nec eiuſdem nature coꝛpus ⁊ ſpũs:ſic diuerſa ſunt que

vtrunq; mundant ſiue deturpant. uratio quideʒ co⸗ꝰ

poꝛis qualiſcunq; ſit nõ ꝑtinet ad virtutem neq; viciuz
habet.niſi cum rationalis virtus ad llam cum dei lege
aut pꝛeter dei legem acceſſerit. AInterioꝛa hoĩs ſpũalia

colenda ſunt et oꝛnanda ſpiritualibo oꝛnamẽtis. et hiſ/

dem oꝛnamentis fulcienda.exterioꝛa quidem ſolum ne

ceſſitate.non voluptate ſed vanitate colenda ſunt. Sʒ
nedum illotio coinquinat ino nec ſumptio quoꝛũcun⸗/

.

q; cibꝛum hoĩiem maculat.Nec obſtat quoꝛundam
malium ad eſum ꝓhibitio facta in veteri teſtamento.
in figura futuroꝛum cum facta non ſit velut de re mala
que maculare ſumentem hoĩem poſſet:ſicut nec artꝛ
ſcientie boni et mali tanq; mala ꝓhibita eſt: ſed vt hoĩs
ad deum quedam obedientia cõſeruaretur. Om̃ia qui⸗

dem creata ſunt.et omnia entia bonitatem oſſidẽt na⸗

turarum. Scriptum eſt enim. Opera dñi vniuerſa bo⸗
na valde. Et ibidem. Bona bonis creata ſunt ab initio.
Qim̃ apoſtolus arguens quoꝛundam erroꝛem de abſti⸗
nentia cibvꝛũ velut de re mala:contradicit dicens.m⸗
nis creatura dei bona:et nihil abijciendum quod cũ gra
tiarum actione accipitur:ſanctificatur enim per verbuz
cei et oꝛationem.Et ad Cytum. Omnia munda mun
dis:coinquinatis autem et infidelibo nibil eſt mundũ:
ſed inquinate ſunt eoꝛum mentes et conſcientie. Non
ergo aliquid extra poſitum ſiue ſumptum pᷣt hoiem co2-
inquinare.cum nõ ingrediatur ad coꝛ.ſcʒ ad ſubſiantiä
anime ſpiritualem:ſed in ventrem coꝛpoꝛeum coꝛpalis
cibus ingredituret ad ſeceſſum digeſtus aut ingeſtns
traijcitur:et purgatio fit eſcarum virtute nature:quarũ
alique cõuertuntur in ſubſtantiã coꝛꝑis:eijciũtur que/
dam iure digeſtionis. Sed maculam ingerũt homini
criminoſam ea que de coꝛde male deliberante pcedunt:
ſic enĩ ſaluatoꝛ hanc ſententiã terminat. Que pꝛoce
dunt de oꝛe de coꝛde exeunt:et ea coinquinant homiĩes.
De coede enĩ exeunt cogitatoònes male:bomicicha.adul
teria.foꝛnicatõnes.fuxta.falſa teſtimonia.auaricia.ne⸗
quicie.dolus.impudicitiaoculus malus.blaſphemia.

—- ☛,ns§- D —– —

—,,—
——w

fmfv,— — — —

ite
d
ani
(reg⸗
neſf
ſeg:
Vreg
n/
gt
mg
ab
⸗
mntia
nui
ns
Ras
Wem
n
fonon
lcec
Olun⸗
Gncon
ſer
gro⸗
Ai
Inchto
nt
toe

e,

g
ege
din
mye,

ücn

n

nte
mal
Arwe
kwwis
gi⸗
na⸗
b/
1o,
1
i

63.

1

ſurerbia. ſtulticia. Omnia hec ſſiala abintus pꝛocedunt
et hec ſunt que coinquinant hoĩem. Non lotis aũt ma⸗
nibus manducare nõ coinquinãt hoĩ'em. Ecce ſalua⸗
toꝛis ſententia irrefragabilis ſuper his que pñt hoĩem
maculare:que de coꝛde ꝓcedunt in actũ.Mã in coꝛde ſit
electio dicendoꝛum ⁊ agendoꝝ bonoꝛũ ſiue malox. In
coꝛde deliberatio:cur.qñ:quõ ꝓcedatur in opus. O ſi in
coꝛde pꝛius iſta nõ fierent:nec bonũ opus pꝛemiuʒ nec
malum ſupplicium ſequeretur. At vbi ꝑ perperã in coꝛ⸗
de inuiſibiliter ſancitum eſt. egreſſio ad actiones macu
las habʒ:vnde coinquinatur homo culpabilis factus co
ram deo deteſtante huiuſcemodi actõnes:et ſua lege ꝓ⸗
hibente ne ꝑ electõem fiant.Nõ quidem incuria coꝛpo⸗
ris quã nihilo deus pendit homini inquinatõnem appo
nit.qm̃ e regione chꝛiſtus ad ſequelã ſuam ſqualidaʒ et
incultam aſperãq; celeſtium appetitoꝛes inuitat. Et oꝛ
thodorxa eccleſia fideliſq; anima nõ ſic a ſponſo ſe factaʒ
in exterioꝛibo cognoſcit incultam:gaudens in interioꝛi
dus puleritudinẽ virtutũ habere:ſicut in thalarniti
legitur. Nigra ſum ſed foꝛmoſa filie hieruſalẽ: ſicut ta⸗
bernacula cedar.ſicut pelles ſalomonis. Nigredinẽ atq;

coꝛpis incuriam exterius ſe fatetur habere:ſed foꝛmoſi⸗

tatẽ interius. Et pſalmiſta cõſonat. Ofis gloꝛia eius
ſilie regis abintus.in fimbꝛijs aureis. Tlerum qꝛ deus
tales querit. omnes a ſiniſtra con ſideratõe auertit.nõ
culpam eſſe incuriam erxterioꝛem.neq; innitendum illi.
NMolite conſiderare ꝙ fuſca ſim:quia decoloꝛauit me ſol
Si ſol iuſticie decoloꝛat:ſi nõ iubet magis aũt repꝛehẽ

dit exterioꝛem coꝛꝑis curam. quid eſt ꝙ illa obmiſiſſe

aſſcribi poſſet ad culpam. Vnde ex hoc turpitudo in na⸗
tura.vnde macula in ꝑpſona. vnde coinquinatio in rati
onabili creatura. ſoꝛdes exterioꝛes teſtimonium
ſunt virtutis.et nõ curata cutis arguit honeſtatẽ.et ſi⸗
ne nota criminis imptinens nõ agitur cultus carnis.
Mõ eſt iſta virtuoſa religio:ſed religio munda et imma
culata apud deum et prem heceſt.mmaculatũ ſe cuſto
dire ab hoc ſeculo. Qm̃ qui ingreditur ſine macula:ha⸗
bitabit in monte ſancto eius. Sunt aũt iſta que macu
lant:a quibo cauere iubemur.Cogitatio mala: et cetera
que ſequuntur.
Iſta alibi ſunt diſſerta in libꝛo contra vicia.
ic ſequeretur diſceptatio de dimittenda vxoꝛe.ſed
quia ſupꝛa libꝛo decimo de ſermone dñi in monte ca

pitulo.xx.diſſeruiſſe me recolo.ideo eam hoc in loco

cauſa bꝛeuitatis pꝛetermitto.
De ambulatione ieſu in galileam in qua deuitabat
ſeuiciam iudeoꝛum. Secundum ꝗgohannem ſolũ.
Capitulum.XXIIII.
On aſſcribitur ignauie neq; timoꝛi ꝙ ieſus
n iudeos eum querẽtes interſicere deuitabat:
qm̃ nondũ venerat hoꝛa moꝛtis eius: quam
non neceſſitate ſed ſola volũtate venerat to⸗

ſerare Nihil qð geſſit in foꝛma ſerui:foꝛme dei vñi dero

gauit. Fugiens ⁊ aſſiſtens:patiens penas et incolumis
exiſtens: viuens et moꝛiens deus et homo erat. Couſu⸗
lit aũt poſteris cum aliqñ impꝛobos necarios declinauit
vt nõ ad membꝛoꝝ aſſcriberetur infamiã ex diſcretione
aut extimoꝛe facta declinatio a peruerſis: ſi pceſſiſſet in
capite. Sic enĩ ſcriptum eſt. Ambulabat ieſus in ga⸗
lileam. Mon enĩ volebat in iudeam ambulare.quia que
rebant eum iudei interſicere. Pꝛeter quod ſitus regi
onum quox alter in montibo alter in planicie tendeba⸗
tur.et pᷣter id quod noĩm interpꝛetatio intellectibo poſ⸗
ſet offerre. et pᷣter id quod allegoꝛicũ habet. et pꝛeter re
rum ſie geſtarum ipſe geſtus.ieſus in animabus intel⸗
ligentium multa fonet ad imitatõem actiuam. Noluit

De diſceptatiombus domi.ſaluatoꝛis.

ieſus occaſionem ſicariacis offerre:auertit potius. gi

tur abſq; peccato nõ agitur pᷣparare vid vt iuſte ſiue in⸗
iuſte iratus efficiat qð ira deliberat:etiã ſi decretum ire
nõ poſſet efficere:nec ad amplioꝛẽ iram ꝓuocandus eſt
hoſtis:qui ex viſu eroſi amplius furit.Ergo ſi quis alte
rius patitur iram. odium inuidiã.ſemꝑ eius deuitabat
aſpectũ:relinquet ex hoc patriã aut ꝓpꝛium incolatum.
abibit ſemp in gegre al ꝓpꝛia man ſione: dimittet ſuos
quibo tenetur iure nature.amicũq; vt fugiat imimicum
omnem cognatõem vt deuitet hoſteʒ· nõ timoꝛe tin ne
in eum pꝛeualeat.ſed ne amplius furiat: ſicut chꝛiſtus
qui nõ timoꝛe ſed diſcretõe ceſſit ad hoꝛã. Faciet qinſq;
in tali cõſtitutus articulo quod nunq; feciſſet ꝓp chꝛiſto:
quanq;ᷓ a/ p chꝛiſto factũ poſſet intelligi.ſi quis fugiens
nõ ſibi timens ne poſſet ſupari: ſed veritus ne hoſtis
culpabiliter deterius poſſit raſci. Opus eſt hũc diſter/

minare ſermonẽ. ä mundo abdicati ꝓ eis dictum acci
piant. Si vos pſecuti fuerint in vna ciuitate: fugite in

aliam. Seculo copulati dictũ apli teneant. ꝛouiden

tes bona nõ tm̃ coꝛam deo.ſed etiã coꝛam oibo homini⸗

bus. Si fieri pᷣt oð in vobis eſt:cum omnib hoĩbo pa⸗
cem hñtes.Mõ voſmetipᷣos defendentes ſed date locũ
ire:nõ illum locũ quo quis cedat e patria: ſed nõ reſpõ
deat verbum malũ verbo malo.neq; maledictũ maledi
cto.neq; manũ innciat:neq; paret aduerſum ſed deſtru
at ſi paratum agnouerit. Sed ſi expedit: ſemꝑ ſe incul⸗
pata tutela tueatur. Ideo in aplo ſequitur. Scriptum
eſt. Mhi vindictaʒ et ego retribuã dicit dñs. Di dis
dicit: maledictus ergo qui contradicit. aut e regione fa⸗
cit. Et quod ſequitur. NMoli vinci a malo: ſed vince in bv
no malum Allia quidẽ in hac declinatõne ieſu offertur
nobis noꝛma viuendi.vt in conuerſatõne deuitemus

eos qui malo ppoſito ſemꝑ ſunt.et ſibiipᷣis ſapiẽtes vi⸗

dentur:cõuerſationi humiliũ attendentes. et eoꝝ qui
depꝛauata mẽte nõ ſunt. Nunqᷓ; enĩ legimus ieſum ha
buiſſe in galilea ↄtradictõnem: ſicut in iudea ſuſtinuit:
Et qᷓ;uis ſcdᷣm aplim inſtandũ ſit pꝛedicatõni opoꝛtune
et impoꝛtune ꝓ loco ꝑſonis ⁊ tꝑe:alia ſententia nõ in⸗
fringitur.vbi nõ eſt auditus nõ effundas ſermonẽ. ſed
illis effundendus qui mẽte ꝑtinaci nõ contradicũt. eti
am ſi ex ebete intellectu ilico nõ aſſentiũt.Plebeioꝛum
enĩ turba in galilea ſequebatur et audiebat ieſum:quẽ
in iudea ꝑſequebatur impia crudelitas phariſeoꝝ pon/⸗
tiſicum ſacerdotũ atq; ſcribaꝝ. Et nec ſpe incerta.vt cõ
uertatur inimicus deſerendus eſt amicus conuerſus.
aut qui libenter audit de ꝓximo conuertendus. Nemo
igitur aduerſus chꝛiſtũ cauſam querele querat in moꝛi⸗
bus et ſermonibo eius:ſummã puidentiã et diſpenſati
onem opoꝛtunã in omniby tenuit:vt merito iudicetur
qui nõ repꝛeſenſibile repꝛehendit.
De diſceptõne habita inter ieſum et fratres eius nõ
credentes in eum de ſua manifeſtatione fienda in ſe⸗
ſto. Scom Yohannẽ ſolum. Caplim. xxvV.
Ncredulitas bonitatis tendit ad aliam ꝑtem. reddit ꝓ
ipſa ſermonẽ. Odium interdũ ſi nõ aliter nocet.pꝛodi⸗
menta parat.Libido humane laudis querit vnde ſe ia
ctet.et vt habeat loquitur verba ventoſa. Ex omib aut
ex ꝑte facta ſunt ad ieſum verrba ſequentia. Nam dũ ie⸗
ſus declinans iudeos in galileã ambularet: erat auteʒ
in pꝛoximo dies feſtus iudeoꝝ ſcenopheia. Feſtuʒ ex
mandato et oꝛdinatõe celebꝛant iudei tabernaculoꝛum
illoꝝ que pᷣdeceſſoꝛes patres ab egreſſu de egipto ſub
ducatu moiſi poſueraãt in deſerto.vt rememoꝛarẽt᷑ eox
que ꝓ eis deus oſtenderat.Ad quã feſtiuitatem ieſum
fratres eius ſuggerebant aſcendere. Dixerunt aũt ad

eum fratres eius.Tranſi hinc et vade in iudeam. vt et

pe in occulto aliquid facit et querit ipſe in pala eſſe. Si
hec facis:manifeſta teibᷣm mũdo.Neq; en fratres eius
credebant in eum Hũane de chꝛiſto ſapiebant imo cũ

vicio:dum eum fratres eius ad feſtum vbi multitulo

cõuenerac ꝓpellebant quaſi eſſet laudis appetitoꝛ.
ideo cum vicio:qꝛ nõ eſt etiã bene inſtituti hoĩis hũanaʒ

gloꝛiã querere:necnõet ſuũ ius ꝓpꝛium virtus ꝑdit ſi

gloꝛie ſeruit humane:que verſauice deberet ipa ſeruire
virtuti. Submittebant hi chꝛiſto impꝛobam cauſam.

Bi queris palam fieri cur oparis tam magna in occul
to.Elelut quedã occultatio eſſet in galilea moꝛari effici

endo miracula compatio ad hieruſalẽ:vbi erat multitu
do ciuium aduentantiũ frequẽter et peritia ſacerdotuʒ
et ſcribarum et celſitudo pontificũ.Gaciebat et fecerat

miracula ieſus in galilea:quibo oſpectis ad talem ſuaſ/

onem faciendã ſunt ipi pꝑmoti:ſed hoc agebat increduli
tas:qm hi fratres nõ credebant in eũ: non illi qui iam

in apoſtolatũ ⁊ diſcipulatũ aſſumpti erãt ſed alij de ſua
carnali cognatõe.Nec vterini vt quida heretici dicere

pꝛeſumpſerũt.condemnãtes virginẽ mrẽ̃em:que ante

partũ et poſt parum vnigeniti virgo manſit· Sed hboc
mirandum inter ctera geſta ſilij dei ex carnali mie

paſſus eſt habere cognatõem carnalem: quanqᷓ; in ali⸗

quem cognatũ nõ ferretur amoꝛe carnis ſed amoꝛe vir
tutis.Alin foꝛte odiuʒ in eum exagitabat eos vt cito mo
reretur:cum ad eos familiaritate nõ fieret:neq; amoꝛe
pꝛecipuo vt inter cognatos iure ꝓpinquitatis exigitur.
ſcientes ꝙ eum ad necem querebat inuidia lngeor. Et
ũ trã

ipſi iam inuidere ceꝑant alijs fratribo qui ad chꝛi

ſierant:ad cuius diſcipulatũ poutiſſent et ipſi tranſire
ſi incredulitas obicem nõ feciſſet. Et foꝛtaſſis ſaluato⸗

ris gloꝛiam ex pꝛodigijs acquirere poptabant. Sed ne
quaq; eſt iniuſtis getitionib annuendũ:neq; imptinẽ/
tibo ſuaſionib pꝛeſtandus aſſenſus. Et conſtante opoꝛ
tet eſſe ad blandimenta verboꝝ eum qui virtutis que
rit aut habet oꝛnatũ:me effluat aut remaneat ab hone⸗
ſto. Minc ieſus virtutũ et moꝝ foꝛma rũdet.. Dicit er
go eis ieſus.Cempus meuʒ nondũ aduenit:tpus auteʒ
vĩrẽm ſempeſt paratum. Mondũ tꝑs erat moꝛtis cum

moꝛiturus eſſet:que ſibi pꝛeterqᷓ; ad velle dñari nõ pe

terat:neq; gloꝛie tpus ꝓ reſurrectõne.ꝓ aſcenſione.p

iudicio ertremo futuro.Et cum ipᷣe tꝑis eſſet dñs tem
poꝛis ſucceſſionibo voluit ſubiacere· vt oꝛdo ſeruaretur
in agendis pꝛo tꝑe:qm̃ in tꝑe homo eſt factus ex matre

et ſi nõ qꝛ deus.tñ qꝛ homo viciſſitudinẽ tempoꝝ habu

it et nihil egit tpaliter.niſi ꝓut ab eterno extitit diffiniꝰ

tum.et qmi omnia tꝑpus habent et ſuis ſpacijs tranſeũt
vniuerſa ſub ſole:ipſe vero ſub ſole factus ſolis creatoꝛ

ſe ſpacijs tm menſurauit.Et ꝑ tꝑus etiã eſt qñq; diffe

rentia bonoꝝ atq; maloꝝꝑ:vt boni futurũ expectent. ve⸗
lintq; in illo floꝛere:mali pñs in quo exultare deſiderãt

Floꝛidum tꝑus ſemꝑad deſideria ſecularia in tꝑe tribu

latõnis qui eſt iuſtus exultat. Sicq; depꝛecatur pꝛefe/
rens qð expectat.Dñe miſerere nti te enĩ expectauimꝰ

eſto hꝛachiũ ntᷣm in mane:et ſalus nt᷑e in tꝑe tribulatõ
nis. Et thobias dicit. Cum iratus fueris miſericoꝛdiaʒ

facis:et in tempoꝛe tribulationis peccata dimittis.Et
heſter in tꝑe tribulationis oꝛabat fidenter dicẽs. Me⸗

mento dñe:et oſtende te nobis in tꝑe tribulatõnis ntĩe
Ad impꝛobatõem etiã maloꝝ hoĩm qui tpus ad virtu⸗/

tem nõ oꝛdinant neq; agũt actiones rõnabilib compe

tentes:obijcitur obſeruantia tꝑm irrõnabiliũ. Miluus

in celo cognouit tpus ſuum:turtur.hyrundo et ciconia

cognouit tpus aduẽtus ſui.ꝓplłus aũt meus nõ cogno:

int iudiciũ dñi.Aduextendũ ergo conditoꝛ tpis eter⸗

diſcipuli tui videant oꝑa tua que tu facis. Nemo quip⸗ ZM

nus eſt.non enĩ pꝛeterqᷓ; ab eterno autoꝛe potuiſſent tẽ
poꝛa condi:et ipſe ſe contraxit ad tꝑus vt tꝑe menſura?
retur cum actõnibus ſuis ad rõnabile creatum ſe coa:
ptans qð aſſumpſit qð agebat ⁊ agit cum tpe. Pꝛete
qᷓ; cum tpe nihil agere pᷣt in vtraq; ſubſtantia ne pcepe .
re ad ratus ne videretur totus veemens. qð ſolũ ſpe
ctat ad ſpm̃ non coꝛpus ingloꝛium quauq; et ipe habe

ret er vtero gloꝛioſuʒ:attñ nec duxpꝛeceps erat:et moę

ra oſtendebat in actõne pꝛudenti. Sed vnũ eſt tpus
oĩm creatoꝝ:nec diſcontinuatur tꝑus aut aliquã inter⸗
capedinẽ habet · Semꝑ quidem fluit velut modicus a⸗
inis:quouſq; ingrediatur in magnũ eternitatiſ amnẽ
Et qð non eſt:nõ habet tpus.Cum vero eſſe ceperit eſt
in tꝑe.non in alio qᷓ; quod creatum eſt a pꝛincipio non

eni denuo tꝑa deus creat. Sed quid eſt tpas meum et

pus vtm. cum vnũ ſit tempus. Neq; hic eſt illa diui⸗
io tom per quattuoꝛ qualitates vernalẽ.eſtualẽ. autu⸗

mnalem.hyemalem.neq; illa qua tꝑs diuiditur in eta-⸗
tes.etas in ſecula.ſocłm in luſtra.luſtrum in annos.an
nus in menſes.menſis in ebdomadas.ebdomada in di
es.dies in hoꝛas.hoꝛa in gradus. gradus in minutias.

et deinceps.Hec illa que diſponitur ꝑ etates hoim quo
uſq; moꝛiantur. ſed pꝛo re fienda ſcom nunc et tunc id
dixerim. Quod fiendum eſt ꝑ me in conqueſtu magne

gloꝛie non iſto nũc:qm̃ tꝑus mihi nõ dñatur: ſed cum
faciam tũc tꝑus erit:nõ cum erit ego faciam. Erat eni⸗
in tpe chꝛiſtus homo.Ad rem vero vr̃am agendã ſemo

tꝑus paratũ habetis:qꝛ non tꝑus vobis.ſed vos tempo

ri ſubiacetis. vt non qñ facitis tunc tꝑus ſit.ſed cũ tem
pus datum habetis opxammi que vultis. Iterũ de non

acquieſcendo cõſilijs friuolis odij aliam cauſam appoſi
it dicens. Mon ppᷣt vos odiſſe mundus:me aũt odit:qꝛ
teſtimoniũ ꝑhibeo de illo:qꝛ oꝑa eius mala ſunt. Nõ

erat ieſu et illoꝝ fratrũ vna conditio neq; cum mundo
vna conuentio.qm̃ illi mundũ diligentes diligebantur

ꝗa mundo.neq; mũdus ſuos amatoꝛes odio inſectabat:

amicicia enĩ mutua tenebantur. De hominibo rõnabi⸗/
libus ſermo.nõ de eo quod ſenſu et rõne caret.quod ca⸗

pax amoꝛis et odij eſſe nõ e⸗ Deins aũt iam in munda
noꝛum odio factus erat:teſtiſicans vita verbo qð erant

eoꝛum oꝑa mala.Me ſi chꝛiſti vita mos atq; doctrina in

ſubtilem contemplatõnem veniunt.qð eſt ſanctũ agit

in ſemetipᷣo et cõminatur triſte et repꝛomittit celeſte.

qð eſt honeſtũ amoꝛis et moꝛis dogmaticat.Et hoc ma

xime palam egit et docuit:ſcʒ teſtimonia contra mun/

dum.Quid eni aliud eſt teſtiſicari aduerſus munduʒ
niſi fugere pympam eius ⁊ ꝑ[omnia e regione incedere
atq; loqui.Rennuit et fugit regem ſieri.teſtificãs in iu
dicio pꝛeſidis ꝙ regnum ſuum nõ erat de hoc mundo
Et nihil appetere de amenitatibo eius:nam et filius ho
minis nõ habetvbi caput ſuum reclinet. Oundus di⸗

uicias querit:ipᷣe cum eſſet diues ꝓ nobis egenus eſtfa

ctus. undus cognationẽ diligit:et ipᷣm ſancũ odium
indixit fieri inter charos. Seipᷣm omis homo amatapᷣe
aĩam odire mãdauit. Penam refugit ſenſus tener.ipᷣe
crucem poꝛtare ſuis ſequacibuſ ſtatuit. Amat oblectari

hoĩs caro et ſenſuum delectabilia obiecta ſine lege per/

cipere.ipſe caſtitatẽ appoſuit.et omnẽ vſum legibus re
gulauit.Landẽ vt mundus in omnibo hoĩbus crucifi⸗

xus eſſet.vitam finiuit. moꝛtem tolerauit ꝑ crucem Et
vt nemini vlla rependendi malũ ꝓ malo eſſet audacia.

ſed econtrario bñdicendi:cum malediceretur nõ male⸗/

dicebat:cum pateretur nõ cõminabatur. et ꝓꝑſecutoꝛi

bus exoꝛauit. Non teſtificatur ieſus aduerſus munduʒ
velut natura malum cum nõ ſit aduerſus opa mala cũ
etiã pꝑeccata hoĩm repꝛehxndit.nec abſtinuit ſe nec ab⸗

„

i, ie, eeeee

— —— —. —. — —

— —

c-- 6V1mmd

an
nd

ag.

ddo⸗
ned
magne
aumn
Kend
ien
tennr
Gten
vno

oſ

1
undo
antur
tabat:

önabi/

da
hunc
aant
nin
hagit
leſte,
in
N;
e
iu
lo
o
di⸗
iſn
m
ſe
4
in
e
,

De diſceptationibus domi. ſaluatoꝛis.

ſtinere mandauit velut a re mala cũ eſſet bvnus natura
ſed comſitõne potioꝛis eterni ⁊ incõmutabilis bona
minoꝛa voluit mandauitq; contemni. Elt reſponſio ma
le ſuggerentibo ſic eluceat:ita ſeriatur. Si ſuadetis me
hieroſolymam in feſtiuo tempe aſcendere ꝓ gloꝛia ca⸗

peſſenda:nò quero illam ab hoſte necvt hoſtis offerret

aduerſus quem vita verbo teſtimonia cudo. quis opera
mala facit:ſed vos ab ipſo queratis gloꝛiam. quem vos
amãtem amatis. Et ob hoc adiecit.. Vos aſcendite ad
diem feſtum hunc.Ego aũt non aſcendamad diem fe⸗
ſtum iſtum:quia meum tꝑus nondum completuʒz eſt.
Mec cum dixiſſet ieſus manſit in galilea. Pꝛopheta⸗
tum erat nõ eſſe deo accepta feſta iudeoꝝ: neomeniã et
ſabbata et feſtiuitates alias nõ feram. Iniqui ſunt vtr̃i
kalendas vras et ſolennitates ṽas odiuit anima mea
facta ſunt mihi moleſta. Pꝛopterea dicit ieſus fratrib-
ſuis. Vos qui pfunctoꝛia queritis aſcendite ad diem fe
ſtum hunc.ſed ego qui iniquitatẽ ſemꝑ odio habui non

aſcendam. Mie egit pꝛo nobis in ſe foꝛmam in huma⸗

mis feſtiuitatibo nõ intereſſe neq; letari:qm̃ veris chꝛi⸗
ſtianis nulla pꝛeterq; de virtute et de puritate conſcien
tie debet eſſe feſtiuitas ſuꝑ terram. Omnes obligamur

ad penam rõne culparuʒ nondũ abolitaꝝ. Et ſi per chꝛi

ſtum remiſſio et reconciliatio facta eſt: in nobis adhuc
peccatum regnat et fomes peccati viget:iniquitas re⸗
gnat.operatur in coꝛde. in ſenſibus patet.et delictum
aduerſus nos clamat. Et ſi bona interdum ſiant ſupe/⸗
rantur aliqñ numeroſitate aut mole maloꝛuʒ. Et ſi o⸗

mnia benefecerimus ꝑſoluimuſq; debitum: ſerui tamẽ

inutiles ſumus.et ſubiacemus innumeris caſibo viſi⸗
bilium et inuiſibilium maloꝝ.Anceps ex om̃i ꝑte vita:
certiſſima moꝛs.Certa diiudicatio de iam actis:infalli⸗
bilis ſententia iudicis. Ei finalis terminus om̃ino ſub
ignoꝛantia eſt. Quis ergo aget diem feſtum ſub tanta
trepidatõe maloꝝ.Quis inu euire ſatagit mundi riſuʒ.
Qfm̃ quis eſt qui viuetet non videbit moꝛtem: eruet
aĩiaʒ ſuã de manu inſeri.Quis exultabit in feſto deo in⸗
feſto:niſi amens aut aliam vitam deſperans.ſeu quiſo
mniantium ſemp ſimilitudinẽ geſtat. Et tꝑs ſuum nõ
eſſe completum ꝓteſtando chꝛiſtus enunciat. et man⸗
ſit exconſtantia inuariabili in galilea. feſtiuitates hũa⸗
nas abhoꝛxens nõ ex eo ꝙ mandatum erat illas fieri.ſʒ
ex eo ꝙ illi in luxuriam auariciam vanitatẽq; conuerte⸗
rant:vt id quod bonũ eſt ex natura ſen ex ſanctione bo⸗
na diligatur.auctoꝛ tũ malus agendo in ꝑticipio inter⸗
dum deuitetur. Gonum diuinum officium.nec ad par⸗
ticipium veri catholici recipiũt anathema. Et ſanctoꝛuʒ
patrum atq; pontificũ decreuit auctoꝛitas.vt excellens
bonum nõ audiatur.nec hoſtia ſancta videatur in ma⸗
nus publici cõcubinarij ſacerdotis.
DHe occulto aſcenſu ieſu ad diem feſtum et de mur⸗
mure iudeoꝛum. Secundum Johannem ſolum.
Capitulum. XXVI.
Enegauerat ieſus nõ aſcendere ad diem fe⸗
d ſtum. Mirum cur aſcendit.An fallere volu⸗
it veritus inſidias.Neq; fecit aut dixit in hac
cauſa mendaciũ:nec expauit nec denegauit
aſcenſum.ſed cauſam ſocietatem et tempus modum.

ne ob id ꝓpter quod illi ſuadebant aſcenſum. neq; cum

illis neq; in tpe ab illis inſpecto ſed in tꝑe ab eo pꝛeſi/
nito cuius diſpoſitõne tpa paguntur aſcenderet. Equi

dem et modum quem ſuadebant manifeſtũ in occuito
fecit. Hinc oiatur.. Ut aũt aſcenderunt fratres eius:
tuncet ipᷣe aſcendit ad diem feſtũ non manifeſto ſed in

occulto. DHecreuerat ieſus aſcendere ad feſium non ꝓ

ꝓpanitate ꝓpꝛia ſed pꝛo vtilitate aliena.quã non huma/⸗

nis conſilijs ſed miris et modis ineffabilibo pcurabat.
Vgdeo aſcendentibus illis ipſe ſua infallibili directione
aſcendit occulte nõ manifeſte:ſed nec territus. imo per
omnia impauidus.Attñ ſic de illo pararetur loquendi

materia: ſicut reuelande erant ex multis coꝛdibo cogita

tiones. Et dies feſtiuos ſciens expectabat quis eſſet a⸗
ptioꝛ ad doctrinam quã tentabant inferre. Mihil enĩ im
pꝛouiſum ⁊ ab re fiebat aut dicebatur ab eo Satagant
ergo quichꝛiſtũ ſe imitari fatentur aut volunt.nõ ean⸗
dem cauſam habere cum mundo ſiue cum amatoꝛibus
mundi Quox en erat cauſa ſimilis:ſiue gloꝛia ſiue pe
na debeatur nõ erit in toto ſeu ꝑte diſſimilis. Societa⸗
tem deuitent illoꝝ quoꝛũ moꝛes rõnabiliterimpꝛoban
turamo etiã quoꝝ nõ eſt vita ꝓbabilis nam bonus ma
lo ſociatus leuigat eius culpaʒ quodãmodo.purgat in⸗
famiam.pꝛeſtat audaciamet de iniquo bono ſociato in⸗
iuſte vulgatur teſtimoniũ bonitatis Et foꝛte ipe qui bo
nus erat inficitur ope:aut oꝛitur infamia et vileſcit ex
infami ſocietate maloꝝ.niſi foꝛte ſpes foꝛet de coꝛrectio
ne puerſi.vt ad bonũ fieret ſuaſione ↄuerſus.Qm̃ que
ꝑticipatio iuſticie cũ iniquitate:aut que ſocietas lucis

ad tenebꝛas. Et tpus ad agenda captandũ eſt ꝓut quis

in aĩo aliquid dixerit agendum: nam chꝛiſtus pᷣfixrerat
cocere in feſto illo non inaniter letari. Et doctrina exxe⸗
ctat tꝑus.cum ſit tempus loquendi et tpus docendi.
Diuerſi quidem affectus expectant tꝑaꝓ diuerſis · Sʒ
qui chꝛiſti ſunt virtutibo tm̃i tꝑa aptent vt non tranſe⸗
ant vacua lonitate. Poteſt eni fieri vt om̃e tnus ſit di⸗
catũ deo.etiã ſi ſomnus obꝛepat.ſi coꝛpus edat. ſi quie
ſcat.ſi in actõnibo ſit. ſi omnia dirigũtur impoſitũ no⸗
bis a deo finem.et qui habet a ſapientia a virtute mo⸗
dum.et ab his qui ꝓ mundo ſedꝓ deo inſtrtuendo mo
diſicant. modũ ab immoderatis atq; immodeſtis non

erigant impoꝛtune dantes nõ qaudiant. Omis modus
natura bonus nec in agendo aliquid melius:ſed ſepe in

tentio ſeu finis illum culpabilem fecit. Et qm̃ ſolitus
erat ieſus ad dies feſtiuos aſcendere.vt haberet docen⸗
di materiam.et notũ iam iudeis extiterat.ideo non vi⸗
dentes eum iudei murmurauerũt. Yudei ergo quere
bant eum in die feſto:et dicebant.Elbi eſt ille.Et mur

mur multus erat de illo in turba. Quidam enĩ dicebãt

quia bonus eſt.alij aũt dicebant nõ ſed ſeducit turbas.j
Querebatur ieſus in feſto a iudeis diſpari cultu.diſpa⸗
ri affectu. ad audiendũ a multis.diſptitum a pluribus

ad calumniã.et iam implebatur verbum ſimeonis qYͥ

erat in ſignum poſitus.cui cõtradicebatur:et reuelabã
tur cogitatõnes de ipſo.adherentium in fide ſibi ſaltem
lonus eſſet et diſſdentiũ ꝙ malus eſſet. Ouplicem

linguam chꝛiſtus in ꝓplło habebat: laudantem atqʒ vi/
tuperantẽ· Mec ex hoc chꝛiſt ſe extulit aut eiecit. Equo
agĩo erat ad vtrãq; linguam. Quis ergo nõ patienter ſe

rat.ſi abſq; culpa ſubiacet murmuriet pꝛolate infamie
cum in ſoꝛtem hanc veniſſe audierit filiuʒ dei. Quis ſe
tollat in altum cum laudatur iuſte ſiue iniuſte:cũ nun
qᷓ; ſe extollebat filius dei.Ad bonitatẽ aũt eius nõ appo
nebatur cauſa non enĩ erat expediens. Seipſa lonitas
claret.ld maliciã vero impoſitam ſibi etiã cauſam adie
ctam legimus.quia ſeducit turbas. vt eo ſit illa mur⸗
muratio criminoſioꝛ quo in viciũ virtutem ip̃am traij⸗

ciunt.ex inſane ſentientes virtutẽ vicium dicunt.cum

ſeductionem turbarum aſſerunt quod erat de cauen⸗
dis atq; agendis documentum diuinũ:moꝛibus hoĩim

pꝛo pꝛeſenti vita et ꝓ futura neceſſarium.leriq; qui-
dem in hanc malicie roeaginem cadunt quibꝑ ꝓphxtã

deus ſeue cõminatur. le qui dicitis malum lvonum ⁊

lvonum malũ:ponentes tenebꝛas lucem et lucem tene⸗/

5 6 .
— 1 2 4 —B . — ẽ —,. — —
— N „ — —. 1

bꝛas: vonẽtes amarum dulce et dulce amarũ.. Nemo
tamen de ipſo palam loquebatur: ꝓpter metum iudeo⸗

rum. Mon credendus metus ad eos qui ex inuidia et
malo Poſito pſequebantur chꝛiſtum. et cõmouebant

aduer
loquebantur verba ſeditõnis et calumnie contra chꝛi⸗

ſus eum linguam doloſam:qm̃ ipſi apte palamq;

ſtum.:ſed ad eos erat metus qui pꝛo illo woluiſſent bo⸗
na ꝓferre. Semp virtus wxut in latibulo fuit iniqui⸗

7
47

tate regnãte:et ſiluit vbi malicia tenebat imꝑium nec⸗

non et virtus in paucis ob multitudinẽ impꝛoboꝝ vt
pauida ſexe ſtetit. Et ſi aliqñ celo acta ꝓceſſit in publi⸗
cum in rebus et coꝛpe damna tulit: q́uis in anima lu⸗
cra inuiſibilia pꝛeſto eſſent. Attamen nemo mii ſpiritu

dei fultus:audet ſub dominante nequicia pſequente re
ctum loqui iuſtum et verũ.Neq; ſolusaut modica con
cio inter multiplicatũ conuentum malignantiũ audet

in parte virtutis:ſed tacendo ſe fouet gemit et dolet. ca

uens ſibi dum veretur maloꝛum infrangibilem aciem
Diffidens illam ſupare aut ſibi equare virtute. In hu⸗
iuſcemodi negocio diſcretõne opus eſt:ne ſterilis ſit cõ
greſſus.At vbi ſpũs ſupioꝛ inualeſcit in animo fruſtra⸗

tur omiis hoĩm terroꝛ.put poſt eius aduentuʒ in chꝛiſti

agoniſtis erpimento et fide eccle ſia cognoſcit. qui oim

tirannoꝝ et ſatellitum ſupato terroꝛe. pꝛo chꝛiſto auda

cter locuti ſunt:et moꝛte crudeliuſmtẽtata atq; in infli
cta pꝛo chꝛiſto impauide atq; libentes occubuerunt ⁊ ſe

uiſſime obtruncati ſunt.

Diſceptatio facta de doctrina ieſu a quo ſit: Gcom

FJohannem ſolum. Capitulum. XXVII
Era lvnitas opoꝛtune et impoꝛtune ſe inge⸗
vy trit:opoꝛtunis ſe donare cupiens. Et vera ſa
PpPientia ſe vellet infundere.et querit capaces
a quibo capi poſſit: et docendo coꝛda dilatat.

vꝓt ſi fieri poſſet tota capiatur:et gaudet inquiri vt doce

at.et parat materiam dubioꝝ vt queſita remoueat heſi

tationem:et apiat veritatem. Hoc egit ieſus cum occul

te aſcendiſſet ad feſtum.!. Qui iam die feſto mediante
aſcendit in templo et docebat:et mirabantur iudei dicẽ
tes.Quomodo hic litteras ſcit cum nõ didicerit.. Sa

tagebat ieſus in templo et in ſnagogis et in concione

vtilia et celeſtia verba fari.ne ex occultatione pateretur
ſua doctrina calummã:lucem pꝛo illa queſiuit nõ tene⸗/

bꝛas.publicuʒ nõ pꝛiuatum.contionem magna potius
qᷓ; modicam claſſem.vt ꝓbabilis ex omni ꝑte pꝛobare⸗
tur:vt impꝛobabilis omnis impꝛobans retunderetur.
Ex hoc aſcendit in templũ in die feſto mediante quarto
ſez die. dieb feſtiuis exiſtentib: ſeptem. et docebat ea qᷓ
filium dei docere decebat in aſſumpto hoĩe: maxime le⸗
gis intelligentiã:vt nõ in littera ſolum ſiſterent ſed ap

pꝛehenderent ülam veritatẽ ad quam facta erat. Et eni

gmata ⁊ vmbꝛas ſcripturaꝝ educebat in lucem. Et pꝛo
pletias veroꝛum vatum. docendo pducebat ad termi/
nuimm. Docebat credenda nõ incredulitatẽ: nam creden
da et ſidelia in doctrina ſunt eſſeq; pñt.credulitas vero
ſiue fides ex infuſione ſolũ:in doctrina wro nunqᷓ;. DHe
clinanda cautõne: et agenda ex virtute dogmaticabat.
Nihil tamen imptinens aut ſupuacaneum ab oꝛe ſuo
credatur exiſſe. Verum quia ſcom ſulcatõnem et exa⸗/
rationem elementox hebꝛaicoꝝ que moiſes tradidit po
pulo iudeoꝛum loquebatur. et ſcripturas vt erant. oꝛe
facundo. diſerta lingua pꝛoferebat. in ammiratõem ſui
traxit annmnos auditorꝝ. eoꝛum pꝛeſertim qui educatio⸗/
nem eius velut inertem agnouerant. Iners quidẽ fu
it attamen abſq; macula in humanis om̃is vita ſalua/
toeis:ita vt ex ammiratõne mutua dicerent. Quõ hic
Ias ſcit cum non didicerit. Inter cetera que chꝛiſtus

.

ſupꝛa hominem ſernauit cum woluiſſet per omnia aſſi⸗
milari fratribus ſuis hoc ſatis ad contemplandũ hoies
trahit quod diſcere ab hoĩe noluit. eum ad veritatẽ hu⸗
manitatis oſtendendã et ad legem cuſtodienda voliuſ⸗
ſet circumcddi. pꝛeſentari in templo. fugere in egiptum
ſubdi parentibo· baptiſari.ieiunare. comedere. bibere. fa
tigari· doꝛmire. lachꝛymari et cetera talium:diſcere wro
recuſauit. Moc foꝛte in cauſam: diſcere ignoꝛantiam
pꝛeſupponit. Ignoꝛantia viciũ et defectus ex vicio.cete

ra vero penalia ſunt multotiens ꝓ vicio. non tñ ipᷣa vi⸗
cium.necnõ ⁊ ignoꝛantia defectus eſt animi: et illa co⸗
toꝛis.Nullum tñ defectũ executiuum anime chꝛiſtus
accepit.quanq; triſtari in anima pꝛo nobis nõ ex vicio

wluiſſet nec minoꝛis ſciẽtie natus qᷓ; adam creatus eſt
qui plenus ſcientia factus eſt. Et ſimulatio fuiſſet infi/
nitam ſapientiam ad ſcholas hoim acceſſiſſe. illoꝛũq; p⸗
quiſiſſe gingnaſia: et doctrina celeſtis qua humana coꝛ

da volebat inſtruere. non a deo infuſa:ſed ab oĩe vide/

retur accepta. Et ſi ꝓpłxta ſicomoꝛicus nõ ſcolaſtice ſed
dDiuine accepit ſcientiam diuinoꝑ:cur et chꝛiſtus volu⸗

iſſet ad diuina ſeu ad humana doctoꝛem. Nec exopoꝛ⸗
tunitate decebat ꝓ humanitatis veritate monſtrandas
ſiue pꝛo reuerentia legis ſubderetur ipſe magiſtris.

Fria eni ſunt in quibo chꝛiſtum in tanto nre redempti

onis pſiciendo miſterio decuit per excellentiã agere. po⸗

tentia. ſapiẽtia. virtus.Pꝛima in miraculis.ſcda in do⸗
ctrina oſtenſa eſt.tercia ꝙ mil queſiuit humanũ.ꝙ ꝑ o⸗

mnia irrepꝛelxnſibilis.et hpatientiã in aduerſis inſu⸗

perabilis fuit. Equidem ſic iſta tenuit ⁊ exercuit:vt in
alijs q; Nrus homo erat et ꝙ legem nõ ſoluebat oſten⸗
deret. Tlerũtamen iſta ammiratio iudeoꝝ. cum inficia
ri nõ poſſit ꝙ chꝛiſtus pꝛeter humanã doctrinam ſcien⸗

tiam habebat. ipoꝝ pfidiam arguit. pꝛo eo ꝙ debuiſſent
ilico ad chꝛiſtum vera pietate conuerti. Nec relinquitur

excuſatio his qui vidẽt mirabilia que negari nequeunt
ſi non credunt. Eque arguit eoꝝ diffidentis et multo⸗
rum enſſtentiũ in hoe ſcemate malo.qui diffidunt aut

Aobnegant nemini poſſe aut debere boni pꝛecellentis ali⸗
quid ꝓuenire:miſi aſſit naturalis induſtria et adiuuet

artificialis peritia ſolertia ſemꝑ agat vt capiat:et ſi nõ
denegant diuinam potentiã cui nil pſᷣt reſiſtere.cuiom/
nia facilia ſubiacent ad faciendũ. et iam factum negare

non verentur factum nõ eſſe vel fieri. Et egoipᷣe huiuus

opis ex deo auctoꝛ.immendaciter milies cũ inflatis ſci⸗
entia naturali alcricatõem habui.obſtantibo pcaci oꝛe.
duro coꝛde.quod pꝛeter philoſophicam ſcientiã ſtudij
ſudoꝛe interpoſito nõ poterat haberiſcientia diuinoꝛuʒ.
Et ꝙ ſic nõ aliter ad illa poſſit eſſe acceſſus ptinaci aĩo.
velut qui deferentes nature pluſq; gratie hoc aſſerebãt

quox aliquos pꝛobabili expientia reconuici:oſtendens

cere.quõ hic ltas poterit ſcire cum nõ didicerit. Qued
de chꝛiſto infandiſſimũ eſſet omnino:ad alios deo dica⸗
tos cõuerto ſermonem. Que hoĩm veſania ſolũ defer/
re nature. artis ſtudio. ſolertie boim. plus hominiby
poſſint afferre q;ᷓ gratia: que repente agit. ſubito impꝛi⸗
mit. infallibiliter docet in xſitanter indoctis facit exiſte
re mentes.et luce clarius etiã que alijs videntur obſcu
ra demonſtrat. Et cum modas ſciẽtie ſiue docrine chꝛi
ſti quereretur a iudeis l ieſus reſpondit. Mea doctrina
non eſt mea.ſed eius qui miſit me patris. De noua
natiuitate ꝑ aquam.de eſu carnis eius.de ſua doctrina-
et de exaltatione ꝑ crucem a chꝛiſto et de chꝛiſto queſi⸗
tus eſt modus.et iurta queſitũ aut iuxta writatem ab
ipſo eſt poꝛrecta reſpõſio. Queſiuit nicodemus. Quõ
poſſit homo naſci cũ ſit ſenex. Queſierũt iudei. Et qus

à

vice⸗
eſed
SWn
Kohor
Ggiſns.
lemg
gere
Nind
0,
Inſu⸗
yt in
ſen,
nſicia
ſcien
iſſent

guitur

guevnt
multon
nt oe
Nocti
cliuget
etſino
liom
egne

s

ſ/
,
di⸗
ig
dio.
cbat
lens
Nedi
d
ien
tfer/
niyy
iſte
ſcu.
bei
ſd
0
ſ
b
jõ

De diſceptatiomibus domi. ſaluatoꝛis.

poteſt nobis carnem ſuam dare ad manducanduʒ. Et
alibi. Quõ tu dicis opoꝛtet exaltari filium hoĩs. Nuũc de

ſcientia. Quõ hic ſeit l̃as cum nõ didicerit. Vti ⁊ alijs
et hic videmus factum:qꝛ litteras et litteraliter loqui⸗
tur que ſunt legis et pphetarum.Et ꝙ non didicit lt̃as
ſcimus. Patet nõ clamdeſtinã a pꝛiuatam conuerſatio
nem habuiſſe ieſum:cum iudei ſcirent eum non didi⸗
ciſſe a magto ſcripturã. Sed ſciendi moduʒ dicit ieſus
non appꝛehenſibilẽ eſſe ab hoĩe puꝛo. ſicut et ſequitur.
OVea doctrina quã ꝓfero lingua carnis et ideo mea. nõ
eſt mea ex auctoꝛitate carnis ſiue humanitatis ſed eius
qui miſit me dei pt̃is:cui equoꝛ ĩ ſoꝛma deitatis. lelut
vna legatio eſt legati et legantis. Vnde ſi legatus quiſ⸗
piam quereretur cuius eſſet legatio:reſpondere poſſet.
Vea eſt legatio qꝛ mihi cõmiſſa. Non eſt mea qꝛ nõ au
ctoꝛitate ꝓpꝛia.ſed illam ab alio miſſus accepi.An foꝛ⸗
taſſis mea doctrina nõ mea ſolũ:ſed eius qui miſit me
patris. Ecce modus ſcientie chꝛiſti ꝑ om̃ia ineffabilis
eſt. qꝛ deus eternus eſt cui nihil acceſſit vel deacceſſit ex
tempoꝛe addens aut detrahens deitati. nec aliud eſt de⸗
usqᷓ; ſcientia eius:aĩa vero eius vnita ilico deitati om̃i
ſapientia repleta eſt:ita vt in chꝛiſto ſint ſcᷣm aplm.o/⸗
mnes theſauri ſapientie ⁊ ſcientie abſconditi:non ꝑ tra
ditionem doctoxꝝ:ſed ipſa virtute vnionis. Etiã vt ho⸗
mo tłſauros incõpꝛelvnſibiles ſapientie ⁊ ſcientie ha
buit. Igitur oꝛe humano de pꝛompta doctrina erat cri⸗
ſti hols:et auctoꝛitate vero erat dei patris. Et cum ipſe
non habuerit in ſciendo explicabilem modũ:attñ cete⸗
