credant et cõtremiſcant.nemo tamẽ cõtremiſcit ex deo
aut ex ſeipo niſi crxedat eum. Multi wro credunt et cõ⸗
tremiſcunt:ſed nõ oꝑantur ex fide in fide. Sunt et qui
credunt cõtremiſcunt et oꝑpantur:et hoꝛum eſt laudada
et digna cõditio. ð
O interrogatuis ieſus quis eſſet.aſſerit ſe pꝛincipiũ.
ſcom iohannem ſolum. Mapitulũ XXXVII
DNDD nil ſuo agendi docendiq; modo tam nitebat᷑
ꝗ ieſus.q; ad credulitatẽ ſui accire iudeos: quibuſ
piꝛimo credidit eloqa ſua: et alos deinceps. la
ret hoc leetitantibus euaugeliũ.HNuiuſq; rei cauſa reni⸗
tentibus iudeis accienti chꝛiſto.maioꝛes plixioꝛes pꝛo⸗
fundioꝛes diſceptationes qᷓ; exalijs dictis factiſq; inter
chꝛiſtum et iudeos exoꝛte ſunt. Et in iſta diſceptatione
cum demoꝛiendo in peccato incredulitatis pꝛediceretur
eis:vt ſe huiuſcemodi credulitate aſſerant nõ teneri cal
lide de ꝑſona ſaluatoꝛis interrogant Dicebant ergo ei
Tu quis es Vt ieſum ſuppꝛimerẽt ſec interregatio fa
cta eſt: vti ſe a credendo quertere iure vellent. Credenda
ſunt incognita ilia que ſunt omnino inappꝛehenſibilia
excedentia hominũ intellectũ. Te quidem cognouimuſ
et omnẽ cognationẽ tuaꝗʒ:ad quam cognitã nõ eſt oxoꝛ.
tuna credulitas.Homo es vt homo natus.educatus et
conuerſatus es mole coꝛpoꝛis et ceteri auctus et etate
menſuratus. Quis ergo es vt te credamus quem aper
te cognoſcimus: Et cum ieſum ipi ſolum ex parte me⸗
tirent᷑:ipᷣe de eternitate reſpõdit! Dixit eis ieſus.Mꝛin
cipium:qui et loquoꝛ vobis Nõ quero neq; vos venoꝛ
ad fidem quia homo ſum. ſeu ex meo ſtigmate cognito
vbis:neq; ꝙ nutritus aut cõuerſatus vt homo.aut cal
culatus cum tempoꝛe.aut ex his pꝛedico vobis et inter
minatus ſum moꝛtẽ:ſed quia deus cum homine eternꝰ

in tpe vobis fatus:quoniã ego pꝛincipiũ qui loquoꝛ wo⸗

bis. Pꝛimũ quidem in quo creata ſunt omnia:vt ſcri/

ptum eſt. In pꝛincipio creauit deus celum et terrã. Et
pꝛincipium ante qð nibil að in poſterũ iohannes aſſe⸗

ruit. In pꝛincipio erat verbum. Et per reuelationem io

Eeunahen. go ſum alpha et o:pꝛincipium et finis.
Et pꝛincipiũ et oꝛigo vite virtutis et gratie. Ygitur nõ
megꝑ etates apud vos impꝛoba cogitatõne cenſeatis vt
me ſcðm carneʒ de veſtra gente natũ iudicetis:nec aſpi⸗
ciatis etatẽ qua vt homo multis veſtrum inferioꝛ ſum.
Sed cum me interrogatis quis ſim abſcedat tempta⸗

tio ꝓpellatur calumnia· pꝛeſio ſit fides illam reſponſio⸗
ni date:vt nõ moꝛiamim in peccato veſtro. Ego ſum pᷣn
cipium: qui loquoꝛ vobis quecũq; loqueꝛ. Et multa ha⸗
beo de vobis loqui et iudicare. Sed qui miſit me verax

eſt. Mabebat multa ieſus loqun cõtra iudeos:et eo mul⸗
ta quo ipi multum peccauerũt et peccabant:et iudicare
bito tempoꝛe ſuꝑ eos de incredulitate ipoꝛum ad ipᷣm

ex eo ꝙ versx erat ille qui miſerat in cuius auctoꝛitate lo
quebatur. Pτοde dicit. Et ego que audiui ab eo: hec
loquoꝛ: in mundo. Sepe diſſertũ eit ieſum aliud nõ fuiſ

ſe locutum q; quod accepit a patre.Ald cõdemnationeʒ

mncrxeduloꝛũ.et ad cõfirmandum credentiũ ſpem credo
dictum eſt qð verbum eructuauerit veritatis ꝓut dicta
uerit verax pater Et nõ cognouerũt:quia patrẽ eis di⸗
cebat deum Cognoſcere deum patrẽ nõ eſt facultatis
humane:unſite tantũ fidei officium eſt. Tempus tamẽ
quo credendus erat apponit! Cum exaltaueritis filiuʒ

hominis.tunc cognoſcetis quia ego ſum.et a meipᷣo ſa⸗

cio nihil:ſed ſicut docuit me pater:hc loquoꝛ Apit cru

cis miſteriũ futurum in filiũ hominis.nõ in ſilio dei pa⸗

tris ex ſenſu penalitatis:quanq; etiaʒ in illa paſſione dei

flius inſeꝑabili vnione fuerit cum ſilio hominis. Et ex

altationẽ appellat negociũ paſſionis.ꝙ chꝛiſtus eſſet ex

altandus ad penam:et ad moꝛtẽ publice tolerandã tan⸗

; publicus reus.Tunc in tanta toleratõne penarũ.in
tanta abiectione hominis obolendi. in tam ſeua perfidia
iudeoꝛum.in tanta derelictõne a caris a notis in tanta

executione iudicij tam ꝑuerſi deſuper elucidandus erat

ꝙ eſſet filius dei: vt quem iudei negauerãt mundus in
ſenſibilis cõmotionevaria fateretur:et in lege peritia pꝓ
płetis pᷣmoniti quem nõ crediderãt gentilitas teſtaret

Dicens. Elere filius dei erat iſte. Necnon et plurimi iu⸗

deoꝛum poſt exaltationẽ in cruce ꝑ aduentum ſpiritus

ſancti pꝛedicantibo apoſtolis ſunt cognoſcentes in fide
quis ieſus eſſet:a quo eſſet quid loquerert᷑.in qua virtu⸗

te loqueret᷑. Et ideo in illa exaltatione ꝑ cruecem et poſt

illam in cognitiõʒ veniet:ex eo qð adiecit Et qui miſit

me mecũ eſt.et nõ reliquit me ſolum:quia ego que pla⸗

cits ſunt ei ſacio ſemp Secum in ommb actiombus
eius erat deus pater, qui miſerat eum et indiuiſa ꝓtin
erat.eſtq; omnis actio trinitatis. Et ſi dei fil? in aſſum

pta carne derelictus eſi.nõ tamen ſolũ a patre ſe fatetur

eſſe derelictum. q omnino impoſſibile cenſendũ qð ſi⸗
lius a patre ꝑ modicum auelleret᷑.aut quia pater a ſe ſi
lium ſequeſtraret:neq; quod aſſumptum fuit eſſe potu⸗
it phariſeum. Er quoid ſentienduʒ qð pater ſemꝑ,fuit
cum filio aſſumente carnem extempoꝛe ſicut extiterat
in eternitate.necnõ ⁊ filij placite actiones merito enge
bant ſolitudinẽ a patre filium nõ habete:quoniam pla⸗
citum paternã ſemꝑ agebat. O vtinam in membꝛa ta⸗
lis virtus capitiſ diriuetur:vt ne ſoli relinquamur.ſem
per dei placitum faciamus.
Erat diſceptatio inter ieſum et iudeos de wero diſci⸗
pulatu et de libertate quã writas cõfert.ſcoᷣm iohan⸗
nem ſolũ. Capitulum XXXVIII
Onis doctrina et omne quod docetur omniſq;
o doctoꝛ tripharie pᷣſtruitur ad docendoſ.NPꝛimo
vt veniat in ſcientiã:aut credulitatẽ eoꝛuʒ que
traduntur. Secundo in traditis et acceptis maneatur

memoꝛia et affectu:et actione cõgrua. Tercio fructus

oſtendit᷑ Omms enĩ cultus omne ſtudiũ oẽ quodilibet
agon omnis in ſinẽ in fructũ in pꝛemiũ tendit.alias pᷣ⸗

ter oꝛdinẽ eſſent hbominũ intentiones ſimiliter et actio⸗

nes. Omnia quppe ſuo iure oꝛdinant᷑ ad finẽ. Sic qui

dem doctrinando egit doctoꝛ eximius doctoꝛũq; foꝛma

ieſus:vt pꝛimo doctrinando exigeret ſidẽ.exhibita vero

— =- —

h—

rr
ul⸗
e
m.
elo
re
fu
Me
.
dic
odi⸗
ltis
l
.
cu
Pe,
edi
e
fete
an,
gtiin

ethdd

Uan
Gerht
oin
igp
aef
iu
euns
nſite
vinr,
eewo
imit
kph/
bs
henn
lfure

tetdr

Pf
ſen
N/
int
rat
nge
Plul
te
n

un

l
no
be
i
1s
het
5
ſ
i
1
,0

ſde ſuaderet firmitatẽ: et monſtraret vtilitatẽ. Sice;

ſcriptum eſt! Doc illo loquẽte:multi crediderũt in eũj

Igdeo talia loquebatur vt crederet᷑ in eum.et ceditum
eſt:et ſuadendo in doctrina ſeu fide ſuſcepta cõſtantiaʒ

fructũ exponit. Dicebat ergo ieſus ad eos qui ccedebat
ei iudeos. Si vos manſeritis in ſermone meo:vere di⸗

ſcipuli mei eritis.Et cognoſcetis veritatẽ: et veritas li⸗
berabit wos Vos quicredidiſtis meũ audiendo ſermo
nem parum vobis eſſet niſi maneatis in illo:in quo ma

nentes gloꝛia mei diſcipulatus oꝛnabit qui ſoluʒ in au⸗

ditu nõ eſt neq; in ſciẽtia neq; in credulitate cõcepta da⸗
taq; verbis:ſed in manſione per actõnes vt ſiat qð dici⸗
tur ad vicioꝛũ et ad ꝓpoſitum ſtudium.et immanſio ad

perſeuerantiã referatur ne quis repetat qð iure dimiſit

neq; gradum ſigat ac ſi ſufficientiã haberet actoꝛũ.imo
in amplioꝛa ſe poarigat ea cõſideratione quaſi in virtute
nouicius nõ ꝓfeſſus nõ ſibi viſus dignum aliquid egiſj

ſe. Sic quidem manere in ſuſcepta doctrina wrum di⸗

ſcipulũ chꝛiſti facit.cuius doctrina wra.certa ſuauis.ve/⸗

ritatis cognitionẽ pꝛeſtans:quia veris chꝛiſti diſcipulis

datur cognitio veritatis.quoniã chꝛiſtus omne qð do⸗

cet veritas eſt:que cum cognita fuerit cõfert optabilem

ab omnibus libertatẽ. Multis ꝑiculis ſubiacemus ava
rijs maliſq; dominis tyrannice ꝑeſſundamur:a quibus
ſatagendum eſt cõſequi lbertatẽ. Sed ſola veritas eaʒ
largitur ſolisveris diſcipulis ſaluatoꝛis.Scribitur in li
bꝛo beati iob.ꝙ ſepteʒ mala cõſueuerunt homines pꝛe/
mere:a quibus ipᷣe liberandus eſſet. In ſex tribulatio⸗
nibus liberabit te:et in ſeptima nõ cõtinget te malum.
Sn ſame eruet te de moꝛte:et in bello de manu gladij.A
lagello lingue abſconderis et nõ timebis calamitatem
cum ſupꝑuenerit. In fame et tempeſtate ridebis:et beſti

am terre nõ foꝛmidabis. Septem hic mala huiuſmodi

ſerie numerant᷑:moꝛs:gladius:flagellum. calamitas.fa
mes.tempeſtas.et beſtin. WMoꝛs ſepatio a vita eſt. in
quam nequit:ſed moꝛtalem rationabilẽq; creaturã ſe⸗
parat.ne cum vita vera ſocietur.et hec eſt moꝛs ſq; pecca
tum ad moꝛtem.de quo iohannes in canomica ſua dicit

Eſt peccatum ad moꝛtẽ:etiam pꝛo illo dico ne vt roget

quis. Omnis iniquitas peccatũ eſt:et eſt peccatum ad
moꝛtem.Liberat ergo veritas cognita diſcipulos chꝛiſti
a moꝛte peccati et damnatõnis eterne:nõ a moꝛte qua
ſpiritus et caro ab inuicem diſtinguunt. Gladius a⸗
trocem et ineuitabilẽ ꝑſecutionem in ſinuat:in qua ve⸗
ritas tuetur eius alumnũ.nõ vt ne patiatur ſed ne ſuc⸗
cumbat. ꝓpoſita ſibi ſpe in pollicitatione indefectibiliuʒ
wno:um.Cleruntamẽ in bello educitur gladius vt ad⸗
uerſarius obtruncetur:occultũ et inteſtinũ eſt bellum.
Sic eſt gladius omne vicʒ ꝙ a vita que deus eſt ſecat ⁊
diuidit:queʒ veritas depulit. Glagellat lingua nequã
omnẽ hominis bonitate:. Sed pꝛotegit veritas a reſticu
loſis flagellis:oſtendens linguam doloſam nõ poſſe da

re iacturam innocentibo et amatoꝛibus eius.a quo fla⸗

gello ptectus ioſeph in egipto.daniel a ſatrapiſ regis ba
bilonis ſuſanna per danielem a ſacerdotibus falſis. Mec
lingue humane flagellum verberat apud deum. vbi veri
tas ſi teſtis et aduocata eſt tuetux ſibi familiarem ne lu
at falſo ſuppliaum: ſi non inveritate peccauit. Cala⸗
mitas vbiq; adeſt: maxime vacuitas diuinoꝛum bono⸗
rum atq; virtutum.Eleritas autem ſuum nõ ſunt va⸗
cuum poſſeſſoꝛẽ.oſtenditq; vnde poſſit anima noſtra re⸗
pleri:educens in aptum pfunctoꝛie rei defectum. Et cůᷣ
famis nõ panis et vini ſed audiendi verbum dei ſepe af⸗
fuerit veritas tollit. Solent homines alternationes tẽ
poꝛum phoꝛreſcere vt ſi aſpere ſint tempeſtates vocant᷑.
SBeg writas que tꝑm viciſſitudines nõ patitur liberat

de diſceptatiombus do. Balua.

ſibi aſciſcitum: vt cum tempoꝛe qualitatib anime non

varietur. Beſtia terre ſapiẽs antiquus eſt anfractuo⸗
ſe incedens ſuper pectus ſuum in terra:et terra ſq; terre

ni homines ſunt cibus eius.et in ſidiatur calcaneo femi

neo vicz cunctoꝛũ effeminatoꝛũ qui ſunt in terra:vt ſe⸗
cum trahat vbi et ipᷣe perditus eſt. Beſtia terre ideo dici

tur:quia cõtra oꝛtos in terra eſt cõgreſſus eius. De ce⸗
lo quidem fuit eiectus nec locus eius amplius inuen⸗
tus eſt ibi.ſed quoma ipe mẽdax eſt et pater eius vt ſub
iectum ſcriptum eſt:ideo ſola veritas liberata mendace
Liberat etiãveritas:a quibus expetebat liberari dauid di
cens: Libera me de ſanguinibus deus deus ſalutis mee
ſcʒ a peccatis q̃ ſic appellata ſunt. Omnis libertas a ma⸗
lo et in bono:a veritate ꝓcedit.Ald weram libertatẽ nil pᷣ⸗
ter ipam valet. ſic ꝓpheta ait. Argentũ eoꝛum et aurum
nõ valebit lberare eos: in die furoꝛis domimi. Et alius
idem canit. Quia qð nõ liberauit ab indebita culpa: nõ
liberabit a debita pena inflicta dei iuſta ſententia. Sed
nõ intelligebant uidei eſſe libertatẽ miſi aſeruitute.quã
ſolum eſſe ſubiecti coꝛpoꝛis imperio ſuꝑioꝛis autuma⸗

bant Hinc reſponderũt ei. Semẽ abꝛae ſumus:et ne

mini ſeruiuimus vnq́; Quomõ tu dicis liberi eritis⸗
Ingenuitatẽ ex traduce iudei ſibi vendicabant:aſſeren⸗
tes ſe nemini ſeruoꝝ iure ſeu moꝛe ſeruitutis obſequia
pꝛebuiſſe.qua ſi liberandi nõ eſſent cum ſe nõ cognoſce

rent eſſe addictos ſeruituti:ſcom carnis cõſiderationeʒ
ſeipos metientes Reſpondit ieſus. Amen amen dico
vobis:quia omnis quifacit peccatũ ſeruus eſt peccati

SHeruitutem criminis ſentiebat ieſus non foꝛtune:iu⸗

deivero foꝛtune nõ criminis· Et mirum quidẽ ꝙ homo

ſeruus cõſtituatur opationis ſue. cum artifices multa
efficiant.multa homines operentur ad eoꝛum vtiuitatẽ
nõ vt his operibus exhibeãt ſeruitutẽ.Gabꝛicat quis do

mum et cetera talium que in vſum humanũ obuemũt

vt ipᷣa vtiliter ſeruiãt.nõ vt eis a factoꝛe ſeruiat᷑. Qud

i ur in faciendo peccatũ factoꝛ cõſtituitur ſeruus eiuſ

uius eius:Qò nõ eſt. Peccatũ enim neq; naturam

neq; ſubſtantiã neq; aliquam entitate habet. Homo na

tura eſt. ſubſtantiã habet et poſitiuũ eſſe.quomõ ſeruiet
ei qð nõ eſt: Quale dabit ſeruitutiſ obſequiũ. In quo
miniſtrabit. Git peccatũ.pꝛeterit actio: remanet factoꝛ.
Igitur eius qð eſt ad id qð non eſt.que poteſt eſſe con/⸗
uentio ſeruitutis: Patrona enim ſententia ſaluatoꝛts
pemptus eſt negari nõ poteſt:vt dirxit ita eſt. Quoniaz
qui facit peccatum ſeruus eſt peccati. Id vero d xerim
cum ex mala voluntate actio mala pꝛouemat:que et ſi

tranſeat voluntas tamen mala cũ actione malanõ tran
ſit:remanet quideʒ cui male imperanti homo ab ea peſ⸗
ſundatus in multis ꝑuerſis actiomibus ſeruit:miſia ſu

perioꝛi poteſtate per gratiam liberetur. Mecnõ ex eo ſerꝰ-

uus a ſeruando dictus.qõ captus a culpa ſeruet᷑ ad pe⸗

nam:velut depꝛehenſus in furto vſq;auo iudexp tribu⸗
nali ſedeat in carcere ad patibulũ reſeruatur. Et in bel⸗
lo captus ſeruatur quãdoq; in obſequio capientiũ aut

in vinculis quouſq; redimatur. Eadem imagine capt?
in bello vicioꝛum ad ſuppliciũ omnino ſeruatur:niſi ſuf

ficiens redemptoꝛ adueniat. Etiam eo intellectu pecaa
tum faciens ipius cõſtituitur ſeruus.qð ex peccato anꝰ-

ttiquo peccatoꝛi ſcqʒ diabolo mancipatur niſi liberet quive

re fillus eſt. Pꝛoinde ſequitur. Seruꝰ nõ manet in doo
mo ineternũ:ſilius manet ineternũ. Si ergo filiusxos

liberauerit:veri liberi eritis. Quanqᷓ; peccati ſeruus alio
gquamdiu viuere videatur tamẽ demũ eiſciendus eſtin
infernum. niſi ante vite terminũ cõuerſus ad veritatẽ

dei filium liberetur qui ſolum pꝛeſiare poteſt homini⸗
us libertatem:Nam ſic ſcriptum eſt.et rerũ enti⸗

Aitber vndeamus

coret. A quo quis ſupatus eſi huius ſeruus eſt. Supe⸗

xatus a ſuperioꝛe iugum a ceruice nõ poteſt excutere: ni

ſi ſuperioꝛ alius eruat a tyrannide ſuperantis. Supat
nos dialulus nõ nobilitate nature qua homines incun⸗

ctanter excedit:nõ potentia q;uis maxima ſit.nõ ſapien
tia quanq; pfulgeat.ſed cum in ipᷣo cõgreſſu volũtas no

ſtra molleſcit abicit arma data in natura.et gratia: cum
ſe auertit a ſuperis in ima cõuerſa. Per auerſionẽ a deo
a dialulo ſupatur homo. Non ſuperaret᷑: ſi ſe teneret ad
deum. Inſuperabilis eſt qui ſibi ex toto adheret:et in⸗
uincibilis ſibi vnitus exomni ſe in omni loco et tempo⸗
re. Nemo ſubiectoꝛũ aggrederetr᷑ militeʒ ad latus impe⸗
ratoꝛis cõſpectum erxiſtere.Omnis quideʒ creatura re⸗
pꝛoba et accepta: inuite aut voluntarie deo ſubijcit. Co⸗
gnoſcunt ꝓtinus aduerſarie poteſtates homine dicatuʒ
eoet deditum ditioni eius et quam graditur viam:eo
videlicet quo eam etiam per modicuʒ ſuggerendo non
poſſunt inflectere in alteram partem. Ac per hoc nõ ſu⸗
perant nõ equantur: inferioꝛatur omnino ſuppoſito er

federe virtutum ⁊ obſeruantie iuſſionũq; ſupꝛeme do⸗

minanti.Eeruntamẽ ſua voluntaria ſuccumbentia ſus
peratus:ſolum per filium poteſi cõſeqin hbertatẽ. Su
um quipe eſt in ſeruitutẽ venire:ſoli? filij eſt a peſſun⸗
datione huiuſcemodl liberare. Quamobꝛem dictũ eſt.

Si filius vos liberauerit:vere liberi eritis. Attamen ie⸗
ſus affirmando generationẽ: impꝛobat iniquitatem di⸗/

censl Ocio quia ſilij abꝛae eſtis. Sed queritis me in⸗
terſicere:quia ſermo meus nõ capit in vobis Hoõ inſi⸗
ciatur ieſus:imo aſſerit id dictum iudeoꝛum. Semen
abꝛae ſumus. Seuiciam et iniuſticiã eoꝛum arguendo
aperit. eo ꝙ teſtatur eis necariã voluntate et impigram
ſollicitudinẽ ad inferendã necem: ſubdens cauſam per⸗
uerſe incapacitatis.ſcʒ ꝙ ſermo eius non capiebatur ab

eis.qui captus cepiſſet ad bonum capientes.et inſtruxiſ

ſet ad virtutẽ:vt moꝛtẽ iuſti nõ tanta inquietudine ve⸗
narentur. Omnia mala ꝓueniunt nulla bona fiunt ab
incapacitate diuim ſermonis: quo qin eruditi nõ ſunt:

ſemper ꝑperam et nil rectum agunt. Aduertendũ poꝛxro

ab ieſu in id tendit iſta contentio vt eos filios dialvli
eſſe cõcludat:ad id vt per dei filiũ ſatagant liberari. Dꝛe
fert tamen ſeipᷣm vt ex ſua iuſticia eos iuſte poſſit argue⸗
re:atq; aberroꝛe reuocare Ego quod vidi apud patreʒ
loquoꝛ:et vos que vidiſtis apud patrẽ wſtrum facitis
Dꝛo ſe de deo patre dicebat. pꝛo iudeis de patre dialvlo
oquebatur: apud quẽ didicerunt mala que fecerãt et qᷓ

facturi erant Reſponderũt et dxerũt ei. Rater noſter

abꝛaam eſt Bepetunt quod dixerunt Dicit eis ieſus.
Siſ filij abꝛae eſtis: opera abꝛae facite Ad wram ſilia⸗
tionem ſpectat eſtq; iuſtum iugum impoſitũ collo eius.

vt imitetur irrepꝛehenſibilẽ et optime vite patrẽ gene⸗

ratione vel carne: et degenerare cõuincitur qui nõ facit.
Affirmat ieſus abꝛae bonitatẽ vt cõfundat de ſua gene⸗
ratione nequiter gloꝛiantes Nunc autem queritis me
interficere:hominẽ qui veritatẽ vobis locutus ſum quã
audiuia deo. hoc abꝛaam nõ fecit Arguẽs iudeos abꝛa⸗
amq; cõmendans:ſe vxrum hominẽ et dei filium cõſite⸗
tur. Queritis interſicere hominẽ nõ deum: nõ enĩ erat
is niſus in deum ſummũ.Et wrus homo exiſtens diui⸗
num faciebat alloquiũ:vt dei filius de his que audiuit

a patre. Effert laudibus abꝛaam:nmunqᷓ; in wrum et iu⸗

ſtum hominẽ per iniuſticiã fuerit debachatus. Nec ob⸗
ſtat ꝙ geſſit in liberatõne loth ſubſtantieq; ſue. vt ipſe
fuerit minoꝛis virtutis:vel nunc infringatur cõmenda⸗

tio ſaluatoꝛis. quoniã aduerſus craſſatoꝛeſiniuſte.iuſtũ
eſt arma mouere: opꝛeſſumq; vi erige a nequiter oppꝛi

mente. Intendit ieſus cõtra iſiosvt ſe deliquiſſe cogno

lios appellauit.ſeom iohannem ſolum.

ſcant Vlos facitis opera patris veſtri De dialvlo aſſe⸗

rebat ieſus illi autẽ aliter aduertebãt Dixerũt itaq; ei.
Nos ex foꝛnicatõne nõ ſumus nati:vnum patrem ha⸗
bemus deum Mati ſunt iudei ꝙ chꝛiſtus eos de idola⸗
tria criminaretur:cum abꝛaam nõ negaret ipᷣoꝝ eſſe pa
trem et alium ad imitationẽ obieciſſet. zoinde nitun

tur inficiari obiectum crimen negantes idolatriã: nũ
qᷓ; foꝛnicati ſunt cum lapide neq; cum ligno neq; cuʒ a⸗

liquo metallo ſculpto ſeu fabꝛifacto aut traiecto in ido
lum. Mam et foꝛnicatio a deo appellats idolatria eſt:vt
ſcriptura dicit. NDerdidiſti omnes qui foꝛnicant᷑ abs te.
Ded in vero cultu vnius dei aſſerunt ſe manſiſſe. Nõ

autẽ tunc ieſus ex obiectis verbis in idolatriã intende-

bat:ſed in illam ſeuam ꝑſidiam qua credere nolentes e⸗
tiam ipᷣm venabantur ad moꝛtem. Vnde et recõpingit
eosl Si de pater veſter eſſet:diligeretisvtiq; me. Ego
enim ex deo pceſſi et veni Erat et eſt omniu wnoꝛum
ſiue maloꝛũ vnusverus deus pater.ſed nõ omnes ipᷣm
farrein imitatõnis habebant aut patrẽ pꝛecepti.vt ve⸗
ut paterna eius mandata tenerent. Et boni ſilij diligut
auem patreʒ diligere credũt.Neq; diligi poteſt pater di

lgens filiuʒ niſi et dilectus a patre filius diligat᷑. Hinc

Dicta iudeoꝛuʒ reſponſione ſua reuerberat.Auſi eſtis pa
trem veſtrum aſſerere vrum et vnum deimm:igit imita
mini eum mandata cuſtodite paterna:odite qð odit.di
ligite quod diligit. Yniquitate odit:cur me queritis in⸗
terficere: ilium ſuum ab eterno genitũ diligit. cur me

nõ diligitis qui ab ipo ꝓceſſi in publicum carnẽ aſſum⸗

pturus.etveni in hunc miſerum mundũ Neq; enim a
meipᷣo veni:ſed ille ipe me miſit.Quare loquelã meam
nõ cognoſcitis:Quia nõ poteſtiſ audire ſermonẽ meũ
Negatio ieſu ad ſeipᷣm:ſolũ ſe a patre miſſum affirmat.

Credendi aperit viam:cum de ſeipᷣo pᷣſumptiue arrogã

ter nõ loquitur. Urget ereparlie rõnibus eos. Di
a patꝛe et nõ a meipᷣo vem·ſi aliud nõ loquoꝛ qᷓ; qo au⸗
diui a patre.ſi deus pater veſter eſt quare non cognoſci⸗

tis verbum meum: Ideo nõ cognoſcitis quia equo ani
mo meum nõ poteſtis audire ſermonẽ.quixos erudiret
ad fidem excitaret ad dilectionẽ:oꝛdinaret ad opus.?t

qui omnibus iſte ſermo increpatiuus cõgruit. Si veũ
verum noſtrum dicimus patrẽ:cur nõ diligimus ſiliũ.

Iſgitur diligamus eum. Si ex deo loquitur cur nõ ac

cipimus verbuʒ eius: Ergo accipiamus. Si neutra ſa⸗
cimus:argutio eſt.ꝙ ſermonẽ eius nõ audiuimus aure
coꝛdis intenta:quanqᷓ; coꝛpoꝛalis ſuſpenſa quãdoq; ma⸗
neat. Dum ꝓfertur ad omnia inſtructiõeʒ habet ſermo

chꝛiſti:et efficaciã ad omnia owꝛtunã. Hoc tantũ pꝛi⸗
moexigit: libenter audiatur in queſtionẽ aliquã non tra
iectus. Qðõ ſi auditus in hſitationẽ aut queſtionẽ im⸗

mittitur. eoipᷣo ſuam eſficaciaʒ perdit:nõ in ſe ſed in eis
qui circa eum curioſitate agũtur. ide nõ queſtione aut

indagatione ſubtili:virtutem ſuam operat᷑ in nobis.

Nein hac diſputatõne ieſus aperte iudeos dialvlifi⸗

Capitulũ XXXIxXxæ —
On ꝓdeſt nobilitas generis et paterna vvnitas
n in filios nõ tranſfunditur neq; virtus moꝛe ho
minum aut arw:ũ ꝓpagatur: quoniã tantũ ca/

ro de carne naſcitur.nõ virtus oꝛiginẽ habet ex carne· cu

ius ſolus deus poteſt eſſe largitoꝛ. Ynaniter igitur iu⸗
dei de abꝛaam ſibi gloꝛiã vendicabat: ꝙ de ſuis lumbis
eſſent tradueti ↄtinuata ꝓgenie.Necvalet legittimitas

thoꝛi omni coꝛpoꝛali foꝛnicatione ſemota. ſeu cõuentio⸗
nem nõ habuiſſe cum idolis. patrem aſſerere deum in⸗
ſyrenti pfidie.niſi ab honeſta credulitate pellat᷑. necani
mo iniuſte aut inuidioſe ſeuiẽti. Et velut factoꝛ peccati

— = — — — — — — —

— — — — ————

—

igäͤr
erdi
Pine
ſdsp
kumtn
oitdi
tlisin
curfne
ſuf
enima
meam
nei
ot,
wogi
8. Di
gdarr
Vnoſen
Guoani
tuciter
o
Siri
ſlii
noͤgef
tuſ
gule
Mi
tmo
Pei⸗
tra⸗
ims
res
ene

bliſe

Bitus
eb
ſi⸗
i
bis
ins
in
u
n

eius ſeruus efficitur: ſic imitatoꝛ diaboli omnino ipᷣius
factus eſt filius:Ecce pater creatõnis deus.pater gene
ris abꝛaam:nõ negantur nõ excludunt᷑. Et pater iniqui
tatis ex voluntate paternandi exipᷣo.ex voluntate imi⸗
tandi ex filijs diabolus cõſtitutus eſt.vt ꝓdit infallibilis
ſententia ſaluatoꝛis:cunus ſermone ꝑ inaudientia nega
to edixit Vos ex patre dialulo eſtis. &ũ iudei de abꝛa
am ſe patre iactarent.cuius opera nõ imitabant᷑:vt deũ
verum vnum et ſummũ ad cultum et dilectionẽ faterẽ⸗
tur patrẽ.et aut ignoꝛanter aut certo ſcientia inſiciaren
tur ſe criminari dignos.pꝛeſto ſemꝑ animo ad iuſti mo⸗
tem:ipᷣoꝛum ꝑſidiam atq; ſeuiciam ſic infregit. ꝙ dialo⸗
lus imiquitate iam eis pater tercius factus erat.nõ iure
alio paternandi pꝛeterqᷓ; imitatõne cõplementoq; ſua⸗
rum voluntatũ et in iſta cauſa occidendi eum cui nullo
iure moꝛs domimmari poterat nec debebat. Pꝛopterea di⸗
cit Et de ſideria patris veſtri vultis facere ſſcʒ interſi⸗
cere hominẽ innocentẽ. Omne deſideriũ dialoli aduer⸗
ſus virtutes ſuoſq; poſſeſſoꝛes eſt. Sed qͥd ſi poſſet ad⸗
uerſus oꝛiginalẽ bonitatẽ. Ille homicida erat ab initio
et in veritate nõ ſtetit:quia nõ eſt veritas in eo Ab eſffe
ctu viſibili et longeua exꝑientia ab eo qð eſt homo et ce⸗
do vnde homicidium.inde homicida ſuipᷣius a ſeipᷣo ex⸗
oꝛſus deinde in omnes ſi facultas ſu ppeteret appellatuſ
eſt. Egit tamẽ ꝓut in ſeipᷣo fuit.cum oꝛiginalẽ radicem
humani generis ſuadendo et ſuggerendo nõ violentia
vulnerauit pmittendo decepit in falſitate vertvꝛũ a pa⸗
radiſo et ꝓthoplaſtos et ꝓlem a wrra vita fecit extoꝛres:
homicida erat ab initio. Et iohannes ait.Ab initio dia⸗
lus peccat.Quo ab initio: Quia eo qð factus eſt ex
timplo ſuperbijt:et in illa veritate qua factus erat vt ſe
cum ſuo factoꝛe inherẽdo teneret nõ ſtetit. Acceꝑat enĩ
cognitionẽ veritatis qð vere ex nihilo factus erat:ꝙ ve⸗
re nõ a ſeipᷣo nõ alus ſed ſolũ fecerat eum deus.qð vere
ſtare poterat:ꝙ vere vltrix iuſticia dei delinquẽtes futu⸗
ra erat.qð vere ad eternam beatitudinem factus erat:q;
vere ſignaculum ſimilitudinis diuina acceperat. ꝙ ve⸗
re perfeetionem create nature habebat:quod vere bea⸗
titudo pꝛeter deum non erat.ꝙ vere ab ipᷣo doo dilectus
erat.ꝙ veritas deus erat.ſed in veritate nõ ſtetit:et wri
tas in eo nõ eſt ad alios nuncianda.quanqᷓ; in eo reman

ſit writas naturalis bonitatis:in quã ad auferendã de⸗

ſeruire nil poteſt. Sedveritas nõ eſt in intentione eius
fallere vult fallere nititur.omnẽ auerſionis viam agno⸗
uit:nil ad vecipiendum eius intelligentiam ſubterfu⸗
git. Frenatur autem ne tantum noceat quantum cupit
LCum loquitur mendaciũ:et ꝓpꝛijs loquitur Nõ enĩ
a deo habuit vt mentiretur nec ab alio autoꝛe accepit vt
mendacium loqueref᷑. Qui nõ loquitur auri ſed coꝛdi.
nõ ſtrepens ſed inuiſibiliter cum nõ arcetur virus ſue
mendacitatis infundit:moꝛdens in ſilentio eum quem
a doo ſibi ꝑmiſſum aggredi ſiatuit. Eo vero mendaciuʒ
ex ꝓpꝛijs loquil quia mendax eſt ⁊ pater eius ẽdax
i qm̃ mẽtita eſt iniquitas ſibi:mẽdax omnibus cũ o⸗
mnes decipere velit. Et pater eſt mendacij:quia ipᷣe pꝛi⸗
mus fabꝛicatoꝛ eſt eius.NPater eius.quia ſicut homo/p⸗
le carnis ſatagit vt pater ſit:ſic dialplus agit vt exr men
dacio woſſit filios filiaſue generare. Timoꝛ ergo et tre⸗
moꝛ veniant ſuper omnes.magis wro cautela cum pec⸗
catum patratum eius iugo ſeruitutis colla ſubijciat:et
ſeua perfidia patrem habeat diabolum mendacem men
dacijq; patremqui ſuos filios ſe erudit vt ſimiles ha
beat in culpa.quos tandem conſoꝛtes habere poſſit in
pena. Et ad iudeos ſermo. Iſtum auditis. huius fi⸗
lij facti eſtis huic creditis:qui ſuo mendacio cunctos ve
natur ad moꝛtem Ego autem quia veritatem dico vo⸗

de diſceptationibus do. Balua.

bis nõ creditis mihi gere querulatur ieſus nõ ſua re

ſed audientum damno:eo ꝙ veritatem loquatur nõ re⸗

ceptus ad fidem. Et omnino implacita veritas his:qui
placita ſua querunt. Ideo homini illam dicenti nõ cre⸗
ditur.quia placitis hominũ aduerſa᷑. Poꝛro ex hoc im⸗
placita quia placita humana et terrena nõ recipit: ſed e
regione cõſiſtit eis aduerſatur et ꝑcutit. Gacile autẽ pꝛe
ſtatur ſides ei.qui habet vrbum humanũ:et a cõtione
et a ſingulis fidei gratiã poꝛtat.
De diſceptatione oꝛta ſuper credenda veritate quaʒ
ccheꝛiſtus ſe dicere aſſerebat.ſcom iohannẽ ſolum,.
Capitulum XI. “
Elegebant omnem oꝛbem nebule falſitatis.? te⸗
t nebꝛe inuiſibiles in egipto huius mundi erant
quas ꝓ luce hommes dilexerunt. VUeritas exulabat.mẽ
dacium cuius diabvlus inuentoꝛ et pater eſt.fere in om
nes obrepſerat:vt merito ade filij arguerent᷑ ꝑer pꝛophe
tam. F'ilij hominum vſq;quo graues coꝛde. Vlt quid di
ligitis vanitatem:et queritis mendacium: mnẽ quo
q; negocium ꝑambulabat in teneb:is. Peſſundabatur
a maligno diabolo mundus:vbi ſua opera ferebantur.
Segd in hoc apparuit ſilius dei vt diſſoluat opera dialbo/
li.que ipᷣi ab ipio diſſolin nõ poterant:qui cum venerit
pꝛedicare oꝛſus falſitati et mendacio eius oppoſuit ve⸗
ritatem. Sic quippe refellendꝰ erat. Mõ eſt credita chꝛi
ſti veritas a iudeis:quibus pꝛimo chꝛiſtus illam pᷣdica⸗
uit. Que cauſa que ratio. vnde impꝛobatur quo tergi⸗
uerſabitur. vnde ad nõ credendum poteſi eſſe excuſatio
iudeoꝛum.Foꝛſan peccatum enunciãtiſ. Pꝛoinde ſi pec

catum doctoꝛis in cauſa.nõ veretur ſtare iudicio chꝛiſti:

examini ſe ſubijcere vult. Sedeat ꝓ tuibunali iudex. ve
niant accuſatoꝛes:introducantur teſtes. Querit inno⸗
cens obiectoꝛem:argutoꝛẽ inqiit.MNõ timet agitationẽ
criminalis cauſe:cõſcientia pura. Qui omnes iudicate
poteſtatem habet·arguere cunctoſ poteſt:in huiuſcemo
di verbum pꝛomptus erupit.Quis exxobis arguet me
de peccatoꝛ Si veritatem dico vobis:quare nõ creditis
mihi: Eleritas de ſe lucet:ſeipᷣa placet honeſtis. Eſt ne
peccatum meum interiectum inter veritatẽ et creduli⸗
tatem ne cõueniant.Eſt qui me peccatum cõmiſiſſe co⸗
gnouerit.Quis me arguet de quocũq; peccato. Vbi eſt
aduerſarius meus.Accedat ad me:ſtemus in iudicioſi⸗
mul.Quis eſt qui me cõdemnat.Quam ob cauſam.ſi
nõ poſſum argui de peccato. Equidem eſt peccaꝛe nõpo/⸗
terat neq; velle.Cur nõ creditis mihi dicentixobis incõ
uincibilem veritatem. Sic et in iob de diſceptatõe hu⸗
iuſcemodi pꝛeſagiatũ erxat:qui ſuis impoꝛtunis cõſolato

ribus inferebat.Quare detraxiſtis ſermonib veritatis

cum ex vobis nullus ſit qui poſſit arguere me. Veritati
detrahunt qui nõ credunt:etvt nõ credant falſo inſimu
lant aſſertoꝛem. Tlerum quia ſuperuacuũ eſſetvelle diſ
ſertione verboꝛũ chꝛiſtum reddere innocentẽ.velut ela
riſſimum diem.fulgentemq; lucem. conari facere.ſcin⸗
tillulis clarioꝛem:intendendũ eſt in cauſam. cur nõ cre
ditur ꝓferenti veritatem! Qui eſt ex deo: verba dei au⸗
dit.Pꝛoptereavos nõ auditis:qꝛ ex deo nõ eſtis Om̃e
habens exiſtere a deo eſt:ita vt ſit et maneat qð eſt. Eſt
et alius eſſendi mod a deo vt ſupꝛa illud quod acceptũ
eſt in natura qua ſumus aliquid ex gratia capiamus:in
herentes ei agentes omnia per legem eius:cupiẽtes ſci⸗
re ad actioneʒ cõiungendam voluntatem ipᷣius. Etiam
omnis qui natus eſt ex deo peccatum nõ facit.quoniam
ſemen ipᷣius in eo manet:et nõ poteſt peccare:quoniam
ex deo natus eſt. Et in hoc mameſti ſunt filij dei. et fili
diaboli vt id dictum qui eſt ex deoo verba dei audit.perti⸗
neat ad filios dei:et aduerſum verbum ꝓpterea wos nõ

ALiber vndecimus

auditis quia ex deo nõ eſtis.ad diabvli filios referatur.

Aic per hoc cupiens in hac vita cognoſcere deum audiat

verba dei. cuius cogmitio in ſide cõceditur:⁊ fides ex au
ditu eſt:auditus autẽ per verbũ dei. olens amare deũ
audiat verbum dei:eruditur in illo ad gelum ſcom ſcien
tiam Diſpoſitui ad agones.ad agones ex pꝛecepto atq;
cõ ſilo.audiat verbum dei.ne ſupꝛa ſe indebite raptꝰ in
inferioꝛa labatur:aut rectum greſſum facere ratus ober
ret. Cupidus inſtruere audiat verbum dei: ſine quo do⸗
ctrina et diſciplina ꝑiter ſunt cõtemptui. Sibi cauens
audiat verbum dei docens noxia cuncta cauere. Mullius

ſcientie verba docent. cauere tam noxia. quomaʒ eterna

mala nulla ſciẽtia nouit. nullius homims intelligentia
cõſpexit:et vti de incognitis debitã nõ dederũt cautelaʒ
Se aptitans regno dei audiat verbũ dei:quoniã ad dei

regnum dumtaxat inſtruit dei verbu. Et ſi p omnia ſci⸗
us audiat verbum dei vt ſe veroꝛũuũ amatoꝛe et caſtoꝛum

eloquioꝛũ eſſe de monſtret.et ſi ommmno neſcius audiat
verbuz dei: vt in ipo ad ſcientiã inſtruatur. Et ſi ſciolus
audiat verbum dei.ob qð ad plemtudmẽ ſcientie ſit ac⸗
ceſſus.Necnõ et immici dei audiant verbũ dei:phibens
mimicicias et amicicias iuſtis legibo oꝛdinans. Memo
ſe ab audiuu verlvp dei ſecernat. illud audire inexceptua
te omnes opus habent: omnibo cõgrint. ommũ capaci⸗
tati ſe coaptat.ſine quo nemo inſtructꝰ nemo recta gra
ditur via:nemo vemt in cognitionẽ writatis. Qua pꝛo
pter a ſaluatoꝛe dictum eſt ſivritatẽ loquitur cur ei nõ

creditur. Et cauſa iuſta ſed peſſima ſubrogat᷑. Qui eſt
ex deo verba dei audit. Pꝛopterea ros nõ quditis:quia

ex deo nõ eſtis Quicuq; nõ ſunt ex deo nõ audiũt ver⸗

ba dei. Mala vtiq; cauſa q;uis vera. quoni qui non ex

do ex diabulo eſt per malicia:et ad eum ſpectat ꝑ penam
NMõ eſt dare terciã partem hominũ exadultis: vt ſit ter⸗
cius populus. Unus cæi:et alter dialvli. Qui nõ ex deo
ex dialbolo eſt. qui verba dei nõ ſunt:cuius mandata in
celo pꝛimus ipᷣe cõtempfſit.Auerſa igitur aure ab audi⸗

tu verboꝛum dei fides ad credendũ nõ ſubuenit:cũ ipſa

ſit ex auditu.auditus ꝑ verbum dei. Sicq; dicenti ve⸗
ritatem nõ credit᷑ea multatione futura qua vnuſquiſq;
a veritate damnat᷑.a qua quis ſponte victꝰ aduerſus o⸗
mnia pſeuerat inuictus:a qua muictus a vieijs cunctis
eſt victus· Seg nemo eſt qu ſi vltro a veritate nõ vin
citur:quin ab ipᷣa inuite ſuꝑetur.Aduerſus omnes aci⸗
es ſecurus obſiſtit:qui voluntate litera ſubijcitur veri⸗
tati. Quẽ enim ſponte deditum habuit ab omnibo tuita
eſt:et ſecurum ſtare ante iudicium fecit. Et de eaverita
te ꝓfecto dictuʒ eſt. Scuto circundabit te veritas eius
non timebis a timoꝛe nocturno. Et alibi ſcri ptum eſt.
Hius et miſericoꝛs eſt dñs:et remittit in tempoꝛe tri⸗
bulationis pecata. Et ꝓtectoꝛ eſt omnibo exquirentibo

ſe inveritate. In regnum introire fecit cuſtodientes il

lam.vt ꝓplvta dicit. Aperite poꝛtas:et ingredietur gens
iuſta cuſtodiens veritatem. Ergo vt non arguamur vt
iudei arguti:quia chꝛiſtum nõ potuerũt arguere.audia
mus verba dei vt credamus aſſertoꝛi veritatis. quoniã
q;uis credatur ex verlv:nõ tamẽ fides ꝓpter verbũ in⸗
telligendum aut audiendũ:ſed verbum auditur vt ad

fidem veniatur ei tributã qui loquitur veritatẽ. ui ſcʒ

chꝛiſto talia ꝓferentil reſponderunt igitur iudeiet dire⸗
runt ei. None bene dicimus nos quia ſamaritan? es tu
et demoniũ habes Ypi ſibi teſtes ſunt qð ex patre dia⸗

wlo nõ ex deo ſuntcum audita veritate pamplius ira⸗

ſcuntur. et demoniũ quo pleni ſunt ex quo ſunt a quo a/
guntur. innocentiet inculpabili tribuũt:et extranee gẽ

tis credunt homines inter eos natum. eoꝛũ agente cau
ſam doctrimã ſalutis docentẽ. Nõ excuſationẽ ad obie⸗

cta facit ieſus:ſed negationẽ Reſpondit ieſus. Ego de⸗

moniũ nõ habeo.ſed honoꝛiſico patrẽ meũ:et vos inbo/
noꝛaſtis me Nulla cõuicatio criminoſioꝛ qᷓ; anquẽ de⸗
moniacum dicere.et obijcere alici hoc peſſimũ nomen
cum ſit demoniũ incoꝛrigibile malu.depꝛauata xolũtas
inſat iabilis pꝛedo.infeſtus omniba boms.nõ quieicens
niſi ſupplantet:ommi vidoꝛũ magiſter atq; ſuaſoꝛ. Sʒ
eandẽ iniuriã vicariam chꝛiſto reddiderũt iniuſte:et iu⸗
ſtiſſime acceperunt. Oixerat eis chꝛiſtus. Vos ex patre
Dialvlo eſtis.Nunc iudei reintulerũt.Ettu demonium
habes. Inſiciatur ieſus ſe demoniũ iam habere. quomaã
nulla couentio chꝛiſti ad belial:nec dicta nec facta ſua ili⸗
lam habuere imaginem: ſed aſſerit ſe verbis et moꝛibz
deifoꝛmibus honoꝛare patrẽ.⁊ ſe ab eis dedecoꝛatũ eſſe.
Samaritanũ ſe dici ſilentio pterit. Aut foꝛte quia ſibi
cõpetebat interpꝛetatio noĩs.aut quia hoc er animo nõ
dicebant cum pluries iam faſſi fuiſſent eius oꝛiginẽ et
patriam ſcom carnem agnoſcere:ſed eum eis aſierebãt
aduerſum vt ſamaritanã gentem. Hec ex ambitõnexver
bum increpatiuũ pꝛotulit vt honoꝛari vellet: cũ nõ glo
