ſupponũt ad blaſphemandu inducũt: et inconueniẽtia
plura circa diuina fantaſticari faciũt mentẽ noſtrã. et de

ſpũali ſuꝑbia et vana gloꝛia ⁊ ſimilibo mentẽ nepharie
colaphicant.et de exterioꝛibo vitijs a tẽptando ꝓpterea
nõ quieſcũt.de quib dearticulatim doctrinalis dabitur

HH qꝛ multotiẽs ꝑ eoꝝ impꝛobitatẽ cõtinuam
t

varietatẽ temptationũ intantũ mentẽ afficiũt.et aꝑie/⸗
tur in vitijs ꝑpiculoſa tẽptatio.et vicinã faciãt paſſioni:
magis vero cuidã deſperationi.vt ipemet diſcernere ne
ſciat ſi peccato ex tẽptatõne negauit aut pᷣſiauit aſſenſuʒ

icq
;
re
tis
ſeu
et
e
—
mer
tus
an
ſ
se⸗
tur
lum
380
eſſe
ugt
edi⸗
ntii

npee,
untin
itin-
ugitn
tati⸗
onis
No
r no
oſtra
dictt.
mus
nſug⸗
mul
ſunc
xco
pni
Mio
inno⸗
nevi
Noad
le
m
vonis

Hisi
nchan
Herſu
oſe;
NeI
ſiz
bſtre
etis
rr
arie
eres
itur
um
pe/
ofn⸗
ene
ſſy

De vita domini

idcireo tali perplexitati dignum duxi humiliter magis

vwero fideliter ſubuenire. Cum enim temptatio agitur:

in quocũq; tentatõnis genere ſiue trahatur per ipſam

cõtra diuina ſiue ad humana et tempoꝛalia teptatio ipᷣa
deſcendat:ſi diſplicẽtia ⁊ amaritudo aduerſus ea de qui
bus temptatio agitur in coꝛde firmiter teneatur.vt po⸗
tius pena eligeretur qᷓ; conſentiretur. et moꝛtis expecta⸗
retur ſupplicium.qᷓ; deueniretur in actum: nihil adeſie
periculi nihil mali cauſa timeatur. Pꝛobat eni nos de⸗
us qui fidelis eſt ſcõm apoſtoluʒ. nec nos ſupꝛa id quod

pPoſſumus temptari permittit: ſed facit cum temptatõe

ꝓuentum. Nam nec quomodolibet temptari ſed aſſen⸗

tire peccatum eſt. Dꝛoinde in quacũq; perplexitate pꝛo⸗
pter vehementiã temptatõnum perſiſtitur.nõ ad ipam
temptatõnem:aut ſugseſta ꝑ demones. ſed ad volunta
tis rectitudinem et placitum recurratur.vt ipſa rectitu⸗
do ſeu ratio volũtatis placitum liberamento ſeu equita
tis examinet vt ſciatur que magis in placito ſunt ſpiri⸗
tualia ſeu coꝛpoꝛalia.virtutes wel vicia.diuina vel huma
na.inuiſibilia ſiue viſibilia.potioꝛa vel mioꝛa.vt ſi mes

dignioꝛa placido amoꝛe amplectit᷑:indignioꝛa iuſto iudi

cio dedignatur:in ſanam partem deflectatur iudicium.
ne credatur ad eſſe infernale peccatum:pꝛo eoꝙ natu⸗
ralis oꝛdo iuſticie legis et gratie a temptato macula nõ
accepit. Oi autem indignioꝛa indebito amoꝛe perſtrin⸗
git ꝑuerſoq; iudicio potioꝛa contemnit.in ſiniſtram par
tem declinet iudicium.et ꝑeccatũ adeſſe in foꝛibus pꝛo⸗

teſtetur:quia oꝛdini triũ legum maculam temptatus

iniecit Pꝛoinde multa intelligentia opoꝛtet intendere
ſi hoꝛnm cupimus habere noticiam:ſed neq; poſſumus:

mſi de pꝛimis motibus illuſtremur.qui ſi a pura natu⸗

ra et condita inſurgunt peccatũ non inferunt: quia neq;
a bona cauſa cauſatur et malum:neq; ꝑcipiendo per na⸗
turam ⁊ ſenſusobiectas extrinſecas qualitates peccatũ
admittimus:ſi naturalis oꝛdo iuſticie nõ maculatur.iĩet
lex ſcripta perhibes inuiolata ſeruatur.et deſuper infu⸗

ſa et data gratia cuſtoditur. Quis enim videndo. audi⸗

endo.guſtando.olfaciendo.tangẽda.loquẽdo.tacendo.
quieſcendo.operando. cogitando. imaginando.natura

lter peccauit aliquando: miſi quia oꝛdine naturalisiuſti
tie peruertit.legem ſcriptam non cuſtodiuit.⁊ gratie fe
cit deſpectionem. Sed plerumq; inſurgt inſenſualira

te a natura coꝛrupta motus illiciti:]qui ſi ſtatim allidũ

ad wetram peccatum non caulant:cum noſtre poteſtatis

non ſit auertere ne inſurgat. ſed cum inſurrexerint ne
pꝛocedant noſtri eſt arbitrij poteſtatis:qui ſi ſtatim re⸗/

pꝛeſſi non ſuerunfe coꝛxupta natura in ſenſualitate ha⸗
bentes initium.etiam ſi non pꝛogrediat᷑ vlterius gene
rant veniale peccatum:qꝛ non ſtatim pꝛohibuit malum
quod debuit pꝛohibere hberevoluntatis dominium: et
ſaltim accedit aliquantilla delectatio et cauſatura vnde
peioꝛatur et vilificatur anima: ſicut per aceſſum ad de⸗

um et delectationẽ in ipᷣo melioꝛ faca fuiſſiet atʒ nobili⸗
oʒpcedetes wro vlteriꝰ non repꝛeſſi.intm̃ grauamur in

—

culpa:in q;tũ natura legis et gratie ↄfundit᷑ debit oꝛdo

Elnde temptatio. Capitulum. VI.
Patre nulericoꝛdiarũ gratiarũ cõſolationũa lu
a minũ omnia opoꝛtuna nobis ab e? eterno filio
et tempoꝛe rratre noſtro docemur expetere vt
etiam a temptatione cuſtodiat.Non autem ẽ timenda
temptatio.ſed caſus in illam: nec oꝛandum eſt contra

ipſam ne eueniat:ſed ne decipiat aut inuoluat cum v/

nert. Yple ſaluatoꝛ q docuit ſic oꝛare in ſeipo añ fuerat
expertꝰ teptationes ſa hanicas faciꝰ iam i expietia hua
noꝛum quibus in carne ſuccubuit.nunq; aut aĩio ſupꝑa⸗
tus.aut per moleſtià motus:excepto ꝙ ꝙ nobis aſium

Baluatoꝛis
pfſit triſticiã. Pꝛeactũ eſt in capite qð diffundendũ erat
in coꝛne.vt fideles eius temptatõis pondera paterenf
nõ ad iubuerſionẽ ſed ad ꝓpbationẽ moleſtioꝛis agonis:
vt poſt victoꝛiã pcioſioꝛ coꝛona in certatoꝛis capite pnne
retur. Si vero teptatio ex vehemẽtia quempia ſubuer⸗
tit.aut ante ne ſubuerteret humiliter nõ fuit oꝛatũ aut
talis ſupbia in aia inſidebat que ꝑ caſum temptatõis p
pelleda erat. Multis quide alta ſapietibo et de ſe pſume
tibus inductio ꝑmiſſiua in temptationẽ ꝓfuit ad virtu
tem vt dirigeret in ſalute. Sepe vero ipa tẽptatio tem
ptati demerito cognito vel occulto deduxit in caluʒ.et ca

ius in eternũ ſuppliciũ deduyxit cadentẽ.Ac ꝑ hoc filius

dei diuine atq; humane hoĩes docẽſedixit a patre petere
nõ ne temptemur ſed ne in temptatõis baratrũ demer
gamur. Inductio in temptatione quã petimus deuita
re.eit in ulũ malũ ſeu man fine deuenire put impꝛobus
empraroꝛrecht Eikuft a diffoꝛmiter ſepe aut aliqñ
immiſſa teptatio. nõ tamẽ oĩs eſt inductio deuitanda.
ſed illius qui ex pꝛincipio et medioet ſine perperã agit.
Nam temptat ũe vt ꝓbet virtutẽ ꝓbatãq; coꝛonet.vt
temptauit abꝛaa in fide ſeet charitate cũ offerre iube⸗
ret nliũ in vno montiũ ſibi oſtenſo in ſacriſicio moꝛtuũ
Intendebat quidẽ deus nõ aliqᷣd mal ſed in ipᷣo ꝓba⸗
re virtutes/fidẽ.qꝛ cum iſaac eſſet ſnius repꝛomſſioniſ
in quo multipliciũ erat futurũ gentiũ.nõ eſt mente aut
vriv adueriatus offerre illũ iuxta mandatũ.nec heſita⸗
uit quõ multiplicatõ gentiũ oꝛirxet᷑. Cõtraria poꝛro erãt
ꝓex iſaac multiplicarent᷑ gentes.et ꝙ in mõte moꝛtuuſ
litaret᷑. Nec obſtat ꝙ in ſemine qð erat xpᷣ in figura ta⸗
lia dicebant᷑ quin deusvoluerit abraa in fide eprargi
et in ſpe ꝓpter celeſtia capeſſenda ↄtemptu terreſtriũſin
charitate cũ filiũ in que totus paternus amoꝛ diffundi
tur diuini iuſſioni poſtpoſuit ampliuſ diligit deũ.Ac per
loc cũ deus temptat non eſt petendum ne in illam ſiat
inductio temptet ad ꝓbationẽe virtutis ſicut ſcriptum
eſt. Si ſurrexerit in medio tui ꝓpłetes.aut qui ſomniũ
vidiſſe ſe dicat ⁊ pᷣdixerit ſignũ atq; poꝛtentũ ⁊ euenerit
qð locutus eſt et dixerit tibi.eamus et ſequamur deos
alienos quos ignoꝛas ⁊ ſeruiamus eis.nõ andieſ verba

pletes illius aut ſomniatoꝛis:qꝛ temptat vos dñs de?

Vſter.vt palã fiat vtrũ diligitis eũ aut nõ in toto coꝛde
et in tota aĩa veſtra. Munqᷓ; ad pperã agere vel ſentire tẽ
ptauit aut temptat amatoꝛ oim veuſ.qð iacobi xpᷣi apłs
aſſueuerat.pmittẽs in temptatõe beatitudinẽ ſufferen
tis.Beatus vir qui ſuffert temptatõʒ.qm̃ cũ ꝓbatus fu
erit accipiet coꝛonã vite quã repꝛomiſit deus diligetib⸗
ſe. Nemo enĩ cũ temptat᷑ dicat:qꝛ a deo temptat᷑.de enĩ
inteptatoꝛ maloꝝ eſt.ipᷣe eni neminẽ tẽptat vicqʒ ad ſub

uerſionẽ. VUnuſqᷣſq; eni temptatr a ſua ↄcupiſcentia ab⸗

ſtractus ⁊ illectus. Itaq; ↄtra inductionẽ in temptatio
nẽ ꝓpꝛie ↄcupiſcẽtie coꝛa eterno patre ꝑpſeuerandũ eſt cõ
tra ſathanã de qua ſcriptũ eſt.Mõ fraudare inuicẽ ſed re

uertimini in idipᷣm.ne tẽptet vos ſathanas ꝓpter incõ⸗

tinentiã veſtra.· Et petrus anamie dirit. Cur teptauit ſa
thanas coꝛ tuũ mẽtiri te ſpiritui ſancto.et fraudari de p
cio agri: Huic quide õ caſuʒ in tẽptationẽ huiuſcemodi
oꝛandũ eſi:·Nõ aũt ꝑmittit deỹ teptari aliquẽ ſupᷣ poſſe
in ſupna.qiñ nõ co onabit niſi q legittie certauerit. cer⸗
tamẽ vero ſine temptationũ bello nõ gerit᷑
Eracta moꝛa deſerti et Captm VII
p pugna et victoꝛia ſaluatoꝛis ieſu in virtute ſpi⸗
rituſſanctim cuiꝰ ducatu acceſſerat atq; intra⸗
uerat delertü. egreſſus eſt de delerto · et venit in galileaʒ
et wocauit diſcipulos quos elegerat: ante quoꝑ ↄſpectũ
factur/ erat atq; dicturus. vt ommby poſt moꝛtẽ eius et
aſcenſionẽ teſtificarent᷑ in oꝛbe terrarũ ſe vidiſſe ⁊ audi

e. π p—- 4

”M

l Nα

aiſſe que ſecerat et direrat. Yeſus filius dei p nobis in
aſſumpta carne docebat ⁊ pᷣaicabat in ſynagogis galilee

Cum vero docuiſſet in nagçareth ibi pꝛuma imiuria ex eu

AIngelio collecta extitit ꝓpulſatus. MNaʒ eiectus eſt extra
c(iuitatẽ et ad pcipitanau eum ductus eſt ſupꝛa montẽ.

Ipſe wro tranſiens:ꝑ mediũ ilioꝑ ibat Exemplo ſal⸗
uatoꝛ patientia docet.et tãto maioꝛẽ quato a ꝓpinquis
et notisa ꝓpꝛijs ciuibo iniuria irrogat᷑.aduerſus quos ie

ſus nõ verbis aut actiomb vepugnauit ſed declinãdo

eoꝛũ auertit furore.Nã aduerſus impetuoſos cõtende
re verbis eſt excitare furoꝛem et ira:que foꝛte quieſceret

magis excitata repenſis. Poſitus igmis agitatus a fla⸗

tu erumpit in flamma:et ſepe inemendabile facit incẽ⸗

dium. Ore ignis in coꝛde viri a flatu alioꝝverloꝝ cõmo

tus ꝓſiliet in malu.Pꝛoinde omnino melus eſt ſuen
tium qð et ſaluatoꝛ fecit qui nunq; fuit niſi neceſſitate

locutus.Mõ ſolũ pꝛudente viru decet nõ cõtendere ver
bis.ſed ſe ſubtralyere ab aſpectu irati vt ſibi mediaris et

tibi. ſibi ne ꝓlabatur in aie malũ cibi ꝓpcer partiale ꝑicu
lum. Ad hoc etia refert᷑ ꝙ audita capuone iohanis re
liquit nacareth:et ſeceſſit in galilea in capharnaũ mari⸗
timã in fimb terre cabulõ ⁊ neptanm. In quo magno
ſacrameto moꝛũ nos docuit.ꝙ excitata pſecutõe ſi quis
inuolui timet fugiat dummò fidei ꝑiculũ nõ relinquat
Et progauit exemplũ eoꝝ que dicturus erat aplis.ſi ꝑ⸗
lecuti vos fuerint in vna cuitate fugite in aliã: qð ipie

noõ timoꝛe ſed exemplo pfecit. Et cum ꝓpter miracu⸗

loꝛũ multitudinẽ et doctrine ſuauitatè a turbarũ mul/⸗
titudine circũdaret᷑ iteꝝ deſerti cultoꝛ reabijt in deſertũ.
vt etiã poſt vtilitate ꝓximoꝝ in id qð orationis cõtem⸗
platõmis eſt fiat nõ impeditus regreſſus. Bonũ eni eſt
imo expediẽs agoniſte ꝑito.redire ad ſeipᷣm et frui ſeſpᷣo
et intẽdere in poccupato aĩo in diuina.et expetere a deo
q̃ ad ducatũ et ꝓfectũ expediat ꝓximoꝝ ⁊ qͥs inſtruxit in
pñtiarũ doctria iuuet oꝛõe ſecretavt capiãt:⁊ verba diui
na nõ effundant᷑ in caſſũ. Oratoꝛẽ expedit ee bñ docere
wolentẽ nec expedit ſepe videre qͥ̊s docet:aut nĩa familia
ritate ↄſtringi ne doctrĩavileſcat.NRarfiat nõ ex ſuꝑbia
ſed ex diſpenſatõe ob cauſaʒ amplioꝛis pfectus Sed ve
mihi et pluribo qui vnũ cum auditoꝛibo facti ſumꝰ.vt
ex nimia ꝑticipatõe ad eos aufugerit reuerentia/puerſa

ſit introducta ſecuritas.et habita ſit vilis altiſſima xpi
Toctrina:vt euangeliũ qð eſt diuinũ exiſto ꝑticipio tam

frequẽti videat᷑ humanũ.Deſertꝰ eni locus et in doctri

na vberioꝛes attulit fructus. Noꝛma ergo ſit nobis qð

fecit doctoꝛ ieſus.Nã ex fuga deſideriũ audientiũ auxit.
vt vſq; ad deſertũ turbe venirẽt ad requirendum.Opti
mum eſſet ad doctrinã requiri. Pꝛeſumptio ſepe ingere

re nõ queſitus.Et vbi doctoꝛ requirit᷑ auiditas eſt audi/

entiũ ſiue turbarũ.Cũ audiẽteſ querunt᷑ pᷣſumptio eſt
doctoxꝑ. Et qui ſempꝑ voluit docere: xolũt ſemp ignoꝛan⸗
tes habere. Segc iterũ tercio relictis turbis abijt in
deſertũ etoꝛabat.Amma quieta ſemꝑ loca quieta requi
rit:et oꝛõnis auida ſecedit a turbis. Que deo vacare di⸗
ſponit:niſi neceſſitate nunq; publicũ q̃rit. Aues. beſtie.
piſces iterant vias ad loca in quibo ex ſolito eſcas aptas

inueniunt:et anime thxocole vbi oꝛationes impꝛepedi⸗

tas mentales atq; wocales emittunt. Paſtus anime in
recuruata oꝛatio, epe deus de celo ſupernaturaliter
animas paſcit. Aſſuefacte aues ad eſcam regrediunt᷑ ad

eꝗ ada aĩie oꝛationis cibũ. Oꝛoinde adhuc in montez;
ceſus in

aſcendit et erat pernoctans in oꝛatione dei A
monteʒ eleuatioa terrenis.et appꝛoximatio mentis ad

deũ:quauis omnis appꝛorimatio ad deũ non invirtute

aſcendentis ſit.ſed deſcendentis beni gnitate peragitur
Aſcendebat moiſes in monteʒ:ſed necvitra poterat p⸗

quartus

gredi. Sed deus ſuo modo per ſubiectam creaturã de/
icendebat:et mutuo ſiebat auoquiũ et tractatio diuino
rum · Pꝛeſinitus eſt anime terminus ꝓgreſnonis ſue

Vltra quem nõ eſt conari.Deus vero ꝓpoꝛtionatur no/⸗
bis. Ype deſcendit vltra quem terminũ anima nequit

alcendere:per id quod a natura ſuſcepit aut per id quod

a natura acqᷣſiuit. Quantũ aũt deus et vſquequo poſſit
aiam tralxre:nemo nouit miſi qui trahit.Aſcenſus mõ

tis ab unpedimẽtis eſt elongatio.Aſcenſus montis ſe⸗

gregata in altitudine vita.eicenſus montis ſuper latuſ
in virtuubus mos.Aſcenſua montis gra datio ad potio
ra Aſcenſus montis diminutio pꝛodeunduartantur enĩ
in cacumine montes.Aſcenſus montis ſupꝛa ſeipᷣm ſie
REi montis cauſam ſupponit: participiũ enim
lutis per magis q; in vallibus datur. Salomon dicit.
Tripuciteꝛ ſol exurens montes in receſſu auroꝛe. meri⸗
die atq; vſpere. lalles in meridie atq; ſero nõ habent
Di quis in mõtem intellectuale ſtatum ſcilicet virtu⸗
tis akenderit:a veritate illuminabitur in pꝛincipio me/
dio atq; fine.vt etiam omnium actuum ſuoꝛũ omnem
cõſiſtentiam videat. Orat? melius in monte ab equa
litate vallium ſiue planicierũ eleuato qᷓ; cum cõmunita

te multoꝛum PPꝛoinde ieſus in monte pernoctabat in

oꝛatione dei· Oulti adoꝛandum pernoctant:ſed nõ per

agunt oꝛatonem dei. Si quis in oꝛatione alud qᷓ; ijm

quem oꝛamus deum pꝓoſtulauit.nõ fecit oꝛationem dei

ſed eius quod voluit pꝛeter deũ. Oꝛatio dei agitur abſ⸗

q; medio.Mer ſeipᷣm acceſſit qui deum oꝛauit.Acceſſit
quis ad pꝛincipem et frequentauit ianuas eius: oꝛans
vt pꝛo eo interpellaret ad regem. Alius ſumpſit auda⸗
ciam clamauit pꝛe foꝛibus.vrgebat eum neceſſitas.nec

apooſuit medium: nõ credebat ꝙ alius vt erat explica,

ret delideriũ eius. Bona eſt oꝛatio ad angelos nulla
melioꝛ qᷓ; que immediate fertur in deum. Oꝛatio ad de⸗
um indeterminata eſt magis vero indiſtincta. Nihil o⸗
mnino habet determinare atq; diſtinguere. immediate

dTeum oꝛans in altitudine virtutis a coꝛdis. Nihil ab eo

petendũ niſi quod ab eterno dare pꝛenouerit. Et quan⸗

q; in oꝛatione dominica multa determinata et diſtincta
ſcriptura cõmemoꝛet. ſicut in vocibus cantat eccleſia.
etiam referenda ſunt omnino in voluntatem eius. plus:

ra enim nouit q; dixerit. Intellectualiter oꝛans in mõ/⸗
te intelligẽtie ſeptẽ oꝛõisverba reflexit invnũ oĩa extra
illa reuocauit ad vnũ ad effectũ ſcʒ inculpatũ wolũtatis
eius. Iſta eſt oꝛõ xpᷣi nec aliter inuenim ſua cõcluſiſſe p
camina. Intellectualis oꝛans participiũ cũ angelis ha⸗

bet homo. Angeli wrro nõ variant᷑ in volitis: hoc wolunt
hoc petũt.qð noſcũt velle oĩa iuſte volentẽ/Per nox in

oꝛõne dei xpᷣs eratvt homo. In moõte woſitus id agebat
ð hoĩs erat excelſi:mihil ad terrena recuruatũ habens.
Somo erat et extra hominẽ exterioꝛẽ erat oꝛõ. Non eni
oꝛabat ex foꝛma viſibili ſed inuiſibili:qᷓ;uis ad animã co
aptaret᷑ coꝛpus.Nec oꝛabat ex altiſſimo extremoꝛ ineffa
bili qd deus erat ſed ex medio qð animã habebat media

toꝛ:et ex medio ꝑſioebat oꝛationẽ que in oĩbo et eroĩb⸗
erat dei. Moſtra igit᷑ inuiſibilis inſenſibilis interioꝛ ſit

in omnibo dei exiſtens:vt ab ipᷣo gratia oꝛandi accipien⸗/
tes oꝛemꝰ ipᷣm petam ipᷣm ex ipo in ipo ⁊ ꝓpter ipm. et
decẽtia ipi cũ ipo vt dei ſit oꝛõ.qꝛ ab ipo ẽ virt.ipe ĩter⸗
llaf̃ ipe ſit bonũ qð petitEt hoc ẽ ineffabile atz inuiſi
bile ſacramentũvt qͥ rogat᷑ ſeipᷣm velit dare rogati. Doꝛ
ro qin oĩ loco ⁊ tpe intentõe ſermõe ⁊ ope deo fuerit co

unitꝰ ꝑnoctauit in mõte ⁊ oꝛõe dei.qm̃ q ex his oĩ bad/
heret deovn' ſpus cũ deo ſolũ q̃ dei ſũt oꝛat vult.Amo
rũ atq; woluntatũ oiũctio expulſio eſt diuerſoꝝ atʒ ↄtra
rioꝝ vbi hox facta exulatio qð ẽ dei volũtat.eſt ⁊ vĩs/

qð eſt boĩs ſilr eſt dei. Et facta ẽ tota vigi ia in oꝛöe de/

16
ene
goh⸗
gtn
vhi
lie
in
bust
nuna
turdn
deſen
polt
orſun
Gis
ſtost
bus0
atur
ino⸗
unt
bas

tebe
lioſi
lcat
mnaru
bose⸗
ſe
lelnne
hat⸗
ſdena
ſone
ſerta
narei
oar
dche
wman
Pn

dal
to.
ñ
ean
lane

11
Gi
Mi⸗
curn
auie
deſe
bos⸗

Devita domini Volugtoris

Nrdͤ 8 è2 . 4 „ MJ”Mä
R Et cum audieret herodes famam iheſu:ipſe wroſci ⸗ tin quies.Hon locus aſper.non hiſpidus lect?nõ mari
is ſue ens.fecit ſeceſſum iterum in deſertum bethſaida Fre na pꝛocella.non terremotus.nonaura ccꝛrumpens nõ
ur no, quentabat ceſertum iheſus:verbum et conuerſatiõeʒ ſubito fulmen.non eremplo contrarium inquietudinẽ
nelt ab hominibus interdum auertens nobis exempliſicaſ dabit:ſi anima cum ceiſto/quieſcit. Cum ceiſto quieſce⸗
dquo quid agendum. Meſpiratio mentis eſt ſolitudo deſerti re in deſerto:terminatio eſt amoꝛis.Et adiuratur a ſpõ
o poſſt vbi congregantur diſperſiones inuiſibilis iſrael Et fre ſo cuncta.vt quieſcat dilecta quouſq; ipſa velt. Ggluctu
lis no quens chꝛiſti repetitio qᷓ; ſit bonum ſolitarium fieri pꝛe at omnis amo::mſi quieſcat in chꝛiſto Intempeſtati⸗
ris ſe⸗ oſtendit:quod marcus hoc idem verbis perſpicatioꝛi⸗ bus ſunt deſideris:miſi terminentur in ipſo. Quocũq;
erlatuf bus refert pꝛo altioꝛi miſterio agendoꝛum. Et cun ſe anima verterit pungentes ſentit aculeos.laboꝛat pe
Apoto nunciatum fui ſſet iheſu de moꝛte iohannis atʒ ſepul qibus foſſis ſpineam postat coꝛonam. terꝛoꝛ ſemper in
nuren, tura: dixit apoſtolis nundantibus· Elenite ſeoꝛſum auꝛibus eins inpace inſidigs patitur: omms regio ge⸗
kömſe deſertnm locum:et requieſcite puſillũ . Seoꝛſat ſuoſ nerat ſibi tempeſtatem.niſi cum chaiſto requieu erir in
iſenimn apoſtolos chꝛiſtus mente et moꝛibus a mudanis. Se deſerto· Deſertum quietis cum chꝛiſto intellige cum in
nder. oꝛſum ab hominibus omnibus conceptus et natusẽ ter ipſum et animam nullus ad miſcetur extrane: nec
meri⸗ quis homo ſuper omnes homines erat:et diſcipulos ad aliquid afficitur anima niſi ad quod mouerit aſſetire
halent ſuos muitat ad viuendum a cõmuniter male viuenti⸗ qui ad ſecum quieſcendum inuitat:. Aterum compellit
vurtu⸗ bus omino ſeoꝛſum. Seoꝛſum non in domibus ciui⸗ tranſfretare diſoapuloſ poſt reſectionem quinq; panũ
ome⸗ tatum non in domibo regũ non in aulis pꝛocerum mũ turba dimiſſa aſcendit in montem ſolus oꝛare. Aſcen⸗
Nem— di.non in menijs. non in muratis palacijs. cum obli⸗ ſus montis inuiſibilem vicit ꝓfectum et arduitatem
bece quatis feneſtris.et laquearijs cipꝛeſſinis.non in domi bni:nmon vt criſtus virtutibus creſceret:nam ab inſta⸗
muntt bus eſtiualibus aut hyemalibus cameris. Sed quo: ti conceptionis diuinoꝛum cariſmatum habuit pleni⸗
Gbet Beoꝛſum in veſertum videlicet locũ.Cultoꝛes opoꝛ tudinem:ſed nobis pãdebat iter ſolus aſcendens Ale⸗
noͤe tebat eſſe pꝛimo deſerti. ac eius amenitate illecti et ſpe re ſolus erat. Nullus ei ſimilis erat in celo et interra.
Atn cioſitate decoꝛi qui mudi amenitatibus videbant pꝛe Singularis erat: non emm pꝛeceſſerat eius exemplũ
nema dicare contraria: et male decoꝛo mudo m perniciẽ ani⸗ neq; ratio factoꝛum eiusi In turbis ſolus erat.in ſoli⸗
turab marum ad ipſarum ſalutem obuiaturi erat vita moꝛi⸗ tudine ſolus erat. in ommibus operipus ſolus erat ꝓp⸗
Treſir bus et doctrina per ſpiritus ſancti audaciam exaduer⸗ ter in effabiles rationes In vita ſolꝰ erat pꝛopheta hoc
tue 1t ſo. Deſpectos coꝛpoꝛe ripoſa veſte.illota facie in culta ex ſua perſona dixerat. SGingulariter ſũ ego donec tran
oecns ceſarie.cultores deſerti contemptoꝛes mundi eſſe de⸗ ſeam. In paſſione et moꝛte ſolus ad effectum eius pꝛo
tauda cebat:qui delicioſo mundo pꝛeuiſi erant in altitudine quo patiebatur penas et moꝛtem. Apſe vero per pꝛo⸗
mns ee fidei atq; virtutum.dare tempoꝛe pꝛefinito conflictũ phetam de ſe ipſo pꝛeduerat.LZorcular calcaui ſolus.in
Oplicat Non erpedit hominem primo amicum fieri eius.quẽ celo ſolus eſt non a ſodetate aſſiſtentium.ſed nobilita⸗
snulla aperte debellare diſponit:nec decet retinere que ꝓpha⸗ te regnandi.nunc in mõite pꝛo nobis in remedium.
oal e nare intendit.Nullus ita deſipiens domum habitaꝛet et exemplum ſolus oꝛans erat:ſed nec in omnibus hbhił½
hhilo⸗ quam ruine conſpiceret eſſe vicinam:aut ipſe libenter a patre ⁊ ſpiritu ſancto ſolum eſſe intelggekon ccG
ſegiate diſponeret ad ruinam.lduerſaturi erant apoſtoli toti ſus cauſam iohannes euangeliſta pꝛeſuppon it cum poſt
labeo mundo: vnde non incolas mundi. ſed deſeꝛti accolas miraculum quinq; panum noſſet iheſus ad rapiẽdum
1quun pꝛimo eſſe decebat ad maioꝛem ammirationem eum turbam eſſe venturamyvt ipſũ faceret ſuper ſe regẽ
Nüncs omnium ſubuehitlcum ſaluatoꝛ adiecit et requieſcite Seg in hac declaratione obmiſſio ꝙ rex erat regum et
eacleſe⸗ puſillum. Abi requies: In deſerto. Vbi pax: Indeſer⸗ dominus dominantium:quid etiam alter eoꝛum men
ino. to. Vbi tranquillitas. In deſerto. bi abſconſio a cõ⸗ tes auertere poterat etiam aliter declinare. Ad pꝛerogã
Inn tradictione hominũ:In deſerto. Ubi refugium a ma⸗ dum nobis deuitationis et melioꝛis electionis exẽplũ
igenm ledictione linguarum: In deſerto: Abi quieſcit petu⸗ iterum fugit in montem ſolus:inſinuans nobis me⸗
Hötaris lans oculus:Elbi auris ab ineptis clamoꝛibus pauſat lioꝛem foꝛe altitudinẽ ſoſitarie cõtemplationis.et non
uſſſeß In deſerto. Elbi aeris quieſcit flabellum Yn delerto. pꝛepedite vacationis ad deũ. qᷓ; regale ſoliũ aſcendere
libe/ Vbi guſtus non ſollicitus redditnr. In deſerto. Vbi atq; regnare cum multis:et fieri turbidum inter turbi
Vuc varia et ſterilis ambulatio ceſſat. Vn deſerto. Vbi hõ nes et inter inquietudines nõ quietum. Querunt ho⸗
ſorin cum ſeipſo poteſt habere colloquium. In deſerto. Re mines potentiã ſed nulla maio: in hacvita qᷓ; per contẽ
gebat quieſcamus ergo nos inuitante domino paululum in plationem et vacationem expeditam ad deũ ſibi adhe/
abens. deſerto Requieſcere in deſerto.ceſſare ab impertinen⸗ rere. Nam qui adheret deo:vnus ſpiritus eſt cum eo.
oneni bus actionibus mundi ẽ.et quietẽ poſſidere in animo Et quid eſi quod poſſe debeat ⁊ non poſſit:qui adheret
mic in ommibus abdicatiõibus eius.et gratiam hominum ei quiomnia poteſt· Oultitudinem querunt homines
efiu perdere aſſcribere ad in perturabilem pacem et abdi⸗ et circumdari a turba in obſequium et fauoꝛem et in⸗
nelu atum fieri ab occaſionibus malis.et ab his quibus ſ· peotectionem ab aduerſis ſed q;uiſ inuiſibiliter circum
roiby ſualitas amicatur atq; delectabiliter pꝛeter neceſſitatẽ dantur tamen ab angeloꝛum exercitu:qui adherẽt crea
et fouetur.eſt quies ſctã deſerti. Quieſcere pꝛius volebat toꝛi dominoet angelorum: Ipſe veus proſecto eſt eui
gien⸗ dei filius in deſertovt apoſtolos quos in inquieto mũ aſſiſtunt milia milium. et decies cetena milia miniſtrãt
mnet do miſſurus erat ĩuitaret ad reqinẽ · Conueniens pe⸗ ei:et adherentibus ei ad obſequium expediens et ad p⸗
ſter, mtus erat vt experimẽto ſentirẽt qᷓ; lvna foꝛet quies ra tectionem a malis: Geniculant homines regibus et ã⸗
nuii. Aunnonalis amime q; dulcis cotemplatio diuinoꝛum.qᷓ geli honoꝛant quos expectant conciues:et chꝛiſtum ve⸗
Per iocundum ſecretum ab hominibus et a mundi nego⸗ rentur et miſticũ coꝛpus eius et ſingulatim omnia mẽ
M cijs fieri:qui ga mũdo diſponebantur auellere ſuis ame bꝛa eius. Sapientia opus ẽ populis velle pꝛeeſſea ipſa
ic nitatibus amenatos.Nec criſtus eos pꝛeter ſe miſit oꝛnatum fieri ẽ optimavirtus:ſed nulla pꝛeſpicatioꝛ qᷓ
Imno ad requieſcedum puſillum in deſerto: ſed ad ipſam q̃ percontemplationem placitam aſſiſtere creatoꝛi .„In
Inn etem ſimul cum ipſo vocauit. Non enim eſſet ſine cꝛi⸗ uen tẽdit omnis vere ſapientie pulchꝛitudo.et miti⸗
ni ſto quies debita in deſerto:cum ipſo wro vbiq; noſci / tin omnis effectus:vt ipſo per ſpeculationem mentis

rr —

Mä ett contemplationem et amoꝛẽ iruatur inpinadodl;

lber
fruatur eternaliter inſuperna patria. Et ſi ſano mentis

intuitu contuemur in carnati verbimirabiles actiones
ſẽper ehgere cuit quod plus vtilitatis nobis xoſſet

conferre:et impetrare per oꝛationes gꝛatiam qnod non

conceditur per naturam. Fugit igitur in montem ieſu
humanain gloꝛiam dignitatem terrenam dechnans vt

bomo viuinis theoꝛijs ſolumvacans:pꝛexonens omni

bus viſibilibus interluceneem et theoꝛicã ſapientiam
quod et ſalomon in libꝛo ſapientie clamat.et ſuo exem⸗
plo inuitauit ammes dicens. Optaui et datus eſt mi⸗
hi ſenſus:inuocaui et venit in me ſpiritus ſapientie.et
pꝛopoſui illã regmiſ ſedibus:et diuicias nihil eſſe Diyi in
cemparatione illius: Mec comparam illi lapidem pꝛeci
oſum: quoniem omne aurum in comperatione illius
arena exigua eſt:et tanquam lutum eſtimabitur argen
tum in conſpectu lius. Super ſalutem et ſpeciem di⸗
lexi ilam:et pꝛopoſui pꝛo luce habere illam quoniam ĩ⸗
extinguibie eſt lumem illius. Venerunt autem mihi

omnia lvna piter cum illa ⁊ in nummerabilis honeſtaſ

ꝑ manus illius:et letatus ſũ in oibus quoniam antece
debat me iſta ſapiẽtia et ignoꝛabã quoni hoꝝ oĩm mat
eſt q;ᷓ ſine fict one didici:et ſine inuidia cõmunico boniſ
ullius 1 honeſtatẽ non abſcondo Infinitus emiʒ theſau
rus eſt hominibus:quo qui vſi ſut facti ſũt particiꝑes
amicitie dei. Optare atq; inuocare ad oꝛationẽ pꝑtinent
que pꝛemũ eſt ad ſapientiam cõtẽplationis ſeu ad ſapo/
rem eius.vbi guſtat intellectus infallibilẽ veritatemaf
fectus in effabilem atq; in examicabile dulcedine vli
anima dignum iudicat moꝛi amoꝛi: regna digintates

diuitie lapides pꝛecioſi quehbet claritas mũdana quan

tumlibet ſolida aurum/quelibet alia ſapientia argentũ

eloquentie ſalus coꝛpoꝛis et pulchꝛitudo nihil ad eam

quoniam ipſa muiſibiliter et in extinguibiliter lucet;
omnia lona confert ſeruat honoꝛis ſtatũ ſupꝛa id quod
numerari poſſit. bonoꝛum.omnium mater:iheſaurus
vnde exhauritur nümiſma quo amici efficimur oinm
regi regum. Si qua omnium creatoꝛ pꝛoduxit in eſſe
conflaretur in vnum poſſe dei amicum fieri plus ſplẽ⸗
deſcit. Ex hoc ſaluatoꝛ terrenadeuitans ad capeſceda di

uima fugit in montem ſolus oꝛans Perſpicatioꝛi men

tis intuitu iſta contuentes ſunt.quidam ꝓficientium
et aſcendentium gradus: non quod alij non ſunt: ſed
iſti ſicoꝛdinantur. Pꝛimus anime gradus atq; ſtatus
cum in dei via incipit ambulare inſeriorum et coꝛpoꝛ:a⸗
lium ommum eſt ſupergreſſio et dominatio: vt anima
regnet · regat q; inferioꝛa ſua.Et qui carnem et om
nem coꝛporis motum lege iuſtitie rexerit. regnum ha⸗

bet a tenet.extra quod nullum maiusvirtute:q;uis n

titatis longioꝛ latioꝛ poſſit eſſe diffuſio:et pꝛeponetur
iſta ſapientia regnis. Secundus ẽ quies interioꝛis ho
minis in qua ſedet anima in ſede in fallibilis rationis
circumuallata ne cadat:nec inquietudinem patitur ab
amoꝛibus tetris. Tercius ẽ cum aſcẽderit altius et vir⸗
tutum copiam obtinuerit:et amotus coꝛpoꝛeis ſolum
Virtutes et theſauros aperiet diuitiarum. Quartus eſt
claritas homimis vtriuſq;: vt intus et extra ſit clarus
aſcenſoꝛ. et ſoliditas ſit in vita et pꝛecioſitas ſupꝛa id ꝙ
communiter agitur reſplendeat: et lapis angularis ſit
in ommibus imitationis exemplum Quintus eſt infrã
gibilis patientia et inpaſſibilitas animi aquiſita pertũ/

ſiones ſudoꝛes atq; laboꝛes in omni foꝛnace tribulatio
nis et amoꝛiset ſubtractionis diuinoꝛum cariſmatũ
vt non deſinat agere quod incepit qui aſcenſionem in
coꝛde diſpoſuit Sextus eſt claritas diuim eloquij . et
ſonus pertinens et excitatio mentis et ſollertia non p⸗
pedita:cum argentea tuba clamat ad congregationem

1

quartus

omnium virtutum ad bellum inuiſibile ad inuiſibilia
conuiuia et ad diuinas feſtiuiates que in ſeipſũ carnis

.

nõ vemunt: marime vt permutationes non fiant co⸗
poꝛum et locoꝛum et directionum.niſi ſonitu enm cla⸗
moꝛe eloquij aut infuſi precepti ſiue concilij Mec qui⸗
dem in figura in tubis argenteis veteris teſtamẽtiage
bantur:que diuino pꝛecepto buccine ſunt facte in di⸗/
rectione vere actionis et ocij ſancti. Septimuſ pꝛocu/⸗
ratio aliene ſalutis. ctauus moꝛunmn muiſibilium et
viſibilium pulchꝛitudo:vt nihil appareat aut exiſtat re
pꝛehenſibile aſcendẽtiq; videatur ꝓpꝛio ſtudio aliq uid
addere iã nõ poſſevt virtꝰ nihil habeat neq; purgabile
inueniat: quis ſentiat hoſtes inſidiates aduerſus quoſ
oculta lucra non deſunt:et tunc tota erit ſpecioſiſima
cariſſima. Sed ad hoc quis ydoneus:Alltioꝛ tamen eſt
nonus quem omnibus gliſcens ex animo pꝛeferebat:
de quo nullus mihi ſermo. Abi perditur quicqͥd ẽ hu⸗
manuʒ: quicqd compꝛehenſibilis rationis: vt nullus
poſſit eſſe in exterioꝛibus ſermo:nec cum talis exceſſus
ceſſauerit oſtẽſoꝝ poteſt eſſe oſtẽſio. Pꝛim ẽ in regnis

ſcous ĩ ſedibus tertius in diuitijs: quartus in lapide.

quintus in auro ſextus in argento.vt non attendatur
metalli nobilitas.ſed ſignificatio. ſeptimus in ſalute.
octauus in ſpecie nonus in ſapientia ex cuius theſauꝛo
perfecte conſtituitur amicitia creatoꝛis. Quam ſapien

tiam qᷓ ineffabilem atq; incõpabilem amicitiam ſtatuit/

non incongrue pꝛoteſſum incaærnate ſapientie appella⸗
mus ante quem quãq; multos ex ſcripturaveteri emi

cos dei nouerimus.fruitionem vero nullos habunſſe

cognouimus. Perſequere ⁊ imitare ſi vales ⁊ alcende
in montem ſolus oꝛare. Solum opoetet eſſe affectũ
in ſuperna conſcendere volente: et ab ommnibus ma⸗
terialibus denudatum. Materie viſibiles amnimam op⸗
pꝛeſſerunt et caligauerunt oculos eius: denudatus ab
his ammus aſpevi in lucem. Solus erit affectus qui
ſibi nihil temꝑale cõſociat. empoꝛalitas inopoꝛtune
ſe veris eterms oppoſuit:vrecuruauit ſepe ad ſolita mẽ
tem. Solus qui coꝛpoꝛis curam ommino velicatã ne/
gauit. Solus cui nulla paſſibilis aſſiſtit affectio Soł
qui omni ꝓpiquãti libellum repudij dedit. Solus qui
hominum viſitationẽ in bonoꝛum aſſcripſit ad damnũ
volens ab optimis pꝛo mehoꝛibuſ relaxari. Solus qui
ſe incomitabilem etviſiset ſecretis moꝛibus fecit SDO
lus quem mundus ſuis fulgoꝛibus non irradiat Sołꝰ
qui nihil verbo moꝛibus geſtat quod mundus poſſit di
ligere. Solus qui nullum ad ſeamenis moꝛibus tra⸗/
pngolu⸗ qui oẽm deuitauit implicationis cauſã. Pꝛo⸗
inde ſolus oꝛat et incipit quando vult mediat et ſinit:
nihil in oꝛatione perhoꝛrens niſi demonum inſultus
quia huic virtuti inſtantiſſime aduerſantur: ſciũt enĩ
illã queq; pꝛenecare obſtantia Et nullius hoſtiarij atz
cuſtodis indigeret licentia. cum eterni regis petit vide
re conſpectum:ſed ſolus ſic factus etiam demones nõ
timebit. Mõ enim inueniũt. ad quid illa recuruẽt: que
ab omnibus ſpirituali gladio ſe diuiſit.Ad ipſoꝛũ con/

templationem et vacationem animam trahere demo⸗
nes temptauerunt. ognoſcunt enim quanta ſit eoꝛũ
hoꝛribilitas.et ꝙ amoꝛe et contemplatione hominum

non ſũt digni. Et ſidem noſtram ſciunt qua ipſos exi⸗
ſtimamus abiectos:et ꝙ cõtra ipſos interpellamus ad

dominum ed plerumq; tranſfigurãt ſevt ait aqpoſto

lus in ãgelbs lucis ⁊ pꝛeſupponũt ſimulatũ bonum vt

oꝛũtem aĩam a veris auertant ꝓt queod alia pꝛobitate
perficere nequeũt.falſitate perficiãt. Tlerũtamẽ eo me

rito quo quis ſolum fecit affectum vt nihil aliud velit

amare intellectum vt mhil aliud velit intelligere pꝛet

chri
con
T
eunt
op
inui
ite
turin
mont
mte
gli
Hecy
ſcpen
Crun
tulen
vent⸗
uth
labin
ſicum
hatno
Hede
Erſa
tesn
gehu

iͦven

lamn d
uri
verltat
utne
Gn
Der
Per
toer
iuit
en⸗
no
.bns⸗
ſcene
Hoc⸗
tenis
aged
wöt
lop
liben
leren
poser
ſet,
Nrck
Anun
tann
em
orn
Mufn.
pui⸗
ine

hiſibihi,
carnig
Annt cce
umca;
ecui,
metiage
tein diß
reoc/
lium et
ſſtat ve
Aievic
dargabile
ſnsqof
coſiſma
amen eſt
ferehat:
e hu⸗
hullus
eceſſus
ntegnis
alapide,
nendarur
in ſne,
theſglno
umn ſopien
um ſictrit
ſegppelr
eteriemi
baburſe
lalcende
e aſfecti
s mma’
nomop’
Ntus ab
tus qui
otune

Ntame

ata ne⸗
Sor
Gs vi
ddamnd
olosvi
kat Bo
1Sol
wſitdi
is tra/
Po⸗
tfinit:
ſulus
üt eni
griſa
t rie
es o
qle
jcon /
coꝛli
num
l/
6

ſtate
el
n

ſS.

Devita domim

chꝛiſtum ⁊ que ſunt eius:memoꝛiam ad ſolum honeſta
conuertit:moꝛes q; conſecrauit omnium regi regum:
emonum deceptiones euadet ommmo nec irruent in

eum illoꝛum tetralium doli ꝓpulſabunt vndiq; varijs
exploꝛationibus temptabunt ingreſſum:ſed conſecrate

inuiſibiles dño edes ab alijs inuiſibilibꝰ lucid is in doꝛ/

mitata cuſtodia pꝛoteguntur: ne pꝛophetam ingrediã
tur in ſancta ſanctorum dei. Aſcendit etiam ieſus in

montem:daturus ſuperni regni doctrinam. Multa de

moõte vidẽtur.et valles et plana ſubiciũtur oculis eoꝛũ
qui moꝛantur in montibus. Multa opoꝛet ſciꝛe docẽtẽ
nec vita infima competit ſvuperna docenti. Deridetur

ſepe alta doctrina ex infima vita:nec expedit docere in
curuantia ſed ſurſum ferentia mentem:Non autem ꝓ/

trahantur vltra qᷓ; poſſit auditoꝛum intelligentia per.

venire. Segebat ieſus docens. Quietam animam
Acet habere doctoꝛem necin faſtu ꝓpinare doctrinam:
ſed humilem humilibus dicimus et ꝓpoꝛcionatum ſie
ri cum aud itoꝛibus neceſſe fit eum qui docet. Sede

bat nobis excepto peccato in omnibus acomodatus.

Hegebat velut expectans eos qui modum aſcenderãt
Et ſane docẽs expectet non coꝛpoꝛa ſed tardioꝛes mẽ⸗
tes nec:ſuſpendat ad non intelligibilia homines. Se⸗
debat:quia doctrina de quiete anune effũdebatur. Nu⸗

q; vere quieſcit in ſuis viribus anima.niſi ad euangeli⸗

cam doctrinam conſpiret:iſta enim doctrina dat quietẽ
viaticam:et eternam. Sedebat cum ſedentibus: quia
veritatis ſtudiũ agere nequiũt vtrĩq; niſi quieti. Et in

animabus audientium querebat inunibiles ſedes. Et

ipſa ſapientia ſedebat cum ignaris homimbus. Pꝛe⸗
dixerat de ſapientia ſalomon. Et delitie mee eſſe cum ſi
Iijs hominum. Et alibi. Cum ſumplicibus ſermocina⸗
tio eius. Et ſapientia querebat in anima hominum ꝑ
