tum verecundia retinet.infimitati pudoꝛ concedat ab

iectus. Vlellet omnium oculos cecari luxuria. vt ſine

nota libere peruagaret.nec repꝛehenſoꝛem aut coꝛripi⸗
entem exoptat.ſed pernicioſa licentia vti querit.et illi⸗
citum in licitum.cupitum in honeſtum.volitum in iu⸗
ſtum.nephas in phas.letali et tyrannica ſua poteſtate

tranſmutat. Plures fecit hermofroditas ſua concupi-⸗

ſcentia q; ex ſua operatione natura. Gugat ex ſuis in⸗

muudis tactibus omnem honeſtatem ipſa de ndailh⸗
atio⸗
ne coꝛpoꝛibus. Inſpice acutius huius fetentis lubꝛi⸗

calem pꝛogꝛeſſum et pꝛogreſſibile lubricum:et aduer⸗

tes omnem ſenſum pudibundis ſenſibus in turpitu⸗

dinem ſeruientem. Mempe aſpiciet oculus pulcras coꝛ

poꝛum vtriuſq; generis foꝛmas.et ipſo incoꝛrupto ma

nente excitabuntur a libidine pudibunda. percipiet au
ris venerea verba ſeu amatoꝛias cantilenas.ſeu vocem
ſexus alterius.aut iam ex viſu foꝛme placentis.et in pu

dibundis accenditur ignis.immota in ſenſibus aure.

ſolfaciet odoꝛatus que ſunt ſexus diuerſi:et membꝛa
mouebuntur obſcena. in ſua natura olfactu manente.
Et obſcena verba in genitalibus excitabunt ardoꝛem:

—

ſuam lingua ſeruante naturam Tactus ſiquideʒ moꝛ⸗
bidus atq; mollis· et ſuauia lalioꝛum pꝛopagationis
poꝛtam incendent igne ſulphureo:inuiolata manu tan
gente et labijs incoꝛruptis. Necnon plerumq; ad hu⸗

iuſmodi foꝛnacem incautum coꝛ cogitationibus pꝛopin

quabit:et ipſo manente quod erat in inferioribus con⸗
citabitur durum bellum.Luce clarius patet:quomodo
iſta putulenta lubꝛicitas omnem ſenſum cum inſidet
tirannice ad infima lubꝛicat. Ac per hoc per omnem
iuncturam compactum coꝛpus et per medullas et ve⸗
nas per neruos et poꝛos.per carnem et oſſa.per pellem
et ſanguinem luxurie lubrice legibus ſubmimiſtrat. et
interioꝛ iuuiſibilium virium inuiſibilis oꝛdo eidem in⸗
oꝛdinate ſubſeruit:vt in tetralibus nebulis intelligen
tia poſita in geſtibus eius preteritis preſentibus et fu⸗
ris contingenteret poſſibiliter aut impoſſibiliter occu⸗
pata memoꝛia.ſeu in appetitu laſciuo detenta voluptas
aut omnino id querens peruerſa voluntas. turpatis et
immundis imperijs ipſe ſubiaceant. Quid ni ait igne⸗
is eius agitate calcaribus et in recalcitratis eius ſtimu
lis perfoꝛate.Repudiato pudoꝛe.timoꝛe abiecto diuino

1

2 .

—

Libec octauus

Dimerſo amoꝛe virtutis. Caſtitate depulſa pre foꝛibo.

Inconſiderata lege nature. Inſaniens et hynniens ve
ſut equus ⁊ mulus in quibus non eſt intellectus.luxu/⸗
rioſus ad placita vt expleat deo implacita inhiabit. Alſ/⸗
ſumet plerumq; iſta in aduocandi defenſione coꝛam iu
dice et inmundiciam rationabiliter iudicante. ſtuden/⸗
tes imo pꝛofeſſoꝛes motus carnis in lege nature coꝛ⸗
rupte dico non condite. vt velut infecti a labe inſerta
nature naturaliter dominante nec pꝛe ſidente qui natu⸗
raliter liberet ſicut illa naturaliter inficit.non poſſe pe⸗
nitus continere. nec multari debere pꝛo ineuitabilibus
malis. Et cui pꝛo parte motuum carnis talis diſcepta⸗
tio placuit: ad ſe plus debito dei miſericoꝛdiam inclina
uit. Mec aduocauit in effugiendo cautelam. credens ſe
inſolubiliter irretitum. et cenſum turpitudinis debe/⸗
re ſoluere per naturam naturaliter dominanti: velut
gule ſoluit debitum neceſſitatis nature. Inflexit iſte
os mentis ſue in allegationes coꝛrupte puniteq; na⸗

ture. Inexcuſabilis in peccatis factus friuolas excuſa⸗

tiones allegans: ſed non aſpexit in deum tectus nebu⸗
la carnis. Nam beſtie abſterrentur metu et ſenſu dolo⸗
ris a voluptatibus in eis inſurgentibus a natura.Ab/⸗

ſterreri debebat igitur cultoꝛ libidinis metu iudicis et

incendij auernalis. Mon videt iſte ꝙ non poſſe ab illi⸗
citis abſtinere non eſt natuta creati hommis.ſed pe⸗
na damnati: nam homines natura ſumus. Non ergo
ipſa cogente:ſed voluntate vicioſi. Pꝛofeſſoꝛ igitur na⸗
ture coꝛrupte.naturam inſtitutam primo conſpiciat:

nec velit gratie derogare que nature condite aut vici/

gte legibus ſuperfertur. Potioꝛ enim eſt gratia in re⸗/

–

frenando naturam coꝛruptam. q; ipſa natura in turpe
pꝛorumpere. gratia pꝛeſentialiter aſſiſiente: ſiquidem
et ipſa gratia conditam naturam in nullo ſibi ientit ad
uerſam: potius vero in omnibus cognouit amicam.
Pugnabit igitur vnum debile contra potentioꝛa duo

et vincetſuccumbent duo foꝛtia coꝛam infirmo vno.

Potius contrarium aſpice.Si abſq; ſimulatione ago⸗
nitare diſponis.inuicta firmitate te natura tenebit ab
inſiciente materia:gratia vero potentiſſime liberabit.
ſi vnama dextris alteram a ſiniſtris aſſumes. Nec cau
ſeris tibi non adeſſe naturam bonam et validam ſi es
pꝛoductus in eſſe.nam bonus cuncta bona creauit. Nec

querelis aduerſus gratiam ſurgas.tibi dum eſtuabas

in certamine defuiſſe: ſed magis te ſibi ſubtraxiſſe re⸗
darguas.ſi armis eius non pꝛoceſſiſtiarmatus:ſeu de
te confidens aut ipſam vilipendens polluiſti collegam
omnibus volentibus fieri pꝛeparataʒ. Sciebant enim
et ſciunt ſancti dei omnes homines iaculis patere lu⸗
xurie ſcuto gratie non pꝛotectos:igitur oꝛationibus in⸗
ſudabunt deſuper auxilium poſtulantes cum pſalmi⸗
ſta clamantes. Deus in adiutoꝛium meum intende:
domine ad adiuuandum mefeſtina. Et mentis oeu⸗
los in ſuperna celoꝛum leuabant.vnde veniebat auxi/
lium eis.et eoꝛum adiutoꝛium erat in nomine domini
qui fecit celum et terram. Preuidebant nempe ꝙ mii
dominus edificauerit domum defenſionis a tali turbi⸗
ne atq; pluuia::qui edificabat laboꝛabat in vanum. Et
niſi cuſtodierit ciuitatem coꝛpoꝛis noſtri ſenſibus pa⸗
tulis exiſtentem: inſurrexiſſet domeſticus inimicns ꝑ
feneſtras apertas vicioꝛum aduocans dulcem moꝛtem
Et ſecundum Hieremyam opoꝛtuiſſet planctum et la
menta doceri.cum moꝛs per feneſtras ſenſuum habu⸗
iſſet ingreſſum. Et vang eſſet cuſtodia noſtra: ſi cuſtos
optimus doꝛmitaret. Sed pollicetur per ſpiritumſan⸗

ctum dauid omnibus certatoꝛibus ꝙ non doꝛmitabit

De vicis

neq; obdoꝛmiet:qui cuſtodiam noſtro iſraeli ſpopon⸗/
dit. Quod doctoꝛ gentium paulus in ſe videns legum

bella conſurgere:aut quaſi de homine alio huuuſmodi
in ſe loquens dicebat. Condelectoꝛ legi dei ſecundum
Hinterioꝛem hominem:video autem aliam legem in mẽ
bꝛis meis repugnantem legi mentis mee.er captiuum

me ducentem in lege peccati que eſt in membris me/
is. Infelix ergo homo quis me lberabit de coꝛpoꝛe
moꝛtis huius. Non angelus.non homo.non ego.non
alia creatura: ſed ſtatim intulit. Gratia dei per ieſum
chꝛiſtum dominum noſtrum. Concedatur ergo alle⸗
gantibus pꝛo natura coꝛrupta qunpugnatur:ꝙ repu⸗
gnare victoꝛioſe per ſeipſos non poſſunt.niſi pꝛo eis fu
erit dimicatum deſuper. ſed conumcantur per nature
condite virtutem et per gratiam aſſiſtentem. cum qui⸗
bus libido confligitur et ſtimulus luxurie depuncta⸗
tur. quia deſuper ab infeſſo non de ſubtus a ſubactis
in nobis aduerſus iteen dimicatur. et non a coꝛ/

poꝛibus terrenis ſed a ſpernis auxilijs patitur ipſa cõ
flictum. et qui deuincit. coꝛonam nõ ſua ſed diuina pꝛo
bitate repoꝛtat.Ac per hoc nedum iſtam ſic dulcem ho⸗
ſtilemq; amicam ſed nec quaſcunq; aereas et vicioſiſſi⸗
mas aduerſarias poteſtates poſſunt habere:ſiquidem
bellando felices quos diuina numina pꝛotexerũt. ro
tegunt nempe infallibili atq; miro modo: ſi non recu⸗
ſat pꝛotegi neceſſario pꝛotegendus. Doꝛro cultoꝛ na⸗
turalis pulcritudinis huic impaciſcibile bellum indi⸗
xit.celatoꝛ mundicie vulnerauit inſanabiliter.in regno
coꝛpoꝛis ſui doꝛmire fecit. Charitatis amicus auidus
ſupernoꝛum moꝛtificauit ſenſum.poſſeſſoꝛ paracliti ad
mhilim redegit huiuſmodi dulce malum. imo inimi⸗
cum amarum. Proinde impoſſibile dico in ſilua coꝛ⸗
poꝛis noſtri pone capi hanc latentem feram et ad ma⸗
cellum deduci occidendam: niſi eius venatoꝛ ſit arca

paracliti. eius ſagittis inuiſibilibꝰ pharetratus. Quis

vnq; ad plenum compꝛehendere potuit inuiſibilem du
cem eius.qui ſub ſpecie contritionis ſuſceptas ab ea
immundas amenitates plerũq; ad memoꝛiam reuo/
cauit. Supponebat enim pꝛofluere lachꝛymas ex dolo/
re:ſed funeſtum ignem excitauit in coꝛpoꝛe. Perpende
qualis eſt iſta commutatio doloꝛoſa.imo erpectatio ſic
decepta.vt pꝛo aque refrigerio ignis incendium capia⸗

tur. Quamobꝛem lapſis omnibus fiat cautuʒ quam/

uis per gratiam releuatis.ne pꝛo his ſpeciali memoꝛia
oꝛent cum quibus habuerunt nephanda commercia.
ne pro pulcris ſexus alterius ſoꝛmis:mec pro dolendo
velint talium habere memoꝛiam.ne impꝛouiſe in foue
am turpitudinis decidant non preuiſam. a qua erepti

referebant gratias ereptoꝛi. Semper nouercatur no⸗
uerca natura.et blande quos non pꝛoduxerit infecit.

et vocat filios quos non genuit:et ſemper decipit ame⸗

nitate ſponſoꝛum ſub iſtius ſeductricis amene pꝛetexti⸗

bus vniuerſam perficiens monarchiã. Quis enim eſt
ille qui ſe ꝑfecte abſcõderit a caloꝛe ipᷣius feruide incalẽ
tis. Cum ipſa occurrat in infima carne vſq; ad ſummũ
rationalis anime penetrans.necnon ad animam per ne
pharios cogitatus ingrediens.ipᷣam vſq; ad carnis mo
tus illicitos dulci deceptionę inclinans.vt neceſſario le
tale hoc blandiens malum ęuitare deliberans cingulo
inuiſibili ſecundum apoſtolum intermedio accingatur
ita ꝙ neca coꝛde conſopiente lingua deſcendat in lum⸗
bos. a quibus funeſtum pꝛeconium nominis habet.
nec a lumbis aſcendat ad coꝛ.vt ad voluptatem lumlv⸗
rum rationem inclinet. Voluptatur velut eſtiua ſus

in luto glutimij coꝛpoꝛis fluxibilitati deſeruiens. et im⸗

—

= —

1
or
gi
denn
Po
lch/
gi⸗

o.

is
d
mi
G
y.
Nr
is
d
den
or
W

nde
oſi

PlaOD
nH

rin
cia.
do
pue
epei
no⸗
ecit.
men
tti⸗
net
nal
nm
erne
Smo
tiole
gulo
atue
Umè
bet.
nlo⸗
ſus

Tiber.x. de virtuoſis et pꝛo vritute ſermonibus do. ſal.

munda velut ſentina nautarum deberet pꝛouocare ad
nauſeam intrinſecoꝛum ſenſuum habentem debitam
qualitatem. Sed obꝛuitur ratio in mari letiferi mel⸗
lis vt viſſuaues non ſentiat hos fetoꝛes · et ſicut in ey⸗
namomis et in lectis aſperſis odoꝛibus et aromatibus
circumſertis requeſcant. in ſcenoſis cubilibus requi/
eſcant a vino proſtitutionis eius turpiter phalernati:
nec excitari ſinuntur ipſa pꝛopinante impꝛetermiſſe le⸗
tiferam potionem. Et in ſemetipſis detruſe mentes.
nec feneſtras aperiunt vnde luci veritatis ⁊ iuſticie ſoli

pateret ingreſſus.vt non nobis ſed ei per vitam placi

tam viueremus qui pꝛo om̃ibo moꝛtuus eſt et reſurre

xit. Et ſecundum apoſtoli pꝛeceptum gloꝛiſicaremus et

poꝛtaremus chꝛiſtum in coꝛpoꝛe noſtro.qm̃ ab ipᷣo em/
pti.a dialolo redempti ·patri reaſſignati ſanguinis ei
precio magno:et mundicia vite chꝛiſti ieſu manifeſta⸗
retur in noſtra carne moꝛtali.vt ſi non kropter aliud et
aliter:ſaltem pꝛopter hoc et taliter ab iſta immundicia
liberi viueremus: quia ipſe vnum nobiſcum et nos

vnum cum ipſo per noſtram humanitatem aſſumptaz
indiuiſibiliter facti ſumus.Ac per hoc pꝛehonoꝛemus

in nobis humanitatis pulcritudinem.quam vnigeni⸗

tus dei filius in ſeipſo ſuſcipiens ineffabiliter honoꝛa⸗/

re dignatus eſt. puritati eterne copulans creatam in

tempoꝛe puritatem.et quam per ſpiritum ſanctum inꝰ

itiauit per virginea membꝛa ſuſcepit.per virgineam
poꝛtam edurit.quam baptiſauit teſtimonium de celo
ſuſcipiens. quam virgulauit ieiunijs. quam flagellis
erpoſuit.in cruce permiſit affligi.locari ſepulcro.quam
de eodem a moꝛtuis gloꝛioſam extraxit.quam penetrãs
poꝛtauit in celum.quam collocauit in dextris paternis
vt hec eadem noſtra natura excedat angelos in ſuper/
nis.que ab ipſis in inſimis multo vilioꝛ eſt creata. Et

facti ſumus templum dei.et membꝛa noſtra ſpirituſ⸗

ſancti habitaculuʒ creduntur.vt diſperdatur a deo eius
violans templum:et efficiatur diaboli membꝛum. qui
ſpirituſſancti membꝛa tali turpitudini mancipauit.

Erplicit liber octauus de vicijs et cõtra vicia ſermo⸗
nibus domini ſaluatoꝛis.
Incpiit liber nonus de virtuoſis et pꝛo virtute ſer⸗
monibus domini ſaluatoꝛis. Cuius prologus et ca⸗
itanunpeimum eſt de altitudine ſufficientia et vti⸗
itate verboꝛum Chꝛiſti. et pꝛimo de verbo ſuo. Se
cundum Lucam ſolum.

Ruditia ſũt ver⸗
ba dñi ſaluatoꝛis.interioꝛa ad the

ologicum mouentia ſenſum:et ex
* citantia de letali ſomno eum qui

doꝛmit ſub vmbꝛa mundane ca-

lamitatis. Necnõ et diuertendo
clamant.clamando diuertũt ho⸗

minema ꝑditione damnatõnis eterne effectiue audiẽ
tem. Et mundant et purgant intellectũ pariter et affe
ctum.vt ſolũ in amimo veritas fulgeat:et id ametur qd

writas dictat. Hec ſiquidẽ verba numero plura ſunt

qᷓ; chꝛiſti oꝑa manmifeſia:q;uis opa ſint maioꝛa. Conti⸗
nent omne plenitudinẽ bomtatis atq; virtutis:vt his

ſolis ceteris in nõ eſſe vergentib plena palmariſq; fiat
hoĩm vita que agitur in valle miſerie in qua iuſto dei iu

dicio ſic piecti ſumus.Hõ illa vita qua coꝛpus cum ſpi
ritu ſuo alitur.que hominibo et alijs ſenſibiib eſt vſqd
quaq; cõmunis.ſed illa vita que agitur moꝛibus caute
lſq; vtitur:ne aliqð nephas incurra 3 neglectã igno-
rantiam aut ꝑ inherentẽ maliciam. Et
pat et fulcit: vt bene viuendo in id veniat vbi beatitu⸗

do vera conſiſtit.Ad quem finem dumtaxat pꝑegrinum

in mundo.peregrinũ a ſuperis eus hominẽ vere crea⸗

uit.Hec ſiquidem verba cbꝛiſti ſolũ habent ſcalas inui⸗
ſibiles gratie aſcenſionis in celum:et infernũ claudũt
ꝓpꝛia poteſtate his qui ea crediderunt dilexerũtq; atq;
deduxerunt ad actũ.Nulla cautela quoꝛumhlibet cauen
doꝛum nulloꝛum agendoꝝ deficit virtus. Omnis iu⸗
ſte actionis oꝛdo pꝛeſtruitur in verbis dñi ſaluatoꝛis.
Nec ſolũ ꝑfectõʒa oẽm ſufficientià ad diuinas poſſidẽt
theoꝛias.ſed etiam ad quietũ huius vite ſtatum paciſfi⸗

cumq; ꝓgreſſum:vt nulla hoĩm lex pꝛo hac dum agitur

vita ne turbetur ſit ipis valentioꝛ. Etiam ſi aboleretur
ab humana mente reſpectus in ſuꝑioꝛa tendendi:p hu

mana vita dum viuitur ipſa eſt omnibo alijs euidenti-

oꝛ. Mam quicquid moiſaicũ ſcriptum.quicquid hiſtoꝛi⸗

cum.quicquid moꝛale atq; ꝓpleticum in diuinis volu⸗
minibus cõtinetur.quicquid in alijs voluminibo hoim

ſapientum.quicquid ſancitũ a plebibus.ab imꝑatoꝛib

mundi.a ſenatoꝛibo terre.a ꝓuinciaruʒ rectoꝛibus pꝛo

virtutib⸗ ſe ſti⸗

deuitandis arcendiſq; malis. bonis pagendis. pꝛo con⸗

ſeruatione ꝑſonarum et rerum.p inſtitutione reipubli
ce atq; defenſione.ꝓ ſeruatione patrie.pꝛo multiplica⸗

tione humani generis.pꝛo alendis hominibo generatis
pꝛo alitis erudiendis exaratum oꝛdinatumq; decretoq;

firmatum inuenitur.chꝛiſti verboꝛum compatione vi⸗
leſcit.aut omnino nubeſcit. Et chꝛiſti verba pꝛo his om
nibus poſſident complementũ.ſupplementũ irrogant
etiam ſi cuncta ꝑſtricta penitus abolitione palleſcerẽt.

Ac ꝑ hoc in his qui ſaluatoꝛis dñi verba ſpꝛeuerunt.le⸗

ges humane ſuperſunt: quia diuina chꝛiſti verba non
opere cuſtodierunt. Nam cuſtoditio verboꝝ chꝛiſti etiaʒ
in agenda humana vita rege non indiget.iudicem non
requirit.foꝛum cauſarum reſutat.nec ponendis tribu⸗
nahbus locum pꝛeſtat. Indeficienteʒ chꝛiſti poſſident
verba virtutem. vt ipſa ſine ceteris bonos atq; perfe⸗
ctos moꝛes efficiant.et inter celicos ciues inferant ho⸗

minem limo factum:ad que pꝛofecto nullis alijs vnq;

legitur conceſſa poteſtas.Necnon et ad tran ſitoꝛiaʒ vi⸗
tam imꝑturbate ducendam.iſta omnibus alijs adem/

ptis plene ſufficiunt:alia ſine iſtis penitus non expedi⸗

unt. Que ſaluatoꝛ in duodenis annis fari exoꝛſus eſt:
et velut ſubita coꝛuſcatio ſplendens per octodenum
annum docendi ſilentio recluſit. Et in omni tempoꝛe
quo chꝛiſtus fari dignatus eſt in eruditione humani

Liber nonus

generis. aut infoꝛmauit hominum moꝛes diſciplinis ce
leſtibus:aut male agentibus penas dignas factis com
minatus eſt. aut iuſte agentibus premia celeſtia repꝛo⸗
miſit: aut declarauit ſublimia archana que imitabilia
non ſunt:que neq; pmitrunt neq; comminantur. Ve/
runtamen dum moꝛes inſtruxit pꝛopoſuit ſimilitudi⸗
nes adiecit parabolas et ſimpliciter locutus eſt diuina.
atq; humana vicia redarguenſ. et pꝛohibens fieri quod
naturalem oꝛdinem iuſticie turpat. quod veritatis re⸗
gula vetat. quod ſe obiectat ad aſcenſionem in celum.
quod admiſſum demergit in baratrum. Et virtutem
altipendit in altitudine verbi ſui. quod eo altius quo
ſimplicius pꝛotulit. Qui fari oꝛſus interrogat in docto
rum medio infra templi ambitum ſuperhumane non
ab illis ſed a ſeipſo ſituatus:ſupergrediens alioꝛum ſe⸗
nectutem iuuenili virtute:quoniam etas perfecta non
in diebus ſed in moꝛibus eſt ſapientibus pꝛeminens.
Nam ſapientia vera non in humanis ſed in diuims:
non in litteris ſed in ſenſu.non in ſono vocis ſed in ſilẽ⸗
tio ſane mentis.non in ſermone ſed in virtute.non in
intellectu ſed in actione conſiſtit. Idcirco impuber an⸗
tiquos ſapientes interrogat: ſicut ſcriptum eſt.. Et ſa
ctum eſt poſt triduum.inuenerunt illum in templo ſe⸗

dentem in medio doctoꝛum audientem illos et inter⸗/

rogantem eos: non vt diſcat ſed vt male ſcios eoꝛum
reſpon ſione conuincat. Quod interrogauerit emiſſo
verbo per euangelium ſcimus:de quo interꝛogauerit
omnino non nouimus. Proinde hoc diffinire auctoꝛi⸗
tate vlla intermittamns:qua quid interrogauerit per
euangelia pꝛobare non poſſumus. Omnis nanq; ve⸗
ra interrogatio ad homines fit per verbum.ſed quod
ab euangelio incertum redditur:ab hominibus nulla
pꝛeſumptione pꝛo certo reddatur. Non autem vacat a
magno miſterio quod chꝛiſtus pꝛiuſq; loquatur inter⸗
rogat.et quod ſeriptura euangelica quid interrogaue/⸗
uitt aſſertione nulla diffineat. Interrogat nempe priuſ⸗
qᷓ; aſſertiue loquatur:vt nouerit ex confeſſione quod
ante ſine illa pꝛenouerat: ſi animum docibilem theoꝛi⸗
cam poſſideret ad doctrinam. Non enim diuinus effun
dendus eſt ſermo:vbi non eſt auditus. Ec ſcriptura di⸗

cit. lbi nõ eſt auditus:non effundas ſermonẽ. Inter

rogat vt ex reſponſione recte ſuſcepta:regno dei aptos
aut ineptos diiudicet reſpondentes. Nam omnis in⸗
terrogatio reſponſionem exigit. ſiue de theoꝛica ſiue de
pꝛactica fuerit. Ex quo conuincitur: qualis fuerit qui
reſpondet. Quod autem interrogatio chꝛiſti certum
non habet articulum. multitudinem cauſarum atq;
querele quas ad homines habet inſinuat. ad quam mi⸗
hil certum et iuſtum habet quod audacia humana re/
ſpondeat. Pro eo autem ꝙ pꝛimo loqui ratus incertũ

ſermonem.non tamen certam interrogatioms vocem

pꝛotulit. incompꝛehenſibilitatem indicat dicendoꝛum

necnon agendoꝛum:quibus nunq;ᷓ facta eſt aut fiet per

bomines equa reſponſio. Non enim vite chꝛiſti atq; do

ctrine paſſioni aut moꝛti ab hominibus eſt in veritate

reſponſum neq; poſſibile noſatur:etiam ſi omnis ſan⸗
guis a pꝛimo antropote vſq; ad vltimum pꝛo chꝛiſto fu
iſſet aut eſſe poſſet effuſus. Necdum ad altitudinem
doctrine ſue q; incultus non politus ſermo decoꝛat:in⸗
tellectus aſcendit humanus.

Quod omnia ſunt deo etſi uis pꝛeceptis et conſilis

cundum Ancann. a ſuper interrogatione

Capitulnm. II.

De virtuoſis

Nterrogatus autem a matre quare ſic fece⸗
i rat dicente. Gili quid feciſti nobis ſic. ecce
pater tuus et ego dolentes querebamus
te. ꝙ inſcijs ipſa et patre ioſeph in tempio
remanſerat:verbum certum etiam interrogando re⸗

ſpondit dicens. Quid eſt ꝙ me querebatis: Meſcie⸗
batis ꝙ in his que patris mei ſunt opoꝛtet me eſſe.
AInterꝛogationem quandoq; ignoꝛantia pꝛeit: ſed chꝛi

ſto non inſidet. Queſitio vero vel non eſt habitoꝛum:
aut effugientium et perditoꝛum. Queſitio materne
virginis et ioſeph ex impꝛouiſa effugitione chꝛiſti pꝛo⸗
uenerat:quam chriſtus aut arguendo aut interrogan⸗
do retundit cum reſpondit. Quid eſt ꝙ me querebatiſ
Creditis ne me aberrantem:an ꝙ venerim mundum
deludere non ſaluare. Scandalum foꝛtein me patimi⸗
ni:me foꝛte velut ignarus agendoꝛum incedam. Eſt ne
incerta peregrinatio mea. Oum ne pꝛofugus ſuper ter
ram. Purum creditis hominem aberrare poſſibile.
Deitatem negatis vnitam: an humanitatem a verbo
aſſumptam. Quem me eſſe creditis. Ald quid me in
mundum veniſſe cogitatis.ſi aliud in me qᷓ; ſolum ho⸗
minem autumnatis. u virgo mater que me fiium
moꝛe materno vocas.ſub qua ſpe aliquem concipere at
q; parere angelo nunciante pꝛeſtitiſti aſſenſum. Mon⸗
ne ſub ſpe concipiendi atq; pariendi finium altiſſimi xi
non ex homine ſed ex virtute ſpiritus ſancti.u pater
ioſeph nonne euangelica oꝛacula ſuſcepiſti atq; ſepe in
ſomnis affatus ciuium ſupernoꝛuʒ: quod id quod ſwʒon
ſa tua geſtabat in ventre de ſpiritu ſancto erat. non ex
humano ſemine. Si purum hominem creditis nec mi
rum ſi queritis:etenim errat faciliter omnis homo:ni
ſi dirigat et pꝛotegat degs homo. Deus er eterno: ho⸗
mo ex tempoꝛe pleno. Si vero me deum creditis hu⸗
manitate veſtitum: quid doletis querendo.quid que⸗
ritis ita dolendo.Nam deus errare non poteſt. nec ſi⸗
ne ratione aliquid minimum facit. Proinde quid eſt
ꝙ me querebatis.An querebatis humane diuinum.
An dolendo et querendo credebatis pietati diuine an⸗
teferre me velle humanam: vtppꝛopter parentum tri⸗
ſticias que deus pater iubet omittam. MNeſcitis ꝙ in
bis que patris mei ſunt opoꝛtet me eſſe ·Duo patres
in tali colloquio ſonuerunt:vnde quodammodo locu⸗
tio materna confunditur. Dixerat virgo patreʒ quem
habebat ſocium ſponſum:non carnis cognitione ma⸗
ritum. Reſponderat ſe cheiſtus ppatrem habere eter⸗
num:cuius volita in carne venerat perficere ſuper ter⸗
ram. Alla hominem.iſte deum. Yila tempoꝛalem. iſte
per omnia dixit eternum. Illa moꝛtalem: iſte pꝛotulit

immoꝛtalem. Dixit mater ieſu ſibi. Ecce patertuus et

ego. Neſpondebat ieſus.Neſcitis ꝙ in his que patris
mei ſunt.Non repꝛeſſit virginem vt diceret:quem pꝛo
fers non eſt mihi pater:ſed allegauit eternum deum
patrem.cuius ſe filium eſſe dicebat. Ecce duo patres
diuerſimode aſtant:vnus de terris quia multis pater
creditur ⁊ non eſt. vnus de ſuperis exiſtens eterne.qui
neq; adhuc plene ab omnibus credituſ eſt:in cuius mi
niſterijs ſe chꝛiſtus aſſerit occupari.Ad patrem eter⸗
num ſe refert:quia omnis filiatio eſt a patre· Necnon
et moꝛalem relationem facit:cum opoꝛtune in his que
ſunt ab eterno pᷣuiſa in carne ſit factus obediẽs. Nõve
retur chꝛiſtꝰ doloꝛes ex carne maternos ſiue paternos:
ſed dei patris obedientiam plus attendit. Mꝛeferen⸗
dus eſt deus pꝛopꝛijs parentibus:quantumcunq; illu⸗
ſtribus vel honeſtis. Et hic chꝛiſtus pietatem pꝛo pieta
te condemnat et repꝛobat.Et diuinis actionibus poſt⸗

ponit humanas: diuinũ omnino humano pꝛepoſuit.

kum
mi
ſine
rter
ble,
etbo
nein
mnto⸗
flum
heregt
Pon
limdi
1puen
Gen
Uin
oner
eemi
orhi
bun
le⸗
ſi
ſeſt
mn.
e
wi
gin
Pones
olocus
quefmn
ema⸗
eter⸗/
rter
iſte
tulit
nset
Atris
npeo
deum
Ntres
pater
lei
Noni
cter
eenoſt
iobe
oͤr
mos:
Ereni
hilia
pieta
gun.

et pꝛo Vixtute ſerm

MHuman um eſt triſticia nõ inferre parentibus:et ipos
cõſolari opus eſt pietatis. Et honoꝛẽ ipis impendere de
bitum eſt iuſticie:iuſſioq; legis. AUbi vero deus aliud in
ducit:ab omnibo his abſoluit. Oꝛoinde ex huiuſcemo/
di chꝛiſti verbis decretũ firmum accepimus.vt cum de
um vlle aliquid nouimus.ꝙ ſi qua ſunt. cetera omitta
mus:meq; triſticie neq; lachꝛyme neq; ſingult?/ aut vlu⸗
latus.deiectõnes.aut aſſumptõnes quoꝛumcũq; caroꝝ

ad id agend impediant. Nemo tam iuſtum in carne pa

rentem vt ſaluatoꝛ omniũ habuit.que in nullo aduerſa
batur diuine atq; infallibili volũtati:que virgo erat:ſan
cta per omnia erat. Vicerat virtute naturã. Sanctis af
ſectibus mouebatur in ceiſt Namne et extra moꝛum
repꝛehenſione carebat.quã cheiſtuſ cum triſticia atq; do
loꝛe permiſit.tandem gladio doloꝛis moꝛiendo afſfecit:
vt eterni patris volita in carne degendo.patiendo atq;
moꝛiendo ꝑficeret. Quis igitur ad facienda opera diui⸗
na que nouit.que in mãdatis accepit.que ſumma et e⸗
terna veritas cõſulit.caroꝛũ affectus obijciet.aut pieta⸗
tem inducet humanã cum pnouit diuinam: Ma piſſſi⸗
mum eſt impium pꝛo vera pietate cõſtitui: Meſpondẽedi
foꝛmã his qui humane loquuntur:chꝛiſtus matri vir⸗
gini reſwondendo deſcripſit. Et humana et ſcom carnẽ
ſapientibus libellũ obiectõnis oppoſuit:cum dei placi⸗
tum omnibus agendis reſpondendo atq; cõplendo pᷣpo
ſuit. Sed opoꝛtunitatẽ nõ ad patrẽ aut ad ſeipᷣm oꝛdi⸗
nat.nihil quixppe opoꝛtunitate vrgente ſed cẽete ꝑ ipᷣm
factum eſt ad genus humanũ.pꝛo quo neceſſario et o⸗
poꝛtune omnia in carne fiebant. Sollicitudinẽ ſuam
enunciat.quia nihil/ꝓ ſe aut pꝛo filio:ſed ꝓ nobiſ omnia
vult que agit in filio deus pater. Veruntamẽ moꝛũ di⸗
rectiones pꝛeoꝛdinat chꝛiſtus aut deus homo:vt dum⸗
taxat illa opoꝛtuna ineuitabili opoꝛtunitate dicamꝰ que
deus pater fieri mandat.que facta ineternũ ſubuehunt
regnum:cõtemptavero demergũt ad loca tartarea. Nul
la in agendis opoꝛtunitas maioꝛ q; creatoꝛi ſubiectum
per omnia fieri.et ſollicitum ambulare in dixectiombuſ

atq; iuſſionibus eius. Nihil tam hominibo opoꝛtunum

qᷓ; vnuſquiſq; ꝓ ſeipo.per ſeipᷣm curet deuitare gehennã
atq; cum laruali turba cõcludi:a qua egreſſus nullus et
moꝛa ppetua.Nulla quippe cogitatio nulla locutio.nul⸗
lus actus tam opoꝛtune ꝑagitur.aut impoꝛtune obmit
titur:qᷓ; quibus ſalus ꝓpꝛia et eterna conquiritur.Qua
opter ſi membꝛa reſpiciunt que tenelluũ etate adhuc
oquitur caput.ſed quia deus eternum:diuina requiſi⸗
ta p moꝛes in intelligendis amandis atq; faciendis. pe⸗
nitus magis artant atq; opoꝛtune cõſtringunt. Cetera
vero humana ſeu volũtaria ſunt:humane ꝓpter vite ne
ceſſitatẽ.voluntaria ꝓpter liberã actionẽ. Sed tantũ in
his que dei ſunt eſt dilectõnis et actõnis ſancta opoꝛtu
nitas.in alijs vero humane mota voluntas:que ſemet⸗
ipam haberet niſi aſſit inexcuſata neceſſitas.
De pfecta et totali iuſticia quam chꝛiſtus in carne ve
nerat impleturus ſcom mattheum tantum.
Capitulum III
Actus etate ꝑfectusnõ tamẽ in omnivirtute.
fgqnuia in hac ſempꝑ erat:eo tempoꝛe quo etas ſe⸗

naria vergit excutiens a ſelin cognitionem qua

mundo celabatur.palam fieri voluit:relictis parentib-
in galilea.ſolus vbi iohãnes baptiabat aduenit.a quo
bapticati omnino expoſtulat.noue legis ſacramẽta in⸗
itians.quoꝛũ in ſe baptiſmũ pꝛimo ſuſcepit.ex virtutis
humilitate renitente iohanne.verſauice ſe abeo tale ba

ptiſma debere ſuſcipere aſſerente: ſic chꝛiſtus fa tus eſt.

Bine modo. Sic enim decet nos implere omnẽ iuſti
ciam Tranſcendi loquendi vſum.et omnẽ intelligen⸗

ombus do. Balua.

tiam hominis ſupergredit᷑ꝙ tota ⁊ plena iuſticia omnẽ
iuſticiã ſic enerat impletura.ota iuſticia chꝛiſtus eſt

Plena atq; perfecta. Quid ergo reſtat implendũ pꝓfecti⸗

ſime plenum. Si autẽ reſtat implendũ:omnino nõ ple
num. An iſta pꝛefinita 1 palmaris ſententia. ꝙ in baptiſ
mate omnis impleatur iuſticia. Nam ſi chꝛiſtus ſubijci
endo ſe aquis omne impleuit iuſticiã. vt noſtre redem/
ptionis debitũ ſit ſolutum.et ꝙ per iuſticiam filij dei in
baptiſmo impletam reconſiliationẽ cum patre genus
humanum accepit. ad quid deſertum adhuc adijt qua⸗
dragenam dierũ ieiunio impleturus. Cur ſe ad diabvli
luctam expoſuit. Cur adiecit tantã operũ veroꝛũq; do /
ctrinam. ur paſſus eſt. Crucis moꝛtẽ cur ſubijt. Cur
ſanguinem fudit.Ad quid anima eius deſcendit ad loca

tartarea. In ammirationẽ atq; incõpꝛelvnſibilitatem
quanda ſuſpendunt᷑ hominũ intellectus cum videatur

chꝛiſtus aſſerere.ſic omnẽ implere velle iuſticiam ſi a io

hanne unmergatur aquis: ſi abluatur elemento fluxibi

li.ſi dumtaxat intinguat᷑ coꝛpoꝛe ꝓpꝛio in ioꝛdane. Sed

ad exilicioꝛem et ꝓpenſioꝛem iſta verba ptrahunt homi⸗

nis intellectum:vt capiamus ex eis pluſq; cõtinetur in
ſillabis Poſtqᷓ; chaiſtus ꝓpter nos homo factus erat:de
cebat vt quia homo per opera ꝓpꝛia vite agende pᷣberet
exemplum verbvꝛum: adderetq; doctrinaʒ. Quãobrem
icit. Sic decet nos.Mõ tamen dicit opoꝛtet. ne creda⸗
mns neceſſitatẽ aliquam chꝛiſto fuiſſe dñatam:ſed illaʒ
intelligamus decentiam qua verbum caro factij pꝛo re⸗

demptõne noſtra in terris degenſ mater eccleſia ab ipo

nouiter initiatã tendentẽ in ſuperioꝛa monſtrabat quã

ipe iuſticiam voluit appellare.vt ipſe caput cum toto fu⸗
turoꝛum coꝛpoꝛe ſubiciatur elementis intinguat᷑ aqui
vt cõtra iniuſticiã pꝛimoꝛũ parentũ damnate ſuꝑbie.iu

ſticia humilitatis obueniat. Quia vero deus erat cõfe⸗

rebat remedium:ꝙ ſuo ineffabili atq; inuiſibili mõ viſi

bilibus tradebat elementis.vt fierent ſacramenta iu⸗
ſticie atq; viriutis ꝓ ſuſcipientibus liberandis. Sed im

huiuſcemodi abyſſum ingredimur. iuſticiã a chꝛiſto im⸗
pletam et ſacramentis noue legis.inſertam ſed illã ſa⸗
cꝛam intelligentiã ab iſto verw ſuſcepimus: qua chꝛiſti

membꝛa voluntate atq; moꝛibo ſibi confoꝛmia. omnem
iuſticiã implere ſuo modo tenentur. Omnis nanq; vir
tus ſub iuſticia militat. Et omne gratuʒ eterno regi re⸗
gum:aut amoꝛ aut opus eſt iuſticie. Suadet et pꝛcipit
ipa mneuul ſibilẽ amoꝛẽ in deum et in ea que ſunt eius:
et in illa que mandauit diligi ſancto mãdato. Jubet ve⸗

ro penitus illa opera fieri que decet pꝛimos aut ſecunda

rios ꝓleſſoꝛes:put ſe offert poſſibilitas et edicti neceſſi⸗

tas. Sed omne quod in euangelio negatiue pꝛecipitur
aut omne quod ꝓhibet, exceptionẽ no kcinit coꝛde. ne⸗
q; coꝛpoꝛis actu:etiam ſi mens intemptata ſequeretur,
Que vero tradunt᷑ aſſertione ſpeciſica coꝛde nunq;: coꝛ⸗
poꝛe interdũ exceptiomibo gaudent.Ac pec hoc cũ chꝛiſt⸗
ſe aſſerit omnẽ iuſticiã p decentiã impleturum. ſuturuʒ
coꝛpus ipſe cõpellat:nec ſe pꝛeter coꝛpus futurum enũ⸗/
ciat. Plurali enim numero ſe poſuit:qð in aliqua euan⸗

gelij parte ſimile genus loquẽdi nunq; reꝑimus. Sed

pꝛopter coꝛpus creandũ de nouo per gratiã et membꝛa
in virtute naſcentia coherentia ſibi:chꝛiſtus tali loquen
di genere fatus eſt. Sic decet nos implereomnẽ iuſtici
am. Mec ſolum referantur hec ad chꝛiſtum et ad ſolum
iohannem:ſed ad cheiſtum et ad coꝛpus ſibi denuo co⸗

aptandum. Quam chꝛiſto in ſe implente qui factus eſt

nobis a deo tota iuſticia.per quã et nõaliter ſalui fieri o
teramus:ſubſequentia membꝛa que ſaluanda erant ſic
omnem iuſticiam virtutis et operis inpleuerũt. Aulla
nanq; virt aut virtutis actio defuit aut deeſt in eccleſia

1

Liber octauus De vicijs

ſancta vei.que in multis coꝛde ſimiliter coꝛpoꝛe ſplen
duit:et que nõ aliquibus in coꝛpoꝛe ſaltem in coꝛde pꝛe

fulſit. Nam omnibus electis del hoc eſt eſſeq; debes per
marime ꝓpꝛium in ammo. virtutem omne vingere:c/

amoꝛem:cui coaptare noluit coꝛpꝛe vel nequiuit. Sic
enm impleta eſt omnis iuſticia in membeis ſequacib-
ſaluatoꝛis:quonia in coꝛpoꝛe vro miſtico fuit virtus a⸗

ctuſq; virtutis. Et tam ꝑfecte in eccleſia ocm iuſticiam
inuenimus impleta:vt etiam pꝛo deuitandis vicijs te⸗

nendaq; virtute omnia ſunt toꝛmentoꝛũ genera tolle⸗

rata. Dinguli vro ad ſupernã auntatẽ expꝛedeſtinatõ/

— —

ulis omne geſtu coꝛpoꝛis nõ ſequat.Et opoꝛtune ſactuʒ
omnibus cupientibo captare celeſtia. illi virtuti fieri ꝑ

ne tendentes ſic omnẽ iuſticiã impleuerunt:vt mente

mnino impleta iuſticia.

De ſoꝛma vincendi aduerſariũ qᷓ; in tribus tentatio
nibus ſathanicis chꝛiſtus ommibus oſiendit. Et de
pꝛimo verbo tentatoꝛi obiecto ſecundum mattheum
et lucam. Capitulum IIII
Eracta quadragena deſerti.tria verba tẽtatoꝛi
p tradidit in reſponſum.Pꝛimum ſiquidem ſug
gerenti lapides panes ſieri. virtutem diumam
ad hominũ ſaturitatem atq; vitam.nõ panem ſolũ ap⸗
Poſuit:qui reſpondens dixit. Scriptum eſt. Mon in ſo
lo pane viuit homo:ſed in omni verbo qð ꝓcedit de oꝛe
dei Auctoꝛitate ſacre ſcripture vtitur: nõ humane rõ⸗
ne. Ydcirco ipam male ſuggerenti oppomit pꝛimo in cõ

greſſu. nec de nouo reſponſionẽ fingere voluit: ne reſpõ
ſio notaretur in crimine. aut pꝛiſce legi aſſeuerare con⸗/
trarium. aut ſibi nõ fieri vnifoꝛmis.Mõ in ſolo pane vi

uit homo qui nõ ſolum ex coꝛpoꝛe aut ex carne cõpoſit
eſt:ſed ex anima que alitur.nõ coꝛruptibilibus.nõ ma⸗

terialibus rebus. ſed coꝛrumpi neſcijs Ta materijs alie
nis. Panis materialis carmis ſubſtantiã ſulcit. verbum

dei animã reficit. Panis noĩe intelligitur omne quo ali
tur coꝛpus:nomine verbi dei omne quo vgetatur inui
ſibiliter inuiſibilis ammus. Clita panis cum ommbus
ſenſibilibus eſt cõmunis:vita qua ſpiritus viuittantũ

rationabilius adeſt. In vita panis boni et mali pcipiat:
vita verbi der per ſidem tantũ bonis adiungitur. Si we⸗

ro ad chꝛiſtum ſolum ſua verba referuntur. homo et de
us erat.qui dumtaxat nõ viuebat ex paneimo nec pa⸗/

ne indigebat.etiam in terris degens et viatoꝛ exiſtens:
q;uis ad inſinuationẽ veritatis aſſumpte carnis nõ ad
neceſſitatẽ vt homo comederit. Diſtinxit poꝛro ieſus v⸗

triuſq; hominis vitam.et ꝙ vna pꝛeter aliam nõ altera

pꝛeter reliquã toti cõpoſito poteſt pꝛeſtare alimenta vi⸗

uendi:et qõ vita gratie ſuperfertur vite nature.ꝛoin⸗
de dixit ſollerti verbo. Non in ſolo pane viuit homo non

caro.quia caro pᷣter animam et pꝛeter carnẽ anima non

pariter et coꝛpe. ſi vero nõ coꝛpoꝛe ſincera mente ad o⸗-
mnes virtutes amoꝛe indiſſolubiliatq; inuinabili ſüt
facti. Coꝛpoꝛe ſine mente nunq; et nuſq; fuit aut erit o⸗

—

eſt homo:q;uis in ſcriptura totum aperte dicatur. lita

igitur humane carnis eſt anima. Ylla vero que oꝛe ſu⸗
muntur:ſunt alimenta et nõ vita. Cita ſiquideʒ anime
non eſt caro neq; aliquid coꝛpoꝛale alimentũ:ſed ſic fa⸗
cta eſt. vt etiam extra coꝛpoꝛa poſita nõ careat vita.nõ
ex natura qua creata eſt. ſed ex eoꝙ ſic creata eſt:videli⸗

cet vt deus ſic faciat illam viuere in coꝛpoꝛe pꝛiuatamq;

coepoꝛe. Et ꝓut quod coꝛpus facit viuere om̃e coꝛpus pᷣ
cellit:ita qð aie iugẽ infundit vitã. oẽ ſpirituale pᷣcedit·

Coꝛruptibile coꝛpus hoĩs ex coꝛruptibili alimento foue
tur:incoꝛruptibilis ſpũs incoꝛruptibili vita viuit.Coꝛ⸗
poꝛale alimentũ pꝛeſtare aĩe vitã nequit. vita qua vere

amma viuit. poteſt et coꝛpus ſine alimẽtis coꝛpoꝛalibo

