ſuſtentare: vt valẽtius ſit omne illud quod in nobis /
gitur per gratiam.q́; omne quod agitur per natnrã. Et
multa de hac re exempla nobiſ tradit antiqua memoꝛia

ꝓYpꝛeter omnẽ nature potentiã atq; etiam vſum mul⸗
tos inuenimus anina exiſtente in coꝛpoꝛe ſine alimẽto

coꝛpoꝛis.anima et coꝛpe incolumes permanſiſſe.vt moi
ſen et heliam quadraginta diebus:et multos poſt chꝛi⸗
ſtum ad ſimile pueniſſe menſura. Er vera quedaz pau⸗
lo ante geſta nüc referam. Juuenis quidam ſedecim an
noꝛum repertus eſt qui hanc gratiam a domino meruit

vt ſumpto tantũ omni die dommico chꝛiſti coꝛpe. reli⸗
liquũ totius vite tempus ſine coꝛpoꝛali alimento trã ſi
geret. Et ne dialolica crederet᷑ illu ſio.ad omnẽevirtutis
erperientia adauctus eſt: et rexertuʒ eſt chꝛiſti gratia ꝙ
coꝛpus ulius omni pulſa deceptöne. ſine coꝛpoꝛali au⸗
mento.vita cõmuni qua viuũt edentes et bibentes.in⸗
nocua enſtẽte natura poſſe ſubſiſtere. EUlInde ꝓtinus to
ta vita homnnis nõ eſt panis: ſed gratia inuiſibilis ver⸗
bi dei. In rememoꝛatone beneficioꝛu dei quam moiſes
fecerat iſraeli tranſioꝛdanem in ſolitudine tempeſta:hu
ius ſententie figura ⁊ ſimilitudo pceſſit. DHicebat enim
de deo moiſes populo.Aſflixit te penuria cibi: cibum de
dit manna qð ignoꝛabas tu et patres tui.vt oſtenderet
tibiꝙ nõ m ſolo pane viuit homo:ſed in omni verbo q8
egreditur de oꝛe dei. Affligebat nempe deus populũ quẽ
eduxerat de egipto penuria coꝛꝑali. eoꝛum ſq; que artis

humane pericia in vſum hommũ ſunt atq; iliarũ rerum
eſibilium que ſponte naſcuntur. Sed nec ipᷣm populuʒ

expugnari ꝑmittebat inedia:quin ei plueret manna de

celo.inſolitũ atq; incognitũ a mundi oꝛigine bu.u⸗
ius penurie atq; luꝑne cõceſſionis cauſa ſubrogara eſt:
cum moiſes populo ſuo dixit. vt oſtenderet tib ꝓ non
in ſolo pane vut homo:ſed in omni verto qð egreditur

ab oꝛe dei. olebat eni deus ꝓplmillum rudem inſtrue

re:ꝙ nõ in ſolo pane vita homimms eſt. Et quoniam oĩa
m nigura contingebant: alicuius penſanda ſunt verba.
Duas quiꝓpe opoꝛtet pᷣintellgere vitas vnam agendã
alteram expectanda. Eipartitur etiam agenda inillam
que diuims ſpeculatõmbus tantnmmõ ſeruit: et in illz
que in manifeſtis atq; coꝛpoꝛalibus actionib- ſatagit.

ilia vita viuit inuiſibiliter omnis amma deo dicata. que

tantũ diumis verbis paſcitur et educatur ſuper menſaʒ
celeſtium ſecretoꝛũ inin ſibiliũq; virtutum.et ſemꝑ me

itatur verbum increatũ qð eterne a patre pꝛocenit. et

reflectitur et recogitat erbum incarnatũ qð ab eodem

patre eterno ꝓcedens. carnem vitãq; in plenitudine tẽ

poꝛis induit.et ſedulo iugiter in ſeipᷣa cõtuenda reuol
uit. q fecit viuens.qð impleint moꝛiens.qð reſurges
ꝓ nobis feciſſe oſtendit:quas man ſiones in celũ aſcen⸗
dens vere credentibo pparauit. Iſtud eſt wrbum abſcõ
ditum.quo in abſconio.nunc homo interioꝛ alitur et fo
uetur:et et quo ad vitaʒ immoꝛtalẽ vbi ſemper viuitur
peruenitur. Mõ eſt wra vita que delectatiombo caret in⸗
ternis. Eliuunt etenim beſtie ſenſu coꝛpoꝛeo et coꝛpoꝛa
libus alimentis:ſed ratione pꝛiuata interna et ſuꝑnatu
ralia lona nõ noꝛunt. In qua ſimilitudine viuut om⸗
nes diuinoꝛum bonoꝛu delectatione carentes. Unde vi

ta delectabilis nõ eſt in pane ſed in verto dei qð nõ ꝑci⸗/

pit aut ſentit coꝛpoꝛeus ſenſus:ſed inuiſibilis et inte/
rioꝛ ſpiritus. Eſt autem verbum dei nõ ſolum illa pſo⸗
na terna exiſtens ab eterno in vnitate diuine ſubſtatie.
ſeu que ad nos pꝛoceſſit in tempoꝛe.ſed omne quod ani
mam rationalem inſtruit dirigit iure delectat a viſibi⸗
lium delectatione ſuſpendit: quod tm̃ redditur amicis
tuetur a ſathana et in ſuperna defigit. Sed verbum dei

paſcens interne rõnem rõnabilem hominis mentẽ,etiã

H
te
woi
i
⸗
n
It
li⸗
aſi
tis
1
l
in⸗
to
er⸗
ſes
hu
mim
md
gerei
üani
grns
erum
polz
ia de
Au/
eſt⸗
non
tur
true
ndn
erbe,
endi
lllem
n
lagt.
le
eſ
mne
et
en
eli
ol
is
n
uſ⸗
iuur
tn
on
til
eyi
i/
te/
0o/
e,
ni
bi⸗
6s
ii
ni

et pꝛo vixtute ſermombus do. Ba lua.

dirigit in erterioꝛibus actionibus coꝛpus.et quodam/⸗
modo actiuam cõtemplatiua pꝛecedit vita: q;uis in per⸗
fectione poſteriget. Non enim eſſe poſſet actiua.iuſta.oꝛ
dinata.niſi pcognoſceretur dirigens verbum qð mente
cõſpicitur anteq; actio peragatur.· Que tamẽ actio iuſta
vita eſt rõnalis anime:pꝓut delectatio anime naſcitur cũ
diuina iuſſa implentur. Et mandata dei vita eterna ſũt
quia in illam. agentem impigre introducunt.in quavi⸗

uendum:nõ tamẽ intromittit ebus.qui vitã coꝛpoꝛalẽ

bo minis fulſit. HM
De verl ſecundo chꝛiſti tentatoꝛi obiecto m mat⸗
theum et lucam. Capitulum v

Ecundũ verbum quod ſaluatoꝛ dixit impꝛobv
ſ tentatoꝛi cum detuliſſet eum ſupꝛa templũ fu⸗
it Scriptum eſt. Nõ tentabis dñũm deum tu⸗
um MDagna pꝛerogatur nobis ab in ſidijs et fallacijs
diaboli euadendi foꝛma:cum chꝛiſtus male ſollicitatus
ab eo.ſacre ſcripture teſtimoniũ ſibi oppoſuit.Cui ſi di
ligens intelligẽtia pꝛeſtaret᷑.nihil doli habent etiam acu
tiſſimi demones.qð ſcripture veritas nõ refellat.nec tã
alta deceptöms argumenta ſeu numeroſa ad ſubuerten
dum animas poſſent adinuenire maligni.ꝙ ad effugiẽ/

dum maioꝛa ſeu plura nõ cõceſſerit bonitas ſpirituſſan

cti. Habet ſcriptura ſacra quid ceptõnibus ñidei oꝑpo
nat.habet vnde repꝛimat ſpei altiſſime ſubuerſoꝛes:ha
bet quid obijciat emulis charitatis. Habet vnde omni⸗

um virtutũ inſidias noſcat. habet vnde detegat pedicas
peccatoꝛũ:habet vnde ſciat vbi ſit ſathanica ſedes. Ha⸗

bet vnde reſiſtat demonũ feritati:habet vnde leonis ru⸗/
gitum audiat.habet vnde caueat ipius caudam draco⸗/

nis:habet vnde deuitet ipſius blandimenta ſerpentis.

Eius luminaribus ductus ſemetipᷣm agnouit:vicioꝛũ
perpendit introitũ egreſſumq; virtutũ. Et virtutẽ cum
ingreditur aut regreditur nouit:et vicium cõſpicit cuʒ
aufugit. Docet ipa cum hominibo cõuerſari: interdum
ſecedere. Et menſuram atq; modeſtiã omnium rerum
docet. Fruſtra ſibi de quacũq; alia facultate blanditur:ſi

nõ nouit ipᷣe diuinam. Et incaſſum capitur lucta cõtra
inuiſibiles poteſtates et fragilitates ꝓpꝛias inlerentes:
niſi ex his que ſacra ſcriptura determinat.Et ſupba mẽ
te attollitur qui ſi nouit illam. dedignat᷑ inducere: ſi ve/

ro nõ nouit. ſi nolit ad illam in menſura ſue capacitatiſ
intendere. Pꝛoinde tota mente curramus in illam. et

obſeruemus ad lucidiſſimas poꝛtas eius:et pulſemus

ingredi in atria ſancta eius. Ecce ſaluatoꝛ omnium chꝛi
ſtus potens diabolũ ſola voluntate aut vno verbo cõtere
re:ſed nec fecit.vſus eſt auteʒ ad ſuam calliditatẽ repꝛi⸗
mendã teſtimonio ſcripturarũ:ſcriptum eſt dicens.MNõ
tentabis dominũ deum tuũ. Jure certandũ eſt nõ potẽ
tia ſeu terguerſatõne fugaci:et rõne non clamoꝛib eſt
vincendum. Opponit ſcripturam chꝛiſius ſuggeſtioni
ſathanice qui ſibi pꝑſuadebat ruinam:qᷓ;uis qð dialblus
dicebat ſine ſuę leſione potuiſſet chꝛiſtus efficere. Sed
quia cõtemptabat᷑ vt homo per ſcripturam ſacraʒ dedit
reſponſa tentanti:excuſans ſe.quia nec deum ſuum de⸗
bebat ipe tentare. Tentatur ſepe deus damno tentan⸗
tium.cum data virtus nõ exit in opus:ſed exꝑecctatur de
us vt agenda pꝑficiat.Omnis tentatoꝛ ꝓbare credit qð
tentat:et per experientiã in cognitionẽ venire temptati:
Cur ergo intm̃ pꝛeſumit humana audacia.vt velit ten⸗
tare ommpotentẽ deum. Pꝛobauimus ne onmipoten⸗
tiam eiuſ? Sane mundo innotuit cum omnia creauit
ex nihilo.cum in eſſe ꝓdurit ſubſtantias ſeparatas.cuʒ

magna et celeſtia coꝛroꝛa cõdidit. cum incoꝛruptibilem

lucem et incõtam inabilem fecit:cum mari terminũ de

dit.cum cete grandia intromiſit.cum terram impleuit

varietate viuentium. cum cuncta tam nobilibus diffe⸗
rentijs pꝛeſigmuit:cum animaãvniuit ad coꝛpus.Quis
enim enarrabit per operam ommporenti creatoꝛis:
Quid ergo temptatur omnipotentia eius. cum omnia

lue velit poſſit efficere. cum nihil velit qo plene nõ poſ⸗
it:nihil poſſit quod nõ velit: Si vero ideo temptabimꝰ

vyt eius ſapientie wlimus auam experientiã qua dederit

inuenire. coꝛnibo vanitatis et ſuperbie ventilamur: naʒ
ipᷣa creature diuerſitas ſatis clamat ꝙ eſ ſapiẽtie adeſt
infinitas. Et ſi quiſpiam ad ſeipm ingreſſus diſcuteret
reſiliret a temptatõne ſapientie ſumm dei.quonis ipſa
cõnexio anime et coꝛpoꝛis.et inſita potentiavtriuſq;.dei
ſapientie arguit infinitatem: cum ne mo in hoc mundo
degens reperiatur.qui ſemetipᷣm ad pꝛime depꝛelende⸗
rit ꝓpter ammirabilẽ amoꝛẽ ſpiritus creati ad creatum
coꝛpus. et ꝓpter anime trinam virtutẽ.qua ſuꝑomnia
creata pꝛeterqᷓ; ſuꝑ angelos pᷣminet: et ꝓpter vim ſen⸗
ſualium inſtrumentoꝝ qua cõpꝛehendunt᷑ obiecte ſoꝛin
ſecus qualitates. Ceteroꝛũ vero diuerſoꝝ adinuicẽ mi⸗
ris modis facta cõnexio: diuina ſapientiaʒ infinirã eſſe
pꝛoclamat. Et oꝛdinatus et infallibins ſuperceleſtiũ p⸗
ceſſus coꝛpoꝛum totiuſq; nature modulatio et diapha⸗

nia et ſucceſſio atq; ꝓgreſſus.vniuerſi pulcritudo.quaʒ
particularis turpitudo nõ turpat. ſtudioſa et iugis gu⸗

bernatio vniuerſi:diuine ſapientie infinitatẽ ſigillatim

eęet in cõcentu ſuo modo fatentur. Quo igitur modo tẽ

tabimus et ꝓbemus inſfinitam ſapientia dei: An erunt
iſtis potioꝛa fienda que facta nõ fuerint.vt in eius noui
ciam ſapientiã veniamus. Oed ſi querimus etiam his
maioꝛa fidei pceſſibus inuenimus:ꝙ ſpiritus increatuſ
ad ſpiritum et coꝛpus creatũ ineffabili modo atq; inſe⸗
parabili ſit vnitus. Melagus nempe ſubuerſiomis naui
gat:qui deum in ſua ſapietia temptat. Sed foꝛte an bo⸗
nus in ſeipᷣo ſeu ad nos bonitate feratur tẽtare placebit.
Oerito dixerim ꝙ hoc denuo temptaturũ ſiue temptã
tem niſi digne peniteat eterna flamma cremabit:cù o⸗
mnia inuiſibilia et viſibiha.ſuꝑceleſtia et celeſtia et ſub
celeſtia dei bonitatẽ ſempiterne atq; ab eterno manen⸗
tem:ſuis vocibo clament.Et ꝙ ad nos inretꝛotracta bo⸗
nitate refertur. ommuũ rerum collatio:vſus rõnis ⁊ coꝛ
poꝛis ample ſuſceptus.et ipᷣa verbi eterni ꝓnobis ſacta
incarnatio ꝓteſtantur. Sed nec ludibꝛioſa temptãdus

eſt de?. aut iactare ſe in ꝑicula lica:⁊ per huiuſcemõi ſcere

wlimꝰ ſi curã ſedulã noſtri gerit. Nihil nanq; deus fru
ſtra hominibo cõtulit vt inexperte marceſcat.ſed ſi qua
nobis a deo donata et accepta nouerimus ꝓut in nobis
eſt et oꝛdo agendoꝛum expoſtulat: ꝓferamus ad actum
Semper deum temptare cõuincitur.qui quod habet re
mittit:et in agendis temptat intendere ꝗqð nondũ pſe⸗
cte ſuſcepit. emptat deum:qui habet humane quid fa
ciat diuinam cõquirens.Tentat pꝛoꝛſus inter homines
degens. ab ipᷣis valens in expediens fulcimenta ſuſape
ſi querit angehca.Nunqᷓ; debent ad quippiam pagendũ
adeſſe diuina.ſi humana ſufficiunt:nuuqᷓ; angeli vbi ſa⸗

ne ſufficiunt homines:neq; ſuꝑna. vbi inferioꝛa ſunt pᷣ⸗

ſto.Defectu enim dumtaxat eoꝛum que a nobis ſunt.
iſte ſubueniunt. Jure igitur chꝛiſtus ruinam ſuggeren
ti per ſcripturam reſponderat. dominũ in ruina huiuſce
modi nõ tentare:cum climax aſcenſionis in locum ⁊ de⸗
ſcenſionis adeſſet. Temptat plane deum.quiqð eſt tm̃
nature officium.pꝑ artem. et qð ſolum eſt artis.querit

efficere per naturam: et qð eſt harum per ſuꝑnaturalia
ſiue per miracula petit.Tentat deum.qui de ſeipo duce

curioſitate pᷣſumit:et erꝑedit aut credit ab eo fieri quo⸗
rum effectus nullus eſt fructus. Mon deus eſt tentan⸗
dus qui nulli et in nullo deficere poteſt aut neſcit. niſi
A 2

Liber nonus De virtuoſis

ſibi bomo deficiat. Ad quid pꝛobandus eſt. Vlt quid de

ipo nouaʒ experient iã querimus. Merito ergo dicebat
apoſtolꝰ. emptatio vos nõ appꝛehendat nii humana.
Sempꝑ enim in piculumvergit diuina temptatio. Mꝛo
bet et temptet ſemetipᷣm homo.et hominẽ homo:ied nõ
vt trahat ad vicia. Oeum vero temptare nullo modo pᷣ
cogitet:nam per os dauid de populo iſfraelitico dominuſ
omnipotens cõquerebatur et pmonebat poſteros ne in
currerent peccata pꝛioꝛũ dices.Hodie ſi xvcem eius au
dieritis nolite obdurare coꝛdaveſtra ſicut irritatõne ſeu

in acerbatõne ſcom diem tentatõnis m deſerto vbi tẽ⸗
tauerunt me patres veſtri: ppauerunt et viderũt opera
mea. Coqueritur us ꝙ a patribus antiquis tentatus

fuerat in delerto.ſcʒ ponet que ipe populus volebat effi⸗
cere:et tentantes ꝓbauerunt.pꝛobantes viderunt ma⸗
gnalia facta ſua. Et alia ſcriptura pſalmox dicit · Et te⸗
tauerunt deum coꝛdibus ſuis:vt peterent eſcas anima
bus ſuis. Et dixerunt. Munqͥd poterit deus parare mẽ⸗
ſam in eſerto.MNunquid et pane poterit dare. aut pare
menſam populo ſuo. Et ſtatim ſequitur:quia opa eius
miro modo viderunt. Et mandauit nubibus deſuꝑ:et

ianuas celi aperuit. Et pluit illis manna ad manducan

dum:et pane celi dedit eis.DPanem angeloꝛũ manduca
uit homo:cibaria mi ſit eis in habundantia. Et pluit il⸗
ls ſicut puluerem carnes: et ſicut arenã maris volati⸗
lia pennata.Abhoerebat deus ab hominibus quoq̊ͥ mo

cerat magnalia nõ queſitus in egipto per plagas. et in
mari rubꝛo ſubmergendo inſequente opulũ pharao/
nis.in ſubuertendo currus et rotas.in columna nubis

et ignis:et in mitis ſignis ⁊ pꝛodigijs que fecerat in de⸗

ſexto.infidelitatẽ illius pppuli arguebat crebra vel vna
tentatio:cum ipᷣe pꝛeueniret opoꝛtunis ſubſidijs atʒ re
medijs.eoꝛum pꝛecib nõ pꝛeuentus.Moꝛro deteſtada
infidelitas eſt:que velut amicum nouũ tentare pꝛeſu⸗
mit deum eternum. QAuati autem deum tentare noui
mus eſſe ꝑiculi.ſcriptura ſubſequẽs manifeſtat:cum ex
audiens tentatione effundit indignationẽ.Adhuc eſce

eoꝛum erant in oꝛe ipoꝛum:et ira dei aſcendit ſupꝑeos.
Et occidit pingnes eoꝛum: et electos iſrael impediuit.
HNiecnõ et omnẽ illam multitudinẽ de egipto egreſſam.
in deſerto moꝛte ꝓſtrauit:vt nullus terram ꝓmiſſionis

adiſſet pꝛeter ioſue ⁊ caleph.qui nullo pacto dominum
in aliquo tentauerũt. Et mirum ꝙ ducem tanti populi

ſcʒ moiſen in deſerto pꝑemit. quia iam in parte diffiſus

pꝛioꝛ dũm ipſe tentauit:ſimiliter et aaron qui ſacerdo⸗

tio in illo populo pꝛimo fungens etiam interemptꝰ eſt.

Duo enim vicia populũ illum ſequeſtratuʒ ab egiptijs

in illa vaſta ſolitudine ſemper wrabant.que int̃ peio⸗

ra quo recte atq; immediate ferebantur in eum:mur⸗
muratio ſcʒ et tentatio que verſauice ſe generant. Nam

cum murmuratio ſit ex nõ habitis aut ex habitis crucia

tibus moleſtop:tentationẽ generat ad experiendũ vtrũ

habere poſſit quod placet.aut remouere quod diſplicet.

Tentatio cum nõ erauditur. ad murmurandũ ipſa re⸗
greditur: nec eſt finis aut cõcoꝛdia in maledictõne iſta⸗

rum. Exhis que mala ſequantur apłus nõ tacuit. cau⸗

telam ceteris pꝛeferens. Neq; tentemus chꝛiſtuʒ ſicut

quidaã eoꝛũ tentauerũt: et aſe erpentibo perierunt. Meq;

murmuraueritis ſiẽ quida eo murmurauerũt: pie⸗

rüt ab exterminatoꝛe. Ecce vindicta oĩa iuſtiſſime vlci⸗

ſcentis.ꝙ tentantes deum ſubiacuerũ nti
m ũt ſerpentibo. mur
murantes wro angelo ferienti: vt eoturpius credatur
eſſe commiſſum. quod turpioꝛibus ſubijcitur ad vin⸗

dictam.

tenigrnauoni ipe illi pppulo multa mira pᷣmiſerat ⁊ fe

De tercio verlv tentatoꝛi obiecto ſecundum matthe
um et lucam. Capitulum vVI
Ercium autem verbum contra idolatriam ipſi
t diabolo ſuggereti impꝛobo reſpondenti Scri⸗
. ptum eſt.Dominũ deum tuum adoꝛabis:et il⸗
li ſoli ſeruies Ecce humilitas domini ſaluatoꝛis. ecce
iuſta cõcertatio redemptoꝛis,:qui ſe ſacra ſcriptura tuet
et ipam velut luceʒ in reſponſionibus anteponit. Et ne
videatur ꝓpter nouitatem vite atq; doctrine diſſonare
pꝛecedentibo pꝛimis: ſcripturam vterem inducit p’o
ſequentibus ceterii.vt ulle idem eſſe credatur qui ꝑeuã
gelium loquitur:et qui in moiſe locutus fuerat et ꝓpſe⸗
tis. Ter in hac cõcertãtõne euangehum refert chꝛiſtuz
dixiſſe ſcriptum eſt:tanqᷓ; quicquid ſit in diuina ſcriptu
ra.ſit a trintate diſſertum. Sed nec ſacra ſcriptura tm̃
oꝛdinatur in caracteribus et ſulcatiombo litteraruʒ. vt
inde ſit ſcripture auctoꝛitas ꝙ ſit ſcriptura in pageilis:
ſed ex eo ꝙ exarata eſt in lumine veritatis. Et mhil ſcri⸗
ptum exaratumq; litteris in ſacris voluminibo inueni
tur quod a diuina potentia et ſapientia non fuerit ab
eterno ꝓuiſum.ex tempoꝛeq; firmatũ.Pꝛoinde ſcriptũ
eſt cum de diuina ſcriptura dicitur.nõ eſt ad cartas ſiue
membꝛanas.ſeu ad elementa ſcripture in quocũq; fue⸗
rint unpꝛeſſa calamis ſiue ſtilo referendũ: ied ad id qð
ſic fuit ab eterno ꝓuiſum atq; firmatum ꝓut in tempo/
re pꝛeſinito extitit ſcriptum.eq; ſas eſt credere ꝙ tem
pus ſiue ars ſcribendi diumis ediciis atq; ſententijs au
ctoꝛitatem aut robur cõtulerit:ſed deus eternus qui e⸗
terne pꝛeuidit in tempoꝛe reuelauit. atq; per hoc diuina
edicta et cõſilia et quelibet theoꝛie nõ ideo vera ſunt.nec
ſuam auctoꝛitatem inde ſoꝛtiunt᷑ qina ſcripta ſunt. ſed
quia vera ſunt et irrefragabilia.ideo ſcripta fuerunt.qm
ſunt ab eterno firmate ſiue ꝓuiſe:in tempoꝛe vero ꝓut
ſucceſſit oꝛdo etatis impoſitus reuelate. Et in hoc cõſi⸗
ſtit ſacrarum palmaris auctoꝛitas ſcripturaruʒ. Quam
obꝛem ſaluatoꝛ temptatus vt homo. in argumentum
ſue defenſionis ſcripturam ſacram aſſumit:qui omni⸗
modo potuiſſet aliter reicere tentationẽ. Sed nouerat
ꝙ ſecum diabolus tanqᷓ; cum homine decertabat.qᷓ;uis
de ipſo ſupꝛa omnes homines multa ſuſpicaretur: ideo
malicie ſue.ſcripture ſapientiam atq; ſententiam appo⸗
ſuit.Cui dialolus amplius nõ obiecit. nec nitebatur il
lam diuertere.aut quomodolibet impugnare:nec tergi⸗
uerſabatur ab illa quam bene nouerat eſſe diuinaʒ atq;
eternam.q;uis moſſi tempoꝛe reuelatam. Magna pꝛo⸗
fecto eſt ſcripture ſacre auctoꝛitas.cui demones reuerẽ⸗
tiam exhibent.impugnare nõ audent.que mentes etra
tiones omnium ſuo imperio ſoluit et ligat:put ſibi aſ⸗
ſentiunt.ſiue ab ea ꝓpꝛia directõne diſſentiunt. Quam
vim in ſe cõtineat demoni obiecta ſcriptura:ꝑſpicax ho/

minum intellectus aduertat.Adoꝛationẽ impudẽs dia

wolus exigebat a chꝛiſto tanq; ab homine quem eſſe dei
filium ignoꝛabat:⁊ actionẽ ſoli deo exhibendã. atq; ſibi
eterno iure reddendam in ſui cauſam cõuertere ſatage/

bat. Hec enim ab initio malicia eius eſt: pꝛout ab initio
diabotus peccat. ui chꝛiſtus eternam veritatẽ in tem⸗/

poꝛe oſtenſam.et hominũ inſertaʒ memoꝛijs obicem fe
cit dicens. Oñm deum tuum adoꝛabis:tt illi ſoli ſerui⸗
es.Qð eterno iure cõpetit creatoꝛi. tpali ratione alicui
creature cõuenire non poteſt:et qð ſolum eſt de iure di
uino. angelico vel humano aut de quapiam creatura
fieri nunq; poteſt. Poꝛro adoꝛatio quam damnat dia⸗

lolus chꝛiſtuz exhibere ſibi monebat. deo eterno iure cõ

petebat eterno:et diuini ſpiritus nõ angelici aut huma
nitatis eſt iuris. Et wlut diuinum numen a chꝛiſto ho⸗

mine ſibi exhiberi qð diuini numinis eſt dialolus hoꝛta

— — —
— — S==

—. —

=Sꝛ beee e , s — — — N E

S. = — —

e
e
go
/
e

t

ſis

m
um
mit
at

is.

deo
o/
P

4

batur. Mecnon et illam ſeruitutem ſol deo debitaʒ que
latria dicitur:raptoꝛ ſaltem voluntate diuinoꝛũ exquire
bat a chꝛiſto. Elnde chꝛiſtꝰ dixit. Et ipi ſoli ſeruies. In
hoc ſiqnidem adoꝛatio et ſeruitus differre videntur:ꝙ;
adoꝛatio ſit in credulitate:ſeruitus in actõne.Adoꝛatio
in intentione:ſeruitus in opere. Nec quiſq; me moꝛde⸗
at.ſi cõmunes nõ ſequar in hac parte doctoꝛes. ſi lati⸗
nam dumtaxat wreoꝛ linguã. in quã noſtri pꝛedeceſſo⸗
res euangeliüũ tranſtulere. ſequens adoꝛatõnis eulogiũ
pꝛetermittens omnino grecũ ſiue hebꝛeum. Angit enĩ
me nõ ꝙ chꝛiſtus diabolo denegauit.ſed ꝙ ſoli deo con⸗
uenire reſpondit.Nec me mouetꝙ chꝛiſtus direrit ante
quia ſcriptum eſt:ſed quia ſic palmariter conſtat. ꝓpter
quod ſcriptum eſt. Parat autẽ mihi pꝛoinde materiam
diſſerendi:quoniam hebꝛea lingua ſiue ſcriptura ſimili
ter et greca latine non tamẽ viceuerſa in diuinis ſermo
nibus ſeruierũt.Nam omnia eloquia dei ante chꝛiſti ad
uentum perſcriptões hebꝛaicas et hebꝛaice pꝛimo inno⸗
tuerunt. Euangeliũ autem ꝑ mattheum in lebꝛeo:per
tres rehiquos euangeliſtas in greco in radijs ſue verita⸗
tis infulſit Deinde pꝑer idoneos interpꝛetes in linguaʒ
latinam illuxit. Pꝛoinde pſequar ꝙ lingua latina tenet

nõ diſcrepans ab ea vnde tranſiatum eſt. Et pleriq; mi

nus debito linguam latinã honoꝛãt:cui fere omnesvim
vocabuloꝛũ infundunt pꝛout hauriunta puteis hebꝛeis
aut bibunt ex fontibus grecis.vt nec velint aut neſciãt
multa vocabula diuinarũ ſcripturarũ ſcom latinam lin
guam diſſerere plene:mſi ad interpꝛetatõis oꝛiginẽ re
uertantur. Adoꝛatio acceſſus eſt rõnis ſiue oꝛationis:
Harum quidem acceſſus habent fines ꝓpꝛios conſtitu⸗
tos:vt ratio ne fallatur.oꝛatio vt quietetur accedat.Ha
rum ꝓfecto vnum in veritate infallibili:alterũ in beati⸗
tudine interminabili reperit᷑ Hec penitus quam in deo
inueniri nõ poſſunt:a nemineq; cõferri. Seruitus vero
pꝛo his digne pꝛeterq; deo alicui nõ debetur.et in caſſuʒ
tenderet ſi exhiberetur: etenim neq; ſequeretur adeptio
Pꝛoinde ſaluatoꝛ omnium chꝛiſtus cum diabolo dimi⸗
cans eterna iura ꝓducit.poſteros monefaciens ne quã⸗

talibet ſubreptione ſallantur:ne quempiam adoꝛent pᷣ⸗

ter vnum verum et ſolum omniũ deũ. Nam dumtarat
de ipᷣo per pſalmiſtam dicitur.Accedite ad eum et illumi
namini:et facies veſtre nõ confundentur· Quem igitur
adibit ratio pꝛo lumine veritatis niſi ad deum qui veri⸗
tas tota cõſiſtit:Ad quem pulſabit oꝛatio pꝛo fine beati
tudinis.niſi ad eum qui in ſeipo beatus eſt.et beatiſicat
quos pꝛedeſtinauit: Nam ipᷣe eſt ⁊ nõ alius:qui ſaluare
in ꝑpetuum poteſt. Et cuiꝓ bonis huiuſcemodi ſeruiet
niſi ei qui valet iſta cõferre: Igitur chꝛiſtus dialolũ iu⸗
re conuincit:ſoli deo tribuens adoꝛationem et humilẽ
ſeruitutẽ. Exrcluſit in iſta ſententia donnn noſter ieſus
chꝛiſtus omnẽ idolatriã cuiuſcũq; creature:ſoli deoverã
adoꝛationẽ tribuens et iuſticiã ſeruitutis. Multi tamẽ
honoꝛes participatõne dei. creaturis etiam impeccabili /⸗
ter exhibentur: quibus niſi participatõne dei et ad ipm
facta relatõne crimen eſſet ſi exhiberentur. Nec legentẽ
cõmoueat qð in veteri teſtamento repimus actũ adoꝛa
tionis a multis exhibituʒa multiſq; receptũ:ſicut iacob
qui eſau fratrem ſuum ꝓnus ſepties adoꝛauit.Et mul/⸗
ta ſimilia inuenimus. Sed magis irrefragabilẽ tenea⸗
mus ſaluatoꝛis ſententiã:qua diſcernit ſolum et vnuʒ
deum eſſe adoꝛandum. Ille ſiquidem veteris teſtamẽti
adoꝛationes aut figure fuerunt. aut deus eſt adoꝛatus
in illis:ſiue quedam humane reuerentie ſeu iparum ex
hibitiones extiterunt.
De inuitatione ad ꝑenitentiã et ad credulitatẽ euan⸗
gelij ſcõm mattiexũ et marcum. Capitulum ViI

et pꝛo vixtute ſermomibus do. Balua.

Greſſus a deſerto ſaluatoꝛ.regreſſuſq; in gali

e leam pꝛedicanſq; euangeliũ eterni regni: pꝛedi
cationem a penitentia exoꝛſus eſt.dicens ſcom
mattheum Penitentiã agite:appꝛopinquabit enim re
gnum celoꝛuù. com marcũ vero plus additur Quo
niam impletum eſt tempus ⁊ appꝛopinquauit regnum
dei:penitemini ⁊ recedite a malo Expleta igitur chꝛiſti
victoꝛia in deſerto.eo ſpiritu quo acceſſerat venit in ga⸗
lileam:et in eius pꝛedicans ſinagogis a penitentia exoꝛ⸗
ſus eſt. Peima enim vritas eſt penitẽtia in his qui pec
cauerunt:et ad regnum celoꝛũ pꝛioꝛ motus et gradus
aſcenſioms ſurſum fieri volentem initians. Miſi quis a
peccato ſuo venitendo auerſus fuerit:nõ initiat itinera

regna dei. Eſt autem penitentia pungens cõſcientie ſti⸗

mulus:et doloꝛ inſatiabilis in cõſideratione patratoꝛuʒ
ſcelerũ. Penitentia eſt diſplicentia diſplicentie dei:quã
quouſq; quis nõ poſſederit:deo placere nõ poterit. Pe⸗
nitentia eſt que animã in penarũ voꝛaginẽ cõſiderando
immerſit:vnde velut de ſomno euigilauit ad oppoſita
peccatoꝛum. Penitẽtia eſt qua pene tenetur amma ne
labatur.teneret autẽ validius efficaxvirtutis amoꝛ.Maã
cum penitẽtia tantũ initiet pꝑeccatoꝛẽ et volentem ad ho
neſta reuerti:nõ tamen in diuinis theoꝛijs quicq; perfe⸗
ctum habet. Poꝛro quia in doloꝛibus voluitur.doloꝛ ve⸗
ro ſicut et timoꝛ nõ eſt in charitate ꝑfecta.ſed vterq; ab
ipᷣa ꝓpellitur.penitentia vero de virtutibo altiſſimis gau
det:ſed de peccatis infimis dolet.Eximit penitẽtia homi

nem peccatoꝛem a maloꝝ gurgitibus cum aſſiſtit. wlut

pedagoga illum ducit in ſcolas virtutũ:vbi audiuntur

pꝓthologie diuinarum rerũ. Diſplicentia plagarũ ⁊ quo

rumlibet moꝛtvꝛum nõ eſt ſanitas eoꝛum: aliter catha⸗
plaſmari expedit vt ſanentur. ſic nec penitentia dumta⸗
xat fanat.alia inductio exigitur ſuper vulnera peccatoꝛũ.
Qui plagatum ducit ad medicum nõ intulit ſanitatezʒ
ſed pꝛeſentauit.peritus vero huiuſcemodi artis recenſi⸗
tatem et antiquitatẽ plagarum aſpexit:pfunde conſide
rans qᷓ; faciliter aut difficiliter medicabiles ſunt.Oein⸗
de ꝓduxit inſtrumẽta.et deciſiones fecitet vſtiones ſᷣm
exigentiaʒ moꝛbi et circumligauit et fouit:et ductoꝛ pla
gati aſtabat.et ad pꝛeceptũ archiatri angebat ſi relucta⸗
bat infirmum. Oſia typus ſunt penitentie que ducit in⸗
uiſibiliter vulneratum in locum meditatõnis.et deti⸗
net et angit quouſq; ſanetur:ſanare vero ipᷣa nõ nouitt.
Non autem intelligamus in iſtis eloquijs illam peni⸗
tentiam.cuius partes noui theologi tripharie diuiſere.
ſed illam qua peccatoꝛ punctus eſt ex ipᷣa diſplicẽtia ma
li. et cõfirus pena doloꝛis.quia ſeꝑatus a deo:niſi reſipi⸗
ſcat ſit cum demonibus eterna moꝛte damnãdus. Iſta
ſiquidem ad illam tripharie diuiſam ducit:imo illarum
trium iſta pꝛincipalioꝛ noſcitur pars.vt homo cõſtrict
mole peccatoꝛũ ſuoꝛum.que impꝛobe contra deum ſuo
damno cõmiſit:cõſiteatur in toto coꝛde ſuo:et quantũ
fas eſt et poſſe pꝛo tanto emendet errata. Sed qᷓ;ẽtũ eſt
poſſe tantundẽ omnino eſt fas:non autem ſemper atq;
cõtinuo qᷓ;tum fas:tantũ ſieri poſſe cõtingit. Veruntñ
vt abilioꝛ capiatur noticia eoꝛum que chaiſtus dixit con
texatur oꝛdoverboꝛum. Quoniã impletum tempus ſcʒ
heticatũ:et plenitudo tẽpoꝛis venit quo filius dei miſ
ſus erat pꝛedicaturus in terris. Erat impletuʒ tempus
ab eterno pꝛeuiſum.in quopꝛedicandũ erat regnum ce
loꝛum et cõſtituendum in terra vt eſt eccleſia:et pmit⸗
tendum in ſuperis vt vita eterna. Impletum eſt tem⸗
pus in quo erant ommia in chꝛiſto reſtauranda ſcoᷣm ꝙ
ait apoſtolus de deo ad nos ſuperlato amoꝛe loquens.
ꝓt notum faceret nobis ſacramentum voluntatis ſue
ſcõm beneplacituʒ eius quod ꝓpoſuit in eo ſezm diſpẽ⸗

3

Liber nonus De virtuoſis

ſationem plenitudinis tempox reſtaurare oĩa in chꝛiſto

que in celis et que in terris ſunt in ipſo. Non aute erat

impletio tempoꝛis er parte creatoꝛis ſed ex parte creatu
re ꝑ ipſum in carne redimende. Pꝛoinde poſtq;; imple⸗
tum eſt tempus:ad actũ opoꝛtet deuenire fieda in tepo/
re. Et pꝛimum quod iubebat eſt penitentia agere.lctio
nempe iuſte penitentie ad quam ratio rationaiem mun
Dum ſaluatoꝛ inuitat:non ad exterioꝛem hominem led
ad interioꝛem ex toto refertur. Oi qua vero exter nunt
ſuaſione ipſius:not penitetia ſed ſigna ſunt eius.Coꝛ⸗
rupto modo loquendi exterioꝛes afflictiones et cerimo
nias ſubacti ſpiritui coꝛpoꝛis penitentiaz nonnnamus.
Illa dumtaxat in mente re ſidet hominis:qui in pecca⸗
toꝛum ſuoꝛum diſplicentiã venit. Ac per hoc chꝛiſtus in
deſerto aut in tota vita ſua penitentiam nullam fecit:ca
rebat enim omnino peccato ſup quo penitentia cadat.
Neq; vngo maria et iohannes baptiſta penitentia ege/⸗
runt.peccatũ penitus nõ habentes:q;uis a chꝛiſto diſpa

riter. Egerunt autem ab ertra q erat coewais ſpiritui
ſubiugati:quod et ſaluatoꝛ alio loco claro ſermone diſi⸗
ſeruit. Nõ enim veni vocare iuſtos ſed peccatoꝛes ad xe
mitentiam. WManaſſes etiam cum captus eſſet ductꝰin
babiloniam et woſitus ſub eneo vaſe deſuper iacto igge
cuius flammis ingredientibo per plura in inferioꝛibus
ad ipᷣius toꝛmentũ facta foꝛamina:oꝛauit ad dñm deuz

quem vltra omnes reges iſragel ipe cõtempſerat dices.
Et tu deus iuſtoꝝ nõ poſuiſti penitentiaʒ iuſtis abꝛaam

ilaac et iacob:et his qui tibi nõ pectauerunt. Et ſe pecea

toꝛem penitentem cõſtituens. dei miſericoꝛdiã imploꝛa

bat.Atq; fulget in mente intelligentiũ.ꝙ penitentia eſt

initium cõuerſi peccatoꝛis nõ iuſti bomims: que tantũ
in interioꝛibo nõ exterioꝛibus agitur.MNec anguſtum eſt
penitentie verbum et inuitatoꝛiũ eius.nõvna graqitur
viam:vocat enmm cuiuſlibet generis peccatoꝛes aut etiã
infideles. Sed quonia mhil eſt penitentia nec pfectuʒ
opꝑatur quicq; in ſalutẽ niſi credulitas euangelij ſubſe⸗
quatur:idcirco cõtinuo ſaluatoꝛ adiecit. Et credite euãꝗ
gelio. redebant multi moiſi et ꝓphetis. ſed nec credu⸗
lias iſta ſaluabat.etenĩ euangelium expectabat᷑:et tem
pus erat impletũ quo in mũdo rebare debebat. Quid
autem ſit euangeliũ ad quod ſaluatoꝛ credendum inui
tat alibi diffiniumus.ſed tm modus ꝓbationis inno⸗
teat. Multi ſiquidem credunt euangehũ: ſed non cre⸗

dunt euangelio. Pꝛimũ pꝛeter ſecunduũ:ſed alterum p⸗/

ter pꝛimũ eſſe non poteſt. ꝛimum eſt plurium: ſecun⸗
dum eſt paucoꝛum. Pꝛimũ eſt omniũ ſidelium: ſecun⸗
dum vro fideliter fidelium tm. Euangelium credere
ꝓceſſiſſe a quo ꝓceſſit:ad fidei habitum pꝑtinet. Euan⸗
gelio vero credere adijcitur ad opera eius.fides enim ſi
neoperibus moꝛtua eſt. Pꝛoinde euãgelio credere hoe
eſt quod fieri chꝛiſtifoꝛmẽe et euangipꝛaxen. Euangelio
credere abſq; reluctatione pdicitur:vt neq; per moꝛes
neq; ꝑ rõnes ſibi reluctetur. Ad ſupernaturalẽ ſcientiã
ſe inuitari cognoſcat qui ad credendum euangelio inui⸗

tatur: etenim ſupnaturaliter loquitur. Omne quippe

Dumtarat qo ad credulitatẽ ꝑtinet ſiue ſideʒ.a ratione
reddibili nõ tantũ accedente atq; viſione recedit. ſed et
ab illa intenigentia qua per ſuas diffinitõnes et differẽ
tias res cognoſcunt᷑ et appꝛehenduntur. &reditur non
diſcitur euangelium. Mõ ergo ſaluatoꝛ dirit. diſcite: ſed
credite. Qui credit euangelio quieuit a queſtionibus
mentis: neq; labvꝛet inquirere vnde p rationẽ impꝛobet
impaobanda: ſiue amaobet appꝛobanda. Cita etiam cre
dulitas euẽgelij euadit quod ꝓpuerbialiter d itur. Qui
cito credit leuis eſt coꝛde.imo nanciſcitur vſ. qquaq; cõ⸗

trarium:quia qui cito euangelio credit:firmꝰ⸗ cõſtans

efficitur mente. Qui non credit virtuti ſubiacet infir⸗

mitati ⁊ nutas eſt: qui vero virtuti obedit.ab infirmita⸗

terecedit. Et ſalutem erernam euangeliũ pꝛeſtat. Nec

ſibi credens aut pꝛedicans veberet aliquo rubvꝛe pfudi

inc apoſtolus ait. Mon enim erubeſco euengeliu: vir⸗

tus enim dei eſt in ſalutẽ omni credenti. Non igitur fru
ſtra euangelio credere ſaluatoꝛ enunciat. ſi ſalutem ve⸗

re credentibus pꝛeſtat:nec ſi quam maioꝛem virtutem

habere poſſit ignoꝛo. ſi celo poreſt inferre credẽtes. Etiã

qd huanũ q́;uis nõ ſit huanũ euangeliũ cõfert vt liceat
ipᷣm pꝛedicantibo ex ipovite coꝛꝑalis captare compedia

vt ſit omnino decretu eterne. diuina et humana in te⸗

Pꝛe pꝛo ſola dumtaxat neceſſitate nanciici. EInde apłs
ad Coꝛinthios quanda cõtentionem excerpit dicens.
Ita et dominus oꝛdmauit his qui euangelum enun⸗
dant de euangelio viuere: nõ aute ditari aut er ipo ſup⸗
ſfluos qnerere apparatus. ſed victum ⁊ wſtitum quo ſu

ſtententur atq; tegantur: quibus cõtenti maneant euã

gelici regni pꝛecones. Et ars ſufficiens eſt 1 diuino me

ritoꝛia iure:vt ſi nihil aliud maniboparetur annunci⸗

ans.de auangelio huiuſmodi cõmodum capiat. Ipius
enim meditatio et doctrina homine diuiſum a negocijs
querit.quanq; apis paulus hac auctoꝛitate vſus nõ fue
rit ꝓpter nouicios in fide:ne videretur euangeliũ pone⸗

re ſub mercede. Quamobꝛem dicebat. Ego autẽ nihil

hoꝛum vſus ſum. Et ſubdens dicit . Que eſt ergo mer⸗

ces mea vt euangelium pꝛedicans ſine ſumptu ponam

euangeliũ.vt abutar poteſtate mea in euangelio.Agno

uerat ꝓtinus apls paulus.ſicq; ab omnibus ſentiendũ

euangelium eſſe regm eterni.pꝛo quo tempoꝛalẽ mer⸗
cedem nullaʒ querebat:q;uis euangelium opoꝛtuna hu

mane vite accipe de ipᷣo cõcedat.Mõ autem credere euãẽ

gelio ꝑ obedientiã executioni traditã mandatoꝛũ penas
acquirit eternas:vt etiam ꝑ iuſticiam legis et fidem ꝓ⸗
phetarum penitus nõ euadat. Ex hoc aplis ad tſxſſaloni
cenſes ſcribit dicens. In reuelatõne dni noſtri ieſu chꝛi

ſti de celo cũ angelis virtutis eius in flamma ignis dan

tis vindictam his qui nõ nouerũt deum.et qui nõobe⸗
dierunt euangelio dñi noſtri ieſu chꝛiſti.qui penas da⸗
bunt in interitu eternas a facie dñi et a gloꝛia virtutis
eiꝰ:cũvenerit gloꝛiſicari in ſanctis ſuis⁊ admirabilis fie
ri in his qui crediderunt. Ecce qualis gloꝛia credentib⸗

quale ſuppliciũ nõ credentib euangelio in fine pueniet

Et petrus cõparans bonos qui patiũtur in hoc tꝑe his
qui patientur eterne:euangeliũ pꝛenotans in canonica
ſua dicit. Quoniã temp eſt vt incipiat indiciũ a domo
dei. Di gqutem pꝛimoa nobis.quis finis eoꝛum qui nõ
credunt dei euangelio. Sed quoniã ad celoꝛũ regnum
capeſcendũ penitentia in peccatoꝛibo.et in omnib euã/⸗
gelij credulitas exoꝛdiũ ſunt:cauſaʒ feſtine penitẽtie ſic
agende atq; credulitatis euangelij ſine interpoſitõe ad⸗

iecit dicens.Alppꝛopinquabit enim regnum celox. Si

enim regnũ celoꝛum eccleſia accipimus:in ꝓximo erat

et quotidie in ſuo fundamẽto qð eſt chꝛiſtus ipᷣa ſurge⸗

bat p debitos moꝛes firmanda.et oꝛnanda diuino ſan⸗
guine quo et redimenda.et tandem ꝑ ſpiritũ ſanctũ ce⸗

litus robvꝛada et inſtruẽda:ad quẽ niſi ꝑ pniaʒ et credu

litatẽ euagelij peccatoꝛ neq; pᷣdicatoꝛ ingredit. Si vero
ſupnã vitam pꝑ regnũ celoꝝ intelligere volumus.tantũ
appꝛopinquabat tunc tpis q́;dtum chꝛiſtus ad paſſionẽ
et crucis aſperã moꝛtẽ.et q́;dtum feſtinabat ipe ad reſur⸗
rectionẽ ſimiliter et aſcenſionẽ: quoniã anteqᷓ; ipe qui
deſcendit de celo regrederet᷑ aſſumpta carne in celũ.ne⸗

mo p̃iſſet qð ipe pꝛedixerat. Nemo aſcendit in celũ niſi

ſilius hominis qui eſt in celo. ſupple pꝛius aſcenderit.

Indignum enim eſt neq; damnationẽ effugiens: ſi

— ⏑ — U

— — —

nobis appꝛopinquat regnum celoꝛum:qð nos non de⸗
ꝛope fiamus ad illud. Penitentia ſiquide in his qui de
