to do ta extitit gratũ ex ꝑte offerentiũ ⁊oblati.necĩ no⸗
uo expte offerentiũ gratius extat.qᷓ; miaʒ inferre miſe⸗
ris. indulgentiã pſtare poſcẽtibo.in peccatis releuare ia⸗

centes.et animarũ mederi languoꝛibo: et in viã ſalutis

inducere illos q infami gradiunt᷑ via. τρ1eréda e mia

poſteriat ola iuſticia.ſi ad ↄleruatõz tendit᷑ rénabilium
creatoꝝ.Nã ſi auctoꝛitas pᷣſtarer iuſticie.vt poſſet ſcom
ſua iura in crimioſos decernere.hũane quidẽ:pauci a iu

ſticie framea imꝑcuſſi remaneret. Oi diuine:latis bꝛe⸗

ui nuero calculabilis eſiz numer electoꝑ. Miſericoꝛdia
vero cũ vtit᷑ iunbo ſuis:pcit indignis.pcit ↄtemptoꝛibo.
BGuſtinet.expectat.remittit.donat.cõleruat. pᷣleruat. xre

ſeruat.et quõ extinguat pper agentem ignoꝛat. Et mia
dei ieſu ſaluatoꝛis nt᷑i imncepta et aucta eſt ? auget᷑ ciuitaſ
illa ſupna:q iuſn ↄfirmant᷑ a detinent᷑ ne in peioꝛa ⁊ ma⸗
ioꝛa labant᷑: p lapſi vero ergunt᷑ et pccoꝛes expectant᷑ ad

veniã:et ſupꝛa ↄdignũ ſupꝛa meritũ.ſupꝛa ſperatũ oĩbo
ꝓuidet᷑. Oerito ergo dicit᷑. Miſericoꝛdiã volo ⁊ nõ ſacri
ficiũ.qm vult pocius ꝑ ſuã miaʒ peccatoꝛibo penitentib

milereri:q;ᷓ ꝑ iuſticie officiũ ſacrinciũ exhiberi. Nõ delet
mia hoĩes ſupꝑ terram:ſed illos vltrix iuſticia ferit. Per
miaʒ plurimu tãdiu expectat᷑ iniquꝰ ꝙ efficit᷑ pius:quẽ ſi

gladius iuſticie poſt pccm ilico inueniſſet.penã ſubiret.
a qᷓmõ ad pietate poſſet eſſe regreſſus.nec exiniq̃s boni
futuri vt ſolitũ eſt naſcererent᷑. fraudaret᷑ illa ſuꝑnaci

uitas numeroſitate ſupnoꝝ ciuiũ:qͥs iuſticia in locis in
fimis tetralibo aſſcripſiſſet. Nõ veni vocare iuſtos ad
pniaʒ. qꝛ foꝛte iuſtꝰ nemo erat ſed peccatoꝛes.qꝛ oẽs pec
cato pamplius ⁊ ꝑminus irretiti erãt. An foꝛte qꝛ iuſti
Wecatõne nõ indigebãt:p eo ꝙ iam acceſſerãt vnde iuſti
eräãt. Et igeo iuſti qꝛ egerãt pniaʒ ſuꝑ bis in quibo deliq̃⸗
rant: et in ſeipis oꝛiginale malũ hoꝛrebãt qð ex traduce

carnis nõ ex volũtate ↄtraxerãt. Et hoc foꝛte plurimi q

ſeruauerũt in moꝛibo ⁊ in wolũtate innocentiã: pᷣter illa

maculã ex traduce cõtractã. Sed quoqͥ mõ iſta ſerient᷑
ad retunſionẽ illoꝝ murmurantiũ dictũ eſt verbũ. Mõ
wni wocare iuſtoſ ſed pccoꝛes ad pnĩaʒ qᷓ ſola facit de ꝑec
catoꝛibo iuſtos.de impijs pios.de alienis filios.de extra

neis ciues.et terrenos facit eſſe celeſtes. Et ꝑ eã ſibi co⸗

gniti ꝑeccatoꝛes:in cognitionẽ diuinã trãſire merẽtur.

ISßa ſola eſt ꝗᷓ poſt ignoꝛantiã ſui.ad ꝓpꝛiã cognitioneʒ
iinducit.et poſt obliuionẽ recoꝛdatiõʒ facit ꝓpꝛiã: deinde

ſcia et amoꝛe tranſit᷑ in deũ. Et peccatoꝛxocatus ad peni
tentiã.ſed nõ peccatoꝛ ſi ad illã acceſſit cognoſcẽs ſeipᷣm
cognoſcit et deũ.et illũ diliget cognitũ. Et regulate ſic
agit᷑ vt ſciẽs ſciar᷑.amãs diligat᷑.⁊ neſciens neſciet᷑.⁊ nõ
diligens nõ amabit᷑.et nõ operãs ꝓtinus eiſciet et agẽs
pperã cõdemnabit᷑.En pſpicuũ eſt ad qͥd boni puemt q̃

ad pniĩaʒ wocatus acceſſit: et cur amatoꝛ hoĩm xps ad pe⸗

2

nitentiã hoĩes moꝛtales accerſierat.

De noiatione.xij. aploꝝ et auctoꝛitate ↄceſſa et eoꝛũ
miſſione ꝑ mundũ.et foꝛma viuẽdi. ↄuerſandi. et p⸗
QLicandi. ̃m matthũ et lutcd. Capitulũ XVIII

Ocare venerat ieſus ad pnĩaʒ hoĩes peccatoꝛes
v ſed nec om̃es ſua voce:ſed in ſua et de ſua woce.
Quo cirea pꝛimo elegit illos ꝑ qͥsvocatur erat
ceteras natõnes.nõ litteratos nõ imbutos terrenis et
humanis documentis. nõ diuites.nõ potẽtes.nõ no⸗
biles huius ſeculi ſed plebeios:ne virtute hũana hoĩes
ad diuina et celeſtia vocarent᷑. Et pꝛimo eos fecit idone⸗
os euggelk pᷣdicatõms q; mitteret.vt tales eſſent vita
qbus ſides darer ex doctrina.tales in moꝛibo vt eox ſer

mMonib crederet᷑: vt ſi ad pniaʒ alios inuitarẽt. notu eſſz
oe pniam iã egiſſe.ſi ad abdicationẽ rerũ viſibiliũ.ꝑ⸗
ſp

icuũ eſſet iã eos eẽ a terrenis oĩbi abdicatos:ſi ad ce⸗
leſtia. et ipos decebat eſſe celeſtes. ſi ad diuina. et ipſos
tranſcẽdiſſe hũana ↄgruũ erat:ſi ad quecũq; honeſta bv⸗

na pudica. vtilia p upis.ↄtẽptibilia ꝓ mmis. alios inui⸗
faoreteos opoꝛtebat his eẽ redimitos. Nec pmpta facie

8

n
n
.

ui
acl
in
Pe
ſt
bſti
lĩ⸗
ce
14

l

— — —

DWZ

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Salua.

quis alios inuitat ad bellum a quo ipᷣe terga diuerterit:
nec ad illã actionẽ quã aggredi recuſauerit. Moc ſiqui⸗
dem iure illos fecit idqoneos mĩſtros noui teſtamẽti.nõ
tm̃ ltᷣa ſed ſpũ:vicʒ ꝓ eoꝝ ſermo nõ eſſʒ ↄtemptibilis ex
ptãte.aut deſpicabilis ex Virtute orkard aand dedit
in oib opoꝛtunis ſup naturã ad neceſſitatẽ ⁊ vtilitateʒ
dũtaxat faciẽdo miracula.Et de virtutibo actuoſis iſtru
xit.ne ↄuerſatio eſſʒ oneroſa cuilibet: nec amicabilis ma
ls.nec tedioſa bonis. Nic euãgeliſte referũt rei geſta.nõ
eodẽ oꝛdie ſed diuerſimode retexẽtes. Sʒ nec hoc ſit cu
re tractatoꝛibo ſacre ſccipture:duʒ ex ſcriptura debita et
Vra ſnia habeat᷑Cõſtitut quodã in tpeieſus inter tur
bas de octogintadqttuoꝛ diſcipulis qͥs elegerat. pꝛogati⸗
ua quadã duodeci ex eis aplłos noĩauit.ſiue cũ noĩbo cir
cũciſionalibi.ſiue cũ his q imponere voluit:cũ certũ ſit
ꝙ aliquibo mutauit:incertũ tñ ſioiĩb Sed euageliſte q
icripſerũt incarnati verbi hiſtoꝛiã. ita tradiderũt quẽad
modũ audierũt a xpᷣo et de xpo.et q̃ ipᷣim agere aut dice⸗
re ꝑceperũt.Necalter a nobis ſciendũ tã de geſtis ⁊ di⸗
ctis a ieſu ad alios et alioꝛuʒ ad ipᷣm.et de geſtis abalijs
quõlibet aliter. et etiã de factis in illũ.qᷓ; vt euageliſteꝑ
ſpiritũ ſanctũ ſcribentes in mẽoꝛias poſteras tradidet᷑t
et eccleſia oꝛthodoxa ſuſcepit.ſicq; libꝛos cuſtodiuit ſol/
lertia platoꝑ vere ſuꝑintendentiũ in xpianaʒ religionẽ
vt nec aliq̃ mendoſitate potuer᷑̃t aliqũ maculari Et cõ⸗
uocatis duodeci diſcipulł ſuis:dedit eis poteſtatẽ ſpiritu
um immundoꝝ vt eijcerẽt eos ⁊ curaret oẽm languoꝛẽ
et oẽm infirmitatẽ Suodecim noĩa aploꝝ ſunt hec. Pꝛi
mus ſymõ qui dicit᷑ ꝑtrus.et andreas frater er.philip
pus ⁊ bartholome.iacobo gebedei.ohanes frater eius.
thomas a mattlæus publicam.iacobo alplvxi et thadeus
ſymon chananeus.et iudas ſchariothis q̃ tradidit euʒ
Memo in exoꝛdijs xpᷣm elegit:ſed ipᷣe elegit eligendos.

Ißpe poꝛro dixit. No me elegiſt ſed ego elegi vos. Et no
uierat eos q̃ ad aplatũ aſſumẽdi erat:et pꝛogatiua huiuſ

cemõi noĩandi.Nẽo tñ pᷣſumat ex hoc.acceptoꝛẽ xpᷣm di

cere ꝑſonarũ:wirtutũ et diſpoſitarũ mentiũ erat dũta⸗

xat acceptoꝛ. Et veteris amoꝛ legis et pura cuſtodia

phetarũ ſides egit:vt qͥ iſta tenuerũt·ĩ cognitõʒ xpi me⸗

ruerũt puenire.Oiſpoſitõnes mentiũ xpᷣs poꝛro infalli

biliter intuet᷑.vt ſeꝑe vocet ad gratiã agentẽ totaliter ꝑ/

perã.nondũ eruditũ in bonis:ſi diſpoſitõe patũ ↄgnoue
rit ilico fieri eruditũ et aptũ ſuſcipe diuinoꝝ foꝛmã.Ad
hec idoneos iſtos q̊s noĩauit aplos añ pᷣuiderat: et cete⸗
ros q̊s elegit ad gradatos ſtatus officioꝝ? virtutũ.Nec
aĩm moueat ꝙ nihil boni in hoĩb eẽ pᷣt niſi gra largito⸗
ris:qm̃̃ et hoc puidit ne invacuũ gkłᷣa pꝛeſtaret᷑. Poꝛro q;
uis ſint oĩa diuine gratie tribuẽda.nihilominꝰ ptãte li⸗

beri arbitrij nõ fruſtra cõceſſi.aliqͥd ab hoibo impenſum

eſt vñ fuit electio ſubſecuta.et ſequat᷑ hui et nõ illi::ſj
neq; abyſſum huiuſcemõi penetrare cõtendimꝰ.ſed in⸗
tendere in iſtã modicã hoĩm claſſeʒ quã xpᷣs elegit.⁊ qͥd
p eã fuerit oꝑat?:quã et oꝛdie alio lucas videt᷑ reterere.
Vocauit dilciplos ſuos ⁊ elegit duodecim ex ipᷣis:qͥs et
aplłos nolauit. Symonẽ quẽ ↄgnoĩauit petrũ ⁊ andreã

fratrẽ eius.iacobũ iohannẽ.philippũ et bartholomeũ.
mattheũ et thomã.iacobũ alphei et ſymonẽ qͥ cognoĩat᷑
celotes:et iudã iacobi et iudaʒ ſchariothq fuit ꝓdito-)

Nõ cauſat differentiã ſeries noĩm eadẽ nõ ſeruata.ſed
ad hoc iſti duodecim pᷣꝛogatiua officij apłici a ſaluatoꝛe
vocant᷑:vt pagãt ad qð figursti ſe. Peura referẽte fuerũt,
Apli quidẽ miſſi dicunt᷑:qꝛ miſſi ſunt velut duces ad do
cendũ ꝓpłm xppianũ.Nã dictũ eſt ꝙ iſmael duodecĩ du⸗
ces generatur? eſſet.nõ ꝙ ex ſemiĩe illiꝰ apli pdierint: ſʒ

in figura ꝙ duces puodecim ſcʒ apli duxerint in viam

recta ppm paganuũ.Qui etiã et ppncipes duodeci appel/

lati ſunt:p̃ncipes duodecĩ in nouitate euãgelice vite in

oĩ oꝛbe terraru. Cõfirmat qð dicit᷑ multo poſt ꝓpheticuʒ

verbů. Cõſtitues eos pᷣncipes ſuꝑ oẽm terrã. Necnõ et
moꝛe paterno miſſi erat tractare ſubiectos. Qua imagi

ne duodeciʒ filios priarchas iacob ptiarcha generauit.

Et ppinare debebat potũ aque ſapie ſalutaris:hiſ qui aqᷓ

cenoſa huiꝰ ſeculi pptabãt᷑. In cu tipo fſontes duodeci

inuẽti ſunt in deſerto.exqᷣbo velut potat/ ꝓpls iſraelitic
veniẽs de egipto.ſic ex duodeci aplis pppulꝰ nationum.

Et intitulare debebãt canõicis oꝛdniatõibo eccaʒ ſancta
cei: put habuerĩ̃t axpo ⁊ docti fuerũt inuiſibilit a ſpiritu
ſancto. In cuiꝰ pᷣſagiũ cu moiſes ſacrificare deo wlllet:
duodect xij. altaria erexit ĩ titulos.pfecti facti ſũt ĩ vmũ⸗

ſa eccia ſctã dei.velut viri ꝑfectioeʒ hũtes ꝑfectionẽ de⸗

centẽ ad pfectõʒ.put ſalomõ duodecim viros voluit ha
bere pfectos:ſic xps duodecim pᷣelegit aplos. Duodeciʒ
wues poꝛtabãt mare ᷣm oꝛdinationẽ ſapie ſalomonis:
et xpᷣs infallibili ſapia ꝑ duodeci aplos baptiſmuʒ fecit

vbiq; deferri. Et vt leones eos õ cunctas aduerſitates

foꝛtes eẽ decebat.ld quoꝝ figura ſalomõ in gradibo ſo⸗
lij duodeci leunculos oꝛdiauit.Electis ⁊ noĩatis duode
cim aplis auctoꝛitatẽ agendoꝛũ in magna virtute oceſ⸗
ſit. pᷣdicẽs eis ꝙ meſſis multa:oꝑarij aũt pauci. NHoga
te g dñũm meſſis:vt mittat oꝑarios in meſſeʒ ſuã Oeſ
ſis multa oẽ genꝰ humanũ. PRauci oꝑarn ad metendũ
ſq; ꝑatos et albeſcẽtes ad fide.mayĩe in exoꝛdio naſcẽtis

eccieſie:ſcʒ duodecĩ viri aplłi noĩati.cũ ſeptuagitaduobꝰ

diſcipulis noĩaliter nõ deſcriptis.Quã modica claſſe ho
minũ.inuitandũ. cõuertendũ.in moꝛibo immutanduʒ
erat genꝰ huanũ:vt aduerteret᷑ qð agebat᷑ oino eẽ dinũ
Et pcib pulſare oꝑtebat dñm tate meſſis.vt oꝑarios
mitteret idoneos ad metẽdũ:qm̃ ipᷣe ſolꝰ nouit mitten/⸗
dos nouita ncẽrios Et male pᷣdicabũt:niſi a dno meſſiſ
hũane mittant᷑ Oatur ptas expediẽs ad ↄfirmatõʒz ver⸗
bi. et vt poſſint ſigna facere coꝛa his qͥ ſimplici vero nec
credituri erãt.oblectati nouitate ſignoꝝ:ꝓut extitit po⸗
pulus iudeox.et ad cõcidendũ ſapientiã gentiũ ſi voluiſ
ſent quippiã ex naturali rõne obicere.qm vt ait apls iu⸗
dei ſigna ꝑetũt:greci ſapiaꝭ. Eñ dedit illis poteſtatẽ ſpi
rituũ immundoꝝ vt eijcerẽt eos.⁊ curarẽt oẽm languo
rẽ et oẽm infirmitatẽ ladijciẽſ. Infirmos curate.moꝛ⸗
tuos ſuſcitate.lepꝛoſos mũdate: demões eijcite Ydeo
coꝛpibo et coꝛpaliter talis eſt ↄceſſa ptãs· vt fides daret
ad verbũ annunciãtis regnũ celoꝑ:p eo ꝙ dictuʒ eſt ad
eruditionẽ pᷣdicatõis Euntes aũt pᷣdicate qꝛ appꝛopin
quauit regnũ celoꝝ Intromittẽdi etiam erat hoĩeſ in
troꝛſus ex ſignis exterioꝛibo.ad ↄſiderationẽ inuiſibiliũ
et melioꝛũ bonop.cũ inſpicerẽt ꝙ tã inſolita in coꝛpoꝛb⸗
agebant᷑ ila dunna virtute:q̃ huana eſſe nullo mõ poſ⸗
ſent. Et ab viſibilibo ad inuiſibilia traiciend erat amoꝛ
cõtemplatõe ſignoꝝ. Necnõ a inuitatoꝛia erat ſigna ta
lia. vt ad curandũ ab infirmitatibo aĩax ſe hoĩes ppara⸗
rent:amplius quidẽ in aĩa qᷓ; in coꝛpe hoĩes egrotabant
Sed aut ignoꝛãtes infirmitatẽ aut ꝑitũ aĩiax medicuʒ
nõ inuenietes.nõ querebãt vñ curarent᷑:ſed ꝑnicioſius
collanguebãt. Mittunt᷑ bini ob teſiimoniũ vm ad alte
rũ.ob ſolam ẽ.ob adiutoꝛiũ.ob ↄſiliũ.ob collatõʒ agen⸗
doꝛũ.ob grauitatẽob ſupplementũ ſi hoꝛũ alter deſice⸗
ret:ob inſinuandũ charitatẽ inter ꝓximũ aſe habendã.
Pꝛohibent᷑ declinare in extraness ptesl In via gentiũ
ne abieritis.et in ciuitates ſamaritanoꝝ ne intraueritiſ
ſed potius ite ad oues q̃ pierãt domus iſrael Pꝛohibi⸗
tio iſta facta eſt m pꝛius et poſteri a m magis et mi⸗
nus:nõ ſᷣm aſpernationẽ gentiũ ⁊ ſamaritanop.Mõ in
mentẽ cuiuſpia veĩat ꝙ ieſus nationẽ aliquã aſpnaret᷑.
qui vult oẽs heĩes ſaluos fieri.et ad agnitionẽ Vrirats
„ 3

AlLiber nonus De virtuoſis

Vrnire:oẽſq; put in ipo pmptũ erat ſaluaturus aduene
rat. Na ipe de ſeipo dixit. Tlemit eni filius homis q̃rere
et ſaluũ facere qð pierat. Et oẽs pierũt:oeẽs peccauerũt
et eget mia dei. Ded ↄgrun erat vt ile ꝓpls pmo inuita
ret ad wnia.q vm dei cultũ magis honeſte leruauerat.
q́;uis aliqs eoꝝ aliqñ deliqrit.et cu piib. meritovmus
dei cultus facta erat de xpo ſeruada cõplenda pmiſſio:
et ſuſcepit circũciſionẽ.pegrinataq; fuerat in egipto. ſer
uans inter aduerſos vni tei cultu. traſduccꝰ in pdigijs
et ſignis mirincis eregipto. qui pꝛim accepit eloqa dei
in qͥ fuerũt priarch ſanctiſſimi. ꝓphete veraciſſuni viuẽ⸗

tes ⁊ moꝛiẽtes in fide xpᷣi futuri.p pꝛimo ſaluti e? inten

„—

deret᷑: vt pdocte rpsa plo cultideo ad ppſin cultidoluʒ
in noticia deueiret. Quocirca cũ ad getes et ſameritas
Phibet acceſſus. et ad oues iſraeliticas indici᷑. hoc ſenſu
tenendũ eſt: ſq; ne pꝛius aut magis ad illos q;ᷓ ad iſraeli
tas:ne forte ipi iſraelite indignaret᷑: ſi pꝛi eſſet vocatio
idolatrantiũ nationũ q; ipoꝑ qͥ tenuerat cultꝰ diuini cẽ⸗
ſurã.Et ſamarite iſraelite erat. cur g ad eos ꝓhibebat ac
ceſſus: ᷓQoꝛro ex multis tpib ritus gentiũ retinebãt et
idolatrabat in mõtibo.et diuiſi erãt a iudeis ex quibdet
inter qͥs nat eſt xpᷣs. Eruditioſaʒ ⁊ opoꝛtuni oſilij ꝓ tꝑe
fuit: nõ pceptũ oĩno muariabile. Nã et xps fuit in ſima⸗
ria ⁊ in ſimbo ppli nationũ vt clamat famoſa hiſtoꝛia ſa
natõis filie chananee:et apli dei vt legit᷑ in actib aploꝝ
direrüt. Quia reppuliſtis:ecce reuertim̃ ad gentes. Mõ
eſt aũt credendũ ꝙ ſi iudei recepiſſent rpᷣm et aplos. et
poĩa in fide ſpe charitatexpᷣii fuiſſent ſecuti weſtigia. ꝙ;
non ſubſequẽter fuiſſet rocario nationũ. ſed iſraelitica
pus:illa poſteri?. Etiã ipi iſt raelite ↄuerſi ad fidẽ:p chari
tatẽ alios inuitaſſent. Hoc quidẽ hñt in virtutibo ꝓpꝛiũ
q vere xpiani ſunt.ꝙ oes vellẽt ad xpᷣm ↄuerti. gaudẽt
te cõuerſis et dolẽt vtq; de auerſis. Admonent᷑ ne ſub
aliqᷓ mercede rei tpalis euangeliũ ponãt: ſed ſine oĩ ſi um
ptu euangelicẽt. Inq̃t eni. Qð gratis accepiſtis:gtis
date Nõ potuit aliqñ neq; poſſ fieri:q equa rerũ pmu
tatõne ipᷣm euangeliũ haberet. Alirtus eni dei eſt. In⸗
fundit gani ẽ nõ acquiritgratis datũ a deo nõ meritiſ
gratis ꝓtin in alios refundenduũ. Silr et ſanitates do⸗/
nange. Tex diuina oĩno ſic deſanxit: vt qdð hũanis ⁊ co⸗
poꝛeis lalꝛibo nõ acquirit᷑iꝙ nulla mercede vendat᷑.Ac
phoc in euãgelio oẽm ↄmertiãdi abſtulit cauſaʒ cũ adie
cit Nolite poſſidere aurũ neq; argentũ:neq; pecuniã in
conis vtis. Mon per in via neq; duas tunicas neq; cal⸗
ciamẽta neq; virgã. Dign ei eſt oparius cito ſuo Eo⸗
gitur gtis impẽdere aut neqᷣt retinere qð bʒ:qui ꝓhibet
terrena emolimẽta recipe. Quãobꝛẽ vt gratis eſſet eu
angelicatio regni deia curatio paſſionũ:nihil terrenũ ex
his recipe viri euãgelici pſtruunt᷑. Neq; dñt ferre illa q̃
mundꝰ inqrit qui euangeligãt:ne talia videt qrere qvi
dent᷑ hre. Magis aut pᷣdicatoꝛes.mũdi ↄtempt ĩ ſeipis
optebat exẽpla pᷣbere: ne incredulita &occaſio euãgelio
pPberer. Pꝛedicates celeſtia:terrena ↄtemnãt. Annũciã
tes eterna:tpalia oĩno faſtidiãt. Nõ gerat illa moꝛibo:a
p ver ba excelſa tonãtia hoĩes nitunt auellere. Meq;
namentüu exterioꝛiſ coꝛpis ferãt:plus refecti virtutib
et iã celeſnbo refulgẽtes.Neq; curandũ eſt ꝓpꝛio appara
tu vñ alant in coꝛpe:q alijs aiaꝑ alimeta miniſtraãt. Et
ꝓhibet ſupfluitas vſtiũ:nõ opoꝛtũitas mẽſi urata. Mam
eain tunicis. etiã in oĩb alije dualitas phiber: ſi vni⸗
tas uffeit. Om̃e qð opoꝛtune aut iure nature ſufficit.
etisg ſi plura nüero eſſent: tm̃ arguit vnitatẽ. dualitateʒ
rro hibiti id qð ſupfluñ ſiue numeroſitate ſine pcio
ſitate a ut valoꝛe: vbi ofert qo min⸗ eſt. Laloꝛioſos vult
eẽ euagelicos pedeſ.qs etiã xpᷣi manꝰabſterſit.vt poſſint
ex lalvꝛibo ſe ecurauditoꝛeſ ad euageli

ſi inuitare: p eog

laloꝛauett p eis pedibo nõ ſuſfultis. nec; ptectis pelli

tegumẽto. Pꝛohiber et vga coꝛrectõ:s.no bacul? ſuſte⸗
tatõis. ſi coꝛpis laſſitudo ↄpᷣmeret:aut ſenect“ ſiue aliqᷓ

egritudo guaret.Nõ decebat eos virga in pcutiẽdo hre
neq; geſtu vge oñdere pᷣncipatũ:q;uis totiꝰ mũdi ſpũa

les pncipes facti eſſent. Cõſuetudo apud plures irrepſe
rat:ꝙ aliq̃ pᷣminetia honoꝛisvel officij refulgẽtes ꝓ vᷣgã

maũ geſtabat.Merſpicuũ eſt ꝙ euageligatoꝛes icarnati
vrbia euageln iui t etni regni:a trenis pfuctoꝛijo cu

ris ſcli ⁊ coꝛpis oꝛnamẽtis eẽ opoetʒ peĩt? abdicatoſ.dð

aũt adiecit dign eſt opari alv ſi uo:ad id refert ꝙ pecu⸗
niã ⁊ perã in via ferre phibuit. Yndecẽs ptinꝰ eit pe⸗

cunia poꝛtet in conis ⁊ edulia pparata in peris: pt apud

euãgelicatos iure mercediſ alimeta ſuſcipe. Necnõ diui

ne cure totü ſe debet erponere:q diuing eulogiat coꝛdib
hoim ad credendũ. Et audacter dixeri. ꝙ neq; in mira⸗

culis.in erxpulſione demonũ.in donatõe ſanitatũ.in ſu⸗
ſcitatõne moꝛtuop. apli ſeculo ita mirabues apparuert

ſiẽ in ↄtẽptu reꝑ. Meq; in efficacia verbi tã hoĩe⸗ ↄmoue

rũt ad nouitatevite ſiue doctrine ad pſtandũ ſidẽ dictiſ
ſic a viſibilibo ⁊ a cõiter appetibilibo tota libertas. In B
ſolo pamplicogniti fuerũt eẽ diuini. xpiferi. celeſtes.
cxeditũ ee aliã vitã fuit.q iſt verbis 1 moꝛib⸗ deſpexerůt
In h auditoꝛes nobiles ⁊ plebei nõ potert deceptõnis
calumnia inueire.aut ipos iudicare falſidicos: ſi de hoc

neq; ſclo excepta nccitate iure nature.iure viuẽdi q̃ oib

cõuenit nil aliud capiebãt.

De foꝛma hoſpitãdi Data. xij. aplis euagelicatoꝛibus

Vrrbi dei. ᷣm mattlxũ. CLapitulu XIX
Ecebat aplos deqʒ quſq; docẽtes ſanã doctrinã.
d ſiue incedẽtes pegre. ſiue manetes in aliq̃ ciui⸗
ttgte inqrere hoſpicij honeſtatẽ:ne ſi pᷣmo ingre
derent᷑ indiſciplinatoꝝ aut ppera agentiũ hoſpicia. foꝛte
aut reciperent᷑.aut ex illo ↄtubernio q;uis modico. gla⸗
diarẽt coꝛda ſimpliciũ:et pᷣſtarẽt cũctis ſcientibo indebi
te ↄuerſatõis exemplũ: vñ daret᷑ offenſio eu ageliſandi
vitupando miſteriu. Et ex h poſt euangeli cogmitu wl
euagelij ↄgnitõʒ ſcripſit apłs. Nemi dates vllã offen⸗
ſionẽ:ne vitupet miſterin vrm. Quo circa ſuos aplos
1ps inſtruxit dicẽs¶ In quãcũc; aũt cuitatẽ aut caſte
lũ intraueritis: introgate.qͥs in ea dignꝰ ſit ibi mane⸗
te donec exeatis inde Quis niſſi ſolꝰ de nouit hoĩm di

gnitates v q virtutib fulgeat. bue crimibo deturpẽ

tur:qͥs nouit hoĩm coꝛda niſi ille quẽ latere mhil pt:qs

ſcit apð quẽ ſint mãſuri ex digno legati dini:et aplici vi
rixp̃i ieſpkeclron erploꝛatoꝛes moiſi ad terra pmiſ⸗
ſionis miſſi ſuſcepti ſut in hiericho meretric hoſpicio:ñ
mterrogates de meritis. ſz qrtes ↄomoda hoſpitalitatꝭ.
uis nouit qͥ ſit dign ſuſcipe pcones altiſſimi regis.
qñ vidua de getibo ĩ ſarepta ſydonie hoſpicio ſuſcepit he
lia. cũ magis veriſile videret᷑ ap viduas iſrgelis iueni⸗

re debuiſſe hoſpicia. Et cẽturioni ð gẽtibxps ſe obtulit

ad domũ ey iturũ:q ſe aſſerebat indignuũ. qᷓ dignitas eſt
in hoĩbo exquirẽda:vt liceat cũ eis apiis hoſpitari. Allaʒ
ꝓfecto dixerĩ p illo tꝑe q̊ mund? infra obſcuritatẽ idola⸗

trie tenebat incluſus. et h in gẽtilibo. aut legewtuſia im

butus.et hin ꝓplo iudeopꝝ.credulitatẽ iaʒ ſuſceptã ꝑ ali⸗
quẽ.ſeu vitã vere legalẽ in iudeiſ:q̃ maxia dignitas erat.

in ula lege bñ fuiſſe moꝛalẽ et bñ ꝓpheticũ ad creÄdendũ

n ꝓplis nationũ dignꝰ ille merito cẽſendꝰ erat.q̃ natu
ralis legꝭ extitiſſet amato⸗ ꝑiter ? fuatoꝛ:et ſi nõ pieta⸗
tẽ ſaltẽ humanitatẽ nouiſſet pegrinis indigentiby ex⸗
hibere. Apud hũc ↄpertũ.firma optebat iura hoſpicij re
tinere:nã ſub pᷣtextu pite ꝓlixioꝛis qut delicacioꝛis hoſpi
cij nota neq; iponeretr aplis ex diſcurſu. Ois leuitaſ pua
gandi ẽ tolleda a pdicantibo ſtobilitate eterna regni dei.

22222EI22

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Salua.

Sed tm̃ cũ digno moꝛa celebꝛet᷑ hoſpitij:donec egrediẽ
di cõpellit neceſſitas autvtilitas in regionẽ aliã ꝑegrinã

dil Intrãtes aũt domũ:ſalutate eũ dicẽtes. Pax huic

domui Pax erat pᷣferẽda in vᷣ vt ſeq̃ret᷑ in ſacto.Re⸗
cte ille q wniẽs euãgeliauit pacẽ his q ꝓpe ⁊ his q̃ lãge
in cuiꝰ etiã oꝛtu celici et ſuꝑni ciues pacẽ adeſſe ĩ terris
lvne volũtatis hoĩbo cãtauerũt:moꝛti ꝓximi pacis here⸗
des ĩſtituit. DOignũ erat vt nõ aliud pᷣmo aplis iponeret
qᷓ; paciſ exoꝛdiũ Et ſi fuerit quidẽ domꝰilla digna veiet
paxvt᷑̃a ſuꝑ eã. Si aũt nõ fuerit digna ⁊c Digna domꝰ
ex ſuꝑioꝛibo claret. Pax vᷣo aploꝝ vẽtura ſuꝑ ila domũ
eſt illa in qᷓ ipi erãt.ſcʒ bona volũtas.ſeq̃la xpᷣi.obedientia
ꝓmpta.frenoꝑ abdicatio.patiẽtia mẽtis inter aduerſa.
tpꝑantia inter ꝓſpera.libtas in agẽdis.recõſiliatio cũ deo
facta ⁊ ↄgnita.finis appetẽdi:ſummi boni ⁊ virtutis cer
tiſſimꝰ amoꝛ.malignitatis odiũ ⁊ fuga.cõcoꝛdia cũ expe
diẽtibo et ꝑtinẽtibꝰ ⁊ cũ veritatis et honitatis amicis di⸗
ſcoꝛdia cũ oppoſitis ſupᷣdictis: Si nõ fuerit digna: pax
ad vos reuertet᷑ Mõ ſic intelligendũ ꝙ pax annunciata
hoĩbo etiã dignis vt ab annũciatoꝛe recedat neq; ꝙ ac⸗
ceſſuʒ ex denũciatõe faciat ad indignos.vt nõ recepta re
uertat᷑ ad ppos: ſʒ ꝙ facta denũciatõe pacis.ſi aderit in⸗
dignitas ad receptũ.ad dvenũciatoꝛes nihilomin? reuer⸗
tet᷑⁊ meritũ. Sequit᷑ deinceps ↄminatio terribilis his
q̃ nõ recipiũt euãgelicos viros:⁊ eoꝝ ſermões ↄtennũt
LEt qᷣcũq; nõ receꝑerĩt wos neq; audierĩt ſermões vr̃os

exeũtes foꝛas de domo vel de ciuitate. excutite puluereʒ

de pedib vtisAmẽ dico vobis:tollerabiliꝰ erit terre co
domoꝝ ⁊ gomoꝛreoꝝ ĩ die iudicij q; illi ciuitati. Si qͥs
legerit tꝑe loth infamẽ hiſtoꝛiã iuſtãq; vindictã in q̃nq;
ciuitatibo factã:intelliget cõtumax ad diuina q;ta ſit pe⸗
na plectend'.Alibi etiã iſta tractata ſunt in hoc ope:id⸗
circo hic nõ ꝓlixius diſſerunt᷑.
Pꝛedictio eoꝝ q̃ apli paſſuri erãt ⁊ ſpũ adiutoꝛiũ ĩ lo
quẽdo ⁊ ↄfoꝛtãdo in patiẽdo.pᷣm mattheũ. Ca.XX
E turbarent᷑ apłoꝝ coꝛda ꝙ a tpᷣo miſſos aduer
n ſus eos ꝑſtrepens munc inſurgeret.⁊ iniquoꝝ
cruda pꝑuerſitas flagellaret.et vt crederet᷑ deus
oĩa eẽ pᷣuidẽs qͥ mitteret.eis futura mala pnũciat:exhoꝛ
tans illos in oĩ lonitate.ncẽria ꝓ tãta pᷣſſura hoĩm ſuſti⸗
nẽda dicẽs Ecce ego mitto vos ſiẽoues in medio lupo
rũ Ad ꝓbandã oĩpotentiã deitatis in pſona filij carneʒ
aſſumẽtis.ad oñdendũ xpᷣm nõ tm̃ hoĩeʒ ſedvrũ eẽ deũ
auctoꝛitate mittit modicã vᷣtutẽ cũ mitis vicijs pugna

turã.hoĩes virtuoſos cũ vicioſis.ſimplices cũ duplicibꝰ
beniuolos cũ malignis.plebeios cũ nobilib.pauꝑes cũ

diuitibo:indoctos cũ in carne pꝛudẽtibo.ipolitos eloqᷣo
cũ rethoꝛicis.pitos in gr̃a cũ phis.hũiles cũ ſupbis.ab⸗
iectos cũ tyrânis.ſubditos xpᷣi cũ pꝛĩcipibo mũdi:paciſi
cos viros cũ aduerſarijs pacis.alũnos dei cũ alũnis dia
boli. cultoꝛes dei cũ cultoꝛiba idoloꝝ.ſed celeſtivtute pu⸗
giles cũ terrenis athletis.ciues hierlm cũ ciuibo babilo
nis:nõ cũ armis ſed cũ virtutibo.nõ hũana ſed virtute
diuina pugnaturos. Inqͥt quidẽ apłs. Arma nt᷑ᷣa nõ ſũt
carnalia:ſed potẽtia deo. Iſte ↄgreſſus ex nouitate bellã
di videt᷑ ſatis anceps ex bellatoꝛibo bellũ.ex armis ex ſig
nis.ex ducibo.ex tubicinio.ex loco.ex tpꝑe.ex triũphis in
triũphantibo.ex cõflictu in ↄflictis.ex pᷣmijs apparẽtib⸗
et creditis. Et vt pſtringã exoĩibo anceps erat ꝑmaxĩe:
m̃ in huiuſcemõi bello qͥ coꝛpalit᷑ vicerit.nil obtinens

uccũbit.et ↄfligẽs cõfligit᷑. victꝰ cũvincere videt᷑.triũ

phat cũ vincit᷑ Aidete agonũ poſitoꝛẽ ad qta picula ſu
as acies exponat.et cuʒ talibo hoſtibo cũ qbus ſꝑ pᷣliares
dies:feriales aũt nũqᷓ; Ecce mitto vos int luxos Agi

tur fnuate manſuetudinẽ.abſq; q̃rela voce.eoꝝ moꝛſibꝰ

vos expoĩte Et eſtote pꝛudẽtes ſiẽſerpẽtes:et ſimpli⸗

ces ſicut colũbe Pꝛudẽtiã ſuadet hẽe ſerpentũ:nõ an⸗
fractꝰ ſiue venenu.nõ bifurcatã linguã aut varia pelleʒ.

nõ greſſus ꝑectoꝛis ſuꝑ terrã q̃ oĩa vicio aſſcribunt᷑. ſed

pꝛudentia ad cauandu ledẽtia.in capitis cuſtodia expoſi
tionẽ coꝛpis:ad remouendũ veterẽ pꝑellẽ.inuentõeʒ an⸗

guſtoꝝ.intexꝗᷓ artati exuant᷑. Indicit᷑ ⁊ colũbina ſimpli

citas:vt ſꝑ ſit animꝰ abſq; amaritudie.inuariatꝰ ĩ ſeipo.
neq; multiplicat adiſollicitudinẽ euadẽdi:nec imagier
etiã ſi poſſet rependere vltõʒ. Cauete aũt ab hoĩb⸗ lqm̃
multi ſe finget ſentire qð ſentitis.credere qð creditꝭ.au
dire qꝗð dicitis.diligere qð amatis:a qbovlut xpᷣs a iuda
tradẽedi erãt ꝑ delationẽ in amara ſupplicial Tradẽt enĩ
vos in ↄſilijs:et in ſinagogis ſuis flagellabũtxos.Et ad

reges? pᷣſides ducemi ꝓpter menn teſtimoniũ illis ⁊ gẽ
tibo Ecce ꝓceſſus belni.ied ob optimã ſu ppoſitiuã cau⸗

ſam cũ ꝓpter xpᷣm.ꝓpter reddendũ de ipᷣo teſtimoniũ co
rã regibo ⁊ ſubiectis.ꝙ ſit dei fil qͥ poſſidet intrepidos
ſeruos:qͥ ſine ꝑicia ⁊ armatura hũna ocertãt.ꝙ ipe ſolꝰ
ſit rex regũ et dñs dñantiũ:q ꝓ oĩm ſalute moꝛtaliũ in
vitã hãc calamitoſaʒ aduenerit Cũ aũt tradet vos noli
te cogitare quõ aut qͥd loqmi: dabit᷑ ei xobᷣ ĩ illa hoꝛa qͥd
lomĩ.MNõ eĩ xos eſtis q̃ loqmi:ſʒ ſpũs pt᷑is vti qͥ loq̃t᷑ in
vob Yneruditi erãt apli trenis.⁊ hũanis docum̃tꝭ ex ſe
ipis ad rũdendũ ſufficiẽtiã nõ hñtes.ſi q̃rerent᷑in aliqͥ:

nec ad ſuadẽdũ ſanã doctrinã ſapiẽtibo ſ̃m carnẽ. Qua⸗

obꝛẽ ꝙ ſic mitterent᷑ merito poterãt heſitare. Quos re⸗
mots peitꝰ oĩ hũana virtute diuine ↄfoꝛtat.et abigit co

gitationẽ dubia ſeu purſaʒ. aut ex ſeipa ↄponere woienteʒ

q̃d loquendũ ſiue agendu ĩ his q̃ ipis impꝛouiſe aut re

pente cõtingerẽt cũ dicit. Nohte cogitare modũ verbũ

qm̃ in illa hoꝛa q̃ ↄtigerit ĩpꝛouiſe atʒ ĩopinate coꝛã regi⸗
bus ſiſti.vobis ꝓuidebit᷑ ſicut extitit ab eterno pᷣuiſuʒ:et
dabũt᷑ ilico modꝰ ⁊a verbũ. Igit᷑ nolite cogitare quõ.qm̃
dabit᷑ modꝰ.vt ſic moderatꝰ ſit ſermo.ꝙ neq; culpet᷑ ex
modico.neq; de ſuꝑfluo ↄdemnet᷑ vt nulli oꝛatoꝛes.ſeu
rethoꝛicis diſeplinis ibuti modiſicato vto ſermõi pᷣua⸗
leãt. Nã vt ex aplicis ſentẽtijs ꝑcipit᷑:ñ in ſapĩa vᷣbi aut
ſublimitate ̃mõis euãgelicare apii miſſi ſunt Et ſtulta
mũdi elegit deꝰ:vt ↄfundat ſapiẽtes.Nõ decet euãgeliũ
eternã hre oꝛatoꝛiã artẽ. In auctoꝛitate ptin eſt: nõ po
litõne verbvꝑ. Seipᷣa nõ ex oꝛnatu ſermonũwritas euã
gelij placet.Nolite cogitare qͥd loqmini:qm verbũ ꝓfe⸗
rendũ ex auẽte maioꝛis mittẽtis eſta nõ miſſi.qꝛ nõ eſtꝭ
vos qͥ loquimĩ:ſed ſpũs pt᷑is vti qͥ loquit᷑ in xobis.Noli
te cogitare qͥd loqmĩ ex ꝓpꝛijs vtis.qꝛ ois homo mẽdax:
ſz pꝛis ſpũsveritaſẽ.nolite cogitare qͥd loqᷓmĩ Naa apls
ait.nõ ſumꝰ ſufficiẽtes cogitare aliqd ex nobᷣ tãq; ex nobᷣ
ſed oĩs ſufficiẽtia ntẽa ex deo eſt. Spũs quidẽ ptis pᷣter
hũanã aut habitã in coꝛde cogitatõʒ ſeu pᷣui ſionẽ.infũ⸗
dit in lingua qð expedit.et inſpirat qð vult.qñ vult.qͥb⸗
vult.vbi vult:p quibo vult ⁊ erudit ne in verbis erretur
agit ĩ auditoꝛibovt delectet.Nõ g pᷣmeditandũ de mõ
neq; de verbo.vt nẽo ſeipᷣo aliqd bom feciſſe gloꝛier.neqʒ
aĩas cõmouiſſe politõe verboꝑ aut efficacia pᷣcogitandi:
qm̃i agit ſꝑ veritas ſpũſſancti.vt plus in coꝛdibo audien
tiũ ſermo incult? faciat q exactꝰ.ld ineffabilẽ altitudi⸗
nẽ ꝑtinet digmitatis.ꝙ ſpũſſanctꝰ in hũana lingua loq̃⸗
tur et nõ ſeipᷣa.ſed ipᷣa ꝑ ipᷣma qͥ eſt oĩs bvnitatis effeciꝰ
ſine q̊ͥ nullꝰ ꝓfectus.Homeſticã pſecutionẽ poſt iſtã de⸗
nunciat affutura:q̃ cũctis videt᷑ eſſe crudelioꝛ. et diffici
lioꝛ ad cauendũ et penoſio: ad tollerandũ Tradet autẽ
frater fratrẽ in moꝛte:et pt᷑ filin.Et inſurget filij in pn⸗
tes ⁊ moꝛte eos afficiẽt ſcʒ qͥ remaſerint in infidelitate
alios qͥs viderint ad fidẽ xpᷣi cõuerſos. Et tm̃ in exoꝛdio
naſcẽtis eccleſie odiũ xpᷣi fuit:vt perſecutoꝛẽ nec nature
ſeu nexus ſanguinis ꝓhiberẽt in eos q̃ xpᷣm in Pe ſuſce
4

Liber nonus De virtuoſis

perunt. Hinc ſubinfert. Et eritis odio oĩbo hoĩb ppter
nomẽ meũ ſoĩbo hoĩbus vicqʒ nõ credentibo. alũ tale

odiũ:ſed ve hñtibus.euge patietibo:ſed nẽo in tali odio

cõturbet᷑ ſi xpᷣ eſt cã.Vbi viciũ nõ eſt ont ſed ve /
ritas:ſecurius et fida mercede tollerat᷑. Sʒ in taliboa⸗
gonibo caueat ne deficiat agoniſta:nõ eni pᷣmiũ ſeqret᷑ ſi
cõmutaret᷑ odiũ ꝓpter xpᷣm in dilectõz hoĩm ꝓpter ſecu⸗
lũ.Pꝛoinde ſubiecit Quiaut pſeueraueritvſq; in finẽ
hic ſaluꝰ erit nõ veritus terroꝛes regũ ⁊ pᷣnepu.nõ ꝑ⸗
ſecutões odia ꝓpĩquoꝝ nõ recõcupiſcẽs oẽ amenũ ⁊ de
lectabile huiꝰ ſeculi qð reliqueratſ arbitratꝰſtercoꝛa vt
xpᷣm lucrifaciat.firmã abdicatõʒ tenẽs.ad anterioꝛa ꝓſi
ciẽs.in pſeuerantia fact?ꝰ:q̃ ceteris agonicantibo virtuti
bus ſola capit palmarẽ palmam.
De cõceſſione fuge ꝑſecutõis tꝑe ⁊ ↄparatõe ꝑſecu⸗
tionũ xpᷣi et aploꝑ.ſ̃ᷣm mattleu. Capitulũ XXI
Bieriinfirmitatẽ ꝓpꝛiã. ob cautelã ſue pſeruatõis
o in vtilitatẽ ꝓrimox ſeue pſecutõis tꝑe fuga p⸗
muiſſa eſt:qm ipe ↄgnouit figmentũ ntẽm. recoꝛ
datus qm̃ puluis ſumꝰ. Qðõ figmentũ. Fragilitatẽ qͥdẽ
nẽaʒ.vt agnoſcamꝰ:ne in nobiſipᷣis ſimꝰcõſidentes.Nõ
ſp in coꝛdibo hĩm poĩt ↄſtantẽ audaciã aut ꝓpellit patiẽ

di et moꝛiẽdi timoꝛẽ. et pᷣſtat ſecuritatẽ ſed ↄcedit fugäã

cũ ex cã hoꝛrẽda timoꝛ ĩuaſerit.Vt aũt in q̃b ſit ſuffici⸗
ens eẽ vnuſqſq; cognoſcat.hũane ſe xpᷣs ↄtrahit nobis
dũ fugã ↄcedit dicẽs Cũ aũt pſeaueturvos in ciuitate
vna:fugite in aliã ꝙugite ſi ptʒ copia euadẽdi.ſi aũt in
eua ſibiliter includimi.eſtote in aĩo foꝛtes.in cõfeſſione
wraces:in coꝛpe oĩbapplicatis verberib patiẽtes.u⸗

gite dũ pſona ꝓpꝛia qrit᷑.ſi fidei piculũ nõ timef᷑. ſi non

ſit articul ineuitabilis aie ponẽde ꝓ fratribo adherẽtibo

Fugit nãq; iacoba facie eſau:timẽs ꝑſecutionẽ eius.Et

moiſes fugit egiptũ interfecto egiptio:veritꝰ ad hoꝛã fa⸗
ciẽ pharaonis.Dauid fugiẽdo vecſiabat ſaulis aſpectũ.
Et helias facie impie iecabelis.Et ieſus fugiẽſa facie he
rodis.vect? eſt in egiptũ. Et nũc ſi talis irrepſerit timoꝛ
diſcipulis ſuis:tradit licentiã imo ↄſiliũ fugiẽdi. Oeli⸗
oꝛ quidẽ eſt hũilis fuga.qᷓ; temeritatis ↄſtãtia:ſeu teme
raria foꝛtitudol Amẽ dico vobis:nõ ↄſummabitis ciui⸗
tates iſił donec veniat filꝰ hoĩs Ad ſcõᷣm aduentũ pꝑti⸗
net verbũ dictũ:añ quẽ nõ videbũt apli ciuitates iſraeli
ticas ↄſummatas. aut ĩ bona pte ↄuerſas ad ſidẽ.aut p⸗
fectas ſᷣm intentionẽ hpiĩm.q mũdi hu augmeta qre⸗
bãt:ſiue dſertas:ꝙ vſq; ad finẽ ſecli reliqe repiant᷑ ꝓpli
iſraelis. Elicinioꝛ tñ videt aĩio ſubſequẽs intelleciꝰ.Nõ
cõſummabitꝭ ciuitates ſqʒ pdicãdo poẽs. donec veniat
filiꝰ hoĩs in auxiliũ vtm:vt liberi euadẽtes de maibo iu⸗
deoꝝ ad gentiũ ꝓplos trãſmigretis. Si ad alios ſequẽ

tes poſt aplos ſmia traãſferat᷑.aduẽtus eiꝰ ad iudiciũ ex⸗

tremũ refert᷑.vt etiã añq; fiat nõ ꝑ pdicationẽ ſed ꝑ aliũ

modũ ſoli deo cognitũ.iñ rłxpᷣm ia veniſſe in veritate co⸗

gnoſcat.quẽ adhuc decept erpectat:nõ vt veiat put wit
ſed in alia foꝛma patẽtioꝛis maieſtatie. Tta eſt eĩ vſq;
in pñs iudeoꝝ ſupbia:ꝙ expectatũ meſffſiã nõ ſuſciperent
ſi in ↄteptibili foꝛmaveiret. Et cũ oĩno nõ veniet:qbus
datũ eſt. ſide pura regredient᷑ ad xrpᷣm. .
Me cõtemplatione maioꝛis diſcat patiẽter pati infe⸗
rioꝛ.ſᷣm mattheum.
On dedignet᷑ pati ſeruus ſi patit dñs: neq; di⸗
n ſcipulus erubeſcat ſubiacere piculis. vbi mgem
füubiacuiſſe ↄgnouerit. Pꝛopterea ſaluatoꝛ ſub⸗
iecit exemplũ ad tollerantis paſſionũ dicẽs. Mõ eſt di⸗
ſcupułꝰ ſuꝑʒ magiſtũ:neq; ſeruꝰ ſupꝑ dñm ſuũ. Sufficit
diſcipulo ſi ſit ſicut magiſter eiret ſeruo ſieut oñs eius
Si patrẽfamilias beelcebub vocauer᷑̃t.q;tomagis ⁊ do⸗
meſticos e;. Nõ g timueritis eos Ype ſaluatoꝛ ẽ ma⸗

Capitulũ XXII

giſter et dñs:vt alibi ſcriptũ eſi. Vos vocatis me mgẽ
et dñe:et bñ oicitis. Sum eteni. Ipe prfamilias beel⸗
gebub vocatꝰ eſt.eo ꝙ in noie beelcebub demomũ eieciſ
ſet:et dictũ audierit.nõne bñ dicm qꝛ ſamaritanus es
tu et demoniũ habes.ex hoc quidẽ inexcuſabiliter appo⸗
nit᷑ patiẽtia in aduerſis.vt ſi doloꝛ in coꝛpe.turbatio nõ
cõſiſtat ĩ aio:cũ potioꝛ nõ ſit minoꝛis qᷓ; maioꝛis oditio.
Ad indelibilẽ verecundiã aſicribit᷑ militi illeſo recedẽti
de bello rege pcuſſo:ac ipo in tetoꝛijſ qeſcẽte dño pugnã
te ci caſtris. Oẽs ſeruos ↄdenat eq iuſticia: ſi cu prefa⸗
milias belloꝝ cauma nõ ſenſerint Mõ eſt honeſta militũ
vita ſi terga vertãt.rege ꝓſiciſcete ad bellũ:neq; ſi delica
cius ſe palpauerit. Suſfficere dʒ oĩno ſubiectis:ſi ſiles
ſuꝑioꝛibo nãt.Mõ eſt vñ turbatio cũ impatientia in aĩa
oꝛiat᷑:cũ dñia ſerui eſt eq̃ ↄditio.magiſtri diſcipuli.pt᷑iſ
familias ⁊ domeſticoꝝ eius. q; capitis melioꝛ ↄditio nõ
ebʒ eẽ mebꝛoꝝ. Jure ad patiẽter tolerandũ aduerſa di
ſcipulos ſuos ⁊ ceteros ſaluatoꝛ inuitat.cũ ipa fuerit pᷣ⸗
mo pꝑꝑeſſus:necnõ ex hoc timorẽ remouet patiendi adij

ciens.Mõ ergo timueritis eos.

Exyboꝛtatio et rõ ꝙ euangeliũ ſine oĩ timoꝛe hũano p
dicetur.ſᷣm matilxũ et lucã. Caplm XXIII
WVlpꝛa cõpꝛehen ſibile ab hoĩe carnali ſeu natu⸗
ſrali.mii ſides accedat euangeliuʒ eſt. Stupoꝛi
erit cũ dicit᷑.pauci credent cũ enarrabit᷑. Quia
miſterijs ⁊ intelligẽtijs ẽ oꝑtũ:expedit ꝙ reuelet᷑. Quia
occultũ eſt ex oĩ miſterio:ſuadet opoꝛtunitas vt ſciat᷑.qꝛ
dictũ eſt in tenebꝛis qᷓ eũ nõ ↄpꝛeſvnderũt:in lumine p
cedendũ eſt. Et qð aliqñ dictũ eſt in cõclaui: apte pᷣdicã
dã eſt. Anceps in euãgelicando negociũ.terroꝛib. tyrã⸗
rannoꝝ ſuꝑpoſitũ eſt:in timoꝛe ageda res gerit᷑. Cõfla⸗
bunt᷑ vndiq; mine.toꝛmẽta oĩa penalia inferent᷑: cũ pᷣdi
cabit᷑ res ſup natur:negociũ ſupᷣ vſum. inappꝛehenſi⸗
bile p rõeʒ. indocibile ꝑ ſcriptura. demõſtrabile p argu⸗
mentũ.admirabile dictu.ineſtimabile cogitatu. Qd pᷣ⸗
uidẽs ſaluatoꝛ: coꝛã multis circũſtantibo turbis itavt ſe
inuicẽ oculcarẽt.cepit dicere ad diſciplos ſuos Atten⸗
dite vobis a fermẽto phariſeoꝝ:qð eſt hypocriſis Añqᷓ;
ex toto timoꝛẽ in euãgelicando degellat:cautelã a perſo-
nis ſimulatis inducit ne decipiãt.Oifficiliꝰenĩ cauet᷑ ab
hypocritis qᷓ; a ꝑſecutoꝛibo maĩfeſtis.qꝛ illi ſub palliatõ⸗
ne dec piũtaulli aꝑte ꝑſequunt᷑. Iſti ſuadẽt: illi vrberãt.
Aſti ſe oſtendũt eẽ qð nõ ſunt illi er oppoſito aduerſan
tur. IOſti ſimulat ſocietatẽ in fraudẽ:illi aptã exhibẽt ho
ſtilitatẽ. Iſti lut fermentũ totã coꝛrũpens maſſazʒ. mi
xtim nitunt᷑ aĩaʒ ſubuertere.illi tm̃ res auferre et coꝛpa
diſſipare conant. Sed ſcitote ꝙ eoꝝ bypocriſis reuela⸗
bit᷑qꝛ l nipil optũ qõ nõ reuelet᷑ neq; abſconditũ qð nõ
ſciat Qõð fictũ ⁊ ſimulatũ eſt diu latere nõ pᷣt:aut ſua
ꝓditõis aut alter?. Sʒ ſi ad euangeliũ verbu traicitur:
