q;uis ipſe omnibus ante ſe conſtitutis congruũ dede⸗
rit:et quod ipſe vocauit hoc extitit nomen eius.Nec in
oꝛiginali mundo ꝑ vocabula.per que nũc aliqua diſtin
ctio facta eſtoꝛbis:hc ſolum in regionibus et climati⸗
bus mundiꝓ vſu fuiſſe loquendiſoꝛientalis plaga.occi
dentalis plaga. meridionalis plaga. ſeptẽtrionalis pla
ga.qð vſq; ad diuiſionẽ lingue poſt diluuium nouimꝰ
obſeruatum Quo in tempoꝛe cum diuiſa eſt lingua di
uiſa eſt terra et mundi regionibus partibus et clima⸗
tibus data ſunt nomina:que ante ſcõᷣm ꝓpꝛietatem re
gionum.aut ad wluntatẽ ⁊ ex nomine pꝛecedentium
aut ex ſoꝛtuitis caſibus ſunt imppſita.Nec mentibo ho
minum ſubꝛepãt tres mundi partes quibus pꝛimo di
ſtinguitur totus oꝛbis europa aſia affrica.ſic ante dilu
uium aut poſt ante lingue diuiſionem vt famoſe legi⸗
mus nominatas:ſed poſt diuiſionẽ lingue certis euen
tibus talia nomina ſuſcepiſſe. Similiter de alijs pꝛo⸗
uincijs ſub eis contentis atq; de inſulis er pꝛomonto⸗
rijs que a pꝛeſidẽtibus in eis ob humanã famã in glo⸗
riam:aut a certis euentibus talia que poſſident nomi⸗

na ſuſceperunt.Quãplurie aũt ex ſucceſſione pꝛeſiden

tium aut euentu caſuũ mutauerunt.ſicut et ciuitates
que nominma ſuſceperunt a cõditoꝛibus pꝛimis. que ſe
pe mutata ſunt a nominatoꝛibus ſubſecutis.aut acce
perunt ab euentibus varijs:ꝙ ſi quis ſollerti mẽte ge⸗
ſioꝛum ſcriptoꝛes legerit.que dicimus compꝛehendet
Nec in mentibus hominũ cogitatio ſedem mcne ſie
ab exoꝛdio nominate ſunt regioes atq; pꝛouincie
nunc egerimus multa facta in illis nominibus expᷣſſis
ſed accepiſſe in poſterum nomen pꝛeditum vel ſeruatũ
Ecempli cauſa multa ſubnecterẽ ſi cronicare cepiſſem
Quiſnam lacubus flum inibus fontibus nomina de⸗
dit.Quis etiam niſi ex placito aut ex nouis actibo cõ⸗

mutauit. Mam ſi adã ſpeciebus impoſuit nomina.non

tamen earũ indiuidua nominibus conſignauit. ſed ap

wpſita ſunt ad placitum ab euentu reꝝ quod in ſuis ſi-
lijs claruit et in multis naſcentibus ceteris.Huiuſce

modi veritatem ſi quis in ſcriptura ſacra multo:ũ na⸗
ſcendi oꝛdinem.natoꝛũ interpꝛetationẽ coꝛpoꝛis et vi
te ꝓpꝛietatem inſperxerit:aperte cognoſcet quia in mul⸗
tis alijs nationibus erraticarũ ſtellarũ nomina homi⸗
nibus tradiderũt.Hec ideo dixerimus:vt cum aliqua

in regionibus mundi recolimus nõ credamus illa no
mina tunc ab exoꝛdio tenuiſſe que nunchabere lectita

mus. Sed multa nominamus ad declarationẽ nomi;
nibus in poſterũ datis.que non habebant in ſuis pꝛin⸗
cipijs et in multis que referimus geſtis. Multa nanq;
fuit diuerſitas antiquoꝛũ ſcriptoꝛum quoꝛũ vicio aliq̊
rum multa ſunt vſq;quaq; confuſa:vt fere niſi opinati
ue pomit ipſa varietas compꝛehendi. Quamobꝛem in
rebus recitandis atq; tractandis cogimur addere vel
minuere:et ſepe aliter qᷓ geſtcfuerint nominare. So⸗
la quidem ſacra ſcriptura hoc ſeruauit eximie ꝙ com/
mutari nõ potuit nec intantũ abꝛadi:vt ad id ad qð fa⸗
cta eſt plene non eluceſcerit Voluerunt enigmatibus
multa variare wete:et mendacijs ⁊ appoſitionibus va
rijs velut ſi vellent non faſtu nominari ꝓplxte:ſed mẽ⸗

tita eſt iniquitas ſibi. Nam fides chriſtiana ita ſuos tu

etur lloſq; refellit.vt pꝛophete habiti ſint veraces:xoe
te vero habiti ſint mendaces. Nam pꝛopſæte vera vi⸗
derunt futurum pꝛenunciantia ſtatum veraq; dixerũt
per almificum ſpũm. oete finxerunt:et eoꝛũ aſꝑnat

cut

ſides chꝛiſtiana ſmiendacium. Manc interpoſitonẽ feci⸗
mus ob cautelam.cum in hoc opere vel in alijs noſtris
opuſculis et aliorum: de huiuſcemodi rebus dubitabi⸗
lis ſer mo pfluxerit. ?
Incõuincibile argumentum eſi. nõ eſſe veram iuſti

ciam a quibus per eum iubetue diuoꝛtium. ex quo ſu⸗

mitur et inſurgit diſtinctio populoꝛũ.
Capitulũ XXXVII

Tempoꝛe diluuij vſq; ad diuiſionem lingue ſi⸗
a militer et terre anni creduntur ſexcenti viginti

ſex auoꝛum trecenti quinquaginta anm pꝛo iu
ſio mundi dominio ſpectauerũt ad noe.qui tantuũ dilu
uio ſuperuixit.quo moꝛtuo:reliquum tempus vagũ in
quo aliquid dignum memoꝛia virtutis et vicij factum
a nullo refertur.nõ tamen quin in ilo tempoꝛe fuerint
ſcriptura ſacra pꝛodentevnius dei cultoꝛes ſimilter et
cõtemptoꝛes.Ab initio quippe mundi vſq;quo reſolua
tur bonoꝛũ erit mixtio cum iniquis. nec aſiuò ſentien⸗
dum:etiam ſi ommis ſcriptura tacuerit. ꝛama vero ꝑp⸗
acta diſtinctione populi dei per lingue diniſionõin qua
populus humanã et pꝛimam linguam retinens credi⸗
tus eſt deo gratus.omnis autem alius populus in no⸗
uitate lingue tanqᷓ; repꝛobus eſt pumtus.vſq; ad abꝛa⸗
am aliam diſtinctionẽ factam nò legimus:qᷓ;uis mul/
tiplicatis cum idolatria in populis.populum vnum ve⸗

rum et ſummũ deum colentem paſſum omnino creda

mus. Eſt enim pſecutio magna abſq; flagris et ferro:

cum quis cogitur intueri quod nõ eſt licitũ imitari.et

cõpellitur audire qð neſas eſt facere: et cõuerſari cum
eis.qui quot idie mala peragũt digna peniſ.Qua perſe

cutione permotus thare pater abꝛaam.cum omni ꝓge

nie ſua dimiſit terraʒ natiuitatis ſue:ſcʒ chaldeam.Mã

quia vnum deum colebat. aut vxabatur anguſiijs. ab
idolatris: aut ipᷣe idolatnam videre nõ poterat. Et coge

bat eum ratio diuine iuſticie.acetiam omnẽ honnnem)
pie viuere volentem.a diſſimiliter viuentib maxime a
cultoꝛibus idoloꝛuʒ:et a cogentibus ad inhoneſiũ ſiue
nefidium ſuadentibus:omnino recedere. Abꝛaamvero

adhuc viuente patre a deo pꝛeceptũ egreſſionis a terra
natiuitatis cognitionis accepit/quia cogebatridolatra
re per igne.qᷓ;uis ala cauſa poſterioꝛis egreſſionis ſub⸗

In r E ern ,
XC
2 P- E. „
—

eſſet: p eo ꝙ futur: ad magnaet ardua parabatur. Cla⸗

retq; per alioꝛum relata wridica. ꝙ diuino iuſſu receſſe
rit abꝛaam a diſſimiliter viuentibus.ſactus cum gente

ſua domino gratanter acceptus:et omnis alius popu-
lus repꝛobatus.Namvt legitur in libꝛo iudith cum ab
holoferne dux ammonitarũ achioꝛ de dei populo quere⸗

retur:ab hoc quem dicimus abꝛaam.et ab eius tempo⸗
re cepit oꝛdinẽ narrare dicens. Si digneris audire do⸗

WMine mi dicã veritatem in cõſpectu tuo de populo iſto

gui in montanis habitat: et nõ egredietur verbum de

oꝛe meo falſum. Populus iſte ex ꝓgenie chaldeoꝛuʒ eſt
Hic pꝛimñ in meſopotamiã habit aint quomã noluett
ſequi deos patrum ſuoꝛum:qui erant in terra chaldeo⸗
rum. HNeſerentes itaq; cerimonias patrum ſuoꝛũ que

in multitudine deoꝛum erant:vnum deum celi colue⸗

runt. Et pcepit eis vt exirent inde et habitarẽt in thar

ram. Denominat iſte hunc populũ non a pꝛima oꝛigi⸗

ne ſicut per rectam genealogyam tranſductus eſtab a⸗

dam vſq; ad noe:et a nos vſq; ad diuiſionem lingue.ſed

nec abilla diuiſione in qua etiam diuiſa eſt terra. et he⸗

ber cum generatione in qua etiàm diuiſa eſt terra.⁊ ſæ
ber cum generatione dumtaxatphalech filij ſui quando
quidem nõ in omni generatione pꝛima lingua reman⸗

e nemroth et ab alijs generationibus ſeparatus.in D

chaledoꝛum terraʒ ſeu meſopotamiam ipe leceſſit. J
dd z

—

—

£
qua recta ſucceſſione abꝛaam naſcitur ex thare: qusbb Mexallocutione diuina et circumciſione appoſita⸗
rem recedendo ab his qui non ſunt populus dei cõſittu cõpꝛeehenditur in abeaam et ſibi applicitis vera tinſſe iu
r r, » e itur populus dei Et magna oꝛitur fama nominis:cimn. ſticia in alijs vero regnis in iuſticia repꝛobata.
-— deum non relinquit qui terram reliquit. Recedere ab apitulũ XXXVII “—
impꝛobis veſtigiũ eſt virtutis:et nonnnari digne me Npſſteris autem placuit omnipotenti ſpecia ⸗
ruit qui hoc fecit Ecce iterum per alloquium diuinum ii licaractere populum ſuum a ceteris inſignire
diſtinguitur populns dei a non populo dei. Loquit dſfñuis vicz Crcumciſionis ſacramento. vt ſic data pe⸗

——
†£

abꝛae quem cephas volebat pꝛeficere magne get is. vt nitus circumciſio agnoſcat᷑:vt omnis maſculus circ⸗
tale alioquium magnũ ſecretiõis ſit ſignum ꝙ in hoc cideretur de ſemine abraevt ſic caractericetur dei popu

et gente ſua ſit deo accepta iuuſticia: in reliquis vrro in lus.ac etiam quicunq; nõ fuerit de ſemine abrae natus =òð—
uſticia dei reuerentia derelicta. Et eſt inconuincibile ſivoluiſſet in fide hebraica circumcidi.reputaretur ac ſi
argumentum:qõ ab impijs ſegregat hominem pium eſſet de populo ſancto dei ſolo.in quo directione diung . 4
unq; enim in hac vita niſi reipectu deſerende unqui⸗ ſeruabatur vera iuſticia: in alijs populis et regnis vniꝝꝰ M
tatis qaut maioꝛis inſerẽde virtutis:deum legimus ta⸗ dei vera iuſticia derelicta. Noꝛro iam erat regnum babi “
lia diuoꝛcia pꝛecepiſſe. YIniquitatem nõ aliquam iuſti⸗ lonis imiciatum a nemroth. regnũ aſſiriox inchoatũ ab
ciam in illa gente deus eſſe pꝛoſpexerat.a qua fidele ſu⸗ aſſur:xegnum ſachoꝛum inchoatum a ragau.regnũ egi “”
um abꝛaam tanto ſtudio ſegregabat.quem pocius vo/ pti iniciatũ a ſaruth.et alia plura regna que numerare
lebat in mundo fieri peregrinum:qᷓ; certam patri in⸗ pꝛolitatem pꝛeter vtilitatem generaret anmewrr
colere cum iniquis/zoinde audaci voce holoferni loqᷓ tempoꝛe abrae tria regna in oꝛbe pcellebant aſſirioꝛum
tur achioꝛ:qm̃ noluerũt ſequi deos patrum ſuox.Elñ in aſia egiptioꝛum in affricaſiciomoꝝ in europa. in qui 4
colligitur etiam generatione heber q;q; nõ totũ tractu bus vero nulla vera iuſticia ſi domino placttum
tempꝛis ſe ad colenda idola contunſe. vt vno deo reli fuiſſet in eis allocutus aliquem illoꝛum regnoꝛuʒ pꝛin⸗
cto.deos multos ritu nephario adoꝛarent:quoſ deum cipem vel plebeium fuiſſet. et direxiſſet in omnẽ verita
vnũ colentes colere noluerunt ac illoꝛũ colentium ce⸗ tem.ſicut abrae locutus eſt quem dilexit atq; direxit et
rimonias abhoꝛrentes diuoꝛciati ab eis in ꝑtim aliam tanto circumciſionis ſacramẽto ipᷣm cum omm domo
leceſſerunt.et coluerunt deum celi. Deus celi apud le ſua diſtinxit a ceteris:cui etiam ſuos angelos in miſte⸗
bꝛeos timmmodo creatoꝛ omniũ intelligitur:apud alias rio magno direrit cui etiam futura miſteria reuelauit,

nationes deus celi quaſi deus altiſſimus habebat᷑. Ma Nunq; vero hominibus alioꝛum regnoꝛum deum legi

alienationes pꝛeter hebꝛeam q́;uis vnum ſummuʒ den mus allocutum nec angelos direxiſſe:ſed ad deceptões
crederent: non tamen ſide nouerant creatoꝛẽ. Semꝑ et multa peruerſa condenda figmenta demones peſſi⸗
enim a confuſione lingue mentes exceſſit terrena ſapi mos in idolis et alijs modis deceptoꝛijs iuſte permit⸗
entium: er nihilo fieri creationem pꝛimã omniũ reriñ. tente domino acceſſiſſe. Bella ſiquideʒ que iniuſte alijs
IYacirco in omnibus gentibus linguis ppulis ⁊ natio intulerunt illoꝛũ regnoꝛum arguunt prauitatem: ſuc⸗
* nibus qᷓ;diu firma maſit noticia ſiue firmia credulitas ceſſiones impꝛobe dicunt impꝛobitate. Nam ſi bona e⸗
creditoꝛis:nunq; delatuʒz eſt dijs. Qua deſcendẽte aut rant illa regna: cur idola coluerunt: Cur ininſta bella ſi
tremula manente in coꝛdibo hommũ cultus affuit ido nitimis intul Cur deus illoꝛũ aliquibus homini

2ur aliqua mandata nõ dedit: Cur
dDixerit aut homines nõ cõuenerunt cum il
llla mala facta nõ fuerunt et in quibus di
t oꝛacula omnino monſtrata uettrene
protinus tempoꝛe quo thare receſſit a cultoꝛi
doloꝛum. et ab eo tempoꝛe quo abrae locutus eſi
oſq; dumtaxat abraam:in nullis regnis et gentibus le

bus nõ eſt
angelos
lis a qui

loꝛum: quem thare pater abꝛaam. et ipſe abꝛgam no
dum pꝛole letatusa deo iuſſus veſeruit/Qð etiam ſte
phanus vt in actibus legiturt in conſilib reſpondẽs dii·
ſeruit. Eliri patres et fratres audite. Deuſ gloꝛie appa
ruit patri noſtro abꝛaam cum eſſet in meſopotamia pꝛi
uſqᷓ; moꝛaretur in charram et dixit ad illum. Exi de ter
ra tua et de cognatione tua:et veni in terꝛam qua mõ⸗
ſtrauero tibi. Tunc exiit de terra chaldeoꝛũ et habita⸗ mus veram mſticiam. magis vero nequiciam et ſeui
uit in charram Et inde poſiq; moꝛtuus eſt pater eiuss m reperimus. Sed deus occulto iudicio illa regna
tranſtulit illum in terram iſtam in qua vos habitatis. tolerauit. augmentari pmiſit. nõ ꝓprijs meritis: ſed vt
Wec idcirco memoꝛãdo decreuimus vt ſcismus in ge/ deii patientia monſtraretur in eis. qui aliquid ad vniuer
tibus veram non eſſe iuſticiam moꝛu atq; regiminis: a i pulchritudinem facit ex eis Ahraam autem ſi aliqua
quibus deus ſeꝑabat animo et coꝛpe quos elegit. El⸗ geſſit nõ eſt cdemnandus iniuſtus quia hominum in⸗ 4
ctio et repꝛobatio inſticie et iniuſticie vera ſunt ſig iuſticiam et violentiã improbam ꝓpulſauitſatq; defen⸗

pvt intelligatur iunicia in electis. in repꝛobis ſauit ꝓtinus innocentes.vt velut ad reipublice ſtatuʒ

—

ſticia reliquatur Magna pꝛotinus ſunt teſt atq; tutelam ſecure eſſet innocentianmprolboꝛum coher
pturarum, ꝙ pꝛopter idolatriam ſit populus repꝛoba⸗ cita malicia. Mecnõ cõgruum erat vt alioꝛum violẽ tus
tus a quo fidelis vnius dei cultoꝛ extitit diuino oꝛacu⸗ ereptoꝛ:per alioꝛuʒ violentiã iuſtiſſime arforetur ſ EE
bo ſegregatus. Ac per hoc neq; intentione neq; in moꝛi iniuſtus aut malus ipᷣe udicadus eſt ac ſi meritò non
bus noſcitur vera iuſticia: ſi acceptus deo ab ip

wro terendo relinquitNon ſua legittima vxoꝛ ſuppoſuit:qua nõ eſt vſus ardoꝛe li⸗

ſo ſegre eſſet caput ſue gentis qifa pelliceaʒ habuit.quam ſibi
e ex

egimus abuiſſe colloquia cum iniq bidinis ſed deſiderio prolis. ſatiſfaciens vxoꝛi nõ laſci⸗
cepto cayn bat coꝛripere: cũ ſuis electis xro ie prurienti. Hec ex hoc ipe peceauit illo in tempoꝛe qð
ad dirigendũ eos in viam rectam frequenter allocutũ pꝛohibitum eſt moſaica lege tradente. Nec iacob quem
ð cognouimus Pꝛoinde in his quos direxerit pꝛo obſer cum pluribo legimꝰ coꝛpus ſociaſſe: no libidine aduſtũ
rT — ) 1. uatione iuſticie ſuum erat placitum woluntatis.in his ſed varia prole letatum. . :
2l quos allocutus nõ eſt illis tempoꝛibus erat implacitũ Iſn quibus fuit iuſticia vel non a moꝛtuoabrasm vſ
qq; poſt illas pꝛimas eruditiones patriarcharũ atq; ꝓ⸗ 65 molenn.
eraraon i fuerit locutꝰ electis.ne ſequeret᷑ dana ALapitulum XXXIXYX
ta cõcluſio: cui deus nõ loqueret᷑ elect eſſe nõ poſſet.

-ẽ

Juente ipſo abꝛaam regna plura ſunt eroꝛta.
v ppſoq; moꝛtuo viuentibus ſilijs et nepotibus
plurioꝛa:dateq; fuiſſent a phoꝛoneo leges ĩ gre
cia que quandam humanã iuſticiam innuebant:nõ ta
men quibus vera bona fierent. ſed que mala hoꝛrida in
moꝛibus hominum pꝛohiberent.Camẽ gratam deo iu
ſticiam in illoꝛum moꝛibus hominũ non inuenimus

vſq; ad moiſen:quia non illis ſed iſtis locutus eſi domi

nus Nam yſaac diuinum accepit oꝛaculum. rebecca coꝛ
wꝛe bellum gerens in geminis diuinum reſponſum ꝙ

Due gentes erant in vtero ſuo in quarũ vna benepla⸗

citum dei futurũ ex iuſticia:in alia vita nequã dei iuſii⸗
cia non retenta. Yacob ſimiliter viſiões altiſimas ha⸗
buit.et diuina ſuſcepit oꝛacula vt qualiter diuinũ pla⸗
citũ ageret nõ erraret. Clenditus in egipto filius eius

Py interpꝛetandi ſomniaet viſiones gratiam accepit a do

mino. et ab homine dux et gubernatoꝛ egipti conſticu
tus eſt:ita vt ſaluatoꝛ ex diuina ſibi conceſſa pꝛouiden

tia merito vocaretur. Zandem inualeſcẽte fame pater

eius in egiptum cum omm ſobvle ſua deſcendere com⸗

pulſus en Eſan Wro frater eius qᷓ;uis de circumciſiõe

fuiſſet a vero dei cultu diſcedere viſus eſt. et eo factus
eſt iniuſtus quo ab eoa ſuis ſequacibus diuinus inter
miſſus eſt cultus/Patruus etiam ſuus circũciſus fa⸗
ctus eſt vanus et ſuper pppulum magnum etiã dei iu⸗
ſticiam atq; culturam cum ſuis complieibus ae
tare rẽſtringebatur mnodico numero populus deum
colens et vram iuſticiam ſeruans:et deum vrum po⸗
puli derelinquentes derelicti a domino videbantuxr vt
in omnibus his wpolicacrtarch non eſſet neq; pꝛo
pleta qui diuina verba ſuſciperet.neq; gens ſuper quã
ſieret ſermo dei:ſola dumtaxat excepta generatione ia
cob.hoc diuina ſcriptura tradente qua multiplicata in
egipto et poſt moꝛtem ioſeph abegiptijs oppꝛeſſa veſe
menteriin alijs populis oꝛiginalis iuſtica confundeba

quia de aquis ſumptũ tunc per Furarn exegipto in ru

ltv deus allocutus eſtot educeret omnem illum populũ

ex egipto in terram quã eis daturus erat.nõ tantũ pꝛo
pter eoꝝ iuſticias.q;;tum ꝓpter iniuſticiã oppꝛimentiũ:
et iniquitatẽ terram quã ꝓmiſerat poſſidentiũ. Quod

et factum eſt in multis pꝛodigijs atq; ſgnisan qui

dem tpe facta eſt maioꝛ diſtinct io ꝓpn dei. et

et vnius dei cultũ ſeruauerũta iſte

ata foꝛma
viuendi apertior:qᷓ; retroactis tempoꝛibus facta fuerit
aut pᷣſumenda fuerit:fieri in futuris. Alla dumtaxat ex
cepta que ꝑ mediatoꝛem dei et hominũ facta eſt: quam
nulla pceſſit potioꝛ nulla eſt futura poſterioꝛ.
nõ ſolum ille rudis populus ab alijs eſi dictus ⁊ aſſum
ptus in dei populum peculiarẽ.ſed omnibo alijs popu⸗/
lis eſt progata noꝛma viuendi vt ſi ſicut moiſes a dño
ſuſceperat viuere vellent:eſſent legitimus et peculiaris
populi dei. Hec ſiquidẽ diſiinctio fuit ꝑ legeʒ quã quin⸗
quageſimo die quo egreſſi fuerant ex egipto moiſes vo/
catus a deo in ſyua mõte ſuſcepit:in q̃ precepta decem
tante auctoꝛitatis atq; firmitatis et immutabilitatꝭ ap
poſuit.vt quicunq; animo cõtumacirationis capax ſer/⸗
uare cõtempſerit damnaretur.omni ſpe redemptionis
adempta:et dum viueret a dei populo fieret anathema
ſi auis illa inuiolata ſeruaret eiſet abſq; dubio de vohe
lo dei futurus ſuo tempoꝛe in gloꝛia ſummi regm. Nõ
inuenimus neq; in creduliratem veniat. ꝙ alia lex fue⸗
rit data in alijs ꝓplis et nationibus mundi.pꝛeter iſtã
qᷓ;ꝓ vniuerſo mundo nõ tantũ ꝓ illo populo dedit dñs
morſi: ſed iſte populus accepit merito paterni. qui fidẽ
ꝓpls paternis dictis

cegdendo ſeruauit. Proinde indubitata fide tenenduʒ
eſt lege a do ꝓmulgata nõ eſſe de populo iuſto dei non

tur:nec fiebant alloquia diuina neq; directiões in ma,/

lis deuitandis atq; in act ione virtutum/Soõlũ iob le⸗

gimus vera iuſticia pꝛeditum:m alijs nationibus incir
cumeiſe Si Vrõ in ſua natione aut alijs ſimiles ali /

2—
4*

quando fuerunt ſcriptura ſacra non explicat:qᷓ;uis eſſe

totuiſſe impoſſibilitas non excludittiſoquia diuina ſi
facta fuiſſent in alijs populiſ:ex aliquibus innotuiſſp re
lationibus ſiue ſcripturis Sed ideo non innotuerunt
quia nec facta fuerunt.ſed tm̃ in ilo wsulo circumci/⸗
ſo ex quo debebat ſcõm carnem oꝛiri vnigenitus dei ſi⸗
lius.cui cõiungendus erat populus a peccatis oĩbo cir⸗
cumciſus. Et ſicut in libꝛis antiquitatum mundi legi
tur multa ſunt exoꝛta regna rituſq; vuẽdi. eotpe quo
dei populus in egipto tenebatur:et niſi hunc nullũ ali

um nouimus dei populũ audrkernse urinn

tio wra bi iuſticiq eſſe non credere vbinõ eſt titulus
aut effectus populi dei:ſi ibi eſſe noſcitur vere iuſticie
ratio vbi populi dei ab ipſo deo indicitur appellatio Nõ
enim abſq; occultis meritis atq; demeritis cum deus
acceptoꝛ perſonarũ non ſit neq; populoꝛũ iſte appella⸗

tus eſi populus dei:ceteris repꝛobatis.in quibꝛ lumen

et actio vere iuſticie non illuxitEr mirum ꝙ in vna ea
dẽq; regione ſub vne principe habitabat populus dei
et nõ populus dei.a quo tandem deus ꝓplm ſi uũ ꝓpter
iuſticiam quã in terra peregrinus ſeruabat exemit:quẽ
pꝛopter iniuſticia diu ꝓpłus vicatus oppꝛeſſit.
Quo iure fuit dominiũ equuma moiſe vſq; ad ſaul
in ppbo dei et non alibi. Capitulum XI.
t Empoꝛe quo populus ab egiptijs indebite pᷣ⸗
mebatuyquendam dei pꝛouidẽtia pꝛeſeruatũ

aiuſſa moꝛte pueroꝛum hebꝛeoꝛum nomine moyſen

5
P= co&“ SIr A—

— o 1,—☚— ——— α Pl..

r π☚n. = 1, ( rr r

—

—

cuſtodita fide atq; moꝛibus legis dei.nec eſſe poſſe alihi
rationẽ vere iuſticie:pterqᷓ; in diuina lege.Lex enim dei
explicat voluntatẽ:et inſinuat qualiter eſt in animo vi⸗
ta moꝛibuſq; viuendũ.Lex dei immaculata eſt. irrepꝛe⸗
lnſibilis eſt cõöuertans animas hominũ ad vnius dei
ſidem et cultum:et qualiter viuatur in regula irrepꝛe/
henſibiliuʒ moꝛum.Aer dei eſt illa iuſticia qua homines
recto placito fiunt ad deumet inter ſeipᷣos ſine querela
irreprehen ſibiliter cõuerſant᷑.Acꝑ hoc dei volũtate ma
nifeſta ꝑ legem et iuſticia ꝑx eandẽ innotuit.Nihil enim
iuſtius voluntate dei que ad hoc ꝑ legem dei eluxit et ho

In qua

— 2. 7

C 7 - 7 „ .— —..

minibus claruit: et ꝗd id ad qð facti ſunt veerent᷑/MNMec

autẽ querendũ cur ſicvoluit hoĩes viuere.ſed hocꝓ ve⸗
ritate habendũ:i ideo legem iuſtã humano generi po⸗

ſuit ⁊ in moiſe renouauit.ne homines ꝑ humanaa co⸗ 4

ruptibilia deflentes auerterent᷑ a creatoꝛequi eos ad ſe

ipᷣm vt beatificaret creauerat.et ne cõuerterent᷑ ad peſſi
mum boſtemqui totũ humanũ genus in paradiſo p

choplaſto decerperat.Amoꝛ etern fuit:ꝙ deus iuſticie
legem hominibo poſuit/Similiter internis queſtioni⸗

bus nõ anguſtetur.cur ad omnes hboiĩes iſta lex iuſticie
nõ puemt.quoniã lex diuina eſt in hoĩm electiõe anteqᷓ
Kcapiat᷑.nõ in neceſſitate dantis ſiue recipientis:cũwro
fuerit coluntate ſuſcepta vere fit neceſſitas obſeruãtis.
nõ tamen ſeruatã ſequit᷑ iuſticia punientꝭ Guit i ꝓpꝛi
um illa arelorrum wro fuit illam ſuſcipere. neq; da⸗
ta fuit in cõclaui aut in occulto:ſed in mõte in igne cho⸗
ruſcutiombus ⁊ terremotibus atq; tonitruo.nec popu
lus mundo ignotip illam accepit/ numeroſitate puus:
ſed pplũs notus nſundoſceclaratus a deo in magnis ſi⸗
gnis atq; poꝛtentis.in miro tranſitu rubri maris.in co
lumna ignis et nubis:vt etiã in eoꝛũ tranſitn ꝑ deſer⸗
tum omnes finitimiterrerentur. Et quãta moiſi. et in
manu ioſue et iudicũ tempoꝛe deus huic et p iſto popu⸗
lo fecerit:melius ſacer tertus eloqui᷑. Paruuſ numero

..— — 1 7 TE —4. K.i

nec dici poterat: qui in ſexcentis ſex milium hominum gem. quem deus cum ſua lege cõſtituit.non illos quos
abſq; pueris ⁊ mulieribus egreſſus fuerat de egipto. Et ipa tyrannidis aut bominũ multoꝛũ woluntas inſtituit
quanq; tota illa multitudo moꝛtua fuerit in deſerto: in mayrime quia taliter inſtitutis lex diuina nõ aſtitit cum
eodeʒ ex nouiter natis ſactus eſt numeroſioꝛ.Pꝛoinde ſepe poſſint reges ab hominibo inſtitui:abſq; ꝙ deus de
alie nationes qᷓ illa iuſticie legeʒ in illa pᷣma datione nõ ſuper faciat manifeſia voluntate decerni. Qui eoipo ve⸗
acceperunt:ſi voluiſſent potuiſent accepiſſe in poſterũ. ri ſunt reges.nam leges inducunt in hominibꝛ moꝛes:
Maxime dum ulle pppulus expulſis a deo exoſis frma peraguntur autẽ moꝛibus leges quarum actio recipꝛo⸗
tus eſt in hieruſalem:et ſamaria vſus eſt et habuit re⸗ ca et relata equitatẽ ponit in miſterio dñandi: et pꝛeſtat
ges ſicut cetere nationeſ. Et illud famoſiſſimũ templũ “ immaculat ſecuritatẽ in officio exequendi. Sed cum
et ſapientia cõditoꝛis eius ad ſui viſionẽ homines de v ⸗/ ſuus populus petiſſet regem. dñs ꝑ ſamuelem penitus
muerſi mundi partibus aduocauit.et ꝓphete huius po⸗ diſſuaſit:pcauere cupiens qð euenit. Sed cum inſiſte⸗ ,—
puli habiti ſunt veraces:poete alioꝛuʒ inuenti ſunt vſq; ret populus:vegem cum iure dñandi cõceſſit. Et quan⸗/. 4.
quaq; mendaces. Sed voluerunt homines vt nati erit ; pꝛimus rex in populo ſuo demerito extiterit repꝛoba⸗ D
gentiliter viuere cum modicis legibus humaniter fa⸗ tus a deo:tamen inſtitutus eſt iuſtus
ctis dei iuſticia cõtempta.quam ſi cepiſſent aut in moꝛi lebat dñs populo ſuo dare regem volens vere regere in
bus et vita iuſti fuiſſentaut dumtarxat cognitione at manu ſacerdotũ et ꝓphetarum:quiba vt bene regerent
ſcriptura dei iuſticiam tenuiſſent/MNon illam dico iuſti vt moiſi pꝛeſiabat et pᷣſiauiſſet alloquium. Reges cum
ciã qua poꝛte patefacte ſunt celicue in mediatoꝛis dei culmen potentie attigiſſe cognoſcunt ipm omnium cõ⸗ . .
. et hominum edicto tantum vulganda ſeruabatur. que ditoꝛem ſepe cõtemnunt. nec refertur gratia conditoꝛi.
ab illa pꝛima et oꝛiginali que fuit ante peccatum in p/ ſecd pꝛetermittunt poſitam legem:et ſequũtur impꝛobã
rentibus pꝛimis nunquam poſt peccatum fuit vſque voluntatem. Et deum ſepe deſerunt vt ipia dñno deſe⸗
ad chꝛiſtum in naſcentibus et viuentibus ceteris quo⸗ rantur:quod factum eſt in ſaul. Oagna pꝛoꝛſus erat be
niam illa oꝛiginalis iuſticia cuſtodita/ſicut iuſticia me⸗ nignitas creatoꝛis.ꝙ ipexolebat populum ſuum regere
diatoꝛis tradita ꝑ euangeliũ ſupernũ patefeciſſet regnũ in diſpoſitione date moiſi legis:et in ſuis alloquijs ⁊ di
Nam que iuſticia eſſe potuitquãdo ꝓ legibus tenebant rectionibus atq; reuelatiomibus adhibendis.
wluntates maioꝛũ.qui a veritate diſciſi et turpia et ne Oquales debeant eſſe reges moiſen ante mſtruxit.
fanda imperabant: Qui et ſi aliquid ꝓ moꝛibo et ſubie/ apitulum XILI
ctoꝛum pace ſanxerũñt:nõ tamẽ reſpectu illius boni finis Ed pꝛeuiderat deus regem ſuũ populũ petitu⸗
ad quem debet eſſe intentio ommũ in hac vita naſcen⸗ ſ tum. Quamobeem qualis deberet eſſe qui re⸗ “
tium.neq; cõdiderunt legeſ tpales ſub moderaminele geret: moiſen docuit. AUt exinde regibus omni
gis eterne: ſed libera voluntate Erant imnutabiles le bus atq; pꝛincipibus daretur iuſta foꝛma viuendi atq;
ges perſarum atq; medoꝛũ.ſed nihil ꝓuidebant eternũ regendi. vt vera eſſet equitas dominandi:alias iuſta nõ
nec omne tꝑale decernebant honeſtũ.ſed in pluribo im⸗ eſſet poteſtas ſeu ratio imperandi. Dixit quoq; moiſes

. pingebant in naturalẽ legeʒ:et honeſtatẽ moꝛum in puu populo ꝓut ipᷣe accepit a deo. Cum ingreſſus fueris ter
ribus pturbabant. Cõdidit leges pꝛimus in grecia foo ram quam donnmus deus tuus dabit tibi. poſſedens
neus:et oꝛdinauit publicas ventilationes cauſarum. eam habitaturus in illa:et dixeris.cõſtituam ſuꝑ me re

Hed nec in eis detulit omnipotenti deo.nec ſuis legi gem. ſicut habent omnes per circũitum nationes:eum
bus finem iuſtum appoſuit. Ex fine pꝛofecto multa iu/ cõſtitues quem dominus deus elegerit de numero fra⸗
ſta ſiue iniuſta iudicantur. Oedit legem altiſſimus vni trum tuoꝛum. Mõ poteris alterius gentis hominẽ regẽ
uerſi dñs et creatoꝛ. Cur ante ipam leges condite non facere:qui nõ ſit frater tuus.Cũq; fuerit cõſtitutus nõ
ceſſerunt in ipam:Cur poſteri cõditoꝛes nõ tenuerunt reducet populum in egehticgulratie num ero ſubleua
illam: Sed vnaqueq; gens voluit ſuo arbitratu gaude tus.pertim cum dñs pꝛeceperit wobis: vt nequaqᷓ; am⸗
re.et mundi pꝛinepes et tyranni voiuerũt imperare ſub plius p eandem viam reuertamini.· Mõ habebit mulie⸗
iectis:nõ ſcõm legem dei ſed ſecunaũ arbitriũ ꝓpꝛie vo⸗ res plurimas que alliciant animũ eius:neq; argenti et
luntatis. VUnde igitur equũ ius dominandi.miſi exxera auri immenſa pondera. PP6ſiq; autẽ ſederit in ſolio re⸗
iuſticia legis diuine: Equitas do minandi eſſe non po⸗ gni ſui deſcribit ſibi deuteronomiũ legis huius inxolu
tuit in quibus iuſticia legis naturalis non fuit:quouſq mine. acciniens exemplar a ſacerdotibus leuitice tribuſ

lex ſcripta mundo inclaruit.Alb eo autẽ tempoꝛe quo ab et habebit ſecum. legetq; illud omnibo diebus vite ſue.
hominibus eſt lex ſcripta ſuſcepta: equitas dominandi · vt diſcat timere dñm deum ſuum. et cuſtodire verba et

eſſe nõ potuit in alijs nationibus dei lege cõtempta.Ac cerimonias eius.que in lege pᷣcepta ſunt: nec eleuetur
per hoc poſtq; lex ſcripta mundo innotuit.⁊ moiſes cumꝰ coꝛ eius in ſuꝑbiam ſuper fratres ſuos ·neq; declinet in
populo mandata ſuſcepit:pꝛeterqᷓ; in ipoꝛpᷣo viuente pe partem dextera vel ſiniſtram. Ecce quale decretũ omni
nitus equitas dominandi nõ fuit. Ipᷣe ſiquidem cõſti⸗ potens regibus poſuit:et quales eſſe voluit qui guber⸗
tutus a deo dux populi ſui pꝑeculiaris in manu eius facta nanr S 4 huiuſcemodi in nullo alio populo legimus
eſt diſpoſitio legis.cui ioſue a deo poꝛdinatus ⁊ a moiſe neq; ſimile in manu cuiuſpiam ꝓphetarum:vnde ratio⸗
inthꝛoniſatus in dño ſure ſucceſſit: poſt quem ſecuta eſt nem dominandi et recee viuendi iuſticiam poſſimus
in vopulo dei iudicialis auctoꝛitas eo iure dominandiq̊ aduertere. . —
ſequebant᷑Candem ille ꝓplus voluit regem ſicut ceteri Quibus pꝛobatur documẽtis: veram regendi iuſii⸗
nationes:quẽ per voluntatẽ dei accipit in vnctionibo ſa ciam gentibus defuiſſe. ==
muelis. In alijs wro nationiꝰ nunqᷓ; a deo reges legi Capitulum XLII
mus datos:ſed in ſua diſpenſatione grnigs/seaen ſ. Vis enim veri et iuſti regiminis apud genteg
militer datas nõ legimus:ſed ipo ꝑmittente plures fa⸗ gqſreges imperandi obſequendi oꝛdo eſſe potuit
ctas ab hominibus in hiſtoꝛijs lectitamus. B vbi reges aut facti ſunt angarijſ nõvirtusefrau
O deus pꝛimum regem populo ſuo pꝛimo diſſuadẽſ de non lege. violenta potentia nõ rationabili electione
ne vellet dedit.· Capitulũ XL. I. humana .qui adoꝛauerunt omnem celi miliciam in er⸗
. Aa Bomni creatoꝛe omnipotente deo rege ſuꝑ ſuo celſis:honoꝛem vero nõ tribuerunt omnipotenti deo.

Nopulo cõſtituto inclaruit ipᷣm eſſe legitimũ re⸗
2 -L. r PTP r Y. 2112) . ,◻
„ P J — 7. 1

tu⸗
m,
65
6
ſe
er

te

n

/

—

Pg T.- II. .— LRr. 1 — SF

In qua gente vncti ſunt decreto dñi reges a ſanctis vi
ris atq; ꝓplæt is.pꝛeterqᷓ; in pppulo ſubdito pᷣceptis diui
nis:Nam pꝛimus rexa dño cõſtitutus vnctus eſt a ſa⸗

muele:ſecundus qui dauid vnctus fuit ab eodem. Nec

quidẽ auctoꝛitate ſamuelis.nec cõſtitutione illius gen
tis:ſed mandato domini ſic deſuꝑ decernetis. Vncti fu

erunt etiam deinceps in populo dei reges.⁊ quanqᷓ; oiĩia

in ſigura cõtigiſſent illis:mhilominus tame illo in tꝑe
in eis wera erat ratio cõceſſa iuſti dominij atq; regimis
Qusõ wrum dominiũ inter gentes que ignoꝛabar de⸗
um: Quomõ habebat᷑ vera ratio dominandi et vera iu
ſticia inter gentes·a quiba ſuum peculiarẽ populũ caue⸗
re voluit.ne opa eoꝛum conuerſando diſcerent.et ſi alis⸗
quando mirti ſunt cum eis eoꝛũ damnata opera condi⸗
ſcentes ilico ſunt puniti. Et ſi a lege data tãto erroꝛe diſ
ceſſerunt:cõtinuo traditi ſunt ad punienduʒ in mambo
exteroꝛũ.Quãta diligentia ommipotẽs ſtuduit pcauere
cum wpulus ſuus tradend' eſſet ſub iugo gentilice ſer
uitutis.ne ſubacti etiaʒ eoꝛum opera ſequeretur. cũ qui
bus voluit ſuos adeſſe ꝓplxtas.a quibo quotidie mone⸗
rentur. Quanta claritate wrboꝛum Yeremias incuſſit
tranſmigratis.ne timerent gentes ſub quibus captiui
tenebant᷑ ne deſererent lege dei.vt gentiu idola non ſe⸗
querent᷑:declarans que ſunt illa ⁊ illos in omnibo aſper⸗
natus:quicũq; ſacrũ tertum legendointellexerit iſta co⸗
gnau Er ſi pls dei ſibi ſua lege ⁊ certo cultu ligatus.
in regibus ſepe deliquit atq; ſubiectis vt etiaʒ turpiter
et ꝓbꝛoſa moꝛte in cedechia rege ipᷣoꝛum regnũ finiret
nõ fuit culpa iuſie dei legis:ſed demeritũ ꝓpꝛie iniquita
tis.Lex quidẽ iuſta et mandatũ ſanctũ erat quib male

vſi ſunt..q;ᷓobꝛem deliquerunt:ipam tamẽe lege ſentien;

tes in penis.quã im moꝛibo abiecerũt Sed nec iniqui⸗
tas hominisverã excludit iuſticiã legis. ſicut iuſticia le⸗
gis nõ cõmumcat cum malicia hominis:ſed illã ꝑpſequi
tur auctoꝛẽq; punit:aut ab ipa omnino diuoꝛtium facit
In boc quoq; deliquerunt gentes.quia ipam nõ ſuſce⸗
perunt ſicut illi qui ſuſceptã nõ ſeruauerunt.illi nõ ſuſci
piẽdo: iſti nõ obſeruando Sed amplioꝛi delcto ille qui
ſuſcepit et credidit ⁊ poſtmodirreſiliuit:qᷓ; is qui nunqᷓ;
tali lege ſubiacuit. Peccauit populus nationũ ꝑ ſuꝑbiã
pꝓp eo ꝙacciꝑe noluit:et ꝑ ignoꝛantiã quia neſciuit. Pec⸗
cauit Ppius dei ꝑ ſuperbiã atq; maliciã:quia ſeruare cõ⸗
tempfſit.
Hationibus aſtruitur quibus poſſit cům nõ poſſit in
regnis eſſe iuſticia.
Capitulum XLIIII
Ed habet populuſ dei populus ipᷣius tege pꝛedo
ctus quo cõſurgat in regibus et ſubiectis ſi ali
quando deliquit:quia ad ipᷣam legem ꝑ ipaʒ ean
dem recurrit quã credidit. Gentiũ vro eo irremediabi
lioꝛ eſt caſus.quo lege carens in quo reſurgat nõ habet.
ſed ſemper ad ꝑioꝛa relabitur: mii dei legem credendo
ſuſcipiat.lc per hoc ab eo tꝑe quo ceperũt mundi regna
cõſtitui atq; diſtingui:pᷣterq; in his in quibo facti ſunt

dinini affatus atq; directõneg in nullisvera ratio Kn

nij fuit.neq; in regno aſſtrioꝛũ.req; in regno medoꝛum
pſaruʒ.aginoꝛũ.ſicionioꝛũ.dardanioꝛũ.egiptioꝛũ.ſyt ha
rum.eparchamoꝛũ.athenienſiũ.lacedonioꝛũ.macedo⸗

num. laurentinoꝛũ. latinoꝛũ. carthaginenſiũ. romanoxꝝ

atq; omniũ quoquo noie cenſeant᷑.ꝓ eo ꝙ ipoꝛum iuſti
cia oꝛiginẽ vere iuſticie nõ reſpexit.potentia dominandi

vſurpationis et libidinis accepit initium.et nõ cogno⸗

uit illum a quo poteſtas regnandi vra ꝓcedit: neccum
uli regnabant vnum verum deum ſed deos dicebãt au⸗
ctoꝛes. Et eoipo in obliquum cadebat potentia dominã
di quo cunctoꝛũ nõ verebat᷑ auctoꝛem.quoniã omnium

. 6 „ „. . „.

— . —
N

rerum oꝛdo quip pꝛius et poſterius cõſtituitur.vnũ ar

guit pꝛincipiũ a quo ſumpſit initiũ:vt ſi quidin illa in⸗
uiſibili regula oꝛdinis qua omnia in oꝛdine cõſtituunt
a pꝛinapio diſcreparet/rationẽ oꝛdimiſ nõ haberet. tur
paretur inuiſubil turpitudine oꝛdo in quo fit ꝑ pꝛius ⁊

p mediũ cõpetens ꝓgreſſio:vbi poſteriui irrepꝛelxnſibi

liter nõ aptaretur.Hã oĩs poteſtas a dño deo eſt.vt oĩ⸗
bus eterno et in cõmutabili iure ſit ipa ſuꝑ oꝛatq; poꝛ.
ad quã irrepꝛehenſibili oꝛdine ois eſt refereda poteſtas:
pꝛout vna aliã vſq; ad minima certa ſerie ſubalternat.
Hed ceca gentiliu libido regnandi.a rectitudine oꝛdi⸗
nis deuiaint.vt ſuum pꝛius nõ cognoſceret.a quo ſe re⸗
gens et a ſe rectũꝑ impietatẽ auertiit. Multitudo que⸗
cũq; ex ſuis aggregata cõpoſitis ab vmtate iumpfſit ex⸗
oꝛdium vt nec multiplicitas eſſet miſi pꝛior vmtas exti
tiſſet:vt vſq;ʒauo ꝑuenire poſſet ratio calculandi ad mul
titudinẽ facienda.quotũ ſit in oꝛdine numeri.tantũ di⸗
ſtet ab vnitate initiali:et pcipitat ommis ratio numera⸗
lis.ſi pꝛimã ꝑtem nõ reſpicit. Pꝛoinde ſi ratio dñandi

eſſe in hoib noſcit᷑ ꝙ in ipᷣo ſeruatur ratio multitudini

vnde ꝓceſſit · fit neceſſariũ vt ſciatur vnde dñandi ptas
aut eſt in illa multitudine que ab vna pꝛima et vera vni
tate ꝓceſſit ſeruata rõne/qua in multitudine eſie cõtin⸗
