ſe venientẽ:his qui ſecũ aſtabant ait. Ecce agnus dei
ecce qui tollit peccata mũdi. Omnẽ cauſam chꝛiſti ad
uentus iohãnes ſuis auditoꝛibo aperit.qm̃ venit tolle⸗
re ntᷣa peccata. Sed agnus eſt dei.agnitoꝛ dei. et omni⸗
um que ſunt ⁊a que fiunt bonoꝝ atq; malox. et nihil eſt
quod ſuam agnitõnem effugiat.Agnus dei.agnitus a
deoꝛet cui pt᷑ d xit.Hic eſt filius meus dilectuſ.Algnus
dei:manſuetus dei.egnus innocẽs.Agnus inter lupos
in bꝛeui occcidendus a lupis. Credamus cum pꝛiſcis p
phetis ↄcoꝛdiam habuiſſe iohannẽ:et vnũ ſpm̃ ꝓpheti⸗
cum ſuſcepiſſe. Nam vt agnũ quẽ modo digito demon
ſtrabat. ꝓphete pꝛedixerũt eſſe venturũ:rogantes ⁊ affu
turum. Inquit enĩ eſaias.Habitabit lupus cum agno
Inſolitũ eſt lupũ cũ agno velle hĩtare quẽ feſtinat occi⸗
dere:ſʒ agnus dei de quo ſic ꝓphetabat᷑ hoc habuit ꝓpꝛiũ

vt cum ipſe voluerint habitare lupi rapaces. Nõne lu⸗

3

pus rapax ſaulus cum agno iſto habitauit in celo: cum
archana diuina ↄſpexit:Mõne habitauit cum agno dei:
p quo ſibi mundus crucifirus eſt. ipſeq; mundo. Mõne
cum ipᷣo habitauerũt multi lupi rapaces diuinos rapiẽ

tes honoꝛes:cũ rapacitate depoſita facti ſunt agni cum

agno habitãtes cum ipo.Quotquot eni que ſua ſunt
querũt lupi rapaces ſunt.ſed cum re ſipiſcũt ad bona cõ
uerſi facti agm nouelli ↄubernat in virtutibo cũ agno

dei. demum habitãtes eterne cũ eo in altioꝛib ꝑtibus

celi.Hunc eundẽ eſaias expetebat venturum dicens.
Emitte agnum dñe vñatoꝛem terre: de petra deſerti ad
montẽ filie ſion.Agnina manſuetudine diaboli ſupbia
ꝓpulſanda erat:nec videretur potentia ſolum humane
nature viciſſe victoꝛeʒ. Quaſi ad excuſatõem ſu aſſu⸗
meret callidus hoſtis ꝙ nõ equo certamine eſſet deui⸗
ctus ſed ſupioꝛis violentia ſuſcepiſſet ↄflictum: contra
quẽ vt agnus emiſſus eſt dei filius inire certamen:qui
eum vicit paſſus.et peccata tulit occiſus. Ecce agnus
dei ſimilitudine nõ ꝓpꝛietate qui quaſi agnus coꝛã ton
dẽte obmutuit:vt cum ſibi auferretur vita:ipe a nobis

afferat nt̃a peccata. Hũc eundem agnum ſiue ipᷣm chꝛi

ſtum in ſimilitudine agni multis enigmatibus alius
aſperit iohãnes. Sic enĩ inquit. Et vidi et ecce in me⸗
dio thꝛoni et quattuoꝛ animaliũ et in medio ſenioꝛum
agnum ſtantẽ tanqᷓ; occiſum ⁊ habentẽ coꝛnua ſeptem
et oculos ſeptem:qui ſunt ſeptẽ ſpũs dei miſſi in omieʒ
terram. In medio ſtabat agnus tanq; occiſus:quia qᷓ;
uis reſurrexit tanq; occiſus ſtat cũ merito moꝛtis vſq;
ad finẽ ſeculi ꝓ omnibo qui vnã fidem de chꝛiſto tenue
runt.Amimalia vero ad euangelicos viros. ſenioꝛes
ad eos qui in oꝛiginali dumtaxat iuſticia:ſiue in circũci
ſione ſiue in lege moiſaica deceſſerũt.oĩm ſane iſtoꝛuʒ
agnus occiſus peccata in ſe purgaturus accepit.in quẽ
iohãnes baptiſta intendẽs digito indicauit. Et coꝛnua
ſeptem videbatur habere vniuerſalẽ videlicet ptãtem
ad repngnandas om̃es aduerſarias poteſtates· Et ocu
los ſepte vniuerſe viſionis:vt eius ſcientiã nihli poſſit
effugere. Qui ſpũs dei dicũtur impꝛohibibiles atq; in⸗/

uiſibiles ad agenda.necnõ et ſeptẽ dona ſpiritus: que

vt mundus poſſit accipe.ipᷣe meruit agnus qui eccleſiã

oꝛthodoxam accepit vxoꝛẽ.Et nuptie agni venerunt et
vxoꝛ eius pᷣparauit ſe: quã cooperuit biſſino ſplendido
et candido.quod nequaq; feciſſet niſi pꝛius eius pecca⸗
ta lauanda in ſuo ſanguine abſtuliſſet vt iuſtificari a do

mino mereretur. Quod idem iohãnes ſecutus adiun
xit. Biſſinũ eni iuſtiſicatões ſanctoꝝ ſunt.Et ipᷣe agnꝰ
huius mundi ↄſummato miſterio.lucerna eius erit in
gloꝛia eterne claritatis. Sed magno ſtudio pꝛecauen⸗
dum eſt ne qui nũc ipᷣe aguus eſt om̃ibo manſuetus. in
fine ſeculi fiat iratus.Quod iohãnes pᷣuidit cum dice
ret quoſdam rogaturos mõtes et colles.vt ſub eis ab
ira agni in illo tremendo examine abſcondantur. Ecce
agnus dei. Ad intellectũ nẽm demonſtratio iſta refert᷑
Qui peccata tollit inuitatio peccatoꝝ eſt et om̃es vocã⸗
tur ad veniã.vt ad agnum hũc veniant. qui ab om̃ib
pᷣt hoĩes exonerare peccatis.Cui ne credatur abiectus
altius teſtimonmium ſubintulit ipſe iohannes dicens.
LHMic eſt de quo dixi. Qui poſt me venit ante me factꝰ
eſt:quia pꝛioꝛ me erat.et ego neſciebam eum. Sed vt
manifeſtaretur in iſrael.pꝛopterea veni in aqua bapti⸗
ſans. Quod dixit de pꝛioꝛitate iam expoſitũ eſt. Sed
hec de chꝛiſto ignoꝛantia iohãnis nõ ex om̃ibus pendet
quem adhuc exiſtẽs in vtero ſpirituſancto docente co⸗
gnouerat eſſe filium dei. Sed ſpũſſanctus moderatur
ſua miſteria in ꝓphetis vt ſimul om̃ia nõ intelligãt.ſed

ſucceſſiue ꝑcipienda ꝑcipiant.Et qᷓ;uis ꝓplxte furint et

Liber terciuns

videntes non ſemꝑ ꝓphetauerũt atq; viderũt: ſed cum

ſpũᷣſſanctus deſuper eox aios interius illuſtrabat. Q
leliſeus de ſeipo manufeſtat:qui cũ eſſet ꝓplxta: etiã ali
qua deus ſibi celauerat. Nam cu ſunamitis illa oſpita
eius p moꝛte filij acceſſiſſet ad eũ.teneretq; pedes eius
et ſeruus ꝓplxte illä ammouere niteretur vliſeus ait.
Dimitte illam. aĩa eius in amaritudine eſt:et dñs cela
uit a me et nõ indicauit mihi. Erat in amaritudine aĩa
illius ꝓ moete filij ſui. quã moꝛtem ꝓPheta ignoꝛabat:
nec ſpus ſcũs ſibi reuelauerat.niſi ſunamitis illa pꝛodi
diſſet.d hu militatẽ eꝑ ꝓphetarũ ꝙ nõ om̃ia noſcant
marima eſt puidẽtia deiꝙ nõ ſemp eos affatur. Et plu
ra credimus qᷓ; ꝓphete poſſint agnoſcere. Beuelat autẽ
pꝓ loco ⁊ tꝑe neceſſitate aut vtilitate:ſicut ad coꝛintlxos
aplus dicit.Om̃is manifeſtatio ſpũs datur ad vtilita⸗
tem. Ita iohanes baptiſta ſciebat et neſciebat: ſciebat
Nꝛro quod iam pceperat ex vtero.neſciebat ꝙ ieſus ad
tanta miſteria paretur.et ꝙ ad populos natõnum eius
eſſet deriuanda redemptio:et ꝙ in aqua ipᷣe deberet cul
panm oꝛiginalẽ diluere. O.ro ſupza ſenſum hoĩm erat
nec credibile videbatur: w ſubiectio fidelis et immer⸗
ſio in fluxibili elemẽto culpam oꝛiginalẽ abſtergeret. iz
ideo tantũ venit in aqua baptiſans vt manifeſtaretur
in iſrael:ad quẽ dumtaxat plm chꝛiſtũ datum eſſe cre⸗
debat. Cõnectit euangeliſta oꝛdinẽ dictop vt teſtimo⸗/
nioꝛum iohãnis ſeries habeatur. Et teſtimoniũ phi⸗
buit iohanes dicens. Quia vidi ſpm̃ deſcendentẽ qua
ſi columbam de celo:et manſit ſuꝑ eum. Et ego neicie
bam einm: ſed qui miſit me baptiſare in aqua: ille mihi
dirit. Sup que videris ſpm̃ deſcendentẽ et manẽtem
ſup eum: hic eſt qui baptiſat in ſpũſancto. Et ego vidi
et teſtimoniũ phibui. qꝛ hic eſt filius dei. Clara ſunt
lec ex alio euangeliſta.qꝙ; ſpũſſanctus ſutꝑ chꝛiſtũ in ſpe⸗
cie columbina deſcendit.quẽ iohannes ſe aſſerebat ad
aliqua ignoꝛare. niſi ille cuius verbũ in deſerto factum
eſt in eum ſibi interius illurxiſſet diceret ꝙqui tanta
teſtimonia er celo ſuſcipet. erat filius dei. qui in virtute
ſpũuſſancti venerat baptiſare. peccata tollere veniã pecca
toeibo dare. Aſſerit ſe vidiſſe iopãnes: nõ tantuʒ oculo
coepis ſeciẽ columbinã et aure capitis wcem audiſſe
paterna.ſed fideli mentis intuitu ↄſpexiſſe teſtimoniũ
qo reddebat de filio deii. Stabat iobanes ad cõtem⸗
plandũ de chꝛiſto. Unde altera die iterũ flabat iohan⸗
nes ⁊ er diſcipulis eius duoꝛet reſpiciẽs ieſum ambulaã
tem ait. Ecce agnus dei. Teſtis 7 teſtarius ↄueniebãt
yt ille daret ille accipet teſtimoniũ vt fieret iohane re⸗
licto iuſtioꝛ ſequela poſt chꝛiſtũ.ad quod omibus virib
nitebatur. Et volebat deſpici ppter vnoꝛẽ chꝛiſti: ſalu⸗
temq; credentiũ:quã ipᷣe ↄferre nõ ſoterat. Er omni ſe
pꝛeco iſte tendebat in iudicẽ.et omnẽ gloꝛiã ⁊ honoꝛem
tanq; regi ſeculoꝝ chꝛiſto dño tribuebat. ſuis ſuadens
diſcipulis vt in chꝛiſti diſcipulatũ ſeſtine tranſirẽt. Pe
dagogum ſe dicebat ſuos ſubſequos in ſequelã chꝛiſti
traijciens: pinde repetebat de agno dei. q et factuz eſt.
am cũ audiſſent duo er diſcipulis iohãnis ieſum lo/
quentẽ.iohãne relicto in chꝛiſti ſequelã ↄtinuo iſunt cõ
uerſi. vt figura in writatẽ. vmbꝛa in claritatẽ. xox in in⸗
tellectu verbi. pꝛeco in iudicẽ.ſeruus in dñm.via in ter
minum.nauis in poꝛtũ.et ſi qua ſenſu pcipi intellectu
conſpici pñt in chꝛiſtũ nos plene traiſciãt. Ad hec quidẽ
nititux omis ſeries diuinarũ ſcripturax. patriarcharuʒ
geſta. ſimiliter oꝛacula ꝓletarum ſi qua cathegoꝛia in
theoꝛijs ſi qua exemplaria vt ad eũ veniamus impellat
Peracto iam anno pꝛedicatõis chꝛiſti. nec iohaãne a
pꝛedicatõe ceſſante.nec deſiſtente a baptiſmate accedẽ

tium.et vtroq; baptiſante chꝛiſto ꝑ apios iohãne p ſe/

De parentibus

ipſiin.chꝛiſto auctoꝛitate plena. iobanne auctnꝛitate
uia. a diſcipulis de vtroq; queſtio exoꝛta eſt. Erat aut
iohanes baptiſans in ennon iuxta ſalim:qꝛ aque multe
erant illic. Et veniebant et baptiſabatur. Nondũ enim
miſſus fuerat in carcerem iohanes. Facta eſt ergo que⸗
ſtio ex diſcipulis iohãnis cum iudeis de puriſicatõne.
Et venerüt ad iohannẽ dixerũt ei. Rabbi qui erat te
cum trans ioꝛdanem cui teſtimoniũ phibuiſti: ecce hic

baptiſat et om̃es veniunt ad eum.] Baptiſabat adhuc

iohanes in baptiſmo quo pꝛimo ceperat.ſed nõ baptiſi
mo chꝛiſti. quis criſtus iam ꝑ annu pᷣdicauerit ⁊ bapti⸗
ſauerit ꝑmanus diſcipuloxꝝ eos qui credebãt quia nõ⸗
dum er toto innotu erat veritas.vt vmbꝛa ceſſaret ma
gis aũt qꝛ nec pꝛecurſoꝛis irritandũ erat officium quo⸗
uſq; in carne degiſſet. quin aĩas diſponeret pꝛedicatõe
verbi. et baptiſmũ penitentie ad baptiſmũ credulita⸗
tem chꝛiſti. Magnũu eni adminiculũ iohannes erat ad

chꝛiſtů. dum ipm oſtanter id qð erat aſſereret quanq3

chꝛiſtus aliter potuiſſet hoĩm coꝛda diſponere. Locus
aüt cõgruebat miſterio:quia ibi multe aque erant. Sic
enĩ ennon interpꝛetatur. Semp eniĩ aptitudo loci ⁊ tẽ
poꝛis captanda virtutibo. Sollertius etiã locũ euange
liſta diſſeruit qui iuxta ſalim erat oppidũ ⁊ trans ioꝛda

nem:vbi melchiſedech ſacerdos dei ſummi longe ante

regnauerat. qui panem et vinum abege a cede regum
reuertenti obtulit. et ab ipo decimas oblatas accepit.
vt et ſacramẽta in vnum cõuenire credãtur.et expedre
omiia in ſalutẽ:et veteres figuree detecteq; veritates ad
ſeinuicem verſaince ↄueniant. Et copioſa ſe offert lo⸗
quendi materia.ſi quis vellet diſſerere gð in ſe miſterij
habeat:qð vbi pꝛeceſſit figura coꝛpis et ſanguinis chꝛi
ſti et bñdictio ſacerdotis⸗ decimaruʒ oblatio baptiſma
penitẽtie celebꝛetur. Quod aũt euangeliſta de iohanne
aſſerit ꝙnondũ miſſus fuerat in carcerẽ valet ad oedi⸗
nem rei geſte vt ſciatur qꝛ nec pꝛimo anno pꝛedicatõis
chꝛiſti iohãnes mancipatuſ eſt carceri:et ꝙ chꝛiſti ſacta
et dicta pᷣceſſerũt multa iohannẽ incluſuʒ. Poſt cuius

„

incluſionẽ mattixus marcus et lucas videntur chꝛiſti

pꝛedicatõnem et apta geſta welle contexere.pᷣtermitten
tes que ante facta ſunt. Facta queſtio ex diſcipulis cum
iudeis.de curioſitate atq; incredulitate atq; foꝛtaſſis ex
calu mnia ꝓcedebat:qm̃ aliqui pꝛeferabant purificatio/⸗
nem ſcʒ iohannis eſſe melioꝛẽ.taliter ſe tuentes io⸗
hannes chꝛiſtum baptiſauerat:aliqui baptiſmñ chꝛiſti
quia ipe plures baptiſabat. Et multi ex diſcipulis ⁊ tur
bis relicto iohanne chꝛiſtũ ſequebantur. etiã ꝗ iohãne
dimiſſi quia ipᷣe om̃es mittebat ad baptiſmum chꝛiſti.
nfirmitatis etiã erat iſta contẽtio et largumentu ob⸗
iuionis aut nõ cõſpecti teſti monij de chꝛiſto exhibiti a
iohanne.magis aũt nõ intellecte writatis.nam vbicũ⸗
q; non eſt firma writatis adłæſio:ſ. emp queſtio a contẽ
tio et heſitatio locũ habent. Sed optimũ eſt in moꝛib-
hoĩm et laudanda ꝓunſio.ꝙ in ſuboꝛtis queſtionibo qui
pt illas decidere inquiratur.et habentes dubia. wni /
ant ad eum qui certam ſcit et valet pꝓpſerre ſententiam.
Diſcipuli languẽtes in pugnis verboꝝ.veniant ad ma

giſtrum. in opinionibo concertãtes ad iudicẽ veritatis.

Accedant per compatõnem ſpiritualia ventilantes: ſe

ſubijciant melius cernenti. Venerũt ergo ad iohan⸗

nem tanqᷓ; ad magiſtrũ qui huiuſcemodi queſtionẽ de
cideret. et imponeret ſilentiũ his qui minus debite ſen
tiebant. Et dixerũt ei ſcilicet titulĩ queſtoinis. Rabb.
qui erat tecũ trans ioꝛdanem cui teſtimoniũ phibuiſti
ecce hic baptiſat et omnes wniunt ad eum. Quod łc
videtur innuere. Cuius vſtrum eſt melioꝛ purificatio
an baptiſmus tuus qui eum baptiſaſti. et teſtimoniuz

4

ehik
monn
eniun

Phtott

ſtionun
guoc⸗
natt⸗
gerein
ſiiace.
gtumm⸗
henjn
ſoaumt⸗
ſchmmm
ſpnaltn⸗
gichnt
wcktpen
Nlsek
hleen
Pocmnbap
Nteneizp⸗
Lionen
oluten
Muarum
ſoröpote
lncaphi⸗
nacept,
nodict
Cun durt
Hinpener
Nis Peno
Petactöne

ſtinghunm

ſiqunſante
Donimiſe⸗
bllbusgr⸗
Roonnnce

oninoio

ſepgnn

eporep⸗
Mlrrvbat

Rdlquomn

Wwomnig
mmſuper
eeng,.

= =
=

Mldrenm

☛nr]

=☛æ
S=Z

Mnn⸗
aNllope
fmmmn
Auldn
Mpotlite
efimen
l 1

== =

— =
S E

— =

☛ = n-=
— = =
EKK=

tmitee

ergoe
finde,
errte
Ktahe
ͤbapf
tabape
qung nͤ
haret
Necicgtoe
mequltta
Gerat all
Hguunq;
nt. Sie
loclate
neuange
ns ior
geante
ge regunn
alcept,
terwadre
tatesa
ffert lo⸗
miſteni
nischel
ptiſmn
ohanne
g oꝛdi⸗
icatöis
ſiſucta
tchius
chꝛiſti
mitten
igcum
aſſiger
ftaro
9 io⸗
cheiſti
rer
bine
beiſti.
fob⸗
iti.
bici/
ontè
oelb⸗
vqui
ren /
um.
Ima
tis.
eſe
an/
e
en
bb.
ſti
vt
tio

ei phibuiſti:an illius quia te baptiſatus eſt et a te teſti-

monium accepit. cum vterq; wſtru baptiſet ſed om̃es
wniunt ad eum. Soluta prinus queſtio ſpa fuiſſet: ſi
ꝓlato teſtimonio credidiſent. Ygitur incred ulitas que

ſtionum ⁊ oĩm ſpirituauũ malopꝑ eſt cauſa. Sed in hoc

quod queritur aut diſcipuloꝝ iohannis aut ludeoꝑ ani

mi fatigantur vt alteri in cheiſtum alteri velint impin;
gere in iobannẽ. O ſi diſcipuli ab inmidia mouentur:

ſi iudei a ſenioꝛi malicigꝗ detinentur.ſed nec credend uz:

ꝓtantus pꝛeco tantus ſanctus tã magni adoꝛatoꝛ mi⸗

terij ꝙ diſcipulos retinere wluiſſet heſitantes de chꝛi⸗
ſto cum ipſe totus eſſet ad chꝛiſtu omneſq; vllent con
ſtim in ipm traijcere. Gedq querentiboet queſitis re⸗
ſpondit iopannes et dixit. LMon poteſt homo accipere
quicqᷓ;niſi fuerit ei datum de celo. Qua ſi dicat. Me⸗/
lioꝛ eſt purificatio chꝛiſti.quia baptiſmus eius eſtecti⸗
uus eſt remiſſionis ccatoꝛuʒ. Ego autem homo ſlum
nihil a meipo hñs niſi ꝓut ab ipo accepi:ſʒ nõ accepivt
poſſim baptiſando peccata remittere: ſz baptiſmu in pe
nitentiaʒ pꝛedicare. Nec quitq; poteſt auq virtutis in
ſeipo aut in alio efficere:niſi ei deſupꝑ fuerit facta tribu⸗
tio. Nicet eni ad ſeipᷣm iohannes hanc voluerit referre
ſententiam. ad omnes tñ equã poꝛtõne reſpondet.ꝙ ho
mo nõ poteſt accipe quicqᷓ; mii fuerit ei datum de celo.
inc aplus ait.Quid habes quod nõ accepiſti.Oijau
tem accepiſti quid gloꝛiaris quaſi nõ acceperis. Et iaco
bus dicit. Omne datum optimü et omne donum pfe
ctum:deſurſum eſt deſcendes ꝗ patre luminum. Hihil
enim pꝛeter iniquitatẽ et negligentia homo habet ex p⸗
prijs. NMemo ſibi virtutem:nemo ſibi laudabile appꝛo⸗
pꝛiet actõnem. Nullus arroget ꝓpꝛia auctoꝛitati ꝙ poſ⸗
ſit in alium aliquid boni tranſfundere: dumtaxat ex deo
ſi qua ſunt erpeditõnis optime capiutur. Adminiſtrt
plurimi ſacramenta peout coꝛpoꝛaliter et in rebus viſi
bilibus peraguũtur. effectus autem eoꝛum ita ſint ꝙ
alios mundent atq; ſanctificet ex celo decendit. Abne⸗

gat omino iohannes:ꝙ nihil eſt aut habet a ſeipo. Elſ⸗

ſerit ꝙ quicquid habet accepit. Confitetur chꝛiſtum eſ⸗
ſe pꝛopꝛie poteſtatis · ꝙ ipe ab eterno eſt quod eſt.et qð
habet habuit. et quod ab alio non accepit.ſcilicet ex foꝛ⸗
ma dei:quoniam ex foꝛma ſerui confitetur etiam ipſea
patre omnia accepiſſe. Etiam ipos qui venerãt reſpon⸗
ſionem ſuper queſtionem poſitam accepturi. allegat in
teſtes dicens. Ypſi xos mihi teſtimomiuʒ pꝑhibebitis
quod dixerim.Non ſum ego chꝛiſtus:ſed quomaʒ miſ⸗
ſus ſum ante illum. Hec ideo intulit quia ipſis nunc
nouiter interrogantibus a pꝛincipio idem de chꝛiſto di
rerat de quo pꝛeſenter percurrit. et ꝙ nuncq; variatum
eſt teſtimomuʒ Pꝛecurſoꝛis. Pꝛoinde quod audiſus au
dite.quod dixi dico:nec retracto dictum. quia verũ eſt
quod pꝛotuh teſtimonium. vos ipſi teſtimoniuʒ perhi⸗
betis teſtimonio quod phibui quia dico quod dixi. nec
a me ipſo ſed ab eo vt dicerem ſic accepi. Non poteſt ho
mo quicqᷓ; accipere niſi fuerit ei datum de celo. Sem
iohannes ſe chꝛiſtum eſſe negauit:ſemꝑ aſſeruit ſe ipſi⸗
us eſſe pꝛeconem. et ante illum miſtum ad viam chꝛi⸗
ſto in coꝛdibus hominum pꝛeparandum. Firmam te⸗
net iohannes doctrinam eo ꝓ ſe verum diriſe cogno/
ſcat. Semper eius ſunt vnifoꝛmia verba:neq; obliquat
a recto. Idem ammo a pꝛincipio quo exoꝛſus eſt exulta
rein vtero. et in pꝛedicatöne publica fuit exquo eius

.

erat inuariatum verbum. Oulta ſit euangelicatoꝛib⸗

ctoꝛu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecuxſꝛis

„

re non liceat.uiuſmodi enim decet eſſe theoꝛicuz wry/
bum.ꝓt etiam intentata moete in ſno rolvꝛe teneatur.
quanqᷓ; maledictum ſemp ſit coꝛrigendum led ſic aſſi⸗

ſiat doctoꝛi pꝛouiſi: vt ea beoferat que iteru inquiſitus
affirmare nõ pudeat. Soliditas eni doctrine cũ inuari

ata conſiſtit ſtabilimentum eſt credentiu: que vero pel;
lis eſt ſerpentine induxit erroꝛem. Hinc vero cum io

hannes reaffirmaret qo an te preduerat.ſcilicet chꝛi
ſtus erat.quid ipſe non erat:etian et quid erat nunc ſe
a chꝛiſto alia minoꝛatõne deſignat dicens. Qur halet
ſponſam ſponſus eſt. Amicus autem ſponſi qui ſiat ⁊ au
dit eum:gaudio gaudet ꝓpter xocem ſponſi. Yam cõ⸗

dilatanda. Et hec ſponſa chꝛiſti. erat.nulli alteri ante de

debatur eccleſia ſumens initia in iudeis: ſed in gentibo

ſxonſata.nec in poſteꝛum deſponſanga. De qua paulus
git. Deſponqi vos vn viro:virginem caſtam exhibere

chꝛiſto.cuius dumtaxat cheiſtus eſt ſponſus: electi ve

ro ceteri ſunt amici: q́;uis iohannes oc nomen amicii

ſibi ſingulariter vndicauerit. Differt ſponſus ab ami;

coiniam ſponſus ſponſam habet cum qua thalamiſat.

quam comit et peotegit:amncus aut pꝛonubus aut in
nuptijs mimiſter aſſint. Amicus ierat opannes: et vt

in ſponſam cheiſti ommis iudea ommis natio crederet

Vt pꝛonubus ſatagebat. Stat amicusſponſi et ſponſe.
quia vnius ſine altero non wſſet eſie amicus.et audit
ſponſum loquentem ad ſwonſam.et ſimi liter ad ſeipm
Et gaudio gaudet ꝓpter xocem ſpon ſi. ox ſpon ſi. xor
argutõönis eſt ne ſponſa ſemetipam ignoꝛet. ne vilis ex⸗
iſtat vt ſemetipſam ad quid ſit oꝛdinata conſpiciat. Vn
de in canticis dicitur. Si ignoꝛas te o pulcra inter mu⸗

lieres: egredere et abi poſt veſtigia regum. et paſce he⸗
dos iuxta tabernacula paſtoꝛuʒ. Equitatui meo in cur⸗

ribus pharaonis aſſimilaui te amica mea. Clelut ſi ſpõ
ſus eccle ſiam animamq; alloqintur. Pulcra es decoꝛe
imaginis et ſimilitudinis ad quam facta es pulcra de⸗
coꝛe nature.quo multis ſupioꝛ facta es:pulcra decoꝛe
legis et gratie. Si hanc pulcritud inem tu ignoꝛas ma
xime illam legis et grane et mundatõnis in ſanguine
ſpon ſi tui.egredere a me vade poſt vſtigia gregum illa

rum videlicet nationum que animaliter viuunt. et pa⸗

ſce tui coꝛpoꝛis ſenſus luxta tabernacula paſtoꝛu m.qui
paſcunt carnaliter et idolatrice ſuos greges. Neq; pꝛe⸗
ceptum per hancrocẽ ſponſus cediſſe credatur.vt ſpon
ſe ſue a ſeipᷣo mandet egreſſum.vt inſequatur veſtigia
nationum: ſed vilitatem in quam deuemre digna facta
eſt ante pꝛediot.ſi ſuam pulcritudinem non agnoſcit.
Alio enim ſenſu.xor iſta ſponſi ad aures ſponſe inſona⸗
re videtur:vt ſi pulcritudinem contemplatõnis igno⸗
rat.ſeruitutem exerceat actõnum. IYplſa vero ad hoc fa⸗
cta eſt. Et er hac imagine innoteſcit vt amica vera ſit
in equitatu angelico ad ſubmergengũ carnis exercituʒ
haraonis. Hec ſit virtus eccle ſiaſtica. hoc habeat que⸗
ibet anima chꝛiſtiana: vt gratia ſpon ſi ſauente angeli⸗
fulta pꝛeſidio mare ſeculi ſecure tranſeat. illeſa con ſi
ſtat. et in eodem egiptios inuiſibiles videat ſuffocatos
IVterum vox ſpon ſi que facit gaudere iohaãnem ad pul⸗
critudinem ſponſe pꝛoclamitat. Ecce tu pulcra es ami
ca mea.ecce tu pulcra:oculi tui columbarum. Ei ami⸗
a pulcra:ſi pulcra igitur et amica. Mon eſt ſponſa pul⸗
cra niſi vere fuerit ſui ſponſi amica. Et ſi amica:n unqG
erit non pulcra. Hec eſt eccleſie atq; ammarum ommiũ
pulcritudo.vt amica ſit chriſti:er illa enim amicitia. p⸗
fecta pulcritudo pꝛogreditur. Proinde non eſt pulcra
niſi amica. non eſt amica niſi pulcm. et pulcreſcendoa⸗
micatur amcando pulcreſcit:quod in hoc fit ſi ſimplex

fuerit intentio noſire mẽtis. Vnde ſequit ur. Oculi lui

columbarum. An quoſt ponſus a ſponſa per internam
rocem et per pꝛolatonem in ſono aſpectus ſimplices re
quiſiuit. Elox ſponſi ad ſponſam: ad ſe inter agones et
turbinem comparantis lam. Eso flos campi et liliuʒ
conuailium. Sicut hlium inter pinas ſic amica mea
inter filas. Notum facit ſponſus inter quos habitat.
ne inter quos habitat ſponſa langueſcat. Aperit quan/
tum ipſa pꝛecedit alias filias: ſicut lilium ipinas. Elox
ſponſi ad quietem ſponſe. Adiuro vos filie hieruſalem
per capꝛeas ceruoſq; campoꝛum: ne ſuſcitetis nech ein/
glilare ſaciatis dilectaimn quoaduſq; ipſa velit. Elox ſpon
ſi ad exercitium ſanctum ſponſe:quoniam tempus be⸗
nefaciendi dedit ei ſponſus ne ſegniter traſeat ſponſam
inuitat. Surge pꝛopera amica mea- columba mea. ſoꝛ
mola mea. Elerba iſta ſunt inſertarum virtutin faci⸗
les actiones. loꝛes apparuerunt in terra noſtra qin tẽ
poꝛe hyemis et inundationis imbꝛium apparere nequi
bant anceperunt fiquidem ſancta deſideris pꝛo ſuperis
apparere. Tempus putat lonis aduenit: quo peccata et
Aectönes impertinentes wlut a Vite iniructuoſi palmi⸗
tes ab eccleſia decidantur. Clor ſponſi inuitantis ſpon⸗
ſam ad paſſionem ſuam:et affectantis fidem eius expe
rientia:et vocem in oꝛatione atq; doctrina. Surge ami
ca mea ſponſa mea et veni columba meg in foꝛammib
petre in cauerna macerie. Qſtende mihi faciem tuam:
ſonet vox tua in auribus meis. Vlox enim tua dulcis:
et facies tua decoꝛa. Goꝛamina petre plage ſunt coꝛpo/⸗
ris. cauerna macerie apertio eſt lateris.facies ſidei pꝛo⸗
bata noticia:vox oꝛatio gratiarum actio et impenſa do⸗
ctrina. Elor ſponſſ ad declaratõnem ſponſe. Quaz pul⸗
cra es annca mea. Et que ſequuntur pꝛolixam haben⸗
tia diſſertionẽ. Elox ſponſi ad ſponſam velut ad cogna⸗
tam er ſimilitudine carnis. Cor ſponſi inuitantis ipaʒ
ad regulam et conſideratõnem geſtoꝛum. Eleni in o⸗⸗
tum meum ſoꝛoz mea ſponſa: meſſui mirram meam
cum aromatibus meis. Cömedi fauũ cum melle meo
bibe vinum meum cum lacte meo. Vox ſponſi ad ſpon
ſam multipler eſtnenarꝛabilis pꝛotin uſ. Eleruntamẽ
omne quod ipſam erudit.quod monet quod dirigit in
ſuperna quod allicit per pꝛomiſſa. quod terret ne laba⸗

tur. vox eit ſponſi:ad quam iohannes exultat et in paſſi

one pꝛo chꝛiſto letatuꝗ ios imicos chꝛiſtus
qjui ſic gaudere didic ant. Anquit enim ſaluatoꝛ om/
nium chꝛiſtuſ. Elos amici mei eſtis: ſi feceritis que ego
pꝛecipio wobis. Ecce amicicia veroꝛum amicor ad ſpon
ſum. Ecce gauchum amicoꝛum quod didicerut a ſpon⸗
ſo. Et ibi. Ybant apoſtoli gaudentes conſpectu conſi⸗
lij:quomam digni habiti ſunt pꝛo nomine ieſu contu⸗
meliam pati. Simus amici ſponſi: et gaudeamus ad
vocem eius. Amicicia ſponſi eius aduerſarioꝛuʒ inimi⸗
citias habet annexas: neq; fieri poteſt amicitia vera ſine
odio vero. Equa poꝛtõne amicitia in alium: et inimici⸗/
tie in eius aduerſarium peragütur. Si viligimus chꝛi⸗/
ſtum odio habeamus ⁊ mundum.eteni mundus eum
nõ cognouit:mundus ipſum crucifixit. Odiamus pec⸗
catum: pꝛo quo crucifixus eſt. Odiamus dialolum: qui
aduerſum eum ſemper contumaci ceruice extollitur.
Quomodo quis diabolum odit: ſi eius ſuggeſtionibus
acquieſcat. Si amici fuerimuſ ſponſimõ indigebimus
aduocatis. Mer ipſum verus amicus ad regem habet
acceſſum.imo et amicus fit mediatoꝛ ad ceteros. Mon
indiget amicus quopiam:vt pꝛo ipo interpellet ad pꝛin
cipem. Ypſe ſuam exponit cauſam. ipſe loquitur in auri
bus regisappe leta facie egꝛeditur exaudituſ Faciamus
ergo pꝛecepta eius.et erimus amici eiusin hoc omneʒ
amicitie ſue regulam diffiniuit. Et pꝛecepta eius gra⸗

—

betteicns Pe parentbus

*

1.

uia non ſunt. boneſta ſunt. dulcia ſunt. Hinc ſeriptura
dicit. Quam dulcia fauebus meis eloquia tna: ſuper
mel oꝛ meo. Et ſtatim ſequitur ꝙ hec eloquia lunt ma⸗
data. A mandatis tuis intelleripꝛopterea odiui omnẽ
viam tmiquitatis. Gaudeamus ad vocem eius que no⸗

tam facit voluntatem eius. In hoc ſit gaudium veroꝛũ

fidelium noſcere domini wiuntatẽ. vt degucant in acti
onem quam inexcuſate cognouimus per ſponſi chꝛiſti

domini noſtri vocem. Pꝛoinde autem iohannes chꝛi⸗
ſtum ſponſum eccleſiam ſponſam:ſe amicum ſponſi ap
pellauit.ne ipſe crederetur ſponſus qui erat amicus.ne
ipſe caput qui erat mèmbꝛum. ne ipſe fundamentum
qui lapis in parietibo erat.ne ipe dominus qui erat ſer⸗
uus.ne ipſe redemptoꝛ qui erat redemptuſ.ne ipᷣe chꝛi
ſtus qui erat bomo purus:ne plebs oberraret creden⸗
do falſis pꝛo veris. Etenim veripꝛecones hoc pꝛecipu/
um habeant ne currat opimio falſa. ne ſubintret mala
doctrina:ne in fide atq; moꝛibs eiug obꝛepet. In hoc
gauckhum meum impietum eſt. Gaudium iohannis
in hoc impletum erat:et ꝙ chꝛiſtus erat ſponſus. et iße
verus amicus. Satis ſibi ſufficere computabat grati⸗
am quam de celo ſuſceperat:videlicet ꝙ chꝛiſtum bapti
ſaret et amicus eius ageret vt paranymphus: et ꝙ auè⸗

iret vocem eius Permaxime autem gaudebat de eo

quod ſequenter adiungit.. Illum opoꝛtet creſcere me
gautem minui. Quamuis plurimi hoc exponunt ꝙ ie⸗
ſus eſſet exaltandus in crure iohannes autem in capi⸗
te mutilandus: oꝛdinem tempoꝛis ſi ubmittentes in ſu⸗
gnum ꝙ chꝛiſtus natus eſſet luce creſcẽte. die vero de⸗
creſcente iohannes. ſed ad aliud me huius verbi ſen/
ſus attollit. Quoniam fama iohannis fuerat ample p⸗
fuſa etiam vt famam chꝛiſti iam initiantis excederet.
vt eum chꝛiſtum eſſe populus exiſtimaret.ſed chꝛiſtus
ex fama illum incipiebat excedere: cum de virtutis er /
ceſſu nõ opus diſſerere. Quamobꝛem minuebsatur fa⸗
ma iohannis qui chꝛiſtus extimabatur a populo.cum
chꝛiſtus moꝛibus et doctrina et virtute miraculoꝛum
apparuiſſet in plebe · Odoꝛ fame chꝛiſti omnem excede⸗
bat odoꝛem: et ſi qua bone fame fuiſſent ad compatio/
nem fame eius merito vileſcebant. Et quanc vterq;
fuerit magne:chꝛiſtus tamen exceſſit. Et cum vtenc;
demonium habere diceretur. alter vite comm unis
manducans et bibens. Alter vite artioꝛis vt non
manducaret neq; biberet cõmumbuset humanis vſi⸗
bus deputata.ſed locuſtas melq; ſilueſtre. tamen chꝛi⸗
ſtus de cuius virtute diſſerere ſermo minueret potius
qᷓ; pꝛobaſſet in fama omnem hominem ab initio mun⸗
di cuiuſcunq; virtutis exceſſit.vt pꝛeter id quod fuerit
filius cei. ex eoq ſic natus eſt. ſicq; declaratus ſic cõuer
ſatus ſic locutus ſicq; operatus. ſic paſſus et moꝛtuus
et ſepultus omnes virtute ſamaq; pꝛeceſſit. Et ſi vtro
q; viuente in fama et virtute diuideretur opinio: tamẽ
iohanne moꝛtuo chꝛiſtus ſuperſtitit. inſolita mundo fa
ciens. Johanne moꝛente om̃is nouitas ſiluit:chꝛiſto
moꝛiente om̃is terra contremuit. ſol palluit.ſciſſa ſunt
ſaxa. monumenta reſerata:vt ex his confiteretur paga⸗

nos centurio. Elere filius dei erat iſte. Figura legis ge⸗

ſtabat iohannes: que omnino erat chꝛiſti gratia ſuperaͤ⸗
da. Pedagogus erat iohannes:vincendus erat aucto⸗
ritate magiſtri. Adueniente iudice. pꝛeco non clamat.
Cum ſedet in thꝛono maieſtas: ſuccumbunt que para
uerunt. Signo im periali apperente in caſtris ſubregu
loꝛum et militum ſigna minoꝛantur. Oim̃nis vmbꝛa
veritate apparente defugit. Gubnectit iohannes rati

onabiles differentias eius ad chꝛiſtum. vt fides de chꝛi

ſto pera ſubſiſtat. et de ipo ſupꝛa id qo eſt opinio nulla

1

toNl
mel
mie
ſiſn
nan
nu
nt
it
ici
it e
ſeiat
logue
ſomin
dece
inter⸗
ampeta
lominm
orn
Ytroq;
loa⸗
Gulan
Nad
litei⸗
ſes k
lced
vlelo
pnavir
oquo
eEr

ſtmonni
ſimnein
Ueſt
ſeſcſat
Naattla
neme
le Hee
Mriegi
lersh

tian

Condea)
cendon
udreg
pwom
licit ſl
Napieb
Cten
Gnrſlin
adar
ſeern
fient
hnnn
kocnam
hattere
ncoccer
pplins
ere he
Peene

ſeriptini
tigz ſum
ifuntni
lui ornni
Seno⸗
umwro:
nt mari
buſi cheſt
mmes chei⸗
hſtonſtap
amicns ne
lamentum
mergk ſer
neſßeche
ret geden
eeecipo⸗
ntret mnel

n iohannis
nſus. etife
tabargeatt
em bure
N:E
ücehut v
etaeſceemne
onuntcgie
Ntemin aani
tentesinſi
die verode
Serbi ſen⸗
ratamplep,

tis ercegetet ,

,,ſel chriſfus
virtutis e
muebeturket
vopulo cun
niraculorumn
nem ercecen

d coiNAte n

Puanchen
Drm Ne;
te conmtmuns
tioris Nr hon
punmnlorf
llamnenchin
lheret potie
initio mun
1qod ſtent
tus ſiccönet
et aetun⸗
t. Erſinen
luununc,
ſluiechtin
lit Ciſaln
ereltrſñm,
riſegehe
gtig ſog
s ert a
non Catet.

taneſin
nuhen

et oꝛtu atqʒ pꝛoceſſu

con ſiſtat. Qu deſurſum venit et carnẽ aſſumpſit. qui
merito eſt ſuper omnes:non ſolum ſuꝑ homines qui

in terris degunt.ſed etiam ſuꝑ angelos qui in celis cõ⸗
ſiſtunt.lc ſi aperte diceret. Ego de deoꝛſum ſum ex hu⸗
mano ſemine natus:ille dei ſinus deſurſum vemit et ſpi
rituſancto conceptus:qui cum ſuꝑ omnes ſit.etiam ſu
per me penitus eſt. Qu deterra eſt de terra loquitur:

qui de celo vnit ſuper omnes eſt. Conclauſulant ver/

ba iſta:vt expꝛeſſioꝛ ſententia capiatur. De terra ſe aſſe
rit eſſe ohannes de terreniſq; loqui:quanqᷓ; non ter⸗
rena diligeret neq; ſectaret.neq; de ipis moꝛe hominuʒ
loqueretur:ſed diat ſe eſſe deterra.quia ex coꝛruptibiii
ſemine natus:licet recti fuerant ſui parẽtes. Sed qui
de celo venit non ſic conceptus:pater eius nullo modo
in terrenis:nõ tempoꝛalis ſed ab eterno deus.qᷓ;uis pu
erpera eſſet et cõmuni humana carne.non tamen in il⸗
lam introiuit in ſemine.Natus eſt non ſatus.et mater
virgo remanſit. Yohannes autem ſatus et natus.in
vtroq; parente nulla coꝛꝑis virginitate ſeruata.De ter
ra loquebatur iohãnes eo iure quo erat de terra.nec lo⸗/

qui aliter potuiſſet niſi accepiſſʒ.ſi accepiſſʒ de celo. Gu

pꝛa dixit enim non poteſt homo accipere quicqᷓ; niſi fue/
rit ei datum de celo:pꝛoinde in eoꝙ de terra erai iohan
nes loquebatur de terra:ſed qm̃ accepit dona de celo.vt
luce clarius patet de chꝛiſto altiſſime diſſerebat. Sed qͥ
e celo venit ſuꝑ omnes eſt poteſtate ſubſiſtendi.et pꝛo
pꝛia virtute loquendi.et ſuper me eſt.qui quod ſum qð
ago quod loquoꝛ:ab ipſo accepi.qui ab aliquo nihil acce
pit. Et quod vidit et quod audiuit hoc teſtatur. et te⸗
ſtimonium eius nemo accipit. Qui acceperit teſtimo⸗
nium eius:ſignauit quia deus verax eſt · Alta pꝛofert
decheiſto iohannes:pomnia ſe ab ipſo minoꝛans.om⸗
neſq; ſatagens ad ei us fidem conuertere. cum chꝛiſtuʒ
dicat illa loqui atq; teſtiſicari que vidit ab eterno apud
patrem que audiuit a patre:cuius iple eternus eſt ſili⸗
us. Sed teſtimoniũ eius nemo accipit:regnãte adhuc
duricia incredulitatis. Erat enim chꝛiſti teſtimomũ ad

uerſus hoc ſeculum vt contemneretur:aduerſus idola⸗

triam vt abijceretur·contra peccatum ne cõmitteretur
contra legis imꝑfectionem vt induceret vite euangeli⸗
ce nouitatem. Erat teſtimoniũ omnino teſtiſicans ali⸗
ud regnum.aſſerens vnum et omnipotentẽ deum. qui
pꝛo omnibus moꝛtuis in peccatis.vnum in moꝛte tra⸗
didit filium.ſed hoc teſtimonium contemnabatur. nec
accipiebatur ab his qui mundo ex animo copulati erãt.
Erat teſtimonium chꝛiſti etiam teſtificans de ſeipo q;
erat filius dei.et in hoe verum erat teſtimonium eius.
quia dumtaxat dicebat que vidit apud patreʒ.et quod
ab eterno audiuit a patre.quamobꝛem teſtimoniũ chꝛi
ſti erat teſtimoniũ dei. Sed ve non accipientibus te⸗
ſtimonium eius.ve contemnentibus.etenim in diſtri⸗

cto eramine teſtimonio chꝛiſti carebunt.nullo alio pꝛe⸗
bente remedium.ſed qui accipit ſignum fidei. certum

in coꝛde ſuſcepit quoniam deus verax eſt. Solidat per
amplius iohannes chꝛiſti teſtimoniuʒ eſſe vrum. quia
vere chꝛiſtus miſſus a deo:qui alia no loquitur niſi qð
ab eterno audiuit ab ipſo. Quem eni miſit deus ver⸗
ba dei loquitur. Equidem verba dei pꝛeterqᷓ; vera eſſe
nõ poſſunt. Mentiri veritas nequit.et deus fallere nul
lo modo poteſt. Suꝑpomnes angelos et omnem crea⸗
turam iohannes prefert cheiſtum in acceptõne donox.
nec eum cum aliqua creatura metitur. Attollit eũ ver⸗
bo. re autem ipſuʒ non poterat. erat enim ab eterno de⸗
us.etiam vt homo ſuꝑpomnia cõſtitutus: ſed dicit ipᷣm
a patre ſup ceteros donoꝝ pꝛerogatiua tractari. Non
enim ad menſuram dat deus ſpm̃ . unctis dignis

curſoꝛis

accipe dei dona pater diſtribuit ad menſuram ſcilicʒ do⸗
nationis eius et ſcõm capacitatẽ eoꝛum qui diuinis do
nis oꝛnantur.ſed chꝛiſto pater non dedit ſpm̃ ad men⸗/
ſuram cui totam infudit ſpuũſſancti gratiã:qui nõ ſolũ
lc aut illa ſpũſſancti dona ſed ipᷣm ſpiritũſanctuʒ vſq;

qquaq; ſuſcepit. qm̃ pater diligit filiũ: et omia dedit in
manu eius. De hoc idem ippe nilius aſſerebat. Omnia

mihi tradita ſunta patre meo. Et alibi. Scicẽs qm̃ oĩa
ſibi dedit pater in manus. Eaalibi. Data eſt mibi om̃is
teſtas in celo ⁊ in terra. Hed quid eſt qð iohãnes di
cit de chꝛiſto· pater diligit filiũ.niſi eterna illa dilectõe
qua ſepari non pñt quia vnum ſunt.et qꝛ ꝑ om̃ia in eis
extat equalitas vbi nullius ab altero vlla minoeitas.
Quid eſt ꝙ omnia dedit in manus niſi qꝛ nihil eſt qd
habeat pater quod nõ habeat etiam et filius.excepto
ipᷣe gemitus ille ingemtus eſt. Pꝛopterea cũ ofia fili⸗
us habeat ſicut et pater.adiunctuʒ eſt. Qui credit in
filium habet vitam eternã. Qui aũt incredulus eſt fi⸗
lio.nõ videbit vitã:ſed ira dei manet ſuꝑeum. Habet
vitam eternã qui credit in filiũ: quia omiia dedit pater
m manus eius.vt etia illam poſſet oferre credentibus
ſed ſi habet credulitas vitam eternã.fides ⁊ viſio nulla
rõne differũt. Non aũt hoc cõmoueat auditoꝛeʒ.qm̃ vi⸗
ta eterna eſt in fide atq; viſione. In fide ſicut ſcriptuʒ
eſt. Hec eſt vita eternavt cognoſcat te verum deum et
quẽ miſiſti ieſum chꝛiſtum:videlicet cognoſcãt ꝑ fidem
quouſq; vnuſquiſqʒ; cognoſcat ſicut et ipᷣe cognitus eſt
