repletur:quo concitata prumpit in vocem magnain al⸗
ſectu magnam nouitate miſterijmagnam ſiudio dine/
rendi magnam vtilitate credendi. magna conſideratõe
ſui.quia mater puri hominis:magnam exiſtimatõe ma⸗
tris omnium redemptoæs ad eam vnientis: magnam
pꝓtinus ex veritate quam ſpiritu dictante pꝛenuciat. Ait
enim-Benedicta tu inter mulieres. et benedictus fru⸗

ctus ventris tui. Sed nec vt maio: q;uig antiquioꝛ eli⸗

cabeth marie benedicit: quam ex ſpitu ſancto matrem
dñni eſſe cognouit. Mõ ex aucoꝛitate illi dedit benedictõ/
nemac ſi eſſet ũli aliquo iure pꝛelata mec pſxtat futurũ

quod mente conſpicit factum: ſed extollit lauchbus vir/

ginem.eo ꝙ benedicta pꝛius a domino extiterit quẽ ge⸗
ſtabat quo virginaliter grauida erat: non benedictione
cõmuni ſed illa que om̃es exceſſit penitus mulieres. lc
etiam fructum quem abſconſe virgo geſtabat agnouit.
Cui nec etiam benedictõeʒ inferens benedicit. ſcd enũ/

ciat ꝙ ſibi ſpirituſſanctus oſtendit. Non autem benedi⸗

cit fructum ex artvꝛe: ſed arboꝛeʒ er benedicto fructu aſ⸗

ſerit benedictã. Ecce due arboꝛes fructuoſe. noua pma

ferentis in fructibus:vt vna gratiam. altera ferret gra⸗

,

tie largitoꝛem. Sed vni benedictioꝛ ſuauioꝛq; fructus

et vſq; quaq; pfuſioꝛ.in quo erat omniũ ſalus per quem

ſolum ommum humanoꝛum fructus eſſet acceptus:p/
ter quẽ oĩm eſſet inepꝛus. Et ſecum mirans eliaabeth

quaſi mẽtis pateretur exceſſuʒ.quia regina mundiipaʒ

viſitatura conſcederat etiam clamãdo adiecit. vnde hoc

mihi vt mater dñi mei veniat ad me:aſſerens ea que in

fans quem geſtabat in vtero exultando pfecerat. ꝓpter
fidem marie quia credidit denunciãs eſſe beatam:vnde

pfſiciantur in ülla:ea que pfiĩcienda reſtabant: huic ꝓpleti
co ſpiritu elicabeth iam ſacta pariter et futura nũciabat

Aue cum impletum eſſet tempuſ pariendi peperit
ſilium: et audierunt vicini et cognatieius. quia magni⸗
ficauit deus miſericoꝛdiã ſuam cum illa.et cõgratulaba⸗

tur ei. An lege veteri velut iohannes in ventre. gratia

et veritatis intelligentia claudebatur. reuelanda tamen
in tꝑe ſuo. In cuius completione miſterij iam plena di

ebus iohannem peperit elicabeth. Hoc etiã contingit in
moꝛibus hominũ.vt ſepe lona mente concipit ſed non
ſemp tempus agendi.cum wero diſponente altiſſimo tẽ⸗

*
.

De parent bus

pus affuerit concepta in animo virtus pcedit in actum

Mon paruum eſt bonũ:cum concipientibus virtus ade

rit pariendi. Nam ↄcepiſſe quid pꝛoderit.ſi partus defe·
cerit. Mec enim boni agendi ſuſſicit deſideriũ. mſi cum
poſſit ſuccedat effectus. Gilium nõ filiaʒ peerit: vt tam
ꝓ miſterio q;ᷓ pꝛo agende vite ſtudio cognoſcamus qua⸗/

tum ſacra ſcriptura demonſtrat. nunq́; angelo reuelate
neq; ſupꝛa natura in conceptu mirabili feminã eſſe con
ceptam. aut pꝛodiſie de partu:ſed ſemꝑ pꝛedicente vir⸗
tute ſuꝑna conceptus fuiſſe mirabiles. et partus fuiſſe

viriles: et nõ effeminate ſed foꝛtes fiant bominũ actões
Nec ͤex hoc vlut repꝛobata reneatur natura feminea. ſʒ

in ſignificatõe plus attollitur.. Et audierunt vicini et

cognati eius quia magnificauit dñs miſericoꝛdiã ſuam

cum illa:et congratulabãtur ei lere ſic geſta ſunt hec
ſiquidem fama noui oꝛtus diffunditur: quia ꝑ omnẽ oꝛ
bem diffundenda erat fama maioꝛis:quem iohanes oꝛ⸗
dinatis diſpoſitõnibus pᷣcedebat. Et quod cõmune na⸗
ſcitur bonum vbiq; rehoatur· vt fiat participiũ amatoꝛi

bus bonitatis.et cognoſcantur ex publico hominum af⸗

fectus.qui letantur ad gratia.et cum fructus iuſticie ꝓ⸗
deunt. nam iuſta parens iuſium fructum ꝓduxit. Sed

vicini ſunt et cognati qui audiunt: hi etiam qui letatur
Erpedit ſiquidem ꝓpinquum fieri vite ſanctoꝛum ⁊ iu⸗
ſticie cõuerſatõne.et velut generis ꝓpinquitate cõiungi
ſi wolumus audire mirabiles ac etiam ſalutiferas noui⸗

tates:et cõgratulari his quibus deus ſua magnalia con
ferre diſpoiuit. Mec credatur deus denuo ſuam magniſi

care miſericoꝛdiam.que ſemꝑ vtiq; magna eſt.ſed cũ eli

cabeth tunc magnam oſtendit dando conceptũ.educen

do ad partum cuius vuluam ante ↄcluſerat· Miris mo
dis agit in hbominibo diuina potetia: vel cum peccatoꝛes
miſerando cõuertit.aut cum iuſtos in altioꝛa opera ꝓꝑue

hit:et vbiq; miſerieoꝛdia magna donis diuinis ntis me

ritis non equatis. Et pars eſt ſuperne vite alioꝑ pꝛoſpe⸗
ritatibus collectari:et cõgratulari eis quibus alludit di⸗

uina poteſtas. Hinc videtur inuidia tranſmigraſſe ae in
extremũ pꝛofeciſſe.ſuppꝛeſſum odium. vera charitas il⸗

luxiſſe.Hinc in beatitudinis cõfimia ſeceſſiſſe:vbi nõ eſt
cõgratulatio de ꝓuectibus pꝛoximiox.N quod eſt vni/
us leta feſtiuitas dicitur omniũ et qð eſt oim eſſe noſci
tur ſinguloꝛum· Eya in q; bono examine poſiti noſcũt ur
qui alioꝛum virtutibo et bñficijs gratulantur. Habet in

ſe quiſq; pꝛofecto quod in alijs amat:nec virtute priua⸗

tur qui in veritate diligit virtuoſos. Et factum eſt in

die octauo venerunt circumcidere pueruʒ: et vocabant
eum noie patris ſui cachariam. Circumciſio diei octa
ui que nõ ex lege ſed ex patribo erat ineludebat miſteriũ:

ſcilicet a quibo malis in octaua reſurrectõnis futura ſit

plebs fideliũ circumciſa· In moꝛali hominũ vita caſtita
tem et continentiã notat ex membꝛo:mecnõ abdicatõeʒ
placiti et deciſionẽ ſuꝑflui. Qð autem eum nomine pa⸗

terno vocabant deferebant oꝛigini naturali et dignitati

paterne ſcom conſuetudinẽ multarũ natõnum: qð pꝛi⸗

mogenitus nomine paterno cenſetur. Sed qm̃ iam na

tura defecerat in parentiba vt ꝑ nature legem venire po

tuiſſet ad oꝛtum.magis wero gratia pᷣſtabatur: dicẽs nõ

erat vt nomen ſoꝛtiretur paternũ.neq; alicunus cognati
Pꝛoinde mater eius reſpondit dicẽs. Nequaq;:ſedvo
cabitur iohannes. Adhuc elicabeth ſpirituſſancti vir
tute ꝓphetabat:imoa ſpiritu didicit.quod nõ didicerat
a marito. Mon ipſa in templo audierat de nomine pᷣcur/
ſoꝛis.nec maritus mutus exiſtens poterat nunciare:ſed
hoc ſciebat ſupna reuelante virtute quod ſic iam diffini
tum erat.vt iohànes filius eius vocaretur. quod nomẽ

non erat ab hominibo inuentũ.ſed ab eterno pꝛeuiſum

5

cnp/
nnpe
ſhle
nwrin
venin
ern
onſ
Pvnim
Anhue
enn
ſonde
.baln
lgiuc
damm⸗
eins
kenten
tateg
ltus,/
mines
tion
elleꝛer
ea,
charan
Perern
einn

onkin

lcena
ſaium
lunſe

Cochm

MM .

Wf

ctotu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

—

°
n et her angeium tempoꝛe congruo reuelatum. Etenim mnmitacula opar, ſola gia eſt puia ſaluatoꝛis: ſine qᷓ plecti⸗
de lepe nouimus ſacras ſeripturas acute ſcrutantes.nola mur qinlerete liberamur. Dʒ bñ die octauo quo puer .
eke⸗ maltis competere ratione lonitatis atq; miſterij. ac etri circüclditur: quo eius nomen w nit in publicum.jenis
um am nca pꝛimeuo fuiſie impoſita. in pluribuſq; mutata hominis veteriſq; ſlacerdotij lingua reloluitur: cũ mu⸗
tam quod in poſte: rerum monſtrau:t euentus. Cum aut ta fuerit ommis antiqua cõditio. et miniſtratio wteris
gua ꝓpixtica mater ſic filium vocari aſſereret: cognati er hbu teſtamenn. cinus os et lingua in aduentu noumn homis .
elͤte mana conſuetudine reſponderũt: ignoꝛantes gratiã ta in oꝛtu noue lucis reconciliatiſq; gratie mox reſonet in
econ n conſuetudine non teneri dicentes. Qina nemo eſit laudem. Et hoc fuerit teſtamẽti tota pfectio.qm preſ/
ir⸗ in cognatòe tua:qui vocetur hoc nomine. IYgitur ma gurauerat chꝛiſtum.que reſolutis xocibus et magmis
uiſe gis congruum erat vt nomen nõ habitum ha beretur laudum pꝛeconijs reſonabat benedicens eum:quia fe
töes q; in ano reteretur.quo quiſ antea cenſebat᷑. Et quip cit nobiſcum milericoꝛdiã ſuam. Factus eſt autem ti⸗
en8 le verum erat. in cognitõne carnali tantum exiſtens moꝛ ſup omnes vicinos:et ſuꝑ omnia montana iudee
inet nomena celeſtibus non accepit· Quam cognatõnem diuulgabantur omnia verba lxc. Timoꝛ terrenis in⸗
ſtiam curnalibus fieri expedit adeptõne gratia.non extinctio cutitur cum ſuꝑna clareſcũt.qui aut terret incredulos
nt be ne nat urenn cognatone ſpirituali cognatuʒ eſſe virtu⸗ aut comouet ad credendum: ſed ↄtingit vicinos coꝛpe
e d/ tibus qui peinlegia nominuʒ querit: quomã non ſecũ⸗ vt plus mente virtutib⸗ vicinentur. Sempeni timoꝛ
Go, dum nomen quod ab hominib imponitur aſſcribũtur qui de mirandis virtutib exit.ad veritatem imntelligen
na/ in lbro viuentium.ſed ſecundũ nomen quod ſoꝛtimur dam virtutemq; pagendam inuitat. Et fit timoꝛ ſuper
atori in cognatone virtutum. Gec hi cognati ex carne non/ omna montana iudee:qi omne quod altum in mun
m af⸗ dum ſupꝛa ipam facti· Annuebãat patri eius quẽ vel / do creditur: virtus diuina deterret nmere facit dum
de pe let vocari eum· Innuebãt patri eius vt ipᷣe innueret clangit. Sed nec credatur timoꝛ immiſſus magis aut
Sed quoniã adpuc mutus. Innuebant cui iure nature ma exconſideratõne mirandoꝝ exoꝛtus: qm filius ex wte /
Etärat ioꝛ erat woteſtaſ in filo. vt ipᷣe deſereret quo noĩe natug ranms Vltra naturalem virtutem ꝓdierat qm̃ nomẽ ab
mnt in⸗ milus wearetur: non conteti quod ſua mater edixerat angelo non ab bomme acceperatan cuius virtute ſolu⸗
öͦngi Qui roce pꝛiuatus ſigno aliquo woſtulans pugillarez: tum erat lingue vinculum ſenis hominis iam octo die
ſlogt ſcnpſit olcens. Vohannes eſt nomẽ eius. Bcripſit bus et nouem menſibus muteſcentis. Hec in ammi⸗
liacon in pugillari in aliqua ſupple tabella que infra manũ po⸗ ratione homines induxerunt hec fecerũt pio timoꝛe pa
gni tabilis erat: ipſoꝛum moꝛe qui notare ad fir mioꝛeʒ me uentes: qm ita tam inſolita ꝑ montana iudee. et ꝑ loca
ſeiei moꝛiam aliqua oſueuerunt. Oed nec ipᷣe ſcribendo no yicina vulgabantur:et fecerut homines redire introꝛ⸗
dcen men impoſuit: ſed quod ab angelo audierat m templo ſus ad conſpicuam conſideratõnem geſtoꝛum. MNam
“ reſerauit. Yohannes eſi nomen eius. Ac ſi aperte dicat et poſuerunt omnes quiaudiernt in coꝛde ſuo dicen⸗
ntoes Hon ſibi mater.non ego potioꝛ parens huic nomẽ im⸗ tes.!. Qunſputas puer iſte erit. Eteni manus dñi erat
mpte wnimus: ſed hoc eſt penitus nomen eius· Nos ſibi nõ cum illo· Quid poſuerũt in coꝛde ſuo. Ea que audie⸗
* damus voſq; cognati moꝛe ſolito in alijs nato huic no⸗ rant. Quare. At ↄſiderarent vt memoꝛiter tenentes
Cr⸗ men nõ imponetiſ:habet nomen tenet nomen. de celis qui viuere poſſent mirabilẽ rerum expectarent euentũ
. non de terris eſt nomen Fruſtra de huic imponẽdo vo⸗ Ea que de diuinis theoꝛijs audiuimus:ofino ſunt in
ntd cabulum litigatis: quod de ſuperis eſt ſancitum huma coꝛde ponenda. Etenim coꝛ nim ſic creatum eſt: vt ſit
kuin nis iudicijs nõ tranſfertur: wileq; tranſferri criminis in terra quoddam armariũ atq; repoſitoꝛium diuinoxꝑ
iasl damnabilis nota; habet. Igitur iohannes eſt nomẽ Ponenda ſunt in coꝛde ſancta miſteria verbaq; diuina
Pei eius Ad quam ſcripturam nomẽ huiuſcemodi diſſe⸗ vt credamus⁊ diligamuſ.vt in illis ſedulo meclitemur
ſtynin renteml mirati ſunt vniuerſi. Quare mirati.Noui/ et ex eis fiat directio greſſuum noſtroꝝ.ne a vero deuiã
ſenoſi tate geſtoꝛum:que illoꝝ nõ penetrabat acuitas intelle⸗ tes in aſpera incidamus.Etenim hoc ſenſu ꝓpleta dice ⸗
bſitot ctus.Nouum eni atq; incognitum:ſemꝑ conſueuit bo r E coꝛde meo abſcondi eloquia tua: vt nõ peccem
Mertin mines in ammiratõnem adducere. Sed maioꝛ ãmi⸗ tibi. Et hi de iohanne verba huiuſcemodiaudietes po⸗
Ppnlin, rationis occaſio ſubdebatur. Quia aptum eſt ilico os ſuerunt in coꝛde.vc intra ſe dicerent aut foꝛis loquen⸗
nain eius:et loquebatur benedicẽs deum Elidete mirum: do condicerent. Quiſputas puer iſte erit: Ammirati⸗
bant coꝛde annotate quod geritur. adirerat angelus ca⸗ ue loquebantur rerum neſcientes euentum.eriſtiman
giocte chariam voce pꝛuandum quouſq; hoc quod dixerat cõ tes tamen exipſo atq; ſperantes magnũ euenire puen
ſei pleretur:ſed iam ↄpletum erat qm̃ natus erat: cur igi⸗ tum:qm manus dñi virtus ſcilicet dei poteſtas altiſſi
wunſt tur in natiuitate aut in ipo oꝛtu iohannis os cacharie mi erat cum illo in opatione futuri miſterij et opatõne
haſtun non fuit apertum.ſed vſq; in octaua die dilatũ. Quia tanti miraculi.paterni oꝛis in ſuo noĩe reſoluti. Et ca
heno naſcendo noſcebatur quia filius:in noĩe vero eius mi⸗ charias pater eius impletus eſt ſpirituſancto:et heta
ineſn ſterium pandebatur. cuius nati dignitas attollebatur uit dicens. Henedictus dñs deus iſrael:quia viſitauit
nitat ex miſterio plus qᷓ; ꝙ natus eſſet homo. Et ex hoc non et fecit regemptonem plebis ſue. Oults et excedẽtia
ͤei/ credimus cachariam mutitate punitum. eo ꝙ incredu ſenſum ſunt donata parentib⸗ in huius virtute naſcẽ/⸗
mnſi lus eſſet de filio.ſed ꝙ ad tantum pararetur miſterium tis vt elicabethet cacharias ſpirituſancto replerentur:
ire t heſitauit. Dꝛoinde filio naſcẽte lingua nõ ſoluitur: ſed repleti werro in verba phetica prumperent. Mam pater
eon declarato iohannis noĩe in octauo die os increduli ape⸗ mutitate depulſa ſpiritu afflatus in altitudinẽ ꝓphetie
gnat ritur. Ecce poteſtas celici noĩs:vt quod heſitatio clau/ verba depꝛomit. a laude atq; benedictõne incipiens cre
ſea dit.ipſa reſoluit. Et ab eo liberatus eſt pater ꝓ quo mul atoꝛis. Benedictus dñs deus iſrgel. Mon dij gentium:
tivt tatus extiterat: vt quod eſt cauſa culpe ſit venie. qð pe⸗ ſed ille dumtaxat quem populus iſraeliticus a pꝛinci⸗
cerat ne ſit pꝛemij.ſi in partem ↄtrariã tranfferatur. ma⸗ pio ſue inſtitutõnis coluerat. Et quanq; eſſet deus ⁊ do
n gnum nomen.quod patri vocẽ. conciue ciuib vicinnʒ minus omniũ natõnum ders iſrael tantum latrio cul⸗
reſal coõuicaneis popuio ſacerdotẽ vxoꝛi virũ ꝑ vſuʒ loquele tu erat. in quo multa miranda ꝓfecerat ab eo quo eum
difffn reſtituit. Et magno factũ eſt hoc pꝛeſagio futuroꝝ qm̃ diſpoſuit educere de egpto.quem inſup viſitauit et fe /
ſola gra linguas hoĩm facit in writate diſertas: ſola gẽa cit redemptõʒ illius ꝑ vnigenitũ filiuʒ eius. Vliſitauit

4

Aluiber tercus

ſepe dominus plebem ſi uam: ſed adhuc redemptionem
no ſecerat. Hed nunc cacharias er certitudine quã ha⸗
bebat. verbis expꝛeſſit vt factum. Et benedixit: quia be/

negcictus eſt ab eterno. Penediut eum qui in celeſtiby
benedixit: enus bñdicti omnes electi. Benedxit quio⸗:

mnibus benedicit.. Quna viſitanit la creatõe homis
vſq; in pnñs viſitare nõ deſijt plebem fuam: quã eti

am ppeio ſanguine in cruce redemit. Et viſitatione è

tinus noſtre opoꝛtunitosi cõnexit. NMam poſi peccatom
ilico viſitauit adam dicens vbi es: vt ad ſemetipᷣm pe/
nitendo rediret. qui iuſſum contenendo.a ſeipſo ac eti⸗
am a deo diſcerpſerat. Eliſitauit cayn ante actuʒ crimi⸗
nis quod operari vecreuerat ne perſceret: viſitauit poſt
ſcelus vt peniteret. Clſitauit noe vt a dilumno eripie⸗
dus intenderet:poſt diluuiũ quomodo viueret. Abꝛa⸗
ham yſaac et iacob ſepe ſepius:necnõ et eoꝛum vxoꝛes
ꝑ angelos oꝛacula.p nonſperatos cõceptus docendo
reuelando. Mecnõ moiſen in deſerto ꝑ rubum. Et po⸗/

pulũ in egipto:pharaonẽ ꝑ moiſen aaron:demũ ipm
et egiptum ꝑ validas et mirabiles plagas. Hepe popu
lum in deſerto.gedeonem.ſam pſonem.annam in con⸗
ceptu:xly p repꝛehenſionẽ.et alterius ſacerdotij pꝛedi
cendo ſucceſſonem. Samuel dirigendo quid ageret:
dauid ſalomonem plurimoſq; reges. Pꝛoplxtas ꝑ ſpi
ritumſanctũ:et populos in clamoꝛibꝰ ꝓplxtarum. In

plenitudine quoq; tempoꝝ cachariam p angelum ihm

et vroꝛem eius p nouum filium. Et omnem populum
vmuerſumq; mundum ꝑ redemptoꝛè omnm chꝛiſt uʒ
eternũ dei filium in tꝑe filium hominis factum:miſeri
coꝛditer viſitauit. Pꝛpinde cacharias amutitate iam
liberatus ſpirituſancto repletus exclamabat. Benedi⸗
ctus dũs deus iſrael:quia viſitauit et fecit redemptõeʒ
plebis ſue. Quod etiam dauid longe ante pꝛedixerat.
Redemptõem miſit dñs populo ſuo: mandauit ineter
num teſtamentũ ſuum. Hoc idem ſaluato: cum pꝛedi

caret aſſeruit dicens.Flius hominis nõ wnit miniſtra
ri ſed miniſtrare et dare ammam ſuam redemptõnem

pꝛo multis. Et aplus ad Coꝛinthios iam factuʒ excla⸗

mat dicens de dei filio. ꝙ facta ſit nobis ab ipſo noſtra

redemptio. Et alibi. In quo habemus redemptõem p
ſanguinem eius. Et ad himoteum de huinſcemodi

fide inſtruxit. Elnus eni deus vnus mecdiato? di et ko
minum homo chꝛiſtus ieſus: qui dedit redemptõem ſe
metipſum ꝓ nobis.Qui introiuit ſemel in ſancta eter

na redemptõe inuenta. Et erexit coꝛnu ſalutis nobis
in domo dauid pueri ſui. Erectuʒ eſſe coꝛnu ſalutis in
domo dauid aſſerit cacharias:et nouo loquendi genere
monſtrat adeſſe ſalutez. Et velamentũ eſt in narratõne

verboꝛum: quod ſiatim auferetur cũ tranſimus in chꝛi

ſtum. Coꝛnu quaſi os eſt et diſcretaoꝛigine ab alijs oſ⸗
ſibus ꝓcedere perſpicuũ eſi:qm̃ cetera coꝛio ⁊ carne v⸗

lantur:coꝛnu vero carnem excedit pᷣter coꝛum et ſupꝛa

coꝛium ſe pꝛotendit:et alicui animali pꝛeterq; in capite
nõ apparet. Arma ſunt animallum coꝛnua in capitibus
oꝛta. Coꝛnu ſignatur regia poteſtas qm in vteri teſta⸗
mento oleo quo vngebantur reges ferebatur in coꝛnu
luxta quod dictum eſt ſamueli c repꝛobatus eſſet ſaul
Imple coꝛnu tuum oleo:et mittam te ad yſai bethlee⸗

mitem:pꝛouidi enim in filijs eius mihi regem. QAuod

ſamuel vſq; quaq; pfecit. Pꝛoinde coꝛnu erectuʒ in do:

mo dauid eſt regia chꝛiſti poteſtas: qui ſecunduũ carnez

de lumbis dauid ſcriptura tradente genealogia diligẽ⸗
ter inſpecta. vt mathæus et lucas cõmemoꝛant mundo
natus apparuit. Erecta eſt chꝛiſti poteſtas: quam om̃is

depꝛeſſa erat potentia iudeoꝛum.quibus omis ſpes ſa/

lutis erat adempta.niſi redderetur ꝑ chꝛiſtum:et om/

De paorentibus

2
—*

nis humana poteſias male peſſundata vicijs ſi ubiace⸗
bat.quanq; etiaʒ humano faſtu romana eſſiet diffuſa ꝑ

oꝛbem. Mulla pꝛoeſus eſt erecta poteſtas: niſi erigatur
ſuper vicia. niſi ad celeſtia ſubleuetur. Hiempe depꝛeſſa
erit omis poteſias in moꝛibus nequiter iu biecia emo

mbus:poſt hanc vitã ſuis includenda carceribuſ. Que
regalis hommum que imperialis poteſias moꝛtalium:

que nec ſeipſaʒ neq; ſubditos poterat a poteſtate tarta⸗

rea liberare. Sed chꝛiſto vt dei filio q;;uis eſſet ab eter⸗
no ſumma poteſtas in plenituòine vero tempoꝛuʒz ere⸗

cta dicitur in domo dauid:ex cuius ſemine per incoꝛru⸗

ptam virginem factus e homo ſecundum carnem.an

tiqua pꝛomiſſione nunc tradita veritati. cum ſibi legi /

mus. Et ponam in ſeculum ſeculi ſemẽ eius. Et iterů.
Hemel iuraui in ſancto meo ſi dauid mentiar: ſemen

eius in eternum manebit. Et alibi dictuz inuenimus.

De fructu ventris tui ponam ſuper ſedem tuam. Oqᷓ;

erectum coꝛnu ſalutis noſtre:cum ſemen dauid in filio

dei ſedeat ſuper ſedem alti omnipotẽtis dei. Ommnifa⸗

rie coꝛnu ſalutis noſtre erectum dicitur: cum dei fllius

Dauitica carne veſtitus celos penetrauerit ſuperna con

ſcẽderit.et a dextris ſedeat altiſſimi dei. Et velut coꝛnu
excedit carnem et coꝛium: ſic chꝛiſtus terram exceſſit.
omneq; celum: cui a patre in celoet in terra omnis eſt

collata poteſtas.Hoc anna/ꝓhetico ſpiritu longe ante

pꝛeuiderat dicẽs. DHominus dabit unperium regi ſuo:
et ſublimabit coꝛnu chꝛiſti ſui. Erectum eſt coꝛnu:ſub

limatum eſt coꝛnu. Salutem dat chꝛiſtus in ſuo coꝛ/

nu:hberat a demonibus in ſuo coꝛnu. Nam a dauid an

te pꝛeuidit: quod nunc cacharias in oꝛtu filij de chꝛi⸗
ſto nondum nato ꝓphetauit dicens.Pꝛotectoꝛ meus ⁊

coꝛnu ſalutis mee.ꝛotectoꝛ eſt chꝛſtus ab omnibus

incurſantibo malis: et omnibo ſperantibus in eum eſt

coꝛnu ſalutis.etin eo merito ſubueniens nobis.quo de

lumbis ſecundũ carnem eſcendit:in qua paſſus moꝛ
tuus ſanguinem ſudit:reſurgẽs a moꝛtuis ſuperna cõ⸗

ſcendit· Hoc per dauid deus pater ante pꝛedixerat:cum

introducturus eſſet filium in oꝛbem terrarum ad con⸗

templandum omnia coꝛnua ſupboꝛum: ꝙ coꝛnu eius

eſſet erigendum. et ſup omnia exaltandum. Et omnia

coꝛnua peccatoꝛum confringa: et exaltabuntur coꝛnua

iuſti. Nemo iuſtus inter homines: niſi qui peccare non
potuit. Et quanq; multi dicantur iuſti.non tamen pꝛo

pꝛio ſed iſtius iuſti merito ſunt facti participes.cuius

exaltata ſunt coꝛnua. videlicet crucis que ꝓpſxta dicen⸗

te fuerunt in manibus:in quibus ſtat abſcondita foꝛti⸗

tudo illius. Et vt ad aliud loquẽdi genꝰ me tranſſferã:
cheiſtiana poteſtas in co⸗nu nature ſignatur. De carne

coꝛnu conſurgit:ſed carnẽ omninoeſſe negamus.Qui

coꝛnu nunc vtitur in carne viuens: ſuper carnẽ factus
agnoſcitur. Coꝛnu vtitur qui a carnalibus vicijs omni
no receſſit.qui in virtute ſolidatus non molleſcit terre
nis delicijs qui mundum ventilat a ſeipo excutiens:qui

repugnat impugnãaãtibus qui coꝛnupetit inuiſibiles de

monum poteſtates.qui velut coꝛnu ſuſtinet aereas po
teſtates:qui carnem ꝑ omnia ſuperat.qui tpalium rex
pellem per omnia ſuppeditare contendit.qui manet im
paſſibilis ad foꝛinſecas actõnes. Etenim coꝛnu in his
umpaſſibilis dicitur eſſe nature: vt neq;ʒ pluuiam neq;
aeris ſerenitatem.neq; aeris qualemcũq; pꝛo tempoꝛe
in temperiem expaueſcat:qᷓuis et beſtiaruz pili hac im
paſſibilitate potiantur: ſed carent virtute qua poſſint

violenter aut vltro aduerſa dpellere. Dicam cuiq; qᷓ;
ei ſit bene ſi exiſtens in carne ipſam exceſſit dðĩ gens m
coꝛpoꝛe ipſam ſuperauit:coꝛpoꝛali pondere pꝛeſſus ſpi⸗
ritualiter vixit in terrenis habitans. in celeſtib mente

5

Ui

iate
ufap
gatir
eeſſa
Rmo
Oue
Aum.
tartag
eter⸗
izere⸗
corri
em.an

bi lege

titeri.
ſemen
Umus.
Oq;
in
mmiſa⸗
ifllins

tna con

Rcoenn
eſſit,
mmiseſt
ge ante
regiſto⸗

zmuſub.,

ſuo coꝛ/
Nuidan
dchꝛi
zmens
mmibos
eumm eſt
/go de
ſus moꝛ
emaco⸗/
ktatcum
ad con⸗
nu eius

temnia

rcoen
Care non
meneo
es, Chis
ta diben⸗
ita ſoꝛti⸗
anſſeru:
ecarne

ſoctus
ſoofun
it tene
ens:qu
biles de
eress ſo
fumter
anet in
ͤ in bis
m nech
emnpore
hac im
poſint
cuichĩ

genan.

ſis ſpi
Hnene

conuerſatus eſt. Sed hoc cornu non inſirgita natura
coerupta non a nobis radicatur in capite erectu eſt no
bis in domo dauid pueri ſui.ſerui dei famuli dei ſcilicet

in chꝛiſto.in eiuſq; domo.in eccleſia ſancta eius.vbi eſt

om̃is ſanctitas eius. Domus chꝛiſti eccleſia chꝛiſii Ex
tra illam nemini exectum eſt coꝛnu ſalutis.MNulli ſalus

qui de ipſo non erit · Somus chꝛiſti domus virtutum.

omuſq; donoꝛum vbi nobis execta ſunt coꝛnua. NHam

et iohannes vidit agnum tanq; occiſum:in cuius capi⸗

te coꝛnua ſeptem. coꝛnua ſeptem virtutes ſeptem. do⸗
na ſeptem beatitudines ſeptem. quibus omne ad ſalu-

tem nobis oppoſitum unpugnemus non in noſtra ſed
in agni virtute.qui tollit peccata mundi:vt non conde⸗
mnetur ſed ſaluetur mundus per ipſum. Sicut locu
tus eſt per os ſanctoꝛum:qui a ſeculo ſunt ꝓphetarum

eius. Mon quaſi de nouo per eum pꝛophetatum hoc lo

quitur gicharias:ſed aſſerit multifarie antedictum per
oꝛa ꝓphetarum. Et vt ſides dictis indubitãter accom:
modetus.ſanctos fuiſſe teſtatur.inon aũt a ſeipᷣis miſ⸗
ſos.ſed abipſo deo directos.quoniam multi pꝛopheta⸗

uerunt non miſſi:non vera ſed falſa pꝛedicentes in ſe-

ipſis decepti. Sed ſancti ꝓphete ab eo ſeculo chꝛiſti ad/⸗

uentum incipientes pꝛedicere:in quo deo patri placuit

reuelare.Nam moiſes ſcripſit.quid ante ſe de chꝛiſti vi
ſitatione in qua incarnatio eius atq; natiuitas et om̃is
eius conuerſatio appꝛehenditur extiterit pꝛenunciatum
aid ve ſibi fuerit ſcire cõmiſſum. Scripſit nempe ꝙ
uuius egrediebatur de loco voluptatis ad irrigand uʒ
paradiſum.cheiſtum videlicet in illo egreſſu comme⸗
moꝛans quem miſit pater ad viſitandum hoc ſeculum
Et abꝛaham deſcendit in egiptum:vt peregrinaretur
ibi. Unigenitus dei ex paterno pꝛecepto deſcendit qua
ſi peregrinus viſitare hunc mundum. Et viſitauit do⸗/
minus ſaram ſicut pmiſerat:et impleuit que locutus
eſt. Concepit et peperit filium in ſenectute ſ ua. Cliſitã⸗
doautem ſaram:ſinagogam in futuro viſitaturus erat
Que cum ſeneſcens deſiceret.concepit in virgine fili⸗
um:et mundo edidit almum partuʒ. Hoc idem iacob

iudam filium benedicens ꝓphetauit. Non auferetur ſce

mittendus eſt:et ipe erit expectatio gentiũ:Clara eſt in
his pꝛophetia.ꝙ chꝛiſtus ꝓphetabatur mittendus qui
nunc miſſus iudeoꝛum populum et gentium viſitauit
Et impletum eſt in chꝛiſto:quod moiſes a deo popoſcit
dicens. Qbſecro domine mitte quẽ miſſurus es. Apſe
ꝛotinus de quo cacharias loquitur erat mittendus:

ptrum d iuda.neq; dux de femoꝛe ei donec veniat qui

icq; miſſus omnem populuz viſitaturus apparuit. Et

balaam ſub nemine ſtelle ad illuminatõnemoꝛbis ie/

ſum mundum viſitaturum. in ipſo naſciturum oſten⸗/

dit:et velut virgam coꝛrectõnis et directõnis et plene

dominatõnis aſſeruit. Oꝛietur ſtella ex iacob:et cõſur,⸗

get virga ex ſrael. Stella exiacob chꝛiſtus eſt: exipſo .
dauid oꝛdinata et non pꝛetermiſſa ꝓpagine: vſq; etiam
virginee coniuges Er toinn ignoꝛantie tenebꝛas fu⸗
gaturus apparuit. Et virga iuſticie in manibus eius:

ad dirigendos wvnos in viam eius.perimendoſq; ineui

tabiliter rebelles ſermonibus eius. Multa ſunt teſti⸗
monia ꝓpletarum per quoꝛuʒ os locutus eſt deus:que
ſiꝑ ſingula vellemus diſſerere longa volumin gederẽ⸗
tur. Sed vt bꝛeuiter abſq; alia declaratõne perſtringã:
ad affirmatõnem eius quod de chꝛiſto pꝛotulit cachari
as.etiam dauid locutus eſt dicens. Dixit dominus ad
me ſilius meus es tu:ego hodie genui te.Quia deſcen

dit ſicut pluuia in vellus: Et ipe veritas exiſtens de ter
ra oꝛta eſt.quia vt homo natus eſt in ſyonitico populo.

Er lux oꝛta eſt. Et notum fecit dominus ſalutare ſu.

ctoꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecutſoꝛis

Et redemptionem miſit dominus populo ſuo. Et exoꝛ

tum eſt in tenebꝛis lumen rectis coꝛde. Et dei filius ce

los inclinaint et deſcendit. Et emiſit manum ſuam de

alto altiſſimus deus:cum ſilium manifeſtauit in carne
ad oſtendendam ſue virtutis potentiam: ad conferen⸗

D duʒz lvna bonis.et ſupplicia digna dignis. Et eſaias ſuo
modo teſtumonia dedit:que fuerunt ꝓplxtie pemtus fu
turoꝛum. Hiſi dominus reliquiſſet nobis ſemen:quaſi

codoma fuiſſemus. Et cit in nouiſſimis diebus mõs
domus domini pꝛeparatus in verticem montium. Et
confluent ad eum omnes genteſ. Idem. Appꝛehendet
ſeptem mulieres virum vnum. Et alibi. Ecce virgo
concipiet et pariet filium:et vocabitur nome eius ema
nuel. Idem.Paruulus nat eſt nobis:et filius datus
eſt nobis. Et que ſequũtur quod intenditur expꝛimũt
Et alibi vt ſactum iam agnoſcamus. Emitte agnum
domine dominatoꝛem terre:de petra deſerti ad monteʒ

ſilie ſyon. Et hieꝛemias. Mouum fecit dominus ſuper

terram:et mulier arcundabit virũ. Samel. Lapis pꝛe
ciſus eſt de monte ſine manibus. Quid enim iuuat o⸗
mnes ꝓpixtaſ pꝛecurrere.Ac etiã omnes ꝓphetias ſuis
mocdlis obuelatas reperire difficillimum eſiet. Sed hoc

nemini diuinas ſcripturas ſcrutanti in dubium veni⸗

at:ꝙ omnes weri ꝓpſvte ſicut cacharias in ſuo cantico
pꝛotulit de viſitatõne domini. vere atq; miſtice ſunt lo⸗

cuti. Et ſalutem jerexit ſcilicet nobisl ex inimicis no⸗

ſtris:et de manu omnium qui oderunt nos. Erectuz
eſt coꝛnu.ſed nec fruſtra:quoniam in ipſo nobis erecta
eſt ſalus ab inimicis noſtris inuiſibilibus:ne vltra vio
lenter animas raperent:ne iuſtas animas patrum am⸗
plius detinerent. YOpſe ſaluat de manu iimplacabiliter
odientium. YIpſe coꝛnupetit omnes homines. ſuos ele
ctos coꝛnu perſecutõnis et ſuperbie impetentes. Ere
ctum eſt coꝛnu ſalutis. Ad faciendam miſericoꝛdiam
cum patribus noſtris:et memoꝛari teſtamenti ſui ſan⸗

cti. Tempus erat miſerenduquia venit tempus quo

ſancti patres excluderẽtur a poteſtate tartarea: quo pꝛe
da ſanctoꝛum ab iniuſtis raptoꝛibus tolleretur. Erat
ammodo celebꝛãda miſericoꝛdia cũ antiquo patre adã:
qui fletibus et penis culpam ad poſſe diluerat. Necnon
et cum miſera pꝛole ſua:quam a paradiſi ſedibus a di⸗
unna gratia per inobedientiam pꝛopꝛiam fecerat exula⸗
re.Danda erat noe miſericoꝛdia:qui euadendi ſpe pꝛo
reparatõnis humane munimine centenariam arcam
conſtruxit:a quo condita ſunt ſeculi teſtamenta. Gaciẽ⸗
da erat cum omnibus patribus miſericoꝛdia. qui fide
veram:obedientiã pꝛsomptam donmnno ſeruauerunt Er
cum omnibus ſanctis pꝛophetis qui vra hec futura pᷣ⸗
dixerunt.et pꝛo veritate ludibꝛia et moꝛtes et vincula
paſſi ſunt. Dilata erat miſericoꝛdia non ablata: pꝛoro⸗
gata non denegata. Sed nunc canit pꝛe gaudio acha⸗
rias:quoniam deus viſitauit et fecit redemptõnem, et
coꝛnu ſalutis erexit:ad: faciendam miſericoꝛdiam cum
patribns noſtris et memoꝛari teſtamenti ſui ſancti.Te
ſtamentum ſanctum eſt pꝛomiſſiofuturoꝛum. pꝛomiſ⸗
ſio filij ſui ſancti ſanctoꝛum et firma pollicitatio ſuper⸗
noꝛum uius memoꝛatus eſt cum plenitudo tempoꝛis
venit. Mec iã in ſigura erpetiuerat dauid. Oemoꝛ eſto
wrhi tui ſeruo tuo:in quo mihi ſpem dediſti. Spes di⸗
uinoꝛum dumtaxat datur ex verto. Munqᷓ; aliter ſpes
in diuinis.pꝛeterqᷓ; ex verbis innaſcitur. In humanis
autem ex verbis que ad inuicem homines pollicitando
conferunt.aut exconſuetudine nature qua ſemina exſe
minibusfructus ex arwoꝛibus capiuntur. Pꝛoinded a⸗
uid ſpem tenebat ex vertv cuius memoꝛem pollicitato⸗
rem dominum eſſe querit. Sed eſt teſtamentũ ſanctũ
E

ð
,

1

et eſt teſtamentum ſancti ſui. Teſtamentum ſanctum
vetus eſt: iuxta quod ſi nobiſcum incedit. nihil auud
imo minus q patres noſtri ſuſcipiemus. Sed inquit
dauid. Reſpice in teſtamentũ tuum In eum videlicet
quod diſpoſuit per filium ſanctum ſuum: cuius cachari
as dicit dominum memoꝛari. Etiam hieremiss longe

ante de teſtamento huiuſcemodi pꝛophetauit. Ecce di⸗

es veniunt dicit dominus:et feriam domu iſrael et do⸗
mui iuda pactum nouum. alias teſtamentum nouum
Non ſecundum pactum quod pepigi cum patribus we⸗

ſtris: in die qua appꝛehendi manum vt educerẽ eos de

terra egipti. Ec que ſequuntur in hac declaratõne con/
ueniunt: Mouum pactum nouũq; teſtamentũ non eſt
ſicut er quo in hereditateʒ pꝛeter quam tempoꝛalia nõ

cedebant:ſed eſt quo moꝛte teſtatoꝛis confirmato cele⸗
ſtis atq; ſuperna confertur hereditas: non quo terrena
ſalus coꝛpoꝛaliſq; ſanitas:ſed quo eterna ſpiricualis ꝓ⸗

ſperitaſq; confertur. eſtamentum ſanctum ſanguinẽ
habet hircoꝛum vituloꝛum et alioꝛum animalium.Te

ſtamentum ſui ſancti ſanguinem ꝓpꝛium habet filij dei
NMNeq; ſalus erat in ſanguine animaliuʒ. nec liberatio ca

ptiuoꝛum.ſed in ſanguine teſtamenti ſancti dei: pꝛout

per alium cachariam pꝛoplxtã fuerat ante pꝛedictum.
Tu quocq; in ſanguine teſtamenti tui.emiſiſti vinctos
tuos de lacu in quo non erat aqua. Qui ſanguis ante

paſſionem impaſſibiliter datur diſcipulis: quibus ſal-
uatoꝛ dicit. Bibite ex hoc omnes. Mic eſt ſanguis me⸗

us noui teſtamenti:qui pꝛo vobis et pꝛo multis effun⸗
detur in remiſſionem peccatoꝛum Et ideo chꝛiſtus ſui
noui ſanctiq; teſtamenti megiatoꝛ exiſtens.quod cõſir
matur ſue moꝛti interceſſione in redemptõem earum
pꝛeuaricatönum que erant ſub pꝛioꝛe teſtamento.re⸗
miſſionem accipiant om̃es qui vocati et electi eſſe par/⸗
ticipes lereditatis eterne. Vbi enim nouũ teſtamentũ

eſt moꝛs neceſſe eſt vt intercedat teſtatoꝛis.Ceſtamẽ/
tum enim in moꝛtuis confirmatum eſt. Quod ſpiritu
pꝛoplytico videbat cachariaſ dei memoꝛari huiuſcemo

diteſtamenti quod ab eterno diſpoſuerat. per ꝓphetas
pꝛomiſerat:in quo ſalus in cuius ſanguine liberatio.in
quo ſuꝑna hereditas vocatis et electis tribuitur. Qð
moꝛte confirmandum ipᷣe videbat:noſq; in ſide inheſi
tanti aſpicimus confirmatum. DHe quo. Juſiurandũ
iurauit ad abꝛaham patrem noſtrum daturum ſe no⸗/

bis. Quoniam in ſemine ſuo benedictõem conſtituit
omnium gentium. Vt ſine timoꝛe de manu inimico

rum noſtrox liberati:ſeruiamus illi. Poꝛro niſi a de/

monum dominatu liberemur deo in veritate ſeruire nõ
poſſumus. Mꝛius enim a demonibus eſt habenda liber

tas:ante ſunt ſoluenda vincula peccatoꝛum. quibo vo⸗
luntarie noſmetipſos inneximus. Prius a carceribus

opoꝛtet dimitti.qᷓ; iuſtum deo famulatum exhibere poſ⸗

ſumus. In ſcitate iuſticia coꝛã ipo oĩbo dieb nt᷑is
quibo in timoꝛe ac miſere viuin ſuꝑ terrã. Eccea qᷣbo

eſt habẽda libertas. Ecce in quibo oſtituit᷑ pietaſ.Liber
tas ab inimicis:euaſio a peccatis. Pietas vero qua deo

ſeruitur:in ſanctitate ⁊ iuſticia plene conſiſtit.Ad hec ꝓ

moꝛibus chꝛiſti agebatur aduentus vt lberaremur ab

inimicis.et a criminum nexibus ſolueremur:vt ſibi in
ſanctitate et iuſticia diebus omnibus ſeruiremus.cõ
nectuntur tria hec adinuicem in oꝛdine recte agendi:
quoꝛum vno deficiente moꝛalis acceptaq; latria nõ cõ⸗
ſiſtit. Primum liberari a maliano:ſecunduʒ in iuſticia
et ſanetitate ſeruire:tercium ſit omnibus perſeuerare
diebus. Sed vbi ſpiritus:ibi ſancta libertas Et quoni
am inimici ſemper impugnãt:ideo ſaluatoꝛ docuit nos
quotidie dicere. Sed libera nos a malo. Et vt liberet

— .—

—— .
rrr . ..eꝰ
, . . . N

Rr r òèò
. 1 . . . „
. D

—.

—
2— —

„.
7

bus a coꝛruptibilibus expeditur affectus:cum amoꝛ re

ruqm non allicit. cum timoꝛ non inflectit ad nephas. ſi⸗ .
biq; in ſanctitate ſeruitur: cum ſupꝛa ſenſum hominü
agitur vita. cum affectões in ſuperna aſcendunt. cum

moꝛes aguntur in omni directõne virtutum. In iuſti

cia poꝛro altiſſimo famulamur:cum dilectio eſt dignoꝝ
vſus et debitoꝛum. SGed in his omnibus ꝑſeuerantia
opus eſt:ſine qua nemo boni operis pꝛemiuʒ appꝛehen
dit. Et poſt hec conuertit ad puerum pꝛopheta ſermo/-
nem:et vates de vate vaticiniũ canit. Maioꝛ etate mi⸗
noꝛ miniſterio:de minoꝛe per cempus et maioꝛe per gra
tiam exhibet prophetiam. Et tu puer pꝛopheta altiſ⸗/
ſimi vocaberis pꝛeibis enim ante faciem domini parare
vias eius. Acceperat cacharias in templo per oꝛaculũ
ab angelo qualis eſſet iſte futurus.et ꝙ pꝛeiturus eſſʒ

dominum in ſpiritu et virtute helye. vnde hoc quod de
puero nato die octaua dicit ſoluto vinculo lingue ma/

gis eſt patefactio ſuſceptioꝛaculi q́; canticum ꝓphetie.
