oẽm et ꝓpt oẽm ꝓfectũ pᷣſidentiũ obediẽtia qua dicemꝰ
madatu erit in omne bonuũ virtutũ.c ꝑ B fides poſt

pꝛima ſidem. ſpes poſt pꝛima ſpem cariras humiitas

paupertas. caſtitas. iuſticia. teperantia. pꝛudentia. 102 ti
tudo ſaltim anim ieiuniũ oꝛatio pſalmodie miſſe dii-

apline pꝛoſtrationes abſtinentia pacientia moꝛtis me

moꝛia obliuio iniuriarum.pax cõcoꝛdia. maturitas mã

ſuetudo mititas. ſilentii ſtatio quies ſenſuũ culſtodia.
peregrinatio peiuatio. cõfidentia. timoꝛis expniſio. ſer 4
8 reſtri paradiloin originali mundo vt ſcribitur:quia om

nitas mentis.mollis reſpon ſio atq; locntio. vigilia ho⸗

ſpitalitas penalitas: 2 vt dicère aude ipſa pcioſa mos
ſub obedientia cadunt. Has omnes ? ſimiles numera⸗

ri difficiles. maãdabit animax diligens paſtoꝛ:omm pꝛe

uiſione pꝛehabita. Condicionata obedientia nõ obne,

gauit per omuia voluntate. nec ſe totam tradidit rote:

ſed fecit partes et partes rerum locox et tẽpoꝝ:de qua

nullus nobis ad preſens eſt ſermo. Secernens obedi
entia. omnia ſecernit que ad regnũ pertinent tenebꝛaꝝ
Mo quidem archos iſtam dirigere volens luc vir⸗

tutem aſſumet.vt equaliter ſe cõmunicet.in ſubiectos

doenim omne vicium ercludit. quia nullum viciuʒ oꝛ⸗
do recipit.nec eſie poteſt vbi oꝛdo conſiſtit. Omne igi⸗
tur vicium oꝛdini eſt aduerſum. Sedebit plane q pꝛe⸗
ſidet in ſolio iuſticie ad ſrmandum contra vicia pero/⸗
bedientiam irtemota decreta: ne oꝛdo naturemoꝛum
atq; gratie in aliquo conturbetur. Hinc ſalomon ait.
Mex qui ſedet in ſolio iudicij: diſſipat omne malum in⸗
tuitu luo. Malum ledens quod commune noſctur bo/

num:et omnem perturbaur rem publicaʒ. cum vnuſ⸗

quiſq; facit quod libet. Hoc pꝛimo pꝛimalin celo inter⸗

mis caro coeruperat viam ſuam. Et intempo:e quopo
pulus dei depꝛauabatur per id quod in libꝛo iudicum
legitur.in diehbus illis non erat rex in iſrahel:ſed vnuſ⸗

quiiq; quod ſibi rectum videbatur hoc faciebat. GFace⸗

bat vnuſquiſq; quod rectum ſibi:non quod rectum oꝛ/

dini atq; iiſticie videbatur. Exterminandum eſt hoc
malumi.quantum ſe poſſibilitas efficit:non ſolum de⸗/

ſegregatis cenobijs. ſed de omnibns limitibus chꝛiſtia

vt lux in ſubiecta coꝛpoꝛa.ſui luminis ſuſceptiua.Naz

a luce nõ fit coꝛꝑm eq; acceptio: qᷓ;uis coꝛpm differen⸗
tia multa ſit ad ipſius ſuſceptionem.vt coꝛꝑa dyafana

et tranſparentia. que magis ipſam irradiantem ſuſci ,/
piunt qᷓ; cetera:ꝙ nõ pꝛouenit ab equa irradiatõne luc-
ſed ab impo ſitõne ſuſcipientis coꝛpis. Erit igitur pꝛe⸗

ſidens lucis inuitatoꝛ intẽtus: vt equaliter cõmunicet

ammis moꝛibo ſubiectoꝝ. Er eo plus permittat ſe il;⸗
labi vni q; alteri:quo ſubditoꝝ cognouerit mẽtes ⁊ coꝛ

poꝛa magis ad ſuam obedientiã aptari. Nec ſe retrahet

lura ligno quod eam niſi ſuperncialiter nõ recipit:⁊ ſo⸗ DM
lum irradiabit criſtallum ꝙ eam ſupſicialiter et cum in

intimis ſuſcipit. Et qm lucis ẽ ſecernere aſe tenebꝛas

ac fugare:hanc imitatus animar dux omnes tenebꝛas
ſpirituales ⁊ inii ſibiles necnon vt vita fatear ? palpa/
biles ex moꝛibo fugabit de regno ducatus eius . 5
ncti ce-

mo quidem ꝓpꝛium amoꝛẽ velut pꝛoditoꝛem

nobij cõdempnabit.Al moꝛẽ autẽ ſpecialiter colligatuum

vnius ad alteru marime palam factũ ex ſignatis moꝛ/
bus:eradicabit velut peſſimã peſtem. Etem̃i applicatus

amoꝛ ad vnum:ceteroꝝ eſt ↄdempnatio atq; accuſatio

.

qui ex virtute diligitur in inpꝛouidum dilectoꝛẽ.qui ſe

reddit notabilem ex cõuerſatõne ſingulari atq; ſpeciali.

ad omnia. Elirtutis xpianitatis amoꝛ ſi palliũ induit

tium offedat aſpectum. Igitur omnesa lios accuſabit

verittig mente agit ſigna nõ querit: marime ne aſtan?

et cõdempnabit etiam ſi vrtuoſus:quia non alij virtu

oſiquib tantus non eſt adhibitus amoꝛ atq; ab eis re⸗
tractus.vni vero accomodatus. Et cõmunitatẽ frau

dare. muneribus oꝛdinatis ad coꝛpoꝛis vitam dampna

bile fit:multomagiſamoꝛe a ꝓpꝛiato decipere per execra

bile amplius eſt. Ex colligato em̃ amoꝛe atq; cõuerſati,
oneſiites defenſiones.applauſiones excuſationes, pmo
tiones recõmendationes oꝛiuntur. ſuſpitiones et inꝰ

dagationes male.qñq; odia obiurgationes cõuicia: qᷓ

omnia wlut ramos venenatos ⁊ ipſoꝝ pꝛim radicem.

mucrone obedientie atq; iuſticie opoꝛtet ꝗbſcidere.ve⸗

lut ledentia ⁊ inficientia quod cõmune noſcitur bonũ
Ac per hoc vt bꝛeui verbo ediſſerim.in pꝛecipiente obe/

dientia eſt cõſeruatio iuſta oꝛdinis: quo non turbato ir/
rephenſibilia ſunt oĩa.q̊ͥ turbato rephẽdunt᷑ merito repᷣ

ruin.ab intermiſſione oꝛdinis ſump ſit exoꝛdium. Oꝛ⸗

nis per obedientiam pꝛeſidentis:vt ſecundum apoſto⸗
lum omnia oꝛdinate fiant in nobis:. Pꝛopꝛium vero
creſcit in natura vlut putrida tabes:et malum inſicies
omnem animam cui adheret. Deus non dedit alicui

pꝛopꝛium in ſuo vniuerſo:quod vult omnibus eſſe co⸗

mune. Hoc vero pꝛopꝛium appellaui quod ſpecierum
eſſe creatarum in oꝛdine differendi dicitur vt riſibile
homis crocitare coꝛui quod ſurgit ab ipſa in eunte na/
turaleu pꝛopter quod inhoneſtum deuitatur. et cuſto
ditut honeſtum. vt pꝛopꝛia ſit vxoꝛ.ne fiat turpitudo
communis: ſiue quod a virtute ſeminaria traniducti⸗
one pꝛoducitur:vt ita vnus filins:tantum pꝛopeius ſit
duoꝛum quod nullo modo ſieri poſſit plurium.
uatur hoc etiam in animalibus et plantis Rut pꝛo⸗
pꝛius virtutis actus.cum quis hoc bonum facit quod

lemo alius facit.quauis ſimile faciat aut facere poſſit
( Mecnon pꝛopꝛium dixerim iniquitatis ocium vnde in

agente generatur peccatum: quod ita eſt vnius.quod
nullo modo alterius. Mam ſi nulle hominnm volun⸗/

tates ac manus ad homicidium vnius conuenirent:
ita quod vnius eſt pꝛopꝛium in deoꝛdinatione volun:
tatis et manualis iniertioni nnllngaeriaeſe
B e Auit:quamuis malume iter fieri poſſit./⸗
neetm Micim ppolenita virtutis Maios merent⸗. quit:quamuis malum communiter fieri poſſit.⸗ Fer
Ddilectionem annuimus: ſed refrenabit ſi virtuoſus eſft bitans in remotis partibus a communi hominum hba-
bitatione de ſuis facultatibus in retente miniſtrans p-
tentibus hoſtia domus ſue que nec viatoꝛibus clauſa
erant:et multis ſudoꝛibus in arte laborioſa culture ter
reſtris cõquirebat pꝛopꝛiavnde poſſet petentibus ple,
ne conferre. Ad quem caſu viandivenerunt vno die
gquidam diſcurrentes habitu religioſi.et verbis et mo⸗
ribus idem pꝛofitebantur:et indigentia vꝛgente hoſpi⸗
tati ſunt apud eum:et vt ſieri aſſolet euʒ curioſis que⸗
ſtionibus pꝛopulſarunt.inter cetera pꝛoferentes. Ho⸗
mmo dei bona ſunt que facis. ꝙ laboꝛas ꝙ de tuis facul⸗
tatibus tranſeuntibus inretente miniſtras:ſed hec p⸗
pꝛia ſunrſoomus ſuppellectilia pꝛedium atq; iuga bon.
DHimitte iſta omnia: et viue abſq; pꝛopꝛio. Quiſimm
plex exiſtens et nihil in animo pꝛopꝛium poſſidens:ma
gne ſapientie dedit reſponſum. lere fratres ignoꝛn
ter vixi vſq; ad hanc diem. Mon me credebam pꝛopriũ
poſſidere cum perſonam ⁊ res omnibus indigentibus
voluerim et fecerim eſſe communem. nec vnq; animo

tur quidam nomine iohãnes ſancte vite degens et ha

meo potui in hominibus cognoſcere pꝛonainz niſi pec⸗

0r ep (gtum. Illi autem ſtupentes adreſponſionem verbi
a rhe enſtec angitiomnd⸗ Illi autem ſtupentes ad reſponſionem

tacuerunt. Et vere pꝛopꝛium creature rationalis eſt
per iniquitateʒ poſſe peccare.quod ceteris ſpeciebꝰ do⸗

—=
cP" N
Q

◻

4

4

r-

Uiber quartuu

tatis nõ poteſt eſſe cõe· Oeꝛopꝛiũ vero qð ab anaritia ſi.ſententiq in remota iuſticis Keaeriekn Pdieteinnne⸗ —
pſit mitiũ p iuſtas leges ad deuſtandu peioꝛa ſepe yfſfen pꝛehen ſibuis iuſſio woneſtum heece uiells erpectatio Arn
lum aboꝛigine mundi vſq; in hanc hoꝛam oꝛdinẽ nruur tum rationabile unperimn. e en ginis ars igi
bauit. quod ab omni paoleſſoꝛe virtutis per obedientiaz in terminocõſeruatiocredte ne ſol mertdtanus: netun
eſt arcenaum vt non ſolum m magus rebus ſed etim ſecuritatis. currus vei luna nocrurna ton⸗ u e n⸗ pis
in modicis peus nõ pmittatur vlus. Et incunctäter archa noe liberans a diluuio archa federis zareanpen ſie
in ommibus in quibus poteſt ſeruari cõmunitas: ſeruet requieſcit gloꝛia inuiſibilis vei. Et i a actualis ra hunan
nulla peietas. Conſuetut nempe non ſoli attributa iv perſtringa obedientia eſt totapuleritud druetann iri
pꝛietas.ſed diutinus vſus ſibi rendicare in peium qod tionalis creature. Obedrentia eit in nen Koſtl Lecetn ſined
accepit: etamficitur paſiibiliter anim.vt ſi pꝛtuat rem trunalis viuini: vdiuina ab eo enen ecnleg luht
neat inquietus etaduerſus eum ſepe oculum ſiraloni· Biuina enum bomntas deit createnen unntt
cac cui videatur adeſſe quod tenut. et ſuſpitionẽ pleri ect argumentum quo aeceptam pulcritu à
q; imaginaturævt fiat ſuaſione alterius. quod de paſto/ biliter et viſibiliter in moꝛibus con. eraviſth U ſuuni
, wonidentia iana pꝛocedtit ion pannttet wocro:om: Ddrentiam Parn nulla maioz m creatura viſibilio puleri in
nino alicutus animam ad rem aliqua colligari: ſed etii tudoqᷓ; vt ipia conſiſtat ante factoꝛem et creatoz cre ſcſimn
weſtes et calciamẽta mutabit vmius ad alteru: niſi coꝛxxo ature mutuus ſit aſpectus:melius in eo quod pulcꝛuzʒ lanm⸗
rum inequalitas contradicat. Anſtrumeta vero artium eſt ſibi et aptum.et quod defoꝛme antineum Bll daneſen
competentia cõpetentibus pꝛeſi ſis iudicio erogent᷑: pwt ipſa conſpiciens: hoc obedientia facit. a deo menti faci/ tennen
ſcriptoꝛ cuius manus cõpetit penna calamus quod fiA em non auertens. Et quis ipſe omnes reipiciaranobe⸗/ tmtünſt
bi nec eſt ad aliud manus apta attramentari in vſu ſu dientes vero ipſum non reſpiciunt ab iplo facie; auer⸗ obient
ſcipiet:et ligo etromer ei qui agriculturã nouit. Mõ erirt tentes.De quibus per pꝛopſetam dicitur · Et mihu vo settn
boꝛum inſtrumentop vnius ad alterum facenda cõöner luerunt attendere ſcilicet que mandabanturet verte/ ninsin
ſio:vt non aliter niſi ᷣm artis peritia inſtrumẽta peritꝭ?runt ſcapulam recedentes.velſcom anam litteramre atcyobee
in vſu opis concedant?/ Ininolabit ſedulin ducto ſpua ceſſerunt retro et aures ſuas agorauauerunt ne audi⸗ natluct
lis erercitus vt ab omnibo nociuis abſtineant omes qᷣ rent:et coꝛ ſuum poſuerüt adamante ne audirent lege ouain
in agone ſpirituali contendũt:et inflexibili obedientie Speculum amime ſine dubio deus eſt. qui ſatem r untan
virga minabitur ⁊ ꝑcutiet omniũ colla. Erquiret inpᷣter ſcripture obedientiam. noſtris oculis ſe opponitin G momni
miſſe ſub cenſura ipſius obedientie ab vno vitã alceriꝰ ſedule aſpicientes ſeruatur pulchꝛido nature: necnon aX— Epmlurt
vc quod per reuelationẽ aut ꝑ ſpiritum non nouit ꝑ in gratie ſuper inducitur oꝛnamentum. NHam quam puli⸗ mnI
ueſtigationẽ vnius et pluriũ clandeſtinam poſſit inue⸗ chꝛitudinem quelibet creatura ſingiliatim atq; conuin (ttſul
nire.que ſit moꝛbida pecus.quã aut ſanabit paſtoꝛalibo ctim habere poteſt in oꝛdine vn uerſi, q; vt id agat G ſeginna⸗
inſtrumetis et cathaplaſmatibus neceſſarijs: aut ſi pla ſibi pꝛeceptum atq; impoſitum eſt et illum optineat fi runo
ga inſanabilis adeſt. aut ſegabit omnino a grege:ne ali⸗ nem ad quem oꝛdinata eſt. Ipſa nobis plantarumi et Moinhee
quã alaʒ in ſpeciali maculetaut totũ coꝛrumpat omle. arboꝛum atq; omnium rerum natura dmonſtrat: con; onorb
Si obedietie pꝛimũ inſtitutoꝛẽ inſpicumus.obediẽ⸗ ſiderantibus rationalem et intellectualeʒ vmuerſi vu1 tannri
tia mueſtigatio in ſublime nos trahit. vt nec ad plenuz choꝛitudinem. non oculoꝛum tantum obiectionẽ. Que Ueſil
poſſet inteiligi. Et ad oſtendedum quod dicitur nõ ſuſf, nam pulchꝛitudo maio: poteſt eſſe cniuſibet arlvꝛis: alonen
Rciet lingua coꝛdi cum deus ſũme bonus eternaliter e ; vt illos pꝛoducat frucus quos fibi pemma naan, (cnlren
iſtens inſinite mcognitus pꝛo eo quod ab eterno cre.,; ra que deus eſt indidit m natura creataque ſuccefß lgd
tura non fuit ſue cognitionis capar: ſed ipſe jm altitu/· ſu pꝛocedlt. Et ſi aliquando inſita fuſcipit alterius aer ema
dinem inſnite ſapietie ſue cum voluit creatura creauit boꝛis et pꝛoducit: quamuis inſertus ſit ſurculus pr erten⸗
cui ſua benignitate innotuit. Et pꝛimo quidem oꝛdine manum artificis. quod ſ uſeppit et pꝛodut magis ef habeno
atq; dignitate angelicam cui non ꝑ verba ſonantia· ſemd pulcritudo nature q; artis: nam cuiuſuis arboꝛis id efſff Finintn
p intellectualem oſtenſionemillurit. ſe inſinuans eius fructus et finis/ Que maioe pulcheitudo cuiuſſtibetam ſf
creatoꝛem ⁊ deum a dominũu: exigens intellectualẽ obe malis auis et piſcis: q; vt id efficiant aut pa rticipant er dellonn
dientiã. non ad ſuam ſed ad illius firmidã beatitudine eis ad quod dveus in natura pꝛoduxit. Nulla maios ous emſe
ẽt creaturam rationalem atq; compoſitam pꝛoduxit n loꝛum pulchꝛitudo decernitur eſſe ; viſus. Pulchꝛitt int
eſſe. cin longe aliter ſe in ſinuauit creatoꝛẽ et dominu, do enim oculoꝛum non quantitas et lippitudo coloꝛeet ſthalnn
et obedientiaʒ in vtroq; cõpoſitoꝛum eregit quodã tra⸗ ſigura ſed viſus ad hoc ennn oculum ipſa natura Db’oℳ%%v en
ſitiuo reſpectu iterũ eraſtriueigen eus homini loq· duxit. Mulcheitudo vero auris nulla maioꝛ auduu. et iinin
retur. Creo aut creaui tevide tranſitum vt obedias nmarium q;olfactus. palatus q; Sſ linguacq; deſerta Pri .
mihi.vide retranſitũ vt beatus fias. Iterũ vide rerri loquela manuumqᷓ; tactus.et ſimilium fumilia eſt difGͤG6,· r
ſitum non in te ſed in me. Clide finalem et iterum poſt finire. Que nam maios pulchꝛitudo lucis q; vt luceatt: i
pꝛimamet iterum retran ſitum et reſpectũ/Et eñ om et ommium elementoꝛum q; vt eoꝛum pꝛopꝛia ſernent e li
nia deus ſimul aut indiſtincte crearet: ſcripture tamen etfinem debitum ſociantur. Hec omnia ſiqua direrinm dwnn
ſacre diſtincta locutio cõmemoꝛat.quod in omni quod ant ſenſu aut ratione carent: ſed ad rationalis hominii Nn
pꝛoduxit deus increando et pꝛoducendo non dominus pulchꝛitudineʒ reuertamur. Que maioꝛ hominis pul lindn
nominatur: cum vero ad hominẽ creandum venitur de,· chaꝛitudo: qᷓ; vt obediat deo. Gerte direrim nullam Hoc Kmni
us et dominus dicatur:vt ob inſigne monſtretur nulli eſt quod ſalomon in fine ſue concionationis teſtatur di Rtnd
us alterius creature rationalis voluiſie ſcriptura q;uiſ cens. aciendi plures libꝛos non eſt finis. Time deauz mmen
eſſet dominus appellare ſed tantuʒ hominiscuius pꝛo⸗/ et mandata eius obſerua:hoc eſt omnis homo: id eſtt ⸗ unen
pꝛie pꝛopꝛium eſt ſub celo rationabilem obedientiã reꝭ ad hoc creatus eſt omnis homo: et ex hoc finem ſu nn 3 Nent
cipere per imnrellecianyſſib comugari affectu et actu ef· unmſoꝛtitur omnis homo. O ſingillatim quempiam S u
tẽtiam accepit Eſt ſiqidem obedientia inſtitutio eter pꝛimaet in turbabili pulchaitudine ſemper aſiſtat: . Npaltn
ne legis et woluntatis tempoꝛalis exactio. ſirmata dei et pulchꝛitudo creata coꝛam inereata permaneat: etH†r Rinn
S 6 . . *„
. e⸗
0. 4

lllalsne
onſhecnn
huttiones
lſpecuig

m muiſ.

Meſtobe

llis pulcr

tonoacre
Apulan
mchante
enno za
atunobe
c auer;
mhvo
NKerte⸗
Wmeramre
nt ne gud⸗

direntede.

faltem pen

onitingö.

enechon
guampalel
ic comiun
idagar go
Optmeatſi
mrarumtet
nlſtrorcon,
Huerſiput
one. Que
aroꝛs:
ma naen/
e ſuccel/

Pterunsert

Kalus per
nagse
horisiceet
vſtibetan
tcppantet
oroe/
lcheitu
o coloꝛet
tura pꝛo/

uchtn. et.

ödeſenn

geſ aH

Dt ucentt
Aſetneht

Adtein

pomimn.
jnis pol .
n H
tarur di.
ne delz
jet

et omma reducit in vnum. et paſſiones inumeras vnã
reputat pꝛopter vnum. deſideria coaceruat in vnũ:ho⸗
minivni vel pluribus ſe ſubijcit pꝛopter vnum: pꝛece:
vta decem aut duo reducit in vnum.quia obedire ſolũ

et oꝛtu atq; proceſſu precurſoris

cauſatum cauſam nulla ratione dimittat. Si cuʒ aliſs
quem nam contempleris:obedientie pulcritudo tanto

erit validioꝛ.quanto quis cũ alijs q;; ſingulatim eſt me
lioꝛ. Iſta federis archa durante per deſertuʒ et nemoꝛa

portata m caſtris ſita per manſiones cum ipſa ſubactis
boſtibus mundo dirupto in ſubnerſione iericho/patriiã
beonniſſoni nõ terrenã.ſed celeſteʒ in curia.et ante tri
pit obediens. Hic deſcenſus abaꝛte mentis fit. ab om⸗
ni altitudine cordis ab omni tindꝛe mentis.ab omiĩ iu

unal dinine iuſticie. iuſte quodã modo poſſumus po⸗

ſtulare. Ipſe nanq; ad huiuſmodi virtutem ſe pacto li

gauit et pollictatiões ei fecit eternas: iuxta quod eſaias
dicit. Si wolueritis et Bn eriei; me. bona terre come⸗
detis. Et pꝛouerbioꝛum dicit᷑. Elir obediens loquet᷑ vi⸗
ctoꝛiam.MNullus de victoꝛia poterit diſputare pꝛo chꝛi⸗
ſtiana mihtia. niſi ſuperna coaptauerit:ſed vir obedienſ
ſeipſum mundumq; deuincens palmiferam victoꝛiam
loquetur. In ſuperis luceclarius patet obedientiã quã
dam eſſe iuſticiam:cum qua inuerecunda facie ſtare po⸗
terimus ante dominum ad pꝛomiſſa petenda dei miſe⸗
ricoꝛdia pꝛeſtante audaciam pꝛo iuſticia inferentes ſidã
obedientiam. Et in deuteronomio poſt multas optio⸗
nes et cauſas ſubiungitur. Elige ergo vitam. vt et tu
viuas in ſempiternum:et diligas dominum deum tuũ
atq; obedias voci eius illiq; adhereas. Ipſe eſtenim vi
ta tua et longitudo dierum tuoꝛum:vt habitaſ in terra
pꝛo qua iurauit patribus tuis abꝛaam yſaacet iacob vt
daret eam ilus.Ecce ꝙ ſub iuramento vere obedienti⸗
bus.pꝛomiſſa eſt terra celeſtis. Sed ne quis in animo
querularet ꝙ de terra pꝛonnſſionis intelligitur: reſpon/

detur omnia in figura contingebãt illis. Et nec abꝛa

atm et yſaac et iacob poſſederunt terram pꝛomiſſionis:
neq; in ülla vita fuit alicui aut erit in ſempiternuʒ.Nec
in mundo iſto alicubi eſt longitudo dierum:et nemini
deus in hac regione vmbꝛe moꝛtiſita eſt vita vt anime

a coꝛpoꝛibus non diſſoluantur ꝑer moꝛteʒ:et coꝛporare

ſoluantur incineren/ Pervari uid innotuit. quid ex
parte inſtituentis dei obedientia ſit: ſed adhuc ſuſpice

oculo mentis.et ad altioꝛa poꝛrige viſum. Gecit deus

creaturam abſq; vlla macula. et wllet ipſam manere.
abſq; vlla querela:et qnoniam angeli non ſunt ſtabiles
per naturam amultominus et homines quihabitãt ſu⸗
per terram. Et mobile in mobili habens ĩmobilitateʒ
babendo ſoꝛtitur. Igitur ſtatuit deus obedientiam ho

mini vt vita ſit ſine querela:et ipſa ſola vita eſt obediẽ⸗
tia: imo creatura viuens ſine inferenda querela. Nam
de quo repꝛehendi põt:qui ſũmo creatoꝛi obedit. Quã⸗

aduerſus eum quis habebit querelam: qui diuinis legi

pryus ſeruit. Erit imaculatum opus artiſficis cum perſi/

cit voluntatem actoꝛis:et abſoluetur a legibus motuf

adherens ei qui nunq; eſt motus/Elt referam obedien

re. Nam amoꝛ amato obſequitur et ſubijcitur:et tanto

ſubiſcitur verius.qnanto amat ardenti et inheret ſtri

ctius cim obedit attentius. At ãmodo obedientiaʒ vl/
timo dicam obedientia inſtituta eſt charitas. que ne⸗

gigennam ignoꝛat:inculpate obedit. poſſibilia omnia
ſuſeipit cui nihil impoſſibile imponitur: virtutes omẽs

diſponit. que iugum ſuauiter poꝛtat inheret tenaciter ſu

ſcipit affectus ĩmobilitatem.neſciens variari.per mul⸗

ta diligens vnum quauis multa perficiat pꝛopter vnũ

et diuerſa iniuncta reputat vnum et diuerſoſ pꝛecepto
res que dei ſunt pꝛecipientes exiſtimat dominum vnũ

A1, . „,Q₰— 7
oal. rrrr X —
2 ,„KF A, N.

br.

tiam inamoꝛem:imo dico obedientiam et charitatem
pꝛoũt ab ipſo deo pꝛimo inſtituitur nulla ratione differ

vas ſolum diuinis cultibus conſecratum/
huic monacho huic foꝛme obedientie p: B
pus ſubditus erat qui omnium dommus erat. Maria

eſſe dicit ſuum officium in vnum:quia vna eſt cũ vno⸗

vna cum vno. vt ineternum fruatur vnoet omnibus

beatis vno.d cnius amplioꝛem diſſertionem pꝛo no⸗
ſtra foꝛma viuendi qualiter ſit facta cheiſti obedientia
oculo fidei videamusl Heſcendit cumillis ieſus naꝑs
rethꝛet erat ſubditusillis Deſcenſus eſt inobedientia
nam niſi animus ad yma deſcendat: omnino relucta/

Dicio elationis ab omni pꝛopoſito contradictionis:⁊ ab
omni reputatione pꝛopꝛie cognitionis.Elſquequo erit
deſcenſus: Macareth eit terminus. Eccleſia cheiſti mo⸗
naſterium.eccleſia cheiſti cenobium.eccleſia chꝛiſti col⸗

legium vbichriſtns dei filius ab omni mundo viſibili

monachus abdicatus in compꝛehenſibilem obedienti⸗
am agit. Sed decebat locus actioni:vcebat perſone obe
dienti. Nagçareth flos eſt. Gloꝛida in ode:ibus: floꝛida
in aſpect ibus debet eſſe obedientia. ꝗglos medius eſt in
ter gemmam et fructum. Pꝛecedet gẽma floꝛeʒ:ſequi⸗
tur floꝛem fructus. Gẽma deſiderium eſt ſiue voluntaſ
oꝛdinate viuendi ante conſpectum dei:flos vero repꝛe
benſibilis eſt et delectabilis m virtutibus vita.Fructuſ
in quem flos de ſinet:vita eterna. Et philocapta ſponſa
videre affectabat ſi vinee ſcilicetanimegemis deſide⸗
rioꝛum bonoꝛum tumidein lonis operibus atq; virtu⸗
tibus floꝛuiſſent:et ſi qui fructus ex virtutum fioꝛibuſ
carperentur. Elere flos eſt ohedientia: in virtutum flo

ribus agitur.in fructum infallibiliter deſinenſ quod eſt
ſuperum regnum Macaretheſt virgultum:et ſine vir

ga eoꝛreptionis et diſciplingꝗobedientig perfecte nõ agi
tur. Qui paroit virge odit filium dicit ſcriptura de car⸗

nali fi lio:verum ſic experientia docet de ſpirituali filio

atq; patre.Qu clarius patet ꝙ pater ſpiritualis nõ coꝛ
rigens ſubditum:vſq; ad eternam moꝛteʒ odit eũᷣ. Hu
iuſcemodi odium carnalis patris in filium ſepe tempo
ralia ſiue coꝛpoꝛalia damna cõcauſat: ſed ſpiritualis pa
tris negligentia coꝛrigendi que odium diciturad gehẽ
nam compendium facit. Sit ergo in nacareth obediẽ⸗
tia:et accipiat qui pꝛeeſt oino virgultũ:et coꝛrigat quẽ

aſſũpſit in filiũ E eie ſtãs cer⸗ ·

te a ſanguĩs tractura ſũpſit initiuʒ. Et ſanctus ſangui
ne tinctus dicitue:vt vſq; ad ſanguinem impꝛetermiſ⸗
ſe opoꝛteat obedire:mam et chꝛiſtus in nacareth ſubdi⸗

tus factus eſt obediens vſq; ad moꝛtem:et omneʒſan

guinis effuſionem Appellatur conſecratio naçareth.
Conſecrxatio eſi alicuius rei ad deum. onſecratus eſt
et eſſe debet deo verus obediens:et ad nil aliud debet
pꝛeoſiẽdere aptitudinem niſi ad ea que dei ſunt:wlut
Edq̃ crãt

ſidẽtes: qui⸗

et ioſeph: veritas et charitas. His ducibus et his pꝛe-

latis ſine intermiſſione obediamus. Si qui autem pᷣ⸗

cipiunt. mariam illuminationemioſeph augmentuza

ſuis lateribus habeant:vt pꝛeter veritatem et carita
tem ſubiectis nullomodo pꝛecipiant: er pꝛeter ipſas
ſubditus alia ſcire non doceant neq; cogant.
De oeculta vita ieſu.· Capitulum II
Uter cetera que mẽtivita ieſu cõſideranti atte
i ſiant᷑ ad miraculũ atq;in contẽplatiõe ſuſpen⸗
dium eſt occultatiovite ſue:non tamen perſo⸗

ne p deceʒ et octo annos iugiter celebꝛata: de qua nul
lus quattuoꝛ euãgeliſtarũ aliquid retulit: que occulta

tio atq; ſilentium magnũ nobis innuit agendop mox
miſteriũ. Deitas ĩ hũanitate celata erat ⁊ occulta ocu
lis.⁊ ab oĩb pᷣter qᷓ a fid elibo intellectiv:q qð nõ vide⸗

6—„ . .. — — . — H
ALiber quartus AnNlar

bant credebant:et quod ratione non percipiebãt. fidei
tradebant. Iſte ſiquidem deus homo ſubmiſit eitatez
atq; vircutem iſto in tempoꝛe:vt nec per opera mra cre
dDderetur deus:nec per alia exercitia pꝛobitatem atq; vir
tutem habere crederetur:vt ex ſuis geſtibus aliquos
traheret in ãm xationem.aliquos in ſtupoꝛem:aliquos
in conſiderationem.aliquos in deriſionem. Cognoſce
batur ab homimbus nacarenis:quia nec celabatur ꝑſo⸗

na: nec alius cederetlir q; credi volebat ſi apparuiſſet ex

timplo. &redi ſane volebat deus homo inter homĩes cõ5
ueriatus vxt homo.peccati macula pꝛocul pulſa. cum car

ne tamen ſimiliter peccatrice. Erat ſane ſtupendum ho

minem iuuenem videre pꝛeceteris inſignem. moꝛibus
grauemuncedentem honeſto et placito vultu/pꝛocliuiſ
oculis retractis mambus fſermonem rarum habentem/

et nihil impertinens in ſermone: loquebatur voce ſub
miſſa omm pꝛotecto clamoꝛe diſertiſumus in verbo exi

ſtens.ve titus modeſte nihil perperam in vſtibus ha⸗
bens:cõmenſurate pedes monens quieſcens ad tempꝰ

vt nulla leuitas noraretur in mocu:egꝛegiam coꝛporis

foꝛmam hatens.quaſis nunq; apparuit in natura:nõ gi
ganteam aut remiſſam ſed talem qualem habere dece⸗
hbat qui omnia fecit in pondere et numero et menſura:
Jqui nec repꝛeſvndi debeat nec iuſte poterat in omnibus
gque ſunt amoꝛibns aut inſurgũt ab ipſa natura:necem
phiſonomiam de moꝛibus hommum et interioꝛa per er

terioꝛa falſo iudicantes illi homim deo er defectu nature
aliquid poſſet aſſcribunullam tamen humanaʒ atq; mũ

daſam aptitudinem oſtendebat:pꝛout aſſolei etas illa

Ecrat enim aptus rebus diuinis imo totus diuin? erat

q;uis ex do no nature indicia multa ſuſciperet: quod iu-

re oib apt? eſſet⸗

gnitati regie conuenire:qᷓ́; ioſeph atq; marie. Sʒ quin /

imo. Ignoꝛabant enim KchanaGeme

gebant detractionis indicia. et habebatur ignauus ſepe

reputatus et ſtultus:vbiiam clarere incipit humilitas

magna eius. Hic non ſtudebat milicie nec ſatagebat p
croꝛpoꝛis virtute pandenda: vt ſe minus foꝛtem aut ma
gis inter ſuos coeuos oſtenderet. Et ſi laceſſitus inter

dum iniuria.nõ manu aut lingua reſpõdebat alicuixo
ênul

cem. vnde fugax et puſillanimis habitus eſt
lam diſcebat vnde captaret neceſſaria vite:ſed aut ma⸗
ternis aut paternis lucris etinterdum queſtu. vita
fugali et parta humiliter fouebatur Etenim comede⸗
bat et bibebat et dirigebat et emittebat vt homo:nihil
quia deus ſimulatum agens/Alienus erat a conuiuijs
ſpectacula nulla videbat/ Jn feminam non figebat ocu

lum necanimum firum:non ad ſuam expedientem cau

telam. nam deus et homo erat: ſed ne notaretur ppter
ſecuturum et apertum miſterinm. Ylla pulcritudo ap⸗
ppeti non poterat ab vlla muliere magis vero alios eius

3 ſanctificabat aſpectus: nec propter erimiam effigiem

eius alicui exorta eſt aliquando tentatio:wnerat enim
Vbpellere non erxcitare · Pecuniam non ferebat. pꝛocul
fecerat largitatem iuuenum: nec enim habebat vnomi
nus autem dvecebat deiſicos moꝛes. FFrequentabat ſy⸗
nagogam iudeoꝛum moꝛeſtatutis autem tempoꝛibus
Neiuebat in templum Cognoſcebatur er perſona. ex vir
tute omnibus occultus erat: non enim aduenerat hoꝛa
innoteſcendi. Litteras nullas didicit ſuoꝛum moꝛe coe⸗
loum vt etiam poſt tempus diceretur: quomodo hic
litteras ſcit cum non didicerit. Oſtendebar ſine doctri⸗

ma viuendinozmam:et regulatione omnium ſenſuum

ſupꝛa omnem ſenſum. Operari erat oꝛatio et ſubleua⸗
tio ineffabilis. Tota deifica erat vita eius: hoc ſolum re

Duobus talis fillus eſſet natus audicabatur magis di/

tinens in hũmanis p mutationes etatum perpeti va⸗

luit ei augmentum coꝛpoꝛalis molis vſq; ad terminum
oeꝛdinatiſſime quantitatis et verit atem humanitatis
oſtendere per cibos et potus et egeſtiones et ſomnos.

Almifice almifica operans incompꝛehenſibiliter ab om
mibus etiam ab his quibus ex humulitate ſubijciebatur
vt ipſi mirarentur et obſtupeſcerent ſuper gentis eius:
fide indubitata tenentes ꝙ non fallebat neq; falleba⸗

tur in operibus eius.Erat extra ommum vſus et mo
res: q tanto tempoꝛe occultauit ſemetipſum mundo

ſõnebat ſequentium et adherentium mores: vt viua/
mus occulte in conſpectu ey.cui nihil põt eſt occultũ.

irtutem inſertam. Sed in omnibns geſtis eius com

Necqueramus palam fieri mundo qui reuelationem

expectamus gloꝛie inuiſibiium angeloꝛum:qui non ex
viſis coꝛpoꝛeo ſenſu.ſed iniuſibiliter altiſſimo placue⸗
runt. Tliuere in hominum fama faſcinationem men/⸗
tis oſtendit. extra notum fieri receſſus eſt a mente.
Qui receſſit a mente oblitus eſi imaginis quam acce⸗
it:et paruipẽdit ꝙ excellebat in eo:et lucem pꝛo tene⸗
bꝛis commutauit. Occulta vita pꝛiuatio vane gloꝛie:
qui wro fieri voluit ſponte notus:eam accepit vxoꝛem

In latibulis degens ventos non timuit:in montibaſ

ꝓoſitus damna ventoꝛum plerumq; poꝛtauit. Mon⸗/
ſtrata oculis vita pꝛeanticipauit ſamam: fama pꝛela/
ta virtutibus peruertit oꝛdinem ſanctitatis. Opoꝛtet
ſeruum dei omni ſtudio famã virtutibus vincere. Mõ

ſtratus digito concutietuxr in coꝛde:quo concuſſo tur
babitur requies. Mon eſt ſapientis ſed ſtulte viuere opi

nate.Ad veritatem opo:tet ambulare credentes: ſem/
per in inſidijs ſunt latꝛones ſpoliabitur veſtibus veſti
tus incidens in eos. Difficile fit anenum ſieri ab omni

conſoꝛte nature:ſed conſoꝛtium ſepe diuoꝛcianit a deo.

Periculoſa eſt congreſſio certare cum laudibus:vince
re virtutibus famam agomięatio eſt veroꝛum. Non vi⸗
nit ſibi quod nequius eſt nec chꝛiſto:qui domificauit in
coꝛdibus alioꝛum. Eiuere in deiecta pꝛudentia redem/
tio eſt a contrarijs.et aungmentum contemplationis.
8 mpoſſibile fit ꝙ omnes habeant coꝛpoꝛale ſecretum
ſed mentis opoꝛtet pꝛetaxare velamen exterioꝛes tene⸗
bꝛe atq; penales exterioꝛa queꝛentibus aſeiſcuntur õ
fidunt multi non cadere in oſtenſione virtutis: ſed ſi
aliquando ita cedit admiroꝛ:non dans tamen de oſten
ſione aranmmad vero aſſeuerans tutiuseſſe ſe⸗

cretumltigitur omnia celabuntur. Reſpõderim. Opoꝛ/

tet ſolum neceſſitatem non voluntatem ad oſtenſionẽ
in cauſa ſupponere.Ad occultandam vitam ſimiliter
virtutem:adinuenta eſt peregrinatio et ſolitudo deſer⸗

ti. Sed ignoꝛantes multiperegrinationis directioneʒ

in illa naufragium pertulerunt: er oſtenſione inlvren/
tis boni ciues effecti.vbi debuerũt eſſe peregrim. Per
rexerunt qᷓ;ᷓ plures ad interioꝛa deſerti agantes ignotaʒ
hominibus vitam:ſcientes celeſtibus ciuibus eſſe no⸗

tam. Multi vero aliter occultari non valentes fatuita
tem moꝛibus oſtenderunt:chꝛiſtiferam meditantes ſa

pientiam.Aliqui per ſilentium abnuerunt ſubſtantiaʒ

celeſtium moꝛum:erat enim eis et omnibus eſſe debet
gloꝛia vite agende teſtimonium conſcientie. Qunamuiſ

dirigatur a domino virtutis oſtenſio vt opera noſtra
coꝛam hominibus luceant:ad eos tamen directus eſt
ſermo quos non ſolum ſibi ſed etiaʒ alis omnmo viue⸗
re opoꝛtebit:qui ſunt in culmine dignitatis aut officij

conſtituti. Occulta ergo chꝛiſtianitas manifeſtata ptẽ/
pusſanimabus noſtris inſinuat:non deuenire in publi

cum ante tempusa domiuo pꝛefinitum.qꝛ oĩa tpᷣs ha

bent. ſn iſq; diſpoſitionibus currunt vniuerſa ſuhſole,

Poee
ſertu
uin
npe
keton
tutnf
g⸗
unt

Uibu⸗
l⸗
gatti
Hon
oron
Aüpi
ſunn
tationt
Neiacn
ſeyle
nnpee
gle⸗
ſecur⸗
bus
lerer
nag
mt
tatis
Gum
blioon
Pkur⸗
vnm
Atip
punde
meiun
ſenen
Rpſt
nietin
Prdee
Mund
tusfo
oo
nöſ
niſi⸗a
niti
wjan
otn
gerce
oca
daso
mi
nc
ſo
ate
ſͤer⸗

Setſommn
ſplner den
er geſtisti,
Lneq falebn
npfuserno

inn tmuno,

tis ens coff
Oresept pinn
eſt oechiti⸗
reuelanonen
miquinone
flimo placte
tionem men
eſtament,
1squam gce
emnpeo tene
vane goore
cCepir en
Wünnmonhr
elgbit. Con
3m fama pehn
itntis. Opone
1s pincere D
conchſon,
Ulte puereon
ellentes: eni
veſtibns def
fieri gbommi
orciamta deo,
dibus: vinen
um. Kony
womificarutn
Nentig reden
tempkationss
ogeſegetun
ericres lene
Aloſcuntdr/
pitutotl
men Tan
Aoſtenſon
mnſimürer!
tſcimdodtn
is drettone
ſone inunni
vergintſe
unttsigteh
nibuseſſe o
entrs fotuſt
ditntchſ
gseſſe der
Eumn
pera no
nnmmͤ
iminonine
eſtunpti
bnr

pter inherentẽ virtutem per

De vita domini

Hoc enim et iohannes baptiſta fecit qui nõ dimiſit de⸗
ſertum. weniens in omnẽ regionẽ ioꝛdanis quouſq; ſuꝑ
eum verbũ dñi fieret in eſerto. Maxime vero ſic deie⸗
cta pꝛudentia et potentia operũ et ſermonũ eiienn⸗
re hominũ cõplacentiã docet:ꝓt nibil ꝓpter eoꝛũ placi⸗
tum ſiat.Aic etiaʒ veritas eſt ſilenda:me fine pꝛoferatur
quo placeatur homimbo. Et iuuenes ad interioꝛa tranſ
mittit atq; ſecreta quos facile gloꝛia vana deludit.et a
unbus ſaltim ſi nõ queritur ſi offertur difficile deuitar᷑.
Er regulatur vita hominuʒ inter homines:quomõ vi⸗
uantin oſtenſione perſone ſine denudatione virtutis.
Nõ omnis eſt fieri coꝛpoꝛè nemoꝛoſum et a turbis re⸗
motum ſfieri per receſſum:ſed ommiũ eſt ſe coaptantiuʒ
ad virtutẽ abſcondite operari:et hominũ deuitare con⸗

ſpectuʒ. Et ſi aliquãdo ſurrepat ꝓpter alioꝝ vtile ad imi

tationis exemplũ ex velle videri:et omnino a cenodo⸗
xie iaculis ſe loꝛicatũ.et ſcuto bone voluntatis ꝓtectum
ſe videat.nõ damno quod intendit.ſed de poꝛtu pſiliuit
in ꝑelagus et expoſuit ſe pe agalibus ventis:qui firmato
pede pergebat. Bona et magna ſunt lucra cum manib

lecurioꝛa dixerim que nõ ſunt expoſita ventis excitanti

bus vndas ſubmergẽtes ſuis fluctibus naues/alcqui⸗
rere animas exemplo et doctrina omnium regi chꝛiſto.
magni eſt meritiſed nõ ꝓfeſſionis omniũ.acquirere ſe⸗
ipᷣm tota eſt et omniũ chꝛiſtiana ꝓfeſſio. Qð eſt neceſſi
tatis pꝛefertur electionibo voluntarijs.et ad quod obli⸗
gamur ad rationẽ reddendãa in examine iudicis infalli⸗
bilis opoꝛtet pᷣintendere qᷓ; qð pꝛopꝛia directione ſuſci⸗
pitur. De ſe per ſe opoꝛtebit reddere rationẽ.de alijs au
tem niſi qui alioꝛũ per domini obedientiã ſuſceperunt.
aut ipi voluntarie accegerunt Occultus erat oꝛiginali
mundo noe ꝙ tanta mſigniret᷑ virtute.atq; per artifici⸗
um eius apud eum ommiũ delendoꝛũ ſeruaretur vitale
ſemen.ſed cum placutt ei cui omne quod placet iuſtum
eſt. poſt quingentos annos toti mundo voluit palã fie/
ri.et in centeno naualis ediſicij tempoꝛe toti mundo et
per relationẽ factus eſt notus.Et poſt deletũ ex dilumio
mundum.centũ adhuc annis ſuꝑuixit oꝛbi vt ſicut no⸗
tus fuerat veteribus iam deletis:ita fieret naſcentibus

nõ ſumpſiſſei Neſciebatur q;te vixtutis eſſet abꝛaam.
niſi a domino fuiſſet ante vocatus:et in eo facta pꝛima

bien ſ erhern curama domino impoſitam

diſtinctio.per circumciſionẽ in ſanguine popuh.ꝑ vni?ꝰ
dei cultum domino placituricatebat virtus in ioſepp.

quouſq; deus ſibi tempus et opoꝛtunitatè pꝛeparauit
exercende virtutis.gnoꝛabat᷑ ab hominibus moiſes
in occulta virtute.n erat ſingulariter not aaron.ſed
deus oſtendit eos ſuo populo flagellato.et pharaoni et
toti egipto.et multis populis nationũ et magnificauit
