Inj hoĩs factiet filij regni dei. Aut ſcom aliam tranſſlati

onem.qꝛ ſemen bñdictum eſt.vt hoc alia eſaie aſſertio

teſtatur. Omes qui viderint eos agnoſcent illos.quia

iſti ſunt ſemen cui bñdixit dñs/Oed que ſunt ʒijania
inter ſemina benedicta.ipᷣe ſaluatoꝛ edixit.ciʒama ſunt
filij neq;:quoꝝ ſatoꝛ diabolus inumici hoĩs noĩe appella⸗

tus.Hon deriuemus explanatõem in alteram ꝑtem ab

intentõne ſaluatoꝛis ũi ſunt neq́; filij videam
magis aũt ne noſipᷣi ſimus vtiq; caueamus. Neqᷓ; ſi
dicipñt:omes quiad fidem chꝛiſti nõ veniuũt. Se
m̃ chꝛiſtus de oꝛtu nouelle eccleſie loquebatur que re
gnum eſt exercitãde militie cuius filios ſeminauit no⸗
uicios aplos ꝑ verbũ ſeminis eius.qui ſpũs pꝛimitias
habuerut:et ipi ex chꝛiſto ſatoꝛes etiã facti ſunt:qui eũ⸗
tes et flentes mierũt ſemina ſua. homines plurimos
ſemina fecerũt et regni filij facti ſunt. inter quos ſunt
a diabulo ʒiʒania ſemnnata. que a ſaluatoꝛe chaſto filij

neq; dicũtur:quos alios eſſe nõ dixerim niſi hereticos

aut poſt fidem ſuſceptam quomodohibet Peccatoꝛes. de
quib ꝑ ſingula velle diſſerere ipa pliritas amnimos fati
garet. Elnum tñ de omibus aſſeram.ꝙ oñies hi ſunt ſi

lij nequã qui firmat ſibi ſermonem neq;. Se quibo per
plalmiſtã dicitur. ꝙirmau erũt ſibi ſermonẽ nequam.

Firmant ſibi ſermonẽ nequam om̃jes credentes ſugge⸗

==

ſtioni ſathanice:blandicijs mundi.delicijs carnis:ſenſu
ali et humane doctrine.ſermoni terrenti a veritate ſeu
a virtute hoĩeʒ auertenti:et moꝛes ꝓpꝛios huiuſcemo⸗
di confoꝛmaãtes/mnmicus homo diabolus eſt: nonꝙ
diabolus homo dut homo diabolus natura ſit.ſed offi⸗
cio pꝛauo et ſimilitudine mala. Nam ⁊ de iuda ſaluatoꝛ
ipe dixit. Monne duodecim vos elegi:et vnus ex vobis
dialolus eſt.vt homo diabolus ⁊ diaboluſ homo exma
licia merito dici pᷣt.Cuiũs opᷣatione quia malus.quiã
ſathan.quia dialolus efficiũtur filij nequa.nõ efficien⸗

ldi poteſtate ſed aſtucia ſuggerendi. Non eni pᷣCᷣt mutare

4

ſubſtantiã.ſeu naturam.neq; cuiſpi voluntatẽ. qᷓ;uis
ꝑmittente deo ſuggerendi et ſuadendi habeat ptãtem.
Mon eni actõne ꝑſonali dialvlus nequã filios ſupſemi
nauit inter filios regni dei.ſed cum inui ſibiliter fallit.

/

ſalſum pꝛo vero miniſtrans aut cũ timoꝛe plus oppꝛi⸗
mit/aut cum puerſo amoꝛe non diligenda inflectit.

aut plus accendit in minimis.aut cum extinguit ignez

amoꝛis in magtuis,E iñ ſũpioꝛi palola dialvlus dici⸗
tur tollere ei er um de coꝛde ne credentes ſalui fiat.
in iſta vero dicitur poſt ſationẽ chꝛiſti malũ ſerere ver⸗
bum.vt hoĩes filij neq; fiant. Inimicus chꝛiſti eſt. et
omatur aduerſari actönibo eius:et oim ſeruoꝛum eius

impoꝛtunus ⁊ in ſidioſus eſt hoſtis.Et plus ſatagit ſub

uertere quos tinxit aqua baptiſmatis.et eos qui euage
lico eruditi ſunt verbo.qᷓ; eos qui nondũ fidem dñicaʒ
et doctrinam euangelicã ſuſceperũt. Sempꝑ eniĩ delecta
tur maioꝛẽ poſſe inferre ruinam.Abſoꝛbebit enĩ fluuiũ
et nõ mirabit ur:habet fiduciam enĩꝙ ioꝛdanis influat
in os eius.ſcilicet deuoꝛare cupiens in fide eruditos et
ſciens eoꝝ maioꝛem eſſe iacturã:et chꝛiſti maioꝛẽ iniu⸗

riam. ſi ab ipo poſſit eos auereee Ifaſet ad cauẽ
dum.qui pꝛeterq; a magnis et in virtute circũſpectis
niſi cum pcuſſerit nõ ſentitur:necin ſuis ꝓceſſibus co⸗
gnoſcibilem notã facit. Tpe pacis ſepe ſins pilis inter⸗
ficit. Yncautoꝛum nullus effugiet arcum doloſuʒ eius:
60— rn
4 2— )

r Br P
4 b=ſerr e .— 1

r

u rE S r o ,

17

rI ir
—18 —

—————

— — — — — —

4

lef
Uin
in
dalt
ſi⸗
t
4

int

ne
li⸗
gen
Pa
tin
tun

+

li:contra eos qui pꝛeſumpſerũt dicere ꝙ ſic nõ fimietur cum fuerit puerſa voluntas. etia mala ex actõne pꝛoue
ſeculu.quoꝝ faliam opimonẽ ſua ſententia ſaluatoꝛ ab niant. Sed quia ipᷣm per ſe nõ habet exiſtere niſi in al⸗
egit:mam ſi ſeculi conſummatio nõ eſſet.nõ ſic ante cõ qua bona natura conſiſtat:quam ad exxermm ſi poſſit
4 ſummatõem om̃ia quaterentur. nec homini moꝛituro adducere vbi conſiſteret nõ habet. Si vero illam exter
tot infirmitates que ſunt moꝛtis pambula acceſſiſſent minare nequiret ſed minuere.nõ cedit in ilam partem
i mniſi qꝛ om̃mo eſt moꝛte ſoluendus. Supfluum eſt ſecu quaã dmit:ſed in illa remanet quam exterminare nõ po
liconſummatõem exemplis aſſerere aunt röneſunola — tuit. Ac per hoc hac rei vritate cicania in medio tnitici
nr cogit credere patrona ſententia ſaluatoꝛis. Meſſoꝛes in herba creſcente apparere ceperut.Acceſſus ſeruoꝝ ad pa 2

De parabolil

nec declinabit ſagittam pharatre illius: niſi ab inberen
te virtute fuerit loꝛicatus OJeſiis ↄſummatio eſt ſecu/⸗

ſine ſeculi ſunt angeli. Et mira diuine puidentie diſpẽ⸗
ſatio:ꝙ ſint meſſoꝛes:qui nunqᷓ fuere ſatoꝛes. In agri
cultuta ſeꝑe contingit:ꝙ qui ſerunt ſimiliter et metũt.
HMic ſiquidem ſatoꝛ eſt nius hoĩs:et apli et omnes do⸗
ctoꝛes qui venerũt in noĩe ſancto eius. Oeſſio tñ in fi⸗
ne ſecul nõ eis ſed ſpiritibo angelicis tribuetur exercen
da:qui ſemp ciues in ſuperis nunq; in hoc mũdo ſemẽ
verbi deioꝛdine a chꝛiſto tradito ſeruerũt. vt filios re⸗
gni facerent:quanq; multa ⁊ magna in hac vita pficiãt

iuſſu dñi in obſequiũ electoꝝ. Sed hoc ideo ſide pia fie/

ri dixerim:vt metant in fine ſeculi tonos et malos quo
rum ſimilitudinẽ geſſerũt in vita woni hoĩes ſuꝑ terra.
cum eis eterne ſociãdi.mah vero diſſimiles facti ab eis
includantur in illis tetralibus locis:in que apoſiate an⸗

geli merito eoꝝ ſuꝑbie ceciderũt/Cotum wro quod ſe⸗
quitur in huius expoſitõne ꝑalvle:adaptatio eſt ipᷣius.
Quod wero diut.qui habet aures audiendi audiat.hoc
eſt dicere:q audit intelligat ad ſcientiã vt adhibeat cau⸗
telam.ne cedat in ꝑtem ſilioꝝ neq. quoꝛũ eſt ſica dño
terminata damnatio.ſed aſſumatur in ſoꝛtem ſilioꝝ
regni.quoꝝ chꝛiſto miſerante certa erit cum angelis ex
ultatio SGẽd qm in pꝛima edtõne paralvle plurã ſun
poſita due nõ ſunt in explanatõne diſſerta:hbet comice

ad mentẽ reducere.vt tota ꝑpalula pateat:que diuinam
actõem ⁊ patientiã et iuſticiã monſtrat/Mam̃ doꝛmire

hominũ quod ſaluatoꝛ obmiſit exponerł. inaduertẽtia
eſt ꝑericuloꝝ et incautela contra inſidias iniiſibiliũ ho
ſtium.et culpata quies in lecto intexto funiba pꝑeccatoꝑ:
et ſtrato tapetib ignoꝛantie.atq; vanitatũ mundi depi
ctis coloꝛibns ęt aſperſo illa ſuauitate odoꝛum qui inte
rioꝛem olfactũ a virtute vere diſcretõnis auertunt.Ex
qua doꝛmitõe que mala fuerint ſubſecuta: ſacrã ſcriptu
ram qui voluerit inuenire ꝑcurrat Mam̃ doꝛmiens noe

nudatus eſt:ac ſi omnẽ verecundiã ecet er.

poꝛatus cõmiſit nced inene ſampſon viribo pꝛi
uatus eſt mientibꝭ iſboſeth et ancilla oſtiarig do⸗
mus:ipᷣe à pꝛincipibo atronum interfectus eſt. Capite

doꝛmes truncatus eſt õ huius peſ⸗
ſime woꝛmitõis:ſunt ſuꝑ bona ſemina cicania ſeninata

Bgalugtoꝛis

tanq; accidens ꝓpꝛium. ſed impertinens et impoꝛtune
adiectiuũ.Neq; iuppoſitat ad pperam actõnem: qᷓ;uis

tremfamilias. ſecura familiaritas eſt angelice nature ſi
ue humane ad prem omnium deum.qui ſeruis ſuis ad

ſeipᷣm ꝑ fidem per charitatem et per oꝛatõnem et con⸗

templatõnem benigne pꝛeſtat acceſſum. Interrogatio

vero ex ignoeantia ⁊ ammiratõne ꝓcedit.cognoſcentes
omnem creatura ab infinita bonitate completaʒ. et nul
lam eſſe mali ſubſtantia:ſed vnde irrepſerat ſcire cupi

entes.Et magna timendi ratio nobis pꝛeſtruitur ſicd

quod nõ eſt qð eſt ex aliqua parte ꝑte conturbat. Oe ve⸗
ro volebant illa colligere:celum ad deum et ad conſer⸗/

uatõnem lvni naturalis ⁊ gratie omnino inſinuat. ſecd d.

intemperatum et nec ſcom ſcientiam cum velint ſubi
to inferre vindictam.Pꝛeſeruatio patriſſamilias ex ꝓ⸗
uidentia magna ꝓceſſit.ne ſerui neſcientes bene diſcer⸗
nere.cum acanijs extirparent et triticum. Solus no⸗
it qui ſunt eius:et diſcernedi lonos a malis ipᷣe dum⸗
taxat habet ſcientiã/⸗
di malos ſimul eſſ.
um a contrarijs:ex quo lucra maxima nancenun u
mulantur merita recte agentium cum congreſſum ha⸗
bent cum pꝛauitate ounſer⸗tarionen fiunt ipſis
ex aduerſo ſurgentibecnon et ipᷣi mali poſſent inter
dum gratiam conſequi eoꝛum meritis quos affligunt:
et interceſſione illoꝛum cum quibus in conuerſatõne
miſcenturRõꝛro innumerabiles ſunt conuerſi ad tra

mitem veritatig et diunam ſunt gratiã conſecuti quo⸗
rum ilico poſt crimen ſi fuiſſet extinctio ſubſecuta eter⸗

na damna ſubiſſent. De his in ſcripturis ſacris pluri⸗
ma ſunt exempla.dauid.petri.pauli.magdalene et mul
toꝛum ſimilium quoꝛum ſpectabiles habemus imagi⸗
nesſet ex multis malis multos bonos ꝑ generatõnem
carmus ſuſcepit eccleſia:qui per gratiam in dei filigtionẽ

uſtinet deus in agro hinus mi
cum bonis ꝓpter bonoꝛum exerciti⸗

credendo ⁊ moꝛibus deuenerunt/Hiuina permiſſio ꝙ

ſcere.reſpicit que ſupꝛa poſuimus:iinſũp et quod ab eo
impoſſibile factum eſtnon omnes homines iudicari vt
ſi euadant tempoꝛe pfunctoꝛie vite. non tamen fimta
meſſe ſuffugium euaſionis habebunt. Omnes eniĩ qui
ad tempus effugiunt humanum: iudicium includet di

vſq; ad meſſem cicania cum tritico gmittantur excre⸗

C A der .. r.

Et nocte hec pmixtio facta eſt:qꝛ cum lux veritatis ab/⸗ ainum. Mon emm dus hicomnia punit: no ommia in
ceſſerit ab emiſperio mentium humanar.que ſunt di / (c̃icio reſeruat extremo. Sei miſericoꝛdiaʒ et iuſticiam '⸗ — — P

uine volũtati ↄtraria nobiſq; damnoſa ſeminãtur/Oe ſemper aſparere neceſſario factuʒ eſt.vt hic miſereatur

dium vero tritici eſt modeſtia inter vtranq; ꝑteni quã
dialolus nititur maculare:vt maculato medio in quo
ſolide virtutis eſt ſedes.cetera tũc a fundamẽto defici⸗
ant/Abire vero ſupſeminantis doloſi:demonſtrat impo
tentiam cõmoꝛandi et efficiendi qð cupit.· Non eni pᷣt

in tantũ hoĩes occupare quin eos libero arbitrio vti ſi⸗

nat.et quin eis potentia remaneat euadendi ⁊ extirpan
di noxiũ ſemen.ac male ſuadate oſcriptõis pacta afrin⸗

tio miſericoꝛdiam: infinita damnatio iuſticii monſtret
2llecno pꝛima cicanioꝛum a tritico:purgatio eſt lono

Gereacre. Hrbã⁊ fũctũ fecit ⁊ tůc cicania ap⸗
parułrunt:hoc affirmauerim.qꝙ ea que ſunt bona ex na⸗
tura creſcũt ⁊ ſimiliter exſtudio.que vero mala ſunt na
tura nõ creſcunt ⁊ nunq; cognoſcũtur niſi comꝑatione
lbonopꝝ:nec enĩ hahent eriſtere pꝛeterq; in bon itate natu
rarum: Suppoſitat eniĩ malum naturaꝝ bvnitas:non

Ber t — — Nm. d. 1r7 1—

NMXM. 2 ₰-1 — 5.

N QN Y

et tꝑaliter puniat:alibi etiã poſſit miſereri et eterne da⸗
mnare.Nec enĩ inſtantanee pꝛemiando aut puniendo
miſericoꝛdia dei atq; iuſticia extempoꝛe apparebunt.ſed
eterna duratione manebũt:vt eterna electoꝛum ſalua⸗

rum.HBoni enĩ purgati remanent.cum mali aufer
Od in palplaita dicitur ꝙ pꝛi⸗
ma fiat cicanioꝛum collectioilli ſententie.qua pꝛius be⸗
nedicti vocantur ad regnum.et poſt maledicti mittun⸗
tur in ſuplicium:quoniam hic eſt oꝛdo verboꝛum:ibi
vero ponitur oꝛdo factoꝛum. Sepe contingit aliter res
dici qᷓ fieri.et alio fieri oꝛdine qᷓ; dicantur. non tamen
pꝛeiudiciij veritati vllo modo infertur.velut in ↄditõe
0 4

fabꝛiſactoꝛie artis pꝛefertur latitudo.alt itudo.longitu
do.magnitudo dvomus aut turris aut cuiuſlibet edini⸗
cij: cum tamen in conſtructõe pꝛimo fiat congregatio ce
mentoꝛum:et ad fundamenta iacienda terra fodiatur.
AAluigatio indicta faſcculoꝛum ad ſimilitudinem culpa
rum refertur vt qui ſimlem vitam cum alijs ſuſcipt⸗
unt ſimilem ſentiant in legibus diſciplinaʒ. Et hi mo⸗
re faſcieuloꝛum ſimul colligentur in pena: qui male in
toc mundo viuentes vniti coꝛpoꝛe vel diuiſi ſimiles fu

ere in culpa. Et omnimodaʒ inerplicabilitatem imppeꝛ

tat colligatio ſimultatis. cum nemo ligatus ſe poſſit er⸗
plicare:nullus a nexu vinculoꝛuʒ liber exiſtat. qui alijs

poſſit ad ſoluendum argumẽta pꝛeſtare. h faſciculſ ad
comburendum traduntur chꝛiſtus expoſuit:ꝙ mittit ſi

lius hominis qui ſeminauit angelos ſuos et colligent

De regno eius omnia ſcandala: que nihil aliud eſſe vi⸗
dentur niſi qui in chꝛiſto ſcandaligati ſunt. cõtra quos
oſitum erat verbum.beatus quinon fuerit ſcandalia
tus in me. Scandaliſantur quidam pꝛopter timoꝛem
humanũ in fide:vt omnes apoſtoli maxime petrus qui
ſe non ſcandaliſari omnino aſſerebat: tamen timoꝛe Pp⸗
cuſſus defecit in fide.negando quẽ ante pꝛedirerat eſſe
ninum dei. Scandaliſantur aliqui in doctrina chꝛiſti nõ
recte in eiligent es que ipſa veritas docet.aut deſpicien
tes.quia coutra et ſupꝛa ſenſum humanum eſt: ſicut
phariſei cum eos ſaluatoꝛ de tranſgreſſione mãdati di⸗
uini pꝛopter traditõnem pꝛopꝛiã aperte ronererea
res etiaʒ in dei eccleſia ſcandala facti ſunt qui alios ma⸗
le dvocendo aut viuendo nequiter ſcandaliſant. de qi. i⸗
bus per prophetam̃ dicitur. Elos autem receſſiſtis de
Via:et ſcandaliʒaſtis plurimos in lege.aid ſacerdotes e⸗
rat verbum iſtud qui populum erudire debebant:et vi/
ta et voctrina dirigere in ſalutem. Apſi vero de via ve⸗
ritatis receſſerunt: ſubiectis plebeis ſcandalum inferẽ⸗
tes: non leruantes legem quam alijs ſeruandam auda
ciſſime pꝛedicabant/uod poſt chꝛiſtum in ſucceden
tibus moꝛibus actum eſt: vt multi pontiices ſacerdo⸗
tes atq; doctoꝛes populo er damnatis moꝛibus pꝛebu
erunt iuer ad mare ſubmerſionis/Scandala nephn,
da qui heretici nuncupantur plenius pꝛedeceſſoꝛes in
hac parabola oſtendere. aduerſus eos ſuhtiliſſime diſ⸗
ſerentes:vt hic ſit pꝛeterire cõmodius endietid
am ſunt omnes qui faciunt iniquitates:vt nullus pec⸗
catoꝛ niſi iuſia pꝛeuentus emenda remaneat. Facien⸗
tes quippe iniquitatem ſunt omnes qui faſtu ſuperbie
peetereunt legem dei: vt hoc diſtare videatur inter züa
nia et facientes imniquitatem. ꝙ ʒiʒania ad hreticos ſciſ⸗
maticos et male docentes et interpretantes ſcripturã
pꝛeter ſenſum pꝛopꝛium referatur. qui vero iniquita⸗
tem faciunt.ad omnem perperam actõnem Nio au/
tem ho: um in caminum ignis et fletus et ſtridoꝛ:perpe
tuitas eſt aneren tonera tenerum hominuʒ ſenſum
Per ignis aſperum ſenſum. Fletus pꝛo lonis irrecupa
biliter perditis. Stridoꝛ pꝛo reatibo ineuita
plicatis/ uſtoꝛum wro fuiſgoꝛ Per ſimilitudinem ſolis
exceſſum eterne claritatis inſinuat:qui nec ſub imagi⸗
ne lucidioꝛis coꝛpoꝛis potuit deſignari:quoniam ſub ce
lo mil ſole lucidius in coꝛpibus inuenitur:quanqᷓ; mul
to peramplius ab iſta luce in eternum ſplendo⸗ iuſtoꝝ
erit. Nam erit lux lune ſicut lux ſolis. Et lux ſolis erit
icut lux ſeptem dierum. vt etiam eo amplioꝛ ſit erceſ⸗
ſus vt in ipſius explicatione lingua pariter et ſcri⸗
gant⸗ Khciar guornam iee S vidit nec auris au⸗
iut. nec in coꝛ hominis aſcendit que pꝛe arguit deus
Ddiligentibus ſe MAuod ver s hiint non eſt cer
tum diſſinire:ſi alia ſiue vna eſt cum iſta palvla. re⸗/
U. d. Eα1*² —
OCrran g. WI1r. ſrxxπ .

15— — 6 9 aro e=
11— õ E

Agoꝛmireè: vt

que demum mittitur de meſſoꝛe in meſſem

ſextus

diderim potius eſſe vnam qᷓ; aliam: qᷓ;uis aliqua ſerio/
ſius poſuit marcus enarrare qᷓ; mattlxuſ. Verũtamen
ver ba illa hic breuiter ſubꝛogantur: ne pꝛeterijſſe vide·
amur. Oatoꝛ idem qui ſupꝛa filius hominis:cuius do:··
mtio permiſſio eſt agendoꝛum. Nam qui doꝛmit incus⸗
nioſüis ſtin adenninertt enupie quid agatur ne⸗
ꝙ; ſcrutatur ſi quiſpiam aduerius eum paret inſidias.
ſi quis aggrediatur. ſi aliquiſ bella commoueat. ſi quis
furetur.ſi quis quomodolibet perperaʒ agat. Eſt enim
doꝛmitio quedam moꝛtis imago.quedaʒ alienatio ami⸗
me:ceca extaſis mentis.impotentia ſeniu n namob
rem doꝛmiens inactuoſus eſt. non omnino ſe ratõnis
motu. Quo tipo paralolice filius hominis dicitur obe;
erittat libere ſpiritualem et miſticamp
edere ationem. Exurrectio nocturna atq; diurna. cu⸗

ſtockia et pꝛotectio eſt in aduerſis et pꝛoſperis: et exer⸗ —–
citatio õõ men germinat et creſcit ignoꝛan
te ſatoꝛe:ſimilitudo eſt non veritas. Nihil enim filius

Ni ignoꝛat.qᷓ;uis ignoꝛantis tipum ſepe demonſtret.

Alltro enim terra fructiſicat. pontanea fructificatio
terre bonum eſt naturale:quoniam habet naturale bo⸗
num per ſeipſum in melioꝛa pꝛoſicere multomagis bo
num ſupererogate gratie ad potioꝛa ſe en
tamen et gradus in ſpirituali pꝛofectu euſtunt vt pꝛi⸗
mum germinet herbam deinge ſpicam: deinde plenuʒ
frumentum in ſpica/&liridis herba que pꝛimo germi⸗
natnur er ſemine. eſt ipſa fides.qua efficiuntur fideles.
MNam ſides eſt erx auditu.auditus autem per verbñ dei.
quod eſt ſemen faciens ſemina = vero eſt
charitas:quam effraite nominare neſcientes:ab inimi
cis in flumine ſunt ſubmerſi. Dignum eſt vt ſubmer⸗
ſus intereat.qui charitatem non nouit.que virtutibus
omnibus ſupernatat/rumentum gutem plenum in
ſpica:loni operis conſummatio atq; perfectio eſt.
fecta ſiquidem charitas ſoꝛas emittit timoꝛem. Exclu⸗
ſio timoꝛis plenitudo e t virtutis.quoniaʒ cum ad per⸗/
ditionem vite rerum et ad ſubeunda pericu la nil timo
ri ſuhijcitux.plenum opus atq; perfectum ex charitate
genearur fe mõñ per herbam ipſam bonam volunta⸗
tem intelligere poſſumus ſeda puſillanimitate deten⸗
tam ſeu apparentem in nobis:neſaentes tamẽ in quã
partem debeat declinare. wlut videntes grani vieidem

—

herbam.ignoꝛamus vtrum fructincet vel areſcat aut
deficiat humoꝛe modico ſeu grandine deſcendẽte de ce⸗
lo:ſiue aeris aut terre defectu aut boſtił curſuſer
Pinn vero ipſam noſtram wnam voluntatem vtiq;
1

ic honam vt mala queq; declinet. tamen modica bona

perſiciat/Ded perfectum frumentum in ſpica: perfectã
in bvnis operibus ninuuevolantaren dN iam
alius non minoꝛ vtiq; ſenſus:vt herba empus nature

ab adam vſq; ad legem. ſpica tempus legis vſq; quo de
uenitur ad chꝛiſtum:plenum frumentum euangelice
ſiue chꝛiſtifere gratie tempus quouſc; pꝛe ens ſe
finiatur nnſnuetefichi etiã in his tribus gradus
militantium in eccleſia conſtruuntur. videlicet pꝛoba⸗
biliter adoꝛientium:et gradien tium de virtute ima. in
illam que apicem habet: ſimiliteret eoꝛum qui ad con⸗
foꝛme eis culmitium virtutum auenerunt gaffante
pſa eſt vni
uerſalis infallibiliſq; dei iuſticia. de qua ſcribitur apoca⸗
lipſis decimoquarto. Mitte falcem tuam acutam a me
te.quia venit hoꝛa vt metatur.quoniã aruit meſi is ter⸗
re. Et miſit qui ſedebat ſuper nubem falcem ſuã in ter/
ram:et meſſuit terram. Galcem acutam habebat qui ſe
debat ſuper candidam nubem videlicet ſuper eccleſiam
omni virtute nitentem.qui ſimilis erat filio hbominis,

rvrn — * ewBEr .. rs
.4.. .απ 9. I- r. 2— 1. 2-
1 rr- rwrn .- r
Gls= .

. —

Et qui ſeminat vt ipſe ſaluatoꝛ expoſuit eſt filius homi⸗
nis.vt idem ſit meſioꝛ qui ſatoꝛ extiterat.cuia patre o⸗
mne iudicium datum eſt. quia filius hominis eſt. Et
de. coꝛonam au ream habebat in capue ſuo.quia ipſe eſt rex
regum et dominus dommantium: et in robur noſtre ſi
dei atq; ſpei ad coꝛonam ſuſcipiendam pꝛo meritis qui
ſumus in gloꝛiam ſuam tranifoꝛmandi. non alij metal
lo ſimnlem niſi ei qui ſuper omnia metalla tenet excei⸗

num ſum. vt ſupꝛa id quod ſperamus aurearum ſit in capitiꝰ
ann⸗ bus ſaluandoꝛum impoſitio coꝛonarum ſtur pro⸗
ncb tinus fino homimis vt falcem ſuam mitthtꝛac ſi xritas
s et ratio diceret. ac ſi ſpirituſſanctus aut pater hominis
be ſilio dicat vniuerſa leʒexercere iuſticiam que per falcem
m; deſignatur acutam:a cuius inciſione nihil eſt reſerua⸗
h/ bile.quin vmat in meſſſuram. Hoꝛa ſiquidem ſemper
er⸗ eſt exercende iunſiicie ad demetendum eos qui vite hu⸗
n— ius curſum iuſte aut culpabiliter expleuerunt ſed vna
ius erit ommum hoꝛa qua meſſis que finis eſt ſecllii deme⸗
tet. retur.et omnium erit diiudicatio extrema. cui alia non
tio lircedet/ Ane meſſis aruit:ad id pꝛofecto peruenit vt
keww⸗ nil expectetur addendum. excepta meſſione per falcem.
8e quod fiet omnino in termino ſeculoum.
e De pabola grani ſinapis ſati.ſcoᷣm matlheum mar⸗
en, cum et lucam Capitulum. IIII.
ſ OAIſt paraluolam iacti ſeminis.partim in per⸗
i⸗ p ditionem. partim in trifarium fructum con
uerſi.et poſt illam qua mali cum lonis vſq;
hini ad ſinem ſeculi dicuntur admixti. in modica
“ re augmentum eccleſie deſignauit.vt virtus in deum:
s Ptentia virtutis ad ſeipſam.et quicquid loni in eccle⸗
n ſia exterius agitur: ad fidei gratiam non ad homines re
A feratur. Elnde aliam paralolam propoſuit eis dicens.
LBimile eſt regnum celoꝛum grano ſinapis.quod ac.
cipiens homo ſeminat in agro ſuo.qð ninimuʒ quideʒ
Rre eſt omnibo ſeminibo que ſunt in terra. Quod cũ ſemi⸗
humo natum fuerit creſcit.et aſcendit in arboꝛeʒ: et fit maius
tate omnibus oleribus.et facit ramos magnos: tta vt volu
ntg cres celiveniat et habitent ſub vmbꝛa in ramis eius
ltcn, Non eſt hic ſimilitudo rerum ſed actionum. quoniam
igbi ſicut granum ſinapis videtur cõtemptibile inter ſemi
lenm na.ſic verbum ſidei videtur contemptibile inter verba
t rationis humane.cum verbuʒ fidei dumtarat ſit mn au
ctoꝛitate:diſſertiones vero nature pꝛocedant ex quadaʒ
. inſita ratione. Sed cum verbum fidei homo chꝛiſtus
ſeminandum accepit.quod et ſeminauit vt iam pꝛeno
D uimus:et inuiſibilibus creuit augmentis. et ad perſe⸗
l ctionem arꝛis per ſimilitudinem fecit ramos pluri/
n mos.:ſtatus videlicet oꝛdineſq; viuendi.vt homines ve
ure Iuũt aues in agere abſqʒ certa via in vanitatibo huiꝰ mũ⸗
d dierrantes. incertis ſedibuſq; vagantes.vemant ad ha
e bitandum et quieſcendum ſub vmbꝛa fidei chꝛiſtiane:·
iu — Vlut a malis et inten ſis caloꝛibus eſtuati/Elna poꝛro
lus eſt artoꝛ que ex ſtipite vno conſurgit.ſed odſſfunditur p
ba⸗ tenditur dilatatur in ramis:non tamẽ multiplicata ſti⸗
in pitis vnitate. VUna ſiquidem eſt fides a chꝛiſio fundata
.— in coꝛdibus hominũ in ſato et contemptibili verto:que
ſe ſeruans in tenaci radice atq; in roboꝛe vnitatem. ſuo
ni ineffabili creuit augmẽto.et ramoſ expandit plurimos
ad receptionem ommum vemre volentium. vt nulli er
ne cuſatio er tergiuerſatõne pateat.ſi non venerit ad quie
ſcendum.vt ſi vnus ramus non placeat.alter ad habi,⸗
, tandum in vmbꝛa eius in placito fiat Quamiuis enim
ſ vna ſit figes credentium.et vna in ill ſit intentio acti⸗
S onum:mò tamen in fide omnino vna eſt operatio recte
1 Prn NR —ꝑ — Burrr een I r .
9 e.rö, —r — Laor rnptr — 1U.9 „ 4
. Arr rim,
.
27.
.

De parabolſ

Baluatoꝛis

agentium. Mam et apoſtolus nouem in eccleſia diſtin/
guit ſpirituſſancti opationes.quanqᷓ; T multo ſunt plu
res:que velut rami exiſtunt in arlvꝛe.ſic iſte manent in
ſide. Ramus eſt ⁊ inter ceteros pꝛimꝰ.inexceptuata ob⸗
ſeruatio mandatoꝝ:in quo pꝛimo mſidere opoꝛtet aues
ſpirituales aduenietes.amus eſt i arbvꝛe fide qua⸗
q; abiectioꝛ:ipſa coniugalitas contracta modo dbito ꝓ

ptrer pꝛolem. Ramus omnis caſtratio pꝛopter regna ce

loꝛum: ſiue que ſemꝑ integritateʒ retinuit: aut illaqᷓ de
altitucdine pꝛocelloſi maris in poꝛtuʒ caſtitatis duenit.
Mamus abdicatio omnis laudate materiei. Pamus in

pꝛorimum onmis actio cum pietate relata. Ramus ana

choꝛitica vita. Ramus cenobitica conuerſatio· Ramus
caſtigatio coꝛpoꝛis cum diſcretione aſſumpta. Ramus
eſt feruoꝛ ad enas.et electio extinctõnis vite. ne pꝛea⸗
datur ab arvꝛe. Magna numeroſitas eſt in ramis. In
omnibo his magna et plurima ſunt teſtimonia euange
lica ſimiliter et apoſiolica:que velut nota ſaltem excon⸗
ſuetudine agendi ſiue loquendi ſcrutatoꝛibus ſcriptu⸗
rarum.et parcens etiam lectoꝛibus intermiſi: ac ꝑ hoc
omnes inuitantur vt aues in arboꝛe huiuſcemodr quie
ſcamus. Memo ſibi de aliquo blandiatur non poſſe in ra
mis ſidei habitare.cum in ipſis tanta ſit numeroſitas
t vnumquẽq; pꝛo ſua capacitate ſuſcipiat.ihil enim

ſiges habet anguſtum. in ranus ſuis vaſtiſſima eſt. tan
tummodo vnitas in fundamento ln fnen Meautem

poſt ſationem grani triticei ſatio grani ſinapalis induci
tur:rectus oꝛdo depoſcit.vt amoꝛ charitatis ſuper ope/
ra inducatur:quomam iuxta menſuram amoꝛis: recte

agentibus retributoꝛ lvonoꝛum omnium pꝛemia largie
tũr. Contritum enim granum ſinapis: vim eximie cali
ditatis oſtendit. Sumptum id efficit.cerebꝛum cõmo
uet.ſed in hoc experientis plus elucet.

De parabola fermenti.ſecundum Eatttrum et ni⸗

cam. Capitulum. V.
Irtutem diuinoꝛum ſaluatoꝛ oſtendit cum
in eo quod tam videtur modicum. tantam
operetur in tranſmutatõne efficaciam in vir
tute.ſicut ſupꝛa granum ſinapis. nunc autẽ
fermentum. Mam ex arte piſtoꝛia noſcitur: ꝙ modicuʒ
fermenti multam maſſam in naturam ſuam conuertit

V

Et dum pꝛo peccato ſeu peccatoꝛe depellendo apoſiolus

loqueretur:auſus eſt dicere. Neſcitis quia modicuʒ fer
menti totam maſſam coꝛrumpit. Non tamen hic pecca
ti habet imaginem ſed ſimilitudineʒ ad eccleſie ſancte
miſteria:et ad animam per bona opera ſatagentem. Et
multis hanc parabolam in ſenſum allegoꝛicum diſſerẽ⸗
tibus:nos in vita agenda vt poſſumus includamus.
Nam de natura coꝛpoꝛis eſſe membꝛa certiſſimum eſt.
et vnius nature coꝛpus cum mẽbꝛis: membꝛaq; cum
coꝛpoꝛe ſimilem declarationem ſuſcipiunt. Quoniaʒ ſi
regnum celoꝛum ſic aſſimilatum eſt.vt mulier fermen
tum accipiens ſit eccleſia que rationes coꝛpo:is tenet:
ſic quelibet anima que in coꝛpoꝛe cum ceteris membꝛis
membꝛum exiſtit. deuenire poteſt in ſimilem actioneʒ
Equidem fermentum anima accipit cum ſuſcipit con⸗
dientem doctrinam: nam et doctrina lona vwl mala no⸗
mine fermẽeti ſignatur cum dicitur. Cauete vobis a fer
mento phariſeoꝛum. Mic wro pꝛo doctrina ſana depꝛo⸗
mitur cum aſſimiletur ſibi actioregni celoꝛum. ꝙ taleʒ
ſimilitudinem omnino non gereret:niſi fermentũ etiã
in bonam partem etiam accipi poſſet. Ofmis igitur ani
ma aue appetit eſſe in regno celoꝛum. accipit ſancte ſcʒ
euangelice doctrine fermentũ:et in tribus ſatis farine
abſcondit·vt totũ hoc efficiatur fermentum: quod dici

—

—ee — *
7

niam nihil tam dignum memoꝛiaq; voctrina ſa
rig nẽ ad intellgendũ eſt alia doctrina ſupioꝛ/quam̃

Liber

oteſt pꝛo his qui deliquerunt. Garina nanq; ad contri
rionem peccatoꝛum referri ſolet. Nam iſraelitici egredi
entes ex egipto iuſſi ſunt poꝛtare farinam: contritõem
videlicet peccatoꝛum. Et ad babilonem vt molat fari ⸗
nam:ad contritõnem maloꝛum ſuoꝛum dicitur. Tolle

molam et mole farinam: denuda turpitudinem tuam.

Euius tria ſunt ſata. Cres enim potiſime ſunt contri⸗
tiomis cauſe. quas menſuras recte appellamus. Habet

vnaqueq; determinatam dolendi ratonem. Prima ſi⸗
quidem quia omne iniquum in dei pꝛimo tendit offen

ſam. cum fiat contra eius legem eternam: que mala ſie
ri ſemper phibuit nunq; conceſſit. Secunda quia eius
ledit auctoꝛem etiam ſi pena ſen ſibilis non ſequatur.

cum eius dehoneſtat naturam. cum mmuit aut conſu/⸗

mit quod auctoꝛ in ülla placitum poſſidebat: et quantũ
in ipſo extitit peccando ſe abſtulit a pulcritudine vni⸗
uerſi. Tercia quia diuina durante atq; dictante iuſti⸗
cia:mali auctoꝛ ſegregatus a deo eijcietur in pꝑenas/er
mentum igitur euangelice doctrine in his tribus men
ſuris abſconditur donec totũ fermentetur:vt in ſeipam
hec tria cõuertat.et ſiat amaritudo euangelica:que ſem
per parit gaudium poſt moꝛtem. Et hoc eſt quod ſalua⸗
toꝛ paralbvlice dicit.. Simle eſt regnum celoꝛum fer⸗
mento quod acceptum mulier abſcondit in farine ſatis
tribus: donec fermentatum eſt totum. Et etiam acce
pta ipſa eadem doctrina in tribus viribus anime abſcõ
ditur. vt ſecundum ſuam pꝛopꝛietateʒ in illam conuer⸗
tatur. quod eſt memoꝛari et intelligere atq; weeſcn⸗

welle perfecte ſenſus eſt conſummatus. Mon fit farina
miſi in duaba molis granũ ↄteratur.quaꝝ vna ſuperioꝛ
alia inferioꝛ. que neciure pignoꝛis accipiende ſunt cha
ritas videlicet que omnibus ſuperfertur. et timiditas

ne in inferioꝛibus partibus anima Jerſqaticke ſe ab
alida cõ

ſcondi poterit in farina fermentum.niſi aqua 5
ſpergatur. vt totum cõſperſum fermentivirtute fermẽ
tetur.quam nihil aliud eſſe dixerim q; gratiam examo
re tributam.vt chꝛiſto cõmaſſati.eiuſq; doctrine vnus
panis ſimus cum ipſo pꝛo ipſo amaritudinem huius
vite tenentes. cum ipſo facti vnum eternaliter regna⸗
turi. Et hoc eſt quod in fermento ſic abſconſo intelligi⸗
tur regnum dei.

De parabola theſauri abſconditi.ſecundum Datthe
um Capitulum. I.
Hiit eterna ſapientia occultare miſteria. et
n humanos animos accendere ad querendũ.
Et per paralvlaʒ theſauri abſconditi deſigna
uit eccleſie thefſaurum:exercitium iuſtum in
agenda vita ſtatuit chꝛiſtianis dicens. Simile eſt re/
gnum celoꝛum theſauro abſcondito in agro: quem qui
inuenit homo abſcondit:et pꝛe gaudio illius vadit ⁊ vẽ

dit vniuerſa que habet emit agrum illũ.. Si vnus
et idem eſt aplondensntlenian wendens /et emens.
i.

occultiſſimam et difficilem explanationem habet para
bla. Si wro vnus eſt abſconſoꝛ/alius emptoꝛ: facilioꝛ
et clarioꝛ carpitur intellectus. Nam ſi vnus eſſet abſcõ
dens et emens:hec ſequeretur abſurditaſ. Quis enim
inuentum theſaurum pꝛeterq; in ſuo agro abſconde/
ret: Quss in alieno:vt pꝛopter theſaurum ad emen⸗
dum animaretur agrum. Si autem in ſuo cur omnig

Ddiſtraxit et quod ſuum erat emit. Quis enim ſue rei ſi
biipſi factus eſt vendens ⁊ emptoꝛ. Miſi foꝛtaſſis ſic ve
limus aſſerere ꝙ quiſpiam in alieno agro ex caſu theſau

rum inueniſſet:quem cum non potuiſſet extrahere aut

ſextus

nollet.ne furti iudicio ſubiaceret. magis iure venditio

nis et emptionis voluerit poſſidere.ſua queq; diſtraxit

vt agrum habentem theſaurum abſconditum poſſide/

ret: Sed ꝙ vnus et idem ſit ad quem omnes hunuſce

modi pertineant actiones.tarditas ingenij mei venire
in hanc conndentiã omnino diffidit: ſpirituſſancti gra
tia pꝛohibente. leruntamen ad has diuerſas operatio
nes diuerſos auctoꝛes inipicere decentius iudicaui.vt

alus abſcondens alius ſit et emens.ad quã elucidatio
nem ſingula in explanationem uenuancfiͦdſtondes

ent deus pater/Cheſaurus eſt filius hbumanatus/ger
ipſa eſt actio agende vite. Anuentoꝛ et ſua vendens et
emens.eſt omnis fide ſincera ſignatus.regnumq; ce⸗
loꝛum ſcilicet eccleſia ſancta nouit.habet hoc.in ipiahhu
luſcemodi miniſterium ſine intermiſſione pꝑeragitur.
Inuenmit pater non tempoꝛaliter ſed eterne filiuʒ.cum
ab eterno genuit eumſquem in tempoꝛe pꝛeſinito ab /
ſcondit pꝛimo in humanitate:vt poſtmodum in actio /
ne vite agende abſconderet.Actio ſiquidem ipſa eſt om
ne ſacramentale miſterium in quo abſconſus eſt chri⸗
ſtus.ſic abſconſus vt non intelligatur.ſicvere vt per ſi
dem inueniatur:mam aliunde ſacramenta non eſſent.
ſi non abſconſum chꝛiſtum haterentAbſcondit ſe adã
ne videretur a do. innocentie ſtola nudatus mobedie⸗
tie merito.quam ipſe ſub celo pꝛmus incepit.ſed deus
e regione filium in ſacramentis abicondit:vt inuenire
tur ab homine merito ſidei quam hominibo dedit. In⸗
uentus adã ab abſconſione ſui argutus eſt penaq; mul
tatus:inuentus chꝛiſtus inuentoꝛibus peccata remit⸗

tit. Mudus abſcondebatur adam a ſtola virtutis:filius

dei abſconditur humanitate veſtitus.quam vt reuiui⸗
ſceret pꝛima ſtola genus humanũ ſponte ſuſcepit.Non
enim ĩ ſacramentis fidei noſtre filius dei pꝛeter huma
nitatem.nec pꝛeter deitateʒ humanitas creditur.vnio
ſiquidem vnam omnino facit eſſe perſonam. Decretuʒ
fuit eterm conſilij vt ſic abſconderetur filius dei.vt ſic
per fidem mueniretur. vt laboꝛ inquiſitionis in coꝛru⸗
ptibilibus creaturis culpam delectationis in eis pꝛohi⸗
bite per gratiam dei ſuperaret:et quereretur in multis
quem pꝛopter multa homo reliquerat.et a multis acce

ñ virtutibus etiam eſt abſconſio chꝛiſti.quoniã cum

dereturx ad vnum a quo ad multa ſuerat facta digreſſio
in actum deueniunt actionis eius eſt gratia:. chꝛiſto dię/

cente:ſine me mihil poteſtis Reeei i omnis lo⸗
ne legis ipſe appoſitus eſt finis.velut pꝛemialis theſau
rus in agendis:quoniam finis legis chꝛiſius ad iuſtici⸗
am omni credentivt pꝛo ommibus aſſeratur dictum

pꝛopheticum. Clere tu es deus abſe LongreneſCle a?⸗

us abſconditus in humanitate latens in ſaeramentis

ſine coꝛpoꝛea dimenſioneę conſiſtens.incompꝛehenſus

a ſenſibeſfide cred itus Matet hic theſaurus in agro vir/
tutum:in quo inuiſibiliter inuenitur. Hoc enim potiſ⸗
ſimum haſent virtutes viuifice.chꝛiſtum ſcilicet dei ſi
lium in theſauris Mõ enim videtur in ſacramentis aut
in virtutibus chꝛiſtus.ſed miro et ineffabili modo ab⸗/

ſfſconditus eſt in eis.qui ſide inuemtir eni 9/
tur. ct aperta ſacie cognoſcetur. Hinc apoſtolus ait. Eli

demus nuũnc per ſpeculum in enigmate:tunc autem fa
cie ad faciem.Nunc cognoſco ex parte:tunc autem co⸗
gnoſcam ſicut et cognitus ſum Quare videmus ſicut
per ſpeculum in enigmate:miſi quia in agro agende vi⸗
te abſconditus eſt. Ager ſiquidem agende vite/ipſa eſi

virtutum congregata congeries.ſecundum quam de⸗
bet eſſe omnis actio chꝛiſtiana: ſed in ipſa chꝛiſtus niſi
in fide conſpicitur. vt omnino noſtris ſenſibus abſcon⸗
datur. Sed cũ aduenerit tempus pꝛemij poſt exercitiũ

oαν. Jr-A"r! En T rr *ͤ;

—˙– — — — — —

=, —

— —— — —

N
tio

des

rf
ſent.
ſeac
Nie/
ds
gire
J
nul
enntn
lis
euini
Mon
uma
ynio
reng
Nt ſit
deruf
Proh
multio⸗
1 ece
ene⸗
an
ſoͤl
rſi
ſtia
Gum.
Eicſ
ents
s
wpt,
npet
rbii
⸗
.
.G
emk
m
fan
geyt
ſ

—

ic,/
bnif
ſoon
rtid

ac.

De paraboliſ

huius vite videbimus facie ad facieʒ. et cognoſcemus
vt cogniti ſumus:vt non abſcondita amphus.ſed in o⸗

mni reuelatõne atq; aperta viſione cognoſcaturccqui

non abſcondit eum deus vt ſemper maneret abſtonius
ſed vt inueniretur ⁊ cognoſceretur ⁊a fieret manifeſtus
et eęſſet pyemium inquiſitionis et beatitudo imnuentõis
Mam tſaurus abſconditus a ſcientia abſcondita.que
vtilitas in vtriſq;. Si theſaurus non inueniatur et ſa⸗
pientia non effundatur: pꝛotinus eſt ⁊ nulla. Hed hoc
Rne filium eternus pater per huiuſcemodi foꝛmam ab
ſcondit in tempoꝛe.vt in tempoꝛe imeniatur eternus:
qui factus eſt in humamitate tempoꝛalis pꝛo omnibus

Pꝛoinde inuentoꝛſſimul factus empto accedet. xcel⸗

ſit igitur homo ad alienũ agrum:et aliquid ibi egit vn⸗
