legt,pen
uientis
bdiube,
Nacitu
diubet,
dommmni
eai⸗Er
Nce. G
migrore
onence
cteri
moti⸗
moꝛ⸗
onab
pa⸗
vile/
jerat
eret.
hüͤe
en
gol
ore /
num
qui
ſali,
len
et
n,
n
n⸗
l
i

.—. .. G . „ . . ——R . 8
Carnem non deitatem cheiſti. Sed mente intellerit:
q ipie peaitus erat ſalus dei. ab eterno cunctis moꝛtali
raſti ante faciem omniu populoꝝ Vlere ante faciem po
ſuit non a tergo:vt iliam aipiciamus illamq; cognoſca⸗
musin anterioꝛi ꝓficientes non retrouertentes ad ea qᷓ
pꝛo melioꝛibs antepoſitis abdicauimus! Et lumen ad
reuelatõem gentium:et gloꝛiam plebis tue iſrael Lu⸗

men illuminans poſitum ante conſpectus hominuʒ. vt
ſi non recte ambulatur nõ aſſcribatur lumini. ſed erra⸗/
re volenti et oculos claudenti ad ſpiendoꝛeʒ eius:quod
reuelat gentes ambulantes in tenebꝛis:quomià gentii’/
populus qui ambulabat in tenebꝛis vidit lucẽ magnaʒ:

et ſedentibus in regione vmbꝛe moꝛtis luxoꝛta eſt eis.
Er gloꝛia erit iſrahelitice plebi:cum in fine ſeculi urael

ſaluus erit. Necnon lumen eſt ad gentes ſcilicet ad ho/

mines peccatoꝛes:vt de tenebꝛis reuertantur ad lucem
Et ad iſraeliticos ſcilicet iuſtos vt nõ aberrent a luce:
ſed in ipſa interne ſplendente pꝛoficiãt.Hac conditõne
omnibus chꝛiſtus eſt lumen.vt peccatoꝛ tenebꝛoſus lu
men veritatis aſpiciat deteſtatus tenebꝛas ꝑ lumen:et
iuſtus in lumine palmate ꝓficiat delectatus lumine ef/

fugiens tenebꝛas Et erant pater eius et mater miran/

tes ſuꝑ his que dicebantur de illo] Super his admira
tio fit que ſenſum ⁊ intellectũ hominum omnino tran⸗

ſcendunt.et quoꝛum verritas intellectui non equatur.

nec ad illam intellectus ſua virtute aſcendit. Super o⸗

mne quod humanum eſt ſymeonis verba tonabant: vt
etiam parentes eius in ammiratõnem leticia plenã in/
ducerent. Et quanqᷓ; pia mater ſpiritum ſymeonis exce
eret.et pꝛe cunctis moꝛtalibus plura videret atq; ſen⸗
tiret de filio. attamen nõ deſinebat ammirari ꝙ ſiceum
ſener iſte cognouerat: ſicq; alte de ipſo pnunciabat Et
benedixit illis ſymeon ſcilicet duobus parentibus aut
tribus cum filio.non velut ſupioꝛ auctoꝛitatem habens
ſed wlut deuotus gratias agens Et dirit ad mariãa ma
trem eius Inon ad patrem ioſeph:quia non tanta dile⸗
ctione velut mater ferebatur in chꝛiſtum. Aut quia ſpi⸗
ritu pꝛenouerat ante chaiſti paſſionem eſſe moꝛiturum
nec ille penoſe cruci cum matre debere aſſiſtere. Solam
ergo matreʒ in hoc vaticinio alloquitur que crucis futu
ra erat diſcipula et ſui filij p oĩa conſocia paſſioni Quid
enim hic ſenexr de filio ad hanc iuuenculam matrem vir
ginem dirxerit audiamus. Ecce poſitus eſt hic in ruinã
et in reſurrectõnem multoꝛum in iſrael:et in ſignuʒ cui
contradicetur Tetis triſtia miſcet ſupꝛemis ima con⸗
nectit. et duci bellum parat.et gloꝛie ignominiam coniũ
git:et que ſunt deiet hominis cantat et ſimul virtutis
infirmitatis proſequitur actõnes: et foꝛmam dei et ho⸗

minis dñi et ſerui adeſſe ſimul in vna chꝛiſti pſona de⸗

clarat:vt ſic cõnectantur que ad foꝛmam deitatiſ.et que

ad foꝛmã humanitatis oꝛdine debito tribuũtur. Salu

tare et lumen omniũ gentium et gloꝛiam populoꝝ diui
mnitatis eſt fome. Et ꝙ ruinam inſidelium atq; non cre
gentium et alioꝝ velinquentiũ et peccantiuʒ faciat. et re
ſurrectõnem in his qui vere crediderunt et conuerſi ad
deum ſuerint opetur: etiam foꝛme attribuitur deitatis.
Auog vero ſignum ſit ↄtradictuʒ:humanitatis eſt foꝛ
ma. Et ꝙ ſignum ſit:eſt hominis ⁊ non dei. Semp eni
ſignũ ſignato noſcitur minus. Et quoniã virgo in paſſi
one filij wlut pungenti gladio erat fodienda doloꝛe bu⸗
manum totum eſſe inſinuat: ꝙ hie puer crudeliter ⁊ in⸗
nocenter moꝛiturus erat. adiecit enim Et tuaʒ ipſius
animam ptranſibit gladius vt reuelẽtur ex multis coꝛ/⸗
dibus cogitatõnes Vide quanto amoꝛis vinculo ma
crem ligauit cum filio filiumq; cum matre. vt animam

Mri

matris animã filij eſſe denunciet.non in vna ſubitantia
ſed in dilectõne omnino indiuidua. Et vere anima ma⸗

bus ſominibo pꝛeparata. Elnde ſequntur. Quod pa/ tris aia filij erat put om̃es anime ſunt: ſed ipſa tanto liꝰ .H

cuũctis decoꝛius oꝛnata virtutibo. Alut alia ſit relatio ſeu

loꝛis gladio foderetur Aliter eſſe nõ poterat nec qbebat
Vt tam alte digneq; dilectus.ſine diligentis doloꝛe acu⸗ Ler rr⸗
tiſſimo ſic amare moꝛeretur. Nec ad mris impfectõem .

pꝛo omii homine innocenter et iniuſte moꝛti tradito. hec

ſe in paſſione filij ſui redimi: que nec aliter potuiſſet et

lij ſui nihilominus erat in cauſa. et hoc ſumme ad dolo⸗/

tranſire. Audi que virgo mater audit in templo et cum
ipſa ſymeonis de chꝛiſto auſculta pꝛeſagia. et mirare in
contemplatõnem ammum dirigentis.et humilitatem ·“

gis mater ſed vt diſcipula accipit verba ſenis.nõ ſtoma

miſſa enĩ reſponſione atq; repenſione verboꝑ. vt pꝛero⸗/
gquẽdi auferat audacig. Etvt incõtradicte audiant᷑ vᷣba
q dechꝛiſto dicũtur. ipᷣa et putatiuus pater ſilẽter oꝛacu
la diuina ſuſcipiũt.et animo conſtans ſeruanſq; in lin/
magnis et ſeuis paſſionibo et ꝙ ſit doloꝛis gladio fodiẽ⸗/
da eandem conſiſtentiã conſeruauit: vt nec leta de letis

re intellectis aut creditis que dicũtur ſuperuacue contẽ

dit auditoꝛ:et magnã criminis notãa habet velle diſpu⸗
tare de certis/ODed ſi bona virgo audiſi cur gratias nõ

re modeſtiã.nec in laudes ⁊ verbꝝ blandimẽta prum
re:nec arguere ſemoꝛes

mines vtriuſq; etatis et ſexrus ſaluaturus erat. anna l6 = Ta 2
go tꝑe vidua ſupuenit ſpũ plena d ieſu altiſſime loque/
batur:cauſas ſui aduentus exponẽs expectantib redem
ptionem ppli iſrael quã ipſe ꝑfecturus aduenerat. Et in
ſonuerũt hec verba virgineis auribo: vt iam in templo
in his que ipᷣa ſentiebat de filio inueniſſet vtriuſq; ſexuſ

ſaluandoꝛum: q;uis p iuſta oꝛdinatiſſima diſtributõe
tempoꝛũ fuerint ſacramenta diuerſa. Mec mirũ ꝙ in tẽ⸗
d

gatioꝛ quanto in eius amoꝛe feruẽtioꝛ eſt reperta et pꝛe

verlox connexio. Et tuam aiam gladius ipᷣius ptranſi⸗
bit. Sed quomodo verba ↄnectantur ſentẽtia vna elici
tur.videlicet vt anima virginis miĩis in paſſione filij do

cedit ꝙ humanitus doluit tam acute pꝛo filio.quoniam

pia virgo doluiſſet:ſed maxime pꝛo ipᷣo dolere debuit. ex
qua carnẽ in qua pateretur eduxerat. Et aperte videbat

ipſa ſaluari: Nam et ipa q́;uis immaculata in paſſione fi
rem eius faciebat anxiſſea enewtetißz excederer. ex doloꝛe
martirũ alRones aut adijcitur vt reuelentur
ex multis coꝛdibus cogitatõnes:vt credentiũ et nõ crxe
dentium.iuſtoꝛum atq; iniquox.diligentiũ et odientiũ
futura ſit nota cõditio. Paſſio eni chꝛiſti diſcretauit re⸗
pꝛolvs et electos/Ecce quomodo beatus ſmeon allos r
cutus eſt virgineʒ.qualia ꝓphetauit de pꝛole.vt poſt pꝛo
ſpera ilico aduerſa cõnecteret et dulcibus amara ſocia⸗
ret:vt diſcamus in ſilio et in matre inter ipſa inculpate

agnoſce marie que nõ velut mundi regina et eterni re⸗-· =ſ ri e e

chans verbum. non dedignans auditũ equanimiter le⸗ .
ta et triſtia recipit.verecunda facie moꝛibo compta ob⸗/

garetomiibo audiende veritatis foꝛmã:et virginibus lo

gua cenſuram non mutata facie in auditis de ſua pꝛole

nec triſtis de triſtibo videretur. Et pꝛeſtata fide dictis
diſputatõnem et cauſarũ inquiſitõnem abiecit.nam ve

—

—

rependis. Sl wro indigna:cur hunc ſenem nõ arguis
Spectat ad celicolam virginẽ in omnibo lingue ſerua⸗ M
ne e LJ eN
t qm ab omni etate et ſimili⸗ ) Sr ve
ter et ſexu chꝛiſtus erat teſtimonia ſuſcepturus.qui ho⸗ ſ&.¼

—

hoĩes in veritate ↄcoꝛdes. Reſonant in templo apte p⸗
phetie:ↄcoꝛdes de chꝛiſto voces.et pꝛeterqᷓ; in dei tẽplo
non inuenitur iſte concentus. Et vnũ eſt dei templum
patres veteres ↄtinens et modernos. lna eſt omniuʒ
Vrox fideliũ eccleſia:eoꝝ ſcilicʒ qui de chꝛiſto equaliter
ſentiunt. Vna fides veterum et nouoꝝ vna ſpes oĩm

plo veteres et annoſi camant et ꝓphetant et iuuencula
Virgo tacet:quoniam teſtamentu vetus plus extitit in
yerbo q; in facto:nouum wro plus facto q; verbo. Et ſi⸗
lentio non verbis pꝛeſtatur fides dictis. et coꝛde nõ lin
gua ꝓplxcia recipiuntur in ſide:ſed in moꝛibus viuendi
foꝛma pꝛerogatur hominibus. In ſene foꝛma perfecte
iuſticie loni deſiderijq; cõmuniſ. In anna foꝛma ſancte
Viduitatis caſtitatis pꝛeſcribitur. his qui poſt nuptiaſ
vitam celebꝛem tenere decreuerint. Hec a viro in iuue
nili etate ſoluta monomsgiam vſq;quaq; ſeruguit.Qð

Ai vez snn er aplus in oſterum tradidit in conſiiium. Soluta es

a viro noli querere virum. Sed non omnis vidua ve⸗
re vidua:d que pꝛo chꝛiſto caſtitatẽ cuſtodit. Et hec ho
noꝛanda ſi expedit vt alimẽtis eccleſie ipſa paſcatur. vt
ad Thimotheum ſcribit aplus. Mon eſt chꝛiſti vidua: ni
ſi vidue huius tam antique foꝛmam accipiat vt non du⸗
ſcedat a templo. Et cum phas nõ ſit mulieribus in ma
nuſactis eccleſijs ſemper conſiſtere.non tamen recedat
coꝛ de templo ſacre doctrine nec animo cõmunitateʒ ve
re credentium intermittat:ne diſcrepet ab eccleſia extra
quam yveri ſacrificij ⁊ loni alicuius digni pꝛemio nõ eſt
locus. Hon viuat delicioſe. quia vidua in delicijs viuẽs
moꝛtua eſt.ſed ieiunijs et abſtinentijs coꝛpus afficiat:
ne delicate viuens in libidinem exſpumet:et philocapta
viuat turpiter etiam pꝛeter virum Refrenanda ſunt o⸗
mninoieiunijs incentiua libidimis. nec ſufficit pulla ve⸗
ſtis ſi exculta caro niteſcit:ſi ex cib craſſeſcit ſi er nimio
otu ſomneſcit. Non ſit vaga diſcurſibus ſed obſecratõ
nibus et oꝛatõnibus crebꝛis inſiſtat. non ſermiat mũdo
ſed domino.non vbera ſed ſterilia ꝓferat ſed eius ſint de
deo et de virtute ſermopes:et aliquid expediens loqua⸗
tur his qui ſecum in chꝛiſtifera virtute participãt. Nec
non et huius vidue nomen et genealogia ſi in interpꝛe
tationẽ deuemiant. put in euangelio ſcribitur: moꝛes vi
duis debitos pamplius cõmendabunt. Inquit enim.
Et erat anna ꝓpletiſſa filia phanuei de tribu aſer. Et
hc ꝓceſſerat in diebus multis.et virerat cum viro ſuo
ſeptem annis a virginitate ſua:et hec vidua erat vſq; ad
annos octogintaquattuoꝛ Optimaʒ quadram hec vi⸗
dua in annis viduitatis pfecerat: vt ſolida ex omni ſua
parte perſiſteret. Et octies decem anni pꝛecepta: decem
pꝛo octaua vere ſeruaſſe inſinuant. Et quattuoꝛ reliqui
Tcoꝛe quattuoꝛ moꝛaliuʒ virtutũ eſſe pꝛefultam:magis
vero ad rotas quattuo: euangelij pꝛeparatam. Que nõ
diſcedebat de templo:in honeſto loco ↄſiſtens:quoniam
cet eligere viduas habitacula honeſtatis.et q̃ ſua coꝛ⸗
poꝛa virtute caſtitatis aſcribuut.ibi habitare pꝛefigant
vbi teſtes deuitare non poſſunt. Confert ad cuſtodiam
caſtitatis vbi humani deuitari nõ poſſunt aſpectus:ma⸗

xime illoꝛum qui decentiam templi habent. Surrepit

ſepe impoꝛtuna tentatio delinquendi vbi nullus time⸗

tur aſpiciẽs Nec deſerenda ſunt loca:que conferunt ad

officium ſanctitatis. JYeiunijs et obſecratõnibus ſer⸗
uiens dño die ac nocte In loco dicato deo. pꝛeter que
dei ſunt omnino nſienda non ſi unt:qm̃ domum dei decet
penitus ſanctitudo. Ele autem eis: qui domum oꝛõnis
in ſecularia facta conuertũt. Tlirtutibus ſeruitur 1 me⸗
chanicis actionibus dño:ſed impꝛetermiſſe ſcilicet die
ac nocte. vt non dies diuino ſeruicio nor vero ſomnolẽ⸗
tie tribuatur. Nec noctes pꝛo deo ducantur inſomnes:
Dies vero in ocio culpato aut maculate ptranſeãt. Mec⸗
non in die pꝛoſperitatis et nocte cmnuſcunq; aduerſita/
tis ſeruiendum eſt dño Et beatus eſt vir qui in lege me
ditatur die ac nocte.. Et lxe ipſa hoꝛa ſupueniens conſi

tebatur dño .Supuenit hoꝛa qua chꝛiſtus aduenit: eũ

quo in templo conuenit. Quo auteʒ et quomodo ſup⸗

ſecundus

uenit ſi non diſcedebat de templo:Oum ſymeon virgi
nem alloquebatur aduenit:et ad deſtinatũ locum tem⸗/

pli in quo fiebat pꝛimogenitoꝛum oblatio ſuꝑuenit.et

fruſtra tam diu ſuiſſet obſeruata in templo ſi cum ieſu

non couueniſſet in ede. Nuilla pꝛeteritoꝛuʒ patrum ſan⸗
ctitas.nulla eoꝛum virtus.nulla obſeruatio legis ceſſiſ/
ſet ad meritum.niſi ꝑueniſſet ad chꝛiſtum:neq; vmius
confeſſio ſuffeciſſet.niſi chꝛiſto daretur confeſſionis ho/⸗
noꝛ. Et omnia moꝛtua opera pꝛiſca erat: niſi reuiriſſent
in chꝛiſto. Superuenit igitur anus iſta debita hoꝛa qm
ante illam veniſſet incaſi um: quia ſcriptum eſt. Clanuʒ
eſt vobis ante lucem ſurgere.lanum poꝛro cunctis vi⸗
uentibus factum erat. ante lucem que chꝛiſtus eſt. bo⸗
ni aliquid peregiſſe:poſt veniſſe pꝛotinus ignauie aſſcri⸗
beretur. Cepit hoꝛa cõuenire poſſe cum chꝛiſto ab eo tẽ⸗
poꝛe quo in mundo incarnatus apparuit:et vſq; ad ſecu
li terminum ꝑdurabit. Poſt moꝛteʒ vero hec hoꝛa in ſu⸗
is gradibus finem ſoꝛtietur in terminum:vt qui cũ chꝛi
ſto in hac hoꝛa in hoc templo non cõuenerint poſt moꝛ⸗
tem conuenire nullatenus poſſint. Et cum omnes ha⸗
beant hoꝛam.ve qui perdiderit conuenendi hoꝛam cum
chꝛiſto:qui omnem ſemper paratus eſt ad hoꝛam quan⸗
do ad ipſum redire decernimns. Et conſitebatur domi⸗

noſcilicet offerens ei in templo ſacriſiciuʒ laudis quod

deum honoꝛat vbi oſtenditur ſalutare dei. Hinc per p⸗

phetam dominus dicit. acrificium laudis honoꝛifica
bit me:et illic iter quo oſtendam illi ſalutare dei. Conſi⸗

tebantur domino completa fuiſſe in chꝛiſto.que ipſa p⸗
phetico ſpiritu pꝛenouerat:que legerat de pꝛophetis et
om̃ia miſteria legis.Et eo ſpiritu quo ꝓplxtiſſa erat offi
cium euangelicandi aſſumpſerat.vt de puero ieſu obla⸗

to i templo loqueretur cum erpectantibus redemptõ

nem iſrael:ꝙ ipſe puer erat tunc delatus ad templum:
quod votum datum erat expectantibus quod erant cõ⸗

pleta vota iuſtoꝛum et adimpleta iuſta deſideria patruʒ

et ꝙ indefeſſe puer iſte currebat non quieturus niſi per
moꝛtem et ſanguinem omnium faceret in cruce redem
ptionem. Optima cuiuſcunq; locutio cum ſolum de ſa
lute tractatur.nam nil tam moꝛtalibus eſt ſic expediẽs.

OPptima pꝛedicatio cum diffidentia remouetur:ſpes ꝓ⸗

futura pꝛomittitur. Huiuſcemodi erant templarie vi⸗
due ſermones:et anteq; euangeliũ conderetur euange
lium pꝛedicabat ꝓphetiſſa enim erat et eius ſpiritus p⸗

amplius excitatus eſt ad noticiam futuroꝛum cum chꝛi

ſtum conſperit in templo.Adimplere pꝛotinus venit bo
na:non ſoluere atq; terminare habentib amplioꝛs Hec
omnia virgo mater audiuit in templo. ammirans ver⸗
ba.letabatur in pꝛole. Gaudio miſcebat triſticiam.neu/⸗
trum erx altero permutabat:ſciens filium eſſe deum. et
ſuam imaginem eſſe redempturum. Ex ommni verbo en
ge multiplicia reſultabant.ſed ꝓpter moꝛtem⁊ ſangui⸗
nem doloꝛ et triſticia fodiebant neutro ex altero termi⸗
nato:niſi reſurrectõnis peracta victoꝛia. Nouerat hec o⸗
mnia virgo etiam ſi non veniſſet ad templuʒ:ſed fides

dd poſteros facta eſt ſolidioꝛ. et ipſa virgo deuotioꝛ:cum

collatio celebꝛatur in templo. Paratur ommbus foꝛma
ſcientibus vt quanta ſciendoꝛum appareat certitudo at
q; docendarum rerum videatur certa ſcientia:quod ex⸗
pedit in eccleſia et cum eccleſia oꝛthodora exemplariter
atcq; collatiue conferre· Mec quiſq; confidat etiam ſi de/⸗
ſuper ſpiritus gratia illuceſcere videatur. nam cum apo⸗
ſtolus decadem vnam continue pꝛedicaſſet.ne inuacu⸗
cuum cucurriſſe videretur cum his qui pꝛedicabãt hie⸗
roſolymis euangelium contulit: quanq; nil aliud qᷓ; id
quod ipſe a deo acceperat.ſibi contuliſſent. Omnis he⸗

reſis pꝛocul ellitur. oĩs abrogatur diſceptatio.ſciſma

tti

phi
eni
juſtn

ſſcati

inten.
er iy
ſurann
lethey
ldes
Phnn

Uitſhan
odet
Unen
eern
Gannp
oꝛdin⸗
Ei
ha ſn
tebat⸗
ſautet
lebat
les
negen
ſeepe
laſuon
on.
Gyrt
ſlir⸗
Gpote
lturt
hltent
Uinnen
leras
cite
mühil
pbin
werto

quibi

echac
EEn
te
ſoc
ftonin
un
Cmnte
ſſeine
no
nene
ann
ſumn
Mtne
uſi
Krn
es
i
tne
Mi⸗
hun

pig
1 tem⸗
ennitet

mian
eſſil⸗
Vmiug
mnot⸗
ſuſſent
Na in
Aanz
is vi⸗
eſt. w⸗
aſſeri⸗
beots/
A ſecu
inſu⸗
lüche
t moꝛ⸗
les ha⸗
mecum
uang
r ni⸗
is quod
ne ſer ⸗
Dndeifier
Conc⸗
ipſa p/
vtis et
at offi
ſuobla⸗
lemptö
nplum.
ant co⸗
Patrl
nuſier
redem
m deſa
edies.
ſpese
rie vin
elange
jtus g
imchei
enit wv
Mec
pet/
.neu⸗
m. et
two eu
ngui⸗
eumi⸗
xco⸗/
ſes
Ncum
ſume
Gcoat
ſoder⸗
riten
ſ den
a/
nacu⸗
thie⸗
is
ſm

De virgine

intrare non ſinitur: vbi tenetur cõcoꝛdia ſcripturarum
vbi omnes in templo conueniunt. Omnẽ foꝛmam ſci⸗
endi atq; addiſcendi et viuendi ad ſoliditatẽ virtutũ et
iuſtarum actionũ nobis virgo pꝛeſtruxit:veniens puri⸗

ficari ad templum audiens a ſenioꝛibo diuinas theoꝛias

in templo wlut diſcipula diuinoxꝝ. Grata ſibi omia erat

et ipſa grata gratis aiſiſtit. Ommbuſq; pfectis iuxta cẽ/
ſuram legis reuerſi ſunt in galileam in ciuitatem naꝑa⸗
reth. vnde aſcenderat in bethleem:vbi pꝛeuenta partu
ꝑ dies quadraginta ſtetit quouſq; puriſicari venit in tẽ/⸗
plumiin ciuitatem hieruſalem.
De fuga virginis cũ puere in egiptůũ. Ca. XXII.
Oſt que decreto patris altiſſimi reuelatõne
angen: regum timoꝛe maloꝛum ne pdant te/
neram pꝛolem:fugere cogitur ꝑeregrinari cõ
pellitur in extraneas nationes. Mec ſua titu⸗
bat fides quod alta in templo de ipſa pꝛole audierit ꝙ ili
co datur in fugam.nec ſua cruidlitas minoꝛatur ad ñili/
um quin ſit altiſſimi:q;uis terreni regis edicto/ſuperno

cccernatur vitare tirannidem. Agnoſcebat ſuꝑ eo diui⸗

nam pꝛouidentiã et ꝙ in eo quod de ſe matre ſuſceperat

oꝛdinabatur ad fugam:mon in eo qð de celis aduenerat

Et iã incipiebat cudi acut doloꝛis gladu:cũ tã cito no⸗
ua ſua teneraq; pꝛoles cogeretur regũ timoꝛe quos ter⸗
rebat puincias egiptiacas incolere. Et mirum in hoc in
fante tenello.ꝙ terrens terrebatur.et territus plus ter⸗
rebat.qui ob hoc fugiebat quia ab ipſo terrebatur hero⸗

des. Ataq; celebꝛatur fuga ꝓ pꝛole que fugiebat ex ma⸗ſ

tre ac mater pꝛo filio damna exilij ſuſtinebat. Cladit in
peregre angeloꝛum dna:et ſuperna ciuis ciuibus ſocia⸗
ta ſuꝑnis oꝛiginali relicta patria querit extraneum inco
latum. Sed nulla patria ſibi erat ad ꝓpꝛiam. cui pꝛeter
qᷓ; virtus nihil erat ad ꝓpꝛium: et nihii habere omnino
ſibi vendicabat in ꝓpꝛium. Nec aliquam regionem ſibi
cõputabat extraneam:que ſolum habitabat in regione

virtutum. Que patria extranea eſſe poteſt ꝓpꝛiam non

habenti: Que aliena patria qui mundũ non diligit qui
omnem in hac vita incolatũ dicit exilium. qu inceſſan⸗
ter ad ſuꝑna ſuſpirat qui cum ſapientia contuberniũ ſe⸗

cit: Que poteſt eſſe hoꝛrenda puincia cui de ſenſibilibus

nihil placet. Que grata cuiꝓluere pena eſt. Que ꝓpꝛia
vbi manere nõ ſinitur Ded quibꝰ hec virgo mater inex
perta conuerſandi iuuècula humanis fulciatur auxilijs

quibuſue pediſſequis. aut famulor copia ſocietur quibꝰ

vecta curribus aut equis. quibus oꝛnata ſcematibo va⸗
dat in peregre:qui apicem euangelicũ ſcrutaris aduerte
VUt pauperis carpentarij vxoꝛ pauꝑcula incedebat ipſo

ſolo contenta comite ꝓ cura: et ei familiaris et in teſti/

monium honeſtatis et nutrimento pꝛolis. Ecce regina
mundi egiptiacas ingreditur ciuitates. nullo humano

comitata faſtu:ſed nec pediſſequã vnam legimus habu

iſſe incognita mũdo ignoꝛata in populo:qus ſi que erat
cognouiſſet egiptius apparatu et magnis copijs occur⸗

riſſet. Conducit hoſpiciuʒ carpentarius: introducit ma⸗

trem cum pꝛole fugientem. gregat ſuppellectilẽ mo⸗
dicam:ad fouendam matrẽ plem artis carpentarie in
ſtrumenta pꝛoducit. Incipit inquirere ſi ex illa poſſit ca
ptare modicã ſtipem: denunciat ſe in arte peritũ. Erplo⸗
rat ſi quis ad ligna bipennibo et dolabꝛis habet opus: fa
cturum ſe dicit placide ꝓp mercede:vt ſuſtentet virginẽ
matrẽ vt poſſet alere pꝛolem. Necnõ ob id etiã huiuſce⸗

modi artis ſe actuoſum inſinuat vt euadendi fuleimen/
ta ex illa cõquireret: ne ocioſus aut in fraudem alicuius
vigeretur ad illam puinciã acceſſiſſe. Non tamẽ vt abꝛa

ham ſaram pmonuit iſte mari vt diceret ſe ipius eſſe
ſoꝛoꝛ · veritus ꝓpter eius pulcritudinẽ moꝛtej ſi ſe fate⸗

17

Maria

retur vroꝛem:que ſꝑecie ſua ⁊ pulcritudine ua mram er
rebeccam ſuꝑauit.ec ipſa ſublata eſt in vmo alicuius
egiptij regis vt ſara in domo pharaomſ.ſciebat enim ꝙ

melius qᷓ; ſara cuſtodiebatur ab angelo a quo ſepe ipa re

ſponſa acceperat. Et talem gratia in matre virgine deus
poſuit:vt nec ꝓpter eius excedentẽ pulcritudinẽ potuiſſʒ

ab aliquo ob immundiciã ↄcupiſci. MNouerat hoc ioſepꝛh

experimento ſui:qui nunq; ex ipſa carnis tentationem

pꝛeſenſerat q́uis ſecum pariter habitaret. Stat in egi⸗
pto puerula mater cum puerò:nec pꝛocedit in publicuʒ
non verita hominũ frade ſed cuſtodiens honeſtatẽ foꝛ⸗
mam pꝛeſtans iuuenibus qualiter conſtates in peregre
cõuerſentur. Met ſuit lawꝛatq; manibuſ:et querit ſic cõ

pendia vite. Nullas vicinales viſitat edes.it nota om

nibus p modeſtiã magis q; ſi ingrederetur limina vici⸗
noꝛum.Ammiratõni fit omibus: ſermo diffunditur ꝙ
in egipto ſimilis mulier nunq; fuit.Lrahit om̃ies in ſui

oↄoſideratõnem ꝓpter inſitam honeſtatem:que welut ma⸗

gnes ad ſe ferrum ſecreto tractu vere trahens ofies ad
ſui ammiratõnem trahebat/Subdita viro intenta pꝛo
filio et in ſuis quieta negocijs ſe poſitam in ꝑgegre leta⸗

batur: abiectui faciens quicquid de peimma potuiſſet eſſe

nectit amoꝛlon incipit aliquando tintulare virum: ſi

amenum.Al nexibus ſoluta quibo fere omies humanus

iam repatridndi tempus adeſſet. Non pꝛoferẽs quid de
lectabile reliquiſſet in patria.nec quid amplius cum co
gnatis reuerſa poſſidere potuiſſet.nõ ſubinfert pegrina⸗
tionis incõmoda que cito ſolent in patriã reuocarxe pere
grinos:ſed quid pater eternus decernat exꝑctat. Mõ cõ
turbat virum velut inſolers. nõ infeſtat moꝛe mulierũ

multa requirẽs/non querulatur. tantũ intenta ſupius

vt iuſſiombo diuinis obediat.
De reditu vginis cũ puero in iudeã. Cap.XXIII
Taq; angelus iterũ eius virum affatur in ſo
mnis:vt redeat in iudeã. Non alloquitur eã
c cura viandi:ne videretur mulieri ſupꝛa vi
rum pꝛeſtare velle ducatũ.Nec ommũ agen⸗
dop noticia ſibi refulſit in animo quanq; ſuꝑ homines
plus nouiſſet. vt innoteſceret nemini viam eius cõmi⸗
ſiſſe ſed ſibi reſeruaſſe de fino:Mon decens erat ꝙ plena
eſſet in terris noticia miſterioꝛũ que filio pater ab eter⸗

no decreuerat: et vt in futura eccleſia ſeruaretur iſta cen
ſura vt nõ viri a mulieriboſed mulieres a viris agendo

rum documẽta ſuſcipent.Reuertitur in iudeam cũ pꝛo
le:ſed adhuc ipſa cum viro timoꝛibo angitur. Megnãte

archelao pꝛo pre ſuo herode deſuncto.ex angelica ammo

nitione ipa vir ſuus nõ vadunt in iude:ſed ſecedunt
in galileam in cimtatẽ nacareth. vbi conſenſu ſuo in vẽ
tre dei filius fuerat incarnatus. Et eandem ſue vite mo
rumq; cenſurã ſicut in peregre in patria retinebat: nec
exulta uit ampliuſ in patria q;ᷓ in pegre letata fuiſſet. Nõ
enĩ variabatur in aĩo pꝑ loca per tpa vbiq; eandem conſi
ſtentiam ſeruans tota intẽta pꝛo filio:qui apud eam de⸗
us exiſtes vt puer ſub cura materna ↄſtitutus degebat.
De virgo mater in duodecimo etatis filij anno pdẽs
eum alloquitur inuentum. Capim. XXIIII.
Vlem in duodenis annis deducens in tem⸗
plum ad tꝑus obmiſit.ꝓ quo velut impatiẽs
ad abſentiã eius inter cognatos et notos dei
J filiũ queritabat· Anxia ſemꝑ erat mater ꝓ ſi⸗
lio.et abſentia modica pꝛodibat in longum.nec a queſti
one deſiſtens ipſa cũ viro redit in templuʒ: vbi repperit

eum alte agentẽ in medho ſenioꝝ atq; doctoꝛũ. Stupet

in pꝛole mater:et exultat ad pꝛouentũ eius. Non impe⸗
dit verba doctoꝝ.ſermonibo ſilij ſeduluʒ pꝛeſtat auditũ.

diligens et ammirãs. ↄſiderans d exulians.ſed datd fi⸗

7

ne verbis pia mater pie alloquitur filium ex honoꝛe pꝛe/⸗
ferens virũ dicens. Gili quid feciſti nobis ſic? Ecce pa
ter tuus ? ego dolentes querebamus te Maternali au
toꝛitate vſa eſt virgo cum dei filiũ filium ſuũ appellauit.
non in deitatẽ ſed in humanitatẽ pꝛeſumẽs:quiſvnus
ſit dei filius 1 marie. Mõ potuit amplius cõtinere affe⸗
ctũ:cum in verba erceſſiui amoꝛis erumpit. Mon aliſde
ipſum denominãs: niſi ꝙ ipſe ſit filus ipſa mater. Stu
poꝛ et gaudiũ hũanis menib⸗ miniſtratur: ꝙ virgo ma
ter dein ium noie filiatõnis appellat. Omnis amoꝛis ſi
gnum in iſto verw ſuꝑatur ñli. Lingua in amoꝛe mani⸗
feſtare plus nequit diceſ.fili. Nihil examoꝛe bꝛeuius ni

hil efficacius ad ꝓferendum cũ dicitur fili. Lota cõmo⸗/

uentur viſcera matrũ:cum pꝛolem noie filiali venomi/
nant. MNulla loquẽdi copia plus appoſuit: q; filiale nomẽ
Diffunditur anima matris in filiũ:quẽ videt de ſuis pu
ris humoꝛibus generatũ. Amat pꝛotinus pꝛe cũctis fi⸗
lium mater a quo pꝛe ceteris ſe nouit amari.ſed nec vir
go mater ꝑ compꝑatõnem ad alios hũc filium diligebat
pᷣter quẽ aliu m nõ haſxbat:ſed ipſa pꝛe cũctis diligeba⸗
tur ab ipſo ab eterno pꝛeelecta mater. Pꝛeſtatur nobis
magna ſecuritas cum virgo ſic ſuũ natuʒ alloquitur:cũ
talis filius ſic ſe patitur noĩari ſine federe nẽo quoniaʒ
eſt frater noſter. Quid feciſti nobis ſic. Mõ increpat ma
ter.nec hoc increpatõis eſt verbũ.ſed querit cauſam cur
ſe ab eis diſtrarerit Defert humilis virgo viro quem in
loquendo pꝛeronit ſeq; ppoſteratvt ſepe de ipſa dirimus
qm oĩm bonoꝝ moꝛũ atq; virtutũ eſt noꝛma. vt diſcant
mulieres ſuis deferre maritis. et non ſolum mn alijs.ſed
etiam in loquẽdo pꝛeferre. Doloꝛẽ virgo ꝓteſtatur non

inquirendo filiũ.ſed paſſa ſollicitudine ? laboꝛẽ. ſed nõ

reperiẽs ꝓ voto queſitũ.Mõ fit doloꝛ in actõibꝛ pijs etiã
ſi laloꝛare ↄtingat.ſj cũ iuſta ⁊ pia deſideria defraudãtur
quanq; ſi pſeuerant differri poſſunt fraudari nõ poſſunt
Soloꝛ vbicũq; in coꝛpibus adeſt:bone nature teſtimo⸗/
nium eſt. Nam bonũ eſt ꝙ natura dolet:qᷓ;uis poſſet eſſe
malum ꝓpter quod dolet: In ammabo aut doloꝛ aut bo⸗
ne aut male volũtatis eſt teſtis. Nam doloꝛ ꝓ amiſſo bo
no pꝛo malo cõmiſſo ꝓ nõ habendo quod habendũ eſt bo
nam voluntatẽ inſinuat:ſic a cõtrarijs doloꝛ fallacem ar
guit woluntatẽ Bonus erat virginis doloꝛ:quia querẽs
ieſum inter cognatos ⁊ notos nõ inueniebat amiſſum.
Erx virtute dolet qui ob peccata cõteritur qui agitur im⸗
patientia quouſq; vonũ vel eque quod amiſit kentat,,
quouſq; poſſideat ſine quo ſe nõ exiſtimat felicem Sed
mirum quippe ꝙ nunq; matrẽ virgineʒ legimus ieſum
chꝛiſtum pꝛeterqᷓ; hic filali rvocabulo nominaſſe.id ma
gnum miſteriũ res ipſa reducitur.ꝙ reinuẽtuſ chꝛiſtus
a matre virgine filius appellatur.vt ſit ſpes noſtra ſoli⸗
dioꝛ.ꝙ velut piam matrẽe impoſſibile ſit a pio filio dere⸗
linqui.ſic qui cũ pie ⁊ pure dilexerint chꝛiſtumampoſſi⸗
bile ptinus eſt ad inferna demergi. Et vehementius eſt
gaudiũ cum reinuenitur deperditũ.quod anteq;; pdere⸗
tur quaſi nõ curabatur. vt velut maioꝛi fiducia mater pᷣ
ſumat in filium ꝙ ad extremum nõ ꝑmiſerit cõtriſtari-
Querant er hac pꝛerogata materia virgines cũ virgi⸗
ne matre finũ.etenĩ ipe magis eſt virginitatis filius qᷓ
virginis.cuius om̃ies ſibi dicate virgines pñt eſſe parti
cipes.ſed nõ inter cognatos notos ſcõm carnẽ.quia in
carne ſupꝛa carnẽ eſt chꝛiſtus.nõ traductus ex ſemine
ſed diuina virtute. Non nouerũt hi qui ſcom carnẽ vi/
uunt qui ſolũ que terrena ſunt ſapiũt nutriri chꝛiſto ſed
mundo:non illã oꝛnare ꝓ dei filio ſed ꝓ hoĩs filio fucare
criminaliter didicerũt. Nõ ummoꝛtali ſponſo conſecrãt
ſed moꝛtali ſepe ad ꝑditionẽ adijciunt. et pꝛo moꝛtalibi
nuptijs magna impendũt munera lõgo tpe parta diſp⸗

ſecundus

—

gunt. exhauriunt crumenas accipiunt ſepe ſub fenoꝛe

que habent carioꝛa ſubpignoꝛãt vt tradant virgines ſer
uituti hominũ:vt ↄiungant matrimonia diſſe oluenda ꝑ
moꝛtem. Et ex his que nõ pꝛeinſa ꝓuemiunt ſi poſſent

vellent retractare iam factũ:vt chꝛiſti ſint etiaʒ ſecũ ha—-

bitare nõ ſinunt. Non ꝙ matrimoniũ dixerim crimino
ſum . ſed illum ꝑ omnẽ modũ pꝛefero:vbi chꝛiſto ſer⸗

uatur integritas. Igitur virgines cognatos et notos ſe

cundũ carnẽ dimittite ſi chꝛiſtũ cupitis inuenire. Re⸗
dite ad templũ aie veſtre. vbi chꝛiſtus inhabitat. nõ ex⸗
tra vos inquiſitio ſit de chaiſto intra vos cinus inuenit᷑
ſed nõ carne matres:ſpũ matres ſponſeq; fieri poteſtis.

Et reſponſione pacta deſcendit ieſus cũ illis nacareth:

et erat ſubditus illis Oꝛo virgine matre ſumpſim diſ⸗
ſerendum:nam in hac pte de chꝛiſto alibi diſſertum eſt

Ecce habet virgo mater ſubditũ.quẽ vniuerſitas dñũm.

habet. et virtutũ oĩm celeſtiũ cunctoꝛũq; regem erxerci⸗
tuum ſuꝑnoꝛũ.in humanitate virgo mater ſuis loꝛicat
habenis:et pꝛefertur virgo filio in eoꝙ ei ſe ſubijcit. et
eius facta eſt abbatiſſa qᷓ om̃ia fecit. Eum gubernat: qui
ſua ſapiẽtia foꝛmã et diſferentias omnibo dedit. Eũ di⸗
rigit humanatũ cuius bonitate ne in nihilũ redeant oĩa

conſeruãtur a deperdita reſiaurantur. Erant enĩ in illa

etate puerili om̃es theſauri ſapientie abſconditi.nec ſibi
aliqñ ſcientia creuit ex tꝑe.pꝛoinde mentẽ in alta ſuſpen

dit.ꝙ eum ſubditũ ſic vna virgo poſſedit. Magna virgi/
nibus eſt dignitas progata.ꝙ chꝛiſtus duob virginib⸗

factus eſt ſubditus.vt nouerint hoc ſacramentuʒ hoĩes:

ꝙ illoꝛum chꝛiſtus complet vota.deſideria ꝑficit· qui ſe

puritati ⁊ mundicie tradiderũt.et ſpes magna facta eſt
amãtibo celebẽ vitã.quãta eis ſit xpᷣs in alia patria fami

liaritate donãdus:qui duob caſtis in hac vita factus eſt

ſubditꝰ.Quali quãtoq; ſtudio.quãto ſincero aſfectu vir
go mater tendebat in pꝛolem.cui ſubditus in hũanita⸗

te dei filius factus erat.qua ſollicitudine agebatur in il/
lum.quis enarrare pꝛeſumat:cum videret ipᷣm ad ſe p⸗
cliuum.nil puerile gerentẽ.expectanteʒ tꝑa pꝛefinita ꝓ
implenda voluntate paterna. in quẽ mater ſolũ ferebat
pietatis officia.et illam curã ad natum ad quã deputa

tam ſe nouerat. Nec in eum credatur pꝛeſumpſiſſe blan
dicijs.aut eum geſtibo palpaſſe umunibus et humanis

vt aſſolent matres que amoꝛe feruent ad filios. Sed

qᷓ;uis ſe matrẽ in humanitate cognoſceret· tamen quia
deus erat.in omnibe ſe fatebatur ancillam.ſtupenſq; ꝙ;

in terrig erat ſocia ꝑſone deifere.atq ſimul cũ homi⸗

ne deo ſibi contuberniũ erat.Nõ ſuppetebãt merita qui

bus ſibi tanta neceſſitudo erat ad filium. Suſpendeba
tur animo in aſpectu eius et ſemꝑ in contemplatõnibꝰ
erat videns apud ſe diuinã degere maieſtatẽ: et introꝛ/

ſus mirabatur veſementer.nõ ↄpꝛeſendens deum.quẽ

in humanitate habebat ſubiectũ. Poꝛro defeciſſet in ſe.

niſi quia nouerat illam eternã ⁊ infallibilẽ ꝓuidentiam

latere in filio qua nil agebat imptinens. et ꝙ ſine miſte

rio nõ loquebatur neq; tacebat. Erat ꝓfuſus amoꝛ eius
in pꝛolem:et nihil ad ſeipam virgo.ſed tota erat ad filiũ
et amplius ferebatur in eum.quia deus.qᷓ; quia filius.

—

quia ieſus.qᷓ; qꝛ natus.amplius cõmunitate nature.qᷓ;

quiia illa caro ex ꝓpꝛio ventre.Tota in rationibo et virtu⸗

tibus erat. nec vincebatur affectu carnis quam ſpũs in⸗

fuderat.Nec animus eius feſtinabat ad pꝛolis augmen

tum. pꝛenoſcẽs ꝙ illa humanitate om̃ia pgrediebantur

diuine.Non interrogatõnibo agitabat eum velut curio⸗
ſa parens ſepe facit ad filiũ.quid fecerit.aut quid ſit fa⸗

cturus interrogans:tacens intendebat in eum.et in ſi/
lentio audiẽs ſi quippiam aliqñ loqueretur. Seruabat
ad ipſum pudoꝛẽ virgmeũ et verecundie moderamina

ſum
ſtu fil
cifie
goarn
eba⸗
cume
digna
mnenss
nalue
Onund
ſteriu
hieſol
hl
lorett
erteg
intero
nb⸗
iiot
O
ſiot
Prupt
virgor.

ſonor
erzt.

ſſeot
bſcetea
Mierat.
Eleri
Mon
ſinron
Onean
liſacr
mini
agen
eſetin
lta
ſttatun
ſtiuni
Ateh
houm
guoa
ſeruat
eripſi
ſaert
nwce
lich
Npin
Cligno
ſeen
ſecn
nten
oine
Mup
ſet )
Nenen
Coln
uern
wiin
lite
glpe

noe
es ſer
ndap
ſſent
üͤhan⸗
mmino
o ſer⸗
tosſe
en
ndex⸗
Uemi.
teſtis.
dreth:
nydiſ⸗
meſt
dem.
erci⸗
oꝛicat
it. et
St qui
Cüdi⸗
ntoie
An I
necßbi
ſuten
pugi
ginib
vies:

qvi ſe

cta eſt
a fum
tus eſt
cuyir
janita
rini,
ſep⸗
iita
erebat
puta
ebian
manis
Beg
nuin
wmmi⸗
a qui
deba
öni
ntror
ngue
tinſe.
ntiamn
fmiſte
veis
Afflü
lins.
re,iq;
irtu/
in⸗
men
ntur
rio/
t ſi
nſi⸗
gbat
line

De virgine

. °
firma cenſura tenebat:nullo imꝑtinenti ver. nullo ge
ſtu nullo motu neqʒ viſu pꝛeterq; ſub cẽſura ſpirituſſan

cti ſiebat ad eum. Erat enim in pñtia maieſtatis diuine

quam effugere nullus poteſt.ſed aliter qᷓ́; omes ipᷣa ſen

ti ebat.et ſuꝑ hoc diumi filij wrebatur aſpectũ quem ſe⸗
cum coꝛpaliter habitante habebat. Mil agebat argutõne

dignum.nihil ſibi placebat de ſeculo.non implicabatur
mens eius:ſolũ contenta de fi lio.cui aliunde delectatio
nulla erat nulla placita veniebant. Muic matri virgini
omna filius erat.hic amoꝛ eius hic ſolamen eius·hic de
ſi derium eius.hic contemplatio eius.hic queſtus eius.
hic ſollicitudo eius.hic beatitudo eius.Extra filium ni:
hil ſe habere nouerat. om̃ia virgo mater poſſidebat in ſi
lio:et in ommib diues erat in illo. Intendite virgines
et regine virginũ coaptate moꝛes.omniſ veſter oꝛnatus
interioꝛ chꝛiſtus exiſtat.et tota iocũditas.et ad ipſuʒ ex⸗
emplo virginis matris inculpate vr̃os moꝛes dirigite.
in illo facte diuites.cui coꝛpus et aiam dedicaſtis.
NOD Vlrgo mater nuptijs interfuit et obedire omnes
ſuo filio verbo pꝛedocutt. Capitulũ.XXV.
Nnuptijs ac ſi paranympha ſeu ꝓnuba foꝛet ſe inuenit
virgo mater.nõ velut apta cõuiuio.ſed apta miſterio.p⸗
honoꝛans ſua pñtia nuptias quomam ex nuptijs nata

erat. Mon eligens illas ex animo:quia ipſa mater virgo
NMec quia tanto dedicata virginitatis decoꝛe videretur

abijcete coniugatas.qm̃ et pꝛo cõiugatis talis filius ſi⸗
bi erat. Cui nihil videbatur indignũquod de diuino ꝓ
ceſſerat ſacramento.et diuina puidentia ↄiugium noue
rat oꝛdinatũ.quanq; ex chꝛiſtianiſmo ſeu ex paganiſmo
ſint oꝛdinata cõiugia. ac ſi nec ex gratia nec ex circumciſi
one aut ex pꝛeputio coniugia ſunt inſtructa.ſolum ꝙ ta
li ſacoamento in indiuiduis ꝓpagaretur hũanitas et ho⸗
mini viro ſimile adiutoꝛiũ eſſet ad pꝛolem·nõ libertate
vagandi et appetendi.ſed debita certitudinis lege: ne ſi

eſſet in coniunctione maris femine voluptas effrenis

multa ſequerẽtur. ſicut in libꝛo de chꝛiſtiana iuſticia mõ
