bus per dei gratiam pꝛomiſſum eſt poſſe ſoꝛtiri.ad ami
ciciam indicibilem ligat hominum animos vt tanto ca
rius ſe ament ad inuicem quanto nouerint diuine he⸗
reditatis ſe ſoꝛe cõſoꝛtes.Ald quid inquit apoſtolos ad

romanos. Ipſe ſpiritus teſtimoniuʒ reddit ſpiritui no

ſtro:quoniam filij dei ſumus. Si autem filij et heredeſ
heredes quidem dei:coheredes autem chriſti. Solent
ſpecialius homines inuicem amicari ſ habent commu
nem hereditatem omnino indiuiſibilem:et aui poſſeſ⸗
ſionem poſſident eadem regione.Aα vro eadem po⸗
ta egrediuntur et ingrediuntur.qui perambulant ean

dem viam conuicini. conciues compatriote niſi auario

cia diuidat et ſcandala interponantur. aut vicium tur⸗
bans eueniat. qnadam etiam cõſueuerunt amoꝛis ſin⸗
gularitate conſtringi. Multo ardentius in ſupernã he⸗

reditatem anxie aſpirantes ſe amoꝛe ſingulari conuinꝰ

cient.ad quam his omnibus ſcematibus peragramus
quam auariciꝗ nulla turbat. Qð enim ibi eſt vni non
minuitur ex conſoꝛte:et vicia ſi qua quietem illaminet
fabilem nullo interuentu perturbãt/Mandatum chri

ſti datum hoůminibus de amore ſicut euangelij textus.

eloquitur.rationem inſolubilem pꝛo amicicis pꝛocura⸗
uit:vt non diligentibus velut chriſti mandata contem
nentibus damnatio pꝛocuretur. Sunt et alie inſinite

16
dem inui ſibilis amoꝛ qui ſemper venatur extra ſeipm
plaotum.vt in illo amando quieſcat: ratio eſt amicicie
initiande. Accidentalis quedam complacentia genera⸗
tur ex punctaliter viſu ab oculo coꝛpoꝛali que anime re
nunciata per miniſtrum ſenſum. qui ab extra percepit
facta eſt in amoꝛe ſine reſpectu mercedis. Propꝛiũ e
amoꝛis amare:mercedem querere omnino non nouit.
Queſtus eſtnon amoꝛ vbi merces exquiritur. Suſffi⸗

cit amanti ſolum pꝛo pabulo amoꝛis habere quod iure

poſſit diligere. nam ſi non amat ex iure:non amo? ſed af.
ſectus deoꝛdinatio dici debetMeceſſitas ſepe facit ami/
cicias innumeras. Mon enĩ datũ eſt hoĩ in ſua natura .

ſeipmviuere. nã et ille qui cõdidit ſtatĩ vecreuit nõ eſſe

bonũ hoĩem eſſe ſolũ:et factum eſt ſimile adiutoꝛium.

inve
Um
bitt
oper
gutẽ
ham
otnn
nes
liciar
mari
tes.
lon
nen
m
in
eſt

e iuſticia chꝛiſtiana

WW Et vt eſſent omnia:deus non fecit omnia equalia, Et (cis chꝛiſtiana. Omnis enim in figura contingebant il⸗
tanſdn vt eſſent omnes homines non fecit omnes equales. lis. Heuitanda nec contrahbenda federibus amoeis t ·=ð
genit Aliquis plus aliquis minus habet. et ſufficientia natu conuerſationis amicicia cũ illis:qui ſignantur in filiſ C e
Deſteg ralis vnius nec ꝓpter habentem ſolũ eſt cõceſſa: ſed vt chanas. De quibus dominus dirit ad moiſen vtpmul
fene in alium diffundatur. Et alius inferioꝛ in vna fufficiẽ garet ad wopulum. Caue ne vnq; c habitatoꝛibus ter
Uubus,. tia in alia foꝛte pocioꝛ erit qua ? ille in ſua ſufficiens erit re ilnus ſcilicet chanaan iungas amicicias que tibi ſint
Innr. atq; in conuerſatione grata tempoꝛe quo dominak ne⸗ in ruinam Legimus libꝛo geneſis cham repꝛobatuma
1 ceffitas Gꝛata conuerſatio et ubuentio eſſe non poſſet ⸗ patre:pꝛo eo ꝙ eum nudatuʒ in tabernaculo habuerat
Ntochi niſi amicicia interioꝛa et viua cula copulaſſet.et ve⸗ in deriſum. Ex quo exoꝛte ſunt gentes quas pꝛe ceteꝛis
hn. Cteai ra eſſe poteſt amicicia que ex neceſſitate cõtrahitur. q;⸗ deus odio habuit quibus poſt longa tempoꝛa terra ab⸗
e nis de anmcicia ſollertiſſimi cõtrariũ dixerint tractato⸗/ ſtulit et tradidit in poſſeſſionẽ ſilijs iſraelis ſub ducatu
lseb res:volẽtes amiciciam omni neceſſitate carere. ſed a li⸗ ioſue ſucceſſoꝛis moiſi: cum quibus pꝛobibitů eſt ami⸗
Nntn bertate pꝛocedere woluntatũ. Ded aliud eſt neceſſitas ciciam copulare. Vlt autẽ audacter affirinẽ nemo ange
nbomni aliud eſt libertas. NHecefſitas eſt exre: libertas eſt ex vo⸗ loꝛum aut hominũ nouit a quibus cauẽdum cum qui⸗
tonte luntate. Sed nec rerum neceſſitas voluntatis lberta bus conuerſandum q; infallibilis eterna veritas. nec
t Mec— tem annihilat: aut in ſeruitutem redigit alterius volũ melius oꝛdinare hominum moꝛes ſed humana hom
lſnan tatis. Volũtaria poꝛro libertas nuiu; neceſſitas eſt: ad num ſapientia que ſtulticia eſt apud deum pꝛetermiſit
Pidue⸗ amiciciam faciendam ꝓpꝛio motu eta ſeipſa mouetur⸗ ſepe diuina:cum aſſertione atch oꝛdinatione ſuoꝛũ Pꝛi
in Rota enim eſt que non patitur ab extra violentũ mo mogenitus vero chanaã ſydon fuit:a quo egreſſe lunt
ſinen toꝛem niſi conditoꝛem: qui ſic liberam fecit a ſeipſa ſin gentes ſuo nomine nommate. Sydon interpꝛetat ve⸗
Prirve ſeipſa vt ad aliud ſua ſponte mouere ?· Pꝛoinde neceſſi natio triſticie aut cõmotio iniquitatis. Cuũ talibus hu⸗
fenah tatem nõ eſt ponere voluntatem ſed ad aliquod remo / iuſmodi nullo modo eſt amicicia federanda. Eſt emm
onlie uendum moleſtane aut ad pfectibile aliquid inducen anncicia chꝛiſtiana leta dilectio animoꝛũ. Leta dilectio
Emnen dum. vnde cauſabitur ratio et cauſa vnde amicicia co⸗ eſſe nõ poteſt: vbi venatio eſt triſticie. Poꝛro triſticig di⸗ C ·
* trahatur.que magis declarabitur ſi abunds effundat citur a trina diuiſione quam venatur, dune⸗ falſitatibus
RNWH in vacuũ:vacuũ a pleno ſuſcipiat et plenus in vno va⸗ et vanis rumoꝛibus pꝛeſiat auditum: vnde intellectuſ
ſue . cuus in alio refundat in alio ex eoꝙ plenus. accipiat a confunditur Qui memoꝛ eſt inurie querit vnde triſte
ſo . pleno in eo ꝙ vacuus. Et erit videre veoꝛum ſub oꝛdi tur:perditoꝛũ irꝛecupabilium memoꝛatoꝛ cauſam tri
ao n ne amicandi. vt duo ſint cq nales ad perſonas duas ap ſtandi habet pꝛe foꝛib. Qtn ad aliena bona ſuſpirat: tri
hrntuno poſiti. vnus ꝑ quem infundatur:alter vñ debite refun⸗ ſticiam ſepe nanciſcitur. Qui appetit qð neqint habere
Alrrde datur-Creatoꝛ etiam omnium eus qui in ſua diſpoſi⸗ ſemꝑ in cruciatib manet. Mic nemini letus erit am⸗
Boent tione non fallitur ita diſpoſuit ad vniuerſi decoꝛem vt 3 cus.quia ſibi non adeſt amimus chꝛiſtianus qui ſolum
mcomu in hominibus ſit ex qualitatibus pꝛefectura.vt cum ſit illa intelligit memoꝛatur et vult: vnde in chꝛiſtiana iu⸗
auipoſſe collatio in alterutrum generetur inter homines amici ſticia licitum ſit gaudere. Chꝛiſtiana nempe iuſticia nil ααν nſene
gempor cia:que vera et pulcra erit.que non turbas.imo qo ſuuʒ aliud niſi peccatum iudicat dignum triſticis. Cõmotio l 7
bulhentenn eſt confert ad oꝛdinẽ vniuerſi/ Diu enim plura ſunſt iniqintatis ſydon: cũ quo amicicia non eſt ferenda. Mã
iſicvenn exempla qᷓ dicta. Ypſe oꝛdo v endi ab arte ſuffultus 2 aliud eſt ab iniquitate cõmoueri: aliud cõmouere iniq̃⸗
jaum tut amiciciam generat.aut quia non patitur ſine ſocio ars tatem. Pꝛimum ſepe atq; pluries ſine peceato et inter
morioſii deduci ad actuʒ. vnde cogetur in qualbet arte peritus dum cum peccato pagitur:ſecundum vero ſine peccgsto
pemähe, inuenire collegam qui animoet coꝛpoꝛe ſibi ad artiſici nunq; Comouetur quis ab iniquitate alt eriuſ pꝛopul D
Niconuin um educendũ incõtradicte conſentiat. quod eſſe nequi ſatur concutituis gitatur cui ſi pacientia non deeſt abſ
nguns bit niſi amicicia fuerit mediatrixfaut quia indigentes q; peccato manet iĩ non repẽdit iuſtus in eo eſt: ſi vero
ſtyni ron operibus artis opoꝛtebit cũ artifſicibuſ amicari. mne rependit cum inculpata tutela adhuc iniquus non eſt.
llatuund. autẽ comertium quandam amicicia habẽt cauſam 2 3 Si aüt cõmonetur ab iniquitate inuiſibilis hoſtʒ:ſi ab
Sunnchi namenta regionum gue diuing pꝛou identia ſunt/ non iniquitate ſenſibilis et fragilis carnis.ſi non conſentit.
ijtarns. omnia ommbus ſed ſingulis ſingula diſiributa. homi et quod anteq; agitaretur erat id manet.imo foꝛte pꝛe⸗
pochn/ nes a diuerſis mundi partibus ad contrahendam ami mium eſt pꝛo virtute reſiſtentie acquiſitum/ Tunc ve
contim ciciam fecit conuemre in vnum:et docuit honnnes per ro ab iniquitate cõmoueripeccato aſciſcitur:cũ animuu –
irinite marina diuoꝛtia poſſe alteros ad alteros tranſire perra - frangitur aut male conſentit Cömouere iniqintatem (.r
Fnin tes. Erunt autem amicicie tantumn durates quantum impoſſibile dixerim ſieri abſe peccato. Yniauitatẽ cõ⸗ 1
nſeßn conuerſatio durat. quantumcq; neceſſitas et alteriꝰſub mouet qui alteri abſq; cauſa mniuriam inſert et damna /
mmace uentio perſeuerat. quantum cõmerti tempuſ. quantũ qui leipſum in carne ſollicitat.ſeipſum demonibus ob⸗
ngeren emptio et aſoꝛtations oꝛdo: uuntu adeſt tempus niam facit et pꝛeuenit non tentatus: agitatus tar end
aniner in glacitieAAie Et vſcq; ac finem vite Hominum popzla woluntate coerupta. Pꝛoinde cum bis omne . r. n 2
ent eſt inuenite plures qui poſt moꝛtẽ diſpari cauſa diſpa⸗ particpium amcicie deuitetur. Mon eſt vera amicicia prDD- 4
. ſacti ri cultu perdurant. ld cuius maioꝛẽ euidentiã cũ chꝛi que vertitur inter malos.MNeq; quis pallet ꝙ aliter ſit 7
u ſtiana iuſticia ptractemus: non derogates veris ſentẽ / lonus:quia eoipſo malus efficitur qno ſe cum malo cõ
gif tiis auantumcunc; veteribus atq; infidelibus dictis. ſociat.etis et puris animis aſſiſtit amicicia ſana/Filij
in Peꝛimo inſpicientes cum qinbus eſt amicicia chꝛiſtia⸗ alij q;plures fuerũt cum quibus pꝛeceptum fuit popu
u 4 nice deuitanda/ demde cum quibus iubetur aut pmitti pulo electo dei:ne amiciciã quoquomõ firmarent. Qð
neſda - tur copulanda non ſcoõm philoſop hos mundiq; ſapien pꝛeceptum nobis ſerbabatur nune aüt in veritate cla⸗
Ntanit tes qui q;uis multa dixerint de natura: veritatis fontẽ reſcit: quoꝛum iſta ſunt nomina. Etheus ihebuſeus a⸗
nung et oꝛiginem penituſignoꝛauerunt: nec illam inſpexerũt moꝛreus gergeſeus euens arat heus fereſeus aradius —
it neſe ſcripturam et legem: quam ſpuſſanctus ſuis fidelibus ſamarit ſenet amalkrus Genis antun bominũ aliud
ttnfn. inſpirabat. Ad quam pꝛ0o eliciendis ſententijs animus in amicicia denitandum n etheo ſignatur. Stupidus ⸗
ð nolſier intendit: in qua iacebat obuoluta veritas c iuſti enim dicitur. Que emicicia eſſe poteſt cũ ſtüpido. qui

.

„(: 2.111— Err r55.

uaſilaidels eſt et ſtolidus vroꝛem habet inertiam
Eſt

teni amicicia ſenſus inniſibilis potiſſimus animoꝝ
OAuid enim tanq; id qd amatur ſentitur in animo.Nã
ſi ſentitur in animo quod ratione caret cum diligitur:
maultomagis ſentitur homo ratione fulgens ſi amatur
BGentitur aurum ſentitur argentũ lapides pꝛecioſi do

mus et pꝛedia:et animalia ratione carentia in amant?

anmmo ſentiuntur. Sed certum eſt ꝙ amari ſeipſa nõ

ſentiunt:pꝛo eo inter hominẽ a ratione carentia quan
tumcunq; diligantur ab bomine.non tamen dicit᷑ ami
cicia quoniã ipſa fit ab animo ad animũ non ab animo

aut ad aliquod inſen ſibile ſiue equũ Et aliud eſt dilige
re aliud amare: Diligere quippe dicitur cum animus

ad aliquod rationale aut irratiõale ſenſibile ſiue inſenꝰ

ſibile colligatur. Amare vero fiue amicicia ſolum eſt ra⸗
tionabilium animoꝛũ. Pꝛoinde cum ſtupido qui ama
ri ſe neſcit neq; ſentit aut amare neſciuit qui amoꝛiſ hu
mani rationabilis atq; chꝛiſtiani pꝑenitus iura non no/
uit:nulla eſt amicicia cõtrahenda:barbarus eſt. Diſcre

tus amatoꝛ ei cui amare non ſapit nõ intelligitur chꝛi⸗

ſtianus amatoꝛ:eo ꝙ chꝛiſtianus non nouit amoꝛẽ ap⸗
ponere ſtupido. Epule apponunt᷑ ſepulcro.margarita pᷣ

cioſa pꝛoiſcitur inter poꝛcos.honeſtum canibus datur.
aſcenditur ſuper moꝛtuũ equum.quieſcit᷑ cum cadaue
re.locutio fit cum muto.ſurdo irrogatur ſcientia.para⸗

wla dicitur ſtulto Ut quid perditio hec Amoꝛ ammi nõ

ebet in vanũ effundi.Pꝛohibet alibi ſapientia cũ ſtul
to amicicie fedus dicens:ſatuo non eris amicus. Vi⸗
gent multi pulcritudine coꝛpoꝛis.eloquentiam vident

habere inſignem. pollent diuitijs.nobili pꝛoſapia ſi unt
exoꝛti.quos ſi poſſes introſpicere ſtupidi ſunt et ſtolidi
rationem amoꝛis penitus ignoꝛantes:eius non intelli
gentes virtutem. Honeſtatem vero amoꝛis qua oꝛnã⸗
dus eſt amoꝛ que ꝑſeuerãdi dat cauſam:exilio tradide⸗
runt. Hi cum inertia fouentur in lecto. tempus irrecu
perabile exponũt ꝑditioni:ſubuenire in neceſſitatbus

neſciunt qui alioꝛum non ſentiunt paſſiones. compa⸗

ti non nouerunt quoꝛum amicicia melioꝛ eſt ſepe noti⸗
cia beſtiarũ. Et tale noſcitur cum ſtupidis amicariqua⸗/
le cum ſtatuis velle fedus inire que mẽbꝛa vident᷑ habe

re.ſenſus virtute carentes. Habet amicicia delicatiſſi⸗

mum ſenſum in animo amicoꝛũ yt alter alterũ ſentiat
et affectiões ſimiliter et paſſiones vnius ab altero ſen

tiantur. Et pꝛeuentiones oꝛdinat fieri amicicis: et pui /

dentiam acuit ad dæcentia et iure cõpetentia neceſſita/
tibus amicoꝛũ. Non enim expectat auditũ:ipſa inueſti
gat.non expectat verbum querens.ipſa tribuendo pꝛe⸗

uenit ſi adeſt optata pꝛo amico facultas.ſi vero deſit ge

mit et cõpatitur et magis ſepe in animo punitur qᷓ; in

coꝛpoꝛe aut in animo ille qui patitur In his maxime dq
ſunt chꝛiſtifere latrie:bene ſentientẽ opoꝛtʒ habere ami.

cum.Et amicicia chꝛiſtiana nititur ad hoc copulare be⸗
ne lentientes:quandoq; vero facit ſi non ſint inſen ſibi
les.Refugit omnino ſtupidos ⁊ indociles.dociles ſi do
cti non ſint etiam quandoq; deuitat ſi nouerit eos aliũ
de poſſe doceri:et ſe teneri nõ nouerit aliquo debito vel
mandato inferre doctrinã.Non querit docere amicicia.
impetuoſa eſt amicicia et ſtatim fertur in frui.frui vro
non poteſt inſcio:qᷓ;uis aptitudinem non habeat omni
no ad ſcire. Hocere autẽ 11 peminentia eſt. Equalitateʒ
amiccia querit qᷓ;uis non imprimat᷑ doctrinaliter amo

ri:tamen ſe niſi ad cognita non extẽdit. Opoꝛtebit igik

omnino eſſe in vtroq; cognitionem: amandoꝛum ipſo

rum et extra ipſos poſito⸗um. Amicari volens non va⸗

cabit ſciolis impꝛimere ſi poteſt inuenire pꝛouectos in⸗

ter quos ſtatim oꝛtur frui:et fit ilico reuerberatio ani⸗

Liber quintuidecimus

moꝛum. Tlbi wro non inuenerit pꝛouectos ſcientia ca
ritate diffuſa in coꝛdibus hominum que amicicia vera
eſt. ſuſcipit indoctos dociles.et pꝛo poſſe ad pꝛoſfectum

inducit: vt amicicia debita eſſe poſſit. Sed etheos qua-

ſi de ſtolidos inſenſſibiles inertes deuitabit om̃i
omni amicicia remouendũ ſi aderit.ſi autẽ non aderit

nullo modo micianda, Quod mõſtrat filius alius cha

naan nomine ihebuſeus: qui repꝛoba interpꝛetatione

pꝛeſepe meũ dicitur. Peeſepe locus eſt in quo beſtie ſeu
animalia rodunt. Sed we qui fecit ſuum pabulũ beſtia⸗/

rum.et vitam ſuam ammalibus aſſimilauit deiectus

enim eſt a dignitate nature quam habebat ex fimilitu⸗

dine ad deum. Elita homimis nõ ideo dicitur bꝛutalis.
quia ex his ſepꝑe ſouetur ex quibus aluntur et beſtie. ſed
cum feruntur motibus voluntarijs abſq; decreto ratio
nis in placita:et aguntur ab ammalibus moꝛe bꝛutoꝝ
ad aliud ſemetipſos non oꝛdinantes niſi ad coꝛpoꝛũ vi
tam.et omnis lalbvꝛ ipſoꝛũ in oꝛe illoꝛũ vertitur epicu⸗
ream ſequentes doctrinam.ad ipſam animã et eſtectũ
operis dantes omne damnum inuiſibiliter accidẽs.cõ
putauerunt flabilem auram: moleſtationẽ vero coꝛpo⸗
ris extremum periculum putauerunt Qui coꝛpoꝛalibꝰ
placitis atq; carnalibus delicijs dediti ſolũ his ſimiles
atq; talibus dantes opem nouerunt amicos. Tlerita⸗
tis vero ⁊ virtutum inuiſibiliũ ſcrutatoꝛes in amicicig
fugerunt.pꝛo eo ꝙ ſobꝛia eſt veritas:et virtutes coꝛpo⸗

rum delicijs contradicunt Munqᷓ; virtutum cultoꝛes 5

ter fragilem neceſſitatem coꝛwꝛũ curauerũt. et ſepeat
tenuauerunt coꝛpoꝛa pꝛopter vigilẽ ſenſum. Nunqᷓ cõ⸗
paginabitur amicicia veritatis cum delicate fouẽtibus
carnem.quoꝛũ enim venter eſt deus nullus verus erit

ret de cultura conſilium. magis vero auxilium. habv⸗/
ſa eſt amicicie que contrahitur cum cultoꝛbbus ventriſ
et eoꝛum loquela deſimit in fetoꝛẽ. Et ininſibilis ami⸗

5*

dig:amici nomine nõ eſt dignus. Querit amicicia ple
ruq; ſecretum nullum autem ſecretũ vbi regnat ebꝛie
tas.ſi wro ſinulis habitudinis ſunt amici.nomen qui
dem amicicie habent:ſed lupi rapaces et aues ſunt con
uenientes ad eſcã ODeioꝛi autẽ articulo deuitandi ſunt
qui pꝛeſepe meũ dicũt:pꝛo eo ꝙ eſt preſepe homini pꝛo
ſuis animalibus nutriendis. Zotus eſt mundus in cõ
mune atq; pꝛo cõmuni vtilitate creatus Qui vero cõ⸗/
mune per hoc vocabulum meum in pꝛoprium reduxe⸗
runt aut reducere conati ſunt lucem intellectualis atq;
cõmunis amicicie non viderunt neq; cognouerunt. et
cellentiam eius. Et nemo in amicicia tanta ſollicitudi
ne deuitandus qᷓ; qui pꝛoprietarius cenſetur. Sine re
nulla poteſt eſſe amicieia vbi regnat ꝓpꝛietas et pꝛopri

um diligẽs:nemini amicatur. Cui amicabitur qui vel

let omnium bona in propꝛium vendicare dominium
Cui amicabitur qui naturam fertilem odit pꝛeterqᷓ; ad
ſeipſum. YImo inimicus eſt omniũ bona vellet auferre
Et ſi nollet alioꝛum bona vendicare in ꝓprium: dapſi
litate carens iure non habet amicum zꝛoprie ꝓprium

eſt amicicie: libens dapſilitas Et qui effundit ſibenter

amoꝛem quod exterius eſt retinere non nouit. Quiape
rit animum:aperit et teſaurum. Relatiuum nomen
eſt qõ dicitur amicus eſſe vero relationis totum ad ali
ud eſt. Nihil igi habet qui ex chriſtiana iuſticia eſt ami

amicus. Suſpirabit ſedulo ad deum ſuum 2 de ipſo ve
lut fidelis cultoꝛ ipſius ſepe loquetur.⁊ cum amic que

quoddam genuſ hominũ vlut ſumma peſiis ab —

cicia ⁊ inter inuiſibiles agitur:et pꝛopter inuiſibilia ing
ciatur atq; pdurat Incoꝛruptibilis eſt incoꝛpoꝛea: et
pꝛopter hoꝛum contraria nunq; fiet Caſtrimergus de
uitetur venereus depellatur.qui ſiudet calicibus exotã

mnpn
re onto⸗
corpei
kur epiqn
Aeteftecti
cceg.65
Wocor
lahra
bis fmnſes
0,Venn
Smnamniceg
tutes Ce
nalltor
tetſepen
nczc
ſbootibs
Wrußserie
Nipoe
hamic are⸗
umTheh
busnnl
ſbligenn
uiſbiluin
koporaet
mnerodr

Cbosri
Grm⸗
egntete
omengri
Pfunteon
tonciſnt
vmminipe⸗

Csncd

veroco;/
hrecure/
alisatg;
gerunter
ollatuci
Hier
etpropen
rgti
mimiem
etzil
rauſerte
ndarf
Prum
ſbener
Qliae
hotnen
nitdi.
GKomt

eus ad ſeipſum:ſed ad amicum. Nemo niſi per impꝛo⸗
pꝛie ad ſeipſum amicus vocatur:cum amicicia duoꝛum
requirat conſiſtentiam animoꝛum. Ad ſeipſum homo
quilibet eſt:ad alium refertur amicus.ꝛzoinde propꝛi
um ſuo damgare iure omnem abiecit amicum. Jure
alio altioꝛi pꝛopꝛietarium et non dapſilem omnis ami

ciciga maxime chriſtiana condemnat. Etenim quis reiꝰ-

publice crudelioꝛ noſcitur inimicus: nihil tantum rei⸗
publice aduerſatur:qᷓ; in rebus aut honoꝛibus et domi⸗
nationibus retenta ſiue queſita pꝛopꝛietas. et incom⸗
municabilitas eoꝛum que a ſummo pꝛoueniunt:aut eo
rum que in oꝛdine viuendi atq; gubernandi rempubli⸗
cam ab hominibus conceduntur. Moc ſepe conſtituit
tirannos et reipuluice deſtructoꝛes. Quo igitur iure
quis amicabitur ei:qui reipublice aduerſatur. Inimi⸗
cus omnium eſt:qui huic amicus efficitur. Inter pro⸗
pꝛietarios amicicia eſſe non poteſt.quia non eſt relatio
animoꝛum et rerum:que ab amicicia ipſa ſtatim cum
incipit generatur. Nam ſicut eoipſo quod eſt paterni⸗
tas ſiue filiatio eſt pater et filius.et realis relatio inter
eos:ſic ilico cum eſt amicicia amicus eſt et amicus.et
ea lege qua ſunt ad inuicem referuntur. relatione reali
et rerum iuſta dapſilitateAc per hoc non dixerim ami⸗
ciciam viſibilium et coꝛruptibilium rerum glutino con
ſtrui:ſed atteſtatione firma deſanctio.vt nullus ei ami⸗

cari velit qui amicus eſſe non vult. Penitus ſaneami -

ciciam negat:qui ſua non cõmunicare contendit.Kmis
cicia iubet amicos iuſte inuicem releuari. Juſticia chꝛi⸗
ſtiana lucidius clamat:vt indigens ab habente requi⸗
rat.Nam ſicut largiri amicabilis eſt voluntatis:ſicexpe
tere ob indigentiaʒ eſt iuſte neceſſitatis. Equaliter igi⸗

tur in amicicia ſi aderint tolerentur donatio libera ?⁊ cx

petitio iuſta:ot quos delectat donare non pudeat expe⸗

tere cum indigentia pꝛemit:et quos iuuat expetere ne-
ceſſitate pꝛemente.libeat dare cum altex petit et dandi

copia ſuppetit. Pꝛoinde qui pꝛeſepe meum dicunt:in
ſpeculum amicicie non aſpiciunt. Et cuius pꝛopꝛie pꝛo⸗
pꝛium eſt communitas:ei aduerſatur deteſtanda pro/
pꝛietas. Ygitur cum auaris nulla ſit amicicia cõtraben
da. Inter auarum et largum cõuerſatio eſſe poteſt. nul
la amicicia vera. Et ſi pꝛopꝛietarij atq; auari amiciciam
inter ſe fouere videntur.aduertat qui nouit.quoniaʒ ta
lis eſt ipſoꝛum amicicia ſicut latronum atq; pꝛedonum
qui vnanimiter in pꝛedam inſiliunt.qui cum diuidunt
gladio ſe confodiunt:

Capitulum. VII
Vſticia chꝛiſtiana que ab omni virtute ſeu

i actibus eius auertit impertinẽs: omne ama
rum amicicia velut impertinẽs reſecat. Q&5

ſigmiſicatur in eo ꝙ cum amoꝛreis prohibi⸗

tus eſt dei populus amiciciam aggregare. Mihil enim
deus pꝛohibet:niſi quod eñ virtuti ac moꝛib eius ad⸗
uerſum.Amoꝛrei amari interpꝛetantur. Amarum ve⸗

ro pꝛout inoleuit in vſu eſt guſtui diſſuaue:quod aduer

ſus dulcedinem bellum habet. Sed accõmodato voca
bulo amarum dicitur. quod muite ſenſus coꝛpoꝛis pati
tur et noſtre opponitu woluntati. Homines ſiquidem
eo ſenſu dicuntur amari quo eoꝛum conuerſatio eſt ſi⸗
ue cognoſcitur diſſuauis:et impoꝛtuna hominibus ſit
aut irrogant.vnde hominum animi amareſcant.?ma
niſunt omnes quinature ſuauitarezhuumamutatis dul.
cedinem in ſeioſis infciunt: et impoſſibilitate detuen⸗
iad alios ſe tranſſundunt.et pꝛopter impꝛolvs mo⸗

At—m 1 — 7 — ſeri-

4

De Juſticia chꝛiſtiana

res diu tolerari non poſſunt:et tolerari wlint ſed tole

rare neſciunt.et multa inferre pati nulla nouerũt Om
nes vicioſi ratione dictante amariſſimi ſunt.et pꝛiuan
tur virtutum ſapoꝛibus. Neceſſario enim ſic agitur: vt
vbi vicium ſapit virtus diſſipiat. Sed cum multa ſint
amaritudinis genera ſiue hominum amaroꝛum:ad per

ſtringendũ ſolũ aliqua ſuſcipienda tractaumuſ.ma⸗

rus eſt omnis homo.ſuper quem ira ſeu furia dominat᷑.

.
Q .
N

Vra eſt am mi noſtri abſinthium:venenum vero ſi ſuou⸗
erit pertinax. Et cum infecerit quem piam aut ſodales
aut aſſiſtentes reddit amarum:vt nihil ſuaue mn animo
habeat:nil molle in verbis eluceat.nil in moꝛibus mite
ſplendeat. Amicicia enim eſt ſuauitas animoꝛũ:et mol⸗

hciem non labefactam pꝛetendit in verbis: mititatem

in moꝛibus habet:Cui ergo ſuauis in animo verbo dul
cigena moꝛibus aptus:qui ſibi amarus enſtit. Ire tur
bulento appetitu in animo reſidente:amicicia patietur
exilium. Ira et amicicia: vt ignis et aqua ita conueni⸗
unt. Sed obiectabilis ira in alium: amicicia in amicuʒ
Contra naturam agitur vt due cõtrarie paſſiones ani⸗
mum hominis eodem momento poſſideant.nec in di⸗
uerſitate tempoꝛnm paſſionis et affectionis facta diſtri
butio excuſabit:vt vno tempoꝛe ira in alium. alio ſit a⸗
micicia in amicum. Qui ex pꝛiſtina conſuetudine ſepe
ardeſcit in iram. obuentu aliquo ad amiciciam non aſ⸗
ſiſtit. Etenim cum accenditur amicum neſcit intueri.
quod iuſta conteſtatione clareſet. Nemo alicui magis

;; veritas debet eſſe amicus. Sed tali caligine ammus

ex ira plerumq; inuoluitur. vt verum a falſo honeſtum

Aa turpi. vtile a damnoſo. nulla ratione cernatur. PBinc

pꝛo deuitatione per ſalomonem dicitur. Noli eſſe ami⸗
cus homini iracundo.neq; ambules cum homine furio
ſo.ne foꝛte diſcas ſemitas eius.et ſumas ſcandalum a⸗

nime tue, VUnde ſatis aperte colligitur nemo amicus

iracundo fiat et ſi ad te omnem ileruaret amicicie regu⸗

lam:et ꝙ ad tuam viſionem ab omni ira miteſceret in

vno penitus ineuitabiliter te oſtendit.quia iracundus
ſemper agitatur ad malum quos offendet: alios ſi ſibi
amiciciam ſeruare volueris.tibi faciet inimicos. Jus

eſt infallibile in oꝛdine amicicie vt amicus amici tibi ſi-

at amicus:et inimicus eius tibi pariter inimicus. Re⸗
cuſabitur omnis ircundus ex ſolito:ne in amicicie gra⸗

tiam veniat.Quod ſi venit aut toleretur ſi ſperatur coꝛ

rectio et leuis eſt furoꝛ:aut deuitetur.ſi deſperatur ⁊ eſt
pertinax. Vbi vero aduerſus teipſum amitci furoꝛ deſe⸗
uiet aut patientiam adhibe ſine vtriuſq; damno chꝛiſti⸗
ferã: aut aſſumpta cauſa reſcinde.Nec dictum ſalomo⸗
nis ſemper accipiatur in malum cum dixit.cauſam que

eit qui vult diſcedere ab amico.quia querere debet vt
diſcedat bonus a malo.verus a falſo.paciſicus ab inqui

eto.patiens ab iracundo. ſuauis ab amaro ſi coꝛrectio
non ſequatur ad tolerantiam.et decoꝛ amicide non re⸗

ſurgat qui impꝛobꝛum eſt moꝛum, Eſt quoddam ali⸗

ud amaroꝛum genus.qui turpibus intendentes.ad hec

amicos exquirùt.et quos habent grauare pꝛeſumunt.

Sed diabolica non chꝛiſtiana eſt amicicia vbi aſſiſtitur
turpitudo peccati.vbi moꝛum honeſtas polluitur. vbi

vera innocentia condemnatur. aut ſi conturbatur iu⸗

ſticia publice honeſtatis/Alſius amarus qui memoꝛi⸗
am iniuriarum firamin qanimo tenet.beneficioꝛum im⸗

memoꝛ factus. et calculat ſepe damna ſiue impenſa.

In cathino amaritudims pabulat iniurie calculatoꝛ:

Fhecatox pace quieſcit. EIñ hieremyas ad hullim diceber.

J.
— . 1 A6ne.-
1 ℳ . —0 .— * 9 —
—* — — rreS
4 4 % „ 4K——0— ,. ,„ .4. „

4

X

et illate malicie memoꝛ.iacet in lecto ſpinaruʒ/ Ommniinm⸗
vero amariſſimus eſt qui deum peccando renquit: etin

.σ 11

Alliber quintuſdecimus

Sato et vide qᷓ; malum ⁊ amarum eſt reliquiſſe te do
minum deum tuum et non eſſe timoꝛem eius apud te
Sed peius eſſe omnino refertur in pace quieſcere pec⸗
catoꝛum:pꝛopter quod deus relinquitur. HNinc yſaisgs

werba ecechie regis recitans. ecce in pace amaritudo

mea amariſſima. Oinnium amaritudine amarioꝛ pe⸗/

nitus pacem habere in vicijs. cum quibus omnino erx⸗

pedit habere diuoꝛcium. et aduerſus ſtupꝛum duro ⁊ i2

ceſſabili bello conſurgere:donec vicia depellantur. De
uita omnes amaros nec cum eis amicicias iungas.ne

ipſoꝛum conſoꝛtio tuus oculus in amaritudinibus cõ⸗
moꝛetur. vt aut cogaris videre quod diſplicet. aut non

poſſis videre quod placet:et ſi non artaberis ad malo
rum conſenſum penituſ non effugies ſenſum peſſimũ

ſ Etiam amaritudinis genus eſt: chꝛiſtianũ chꝛiſtianice

nõ amare. Alitalis anime in virtutibus radix eſt amoꝛ
et ditiſſima vita honeſta dilectio:que non reperitur pᷣ⸗

terqᷓ; in campis chꝛiſtiane iuſticie zoinde qui non di

ligit chꝛiſtianũ amariſſime moꝛtis eſt vaſculũ.et chꝛi⸗
ſtianum non diligere chꝛiſtianice chꝛiſtum atcz chꝛiſti⸗
ſtianum amariſſime vite ferunt in exilium. Et deflent
damna vſq;quo regrediatur anĩa in patriam:vbi amo⸗

ris plantuſe vigent germinant floꝛent fructuſq; partu/
riunt in odoꝛem ſuauitatis vterq; perennis.

Capitulum VII

Oicicia ſane omnem aduenam et in opere te⸗

a dioſum deuitat.Cuius deuitationis edictio in
Alio filio chanaan nomine gergeſeus vel gerge
ſan deſignatur: qui interpꝛetatur ꝓpinquãs aduena. ſi⸗
ue eiſcies colonum.?lduena pꝛopinquãs eſt qui de ſuo
loco recedit.et in terris moꝛatur aut diſcurrit alienis.
Colonus vweo terre cultoꝛ dicitur:cuius actuſabſq; ni

mio laboꝛe non geritur. Et q;uis poſſint interpꝛetatio⸗

nes nominum plerunq; ad bvnam aut malã partem re

flecti:homiuum vero repꝛobatoꝛum a deoo nunqᷓ; debt

nomina in ſanam partem cõuerti. Certum enim eſt vt
pꝛemiſimus deum moiſi pꝛecepiſſe. cum talibus ami⸗
ciciam non iungi. Qui vero conditoꝛ omnium eſt atq;
liberatoꝛ:mon niſi malum diſſuadet hominibus.Pꝛo⸗
inde penitus expedit huius nominis et ſimilium inter
pꝛetationem ad repꝛobum ſenſum conuertere. Juſtũ
enim eſt et regula pꝛefixa eſſe debet tractatoꝛibus ſacre
ſcripture:vt illoꝛum nominum interpꝛetationem in ſa
nam partem non vertant.quoꝛum eſt repꝛobata perſo⸗
na.quia repꝛobate perſone fruſtra interpꝛetatio nouit

in bonum moꝛale conuerti.q;is interpꝛetatio bonum.
ſonet Tleruntamen pꝛo miſterio et inuarietate temo
rum atq; moꝛum vna et eadem interpꝛetatio diuerſuzꝰ

habuit applicatum intellectum. ſicut diuina ſcriptura
in littera ſimpla manens ſenſum habet quãdoq; diuer

fum. quod ſacre ſcripture perſpicacibus tractatoꝛibus
luce clarius patet IJdcirco ex hac interpꝛetatione perei

piendum eſt cum amicicia cum gergeſanitis ſeu gerge
ſeis velut cum alijs pꝛohibitus eſt dei populus omino

contrahere.idolatra enim erat tota natio illa. et plura

nefanda commiſerat. Sed quia nos qui moꝛaliter in
tempoꝛe noſtro loquimur:opoꝛtet illam interpꝛetatio

nem in ſimiſtram partem deflectere. vt deuitatiõis cau
ſam in amicicia contrahenda poſſimus facilius inueni/
re. Aduene ꝓpinquantes ſunt omnes infideles qui no

biſcum in conuerſatione ꝓpinquant.cum quibus opo⸗
tet amiciciã abhoꝛrere. Infideles omnes aduene ſunt

e⸗ nonhe ewanm incolatuʒ ꝛopꝛius incolatuis
eſt cniuſcũq; hois vt id agat qð deuſ madat.⁊id tenet

QOX—ν Der-
PT- Wbn . 5 202) ..

N

qas ipſe cõmendat. Id eni eſſe debet pꝛium rationalis

aĩe:ad qð inuitat accedere. Inuitat oẽs ad fidẽ venire
rẽnuũt Quia ergo fideles nõ ſunt:aduene ſunt Scri
bebat apoſtolus epheſijs gentilibus baptigatis:vt non

exiſtimarent ſe aduenas dicens. Yam non eſtis hoſpi,⸗
tes et aduene ſcilicet nõ eſtis aduene a deo vel ab eccle/
ſia ſed eſtis ciues ſanctoꝛum et domeſtici dei. vt a con⸗

trario ſenſu firmiter teneatur infideles eſſe aduenas.
pꝛopinquantes vero qui nobiſcum cõuerſatione aut in
ter nos habitatione vt iudei diſperſi aut aliqua moꝛuʒ

ſimilitudine. Cum his omnino amicicia pꝛecauenda..

Nam omnis vera et rationalis amiticia colligat᷑ aliquo

ſacrificio:quo colatur qui ab omnibo creditur ſummus

vnus et verus deus. Pagani idola colunt nec nobiſcũ
in vnius dei cultura conueniunt.ſacrificium noſtrum
ſpernunt:nos vero ipſoꝛum ĩmolationes deteſtamur⸗
Quomodo ergo erit amicicia vbi anio diſparitas ſen⸗

tiendi cum in amicicia paritas ſentiendi de ſacrificio et

de vno deo penitus requiratur iſſeñtiũt intellectus
quia chꝛiſtianus aliter diuerſe paganus mtelligit. Diſ

ſentiunt affectus:nam aliter chꝛiſtianus alirer paganꝰ
afficitur. Diſſentiunt memoꝛie.quia chꝛiſtiani memo⸗
ria circa vnum deum:pagani vero memoꝛia plures de ⸗
os meditatur. Mulla ergo erit amicicie vritas vbi ani
moꝛum tanta diuerſitas. cum amicicis ſit animoꝛum
equalitas non ſolum ꝙ ſe diligant mutuo:ſed ꝙ oĩno
conueniant in quocũq; tertio. Intellectus hominum
aut conſentiunt aut diſſentiunt. Si conſentiunt:aut

in vero aut in falſo. Si conſentiunt in vero.nuilla con/
certatio facta eſt amicicia intellectuum qui in veritate
conuemiunt. Si vero in falſo conſentiunt. omnes er⸗

rant. Errantium autem amicicia nulla vera. Qui ſibi

errat:alterius non erit rectus amicus Si diſſentiunt

wrum et falſum diſſenſionis adduxerũt cauſam ꝙ di/

ſenſio intellectũũ aliter cauſat et non poteſt niſi ꝙꝓvnꝰ
verum alius ſentit falſum. Et non ſolum in fide ſed in
omnibus intelligbiliba et in omnibo intellectibus hec
ſententia locum habet. Inde ſcripture contrarie.inde

queſtionum pꝑtinaces pugne.quia in vero aut falſo diſſ⸗/
ſentiunt intellectus. Igitur omnino inimici ſunt fide

lium et infideliu m intellectus.ꝙ aut nos wverũ ipſi ve⸗
ro ſentiunt falſum:aut nos falſum ipſi vo ſentiunt ve⸗
xrum. Sed de inſoꝛum falſitate non vertit in dubiũ we⸗
ra multitudo fidelium Pmiliter affectus hominum
e ut conſentiũt aut diſſentiunt in amoꝛe relato. Si diſ

ſentiunt:mon eſt amicicia. Si conſentiunt facta eſt aas

micicia in ſépſis ad ſeipſos:quia ſe mutuo diligere vo
lunt Sed adducatut illud quod wram amiciciam pꝛo
bat: ſi in tertio iſio conueniunt.Si diligimus deũ illi
ydolum.ſi nos vnum deum: illi ad plures afficiuntur.
ſi nos vnum verum ſacrificium affectu fideli peragimꝰ
ſi illi ad infauſta ſacrificia cõuertuntur.que igitur ami⸗

cicia inter animos erit vbi affectuuʒ tanta pꝛenotat᷑ di

uerſitas. Etenim nõ ſolum in diuinis ſed etiam in hu
manis opoꝛtet in tertio conuemre. Sepe nanq; vide⸗

mus ꝙ vnus tertius dilectus ab vno amicoꝛum ab al⸗

tero exoſus ſomitem diſcoꝛdie miniſirauit. Et veros
ſeruos opoꝛtet in amoꝛe domini fiditim amicari. Et ſe

“ pe diſſenſiões fiunt ex diuerſitate affectiua pꝛopter do⸗

minum tertium vel amicum:multomagis in diuinis
affectuum debet eſſe conſenſus. Sinautem nunqᷓ; ve⸗

rus erit amicus emo:iarum vo lentio vel conſen⸗

tio eandem ſententiã reſonabit.Ad writatem anncicie
oĩno exigit put fundatur in ammis hominũ ꝙ conſen
ſio intellectuũ ſit in vero.affectuũ in bono: memoꝛiarũ
in honeſto. Et pꝛimo quidẽ expedit ꝙ harũ potentiarũ

— „ 2T1
R.

eragn
m menmo
Pluresde,
opbi mni
mmmorumn
ſel goine
boffinum
Muntrout
Mco,
peritge
nnes ert
Quſſi
Wentunt
amg de
tnſſign
lſeſeg n
lnbtotre
tmaneine
urſelod
oͤſur it⸗
niſe e
Mriuntde
l1dubtüw
hommnum
1 Bidl
et etd
gere ro
namn .on
iili
urter
Imgni
Uturamit
od
umina
gnide .
ummobel
rers
e
wprerdy

Diins

nchel.
lonſeni
Umncce
conen
mnonuru
tenteri

de iuſticia chꝛiſtiana
conſenſus fiat in ſommo vero:in ſummo lvno.in ſum⸗
mo honeſto. Nulla erit omnino amicicia veritatis: ſi de
Vno deo viuo et wro et eius cultu per omnes animevi⸗
res non bene vſquequaq; ſentitur. Judeoꝛum wro et
chꝛiſtianoꝛuʒ non erit amicicia recta:quia ſi de vno deo
quod nos ſentimus ſentuunt. ſi de ſuo cultu atq; ſacri⸗
cio in eoꝛum tempoꝛe bene ſentiunt. tamen dereden:
ptoꝛe noſtro chꝛiſto vtiq; male ſentiunt et ſenſerunt ſu
per quem inflexerunt celum legis vt eum moꝛti trade⸗
rent:et wri ſacriſicij renouationẽ non credunt ſed deri⸗
dent. Pꝛoinde ſi de domino noſtro atq; redẽptoꝛe male
ſentiunt: nullo iure nobis amicabuntur. Seruus ami⸗
cus inimici domini.inimicus eſt domini. Chꝛiſtian? pa⸗
ganoꝛum atq; iudeoꝛum amicus:dei cõſtitutus eſt ini⸗
micus. Nam ſi amicicia illoꝛuʒ que deum no offendũt.

neq; amare poſſunt dei inimicicias generat: multoma⸗

gis amicicia offendentium.et deipo indebite ſentienti⸗

um. Inde iacobus inquit in canonica ſua. Quicũq; vo⸗

luerit eſſe amicus huius ſeculi linimicuſ dei cõſtituetur

Heramplius wro qui amicus immicantiũ fuit. Nec ex

cuſat ꝙ homo eſt: ſi male aut non debite ſentit de deo.
