ipſum preterqᷓ; iohannes adueniſſe tam ſignater oſtẽ⸗
derit. Sed q;uis ad altitudinẽ tanti miſterij nõ omis
pꝛemittatur vt angelus:tamen hoc quiſq; ſibi poteſt
in vita et moꝛibus vendicare:vt viam chaiſto veniẽ⸗
ti pꝛeparet. Querit emi chꝛiſius ingredi ad coꝛ noſtx:
ſicut ſcriptuz eſt. Ego ſto ad oſtiũj a pulſo.Si quis au⸗
dierit vocem meã.⁊ aperuerit mihi ianuam. introibo
ad illum:⁊ cenabo cum illo ⁊ ipſe mecũ. Stat chꝛutꝰ
vt deus:⁊ vt homo pulſat ad oſtiũ coꝛdis nt᷑i.Si quis
obedienter audierit vocẽ eius cõmonefaciente vocan

tem in viam rectaʒ.pollicentem ⁊ patriã:⁊ aperuerit

Farancs chꝛiſto viam. omnẽ quippe intentionẽ et vo⸗
untatẽ aperiendo directioni eius:ipſe vero per hanc
viam ſibi ſubſtratã veniet et introibit ſibi lbere pa⸗

tefacta ianua voluntatis.Cenabitq; nobiſcum in mẽæ

ſa virtutum̃ et gratie: vt nos cum illo in menſa eter⸗
ne beatitudinis epulemuroõꝛro angelus dei eſt qui⸗
delectatione rerum viſibilium non afficitur:qui lega⸗
tõnem qᷓ; a deo in fide ſuſcepit.ipſeq; pꝛomiſit exſequi
tur Angelus dei qui diligit ignite inext inguibiliter et
ardet innocue igne ſuperno.qm̃ deus ignis eſt:qui ſa⸗

pit ⁊ intelligit omnis noxie ignoꝛantie depulſa caligis

ne qui thꝛonũ iuſticie in ſuo animo chꝛiſto parat:q ſi

bi ex omnibus per rationis iudicium dominatur:qui

potentiue arcet aduerſarias poteſtates:qui principiũ
omniũ agendox in deo conſtituit vt in ipio finiat᷑: qui

mirabiliter et ſupꝛa naturam viint in ſeipſo.qui dele
ctatur in ſecretis diuinoꝝ opeꝑ:qu ſemetipſum nout

ſeruare immaculatu;. Per amplius aute chꝛiſtus
addidit de iohanne: verũ iuramẽto teſtificans. Amẽ

dico vobis. Inter natos mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ io

hanne baptiſta. Qui autẽ minoꝛ eſt in regno celoruʒ:
maioꝛ eſt in illo. Mon ſe incluſit ſaluatoꝛ in ſua pꝛola

tione ſermonis:vt in hac maioꝛitate de ipſo compara

tio fieret cum iohanne. Matreʒ virginẽ vero erclu ſit:
cum dumtaxat de hominibus non de feminis loque⸗/

retur.Adhuc tamẽ pꝛo ceteris abiguitas eſſet niſi ads
deretur officiuʒ quod dici᷑ eſſe baptiſta: quod pꝛeterq

ſibi nemini datuʒ fuit. Ex his ex multis q; iam pꝛemm

ſis dictum noſcitur: vnde inter natos muliex nullus
iohanne baptiſta maioꝛ. Et ſi nihil eox que dicta ſunt
in argumentũ venirent pꝛobande maioꝛitatis: palma
ris ratio eſt aſſertio ſaluatoꝛis:qui pꝛeter id quod ex e⸗

nangelio ſumptum eſt aliquid arduũ in virtute pꝛece⸗

teris in ipſo cognouit: vnde pꝛeceteris pꝛetulit. Sibi

.

ſoli cognite ſunt omnium hominũ mentes: virtute
inuiſibiliter fulgentes ſolus ipſe cognoſcit:qui non ex
eo quod exterius agitur homines appꝛobat. aut alios

alijs pꝛefert: ſed ex eo quod interius ſplendet. Ne me .

fallit deludens opinio:ſed veritas in me lucet: quoniã
ad omnia exterioꝛa geſta iohannis ſibi opponuntur cõ
ſimiles. Quod ſi exterioꝛibus cõmendatus eſt:cõmẽ⸗
darentur et ceteri.Nam et ſi ſanctificatus in vtero:et

iheremias. Si erultauit in vtero: hocquia in eo diui

na virtute acceleratus eſt ſenſus:ſed nec ſanctificatio

aut exultatio pꝛopꝛij meriti fuit ſeu gratificantis virtu
tis:ſed accepte gratis. Si deſertuʒ qua ſi ex faſcijs hao-
bitauit:hoc vere plus accedit ad meritũ ꝓpꝛiuʒ:verũiu⸗/

tamen ſi non inuenimus quempiam erx ta tenella eta
te incoluuſſe deſerta:inuenimus equidẽ plurimos ha⸗
bitaſſe in ulis per tempoꝛa longioꝛa. Sil pꝛedicationẽ
inſpicimus exceſſit ilum paulus et quilibet ahus apo⸗
ſtolus:qui diutius et diffu ſius ſub maioꝛibus terroꝛi⸗

bus mundo perdito clamauerunt. Si quia in baptiſ⸗

mo tet igit chꝛiſtũ:⁊ ſacerdotes ſepius in ſacramento
miniſtrant. non aliũ niſi eunde ipſum quẽ iopbannes
limphis intinxit. Sed tanto ſacerdotes atq; ſumẽtes
ah illo diſferentius:quãto ĩmoꝛtalem iſti.moꝛtalẽ ve⸗
ro ille aqua perfudit. Neq; autem ex tactu coꝛpoꝛis io⸗
hannes ſanctificatus eſt peramplius niſi fuiſet mẽte
qꝓpinquioꝛ:qm̃ et multichꝛiſtũ alias tetigerũt: Si vo⸗
cem audiuit paternam:et tres apoſtoli cũ chꝛiſto exiſtẽ
tes in monte ſimiliter audiuerunt. Si pꝛo argutõne
inceſtus in captiuitate detentus:⁊ alij q;plurimi p ar⸗
gutione ſceleꝝ.ꝓ dampnatione ydolatrie pꝛo pꝛedican
da ſide ſeuius detenti ſunt. Si vero decollatus:innu
merabiles inuenimus ſeuioꝛa et diuturnioꝛa pertuliſ⸗
ſe toꝛmenta:⁊ per aſperioꝛem ſenſum perdidiſſe coꝛpo
ris ſenſum.Quid igitur ꝙ iohannes natis mulierum
pꝛefertur.An ex exterioꝛibus geſtis ſic eum pꝛeferebat
ſaluatoꝛ. Poꝛxro pꝛeter ea que dicta ſunt aliquid in ſi⸗
gne virtutis in aimo iohannes ferebat:vnde illũ chꝛi
ſtus alijs pꝛeferebat. Exceſſus virtutũ ab exceſſiua cari
tate conſurgit:quare miſſusiohannes ſuper alios fere

batur. Etenim virgo mater a multis ſanctis minoꝛa⸗

tur:que tamen inuiſo meritoꝝ pondere homines trã⸗
ſcendit ⁊ angelos:et vicit vtrorunq; in merito et glo⸗

rig dignitateʒ. Attamen vt nec videamur derogare io

hanni aut ipſuʒ exto lere vltra fas:verba ſaluatoꝛis.ſe⸗
cundum ꝙ ferre videntur humiliter indagemus.Cu⸗
tius eſt em minoꝛare. aut non ſic exaltare iohannẽ: qᷓ;

de verbis ſaluatoꝛis aliquid ſent ire indignuʒ. Nam vi

gilantibus verbis. ipſe ſaluatoꝛ vſus eſt. Non em̃ dirit
inter natos mulierum non ſurrexit equals ſed maio⸗:
vt intelligatur ꝙ nullus ipſum erxceſſit non ꝙ ipſe oẽs
precellerit: vt nemini ſuper euʒ tribueretur maioꝛitas
nec ſibi inequalitas omnino donaretur. Et qui mino:
eſt in regno celoruʒ:maioꝛ eſt illo. Ypſe chꝛiſtus inter⸗
dum minoꝛ reputatus eſt. An quia oĩm dñs oĩm factꝰ
eſt ſeruus:iohane penitus maioꝛ erat. Videtur etiam

mihi ꝙ in humilitatẽ chꝛiſtus dñs intendebat:qm̃ ſic

reputatus iohannes. ꝙ eſſet chꝛiſtus infra humilitatꝭ
clauſtra ſe tenuit:⁊ inde maioꝛ quo humilioꝛ Quia om

nis qui ſe humiliat exaltabitur: ⁊ qui pꝛofundius deſcẽ
erit. aſcendet excelſius. Et qui in regno celox eſſet in

humilitate minoꝛ.eſſet iopanne maioꝛ. Si vero com
parationẽ viatoꝝ ⁊ beatoꝝ accipimus.quiſq; minoꝛ be

atus excedit quẽuis marimũ viatoꝛeʒ. Igitur occultis

et inuiſis virtutibus magiſq; actibus exterioꝛibus ſtu
dea mus.humilitate fundemur caritate firmemur vt
non participes cõmendationis ſed beatitudinis ſimꝰ
pocius cuʒ iohanne. Et mundonon modica a diebus
iohannis baptiſte eroꝛta eſt nouitas.vt ipſe magni mi
ſterij ſit inicium.⁊ ipſe ſit terminus magnax antiqui/
tatũ · qᷓ;ᷓobrẽ plus infama cõmendationis attollit᷑. A
diebus autem iohãnis baptiſte vſq; nũc regnũ celoꝛũ
vim patit᷑ et violenti rapiunt illud. Omnes em̃ ꝓphe⸗/

te et lex vſq; ad iopannem ꝓphetauerunt. Et ſi vultis

recipere eum.ipſe eſt helyas qui venturus eſt· Qui ha

—

hnsa,
terroti

nbaprl⸗
Nathento
oharnes
ſumeted
Ntaleye,
poꝛis io,
ſet mite
tBSiw,
ſto enſts
ugutöne
umip ar⸗
dMican
Ansiinne
Apertolt⸗
nſeco
Nuherutn
veeferebat
idin
eillüche
ſſiugcan
dos fere
mminonn,
nmnestri/
toergoo/
rogare io
toꝛis e/
ius Cu/
anne:q
Mamn
leſi dint
Aſpgior⸗
ſpſeois
mooeitas
ifino
Pinter⸗
nfic
retian
toſſie
Imlitas
Anigoft
o deſc⸗
eſſetin
tocof
noꝛbe
cultis
bus ſtu
fryt
s ſim
hietug
nimi
tigi,
1
d
Uo
nih

2

bet aures audiendi audiat. Mon intelliguntur dies
iohannis omnes quos viuendo accepit. ſed hij a qui⸗
bus pꝛedicare atq; baptigare diuino verbo facto ſuꝑ eũ

eroꝛſus eſt:quia pauci nec magnum compleuere trien
nium. Sed ab hijs diebus pꝛedicationis atq; baptiſ/
matis vim ſuſtinuit regnuʒ celoꝛum: vt non addatur

extranea expoſitio.ſed quam ſaluatoꝛ adiecit.et violen⸗
ti rapiunt ulud: vt ſic regnum celoꝛum vim patitur
quia violenti rapiunt illud:illi dumtarat.qui ſibi vio⸗
lentiam faciunt reſculpendo ꝓpꝛium ſpiritum.vincen⸗
do pꝛaua cõſuetudinis legem:in obſequium chꝛiſti in⸗
tellectus altitudinem ſubiugantes diſſoluta ſiue coer
cita lege miembꝛoꝛuʒ.que ſtat in membꝛis noſtris que

captiuat in lege peccati ex demeritis noſtris: condele/

ctati lege dei. etiam legi mentis noſtre. Huiuſcemodi
violentia nõ modica eſt:qua quis inſeipſo deuictus ca⸗
ptat regna celoꝛum. Non enim delicijs atq; amenita⸗
tibus perfunctoꝛijs ſuperna regna capiuntur: ſed ſu⸗
doꝛibus et agonibus in expugnatione vicioꝛum et ac/
quiſitione virtutum. Nõ enim delicata palpatione: ſiʒ
laboꝛibus vicium ſuperatur.MNec accedit hominibꝰvir
tus varijs agonibus non que ſita.neq; diuinis coꝛona
tur in caſtris.qui legittime cõtra omne aduerſum nõ
conflixerit in certamine: aut regi etiam poſt laboꝛeʒ la⸗
bꝛioſam nõ exhibuerit ſeruitutem. Periclitant᷑ ocijs
xpᷣiani:ſed fauente gratia et agone chꝛiſtiano ſaluãtur
Violentia hec a diebus iohannis ſumpſit exoꝛdiũ nõ
ꝙ ante nõ fuerint apti plurimi regno dei et pꝛo illo fo⸗
titer certauerint.ſed a iopanne pꝛimo nominatuʒ eſt
regnum celoꝛum :et ipſe gentibus ad eum exeuntib
pꝛedicauit. vnde regnum celoꝛum cepit in violentia ſi
eri: vt de ſiderium eius violentaret animos hominuʒ:
ꝓt pro illo pꝛompte congrediendo decertarent eſſe vi
ctoꝛes: Sed vſq; nunc modicum erat tempus ſi nunc
fuiſſet et terminus:ſed habebat eum incluſum omni⸗
no ſimiliter et deinceps quouſq; mundl miſteriũ con
ſumetur. Omnes enim ꝓphete et lex vſq; ad iohanneʒ
ꝓphetauerunt. Poꝛro omnes ꝓphetie quas ꝓphete ve
races pꝛedixerunt vſq; ad iohannem in velamine tene
bantur in enigmateipſis ꝓphetis pꝛedicentibus affu⸗
tura:iohanne abſq; omni enigmate pꝛedicante. cum
eſſet medius veteris et noui teſtamenti. finis veteris
nouiq; inicium quamq; alio ſenſu chꝛiſtus finis exiſtat
Lex aut cerimonialis vſq; ad iohannem etiam perdu⸗
rauit mandatoꝛum vero lege cum euangelio permanẽ
te.A iohannis tempoꝛe cerimonie legales ceperũt ceſ⸗

ſare:intacta manente lege diticea. Qm̃ chꝛiſtus non

venit legem ſoluere ſed adimplere:vt cerimonie cõmu

tentur in melius:diticeus vero legis ſeruetur intactꝰ

Quaſi etiam pꝛope hiſtoꝛiam videtur hic intellectus
includi.ſi vſq; ad iohanneʒ lex et ꝓphete et de hijs que
chꝛiſto erãt intelligendũ eſt:quoniã cum iohãnes chꝛi
ſtum iam veniſſe pꝛedicaret.ſuper vanum erat.vt am
plius ꝓphet aretur de chꝛiſto.in queʒ omnis ſcriptura
tendebat. Qm̃ vero populus iudeoꝛuʒ qᷓ;uis tepide di
ligebat helyam.et ipſum magno ſtudio attollebant.ſu
oꝛum geſtoꝛum.et ſue tranſſationis in paradiſum du
rante memoꝛia:id circo vallans fama virtuteq; iohan
nem ipſum tranſtulit in helyam dicens. Et ſi vultis
recipere eum:ipſe eſt helyas qui venturus eſt. Non he
lyas erat diſtinctione perſone ſicut interrogantibo ſa⸗
cerdotibus ⁊ leuitis iohannes ſe ſupꝛa negauerat. ſed
in virtute atq; miſterio vere helyas erat: O qualis eſt
ſimilitudo virtutum vt earum efficacia ipſarumq; pꝛe
conio ſanctus vnus trãſferatur in alterum: nõ aliqua
mutatione ſed ipſaruʒ ſimilitudine. Per quiddaʒ ve⸗

et oꝛtu Itqʒ pꝛoceſſu precuxſoꝛis

ro vtriuſq; teſtamenti concoꝛdia. in hijs verbis erpꝛeſ
ſa eſt: quoniaʒ id nouum erpeimit quod vetus in figu
ra retinuit. Et iohanes eſt helyas quia id continet gra
tia nou teſtamenti: quod ꝓphetia vteris longe ante
pꝛedixerat.Ac ſi aperte diceret turbis. Si reciꝑe vul⸗
tis hanc noui teſtamenti gratiaʒ non cunctemini:qm̃
ſic eſt pꝛout vetus teſtamentum habuit in occultis:et

ſic ſunt patres vteris teſtamenti ſicut et noui.nã io⸗

hannes eſt helyas: quia noui teſtamenti gratia etiam
patres veteres circumfulſit:et impleuit ꝓphetia viden
tes. Non enim aliunde factiſunt patres et ꝓphete pꝛe
teriti:niſi er eo quod iohannes credit et ſperat amat et
pꝛedicat.Alc per hoc ſi vultis eum recipꝑe ppſe eſt helyas
et ſi non ꝑſona.vna tamen amboꝛum eſt gratia. Nam
ſi omnes ab adam vſq; ad chꝛiſtum qun ſalui facti ſũt
et quiad ſpem ſalutis detinebantur in limboet perſo
na hij idem non ſunt:cum poſt chꝛiſtum ſaluefactꝭ ea⸗
dem tamen gratia omnes ſaluauit. Et quoniã hec mi⸗
ſtica quidem ſunt magnum impoꝛtantia intellectum:
ilico ſaluatoꝛ adiecit · Qui habet aures audiendi audi⸗
at:videlicet qui audit intelligat. Quod vero ad impꝛo
perium pꝛotulit iudeoꝛum auſteritatem vite iobãnis
ꝙ nõ manducauit neq; bibit:de cõmunibus intelligen
dum eſt. Cuius vite auſteritatem ſupꝛa pꝛetulimꝰ: vt
hic diſſerere non peramplius ſit opus. Mec quideʒ
dicta ſunt a chꝛiſto de iopanne adhuc in carcere conſti
tuto:de quo male decernebat herodes. Nam ⁊ cum di
es opoꝛtunus accidiſſet:herodes natalis ſui cenaʒ fecit
pꝛincipibus et tribunis et pꝛimis galilee. Dies opoꝛ⸗
tunus non erat re aut neceſſitate.ſed voluntat is vani
tate: quia natalis diem conuiuijs honoꝛabat. Melius
ſibi fuiſſet:ſi diem moꝛtis geſtaſſet in animo. Nõ no⸗
uerat iſte ſapientiam ſalomonis.gentilis enim erat:
quam ſi nouiſſet ex animo:feſtum omnino declinaſſʒ
in fauſtuʒ. Melioꝛ eſt dies moꝛtis die natiuitatis. Et
melius eſt ire ad domum luctus:qᷓ; ad domum conui⸗
uij. Vtiq; iſta conuemunt conuiuatoꝛi atq; conuiuis:
quod honeſtioꝛem atq; modeſtioꝛem oꝛdinat vitamq;
natiuitat is moꝛtis memoꝛia: vmmo dies natiuitatis
diſſoluit hominum moꝛes:dies moꝛtis in memoꝛia fa
ctus habenat. Ve qui huius mundi cum letica cõſpe⸗
xerunt annis multiplicatis ingreſſum obliuioni tradẽ
tes egreſſum. vterq; turpis et miſerijs plenus. ille ad
tempoꝛalitatem fit: ſed iſte ad eternitatem miſerã vel
beatam· Et ad domum luctuoſam accedere ad pꝛouidẽ
tiaʒ cedit·et pꝛeſtat vbi luctus eſt moꝛtis accedẽti cau⸗
telam:nam in illa finis cultoꝛuʒ admonetur hominũ:
et viuens cogitat quid futurum ſit. Sed quid ĩ domo
funeſti conuiun factum ſit:tu pꝛudens lecto: aduerte.
Impudica ſaltatio impudicus aſpectus.impꝛoniſa iu
ratio pꝛomiſſio neqᷓ; ſeruata: in malum adhibita fides
iudicata nequiter innocentia· decollatus eſt iuſtus. et
in iudicio inceſtus inuoluit.et ex omnitypo dei gratia ẽ
damnata. Ipſe quippe iohannes ex ſuo nomine gra/
tiam ſonat. MNam cum introiſſet filia ipſius herodia⸗
dis et ſaltaſſet in medio triclinio ⁊ placuiſſet herodi.ſi⸗
mulq; recumbentibus rex ait puelle. Pete a me quod
vis:et dabo tibi.Et iurauit illi:quia quicquid petieris
dabo tibi licet dimidium regni mei. Amoꝛ vanitatis
et pompatice gloꝛie in cõuiuijs locum habet:et omneſ
ad ſui trahit aſpectum. Et ſaltat contoꝛtis membꝛis:
quia nihil rectum in mundi vanitatibus eſt. Et arte
ludicra inflectitur et reflectitur inclinatur et eleuatur
coꝛpus: et omnia membꝛa monſtrixant:vt etiam ipſa
natura coꝛpis et membꝛoꝛum puerſa videatur ad pꝛe⸗
ſagium ſcelerum:ꝙ mund vanitas et luxuria narire
3

Liber tercius de parentibus

oꝛdinem exomni parte puertunt. Saltat in medio tri
clinio ſeua puella:mlia vipere viperella. Tricliniũ cena⸗
culum trium lectoꝛũ erat Mos talis quoꝛundam anti
quoꝛum fuit:vt vbi refectio ibi etiam ad pompam oſtẽ
derentur et lecti. In cuius medio iſta ſaltando cõuiua
rum coꝛda demulcet ludicrans in medio vt ab omnib
videatur:vt omniũ pſtringat aſpectus.Clirtus et viti⸗
um mediũ conſueuere tenere.virtus ad foꝛtitudinẽ et
durationẽ vitium vt plures inuoluat ad fraudeʒ. Pla⸗
cuit herodi ⁊ ſimul recumbentibo. Placent mala malis
iniqua iniquis impudica impudicis inhoneſta inhone⸗
ſtis ludibꝛia incõpoſitis illicita effrenatis:ſimiliter va⸗/
naq; vanis. Et omnia ſilentio fiunt:vt trupe curat libe
rius.Aſpectus in turpem actum deſigit᷑: vt male agens
agendo nequius inualeſcat. Letale ſilentiũ vbi non ar⸗
guuntur impꝛobe hominũ actiones crimen ad inferna
pꝛeponderans. cum in placito facte ſunt. Fere inexpia⸗
bile malum cum iniquitas pꝛemiũ ſumit.Nam rex ait
puelle Petea me quid vis et dab tibi. Culeſcit regi?
honoꝛ cum dona ex actiboimpꝛobis pollicetur et ꝓpellit
iuſticiam cum munera tribuit criminoſis.necnõ actio⸗
nes ſcelerũ pꝛomptioꝛes reddit ad nefas:et delinquẽti
bus ceteris tribuit incentiuũ.Ve dãti pꝛo turpibo mu
nera. Ele qui de turpitudine pꝛemiũ captant. In vtro⸗
qʒ pꝛotinus eſt impꝛobanda et vituꝑanda conditio eiꝰ
qui largitur et accipit ſi turpis actio eſt ob quã. Et q̃n⸗
to vberioꝛ eſt ex turpibus pollicitatio munerũ:tãto am
plius ſuccumbit gratia pollicentis. Et carentiam ſane
circũſpectionis inſinuat:qui totum ſe pomt in optione

petentis · vt illud velit omnino largiri.non qð ratio ſa⸗

na deſanxit:ſed petiturus iuſtum aut iniuſtũ decreuerit
Non potuit infimius vileſcere:q; ꝙ dona ſua in optiõe
puelle poſuerit. Sed nedũ puelle imo nec ꝓuecte ma⸗
trone qm ex antiqua peſſimatione ſenſus muliebꝛis fu
it impꝛobus ad petendum:vt illud dixerit honeſtuʒ qð
aduocauit in placitum Tleruntñ nulli viuenti etiam ſi
virtutibus fulgere videat᷑ interminata et inexceptuata
pollicitatio fiat niſi ſub cenſura iuſticie.qm omms ho⸗
mo mendar.⁊ omnes que ſua ſunt querunt:poſtpoſito

libꝛamine honeſtatis. In omni pollicitatione libera ſeu

interpellatione pꝛeuenta lc palmaris eſt ratio vt ſine
macula veritatis atq; iuſticie pollicitationes fiant:peti⸗

ta concedant᷑. Velut alienus ab honeſto ꝓmittebat he⸗

rodes quicqᷣd puella petiuiſſet ilico ſe daturum: etiam
ſi dimidium regni ſui. O vtinam illa oculum ſuum po

ſtulaſſet ſiue linguam aut membꝛoꝛum aliquod et ipſe

ſeruaſſet iuramenti virtutem pꝛout ſtatuit in iohanne
Vtinã dimidium regni ſui aut filij aut amici ſui poſtu
laſſet exicium.vtinã a ſua matre diuoꝛtiũ:pfecto decre⸗
uiſſet potius ſubiacere periurio.qᷓ; huiuſcemodi ſerua⸗
re ꝓmiſſa.Facile ſeruant᷑ pollicitationes ab impꝛobis:
quibus ꝓpꝛia ꝑſona non leditur neq; minuit᷑ parta ſub⸗
ſtantia. Attñ ſapiens nihil pꝓmittit incaute: nihil affir⸗
mabit fidei iuramento niſi qð fas negare non erit. Et
ſi lapſus verlv contra fas quiwpiam affirmauerit: nõ ip⸗
um reuocare pudebit. Decernet potius in partem iu⸗
ſticie ſe tranfferre: q; wrax appellari er turpibus In oĩ
bus verbis ⁊ factis nihil debet eſſe pudoꝛi ſi detractio ſi
at. dũ ſeruet iuſticia publice honeſtatis. contra quã nul
la pꝛomiſſio nu laobueiat aliqñ iuratio:qð ſi ſit inco de
trita non ſtabit. Penitentia incauti ſermonis laudabil
anteq; ſequatur effectus. executio vo vergit in crimen.

et ſepe in id q poſſibilem non habet emendam. et foꝛ/⸗

taſſis oĩno inexpiabile: ;uis omia ſint expiabilia peneſ
eum. Hincpꝛofecto beatus qui nõ fuerit lapſus derto

exoꝛe ſuo Et qui moderatur ſermones ſuos pꝛudentiſ

ſimus eſt: vt peius limam petant verba q; linguã. Eth
nicus erat herodes:ꝑ quid tamen iurauerit ignoꝛatur.

Ded ꝑ deos deaſq; mos erat iurare romanis. Legẽ iſte
nõ nouerat qua cohiberet᷑. Impetu ferebat᷑:et indiſcre
te pꝛeter neceſſitatẽ nõ inquiſitus incautũ pꝛeſtitit iu⸗

ramentũ. Sed erant omnia pꝛecipitio:et cuncta vidẽG/
tur honeſta in cõuiuijs peccatoꝝ· Rex a ſeipſo defecerat

regno pꝛiuari dignus:qui ſeipſum non nouerat guber⸗
nare Et eo liberioꝛ curꝛit iniquitaſ:cum nemo pꝛincipẽ
pꝛeſumat arguere.Abi deus non timet᷑ a regibus cum
homimes ſubditos habeant audacius peccant. Et tanto
pnicioſius:qntomagis aſſiſtitimpunitas· Et hec eſt in

gubernatione populoꝛũ extrema miſeria:cum miqui te

nent iudiciariam poteſtatẽ. Et ipſius excluditur equi⸗
tas et deploꝛat expulſa iuſticia:cum omnes in malo cõ⸗

ſentiunt ſceptra tenentibus.aut offendere timẽtes pꝛi

cipum faciem:neq; in cõclaui.neq; in publico ipſos ab
iniquitate conſulendo ſeu diſſuadendo diuertunt. Et
iuſtum putatur quod agitur vbi veritas tacet vbi con⸗
tra neſas ſilet argutoꝛ.vbi cõtra puerſa decreta nullus
inſurgit.vbi pꝛo innocentia nullus eſt tutoꝛ.vbi ad in⸗
cauta dicta pꝛudentia ipſa ſuccumbit Sed audita ſub
regio iuramẽto pollicitatione:puella nequiter pꝛudẽs
matrem conſuht quid petenduml Que cum exiſſet di
xit matri ſue.Quid petam. Et illa dixit. Caput iohan⸗

nis baptiſte. Et cum introiſſet ſtatim cum feſtinatione

ad regem:petiuit dicens. Volo vt pꝛotinus des mihi

in diſco caput iohannis baptiſte Elna dũtaxat hic ſer⸗

uabitur honeſtas.q;uis eam turpaſſet crudelitaſ.ꝙ mu

lieres non erant cum hominibus pariter conuiuantes
Nam puelia exijt ab infauſto triclinio vadens ad aliam
edem ceu cetam conſultans matrẽ:quid ſubitanea pol
licitatione regi petitura foꝛet. Vtinam pueriliter peti⸗

uiſſet et non conſuluiſſet matrem viperam filia viperi
na:que venerea detenta dulcedine mihilopẽdit honoꝛes
aurum et argentũ execrata eſt. Non cogitauit nobilem

ſponſum pꝛo filia:nec ſibi puidere curans in poſterum.

vt aſſolet maternus affectus. Omnẽ deiecit petitionẽ

hneſti:ad quippiam vtile ſuus non ſuſpirauit affectuſ
Vlerita ne inceſtuoſis amplexibus pꝛiuaret᷑ argutione

iohannis:de amputatione capitis ipſius.ſeua mater ſe
ue filie dedit concilium. Steterat in inſidijs leena cru⸗

delis et apto ſibi tempoꝛe pſiliuit in pꝛedam: caput er/
pectans ne lingua vrridica ſuis placitꝭ amplius aduer
ſantia loqueret᷑.Elſq;quo pgredi poteſt crudelitas mu

lierum.Alduertite:aſpicite qua cauſa efficiunt᷑ ipſe cru⸗

deles Etenim vt amabiles ac tractabiles ac diuolute
laſciuijs maneant:ad argutoꝛes vſq; ad necem animo⸗

ſe crudeſcunt.Qunbus blandicijs quibus pmiſſionib
gut interminationibo mater filiam fuerit allocuta. non

eſt pꝑ ſingula diſſerendũ ſed totam ſe in petitione dedit

aſſerens hanc ſuoꝛum ſuam ſummam bnoꝛum:nihil
nis erpeteret. His itaq; ſua ſionibus monita ſeue ma⸗
tri eriſtens obediens non reluctans.nõ illam in aliquo
recompingens non ſibi ad melioꝛa pꝛouidens.indigna
tionem verita maternam aut aliter quoquomodo delu
ſa.reintrauit tricliniũ feſtinans ad regem:et vt pꝛotinꝰ
caput iohaãnis baptiſte in diſco daret erpoſcit. Ecce fu
neſta petitio ecce poſtulatio muliebꝛis.ecce petitio ſte⸗
rilis. ecce petitio ſanguinis innocentis ex qua mi aliud
ſaciatur qᷓ; odioſus mulieris affectus Et contriſtatuſ

eſt rex ꝓpter iuſiurandum:et pꝛopter ſimul diſcumben

tes noluit eam contriſtare. Sed miſſo ſpiculatoꝛe pre⸗
cepit afferre caput iohannis in diſco:et decollauit eum
in carcere Contriſtatus eſt rex ſed non ad penitentiaʒ

q; in rebus ſibi poſſe melius puenire.qᷓ; vt caput iophõ

iſ
E
ut
nult
os
mon
ie
ſey
go
ſatet
S
lerue
Poren
toroc
oeibu
Hin
rde
ſren
mnp
fuſto⸗
umr
cont
guo⸗
lios
mrec
leani
genen⸗
pvelln
ſſchar
fuiſtare
aamen
bro⸗
ſusm
toden
Mnn
ſolvit
fabete
hunn
mae⸗
wale
omn
tes:
litur
lire
impie
Elter⸗
letter
lert

in
müer⸗
nne
ſate
prele
lieme
Gorie
lito
teoſ
Gaaſe
kteun
kunci
m
D
lton
tem
ue⸗

Eth
atur.
e iſte
liſere
tit iu⸗
vide,
ecerat
guber⸗
mcpe
Scum
tanto⸗
eſt in
qui te
eqai⸗
gloco⸗
tespes
0s ab
t. Et
ſcon⸗
ullus
Ading
itaſab⸗
Wdes
euſſerde
tiopan
lntione
es inlhi
hie ſer⸗
mn
uantes⸗

Halim

neg wl

rpet⸗

vppeni
ſores
bilem
tione
fectund
wione
Aterſe
naau

it e/

Mler
ofnu
cri⸗
ntei
mo⸗
nibe
non

rdit

mhil
fiat
uo
n.
in
te⸗
d
uf
en
e⸗
I
1

ad quam ſi accepiſſet triſticiam dolens de iuramẽto ca⸗
uiſſet ab homicidio. Vnde impie contriſtaris herodes.
SGed quia male iuraſti muta decretũ:et triſticdie ſiccabi⸗
tur radix. Si bonum iuraſti quid ergo triſtaris Quare
vultum tuũ confundis in tanto conuiuio.Si ſimula/
tiõis malum ad alta ſe poꝛrigit:cum inuoluit pꝛincipes
mundi. Simulata erat herodis triſticia. Non enim in
aliquo angebatur implere petitam homimig moꝛtem.
neq; verogabat regie dignitati detractare iuſiurandum
quod dumtaxat ad honeſtas petitiones innectit cuꝰpol
licitationẽ puella male pꝛemonita conuertit in necem
Sed ſec peruerſitas agitur a ꝑuerſis vt ſepe de quom
terius gaudent cum ſit nefas exterius fingat adeſſe do
loꝛem:de quo dolent cum aderit cauſa contraria pteſtẽ⸗

tur adeſſe leticiam. Nec eſt quippiam rectum in ſimula

toꝛibus inuenire.Contra quos in iob ſcriptũ legimus
Simulatores et callidi pꝛouocant iram dei Merito igi
tur dei vltionẽ ſuꝑ ſe ſimulatoꝛes inducunt:qui diuino
ſpꝛeto iudicio hominibus placere querẽtes.aut infami
am vitare cupientes omnia recte ꝑuertunt.vt ab ipio
iuſto iudicio repꝛobant᷑ qui in agendis humanũ iudici⸗
um vrentur potius qᷓ; diuinum. Et mirũ in moduʒ ꝙ
contriſtare puellam noluit contriſtatus cũ mos ſit eoꝑꝝ
quoꝛum animos triſticia poſſidet alios cõtriſtare vt ſo⸗
cios habeant huiuſmodi paſſionis.aut modico ponde⸗
rare cum viderint cõtriſtatos ſed non ex magnanimita
te animi aut ex aliqua virtute.ſed ex ſimulatione hoc ꝓ
uenerat in herode:vt falſo pꝛoteſtatus triſticiam nollet
puellam inducere ad ſimilẽ paſſionẽ. Hec repꝛoba fuit
vſq;quaq; compaſſio.Que id pꝛotinus egit:vt ne con⸗
triſtaretur male ꝑetens interfectus eſt innocẽs. Verũ⸗
tamen ſi de cõpaſſione ad deuitandam pꝛorimi triſticiã
in herodis animo agebatur potiuſ debuit cõpati ne nul
lius mali conſcius traderetur exitio:qᷓ; vt exitialis peti⸗
tio donaretur. In hac imagine omnis humana ꝓpago
damnationẽ accepit.qm̃ adam euam male ſuadentem
noluit contriſtare:que contra dñi pꝛeceptũ ipſum inui
tabat ad eſum. Comedit de vetito pomo: vnde omnis
humana ꝓpago multatur. Crudelitas eſt non cõpaſſio
malignitas non benignitas.inſipientia non cautela:cũ
male poſtulatum conceditur. Cenſura pꝛotinus iſia in
omnibo ſimilibus locum tenet.Mõ compatiunt᷑ paren
tes diligentes rationabiliter plem:ſi aliquid a filnjs q̃
ritur quod eoꝛum deſtruat ſeu minuat bonum.Alioquĩ
ſeuirent:non amarent vtiq; natos. Dedicus infirmo
impie compateret᷑: ſi ſibi reſpondeꝛet ad votum Et ma
giſter in diſciplinato diſcipulo ſi ab ipſo coꝛreptionis a⸗
uerteret manum:aut ſi vagationis poſtulationẽ admit
teret. Et deus omniũ virtus in quo ſunt ſingule regu
le agendoꝛũ iratus male poſtulata cõcedit:que denegat
miſeratus. GFoꝛma male cõpaſſiuoꝛum herodes:qin in
male petitis noluit contriſiare petentem !. Sed miſſo
ſpiculatoꝛe pꝛecepit afferri caput eius in diſco:vt daret
puelle.Que cum accepiſſet detulit matri ſue Dulta
hic materia tragedie ſi quis vellet diſſerere. Et hic alle
goꝛiarum woꝛago:ſi quis penetrare decerneret Quo
audito venerunt diſcipuli eius et tulerunt coꝛpus eiuſ

et poſuerunt illud in monumento Partitio non mo

dica facta eſt de iohanne. Nam anima iuit ad limbum.
et eum quem bapticauerat illis patrib expectantibus
nunciauit.quandam conferens de ſuo aduentu leticiaʒ
cum viderentille anime bꝛeuitera tenebꝛis extrahẽde
ce lacu.animam eius qui viderat qui tetigerat ipſoꝛuʒ
et omnium redemptoꝛẽ iam carne veſtitum pꝛedican⸗
tem reſurrectionem moeti vicinum vt moꝛtuos libera
ret. Ypſa iohannis amma ad illa ima deſcendens in q/

1

Liber quaxtus de vita do. Balua.

bus erat contio tam nobilium captiuoꝛum. ſed cito re/
dimendoꝛũ gaudium eis pꝛeſtitit:et ſpem illoꝛũ roboꝛa
uit tꝑis bꝛeuitate.erba vᷣo iohanms remanſeruntĩ
coꝛdibus fidenum auditoꝛum ad accedendũ ad chꝛiſtu
cuius dumtaxat fuerat ipſe pꝛecurſoꝛ. et a multis repul
ſa fructum quempiã non fecerunt. Caput vo ablatum
eſt in diſco et dequctum eſt in ludibꝛiu:et ad cõplemen
tum odij femnarũ.Pꝛeciſum a trunco caput.chaiſtus
creditus pꝛeter coꝛpus:quaſi nõ haberet eccleſiam ſibi
virtute fidei adherentẽ e cognitio ratioms pꝛeter acti
onem in ludibꝛio facta eſt. Oelatum in cõuiuijs caput.
demum traditum lubꝛicanti:rationẽ omnino delicijs
et laſciuijs deditam arguit.Coꝛpus in monumẽto po
ſitum pꝛeter caput:ediſſerit ſine ratione omnem ſepin
tam atq; deꝑditam actionẽ.Faciunt hoc iohannis diſci
puli dutaxat in magiſtro ad officium pietat s.ad poſte⸗
ros vᷣo deriuant opus inſtructionis vt exhibeamus ſan

ctoꝛum coꝛꝑibus caritatis obſequia et reuerentiaʒ ſan⸗

ctitati:et vt cognoſcamus eſſe velut ſepulta omma pꝛe
ter caput.Nam vbi achephalitas eſt. imago eſt huma⸗
toꝛummm. e
Explicit liber tertius de parentibus et oꝛtu atq; pꝛo⸗
ceſſu ſaluatoꝛis. rl
Incipit liber quartus de vita domini ſaluatoꝛis. Ca
pitulum pꝛimum de vita eius in generali.

Mims doctring
uue de moꝛibus datur:aut eſt
gffirmatiua vel negatiua. Af⸗
firmatiua nempe doctrina po⸗
ſitiue loquitur ⁊ negatiue: nã
affirmando wonit agenduʒ. Et
quia vno poſito remouet᷑ con⸗
uirrrrtrrarium: etiam negat quod in
chꝛiſtianis moꝛibus noſcitur non agendum.vt via qᷣm
ipſa demon ſirat ſemꝑ ſit recta:omnis vᷣo alia indirecta
Que aũt negando incedit phibet vitia:que tamen ſint
ad agendum neceſſaria demonſtrat. IYdcirco poſtqᷓ; al⸗
teram alibi poſuimus hic de affirmatiua doctrina ſolũ⸗
modo diſſeramus.quã ſcõᷣm euangeliũ aut chꝛiſtus in
ſe pſonaliter gefſit aut fimpliciter docuit aut pꝛouerbia
liter diſſeruit:aut per aliquoꝛũ miraculoꝝ inſignia oſtẽ
dere voluit.Ac ꝑ hoc ipſam voluit eſſe vniuerialem oĩ⸗
bus cõmunicabilem omnibus coaptabilem. ommibo fe
cit cõmunem et coaptabilẽ.vt in ea recipiant umpato⸗
res et reges pꝛincipes et omnes ꝓceres qui voluerint
euagelij ſubdere colla iugo:ut abiq; mutatione iuſte di
gnitatis euangelice participes poſſint eſſe virtutis.Re
cipit ipſa iudeos recipit paganos recipit idoloꝛum cul⸗
toꝛes:dignitate ſeruata eiecta malicia. Non dãnat iura
coniugij:ſtatum cõtinentie fouet:erxtollit pꝛe his in cul
mine virginitatis. Gꝛemio mollioꝛi cõplectitur debileſ
arcioꝛi recipit foꝛtes.blãditur nobilibus.et ignobilib⸗
dat audaciam viuendi. Sapientes non abijcit:inſipiẽ
tes non repellit. Non rennuit dominos:et ſub tuo tu⸗
gurio recipit ſeruos.Diuites non dedignatur. cõgratu
latur paupibus:nec ſexus in ſua opatioe diſcernit. Goꝛ/
moſos vocat.diminutos alloqnitur:et nihi iſi pe
catum et vitium qoſ Mon locus. non ciuitas.
non oꝛlentalie. nõ auſtralis. non occidentaliſ. non aqui
lonaris plaga in conſpectu eius perſonam aliquãdo di⸗
ſtinxit quia nulla eſt acceptio pſonarum apud deum ne
q; in euangelio ſancto eius.Acetiam neminẽ ꝓ ſua vir
tute atq; capacitate virtutis euangelice facit exoꝛtem:ſi
cut ad galathas ⁊ ad coloſenſes teſtatur apoſtolue. YIn

Q 1
QLrwyan ſ

TLiber

chꝛiſto non eſi maſculus neq; femina iudeus gentilis
neq; grecus circũciſio neq; pꝛepuciũ.ſeruus neq; lber.
barbarus neq; ſcits.ſed omnia in omnibus chꝛiſtꝰ. Mec
non iſta quadrifarie oſtenſa doctrina incipientibus par
na pꝛouectioꝛibo magna.pꝛouectis alta videtur. et aliqᷣſ
lacte aliquos pane ⁊ aliquos ſolido cilbo paſcit. Ludit ip

ſa cum ſecularibus loquitur cum ren unciantibus ſecu

lo. Elia plana eſt tardioꝛibus.collis eſt volentibus alta
conſcendere ſublimibus animis efficitur mons olm/
pus.iuile cum ciuibus eſt euangelium:rempublicaʒ
cõmunitatem diligentibus regeꝛe docet Cum ſe religã
tibus ſe religat.egreditur ad nemoꝛa cum ꝑgen tibus:
et anachoꝛitis participiũ ſui pꝛeſtat. Non reſpuit doctri
na euangelica quempiã. nec accipit er aliquo niſi er vir
tute ꝑſonam. vt eius acceptio non ſit ad quod deus cõ/
didit et ſaluatoꝛ redemit: ſed ad virtuteʒ cui ſe perſona

minus vel amplius mancipauit Mihil in hominib⸗ ali

enum eſt ab euangelica vita niſi quod vicij poꝛtat infa⸗

miam: quis omnes vicioſos ipſa recipiat.ſi voluntarie

atq; actiue vicij reliquerint notam. adunt ſub euãge
lio ſi qua ſunt natiualia rationis non repelluntur ab eo
artium nouitates: non damnantur ab eo diuerſi homi
num moꝛeſ. Hec ſolum non pertinent ad euangelicam
vitam que rationis non poſſunt eſſe participeſ pꝛopter
rationis carentiam et infimam vilitatem: cum et euan
gelium ſumma ſit ratio in agẽdis. Nec angeli ꝓpter na⸗
ture ſublimitatem qui nunq; hic eregrini ſemper degẽ
tes in ſuperis acſi aliquando ad inferioꝛa dimiſſi.nõ vt
mereantur ſcom euangelium:ſed vt pꝛo nobis aut cõ⸗
tra nos pficiant diuinum pꝛeceptum. Tantum redpit
euangelium homines in dupla viuentes ſubſtantia vt
nec coꝛpus abſq; anima.neq; anima ſine coꝛpoꝛe in vi/
ta euangelica ꝑ actionis meritum ſit poſſibile fieri:qm/
uis ex euãgelio ſequatur pena vel gloꝛia cum opoꝛtebit
a vita iſta dimitti. ſane ꝙ homines vtriuſq; ſexus tan/
tum recipit euangeliuʒ:vt nihil in hominibus ſit ab eo
ſeoꝛſum.niſi qð virtuti et rationi cognoſcitur eſſe ad⸗
uerſum aut vitio mancipatũ Sed gratanter recipit ſp
a vitio emancipatũ.vt firmiter teneatur atq; credatur
nulla virtus nature. nulla virtus aut opꝰ oꝛiginalis iu⸗
ſticie. nulla virtus aut opus legꝭ moiſaice. nulla virtus

aut opus moꝛtalitatis. ſapientie: conſuetudinis ſupin

ducte poſſe chꝛiſti euangelio atq; vite moꝛali euangelij
conuenire:niſi cum credulitate indubitata et amoꝛeo⸗
mnium que in chꝛiſti euangelio continentur. Qubus

credendis tanta humilitate ſubijciatur animus:vt ne/
q; inertiã rationis aut queſtionis litigium querat. Nöõö

ſatagat aliunde intelligere quod eſt reſeruatũ oculo ſi⸗

dei:et fidei puritati. Sed noueris peimo quid ſit eus /
geliũ: cui oroꝛtet colla ſubmittere.et ſine quo aliciu nõ

eſt ſalus. Euan geliũ eſt verbi incarnati hiſioꝛia: diuine

pumanecq oſtenſa in chꝛiſto et in chꝛiſti ſſona. Euage/

Num eſt verbum bꝛeuiatum quod fecit dvominus ſuper

terram:confirmatũ opibus ad faciendũ: validius operi

bus. declaratum miraculis. velatum parabolis. Euan/
gelium eſt lex eterna tẽpoꝛaliter pꝛomulgata.diuine vo
ſuntatis oſtenſio.refoꝛmatio defoꝛmate imaginis.inui
ſibilium amoꝛ.viſibiliũ ſanctum odiũ.terroꝛ dmonuʒ
clauſura inferni. ſupnaturalis operatio. paradiſi poꝛta.
angeloꝛum actus.ſupcoꝛpoꝛalium cantilena. ſanctiſica⸗
tio ſenſuum.mundicia ceꝛdis. domimũ mundi. anime
ſpeculum. rationis luminare ſplendidiſſimũ.ſol inuiſi

biliter lucens.ſcientia incoꝛruptibiliũ.ſuꝑnaturaliũ do

cumentum:teſtamentũ virtutis et gratie. hereditas pa
cis.cyrographum paomiſſionis eterne.pulcritudo ſuꝑ⸗
inducta in natura. ſupexcedens decoꝛ. venuſtas moꝛuũ.

quartus

mos omniũ moꝛũ foꝛma.foꝛtitudo ſupꝑ naturam. tem /

perantia extra vſum.iuſticia ſuꝑ leges.pꝛouidentia ſup
homines.tempus coꝛpus locum et modũ: ſcientia ĩiap
pꝛehenſibius ab homine puro appꝛehenſibilis ſoluʒ his
qui ſibiipſis renunciant et ea in quibus degunt.ſologi⸗
ſtica et ſophiſtica diſputatione non vtens ſide appꝛehẽ
ditur.ſpe tenetur. caritate moꝛalicat᷑.atq; actu pſicitur:
in ratione non in ſenſibus lucet. Segregata ſapientia

per ſeipſam ſufficiens ad optimi et ꝑerfecti compꝛehen

ſionem/auius vitã aſpicientes in bonoꝛũ actoꝛe ieſu.ĩ

cipiemus ab eo tꝑe quo cõmuniter hominum etas vir⸗
