſub aſcella miſi ſub modico caloꝛe occulte dele

ctationes detineri. Quid ꝙ non applicat ad os niſi
taliter non agit vt debito modo viuat. Sed maluʒ eſ

locus vbi abſcõdit:quia terra· Terra cibus eſt ſerpent
terra grauis eſt:terra terrenos facit. Ve igit᷑ qui terre⸗

ms rebus diuinũ abſcondit talentũ:quod ideo datuʒ
erat vt cum illo mercaret᷑ regnum eternũ. Repꝛobus
eſt mercatoꝛ:qui aurũ in ferrũ argẽtũ in plumbũ mar

garitas in lapides alueos equali qntitate commutat.
Nulla tã gradis ſufficit pena ei qui dona inuiſibilia ꝓ
viſibilib.incoꝛruptibilia pꝛo coꝛruptibilib tradidit in
cõmertiũ.Abſconſionis aũt modus culpã magis ag⸗
grauat:ſi quis recte cõſiderat. Pꝛimo fodit:deinde ab
ſcondit.godere laboꝛẽ inſinuat:quẽ ferre malus villi⸗
cus recuſabat.dicens intra ſe. Godere nõ valeo.Quis
autẽ infructuoſioꝛ laboꝛ.qᷓ; de quo vite pꝛiuatio carpit

Quis piculofio: q́; quem nulla ſequit᷑ requies. Quis
inutilio: qᷓ; cui ſtipendiũ moꝛtis offertur. O male ſo⸗
diens wlut equus vngula terrã. O qͥ conarꝭ in vetitũ

ꝓppulſa virtute. Q qui ſuperna dona terra ima defodis.
O q adinuenis vnde mittarꝭ in antrũ:fodis vt abſcõ⸗

das arte atq; violentia facis. Vle igitur qui conantur ĩ

maluũ. Ele qin adinuentiões ꝑficiunt in peccatis. Viſi
tabo vos dicit dñs in adinuentionibo veſtris Oalum
eſt malũ facere.ſed peius eſt cũ laboꝛe:ſicut ꝓpheta ex⸗
aggerãdo loquit᷑. Elt inique agerent laboꝛauerũt.a
lum eſt ꝗqð deo nõ placet ſed grauius peccat qui adinue
nit quod ſibi manme diſplicet:qꝛ ibut ꝑ damnationeʒ

in adinuentiõibo ſuis.An ideo fodit qe male credebat

facere inuiſus. Sed oculi dñi in oĩ loco contẽplant᷑ bo
nos et malos: et nec eſt qͥ ſe abſcondit a caloꝛe iuſticie
eius· Et ſi noſtra ſubſtantia occultaret᷑ in inferioꝛibus
terre:a dei oculo non eſſet effugiũ.An fodit vt in ꝓfun
dũ maloꝛũ deſcenderet.An fodit vt plantaret aut pa⸗

ginaret plãtatũ.Ad qͥd fodit Ad nihil vtile fodit Seo

ad finem puerſum fodit et foueã fecit vt abſconderet.
Quid Pecuniã domini ſui non partẽ ſed totuʒ talenꝰ
tum quod accepat:vt mhil remaneret ad vſum qð to⸗
tum ad fructum fuerat erogatũ. Ecce laboꝛ in damno

De parabolis

ecce operis perditio certa. ecce fatigatio vt deueniat᷑t in
penam:ſic i vltione agir ꝙ peccatoꝛ incidit in foueam
quã fecit. Et alibi.oderũt añ faciẽ meã foueam:et in
ciderunt in eam. Oixerat olim Yob Traxerũt in boms
