ne ſunt conſilia et pꝛecepta ſathanica ſiue mammonica
negatiue ſieri pꝛohibentia quicquid affirmatiue in om
ni lege deus edixit.Affirmatiue vero fieri ſuadens ⁊ cõ
ſulens quicquid deus pꝛohibuerit negatiue:vt tandem
ſimiles ſibiſint homines in pena.quo ſimiles inſtruxit
in culpa. Impoſſibilitas iſta ſeruiendi diuerſitati do/
minoꝛum:quanq; pꝛoueniat a contrarietate pꝛeceptoꝝ
etiam ab ipſa noſtri animi vnitate pꝛocedit. Non enim
intellectus diuerſa ſimul intelligit.neq; affectus eodẽ
momento afficitur ad diuerſa.neq; mens dominoꝛum
contrarioꝛum memoꝛiam ſimul habet. Dum ad vnuʒ
per has anime potentias intenditur:alterum relinqui⸗
tur. Succeſſu vero tempoꝛis poſſunt diuerſa compꝛe⸗
hendi a otentijs huiuſcemodi. Sic et diuerſis domi⸗
nis ſeruiri poterit pꝛo diuerſitate tempoꝛum et varieta
te ſeu mutatione voluntatum:ſimulatim vero in om/
ni genere ſimultandi nunqᷓ; duobus dominis ſeruietur
Solus deus facere omnia ſimul poteſt. Igitur poſſibi
litas diuerſimode ſeruiendi eodem tempoꝛe omnibus
eſt adempta. Et dei eſſe atq; diaboli ſiue mundi nemo
poteſt. Et nulla indifferentia conſtituitur inter deum
et hominem.ꝙ qui non ſeruit deo ꝙ non ſeruiat aduer⸗
ſario:ſua confoꝛmante ſententia.qui non eſt mecũ ad/
uerſum me eſt.
De inepta ſollicitudine pꝛopellenda. Secundum
DPattheum. Capitulum. XL.
Tautem non credatur ſolum de inui ſibili
aduerſario domino videlicet de ſpiritu mali⸗
v gno qui animabus noſtris et coꝛpoꝛibus ſa⸗
tagit dominari pꝛolata ſententia:ſed etiam
de mundo qui poſitus eſt in maligno: qui ſe hominib⸗
cum ſuis delectationibo ſemper offert:pꝛotinus adiun⸗
xit remouens ſollicitudinem ſuperfluam rerum viſibi⸗
lium atq; mundanarum que quodãmodo in appetituʒ
hominum veniunt:non vt omnis ſollicitudo tollatur
ſed vt taliter agatur ex ſollicitudine ꝙ nihil de neceſſa⸗
ria virtute depereat:neq; ſit de his ſollicitudo que pater
ſolum in ſua pꝛouidentia et poteſtate reliquit: ſed illo/

rum dumtaxat que per homines ſunt iuſte complenda

—

poſſuntq; compleri. Et hoc eſt quod adiecit. Ne ſollici

ti ſitis anime veſtre quid manducetis:neq; coꝛpoꝛi ve⸗
ſtro quid induamini. Nonne anima plus eſt qᷓ; eſca:et
coꝛpus plus q; veſtimentuʒ. Epectant ad coꝛnus de
neceſſitate victus et veſtitus:de quibus aplus.Haben
tes autem alimenta et quibus tegamur: his contenti
ſimus. Et hec aut debito et irrepꝛehenſibili queſtu aut
H ito artificio ſunt querenda:non damnoſa ſollicitudi⸗
ne aue conſilio ſaluatoꝛis ab anima remouetur cum di
cit· Ne ſolliciti ſitis anime veſtre quid manducetis:que
non in ſui natura manducat ſed coꝛpus:aut quid indu
at coꝛpus. Non enim anima debet pꝛo coꝛpoꝛis cura ſu⸗
am ſubinferre:nec illam ſollicitudinem gerere quantuʒ
et quale alimentum natura pꝛoducat.nec vnde ꝓcedat

d

materia induendi. quoniam ipſe qui fecit naturamn ad
ſubueniendum omnibus illam diuitem fecit. Aliquan
do etiam in ſcriptura nomine anime intelligitur ipa vi
ꝛt in pſalmo.Accipere animam meam cõſiliati ſunt
Seu etiam anima tam diu exiſtit in coꝛpoꝛe qdiu ci⸗
bo coꝛpus ali pᷣt.nõꝙ ipſa viuat ex coꝛpe aut ꝓpter coꝛ⸗
pus:ſed in coꝛpoꝛe q;diu ab illo moꝛtis gladio diſſolua
tur. Mec viuit coꝛpoꝛali civ:habet ex natura poſſe viue
re pꝛeter coꝛpus Quoquo tamen modo iſta capiantur
a ſaluatoꝛe ſollicitudo indebita diſſuadetur. et per com
poſitõnem depellitur. Qm̃ ſi deus dedit quod plus eſt
et quod minus eſt erit om̃ino daturus. Quamobꝛem
dicitur. Nonne anima plus eſtq eſca. et coꝛpus plus
qᷓ; veſtimentum. Vlt ſic iſta ſententia contexatur. Si
ceus dedit animam ſcz vitam. ſeu ipſam ſtatuit vt ſit in
coꝛpoꝛe aliquãd iu viueret.que pluris eſt omni coꝛpoꝛa
li alimento:dabit et eſcam. Et ſi dedit coꝛpus altius o⸗
mni veſte pendens:dabit et veſtimentuʒ. Ygitur ? fru⸗
ſtra huiuſcemodi ſollicitudo exagitat homines ſup ter⸗
ram. Si vero in id ſollicitudo moꝛtalium tenderet.vt
ex cõmunibus nature beneficijs aliquid wendicaretur
in ꝓprium: ex ſeipſa in ſeipſa ſollicitudo deluditur.qm̃
ꝓpꝛium non eſt exnatura cum omnibus ſit in numero
pondere et menſura natura communis: nec alicui pꝛo/
pꝛium aliquid de beneficijs ſuis alligauerit· Non tamẽ
dixerim de ꝓpꝛietatibus illis ab ipſa natura aliquubus
ſpeciebus inſertis:ſed de his elementis ſeu elemẽtatis
erquibus natura miniſtrat coꝛpibus viuificandis atq;
alendis ſen quomodolibet aliter cõfouendis.Ad quid
ſollicitudo congregandarũ rerum. vbi tempus ſe ſub⸗
trahit et locus non conſiſtit. vbi homo moꝛitur et ſuc⸗
ceſſus rerum ſubſequitur. Retoꝛquet autẽ ꝑetrus ſolli
citudinem in debitum finem dicens. Omnẽ ſollicitu⸗
dinem veſtram pꝓijcientes in ipſum: qm ipᷣi cura eſt de
nobis. Subiecte quidem ſimilitudines compoſitiue
inducte ſunt: vt indebita ſollicitudo ꝓpellatur.. Reſpi
cite volatilia celi:qm non ſerunt neq; metunt neq; con⸗
gregant in hoꝛrea:et pater veſter celeſtis paſcit illa.Mõ
ne vos magis pluris eſtis illis Si reiecta ſollicitudie
conquirendarũ rerum conquirendi modoq; depulſo de
us irrationabilia paſcit: quomodo nõ paſcet hominem
in quo ſuam inſigniuit imaginem quem et redemit p
ſanguinem. Pꝛoinde impoꝛtuna eſt hominbus tanta
ſollicitudo.cum gratis animalibus ingratis deus largi
atur annonam Er homo pꝛeſtat cunctis.dumtaxat ex⸗
ceptis angelis. Sed l quis auteʒ veſtrum cogitans po
teſt addicere ad ſtaturam ſuam cubitũ vnum. Si ho
mo a ſeipſo nõ poteſt augeri.vt plus qᷓ;a doo ſactus eſt
creſcat.aut in cibo ſeu veſtimento capiat.ad quid tantũ
angit homines ſollicitudo ſupflua imo noria cura. Et
de veſtimento quid ſolliciti eſtis. Conſiderate lilia agri
quomodo creſcunt.non laboꝛant neq; nent. Dico autẽ
vobis.qm̃ nec ſalomon in omni gloꝛia ſua cooꝑtus eſi
ſicut vnum ex iſtis. Quid de veſtimentis etiam mul/
ticoloꝛijs cõtinua ſollicitudo moleſtat.que omnino re⸗
compingenda eſt conſideratõne minoꝝ. inoꝛa ſunt
homine lilia campi.creſcunt ſine labvꝛe.veſtiuntur mul
ticoloꝛie.abſq; hoc ꝙ a colo in fuſum aliquid nendo ſeu
filando traijciant. Ad quoꝝ compoſitõnem ſalomon ſa
pientiſſimus regum in omni gloꝛia ſua non potuit ꝑ ſa
pientiam ſuam tanta varietate coloꝛum veſtiri. Ydeo
quidem ſalomonem excedentem in ſapientia in exem/
plum induxit.vt eſſet omnino pſpicuum plus ex natu⸗
ra qᷓ; ex humana induſtria homines poſſe ꝑcipere. Pꝛo⸗
inde per explicitam compationem ſollicitudo ipſa dam
natur.et fidei modicitas arguitur cũ adiecit.. Si autẽ

4

2*.

fenum agri quod hodie eſt et cras in clibanum mitti/
tur deus ſic vſſtit:quantomagis vos modice fidei. Lu
ce clarius patet quod dicitur: in expientia concinua re⸗
rum. Et huiuſcemodi ſollicitudinè ex defectu fidei pꝛo⸗
uenire inſiciari non poteſt: quam omnibus ſuaſionibꝰ
ſaluatoꝛ a ſuis fidelibo nititur abꝛogare dicẽs. Nolite
ergo ſolliciti eſſe dicẽtes:quid manducabimus aut qᷣd
bibemus aut quo operiemur. Hec omnia gentes inqui
runt. Scit eni pater vſter ꝙ his om̃ibus indigetis. 14
BGcriptum eſt. Omis lalvꝛ ſominis in oꝛe eius.et ani
ma illius non implebitur· Quoniaʒ quicquid homo ex
nimia ſollicitudine congregare videtur. ad hoc fit vt ꝑ

—

os comedendo et bibendo traijciat:et ꝙ veſtibus pluri

mis etiam adhibitis vanitatibus veſtiatur. Sed talia
gentes que deum ignoꝛant et chꝛiſtuʒ non conſitentur
inquirunt: amantes hanc vitam. aliam vero wlut ne⸗
ſcij negligentes. Secernere quidem voluit ex his wer⸗
bis ſaluatoꝛ a gentibus ſideles ſuos:quos ſine ſollicitu
dine gentium pꝛeoꝛdinat ad aliam vitam. aſſerens no⸗
ſtras indigentias in noticia dei patris ſemper exiſtere:a
quo poſtulaſſe ſufficiat panem noſtrum. put ipſe docuit
dicere pater noſter. Quoniã pater eſt:indigentibo et ſi.
delibus filiss omnino ſubueniet.
De neceſſaria ſollicitudine qua cum ſua iuſticia pꝛi⸗
mum queritur regnũ dei. Scõm Mattheu ſolum.
Capitulum. XL. I.
Vlpꝛa ſaluatoꝛ oꝛando poſtulare docuit re⸗

poſitis omnibus curis ſuadet illud cum iu⸗
ſticia ſua primo querere: alio videlicet ſenſiu
quo in oꝛatione pꝛemonuit petere regnuʒ dei. Siue ſit
vite agende ſiue ſperande ante omnia querendũ eſt: et
eius iuſticia. Oꝛzoinde pꝛeter id quod in petitõne aſſer⸗

tum eſt:de queſitõne aſſeratur. PVꝛimum querite re⸗

gnum dei aiuuſticiam eius et hec omnia addicientur vO
bis. Pꝛeeunt ſe mutuo regnumet iuſticia eius: re/
giunn quidem optione pꝛeit:actione vero iuſticia eius
omnino pꝛecedit. Sic enĩ per ſapientiam dicitur. Ju⸗

ſtum dedurit dñs p vias rectas:et oſtendit illi regnum

dei. Juſtus a iuſticia dicitur.que pꝛimo ꝑ vias virtutũ

rectas iuſtificat: vt iuſtificato dei regnum oſtendatur.
Iuſticia poꝛro dei regni eſt ipſa fides ſtipata virtutibꝰ

ceteris ſacramentis atq; mandatis et opibus lvnis: ſiꝰ

ne quibus impoſſibile eſt placere deo et cũ quibus pla/⸗
cetur deo. Ygitur qui non placet deo: non poſſidebit re
gnum dei. Dibi placens ingreditur regnum eius. Et
de abꝛaam dicitur. Credidit abꝛaam deo: et reputatuʒ
eſt ei ad iuſticiam. Et aplus ad romanos. Juſticia at
Dei per fidem ieſu chꝛiſti:in omnes et ſuper omnes qui
credunt in eum. Et paulo poſt. Arbitramur hominẽ iu
ſtiſicari ꝑ fidem ſine opibus legis. Etinfra. Juſtiſicati
igitur ex fide pacem habeamus ad deum:ꝑ. dñm nẽm
ieſum chꝛiſtum: Ygitur iuſticia regni der pꝛimo querẽ⸗
da ſides eſt. ſine qua et ante quam nihil aptum nihil re
ctum ad regnum dei queritur. Et ſi quereretur: nõ in⸗
uemretur. Mꝛimo ergo ſides querenda eſt. Sed quo-

modo queritur:que nullo modo aliter qᷓ; ꝑ infu ſionez

habetur. Si wero infunditur:fruſtra queritur ſi iam in
fuſa coꝛdibus fuerit. Ged ſi ad incredulos ſeu extra ſi⸗
dem poſitos dictum infertur: omnes querere debent
quod magis catholicum eſt. et quod ſanius et boneſii⸗
us et quod altioꝛi pꝛemio terminatur: et tunc cum in⸗
uenerint credibilia huiuſcemodi dare voluntatẽ ad fi⸗
dem quam ſolum deus infundit:maxime cum videant
validis teſtimonijs roboꝛatam. Si vero ad iam credẽ
tes hic ſermo directus eſt queſitio iuſticie regni dei ad

4.

Decimuas

opera fidei oꝛdinatur:quoniam ſides ſine operib moe/
tua eſt. Et hec eſt iuſticia regni dei cunctis renatis in fi,
de:ꝙ ea que ſunt apta et oꝛdinata regni dei operemur
ſollicite atq; incunctanter ſcõm rationem fider. Hec au
tem iuſticia veteris teſtamenti nõ fuit iuſticia regni dei
qm̃ nemo ex illa factus eſt aptus regno dei: ſicut apoſto
lus ad romanos ⁊ ad galathas conteſtatus eſt. Ged vt
ſuperius dictum eſt iuſticia ſupabundans ſcribis 7 pha
riſeis: niſi iuſticia veſtra abundauerit ſup ſeribarum er
phariſeoꝛum:non intrabitis in regnum celox. Ylla er⸗
go que abundabit:eſt iuſticia regni dei. Eſt etiam iuſti⸗
cia regni dei negatio et abrenunciatio regni mundi:ſi /
cut ante pilatum chꝛiſtus teſtatus eſt. Regnũ meum
non eſt de hoc mundo. Et alibi eum fugiſſe legimus et
queſiuiſſe latibulum: ne poſt miraculum panum veni⸗
rent homines et facerent eum regem. Non aũt excludi⸗
mus ex his regna mundi in iuſticia ſeculari regenda ꝑ
reges et oꝛincipes:ſed affectum gloꝛie mundi in ommi⸗
bus condemnamus. Yuſticia regni dei eſt ꝑ opera ſub
deo condemnata et iudicata voluntas hoĩm intolleran
tia impoſitoꝛum et adimpletione iuſſoꝛum. Yuſticia re
gni dei eſt cõuerſatio in terra facta celeſtis: iuxta quod
aplus ait. Moſtra conuerſatio in celis eſt. Omnis vir/
tus.omnis affectio.quelibet actio deo gkata. eſt iuſticia

regni vei. Voe vero chꝛiſtug eſt iuſticia potioꝛ regni dei
Alit eniĩ aplus. Qui factus eſt nobis iuſticia. Qm̃ niſi .
8 gnum dei: d quo aliquid doctũ eſt. Hic po0ſt

patris ipſius.Queſita vero et obtenta iuſticia faciliꝰ
eſt queſitio regni vite agende:faciliſq; ingreſſus in ilõ
Et vt audacter dicam:querere iuſtidam eſt querere re⸗
gnum. Illã habere:in regno eius eſt manere. Regnuz
ro vite ſperande huic omnino cõiunctum eſt:vt tran
ſito ponte moꝛtis introeatur in illud. Hois primo que⸗/
ſitis hec omnia que gentes inquirunt adiſcientur no⸗
bis:velut ſi illa ſubſtantialia ſint hec vero non ſubſtan
tiua ſed adiectiua dicantur. Iterum velut contra perni
cioſum malum ad negationem ſollicitudinis reconuer/
tit ſermonem. Graue malum eſt quod totiens fieri de⸗
negatur:ſatiſq; impꝛeſſum in coꝛdibo quod tanta repe⸗
titione verbvꝛum abradit dicens. MNolite ergo ſolliciti
eſſe in craſtinum. raſtinus eni dies ſollicitus erit ſibi
ipſi. Sufficit enĩ diei malicia ſua. Quanqᷓ; omnino
Diſſuadest ſollicitudinẽ.non tñ omnino excludit. ſed il
lam infra terminos omnino coartat.cum pꝓhibet om⸗
nino de craſtino cogitare. futurim tempus remouens
ne in ſollicitudinẽ veniat. cum nemo ſciat quid pariat
futura dies homini vitam an moꝛteʒ. Pꝛo preſenti eſt

adhibenda cura ſollicita euadendi. NHec dies diem in cu

ra pꝛeueniat:me vno die ſollicitudo duplicetur. pꝛeſen⸗
tis tpꝑis et futuri. Habet ommis dies ſollicitudinẽ ſuã:
pꝛo eo ꝙ dicit ſufficit diei malicia ſua.que ab eo eſt ali

quis aliquid impertinens facere moliatur. mnis igi

tuc dies pꝛo emolimento ſno ſuam maliciam hahet.

De miſericoꝛdia pꝛoximis impendenda. Secunduʒ
Lucam. Capitulum.XLII.
St cunctis fidelibus foꝛma miſericoedie pͦ
e rogata:cum ad ſimilitudinẽ dei patris opoe
teat miſericoꝛdiã ꝓximis exhibere. Sed ad
hec quis idoneus vt deum patrem imitari
quis poſſit in vnis operibus ſuper terꝛam:cum ſalua/⸗
toꝛ dicat.l Eſtote miſericoꝛdes ſicut et pater wſter mi
ſericoꝛs eſt. . Si ad dei foꝛmam et ſimilitudmẽ opo⸗/
teat eſſe miſericoꝛdes.pꝛius expedit inueſtigare miſeri⸗
coꝛdiam dei.et qualiter miſeris miſericoꝛs factus eſt.
Nõ eſt a nobis ſua miſeꝛicoꝛdia inueſtiganda. niſi cum

N
nf
n
an.
W

1pt
be
et
er⸗
nſtin

ſ

dum
er
nii/
i⸗/
m⸗
ſub
dan
gre
Guod
Syit⸗
hſien
r
niſi,
Unnß
alis
115
1t/
n;
an
ner
no⸗
bſtan
ſani
nber
ide
lee⸗
lati
ſbi
no
Gll
y
9
t
ſt

ni

—*
—

. — — —. —

De ſermone montano domi.ſaluatoꝛis.

contrabitur ad miſeros:quoniaʒ qui miſeria carent mi
fericoꝛdia non indigent. iſcdia dei deus eſt.et ipᷣe im
perſcrutabilis eſt. Non autem omnino latet quomodo
miſertus eſt. qm miſeris ex ſcriptura cognoſcimus ex
ñnide tenemus ꝙ miſericoꝛs eſt deus.odiens viciũ ⁊ ſer
uans creatum. Sed quomodo miſertus. Audi pſalmi
ſtam. Quomodo miſeretur pater filioꝛũ miſertus eſt
dñs timentibus ſe.qm̃ ipſe cognouit figmentum nĩm
Hecernendũ eſt inter naturam quam deus condidit.

et iniquitatem quam homo ſua puerſa voluntate com/⸗

mittit. Igitur ꝓpter creatum dimittatur malefactum
et pꝛeſtetur venia ſi petatur:et ſi nulla inter ſit offenſa.
Cum cognoſcimus alicuius miſeriam moꝛe dei opem
miſcðie impendamus:qui velut pater nullo merito pᷣ⸗
cedente nulla in poſterum ſperata mercede amoꝛis gra
tia liberalitatis intuitu filios ſuos quos genuit nutrit
Sic deus pater quos creauit miſeretur fouet nutrit:
qm̃ bonoꝛum ntᷣoꝝ ipſe nõ indiget. Miſeretur deus ani
mabus cum iniquitati ſe tradunt.cum a virtute defici
unt.quas expectat ad penitentiã: cum reuertuntur mi⸗
ſeratus dat indulgentiam. Miſeretur coꝛpibus homi⸗
num:pꝛo quibus tue alimenta beneficio nature mini⸗
ſtrat. Sic ⁊ nos cum cognouerimus miſerias huiuſce
modi pꝛo modulo noſtro miſericoꝛdie bñſicia impenda
mus:non inquirentes merita quod ſpectat ad iuſticiaʒ:
ſed ſubuenientes indigentie quod ſpectat ad miſericoꝛ⸗

diam.

De iudicio temerario deuitando.quod et iuſta pena
conſequitur. Secundum Mattheum et Lucam tm̃
Capitulum. XLIII.
Olite iudicare: et non iudicabimini. Nõ
n ſunt temeraria uudicia in quempiam iaculã
da:matura nõ ſuggerit.diſſuadet ratio.repu
gnat virtus.et mos humanus omnino diſ⸗
ſentit. Et faciẽtibus ex equa ſeu amplioꝛi pena intermi
natum eſt. ꝛohibetur hominibo a deo ne aliquid ma/
lum ſiat et bonum omnino fieri ſuadetur:ſed non eo in
tuitn quo deo malum noceat:quia nihil ei nocere po⸗
teſt.aut quod diſpliceat qm̃ ipſe paſſiones non recipit:
ſed ex eoꝙ malum nature hominũ aduerſatur:et bonũ

confert ſibi ad viaticum et ad pꝛemium. NHos aũt quo

rum intereſt oꝑari debita et iniuncta et vitare delicta ſi
ue peccata potius debemus abſtinere a delictis ſiue ꝑec
catis qꝛ offenditur deus:qᷓ;ꝙ nobis pena ſenſibilis aut
ꝙ diuina ſepatio inferatur. Uſurpatio eſt ſuꝑioꝛis au⸗
ctoꝛitatis et certe ſcientie iudicis omnia cognoſcentis:
pꝛoximum iudicare. EInde homini auctoꝛitas ſuꝑ pꝛo⸗
ximum. Vnde ſibi certa ſcientia de crimine pꝛoximoꝝ.
Si aliqñ eſt auctoꝛitas foꝛte ſcientia deeſt. ſi adeſt ſciẽ⸗
tia quandoq; auctoꝛitas deficit. Si vtrũq; adeſt decer⸗
ne de pꝛoximo:ſi vtrunq; deeſt relinqne ꝓxrimum domi⸗/
no ſuo auctoꝛitatẽ et ſcientiam certam habenti.Aucto⸗
ritas quidem et ſcientia iudiciũ irrepꝛehenſihile faciũt
udicandi temeritas omnino eſi peccatum. Hinc apo
olus alioꝝ iudicatoꝛes acerrime repꝛehendit Tu quis
es qui iudicas alienum ſeruum. Suo vño ſtat aut ca⸗
dit. Et paulo poſt. Cu autẽ quid iudicas fratrem tuuʒ:
aut tu quare ſpernis fratrẽ tuum. Omnes enĩ ſtabimꝰ
ante tribunal chꝛiſti. Et itaq; vnuſquiſq; noſtrum pꝛo
ſe rationem reddet dveo. Mon ergo amplius inuicem iu⸗
dicemus:ſed hoe iudicate magis ne ponatis offendicu⸗
lum fratri vel ſcandalum. Et ad choꝛintios. YItaq; no⸗
lite ante tpus iudicare quoaduſq; veniat dñs:qui et il⸗
luminabit abſcondita tenebꝛaꝝ:et manifeſtabit conſi⸗
lia coꝛdium. Aeruntamẽ omne malefactum cadit ſub
iudicio ratõnis:ꝙ ſit vituperatõe dignum. Sed aliud

eſt iudicare quod perperam factum eſt: aliud iudicare fa
cientem. lliud iudicium ſuſpitõnis:aliud veritatis iu⸗
dicium. Aliud uudicium amoꝛis: aliud iudiciuʒ quod ex
odio aut ex inuidia ꝓcedit Aliud iudiciũ culpe: aliud ius
dicium quanta male agens ſit pena plectendus. Aliud
iudicium quod ſolo coꝛde ↄcipitur et tenetur: aliud qð
oꝛe de pꝛoximo ꝓſertur ad pꝛorimũ. Pꝛoinde ſequitur
In quo enĩ iudicio iudicaueritis iudicabimini. et in
qua menſura menſi fueritis remetietur vobis. Hoc
quidem dictum eſt ad terrendum: ne fiat iudicm. Hoc
vero quod ſequitur. ꝙ ſuo demerito iudicandus alium
iudicandum ſua temeritate non iudicet: idcirco vnuſ⸗
quiſq; ad ſui conſiderationẽ remittitur. Quid autem
vides feſtueam in oculo fratris tui:trabem aũt in oculo
tuo non conſideras. Aut eccetrabes in oculo tuo. HMy⸗
pocrita eijce pꝛimum trabem de oculo tuo:et tunc vide
bis eiſcere feſtucam de oculo fratris tui.

M. lona ſpiritualia non ſunt cõmunicanda puerſis.
Scom Mattheum. Capitulum. XI. IIII.
Obilitas rõnis humane colligitur ab illa ra
n tione que omnia ſcom rei veritatem cõtinet
et decernit:et colligendonudicat.vt digna di
gnis.et nulla indigna digniſ.et nulla digna
tribuantur indignis. Eregione aũt facta: puerſos no
xios conſueuerunt habere ſueceſſus. Heq; pꝛecioſitas
rerum impꝛobis et imperitis tractatoꝛibus cõmitten⸗
da eſt. Neq; dignũ ducitur: vt filij regum alendiet mo
rigerandi ruralibus cõmittantur. Mil pꝛecioſius diui⸗
nis verbis atq; ſacramẽtis. Nemo nobilioꝛ dei filioqui
continetur in eis. Et quod ſanctum eſt opoꝛtet imma⸗
culate ſeruari. Et in veteri teſtamento lauabantur: qui
vaſa dñi contrectabant. Et pꝛeceptũ erat. Mundami⸗
ni qui fertis vaſa dñi. Et panes ꝓpoſitõnis comedere
non debebant:niſi mundi a contactibo mulieruʒ. Nunc
a ſaluatoꝛe phibetur.. Nolite ſanctum dare canibo. Ne
qʒ mittatis margaritas vtas ante poꝛcos. ne foꝛte con⸗
culcent eas pedibus ſuis:et conuerſi dirumpant vos.
Sanctum quidem eſt om̃e quod ſanctificatur per vr⸗
bum:omne quod expedit inuiolabiliter obſeruari.Ca⸗
nes ſunt innitentes rationibus et ſermonibus impoꝛ/
tunis. Margarita precioſa.ſecreta dei dicuntur. Poꝛci
a voluptate detenti qui ſancta et pꝛecioſa vilipendunt.

et ſepe aduerſus largitoꝛem deſeuiunt·

De ſecuritate data petendi et fiducia impetrandi.
Scoöm Mattheum.ʒ Caplm. XIL. V.
Vn erat hominibo cauſa neq; iuſta ratio vt
n a deo aliquid poſtularent:niſi filus eternus
eius.per omnia ſibi equalis factus homo ꝓ
nobis dediſſet audaciamet impetrandi fidu
ciam largiretur.velut qui ꝑ omnia nouit ab eterno pa⸗
ternam voluntatem. eterne nos diligentem anteq; eſſe
mus. Et factos etiã ntis exigentibo meritis.non dereli
quit nos.ſciens eternũ patrem miſericoꝛdiap plus wel⸗
le dare qᷓ; nos velimus accipere.nobilioꝛiq; modo dita⸗
re qᷓ; nos pꝑetere cognoſcamus.cum pꝛius docuit dicere
pater noſter.et que petenda ſequũtur. Nunc paternam
liberalitatem ediſſerens.agitat ad petendum dicens:
LPetite et accipietis.querite et inuenietis.pulſate et
aperietur vobis. Omnis enim qui petit accipit.et qui
querit inuenit.et pulſanti aperietur. Nullus igitur in
petendo tardus.in querendo ambiguus. in pulſando
ebes.cum dñs ſit in dando liberalis.in querendo ſe of⸗
fert requiſitus.in pulſando eſt oſtium factus.Arguit ex
hominibo ad deum,qui cuncta omni bonitate pꝛecel i⸗

Liber

vt pꝛomptioꝛes ſint homines ad petendum. Aut quis
ex wopis homo.quem ſi ꝑetierit ſlius ſuus panem:nun
quid lapideʒ poꝛriget ei.Aut ſi petierit piſcem: nũquid
ſerpentẽ woꝛriget ei.Aut ouum:munquid ſcoꝛpionẽ poꝛ⸗
riget ei. Si ergo vos cum ſitis mali.noſtis bona data
dire ſilijs vtis:quantomagis pater veſter dabit ſpiri⸗
tum bonũ petentibo ſe. Clarent iſta ꝑ ſingula: et alibi
in hoc opere ſunt diſſertg.
De illa ꝑte oꝛiginalis iuſticie que cum pꝛoximo aut
inter homines eſt ſeruanda. Secundũ Dattheum.
Capitulum. xL. vVI:
Piginalis quideʒ iuſticia in coꝛdibus hoĩm
o ſcripta fuit:nec ſonuit verbo ſeu lĩis erarata
eſt. Eo ipſo ꝙ homo ad imaginem dei factus
fuit.illam accepit ꝓthoplaſtus maxime quia
cõpletus creatus eſt:vſq;ʒquo natura pᷣt quos edit par⸗
uulos ꝓuelxre. eteri aũt ab ioſo genitiꝓpter humane
nature damnatam ꝓpaginem nõ ſtatim cum nati ſunt
illam adoꝛiuntur:ſed paulatim coaleſcunt ad illã. Dif⸗
fert quidem homo a bꝛutiſ: et ex eo ꝙ ꝑ rationẽ ab alijs
animalibo attollitur ſentit legem oꝛiginalis iuſticie.cõ

ſentitq; ſibi et alludit et placet in illa cum etas accreue⸗ .

rit:que lex ſi apud homines incoꝛrupta man ſiſſet: neq;
moiſaica neq; lex euangelica in lationibo neceſſarie fu⸗

iſſent. Sufficiebat eni illa ad omne placitum dei p ſa⸗

lute noſtra. Que coꝛrupta nunqᷓ; ad plenum potuit re⸗
parari.anteq; dei filius mundo in carne viſibilis appare
ret.cuius doctrina qᷓ́;uis magna credibilia ſuphabeat:
tota tñ hoc intendit et facto et exemplo chꝛiſtus oſten⸗
dit vt oꝛiginalis iuſticia refoꝛmetur.Alit eni.. Omnia
quecunq; vultis vt faciant vobis homines et vos facite
illis. Hec eſt eni lex et ꝓphete.Repetit ieſus quod ſcri
ptum fuerit a pꝛincipio in coꝛdib hoĩm.abſq; quod vo
ce aut litteris traderetur:videlicʒ qualiter conuiuendũ
erat ex mutua ſubuentõne aut obſecundatione pſona/⸗
rum et reꝝ. De fiendo dumtaxat ꝓlata eſt:non de nefi⸗

endo iuſticie oꝛiginalis doctrina. Sed omne fiendum

neſiendum excludit. non aũt neſiendũ fiendum inclu⸗
dit.qm̃ omne affirmatũ halet omne aliud ſua ratione
negatum:non tñ omne negatũ habet aliquid aliud ſua

ratione affirmatũ:Ac ꝑ hoc quod de oꝛiginali iuſticia di

citur ꝑ affirmatõem etiã ꝑ negatõeʒ exponitur vt ſi fit
qð iuſtum eſt quod iniuſtũ eſt neſiet.Non aũt qð dici⸗
tur reconuertitur:vt ſi non fit iniuſtum ꝙ iuſtum in
actõne conſiſtat. Ygitur ſi ſic iuſſum eſt ꝙ omnia que
nobis ſieri volumus alijs faciamus. ex hoc penitus ex⸗
cluditur ꝙ ea que nobis nolumus fieri nullis alijs in/⸗
feramus. In bhoc eſt lex ſcilicet moiſaica diſpoſita in ma
nibus angeloꝝ in monte ſyna.put ille diticeus ad pꝛo⸗
ximum oꝛdinatur in ſeptem videlicet: non aũt in illis
tribus pꝛimis que ſolũ oꝛdinantur ad deũ.Non eni ie⸗
ſus de illg pte oꝛiginalis iuſticie læc aiebat.ſed de illa P
quam boies inter ſe debent viuere iuſte.moderate ma⸗
gnanimiter.pſeuera nter acq; pꝛudenter:vt nemini ſi⸗
at vlla iniia et omnibo vt ꝑſonis ꝓpꝛijs ſeruiatur.Mõ
ſolũ lex ſed etiã ꝓphete in iſta iuſticia oꝛiginali conſiſiũt
non in his que futura vaticinando dixerũt: ſed in his
que de oꝛdinatis moꝛibo tractauerunt. Et vt pſtringaz
omnis doctrina ſimpliciter docens aut que a paralvlis
trahi pᷣt. ſiue ab hiſtoꝛijs tropologice ſumi.ſiue a figuriſ
ſiue a ꝓplætijs accipi.que moꝛes bonos edificet:legẽ oꝛi
ginalis iuſtioe fouet. Amplius aũt chꝛiſtus ꝑ euange⸗
lium finem ad pꝛincipiũ recõuertit. Agendoꝝ oꝛdo et
pꝛincipium.oꝛiginalis iuſticia fuit. Oꝛdo poſterioꝛ do⸗
ctrina euangelica.poſt quã nulla melioꝛ et aptioꝛ ad dei

regnum ad complendũ dei placituʒ: et oꝛiginali iuſticecie

2

Decimus

nulla connerxio:. Pꝛimarius oꝛdo conuiuendi oꝛigina /
lis iuſticia:ſecundarius lex euangelica: et in vnũ ꝑiter
de cõuiuendo coeunt. Illa ſcripta ſolũ in coꝛdibb non
exarata lẽis nõ docta verbis:iſta vero coꝛdibo infuſa nõ

ſcripta:et ltis exaraturet verbis docetur. Heilla quidẽ
pte legis euangelice direrim.que de cõuiuendo cum p⸗
eimis lata eſt:cum pᷣter hoc euangelica lex alia multa cõ

tineat. Pꝛotinꝰ inter hoĩes fuiſſet nulla querela.ſi oꝛi⸗

ginalis de cõuiuendo iuſticia put erat ſcripta in coꝛdib⸗
ſtetiſſet in moꝛibus. Sed illo ab illa inuiſibili ſcriptõe
iuſticium factũ fuit.Nam de ſupꝑioꝛi pte illius iuſticie
inobedientiã cecidit adam. Erat eniĩ ilius iuſticie ſupe⸗
rioꝛ gradus:vt homo tanqᷓ; inferioꝛ ꝑ omnia ſe teneret
ad deum.Alioquin ad ſeipſum ſua volũtate factus ſub⸗
deretur miſerie:et ſuoꝛuʒ inferioꝑ pꝛo inobedientia in
obedientiã pateretur. Inferioꝛ vero gradus huius iu⸗
ſticie in cõuiuendo cum ꝓximo con ſiſtebat.a quo pꝛi⸗
mus coꝛruit ꝑ inuidiã ad fratrẽ obſtinatus cayn:ſed vn
de caſusa quacũq; iuſticia inde luitio toꝛmẽtox.et vn⸗
de obſeruantia inde fruitio pꝛemioꝝ. Et vt iam dictuʒ
eſt talio iuſticie oꝛiginalis pꝛeceſſit:et talio moiſaice le⸗
gis ſubſequitur. Nunc vero talio euangelicus abꝛoga⸗
to moiſaico:talionẽ oꝛiginalis iuſticie reuocauit.

Me duplex eſt poꝛta ſimiliter et via ſceʒ pditionis et vi
te:quarum vnam intrare alteram declinare ſaluato⸗
ꝑſuaſit.Scom Mattlxvu. Caplin.XLvVII.
Ecundum diuerſitatem ciuitatum et ciuiũ
S et eis pꝛeſidentiũ poꝛte ſunt cõſtitute ſimi⸗
liter:et vt nec aliũde aut aliter poſſit eſſe in⸗
greſſus.nec ſpacioſitas aut anguſtia ſit ipax
niſi vt reges decreuerint. Quanqᷓ; om̃e creatum quedã

ſit vnitas ſub vno dño deo eterno viuo et vero impꝛe⸗

dabiliter cõſtituta:attamẽ ex voluntate et exmoꝛib di⸗
uiſio facta eſt vniuerſoꝝ dño deo ex creature ſue deme⸗
rito ꝑmittente:vt queda pars vocetur cuitas dei:que⸗
dam vero ciuitas diatoli nũcupetur. Moꝛta quidẽ ⁊ viꝗ

ciuitatis dei:anguſtum habet ingreſſum. Ciuitatis ve⸗

ro dialvli poꝛta et via:ſpacioſum introitum poſſident.
Sũmuſq; impatoꝛ atq; conſultoꝛ tonoꝝ oĩm atq; poti
oꝛum ieſus:diſuaſoꝛq; ſub interminatõne maloꝝ dixit.
LIntrate ꝑ anguſtam poꝛtam:quis lata woꝛta et ſpaci⸗
oſa via eſt que ducit ad ꝑditionem:et multi ſunt qui in

trant ꝑ eam. Quaʒ anguſta poꝛta et arta via eſt que du

cit ad vitam:et pauci ſunt qui inueniũt eam. Inap⸗
tione aũt oꝛis pꝛima huius ꝓmulgandi ſermonis. re⸗
gnum celox ſpiritu paupibus pollicitus eſt: et multis
agentibus recte varifarie loquẽdo de beatitudine repꝛo
miſit. Et ꝑ abundantioꝛẽ iuſticiã monſtrauit illud poſ⸗
ſe compecſvndi:docuit petendũ pꝛo illo et in illo theſan

riſare ſusſit:ante omnia ipᷣm querere ſtatuit.Nũc neali
gquis erret ab imperitia: poꝛtã oſtendit et viam vtraq;

foꝛe omnino anguſtam. Minus eni in anguſtis:in ſpa
cioſis vero erratur ſeꝑe atq; facilius.Lata poꝛro eſt poꝛ⸗
ta et via ꝑditionis vtiq; ſpacioſa: et multi gradiuntur
intrantq; ꝑeas. Vnde lata. Pernicioſa licentia vten⸗
doꝛum:qua quiſq; querit et vult omnibo vti pꝛo libito

Wluptatis omni habenatõne reiecta ratõnis et legis.

Vnde via ſpacioſa.Quia nullis coartata limitib. Et
illam gradiens vt appetit:pꝑ deuia queq; tendit. Huius
vie terminus huiuſq; poꝛte ingreſſus tendit ad ꝑditio⸗
nem:eo demerito quo quis cõuerſatus in ꝑditis moꝛi⸗
bus ſaluantẽ abhvꝛruit legem. Et multi quidẽ non con
ſiderantes huiuſcemodi finem et terminũ:pꝛimi aſpe⸗
ctus atq; ingreſſus amenitate delectati.ꝑ eas intrepide
atq; letantiſſime gradiuntur. Tota pꝛotinus e regione

ſö

lw⸗

i
in/

n
wi

e
un
V.
uii
mi⸗
/
i
pre,/
di

l
in
n

1

— G —— — — — —.

— —

— — — —

N.

ſtrata eſt via.conſtructa eſt poꝛta que pducit ad vitam.
cum animus ci legibus angitur nealiquid cõcupiſcat
illicitum: et habenatur coꝛpus ne effluat in nimiũ atq;
ſuꝑfluum. Sed pauci qui querant: et qui gradiãtur et
intrent. Sed qo eſt ſeculi amatoꝛibo latũ ⁊ ſpacioſum
ad patriam ſuſpirantib pnicioſum videtur. Et quod
artum dicitur inſpecto fine. coꝛde in dei amoꝛe amplefa
cto pmptiſſime gradiendũ aſſumunt:iuxta ꝓpheticum
dictum. Eliam mandatoꝝ tuoꝑꝝ cucurri: cum dilataſti
coꝛ meum.
De cautela a falſitatibus hoĩm et modo cognoſcen⸗
di. Scom Mattheũ. „Capkm. XI. VIII
Eritas et falſitas modis omnibo aduerſan/⸗
v tur:nec inter eas fedalicius aliqñ locum ha
bet. vt poſſit ad concoꝛdiã puocare. Vna tñ
clareſcit ex alia:et cognoſcitur vna p alteram
Relucet pamplius veritas:cum a falſitatibo impugna
tur. Inuincibilis quidẽ eſt: ſupari nequit. uum cõ/
trarium atq; emulam non ſimit incognitũ:ſed detegit
et pꝛodit.Ald cuius pbationem falſitate vſtitos omni⸗/
potens deus pmiſit inſurgere. Et ſaluatoꝛ oĩm dñs et
magiſter ſuadet cautelam:ne falſitatibꝰ hoĩes inuoluã⸗
tur:et ne ſuſcipiant falſa pꝛo veris dicens.. Attendite
a falſis ꝓphetis qui veniũt ad vos in veſtimentis oui⸗
um:intrinſecus aũt ſunt lupi rapaces.A fructibo eoꝛuʒ

cognoſcetis eos. Ad falſitatem cauendã ſatagit omſiis
veritatig amatoꝛ.et nemo falli vult:qᷓ;uis fallere querit . E Alis . B
lit dñs am mirabilẽ ſanctũ ſuum. Et nomen eiusam⸗
mirabile eſt in vniuerſa terra. Et anteq́; naſceretur p⸗

et velit. Ad ſeipᷣm illam dici quilibet amat:non aũt om
nis eadem lege refundit in primũ. Sed qm̃ falſitas ne
glecta ſeꝑe a deo fecit diuoꝛcium et penis innexit que ꝑ
humana oꝛa tranſfunditur: ideo ſaluatoꝛ ꝗ hetis fal⸗
ſis pꝛemonet attendere id eſt cuſtodire:qui moꝛibꝛ om
nibus humilibuſq; verbis manſuetudinẽ et ſimplici⸗
tatem ouinã oſtenduntantrinſecns aũt ſunt lupi rapa

res. ad raptum ſc bonop rerum quarumcũq; delectabi
lium.inhiantes ſtudenteſq; rapere perperaʒ niſi gratis

accipiant: falſi ſunt. ”8
Me auditoꝛes et factoꝛes verbox chꝛiſti incõcuſſibilẽ

poſſident ſirmitatẽ. Auditoꝛes vero et non factoꝛes
ruine patebũt. Scom Mattheũ. Capm. XI. IX

Alide virtutis ſunt verba chꝛiſti:ſi deducau

v tur in actũ. Non tñ ocioſe audita conferunt
anditoꝛibo firmitatẽ. Oagiſaũt eoꝝ auditio

cum inſactione:ruinam in auditoꝛibdopera/
tur. Yuſto tñ merito ſolidant: et iuſto demerito depel⸗
lunt in ꝑꝛeceps. Non eſt firmitas ſed infirmitas in ho⸗

minibo:q;obꝛem dicebat dauid. Mſerere mei dñe qm̃
infirmus ſum. Et ſalomon. Homo infirmus et exigui
tpis. Et ab hominib firmitas queritur. in rebusa deo
creatis nõ inuenitur. Vlerba chꝛiſti oꝛdinãt ad frrmita
tem cum inuitãtad ſidem:ꝑ quam homo fundatur in
chꝛiſto qui mobilis eſt. qꝛ deus eſt. Et petra erat. Eua⸗
dent ſpem:ſed in chꝛiſto et ꝑ chꝛiſtũ. DHocent quid dili⸗
gant ad charitatẽ ſcʒ ipᷣm verum et ſummũ deum:ſine
quo omnia ſunt infirma et vanitati ſubiecta: cum quo
cũcta ſolidantur. Gactio quidẽ vertoꝝ chꝛiſti eſt vt ipſi
adſxreamus.in ipo maneamus.ipᷣm diligamus.in ipſo
ſperemus. ipᷣm vita et moꝛib imitemur:et efficitur fir
mitas que ab hoĩbus queritur Hinc igitur ſaluatoꝛ ait
Omnis ergo qui audit verba mea hec et facit ea: aſſi ⸗

milabitur viro ſapiẽti qui edificauit dmũ ſuam ſupꝛa

petram. Et deſcendit pluuig et venerũt flumina et fla⸗
uerunt venti:et irruerũt in domũ illam et noncecidit:
fundata eni erat ſupꝛa firmam petrã. Er ſitu firmitas

eſtet ex virtute fundamenti qð eſt chꝛiſtus ieſus. pᷣter

Deſermone montano domi. ſaluatoꝛis.

quod aliud ponere nemop̃t vt ait apoſtolus.qui pꝛeſtat
tuitõnem ab omnib que poſſent inferre ruinam. Plu
uia flumina et venti ad ea referuntur queſi pũᷣaliter ſeu
inuiſibiliter cõcutiunt. Et nulla ſapientia in mentibꝰ
et moꝛibo maioꝛq;ᷓ ſic ſituari ſicq; fundari ꝙ nõ poſſit
concuti.et ſi concutinõ ſubuerti.Difficilimũ quidẽ eſt
imo impoſſibile nõ tentari:ſed ratione fundamẽti cer⸗
tiſſimum atq; facillimũ eſt a rnina defendi. Et omnis
qui audit verba mea et nõ facit es.ſimilis erit viro ſtul
to qui ediſicauit domũ ſuam ſupra arenom. Et deſcen⸗
dit pluuia et venerũt flumina et flauerũt venti.et irru⸗
erũt in domũ illam ⁊ cecidit.et fuit ruina eius magna
Ommnis qui ſup tpalibus ſuã ſpem ponit ſaltim mente
nõ auulſus a mundo.ſe ad pꝛecipitiũ coaptauit vicioꝝ
atq; penarum.
De ammiratõne turbax ſupmontano ſermone. ac
ipſius ſermonis excellentia. Secundũ Oattheum
Capitulum. L..
E ſactum eſt cum conſummaſſet ieſus wer
e ba hec. ammirabãtur turbe ſi uꝑ doctrina eius
Erat eni docens ſicut ptãtem habens.et nõ
ſicut ſcribe eoꝝ et phariſ. ei. Perfſecit ieſus
verba concepta ꝑ vocem extra ſonantẽ. qui nõ foꝛtuitu
et impꝛou iſe aut imptinẽter ſeu incapaciter. ſed er nul
lo repꝛeſynſibilia imo p omnia cõmendabilia verba lo
quebatur. Quia vt alibi de ipſo ſcriptũ eſt. nunqᷓ ſic lo
cutus eſt homo.immirabilis doctoꝛ.qm̃ in omniba fe⸗

phetatũ eſt, ꝙ rocaretur ammirabilis. Ammirabilis do
ctrina. ſapientiã omnẽ complectẽs ⁊ercedeng. Ygitur
merito turbe ãmirabãtur. audiẽtes doctrinã ſuß natu⸗
rã ſupᷣ intellectũ et ſenſuʒ. extra vſum et cõem docendi
modum. Sepe in euangelio lectitamus.ꝙ doctrina ie⸗
ſu audientiũ animos in ammiratõne ſuſpendebat. Au⸗
ctoꝛitatiue quidẽ docebat.qm a deoo patre oẽm accepat
ptãtem.et tanq; doctrine omniſq; ſapiẽtie conditoꝛ.nõ

tanq; alterius p ſtudium acquiſite ſcientie pmulgatoꝛ

Theſauri quidem erant in eo omnis ſapientie et ſcien⸗
tie abſconditi. Etiam alias ammirate ſunt turbe ſuper
doctrinam eius dicẽtes. Quomodo hic ſcit litteras cõ̃
non didicerit.Necnõ iſte ſermo montanus pomnia ex⸗

