et omne merituʒ eius.ac etiam totius ſue iancte eccle⸗

ſie opem non poſſit hominibo ferre.niſi ab iniquitatibo

reſipiſcant:et quantñ pmitrtitur dignos penitentie fru
ctus agant. Decreuit ab eterno diuina iuſticia:vt volũ

tarie male agentibus impenitẽtibs merita nulla iub:
ueniant. Proinde iohanes hanc pꝛeſumptõem interi⸗
mit vt ſilijs nerita paterna ſubueniat:qm̃ filij abꝛahe
nõ computantur in ſemine ſed in fide. ac in imitatõne
moꝛum et directõne virtutũ. Dico eni vobis:quia po
tens eſt deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios abꝛahe.

Qui ſcom repꝛomiſſionẽ ſibi factam nõ ſunt traduce

carnis: ſed infuſione virtutis. Ac ꝑ hoc vndecũq; homi⸗

nes ad ſidem chꝛiſtiveniant: ſunt filij abꝛalx. iam ca⸗
cheus quigetilis erat.nec de populo circumciſo fint na⸗

tus .a chꝛiſto in domo ſua recumbente appellatus eſt fi
lius abꝛe le:meo eo ꝙ fidẽ abꝛalæ imitabatur- Hanc etis⸗
am concertatõnem aplus ad Galathas apte diſſeruit.
Abꝛaham credidit deo:et reputatũ eſt iln ad iuſticiam.

Cognoſcite ergo:quia qui ex fide ſunt hi ſunt filij abꝛa⸗

he. Prouidens aut ſcriptura: quia ex fide iuſtiſcat gen

tes.us ꝓnunciauit abꝛalxæ:quia bñdicentur in te om
nes gentes. Ygitur qui ex fide ſunt bñdicentur cum ſi
deliabꝛaham:cuius filij ſcõm iohanmis baptiſte ſentẽ⸗

tiam pꝓoſſent de lapidibus imo de quibuſcũq; creatis a

dño ſuſcitari. Sed intendebat iohannes his verbis in
eos qui de gentilibo aderant.et idolatrico cultu lapides

adoꝛabant.qui credentes in chꝛiſtũ facti ſunt ſilij abꝛa
ſv: cum fidem quã abꝛaham tenuit ſunt pꝛofeſſi. Non
Ppterant iuſtiſicari phariſei et ſaducei ex opibus legis.
nec abꝛahe merita eis ꝓdeſſe potuiſſent. niſi ſidẽ abꝛae
oſtenſam in chꝛiſto aĩo et moꝛibꝓfiterentur. Et traãſ⸗
fertur in om̃es gentes omneſq; iudeos:quod iohanes
dduerſus pharileos ꝓtulit et caduceos. Gentiles vero
qui a iohanne lapides appellati ſunt:ſic et aplus ad ga⸗
lathas ſubſequẽeter ad pꝛedicta dicit.qui gentiles a gre⸗

ci fuerant. Omnes eni filij deieſtis:qui chꝛiſtũ indui⸗
ſtis. Non eſt iudeus neq; grecus.neq; ſeruus neq; liber
nõ eſt maſculus neq; femina:omnes enim vos vnum

eſus in chriſio ieſu · Si ergo vos vnũ eſtis in chꝛiſto ie⸗
ſu. Si aut vos chꝛiſtuergo abꝛalx ſemen eſns. com ꝓp⸗
miſſionem heredes. Uerbũ aut iohannis de ſuſcitatõe
filioꝑ abꝛae enunciatiuũ erat diuine potentie. necnõ et
ꝓpheticum:qm̃ ſic in poſterũ factuʒ eſi:vt oꝛthodoxa ec/

cieſia chꝛiſti vbi ſunt ſcom repꝛonnſſionẽ et fidem filij

abꝛae de gentibo ſit collecta. Nullus igitur dona diuina
Eeſperet nullus cauſetur de potentia ſaluatoꝛis: qm̃ ſi
non repugnabit.q;uis vt lapis appareat durus ? inſen

ſibilis ſi diuini vocatõni ſubiacebit vt lapis ꝑmittet ſe

manuduci ad formã fidei et ceterarum virtutũ inuiſi⸗

biliter inducendaʒ.ſuſcitabitur in filiũ dei:qꝛ quod im⸗
poſſibile videtur hominibo diuine ſubiacet poteſtati.Et

ideo dicit iohannes: facite fructus dignos penitentie.

Neceperitis dicere.patrẽ habemus abꝛaam.credentes

in eius ſaluari iuſticia. eius fideʒ penitus nõ habentes.

Am iam ſecuris ad radicem roſita eſt. Ommis ergo
arboꝛ nõ faciens fructũ bonum:excidetur ⁊in ignẽ mit
tetur. . Similitudo eſt ſeoᷣm quã iohannes loquitur:

non ꝑ ꝓpꝛietatem· Vnde ſicut ſecuris ad radiceʒ ſteri⸗

lis arboꝛis iudicio dñi ponitur vt excidatur ad còbuſtio
nem ignis:ſic ſententia diuine iuſticie ad xoluntatẽ ho

minis poſita eſt: vt homo ſterilis excidatur de congrega
tione veroꝛũ ſidelium electox. eternis ignibo inconſum

tibiliter mancipanduſ.Ad radicem ſi quidẽ qm̃ omnis

Virtus ar boꝛis eſt pꝛincipaliter a radice: qua euulſa pꝛo
tenſio arboꝛis nõ ſubſiſtit nec fructus germinare am⸗

9

plius poteſt. Yllud ꝓpter quod homo fructificat. ipa eſt
ei voluntas que ſic eſt in homine ſicut radix eſt in artoꝛe
Igitur merito ſententia diuine iuſticie ponitur ad vo⸗

luntatem:quia nemo ex eo ꝙ male egit.ſed ex eo ma
le voluit:quo fructiſicare in virtutibb ꝓ beatitudine vo

lint iudicatur. O vero iam dicit tꝑus inſinuat: ſed ab

eterno fuit diuina iuſnicia. unc wero dicit ur poſita cũ
creatura illius capax condita eſt:vt bene agens pꝛemia
retur.et puniretur delinquẽs.Magis de proumo vide
tur iohannes aſſiſtere in cʒꝛiſtũ dumtarat intendens
quia pater omne iudiciũ dedit filio et ptãteʒ dedit ei iu⸗
diciũ facere quia filius hois eſt:qui honas pꝛeſeruet ar⸗

bvꝛes ad melioꝛa cõmutans ſteriles vero ignibus tra⸗
dat.ld cunus verbũ expauefacte ſunt turbe: incipiẽtes
querere copiã euadendi. Nam ſequitur. Et interroga

bant turbe dicẽtes. Quid ergo fuciemus:I Si dei ver
bum in vetitate a concionatoꝛe ꝓceſſit.ſi vere ad audi/⸗
entium coꝛda puenit:pꝛotinus timoꝛẽincuſſit.Cimoꝛ
wro cautelam a ꝑiculis ſecit inquirere. Signũ euiden
tiſſimum eſt ꝓfectus verbi.timoꝛ et cõpunctio audien⸗
tium:qm̃ ſtatim ſe conferũt.vnde eterna poſſint caue⸗
re ꝑicula. Eindentius aſt eſſet ſi ad actnem virtutuʒ
ſe pomnia dedicarẽt:qm̃ initiũ timoꝛis eſt velle culpã
ſuccidere vnde homo toꝛquetur.mediũ vero eius id vel
le ꝑficere vnde quieſcat.tota eius ꝑfectio cum abſceſſe
rit:ſedẽq; omnimodã in aĩa reliquerit charitati. Que⸗
runt ergo turbe quomodo poſſint diuinam ſecurim eſ⸗
fugere:ne velut ſterilis arbvꝛ mittatur in ignem diten⸗
tes· Quid ergo faciemus. Sollerti et toꝛrẽti vert io⸗
hannes locutus eſt. ad quod etià eſt ſollertiſſſme vigi⸗
laudum. Nam nõ dixit iohãnes ſecurim poſitã ad radi
cem arbvꝛis malos fructus vtiq; pducentis:ſed quia lbo
nos nõ pꝛoduxit ſit ꝓ ignibo euellenda. Quid ergo de
his qui opati ſunt iniquitatẽ.qui tirannidẽ exercuerũt
qui bella ſinitimis ꝑperam intulerũt.qui minus potẽ⸗
tes debachati ſunt.qui pauꝑes ⁊ innocentes indebite
vxauerũt.qui diuites facti ſunt ſpolijs alienis: et vt ꝑ
ſtringam qui ſunt ceteris ſecleribo ⁊ crimimbo irretiti.
Nempꝑe a minoꝛib factus eſt aſcenſus ad penam:vt ſi
is qui bona nõ ſecerit cibo ignis efficietur.quid ſiet his
qui om̃i ↄtempta diuina lege dño peccauerũt: Sʒ tur⸗

be tantũ audientes a iohãne de nõ faciendo bonũ poſi⸗/

tam vltõnem vt in illam nõ veniant quid ſit facienduʒ
inquirunt. Juxta quod queſitů eruditio eſt iopannis.
Qui reſpondens dicebat illis.. Qui habet duas tuni
cas det nõ habenti:et qui habet eſcas ſimiliter faciat.
Non dat hic de nõ faciendo malo cautelam. ſed de bene
faciendo doctrinã.qm ad benefaciendũ actio iniquita⸗
tis excluditur.tanq; lbonũ non poſſit/ ꝓcedere ab imquo
Et ſi bonum interdũ pꝛoficit opus:iniquo ſacienti nõ
cedit in meritum. Hinc bene eiaias cum xopulũ inſtru
eret. pꝛius mundatõem a ſcelerib et quietea vicijs po
ſuit q; intuliſſet de bñſaciendo ſcientiã dicens Oanus
Vſtre plene ſunt ſanguine:lauamini mundi eſtote.au⸗
ferte malum cogitatõnum veſtraꝝ abocults meis.qui
eſcite agere puerſe.diſcite benefacere. Sic iohannes q̃
ſi iam anathematicaſſet ꝑ verbum ab hominibo viciati⸗
uum:de oꝑe ſubuentõnis ad pꝛorimũ ꝓtulit diſciplins
Qui habet duas tunicas det nõ habenti.in remediuʒ
ſcelerum iam factoꝛũ · Et qin habet eſcas ſimiliter faci
at. Hoc nempe conſilium dederat daniel regi chaldeoꝝ
vt ſibi ſuꝑ peccatis ſuis indulgentia pꝛeſtaretur dicẽs.
Quã obꝛem conſiliũ meum o rex placeat tibi.et pecca⸗
ta tua elemoſynis redime.et iniquitates tuas in miſe⸗
ricoꝛdias pauperum. Sed nec iohannes p indiſcretõʒ

dut n difficultatẽ iubet turbis elemoſynas elargiri. cůᷣ

e 4

7

SS? 20.

D

5

Aiber tercus VDee parentibus

ceo quod ſupereſt mandat fieri compendia indigen
num:et de ſup excreſcenti habentibo no habentib fſer
ſupplementu.Mulla erit excuſatio iam fuicitis: ſi nõ fo

uent ſupfluis in indigentes. haritate et compaſſi⸗

onem ad ꝓrunum in verbis ſuis includebat iopanes

et effugere futuram ſententiã ꝑ ſubuentõnem pꝛorimi

fieri poſſe fieri monſtrauit: qm charitas ad pꝛoximũ ad
eelſe inſinuat charitate ad eum. Et charitas que ope⸗
rit multitudine peccatoꝝ:ſine qua nemo iuſtus.cũ qua
omnis manet ſecuris. Husc alius iohànes quaſi ſimis

li ſententia correſpondet. licet communeʒ videantur
induere: Qui habet ſubſtantiaʒ huius mudi et viderit
fratreʒ ſuum neceſſitatẽ habere:et clauſerit viſcera ſua

db eo:quomodo charitas dei manet in eo: Ac ſi chari⸗
tas del nõ manet in homine. quomodo ſibiab incidẽti
ſecuri et ab intruſione gehenne pt eſſe ſuffragiũ. Quã⸗

obꝛem qo conſulit pcurſoꝛ exequatur auditoꝛ. et ſi non

de neceſſario ſaltim de ſuꝑfluo indigẽtibo tribuat Ele

nerunt autem a publicami vt baptiſarẽtur: et derunt
ad ipſum. Magiſter quid faciemus. Elirtute plenus
erat ſermo iopannis:huiuſcemodi homines ad ſe tra⸗

hoens. vt publicani qui eraãt ab impatoꝛe in publicis ex⸗

h, .
1* . 12 42 f.

actõmibus cõſtituti: p remedio ſalutis accedereẽt. Qui

bus iohannes nõ damnans officium dat exigenidi cen-
ſuram:cum dirxit ad eos. MNihil amplius q́; quod con/
ſtitutum eſt faciatis. Moc nomen nõ macula poꝛtat:

ſʒ a publio ſcipione romano ↄſule qui aa eractõnatõeʒ

phuiuſcemodi pꝛimo hoies poſuit imtium ſumpſit. ac

etiam quia talis exactio in vcilitatẽ reipublice verteba⸗
tur.vnde pubicanũ nomen in ꝓoſterũ moleuit.Mõ da⸗

mnat iohannes exactõneꝝ pꝛincipum:cum fiſcalem in

terdum exigunt ꝓ cõmuni vtilitate pecuniam. Et pꝛin
cipibus mundi expedit rempublicam in tranquillicate
tueri:et pꝛo euentuũ varietate in puiſionibus ⁊ agen⸗
dis fiſcum regium ſemp decet eſſe refertuʒ: velut fons
in ſe continens oꝛiginalis aque abundantia:qui diuer

ſis riuulis ad diuerſa loca deriuatur. Beg hiquib eſt
exigere conſtitutũ nihil amphus exigat q́; quod pꝛima

dictauit autoꝛitas. Mec ſuo conſilio ſuaſit iophannes pu
P

„
7

4

blicanis a reipublice actõne recedere: ſed ipam exerce⸗-
re ſcom iuſticiam conſtitutã. Indiget gubernatõe pꝛin
& cipum legum conſtitutõe mundus. ne maloꝑ inſur/
gat impꝛobitas. inſurgens pꝛeualeat ne ſuccumbat in

.

nocetia nõ deſenſa ne impie ꝑturbetur bñ ciuitas ↄſti⸗
tuta ne hoim moꝛes impuma iniquixate ꝓcedant: ex
quo fit opoꝛtunitas exactio fiſcaliũ rerum dum tranſit
vera et iuſta intentio et actio exigentiũ:ne publica exer
centes officia peſſimentur ratione pꝛuati. Mam hec eſt

recta oꝛdinatio quoꝛumcũq; hoim:vt iuſte pſiciant ad

quod ſunt ꝑ publicam iuſticiã inſtituti.. Interroga⸗
bant aũᷣt eum milites dicentes. Quid faciemus ⁊ nos

Ect ait illis. Neminem cõcuciatis neq; calumnia facia-
tis.Contenti eſtote ſtipendijs veſtris.] Mon abrogat

iohannes militiã que reipublice ſeruit: ſed illam tanq;

malum vituperans. quid in illa ſit cauenduʒ edocuit.

Nam bonum eſt ſub iuſto pꝛincipe militare iuſte bella

mouente atq; ꝓpulſante impꝛobitateʒ hoĩm vt in pace

agatur vita bonoxꝝ. Bonũ eſt militare.vt tuta maneat

imbecillitas:ne ipſam oppꝛimat fera validitas. Gelici⸗/
ter militatur viuſte arma mouẽtur ↄtra eos qui verant
hoĩm pacem.qui contra quietos crudeſcunt ad necem:
magis laudabiliter militatur vbi pꝛo fide bellum indi/

citur. Poꝛro expedit ſcõm rei euentus neceſſario mili⸗ .

tare. maxime ſub iuſto duce iuſtam cauſam tuente. ita

dumtarat vt nullus concutiatur iniuſte ſub velamine
luſte militie.nec inferantur damna eis quibus militia

4 .

Victricem militiam ufecerunt. Et abꝛaam poſiq; pꝛo⸗

miſſionem terra chananeoꝝ accepit.et cum eſſz dei ele⸗

—

Wbuit eſſe ptectio. Et ſi non ꝓtegi debuerunt. aut non
indiguerunt tñ exipᷣa nõ debent es repoꝛtare:ne velint
ditari alienis emoumentis.ſed contetimaneant ſtipen

dijs ↄſtitutis. Indignũ enim eſt.vt omnium in moꝛi⸗

bus intolerabile.vt iuſticie fautoꝛes fi

tollerentur. P£erperam pꝛotinus cum damnoq; tene⸗
tur gladius militaris:cum oꝛdinatur ad emulos deba⸗
chatur in ſuos. zoinde iopannes milites ammonet⸗
vt neminẽ aliquomodo concutiãt cum ad hoc conſtitu⸗

ti ſint de indebite ab alijs concutiantur: ne inferant ca

lumniam.cum debeant ꝓpellere illatoꝛes. Sint contẽ

ti conſtitutis ſtipendijs. Que vt imperatoꝛ daret ab bo
minibus defendendis accepit. Et publicani conſtituti
exigendũ inſinuant. quod ad fiſcum implendũ p mi
litibus exhaurienduʒ exigebant. Mon ergo phas eſt vt

qui conſtitutũ cenſum dedit in obſequium reipublice
iterum exigendo veretur a milite facto pꝛedone. Atq;
videtur eſſie iuſta militia cum iohannes nõ repꝛehende

iit milites ſed tantũ diſiuaſerit quod in militia tribui
1 alerit qu militia tribui
poſſet ad crimen. Sed vtiq; iuſta imo neceſſaria ex tůc

vt lex exoꝛſa diuimtus nõ dico tanto moiſaicam aut eu

anqgelicam. ſed cum lege nature militia ſociatur. NHam

lege oꝛiginalis iuſticie licitũ eſt ꝑuerſos hoĩes ꝓpulſare

ac reſiſtere illis qui bella paciñcis et innocentibo indice⸗
re tentauerunt. Et quanq; ſaluato: tolerare ſine repꝛe
ſenſione viciſſitudimis dixerit. mala que poſſet inferre

quicunq; alijs vellet eſſe moleſtus vt nõ repetat aucto

ritate ſua ille qui patitur:tamen voluit.vt per rectoꝛes
reipublice imiquitas hoĩm arceatur. nam nec fuiſſet ne
ceſſarium militare niſi homo aliũ hommẽ vi oppꝛime⸗
re pꝛetentaſſet. Et ſicut lex moiſaica omniſq; alla ler p⸗

pter pᷣuaricatoꝛes poſita eſt.ita ꝓpter repꝛmendũu infe⸗

ſtos debuit eſſe militia. Nam deus ꝑ ſuos angelos. ſepe

militat aduerſus malos:et boni contra ſi uperlbos in celo

ctus ꝓ defenſione oppꝛeſſoꝛum mnocentiũ militauit.

oꝛdinans ad expeditõnes ſuas trecentos decem et octo
vernaculos cum quibs oꝛdinatis in bellum irruit ſuper

reges qui alios ꝑ rapinam potenter oppꝛeſſerant: et re⸗

—

duxit pꝛedam ⁊ retraxit ſpolia reſtituit ſpoliatis nec pꝛe⸗

ter victũ quippia pluſ accepit. Dedit tñ victimas mel/

chiſedech ſacerdoti dei:et ipᷣe ab eo accepit bñdictõem

et panem et vinum in figuram futuri miſterij. Mihilo⸗
minus tũ illo in tunc ſibi ſuit licita ratio militãdi.repꝛi
mendo impꝛolos. tuendo quietos. Militauit moies

cum interfecit egiptium:qui iniuſte oppꝛimebat hebꝛe

um . Militauit in heremo:cum aduerſum ſe videbat in
iuſta bella conſurgere. Militauerũt duceſq; militando

fuerunt ioſue:gedeon. barach. ſampſon. ie
fuer e barach. ſampſon. iepte. ſamuel.
dauid multiq; reges veteris teſtamẽti: quos recte in/⸗
ceſſiſſe dicimus et ſaluos eſſe fide tenemus. Militaue

runt machabei:militauerũt etiam iuſte qᷓ; multi pꝛinci

pes ⁊ populi chꝛſtiani in honoꝛẽ vei et celo legis amoꝛe
virtutis.odio iniquitatis:ad coercendiĩ humanam au

daciam ad intuendam innocentiõ. et vt ſedaretur reſ⸗

publica et ſcipio eſſet omnibo vera iuſticia. Et quanc;
multi fungantur militie nominenilloꝝ tantuʒ eſt vera
miülitia qui aduerſus puerſa turpia bella mouent. ce⸗
teroꝛum vero nõ eſt militia. ſed aut violenta pꝛedatio .
quod iuris eſt alieni.aut indignãti animi odioſa vindi:
cta. Exiſt imante populo et cogitantibus omnibusg

*
— 6 VͤC
e. — 7 —

. D 60 — 1 . — 11
– Rrurns — J X QJN- èòM

.

bile. ant crafſando pᷣ⸗
dones:et reipublice cura ilico deſtruitur cum milita⸗
ris oꝛdo craſſatur. Et inemendabiliter mala nocent cũ
tutoꝛ predo efficitur:cum miles ꝑ impꝛobitatem acci⸗
pilt que ꝑ pꝛobitate defendere debuit. ne ab hoſtibus

—

8—

D

——

i
ml
con
ven
ſeir
Nq;
ſen
id
ſon⸗
Cebu
tunrn
Ert

tat
My
Nbr.
hehar
tra
te.
Gut
grün
rude
mir
dun
tuti
nest
ario
gman
lunq
Niſun

Ntol
Donit
toco⸗
Plre
tnhn
Ce⸗
Mouit
bulis
mcd
gai⸗
dbl⸗
neg
rogi
cher
Xpen

tt
wet
f
i
wl
hent
uiin
ee
len
wn

hon
elint
hen
1o/
10 5/
llta⸗
ntci
cci/
lbus
ene⸗
Nbe
Mnet,
tiru⸗
nt q
vonte
dbiv
ſtuti
omi
ſtyt
blice⸗
Atc;
nde
debui
er tie
uten
Mam
hre
lice
epꝛe
ſene
vcto
es
ethe⸗
me,
1
nſfe⸗
ſee
elo
o
ele⸗
zuit,
to
per
tre⸗
pee/
jel,

lo⸗
pi.
ſes
bee
in
6o
el
1/
e

— —
—

— ⏑ ☚☛ S

—
4

—.00

6

„

in coꝛdibus ſuis de iohanne. ne foꝛte ipſe eſſet chꝛiſtus

miſerunt iudei a hieroſolymis ſacerdotes et leuitas ad
eum. vt interrogarent eum. Cu quis es? Pia ſed nõ
vera erat iſta eriſtimatio populi de iohanne:qui taliter
ſeipᷣm in virtute monſtrabat. Sic pꝛedicabat veritatẽ
atq; iuſticiam:vt nondum innoteſceret chꝛiſtus quod
ſic non immerito crederetur. Sʒ lec exiſtimatio in eoꝝ

iudicium vertebatur:ꝙ cognitõnem per fidem de chꝛi⸗

ſto vnturo habebant.quem iam in iohanne vemiſſe cre
debant. Et nimirum ipſoꝛuʒ damnatio cumulatur cu
tanta eſſet exiſtimatio de iohanne vt chꝛiſtus eſie cre⸗

deretur:quod ei de chꝛiſto vera dicenti nulla ratõe cre⸗

debant. Sic vnuſquiſq; quantuʒ ſibi ꝑmittitur bonus

ſit virt utis amatoꝛ:non vt de ipo lvnitatis famia peruo

litet:ſed ne mfamia currat omnino deuitet. Si vero fa

ma virtutem exceſſerit. caueat ne ſuper id quod eſt rapi

atur.nam et iohannes ſe infra clauſtra humilitatis te/

nebat cum plus q; eſſet de ipſo crederetur. nec pᷣſume⸗

bat rapere quod ſibi imperitũů vulgus videbatur offer⸗

re. Si autem ſopito virtutis nomine infamia quando
q; tabeſceret:conſtantia opus eſt ne virtus elidatur in

animo.et ne animus atteratur ꝑ infamiaʒ depꝛeſſa vir⸗
tute qm neq; fama bonos nec infamia potuit facere cri⸗

minoſios. Et iuſtus iudex meritoꝛũq; libeatoꝛ nõ ſecun

dum famam aut infamiam:ſed ſecundum vritate vir
tutis et vicij homines iudicabit.roinde quid iohan⸗
nes interrogatus a leuitis ⁊ ſacerdotibo reſponderit au

diatis. Et confeſſus eſt et non negauit:confeſſus eſt.

quia non ſum ego chꝛiſtus. Optimi ſerui eſt et cuiuſ⸗
cunq; legati ſibi non appꝛopꝛiare quod nouit eſſe domi

ni ſin:et ſi quippiam offerretur dare repudium. Nemo
vt ſtultus ſupꝛa ſeipᷣm opinione hominum rapiatur: ſi

nouit ſibi omino deeſie quod creditur. Spectat ad meę
tis conſtantiam.eriſtimatõne magna hominum nõ ex⸗
tolluetiam ſi adeſſet quod fama vulgarium clamat.in⸗
tra humihtatis ? vilitatis clauſtra ſe famoſus includat
Ecce iohannes diuina non rapit oblata reſpuit: quod

nouit eſſe chꝛiſti non arrogat ſibi. Suſpenduntur pati
bulis qui tempoꝛalia diripiunt.qui domino inuito alie⸗/
na contrectant:quid autem erit eis qui diuina rapiunt

qui diumos honoꝛes inquirunt.qui etiam imꝑtineter
oblatos non reſpuunt. oꝛmam pꝛeſtruxit iohannes:
ne quiſqᷓ; ſupꝛa id quod eſt rapiatur. Et iterum inter⸗
rogãt eum. Helyas es tu. Qui dicit.Non ſum. Pꝛe⸗
dirxerat angelus cacharie ꝙ iohannes ieſum in ſpiritu
llye pꝛeiturus erat:non tamen ꝙ ꝑſonaliter iohanes
eſſet heyas. Saluatoꝛ etiam ꝓteſtatus eſt. Et ſi vultis
recipere eum ipe eſt lyyas qui venturus eſt. Ac per hoc
ſi vera eſt ſnia dñi ſaluatoꝛis ꝙ ipe ſit helyas: quomo/⸗

do ſtabit reſponſio pꝛecurſoꝛis non ſum helyas. Sed

ipſa verba ſacre ſcripture ꝑ conſiderata: ꝓpenſius ipſox

dubia ſoluunt. Dicit nanq; ieſus de iohane:ipſe eſt hi

lyas qui venturus eſt. Quomodo iohãnes quiiam ve
nerat fuit heyas qui venturus eratrniſi quia iohãnes
qui iam venerat.re non erat helyas. ſed ſpiritum habe⸗
bat eius qui iam tꝑe regum venerat. et ante iudicium
lterum venturus erat. GFirmam igitur tenet iohannes
vritatis cenſuram.ꝙ neq; chꝛiſtus neq; ſit heyas inſi
nuans. Iterum interrogant. Pꝛopheta es tu. Qui
reſpondit.Non. Mꝛopheta helyas erat:quem eſſe ſe de
negat Qud igitur an ſit ꝓpheta vlterius interrogatur
Heſpondetur. Erat ꝓpheta helyas et ſingulos tamen
habebat inceſſus et moꝛe iohannis deſerta incoluit.aut

iohannes imitando helyam in deſertis quaſi ab infanꝰ
tia ſoltudinaliter habitauit. Poſteros nanq; ꝓphetas
ſic gegiſſe non legimus.Quamobꝛẽ ſi non eſt chꝛiſtus

R

ct oꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

aut helyas: an ſit aliquis ex pꝛiſcis ꝓplxtis inquiritur.

Et hoc quoq; denegat:quia dumtaxat pꝛeſens pꝛophe⸗
ta exiſtens.aliquis er pꝛiſcis eſſe non poterat: qui non⸗
dum ꝓpheta ſed plus q; pꝛopheta fuiſſe cõmendabatur
a chꝛiſto. Dixerunt enim er ſcilicet hil qui miſti fu⸗
erant. Quis ergo es vt reſfonium demus his quimi⸗
ſerunt nos. Quid dicis de teipſo. Ait. Ego voxrclaman⸗
tis in deſerto.dirigite viam domino. ſicut dixit elaias
pꝛopheta. Hoc quod de glaia inducitur pꝛedixerat

turbis:ſed nunc ſerioſe intetrogatus rephcat ſacerdoti

bus et leuitis.Aliter rei geſte veritas et ſeries verboꝝ
iohannis oꝛdine recto contexi nõ poſſent. Ego vero ini
tium verboꝛum eſaie hic diſſerendum diſtuli: pꝛo eo ꝙ
nuncijs iudeoꝛum dederat in reſponſum. urbis vero

non interrogantibus quis eſſet:gratis aperuit ad quid
ipſe veniſſet. Veruũtamen turbis ſacerdotibus atq; le
uitis oſtendit ſue legatõnis et officij veritatem: nil ſu-/

pꝛa id quod erat inſinuãs. Ego vor.nõ mea dicendi au
ctoꝛitate:ſed abilitate loquendi. Ego voxillius dumta⸗
xat in deſerto clamantis chꝛiſti videlicet: qui de pꝛoxi⸗
mo in deſerto mundo clamaturus erat. Elox nõ ſemet⸗
ipſam foꝛmat.nec ſua virtute inuenit vrba diſſerenda
ſed aliunde virtus eſt vnde vox ipſa foꝛmatur. Mon a ſe
ipſo iohãnes erat:ſed ab eo qui eſt et qui erat ⁊ qui ven
turus eſt. Yohannes verba diſſerenda nõ muenerat qꝛ
vox erat.cuius officium eſt verba iam in ammo inuẽta
depꝛomere non inuenire. Erat vox dearticulata iohan⸗
nes:non vllius animalis que ſecundũ naturam a deo
eis inſitam voces inaxticulatas emittunt Sed deſerte
pꝛonũciabat ad quod miſſus erat:vt voce pꝛemiſſa ver⸗
bi concepti in animo intelligetia ſequeretur. Erat poꝛ⸗
ro ad hoc vox omnium pꝛophetarum quaſi vehiculum:

n ſoꝛte ad ſepſum reſerebatur qui in deſerto clama⸗
bat pꝛeiens chriſtum ad coꝛda homiuum cito venturũ

0 chꝛiſtus per fidem in animas hominum ferretur.

vt ſerie debita ſubſequatur. Dirigite viã domino. Non

eſt in hominum poteſtate dirigere viam domino:eteniʒ
directa eſt ab eterno. Si chꝛiſtus eſt via ſic illaʒ viam
dixerim dirigendam per quam chꝛiſti fides ingreditur
hec ſiquidem eſt nulla voluntas que tũc dirigitur cum
ad credere velle inclinatur:et ſuo imperio in obſequiuʒ

fidei vinculat intellectum. Obliqua pꝛotinus erat via

hominum voluntatis cum id querebat quod deuiabat
ab hominum conditoꝛe quod tandem vrgebat in penaʒ

cum in diuerſa concupiſcibilia inhiabat.et ſemper plu⸗

ra eſuriens velut impaſta manebat. Obliquabatur vo
luntas hominum a puerſa et erronea intelligentia veri
tatis.cum pꝛo deo idola coleret.cum hi qui diuina ſcri⸗
pta receperant ꝓphetaſq; habebant. et in illis venturuʒ
chꝛiſtum non intelligebant.a veris auerſi. ad falſa con⸗
uerſi. excluſi ab eternis tempoꝛalibus inuoluti.pꝛiuati

virtutibus vicijs irretiti.Quam viam tunc homines

direxerunt:cum fſide thoꝛia et actu ſe conuerterunt ad

chꝛiſtumſon autem quis abhoꝛreat ꝙ viam dirigenz

dam dixerim voluntatem:quoniam internarum viriũ
ipſa eſt imperatrix quanq; non ſit ipſa directrir.ſed ve⸗
ra ratio ipſam ad recte concupiſcenda deducit Verũta⸗

men magis voluntas cogit rationem vt recta ꝑquirat

vt credenda intelligentia credat:qᷓ; ipſe poſſint augere
wluntatem vt ſe ab eo quod bene aut male velit auer⸗
tat. Sepe quippe voluntas appetit quod ratio denegat
et quod ratio pꝛotulit ipſa refugit.nec intelligentia po⸗/

teſt quippiam credere.ſi voluntas noluerit aſſentire igi

tur directio volũtatis eſt directio vie domini. Et qui

miſſi fuerant:erant er phariſeis. Quibo aderat ex in
uidia cuxioſitas inquixendi.nõ tñ exvolũtate credendi

iber tercuus

Peoinde ſic ad impꝛobatõnis argumenta conuertunt
Ec interrogauerunt eum er dxerunt. Quid ergo ba
ptiuas: ſi non es chꝛiſtus. neq; helyas.neq; pꝛopheta.
Bona interrogatio in writate rei.ſed dolo animi tene⸗

bantur.quomam nullus ablutõem poteſt dare anima

bus neq; ſacramenta diuma conferre: niſi auctoꝛitateʒ
habeat ꝓpꝛiam vel commiſſam. Pꝛopꝛia in chꝛiſto: com
miſſa in he ya ſiue pꝛoplxta. Oue ſunt pꝛotinus eccle⸗
ſie claues:poteſtas in ſe vn:ſcientia in ꝓpheta. Helyas
poteſtate tradita celum clauſit.idemq; aperuit:ſuꝑ du⸗
os quinquagenarios iuſtam vltionem induxit. Helige
us vero pꝛopheta lepꝛam cognouit aliter non curandã
qᷓ; in baptiſmo ioꝛdanis:omneſq;ʒ alij veri dei ꝓphete di
ſcernend inter vnum et malum ſcientiam habuerũt.
WPoꝛro inexcuſabiles ſunt iudei.de chꝛiſto ignoꝛantiaʒ
allegantes.nam ſi chꝛiſtum non credidiſſent eſſe ven⸗
turum habiturũq; ſuꝑ crimina hominum poteſtatem
atq; ſacramenta ex auctoꝛitate debere conferre. iohani
ꝓtinus nõ dixiſſent:quid ergo baptiſas ſi tu nõ es chꝛi
ſtus.tanq; ſi chꝛiſto hoc agendi adeſſet plena poteſtas.
Vlerũtamen hic arguuntur omnes:quinõ conceſſam
accipiunt poteſtatem. Pꝛoinde iohannes ac ſi iuſta fu⸗
iſſet quanq; ex inuidia:quanq; exignoꝛantia reiculpens
iterata interrogatio nuncioꝛu:apologeticum fecit. En
de reſpondit eis iohannes dicens. Ego baptiſo in aqᷓ
in penitentia:medius autem veſtrum ſtetit quem vos
neſcitis. Ypſe qui poſt me venturus eſt. qui ante me fa
ctus eſt. t foꝛtioꝛ me eſt:cuius non ſum dignus calcia⸗
menta poꝛtaꝛe aut pꝛocumbens coꝛrigiam calciamen⸗
toꝛum eius ſoluere. Ipſe vos baptiſabit in ſpiritu ſan⸗
cto et igne.cuius ventflabꝛum in manu ſua:et purga⸗
bit aream ſuam. . Qni nuncij nouerant ſimiliter et o⸗
mnis ſynagoga iudeoꝛum ꝙ ſolus deus poteſt peccata
diluere.pamplius autem nouerat et iohannes:idcireo
nõ in remiſſionem peccatox ſed in penitentciaʒ in aqua
ſe aſſerit baptiſare.Chꝛiſtus vero quem ipſi neſciebat/

qui inter iudeos natus erat qui mediaturus linter du

et hominem venerat. baptiſabit in ſpirituſancto in quo
remiſſio conceditur peccatoꝛũ necnõ et in igne charita⸗
tis que ſimiliter habet oꝑerire peccata. Hoc nõ puri ho
mims ſed ſolius chꝛiſti eſt dei ⁊ hominis ſpiritũſanctuʒ
poſſe conferre.et hanc charitatis virtuteʒ in coꝛdibus
hominũ opꝑerari.Abnegat iohanes ſibi nihil arrogaſſe
diuinum:in chꝛiſtum ſolum retulit iura ſua: quem ad
ſe ſuperlata compatione deſcribit. Ypſe eſt qui poſt me
vennturus eſt. Ac ſi diceret. Pꝛeco ſum ſequetur ipᷣe iu⸗
der:vox ſum ego:verbum eſt. Pꝛius eſt verbum conce
ptum qᷓ; vox enuncians verbum.pꝛecedit tñ vox ver⸗
bum ad alios declaratum. Ypſe ante me factus eſt.
Quomodo factus ꝑ quem omnia facta ſunt. Non dei⸗
tate factus.exiſtens ante omnia ſecula deus. carne nõ
ante factus cum ſexto menſe poſt iohannem fuerit con
ceptus iſte.ſed ante me factus etiam vt homo ad maio
ra miſteria oꝛdinatus: Gꝛeca nanq; editio ante ꝓ coꝛaʒ
Dicit:ac ſi in conſpectu iohãnis omia de chꝛiſto ſine nu⸗
be clareſcant. Ante me factus poteſtate ſcilicʒ benefitia
oferendi:et ad ſoluenda vincula peccatoꝛum: ad ofrin⸗
gendum regna tartarea. et vt electos ſuos pꝛouehat in
ſuperna. Ende iohannes adiecit.. Et foꝛtioꝛ me eſt.
NMon erat iſta compoſitio deitatis:qm̃ inter deum ⁊ ho
minem compatio aboletur. ſed hoĩs et hominis erat.
qua chꝛiſto homini omnis erat donata oteſtas:quam
vt deus ab eterno habebat. Mõ erat iohannes illo foꝛti
oꝛ:qui foꝛtis armati potuiſſet introire ſoſpiciuʒ aceius
vaſa diripere. Chꝛiſtus vero foꝛtioꝛ illo erat: qui foꝛti

,.

lxbat indicere bellum. ſibiq; inferre conflictum. vaſa

1

De parentibus

diripere ipſumq; ſua poteſtate ligare: aceo foꝛtioꝛ quo
paſſus vicit.moꝛiens ſuperauit.ſepultus ꝓpꝛia virtute

ſurrexit.et terrenum coꝛpug nõ allena ſed ꝓpꝛia virtu⸗

te in celi ſuꝑioꝛa ſubuerit/Andignitas vero calciamen

ta poꝛtandi aut ſoluendi coꝛrigiam:p quandam ſerui ſi

militudine ad humilitatem refertur. Nam poꝛtare cal⸗
ciamenta in obſequium dñoꝛum et coꝛrigia ſoluere in⸗
ter vilia ſeruicia deputat᷑:quanqᷓ; et nobilis ſeruus poſ⸗
ſet hoc agere humill amoꝛe inclinatus ad dñm. quã ſi⸗
militudinem ad ſeipᷣm repꝛimendum cum tanta fama
ipᷣm extolleret iopanes aſſumpſit. Verũtame hic mul
ti multa dixerunt:que tacttes nta deſcripſimus. Equi
dem ex hoc in ſe ſtandiet nõ aſcendendi vnde caſus ho⸗
rendus euemat omnibo foꝛma monſtratur. vt quanto
quis ꝑ famã ab alijs reputatur. tanto magis ſe ad vma
deiſciat. Et p ſimilitudinẽ humanarum actõnum habi
tum humilitatis inſinuat:vt ab exterioꝛibus ad interi⸗
oꝛa capeſcendo virtutes ſiat acceſſus. In chꝛiſtũ vero
iudiciariam retulit auctoꝛitatẽ. pꝛo eo ꝙ pater omne iu
dicium dedit filio. Ende ſubiungit. inus ven tila⸗
bꝛum in manu eius et purgabit aream ſuam. Etiam
ad oſtendend auctoꝛitatẽ ſinulitudinẽ eoꝑ que ab ho⸗
minibus agũtur accepit. Conſuetudo artincialis meſ⸗
ſoꝛibus eſt. cum meſſis delata in aream fuerit varijs tõ
ſionibus cedere aut animalia ſupinducere ad terend uz
inde accipe ventilabꝛa vt granum cum paleis et ari⸗
ſtis in area eleuent ad expientiam inſufflatõnis venti

paleas extra aream deferentis ratõne leuitatis: grano

ratõe grauitatis in aream retundente. Quo typo chꝛi⸗
ſtus ſuam mundabit eccleſiã iuſtis granis ex ſide P ple
nitudinem gratie tribuens pꝛemia meritox. congre⸗
gans in ſuum ſupnum horreum:et gratia vacuis con⸗
ferens toꝛmenta penarum. Pꝛoinde ſequitur. Er co⸗
gregabit triticum in hoꝛreũ ſuum:paleas aute combu⸗
ret igne inextinguibili. De iudicio extremo pꝛotinus
locutus eſt cum de meſſe ventilata ſimilitudinẽ poſuit
et ignem inextinguibilẽ adiecit damnandis. Et merito
p venti ſimilitudinẽ adijcitur pena.qm circumlati ſunt
hi cum vento doctrine:ſanam doctrinam animo ⁊ mo⸗
ribus contemnẽtes. Et nec inuẽti ſunt inſide ſtabiles
nec in ope efficaces a vanitatibus et cupiditatib mun
di: velut palee aride a ventis validis agitati:quibo erit
inertinguibilis ignis.quia ipis viuentibbignis male cõ
cupiſcentie non defecit. Nam anima calida quaſi ignis
ardens:et nõ ertinguetur donec alquid deglutiat. Mix
ta eſt bonis eſt malis area chꝛiſti dei: necappareat quan
ta electis ſit tribuẽda felicitaſ aut impijs ſeua dãnatio
Mixta ſunt grana cum paleis:mutua eſt conuerſatio
vtroꝛũq; qui ad ſuꝑna gaudia.et qui ſpectant ad regna
tartarea. Pꝛotinus vltimũ ventilabꝛum expectatur:qᷓ;
uis in omni decidente a vita cauſa ſua equiſſime venti
letur. Multa quidem et alia euãgelicabat populo dum
tarat q poſſent in credulitatẽ ill? que pcedebat induce
re.Omis ꝓtinus iermo iohannis intendebat in chꝛi⸗
ſtum:ad quem cõuertere nitebatur coꝛda populoꝛum.
Mec facta ſunt in bethania trans ioꝛdanem: vbi erat
iopannes baptiſans.Mõ in illa que ꝓpe hieruſalẽ erat.
In vtraq; tñ obedientia deſignatur:q moꝛtem facit et
vitam. NMam pꝛope vnam celebꝛatur baptiſmus.vbi ba
ptiſatus moꝛitur et reſurgit. in altera etiam moꝛtuus

—

chꝛiſti potẽtia reſurrexit. Tũc vemit ſeſus a nacareth
galilee in ioꝛdanem ad iobhãnem:vt baptiſaretur ab eo
Yohannes autem ꝓhibebat eum dicens. Egoa te de⸗
beo baptiſari. et tu venis ad me. Geſta pꝛecurſoꝛis non
ſaluatoꝛis ſumpſimus diſſerenda:qui virtuteʒ ſibi hu⸗
militatis inſertam in ommby ſeruat: et pia contentõe

tn
i
cere

han
Conn
bſe⸗
nuſt
plete
Un
pin⸗
dornt
peſim
itdi
Por
ſcen⸗
ſin
ſmm
hlui
niich
ciys
letoe
natren
Gchri
ſerec
Poͤob
Nbapt
D
ſerin
nptin
Prti
lttoti
Eg
SD
umd
titin
tiaet
offin⸗
biſet
brare
ſeetar
apen
Prwit
ſepen
lee
leytie
kenin
uman
Con
Wer
m
inbe
dn
m
ſucde

Neal

vero
huri
entila⸗
Cuam
Lablo/
is weh⸗
Narnst
rentun
seteni
9 penti
grano⸗
wehꝛi⸗
eppee
vongre⸗
igcon/
Erc⸗
ombu⸗
tinus
oſint
nerito
tiſunt
7Woe
hles
mun
lbyent
R
jignis
ani/
flatio
ſatio
egna
urqh
enti
dumm
gace
chei
um.
etat
itet
biba
nos —
reth
eo
de⸗
non
hun
toe

ectoꝛtu otqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

on ſit baptiſandus ab eo:quo⸗
niam quotquot iohannes baptiſabat.ad chꝛiſii baptiſ/
mum diſponebat: et ipſe baptiſando peccata tollebat:
chꝛiſtum baptiſare iudicauit incongruum: qui ſuo ba⸗
ptiſmo lauare venerat peccata cunctoꝝ. Et viceuerſa
ratus eſt fieri: ipſe ab eo deberet potius baptiſari.No
uerat iohãnes ꝙ in baptiſmo peccata lauãtur:qui quan
qᷓ; ſanctificatus eſſet in vtero.nõ ſe ab eis.ſed chꝛiſtuʒ
aſſerebat immunem. Pꝛoinde contẽdit ꝙ nõ chꝛiſtus
ab eo:ſed ipe a chꝛiſto debet baptiſma ſuſcipe. Sʒ ne io
hannes aliqua macula fedebatur ab illa ſanctificatõne
quam accepit in vtero.que aquarũ immerſione deberet
abſtergi:omnino negauerim.Nam ſi omnia ſcelera cõ⸗
miſiſſet.nõ erat iterum baptiſandus.quẽ in materno
vtero ab oꝛiginali ↄtagio abluerat ſpirituſſanctus. nec
vltra ↄceditur aquarum ſacramẽtalis immerſio.vbi ꝑ
ſpiritumſanctuʒ culpa oꝛiginalis eſt terſa.quia pꝛo illa
dumtarxat noſcitur inſtituta. Et velut non iteratur ba⸗
ptiſmus ſic nõ conceditur vbi pꝛimo modo abluit ſpi⸗
ritus.Quid igitur eſt ꝙ iohãnes cum ſaluatoꝛe conten
dit dicens.ego a te debeo baptiſari: et tu venis ad me.
Poꝛro iohãnes in chꝛiſti ſanguinẽ intendebat. pꝛeno⸗
ſcens ſe deſcenſurum ad inferos ibiq; manſurũ:niſi ad
ſuperos chꝛiſti paſſio reuocaret Unde quanq; iohanes
immunis dici potuiſſet a tali contagio.qð ꝑ baptiſma
ablui nõ habet:non tñ potuiſſet in ſuꝑna conſcendere:
niſi chꝛiſti paſſio qua humani generis peccata donãtur.

alloquitur chꝛiſtum

cuius merito ↄceditur regnum celoꝑ et moꝛs et reſur⸗

rectio et aſcenſio pᷣceſſiſſet. Audeam in virgineʒ chꝛiſti
matrem que omi prerogatiua donoꝝ atq; virtutũ exce
debat iopãnem:ꝙ necilla etiã ſi pᷣmoꝛtua tranſlata fu⸗
iſſet ad ſuperos:niſi filij ſui tam ſeua moꝛte pꝛeuenta.
Nõ abs re iohãnes cum chꝛiſto ↄtendit·ꝙ ab ipo debe/
at baptiſari qui iam a ſpũ baptiſatus erat: ſed nec ſic ꝙ
ſine chꝛiſti ſanguine oĩm peccata tergente traijci potu⸗
iſet in regnũ. Tlerũtamen ſic decernentem ieſum:nõ
amplius reluctans iohãnes aquis immerſit. Et vidit
ſpiritũſanctum in columba:et audiuit vocem paternã:
et totius trinitatis accepit chꝛiſtũ baptiſando noticiaʒ.
Magnus iohãnes totius trinitatis miniſter. imo toti⸗
us deitatis amicus qui ptem deum audiuit in voce fili⸗
um deum baptiſauit in carne ſpiritũſanctum deü aſpe⸗
xit in columbina ſpecie:nec aliud q; vnum deũ in ſubſtã
tia.et trinum in ꝑſonis credidit.et opera trinitatis eſſe
omino indiuiſa cognouit. Et cum chꝛiſtus in deſertuʒ
abiſſet iohãnes ſue legatõis agebat offica.nec recede⸗
bata regione ioꝛdanis baptiſans ⁊ pꝛedicãs:vt etiã ex⸗
pectaret chꝛiſtum a deſerto regreſſum:qui quadrageno
expleto ieiunio et diaboli pacto conflictu inde diſcedẽs
prexit iterum ad iopãanem.Quem iohãnes videns ad
