babentem. Terreat᷑ intime vñs ſeruum imque pertra⸗

4 5„

ctans:timoꝛe illius qui ſuper eum habet ineuitabilẽ po ſ

vult eſſe ſubiectum. Cum autem ad pꝛoximum egreſ,

ſus fuerit requiſitus:ſeu requixere acu aliter iple coge
tur mediatrix erit iuſiicia chꝛiſtiana: caritate atq; Nxrita

te velut ſupernis atq; deiferis comitibus tociata. Sta⸗
tuit auidẽ inter requirentes et requiſitos: honcſta vti⸗
lia et ad rem ſeruicia ꝑtinentia/Et dabit weritati ſiate⸗
ram:vt omnia ponderet iuſta lance: ſiue artis ſiue cõ⸗
mercij ſiue pſonalis obſequnj fuerit quod tractatur. ⁊

* falſitate omnia mundabunt᷑ veritate libꝛante qo gerit᷑

teſtatem. reatoꝛ igitur omnium equalis dñs atq; re⸗ ommam eritate libꝛante
4 aritas autem virtutem loꝛicandi accipiet a iuſticis. 7
loꝛo amoꝛis frenabit oꝛa hominũ vt nolint vecꝑpe quo/

demptoꝛ omniũ. Moꝛd lis hominũ iuſticia qua inuicẽ

.

conuerſantur ſi non regnat in intimis vt plurimuʒ in

ext ernis obliquatur:vt ſicut eſt iniuſtus affectus oino

facit iniuſtos effectus: mſſi deſuper terreat iuſticie bumni
ens actus. Mam timoꝛe iuſticie ipſius erit potens uni

effectus:vbi latens eſt iniquus affectus. Hec erit aũt

tominum actualis iuſticia vt actus ſint legales nõ di/

co legis moiſaice:ſed euange lice· EUnde ipſius chꝛiſtia

ne iuſticie pulcritudo cheiſtifera oꝛnabit coꝛpoꝛis mot?⸗
ne ſint ſubiecti et beſtiales ratione carentes. cultũ di⸗
uinum oꝛdinabit ſcom voluntatem eiuſ qin cultum re
quirit Hec vero eſt colendi atq; ſeruiendi plena iuſticcia
vt taliter ſeruiatur ei atq; colatur a ſubditis dominus:
qualiter ſeruiri ac col mandauerit. Eteni gentiles vdo

latrie alumm ſic ſuis dijs atq; ydolis ſeruierunt ⁊ colu

erunt:pꝛout ab eis perceperunt in eceptiuis reſponſio

nibus. Zerreni etiam pꝛoceres ſcom iuuſticia

uis tales exigunt mene ES vero chꝛiſtiano cenſetur
ſciplina ſcripta repeziunt opera
diuine iuſticie:que ipſi deo ꝑer cultum expedit reddere
ꝛnabit habituʒ coꝛpis iuiticia chꝛiſiiana vt nihil ha⸗/

nomine. in chꝛiſtiana d

beat pperammniin ſupfluum.nihii appꝛobiabile vanita
ti:ſed qð decet hominũ ſtatus in de ghatione miſterij
Er deinde ad neceſſitatem ſolum cõmenſuratum faci⸗
et et coꝛwoꝛum quãtitati ſcõm loca calida et frigida:aut
regionum ex tempoꝛe necnõ ex aere varias qualitates
Nec ꝑpmittit ipſa iuſticia hiſironicum habitum chꝛiſtia
no:aut habentem ſcemata nouitatum/Mandabit etig
nõ ſolum per moꝛes ſed per habitum:a innidelibo chꝛi⸗
ſtianos eſſe ſecxetos Abſonum aũt fit a iuſticia chꝛiſtia
na:multicoloꝛia eſſe vſtimenta.inſinuãt enim animuʒ
multis varietatibus ſubiacere: qð non deqʒ chꝛiſtianũ
animum quem in ſolo chꝛiſto decet eſſe pꝛefirum: imo
cum ipſo in ſola cruce virtute confirum/ erbim auͦt
neceſſitati et opoꝛtunitati atq; honeſiati. cõmenſurabit
ñn ſocietatem degente inſupinabit ad deum vt ipſum
con ſideret deſuper inſpectoꝛem:ſi hominem non habet
ſua facta inſpicientem. Et ſi coꝛam hominibus in ma⸗
lo patrando iuſticiam pudoꝛem atq; verecundiam poſu
it. chꝛiſtiana vo celeſtes ciues docuit reuereri

iuſticia hominem eſſe bonum et vbilhbet idem vt qualẽ

eum publicum ſic et pꝛiuatum habeat:ſec ab re permit
tat fieri ocioſum. Videt enim iuſticia in ocio ſterili ſuo

rum complicum flendum exilium: et expoſitũ ſagittis

demonum et iaculis vicioꝛum. quem nitebatur per ſe

atq; virtutum tutelam eripeꝛe adactabit eum ad vtilia

minus vero implicantia menten/ Stucum wero ſapi
entie ſanctarumq; ſcripturarũ nòaſſero de genere actu
ekeiſatabit iuſticia chꝛiſtiana concite ad interioꝛa

quem interdum adduyit in actum: vt ibi ſedulus con /

templetur homo et viuat. et memoꝛetur et intelligat

atq; diligat. Homo enim pꝛeterq; angelus omni crege
ture excellentioꝛ factus eſt⸗Er ſemper iuſſicia monefa?/-

cit ibi hominẽ eſſe debere magis aſſiduum: vbi r fidẽ
aut quãcunq; virtutem aptius intendere poteſt in deũ

In coꝛpe ſane vires:in animo ſunt virtutes/uſiſciiã
chꝛiſtiana totum rationale ſubiectum ꝑ omnia cheiſto

vt ſeipſos opoꝛtet diligere: et trãſfoꝛmabit ininſibili di
lectionis arte animos cõtrahentium quomodolitbet vt

pꝛium. ſic etenim omnes illeſe krnapuntine

ipſis ſit vna voluntas.et cõmunis ſeruetur vtilitas. et
animus vnus in animũ tranfferatur alterius.et pꝛoxi⸗
mi cõmodum reputet ſuum.ipſius damnũ eſtimet ꝓi⸗
0τπ11 ſi

quideẽ iuſticia nexualis que inter perſonax relatiuas re⸗
lariue opidoq; requirit᷑:omnes nexibiles ⁊ relatiõe mo

rali viuentes iure certo et infallibili nectit. Ipſa nem

pe chꝛiſtiana iuſticia paretes ad filios poſt naturalis iu

ſticie inclinationem quodam grocioſo reſpectu gloꝛie o .

mni ꝓpꝛia deſpecta vtilitate inclinatione inclinat:flios
parentibus per gratie moꝛes ſubdit ad obedientiam fa

ctam:vt honoꝛent actu coꝛpig muneꝛe neceſſarie ſubuẽ

tiomis ad ſuſtinendũ ſenectam et fatuitati aduenienti

vniam danarf Pla viros vxoꝛibus iuſta intẽtione
cõneccit reſpectu ſoe et ben
nt ſed iuſte diligant:quis eadem eſt natu⸗

ne vilipende
= ne illudant q;;iis ſit durn magis inffrmo: ſua
der ne tecipiant quia fides eſt vna. Inſiruit ne wlut

equus et mulus in quibus non eſt rationalis intellectꝰ

umpetu libidinis rapiantur:in ens quas rationales eſſe
mt vroꝛes ſub viri

ſciunt et feminas chriſtianaſ/A

regimine, ne ipſos falſo amoꝛe diligant. debito reuere⸗
antur honoꝛe ne iuſta contemnant imperia maritoꝛũ.

Vniuſtis in animo non pꝛeſtent aſſenium:et in opere

cietatis et beneſicij pꝛolis.et monet

nullum effectum/ pſa frãtres fratribus ligat vinculo

gratie firmioꝛis q́; vinculo carnig eris federe
melioꝛi qᷓ; federe nature confederat:vt etiam interduʒ

—.

pꝛeſtata offenſio non diſiungat. Et multitudinẽ inter

dum magnam vnitim ꝑſeuerare faciet ſub modico te⸗
cti culmine:q;ᷓ in ſpaciolo lari fedus nature non ten uit
rios et nouercas parentali moꝛe in guberna⸗
tiõe atq; nutritura ſedulaq; cuſtodia.in pꝛiuignos atq;

priuignas dum ſubſunt wlut ad ꝓpꝛios natos inclinat/

puinnos et puinnas ipſis ſicut parentibus pꝛopꝛijs p⸗
cipue dum lex federis copulat et conſtringit honeſia et
Adita ſubiectione ſuppoluit Yyſ⸗ Parilitate quadã nõ
inequali amicis coniuxit amicos. reiecta mercede abie/
cto timoꝛe omni amoꝛis turpitudine propulſa de fini⸗
pus:abſq; cirographo in honeſte fidelitatis paciẽtia ſir⸗
ma vt vmus lvni reſpectu etiã mala plurima tolleren⸗
tur: priſcarum iniuriarũ reſutata memoꝛia licita et re⸗
lata ſubuectione humanoꝛum diuinoꝛũ vero clara cõ
ſenſione indiſſolubili propter deum vinculo caritatis.

Wñdommos ſerms propenſius facit intendere.vt e⸗
os non .

1deſpiciant in eo ꝙ ſerui ſunt. quia ſimiles in na
tura penitus ſunt:et gratiam chriſtianam non merito
ſed omnes per gratiam ſuſceperunt. et quoſ habuerũt

agd propꝛia ſeruitia foꝛtes et iuuenes cum ad illud per/
ueuneꝛint non abhoꝛreant:ſed foueãt debiles atq; ſenes

SS eruos autem facit ſius dominis adheꝛere fide firma

caritate non ficta. non ſpe mercedis ſed decentia oꝛdi⸗
nis. lege liberalitatis in ſeruitio debite honeſtatis. In
omnibus attend entes verum et ommum domini duͦ

N

ein
ne⸗
it
ſtel
bus
gto⸗
ſtae

ſitae
cogt
er
equi
ricq̃
tiane
lerla
gabe
leſt
locon
laer
ſucin
ſtoch
ſticia
oetl
etſun
tumm
ſente
ſie⸗
petr
greſen
keiuch
ſin
iuse⸗
rere
tisi
Ed
deu
ſor
luſt
per

ritie

ptae
lipo
Abet
kere.
umno
ental
Aten
Pins
mnent
one
koſee
Pin
hitſe
tise⸗
toof
icil
ſmi
Vir
me
ny
61
wid
kan

megec⸗ H
heag
PBN
n Sn
lcſtapnn
tiſtatee
ſne c,
n
gert.
tca⸗
lltet
Nüitgger
Lapon
eſineran
En
tinaster
litöen
Ppſdnn
Nungin
tughen
linmſſos
tentunt
ſreeſcbe
dbenien
Hintitore
„more
eſt ngeu
ſtmo⸗ſn
ne wlot
ntellect?
naleseſte
ſub .
lo teuete⸗
marttori,
dtin opere
ſ
Eris fcere
n intendg
dineinter
moctiotet
nontenuit
1gbern,
ſgnooarq
inchmnt/
oprioß
vneſtnet
llagano
le abie/
ad fini
ütiiſaa
ltollren
limer
oclnnd
Carttetis⸗
ee te⸗
Nesinne
hnmmerto
brerit
leder
Nezſees
ſteftm
Gent

n

do conſentit/
cra ex lawꝛibus repoꝛtanda diſtinguit. Ipſa cõſiderat/

2

ei ſeruiunt quem cõmuni vocabulo appellant patronũ

ne pꝛopter tpalem offendant eteꝛnum/pſa reges eru·
dit in regimine populoꝛum:populos humuliter ẽ hone

ſte ſubdit ad regimina regum opſa homines homini⸗
bus ciues ciuibus vicinos vicimis negociatoꝛes negoci
atoꝛibus artifices artiſicibu emptoꝛes venditoꝛibo iu⸗

ſta lege atq; honeſta conerſet e coi ſecenieri in eo

Smina uut pꝛimoꝝ recoꝛdatione parentum intet
eos ſeruetur equalitas.in eoꝙ ciues ſunt ciuilis cõmu
nitas:in eo ꝙ vicini ſubuentio cuſtodiaet honeſtas.in
eo autẽm ꝙ tranſinutationes rerum fieri opoꝛtet pꝛo/⸗
pter neceſſitates ſonnnũ illam veritatem iuſticiam et
equitatem.ſfidem operum atq; verloꝑ vnus ſeruet alte

ri:qᷓ; alter ab altero vellet ſeruari ſibi. Ponrtinrpi =
ler

cra non recipit aut per nephas non querit et acquurere
per falſitatem aut mendacium nõ eſtimat lucrum: ſed
graue damnum in perditione virtutum Tucri eni nul⸗
lus eſt fructus vbi animi ꝑditur virtus. Ipſa lucra re⸗
wꝛtare a turpibus rennint: lucrari ob turpia nullo mo

ſtudia ruſticoꝛum et artiſicum coꝛpoꝛe deſudantium et
ſtudia ſapientiũ in amimo laꝛantiũ et ſuſtinet ipia iu⸗
ſticia inequalitatem atq; diuerſitatẽ pꝛemioꝛũ ſicut et
operũ vt nec tantũ ſuſcipiat ruſticus coꝛpoꝛe deſudans
et ſtimulo boues agitans dum verſatur in ſulcis:quan⸗
tum ſapiens doctus aut legiflatoꝛ in cella ſedens ſtilo

ſententias ſcribens:dum verſatur in libꝛis atq; ſcriptu

ris/MNec eodem momẽto eque merebitur ars fabꝛilis:
vt 4 ericia cauſe ciuilis atq; legalis. Et q;;q; iudicanti et
pꝛeſidenti et decernenti ex iuſticia inhibeatur nõ vende⸗
re iudiciũ:ex eadem tamen conceditur extenuanticau⸗
ſas iuſte culpatoꝛũ iniuſte accipere pꝛemiũ. Et tãto ma
ius ex iſta qᷓ; ex alia latoꝛioſa pericia.quãto ſepe in coꝛpo
re reſeruatur membꝛum aut effugitur inhoneſte moꝛ⸗
tis imperium.dummodo legis iuſtum ſit patrocinium
et deuitantur ſeꝑ multa pericula et in poſſeſſionem re
deunt que videbãtur amiſſa.vnde iure pꝛsoueniũt ma
ioꝛa qᷓ; ex alijs pleriſq; ſudoꝛibus lucra dũtaxat ꝙ leges
iuſticie a pꝛopꝛio alueo non deriuentur: neq; in iudicio
peruertantur lucri cupiditate atq; concupiicentia glo⸗

De iuſticia chꝛiſtiana

rie/ecnõ pꝛohibet chꝛiſtiana iũſticia omnmibus iuriſꝑe
ritis vt cauſas iniuſtas ad tuendũ non ſumant:aſſum⸗
ptas rẽnuant. offerẽtes ceſſare cõmoueant ſi ante libel⸗
li poꝛrectum litis conteſtũ:calumnia iuramento aut qͥ
libet puneto cognouerũt aſſumptas cauſas veritate ca
rere.Alioquin triplici contritione conterensur quia de⸗
um offendunt omnium inſpectoꝛemęet accipiunt a cli⸗
entulo munera.et ei cõtra quem agunt inferunt dãna:

ad reſiituendũ quibus obligat chꝛiſtiana iuſticia:ſi am
Mia ſcom

plius pꝛoceſſerint in iniuſta cognita cauſa

menſuram etatis valit udinem coꝛpis animi virtutem

pꝛouehit tenere pueros ne deſic ant in via.ſi plus debi

to fecerit laaregzrte agitat iuuenes ne detineant
ab inertia et animi virtute marceſcant/pᷣacifice pꝛotra⸗

hit ſenes cum lumine rationis et indulgentia declinã⸗
tis etgie rn feminas verecundia vehemẽtiori qᷓ; vi
ros frenat.ne ſi equalis eſſet audacia tota turparet᷑ pu/

dicicia et ſalutis ſtudium obicem pateret᷑ peſſimum: ſi

ſimili audacia in viros ipſe pꝛeſumerẽt ſicut in eas ip⸗
ſi viri preſumunt pſa iuſticia coqptat eas ſcᷣm virtu
tem atqʒ fragilitatem:vt alique viuant in decoꝛe incoꝛ

rupto nature:alique tradant᷑ coniugio ad beneficiũ pꝛo
lis ⁊ humane ſocietatisjad multoꝛũ conuementiam in
vnione caritatis. DPlerũq; vero tradantur in diſcoꝛdan
tium federe ad vinculum pacis.Alique ſolute a lege vi

Xdℳrnmtn. -—
W bn k. CQ.— Se . — * Borrd

. —
7 2 1 . n

ſeu ſubuũentio q; ad alios Homines.niſi ſcialiter eſſet
ſeceſſitas ꝙ; tunc non faceret illa nature cémumitae:

ſed que ſubintrauit ſpecialis neceſſitas. In eo autem

—

ri:oneſte viuentes viroꝛum leges non repetunt. Alliqᷓ

iterum et cetera et deinceps ſi expedit retardantur per
matrimonij leges placitis in eis. ne vꝛantur igne cõcu⸗
piſcentie a tq; libidmmis:et ſequatur pꝛeter iuſticiam tur
pis commixtio atq; coꝛruptio carnis. Aliquas abſcõdit
mũdo aliquaſobtexit welamine pulle Opſa iuſticia chꝛi
ſtiana omnibus ſe coaptat ſicut euangelica doctrina vt
idem ſit modus et oꝛdo loquendi: quod nondũ in hoc
euangelium diffiniuimuſ. IYpſa pꝛofecto eccleſiaſucos
viros et omnino a mundo abdicari atq; viduari volen
tes in eccleſia oꝛdinat:et qualis debeat eſſe ipſoꝛum vi⸗
ta declarat Opſa pꝛelatos eccleſiaſticos ſubditis domi
natione non alia ſed pia et thoſebica dominatione pre⸗
ponit:ſubditos pꝛelatis eadem pietate ſubnectit.Et qᷓ;
uis non ita per omnia fiant que mãdat et oꝛdinat chꝛi⸗
ſtiana iuſticia.nihilominus in ſe firma manet et vera:⁊
ꝙ non fit non eſt culpa iuſticie ſed noſtre nequicie volũ
tatiſq; peruerſe.Nam ſi omnes hemines oculos clau⸗
derent ad delectabile lumen ſolis.non tamen ſol minꝰ
ſuis radiaret in radijs:nec vmbꝛam ſuſcipit ſi non con
ſpicitur.nec clareſcit pxramplius ſi videtur. Sic eodeʒ
modo in ſe atq; ſuis intelligibilibus ratiombus manet
chriſtiana iuſticia:etiam ſi nullus eſſet qui faceret iuſti⸗
cie oꝑera. Omnis virtus habet intelligibilem claritatẽ
et infallibilem veritatem:que ob defectum bene actiuo
rum aut ob impꝛobitatẽ male agentiũ nunq; in ſua na
tura palleſcit:imo ſemper euenire ſolet vt virtus a con
trarijs magis inclareſcat.et eo ſplẽdidioꝛ appareat quo
iuxta poſitum habet aduerſum.
Caapitulum II O”MM
Reuiloquio multa conflauimus.ſed pꝛolixioꝛi
b ſermone de conflatis aliqua digeramus:vt ſta
tus iuſticie chꝛiſtiane pateat oibus qui de chꝛi⸗
ſtiana cõmuni vita ſcientiam querunt. Meceſſitudineʒ
qua relatiua pꝛima conditio refeꝛtur ad muicem patris
ad filium.filn ad patrem:ſic iuſticia chꝛiſtiana declarat.
Pater homo.aut homo pater:duo inſinuant cũ dicun⸗
tur. Elnum ad ſeipſum alterum ad aliud. homo ad ſei⸗
pſum quilibet.ad ſinium vero pater.d ſeipſum nullus
eſt filius neq; pater ad ſeipſum homo ad alium non re
fertur:miſi conſideratione nature cõmunis et ſimilis.
vnde tota naſcit᷑ inter homines dilectio naturalis. In
ter ho mines et animalia dilectio naturalis eſſe non po
teſt:quia nulla ſimilitudo nature rationalis vnde red/
ditur et recipitur incipitur et rependitur ſubſtantia di⸗

lectiõis. Et dignius eſt atq; nobilius hominem eſſe qᷓ;

patrem et filium eſſe.nam homo nomen eſt ſubſtantie
pater vero neceſſitudinis aut relatioms. O hemo ſit
ſolum oꝑatur deus cum oꝛdine nature: ꝙ ſit pater pꝛo
pagatio qua fit ex ſemine homo.ρ ater ad hominc:ho
mo non refertur ad fihium:pat er quoq; nõ refert᷑ ad ho
minem. In eo tamẽ ꝙ dicit ur homo pater duplex erit
relatio.q;uis vnus dicatur impꝛopꝛia:vt homo qð no⸗
men eſt ſubſtantie referatur ad hominem cõmunitate
nature:pater referatur ad filium reali relatiõe. Nullus
nempe homo eſt in eo ꝙ filium habet ſed pater. Et ne
mo pater eſt in eo ꝙ homo eſt: ſed quia filium habet Et
nullus homo eſt quia patrẽ ha bet:ſed filius. In eo ve⸗
ro ꝙ homo refertur ad hommem cõmunitate illa natu
re.Non igitur mag ad filum aut ad patrem erit amo⸗

Nter refertur ad finum. fſius q patrem. erit amor
actus et erhibitio ſpecialioꝛ:pꝛout in oꝛdine ꝓpagatio⸗

nis humane. Ita vnus vmus eſt filius: ꝙ nequit eſſe
CLi 2

EA 2

–
20 7

Liber quintuſdecimns

ter in filio potẽter poteſt efficere:ſed hoꝛtabitur verbis
eum inuitabit bonis exemplis et in expedientia rei: cen

alterius. Et natura ita in oꝛdine ſuo vni cõmiſit alen⸗
dum atq; fouendũ eo ꝙ filius eſt ſpecialis qð non oĩb-
alns. q;uis ſit homo nature cõmunis:eo ꝙ ex inſtinctu
quodam occulto nature in experientiam ducto hanc le
gem animalia terreſtria et volatilia ſeruant. Ac per hoc
lomo pater magis diligit atq; diligere debet hominẽ fi⸗
lium quia homo rationalis eſt q; ꝙ ſilius eſt: qo ipſa ra
tio ſpei qua filius nutritur a parentibus docet. Nutri⸗
unt atq; nutriri mandant parentes natum mfantẽ ra⸗
tionis expertem vagientem fandi impotentem.opera/
di virtute pꝛiuatũ.expectantes in ſpe qad etatem vni
at rationis:qui quãto laboꝛe atq; ſiudio enutritur ipſa
rei erperientia magis clamat. Qui cum ad annos in q
bus vigoꝛ rationis conſueuit inſurgere.ac etiam plus
addito tpe permittẽte deo adhibita nutritura ꝑpductus
fuerit:ſi omnino ratione careret qð pꝛobabiliter noſce
retur. et excepta effigie virtus illa non adeſſer humana
nonne infra beſtias talem natum cõputarent parentes
nec eum diligerent pocius quia filius carentem virtu⸗
te ſeu ratiõe qua vt homo fulgere deberet. Magis vero
dolerent quia ſic natus eſt:et tanto ſtudio ad nutrien⸗
dum atq; fouendum deſudatũ eſt. Pꝛeferrent ſibi one
riferum amimal in amoꝛe in con ſideratione vtilitatis.
quem pꝛetuliſſent oĩibus animalibus quantũcunq; vti
hbus. etiam damna inferẽtibo ꝓpter vſum humane ra⸗
tionis Quantus ſit doloꝛ tibi talis eſt oꝛtus vbi amen
tia in homuubus ſequitur. vbi totaliter ſuffocat᷑ ratio⸗/
nis iudiciũ.vbi hec ſunt doloꝛ quotidianus inclamitat
Et ſalomõ dicit. Nec pater in fatuo filio letabitur. Et
iterũ. Ira patris eſt filius ſtultus:et doloꝛ matris que
genuit eũ. Et alibi Doloꝛ patris filius ſtultus. Et tra⸗/
derentur tales ſubito aut paulatim exicio niſi crederer̃
hominem occidere qð eſſet homicidiũ facere.qð penitꝰ
opoꝛtet timere. Si autem deo ꝑmittẽte quod eſſet im
poſtibile non gmittente: vnq; in oꝛdine ſuo exoꝛbitaret
intantũ natura ꝙ humanũ ſemen in loco coagulatiõis
atq; generationis ſuſceptum ad figuram carnis aut al⸗
terius ſpeciei animal ſoꝛmaretur.oꝛtũq; ſic exiſteret ra⸗
tionali anima carens. animalis nõ mutata ſigura.neq;
ſubſtantia:certum eſt ꝙ parentes filium haberent. ſed

hominẽ finum non haberent.nec hoc animal magꝭ dili

gerent quia filius eſt:q; ſi homo fuiſſet.Et ſi haberent
aliquem verum homm filium abſq; dubio ratione di⸗
ctante pocius amarent in ulo humanitatẽ non con ſide
rata filiatione q; in iſto animah filio filiationem nõ ha
hita humamitate. Iſta vero vtrum contigerint aut cõ⸗

tingent non eſt noſtrũ diſſerere: tamen veriſſimum eſt

poſſe contingere Mihilominus Iuce clarius pandut po⸗
cius homine diligendũ q; filium q; parentem.ſed quo⸗
quomocddo ſe habeat oꝛdo rei iſias duas neriones ſeu re
lariones.ſi altera earum relatio dici poteſt.et hominũ
parentum et filioꝛum ad regulam et relationes chꝛiſti
ane iuſticie deducamus:addentes ad has et alias chꝛi /
ſtianitatem. vt in omnibus ſit iſta conſid eratio triplex

pꝛo agendis:humanitatis neceſſitudinis a chꝛiſtianita
tis/Igſtur homo pater cheiſtianus homim fi io chꝛiſti

anò hamanitus pateꝛnaliter chꝛiſtianice referatur vt

lagis moꝛum q; poſſeſſionum habere velit heredẽ: et

omnimode Eru eum ad ſiatutum ommnium bea⸗

cum finem. Studebit ꝑpꝛotinus et ius cõſerua⸗
in filio diuinam imaginemqᷓ;ᷓ paternam.ex illa nuc;
homines ſumus:ex paterna vero quandam ſimilitudi⸗
nem figure viſibilis gerimus. Ex illa tota noſtra intel⸗
ligibilis pulcritudo cõſiſiit:ex ſimilitudine nihil vemit᷑

ſinon allire get ſedulus pater in filiot ad eandẽ ma

neat imaginem qua vt homoeſſet accepit. Nee

ſuram adiiciet diſcipliſe. lſpiciet pater mium elegan⸗

tem et ſapientẽ et conſolabitur: quia gloꝛia patris eſi ſi

lius ſapiens.Elidebit eum inter ahos inſignem et leta

pitur. ſed hoc modicũ dixerim miſi virtus chꝛiſtiana de⸗

fuerit. Male pater de filio gaudebit in tẽ poꝛe.ſi ob im⸗
pꝛobos moꝛes baratrabilur in infernum: chꝛiſti

Aciente Nirtute o nutriat pater ſinum ad ſeipſum.
ſed ad deum qui patrem creauit et finumſicc ad ſuum

honoꝛem aſſcribat ꝙ filij ſui ſunt: magis vero gaudeat
ꝓa deo creati ſ rgenct intendat vt magi ante
deumq; ante ſeipſum maneant Goroſet es
res humanos filij patres: et ab ipſoꝛum infantia vtiia

et moꝛibus patrie velint atq; verberibo ſepe cogunt eſle
retooer ſi modicũ exoꝛbitauerint turbulẽta facie ar⸗
guant.iracundis verbis coꝛripiant. Et alios aptioꝛes ꝑ
imperium reſerant m exemplum: vt in eis reaccendt
ad placitos moꝛes Kiamn Conſtcrabunn ſepe totꝰſta
turã perſone Et ſi defuerit in eis optata in homimbus
quantitas:ſi obliquitas affuerit oculoꝛum.ſi decẽs nõ
erit flauitas capilloꝛum.ſi omnia membꝛa ꝓpoꝛciona⸗
ta non fuerint:ſi coloꝛ ineptus.ſi balbutiens in lingua
reſonabit.ſi mutitas.ſi ſurditas.ſi cecitas.ſi ariditas.ſi
claudicatio.ſi ſterilitas aſtiterit.ſi pauoꝛ inſidebit ĩ ani⸗
mo.ſi non erit audax ad pugnam ſitolerabit ex puſilla
nimitate illatam muriam vtiq; contriſtabũtur paren⸗
tes:et inſurgent animo contra deum ⁊ querimonie vr
ba in eum ſepꝑe diffundentmaledicent ipſi naturep eo
ꝙ in aliqua parte defuerit· Et conabuntur intent? wr
bis et peritia artis alioꝛum exemplis adhibitis ſepe ma
giſtris auctoꝛem deum vincere ⁊ m filijs oꝛdinem mu⸗

tare nature delaturam totius coꝛpoꝛis ſepe pꝛoſpicient/

eſuper a latere ante et retro/vt ſi placita delatura non
fuerit tentabunt mutare ꝑ eoꝛum audaciam immuta⸗
bilia per naturam Tradent eos muniſterijs iuxta etatẽ
atq; conditiões ſiue militaribus ſiue ſcripture ſiue ar
tis aut alterius negocij. Et ſolum inhiabunt vt cũ eis

aut poſt eos moꝛtuos ipſi poſſent in hoc mũdo vmbꝛas
tico eſſe diuites:et terrena felicitate kigese. ẽdõ mi

ſeri parentes imo wſſtroꝛũ filioꝛũ atrociſſimi ꝑpempto⸗

res. Iſia odioſa mala in filijs non negãt eſſe homines

aut nilios.aut weros chꝛiſtianos ſi aſſunt.nec iſta in fili

is expetita bona ꝑuertunt has neceſſitudines ſi non aſ

ſunt. Cur enim factum eſt matrimoniũ niſi fnopte b.
lem.pꝛole igitur habita mariti cur abhoꝛrentur. Iſta
lona quare queruntur Non enim iſte inepte coꝛxꝛum

q̃litates aſſilentes in hominibus aut indiſciplinatões

adherentes in patrialibus moꝛibus obſuterunt nõ ho
mines eſſe filios ſimiliter chaſtianos/nam lomo nõ
dicitur ex coꝛꝑe aut ex ſuis quibuſlibet qualitat bo aut

er inherẽtibus moꝛibus aut ex acquiſitis felicitatibus
tempoꝛis defecturi. nec filius ⁊ chꝛiſtianus. Sed homo

dicitur ex aĩa:in qua non in coꝛpoꝛe ſtat maieſtatis ima

go. Et ſcom animã non ſcom coꝛpus aut qlitates eius

bomo factus eſt ad imaginem dei. emoꝛia ſiquidem
et intelligentia ſiue ratio et libera volũtas hominem ab
alijs anmnalibus diſtinxerunt:mon ſenſus coꝛpis ? coꝛ⸗

poꝛum qualitates aut huius tempoꝛis queſite felicita⸗/
tes Sine omnibus his ad imaginẽ dei conſtit uitur ho

mo. filius etiam non naſcitur ex his ſed ex virtute traſ
ducis. Perminime wro ex his conſtituitur chꝛiſtiani⸗
tas quam ſolum conſtituit vera ⁊ ſacramentalis fides
et ipſoꝛum moꝛũ poſſibilium veritaſ.et qð magis angit
audientiũ mentes vltimus et beatficus finis non da⸗
bitur hominibus aut filjs quomõlibet qualificatꝭ aut

õ . 5 x1

= ,r — . —.*

filie
tat
ſau
amd

ſep⸗
Or

nen
fi

we
NW
Ronn
riseſi
netlen
anad

tune
dp

dſaum
uceat
Mante

raypee

gunteſe
Ahreer,
Mrnon
aengaͤt
Rtorbſz
binbos
Wgrd
vocon
Snnlingi
ncitnsſi
lebitiann
r pufflla
urparen⸗
moneyer
turepeo
lentwr
ſepe ma
lemmo’
oſhiceent
turanon
ſmmuta
ta etae
ne ſinenr
cheis

lopnbas

Gamm.
lpempro
hommnes
ſtain il
ofinonatl
opterpe
n d
ewrtum
inares
ntnoto
o no
b aut
taribos
dd bono⸗
inisime
Nteseius
ſguiten
inemeb
gogton
eſelicu⸗
tviturto
nutentii
Puſtmni
nisſcss
Gonnt
vſen
ſott

.4

.

4

quos ipſos infoꝛmare parentes

—

£ . N XANN

eſ iuſticia chꝛiſtiana

quacunq; felicitate terrena ſuffult:ſed puriſſimis chꝛi⸗
ſtianis.Quã ꝑuerſa igitur carnalium parentum cõdi/
tio ſi eos rationis claritas non illuminat/pꝛofecto enĩ
melius eſſet cuiuſlibet hoꝛrendiſſimi animalis habere
aut geſtare figuram et eſſe vere rationis cõpotem chꝛi⸗
ſtianitatis particixom:qᷓ; humanã habere foꝛmà foꝛma
tam foꝛinſecis qualitatibus pfunctoꝛijs felicitatibus
fultam rationis exꝑtem et chꝛiſtianitatis exoꝛtẽ. O mi
ſerum gaudium parentum:de bono pfunctoꝛio filioꝛũ
O nephanda parentũ amentia:qui ſepe pꝛop:tjs natiſ
cauſa perditionis exiſtunt. Et ſeꝑ ſimul cum filns tra⸗
duntur gehennalibus flãmis Oà parentes nolite pꝛo ſi
lijs animas ponere.nolite vos obligare ad eternitatem
penarum pꝛo tpali gloꝛia filioꝛum, Ele parentibus qui
ſilios pocius ſubalternant ꝓpꝛijs impijs qᷓ; diuinis Cle

qui eos non coꝛripiunt ſed perperam agunt, Coꝛripiũt

parentes filios ſi delinquunt in moꝛibus humanis. ſi
lentio wro pꝛetereunt ſi moꝛes chꝛiſtianos atq; ratõis
moꝛum puerſitate peruertunt/Ab alio igitur exoꝛdian
tur pꝛincipio.inde patres filijs ſuis non terrenã ſed re⸗

Kni celoꝛum doceant vꝛbanitatemet celeſtibo atq; chꝛi

ſtianicis moꝛibus non humanis faciant inſignitos per
illos nempe ſemper deo ⁊ omnibus ſupernis ciuibo per
placita facimus:p iſtos moꝛtalibus hominibus cõpla⸗
cemus.non ſem

ſplicemus/Mꝛoinde iuſticia chꝛiſtiaa que parentes et/
filios artioꝛi et ſanctioꝛi lege gratie qᷓ; nature confede⸗

rat.ad hoc exagitat patres vt ſrilios ſuos cautos a malo —
Abꝛa

ſacant.xet ad bonum reddant pamplius aptioꝛes.
am duos ſilios habuit quoſ erudiuit in timoꝛe atq; cul
tu vnius dei et eos ad dei pꝛeceptũ circũcidit.ſed vnus

repꝛobatus alter acceptus eſt:vt non ſit culpa bonoꝛuʒ

parentum malicia filioꝛum.ſed bonitati filioꝛũ occaſio⸗

nem pꝛeſtat bonitas a doctrina parentam Aſaac duos
ſilios habuit gemellos quos in dei timoꝛdweultu ſimi
liter erudiuit.et in benedictionibus quibus eos bene⸗
dixit.pꝛeter id quod allegoꝛicum eſt:moꝛalem dedit vi
uendi noꝛmamet conuerſandi foꝛmã. Benedicens yſa⸗
ac iacob:qui benedictionẽ maioꝛi ſurripuit pꝛedoctus a
matre dixit. Det tibi dominus de roꝛe celi et de pingue
dine terre abundantiam frumenti vini et olei:et ſerui
ant tibi populi et adoꝛent tetribus.Eſto dominus fra⸗/
trum tuoꝛum:et incuruent᷑ ante te filij mattꝭ tue.Qui
maledirerit tibi ſit ille maledictus:et qui bñdixerit tibi
benedictionibus repleatur. Optima eſt iſta benedictio
ex parte patris benedicentis effectiua verex parte dei
pꝛopter merita patris:ſic enim deus faciebat vt patri⸗

omnibus ſed interdum pluribus di

amus quales moꝛel pꝛ filijs debent de ſiderare:aut ad
nte celi inculpatã vi
tam ſignat que eeleſtibus ciuibus placet:qui deo in ſu

pernis ſermiũt inculpate/Ros celi eſt inuiſibilis gratia

Mos celi eſt contemplatio ſupernoꝛũ. Ros eſt mentis

⁊ omniũ in chꝛiſtiana vita labvꝛantium intuitus celeſti
um pꝛomiſſoꝛuʒ.os eſt gratia que percipitur in ſacra⸗
mentis.quia eſcenden te manna in eſerto wſcecebat
pariter ⁊ ros Pinguedo terre in tribus ponitur in fru

mento oleo et vino.rumenti abundantiã nullus ha/⸗
bere poteſt:nmiſi ipſum frumentũ pꝛius moꝛtificet̃ Sal

uatoꝛ enim dicit. Niſi granum frumenti cadens in ter
ra moꝛtuum fuerit:ipſum ſolum manet.Si autẽ moꝛ
tuum ſuerit:multum fructum affert. Et agricultoꝛibo
ipſa experientia docet. Abundantia igit᷑ frumenti:abun
dantiam moꝛtificationis excedit. Igitur ſi abũdare vo
lumus in diuitijs ſpiritualbus:viuamus mũdo moꝛ/⸗
tui.Apoſiolus Moꝛtui enim eſtis.ſed vita veſtra abſcõ

—

RZ . 1,- ₰ — —

dita eſt cum cheiſto in deo. Et ſiatim ſubddit. oꝛtifiea
te membꝛa veſtra que ſunt ſuper terram ad aptitudinẽ

peccatoꝛum.Alibi etiã dicit Et vos enſtimate vos moꝛ
tnos eſſe peccato. Uerum igitur pater debet deſiderare
filium moꝛtuũ peccatis ⁊ llecebꝛis ſuper terram: et vi

entemer qui omniũ emit vitam ⁊ dat omnibus vitã
(Elinia

undantia eſt leticia de virtutibus nõ de rebus
mnam vinum letiſficat coꝛ hominig. Abundãtia olei mul

titudo eſt pietatis et miſericoꝛdie in pꝛoxrimũ/Serui⸗

cia populoꝛum et adoꝛatio tribuum ad id refertur ꝙ ta

liter viuat ꝙ cuncti eum pꝛopter virtutem et purũatẽ

vite ac innocuam conuerſationẽ venerentur.HNõ enim
tantus patriarcha iſta filio male viuenti optaſſʒ Et do
minatio ſuper fratres: ſimiliter dicitur pꝛopter aliquod
inſigne virtutis Incuruatio filioꝛũ ſue matris hoc pꝛe
tẽdebat ꝙ; ſubiectos habeat omnes motus coꝛrupte na
ture:que omniũ mater eſt pocius vᷣo nouerca crudelis
MOeaũt ſibi maledicens malediceretur et benedicẽs be

neldiceretur:ad rectitudinẽ et ſoliditatẽ vite retoꝛſit:q̃

ſi dicere welit. Si recta et ſolida vita ſi maledicitur ma
ledicens maledicetur. quia eoipſo maledicens maledi⸗

citur quo iuſtoꝛũ vite maledicit.aut ſi homo non appꝛo

pinquat iuſto non repoꝛtat exempla iuſticie atq; virtu/
tis:qð ad ſue maledictionis cumulum accreſcit. Bene
dicẽs recte atq; ſolide vite benedicitur:quia magna eſt
rectitudo bene ſentire e rectis. Et pſalmiſia dicit. Ge⸗
neratio rectoꝛum benedicetur. Ecce illa que parẽtes ſu
is debent optare filijs. Iſta ſunt in quibus eos debent
inſtruere vt intendant ſuſpenſo animo et vigili mente
mceleſtibus: vt velut moꝛtui mundo et peccatis viuãt
vt ſolum leticiam gerant ſpiritualium et inunſibiliũ v
noꝛum. vt ſint miſericoꝛdes in pꝛoximũ. vt ſit innocua

Vita generatione digna vt virtute ſit ommno inſignis

vt dominent᷑ motibus malis.vt vita ſit recta ſolidica⸗
tem iuſticie habens. Si autem habuerint filium delin/
quentem in eſau preſignatũ redeuntẽ de ſiluis vmbꝛo
ſis et vnatione ſilueſirium ſcilicet peccatoꝛum etiam
benedicendo inſtruant.vt ſit in celo cõuerſatio mentiſ
eius.et virtutibus repleatur.ſed ſibi addatur gladius:
vt ferus pater tali fino dixit. Viues gladio Vlt ſi aliq̃d
deliqunſti aut cõmiſiſti nephandũ in te impunituʒ eſſe
non ſinas.ſed pcute gladio punientis iuſticie:ne incur
ras gladium eterne ſententie. Mec pater dicat filio pec
catoꝛi.non ſibi blandiatur in peccatiſ:intuitu peruerſe

dilectioniꝗ/ Yacob verõ benedicens dodecim finos ſin
os docuit

itos moꝛes arguitq; peruerſos/ Et moiſi
mandatũ eſt.vt pꝛomulgaret populo:vt omnes patreſ
dicerẽt filiis mirabilia que pꝛo eis fecit dominus in egi
pto.Quia ſic mandat parentibus beneſicia dei et om̃ia
opera redemptionis noſtre:ad memoꝛiam reducere ſi⸗
liosum.H etiam pſalmiſta ait Quanta mdauit pa
tribus noſtris nota facere ea filijs ſuis vt cognoſcat ge
neratio altera. Filij qui naſcentur et exurgent et narra⸗
bunt ſilijs ſuis vt ponant in deo ſpem ſuem. et necob⸗
liuiſcant᷑ operũ dei et mandata eius exquirant. Tota er
go ſit ad filium paterna intentio in rememoꝛatione be⸗
neficioꝛum et operũ dei vt ſpes tota ponatur in ommũ
creatose: quia malechctis dornoqui confidtt in homĩe
et ponit carnem brachium ſuum. Et mehius eſt ſpera⸗
re in domino:q; in aliquo mundi principe. vt non obli
uiſcantur operum et beneficioꝛum dei:ne ob ingratitu
dinem atrociter feriantur quod ſepe noſcitur factum.
Et exquirant de mandato quia in ipſis retributio mul⸗
ta:qua nullus terrenus pater pro ſuis cuſtoditis man
datis ſuo filio valet rreErmrunttonion iõ dici
ad patres. uſtodite filios veſtros vt mãdata domini

U3

NN

Niber quintuſcecimns

meditentur. quando ſederint in domo. quando ambu/· Peetermittantur dei pꝛecepta: quoniam in ipſis eſt vita
lauerint quãdo accubuerint atq; ſurrexerint:ſint oftii· onebant filios ſuos dilectoꝛes reipublice ne pꝛece/
no eruditiones patrum ad filios atq; madata paterna pta contemnerent auguſtoꝛũ. et reſpubuca non inqui⸗ 4]
vt omnino et infallibiliter obſeruentur diuina. Man etaretur. pꝛo eo qad notam aſſcribebatur peccatum in 8
datum domini acceperunt parentes: ne filis darentur republica filioꝛum Et ſciebant ꝙ non peccabant impu KZRWũ
vroꝛes de populis repaobat, et ne filias ſuas darent fi ½ ne: qui contra mandata facerent auguſtoꝛu. Et in ma⸗ nn
lijs alienis. ne ſeducat᷑ filius amoꝛe vroꝛis: et Flia ira? Gatoꝛum cuſtodia ſuosuim filioeumn vitam tacite pꝛeui⸗ 4
el decipiatur ab amoꝛe mariti ad dolatriam iam inſtru debant me mandatoꝛũ pꝛeuaricatio fieret extinctionis 8
cti. Ut poſtea ſequant omniũ creatoꝛẽ pꝛouideat pater vite occaſio. Deoinde ſiparentes vitam viligunt filio/
lonam vroꝛem ſiio et filie iuſtum virum. Per chꝛiſtia rum ad obſeruantiam diumnoꝛum mandatop ipſos in⸗ “?
nam vero iuſticia altius intendentes caueat omnis a ſtruant et inducant. quoniam ini ſis eſt vita non tem ſie
ter ne artem aut ſcientiam pꝛocuret filio cuius occaſio Ppoꝛalis ſed eterna. Et ſaluatoꝛem diriſſe ſcriptura com ES
ne coꝛ eius a domino auertatur et ſequatur vi non o⸗ memoꝛat · Si vis ad vitam ingredi ſerua mandata Et è“ . tol
nam deducentem ad teterrimas ſedes uſtodiat ſimi iterum interroganti quid boni faciam et vitan eternaʒ ren
liter filiam ne peſſimo viro tradat viuenti preter iuſti⸗ poſſidebo:reſpondit. Serua mandata Si diligunt rẽ
ciam chꝛiſtianã. et ne aliquo implicetur amoꝛe quo do⸗ publicam manere quietam: iſtam ne inquietent filij p⸗ Du
mum fedet paternam: magis autem perdet animã ſuã moneant veri patres. Nam nulla reſpuplica wrioec u
aut ne aliquo erroꝛe maculetur ad quem ſexus mulie⸗ quã oꝛdinat iuſticia chꝛiſtiana in qua nulla eſt acceptio ſi
rum eſt pꝛonus. Vnde per ſapientia dicitur- Filie tih Rſonarum. ſed virtutumet actionũ iuſtarũ. Si notari er
ſunt ſerua coꝛpus illarũ:et non oſtendas hilarem faci timent in crimine filioꝛum acſi er eoꝛum incuria vene⸗
em tuam ad ulas. Trade filiam: et grade opus feceris. rit. aut er imitatione que agitur in exempls. magis ti/
Qins- ei homini ſenſato daillam Anna ſterilis filium poſtanlla meant ſi fili ereoꝛum negligentia viuuna mandata nö
uit a domino. et ſtatim poſt ablactationem domino tra⸗ ſeruant: vbi notam incurrunt in conſpectu ſummiau we
telchana in voto et facto conſenſit. Etenim aliter ipſa catum apud eum pꝛeterit impunitum. Et vitam eter n
nequi ſſet. Et maluerunt ambo pꝛiuari conſolatione nam pꝛouideant filijs in mandatis diuinis: quam nan gr
lij oſtulati vt cõſecrarent eum domino: q; ipſum ſcom ciſcuntur in humanis/Iires alſas mMonitiones bius ”
cõmunem moꝛem parentũ affectu filiali retinere in do pater ſubiungit vt oſt ndatur quid patres et quam v- eri
