Nuũda ſit manus quealios ſtudet abſtergete. Hinc ſal

ſalomon in ſua peritia illa potuiſſz excedere varietate co

lop. Yllatus eſt ſolus rex ſalomõ in exempluʒ. cũ multi

reges oꝛnati.ſapiẽtes ⁊ purpurati i in ommi pplo pceſ⸗
ſiſſent.qꝛ quibo ipᷣe loquebat᷑ ſalomõ notioꝛ erat: et cxe

ditũ ab hebꝛeis ꝙ oẽs in ſapiẽtia exceſſiſſet. Adcirco ipe

in ↄpatõe lilioꝝ ſubmittit᷑ł ceteris pꝛetermiſſis.Ac per
hoc ſaluatoꝛ rõnabili argumẽto ↄcdludit in mentib⸗ ho/⸗
minũ.. Si aũt fenũ agri qð hodie eſt ⁊ cras in clibanũ

mittitur deus ſic wſſtit illud: quãtomagis vos modice

fidei. YJuxta hoĩs ſenſum loquẽs multicoloꝛia ſunt li⸗
lia. et ome fenũ agri vt plus natura qᷓ; arte coloꝛata re⸗
fulgeãt:q deus ſic varijs coloꝛibo veſtit:quãtomagis rõ
nabiles hoĩes ad quoꝝ vtilitatẽ hmõi ſunt creata. Et ir
refragabilis rõ dictat.maioꝛi diligẽtia eſſe curandũ.cui
eſt repꝛomiſſa eternitas:q; qð natura habet effimeraʒ:

ſeu ſubito qð augmentũ ſuſcipit euellit᷑ et ad vſum ſe/
pe adijcitur ꝓ quo fuit in eſſe ꝓductum. Et modice ſeu

nullius fidei crimẽ incurrũt.qui accurate mult is coloꝛi

bus veſtiunt᷑. Et ꝑ ꝓpletã hirim impꝛobat᷑ꝙ veſtimen
ta multicoloꝛia ſumpſerit:⁊ veſtita ſit eis. Et veſtimen
tũ mixtum ſanguine erit in cõbuſtione:et cibus ignis.
Tunc veſtimentũ mixtũ eſt ſanguine cũ pctõ cõiungit᷑
opoꝛtunitatẽ iuſtã pꝛegrediẽs.Aldicit᷑ vo igni cũ de illo

ſollicitus iuſta pena plectet᷑. AUbicunq; aũt in ſacra ſcri

ptura diſſuaſio ſollicitudinis inuenit᷑ non oĩs ſollicitu
dinis intelligendũ eſt diſſuaſionẽ fieri:ſed anxie timi⸗
de philargice cõfuſiue infirme adducẽtis meroꝛẽ ſuper
flue noxieq; cure puenient tẽpus in tꝑe nõ cõpleto pꝛe
noſticantis ⁊ cõiecturãtis illa qr ſolus deuſ ẽ ↄgnitoꝛ

De ſimilitudine feſtuce et trabis ad deuitanda iudi⸗

cia ſeom matheũ et lucãao⸗ Capitulum IX A
Olens etiã ſaluatoꝛ temeraria hoĩm remoue⸗
v re iudicia. ſimilitudinẽ feſtuce appoſuit ad cul⸗
puilas iudicati: trabiſ aũt ad magna crimina iu
dicantil Quid aũt vides feſtucã in oculo fratrꝭ tui.tra
bem autẽ in oculo tuo non ↄſideras. Aut quõ dices fra

tri tuo:frater ſine eijciã feſtucã de oclo tuo.et ecce trabſ

eſt in oculo tuo.Hypocrita eijce pꝛimuʒ trabẽ de oculo
tuo:et tunc videbis eijcere feſtucã de oculo fratris tui

Momo alci coꝛdis et ſublimiũ oculoꝛũ ꝓtendit in pꝛo⸗

ximũ et ad ſe nõ recipꝛocat viſimn:et acute cõſideratio/
nem nequã deſigit in illũ a ſui pquiſitione dencies· Ar⸗
guit alioꝛũ inſpectoꝛ a ſemetipſo recedens inſoꝛũ crimi
na:et Puamagna et magna maxima facit. Et qð ĩ alijs
ad ſimilitudinẽ feſtuce leuiat᷑:vlut trabẽ imponderat
Et pondus ſuoxꝝ criminũ pꝛegrauãs velut trabeʒ ſicut
inſen ſibilis feſtuce leuitatẽ putat:qð eſt iniquitas ꝑeſſi

—

auxiliũ fieres

ma.et peccatũ maximũ apud deũ aut .
gationis ⁊ diiudicatiõis auetoꝛ incognitã a incertã cul

pam nemini debet iudicãdo unoneneKi⸗ certã non
amplius q; fuerit aggrauare: imo grauẽ credere keuger

vbi poſſit fieri ſine crimine ſcutũ excuſatiõis apponete.

ĩis aut ſane mueſti/

Buã aũt quã inueſtigare certius roteſt:paruã magnã
et magnã ꝑ exceſſum enũciet/QAm̃ vnicuiq; notioꝛ fit
ſua quecunq; minoꝛ iniquitas:qᷓ; cuiuſq; alterius iniq
tatis qualiſcunq; maioꝛitas.Ac ex hoc magis vnuſquiſ⸗
q; nõ ſolum in magnis ſed etiã in minimis debet argu
ere ſemetipſum q; in magnis crimibo etiã ꝑ iudiciũ im

pingat in ꝓximũ.Hõ enĩ poteſt iuſte ꝓnunciare de alijs
q in ꝓpꝛijs deuiat. Et cũ iniquitas grauat ꝓpꝛia:iudiciũ
ratiòis non ſinit recte iudicare de ceteris. Purgatũ eẽ
alios intueri.Et purgata ra/

oculũ decet:qui clare vult

atenebeis gue fugare aliop nebulas cupit

uatoꝛ dicit ( Quid vides feſtucã in oculo frarri tui tra⸗
bem autẽ in oculo tuo non conſideras Quid armaris

ſeptimus

ad iudicandũ in minimis pximum et temetipſum nõ

pꝛoſpicis magnis ſceleribo obuolutũ/Noñ eſt hic cari⸗
tas:te deſpecto in criminibo alios velie curare. Caritas
poꝛro eſſet:ſi coꝛpe patiens tꝑal bus mnnoꝛatus fratri
on hic veritas fructuoſa: ſi te relicto ſe
ueritate iuditij tendis in aliũ/Hulla honeſtas cũ ab eo
ꝙ quis in alio arguit eque vel amph in ſeipſo pꝛius ar
Genem Seienanda eſt audacia que modicã culpã pꝑ cẽ⸗
ſuram in alio repꝛehẽdit:et magnam in ſeipſo non ſen⸗

tit. Quid vo agendum culpando monet ipſe ſaluatoꝛ:

cũ hoc malũ ad hipocritã aſſeruit ꝑtinere dicẽs ¶ Hiro⸗
erita eijce pꝛimũ trabẽ que eſt in oculo tuo:et tũc vide⸗
bis eijcere feſtucã ð oculo fratrꝰ tui Vlle quẽ ꝓpꝛia imi

quitas grauat: videre non debet aut recte nõ videt qᷣͥd

in alio tepꝛohendatſrei ſet umpingimus in illos ma
los quibus vera ineſi auctoꝛitas.quam ſuꝑpꝛimere nõ

poteſt omnis iniqͥtas ſed illa vũtaxat abſq;ʒ fide:ſeu que

inficit᷑ heretica pꝛauitate Habent in poteſtate aliqua iu
ris conſtituti.etiã ſi mali ſint non exoꝛbitantes a fide.
repꝛehẽdendi auctoꝛitatẽ:ſed ni ſi coꝛrigant᷑ ꝑ certã da
mnationẽE hipocritã ſaluatoꝛ induxit in cauſam: ad⸗
uerſus illos intendebat.qui optimi apparere volũt ſed
lvni exiſtere nolunt. Et vt aſpareant e appetuüt ali⸗
os iudicando confundunt.et repꝛehẽdunt plurimos ĩ

publico velut malos:cum ipſi mito ſint in occulto peio
res. Quibus dicitur vt pꝛimũ eijciant oculoꝛũ ꝓpꝛioꝝ

trabem:imo nubẽ rationis oculos obtegentẽ.quam ſu

ꝑinduxerant ex ꝓpꝛia malicia.qua remota videbũt eijce
re feſtucã fraternã:quã foꝛte adduxit humana fragilitaſ

ſeu ignoꝛantia non ———— incoõngrue feſtucã dire

rim ſubitam irã.trabem aũt odiũ antiquatũ:aut noui⸗
ter ꝑnicioſe ab ira pꝛogreſſum onle qui ab oculo
uere:ꝑnicioſi odij trabem pꝛius eſe ſubmoueat
tpis ſpacio fit in germinationibo terꝛe feſtuca:et ſubito
coaleſcit atq; areſcit. Crabs wo multi tꝑis ſpacio hũo/⸗
rem terre tralens ꝑficitur:atq; in ſoliditatẽ et grauedi⸗
nem auguſtat᷑.Ac p hoc oĩs qualiſcũq; iniquitas ſubita⸗
et impꝛouiſa tẽpeſtas que actionẽ puerſam atq; rephẽ/
ſibilẽ firmato ꝓpoſito nõ ſuſceperit leuis feſtuce imagi

fraterno feſtucã nouiter ſuꝑueniẽtis ire ſatagit remoę:/

nem poꝛtat.trabis quodlibet puiſum vitiũ:aut peccatũ

pertinaciter antiquatũ.
De ſimilitudine repꝛobvꝛum ad canes ſcom Da/⸗
theum. Capitulum X 2
Ecebat altiſſimã doctrinã atq; ſupnam caute/p
d ferri.et pñtibo doctoꝛibo atq; futuris cautelam
iuſtis axpoſuit:et ĩpios ⁊ iniquos in canũ ſimi
litudinẽ deſignauit dicẽs Molite ſanctũ dare canibo
HGanctũ eſt oẽ ſacre ſcripture verbũ inſtruens ad eter⸗
nũ regnum:maxime euangeliũ ſanctum eſt ſacramẽtũ
a dño chꝛiſto inſtitutũ. Sed eſt ſanctum qð dari nõ po
teſt niſi ab eo qui cuncta bona infallibiliter poteſt. MHoc
ſiquidem dicimus eſſe virtutem et gratia:et beatitudi
nem ſempiternã. Eſt ſanctũ qð dari penitus põt vide⸗

licet ſacra doctrinaſcuius tunc fit plena largitio cũ danſ

et recipiens opoꝛtune in doctrina et diſciplina conueni
unt:vt ille velit docere.ille diſcipulus feri.Cafſabit᷑ au
tem:ſi aliter aut vterq; hoꝛũ deſuerit. Et ſacramẽtalis
ſancta donatio fiet ſi auctoꝛitatẽ hñs pꝛeſto erit ⁊ ſi nõ
defuerit cathecicandus: aut ſi refoueri aliter indigebit
iam cathecicatus.ille fultus humili fide:iſte ad impoſi
ta virtute obedientie. Non autẽ erit ſi alter ceſſerit aut
neuter aſtiterit. Pꝛoinde ſaluatoꝛ coaptans et pꝛeſtru⸗
ens taliũ donatoꝛes canibus conferre pꝛohibuit:ne di
uinoꝛum cariſmatũ derogatio addderet/Sed qᷓ;ʒqz ali⸗
quid lvni naturalis repiatur in canibus vnde poſſunt
S.u 5 2 = r!

eui, /

—

—

1
ſe
r
le⸗
0
⸗
le,
in

ne
no
e
iu
le.
Dda
ad
ſel
tali
o
nſe
eie
in
dite
onni⸗
No

n
vüo
betf⸗
Rbics
eti
mne
ti

/

S

De ſimilitudinibus

etiam exempla bona captari. habent tamen aliquid qð
humanus ſenſus abhoꝛret:in quo aliquoꝛũ repꝛoboꝛuʒ
genus ſimile factum eſt. RBeuertuntur canes ad vomi⸗
tum et repꝛobi ad ea mala que aliquando reliquerunt.
Er depꝛauati ſepe repetunt illa que ratione ſententiaq;
verwꝛü ante danauerunt. Elnde puerbioꝛũ dicit᷑. Si⸗
cut canis qui reuertitur ad xymitum ſuſ: ſici udẽs
qui teꝛat ſtulciciam ſus
offendere ſine quo nulla natura ſubſiſtit et eſſe non wͤ .
teſt:et pꝛeter quem womi nihileſſe woteſt⸗Beteſtan aẽ?
ſtulticia ei di plicere:a quo neceſſariũ eſt deuinci. Pꝛo⸗ —
inde impudens eſt hanc ſtulticiam iterans et ſolefaci⸗
ens. Qõ in ſuum periculum vergicani factus eſt ſimi
lis redeunti ad vomitũ:quireꝑeti i ici
demnatum/Hec bonum et iuſtuʒ ſaluatoꝛ ſanxiuit: pa
nem ſilioꝛu ſumere et canibo erogare. Panis filioꝛũ de/
licatus eſt cibus:ſcilicet ille panis viuus qui de celo de⸗
ſcendit.non mittẽdus canib- indo wnaſgank
turpiter redeũt ad ea que pulcre vomuerunt Ecce ſan
ctum. ecce pamis:neutrum donandũ canib inpudenti
bus boĩbus abſq; ruboꝛe peccantibo. Iinpudentes poꝛ⸗
ro pen tus ſunt canes:et quo expellunt ampliꝰ niſi ver/
berent redeunt ocius. Ampoꝛtune ſepe latrant et furi⸗
unt:quibꝰ aſſimilatur quoꝛunda hominũ pcaret inho⸗
neſia cõditio. qui merito pꝛiuant᷑ participatione ſancti⸗
et cõmunione panis celeſtis et vini vt non ſit in volũ⸗
tate dantium dare:qq; largiri contingat ex euentu ⁊ b
mirtione bonoꝛũ maloꝛũ quos ſecernere no poſſumꝰ
et interdũ nec debemus.ſicut iude pꝛoditoꝛi feciſſe cre⸗
dimus ſaluatoꝛẽ quem non ſecreuit aceteris cum eſſet
woluntate ſecretus:quoniam infamẽ et cognitum pub
lice notare non expedit. Sed qð interdũ agit᷑ huiuſce⸗
modi moꝛe voluntate determinata nõ ſiat ꝓpterea ver
bo repꝛehenſibili loquitur ipſe ſaluatoꝛ cum dicit nolite
Hanc eancẽ expꝛobꝛationẽ intulit chananee: vt genti⸗
lescanes etiam appellaret dicens. Mon eſt bonũ ſume⸗
re panem filioꝛum et dare canibus boc tipo loquendi
ommes inſideles et impudicos ſua ſcelera iterantes de⸗
. Eſimilitudine dũnnozum ad margari;
tas et poꝛcoꝛũ ad imundos ſcom matheũ. Kap. XI
. Icut ſaluatoꝛ deteſtat᷑ recidiuos ad malum ad
8 malos impudẽtes impoꝛtune contẽdẽtes atq;
. furentes. ſic abhoꝛret qui ſectantur immundi⸗
ciam et eb impudlcicia non recedunt: qu ibus pꝛohibet
etiam ea que pꝛecioſa ſunt elargiri vbi duplex ſimilitu⸗
do pꝛeſtruitur: vt diuina miſteria margaritis. poꝛciſ vo
immundi homines compentur. Inquit enim Et no
lite pijcere margaritas ante poꝛcos Wargarite appel⸗
lati ſunt illi niue albiſſimi relucenteſq; lapides q̊ in con
chis marinis velut in quibuſdã vaſculis ſeu ventricul

rexeriunt. que ſepe ad oꝛnatum ſumunt᷑:magis vo con

tra coꝛdiale malum redacte in pulnerem valere ferunt
ſqibus aſſimilant᷑ diuina miſteria/ quoꝛu oꝛnlatu plus

creſcit anima:que fit ſupꝛa natu vſum et ſenſum illo

rum ſplendoꝛe fulgentio?. Ded qi
bi ſermo eſt: ad id qð de poꝛcis dicitur tranſeam,

Sed qm̃ de margaritis
mundos homines poꝛci ſignant illos marime qur mo⸗
re ioſoꝛum in ceno rerũ terrenarũ aĩo ⁊ coꝛpoꝛe volutã
tur. quibus et ſupioꝛibus ꝑ petrum dicit. Canis re⸗
uerſus ad vomitum: 1 ſus lota in volutabꝛo luti. See
vt clarius pateat ante qu ales poꝛcos ſaluatoꝛ inhibuit
ꝓrjcere margaritas: aduerſus quos etrus tale ꝓuerbi
um pꝛotulit pꝛius opoꝛtet intendere. Multam em ho /
minum puerſitatẽ atq; maliciã numerauit:anteq; talẽ
ſimilitudinẽ contra eos ediceret. Oĩ ante dixerat. Fu
erunt vero vpſeudo ꝓplete in pplo ſicut et ĩ vobis erůt

. ₰ — — 4 . *„
„

ulla maioꝛ ſtulticaq; eum

Baluotoꝛis

magiſtri mendaces qui introducẽt ſectas pꝑditionis.et
eum quiemit nos dñũm negant:ſupinducetes ſibi cele⸗
rẽ pditionẽ. Et multi ſeq uent᷑ eoꝝ luxurias ꝑ quos via
weritatis blaſphemabit᷑:et in auaricia fictis verbis de xo
bis negociabunt. Et cum interponeret puut oneinze
ſumpſit eoꝛũ multiplicẽ iniquitate. Hi ſunt vlut irra⸗
tionabilia pecoꝛa naturaliter in captionem et in pniciẽ.
in his que ignoꝛant blaſphemantes in coꝛruptione ſua
ſupbiunt. pcipiẽtes mercedẽ iniuſticie. coluptatẽ oem
exiſtimãtes diei delicias coinqnatiõis a mac ule delicijs
affluentes. in conuiuijs dns luxuriantes voblſcũ: ocu⸗
los plenos hũñtes adulterij inceſſabilis delicti. pellici⸗
entes animas inſtabiles coꝛ exercitatu auaricia hñtes.

Oaledictionis filij cerelngqueteſ rectam viam erraue

runt. Hi ſunt fontes ſine aqua et nebule turbimbo exa
gitate: quibꝰ caligo tenebꝛarũ reſeruat. Supbia enim
vanitatis loquentes pelliciunt in deſiderijs carnis lu⸗
xurie eos qui paululum effugiunt:qui in erroꝛe couer⸗/
ſank. libertatem illis pmittetes cum ipſi erui ſint coꝛ /
ruptionis. His rurſus impliciti ſupant᷑:facta ſũt eis po
ſterioꝛa pꝛioꝛibus ceterioꝛa. Melius enim erat illis nõ

cognoſcere viam iuſticie:q; poſi agnitionem retroꝛſum

reuertiab eo ꝙ llis tradituʒ eſt ſancto madato/ Et cũ
omnia hec mala imo plura velut impꝛoboꝛũ opa petruſ
apoſtolus numeraſſet.ad ipſoꝛum exaggerationẽ ſigil /
lum turpiſſime ſimilitudinis aduerſus eos appoſuit:
ꝙ hi canes et poꝛci qu ibus ſanctum negare expedit nec
margaritas pijcere merito cocarent᷑ dicens. Contigit
enim illis illud veri puerbij. anes reuerſiad vomitũ
ſuumꝛet ſus lota in volutabꝛo luti. Cidete canes vide⸗
te poꝛcos quibo diuĩa exhiberi negant᷑.qui melius . hu⸗
iuſmodi petri apli in ſinuationes innoteſcunt: q; ſi qqʒ
alia verboꝛũ ſupfluitas adderet᷑/Et ꝗ poſſet ſi ſecus ſi
eret euenire piculum:ilico ſaluhto: annexit MNe foꝛte
conculcent eas pedibus ſuis: conuerſi diſrũpãt xos
Terrenis voluptatibo et deceptiomibo inuoluti ea q̃ ſüũt
ſancta et diuina deſpiciunt:et nihilopendunt ſacra mi⸗
ſteria niſi ab erroꝛibo eruantur. Et inſipiẽtibo diuulga
re ſecretaleoꝛum eſt minuere di nitatẽ: cum apud in⸗
dignos digna indigna reputent᷑. ſepe repꝛobi furiunt

—

quo magis audiunt veritatẽ et celeſtum nouitatem: 2

—

animo et ope ſeuiunt in weentes ecn nunq̃ͥd timoꝛe
ericuli futuri non pꝛedicabit᷑ peccatoꝛib regnum dei.
unqᷣd coꝛq ipſis nõ arguet᷑ iniqtat via. Nunqͥd nõ re
prehendent᷑ in eis ea que mcipata ſunt vitio. Nunqͥd
quia digna indigne tractabant veritas relinquet. Nun
quid argutio quã opoꝛtune ſimiliter et ĩpoꝛtune opoꝛtʒ
inferre in taciturnitatis domibo habitabit. Inquit en
aptus.Peccãtes coꝛam oĩbo argue. Et alibi. Argue ob⸗
ſecra increpa:inſta oroꝛtune impoꝛtune. Et ad titũ: Ar
gue cũ nknCauud dixerim qꝛ magiſtri? diſcipuli
dicta nec inuicem aduerſant. Hoc enim dicit apłs qo
et chꝛiſtus:hoc pꝛeco eõð iudex. Sed eſt in ſctiptura ſa⸗
cra vnde oſtendat᷑ conſonũ qð in voce ſepe ſonat aduer
ſum:nam foꝛmã diſcipuli opoꝛtet aſſumere magis aũt
humilẽ diſcipulũ ſierfin gredi volentem ſcolas dñi ſal⸗
natoꝛis. Et accedentẽ ad ipſum fieri ſine contradictio⸗

ne credentẽ:et cupidũ fieri participẽ ſacramentox chꝛi
ſti. totum inexceptuate dari fidei ratio chꝛiſtiana depo⸗

ſcit. Quot quot vero in hoc ꝓfundũ nõ veniũt: deriſo
res et ĩpij ſunt. Pꝛopterea p ſalomonẽ dicit. Qui eru
dit deriſoꝛẽ ipſe ſibi iniuriã facit:et iu ſibi

——

maculã generat. Deriſoꝛes ſunt diuioꝝ qᷣ pſeudo ſunt
terrena Acoꝛruptibilia ſemp querũt. Et ſP hõ deridet
qð iure ſibi non placet:aut qð in e diſplicentiã venit.
Vvmpij vo ſunt q ſimplici fidei nõ ſubdunt᷑ Et alia ſcri
△ . „ .

8 de „

, „Sę

arguit impiũ ſibi

BDrr 2— 1.

1r7 fr

ptura dicit Vbi nõ eſt auditus:non effundas ſermonẽ
Vere ſermo viuinus vbi non eſt auditus humilis ⁊ ſi
delis non eſt effundendus. .
De ſimilitudine falſoꝛum ꝓphetaruʒ ad lupos ſcom
Datheum. Capitulum xI —
On deſiſtit vnigenit dei filius nt̃a naturaĩ ve
ritate veſtitus eos qͥ falſe virtutib veſtiunt᷑ ad
pꝛecauendũ edicere.ne velut ipꝛouidus doctoꝛ
a poſteris cauſaret᷑.qð neceſſarie cautiõis doctrinã non
dederit:et qᷓ; mali ſint pctõꝛes vt caueant᷑ ocyꝰ lupis aſ⸗
ſimilauit dicens Attedite a falſis ꝓphetis qͥ veniũt ad
wos in veſtimẽtis omũ:intrinſecus aũt ſunt lupi rapa⸗
ces Pꝛoplvte ſalſi non ſolũ illi appellati ſunt qͥ in vete
ri teſtamẽto dicti ſunt vidẽtes:ſed oẽs qͥ autoꝛitate do
cenui atq; regendi pꝛe ſident.aut ſunt in eccleſia ſancta
dei.Qm ſi non ꝓpłetant a ſpũſcõ afflati ea q̃ futura ſũt
illa tñ ꝓplis diſſerere hñt que ſancti ꝓphete pꝛedixerũt.
Sed multi autoꝛitatẽ ſanctã non hñtes veniũt ſeu va
dunt non miſſi.ſimulantes moꝛes honeſtos:effigiãtes
virtutũ ſpẽm ipſarũ veritate carẽtes.veniũt in veſtimẽ
tis ouium Multi veſtimẽta ouiũ hñt:ipſi tũ oues non
ſunt Sed veſtimenta ouiũ poꝛtare ouẽq; nõ eſſe ſpem
eſt habere virtutꝭ:veritatẽ vo eius eſt abieciſſe poſt ter⸗
guũ. Adeoq; talibo ſe vſſtibo obnuũt.ideo conant᷑ ſimu⸗
lare virtutẽ:vt incautius decipiunt indoctos.a ſubuer
tant ex aĩio imꝑitos.Non enĩ poteſt inferri deceptio ni⸗
ſi palliatione honeſti:aut cũ nõ pandit᷑ malũ qð in inſi⸗
dijs latet. Sed vnde falſi.Quia locuti ſunt falſa. Con
tra quos intendebat dauid dicens.Alienati ſunt pecca
toꝛeſa vulua errauerũt ab vtero:locuti ſunt falſa. Clul
ua id eſt valua ianua eſt regni celeſtis a q̃ facti ſunt alie
ni hoĩes peccatoꝛeset ipſa eſt iuſticia:que niſi ſuꝑ ſcri⸗
bas et phariſeos abũdet in nobis nõ intrabimus ĩ re⸗
gnũ celoꝛũ. Vterus vᷣo lex eſt vitatis:a qua cauſat᷑ er⸗
roꝛ cũ ab ipſa recedit᷑.Mõ enĩ errare qͥs põt: niſi cũ abce
dit ab vtero veritatis. Pꝛoinde alieni a iuſticis. deuij a
veritate incunctanter falſa loquunt᷑: a qᷣbus fucat colo
re virtutũ cautos nos ipſa veritas facit De qbus etiaʒ
ꝑ hieremiã deploꝛantẽ hieroſolime ciuitatis excidiũ di

cit᷑ Pꝛoplete tui viderũt tibi falſa ⁊ ſtulta:nec apieba
ignominiã tuã:vt te ad penitẽtiã ꝓuocarentMu

mnofſioꝛ doctoꝛũ et pꝛe ſidentiũ ĩ plo fal ſitas qᷓ; nõ aꝑi
re aut oſtendere pctã ꝓpłi velinquent.qñi pᷣnoſticiũ ſit
vt in hoĩb non oppꝛopinq̃t regnũ celoꝛimꝗ
na cõtendit intẽtio⸗ Iꝗa vno nõò mit⸗
tuntur.aut ab hñte mittendi ptãtem. qͥ loquunt᷑ ĩ noĩe
illius a qͥ nihil acceperũt:nec in coꝛdibo hoim timoꝛẽ ſu
turi mali incutiunt vñ mala vitent᷑.ſed ſecuritatẽ incer
tam tanqᷓ; certã ꝓpło repꝛomittunt.vt ceſſet᷑ ab actione
quã virtus indicit:⁊ fiat oĩno qð iniqtas beecipit on
tra quos hieremias accepiſſe a dño fatebat᷑ diceſ/ Et di
xit dns ad me.Falſa ꝓphete vaticinant᷑ ĩ noĩe meo ⁊ nõ
miſi eos:et non pꝛecepi eis ⁊ non ſum locutus ad eos.
Vliſionẽ mẽdacẽ et diuinationẽ fraudulentã et ſeducti
onẽ coꝛdis ſui ꝓphetẽt vobis.Et q pꝛecedũt atq; ſequũ
tur hãc ſcripturã qͥ hieremiã in hoc loco legit intelligat
oꝛes nti tpis cudimus:nõ tm̃ pꝛiſtinos rememoꝛa⸗
mus.Que falſitas euidẽtioꝛ qᷓ; ſe legatũ dicere nõ mit
tentis illius ꝓferre vᷣba qᷓ penitus nõ accepit ⁊ in vᷣtu
te illius edicere qͥ dicẽdi nò tradidit ptãtem. Hi moꝛeſ
peſtiferi hactenus fuerũt in ꝓplis pꝛeuidit etiã chꝛiſius
affuturos multiplicati ſunt hodi ſuꝑ nũerũ. Oalliant
ſe ingumento vᷣtutů ſpecie huiliũ. quor i
nerſa.qꝛ intrinſecus ſunt lupi rapaces. vapiẽ .
comodi tpalisg:et cũ daãnatis demonibo deceptoꝛũ dĩas

„*

parcientes. Sed qui cauere ãmonuit:agnoſcere wocu⸗

v— 1—

= Er
he 180 7. — ſ Pr

— — — m

ſeptimus

it. Difficile vitat᷑ malus niſi apꝑte aut per indicia cogno
ſcat᷑:q;obꝛẽ dixit A fructibus eoꝛũ cognoſcetꝭ eos iqꝛ
Lnemo de ſpinis colligit vuas:neq; de tribulis ficus
Cuius nature ſunt arloꝛes tales fructus ex ſe pducunt
neq; aliud põt ex eis colligi.niſi qð in eis ipſa rex natu⸗
ra ꝓduxit:quoꝛũ intelligentiã annexa ſimilitudo ampli
us mamfeſtat.
De ſimilitudine arbvꝛis ad bonos ⁊ malos homines
ſcdᷣm matheum ttm. Capitulum XAlII
EA
ARboꝛ eſt chꝛiſt/ qꝛ ipſe eſt vitꝭ vera.que fructuʒ
a mũdo attulit hona oĩa excedentẽ a ſuꝑ mel ⁊ fa
uum dulcioꝛ eſt fructꝰ eius.Eſt enĩ eterna bti⸗
tudo fructus qͥ de hac vite colligit᷑et tales palmites q̃

rit facientes ſaltẽ dignos penitẽtie fructus. Quos vᷣo

pꝛeuidet in hãc nõ venixe concoꝛdiã cognoſci voluit: ne
ecipiant innocẽtes. Et ne credat᷑ ſimulata vᷣt nãciſci
poſſe celeſtia.nec introire niſi reſipiſcat viã qua gradit᷑
regnũ dei:ſimilitudinẽ arboꝛis poſuit. Sic oĩs arboꝛ
bona fructus lvnos facit:mala aũt arbvꝛ fructus malos
facit Mon poteſi arbꝛ bona fructꝰmalos facere:neq; ar
boꝛ mala fructus bonos facere. Omnis arboꝛ q̃ nõ fa⸗

cit fructũ bonũ excidet᷑ et in ignẽ mittet᷑. Igit᷑ er fructi⸗

bus eoꝝ ↄgnoſcetꝭ eos talis eſt fruct?

qualis vnuſquiſq; arboꝛis er hu⸗
moꝛe radi:opus itate volũtatꝭ. Radixarbo/⸗
ris abſcõſa manet:wolũtas hoĩs oĩno iniiſa Quo ꝓfun
dioꝛ radix:arboꝛ ſolidioꝛ atq; fecũdioꝛ Quo volũtas ho
minũ hũilioꝛ erit:eo nng ipſi firmant᷑ ⁊ vberioꝛes fiſũt

Qualis ẽ arboꝛ

ad boni opis fructũ bona arboꝛ fruct bonos fa⸗
cit.bonus hõ in rectitudinẽ opis intẽdit ſic qð ðꝛ recõ
uertit᷑. Sed cũ bone arboꝛi ſeu male agendi cõtraria vi
deat᷑ adempta ptãs:cõuenit pſpicacius hunc inueſtiga
re ſermonem. Certum eſt hominibo adeſſe liberũ arbi
trium quo nulla illata violentia libere mouent᷑ in placi
ta.nec cuiq; in hac vita ex cõmuni punitione ipſum adi
nmutur:qᷓ;q; in veſanis atq; obſeſſis a ſpiritib imundis
ſecreto dei iudicio liberi axbitrij videat᷑ adẽpta libertas.
Quid eſt qð dicitur nõ poteſt arboꝛ bona ſeu nõ poteſt
arboꝛ mala ſi volũtas liberi arbitrij in hoĩb⸗ regnat. qd
oĩbus deficientibo argumẽtis rationibus et ſcripturis
ex his que agimus mõſtratur eſſe conſpicuũ. Eed ne⸗
mo bonus abſq; ſpũſſancti gra.q̃ eũ hoĩe ſtãte bona dici

tur arboꝛ:et malos fructuſ germinare non poteſt. Mon

qꝛ hõ bonus eſt bonitate naturarũ.ſed qꝛ gẽam hʒ an⸗
nexã.q̃ ad melioꝛa et ad oꝑa iuſticie ſemꝑ hoĩem cui aſ⸗
ſiſtit pꝛouehit:que ſi veſereret᷑ ab homiĩe ipſa eũ omni⸗
no deſereret. et tunc non bona ſed arboꝛ mala eſſet: et
fructus malos ꝓduceret.Nam ſicut bona eſt arboꝛ hu⸗
mana dei gratia pſiſtente: ſicefficitur mala cæi gratia de
ſerente. Dic eregione accipit q; ſi voluntas Boĩs ab imi

quitate detinetur. quod malũ eſt opabitur: qua iniqui⸗

tate in homine voluntatem regente. bonimm meritoꝛi⸗
um non poterit operari. qua pulſa ope diuine gratie

per liberum woluntatis imperium arboꝛ bona fiet: et ef

ficiet gratum fructum/Exemplũ vero re ad vtru⸗
q; ſatis inducit᷑. Gerruſn ex natura frigidũ eſt. ignitum
vero calet:igne depulſo iterum reuertitur in naturam
quo durante in ferro contra naturam ignis agere non
poteſt. et quod pꝛopꝛium eſt ignis efficiet. quãq; poſſit
ignis ab illo vepelli. Quem ignem ſiꝑ ſimilitudinẽ da
bimus gratie vel iniquitati:quod de arboꝛe bona ⁊ ma
la diſſeritur demonſtrabit. Moꝛali autem epperimen⸗
to hoc fidelibus magis claret. NHam ſepe vidimus ho

mines ab iniquitate permotos ſceleratiſſime operari:

qui cum perueniſſent ad gratiam contraria perſecerũt

.

De ſimilitudimbus

Baluatoꝛis

Et interdum vidimus in charitate gratiaq; degente cauit domũ ſuam ſupꝛa petraʒ. Motius iſta ſimilitudo
operari ecentia:et deſerentes gratiam turpitudini de⸗ que inter actiones ſumitur rationabilũ hominũ inter
ſeruiſſe. Legimus ſaulem in regem a deo electũ: et poſt paralvlas tractanda fuit:ſed vt hic diſſererem me ſimi⸗
N modum repꝛobatum Tegimus dauid ſanctum.legimꝰ ltudims vocabulũ trarit. idem et factione verwoꝛum
eundem factũ imquũ. dum fere ſimul tria mala cõmit chꝛiſti pcedit auditus.quia ſides ex auditu:auditus sůt
teret:et iterum eundem legimus ad ſanctitatem redu⸗ per verbũ dei. Vnde ſaluatoꝛ incipit ab auditu. mmniſ
ctum/Cegimus ſalomonẽ arboꝛẽ lonam.et fructus bo⸗ igitur qui audit verba mea. Hõ omnes ſed multiaudi⸗
nus vtiq; pduxiſſe:quem depꝛauatũ ex ſcriptura cõſpici unt verba chꝛiſti. ſed ſiueonmes ſiue multiaut paucci
; mus vxlut arboꝛem malam fructus malos impudicicie audiant.initiũ eſt virtutis.ied ſeciſſie iutncis: quna non
ſ atq; idolatrie ꝓduxiſſe Cegimus peſſimũ manaſſen re· qaudlitoꝛes legis ſed factoꝛes iuſtificabuntur Et auditoꝛ
tli gem. arboꝛem vtiq; mala:et tande vlut bonam fructus verbi et nõ factoꝛ ſpeculanti invitro faciẽ factus eit ſimi
i bonos penitentie Nerieenns magdalena arlvꝛeʒ lis:qui nec tenere memoꝛiter ptuit qð alpexit. Pꝛoin⸗
impudicã et tales feciſſe fructus:quo cõuerſam ad bom de verba que in amma inuiſibilem et in coꝛroꝛe imndicat
ne tatem ſcimus partẽ optimã elegiſſe. Quid de muluis qͥ viſibile actione:expedit ad illaʒ deducere.uoqiin aut
* facientes ſimilia pꝛeceſſerũt⸗ Sed vnde in hHmimbus in vani effuſa ſunt verba diuina: xel in vanũ ſut ab au
R boni et mah operis tanta vatietas: iſi q; gratia ineſt. diente ſuſcepta. Et vt auditui opus addat. alte cõpara
e aut deſerta deſerit. aut quia ſuſcepta iniquitas ſuſcipie⸗ tuseſt ſaciens:vicʒ ſapienti qui domũ edificat ſupea pe⸗
i tem voluntatẽ exagitat·aut dimiſſa recedit: Sed cũ ſit tram. Sed eum multe alie inueniant in homimbo iapi
n omnino neceſſariũ quod bonum eſt opari.ad quod nos entibus ꝓhitates et actiones inſignes. quib potuiſiet
inuitat et exempliſicat arboꝛ vite: nöſalun ſolũ fructü benefacies cõparari.quid eſt ꝙ ceteris ptermiſis ea⸗
i nequã facientẽ.ſed etiam bonum ad pꝓd centem decre⸗ ctione domus edificande dumtaxat ſimilitudine poiuit
uit ſaluatoꝛ abſcidi.⁊ tradi eternis ignius cõburendã HMabet ꝓfecto in ſe magnũ miſteriũ ſed amplius ſata⸗
i Nam omnis arlvꝛ que nõ facit fructum lvnũ.nõ ſoluʒ git in actionibus moꝛum.MNa oim hominn ninalis inte⸗
illa que malum excidetur a cõgregatõne iuſtoꝛũ et mix tio quaq; varie ſepeq; deuie affectat ommino quietẽ:ma
tetur cum demonib cõburenda:quoꝛũ opera dum vi⸗ jime poſt exercitium atq; laboꝛe. Et i exoꝛdio creatõnis
n xit voluit unitarc uſionem cognitõnis malorũ ho rerũ deus aperte illa ininuauit affectari:cum ippe die le
b⸗ minum ut deuitentur ex fructibo ſaluatoꝛ appoſuit. Ygi ptimo requienit. Sed itur in via.lalvꝛatur in vinea. in
it tur ex fructibus eoꝛum cognoſcetis eos.Clara coniuen. asgro aliquid agitur vnde nomen accepit. in agone con⸗
uit eſſe cauſarum cognitio per effectus/ile aute a ſcio⸗ tenditur.litigat᷑ in foꝛo.clamoꝛ extolltur in plateis.et
d lis crederetur ꝙ ſufficeret extrinſecuʒ oſtenſa foꝛma vir quafi necubi quies. Domus vero repetit᷑ ab hominib⸗
tutum per fictos moꝛes.aut per verba ſonantia: bonus ad quietem vt deuitet᷑ aer quãdo impoꝛtunus eſt coꝛꝑi
in magiſter aperuit dicẽs Nõ omnis qui dicit mihi domi vt ſumat᷑ in pace obus.coꝛpus colhgit᷑ in lecto:et in ſue
thi ne domine introibit in regnum celo:ũ: ſed qui facit xo⸗ tio doꝛmiat ꝓut fieri poteſt omni timoꝛe ſublato. Que
luntatem patris mei qui in celis eſt· ipſe intrabit in re⸗ ſi defectu male iacti ſundamenti dum quieſceret᷑ neret
i gnum celoꝛũ Pꝛoſiteri dominũ verbis.et ſibi ope nõ in ruina.humana intentio fruſtraret᷑ maioꝛi damno et
s ſeruire.aut ab eo reſilire quod pꝛecepit.verius negacio acrioꝛe doloꝛe:qᷓ; ſi ad hec nõ funſſet domus ipᷣa queſita.
. poteſt dici:qð ad titũ ſcribens apoſtolus oĩno nõ tacuit Quaobrem ſapies cum illã querit extruere ſuꝑ ſoliduͥ
eſ Cõſitentur ſe noſſe deum.factis autẽ negant:cum ſint laxum ſtabilire mti᷑ fundamentuũ.ſuꝑ quod immobili
1 abhominati et incredibiles et ad omne opus bonum re ter innixa domus opoꝛtuna cõſurgat.ne vndiq; arietan
n pꝛobi. Sed perfeciſſe diuinã voluntatẽ atq; paternam. tibus que cõſueuerũt inferre ruinã.in catum ipa deue/
⸗ boc eſt totum humane arbo:is bonum.et totus et nuliꝰ niat:cun aſſimilauit chꝛiſtus dñs ſua verba oge facientẽ
ii Alius fructus melioꝛ:cum hoc ſolum ſue bone placentie Pꝛo quiete pace ſecurxitate atq; vefenſione. in actionez
daa noſtram vtilitatẽ in hac vita. hoc ſolũ ſaluatoꝛ exqui adducere verba dñi ſalustoꝛis.domũu fundatiſſima eũ fe frrr e.
rat a nobis/Ciñ effectuiaperit᷑ regnum celoꝛum.quod ciſſe:vbi optune vlut in optimo qmeſcere poterit quin 7 2
4 iniquitas cepit claudere in adam vmiuerſo nnnn ge— perſfecit.Hinc lalomon clamat. Qui auteʒ me audierit
neri:quod etiam in ſingulis nũc ipᷣa claudit uod ve⸗ abſq; terroꝛe requieſcet: et abundantia pfeuetur malo⸗
4 ro ſequitur multi dicent mihi in illa die domine dũe et rum timoꝛe ſublato. In foꝛma chꝛiſti ialomõ loqueba⸗
8 cetera affirmatio eſt dictoꝛunm tur.qui ſi obedienter auditur:domus apra cõſtruit᷑ ſuꝑ
De ſimilitudine fadentiũ et nõ facientiũ verba chꝛi ſtabile fundamentũ.Et nuſq; ſecurius quieſcit qᷓ in do
HM ſti ſcõm mattheum et lucam.⸗ Capitulum XIIII mo virxtutü: ad qua nulla incurſantia poſſunt incurrere D. — L⸗
XX Oc exquirit doctrina moꝛalis:vt ſit actiua legẽ vtruina cauſetur. Mabent ꝓfecto verba diuina cum a⸗ —, ₰
b tibus. Et doctoꝛ qui nõ docet inuanum:querit 7

auditoꝛes in actionibus efficaces. Euangelica
ſane doctrina nõ effundebatur a chꝛiſto. vt tantum me
. moꝛiter ſed et opere teneretur:nec erat contenenda in
directionibus ſuis.que a tale doctoꝛe tradebat᷑. Nõ eni

uijs:vic a muitiplietate innumerabiliũ peccatoꝝ/Ha
bet vnde reſiſtat impetuoſitatib fluminuũ. Signat enĩ
flumina mpetuoſitates ſuccedentiu tribulanonu. He
ſunt flumia babiloms:ſuꝑ quibo ſedendũ auctoꝛitate

guntur et dom cõſtructa virtutũ vnde ſe ꝓtegat

Vnerat dei ſapientia de altiſſimis in carne verſatura in vincendi.et flendũ ſuꝑ muerũ incolatũ/Haãlet vnde ca 2 ,% —
m terram et in carne hominibus locutura. dans pꝛecepta ueat a tempeſtate ventoꝝ. Superbiò mundi et iactanti ?·⸗/ ——
ſuauia cõmonefaciens ad ſuperna:vt eius doctrina de am et ꝑfunctoꝛiã vitã ipi venti ſignificãt.quiba nõ reſti - = D
1 moꝛibus neglectui traderet᷑:qua negligere nihil aliud tit domus ſilioꝝ iob: qua ventus a regione deſerti vſq;
ſich eneEt coaptans verba verbis. ſententiaſq; ſen quaqʒ cõcuſſit. In altioꝛẽ ſenſum qð dicit diſſerere me
tentijs:vt ſequẽtia ex pꝛecedentibo ſepe deꝑendeant.Nã cõpellitAb eterno pᷣuidit in tꝑe factus homo aſſimila⸗
pꝛedixerat vltricẽ repꝛobationẽ eoꝝ q dicũt nõ faciũůt: re ſibi hbminẽ cu/pduceret.qdð et fecit creans illũ ad ſi⸗
Nunc wro facientib ⁊ nõ facientibo quid futurũ ſit.u· militudinẽ ſuã:in plenitudine pᷣfiniti tꝑis.aſſumẽs ſi⸗
1 ſtis ſimilitudiniba pandit dicẽſ Omnis igit᷑ qui audit militudinẽ noſtra vt ait apls. In ſimilitudine hominũ
. „ Verrba mea et facit ea:aſſimilabit᷑ viro ſapienti qui edifi/ foctus:⁊ habitu inuentus vt bomo.Nuũc vero in terris
r e g ,g. r t ra. D

—ZGD „ „ . 4 .*
. 2˙
6⁶ 5

degens exemplo nos pꝛeſtruens.verbis docens: fieri ſi⸗
bi nimiles iterũ hoĩes querit cum dicit. Qui audit ver⸗
ba mea et facit ea:ſimilis eſtviro ſapienti qui edificauit
domũ ſupꝛa firmam petra. Clir ſapiens cin factoꝛes ver
boꝛum ſuox aſſimilat:eſt ipe qui ꝓnunciat. Quoniã in
ipo ſunt omnes theſauri ſapietie abſconditi:et ipe eſi ſa
pientia q̃ ex oꝛe altiſſimi ꝓdijt.pꝛimogenita ante omne

creatura:qni domũ ſuam nõ ediſicaut ſup aliud ſaxum

qð ſepe tranſfert᷑ de loco ſuo:ſed ſuper ſeipm qui eſt im⸗
muta bilis in eternũ. Edificata eſt domus dm ialuato⸗
ris ſancta mater eccleſia ſupꝛa petra: petra aũt erat chei
ſius. DSomus chꝛiſti habet in fundameto chꝛutu. Eaiſt
cauit poꝛro chꝛiſtus domũ ſuã ſuꝑ ſeipm nõ ſua ſed no⸗
ſtra vtilitate penſata.ſuꝑ quam petra vniuſcinuſq; qrit
edificari domunculã vt fundamenti virtute tota lubſi
ſtat. quã neq; pluuie neq; flumina ſiue venti poſſint diſ
ponere ad rumnã. Pꝛopter qð ſequit᷑ Et deſcendit piu⸗
uia et venerũt flumina et flauerũt venti: et irruerut in
domũ illam:et nõ cecidit. Gundata eni erat ſupꝛa firmã
petrã De hac petra longe ante dauid pᷣdixerat. Oñs pe
tra mea:tanq; ſundamentũ expꝛimẽs ſuꝑ quo ipᷣe ſecu
re cõſiſteret. Putet luce clari de eccleſia ꝙ pluuie ma⸗
larum et hereticarũ doctrinarũ que vident ex alta cogni
tione deſcendere.et flumina tyranmicarũ pſecutionum
et venti ſq; inuiſibiles inſufnationes demonũ· eccleſie

nõ potuerũt inferre iactura: ſicet eceleſie mebꝛis nulla

nocebit aduerſitas facientibo verba chꝛiſti· ſup ipam pe⸗
tram tota virtute fundatis. Raro ex pluuia domos au⸗
diuimus ruere.niſi fecit illa toꝛꝛeẽtes.quibo ſiue ex mul⸗
tiplicibus temptatõnibo aut ex malis et pꝛauis doctri⸗
ms ꝓueniant.cũ irruũt ſundamenti virtute ſpiritualis
cõſtructio immota con ſiſtit. Quos cõmemoꝛat dauid:
Et toꝛrentes iniquitatis cõturbauerũt me. quibo pe⸗

trs chꝛiſtus defendit. ſi in ipius foꝛaminibo ↄuerſamur
ad que ſideliũ cõtionẽ velut ſponſam inuitat. Soꝛami⸗

na ſunt plage.quarũ auctoꝛitate defendimus:aut inue
ſtigate intelligentie ſcxipturarũ.quib male loquentibo
reſpondemus/Terrent ſepe flumina ſqʒ toꝛmẽta crude
lia tyrannop.ſiue quecũq; penalia et cõfligentia mala-
que velut defluentia flumina ꝓtinus ab imtio ſeculi vſ⸗
q; ad finẽ nõ defuerũt neq; deſiciũt: vt ab eo die quo pꝛi
mus homo cõditus fuit vſq; ad cõſummationẽ ſeculi:
maloꝛũ intercapedo nõ fuerit. Inter que cõfugit᷑ ad pe⸗
tram. ſſicut filij beniamin in bellis ꝑſecutoꝝ omnino de⸗

ficiẽtes.ad petrã rẽmon in ſolitudie cõfugerũt vbi pene

ſexcenti viri ſalui facti ſunt. Detra chꝛiſtus. remmõ ec
cleſia interpꝛetat᷑. Chꝛiſtus petra eſt eccleſie. eo ipᷣa in
ipo velut in ſuo fundamẽto cõſiſtat.ad quem quicunq;

cõſugerit. ſaluus erit:ſi nõ in tranſitoꝛia vita. ſaltem in

illa que vocat᷑ eterna Glantiſeuiſſimi demones ſeuas tẽ
ptatõnes:et nihil eſt vicij:mihil eſt diuine diſplicentie.
nihil vanitatis terrene.quod ipᷣi vento peſtifero ſup ho /
mines q;tum eis ꝑmittitur nò inducãt.vbi cum coꝛa⸗
goniſtici hominis anguſtiat᷑.exaltat᷑ in petra:qð ſibi ꝓue
niſſe dauid in ſuis carminibo aſſerebat dicẽs. Dũ anxia
retur coꝛ meũ:in petra eraltaſti me. Necnõ Eſaias in ſu
ſurrationẽ ventiet ptectioneʒ petre ſimul diſſeruit. Et

erit vir ſicut qui abſconditur a vento et celat ſeatempꝑe⸗

ſtate:et vmbꝛa petre ꝓminentis in terra deſerta. Miſti

Q et moꝛalia ſunt hec: ſtudioſis ſcrutatoꝛibus patent.
Hꝛoinde ſi omnia mundi mala ſupꝛa chꝛiſtũ petrã fun⸗
Qtis euenit: nõ valebũt inferre iacturã. Mac funda/

tione ſecur exclamabat apłs. Quns nos ſepabit a cha/
ritate chꝛiſti? Cribulatio an angnſiia an pſecntio.an fa

mes an nuditas. an periculu an gladius: Certus enim

ſum:quia neq; moꝛs.neq; vita:neq; angelus.neq; pꝛin/

tia nõ

ſeptimus

cipatus.neq; poteſtates.neq; virtutes. neq; inſtantia.

neq; futura. neq; foꝛtitudo.neq; altitudo.neq; pfundũ.

neq; creatura alla poterit nos ſepare a charitate dei q eſt
