ls tudinis:ſed compꝛehenſus eſt inſequentibo emulis in iuxta templum.iuxta ſacerdotes et vates. iuxta diuina
in planicie iericho.Alia ſcriptura dicit in campo ierichonti miſteria:pati opoꝛtebat omnia tran ſitoꝛia mala ꝓpe ſy
S no:cum omnibo ſuis bellatoꝛibo dilectiſ. Qui adductus oniticam arcem. Hec omnia cõferunt ad ſuꝑna. Et de⸗
coꝛam babylonis rege.auduuit iudiciũ. Iuſſi ſunt inter uitata indicibilibo malis adijciunt aĩo et moꝛibus fugi
mn fici duo filij ſui ſcʒ ſedechie in cõſpectu eius.poſt quoꝛũ entem:et a bieruſalẽ noſtre atq; virtutis chꝛiſtifere de⸗
n conſpectã moꝛtẽ ad doloꝛis augmentũ. eruti ſunt duo ſcendentẽ in iericho.exponunt ſpoliandum latronibus
Et oculi eius:ſententia durãte regali.vinctus cathenis du lonis naturalibus atq; gratie.vulnerandũ plagis innu
bi citur in babylonem. Ecce qui recedit de hieruſalẽ.com⸗ meris:et vix relinquatur ſemiuiuus male peregre ſico
ni pꝛehenditur in latitudine lunatici atq; deficientis mun fectusſæc p hoc ꝙ ex toto nõ moꝛitur et non ſemimoꝛ⸗
i di. Sed a quib compꝛehenditur. A confuſis:et confu tuus ſed ſemiuiuus refertur: diuina bonitate videamꝰ
1 ſionis notã omnibꝰ facere ſatagentibꝰ. Derelinquitur in omnibo ante moꝛtẽ tale beneſiciũ ſcʒ liberũ arbitriũ

1

Aiber octauus

reſeruatum. Tremulat in his verbis noſter animus et
conſidit. tremulat cum ignoꝛat et contrariũ aſpicit: cõ⸗
fidit qꝛ ſic ſcriptum legit et credit. Oicam aptius:vt pa
teat clarius. Omne peccatũ moꝛtale: ideo moꝛtale dici
tur p eo ꝙ aĩe infert moꝛtem.et diſponit iterum ad ali⸗
am moꝛte. Sed que nam eſt iſta moꝛs cum in gloꝛia ſi
ue in pena crudeli aĩa ſemp viuat. nec aliquod vicium
eius pᷣt annullare natu rã. Et q;ʒuis omne viciũ hoc ha /
beat ꝓpꝛie ꝓpꝛium ꝙ minuat aut toꝛqueat aut ſceſtruat
quod eſt lbonum. quod ſibi ad inuadendũ aut in ipo in/
ſurgenduʒ fuerit ab oim gubernatoꝛe cõmiſſum: q;uis
ad ſummũ bonum nullũ poſſit appꝛopinquare vicium-
nec in illo ex üllo inſurgere ſi quid eſt ilud quod nomen
efectus iure ſoꝛtitur.non tñ pᷣt nature bonuʒ in aia ex⸗
iſtens extinguere. ;uis grauiter poſſit alia ſi qua bona
ſibi competentia in ipa nõ extra ipam minuere atq; de⸗
ſtruere:imo vt nec ipſa percipiat impedire. Que igitur
erit iſta moꝛs quã dicimus inferre moꝛtale peccatũ aut
diſponi p eum. Deus eſt tota vita et oim viuentium.
moꝛtale vero peccatuʒ diuidit inter nos et deum: quod
eſaias dicit. Monne iniquitates nr̃e diuiſerũt inter nos
et deum nẽm Igitur aĩa natura viuens a tota vita que
deus eſt p peccatũ diuiſa patitur quanda moꝛtem. et ſi
peccati paries nõ auferatur de medio.p moꝛtem coꝛpis
trahetur in moꝛtẽ eterne damnatõnis:ſemp manente
vita nature: qꝛ creata eſt ummoꝛtalis in ſua natura. vt
nullo contrario poſſit vita pꝛiuari. Et damnatõis eter⸗
ne moꝛs talis eſſe aſſeritur:vt aĩa que ipam patitur po⸗
tius vellet naturam habere moꝛtalẽ et paſſibilẽ a pena
vita pꝛiuari:qᷓ; penaliter viuere ineternũ.Deccatu ergo
moꝛtale vnam moꝛtem irrogat ſq; diuiſionis: ad aliam
diſponit per coepis moꝛtis mediũ ſqʒ damnatõnis. Et
tora moꝛtua eſt aia:quea tota vita que deus eſt p pecca/⸗
tum diuoꝛtiũ fecit. Quid ergo eſt ꝙ pꝑeccatoꝛ relinqui⸗
tur ſemiuiuus: cum ex peccato moꝛtali totus fit moꝛ/
tuuſ. Hoc eſt in quo noſter animus tremulatcum iſta
qualiter fiant pemtus nõ cognoſcat. et moꝛtem hmõi
irrogari intellectu fideli cõſpiciat. Auid ergo dicemus
Incurrimus diſputatõnis voꝛaginem. Elnde egredie
mur ad lucẽ. Nemo velit clarefacere vt de oꝛiginali pec
cato aut veniali hunc velit eſſe ſermonẽ. Nam oꝛigina/
le peccatũ excluditur ab huius diſputatõnis articulo.
De actualibo de contractis garrulat nĩ ſermo:nec de ve
niali ſoluetur qð videtur implicitũ. Nam ſi omnia ve⸗
nialia ſuam ſpeciem nõ mutantia cõflarentur in vnum
moꝛtẽ diuiſionis ant damnatõnis nequirent inferre.
Inquies foꝛte. Semiuiuus eſt:ergo nõ intulerũt pec
cata vemalia moꝛtem.Aduerte quid dicis. Vbi vnius
totius medietas tm̃ aſſcribitur vite aliam ſiue reliquã
moꝛti patet eſſe ſubiectam: q de iure peccati moꝛtalis
eſt. nõ de potẽtia venialis:ſubijcere moꝛti qua relinqui⸗
tur a deo. qui totalis eſt vita. Quare nõ ſemimotuus
ſed ſemiuiuus narratur. Elt quicquid eſt. potius deno⸗
minatur ab eo tono qõ retinet:non ab eo malo quo pꝛi
uatur et vnum. Sed ad diſputatõis voꝛaginẽ reuer⸗
tamur.Vlñ iſta ſemiuiuitas. A natura immoꝛtali: quã
ertinguere non pᷣt vicioſitas. Ende natura eſt a xeo: et
huic nature liberum arbitriũ inauferibile conceſſit om
nipotens · quo ſe poſſet auertere et cõuertere.et recede/
re atq; redire.vſq;ʒquo cõfirmatio in pena ſeu in gloꝛia
ſubſequatur. Et intantũ quis ꝑ peccatũ moꝛtale moꝛ/
tuuset a q tta diuiſus. dicitur ſemmiuus: p eoꝙ an
te coꝛpis moꝛtem aut mentis alienatõem liberum ar⸗
bitrium ſibi relinquitur.quo pꝑgrᷣam dei adiutus a pec

cato quo tenebatur poſſit recedere. reaſſumere virtu/

ges.et ad deum quẽ deſeruerat.et a quo auerſus: poſſit

coꝛde:et humiles ſpũ ſaluabit. Mon veniret ſecus niſi

De viciis

redire. diligere atq; adherere. recipere adoptõem filioꝑ
dei: qui vt eſſent filij ptãtem a dño ꝑ ſidem acceperunt.
Vlide igitur quante virtutis eſt liberum arbitrium:vt
contra onna poſſibilia mala inferentia moꝛtẽ.ſibi ſemi⸗
uitam retineat: ſi per gẽam adiuuatur:ab aĩa illatam

moꝛtẽ omnino repellat/Elidimus piculum:remediuʒ

bꝛeuiter videamus. Elt ſemiuiuus ad totã red eat vi⸗
tam:voluntas ꝓpeia nõ ſufficit. Et virtus nõ eſt in eo:
qui a deo auerſus eſt. Incipit eſſe cum vult redire.nã
hoc velle vtiq; vna vixtus eſt. Yacebat iſte plagatus:in
uiſibiliter iacet vulneratus peccatoꝛ. Vellet reſurgere
nõ habet cui poꝛrigat manum:affectat ſibi mederi:ſed
non eſt medicus virtutis in regione peccati. Non inue
niuntur que conferũt ſanitati vbi factus eſt recefſus a
eo:ergo quõ agitur cura. Non a te incipit:qui vulnera

pateris. IAmmobilis es. diriguiſti vt lapis ex te: ſed ap

pꝛopiauit tibi cuſtos hoim. cui tu appꝛopiare nõ pote⸗
ras. Recitat enĩ euangeliſta vtrunq; ꝓceſſum:periculi
atq; remedij. Samaritanus aũt quidam iter faciens
Vnit ſecus eum:et videns eum miſcoia motus eſt. et
appꝛopians alligauit vulnera eius.infundens oleum
vinum. Et ponens illum in iumentum ſuum duxit in
ſtabulum.et curam eius egit. Samaritanus cuſtos
eſt oĩm entium:qui abꝛahe dixit. Ero cuſtos tuus quo⸗
cunq; prexeris. Qui cuſtodit introitũ et exitum ntm.
Si cuſtos:cur nõ pꝛeſeruauit aut cuſtodiuit a pꝑeccato.
Cuſtodiſſet ſi nõ affuiſſes:neceſſario et vi non cuſtodit
cum liberũ arbitrium dediſſet tunc inuanum. Sed cu⸗
ſtodit dñs om̃es diligentes ſe. Ecce venit cuſtos ad re⸗
quirendũ non cuſtoditũ. Quidam eſt ſingularis.Qui
dam eſt qui deſcendit et in ꝑicula incidit:quidaʒ eſt qui
venit:quidam et quidam. Quidam venit ad quendaʒ.
Quidam videlicet innoĩabilis pꝛe multitudine inqui⸗
tatis et vilitatis. Quidã innominabilis pꝛe altitudine
maieſtat is. Quidam iuſtus quidã iniquus.quidã to⸗
tus ſanus.quidam totus plagatus.quidam veſtitus
gratia.quidam expoliatus.quidã vero et tota vita:qui⸗
dam ſemimoꝛtuus.quidã exiſtens deus.quidam homo
luteus:quidam ſuꝑnus dñs.quidã malus ſeruus ſub

ſtratus:quidam redemptoꝛ chꝛiſtus.quidã homo dam

natus:quidam regens angelos. quidam latronibo da⸗/
tus:quidam nullo indigens.quidã egens natus. Sed
que iſtoꝛum conuentio. Que conuentio lucis ad tene⸗
bꝛas.que conuentio chꝛiſti ad belial.Quare quidam tã
altus.quidam tam imus inſimul conuenerũt. Hoc fe
cit lvnitas alti:qð iniquitas nõ merebatur imi. Excel⸗
ſus dñs humilia et deiecta reſpicit.ſuſcitans de terra in
iquitate in virtute inopem. et de ſtercoꝛe peccatoꝝ eri⸗
gens pauperẽ Clenit ergorefoꝛmatoꝛ imaginis ad ima
ginem defoꝛmatam. Elenit ergo filius hoĩs querere et
ſaluum facere qð perierat. Sed quõ venit faciẽs iter.
Semp itinerat ſaluatoꝛ.ſemꝑ in peregrinatõibo eſt ꝑ
ciuitates.ꝑ plateas et vicos.ꝑ vias et ſepes.per latibu⸗
la et patula graditur.vt inueniat qui eum inuenire nõ
pñt. Sue bonitatis eſt ꝙ nos inuenit:mõ nt᷑e virtutis.
SHed vbi inuenit peccatoꝛes. In terra deſerta a virtu⸗
te.in loco hoꝛroꝛis a pꝛedominante iniquitate:et vaſte
ſolitudinis almale agendi libertate. Sed quo venit.
LSecus eum. Juxta eſt dñs his qui tribulato ſunt

9

pꝛius eſſet ſpiritus cõtribulatus.Et ꝓpe eſt dñs inuo⸗

, —
Torn

cantibo eum in veritate. Non venit ſecus:niſi veraciter

inuocatus. Et ꝓpe eſt timentes ſalutare ipius.Non ve
nit ſecus.cui nõ eſt timoꝛ eius.Non aũt ocioſe venit ſe⸗
cus eum: ſed voluit videre eum. Sʒ ſi ſaluatoꝛ cogno

ſcit fgmentũ ntm.ſcit etiam ꝙ puluis ſumus:quid eſt

„

— — —

— — — — —

N —

Et videns n. n omni loco oculi dñi ↄtemplantur
bonos et malos.Con ſiderat eni ſaluatoꝛ multitudineʒ
peccatox:et quanto affectu in ipſa dilapſi ſumus:conſi
derat immanitatẽ ſceleris.et tꝑis diuturnitate:obſer⸗
uat ſcelerum nouitatẽ. adinuentões in malis. aſſuefa⸗

ctionem et occaſionẽ.fragilitatem et potentiã.ignoꝛan⸗

tiam et ſcientiam reſiſtendi:occulto intuetur intuitu.
Oaliciam onerzuit cadendiet malox turpitudine
annotauit ſi do
onit rebellare peccatis:ſi placet eradicans manus. ſi
vult allegari ne vltra ſit male pegre:ſi raſoꝛia.ſi ignes.
ſi deciſiones putridoꝛũ.ſi emplaſtra. ſi cathaplaſmata.
ſi omnia inſtrumenta. ſi omnẽ artis ſpualis medicine
peritiam patienter ſuſciꝑe paratus eſt: et hoc eſt vidẽs
eum. Mouit eni inſallibiliter ſaluatoꝛ oim deus diſpoſi
tionem velle patientiã aptitudmis contritõem doloꝛẽ.
ꝑnitentiã omniũ peccatoꝑ:et melius nouit ipᷣe occul⸗
ta nta qᷓ; nos mamifeſta noſtra.. Et miſericoꝛdia mo⸗
tus. Quare motus miſcoia: Quia miſericoꝛs eſt pꝛe
ſtabilis ſupꝑ mala noſtra. et ꝓpitius ſit omnib- peccatis
nt᷑is.ſanare volens omnes infirmitates ntas. Et miſe
ricoꝛdie eius eſt ꝙnõ ſumus conſumpti:qꝛ nunqᷓ; deſi⸗
ciunt miſeratõnes eius. Et miſericoꝛdia dñi plena eſt
terra:miſeratoꝛ et miſeꝛicoꝛs dominꝰ longanimis vere
Quomodo miſeretur pater filioꝝ miſeretur dñs con⸗
uerſis ꝑeccatoꝛibo:qm ipſe cognouit qꝛ fecit mgmentũ
fragilitatis nt̃e.Quõ miſcdðia motus. Semp eni mi⸗
ſericoꝛs eſt:de nouo ſibi miſericoꝛdia nõ accedit. Quõ
ergo motus:Quia cum peccatoꝛ in aĩo ſuo ꝑ penitenti
am eſt motus:apparet in miſcdia ꝑ indulgentiam mo⸗
tus magnus. Immutabilis enim eſt: et peta dicit.
Ego deus et non mnt creatura tñ ſine mutatõe
mutabilia ſemꝑ facit. Tlidens igitur ſuꝑnaturalis cu⸗
ratoꝛ malox iſta in mente plagati. nec em aliter acceſ⸗
ſiſſet:nõ dedignatus nature condite bonum ꝓpter in⸗
greſſum vicium:acceſſit ꝓpius vt etiã tangere dignare
tur. Inuiſibilis enĩ eſt manus que peccaſoꝛis animaʒ
tangit.lemt leniter manus vulnera tangens. Medici
manus ſi tangit abſtergere vult:et medicine ſolamine
conſolidat vulnus medici manus. Abſtergit deus ſua
inuiſibili manu noſtroꝝ maloꝛuʒ feces. Conſolatur et
ſit ꝓpit ius peccatis ntis.qꝛ ipe eſt dñs deus noſter.nec
odire pᷣt quod ꝑ dilectõeʒ creauit. Remouere vult tur/
pitudinem ſupindutam in pulcritudine bona:repellere
Vult viciũ a natura lvna.ſatagit alligare legibd moꝛib
diſſolutũ.qui ſolutus a lege male ceſſit in peregre.ideo
appꝛopians alligaint vuluera eius. Modus eſt loquen
di. Ynalligabinia ſunt vulnera. pꝛiuatõnes ſunt cõiun
ctoꝛum et oculoꝝ cecitas:ſed diuiſam carnem ſecatam
in pꝑtes cõſtrinxit. Malefactoꝛ in ſeipᷣo diſcoꝛs factus
eſt. In ſe vero diſcoꝛs: nemini virtute vnitur. Reuni⸗
tus eſt diuſus:et ſectus in ꝑtes recõpaginatus eſt. Al
ligauit eum ne irerũ diſſo uatur.Alligauit nõ ſaſciolis
et inſtitis a quib dñs iuſſit reſuſcitatũ lacarum ſolui:
ſed diuinis legib et mandatis a quib ſolutus erat et
agebatur in malũ:ſemꝑ pꝑgebat in pꝛeceps. De quib
mandatis et ligatõe ꝓuerbiatoꝛ dicit. Cõſerua ſili mi.
c. Infrunite incedens:picula queq; captabat.Et irre
cinate incedentẽ. inuenerũt vndiq; mala. Alligauit eũ
legibo amoꝛis ⁊ collatoꝝ bonoꝝ.quoꝝp immemoꝛ factus
nõ rependerat vicem. Infundit oleum et vinũ. Oleũ
leticia eſt. Pſalmiſta dicit. Vnxit te deus oleo leticie.
Et vinũ letica eſt. Adem pſalmiſta dicit. Vinũ letifi⸗
cat coꝛ hoĩs.Ac ꝑhoc duplici leticia recõuerſus peccatoꝛ
pfunditur: qꝛ eua ſit infernũ. et regni ſuꝑni accepit p⸗
miſſionẽ:aut peccatoꝑ euaſit tenebꝛas.et vidit iuſticie

let. ſi ſaturatus eſt inferis.ſi penitet.ſi

cet contra vicia lermonibus do. ſaluato.

lumen. Oleum contemplatõem ſuꝑnoꝛuʒ. ſupernatat
eniĩ omnibo liq uoꝛibus oleum:vinũ vero actoem rigi⸗
dam bonoꝝ moꝛũ dicit.quibo opoxtet inſiſtere peniten⸗
tem. Oleum mucdiam. vinũ iuſtici. his ſtipatus ince

dit liberatus a malo. Oleum veritatis lume. fomentiu

eſt luminis oleum.vinũ vero ſpũs ebriet atẽ atq; feruo
rem.Erpedit in lumine ambulare.et nõ tepide aut ve⸗

recunde agere curatũ ꝗ manu ſuꝑna:cui nõ erat auxili⸗
unm ab humana. Et impoſuit ſlup umentuũ ſuum. Yp̃e
aut eſt imnentũ et onerans. Pꝛedixerat de ipſo ſſalmi
ſta. lt iumentũ factus ſum apud te. Et eſaias. Et do⸗

mi us poſuit in eo iniquitates oĩim nim. Duxit in ſta

bulum. Alicui vult deus ſcienti dirigere ſubdituz fieri
delinquentẽ. Et curam egit vt ſanaretur:vt poſimodũ
diceret. Sana me dne et ſanalvꝛ:ſaluũ me fac ſaluns
ero. qm ſalus mea tu es. Clides qni nil legitur dixiſſe
aut feciſſe plagatus:ſed omnia ipo tacente cuſtos vim
Capitulum. XI.

Vnſocia ſimilitudine adhucalium male pe
ſus ad patriam. GFamoſiſſima euangelij pa⸗
vla de filio adoleſcentioꝛi qui receſſit wꝛtio/
natus a patre:fratre remanẽte maioꝛe. Que qᷓ;uis po⸗
pulum iudaicũ et gentilẽ in allegoꝛia demonſtret. mo⸗
ralitatem quã de ſpũſſancti licentia intendimus nõ ex⸗
cludit. AVgitur hic vide ꝓceſſum alterius male peregre.
Adoleſcentioꝛ filius voluit poꝛtioneʒ a pte et accepit.

Congregauit illam. peregre ꝓfectus eſt in regionẽ lon⸗

ginquam:et ibi diſſipauit ſubſtantia ſuam viuendo lu⸗
xurioſe. Poſt conſumptõem paſſus eſt famẽ: et adheſit

ciui cuidam regionis illius et miſſus eſt m villam ⁊ pa⸗
ſcebat poꝛcos.et cupiebat ſaturari de poꝛcoꝛuʒ ſiliquis
nec dabantur ſibi. Non excuſat adoleſcentia:quẽ accu
ſat ſcientia. Mõ excuſat tenera etas: cui libertas inſiſtit
arbitrij. Non excuſat iunentus:cui pꝛeſto eſt electiua xv

luntas. Non excuſat impubertas: qui ſe nouit ſecerni a
patre. Non excuſat erroꝛ eum:qui nouit in partem ſece
dere. Non excuſat leuitas animi eum qui nouit ꝓpꝛium

a cõmuni. Non excuſat feruidus ſanguis:qui ſupioꝛem
habere noluit atq; collegam. Nihil eſt q excuſet ꝓpꝛia
poteſtate delectatũ:ſub paternis legibus viuere recu-⸗

ſantem. Nulla ercuſat ignoꝛantia qui nouit quod agit.
nulla fragilitas qui ſibi ſuſficere credit. Spũaliter atq;

moꝛaliter militant iſta que dicimus. Dixit adoleſcen⸗

tioꝛ patti. Da mihi poꝛtionẽ ſubſtantie que me contin⸗
git. YInuidet antiquus hoſtis adoleſcentie hoĩm.quã

affectat maculare delictis. Mouit enĩ qð ſcribitur in ſer

monibus ſanctis:ldoleſcens iuxta viam ſuã graditur
et cum ſen uerit nõ recedet ab ea. Tenera eni etas cifo
qualificabitur:ſed tarde recedit qualitas in iuuẽtute ſir
mata. Noua veges retinet ſapoꝛẽ ⁊ odoꝛem quo pꝛimo
fuerit imbuta.et teſta recens hoc idem facit. Olicatões
inepte cauentur in his rebo que pꝛimo aptantur ad ali

quid.nam difficile eſt in aliam relabi ptem. Vlirgulta a⸗

arbuſta dum tenera ſunt faciliter toꝛquentur in circu⸗
los.dſiccata vero ad rectitudinẽ nulla facultas.frange
rentur enĩ anteq; redirent in pꝛiſtinũ ſtatum. Studiũ
enĩ demonis eſt obſeruare hoĩes vſq;ʒquo capsces ſint
pratõem honi et mali.et ſemp mititur trabere in ptem
regni ſui.vt ſub armis iniquitatis aſſueſcãt.et fiant cõ
tra iuſticiã ſtrennui bellatoꝛes. Angenefacta inuentus
illecebꝛis carnis.vſq; ad humationẽ vicinam ardebit.
An ſcolis dialbolicis equcatus doctrinã honeſtam appel
ſabat inſaniam.Adoleſcẽs nutritus inter mammillas
meritricis.abſinthiũ dint omnẽ virtutẽ. Placent deo

vVirilia oꝑa.ideo ſathan eos auertit.cõtinet vna veges

L 2

.„

Uiber octauus

vinum clarum ⁊ feces. Qualificatus vicijs adoleſcens
vinum clare iuuẽtutis ꝓpinauit demoni: o aute ſeni⸗
les reſeruauit et feces. Medolente et rubentem roſam
poꝛtauit in manibo et olfecit ſedule:putentẽ vero appli
cauit naribus chꝛiſti · DPꝛoptereg ſalomon dicit. Ab ado
leſcentia tua add ſce ſapientiã fil mi: et vſq; ad canos
inuenies eam. Sapientiã illam dixit que nouit place⸗
re oĩm regi regum: qua qui ab adoleſcetia factus diſci⸗
pulus. pudoꝛem dicit dediſcere. Ded videamus quid
adoleſcentioꝛ iſte velit. Poꝛtionẽ ſubſtatie que eum cõ
tingebat. QAuicquid deus creauit eſt patrimoniũ hoim
non ppter ſe ſed ꝓpter nos cuncta creauit: omnniaq; po⸗
ſuit in cõmuni. celum ſtellas luce ignem gerem aquã
terram eoꝛũq; effectus. Hoc ſolum dedit hoibus ꝓpꝛiũ
pſonam et liberum arbitriũ: vt nullus eſſet eſſentiali⸗
ter pona alterius. aut vellet p woluntate alicuius alte/
rius:ſi ſe accõmodare poſſet in oꝛdine obſequẽdi.vt no
uerit competere de lege nature Ceteras aut rerum qua
rumlibet ꝓpꝛias qualitates omnib voluit eſſe commu
nes. vt qð eſt oim non fieret ſingulox: ſed tm̃ quod eſt
omniu. ſingulariter ꝑticiparent ſinguli: quantũ conce⸗
pit oꝛdo iuſticie atq; nature. Quid eſt ꝙ homo petit in
diuino patrimonio poꝛtionẽ:quod nouit eſſe comune.
Alte ſe iudicat dignum:quia communi elicit ꝓpeium.
Nolebat iſte ſu pioꝛem.nam diſponebat receſſum a pa⸗
tre. nolebat collegam. diuoꝛtiũ querebat a fratre. Elide
igitur male agentis initium: qui nõ vult viuere ſub le⸗
ge creatoꝛis. Collegam nõ patitur in vita. conſoꝛtẽ ren

nuit in natura: vult poꝛtione qui cum deo chꝛiſto ſan

ctis nõ vult vitam habere cõmunem Sed que eſt iſia

poꝛtio. Sibi viuere. ſibi cõplacere:ſibi eſſe omne quod
eſt. in bonis dñi habere nullũ ſupioꝛem aut equale: ſua
lege omnia oꝛdinare.omnibꝰ vti que de cõmuni erario

ac patrimonio dñi acciꝑe pᷣt in ꝑtem:vt etiaz ſemeihßm

—

in hanc computet poꝛtionẽ Sed nõ erat iſia vtilis poꝛ
tio eius:ſed quam dicebat dauid. Poꝛtio mea dñe diri
cuſtodire legem tuã. Iſta debet eſſe oim poꝛtio:lege al⸗
tiſſimi cuſtodire. Debet eſſe poꝛtio pꝛoiectoꝛũ hoĩim in
hanc vmbꝛaticã vitam:in eternã ingredi nõ poꝛtiona⸗
cam. Moc dicebat dauid. Poꝛtio mea dñe ſit in terra
viuentium. vbi ſic viuitur ꝙ nullus moꝛitur:nõ in hac
vita vbi nullus ita naſcitur ꝙ nõ moꝛiatur. Cognoſce/⸗
bat dauid omnium dñũm omniby poſſe fieri partez. Eſt
eni deus omnia in ommibo. et totũ in cõmuni. et pars
in ſpeciali.ſcõᷣm exigentiam merioꝝ in ſingulis. Pꝛo⸗
pterea dicebat. Oñs ps hereditatiſ mee. Et albi. Pars
mea deus ineternũ. Et hieremyas. Pars mea dñs: di
xit aia mea. Deuius eni eſt qui dñm non pt habere pᷣar
tem:ꝙ in hac vita ppꝛiam vult poꝛtionẽ. Begd qm̃ cul⸗
pa penam habet annexam:vide ptem illoꝛum qui pꝛo⸗
pꝛiam volunt poꝛtionẽ. Inquit dauid. YAgnis ſulphur
ſpiritus pcellarum pars calicis eoꝛum. Yob etiã dicit
Oaleclicta ſit pars eius in terra.Caret om̃ino de cha⸗
ritate qui poꝛtionem querit. Ipſa enĩ charitas non cõ/
mune in ꝓpꝛiuʒ:ſed ꝓpꝛium cõmune deducit. Et dauid
dicit de viro iuſto. ꝙ diſperſit dedit pauxeribo: nõ co⸗
gauit fibi vt pꝛopꝛietarius/Et accepit adoleſcens deui
us petitam poꝛtionẽ. Dedit enĩ deus hominibo arbitrij
libertatem Nõ cogebatur a patre petere aut accipe poꝛti
onem.ſq; ꝗ viuimus.ꝙ ſumus:ꝙ intelligimus.p ſapi
mus:ꝙ ſentimus.ꝙ moue mur aio affectu et coꝛpe.ꝙ
extra nos ꝓpter nos accepimus.qꝙ in nta ptãte liberta⸗
te regulatõe viueremus.ſed cum deo ſubditi deo. adiu
ti a deo.regulati a deo viueremus. Congregauit illam
ceuius adoleſcens. Congregat ſemetipm ſibi peccatoꝛ:
gt omia extra ſe fibi coaceruat in damnũ et ſe et ſua ſe⸗

De viciis

cernit ab alijs. Congregauit om̃ia: vt foꝛtio⸗ eſſz ad ma
lum. Erpientia docet: ꝙ aggregata foꝛtioꝛa ſint ex alter
utris. Ault nempe pꝛonus ad malum vt omnia reſpõ
deant ad votum: et cum vocat eas aſſumus ecce dicant
depꝛauate hoim mentes:et queſitum placitum vult ꝙ
aſſiſtat ad votum. Et peregre ꝓpfectus eſt. Ecce ha⸗
bes alium male pegre. Ille receſſit aeruſalem: iſte di⸗/

ſceſſit a patre. ille iericv. iſte regione longinqu. Sed
dimittamus male ꝑegre concentũ: moꝛes repꝛolos vi⸗/

deamus. Male pegre vadit in peregre. Semper eſt in
peregre qui receſſit a deo.et cum ſanctis habet diuoꝛti⸗
um. cum quibo noſtra debet eſſe ciuilitas: atq; cum deo
debemus eſſe domeſtici · Scom ntᷣam hanc ſententiaʒ
apls epheſios alloquitur dicens.Mõ eſtis hoſpites ⁊ ad
uene: ſed eſtis ciues ſanctoꝝ et domeſtici dei. Ad eſſe et
ad fieri verba iſta ſe habent. Ad eſſe ꝑ fidem. ad fieri ꝑ
moꝛes vt nõ male pegre ſimus: ſed per debitos moꝛes
ciues ſanctox et domeſtici dei vmaneamus. Sed quo
peregrinatus eſt.. Yn regionem longinquam. Ecce
ſi woluiſſet potuiſſet pꝛope manere aĩo et moꝛibus.et p
pꝛia poteſtate ſegregatus a do. Megio aũt longinqua
nõ ſtadijs nõ dietis nõ interuallis non interiecto mari
nõ interpoſitis montibus aut planicijs eſt: ſj regio eſt
vmbꝛe moꝛtis.regio egeſtatis.regio diſſimilitudinis.
Non querantur localia ſpacia pꝛo regione longinqua.
Dicit enĩ ſcriptura.Celum ⁊ terram ego impleo. Nec
inter tonos et malos ꝓ ſecretione ſtandum eſt ſpacijs.
Ecce in vna ciuitate iudeus et chꝛiſtianus. ſidelis ⁊ pa
ganus. in vna domo bonus et iniquus eſt. in vna men⸗
fa. in vna camera.imo ſepe contingit in vno lecto. Sʒ
diſſimilitudo religionis fecit longinquitatẽ regionis:
diſſimilitudo legum. diſſimilitudo cultus.diſſinnlitu⸗
do moꝛum atq; vicioꝝ. DSiſſimilitudo vero iſta non ex
coloꝛibus eſt. nec ex his que oculis ſubiacentnon exſo
nis.non ex odoꝛibo.non ex ſapoꝛibus. non ex tangibili⸗
bus.non ex quantis. aut cõmuniter accidentibo.ſed in
uiſibilis eſt: verũtamen viſibiles actus habens diſſimi
les.put a diſſ milibus affectibus aut intellectibus ipſi
pꝛocedunt. Statuamus igitur duas inuiſibiles regio⸗
nes. vnam bonam alterã malam diſſimilitudinẽ omnẽ
babentes:et duos hoĩes in actus omino diſſimiles exe
untes:ſed intm ſimiles inquantũ regina tenebꝛoſa hy⸗
pocriſis ingrederetur in alteram regionez. HMHabet enĩ
iſta in ſimilitudinẽ onoꝛũ adducere actus ſuos:abin/
tus iniquitate regnante. VUna eſt regio virtutis altera
vicij: vna pacis altera diſcoꝛdie.vna lucis altera tene⸗
bꝛarum. vna ſub diuimis legibo viuit altera in pꝛopꝛijs
directionibo regnat. Vna pꝛoximũ diligit vt ſeipᷣm: al⸗
tera contempto pꝛoximo ſolum diligit ſeipm. Elna pre
fert cõmunia ꝓpꝛijs:altera pꝛopꝛia cõmunib anteponit
Vna vacat laudibus dei: altera delectatõnibo mundi:
EVna in ſuis interioꝛibo habet gaudiũ:altera ſemp que
rit ab extra ſolatium. Ena tpaliter gemit ne ineternuʒ
lugeat:altera tpaliter plaudit vt ineternũ plãgat. Vẽna
in abſtinentia degit: altera ventri ſeruit. Et vt pſtringa
vna omnibo virtutibus ſtudet. altera vicijs omnibꝰ ſe
cõmendat.ad quam male peregre ſeceſſit in ꝑegre.Lon

ginqua eſt iſta regio a regione virtu ſ: qe hic diabolus
ihi vero regnar altiſſunus⸗ de recedentib ab oim

cõditoꝛe dauid dicit. A leg aũt tua longe facti ſunt. vt
non tuis ſed ſuis legibus viuerent. Ded attende paui
liſper. Longe a peccatoꝛib⸗ ſalus. Quare. Quia iuſtiſi/

cationes tuas nõ exquiſierũt. Sitiunt in terra longin

qua:in quã abierunt. Iterum ſcriptura dicit. Domine

omnes qui elongant ſe a te peribunt. Quare. Quia p⸗

didiſti omnes quiſoꝛnicãturabs te. Clide altiſſimi de

☛. —

— = =

Noſtri iuſtiſſimam retributionem:vt qui longe receſſit
a deo. longe ſit a ſalute:qꝛ in eo ſolũůmodo ſalus.Et me
rito pereunt qui eiongantura vita:quia qui noluit bñ⸗
dictionem elongabitur a deo. Mon vult benedictioneʒ
filioꝝ qui recedit a patre. Nec benedictõem oĩm humi
lium aĩarum atq; dextralium.qui ad vicioꝝ ſiniſtraʒ cũ
hedis laſciuis acceſſit:ſed induit malecictõem ſicut ve
ſtimentũ. Sed o male peregre ſili quare receſſiſti a pa
tre.O anima depꝛauata:quare te elongaſti a deo.Audi
te dñi diſceptatòem ꝑ hieremvã cum ꝓplo ſuo. Hec di⸗
cit dñs. Quid inuenerũt patres vti in me iniquitatis:
qꝛ elongauerũt a me et ambulauerunt poſt vanitatem
et vani facti ſunt. Agitur quid iniquitatis habet altiſſi⸗
mus cum nemo ſit wvnus niſi ſolus deus.Eſt ne ipe in
uidus.MNeq; equalem neq; ſupioꝛem habet:ad quos ſo⸗
let eſſe inuidia. Eſt ne ſuꝑbus. Omnibo dñatur:volen
tibus et nolentibus. Et ipe creauit quibo dñaretur.nõ
ad ſui magnificentiã ſed ad nr̃am futuraʒ gloꝛiam. Eſt

ne auarus aut parcus.Omnia poſſidet:et nihil ſibi mi

nuitur cum largitur. Eſt ne iracundus. Mulle paſſio⸗
nes deitatem attingunt. Eſt ne maculatus. Incoꝛpo/⸗
reus eſt et intõtammabilis. Dicent foꝛte. Punit fla⸗
gellat. Et hoc vt nõ diſcedas ab eo.aut ſi receſſiſti rede⸗
as ad eum. ſine quo nunq; et nuſq; tibi bene: ſemper et
vbiq; tibi male ſuccedit.Quare te longe feciſtia vo.qᷓ
re ãbulas poſt vanitatẽ vt vanus efficereris.Elacuũ eſt
quod vanum eſt:lacuus eſt qui nõ ſatiatur aut reple⸗
tur pacifice niſi deo. Diſſipauit ſubſtantiã ſuaʒ: Oe⸗
rito conquerebatur dauid. pus faciendi dñe:diſſipa⸗
uerunt iniqui legem tuã. Modus eſt loquendi.Lex dei
diſſipari non pᷣt:ſed cum ꝑ iniqua opa ei reſiſtitur:non
lex ſed moꝛes quos pꝛecipit diſſipantur. Sed que ma⸗
ioꝛ eſt iniquitas qᷓ; cum lex que debet fieri diſtipatur.
Adoleſcens erat iſte:adoleſcens et tu. Yꝑus adoleſcen
tie:tꝑus eſt faciendi. Diſſipauit iſte omnẽ ſubſtantiaʒ
ſuam. diſſipas tu dñi bona. O vtinam vox mea in auri⸗
bus omniũ iuuenum reſonaret.non mea tm̃ ſed dauid
et intellectu et affectu ꝑciperent.qñi tpus eoꝑ tempus
eſt faciendi:in quo ipᷣi diſſipant legẽ dei. Enutriti in de
litijs philocapti vmbꝛoſis atq; limoſis amoꝛibus ine⸗
bꝛietati vino luxurie omnẽ in ſuis coꝛꝑibus turpitudi⸗
nem erxercentes:intendẽtes ſuauitatibo guloſitati ope⸗/
ram dantes.infruniti.omni vanitati ſubijcientes coꝛ/⸗
poꝛa chꝛiſtiana:membꝛa redempta chꝛiſti ſanguine ab
lecta verecundie lege.vt ille dicatur pꝛobioꝛ qui auda⸗
cioꝛ fuerit ad malum. et ille maioꝛi laude funeſta ſe ſub
leuat.quo in plura mala dilapſus:aut quo minus defu
it potentia ꝑagendi.Sed tpus eſt fugiendi: quo te mũ
dus amenus inſequitur. ꝑus eſt reſiſtẽdi:quo te ma
la occupare concertant.empus eſt abſtinendi:quo in
te furibũdus eſt ſanguis. Cempus eſt diſcipline: cum
virilitas coꝛpis in libidinem ſpumat. Tpus eſt caute⸗

le cum te illicit moꝛbida caro. cũ tibi arridet venuſtus

aſpectus:cum petulans oculus nutibus tecum ludit.

Tpus eſt pꝛudentie cũ pꝛudentiſſimus inimicus atq;

inuiſi bilis tendicula parat. abſcondit in omnibus pedi
cam:et infra tui coꝛꝑis domum.occultam habet decipu
lam. Tempus eſt temperãtie:cum te placita multa que
runt.Tempus eſt foꝛtitudinis:cum nõ ceſſat congreſ⸗
ſus. Tempus eſt iuſticie:cum ſeruire potes amato.Tẽ
pus eſt doctrine:cum diſcere ſane vales.Tpꝑus eſt oꝛan
di cum lingua nõ errat:cum genua flectere atq; virili⸗
ter erigere potes. pus eſt agendi:cum aſſiſtit potẽtia
clara.Hec omnia ſenectutẽ effugiunt:vt cronica expe⸗
rientia monſtrat. Eoꝝ tꝑus eſt quieſcendi:conſulendi
gtq; meditandi. Confecta ſenio membꝛa foꝛtitudo re⸗

ct contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

linquit:pallentem aſpectũ rubicundus aſpectus nõ ap
petit. In rugata facie ꝓtenſa non delectatur. Caput ca
num capilli flaui deuitant. Cleteranos militando phi⸗
bet impialis maieſtas. Pꝛinceps huius mundi diabo⸗

lus nõ nimis curat ſenes quos ſcit contra deum in ſuis

caſtris diu militare non poſſe.nec ſcit foꝛtia eſſe mem⸗

bꝛa que poſſet plene in arma iniquitatis cõuertere.Mõ

tñ intermittit hoſtis antiquus.quin ſenes quos pᷣt te⸗
neat auaricia ligatos:aut obſtinatos mẽte ꝓ moꝛibus
in quibus in iuuentute habuit ſtrennuos bellato:es.
Vgitur o iuuenes tꝑus veſtrum tempus eſt faciendi.
Non ergo pꝛauis moꝛibus diſſipetis legem dei.quia in
cuius coꝛde lex di eſt.non ſupplantabũtur ineternum
greſſus eius. Sed quõ viſſipauit ſubſtantiã ſuam. Elt
frater eius impꝛoperat:l cum meretricibo viuendo lu⸗
xurioſe. Ad F'am multotiens ſicmn rebus tꝑalibus agi
tur:et ſi allegoꝛice iſta tractaxẽ alius eſſet ſenſus. Sed
que ſunt iſie meretrices cum quibus ſe homo contami
nat:et membꝛa chꝛiſti facit membꝛa meretricis. Si de
carnali coniunctõe agitur coꝛpoꝝ:notus eſt ſermo Sʒ
alie meretrices ſunt que mercedẽ accipiunt.nam a me
rendo ſic appellate ſunt: que omnẽ ntam ſubſtantiam
a deo nobis datam exhauriunt:et de noſtis marſubijs
numos extrabunt. quos accepimus ad poragendum
iter in celum. SBed alius male peregre incidit in
latrones. iſte in meretrices.que ſunt ſecundum ſubti⸗
lioꝛem ſententiam.ſcientie ſeculares.ſcientie philoſo⸗
phice:que ipaꝝ amenitate mulcentes aim multos de⸗
uiare fecerunt a tramite veritaris.et inter mammillas
ſylogiſtice foꝛme naturalis doctrine que videntur lac
inare dulcedinis retinuerunt multos ſuis ↄſtrictos
amplexibus.vt diuina miſteria in oꝑe creatõis atq; no
ſtre redemptõnis acta nõ crederent. aut de ipis minus
qᷓ; deuote ſentirent:Et non ſolum extra chꝛiſtianã reli⸗
gionem.ſed in ipa plures mathematici ſunt reꝑti qui
rationalem creaturam arbitrio liberam pꝛopter quam
facta ſunt aſtra.voluerunt aſtroꝛum legibus neceſſario
mancipare.vt hoĩm varietas et moꝛuʒ diuerſitas que
diuine ꝓuidentie nobis incognita lege ꝑagitur.ac etiaʒ
liberi arbitrij voluntate ꝑficitur neceſſario ſit er aſtris
et ſub fatalibus regulis d cunt omnia fieri.nihil diui⸗
ne voluntati reſeruantes atq; hoĩm libere rõni. Sunt
meretrices hreſiace ſententie que tanta illectione pol⸗

lere videntur. vt ab ea veritate auertant aim que ratio

nibus redditis nõ ꝑcipitur. Sunt meretrices hominũ
blandimenta.et mundi oblectãmenta triſtia ſuauia pᷣ⸗
ſtant. Et velut iudas oſculo tradidit chꝛiſtum. ſic mun
dus ſuo ſuauio demonib tradidit chꝛiſtianũ.intantuʒ
dicens.quemcũq; ſuauiauero ipe eſt veſter. tenete eũ.
Et meretrix magna ipſa ſenſualitas.cum qua fere foꝛ⸗
nicantur carentes aut dignitate fulgentes. Sed vi⸗
de quid ſcriptura ſacra contra huiuſcemodi meretrice⸗
os actus diſſertiat. Pꝛohibebatur in veteri teſtamẽto
ne aliquis ſacerdos duceret ſcoꝛtum in vxoꝛem:et ſum
mus ſacerdos ſimiliter phibebatur. ſed virginẽ de po⸗
pulo ſuo. Chꝛiſtianus ſum in fide loquoꝛ. a ſpũſancto
accepta licentia.qui docet omnem veritatẽ litteralem.
allegoꝛicam et moꝛalem.dico neq; ſummum pontiſicẽ
neq; ceteros debere dare operam philoſophie aut artib⸗
Neminem ex eis vidi aut audiui aliqñ ad fidem conuer
ſum.Eccleſiam dei non vidi ex hoc in aliquo tutam. et
quo magis ꝑ rationes naturales ſe vellet tueri aut quz
piam ꝓuocare ad fidem eo amplius minueretur ſidei
foꝛtitudo.Legi hiſtoꝛias ab iniciante chꝛiſto eccleſiam
quot et quot legere potui.legi conſilioꝝ acta.et legi ad/
eſſe phos.legi paſſiones certatoꝝ et certantiũ pꝛo fide
L 3

rr-

Libet octaus Dex

in toꝛmentis. penis exilijs per ſanguinem et moꝛtem⸗
et non repperi repugnaſſe aduerſarios philoſophicas
rationes:non comperi adduxiſſe aliquem ad fidem per
vlogiſmos et queſtiones. Legi diſputates doctoꝛes co
feſſoꝛes.cenobitas.anachoꝛitas.et nihil in eis pꝛo eis
et pꝛo alijs vtile repitur ꝑ inanem philolophiaʒ. Imo
quotquot iſta ſcientia fuerint imbuti:chꝛiſtiamitatis ti⸗
tulum cognoſcentes. Abellum huic meretrici vedere re/
pudij.accipientes vroꝛem virginem & wio ſancto dei.
ſq; ſidelem ſcientiam non coꝛruptaz ſophumatibo atq;
garrulitatibo oyaleticoꝝ: non aſtralibo decretis infecta⸗
non contentionbus ſeruientem. de creatöõne mundt de
potentia dei. ſapientia dei. e wonitate del. de ꝓuiden⸗
tia dei. etiã vſq; ad minima ntra. cõtra eos phos qui in⸗
tellectum dicunt diuinum vileſcere.ſi hec minima pꝛo
uideret: ſed omnia humiliter adoꝛantem et venerantẽ
opulus eni dei plus eſt virtutum: & quo accipieda
eſt ſacerdoti vroꝛ. Sed meretrix ierichontina ſecemt in
Im vei. et facta eſt vxoꝛ vnius pꝛincipis tribunalis.ſj
non iam meretrix ſcientia illa. ſed tota coaptata virtuti.
tota cõuerla in ꝓpłm virtuoſum: vt etiã nilios generet
in ſpũali genealogia ſaluatoꝛis.ne ꝓ tanto dicimus le/
gitimo chꝛiſtiano debere dare operam huiuicemodi ſci
entijs.ſi non dedit.gentilium eni ſunt nõ chꝛutianoꝝ.
ſed ſi ſciuit ad ſanctitatẽ et virtutem conuertere ſi qua
nouit. Foꝛte in his que dicturus aduenio: aut ad tur⸗
bationem aut in admiratõem legentem inducam. Ju/

uenis fui aliquali dotatus ingenionntendebam his ſci⸗

.

entijs ſicut coetanei mei. credens ex his placere altiſſi
mo:atq; ſic debere pfecta vita peragi. cum vero omnes
collegas meos viderem in hanc tenebꝛoſam voꝛagineʒ
pꝛoſilire:accidit quodam diein meis teneris annis me
ſerentem omnes fere libꝛos naturales ſub clamide. vt
ſumma diligentia repeterem que audieram a doctoꝛe:
et cum interrogaret me qui creditus ab ommbus ſan⸗
cte vite dicẽs.quid eſt hoc quod defers frater. libꝛos na
turales me ferre reſpondi. At ile. Mõ e hec via tuta. ne
q; wocatio tua: nec veropꝝ chꝛiſtianox intendere natu⸗
re ſed gratie. VUerbis quoq; completis tanta celeritate
mutatum eſt coꝛ meum. vt ſi voluiſſem non potuiſſem
apire codices naturales. nec etiq ex iuſſu aliquid er eis
memoꝛie cõmendare. atq; quod magis miranduʒ erat

poꝛta intelligentie claudebatur: diſponente deo ad theo
logica me conuerti.illis omnino dimiſſis in quioo fru⸗
ſtra ſudaueram atq; diſpoſueram deſudare: et aliqua lu

ce veritatis pfuſus puro et claro ammo inteilen mere⸗
trices eſſe inuiſibilis animi omnes iſtas ſcientias aiam
indeuotam et volantem ꝑ aera cõſtituentes.et denegã
tes ſuis ꝑpitis viã hũilitatis in fide atq; in moꝛibo ſepe.
Vlidi etiã ſecreto mentis intuitu in eis recuruatũ om
nino etiã inuite oꝛare volentẽ.et quod hoerendũ eſt gra

tie initium deſñiciebat in natura: et geometrixabat coꝛ⸗/
poꝛũ quantitatẽ qui ſibi viuit immenſuratus. Et aſtra

