nam quia deus equalis p ommia patri. Et vt tota ratio
gaudij refunderetur in eos gaudere debebãt: quia pater
tomine chꝛiſto maioꝛ. Plus cõfert wobis ex foꝛma dei.
quã ego conferre poſſi um ex foꝛma ſeruil:quia pater ma
ioꝛ me eſt. Et nunc diri wobis pꝛiuſ. qᷓ; fiat: vt cum factũ
fuerit credatis.Pꝛenunciatio chꝛiſti diſcipuloꝛuʒ coꝛda
ſuturoꝛũ aſtruebat ad fidem.vt cum ꝓmiſſum deueniſ⸗

ſet in factum:ocius imo incunctanter crederet quia fue

rat ante pꝛedictũ. ꝛopłxtie quidẽ que de chꝛiſto ⁊ eius

coꝛpoꝛe miſtico pceſſerunt. cum cõſpecta ſuo facta:audi/

entiũ coꝛda incredulitatẽ facilius inclinarunt. Sic chꝛi
ſtus ante pᷣdirit.vt cum ſactum ſuerit pꝛeſietur indubi⸗
tata fides. Moderatur ſuos ſermones ieſus ne in plus
effluat qᷓ; expediat.aut qᷓ; pcipere poſſit auditoꝛ dicens.
Yam nõ mults loquar wobiſcum Quia nõ plus expe
dit: plus capꝑere nõ poteſtis. Coartoꝛ vndiq; nimis. In⸗

.

imicus qui me a iuuentute mea expugnauit in me nůc

acrius ſeuit. bello arcioꝛi cõſerendum eſt: meam coꝛã xv

bis pꝛoſiteoꝛ innocentiã. Venit enim peinceps huiuſ
mundi:et in me nõ habet quicquã Vt quaſi recõpin⸗

genter diceretur. Ut quid pꝛelium iſtud in parte gerit᷑
yt quid bellum in toto vt quid iſta cruoꝛis effuſio vt qd

ſeua iſta moꝛs.vt quid huiuſcemodi crucis obpꝛobꝛiuʒ

vt quid cũ latronibus deputatio: Vere in me nõ habet
quicq;. Sed paterna iuſno a filial dilectio hoc fecerunt.

Pꝛoinde dicit. Cum inuiſibilis hoſtis nihil in me inue
nut ſui iuris: attamẽ hoc bello cõſerendum eſt. ! vt eo /
gnoſcat mundus quia diligo patrem:et ſicut mandatuʒ

tedit mihi pater hoc facio Alibi ſcriptuʒ eſt: cum diſce⸗

ptaret in templo. Nunc pꝛinps mundi huius eijciel
foꝛas. Et hic quidem dicit. Venit enim pꝛinceps mun
di huius:et in me nõ habet quicq;̃. ODungcdi pꝛinceps an
tiquus eſt boſtis:qui cepit in mundo expꝛimis ſubactis

ita inceſſit. cur tot et talia ab omni deli
immunis ſic coꝛpoꝛe cõflictus eſt:cum ipᷣe aliter etiã in

parentibus dominariet pꝛincipatũ accepit: eo ſure quo
ſbiſtonte tradidit male ſuaſus adam. Sed per plus pe
tendi auiditateʒ in eo in quo criminis oꝛiginalis aut a⸗
ctualis mihil inuenerat:eijcienduſ era t. Qui cum wnit
cõgreſſum habiturus cum chꝛiſto:nihil ſun iuris inue⸗
nit in eo. Nam omne peccatum ſiue deliciũ magnüwl
paruum. d iure diabvii eſt. Superfluñ autem eſt chꝛi⸗
ſtum excuſare a crimine:et iſium lucidiſſimũ ſolem wl⸗
le noſiris lu minaribo reddere arioꝛem.atq; wrbis im⸗

poꝛtunis immaculabilẽ iuſtificare iuſticiaʒ:et omnis lu

m fontem viuum excenoſis quaſi riuulis reddere puri⸗
oꝛem. Quid eniĩ de chꝛiſto p ſua innocenta eſt aliud dal
ſerenduʒniſi tenendũ qð negare nõ potuit. nec aliquo
modoa ſua bonitate deficere nec deſiſtere ab expediendo
rum factione bonoꝛum: Quid igitur in chꝛiſto erat qð
ſſet ad dialplũ pertinere: VUnde huic oꝛiginalis macu
krqnis eius caro fuerit ex traduce ſed trad ucta de ſan⸗
ctificata per ſpiritum ſanctũ virgine matre: Vnde hu⸗
ic aliquid de lege peccati.quem nullum potuit maculare
delictum nullumq; turpare pꝑeccatum: VUnde obliqua⸗
ri pptuit immutabilis rectitudo: Elnde huic aliquid ad

ſeſit de mundo queʒ fecit qui eum nõ cognouit. de quo

ſuum regnum eſſe negauit · Elnde huicl uperbia qui bu
miliauit ſemetipᷣm factus obediens vſq; ad moꝛtẽ.Eln
ge inuidia.qui wenit pꝛo omnibus dare anmam ſuam⸗
Vnde huic ira ſeu impatientia. qui cum malediceretur

no maledicebat. cuʒ paterer᷑ nõ cõminabatur. Vnde ac

cidia:qui fuit in latvꝛibba iuuentute ſua.et fatigat us ex
itinere ſedebat ſuꝑ ſamaritanũ fontem. Elnde auaricia
qui pꝛo nobis factus eſt egenus et pauper. VUnde gula.
qui ieiumans quadraginta diebus et noctibus in deſer⸗
to.et cum eſuriret nec legimusilico ſoluiſſe ieiumum.
Vnde carnis petulantia.q caſtiſſima et ſanctificata tra⸗
ducta de virgine facta vnita deitati. Ac per hoc. quid in

hoc homine querere habet hoſiis antiquus. Venit enim

pꝛinceps huius mundi et in me nõ habet quicqᷓ;. ſed vt

cognoſcat mundus quia diligo patrcʒ. cuius dilectio in

hunc me fecit wnire cögreſſum vt certam equitate non
Vi.patientia. nõ potentia. non in foꝛma dei ſed in foꝛma
ſeruili cum pꝛincipe mundi:qui in me quod poſſit argu
ere at; damnare non repperit quicq;. Et ſic dedit nuhi

pater mandatum de cõgrediendo cum pꝛincipe mundi:

qui cum me innocentẽ ſua inuidia et aſtutia tradiderit
in moꝛtem:amittatqdiu impꝛobus pꝛinceps tenuit po
teſtatem. Et ſicut mandatũ dedit mihi pater de cõgre⸗

diendo per penas et obpꝛobꝛia et crucis moꝛtem cum

huiuſcemodi pꝛincipe mundi.ſic nõ aliter facio:non enĩ
eſi fidelis ſerui et obedientis filij. aliter mandatum exe⸗
qui q;; put a ſuperioꝛe poſitum eſt. Igitur ſic facio. Et ſi
cut in ipo diatlus mũdi pꝛinceps nil ſin iuris habebat

„

ſed ſecũ cõgrediebat paterno mãdato:ſic nec eſt in chꝛi⸗

ſium puerſa cogitatõe impingendu ab hominibus cur
uſtinuit. cur ab omni delicto

mimmis nõ fecerit niſi ꝓut a patre in mandatiſ accepit

Sepe nanq; dixit. Nõ veni facere voluntatẽ meam. ſed

woluntatẽ eius qui miſit me patris.Tot eſt liber a cauʒ
ſationibus hominũ.qui nõ egit aliter qᷓ; a ſupioꝛe acce⸗
pit: ſed. ſicut dedit mandatum ſuperioꝛ ſic inferio⸗ exe⸗

cutus eſt. Tota obedientia eſt ex nullo cauſanda ſi put

accipitur effectui traditur ſanctũ mandatũ. Olni omnẽ

intentionem pceptoꝛiſin mandato cognouit:virtutẽq;
mandati niſi iurta cognitionem huiuſcemodi nõ aliter
erequatur. Etemm wjile mandata ſancta perficere:mo⸗

dum eque vt et factum opꝛtet intendere. Et obedire .
omnia ſatagentes ne in nobis aduerſarius noſter cum

Aiber duodecauus?

ineuitabilis cõgreſſus ingruerit aliquid ſui iuris inue⸗

niat. vt quiſq; de ſe veram hanc poſſit ꝓferre ſententiam

Vlenit eni pꝛinceps mundi huius: et in me non habet

daſceccßßß.
BDe imitatione loci chꝛiſti ſuiq; collegij in deſignatio

ne tranſitionis ad euangeliũ. lecundum iopannem
Caapitulum VI

KCLitis cena lotione pedum ſui coꝛpoꝛis ſacramẽ/
9 to: multa cõmonefecit. anteqᷓ; de cenaculo et &
pvieruſalem egrederet. QAuid pꝛedirit. Surgi
te eamus hinc. Et ymno dicto exierüt in montẽ oliueti
ſeu oliuax Ype dux belli nouiq; certamis ipe termin?
figuraruʒ et vmbꝛarũ foꝛmaq; veroꝛũ:pꝛimo ſurgens ſu

—

ostyrones alloquit dices. Ourgite esmus hinc. Sur

gite qui ſediſtis qui manducaſtis panem doloꝛis. coꝛpꝰ

ſcilicet meum. pꝛormo imolandu pꝛo vobis. Burgi
te ꝓpere.quia lum panem viuum manducaſtis qui do

loꝛes ꝓ eccatis omniũ 9 die ↄceptionis ſue in coꝛcte oꝛ⸗
tauiti et voloꝛe ſenſirli cofirus meruce wolebit. Burgi
te animo vigilanti in pꝛomptitudine ſpirtus. Surgi⸗

te: mẽtesveſtras ad ſuperna erigite. òtemplamm imma

gno intuitu quid egi:quid ſim acturusp redemptöne
generis humani. Eamus hinc ab iſto cenaculo vbi we⸗
tus celebꝛatum paſca p tranſitu quem facturus ſum de
hoc mundo ad patrem et ꝓ tranſitu quem facturi eſtis
vos ſubſequiq; weiſtri·a veteri lege in nouitatem vite a fi

—

guris ad veritate. ab vmbꝛis ad claritate. ECamus ace⸗

naculo phiveſtri pedes loti ſi unt: ne iterũ puluis terrene
cupiditatis inſxreat qui abſterſus eſt. Eamus hinc vbi

accepiſtis panem celeſtem ad cõfoꝛtationẽ infirmitatis

veſtre:nõ enim iterũ tabeſcere decet ocio ſpiritualiter cõ

foꝛtatum. Eamus ob hieruſalem vbip moꝛte vita da/
mnabiter: vbi floꝛebit iniquitas ꝓpulſa uſticia. Eamuſ
ab hoc manufacto templo vbi coꝛpoꝛaliter adoꝛaf᷑. nam
tempia ſpiritualia ſunt de pximo cõſtruenda. et alia edi⸗
ficanda hieruſalem ciuitas. cuius participatio ciuiuʒ ſit
in verum et in vnum deum et vnigenitu dei filium in/
carnatum: cuius muri nulla poſſunt arletatione diſſol/

ui. cuius lapides nõ diruantur. que nullo vallo interpro
ſito ab hoſtibus anguſtetur que nõ ꝓſternatur ad terrj
ſed erigatur in celum:et pacto miſterio ſeculi ſupꝛa illũ
aſcendat.que nulla poſſit obſidione deleri. Surgite igi

tur eamus hinc. Et quo ur. Et ymno dicto: exierunt
in montem oliueti. Pꝛedixerũt vnnum ad iter: vt pꝛo
ceſſus ſit in nomine domini.et ad laudem eius qui cun

cta lona diſpoſuit ab eterno. Veniunt ad montemopti

ma qualitate diſtinctũ.quia oliuarũ mons altum dcit

a hieruſalem terreſtri. AI ſinagoga et a lege venitur ad al

ta. Et q;uis illa in monte. mons oliuarum in altius fe/
rebatur:vt omnino eccleſia ; ſinagoga habeatur excel⸗
ſioꝛ. Ged qualificabatur oliuis: ex qunbus olei fructus

percipitur. Oleum fomentũ eſt liminis: liquoꝛibus o⸗

mnibus ſupernatat.lenit.vngit.affert quadoc medela
Paſcibilia et pytabilem aquam condit:vt ex his quali⸗

tatibus in ſpiritualem traiectis intelligentiami. creda⸗
mus conſtare oꝛthodoram eccleſiam:ad quam cõpleto

mno veteris teſtamenti per chꝛiſtuz et apoſtolos eſt ce
ebꝛatus acceſſus. Ac etiam omnem cheiſtianũ debere
his qualitatibus inſigniri quas oleum habet, a quo pꝛ'o

ut vngit chꝛiſtus appellatus eſt: et a chꝛiſto chꝛiſtiani⸗
tas dicta eſt. Nec aliud dixerim receſſum a hieruſalemꝰ
acceſſum ad montem olei.qᷓ; deſerendam ſinagogaʒ. et

de pꝛoximo chꝛiſtianitateʒ eſſe condendã: ſecundũ quã
ſaluandos oꝑoꝛtet eſſe moꝛtales.Ac per hoc ſic dictum ⁊

factum eſt. Surgite eamus hinc. Et ymno dicto exie⸗

ad tona ſi nos male iacere cognoum eta wvnis ad me
lioꝛa miſi pficiendi patet iter. donet in queq; optima ve·

niamus. Mon iacebant hi:ſed ſedebat intentu ad voctri

nam et ad dulcia verba magiſtri. SGegd pertinet ſeſſio ad

gquietem: ſurgenduũ eſt ad opus cuʒ e bene operando eſt

percepta doctrina. Fruſtra eſt doctrina de moꝛib:ſi non

ceuenitur inopus. Pꝛecedit operationẽ lectio. pꝛecedit
in oꝛatione:pꝛecedet et cõtemplationem. Tegiſti per te

audiſti a doctoꝛe quid oꝑerexis: quid oꝛes quid intenta

mente cõtemplandum ſit. Igitur ſirgenau: pperanduͦ
q; ad ea que vidicimusey lectone ſiue doctrina. Er ſpon
ſa inintat᷑ a ſponſo vt ſurgat et ꝓperet et vt oꝛet:et vt cõ

templer᷑ foꝛamina cauernam que ꝓ tedemptòe huma
na ſponſeq; ſue ſponius ipe poꝛtauit:omeſterxat paniſ

doloꝛis: legalis iciliq; et euangelicus. lle doloꝛis erat.

quia nemo extoto legem ila pfecerat: et nemo ex illo ſa

tiabatur ad plenũ.quanq; et acimus eſſet. Et euangeli⸗
eus panis quanq; viuus æ celo deſcenderit de pꝛorimo
valde in acutiſſumis doloꝛibus futurus erat. penalbus

quidem: et noſtros in ſe laturus. Surgenduʒ quidem
erat:et ad alia ꝓperandum. Oeſſio.ſurrectio itio.ſerie o⸗
ptima diſponuntur. Seſſio ad doctrinam percipiendaʒ
ſurrectio ad intellectum:itio ſit ad ea que pꝛecepta ſunt

D omnes chꝛiſnani ſunt exchꝛiſio et in chꝛiſto ſine

quo

ctum afferunt. ſcom iohannem ſolum.

Greſſus ieſus a hieruſalem cumvndecim diſci
e pulis ſuis oliueti monte cõſedit.eos de altiſſi⸗

mis et neceſſarijs inſtruens.nõ affectus pauo⸗
riprime captionis et ſeue future moꝛtis.qua infaliibili⸗
ter ſibi imminere cernebat: nõ neceſſitate aut poteſtate

inferentiũ ſed voluntate ſui ſuſcipientiſ. Nec a doctrina
ceſſabat: niſus oſtedere que colligatio. que vnio. que cõ
iunctio.que ꝓximitas:que agendi potentia.que actoͤnis

ptilitas. que pactio inter ipm et viſcipulos ſubſequos

chꝛiſtianos exiſteret dicens. Ego ſum yitis vera:et pa
ter meus agricola eſt Per ſimilitudinẽ loquit᷑ vt ad ꝓ
pꝛietatem trahiciat. quia vitiſe aſſimilat in naturalib
d peium faciat. per gratiaʒ fidelib-
ſuis. Elitis vera cheiſtus eſt vt dei filius ab eterno plan

ſuis: vt oſtendat qun
tata in patre.vt homo ex tempoꝛe vnita deitati:in writa
tefructi

dens in palmitibus ſuis.in veritate culta quia pater ey

agricola eſt. Di pater aggricola:igitur agrum habet. Di.

hanc viteʒ colit:ergo vitis in agro. Ager eccleſia. In ec

cleſia manet chꝛiſtus:qui eſt vera vitis. De foꝛma ſerui
nõ de foꝛma dei ſermo decurrit. Nõ emm eſt vitis vt de
us:neq; colitur a patre per ommia ſibi equalis exiſtens. D
Nec aliqua ſimilitudo inponitur dei welut lxta negat
eiſimilitudinẽ aliqua eſſe ponend diceng. uiſim ez

feciſtis deumn.aut qua

1

chꝛiſius et pater in eo agricole facit offietum ; necvra
vitis ſine palmitibus eſt: qui ſunt in cõſideratione agri
cole an pꝛecidantur aut cõſeruentur in vite. Quoniam

omnem palmitẽ in me nõ ferentẽ fructum: tollet ej.
Et omnẽ qui fert fructum purgabit eum vt fructum
plus afferat Elitis chꝛiſtus: cuius palmites ſunt omſie
ſideles eius. Sed palmes qui ex iſia vite nõ fert fructů

dignũ in vite:ab iſta tolletur welut ram us ſiccus ab ar⸗

lvꝛe pᷣciditur:quia vena lat

trunco in ramos diffundit: in puncto terminata eſt ne
diffundatur Gructum vero ferens ſeruabitur in arboꝛe

tunt in montẽ oliueti· Elt etiam ex his pꝛeſtet bene age

nihil rectum agunt. in quo manentes multũ fru

ficans quia ipe verttas eſt. in veritate ſe diffun⸗

mimaginem wonetis ei Elt vitis⸗

ens humoꝛis qui ab arboꝛis

Poc⸗
chei
Rere
und
gau
e⸗
katu
Wͤn
woer
tet
Bne
kia⸗

N
Ne
w.
in
d
eſt
o
Nit
te
d
W
ſn
Rcd⸗
ma
anif
lgt.
loſl
geli
o⸗
bus
demn
Meot
enda
Alunt

o ſie
tiſri

diſei
iſſis
o⸗
di⸗
eſtare
ctrina
gueco
loni
gvos
netpe
tac⸗
ralcy
Geh⸗
plan
ta
fins
tel
nt
ſetui

Nd.

egat.

inſS

ts⸗

ann
telf.
tum.

Bis

ctü.
ar,,
vris
ſine

we

de teſtamento dilectionis do. Balua.

utq; purgabitur ab impertinentibo aa maculoſis vt fru

ctum plus afferat: nõ ſolum in quatitate ſed etiã in pci
oſitate.Decet enĩ ex iſta mundiſſima vite ramos mun ⸗

dos ꝓcedere:atq; fructũ emanare mundiſſimũ aptũ re

gno celox. Elinearũ cultus oſtendit ſcire querentibus
ꝙ purgati palmites cultoꝛio moꝛe ad amplioꝛẽ fructum
turgeſcunt in gemmis. Et vna pꝛeceſſiſſe purgationez
inverbo fact oſtendit Jam wo mungi eſtis ꝓpter ſer⸗
monem quẽ locutus ſum vobis:facile ebluitiui lenem
mundatoꝛẽ: ſuguem purgatoꝛẽ. Saluato? ad uenit pꝛo
ſuox ſalute fideliũ.vt ablueret aqua ſanctificata ꝑ ver⸗
bum: mundaret euangelicus ſermo ad omniũ abſterſi⸗
onem maloꝑ ⁊ totuus mundicie cõ lementũ. purgatio
nem faceret pater agricola:ſanctificaret deniq; ſpirituſ
ſanctue. Quis igi ab auditione diuini ſermonis abfu
giat. ſi fideliter et humiliter audientes emundat: Non
eni eſt alius ſermo quẽ quattuoꝛ celici notarij cõſcripſe⸗
runt q; ille quẽ locutus eſt chꝛiſtus.qui ſermo vſq; in fᷣ
nem ſeculi erit in pmulgatõne vt ſit in auditione:queʒ
qui in ſide actiuoꝝ audierit. ab auditu malo nõ timebit
Si e eni fere fuerit mundus: deu p ſe ſollicitü ha⸗
bet. Sic enim ſcriptũ eſt. Si mundus et rectus inceſ⸗
ſeris:ſtatim euigilabit ad te· Yob enĩ talia dicebat. Sʒ
quis poteſt facere mundũ de mundo cõceptum ſemine
niſi tu qui ſolus es: Et rurſus. Nunquid iuſtificari pᷣt
homo cõparatus teo. aut apparere mundus natꝰ de mu
liere: Ec iterũ. Stelle nõ ſunt munde in cõſpectu eius
Hec idcirco dicta ſunt:quoniã niſi ꝑ ea que diuina ⁊ ſu
pꝛa naturã ſunt mundicia nõ eriſtit. Si nos deus aſper
get yſow mundabimur: et lauamur ab ipo dealbabim̃
ſup niuem. Sed quoniã nihil boni pt eſſe ex nobis tan
q; er nobis et eſt radix noſtre ꝓpagationis infecta.et ni⸗

hil valemus ex nobis velut ex nihilo facti.admonemur

manere in eo a quo niſi bonũ exire nõ poteſt:nec virtutẽ
ſuam ſuis negare palmitib. Manete in me: et ego in
vwobiſ. Sicut palmes nõ poteſi facere fructũ aſem etipᷣo
niſi manſerit in vite: ſic nec ros niſi in me manſeritis.
Ego/ſum vitis.vos palmites. Qui manet in me et ego
in eo.hic fert fructũ multũ:quia ſine me nil poteſtis a⸗
cere Auce clarioꝛ eſt ſentẽtia er aſſumpta ſimilitudine.

ꝙ palmes pᷣciſus a vite fructũ ferre nõ poteſt. quia pꝛe-

eiſio infuſionẽ decidit quã vitis faciebat in palmitem.
Sic qui eſt pᷣciſus a chꝛiſto:fructũ dignum germinare

nõ poteſt. Quia cum ſint vnum vitis ⁊ palmes diuiſio

in vnitate nõ eſt: et vnitas cum multiplicat a ſeipa rece
dit:quoniã dualitas ſiue amplius vnitatẽ deſeruit. Nul
la fructiſicandi virtus adeſt palmiti niſi manſerit in vi
te.ſic nulla virtꝰ cuipiam hominũ niſi manſerit in chꝛi ⸗
ſtoꝛet niſi chꝛiſtus manſerit in eo. Manſio autẽ iſta reci

pꝛoca fructificare in multitudine facit: nõ chꝛiſto ſed ex

chꝛiſto homini chꝛiſtiano. Alter manentiũ alteruter nõ

vterq de huiuſcemodi manſione pcipit fructum.quoni
am bonoꝛũ actoꝛũ et creatoꝛũ chꝛiſtus omnino nec indi
gnus eſt:ſed ei fructus acquirit᷑ qui ſine ipo nihil facere
poteſt. Qualiter aũt iſta manſio ſit tenenda: ſupꝛa decla

ratum eſt.Mõ ſolum fructificare nequit ad pꝛemiũ oui

nõ manet in chꝛiſtoꝛſed etiam ad ſuppliciũ deputat Et
hoe mõſtrat qõ ſequitur. Siquis in me nõ mãſerit mit
tetur foꝛas ſicut palmes et areſcet ⁊ colligent eum et in
ignem mittent et ardet Mõ eſt dare tercium volunta⸗
rium ſeua wluntate aliqð factum inter viciũ et virtu⸗
tem. qʒuis ſit aliquid inuenire creatũ.de ſui natura ten⸗
dens in neutrutetiã cum poſſit deduci aut in vicij aut in
virtutis obſequiũ. Nec poteſt eſſe manſio pꝛeterq; in vi
cio extra chꝛiſtum. Ob hoc ergo dicit᷑. Si quis in me nõ

manſerit cum alibiqᷓ; in vicio manere non poſſit mittek

n erxmo:ꝛa. et coꝛpus et menſurabile requirer ſed
eertra huiuſcemodi diffinitõne pagitnr quã ſub
cõcitione chꝛiſt/ enucleat.l.· Si manlſeritis in mea ver⸗
ba mea in robis manſerint:quodcũq; wlueritis petetii

mitibus inenarrabilibus.

ſoꝛas pꝛeciſus.quẽ nõchꝛiſtus neq; lius ſed ip̃e ſemet
ipᷣm pꝛecidit:ſicut palmes quẽ vitis nõ abicit:ſed alius
ferramento veidit. Et foꝛas miſſus areſcet: vt igni ſie
ad cõburendũ ſit aptioꝛ. Et colligent eum miiſtri iuſii
cie:et in ignem ſcʒ eternũ mittent eterne arſuru. Vide
amus ſuppoſita pꝛeuaricationẽ: videamus ſuppoſitam
diuine iuſticie ſeriem. Si manſio ꝑ fidem et dilectionẽ
nõ ſit in chꝛiſto. ecce culpa ſuppoſita mittetur foꝛaſ. ana
thema erit a chriſto et ab eccleſia:quia mittitur foꝛas:ec
ce oꝛdinata iuſticia. Deinde areſcet ab ommi virtute ab
omniq; gratia vt velut lignum aridum aptius ardet. ſic
aridus bonis colligetur. ineuitabiliter mittet in ignem
urgebit eterne:nõ tamẽ ad cõſumptionẽ ne pena terni

num habat.
Quomodo ſit mãũ ſio chꝛiſti in robis.noſtrie; in chꝛi

ſto. et quis fructus huiuſcemodi man ſionis.ſcvᷣmio
oꝛpoꝛalis vt locus et tempꝰ

et fiet wobis Git manſio in chꝛiſto ea imagine qua pal
mes in vite. nõ tamẽ ea ꝓpꝛietate:cum in eo qð in ſimi⸗
litudinem aſſumitur ſi t noĩatop ꝓpꝛietas.ſed in aſſimi⸗/
latione ſimilitudo:in aſſimilatis vero effectuũ veritas.
Jgitur maneamus in chꝛiſto per ipᷣam fidei adyſion
qua nulla maioꝛ.et per wram dilectionẽ qua nulla meli
oꝛ:et himitationẽ qua nulla certioꝛ. Sicut iohã nes in⸗
quit. Qui diat ſe in chꝛiſto manere. debet ſicut ille am⸗
bulauit et ipe ambulare. Manet autem ipᷣe in hacvita
nõ aliterqᷓ; per verbũ auditũ ſuſceptũ atq; retentũ. Non
enim chꝛiſtus ſcm ſubſtantiam anime aut coꝛpoꝛigs
aut deitatis manet in nobis:ſed pervrbũ eius.Nam fi⸗
des eſt ex auditu: auditus autẽ per vrbum dei. Verbũ̃
autem dei vrbüu eſt chꝛiſti qui aliud nõ loquit᷑ qᷓ wrba
dei. Dictũ eſt eniʒ. Que audiui a patre meo: hec loquoꝛ
wbis. Pꝛoinde dicit. Si verba mea in vobis manſe⸗
rint. Manent in nobis verba ſaluatoꝛis.nõ alio manen
dioꝛd ne niſi eo ea cũ audimus ſi ſunt noſtrũ excedẽ
tia intellectũ credimus.ſi ꝓpe intelligimꝰ. intellecta pla
cent.placẽtia diligant᷑dilecta firmant᷑ in memoꝛia:me

moꝛie cõmendata tenaciter iuxta cautelã et opus in ef⸗

fectum. libera wolutate.tota poſſbilitate duueniũt. ui
man ſioni wluntariü redditur pꝛemiũ:cũ erauditio pe/
titionũ tribua? ad votũ cum dicitur. Quodcũq; wolue⸗
ritis petetis et fiet vobis.Larga et inexceptuatavidetur
iſta exauditio: cuʒ nihil loni aut mali a etendo ſecludat
Si ſilenter cõſiderantur verba pꝛemiſſa:xeſtringit peti
tio.cuiiuſta exauditio poꝛrigat᷑. Si in me mãſeritis nõ
aliam foꝛmã petendi dabitis qᷓ; ego poꝛrexerim patri:cui
omnẽ meam oĩm petitionũ ſubdidi roluntatẽ. Et ſi wr
ba mea in vobis manſerint que doctrinalia ſunt:ipᷣa do
cebunt.quid iuſtum.quid honeſtum. quid delectabile.
quid iocundum.qnid vtile quid licituʒ et expediens:q̃d
datoꝛi dare.quid poſtulanti dignum accipere videatur.
Hinc ſane dictum. Quodcũq; volueritis petetis et fiet
vobis. Et ſi nõ ilico:fiet tempoꝛe cõgruo. Et ſi nõ qope
timus fiet et vtilius:nam diſcipuli nõ recte petẽtes au⸗
dierunt. Neſcitis quid petatis. Et apoſtolus. Quid oꝛe
mus neſcimus: ipᷣe autem ſpiritus poſtulat p nobis ge⸗
e deus pater gloꝛificatur er lnis operibus noſtris.
et de vicaria manſione dilectionis noſtre in chꝛiſto.
et chꝛiſti in nohis. ſecundumiobannẽ ſa olum.
apitulum IX
RR:

Aiber duodecmus

Epe in ſinugtum eſt necnõ ſepe repetereq opoꝛ

ſ tet:qð nihil deo patri neq; filio ĩcarnato accedit

vtilitatꝭ delectatõis exaltatõis ex his bonis q̃ agi

m. Sed cũ aliquid ex ſono littere ſibi acceſſiſſe vider.
ad ſenſum referendũ eſt. quo rõnalis creatura de ipo ali
quid nouiter pcipit ſiue cognoſcit:quoniã eterno nihil
nouũ accedit ſiue puenit. In nobis etꝓ nobis ſunt hu

iuſmodi varie actònes. Sed cum chꝛiſius ſemꝑad me
lioꝛa niteretur ſuos ꝓuelvre diſcipulos: introducit pa⸗

trem gloꝛificari ex recte agentibo nobis dicẽs.! In hoc
ccariſicatus eſt pater meus. vt fructũ plurimũ afferatis
et efficiamini mei diſcipuli Elnde clarifſicat᷑ pater non

in ſeipo ſed in nobis:qui eum ab eterno clsrũ exiſtentẽ
non agnoſcebamus qua claritate fulgeret. Sed denuo

claret in nobis cum ipe ſit verus agricola vere vitis pur

gans palmites vt fructũ afferant amplioꝛẽ.quonia niſi

purgaret. fructũ afferre nõ poſſent: etiaʒ ſi manerent in
vite dumtarxat per fidem. laret igi virtus eius exfru⸗
ctu: ſine quo nullus eſt fructus. Ygitur in hoc clarinca⸗
tiuis eſt pater deus ſi fruct multus affertur. ea diſcipli⸗
na et lege. vt plurimũu fructum afferre ſatagentes chꝛi⸗/
ſti efficiantur diſcipuli:quoniã omnis alius diſcipuiatꝰ

eſt repꝛobus.ni ſi vbi docet chꝛiſius ieſus.Et ne pudoꝛi
aut latoꝛi aut ſterilitati aſcriberet᷑ diſcipulũ chꝛiſti fieri:

dilectionis diuine pꝛemiũ appoſitũ eſt.. Sicut dilexit
me pater et ego dileri xvs] Imperſcrutabile dictü quo
miam deus pater ſuum dilexit finum ab eterno. En ? fi

lius cũ nõ eſſemus. quõ nos potuit viligere ab eterno⸗
Sed et hoc vtiq; verũ eſt ꝙ vilexit nos ab eterno ante⸗
q; eſſemus vt faceret nos:nec dilexvit aliter nos creatos

quã dilexerit nondũ editos.nec aliter dilexit nõ exiſten/

Dicit de ipo. Pꝛopter qð deus exaltauit illum et dedit il
li nomẽ qð eit ſuꝑ omne nomẽ:vt in nomie ieſu omne
genu flectatur celeſtiũ terreſtriũ et infernoꝛũ.et omnis
ſingua cõfiteatur:quoniã domin ieſus chꝛiſtus in glo⸗
ria eſt dei patris. Et alibi· lidimus ieſum per paſſionz

tes qᷓ; futuros pᷣuiderit.Humanũ autẽ penſandũ eſt di

ctum ſicut dilent me pater et ego dilen wos: quomi ſic

eum dilexit vt poſt omnẽ agonẽ in celeſtibus ad dexterã
vt hominẽ fecerit cõſedere.Hinc apls poſt eius agonem

moꝛtis gloꝛia ⁊ honoꝛe coꝛonatũ.quonis aſſumptus eſt

in celum imo ꝓpꝛia virtute aſcendit:et ſedet ad dextera,ʒ
patris. Dic et ipᷣe dilexit nos.vt vbi eſt et nos eſſe vale
amus.Poſtulauit enim hoc exaudita petitione a patre.
Volo pater vt vbi ego ſum:illic ſit et miniſter meus.

Pꝛoptea ilico ſubiunxit de mãſione dilectõisl Oane⸗

te in dilectõne mea Quam manſionẽ in id quod ſepe

ſupꝛadixerat trahicit.vt nemo ercuſet᷑ ſcʒ in obſerautiã
mãdatoꝝ Si pcepta mea ſeruaueritis:manebitis in

NX

dilectõe mea Elt ex hoc duplex intelligẽdi ſenſuſ eluce

at. vt ſi ſeruabitis manebitis:et ſi manebitꝭ pᷣuabitis vt

vnũ ad meritũ altep ad pᷣmiũ referar᷑.. Sic ⁊ ego ptis
mei pcepta ſeruaui:⁊ maneo in e dilectõe. Seruauit
mãdata patris filiꝰ qꝛ dilexit:manet in eius dilectiõe qiꝛ

ſeruauit. Simus ergo nos actu in iſta cuſtodia cum in

uitamur. Oic eni de wris diſcipulis ſequacibuſq; chꝛi⸗
ſti ſeriptum eſt ſuperioꝛis iuſſione ſuſcepta. Mandat ſu
pPerioꝛ. Quid: Cu mandaſti mandata tua cuſtodiri ni-⸗
mis.Dicit inferioꝛ. Cunc nõ cõfundar cum perſpexero
in omnibus mandatis tuis. Ygitur cuſtodiui ne cõfun

dar. Et pollicebar effectum. In mandatis tuis exerce/

ꝛ. Oꝛabat in arcioꝛa deduci. DHeduc me dñe in ſemita
mandatoꝛũ tuoꝛũ.Et ſine turbatione animi ſe ꝓmitte

bat facturũ. Paratus ſum et nõ ſum turbatus: vt cu⸗
ſtodiam mandata tua: Quare: Vt in tua dilectõne per⸗

maneam:pꝛedilexi mandata tua.ſuper aurũ et topagion

Et quia tu manebis in me ꝓpterea ad omnia mandata

tua dirigebar:oẽm viã iniqua odio habui. Cur aut iſta
ſaluatoꝛ ſuis diſcipliſ dixerit:p ſubiecta verba denũciat.

lHec locutꝰ ſum vobis vt gaudiũ meũ in vob ſie ⁊ gau

diũ vĩm impleart Si qð agit᷑ de gaudio hũami? inter

hoĩes diſcutimꝰ maxima gaudẽedi materia eſt.cũ duo ra

tionalis animi rõnabiliter in amicicia copulant᷑.vt vnꝰ

per amoꝛem in altero eſſe videatur.ita vt gaudiũ vmius
ſit etiam alterius:et quicquid boni repitur in vno in al⸗

tero agnoſcatur.Ac per hoc tanta de dilectione chꝛiſtus

ingeminat vt gaudium eius ſit in nobis.vt de eo gau⸗
deamus in nobis de quo ipſe gaudet:aut de nullo alio
nobis pᷣueniente q; de ipo gaudeamus. Solus ipe no⸗

bis ſit gaudium: cum ex omni parte pꝛeterq; ex ipo me⸗

roꝛ in ſiſtat. Mõ enim alia q; de chꝛiſto eſt gaudendi ma⸗
teria chꝛiſtianis:neq; aliũde ipᷣis debet eſſe feſtiuitas ſu
per terram. Penetrantibo vlterius dictum adntellt/

gendum.occurrit qð ipe amoꝛis gratia vult gaudere de
nobis:velut homo nobis pomnia ſimilis factus abſq;
peccato. Carnẽ eni noſtram ex traduce ꝓpagatam pꝛopa

gine:animã etiam ex noua creatione in nullo diſſimileʒ
in natura ſuſcepit et habet. Quamobꝛem ſeruata dile⸗

ctione gaudet de bene agentibo nobis.vt eos habeat cõ⸗
ſoꝛtes in gratia et in gloꝛia quos cõſoꝛtes habere voluit
in natura:et ex hoc gaudium noſtrũ impleatur. Mõ enĩ
dixit ꝙ ſuum gaudium impleret᷑ in nobis.quoniaʒ ſibi
dare nõ poſſumus ſufficientẽ copiam gaudij:nec captat

exnobis qᷓ;uis velit gaudere de nobis.Mõ extra ſe gau⸗

det quia deue:nec inſurgit ſibi affectio aliqua extra ſe.

ad ſeipᷣm totus tote ꝑ oĩa exiſtenſab omnibo accidentib⸗

extraneus eſt:cum id ſit qð in ſe habet.id ſolũ habeat di
uine quod in ſeipo eſt. Non ergo nouum ſibi de creatu⸗
ra gaudium.neq; quale vel quantũ aut ex aliquo gene-
re dicendi aliquid de alio.ſed ſcom ſubſtantia eternam
et eterne omnia de ipᷣo dicunt᷑: dumtaxat relatione ꝑſo⸗
narum excepta. Sed dei filio eterno et vero tacta ſunt
verba digreſſionẽ ab inceptis quodammõ habentia lo⸗
cuti ſumus. Pꝛoinde ad humilia dei filij reuertamur.
Gaudet ipᷣe de nobis voluntate nõ ſubſtantiua factione
aut aliqua ſufficientia gaudioꝑ:cum nec minus ipe gau
deret ſi nulla creatura extra ſeipᷣm eſſet. Hinc eſt qð ſu-
umex nobisqᷓq;tumcũq; recte agentibus gaudium non
impletur quauis habeatur. noſtrum wro gaudium nj
ex nobis ſed ex ipᷣo perfectam plenitudinẽ hatet.Non e2
nim fons viuus a riuo ſed riuus a fonte naturalẽ et ſub
ſtantialem habet oꝛiginem cum nõ riuus in fonteʒ ſeld
fons refundat in riuũ.qᷓ;uis gloꝛia lauſq; ſit ſontis ꝙ ri⸗
uos vberes deriuetur quoꝛum gloꝛia ſeu habundantia

nõ eſt ex ipis ſed ex ſonte pcedit. “

De ſingulari dilectõnis pꝛecepto et amicicia chꝛiſti
etelectione eius ad fructuʒ multum.ſecundum iohã

nem ſolum.
Lapitulum X

Terno iure in vnum omnia tendunt. eterno di

e xerim quia pꝛeuiſo:ſed in tempoꝛis volubilita/
te oſtenditur et in latentibꝰ rebus atq; manen

tibus. Vnus deus per omnia cõdidit: qui tam diuerſa

cõnexuit vt vnam mundus omnis oſtenderet foꝛmaʒ.

Vnum ſingulare lumen vnum caput in coꝛpoꝛe:vnãq

in vno coꝛpoꝛe rationabilẽ et viuentem animã.Omnia

membꝛa oꝛdinauit ad vnũ caput.Omnes anime potẽ/
tias ad vnam ſtatuit voluntatẽ. Vna ſides vnũ bapi-
ma eſt. Vnum fecit et oꝛdinauit pꝛecipuũ et ſingulrre
de dilectione pꝛeceptum:in quo fundata ſunt omnia:a
quo per debitaʒ obſeruantiã cõplentur omnia: ſine quo

ut
ilig
gat,
lter

N

ll⸗

oa
le;
Ne⸗

Rc

lgit
Pͤeni
GBſbi
Gptat
ga⸗
Aſe,
ib⸗

t di
NN
ener

tham

ſont
11/
IUr,
Nne
n.
non
nno⸗
Dnen
ſub

ſed

brin
nnu

6

—

de teſtamento dilectionis do. Salua.

mnilvalent omnia. cum quo et in quo bona ſunt et merẽ

tur omnia:quo pꝛet ermiſſo depereũt omnia. Et hoc cũ
ait. Hoc eſt pꝛeceptum meum vt diligatis muicem
ſicut dilexi dos Omnia dei chꝛiſtiq; pꝛecepta ſunt:ſed

de iſto expꝛeſſius fatetur. Hoc eſt pꝛeceptů meum. Si

ſuum ergo inuiolabiliter obſeruandũ:quia pꝛeceptũ po
ſuit et non pꝛeteribit. In ſuperioꝛibo ad ſeipᷣm conatus
eſt hominum dilectionẽ cõuertere:nunc retoꝛquet in p

ximum.et pꝛoximi dilectionẽ ſuum vicit eſſe mandatuz
vt diligamus nos inuicem: ſicut et ipᷣe dilexit nos. Eſt
dilectioa natura in cõſimiles:quoma iure nature ſimi

lia ſibi in dileetõne ſociantur. Eſt et dilectio mercenna⸗
ria.eſt ex neceſſitudine qua ꝓpagatio agit᷑ in natura:eſt
ex delectatione ſenſuali qua colligantur anime impudẽ

tes.ex quibus aut equitas naturalis aut moꝛalis que,⸗

dam iuſticia ſeu moꝛuʒ turpitudo cõſurgit:ex aliqua ta
men harum ad pꝛemium nõ acquiritur meritũ. zoin
de ſaluatoꝛ ex ſua dilectõne modum et foꝛmam dedit di
lectioni noſtre dicenſ. Sicut dilexi xos. Icaq; vt nec in
dilectione ꝓximoꝛum erroꝛ pernicioſus obueniat:exqui

renda eſt atq; tenenda chꝛiſti foꝛma quaʒ ipᷣe pꝛeſtruxit

Quomodo igitur ipᷣe dilexit nos: Supꝛa naturã extra
mercedem humanã:nullo nexu ſangumis ratione tra⸗
ducis omni ſenſuali delectatõne ſemota. ſed iila dilectio
ne qua ſolum ꝓximi diligitur hbonnm.et tale vt ſit hone⸗
ſtum atq; perfectum:ita vt ad id ꝑueniat ſi expedit ⁊ poſ
ſit in ſtudio diligentis. Sic enim ieſus nos vere dilexit
qui ad id hnum ad quod amabat voluntatẽ vitamq; po
nendo perduxit.Et hoc eſt quod adiecit.. Maioꝛẽ hac di
lectõnem nemo babet:vt animã ſuaʒ ponat quis pꝛo a⸗

micis ſuis IJpᷣe poſuit animã ſuam pꝛo nobis quos ap

pellauit amicos.fuerũtq; diſcipuli: fuerunt poſt eos et

ſunt quicũq; via ſimili gradiũtur. Pꝛoinde ſi ſub eo mi

litare decreuimus ſi cum ipᷣo in celeſtibus triumphare
ſicut ipᷣe pꝛo nobis et nos ꝓ fratribus noſtris debemus

anima ponere. Qõ ipᷣe ule pꝛimus fuerit quip amicis

animam poſuit.et qui ſunt eius amici et quo pacto in⸗

ter eum et homines amicicia cõſtituitur docuit et aꝑuit

Vos amici mei eſtis: ſi feceritis qᷓ pꝛecipio vobis Et
pꝛeceptũ leuiſſimũ eſt:cũ de dilectõne ſit datũ MHoc eſt
pꝛeceptum meum:vt diligatis inuicem.Allte pꝛouehit
nos chꝛiſti factio pꝛeceptoꝛuʒ vt in eius amicicia venia⸗
mus.q̃ nulla maioꝛ.nulla honeſtioꝛ.nulla potioꝛ ad tu⸗
endum:nulla facilioꝛ ad habendum.que virtute amati⸗
ua captatur.nulla delectabilioꝛ.nulla vtilioꝛ. nulla iocũ
dioꝛ:que angeloꝛũ etiam amiciciã ſoꝛtitur et omniũ ci⸗
uium ſupernox.Nulla wro inimicicioꝛ ſi cõtennitur at
qʒ damnoſioꝛ. Et quoniam amicicia magis parilitatem
qᷓ; ſubiectionẽ facit in animis:hac ↄditõne ſe nobis chꝛi
ſius in dilectione ſubiunxit.. Yam nõ dicaʒ vos ſeruos
quia ſeruus neſcit quid faciat dominus eius. Elos autẽ
diri amicos:quia omnia que audiui a patre meo nota ſe
ci vobis Mõ dirit diſcipulos ſuos eiſq; ſimiles ſeruos
ea cõditione qua bello capti ſeruantur.qua emuntur iu⸗
re mancipioꝝ. qua cõducuntur mercede ad aliquid per⸗
agendum:qua etiam naſcuntur in domibus lege et oꝛi⸗
ginarij appellantur. Nihilominus tamẽ amici dei dicun
tur ſerui.vt ex ſcripturarũ teſtimonio claret:vt nomen
ſeruitutis nõ adimat amiciciã.et amicicie nomen nõ ex
cludat vtilem ſeruituteʒ:nam abꝛaam appellatus eſt a⸗
micus ⁊ ſeruus dei ſicut ſcriptum eſt. Credidit abꝛaam
deo:et amicus dei appellatus eſt. Et alibi. Abꝛaam iſaac
et iacob ſeruoꝛũ ſuoꝛum fidelium. Seruitus in merito
amicicia in pꝛemio. Seruus inferioꝛatur:ſed equatur
amicus. Seruus cuſtodit impoſita:ſecreta ſentit ami⸗

cus. Et foꝛis ſeruus expectat: cubiculum amicus ingre
ditur. Que in vno et eodẽ officijs et alternatõmibus di
uerſis aguntur: put res expoſtulat ⁊ exquirit alternatio

agendoꝛũ ſiue pꝛemioꝝ. Guerunt igit᷑ ſerui apoſtoli et a

mici. ſerui dum mandata ſeruauerũtvel ſuſceperũt: ami
ci quia ſeruauerũt. Subiectio ſeruum:dileciio facita⸗
micum. Igitur iam nõ dicam vos ſeruos vt poſt pꝛece⸗
ptoꝛum obſeruantiã nõ ad altioꝛa vos pꝛoueham. ſed
amicos vt illa ſecrxeta que ſeruus nondum in maioꝛa p⸗
uectus ignoꝛat:vos ſublati ad meam smiciciam. cogno

ſcatis quibus paterna ſecreta reuelaui. Que autem fili

us a patre audierit et om̃ia diſcipulis nota fecerit: in du
bium audientium animas mittit. Que ſunt illa omnia
que filius audierit: Quomodo nota fecerit: Quomo⸗
do mens adhuc modica diſcipuloꝝ illoꝛum omnium po
tuerit eſſe capax.cum etiam ipᷣe vt pꝛetactum eſt ſeipm

in loquendo fuerit moderatus cum ait: multa habeo vo

bis dicere ſed nõ poteſtiſ poꝛtare modo. Quid potuit au
dire a patre filius. cum quo ſibi eſt eterna et cõſubſtan⸗

tialis equalitas. ſapientia. equaliſq; lonitas: Elt homo

ſe fatetur audiuiſſe a patre. Maniſeſtatio ſeu notiſica⸗
tio auditoꝛũ omnium in eo eſt ſenſu quo eis notificqauit
omnia ſecreta miſteria omnia ſacramenta quep redem
ptione humana erat ipe iuſſu paterno facturꝰ. Et ſinõ
quando ſaluatoꝛ iſia dicebat inpletum erat:per aduen⸗
tum ſpirituſſancti de pꝛoximo expectabatur implenduʒ
Si verro recõuertimus litteram cum ſenſu:foꝛtaſſis pꝑxr
amplius veritas eluceſcet. Veluti hac ſerie loqueretur.
Amici eſtis:quibus ſunt ſecreta pudenda. Hocenim p
cipuum eſi. inter amicos reuelatio ſecretoꝝ:et ſignum
euidens amicicie copulate.Secreta pando non huma⸗
na ſolum vt ne purum hominem ſemota deitate creda⸗
tis:ſed omnia quecũq; nota feci vobis nõ ab homĩe aut
ab angelo:ſed audiui a prĩ̃e meo viuo et eterno deo. a
gnipendenda ſunt iſta. ſunt omnino excedentia ſenſum
que nota facta ſunt. Sicut apls ait. Vt notum ſaceret
nobis ſacramentum voluntatis ſue ſcõm bonum placi⸗
