in hoim actione ꝓuectus. Pꝛoinde ſequitur. Mane
aũt facto ſtetit ieſus in litoꝛe:non tñ diſcipuli cognoue
runt qꝛ ieſus eſſet. . Sequitur et poſt ſequitur in oꝛdi⸗
ne dier T noctis alteruter vnũ alter et quaſi circulariter
ſe reuoluũt.vt oꝛdo inditus luci et tenebꝛis variari nõ
poſſit niſi fecerit ille qui condidit. Igitur mane factuʒ

eſt in oꝛdine ſuo.et tenebꝛas remouit ab oculis.et chꝛ⸗

ſtus ſtetit in litoꝛe ſcõm oꝛdinem ſuum.qui oꝛdinate ꝑ
ficit omnia et diſponit. ſed viſus nõ eſt agnitus: qꝛ nec
veritas fidei atq; rerum in lumine coꝛnali cognoſcitur.
Et q;uis res coꝛpoꝛee in lumine videanturapſax tñ ve⸗
ritas in mente oſtenditur: vbi lumen ſolis ſtellax ſi⸗
ue lucerne opitulatur. Et ſepe factum eſt. vt ſecularib

negocijs implicatiminus imo frequenter ne diuina co⸗
gnoſcant. Et pcella huius mundi dum in virtute non

toleratur tam turbat ſchapham nte actioms vt diuine
cognitionis lumen impediat. Etenĩ diſcipuli piſcatõni
bus inplicati a marinis turbinib agebantur. et umme
moꝛes erant. vtrum illo mn tꝑe chꝛiſto cura fuiſſet de eis
quia ſuis fidelibus nunq; oculum ſue ꝓuiſionis auer⸗
tit. Dicit ergo eis ieſus.Pueri: nunquid pulmentari

um babetis. Reſponderunt ei. Non· Dixit eis. Mittite
in derteram nauigij tmete: et inuenietis. Non ignoꝛat

quod ieſus interrogat:ſed reſponſum querit vt in meli
us inſtruat. Sciebat enĩ eos vacuam nocteʒ et caſſos
habuiſſe laboꝛes. Et velut vacuos pueros appellat in /

terrogans. aut qꝛ ſic dimiſſia malicia facti erant. Nun/
quid pulmentariũ habetis. Ad omne liquidũ terreſire
aquaticũ aereum eſibile refertur pulmentarij vocabu⸗

lum pꝛeterq; ad panẽ. Sed denegant diſcipuli pulmẽ
tarium ex aqua cepiſſe.qm̃ in hoc ſeculo non reꝑitur ali⸗
quid coꝛpoꝛeum.pani vite in eſu cõueniens. Nam et ſi
multa coꝛpoꝛea ſepe oꝛdinantur ad virtutum optimas
actiones. non tñ pami vite ꝓpoꝛtionabiliter coaptantur
Hec idcirco dixerim:qꝛ pulmentũ cum pane ſociali eſu
exquiritur. Erat poꝛro in litoꝛe panis viuus qui celo
ceicendit. et querebat ſi ſibi pulmentariũ digne quodã
modo ſociabile haberetur. Querit ipe in hominibo pꝛo
ipſis nõ pꝛo ſeipſo adeſſe virtutes. Segd cum d ipſaꝑ
carentia rũãdeturdat de habendo pꝛeceptũ ſiue conſili⸗

.

um dicens. Mittite in dexteram nauigij rhete et inue⸗

nietis.· Meq; eſt ſeculum et totus mundus in maligno

pofitus eſt. ſed habet dexteram ſuam vite nĩe nauigiuʒ
in quam ſi rhetia nta ⁊ſtudia mittimus. capturam in⸗
ſignem et vtilem faciemus. Nempe nauigium quo nõ
cenſum mare ſulcamus virtutis eſt artificiũ et eccleſie
factum miſterium. que alteram dextera habet q́ᷓ; mum
dana conditio. Poꝛro mundana ſeu humani generis a
vera cognitione alienata conditio ſuam dexteraʒ id eſſe
eſtimat. cum ſibi arridet mundus cum vndiq; pſperita
tibus vernat. qð de ſe falſe rerum oꝛdinatõne pendenti
bus dicitur. Beatũ dixerunt pplimn cui bec ſunt. Dicu nt
qui tpaliter delectãtur. beatum pplm cuit tempoꝛalia ple
ne aſſiſtunt. et hanc ꝓſperitatem dexterã putant. ed

qui ſupnis afficiuntur aliter cantant. Beatus cuius do
minus deus eius. Sed virtutis artificiũ eccleſie; mi⸗
ſtierium aliam dextera nouit. illam videlicet qua mũdi

Ma
fre
gal
ſtit
ret⸗
foct
vent
ritat
ſege
mun
bus
(uI
berat
vf
ſtust
ſniſtr
püaton
meme
vi
onnni
ticulg
ctiof
print
ſcont
dxte
in bo⸗
ebꝛ
omm
agena
mMana.
muse⸗
Puho
lamw
infan
fuſſa
lent
in
ſe
tiue
pot
io vp
luſſea
bene
Gina
ſiver
ctoꝛit
toꝛjujn

diſo

tera.
Uire⸗
entian
ſitter
ſen
feene
cundn
teraun
lpitin
wope
Nmeri,
lonnn
limn
ſem
N
tue

n,
nect
elo
peet
luntet
tentig
gno
ſlutez
ſoneſi
ane
none
Nd
lerter
Nrirind
neſtanz
ehr
Wünnten
Gcenee
Mnoſot,
aptier
ſtelin ſn
Koubntn
Dibinco
ltutenon
pt dioine
ſbiſcatöni
retumme
ſſet das
nis gler⸗
mentari
Ate,
nagnont
Runmei
zet los
wpelat in⸗
tant. Pon⸗
lü teneſte
Ii waaber
polipolni
tegtura
Pamerſi
m openms
oapruntr
eſoanlieſt
nidrce⸗
gne gvoci
ninity po⸗
nwipfar
geconſl/
geetine,
n munnn
ſe uugtcj
puummmn/
n con
ictateſte
etch nen
nigenen
tetzcſ
ipptrii

mala patitur.qua ventis aduerſñitatis im llitur: vt ef/
fretato pelago velociter in oꝛtũ ſalutis adueniat. Mon

gaudet nauigiũ ſole meridiano in maris altitudine cõ
ſtitutum:et tranquillitatẽ maris vt aduerſitatẽ abhoꝛ/
ret. Periculoſum eſt ſibi a tempeſtatibo nõ moueri:ſed
hoc ſolum dexterã ſe gratulatur habere:vt a vehemẽtia

ventox agatur in poꝛtum.Non ſuſcipit gaudiũ de ꝓſpe⸗

ritate mundana: nec eccleſia in floꝛido ſeculo gloꝛiatur.
ſed erultat in deiectione.in depꝛeſſione reſurgit. ui ſi
mundi amenitas arriſiſſet nõ triumphaſſet in martiri
bus neq; in illoꝝ altitudine gloꝛie letaretur.Ac per hoc
cum mundi conditõe virtus et eccleſia e regione cõten
derat vt qð eſt dextera vnius alterius ſit ſiniſtra:et qð
vni ſiniſtram alteri dexterã faciat. In quam iubet chꝛi
ſtus diſcipuloꝝ rhete iactari: vt qð ante vel retro vel in
ſiniſtro latere nõ venit in rhetia:in dextera omnino ca⸗
piatur.Hanc pꝛo ꝑte dexterã ſupꝛa in dextere filio com⸗
memoꝛauimus:que nec a ſenſu hic capiendo diſcoꝛdat
qm virtutum oĩm vniuerſaliter vna eſt ratio. et vnus
omnibo cõſtitutus eſt finis.q;uis ad ſingulare ſeu par⸗
ticulare certamen. ſimiliter ad viſibilẽ ſiue inuiſibilem
actionẽ multa ſit conſtituta vel adnexa diuerſitas. Gʒ
ꝓtinus veroꝛum fideliũ hec eſt dextera: quã in canticis
ſrponſa cõmemoꝛat dicens.Teua eius ſub capite meo et
dextera illius amplexabitur me. Necnõ et mulier foetis
in hoc miſterio nens a colo ſiniſtre ꝑtis neturam inuol
uebat in fuſo quia manu dextera tenebatur. Dꝛoinde
omne nẽm ſtudium actionis in dextera et p dextera eſt
agendum.MNam veritas et fructus eſt huiuſcemodi.et
mandatũ eſt dñi qui nos poſſe inuenire qð iuſte queri⸗
mus:et iuſte iubet querere vt inueniamus. Ande dilci
puli obedientiã ilico mandato ungentes: puiciũ ſigna⸗
tam multitudinẽ inuenerunt. Nam hoc in bonis actib
infallibiliter agitur:vt obediẽtia iuncta pᷣcepto penitus
iuſſa eiat.Er iuſtum pꝛeceptũ actõem obedientie va
lentioꝛem facit.vt pꝛecepti ⁊ obedientie pᷣlena confoꝛmi

tas in debitis actionibo ſemꝑ nanciſcatur effectum:qui

aliqñ iubenti aliqñ obedienti aliqñ vtriq; iuſte tribuit᷑.
Nec ex incuria pꝛetereundũ eſt cni virtus efficiendi ei
tius tribuatur:qm̃ in his que pꝛecepit dñs feciſſe ſibi
potius obedienti referendũ ſit. Nec quis inaniter de ſu
is virtutibo coꝛam dño gloꝛietur ꝙ magis ad effectum
iuſſa deduxerit ex pmptitudine ſue voluntatis:qᷓ; er im
perio imperantis. Plus enĩ in oſn bono qoð agimus di⸗
uina virtus oꝑatur in nobis vt fiat.qᷓ; nta queq; actio

ſiue voluntas.qð ipſius ſaluatoꝛis plena cõfirmiat au⸗
ctoꝛitas.Sine me inquit nihil poteſtis facere. Et adiu
toꝛium nẽm ad effectũ agenda deducens:eſt in nomine

dñi qui fecit celum ⁊ terram: nõ ex nobis qui ſumus ex
terra. Hinc etiã dicit aplus.Mõ ſumus ſufficientes co⸗

gitare aliquid ex nobis tanq; ex nobis ſed om̃is ſuffici

entia ntᷣa ex deo eſt. Qui enĩ bonũ ex ſe cogitare nõ ſuf⸗

ſicit:ex ſe ꝑfĩ̃cere omnino deficiet. Et ad Philippenſes

idem aplus ait. Deus eſt qui oꝑatur in nobis velle et ꝑ
ficere ꝓ bona voluntate. Sed in his que hoĩes etiaʒ ſe⸗
cundum deũ̃ imperant ad effectũ aliqñ pꝛecipientis in⸗
terdum obedientis virtus excedit.vt eius merito qð pᷣ

cipitur fiat.cuius coꝛam deo gratioꝛ eſt ſanctitas gepe

Wwro pari virtute contendũt:ꝙ ſolus deus libꝛat ponde
ra meritox · Et in ſanctoꝝ patrum geſtis cenobiticox et
alioꝛum laudabiles contentõnes inuenimus:qꝙ mira⸗
bilium factoꝝ virtus aliqñ in pᷣceptoꝛem.aliqñ in obedi
entem pia contentione ferebatur. Et ſepe de vtrocq; ſa⸗
ne cognoſcentes ꝑiter ſentiebant. Sed in hac obedien
tia qua diſcipuli chꝛiſti pꝛeceptũ fecerũt dicitur. Miſe ⸗

runt ergo rhete:et iam non valebant illud trahere pe

——

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

“

multitudine piſcium. ira virtus pꝛeceptoꝛis et obe /

dientis ꝙ talis ſequatur effectus:vt alter impediatur?æz
actus.qni tanta multit udo piſciuʒ venit in rretiarot ad
extrahendum vires diſcipuloꝝ excederet. Et vere ſupꝛa
ipſoꝝ virtutẽ ſubſecuta eſt hoim conuerſio poſt reſurre⸗

ctione m. Mec fuit aliqñ aut erit quoꝛũcunq; doctoꝛum

etiã ſanctitatis altiſſime poſſe hoies de plago damnati
onis ⁊ iniquitatis extralxre:aut de fundo limoſo eripe:
vt ad litus eterne ſtabilitatis attraherent:miſi dumta

xat ille virtute cuius facta eſt captura. Sed ille diſcipu
lus quẽ diligebat ieſus factum iupꝛa vires intellectu ꝑ
ſpicatioꝛi cõſiderans trahenſq; mambo cum fumborhe⸗
te impotenterq; lawꝛans aquilonos oculos direrit in li
tus:et pꝛe impotẽtia trahendi huius opis cognouit acto
rem. dicens petro DhDñs eſt Ecce omes oꝑati ſunt ad
rhetia in mare laxanda.om̃es in trahendo laboꝛant.et in

fra ſemetipos pꝛe ſubitatione mirãtur: non vt om̃es cu
ius ſit hoc factũ virtute conſiderãt nec omnes in facto
virtutẽ pᷣceptoꝛis aduertũt.qꝛ nõ omnibo vt actio cõſi /

deratio eſt equalis:nec quib vna eſt ꝓpoꝛtio in ope.ea⸗

dem ꝓpoꝛtio eſt in mente.lerũq; vero actionib exce
dentes interna veritatis ſpeculatõe minoꝛantur.velut

in hoc loco iohannes ſiue in coꝛpali exercitio cum ſocijs
equaretur.ſiue ſuccumberet:pꝛimo tñ omnes in cogni
tione veritatis exceſſit:vt diceret petro dñs eſt. Quid

eſt enĩ dicere dñs eſt.niſi cur tantũ in trahendo thetia

laboꝛatis.cum piſcium captoꝑ multitudo pꝛeponderet.
Hoc nõ eſt factum nt᷑ᷣa virtute:nam nihil cepimus no⸗

cte pᷣterita labꝛantes.Dñs eſt.ille qui iuſſit in dextera

nauigij rhete laxare. Ype igitur eſt.qui nos expectat in
litoꝛe. Ypſe ſecit in rhetia ntᷣa piſcium multitudinẽ ad⸗
uenirẽ:ipᷣiuſq; virtute trahemus in litus. Hoc docente
dilecto:moꝛe ſolito reammatus eſt diligens· Semper
recaleſcit in vere diligentib amoꝛ:et diligentẽ impaui⸗
dum ad picula ſeꝑe facit:et nihilopendit labvꝛes ancipi⸗
tes.Hinc eſt ꝙ mon petrus cum audiſſet qꝛ dñs eſt:

tunica ſuccinxit ſe. DHilectus a ieſu ipᷣm cognoſcẽs nũ⸗/

ciat de ieſu· Diligens vero ieſum ad ipᷣm venire impa⸗

tienti amoꝛe decertat.nec conſilio vtitur ſocioꝝ nec er

quirit in veniendo conſoꝛtiũ:vndarum ꝓfunda non ti⸗

met nõ deliberat quid accidere poſſit dum illum conſi

derat quẽ ſuꝑ omnia diligit.Nõ expectet ſocium: qui fe
ſtinat ad dñm. Periculoſa eſt huiuſcemodi expectatio:
cum nos expectat dñs Recipiantur ſocij cum ſequũtur
ſed nec remoꝛentur qui expediti ſunt ad ſequelam. ur
rendum eſt cum vocamur:non tardandũ vt tepidi ꝓſe⸗

quantur.Ad regem ꝓ cauſa placita milites feſtinantes

de tardioꝛibo nõ ſciſcitantur. Studeat vnuſquiſq; mili
tans de ſe gratam regi exhibere militiam: nec reſpectu
tepentiũ remoꝛetur equum.vbi ꝑ ſe videt expedire poſ⸗

ſe ꝓ rege. Maxime ſi vnuſquiſq; ꝑ ſe rationẽ reddit al⸗ D

tiſſimo:p ſeipᷣm pꝛimo ſeruire feſtinet. Nec multo cõſi
lio eſt opus.cum ꝑ fidem aut certitudinẽ in ntam ſcien

tiam diuinum placitũ venit· Retardat amoꝛis molimi
na conciliari cum ceteris. Impellitur feſtinãtijs verus
amoꝛ.et validis diretõnib tendit. Pꝛouidere picula ꝓ

uidentie eſſe noſcitur nõ amoꝛis. Qui pericula futura
p ſingula puidet amoꝛem tepeſcere fecit. Et ſepe fuit pe
riculum tale puiſum.quod nunqᷓ; euenit aut affuiſſet
agenti.Pauoꝛ et amoꝛis feruoꝛ im pacate contendunt

Ille mala ꝓuidet.hic efficere poſſe pꝛomittit. Ille de

omnibus dubitat hic omnino confidit. Quãobꝛem ſi⸗/
mon petrus cum audiſſet quia dñs eſt.non conſilians
veſtiuit ſe tunicam.non illam quam ꝓhibemur eniſten
quam ſe depoſuiſſe ſeu expoliaſſe in canticis dei ſponſa

enge

Aiber quartuſdecimus

dicebat: ſed illam que interdum impedit facileʒ actöem
quam cum homo mactione non ſiſtit. reinduere poteſt
ſine detrimento virtutis. Seu illam dixerim: que no⸗
ſtram turpitudinem tegit. Petrus vero nudus erat vt

expeditioꝛ eſſet ad ræte tralendum. Pꝛopꝛiuʒ eſt enim
recte agentium:ab im pedientibus expediri.Nam om̃is

qui in agone contendit ab omnibus ſe abſtinet: ſcʒnon

cecentibus aut aduerſantibus in agone. Atqui nõ ſine
magno documento agendoꝛum factum eſi:quod in ver
tice apoſtolici choꝛi dum piſcarẽtur diſcipuli et rhete tra

ſerent legimus nuditatem. Quoniam nullus nudioꝛ

debet eſſe a rebus vt exꝑeditius piſcationem pſiciat ani
marum:qᷓ; qui chꝛiſti vicẽ gerit in terris. Ipſe pꝛimus
exempliñcare tenetur quod in hoc ſeculo chꝛiſtum geſ⸗

ſiſſe cognoint: qui nudus natus nudeq; viuens expolia
tus veſtibo crucifixus atq; moꝛtuus eſt. Piſcationi ani⸗

marum intendens a rebus nudus exiſtat. vt nec pꝛexe⸗
ditus coꝛpoꝛeis ſpiritualibuſq; poſſit intendere nec ex⸗
emplo rerum ſecularium vinculo implicatus inficiat:
quos a ſeculo verbo pꝛedicationis et vere ſanctionis a⸗

uertit. Succinctio vero petri depoſite tunice dum do⸗

minum in litoꝛe adeſſe cognouit. in virtutis oꝛnatum

trahicitur quo nudus ſe comptat:ne deſpicabilis appa⸗

reat coꝛam domino. um ſe in mare piecit: fidem aſtru

it quam habebat in chꝛiſtum. Etenim alias in mari per
ipſum reſeruatus fuerat a pꝛocellis· Necnon impaui/
dum oſtendit ſe factum: cum vꝛgeretur calcaribus ab
amoꝛe. Timoꝛem ſepe abſtulit verus amoꝛ. Et in cano
nica iohannis dicitur. Cõſummata charitas.foꝛis mit
tit timoꝛem. Verũtamen queſtionem animo ingerit .ſi
bonum erat miſteriũ: cur reliquit. Erat pꝛotinus: nam
iuſſu dñi captionem piſcium fecerant. Seu licitum eſt
rehnquere miniſteria et coꝛpoꝛis actiones. vt altioꝛibo
contemplationibo intendatur: potiſſime ſi ſunt qui hu⸗
iuſmodi miſteria pſequantur. Relinquebat enĩ petrus
conſocios: qu perſicere poterant quod ipſe reliquerat.
Et periculis marinis peruemit ad cheiſtum cum alij na
uigio pueniſſent Diſpar eni eſt in moꝛibus via qua p/⸗
uenitur ad cheiſtum: q;uis ſit vna in fidei ſundamen⸗
to. Et aliqui periculis.aliqui cautelis.aliqui laboꝛibus.
alij contemplatõnibus. alij exercitijs. alij argumentis
varijs ad chꝛiſtum ꝑueniunt. Sed in mentibus homi
num de hac diuerſixate nil obꝛepat: ſi puemire contin/
gat. Poꝛro in anguſtum eſſent concluie virtutes.ſi dũ
taxat in moꝛibo vnica eſſet via. Sed exiſtens vma fun⸗
damento:facta eſt multiplex in agendis. Ded hi diſci
puli. non longe eranta terra. miſi ducentis cubitis.
Hi hos cubitos ad geometriam referimus dubia eſt lo

cutio. ſi autẽ ad tranſlationũ in latinũ factum de greco.

ſit nobis tractandi ſermo ſecurioꝛ:qmi via maris ad lit⸗
modico ſpacio tendebatur.ſcʒ ducentis cubitis: quoꝛũ
ſpacium natandi pericia ſeu ſub vndis fixo veſtigio.aut

leuigato nauigio vt veniatur in poꝛtum facile trani ua⸗
datur. Quo iſtoꝛum modoꝛum petrus ad litus vbi chꝛi

ſius erat aduenerit: ſcriptura non explicat. Scire ve⸗

r tantum ipᷣm pꝛe ceteris ocius pueniſſe ſufficiat. Nu

merus vero ſpacij ducentoꝛum ſcʒ cubitoꝝ: miſterium
indudit et moꝛes. Etenim centum pꝛimus eſt nume⸗
xus qui tranſit in dexteram:et calculantium peritia non
inuenitur in leua:qui in minoꝛi digito in modum cir⸗
culi recontoꝛto ꝑpficitur ſuper pammam.Et cum alije p⸗
ximus ſimiliter inflectitur:ſecundus centenarius con/
ſtituitur. Et decas decem omnis centenariue habet in⸗

cluſas Pꝛimus igitur centenarius in minoꝛi digito cõ

ſtitutus eos dicit qui de populo iudeoꝛum per obſeruã⸗
tiam decalogi peruenerunt ad eternitatem cheiſti. Se

6⁶

„.—

cundus vero eos qui de eccleſia oꝛthodoxa ſaluantur.

vterq; tamen per vecalogum ſoꝛtiti ſunt ſalutem. Sic
etiam actiui et contemplatiim ad decalogum aſtungun⸗

tur. Et quanq; cõtemplatiui ſuperferantur actiuis: da⸗
mnoſa eſſet eis interna et altiſimoꝛum contemplatio

ſpꝛeto decalogo. Homines mulieres clerici et laici pꝛe

Alati et ſubditi per decalogum pꝑtinent ad numerum du
centoꝛum ſi peruenire ad dexteram ulam cupiunt:que
in illa in qua iſti numer perficiuntur circulari eternita
te ſignificatur. Elt ergo deſcenderunt in terram. vi⸗
derunt pꝛunas poſitas et piſcem ſuperpoſitum: et pa⸗
nem. Inon tamen igni ſuꝑpoſitum ſicut piſcem. Sic

pꝛunas piſcem panem apoſtoli ſic ſtatuiſſent: non pꝛo
noua viſione ſic ab euangeliſta qui aderat diceret. Nec

etiam cum dominus interrogaſſet eos vtrum pulmen
tarium haberẽt:reſpondiſſent non. Sed ahunde ignis
panis et vilisc a ſtudio et opꝑere piſcatoꝛum.abeo ſci⸗
licet qui ſe nunc iſtis ſeptem tercio delaturus aduene/
rat. Ignis amoꝛ: piſcis captus ſub vndis fructus qui
de tribulatione carpitur. Piſcis ineptus ad eſum. niſi
aptetur in igne.Gructus in frui eſſe nõ poſſet:mſiamo
re toꝛreretur. Panis tota eſt vita.quem ſuo modo ap⸗
poſuit panis vite. Sed exquixitur communicatio atq;
vnio debita operum capitis et membꝛoꝛum. vt ex alte⸗

ris altera viriutẽ petfectionis accip:ant.Pꝛoinde. ait

ieſus.Afferte de piſcibus quos pꝛendidiſiis nuũc. Hoc
eſt opera veſtra meis operibus iungite.vt anume veſtre
non auris veſtra meritum iuſte actionis et diuini pla⸗
citi ſoꝛtiantur. Ex eo enim ꝙ opera noſtra diuinis operi
bus aſciſcuntur factionis atq; retributionis pꝛemium
nanciſcuntur. hꝛiſti vero merita dum noſtris meri⸗
tis vitam tribuunt.in ſeipſis non peramphius inclare⸗
ſcunt.Gonoꝛum noſtroꝝ ꝓtinus ipſe non indiget. nec
egens vſq; ab aliquo quid accepit.et ſiquidem ſignata
et tempoꝛalus ⁊ocutio ſaluatoꝛis nobis aliquid aſtruit
ſacramentum.Ait emim ipſe ſaluatoꝛ.Afferte de piſcib⸗

qquos pꝛendidiſtis nunc. Nam alio tꝑe multis piſcatio

imnbus ab ipſis apoſtolis alquid non exegit. ſed de piſca
tione que facta dicitur nunc. Etenim hoc nunc pꝛeteri⸗
tum habet pafſionis et reſurrectionis in capite:futurũ
vero reſurrectionis membꝛox expectat.mter que tem/
poꝛa noſtra opera coniuncta diumis merentur quantũ
beatitudinis ſint habitura poſt diem extreme reſurre/
ctioms.Hoc nunc obedientiam dextralem exercuit. vt
ſolum ulla opera ſuis velit chꝛiſtus aſciſci que a leua in

dexteram veniunt.que pꝛo eternis non pꝛo tempoꝛali⸗

bus fiunt. Et ad hoꝛum amoꝛem nos apoſtolus excitãs

ab iſtis auertit. Non contemplantibus nobis que vidẽ

tur ſed que non videntur. Que enim videntur tempo
ralia ſunt.que autem non videntur eterna ſunt.. Tuc

aſcendit ſimon petrus.et traxit rhete in terram plenuʒ

magnis piſcibus centum quinquaginta tribus. Pe⸗
trus thete traxit in terram ſuper cuius confeſſione fun⸗
data eccleſia noſcitur vt merito ſidei cognoſcamns ſa⸗
lutis poſſe deuenire in poꝛtum.᷑l nutabundo elemen⸗
to. trabuntur piſces in ſolidum elementum. Hoc enim
ſaluato: iubendo vult volendo iubet.vt nutantes in tẽ
poꝛalibus bomines.in ſoliditatem credendo et meren⸗
do perueniant. Moc enim eſſe eterni patris woluntateʒ
ipſe chꝛiſtus aſſeruit Pꝛopter quod etiam in hunc mu
dum.a ſummo celo egreſſus ipſe deſcendit. Quia deſcẽ
di de celo non vt faciam voluntatem meam . ſed wolun⸗
tatem eius qui miſit me. HMec eſt woluntas patris mei
qui miſit me.vt omnis qui videt filium et credit in eũ
habeat vitam eternam. petrus nauim reaſcendit de

qua pꝛoſiliuit in mare. varietatem in operibus optim

Oed
ut n
muta
re.n
dere
tisern
ſoeis in
Gimus
lum dr
fem no
uias ve
etcente
operom

ku
ſemer
ſummee
gorneſ
len eſt⸗
nula. .
öylas
Apuate
xeimag
Et qu
lunt. m
fitewet
uitmee
domoſe
cumcun
funt oan
Conſtant
Cosmman
tumentt
hacvu⸗
receog
xaltat
wentin
guina
ginen
mum
nus
quifiq
intelti
nonco⸗
noꝛum
gostuo⸗
ghigemn
len ſinea
Qonia
Meſolica
Aunnch
Poniäſo
loagtuert
Conon

inance

Ponumn.
Perfeat V
ab mhe,
min
enno
ſarmn
wnmns
N
ſeſtimt
Ceſfnode

ſetmſiang
dnon
miariong
1 Ner el
voince an
niie Po
numenſtt
Nünni l
mnpen
peemuum
irts meri⸗
1 indaret
niger nee
ein ſinata
id airut
nedptb⸗
lis ptlaro
ſeddep
uncpeten,
dpitefutui
erqtetene
Nuurqoantd
me relurner
crercut
Gesleunin
lemponuli
lohetis
cvevic
ter temd
nt. Tu
hun penc;
bas. Pen
ſionefun⸗
ſanmnoͤſi
oelemen
Pocirin
ntes nte
er neren⸗
wluntate,
hunc nu
Alin dſe⸗

odtedientis oſtendit:vt in his wlit exercitatum fieri pꝛo

ut wluntatem cognouerit impetrantis. Nunc opera

mutare diuerſa nunc autem relicta repetere:nunc age⸗
re.nunc contemplari. nunc vnum intermittere et ali⸗
ud exercere:nunc cauere pericula.nunc ſe periculo moꝛ⸗

tis exponere: vt nil agat pꝛopꝛio motu motus ſed ma⸗ .

ioꝛis imperio actus. Nam ſicut ſupꝛa de ſaluatoꝛe teti⸗

gimus.ꝙ non ſuam voluntatem facere in hnnc mun⸗

dum deſcenderat.ſed paternam. ſic nos chꝛiſti wolunta

tem non noſtram in actionibus pꝛoſequamur. Quan⸗
titas vero piſcium continua? diſcreta ſcilicet ꝙ magni
et centum et quinquagintatres erant: ad magintudinẽ
operum et ad eoꝛum oꝛiginẽ retoꝛquetur. Magni quip⸗/
ꝑ dicuntur electi nõ a ſeipſis ſed a magnitudine acqui
ſite mercedis:velut abꝛahe dominus loquebatur. Ego
ſum merces tua magna. Et quoniam ipſoꝛum laus et
gloꝛia eſt apud deum in eccleſia magna. Magna ſiqui⸗
dem eſt militans eccleſia. omnis alia concio parua vel
nulla. Magnitudinem vero ecdeſie triumphantis nũ⸗
q; vllus expꝛeſſit. De vtracq; vero intelligebat dauid.
Apud te laus mea in eccleſia magna. Eo igitur electi
dei magni ſunt:quo in eccleſia magna iuſte la udantur.
t quoniam in hac eccleſia magna chꝛiſtum confeſſi
ſunt.magni vocantur. vt idem pſalmiſta dicebat. Con⸗
fiteoꝛ tibi in eccleſia magna. Et iuſticiam dei pꝛedica⸗
uit in eccleſia magna. Magnus enim eſt qui in magna
domo ſecundum domimi placitum potuit etiam modi⸗
cum cum perſeuerantia operari. Et que magno animo

fiunt parua eſſe non poſſunt.etiam ſi parua actõnibuis

conſtant. imoꝛ etiam domini apud eum ſuos ele⸗
ctos magnos effecit. Scriptum eſt enim · Quiautem
timent te: magni erunt apud te. QAuia eoipſo quo in
hac vita dei timoꝛ mentem hominis ad recte credendũ
recteq; videndum humiliat:apud deum in immenſum
exaltat. Et tam magnos facit in gratia qᷓ; paruos ſe te⸗/
nent in conſcientia. Diſcreta vero quantitas in centuz
quinquagintatribus piſcibus conſtituta: radicem oꝛi
ginem et fructum bonoꝛum operum aſtruit. Si nume
rum hunc indagatione ſubtili diſcutimus:habet pꝛoti⸗/
nus numerus ute triplicem diſtinctionem. ſcilicet tria
quinquaginta et centum. vt in trlbus fides trimtatis

intelligatur.ſeu tres ille virtutes viuiñice ſine quibus

non con ſiſtit hominum ſalus.que ſunt radix et oꝛigo lo

noꝛum operum.ſine quibus nemo placuit deo.etiam ſi
quatuoꝛ alijs virtutibus per omnia claruiſſet. Has ſi-

gquidem dxerim.fidem firmam.ſpem ſolidam. eharita⸗

tem ſinceram. Quis vnqᷓ; abſq; his altiſſimo placuit.
Quoniam ſine fide impoſibile eſt placere deo. Quis ſi
ne ſolida ſpe ſupernoꝛuʒ meritoꝛie terrena contempfſit.
Quanq; enim plurim philoſophi cõtempſiſſent tem/
poꝛalia ſpem ſupernoꝛum ſolidam non habentes meri⸗
to caruerunt. Spes enim noſtra vt ait apoſtolus peni-

tus non confundit. Quis a charitate alienus iniciauit

aliquando tonum:ſine qua nihil eſt in noſiris operibus

tonum. Quis initians perfecit: vbi ipſa defecit. Quis
perfecit vbi ipſa non aſtitit. larius iſia lucent in ratio
nabili mente: qᷓ; poſſent ſcribi aut verbo pꝛoferri. m⸗//

nia inuanum et in nihilum tradit apoſtolus:ſi charita⸗
tem nõ habet. Numerus vero quinquaginta: ad remiſ⸗
ſionem pertinet peccatoꝛum. Etenm in veteri teſtamẽ
to annus iubileus erat in quo multa relaxabantur. Et
pꝛopter quinquaginta iuſtos dominus ſe dicebat parce
re ſodomitis et loco pꝛopter eos· Et quinquagenarius

ſupplicans helyam ignem vltionis euaſit: Et quinqua

geſimo die a reſurrectione datus eſt ſpirituſſanctus:in

De Reſurrectione dommini ſaluatoꝛis.

quo remiſſio peccatoꝛum. Centenarius autem nume/

rus ad decalogum pertinet:quia ex decies decem ipᷣe cõ⸗

rum decem pꝛeceptoꝛum. Et decies replicata id annu⸗
unt vt vnumquodq; pꝛout pꝛomulgatum eſt affirmati
ue ſeu negatiue deducatur in actum: decies replicatꝰ
denarius cumulat centum:qui derxtralis eſt numerus
meritum ſuperne patrie vbi chꝛiſtus in dextera dei eſt
patris in ſinuat. At ternarius numerus virtutuʒ quin⸗
quagenarius ſcilicet remiſſio peccatoꝛum. centenarius
ſicut executio mandatoꝛum radicem et oꝛiginem ? fru⸗

ctum perpetuum habent bonoꝛum operum. Et cum

tanti efſent duplici quantitate: non eſt ſciſſum riete 5

ſurgit. Poꝛro decem faciũt in ſua ſigniſicatione ſume

multitudine piſcium. Alias legimus ꝙ rumpebatur

rſxte Ke tnulticuchite piſcium. Mon eni qui electi ſunt
in ecc

virtutem ſcindũt.in qua pꝛo ſuperna patria capti ſunt.
Et qui trahiciuntur in illam:vnitatem per omnia ſer⸗

uant. NMon enim eſt ciuitas illa dunſioms:ſed vnionis
et pacis.. Dicit eis ieſus. Elenite pꝛandete. Vlocat
ad eſumieſus ſuos diſcipulos vt cum ipſo ſua beatitus⸗
ine per ſuam miſericoꝛdiam et per meritum paſſionis
data noſtra operatione queſita:eternaliter ꝑfruamur.
Er cum ſederent diſcumbentes in litoꝛe: nemo diſfci
bentium audebat illum interrogare. ru quis ee: ſcienꝰ
tes quia dominus eſt. Non enim erat lxc ſcientia er
oculoꝛum alſpectu aut obiecto coꝛpoꝛe. ſed ab inſita in
animo veritate. Sepe chꝛiſtus aliquoꝛum oculis coꝛ

obiecit.ſed nec tam cito agnitus eſt:quouſq; internis p

eſia et in moꝛibus ſciſſuram conſtituunt. Nõ pꝛe·
ſumunt diuiſionẽ:qui vniuntur in chꝛiſto. Neq; in ſcri
ptura diſſentiunt diuina in eius fide veram fimultateʒ
habentes. Mam ſi electi ſunt:non ſcindunt neq; ſcindud
tur. Et eoipſo electi ſunt:quo ſcindere aut ſcindi nolu-
runt. Et capti ad dexteram nauigij fideles contrariss
non ſeparantur in partes:nec fidem aut eccleſiam ſiue

infuſionem veritatis illuxit. ꝛoinde quna mente ſce

bant verbis quis eſſet non interrogabant. Et venit
ieſus et accepit panem.et dabat eis:et piſcẽ ſimiliter.

Vlenit ieſus miniſtrando non aliunde poſt diſcu bituʒ

ipſe panis vite. Gructus membꝛoꝛum in piſce:quoniaʒ
velut piſces degunt ſub aquis. ſic membꝛa chꝛiſti ſub

tribulationibus mundi. Oanis et piſcis venerunt in

erat enim ibi:et accepit panem moꝛe ſolito frangens.et
dabat eis vt ederent:ſimuliter et piſcem.fructum ſclli/
cet capitis et membꝛoꝛum.Fructus capitis in pane:qꝛ

eſum:et communicata paſſione ſimiliter et merito: in

eternum non eſuriemus.l Moc iam tercio manifeſta⸗

tus eſt ieſus diſcipulis ſuiſ: cum ſurrexiſſet a moꝛtuis
Tercio non oꝛdine apparitionum cum fuerunt multo
plures: ſed oꝛdine dierum cum apparuerit. pꝛima die
reſurrectionis.et octaua.et iſta.que a pꝛima quota fue⸗

rit ignoꝛatur. Facta eſt autem iſta manifeſtatio diſcipus⸗

lis ſeptem:vt omnes in hoc mundo in ſeptifoꝛmi gra⸗
tia ſpiriſſancti degentes.eternam manifeſtationem in

patria ſuperna ſuſcipiant: Oare vero tiberiadis tribus
lauo eſt. teſtimonium verum perhibens et perquurens
Pꝛopꝛium eſt maris eſſe in ſuperſicie mquietum:⁊ tri

bulationem inferre nauticijs.Cyberiadis teſtimoniuʒ

interpꝛetatur. Et in tribulationibus teſtiſicari de chꝛi⸗

ſto:virtutis eſt martirum imo virtus eſt perfectoꝛum.

Teſtimomia diuina perquirere ſolidamentum eſt vite

necnon ipſa cognoſcere ſapientem et pꝛouidum facit.

Nam teſtimonium dommi fidele. ſapientiam pꝛeſtans
paruulis. Et teſtimomia i credibilia facta ſunt nimis.

vt in cognitionem veritatis ab hominibus veniatur.

dei cognitionem teſtificantur:vt in illam cognitionem
veniamus.ꝙ creauit nos placito ſuo.et ꝙ incarnatus
redemerit ſanguine ſuo:et ꝙ velit nos eſſe beatos in re
gno ſuo. Eriſtunt autem iſta teſtimonia in ſcripturis:
quas perquirere cum lumine fidei et intellectu ſideli pᷣ

ſtant paruulis veritatem a teſtiſicantur nobis de geſtis

de credendis cauendis diligendis atq; agendis:et in qͥ/
bus maxime ſpes moꝛtalium inualeſcat Et creatura vi
ſibilis atq; inuiliſibilis de diuinis teſtimonium perhi ⸗
bet.Hinc apoſtolus ait. Inui ſibilia dei a ceeatura mũ⸗
di per ea que facta ſunt intellecta conſpiciuntur. Et in

ſapientia ſeriptum eſt. A magnitudine enim ſpeciei et
creature:cognoſcibiliter poterit creatoꝛ hoꝛum videri.
Ergo ad mare tiberiadis ad habundantiam tantoꝛum
teſtimonioꝛũ facta dicitur manifeſtatio ſaluatoꝛis:mẽ⸗

te plus qᷓ; coꝛpoꝛe atq; tam in coꝛpoꝛe qᷓ; in mente Xũ
ergo pꝛandidiſſent. dicit ſimoni petro ieſus. Symon
iohannis diligis me plus his DHicit ei. Etiam domine
tu ſcis quia amo te. . Sumptus erat in ſilentio cibus

Nunc adoꝛitur ieſus verticem apoſtolici choꝛ queſtio/

ne pulſare:vt ceteri erudiantur in illo.Et poſt cogniti⸗
onem atq; ſcientiam.quia ſciebat ꝙ dominus eſt:quan⸗

tus ſit effectus inquiritur. Sciẽtia enim boni ad illud

mouet amoꝛem: nihil enim diligitur niſi ſub ratione

bni:quanqᷓ; multi in dilectione fallantur.Cognoſci au

tem bonum opoꝛtet:anteq; diligatur. Et ſi diligere bo⸗
num expedit ſi eſt vtiq; fas.quopluris bonum eſſe ſcie⸗
tur erit amoꝛ ardentioꝛ. Sumpto cibo de amoꝛe oꝛitur
queſtio.vt etiam refectione ſuſcepta ſermo ſit de virtu
te:ne homo interioꝛ pꝛiuetur cibo ſuo ſi exterioꝛ alitus
eſt. Cibus poꝛro interioꝛis hominis:eſt virtus ⁊ ſermo

virtutis. Indicitur ſimoni queſtio:ſi ieſum plus cete⸗
ris diligat. Pꝛudens interꝛogatoꝛ:ſed nec reſpondens

incautus. Pꝛudenter interrogat quod ipᷣe pꝛenouerat
vt oꝛe ſiat confeſſio in ſalutem.ab eo a quo in damnati
onem oꝛe fuerat facta negatio. Et iure plus ceteris dili

gat:quoniam ceteris plus negegauit. Et quoniaʒ erat
a chꝛiſto ſuper omnem eccle ſiam in capite conſtitutus

ſibiq; tradite claues:decebat eum alios dilectione pꝛei⸗
re. Pꝛoinde ſi plus amet ſaluatoꝛ interrogat. agna
cautela vtitur reſpondendo petrus:ceteris ſe in amoꝛe
pꝛeferre non audet:ſeipſum non alios ſcire fatetur.No

uit ſe amoꝛis virtutem non ponderare animos ſingu⸗

loꝛum:vefert ſocijs ex comparatõne ipſos in ſua reſpon
ſione non iudicat:ſe diligere dicit.ſed plus diligere ta⸗

cet.Quid enim nouit ſe alicui hominum ſimilium in

virtute illa pꝛeferre. Ecce omnes apoſtoli diligebant,

ſed quis ipſoꝛzum nouerat an plus ipſe diligeret: cum

vnuſquiſq; ſe crederet totum impendiſſe amoꝛem. S

nedum in amoꝛe quis in quacunq; virtute audeat ſe p⸗
ferre: ſi habet in illa conſoꝛtem. Vbi vero non eſt in vir
tute conſoꝛtium comparatio ſopietur:quoniaʒ in vno
poſſeſſio.in altero carentia iudicatur. Et hoc petrus ita

reſpondet Etiam domine tuſcis:quia amo te. Ac ſi aper
te dicat. Domine certum eſt quia amo te: ſed an plus

iſtis amem ignoꝛo. u ſolus non ego noſti amoꝛes om
nium hominum ponderare tu qui noſu meum ſimilię-

„*

Er .

Et quoniam ſunt via in viram beati qui ſcrutantur te/
ſnmonia dei:que quia ſupꝛa ſenſum honnnum m rabi⸗
lia eriſtentia ideo illa ſcrutatur anima iuſti viri. Et ad il
Ia coꝛdis inclinatio a domino poſtuletur. ſed non cũ aua
ricia:ne plus q; expediat ſapere velimus:quod apoſtolus
pꝛohibet. Non plus ſapere qᷓ; opoꝛtet ſapere: ſed ſapere
ad ſobꝛietateʒ. Reſonant in pſalmis ſupꝛapoſite voces
vt dei teſtimonia ꝑquiramus: que ula eſſe dxerim que

nartuſdecimus

ter et ceteroꝛum. agno documento domini ſerui edo
centur.ne vnus alteri in ſimili virtute ſe pꝛeferat cum
petrus ſi plus diligere ſe coꝛde credidit. verbis penitus
non expꝛeſſit. aut ſi non credidit plus amare humiliter
tacuit.lc per hoc redargutus eſt helyas qui dicebat ſe
.ſolum idola non adoꝛaſſe.cum audiuit a domino verbũ
Heliqui mihi ſeptem milia viroꝛum in iſrael qui non
curuauerunt genua ſua ante baal. Sed petro pꝛima re
ſponſione completal dicit ieſus· Paſce agnos meos.
Ac ſi dicat. Si diligis me.agnos meos vtiq; dilige ope
re ſiquidem dilectionem perficias.vt illas paſcas exem
plo vite alimento doctrine.oꝛatione a lupoꝛum moꝛſib
tuearis.Dicit er nerum. Symon iohannis diligis
me. Appellat eum a parentali ꝓpagine ne extollatur.
qui tanta inſtruitur diligẽtia ſaluatoꝛis vt eum diſtin/
guat.quia foꝛte ſimon alius erat ibi.vnus de illis de q⸗
bus ſupꝛa dictuʒ eſt. Et alij ex diſcipulis eius duo. Nec

quempiam apoſtoloꝛum et diſcipuloꝛum vocabulum

ſiue diſtinctio.quoniam apoſtolos ſepe ſepius diſcipu⸗

gat non vt ignoꝛet aut ne veruʒ ſit quod ſimon petrus
ante reſpondit.ſed vt confitendo ſepius mereatur am⸗
plius. Etenim ſaluatoꝛ omnium chꝛiſtus ſemper ſuis

ſidelibus parat oꝛdinem plus merendi. Eandeʒ quam

ſupꝛa reſponſioneʒ reddidit petrus plus de ſcientia chꝛi

ſti q;; de ſeipſo confiſus:vt ſi diligo vel non diligo.quid

los nominatos inuenimus. Iterato ſaluatoꝛ interro⸗

me interrogas.Tu domine melius noſti. Et ſi diligere

videoꝛ:a meipᷣo foꝛte decipioꝛ.Et ſi quod videtur amoꝛꝛ

non eſt amoꝛ. Quid me interrogaſ.Tu domine certiſ⸗
ſime noſti. Ait ieſus. Paſce agnos meos.] Inueniu⸗
es etiam et ineruditos ſub eccleſiaſtica paſtura opoꝛtet
inducere: neq; agni nouelli repellendi ſunt a paſtu ca⸗
tholico.ſi velint cum pꝛofeſſis ouibus in fide et moꝛib⸗

commoꝛari. Dicit ei tercio. Symon iohannis amas
me.ontriſtatus eſt petrus.quia dicit ei tercio. amas
me. Et dicit ei. DSomine tu omnia noſti. tu ſcis quia a⸗
mo te. Dicit ei. Paſce oues meas. Interrogat tercio
ſmonem ieſus.vt tercio reſpondens a trina negatöne

ſe purget. et plene oſtendatur dilectio. quoniam in chꝛi
ſto tota trinitas etat.vt pꝛima interrogatio referatur

ad patrem.Secunda ad filium. tercia ad ſpiritumſanꝰ

ctum. Sed contriſtatur petrus.non de verbis domini

—

que delectabatur audire loquentem. magis vero quia

recoꝛdabatur.ꝙ quanto magis cimn chꝛiſto ſe moꝛitu⸗
rum pꝛomiſerat. tanto magis eum dominus pꝛedixe⸗
rat negaturum. Inde tacitecogitans de eo quod ſe dice

bat diligere peramplius heſitauit. In id argumentum
aſſumens ideo dominus totiens a me ſi diligo exigit.
quia vel caſurum. aut foꝛte iterum negaturum:ſeu as
moꝛem in me non eſſe plene cognoſcit. Et plus tribu
ens chꝛiſti cognitioni.qᷓ; ſue confeſſiomi. de chꝛiſto conꝰ

ſidens de ſe diffidens contriſtatus eſt. Mia eſt illa tri⸗
ſticia qua ſe homo timet eſſe quod credit:et heſitat in ſe
ipſo de his que ſibi vera videntur. Quamobꝛem tercio
interrogatus latius ipᷣe reſrondit dicens. dñe tu offia
