Ecõm apim ſicut vnius pcco moꝛti oẽs tenebamur

abſoꝛpti: ſic vmius iuſticia multi reuocanturad vitam.

Ooꝛs et moꝛs duro conflixerũt duello. Moꝛs chꝛiſtifi

ebat:vt deſtrueretur oim moꝛs. Moꝛs oĩm ſcʒ ab adã
vſq; ad chꝛiſtum:in omnibo gentibo firmauerat ſibi re⸗
gnum. Pꝛoinde teſtatur aĩa chꝛiſti vſq; ad moꝛtem:vi⸗
delicet quouſq; moꝛs chꝛiſti omnẽ moꝛtem ꝑiuſticiam

moꝛs oĩm abſoꝛpta narratur:et a victoꝛia deuicta victo

ria pꝛedicatur. Vnde ſcòm aplm Abſoꝛpta eſt moꝛs in

victoꝛia.Et ſequitur Elbi eſt moꝛs victoꝛia tua. Moꝛs

chꝛiſti oĩm moꝛteʒ abſoꝛbuit. Per ſerpentẽ mntroducta

eſt moꝛs:et ſerpens deuoꝛauit ſerpentem.am ſerpens
moiſi cum eſſet pharaoni in egipto ad ꝓdigia facienda

exoꝛtus:ex virga quam manu ſua dño iubente geſtabat

deuoꝛauit ſerpentes magoꝝ pharaonis. Et chꝛiſtus per
ſimile ſerpens dictus moꝛtẽ oĩm ſua moꝛte deuoꝛauit:

vt moꝛs omino abſoꝛpta ſit in victoꝛia. Noua ⁊ inaudi,
ta exercitatio iſta erat:vt moꝛs vinceretur a moꝛte: nec
non ex moꝛte vita conſurgeret. Er hoc erat iſta triſticia:
yvſq; ad moꝛteʒ. Et vt intellectus altioꝛ inclareſcat ſim/

pla erat moꝛs chꝛiſti:que duplicem noſtram deuoꝛauit.

Poꝛtem incurrerat humanũ genus a pꝛimo parente

p omnes ꝓpagata ꝓpagine:in aĩa ſimiliter et in coꝛpe

rei exꝑientia docente. Chꝛiſtus vero in coꝛpoꝛe non aia
vnicam moꝛtem accepit.qua debellauit et binam. Hoc

vero agere magni exercitij erat. Et quod mentibo alte

intelligentium plus accreſcit:moꝛs coꝛꝑis vnius hbbis
moꝛtem aĩaꝑꝝ ⁊ coꝛpm piter interimebat. QAuod tantũ
moꝛs coꝛpis aduerſus moꝛtem coꝛpox decertaſſet feciſ⸗
ſetq; victoꝛiã magne vtiq; fuiſſet potentie.ꝙ wro moꝛs
coꝛpis moꝛtem deuoꝛet aĩiarum:ipſarũq; vita ex coꝛpis

moꝛte conſurgat.hoc oĩm moꝛtalium ſcientiam ꝑtran/⸗
ſcendit:quod ꝓpen ſioꝛis et diuini miſterij ſide ſebilis
fuiſſe opiſicium nouumus.Triſtabatur ergo illa inſini

ta ⁊ amabilis aĩa vſq; ad moꝛtem:quouſq; videlicet no
uus moꝛtis occaſug antiquũ moꝛtis occaſum exclude/
ret:et occaſus occaſum ad vits reuocaret. Qm̃ qui fe⸗

ſtinat aliquid magni agere. triſtatur quouſqʒ; pficiat:et
triſticia et ſollicitudo in agentis aĩa ſe cõmiſcent. Inau
dita res.et inſolita exercitatio in qua contriſtabatur do
minus ieſus chꝛiſtus.nõ exeoꝙ deus erat ſed exeo ꝙ
carnem ſuſcepat.ſicut pᷣdictum de ipſo multũ ante fue⸗

rat ꝑ ꝓphetam. Contriſtatus ſum in exercitatõne mes.

et conturbatus ſum a voce inimici et a tribulatõne pec⸗
catoꝛis.
Ed obmittẽtes que dicenda parat ſuſcepta ma
s teria ex ipᷣa triſticia ſumamus tropologicam et
inuiſibilem actõnem. Non omnis triſticia lau⸗
dabilis:neq; omnis triſticia virtuoſa. Et multipliciter
ſcriptura meſtieiã compꝛehendit. Vleruntñ quedã tri⸗
ſticia noſcitur ad quam chꝛiſti eremplo aĩiam debemus
vſq;ʒquaq; cõuertere.Triſtatur non ꝓpter ſua ſed ꝓpter
aliena peccata. Lu vero ꝓpter tua lamentũ et doloꝛem

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

17 2
5

aſſume Ham quod leticia vana committiturnumq me
lius q triſticia vera deletur. Et quouſq; in aĩa ꝓpꝛijs ro

luintatibo abnegatos noſmetipᷣos nouerimus ⁊ mun⸗
do moꝛtuos.ipſiq; nobis aſpexerimus crucifirum.incõ
ſolabilem et inremotam triſticiã aĩa ipᷣa poſſideat. Ren
nuit omnis anima cõſolari memoꝛ facta triſticie chꝛiſti
et penalium opꝑm eius. Triſtari ſiquidem expedit eum
qui deliguit · et merentẽ eſſe qui cõmi ſit digna meroꝛi⸗

bus. Demp eni in loco tartareo non ex alio luctus in⸗
tranſibilis erit:q; ex delictis atq; peccatis.palis et nõ
ficta triſticia euaſit eternã. Et ſi padus et albula ex ocu

lis hoĩm peccatoꝝ lachꝛymabiliter pceſſiſſent quaſi nul

larecõpenſatio p penis remouendis eternis. Fucta eſt ·
nobis in neceſſitate triſticia vſq; ad moꝛtẽ: vt illam pa⸗/
rati ſinus pꝛompte ſubiſcere ꝓ vita: ſi hop alterum a
quopiam in optione daretur an ſuſtinere moꝛte: an de/
lerere in animo vel in actione virtutem. In his nem·
pe que habent aſperum ſenſum. nihil moꝛte triſtus in.
uenitur. Proinde vſq ad moꝛtem triſtitia fieri dicitur
cum qus p diuinis agoniboillam ſubire paratur. Chꝛi
ſius in moꝛte ſummũ ⁊ vltimũ ſacrificium fecit ꝓ no⸗
bis:et in figura et veritate appellatũ eſt ſacrificium w⸗
ſpertinũ. Et eſdras legitur merens: triſtis ſtetiſſe vſq
ad ſacriſicium veſptinum Triſtabatur piſſſima triſtitia
chaiſtus velut ardenter diligens cupiẽs liberare quem

Diligit. et digne placere dignis offerrre wolens ſemet⸗
ipᷣm in ſacriſciũ veſptinum.quo liberabatur humanũ
genus:quod ex creatõne diligebat et ex vnione quã fe⸗

cerat. Placitum vero paternũ pſiciebat ex aio quia de
ipſo ſcriptum erat. Holocauſtũ ꝓ peccato nõ poſtulaſti
tunc dixi ecce venio. Non vituloꝝ aut hircoꝝ:ſed ſacriſfß
cium chꝛiſti filij ſui querebat pater omnipotẽs. Inceſ⸗
ſabilis triſticia nos diuerberet donec fiat moꝛs ſacrifieij

veſpertini.quod tunc plene pagitur cum nil in aĩa et in
ſenſibus remanet.quod nõ ſit altiſſimo dedicatũ. Ete⸗

nim in ſacrificijs antiquop animalia mactabantur. Iun

ſacrificijs chꝛiſtianoꝝ occiduntur ꝓpꝛie voluntates atq;
perperam actõnes. Et vita nature offerendum animal

pꝛiuabatur:et vita culpabili quã ſuadet coꝛrupta natu⸗

ra:priuari expedit ſemetipᷣm offerre volentẽ in ſacriſici⸗

um vltimum ſiue veſptinum. Sed quoſq; aĩo fiat:tris

ſticia libens ab animo nõ recedat. Si fieri oĩno nega⸗
bitur triſticia eterna cruciabit inuite.Optimũ eſt triſti

ciam ꝑ triſticiam pꝛeuenire.per tꝑalem eternam Ooꝛe
hoĩm triſtabatur ⁊ loquebatur chꝛiſtus vſq; ad moꝛteʒ

triſtari ſe pandens:ad meditatõem ſue triſticie atq; ad
nt᷑ᷣam triſticiam aſſumendam:ſua expꝛeſſione verboꝛuʒ
nos inuitans.Ac ꝑ hoc oſtendit ſuo vertbo triſticiã vt ſci
atur. Ideo ſcire facit vt intendat aĩa nra in illas inuiſi
biles paſſiones que paſſionibscoꝛpis whementioꝛes p
culdubio extiterunt. Pꝛoinde verbum flebile amabi⸗
lis vox:triſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛtẽ. Verbũ ca⸗
pitis ad ſeipim membꝛa tranſſoꝛmatiue conuertens:vt
ſit cõicatio inuiſibiliũ paſſionũ.etiam ſi ſanguis non/ꝓ
ſanguine funderetur.Ab hac cõione nullus ſecernitur
nec excuſatõnis ſuffugium inuenitur:q;;uis multi effu⸗
gerunt multiq; deuitauerunt ec plurimi nõ inuenerũt
pticipationem irrogatarum et ſenſibiliũ paſſionum.
Ingrediamur vt poſſumus in illud ſecretum ani
me chꝛiſti:que cõtriſtatur vſq; ad moꝛtem Endetriſta
tur. Qno fine triſtatur. Vſq; ad moꝛtem. Quo modo
ille inuiſibilis intellectualis ſol eclipſim triſticie paſ⸗
ſus eſt. VUnde lux que omnẽ aĩam colxrentem ſibi diui
nis facit choꝛuſcare ſplendoꝛibo leticijs ineffabilibo re⸗
plet. triſticie tenebꝛas aduocauit. Nam nihil ſibi donni⸗

nabatur inuite.vt omni celeritate qua vellet aſe poſſet

5
„ „N
SRO Prih

. „ £
CCE PO
(

repellere. Aduocata erat ab ipſo triſticia: iuſſa nõ imfvꝛ⸗

tuna venit. Bonũ eſt ad illam ꝑ contemplationẽ fieri ·

ſed melius p ↄmumonem fieri chꝛiſtiſoꝛmẽ. Chꝛiſtifoꝛ
mis eni triſticia: eternam poſt coꝛpis moꝛtem inuenit
pfecto leticiã. Idcirco ad ſuſtinentiama vigiliam: ſuos

—

electos inuitat dicens. Buſtinete hic et vigilate me⸗

cum. HMon querebat illos tres in ſuo eſſe pꝛeſidio. nec

dagd ſui cuſtodiam atq; tutelam eos volebat oñies eſſe in

tentos quos pauloante pᷣdixerat in eo ſcandalũ omnes
eſſe paſſuros: ſed eos ad tolerantiã a con ſiderationẽ eo

rum que ab ipo agebantur diſponebat. Suſtinet quis

cum chꝛiſto cum tedium nõ patitur exrepentinis euen
tibus: et ex ſubitis caſibo aĩa melius roboꝛatur:neq;ʒ ſuc
cumbit imminente piculo. Multa ſunt que hoies ſuſti

nent. et multi ſunt ſuſtinentes.ſed nõ cũ chꝛiſto. GSo⸗

dalem ad chꝛiſtũ expedit fieri virtuoſe atq; meritoꝛie ſu
ſtinentem. Suſtinentia eſt quedam expectatio futuro
rum. Suſtineamus cum chꝛiſto futura. Quãuis enĩ
exmundo abierit coꝛpe nobiſcũ tñ eſi viuinitate. pote/
ſtate. ſacramento. atq; dilectione. Suſtinet cum chei⸗
ſto qui uullo meroꝛe in expectatione cõtrahitur:nec tẽ⸗

poꝛis dilatio aĩam grauat. nec aĩam afficit dilara pmiſ⸗

ſio.nec in oꝛõne anxiatur ſi non accipit ilico qð affectat
et ſemp eodem modo ſe habet in his que ad eum et cir/
ca eum diuina ꝓuidentia fiunt. Centationibo non on⸗
pꝛimitur:qui cum vño ſuſtinet. Dicit enĩ ſcriptura. Fi⸗
li accedens ad ſeruitutẽ dei:ſta in iuſticia et tinoꝛe ⁊ p⸗
para aĩam tuam ad tentatõnem: et depꝛime coꝛ tuũ et
ſuſtine. Qui agonẽ diuine ſeruitutis ingreditur ſuſti⸗
neat.ſi qua confluentia mala et adiutoꝛij dilatio ? tꝑis
ncon deterreat ne a iuſticia decidat:ne a diuino amoꝛe di
ſceptet. Cerus ſuſtinens ad tentatõem aĩam parat. ne
cum venerit inueniat imparatũ: et velut impꝛouidus
ſubito elidatur. Et abſq; coꝛde p humilitatẽ depꝛeſſo ve
ra ſuſtinentia nõ habetur. Sequitur etiã. Suſtine ſu⸗
ſtent ationẽ dei. Coniungere deo et ſuſtine. Chꝛiſiuſcq;
dicit. Suſtinete mecum.Qui cum chꝛiſio ⁊ ꝓpter chꝛi
ſtum ſuſtinere aliquid recuſarunt:penas nanciſcuntur
eternas.ſacra dicente ſcriptura. Ve his qui ꝑdiderunt

ſuſtinentiã. Quam ꝑdidit qui ferre inſurgentia et obie

cta mala recuſat:qui cõqueritur qui de tꝑis dilatõe cau
ſatur. Qui ſeipᷣm ſenſualiter ? còpaſſiue ſe diligit om⸗
nino veram ſuſtinentiã abnegauit:nec cum cheiſto foꝛ
titer agonigante in ſudoꝛibo ſanguineis ꝑ virtutẽ ſuſti⸗
net. Senſualis enĩ amoꝛ atq; cõpaſſio cum diuino ago
niſta diuine agonem agente pꝛo nobis nõ ꝑmiſit fieri:
gquem detinent in veritate collegam. et virtuti ſuſtinen
tie libellum fecit dare repudij. Sed ad ſuſtinendũ cum
chꝛiſto.et recogitandũ eum quiꝓ nobis omnẽ verboꝝ
et actuum et verberũ aduerſus ſemetipᷣm ſuſtinuit cõ⸗
tradictionem:ſua irrephenſibilis ler omni rõne cõſtrin
git. Ex hoc quippe loquebatur dauid. Pꝛopter legem
tuam ſuſtinui te dñe.Lexchꝛiſti honeſta et irrepꝛehenſi
bilis eſt. ſancta eſt. iuſta eſt.veriſſima eſt.eternas a in⸗
compꝛehenſibiles ꝓmiſſiones habet ꝓpter quã ſuſtinẽ⸗
dus eſt chꝛiſtus:ſuſtinendũ cum chꝛiſto ⁊ ꝓpter chꝛiſtũ
Vlle vero ſuſtinet ꝓpter legem:qui pꝛopter euangeliu
chꝛiſti nil ferre recuſat.fraudem nullã amat. ex ipᷣo poſ⸗
ſe contingere. Ille ſuſtinet ꝓpter legẽ dei:aui ꝓpter eu⸗
angelium euangelicis virtutibꝰ nõ defecit. nde ꝓphe⸗
ta ſecutus adiunxit. Suſtinuit aĩa mea in verbo eius.
Quid eſt verbũ eius. Verbũ increatum. Omnia ſuſti
nenda ſunt ꝓpter verbũ increatũ:et in verboincreato
qꝛ omnia ꝑverbum facta ſunt:et ſine ipᷣo factũ eſt nihil
Bed p verbũ increatum om̃ia facta ſunt pꝛopter ver⸗
bum:et in verlv increato iuſte om̃ia tolerantur.Nõ enĩ

2

. tolerata in vero pñt aliquid boni adimere tolerati BRt
pꝑ verbum omnia facta ſunt et ſine ipo factum eſt nibil

quid deperire pᷣt ſummo artifici. Quid depire pᷣt omnia

pPerire pᷣt ei qui ommia fecit ex mhilo:et ſine quo mihil ſi
eri pßt ab aliquo. Et quod factũ eſt rediret ad nihilum:
niſi eſſet ꝑ qð facta ſunt omia verbum· In altiſſimis .
ambulabat confidenter aĩa dauid cum dicebat. Suſn⸗

nuit aĩa mea in verlv eius. Cuius eius. Ofipotentis
i. Qð eſt verbů ommpotẽtis dei. Verbũ incarnatuʒ
qꝛ verbum caro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis Suſtine

amus ofia inſurgentia irrogata verba a verbera. et
ſi quid ſuſtinentie iuſte ſpecimen ſecum poꝛtat:in ver⸗

wincarnato ad qð om̃is ratio nos compellit.quia pꝛo⸗

pter nos verbum caro factum eſt. Fratres nõ in natu⸗
ra diuina ſed ꝑ gẽam in hũanitate ipſius ſumus. De⸗

it eni his qui credunt in noĩe eius ptãtem filios dei

fieri. Si filij dei. ergo fratres incarnati verbi. Guſtine
at frater cum fratre:clamat eni omiba nobis melioꝛ no
ſter. Guſtinete hic et vigilate mecum. Suſtinesmus

in verbo eius. Quod eſt verbũ eius. Clerbum ꝓmiſſio

nis eſt. Merito ergo ſuſtinendũ eſt:qꝛ que ꝓcedunt de
labijs eius nõ fadiet irrita. Jurat enĩ ꝑ ſemetipᷣm:quia
verbũ hoc faciet qð ꝓmittic. Pꝛomde ſuſtineamus in

verlo dei et cum verlo dei:ad iuſtinentiã nos inuitante
Alltas eni et ineffabiles ꝓmiſnones ex eius verbo ſuſce⸗
pimus que non irrite fient.ſi cum ipᷣo ⁊ in ipᷣo et ꝓpter
ipſum voluerimus ſuſtinere. Ad vigiliam eque inani⸗
mat vt ad internam ſpeculationem vigilia referatur vt
ggoniam eius atq; triſticiã et omnẽ congreſſione eius

gatq; ꝓceſſionem ad pugnam et dtellationẽ tetralum
mente ſedula ſpeculemur. configurati fimilitudimi tri⸗

ſticie agonie atq; imagini moꝛtis eius: ¶ Mis di⸗
ctis ꝓgreſſus ent puſillum ieſus quantũ iactus eſt lapi
dis:lepatus ab eis et ꝓcidit in ſaciem ſuam:et pfunda
mente oꝛauit dicens. Pater ſi poſſibile eſt: tranſeat ꝗ
me calix iſte. Ueruntamen nõ ſicut ego wlo: ſed ſicut
et tu.. Sit oꝛans pꝛima vice nullũ reſponſum in oꝛa⸗
tione ſuſcipiens.l vemit ad diſcipulos ſuos. tres ſq; pe

trum iacobum et iohannem: et inuenit eos dmien

tes. Et velut increpans eos:quos ad ſuſtinentiã ? vi

giliam induxerat. dicit petro. Simon doꝛmis. NMon o
tuiſti vna hoꝛa vigilare mecum:/qui te pauloante aſſe
rebas te mecum in moꝛtẽ venturum. Eligilate oꝛan /
te:vt nõ intretis in tentationem. Spũs quidem ꝓꝑm /
ptus eſt:caro auteʒ infirma. Item ſcõo reliquit eoas.

Et abijt. et oꝛauit eundem ſermone dicens. Et re⸗
uerſus ad viſcipulos tres domientes inuenit: qꝛ eoꝛũ

oculi vexmentia grauabantur. Et nihil eis dicens: ad
oꝛõneʒ tercio eſt reuerſus Et factuſ in gagonia ꝓlixrius

oꝛabat: eundeʒ ſermonẽ quẽ pꝛimoet ſcdo dixerat re⸗
Petens. Elbi tanta eſt ſuffuſus oꝛatõmis vx ſvxmentia:vt
ſudoꝛ efficeret᷑ ſanguineuſ ꝓfluẽs in terrã Cui angelus

apparuit. vt woĩem eum in agone confoꝛtãs. Sʒ quib

Vrbis eum alloqueret᷑.aut in qua effigie appareret: per

euangeliſtas minime claruit. Cum hoc oĩino mentesin
gmmiratõne ſuſpendat:ꝙ ſibi de nouo angelus appare

ret aut quomodolibet loqueretur:qui oñies nouerat ſe
cuũq; habebat. Sed hoc in idẽ redit ꝙ deuicta tentatõne
deſertiſibi angeli de nouo miniſtrabant:qui ab eo quo
creauerat impᷣt ermiſſe ſibi aſſiſiebãt.· Sed nouitas hc
nõ ex ſoꝛma dei ſed ex ſoꝛma geritur ſerui:hoĩſq; ſuſce⸗
pti. Pꝛeter illam validam ⁊ clamoſam oꝛõem quã chꝛi

ſtus in cruce compleuit:mullam ipᷣius ⁊ alicuius alteri

us efficatioꝛem a intentioꝛ oꝛonem legimus q; oꝛtalẽ
Dimittit wrus oꝛatoꝛ diſcipulos octo:dimittit et tres

eque innri
eerturne
ons ein
tetmliun
cucinttr,

Wene

dus eig
net b
ſetnter
olſ
ſuen on
mroſhe
PWinen
nennievi
nkenp
loonteaſe
Ulleton
ltempn
auteoe
hittgeedn
Dienea
inpkrus
ſemete/
entiart
gngelos
gut⸗
cleteper
enteoit
Apere
wente
nmrofe
eogle
itaot
hſuſe⸗
luͤche
9 Aen
orl
tettnes

—

——— —— — —

Pe paſſione domini ſaluatoꝛis.

et totum ad ſeipſum ſe colligit ab omnibo coꝛpe ſegre⸗
gatus ſub indeterminata menſura.videlicet quantũ ia
ctus eſt lapidis. Cautum fuit a ſpu ſancto: vt ſic euan
geliſta deſcriberet. Nam pꝛopius et longius lapis pᷣt ꝓ⸗
iſci:put valitudo minoꝛ ⁊ maioꝛ fuerit iacientis:quan⸗
titas et grauitas lapidiſq; piecti. Pꝛoinde melius ſub
indiſtincta menſura deſcribiturqᷓ; fi dterminata men⸗
ſura iactus lapidiſq; poneretur:vt nunqᷓ; tantuz in hac
vita chꝛiſtus ab aliquo elongeturq o aideum bo/
minis etiã peccatoꝛis ad ipᷣm non poſſit ſi woluerit ple⸗
ne conuerti fieriq; nticiem illius ꝓpfundiſſime oꝛoõnis:
qui ſe paterne ſubdidit voluntati vt pro nobis calicem
biberet paſſionis. Segregatus oꝛat in oꝛto ſalua⸗
toꝛ.Et ſolitum loci tenet ⁊ coꝛpis amicum habet mino

ribus ſitum.in quo monefacit nobis vt qui ad patrem

ꝓfunde diſponit mentis alloquium etiã in virtute cha

riſſimos intermittat:et quivellent in eadem actõne fo⸗
re conſimiles.pus eſt pſalmodie tpus hymnicandi
cum multis:et tꝑus quo verus oꝛans etiã vere oꝛantẽ

non ſentiat.Tꝑus quo ꝑ ſeipᷣm votum ſuum apud deũ

vnuſquiſq; deponat.Non ſemp in concentu aut in ſy⸗
nari eſt oꝛandum.ſed ſixoxiuuatur a voce ſpũs etiã iu⸗
uatur a ſpiritu. Melodia ſpirituũ vtilioꝛ eſt qᷓ; xvcum.

et ipſoꝝ concoꝛdia gratioꝛ qᷓ; vertoꝑ. Hec ſiquidem agi⸗

tur in melius in abſentia coꝛpmqᷓ; pꝛeſentia. Oꝛatio⸗
nem foꝛte feciſſent apli cum chꝛiſto ſi ſecum ad oꝛandũ
duxiſſet · Oꝛõnem eis indirit vt ꝑ ſe oꝛarent coꝛpe diſ⸗
collegatus ab eis. Qui ſoliloquiũ querit ad deum nil
iuxta ſe habere vlit natura ꝓpꝛia motũ habens imo pꝛo
poſſe deuitet ſiue rõnale ſiue irratõnale cõſiſtat. Vitan

dum etiã eſſet dum oꝛatur qð mouetur ab aura. AIm⸗/

pꝛouiſe habuerũt hmõi ſepe mentis ſpicula recuruare.

Siſanctus eſt collega quem hahes dimitteinterdum:

ꝓpter eternum.cui te mente collegare diſponis. Bonuʒ
ſempꝑ eſt oꝛationẽ oꝛõni coniungere:non aũt ſemꝑ vti⸗

le coꝛpus coꝛpi in oꝛatione ſociare.Elnuſquiſq; ꝓpꝛium
habet affectum cuius hũiliter petit effectum:et appꝛoę⸗

pꝛiatum defectum aduerſus quẽ interpellat:et vulnus
ſuꝑ quo petit cathaplaſma diuinũ. Abi fuerit inequa⸗
litas affectio num et locoꝝ erit aptiſſima ſolitudo Ubi
vnuſquiſq; ꝓpꝛiam ꝑ ſe cauſaʒ habet ad regem ꝑ ſeipᷣm
loquetur.vt excuſet obiectaʒ aut excipiat compendia re⸗
rum:aut ſua interceſſione quempiam tueatur. Diffun
dunt etiam plurimi oꝛõnem vt virtutis inuiſibile fiat
augmentum:vt refrenetur ſathan et conſimiles eius.
vt paretur aditus ad exercẽda diuina.Ac ꝑ hoc vbi ma⸗
ioꝛ erit affectus ad ſingula:maioꝛ erit deuitatio ſingu⸗
loꝛum. Secreti eiulatus ⁊ ſimplices rigoꝛem regis in⸗
uiſibilis inflererunt. Si dicente aplo ad rationẽ reddẽ
dam vnuſquiſq; ꝑ ſe conſtituendus eſt. ante ineuitabi⸗
lechꝛiſti tribunal:pꝑ ſe vnuſquiſq; cauſam ſuam ante di
iudicatõnis hoꝛam pficiat remotis teſtiba coꝛam ehꝛiſto
Pluriſicatur ſepe cũ ſocijs intellectus:et mens diſtra⸗
hitur et recuruatur. Pꝛopter oꝛõnem et intentõnem
eius fieri ſingularẽ:maxime dixi eſſe virtutis. In pſal⸗
modijs et hymnis et oꝛõnibo atq; hoꝛis in ſynari om̃is
ſingularitas condemnatur. Boni ſunt ⁊ ſancti catholi⸗
ci ritus.quos ſtatuerũt patres antiqui.Bona eſt oꝛatõ
que ab omnibo emittitur cum concentu:bonuʒ eſt cum

multitudine pſallere:obedientia enĩ ſeruatur ⁊ chari-

tas.Et quod vno dicente ab altero intromittitur: me⸗
dia charitate ſuppletur.Oum enĩ alternatim hymm
tur et pſallitur:vna res dicitur a tacetur.Necnõ ⁊ alter
natio pſalmodie plerũq; non ꝑmiſit in his que dicũtur
includere intellectũ aut illa moꝛari ꝑ modicum ad aſpe
ctum eius:ſed velut aqua fluminis que alia ſuꝑuemẽte

J₰

dulcedinis pꝛeſtat. Et dum alter alternans expectatur
vt dicat. cito labitur quod delectat. Et alternantium ex
moꝛa tedium pᷣcauetur.ne delectabiliter ſurgatur qo p̃
mitur. Et illa conſideratõne nimia pꝛolixitas aut bꝛeui
tas fiat.conſiderationẽ dictoꝝ et ineluſum ſapoꝛem in/⸗
hauſte omnino excluſit. Mon enĩ eodẽ momento mul⸗
ta et diuerſa recipit intellectus:aut in diuerſis delecta⸗
tur affectus. Succeſſiones enĩ tym ⁊ actuũ habent:ſi⸗
militer ⁊ vices. Zñ obedientie ſancte virtute.iſta non
aſſcribuntur ad crimen. magis vero effectum deo gra⸗
tuitum habent. Igitur poſt omnẽ ſynaxicam oꝛõnem
opoꝛtet fieri ad ſeipᷣm:et qui ad ſpecialem ꝑ obedientiaʒ
obligatur:et quiꝑ publicam chꝛiſtiane vite iuſticiaʒ et
conſuetudinẽ canonicam et antiquã patenter pſallunt
aut in oꝛatoꝛijs et eccleſijs oꝛant occulta neceſſitate co⸗
guntur ab alijs abſtrahi et ad ſeipos fieri.vt in cubilibj

mentium atq; cetarum gemant: cõpungantur 7 clau⸗
ſis labijs:coꝛdibo alte clament. Oꝛat inter arboꝛes ie⸗/

ſus:qꝛ inter arꝛes peccauit non oꝛauit adam. Inſpici

at et ſequatur oꝛantem ieſum:qin poꝛõnem aſcendere

in ſupna diſwoſuutt. LPꝛogreſſus pu ſillum pꝛoci⸗
dit in faciem ſuam. Bene ꝓcidit in ſaciem ſuam:quia
P ſuam noticiam deo dedit altiſſimas pꝛeces. Mꝛocidit

in faciem genuflexit capite inclinato: et in terram vul-⸗

tu defixo.MNam qualis erat conſiſtentia mentis in eadẽ

tranſfoꝛmabat a coꝛpus. Subiecta eni erat ꝑ oĩa chꝛi⸗
ſti aĩia voluntati paterne.Alius euangeliſta dicit Pꝛoci

dit ſuꝑterram. Zerrenos eni non celeſtes venerat libe
rare.Pꝛocidit ſuꝑ terram quia de terra terram huma⸗
nitatis afſumpſerat.quam de terra ipᷣe celeſtis venerat
erepturus· Homo de terꝛa. deus de deo erat. Pꝛocidit

ſuꝑ terram vt maledictio terminaretur ade.qua dictũ
eſt. terra es et in terram ibis. Ipſe de terra natus ade.

Pꝛocidit ſuꝑ terram:ſuꝑ humanã terram inclinatus.
querebat illam imponere ſuꝑ celum. ad quod poſſiden⸗
dum creata erat. Sollertioꝛi verbo alius euangeliſta
dixit. Poſitis genibus.Effectus et ſigna in ommiba ca

piuntur ex hocꝙ qualis eſt in virtutum actõibo anima

in coꝛreſpondentibo actibus ſtatuit coꝛpus.Alĩa pꝑ om̃ia

humilis:in oꝛõne motu geſtu et in omniba moꝛibo coꝛ⸗

pus depꝛimit et inclinat. Et caſta:cõuertit et ſenſus.et
omnes coꝛpoꝛeos lubꝛicoſq; motus ſua lege refrenat.

Matientia querimoniã reſonare nõ ſinit:et coꝛpus ex-

ponit ad penas. paſſionibo libera:fecit coꝛpus iniuria⸗
rum flumina ptranſire Charitate affecta detexit theſau
ros et coꝛpus et res in vſum tradidit ꝓximoꝝ nec eoꝝ
pꝛoſperis ex inuidia maledixit.nec ſigno vel vero queſi
uit ab aliquo dignitatẽ: deſpectis contenta ſodalibus.
deuitauit ꝓceros frequentare. Vtenſilia ꝓ neceſſitate
dũtaxat nõꝓ paſcendis oculis requiſiuit.Et omnẽ oꝛ⸗
natum coꝛꝑis ſub anathemate iudicauit. Mature contẽ

ta refugijs:coꝛpus oꝛdinauit in victu chꝛiſtifoꝛmis fa⸗

cta in ceibo et potu et aſperitatibo crucifixit. Ynfallibilis

eſt regula: qualem conſiſtentiq habet aĩa in talem ab
extra cõuertit et coꝛpus.Equidẽ et ꝑ ſimile conſiſtẽtig

„

exterioꝛ coꝛpis:ſignũ verũ aut fallax eſt cõſiſtentie mẽ⸗
tis. VUerum dixerim ꝓ his qui ſimulatõnibo carent:fal
lax vero ꝓ his qui detinentur ab eis.Bene autẽ ꝓcidit
in ſaciem ommis oꝛans.qui noticiam oĩm quam habet
rationis et fidei in humilẽ depꝛecationem conuertit.

Agoniſtarum chꝛiſti ſcientia ⁊ noticia quelibet nõ
elationem ſed humilitatẽ pꝛetendat omnimodã incti
natam ad obedientid oim penarum et moꝛtis. Ex hoc
ſoꝛma virtutum oĩm chꝛiſtus mente et coꝛpe pcliuus

ſupplex ſuam petitionẽ oꝛditur: monefaciens ommbus

—

“5?

Aiber terciuſdecimus

1 . . —
nobis vt dum anriatur co: noſtrum exaliquo.foꝛmã in tentium cedula exarata ſigrata nõ fuerit largitoꝛi. ma⸗ ror
ditam obſeruemus. Anquit enĩ. Parer mi ſi poſſibiie xime ſi pſiſtitur in ptendo. Et qꝛ neſcimus quid velit bit
eſt tranſeatq me ealix iſte.Yleruntñ non ſicut ego vlo impendere diues in omnibo diuma maieſtas: offis no hi
ſed ſicut et tu vis Motiuũ ꝓinde habet omnis oꝛatio: ſtra petitio in ſua eſt voluntate claudenda. Sic en ſal rin
et determinatũ aliquid omis oꝛans intencht a quo moa uato⸗ ipe pꝛedocuit vt oꝛando diceremus ad patrem: reg
uetur qui oꝛat. Oꝛeuiſus atq; pꝛefirus finis: moto⸗ eff᷑ ſfiat woluntas tua. Mec eni eſt omis gfecti hoĩs tota et n
omnig agentis. Igitur chꝛiſius vt homo ab aliquo fi/ indubitata pfectio.voluntatẽ habere in ommdo deifoꝛ⸗ Poe
ne ad oꝛandum mouetur. vt veus:a nullo quiſupꝛa ſen memꝛet factionib⸗ pficere ſi ſcientia certa ſeu fide noue pi
ſualitatem aſſumpte hũanitatis verificans. ui mou? rimus. In pleriſq; nanq; codicis euangelici ſcriptis di 0o
ti conſen ſit et ratio:q;uis ſe nõ exaudiri pnoſceret· Ex⸗ xiſſe repimus ſaluatoꝛẽ nĩm et in nt᷑is moꝛibo ducem g
pediebat oĩno vt ſenſuahtati mouenti ad petendũ ratio hanc ꝓtuliſſe ſententiã. Quia deſcendi de celo nõ vt fa jed
conſentiret.Aliter enĩ funderetur oꝛatio cuius effuſio cieoam voluntatem meam: lied woluntatẽ eius qui miſit Tu
totaet tote rationis eſt.nõ ſenſualitatis:quanq; cõtra⸗ me.lplłis vero heſitantibo de cibo eius cum eum ad pu ſerl
dictanch ptãtem ſemꝑ ratio ipa poſſideat. Ab inſtantt teum repperiſſent: reſpondit. Oeus cibus eſt vt faciaʒ ner
ſue incearnatõnis chꝛiſtus omnes futuras penas aſpia voluntatẽ eius qui miſit me: et pficiam opus eius. Et Ati
ebat in anima.ſed nunc ſup ronem incumbens pꝛo ſen alibi. Mon quero vwoluntatẽ meam ſed voluntatẽ eius iſe
ſualitate oꝛans. ſenſum paſſionis ab ipſa petit auerti. qui miſit me. Qui wro facit voluntatẽ dñi:omnẽ ſpiri h
KCuius peritione pacta:n eandem rationẽ id quod pes tualem affinitatem ſeu ꝓpinquitatẽ habet ad chꝛiſtum
,Z ſenſualitate woſtulauerat paterne wolutati hoc ſuum eſit ſo dicente. Qui facit voluntatẽ patris mei qui in c.,/
Datrz ni ꝓpꝛium poſtu latũ remittere melius decernenti. Pater lis eſt:ipſe meus frater ? ſoꝛoꝛ eſt. Magis ꝓpinquitate
mi ab eterno videlirxet deitate. Nater mi et nullius al⸗ ſpũali ab chꝛiſto aſtringimur:ſi ꝑſicimus Dunnaee 4 .
terius:ꝑ deitatis naturam. MPater mi:peternum amo ternam q; ex eo ꝙ aſſumpſit hũamitatem nram.d hoc
rem. Mater mi:qui oĩm pater beneficio es. Nater mi. è in ſuis ſcripturis exhoꝛtatur aplea. Pꝛobetis que ſit vo⸗
et oim:ſed mi plus q; oĩm.Allocutio pia. allocutio hu⸗ luntas dei buplacens et pfecta. Hoc idem ad Epheſios e
milis:allocutio amabilis:inflexriuam poſſidens onimno ſcribit. lolite fieri inpꝛudentes: ſed ĩtelligentes qᷓ ſit
Virtutem. Hanc allocutionẽ omnibo oꝛare volentibus vvoluntas dei. Nulla maio: impꝛudentiaq; ſcientie diui 42
pᷣdocuerat dicens. cum oꝛatis dicetis. Pater noſter. ne woluntatis habere carentiã: et intelligentia viatica 3
Beg ipſe ſingulari filiatõne atq; amoꝛe dixit. pater mi nulla maioꝛ qᷓ; ipius certa ſeu ꝑ fidem noticia nulla ve⸗ 1
et nõ noſter. Pater in greco:genitoꝛem ſonat in latino ro vtilioꝛ ſi deducatur ad actum. Quod pᷣnoſcens da⸗ n
Quigenerat aliquid diffundit in genito. Generaut uid:petebat anxie.lpius habere documenta dicens. Ho rna
omnia ſua potentia deus.et aliquid diffundit in geni⸗ ce me facere woluntatem tuam: quia deus meus es tu. arn
tis:non de iua ſubſtantia ſed ꝑſinnlitudinẽ quandam. Mon ſimplicem petebat habere ipius ſcientiã ſed acti⸗
n filio ſuo eterno totũ ſemetipᷣm infudit. qꝛ totus in uam.Nam in expeditõne voluntatis ipius omnis acti⸗ Urn
n pater.et totus in patre con ſiſtit filius. Ex his qduue uoꝛum eſt merces:ac contemplatiuoꝝ excellens exoꝛi⸗ ain
chꝛiſtus habebat a patre ipᷣm alloquebatur. Er his que tur pꝛemium. Sed multi cauſantur in excuſatione fal 1
accepimus a genitoꝛe oim deo ipᷣm ſupplices ⁊ ſupplici⸗ laci.ſcuto vitreo ſe tegentes ipſius negates habere no
ter exoꝛemus cephalice oꝛõni:oꝛatõnem nt̃am nos qui ticiam. ac ſi nõ culpate viuant.dum diuinam volunta ee
ſumus membꝛa iungentes. Sed inquit cheiſtus. Gi trem ignoꝛant. Sed aplus ad feſſalonicenſes. ſcuta ete
poſſibile eſt.Quid ſibi vult appoſita et dubitatiua con vitrea fregit. et ſe fallgciter excuſantes: vno verlv fecit (or
ditio.An veriitur in dubiũ:ſi ſuam potentiam aliquid appar ere culpabiles. Inquit eni. Hec eſt woluntas dei Co
ſubterſugit. Certum eſt ꝙ omnipotẽti oĩa ſunt poſſibi ſanctificatio vr̃a. Mandata vero ſacramẽta Virtuteſq; eſtr
lia:et nihil vult quod nõ poſſit.nihil pᷣt qð nolit. UẽVn / ſanctiſicant.et ꝑ illa nos facit et appꝛobat ſanctos om̃i⸗ . ctat
de poſſibile tranſfertur de potentia in voluntatẽ. vt ſi potens pater.que in ſancta eccleſia tubis viuis altiſo⸗ Aſ
Velit poſſit.nõ poſſit ſi nolit.Et inqniritur ſi decretum nantibo p fidem erx ſexiptura diuina didicimus.et diſce/ el
mutatur eternũ:cum eum ſic moꝛi fuerit ab eterno pᷣ/ re potuit om̃is adultus iudeus ſiue paganus vt nemi⸗ elan/
uiſum.Et ſi ſfirmum manet eternum conſilium: ſi hoc ni pateat excuſatõnis ſuffugiũ diuime voluntatis noto⸗ aceep
opus eſſet aliqua rõne mutandum.cum ſepe teus o rio aduerſanti. Oꝛat chꝛiſtus multa paſſurus ex huma lſſon
mutet.ſirmo ianente cõſilio.Alius vero euangeliſta no ſenſu. ab his liberari deſiderans.ſed decretum pꝛepo i
euidentioꝛi vero ſcripſit. Abba pater omnia poſſibi⸗ nit oino paternum. Mon reſcindantura capite mebeg. wemn
lia ſunt tibi:vt ex iſto tollatur illa cõditio.ſi poſſibile eſt rõne vel moꝛibo.Ad quod ſe ratio chꝛiſti ſubdit omnis Pvent
cum de potentia nulla ſit ambiguitas quin pᷣt que vult ſubdatur oꝛatio ratõms:vt nil velit oꝛans remouere in lnn
Igdeo alus euangeliſta vigilantioꝛi verbo dixit. Pater ſenſibus aſperum aut amenum inquixere.nmil dirigi ſuo amni
ſi vis tranſfer calicem hũc a me:vt oĩno potentia in vo iudicio.nil ſue conſentaneũ rationi. niſi quod diuina de (an
luntate tranſeat.et velle atq; poſie dinerſitatẽ nõ hate creuit auctoꝛitas.et qð ratio peteret chꝛiſtifoꝛmis . it
ant in diuinis.quia omnipotẽs deus non pᷣt quod non Confoꝛmitas vero nie volũtatis ad deum hac tri lan
vult:nec vult qð neqnit efficere. oteſt qð vult: vult partitione pagitur.vt velimus quod vult.et quod non iut
et quod pᷣt. Ac ꝑ hoc ſaluato: oĩm cheiſtus tale pᷣnoſcẽs vult oĩno nolimus.ad differentiã vero volutatis indiſ⸗ ten
miſterium.ex eo quod oꝛat:non dubitans potentiã. xo ferentia ſemp fiſtat Mec ex hoc quiſq; accipiat in diumna Pha
luntatẽ interpellat paternã: quod verba ſecuta declart xoluntate aliquid indifferens pmanere. nec ꝙ ꝑ vices lle
Veruntamẽ non ſicut ego volo ſed ſicut et tu vis. Hec rerum ⁊ tꝑm ipa mutetur.ſed ꝓ nrᷣa intelligentia ſic ac
eni omnis oꝛõnis eſt cõcluſio verioꝛ:vt nihil velimus cipi.qmi multa ſunt que vtrũ deus velit an non certam wie
nihilq; petamus.mſi qð dare velle credimus bonoꝛum ſcientiã non habemus.Omnia quippe que de cõfoꝛmi⸗ füon
oĩm largitoꝛem. Ampꝛoba eſt petitio que datoꝛis ſup/⸗ tate nt̃e voluntatis ad veum dici pñt.iſto ſermone clau m
greditur voluntatẽ. Digna exauditõne cognoſcitur:ſi duntur quo chꝛiſtus oꝛauit ad patrem vt nõ ſolum in mt⸗
ſupmittitur voluntati. Abba.nõ ſcripta cartha coꝛã deo tolerantia paſſionũ ſed in omnibꝰ xoluntas infallibilis mn
eſt. ſoꝛmanda petitio. Oilaniabitur in expꝛobꝛatõne pe⸗ ſua fiat. Ampoſſibile penitus erit ſic in veritate oꝛantẽ .

eoth.
Wacdi
8 eoi
toneft
dberene
ſolhnen
ſcute
p ſeet
nms
thtecg
g ofi
Alriſo⸗
dlle/
lemi
ſotof
ua
nen
ſebra
wns
rein
Gſo
de
Vetti
Aron
ndii
vina
Nees
ſcac
tann
mi
lou
In
lli⸗
nte

—

—

He paſſione domini ſaluatoꝛis.

non eraudiri. Mam ꝓpbeta querulus lamentabatur pꝛo
hirm dicens. Oppoſuiſti nubem ne tranſest oꝛõ. Mꝛ0
hibens penitus eſt.qð tranſitũ impedit euntis. Nubes

radiantis ſolis ad nos ſepe conſueuit tranſitũ impedi⸗

xe. Pꝛoſundi eſt intellectus noſcere illam nubeʒ que ad
oꝛõnem nrᷣam ſe obicem facit.et qualiter ſe obijciat: ex
pedit ſcire intente oꝛare volentẽ. Luce clarius mentib
hoĩm illuceſcat.bona vel mala ntᷣa cogitamina verba vel
oꝑa nihil habere obſiſtens.quin ante dininũ conſpectũ
pueniant.etiã anteq; fiant:ſed vſq; ad deũ tunc tran ſi⸗
re dicuntur:cum nihil ſecũ poꝛtant vnde impꝛobentur
Tunc vero quopiam obſiſtente nõ tranſeũt:cum ſecũ
ferunt vnde repꝛobentur. Nubes aũt quam deus oppo
nere dicitur ne oꝛõ tranſeat: oꝛantiũ eſt ſenſualis aut
retenta voluntas.Non enĩ ꝓpleta inſolerti aut impꝛo/

uiſo ſermone locutus eſt. cum nubem obſtaculũ oꝛõis
erxpꝛeſſit. Nam ſicut nubes ex exalatõne terꝛe atq palu
dum efficitur et viſibo obſtat ne vſq; ad ſuꝑioꝛa
vſitato moꝛe ꝑpueniant:et luci ſuꝑne ne partibo inferio
R ribus ſolitis ſplendoꝛibo fulgeat.ſic ſenſualis aut reten

umĩa

ta voluntas ſurgit ex carne.naſcitur ex terris. puenit ex

placitis.exit ex aſperis toleratis:aut vtiq; tolerandis.q̃

ad ſeipᷣam eſt. deum ad ſe querit inflectere:nõ ipſa ſubſi

— .

eri.Que niſi a rõne victoꝛioſa vincatur.et in diuinã ſe

tranſferat voluntatem.vt ipᷣa non nra fiat. nu bes obex

efficitur vt ad deum nt̃am oꝛationẽ tranſire non ſinat
Nõ tran ſit ad deum oꝛatio:que nõ in ſpe vtile aut in re
rexoꝛtat optatũ. Nubiloſa wo luntas eſt que ſuis directi

onibus inſiſtit et gaudet:que in diuine volutatis ſe nõ

tranſtulit claritatem. Pꝛoinde omnis aĩa ꝓ celeſtibus

certans cum oꝛõnem effundit et ſuam aĩa coꝛam dño

cum głꝛax actiones et laudes iure pꝛecedentes erſolue/

rit.aut nihil diſtinctum poſtulet.aut ſi poſtulauerit di⸗
ſtinguendo:totũ in diuinaʒ trahiciat voluntatẽ:qm̃ ipᷣe
melius nouit omne nobis expediens.qᷓ; feruidus ferui
de oꝛans. Sanius cum infirmoagitur: ſi nõ frigidam
et appetitam aquã ꝓ eſtu febꝛili:ſed bibat calidam iudi

cio medici. Eſtimat ſepe infirmus vtile quod eſt noxiũ.

ctat.Et infans tutius relinquitur in ploꝛatibus qᷓ; ſibi

Contra quẽ medicus altioꝛi ꝓuidentia ſanrit. vt quod

eſt vtile aut minus ledens conferat:denegat quod dele

ad ſolatiũ concedatur gladius quẽ petebat acutus.quo
accepto foꝛte lederetur a ſeipᷣo ꝑ manuductilem incau⸗

telam:et daret merito eiulatus et lachꝛymas Non aũt
accepto illeſus infantiliter gemit. cui conſolatio pꝛeter

leſionem feſtina ſuccedit. Nõ eſt nĩe ſcientie petere que
vtilia ſunt.Hoc etiã aſſerit aplus ad romanos. Quid

oꝛemus neſcimus. Solũ nouit artifex. quid ad cõple⸗
mentum erxpediat oꝑis. Ype infallibili ſententia pꝛeui⸗

dit vnde ꝑficere aut ꝑſiſtere opus habet.ex quo melius

oumnis nta ratio atq; oꝛatio terminatur. ſi abnegata ꝑ

oĩa in diuinã trahitur voluntatẽ. Ab eterno nãq; diſpo⸗
ſuit nouit atq; voluit bona data dare petentib:et melio

ra penitus qᷓ; ptamus. Perſoluantur laudes. pſoluan

tur gẽaꝝ debite actiones. Oint indelete receptoꝝ car⸗

the in nia memoꝛia. Inſpiciatur inuiſibile chyrogra⸗

phum obligatõnis nte ad deum p donis muneribuſq;

ſuſceptis. Videamus ſtipulatõnem ſolennem in ſenſu
coꝛdis ininſe contractam inter nos et deũᷣ: ſub qua hy/
poteca quantũq; cenſus reddidimus iuſtiſſimo exacto⸗
i:ꝛcui omnia pleno iure debentur. Hec ſi ſedule m ani⸗/
mo deuoluũtur iuſte damnatõnis ſententia om̃es pꝛe⸗

mit. vt etiã amoꝛis ſcintillam in veritate nõ rependeri⸗

mus ei.qui pᷣuenit amandoet de non eſſe in eſſe pduxit
Quid enĩ ex ntᷣa voluntate petemus Qusa inſiſtemus

audacia.cum ex aduerſo nobis ingratitudinis crimen

obſiſtat. Yuſte condemnatus er habitis ſuam non ha
beat voluntate:qꝛ nec habet iuſticiam in petendis. Hi⸗
cat igitur ſuꝑplex oꝛans.Oũñe.voluntas tua nõ mea ſi⸗

at. Non eni aliter ſane intelligentibo lxe petitio ſonat.qᷓ

vt miſcia dei concedat qð iuſticia denegat. Indubitã⸗
ter a diuma iuſticia impꝛobantur qui ꝓpꝛiam in oꝛan⸗
