ad eternã capeſſenda ſeipᷣm panẽ cõſtituit qui eſt panis
dei in müdo degentibo vitã donans ſi illũ ſuo mõ ad v⸗
ſcendũ accipiãt ac ꝑ hoca ſe vitã pollicet᷑ eternã vt in de
ſideriũ vſcendi deueniat. Et iã auditoꝛes aliq̃ cõmoti
in ſermonib ſaluatoꝛis deſiderãt hũc panẽ a pollicente
querũt. Sempꝑ eni laus bone rei deſideriũ dedit:et tra⸗
xit ad ſe querendã Dixerũt ergo ad eũ.Dũe ſpꝑ da no⸗
bis pane hũc Subiecta poſtulatio cũ dñm vocãt ⁊ cõ⸗
feſſio iã eſt ſupꝛa id qð foꝛma ſeruilis apparet. Suppoſi
ta oĩno debet eẽ petitio:cũ a ſuꝑioꝛe aliqd querit᷑.Petũt
ſꝑ dari panẽ hoibo vitã dantẽ.qꝛ viuere ſemꝑ optabant
vt appeti animꝰ quoꝛumcũq; moꝛtaliũ timentiũ ꝑdere
vitã ꝑ moꝛtẽ acerba. Petebãt comeſtibilẽ panẽ creden⸗
tes hanc habere virtutẽ ⁊ moꝛe q̊ aliũ comederũt autu⸗
mabãt vt mulier ſamaritana etiã chꝛiſto viuã depopoſtit
aqua ne ſitiret ne fatigaret ad hauſtũ. Nõ attollebant
eoꝝ in altitudine dictimẽtes humane ſapiebãt ex deſi⸗
derio ſic q̃rebant ex ſiderio vite Dixit aũt eis ieſus.
Ego ſum panis vite. Qui venit ad me nõ eſuriet. et q̃
credit in me nõ ſitiet vnq;. Sʒ dixi vobis qꝛ vidiſtis me
et nõ credidiſtis Effert adhuc virtutũ laudibo panẽ ⁊
magnieffectus pᷣconio in deſideriũ traicit.eo ꝙ famẽ ex
toto auferat atq; ſitim.et exponit qð 8le moꝛe eſt eſi
lis vt ſe parent ad debitũ eſum:qm̃ ſola fide ſatiabiliter
manducat᷑.Arguit aũt eos ꝙ eis dixerit reiveritatẽ. ſed
nõ crediderũt:qꝛ viderũt ſolũ foꝛmã ſeruilẽ.Credidiſ⸗
ſent aũt ei etiã in foꝛma ſeruili ſi ꝑ fidẽ eis ſoꝛma dñabi
lis aſtitiſſet vt ſic verbox imo ſententiarũ cõtertus elu⸗
ceat. Dixi vobis omnem veritatem maxie de ſpirituali
non de coꝛpoꝛali.de ſupernaturali non de naturali. de e⸗
terno non de tempoꝛali. de refocillate animas non coꝛ
poꝛa cibo. Sed qꝛ vidiſtis me nõ diſcretũ a foꝛma ſerui⸗
liꝑ inuiſibilẽ foꝛmã dei nõ credidiſtis meis opib neq;
verbis. Elidiſtis etiã miracula facientẽ et cõtempſiſtis
et nõ creditis de vero pane qͥ aĩas reficit et ad vitã eter⸗

nam mittit · Et ſi vos nõ creditis ſunt et erũt qͥ credãt.

Lqꝛ oẽ qð dat mihi pater ad me veniet ⁊ eũ qui venit ad
me nõ etiã foꝛas Quibo datũ eſt a pre vt credãt in me
dati ſunt mihi.et qͥ mihi dati ſunt ad me veniẽt itinere
paſſibuſq; virtutũ.g ego vere ſic veniẽtes nõ eitiã foꝛas
a domo vᷣtutũ atʒ fideliũ neqʒ a domo ciuiũ ſuꝑnoxꝝ nec
eijcient᷑ in tenebꝛas exterioꝛes vbi flet? eſt ⁊ ſtridoꝛ den
tiũ.qm̃ nõ eſt in rebo foꝛinſecis delectatiovere fidelium
ſed in interioꝛi hoĩe in his qͥ nõ vident᷑ coꝛã deo exultãt

qm̃ vt ait apls.gloꝛia ntᷣa hec teſtimoniũ ↄſciĩe nte.Non

eijcient᷑foꝛas qͥ exterioꝛa no amauerãt imo plerũq; cõ⸗
tempſerãt ſed in hoc oẽ ſtudiũ dantes vt cheiſtũ crede⸗

Tiber vndecimus

rent ex toto coꝛde diligerẽt et habitatoꝛẽ intus haberẽt
Hoc quide dicebat ieſus in deſjgnatõʒ repꝛobatõis iu⸗
deoꝝ et ppli getilis eligẽdi atq; ſaluandi quẽ deus pater
eterna pᷣdeſtinatõe filio dederat daturuſq; erat in iuſti⸗
cla fidei vt ſibi coꝛda credentiũ coaptaret᷑ cũ vemiret ad
filiũ.nec eijciendꝰ nolẽs niſi rolẽs opat quiſq; aliqᷓ eie/⸗
ctione digna. Ha ficut qͥ credit patrẽ credit et filiũ et qð
dicit᷑ reconuertit.ſic oẽ qð habet pt habet et filius a pre
tũ accipiẽs. Quibo ſit datũ et qbus nõ vt ad filũ credẽ
do pueniat quare his et nõ illis qͥ merito aut dvemerito
nõ eſt inueſtigabile a moꝛtalibo.ſed tm̃ laudent᷑ irrepꝛe
lenſibiles mia et iuſticia dei et iuſte hbim demerita cõ⸗
gemnent᷑. Ygit᷑ ꝑmanẽs cibo in vita exernã filius dei eſt
humanatus ꝓ nobis d celis aduemes in opatõne fidei
eſt credentibo dat᷑:de negat᷑ incredulis.
De volütate dei pattis qua fi ius ſe fatet᷑ implere in
oꝑatiõe ſalutis humane.ſᷣm iohanne ſo. Ca. XIII
AVſceptat varijs ſermonibo dei filius cũ iudeis.
d et hoc agit vt credat in eũ:ꝙ ipe ſit ſoꝰ vita eter
na hoim qui de celo deſcẽdit. Et qm̃ ſupꝛa dixe⸗
rat.pamis eni ci eſt qͥ deſcendit de celo et dat vitã mun
do nuc apte aſſerit de ſeipo ꝙ wre ſit ille panis ⁊ cauſaʒ

pꝛodit q̃re deſcenderit ne ocioſus tantꝰ crederer᷑ deſcen⸗

lus dices Quia deſcendi de celo nõ vt faciã woluntatẽ

ſubſtantias bonas qᷓ ꝓpꝛiavoluntate deliquerũt. Ygikſf

uis ꝑditat a ſeipo depit. Mã volũas eius ẽ:vt qd filio
8 tũ nõ pereat. Et pater omnia dedit filio ſed multi

aut nõ accedũt aut ꝓpꝛia woluntate ſe auferũt erroꝛe de

cepti videntes in repꝛobam parte.Attamẽ iuſticia poſu
it vnde homo mereat᷑ et vita eternãa nanciſci poſſit: qᷓ in
deſiderio cunctoꝝ eſt. Juſticia vero quã miſericoꝛdia di

uina remunerõne pſequit᷑ et ipᷣa filij dei credulitass nõ
ꝙ iba cauſa diuine voluntatis exiſtat vt hoc wlit ſed ipa

dei volũtas ſic ab eterno cõſtituit atq; ꝓuidit vt ommis
qui videt niliũ et credit in eü habeat vuq eterns. In du
bio verba ſunt q̃ſtione aĩos tangunt. Si videre refert
ad oculos coꝛpales ſolũ que tꝑe chꝛiſti fuerũt in regio⸗
ne iudea in caula ſunt damnandi ſiue ſaluãdi.imo dam
natõis ſiue ſalutis.qm poſt aſcenſionẽ chꝛiſtꝰ nõ eſt am
plius cõuerſatus in terris vt videri a moꝛtalibo vlter

—

poſſit. Sed ſi ad viſionẽ internã inferimꝰ q̃ differentia

inter videre credere ĩterponat᷑.qm excepta viſione pa
trie qͥd in hac eſt videre niſi credere.q̃d credere niſi vi⸗
dere.Elidemus cũ credimus credimus cũvidemꝰ. Cre
dere videre in enigmate eſt. Sic et apłs ait. Clidemus
nũc ꝑ ſpeculũ et menigmate tũc aũt facie ad faciẽ.et hoc
eſt qꝛ credimus in emgmate videmus. Et albi. Tlidi⸗

mus leſum ꝓpter paſſionẽ moꝛtis gloꝛia et honoꝛe co⸗
mea:ſed voluntatẽ eius qui mſit me Hec eſt mei ad ronatu qui nõ de viſione coꝛꝑis neq; de nõ credentibj
uentus cauſa.qꝛ deſcẽdi de celo ad ima moꝛtaliũ nõ me ſeg de credentib- loquit᷑. Quid ergo eſt videt et credit.
am woluntatẽ facere:nõ mea gloꝛia qrere ſed eius q¶ me Qaue eſt viſio ad quã lungeda eſt credulitas. Que? iſta

legauit. Sepe quidẽ iſta ſentetia tacta ẽ. Sed ſi patris
et filij eſt vna ſubſtatia vna deitas.eſt et igitur vna xx

luntas. Cur g voluntatẽ ſu a pris volutate ſecernit. ac
ſi alia eſſet patris quã vt pficiat venit:alia ſua qua face⸗
re nõ diſponit. Equidẽ patris et filii cn vnius ſint ſub⸗
ſtantie vna eſt volũtas. Sed diſtinguit foꝛmã deia foꝛ⸗
ma ſeruili.et qð a ſeipo nõ eſt et a ſeipᷣo nõ vemit ſed ab
eo qui miſit ut nihil cõtemptui pateat·qꝛ homo:nec qð
ſui cauſa ſua re ſua vtilitate in hanc vmbꝛoſam vitã de⸗
ſcenderit.vt aũt neq; mittentẽ crederẽet ad ſeipᷣm aliqᷣd
mittẽdo filiũ q̃rere et audiẽtes etius inclinarent adg,
dem patris elucidat voluntatel Hec eſt aũt volũtas e
g̊ miſit me patris:vt omne ꝗð dedit mihi nõ ꝑdaʒ ex eo
ſed reſuſcitem illud in nouiſſimo die Si ome qð dedit
mihi pater ad meveniet nõ foꝛis eijciendũ:q̃re dedit pa
ter. Quia volũtas eius eſt vt nẽo ꝑdat᷑inemo damner᷑.
nullus ercludar a regno eius q nemo erra ctilitarẽ ſu
detur ad hoꝛã ſi moꝛs coꝛpi adimit ſenſum ſiaĩa ipᷣm de
ſerit ſi redierit in pꝛiſtinu puluerẽ. ſi poĩs eſt diſioluta
cõpago voltas eiꝰ eſtvt illud reſuſcite in noumimo die
qò et faciendi ab ipo poteſtatẽ accepi. Perſpicua ẽ deixo
luntas de humana natura ꝙ ex iuſticia culpa exigẽte in
cærne nõ in aĩa moꝛiat᷑ et ꝙ in eadẽ carne die nouiſſimo
ſuſcitet. Sed in his qui ſibia pte ab eterno iure pdeſti
narois dati ſunt et in writate figei ad ißm acceſſerunt:
reſulſcitabunt᷑ ad gloꝛiq ceteris relictis ad pena. Tlentu⸗
rus eſti nouiſſimus dies vltra quẽ nõ erit amplius dies

ſucceſſione nocturna ſed aut eterna lux aut obſcuritas

ſempiterna.inis apponẽdus eſt mundo.cepit eni ſed
nõ vt ad nihilũ redeat vnde ſumptus ſed melioꝛi cõdi⸗
tioni donan? in electis deterioꝛe in repꝛobis. Iterũ de
paterna wolũtate reualidat qð dixerat vt ab auditõe p/⸗
miſſoꝛũ accenderent᷑ animi audientiũ ad credendũ cuʒ
ſubinfert Hec eſt eni volũtas patris mei qui miſit me
t oĩs qui videt filiũ et credit in eũ habeat vitã eternaʒ.
Et ego reſt uſcitalo eũ in nouiſſimo die Habet ne wolu⸗
tas dei ſu ppoſita cauſam. Minime.Nihil enĩ cauſa ipi?
volũtatis. ſed ipa ſumma ⁊ pꝛima cauſa lvnox oĩm cũ⸗
ctoꝛũq; exiſtentiũ maloꝝ wro nõ cauſa q́;uis creauerit

credulitas quã viſio pcedit cũ eterna viſio ſequat᷑ poſt
fidẽ tis hinus nec fides ad viſionẽ ſed viſio ſequat᷑ ad

ſidẽ. Sed qm euãgelica verba q̃ viã ſalutis oĩbo aſtru⸗

unt nõ alligata ſunt tpi loco vel alicui gẽti:ſed cõia ſunt
ꝓ the ꝓ loco/p oĩ natõne hoĩm qᷓ ſub celo eſt ꝓ capaci:a⸗
te volentiũ· pinde eſt qð dici᷑ At oĩs qui videt filiũ et

credit in e habeat vitã eternã. Sic fideliter pieq; ca⸗

pitur vtviſio ſit in lectõe ſiue auditu. Nã qͥ legit ea q̃ de
xpo figuraliter et ꝓpłxtice ſcripta ſunt in euãgelio q̃ ſũt
Dicta et acta ꝑ eũ etꝓ eo quodammõvidet etiã ſi nõ cre
dat. Qui etia audit ad aliqͥ pdicante quandã viſionem
mẽte gerit abſq; qð ſit adhibita fides Er cõrviſu loquẽ
di ꝙ oĩ ſenſu accipit᷑ viſus vt de potẽtijs aloꝑ ſenſu in
Nceptiõe obiectoꝝ ſepe alicuivide dicat᷑.Ad huiuſcemõi
viſionẽ qñq; credulitas ſequit᷑ qñq; auerti᷑. Qð aũt au
ditus ꝓ viſione miniſtret ad qua ſequat᷑ credulitas vt

in noticiã vemiat ſentẽtia ſaluatoꝛis vt oĩs qui videt fii

um et credit in eũ habeat vitã eternã. audi apim paulũ
allegantẽ. etiã alia teſtimomis ſcripturarũ. Oiĩs eni qui⸗
cunq; inuocauerit nomẽ dñi ſoluus erit. Yoelem ꝓphe⸗
tam allegat aplus et ilico ſubinfert qð ꝓbare diſpoſuit.
AQuõ ergo inuocabũt eum in quẽ nõ crediderunt. Aut
quõ credent ei quẽ nõ audierũt. Quõ autẽ audiẽt ſine
pdicante. Ecce ieſus dicitvidit et credit. Apls ait. uõ
credent ſi nõ audierũt.Elbi chꝛiſtus videre ſeuviſionẽ
pemiſit ad credendũ apla pmiſit auditũ. Et adiecit. Er
go fides eſt ex auditu auditus aũt ꝑ verbu dei. Alcꝑ boc
viſio qu xps.et auditꝰ quẽ apls paulus ad credendũ pᷣ
tulit ſolis noſbo diſtinguit. Reſuſcitatio ſepe pmiſſa id
agit vt vita iſta nõ diligat᷑ ſpes auellat a ſeculo.nil timo
re fiat vt qͥs a virtute auta veritste exoꝛbitet non cedat
a terroꝛibo tyrannoꝑ:nõ ſit coꝛpus in cura quõ ꝑeat qͥd
patiat᷑ qua moꝛte ſiniat᷑ cũ ieſus reſuſcitare wllit in no⸗
uiſſimo die. Igit᷑ volutas pt᷑is eterni quã filius in tpe
miſſus exrequit᷑ eſt vt per iuſticiã fidei fideles ſaluent᷑:vt
nõ pꝑdant᷑ eterne vt ad vitã ꝑ eũ quẽ credũt reſuſcitent
eternã. Dignũ eni eſt qui vitã q xypᷣe eſt in ſuo tꝑe ſemꝝ
poꝛtauit in coꝛde qð poſt moꝛtẽ ad eternã vitã potiendã
reſuſcitetur in nouiſſimo die.

eſ
lo
iml
Gee
inl
ſrin
in
ltas n
Mi
NII
Undur
leſert
negio
dam
eſtam
Pler
renria
W
nſin,
Cre
emnus
Kkoc
Wti
ne o
tedengtn
Aaeet:
Weiſt
luin
ſehuid
byaſtn
igſo
acia,
fier
Neczn
teadde
o aſie
finor
pſioen
ſuboni

nſtgn

ſcenei
Patn
ltwen
Mtßi
oni
nigui

ſtſie
ci
ſon
Eir
Ptoe
ſdüß
ſaid
ltimo
cele
il
inno
nte
niept
ten⸗
ung
en

—

De diſceptatiombus domi.ſaluatoꝛis.

PVe murmuratione iudeoꝝ aduerſus chꝛiſtuʒ de vi ⸗/

tali ci quam ipſe ob ipſoꝝ mcredulitatem repreſſit
Becundum JYohannem. Mattheum. Marcum et
Lucaim. Capitulum. XIIII.
Olens writati acquieſcere querit reſilire. A
n rũõne ſupatus inuite inquirit aduerſus eam
Bubdirennuens:iuſticie bellũ parat.Deui
ctus in cauſa ſibi non placita querulatur de

iudice. Ebes intellectus de altitudine dogmatũ mur⸗

marat. Alta de ſeipo dñs loquebatur ſed vera ⁊expedi⸗

entia moꝛtalibo nec ad iactantiam ſui ſed ad nẽ̃am mi⸗

ſeriam depellendã conſerendãq; vitam in ꝓthoplaſtis

plitam loquebatur Mι 1mulgabat in inficiabilẽ verita

tem ſuaſionibus irrefrangibilibs vtebat᷑: exigebat ſub/
mitti ad fidem aĩos et iſta iudeis erant implacita cerui

coſis. Erant eni in tanta euidentia facta chꝛiſti verba

Wro eius luce clarius refulgebant. Mõ valentes aliter
ſe tueri ad auxeſſem eoꝝ criminũ murmuri coaptaue/

rant coꝛ et linguam et hoc malum eſt ꝓpꝛium puerſoꝑꝝ.
ODurmurabat ergo iudei ꝙ dixiſſet ego ſum panis qui

de celo deſcendi. Et dicebant. Mõne hic eſt ieſus ſili⸗

us ioſeph cuius nos nouimus pfem et matrem. Quõ
Dicit quia de celo deſcendi: In oĩm rerum cauſa nego/

cio et actione ad viliſſim am pꝑtem tradet ſe ille qui mur
murat. Omnia in ea deficiũt murmurãti:Et ipᷣa mur⸗

mMuratio teſtis eſt ꝙ nulla ſibi ratio ſuffragatur. Mõ ſi⸗
bi aſcribit inſiſtentem encliſim interius et exterius
ille qui murmurat ſed refundit in recte agentẽ atq; do⸗

centem.Mõ aſcendebat ad xpᷣi doctrinã xpᷣi intellectus
exiguus iudeoꝝ quia nõ ſe humiliauerũt vt ad ülam ꝑ
cipiendam exaltaretur. Igitur omnibo ſibi deficientib⸗

murmurauit. Quõ: Aduerſus chꝛiſtum et doctrinam

eius quia ſe fatebatur deſcendiſſe de celo et viuũ paneʒ

eſſe p vita ↄferenda moꝛtalibo At in eis erat iuſta aſſe
rebant iniquam murmuratõem contemplantes dum
taxat foꝛmam eſſe ſeruilem:et genealogiã terrenam ſcè

entes generatõem deſpererůt eternam. vt omnino di⸗
cerent nõ de celo deſcendiſſe cuius ignoꝛarẽt geniturã

et omnẽ conſoꝛtem ſeu cognatum ꝓpinquitate generis

nominaliter et ex ꝑſona ſciebant. Sʒ nec hoc eis ad ex⸗/

cuſationis ſuffragium cedit ſi ſcoᷣm carnem ſciunt dñi

parentelam ſi non credunt ꝙ de celo deſcenderit qm̃ ſi⸗

cut vtrũq; potuit ſic et fecit et de celo deſcendere. et vt
homo factus genealogiam carnis habere et in libꝛis ſu⸗

rioꝛibus actum eſt.. Reſpondit ergo ieſus dixit eis
olite murmurare inuicẽ. Nemo pᷣt venire ad me mſi
pater qui miſit me attrarerit eum. Reſculpſit mur⸗
muratõem ieſus quia de incredulitate veniebat. Nec

ipſi credere poterant ipᷣm eſſe celeſtem. niſi accepiſſent
a patre qui eos qui credũt trahit ad filium. Moſſit qui⸗

dem homo alium hoĩem ad terciuʒ hominẽ trahere: ſed

ad ſilium nõ niſi pater.et ad patrem nemo quempiam

niſi filius trahit. In relatõne quidem huius tractõms
eſt virtus. Non eni creditur ſed nec ſcitur filius niſi ex
patre. neq; pater niſi ꝑ filium in noticiam vnit. Que ꝑ
relationem dicũtur. vnum niſi reſꝑectu alterius nõ co
gnoſcitur.ſecus aũt eſt de his que ſcõm ſubſtantiã aut
ad ſeipᷣa dicerentur. Arguuntur ergo iudei quia nõ cre
debant deum patrẽ eſſe vt nec filio tractu viſibili iunge
retur. Nec culpa nõ trahendi eſt refundenda in patrem
ſed in eos qui trahi nolunt dum ſe alibi reſtibuſ ligant
ne trahantur. Mon eni violentia trahit pater ad filium
neq; vtitur ptãte pꝛemente.in volũtatibo agitux vt tra
hatur ad fiium. Vna ſemp eſt pꝛeſio ea que diuina eſt
ſi humana conſentit ſit cõnexio: ſi diſſentit auerſio eſt
in cauſa Bonum eſt tralxre qñ a deo eſt ſed trahi ſe p⸗

.

mittere perſicit vnionem tractus finale pꝛemium ha
bet qð et pollicetur ieſus. Et ego reſuſcitalb eum in no
uiſſimo die. Moꝛs in expimento erat a pꝛimo innocen
teinterempto ꝑ fratrem nec in quoq; abolita odio a te

dio et timoꝛi hominibo erat velut potiſſime amatum de
ſtruens quod vita placita erat. Et cum ipſa non poſſet

depelli deſupꝑ firma ſecernente iuſticia erat in parte ſola

miſcðia ſi iterum poſt debachationem eius reſurꝛectio
eſſet ad vitam. Poꝛro erat ſed nõ vera non arte nõan⸗
gelica ſeu dialvlica ptãte aut humana virtute Solius
dei erat hoĩes reuocare ermoꝛtuis qui filiuʒ miſſum ad
ima noſtra reſurꝛectionẽ hommibo moꝛtalibo repꝛomit
tit pꝛius factus ipᷣe in humanitate moꝛtalis quo meri⸗
to liberaret abimpio moꝛtis.Et hec dumtaxat tractis
a patre vt credant in filium vt ad beatam eternam vi⸗
tam reſurgant ꝓmiſſio facta eſt. Et velut ammirs qð
nõ ſe trahi ꝑmitterent aut duriciã eoꝑ ceruicis impꝛo⸗
perans ſcripturaʒ ꝓpłxte allegat ꝙ poſſibile penitus eſt
boĩes edoceri et ſuaderi ei ꝙ hic ieſus ſit filius deiꝓ ſa⸗

lute hoĩm miſſus a patre. Et ſcriptum in ꝓpletis. Et
erunt om̃es docibiles dei. Eſaiam hic marime ſalua⸗
toꝛ inducit vt eoꝝ aĩos ad credulitatẽ adducat qð pñt

om̃es hoĩes a deo diuina doceri q́;uis nõ omnes doceã
tur. Et ab eo ꝙ factus eſt homo pꝛimus oꝛdinatus eſt
ad ſcientiam diuinoꝝ aliter dialplus nõ potuiſſet deci⸗
pere pollicendo ſcientiã niſi cognouiſſet ad diuinã ſcien
tiam oꝛdinatuʒ:nec adam pꝛeſtauiſſet aſſenſum niſi qꝛ
ſe cognoſcebat etiã ſciendo maioꝛa poſſe percipe cũiam
ſic arduam ſcientiam accepiſſet vt cuncta creata ꝑ com

petentia noĩa deſignaret. Igitur ſola vxolũtas obſtat di

ſcipulam fieri ꝑ ſcientiam ndei wlut ſatagens ꝑ rõnes
aut ꝑ ſigna diuina cognoſcere. Sed docibiles dei docẽ
tur a deo qui nõ vocibus ſtrepit ad aures ſed coꝛda per
fundit.Et ſi lingua humana diuini oꝛaculi facta eſt in/

ſtrumentũ ſolus deus in coꝛdibus hoĩm vt credant in
niſibiliter oꝑatur. zde omnis qui audiuit a patre
et didicit venit ad me. Audire a patre ſine medio non

eſt ꝑ verba ſonantia ſeu infuſione ꝑagitur ſed audiun⸗

tur ab hominibo ea que ſunt a patre non tñ omnis qui
audit a docente doctrinã eloquij ſemꝑ didicit et eſt qui

didicit eademiq; imagine multi diuinũ quid audiũt et

non diſcunt ſed ille qui audiens didicit wnit credẽs ad
ſñilium. Sonat in eccle ſia xvox diuina ⁊ quod mirum in
lingua moꝛtali multi audiunt ſed nõ diſcunt.ex impati
entia. ex incuria.ex negligentia.ex implicatõne.ex faſti⸗
io auditoꝝ.ex colligatione animi ad materias. ex affe⸗
ctibo placitis qui diſſolui timent. Et quia ſermo dei vi⸗

uus ſi capitur diſcerpit ab omniba aim: ex inclinabilita

te coꝛdis ad viſibilhia ex faſtu animi ex inapparentia eoꝝ
que dicuntur euenit ſi nõ diſcitur qð docetur. Attamẽ
audire a deo patre ex viſione nõ eſſe filius manifeſtat di
cens.. Non quia patrẽ vidit quiſq; niſi is qui eſt a deo
hic vidit patrem.. Solus filius ab eterno ptem vidit
atq; cognouit non tanq;; alium in ſubſtantia ſed tanq;
aliũ in nſona nõ vt ſeꝑat᷑ a ſe wlut obiectũ viſus alibiẽ
qᷓ; viſus ſ vnũ erat imo eſt filij viſio et obiectũ pris qe
ipſe et pater vnum ſunt. Nemo aũt hanc viſionem ha⸗
buit aut habebit etiã in illa patria.viſio angeloꝝ et om
mium beatoꝝ non erit viſio ſilij ab eterno vnum exiſtẽ/
tis cum paterna ſubſtantia. Nec confert qð alij euãge⸗
liſte dicunt et cui woluerit filius reuelare quod viſio ce
teroꝛum viſioni filij ſit equalis qm̃ illius ab eterno illo
rum extꝑe illius in ſubſtantia illoꝑ in accepto. illius in
pꝛio illoꝛum in datoillius in ſeipo aliox in ꝑticipatõe
MQund eſt hoc patris dixerim multomagis negauerim

etiam in vis ſiliũ alicui reuelare patrem vt eius qu

—,— . —

teuelationem atccipit ſit equa cognitio.

YJohannem ſolum. Capitulum. xV.
HAHYvita eterna in de ſiderio moꝛtalium facta

gS eſt credatur in filium qui iuramento illã pol

licetur. Amen amen dico nobis qui credit in
me habet vitam eternã. Ineffabile eſt pꝛo/

tinus fidei meritum vt vitam mereatureternã Seus

ilii tale pꝛeciũ poſuit vt tanti penderetur. Non eſt inue⸗
ſiiganda ratio ſed eius iuſticia facienda. Habet credu⸗
litas vitam eternã in pniſſione donec de pſeuerantib·
ſpecies largiatur. Cõfirmat hoc ieſus ex eo qð eſt. ex eo

quod in pꝛiſca vita nõ fuit. Hinc dieta exquirãtur. Vn/⸗

de credens in filium habet vitam eternã. Ex eo qð diꝰ-

cit.. Ego ſum panis vite. Vnde pꝛiſci nõ habuerunt
Ex eo quod adiecit.Patres vti manducauerunt in de
ſerto manna et moꝛtui ſunt. Ergo vita ex pane vite:
moꝛs nõ er moiſe neq; ex manna ſed ex inuidia diaboli

ꝑ adam. Dicit enĩ ſcriptura. Inuidia diaboli moꝛs in/

trauit in oꝛbem terraꝝx: Quare igitur manducatio man

ne in hanc diſceptatõem venit: Quia cum moꝛs iam

eſſet introducta in oꝛbem non potuit auferri ꝑ moiſen

neq; ꝑ cõmeſtionẽ manne quod pplus ex pluitione dei
manducauerat in deſerto. Segd hic eſt panis qui de ce
lo deſcendit vt ſi quis exißo manducauerit nõ moꝛia , ,/
tur. Ecce ꝙ ex pane celeſti comeſto imperium moꝛtis
deſtruitur: moꝛs eterna omino ſuꝑatur. Egoſum pa⸗
nis viuus qui de celo deſcendi. Si quis manducauerit

ex hoc pane viuet ineternum. Mõ ſatis reputatum eſt
ꝙ er pane comeſto moꝛs eterna ſupetur niſi e regione
Yita tribuatur eterna. Oꝛoinde cum panis ſit omnino

celeſtis ex eo manducans ineternũ viuet. Ex ipᷣo ceieſti

veroq; pane ſi fide vera comeditur eterne moꝛtis impe

rium in huiuſcemodi comeſtione euaneſcit eterna vira
confertur. Qð et ait. Et panis quem ego dalo caro
mea eſt ꝓ mundi vita. Exponit quis ſit panis viuus
e celo deſcendens ꝙ ſit ſua caro danda in moꝛtẽ ꝓp om2/
nium vita moꝛtalium Sed neq; caro de celo deſcendit

qm̃ incarnari volens neq; coꝛpus poꝛtauit de celo. ſed
aſſumpſit ex virgine. Quõ igitur panis vinus qui de⸗

ſcendit de celo caro ſna eſt. Di deſcendit de celo nõ ca⸗/

ro.ſi caro nõ deſcendit de celo. Eſt panis viuus ieſus de
celo adueniens carnem aſſumens et vniente gẽa tres

ſubſtantie facte ſunt vna ꝑſona nõ ꝙ caro de celo deſcẽ
derit ſed ſit vnum facta cum afſumente dei ſilio qui de
ſcendit. Qui etiã ſignanter illam carnem aſſumptam

nõ deitatem naturaliter et eterne immoꝛtalẽ non aĩam
immoꝛituram ex nihilo creatam pꝛo mundi vita daret
in moꝛtem vt vnica moꝛs chꝛiſti duplicem noſtram
moꝛtem excluderet et ad vitam eternam in duplici ſub
ſtantia preaptaret· Mecnon et in cibum eandem datu⸗

rus erat cum ꝓpꝛia et ſecreta ptãte in illam tranſſubſtã⸗
tiando elementata cõuerteret et relinqueret moꝛtalibb

ſimilẽ imo eandem potentiã conuertendi atq; ſumẽdi.

M in diſceptatõne chꝛiſti cum iudeis de vitali cibo
etiam iudeoꝛum litigatio eſt exoꝛta.Secunduʒ Yo⸗
hannem ſolum. CLCLapitulum. XVI.
Anq; niſi inter vnam et alteram ꝑtem con
n tentio naſcitur:nunq; niſi inter diſidentes

litigatio generatur. NHam aliqui attolleban

tur ad doctrinam de ciw nõ querentes ratio

nem tendebant in fidem appetentes vitam eternã nõ

habentes quod opponerent doctrine ꝓpter defectů do /

ntis neq; docenti ꝓpter falſitatẽ doctrine.Alliqui xro

Brngdecimus

Mqiui crediderit in dei ſilium vitam meretur eter /
nam quia ipe panis eſt viuus illa pꝛeſians. Scoõm

tumebant non valentes in lactum nitebantur in mo/

dum. Mam audito verbo: panis quẽ ego dabo caro mea

eſt. ¶ Litigabant ergo iudei adinuicem dicentes. Quõ
pt hic nobis carnẽ ſuam dare ad manducandũ.. Gim
pliciter credens factum nõ querit modũ alias nõ eſſet
ſimpierx ipſa credulitas. Et ſignuz fiden eſt fluctuantis
cum miſterioꝝ cheiſti modus inquiritur. In ſiſtentes

modum intenti inquirunt. Clidentur lingare iudei we

lut in hac diſceptatõne diuiſi qꝛ litigiũ agitur inter ad/
uerſas ptes et inuicem cõquirunt illi ꝓponentes qui in

fidei ſimplicitate nõ ſtabant. Quale aut quod verbum
hoe quis inſolitus ſermo.ꝙ iſtius hoĩs caro ſit cibus no
bis tradendus ad eſum. Zoti in ſenſibus erant receſſe
rant ab internis. Quis vnqᷓ; iudeoꝝ comedit humanã
carnem:niſi extrema illa neceſſicas coartaſſet vt in obſi
dione factum inſcribitur. Quis a ſemetipo ꝑtem car⸗
nis ſecauit vt alij preſtaret in cibum. Quis ſe totũ in⸗

terſecit:vt pabulum fieret aliox. Abhoꝛret ſenſus aſper⸗

natur ratio humani edere carnem quõ ergo iſte carneʒ
ſuam ad manducandum poterit dare nobis. Et ſieſſet

elſilis edenduſq; ꝓ eterna vita cito conſumeretur pau⸗
ci modicũ quid accipent: multitudo reliqua ſaluandox
ſabantur apud aĩas unperitas ſidei nõ ſubiectas djffi⸗
entes de fotentia pollicentis ne modus inuenin poſſ/

ſet quo caro ſua vemret honeſte ſine hoꝛroꝛe manducan
tis in cibum.At quia ieſus nõ ediſſerit modum ſed co⸗

natur in factũ videamus vt caro ſua omnino comeda

tur. Et ad hoc vt fiat mingtur et pollicet ur. Dixit ergo

eis ieſus. Amen amen dico vobis niſi manducaueritis

carnẽ ſilij hoĩs et biberitis eius ſanguine nõ habebitis
vitam in vobis. Qui manducat meam carnẽ et bibit
meum ſanguinẽ habebit vitam eterna. Et ego reſuſci⸗

tabo eum in nouiſſimo die. Non eae ſalgako⸗ litigiuz
tantiñ den logiaã nõ facit ſuader
carnem ſuam in cibu acciꝑe ſanguinẽ in potum. Ni fi⸗

iudeoꝛum heſitantiũ de modo axolog

at interminatur vue carentia.vt fiat ꝓmittit vitã eter
nam. Et ſi moꝛs cunctos depaſcens obicẽ de vita eter⸗

na faceret ad credendũ etiam ſepius reſurrectionẽ diei
vltimi repꝛomittit vtilioꝛeʒ pꝑtem ꝓauditoꝛibus ratus
queſitoꝛũ in credendis nõ reddere rationẽ ne inſirma-

ret fidẽ que rationibo nõ fulctur que ſi reddũtur fides

ipſa diminuitur tandeʒ eius demitur pꝛimiũ. Q&uροd

nõ videtur creditur id etiã quod nulla intelligitur rati⸗

one ſeu ꝑ naturam euidens demonſtratio pꝛerogatur

aſtruens eius ſubſequis foꝛmam ne concionando cre⸗/
denda in reddendam rõnem traijciant ne fidei merituʒ
adimant.Ac ꝑ hoc quia deus eſt qui hec ſic oꝛdinauitin
quibus ſidei ſcientiam poſuit in qua iuſticia ſupꝛa wte⸗
rem legem imo ſine compoſitõne ꝑfectam quia illa im⸗
pfecta erat ſtatuit in qua ſaluos hoĩes facere ab eterno
pᷣdeſtinauit.Non queratur a moꝛtalib modus opꝑm di
uinoꝛum neq; ratio factibiliũ nec ſi a faſtuoſis queritur
quis reddere rõem conetur. Superbe queritur ꝑ am⸗/
plius ſuꝑbit ſi quis nititur elucidare modũ et rõnem

reddere eoꝝ qui hũanas intelligentias om̃ino tranſcẽ⸗ 5
dunt quoꝝ modus et ratio ſola eſt diuina volũtas quia

ſicut voluit ita oꝛdinauit et fecit. Cuius velle modum

ſuarum actõnum inquirere tale dixerim qnale ſi ꝓpꝛio

humero quis vellet imponere totum oꝛbem.

cibus carnis chꝛiſti et potus ſanguinis eius ſecũ
dum rationem et modum fidei ſumpte vere dona/
uit vitam eternam. Secundum Yohannem ſolu.

Capitulum. xNVII

4

— — n— — — ——— ꝝ᷑——

—

— ——— — 60⸗

eninin⸗
nncuen
nſedo⸗
ommech
nit etgo
leritis
Wwhidis
R vibit
reſuſan
enugo-
it ſiact
n. NKt⸗
Ufrücter
laeter,
nediei
orutho
lfinn
rMs
☚
rari⸗
tor
le⸗
eritez
itin
wie/
hinm
emo
mndi
titur
mn⸗
nem
ſe
gnis
u
pri⸗

ſeci

IH

2

De diſcepiatiom bus domi ſaliatoris.

Jeentiam habuerunt pꝛothoplaſti in padiſo
lEelinaꝝ poſiti edere de om̃i ligno quo ille oꝛ⸗

tus conſitus erat etiã de ligno vite quod co
meſtum vitam pꝛeſtabat: tm̃ de vno phibi-

tio facta eſt.non tanq; de malo qꝛ nullum malũ deus
fecerat:ſed vt in illo ꝓbaretur obedientia ſubiecti ⁊ im

pri um pceptoꝛis que ꝓbatio de re mala eſſe nõ debuit
Et ſub interminatõe moꝛtis ꝓhibitio facta eſt vt cau⸗
tius ſeruaretur. Non aũt in ꝓhibitõne ſeruata ſiue ab⸗
ſtinentia ꝓmiſſum aliquid eſt qm in abſtinentia phi⸗/
bitione nõ apponit pꝛemiũ diuina iuſticia ſed ſatis eſt

ſi ſupliciũ nõ ĩcuxrit. Pꝛemiũ aũt ligno vite appoſitũ
erat ſi ſumptum fuiſſet ad eſum. Igitut cauere a ma⸗
lo pꝛemium nõ meretur ſed penam euadit. bonum ve/
ro ggere non ſolũ effugit ſupplliciũ ſed nanciſcitur pꝛe⸗
mium.Applicauerunt ad ꝓhibita voluntatem et opus
ſuaſione callidi toꝛtuoſi:et incurrerũt moꝛtem ad quã
ſacti non erant.et pꝛiuabantur vita ꝓ qua etad quam
facti erant.non edentes illud vitale lignũ.Cetera vero
ligna pꝑ indifferentiam erant. Igitur omne bumanum

genus moꝛte multatũ et vita pꝛiuatuim erat nec ei ade

rat aliunde ſpes fugiende moꝛtis petendeq; vite niſi cũ
cus in ſuo imperio iam contemptus hoĩm miſeratus
vluit ſubuenire. Verum qꝛ pcibum vetitum moꝛs in
vltione fuit et in pꝛiuatõne vita ꝑ intactum conceſſuʒ
Pcibum celeſtem editum diuine verum ſincerum ſine
admirxtione cõtrarij depelleretur hoꝛrida ⁊ odioſa moꝛs
et vita optata redderetur. dum ſeruetur obedientia de
ſumendo ꝓut in vetito inobedientia eſt ſeruata. Et hoc
eſt quod ſaluatoꝛ dicit.:. Caro mea vere eſt cibi. et ſan⸗
guis meus vere eſt potus. Qui manducat meam car⸗/
nem et bibit meum ſanguinẽ in me manet et ego inil⸗
lo. MWer cibum mala ꝑ cibum bona pꝛoueniũt ſed non

P eundeʒ.nullus tñ cibus eſt malus ſed mala ſumptio
eſſe pᷣt. Omnis creatura dei bona:omnis cibus valitu/
dimi aptus quia natura bonus.ſed melioꝛ vnus alio in
uenitur. nullus tũ cibus eſt verus ad amatã ꝓmiſſam

q; vitam niſi vnus de quo ieſus caro mea vere eſt cibo.
Vimnis cibus ſi bonus eſt et verus ex eo qð eſt ⁊ aptuſ

ad iſtam fallacem vitam pꝛo tpe nõ eterne. Ad vitã ve

ram eterneq; manentem:ſolus eſt chꝛiſti caro. Et quẽ⸗

admodũ cibum potus cõſequitur ſic carnem ſanguis
AVgitur et ſanguis eius verus eſt potus ſicut caro verꝰ

eſt cibus.Omnis vero rõne vtens veritatem in omi/

bus querit:in nullo falli vult quanq; ꝑpuerſus ſepe falle

rxe velit.Nullus vellet paſci ſomniato cibo neq; potu ſʒ

vero ſi ſamem pateretur indigeretq; cibari. Si fames
vero cruciat nil pendit ſi dꝛmiens ſomniet eſum:aut
videat pictum in pariete cibum. lẽter repletus ridet

ex bis quouſq; vacuetur. Eliuere appetens vite fulci⸗

— —

menta conquirit:et eo melioꝛa quibus ſanioꝛ vita ſer⸗
uetur. ꝛoinde quia vere famis inedia cruciamur. qꝛ
viuere ineternũ vellemus quia cũcta terrena in verita
te non ſaciant.nõ moꝛtẽ depellunt.vitam eternam nõ
pꝛeſtant verum cibum verũq; potum oblatum debita
ſumptõne capiamus. Sed vnde deſtructio moꝛtis. Ex
ciw potuq; celeſti.Quõ quis eruetur ab illa.Quõ eter
na vita ex huiuſcemodi donabitur. Ex manſione in illo
qui ſuꝑ moꝛtem habet impium: et eternam tradere vi
tam a patre traditam ptãtem. Quomodo ergo in illo
manebimus. Mer comeſtionẽ carnis ſumptõnem ſan⸗

guinis qm̃ qui manducat meã carnein et bibit meum
ſanguinem in me manet et ego in illo. Mutua fit mamn

ſo ex his aſſumptis vt ille in nobis maneat tanq; vita

in moꝛtali corꝑe et nos ĩ illo tãq; in fonte vite. Si ipᷣe

qui eſt vera et eterna vita manet in nobis et nos vero

moꝛtales in chꝛiſto vita manebimus:abolebitur moꝛs
eternaq; vita in poſſeſſione ſiet ex interpoſito ſeruatoq;
pacto ꝙ carnem eius comedamus bibamus et ſanguis
nem. Euidẽs in ſide ratio veuitane moꝛtis conceden⸗
deq; vite ſubiungitur. Zicut miſfit me viuens pater
et ego viuo ꝓpter patrem. Et qui manducax me et ipſe
viuet ꝓpter ine. QOꝛiginalis ⁊ fontalis et pꝛima ⁊ pꝛin
cipium vite pater a quo ⁊t in quoſilius piuens ꝓpter pa
trem. Elita quideʒ patris et iti vna eſt. et nobis allun
de qᷓ; ab ipſo eſſe nõ pᷣt. Pꝛopterea dicit.. Qui mandu

cat me ipſe viuet ꝓpter me. Nõ monemur manduca

re pꝛem:qm pater nõ aſſumpſit manducabilẽ carnem:
ſed filium illam aſſumentẽ et vita noſira ſit in nlio et
in patre.in ſilio ſi carnem eius maducauerimus:in pa⸗

tre qm ab ipo eſt filius.: Hic eſt panis qui de celo deſcẽ

dit. Ad confirmatõem audituroꝛũ et credituroꝛum ſe
pe repetitur huiuſcemodi verbũ ad differenti illius pa
nis qui manna dicebatur quod deus in deſerto patrib
pluit cum ille nõ pꝛeſtiterit vitam ſed iſte pꝛeſtat eter⸗
nam. Pꝛopterea ſequitur.. Nõ ſicut patres veſtri ma⸗

.

ducauerunt manna in deſerto moꝛtui ſunt. Ac ſi pa·
tenter dicat:Hic ieſus dei ſilius panis eſt de celo deſce⸗

dens:ſed non ſicut ille panis in manna que patres vri

manducantes etiã moꝛtem coꝛpis ſunt expti qm̃ exil⸗
lo vita non erat.Reſiciebat ad hoꝛam coꝛpa iuxta vota
mitigabatq; famem non aũt depellebat. Iſte vero pꝛe⸗
ſtat vitam famẽq; depellit. zoinde. Qui manducat
hunc panem viuet ineternum. quia ipᷣe vita eſt eter⸗
na ex patre q;uis tꝑalis ſit ex matre. In ommb autem
bis verbis nec modum manducatõnis aperuit de quo

marime fuerat litigatio adinuicem iudeoꝝ vt ſupꝛa ꝑla

tũ eſt ne fidei robur decrxeſceret ⁊ meritũ eius non tam

alte appenderetur in lance. In ſide factum: in fiqde mo⸗

dus exiſtit. lus enim eſt ꝙ voluit hoc facere fecitq; qᷓ;

modus in facto atqui ſi factum in fide. modus nõ erit

in declaratõne. Mon enĩ pꝛeponitur hmõi celeſti facto

modus eius. Si quis igitur in omnibo actionibo ſalua
toꝛis ſibi preſtiterit ex captiuato intellectu facto fidem

nõ querit vlterius modum et rõnem. Eo aũt foꝛte de

—

modo reticebat:qm̃ adhuc nõ parauerat aut dederat ci⸗

bum ex ſua carne quẽ in vltima cena fecit:cum in carnẽ
ſuam panem et in ſanguinẽ ſuum vinum inuiſibili et
diuina poteſtate cõuertit ipe pꝛius ſumens deinde ce⸗
teris diſcipulis ad manducandũ et ad bibendum tradi
dit. Non tñ ex hoc quõ illa conuerſio ⁊ manducatio fiat
et carnis alicui moꝛtaliũ niſi veris fidelib ex ſide non
ex rationib aut demonſtratõnibo patuit.hoc dumtaxat

multiplici verbo aſſerens ꝙ huiuſcemodi cibus carnis

et potus vini oꝑatur ſumentibo ad vitam eternam ſub
pollicitatõne veritatis. Et cintas in qua hec pmulgata
doctrina credulitati facit argumentũ ex eo qð euangeli⸗
ſta ſubiecit.. Hec dixit in ſnagoga docens in caphar⸗
naum. ſque interpꝛetat᷑ vilia pinguedinis. Et pinguis
eſt panis ieſu.de quo in bñdictõne acer ꝓphetatum fuit
Ager pinguis panis eius et pꝛebebit delitias regibus.

Mſermo de cilo vitali aliquib diſcipulis viſus eſt
durus.quoꝛum murmuratõnem chꝛiſtus conatus
eſt aufetre. Secundum Yohannem ſolum.
J Mapitulum. X VIII.
On capitur a paruis ingenijs dogmatumal
n titudo. emperandus eſt ſermo ad intelli⸗
gendi virtutem:et intelligentie facultatem.
Si doctoꝛ ſupgreditur aut nõ querit intelli

vanitas. Sed nec ieſus in his erat ſatagebat vt intel⸗

:

gi aut in ammiratõe ſieri appetit ibi vero ſterilitas hic

ligeretur et deuitabat iactantiam. Elnde igitur ſermo
eius ad intelligendũ ſeu ꝓficiendum durus viſus eſt.
Ende aduerſus chꝛiſtum murmuratio eſt exoꝛta.Mõ
ex altitudine verbi qᷓ;uis altiſſimi offerebatur enĩ fidei
non intellectui naturali defectu cuius ad intelligendũ
ſuppleinſſet et ſides. Si nouus ⁊ inſolitus in ammira
tione aim debuiſſet ſuſpendere nõ in illam impꝛobitatẽ
induacere vt vritatem appellarent duriciam ⁊ murmu
rarent aduerſus recta loquentem. Sed moꝛs eſt hoĩim
puerſoꝛum et erectarũ ceruicum id in doctrinã doctoꝑ
refundere qð animo geſtant et allegare impoſſibilitatẽ
in pꝛeceptis et murmurare de rectis nee excercent in⸗
tellectum vt ſcant ne impoſita faciant impoſturam in
quirentes aduerſus ſanam doctrinam. Et ſepe doctoꝛẽ
murmurando blaſphemant neqʒ; conſiderãt dictum di
centemq; nõ aduertunt. icq; de ſermone verbi vita⸗
lis mala reſponſio facta eſt ſicut euangeliſta teſtatur di
cens Multi ergo audientes ex diſepulis eius dixerũt
Durus eſt hic ſermo:quis pᷣt eum audire. Dicebãtur
aliqui chꝛiſti diſcipuli ex auditu ſermonũ eius quidãq;
ſequela ſed hi nõ erãt de numero duodecim aploꝝ aut
