plxtice de hoc nomine ait. Domine dñs noſter qᷓ; admi
rabiie eſt nomẽ tuũ in vniuerſa terra.Hoc nomẽ pote
ſtatis acq; officij:quia ſaluare poteſt et ſaluat. Laudare
nominatũ monuit atq; cõſtituit. Sic ⁊ pſalmiſta dicit
Scõðm nomẽ tuum ſicet laus tua.Nomini laus addẽ
da et adequanda eſt. Quid igit᷑ laude dignius q; ille qͥ
ſolus ſaluare a periculis põt ⁊ vult ipſius dumtarat bo⸗
nitate. non tamen aliquo merito ſaluandoꝝ. De cuius
confeſſione laudis adiectum eſt Cõſitebvꝛ nomim tuo

gim bonum eſt. Conſeſſio laudis loni nomim danda eſt

Bonum aũt eſt nomen qð ſpem ſalutis credeubus de⸗
dit Et alibi Laudate pueri dñm:laudate nomen domi

ni. Eta ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum: laudabile nomẽ do

mini. Et rurſus Laudalbo nomen tuũ aſſidue. hoe qdeʒ
nomen ſup omne nomen pꝛo laude a pꝛo effectu. Sic
enim ait aplus. Decdt illi nomẽ qð e ſuper omne no⸗
men:t in nomine dñ ieſu omne genu flectat᷑ celeſtiũ
terreſtrium et infernox. Et in actib aplox Pꝛeter hoc
non eſt aliud nomẽ datũ hominibo in quo opoꝛteat ſal⸗
uos fieri. Et ipſi diſcipuli ſaluatoꝛis non ſolum verbo
ſed facto in tribulationibo et moꝛte ipſum nomẽ vtiq;
laudauerunt.qm̃ ibant apoſtoli gaudentes a conſi pectu
conſilij:qm digni habiti ſunt pꝛo nomine ieſi cõtume
liam pati. Moꝛale quid aſtruit ipſa circũciſio et nomi⸗
nis declaratio.cũ poſt natũ dñm pꝛefert᷑ nomini ſalua⸗
toꝛis:qð ante conceptionẽ angelus nominauerat Vle
rum quia ipſa nominis appellatio cũ leticia pariter in⸗
tulit et timoꝛẽ:cum omnes ipſe ſaluatoꝛ ſaluos eſſe ro
luerit potuiſſetq; ſaluare.nõ tñ omnes eius actione ſal
uant᷑.ſed ſpũales circũciſos ſalus ipſa conſequit᷑: ideo
circumciſio ſalutari nomini pꝛerogat᷑.Eſt aut eſt eq; de
bet fidelibo chꝛiſti non manuſfacta carnis ſed circũciſio
ſpũalis vt ſequat᷑ effectus nomĩs ſaluatoꝛis: de qua in
cuteronommo ſcribit᷑.Circũcidite pꝛepuciũ coꝛdis ve⸗
ſtri:et ceruicem veſtrã ne induretis amplius Et rurſuʒz
Circumcidet dñs deus tuus coꝛ tuũ coꝛ ſeminis tui

vt diligas dñm deũ tuum in toto coꝛde tuo. et in tota

anima tua. oꝛ quidẽ circũcidendum eſt. ne ſit in ipſo
duricia in credendo. neq; impenitẽtia poſt peccatũ ⁊ ab
omni malo et imptinenti affectu: vt ſolus deus 1 dñs
ſup omnia diligat?. Et apoſiolus ad Coeꝛintfvos Circi
ciſio enim neq; pꝛepuciũ nihil eſt:ſed obſeruatio man⸗

, Vxrbi increati

datoꝛunn dei. Et alibi. Circuaſi eſtis non circũcifione
manufacta in expollatione coꝛꝑis carnis:ſed in circuci⸗
ſione chꝛiſtl · Ecce ſignata circuaſio. ecce veritai vmbꝛe

pꝛeterite. Ecce traniſatio actionis carms ad ſpũm. Ec

ce circuũciſio ſpũalis qua circumciſos ſaluat virtus no⸗
minis ſaluatoꝛis quod vocat᷑ ieſus: qui omnes ſaluari
volens et ſatagens non tñ ſaluat niſi ſpuales circumci
ſos.Neq; pꝛeteriti circumciſi patres ſali ſacti fuiſſent
expectato aduentu ſaluatoꝛlłs ex obſeruato federe date

arcuciſionis in pꝛepucio carms:miſi veram habuiſſent

,

circumciſionẽ in intenoꝛi pꝛepucio coꝛdis. Declaratio
vro iam impoſiti noĩs hoc oſtendit in mẽbꝛis vt poĩa

Vircus chꝛiſtiam nominis inclareſcat.quauiſ membꝛa
eius non wcant᷑ noie ieſuano: aut latina lingua nomi⸗
ne ſaluatoꝛis. Attamen hoc mentibo hominu debet eſſe

pꝛeſirũ non adeſſe virtutẽ nominis ſaluatoꝛis niſi no⸗

men vnctionis coꝛde verbo et ope fuerit cuſtioditũ:aut
tꝛrecta venia pꝛo delicto. Patent aũt et clareſcũt ſecũ
de epiphanie dñi ſaluatoꝛis:cũ in circũſiõe apparuerit
homo vrus in honnne declarato ꝗſit vere deus qui ſo
lus ſaluare imꝑpetuũ poteſt:deſuꝑ eſt nomen:deſuꝑ in
ſinustũ eſt per angelum ad virginem. nunc nomen da
tum eidẽ a dveo qð eſt ſuꝑ omne nomen declaratum eſt
apud omnes:et ſi ꝑ ſuꝑnum nomen epiphaniatus eſt
De oꝛtu noue ſtelle in oꝛtu ſaluatoꝛis in cinus appa
ritiõe credendoꝝ nouitas excitaf᷑. Et de tertijs epipha
nijs ſcõm Matheü ſolum. Capitulum XI
D noue ſupſubſtantialis inunſibilis inſituate
a increste. creatricis in carne aſſumpta. nouiter

q; apparentis ſtelle.inacceſſibiliſq; lucis mani⸗

feſtatione. ſiella noue luminoſitat; in ſoli greſſus. inau
dite directiõis apparuit vt a celeſtiba ſupꝑceleſtis ſub ce

.

lo in terris editus deſignet᷑vt eius membꝛa futura ſe⸗

licia in oꝛtu noui ſideris excitentur. Que in oꝛẽtali re

gione pꝛomicando apparens oſtendit ꝙ ille qͥ natus eſt

oꝛiens eſt nomen eius et ad occidentẽ vadens ꝙ om̃ia
mala occiſurus erat occiſus. Et cõtra occidente culpã
ſiue maculã occidendã et occidentales tenebꝛas depel
lendas illuxerat ꝑamplius illuſtratura humane men⸗
tis meridiẽ. et calefactura ſeptentrionẽ Et ex ſitu mire
natũ monſtrabat eſſe celeſte. Que mirefacta oculos in
tuenuiũ pꝛouocauit: et anios in ammiratione ſuſpẽdit
in ꝓfundam conſiderationẽ intruſit. ſfidem pꝛeſtitit in
tellectui.vt in nouo ſigno magnũ ſignatũ crederetur,

et non eſſe cunctãdũ huiuſcemodi velociter inueſtiga/

re ſignatum. Erexit in ſuperis ſpem ex ſupnis appares
Inſiamauit affectũ nouitas claritatis ilius qę de? ca⸗
ritas erat dñs eius. Perſtrinxit exterius oculos noui
ſideris lux⁊ interius illuxit ꝑ fidem. vt tres ſapientes
oꝛientales cõmoueret impegre vt quererent eum q ſe
Vnerat oſtendere requiſitũ. Miſteriũ quidem magnũ
eſt qð ſtellam ſtella demonſtrabat Peeceſſerat lõge añ
lominis ꝓphetia dicens:oꝛier ſtella er iacob. ue non

de alio qᷓ; ex deo erat.ex illius lũbis multis generationi

bus intermedijs ſcm carnẽ ꝑcarnẽ traducta: ad ciꝰ
oꝛtum expleto matutino ſtella noue claritatis apparu⸗
it. Mecnõ a ſtellis adumbꝛato miſterio iſtius ſielle dei⸗
fice ſdeles conſignati erant dũ abꝛahe multitudo per
ipſum ꝓpaganda monſirat᷑. Cuia dño dictu eſt Guſpi
ce celu et numera ſtellas ſi wotes. Et dixit ei Sic erit
ſemen tuũ.qo de ſemme fidelium cheꝛiſti pꝛenunciatuʒ
eſt: qui dſignabant᷑ in ſtellis. Et nouitate ſtelle oꝛiẽta⸗
lis admonentur in deifera ſtella ſtelle futuri celeſtes.
Sic et moyſes multitudinem ppli numerare neſciẽs
cõſignaint dicens. Dñs deus noſter multiplicauit os
et eſtis hodie ſicut ſtelle celi plurimi. Et alibi Glia celi

Wae SNi.

nOC Y

ſpecies eſt ſtellarũ. Et ipſe ſtella ſuas oſtellas agnoſcit
iuxta quod ſcriptũ eſt.Qui numerat multitudine ſtel
laruũ:et ommbus eis nomina vocat. Mon loquebat ſtel
la iſta et admouebat᷑:nec ſignũ exiſtens noiabat ſigna⸗

tum.motu cõtrario mouebatr᷑ a planetiſ:neq; motu fir
mamenti mouebat᷑ cũ ceteris. Ypſa ſegregata ſingula

ri diſtinctione a cunctis enſtens: ſegregatuʒ a cunctis
oſtendebat deũ et dñm ieſym chꝛiſiu:quauis homineʒ
ſegregata bonitate oes bonos et omnia bona excedente
Et mirũ quidem conteplandũ ꝙ iudei ſcʒ paſtoꝛes qͥ

ſigna petebant ſignis magnis aſioliti erant. rationabi⸗/

lem legem habebant. acceperũt euangeligationẽ in vwo⸗
ce euãgelica de excelſis:ſignũ aũt in imis ꝙ infans eſ⸗
ſet inuolutus in panmis. Gentiles wero naturaiiby ſciẽ
tijs et mathematicis intendetes ſtellam non loquentẽ

viderunt et anio et coꝛꝑe moti ſunt:hoc in ammo pꝛe/⸗

intelligentes ꝙ ſingularitas ſtelle ſingularitas eſſet ſi⸗
gni ad deſignanduũ ſingularẽ et incõpꝛehenſibilẽ excel⸗
lentiã deſignati.Attñ vox angelica. ſtella noua YOlla pa
ſtoꝛibus iſia magis. illa in oelete. iſta in meridie: fereq;
in occidente de mirenato aſtruere ſidem. Et vt ad pue

. . .

rum veniretur:audientiũ et videntiũ coꝛda ⁊ coꝛpa cõ

mouerunt. Sed iudeis paſtoꝛibo ſignũ a ſignatuj exti

tit ipſe de celo euangelicatus infans.pannis muolutuſ

et in pꝛeſepio poſitus:gentilib wro magis ſtella ſoluʒ

extitit non ſignatũ. Magnã conſiderationẽ magni mi
ſterij ratione vtentibus intulit: ꝙ ſic varie.ſic differen
ter miſtice ieſus in oꝛtu ſuo iudeis atq; gentilibus inti

29 P l⸗Oωσmatus eſt:et ꝙ eadem hoꝛa qua chꝛiſtus natus eſt vor

„ R

)

“

angelica paſtoꝛibo in iudta fieret et ſtella noua magiſ ĩ
oꝛiente viſibinter appareret. Et qui ꝓximioꝛeſ erat deo
et federe circãciſioms obſeruantia legis ex htrie cultu
citius ꝓpinq
remotioꝛes fuerunt a diuinis federibi tardius aceeſſe⸗

runt:omnes vero de celo ſuſceperunt indicium. Nec re

fert quibus ducibus quiſq; ambulet atq; ducatur du⸗

modo vemat᷑ ad cheiſtum. Octo aut ſtellas in miſterio
iſtoꝛũ magoꝛu repimus differenter et miſtice ſe haben

tes:que quaſi quadã in vmbꝛa colligunt᷑.collecte vero
ſanis intellectibo ſe oſtendunt in quadã ĩuiſibili clarita
te. Nam ſtellã videbant ſidus nouitatis.ſtellam habe⸗
bant fidẽ veritatis.ſtellã ſequebant᷑ ducẽ claritatꝭ.ſtel⸗
lam querebant regẽ equitatis.ſtellam inuenerũt pue⸗
rum hũanitatis.ſtellã cognouerũt archumatrẽ virgini
tatis:ſiellam adoꝛauerũt verbũ dei patriſ. ſtelle obtule

runt amatoꝛi paupꝑtatis. Sed ſiella viſa ſignũ dirigẽs

ad ſignatũ.que cũ ſequentes magosad eun perduriſſet
euanuit. Mon enĩ ad aliud nouiter ſacta erat niſi vt ce
leſie ſignuʒ terrenos hoĩes ad regẽmire natũ et celeſtẽ
pduceret pꝛecedendo ſequentes:et ꝑ ipſum tertie epi⸗
phanie fierent dñi ſaluatoꝛis. Nam pꝛime per angelos
facte erant ea nocte qua eum peꝑit virgo mater in eir⸗
cũciſione ſecunde Que ideo ſtatum euanuit pacto mi/
niſterio ne crederet᷑ vna de ceteris:quarũ nũerus nun⸗
Fannna powertone auctus aut diminutus eſt. Et ne
ſi manſiſſet credita fuiſſet ſup chꝛiſtũ habere xcretum
put de cõſtellationiba mathematici opinant᷑. Apſemn q⸗
dem deus creando denuo apparere fecit:et apparendo
rreauit· uius apparitio ad vtilitatẽ homini facta eſt.
vt mundo in carne nouiterapparentẽ oſienderet. Sʒ
nec manſit in ſpecie aliarũ ſicut illa columba que deſcẽ
dit ſuꝑ bapticatũ ieſum.et ille ignis illeq; lingue in q
bus miſit apoſtolis ſpũmſanctum.deſinentes oĩno eſ⸗
ſe poſt pactum officiũ. Nam tertie epiphanie ſaluato/⸗

ris omniũ facte ſunt ꝑ editaʒ nuprime ſtellã:vt ſi in cir

aumciſione apparuit quid hũanum hic cognoſcaĩ totũ

uius atq; feſtinius inuenerunt.qui auteʒ

Nꝛimus

eſſe diuinũ. Si ibi velut homo de terra hie totus de ce⸗
lo:et in noua pꝛoductione ſideris appareat potẽtia pue
ri vagientis. Qõ ſi ola ſunt hoꝛroꝛi velut ima in inns
ſtella demonſtrat quid ſit iſte m ſummis:et quid oꝑari
poſſit in terris.

O magi noui ſideris ductu ab oꝛiente hieruſalẽ

munt et interrogant et enunciabant ſcom Matheum
ſolum. Xzmapitulum XII

cevus herodis regis:ecce magi ab oꝛiente vene
runt hieroſolima dieentes. ¶bi eſt qui natus
eſt rex iudeoꝛu. Vidimus eni ſtellam eius in oꝛiente 2
venumus adoꝛare eñ DHeſcripta eſt ꝑ tempus et locuʒ
alma natiuitas que iub octamano ceſare auguſto oꝛbi

dñanti vniuerſo terrarũ et ſub herode iudeoꝝ rege nõ

¶Vnm natus eſſet ieſus in bethleem iude in di

de iudeis led de gentilibus facta eſt:nunc ad ſequentia

diſſerturus ſermo deriuat Mouiter mirenat ilico vni
uerſum ↄmouet oꝛbẽ: et ſupceleſtes virtutes ad ſui te
ſtimonin attrahit de ſupnis. Et in iſio ethere habitabi

li vicino telluri ſignum noui ſiderꝭ claruit.ꝙ ſine ſono

weis et pꝛeter articulatũ ſermonẽ mentes ſapiẽtium
mũdi ꝑmutauit:et ad incertũ locũ certa pegrinatione
diſpoluit. Vnde cum ſtatim natus eſſet ieſus in modi

ca et fere incognita ciintate in diebus regũ ſub quoꝛuʒ

impio eoꝛũq; decreto mundi geſta nouitateſq; inſolite

apparentes m libꝛiſ annahbus annotabant᷑ ad traden⸗

dum memoꝛie poſteroꝛũ vt futura de ieſu pꝛedicatio ꝑ

apoſtolos in oꝛbe terrarũ apud futuros inimicos nois

chꝛiſti in eoꝛũ libꝛis quoddã teſtimoniũ repiret Ac per
hoc ſpũſſancti oꝛdinatione factũ eſt:vt euangeliſte alta
chꝛiſti miſteria ſub quib pꝛincipibus regnantib erat
facta deſcriberent. VUnde nato ieſu ſub huiuſcemocdi re
gimine pꝛincipũ:ecce magi ab oꝛiente venerunt Sup

plemento ad hiſtoꝛiã opus eſt:vt cõterxatur in dicendo

rectus oꝛdo geſtoꝛũ. Erant in regione aliqua oꝛiẽtalis

plage tres viri nobiles parui tñ reges magia ſapientia

ſic dicti moꝛe quodã loquendi.vt quos nos ſapientes
dicimus magi alibi appellent᷑ mathematice ſcietie intẽ

dentes. Qui neſcij futuri miſterij reuelandi ſed ꝓ cõſi

deratione ſiderũ quoꝝ decreto putabant ommia iſta in

ferioꝛa diſponi:ſimul ꝓuidentia diuina cõuenerant e

diſpoſitione celeſtiũ coꝛpoꝛũ inuicem colloquẽtes. Et

. —

cum aniĩo in cõtemplatione ſuſpenſo et oculis quantũ
humanitatis patiebatur exiguitas intuerent᷑ in celos
ſeu in planetarũ oꝛbes ſi ex motibus eoꝛũ ſub manſio⸗
ne ſignoꝛũ aliquid noui futuri cape potuiſſent:et vnus

alteri ſcientiã ꝓut nouerat eructabat. Et cum contem

plarent᷑ ſtellarũ veterẽ legẽ ſolitũq; curſum et antiquũ

decretũ mox et ex nihilo apparuit ſidus nouum: vt eis
et poſteris ſcientia pꝛeſtaret᷑ ieſum nõ eſſe natũ ſub de⸗
creto ſtellarũ pꝛo quo ſtella noua claruit ad obſequiu,z

Quam mag intuetes et ſollertes in anio redierũt in
troꝛſum:velut attoniti et ſtupentes in apparitione ſuꝑ
ne claritatis. Et videntes ipſam ab alijs ſtellis ſingu /
lari lege diſcretam quo necab eoꝛũ aſpectibus ſe tolle/
bat.nec erat in firmamento nec in aliquo planetaꝝ cir ⸗

culo ſubgroſſam etiã igneã ſperã in aere ſtantẽ:tremu/⸗

lam velut moueri diſpoſita excepto ſole eĩbus alijs in
claritate pꝛelatã:et ſoꝛſan humanã effigiem nnn rime

nati pueri oſtendentẽ.et itex ab introꝛſum in verba p⸗
ruperunt admuicem dicentes vt penitus mouerentur
ad inquirendũ id qð ſignũ inſolitũ demonſtrabat et re
gem aliquẽ exiſtimauerut mire natũ in aliqua mundi
parte qui ꝑ ſtellã nouã declarabat᷑ in ethere. Volẽteſq;

cognoſcere quiſnã eſſet ſi ab eis inueniret᷑ cogitauerũt
eum ꝑterrena dona tentare mon pꝛetendẽtes in donis

☛.

—☚

☛ ς — ☛ .τ. ☚ſ. ceneeee.

—— ☛ S=S
2 —

—

e
e

Nam ſolitũ erat humana ſapientibo rerũ ſigmſicatiõi⸗

pus dare fidẽ. Quãobꝛẽ aurũ thus et mirrã in ſuis dd

narijs attulerũt aſſumptis cõpendijs opoꝛtunis cũ di
ſpoſitione debita in pegrinatione comitũ ſup regiona⸗
rijs animalbo vecti clariſſimo ſtelle ducatu hieruſalez
vſq; venerũt:quia ciuitas regia ſacerdotalis ꝓphetalis
erat famoſa ex tepio ex nueroſitate ciuium et pꝛedeceſ
ſoꝛũ regum:quãuis tunc in deditionẽ romanoꝛũ veni⸗
ens eoꝛũ imꝑpio regeret᷑.Elulgatũ poꝛro erat atq; fſamo
ſum: ꝙ in iudea et hieruſalẽ reges dabant᷑ a doo in vn⸗
ctione ſacerdotũ et reuelatione ꝓphetax. Ende nõ im⸗
merito crediderunt de mirenato in tanta ciuitate fuiſ⸗
ſe querendũ:non tñ ꝙ aliquis rex pꝛeteritus iudeoꝛuʒ
talibus indicijs vt puer ieſus extitit declaratus. Quã
ciuitatẽ ingreſſi feruido anĩo diſerta lingua ſine timo⸗

re de rege mirenato incipiunt pcunctari.non autumaã⸗
tes diſplicere regentib) et habitantibus ciuibo:ſed com
gaudentes cum eis quos de mirenato gaudere puta⸗

tabant tanq; de gloꝛioſo dño qui regnũ ifrael reſtitue⸗

ret et eriperet a tiranmide romanoꝛũ dicentes Elbi ẽ?
qui natus eſt rex iudeoꝝ Ad accuſationẽ iudeoꝛum eſt
magoꝛũ aduentus et interrogatio:quia ibi eferunt iu
deis non romanis.et pluris eſtimant in cõſpectu dei iun
deoꝛũ populũ qᷓ; romanoꝛũ.qui oꝛbẽ vniuerſum alte p
mebant cũ apud iudeos credunt mirenatũ regem non

apud romanos maioꝛes impꝑio aut apud alias natiões

Cui populo ingratove qui ſuam dignitatẽ nõ agnoint
qui ab omnibo nationibo dei ꝓplo dicebat᷑: eo ꝙ circũci⸗/
t et legem in mõte T reges in reginn

—

ſionẽ a deo accepi n in möte? egimi
ne ſacerdotes ad offerendũ ꝓphetas ad futura vidẽdũ
Quem nunc magi cũ ſic interrogant pꝛehonoꝛant per

ꝓpꝛiam linguã quã foꝛte ante didicerant:aut pꝑ interp⸗/
tes quos ſecũ ducebant. Qui cum interrogarent᷑ qua⸗
re ſic quererent: vnde de iudeoꝛũ rege nato didicerat.

cum ipſi ignoꝛarent ilico teſtimoniũ intulerũt Tlidi⸗/
mus ſtella eius in oꝛiente . Sed cũ omnes ſtelle ſunt
eius quare nunc ſingulariter iſta ſtella dicit᷑ eius. Aut
quia gerebat eius imaginẽ aut quia ſignũ eius erat et
indiciũ:ad cuius ducatũ ipſi vemebant. um vero ab
eis amplius quereret᷑ quare venirent quare quererent
addiderunt gaudentes Et venimus adoꝛare euʒ vti

dicerent inſeſitanter ZDicite nobis de veſtro mirenato

rege qm̃ non ad miuriã querimus ſed venimus adoꝛa
re eum.Alia interrogatio ſi ferat᷑ in deů Qm̃ qui vbiq;
eſt qui nuſq; deeſt. Interrogatio ⁊ reſponſio ab ipſis ꝓ
pꝛijs non capiunt᷑ autoꝛibo.Non adierant magi pꝛimo
regem. ſed plebeos ſeu quoſcunq; pꝛimo viderat inter
rogabant. Noui ex effigie. noui ex vſtiby. ex verbis. ex
moꝛibo.noui ex nouis ammirationem magnã ciuibus
intulerunt. Exr ſolito moꝛe referendi a ſubditis pꝛinci⸗/
pibus nouitatẽ verbũ interrogationis huiuſcemodi ꝑ
uenit ad regern. O
De turbatione herodis regis et hieroſolime ciuita/
tis in auditu noui reg ſcom Oatheũ ſolũ. Capᷣ.XIII

Alrlrrbank rex et hieroſolime ciues in nouitate

t verlvꝛũ:nondüũ certi ſi plena rei veritas ſubſe⸗
quatur. Oꝛande miſteriũ pꝛeſagiat iſta turba⸗/
tio ꝙ rex de gentiby maioꝛ et famoſioꝛ turbat᷑ ciuitas ðᷣ
iudeis. Turbata iam erat in intellectu gentilitas ſcul⸗
ptibilibo ſubdita et ante pꝛoſtrata lapidibꝰ et ydola et
demones venerata et ſolum intenta pꝛeſentibo. q̃d ve⸗
ro futurũ eſſet poſt hanc vmbꝛaticã vitam que ab eius

dterlatigue ceſierat ⁊ velut amiſſura dignitatẽ quã

ſub cultu ydolatrie retinebat iam in ſuis pꝛincipibus

turbabat᷑:et amans terrenam dignitatẽ paueſcit ne po

De miſterjs

magnitudinẽ et pꝛecioſitatẽ ſed rerũ ſignificationei. at. E
atis circumciſio carnis odioſa. Ide
um natü regem hoꝛrebat. ne foꝛte iudeus fieret paga⸗
no ſuꝑioꝛ:cui iam iu . neh
aut ne iterũ ceſarem romanũq; ſenatũ offenderet ſire
gem nouũ pmiſiſſet inſurgere ſibich timebat ex ꝓpꝛijs

minũ diuinũ turba iliũ! ngregan
pꝛincipes ſacerdotũ et ſcribas populiet ſciſcitabar̃ ab

verbi increati

tenoia ſupioꝛis amittat. Semper autem erat pꝛepuci

Vdcirco paganus iude/⸗

deus ceperat ſubiacere. Cimebat

ſi oꝛtu noui regis poteſtate ipia regia pꝛiuaret. MHecnõ
ipſa hieroſolima turbabat᷑:eo pꝛiſco demerito quo re
ges ꝓpꝛie gentis ꝑdiderat et ꝓphetas. Lex in obſeruati⸗
one vulnerat. inualuerat auaricia et ydolatria et iniu⸗

—

ſticia: homicidiũ furtũ et rapinæet omnis violatio bo⸗

nitatis et iniquitatis tirannidis increuerat· Jã ꝓ par-

te didicerat moꝛes gentiũ iam a diuinis mandatis re/
ceſſerat luxuria publica erat in pꝛecio: et vamtas mu
lierũ ſemetipſas dialbolo mancipauerat et viroꝛu alas
pꝛedabat᷑ Mala huiuſcemodi ꝓphete pꝛedixerant et re⸗
pꝛehenderãat et aduerſus ſacerdotes et reges ſignis poꝛ
tentis verbis acerrimis inſultabant: vt ſecaret᷑ yſaias.
hieremias in carcere poneref.ceteri ꝓphete damna ? cõ

uitia paterent᷑. Qõ ſi quis ꝓpłætias ipſoꝝ ꝓphetarum

legeret:non ignoꝛat quanta mala ſup hieruſale 8——
rint in moꝛibo et a ppeijs vicijs conturbatã. Et quoni

am amabat malã et terrenam pfunctoꝛiãq; pacẽ regeʒ
er celo ſignatũ in animo phoꝛrebat:magiſ contenta in
circũciſis ydolatris et alienigenis ſubijci qᷓ; a rege miſ⸗
ſo celitus gubernari. Gꝛaue pꝛotinus et egrũ erat ?⁊ de

teſtabile ꝙ rex herodes natus et nutritus gentiliter de

celeſti dño turbabat᷑.ſed pamplius incõpabiliter atq;
deteſtabiliter graue ꝙ hieroſolima cum rege vdolatra
et pagano turbata ſentiebat:cui ſacerdotalis dignitas
et ſcientia pphetalis non pꝛofuit vt auerteret᷑ a malis.
Verũ quia erat demonſtranda in abyſſali malo degere
gentilitas et populus iudeoꝛũ ab ommi virtute deſice /
re. necnon et gentilitas erat a celeſtibns vatib⸗ inuitã
da et in parte creditura ppenſius vt cultus vdolatrie
verterer in latriam et oſtendenda erat vanitas iudeoꝝ
et legalis iuſticia depꝛimenda que non cuſtodita pam⸗
plius conſtituit peccatoꝛes.cuſtodita vero nemine iu/

ſtum fecit vt ſolum in fide ieſu eſſe iuſticia crederetur.

ideo in aduentu ſummi regis magniq; ſacerdotis iuda
iſmus et gentilitas cõturbant᷑:ille cõmutdus iſta ad
melioꝛa vocanda. Non enim talis paſſio affuiſſet ſi co⸗
gnouiſſent cauſam mirenati et quid in carne deus ho⸗
mo factus opaturus aduenerat Et ſenſualitas homini
affecta patẽtibo ſenſualibus rebo pꝛiuari times:in ad
uentu celeſtis poteſtatis tabeſcit Minc eſt qð ſcriptum
eſt Audiens aũt herodes rexturbatus eſt et om̃is hie

Aroſolima cum illo Audiuit rex ꝙ ex inquiſitiõe mago⸗

rum p hieroſolimã ferebat᷑ oꝛtu noui regiſ et omnis
hieroſolima ſcʒ om̃is populus hieroſolimitanus exhoe

cum rege cõturbatus eſt:nmõ affecti amoꝛe gentilis regi —

minis aut ꝑſonalis honoꝛis quo grauari potius q; rele
uari putabant ſed timentes pꝛincipis celeſtis regnum

quo regulariter et ad iuſticiam cogerent᷑:non in ea ꝑni

cioſa libertate qua impuniti moꝛes liberi vagabantur.
Et pꝛecauere cupiens rex ne in iudea et hieruſalem re
gnum mutarer᷑:credidit verſutia ſua cõſilio pluriũ ho⸗
rbare conſiliũ Et congregans omneſ

eis v bi chꝛiſtus naſcere? Congregat ſacerdotes et do

ctoꝛes legis ciuitatis hieruſalẽ:neminẽ de gentibuſ ad
boc conſilium vocat quia non hiabat rex gentiũ ſed iu⸗
deox cuius ſi venturus erat apud ſacerdotes et ſcribas
ex lege atq; ꝓphetis debebat eſſe noticia. Necnon et ſci⸗
re in dolo volens ſi huic mquiſitioni congaudebãt ma
gis delectati in futuro eis deſuper rege q; in ipſo quem

habebant a ceſare inquirebãt ab eis vhi chꝛiſtus nace/
retur. Non fuit verbu herodis noĩare ſic apꝑtiſſime chꝛi
ſtum:ſed euangeliſta ſic poſuit. Ypſe aũt interrogaint
ſicut h ciuitate ferebat de rege indeoꝛu. aut foꝛtaſſe ſi⸗
cut audierat a iudeis et ab eis expectato meſſia At illi
dixerũt In bethleẽ iude:ſicut ſcriptum eſt ꝑ ꝓphetã diß⸗
centẽ. Et tu bethleem terra iuda nequaqᷓ; minima es ĩ
pꝛincipibo iuda. Ex te enim exiet dur qui regit populuʒ
meũ iſrael. Elalidũ eſt teſtimoniũ de dei filio ꝙ ſcom
carnem mundo naſcirurus erat:qm̃ eſt ab inimicis et
ab ipſis legiſpitis qui egem et ꝓplvtas ſepius lectita⸗
bant:cum ipſi iam de ipſo turbati locuʒ natiuitatꝭ oſtẽ
dunt non eoꝛũ pericia ꝓplætandi ſed ſancti pꝛeteriti /
płxte vaticiniũ recitantes.Et a ſeipſis ſunt accuſati et
condemnania nemie vwero excuſati et liberati ꝓpletatuʒ
et ꝓphetantẽ locum et ꝓpłetiã in contione cõſona voce
nemine diſſidente ſub erode rege publice aſſerentes.
Oſtendunt iudei ducẽ quẽ natum timuerũt. Magnũ
factũ ſequi noluerunt.qui dux recti erat itineris:vt ſe⸗
quentes via regia graderent᷑ quouſq; in ſuꝑna conſcen
derent. Nec eos diſpoſuit ad bellum ꝙ armis et effuſi⸗
one ſanguinis agitat᷑. Ypſe pax omniũ ꝓpellens cruen⸗
tum bellum pꝛo qua pace quouſq; obtineret᷑ ſempꝑ eſſz
bellandũ ſed oĩno bella inuiſibilia poſuiſſet iudeis ſicut
oſuit ſequentib ceteris.vt cum vicijs vſq; ad erxtre⸗
mũ exitiũ bellaref. Ecce oſtendũt coꝛã hxrode er dicto
ꝓphetico iſraelitici populi regem quẽ coꝛam pylato ĩua⸗
leſcentib xocibus negauerunt dicentes. NMo habemus
regem niſi ceſarẽ. Sed queſtione pulſat᷑ animꝰ cur iſt

tam wriſſimã ꝓphetiam inquiſiti ab lerode ptulerint.

an ad placitũ ſciſcitantis an vt ipſe iam natum conare
tur extinguere.an in magoꝛũ directionẽ an vt querere
tur ad obedientiã vel ad moꝛtẽ.nec ipſi pati vellent ſi upꝑp
ſe virtutẽ regnare celeſtẽ. Quoquo gut modo illoꝛuʒ
intentio pferendi huiſmodi vaticimiũ fuerit rum ve

ieſu teſtimoniũ ꝓtulerunt.et ſe emetipſos inexcuſabilezʒ

damnauerunt intelligentes pphłxtiã.nec inficiari valẽ
tes writatem incluſam: etiam cum rege turbato turba
ti ſemꝑ et pamplius quouſq; in illũ wrre crediderũt cõ

turbandi Zunc herodes clam vocatis magis diligen⸗
ter didicit ab eis tempus ſtelle que apparuit eis Am⸗

plius tremefactus herodes ex pphetia in contione a le⸗
giſperitis recitata qᷓ interrogatione magoꝛũ.quia ma⸗
gi dumtsxat interrogauerũt.iudei vero diuinũ oꝛacu⸗
lum ꝓtulerunt vt eſſet oĩno poſſibile atq; credibile fie⸗
ri:regem iudeoꝝ naſci:de quo magi de partibo oꝛientis
interrogantes et inquirẽtes aduenerant. zoinde clꝗ
eos vocat vt interroget ſtudioſius:et ipſi clãdeſiine ſe⸗
curius ad inquiſita reſpondeãt. Et queſiuit ſcire ab eiſ
tempus quo ſtella eis apparuerat appꝛehẽdere ſatagẽs
nati regis etatem:vt ſciret᷑ quid ſibi pꝛo pſona.quid ve
ro pꝛo patria eſſet agendum. Non aũt ſano animo ſibi
et patrie pꝛouidebat. Dꝛouidiſſet quidem ſi ſe et patri
am ſuo impeno ſubdidiſſet. Et verſutus a ſimplicibus
in fide tẽpus ſtelle didicit vt queſiuit et eis aꝑeruit qð
in conſilio iudeoꝛũ inuenit. videlicet ꝙ in bethleem iu⸗
de rex iudeoꝛum naſciturus eſſet Et mittens illos in
hethleem dint Yte et interrogate diligenter de puero.
Et cum inueneritis renunciate mihi:vt et ego veniẽſ
adoꝛem eum. Dirigit herodes magos in bethleeʒz ꝓut
a ſcribis et pꝛincipibo ſacerdotũ acceꝑat velut huius re
gis natiuitatis locum: ſuadet eis diligentiam inquirẽ⸗
di ne modo aliquo fallerent ed nec ad magoꝝ deuo
tionem complenda ſed ad ſuam ſeuiciam exercendam
eos ad diligentẽ inquiſitionẽ monẽdo pꝛeſtrinxit. NPu
erum wcat eum ↄputans tẽpus ſtelle vt accepit a ma

Hꝛimus

gis:ſcom ꝙ vltra illius non ferebat etas. Poſtulat er⸗
nundari inuentum falſam latriã ſpondens vti vos itiſ
ad adoꝛandi ſi mnueneritis. oꝛo referte vt et ego veſtra
oꝛatione pꝛehabita eque adoꝛẽ eum. Simula bat hero
des diuinu pficere cultũ qui in anmo parabat exitiuz.
vt qipſe vdolatra ci vere latrijs ſe miſcebat dumtaxat
vrł.vt ſacto conceptã iniquitatẽ ꝑficeret. Si timoꝛ
de incognito rege iam plurimoꝛi mentes turbauerat.
quid cum maneſte iudicaturus adueniet· Om̃ deꝰno
ſter manifeſte ſalicet ad iudicium wniet. deuſ noſter
non ſilebit. ita vt eum videat omnis oculus et qui euʒ

pupugerimt. Cerret hoĩes illa puericia ĩ cunabulis va
giens et inuolutus in fatcijs et in pꝛelepio reclinatus:

et virginea vbera lambens vt iam ex ipſo exoꝛdia ſciãt:

quanta ſit poteſtate donandus quanto ſublimand'im⸗
perio.quanto terroꝛe pꝛeſſurus impioſ.quãto munere
remuneraturus pios.

De receſſu magoꝛũ a hieruſalem vſq; ad mire nati
pueri pandochium peruenerunt ſcom Oatheum ſo⸗
lum. Capitulum XIIII
Yhiſtoꝛiam rei geſte inſpicimus:eſſent hi me⸗
S ito arguendi qui habentes ducatũ diumũ cõ⸗
ilium queſierunt humanũ. Et ſi a nouo ſige⸗
re ducebant᷑.cuius ducatu vſq; hieroſolimã puenerũt.

nõ erat cunctandũ ꝙ vſq; ad puerum ꝑduxiſſet quam

ob cam eis tam in partib remotis apparuit Sed diui

na ꝓuidentia miſteriũ ad futura marimũ agebat᷑ qð ec
cleſia ſancta tenet ꝙ oĩhus recte incedere volentib vi

am dei quouſq; pueniat᷑ ad chꝛiſtum in mente debet ee

pꝛeſirũ. Nam ſepe ſunt ſupne reuelationes viſiones
a paritiones et dulcedines intellectũ qñq; ſenſuʒ ho
minũ excedentes.ſunt et ſathanice ab inferioꝛib⸗ aſcen

gentes que plerumq; habent ſimilitudinẽ cum ſupniſ
Vt iſte pꝛo illis capiant vt homo recipiens ſepe fallatur

quarũ diſcretoꝛes rari plurimi vero decepti. Et eſt ſeri

ptura ſacra cuius iudicio quales fuerint diſcernuntur

ſunt et ſacramenta. ſunt et virtutes. ſunt et ſupioꝝ re⸗
gimina et obediẽtia ſancta. Hec omma ſunt in hieruſa

lem exadumbꝛato miſterio. ier ꝓphetia. ſacramẽta vir
cutes.obedientia ſancta et templu ſup omnia ſanctum

,

dii ſcʒz ipſa chꝛiſtifera fides ꝛet viſio pacis et hieruſaleʒ.
Nec obſtat ad ſignatum ſi in ſigno regnat herodes⸗ bo

.

minum coꝛrupta ciuilitas.cum in ſi

que aliunde adueniunt opoꝛtet eſſe concoꝛdiã. Igit᷑ ne

q reuelationibo viſionib et apparitiomib cregendum
eſt.neq; acceptande dulcedines ſi diſcrepant a lege a p

płetis ab euangelio a ſacramentis a virtutiboa fide ab
obedientia etiam a quãtalbet writate ſeu oſtenſiõe cla
reſcerent. Ac per hoc magi oꝛdinato miſterio relicta ſtel
la de ſuperis hieroſolma ingrediunt᷑ habere colloquiuʒ
cum in lege peritis. ne ſuſcepiſſent decepti falſa pꝛo we⸗
ris.ld doctrinam ſubſequenti ſicgeſtum eſſe creda⸗

mus. Peecellit atq; pꝛecedit ſacraruũ autoꝛitas ſcriptu
marũ et fidelis ipſarũ ratio cauſe ſignum atq; exemplũ
e᷑t apparens quomodolibet ſupꝛa ſenſum Etiam vt au

dacter loquar ipſe chꝛiſtus deus nec talia oꝑaret᷑ vt ve⸗
ritatẽ excluderet ſcripturarũ. Nam nouitas non modi
ca erat ꝙ noua ſtella magis in partib oꝛientis apparu
it in ſignum mire nati regis. lttamẽ non ſic apparuit

vt de ſignato nõ eſſet ꝓphetica veritas in ſcripturʒ. Sic

et magi poſt ſignũ de celo datũ inquirentes meruerũt
audire vaticinium ꝓphetarnm. Qui cum audiſſent re
gem abierunt ſcilicet wrſus bethleem ad quã dire ct
erant. non ex ſtella quã hieruſalẽ ingrediẽdo dimiſerãt
ſed expꝛophetia qu a ſcn bis audiuit erodes Et apte

. —
— — — — —rrr—— —————U

cum in ſignato ſit puritas
et honeſtas:cum quibus exiſtentibuſ hieruſalem eoꝛũ

De

miſterijs Verbi increat
. „
Sctum eſt vt ſtella eos ingredientes in hieruſalẽ non ſisnum pꝛeuiũ ꝓpter ſemetipſum: ſed vt ducerẽt ad ſi⸗
eſtrr ſequeret᷑.quam ipſi ab oꝛiente fuerant ante ſecuti ne ꝑ gnatum Plus intelligebant in animoqᷓ; oſtenderetur
rro . uerteret oꝛdo ducendi:vt idem eſſet dux ⁊ ductus pꝛe⸗ in ſigno.Aluertunt a ſtella oculos coꝛꝑis itrant pado⸗
tnn uius et ſequens. Nec alternant᷑ cum hominibo diuina chium. Et ſtatim viſo ſignato ſignum ſielle diſparuit. .
te Vecreta donec cõpleant᷑ et vt poſt pꝛeuiſum ſignũ de re⸗ Hinc eſt quod dici᷑ Ec intrantes domu muenerunt
imo⸗ ge mire nato aperiret᷑ veritas ſcripturaꝝ nec non abole⸗ puerũ cum maria matre eus Ingrediuni magi pan
ernt da erat ſigna a iudeis qui ſemp ſigna petunt:vt ipſi cõ dochium ſuppellectili nulla initructũ hnmanis copijſ
. pulſi neceſſitate ꝓphetiarù veritatem inquirerent. Aut et rebus famuliaribo ex omni parte paiuatuʒ. Et animo .
og foꝛte nec digni erant videre nou ſtellam homies pdu religioſi.mẽte puri fide firmi ex ſigno deſup dato eis vſ
ien centem ad verbũ carnem factũ qõ non credentes cru/ q; illuc pꝛeino facto ex vaticinio hꝛeroiolume inuento
cis patibulo affixerũt:pꝛo quo ſol antiquus obſcurat⸗ non pturbant᷑ non ſcandalicaſttur nihil inueniunt
el: eſt. Et ſi vidiſſent hieroſolimite noui ſideris ſignũ in nihil vident aptum regie maieſtati.Ct cũ regem que⸗
* eum ex nouitate intendenteð non expꝛeſſiſſent vatici⸗ rerent iudeoꝛũ inueniut puerum impotẽ fandi leruata
„ nium ꝓpletantis.cum nec rex herodes intendiſtet con⸗ ſerie tempoꝛis in augmento molis coꝛpalis. pe; pote/
gere gregare iudeos:nec ipſiad diſcutiendũ vocatim conti ſtate loq potuiſſet poſt vterũ tertiodecmo die a die na
onẽ veniſſent aut repꝛeheſione quadãa dixiſient ſi ducẽ tiiitatis:ſicut iopannes exultauit in vtero ſue matris
nati habetis diuinũ vt quid queritis humanũ. Si ducem Beg qui oꝛdinem in oꝛdinatis daturus aduenerat in
ſ celeſtem vt quid terrenuũ inquiritis.Necnõ et iſta ſum ſeipſo ante ſeruauit Inuenerunt pueruzʒ cum maria
⸗ ma occultationis ſtelle illa puidentia diuma que nemi matre eius la qua nec auertetes aſpectũ cognouerunt
nem fallit:vt ipſi magi hieruſalẽ ingrederent᷑ et qure iuuencula moꝝ oꝛdinatione grandeuãa ſapiente pꝛoui⸗
ing rent et inueniret.vnde pamplius firmarent᷑ tanq; no⸗ dam apte vrecundã atq; modeſta: pauꝑem et in ipſa
d uicij et ex gentibo nouelle p antationes. Sed cum ma proauptate letante. Dei tamen ꝓuidetia factu eſt vt ruc
ſce, gi hieruſalẽ egrederent᷑ et ecce ſtellam quã viderãt in deeſſet ioſeph vt non a magis ſicut a paſtoꝛibo cũ pue⸗
lent oꝛiente antecedebat eos vſq; dum veniẽs ſtaret ſupꝛa ro et maria fuiſſet inuentus.Nam ioſeph erat cognit
bann vbi erat puer Pꝛeit eos celeſtis illa claritas que ullis in iudea tanq; maritus marie. non aũt in oꝛientem fa⸗
ſdni pꝛimo in partibus oꝛientiſ apparuit que in hieruſalem ma eius ꝑuenerat.Et ediſicant᷑ magi a puero que non
ſere pꝛeuiũ iter faciens ſed expectans eos ſolitũ ꝑpegit offici ſolum ex ſigno ſed etiam exomni lineamẽto coꝛpꝑis in⸗
v um reuera et de facto ad bethleem pꝛeuium faciẽs quã dicant elcgantem: cui in aliquo natura nõ defuit Edi⸗
tteẽ ipſi audierant ab herode vt non ſolũ ciuitatẽ ſed etiam ficantur in matre pueri quam vxlut celicolã autimat
eg7 pandochialẽ locũ vbi puer erat oſtenderet et ſtaret ſu⸗ cuius animus non incliner᷑ ad terram cuius mens fixa
B per eum locũ autoꝛitate illius qui eã de nouo fecit oꝛiri maneat in ſupꝑnis et ſtudiũ ſit ad curam edite noue p⸗
ſcen et ſupioꝛis indicij ad eum qui de ſuperis ad infima nt̃ᷣa lis quã mente coꝛpe ac munerib venerant᷑ Et pꝛoci⸗
vniß venit. Et ſtaret immobilis velut nõ ꝓgreſſura pampli dentes adoꝛauerunt eum. Quẽ pꝛimo illa que genuit
atur us: ſed defectura ꝑacto ſui ducatus officio. Que cũ nõ adoꝛauit.adoꝛauerunt angeli:adoꝛauerunt paſtoꝛes ⁊
ſeni fuiſſet creata cum ceteris die quarta creatiõis in nibil nunc quarto magi ante ipium ꝓcidentes adoꝛant. In⸗
ntur vnde ſumpta reuerſa eſt Elidentes aũt ſtellam magi cipiunt ab oꝛiente miſteria vt in carne dei filius acoꝛe⸗
re gauiſi ſunt gaudio magno valde Tliderunt ſtellã ma⸗ tur:qm̃ qui ſuſcitauit ab oꝛiente iuſiũ vocauit eum vt
rtuſa gi et recognouerunt eandẽ eſſe quãẽ in oꝛiẽte pꝛimo cõ ſequeret᷑ ſe. Sic vſaias ait. Ypſe ſuſcitauit in ſigno:xo
pr ſpererant:quã vſq; illuc pꝛeuiã fuerãt ſubſecuti. Et ga cauit in fide oꝛientis ꝓplm ad ſequelam. Oꝛientis enĩ
um uiſi ſunt in viſione illius:quam hieruſalẽ ingrediẽtes populus eſt omne hoim genus:qm̃ in oꝛiente multipli
ſez. ꝑdidiſſe crediderant. Sed gaudio magno eo ꝙ in hie⸗/ cari ceperunt homĩes ſuꝑ terꝛam Et ibi peccauit adam
1 ruſaleʒ ſcripturã ꝓpheticã cum ſigno celeſti ad ſignatũ a qua plaga ventum eſt ad chꝛiſtum vt homines iuſtiſi

tite

regem conſonã inuenerunt:vt ꝓuocati a ſigno eruditi

centur in ſide.Aldoꝛant reges regem regũ et dñm do⸗

oej a ꝓpłtali vaticinio ad ꝑagendũ latrie cultũ et obſequi minantiũ.flectant genua mundi ſapientes ante pueꝝ
fne⸗ um munerũ ſecurius gauderent᷑. Tlalde ꝓtinus ſunt paruulum vt omnis mundi ſapientia ante chꝛiſii ſim
m gauiſi ꝙ etiam poſt documenta ꝓphetarũ poꝛa ſcribarũ plicitatem incuruetur. Sed pꝛo multis pauebat apo⸗
36 a ducatu non deſijt.vt ſignum in illa oſtenſum conſir⸗ ſtolus dicens. Timeo ne ſicut ſerpens ſeduxit euã aſtu

