eſt. Sedentibo in oſti taternaculi e apparet. Quieſcẽ

tibꝛ in xpo per fidẽ qui oſti eſt eccleſie ſempiterneq; vi

te.ſe ommpotẽs maniſeſtat:in ea ſide que ꝑ verã viſio⸗

nem reuelandg eſt. Et poſt oſtiũ ſara riſit:quia poſt chꝛi
ſtum in ſide ſuſceptũ ſequetur riſus:qui nunq; doloꝛe

miſcebitur. Et ad oſtium tabernaculi teſtimonij ad pla
candũ deum oblatio iubebatur offerri. Elt ſupꝛafati ſu⸗/
mus.oſtium eccleſie chꝛiſtus eſt: in quo et per quẽ ois
oblatio in eccleſia fiat.ſi placare cupimus quẽ hoerẽdis

peccatis offendimus. Munq; melius imo nunq; aliter
qᷓ; in chꝛiſto placat omnipotẽs deus. Et cuũ in illa gegri⸗

natione deſerti. iſt gelitici populi efſent caſtra moueda:
pꝛius ante oſtiũ tabernaculi federis. omnis multituldo

populi tubis ngerreis wucalt. alenacula; federis
etiam ipᷣa eccleſia eſt:in qua federa ſunt virtutũ pᷣcepto
rum et ſacramentox.quibus nos cum deo:deuſq; nobi
ſcum federati ſumus.Alnte cuius oſtium ſcʒchꝛiſtũ tu⸗
bis argenteis id eſt aplicis pᷣdicantibus viris omnisſi⸗
delium multitudo cõgregata eſt: vt nõ moueant ad ali
bi caſtrametandũ.non bellent non aliquid fiat. niſi put

ſciat incitare canes. nõ reſonat eythara paſi
cuſſo chꝛiſto apoſtoli ſunt diſperſi/ſicq; writate facti per

ſeptimnus

et diſpergen? oues gregis. In cacharie ꝓphxtia hoc pꝛe⸗

ceſſerat.et ſimititudo in veritate decurrit. 7 quãobrem

cheiſtus dirxerit rei effectu patuit NHam ſicut paſtoꝛe per

cuſſo grex diſpergitur.quia nõ eſt qui reuocet:nõ eſt qui
ſtoꝛalis: ſic ꝑ⸗

vm bꝛãa futuri miſt erij.pꝛimus oinum paſtoꝛ abel iuſtun
occiſus eſt.nõ ſolum damno ſui coꝛpis.ſed etiã in diſꝑ⸗

ſionẽ ſui gregis:cm nõ erat heres qui diſpeſas oues ite⸗
rum cõgregaret. Dic niſi chꝛiſtus ſurrexiſſet ſ
diſcipuloꝝ diſcuiſio in peioꝛa ceſſiſſet/

. uonia bonus:
adeamus eum. cognoſcamus en: amemus eum.ſequa⸗
mur eum. Hec illa bonitate wonus eſt.qua pꝑfecit vnum
lonuʒ aut plura lona: ſed illa qua omnia bona Pt nornt

Diligit aut agitaſtoꝛ bonus nõ habens ab ete no s

paſceret:cumvoluit creauit ipᷣe quos paſcendo reficeret
intellectuales ſubſtatias quas paſcit ſolum intellectua
libus alimentis.inexhauſiibili copia ſun. qua ineffabili⸗
ter replent᷑ et delectant᷑.ſemꝑ eodem mõ manente deſi V

gerio ſe paſcendi.quo paſtu intolerabili ſi upbia plurimi / ..
caruerunt:plurioꝛes vro eterne illo celectatiſine inter

ante chꝛiſtũ eccleſie oſtium fuerit ante pꝛeuiſum. Hon /

tium fueri peet ciſione fruuntur. Ineffabilis eſt omnino illa paſtura.
autẽ immerito chꝛiſtus oſtiũ dicitur.ſi oſtium er

it quã pꝛeterire ſilentio dignius iudicaui:ad quã cõueni⸗/
liquid oſtendat eſſe cenſeat᷑ er eum quidẽ ſupꝛa ſen. unt qui carne Winneenn Ke miſtu Eenmnnmn uüturn. —
ſum hominis multa oſtenſa ſut nobis:ea viq; que ſunt valle mundi huius eterne vite paſtoꝛẽ/Cõceſſit paſtoꝛ
1 , lwnus nondu homo factus pꝛimis parentibo in delicia⸗

vite agende ſiliter et ſperande.

7
e at 1 Tr

èð

. E
õ * —,

Ze ſimilitudine chriſtiad paſtoꝛem. ᷣm iohanoem

mattſxũ et mareß. Capim XXXVIII
Alius ouiilis ſe oſtium dixit et ouiũ ſe pnuncia⸗
CL uit in veritate et bonitate pfecta eſſe paſtoꝛẽ:qui
ſcõm ꝓpꝛietatẽ ꝓpe modu melius qᷓ; per ſimili⸗
tudinem dici poſſet. Sed quoniã rõnales animas pa⸗
ſcit in ſimiltudine ouiũ.merito maginẽ aſſumpſit ipſe
paſtoꝛis: dicens his qui aderãt phariſeis et alns go
ſum paſto lonus Huius bonitatis veritatẽ ipe apuit.
Bon aũt paſtoꝛ anima ſuã dat ꝓ ouiboſuis Moc ſo⸗
lum ſibi ꝓpꝛium pꝛimo fuit. nec ſimile in paſtoꝛe aliquo
Vnq; fint vt ꝓ ouibus vitam exponeret:qᷓ;uis ad eas tu
endas ſe cõmittat ſepe ꝑiculis pᷣter intentionẽ moꝛtis.
Saluatoꝛ aũt pꝛo ouibo ſuis moꝛti ſe ſcienter obiecit:
prompteq; ſuſcepit. Et ſi aliqui paſtoꝛes ſpirituales.

eis cõmiſſis gregib ſe moꝛti erſo Erif uado hoc chꝛi
ſtus geſſit nõ pꝛeceſſerat dum exemplu: paſtoꝛumi qaũt

ouium irrationabiliũ p eis roluntarie moꝛtẽ ſubeſſe ne
minem reꝑpimus. Sed chꝛiſtus nõ bvnus paſtoꝛ.quia
anim ꝓ ouibo dedit:ſed quia bonus pꝛo eis moꝛtẽ ſuſii
nMnuit:et expoſuit ſe lupis rapacibus.vt rõnales oues ab
ipoꝑ erueret ſaucibus Oercennari? ant ſſq; qui mer⸗
cede cõductus eſt et paſtoꝛ verus non eſt.quia nec eius
ſunt oues ꝓpꝛie videt lupuʒ venientẽ et dimittit oues
et fugit:et lupus rapit et diſpergit oues Sibi timet ſi
bi cauet. ſibi luctat:qui fugit veniente luw. Mercenna⸗
rius aut fugit.quia mercennarius eſt:et nõ pertinet ad

ram caldeoꝛũß

bigratificauit in paſtu ſcʒ ſui coꝛpoꝛis qð ſum
fidelibo dereliquit:et paſtũ verbi ſui ſtat uit his du
xat qui hominẽ interioꝛeʒ nutrire auranertt Peeſſt

rum loco paſtum vite in ligno vno.in ceteris vero dedit
licentiã comedendi:ſed diſſuaſit paſtum illius arlvꝛis
in qua bonũ ſubiectionis et obiectõnis et obediẽtie cõ⸗
mendauit. Qui vero repꝛobi ſunt: auidius delectantur
Vtito q;; cõceſſoDaiit celeſti manna quadraginta an
nis populũ in eeſerto auit ſuꝑ naturã qdraginta die⸗

bus cibo inuiſibili.nu llo coꝛruptibili refectis coꝛpoꝛib⸗

moiſen et heliam. vnũ accepturũ legem dei: alterũ ꝑgẽ⸗
tem ad montẽ dei Maint damielẽ ſeruũ ſuũ in lacu leo⸗
num:mittens abacucꝓpſetam de terra iudeoꝛũ in ter⸗
aſcit naturalibus alimonijs cunctare⸗
ptilia.volatilia pennata. beſtias deſerti.pecoꝛa campi.ho

mines et muliereres:et omnia in quibus eſt ſpiritusvi

tel; Maſcit infideles ſimiliter et fideles. ſubiectos atz re

les et neminẽ excludit ab alimento alimonie natura
lis/Gãſcit ſecretioꝛi alimẽto eos qui fide ſibi et dilectõ
ne copulant᷑.Et ſuꝑnaturalẽ eis tradidit paſtũ.ipoſq; ſi

qð ſumendũ ſuis

hunc paſtoꝛẽ in benignitate ioſeph:qui fratriba timenti
bus ſuoꝝ ſcelerũ vltionẽ poſt paternã moeteʒ dirit. No⸗
lite timere:ego paſcã vos et paruulos veſtros.Certo p⸗
ſagio ad chꝛiſtũ illa benignitas ferebatqui etiam offen⸗
ſas noſtras indulget.et poſt ipas penitentibo nobis an⸗

eum de ou ien ultifarie paſto? mercennarius dicitur
honoꝛe fama. que cum diligit rõnales ouiculas deſpi

cit. Et ad quẽ pti

é ptinet honoꝛ fama et quecũq; tpalis cor
moditas:nõ ptinet de ouibo curare ne pereir Ademef,

lupus eſt quodcũq; piculum poſſibile phiberi. q pᷣt ra⸗
tionales oues offendere: quod ſignar in lupo.qui ouib⸗
maxime fit infeſtus. quo rapiunt᷑ oues ad vicia ſeu in

pꝛedam eternã: aut diſt pergunt᷑ ne teneãt vnitatẽ c
licam et charitatẽ fraternã/Etiã paſtoꝛ lonus cognoſcit
oues ſuas. cognoſciturq; ib eis. vtrunq; agitur boniS

tate paſtoꝛis:vt cognoſcat et cognoſcatur/Hunc eun⸗
dem quẽ legimus vnũ.alibi audiiimus eſſe pcuſſum:
Wlut alij euangeliſte comemoꝛant. Percutiã paſtoꝛezʒ:

P- P, n,

nonam vtriuſq; hominis miniſtrare nõ ceſinit. paſce
virtute puectos.ſimiliter et in virtutib: puulos oe

ante de hoc paſtoꝛe oꝛando ad dñm moiſes pꝛophetauit

is hominẽ qui ſit ſup multitudinẽ hanc. et poſſit exire

Inquit enim. Pꝛouideat dñſ deus ſpirituũ omnis car
ni
et intrare ante eos educere illos velintroducere:ne ſit

Ppls dvomini ſicut oues abſq; paſtoꝛe. ui ſtatim de io⸗
ſue ſubſtituẽdo a dño dictum eſt/quod ꝓphetice tende⸗

bat in chꝛiſtũ:in cuius figura ioſne mandato dñi ſubſti
tutus moiſi. re et noĩs interpꝛetatõe pceſſit. Sub quo

lupus et agnus paſcunt᷑ ſimul.cũ in mundo maliet bv⸗
ni.nocentes et innocentes ab ipᷣo nutriunt᷑: et in eccle⸗

ſia vtriq; ſub paſtu ſpiritualis alimonie feerantu e

quo poſt ommia geſta eius petrus edocuit. Nũc cõllerſi

eſtis ad paſtoꝛẽ et epiſcopij animarũ veſtrarii were pa⸗/

179 2r rs r o r Err
were rr kre- —- Pl— rrt

— EFS. Er .

— —

que naturaliter agunt᷑ ſimilitudin

De ſimilitudimbus Saluatoꝛis

ſtoꝛ qui niſi faſtiditos paſcere non deſiſtit.et epiſcopus
ſuperintendens negocijs veſtris:vt cõſummato mundi
miſterio paſcat ſuos electos.ĩ ſublimiſſimis locis. Sʒ
paſtoꝛẽ et epiſcopũ animarũ nõ coꝛpoꝛũ eſſe petrus oſtẽ
dit. Nã q́;is omnipotẽs coꝛpoꝛa oim viuentiũ paſcat.
tamvolatiliũ q; terreſtriũ.ſimiliter et natatiliũ.hominũ
qᷓ; beſtiaꝑ.quanqᷓ etiã ſit reſuſcitaturus coꝛpoꝛa omniũ
hominũ.alia ſiquidẽ ad ſuꝑnam beatitudinẽ ꝑfruendã.
alia in locis gehennalibo mancipanda.attame in hac vi
ta moꝛtali ſolum animabo ſuperintendit vt alat in gra⸗
tia. vt paſcat in celeſti doctrina.vt pſeruet a ꝑeccatis:e⸗
tiam ſexe coꝛpoꝛibo in penis et cruciatibo derelctis.Pa⸗
rum eſt quid in coꝛpoꝛibo eueniat.aut in his que coꝛru⸗

ptibilia ſunt:qm coꝛpoꝛa quoquomõ ꝓcedat.ad tempꝰ

ab anima ſunt ſoluenda. Meceſſitas facta eſt vt omnino
moꝛiant᷑ſed quid cure quõ reſoluant᷑: Nihil deo de coꝛ⸗
poꝛibus deperit:animabo opoꝛtet intendere ne peccatis
labant᷑.que nunqᷓ; exrimunt᷑.ſi ad tartarea loca ſub ſatha
nica poteſtate deſcendũt:ſic enĩ de animabo immutabi⸗

lis dei iuſticia diffmniuit/ Ac Per hoc chꝛiſꝰ Potius paſtoꝛ
et epiſcopus dicit᷑ animarũ q; coꝛpoꝛũ:quoniã ad ſimili

tudinẽ dei atq; imaginẽ in anima non in coꝛpoꝛe factus

eſt. Nõ poterat eſſe ſimilitudo in coꝛpoꝛe.ſubſtantie o

mnino incoꝛpoꝛeeMHoc em erxemplo ſtudeat qui wolũt
eſſe paſtoꝛes:vt curã animarũ nõ coꝛpoꝛũ in ſuis ouibo
pꝛius intendant. quomõ curent᷑ a vicijs. qualiter caue⸗
ant a peccatis qualiter intendãt virtutibo.qualit᷑ lonis
moꝛibus aſſueſcãt. .
De ſimilitudine chꝛiſti ad granum.ſcom iopannem
tantum. ſ2 Capim XXXIX
homines allicerent᷑ ad ea que ſupꝛa naturam
v ſunt. vt exercerẽt illa moꝛibus que vite agende
ſunt: et ſperarẽt indubitanter que in beatiſicap
mittuntur. et velut per gradus ſtatuerent᷑ acceſſus. ex⸗
empla multa in natura ſunt poſita. ipᷣeq; ſaluatoꝛ eoꝛũ
ẽ in ſeipo ſuſcepit:cũ
reſponderet gentibo in templo ipᷣm videre cupientibo.
Niſi granũ frumẽti cadẽs in terra moꝛtuũ fuerit:ipᷣm
ſolũ manet. Si ãt moꝛtuũ fuerit:fructũ multũ affert
De ſeipᷣo chꝛiſtus dñs loquebat᷑ grano moꝛtiſicãdo ſe
cõparans:quod in terra ſatũ.nõ pꝛeſtat fructũ niſi mo⸗
riatur. Rei expientia in his qui agri culturã nouerũt.
plus ſcientie miniſtrat q́; vertvꝛum diſſertia. Nam gra
num in terra ſatũ.niſi humoꝛe terre molleſcat et quo⸗
dammõ a ſua ſpiſſitudine reſoluat᷑.et a ſua ſoliditate o⸗
mnino diſtemperet᷑ſeipo manet:nulla facta in ipᷣo alte
ratione aut coꝛruptõne vt alniud generet᷑. Et q;uis coꝛ⸗
rumpi aut generari quodammõ pmedie fieri videant᷑:
tñ in omnibus cauſis coꝛruptio ipſa pꝛecedit.vt etv/⸗
num non poſſit niſi altero pꝛecedente alteruʒvero poſſit
eſſe ſine reliquo ſubſequente. Nam oꝛdine ſolito na⸗
ture ſeruato.nil generatur niſi pꝛecedat coꝛruptio:coꝛ
rumpũtur vero multa. nec ſequitur generatio. ſic gra⸗
num nõ generat niſi coꝛrumpat᷑:interdũ nõ gener
coꝛrumpit Eadem̃ inagine chꝛiſtus ſatus erat in terra
ſcz in vtero virginali:nõ ſemine hoĩs ſed ſemine ſpirit
ſancti. Et inde virginaliter eductus terrã incolebat atʒ

calcabat.qui niſi fuiſſet moꝛte interemptꝰ:fructũ mul⸗

tiplicatõis fidelium et redemptionis eoꝛũ nõ attuliſſet
in ſe vt natus erat exiſtens.qᷓ;uis potuiſſet abſq; moꝛte
omnẽ fructũ multiplicatõnis et redemptõnis afferre.
ſed ideo aliter noluit.quoniã ſicafferre ab eterno pꝛeui⸗
dit. Quid igit᷑ ſi ſic puiſum erat fructũ multũ ꝓuenire
per moꝛtẽ ſi ſolus ipe man ſiſſet: Pꝛotinus fructus nõ
fuiſſet ſecutus:qui erat aduenire puiſus. Potioꝛ auteʒ
omnino eſt in omnibo his declarandis ipᷣius ſententia

71 T r, De

ſaluatoꝛis: qui ſic apte aſſeruit Miſi granũ frumenti
cadens in terrã moꝛtuũ fuerit: multũ fructum affert
Gꝛanũ creſcendo grandeſcit et inde nomẽ accepit. Et
qᷓ;uis cõueniat omni ſemini: diſtinxit tamẽ a ceteris. cũ
dixit granũ frumenti. Pꝛo eo aute dicit᷑ frumentũ qð

pcipuũ ſit ad fruendũ:⁊ inter cetera ſemina amplioꝛe 2

ſubſtantiſico ſapoꝛe dulceſcat. Gꝛanũ frumenti dumta
xat antiqᷓ electõe. cibus factꝰ ẽ hoim alia vo ſemĩa hoĩm
ziumẽtox. Gꝛanũ frumentia nõ aliud granũ chꝛiſt ele
git vnde panis eſſet.ex quo ſuum coꝛpus ipe cõſiceret:
vt quod cibus erat coꝛpoꝛũ eti cibus fieret animaruʒ.
vt rebus in vſu hoĩm ſolitis.diuinitate cõiuncta hoies

ſacramentaliter fruerent᷑:nec eſſet hoxrenduʒ ſi coꝛpus

ſumeretur in pane.ſeu panis tranſuſtantiatus in coꝛpe
Longa igit᷑ quadã cõuenientia vſus ne fieret hoꝛreſcen⸗
tia:panẽ grani frumẽtiad ſuũ coaptauit coꝛpus:vt eſſz
apta decentia. Qui velut in terra ſatus.et creſcẽs ↄuer/
ſatus.p omnia hunnliatus.in cruce moꝛtuus. ac dein⸗
ceps et poſt multũ fructum attulit. Nam moꝛtuus at⸗
tulit vite fructũ.et exemit ab inferis:qui granũ hoc figu
rauerant et pᷣdixerant naſciturũ. Reſurgẽs ex moꝛtuis

fructũ numeroſioꝛẽ fecit. Mam celũ ſine moꝛa in infe⸗

ris apuit. Iudeoꝛũ in parte fint celebꝛata cõuerſio:⁊ gẽ

tium plurima fidei adieſio ſubſecuta. De quoꝛũ nume
ro erant.quibo ſic reſponſum eſt qñ ieſum videre tenta⸗
bant:vt nõ ſit cognitio vera ieſu niſi ꝑ meritũ moꝛtis
eius:nec plena viſio ipius dumtaxat niſi credere ꝙ po⸗

tuit et voluit moꝛi:potuit atq; voluit cũ integritate re⸗

ſi urgeneRekGzdhhet etiã hoc ad agendã vitã.vt niſi vo⸗

luntas hominis mundo moꝛiat᷑:fructũ ꝓ eternis affer⸗

re nõ poteſt. Sibi quiſq; viuens moꝛtuus chꝛiſio eſt: ſi

bi moꝛtuus.chꝛiſto viuit.in quo omnia pᷣt:ſine quo ni⸗

hil agere bene poteſt. Quõ quis pᷣt fructu ꝓducere ſine
chꝛiſto cum ipᷣe ſit vita: Quomõò poteſt eſſe cũ chꝛiſtovi
ta niſi ſibi ⁊ mũdo moꝛiat᷑ in hac vita? Tleruntñ nõ coꝛ
poꝛis moꝛs hic hominib indicit᷑.q;uis de moꝛte coꝛpis
chꝛiſtus in ſeipo loqueretr᷑ſed de moꝛte infidelitatis ac
voluntatis:que ſeruit deſiderijs carnis.Hinc ꝓ ſeipſo
dicebat aplus. Mihi mundus crucifixus eſt:et ego mũ
do. Et qui chꝛiſti ſunt:carnẽ ſuam crucifixerũt cum vi⸗
cijs et cõcupiſcentijs. Omnis homo granũ et in terra
cadens:in qua niſi moꝛiat fructũ germinare nõ poteſt.
Si aũt moꝛmur legi carnis ſi a nobis iſta moꝛtalia ab
dicamus:ſi nolumus cum mundo defloꝛato ac caduco
floꝛere.fructũ plurimũ afferimus.vt eo plus quiſq; af⸗
ferat·quo a ſe plura recidit.quo ſe magis legi chꝛiſii hu
militer ſubdidit:quo ſe magis deſpexit.quo ſe vita indi⸗
gnum ꝑamplius eſtimauit.
De ſimilitudine ſecundi aduentus chꝛiſti ad fulgur.
ſcoᷣm mattheũ et luca. Capim XL.
On eſt deliteſcere claritatis:neq; lux diffuſibi⸗
n lis querit occultum In luce tenebꝛe nõ decipi
unt:etenĩ fugant᷑ ab ula.Qð nõ ſperate dicitur
actionis qð ſubito agit:quod ſuꝑna virtute fit.quanqᷓ;
vt multi aſtruunt in ethere oꝛdie naturali:aduerſus qð
inferioꝛũ deficit oĩs obex. Difficile imo impoſſibile im⸗
ditur qð expedit in oĩm venire noticiã:eſt etiam a late
ꝛis alienũ. Quam ob cauſam ne de chꝛiſtiaduẽtu ſecũ
do. ſub electis poſſit puenire deceptio:ipᷣe iterum vontu
rus ſemetipᷣm fulguri cõparauit dicẽs. Sicut enĩ ful
gur exit ab oꝛiente et paret vſq; in occidentẽ.ita erit ad/
uentus filij his Mec impꝛopꝛie chꝛiſtus qui nunq; ali
quid impertinẽs dixit aut fecit. fulguris ſimilitudinem
ſumpſit exeuntis ab oꝛiente vnde auroꝛa. deinde ſolare

lumen in iſto emiſperio naſcit᷑: quoniã ipſe ꝑ fidẽ venit
in nos que lumen eſt animarũ. Subito irradiat fulgur
t

y'N * 2 E

—

PIα

Liber

ſed ocius chꝛiſtus illuminat. YAmpꝛouiſe fulgurat. cũ

chꝛiſtus aduemet nemo pᷣſentiet. Permodicu durat a⸗
ctio fulguris.et ilico expedier iudicatis aduentus qui qᷓ
ins ſit impꝛouiſus.attamen eius actio innoteiſcit. ſic et
chꝛiſti actõnes pie ſcrutantibo et credentibo note fiunt
mò aut a noticia moꝛtaliũ iunt remoti.Nemo ꝓhibere
poſſet impetũ fulguris: et ad chꝛiſti maniſeſtu aduentũ
nullus eſt ober: pꝛeterq; ad munibileʒ in aias hoim. cui
ſepe obſtat depꝛauata volũtas. nõ poteſtate ſua ſed illaʒ
repꝛobante diuina iuſticia: vt nec ad eam chꝛiſti ꝑ gra⸗
tiam fiat aduẽtus.ulgur exit ab oꝛiente. cheiſtus exit
a patre verbũ.et paret in occidente:quia in occiduo mũ
do conuerſatus eſt. Exit ab oꝛiente:quna oꝛiens eſt no⸗
men eius:paret in occidente ad iudiciũ pecca toꝛũ. Exit
ab oꝛiente luce ſpiendidiſſima fulgens:paret in occiden
te. vt omnibus mundi plagis eius aduentus reſulgeat
Etenim ptes collaterales luceʒ eius pᷣſentient. vt iᷣm
adueiĩſſe vbiq; clareſcat.ne inualeat illa cceptio qua di
ceret᷑. hic eſt aut illic:in ꝑene ralibus aut in dveſerto. ꝛo

inde ſcom lucaʒ dicit᷑ MNam ſicut fulgur choꝛuſcans de

ſub celo in ea que ſub celo ſunt fulgetta erit filius ho⸗
minis in e ſua Vleniet iterũ de ſuꝑ celo iuſte iudica⸗
turus:qui ſu Il
ruſcans ſub celo.fulget in his que ſubſtãt celo. IYsitur
eius aduentus quanq; impꝛouiſus.tamẽ adeſſe erit o⸗
mnibus notus:vt qui in pꝛimo aduetu quodammodo
Vnit obſcurus.in ſecũdo veniat ex omni pte choꝛuſcus
Ded quoniã in fulgure ſplendoꝛ et terroꝛ: ſic in chꝛiſti
ſecũdo aduentu erit ſplendoꝛ ꝓ noticia. et terroꝛ p con⸗
tumacia. ſplendoꝛ ad electos: terroꝛ ad repꝛolvs ſit ex
eo.
De reaſſumpta ſimilitudine ſuiipius ad cadauer et
electoꝛum ad aquilas.ſᷣm mattheum et lucam.
Capim XI. I
Voniam vnigenitus dei filius voluntarie co⸗ꝛ⸗
q pus aſſumpſit:et oĩa que ad noſtrã ſpectãt ſalu⸗
tem geſſit in coꝛpoꝛe.in quo dumtaxat moꝛtuꝰ
eſt et reſurrexit. et in coꝑe celos ad patrẽ a quo diuiſio⸗
ne nõ diſceſſerat. regrediẽs penetrauit:et in coꝛpoꝛe vi⸗
ſibili mundũ iudicaturus adueniet.idcirco cadaueris ſi

militudinẽ de ſeipᷣo poſuit:quia cadendo p moꝛte p vitã
nos ſtare lecit. E quia ſic nequiter iudicat⸗ eſt vſq;
moꝛiendo caderet ſic cadaueris illius memoꝛia iuſte iu

dicaõtis in omnibo ratio erit. Et per illud cadauer qð in
cruce ſiccecidit. in ſepulcro ſic latuit. erit iuſta repꝛobv/
rum damnatio:pia ſaluatio electoꝛũ.Repꝛolvꝛũ ſiqui⸗
dem.quia cadauer chꝛiſti tanq; pecoꝛis repꝛobauerunt:
vnde repꝛobi dicti ſunt meritoq; damnandi. Electoꝛũ
gutẽ.quia cadauer dilexerũt:et de altitudine in tellectuſ
ad hunc caſum.vt impie factus eſt ab impijs:pieq; tol⸗
leratus a iuſto: velut aues alte volates credendo humi⸗
liter deſcenderut. Qð quia ſicut eſt ita crediderũt.ſicut
crediderũt ita dilexerũt atqʒ imitati ſunt: in iudicio ad
cadauer ſed quaſi ad cadauer ad ipm chꝛiſtũ g oꝛificatũ
diuing maieſtate fulgentẽ cõgregabuntk electi. Inde p/⸗
tinus dicitur Vbicũq; fuerit coꝛpus:ibi cõgregabunt᷑
et aquile ꝙulguris ſimilitudo p repꝛobis et electis eſt
poſita:coꝛpoꝛis et aquile tm̃imodo ꝓ electis ſidelibus eſt
adiecta. Quoniã qui nõ ſuerũt cõgregati per vnitatẽ ſi⸗
dei ad cadauer ſicp hominib⸗ paſſum:in iudicio nõ con
gregabunt ad chꝛiſtuʒ in ſua potentia gloꝛioſum. Sed
cõgregabunt᷑ aquile ili fideles dumtaxat qui viuentes
in ſeculo in ꝓpꝛia vel in alioꝛũ fide altitudinẽ mentis di
miſerũt:vſqʒ in terrã qua iacebat cadauer,.ſe aĩo tranſſe
rentes. et odoꝛati ſunt hanc carneʒ ad illã venientes ad
eſcam.quoniã caro ſua vere eſt cibujs: et lambuerũt ſan

bcelo pperam extitit iudicat?. Gulgur cjõ

ſeptimus

guinẽ eius qui verus eſt potus Poꝛro electi cuius ſunt
carne paſti:languine ſpiritualiter ſatiati.coꝛpus in iudi⸗
cio recognoſcent.ad ipmq; ↄgregabunt᷑: q in terris p
ſiti dilexerunt.ꝑ quod ſaluati ſibi gratias referũtSGed
nec tñ̃ ad eum cõgregabunt᷑ ſub celo.vbi velut agar
irradiat:ſed in ſuꝑna patria vbi imperpecuũ regnat. El
tuma ſimilitudo de cadauere fuit et deaquilis ꝓ electis
nõ pꝑalola:quoniã coꝛpus chꝛiſti ob hoc xoluit eſſe cada⸗
uer. vt aquile vicz electi ad eũ in hac vita cõgregatiꝑ ſi
dem. cõgregarentur in patria ꝑ infallibile viſionem. et

hic eſt finis cheiſti omniũ coꝛpoꝛali actionũ: qui neec·

ſet niſi coꝛpus eius cecediſſet in cruce ogregemur ita
q;ad cadauer et de illius carne paſſa c templatiue paſca
mur. aſpicientes aquilino viſu in guctoꝛẽ ſidei.cõſum⸗
matoꝛe leſum:qui ꝓpoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem
omni cõfuſione cõtempta.Oi aquile intellectuales ce
li ſumus.ſi renouari vt aquilexolumus: accedamus ad
puius cadaueris eſcã- Ecce alte pendet in ligno. ſub ce⸗
lo paſſus eſt:in terra defirus eſt ſtipes vbi eica diuini c
daueris pendet.Nõ alta ſapiamus:ſed cõſentiamꝰ⸗ hu⸗
miliati cadaueris.Nõ decerpamus carnẽ eius dentibo.
quia nec ad rem huiuſcemodi inuitamur ſed ad cõmu⸗
nionem paſſionũ eius:et hoc fiat gaudiũ ſpiritualiũ aq̃⸗
larum. Inquit enim ſcriptura. Cõmunicantes chꝛiſti
paſſionibo gaudete.Dꝛoinde qui cõgregant᷑ ad coꝛpus
fide et imitatione qð in cruce cecidit:congregabunt᷑ ad
coꝛpus qð a moꝛte ſurrexit chꝛiſti vicʒ.ad quem in iudi
cio electis omnibus cõgregatis ipᷣe repꝛolovs detruget
De ſimilitudine temptationis ad cribrationẽ. et ele
ctoꝛum ad triticũ.fm lucã tm̃. 2 2 Capim xXxLII
Otum chꝛiſto erat antiqui hoſtis deſideriũ ma
n lum et inſatiabile ad tẽtationes pſecutiones de
ceptiones atq; moleſtias fidelibo inferendas:et
in quas velit includere anguſtias ipᷣe cognouit. Pꝛoin⸗
de aploꝝ verticẽ quẽ pꝛefecerat. puidũ facit erudiẽs illü
et omnes in illo. ponẽs ſimilitudinẽ ᷣm quẽ impꝛolvs
pꝛedo cupit inferre iacturã:dicẽs ſimoni petro. Simõ
ecce ſathanas erpetiuit vos vt cribraret ſicut triticum.
ego aũt te rogaui vt non deficiati fides tua:et tu ali⸗
quando conuerſus cõfirma fratres tuos Huiuſcemo
di ſilitudo pſtringenda eſt: ꝓ ſathanas ſicut triticũ ve⸗
lit cribꝛare nideles.Triticũ recolligitvt in hoꝛreũ con⸗
greget:quod vbi de tritico et ccanijs agitur. quid inſi⸗
nuat clare diſſerit᷑ Mer cribratione wro diſpergit nõ
vnũ foꝛamen ſed ꝑ pluracribri foꝛamina:et p quandaʒ
violentiã cribri crebeius agitantis.ſepe triticũ eleuatur
in gera. Unionẽ habet fides in fidelibo chriſti: ad quoꝛũ
diſpſionem ſathanas operat᷑ vt auellat a fide.vt nõ ve⸗
lut triticum cõgregent᷑ in hoereũ.ſed wlut diſperſi eta
chꝛiſto diuiſi trudant ppetuo in infernũ.Nulla perſe⸗
cutio damnoſioꝛ:qᷓ; cum quis excidit ꝗ ſ .Mil emm
Tẽmanet oferis.vbĩſides iñ homimibo deſicit. ꝓpterea ſa

thanicã intentionẽ ſaluato⸗ petro denunciat:qui a chꝛi⸗

ſto eccleſie ſue p̃poſitus factus erat. hac intentiõe dia
wlus ſedulo et pꝛima bella ſuaſq; actiones cõtra fidem
oꝛditur.ſed nec de ipo laudabilis poſſet eſſe victoꝛia:ni⸗
ſi chriſtus p nobis ex aduerſo cõſurgeret. Chriſtus eſt
qui tuetur fidẽ in hominibo quã plantauit.ipᷣe decertat
ꝓ nobis aduerſus ſuggeſtiones ſathanicas.iple facit e⸗
bullire dialulũ de coꝛdibus hominũ cum acute impu⸗
gnare nitit᷑ fidem credentiũ Nam et cuʒ inter filios dei
affuiſſet ſathan.qui iob ſuis ſucceſſib inuidebat:de ſide
rans in eum manũ ꝓbationis extendere.nõ fuit cõpos
quanqᷓ; auſus et anxius in euʒquicqᷓ; inferre moleſtie.

Bub ꝓtectione q pe dei omnis ra cõſtituta eſt.

Ve ſimilitudimbus

que a potentioꝛi wriari nequit:niſi qtum ipe permiſerit
Veruntñ cum ſathanas explendiin iob ſuũ deſideriuʒ

licentiã accepiſſet:ſemꝑ ita moderationẽ ſue poſteſtatis

accepit ne tm̃ lederet qᷓ;tum vellet. Et cũ dei gmittente
licentia iob expoliaſſet omnibo bonis. oꝛbaſſet ſilijs.car/⸗
nem eius ex vlceribo fetere feciſſet.et ſaniẽ ex omnibus
membꝛis ſcaturire.vt etiã teſta raderet:tandẽ vt aiam
eius ſeruaret in pꝛeceptũ accepit · Sedes quixpe ſidei
firmioꝛ pꝛeterq; in anima hoĩs ad meritũ reꝑirę nõ po/⸗
teſt. Neq; virtus que a cõtagijs purgat.que tuetur a vi
cijs.que in anterioꝛa pgreditur:alibi q; in anima locuʒ
habet. Et aĩa iuſti ſedes eſt ſapientie. Et ſapiẽtia nobis
expediens chꝛiſtus eſt:qui nobis et ꝓ nobis a deo ſapiẽ⸗
tia factus eſt. Quamobrem animam in manu poteſta⸗
tis aduerſarie nõ cõcedit.quanq; et tpalia et coꝛpus p/
mittat ſexe dexerdi et moleſtijs agitari:miſi ſemetipam
veſlit iuriſdictioni ſathanice mancipare Juſtus erat iob
ꝓptereã dñs eius animã ſathanicis voluntatibo nõ tra⸗
debat.Nec quempia iuſtũ in eius manibo in aĩia derelm
quit:iuxtaã illã ii pſalmo ſententiã. Cõſiderat peccatoꝛ
iũſtum et querit moꝛtiſicare eũ:dñs aũt non derelinqᷣt
eum in manibuſſuis.Poꝛro peccatoꝛ iuſtũ cõſiderans

eſt hoſtis antiquus:qui oẽs ſcrutat᷑ rimulas vnde poſ-

49

ſit ipᷣm inuadere.querẽs moꝛtificare eũ æt moꝛte coꝛxo

ris vbi neceſſitate ineuitabili domus eſ rõſtituta om̃i
viuenti:ſed illa gquã homo/ꝓ mala voluntate incurrit:p
lona euitat Dec ſiquide illa eſt:que fidei vere abſen⸗
tia omnes inuoluit.Memini ſalus niſi ex fide: nulłꝰ da⸗
mnatur in fidei veritate. Igit᷑ in hac ſathanas expetit a
chꝛiſto ſuos aplos cunctoſq; credẽtes cirbꝛare:vt id qð
Habet ex mala volũtate poteſtate ꝑmiſſa liceat exercere.
Cui nũqᷓ; eſt mala volũtas:ſed niſi ꝑmittit᷑ nõ adeſt

iniqua poteſtas. Juſte tñ ſibi pmittitur. ad ppbationem

noſtrã ſepe cõcedit᷑:dei miſericoꝛdia denegat Pluris aun

tẽ eſt ꝙ ipᷣe ſaluatoꝛ noſtre fidei tutelã aſſumpſit.Pꝛo/⸗
inde ſubiungit᷑ Et ego te rogaui petre:vt nõ deſiciat
fides tua Luce clarius patetꝙ illa cribꝛatio quã ſatha⸗(
nas facere depoſcebat. erat de fide quã vellet de oꝛibus
ceperire:eque vero nemnini vellet adeſſe. Nouerat enĩ ho
ſtis antiquus ꝙ ad ſuã accuſationẽ diſtrictioꝛẽ efficieba
tur q̃libet chꝛiſtianus:ſi fidei ſacramẽta ſeruaret. Quia
poſtq; decepit humani generis genearcham.nullus ho⸗
minũapud eũ pꝛeualuit.quinõ ad ima deſcenderet:qui
nõ intruderet᷑ in carcerẽ.Aliqui tñ in tꝑe liberandi:aliq̃

in eternũ ſub lege tartarea detinẽdi.hꝛiſtianus ſiqui

dem merito fidei poterat euolare.et ſi nõ ilico ſalteʒ ſuũ
fugere dominatũ.Quãobꝛem aduerſus ſidem inuiſibi
lia bella et ſeua mouet//Cidẽt pamplius iuſtã damna⸗/

tionẽ ſuã cum ſit ſpiritus. exiſtẽs a coꝛpe liber. ſeparata

ſubſtãtia. cognitio ſine diſcurſu.necq; ſuũ tenuit pꝛinci⸗
patũ.dereliquit ſue altitudinis graduʒ.a deo auerſus.
ad ſemetipᷣm ↄuerſus.in infinitũ calamitatẽ deſcendit/
cognoſcẽs coꝛpoꝛeũ et luteũ ponderibaggrauatũ.exo⸗
mni ſe vtiq; imbecillẽ virtute fidei in ſupna poſſe ↄſcen
dere:a quibus a ſeipᷣo male ſuaſus vtiq; deiectus eſt.Ac
ꝑ hoc implacabiliter aduerſus fideles ſpiritus ſathani⸗
ci furiunt. querunt ſemꝑ inuadere:a xpᷣo expetunt poſſe
cribꝛare. Mõ enĩ quempiã de fide tentare poſſunt: niſip
mittant᷑ ab auctoꝛe ſide:omniũ wvnoꝛũ cõſummatoꝛe
ieſu. Et hoc eſt qð ſathanas erpetit a ieſu:cõcutere fidẽ
credentiũ.obſcurare mentes fideliũ/Ged quid chꝛiſtꝰ
pmiſerit.ſitq; ꝑmiſſurus in fidei et ſideliũ cribꝛatione:
penitus ignoꝛamus. Vnuſqͥſq; tamẽ inteſtinũ pꝛelium

ſentit q;tum ſathane ſit cõceſſum. cũ aliquẽ erpedit in

—

fide cribꝛare ed rogat chꝛiſtus patrẽ ne ſimonis fij/
des deficiat.qm̃ cum interrogarent᷑ oẽs apoſtoli.quẽ ho
D— ẽ

—. O0. Ee
„
— — — . »ℳ,ℳ . H J ⸗-
1- 77 + 7* fX. — † 1 - be⸗

—

uidit.quia ſe

ſimul frauderetur ⁊ tunica.neq; fieri pptuiſſet emptio
t

Baluatoꝛis

mines dicerent eſſe filiũ oĩs. et d ipi de ipſo ſentirẽt:

ſolus inter ceteros ipſe rũdit. Tu es chꝛiſtus filius dei
viui. Vnde ſides petri eſt credere ꝙ chꝛiſtus eſt filiꝰ dei.
Cõcuti fides ſepius pᷣt.deficere vere nunq; pᷣt: quoniaʒ
ñilius dei eſt qð credimus. Ipſe hanc ſide plantauit in

coꝛdibo:ipᷣe rogat ne deſiciat in fidelib. Oꝛatio eius ex⸗

audibilis eſt. nubes penetrat:ſemꝑ ingredit in aures do
mini ſabaoth. Et ide eſt qui rogat atq; rogat᷑. Rogat vt
homo:rogat᷑ vt eus.Et ipe homo deus.Hon ſtat nides
cuiuſq; virtute credentisg: ſed ſtat virtute dñi fundato⸗
ris. M deficit fides:ſed fidei ſepe qui fuerũt fideles de/
ficiũt:aut ad ipᷣaʒ nõ veniũt.Nemo ſibi arroget fuiſſe ſi

gei ſtabilimentũ:ne fideſ deficeret aut eccleſia deperiret

Nemo alicui ſanctoꝝ tribuat fuiſſe dei ſuſtentatoꝛẽ. ne/⸗
q; ſua virtute neq; ſciẽtia:ſolus eius ſuſtentatoꝛ eſt chꝛi
ſtus. Stat edificiũ omne in alta ſubuectũ fundamenti
virtute:nõ erecto pariete. De omnib aplis dicebat ie⸗
ſus. Ecce ſathanas expetiuit vos vt cribꝛaret. Seg ſoli
petro dictũ eſt. Ego autꝓ te rogaui petre:vt nõ deficiat
ſides tua. Quid eſt ꝙ oẽs expetunt᷑ivt ꝓ ſolo pꝑetro roga
tur: Omnes vellet diabolus ſubuertere: ſed vna eſt n⸗
des a qua vellet auertere. Illa fiquidẽ eſt cõfeſſio petri:
pꝛo qua rogat᷑.nõ ſolũ ne in petro.verũ etiã ne in omni
buüs ſides et cõfeſſio petri aliqñ deſiciat. Ei quoq; dicit᷑.
vt cõuerſus aliqñ fratres in illa cõfirmet.qð omnibo di
citur:vt cõfirmẽèt quotq̃t nouerint oĩno imbecilles.At⸗
tamẽ defecit ptinus fides petri:cum interrogatus ter e⸗
um etiã cum iuramẽto negauit.Mõ tñ chꝛiſti oꝛatio fu⸗
it inefficax ne ſua fides deſiceret.qm̃ nõ fides petro: ſed
petrus ſidei pᷣ timoꝛe defecit: cui tenacius poſt chꝛiſti re
ſurrectionẽ adhefit.Nequit deficere.qð eſt tam alta ra⸗
dice fundatũ. MNam et ſi multi rami pꝛecidant᷑ ab arhoꝛe
indefectibilis tñ virtus remanet in vma radice.
De ſimilitudine tempoꝛaliũ ad tunicã ⁊ verbi deiad
gladium. Capim XL.II
SGtendit deus honminib vnde aut ꝓpter q̃d ipᷣa
o tpꝑpalia deſpicerent᷑ ſeu cõmutarent᷑.et niſi oſten
diſſet.ſuꝑuacanea eſſet derelictio terrenoꝛuʒ.et
oĩbus nationibo eſſet miſerioꝛ chꝛiſtiana cõditio. Et nõ
ſolũ cõparatione ſupnox.ſed etiã reſpectu eoꝝ que diri⸗
gunt in ſuꝑna.dignũ factũ eſt ipᷣa terrena deſpicere.atʒ
tpalia ꝓ ſpiritualib cõmutare.Hinc ſaluatoꝛ aplis tra⸗

didit in pꝛeceptũ ꝑ ſimilitudinẽ dicẽs i vero habet

tumicã vendat et emat gladiũ Mer tumicã tꝑalia deſi⸗

gnantur que iubemur diſtrahere. vt emamus verbũ dei
quoniã gladius emptus eſt verbũ dei. Vendit᷑ ſiquideʒ
tunica nõ ↄmutatõne pecunie.ſed amoꝛe celeſtis patrie
Tꝑpalia ſepe ab animo.interdũ a dñio excludunt᷑ et in⸗
tendit᷑ atq; impendit᷑ ſtudiũ verbo dei quod ſolũ dirigit
in ſupna. Nempe in den virigit dei wrbñ. et eripa ade/
ternum regnu iter inquirit᷑ cunus eruditionẽ nõ capit

animusterrenis curis implicatus. Expeditũ et erpedi

ens eſt dei verbu LViberu eſt niec alligat. et in hoc traieitt.

quos pfudit/Et merito gladius appellatus eſt.quia di
idit. quia ſelat. et pfoꝛat et pungit. Sed tunicati fpali
bus iubent᷑ exui. emereq; verbũ. vt expeditioꝛes fiãt ad

ſupna cõſcendere.ad que nullus ſictunicatus aſcendit.
nec viuentes in carne poſſunt diuinis intendere.nec in

terrenis animo implicati Amplius ant indicebat᷑ aplis

vt oĩno terrena nõ ſaperet. nec haberẽt:p quoꝛũ pꝛecot

uo tete h atq; incredibiliter pᷣdicaſſent aliazʒ
vitã iſtius copias deferentes.Pulcre ſaluatoꝛ vendito⸗
ris noĩe nõ donatoꝛis tunicã iuſſit diſtrahi.vt retoꝛque
retur pꝛeciũ in vndentẽ.ne gratis donans pꝛecio iuſto

2

Cr —4
448—— „ ₰
— .

A

—
E 4. — R D* 4—

nium et ꝑ fidẽ in coꝛdibus hoĩm debebãt celeſtia de no⸗? e-

à ,
Srrer Be W — S *
U SL

melioꝛis ſeʒ gladij ſpiritualis:qui tpalium rerũ tunicaʒ
omnino pᷣcellit.Sed quis vendẽs quis emẽs.quod et
quale pꝛeciũ:quid inde reemit᷑ opoꝛtet intendere.Qua
le huiuſcemodi ſit cõmertiũ.libet etia intueri. lendeſ
eſt oĩis puipendens tꝑaliap eternis. Emptoꝛ eſt chriſt⸗
qui in omnibo indigetibus velut egenus emit. Pꝛeciũ
ipa ſpes.que coꝛdibo fideliũ infundi.nam nihul aliu q;
ſpes futuroꝑꝝ pᷣſenter tꝑalia diſtrapendo pcipit᷑. aut ipia
libertas pꝛima nature:qua caruit qui ſtuduit perfuncto
ria aggregare.ac pleonexiam in cuctis cõfecit. Quo pꝛe
cio nõ defoſſo ſed ilico emit gladius ſpintus.verbuʒ ſcz
dei:quo apli germane gladiatores effecti.audientiu coꝛ
da gladiaturi erãt. aliquopꝝ leuiter ? innocue.ſcʒ cõuer/
tendoꝛũ ad fidẽ:aliquoꝛũ ſeue detrudendoꝝ in penam-
In hoc gladio relinquitur peccatoꝛi viuere poſſe poſt la⸗
pſum. Eteni eſau poſt ſurreptam benedictione ꝓ fratre
a patre:vt viueret gladio in reſiduũ benedictõnis acce⸗/
pit.Refugiũ oĩm eſt ad verbũ:et in ipo reuiuiſcit moꝛ⸗
tuus in peccatis:qm ex verbo fides ſicut aplus ad roma
nos dictũ eſaie cõmemoꝛat dicens.Dũñe quis credidit
auditui noſtro: Ergo fides ex auditu: auditus autẽ per
werbũ dei. Poꝛro ex fide infidelis et ois malefidus ho/⸗
mo reuiuicit.qui aliter qᷓ; ꝑ verbũ dei gladiũ.nec ſilen⸗
ter aut declamatoꝛie hominib innoteſcit:quanqᷓ; ipe de
us aliter atq; diſpaꝛiter ipam poſſit infundere.Omnes
virtutes ꝑ verbu credunt᷑.licet poteſtatiue a dno infun
dantur:in quibo animarũ vita cõſiſtit. Ygit᷑ merito di⸗
ctum eſt eſau:viues gladio.Etiã ſi intelligat᷑ ꝙ vir belli⸗
coſus extitiſſet inſpectu moꝛe viuendi.ſed tropico ſenſu
wrbũ dei:in quo pᷣt viuere qui terrenã lyreditatẽ ami⸗
ſit.Animarũ vita verbũ deieſt. Quoniã nõ in ſolo pa⸗
ne viuit homo:ſed in omni verbo qð pꝛocedit exoꝛe dei.
Mõ enĩ ſpirituali vita viui ad meritũ.niſi ꝑ verbũ dei:
qð gladij ſimilitudinẽ habet vt aĩaʒ diuidat a tertenis.
vt etiã cõfodiat inimicos veritatis atq; virtutis.qui ad
uerſus bene agẽtes impoſturas deponunt:et gladiet de⸗
mones qui inuiſibiliter moleſtare nõ ceſſant. Hinc io⸗
hannes ſe vidiſſe teſtat᷑ ꝙ ex oꝛe chꝛiſti gladius ex vtra⸗
qʒ ꝑte acutus exibat:qui pꝛeſtat᷑ fidelibo rei ꝑfunctoꝛie
diſtractõne peracta. . .
De ſimilitudine chꝛiſti ſecundũ iobannem ſolũ./ ſe
Caplin XI. IIII .
Erminũ ⁊ finẽ deus ommbo reb poſuit. ſed va
t rium et nõ vnũ ꝓut invſum deueniũt:quanqᷓ;
omnia que ipe cõdidit a fine quouſq; pueniant
ad vltimũ finẽ.oĩa oꝛdinent᷑:put omnia viſa et nõ viſa
ſenſa et nõ ſenſa.quodammõ ſunt oꝛdinata in vſum rõ
nis et coꝛpis. Ipᷣe aũt homo vtens ad ſinẽ et terminuʒ
vt pueniens ad chꝛiſtũ beatus ſit etiã in illa que oꝛdina
ta vident᷑ ad interpoſitũ ſinẽ cõſtituta ſunt ad deũ.quiẽ
terminus ⁊ finis omnibo rebo ab eterno diſpoſitus.ma
ximie aũt rõnabilib creaturis:quibs ne oberrarẽt vt re⸗
ctius ꝑuenirẽt adiſinẽ beatiſcũ et terminũ cõſtitutum.
eſcendẽs de celis.degens in terris.ſe inobliquabilẽ viã
fecit dicès Ego ſum via Que aut duo ſequunt᷑ſcʒ e
ritas et vita:p ꝓpꝛietatẽ melius qᷓ; ꝑ ſimilitudinẽ diſſe⸗
runtur. Nam ꝓꝛiũ eſt eiusveritas infallibilis et vita in
defectibilis. Via vero nõ ꝓpꝛium eius ſed ꝑ ſimilitudi⸗
nem eius qccõmodato vocabuloin directoͤne moꝛũ at⸗
c beatituchnu er his que imeragrabili a coꝛpe vig fiüt ·
oide qâ viaeſt moꝛu. oſtendes exẽplo. doces verwo
quid agendũ. ante nos pandẽs iter quo ꝑueniendũ am
bulantꝗſequela exigit: ne fruſtra in terris ſe viã ad cele⸗
ſtia fecerit.Nullus deinceps pᷣt ſuffugiũ excuſatõis in⸗
quirere de obliquitate viarũ: ſi chꝛiſtus eſt via. Si eter
num patrẽ cognoſcere wolumus,ſi ad illq puenire ſata⸗

1 rC.n A- r dr.d r.-3

