iquerũt.et euangelij credulitas in omnib⸗ qui ſaluari
geſtiunt. regno celoꝛũ pximos facit:charitas pulſat. pè
ſeuerantia intromittit. Penitẽtia ſui ipius dicit᷑ eſſe cõ⸗
gnitio.et leccatoꝝ pena.cum per cognitionẽ in diſplicẽ⸗
tiam wnerint. ſed obſiſtũt tenebꝛe nie huiuſcemogli eſſe
poſſit wra cognitio:niſi lucerna eu agelij effugent᷑.
inde ad penitentiã ſtatiʒ adiungi᷑ euãgelij hatenda cre
dulitas:nõ emum prõnes humanas diſcitur:ſeq P fideʒ
euangeliũ creditur vt diſcatur. Ecce initia bonoꝛij ope⸗
rum:ecce peimicie ſpiritus. Aſſunt eroꝛdia ſancte pite
vt wra et firma penitẽtia ſit de offenſis:et credat᷑ euan
gelio pꝛo agendis. .
De pꝛima vocatõne diſcipulox ſpecialiter andree a ſi⸗
monis hexpientiã ſcõm iohannẽ tm̃. caplm VIII
m wro ieſus fuiſſet oſtenſus a iohanne diſci
c pulis ſuis:aliqui venerunt ad eum ſedulaa pia
Interrogatõe querentes Rabbi pbi habitas
Quibus indiffinita reſponſione:ſed per experienti ſal⸗
uatoꝛ ipᷣe reſpondit dicens Elenite etvidete Ora m
his duobus verbis ſaluatoꝛis noſtri reſxonſio.qua non
ſatiſſactum queſtioni noſcit᷑ nec querẽti:miſi erperientia
querentiũ ipamet apologiã inueniat. SGecſic reſpõdit
pꝛout decebat:et put rei cõditio ſuadebat. Peiuat? do⸗
mibus erat ieſus.et in terris ꝓpꝛium nõ habebat domn⸗
cilium neq; larem.neq; ſibi habitationis ꝓpꝛie locuʒ in
vVrbe aliqua.nec ciuitatẽ ꝓpꝛiaʒ vſq́; vndicauerat:vt eis
oſſet determinatã in terra ſibi oſtendere manſionem.
Bed incertis ipᷣe certus ſedibus vagabatur.qð multo
ante de ipo Yeremias pᷣuiderat dicenſ. Quare quaſi co
lonus futurus es in terra.et quaſi viatoꝛ declinans ad
manendum: Quare futurus es quaſi vir vaguset foꝛ⸗
tis qui nõ poteſt ſaluare: Colonus eſt qui velut aduena
patriam alienã colit:nec firmis aut ꝓpꝛijs ſedibo ſedet.
Colonus erat chꝛiſtus in terra et Viatoꝛ ꝓpꝛiam nõ ha⸗
bens ciuitatẽ neq; domum:ſed declinabat quo inuitaba
tur ad manendũ. Mam declinat ad alienas edes. qui ꝑ
impꝛopꝛiã graditur patriã: habens vero ꝓpꝛium incola⸗
tum inhabitare aut regredi dicit᷑ in patria. Clagus erat
chꝛiſtus humanitate nõ deitate.coꝛpoꝛe nõ mente:habi
tationibus nõ moꝛibo neq; vi ta. Et foꝛtis deſpectiue ha
bebatur: qui nec ſeipᷣm aut alios poſſet ſaluare Quo
circa querentibo vbi habitaret tale reſi onſuʒ dedit. Tie⸗
nite et videtevt erperimento ꝓbetis quoniã mihi nõ eſt
pabitatio ꝓpꝛia ſuper terrã vt ipᷣa rei euidentia cogno/⸗
ſcatis ꝙ nõ ad terrena et perfunctoꝛia ſit xocatio Vſtra.
et in carentia terrenoꝛũ quẽ ſequimini cognoſcatis eſſe
diuinum. Volebat ptinus chꝛiſtus ſpem omnẽ terrene
cõmoditatis ſuis afferre ſequacibj.vt ſolum ꝓpter vir /
tutem et pᷣmia celeſtia ſequerentur. Plus emm debuit
mouere audientiũ et ſequentiũ mentes ad illam altitu
dinem fidei ſcʒ ieſum eſſe filium dei inaffectio et caren⸗
tia viſibilium terrenoꝝ qᷓ; miraculoꝛũ patratio Et in ro
bur ſidei et in altitudinẽ pꝛemij per euidentiã ſuã a ter⸗
renis volebat oſtendere n uditatẽ:ſi ꝓpter viſibilia non
haberet ipᷣe ſequelam. Altioꝛe intellectu chꝛiſtus ad hu⸗
iuſmodi viſionẽ illos interrogantes diſcipulos inuita⸗
bat.quoniã diuina ineffabilia ſunt ſermone:niſi in mẽ/⸗

te aut interno guſtu q̃s nouerit. Pꝛoinde ꝓpheta quaſi

lingua enarrãdo deficeret qᷓ; ſint ineffabilia facta dei:in⸗
untabat ad erpientiam ſiue guſtum dicens. Guſtate et
videte quoniã ſuauis eſt dñs.vt qð ineffabile cõſiſtit af
fatu.mentis guſtꝰ inueniat et viſio intellectualis intel
ligat. Plus enim apli de chꝛiſto expientia rei et ſidei al⸗
titudine cognouerũt qᷓ; platione ſermonũ. Nec ad coꝛ⸗

mibus carens. vagus ꝑ alienas edes.

et pꝛo vixtute ſermombus do. Balug.

weis aut rerũ copoꝛalium viſionẽ ſed intellectualium

cheiſtus voleẽtes ſequi eum wcabat. Sed videre velut

cõmune offcium menti⸗ ommbus coꝛpalibo ſenſibus
attribuitur.vt id quod ad interioꝛes hois vires ptinet
quaſi cum oculis ſepe videre dicat᷑et að eſt ceterox ſen
ſuum cõmuni moꝛe loquẽdi:frequenter refertur ad vi⸗
ſum. Pꝛoinde cũ dicebat chꝛiſtus. wnite et videte. hoc
penitus intendebat ꝓnõ habitacuiũ ꝓpeium coꝛpwoꝛis
quererẽt quo carebat.ſed fide cognoſcerent et mete vi⸗
derent ꝙ deus et homo erat: nec ſibi opus erat pꝛopꝛia
domuncula ſuper terram.qui terrarũ celiq; factoꝛ erat.
et gloꝛia meffabilis eſt locus habitatõnis eius. et luceʒ
habitat macceſſibileʒ:qui in foꝛma humana ſiue ſeruiii
acceſſit ad homines:vt hominũ ad deu facilis poſſit eſſe
acceſſus.Cotos initiabat foꝛe mentales: et re mittebat
introꝛſum vt mente videret. Nam quid illis coꝛpoꝛeis
oculis oſtenſurus erat:qui coꝛpoꝛale habitaculũ nõ ha

bebat. Coꝛp? aſſumptũ ipi videbant. nec ſibi alud vnqᷓ;

oſtendit:quanqᷓ; ipᷣm aliter in tranſtiguratõne et relur⸗

rectõne pꝑfeeta monſtrauit. Alia vero ſuppellectile pꝛiua

batur eo ꝙ aguena erat et pegrinus. egenus rebus. do⸗
nec expediebat o⸗
culo demonſtrare vt ex hoc diceret venite et videte: ſed
intellectuali oculo volebat eſſe viſiuos. Aſto enim ſen⸗
ſi alibi pſalmiſta pclamat. Elenite et videte opera dñi.

Xid coꝛpoꝛalẽ vi ſionẽ rerum creatarũ nõ expedi inuita⸗

re videntes. pimet curioſi ſunt oculi et ad videndum
faciles:miniiq; frenabiles ad obiectas rerũ varias qua
litates. Sed ad intelligentiã aintern cõſiderationem
pſalmiſta homines vocat:vt mente intelligat oꝑera ma
gna dei. Neceſſitas pia cõpellit vt ſequẽtes chꝛiſtũ men
te plus videant.nõ enim habet locum in ſequela cheiſti
curioſitas oculoꝝ.imo ab ipſis ex cõſuetudine fiat receſ
ſus vt diuina omnia que chꝛiſti ſi unt interna intellhgẽ
tia fide pura:mẽte purgata capamus. Sane chꝛiſt? in⸗
tromittedo in illoꝛũ amimã fidem diumuʒ eructuando
ſermonem: mẽte diſponebat illos eſſe videntes. Elemi⸗
te igitur docelo quod queritis. pandaʒ quod ignoꝛatis:
oſtendam fidei wſtre habitationẽ qua queritis. Mil igi⸗

tur reſtat niſi ſequi vocantẽ. et in ſpiritu nõ in coꝛpe ſie⸗

ri:et ad que vocamur mente videre. In hoc vocationis
diſcipuloꝝ exoꝛdio vni ad ſe venientiu dixit! Tu es ſy⸗
mon filius iohanna.Tu vocaberis cephas Mõ interro
gatiue ꝓtulit hoc ſaluatoꝛ. ſed diſſerẽdo quod erat a no⸗

mine ꝓpꝛio hunc diſcipulũ et a pa terna ꝓceſſione cõme
moꝛans:Pꝛopꝛiñ nomẽ obedientiã:pateꝛnũ wro gra⸗

tiam ſonat. Obedientiã exhibet homo: deus wro gratiã
donat. Mequit obedientia mmiuncta cõplere niſi gratia fa
ueat:nec recte incedit niſi dirigat᷑ exipa. BSemp obediẽ
tia vera ex traduce ſit gratie:degenerat ſiquidẽ ſi non er
ipſa traducitur. Mõ pdit generoſitatẽ ſi ad illam iura ſi
liationis obſeruat:et nimirum g vng generat aliam et
vtrimq; multiplicant᷑.wlut ſi filia generoſa pſiſtẽs ma⸗
trem faceret amplius eſſe matrẽ imo maioꝛ? matrem:
et ipſa mater filiam maternis affectibus plus aſtringat

Et vtriuſq; merito deuenitur in caput:vt appelletur ce

phas. a tali parente traduetus ad miſterii cephalitatis

eccleſie. Pꝛedeſtinatus fuerat iſte diſe cipulus:et poſt a⸗
ſpectum diuinũ deſtiniũ aucdit ꝙ wocaret cephas. Miſti
ca ſunt hec:in quibus moꝛes diſficillime ꝑmodicum ca
pimus. Sed hec eſt in ſcriptura potius de ſcriptura re⸗
gula pꝛefigenda. vt hoc quod de eccleſia in cõmumna ge
nere:in particulari et ſpecie ad animꝗ referatur. In ca⸗
put et pᷣſidentia ſuiipᷣius cõſtituitur:et nihil repugnãs
patitur.aut ſi patitur qð nõ vincat.qui per gratiam fa⸗
ctus eſt obediens.Qui a gratia in obediẽtia generatur.

H MS

Liber nonus De vittuoſis

omne ſuum inferius habet ſubiectũ atq; pacatum dum
ſubiugatum eſt regnum eius.non ꝓpꝛia virtute ſed illa
qua ſuperioꝛi per grati factus eſt obediens. meretur e.

Diuina iuſticia caput dominãs ad inferioꝛa fieri:qui ſuo

ſupioꝛi ꝑ gratiã ſubiectõnis debitũ dedit.
De vocatõne philippi et nathanaelis. ad ſequelam
chꝛiſti.ᷣm iohannẽ oli. Capitulũ IX
craſtmu. aut facti huius cum ieſus exiret
i in galileam: et inueniens philippum dirit. Se
quere me Auctoꝛitate magna chꝛilius dñs ce⸗/
pit loqui:cum ad ſequelã ſua hommnes in intabat. Elni?
enĩ ſequela excludit a ceteris:maxime chꝛiſti que ab om
nibus alijs abſoluebat In ſequela dm factus.ab omni
imperio factus eſt liber: ſi aduerſa pꝛeciperet. Et chꝛilũ
ſequens nõ tenetur ad terga parentũ: etenim uta pietaſ
illa vincit.A cerimonijs legis libertatẽ accepit qui chꝛi⸗
ſtum in ſuis virtutibo ſequit. MNullius alterius degetis
in carne iure potuit aut debuit eſſe verbuʒ ſeguere me:
quoniã ad perfectum nec inducere potuiſſet iequaces.
Neq; angelus neq; patriarcha.neq; ꝓpheca neq; auqua
creatura valuit aliquado neq; valet ad regnũ vue intro
ueſvre ſequentes. ied ſolius eſt chꝛiſti cun omniu bono⸗

rum collata poteſtas:qui nõ ſuo ſed noſtro cõmodo in⸗

uitat ad regnũ. Mzimã vie:ſecundã patrie dicimus eſſe

ſequelã. Vna virtutis: alia gloꝛie viam tenet. Generat
pꝛima ſecunda:et ſecũda pꝛime ſe pꝛemiũ facit.Qu pꝛi
mam abhoeret: ſecunde ſpecimen nõ habebit. In pꝛuna
daudicans:nec in ſecũda poſſidebit validos peaes. Qui
ſe totum dat totũ hominẽ exigit in ſequelã: nec vn eo⸗
dem greſſu ſequi valet vias diuerſas pemtus inceden⸗
tes. Auxta dictũ helie owolznorre in ſequela.lſq;quo
claudicatis in duas ptes? Ol dus eſt de⸗ ſequimini eũ:
ſi autem baal ſequimini illum. At ex his verbis eliciat
iſta ſentẽtia ꝙ quẽ nouerimus noſtru dnñm. moꝛib et
vita et intentõne ſequamur. mundũ.diabolũ. quempiã
hominẽ ſiue chꝛiſtů. QAuamobꝛem chꝛiſtus ſignanter
loqux.ſequere me:qui ſuʒ qui ſum.et inuiſibins exiſtes
viſibilem me tribun ad ſequelam.Aſtruebat altiſſime fi
cem. cum nullo pꝛerogato diuine virtutis miracu lo nõ
alia iniecta diſſertione verwꝛum: abſolutisverbis dicit
ſequere me. Magnamq; illoꝛum fidei humilitatẽ eſſe
cecebat. ſi eum ſic nuda vocatione ſequerentur. Sed
qui vocabat ad ſequendum ſua veſtigia:irradiabat mẽ
tibus fidem:qua in animo moti ſequerentur. Coces eĩ

chꝛiſti plus interius qᷓ; exterius reſonabant: necnon et

efficiebant in animo virtutem cum creabant et fidem.
Eum autem non efficit in audientibus ommbus vox
diuine virtutis.que efficit in paucis. vt coꝛde atq; coꝛ/
poꝛe ſequerentur dominum: nõ vox chꝛiſti cauſanda de⸗
fectu: ſed audientium coꝛda occultis demeritis ſolum
deo cognitis impꝛobanda. Dedit enim deus iuxia ꝓphe
ticum dictum woci ſue vocem virtutis:vt vna tantum
ſemel emiſſa omnes ad ſe potuiſſet conuertere.et muta

.

re hominum corda. infundere fidem. donare virtutem

et ſimiliter reuocare de tumulis. et ab inferis liberare.
Sed taliter fecit omni audienti:mec etiã omnes audi⸗
re meruerunt. Oꝛ ſi in his qui ſecuti et ſalui facti ſunt
merita pꝛopꝛia non ſufficerent. ſed ex bonitate vocantis
in his tamen qui repꝛobi facti ſunt mala pꝛopꝛia merue
runt. decernente deſuper iuſio iudicio iudicantis Et be⸗
ne vnde philippus iſte vocatus erat deſcribitur: quia
a bethſaida ciuitate andree et petri Qui cum inueniſ⸗
ſet nathanaelem duxit ad chꝛiſtum qui deo dirit Ecce
vere iſraelita:in quo dolus nõ eſt. Qui archa hominuʒ
nouit:ſcit qualem de eis poſſit pꝛoferre ſermonẽ. Et qui
acceptoꝛ ꝑſonarũ nõ eſt:virtutẽ ꝓtinus in hminibo ac⸗

cipit. Et nemo pbatus eſt ex eo e homo eſt: ſed ex eo
elt virtutis amicus et aptus executoꝛ ipius.ꝓ qua chꝛi
ſtus quãdoq; homines ↄmendat:et ſi nõ interdũ vertv
beacitudine vero ſempervictuoſos exaltat. Pꝛofecto illã
virtutem nouerimus chꝛiſto gratam. quam ipſe laudi⸗
bus effert: idcirco ſic efferens. vt ad illam ſectandã au⸗
dientium animus incitetur. Igitur ſollerti eſt animo

intuendum: tam vigilanti verbo de homine iſto ſalua

toꝛ aperuit. Mam non dixit ecce verus homo.aut Diſtin⸗
xit ſecundum aliam inſinuationem: ſed ecce verus iſra⸗
elita Mome gentis duntaxat poſuit:cuius oꝛiginem ſa⸗
cra ſcriptura cõmemoꝛat. Iſrael vocatus eſt iacob:non
a die natiuitatis vel circumciſionis.quo tempoꝛe impo

nebantur noiĩa in hac vita naſcentibo. nec ſibi hoc nomẽ

impoſitũ eſt a parentibus vel cognatis. quoꝛuʒ creto
nomina filijs umponũtur:ſed a deo angelo mediãte poſt

multos annos et laboꝛes et vxoꝛes et filios plures accei

pit. Reuertenti nanq; iacob de mandato dui in terram
natiuitatis ſue cum copias ſuas ante miſiſſet ſoli rema
nenti apparuit ei vir ic angelus dñi:cum quo vſq; ma⸗
ne luctanti angelus dirit. Quod eſt nomẽ tuũ: Reſpon
dit. Hacob. At ule. NHequaq; emim appellabitur nomen

tuum iacob: ſed irrael Quonia ſi cõtra deũ ſoꝛtis fuiſti

q;tomagis cõtra homines pꝛeualebis. Hoc ſiquidẽ di⸗
yit vt ſecurꝰ ꝓcederet cõtra eſau fratre ſuum:quẽ ex ſur
repta benedictõne paterna timebat. Hine nomeniſrae⸗
liticum pꝛimo exoꝛtum eſt:vnde omnis illa natio filioꝝ
iacob tam numeroſe ꝓpagata lateq; diffuſa. ꝓplus iſrae⸗
liticus eſt. Sed vim ⁊ cauſam nois inquiramus:in no

ticamvenire cupientes. cur ſaluatoꝛ futurũ ſibi diſcipu

lum verum iſraelitã appellauerit. Soꝛtitudinẽ iſtud no⸗
men ſigniſicare cõſpicitur ꝓ eo ꝙ iacob foꝛtis extitit cõ/
tra deum: quãobꝛem ulud accepit. Unde foꝛtis. Quia
luctabat᷑ vſq; mane. Sed nunquid coꝛpe luctabar Ab/
ſit. Sed in efficacia mentis et virtute oꝛatioms. Et taã
foꝛtiter pꝛe omnibus egit: ꝓ benedictionẽ qu abange⸗
lo expectabat accepit. Igitur verus iſraelita luctam ha⸗

bet nõ ſolum viſibilem ſed occultaʒ.nõ ſolum aduerſus

demones quos nõ cõſentiendo cõtennit et cõtra vicia
que repellit: ſed cõtra deum quẽ ꝓfu ſis oꝛationibo deti⸗

net. quem pſeueranti deuotatione ad ſe inclinat. auem
foꝛti conatu mentis inſequitur.ante quem inuariabili

humilitate Mrnela Palc clamoꝛe mẽtis ſibi clamat
et loquitur fidenti animo:diuine gratie benedictionem
expoſtulat. Et cum tale nomẽ imponitur: ſubinfert. NMõ
timeas homines. imo nec demones. Hihil ſit qõ ꝑphoꝛre
ſcas: nil te in hac vita deterreat. Quoni ſi tam ꝓbiter
ſategiſti. tam foꝛtiter inualuiſti ꝓbitate virtutũ vt vin/⸗
cibilem deum ſic vine wolenteʒ deuinceres. q;ʒtomagis
gduerſus queq; obſtantia foꝛtis eris. Pꝛoinde hancno
uerimus occultã cauſam: ſed cheiſto domino manifeſta

curchꝛiſtus nathanaelem iſraelita verum dixerit. La /

tent multa wona m hominiby multis: que ſoli deo ſunt
cognita. Ac per hoc nõ caret crunine:temere alioꝛũ iudi
care de meritis. MNeſcit᷑quid iniuſtis hominibus lateat-
ſolum deus nouit. Latuerat foꝛte huius veri iſraeliti vir
tus. vſq; quo chꝛiſtus tam aperte aperuit: et ꝙ tam ver⸗
erat. in q dolus omnino nõ erat. Mõ enĩ aliter bonitas il
lius ſe hebat niſi put chꝛiſtus dicebat.nam ſi aliter fuiſ
ſet. chꝛiſtus penitus nõ dixiſſet. Ygi vndeverus. Quia
nullus in eo dolus. Qõ de hoc dictũ eſt. ſi veri eſſe volu⸗
mus omnibus ſit ad noꝛm:vt nullus dolus ſit penit
in nobis. Quid igitur dolus eſt quẽ denegat eſſe in ve⸗
ro iſraelita chaiſtus.niſi occulta verſutia. reſidens ina⸗
nimo fraus. iniqua meditatio. arguta exqſitio fraudis.

in nocumento ꝓximi fictus mos: pꝑperam cõpoſita foꝛ⸗

=

—

. 44

◻

—

— ☛n — —— — ——

ma. verbũ blandiens et decipiens hyrocritalis geſtus
AQuo dolo carẽs habitabit in tabernaculo:et requielſcet
in monte ſancto dei. Et de antichꝛiſto eiuſq; mẽe bꝛis di⸗
citur. Euius maledictõne os plenũ eſt: et amaritudine
et dolo. Et de viro impio ſcriptura cõmemoꝛat. Vlerba
oꝛis eius iniquitas et colus. Et de cõmuni hommnũ ma
licia ſeriptum eſt. Et nõ defecit de plateis eius vſura et
lus. Quem petrus iubet deponere ſi ſuperna captare
cõtendimus: eponentes inquit omnẽ malicid et dolu.
Et cum dirit chꝛiſto nathanaell vnde me noſtureipon⸗
dit ieſus et dixit. Pꝛiuſq; te philipus vocaret cuʒ eſſes
ſub ſicu vidi te Mirabat᷑ nathanael ſicſes chꝛiſto co⸗
gnoſci: cum nulla cõuerſatio coꝛpoꝛalis pceſſinet. Sed
nec fuiſſet miratus ſi chꝛiſiũ ipe cognouiſſet: quẽ nihil

—

latere poteſt. Sed hanc admirationẽ de chꝛiſto ignoꝛan

tia inducebat: neſciebat enim quãte ſapientie di filius

ab eterno fuiſſet. In carne dumtaxat eius ferebat᷑ a pe⸗
ctus: nec quipiã ſupꝛa bominem cogitabat. Ded ſalua

toꝛ cum quadam ternuinata cognitõne ipᷣm ſe pꝛeui⸗
diſſe aſſeruit: ꝙ pꝛiuſq; eum philippus vocaſſet ſub ficu

vidiſſet. Poteſt ex hoc clareſcere weritas litteralis: ꝙ na
thanael erat ſub ficu dum eum vocauit phil ꝓpus in o.⸗/

to wel agro. Quã ſub ficu cõſiſtentiam ꝓ ſigno cognitõ

nis vt adheſio fidei ſequeretur chꝛiſtus retulit natha⸗
naeli. Significatõne wro miſterij alia nobis ficus con
ſideranda obijcitur. ſcʒ ſinagoge:quã in ficu ſubito are⸗
factam deſiccando oſtendit. Erat enim nathanael ſub
ſinagoga vt alij cõſtitutus: quem ieſus puidit per wvc
tionem ſuam abilla erimendu. Et huiuſcemodi chꝛiſti
viſio nõ refertur ad oculos coꝛpoꝛis:ſed ad cogintioneʒ

mentis et ad pꝛedeſtinationẽ atq; ad appꝛobationẽ fu⸗

turoꝛum operuʒ chꝛiſtũ ſecuturi ſominis. Amplioꝛi ad/
miratõne cõmotus nathanael ſe traiecit in fidem. Di⸗
ſroſitus eni erat viuificas virtutes ſuſcipere. Elnde di⸗
ſpoſitus? Quia in eo nõ erat dolus:vt vellet ad creden⸗
dum argumenta cõquirere. uro animo ſecutus fue⸗
rat vocantẽ philixpum: pura fide nunc credit in chꝛiſtũ
dicens. Rabbi tu es filius dei tu es rexiſ rael. Magnus

aſcenſus: vt quem ante putabat hominẽ purum: nunc

ei filium cõſfitetur. Et quem aſpiciebat vt cõmunẽ ho⸗

minem:munc aſſerat iſtaelitici populi regem. Simplex
fides eum in iſta excelſa puerit: et quia fine dolo doctri/

nam fidei repente recepit. Indiſciplinabiles ſunt dolo
ſi. marime in his que ſunt ſuꝑerogate virtutis niſia do
lo deſiſtant:quoniã vt ſalomon ait. Rluo doloſo nihil eſt
bonum. Qui wro dolo carebat. bonum fidei repente ſu⸗
ſcepit:qua in chꝛiſto deitatẽ et humanitatẽ piter fateret
Simus abſq; dolo: ſivolumus intelligere per ſfidem qð

nõ poſſumus per naturam Reſſpondit ei ieſus et dixit.

OQuia diri tibi vidi te ſub fieu credis: mal his videbis.
Et dicit ei. Amen amen dico vobis: quia videbitis celũ
apertum. et angelos aſcendentes et eſcendẽtes ſuꝑ fi⸗

lium hominis Ynuiſibiles ſunt angeli. eoꝛũ ꝓceſſus

ſimiliter nõ apparet: ſed ſepe illa que faciunt cõſpiciun⸗
tur. Apertũ celum nunq; viſum eſta moꝛtalibus oculis
Et licet ſtephanus in agone poſitus direrit. video celoſ

apertos. et YHohannes in apocalipſi celimn axertũ ſe vi⸗
diſſe fateatur: nõ ſic intelligenduũ eſi ꝙ apertũ fuerit hoc
materiale celã plenũ ſyderib. ſed viſione eoꝛũ que die
runt clariſſima habuiſſe. ac ſi celuz materiale patuiſſet:
que deus ſuo ineffabili modo abſq; hoc ꝙ celum aperire
tur oſtendit. Meq; nathanael aut aliquis de aplis celuʒ
loc vidit aptum:nmeq; angelos cum deſcenderũt ad chꝛi
ſtum. pacta omni temptatõne eſerti. Nondũ diſcipu⸗
los fecerat:et poſt deſertũ hoe chꝛiſtus aſſeruit. Mec vi⸗

derunt apli trepidi et ſomno grauati de celo angelü mil

et pꝛo vextute ſermombus do. Balug. .

ſum. cõfoꝛtantem in ſuis agonibus chꝛiſtũ: cum pꝛolixe
oꝛaret ad patrẽ. Aid aliud viſions genus verba ſunt re⸗
ſerenda. vt apertio celi daritas intellectus ex fide bono⸗
rum omniũ ſluꝑnoꝛum et angelox deſcenſus. vt ſcirent
nõ ſolum ſibi terrena ſed omnia celeſtia famulant᷑:et
eque terrena et celeſtia hoĩes et angelos nouit.
De lectione Eſaie quã chꝛiſtus in ſinagoga legẽs ex
poſuit. et quid moꝛis nobi⸗ inſinuet ſecundum lucaʒ
ſolum. Capitulum X
Tegreſſus eſt ieſus in galileam in virtute ſpi
e ritus: et fama exijt per vniuerſam regionẽ de il⸗
lo. Et ipe docebat in ſinagogis eoꝛi: et magni

fſcabatur ab omnibo. Er venit nacareth vbi erat nutri⸗

tus. et intrauit ſcom cõſuetudinem ſud die ſabbati m ſi
nagogam:er lurrerit legere. Et trac/ eſt illi lber eſaie
ꝓplete. Et vt reſo uit libꝛüͦ:inuenit locum vbi ſcriptum
erat. Spirit us dii ſuper me ꝓpter quod vnxit me.euan
gelcare paupibus nuſit me. ſanare cõtritos coꝛde:et Pèỹ
dicare captiuis remiſſionẽ peccatoꝛũ et cecis vilum. di⸗
mittere cõfractos: pꝛedicare annũ dñi acceptum et die
retributönis iuius virtute acceſſerat ad deſertü. ili
regreditur in gallles. Omniũ ductoꝛ optimus ſpiritus

eſt etiam chꝛiſti bommis:quo duce in ommia ferebatur

Et quiſquis in his quibus afficitur et opatur. ductoꝛeʒ
alium ſequit᷑ pꝛeter ipᷣm deuitabat a recto. Goꝛma pꝛero

.

gauit:in cuius virtute feramur. Fama eius infrenabi⸗

lis erat et irretente ferebatur. Nec mirum ſi repleuerat
modicã regionem: que repletura erat et o⸗ bem. Ele aut

ei ad quem illius fama nondum ex auditu et affectu ꝑ⸗
uenit: diffamabit ur vt contumax altiſſime maieſtatis.
Caret bonitate olfactus.qui nõ ꝑcipit tam diffuſum o⸗
doꝛem. qui pegrinam vmuerſam pfudit infim regio⸗
nem:in iumma vero regione fragrat in angelis. Et do⸗
cebat in ſinagogis iudeoꝛũ: vt odoꝛe fame mote. doctri⸗
nam eoꝛum mentes capeſſent. Indigentibo alta doceri
noua doctrina parabar pmulgata in ſinagogis tetrenis

vt cõgregari per eum appeteret in ſupernis. Cögregare
diſperios venerat: ideo ingreditur et inſtruit ꝑ ſinago⸗
gas. Poꝛro ſinagoga cõgregatio nuncupar᷑.Ad ſcientiã
wram nunq; ꝓlecto perueniet: qui longe factus eſt ab
buiuſcemod diſciplina. Magnificaba eni ab omnibuſ
nõ effectu ſed verbo. et vtriuſq; hominis laude attolle/
batur a cunctis: ꝓpter quod in eo agnitũ eſt inſigne vir
tutis.Applicuit nacareth vbi nutritus moꝛe hoim erate
nõ amoꝛe patrie venit ſed eoꝛũ amoꝛe ſalutis · Et intra⸗
uit ſcom cõſuet udinẽ ſuam in ſinagogꝗ. Nunq; eſerẽ⸗

da eſt agendoꝛũ cõſuetudo bonoꝛum: ſirmat enim na⸗
tural quadã potentia moꝛem. Optimũ in Virtutibus.

cõſuetudie aſſumpta bonis moꝛibus coaleſcere. SGeua
tamẽ boſtilitas eſt: cõſuetudine cõtraria rolvꝛari. Mihil
vero chꝛiſtus niſi quod bonum eſt aut optimũ in ſua cõ
ſuetudinẽ ſumpſit. noſtra nõ ſua vtilitatemam ſibi con
ſuetudo iam facta erat optime docere ignaros. Pulcer
omnino mos cum quns nouit ex cõſuetudine legituma
operari. Sabbato celebꝛautt huͦc ingreſſ ũ. Optimꝰſub

batiſm: vbi diuin doctoꝛ docẽdo lalvꝛat. Nec violaba
ſabbatũ ſpſecrabaf᷑. ad eterni ſabbati quietẽ audiẽtel
ülla doctria pabat: niſi cõctumacia in auditoꝛibo eſſet Et

ſurrerit legere. quia eop moꝛe aliquantulũ ſederat. Et
petenti aut offerentis placito. traditus eſt ſibi vnus li⸗
ber eſaie ſc; quem reuoluenſ moꝛe docentis.ſubito locũ

quem querebat inuenit:ſciens eterne ab eterno cecre⸗
unn quo Phetatum in tempoꝛe litteris hebꝛaicis exa⸗
atum erat. Nouerat omnia quia deus.nõ indigebat li⸗

bꝛo ipe omnium vite liber:mente nouerat qð querebat
in libꝛo. Abſi; illo legiſſet qui abſq; cartis docuit pſe⸗

MNN:

rnonns De pittuoſis

tantem. locum repperit qui de ipo erat. et verba ſcripta
que de ipo longe ante reuelauerat ipe videnti: et vides
graphijs mandauerat ad memoꝛiã poſteroxꝝ. Et ſcriptũ
ſicerat. Spiritus dñi ſup me. Elt homo ſic loquit.qui
ſibi ſpiritum pꝛelatũ facit.etenim quia deus ſibi per oĩa
equalis erat:nec vna pſona in trinitate alteri ſuꝑfertur
dignitate ſubſtantie.oꝛdinis tꝑis vel nature. Sed quo

mogdo ſuper eum: Ut credatur nõ agi humano aut a⸗

lio ſpiritu ſed diuino:et ꝙ in humanitate degens etiam
diuina faciebat. Et vncius erat vt homo nia vnctione
ineffabili ſpirituſſancti.de qua etiam dauid ante pᷣdixe⸗

rat. Pꝛopterea vnxit te deus deus tuus oleo leticie pꝛe
coſoꝛtibus tuis. Et ideo chꝛiſtus appellatus id eſt vn⸗
ctus.wlut ſacerdos et rex figuris peuntibus:quoniam

ſolum ſacerdotes et reges in teſtamento veterivngebã
tur. Poꝛro ſaluatoꝛ vtrãq; ꝑſonam geſtabat.vt ſacerdoſ

ſacramenta nobis cõtulit: vt rex vocauit nos ad regnũ.

vt ſacerdos inſtruxit: vt rex liberauit ab emulis. Elt ſa⸗
cerdos ſemetipᷣm obtulit ſufficiens hoſtia factus.vt rex

omnia gubernat. iudicat et diſcernit. vlut dñs omniũ
cõſtitut ug. Nam ſibi data eſt omnis poteſtas in celo et
in terra. Et ſeriptum vidit iohannes in femoꝛe eius:xex

regum et oñs dominantiũ. Pꝛoinde qui ab ipo nõ acci
pit ſanctitatẽ nunqᷓ; ſanctus erit. Qui ab iſio rege non

regitur: regi abyſſi male peſſu ndatus ſubiacebit. Sed
quare vnctus: Quia ſpiritus dñi ſuper eum. Oꝛopter

quidvnctus: Elt miſſus euangelicaret paupibus. Dic
eni illa ſeriptura ꝓplxtica. Peopter qovnrit me. euange
licare pauperibus miſit me. Hona toꝛro ineffabilia ſunt
nunciata pauperibo. Hegti paupes ſpiritu :quoniam ipᷣo
rum eſt regnum celoꝛũ. Sed nunquid diuites ſu nt ex⸗
cluſi. Si deuenerint in ſpirit⸗ humilitatẽ. vt chꝛiſti iu⸗
go colla ſubmittant potius admittunt᷑. Meq; diuites re
pꝛobantur ab euangelio ſi humiliari velint. moꝛũq; coꝛ
rigere pꝛauitatẽ.vt pauperes tpalium rerum ſtipe ſuſtẽ
tent:in euangelio partem habent. i mente ſupbiant
ſi ſemper inhyare nõ ceſſant repꝛobati pfecto exitunt.
In interioꝛi homine poſitum eſt: euangelij fieri ptici⸗
pem vel erſoꝛtem. Mzopterea ſequitur. Sanare cõtri⸗
tos:vt ſiue ſunt diuites aut pauperes.foꝛtes ant debi⸗
les nobiles vt ignobiles ſi coꝛde conterantur a dommo
ſanabuntur:quoniam ſacrificium deo ſpiritus contribu
latus:coꝛ contritum et humiliatum deus non veſpiciet
Zid pꝛedicta et ad ſequentia ſe vnctum et miſſum pꝛe⸗
dixerat. ex ſpiritu eſaie ꝓplxtico id atteſtans. vt etiã pꝛe⸗
dicaret captiuis remiſſionẽ.illis ſcʒ qui apud limbũ ca⸗
ptiui ſedebant:et qui dialoli vinculis et peccatoꝛũ carce
ribus tenebant᷑ incluſi. Judeis pꝛimo qui legis pꝛeua⸗

ricatõne male ſubacti erant:et gentib qui a dialvlo ca⸗

ptiuati male idolis ſeruiebant. Poſtremo his omnib-
qui claudebant᷑ in cuſtodijs quoꝛumlibet vicioꝝ. Et ce⸗
cis viſum ſcʒ ignoꝛantib veritatẽ: aut his quoꝛũ men⸗
tis oculos ꝓpꝛia malicia excecauerat. Et idem eſaias re⸗
fert. Quis cecus niſi qui vnnundatus eſt. Quis cecus
niſi ſeruus meus. Quanq; iſta ſcriptura loquat᷑ de po⸗
pulo iudeoꝛũ:veruntamẽ ex cõmumone vicioꝝ tranſfer
tur in ſimiles. Altq; vbi maioꝛ cecitas qᷓ eius qui ſe vili
pꝛecio diabolo ndidit.et peccati ſeruus in diaboli traſi
uit mancipiũ. Sed illoꝛũ cecitas grauioꝛ et maioꝛibus
tenebꝛis obuoluta. quos deus elegit in ſeruos nõ indi⸗
gens eis. ſed ipo mdigentes:qui pactũ certum dño cõ⸗
fregerunt. Quis cecus niſi qui accepit a dño ſibi poſſe
ſeruire cum in ſathanicũ tranſiuit obſequium. et legeʒ
vite woſtpoſuit legi moꝛtis.tyrannum crudelem dño be
rusniſſimo ptulit. Elenu ndatꝰ et ſeruus ceci facti ſunt.
Elenundatus dulcedine modica:ſeruus dñi recedens

a domino additus vero diabolice ſeruituti.Cofracti ſt ut
qui in mundiamena velut aſpera impegerunt. IOſta enĩ
ſunt que hominem frangunt ac ab omni virtute reſol⸗
uunt: necnon et ſemetipſos confregerunt minus debi⸗
to de chꝛiſto ſentientes: nam omnis qui ceciderit ſi uper
lapidem confringetur. Sed chꝛiſti benignitate oimit⸗
tuntur: cũ cõmiſſa mala dono eius miſericoꝛdie remit⸗

tuntur· Pꝛedicare annum domini acceptum. Annus

acceptus tunc eſt:cum ex ſuis diſpoſitionibus voluitur
quando eius quattuoꝛ tempoꝛa ſuis qualitatibus tepe⸗
rantur. Sed annus acceptus domino pꝛedicatur:cum
Vere conuerſus datur wnia.vereq; homines conuertũ⸗

tur ad veniã. Annus acceptus acceptabile tẽpus.quod

in chꝛiſto incepit vſq; in ſinem ſeculi duraturum:iuxta

eſaie pꝛopheticum dictum. Tempoꝛe accepto aut placi⸗
to exaudiui te. Et apoſtolus iam completum rememo⸗

rans:vt dei gratiam agnoſcamus dicit. Ecce nunc tẽp⸗

Acceptabile. ecce nunc dies ſalutis: in quo ſacrificiũ̃ ſü⸗

me iuſtitie.ſacriſciumveſpertinum abvno datů omni⸗
wtens pꝛo ommbus acceptauit Quod et dauid de deo
miſerante pꝛedixit. Cunc acceptabisſ’ acrificium iuſtitie
in illo videlicet tempoꝛe quo dei filius mundo in carne

WVlatus ſubuenire diſpoſuit:quo nobiſcum couerſatus

eſt. quo pꝛo nobis moꝛtuus eſt et ſepultus: quo ſpiritũ
ſanctum celum aſcendens diſcipulis miſit. Hic annus
cum ſine ſeculi ſinietur. Semper enim tẽpus eſt quo

ſacrificia noſtre iuſtitie. merito ſacrificij ſũme iuſtitie p
nobis per carnem in cruce oblati. omnipotens deus ac⸗

ceptabit Sed poſt annum acceptũ dies retribution is
pꝛoſequitur. Einde ſubiecit. Et diẽ retributionis. oꝛ
ro retributio finem ſeculi ſeqmitur:vt conſtituatur diui
num tribunal. vnde retribuetur vnicuiq; iuxta opꝑa eiꝰ

7 pꝛoutvnuſquiſq;ʒ geſſit in coꝛwoꝛe bonum recipiet ſiue

malum. Et cum cõplicuiſſet libꝛũ:reddidit miniſtro et
ſedit. Qui libꝛũ aperuit replicauit doctoꝛq; exiſtens au⸗
ctoꝛitatẽ habens: doctoꝛũ alioꝛum noluit ꝗ moꝛibus di
ſcrepare:in eo ꝙ libꝛũ accepit reuoluit.et inuenit quod
querebat et legit.et lectione cõpleta replicauit.reddidit
q; offerenti miniſtro ne ꝓpter inſolitum moꝛe omnino

lexredderetur ſuſpecta: et ipᷣe diſſentiens calumnis pa⸗

teretur. Sed futuroꝛũ pꝛeſagio aliud pintendit:quoni

am omm euangelico cõpleto miſterio ſcriptura omnis
plicabitur. nec lectiõe amplius opus erit. lIiber miniſtro

reddetur. vt iuxta ſcripture ſentẽtiã ommibo chꝛiſti mi⸗

miſtris ſcom merita tribugtur:et ſeſſio erit quietis eter
ne. Cleruntamẽ aliter diſſerendi oꝛdo ſe pꝛeſtat vt chꝛi
ſto iam renelato put figuratus fuerat in wteri teſtamẽ

to. a ꝓplvtiſq; puiſus liber diuinarum ſcripturarũ apud

iudeos remaneat reuolutus et replicatus. demerito in
credulitatis et iniquitatis ipoꝝ:vt in ſcripturis veteri⸗
bus nõ cognoſcant cheiſti nec eccleſie ſancte miſterium
ſcom illam ſententiam quã alibi ſaluato⸗ ꝓtulit dicens
In iudiciũ ego in hunc mundũ veni.vt qui nõ vident
videant: et qui vident ceci fiant. Et cum ſic ſaluatoꝛ le⸗
giſſet atq; feciſſet:omnium in ſinagoga oculi erant in⸗

tendẽtes in eum. Suaue cheiſti eloquiũ erat.et lingua

ſibi pꝛe cuncttis velocioꝛ. et ad diſſerendum aptiſſima
yt etiam animos ſuſpenderet auditoꝑ. et cunctoꝛuʒ au⸗
dientiũ oculos in ſe ꝓuocaret:quanq; ab impietate in⸗
fra eoꝛum coꝛda ꝑptinaciter tenerent᷑. et quodammõ qð

ipi nõ intelligebant magno ſigno pꝛodebant. quoniam

omnia que in vteri teſtamento erant ſuis ſignificatio⸗
nibus tendebãt in chꝛiſtum: pꝛo eo qð in figura omnia
cõtingebant illis. Et mirum ꝙ animo impij et incredu
li exiſtentes. tamẽ in cheiſtum oculos defigebat vt apte
cetur intelligiꝙ q;uis multi nõ agnoſcerent q̃ in vteri

— —

VVVV3N —

tie
une
s
rtä
hmns
kon
ire⸗
i
on

dini
gen⸗
ſine
ndet
va/
lon
i
n⸗
ni
ns

1i

teſtamento coꝛtoꝛaliter agebantur:ipᷣa tamẽ geſta coꝛ⸗
ꝛaliter chꝛiſtum ſolum.interdũ vro et eius coꝛpꝰmi
ſticum innuebant.Hanc ſiquidẽ ꝓplxtiam ſupꝛa lectã:
in ſe chꝛiſtus ex toto retoꝛſit.Nam cepit autem dicere
ad illos.quia impleta eſt hodie hec ſcriptura in oculis e
ſtris ſcʒ ꝓphecia eſaie quam legerat ex eo ꝙ non de alio
qᷓ; de chꝛiſto eſaias ante ꝓphetauerit· Hoc ideo chꝛiſtus
dicebat:vt ſicut oculi coꝛpoꝛaliter intendebant. ita eoꝝ
animi ꝑ fidem cõuerterent᷑ in eum.
Oe audientes mirabant᷑ de chꝛiſto cognitam tenen⸗
tes carnis ꝓgeniem.ſed nõ cõuertebant᷑.ſcom mat⸗
theum marcũ et lucam. Capitulũ XI
TK omnes teſtimoniũ illi dabant quia ſupꝛa
e ſenſum hominũ loquebaturl Et mirabant in
Vrbis gratie que ꝓcedebant de oꝛe eius Teſti
monium quod illi dabant retoꝛquebatur penitus cõtra
eos quia mirabant᷑.ſed nõ cõuertebantur in verbis gra
tie: que ſupꝛa ſoliteq; cõmunis. Erant penitus verba do
ctrine verba gratie. quia inuitabant ad gratiã: vt non ꝑ
iuſticiã ſed per chꝛiſti gratiã cõſiſtat hominum ſalus et
redemptio peccatoꝛũ. Sed qui ad verba gratie ab inſi⸗
delitate nõ recedũt nõ coꝛrigunt ꝑditos moꝛes. ad vir⸗
tutes nõ ſatagunt:ex verbis iuſticie damnabunf.Ad⸗
huc enim verba gratie pcedunt erxoꝛe cheiſti. Os enim
chꝛiſti eſt omniũ veroꝛũ lingua doctoꝛum:qꝙ vſq; in finẽ
ſeculi ſilentio nõ tegetur.quanqᷓ; pauci veraces vita mo
ribus et verbis inueniantur. Sed ſi ſolum vnus eſſet
qui writatẽ explicite pᷣdicaret:os dicit᷑ chꝛiſti. Pꝛoinde

in verbis gratie cõuertamur:ne a verbis iuſticie imper⸗

petuum euertamur.Qui wro nõ ſtudio faciendiverbis
diuinis pꝛeſtant auditũ.ilico calummiã parant: et occa⸗
ſionem querũt vnde ſe a verbis gratie auertãt. OProin⸗
de dicebant Num hic eſt filius ioſepp ·. Sed hoc mat⸗
theus amplioꝛibo verbis aperuit:ꝙ omnes mirabãtur
dicentes. Ende huic ſapietia hec et virtutes:Mõne hic
eſt filius fabꝛi.Nonne mater eius maria et fratres eius
iacobus et ioſeph et ſymon et iudas.Et ſoꝛoꝛes eiꝰ nõ⸗
ne omnes apud nos ſunt. Vnde ergo huic omnia iſta.
Et ſcandalicabant᷑ ineo Cõſiderabant tantummõ iſti
naturalẽ ꝓgeniem.nihil ſupꝛa hominẽ in ipᷣo videntes
et mirabantur ignoꝛantes.vnde huic eſſet tam alta ſa⸗
pientia eximieq; virtutes. Et quoniaʒ de homine ſcᷣm
carnem aliud q́; homo nõ oꝛitur. patrẽ ioſeph et fabꝛũ
inferebant:quia erat fabꝛi filius opinione videntium.et
reiveritate nõ pater pueri erat ipᷣe ſed nutricius. Sed
nõ me fallit quoniaʒ foꝛte ſpiritu ꝓplxtico eum non co⸗
gnoſcentes dixerunt fabꝛi filium. quoniã filius dei erat
qui mundũ fabꝛicauit in arte ſua eterna et eſſe de nihilo

cõſtituit vniuerſum:qui etiam per fabꝛicamvalidi ligni

in foꝛma crucis erecti miſit flium humanũ genus libe⸗/
rare captiuũ. Inferunt etiam de matre maria et de ſua
cognatõne quam noꝛunt:quaſi eſſet impoſſibile huicvi
ro tanta bona poſſe cõpetere.male miſeri immemoꝛes
ꝓpſxtarum pꝛeteritoꝝ quibus diuinus ſpiritus infulſit
quos nõ natura carnis nõ ꝓpinquitate generis: ſed ſua
gratia fecit eſſe ꝓpłtas.qui de chꝛiſto quãq; non crede⸗
rent id eſſe quod erat tamẽ credere debuerũt eſſe poſſe

ꝓphetam. Sed ſcandalicabant᷑ in eo in quem vxlut in of

ſenſionis lapidẽ offenderũt:nolentes intelligere ꝙ eos
venerat liberare:atq; in ſe duos populos velut duos col
ligare parietes. Inuenerunt vnde ſe ab ipᷣo reſcinde⸗
rent.vnde verbis eius nõ pꝛeſtarent aſſenſum vnde nõ

crederent ꝙ de ipo expoſita eſſe ꝓphecia. Oculis in eum

intendebãt. omnino attoniti erant. a pfidia tenebantur
ne intelligerẽt pꝛeteritas ꝓpłecias:ne crederẽt ꝙ eis ve⸗
lata in carne ſumma et eterna veritas loquebatur.ꝛ0

et pꝛo vxtute ſermonibus do. Balua.

pꝛium eſt perſidoꝛũ atq; repꝛolvꝝ firmata pꝛoteruitas.
vt ſemper per humanas rones welint ſuppꝛimere figei
