ctatus in ſe moꝛtis accepit ſententiq indilate traditam
factioniſjet ꝑ moꝛtẽ deleuit moꝛtem et cirographum de
creti qð erat inter nos et dialplũ tollens de medio de⸗
letum affxũ cruci:et redemit in ſanguine qui ſolo wer⸗
oimo velle poterat liberare. Que igitur fuit iſta iuſti⸗
cia vt innocens ꝓ nocentibo traderer. affligeret᷑ iuſtus
pꝛo iniquo. Oed cũ non eſſet iuſiũ ꝙ chꝛiſtus ſic pate⸗
ret᷑:iuſtũ tamẽ fuit vt diabolus ꝓpter audaciã plus pe/
tendi ab eo in quo nihil habebat.id qð tenebat amitte⸗
ret. Unde ipſe ſaluatoꝛ pꝛedixerat ante moꝛtẽ ſuã:qð ẽ
in ſua moꝛte pfectũ.Nunc iudiciũ eſi mũdi nune pꝛin⸗
ceps huius mũdi eijciet᷑ ſoꝛas ꝓpter iniuſticiã plus vo⸗
lendi. ꝛopterea et alibi ipſe ſaluatoꝛ dixit. Venit enĩ
pꝛinceps mundi huius:et in me nõ habet quicqᷓ;. Ygi⸗
tur qui legis intellige.Si caput in humilitate ingreſ⸗

—. — ,— — — =–

mmung
ingreſ
Pmmun
mee
haiſo,
Recicz
ntibaf
Sche
del. ſa
eſto⸗
a non
mul
t c
yt
lag eje
leret:
ig
ediad
le req
gi
ina ſi
Weffa
ynis
ephri
erin
Ã et
iſilv⸗
. ee
petur
noe,
Gratio
a
öntra,
ſbilia
vche⸗
moeſ
dica
mo,
enl p
letq
ltta
um
erat
fni
Per
ce;
ſge
is

u

S
hi

ſio

et
e/

De miſterij3 .

chꝛiſti et moꝛibus Kaeſut pꝛo eterno regno.Ad quid
puiuſmodi ſeua bella feroces ominu turme. Ad quid
telis er aduerſo ſe impetunt. Cur hominũ actiones ad
crudelẽ moꝛtẽ ſe pẽcto conſtituunt. Ad quid triſteʒ dũ
moꝛiunt᷑ homines dant ſonitũ tube. Ad quid buccina
diſtincte pclamitat. vt viuentes ad moꝛtẽ conueniant
Ad quid ſonitus oꝛganoꝛũ et vniuerſi generis m uſico
rü dii in bella bomines infeliciter moꝛiunt. Er que in⸗
uenta fuerunt ad gaudia in ſceleratiſſimis funerib au
diunt᷑. Concurrunt de vmuerſis partib, ſtrenui bella⸗
toꝛes.et ad occidendũ a quibus leſi non ſunt ſtipe infe
licem recipiũt et grigia damnoſa ſectant᷑. Que occidẽ⸗
di ſuaſio. Quis ſinis ledendi. Que iuſticia inter hoĩes
rentilata. Que conſultoꝛũ et in conſilijs regnoꝛũ et ci
uitatů ꝓponentiũ pꝛoclamantiũ guerras et partita fa⸗
cientiũ vt innocentibo inferant violentias. Nam aut

ambe partes ex aduerſo conſtitute habebunt iuſticiam

et bellandi licitam cãm quod eſt impoſſibile ꝙ pꝛo vna
re a duob conſtitutis bellet᷑ iuſte. aut ambo impetu fe
runt᷑ ad bellum iuſticia et ratione carentes. ꝗð ſepe con
tingit. aut vnius cauſa tuitionis aut defenſiõis erit iu
ſtiſſima et alterius leſionis inſultationis erit iniuſtiſ
ſima cã.quod verius et plurimũ et in pluribus euenit
Quõlibet ſe habeat oꝛdo rei omniũ iniuſte pugnantiũ
qun ſi certaminis impetu moꝛiunt᷑ eſt ſcom fidem ma⸗
nifeſta damnatio:quia odio iniuſtiſſimo circũuenti dũ
volebant occidere occidunt᷑ nulla coꝛreptione pꝛeuen⸗
ti. Que eſt ergoll diuina iuſticia vt ſicad ſe inuicẽ ſe
effocna it chꝛiſtiani.ſic vt in iſtis bellis ad inferni pꝛofũ

da deſcendunt/ ed abſq; eo qð dũs in euangelio pꝛe -

nunciauerit debere talia mundi finẽ et iudiciũ pꝛeue⸗
nire dicens diſcipulis ſuis:cum audieritig pꝛelia et ſe
ditiones nolite terreri. opoꝛtet pꝛimũ hec fieri.ſed non
dum ſtatim finis ſurget gens contra gentẽ. et regnuʒ
aduerſus regnũ.alis reſponſiõis cauſa ſuboꝛit᷑:ſi digni
tas et ſublimitas fidei et vite chꝛiſtiane penſet᷑: et dia⸗
loli chꝛiſtiani nominis inimici ſtultiſſima indignatiõe
odium inuidia et aſtutia in chꝛiſtianos p omnia pꝛeſci
atur:et quietabit᷑ mens in tali tonitruo. et immenſas
gratias referet deo. Nã ſuplimitas dignitas fidei trã
ſcendunt humanũ oĩmode intellectũ: inferunt agibi⸗
les ſuos in ſuꝑnum regnũ.et chꝛiſtianice chꝛiſtianieis
ꝑ vnigenitũ dei filiũ repꝛomittit᷑ equalitas angeloꝛuʒ.
ſicut mateus et lucas referunt dñm dixiſſe cum de re
ſurrectione queſtio haberet᷑. Erratiſ neſcientes ſcriptu
ras In reſurrectiõe ne nubent neq; nubent᷑ ſed ſunt
ſicut angeli dei in celo. Et angeli cuſtodes noſtri ſunt.
Et ideo deo mandante cuſtodiunt.vt cuſtoditi ab eis
cum eis ſeruent ſi habent aliqund ſimile vel acquirant
ſi vidẽt ipſos oĩno carere.non ſolũ que gratie ſed etiaʒ
in his que ſunt gloꝛie. Necnon⁊ dignitas vite ac fidei
chꝛiſtiane ſolum ſociat angelis aut equat:ſed diuidit a
demoniby et ab infidelib ſeparat et reponit in celo ter
renos.in ſuꝑꝛemis partibo imoſ.claudit infernum.ape
rit celum/ui dignitati ac eius virtutibo demones in
uidentes ne ipſoꝝ loca in ſuꝑnis ꝑdita capiamuſ ac eqᷓ
lia poſſideamus.aut ne nos intremus.vnde caſum ip⸗
ſoꝛum ex fide cognoſcimus.ſcientes ꝙ niſiꝑ virtutes
paſſionis chꝛiſtiq; meritũ ſuꝑna non capimus/furoꝛeʒ
tentieſdeceptionẽ maligne pꝛudentie. huerſitatẽ ma
liciein nobis et aduerſum nos ſollicitare.imo excitare
non ceſſant. Mam excitant aduerſus nos pleriq; infide
lium feritatẽ:vt eoꝛũ verationibus occupatinnon reſpi⸗
ciamus in auctoꝛem vite.cõſummationẽ ieſu.et paſſ⸗

onẽ eius.Ad cuius reſpectũ apoſtolus ad hebꝛeos lo⸗

quens amantiſſime nos hoꝛtat᷑ dicens. Deponẽtes oẽ

verbi increati . H

pondus et circũſtans nos peccatũ per patientis curra⸗
mus ad ꝓpoſitũ nobis certamen.aſpiciẽtes in auctoꝛẽ
ſidei ⁊ cõſummatoꝛẽ ieſum:qui ꝓpoſito ſibi gaudio ſu
ſtinuit cruce omni cõfuſione contepta. Recogitate eũ
qui talẽ ſuſtinuit a peccatoꝛib cõtradictionẽ aduerſus
ſemetipſum: vt nõ fatigemim animis wſſtris de ficien⸗
Ged ne hoc fiat p infideles quandoq; impediunt

demones friuole dicentes. Soni eſt ab infidelio exci
tari aut ipſos ſollicitare vt ammis pugnemus ad inui⸗
cem.qꝛ non peccamus ſi occidimus. ſi occidimur coꝛ/

ripimur. Ticet iſta nõ ſit intentio demonũ qñqiſta p-

nitus omittamus: reuertẽtes ad ea que orſe go⸗
Pꝛiſtiani pagunt mala. Mam chꝛiſtianitatis virtutes
altiſſime ſunt:caritas.pax.humilitas.veritas.caſtitas.
paupꝑtas.abſtinẽtia.oꝛatio ſurſum duceſ.penitẽtia deo
recõcilians et ſacramentum chꝛiſti coꝛpis purgans ad

uerſus quas furie infernales inſurgunt. woletes ſi poſ
ſent abolere ꝑ totũ aut impedire ne pducant᷑ ad actum.

qð a ſubtili mentis acumine ac expimento cognolcũt
pipſas et cũ ipſis nos regna captare celeſtia vnde ipſi

—

muſerabiliter coꝛruerũt.quibo virtutibo infideles carẽ⸗

tes plerũq; demones non impugnant:nos conturban
tes et ipſos pacatos dimittũt. quia in eis nullaſ virtu
tes agnoſcnnt quibo ad ſuꝑna ferant᷑ gratiam ꝓmeren
tes non credentes in cheiſtũ:ſine quo nõ ꝑ quem vir⸗
tus habet et meritũ.et meritũ reddit poſſeſſoꝛẽ ad deũ.
aptitatq; ad regnũ. Sed quia vident chꝛiſtianos his
pollere virtutibo:vt deſtruant caritatẽ.cõmouẽt homi⸗
nũ animos in alicuius rei amoꝛẽ jllicitũ.vt qð debet eẽ
cõmune ſit ꝓpꝛiũ et ſit meũ qð debet eſſe tuuʒ.et verſa

vice pagit᷑.et quod ſit iſtius qð debet eſſe alteriuſ:naſcẽ

tur rixe diſcoꝛdie odia cõuitia obpꝛobꝛia lites cõtentio
nes ſciſmata inuidie ſecte maledictões et ſimilia. His
ſu boꝛtis peſſimis cauſiæet caritas effugiet de coꝛdibuſ
chꝛiſtiamis.ac ꝑ hec ꝓcedet᷑ ad bella iniuſte acies moue⸗

bunt᷑ ꝓpulſabunt᷑ alioꝛũ indebite fines.pax que bellare
tet regionẽ. Et qꝛ vna ꝑs ali⸗

nõ nouit longinquã app qꝛe vna ps ali⸗
am oĩno ſuꝑare contedit. fugabit᷑ humilitaſ hominũ
gios equat

ſum. oꝛrũper caſtitas moꝛũ ex ſocietate coꝛrupta.qm̃
huiuſmodi facinoꝛa querunt.qꝛ cũ virtute integritas
non bellat᷑. Coꝛrumpet᷑ et caſtitas animoꝛũ ⁊ inoꝛdina
to affectu.plerũq; caſtitas coꝛpm turpitudiniſ damna

ĩtas tollit᷑ de medio cũ inſidijs et falſita
tibus quis querit efficere qð non erat a vritate ꝑmiſj

poꝛtabit.quia malũ trahit ad malũ qui factoꝛ eſt eius.

Et dceuictis hoſtibus luxuriabit᷑ pnicioſa licentia qui ſi
bi obicẽ non videbit ſtupꝛabit ad placitũ virgines.vi⸗
duis non parcet honeſtis.ſi pulcras eſſe conſpexerit in
ceſtuabit:plerũq; nuptas adulteꝛabit ꝓ nihilo reputaſ
obpꝛobꝛia maritoꝛũ.Aufugiet pauptas ab his qui alie
nis ditati ſunt ſpolijs In ſroliatis aũt non merebitur
pauptas inuoluntaria quia nunq; eſt vera niſi fuerit le
ta. Abſtinentia repudiabit᷑ quia nullũ locũ habebit ꝑci
monia ciboꝛũ:vbi ad bellandũ exquirit ferocitas coꝛpoꝝ
SHilebit oꝛatio inter armoꝛũ ſtrepitus:et cũ ipſa tẽdat
in deũ non verbis ſed mẽtiſ intuitu. Quõ ergo fiet ſan
cta aut grata erit oꝛatio cuius mẽs nihil aliud qᷓ; mala
in pꝛoximo meditat᷑. Penitentia recõciliatiua non erit
quia non penitet pꝛeteritoꝛũ qui aĩo et coꝛpe mala ma
lis accumulat:et ad pꝛoximoꝝ peioꝛa pꝛeſtruit᷑. Mõ erit
cõmunio veri coꝛpis chꝛiſti:vbi mẽbꝛa eius ad pꝑnitio⸗
nẽ aut ſpoliationẽ ſeu depꝛeſſionẽ cõueniant.Cõmuni
onẽ opoꝛtʒ habere cũ pximo qui vult dignus fieri ſacra
mento.nec purgabit a delictis cõtinue delinquentem:
ſed ſi quis indigne interpꝛetaret accipopenam et iudi⸗

cium ſcom aplm non chꝛiſti gratiã manducaret. Luce

—

Niber

darius patet quare demones magis chꝛiftianitatez i;ᷓ

ahas gentes exagiant: vt virtutes chꝛiſtiferaſ tollant

aut eoꝛũ actus impediant vt hnaliter nobis clauda ce
lum q ipſi ad cadendũ patulũ habuerunt et apiat᷑ in /
ſernus quẽ ipſi cũ ſuis cõplicibo in fine mundi eterna⸗
liter in remotis repaguls habebunt firmiter clauſum
Et aꝛ iudei merito patiunt᷑ ſerutute diſpſione incluſi
onẽ.qꝛ contepſerũt chꝛiſiũ pꝛedicante moꝛientẽ. iuſt
hec mala nos cõtur bant:qꝛ per pditos moꝛes conteéni
mus ipſum in celo regnante. Et pſcindamur in nobis

diſciſi a chꝛiſto:diuidamur in nobis diuiſi a deo.confo

diamur ferro.qui quantũ in nobis eſt peccatis noſiris
adhuc chꝛiſtum in cruce cõfigimus:qui hactenuſꝓno

ſtris peccatis extitit coꝛpꝑe cruciſixus.

De miſericoꝛdia dei Capitulum XXVI
AIlgdes diuina pquirit: et eo virtuoſioꝛ eſt aius
f quo queſita ꝑ ſidem abinueſtigatiõe rationis
vvbbſoluit. Mec aliter ſentit de diuinis niſi put
ſentiendũ veritaſ ſumma mãadauit. Et multi ad dei mi
ſericoꝛdiã indebite animũ ſubleuant: idcirco de ipſa eſft
fide chꝛiſtianica diſſerendũ:non humana pꝛeſumptio⸗
ne tentandũ. Miſericoꝛdia dei iuſticia dei eſt:qꝛ ipſum
miſereri iuſticia eſt. Et iuſtum eſt ſummũ et vruů deun
eſſe mia plenũ: vt ex plenitudine ſua, mia dei plena ſit

omnis terra. qð pſalmiſta camt: Miſerico:dia qi pléa
eſt terra. Sed aliũ pꝛeſtat legentibo intellectũ cum di

cit caritas dei. bemgnitas i. pietas dei argitas di. et
his ſimilia:aliũ cum dicit᷑ mia. MNam mia ideo ſic appel

lata eſt. qꝛ mileriã noſtra reſpicit:aut ia habita vt aufe
rat.aut futurã pꝛeuenit.vt nõ xæmat Que noſtra mi⸗

ſeria vel erit culpabilis vel penalis:aut pualis vl coꝛxo
ralis. Culpabins miſeria pꝛimo ſuit in angelis.que nõ

eſt dei miſericoꝛdiã cõſecuta.quia illoꝝ natura ſemel ſu

it vertibilis vt a deo auerſi nunq; ad ipſlum verterent᷑

conuerſi · vt eſſent dei miſericoꝛdiã cõlecuti.que liq re⸗
ſpiciat auerſum.nunq; dat᷑ niſi ad cõuerſum. Et ſiatiʒ
Wſt culpe mileriã ſecuta eſt miſerabiliſ pena.nunqᷓ; mi

iericoꝛdia conſecutura.quia nõ ad penitentiã reuerſu⸗
ra. Eadẽ miſeria fuit in paretibo pꝛimis et iuſticie meri
to ſecuta eſt in naſcẽtibo ceteris et ſuꝑ quã diſtula ẽ dei

milericoꝛdia.qꝛ ſecuta eſt peccatoꝛis pemtẽtia. et penal
ad tẽpus vindictaꝓ eo ꝙ reuertibilis ad deu ſint hũa⸗
na na: ura:et liberata eſt huana fragiitas a culpa eter

na pena. Nam ſua mĩa ꝓpiciatus eſt deus ꝑ vnigenitũ
ſuũ oĩbus iniq̃tatibo noſtr.s.et ſanauit oẽs infirmita/
tes noſtras:et redenut de interitu vits noſtra.nõ guro
et argento.ſed ſanguine ꝓpꝛio.iuxts ꝓlaie ꝓ heticuʒ di⸗
ctum. Gꝛatis venundail eſtis et ſine pꝛeco redimemi
ni. Et in pꝛima canonica ſua petrus inqt. Scientes ꝙ

nõ coꝛruptibilibo auro argento redepti eſtis e vana

Veſtta cõuerſatiõe paterne traditionis.ſed pꝛecioſo ſen
guine quaſi agni incõtaminati et immaculati cheiſti ie
liu ꝑꝛecogniti quide ante mudi cõſtitutionẽ: mamſeſta
ti aut nouiſtims tꝑibꝰ ꝓpter vos qui per ipſum fideleg

eſtis. Et cũ ipſe deus ꝑ ianguinẽ nos redimeret a pat⸗
nis et ꝓpꝛijs d bitis lolueret:cõtra oꝛiginale peccatum
abluitiuũ baptinnatis inſtimt ſacramentũ. Et gaꝛ fm
apoſtolũ ad ixbꝛeos in poſſibile actũ eſt pccantem poſt
baptiſmũ ꝑ ipium poſſe recõciliari et refoꝛmari. ſacra⸗

menta ſunt alia inſtituta vt ipſis mediantibo reſo:me⸗

mur.mũdemur.acceptabiles fiamus. in gratia piacea
mus.gloꝛid acquiramus. ꝙ ſtatim alplita culpaꝑ peni
tentia auferet᷑ pena p miſericodi. Et licet peng relinqᷓ
tur purgatoeia:de ineffabili miſericoꝛdia dei eſt ꝙ iuxta
merita nõ daĩ eterna.quia iuxta dauid iententiã mile⸗
ratoꝛ et milericoꝛs dñs longaumis et multum mileri

MD DWUWU

S 2

„

coꝛs. Mon in ppetuũ quia miſericoꝛs eſt iraſcer neq in

eternũ cõminabit᷑ qꝛ crudelis non eſt. HNon ſcë m pcca

ta noſtra fecit nobis.qꝛ inferna et pꝛeu aricationem iui

meruimus.neq; ſcom iniqtates noſtras retribuic no⸗

bis qs innũerabiles fecimus et ipie penitetib non re⸗
iratui. Qm ſcm altitud inem celi a terra

,
.
₰

tribuit ma

coꝛrolvꝛauit miſericoꝛdia ſua tuꝑ timetes ſe:q iple ce⸗
li eſt nos texra ſumus.ipie deus verus nos hoies puri

ſumus.iple iuſtus:nos peccatoꝛes exiſiimus. Idcirco
ſug Nnante lonitate eterũa ⁊ indeficiente.quantũ ipᷣe
ſuperaltat
ue gratia pietatis:vt iñ mia firmet᷑ im̃ ſupcum ti

mentes:vt non pꝛeſumant dei timoꝛe caretes et ad pe⸗
nitentia nõ reuertẽtes. Et quantũ diſtat oꝛtus ab occi
dente longe facit a nobis iniq̃tates noſtras.vt im̃ ini/

quitates noſtre ſi penitetiã ſuſceperint longe ſint a no
bis pena dimiſſa quoꝛũ occidens ſeu occaſus eſt culp.

cõmiſſa. quantũ ipſius cõceptio natalis ⁊ vita mos do
ctrina paſſio et ſepultura fuit ſine admiſſa penitus cul
pa.Et quõ miſeret᷑ pater filioꝝ miſertus eſt dñs timẽ
tib ſe:qm̃i ipſe cognouit higmentũ noſtrũ Eimilitu-
nẽ paterne dilectiõis in filiũ induxit ſermo dauitic?et
timẽtes. Pater nar q; naturali amoꝛe ſert᷑in filiuʒ:vt
miſerat᷑ ſibi ꝓ offenſionib eius. Qui licet peccet pat⸗
nam dilectionẽ nõ extinguit in patre quin velit finio p⸗
digo cũ reuertit᷑ miereri. Sic fons dilectiõis et pater
miſericoꝛdiarũ et totius cõſolatõis deuſ naturali amo
re miſericoꝛdiã exhibet timentibo eũ.et ex penitẽtia pe
tentibo illũ: q; mia dei ab eterno vſq; in eternũ ſuper

timẽtes eũ.qũ ipſe ↄgneuit figmentũ fragilitatis no

ſtre qui ex nulla noſtra virtute ſuſtineri valemus miſi
ſua mĩa ſolidemur. Minc et ſapiẽtia clamat Gꝛatia dei
et mia eſt in ſanctos eius et reſpectus in electos illius
Et alibi. Tu aũt deus naturaliter ſuauis wrus es a
t mileret oĩbus ſibi vo
led huili wolũtate. ulti
en volũt miſericoꝛdiã retinẽdo peccati miſeriã et oꝛãt
miſereri.ſed nolunt emẽdari. Supbia max ma eſt pe/

tiens et in mĩia diſponẽs oĩa Et nn eret᷑ oibus
lent ib miſereri:non ſuꝑbia

tere miſericoꝛdiã et in vicijs velle mauere. Magna eſt
noſtra miſeria cum ſumus in culpa mẽtis ex volito aut

in culpa coꝛpis ex actu puerſo. Oagna cũ expetita pati
tur ania penò et coꝛpis reſoluit᷑ in terrꝗ reſuſcitanduʒ
in multis nõ ad gloꝛiã ſed ad gehennã. Magna miſeria

ſpũalis cũ aĩa ignoꝛat aut peccat. Magna co:palis cuʒ

tot pene talibo coꝛpus ipſum ſubiaceat Pꝛopterea cla
mabat dauid ierere mei us ſce'm magna miſer⸗
coꝛdiã tuã. Quia vbi magna eſt miſeria opꝰeſt magna

mia. gi᷑ ipſa mĩa vt pꝛeſatũ eſt. aut remouet inbherẽ⸗

tem mieriaà aut pꝛeuenit ad futurã. Et ex ipſa mig deti

nemur ne cadamue:cadentibo manus dat᷑ vt reſurga⸗
mus. Apla nos adiuuet vt vincamus. ipſa nos ſaluat

ne pereamus.ipſa expectat dulciter cum redire tarda

mus.ipſa werigit manũ dũ pet mus.apit cũ pulſamꝰ
inuemit ipſa bonũ quod querinꝰ.reuocat cũ erramus.
vlcilei diſſimulat cum peccamus.ſuſcipit hilariter cuʒ
redimus.emollit coꝛ ad penitentiã. cito dimittit offen
ſam a peccatũ ſactã non tenet iniuriam.dat largit᷑ gra⸗
tis.multiplicat datõ.ſeruat multiplicatã. Eiris et oc⸗
cultis modis deus ex mĩa impedit ne fiat peccatũ: dat
aduerſa vt purget ꝑpactum.Aargitur ꝓſpeꝛa vt ad amo
rem ꝓuocet. dat ſacramentũ vt meritũ cumulet· Dat
pꝛeceꝑta vt donet px mia.cõfert gratiã vt faciamꝰ illa.

Exipla ommiũ deus pater punit citra condignũ:nõ ſo
lum in hoc mundo ſed et in inferno. Et pleruq; pecca⸗
toꝛẽ quẽ non pꝛeuidit ad grati reuerſurũ citioꝛe pꝛe/

uenit moꝛte:ne diu viuendo peccata multiplicet quox

tat a terra noſtre miq̃tatis intantũ miſeret᷑ no⸗

i

1
ut,
ce
gter
o
1pe
per

no
fiſi
di
lus

Ulti
Nit
ſe⸗
van
ſpat
cu;
Ena
i
1e
ſen⸗
ena
nic/
⸗
lat
6a
l.
eu;
ſen
⸗
oc/
dat
ro
t
lo.
60
1,
e/

e

De miſterijzʒ

multiplicatione ſua pena cõcreſceret. Dat lupꝛa petitũ
paꝛemiat iupꝛa meritu. remunerat ſupꝛa iperat ů. O qᷓ;

multiplex et magna et miſericoꝛdia dei. non multipli⸗

cans nec maioꝛe faciens deũ. O q; bene qͥ ad iplam re⸗

fugiunt. O qᷓ; male qui nõ bene vtunt᷑:cum in peccatiſ

multis iaceant ſub reſpectu eius. Plures peccant pᷣte⸗

xtu illius et volunt diu egrotare in peccatis ſub ſpꝑe mi

Ericoꝛdie affuture: cum nollet in coꝛpe cronice pati pe⸗
nas ſub expectatõe ſamtatis venture. O q; multi exꝑe

tunt miſericoꝛdiã ⁊ ipſa expectata venit: ſed expectates
non inuenit.aut ſuo tꝑe imꝑatos muenit. Quid autẽ
de iuſtis dicã: Non indigent mia: Sed inſpice diligẽ /
ter ꝙ indigent. Si lacre ſcripture textũ ꝑquiras:cito

ipſos indigere mia innoteſceret. Inquit yiaias. Oes

iuſticie noſtre q̃ſi pinus meſtruate Tlide igit᷑ qd mere

mur ex iuſticia noſtra ſine mia: cũ tam ſit vilis noſtra
iuſticia reputata. Ipſe ſaluatoꝛ noſtre iuſticie cõfiden/
tia deſtruens dicit. Cũ oĩa bñfeceritis feciſtis qð debu
iſtis: dicite ſerui inuties ſumus. Et aplus. Mon ſunt
condigne paſſiones huius tꝑis ad futurã gloꝛiã que re

uelabit᷑ in nobis. Et ad Titu ſcribens iteru dicit. Non
ex opibo iuſticie que fecimus nos aut facimus ſeu faci⸗
emus:ſed ſcõᷣm ſuã niſericoꝛdiã ſaluos nos fecit. Et
ad hilippẽſes iterũ de ſeipſo nõ iuſtincato neq; iuſti
ficando ꝑ iuſticiã legis ſue:ſed ꝑiuſnciã fidei er miĩa di
dicit.vt inuemiar in ulo non hñs meam iuſticiã que in
lege eſt:ſed illam que ex fide ieſu chꝛiſti.que ex deo eſt
iuſticia in fide ad cognoſcendũ illũ:et virtutẽ relurre /
ctionis eius et ſocietate paſſionũ iluus:cõſigurat mo:
ti eius Que omnia miſericoꝛdia nõ iuſticia noſtrã cla⸗
mant.Qõ et nos dicere poſſumus de iuſticia noue le/

gis:quãa ſi vſq; ad apicẽ minimũ iotha nullũ ptermiſ

ſum ſeruaremus vita nõ mereremur eternꝗ.neq; oꝑa
noſtra cã eſſent ſalutis:ſed noſtris oꝑib exiſtentibo lv
nis mia dei ſalutẽ et ad ſalutẽ oꝑat᷑ m nobiſ.Et idẽ apo
ſtolus dicit de ſeipſo ad Coꝛinth. Nihil mihi cõſciꝰ ſuʒ
ſed in hoc iuſtificatus non ſum ſcenicet vt vitam eternãa
merear. Et ad Romanos pꝛo oibus dicit Non eſt volẽ
tis neq; currentis: ſed miſerentis eſt dei. Quid eni eſt
non eſt voletis:niſi quia non ſufficit dſideriũ.nõ affe
ctus.non volũtas quatũcunq; exceſſiua ſalutis. Quid
eſt neq; currẽtis? Id eſt quantucunq; bñ opantis opꝰ.
Quia nõ ſuffecit Albel iuſticia ſua.non enoch mũdicia
ſua.non noe rectitudo ſua.non abꝛahe obedientia ſua.
non yſaac dil gẽtia ſua.nõ iacob patietia ſua.nõ ioſepꝛp
tribulatio ſua.non moyſi mititas ſua.non aaron ſacer⸗
dotalis puritas ſua.nõ ioſue foꝛtitudo ſua. non caleph

virtus ſua.nõ ſamueh dedicatio ſua:nõ dauid ſaluauit
ſimilitudo ſui coꝛdis ad deũ:nec penitetis poſt pccatũ
non ſaluauit ſalomonẽ ſapia ſua.et ſtudiũ in diuinis.
nec penitetia poſt peccatů.non heliã ſaluum fecit celus

nõ exechiã ſietus.non ioſiã deſtructio idoloꝛũ et diui⸗

ni recidiuatio cultus.nõ ꝓplłetas eoꝑ autoꝛitas.nõ ma

chabeoꝛũ martiriũ ipſos introduxit in regnũ:nec iuſti

cia ʒacharie vxoꝛiſq; ſue ſaluos illos fecit.nec ſymeonẽ

ſenẽ expectatio non longa caſtitas et oꝛatio tẽpſalis vi⸗
due.nõ iohannis ſanctincatio vterina et p veritate pe⸗
na ſuſcepta.nõ innocẽtes innocentia martirũ.non la⸗

tronẽ ſua cõfeſſio introduxit in celum. Idcirco dicitur

neq; currẽtis:ſed mĩe dei miſerentis ſaluauit cũ huiuſ
modi oꝑib bonis quemcũq; ſaluatũ.Sed foꝛtaſſe mu
tabit᷑ in talib ſententijs amnimus:hñs vnde excuſatio⸗

nẽé cõſiciat dicens. Mondũ chꝛiſtus erat moꝛtuus.non

dum reſurꝛexerat a moꝛtuis.nondũ aſcenderat in celũ
ipſe qui dixerat:nemo aſcẽdit in celũ miſi filꝰ hoĩs qui
eſt in celo ſupple aſcẽderit pꝛius. Conſiteoꝛ qina ita eſt

. verbi increati

bene dicit quia wruͦ eſt Sed declaratio ſermonũ deiet
ſcripture iluuminat mentes ignaras:paruulis weritatiſ

itellectũ infundit. Nam eade ſententia paun ſimpla
et vna manet ad poſt moꝛte et aſcenſionẽ chꝛiſti fut u⸗

ros ſicut pꝛedeceſſoꝛes tenebat incluſos. Nam ſane ve
rum eſt qꝛ nonduʒ cruciſixus fuerat.moꝛtis moꝛte de⸗
ſtructoꝛ.nõdum ſanguinis pꝛeciũ erat ſolutũ. nonduz
vectes fracti fuerant infernales:nondũ de limlbo ſancti
educti.nondũ patuerat celũ.Rondũ chꝛiſtus loca para
tuꝛus alcederat. Sed his a chꝛiſto pactis miſerãte deo
comitãtibo oꝑibus bonis aſcenſione chꝛiſti pꝛecedẽtes
ipſum pꝛeaſcendentẽ ſequunt᷑:cum ipſo ſedente ad pa⸗
tris dexterã quieſcentes. Sed in quo factum ſequen⸗
tes et poſteros ad aſcenſionẽ audeo inferre ſententiaʒ
vt ſanctificatã et ſine peccato viuentẽ ſanctã ſancti ſan/
ctoꝛũ matrẽ nõ excludamus:ſed dicemus ipſam ſalua
ri:qꝛ ſanctificata eſt.quia mater chꝛiſti facta eſt.qꝛ hũi⸗
lis.quia virgo.qꝛ oĩibuſoꝛnata virtutibo extitit.Et qᷣm
uis credamus virginẽ dei matrẽa peccatoꝛũ vinculis
liberã:nõ tñ credimus ipſam ſine dei mĩa ex ꝓpꝛijs vir
tutibo iuſtiſicatã celoq; inſertã.Abſit:neq; ipſius bene

currentis ſed dei miſerentis extitit ꝙ ſalua fuit. Et ſic
abſoluimus a ſuis opibo non ſaluari dei matrẽ poſt filij

ſui aſcenſtonẽ celeſtia regna petentẽ:niſi ꝑ deum miſe⸗
rentẽ Quid dicemus de aplis ⁊ martiribo.quid de vir
ginibo et ↄfeſſoꝛibo.quid de ceteris iuſtis. Quid de par
uulis qui nihil merent᷑ et in aliena fide captant᷑.qͥ poſt
chꝛiſti aſcenſionẽ ſalui facti ſunt. Multoꝛũ quoꝛũ me⸗
rito patrocinari querit eccleſia. ipſoſq; venerat᷑ digna
honoꝛificentia in quoꝝ honoꝛe eõſtruxit et t pla *
non ſuffecerunt oꝑa iuſta vt eos ſaluaret ſolum ipſoꝛũᷣ
iuſticia ſed dei mia. Ideo neq; volentis neq; currentis
ſed ꝙ quis ſaluus ſit dei eſt miſerentis. GFecmuſ qð de
buimus.deſuꝑ nos delapſa virtute:ſerui tñ inutiles ſu
mus.MNam ſi lalus ex iuſticia lbonoꝛũ operum eſſet fru
ſtra chꝛiſtus crucifixus eſt.et gratia nõ eſſet gratia ſi ſal
uaret noſtra iuſticia. Miſericoꝛdia deinon eſſet miſeri⸗
coꝛdia:qua pꝛo iuſtis ⁊ peccatoꝛibo cõtinue querit a deo
eccleſia Apſam igit᷑ inuocemus.ipſam queramꝰ.ad eiꝰ

curiã a ſententia diuine iuſticie appellemus:ipſi ſubda

mur.ſub eius alis qeſcamus et dicamꝰ Mie dñiqꝛ nõ
ſumus conſumpti.nec defecerunt aut deficiẽt miſera⸗
tiones eius:qui miſereri non deficiẽs dedit nobis vni
genitũ ſuũ qui ſcẽ m apoſtolũ factus eſt nobis a deoo ſa⸗
pientia et iuſticia et ſanctificatio et redemptio:ot non
in nobis ſimus confidẽtes ſed in ipſo. Sol eſt mĩia dei
qui radios ſuꝑ vniuerſos effundit:nmã ipſe omnium ꝓ
ſuo mõ miſeret᷑. Miſer coꝛdia dñi ſuꝑ angelos.mĩa do
mini ſuꝑ homines lvnos et malos.mia dñi ſuꝑ viros
et mulieres.ſuꝑ iuuenes et ſenes ſuꝑ foꝛtes et debileſ
ſuꝑ ſapientes et inſipientes.ſuꝑ nobiles et ignobiles.
ſuꝑ diuites et pauꝑes.ſupꝑ reges et ꝓplos.ſuꝑ pꝛĩicipes
et pꝛouincias.ſuꝑ pꝛelatos et ſubditos.ſuꝑ doctoꝛes ⸗
diſcipulos.ſuꝑ vigilantes et doꝛmiẽtes.ſupambulan⸗
tes et quieſcẽtes.ſupꝑ artifices et inertes.ſuꝑ coniuga.
tos et monachos.ſuꝑ cenobitas et anachoꝛitas.
De diuinis beneſicis. Capitulum xXXVII
Patanter grata et gratis dei bñfſcia ad noſirs
g reuocant᷑ memoꝛiã. Que licet penes nos ex ef
fectu ſoꝛtiant᷑ diuerſa vocabula:vnũ tñ ſunt in
mente diuina. Que bñficia ideo dicunt᷑:qꝛ nobis gra /
tis diuina bñficentia elargi᷑. Nam cũ non eramus de
duxit in eſſe. Quid ei dedimus nõ entes vt daret eſſe.
Gꝛatis ergo dedit eſſentie bonũ.cui et multa bona con⸗
feret in poſterũ. Et tale noſtrũ eſſe d fferentiauit ab oĩ
bus ſub celo tantũ entiba cõferendo vitã:a viuẽtibus

=

ſoli pferẽdo ſenſum: a ſentiẽtibo ſolũ cõferẽdo rõneʒ:a

muitis rationẽ habentibaoferedo fidẽ: et a multis fide

lbo aliq́s ꝑ tona opatione. QQ donũ ſinglare dei ẽpoſ
ſe bñ opari. lt bꝛeuit᷑ aliq̃ bñficia nota fiat.exqͥb deo
aia gras agat vt gratã ſe o faciat:q hec legit itelligat
p creati ſumꝰ ad unagin?ſilitudine dei nõ ᷣm coꝛpꝰ
ſed ſcom aiam. In q̃ bnnicio excedimꝰĩ dignitate nobi
litate vᷣtute celu ſole lunã ⁊ ſtellaſ qᷓ̃tuoꝛ elemẽta.⁊ oĩa
elemęta co:pea viuẽtia vnõ viuentia.qꝛ oĩa fceã ſunt ꝓ

pter nos nõ ꝓpter ea nos facti. Et ipſa facta eſt aia im /

moꝛtal.arbixrio libera.imꝑfecta qᷓntũ ad virtutes.pꝑfe⸗

cta q́;tũ ad potetias naturales ſcʒ memoꝛiã qᷓ ↄphedit

pteriua pñtia a futura. q;tũ ad ĩtelligẽtia q̃ ↄgnoſcit de /
um ſupꝛa ſe.ſe in le. angelos iuxta ſe.qcqͥd aliud celi et
tre ãbitu ↄtinet᷑ ĩ ſe. Intelligit tñ cũ diſcurſu ſibi cõ

ceſſa ſunt ĩtelligere.itelligit tona ⁊ mala. iuſta ⁊ iniuſta

coꝛꝑalia ⁊ ſpũalia. Perſfecta eti p liberã volũtatẽ ſuaʒ
ptatẽ ad qdcũq; voluerit inclinationẽ cõuertibilẽ ⁊ re

ↄuertibilẽ ad bonü ⁊ ad malũ.capax virtutꝭ ⁊ vitij ſuſce
ptibilis pene vel pꝛemij.pfectibilis ĩ vᷣtutib:caret põ/⸗
dere figura coloꝛe. eo magna qͥ capax eſt efnitatꝭ. eo rcö

q̃ appetes ẽ bonitatꝭ. eo beata pticeps ẽ deitatꝭ. Põt

accipe ⁊ accpiũt multe ſignaculũ fidei.gratiã ſpuſſan

cti.fieri ſponſa chꝛiſti xocari ꝑ adoptionẽe nilia dei. Et in

his nullũ nĩm pceſſit meritũ vt daret᷑ hmõi bñficium

MNaſcimur moꝛe beſtiaꝝ poſſum acciꝑe celũ.et ↄſoꝛtiũ
erpectam angeloꝝ. Et nõ ſolů hec: dedit etiã poſſe nos
iligere ipm Er tate capacitatiſ fecit:vt repleri aut ↄtẽ
tari nõ poſſit aĩa niſi ꝑ im. Dedit hec oĩa:pmiſit cele/

ſtia progauit maioꝛa imo dedit ⁊ maxia.vt q̃d det vltra

et excelletiꝰnõ habeat:cũ ꝑ nimiã caritatẽ q̃ dilexit nos

ab eterno pt᷑ oim de miſit filiũ ſuũ vt ipſuʒ habemmus

in nt̃a natura ſimilẽ quẽ ĩ ſua diſſimile neſciebam vt
habeamꝰ?coctoꝛe actu ⁊ theoꝛia ĩ doctria ſuꝑna nõ here⸗

amus in trena:vt habeamus in cibũ ⁊ potũ quẽ qͥ mãa⸗

ducat ⁊ bibit v.uet ĩ eternũ. Et moꝛientẽ habemꝰ ĩ pꝛe
cauũ:qꝛ nos vñ oſſem ſoluere carebamui.Et reſurgẽ⸗
te aſcedẽtẽq; in celũ habemus ĩ pᷣmiũ:qͥ tota ẽ merces
et retributio meritoꝛũ. Quid enĩ in oĩbus his pᷣmiſit

hũana fragilitas meriti.Quid obtulit obſequij NMõne

nos de?ỹ pꝛeuenit creado.pꝛeuenit amãdo.puenit bñſi⸗

cia lĩeffabilia cõferẽdo.pᷣuenit redimẽdo Hõne hec oĩia

inuitãtia ſunt ad amoꝛe:oſtringẽtia et gẽax reddamus
poſſibilẽ actione. Elñ bona ẽ bnficioꝝ mẽoꝛia ne ſimꝰin
Sti:ſʒ ad repẽdẽdũ debita ꝓmpti Na ingtitudo recepta
Pdit.pmiſſa ñ recipit.ductũ gee ĩifundede intcidit.Ga
cit declinare penit? a pctis:bñficioꝝ dei iug mẽoꝛia. Et
q̃ cõſiderat q̃re dederit:inſiſtit oꝑib boniſ.Oia nãq; q̃
nob a xeo data noſcunt᷑:nos ad deũ qſi qbuſdã funib-
trahũt ſiẽ ꝑ oʒee ꝓplxtã ðꝛ. In funicuł adã trahã eos⁊
in vinculł caritatꝭ Guniculi ada ſũt bũſicia q̃ ↄtulit pa⸗
retibo pꝛimis. Vlincla caritat ſũt bñſicia qᷓ ↄtulit naſcẽ
tibi ceterꝭ.Nõ offendit bñſfactoꝛẽ mẽoꝛ bũſicioꝝ:qꝛ bñ
ficia nate qq; ↄſiderat.aĩo ⁊ actu ñ peccat qꝛ ipm malũ
ingtitudo nate bñficiũ militat. Necnõ a dabit bonis
oꝑibo opaʒ ſi qre de?ẽ tãta nob otulit ↄſiderat cãʒ:qꝛ nul
lũ donũ de dedit aduerſus ſeipᷣm Et dono dei mõ vti

Etis õᷣ volũtatẽ dei.ſi ad ei?honoꝛẽ oĩa ñ oꝛdinauerit ad

hnoꝛẽ oĩa ſũt collata Atiłẽ igit᷑ bñficioꝝ dei mẽoꝛia

Explicit pꝛimꝰlibᷣ de miſterijs vᷣbi ĩcreati feĩ icarnati.

Incipit liber ſecũdus de virgie maria eiuſq; ꝓceſſu
Et de his q in ipſa et per ioſam pꝛo nr̃a redẽptiõe geſta
ſunt vſq;qᷓ ſpũſſanct? apoſtolis miſſus eſt. Cap. I

Ita oĩm ⁊a ↄaditoꝛ de:datã hoib nolẽs deſe

v rere vitã quã pꝑ mulierẽ antiquus hoſtꝭ au⸗

ferre conatPꝰẽ: pꝛio abſtulit creatricẽ vitã qᷓ

vderat vitã Añ oĩa eĩi ĩ maloꝑ exoꝛdioa deo

ſecundus

q vita ſepatio fcã eſi:demũ vita ĩſufflata moꝛtꝭ pᷣmiũ
ſumpſit. Oblatio moꝛtẽ inferentiũ pꝛime poꝛrxecta eſt
mulieri er qua omnis eſt danata ꝓpago et ꝑpetuata da
mnatio:quouſq; ꝑ altitudinẽ diunne ꝓuidentie ſueq;
benignitat tpe pᷣminito adeſſet nouit moo ꝓducta mir

cui vite pciñ imo ipᷣa vita poſſit offerꝛi Que cũ ab eter

no pdeſtinata puua pꝛefigurata ꝓphetata fuiſſet. ꝓpe ni⸗
nẽ ſecloꝑ naſcitura. nũciat᷑ ab angelo.ex vtroq; ſterili
arete ↄcipit᷑ti ꝓpagatõe ipa danatõe ſeruata oꝛigina
it pcedit ĩfectio. Aiat᷑oꝛdie uato nate: ſ ilico ſciſicat

Naſcit ex oꝛiginali purgatacõtagio:⁊ in ipſa pꝛimo na⸗

tura hũana reuerſa eſt in puritatẽ in pꝛim? factus ẽ ꝓ

thoplaſtꝰ. Naturalibo creſet augmẽtis:educat᷑ pie ꝓput
decebat futurã dei ſpõſaʒ filijq; matrẽ. Offert᷑ in teplo
ꝑ legẽ:ſpõſat᷑ ſcõ viro. Qua nõdũ ab ipſo traducta ĩ cõ
tuberniu ipſo neſciẽte.ipſaq; vacante diuinis qᷣba ſolita

erat intedere:die q̊ mir pᷣma ↄdita ẽ fiml ⁊ pᷣceptũ diui

nũ pterijt. accedẽte ad ipſaʒ diabolo ĩ ᷣpẽte hoꝛrẽ do cele
bꝛato dialogo decepta eſt decurſis ab ipſis ꝓthoplaſtis
m q̃ſda q̃nq; milibꝰ quĩgetis ſeptẽ anniſ ſᷣm alios qͥn

q; milibo ducentis vigintiſepte.ſcom alios quinq; mi⸗

liba nonagintaocto ad celebꝛanduʒ nouũ cõmertiũ di ⸗
uinũqᷓ; miſteriũ ad exoꝛdiendã redeptionẽ ꝑdite liber/
tatis ad conſulendũ de vita cũ femĩa qꝛ cũ ipſa de mo:
te fuerat in dolo pꝛouiſum:miſſus eſt angelus ad mari
am. Sic eni lucas aſſertione facit dicens In menſe
aũt ſexto miſſus eſt gabꝛiel angeluſa deo in ciuitatẽ ga
lilee cui nomẽ nacareth ad virginẽ deſpõſata viro cui

nomẽ erat ioſeph de domo dauid:et nomẽ virgnis ma

ria In mẽſe ſexto a cõceptiõe iohanis ꝑ cu mirabilẽ
cõceptionẽ ex ſterili atq; ſene quodãmõ aſtruenda erat
fides in virgiĩe.ꝑ cuꝰrocẽ etiã mũdo chꝛiſtꝰ pꝛimo nũ⸗
ciandus erat. Sexto die creatus eſt hõ qui eodẽ die de
liquit Sexto die creatura mixta ſub celo ↄfabulatiõeʒ

diuinã habuit et funeſta duplicẽ ſiquidẽ.pꝛimã pꝛece
pti et argutionis pꝛetermiſſi.alterã deceptioms dũta

rat. Sexto die coplet?ꝰeſt mũdꝰ.celebꝛatus ẽ eſus.etiã
in ſpeciebꝰ opari ceſſauit ops. Sexto die nuditas lau⸗
dabilis mutauit ſpecie ⁊ rubvꝛẽ:q̃ſerũt ſubtfugere aut
ſe abſcõdere delinqntes. Sexto die ſunt reqſitiad ve⸗
ſpam. et celebꝛata exilia labvꝛioſa: lignũ cuſtodit᷑. Se
xto die poſt rebellionẽ ad deũ:ilico ⁊ caro aduerſus aĩaʒ
rebellauit. Sexto die imago creatorꝭ ſumpſit ex lapſu
ſilitudinẽ pecoꝛis naufragari virgitas cepit nobile na⸗
ture decꝰ.⁊ libidĩoſa feã eſt ꝓpagatio hũani gener.. q̃ fu
iſſet ex caſtꝭ et coꝛrupta q̃ fuiret ex integriſ:/ p honeſta
te verecũdialpnuba ſucceſſit Et vt ꝑſiringã ions ĩdeſi
ciẽs oim maloꝝ vbiq; deriuãdꝰ ppetuo die ſexto exoꝛtꝰ
eſt. Sexto die q̃ſi neſcio vñ caſtrametari ceperũt in tã
oꝛbe pulcerrimo ↄturmati a globati cũcta mala coꝛnea
et turbe fantaſmatũ in coꝛdibo hoĩm ſimplicit caſtra po
ſuerũt:vitia naturã crudeles acies direxerũt.Altera
ri ceper̃t ĩ ↄpoſitꝭ elem̃ta penalitateſ ꝓpe ĩ agonẽ agmi
na feſtinarũt:pᷣlia ſeditiões homicidia fraudes ſua fixe
re tẽtoꝛia terremottẽpeſtates peſtilẽtie.cẽq; moleſtũ
hoꝛrendũ atq; tremendũ hoſtilꝰↄ hoĩeʒ obſidio venerũt
Serxto ſecũdo inhiauit inſernus ⁊ triſticia cũ ſpiritib⸗
apoſtatic facta ſunt federa.qꝛ diuĩa ſunt fracta.⁊ hõ de
monibo repꝛomiſſus ẽ ad penale ↄſoꝛtiũ añ ꝑdẽs diui

nũ.Libus patꝰ ẽ ⁊ alꝰ lb:⁊ oẽs mẽſe doloꝛoſe ipo die

ſexto ad miſerabilit ↄuiuandũ pᷣpatio facta eſt. Sexto
die ſub celo pꝛima leticia exoꝛta eſt:qꝛ exultauit rõnaliſ
creatura cũ dño ↄgnoſcẽs dñm Nõ eniĩ in qͥnq; paetiſ
diebo aliq̃d creatũ legim qð leticiã in dño accepiſſet at
q;; ipſuʒ erultãdo ↄgnoſceret.Neq; celũ et tra neq; lux

necq; igniſ aer aq̃ neq; ſidera celi aut germinãtia tre nõ
wlucrxes celi.ñ natatis mar.i: qdrupedia.nõ reptatis

— De⸗ õ .9 ₰

= .

li
ne
l
6/
ut
lo
co
ita
lui

hi
qn
mi⸗
di,
ien
mo:
mri
nſe
cun

m.
bil
erat
nu⸗
ede
oe
e/
ta
ni
l/
aut

niaz
go
fſis
lef
Nt,
nti
Pes
o

mi

i
rüt
i
1
iui
die
to
dli
eei⸗
tat
lur
no

i. II.

maris qui ꝑpambulant ſemitas maris beſtie terre atq;
vniuerſa pecoꝛa campi.timoꝛi facta ſut homini que ſub
eius imperio facta erat:et ab ipoꝝ viribus coꝛpoꝛis ho⸗
mo minoꝛatus eſt.quibo in eiſdem ſuperioꝛ factus erat.

Quid in plura defluimus: Eximia bona ⁊ mala ſub ce⸗
lo in die ſexto ſunt cõdita:ilaa deo iſta ab bomine cum
operante diabolo introducta. Cleruntamẽ dei ſapiẽtia
edens et calculans tempoꝛa: ad oꝛdinis concentů cun

cta deducens.in menſe ſexto nõ put annus cõſtruit᷑ re⸗

uolutione ſolaris oꝛbis:ſed ꝓput tempus incepit noſtre
redemptõnis a cõceptõne iohãnis iam elapſa parte tẽ⸗

Pꝛis. Erat in te ſerte etatis ſerto die. quomõ multis
reuolutis anmcirculis eodẽ die quo pꝛimus homo con
ditus eſt. miſſus eſt angelus ad virginẽ incoꝛruptã.vt

in vno qõ ſibi offerebat᷑ ſempiterno dei vertv. in gratia
que euanuerat in natura pꝓuincia galilea et ciuitas na⸗

carea miſterio pꝛoꝛſus cõueniunt. Jam apparuerat et

multa tꝑa rotata fuerat rota vna:erat addenda rora

alia.vt rota eſſet in medio rote.Galilea enĩ rota inter⸗

peetatur. HMota wteris teſtamẽti: dũ rota erat multos
in oꝛbe iuſtos effecit multoſq; pſeripſit:nõ tamẽ iuſtos
regno celoꝝ pficere potuit.Alioquin ſupflua fuiſſet paſ/

ſio ſaluatoꝛis.Addenda erat rota melioꝛe oꝛbe volubi
lis.cuius wolubilitate iuſnficarent . omnia peccatoꝛes.
et regni celoꝛũ ꝓmiſſio certa daret᷑ credentibet tranſ⸗

migratio indubitata parabat᷑ ad aliam vitã. Mꝛoinde

ad futuroꝛũ bonoꝛum pꝛeſagunm decebat hanc virginẽ

in qua tam alta miſteria cõdebatur pꝛouinciã incolere

galileam:vt illo flgremus amoꝛe trãſmigrandi ab iſta
miſera vita in aliam vitã. Gglos qui aſcenſurus de radi/
ceieſſe in floꝛe nunciandus erat. Et ſimiliter virgul⸗
tum coꝛam deo in alta pꝛotendendũ omniũ nationum
vnde ꝓcederẽt vera ſcriptura dominantiũ: initiandum

erat in figuratiuo virgulto. Et ſumma ſanctitas a qui

et per quam ommis ſanctitas et cõſecratio lbonoꝛum o⸗
mmiũ ex quo conſecrandi erant homines in virtute in

ſacramentis et in omni ſtatu gratie:in ſanctitate et con
ſecratione pꝛenunciaãda erat. Ecce pꝛouincia ecce aui⸗
