rum quibus ſolito acerbant᷑. Inſenſibilia ſiquidẽ ↄmi
nationẽ non ſentiunt:nec ꝑcipiunt animo quid ſigno
aut verbo dicat᷑. Quid enĩ ergo eſt ꝙ chriſtus cõminatꝰ
eſt ventis.et mari dixit obmuteſce.Nam iuxta expienti
am intelligentie literalis ita creatura creatoꝛi obedit ac
ſi rationali anima intelligeret quod pꝛofertur:qua in⸗

ſpecta pꝛopenſius altioꝛ ſenſus elicitur. Nam veti ſunt

valide hominum tempeſtates mũdum velut mare vn
diq; ſeuis moleſtijs concitanti.qui nullo ſuperioꝛe ar⸗

et excitans illu

centur:niſi cõminatione omniũ domini terreant. Sũt

nanq; nonnulli qui poteſtatiua iniquitate floꝛentes in
ter homĩes non habentes quem vt ſupꝑerioꝛem timeat
inferunt alijs mala que cogitant.et ſi habent quem iu/⸗

ſte reuereri debeant. animi puerſitate contendunt.ma⸗

xime cum iniquitas male agendi acceperit facultatem:
et velut ventoꝛũ flatus humana poteſtate recludi non
poſſunt.ſic eoꝛum vexatio nequit ab hominibus pꝛohi⸗
beri. quibus ſolus dominus dephiꝑ cominatur. vt aut a
malis inferendis reſiliant:aut iuſtam demum ſuſtine⸗
ant vltioneʒ. Quod mare obmuteſcat ex dicto domini
ſaluatoꝛis ad id refertur:quoniam diuina pꝛouidentia
non humana virtute ſiue peritia interdqum mũdus in
parte vel in toto a veratione quieſcit.Alio loquendi ge⸗
nere alius euangeliſta chꝛiſtum dixiſſe aſſeruit dicens.
Increpans ventum et tempeſtatem Increpatio ẽ
repꝛehenſio ad impꝛobas actiones. Eſt etiam increpa
tio retunſio mali acti ſeu male diſpoſitionis:ne ꝓcedat
in actum. Increpatio eſi inclamatio contra ꝓhibentia
debitam ſeu voluntariam actionẽ.que fit ꝓpꝛie ad ratio
nabiles creaturas:ſed accõmodato vocabulo in non ra
tionabiles et in non ſen ſibiles ſcriptura ſacra ſexerefſe
xit. Mam pſalmiſta dicit. Vncrepauit mare rubꝛũ ⁊ exic
catum eſt. Jurxta litteralem intelligentiam ſic ꝑactum
credimus vt deus in moiſe ſeruo ſuo duce populi ſui ſe
creta potentia et creature obedientia manifeſta ꝙ mare
increpauerit et in vtramq; partem coartauerat aquas:
vt wlus ſuus ex egipto egreſſus ſicco veſtigio ꝑtranſi⸗
ret. Hic vo mare increpat et quieſcit:vt in pace apoſto
loꝛum nauigium fiat. Et alia ſcriptura:increpanſ mare
ſipꝛeter m̃ ete
das tempeſtateæ per mare coꝛ humanuʒ intelligere vo⸗
nngin quo chaiſtus et apoſtoloꝛum collegium naui
gat per fidem arboꝛe ſpei caritatis velo ceteꝛarũq; remis
virtutum.nam aliter coꝛ noſtrum qᷓ; his inſtrumentis

in hac vita chꝛiſtum et apoſtolos poꝛtare non poteſt nõ
incongrue cogitamus. Spũſſancti licentia etiam ĩ hac

interpꝛetationẽ iuſte wenire coꝛda ſcripturas querenti⸗

um ſinit:qᷓ;; nobis alia pꝛeroger᷑ foꝛma loquendi.Nã

quis imperare poteſt coꝛdibus hominũ niſi deus. Quiſ
mutare poteſt hominũ coꝛda niſi qui cõdidit.Quis odi

um et amoꝛẽ recõuertere in alterutrũ poteſt aut ex eis
inferre miſi creatoꝛ omniũ deus.Hã impatoꝛes aut ter⸗

reni dñi cum imꝑant multa fier coꝛda non mutant:qᷓ;
uis mutata videant᷑ cum eoꝛum iuſſa cõplentur. quod
non fit ratione pꝛecipientis ſiue pꝛecepti cum ſaciunt:
ſed quia omnis homo niſi alia virtutis foꝛtitudine vi⸗
geat.timet vel cupit ſibi.Eloluntas enim hominis libe

ra facta fuit:vt a nemine pꝛeterqᷓ; a deo et a ſeipſo in ali

quo moueret᷑. Solus eni deus ſuꝑ humana coꝛda ve⸗
rum habet imꝑium:vt illa mutare poſſit ab vno conce⸗
ptoin aliud. Et ipſa ſiquidem ſunt libere motioniſ:nul
lo pꝛeter deum cogente ad appetendum vel rennuẽduʒ
hoc vel illud. Et q;uis humana coꝛpa multis hominuʒ

ſubdant᷑ imperns. coꝛda vo deus ſaltim ab homimb

rit: inſia illam ſententiam Gili da mihi coꝛ tu/Et mi
ta expientia nouimus ſanctoꝛum coꝛpoꝛs multis a deo
tirannoꝛũ vexationibus derelicta. in quibus ipſe omni⸗
no reſeruauit ⁊ coꝛda:que ita eius impio ſubdebant᷑ vt
nihilopenderent coꝛpoꝛa in quibus tam ſeuiſſime toꝛq̃

hantur αα cominatur quia ibi ratio et intelli

gentia ſunt et concupiſcẽtia et motus ire.et illa que re⸗

pꝛimenda ſunt ne coaleſcant in eo per affectiones ⁊ pla

cita contra woluntatem domini creatoꝛis:et ne impꝛeſ

ſa per interminationẽ penarũ pꝛogrediant᷑ in repꝛobuʒ
actum dei obedientia Greicti hietnoneriun üre in epa⸗

Liber

4

umtus
tiones coꝛdi humano fiunt.cum ſepe illa delectabiliter
meditet᷑ que dei diſplicentiã generant.et confundũt iu
ſticiam ſi patrata conſiſtant. Monne coꝛ ſepe cogitat q̃
ſunt obiurgatione digniſſima. Increpatio nanq; cum
ad coꝛ hominũ dirigit᷑: eſt obiurgatio eoꝛum que cõtra
iuſticiam diligunt᷑ et fiunt. Et etiam increpatio per ex⸗
pꝛeſſionem verboꝛum facta repꝛobatio eius quod male
creditur aut erroneo inteliectu ꝑupitur. Huiſcemodi
mala q; in coꝛde ſepe pꝛoueniant ⁊ oꝛiantur impꝛouide/
q; ſeꝑe celeriter non increpata vel repꝛeſſa in actuʒ deu

miant calculare digitis et reioluere ꝑ manus ⁊ arte nu
merandi velle ꝓꝑquirere:facilius maris numerat᷑ arena.

Er cuius tipo coꝛ humanum merito mare vocat᷑.Nam
inuiſibuium cogitationũ malarum coꝛdis ad arenã fa⸗
cta ꝓpoꝛtione:pꝛoculdubio arena ſuccũberet· Volubili⸗
tatem nempeillius nemo perfecte cognount niſi deus qᷓ
condidit. De quo ꝓpheta dicit. Ego deus ſcrutans coꝛ⸗
H at ergo Rus Hominũ coꝛ:cum in alta pꝛeter
diulina ſtatuta ſe tollit· Einde pſalmiſta. Increpaſii ſu
perbos maledicti qui declinant a mandatis tins. Tota
hominum ſuꝑbia in hoc prefigi: cum a mandatis eius
declinatur. Et maledictio eterna appoſita eſt ſuperbis
qui diuinis contemnunt parere mandatis.Mos dñsĩ
crepat cum repꝛimit aut cum eos obiurgando cõuer⸗
titaut cum penas addicit non conuerſis. Si qua vero
de mundo vxlut de mari ſupꝛadiimus:ad coꝛ hominis
coaptatis ſententijs referunt᷑. Sed increpatum inſen
ſibile mare factum increpatoꝛi obediens homines con⸗
temptoꝛes iuſta cõparatione cõdemnat.ꝙ irrationalia
et inſenſibilia ſummo preceptoꝛi obediunt: et creatura

Sed increpatio domimi ſepe ſolet eſſe coꝛreptio quam
contemnere pꝛeſumere non debemus Nam Yob dicik
Beatus homo qui coꝛripit᷑ a dño. Increpationeʒ ergo
dñi ne repꝛobes quia ipſe vulnerat et medetur: ꝑcutit
ei manus eius ſanabunt. HBeatitudo quedam eſt coꝛri⸗
pi anteqᷓ; homo ꝓgrediatur in malum.aut cum ꝓgreſ⸗
lus fuerit vt reſiliat:quia eterm baratri claudit oſtium.

et ſeratio celeſtis ianue remouet᷑.Et coꝛreptio increpa⸗/

tionẽ ſigniſicat:increpatio vera eſt ipſa coꝛrectio.ꝛo⸗
pter quod ſequitur. Increpationẽ ergo domini ne rep
bes.que tunc repꝛobari dici᷑:cum ſibi non acquieuerit
increpatus. eruntamẽ damno ꝓpꝛio nõ acquieſcit᷑p⸗
pter vitam que fedis moꝛibus deturpatur:⁊ ꝓpter acer

bam penam que vitam toꝛpentẽ inſequitur. Quod p/⸗
phetico ſpũ et clara cognitione ſalomon vnum quenq;

rationis capacem tanq; filum predocebat:cum a mu⸗
liere fallaci ſcilicet a mudi vamitate ac ſenſualitate ꝓpꝛia

cauere cenſebat dicens. Guni ſi mihi non credis: wreoꝛ

ne ſoꝛte dicas. Cur deteſtatus ſum diſciplinam.et in⸗
crepationibus non acquieuit coꝛ men. Indicibilia ꝑ
ro ſunt mala que hic et alibi cruciabunt increpatiomb

—

rati cognitione inſignita ſua prauitate contemt

4
4
4

domini et prudentiũ contumacq/Eſt ẽtiam increpatio
cum quis in coꝛpoꝛe ꝓprio a domino moleſtatur. Mꝛoĩ
de cum dictum ſit increpationem domini ne reproe bes
ilico ſecutus adiunxit:quia ipſe vulnerat et medetur.ꝑ
cutit et manus eius ſanabunt. VUnde cum quempiam
vulneribus ſauciat ꝑturbat doloꝛibus ꝑcuſſiombus ce

digiterepario domini eſt:quam abiq; ꝑiculo noſtro re⸗/
pr⸗

bare non licet. Quam ille repꝛobat: qui aduerſus

i pꝛouidentiam et iuſtitiam murmurat et coꝛpoꝛe ce

ſus maioꝛes in animo patitur cruciatus. Et quia non

Ppoteſt remouere quod extra diiño iudicio patuur:dæ di⸗

uina iuſticia non letatus.in mente inuiſis doloꝛbo pfo⸗
ratur. Sed bene per ſalomonem contra hos dici. De⸗
ſpexiſtis omne conſilium meum et increpatões meas

Jrapa- B.y P GCo 2 ad. HL „ —18.

iter
tiu
t
um
Nra
ex⸗
nale
noc
lice
Aue
enu
tena.
Rem
i ſ⸗
Ubili:
o
e⸗
ſiſu
Tota
eus
Nrdis
di
(oer⸗
lg wro
öminis
ninſen
Gco
ſonale
eatura
htent
hamm
dict
engo
chlit
verl⸗
nreſ⸗
wum.
epae/
Koe
e rep
euent
eſckfp⸗
rgeet
/
ng
u/
pei
coe
in’
a
atio
Nbi
lxs
p
m
e
re⸗
us
ce
vll
5

De muaculis

neglexiſt quoc in ĩteritu veſiro ridelv:⁊ ſubſannalv
voſ cũ vobis qð timebatꝭ aduenerit.que vᷣba hoc ſona
re vidẽtur:qð qui negligunt increpationes diumoꝛuʒ

verboꝛum hominumq; pꝛudetium.cum ipſi mala que
verebant᷑ pertulerint a domino deriſui et ſubſannatiõi⸗
bus habebunt᷑. Mecnon ad illos iſta refert᷑ ſententia:qᷓ

etiam moleſtias coꝛpoꝛis a domino ꝓ increpatiõibo irro
gatas per odiuʒ ipſarum cum patiunt᷑ immurmurant.
Nam et ꝑ eundem ſalomoneʒ dicitur. Qui increpatio⸗
nes odit moꝛietur. Qð de omnibus increpatiõibo iuſtꝭ
ex verbis et factis vera dei deſanxit iuſtitia.vt ipſas odi
ens moꝛiat᷑.non tm̃ illa moꝛte que cõmunis eſt boniſ ⸗
malis:ſed illa dumtaxat que debetur repꝛobis.Et ipᷣas
relinquens:intellectu et moꝛibus errat. Hinc in ꝓuer
bijs dicitur. Qui increpationes relinquit erꝛat. Et ad
ipſas in odio factus ſapientia vo pꝛiuatus: inſipientie
ſubiacebit Et cum abſq; ſapientia in hanc miſeriam ve
niamus ad ipſam ſuſpirare deberet ommium humano⸗
rum intentio:ſaltim ad illam que ad ſuꝑnam vitam do
cet expediens. Sed niſi per diſciplinam noſtra ignoꝛã⸗
tia increpet᷑:ſapientia vera non capitur. Quãobꝛem ab
infipientie tenebꝛis obuelatus in lucem ſapientie no⸗/
ſter non aſpirat aſpectus:ſcriptura ſacra dicente. Qui
diligit diſciplinam diligit ſapientiam:qui aũt odit ĩcre⸗
pationes inſipiens eſt. Ecce ꝙ dilectio diſcipline ſapiẽ/
tiam generat:increpationum autem odium inſipienti⸗
am parit.Ex quo aperte colligitur ꝙ increpatio eſt diſci
plina per quain ad cbitam ſapientiam puenitur: cuiuſ
ſplendose pꝛefulgens inter ſapietes irrepꝛeſænſibiliau
dacia reſidebit: Et hinc eſt quod dicitur. Auris que au
dit increpationes vite:in medio ſapientiuʒ moꝛabitur.
Qð in moꝛibus hominũ quanta veritate clareſcat:ipſa
experiẽtia magis clamat Sed ad altioꝛa me rapit ſecre
tioꝛ intellectus. Sapiẽtes viri ſunt ſuꝑni ciues qͥ nũ⸗
qᷓ; domino peccauerunt ſiue in hac vita vmbꝛatica pere
grini cuſtodes innocentie:ſeu reſipientes a delictis ⁊ a
patratis ſceleribus addita penitentia pꝛiuſqᷓ; vita coꝛpo
ris pꝛiuant᷑. Sapientes ſunt qui repꝛehenſibilia nulla
faciunt.et ſeruire ſciunt verbo inuiſibili humanato: in
quoꝛum conſoꝛtio hic reſidebit ex moꝛibus et cum bea

titudine in mreri Ciin uim vvo relatioſe dignum noõ
repulſa increpatio facit:quod difficile in ſanctis homi⸗
nibus dixerim.et in non perfectis impoſſibile fieri exiſti
maui:ꝙ quis coꝛ ſuum poſſet ex omnibus et ab omm⸗
bus coartare. Sed ſcriptura ſacra de increpatiombus
dicit.Qui autem acquieſcit increpationib: poſſeſſoꝛ ẽ
coꝛdis. Ille vo in writate coꝛ ſuum poſſidet qð in nul⸗
la diffunditur pꝛaua et recte om̃ia meditat᷑ Oerito igi
tur nos velut mare arguit:ſi ſuo tixo non acquieſcimꝰ

increpati Gi vro iirta litteram ventum et tempeſtatẽ

dixerimus increpatos ſupꝛadicta non abſonant: qͥn eo
ſenſu quo dicta ſunt de mari ad ventum et tempeſtateʒ
valeant retoꝛqueri.Nam ventus eſt cõmotoꝛ inuiſibilł
ageris quo pꝛimitus moto etiam coꝛpoꝛa ſolida impetũ⸗
tur:et minus ſtabilia cõmouentur. Sic ventus aerem
noſtre mentis exagitans eſt inuiſibinis demonũ aura.
et impoꝛtuna coꝛdis et non viſa cõmotio.aut irrationa
lis vxatio coꝛdis cuius ſepe non appꝛehenditur cauſa:
necnon et ab extra fit concitatio per impꝛobitatem ho⸗
minum. cuius nõ eſt inuenire iuſtum aut rationale ve
ſtigium Sed venti mox impꝛeuiſe nulla pꝛerogata ma
teria inter homines male moti:etiam quietos ab extra
perturbantCempeſtas a tpis mutatione nomen acce⸗
pit.cum tempus inſolitis et nociuis turbinibus inho⸗
reſcit.quod accõmodato vocabulo ad illam tempeſtatẽ
quam in animo patiunt᷑ et iniqui apte refert᷑:quam ſo⸗

Baluatoris

lus qui nouit abſcondita coꝛdiũ inebꝛiat pꝛohibet et re⸗
tõdit. Similiter et illam que tempoꝛũ lapſu pꝛouenit
cum tempoꝛea ſucceſnõe alternant᷑.et nũc quieta ⁊ nũc
inquieta.nunc magis nunc minus ſcom illam ineffabi
lem dei pꝛouidentia.hũana malicia capiente male agẽ⸗
di audaciam iudicent. Sed ſub deſignatione commo⸗
ti elementi declaratur hic ſeua tempeſtas:cũ alius euã⸗
geliſta dicit Increpauit ventum et tempeſtatẽ aque
Nomine aque decurrentem doctrmam ſepe accepimꝰ.
Et in doctrinis varijs varie oꝛte ſunt peiſtes inficien⸗
tes in pluribus robur fidei:et labefactantes moꝛes re⸗
cte viuendi. Hanc tempeſtatem chꝛiſtus ſolus abigit.
Vnde ſequitur Et facta eſt traquillitas magna Do
dica trãquillitas exumꝑijs hominũ ſequitur:magna vᷣo
ſequitur cum imperat iummus archos.MNec quiq; qui
etem mueniſſe lie credat oꝛatiõis ſtudio aut auxilio pa⸗
tronatus humani:ſeu conſoꝛtio peritoꝝ:niſi ſupernus
homo induxerit. Pꝛomnde vere ſecuta eſt magna tran⸗
quilutas cum chꝛuſtus increpauit omne ꝑturbans: et
ſaluauit in mari ad ſe ꝑtinentes Cranqinllitas magna
in viatoꝛibus ſepe noicitur:dumtaxat vero maxima in
beatis. Magna pꝛofecto eſt que ſubiectum habet aduer
ſum.aut cum virtute chꝛiſti repugnare poteſt aduerſo.
vt etiam vndiq; inſurgentibus maloꝛũ fragoꝛibo.ipſa
anima penitus non ledatur.non ſcuto pꝛotecto vitreo
ſed diuino/Iñncrxẽpatio vo chꝛiſti ad dicipuloſ de modi

citate nideiad tractatum pertinet vitioꝛuũͥ. Poꝛro iop l

hannes miati ſunt dicentes. Qualis eſt hic quia ma⸗
re et venti obediunt ei Mommes mirantur de diuinii
operibus quia homines lunt:non mirarent᷑ ſi ſupꝛa ho⸗
mines eſſent.Mirant᷑:quia vt homines in chꝛiſio diui
nam virtutem ignoꝛant. Ignoꝛantia ſepe ammiratio⸗
nis eſt cauſa.Pꝛouehit in ammirationẽ quod ꝓuenit ĩ
ſolite.atq; vbi non ſeruat᷑ vlualis oꝛdo nature:et qð ſu
pꝛa illam et potentiam hominũ fit in ammiationẽ ad⸗
duct.Continue ammirant᷑ et deſieit humanitas:in al⸗
tiſſimis opationibus deitatis. Ipla vo interrogatio ſi
ue inquiſitio inter ſeipſos:incòpꝛelvnſibilẽ ſun homĩeʒ
qualitatem imnſinuat.AQualis eſt hic A¶ qualitate inßerẽ
te:quales tales homines appellant᷑. Sed nihil deo in
heret. Quod eſt et quod habet ſubſtantialiter eſt et ha⸗
bet. accidentia nulla recipit ſubſtantia ꝑ omnia ſimplex
SDi in ipſo eſt quod abitracta ſeu concreta locutione de
ipſo ꝓfertur:ſubſtatia ſua eſt.qð de deo abſtractis ⁊ cõ⸗
cretis vocabulis nominamus Ac ꝑ hoc huic interroga⸗
tiomi reſponſio terminata non redditur:ſi ad deum q̃li⸗
tatis interrogatio referatur. Sed nec credamus illos
homines imꝑitos deum inquirendo velle contingere:
hominẽ videbant de quo ammiratiue querebant. SEi
qualis erat ad cuius inꝑium ventiet mare ſubdebant᷑
quaſi ſub ammiratiõe ꝓfertur:incõpꝛehenſibilitas q̃li⸗
tatis huius hominis claret. Oos enim indocte plebi⸗
cule qð non intelligit plus mirari: et pꝛout intus agi
foꝛis eloqui Si wro ſub interrogatione depꝛomit᷑ e qᷓ
litate inquiritur hominis patentis:cũ virtus nõ adeſ⸗
ſe credatur in carne dei latentiſ. Obedientia quippe ma
ris atq; vntoꝛum homines illos ad hanc ammiratio⸗
nem atq; queſtionem adduxerat:iubentis ignoꝛata po⸗
tentia ſeu in homine viſa que pure noſcitur eſſe diuina
Sed quid reſponſum fuerat ſcriptura non explicat:nã
mutua interrogatio imperitoꝛum.et omnis eoꝛum q̃;
ſtio manet inſoluta. Queſtio atq; interrogatio vicaria
mter homines ſciolos vel indoctos per pfeſſionẽ igno
rantie aut per taciturnitatem melius ſoluitur:et huiu⸗
ſcemodi queſtionibus ꝑ huiuſcemodi aptius reſponde
tur. Sed ſi omnes ab oꝛigine mundi peritos interro⸗

—

gationibus de chꝛiſto et queſtiõibo adoꝛiremur.qualis
eſt hic homo chꝛiſtus explicare non poſſent:et taciturni
tas et laus bonitatis eſſent in reſponſionibus aptioꝛes
Et vt dialeticos euitemus:non credamus ſub illo ver
bo q̃lis tm̃ qualitatem que de decem cathegoꝛijs eſt vna
illos plebeiulos queſiuiſſe.Aſtutias enim dialeticas pe
nitus ignoꝛabant:ſed ſimplici et rudi moꝛe loquẽdi qᷓ
rebant quicquid poſſet talem hominem opantem talia
Diffinire. Sed ad hec reſponſos quis idoneus Habemꝰ
tamen hanc queſtionẽ ſimiliter et reſponſionẽ a ſpiritu
ſancto pꝛehabitã in canticis canticoꝛũ. Nam ſub diſci⸗
plina ſpũſſancti velut ab ignoꝛantibus aut ab extra ec⸗
cleſiam catholicã poſitis:queſitũ eſt enigmatice de chꝛi
ſto ſub hac foꝛma verboꝝ Qualis eſt dilectus ex dilecto
o pulcerrima muherũ. Qualis eſt dilectus ex dilecto o
pulcerrima.quia ſic adiuraſti nos. Pulcerrima mulie⸗
rum eccleſia catholica eſt. Ipſa ſola ꝑ altitudineʒ ſidei
qualis ſit chꝛiſtus agnouit.Pulcerrima mulierum eſt
illa fidelis anima que ommũ terrenoꝛũ amoꝛe pꝛiuata:
dumtaxat virtutũ decoꝛe pꝛefulget. Seu pulcerꝛima ẽ
eccleſia triumnphans in ſuꝑnis.Fit interrogatio ab ex/⸗
tra poſitis aut a minus doctis.Qualis eſt dilectus tu⸗
us ex dllecto.Dilectus ex dilecto:chꝛiſius ex deo. Dile⸗
ctus eſt pater:dilectus eſt filius.Dilectus ex dilecto:fi
lius ex patre. Dilectus eſt chꝛiſtus:ac ab ipſo noſter di
ligens diligitur animus. Dilectus ex dilecto:chꝛiſt? di⸗
lectus ab animo.ab ipſo dilecto.Qui qualis ſit inqui⸗
ritur:vt queſtio cum diligente pleno animo aſciſcatur
Qualis eſt c. Sed que nouit per fidem: rñdet per ve⸗
ritatem. Dilectus meus candidus et rubicundus:ele⸗
ctus ex milibus. Caput eius aurum optimuʒ Scom
apoſtolum caput chꝛiſti deus. Pꝛoinde ſi de ſubſtantia
queritur deus eſt in homine latens:et homo patens dei
tati vnitus exiſtens. Si de qualitate deus in ſua natu⸗
rali qualitate non aduenticia bonos ſapiens immoꝛtał
foꝛtis omnipotens rex regũ et vñs dñantium totuʒ bo⸗
num ſummũ bonũ omne bonũ omnibus pꝛeexiſtens.
Cetere deſcriptiones quas ſponſa ſubnectit:ad ſenſus
miſticos et tropologicos referunt᷑ Hinc eſt cum queri⸗
tur qualis eſt hic cui mare et venti obediunt: palmarie
reſpondetur. Juſtus et vrus omnipotens dñs vniuer
ſi ad condemnationẽ omniũ contumaciũ qui ei obedi⸗
re contemnunt. cui muta et inſenſibilia et flatiles aure
ſubduntur:ad impium eius facientia verbuʒ illus. Et
confuſio noticie noſtre cooperiet nos:cum inſenſibilia
nobisbᷣbedientibus in oꝛdine obedientie pꝛeferent/que
in nature oꝛdine poſterantur.

De miraculo quinq; panum et duoꝛum piſciũ mul⸗
tiplicatoꝛum ſcom matſxũ marcũ ⁊ iohannẽ. Cap.III
Ertium miraculũ qo in re inſen ſibili opatus ẽ

t cheiſtus:de quinq; panibus oꝛdeaceis et duob⸗
piſcibus fuit. Sed vt aꝑtius miraculũ clareat

geſte rei eſt oꝛdo texendus. Poſt curationẽ infirmi lon

gi tempoꝛis ad piſcinãſet longã concertationẽ verboꝛuʒ
chꝛiſti cum iudeis hieroſolimis habitam Yeſus abijt
trans mare galilee quod eſt tiberiadis. Et ſequebatur

eum multitudo magna:quia videbant ſigna que facie⸗

bat ſuper his qui inirmabant᷑ Ambulans ieſus mare
circũiens galilee.circa quod erant plurime ciuitates. et
ſanabat egrotos ut eſſent abiles ad ſequelã nec poſſent
e infirmitate cauſam excuſatiõis innectere ſi nõ dñm
ſequerent᷑. Ydeo ab in firmitatib liberat vt ſequantur
nec ſequichꝛiſtum pñt.qui ab infirmitatibo anime deti
nent᷑:neec ſanari ab alioqᷓ; a chꝛiſto. Pꝛerogat᷑ igitur nõ

quintus

deeſſe ſanitas.ſed vt fiat ſequela eius:qui omnẽ aĩaʒvo
lentem ducit ꝑ ſemitas equitatisOed circa mare gali
lee et tiberiadis:chꝛiſtus querit habere ſequela. DPꝛouĩ
cia ſiue regio eſt galilea.ſed tiberiadis ciuitas eſt.a tibe⸗
rio ceſare nomimat᷑ Hec ſiquidẽ noĩa miniſterio ⁊ actio
ni conueniũt.Rotatio dicit galilea ſeu tranſmigratio:

tiberiadis vero videns teſtimoniũ interpꝛetat᷑. Aquaꝝ

congregatio eſt in pꝛouincia:ſubiacet ciuitati.Traſime⸗
at huiuimodi mare ieſus eum ſequitur multitudo vt
de ſiderio in anterioꝛa rotandi a poſterioꝛibo eleuandi
tranſmigrandi pñs ſeculũ.chꝛiſtũ ſequendo aĩo ⁊ moꝛi
bus feſtinemus vidẽdo teſtimonia ſancta eius:que te⸗
ſtiſicant᷑ potentiã ⁊ lvnitate magmitudinis eius/Deꝗᷓ⸗
batur eum multitudo magna In quo magna: In nu
mero aut virtute aut in potẽtia felicitatis terrene.Nõ
in virtute atq; potetia:ſed in numero foꝛte magna.Sʒ
nec magnam ꝓfecto ex ommbus dixerum ſi reſpicimuſ
ducem:ad cuius ducatũ ommis multitudo modica.et
magnitudo parueſcit Ex alia inherente virtute magnã
axppellare non poſſumus:qm̃ pꝛopter ſigna dñiĩm ſeque
batur.Eſſet vtiq; magna:ſi ꝓpter eius doctrinã moꝛes
et vitam pꝛeeunte iplum ſecuta fuiſſet· Mam quõ ma⸗
gna in fide turba illa fuit.que ꝓpter ſigna facta ſuper imn
firmos dñm ſequebat᷑.cũ non ꝓpter ſideles ſed ꝓpter ĩ

fideles data ſigna noſcamus. Erat ne magna indocta

uotione. Sed nec deuotio ſancta:quã vera fides non
pꝛeſtruit. Moꝛe humano hic euangeliſta diſſeruit:apð
quem paruum inſolitũ dicit᷑ epe magnũ Et cum eſſz
ieſus cũ diſcipulis ſuis in deſerto loco bethſaide vſq;
ad quem chꝛiſtũ turba ſecuta fuiſſetl excepit eos et lo⸗
quebatur illis de regno dei Benigne recipit chꝛiſtus
omnes ad ſe venientes.⁊ multa pꝛerogat vt ſequamur
et dulcedine non fallaci allicit auditoꝛes:et ex doctrina
demonſtrat fruſtrandã non eſſe ſequelã. Loquebat᷑ enĩ
illis de regno dei. Mon interſeruit euangeliſta foꝛmam
verboꝑꝝ:qualiter de regno altiſſimo loquebat᷑.ſed pia ſi
des noſtris mẽtibo interlucet: ꝙ aut pꝛomittendo aut
aſtruedo viam cum illa gregaria multitudme de regno
dei deuſ hõ loqueret᷑. Et qui curari indigebant ſanabat

Indigẽtibo neceſſaria libere diuina largitas donat.ſed

qui egrotat pꝛe ceteris indiget ſanitate:qua pꝛiuati ho/⸗
mines ex abundantia ceteroꝛũ doloꝛibo acrioꝛibo ꝑfoꝛã⸗
tur. Per modicũ pꝛodeſt vallari copijs rerũ ⁊ carere ſe
So nec ſeipſum in pace poſſidet qui egrotat · Et
ſi pꝛopter coꝛpoꝛũ languoꝛes in veꝛitate ſic eſſe decerni
musq; vſementius indiget ſanari qui anime nõ fruit
ſoſpitate.ſed inuiſibilibo languoꝛibo dolet atq; tabeſcit
HBed pꝛeſanat chꝛiſius qͥ eum ſecuti ꝑ plamciẽ ſuerãt
et queſierant in deſerto:vt etiam ad pabula mõtis pfi
ciatur aſcẽſus. Sempꝑ eni chꝛiſtus ad ſupioꝛa hominũ
mentes ꝑ deſideria trahit:quouſq; cõferat qð infallibi
liter pollicef. Sed dies iã ceꝑat declinarenlla vicʒ q̃ oꝛ⸗
tu ſolis exoꝛt᷑ et eius occaſu finit᷑Mõ aũt timendũ vbi
lux erat mundi:quã qui ſequittenebꝛas neſcit Abijt ĩ
montem ieſus:vbi ſedebat cum diſcipulis ſuis Expe⸗
ctabat enim turbam:quã ſignis et verbis allexerat ad
ſequelã. Et accedentes ouodecim virerüt illi. Dimit
te turbas. vt eũtes in eaſtella villaſq; que circa ſunt di⸗
uertant vt inueniãt eſcas:qꝛ hic in loco deſerto ſumꝰ
Pꝛeſumunt diſcipuli in magiſtrũ in ſapientẽ indocti:
conſilijs indigẽtes conſulũt veritati· Et modice adhuc
ſunt fidei.cum de cibturbarum angunt᷑ exiſtẽtes cum
chꝛiſto:necnõ male pꝛouident turbis qs a chꝛiſto ſegre
gare vł ſalti ad modicũ tẽtãt ſub ſpẽ pietatꝭ. Sũt enĩ
ſxc ĩpita ↄſilia.in q̃ qui boni vident᷑ ex ignoꝛtia ſeu ĩ ad

uertẽtia ſepe cadut vt ſub velamine boni anĩe diſꝑgant

Sedy
tereccle
elceſ⸗
ſeretice⸗
etdutt
ſtodluin
guinone.
lituco i
tis auni
ctcuch⸗
ſunmmhe
eluries
ctum ho
ommmiwe
ſolihan
naeareo
haſtetoc
enita
teraeun
wſrä
teilhs
tacent
nes
ſerm
ſaida
logat
tanse
triop
ſpien
Gummm
ſs.
Gephl
Crecen
bnspe
Uleur
inug
terente
ſolſta
efert;
awe
clem
eteo
gion
neipt
dinen
Affufſe
benen
Niuser
ſcum.
Neeog!
ata
ſuntne

De miraculis Saluatoꝛis

Sed vnum eſt caſtellum ⁊ vna villa ſcilicet ſancta ma uerant. Ylli ergo homines cum vidiſſent qð fecerat ſi
ter eccleſia.cuius fundamẽtum actoꝛ ⁊ rectoꝛ et paſtoꝛ gnum dicebant. Quia hic eſt verus ꝓpłeta qui venturꝰ
eſt chꝛiſtus. In ipſa non extra ipſam in caſtellis et vill eſt in mundũ Elere quãuis non toti iſti de ſigno traſi⸗
hereticoꝛũ philoſ optoꝛũ ſapient mundi atq; potentũ erunt ad ſignatũ:vt videntes ſignũ intelligerent ſup⸗
et diuitum rerreno Asiar querẽde ſunt eſce:ſed a chꝛi⸗ naturalẽ auctoꝛẽ et potentiam extra vſum et virtutem
ſto qui in ſancta eccleſia coꝛpalem et ſpaleʒ oĩm curat oſtenſam hoibus ſupꝛa ſenſum. Et hc eſt oim miracu
anmonãa. Nec pauoꝛ? fectu vite coꝛꝑalis ĩcutiat ſo⸗ loꝛũ palmaris ratio vt in cognitionẽ factoꝛis inducant
litudo deſertipauerat enim in deſerto celeſti mãna mł et ex hoc hominiby ipſa pãdunt᷑. Ex ſigno dato ex hbomi
tis annis plm pegrinum. Nam et ſi opoꝛteret tutiuſ ne quẽ purũ credebant:putauerũt ꝓphetam. VUltra na
eſt cũ chaiſto exiciale ie iuniũ q;; ad votũ refici pᷣter chꝛi⸗ turam eos ſignum tale ꝓduxit:qmi nõ ex natura ſed ex
ſtum. Mon ſunt timẽda ieiunia vbi paſtoꝛ eſt vite: nec infuſa gratia data eſt homibo ꝓpſætia. Sʒ modiea erat
eſuries coꝛpoꝛis ꝓpulſanda vbi paſtus eſt vecbi. Pꝛedi iſta credulitas.quia non ꝓpheta magnus erat: poꝛro am
ctum poꝛro fuerat quia nõ in ſolo pane viuit hõ. ſed ex pla fuiſſet ſi omniũ atq; ꝓphetaꝝ credidiſſent factoꝛem:
omni verbo qð ꝓcedit oꝛe dei. Mondum nouerãt apo Sed quid eſt qð dicebat᷑ quia venturus erat qui oĩno
ſtoli hanc in chꝛiſto adeſſe potentiã: nec viderãt pꝛeter iam venerat. Et qꝛ non credebant totũ ꝙ chꝛiſtus erat
nature oꝛdinem multiplicare victũ Cum ergo ſuble⸗ 8enturñ ſoꝛte ipſoꝛũ opinio aſſerebat An foꝛte ad ſecu⸗/
uaſſet oculos ieſus et vidiſſet quia multitudo maxima dum aduentum iſtoꝛũ opinio ferebar. M
venit ad eum. Dinrit ad diſcipulos ſuos lvt ſuppleat lit De multiplicatione ſeptem panum ſcom matheũ 2
tera euangelij. Vos dixiſtis vt dimitterẽ turbas: iurtts marcum. Capitulum IIII H
veſtrũ conſiliũ non dimuſi. Ecce turbe veniunt vos da⸗ Eptẽ vo panum et paucoꝛũ piſciculoꝛũ multi⸗
te illis manducare. Sed diffidentibus diſcipulis atq; Ss plicatio a ſuperioꝛi miraculo in virtute non dif
tacentibal dixit ieſus ad philipũ. VUnde ememus pa⸗ fert niſi ex annexis et numero. ſed oꝛdo geſtoꝝ
nes vt manducent hij Ad philippũ pꝛimo ꝓlatus eſft dicẽdi materiã dabit et illuſtrabit gra ſpũſſanctil ur /
ſermo velut ad hominẽ qui erat patrialiſ: nã erat a beth ba multa erat cum ieſu:nec habebant quid manduca⸗
ſaida illi monti vicina Mec chꝛiſtus velut ignarus iter rent urba facile turbat᷑ et turba impetu et clamoꝛi Ce N
itapo rogat:ied vt euangeliſta refert Hoc autẽ dicebat ten⸗ bus ſepe fert:et raro quieſcit niſi p pꝛouidum ducc: ſeld
meſ tans eum. Ypſe enim ſciebat quid eſſet facturus t/ due ſequebat᷑ ieſum turbatiõis cauſa carebat Nihil ha
vſq tatio pꝛobatio eſt hũane peritie:vt dareat cũ qualibus bet vnde turber᷑ qui ſtare didicerit cum ieſu: oꝛigo em
et lo⸗ ſapientibus mundũ ↄuerſurus chꝛiſtus pgredit᷑. Non eſt et fons indeficiẽs omnis cõſulationis et da⸗E
Niſtus emum moꝛe demonũ aut fimilitudine hoim tentat chꝛi⸗ hoc non habebant quid manducarent: quia non ex ipſo -b - . -af
namur ſtus. Vntentatoꝛ penitus eſt ipſe maloꝛũͥ. Sed pꝛoba ſed ex nobis defectio eſt et carẽtia bonoꝛũ.Non habemꝰ* r e
oerrima uit philippi pꝛudentiã ſicut in veteri teſtamẽto pbauitt vnde viuamus ſed vnde moꝛiamur ex nobis. Non ha⸗
at eni obedientiã abꝛahe ſcriptura dicente:tentauit at deus bere ſimiliter deſicere de vno fonte pcedit.ſeʒ materia
ſomom abꝛaham. Mhilippus vo rerũ agendarũ ignarus ipꝛo⸗ nihili. Vnde p creationẽ in eſſe deuenimus: ſed cregstoo
edpaſ uiſe atq; inconſuſte reſpondit:nõ coequans victum ho ris eſt ſeruare in eſſe q fecit. Subſiſtere nequaq; nr⸗e
ndo at minũ quantitati! Ducentoꝛũ denarior panes nõ ſuffi noſcit poteſtatis.defectiones noſtrũ eſt pati:mederi eſt
derend cerent eis:vt vnuſquiſq; modicũ quid accipiat Vtrũ creatoꝛis.Hinc ieſus affectum pandit apoſtolis ſiue di
rſcruabat voiſta ecuma ſic numerata pꝛeſta fuerit ſcriptura nõ ſcipulis animi miſerentis. EVindel conuocatis diſcipu⸗
nn e refert: q;q; multi amoꝛe illecti pecunie velint illi ſancto lis dirit illis. Miſereoꝛ ſupturbam: qꝛ ecee iam triduo
lunſbo apoſtoloꝛũ collegio de pecunia facere impoſiurã vt illoꝝ ſuſtinent me:mec habent qð manducent Pꝛo cõ ſilio
bPnſni⸗ exemplo in licitum nitant᷑ conuertere ꝓpꝛiam auaricia: audiendo diſcipulis enunciare videt᷑mon velut indigẽſ⸗
arereſ et eo ſe credant a peccato imunes quo ſanctos in exrem ſed vt magis redderent attẽti ad ea que facturus erat.
r⸗& plum vite moꝛalis inducunt. Et bonos ſepe infamant Indicat animi ſui miam qua mouet ad turbam ſquia
awem ne ipſi ſoli deliquiſſe videãtur. Sed alioꝛum turpitunꝭ ommn miſerer deus: mihil eoꝛi aue fecit abhoꝛrẽs. E 4
ini dine ſi adeſſet:turpitudo ꝓpꝛia non celetur. Verũtñ ſi mie domini ꝙ non ſumus coõſumptinec defeceruͤt mi/
ale⸗ affuiſſet illa pecunia.nil ademiſſet apoſtoloꝛũ virtuti:li ſerationes eius. Conſimmeremur olno in nihilũ reuer⸗
eli bera enim mente ſup terrena oĩa ferebant Elnus aut tentes niſi ope diuine miſericoꝛdie teneremur:que ne⸗
ni alius ex diſcipuliſ andreas frater ſimonis petri dixit ad mini deficit. niſi hõ pꝛius deficiat NHemim deſicit oñii⸗
ieſum. Eſt puer hic vnus qui habet quinq; panes oꝛde no niſi conſidentibo in ſeipſo. Nemini deſicit qð defice
nnen aceos duos piſces:ſed hec quid ſunt inter tãtos Mec re neſcit:quod largitione non minuitur nec augetf.nul
flbi refert quod alius euangeliſta dicitl At illi drrerũt.Mõ lum nouit habere defectum. Ynexhauribilis imo ineua
gace ſuunt nobis plus qᷓ; quinq; panes et duo piſces: vis ea,/ cuabilis eſt diuine mĩe vena:que nunq; in copia nec in
Aünt mus et emamus in omnẽ turbaʒeſcas! Quia qo vnꝰ voluntate deſecit. Plus abundat qm̃ poſſint oẽs ange
Aiti Dixit omnes dixiſſe vident᷑: et vſitato moꝛe multitudo geli et hoĩes indigere Supabundat etiam dantis ro⸗/
Ce/ ſeꝑe loqui ꝑ vnum Ait aũt ad diſcipulos facite homi⸗ luntas ſupꝛa quam velimus recipe. Nulla volunt
Nt nes diſcubere p cõuiuia quinqgenos:et ita diſcumbe⸗ velle paratioꝛ q; ad confeꝛendũ diuina/ſed non omnib Cccy.· ⸗⸗
Mimit re fecerũt omnes Erat aut ſenum multũ in loco. Si niſi ſuſtinentibus eum. .τοinde adiecit. Quia ecce is
t d⸗ ſcubuerunt ergo viri nũero quinq; milia. Alcceptis au triduo ſuſtinent me:nec habent qð manducent. Verũ
in tẽ quinq; panibus et duobo piſcibus reſperit in celum. eſt ꝙ caritas omnia ſuſtinet ꝓpter deũ:patientius vero
loctt et gratias agens bñdixit illis. Et fregit et diſtribuit di⸗ ipſum ſi uſtinet. Sed nec confundi poſſunt qui dĩm ſu
bu ſcipulis ſuis vot ponerent aũ turbas quantũ wolebant ſtinuerũt. Ex hoc plalmiſta diat Tluiuerſi qui ſuſtinẽt
Cunn Ect manducauerunt omnes et ſaturati ſunt Dicit ie⸗ te non confundent᷑:qm eſt multe miſericoꝛdie et wrarx
ſgre ſus diſcipulis ſuis. Colligite que ſupauerunt fragnen omnibus qui ſperant in eum. Et iterum pſalmiſta Ex
la ta ne pereant. Collegerunt ergo et impleuerũt duode⸗/ pecta dominum wiriliter age:confoꝛter coꝛ tuum et ſu⸗
ia cim cophinos fragmentoꝝ ex quinq; panibus oꝛdeace⸗ ſtine dñm. Exhoꝛtatur veritas eos qui ſperant videre
f is et duobus piſcibo:que ſupfuerunt his qui mandues domini bona in ter:a viuentium:vt epectent vominuz

1
1. . man — .
̃ ̃¶ĩ

DI . I8 nnen nr

non eſfeminate ſeu molliter: ed ea que ad ſalutem pti⸗
nent agedo viriliter. Et confoꝛtet᷑ ne efficiat᷑ de ſidia ne
qꝙ; infirmet᷑magis vᷣo luſtineat dñm qui non deeſt ſu⸗

ſtinentib eum. Nam ſiue ad tollerantiã paſſionũ ſiue

ad excectatione pmiſſoꝛũ verbum ſuſnnentie referatur.

in id redit vt ſuſtineamus oĩa ꝓpter ibſum dũm et ſide⸗
lem exolu:oꝛ ꝓnuſſoꝛum ſuoꝛu. Mec ſiquidẽ diſferent
et miſtice varie atq; moꝛaliter exhoꝛtãs eccleſiaſticꝰ ma
nifeſtat: cum quẽpiam vlut filium erudiet dicens. Fi
li accedens ad ſeruitutẽ dei ſia in iuſticia et timoꝛe:⁊ pᷣ⸗

para anim tuam ad tentationẽ. Hepꝛime coꝛ tuum et

ſuſtine. Inclina aurẽ tuam et excipe verba intellect?:et
ne feſtines in tꝑe obductioms. Suſtine ſuſtentatiões
dei. Coniũgere deo ⁊ ſuſtine vt creſcat in nouiſſimo vi

ta tua.Omne qð applicitũ fuerit tibi accipe:et in dolo-

re ſuſtine. Et paulopoſt adiecit Metuentes deum ſuſti
nete miſericoꝛdiã eius:et nõ deffectatis ab illo ne cada
tis. Bonum eſt timentibo chꝛiſtũ ſuſtinere miſericoꝛdi

am eius:qni ipſe dicit Miſereoꝛ ſuꝑ turbam ſcilicʒ ſu
omnes hoĩm nationes:etiã ſup aiam vnã/Sed in mi

ſericoꝛdiam non conſequunt᷑ qui eũ ſuſtinere noluerũt
ꝓmittentẽ:aut qui ꝓpter eum ſuſtinere noluerunt pꝛe⸗
mentem pſecutione/Oed hanc turbe ſuſtinentiã p tri

duum factã cõmemoꝛat: vt hec trinitas dieruʒ in alias

trinitates mentes hominũ cõſiderando traiciat: in cre
atricem ſcʒ que deus eſt pater et filius et ſpũſſanctus.

Et in tertio die tridui chꝛiſtus miſertus eſt turbe:quo⸗

niã in ſpſancto miſeratio fit ꝓplłoꝝ:et in ſua virtute ce
lebꝛatur remiſſio peccatoꝛũ.Et in illam trinitatẽ virtu
tum in q̃ reuiuiſcimus in peccatis moꝛtui cum tertia ĩ
terceſſerit: fides ſpes caritas iſta trinitas eſt. Et in cari

tate ꝓfecto fit miſeratio gccatoꝑ:qm caritas ilon mul
titudinem opitNouerat inars turbarũ indigentiãʒ

cũ miſeratus dicebat.Nec habent qð manducent.Mõ
habent homines vnde ſuas animas reſocillent. Nec ha
bent homines in deſerto huius mũdi alimoniã ſpiritu⸗

alis alimenti:niſi ſaluatoꝛ ipſe ↄtribuat.O vtinã anne

xam humane nature inopiam ↄgnoſcerẽt vniuerſi qui⸗
bus bonis pꝛiuati ſumus quanta pꝛiuſq; chꝛiſtus miſe
ret᷑.quanta genus humanũ inedia pꝛemebat᷑: erat hoꝛ⸗
rida fames.ſaturitas non aderat vlla: exalabant pluri⸗
mi animas ſuas oinoa veritate impaſtas:et turbarum
multitudo eternũ patiebat᷑ exitiũ.Elenit qui cognoſce
bat oꝛiginalem defectũ ſe offerens ad ſequendũ vt mi⸗
ſertus ſequentibo afferret ſane remediũ. HMis dumta⸗
xat qui deſerentes aĩio mundũ deſertuʒ chꝛſtů in deſer⸗
to ſectarent. Nam turbã filioꝛũ iſrael in deſerto in moi
ſe ſequentẽ deum et in colũna ignis et nubisſceleſti ali
mento nutriuit. Et nunc miſeret᷑ turbe illum in deſer⸗
to ſequentis. Et dominus ꝑ hieremiã recõmemoꝛat il
lud pꝛeteritum:qð ꝓphetia erat in futurũ.Et factum ẽ
verbum dñui ad hieremiã dicẽs. Vlade et clama in auri⸗

bus hieruſalem dicens. Mee dicit vñs. Recoꝛdatus ſũ

tui miſerans adoleſcentiã tuã et caritatem deſponſatio
nis tue:qñ ſecuta es me in deſerto in terra que nõ ſemi
