gimus. SBel ſequens ſententijs dubijs 7 moꝛi⸗
hus aiam nr̃ᷣam fodit.Alit eni Et vos mundieeſtis ſed
non omies. Quam euangeliſta ſuoꝛum verbox ſupple
mento declarat dicẽs.. Sciebat enim quis nam eſſet

qui traderet eum. Pꝛopterea dixit:nõ eſtis mundi om

nes. Mullus mundatus erat a ſemetipo: a chꝛiſto mũ

datoꝛe mundati erant. Quare nõ omes mundati erãt
Acceptoꝛ ꝑſonaꝝ chꝛiſtus nõ erat. Quare illos et non
illum ꝓditoꝛẽ mundauerat. qui mundare magis indi⸗
gebat ꝓ eo ꝙ culpa turpioꝛ eum fedauerat: qꝛ iam apti
tatus erat ꝓdere dũm ⁊ magiſtrũ. Sed ꝙ iudas mun
datus nõ extitit obſtinatio fuit iude:nõ negligentia ſal
ſatoꝛis. Memimi aufert ſaluato? quam dedit homimib
libertate:nec quempiã violentat ad bonum. HNõ poten⸗
tia violenta ſed ſuaſione ſaluatoꝛ vtitur cum vocandis
atq; vocatis. altioꝛ eſt ſententia omnẽ terrens hu
manum intellectum:qꝛ nihil vult quod nõ poſſit.mhil
pᷣt quod nolit.Ac ꝑ hoc nihil cauſatiue aut occaſionali⸗
ter eſt a ſaluatoꝛe iude progatum. vt ipᷣe ab illo nõ mũ
daretur cum ceteris niſi quig mundationi diuine cum
ceteris nõ conſenſit.imo abiq; ceteris in aio dno rebel⸗
lauit.Zenaciſſima erat macula que mundatis reliquis
rem̃anebat Equaliter omnes mũdatoꝛ mundabat.ſed
cõtumaci mentis audacia ꝑſiſtebat iudas in ſua mali⸗
cia induratus vt inxrentem inuiſibilẽ maculam ſum/
ma mundicia nõ mundaret.Nec dinine herbe fullonice
neq; acrimonie alique valuerũt:vt àmale concepto deſi
ſteret. Quem nec pᷣterijt lauando ieſus,. ſed ante illum
wlut ante alios ſua genua flexit et lauit pꝑedes humili⸗
ter ꝓchtoꝛig. Elide pamplius ineffabile huilitatem do⸗
miniſaluatoꝛis:qui ſui ꝓditoꝛis nõ dedignatus eſt la⸗
uare pedes.qui eum ꝓfunda mclinatõne a ſcelere reuo⸗
cabat:velut ſuppliciter rogans vt deſiſtat a malo.vt in⸗
nocentem nõ ledat:non volens vitare moꝛtẽ quam ve
nerat omnino ſuſcige:ſed vt diſcipulũ quem vocauerat

a diſcximinib mundi quẽ apm nominauit quem vir⸗

tute miraculoꝑ feeit mnſignẽ:cui apoſtolici collegij etiaʒ
pauperem cõmiſit annona quẽ thſaurariũ fecerat obla
toꝛumſc damnatõne ſempiterna pꝛeriperet. ne de vita

N1moꝛteſus puicacia moꝛeretur. ne moꝛs ſuſtinenda ꝓ

R

J omnium vita ſibi moꝛtem generaret eternam. Eregi⸗
one inſpice quanta eſt obſtinatio:quã diuina inclinatio

nõ eradicat. quanta duricia quam diuina manus non
emollit.quanta mentis ſoꝛdes quã lotio diuina nõ ab⸗

luit q;; tenaciter ineret macula:qua diuina cũ lintheo
abſterſio nõ abſtergit. In hoĩm conſideratõem om̃ino
ueniat ad quid pᷣt hũana iniquitas deuenire:vt nul⸗

lis pſuaſionibo ſignis amoꝛibo terroꝛibus pꝑmiſlionibj
poſſit a cõcepto malo conuerti.Miramur obſtinatõem
cayn.miramur irreuerentiã cham.miramur fraudulen
tiam et feritatẽ yſmahel.miramur hiſpiditatẽ ꝓterui⸗

anm eſau. miramur induratõem coꝛdis egiptij pharao⸗

nis:miramur ſciſmata dathan ⁊ abiron.miramur inui
diam fratrum ioſeph. miramur contradictõnem choꝛe
miramur filiũ ecechie contumacẽ. miramur idolatriaʒ
aaron:et ppli pꝛeludentis.miramur ſaulis pꝛimi regis
ſupbiam.miramur abſolonẽ ꝑſequentẽ patrem dauid.
miramur multos pꝛeteritos vtriuſq; populi inclitos ⁊
plebeios turpiter et obſtinatiſſime dvelinquentes. Sed
peccatũ iude quod chꝛiſtus tanta diligentiaconatus fu
it auerterę:ſtupoꝛibus et ammiratõmibo omies penitus
accerſit Sunt nempe nonnulli qui in conceptis ma⸗
lis iude damnati ſectantur inreconuerſo pede veſti⸗
gia:vt omnis ars ſuauiter reducendi argumentis nul⸗
lis inualeat. His ſane timoꝛibo configenda ſunt hoim
coꝛda.crucifigende ſunt mentes.his ſunt aculeis com/
pungendi.ne cum iuda deſcendant in ꝓfundum maloꝑ
et contemnant redire ad eum qin omnes errantes pie
atq; miris modis reuocare non deſinit. Mam ſapientia
dicit. Peccatoꝛ cum venerit in ꝓfundum maloꝑ cõte⸗
mnit. Pꝛofundũ maloꝝ obſtinatio eſt. induratio eſt. p⸗

teruia eſt. deſperatio eſt. cõtumacia eſt. rebellio mentis

eſt. An quod ꝓfundum cum quſpiam venerit: conte⸗
mit deum. contemnit ſeipᷣm. cõtemnit virtutẽ. conte

mnnit gloꝛiam.contemnit et penã.contemnit monitus

ſalutares.contemnit omnẽ ſemitam et compendia re⸗
deundi.Contemnit ſcripturã ſacram et quaſi fabulas
reputat poetaꝝ.Quis nouit quo merito iudas ſic me⸗

ruerit indurari.Quis ſub aliquo dvoctoꝝ pᷣſumat: ſi ce⸗
cidit indas de ſcholis dñi ſaluatoꝛis. Quis de duce con

ſidat:ſi cum via recta iudas errauit. Nulla ex ꝑte chꝛiſti
pꝛerogata eſt occaſio ſiue cauſa.nulla exꝑte coapoſiolo/
rum eius. In reuocationẽ eius omnia decentia chꝛiſti.
miſericoꝛdiã atq; iuſticiã facta ſunt.et non eſt auerſus
animus eius.neq; deleta malicia mẽtis eius. Hec ideo
Diximus vt agnoſcamus ad quantũ pᷣt diuina bonitas
inclinari:vt ꝓuolueretur pedibus pꝛoditoꝛis.et inquã⸗

tum biina iniqquitas indurari pt ommmode peeſentiã
contemneret ſaluatoꝛis, Munc rei geſte osdinem

repetamus. Enumquẽq; lotum chꝛiſtus lint leo quo
erat pᷣcinctus abſterfit:vt ex omni actõne nitiditas ꝑfe

cLta conſurgat. Abſterſit nunc pꝑedes ſcqʒ nros affectus a

maculis:qui abſterſurus erat ſanctoꝝ oculos a doloꝛib⸗
atq; piculs· Moc refert in apocalypſi ſe vidiſſe iohãnes
Et abſterget deus omnẽ lachꝛymam ab oculis eoꝑ. et
moꝛs vltra nõ erit:neq; luctus neq; clamoꝛ neq; doloꝛ
erit vltra que pꝛimo abierunt.Loti erant pedes ſed lin⸗
theo abſterguntur.in deſignationẽ defecate vite.ad de⸗
ſiccandũ humiditatẽ:qua ni ſepe molleſcunt affectus
in ꝓlapſione maloꝝ. Quam molliciẽ exhoꝛrendo pꝛeca
uebat ommpotẽs:cum dicebat ꝑ hieremyam ꝓphetam
bis qui de pplo dei tenebãtur in babilone quaſi captiui.
Fugite pple meus de medio babylonis:vt ſaluet vnuſ⸗
quiſq; aiam ſuam ab na furoꝛis dñi:ne foꝛte molleſcat
coꝛvẽm ⁊ timeatis. Lunc enim molleſcit coꝛ hoĩm atq;

affec:cũ amoꝛe cõtrahimur aut aliq̊ timoꝛe terremur

—.— — —— 2

helinzi⸗
ngb,
linthr
1 nfin
pemul
finh
natöem
udlen
1pteni⸗
Phero
mnrinni
ence
ſlirig
lfni legis
ndornd,
nelioo⸗
Gecl
natusſi
SWas
Ms
le eſi
hentiom,
ſnt vin
anleoun,
unmnle
tupten
1ſapienn
r
tigeſt
Wen
itecont,
tuti
it monins
Hendste
liſrts
nsſemn
netſ
Ndoce
tpteceſf
hrnfo,
tuchii
nenis
eſte⸗
Alonits
Ningvit
i
Nnm
o
noſe
Atns 4
No
Mhines
gwo
ſeslin
o de
fects
opeect
hun
pn
leſen
mot
en⸗

P a
7 Q
„ „820

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

ad malum aliquod pagendum. Sed chꝛiſtus abſtergit
humiditatẽa ꝑedibi.ne nt᷑i molleſcant affectus: vt ſit

virilitas et foꝛtitudo ad exequendũ que veritas iuſti⸗
cia iubent. Eoce abluti ſunt et abſterſi apoſtolici pedes
quos ſic eſſe decebat qui delaturi erant p vniuerſum oꝛ
bem pᷣdicando lauantẽe.vt nõ ſolum homo ſed deus ⁊ ho
mo ab hominibo crederetur:et in ipſo ſicut in doo viuo
et vero ſperaretur et ſuꝑ om̃ia dignius ab omnibo ama
retur. ulta opoꝛtebat fulgere mundicia:qui tam ma
gna tam ineffabilia debebant quaſi aĩalibus bomimib⸗

intonare-Tlere magnũ erat miſteriũ pꝛedicandũ.qñ pᷣ

dicatoꝛes diuina manus lauit atq; deterſit. Vereoꝛ di⸗
cere:ſed pia credulitas et chꝛiſti humilitas atq; ꝓfunda
dilectio me cõpellunt:vt pie credaʒ etiã ſup apoſtolicos

pedes ſua labiaolculando pꝛeſſiſſe:q;uis euangelica no

oauatur hiſtoꝛia. Sed necmmirũ: bumiho:a ci legimꝰ
ipᷣm feciſſe ꝓ nobis. Et neſcio vnde pꝛeterq; ab illa pia
oſculatõne ſit ſumptum atq; mos inoleuerit vſq; in ho
diernũ diem:vt maioꝛes cum lauerint pꝛemant oſcula
in pedibo ſubiectox. Muius lotionis pacto miſte⸗
rio ſaluatoꝛ veſtimenta reſumpſit atq; reſedit: vt no⸗
bis detur foꝛma vite agende vt poſtq; pꝓ pꝛoximo labvꝛa
uerimus ad oꝛnatum virtutũ ꝓpꝛium nos colligẽtes
reuertamur:et reſumamus uüllas actõnes quibo ſoli exi

ſtentes deo placemus.et reoꝛnemus noſmetipᷣos illis

ſecretis moꝛibo quos interdũ ꝓ alioꝑ vtilitate atq; ob⸗
ſequio intermiſimus. Et reſideamus quieſcẽtes in al
titudine nr̃e mentis cum ipſa itinerantes put diuinus
ducatus conduxerit ſiue ꝑmiſerit in ſuꝑnam patriam
in conſideratõe ciuium ſuꝑnox. Et terum delcenden⸗

tes ad abiſſos penales vbi tumultuat tetra famulia ine

iernum male incluſa p meritis. Abſoluendũ eſt inter⸗

dum a laboꝛibo coꝛpus:vt aĩa habeat copiam quieſcen⸗

di ab actõnibo eius. Nam coꝛꝑe implicata aĩa ex toto li⸗
bertatem nõ ſentit qꝛ ex coniũctione nature in illa tra⸗
hitur ad que coꝛpus intendit. Et difficile fit. q inclu⸗
ſum includentis actionib ⁊ motiba nõ intendit. Per
exceſſum eſſet ſuꝑna gratia infuſa deſuꝑ: vbi extoto ab
actõnibo eius natura ꝓhibetur. Et inſtituta natuta aĩa
nt᷑a animat coꝛpus.queod pꝛeter ipam nullis agitur mo
tibus. Quo quieſcente quieſcit hoim ſpũs. et pergit et
agit et loquitur ⁊ ↄtemplatur inuiſibiliter abſq; coꝛꝑis
motib:quod pꝛeter ſpm̃ nõ efficit coꝛpus. Naturã ha⸗
bet ſpũs in coꝛpe poſitus et extra ſpũalibus theoꝛijs in⸗
tendere:qᷓ;uis liberius extra coꝛpus. Sed nõ habet coꝛ
pus aliquid poſſe facere vel ſentire:mſi pñs fuerit ſpũs
in aliquibo ꝑ volũtatẽ in aliquibo pᷣter voluntatẽ ꝑ ſolã
ipᷣꝰ habitatõz. Sʒ oĩno coꝛpis motiboſintendẽtes etiã
virtuoſis quietẽ illo in tꝑe ꝑdiderũt.id quã redeundũ
et reſdendũ ſuꝑ menſam ab eternoparatam ineffabi⸗
lium atq; innumerabiliũ bonox exẽplo dñi ſaluatoꝛis:
qui veſtimenta reſumpſit atq; reſedit. Et eos quos ſta

tus altitudo decoꝛat.poſt actõnes humiles et virtuo⸗

ſas opoꝛtet reſumere que ſunt ſtatus atq; ſtatui accedẽ
ti conueniũt.et re ſidere ſuꝑ tribunal iudicij et cathedrã
doctrine. atq; ſupꝑ ſacnamentoꝝ menſam. Nam patres
veteris teſtamenti hoc idem fecerũt:quod chꝛiſtus mo⸗
raliter iunuit faciendũ.Qm̃ ſi quis ſenſu tipico eoꝛum
hiſtoꝛias indagauerit:et recitante littera nłe fidei ſen⸗
ſum atq; intellectũ contulerit:vel vt cautius dicamus
ex illis ſcripturis acceꝑpit.quod dicimus luce clarius pa
tet. Ypſax vero hiſtoꝛiax ſupplementa etiã plene legẽ⸗
tibus vere demonſtrant. Fecerũt ſiquidẽ hec pattiarche
pꝛimi duces ꝓpłi.iudices atq; reges.qui ſuis tꝑibus ex
ſtatibus atq; virtutibo dño placuere· Et cum reſediſſet
atq; recubuiſſet iterum dixit.. Saitis quid fecerim wo

bis. Quod dictum aut interrogatiue aut conſultiue

unt et agnoſcunt pfundũ miſteriũ qð ipᷣe ad eoꝑ pedes

exercuit. aut exercitat vt agnoſcant:vt ſit ſenſus. Sciꝰ½

tis.hoc eſt ſcire debetis que fecerim vobis. Si factũ il⸗

lius tpis queritur. genuſlexit. lauit. abſterſit. et vt pie

credimus. oꝛis oſcula pꝛeſſit. Unde ad ſcientiã ſuox mi
rabilium opm atq; factoꝝ nos ſaluatoꝛ inuitat. Quid
ergo fecit nobis p eo qð dicit:ſcitis quid ſecerim vobis.
Non pigeat recolere bñficia lonitatis diuine. Creauit
de nihilo cum nõ eſſemus:mihil ei dedimus. et ipe pᷣue

nit nos amando. Cui qmoꝛẽ nõ rependere inicianti cer
tiſſima damnatio eſt. Creauit nõ ad exemplare aliquox

pꝛecreatov. nõ impꝛeſſit in nobis alterius creature ve⸗

ſtigium:ſed ad imaginẽ ſimilitudinẽ ſuam ſcõm aĩaʒ

non ſcom coꝛpus ꝓduxit in eſſe. Coꝛpus vero et aiam
ſcoõm foꝛmã rõnis eterne atq; in vtroq; poſuit:q;uis di

uerſimode ſancte trinitatis veſtigiũ in aia:in memoꝛia
et intelligentia voluntate. Coꝛpuget aia. ſicut omnia
entitatẽ habentia.qꝛ ſunt. quia ſic ſunt.quia ꝓpter ali⸗

quid ſunt.quodãmodo trinitatem expꝛimũt Et memo
ria intelligentie volũtati potentias actus tradidit.et de
bita in quibus terminarentur obiecta. Et aie tradidit
libertatẽ:angelos ad conſoꝛtiũ.cetera vero ad ſubſidiũ
dedit:ircundedit nobis mandatoꝝ atq; iuſtoꝛũ decre⸗

toꝛum ſepes.ne ab ipᷣo efflueremur in vanum. Et cum

effluximus reuocauit nos.cum ſietimus tenuit.cũ tax
dauimus expectauit.factus homo ꝓ nobis.et nobis.et
bumanam naturã deitate decoꝛauit atq; honoꝛauit.nõ
angelos ſed ſemen abꝛahe.imo peccatoꝛis ade ſine pecca
to ſuſcipiens:nam abꝛaham ex antiqua oꝛigine ſemen
erat ade.conuerſatõem fecit inter nos velut homo abſ⸗
q; peccato.et pꝛerogauit exemplũ.Docuit nos via aſcẽ
ſionis in celum:et in montibo ⁊ planicie atq; loco cam
peſtri. In domib in ſynagogis ⁊ templo eructanit ver⸗

ba bona:et ſuꝑnam ab eterno pꝛefinitã doctrinã. Sa⸗

nauit languoꝛes.ſuſcitauit moꝛtuos.dimiſit peccata pe
nitentibus.et ꝑ potentiam quam exercuit in coꝛpibus
qualem aut qua potentian: in animabo ſanandis habe⸗
et oſtendit.mnia fecit nobis:que fecit in ſeipᷣo pꝛo no
18.
rim vobis.HNumiliter natus eſt. nec in ꝓpꝛia ede.cum
quo eſt egreſſa pauꝑtas:vilitas atq; deſpectus.Artiſſi⸗
ma loca inhabitans.qui celoꝝ ampſitudinẽ fecit. Vlagit
creatoꝛ angeloꝝ et beatoꝛũ leticia. Muteſcit factoꝛ diſer
tarum linguax.ſtringitur faſcijs tota faciendi libertas.
Diſpergitur ſanguine iuxta legis ritum:qui ſuꝑ legem
et dñs legis erat. Offertur in templo conditoꝛ templi.
fugit in egiptum ſecuritas angeloꝝꝑ ⁊ hoĩm. Pauet qui
demonũ venerat auferre eeren ea regibo rex re⸗
gum ⁊ dñs dvominantiũ.Eternus a tꝑali faciem auer⸗
tit ꝑ fugam· Tliuit in ꝑegre.qui ſuꝑnam patriam fecit.
HMabitat in domibo peccatoꝝ:domiſicatoꝛ mundi.Alie⸗
na ſtipe ꝑx maternum lucrũ:acu.colu.aut ꝑ paternũ ſe⸗
curi.aſcia. dolabꝛo.terebello queſitũ:ſiue ſtipe captata ꝑ
queſtum vita oĩm viuit. In iudeam rediens:viuebat
pidem. Bapticatus ꝓ nobis et nobis eſt. Dira ieiunia
paſſus:et tentatõnem male audacis ſpũs.? iſcurrens
abſq; ſubiugalibo abſq; curribo et nitidis equis nec niſi
ſemel in terris fuit delatus aliqñ.Tota vita ein s pauꝑp
tatis vilitatis lalvꝛis penalitatis veram geſtab t effigi
ꝓpꝛijs domicilijs ⁊ laribus carens:et teuitas diuituʒet
totentum cõuentus.Nihil mundane dignitatis in ſua
vita cõmiſcens:ne videretur humana potentia ſeculũ
pꝛeſens ad ſe velle cõuertere.Nulli nociuus:omnibus
put in ipo erat placidus ⁊ amabilis erat. Sed neceum

3

Orzie .

Alte memoꝛationis eſt verbũ:ſcitis quid ſee

GG

W NV

Aier

patiebatur humana pteruia. Sellas eathedras ſtrato⸗/
ria tapetia lectoꝑ molliciẽ ⁊K oꝛnatũ atq; veſtimentoꝛuʒ
nunq; legimus habuiſſe. Ceſariem geſtabat incultã. fa
ciem illotam.nec cultui coꝛꝑis intendit aliqñ.cetas pi⸗
ctas aut ſcematibo fultas nõ habuit nec archius clauſa
quoꝝ poſſeſſio denotat ꝓpꝛiũ.et charitati facit iniuxiani
que theſauricare oĩno nõ nouit:nmecclauibo vti. Quic/⸗
quid eſſe potuit hũane atq; mũdane ↄplacentie ſeu de/⸗
lectatõis atq; honoꝛis:a ſeipo chꝛiſtus abegit. Quicq̃d
wro potuiſſet eſſe virtutis ꝑfecte ſuſcepit. humiliatus
vſq; ad eteige pedes.a quibo ſurgens dicit aplis Sci
tis quid fecerim vobis: vtinã ſonet hec vox adhuc in au
ribus nt᷑is:vt ſciamus quid fecerit nobis. Et intellige⸗

batur in illa xoce qð ꝑfecturus ꝓ illis erat ⁊ om̃ibus gẽ

tibus:et ꝓ poſteris nobis atq; ꝙ venturis tranſeuntib
nobis.Pꝛoinde non ſilet illa vox.ſed ſp ab eo tꝑe quo

emiſſa fuit clamauit clamat atq; clamabit Scitis quid
fecerim vobis.Et addendo quid fecerit poſtq;; emiſit eõ
ſecrabat coꝛpus ſuum. Oꝛauit in ſudoꝛe ſanguineo. ca

ptus et ligatus eſt.tribunalibo traditus penis.et a pꝛo⸗
pꝛijs exactus cruciſixus eſt.moꝛtuus ⁊ ſepultus eſt:
reſurrexit ⁊ reuiſus eſt. aſcendit in celũ.et ſpm̃ ſanctum
largitus eſt Scimus ergo quid fecerit nobis.Ac ꝑ hoc

hec ſcientia velit nolit tenet omnẽ hoĩeʒ inexcuſabiliter

atq; totaliter debitoꝛem.Mec ſcientia ſcripta in tabulis
coꝛdis:in lamina rõis in cartha memoꝛie:a pꝑeccatis a⸗
uertit ⁊ innectit virtutib.Mec ſciẽtia dignũ celeſti ma
giſterio facit. Hec ſcientia de diſcolo facit diſcipulũ:et
de diſcipulo qũnq; mgtm. Mec ſcientia ſophiſmata que
q; nõ timet nõ veretur coꝛã regibo loqui:ꝑuipendit ter⸗
renos pꝛincipes.demones terret.ſcholaricat cum ange⸗
lis ⁊ eruit ab inferis.collocat in ſuꝑnis. Hec ſciẽtia que
rit ſollertẽ:petit actiuũ.deuitat ignauũ:gratũ vult.con
demnat ingratũ. Hec ſcientia tũc coaleſcit cũ opib va⸗
cat.tũc ꝑſicitur.cum totũ eſſe nẽm redditur ei qui ſcien
tiam a nobis expedit ſuoꝛũ factoꝑ dicens. Scitis quid
fecerim vobis. Et adiecit Uos vocatis me ma⸗
giſter dñe bene dicitis. Sum eteni. Magiſter erat
ſuꝑne doctrine atq; ſabiliũ oĩm:et dñs vniuerſoꝛum.
Tũc ſtatim humilitatẽ ſeruilem ⁊ hũilem ſeruitutem
quam coꝛã ipᷣis oſtenderat:ꝑ ſui comꝑationẽ ad exem/
plum eox factionis intoꝛſit dicẽs.. Si ego laui pedes
vros dñs ⁊ magiſter quẽ eſſe me vere cõfeſſi eſtis:let
vos debetis alter alterius lauare pꝑedes. vt qð fecit de⸗
us ſi pᷣt faciat homo:quod fecit dñs faciat ſeruus.qð fe
cit celi ⁊ terre imꝑatoꝛ:faciat quicũq; terre ſenatoꝛ.qð

fecit excelſus:faciat humilis.quod fecit mgꝗt̃ exequatur
Diſcipulus. Qõ fecit chꝛiſtus nullus dedignetur facere

chꝛiſtianus:vt vſq; ad pedes inclinetur huilitas chꝛiſti
ana:et abluat ſi quis pᷣt actu et theoꝛia ſoꝛdes ab hoĩbo
turpantiũ pcc̃o. Rationẽ humiliũ actionũ etiã
compatõne ſubnexit dicens. Amen amen dico vobis
qꝛ nõ eſt ſeruus maioꝛ dño ſuo.neq; aplus maioꝛ eo qͥ
miſit eum. Siſcitis hec beati eritis ſi feceritis ea VUt
luce clariuſ pateat qð ſuꝑius dixerit.ſcitis quid fecerim
rbis:vt ſclentia reducatur oĩno ad actũ quia nõ btũs
qui nouit ſed qui qð nouerit fecerit. Nam ipſe dñs ſal
uatoꝛ cuius irrefragabilis eſt ſentẽtia nõ dixit.btĩ eritiſ
ſiſcitis.ſed beati eritis ſi feceritis.Ad actõem monet⁊
ad vitã agendãa verbis et factis inuitat dñs ⁊ magiſter.
Actiua ſcientia quã dicimus chꝛiſtianã fructificauit ex
actu aut ex dulectõe ipius ⁊ agendax ꝑ ipam:ſi ꝓbabili
ter deficit agenda potẽtia.q;uis etiã ſint aĩe pᷣter coꝛpus
multiplices actões.ſurſum ferentes agentẽ: que pᷣter
coꝛpus ptinere pñt ad iſtaʒ ſententiã ſaluatoꝛis que di⸗
cit:btĩ exitis ſi feceritis ea. Sũt enĩ aliqua ſcienda que

terciuſdecimus

in actionẽ nullo modo deueniũt nec deuenire iubentue

aut cadũt ſub cõſilio factõis.Aliqua vero ſcienda in acti
onẽ᷑ veniũt ex pᷣcepto:que in actũ nõ deducere fabꝛicãt
in gehennã pallentes atq; teterrimas ſedes.ſed oꝛdina⸗
re in actũ lucidas parãt ſedes.Aliqua vero veniũt ercõ
ſilio:que ad actionẽ inflectere ad altioꝛes edes ſubue⸗
huntur actini. Vnde ðↄꝛ. beati eritis ſi feceritis ea.n
actionẽ nr̃am nullo pacto venire debet ſciẽtia miſteriox
cei:et altiſſimoꝝ oꝑm eius que opatus eſt abinitio vſq;
in pñs.et oꝑabitur vſq; in futurũ:quã habemus ꝑſidẽ
Ecientia vero mandatoꝝ dei ⁊ 9ↄſilioꝝ ⁊ moꝛũ pioꝛum
debet oĩno venire in actũ vtriuſq; hoĩs aut ſolu alteriꝰ
reliquo in oꝑe ſuccũbente. Manc ſcientiã expetiint ſalo

mon:vt in ea ipe fieret laboꝛioſus atq; actiuuſ. Inquie

enmĩ. Mitte illam ſapientiã de celis ſanctis tuis:et a ſede
magnitudinis tue:vt mecũ ſit et mecũ laboꝛet vt ſciaʒ

quid acceptũ ſit coꝛã te omni tꝑe. Ecit enĩ illa oĩa ⁊ in

telligit.et deducet me in oꝑib meis ſobꝛie.et cuſtodiet
mne in ſua potentia ⁊ erũt accepta opa mea.Que verba
ſiquidẽ ad intellectũ veritatis relata.ſcientia beatifica

Vetitur que tũc beatificat cũ deuenit ad actũ.Nam the⸗

ſaurus abſconditus et ſcientia abſcondita.que vtilitas
in vtriſq;. Mon ſolũ aũt abſcondita eſt ſcientia ſi nõ do⸗
cendo effunditur:ſed abſcondita eſt ſi nõ fit moꝛale qʒ
ſcitur Tleruntñ qᷓ;uis de ſpũſſancti licentia etiã ſeruata
littere veritate ad multa diſſerẽda in ſcripturis ſanctis
ex vna ſcriptura poſſit intellectus libere ⁊ vtiliter ꝑua⸗
gare.applicatã tñ locutionẽ in omnibo ſcripturs opoꝛtʒ
pintendere. Mam ſic ſaluatoꝛ de ſcientia hũilitatis vi⸗
ſus eſt diſſerere que in aĩo ⁊ in oĩibus actõibo eſt ſuo exẽ
plo ſeruanda. Pꝛemiſerat enĩ. Exemplũ enĩ dedi vobis
vt queadmodũ ego feci vobis ita ⁊ vos alijs faciatis:qꝛ
nõ eſt ſeruus maioꝛ dño ſuo:neq; aplus maioꝛ eoqͥ mi
ſit eum. Mos ſerui ipe dñs:nõ homo purus ſed deus et
homo verus.nos moꝛtales ipe immoꝛtalis.Nos ex ni⸗
hilo. ule ab eterno. Mos miſſiille vero mittens. Nullo
igitur tumoꝛe coꝛdis.nulla reputatõne ꝓpꝛie mentis.
nullo pauoꝛe rumoꝛis.nullo pauoꝛe foꝛinſeco retraha⸗
tur aliquid agere ſeruus vbi dñm pꝛeuium habet:neq;

Diſcipulus dedignetur mmgim ꝓſequi pꝛecedentẽ:neq;

ñilius pꝛeeuntẽ prem vbiad bonũ atq; virtuteʒ iter eſt
atq; gradatio.Neq; creatus ex nihilo et ex ſanguine di⸗
unno redemptus:nullis interpoſitõibo reuerſetur ſequi
hoĩem deum.pandentẽ iter ante nos:ſiueꝑ planuʒ aut
pfundũ:aut altum aut aſperũ aſcenſum ad virtutẽ ſe⸗
ctandam ⁊ conquirendã immarceſſibilẽ gloꝛiã:quã re⸗
pꝛomiſit chꝛiſtus diligẽtibo atq; ſequentibo ſe. Supbi
re diabolicũ viciũ eſt:nõ ſuꝑbire initiũ eſt virtutis Hu
miliari vero in deiectis actõnibo prudentia eſt atq; ſecu
riſſima virtus:nõ hũiliari ad que hũiliatus eſt chꝛiſtus

negacio eſt eius.Abhoeritio ⁊ vilipenſio moꝛum cheiſti

negatio certiſſima chꝛiſti eſt. Satis abhoꝛret. qui ſeque
lam auertit. Cõquerebatur iob de ſua vxoꝛe dicens.Ali
tum meum abhoꝛruit vxoꝛ mea.Alitus cheiſti doctrina
eius eſt qua nos ad hũilitatem agibiliũ moꝛum inuitat
Cuius alitũ abhoꝛret aĩa vxoꝛ:ꝑ fidẽ ſed deſpiciẽs chꝛi⸗
ſti humilẽ infirmitatẽ ⁊ voluntariã atq; infimã humili⸗
tatem. Vlera hũilitas ad quã nos ſaluatoꝛ inuitat
exceptuatõis regulas oino didicit: neq; in paſſionibus
ignominijs.obſequijs.actõibo.moꝛibo publicis ſiue pꝛi

uatis:aliquid exceptuabit aut excluſit aliqñ. Voꝛago in

ſatiabilis eſt hũilitas:in ſe recipiens inſatiabiliter aqua
rum riuulos:turbidos ſiue claros· Equanimiter ſplen
dentia ⁊ vilia ſuſcipit ad agendũ:cum infallibilis pꝛece⸗
otoꝛis nouerit voluntatẽ. Oneriferũ animal eſt humi⸗
itas:ſuꝑimpoſita nõ diſcernẽs.vtrũ deſpicabilitas aut

deen
lin
leg

n⸗
d
nnedi
ſehvi
olt
le⸗
.
h
ſeen
ſs
hoſi.
ne
nn
hikt
chin
nli
ltat
1s

in
s
en
leſ
ni
t

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

pꝛecioſitas ſit in eis. Vera hũilitas ſempꝑ ſibi ſecurita⸗ iße gfecte cudere nõ poſſumus.niſi de miſterio et te l=a

tem aſciſcit.vt inter picula et queq; deſpecta pꝛeeunteʒ
ducẽ irretrouerſibiliter ſubſequat᷑. Vidi canẽ ſuꝑ mer
gentes ⁊ inundates aquas ⁊ toꝛrentes ſequentẽ dñm:
et moꝛti ſe dare ſi nõ potuit ſequi.Et ꝑ ſcenũ ⁊ ſterqui⸗
linia ꝑ aſpera ⁊ plana dñm ſequebatur canis fidelis Ca
nis fidelis hũilitas vera.Qu etiã cum maledictis atqʒ

verberib nõ repetit domũ:appetens quodã inſtinctu fi⸗
gei naturalis magis veſtigare patronũ. Excellẽtia odo

A

—

ratus ſeꝑe nõ viſum ſeauitur quouſq; ſequatur ꝑ ꝓpꝛi⸗
um viſum:et ad vocẽ nõ viſi dñi ſe violentat ad curſuʒ
quouſq; ꝑueniat et in ſiliat in pꝛedã. lerberatus non
minuit fidẽ:nec ceſſat a gubernãtis ſequela. His tipis

j

„

vera hũilitas fit ad chꝛiſtũ.quã ſi ſcimus beati erimus

ſi fecerimus eam.
Ye credimus ꝙ poſt agnum tipicũ ⁊ pedũ loti⸗
p onem ad coꝛpis ſit miſteriũ aduentũ.qᷓ;uis ab
eæęeuangeliſtis aliter teratur oꝛdo illoꝑ q; geſtoꝛũ
rerũ. Sed nec abſurde creditur: ad ſuſceptionẽ tan⸗
ti miſterij ſiue ſacramẽti pceſſerit aplox mundatio. Ex
dit enĩ omni mũdicia pꝛeoꝛnatum feri ſuſcipe talia
ſacramenta volentem. Dicit enim apoſtolus. ꝙ qui
manducat et bibit indigne:iudicium ſibi manducat et
bibit. Magna eſt indignitas:vbi mundatio nõ pceſſit.
Oenſa nanq; paſcalis agni adhuc moꝛe ſolito ſtabat er
ceptis comelſtis. Et pane acimo vino remanſe/
rat ab eſu agni paſcalis:ex quibo chꝛiſtus ſui coꝛpis ſa⸗
cramẽta cõfecit:nec aliunde alius adductus eſt agmus
panis aut vinũ delatũ.Cathinus adhuc erat in menſa
in quo foꝛte intinxit buccellã ꝓditoꝛi poꝛrectã in ſignuʒ
cum ceteris coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuum veriſſimũ daret.
vt iſta intinctio ſcõm aliquos facta ſit eo tpe quo cõſe⸗
cratũ eſt coꝛpus nõ eotꝑe quo comeſtus eſt agnus.vt
iudas a coꝛpꝑis ſacri cõione penitus nõ ſit excluſuſ.Nos
aũt oꝛdinẽ rei geſte aliter pſequẽtes pie dicimus ſalua

toꝛẽ recubuiſſe cũ ceteris apłis in comeſtione agni pa-

ſchalis:vbi ꝓteſtatus eſt de ſideriũ comeſtionis. triſti⸗
ciam paſſionis.vbi de ꝓditoꝛe nõ de perſona diſſernit.
vbi requirẽti iohanni ſoli ꝑ intinctũ panem ꝓditoꝛem
oſtendit.Dheinde lauit pꝑedes oĩm etiã ꝓditoꝛis. Dein
de reſedit ad menſam:et coꝛpus fecit ⁊ ſanguinẽ. et tra
didit omnibo aplis:necdũ ꝓditoꝛ iudas abſceſſerat.qui
etiã cum ceteris coꝛpus chꝛiſti et ſanguinẽ accepit.Nã
buccellam accepit in ſignũ ⁊ oſtenſionẽ ꝓditõis:tpe ſi⸗
ue hoꝛa qua comeſtus eſt agnus.coꝛpus chꝛiſti accepit
ad confirmatõem ſue damnatõis.qñ cum ceteris ſibi
dedit ieſus nõ ꝙ fibi chꝛiſtus ad damnatõnem dederit:
ſed ille ad damnationẽ accepit. Nolebat eniĩ chꝛiſt ipᷣm
obſtinatũ excludere ne ſibi ſoli cognitũ et iopanni cum
ſua excluſione notaret.quouſq; ꝑ manifeſtũ facinus ſe⸗

ipᷣm notauerit.vbi foꝛma pꝛerogatur omibo ne quiſpiã

quempiã ſibi ſoli cognitũ malũ quõlibet notet. auts o

ticipio ſacxamẽti ecludat:ſi alia iura pticipij certa ſub⸗
ueniũt.Non tñ ad cõmunionẽ admittatur: cuius vita
euidenter mala cognoſcitur.et peccatũ ſine delitura pec
cati aſſiſtit in patulo.etiã ſi talis cum multis ad ſuſcipi
enda ſacramẽta cõueniat. Yſto vero celebꝛato ſacramẽ
ti miſterio.cum om̃ibo ſurrexit a menſa.et volentibo hy
mnum dicere ſceleratus iudas abceſſit. Qui tñ ſtetit
quouſq; cognouit ex ſolitiſ:ad oꝛtũ cum diſcipulis ſuis
volente accedere ſaluatoꝛẽ Ad quẽ locum nõad cenacu
lum cum cohoꝛte atq; miniſtris iniquitatis ad dñm ca⸗
piendum acceſſit:quaſi certus de loco cõuentionis dñi
ſaluatoꝛis.Cõtrouerſias que vidẽtur extextu cõſurge
re aut textus qui videntur dirupti ſoluere:qꝛ moꝛibus
quantũ poſſumus intendimus nõ curamus. Ququis

et oꝛdine rei geſte aliquid pꝛetangamus. Mꝛoinde iſta
pauca pᷣmiſimus hoc miſieriũ ſacramẽti: qm̃ alibi de di

uinis miſterijs dicendi oꝛdo coaptat.

Terũ vero cũ diſcipulis ſuis a menſa ſurgens
i hymnũ laudis exſoluit cuius tenoꝛ ſcripture q̊
linguã latinam deuenerit cõmendatus non
extitit. Sed ex hoc mos inoleuit in ſancta eccleſia: vt
poſt comeſtionem a bonis? veris catholicis exſoluãtur
gratiaꝑ debite actões.Acꝑ hoc omnibo expedit indubi⸗
tate fide ſuſciꝑe: multa chꝛiſtus ieſus geſſit cũ aplis
atq; diſcipulis ſuis:que ipi aut euangeliſie nõ manda⸗

uerunt memoꝛie ſcripturax. ſed in vita et moꝛibo ſerua

uerunt. a quibo vſq; in pñtiaꝝ ad poſteros deriuata fue
runt. Mꝛoinde om̃es moꝛes ſanctos atq; honeſtos qͥs
nũe tenet eccleſia ⁊ eccleſiaſtici viri:de quibo nec euãge
lium neq; aplice actões neq; ſacrarum eplaꝑ textus elo
quitur: a chꝛiſti moꝛibo ab aplis ⁊ diſcipulis cuſtoditis
et ab ipoꝝ moꝛibo quos poſt chꝛiſtũ eas ſeruare docuit
ſpũſſanctus:ad nos pobſeruatoꝛes ſuccedentes velut
palueos indeficientiũ aquaꝝ effluxiſſe:certa et pia fide
credamus Scimus ex fide ſcripturaꝝ gełas egiſſe ante

et poſt cibum ad deũ ptem ſaluatoꝛẽ chaſtũ ⁊ hymnũpꝓ

tuliſſe in laudẽ ſed verboꝝ tenoꝛẽ ſcriptura ſacra nõ re⸗
citat:moneſit tñ nobis vt de ommbet ꝓꝑ ommb grẽas
agamus bonoꝝ oĩm largitoꝛi.ſed necad plenum vllo in
tꝑe potuit quis referre nedũ/ꝙ magnis ſed ꝓ minimis
Oſm̃e minimũ magnũ eſt ſi eſtimatur magnitudo do⸗
nantis:et alta mente conſideratur dignatio largiendi.
Oinimũ equatur magnis muneribo ſi donantur a pꝛo
cere:multo magis que dantur ab oĩm archote regnoxꝑ.
Nihil pᷣt dici paruuʒ aut modicũ qð datur a deo. HNinc
eſt ꝙ oĩa nos ad graꝝ actionẽ inuitant. Coꝛpalia ⁊ ſpiri
tualia recepimus et vſum ex eis captamus:et ꝓpꝛie di⸗
uina in humanitate atq; ſacramẽtis accepimus:et in p
miſſione.que nõ vidẽtur eterna. nus ex ſolo ver⸗
bo ſematicauit ſynnas.hymn ex coꝛde ſatiſfecit ex inte
gro.et reſonauit pꝛopꝛietate ſua in aures dñi ſabaoth.
Mymnus ex coꝛde reſponſio eſt amoꝛis. Solus amoꝛ
reſpondet amoꝛi.Nulla reſponſio theſauroꝑ equatur re
ſponſioni quã facit feruidus amoꝛ.Almoꝛis intuitu no⸗
bis collata ſunt cũcta. Nihil in donarijs ꝓcedendo pꝛe⸗
ceſſit a nobis Impenſa ſunt nobis oĩa nõ repenſa. Nog
nempenihil impendere poſſum ſed rependere. Solus
vero amoꝛ dñi theſaurũ habet abſconditũ de quo repen
dat pꝛimo donanti.nõ tñ de condigno ſed de magis pla
cito ſiue grato Nymnuſ coꝛdis qui vere noſcitur amoꝛ
pᷣuenit danda.poſt data ſtatim dantẽ laudibus effert.
Necnõ et ab extra exquiratur ſanctũ carmen cũ hymni
dici coꝛdis plena concoꝛdia. Et vltimi pſalmi dauid ad
laudẽ inuitant.et hymm foꝛnacis triũ ſocioꝝ danielis:
pꝛeoſtendentes ſiue docẽtes de omnibo referre gras et
laudes altiſſimo creatoꝛi.Alcꝑ hoc ſi oiĩm ſaluatoꝛ ⁊ dñs
hymnũ cum aplis dixit ſuo miro ⁊ nobis incognito mo
do:et nos głas ⁊ hymnos ſibi de om̃ibreferamus nio
poſſibili modo nõ curioſe querẽtes quid dixerit.ſufficiẽ
tem ſcientiã habentes qꝛ dixit. Om̃ia eni vrrba que in
ſcriptura ſacra edidit ſpũſſanctus quo etiã inſpirati lo⸗
cuti ſunt ſancti dei hoĩes aut eternitatẽ aut pᷣcepta ſiue
conſilia.ſiue geſta.ſiue futura.fiue moꝛes aut oꝛatões.i
aut grłaꝑ actõnes. aut petitõnes.aut virtutes cõmen⸗⸗
dant. aut vicia vituperat aut terrent. aut ſpem in ſupe/
ris ponunt:aut laudes diuinas exſoluũt. Hemũ vbi de
terminatũ aut ab eccleſia deſinitũ dicendũ aliquid nõ

occurrerit ſeu ignoꝛauerit hymmiſare volens:quicquid

de diuina ſcriptura de ſermonibo vᷣ̈bisdei ſanatdris
4

—p

nti. aut aplice ſiue canonice ſcripture vel quicq̃d pꝛius

in mentẽ venerit depꝛomatur et ꝓ hymno cõputabitur

deo grato.dicẽti ꝓficuo. Intentões enĩ a feruidũ aim
plusq; verba penſat altiſſimus. Etiã intelligit que non

intelligimus. Quo hymno dicto et ſermone

inſtructionum dininarum pᷣhahito.ſurrexerunt dicen
te dño· SGurgite eamus hinc. Et erierunt in montez

okueti. Ercitat oñs impio verbi ſui tepidas hboim mẽ

tes:et ſqualentes virtute miris ⁊ inuiſibilibd modis ſe
pe cõfoꝛtat ⁊ reuocat vigoꝛẽ:quem timoꝛ nondũ a pfe/
cta charitate dimiſſus expulerat. Stabant enĩ apli ve⸗

lut attoniti ex verbis dñi:qð in ꝓximo tradendus eſſet

coꝛpe ſimul a mente pallentes. Pꝛoinde dñs verbũ exr
citatiuũ emiſit dicẽs. Surgite eamus hinc. Qðõ et fa
ctum eſt. Mon dixit dñs ſurgamus et eamus:ſed ſurgi
te eatmnus.Mõ erat dñs conſternatus in aĩo:nec iacebat
timoꝛe cõpꝛeſſus.Nam nulla paſſio veniebat ad eum
niſi ꝑmiſſa venire ab ipᷣo ſqʒ qui a virtute diuina in om
nibo agebatur. Erectus erat animus cius:et ſuſpenſus
ſtabat ad magnificũ opus.Non ſuceumbebat aĩo paſſi/

onibo:quis coꝛpe voluerit plene ſubire. Surgere non
opoꝛtet aui mẽte nõ cecidit. Qui vero aĩo iacet:animo

ſurgat. Et qui coꝛpe coꝛruit de remedio ſibi pꝛouideat.

Qui nõ cecidit pꝛoſtratis audacius loqui pᷣt:et ſollicita
re iacentes.Nõ ergo dñs ad ſurgendũ ſemetipᷣm inui⸗

tat nullũ ꝓfecto nouerat caſuzʒ:ſed ad eundẽ cum alijs
ſe cõnumerat patus ſemꝑ adiuuare in omnẽ ſalutiferã
actionem. Surrexerũt a loco cenaculi vbi noua et ete
ta ſunt pacta. Relinquenda in fine ſunt omiia ⁊ ad mon
tem luminũ indeſicientiũ eſt ꝑgendum. Pꝛofectus ad

potioꝛa virtutũ in oꝑiba chꝛiſti ſemꝑ attenditur.vt poſt

actõnes miriſicas a poſt omnẽ iuſtieiaʒ oꝑm.alta ſecre⸗
ta petamus.montẽ ſq; lucis inuiſibiliter interlucentis

coꝛdibo amicantiũ veritati. Sed nihil relinquendũ niſi
compatõne maioꝝ:nec mutanda ſunt loca ꝓ libito.etiã

ſi diſpliceant vt inepta nt̃is actibo videant᷑.niſi aptioꝛãũ

locoꝝ fuerit ante facta ꝓuiſio. Signũ eſt leuitatis ⁊ in
conſtaãtis mentis indiciũ:dum impꝛouiſe loca mutant᷑.
Nulia mutatio ſit ad minus nec ad equale:ad id vero
qð pluris eſt rõ ſana concedit. Non ſit ꝓceſſus ad equa
les et maioꝛes delitias:ad minoꝛes vtiq; fiat. Nec ame
na ꝓ equaliter amenis aut magis dimittere dixi virtu⸗
tem.imo fragilitatẽ et vicium appellaui.Aſpera wro pe⸗
tere priuata delitijs dixi pfectum. Ciuitatẽ pꝛo ciuitate

domũ ꝓ domo.niſi pꝛo deuitanda noticia.ſine neceſſita
te vꝛgente. cõmutare opus eſt hiſtrionũ.pꝛo moꝛib xe
ro chꝛiſtianitatis eſt virtus. Multã deceptionẽ etiã in
his qui ſe a mundo abdicauerũt in mutatõnibo locoꝛũ

opati ſunt demones:et multe virtutes ab hoĩbus perie

runt. Quoꝝ aliquos deceperũt poſtendentes ſoliditus

bonum.qð nõ rõnabiliter exequẽtes reuocauerũt ad ꝓ
pꝛia.et facta ſunt in reuocatis nouiſſima peioꝛa pꝛioꝛibj
Et occulto ſeq iuſtiſſimo iudicio dei agitur:vt peioꝛ ſit
apoſtata et reſiliens a virtute:qᷓ; qui nõ admiſit ad foꝛ⸗
tia ſiue manus ad aratrum. Et petrus in canonica ſua
dicit. Melius erat illis nõ cognoſcere viam iuſticie qᷓ;

poſt cognitionẽ retroꝛſum cõuerti:⁊ ab eo qð illis tra⸗
ditum eſt ſancto mandato. Mecnõ in plurib actõnib:
hec ſententia locũ habet.Aliquos vagari fecerũt vanita
te videri atq; videndi:cum actibo qui videbantur virtu
te pollere. ſed a veritate pallebant oĩno: et ruinã inuiſi⸗
bilem fecerũt atq; iacturam. Mec potuit eſſe medela:qꝛ

inaniter gloꝛiandi ⁊ fame virus intrinſece coꝛ tuũ infe⸗

cerat.Aliquos ſepe tranſferri fecerunt de lods diuinis

cultibo aptis.pᷣſupponẽtes impoetabilitatẽ conſoꝛcij at⸗
qᷓ; ſodalis:aut poſtendentes melioꝛes ⁊ ducẽ ꝓuidioꝛẽ.

Et ignoꝛabant qaut ab impatientia mentis aut a van

tate ſpũs agebãtur nec fructũvirtutis ꝑceperũt in om̃i
vita ſna. Siccatur eni planta que ſepe traſfertur ante⸗
qᷓ; radices emittat:etiam ſi loco in optimo ſit plantata.
Cutius eſſet nempe modicũ bonũ in quopiã loco aſſi⸗
due opꝑari:qᷓ; ſepꝑe trãſferri melioꝛis reſpectu. Multi ho
intuitu pdiderunt bonũ:nec melius inuenerunt.Alliqs
welamine charitatis ad ꝓrimos retrouerterũt:et cũ pe⸗
reuntib pieruntAliquos ſpe ſubuentionũ velut pꝛo-⸗
uidos ad futura:reduxerũt ad ciuitates vl ꝓpe. Sup/⸗
ponunt eni illi laruales infirmitates adeſſe.pegrinos
opoꝛtere ſuſciꝑe et eſt om̃ino expediens multo fatigari
conamine itineris ſiue queſius.ob mẽtis diſperſioneʒ
vitandam ſed optimũ eſſe ſi cito queſita ſubueniunt.
Et facti ſunt ex multis ſuboꝛtis cauſis:de monachis ſe
culares.Et qui erant domeſtici dei ꝓpter ſilueſtricitatẽ
mundi:facti ſunt ſilueſtri dei ob domeſticitatem ſancti
Cautele ſpectaculũ ꝓ cura rei familiaris ad terram de⸗
poſuit rõnales aues. Et intellectualibo argumentis iã
celo vicinas recuruaurũt ad infima. velut vultures et
miluos ad cadauera beſtiaꝝ. Acutiſſimis argumentis
moliuntur immanes aduerſus incautos in tranſmuta
tione locoꝝ.et eo artius tentant.quo diuina placita ma
gis impedire nouerũt:aut in maioꝛa nephanda demer⸗
gere potuerũt.ſAduerſus que machinamenta cautela
