tum ſuum qð poſuit in eo in diſpenſatõne plenitudinis

tempoꝛum. reſtaurare omnia in chꝛiſto que in celis et qᷓ

in terra ſunt in ipo.Et alibi. Scõm diſpenſationẽ que
data eſt mihi vt impleam verbum deii ſcilicet miſteriuʒ
quod abſconditum fuit a ſeculis et generationib: nunc
autem manifeſtatum eſt ſanctis eius quibus voluit de/
us notas facere diuitias gloꝛie ſacramẽti huius in gen⸗
tibus quod eſt chꝛiſtue in nobis ſpes gloꝛie.quem nos

annunciamus coꝛripienteſoẽ m hominẽ in oĩ ſapientia
vt exrhiteamus omnem lominem perfectum in chꝛiſto

ieſu. Ecce notiſñcatio eoꝛũ que audiuit a patre quã chꝛi⸗
ſtus fecit ſuis amicis.qui nõ ſe pꝛimo ad hanc almaʒ a⸗
miciciam ingeſſerunt: ſed chꝛiſtus eos amando pꝛeue⸗
nit. Pꝛopter quod ait:. Non me elegiſtis: ſed ego elegi
vos vt eatis et fructum afferatis.et fructus wſſter ma⸗
neat:et auodcũq; petieritis patrem in nomine meo det
vobis Non me veſtrum elegiſtis amicum quem ama⸗
retis.nec dominũ queʒ vtiliter timeretis.nec magiſtrũ
quem audiretiſ docentem ſuperna diligere.atq; terrena
rõtemnere.qui vos doceret conuerſari eum homimbus

tonis et modeſtis ſed etiam cum diſcolis et peruerſis.

quivos inſtrueret irrepꝛeſvnſibilit᷑ viuere.placereq; pa
tri:qui vos de ſuo beneplacito infoꝛmaret.Non vos me
elegiſtis ducem adviſibilia et inuiſibilia bella.contra te⸗
tras acies cõtra colluctationẽ ſpirituum immundoꝛuʒ.
contra carnem et ſanguinem:aduerſus mundũ mundi

q; rectoꝛes ſcilicet tenebꝛarum harum. Mon me elegi⸗
ſtis paſtoꝛem quem ſequeremini. qui vos defenſaret a

lupis qui paſceret vos in locis vberrimis.in tutiſſimis
montibus. et iuxta fluenta pleniſſuma. qui requireret ꝑ
ditam ouem repoꝛtaturus ad gregem. qui reuocaret er⸗
roneam qui ſolidaret firmã:peramplius qui et benigne
curaret abiectam et moꝛbidam. Non me elegiſtis ad foꝛ
mam veſtroꝛu moꝛum foꝛmandor imitandam. Mõ me
elegiſtis redemptoꝛem:vos et omne humanum genus
in ſanguine redimentem. Non me elegiſtis deuʒ veſtrü
celeſtia regna donantem. Sed ego qui quod humano
generi expediebat agnoui. ad omnia beneficia et quech;
optima vos elegi: nõ tamen veſtris pcedentibus meritii
Allioquin electio eſſet ex iuſticia nõ exgratia.non ꝙ vos
pꝛius dilexeritis ſed ego pꝛioꝛ dilexi vos: ꝓpterea vos ele
gi. Sic enim ait aplłs. Mõ tantum ꝓ apoitolis et diſcipu

lis. ſed pꝛo omnibus electis. Sic ergoet in hoc tempoꝛe

reliquie ſcõᷣm electioneʒ gratie ſalue facte ſunt. Oi auũt
gratia iam nõ ex opibus: alioquin gratia nõ eſt iam gra⸗
tia. QAuid ergo: Qõ querebat iſrael hoc nõ eſt cõſecu⸗
tus:electio autem cõſecuta eſt. Sed quoniã elegit no⸗
ua bella:nouos elegit bellatoꝛes:et cõtrarios ad contra
ria deſtruenda. Poſcebat enim hoc naturalis oꝛdo iuſti
cie:vt cõtraria contrarijs pellerentur ab eiſq; paterent᷑.
Ad cuius electõis cõſiderationem inuitat apoſtolus di⸗
cens. Videte vocationem veſtram fratres:quia nõ mul
ti ſapientes ſcom carnem. nõ multi potentes.nõ multi
nobiles:ſed que ſtulta ſunt mundielegit deus vt cõfun
dat ſapientes:et infirma mundi elegit deus vt confun⸗
dat foꝛtia. et ignobilia mundi et cõtemptibilia elegit deꝰ
et ea q̃ ñ ſũt vt ea qᷓ ſunt deſtrueret:vt nõ gloꝛiet᷑ oĩs ca⸗
ro in cõſpectu eius.inem vro electionis ipᷣe doctoꝛ gẽ
tium ſcribens ad epheſios aperit. Benedictus deus ⁊ pa
ter domini ieſu chꝛiſti.q̃ benedixit nos omni benedictio/
ne ſpirituali in celeſtibus in chꝛiſto ieſu: ſicut elegit nos
in ipo ante mundi cõſtitutioneʒ vt eſſemus ſancti ⁊ im/
maculati in cõſpectu eius in charitate. Attamen iſta ele
ctio q́;uis referatur ad patrem pꝛoinde pꝛedeſtinauit ab
eterno.ſilius illam fecit illam in tempoꝛe.quia alia non
Tocuit. alia nõ notificauit. alia nõ fecit: niſi pꝛout accepit
a patre pꝛo nobis. Et quoniam elegi vos nontantũ ꝓ⸗
pter vos ſed ad vtilitatem totius generis humani.cui
vos in hac noua malicia pꝛinceno eci:qð genus vna cul
tura idoloꝛum laleat. ſpe fruſtratur. tabeſcit moꝛibus.
infami graditur via. ducitur a ſathana per deuia queq;.
donec ſibi ſocietur in eternitate penaꝑ:cuy miſereoꝛ.ad
fr uctum eternitatis inquiro.ideo poſui vos vt eatis et
fructũ afferatis.et fructus veſter maneat. Poſui et di⸗
ſpoſui vt eatis ad pꝛedicandũ per mundum vniuerſum
et afferatis fructum cõuerſoꝛuʒ ad fidem. Sic enĩ lon⸗
ge ante ꝓphetatum eſt. Euntes ibant et flebant mitten
tes ſemina ſua:venientes autem venient cum exultatõ
ne poꝛtantes manipulos ſuos· Sicut ꝓpletatum eſt di
ſpoſuit chꝛiſtus.vt diſpoſituʒ eſt itum eſt:et fructus ad
vitam eternã adductus.in gloꝛia eterna manſura.Ele/
gi et poſui:vt vosꝓ vobis et pꝛo alijs rogantibus exau⸗
direm. Minc ſequitur Elt quodcũq; petieritis patrem
in nomine meo det vobis Pꝛomittitur axoſtolis peti⸗
tionum omnium exauditio ſiue ꝓ ſeipis ſiue pꝛo alijs.
ſiue pꝛo ſignis ⁊ miraculis faciendis.ſiue pꝛo arcendis
demonibus:ſiue pꝛo remouendis vicijs.ſiue pꝛo virtu⸗
tibus impetrandis. Decebat enim tanti regis amicos
ſic ex omni carne ab ipᷣo electos apud ipᷣm regem habe⸗
re facilem gratiã impetrandi tanqᷓ; medios inter deuʒ et
homines exiſtentes. Inimici potius erant. Si wro re⸗
conciliationem aliquãdo queſiſſent interpoſuiſſent eos
amicos vt medios.quoniam medio nõ vtitur ad ami/

TLiber duodecimus

cum verus amicus:ſed amico medio opus habet extra⸗
neus.Necnon et hanc amiciciam et fructiferam electio

nem ad qua electi erãt opoꝛtebat in ꝑetitionibus iuſtis

inexceptuate a deo exaudiendo monſtrari.vt fieret om̃e

qð pꝑeterent iuſtum cõgruum et expediens:et honeſtatẽ

habens ex iuſticia petitõis et ex veritate pollicitationis.

NMam cuʒ deus aliquid dare rogatur iuſticia et honeſtas

in petitione ſeruentur:et inheſitanter pollicitationis ve⸗

ritas ſi nõ ilico. attamen vtiliter ſublequetur.

Erboꝛtat io chꝛiſti ad apoſtolos qõð er cõparatione ſui

dd eos.ſi qua eis a mundo illata fuerint patienter de
beant tolerare. et e excuſatione iudeoꝛum. ſecunduʒ

idohannem ſolam.

Capitulum XI—

DBDHmparatio ad ſuperioꝛem multa docuit patiẽ⸗
c ter tolerare minoꝛem: cum veroad inferioꝛem
ſe componat ſuperioꝛ pati dedignatur. NMam diſ
ſuadent ratio. mos. vſus. impatientem quempiam fie⸗
ri dum agitatur aduerſis. et eum arietant queq; mala:
ſuo ſuperioꝛe inſpecto in ſimilibus aut maioꝛibus peri⸗
culis extitiſſe · Mõ dedignetur pati ſeruus vbi paſſus eſt

dominus.non miles vbi aerioꝛa pertulit rex: nõ ſenatoꝛ

queruletur vbi poꝛtauit imperato ardens cauma bello⸗

rum.Mõ dedignetur in quibuſcũq; aſperis et aduerſis

aliquis chꝛiſtianis: vbi ſaturatuſ pꝛo nobis obpꝛobꝛijs

in cruce pꝛo nobis ſubijt moꝛteʒ chꝛiſtus. Mon recuſet

pꝛo ſeipſo pati quiſquis inferioꝛ:pꝛo quo liberando ſupe
rioꝛ vitam expoſuit. Ad hoc adhoꝛtans chꝛiſtus diſcipu⸗
los ſuos:pꝛetulit dilectionem dicens. Hec mando vo
bis: vt diligatis inuicem] Recõfoꝛmat qð ante pꝛedi⸗
xerat de dilectone pꝛeceptum:quoniam ipᷣa caput eſt et
oꝛigo et mater omnium pꝛeceptoꝛum. Et eſt leuigame

tum quoddam miſeriarum et calamitoſe vite:ipa mu⸗
tua et viciſſitudinalis dilectio prorimoꝛũ. Et immedia
te cõpoſitionem appoſuit:cuius ↄſideratione leuius ma
la ferrentur.. Si mundus vosodit:ſcitote quia me p:i

oꝛem vobis odio habuit Oe inſpicite mundo ante exro

ſum qui ſaluare illũ adueni:cum nihil mali feci. Et eſto

te animo patiẽtes:ſi aduerſus vos mundus ſimili odio
excandeſcet. Quoniam ſi de mundo fuiſſetis:mundui
quod ſuũ erat diligeret. Quia wro de mundo nõ eſtis.
ſed ego elegi vos de mundo. Pꝛopterea odit vos mun⸗

dus. Similitudo nature moꝛũq; ſepe magna dilectio⸗

nis eſt cauſa:hoꝛum vero diſſinnlitudo fomiteʒ odij ple⸗
runq; miniſtrat. Diligit malus ſibi alium ſimilem fa⸗
ctum velut fautoꝛem et adiutoꝛẽ et excuſatoꝛem ſui cri⸗
minis. et obuelatoꝛem erubeſcentie: quoniam habens

in iniquitate cõſimilem.ex eo videtur quoddam excuſa
tionis aut alleuiationis ſuffugiuʒ poſſe cõquirere. Odit
tamen aliquando malus ſimilẽ malum: cum ex eius cõ
ſoꝛtio poſſeſſio ſeu delectatio aut honoꝛ ſeu dignitas de⸗
meretur. Minc dictum.ſi de mundo fuiſſetis: perperaʒ
cum ceteris operantes mundi amatoꝛes vtiq; xvos ama
rent tanq; ſuos cõplices et ſequaces.ſed quia vos ego e⸗

legi de mundo ne ſitis ipᷣius amatoꝛes.⁊ diſſimilesvos

eis in moꝛibus meis legib oꝛdinaui. feciq; regule mee
ſectatoꝛes:abſtraxi a tempoꝛalibus compeſcui a carnali

bus pꝛohibui a vamtatibus.docuiterrena cõtemnere.
gffectare celeſtia: non malũ pꝛo malo rependere.ſed bo⸗

na retribuere pꝛo aduerſis.nõ litigare pro rebus.cõtem

ptui exponere vilem coꝛpoꝛis vitã. ſegregatis a caris et
comeſticis fieri.humanã cõplacentiã deuitate: ꝓpterea
odit vos mũdus. Quare odit:Quia totus in maligno

poſitus eſt:vos aũt in via bonitatis electi.A diſſimilib⸗

torn
electc
uſtig
tofe
eſtati
lonis,
neſtas
☚

Meſun
nderde
Gmnan

botjo/
orem
mdi
nſer
mal:
Swi
ſſüsect
ſenato
m belo⸗
uerſis
peobeis
tecuſet
oſe
ſeppo⸗
now
peei⸗
eſtet
Gne
amun
nwecie
niuon
mepi
neon
Eteſd
Hliocto
nundot
ͤeſti.
mun
uto⸗

,,

ſole⸗
iy⸗

ſci⸗
vns
cuſa
it
sco
de/
erz
amne
goe
Gtws
ee
mmati
here.
Ilo/
tem
get
tes
ino
lib

de teſtamento dilectionis do. Balua.

lonis eſt odium:a diſſimiliter viuentibus infertur per⸗
ſecutio.a malis virtuoſis nõ parcitur ſanctis.quoniam
nulla iniquitatis cum virtute cõuentio.. Sed memẽ⸗
tote ſermonis mei quem ego dixi vobis:non eſt ſeruus
maio: domino ſuo. Si me perſecuti ſunt:et vos perſe⸗
quentur: Si ſermonem meum ſeruauerũt et veſtrum
ſeruabunt Pꝛedixit chꝛiſtus omnia que ventura erãt
ſuper diſcipulos ſuos.et eoꝛum cõſimilesvelut infallibi

lis cognitoꝛ futuroꝛũ.ne cum veniſſent reperirent᷑ diſci⸗

puli nõ parati:et eoꝛum ammi frangerentur in ſubita⸗
tione maloꝛũ. Et ſuadet eos eſſe memoꝛes quia pᷣdirit
ꝙ ſic paſſuri erant.ne immemoꝛia pꝛedictoꝛũ eos Pim⸗

patientiã cõturbaret:magis autem eoꝛumanimos ſoli

daret retenta memoꝛia. Mzedixerat quidem ſeruuʒ do⸗
mino ſuo nõeſſe maioꝛem. Pꝛoinde ſi manus pſecuto
ris pꝛeſumpſit in dominũ. ſi perſecutio illum inuoluit:
multomagis ⁊ in ſeruos ipᷣa deſeuiet. Quomõ defertur
ſeruo:ſi domino derogatur: Quomodo ſeruꝰhonoꝛi fi⸗
et vbi domino ſunt illata cõuicia:Nõ ſupfertur ſeruus
ſed inferioꝛatur domino. Sic ꝓtinus erit. Si me perſe⸗
cuti ſunt et vos ꝑſequentur quia nõ eſt ſeruus maio: do
mino ſuo.Aſcriberetur ad verecundiã indelebilem exe⸗
lectõne militantiũ ſi manerent in ciuitatibus ſtante re
ge in caſtris. et ſi manerent in tentoꝛijs ipſo pꝛodeunte
ad bellum:et ipᷣi a miſſilibus liberi vbi rediret vulnera⸗
tus ex bello. Curpiter delicatus eſt miles: qui nec cũ rę
ge ictus hoſtiles excepit.Ac per hoc ſi dominusvniuerſi
ſi deus in hmine dignatus eſt pati.qua fronte qui hoc
credit pꝛopter tenerũ ſenſum animo effugiet pſecutõis
aſperum ſenſum:MNõ quod dixerim vt ſemper chꝛiſtia⸗
nus in illas ſe deijciat voluntarius: ſed quod patienter
toleret cum ineuitabiliter in illis fuerit inuolutus. Ne
mo ſua temeritate perſecutiones inquirat: ſed ſit foꝛtis
animo cuʒ exꝑedierit teſtiſicari de chꝛiſto. Si gratia chꝛi
ſti capitis deſcendit in membꝛa: ſic et perſecutio deriue
tur ad ſubſequos. Perſpicuum auidem ꝙ qui boſtili⸗
ter perſequuntur aliquem ducem:qð et ſequentes mi⸗
lites ad poſſe cõfodient. Cõtra mundi amenitateʒ chꝛi⸗
ſtus pꝛedicaturus aduenerat.et monſtrabat ſe ope ini⸗
micum.nil mundanũ deferens:excepto qð erat cõmen
ſuratum ad vitaʒ.quam in aſſumpta carne oſtendebat
humanam. Igdeo mundus.perſequebatur eum. Et in
eadem perſecutione futuri erant:omnes chꝛiſtũ in mo⸗

ribus et ſermonibus imitantes Eregione autem ſi ſer
monem meum ſeruauerũt:et wſtrum ſeruabunt. Do⸗
ctrina diſcipuloꝛũ chꝛiſti a doctrina nõ erat eius habitu
ra ſeu pꝛolatura diuerſum:nec ipᷣi aliam habituri viuen
di foꝛmam qᷓ; ipe opere atq; verbo pꝛeſtruxerat. Pꝛopte⸗
rea ſeruantes chꝛiſti et diſcipuloꝛum erant ſeruituri ſer
monem. Hoc dumtaxat dictũ pꝛo his qui chꝛiſtũ in car
ne audierũt atq; viderunt:quoniam ad poſteros ꝑ atxo/
ſtolos et euangeliſtas per ſonantia verba et publicã ſcri
pturam chꝛiſti eſt deriuata doctrina.quibo poſteris chꝛi⸗
ſtus nõ per ſua verba ex carnis oꝛe pꝛolata:ſed ꝑ eos qui
bus creditum eſt euangeliũ ſpirituſſancti operante gra⸗
tia ſonuerunt. Cur autem he futare ſint pſecutiones:
ſubſequentia ipa declarant. Sed hlæc omnia facient vo⸗
bis pꝛopter nomen meum: quia neſcient eum qui mi⸗
ſit me Nihil in terra ſine cauſa:diuina ſeu humana.iu⸗
ſta vel iniuſta. Sic iſte pceſſus omnem ſuppoſitaʒ cau⸗
ſam iniuſtam vtiq; habet:illam ſcilicet ignoꝛantiã perti
nacem quem cõtumaci woluntate depelli.que ſubiecta
humili potuiſſet. Ecce igitur mali ſeries ignoꝛãtia dei pa
tris filium pꝛo nobis mittentis ad terrã. germinauit o/
dium in filio qui ſe dicebat deum eterni patris filiũ:qui
tantũ purus homo a cõſpicientibo credebatur. Qõ ſi pa

ter eius fuiſſet ab eis notus ꝑ fideʒ eternus et verus de
us:et filius eius creditus fuiſiet deus ad terras in hu⸗
manitatep ſalute bominũ miſſus.quẽ apli et diſcipuli
aſſerebant eſſe verum deũ ꝓ nobis incarnatũ.natũ.con
uerſatũ et moꝛtuũ in cuius noĩe ſalus danda credenti⸗
bus erat. Quãobꝛem hoĩes nõ cognoſcẽtes wrũ ⁊ eter
num deũ mittentẽ.eius filiũ vnigenituʒ ignoꝛauerunt
miſſumagnoꝛatũ oderũnt. et pꝛedicatũ qð erat nõ cre⸗/
diderunt.led odio ꝑnicioſo exarſerunt in eos qui pᷣdica⸗
bant et moꝛibus ſequebant᷑:quos et vſq; ad moꝛtẽ toꝛ⸗
mentis terroꝛibus minis.omni penarũ genere ꝑpſeque
bantur. Ende dictũ eſt. Sed hec faciẽt vobis ꝓpter no⸗
men meũ:quia neſciunt eũ qin miſit me. Neſcietia hu⸗
iuſcemodi neglecta:odiũ et ꝑſecutionẽ generauit:ex in⸗
credulis incredentes tꝑis illius. Et ſcientia fidelis non
cuſtodita:peſſimos moꝛes nec bonos facit in hoibus tẽ⸗
poꝛis huius. Eleruntamẽ illa neſcientia nõ excuſat.imo
pamplius accuſat.que potuit depelli facilitate credendi
que doctrinã in verw habuit a verbv. Elnde ſequil. Si
nõ veniſſem et locutus eis fuiſſem:peccatũ nõ haberẽt
Nunc autẽ excuſationẽ nõ habent de peccato ſuo . Si⸗
cut inqᷣt apls.multipharie multiſq; modis olim loquẽſ
deus patribus im ꝓp'ætis. nouiſſime diebi iſtis locutus
eſt nobis in filio:quẽ conſtituit heredẽ vniuerſoꝛũ.Etqᷓ
ſequunt᷑sgggrauat dum cõtemptus eſt. Locutus fuerat
moiſes ad populũ.aaron ⁊ ioſue.et iudices multi:ſamu
el et dauid et ſalomon ceteriq; ꝓplete. Goꝛtaſſis quideʒ
fuuiſſet ſcutũ excuſationis inuentũ.Nuncaũt quia filius
dei venit et queq; optima locutus eſt.nihil repꝛehenſibi
le nihil impoſſibile nihil impertinẽs:et verba vite eter⸗
ne fuerunt verba eius.excuſationẽ nõ habent de pecca⸗
to ſuo:quia neſcierũt mittentẽ quem in doctrina miſſi
cognoſcere potuerunt.:. Pꝛopterea qui me odit:odit ⁊
patrem Ex rõne atq; viu moꝛibus liquet:ꝙ cõfuſio v⸗
nius relatiuox et alterius eſt:et odiũ vnius in alterum
tendit. Et vt omne depellatur excuſatõnis ſuffugiuʒ: ſi
locutioni ieſu credere noluerũt qð maioꝛis et cxcellen⸗
tioꝛis auctoꝛitatis fuerit qᷓ; pꝛiſcoꝛũ.pꝑ eximia opꝑa et ſu⸗
pꝛa naturã et vſum facta cõtendit fuiſſe credendũ.Lo⸗
cutio quidẽ ſiue doctrina cõfirmata nõ ſolũ ꝑ opera mo
ralia et honeſta ſed ꝑ mirabilia excedentia oẽm creatam
virtutẽ:iure auditoꝛis cogere debuit ad credendũ. Ner
amplius iuſtiſſime damnat incredulos. ꝛoinde adie⸗
cit! Si oꝑa nõ feciſſem in eis que nemo alius fecit:pec
catũ nõ haberent.Nunc autẽ et viderũt:et oderũt me⸗
patrẽ meũ uit ieſus mirabiliũ operum patratoꝛq; ſi
gnoꝛũ:cui ſimilis nemo pceſſerat.nec aliquis talia fece
rat in ꝓplo iudeoꝝ ſeu in populis nationũ.ex quibo vali⸗
dabatur doctrina: quã etiã ad credendã iure coꝛda hoim
vrgebant. Et ſi moiſes helias et heligeus. et ſi quiſpiaʒ
in veteri teſtamento patratoꝛ miraculox extitit:huic di⸗
cto nõ derogat.que nemo alius fecit.quoniã illi in virtu
te diuina:iſte aũt in ꝓpꝛia fecit. Nõ enim negare mſi ꝑti
naciter poterãt oꝑa et ſigna ⁊ verba chꝛiſti fuiſſeſ diuina
Si aũt diuina que excuſatio cõcepti odijj Que excuſa⸗
tio nõ credendi. Que iuſta pſecutõnis occaſio.Que cã
tanti peccati.Que radix tanti delicti.Nã viderũt ⁊ ode⸗
runt.viderũt opera.viderunt mirabilia et inſolita mi⸗
racula:et oderunt miſſum hec ageretꝑaliter in ſaluatio⸗
nis finem. Oderũt et patrẽ abeterno ſapienter et vtili
ter oĩa diſronentẽ:in tꝑe cõgruo me mittentẽ Quã ob
cauſam.i Imo abſq; cauſa.. Sed vt adimpleat᷑ ſermo
qui in lege eox ſcriptus eſt:quia odio habuerũt me gra⸗
tis ſcʒ ptinus abſq; cauſa. Sic enĩ multo ante longep
płtatũ erat.nõ vt ꝓpłxtia opoꝛtunitatẽ imponeret agẽ
ge rei pijſſime nobis neceſſarie actioni et iudeoꝑ ſeuiſſi

* 2

Liber duodecimus

me iniquitati:ſed quia ſic erat implendũ atq; futurum.
Bic aut decenter extitit ꝓphetatũ magnũu iudeox ſceluſ
qui abſq; cauſa in dei filiũ odio exarſerut.⁊ affixerũt cru
(i velut ſominẽ ſceleratũ damnantes per legẽ homineʒ
innocente. qui nihil alicui mali fecit. Sed foꝛtaſſis eis
aliquid temperamentũ excuſatõnis accedit ꝓpter illam
ignoꝛantiã ꝙ eſſet filius dei put apls ait:quia ſi ipᷣm co
gnouiſſent nunq; dñm gloꝛie cruciſivſſent. Sʒ hec mo
dica quoniã talia pꝛogata ſunt opꝑa et ſigna magnalia:
eus credenduſ erat. Et ſi aliqua excuſatio eſſe poſſet de
filio dei latente in hominenulla tamen adeſt de hoĩe in⸗
nocente: operante mirabilia. docente vtilia. diſſuadente
damnoia. Sed maius chꝛiſtianoꝝ peccatũ qui chꝛiſtuʒ
credunt dei filiũ et cõtemnunt.redemptoꝛẽ fatentur et
nõ diligunt. deu et nõ timent. patrẽ et nõ wrent᷑: magi⸗
ſtrum et doctrina abijciũt.pꝛeceptoꝛẽ et nõ obediũt.ſed
iterũ atq; iterũ in coꝛdibo et in damnatis moꝛibo cruci⸗
figunt. Dꝛoinde gratis eſt vtroꝛũq; ꝑeccatũ.Atqui gra
tis eſt omne ꝑeccatũ ſiue delictũ.qð ſi gratiſ nõ eſſet poꝛ
ro nullũ ꝑccatũ eſſet:nulla ꝓtinuſ repitur cauſa pꝑeccan
di.Qõ ſi cauſa ergo nõ peccatũ.ſi peccatũ:cauſa penituſ
abꝛogatur.? cꝑ hoc omne malũ gratis:bonũ vero nõ p⸗
cedit gratis.Git gratis crimẽ atq; delictũ:ex cauſis qui⸗
dem agitur omne bonũ. Huius peccati ꝓphetiã in eox le
ge ad exaggerationẽ mali aſſerit eſſe ſcriptam:legem iu
deoꝛũ appellans pſalmos et omnẽ ſcripturã veteris te⸗
ſtamenti.Mam ſcribit᷑ in pſalmo.xxxiiij. Quoniã gratis
abſconderũt mihi interitũ laquei ſui:ſuperuacue expꝛo⸗
bꝛauerũt animã meã. Et in pſalmo. cxix. Cum his qui
oderũt pacẽ eram paciſficus:cũ loquebar illis impugna⸗
bant me gratis.Nã et homo idolatra qui moꝛti adiudi⸗
cauit eum:ipᷣm excuſauit dicens. Ego nullã inuenio in
eo cauſam.Et ad ſui excuſationẽ:cauſam poſuit ſuper ca
put eius. Jeſus nacarenus rex iudeoꝛuʒ. Sed nec ipſe
gratis cruciſixus eſt.ſed ꝓpter delicta et peccata noſira:et
vt reſurgeret ꝓpter iuſtiſicatõnes noſtras. Ydeo chꝛiſtꝰ
nõ cruciſixus gratis:quia homo peccat gratis.

Oꝛ de chꝛiſto ſpirituſſanctus teſtiſicaturus erat ⁊ a⸗
poſtoli.q;obꝛem a ſinagogis erant ſegregandi.et ma
gnam pſecutionẽ paſſuri. ſecundum iohannem ſo/
lum. Lapitulum XII

Voniaʒ ieſus factus erat odio apud iudeos.qꝛ

q nõ cognouerũt eum eſſe dei filium a deo patre

miſſum.neq; ipᷣm mittentẽ patrẽ eternũ deum
nec pꝛeſtauerũt fidem verbis exopibus mirabilibo ⁊ ſi⸗
gnis impꝛobabilibo cõfirmatis:ad teſtimoniũ ſpirituſ⸗
ſancti et aploꝝ ex cõgruentia miſterij ſe reſeruat dũ ait.
Cum autẽ venerit paraclitꝰ quẽ ego mittã vobis a pa⸗
tre ſpiritũ veritatis qui a patre ꝓcedit:ille teſtimoniũ ꝑ
hibebit de me Et vos teſtimoniũ phibebitis: qꝛ ab in⸗
itio mecũ eſtis. Noluit per violentiã de ſeipo coꝛdibo iu⸗
deoꝛũ et alioꝝ fidẽ infundere ſed a rõne deuicti ꝑ ſuper
naturalia facta et ꝑꝓ pmptitudinẽvoluntatis trahendi e⸗
rant. Quãaãobꝛem poſt teſtimoniũ patris in coce delapſa
e celo poſt teſtimoniũ iohannis.poſt teſtimoniũ ipſius
filij in ſignis et virtutiba in potentia opis et ſermonis.
vt tota trinitas credat᷑ indiuiſe huic magno aſtitiſſe mi⸗
ſterio:ſpiritus ſanct?miſſus eſt.de ipo ieſu mirifice diffe
renter et miſtice moꝛaliter et varie teſtiſicaturꝰ.pꝛimũ
in coꝛdibus apoſtolop et diſcipuloꝝ. vt nec in aliquo he⸗
ſitantes ipᷣm crederẽt dei filiũ. Deinde in opatõe ſigno
rum et pꝛodigioꝝ et miraculoꝛũ omniũ. et in cõſtantia
mentis.invirtute ſermonis.in timoꝛe dei omnẽ aliũ de

pellente timoꝛẽ · in pietatis cultu.in ſcientia cauendi et
agendi.in foꝛtitudine tolerandi aduerſa.et aggrediendi
ſublimia.in cõſilio.pꝛeter erroꝛẽ ſcõm iuſticie libertatẽ.
in claritate intellectus ad cognitionẽ weri et fal ſi. in ſapi
entia diuinoꝛũ.in dilectione ꝓximoꝝ indiuiſibili.in altiſ
ſima charitate.qua vnuſquiſq; debet ſemeti pᷣm deſpice⸗
re ꝓpter deũᷣ.in patientia inſeꝑabili ad tolerantiã paſſio⸗
num. in cõuerſatione abdicata.in cõtemptu viſibilium
et coꝛpoꝛalis vite:hic paraclitꝰ a patre filioq; miſſus ſic
teſtimoniũ daturus aduemit. Hic ſpiritus eſt veritatis
a ſimilitudimbo et imaginiba virtutũ mentes hoĩm ab⸗
ſtralens:et in ęura veritate cõſtituens.Et vos teſtimo⸗
nium dabitis de his q̃ vidiſtis et audiſtis et mamb tra
ctauiſtis ꝓ eo ꝙ ego vos elegi ab initio quo palaʒ inno⸗
tui mundo:vt p vniuerſum mundũ teſtificaremini.qꝛ
ieſus ſum filius dei faciꝰ homo ꝓ ſalute generis huma⸗
ni. Sicq; teſtiñcari de ipo cum celos vellet aſcend ere ite
rum iuſſit eos. Mõ eſt wſtrũ noſſe tꝑa vel momẽta que
pater poſuit in poteſtate ſua.ſed accipietis virtutẽ ſuꝑ⸗
uenientis ſpirituſſancti in vos: et eritis mihi teſtes in
hieruſalem.et in omni iudea ⁊ ſamaria:etvſq; ad vltim
terre. In quo mihi teſtes eritis: In moꝛibus. in vita.
in verbv. et in ſignis et ꝓdigijs. Pꝛo quoteſtes: Quia
ſum qui ſum et quod ſum.et qð non ꝓpter me ſed ꝓpter
hoĩes deſcendi dð celis.ſpiritu ſancto incarnatus.ex ma
tre virgine natus.adultus docens.iuuenis ꝓ ſalute ho⸗
minum moꝛiens.reſurgens nõ iterum moꝛiturus:ce⸗
los tandẽ penetrans patris ſeſſurus ad dexteraʒ. taq;
iohannnes cum de ceteris coapoſtolis ſiue diſcipulis ie⸗
ſu teſtimoniũ dediſſe fatet᷑ diceſ. Qð fuit ab imtio qdvi
dimꝰ qð audiuimꝰ qð ꝑſpeximꝰ ⁊ manꝰ nĩe cõtrectaue⸗
runt de verbo vite. et vita manifeſtata eſt:et vidimus et
teſtamur et annunciamus vobis/Sed quomiã hec teſti
ficatio aplos et diſcipulos erat applicatura pems.et ana
thema factura pᷣnunciat ſaluatoꝛ:ne cum venerit in ani
mo offendant᷑. Hec locutus ſum vobis vt nõ ſcanda⸗

ligemini. Abſq; ſynagogis facient xos Guturum eſt vt

anathema ſitis. cum de me teſtimoniũ dabitis et extra
ponamini a iudaicis ſynagogis qui me abiecerunt et vt
malefactoꝛem tradiderunt in moꝛtem:ideo ne ſcanda⸗
licemini dixi obis.Et in tantuʒ veſeuiet iudaica iniqui
tas etiam et ipᷣa gentilitas cum me cruciſixum pꝛedica⸗
ueritis.illa ꝓpter ſcandalum iſta pꝛopter ſtulticiã:et tan
qᷓ; fatua veſtra pꝛedicatio reputabitur etvita inſana Et
vnit hoꝛa ꝙ omnis qui interficit xvs arbitret᷑ obſequi⸗

2 6

um ſe pꝛeſtare deo . Bicut in capite pꝛeactum eſt et in

membꝛis.nam per legem chꝛiſtum tradiderũt in mo⸗⸗
tem dicentes.nos legem habemus:et ſcm legem de⸗
bet moꝛi quia filium dei ſe fecit.vt nõ ſe crederent homi
cidas atq; culpabiles:ſed vere iuſticie mimiſtros ſimili⸗
ter et fautoꝛes. Sic et in membꝛis eius fuerat iudican
dum et actum eſt:ꝙ qui interfecerunt eos nõ obnoxios
crimini non offenſoꝛes iuſticie.non deo in aliquo diſpli⸗
centes.ſed ſacrificare pꝛo voto.ſacrificium offerre p de⸗
bito crediderunt. Judei pꝛo celo legis. gentiles pꝛo fal⸗
ſo Lelo idolatrie im bietatio Eech nulla perſecutio ſeui⸗
oꝛ qᷓ; vt innocens tanquã nocens.iuſtus vt iniquus.pi
us vt impius.beneactoꝛ vt malefactoꝛ.veraxvt mendax
applicatur penis.vxatur toꝛmentis et occiditur et da⸗
mnatur. In talibus quidem patientia wera ſi aderit
magni eſt meriti: et pꝛemia amplius habitura. Sed

vnge in hanc ſeuiciam deuenient oſtendit. Et hee fa /

cient vobis Quia non nouerunt patrem neque me.
Vlt ſepe iam dictum eſt huiuſcemodi neſcientia ma⸗
gnoꝛum maloꝛum fomitem miniſtrauit.ſed eo inexcu⸗
ſabilioꝛ:q̃ pptuit auferre facilitate imo pietate credendi.

ehcle
en
bertat,
Finſapt
enalie
ſpice⸗
paſtioe
bliom
ſus ſe
dritatis
mab⸗
teſimo⸗
amb⸗ tia
Ginno⸗
Iinige
zunn,
ereite
eta que
teſupe
teſtesin
ANöm
Qun
eſes cpter
tls, ermna
blretv⸗
turpocer
ng
polore/
ho qri
rectaue
imuser
etn
E. eana
ertinmni,
nöͤſcanc
rumete .
tiet enn
eruntetpt
ne ſunt
icinicet
n peecien
ſguͤcttan
ſonol Et
blvi⸗
cſtan
n mo⸗⸗
em d/
ſtbomi
ſimnli⸗
udican
nonos
ddiſpli⸗
nep
zpoſtl
1oli
abs
ercht
rerda/
facerit
Bl
frchie
ia mma⸗
nency
Gendie

dilectionis domi. Baluato.

Qẽõ yvt veniretur in hanc credulitatem: omne vehicu⸗
lum ſignoꝛũ et diuinoꝛũ operum pꝛerogatum eſt. Cau

ſam reiterat cur iſta pꝛedixerit:ne obluno generaret ĩ⸗

pacientiam et ſcandalũ in ſide:et vt remimiſcẽtia daret

tolerantiam firmam:a ꝓmptitudinẽ in ſermone. ꝛo

inde ſubiecit Sed hec locutus ſum vobis:vt cum ve/⸗

7

nerit hoꝛa eoꝑ remimiſcamini quia ego dixi vobis. Hec
autẽ vobis ab inicio non dixi:quia vobiſcum erã Jdeo
ieſus aplłis pꝛedixit:vt cum hoꝛa ꝑſecutionis adeſiet re
coꝛdarent᷑ ne ſcandalicarent᷑ ne per impacientiã frange⸗
rentur.qm̃ ipſoꝛum dñs et magiſter ſic diſpoſuerat ſic
futurum eſſe pꝛedixerat:vt qualia ante fuerat ipſe ppeſ
ſus ſic et ipſi talia paterent᷑vt ſicut erat futura vns glo
ria capitis ⁊ mẽbꝛoꝛum qᷓ;uis illa pxramplius: ſic paſſi⸗
eſſet vna ſocietas tamen ex cauſis ita diſpariby.
Non tamen ab initio vocationis et electionis apoſtolo⸗

rum chꝛiſtuſ eis talia nota fecit· aliquãdiu habens cum

ipſis exiſtere.ipſos opꝑibus a ſermonibus infoꝛmare cõ
ducere et fouere:et ne foꝛte in inicio vocationis terꝛoꝛẽ
futurarum pſecutionũ tam ſeuarũ audientes ab eo qð
ceperant reſiliſſent. Sed vicinus ⁊ pꝛoximus paſſioni
quaſi confeſtim abceſſurus ab eis de pſecutionibo eru⸗
dit pꝛenuncians quid futurum erat et cauſam: per ad/
uerſitates et tribulationes oꝛdinans ad gloꝛiam eter⸗
nam omnes illã captare in tꝑe geſtientes.
k expediebat aplis celos penetrare ieſum.et paracli
tum mittere arguentem atq; vera docentem annunciã
temq; futura. ſcõm iohannẽ ſolũ. Capitulum. XIII
. Vra erat ieſu de coꝛdibus apoſtoloꝝ indebi⸗
c tam remouere triſticiam que illis ex chꝛiſti
fiebat abſentia:et ex pollicitatione melioꝛuʒ
de remotis et ablatis inferioꝛibo eoꝛum am⸗

mos refouebat. Exponit ſuũ oĩno adeſſe receſſum Et

nunc vado ad eum qui me miſit:et nemo ex vobis ĩter
rogat me quo vadis. Sed quia hec locutus ſum vobis:
triſticia impleuit coꝛ veſtrum Expleta legatione ad le

gantem decet redire legatum. relaturum que fecit et qᷓ

in ipſo facta ſunt: et examinatus recipiat digna factis.
Oiſſus dei filius in humanitate ſoluʒ erat.et in illa va
dit ad mittentẽ patrem:a quo nunq; ditate receſſerat.
Et ſue legationis pꝛo nobis ꝑacto miſterio:ſuſcipiet vt
filius hominis gloꝛiam.q̃m vt dei filius ab eterno poſſe
dit Non tamen ex vtraq; foꝛma opoꝛtebit aliquid geſto
rum referre ad patrem qui oĩa nouit anteq; fiant: ſed ĩ
vniendo et redeundo eſt decentia facientis ſeries ge⸗
ſie rei et foꝛma vere obedientie pꝛeſignata.vt ad imperi
um iubentis oĩa fiant.et nulla ſit cõtradictio ad iuben⸗
tem:nec graue in exequendo aliquid in animo exequẽ⸗
tis obueniat.Hinc libertate dicit. CUlado ad eum qͥ me
miſit.ſed cum hoc cognoſcatis ex dictis:mirũ quaſi de
vobis ꝙ nemo ex vobis interꝛogat me quo vadis Yam

pidetis auditis meam in recedendo voluntatem. ſed

quo vadam ignoꝛatis meã in recedendo voluntatem.

ſed quo vadã ignoꝛatis: qꝛ ſi ad patrẽ ipſum nõ cogno

ſcitis. Eur aliquis veſtrum non interꝛogat quo vadis

Sel diri vos amicos:non ſeruos.Licentia eſt in ami⸗

co interrogare quo vadit amicus cum non ſit congruũ
ſeruo exquirere quo velit ꝑgere dñs. Foꝛtaſſis wolebat
ieſus int errogari quo iret vt doceret: ſicut magiſter a di
ſcipulis vt doceat ignoꝛata Attamen ipſe cauſam aperit
cur interrogaticiũ ſit. . Sed quia hec locutus ſum vo/
bis triſticia impleuit coꝛ veſtrů Oplet ſepe animũ tri
ſticia. et plerunq; coꝛ ex ipſa tabeſcit: vt querenda non q̃
rat. neq; curet ſcire ſcienda. Veruntñ apte vtilitateʒ 7
expedientiam ſue vaditionis inſinuat.
tatem dico vobis:expedit vobis vt ego vadam. Veri⸗

d ego wri⸗/

tas ſum veritatem dico. In writate debet omnis quie
ſcere intellectus:omnis ratio in veritate terminat᷑. vl⸗

tra veritatẽ omnis inquiſitio eſt imppꝛtuna:nemo i v⸗

ritate fallitur. Eleritas amara interdum eſſe poreſt:ꝛinꝰ

iuſta vero nunqᷓ;. Agentes ꝑperam oderunt auqñ veri

tatem:quia pꝛodit imquitatem.ex qua multat᷑ auctoꝛ.

Dilexerunt aũt illam penitus innocentes. Si vos ami
ci mei eſtis qui veritas ſum:ergo ⁊ veritatis amici. Tle

ritatis amicis veritas eſt ad fructũ.generat gaudiuʒin⸗
nocentibo:ſecuritatẽ et gratiam preſtat. Non fallo vos
vritatem fatus.expedit vobis ad vtilitatem ad fructuʒ

ad ſecuritatem ad gaudiũ ad gratiã vt ego vadã. Expe⸗

dit vt foꝛma ſerui recedat ab oculis ad hoc vt dei foꝛmã
contẽplantes redeatis ad coꝛ. Extroꝛſum vagatis i foꝛ
ma cõſpecta vt introꝛſum redeatis vobis expedienti ẽ.

Mam in his que bona etiama ſenſibus delectatio inter

na pꝛehabet:et ſenſibiliter affectus in lonis ſi nõ rede⸗
at ad animũ.pꝛiuatur melioꝛibus. Intuebant᷑ apoſto⸗
li chꝛiſti humanitatem amenaã:et illa delectati gaudijs
pocioꝛibus interioꝛibo pꝛiuabant᷑.non qð malũ eſſet in
quo afficiebant᷑:ſed melius qð pꝛomittebatr᷑ intus. In
de dictum eſt Si enim non abiero:paraclitus nõ ve⸗
niet ad vos Si auᷣt abiero mittã eum ad. S. Sia wo
bis coꝛpoꝛe non recedam.ſi a vobis non ſubtraxero bu
ius humanitatis aſpectũ.ſi nõ penetrauero celos.ſi nõ
fecero regreſſum ad patrẽ paraclitus nõ veniet ad vos:
non venietq; pater ſine me non mittet.Et licet fil?nõ
ſit diuiſus a patre neq; carnem aſſumens fecerit ſeꝑa⸗
tionem vmus cum ipio exiſtens eterne ſubſtantie: de⸗
genſq; in noſtra natura in terris ſimulq; in deitate ĩ ce⸗
lo erat apud patrem. Abire autẽ eius non ad foꝛmã dei

ſed ad foꝛmã hominis ferebat᷑ quã pt᷑ expectabat aſceſu

ram ad ſuperos. Deinde paraclitus a patre et filio non
ante mittendus erat. Ideo in humanitate in celis expe
ctato.ipſaq; aſcendente ad mittendũ vt filius homims
dei filius crederet᷑:qui nondũ creditus acclamatum eſt
vt crucifigeret᷑ Poterat quidem ſilius etiam in terris

exiſtens in carne vna cum patre ſpũmſanctum de celo

mittere.ſed nec creditũ fuiſſet qð ꝓceſſiſſet a filio put a
d adhuc in terris exi

patre ſi pſũſſanctus adueniſſet
ſtente:nec ꝙ hic homo viſus et cõuerſatus in terris eſ⸗
ſet dei flius in excelſis. Pꝛoinde ſubiecit! Cum auteʒ
abiero mittam eum ad vos OMittam vna cũ patre cõ
ſubſtantialis exiſtens:mittã ad vos quos elegi de mun
do.qui me hominẽ vidiſtie in terris cum homimbo con
uerſantẽ.vt credatis quia eternus dei filius ſum quem
lam conſeſſi eſtis:et qui vado ĩmolari pꝛo vobis. DMit⸗
tam ad vos qui pꝛedicaturi eſtꝭ diuina miſteria et nouã
vitam et arguturi maliciã:qui vobis quã nõdum habe
tis pꝛeſtabit audaciam. Hinc enĩ eſt. Et cum venerit
ille arguet mundũ de peccato et de iuſticia et de iudicio
De peccato quidem:qꝛ non crediderũt in me.Oe iuſti⸗
cia vero:quia ad patrem vado et me iam non videbitis
De iudicio autẽ:qꝛ pꝛinceps mũdi huius iam iudicatꝰ
eſt Accuſabit per aplos mundũ ſpuůſſanctus cũ vene⸗
rit. cum eis aꝑte docendi pꝛeſtabit audaciam: nõ quod

in aſſumpta et vnita ſibi aliqua creatura loquat᷑. Nulla

vnio creature facta eſt in diuinis:pꝛeterq; humane na
ture in verbo. Et de tribus tm̃ hic videtur ꝙ munduʒ

accuſare voluerit:cum multa ſint plura quibus culpa⸗

dus eſt mundus.Alduertendũ autẽ ꝙ iſia tria dumta⸗
xat ad humanatũ dei filium referuntur: peccatum ⁊ iu
ſticia et iudicium. Diuerſa ſunt quidem diuerſe tractã
da:etiam relata in chꝛiſtum. Pꝛerogatis opibus virtu
oſis miraculis et figuris pꝛolatis irrepꝛehenſibilib et
doctrinalibus verbis a chꝛiſto que ſolui nulla racone

*½

—

₰●

Niber duodecimus de teſtamento

potuerunt:ipſi omnino homines credere debuerũt. Ex

iſta quidem incredulitate omnia mala oꝛiunt᷑: qmi quii

credulus eſt non eſt recta in eo anima eius.ſed ꝑ deuia

queq; tendens ydolatrat. peret mundo. viſibilibo capit
amoꝛe coꝛruptibiliũ tenetur et ſegregatur a deo: inobe⸗
diens vris ſubiecta fal ſis demonibo famulat᷑. Et alibi

iohannes aperuit incredulitatis piculuʒ. Qui incredu

lus eſt filio non videbit vitam eternam: ſed ira dei ma⸗

net ſup eum. Et apoſtolus que mala ex incredulitate p
ueniant ad Titũ oſtendit. Eramus enim aliqñ et nos
inſipientes increduli errantes ſeruientes deſiderijs et
voluptatibus varijs:et in malicia et inuidia agẽtes odi

⸗

biles odientes inuicem. Poſtq; ab eterno pꝛeuſum ẽ

dei filiũ pꝛo nobis incarnari ſic cõuerſari et moꝛi. ſic eq̃
ꝓmiſſum eſt in eum debere credi.nõ aũt credentes da⸗

mnari: ſine hac fide impoſſibile eſt deo placere. Nihil
aũt eſt qð poſſit e regione conſurgere qð nõ cxederet᷑ n

chꝛiſtum tanqᷓ; in dei filũ:et eius verbis et factis ſicut

diuine depꝛomptis.Arguebat᷑ et arguitur mudus etiã

ce iuſticia:non de illa qua hoĩes recte agere compellunt
Mec in infidelitate accuſat᷑ cum infidelis ꝑperam nilq;
rectum deo dignum agat ſed d iuſticia quam in chꝛiſto
ieſu eſſe negauerunt. Auſtus ieſus ab eterno: quia vt
dei filius nihil per iniquitatẽ valebat. Juſtus in homi⸗
ne aſſumpto mundo apparuit.iuſtus in oꝑibus iuſtus
in moꝛibus.iuſtus in vita.iuſtus in ſermonibus. iuſt⸗
in doctrina.iuſtus in cõuerſatione.iuſtus in dilectione

Nam iuſtus dñs iuſticiã dilexit:et equitateʒ vidit vul⸗
tus eius. Juſtus in iudicio:quia iuſtus es domine ⁊ re

ctum iudicium tuum Et cum amimã in cruce potenter
de coꝛpoꝛe tradidiſſet.dux cruciſigentiũ ↄſpectis ſignis
ex celo et terra ſuꝑ eum diuine monſtratꝭ ait. Vere hic

homo iuſtue erat. Supuacuum eſt verbis aut ſulcatio
ne elementoꝛũ chꝛiſti velle demonſtrare aut oſtentare

