alia intentõe noſcam eẽ pᷣdictũ Nihil enĩ optũ qð nõ
reuelet:et occultů uõ ſciaf. Qð dico vobis ĩ tenebꝛiſ
dicite in lumĩe.qð ieure auditis pᷣdicate ſup tecta õ
fruſtra verbũ increatũ ſe fecit incarnatũ. Nec fruſtraver
bũ incarnatũ eructauit verbũ bonũ: ad oĩs vtiq; bonuʒ.

Aid illuminandũ. qꝛ lucerna pedibo meis verbuz tuñ: et

lumẽ ſemitis meis.Ald ſanandũ:qꝛ miſit wrbũ ſuũ et
ſanauit eos.Ald accendendũ in amoꝛẽ inuiſibiliũ ⁊ ſup⸗
nop.nã igitũ eloquiũ tuũ vhemẽter:et ſeruꝰ tuus di⸗
lexit illud. Igit᷑ nõ ocioſe cõditũ eſt euangeliũ. Edituʒ
eſt vt pᷣdicet᷑.pdicat᷑ vt ſciat᷑ſci᷑ vt pficiatpfcit᷑ vt ten⸗
dat in oim vrũ et ſummũ ⁊ etern bonũ. Et igeo eru⸗
ctuatũ eſt verbũ bonũ ꝓpterea dico vobis gmicis meis
Ne terreami ab eis· Et nolite timere eos q occidũt coꝛ⸗
pus:et poſt hec nõ hũt ampliꝰ qͥd faciãt.Aiaʒ aũt nõ pñt

occidere. Sed oſtenda wobis quẽ timeatis. Potius ei

U
i
6
60
c
/
9/
4

— — S———— —

et pꝛo vixtute ſermombus do. Balua.

timete qui pᷣt aiam et coꝛpus pdere in gehennã Diffci
le quidẽ eſt et ſuꝑnaturale:ꝙ interminatis penalitatib-
et moꝛte.ꝙ ſenſibilis et paſſibilis natura nõ timeat.Et
ſi oĩno timendi ſunt illi qui poſſent eſſe terroꝛi.penaſq;
inferre:ille potius eſt timẽdus qui maioꝛa ⁊ diuturnio⸗
ra pᷣt toꝛmẽta cõferre.Na vltra coꝛp/ nemo pᷣt aliquẽ ap
plicare toꝛmẽtis.Pũt quidẽ hoĩes ꝑeũ que hñũt aſperũ
ſenſum tm̃ deſeuire in alioꝝ hoĩm tenerũ ſenſuʒ. vt aĩa
exuat᷑ a coꝛpe:cũ autẽ aĩa a coꝛpe exierit.cadauer vlterꝰ
illata toꝛmẽeta nõ ſentit. Inuiſibilẽ aũt aĩaʒet a coꝛpoꝛe
ſegregatã ⁊ incoꝛwꝛeã:neumodolibet pñt ꝑſequi:ut per
toꝛmeta diuerberẽt. Deus aũt vtriuſq; creatoꝛ et dũñs.

vtrũq; pᷣt qð ſibi placuerit pena cõfodere:a qͥ inuiſibilis

aĩa necubi ſe pᷣt abſcõdere. Pꝛoinde dicit᷑.Et ſi oĩno ti⸗
mendũ eſt:nolite timere eos qͥ occidũt coꝛpus. q̃ inter/⸗

fecto nequeũt vlteriꝰ penas inferre. Sed pot eũ time
te q̃ aiam ⁊a coꝛpk diuiſim ⁊ ↄiunctim pᷣt ꝑdere in gehen

nã:in locũ ſcʒ ignis ⁊ ſulphuris ⁊ oĩs generis toꝛmetopꝑ.

Hoc quidẽ nomẽ pꝛimũ a ſaluatoꝛe innotuit. Satagit

apte ieſus a coꝛdibo aploꝝ timoꝛẽ excludere: pꝛimũ qͥdẽ
vt ſupꝛa egit ex nobilitate agende rei.qꝛ pᷣdicandũ eſtet
notiſicandũ xpᷣeuangeliũ.Ercludere debet oĩno timo⸗
rẽ nobilitas actõis.Ouid aũt mactõe nobil.qᷓ; euãge
licare dei regnũ hoibo pᷣparatũ.pᷣdicare dei filiuʒ ꝓ hoĩb⸗
incarnatũ.et eius ꝓ nobis mirabiles accões: Etig cõpo⸗
ſitõne timoꝛis:timoꝛe maioꝛe minoꝛẽ excludit. Nunc⁊
cõpatione diuine cure atq; ſollicitudis inter irrõnabilia
et nos:ipᷣm timoꝛẽ depellit dicens Mõne due paſſeres
aſſe vneũt.et vn exillis nõ cadit ſuꝑ terrã ſine pte ve⸗
ſtro Seu vt alibi ſcribi᷑ Nõne quiq; paſſeres eneũt
dipondio Cõponit ſaluatoꝛ diuina curà quã irrõnabi⸗
liũ ⁊ viliuʒ auiũ habet.Qõ ſi curat paſſeres tã viles vt
duo vno aſſe poſſint emi.aut q̃ͥnq; dipondio.qᷓ;dtomagis
et nos q̃ ad eius imaginẽ qrõnabiles facti ſumꝰ.ſangui
neq; redempti:Aſſis gen eſt ponderis aut moneta: di⸗
pondiũ duo pondera aſſis. Nã ſi tàta cura de creatura tã
vili deo eſt. vt vn ex illis qui tã vili vendunt᷑ ⁊ emũtur
pcio.nõ cadet ſupᷣ terrã ſine pte vto.aut erit in obliuio⸗
ne coꝛã deo.qm̃ mihil eſt in hac vita tã abiectũ tã ꝑuum.
q̃n diuina puidẽtia gubernet᷑multomagis et homo ꝓpt᷑
quẽ hec oĩa inferioꝛa facta ſunt. Hinc dicit᷑ Veſtri aũt
capilli capitis oẽs nũerati ſũt.Nolite ergo timere:mul
tis paſſeribo melioꝛis eſtis vvs Si mĩma hũani coꝛpo
ris ſunt in diuina mẽte.ſi curã illoꝑ penes ſe oĩpotẽs hʒ
qᷓ;ẽtomagis ⁊ potioꝛa vt̃a.Supꝑuacuũ eſt de aĩa he ſitare:
ſi coꝛpoꝝcur gerit. Oĩno repᷣinſibile dubitare de toto

hũano coꝛpe.ſi capilloꝝ viliũ determinatũ numerũ te⸗/

net.Certũ eſt ꝙ maioꝛa non deſpicit:qͥ ſollerter minoꝛa
cuſtodit. Pꝛomiſſione pᷣmij ⁊ interminatõne ſuꝓplicija
coꝛdibo aploꝝ atq; viroꝝ fideliũ ſaluatoꝛ ꝓpulſat timoꝛẽ
cũ dicit Ois ergo qͥ õfitebit᷑ me coꝛã hoibo:cõſitelboꝛ et
ego eũ coꝛã pr̃e meo Actio bona pᷣmiũ merer᷑ bonũ Lau
dabilis eſt actio xpᷣm coꝛã hoĩbo cõfiteri.nõ ſolũ lingua
ſed vita.nõ ſolũ ſermoniba ſʒ moꝛib.nõ tm̃ verbis ſed

factis. Maioꝛ quidẽ operũ ↄfeſſio qᷓ; verbox. Multoꝛum

quidẽ eſt xpᷣm verbis et diſertis ſermonibo cõſfiteri: mo⸗
ribus wero paucoꝝ. Cõſitent᷑ ſerui ſuos dños tpalesver
bis et arduis factis.etiã cũ eos in ꝑiculis.bellis.terxraq;
mari nõ deſerũt.cumꝓ eis acriter pugnãt.caumata tol
lerant:ictus excipiũt exhibentq; teloꝝ.Et multa ſũt ſed
nõ diſcutiẽda ꝑ ſingula.quibo plucidũ eſt minoꝛes ſuoſ
maioꝛes.ſeruos dños.ſilios patres.amicos amicos.ꝑ
amplius qᷓ; lingua moꝛibo cõſiteri. Et ſic geſtus expedit
eſſe veroꝛũ adlerentiũ xpᷣo.vt ex omnibo moꝛibus atq;
verbis.e tiqᷓ coꝛpoꝛiſ delatura eſſe tm̃ xpᷣicolas innoteſcat
Et buic vlrtuti laubili pꝛemiũ repꝛomiſſum. Cõſfiteboꝛ

et ego eum coꝛã patre meo.Neminẽ pater ad ſupernaʒ
patriã introducit.nemo ſibi gratis exſtit:niſi quẽ ante
ipm filius cõſitetur. Que autẽ ſiue qualis iſia cõfeſſio
eſt credenda. quã ꝓ ſuis ſeruis filius facturus eſt coꝛam
patre:qui legit intelligat.Non verto aut ſono rocis aut
ſcripto fiet.nec noua de ſaluandis aut cauſe ſaluationis
ſciẽtia patri accedet: nec aliqd accipiet a filio qui oĩa ha/
bet a patre · Sed liber vite xpᷣs eſt in quoꝑ vera cõfeſſio⸗/
nem ſidei nõ moꝛtue pter oꝑa ſed openbo fulte qs ſcri⸗
bitur: ſi pſeuerantia nõ deler. Igit᷑ inſpecto pᷣmio: noli⸗
te timere chꝛiſtũ dei filium factis et ſermoniby cõfiteri.
LOQui aũt negauerit me coꝛã hoĩbo:negabo et ego eũ co
ram patre meo MNõ tm̃ negatio ſicut ⁊ cõfeſſio eſt a ver
bis:neq; in ꝑſecutionibo ſub terroꝛibus tyrannox.et ap
plicatõne verberũ et laniatõne coꝛpoꝛũ.cũ quis lingua
negat xpᷣm ſiueveritatẽ. aut cõſentit in aliud vici. cum
in ſuo coꝛpoꝛe ſuſtinere nequit aſperũ ſenſum.ſed nega⸗
tio eſt ſcõm aplłim · cõſitent᷑ ſe noſſe deũ·ſactis aũt negãt
vt lapſus in viciũ · derelictio virtutũ penitus negare ſit
xp̃ᷣm. Sed hoꝛrẽde timẽda iſta negatio.quã dei ccel
patre negatio cõſequit᷑vt negaſypᷣm neget a chꝛiſto. ne
gatus a chꝛiſto. ab ipo diuiſus.et in eternũ cum ſeuis de
monibus et irremediabilibo ſit penis eterne ſociatꝰ. Er
go nolite timere. Molite aliq̃ terroꝛe terreri euangelinz
notũ facere:nevltio iſta ſuccedat. Eum ſolũ timete:qui
pᷣt coꝛpus et aĩaʒ ꝑdere in gehennã. Mõ tamen q;: poteſt

ideo facit. Multa eni deus poteſt que nõ facit · Sed cuʒ

iuſticia merito delictoꝝ exigit.et peccatoꝛũ demerito de⸗

bet penam infligere crimnoſo. tunc iudicabit iudiciaria

poteſtas et detrudet in gehennã:quia ſcit delinquẽti et
peccanti aduerſam eſſe iuſticiiã. “
ieſus venit in hunc mundũ mittere ſanctũ odiũ.
ſanctũ gladiũ.ſanctũ ignem.et ſoluere malã pacem.
ſcom mattheũ et lucam. Capitulũ XXIIII
A que dũs ad coꝛpoꝛis vſum creauerat:in men
e tis amoꝛẽ tranſierãt.et colligabat᷑ anima viſis.
et nectebat᷑ amenitatibo ſeculi:vt non intellige⸗/
ret a quo ⁊ cũ quo.et ad quid facta erat.nec cõſideraret
imaginẽ quã acceperat.et ꝑmaxime amicicia caroꝛũ te⸗
nebatur ne ſuſpiraret in creatoꝛẽ ſuũ:et hoc omne tem⸗
peramentũ eius ſi diligeret᷑ atq; diligeret. et ſtudio ſol⸗

lerti ſe traiciebat in inexplicabiles nodos:eo leta magis

quo nodoſius ligaret᷑. Mõ erat in amando modus.ſic cõ
iungebat amiciciarũ nodus. Et cõuerſioad creaturam
ſumptã in placito:a creatoꝛe fecerat auerſionem. Et bec
magna imo maxima. ſed inuiſa ⁊ incognita miſeria erat
a ſummo ſe deuoluiſſe ad yma:vbi nõ reꝑpitur qð querit᷑
ſcʒ illa beatitudo quã habere omnis rõnalis amima dele⸗
ctatur. Et hoc maximus in intellectibo erroꝛ et in affecti
bus doloꝛ:cum querit᷑ qð iuſte deſiderat᷑ vbi nõ inuenit

Et niſi diuidat᷑ affectio colligata. et dimittat̃᷑ qd deficit.

g decipit. q nõ fatiat.qð nõ erpedit. qð obuelat inte⸗
rius animũ: nõ itur. nõ reſpirat᷑ in veru. nõ querit᷑ vbi
reperitur hoĩis bonũ.Quocirca ſaluatoꝛ ommiũ xpᷣus noę/

ſtrã miſerstꝰ miſeriã. vt redeamus a quoꝑ impietateʒ

abceſſimus.et pᷣmo abſoluamura vinculis quibo necti⸗

mur ꝙ hoc venerit factur ſe enũciat:nõ pacificare oĩes
cũ ſeculo.ſed ab ipo ipos auellere dicẽs! Nolite arbitra

ri:qꝛ veni mittere pacẽ in terrã.Nõ veni pacem mittere
ſed gladiũ.Vleni eni ſepare hoĩem aduerſus patrẽ ſuũ.
et filiã aduerſus matrẽ ſuã:et nurũ aduerſus ſocrũ ſuã
Et inimici hoĩs domeſtici eius Cantauerũt angeli in

oꝛtu ſaluatoꝛis annunciantes pacẽ in terra:ſed bomini

bus bone wlũtatis. Quid igitur eſt ꝙ ſaluatoꝛ pꝛedicãs
et docens ignaros. pacem in terrã miſſurum denegat
ſe veniſſe:At etiam cum eſſet ꝓximus paſſioni:quaſi he⸗

E

„

reditario iure ſuam pacem ſuis apoſtolis reliquit et de⸗/
dit dicẽs. Pacem meã do vobis:pacem meaʒ relinquo
robis. Ded ſoluit queſtionẽ hoc verbũ quod ſequitur.
Nõ quomodo mundus dat ego do wobis. Igit᷑ non ve⸗
nit ſaluatoꝛ mittere mundi pacẽ in terram. Erat eni et
iam talibus firmata ſidelibo:vt ex ipᷣa inſimul cõfedera
tione moꝛtaliũ.bellum imo rebellio deo et virtutibo pa⸗
raretur. YIgitur illa pacem ſaluatoꝛ mittere non vult in
terram: qua ſic homines colligent᷑.qua huic ſeculo con⸗
foꝛmentur et obliinſcatur dũ creatoꝛis. Sic et ſpiritu
Aꝓphetico moiſes arguit populũ iudeoꝛũ: cum ipᷣm ſecu⸗
lo cõſpiceret confoꝛmare dicẽs. Incraſſatus eſt dilectꝰ
et recalcitrauit. Incraſſatus impinguatuſ dilatatus. de
reliquit ceum factoꝛẽ ſuum: et receſiit a deo ſalutari ſuo
Er inde iterũ arguitur.Deuʒ qui te genuit dereliquiſti
et oblitus es din creatoꝛis tui.Ac per hoc mundi pax.
inter deum et honunẽ eſt hoſtilitas conſtituta. Hoſtili⸗
tas ad eum. confuctũ eternum habet. Igitur amatoꝛ
omniũ chꝛiſtus nõ illius fecialis adductoꝛ eſt pacis.qua
ſeculo cõfoꝛmati ab ipo diuidamur. Sed illi? inductoꝛ
eſt gladij.quo diuidamura ſenſualitatibo ꝓpꝛijs. a blan
dimentis caroꝛũ.ab amenitate ſeculi abſcindamuræ ſe⸗
paremur et pꝑer omnia retrahamur. Gladius hic verbũ
ei eſt: ſicut icriptum eſt. Et gladmũ ſpiritus qõ eſt ver⸗
bum dei Et alibi Tliuus eſt ſermo dei et efficax:et pene⸗
trabilioꝛ omni gladio ancpiti. Et eſau poſt omnẽ perdi⸗
tionem pꝛimogeniture et benedictõnis accepit a patre
viuẽs gladio.Elita gladij eſt ſecaria mundo et a carne:
Yt et ſpiritu viuamus et ipiritu ambulemusEt in oꝛe
filn hominis viſus eſt gladiꝰ ex vtraq; parte acutus: ad
diuiſionẽ duplicem faciendã. affectus et impertinẽtes
rerum vſus. Hinc et iohanes dicit. Molite diligere mũ
dum:neq; ea que in mundo ſunt &mne qð eſtin mun
do:cõcupiſcentia oculoꝝ.cõcupiſcentia carnis:. et ſi uper⸗
bia vite eſt. Et apoſtolus. Nolite diligere que vidẽtur:
ſed que nõ videntur. Nam que videntur tẽpoꝛalia ſunt
que autẽ nõ videntur tertis⸗ Yle auteʒ ſaluatoꝛ ad q̃d
miſſus gladius ſit ſecaturus in ſinuat. Eleni enim ſepa
re hominẽ aduerſus patrẽ ſuũ.ðet filiã aduerſus matreʒ
ſuam:et nurum aduerſus ſocrũ ſusʒ. Lucas vero in hac
parte aliter plus adiunxit! Ignem veni mittere in ter⸗

ram.et quid wlo niſi vt ardeat ſeu acecendatur: Baptiſ

mum autem habeo bapticare.et quomodo coartoꝛ vſq;
dum perficiatur. Putatis quia paceʒveni mittere in ter
ram .Mõ dico vobis:ſed ſepationeʒ. Erunt enim ex hoc
quinq; in domo vna diuiſi:tres in duo et duo in tres di
uidentur. Mater in filium et filius in patrẽ. mater in fi⸗
liam et filia in matrem ſuaã:ſocrꝰ in nurum et nurus in
ſocrum ſuam. Et inimici hominis domeſnci eius Ecce
ꝓ alter euangeliſtarũ declaratur ex altero. ꝙ gladiꝰ ſeꝑa
tio domeſticis eſt.nõ hoſtili odio:ſed adſe ſione potioꝛis
Bepari poꝛro iubemur ab his quos ſanguiniſ nexus ne
ccit. aut cõceſſa neceſſitudo cõiungit:nò tanqᷓ; a malis

exnatura cuius omnes ſunt homines.neq; illos nodos

coiunctionis abſoluere.qui hcentia diuina ligant tanqᷓ;
malos:ſed ne potioꝛibo nodoſius alligemur. Et omms
humana neceſſt itudo ꝓ quaãto adheſione ad potioꝛa im⸗
Nedit: pꝛo tanto ſoluẽda cenſetur. Et iudicãtur tenacio⸗
res colligatones ſoluende ac decidende ſepationis gla⸗
dio:vt que minoꝛes exiſtunt etiam diſſoluant᷑ pꝛopoſi⸗
to nodo cõnexionis ad melius. Pꝛopterea et ignis cuʒ
gladio miſſus dicitur. vt gladius diuidat: ignis ſcqʒ diui

nus amoꝛ cum virtutibus et cum ſuperioꝛibo inſepate

cõiungat. Vim copulatiuã habet in aliquibo req; ignig
etiam et cõbuſtiuam: ſeʒ criminũ et vinculoꝛũ ligantiũ
noſtras animas cũ peccatis et materiebus ſeculi.Aſceen

Liber nonus

De virtuoſis

dit ſemper ſua ꝓpꝛietate ignie.et diuinoꝛũ amo⸗ ſemper
tendit in alta: ied ꝓpꝛium locutionis ſaluatoꝛis reſtrin⸗
git ne in multa diſſerẽda vagemur. Ad boc quide ignis
miſſus eſt:vt ardeat ſiue accendatur. Ardeat faciat ar⸗
dentes ad diuina quos ignit. Et illuminas imo fugãs
cum accenditur tenebꝛas noſtre mentis vtvideamus a
quibus diſſoluendi ſunt animi colligati quibuſq; copu⸗
landi.Equideʒ ignoꝛatia piculi latentis in ſuauitate re
rum.multos ad internũ interitum duxit: et potioꝛũ ne
ſcientia cõſtituit innumeros neſcietes ſeu noletes age⸗
re ꝓpter pꝛemiuʒ. Clult ergo vt ignis miſſus ardeat ad
amoꝛem.accendatur ad lumen. ardeat ad vicioꝛu cõbu⸗
ſtionem:et fiant inimiei hominis domeſtici eius. Et cõ⸗
templandum verbũ. Nam ꝓhibentur inimcicie inimi⸗
coꝛum his qui ad euangeliũ tran ſierũt:nunc ex euange
lio ſaluatoꝛis decreto. domeſticoꝛũ inimicicie ſtatuunt᷑
ſed eo inmicicie quo ad deum amicicia ſolueret᷑: non ex
hoſtilitate aut ledendi libidine ſeu vicioſitate nature.
ꝛofecto maioꝛi vallo cautele frmandum eſt inter do
meſticos q; inter extraneos ſeu inter inimicos. cũ nul⸗
la valentioꝛ ſagitta coꝛda humana diuerberãs q́; dome
ſticoꝛum blandicie.qui vt inimici ſunt cauendi et repu
dendi homini cuius fuerint antea domeſtici: cum col⸗
lum euagelio ſancto in writate ſubiecerit. Leuius qui⸗
dem reſiſtitur armis.furoꝛibo.terroꝛibus.⸗ quibuſcũq;
torcionibus coꝛpoꝛũ:qᷓ; lenientibus verbis domeſtico
ſeu ipoꝝ blandis amoꝛibo reſiſtatur. Galluntur et fallũt
qui mundo ſe copulat.aut cum ipᷣo ſuadent impericioꝛi
bus copulari.afferetes aliam ſuauitatis doctrinꝗ q; eu⸗
angelicus ſermo ꝓnunciet:qui gladius ſeꝑatoꝛius eſt
deſolatoꝛius ignis. Hinc aſſerebat ieſus ſe alio baptiſa⸗
ri baptiſmo.ſcqʒ aſperrime vnde crucis:et abluitiuo laua
cro abomni delectatõne viſibilis et laudate materiei.
Et coartabatur a de ſideriom animo pficiendi quouſq;
Perficeret: pꝛogaturus in ſe foꝛmam per cruceʒ qualiter
baptiemur atq; lauemur a ſoꝛdib huius ſeculi. Pꝛo/
inde nec putandũ eſt ꝙ pacem vnit in terram mittere

ſed ſeparationẽ. Niſi ſeparemur a ſeculo:non copulabi⸗

mur chꝛiſto. Igitur ſeparari neceſſe eſt a vmbilibus. ſi
vwolumus ininſibilibus ſociari. et ab homine ſi deo con⸗

iungi ſatagimus.nõ odio ſed ſpe cõiunctõnis ad meliꝰ:

qð et amoꝛis cõpoſitione declarat.ne videretur laudabi
lis nature iura diſſoluere. Sicut enim nõ venit ſolue⸗
re legem:ita nec conditã damnare naturam. Amoꝛ⸗ eſta
natura in ꝓpagatis a ꝓpagatione traducis. ſcʒ patris ad
ſilium. filij ad patrem.et anime ad coꝛpus coꝛpoꝛis ad
animã:quem nõ cõdemnat ſed poſterat.nõ dirimit ſed
ſuppꝛimit dicens! Quiamat patrẽ aut matreʒ plusqᷓ
me:nõ eſt me dignus.Et qui amat ſilium aut frliã ſupꝑ
me:nõ eſt me dignus Perſpicuũ eſt ꝙ nõ damnat a⸗
moꝛem:ſed ipᷣe nõ vult in amoꝛe eſſe poſterioꝛ ſed pfer⸗
ri. Oꝛdo quidem eſt naturalis et oꝛiginalis iuſticie:vt
otioꝛa magis:minoꝛa minus diligãtur. Ac per hoc nõ
eſt dignus deo:qui quoſcũq; cõiunctos ſibi diigendo pᷣ
fert. Nõ tollitur caroꝛum amoꝛ ſed oꝛdinatur. Et amo⸗

ris oꝛdinem habere a ſponſo ſuoſe fatetur eccleſia in can

ticis dicens. Oꝛdinauit in me charitatem.ſcilicet vt nõ
diligenda nõ diligerentur. vtamarentur amanda: mi⸗
noꝛa minus. maioꝛaq; magis. Hec vita pꝛopꝛia dei dile⸗
ctioni pꝛeferenda eſt:vt etiam ſi neceſſitas exigit ꝓpter
chꝛiſtum moꝛti vita coꝛpoꝛis erponatur. Quãobꝛem ad
lecit Qui nõ accipit crucem ſuam et ſequitur me:mon
eſt me dignus In hac ſiquidem ſequela per crucemo⸗
mnis colligitur abnegatio woluntatis et carnis vt nec
anima neq; coꝛpus chꝛiſto in aliquo pꝛeferatur. Quoni
om nõ eſt dignus chꝛiſto crucẽ accipienti ꝓpter nos ſi et

rnn⸗
nis
N
gis
699
bon
ere
ne
ge⸗

tad⸗
iͦ
nge
unt
ner
re.
D
nul⸗
e
rer
mo
r
f
lin
icori
Beu
eſte
uiſa⸗
Dl
erie,
ſoſh
lie
lten
leb⸗
lo
Con/
N
Obi
e/
i
ed
dch
ſu
e⸗
ſerf
e
tno
ho
o
n
no
ni
ler

0
t

nos nõ accipimus cruxcẽ ſequẽtes ipᷣm ſj pter noſipos
qui nihil ſibi adijfimus ſequentes ipme lied pꝛo nobis
cõponitur cumulus pꝛemioꝛum. Et ut omnẽs perſtrin⸗

geret gladij ſeparationẽ.ignis aduſtionem:ad vniuſcu⸗

iuſq; perſonam pꝛopꝛiam ſententiã conuertit cum adiũ
xit !. Qui inuenit animã ſuam:perdet illam. Et qui ꝑdi⸗
derit animã ſuam pꝛopter me:inueniet eam Elident
aduerſari verba:ſed vnica eſt ſententia inuenire et per⸗
dere:perdere et inuenire. Oui perdit inuenit:qui inue⸗
nit perdit Quid neceſſe ante aliquid inuenire ſi expedit

perdere.ad quid etiam pdere ſi opoꝛter iterũ innuemrez

Quid ſibi vult talis cõtroueria locutio: Cõtraria omni

no inuenire et gdere ſunt:perdere et inuenire. Dupler

inuemire. vnum quod inſinuatur et perdere. zimũu in
uemire in via. rehiquũ in patria:ſed totum perdere ſit in
via. Inuenit animã ſuam qui dignitatem ſue creatio⸗
nis agnouit et intellexit rademptõnis officium.atʒ per
fidem vidit quãta poſſit felicitate in eternitate wſtiriet
hoc in via. Perdidit aut perdit qui viatoꝛ exiſtens mũ⸗

do vtitur ac ſi nõ vteretur. et omnia viſibilia terrena et

omnẽ coꝛwꝛis ſui vitam arbitratur vt ſtercoꝛa vt chꝛi⸗
ſtum lucrifaciat:et ſic perdita. eterna reperiet in patria.

Mec ſiquidem perditio grani ſati imaginẽ habet. qo pꝛi;

mo perditur poſtea multiplicatũ reinuenitur:ſic anima
mundo moꝛtua.eternaliter et beate viua inuenietur in
patria.
Aſſerit ſe chꝛiſtus in ſuis axoſtolis recipivt ipſi ſint
pꝛomptiad docendũ. auditoꝛes beniuoli ad recipien⸗
dum ſcoõm matilxũ lucam et iobannẽ.
Lapitulũ XXV
x ſuperioꝛibus pendet ſubiecta ſentẽtia ꝙ nõ ti⸗
e merent. et ꝙ chꝛiſtum apoſtoli coꝛam ommbus
coſiterẽt ur: quia recipitur aut ſpernitur in eis.
Ait em Qui recipit xos me recipit: et qui me recipit:

recipit eũ qui me miſit. Et qui vos audit me audit. Et
qui vos ſpernit:me ſpernit.Qui autem me ſpernit: ſper

nit eum qui me miſit Parabatur apoſtolis humilitas
cum ꝓmptitudine pꝛedicandi.quoniã ſi recipiebantur:
chꝛiſtus recipiebat᷑ et audiebatur in eis. Pꝛouidet᷑ hu⸗
militas.ne ſibi boni aliquid arrogarent.etiam et ꝓmpti
tudo vt ꝓmptioꝛes fierent:vt chꝛiſtus honoꝛaret. recixe
retur.audiretur in eis.Et ipᷣi ꝓpter eum animabant᷑ eti
am auditoꝛes ad recipiendũ. cum non tantũ homines
ſed chꝛiſtum vnigenitũ dei filium reciperent et audiret:
ſi nuncios ſuos animo grato ſuſcixerent. Nec putarent
puros hoĩes vocibus carnis auribus inſonare:ſed ipᷣm

cheiſium in eis.qui eos celeſte regnũ nouãq; vitam p⸗
dicare mittebat. Et quixvs audit me audit. Oixerat eni
alibi ipe ſaluatoꝛ.Nõ enim vos eſtis qui loquimini:ſecd
ſpiritus patris veſtri qui loquitur in vobis. Spiritꝰ qum
dem et filius vnum ſunt in ſubſtantia:qᷓuis ſit diſtinꝰ
ctio in perſona. Et apoſtolus affirmat ſententiã dicens.

An experimentũ qritis eꝰ qui in me loqui xpᷣe:Mõ igi
tur in autoꝛitate ꝓpꝛia ſeu ex pꝛopꝛijs loquebãtur apoſto
li.Neq; ſic loqui debent:qui veritateʒ volunt auditoꝛibo

indicare.Quonià qui ex ꝓpꝛijs loquitur: mendaciuʒ lo⸗

uitur. YJpi quidem auditoꝛes dignanter et abſq; rulv

tè fidenter ceuote audire debebant illos:in quibus et
per quos chꝛſtus dominus loquebat᷑. Et ne ſperni expa⸗

ueſcerent. chꝛiſtus ſe in eis ſperni aſſeruit.vt piter pꝛedi
catoꝛibus auferretur obpꝛobꝛium et cõtemptus: nec ſi
bi aſſcriberent iniariã ſi ſpernerẽtur.cum ipe ſperneret
in eis a quo mittebãtur. Et auditoꝛibus ſeu his ad qͥ̊s
mittebantur.penalis cõminatio ſuperſtabat: chꝛiſtũ in
ſuis pꝛedicatoꝛibus ſi ſpꝛeuiſſent.Nam honoꝛ exhibituſ
miſſo.aſſeribi? ex toto mittenti:et ſpꝛeuiſſe miſſos.ma⸗

e pꝛo Vrrtu te! ermombus do. Balua.

nifeſtum eſt ſpꝛeuiſſe mittentem. Pꝛactici hominu mo
res clarius q; d xerim hanc ſententia eloquuntur: ſi ſer
uos et legatos miſſos a mudi pꝛinapibus receptos. aus

ditos ſiue ſpꝛetos volumus cotemplari. Receptio quis⸗

dem et ſpꝛetio ſunt in grautbus conſtitute. vc vſq; ad
ipᷣm deuin patrem pueniant.quomi qui recipit apoſto⸗
los diſcipulos ſiue pꝛedicatoꝛes a chꝛiſto miſios:recipit
chꝛiſtum. Mec in hoc ſecundo receptionis gradu eſt ter⸗
minata receptio. ſed qui recipit cheiſtum recipit et ip⸗
ſum patrem deum.a quo ſe miſium ſeꝑe in ſuis ſermo⸗
nibus affirmauit. Et qui ſpermit ipos ſpermt et chꝛiſtũ
Beg nec in iſto ſecundo ſpꝛetionis gradu terminatus
eſt: ſed deus pater ſpꝛet indicitur. Qun vos vecipit me
recipit:et qui me recipit:recipit eum qui miſit me Et qͥ

xos ſpernit me ſpermt:⁊ qui me ſpernit ſpernit eũ qui

me miſit. Eadem ſentetia cõſtituitur de auditu. quauis
ſeriem loquendi euangehiſta nõ explicet. Perammat ex

Wſito merito pꝛopter futurũ pꝛemium omnes ad quoſ

chꝛiſti legati ꝑpuenturi erant dicens Qui recipit l⸗
tam in nomine pꝛophete:mercedeʒ ꝓplete sccipiet. Et
qui recipit uſtum in nomine iuſti mercedem iuſti acci⸗
piet Hõ ſic accipiendũ eſt vt recepti merces ipᷣm rece⸗
ptum deferens in recipientẽe ſe totaʒ diffundat. neq; ꝙ

edua ſemper in vtroq; pſiſiat: ſed quia mercedem ba⸗
bebit. qui ꝓphetam miſſum et iuſium accedentẽe recipit
cõtemplatione mittentis. Ad doctoꝛem ſiue pꝛedicato⸗

rem ꝓpheta relertur. ad wre fidelem indigentẽ iuſtus:
etiam ſi nõ valeat inferre doctrina Et quicũq; potum

ederit vni de mmimis iſtis calicem aque frigide tantũ

in nomine diſcipuli:amen dico vobis.nõ perdet merce
dem ſuam Tiquidum eſt ommibus piuaderi chꝛiſii ſer
uos cuiuſmodi exiſtant.debere recipi:lub pollicitatõe ſo⸗/

lenni. ꝙ er mininns bene actis apud deum merces non
deperit. Multo ſperantius credendũù eſt ex magms actõ

nibus altioꝛa pꝛe mia obuenire.ne fiat in animo tedio⸗

ſum etiam ſi in coꝛpoꝛe labioſum atq; penoſum fuerit
id quod agitur ſiue tollerar᷑. ſi omnia parua magna in
coõſpectu dei pia retributõne trutinatur.

De deſignatione et miſſione ſeptuagintaduoꝛũ diſci
puloꝛum et regula pᷣdicandi et oꝛdine viuendi.ſcom
lucam ſolum. Capitulũ XXVI
Vlpꝛa diſſertum eſt quomõ duodecim apoſto⸗
ſ los ſingulariter nommauit et miſit et oꝛdina⸗
iit ad moꝛes. Munc ſeptuagmtaduos diſcipu

los deſignans eadem viuendi foꝛma.pꝛedicandi regu⸗

la.poteſtate miraculandi qua miſerat apoſtolos in om
nem ciuitatem et locum quo erat ipe venturus ſbina ſo

cietate pꝛemiſit. Quod deſignauit et alios ſeptuaginta

duos ad ſecretionẽ factam a ceteris pertinet: quomam

Veſignatio eſt ſpecialia ſigna ſecernere.vt neq; cõmum
tas neq; cõfuſio ſit cum ceteris. Nam ſicut
i vultus aut diuine imaginis ſup nos diſtinctio facta

ignatione

ſt ſpecifice a ceteris creaturiſ rõne carentibi.ſic deſigna

tõe ieſu facta in diſcipulis facta eſt a ceteris hoĩbynõ tim̃

infidelibus.ſed etiam ab his qui fidem acceperat. deſi⸗
gnatio quidem hominũ ſeu rerum igeo fit. ne ſit ex cõ⸗
munitate confu ſio ne pᷣſumptio ſit in his qui deſignati
nõ ſunt:vt aliquid pagendum vlint pꝛopꝛia poteſtate
pſumere DMeſignãtur velut qui ad milicis eliguntur. et
mittuntur ad pugnam illa diſciplina militari que con⸗

gruens fuerit: et qu ſtatuerit imperato⸗/O bini mit⸗

tuntur pertinet ad verita aute 3
um ſane doctrine. vt verecundia ſocij qu loquitur mo/
deretur ſermones. et diſponat in iudiciomne in plus qᷓ;
expedit effluat.et loquat᷑ inpertinen imen⸗
tum tenende ſocietatis vt vnus releuetur ab altero:cij

„

et ad teſtimo

Liber nonus

ad defectum ſcriptuʒ ſit. Ve ſoli:quia ſi ceciderit nõ ha
bet ſubleuantem. In duobus etiã teſtamentis puenit

chꝛiſtus:vt niſi vetus et nouum pceſſerit ipe nõ veniat
Er due tabule teſtamenti date ſunt:eo pacto illa lege
coleret᷑ veus. Et bini velut ad vuas gentes mitterent:
ad nointatẽ fidei cõuertẽédas. Quoni due getes erãt
imytero rebecce: ouoq; populi conuertendi ad chꝛiſtum
nulia tempoꝛũ diſcurſione pacta. Et dupier eſt ſlapiẽtia
ſpiritualis: bene agendi optime cõtemplandi:Ad quã
pꝛe ſagiand. duo cherubin facti ſũt ductiles ex auro pu
riſſimo. Et vbera ſponie ſicut duo hynnuli erant vt hu
mullitas ſit in ommby ex indultis et acceptis. Et duo cõ
tra duo ponenda erãt. ad ſiguſicationẽ in facto eop que
aguntur agique debent: non ad ſignificationem in fu⸗
turo. qua ſi ad hanc figur et vmbꝛ alia verttas et clari
tas expectetur.Hõ eni erit alia lex poſt hanc euangelicã

legem ꝓut nõ erit aliud ſidei et eccleſie fundamentuʒ

pꝛeter id qo poſitü eſt: qu eſt chꝛiſtus ieſus. Hini diſci⸗
pulli miſſi ſunt qin a chꝛiſto eiſde diſcipliniſeruditi ſunt
gquib et duodecim apli.vt q́;uis in dignitate diſtincta

electõne ad officia que ieſus ſtatuit aplor et diſcipulox

omnino non ſit parilitas: bene tamen viuendi et con⸗
uerſandi ſit vna moealitas. et vna foꝛma pꝛeſtructa vt
iam diſſertum eſt. Et ſi in aliquo diuerſa eſt littera: ea
dem tamẽ capienda eſt ſentẽtia.

De cõfeſſione laudis et gratiarũ actione quã chꝛiſtꝰ

fecit ad patrẽ ſuꝑ reuelatõne ſui facta oiſcipulis ſuus

vm mattixũ et lucam. Capitulũ XXVII
Ar parri filius eternus eterno deus deo. ĩmẽ
ſus imenſo.et ſi qua parilia poſſet ſermo di⸗
p fſcurrere: nõ habet neq; laudem aut gratiaꝝ
actionem iure ad parem. In equalitate qui⸗

dem oblata ſunt advnã iura dominij:necnõ ſubiectio

nes ab altera parte. Igitur ad cõfeſſionẽ laudis bene
ficij iam recepti in actu mmnoꝛitas eſt. Hainc ieſus nõvt
equalis equalem:ſed vt minoꝛatus in homine alloquit
patrem dicens. Conſiteoꝛ tibi pater celi et terre: quia
abſcondiſti lec a ſapientibus et pꝛudentibus:et reue⸗
laſti ea paruulis. Ita pater:quia ſic placitum fuit ante
te. Gratiarũ ↄfeſſio iſta eſt. Nõ ꝙ tã alta miſteria ſunt
ſapientibus ⁊ pꝛudentibus huius ſeculi clauſa ſed que
ipſoꝛum demerito obuelata eis. ſunt reuelata paruulis
Non enim pater deus in cõmune reuelandũ ſecretum
niſi ex cauſa voluit eſſe occultum. Ygitur ſapientum ſi⸗

ue peudentum et paruuloꝛum opoꝛtet ſcire diſtantiam

ne iuſtitia dei falſo hminum iudicio conden netur. cur
hoc· denegatum illis conceſſum iſtis extiterit et ne pec⸗
cetur ab hominibus in illo iudicio.et ne in moꝛibo erroꝛ
ſiat. et vt illa ſapientia et pꝛudentia decliner cui denega
tur cõmiſſio diuinoꝛũ:et illi paruulitati impendat᷑ ſtudi

um. cui pater reuelationẽ facit/Nõ en abs re chꝛiſtus

ſic in ſpiritu exultat. gratias agit ad patrẽ, ꝙ negata ma
gnis ſint credita puulis: ita tamẽ ſicut ab eterno patri

De virtuoſis

deſtructio ſathanice poteſtatis et recõſiliatio ad deuz in
ſanguine. reſurrectio aſcenfio in vtraq; foꝛma ꝓpꝛia ve
ritate ſeruata.ex altera neutra cõfuſa. edicio ſacramen⸗
toꝛum in verb in virtute ſpirit⸗.altitudo poteſtatis cõ⸗
ceſſa moꝛtalibo.in patratõne tantoꝛũ et tam innumera
bilium miraculoꝑ. pdeſtinatio ab eterno perficienda in
ipo credito. pᷣſentia in ipo negato. iße caput coꝛpus co⸗
aptatũ habens.ipe vniuerſoꝛũ heres.ipe daturuis ſpiri
ti.wocatio gentiũ.reſurrectionẽ oĩm facturx. iudicatu⸗
ruſq; oꝛbẽ terre hec erãt illa miſteri h abſcõdita: de qui
bus apls ait. Sed reuelatõne notũ niuhi factũ eſt ſarrg ,
mentum ꝓut poteſtis legentes intelligere pꝛudentiam 3
meam in miſterio chꝛiſti. go alijs generationiba non eſt
agnitũ ſilijs hominũ ſicuti nũc reuelatu eſt ſanctig axpo
ſtolis eius et ꝓphetis in ſpꝛritu eſe gentes coheredes et
cõcoꝛpoꝛales et cõparticipes prmiſtionis eius in chꝛiſto
ieſu ꝑ euangeliũ eius:cuius faciꝰ ſum ego miniſter fᷣm
donn gratie dei que data eſt mihi ſcom operationẽ vir⸗
tutis eius. Mihi autẽ mimmo ſanctoꝝ data eſt gratia
Ixc.in gencib⸗ euangeligare inueſtigabues ditncias chꝛi
ſtiꝛilluminare omnes que ſit diſpenſatio ſacramẽti ab⸗
ſconditia ſeculis in deo. DHe quo etiã idem alhbi referes ovd.
ſacramentũ ait. cuius factus ſum ego paulus miniſter
ſcvm diſpenſatiõz dei que data eſt mihi in wbis.vt im⸗
Eieam wrbũ dei per miſteriu qð abſconditũ fuit a ſecu⸗
lusS et generationib:nunc aute mamifeſtũ eſt ſanctis ei
quibusvoluit deuſ notas facere diuicias gloꝛie ſacramẽ
ti huius.Elnde chꝛiſtꝰ exultat patri gratias e
pientes autẽ quibo abſcondita ſunt e abſcondent ſacra
menta dei: ſunt hi quibus per ꝓpſætai dicitur. Ele qui
ſapientes eſtis in oculig vſtris:et pꝛudentes coꝛam vo
biſmetipᷣis. Et peraliilin. a iẽtes ſunt vt faciantma
la:bene aũt facere neſcierũt. t apoſtolus. Dicentes ſe /
eſſe ſapientes ſtulti facti ſunt. Et hi ſunt ſapientes mu 5.8
di et ſem carnem.de quoꝝ ſapiẽtia dicif. Gapiẽtia car ;
nis inimica eſt deo. legi enim dei nõ eſt ſubiecta neq; e⸗
nim poteſt. At etiam ſtulta eſt: ſicut etiam ſcriptum eſt
alibi. Mõne deus ſtultam fecit ſapienti huius mundi:
Et paulo poſt. Sapientia vero huius ſeculi deſtruitur.
1 Paruuli verro quibo diuina miſteria credunt᷑ nõ ſunt ex
cttate aut mole coꝛpoꝛis eſtimandi.ſed humiles in fide
ſine curioſitate credẽtes. captiuantes omnẽ intellectũ
in obſequiũ eius. alieni a malicia iuxta ſententiã pauli.
nolite pueri ęffici ſen ſibo.ſed malicia paruuli eſtote. Et
quo decreto ſit facta iſta reuelatio. aperit dicẽs. Etiam
ita pater: quonia fic placitũ fuit ante te In lalꝛinthů
inexplicabilẽ ingreditur. ſi quis ſub aliqua rõne cõpꝛe⸗
hendere nititur diuina miſteria et opationes chꝛiſti ad
nos ꝓpter nos:quoꝝ pꝛeter placitũ dei nulla ratio red
Adllpoteit. Et placitũ eius cauſam alia et rönem ſi uppoſi⸗
tam nullam habet: omniũ benefactox eriſtens pꝛimaria
et ſumms cauſa. ꝛoinde ieſus ait. quare ſit iſta reuela
tio tati miſterij taliba paruulis facta:quoniã ſic ab eter⸗

placitũ fint. Que ſunt abſcõdita.quibo oceu ta ginbus no fuit placituʒ ante patrẽ: vt ipe filius eternus in hũe

nne credita opoetet inſpicere Cuimn miſſi dilcipuli a ieſiu
momnem ciuitatem et jocin quo erat ipſe vnturus.
reuerſi fuiſſent gaudentes ad hieſum fatentes quod de

monia eis ſuo nomine ſuaque virtute ſubiecta fuiſ⸗

ſent. in ipſa hoꝛa in ſpiritu exultauit ieſus.patri gratu⸗
lans. ꝙ iam per effectum fidei monſtrabatur ſe a diſci⸗
pulis in fide cognitũ. q erat ſin iſterii:
retur eſſz fiius dei. .Mam incarnatio. natiuitas. reno
uatio vite et lato noue legis.et ipᷣiius iuſticia et miſeri⸗
coꝛdia. et remiſſio peccatoꝛum. cõuerlatio inter hmi⸗
nes.fſoꝛma dei et foꝛma ſerui in vnũ cõuenta.vt nõ al/⸗

ter ex altero. ſeg alter redgeretur in altero. paſſio moꝛs

mundumveniret. acturus humanigeneris caulam. Et
ab eterno elegit ante mundi cõſtitutionẽ:quibus hoc —
cramentũ a ſapientib mundi abſconditũ panderet᷑ Et —+
ad ſeipᷣm ſermonẽ inflectit:de ſe pnuncians vnde as
agit. Omnia mihi tradita ſunta patre meo Quoniã
nihil eſt in poteſtate patris quin filius ſubiectũ habeat:
et nihil eſt paterni iuris a filij iuriſdictõne ſecluſum. Et
hi paruuli etiam inter alia ſibi tradita traditi erant: fa⸗
cti in cognitione fidei atoſtoli diſcipuli et amici. Miſte/
rium hoc et ſacramentũ magnum erat ab alijs abſcon⸗
ditum. eis reuelatũ pꝛedicaturus per oꝛbem. ſed hec co⸗
gnitio in nullius eſi pꝛeterq; in patris et filij poteſtate:

Atig

Nrin,
ler
e
amn

ſen
eqi

ntm
e

eſ
i
hr,
ter
e

„

et pꝛo vi vtute ſermombus do. Galua.

et quibus danda nõ aliter qᷓ; per eum. Hinc et adiecit.
E nemoſcit qui ſit filꝰ niſi pater.et qui ſit pater niſi
lius:et cui voluerit filius reuelare Perſpicuũ eſt pa⸗
tris et filij neminẽ poſſe aut habere noticiã ꝓut adinui⸗
cem mutua et eterna ⁊ equali noticia ſe cognoſcũt:quo
rum alteringenitus eternuſq; generãs.alter ſemꝑ ge⸗
mutus ab eterno ab ipo generatus:vna ſemꝑ eoꝛũ erxiſtẽ
te ſubſtantia. Poteſt tamẽ in eoꝛũ venire noticiã q;uis
nõ equalem. cinus filius per grati reuelauerit de patre
ſeu pater de filio:aut alter de vtroq;. Segregat ü quidẽ
modum cognoſcendi trinitas habet ſicut et eſſendi: vt
nõ virtute noſcentiũ ſed ſuavirtute.vt infuſionẽ alicui
dederit cognoſcatur.
M ieſus omnesvocat ad refectionẽ iugũq; ſuaue tol
lendum.et ꝙ ad diſcendum humilitate dumtaxatxo
luit ſe echibere doctoꝛem.ſcom mattheum.
Capitulũ XXVIII
Oc pacto·hac cõditione.hac vtilitate.hac eter⸗
h na pdeſtinatione ſilius dei factus eſt homo. vt
in ipo humana deſideria finirẽtur.et in ipo ſini
retur ſterilis laboꝛ moꝛtaliũ:et apponeretur peum co⸗
pioſus clarnus: in quo indefectibiliter ſe reficerent fa⸗
mebundi. Et put omnia ſibi a patre ſunt tradita:ita cũ
illo dato nobis omnia data ſunt. Sic enim inquit axo⸗
ſtolus. Qui largitate paterna ꝓpꝛio filio nõ peꝑcit. ſed
ꝓ nobis tradidit illum.quomõ nõ etiã cum ulo omnia
nobis donauit: Pꝛoinde ſi ꝓ omnibus datuſomnesvo
cat. ſi cum illo nobis omnia data. reficere omnes poteſt
Pꝛopterea inquit Tlenite ad me omnes qui lalboꝛatis
et onerati eſtis:et ego reficiam vxos Mõ erat hominib/
audacia neq; ſpes adeundi eũ:ipᷣe pꝛioꝛ vocat ad hoc miſ⸗
ſus exiſtens. Neminẽ a vocatõe ſecernit niſi ſe ſecernat

xocatus: omnibo refectõis clarnũ parat. Sibi aſſeribat
periculũ qui nõ vadit/ouerat quidẽ ipᷣe hominum fru

ſtrari exercicia varioſi; labꝛes ⁊ pꝛemi grauib onerib⸗
peccatoꝝ ⁊ ſollicitudinibo impertinentib onerari:quos
miſeratus attrahit vt accedant ad eum.ſiue malo ſudo
re latꝛauerint.ſiue ad debitũ fineʒ fuerint exerciti lalo/
res.illos reſicere vult ſi reſipiſcuut. iſtos ad refectioneʒ
vocat.quia ſe honeſtis lawꝛibus dedicarũt. Sed induiꝰ
eſt latꝛ cunctis naſcentibo ex damnata ꝓpagine.illo de⸗
merito quo eſt damnata ꝓpago:vti ſententiã accepit ꝗ⸗
dam.Quia audiſti vocemvxoꝛis tue:maledicta terra m
opere tuo. In lalvꝛe comedes ex ea. Et iob cognouit in
poſterũ. Homo naſcitur ad loboꝛẽ: auis naſcitur ad volã
dum. Exxerimento cognoſcit᷑ quãto ſudatur laboꝛe vt ex
terra fructus valitudini aptus ꝓueniat:ſeu ex terra car
