dum in omnibus haberet poteſtatem. Oe ſi hoc incon

neniens reduceretur ad conuemientiam. impoſſibilead
efficientiam: nec adhuc cellam quietis conſcenderet ab

auctoꝛe omnium totius conſolatõnis deo . rappetituʒ
diuiſa coꝛruptibilium terrenoꝛ uʒ. Inſatiabilis eſt aua⸗
ricia.que cum deuoꝛauerit iterum eſurit. cum biberit

oee pleno diuitias adhuc ſitit. Ammoderatus eſt amo⸗

—— . .. . . .eů

“
“
“
1

!ůs

.

—.

ſed in moꝛte comeditur.

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

eius: ſed quod deterius eſt inſolubilis tenacitas eius.
Auaro tam deeſt quoi habet q; id quod nõ habet:quia

neſcit vti habitis dum inbiat in habendis. Hec ſola na

ture pꝛe ceteris vicijs ad uerſatur:quia neq; in terra ne
q; in aqua neq; in aere neq; in igne vellet habere con⸗
ſoꝛtem. Elellet iſta moderari naturam. diſpoſitionem
imbꝛium.vim caloꝛis.nubium ⁊ ventoꝛum. vt ſibi ad
votũ in agellis pꝛopꝛijs deſeruirent: non infundendo
in alijs bonitatem:que omnibus nature communitate
debetur. Cellet aerem eſſe ferreum ſuper pꝛedia cete⸗

roꝛum aut pꝛedia metallina. vt nec virtus pluuie et ca

loꝛis deſuper funderetur. aut nec ipſa poſſent aliquo

inſtrumento pꝛoſcindi: vt nec ſerere aut metere opus
eſſet ex nephario appetitu ſibi vendicans iura nature.
Homicida eſt iſta omnium ſuo fauſto: nec vitam dili⸗
git aliquoꝛum.niſi quos gubernat manu ſue ſeuiſſime
õ eſt deo qui omibus largus eſt ſed

ipſa parca. Emula celeſtibus angelis:qui ad communi

tatem et largitatem ſuperne vite ſine auaricia nos ex⸗
pectant. Odit nature conſimiles:dum ſibi vendicat in
pꝛopꝛio quod eſt in commune donatum·. Hec conſoꝛ⸗

tem nature immemoꝛie tradit: imo multotiens vt ſiua
poſſideat interemit.Amicum non querit.faciem auer/

tit a pꝛoximo.linguas loquendi beneſicio vellet eſſe pꝛi
uatas ne affligentes indigentias panderent:poſtula⸗
rentq; pandendo quod ipſa indebite diſpoſuit retinere
Alioꝛum egeſtatem ſibi vult eſſe ignotam:ne ſaltem ex

verecundia quid cogatur aliquando cõferre. Monſtruz

eſt in natura quod agitur in auaro.nam omnes vellet
depauperari vt ſibi accederet:facereq; indigentes ⁊ hos
ignoꝛare ne artaretur dare.OPerdidiſſe penitus eſtimat

omne quod alijs et non ſibi cedit in lucrum. Artatur

enim in nocte doloꝛibus vt viam inueniat vbi acqui⸗

ſit vbiq; ſemper ad ſuam pecuniam ſuſpicatur inſidi⸗
as. Latrones eſtimat qui non ſunt.fures conſtituit qui
furari odiunt:vncinas omnium appꝛopinquantiũ ma
nus.Naualem picem credit in digitis tangentium que
q; ſua: ſocium confidentie nequit inuenire. Commit⸗/
tit plerumq; ad plurima pericula ſuam ipſe perſonam:
ſed in pecunia cautioꝛ eſt. Hic non conſidit in deo:quia
nec ſibi ſuam pecuniam recommendat. Non in ange⸗
lis:a quibus enim ſe diſſociari cognoſcit:nec cuſtodien
da parta committit. Mec demonibus: quia nec aurum
querunt:non argentum ſed animas volunt. Non ho⸗
minibus:nam ſi pꝛopꝛia ſua quibuſcunq; vellet aufer⸗
re:quomodo poteſt ſua cuſtodienda committere. Diſſo
ciatus eſt ab omnibus rationabilibus. inſenſibilibus
et irrationabilibus ſociatus: licet ſit cum demonibus
eternaliter finito vite termino ſociandus. Poꝛcus eſt
iſte diaboli qui viuendo fetet.omniq; caret commodo:
tiparium comeſtibilium eſt
comeſtibilia non deguſtans. Beſtia onerata deferens
his ſepe quos habuit inimicoſ. Cuſtos eſt eris ligatus
in ere. Non habet es:ſed habetur ab ere. Non dominus

eris:ſed ſeruus eſt eris.Et heres eſi eris:inherẽs in erxe.

MNMihil rectitudinis ipſe poſſidet niſi cum moꝛitur: ma⸗
ledictio eius eſſet vita longeua ſuper terram. Quid au
tem eſt auaricia niſi animi varietas:qui velut intoꝛſa
rota ſepe circa idem centrum reuoluitur.et molendi⸗
num aſinarium ſecum poꝛtat. Pꝛeſupponit ſepius ele⸗
moſinam qui pecuniam congregare diſponit: cum au⸗
tem viderit congregatam. ad ſeipſum retrahit manuʒ.
Beatificat ſepe pauperes pauperum inimicus:et extol⸗

lit laudibus paupertatem.quam vt perditõis foueam

rat:perfoꝛatur timoꝛibus ne acquiſita perdat cum pax

ipſe declinat. Clide auari acutiſſimam deceptõem. nam

cum ſibi numus aut moneta fuerit ſepar querit adde⸗
re par. cum fuerit par non vult facere dupar.ſed querit
vt erpendat aliud ſepar: cum autem affuerit volet ſibi

coniungere par. Vnde ne paria fiant diſparia et vt ſe⸗
paria fiant paria. creſcit in immenſum pꝑ auariciam no⸗

ria cura. Quid magis pꝛopꝛium auaricie: niſi plus qᷓ;

ſatis ſit velle. Querit auarus viuere ad opinionem nõ
ad veritatem. ad voluptatem non ad neceſſitatem. et
ideo nunqᷓ; diues erit ſi nolit: ac per hoc non erit diues
ſi habet quod vult et amplius vult. ſed qui voluntati
vwolendi poſuit finem. Sed bonum eſt poſtq; noſtra po⸗
ſuimus que de auaricia ipſa ſentimus. ꝙ ad teſtimonia
ſacre ſcripture velut ad irrefragabiles ſententias recur
ramus.vt pꝛo poſſe velut viam perditõnis deuitemus
Inquit nanq; doctoꝛ gentium paulus ad thimoteum.
auariciam weut diabon rhetia et laqueos diſſuadens.
Nihil enim intulimus in hunc mundum: haut dubi⸗
um quia nec auferre quid poſſumus. Mabentes auteʒ
alimenta et quibus tegamur: his contenti ſumus. Mã
qui volunt diuites fieri incidunt in tentationem et in
laqueum dialuli et deſideria multa et nociua:que mer⸗
gunt homines in interitum et perditionem. Radir enĩ
omnium maloꝛum eſt cupiditas. quam quidam appe⸗

tentes errauerunt a fide: et inſeruerunt ſe doloꝛibus

multis. Zu auteʒ homo dei hec fuge. Tlide igitur ex hoc

q̊BWſerioſe docuit apoſtolus auariciam deuitare. cauſas 2
rationes deuitationis annectens: que verba ipſa vecla
rant. vſq; ꝙ expoſitio ſuperflua imponatur. Et dauid

clamat.Doꝛmierunt ſomnum ſuum: et nihil inuene⸗

runt omnes viri diuitiarum in mambus ſuis. Et alibi
Diuitie ſi affluant nolite coꝛ apponere. Simliliter et in

iob legitur. Diues cum doꝛmierit. nihil ſecum affert:

bi. Hiuitias quas deuoꝛauit euomet:et de ventre eius

extrahet eas de. Et in pꝛincipio libꝛi ſui. Nudus egreſ⸗

ſus ſum de vtero matris mee:nudus reuertar illuc.Ac

gbpperiet oculos et nihil inueniet.Appꝛehendit eum qua⸗
ſi aqua inopia: nocte oppꝛimet eum tempeſtas. Et ali⸗

per hoc ſuperflua noſcitur multiplicatio terrenoꝛum cũ

hic remaneant: deſcendentibus iniuſtis poſſeſſoꝛibus

in inſernum. Iniuſtus autem poſſeſſoꝛ eſſe conuinci-⸗

tur. aut qui acquirit indebite. aut qui retinet ſine chari
tate. Mam moꝛtuus eſt diues incompaſſiuus ad laca⸗
rum:et inter incõpaſſiuos demones eſt ſepultus. Sce
leratum hominem ipſa conſtituit ſi aſſiſtit. quod ipſa ſa
pientia clamat. Auaro nihil ſceleſtius. Quid ſuperbis
terra et cinis. Nihil iniquiusqᷓ; amare pecuniam. Hic

enim animam ſuam venalem habet:quoniam in vita

ſua pꝛoiecit intima ſua. In qua ſententia ſatis aperte

monſtrantur ſu pꝛapoſita mala:pluraq; annectenda ni

ſi volumen artius pꝛotenderetur in longum panderen
tur. Mihilominus aduerſus ipſam eſt acutioꝛi gladio
conſurgendum. Nam quid ſceleſtius ipſa frenetica. ſi
ipſam in pꝛopꝛijs terminis diffinimus. Eſt enim ipſa

quidam deoꝛdinatus appetitus ſupꝛa naturam ſupra
conueniens.ſupꝛa rationem. ſupꝛa vſum.ſupꝛa modũ.

ſupꝛa pꝛeceptum et legem. ſupꝛa debitum atq; meritũ

ſupꝛa ſufficiens. Quibus diligenter inſpectis appare⸗
bit vbi auaricia infrunita in celo angelos.in paradiſo
pꝛimos pꝛopulſaſſe parentes.vt ſupꝛafata diuinitatis
ſimilitudinem imo ipſam diuinitatem et ipſius ſcien⸗
tiam affectarent. Nam grecus auariciam pleon axpel⸗
lat:quod latine plus ſonat. Sed ſociam ſe ſuperbie ſe⸗
cerat.que faſtu et appetitu alios terminos iuuadebat:
NQuid ſceleratius alicui poſſet aſſcribi.q; que nephario

ſemine omnia mala concepit. et ſuos conceptus reti⸗

net. que cum vult parit quecunq; libet. Er ipſa nan;
ſuperbia naſcitur cum ſe videt in appetitis et obtentis
ceteris aut multis ſuperioꝛem.ex iſta inuidia cum videt

equalem.inanis gloꝛia cum ſe comptat.ira cum impe⸗
ditur. accidia cum videt cetas oꝛnatas.paratos lectos.
ſtratoꝛia et ſedilia pꝛo quiete. gula cum videt adeſſe ple
nas ex omni parte crumenas.pꝛo qua ſollicitantur ma⸗
re.lacus.flu mina pꝛo piſcibus. pꝛo ſilueſtribus anima
libus auibuſq; nemoꝛa infeſtantur. Nutriuntur etiam
canes vnde deberent nutriri pauꝑeres.fatigantur equi
plerumq; laſſantur et homines. Et licet talia deuolue⸗
rint ad ſolacium:a gula tamen initium accexerunt. Ele⸗
xantur ſepe pꝛo diuitibus quos auaricia ſic ſubuexit. in
tempeſie macella: et contentiones famuloꝛum in em⸗
ptione naſcuntur.vt alter velit donnninn ſuum in pe⸗
cunia facere peioꝛem.alter in exponendo largioꝛem ſuʒ

um dominum fateatur:vt verba verbera petant. inimi

citie ſtatuantur. necnon et interdum homicidia ſubſe⸗

—

quantur. Sed ad tale vicium in auaris hoc ſolum po⸗
teſi eſſe remedij:vt appetitu retinendi timoꝛe deſicien
di plerumq; interdicantur expenſe. Mon eſt tamen noę
ſtri pꝛopoſiti gulam hic diffinire ſententijs: ſed pꝛout
gula ex auaricia quandoq; pꝛogreditur. verbula hecad/

ieci· Quxuria vero in foꝛibus aderit in vxoꝛe pꝛopꝛia. cũ
Kinem laboꝛibus dederit in cameris tam oena s. In
alijs vero ipſius ſtimulabitur iaculis cum vicecit pul⸗
cras foꝛmas fauente pecunia ſtudio auaricie cumulata

vt per ipſius largitionem plerumq; libidinem in aliſs

expleat.niſi per aliud auaricie malum quod dicitur tena
citas refrenetur:ſed nec eſt deuitatia vicij. vbi vicium
per vicium non committitur. Se ꝓlura poꝛtat in ven
tre iſta nouerca nature diabolo maritata. vt rapiat ſi ali
ter habere non valeat.welut furta alioꝛum bona inuito
Tomino contractare:niſi gratis accipiat. Generauit la⸗
trones in latibulis et in ſiluis vt expolient tranſeuntes
et plerumq; interimant:vt que non habent obtineant
Simmoniatds fecit innumeros:vt celeſtia et dona ſpi⸗
ritualia commercijs auericie largiantur Elſurarios pu
blicos et palliatos in oꝛbe conſtituit.vt dulciter denu⸗
dentur egeni. qui diuitijs nature ſi non affuiſſet auari⸗
cia poterant ſuſtentari. Coꝛrupit iſta pꝛimo naturam.
deinde nature remedium defalſauit. Nam artem que
in nature remedium eſt inuenta et per ſpiritumſanctũ
omnium artificem hominibus irrogata. falſitatibus in
numeris maculauit:linguas fecit loqui mendacium. ꝑ
iuria multa compoſuit.peruertit ipſa iudicia.iuſticiam
omnibus debitam fecit ſepe venalem. A pꝛopꝛio alueo
iuris leges in aduocatis diuertit. vt iplas inflectant ad
votum.non vota cum lege concoꝛdent. Motarios falſi ⸗
tate necauit.et coꝛ cogitet.lingua loquatur. exaretq; in
cartulis manus que aduerſa ſunt lucide veritati.falſos
teſtes pꝛoduxit in litem. Et quare hec omia. At petan⸗
tur non debita vel ſupꝛa debita plus petatur:et cum fal
ſitate auaricia lucra inueniat.que cum veritate non po
terat cumulare.Quid iſta ſceleſtius.qua rationis aſpe⸗
ctus intantum obruitur. vt gratius aurũ et argentũ
q; ſolẽ intueat᷑.et aĩo feruẽtioꝛi defectibilia iſta ↄſpiciat
ᷓ; xpi coꝛpus in quo reficimur ad ſalutẽ:ac diligentioꝛi
affectu ↄtẽpletur ſenſu et rõne carẽtia qᷓ; hoĩes ſenſu et
ratione pollentes. Quanta vero fraus de ipſius ven⸗
tre pꝛocedat foꝛinſece querimonie ſemper ciamant.vt

pꝛoximus a pꝛoximo ſe deceptum conqueruletur.et vo⸗

ces ingeminet non inueniri fidem pꝛopter auariciam

in hominibus ſuper terram. Que pꝛoditiones de iſta

Liber octanus De viciis

erepante pꝛodierunt.hominum moꝛtes pꝛopter pecu⸗

niam irrogate. caſtra in manus obſidentium per pecu⸗
niam tradita.ciuitateſ capte ſepeq; deſtructe.exules plu
rimi ſua pꝛoſcriptione reuelent. O ſcelerata conditio
auaroꝛum. O crudelis impietas que numerata pecu⸗
nia perſonas vendunt innumeras.nec pꝛemeditantur
pericula animarum:innocentibus non parcunt. expo⸗
nunt encio paruulos. virgines ſtupꝛo. ſcoꝛtis viduas.
adulterio maritatas.ſacrilegio moniales. ruine irrepa⸗

rabili ciuitates. Que violentie que inquietudines ex

ipſa oꝛiantur. actus et moꝛes magis q; verba clamant.
xeunt a fetido clauſtro auaricie adhuc huius nephan

diſſime filie. obduratio mentis. obſtinatio. inſidelitas.

adinuentio nouitatum inſolitoꝛum modoꝛum. vaga⸗/

tio mentis.indeuotio.recuruatio in oꝛatione et cogitas⸗
tione bonoꝛum. pꝛiuatio contemplationis. ignoꝛantia

ſpiritualis defectus.negligentia ſtudij ſpiritualis: pꝛo⸗
miſſio futuri tempoꝛis.confidentia vana.obliuio moꝛ⸗

tis.incompaſſio. QAuarum omnium et aliarum inno⸗

minatarum.ſi quis aliquam deceptus coniugio copu/⸗
lauerit ſeipſum mancipauit gehenne.ac ꝑ hoca ſua ma⸗
la ſobole iſta nephandiſſima condemnatur. et intuitu
mentis ex pꝛole percipiturqᷓ; ſit auaricia mala parens
quantiq; periculi qui ſibi pxxr matrimomum copulatur
Et vita bꝛeuis et impꝛouiſa moꝛs.omnes arguit ho⸗

mines auaritie intendentes: qui non velut manaupia

moꝛtis ſe cogitant.ſed velut perpetuos ſe fulciunt pe⸗
rituros.et de annis et tempoꝛibus multa diffiniunt.

qui menſem aut ebdomadam ſed quod minus eſt di⸗/

em craſtinum nõ videbunt:iuxta ſaluatoꝛis noſtri ſen⸗

tentiam in parabolis loquentis. Hominis cnuſdam
diuitis vberes fructus ager attulit: et cogitabat intra
ſe dicens. Quid faciam quia non habeo quo congregẽ

mea et maioꝛa faciam:et illuc congregabo omnia que

nata ſunt mihiet bona mea:et dicam anime mee.Ani⸗

ma mea habes multa bona poſita in annos plurimos:
requieſce.comede.bibe.epulare.Dixit autem illi deus.
Stulte hac nocte animam tuam repetent a te. ſcilicet

fructus meos. Et dixit. Moc faciam. Deſiruam hoꝛrea

maligni ſpiritus:que autem paraſti cuius erunt. Eic

eſt qui theſauriſat:et non eſt in dum diues. Ideo ſta⸗

tim ſine interciſione ſuis diſcipulis ſollicitudinem aua

ricie peſſime diſſuaſit dicens. Ideo dico vobis. Nolite

ſolliciti eſſe.c. Vt autem claudatur de hac peſtifera ſer

mo:et ad quem finem poſſit deuenire ſuos malos inſpi
ce gradus. Initium eius eſt amos ſui ſine reſpectu pꝛo⸗
ximi. medium eius ſuperflua coaceruatio rerum: finis
ꝓero negatio dei. Ecce quopoteſt iſtalperuenire maledi

ctarvt deum neget in ſuarum creaturarum proſeſſione
iurata.

De gula. Capitulum. LI.
Aligna regina gula que ſemper regnat in no
m ſtro moꝛtali coꝛpoꝛe niſi vigoꝛe gratie ſupe⸗
retur. Cuius ingreſſu agitatione diaboli ab
pyomine pꝛimo et diuma et pꝛima in preua⸗
ricatõnem ſunt deducta mandata: que ſictirannice hu
manam coartat naturam: que niſi ſibi ſeruiat perſona
non viuat. Et tali federe cum ipſa congreditur: vt nec

per diei ſpacium niſi per violentiam aut ſanctificatio⸗

nem aliquam liberetur. Ypſa fecit naturam pꝛimo fa⸗
meſcere. poſtmodum fecit egere. vt amodo per neceſſi⸗

tatem ſeruiat. cui ante libertas aderat non edendi. Et
uis cibi eſſent ad vſum coꝛpoꝛis oꝛdinati. non erant

— (M! w FD w———.⸗..U —

4
e
t.
i⸗

— — — —. —

— — —

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

camen per concupiſcentiam male ſumpti. nec per appe⸗

onem inoꝛdinate trahentem a deoq; auertentem. ſen/⸗
ſiſſet in ci ſicut manus in pomo:ſed vſq;quaq; extitit
dignum.vt ipſa in nobis exerceat ſue dominia poteſta⸗
tis:cuius impulſu ſunt contempta diuine imperia ma⸗

titum ad vite regimen inoꝛdinati:nec guſtus nr

ieſtatis. Ec ad idolatriam trahit ipſa ventris cultoꝛes.

iurta apoſtoli ſententiam. quoꝛum deus venter eſt. ſemcd

eſca ventri et venter eſcis:deus autem hunc et has de⸗

ſtruer.Inſatiabilis voꝛago gula. que quanto plures /

eſcas ſuiſceperit plus affectat.et ꝑ hoc ab eius ſubactus
imperio non credit naturam gule ſuffidentia pꝛoduxiſ⸗
ſe:nec ad variandum delectatiõibus fauces.et condu⸗
ctum ad ventrem variaſſe ſapoꝛes
mat ſe in tali conſideratõne cum toꝛmento ſuſpendit:
vt ſaturantia ventum.cibos.aerem nihilopendens.coꝛ⸗

poꝛis ſumpturus annonam. Et contra naturam conſfi

tetur vacuum in natura ventrem ſcilicet ex cibarijs nõ
replendum. vina vitro flauentia pꝛo abolenda inſita ſi
ti.ſi moꝛe fluminum redundarent deficere cauſatur:ve

lut guttam intincto modice minoꝛi digito inhberen/

tem. Cum autem ſumpſerit nauſeat ſuper ſufficientia

perceptoꝛum et varietate ſapoꝛum: quoꝛum cibos ef?

Nuente delectatione perceperat: abſtinentie recoꝛdatio⸗

ne vilipendit. Et ſpumante ventre aſſiſtentibus doloꝛꝛ

bus.ſtomacho cruciato:pede podagro.ſpondet tempe⸗
rantiam de futuris:laudat moderantium vitam.extol⸗
lit ſolitarie quieſcentes:a quibus ventris cura receſſit.
Efferunt pꝛeconijs ſanctos qui ſe per abſtinentiam af/⸗
flirerunt. maledicunt accurantibus et accuratiſſimis
cibis.que maledictio.que pena.que tribulatio iſta cla⸗
mant:mane ſeroq; ſcilicet in ſeruicio tam vilis ac coꝛ⸗
ruptibilis domini videlicet ventris putridi conueniri.
Doꝛmiebat ſane iſta regina refocillata per paululum.
et in coꝛpoꝛe incommodis ſubſecutis.inde ſic clamaba
tur:excitata vero et parumper gradiente per ſpacia.do⸗
loꝛibus fonſopitis.et in ſeceſſum ciboꝛum deducta con
gerie. vale ieiunio. ve temperantie. ve abſtinentie di⸗
citur. Et ſemper fit regreſſus in idipſum. a quo firmi⸗

ter credebatur egreſſus/ꝛoch latet in abſconditis iu

gulans gula.et velut latibulis latro ſuo opere patulum
querit.maxime cum viderit adeſſe copiam ſumendoꝛũ
ſemper enim in in ſidijs aut in foꝛibus eſt Cum neceſ⸗
ſitate nature ſe ſociat et ſubipſa ſe palliat. et pꝛaululum

cum ipſa aſſumens alimenta.ſequitur voluptatem vſ-
q; ad eructuationem et vomitum. Atres ſicci modicũ
apiunt. humectati vero peramplius. ſic et hominum

c.
ventres. Nliberata iudicio rationis abſtinent ia gau⸗

det in parcimonia:ſed edendi auiditas niſi per ſumen
di ſolum impotentiam non quieſcit. Querit pinguia.
cunctatur delectabilia. carnem inflammantia ſemper
optat/Hẽrmutat naturam commixtione ciboꝛum. vt

per ſe ſapidum fiat inſipidum in altero.nec cuius ſit ſa⸗

poꝛis commixtio diſcernatur. Ardet ignis in ſtomacho
ſerui gule.ſtatimq; videtur facta digeſtio: et iterato ſe
violentat ad gulam. et rapacitate lupina fertur in ap⸗
poſita:et in pꝛincipio cibum ſilenter ſumit.non ſilen⸗
qn virtute.ſed voꝛacitate ſumendi. ne loquendi officio
prepediatur:et cum ſe ceperit ingurgitare pꝛogreditur
in loquelam:vt maioꝛi auiditate regrediatur in eſcam.
Qentitur ſemper ſibi gule iniquitas:quia quod diſpo⸗
nit numquam obſeruat.Eractoꝛ eſt inquietus qui nũ⸗
quam quieſcit exigere: et quantum exegit conſiderat.
quis non retinet que congregat.velut qui merces in

ſcculum pertuſum mittit: ſed velut irreplebilis foues

t antequam ſu⸗

inceſſanter vt exigat ſaragit. Surum eſt igitur ſlempert

tenti tribuere. cenſumq; impꝛetermiſie dare pꝛodis
go. füco nephas ſeru ire qui apſis requiem non conce⸗

dit. Difficile iſta vices et temroꝛis oꝛdinem non obſer⸗
uat:appetitu inſurgente mouetur. nec ratione nec o⸗
dine ſimmtur. pꝛeceps fertur. repletur furia ſi cupita non
aſſunt. Infirmitatem dicit adeſſe vicinam coerodente
ſe ſtomacho. carente alia materia coꝛrodendi: niſi ali ?
quid ſiatim traijoatur vt redeat. NMature ſpacium non
expectat:ſolem hoꝛarum auctoꝛem in ſua ſpera retroo

gradum dicit: cum adhuc appetitui hoꝛa non fauet. Ho

rologium guloſi quod nolcitur hoꝛarum iudicium eſt
ſubita fames. Tunc eſt hoꝛa edendi cum appetit. tunc
tempus cum eſurit. Mature dlitijs non contentus a
tiſicauit pura lona:et eius effiatur immicus. Obrui /
tur ratio. obcecatur intellectus. depellitur wnus affe ⸗

tugcum gule regnat effectus. Erulant a paradiſo et
ab eius delicijs pꝛothoplaſti:qui mandatis eius magis
q́; dei pꝛeſtauerunt aſſenſum. Et calicem biberuntama
rum. in ſudoꝛe et laltoꝛe victum querentes. qui pꝛe⸗
cepta tam dulcia contempſerunt. Sueccenduntur inꝰ
cendio codomite.quos ad peccandum contra naturaz
ciboꝛum habundantia pꝛouocauit. Perdidit pꝛeimoge

nita eſau:gula edulium lenticule appetente. Ydolatrat ·

populus: ſt cibum et potum ſuperflue ſumptum. et
deum educentem ex egipto pꝛo eis decies flagellato.et
ſubmergentem pharaonem et exercitum eius in ma⸗

ri.conducentem mirebiliter per deſertum non recogi⸗
tant.pꝛo deo aureum conflatilemq; vitulum veneran⸗
tes. Quod apoſtolus repꝛehendendo et nos monen-

do non tacuit dicena. Leile
bere:et ſurrexerũt ludere. Sed
audirent: et poſt paululum plura milia vltoꝛ gladius
interemit. Multa ſiquidem ſunt exempla in ſcripturis
catholicis. Er diues epulo in euangelio nobis inſinu⸗
at. qui ad inferna deſcendit.quanti extiti
domine famulari/Oed vt melius ad cautelam legen⸗

tium innoteſcat.preciſas ſcripture ſententias adducas
mus.malis et continuis experientijs rolvꝛatas. LQuxu⸗
riam gignit iſta maledicta:ſecundum ſententiam hies⸗
remye. Saturaui eos et mechati ſunt:et in domo me⸗

retricis luxuriabantur. Equi amatoꝛes in feminas e⸗

miſſarij facti ſunt.vnuſquiſq; ad vroꝛem pꝛoximi ſui in
hiabat. Et Aacobus in canonica ſua dicit· Epulati
eſtis ſuper terram:et in luxurijs enutriſtis coꝛda ve⸗
ſtra. bicunq; igitur ſaturitas gule ſeruiens fueritibi

dominabitur libido. Et ſouetur luxuria ex cibis velut

ignis ex lignis.

cauſauit in anima eius qui per gulam ſtuduit ſaturari

Quod moiſes populo comminando impꝛoperauit di⸗
cens. Incraſſatus eſt dilectus et recalcitrauit.incraſſa
tus.impinguatus. dilatatus. Dereliquit deum facto/
rem ſuum. et receſſit a deo ſalutari ſuo. Et Otee pꝛo/
pheta. SGuper triticum et vinum ruminabant et receſ⸗

Et obliuionem dei et receſſum ab ipſo

Ju manducare ⁊ bi/
Seg ſtatim eſt punitio ſub
ſecuta:moiſe diinnas tabulas diuinoꝛum pꝛeceptoꝛuz
pꝛe indignatione frangente.ne verba dei ventris ſerui

t periculi tali

ſerunt a me. Et alibi. Adimpleti ſunt et ſaturati:et ele.

uauerunt coꝛ ſuum. et obliti ſunt mei. MPerditionem
bonoꝛum et virtutum adduxit gule malignitas ſuper
tetram. Moꝛtui ſunt Yob filij comedentes:domo vir/
tutum in quattuoꝛ angulis pꝛimo a vento concuſſa.
Proinde apoſtolus carnis curam penitus diſſuadet di
cens Carnis curam ne ſeceritis in deſiderijs veſtris.
Et qui in carne ſunt deo placere non poſſunt. Et caro
et ſanguis regnũ deinon poſſidebunt. Et ieſus fiilius

⸗ ä1 .

. —— .

Liber octauus

Bprach. Quid nequius q; quod excogitauit caro et
ſanguis. Et idem apoſtolus. Si ſecundum carnem vi⸗
teritis: moꝛiemini. Et gui in carne ſeminat wecarne et
metet coꝛruptionem. Et irrefragabilis ſententia ſalua
toꝛis. Attendite ne grauentur coꝛda veſtra crapula.
Vterum ſcriptum eſt. pꝛopter crapulam perierũt mul⸗/
ci. Quid aduerſus iſtam ſulcare litteras amplius expe⸗
Adit: Mam mala fecit et facit innumera. nomina nephan
da poſſidet multa: ſed vt ipſam bꝛeui ſermone deſcribã
velut depicam tabulam hanc ſedulo contemplare ſcri⸗
pturam. Gula eſt adheſio ſpiritus ad carnem. Hati⸗
onis ad voluptatem. Animead coꝛpus. Memoꝛie ad
conſumptibilia. Voluntatis ad ledentia. Senſus gu⸗
ſtus ad delectabilia. Pι luuia ſuper carceratas virtutes
Grando ſpiritualium virium. Abyſſus boni. Breuis
ſuauitas. Doloꝛ poſiſunuttatern. Ynfrumenm ricu⸗
lum. Suaue venenum. Infirmitas repetita. Ygnis
ventris. Stimulus palati et gutturis. Sollicitudo in
defſiciens ante moꝛtem. Ante gratiam ſepultura coꝛ/
poꝛum moꝛtuoꝛum. Coꝛpoꝛis toꝛtrir. Infirmitatum
conſiliatrix. continua exactio. Appoſitio non neceſſa⸗
ria/que ad ſui periculi cumulum ebꝛietatem ſibi anne⸗
ctit pediſſequam:que ſe ſuo nomine manifeſtat. quod
ſine menſura ſonat. Ertra menſuram cibi aut potus ex
iſtens:extra vitam egreſſus eſt. Pretermiſit enim de⸗
um omnium vitam: qui fecit omnia in numero pon⸗
dere et menſura. Sed nec conſecrari poſſunt chꝛiſto.
qui ebꝛietatem patiuntur. Nam et naarei qui deo in
teſtamento veteri conſecrabantur: vinum aut omne
quod inebriare poterat nõ bibebant.Et in libꝛo regum.
Anna cum argueretur bibiſſe quod non bibebat vinuʒ
filiam belial ſe negabat quia non biberat:ac per hoc dia⸗
lvli fuiſſe filiam pꝛoſitebatur ſi aliquando bibiſſet. Et j
vini expꝛeſſit pptentiam:vt legitur in Eiſdra tercius il⸗
loꝛum iuuenum. Sed in dicendo pꝛimus pꝛobleumãa⸗
tium cum exquireretur coꝛam rege dario.quare ſcripſe
rat ꝙ foꝛte vinum erat dixit. Preualet vinum omni⸗/
bus hominibus qui bibuntillud.ſeducit mentem.itẽ/
q; regis et oꝛphani facit mentem vanam. Item ſerui
ac liberi. pauperis et diuicis et omnem mentem con/
uertit in ſecuritatem et iocunditatem.et non meminit
omnem iuſticiam et debitum. Et omnia pꝛecoꝛdia fa⸗
cit honeſta.et non meminit regem neq; magiſtratum
et omnia per talenta facit loqui. Et non meminerunt
cum biberint amicitiam vel fraternitatem.ſed nõ poſt
multum ſumunt gladios.et cum a vino emerſerint
et ſurrexerint non meminerunt que geſſerunt. Oviri
non pꝛecellit vinum· Merito ergo Salomon dicebat
NMoli regibus o lamuel noli regibus dare vinum quia æ
nullum ſecretum eſt. vbi regnat ebꝛietas: ne foꝛte bi⸗
bant et obliuiſcantur iudicioꝛum:et mutent cauſam fi⸗
lioꝛum pauperis. Quanta pericula ex vino aut ebꝛie/
tate pꝛoueniant:ipſa ſapientia pꝛouerbialiter clamat.
Cui ve.cuius patris ve.cui rixe.cui fouee.cui ſine cau⸗
ſa vulnera.cin effoſſio oculoꝛum. Monne his qui moꝛã
tur in vino.et ſtudent calicibus epotandis.lidit igitur
que parit ebꝛietas maledictõnes eternas· le nanq; in
ſcriptura ſacra pꝛo maledictione ſemper ponitur ſempi
terna. Mixas inter pꝛorimos generat.parat hominibus
foueas ineuitabiles peccatoꝛũ.fiunt vulnera ex ea incu
rabilia.niſi ante ipſa curetur. Et effodiuntur oculi ra⸗
tionis.magis autem et cõtemplationis archanoꝛum.
vt diuinoꝛum miſteria nunquam poſſit mens perci⸗
pere temulenta. Demon blandus et ſatis domeſticus
extat ebꝛietas: et eo facilius decipit quo coloꝛ in vitro

—

R

bunt.

De viciis

repꝛeſentatur in oculo. odoꝛ in naribus.ſapoꝛ faucibus
delectatur. Pꝛopter quod ſine deciſione ſtatim ſubiun
gitur malum quod damnata ebꝛietas operatur:et vt
caueatur edicitur. NHe intuearis vinum quando flaue⸗
ſcit.cum ſplenduerit in vitro coloꝛ eius. Angreditur
blande:ſed in nouiſſimo moꝛdebit vt coluber. et ſicut
regulus venena diffundet. Oculi tui videbunt erxtra⸗
neas:et coꝛ tuum loquetur peruerſa. Et eris ſicut doꝛ⸗
miens in medio mari. et quaſi ſopitus gubernatoꝛ a⸗
miſſo ciauo:et dices. Terberauerunt me et non dolui:
traxerunt me et non ſenſi. Quando euigilabo et rur⸗
ſus vina reperiam. Quid enim aliud verba iſta ſonant
niſi quia vinum dulciter bibitur. ſuauiter ſumitur: et
nullam leſionem ipſa ſumptione inferre videtur. wlut
venenum colubꝛi moꝛdentis in ſilentio.quod grauedi
nem non videtur inducere.ſed paulatim ⁊ quaſi inſen

ſibiliter aſcendit ad coꝛ. vitalem caloꝛem perimens et

extinguens. Sic et vinum tacite per mentis exercebit
officium.et ab immoderato ſauciati aſpicient incaute
ſoꝛmoſas et extraneas mulieres.et coꝛ peruerſum per⸗
uerſa in ſeipio loquetur appetendo dicens. O ſi habe⸗
rem illoꝛum coꝛpoꝛum foꝛmas. Qui appetitus diuina
lege pꝛohibetur:et ex diuina ſententia mechus iam ſa⸗
ctus.cui talis inſidet appetitus:Et velut qui doꝛmit de
uictus ſomni altitudine in medio mari.qui non ſentit
quando cum naui ſimul tempeſtatis tempoꝛe ſubmer
gitur. Et aſſimilatur ebꝛius gubernatoꝛi nauis magni
tudine ſopoꝛis demerſo:temonem quo nauis dirigitur
dimittenti.Qui non ſolum ſibi.ſed omnibus compli
cibus cauſa perditionis excitit. Nam homo qui totius
vite ſue debet gubernare nauigium.interdum et pꝛoxi⸗
moꝛum.crapulatus a vino temonariam rationem a⸗
mittit:ſecum quos habebat dirigere ſimul perdens.
Qui verberatus a demonibus non dolet. tractus ad
vicia ſe non ſenſiſſe fatetur. et eſtuatus a ſomno con/
ſurgens ad eſtuantia vina. iterum euigilare peroptat.
vt magis feruentia et incendẽtia vina kercunaaiine.
ieſus filius Syrach.que pꝛopter immoderantiam vi⸗
ni eueniant.et que pꝛopter moderantiam. mixta locu⸗/
tione non tacuit. Diligentes vinum noli pꝛouocare.
multos enim exterminauit vinum. Quod cauta pꝛo/
hibitõe indicitur.ne qui vinum diligunt bibere pꝛouo
centur.nam vſq; ad eructuationem ſumere non nega⸗
Sed ne pꝛouocentur ad iracundiam potatoꝛes:
potius ex tali dicto cauetur: cum ad rixas fet conuicia
mentis non ſobꝛij faciliter moueantur. Nam multos
extra terminos equitatis et rationis. quietis et pacis:

vinum milſerande coniecit.pꝛopter quod ſtatim adiun

gitur. Ignis pꝛobat ferrum durum. ſic vinum coꝛda
ſuperboꝛum arguet in ebꝛietate potatum. Durum eſt
ferrum ſed ignis emollit.ſic alta hominum coꝛda con⸗
fligantur a vino. O bibis illud moderate:ſobꝛius exis
Nam ſequitur. linum in iocunditate creatum cſt. nõ
in ebꝛietate ab initio Primus plantatoꝛ vinee ſuccu⸗

buit fructui ſuo:et vini tenebꝛis tectus tegenda pro⸗/

ter peccatum verenda vetexit. ſed eninde deridenti ſi⸗
io eſt maledictio ſubſecuta. vini potentia parante ma⸗

ledicendi germen. Et loth temulentusa vino velut in
carnem pꝛopꝛiam ſeminauit contra naturam:dum fili⸗
gas ſui ſeminis amens factus inceſtuauit et grauidauit

ſemen ex ſemine:ex quibus oꝛti ſunt populi repꝛobati.
roinde vino pꝛocurante facta ſeſt primum inaudita
commixtio:vt idem pater et maritus et auus.eadem
vxoꝛ et filia patris.et mater et ſoꝛoꝛ filij haberetur.

igem filius et nepos patris et frater et filius matris.

.Eõ

etcontra vicia ſermonibus do. ſaluato.

6
l Et nacarei non bibebant in veteri teſtamento vinum
I quoniam ſciebant ꝙ a contemplatione et vero intuitu
4 auertebat. Et anna miraculoſe ſuſcepit filium ſamue⸗
n lem:quoniam quod inebꝛiare poterat nunquam bibe/
rat.Holofernis truncatur caput a ſemina:quoniam vi
1 nicaloꝛe deuictus velut inſenſibilis iacebat in lecto.
ncaleſcens aſſuerus flauido vino:cõtra honeſtos mo
. res ſuam populis volebat oſtentare reginam. Ipſa v
1 ro in conuiuio feĩaruʒ ex vino ꝑcalida: mariti contem⸗
1 pſit imperium · Ille temulentus ex vino pꝛecepit inbo
neſtum:contemptuſq; diuiſionis dictauit ſententiam
et IVlla madida vino mariti contemnens imperium:iu⸗
c ſtam ſuſtinuit penam. Plura qᷓ; dicta ſunt caſtrimer⸗
li gie mala.Cuius imitium eſt ſenſibilium et delectabi⸗
Dn9 lium et vſu conſumptibilium poſſibilis et affectata de
t lectatio. Oedium pꝛopꝛie carnis inquiſitiuus et vſu⸗
it Allis amoꝛ.finis vero ſuffocatio rationis et memoꝛie re
te cteq; voluntatis. MM
n De Luxuria. Capitulum. I. I.
8 Vruria lumine carens multos lugere fecit.
ſn Iet celeſtibus luminoſis pꝛemijs pꝛiuans:
ner innumeros pꝛouocauit ad lachꝛymas. ſed
n ſteriles et ſine remedio enſtentes Auru
tur luctum adducit amarum.cum a diuinis et caſtis am⸗
pi plexibusg ſeparat.ſtercoꝛea coꝛpoꝛa cum ſuauijs ample⸗
s kntes Tuik luurizlunnen irrecuperabiliter perditum
ni in loco facinoꝛum Cuſtrat ſeipſam anima luxurie copu
1 lata. ſed non in lumine claro. ſolum pꝛoprer coꝛpoꝛa ſe
deploꝛat amiſſam.qꝙ nec ad deploꝛandum ſufficiens.in
8 exhauſtibilibus fluuijs lachꝛymarum ꝙ pꝛopter lubri/
. cum carnis anima pene lubꝛicum patiatur. nam teſte
ſcriptura. tales in lubꝛicum et in tenebꝛas impellen
tur/ Tuxuria nempe quia lubꝛicam facit et immundis
et turpibus cogitationibus animam in ſeipſa irreten/⸗
4 ta reuolutione fetide rote.circa libidinis centrum ſem
per regreſſio fit in ilem:et molendinum conſtituitur:
ſulphuream materiam.piceam. incenſam igne tartareo
ſemper terens. Necnon et ad coꝛpus animam lubꝛica⸗
io bilem luxuria facit cum pꝛecogitatis ſoꝛdidis pulſatur
paulatim poꝛta nature.que ſi non alliduntur ad petraʒ
9: infeſtant impulſu perualido.vt vſq; ad coꝛrùptionem
n non poſſit eſſe remedium. Lubꝛicatur anima etiam lu⸗
s bꝛicata per indebitum appetitum coꝛpoꝛis ad coꝛpus:
feſtinanter vero per actum niſi cogitationis lubꝛico re
n ſiſtatur.Ad coꝛpus dico diſſimilis ſerus ſimiliſq; natu⸗
ckH re:igneq; infeſtata ſulphureo. gratie aqua deſuper non
infuſa ſeu non recepta ſi fuſa. De matrimonio plerum
qʒ fit ſcoꝛtum.et ſcoꝛtum ſcoꝛtum manet:non defertur
⸗ glienis thoꝛis. nec in virginibus ſeruantur dona natu⸗
re:continentibus offertur impudicitia. in ſanctimoni⸗
alibus non ſeruatur pꝛofeſſio puritatis.vt aut actio aut
paſſio aut vtraq; ſit in culpa. In ſacerdotibus diuina
miſteria obliuioni traduntur:et ſanctiſſime vnctiones.
49 In habitu monachali erit oculus petulans:et ſub pan
n nis vilibus inuenies coꝛ ſuccenſum et ſammantem
, clibanum lururiepeutientis. nceſtnahit quis. inho⸗
ſ neſtabit quas debuit ſi non aliter etiam in bello in ſua
1 honeſtate tutari. Lubꝛicabit coꝛpoꝛa regum pꝛocerum
4 et inclitoꝛum et appendentium iuſticiam et iudicium
1 in ſtatera.vt neuter ſuo ſtatui deferar:et efficietur coꝛ⸗
. ruptoꝛ incontinens·qui male lubꝛicantium debuit eſſe
vltoꝛ. Et in hoc intantum quos tangit a ratione ſub⸗

etiam incoꝛruptis manentibus abummunda vi

nertit vt reret miles tominus et ſeruus. diues et au
per. piens et indoctus. gloꝛioſus et ignobili. ſoꝛtis
et debilis. magnus et paruus.maſculus et fennna. oci⸗

oſus et actuoſus non diſcernantur a cona deoꝛſum.q;/

uis ab ipſa ſurſum multa ſit differentia perſonarum.
Aubricauit infrunita libido contra naturam in ſimileʒ
naturam et ſexum: vt ab ipſa turpitudine conciutati ma
ſculi ad maſculos. femine ad feminas exarſerint moꝛe

nephando.necnon quod hoꝛrendum auditu ꝙ intan

tum agitauerit vt vſq; ad naturam diſſimilem beſtia⸗
rum:nobilitas humana defluxerit et inſamire fecerit.

Plureſq; in pulcritudinem picturarum et ad vepꝛom⸗
ptas artificioſe imagines ſenſu et ratione carentes lu⸗
bꝛicitas fluxerit: et viuas imagines configurauerit pꝛo
libitu abutendi. Diſtoꝛſit iſta lubꝛicitas appentum.vt
plerumq; vir ratione cecatus ſexum mulieris appete⸗
ret. et verſauice mulier quereret ſexum viri.ſi extali ꝑ⸗
mutatione eſſet liberioꝛ abilitas lubꝛicandi.lpetiue⸗
runt plereq; perſone ingenue.ſeruiles habere perſonas

et nobiles ignobilitates:vt ſe poſſent luxurie turpitu⸗

dini mancipare. vt quod pꝛohibet ſieri conditio gene⸗
ris.poſſit operari perſona ſeruilis:et quos pꝛopter ſta⸗
