Nihil pꝛomptitudo virtutis impatum habet. Arma ſi
bi non deſunt. Sempꝑ habet vbi quas appetit poſſit ꝑ.

peti penas:aut vnde ſoluat quod cupit vebitum moꝛtꝭ
Mꝛomptitudo virtutis ſuppliciũ deputat ſi quod ſuũ
eſt non fecit:et ſi omnes non poſuit in exꝑientia vires
Igitur voluntarie chꝛiſtus aſcendens in crucẽ virtutꝭ

pꝛomptitudinẽ pꝛemõſtrauit et animauit ad aſcenſuʒ

veridicos ſectatoꝛes Aſcenſus crucis omnẽ comple
ctitur ignominiã.erat enm tũc tꝑis turpius ſupplicij

genus:vt in ſequela chꝛiſti quiſpiã factꝰ in ignominijſ

non expaueſceret malum pudoꝛis nec abſterreret᷑ me⸗
tu hoꝛribilis cruciatus.cum ſic pꝛeceſſiſſe inſpiceret ca⸗
put ommiũ noſtrũ. Supra naturã eſt gradus aſcendiſ
ſe penax.et ſenſui noſtro repugnãt cum tam acriter cũ

ipſo duellant.ſed hoc fecit et facit in ſanctis gratia nõ

natura. Mec enim ꝑnaturã ſupꝑna captabimus. ſupꝛa
natur ergo fieri expedit qui coꝛde anxio inhiant in ſuꝑ

naMon aũt eſt ad omne quod cruciat aſcendẽdendů.

multi enim abſq; merito ferunt᷑ eſſe cruciatus. Habet
enim diabolus mundus viſibiles cruces ſuas ad quas
aſcenſus ad infernum deſcenſus ꝑagit᷑.vt pena nõ glo⸗

ria ſubſequat᷑ ad pinam Quod contrariũ in ſanct chaii

ſtiferis agitur:vt poſt penam gloꝛia ſubſequa?᷑/Cruxẽ
cum aliquid appetit᷑ 1 non habet᷑:aut ſi habet᷑ non ita ꝑ
fecte vt queritur/ſcendit animus ſtimulo ſancto pu⸗
ctus ad inuiſibilem crucẽ et deſiderabat virtutem legi
time in animo poſſidere:nec emm poterat ſicut vole⸗

bat:et hoc cruciatus erat illi. Volebat enim oꝛationeʒ

inrecuruatã poſſidere.intentatà ab immũdicijs caſii⸗
tatẽ:humilitatẽ ineuulſibilẽ et immotã patientis habe

re querebat. Et ſicut ignis aut quodlibet elementum

ſcoõm ſuas ꝓpꝛietates habet᷑:ſic querit animus habere
virtutes a applicare ad opus ſicut applicant᷑ inſtrumẽ⸗
ta fabꝛilia ſeu cathaplaſmata ſupꝑ vulnus.ſed nec iuxta
votum ſubſequat᷑ effectus: hoc crux erat interioꝛis ho
minis Meritũ tamẽ habet deſideriũ ſanctum.etiam ſi

non ſequat᷑ ex toto qued querit᷑:dũmodo de negligẽtia

noſtra animus nõ cauſet Querit amma iuxta diumnu
pꝛeceptum deum tota et tote diligere. pximum aũut iu⸗
xta menſurã ſuam a dſio pꝛefimitã:ſed nequit implere

omnino indefectibiliter qð precipit᷑.et cruciat cruciatꝰ

mqipliominus eſt tamẽ virtuoſus aſcenſus Aſemere cendere

voluit intellectus ⁊ intelligere:quod aũt querebat aut

ex toto aut ex parte habebat velamen In cruce configi
tur intellectus ſi non plene intelligat.aſperius affigit

ſi omnino nihil intelligat:ſed nõ xmeritum imo me⸗
ritũ habet ſi ignoꝛat vt credat/Actualiter ad penas coꝛ⸗

poꝛales ab alijs irꝛogandas aſcendere ſi non cßperi⸗

—

—

ad ſupbiam poſſet aſſcribi.eque autẽ ad tentationẽ dei
niſi a ſpu fuſet pꝛemonitus:ſed hunc retardo aſcenſũ
interioꝛe aſſerens debere ſemꝑ eſſe paratum. Aſcenda⸗
mus tamen crucem electiua penarũ:vt vnuſquiſq; ꝓ/

pemodu coꝛam deo in eius aram ſe mactet. Allcẽdamꝰ

crucẽ impꝛoperioꝛũ et ſubſannationũ: et omnẽ acer bi⸗

tatem et veriſione ? potionẽ amara ſuſtineamus. Neq;

aſcenſus gloꝝe celebꝛabitlr:miſi paus aſcenſus
crucis verſatilis celebꝛet:. Mon conſideremus materiã
crucis:quã coꝛpaliter et penaliter cheiſtus aſcendit.li/
gnea enim fuit non nigura tria ſoluʒ bꝛachia habuit ex
cepto triumphali titulo ſuꝑpoſito:quamuiſ hodie non
ſine miſterio bꝛachijs quattuoꝛ figuret᷑:ſed penam m
aſcendens ſuſtinuit. Mec ſine cauſa pꝛonũciauerat an⸗

te ſaluatoꝛ.Qui vult venire poſt me abneget ſemetipp-

ſum et tollat crucem iuam et ſequatur me Pꝛeceſſit qͥ
non abbhoeruit pꝛo nobis ſuſtinere acerbiſſimas penas
te vero ad hunc expectat aſcenſum. Si appetis imita⸗

ri ieſum ad ſuum penalẽ aſcenſum. deinde ad celeſtem

gloꝛiã te vocante abnega te ſus: ſq; illam perimas
voluntatem que repudiat ſenſibilibo aſperis et que pꝛi
uari rennuit affectatis.Abnega temetipſum in flumi⸗
ne diuini amoꝛis.in iurgite humilitatis. tibimet dona

libellum repudij. Moli wlle tuus eſſe vel fieri. tua pote

ſtate non gaudeas.accede ꝑ fidem cum humilitate ad
ur palmi᷑ eſt fructus habet amenos. liq;
aſper aſcenſus. Inquit ſponſa legittima.Alſcendam ad

paimam et appꝛehendãa fructus eius. Juxta truncum

aut ſupitẽ aſiſtens nõ accipiebat fructus niſi aſcendiſ

ſet. Mon marceſcut fructus eius in arboꝛe neq; decidut

Non agitant᷑ a vento neq; cadunt. Sempꝑ in cruce ſũt
fructus:aſcendetes ſolũmodo ꝑcipiunt/Aſcendentes
opoꝛtet denudari ⁊a nudos nudam aſcedere crucem: ad
nuduʒ in ipſa pendentẽ. Crux aliter intellectualibo ocu
lis Parche Kur generalis eſt virt?:magis vero crux

coõſummatio eſt virtutũ. Et in ipſa clamatum eſt:con/⸗

ſummatũ eſt. Aſcenſus crucis diſponeturiin coꝛde hũi⸗

lIitatis:que appetit paſſionibo fieri omnino conſoꝛtem

In coꝛde legittini amoꝛis diſponatur aſcenſio crucis.
Pꝛofecto vſq; ad moꝛtẽ amatũ ſociat verus amoꝛ: et
cum cõſummato indefeſſe omnia confũmante appetit
cõſummari.Amoꝛ id habet abiectũ qð homo non abie
cit mente atq; coꝛpe pꝛo amato. Vlellet equari in cruci

ſus crucis eſt erxectio a terrenis.Aſcenſus crucis initiũ
mediũ et ꝑpfectio pauꝑtatis.Nihil habet intellectualis
crucis aſcenſoꝛ.et non curat ſi diuidant᷑ inter homineſ
bona mundi et que de iure vident᷑ ſua:ſolum ſuũ repu
tat opera facere aut feciſſe virtutis.etiam ſi ſuper ſoꝛtẽ
bona ſua in alios quandoq; pueniant non ſentit in ani⸗
mo paſſiones. Solũ hec paſſo in animo figit᷑ quouſq;
perſiciat᷑ diuina voluntas:et tota virtutis iuſticia com
pleatur. Cunc enim ab homie fit cõpleta iuſticia: cum
nihil nouit quid interius aut exterius addat ꝑ potenti
am neqʒ ꝑ woluntatẽ. Pluna enim poteſt velle volütas

q; homo poſſit elicereKerimefictinn oꝛtet ſieri
aſcenſoꝛẽ et impaſſibilẽ animo ad ꝑdita ⁊ ad illaſ quas

ibiliter pendet in penis in animo chꝛiſtus. excepto ꝙ;
pꝛo nobis dolet.ſed nõ de penis in anima dolet. Amoꝛ

ſuus inſupabilis non pꝑmittebat animã dolere de peni

Nos vero crucem impaſſibiliter aſcẽdamus: vt ad oĩa
materialia non ſit aut impaſſibilis ſit affectio Qui ad

impaſſibilitatẽ ꝑuenit reaccepit in ammo diuinã ⁊ cla,⸗.

ram imaginẽ atq; virtutem:non coꝛpis ſed anime im

paſſibilitatem ꝓnũcio.Alioquin ſi coꝛpus iſtam in hoc

patitur paſſiones ac etiã ad penarũ miniſtros YImpaſ-⸗

atibus verus amoꝛ:quãuis in cauſa non poſſitſſcen/

—

mundo ſoꝛtiret᷑:pꝛimo martirũ pꝛiuaret᷑.qð in eo con⸗
ſiliatur atq; reponit᷑:qꝛ natura paſſibilis ſuſtinet aſpe⸗
rum ſenſum.vt ex eo impleriſq; martiribus a coꝛpoꝛe
amma pateretur exilium Impaſiibilitas anime ſola ẽ
ſub celo libertas. IAmpaſſibilitas anmne quedam ipſ?
intranſmutabilitas eſt vt in honoꝛe et ignommnnijs in
benedictionibus et maledictionibus in oppꝛobꝛijs et
laudibus in doloꝛibus coꝛpoꝛis atq; ſanitatibus in di⸗
lectionibus et odijs et alijs irrogatis viciſſitudinibus
obumbꝛationẽ atq; tranſmutationẽ neq; varietate ip
ſa ſuicipiat per ſtudium gratie nõ poteſtate nature:qdG
ſolius dei eſt Gtudebit amima in retardatis viribuſ ad

hanc virtutem aſcendere: vt etiam aduerſus ea que ꝗ
natura inſurgunt paſſibiliter impaſſibilis mane E
aduerſus dialbolum opoꝛtet in iſtam arboꝛem aſcende⸗-
re:aduerſus quem occultam et indeficiente luctaʒ ha⸗

bemus. Chꝛiſtus nanq; de tetriſ exercitibus triumpha

uit in ſemetipſo.infectum noſtre redemptionis imita
tionis et exemplnm. ꝑ manum affixam crucei non ad re
pcutiendum extenſam:in nullo motus in anima: Im
paſſibilitas anime firmiter noſcitur ſituata:ſi ommino
ad vitia petentia ingredi manet immobuis. Impaſſi/
bilitas cõſummatio eſt viriutum naturalium atq; per
gratiam acquiſitarum. vt in nullo cedat vitijs vel ad⸗
uerſis:nec laſſitudinẽ patitur in actione virtutuʒ: nec
ipſam expedit quieſcere quia libertatẽ ſoꝛtit᷑:ſed omneʒ
exercitare virtutem ſcom inherentẽ ipſarum ꝓpꝛieta⸗
tem et verietatem tempoꝝ et locoꝛũ et affiſtentiũ ho⸗
minum atq; rerum et inſurgentiũ motionũ in anima
et immiſſionũ factarum ab angelis aut a ſupꝛema virx⸗
tut opationem ipſum aſcendentẽ opoꝛtet in
ſpicere vt ſciamus quantum nobis ad vrrum aſcenſuʒ
deſit:et ſine retardatione accedamus ad quod agendũ
ꝓponitur nobis. Sic enim aplłus ad Hebꝛeos ſcribit.
Deponentes omne pondus et circumſtans nos pecca
tum.per patientiã curramus ad ꝓpoſitum nobis certa
men.aſpicientes in auctoꝛẽ fidei et cõſummatoꝛem ie
ſum:qui ꝓpoſito ſibi gaudio ſuſtinuit crucem ommi cõ⸗
fuſione contempta.Recogitate igitur eum qui tale ſu
ſtinuit a peccatoꝛibus cõtradictionẽ vt non fatigemini
anmmis veſtris deficientes:nondũ enim vſq; ad ſangui
nem reſtitiſtis aduerſus peccatum repugnantes.Eler
bo multa cõplectenti apoſtolus locutus eſt dicens De⸗
ponentes omne pondus. Pondus eſt lex non deponẽ⸗
da. Mondus timo: non deponendus. Pondus qamoꝛ
non deponentes. Quid eſt qð dicit deponẽtes om̃ie põ
dus vt curramus ad certamen. Multa ſunt pondera
ſed bona et mala:hoc vero ad id refertur quod ad Coꝛĩ⸗

thios ſcrihit apoſtolus. Omnis enim qui in agone cõ
tendit ab omnibo ſe abſtinet. Si ab omniby ergo a con

tendendo ergo abequitudo. Quomodo ab omnibus
ſe abſtinet:ſcilicet que unpedimentum pꝛeſtant ad cõ
tentionẽ que agitur in agone. MHic autẽ omne pondus
monemur deponere.non illud quo virtuoſe amma põ
deratur:ſed quo anima impeditur põdus deponenduʒ

eſt. Mondus contractum ſcʒ oꝛiginale peccatum quod
miſi abluatu r demerget ad infernuʒ Pondus natura

coꝛrupta. Nondus eſt amoꝛ inficiens et infectus.Põ

dqus anime eſt omne viſibileet coꝛruptibile. quia coꝛ/

pus quod coꝛrumpit᷑ aggrauat anim: et depꝛimit ter⸗
rena inhabitatio ſenſum multa cogitante m. Bed nec
xonendũ coꝛpus niſi cum pꝑ ineuitabile moꝛtis im/
perium a coꝛꝑe anima ſegregatur:deponendũ tamẽ põ

dus eſt accurate ſollicitudims. Omnes anime vocant

ad ſabbatum virtutis:vt ad ſabbatum eterne beatitu⸗

inis pueniant. Sabbatixantes pꝛohibentutr poetare

, —Anrk

neo conf
net aſpe,

4 (oꝛwꝛe
meſolg;

dam iſ⸗

bꝛns et
in di
udinbas

rietate ſ

naturegö

Seaqueg
gnegt,
aſcenge,

ctay ha,

numphe
is imtq

lon adre
meIm

kommuno
Iunpaſſn
mpn
ſo wlag,
intuzenee
lkonme,
n Poeen⸗
entni w
nanina
zemayr
portet in
jaſeenſ
ſagenci
ſerbbit.
wurca
ocerta
em ie
mmnic⸗
e ſe
igemin
Aſangen
. Cier
De/
D
mmo⸗
ſepo
cera
Cori⸗
neci
acon
pbos
lis
napo
d
glal
run
Po
le⸗
ter⸗
neec
n,
o
1
4

trem:et bñdictiones ꝓ maledictionibus. J

De vita domini

depꝛimentia pondera ⁊ onera:que animã a diuinis im
pediunt. Yeremias dicit Si aut non audieritis mevt
ſanctiñcetis diem ſabbati.et ne poꝛtetis onus.et ne in
feratis ꝑ poꝛtas hieruſalẽ in die ſabbati ſuccendã ignẽ
in poꝛtis eius:et ceuoꝛabit poꝛtas hieruſalem et nõ ex⸗
tinguet᷑. Peccatir vero circumſtãs opoꝛtet deponere vt
curramus ad certamen quod nobis a ſanctoꝛũ agonũ
poſitoꝛe chriſto ieſu in cruce nobis ꝓponitur: vt inſpici
amus ſidem quã nobis per crucem fecit. Ex fide nanq;
chꝛiſtifere crucis pena maloæ conuerſa eſt in arma vir⸗
tutum.et quod eſt iniqui ſu ꝓpliciũ in veri agoniſte me⸗
ritũ eſt conuerſum. Et qð fuit pena pꝛimi hominis de
linquẽtis:triũphus efficitur certatoꝛis pꝛo chꝛiſto ho⸗
minis ſubſequẽtis. Et moꝛs ſuam ſeruando vocabulo
et actione maliciã pie tolerata gloꝛiã acquirit eternam
Et ſi quid ſenſui delicato noſcitur hoꝛridũ:ſi pꝛo chꝛi⸗
ſio pendatur nanciſcit᷑ pꝛemiũ.Aſſumpte per volunta⸗
tem afflictiones in coꝛpoꝛe atq; irrogate ab impꝛobis:
cõſecrant᷑ ad gloꝛiam ꝑ fidei meritũ ſancte crucis Etiã
ipſa moꝛs que tanto ſiudio ab huiuſ vite dilectoꝛibus

deuitatur: p chꝛiſto ſuſcepta cõſecratur ad premiũ qua
uis cum tanto do loꝛe hommũ adimat eſere-

nobis hanc in cruce ſidem ille ieſus:qui pꝛo nobis ſu⸗
ſtinuit moꝛtem. Mec iſta ſenſibus ꝑcipienda ſeu cõpꝛe⸗
hendenda rationibo ſubiacent niſi huius fidei auctoꝛẽ
potius vero auctam ab ipſo fideʒ aſpicamus. Ypſa eni
ſides hoc gratie pꝛunlegium a chꝛiſto ſuſcepit vt omia
mala penalia dum viuit᷑ trafferre poſſit in arma virtu⸗
tis. Et ſi qua humane vite ꝓpter aſperu ſenſum aut ꝑ
pꝛiuatione delectationis notunk aderſa oine⸗ 7 Pie
ſiant ad eternam vitam ꝓ fidei auctoꝛe ſuſtepta Appꝛo
pinquemus in altitudinẽ noſtre mentis ad crutem:et
aſpiciamus conſummatoꝛẽ ieſum. In illa facta eſt cõ⸗
ſumptio pꝑfecta noſtre redemptioms: in nullo ſoꝛtita
cefectum. Sanguis enim diumus in ula effuſus eſt:
ſolutum eſt debitum quo tenebamur obnoxij Meẽc cõn
ſummationẽ fecit illa vixtutũ.ſed velut ſignũ ſiue ſigu
lum inſtrumẽto atq; cirographo vite ſue atq; doctrine
in cõſummatã pfectione appoſuit:et ꝑ ſignum mõſtra
te ſunt in illa in animo habite atq; dilecte virtutes et

exceſſus amoꝛis ad creaturam de hoꝛrẽdis ꝑericul eru

endam MOA nnis hominũ natio in crucis eſt cõſumma
ta miſterio.Ad ſpem ſuꝑne vite cõmota eſt quoniã ꝓpt
eternam vitam tꝑalibus concedenda tꝑalem moꝛtem
tolerauit eternus. M2οnde ſpes omniũ noſtrũ de altiſ
ſimis eſt defixa radicibus:oſtenſa eſt ꝑ moꝛteʒ caritas.
Ad ipſam vero aſcendere volentes inintamur ad crucẽ
pendet enim ibi repenſionẽ ab omnibo querens. Om̃iſ

bumulitas depicta eſt in tabula ſancte cru nulla deeſt

in cruce mnago virtutis:imo nulla eeſt virtutũ ꝓpꝛie

tas virtutũq; pfectio. Etenim ibi inexceptuata paup⸗
tas rerũ amicoꝛũ et humane potentiẽ:inexceptuata pa

.

tientia. Nulla querela ibi auditur niſi oꝛationes ad pa
nexceptua

ta maloꝛũ et ignominiarũ ſuſceptio:inexceptuata expo
ſitio coꝛpoꝛis ĩ anime ad HHH tuata abſti⸗
nentia et afflictio guſtus:inexceptuata ca tigatio coꝛpo
ris: inexceptuata caſtitas. inexceptuata vilitas atq; de⸗
iectio. Vere cõſummatoꝛ bonoꝛũ ieſus omnẽ virtuteʒ
conſummauit. Aſcendamus ad iſtas paſſiones videli⸗
cet ↄſummatas a chꝛiſto virtutes.nec aſcendẽdo vnqᷓ
nobis deerit aſcenſus:ſemꝑ ſuperit quo aſcẽdamus c⸗,
de.Aſcendamus amoꝛe:et imitari velmus in paſſioni
bus in oſtenſis exemplo virtutibus eũ a quo petimus
coꝛonari. Volens attingere palmiferũ culmen iſtaʒ ar
wꝛem aſcendere non deuitet. Aſpicientibus hec claret

*

Baluatoris

impaſſibilitas. Apſa enim eſt inerceptuata virtus ⁊ in
exceptuata diſpoſitio:ad omne applicabile animo et coꝛ
poꝛe ꝑ virtutem. Apſa eſi que mihil determinatuʒ aut
ꝓppoſitum habet ad bene agere atq; p iuſticia patinten
it enim bonis. gaudet pꝛo iuſticia paſſionibus oĩbuſ

In aula impaſũbilitatis nihil eſt triſte. virtutes letifi

cantes non deſunt. nec ingrediunt conturbantia mala
IVnerceptuate ſe ꝓtegit a magnis atq; a vitijs parins
et vſq; ad ſanguinẽ.imo vſq; ad moꝛte includeda repu
gnans aduerſus vitia reſiſientia facit:et nõ patitur ex
pꝛobitate certandi ꝙ ſibi aſſcribatur ignauia. Querit
iſia pꝛobiſſima virtus ſemp in agomibus eſſe. gonica
re vero quietem ſuam dicit et pacem Elt vero triupha
do poſſit inire certamen querit ſepe duce cui le inexce⸗
ptuate ſupponit in directiombo eius ſupenſa ſemꝑ ad

tubam excitatiõis eius impaſſibiliter ſuicipit onus bel

li. Vpſa nempe nunq; adueniet miſi receſſerit ab homi⸗
ne ſuus hoſtis Impaſſibilis hoſiis eius eſt ꝓpr?amoꝛ
cõſederatus coꝛpi ꝑ amoꝛem Ctiam hanc vmbꝛoſamꝑ
parum diligens vitam. aut tenuiter appetens viuere i
coꝛdibo alioꝛũ nunqᷓ; ad ſſiam virtutẽ ꝑueniet. Diſcõ⸗
paſſionatus ad copus coꝛꝑis pericula nõ timebit:expo
nit enim eum vlut ſilueſtre beſtiam ad affligentia ma
la. Mon dicit aliquid ꝑdere qui non dolet de pditil: nee
dicendus eſt pati periculũ qui pꝛompto aĩo incidit in i
lud.Abhoꝛrens vitam nõ patietur a moꝛte.Cui eni ini
mica eſt vita ſeu in amoꝛe ipſa non eſi:moꝛs eſt amica.
Nemo enim ſe dict pati ab amico: ſi ſibi ſeruit in pla⸗
citis. Cupiebat diſſolui aplus et eſſe cum chꝛiſto Diſ⸗

ſoluens ergo moꝛs ſibi erat amica quia ſibi ſeruiebat ĩ
ackogenfin quidam magnus agoniſta tiranno mi⸗
nanti et voleti eum iſta vita pꝛiuare tale dediſſe reſpõ
ſum. Tu ſolus ad mea vota concoꝛdas et gratias tibi
ago innumeras.quia me ab iniquis dñis abſolutuʒ re
ſutues iuſtiſſimo regi regum QAui non afficiĩ ad hanc
vitam impoſſibile dico affici d aliquid vitioſe quo vi
ta iſta fulcitur. Pꝛoinde nõ patietur ſi aliquid adima⸗
tur. Qui vero in coꝛdibus alioꝛũ reſidere non appetit.
non patietur ex nota poꝛrecta neq; curabit cõſpicuum
in aliquo fieri:nec pꝛiuatus amicis ꝑ deciſioneʒ ⁊ moꝛ⸗
tem paſſionẽ in animo patietur et verbo in aliquo con⸗
tra deum Ampaſſipilitas nõ eſt ex carentia ſenſus vt
eſt in illis rebus que omni vita et ſenſu pꝛiuant᷑ᷣ. Nec ẽ
in temerarijs qui ex ipſa temeritate pꝛeſumũt. Nec il⸗
lam tentamus in via quã in ſuꝑna patria ſuꝑni ꝑ beati
tudinẽ poſſidebũt ciues/ſed illam que naſcit aut gigni
tur de pꝛedominante ratione. Predominans ratio
rationabiliter iubet omnia fieri ſepe non patit aut affi
citur vitioſe:aut puenit de longinquo virtutuʒ ſtudio
multis gemitibus et intimis ſiderijs oꝛatiombus

habito ꝑ diuinam gratiam irrogatam. Nunq; impaſſi⸗

—

bilitas a natura ſolum habet miurgere: donum enimẽ

celitus in homine.Qui habet diffuſam gratiam q O

in anima et potentijs eius ꝓponit ſibi aliquid eternuʒ

impaſſibilitatem querens:quoauctus poſiponit tran
ſitoꝛiũ cruciatum . pponit celeſte/ot poſiponat terrenũ
pꝛoponit diuinum vt poſtponat humanuz. Suſtinet

quod infertur contẽnit ſi cõtemnit atq; deijcitur: qui

gaudium ineffabi e antepoſuit. Elilig eſt omnis pena
vbi pura et libera cõſcientia gaudet. Cõtemnit oĩs cõ/
fuſio: vbi menti pꝛeponit᷑ gaudiũ virtutis et veritas et᷑
nitatis. Recogitemus eum qui conſummationẽ fecit
wnoꝛum ommũ per crucem:quã aſcendamus in alle⸗

uiationẽ fatigationum aduenientiũ et omnino nõ d⸗

ficiemus rpaſſibiſitatẽ aumoſtend Ham et
omimoda carentia vitioſe affectioniſ cũ ꝓmptuũudinẽ

„— * 5
.*.

.

———
..

*
R

Oſtendit ſine animi paſſione ad filium immolandũ au
dito viuino imꝑio:cui nec verbo nec ammo reluctauit.
Nui carere abſq; doloꝛe poteſt his que ↄmuniter ⁊ na
turaliter viligunt᷑:ad impaſſibilitate crucis cepit aſcen
ſum.Qui vero per legittima inſolubilia federa noue
lapientie in vxoꝛe ſuicepte ſup materna moꝛte conſola
tur ſcilicet ſuper peiuatione a deo facta ſeu ꝑmiſſa eoꝛũ
que a natura inſurgunt lolũ nouis et intellectualibus
amplexibus delectatus altioꝛẽ aſcendit gradũ: qð vyſa⸗
ac legitur feciſſe cum rebecce amplexibo fuiſſet aſtrict/

Interpꝛetat᷑ enim multa patientia aut que multũ ac⸗

cepit. Malta patientia ſolii ibi eſt vbi vera impaſſibili⸗

tas eſt: et vbi multa patientia regnat multam ſapiẽtiã
adeſſe nullatenus ambigat᷑. Et multa recipit qͥ multa

ſummo et indefectibili largitoꝛi dedit. Multa deo red⸗

dit impaſſibilitatis virtus:que nondũ multa ſed plu⸗
rioꝛa ſuſcipit a deo.et ſeꝑe ſenſum excedẽtia vſq;quo cõ

ſummatio amoꝛiſ ieſu impenſi atq; repenſi fecit in via

VYltimã im paſſibilitatẽ:et nullam niſi patrialẽ expectat
Eſt enim ipia ꝓoter impaſſibilẽ nõ inuite ſed vxolunta

rie patiente virtus in anima:et actio in coꝛpe conſum⸗

mata. Beatitudo eſt et gloꝛia ſubceleſtis ĩ agoniſi ago
nicantibus ꝓpter chꝛiſtu. Et gloꝛioſe degit in valle mi
ſerie. Ypla eit felicitas interioꝛis paradiſi eandẽ reha/
bens imaginẽ quam accepit:vltra iſtà nõ noui niſi glo

rioſum et eternũ ſperare triumphũ/Si cõceptio ceſſa
ret a locutionibo veritatis et oculi rationis et nidei abſ⸗
q; vmbꝛa reſpicerent.oĩno viderẽt ipſam et ꝑfectã cari

tatem non aliter niſi ſolis differre noibus. Et conue⸗

niunt ſine differentia in pfectione certãtis in ſtadiojʒ
curritur ad hꝛauiũ ſuꝑne vocatiõis/Aſpiciamus ⁊ aſce

damus totis viribus innitentes impaſſibiles fieri · et

ſiet omnino nõ noſtro merito ſed diuino dono: vt vſq;

ad id celebꝛetur impꝛeternuſſe agonicantis aſcenſus.a
quo pꝛothoplaſti incepit occaſus:excepta moꝛte qua ex
perimur:qua ille ſi ſietiſſet non fuiſſet exꝑtus.Aſceſus

crucis ad hanc aſcendere gino lieat⸗ ed clauditur
huius intelligentie altitudo diſcolis velut choꝛuſcatio

inſtantanea incõpꝛehẽſibiliter quid oſtendens:aperi᷑

in euangelio ꝑ ſidem et agones iniciatis gradientibus
inreconuerſe iter virtutum. Claret velut auroꝛe diſtĩ⸗

ctio a pꝛecedente termino noctis veris et ſiudioſis inq

ſitoꝛibus occulte veritatis velut meridiana lux innote⸗

ſoit: aſcenſus impaſſibilitatis eſt etiam aſcẽſus cruj
Mec ſiquidem de cruce pꝛetulimus ꝓpter chꝛiſti conti /
nuanduũ aſcenſum in noſtrũ exempluũ: ſed ahbi crucis

miſterium diſſerendum ſeruamus.
De deſcenſu ſaluatoꝛis: Capitulum IX
Scendit ieſus in celoſ:vbi niſi violento ſenſu
a moꝛalitas non pꝛeſtruitur. Gloꝛioſus ſurrexit
et gloꝛioſus aſcendit. Gloꝛioſa reſurrectio et
aſcenſio finis eſt moꝛũ. Miſtenium altum eſt non exa⸗/
cta moꝛalitas. Conati ſunt tamẽ plurimi hanc reduce
re ad moꝛes non cõtradicens qð bñdicitur et vulgareſ

pie infoꝛmat:diſtoꝛquetur dum moꝛes huiuſmodi ĩief

fabilia miſteria deuitat Sicut aſcendit ſic ⁊ celebꝛauit

deſcenſus.qui aut ſuam ineffabilem humilitatẽ et di,/

gnationem ꝓpter nos inſinuat aut cõfoꝛmitatẽ aut exẽ

plares in nobis et puriſſimas actiones:vt ꝓpemodum

exequamur pꝛout ipſe pꝛerogauit exemplũ quãuis ha
buerit abſq; inuiſibili bello virtutes ab en ni labe pur /

gatas ſimiliter et ſubiectiſſumas virtutibus coꝛpoꝛis

actiones:qᷓ; tentari voluerit et ꝑpeti penalitates. p

ſenſualitate in ꝓpfunda oꝛatione depoſuerit argumenta

Deſcendit ieſus vt ſupꝛa pꝛerogauimus nacareth.

in exemplũ omnis deiectionis inuiſibilis atq;viſibilis

ſnre

quartus

lminis:pꝛo obedientia que reducit in patriam exeqn
da. Ypſenanc; alibi dixit Deſcendi de celo non vt me
am faciã ſed voluntate eius quimſit me.Peimus ve⸗
rus et mentis deſcenſus in id tendit vt non voluntatẽ
noſtram ſed voluntatẽ illius qui nos in hunc munduʒ
miſit in cõtradicte faciamus.Mon enim niſi vt ad ſuꝑʒ
na reuocet deſtinauit. Et eoꝛũ ſiquidẽ qui dirigunt au

ctoꝛitate atq; ſcientia in ſuꝑna opoꝛtet velut vicem ge⸗/

rentium pꝛimi patris voluntatẽ exequi:ſcoᷣm directio⸗
nem almiſicà ſurſum ferentis virtutis Qui non deſcẽ
dere nouit voluntarie ab vmni cacumine mentis et ꝓ
pꝛie directionis:nunqᷓ; appꝛopinquauit ad aliquẽ vir⸗
tutum aſcenſionis gradu. Non in anguſtum includo

virtutes. ſic teoꝛicans ominbus exiſtentibus in mũ⸗

do et extra mundu fieri volentibs atq; in veritate factiſ

extra ipſum ioquoꝛ:ꝙ niſi quis deſcenderit ab eo qð ẽ
naturam coꝛruptam aut ꝑ voluntatẽ ꝓpꝛiam: nunqᷓ;

aſcendet ꝑ gradus fabꝛicatos ꝑ gratiam diuinãq; iuſn⸗

ciam. Pꝛeter has duas artes altiſſimas fabꝛicauerũt

qui ſibi videntur iuſti.vnam videlicet ꝓpꝛie reputatõiſ

aliam vero ꝓpꝛiam regulationis.Alij pꝛimã et non reli
quam.alij reliquam et non pꝛimam. alij pꝛimam etre⸗

liquam.Neputatio dimiciliter repꝛimit᷑ atq; ab arte de
ijcitur qui aſcẽderit. Ab arte vero pꝛopꝛie regulationis
neminẽ vidi deſcendere. Gacilioꝛ fit aſcenſus qᷓ; ab arce

pꝛopꝛie regulationis deſcenſus Cractauimus autẽ he
vbi de vicijs egimus SGed deſcendere ab his opoꝛtet

iuſtiſicari volenten /Deſcenſio vero ieſu de montib⸗

ad planiciem in exhibitione ſua facta turbis ⁊ inſirmiſ
non valentibus alta conſcendere.ſeu detentiſa ſidia

aſcendendi conſtruithumillimos hominũ moꝛes.eoꝝ
videlicet qui diuinas ſuſceperunt illuſtratiões aut gu

ſtauerunt celeſtia et ineffabilia bona: deſcendentes ad
eos qui inuoluunt᷑ in turbis et detinent᷑ ab inſfirmitati

bus ſpũalibus.quoſiuuare cupiunt ex caritate diffuſa

in eoꝛum coꝛdibus.vt velint omnes dirigere ad patrẽ

luminũ.cuius caritatem cognoſcentes ſuꝑnaturaliter

ſupꝑintelligibiliter et eternaliter diffundi in nos pꝛo ca

ptu fidei:ſuꝑ omnem rationalẽ cfeaririſer intuentes
p ſidem voluntatem eius qua vult omnes homies ſal⸗

uos fieri.et ad agnitionẽ veritatis vemire.conant᷑ erixe

re de oꝑibus tenebꝛarũ:et cõmunicant infirmitatibuſ

infirmoꝛũ.et omnibus omnia fiunt vt omnes lucrifa-
ciant pꝛopter eum qui nobis omnia factus eſt: vt oẽs
lucrifaceret:et pꝛopꝛias cõſolationes dimittunt.et re-

cuſant ſemꝑ moꝛari in montibus contẽplationis et di
uine vbertatis pꝛopter releuandos ꝓximos:quos iace
re noꝛunt et habitare in vallibus nebuloſis. Cogno⸗
ſcunt ſane neceſſitatem deſcendendi pꝛopter primos.

magis vero pꝛopter ſeipſos ꝓpter diuinâ iuſticiaz que

in auribus omniũ hommũ ratione vtentium clamat.

Qui ſuos inferioꝛes non adiuuat:nec ipſe a ſublimio⸗

ribus poteſtatibus adiuuetf᷑. Et qui manum non poꝛre
xerit adiacentes:nec ipſe ſuper ſe ſentiet omnipotentiſ
manum releuantẽ atq; trahentẽ. Pꝛoinde neceſſe ſit
qñq; deſcendere ad conſeruos.etiam cõſideratione cõ

munis gloꝛie poſſidende.Reſpectu eterne gloꝛie pꝛoxi

mo acquirende.deuitandeq; pengrũ eternitatꝭ quicqᷣd
eſſe poteſt contẽplationis ſuſpenſionis mentis dulcedi
nis ineffabilis:ſi in temꝑe agitur ſecuriſſime obmitta
tur. Cutius atq; gratius relinquitur qdcũq; pfuncto⸗
riũ bonum pꝛo deuitando malo eterno atq; ſuſcipiẽdo

lono eterno etiam in ꝓximo q; teneatur dulciter in ſei⸗

pſo. Deſcenſus ineffabilis dei eſt cum ad conſidera
tionem factoꝛum noſtroꝛũ bonoꝛũ ſiue maloꝛũ ſemet⸗
ipſum inclinat.licet ipſe omnia in ſemetipſo immuta⸗

1on n
Nimnus
cmung
Argguntan
nlemn ge
n Drecno⸗
non deſc;
nentiset
Aligne vn⸗
mn inchude
huoinmmi⸗
ltate ſactif
abeoq⸗
m:nunqh
nüczꝛuſtr⸗
Mealerüt
Rpatatöf
Anon vel⸗
tmamette,
Babone
Alketans
Gchabane
Usantihet
66 Cpoe
month
7inrm
ſadſii
es eox
aut gun
entes ad
fmmtrri
e diſfuſa
d potre
traliter
oroc
tuentes
miesſal⸗
Nkertpe⸗
tarihuſ
luoifg
zvtoes
metre⸗
Nistdi
nos ine
Cgno/
nmos,
i qle
lumut
umo⸗
wore
tenti
ſefſt
ne c
ronn,
icc
lei
mtta
icto⸗
ſeco
nſeß⸗
len
et/

De vita domini

—2

biliter faciat: ſed creata natura mutabilis opa diuina
in ſe mutabiliter ſuſcipit. Vt verom deſcenſionibo edi⸗

ſicemus moꝛes ꝛꝑ pꝛata ſcrxipture ſacxe aliquantulũ deꝛ:

curramus um peccaſſet adam ad eum duuna poten⸗
tia in voce veſcendit interrogans vbi erat. Vere qᷣdaʒ
dignatio deſcenſionis exat cũ creatoꝛ creaturã de actio⸗/

nibus ſuis exquireret.et inuitabat ad cõſitendũ quod

fecerat vt parceret ſi ↄſiteret᷑ hũiliter.pumiret ſi nega⸗
ret ꝓcaciter aut cõmiſſum malũ ſuꝑbe ſtendererc 7
factum eſt. In quo docti ſumus vt huiliter deſcenda⸗
mus ad delinquentiũ delicła. ad exigendũ hũiliter cul⸗
pã:vt coꝛrigamus atq; parcamus aut cum mĩia punia⸗

mus. Eceni deus ad iſta deſceédens nõ deleuit vt ppyttunu/

it:ſed puniuit vt voluit peccatricẽ arura eCchiſti
voce delapſa de celo ad pꝛecauendum de cayn pꝛecogita
tum malũ et iterũ ad exigendã cõfeſſionẽ hũilem vt pᷣ
ſtaret debitã xeniã. Ymmetiatoꝛie in ſuis montiba ha⸗
bitat qui poteſt in ꝓximo pꝛecauere delicta:vt etiã ſi no
Uit qð in ſe eñ faciat:qᷓ;q; ſepe pꝛemonitus ipſe non ca⸗
ueat. Saluaſti eni vt ꝑ ecechielẽ dicit᷑ animã tuã: etiã
ſi pꝛemonitus ꝓximus delinquẽdo ꝑdidit ſuũ. Dultũ
ſupbe aſcendit qui ſi poteſt nõ reuocat aut tentat diſpo
ſitũ ad ruinã:ne in penã intromittat᷑ eternã magis ve
ro ne diuinã offendat iuſticiã.Nam ſi quiſpꝛa in altiſſi⸗
mis mõtibus degens qualicunq; oculo cõſpiceret car⸗
nalẽe patrè a quoq; offendi exeſvelus fulmẽ deſcẽde⸗
repaternã deuitaret aut impeditet

offenſam: aſſum⸗
rein lalvꝛes et quietẽ ꝑditam nõ abhoꝛrẽs Sale par

nas oues cuſtodiret in mõtibo ex pꝛecepto paterno: ſi
ſua non deuitaret cũ poſſet iniuriã dũ ↄſpiceret eſſe vi
cinã Excedit ſane omnẽ impenſũ atq; impendendũ ho
noꝛẽ: iniuriã deuitare paternã Nã ipſam ſuſtinere quã
poſſes auertere oẽm excedit iniuriã.pꝛeterqᷓ; tuipſe ma
le agitatus inferres:et omnẽ cõfundit honoꝛis impẽ⸗
ſionẽ iniuria tolerata.Quanto magis ꝓ eterno patre
ſunt viciſſitudines aſſumẽde.vt nũc in mõtib nũcad
valles fiat deſcẽſus ſi oteſt caueri ne offendat᷑ lingua.
Penitus erat dei deſcẽſio ad cayn:ne conceptũ facinuſ
ppetraret.u quoq; veſcẽde vſq; ad peccatoꝛũ conual⸗
lem et auerte ſi potes iniuriã dei:et ſi tale maluʒ inten⸗
diturſdamnũ remoue ꝓximi. Quomõ ergo diligit deů
etiani ſi ſibi et multis alijs ſeruiat.ſi poteſt et eius in⸗/
iuriã nõ auertit/Dmilitẽr ad reuocandũ cayn poſt fra
tricidiũ:in coceſinterrogationis ad cõpungendũ ipſuʒ
iterũ eſcendit amatoꝛ hominũ deus. Hoc idẽ palvla
in ſinuat qð deſcendẽs paſtoꝛ de montib in illis nona⸗
gintanouẽ relinquẽs pereuntẽ vnã deſcendit in valli/⸗
bus querere:oĩno innuens vt hi qui ſugioꝛes ſunt au⸗/
ctoꝛitate doctrina vita ad eos qui inferioꝛant᷑ deſcẽdãt

iuxta qð fieri poteſt cõmunicabile inter eoſ ad pꝛecauẽ
dum malũ:et ad reuocandũ poſt actũ/c hominũ ſup

bia ꝑ manuſactã turrim tentaret in ſuꝑna conſcende⸗
re. vñ pꝛimo velut pꝛimogenita moꝛs fuerat ipſa deie⸗
cta:ad illam repꝛimẽdã poſtmodũ cõfundendã ſuo mõ

ineffabili celebꝛauit deus ipſum deſcenſuʒ Inquit eni

ſcriptura.DHeſcendit aũt dũs vt videret ciuitatẽ ⁊ tur
rim quã ediñicabant filij ada. Hic enĩ deſcẽſus ad mo⸗
res relatus certitudinẽ diſcuſſionis maloꝛũ pꝛenunci⸗
at:vt malũ coꝛrigendũ aut puniendũ non ſit in opini
one ſed in certitudie. Similiter fecit cũ dixit. Clamoꝛ
ſodomoꝛũ multiplicatus eſt:deſcendã et videbo vtruʒ
oꝑe cõpleuerint.an non ita eſt vt ſciã.Humiliteret p⸗
uide in omni ſoꝛo iudicij ad certã ſcientiã ma oꝛũ que
aguntur deſcendat ille qui pꝛeeſt:ne quõlibet incautaʒ
inferat vltionẽ aut coꝛrigendo pꝛetereat delinquenteʒ
et nocet infamia vel pena puniet innocentẽ Et cum vi

9 *

Baluatoꝛis

deret ab ope non ceſſare ſuplvs:ad impediendũ et vl⸗
ciſcendũ vt ſcriptura refert iterato deſcendit dicẽs Ele
nite igitur et decendamus et cõfundamus ibi hinguaʒ
illoꝑ:vt non audiat vnuſquiſq; vocẽ pꝛor mi ſui:qð et
ſactũ eſt. Ecce diuina deſcenſio ad unꝑediendũ: ne tan
tum ꝓcedat quantũ fuerat ante pꝛeuiſum.ꝛouiden⸗
tie noſcit᷑ eſſe deſcenſio ne mala incepta pꝛogꝛediant᷑ in
amplius:mie deſcen ſio iſta pꝛenoſcitur:ne malũ inicia
tum vltra pꝛocedat:ne iudex aliquẽ inuemat in quẽ pu
niendo deſeuiat Oeſcenſus iſie iuſticie fuiſſe non am⸗
bigat᷑ cum mala uuſte punit᷑ intẽtio etiam ſi oꝑatio nõ
ſuccedat:nec enĩ iſti vt intendebant aſcendere in celuʒ
Juſticie fuit iſta deſcenſio vt mala inſimul cõſpirãtes
confu ſio ſequeret᷑. uſte igit᷑ fit vt qui ad mala patra⸗
da conueniũt:qð vt ne ꝑficiant diuidant᷑. Oagna ete⸗
nim eſt diuiſio:vbi qð dicit᷑ ab vno ab alio non intelli
gitur. Quod ſi aliter fieri nequit ſeparent᷑ coꝛpoꝛe atq;
locis qui ad mala fiunt volũtate atq; actione cõcoꝛdes
Pꝛoinde quoꝛũ intereſt ex his ſoꝛma deſceſionis aſſu⸗
aneei enaiin malo ſubiectos opoꝛtet oino de⸗
ſcendere in aliquo culmĩe ↄſtitutos:exemplo condito⸗
ris qui oẽs vult liberare quos condidit. Inquit certe
vt exodi legit᷑. Elidi afflictionẽ ꝓpli mei in egipto ⁊ cla⸗
moꝛẽ eius audiu Et ſubdi Deſcendi liberare eum de
manibus egiptioꝛũ. Humili dignatione deſcendat in
aliqua cel ſitudine cõſtitutus ad eos qui a diatolo et te
nebꝛoſo vitioꝝ ꝓplło afftigunt᷑:ad eripiendũ eos de ma
nibus eoꝛũ. Et his gradibus atq; modis fiat deſcẽſus
quibo opoꝛtune liberer᷑ male detentus doctrina ſuaſiõe

remedio virga minis et his que requirit diſpoſitio de?

tentoꝛũAc p hoc ſi p chaiſti deſcenſum noſtris moꝛibo
foꝛmã damus:tota chꝛiſti vita deſcẽſio eſt ꝑ hũilitatis
vilitatis deſpectionis pauꝑtatis penalitatis gradus et
ꝑ liberatiõis viam quouſq; inferna deſcendendo pene/
traret. et inde ſolũ mie dignos extraleret.Deſcẽdamꝰ
p hos gradus. Deſcẽdamus de ſolio iniquitatis Deſcẽ
damus con ſideratione atq; doloꝛe in mala que fecimꝰ:
et in quas meruimus penas. Deſcẽdamus in infernũ
viuẽtes:capiẽtes exinde ad mala cauenda timoꝛẽ atq;
terroꝛẽ:ne deſcendamus illuc moꝛiẽtes habẽtes vitaʒ
ſine ſine penalẽ Deſcenſus chꝛiſti ad inferos nõ habet
moꝛes ſicut aſcẽſus ad celos.Libuit iure poſt aſcenſuʒ
deſcenſuʒ apponere:peo ꝙ omnes ex natura coꝛrupta
ſumus in imis.nec nobis poteſt eſſe virtutis deſcẽſus
niſi ꝑ gratiã ad virtutẽ fiat pꝛimo aſcenſus.quãuis ad
actulia peccata pꝛocliuioꝛ poteſt eſſe deſcenſus Süt
deambulationes lalvꝛioſe ieſu pꝛeter aſcenſus atqʒ de⸗/
ſcenſus ex quibus fatigatus ſedebat ſuꝑ fontẽ cũ hoꝛa
eſſet qua ſi ſexta Pꝛo foꝛma ſerui dicituijfatigat erat
ꝙ ſedebat. Goꝛma dei omnino infatigabilis et impaſſi
bilis eſt Ex hoc innuit quid ſuſcepit pꝛo nobis ⁊ q̃ amo
re coniũgitur nobis ſi fatigat᷑ infatigabilis· Ex quo pꝛe
oſtendit hereditarios moꝛes nobis ex actione ſua reli⸗
ctos:vt in latoꝛibus et fatigationib agamus hac vm⸗
bꝛaticã vitaʒ.Adam de loco quietis iuſte expulſus me⸗
rito in loco miſeri huius incolatus cum tota ſua pꝛole

fint paſſus exiliũ.vt nec ſolutũ pꝛo nobis pꝛeciũ ad pa⸗

radiſi menia reuocaret Sed nec ad hũc quietᷣ locũ ve
nit nos ſaluatoꝛ requirere.ſed ad locuʒ miſerie atq; pe⸗
ne:vt vna eſſet pena non culpa redẽptoꝛis redempti
Et qui tradidit homines in exiliũ cũ ſuis exiliũ patere⸗
tur et vindicta iuſtiſſima peccatoꝛis eſſʒ iniuſtũ ſuppli⸗
cium redemptoꝛis.Ac ꝑ hoc capitis fatigatio membꝛa
fatigare iuſte cõllit:vt nec veimuſ quieſcere vbi ipſe
voluit labꝛare/Ged ſi requies in via interduʒ anteqᷓ;
deuematur ad terminũ queritur:ſic fiat ꝓ quiete ſeſſio

ſuper fontem. Sed ſicut pꝛohibitü eſt deſperare: ſic p⸗

tumere pꝛohiber Sicut nemo pꝛemia diuma deſpare
pꝛecogitet: ſic nec ſibi de mia bladiat᷑. Pꝛeſumpſerũt
multi habitantes in voꝛagine occulte veceptionis di⸗
centes Ald quid neceſſarij ſunt latꝛes ad quid abſtinẽ
tie atqʒ oẽs coꝛpꝑis afflictiones:ad quid conferunt᷑ talia

Spus eſt enim deus et in ſpᷣ adoꝛari vult et amari.

SZi adoꝛamus atq; amamus in ſpũ quid nobis agen⸗
dum remanebit in oſterũ?: Clana ſunt que fiunt et lu⸗
dibꝛia pueroꝛũ:aut nouitioꝝ ſteriles paſſiones. Sʒ nõ
aduerterũt aliam ſaluatoꝛis ſententiã dicentem Qui
mihi miniſtrat me ſequafr᷑. Et aliã. Si quis vult veni⸗

re poſt me:abneget ſemetipſum et tollat crucem ſuam

et ſequat᷑me.Et petrus dicit.Chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ no
bis vobis relinquẽſexemplũ vt ſequamur veſtigia eꝰ.
