dit. donec aduocauerit pullos quos alit. Pꝛotegit nul/
los alis.nocte atq; die ſi expedit incubat eis:et nullo ha
bitaculo cõtenta ꝙ pullis. de coꝛpe ſuo eis habitaculum
facit. Exponit ſe ad miluũ roſiro.pedibo alis.ſins alum⸗
nulis inimicũ.et tãto amoꝛe ad eos pfundit᷑ vt nec pꝛo
eis vereat᷑ quempiã notũ.Et ſi vnũ pulloꝝ clamantè et
ſegregatũ audierit:velut ſi oẽs de ficerẽt querulat᷑· Elni
ca vm. vnica omnibo. vnica ſingulis vna ꝓfecto in oib
eſt. Pꝛopter eos quos habet. aberrãtes querit: ꝓpter ab
errantes. habitos nõ relinquit. Incubat ouis ſuppoſi⸗
tis ſuigeneris: etiã ſi alterius ſupponant non ſpmt. Et
ſepe ducit ſuꝑ quibo nõ incubauit.⁊ fouet ſub alis aba⸗

liena relictos:dũ eos ſius in quãtitate ſiles aſpicit. Igi

tur ſaluatoꝛ ꝓpter oĩa iſta ſimilitudinẽ galline ſuſcepit.
Quis ꝑ ſingula hæc oĩa chꝛiſto coaptabit: Et ſi facerem
foꝛte nõ eſſem inſipies.qᷓ;uis in oĩibus inuenire neque⸗
am teſtimonia ſcripturarũ: ſed rei effectus teſtimoniũ
pꝛeſtat. Qund indigẽtia teſtiũ.cũ euidẽtia clamat Sed
ne oĩa indiſcuſſa pᷣtereant.claremus ſermones:vt pᷣJ⸗
ſtetur ꝑuulis intellectus. Gallinã infirmari ꝓ pullis lõ
ga expietia docet:et ernanir ꝓ eis vſus inclamitat.nec
iſta de ſaluatoꝛe ſcriptura reticuit:nmã eſaias eũ ſicante
puidit. nouiſſimũ viroꝝ virũ doloꝛũ et ſcientẽ infirmi⸗
tatẽ. Et paulus poſt factũ inſonuit. Semetipᷣm exina⸗
niuit foꝛmã ſerui accipiẽs:in ſimilitudinẽ hoim factus.
Maucedinẽ vocis expꝛeſſit in ſeipo.de chꝛiſto ꝓlxtando
dauid. Clamaui rauce facte ſunt fauces mee. Ded cete
ra pᷣtermittẽtes.in id comice intendamus qð de ſeipſo
ſaluatoꝛ apuit: moꝛte galline querẽs filios hoĩm ſub a⸗
lis ꝓtegere.Ale chꝛiſti bina ſunt miſericoꝛdia et veritas
iuſticia et pax.ſapiẽtia et amoꝛ.actio et intentio.lectio
meditatio.oꝛatio et cõtemplatio:potẽtia ſua et ſapiẽtia
ſua.gratia et gloꝛia. Et in ſeraphica ſpecie oſtenſus eſt
eſaie ſenas habenſalas.Hanc figurã qui legit intelligat
ARc Phoc magna nobis ſaluatoꝛis innoteſcit humilitas
dignatõis.et ineffabilis dignitio hũilitatis.vt galline
imagmẽ ꝓ nobis aſſumeret. ſub cui alis firmit ſperare
mus.de quibo pſalmiſta ait. Gilij aũt hoĩm in tegmiĩe ala
rum tuarũ ſperabũt.Gilij hoim ſunt oẽs filij ade vt ha⸗
bet hebꝛaic iermo. quib eſt omnis ſpes libertatis adem
pta · niſi ſyerent in tegumẽto alaꝑ dñi.qui eas expandit
vt nos aſſumeret:eas extendit vt nos ſub alis collige⸗

ret.atq; velut vnanimes frovarera pullis nõ re⸗
currẽtib ſub alis galline deſuꝑ miluo volante:poꝛro in
pꝛedã deuenient. Ele inferni erit eternũ nõ reſugienti /
bus ſub alas dñice crucis earũq; virtutis.vndiq; ſpiriti
bus malignis volitantibo vt filios hominũ rapiat: et in
eternã pꝛedã cruciando deducant/Ged lũcas nõ ſpeciẽ

imo genus expᷣſſit dicẽs. Quemadmodũ auis nidũ ſu⸗
um ſub pennis et noluiſti.Aluis erat chꝛiſtꝰ.et in ardu⸗

is poſuerat niduʒ ſuũ:vbi tpe pᷣſinito reponeret pullos
ſuos. Nam et paſſer inuemit ſibi domũ:et turtur niduʒ
vbi rexonat pullos ſuos/Sed multi reſugiũt eſſe pul⸗

lihuius ſolitarie auis.quia vere factus erat ſicut paſſer

ſolitarius in tecto:neq; nidus cõſtitutus ſub pennis eẽ
ſatagunt.ad ꝓtectionẽ et defenſionẽ a rapacitate milui
aut accipitris.circa nos inuiſe atq; inſidioſe volantis:vt

in mido ſuꝑne patrie reppnant᷑. NMam nidus eſt ipᷣe loc

vbi pulli oꝛiunt᷑:de quo ſaluatoꝛ nõ loquit. MNidꝰ eſt ipᷣa
cõgregatio ſeu multitudo pulloꝛũ ab vna oꝛnice wlaue

7

gum viſi rouis futuri. Libuit autẽ ij
dinẽ pꝛimã ponere in oꝛdine illax ſimilitudinũ quas in

Uiber

deſun incubante ouis eroꝛta. Yunta quem ſenſinn la/
cas nid ũ expꝛeſſit:vbi mattheus pullos edixit Midus ẽ

ſuꝑna patria:quã paſſer ſolitanus chꝛiſtus ꝓ ſuis pul-

lis revonendis inuemit. Et intẽtius cõſiderare nos an⸗
git ſil itudo pullox. qui nõ coitu aut geſtatione vterina
ſeu moꝛe hoim aut quadrupedũ oꝛiunt᷑.ſed ꝑ incubatõʒ

naſcunt᷑ ex ouis:quibo ſaluatoꝛ qs ſaluare querit aſſimi⸗
lat equidẽ nec immerito Poꝛro in ouis gallinarũ ſiue

gliarũ auiũ mihil videmus de carnibo.nihil de ſanguine.

nihil de oſſib. nihil de pennis . nihil de his qutura ſunt
vt ex eis pulli auibo incubantibo niant: ſed quadã ſpe.vſi

tato curſu nature.pulli exoꝛiii ſperant᷑. Moc idẽ in iactiſ
terra ſeminibo accidit et ſperat᷑. Sic enĩ in his qui ſaluã

di ſunt nihil apparet illius beatitudinis quã poſnidebuüt

ſed totũ agit᷑ in ſpe qua ſalui facti ſumus:que cũvidetur

nõeſt ſpes. Filij ergo dei ſunt in ſpe in hac vita degetes
Tonec reuelet᷑ in eis reuelatio filioꝝ dei.quã expectat ex⸗

pectatio rõnalis creature.que vanitati ſubiecta eſt nõxo

lens:ſed ꝓpter eũ qui eaʒ ſubiecit in ſpe. Hi idẽ fuiij ſpei

cõgregata in hac vita ſub alis diuine ꝓtectionis.erut ſi
lij beatudinis:cũ reuelabit᷑ in eis gloꝛia wris ſilijs cõfe
renda:Mã qð videt quis quid ſperat: Si aũt qð nõ vi
demus ſperamus ꝑ patientiã expectamꝰ:vwlut pulli nõ⸗
ſperant᷑ ex ouis futuri. Libuit autẽ iſtã ſilitu⸗

ſe chꝛiſtus aſſumpſit ꝓ ſeq; diſſeruit:q;uis pꝛima nõ ſit

in oꝛdine a ſcriptoꝛibo tradito euãgelice diſſertõis. ꝓ eo

ꝙ p ceteris humulitatẽ chꝛiſti et ennamtionẽ filij dei ſi⸗
Gniſicat: a quibo ſaluatoꝛ inceit.
De ſimilitudine chꝛiſii ad templum. ſecundũ iohã⸗
nem tanti. Lapitulũ XXXIII
Icut ex ſcriptura didicmnus ꝙ ſpiritus deiom
ſnium eſt artifer vt pᷣter altioꝛes intellectus qui
pñt attribui.etia hoc intelligar: qð ꝑ euʒ ars in

nature remediũ ſit hĩbo cõtributa. Meceni arts picia

opus erat. ſi in ſuis baſibo cõdita natura manſiſſet: ſed

merito delinquẽtiſ infirmiter inclinate.ſpirituſſanctus

ſua bonitate in arte ſubuemit. que imitaret᷑ naturã. et p

illa iuuaret᷑.que defeciſſet ocius.nec fulte viuere wotuiſ⸗
ſet. niſi ſibi ꝑ artẽ a dño fuiſſet puiſum qua multa facta
ſunt materia ſuppleta. nec omnia ꝓpter coꝛpus aut coꝛ

poꝛeã vitam:ſed etiã vt inihis exhiberet cultus omniuʒ
coditoꝛi. Inter ea vero que arte ad honoꝛẽ dñi ſurrexe⸗
runt.ſalomonis templũ magnũ ac mirabile opificiũ fu

it. cuius ſimilitudinẽ ad indaginem futurox in ſe ſalua

toꝛ woluit ſuſcipe:cũ exꝑterer ab eo potẽtie ſignũ.ſi ijre

illud templũ a negociatõne turpante tãto gelo mũdaſ⸗

ſet:vt etiã ꝓ flagello fumiculiſ vteretaui reſpondẽs ait
Boluite templũ hoc:⁊ in tribus dieb⸗ excitalvillud
Qõð quanqᷓ; ptuiſſet de illo templo ſic ſacere. tñ de ſuo⸗
coꝛne p illa ſimilitudinẽ dixit.qð ſic dixiſſe poſt reſurre⸗
ctionẽ apoſtoli ad memoꝛiã reduxerũt Maã quoto num
ro annoꝝ vt iudei reſponderũt.factũ erat templũ: tato
dierũ numero vno ſupaddito. fetus in vtero materno
ſoꝛmat᷑ vt aĩaʒ poſſit ſuſcipe. quanqᷓ wro in chꝛiſio fue⸗
nit accelerata cõditio. vt in inſtanti eſſet cõceptio ⁊ ani

ſeptimus

noſtre beatituctinis templũ etia penitus erat: quoniã in
ipo wlut in templo oes dicet gloꝛiã. Ype ei eſt templũ
ererne gloꝛie: ipe templũ beatitudims ſuꝑne. YApe tem

plum celeſtis patrie. in quo adoꝛabimus vnitare in tri

mitate. et trimtatẽ in vnitate venerabimur; in quõ ſuꝑ
oia ſpiritualia ⁊ coꝛpalia videbimus reſ plendere euſte

re drrate t vt familiarioꝛi ſermone qo dicimꝰ pateat

euangeliſta aptius mamiſeſtat cum dicit Hocaut dice
bat templo coꝛpis ſui. vt nõ aĩa ſiue deitas imaginẽ
gerãt ad templũ.ied coꝛpus ſiue caro dumtaxat:qmi ve⸗
lut in ſancto templo in illo habitat oĩis plenitudo diui⸗
intatis coꝛpaliter. Et a cõtemplando templũ nomẽ ac⸗
cepit. In ipo nempe oĩs cõtemplatio pſpicua ꝑ fidẽ ple
ne cõſutit. vt etiã quicũq; coꝛpus illud naſcens ⁊ cõuer
ſans.paſſum ⁊ moꝛiẽs.ſepultũ et reſuſcitatũ.palpatum
et in alta ſubuectũpꝑ fidei cõtemplationẽ agnouerit: nil
reſtat quid poſſit amplius cognoſcere ſuꝑ terraz
hoc templũ ſolutũ fuit in moꝛte:quoniã nõ aĩa nec dei⸗
tas ſolutionẽ ab inuicẽ aut ꝑ internetionẽ acceperunt.
Bolũ coꝛpus ab aĩa fint nõ tña deitate ſolutuʒ triduo

quieſcẽs.⁊ inſolubilit᷑ recõiunctũ.⁊ py triduũ excitatũvt

oẽs ad nouitatẽ reſurrectõis ad nouitatẽ vite. ad capeſ⸗
ſenda celeſtia ad ↄſiderãdũ in piculis ⁊ĩ moꝛtehumana

a deo poſſe cõſeruari naturã ꝑiter ercitati ipi

totiẽs ab hpĩbo ſoluit᷑.quoties in al:quo iu gicat.aut pec
catũ ericiale cõmittitur.ſed totiẽs in nobis hmõi tem⸗
plum reſcimus:quotiens agimus virtutum viuificãs
triduanuunm.
De ſimilitudine ſerpentis quã dñs ſaluatoꝛ aſſum/
pſit.ſcom iohannẽ tm̃. ʒ Capim XXXIII
Vi ſerpentinos abhoeret anfractus in homib;
q malis nõ in natura ſerpentis gquem ipe creauit.
edignatus nec eſt ſerpentis ſimilitudinẽ ſume
re.nõ repentis naturaliter ſuꝑ terrãſſed artificialiter fa⸗

ci. et in ligno ſuſpenſi: ad auferendã ex ſerpentinis mo⸗

ſibus plagã. Na cum conaref inſtruere atq; ad fidẽ tra⸗
here nichodemũſimilitudine ſerpetis ane ent
moiſes exaltauit ſerpentẽ in deſerto: ita eraltari opoꝛtet
filiũ hominis:vt oĩs qui credit in ipᷣo nõ peat:ſed habe⸗
at vitã eternaã . Sup murmurantẽ populu igintos ſer⸗
penteg dũñs miſit.vt culpe pena in
Et qui moleſtia in coꝛpe patiunt. cque⸗
runtur de ipᷣa iuſticia.et diuina iuſticiã arguuũt. t mur
muratid hiliuſcemocdli ſimilitudinẽ Pabebat pi abebat puaricatio

nis ade:oñieq; malũ ab illa ſumpſit exoꝛdiũ/ Et ſerpẽs

nunc ſerpentes moꝛdent murmurantes in penajn:
qua liberant᷑ a viſione ſerpentig in alto ſuſpenſi. nõ na⸗
turalis ſed artificiati. nõ ſe modẽtis ſed moti.nõ ſi uꝑ pe
etus tepẽtis.ſed in phalãga pendẽtignõ cãrnei ſed erei
nõ terra bõedentis ſed appetitu edendi ptte cartis
Kuius io peimi illius ſimilitudinẽ ſaluatoꝛ accepit.ſi⸗
gnificans ꝙ alte ſuſpendendus erat in cruce.cuius aſpe

operante dialvlo vcepit. Et dialolus in lerpente 8 —

4 Y1 . 4
ſam euam ſedurxit:ſcilicet vt laberetur in culpam 1 t
9

ctu hũana infirmitaſ ſanabat᷑:⁊ hõ curabat᷑ a ſerpẽte an
tiquo peuſſus. Hec p naturã facta eſt ſalus ſed arte diui

matio. et oĩs cõpago membꝛox:molestũ coꝛnis cõmu na:qua ſine ſemine humano in aluo virgineo fact? eſt
ni moꝛe ꝓceſſit agis auũt ipe templũ allegoꝛicũ erat filius dei homo, Mec ſe mouebat. ſed oĩg ſua referebat ĩ
cu coꝛpoꝛe ſuo eccleſia: etenim ſi qua erãt in uũlo templo .

ipim figurabãt & ſi quis velit apte cognoſcereꝛin wlu

mine regi eius cditionis legat Piſtoii oraieren,
plum ſimiliter eratſe pꝛeterqᷓ; in ipo nu la ſit moꝛum

actioa ſpꝛohata.nullaq; deo grata moꝛalitas. nulla do⸗
ctrina inſtruens ad celeſtia cꝗ

huius templi ꝓdierit
et ſimilitudine expꝛeſſit

ſſenga: niſi que de woꝛta
tipe templũ docebat in teplo:ſ

ſtans in ill Et anagogicuz et

inclinguerat pectus coꝛ ſiue coꝛpus ad vilia et ter⸗ 3

Hbr d eüu miſerat: ſemp inſinuãs ꝙ a ſeipo nõ erat.
rena:ſʒ ſuſpendebat᷑ coꝛpe in ligno mete aũt in rela. 4.

erat carneus quia deus ſed vt homo:nò ex humano ſe⸗

mine factꝰ homo:ſed ſpirituſſancti m ſterſo Erelle.ſo⸗

noꝛitate facti. Nihil enim a ſeculo tã alte retvauit:quan
qᷓ; dei filius ſuſpenderet᷑ in cruce.Nihil tam ſudlime in

tonuit qᷓ;ꝙ moꝛte vnius moꝛs oĩmvinceretur.et ligno

—

—

N
pli
e
m,
is

affirxus in inferno affiros deſigeret. Sonuit ipe voce ſe⸗
ptena liguo pendens:et in lachꝛimis et clamoꝛe valido
exauditus eſt ꝓ ſua reuerẽtia/Lerrã nõ ↄmedit. Nullo
enĩ aco terrena ſed celeſtia ſapiebat.et oẽs pꝛohibuit
theſaurigare in terris:ſed ſuaſit tlæſauriare in celiſ.Nõ
comedit terrã.quia ſibi nõ incoꝛpoꝛat eos qui ſunt ter⸗
renis affixi:niſi mente ſaltẽ ſint ab ipa diuſi.Nõ eos aſ
ſumit quoꝝ gloꝛia in cõfu ſione facta eſt:quia terrena ſa
piunt.Non ſibi adeſt taliũ aꝑpetitus/Huius ſerpentis
ipᷣm figurãtis ſimilitudinẽ ſaluatoꝛ expꝛeſſit ſic exalta⸗
tus in ligno.cuius ſideli aſpectu omnes ſanant᷑:qi ni⸗
ſi aſpicerẽt damnarent᷑/Pꝛoinde adiunctũ eſt vt oĩs
qui credit in ipᷣo nõ perłat:ſed habeat vitã eternã / Ygi
tur exaltatus in cruce coꝛpe ſiquidẽ.nã deitate vel aia ex
altari nõ poterat:et moꝛtuus eſt exaltatus. Ergo in eũ
fidei dirigat᷑ aſpectus.quia qui credit in ipᷣo pᷣſertim in⸗
carnato vel nato/et nõ in cruce moꝛtuo exaltato.nõ erit
liber a ꝑditione:nec ſalutẽ oſequet᷑ eternã.Qui vero cre
dit in ipᷣo exaltato in ligno.in ipᷣoq; moꝛtuo.habebit bea
tam vitã. Erpedit oẽm interioꝛẽ aſpectũ in illũ exaltatũ
dirigere:ſi nõ ꝑire decreuimus. Et ſi exaltatũ in ligno/
penali credendo diligimus:⁊ diligẽdo ſideliter credimꝰ
exaltab imur in ſuꝑnis.qm̃ exaltatio penalis erecti ligni
noſtrã exaltationẽ in ſupno regno ꝓmeruit: vt nõ ſoluʒ

nõ peamus ſed vitã habeamus eterna/ M potuiſſet ge,

nus humanũ ab antiqui ſerpentis fraudibo ſibi ſimi⸗
lium moꝛſibo liberari.iſi in foꝛma heremitici ⁊ inſenſi⸗
bilis ſerpentis ipſe fuiſſet erxaltatus in cruce:qᷓ;uis ipſe

aliter potuiſſet. AUtrũq; pfecto wrũ eſt et ꝙ aliter genꝰ

bumanum liberari nequiuit:et ꝙ deus alter potuitiF
aũt ſerpens ereus inſen ſibilis erat nõ refert᷑ ad infirmi
tatẽ nature ꝓ eo ꝙ inſenſibile a ſenſibili minoꝛat᷑.ſed ad
impaſſibilitatẽ diuine natuxe:qua necin cruce necali
biattigerũt intlicte coꝛtoꝛi hoeride atq; ſeuiſſime paſſio/
nes/Inſeremo celebꝛata eſt illa ſuſpenſio ad medelã:
qm̃ illic ꝓłm ſerpentina tabes infecerat. Et homo qui⸗
dem nõ peccauit exiſtẽs in celo ſed angelus.ſed ſub ce⸗
lo velut in ſqualenti heremo deliquit in terra:in qua ſi⸗
bi chꝛiſtus ſua ope ſubuenit moꝛitur moꝛte ab impijs
exaltatꝰ in cruce.vt infoꝛma ſerpentis ſerpẽtinos moꝛ⸗
ſus excluderet:ne exhiberet᷑ diuina dictante iuſticia dia
wlo ad repugnandũ foma hoĩs quẽ vecepit.⁊ foꝛma ſer
peñntis in qua ſibi male ſuaſit. vt in vtraq; cofuſus per
dei iuſticiã multaret᷑ et homo liberaret᷑. Igitur vnigeni⸗
tus dei filius in foꝛma hominis quã dialolus in ſerpẽte
decipiens ſibi aſciſciuit ad culpã.deinde aſciſſurus in pe
nam.moꝛit᷑ p liberandig omnib exaltatus in cruce:ac⸗
cipiens illã in heremo ſilitudinẽ ſerpentinã.
De ſimilitudine chꝛiſti ad ſwonſũ et eccieſie ad ſpon/
ſam. ſᷣm mattheũ iohannem et mrennmn.
Caplm XXXV 75
Pongens recte agentibo hereditatẽ eternã qui
ſ ſe patriarchis et ꝓphetis vnturũ et humanã
naturã aſſumpturũ infallibili pollicitatõue ſpo
pondit:nec violentia cuiuſpiã coactus.ſed ſponte illã aſ
ſumpſit:moꝛtẽq; ſuſcepit. Sponſi nõ coꝛrupturi ſpon⸗
ſam ſed caſtficaturi fimilitudine accepit.quã baptiſta
ſohannes pꝛimo edixit:deinde chꝛiſtũs aſſeruit. Mã cuʒ
iohannes ſuos diſcipulos vellet de chꝛiſto ꝑfecte inſtru
ere.ac etiã ſeipᷣm ab illo minoꝛare pfecte decerneret chꝛi
ſtum appellauit ſponſum.ſeipſum eius amicuʒ dicens.
Aui habet ſponſam ſponſus eſt. Amicus aũt ſponſi q̃
ſtat et audit eũ:gaudio gaudet ꝓpter vocẽ ſponſi Locu⸗
tio iſta relatõne ꝑſtringit᷑.vt ille ſit qui ſvxnſam habere
cõuincitur.ita ⁊ que ſponſum habet ſponſa dicat᷑. Sponn
ſus ẽ chꝛiſt! ſcʒ eccleſie:a ipa ſponſa nemini niſi chꝛiſto

—

— . P rer m v.trn S. rr -
cNn herrr en, ſee 4 „„D .
— 7* — N . yer —

1„ . „ 4 —
₰W* . — AQfA —* ,

De ſimilitudimbus

ſcʒ eccleſie:⁊ ipᷣa ſponſa nimini niſi chꝛiſio. Chꝛiſtus ſpõ
ſus ꝓmiſſus atq; optatus.maxime ꝑ ſanguinẽ eccleſie
factus eſt ſponſus:vt dixit ſephoꝛa moiſi. Sponſus ſan
guinũ tu mihi. Qðò illa dixit ob circumciſionẽ filij:qð
eccleſia melius dicit in virtute ſanguinis ꝓ nobis effu⸗
ſi. ex quo ipſa nata eſt wllut eua de latere adesm quo lo⸗
ta et munda niteſcit. Lauit enĩ nos a peccatis noſtris in
ſanguine ſuo ex quo redempta:tenebat enĩ es diabolus
in humana natura in ada coꝛrupta captiuã. Minc apis
ad epheſios ſcribit. In quo ſcʒ chꝛiſto habemus redem
ptionẽ ꝑ ſanguinẽ eius et remiſſionẽ peccatoꝝ:fᷣm diui⸗
tias gratie eius. Et petrus in canonica ſua diat. Sclẽ⸗
tes ꝙ nõ coꝛruptibilibo auro vel argento redempti eſtis
de vana veſtra cõuerſatione paterne traditõnis: ſed pꝛe
cioſo ſanguine quaſi agni incõtaminati et immaculati
chꝛiſti ieſu. Quã ſic natã lotam atq; redempta miſtice
atq; p moꝛibus ceſponſauit:vt vnus ab altero reſpecti⸗
uo miſterio nomẽ accipiat. Oinit nãq; dñs ꝑ Oxee in ſt
gura:futurã eccleſiam pintendens. Sponſabote mihi
in ſempiternũ:vt nõ ſit ſeꝑabilis copula hicet in futu⸗
ro.qua chꝛiſtus ſue eccleſie copulat᷑. nec poſſit celebꝛari
diuoꝛtiũ a natura humana qua afſumpſit: necab ecle⸗
ſia quã ſanguine conſecrauit. Sed cum ſempiterna ſit
deſponſatio pꝛimit? celebꝛata ꝑ alios moꝛũ anulos ipᷣaʒ
ceſponſat:vt nõ ſolũvnus digitus ſolito moꝛe anulo de
coꝛatur:ſed etiã quinq; digiti anuloꝝ pulcritudine ful⸗
geãt.Pꝛoinde ſubſequit᷑. Oponſalv te mihi in iudicio.
Aptus anulus quo ſponſus eternus ſponſam adoꝛnat.
quã nõ vult iudicare:ſed potius a iudicio liberare. Ju⸗
dicium eſt. Inqᷣt enĩ apls. Si noſmetipos iudicaremꝰ
nõ vtiq; iudicaremur. Cũ iudicamur aut a dño coꝛripi
mur:ne cũ hoc mundo damnemur. Sed quoniaʒ nihil
bene ſit qð iuſticia caret:anulũ etiã iuſticie ſponſe dedit
ESponſalv te mihi in iuſticia. In qua opoꝛtet vnũquẽ
q; viuere:atq; hic et in futuro in cõſpectu dñi apparere.
Vlnde dauid dicebat.Ego aũt in iuſticia apparewoſpe⸗
ctui tuo. Ille poꝛro in iuſticia ↄſpectui dñi apparet.qui
ſemp ſe coꝛã deo aſtare cogitat.et ꝙ deſup eum deus ſ⸗
aſpiciat:et nil agit vel amat qo iuſticia repꝛehendat. Er
qui oꝑatur iuſticiã exaltabit᷑. Et eraltationẽ ſponſe q̃rit
qui ſempiternus eſt ſponſus.et iuſtioa liberabit a moꝛ⸗
te ſcq; eterna:in quã neminẽ vult chꝛiſtus dñs introire.

Heẽroꝛnat miſericoꝛdia poſſeſſoꝛẽ:et qui illa eſt ſultus? ⸗·

miſericoꝛdiã cõſequet᷑ a dño.Hinc ſponſatoꝛ ſubſequi
tur· Sponſabote mihi in miſericoꝛdia.Tali pacto ſpõ/⸗
ſa ſponſo iungit᷑:vt ſicut ille miſericoꝛs eſt. et illa miſe⸗
reatur.ld quod ſaluatoꝛ in euãgelio nos hoꝛtaf.Eſtote
miſericoꝛdes ſicut paterveſter miſericoꝛs eſt.Anulo mi
ſericoꝛdie oꝛnatus exiſtit qui oibus animo miſeret᷑·ſiue
ſpiritualẽ egeſtatẽ ſiue o Birn inediã patiant᷑: etiam
ope ſubuenire nõ poſſit, Et qm ſi ſeri pot multis eſf c, .
opibo impendendũ. idcirco alio anulo ſponſam inueſtit
dicẽs. Spõſabo te mihiĩ miſeratõibo.vt diuerſis oꝑpibz

diuerſis indigẽtib multiplex miſeratio, Et qm inter e .α,.

tera que inter ſpõſum et ſponſaʒ delectabilẽ copulã ſer⸗
uant dicit᷑ eſſe ſides.ne violatio ꝓmiſſoꝛũ obueniat.ne
plus ſponſo aliꝰ placeat.et ne adulteriũ pꝛius in aio qᷓ;
in coꝛpe meditet᷑.nam ſi alius a ſponſo amoꝛ in aĩo ſedẽ
tenet.qui iura ſponſalis amoꝛis immutet diſtoꝛqueat
aut minuat.etiã ſi opus nõ ſequat᷑ illicitũ iam in aĩo iu
ra ſponſalia violant᷑ pinde qui ſidelis eſt.ſponſuſq; ve
rax ſub decreto ſidelis anuli ſponſaʒ ſibi ſubarrat dicẽs.

—,

ſatio in fide ſponſi. dumtarat plena habet ſcientiã. Nõ
enĩ in hac vita hominibꝰ alia cognitio verioꝛ progatur.
cum odipm wem miſe vigilamiis Preſertim ſi bunc

——–

TLiber ſ eptimus

anulũ nõ abijcimus per idolatrie ſpecimen aut p aliund
inſfidelitatis crimen.ſi fidei circulũ in noſtris digitis ir

remote ſeruamus.longe ſtabit omnis iniquitas: nece⸗
rit vnde ſponſus de ſponpſa poſſit iuſte cauiari.ſi eꝰ pꝛo
miſſa incòcuſſa ſeruant᷑:vt nõ ſolũ ſides in aĩo:ſed anu

lus ſidei ſit in manu.quoniq fides ſine operibw moꝛtua
eſt. Et ſicut ſponſus tpalis ſponſam ſuaʒ vt valet ꝓ ſuo

placito oꝛnat:ſic et qui ſponſus eſt ſempiernus.cui ni⸗

bil deeſt quin ſponſe ſue eccleſie ſeu cuiuſiibet aie poſſit
Poꝛrigere ad oꝛnatũ. dedit virtutes quibo oꝛna re f.iacra

menta vbi lauaret᷑.pcepta in quibus erudiret᷑: beatitu⸗

dinẽ qua cũ ipo in ꝑpetuum frueret. Similiter et cum

interrogaret᷑ de ieiunio ſuor diſcipuloꝛũ.in reſponſione
ſe ſvonſum appellauit.cinus amicus ſcʒ iohanes bapti⸗
ſta. in quo ſignat᷑ ois mulritudo pꝛeconũ qui ſiat et au⸗
dit eum. Otat in gradu vocatõnis:et in quo poꝛdinatꝰ
eſt nõ pꝛeſumẽs plus appetere.aut in plurnbo ie ingere
re qᷓ; qð ſibi poſitũ eſt:nec opimone attollit᷑ plus q; ſibi
a writate cõcedatur. Oic ſtabat in quo poſuus erat io⸗
hannes:vt nec opinione populoꝝ exiſtimantiũ eu eſſe

chriſtũ.nec queſtione diſcipuloꝝ iupꝛa id qð erat fereba

tur in aliquo.exemplo cuius ſi vita fideliũ ageret᷑:de ſu⸗
perbia nulla vel modica querela cõſiſteret. s ꝓpꝛiü eſt

ſupboꝝ ſupꝛa ſe culpabiliter tolli.quos iuſta pena conſe⸗
quitur: vt et ipi mereant᷑ ad ima demergi. Et audit euʒ
cocentẽ.cõminantẽ.et ꝓmittentẽ et pꝛecipiente ad obe

diendum iuſſioni:ſicut ille decernit nõ ſicut ipe volue/

rit. Et gaudio gaudet ꝓpter voceʒ ſponſi.Nulla ſuauioꝛ
voxqᷓ; vox chꝛiſti:nmulla delectabilioꝛ ad audiendũ. Nul⸗

la facilioꝛ ad agendu.cuʒ mil fieri ſanxiat quin pꝛimo ad

pficienduʒ gratiã cõferat:nulla vtilioꝛ noſcitur eſſe ſt
18

ſactũ. Ideo gaudio gaudet amic ꝓpter vocẽ ing
vox ſponſi ad oꝛnatũ ſponſe pfertur.et dearticulat in his

que ipam pꝛepediũt: diſſerta omnino eſt in his que ad
vitã expediũt. Gaudio ꝓtinus gaudet ad vocem ſponſi
qui ſe nouerit legitimũ membꝛũ ſponſe:ad cuius oꝛna
tum eternũq; ꝓfectum ſempiternus ſponſus intendit

Amicus ſponſi chꝛiſti. membꝛũ eſt ſponſe chꝛiſti. naʒ ſi
cus n ſt. et ſi

amicus nõ eſt: membꝛũ ſponſe nõ eſt.et ſi membꝛũ ſpõ
ſe nõ eſt:amicus ſponſi eſſe nõ pᷣt.Et ſi amicus eſt gau⸗

—

nobis
at ſiue minet᷑.ſiue cõſulat.ſiue pᷣcipiat.ſiue phibeat. ſi⸗
ue diſſuadeat delectabile.ſiue ſuadeat ſiue ꝓmittat vi⸗
tam eternã. ſiue auferst terrenã ſubſtantia. Ele quibus
vox iſta cõturbat auditũ v qui nõ audiũt:crudelius ve
qui audiũt et cõtemnũt.Euge autem his qui ad ipᷣa

det: ſi gande amicus eſt. Verioꝛ amicicia chꝛiſti put in/
eſt ad vocẽ eius inexceptuate gaudet: ſiue terre/

poꝛe cõtremiſcant. .
De ſimnilitudine lucis quã ſe eſſe ſaluatoꝛ dixit.ipᷣeq;
aſſeruit· ᷣm iohannẽ tm̃. & Caplm XXXVI

AUcem habitare veũ inacceſſibilẽ apls ſcribit.
I qus aliam intelligere pꝛeter ipᷣm catholicus in

tellectus abhoꝛret. Nõ enĩ eterna lux aliaʒ qᷓ; ſe
ipam inhabitat. Et mhil inacceſſibile ſaltẽ mtellexerim

cognoſcens. ux nihil ab extra particips.in ſeipᷣa tota
et ſimpla manens: creauit coꝛpoꝛeã lucẽ ad illuminatio

nem eox que infra iſta celi cõcaua ſunt recluſa. Et pdu

xit luciferũ inobſcurabilẽ in tpe ſuo. qui poſſet illumi⸗

nare hoim mentes. quas lucifer tetratus tenebꝛis hoꝛ⸗

rendis obduxerat: qui ſeminario ſpirituſſancti nõ hoĩs
ex aluo virginali eductus.et

yellet thxoꝛia et actu illuminare tetros in ſimilitudine
lucis noĩatus eſt. et ipe ſic pꝛedicando diſſeruit. Mã eu⸗

ò

reſonantẽ gaudio mentis exultant:etiam ſi ob eam coꝛ

niſi eum qui euangelicũ intellectum tranſcendit:ſimi⸗ 3
liter et humanũ.Qux ſeipam vidẽs:et mihil extra ſeipa

ate moꝛe hoĩm coaleſcẽs cũ

j

angeliſta Lux in tenebꝛis lucet:et tenebꝛe eam nõ com
pꝛehendeꝛũt. Et alibil Lux venit in mundũ:et dilexe·⸗
runt homines magis tenebꝛasq́; lucem Et aꝑta locu⸗/
tione dixt Ego ſum lux mundi Et alibi hoe idẽ reite
rauit Quadiu ſum in mundo:lux ſum mundi Etad )
credulitatẽ lues ammauit audiẽtes Hum luce habe⸗ 76
tis credite in lucem: vt filij lucis ſitis Et paulo poſt.
Ego lux veni in munduʒ Omniaiiſta mid redeut: vt ⸗
chꝛiſtus lux vera ſit atq; dicatur. O; ſi vera lux eſt: nõ de
bet dici lux ꝑ ſimilitudinẽ ſed per ꝓpꝛietatẽ M ſi ſic: rru⸗/
ſira inter ſimilitudines aſſumptasa chꝛiſto luceʒ poſui
mus. Sed hoc me in ſimilitudine tractare pꝛemonuit:
quoniã in chꝛiſto fuerũt quedã que nullo mõ ſimilitudi
nem in rebus.exemplũ in angelis aut homimb habue
runt/QAuedaã vero que q;uis ſibi ſumma excellentia cõ⸗
uenmirent:nihilominus tamẽ ꝑ ſimilitudinẽ repertã in
rebus clarius ſunt diſſerta. Et ex hoc qõ eſt nullam ha⸗
bet ſimilitudine expꝛimentẽ/qð deus eſt. nec exempluz
explicansqð ex ipo geſtum eſt:et agnominationẽ oĩno
nõ recipit. Pꝛoinde ſi quid de illo per quoꝛumcũq; noĩa
dicit.p ſimilitudinẽ diſſerit᷑ omnino:cum infinite plus
ſit q; ꝑ quod vici poteſt. Sunt vtiq; res in oꝛdine ſuo
ſibi a deo inſito.quid alte atq; mire opatõis habentes:
quarũ ſuſcepta ſimilitudine ipᷣe nobis pamplius inno
teſcitAc pᷣ oc quia Seſrẽt hHominibo loque⸗
batut quos erudire volebat.pꝛo ſalute ipoꝑ vt lux abſq;
nubilo ſe pꝛetulit pt eum ſequeretur qui nollet rema⸗
nere in tenebꝛis/Quoniã mhil querit᷑ ante lucem:nec
qui quereret qutapia in tenebeis inueniret. cuʒ omnia
cognoſcant᷑ in illa quanq; coꝛpaliter poſſet homo in te
nebꝛis aliquid qu erere ſica inuenire:ſed nõ niſi antein
luce cognouerit. ueſitiͦ iait wonund gquogd erat beati⸗

——

tudine cõſequi: ante luce que chꝛiſtus eſt nõ poterat in
ueniri.Hinc pſalmiſia dicit. lanũ eſt vobis ante luceʒ

ſurgere. Qui ſurgunt ante lucẽſepe cadendo leduntur
et ſi querũt inuenire nõ poſſunt. Elanũ igit᷑ fuit omni⸗
bus ante lucem ſurgere:cum nequirẽt inuenire q̃ſita.
Surrexerũt patriarche.ſurrexerũt omnes ſancti vete⸗/
ris teſtamẽti ad actiones honox operũ:ſed ante lucẽ ex⸗
oꝛtam.et in cruce coꝛpoꝛe membꝛifractã.ſurrexetãt in
vanũ ſuoꝝ bonoꝛũ operum beatitudinis non capientes
efretüſihei aũt peruacue ſurrexiſſent:niſi futura lux
chꝛiſtus ſcʒ ieſns in carne venturus pꝛius ꝑ fidem eoꝛũ
ſurrexiſſet in coꝛdib/Omnes vaniſſime ſurrexerũt in
potentijs et ſapientijs huius ſeculi ante chꝛiſtũ/lucem
moꝛum et inuiſibilis mũdi teatitudine regmi æei
turi lucis ſimilitudinẽ merito chꝛiſtus accepit.ante cu⸗
ius oꝛtum nemo bene aliquid fecit necvtiliter.ſed pane
reREKEX amfractibo lux. nec ſua directione decli αοr
nat in alterã partẽ· Offert ſe obiectis coꝛpoꝛibo: et ſui
radijo omnia eque pfundit. Nõ accipit hoc coꝛpus plus
qᷓ; aliud coꝛp’.recipit᷑ñ aũt magis a coꝛpoꝛibo diaphanis
vt ab aere qui ab ipſa et extra repletur. Et coꝛpoꝛa cri⸗
ſtallina quanq; ſolida. intus et exterius ſubito cum lux
affuerit penndnfeil iſ wors que chꝛiſtus eſt pſonã
hominũ nõ accipit.ſed illas que ipm amplius exvirtute
recipiunt.vt ſi nõ ſonerun aacepte⸗ tamẽ eſt ipe vir⸗
tutum.nam diaphanitas ipſarum homines aptat ad lu
cis huius ſuſceptionẽ/Cõtarium ſuum lũr incogmituʒ
eſſe nõ ſinit. Oſtẽdit hominibo chꝛiſius que ſibi nõſuo
ſed damno moꝛtaliũ aduerſant᷑. Cenebꝛas nõ illumiat
ſed depellit. igeo tenebꝛe euz nõ cõpꝛehenderũt. Spler
doꝛ cuiis vt lur erit fugans tenebꝛas nõ pᷣſeruans. Mõö
enim illuminat peccatoꝛesvt ſint peccatoꝛes.ſed ab eis
peccatoꝛũ tenebꝛas ꝓcul pellit. cum voluerint filij eſſe u.
ciget effugatis tenebꝛis lux ſubſequitur/Et de vtrach

2.1
, — –— — . *

ſ

2———

rurſus poſt tenebꝛas ſpero lucem. Obtenebꝛantur ho⸗ rationẽ.ſpemq; proganda clamat vicens Ego ſumo⸗
R mines tenebꝛis peccatoꝛum a quibus lux vera recedlt: ſtium ouiũ:ꝑ me ſi quis introierit ſaluabit᷑ . In omni⸗
,et rurſus ſperari poteſt omnino ipſis depulſis. Obſcu bus edificijs cõſtruendis et in comptis domiicationi⸗
rantur homines in moꝛte. cum in pꝛimo parente hu⸗ bus ad habitandũ cõſtructis:de oſtij diſpoſitõne peius
8 mana natura multat᷑: ⁊ poſt moꝛtis tenebꝛas cõtio fide cõtenditur. Ouo nempe domicilia ommpotẽs ipe oſtru
lium rurſus lucẽ reſurrectõnis exꝑctat. Inqt eni ipſe. xerat. Elnũ in laboꝛe.alterũ in requie.vnum ad agon?᷑.
i Eso ſum reſurrectio ⁊ vita/Et ledentib in tenebꝛis in alterũ ad honoꝛẽ· vnũ in virtute:alterũ in beatitudine.
t. regione vmbꝛe moꝛtis:lux oꝛta eſt eis. Chꝛiſtus luxnõ vnum in gratia:alterũ in gloꝛia.vnũ in via. alterinmn in
ſibi oꝛtus eſt. ſed his qui ſedebàt in tenebeis:et in tetra patria. vnum eſt eccleſia:alterũ eſt ſuꝑna patria. hoc in
le libus peccatoꝝ edibus habitabat Mö indiget lux ſeipſa mundo ſub celo:alterum in empirreo celo. Et his duo
nec in ſuã valitudinẽ aliquid facit. Nulla indigentia dei bus domicilijs dumtarat vnũ oſtium fecit vt neq; in ec
filius pꝛemebat᷑:p nobis oſtenſus eſt vt lux exſtens in cleſiam miſi per eũ poſſit eſſe ingreſſus:et ad ſupernã pa
n ſe inacceſſibilis refer i coꝛpales tenebꝛas fu⸗ triam nemini pateret acceſſus. Nam nemo chꝛiſtianus
at· Et chꝛiſtus ſpiritualis lux tetras mẽtes illuminat niſi p chꝛiſtũ:memo ſaluus niſi per ieſum. Nulluũ ſaluat
; ec eo ſenſu dictus eſt lux.quo facies eius reſplenduit uia ieſus niſi quia chꝛiſtus.anteqᷓ; aliquis fuerit chꝛi⸗
1. ſicut ſol:aut qꝛ coꝛpus eius poſiet gloꝛiſicatõnis ſplen⸗ ianus. quia chꝛiſtus oſtium eſt ad eccleſia: quis ieſus
is doꝛevniuerſa que celi ambitu cõtinent᷑ melius q; ſol an oſtium eſt ad gioꝛiã ſempiterna. In chꝛſtũ crededo ho⸗
1 tiquus ſulgoꝛihhilluſtrare: ſed eo ꝙ ſpirituales men? mocheꝛiſtianus eſticitur. per ieſum credens ad gloꝛia in
no 1l P tes illuminat/ Pꝛoinde lux weritat; eſt. in qua nihil no trofertur· Pꝛoinde ſi chꝛiſtus eſt oſnum: ingreſſus et
8 1S R-Tuit coꝛpoꝛalis intuitus: etenĩ nec aſpicere illam poteſt. aditus alij ſunt latronũ ad perditione ſimpliciũ ouium
Hne In illa luce ampliſſima veritatis:omnia locũ iudicatio Qui etiam ſi poſſint aliunde falſe credendo in eccleſiaʒ
ſſe, nis.diſſertõnis:necnõ et diſcxetionis habent/mnia ingredi. nullis tamẽ machinationib in domiciliũ ſup⸗
vident᷑ nõ aliter qᷓ; ſint.Mõ pꝛeſtat lux rebus id qd non num poterũt introferri.nã qᷓ;uis videatur ingreſſus in
mn habent.ſed qð habent oſtendit.neq; coloꝛat que cõfuſa ouile dominicũ:nõ eſt chꝛiſtianus ſiue ſaluadus.ſi non
net in tenebꝛoſitate nõ diſcernunt᷑:ſed cuius ſint coloꝛis in intrat ꝑer oſtiũ chꝛiſtum. Hanc oſtij ſimilitudine ſalua
ni noteſcere facit. Efficit aũt in oculis videntiũ vt videãt toꝛ aſſumpſit cõtra ſcribas et phariſeos:ne ouilis dñici
te⸗ viſa cognoſcant.vt diſcernant᷑ ab interioꝛe iudice.rela⸗ ſe crederẽt eſſe paſtoꝛes.cum oſtiũ ad intrandũ vere ſit
n to ad ipᷣm miniſterio intuentiũ oculoꝝ: inde naſcat᷑ co⸗ chꝛiſtus:p quẽ credendo ipᷣi pꝛotinus intrare nolebãt.
ti/ gnitio intima eoꝛũ que abſq; luce credebant᷑ eſſe cõfuſa afendehaenatgeni futuros hereticos chꝛiſtianos de
WMac imagine lucis nõ mutat chꝛiſtus naturq virtutuʒ chꝛiſto minus debita ſeu impia crediturolſ.qui pᷣter chꝛi
5 et vicioꝛũ.beatitudinũ fiue penarũ.angeloꝝ ⁊ hominũ. ſtum vt eſt pie creditũ eſtimarẽt ſe poſſe aliunde in oui⸗
4 ſaluatoꝑ et damnatoꝛũ.ſed videri facit eoꝛuʒ eſſe quod le dñicum introire:qð arrius fecit.qͥ diuinitatẽ ſibi ab⸗
eſt. et quid habiturus ſit talibo ſociandus:et quid fugiẽ ſtult ⁊ q;plures alij qin de eius diuinitate nõ vra ſen⸗
dum.quidue ſit appetendũ humanox intellectibo apit. ſerunt.et habuerũt interdum nõ ſine cauſa deo pmittẽ
Mõ violentat lux res aliter eſſe.neq; oculos hoĩm intue te paſtoꝛis offiaum.ſed fures fuerũt atq; latrones non
8 ri.ſic neq; chꝛiſius aliquid mutat. niſi quia lux eſt.ma⸗ ingreſſi ꝑ oſtiũ chꝛiſtũ. Mactauerũt et ꝑdiderũt: quia
gis ſibi coaptantibo ſe coaptat:et nõ tenebꝛas ſed tene⸗ chꝛiſtum nõ cognouerũt.nec eius ouiculas dilexerunt.
bꝛoſum.ſcʒ ſibi ſubterpoſitũ in occulto ſenſu illuminat Salui facti nõ ſunt:quia qui oſtium nõ mueniũt ad ec
. Pꝛeſens eſt omnib⸗ lux ſi up quibus irradiat.ſed multa cleſiam eis clauder ad vitam. Nam ſicut p oſtiũ intrar̃
. inſenſibilia eius pꝛeſentiã nõ nouerũt:et hoĩes ſiue be⸗ in domũu ab eo qui pꝑperam agere nõ intendit:ſed p chꝛi⸗
ſtie quibb natura viſum nõ pꝛeſtitit aut macula qualicũ ſtum intratur in eccleſia ab eo qui recteagere cupit. Et
. qʒ infecit/ta Iux chꝛiſtus lux veritatis fruſtra pſtringit ſicut qui manifeſte intrat nõ habet ſpecimen furis. nec
. inſenſibiliũ oculos.atq; illoꝛũ qui malicia ꝓpꝛia metis vnde furti crimine cõdemnet᷑:ſic quiin eccleſia ꝑ oſtiũ
1 oculos cecauerũt:nec vt illuminent᷑ illumnnatrici lui chꝛiſtum intrat.nõ habens vnde damnei ſaluabitur.Ac
ſubdunt᷑ Me pᷣ Hoc qiia lur eſt ſequamur illam. imoin/ ꝑ hoc nõ ſolum cõtra illos qui aliunde ingredi ecclenaʒ
cludamur in illa. xremoueantur obices. pcedet nos.ſub tentant ypᷣs dicatur oſtium.ſed etiam ꝓ omnibo qui do⸗
ee ſequetur ꝑgentes:illuminabit ad dextram ⁊ ad ſiniſtrã mum militantis eccleſie militaturi ſtrennue intrare cõ

De ſimilitudimbus

reſurrectione intelligitur verbum iob cum dicebat. Et

a ſummis celoꝝ vſq; ad mferna deoꝛſum. Intendamꝰ

Ggluatoꝛis

ſanctiſſimis radicibo ieſſe pduetum ad fugandũ deſpe⸗

tendunt:vt ingrediant᷑ in illam patriã vbi beati eſſe xoſ

ſunt: Et vt facilioꝛ fit introirus:optima ſigura pceſſit.

in illam.vite directiua eſt inueſtigantis intellectus toꝛ⸗ fi introin
MNam dum de fabꝛicatõne pꝛime ratis cum noe dñs lo/

tum docebit.quo plus velle ſcire ſuperfluum eſt. lico

——
P

—

— — — —☛ —
. . 1

irrad iabit in coetaneũ ſuum:vt nõ hoc wel illud ſed qðᷣ

optimam anin. acit affectet et diligat In operib ve⸗
ro nõ exoꝛtabit agoniſta legitimus. luceim illam irretro
uerſe ſecutus.nõ ambnlabit in tenebꝛis ignoꝛãtie atq;
iniquitũ tetrarum que huiuſcemodi lucis pᷣſentia fuga
buntur ſed aderit pꝛofecto poſſeſſio vitalis lumĩsſquo
vita noſtra clarebit et ſplendebit eterne.
De ſimilitudine chꝛiſti ad oſtiũ ſcõm iophannem
ſolum. Capim XXXVII

Lauſum fuit oſtium paradiſi et ꝓthoplaſtis cul
c pa exigente inde pulſis. appoſita cherubica illa

cuſtodia:gladioq; flammante ne tam exulantiũ
qᷓ; ceteroꝛum potuiſſet eſſie acceſſus niſi dño decernente
Que ſit firmata ſeratio ſuꝑne vite repagulatũ oſtium
irremote ſignauit.niſi nouũ oſtiuʒ adderetur.quod ex

Ceorn 426% —4 0 EFELfe °R.

4

ueretur dixit. Oſtium pones in latere deoꝛſum. Arca pI

iquidem illa per omnia figurabat ſi quis allegoꝛicare
ſane cognouerit:in cuius latere veooꝛſum poſitũ eſt oſti
umMulluſin eccleſia humilioꝛ eſt chꝛiſto. Nemo ſe tm̃
abiecit nemo ſe tm̃ hominibo coaptauit vt omnino eſſʒ
deoꝛſum:vt ſides qua fideles ſalui fiunt ſit de his qͥ fe⸗

cit omnino deoꝛſum. Deoꝛſum incarnatus eſt: deoꝛſuʒ

hominib natus eſt. deoꝛſum cum hominibus cõuerſa⸗
tus eſt:deoꝛſum degens ſuꝑna docuit.et dłe agendis de⸗
oꝛſum ꝓ ſupernis inſtruxit: deoꝛſuʒ miracula fecit: deoꝛ⸗
ſum humiliatus eſt vſq; ad aplicos pedes. deoꝛſum paſ
ſus et moꝛtuus et ſepultus eſt: deoꝛſumad inferna de⸗

ſcendit/ Pꝛoõtinũs oſtium ſidei oſtium eccleſie poſituj/

eſt deoeſum in latere ſqʒ vt latus et ſpacioſus omnibus
vementibus ſit ingreſſus/Et dominus apparuit abꝛae

ſedẽti in oſtio tabernaculi Pꝛima dñi appitio ex fide xp̃i

