cum acceſſit ad diuinum ignem reſolutuʒ eſt glaciatũ
coꝛ et deliquit · Et cum multa ſint lacrimarum genera
iſte iſtius tenuerunt optimam partem: Sunt enim a⸗
lique pꝛodeuntes ex penali miſeria.⁊ quedam pꝛoueni
unt ex miſeria culpabili et iniqua:et vtilioꝛes imo ne⸗/
ceſſarie ſunt. In hijs enim hec mulier exoꝛdiuʒ fecerat.
Bunt que effundentẽ non reſpiciũt eo ꝙ ſit pena mul
tandi ex crimine:ſed tm̃ quia offenſus eſt deus. Sunt
et amoꝛis dei et boni:et medium ⁊ finis in iſtis S

2 N

Liber nonus de virtuoſis

cum ipſa non pꝛohiberet defluentes: attamen terminn
acceperunt. vt ſuccederet terſio capilloꝛum. et addere
illa virtus que agitur per umpaſſibile mentis in paſſio⸗
mbus coꝛpoꝛis:qm̃ et capili coꝛpox penalitates nõ ſen
tiunt. ac etiam quicquid eſſe poteſt multiplicitatis in a
nimo per potentias naturales et pꝑ quaſcunq; affectio⸗
nes impenderet᷑ oiuinis obſequijs. Succedunt oſcula
crebꝛa iuramenta videlicet in omnem pꝛoceſſum chꝛi⸗
ſti et in humilitatẽ eius: et pax voluntaria ex nobiſ que
humane nature in illa vata eſt. Et amos totus termĩa⸗
tus in ea:qm̃ oſculum iuramenti pacis et amoꝛis eein
dentiſſimũ ſignumEt labioꝛu pꝛeſſio accipiebat cuſto
diam in illis pedibus et oſtium crcumſtantie appone⸗
bat.ne inueniret amplius excuſatiões in peccatis et ne
vlterius per illoꝛum aptionem laberetur nãciſcebatur
ſtabilitatem. et poſt hec ſubſecutum eſt vnguentum il
latum in pedes ieſu in quibus et ipſa inuiſibilẽ vnctio
nem ipus accepit docenda diuinis: non amplius terꝛe⸗/
nis et humams documentis imbuenda. Dedicationẽ
ſui fecit chꝛiſto:cum vnxit pedes eius. Et ipſe iam vn/⸗
ctuſ erat a patre oleo leticie. Huic vncto addita vnctio
eſt. vt actio applicata ſibi ſanctiſicationẽ acciperet:odo⸗
remq; ſuauitatis deo gratum et hominibo exhiberet.

De murmuratione phariſei aduerſus chꝛiſtũ et mu

lierem quam rer paradigma paragonicauit.ſcom Lu⸗
cam. Capitulum XXX
Begione mala bonis obſi

Ec cũ ſub lite agik cauſa iuder decidat aut magiſter ve⸗

ritatis refellat erroꝛẽ aſſerens quid tenendum. Mã in/⸗
uitatoꝛ ieſu heſitauit in virtute ipſius cum non inuitaſ

ſet illum vt verum chꝛiſtum: inuitauit attamẽ vt phe /

tam quem in anmmo iam veſpexit ꝙ Pxtano eſſet: paſ
ſus ſe ſic tangi ab huiuſcemodi muliere. Undel vidẽs
autem phariſeus qui vocauerat eum: ait intra ſe dicẽs.
Mic ſi eſſet ppłeta ſciret vtiq; que et qualis eſſet muii⸗
er que tangit eum: quia peccatrixeſt! In ouos iacula⸗
uit falſa iudicia hic phariſeus: in chaſtum 1 mulierem.
En chꝛiſtum videlicet ꝙ pheta non eſſet: e ſe vmitte⸗
bat tangi a femina peccatrice. velut ipſius conditionis
ignarus. Et de muliere nequiter ſentiebat ꝙ ſibi pecca⸗
trix fuerat iam iuſtiſicata per fidem ieſu:non ꝝꝑ legem q̃
eram iuſticiam nõ habebat. Perlucidũ pꝛotinus erat
i iuſtificatam fuiſſe p fidem cum audiuſſet fidem
bi cediſſe ſalutẽ: ſine qua fide non acceſſiſſet ad ieſum

nec ſibi exhibuiſſet ad pedes tot oꝑa pietatis. Errabat

equidẽ diſtoꝛtius iſte phariſeus: ꝙ tactus mulierꝭ im⸗
munde ſanctũ macularet. Siquidem ad maculaã deui⸗
tandam multi et multarũ rerum tactus phibebant in
veteriteſtamento.ex quibus tangens iudicabat᷑ immũ
dus.Ad cuius immundiciã abſteꝛgendã ex cecreto legẽ
purificatio ſequebatur: vt in libꝛo leuiticoꝝ maxime re
peritur. Ded ieſus vſq;quaq; immaculabilis erat. vt
etiam nec maculari potuiſſet ab extra neq; voluntas en

ad turpia potuiſſet inflecti:nec ceteri niſi voluntate mma

culis culpabilibus maculantur. Mon enim obeſt tactuſ
exterioꝛ: niſi fuerit volũtas interioꝛ maculata. Szʒ hac
Differentia diſtinguitur chꝛiſtus vt viatoꝛ a ceteris ꝙ
ipſe non potuit poſſe nec vellealij autem viatoꝛeſ nõ po
tuerunt ſine voluntate: potuerunt tamen velle. Phari
ſeus autema veritate alienus errabat ex animo in chꝛi⸗
ſio pheta non eſſet qui ſe tangi pmitcebat: ꝙ ſi eſſet
non pmiſiſſet tactum ſibi a peccatrice fieri.male ratus
chꝛiſt poſſe tactu coꝛpoꝛis maculari: aut quẽpiam aliũ

ſtunt. et ſemꝑ eueſti⸗
e gio contra bonum aliquid mali conſurgit: non
tamen gratis atq; ſteriliter. ſed ſepe vt bonum
eluceat pamplius cum ſuꝑauerit:cet pꝛobetur ex pugna

=

ſine ppꝛia voluntate aſſenſum ad immunda pꝛeſtante.
Pꝛoinde liqueat ꝙ pꝛeteꝛmiſſo ieſu de quo impijſſſimũ
nephandũ erroneũq; eſt pꝛeter virtutẽ aliquid opinari
ſicut nemo ſanctificatur aut mundat᷑ in animo ex co⸗/
poꝛeo tactu ſanctoꝛũ.niſi voluntas rationalis cõſenſuzʒ
pꝛeſtiterit:ſic nec maculatur ex tactu turpiũ aut oppꝛel
ſione facta exemixe. ſi nullo modo poꝛrexiſſet aſſenſum.
Alioquin ⁊ ſanctiſicati eſſent aſina et aſellus quibo chꝛi
ſtus inſedit et pes iude pditoꝛis tactus a chꝛiſto: et to⸗
tum coꝛpus eius ex aſſumpto coꝛpe ſuo. Et maculate
fuiſſent virgines que inuitis animis firmis in fide ina
moꝛe virtutis oppꝛeſſiones in coꝛpoꝛibus acceperunt:
IYgitur niſi occaſionaliter nullus timendus eſt coꝛpoꝛe
us tactus vt poſſit inſicere cuſtodita vere interioꝛis ho
minis caſtitate:neq; qõ poſſit mundare ula deficiente.
Juſtus ſibi ſupbia tumens deſpiciet quos credit aut
nouerit peccatoꝛes. Ad quem enim peccato⸗ cũ ſibi ce⸗
perit diſpliceꝛe poterit habere recurſum niſiad deum ꝓp
miſericoꝛdia. ad quem iuſium credit pꝛo conſilio do
ctrina. Fouent ſe peccatoꝛes in peccato:et quaſi conſer
ta manu cadunt in foueas peccatoꝛum. YJuſtus vᷣo aut
iuſticiam ſitiens conſerit manum vt retrahat lapſum.
ſeu adiuuet ne labatur. Suꝑbe apud ſemetipſum ſapi
ebat hic phariſeus qui ſic iuſtum chꝛiſtum in animo ar
guebat.incõpaſſiuus ad mulierẽ vtiq; peccatricem q̃m
abieciſſet ſi acceſſiſſʒ ad eum:quem ieſus pꝑ paradigma
redarguit Et reſpondens ieſus dixit ad ilum· Simõ
habeo tibi aliquid dicere. At ille ait. Magiſter dic Or
ta ieſus habebat hominibus dicere pꝛe incapacitate eti
eptitudine non ferenda. Idcirco cum hoc ſe cõtraxit ad
pauca vt aliquid ei vtilitatis impenderet: erudiens ꝙꝓ
non abs re tactum ſuſtinuerat mulieris. Subiectiue
quidem ſe habuit ſimon in verbo cum atpellauit eũ ma
giſtrũ cum pꝛompto animo audiedi. Ereptioni vicina
eſt anima in tenebꝛis ignoꝛantie degẽs et periculis pec
catoꝛum: ſi ſane doctrine pꝛompte pꝛeſtat auditum Et
ad ardua virtutunm erigitur ſi exicie in weritate docenti
um ſibi placent Pꝛetentabat chꝛiſtus vt libenter audi
retur ne ſermo eius funderet᷑ m vanuʒ: quonia ſcriptũ
eſt vbi non eſt auditus non effundas ſermonẽ. Et ali /
bi. Qui narrat verbum non audienti quaſi qui excitat
wemientem de graui ſomno. Cum doꝛmiẽte loquitur
qui enumerat ſtulto ſapientiam. Et in fine narratiõig
dicit. Quis eſt hic Quãobꝛem ſaluatoꝛ⸗ pꝛeexegit audi
tum:cum ꝓpteſtatus eſt ſimoni aliquid ſe dicturũ. Qui
cum audiret hunc virum habere animũ audiendi eum
et eum vocaret magiſtrum: dixit Duo debitoꝛes erãt
cuidam feneratoꝛi:vnus dbebat ei denarios quingen⸗
tos.alius quinquaginta. Mon habentibus vnde ſolue/
rent:donauit vtriſc; Per miſticos ſenſus ĩ multa poſ

ſet paradigma deduci ſed tñ ipſius ſumma inquratur
que nec in aliud ex cauſis ſuboꝛtis et oꝛiendis intendit

qᷓ; vt ſciatur quis eſſe de beat ex acceptis donis in dilecti

one feruentioꝛ. Quod vbi compertum fuerit nec abſo
num videatur magna et amplioꝛa deberi amplius dili⸗

genti:marime ab eo qun miſericoꝛditer agit et cõtra iu⸗

ſticiã nihil facere nouit. zemiſſa eſt interrogatio iſen⸗
tentiam non habet reſpon ſionẽ exrigens. Qm̃ nullum
interrogatum eſt affirmatum reſt ponſioni ſubiectum:
igitur expectanda eſt reſponſio phariſei! Beſpondens

ſimon dirit. Eſtimo quia is cui pluſdonauit. Heddita
eſt reſponſio querenti et queſtioni:ſed ꝑ ſuꝑioꝛem tin
fallibůem iudicem confirmanda. Idem tamen erat in
quirens et iudex. Ponit humane queſtionez ieſus: ſed
diuine reſpon ſionem confirmatl At ille dixit. Recte iu

dicaſti Repꝛeſſus eſt in paradigmate phariſeus.et de

2
I

I

o/

te

n
e
o
nte.
aut
ce⸗/
n
Do
ſer
t
n.
ſani
lin
teeti
a
meg
ctine
i
n,
Gm
G
nt
d
.
D
tee
Gt
töͤio
Noli
Qui
v
rit
en⸗
e⸗
voſ
tn
ſcit
eti
bſo
ii⸗
ſns
U
n:
es
ſta
lin
zin
ſ
ill
de

ſuxerba iuſticia confutatus eſt a ſeipſo reſpondẽs recta
ponenti vera. nec tergiuerſari potuit quin illaquearer
werbis oꝛis ſui et a murmuratione indebita frenaretur
Vſti equidẽ debitoꝛes in paradigma deducti pꝛetermiſ
ſo quod allegoꝛ.icum eſt illos deſignant quoeum aliqui
ſunt maioꝛibus aliqui minoꝛibus criminibus inuoluti
vt maioꝛum indulgentia plus dilectiomis im pendat:et
minoꝛum minoꝛem. Sed adhuc in beſitatione atq; li⸗
te huiuſcemodi cauſa pendet per ea que ſequũtur cum
dicit Remittunt᷑ ei peccata multa: qm̃ dilexit multũů
Qnñm̃ id habet ꝓpoſitum paradigma chꝛiſti et reſponſio
phariſei.vt is iure plus diligat qui plus remiſſionis ac
cepit: et remiſſio pꝛecedens exigat ſeu iuſte cogat refer⸗
re d lectionem. NMunc eregione declaratur ꝙ dilectio pᷣ⸗
cedat et ergat quodam iure naturali remiſſionẽ. nam
jure nature dilectus diligẽti eum obligatus eſt: vti hec
mulier ideo remiſſionẽ multoꝛum peccatoꝛum ceperat.

qm maltam dilectionẽ pꝛennſit Derſpicus eſt contra⸗
dictio literam ſolam et verba ſonantia dumtaxat inſpi /
cientibus in hac cauſa.ꝙ in paradigmate remiſſio dile⸗

ctionem pꝛeit et exigit:in conuerſione cauſe ad mulieꝛẽ
dilectio remiſſionem antecedit atq; nacta eſt. An foꝛte
ieſus anteqᷓ; hec mulier acceſſiſſet ad eum ei remiſſonẽ
contulerat multoꝛum peccatoꝛũ.quam mente ſentiẽs
cepit multum diligere. Diligens acceſſit dans que po⸗

tuit dilectionis in ſignia et amoꝛis pia obſequia· Veri ?

us tamen reoꝛ ꝙ ſpem nacta pociunde remiſſiõis mul⸗
tum diligere oꝛſa eſt dilectura pamplius cum acceperit
vt et bonus et iuſtus chꝛiſtus miſericoꝛditer ex merito
dilectionis triplicis tempoꝛis remiſſioneʒ ei contulerit
peccatoꝛum. Pꝛeternittenda eſt compationis duoꝛũ
declaratio:cum in alteram partem ieſus per latam ſen

tentiam omne pondus queſtionis et ſolutionis inflexit

Nemo autem ex hoc multum delinquendi atq; peccan/

di ſumat audacam vt remiſſione ſuſcepta facinoꝛũ ad
bonum dilectionis pueniat. Non enĩ facienda ſunt ma
la:vt eueniant bona.Certitudo enim penitendi et acci⸗
piende remiſſionis aut exhibende dilectiõis nemini da
ta eſt. Nec ad dilectionem plurimaʒ conſequendã ſunt
Ractencdapeccofont etiam et pamplius teneatur di⸗
igere deum qui non deliquit atq; peccauit eius gratia

retinatus:qᷓ; is qui poſt omnem pꝛeuaricationẽ leg dei

eadem gratia remiſſionem accepit. VUna et eadem gra⸗
tia eſt que habenat ne peccetur: ⁊ que donat peccata cõ
uerſis. M
Que ſententia remiſſionis lata in mulierem cum ar
gutione phariſei ſcom lucam. Capitulum XXXI
Eliquit cauſam ſuam ieſus ꝙ minus de ipſoqᷓ
r eriſteret creditum eſſet.aut foꝛte aliquid inde⸗
cens:et velut cauſa verteretur inter phariſeum

mulierem ꝙ ipſe foꝛet debitoꝛ in gquinquaginta ⁊ mu

lier in quingentis.ſeu ille parum ſibi de bere conſcus

plus obligationis in muliere ſua opinione cõſpexit.hu
iuſcemodi cauſam terminandã accepit iudex iuſtus exi⸗
ſtens ſuꝑ vtrunq;:aduocatus ad alteram partem que
in ſilentio agebat opoꝛtunitatem ſuam Et cõuerſus
ad mulierem dixit ſimoni. Vides hac mulierẽ. Intra⸗
ni in domum tuam:et aquam pedibus meis non dedi⸗
ſti. Hec autem lacrimis rigauit pedes meos:et capillis
ſuis ter ſit. Oſculum mihi non dediſti Hec autem exqᷣ
intrauit: non ceſſauit oſculari pedes meos Oleo caput
meum non vnniſti. DHec autem vnguento vnxit pedes

meos. Pꝛopter quod dico tibi. Remittuntur ei pecca⸗

ta multa quoniam dilexit multum. ui autem minus
dimittitur minus d ligit Conuertitur ieſus ad muli

erem iam conuerſam ad eum neq; quidem cõuertit᷑ ad

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalus.

auerſos qui ab eo faciem auerterunt:de quibus p ꝓpſæ

tam dicitur. Clerterunt ad me tergum et non facie. Et

alibi. Omnes cõuerſi ſunt ad curſum ſuum:ſicut equꝰ
impetu vadens in pꝛelium Ad hos non conuertitur do
minus: ſed auertitur. Ad ſolos vero cõuerſos poſt auer⸗
ſionem conuertitur: iuxta illud quod ante dixerat pali/
um ꝓphetam. Conuertimini ad me dicit dominus exer
cituu:et ego conuertar ad vos. Et ſie conuerſus ad cõ⸗

uerſam mulierem de ipſa et pꝛo ipſa velut in virtute in

equalem et in opibus imparem alloquit᷑ ſimonẽ: enũe
rans grata obſequia que ſibi conuerſa mulier intulit:
in quibus ſimon ipſe defecit. Et loquẽs ſimom dimit⸗

tit peccata mulieri. Pꝛopterea dico tibi. DHimittuntur

ei peccata multa. Que ſunt ea ꝓpter que increpans ſi⸗

monem effert lauchbus mulierem. Oelauit ̈ terſit Pp
oſculata eſt o vnguentum effudit. er quibus laudatur

wlut er opibus bonis:et ſimon negligens obiurgatur.

Peccatoꝛum vero remiſſio:er dilatione pꝛehabita vide
tur illata. Remittunt᷑ ei peccata multa:qm̃ dilexit mul
tum. Sulce purgatoꝛiũ tollerabileq; pꝛeter aſperũ ſen /

ſum. contra tenerum ſenſum. amenum atch ſuaue. poſ

ſibile ad habendum inexcuſate non habitum. Cömu⸗/
ne omnibus eſt dilectio: ceinus virtute non ſolum vec⸗
cata purgantur penaliter ſed dulciter remittunt᷑. Ec ex

hoc beati quoꝛum remiſſe ſunt iniquitates:et quoꝛũ te⸗

cta ſunt peccata Hec quidem muher in numero iſtoꝛũ
beatoꝛum erat. Et p cauſam quam ſubiectum verbum

oſtendit. Oixi confiteto⸗ aduerſum me iniuſticiam me
am dño. et tu remiſiſti impietatem peccati mei. Pan⸗
dqunt hec verba qualiter agitur negociũ penitentis. In
quit penitens. Diri. Elbiet cui dixiſti. Et quid dixiiti.
Diri in coꝛde meo:ſed deo et mihi. Dixi dellberaui ſta⸗
tui in coꝛde:ꝓpoſui in mente. Quid. Confiteri contra

me ſolum reum:cum nemo meox criminum cauſa ſeu
actoꝛ exiſtat. Poꝛro nullus peccatum alterius facit ſed
ſuum. Ergo verus penitens confitetur iniuſticiam ſu⸗/

am aduerſus ſeipſum. Sed hec mulier nec confeſſa eſt
nulla pꝛotulit verba. velut elinguis et muts retroſtetit.
faciem non conſpicata ieſu: nec pꝛelocuta ſeu ad verbuz
reddidit verbum. Attamen contritiones coꝛdis ei? ma⸗
gne voces erant in conſpectu miſerentis ieſu. ſacerdot⸗
magni.ſummiq; pontificis: valentis peccata etiaz nec⸗
oꝛe pꝛodita remittere penitenti. Pꝛoinde ait penitens
Et tu remiſiſti impietatem peccati mei Cligilans wr⸗
bum. Mon dicitur ꝙ peccatum remiſerit: ſed impieta⸗
tem eius. Quoniam omne peccatum impietatem ha⸗

bet. imo ex impietate eſt. alias peccatum non eſſet. Nã

ſi pietas p omnia cultus eſt dei impietas cultus eſt en
qui aduerſatur ei.Ac per hoc impietate remiſſa et actio
nequam remittitur. Cauſa peccatoꝛum impietas:q̃ nõ
eitante nec quod ab ipſa paocedit. Et ipſa veleta: gern i
natum ex ea non manet VYoſa vero pꝛedominante aniĩo
delictis peccatis crimimb⸗ ſceleribus facinoꝛibus flagi⸗
cijs applicata ſunt omnia. NMon enim quiſpiam foꝛefa⸗
cit niſi cum pietas ab impieſate debellatur:et ꝑ impie⸗
tatem contemnitur pius. Eſt autem impietas omnis
aduerſatio diuinoꝛum et pꝛetermiſſio mandatoꝛum:
cultus alicuius rei ꝓpter ſeipſam pꝛeter reſpectum dei:

Decernitur in aliam partem ui autem minus dimit
titur. minus diligit. Jam ſupꝛa tactum eſt quid heſita⸗

tionis habet iſta ſententia. an ſi peccata multa dimittã

tur ꝓpter multam dilectionem: an ſi dilectio exhibeat

multa ppter multoꝛum remiſſionem. Sed in eſtima⸗

tionibus hbominum cauſa iſta eſt dum quis paucoꝛum
ſibi maloꝛum conſcius nõ videtur iure remiſſionis ad
magnam dilectionem obligari. non aduertens eadem

iber nonn

gratia ſibi datum ꝙ non in multa dilabuit: ſicut ille re
uocatur qui coꝛruit et remiſſionẽ accipit cum reſurgit.

Et poſt allocutionẽ ſimonis verbum remiſſionis ver⸗

tit ad mulierem. Dixit autem ad illam. Remittũtur ti⸗
bi peccata tua Perlucida eſt ſententia:continens facto
atq; efficiens quod verb expꝛeſſum eſt. Et ceperunt qꝗᷣ
ſimul accubabant vicere intra ſe.Quis eſt hic qui etiã
peccata remittit Er am miratione necnon ⁊ heſitatio⸗
ne ꝓcedebat huiuſcemodi interna queſitio. Sciebant
enim hiieſum plurima feciſſe miracula. ⁊ ſingulari ful
gere doctrina:oꝛnatum moꝛibus et pꝛophetã eſſe crede
bant.Munc ſuſpenduntur in animo ſilent tamen verbo
videntes phariſeum in ſua queſtione conuictum. Sa⸗
ne ſapiunt ſane quempiã non poſſe alicui dimittere pꝛe
ter deum. Ydeo dicunt intra ſe ammiratiue. An foꝛte
deus eſt iſte qui ſuꝑ ommia geſta ſua etiã peccata dimit⸗
tit. An deſpectiue quis eſt hic talia ſibi arrogans. Suꝑ
bo faſtu agit:in blaſphemijs eſt. Inſanit foꝛte homo in⸗
ter homines paret. Nullus pꝛiſcoꝛũ patrũ:n. io ponti
ſicum ſeu ſacerdotum pꝛeſumpſit verbumx nſſionis
emittere.Non immerito ſic dicebant nonc. cognoſcẽ⸗
tes ꝑ fidem diuinitatem totam in eo eſſe:dumtaxat pu
rum hommẽ contemplantes. Non aũt ieſus his apolo
giã de lit:ſicut et phariſeo. In altioꝛibus queſitio iſto/
rum erat.ad cuius reſponſionẽ et ipſi incapaces erant.
ſed exequitur afſumptam pꝛo femina cãm. Dixit aũt ad
muliereml Fides tua te ſaluam fecit:vade in pace Fi
des ſaluat.ſed non illa que credit. ſed illa que creditur.
que vtiq; eſt credentis in eo ꝙ id credit.ſed alterius eſt

qð credit:vtputa credit quis aliquod credibile atq; cre⸗

dendum. Credulitas eſt credẽtis ex ea vi bominia deo
inſita ſuper naturalẽ intellectũ:qð ina ꝓpꝛehẽſibile vir⸗
tute ꝓpꝛia eſt credere poteſt. Id vero qð creditur aliud
eſt a credente et a credulitate in ſita menti. Sed ex eo
roteſt eſſe credentis quia illud credidit quo ſenſu dictũ
eſt ſides tua que fides tua ſeu que fides noſtra. Om̃is
chꝛiſti actio ſiue doctrina ex hoc eſt ꝙ ſaluat id quod cre
ditur.pꝛo eo ꝙ creditur et credibile eſt cregenatich ne⸗/
ceſſario ꝓponitur:non quia vis eſt data eſt et ſuſcepta
vt credat᷑. Uñ ſides tua te ſaluam fecit.hoc eſt incarna⸗
tio.natiuitas.vita.conuerſatio.doctrina.paſſio. reſur⸗
rectio.aſcenſio.fundatio eccleſie.oꝛdinatio ſacramento
rum et omniũ ſacroꝛum.miſſio ſancti ſpũs.reſurrectio
moꝛtuoꝛũ.vita eterna.iſta ſunt fides noſtra que mag⸗
dalenam et ceteros ſaluandos ſaluos fecit et facit. Gi⸗
des chꝛiſti ſola eſt ex qua et cum qua ⁊ per quam.ſi qua
ſunt virtutis gratie lbonoꝛum moꝛũ pꝛoueniunt et que
iuſtificat et ſaluat:in qua emoꝛroyſſa ſanitatem vtriuſ⸗
q; hominis accepit.confide filia:ſides tua te ſaluam fe
cit. Et paraliticus et ceteri et filia chananee. Et aplus.
Arbitramur hominem iuſtificariꝑ fidem. Et alibi. YJu
ſtiſicati ergo ex fide. Et ad Galathas:Oꝛ autem nũc vi
uo in carne in fide viuo filij dei:qui dilexit me et tradi⸗
dit ſemetipſum ꝓ me. Et poſt. Concluſit ſcriptura oĩa
ſub peccato.vt pꝛomiſſio ex fide ieſu chꝛiſti daretur cre
dentibus:ſine qua fide impoſſibile eſt placere deo. O
ſic vadat in pace aduertendum attente reoꝛ:ſi ſub pce⸗

cepto aut licentioſe aut cõſolatoꝛie aut p ſecuritate aut ſuis Obſeqr ſim
nnus et aptum miniſterio rei et cure familiariſ:que cum

enunciatiue aut pꝛedicatiue verbum emiſſum eſt. Pꝛe
ceptoꝛie dictum videtur qua ſiet emenda et ſatiffactio
pꝛeteritoꝛũ criminum imponat ire in pace que cõuerſis

ad deum agitur in cuſiodia legis eiuſ. Qm̃i nunla diſcoꝛ
dia inter deum et homines oꝛitur: niſi ex pꝛeuaricatiõe

mandatoꝛũ ipſius. Igitur pꝛecipitur penitenti atq; cõ
uerſo cui miſericoꝛditer facta eſt remiſſio peceatoꝛũ vt

eat in pace.ita tamen ꝙ indultoꝛem multoꝛũ criminuʒ

na credatur et adoꝛetur.

—— — — —

de Viruoſis

amplius non offendat non faciat recidiuũ:non repetat
vias malas.Et licentiam donat.Sempꝑ quidem quo⸗
uſq; anima eximatur a coꝛpe:et in arbitrio ſuo relinqui
tur. Conſolatoꝛiũ verbum eſt vade in pace: ſecuritateʒ
q; tenet ab hoſtibns celebꝛata pax. Et pꝛedicit huic mu
lieri chꝛiſtus qð actum eſt ſecus pedes eius in cõtritio⸗
ne coꝛdis et pietate actionum illius qm̃ pax inter deuʒ
et hominẽ agitur.cum de pꝛeteritis malis fuerit coꝛ cõ⸗
tritum. Quia coꝛ contritũ et humiliatum deus nõ de⸗
ſpiciet. Oaxime quidem ipſa pax rolvꝛatur in federe. ſi
ad dñicos pedes exhibetur cultus pietatis:vt aſſumẽs
in aſſumpto et aſſumptus in aſſumente in vna perſo⸗
De minſſterio exhibito chꝛiſio a mulieribuſ de facul
tatibus ꝓpꝛijs ſcõm lucam ſolũ. Capitulũ.XXXII
Trunq; ſexum chꝛiſtus ſaluaturus aduenerat.
v et vtriuſq; non pꝛo ſe ſed pꝛo impenſoꝛib dele⸗
ctatus obſequio recepit obſequia: pꝛepõderãs
ſidem deuotionẽ amplius qᷓ; id quod exhibebatur Et ſt
dem mentis confirmabat in opibus coꝛpoꝛis:non qð o
pera coꝛpoꝛaliter exhibita in fide feciſſent auxeſſem. ſed
illa fides augebat acta ipſa: ſeu iuxta ipſam exiſtentem
omnia exterius exchibita cenſebant᷑ ſuntq; cẽſenda.Nec

mulieres deſpiciende ſunt in obſequijs atq; miniſtris

ſed cauende pꝛeter opoꝛtunitatẽ. Nec inquirenda opoꝛ
tunitas ſed fugenda:vbi aliunde poſſint expedientia pᷣ⸗
haberi. Non ſunt effugiẽde mulieres ex natura.cum er

eadem maſſa ſint qua viri eriſtunt ex traduce carnis:et
anima in eis de nouo creatur ſicut in viris vt nec diuer

ſarum naturarũ ſint omnes anĩe mulierum atq; viro/
rum ſed vmus.et oĩm animarũ viroꝛũ atq; muſierum
ſit vna natura in quibus ſignata eſt vna dei imago at⸗
q; ſimilitudo:ſicut vna eſt caro cuius nunqᷓ; p traduceʒ
eſt variata ꝓpago. Sed magna eſt inter vtrunq; ſerum
adhibenda cuſtodia.qm̃ oꝑante hoſie antiquo in illa ca⸗
ra ſocietate naturali vinculo colligata piculum dulce ĩis⸗
iectuʒ eſt:vt inhoneſta libido naturã honeſta dehoneſta⸗
re nitaretur dehoneſtetq; crebꝛo.et ſub illa ſpecie natu⸗
ralis ſocietatis virus ſuaue bibatur ad necẽ:pꝛetermiſ⸗
ſalege quã deuſilli ſocietati adiecit Nemo aut exemplo

chꝛiſti ſe cum eis pꝛeter opoꝛtunitatẽ honeſtam er hone

ſtis cauſis immiſceat, Et cum accepta occaſione ad ſie
ri contigerit.omni cuſtodia ſeruetur coꝛ ne cadat in de⸗
lectabile turpe:dei federibus muniatur et ſenſus. So⸗
lus vo chꝛiſtus etiã vt homo non potuit peccare in vis
qui dñatiua virtute in omnibui liber erat.quẽ necopoꝛ
tebat in cautela fieri.et ſuos ab omni inquinamẽto car
nis et ſpũs poterat pꝛeſeruare collegas. Egenus p no⸗
bis factus et egenos voluit ſuos eſſe diſcipulos:et vna
cum eis reciꝑe oblata ꝑ fideles pſonas ſibi adyrentes
obſequia. Vnde aũt factum eſt deinceps et ipſe iter ſa
ciebat ꝑ ciuitates et caſtella pꝛedicans et euangelicans
regnum dei:et duodecim cum illo.Et mulieres aſique

que erant curate a ſpiritibus malignis et infirmitatib⸗

maria que vocatur magdalene de qua ſeptem demonia
exierant que ipſe eiecerat.et iohanna vxoꝛ chuge pꝛocu
ratoꝛis herodis et ſuſanna:et alie mite que miniſtrabãt
ei de facultatibus ſuis Obſequioſum eſt mulieruʒ ge

ſide et amoꝛe adſæſerint totas ſe ſuqq; ĩpendunt in ob
ſequio et miniſterio eoꝛum quos in fide pꝛo writate ve
nerantur. Et quo minus acumine interioꝛi vigent: płᷣ

obſequuntur et diligunt. Sed vbi virtus earum mẽ⸗
tes influxerit: non fatigantur obſequi ſequi gaudent.

Quod non impendunt aſſcribunt ſterilitati:quod da⸗
re poſſunt exiſtimant magnum lucrum. Quo mag; di⸗

ct pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua-

„

W perſuſioꝛes ſunt:quo ſimplicius credunt arden, irent ſſcilicet ieſus et diſcipuli eius et ipſe intrauit in
n gunt erſi faciles ad crenenanan. Si amoꝛem nõ ad quoddam caſtellum. Et mulier Aenan. martha noie:
nin uuungunt ſidei ſacilioꝛes ad remouendu: cum amoꝛ ac· ercepit illum in domum uen le Werungem ecela
liemn cſlerit tenacioꝛes eriſtunt. In eppientia rei facte anio intrare caſtellum: cum gane n verat betha ar
Nü libenti impendunt. Experte quwem erant iſte ſaluato, retaſcenſum Intermedium em . olli amng wo
d ris virtutem. ꝙ curate a malignis ſpiritibus erant qaux cabatur. Martha que illum exce . ack aann mno-
wch rum tirannidem impoꝛtune ſuert ante ꝑpeſſe: curatio ſagia curata erat ab illo: exquo ſi dtice Ameoble e
ͦ, nernq; infirmitatu acceperant a quibus iamn fuert mo anmo adſxrensin fide in da num diuerterer
ref leſte detente ꝙ amaq; in ernientia ſerebat. ꝙ hic mra⸗/ di.vt ad hoſpitandum ieſus in eius doenenplius mme
in cula ſingula in ſingulis faciebat:moꝛibus incedebat ho quẽ ſua manſuetudine diuertene Eeen ius P reyns.
6 neſtis omni repꝛeſenſione carennbus. Pauper imo e⸗ teqᷓ; coꝛpe animo q; hoſpicio affecti ue ſogin⸗
Ma genus erat. ſibi nihil in poſſeſſionibuſ erat:clarebat hooe quoꝛum infallibilis trutinatoꝛ exiſtens ſc ben
tominibus. Quibus omnibus mulieres ex pietate per dicatos a ſeq; cognitos ommia extenius erhi 4 3 5 e
En mote ſibi collegio ſancto eius inopis vite:de pꝛopiis ponderabat Et huic erat ſoꝛoꝛ nomine tie 4 E 8
A facultatibus neceſſaria miniſtrabant. Meq; credendu ſedẽs ſecus pedes domini audiebat verbũ illius Crat
facultatibu 4 tral ; 3 EeSEUS. omine: a qua exulatio
N ꝙ chꝛiſtus vſu ſuꝑfluo id acceperit quantum offerebat enim iſta maria magdalene aomin factg ernt
hni illarum mulierum deuotio ſiue ſacultas: ſeu qo p plo ſeptemplicis vmonij ia per ipun nadquol admo
eras neriam argutionem haberet. Modeſtiam ſibi 1 compli Que dominicos pedes ilico recognouit:ac quol g
E cbus eius pao regula viuendiaſſumpſerat. Non enim ta mui um peccatoꝛim remiſſionẽ acceperat Erquo
cibus eius pꝛo regula viuendi aſſump on em 1 e, 1 liuioꝛ. ſe
igde decet pꝛedicatoꝛes celeſtium et contendentes illa capta in am e facta feruentioꝛ. in hũilitate pꝛocliuio:.leinꝑ
nſſt re aliquid in vſu pleonexie querere: aut oblatum accipe illos a coet ſitu ſui coꝛroꝛis repetehat. Murta uos
emuen re.Religioſius eni eſt atq; virtuti dicacius.ꝙ offeres quieſcebat coꝛpoꝛe ſedens contemplans animo ſuſpen
luſie plus q; latis ſuo repꝛimatur in voto:qᷓ; ꝙ verus dei cul⸗ ſa in vtroq; ad verbum eius:aure vt cktret õõ
hſe toꝛ et annunciatoꝛ celeſtium doctoꝛq; virtutu capeſſere intelligendo peiperet et amaret. Doſtpoura bic ein
aon plus qᷓ debito udicetur. Zutius el citurvoto offeren nem cospis curam ſibi vacans ſibiattenden⸗ ſbiſ mn
eni⸗ tis qᷓ accipiẽtis woſſit virrus imminui aut fuma turpiy eriwenſiuns nagare nalonr reurrch anone 10
dedi manim ra eſt. Si is cui oſftertur accipit mode,- illius qni ſemper bonum verbum eructnabe elu: ga
zni DUM um nonpecrer kertehd ſibi ſolum auſterius nõ quod pꝛe vulcedine liquefiebat anengene Varn ſie p
ſfemmn ſimulate conſulens:etiam non peccat ſed meretur BSi lctum erat. Anima mes liquefacta eſt: vt. net occ
Goar/ Vro accipit vltra erpediens et modeſtum culpa non caa tus eſt. Hec ſaciabatur mens eius eum u M erm
Eue ret:turpat ſamam. vilefacit celeſticum verbum. at ex ac tem qui eam penitentẽ ſuſceperat Erark nn rbam
lach Aebat glios ad celeſtia trabere ad capeſſenda rened bum remiſſioms ſaluationis et pacis. Equidem et ſe⸗
lceĩ Wicit inclinatum Yeſus quide in ſe et ad ſe vrtus erat et auditoꝛem diuinoꝛũ ſeſſione interioꝛis q̃e
. lie dere opoꝛtet auditoꝛem diuinoꝛũ ſeſſione mterioꝛis q
eſ omnibus: in ommby foꝛma viuendi anun Finenn is ĩ illa capit fluida et inquieta mens diuerſis
. . us alienis ſed tis.non eni ulla capit fluida et inqu ens diuer
re rnendment anemon ſuis fa⸗ anxia curis: vadens et repetens itinera witioꝛuz diſcur
unn . cultatibus ſed dealienis chꝛiſio miniſtrant. Quã mul rens ꝑ affectus et concupiſcentias mmteriſliunn cOz
n tcinmocda fit iſta cõditio mcltirnitati ne Bis gar tpene TEhARreEM. Gideted an⸗ Babheſare ama
i lunt aliena cõmiſſa ſeu ꝓcurata mad ipie a⸗ ar
renſe rent aut impendere wlunt alie diuinis nõ equet aut ſupet. qm valles abundabũt fru⸗
B diſtribuunt faciendi volũtas ſeu pietas achrnal Eaui⸗ iu quet aut ſi en kural At in
iw n ui ſt mento humiiles videlicet et ſubdite anime:clamabunt
dem multe ſunt facultates ex quibus chꝛiſio miniſtra⸗ 8 ſatagebat e
S ſit i defectus pſiſtat in altera ful etenim hymnũ dicent. Martha autem ſatagebat cir⸗
ri poteſt vt ſi ſit in vna pte defectus p iniſterium. Ydeo ſatagebat quia frequẽ
N dem affectibus et deſiderijs ca frequens miniſterium Ideo ig reque
cimentum.ex magnis quidem ant Ai ro erat ex ſolito moꝛe.qm̃
gim⸗ ardentibus er doloꝛibus ex gemitibo ex contritione co⸗ ter muniſtrabat. F reanen roenn delpe traae
nt d „Ber de tpe tradens
ae dis er his que coewꝛe ſcom dei cultum agi poſſunt: etis ipſa in cura miniſirandiaſſi eceng Rue ſtamn
Pro veter exterioꝛẽ ſubſtantiã chꝛiſto miniſtrat. In angus ocio: nilq; in rebus parandis obmittene Que ſtetit
un Frer Neligaſtn miniſterium chꝛiſtianoꝛum: ſi tm̃ ait. Domine non eſt tibi wre wſcro enme ſontes
in Aageretur pꝛo chꝛiſio er gpundantia onchtignigm rex ſalan uniſtrare Dieerh igern latorenonzngn ien
ſe abet pꝛotinus vnuſquiſq; in ſeipſo vnde chꝛiſto me⸗ dio am ren iem non ſollicita r
Paret anana mmmnſter Pwinde ereemillia⸗ ds muniaß⸗ ſesetnor era R——— Rr
aave oi eius:ſi non miniſtrat ei de his et ĩ his cumn 00e fangcui pacem an
8 H Poodnſban inn que ab ipſo gratis accepit. Attamẽ me ſen owas rurlareninſn aartte ,
nmni magnum cheiſti humnilitatis erempli a abiectionis: 8 rmot miniſiraturus totus mundus aſſurgeret
nccene nia 9 ſeatna mulierum. Hos tamen tunc illi ſe indignam exiſtimans eſſe ſolam relictam miniſtrgatu
tie ic nimuſterio marthe chꝛiſto erhibito et quiete ma ramtanto vnoetad Ermendom toticollegio ie ſte
dun tie ad pedes eiusſcom lucam ſolum. api. XXXIII nt wlut miniſira humilis et o lota nnd tirbatioe pa
=D a ieſus vt homo:et in diuerſa loca pꝛo miſte rata vt pediſſequa non magiſtra vt ancilla domus non
no 2Fͤ— fficio pꝛo vtilitate pꝛoximi a ſeipſo fe⸗ donnna vt famula non matrona. de ſoꝛoꝛe non pꝛo ſe ſʒ
ad ar Er wetrinangu viſebat honeſtas e pꝛo ieſu dulci queſtione con ueſta: nondum aduertẽs
1 es Alibens accipiebat oblatas: id ſolum intendens vwt magis delectatum ieſum pa Lere allis ſui mertes g
ent amimas quas per moꝛtem ſanguinem redempturus corpozeas eſcas teinere Eitü um wenurelſonam
n rat lucriiaceret. Mam ſoctum eſt zautem dum telinquere mimnnſterum co les 4 eut n ffice dn

aduenerat lucrxifaceret
d

S

— —⸗—

Liber nonus de viruoſis

quieſcere. Sic enim eſt veritas rei geſie. Attamẽ in ali
ud cõtemplandũ intellectus ſidelium incitat᷑. Equidẽ
lx mulieres duas vitas oſtendunt:agendam et ſignifſt
candam. Agendam martha:ſigniſicandã maria pꝛodit:
vnaqueq; tamen ad debitum tendit ſinem. Finis agẽ⸗
de feciſſe quod virtutis eſi: finis ſigniſicande nil vltra
loni querere nec poſſe.qm̃ puentum eſt ad terminũ vl⸗
tra quem nihil eſt In vtraq; vtraq; mulier eſt. na mar
tha in agenda pꝛo ſigniſicanda. maria in tipo ſigniſicã⸗
de ex agenda. Nec obſtat contemplationi veritatis: ꝙ
hec mulier excepta conuerſione cum pijs obſequijs in
agenda plurima non extiterit. Necnon et agenda quo⸗
uſq; in ſigniſicandã traiciatů actionẽ et contemplationẽ
habet. Agit actiuus ſignatus in martha opus expediẽs
et vite humane curſum in virtute atq; ex caritate pꝛo⸗
uidet indigẽtie:et ex miſericoꝛdia miſerie ſubuenit. Et
contemplatur virtutẽ ex qua pꝛemiu ꝓpter quod: deuʒ
in quem ꝓpter quem ⁊ ad quem ommis vera ratio agit
contemplatur et tendit. Contemplat᷑ contẽplatiuus ſi
gnatus in maria cuncta vt valet que ſunt obiecta con⸗
templationis officio:et agenda perficit dum neceſſitas
exigit et caritas docet. Non admoueatur contẽplatiuuſ

opꝑibus ſi neceſſitas deeſt:ſi caritas non ſuadet. Remo

ueatur a tonteplatione vbi adeſt neceſſitas et iubet ca⸗
ritas:qm̃ caritas excellentioꝛ via eſt gradiendi et ingre⸗

diendi ad regnum q; omnes relique virtutes. Sicet a

poſtolus poſt omnem contemplationẽ ꝓpheticam mul⸗

taq; dona gratie dixit.Adhuc excellentioꝛeʒ viam vobis

demonſtro. Et que ſequunt᷑ aperiunt de via caritat fu⸗
iſſe locutum. qm nec pfectus actiuus niſi et contẽplati
aus fuerit habita opoꝛtunitate ſiue cõmoditate:nec cõ
templatiuus laudandus ſi exigente neceſſitate non ſe
egerit in officijs caritatis.Eſt et alius ſenſus quo fiat
intelligentia veritatis:ſi martha vite actiue tribuitur.

maria vero contẽplatiue adicitur. Petit actiua pꝛotinꝰ

a contemplatiua iuuari. Quis eni pacato animo in tot
curas intenderet tot ſollicitudinibus angeretr᷑.in tot di
uideretur miniſteria.niſi aliqñ ſuꝑna ſpeculatũ mente
accederet.ſpe facte pollicitatiõis qua ſperat᷑ requieſ poſt
labvꝛem. eterna merces ꝓ exercitio tꝑali. Et ſi ad contẽ
plandam diuinam iuſticiã interioꝛ aſpectus aſſurgit.qᷓ
nullum malũ relinquit inultũ penis tꝑalibus vel eter⸗
nis.fit vicioꝝ cautela ſuauioꝛ et facilius abſterretur ho/⸗
mo metu penarũ.Et ita ſibiipſi eſt amica natura:vt ſi
aliter eſſe nequit potius nõ eſſe qᷓ; ſemꝑ male eſſe vlit.
Necnõ quia nullum recte actum impꝛemiatũ ſinit ſua
ue videtur omne qð imponit᷑ in actione virtutũ.ſi id
qð ſumus et vnde et quõ et quo fine claudamur.ſi qd
amamus timemus et agimus. ſi ꝑfunctoꝛiam vitam.
ſi alternationes eiuſdem.ſi pꝛincipatũ tartareũ.ſedeſq;
eterna nocte pallentes.ſi lucidum eternũq; regnum ſe
deſq; eius lumine ſempiterno choꝛuſcantes. ſi geſta fi⸗
lij dei dictaq; in carne pꝛo nobis vt eruamur ab illis de
ducamur in illa in contemplatũ venerint enixe atq; ob
nixe: omnis actio recte atq; honeſie adiuuat᷑. Juſie igiĩ
in actionibus exiſtens petit a contemplatione iuuari.
Bdeo quippe poſcit qm̃ ex ſeipſa humana mens ad illã
non valet aſſurgeꝛe niſi diuino iuuamine fulta.qmi nõ
ſumus ſufficiẽtes cogitare ex nobis aliquid tanq; ex no
bis:ſed omnis ſufficientia noſtra er deo eſt. Sed dicto
Ndeum cuncta fiunt:qm̃ ipſe dixit ⁊ facta ſunt.Attribu
atur conqueſtio marthe oꝛationi cum dũm interpellat.
non contra ſoꝛoꝛem ſed ad ſeipſam reſpiciens: vt eoti⸗
o quulitre oꝛet actiuus vt aliquando in contemplatuʒ
vadat. Necnon et magis humana poſtulatio martłæ cõ

trahitur: iſtg dupler vita que in eccle ſia agit᷑ militãti

actiuoꝛum contio poſtulet exigat querat impendat obſe
quia:vt poſſit a cetu contẽplatiuoꝛũ oꝛationibo adiuua⸗
ri. QAm̃ illa in agro illa in cubiculo eſi:nec eſſe poſſet qͥe
ta moꝛa cubiculi ni ſi exiſtens in agro pꝛeſtaret rei fami
