ſaluatoꝛ tentatoꝛem ſibireſpondendo cõcluſit. Et om⸗
nino reſponſio ad interrogatõem videtur imptinens:
cum ille quereret quis ſibi pꝛorximus eſſet.chꝛiſtus ve⸗
ro reſpondit cui pꝛoximus eſſe deberet. Decebat em ſa⸗
pientiam eternã que in carne vlata venerat hoĩbus do
CEre ſcientia:aliter ac ꝑfectius reſpondere qᷓ; interroga⸗
nerat ille.qui ſolum t errena ſapiebat/Et ſaluatoꝛ oim
chꝛiſtus moꝛe tradentiũ ſcholaſticando doctrinam. vni
reſpondens plurimos doctrinauit.nemini vnum pꝛeſi⸗
gens ꝓximum:ſed omnẽ creaturam rõne vtenteʒ. que
reciꝑe ſimiliteret impendere dilectoõnem rationabili⸗
er pt: dum actuale beneſiciũ charitatis ei potius im⸗
pendatur.quẽ in tua ſcientia validius pondus indigen
tie et calamitatis oppꝛeſſit Ac pᷣ hoc in hac reſponſione
vnuſquiſq; docetur a chꝛiſto.cui debebat pꝛoximus ſie⸗
ri.nõ quem ipᷣe debeat ꝑ ſe pꝛorimũ inuenirxe.Nam ne⸗
q; meritum eſt apud deum diligi. ſed amare. nõ recipꝑe
ſed tribuere.nõ ſeruiri ſed ſeruiciũ exhibere.non chari⸗
tas retranſitiua ſed tran ſitiua nanciſcitur pꝛemii. Et
quod virtutis eſt ꝓpꝛie omnibojnõ aliene docet ipᷣe ma⸗
giſter. Agitur ſatagendũ eſt nõ quõ recipiatur. ſed quo
modo impendatur dilectio. Nam vnum eſt ſuum reli⸗
quum eſt alienũ. Et de ſua non de aliena virtute plac
tur altiſſimus.Et ſicut nil tam neceſſarium q; ꝓpꝛia ſa⸗
lus: ſic nil tam expediens q ꝓpꝛia virtus. Et ſicut ne /
mo ex alieno peccato damna ex diuina iuſticia patitur:
ſic er aliena virtute nemo ſaluatur. Pꝛo ſe vnuſquiſq;
reddet rationẽ:penam vel pꝛemiũ ſuſcepturus.
De paralvla diuit is ꝑuerſe cogitantis ad impꝛoui⸗
dam ſollicitudinẽ. ſcom Lucam. Caplm. XI.
Heatoꝛ oĩm deus nihil in mundo eoꝛuʒ que
c ag vſum humane nature ſunt condita ꝓpꝛi⸗
um fecit:qm̃ hominẽ nõ perpetuauit in mũ⸗
do:ſed ſicut ex traduce naſcitur.ſic moꝛs pꝛi
moꝛum parentũ merito in omnibo dñatur. Mõ ergo de n! ey
bet eſſe aliquid ꝓpꝛium:vbi moꝛs inuincibile tenet im/
perium. Pꝛopꝛium factũ eſt homini moꝛi.non in hoc ſe
culo quicq; aliud vendicare pꝛiuatũ.etiam ſi ꝓthoplaſti
ua culpa nõ fuiſſet.nec inuidia diaboli moꝛs ingreſſa oꝛ
bem terrax. hoĩes aliter in alias regiones tranſlati fu⸗
iſſent nec decreto creatoꝛis in terraꝝ oꝛbe reruiu fuiſſet

.

peccati.quam introduxit iniquitas Et ſi

. . 2 . —
ꝓpꝛietas:que cum affuit inter ies. naaulenit lege N-= PnD r
deus aliquãadoõ

.u H16α. C

permiſit homines in rebus creatis ꝓpꝛium vendicare:ſi
non aboleuit inꝑatoꝛum leges que ꝓpꝛium hominibꝰ

conceſſerũt.ne rempublicam omnino puerſoꝛum in⸗

craſſantiũ turbaret impꝛobitas: auariciam nunq́; con?ę
ceſſit:vbiq; duuaſit et iemꝑ.Pꝛoinde ſaluatoꝛ ad reno
uatõnem vite hoim pꝛedicans omnibus palam dicit.

CElidete et cauete ab omni auaricia:quia non in abun
antia cuiuſq; vita eius eſt ex his que poſſidet. Ad cu⸗

ius ſententie declaratõem:expꝛeſmnoꝛe pabolam ex vſu
ꝓlatam adiecit. HMominis cuiuſda diuitis vberes fru ⸗
ctus ager attulit:et cogitabat intra ſe dicens. Quid fa

ciam ꝙ nõ habeo quo congregem fructus meos. Et di

xit. Hoc faciam. Deſtruam hoꝛrea mea et maioꝛa ſacia:
et illuc congregabo ommia que nata ſunt mihi.et wHna

mea. Et dicam anime mee. Anima habes multa bona
poſita in annos plurimoſ. Requieſce. cõmede. bibe epu
lare. Dixit aũt ülli deus. Stulte hac nocte aiam tuam
repetent a te:que aũt paraſti cuius erunt. Sic eſt qui ſi
bi tſauriſat:et nõ eſt in deũ diues. Crinunoſe ſunt
cuncte diuitie damnationẽ extrema expectantes in ſoꝛ⸗
tem.ſi nõ referũtur ad deum.ſi exiſtunt penitus pꝛeter

eum. ſi plus appendunturq; diuinis floꝛere dinitijs.
Non ager in culpa q iacta ſemina ſuſcipit.ſuſcepta moꝛ

tificat: et ada mmimiſtrat virtute nature plus q; recipi
at a ſerente. Nõ ars ſatoꝛia culpam habet. ſed ex ſpirtu
ſancto qui eſt oĩm artifer: nõ vbertas inſolita. non ferti
litas impꝛouiſa.non eni eque in ſatis agris mnatura re⸗

lpondet.ſed cogitatio congregandi vltra legem quã ne 4

ceſſitas poſuit.Cenacitas amimi nolle conterre in vſus
egentiũ: criminoſum diuite factt. Mon emi vus natu/
re Kenarelatat-pkificiipfinssto ohriose⸗ fructus
adueniant vt recludãtur.ſed vꝓt oiſpergantur in vſus.
Adeo nit interdũ natura vberioꝛ vt ꝓfuſioꝛ fiat diſpen⸗
ſatio ad egenos.Mihil enĩ ꝓpꝛium in multiplicatõnis
pꝛoceſſu iuſtus oꝛdo nature pᷣtendit. Omnino a natu⸗
ra eta lege oꝛigmalis iuſticie diſcrepat: qui deſtruit hoꝛ⸗
rea neceſſitatis.et cupiditatis hoꝛrea condit.Cuʒ quis
ſibi ꝓuidus fuit in menſura nature et neceſſitatis iuſti⸗
cigfnõ ampliet apotſæecaria in quibus reponat. ſed mea⸗
tus adueuiat diſpergendi. znde intendamus p ſin⸗
gula in pabolaʒ ſaluatoꝛis nimaduertite quid diues
cogitabat.qui ex agro plus ſolito vberioꝛes recepat fru
ctus.et inde implicabatur in aĩo vnde poterat ocius ex
plicari.Cogitabat intra ſe dicens. Quid faciã ꝙ nõ ha⸗
beo quo congregẽ fruetus meos. Impoꝛtuna erat iſta
cogitatio. Si nõ habebat quo congregaret:erat parati
oꝛ occaſio tribuendi. Qui nõ habet quo cõgreget diſp⸗
ſioni obnoxius neceſſario ſubiacebit. Gruſtra igitur co⸗

. .

dit. Diſpergat igitur qui nõ habet quo congreget ¶n⸗
quiet foꝛtaſſis. Pꝛemet neceſſitas. Opoꝛtuna er tan⸗
nona:ſi fuerit vita pꝛoliroꝛ. Sunt nati et nate.ſunt cõ
nubia celebꝛãda.multiplicabitur pꝛoles:ecce hic infan⸗
tulus ad vbera pendet.foꝛte progabit etatem:graueſcit

gitatur quid aliud fiat.cũ ad actões iuſticie cauſa -

Vtxoꝛ. partui vicina eſt. aut daturus dotem aut receptu
rus ero. Vtrobiq; ſunt amplianda fomenta Conceſſe/

rim ſiquidẽ ſed tu in vita opinionẽ erclude Nõ traſgre
diaris terminos quos tibi neceſſitas poſuit. Nõ inten/
debat ſaluatoꝛ p nalolam iſt in eos qui ꝓpter erigenti
am t eſſi atis Aimata pꝛocurãt :rexonũt atq;
conerhat. Ham iſte habebat hoꝛrea: de quibo cum fru⸗
ctus exuberarẽt dirit. Deſtruam hoꝛrea en et maioꝛa
his facis. Ecce tranſgreſſio neceſfitatis:ecce amplifica⸗
tio cupiditatis. Nõ erat in culpa diues qꝛ hoꝛrea ſcom
exigentiã iuſticie poſſidebat.nam ex debito nature om⸗
mbus glimẽta debentur: ſed exeo qd ad exuberantiam

agroꝛum hoꝛrea neceſſitatis deſtruere. et tenacis auari

cie condere diſponebat. Diues et fertilis mundus in

amminiſiratõe naturejquã habeat vtentes multo plu
res aleret. et nulla eſſet querulatio ſupterram.ſi tantũ
hoꝛrea neceſſitatis nõ auaricie conderẽtur. Glent apo
thece que modeſte ſufficiũt ad fructuũ exuberantia:em
boliſma non fiant:pauperũ hoꝛrea vacua repleantur.ſic

enim ex auaricia nõ erit exoꝛbitatio in zt ura Can ad?
pue diuitis mali deteſtanda puerſitas: in maioꝛibus
hoꝛreis volebat omnia cõgregare et omna nata ſu et lbo
na ſua.vt pꝛeterq; ſibi nulli puenire de cõgretatis poſ⸗
ſet vtilitas. Colebat redigere omniam pꝛiuatũ:que de
us ex natura conceſſerat ad cõmune. raudabat paupe
res.rapiebat egenis.pꝛiuabat om̃es dono nature:cum
congregare omnia ſeipo fuerat meditatus.Ald ſeipᷣm
aſpiciens puipendebat oim vitam:ſibi cõpatiens.incõ⸗
paſſiuus omniboerat. vita que deus eſt. iuſte pꝛiuãdus
qꝛ ꝑ eum id fiebat vt omnes pararentur ad necem
alio quippe impꝛobanda cogitatio huius diuitis conſe⸗
batur/qm̃ pꝛeintendens accumulare diuitias.virtutes
abiecerat.nec cõgregabat illa que poſt moꝛtẽ etiã homi⸗
nem comitantur. ſed illa ꝑfunctoꝛia que raro vſq; ad ex
itum hinus vite aſſociant poſſeſſoꝛem. Poſſidere diui⸗
tias et deum interdũ poſſibile factum eſt. cõgregaſſe te
naciter vero nunq; Oed hoc eſt quod plus qccteſcit a
culpam.ad acerbioła toꝛmẽta diſponit.allocutio quam
ſue ratus erat anime facere ſpondens annos incerte vi
te.que ſub ntᷣa poteſtate nõ agitur:que pꝛeueniri pᷣt. p⸗
rogari non pᷣt. Sic eni dicere meditabatur. Et dicam
anime mee. enima habes multa lona poſita in annos
plurimos. Multa ſunt bona hominibus poſita: ſed ple
rumq; anni crediti euaneſcunt. Et eripitur ſepe a ſecu⸗
lo in deca dierum.qui decam ſibi fabꝛicauit annox. Mec
anni multi ſuccedunt:vt multoꝛũ congregatoꝝ er vſu
poſſit eſſe conſumptio.Hec eni decepit hoies mnume/
ros. cum dlectati viuere ſuꝑ terram pꝛocul ꝑepulerũt
moꝛtis meditatõnem.longam inhiantes vitam: que
dum nõ creditur aufugit.et tuuc terminũ ſumit cum
ſperatur eſſe longeua. Et quod plus amatur a miſeris
amplius eos cruciat cum tranſit in dominium moetis.
Arguendus in ſuis cogitõibus diues hic puerſo erroꝛe
eceptus.qm̃ in inquietis quieſcere anima autũnabat.
et famem auferre vnde amplius creſcit.et depellere ſi ⸗
tim vnde ſumit augmentũ.et epulari accurate atq; ſo⸗
daliter ad augenda incentiua libidinis.et ad dehoneſt
da federa ſoliditatis/Aduertendũ eſt quale ſoliloqui u
cum amma ſua eſt gacturus. requieſce. cõmede. bibe.
epulare.MPꝛomittebat ſibi reqiuẽ.vbi nõ datur querẽ
tibus eam. Quomodo requies vbi omnia ſunt in mo⸗
tu. Ende in mari requies. agitãtibo mare ventis. Quo
modo requies.ex quibus pchtur vera requies. Hic mẽz
tes hoĩm verat erroꝛ.vt vbi animoꝝ et coꝛpoꝛũ eſt tota
wxatio.que ſita requies adeſſe credatur. SGi totus mũ
dus in maligno poſitus eſt. vnde mundũ diligentib
requies eſſe pt. Si quis amicus voluerit eſſe huius ſe⸗
culiinimicus cõſtituitur dei· Ex dei inimicitia nemini
ſalus:nemini quies aduenit. Eſt enĩ vominꝰ vniuerſi.
Auls tutus in regno ſi rer extiterit hoſtis. Nemo habe
it requiem:ſi ſibi aduerſabitur heros.Goꝛtaſſis mun⸗/
dus his requiẽ pꝛeſtabit ad tꝑus.qui vnde pfunctoꝛie
delectentur inueniũt vllut coꝛuus emiſſus de arca noe
inſedit coꝛpibus moꝛtuoꝑ. Inuenerat emim quo eius
auiditas repleretur:in cuius imagine omnes requiem
habere videntur. qui moꝛtuis opbus delectãtur. Sed
cum ab eadem arca emitteretur columba. non inuenit
vbi requieſceret pes eius.videlicʒ affectus.in quo quis

— 21— . -= P PA. r —.

— — — — — —

—

rmim —

ar
P
Int
tap⸗
ꝛem
ſi
bus
et
po
lnede
Paupe
ercum
ſeißn
Nino⸗
ödes
SE
nnutes
jorn
Pacer
ediun⸗
ſete
U
Ua
teyi
ſcam
nnos
epee
kſecn
Hunte
lerit
nue
taum
iſeris
oets.
enor
gbot.
teſi
ſo/
lig⸗
e.
e
16
uo⸗
mẽ
otn
mi
nb
ſe⸗
in
eli
be
u
e
e
1
4

vexationem obtinet vel quieteʒ:niſi reuerteretur ad ar⸗
eam.tipum eoꝛum bonox pꝛeſagians.qui extra eccleſiã
oꝛthodoram et ambitum legum eius non arbitrantur
eſſe quietem/urpis eſt requies diuitum audituq; de
teſtabilis:contra quos de moab ꝑ hieremiã dñs dicit.
Fertilis fuit moab ab adoleſcentia ſua. requieuit in fe⸗
cibus ſuis. Moab ꝓplus fint ex primo moab deſcendẽs
qui de inceſtu ꝑ filiam ex patre natus eſt.qui diues fa⸗
ctus et potens dei ꝓplo aduerſabatur. Sed vbi requie⸗
int. Vlt ꝓplxta teſtatur in fecibuſ ſuis. FGeces ſiquidem
ſunt egeſtiones ⁊ farinata coꝛꝑm.eces ſũt eliquatões
hquoꝝ inferius deſcendetes:m ſummo liquoꝛibus re⸗
manentibus depuratis. Omnia tꝑalia feces ſunt ege⸗
ſte a pfecto eccleſie coꝛpoꝛe.que incaute ſupinum ex hy⸗

rundinibus egeſte cecauere thobiam. Geces ſunt ommſia

inferioꝛa:puritas vero in inſerioꝛibeſiAuam vilis q;
abhommabilis requies diutis:quam ſue anime repꝛo⸗
mittit Solum paupes ſpiritu fideliter requieſcent.cũ
raro vel nunq; dinitie ſine infidelitate ↄſiſtant: qm̃ aut
ꝑ infidelitatẽ acquiruntur. aut fide ad ꝓximum denega
ta poſſidentur.Falſe ſibi diuites requiem pꝛomittunt.
nam aut laboꝛant vt congregent:aut ſepe terrentur ne
inuite ꝑdant. Nulla diuitibus requies cum ſempꝑ nitũ⸗
tur addere:foꝛtaſſis reqnieſterern plura nõ vellent. Ex

cupi.dine inſatiabili. ex ſudoꝛibꝰ eurenll eriplis ke—
bus diuitibus nulla quies/Eomeſnio ſiquidem mitiga

re famem pᷣt. auferre nõ vdlet. Similiter eſt dianciare
T ſiti.quod bene ꝑ aggeum ꝓphetam dicitur. Comedi⸗
ſtis et nõ eſtis ſaturati.bibiſtis et nõ eſtis ebꝛiati.operu
iſtis vos et nõ eſtis calefacti:et qui mercedes cõgregat:
miſit eas in ſacculũ ꝑtuſum/Epulatio ad lautioꝛ? vitã
ptinet et ad accuratioꝛem.necnon ad deteſtanda conui⸗
uia.Ad quam complendam nemoꝛa vexantur. agitan⸗
tur et ſiluecum arcu.ſagittis.canibus animalia ſilue/
ſtria impetũtur. Aues rapaces ex natura rapacioꝛes/ex
arte dimittuntur ad volueres mites.vt venatu aliqlic
in pꝛedam deueniat:vt eo ſit Barl gratioꝛ.quo ſuda

tioꝛ extitit labvꝛ ipe venantiũ

naſſis atq; ſagenis:vt ꝓ epulatõne piſces veniant in ca⸗

ramn apiferi et dapiſeri ſollertiſſimi exquiruntur.

dcα expoſitõis rerum venaliũ viſitantur diluculo.cõ⸗
ſiderantur epulonibs apta. quibus inuentis ceſſat emẽ
di litigium.pꝛeciũ eſt in voto vendentis.fit rumoꝛ vari
us in varietate rerum vt accurate pueniant.et talis eſt

ſtrepitus ac ſi adhoꝛtatio diſponeretur ad bellũ/ Erigũ⸗

tur menſe ꝓptenduntur deſuꝑ gauſape. ſine timoꝛe dei

diſcubitus oꝛdinatur. Exereitãtur ſapoꝛibo fauces. va⸗
ria vina funduntur. Edendi auiditas etiã in multitudi

ne in pꝛimo cõgreſſu ſilentiũ facit.et cum ventres vino

humidi vtres repletõni ſunt pꝛoximi.cum incaleſcunt

Ccapita mero:excitatur in menſis velut rumoꝛ in caſtris
Ibi ꝓferuntur inaniaobpꝛobꝛia in abſentes. om̃ia in⸗
hneſta.omnia digna riſu.licita tunc temulentia facit.

Ande ſomni. inde grauedo. inde obliuio bonoꝛuʒ. inde

choꝛi.inde luxurie.inde omis infirmitas ad pꝛohibita.
Ecece qualis eſt epulatio diuitis:quam ſue vite miſere
repꝛomittit. Sed aduertendũ eſt qð ſequitur. Dixit
aũt illi dus. Stulte hac nocte repetent aiam tuãa te
Per omia eſt iſta hoꝛrenda diantis quam diuiti ſalua⸗

toꝛ oppoſuit:qm̃ ſtultus dicitur diues ex eo ꝙ peritura ⸗

congregat.non ſeruanda reponit et cõmunia redigit in
priuatum.credit requieſcere vbi vexatio.comedere bi
bere epulari ꝑ tpa et per multos annoꝝ oꝛbes. Et quan

dam beatitudinẽ ſibi velut ſomniando parat:vbi etiam
miſera vita nõ durat.Hac nocte velut ipᷣo die fuerit fa

rr—re — —

C ALCr-

—H„.1——

—

5ͦ wꝛipe) MWaria flumina lacus ex⸗·
quiruntur in abditis ſubmiſſis hamis lineis clauſtris.

Balugtoꝛis

cta cogitatio.repetent animam tuam ate. Qui repetẽt
OMaligni ſcq; ſpus. Sed quõ repetent.cum ipᷣi non mu
tuauerint. Aam repetitio eſt eoꝛum que dantur in mu
tuo. Et iuſta repetitio iuſtum habet domimum:et ſem
per eſt rei cuius dominium non tranſfertur. Eſt ne a⸗
nima alicuius ſub malignoꝛum ſpirituum dominio cõ
ſtituta: vt iure debite repetere cenſeantur. Monne o⸗
mnes aĩlas creauit ommpotẽs. Mõne ipe vniuerſoꝛum
eſt dñs.Quid ſibi hoc vult ꝙ dixit repetent: ac ſi aam
diuitis maligm ſpũs ad tꝑus pꝛeſtauerint dunti.quam
ab iplo repetant rõne nõ tranſlati dominij. Modica eſt
queſtio ſed terroꝛe animas diuitũ quatit.que apoſtoli⸗
ca ſententia enodatur. Inquit enĩ aplus.Omnes qui
volunt diuites fieri incidunt in tentatõem et in laque⸗

um dialvli. YJam eni ex ipᷣa voluntate ditandi: teneri vi ⸗

dentur infra rhetia dialoli:et ſibi ſunt mancipati.eoipo

quo diuitias ex auaricia querunt: et in ipᷣis non in dio

gaudia ſua ponunt.Quo iure in hoꝛa moꝛtis repetunt

diuitis aiam:velut dum viueret eis domimo ex iniqui

tate iam traditam. Nec ꝑ hoc dei dominio derogatur. ſi
anima voluntarie peccando ſathanice ſe tradidit pote⸗
ſtati:cum mihil eius poſſit dehoneſtare imperium vt nõ
ſubiaceant omnia ſue iuriſdictõi. Repetunt igitur ma⸗
ligni ſpus animam in moꝛte ad eternam penam eo iu/
re quo eis ſe obligauerat per tꝑalem culpam. Mam qui

facit peccatũ ſeruus eſt peccati. Suꝑ quibus iuſte dia⸗

wlus ſibi vendicat domnatũ.et repetit animam in ter
mino moꝛtis velut emptum mancipium/AAuèe aũt pa

raſti cuius erunt:Mon diuitis quia ſecum ferre non o

teſt. Non enim copie huius ſeculi trahi poſſunt ad aliaʒ

vitam. Sed ad inferos anima diuitis detrahetur. nibil
ſecum hoꝛum poꝛtabit que hic congregauerat ad requi
em ſiue ad ſacietatem. Mam ibi laſſis non pꝛeſiabitur
requies.nihil apponetur ad eſum. nihil ad refrigerium

fitis.ſolum penarum erit ſacietas.quas ſemper opoꝛte⸗

bit ſumere.nec ab eis abſtinere poterit anima faſtidita.

Et ſumet inuoluntarie atq; inceſſanter id quod ſuam
naturam acerbe diuerbat:pꝛo eo ꝙ ſumpſit voluntarie

quod diuinam habebat offenſam. Mzoinde diuitem di

uitie non ſequentur. Cuius autem erunt/o:taſſis
vſum inopum diſpergentur. Egeni ſna ulra recipient:
et fraudati pauperes in illis debitam iuſticiam conſe⸗

eruectatet genitus herxes. qui foꝛte
vſu pꝛohibito gaudebit de mammona iniquitatis.aut
foꝛte ſimul cum paternis diuitijs vicijs aſtringetur pa
ternis.Et ſit ſepe iuſtis modis vt eadem pena multe⸗

tur heres.ſicut ille qui hexedem inſtituit/MNecnon pᷣle⸗

rũq; factum eſt.vt qui fuit hoſtis ſit heres in bonis.De
quo diuite per omnia in ſapientia dicituri Eſt qui locu⸗
pletatur parce agendo. Hec eſt pars mercedis illius in

eo ꝙ dieit. YInueni requiem et nunc manducalo de bo⸗

nis meis ſolus.et neſat quod tẽpus pꝛetereat ⁊ moꝛs
appꝛopinquet.et relinquet ommia alienis et moꝛietur.

Bepe remanent bona diuitis apud alienos ⁊ eius poſ⸗
ſeſſio diuoluitur ad extraneos. Sic eſt qui theſauri⸗

ſat:et non eſt in dum diues. Theſauriſat quis ſibi et
neſcit cui congregabit ea Sed qui ad deum pertinet di

cet. Et nunc que eſt expectatio mea? Nonne tu domi⸗

nus: Et ſubſtantia mea apud te eſt. Culpabiliter ⁊1 mi⸗
ſerrime omnis eſt pauper.etiam ſi omnibo terrenis ga⸗
cis refulgeat.ſi in deum diues non fuerit.in quo diuitẽ

Keri dumtarxat ex copijs inuiſibilibus eſt: quarum poſ⸗

ſeſſio non deſiciet neq; minuitur er conſoꝛte.neq; creſce

ret etiam ſi conſoꝛs nullus adeſſet. Diuitie fidelium ſo
lum eſt chꝛiſtus: in quo ſi vere ſui fuerimus omnia poſ/

ſidebimus. Quamobꝛem apoſtolus pro talibus dita,

P

—
55äs

=OUòͦUͦUWG—WGU

Aiber ſextus

tis in chꝛiſto gratias agit dicens. Gꝛatias ago deo meo
ſemꝑ pꝛo vobis in gratia dei que data eſt vobis in chꝛi⸗
ſto ieſu:quia omnes diuites facti eſtis in illo in omni
verbo et in omne ſcientia.ita vt nihil vobis deſit in vl⸗

la gratia. .S ðèð
De palula diuitis epulonis et lacari pauꝑis vlcera⸗
ti.hcdðm Lucam tantuũu. CaplmXII.

Alui conſimilem paralolam conſimili necte
m re.q; voctoꝛum oꝛdinem ſequi. Mꝛzoinde pa⸗
rabole diuitis male cogitantis vel congregã
tis ex vbertate fructuum.paralvlam diuitis
impij et bonis ſuis lubꝛice vtentis annexi.qm ex diuite
impio et delicioſo et ex paupere infirmo atq; egeno in/
uariabiles ſines hominuʒ voluit in ſinuare ſaluatoꝛ: vt
diuites terroꝛe perculſi conuerterentur ad decens. pau
peres vero ne in patientia vexarentur. Homo qui

AQai erat diues et induebatur purpura et biſſo. et epu

labatur quotidie ſplendide. Et erar quidaʒ mendicus
nomine lacarus: qui iacebat ad ianuem eius vlcerib
plenus cupiens ſaturari de micis que cadebant e mẽ⸗
ſa diuitis:et nemo ill dabat. Sed et canes veniebant
et lingebant vlcera eius. NHomen diuitis ſubticetur:
velut iniaui hominis.Omnis enim ad ſeipᷣm diues in
iquus eſt. Meq; in diuitijs alia eſt iniquitas miſi cũ ſut
male parte. aut cum detinentur non per iuſticiam ero/
gate. ſeu cum ꝑ laſciuiam ſunt haſteerfer nem⸗
pe iſte diues ſuis diuitijs vtebat᷑.nam induebatur pur⸗
pura ei biſſo:et epulabatur quotidie ſplendide.Culpa
tur pꝛecioſitas veſtiuʒ.magis aũt iactantia. vanitasſſu⸗
rerbia que ab ipᷣa pcioſitate pcedunt. ulta in ſeipſis
inculpata manent: culparuʒ vero cauſe maxime fiunt.
Tolleraretur interdum pcioſitas in diuitibo. ſi deſpica
bilia pauꝑibus erogarent: ſi nõ iactantia vexarentur.ſi
ſupbia non tumeſcerent/Etiam epulatio ſplendida hu
ic erat in culpa. Et ſi excuſaretur. qꝛ interdũ diues ve/
ſcitur epulis accuratis. quotidie tñ ſplendide epulari ꝑ
ingiuuiem: damnati criminis notam habet. Et quancq;
mil ſit phibitum quod cum gratiap actõne percipitur
verũtamen omne ſuperfluũ eſt in culpa.Et oblimione
dei fecit atq; virtutũ:epulatio quotidie arang.
cõſueuit guloſitas annexa eſſe diuitijs. Nam ſicut abi⸗
litas furandi fecit furem.qui furari antea nõ meditaba
tur.et mechandi facilitas occaſione ꝓpoſita mechum
fecit: etiam talia nõ pꝛecogitantem.ſic humane diuitie
voꝛaces atq; cõmeſſoꝛes plurimos pfecerunt. exceptis
interdum his quos auaricia plus peſſundat. Sed ecce
contraria conditio deſtituti hommnis:ad condemnatõʒ
ſtipati diuitis inſurgebat. Et erat quidam mendicus
nomine laçarus:qui iacebat ad ianuam eius vlcerib⸗
plenus cupiens ſaturari de micis que cadebant de men
ſa diuitis.et nemo dabat illi. Nonad condemnatõeʒ
diuitis factus eſt pauper.vt ꝑ pauperem diuitem deus
velit inuoluere:ſed ſepe paupes eſie ꝑmiſit.vt pereos
Pſſet diuites releuare.ſi velint habere in rebus ſicut
habent velint nolint in natura coſoꝛtes. Sed ipᷣi velut
immilſericoꝛdes paupes contra ſeipos in iudicium ſta/
tuerunt. vt per paupeʒ accuſetur ꝑamplius diues. qui
naturali conſoꝛti manifeſte indigenti ſubuenire contẽ⸗
Pſit. Erat quidam mendicus nihil ex ꝓpꝛijs habens.ab
ſolutus a eiuilibus nempe cauſis:qui nihil vendicabat
in ꝓpeio quamobꝛẽ aliena mendicare cogebatur/ui
ſuppetebat in iure natura. que omnes debet alete p ca⸗
ptu:neceſſitas et indigentia quibus premebatur. ſibi
pꝛo legibus erant. Er iſtis exoꝛta occaſio depellebat pu⸗
doꝛem. vt peteret aliena velut nature debituʒ. paternis
lyreditatibus et lucris ꝓpꝛijs non ſuffultus.Lacarus

—

me a deo qui ommium curat annonam/

Weabatur ex nomine. vt adiutus eſſzaliena ſtixe.mari//

re qm pauperum eſt regnum celoꝛum. Et ſicut electoꝝ
ipſoꝛum nomina ſcripta ſunt in celis.diuites veroim⸗
pios tartarea matricula ex nomine ſcriptos habetHu
ic ad pauperiem addita erat inſirmitas.quia! vlcerib⸗
plenus erat vt amplius toꝛqueretur ad merituʒz. et ra
tionabiliter ad exigendam opem ommibus poſſit eſſe in
feſtus. Et iure condemnatio mcompaſſiuop erat.. Ya

cebat ad ianuam diuins. non alterius ſibi fimiliæqm̃

diues habebat vnde illum ſine periculo refoueret.et de
bitum nature ſibi competens erat in abundãtia penes

diuitem mon apud alteruʒ pauperem. Sed diues pau

peri nature debitum non ſoluebat:nec ei videbatur ob
ligari iure nature.quod ſi foꝛte pꝛenouerat ↄotemnebat

vnñ ſua impietas augebat᷑. Sibi wro diues ꝓut ꝑ woꝛa

citatem erat exactoꝛ. ſic ⁊ liberalis ſolutoꝛ:vt excedens
nature debitũ. ꝗᷓ ↄtentat᷑ in modicis moꝛituro coꝛpiq̃
tidie atq;ſplẽdide plus ↄferret. Et ↄcupiſcetia paupis
erat inſaturata que de micis de diuitis menſa cadenti⸗
bus cupiens ſaturari non habebat datoꝛem.qm̃ nec di

ues intelligebat ſuper illum pauperem et in lendicum.

non pꝛouidebat nõ intendebat in eum. Et foꝛtaſſis ad
viſum ſibi erat hoꝛroꝛi

t hoꝛ ER lunt odio diuitibus paus
peres.quoꝛum etiam expoliatione pleriq; diuites facti
ſunt.Naraſite quoq; ſun dapiferi. pincerne. pꝛopinarij
egredientes et ingredientes omniſq; familia impieta⸗
tibus ſubiacebant.ab immanitate animi tenebantur:
ꝙ neq; pꝛo paupere vlcerato ſuggerebant diuiti. neqʒ;
ipſi de ſuperfluis quoꝛum eſt canum vſus moti miſeri⸗
coꝛdia erogabant. Potuiſſent enim irrequiſito domi⸗
no de ſuperabundantia menſe que pꝛoijcitur ad refecti
onem irrationabilium animalium: ad pꝛopellendaʒin⸗
digentiam conferꝛe rationabili creature. Sed qualis
dominus tales et miniſtri eius. Impius heros impij
ſerui eius. Sepe pꝛohibent iniqui domini ſeruis ſuis
agapes fieri:vt ante in domo marceſcat qᷓ; extra tribua
tur ſubſtantia.ne fiat allectio pauperum ne domum di
uitis ex conſuetndine rexetant.ne fiant infeſti clamoꝛi⸗
bus:petitõnibus impoꝛtuni.Exijt ab eis crudele decre
tum.vt omnino pꝛecludatur omnis occaſio ne paupA
rum ſit acceſſt eDermiamen mn hac paralvlaetiam 7
domus domeſtici accuſantur:q;ins diſpariter. ſicut do⸗
minus diues.quoniam nõ dixit ſaluatoꝛ ꝙ cupienti ſa⸗
turari de micis diues non ſibi dabat.ſed nemo ſibi da-⸗
bat.vt ſi diues erat impius omnino a inaduertens.mi
niſtri debuiſſent in tanta indigentia ſupplere iura natu
re ex his ex quibus dominus remanſiſſet indemnis.Et
bene potuiſſet incompꝛeiudicate vlcerato pauperi dare
micis que ſepe cambus dantur et poꝛcis.et pꝛoijciũ⸗
tur vbi marcedo conſumitſac cũ endicũs etiaʒ
er modicis maneret inſaturatus ſpꝛetus ab omnibus:
canes veniebant et lingebant vlcera eins. Multi pe⸗
riti ſacrarum ſcripturarum expo ſitoꝛes:iſtos canes iux
ta litteralem veritatem ad lenimentum miſeriarũ hu⸗
ius vlceroſi pauperis aſſerunt chenſe tipicõ au⸗
tem ſenſu per eos pꝛedicatoꝛes intelliguntur.qui lin⸗
gua ſolantur anguſtias miſeroꝛum. Ego autem ad ex⸗
aggerationem miſeriarum eius adueniſſe cognoui:qui
lingebant vleera nõ vt ſanarent aut lenirent ſed vt car⸗
perent delectatõem:que ſic eis competit ex natura Mõ
enim intendunt animalia in bis que hominibus faciũt
inferre ſolamen:etiam ſi beneficium nature pꝛoueniat.
agis autẽ eos ſignificari er his canibo dixerim hoĩes
ſcilicet ſerosimpoꝛtune latrantes:qui delectantur atq;

( Nec G d 1.. ſ. —

a omnm m/aciturnitate c
pᷣterijt nomẽdiuitis.pauꝑis vero noĩeclaruit ſcriptu: n⸗

₰

De paraboli SBaluatoꝛis

. — ter B lacere credunt non abhoꝛrent inna⸗
H paſcuntur penis et miſerijs afflictoꝛumn. E inter n⸗ tatenn ſen ſeo ſene it ratio his aſſentit. Ecce finis too
. mlties wininig ita ſene doant tautez 1, lerate pꝛo deo in hac vita miſerie: vt poſt hanc erumn⸗
rrialos ar ſuis aſonipus iocundari Ene M ſam vitam illi ſpiritus celeſtes aduemant: et obſecunc
nus moleſta paſſio. ſi haberent conſolatoꝛem: et agno⸗ dentur ei angeli quem mundus abbhoꝛruit. et deferan-
ſcerent ad eos animos videntium fieri compaſſiuos. dey ſinum vere qunetis. non abꝛalr ſed in eternu regnu
RX Puſc omnnia erant ad terrenarum nnlenarum an d d chꝛiſtus in ſuo ſanguine nobis emit. Fruſtra igi⸗
t gmentum:egeſtas.mendicitas. vlceroſitas incompaſ⸗ quocd chꝛi ale patiens anxiatur turbatur et querula
4 ſio diuitis et miniſtroꝛum eius.inedia famis expugnãs turonmnng male e mundl ſteit regna celeſtia. Que
quam ex micis deperditis ipſe repugnare non poterat. tmeun ilia calmmugoenetribintiogiummamn no⸗
lectatio canum in vlceribus eius/Mibi iſte habebat mrert rfoꝛans: ſi angeli deferant in ſuperna. Exa his 1r r= ,-
m mundani ſolamims. Ab ipſo pꝛotiſus omnis munda/ ri Pe ä
1d. na conſolatio longe ſtabat.Ald curam ſui conditoꝛis reꝛ aumuntier it ui ſuſtinuere mala poſita. qui paſſi ſunt
lauser intasfſenn nos nod iſ dennua ger crutdeinenoeunn. aa lemetipos nec tiran⸗
Mn nes.qui a hominibus derelicti ſunt.a pluribuſq; affli/ omnia Sen emuloꝛum vwlentia ſed pꝛopeia roluntate
o cti. quos etiam omne pondus miſeriarum inuaſit: ſup = ntinn penao. guonlatn in beataser perpetn⸗
bt quos ſolum deſuper pꝛoſpectat altiſſimus. nutriens eiſe tradi erumt Rwge rranſteruncin Ana hir au
pꝛotrahens ac languere permittens ſub pꝛeſſuris a tri as eternien tiim metiſunt,ſi pgeiutur in teneroſen⸗
ns bulatõmbus huius ſeculi.vt poſimodum collocet in ex mun lia re entaſxerum eninn. Qnia ſmoenmtur
8 ceiſis. Quoniam let Bcnee ulcgoreur ergt, ſ tſtine⸗ ant inſepulti ſi ſint in fluminibus pꝛouo/
W eenmreturab angelis in ſinum abꝛale. oꝛtu⸗ can mntmng ri ſubmerſi.quid ſia beſtijſ deuoꝛati.ſi an
te us eſt autem diues: et ſepultus eſt minrno Clmere Geli oteenrunt in ſuperna. O repꝛehen ſibilis cogita⸗
edi ingreſſum hominum in hanc miſeriã ſimilem / oiſſimi⸗ geli wel . zanen O diſtidentia bominum. Si credimus
n. lernch pꝛogreſſum: equalem greſumn diſp enqz rer⸗ en n geiio ſi ſt peram us reſurgere atq; in melius immu
bun minn. NMam vnus eſt omnium er adam delcendenti? tar cir in animo a tantis moleſtijs accidentibus circũ
li um ingreſſus ad vitam: ſimiliter et vnus eſt eritus per ferimur. ſi deus deſuper ſpectat. ſi perſonas non acopit.
ſen moꝛtis decretum. Sic enim in ſapientia ſcriptum eſt. rimm innt uiern celeſies exercitus ad caſtra hominum ab
nni Elnus ergo introitus eſtomibus ad vitam ſimlis ꝛ er iectoꝛum. O igitur qᷓ; bene perituris omnibus pꝛopter
ienn⸗ itus. Omnes qui ex traduce naſcuntur. concipiuntur hꝛiſtum/ uid autem di iuite qui habebat πα☚ ,sa +1
nmm er ſemne. coagulantur imn lacte commutaͤtur in ng lſtian qui poſt moꝛtem coꝛpoꝛis eternam moꝛtez in
neg nem. vertütur in carnem.et in occultis in membꝛa dr⸗ . pnſti et ergrauem ingrameem et de werſuncroeia e
lri, nanturet cinn coag ulan fnerint egreumtur per pol, de bonoꝛu ad inferna penetrauit. Diuitijs tempoꝛali
wnni lutam poꝛtam cum flebili woee in hane ncentnnne ſi⸗ bus penarum abundantia. purpure induitio tenebra.
eferti Ab hoc nature oꝛdine nullus excipitur: ſiue futurus ſit penart d pabulu;. quotidianitati eternitas.
Rrnac Kriet Moneend. diecit. Et nemo en ſplendiditati cognitoꝛuʒ et ſenſoꝛinm hoeroꝛ. diuina di⸗
ſis enciſeriem ſalomon conteriſſetadiecit Er nemoen ctante iuſticiacòmutatis meritis ſucceſſere. Quid ſibi
je err regibo aliud habuit natiuitat initid e is diuitie. quid purpura. quid epule. quid quotidiana ? ac
ſiis moetis aduenerit. quibuſcunq; penis Coꝛpus afficiꝛtur· refectio. quid conuiuia. quid famuloꝛum copia.
ridelicet cum a coꝛpoꝛe anima ſepara⸗ curata refectio. quid conuinigt ſcunt. ſi poſſeſſoꝛ ab
lben vnus eſt eritus: videlicet cum a co ltiplicitate dolo quid omnia quibus ipe diuitie creſcunt. ſi poſſeſſoꝛ ah
tur. Non emm attenditur exitus in multiplicitate inferna detrahatur ,iicacter affir mez: nean
mnd uibus coꝛpoꝛa humana verxantur. utens ad inferna detr ſibi fuiffet
mmori ſen B en H aĩa exire cõpellit᷑. Nam ſi o⸗ melius caruiſſe diuitijs.ſed etiam Ven naſci 1 3 . t
mnes wissvng conflarentur in coꝛpoꝛe:finis aut ex merkogecnnnalantira lrg wmnnlit. Wamibu
uag. itus non diceretur niſi anima egrederetur. Ac per hoc Niin eſt pendenri ad alias manſiones/Oed vnde ſej C: rri er.
nr ininereſſu ſehilierin entu etaſ ommnium nunnfi pul 8 ſt in inferno· Non quia iues ſed quia incom⸗
dn miſis eſt vna conditio/aogteſſus vero aut Mioneſc, baſnin * itit ad mendicum.quia ſupꝛa erigentiaʒ na
riu diſpoſitionibus aut erelectioniba hominum. aut er foꝛ⸗ neertänbnd ebatur. quia impinguatus dilatatiis
auira gut er communter gccidentibue annneult ene lesleir nec gratias egit creatoꝛi ſuo.et ad faſtum
nilio er in hig erperietig eloquenti irnmne, conue terat vnce deo debebat eſſe pꝛocliuioꝛ Bed vẽ
n cet:mec opus eſt ad declarationem huiuſcemodi detine⸗ ſoſanſen in inferno poſt moꝛtem. ratio. quia dum vi
G re lectoꝛem. Claret enim omnibus apparenter ipſa in vethbtt diuntijs ⁊ coꝛpoꝛis delitijs oeueanee. . pPrPrr
e hominibus continue inuenta diuerſitas: pꝛout in hae rapina ſeu furto aut de impotentum expoliatõt ſeu de/ 7
. paralvla diues delicatus et pauper derelictus inſinuãt. rapina ſe rraruz aut q eraſſaretur erpꝛeda cauſatus
nz eruntamen terminoꝛum immutabilium atq; inua⸗ uaſtatione terratuʒ.aut ꝙ craſſar tur
Fnin giſen tern ſt diues.nec ſibi homicidia ſeu incendia opponuntur.
bbus. riabilium contrarietas.non ex rebus quas vulgus foꝛ⸗ e .

ſtoſiti cõ us vt a minoꝛibus malis
nic⸗ tunales appellat.aut ex ſtellarum diſpoſitione.aut a cõ⸗ ſed ſolum incompaſſio et abuſus v

esm muniter accidentibus ſed a voluntarijs electõibus ho/ ad maioꝛa et lfanbannnumnenn ee i M
mum Nroenie Vaec Kermandiena nplatus eſj mn ſi Naeragae i; negligere. aut ahena nequiter exto:⸗
num abꝛahe. quia ſic exterioꝛibus malis obſitus erat. quiter opera dſt obelg, A rtr Sel annhhii.
ilin nec diues ad inferna demerſus.qui a tantis lonis circũ ſiſſe. ab e tP rmpfetienmn ne⸗
de/ datus erat. alioquin ex rebus exterioꝛibus et corpoꝛali⸗ inferno rnn nenn vina eotebaen tin e aln
nani bus ſalus eſſet ſiue damnatio.ſed quia diues ſic elegit / tiam. in infern he dun ra mndmunt d ge⸗
ten audere cum ſeculo non dare ſuperflua Wenaleznince à. ſcinrelliggtur. delren nt in infernum. attamen bo⸗ ( P= & e -
tenerie nartre nſte in ianenpateger inern nechertnat Nunttalt vere cognitio: illoꝛum per andeſ — 6 P -
8 eniefhcriula weo miſerianet⸗ ulti tiam iſtoꝛum per experientiaʒ cum natura muicte cer⸗
niot⸗ elegit ſuſtinere innatam. cum etiam multi reperiantur tiam.i ientiaz c
Inlzmleſtene ſibipis atponit. ilatas ferunt. et ob vir tantem. Peoinde ſequitur. Eleuans autem ns

oAl. ſrr. 14, „ „»„* Pr. eey A. 6, —.

r. r-

A ſ Dern⸗ P ner

— —
— rr a,. -

(— . ——

Tiber

cum eſſet in toꝛmentis: vidit abꝛabam alonge et laca /

rum in ſinu eius. Et ipſe clamans dixit. Pater abꝛaba
miſerere mei Ex binc moꝛalia ſilent. Quomodo poſi
tus in toꝛmentis vidit receptaculum beatoꝛum. Quo⸗
modo in inferno ſepultus vidit abꝛahã et in ſinu eius
lacarum recumbentem. Si parabola eſt: queſtio eſt ſo⸗
luta. Si vero rei veritas ſic exiſtit:illa oculoꝛum eleua

tio· illa pꝛotinus viſio non refertur ad coꝛpoꝛis actum:

ſed ad illam internam cognitõem. vbi veritas rei in lu
ce rationis cognoſcitur: qua damnatus etiam non pꝛi⸗
uatur. vt illa pena eum inceſſanter diuerberet. qua faci
enda pꝛetermittens:pꝛohibita vero committens agno
uit. qua bona que perdidit mala que patitur experimen⸗
to cognoſcit. Eleuans igitur oculos ſcilicʒ interioꝛis ho
minis cognitionem. vidit abꝛaham patrem fidei ſaluã
doꝛum. qui credendo factus eſt iuſtus. ognount pꝛoti
nus vnde ſaluari poterat: ſed contempſit. et lacarum

quem deſpererat recognout in ſinu:in quiete videlicʒ

m electi poſt hanc vitam ſoꝛtiuntur Ilamoꝛ eius
miericoegtan conſequendam. pꝛodit immanitateʒ
doloꝛum:et deſperans loquitur introꝛſus dictante iuſti
cia. quoniam iuſte irremediabiliter damnatus eſt· Et
mitte lacarum vt int ingat extremuʒ digiti ſui in aqua
vt refrigeret linguam meam: quia crucioꝛ in hac flam⸗
ma. Ad exaggeratõnem toꝛmentoꝛum quem ſe inferi
oꝛem in hac vita perſenſit. ſeit in alto cõſiſtere atq; qui⸗
eſcere.qui viuens quotidie ab inedia expugnabatur. et

petit aunlium aque in extremo digiti.vt indicet qm̃ eti

. .

am minimo refrigerio pꝛiuatus eſt. et petit ꝑ eum quẽ
omnino deſpererat. vt creſcat pena ſumendi. Sublimi
tas ad inferna detruditur: et eius abiectio ad ſupna le⸗

uatur. Refrigerium in lingua dumtaxat exquirit. acſi

