Poſt omnẽ diſputationẽ et diſceptationẽ cũ ſcribis

pbpariſeis in templo ipſo completã: egreſſus ieſus de

templo ibat. Et cum egrederer de templo acceſſerüt di
ſcipuli eius vt oſienderent ei edifcationẽ templi. Et qᷓ
buſdam dicentibus de templo ꝙ lapidibus bonis ⁊ do

nis oꝛnatum eſſet: ait illi vnus ex diſci pulis ſuis. Da⸗

giſter aſpice quales lapides et quales ſtructure Quid
templum manufactum ex materijs niſi quedam natu
ralia diſpoſita in edincium placitum artis ingenio. fa⸗

cultatengenc mnlenat gund ex foꝛma.qind ex nue⸗

ro altitudinis longitudimis et latitudin is.quid ex eo qͥ
fieripꝛecepit. quid ex contentis in eo.quid ex geſtis in
illo.quid ex ommibus que de illo dici poſſent:arduos q̃
dem allegoꝛicos et anagicos atq; moꝛales ha bet res hu

iuſcemodi diſſerẽda ſermones. Angenioſi et amatoꝛes

writatum que a figuralibus trahuntur: dum lbet adi
quirendum animo elabvꝛent. Mos etiã alibi in hoc ope⸗
re aliquid diſſeruimus. Sed vtinam contemplũ nun⸗

cupatum eſſet.quoniam templũ a contemplatione oꝛi
ginem traxit. eſſetq; facilioꝛ indagatio veritat;. Attamẽ

ieſus videns welut cõmertij ſoꝛzum indagatus ait. Noli

te facere domum patris mei domum negociationis Et
rurſus. Scriptum eſt quia domus mea domus oꝛatio

nis vocabitur. ſeu eſt. Elos autem feciſtis illam ſelum

tomus teiet oꝛationis erat. Q aliquando ingreſſug

m

N

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

eum latronum. Sed egreditur de illo nunq; amplius
regreſſurus wlut relinquens et deſerens atq; paruipẽ
dens toꝛius ſynagoge dignitatẽ a ſtatum. aſtructurus
in rebus melioꝛibus dei cultũ:facturuſqʒ homines vi⸗
uos templum dei viui.ſcom ꝙ poſimodu apoſtolus di⸗

uinoꝝ ſcrutatoꝛ aperuit. Cemplum dei ſanctum eſtqð

eſtis vos:qui de baptigatis et vere credẽtibus loqueba⸗

tur vlut nõ amplius eſſent future in pꝛecio cerimonie

iudeoꝛ:uũ.neq; in illo templo aut in montibus locus ve⸗
re adoꝛatiomis eſſet:ſed in ſpiritu et veritate in qubus
deus ampiius adoꝛatur et colitur. Et gratum ſacrificiũ
eius non deinceps ex templo.ſed in ſpiritu et contritio

ne atq; aucde:iuxta illõ qð afflatus ſpũſancto dauid di⸗

xit. Sacriſicium deo ſpiritus contribulatus:coꝛ cõtri⸗
tum et humiliatum deus non deſpicies. Et alibi. Sa⸗

criñcium laudis honoꝛiſicabit me:et illic iter quo oſtẽ⸗
dam illi ſalutare dei. Meq; doctrina ex illlo tẽplo.ſed dos⸗

ctrina euãgelij eius diffundenda ꝑ omnẽ oꝛbem.vt do⸗

cendi ex ipſa non templum adirent:ſed in omnem ter⸗
ram papoſtolos ⁊ chꝛiſti diſcipulos ipſa ferretur. Egre
ditur de templo ieſus velut anathematigatũ relinquẽs

qm̃ ipſe in ipſo anathematicatusa iudeis etiam doctri⸗
nam eius reſpuẽtibus erat. Et ibat. Sed quo ibat Aid
montem oliueti. Qm̃ ſublimius attollenda eccleſia qᷓ;
ſynagoga erat. Et mons erat luminis.vnctionis.miſe

ricoꝛdie.leticie.caritatis. Mam et fundata erat in mon⸗
tibus ſanctis. Et cum egrederet᷑ acceſſerunt ad eum
diſcipuli eius ad oſtendendũ molẽ templaris edifici/

non tanqᷓ; ignoꝛanti ſed vt interrogarent eum ſup co⸗
minatione quã fecerat.ſi quo modo fuiſſet poſſibile tẽ⸗
plum non deſtrui ſiue relinqui:cum eſſent lapides o⸗
ni et magni et quadri et cõpoſiti artis magna pericia.X⸗
oꝛnatum eſſet inumerabilibus domis a iudeis etiam

et a gentilibus cauſa deuotiõis oblatis:eſſentq; ſtructu
re mirabiles q̃ſi nulla tꝑis antiquitate diſſoluẽde.Oe⸗

ſipuit quidem omnino ille diſcipulus qui dixit. Oa/
giſter aſpice quales lapides et quales ſtructure q̃ſiaut

diſſolui non poſſent aut diſſoluende nõ eſſent: ignar ꝓ
maioꝛũ edificioꝛũ ex miraculo et virtute necnon exhu⸗
mana potentia diſſolutio facta eſt. . Et reſpondens ie⸗/

ſus:ait illi. VUides has omnes magnas edificationes.

Amen dico vobis hec que videtis venient dies in quibꝰ

non relinquetr᷑ lapis ſuper lapidem qui non deſtruaf.
SBi ꝓpter ſanctitatẽ templi ſeu loci templũ deſtrui ab⸗
ſonum videbatur. fruſtra quidem: qm̃ ſanctitas. virtuſ
ſcientia non deſtruunt᷑ cum rebus coꝛpoꝛeis diſſipatis.
Alioquin a coꝛpoꝛeis ſpũalia non a ſpũalibus coꝛpoꝛa⸗

lia dependere dicerentur. Eſt aũt multiplex ſanctitas ſʒ
non equa neq; equaliter accepta in conſpectu dei: cuius
virtute ſanctiñcat᷑ om̃e quod ſanctificatũ eſt.Attamen
omnis ſanctitas ſpũalis eſt:qᷓq; et aliquod ſanctificatũ

coꝛpoꝛeũ ſit. Sanctus eſt deus nõ ab alio qᷓ;a ſeipſo:ſi⸗
cut ſcriptũ eſt. Eſtote ſancti:qm ego ſanctus ſum. Sã
cti ſunt angeli exiſtẽtes in celo:ſed adheſione.Eſt ⁊ ſan⸗
ctitas in hominibus.ſed ex virtute trifaria que ſolũ in⸗
funditur:acquiritur aũt nunq;. Hec dumtaxat ſpiritu
agitur: coꝛpe non ꝑcipitur. Eſt et ſacramentoꝛũ que qᷓ;

uis agatur in coꝛpoꝛe non confert aut expedit:niſi ſpiri

tus rationalis aſſentiat ꝓpꝛius ſiue in aliquibus alienꝰ
Eſt et ſanctitas bñdictionis in verbo ſacro et dedicatio

nis ad deum et ad ea que dei ſunt:cuius ſi deſtruantur

ſubiecta modica cura veo. Nam ſi omnia mũdi templa
et vaſaria et ſi qua vaſa ſi quaq; vtenſilia deo dicata de
perirent:ſanctitas qua ſaluari homo poteſt non deperit.
ertbſein ſunt hec his qui ꝑ fidem chꝛiſtianitatis ſeu
nctitatis veritatem cognouerunt Si autem pꝛopter

alia obiſcibilia humano vſui quis digna ⁊ miranda vi
derent᷑ indigna eius deſtructio cenſeretur: nil aliud eſſʒ
q́; deum coaptaſſe in delectatione materijs. Et ſi quia
ita bonum ꝙ non cõmunicandum etiam hoc diuine po
tentie aut tonitati derogaret ꝙ nõ poſſet aut nollet to⸗
na in melioꝛa traicere:atq; ſi cõditoꝛ adduceretur vt ei
deferretur. Alius valentioꝛis ſapientie atq; virtutis ad
uenerat. in cuius etiam virtute deſtruendũ conditum
erat:in ipſo velut in fundamento.aliud ſanctitatis alte
rius conſtruendum. Ex hoc ſaluatoꝛ illi diſcipulo inter
roganti reſpondit pꝛo ommbus ꝙ illa ſtructura templi
pomnia deſtruenda erat: melioꝛi tamen et infringibili
conſtructione donanda Nec hominũ opus &bebat eſſe
eternum:ne videret᷑ virtute humana conſiſtere. Sed
nec ieſu ꝓpenſioꝛis cure ſuit illius templi deſtructio coꝛ
poꝛalis.Aliud enim illa pꝛeſagiabat id quidem qð ea ſi
militudine rationabiliũ lapidum quantumcunq; ma⸗
gnoꝛũ atq; nobilium in quanta firmaq; cõpoſitiõe con
nexoꝛũ pꝛocerũ rectoꝝ mundi ſeu eoꝛum qui videntur
gerere vicem chꝛiſti euerſio et diſſpatio et diſperſio ſit
facta in capite ommiũ platearũ ad noticiam cunctoꝛũ qͥ
tempoꝛe faciendi diſſipauerunt legem dei:ſed ſtabilita⸗
te eccleſie ⁊ chꝛiſtiana veritate vſq; in finẽ ſeculi in pau
cis ſeu multis in ſuo rowꝛe ꝑmanente.
De ſignis datis a ieſu de deſtructione hieruſalem et
de conſummatione ſeculiet de aduentu ſuo ſcõm Da⸗
tlxum marcũ et lucð3z. Capitulum LIIII
Tiam dictum eſt egreſſus de templo ieſus
v acceſſit aſcendit in montem oliuarũ:altio:
ra querens qᷓ; deſerens patentioꝛa. Et con
ſedit docẽs aperienſq; interrogatus ſigna fu
turoꝝ:celatum tempus tenens. Multi enim ſunt mõ⸗
tes quos ob varias cauſas aſcẽdit ieſus. Pꝛimus qui⸗
dem tentatioms quando diabolus tulit eum in montẽ
excelſum valde:ſcðo miliario ab eo deſerto vbi ieiuna⸗
uit per quadragenam: Secundus doctrine pleniſſime:
vbi diſcipulos et turbas agenda et cauenda docuit:qui
eſt ſcõᷣo miliario a capharnaũ.Certius mõs reſectiõis
idem.ſed in deſcenſu locus refectionis fuit:vbi quinq;
milia hominum pauit. Quartus mõs pꝛecipitationis
qui vocat᷑ ſaltus.vnde naęareite mſi ſunt pꝛecipitare ie
ſum:miliario a nacareth ſitus contra meridiẽ Quintꝰ
eſt luminis et oſtenſionis gloꝛie quithalboꝛ dicit᷑ quar-
to miliario a nacareth contra oꝛientẽ:in quo ieſus trãſ⸗
ſiguratus eſt. Sextus oꝛationis iuxta mare galilee:in
quem chꝛiſtus iuſſis diſcipulis tranſfretare aſcendit ſo
lus oꝛare. Septimus ſpeculationis ſcilicet ſyon:ĩ quo
ineffabilia et magna miſteria egit ieſus. Octauus vn⸗
ctionis et miſericoꝛdie et caritatꝭ ſcilicet oliuarũ quem

pluries viſitauit:nunc quidem inſidet contra templuz

a quo etiam aſcendlt in celum. Et ille caluaricus ĩ quo
crucifirus eſi. Sed de monte oliuetiagitur hic:de quo

ſcriptum eſtl Et cum ſederet in monte oliuarum con⸗

tra templum:interrogabant eum ſeꝑatim petrus iaco⸗
bus et iohannes et andreas dicẽtes.Pꝛeceptoꝛ dic no

bis quando hec fient:et qð ſignum exit quando hecoĩa

incipient conſummari et aduentus tui et cõſummatio
nis ſeculi Cũ hunc montem aſcendiſſetieſus ſedit in
ea verſa facie cõtra templum:cuius poꝛta ad oꝛientem
erat Ergo chꝛiſti facies ad occidentem aſpiciebat:vlut
in occiſionem daturus et hieruſalem et templum ⁊ cõ
ſimiles in malicia. Oirum quideʒ ſed memoꝛia dignũ
ꝙ poſt chꝛiſtum omma deſtructioni patuerũt.et om̃is
dignitas iudeoꝝ inde remota eſt:ne illa ſynagoga iunde
oꝛum cum templo et hieruſalem habentibus ſiatũ nõ
ſic nouoꝛum nuſterioꝛum ſides aſtrui potinſſet. Facile

quidem et rudes et minus ſapientes feciſſent in illa re
lapſum:ſi non fuiſſent ablata poſt chꝛiſtuʒ. Et vna ſem
per fuit iuſticia er fide:nunqᷓ; aũt ex opibus legis ex di/
gnitate temphet ceri monijsſynagoge. Et qz; in toſte
rum multa ſint facta tẽpla ſiue naſticig in honoꝛe chꝛi/
ſti atq; ſanetoꝛum eius ⁊ magna diligẽtia cuſtodita.nõ
tamen ea fide vt in illis iuſtiſicemur: ſed vt cuodam ſi /
guo vnitatis honeſte ſacrificia maneãt. Juſticia quidẽ?

Non enim ehꝛiſtus voluit vt vera et chꝛiſtiana iuſticia
eo amplius deijcienda erat hieruſalem cum templo. q/
niam ipſa ieſum a deitate deiecerat: non credens dei fili
um ſed tanq; reum ignominioſe moꝛtis vnanimit ma
gnis et conſonis vocibus impoꝛtune ligno crucis poſtu

lauit affigi. Sed nec poſt tantũ ſcelus ad dominũ con/
uerſa fuit:vt miſericoꝛdiam conſequi potuiſſet: necduz
illius diuini ſanguinis effu ſione ſaciata etiam diſeipi⸗

los ſuos ad cumulum criminis vſq; ad moꝛtem inſec

ta eſt. Quo demerito perpeſſa eſt iram dei et hominum
incircumciſoꝛũ et ydolatrarũ ſeuam manum:etimma/
nitatem gentium. Et cum bec hoꝛrenda videbant᷑ an/
teq; fierent ab apoſtolis ſignum inquiritur. non ſolum
vſtructionis ciuitatis illius.ſed ſignum aduentus ſui
et conſummationis ſeculi. De tribus futuris vt liquet
ſunt ſigna queſita. Et interim ſcʒ a ieſu eſt woerecta re /

——

ſpon ſio. Sed ante dirit cautelam expedientem ad ma-
la futura:ne poſt aſcenſionẽ eius erroꝛis ꝑniciem pate⸗/
rentur. Dinc et reſpondens ieſus: dixit illis. Cidete
ne quis vos ſeducat. Multi enim venient in noie meo
dicentes. Ego ſum chꝛiſtus. Et tunc appꝛopinquabit:
et multos ſeducent. Molite ire poſt illos.Aludituri eni,z

eſtis pꝛelia et opiniones pꝛelioꝛum Futuri erant mul

ti virtutis veritate carentes.ſimulantes ſpeciem. affe⸗
ctantes hominũ habere ſequelam:qui deficientes in ꝓ/
pꝛijs ſub nomine illiuſ qui omnẽ virtutem habebat di
uinam atq; humanam pꝛedicaturi erãt Ab exoꝛdio crea
tiõis humane infuit rapina iſta bominibus:vt ſibi vel⸗
lent arrogare dunna. Et qð eis a natura et a gratia ne,/

gabatur falſo appꝛopꝛiare ſatagebant: vt pꝛothoplaſſö
mi et plurimi ſibimet diuine virtutis gratiam tribue⸗
tes. Sed poſi exoꝛbitationẽ a ſide nullus ꝑnicio ſioꝛ er
roꝛq; venerari in bominibus quod eſt ꝓpꝛium dei. et in
nomine chꝛiſti ſequi aduerſariũ eius:et pꝛo ducẽte ꝑ ſe
mitas equitatis aptas rectaſq; vias deulatoꝛem imita⸗
ri Eligiles ergo apoſtolos ſuos reddit ieſus:et futuros
poſt eos fideles cautos facit.ne venientibus in nomine
ſuo aſſerentibus impꝛobe ſe chꝛiſtum eſſe pꝛedicentibꝰ
que reſtant in bꝛeui cõpleri futura miſteria inſtare vlti
mum tempus: cũ adiecta ſequela pꝛeſtetur credulitas.
Eit enim talium ad ſeducendũ omnis intentio. Ideo
ſeducent multos ſeduci dignos:plus ſapere pꝛeſumen⸗/
tes qᷓ; dceat ſimplicitatem fidei. Seducent quidẽ ver

bis et nouitate.mag vero ſuauitate doctrine.moꝛibus

palliatis.ſpiritu pꝛedicendi futura:et iluis acti bus ⁊ ar⸗

tibus ſeducendi quibus humana ingenia cum a veri⸗

tate auerſa fuerint innitunf. Sed poſt eos pꝛohibet eũ

dum: magiſtri enim ſunt erroꝛũ et viariſ ad interitum
Zttamen in magnũ chꝛiſti teſtimoniũ cedit: ꝙ inimici

eius ad ſeducendum accipiunt nomẽ eius. Et argumẽ

tum magnum virtutis chꝛiſti ꝙ a virtute alieni ad ſuũ
vſum.ad oſtentationem.ad cõplementum ſue intenti⸗
onis accipiant ſanctum nomen:aliunde reſperãtes poſ
ſe vota complere. Me aũt iſta vti abſona videãtur teſti⸗

ſicantur veteres ꝓplecie que pꝛo illo tpe in his que age

bantur vra fuerunt:etiam pꝛeſagium nouifſimoꝛu te /

poꝛum continentes. Ynguit enim dominus P hiereri

a iuſti homines fiunt:ſine templis er domibus agit

eſſe in rebus manuſactis ab hominibuſ crederetur. Et

etegit

am ꝓpletam. cui dominus dixeat ne oꝛaret pꝛo popuſo
incoꝛrecto:qm̃ oꝛationem holocauſta eius reppulerat

Vnde hieremias ſiupens diit.Al.a.a.dñe deus. Pꝛo⸗

pſxte dicunt eis.Mon videbitis gladium et fames nõ
erit in vobis:ſed pacem veram dabit vobis in loco iſto.
Et dixit dominuſ ad me. Falſo ꝓphete vaticinant᷑ in no
mine meo. Non miſi eos ⁊ non pꝛecepi eis.neq; locutꝰ
ſum ad eos:viſionem mendacem et diuinationẽ frau
dulentam et ſeductionẽ coꝛdis ſii ꝓphetant vobis. Ad
circo hc dicit dñs de ꝓꝑlłxtis:qui ꝓroplxtant in nomie
meo quos ego non miſi dicẽtes. Gladius et fames nö
erunt in terra hac. In gladio et fame conſument᷑ pphe
te illi.et populi quibus pꝛoxſxtat erunt pꝛoiectiin vijj

hieruſalem pꝛo feme et gladio: nõ erit qui ſepeliat eos:
Obyucit ſe hieremias pꝛo populo apponẽs excuſationẽ
quoniã pꝛoplyte ſic imbuerũt illos:quoꝛum vaticinijs

adlvxrentes recte agere arbitrati ſunt. Sed e regiõe do/
minus Prolxten ſe miſſo de pꝛophetis non aſe miſſis
alſitatẽ ĩ qua vaticinant᷑:qm ipſe nõ miſit eos.
neq; pꝛeceptum dedit. nec affatus eſt. Et alia ſeriptura
Dicit. Omnis homo mendax. Qui ergo de ſpiritu dei
non loquitur: falſitatem fatur. uerut quidam a ſunt
eruntq; in ſublimitate et ſubtilitate ſermonũ pꝛurituz
facientes auribus auditoꝛum:euangelium et aliã ſcriꝰ
pturam in ſenſum carnis ⁊ guſtum eius ammaliter cõ
uertentes. leuigantes peccata. lenientes culpas. abꝛo⸗
gantes debitas penas.immuncd immnndiojs fauẽétes
non euangelij veritatem ſed quod mente falio finxerit

populis aſſerentes.

Expiicit liber nonus de virti
monibus domini ſaluatoris.

Incipit liber decimus de ſermone domini in monte
Quando chꝛiſtus turbas vidit et n montem aſcendit
VMB Laapitulum

AIggdens AJeſus
mumur bas aſcendit in montem.
U„ Aligere venerat oculis carmis
factus abſq; peccato ꝑ omnia
ſimilis nobis:quos ab eterno
teus pꝛeuiderat Et ſupꝛa hůa
nam ſcientiam homimbus lo⸗-
quens:cõmouebat animoſ au
dientium. Et auditoꝛes pꝛimi vt eum aucherãt reſerẽ⸗
tes ad audiendum in pꝛopꝛia voce alios inintabant:ta
vt exomnibus finitimis regionibus ad audiendũ illuzʒ
vtriuſq; ſerus homineg ꝓperarent Et coeuntes in vnũů
ſinguli de regionibus ſingulis fecerunt plurimas tur·
bas quas videns ieſus aſcendit in monte:vt aſcen/den

tes poſie um turbam vnam efſicerent⸗
fectum hominũ turbas aſpexit Sic eui

2otiſus
m multitudies

hominũ appellant᷑:eo ꝙ facile turbentur et turbent Ete
nim ipſe turbauit hominũ coꝛda in altitudine doctrie
ſue:qui eam capere non valentes ſeceſſerunt.Alij rece⸗

dentes dixerunt. Durus eſt hic ſermo ⁊ quis poteſt eũ

capere. Aln vero vixerunt. Mic blaſphmat: cum ſupna
virtute hominum peccata dimitteret.Alij ex miraculiſ
ammirabant?᷑. Et qplures non intelligẽtes turbabant

in chꝛiſto. Et in paſſione ſua omniũ ſunt fere coꝛda tur

bata. Et ipſe pꝛopter turbas turbatus eſt:quod et ipſe
pꝛoteſtatus anteq; lacarum reuocaret ab inferis turba

uit ſemetipſum. Et alibi ſermoe ſui oꝛis expꝛeſſit. Nũc

anima mea turbata eſt. Ct propter peccata turbarum
ommum:in oꝛto turbatum audiuimus, Triſtis eſt ais

irtuoſis et pꝛo virtute ſer /

*

mea vſ ad motem: que tandem eum multis pꝛeted?

tibus penis turbauit in cruce. Igitur turbaturus tur⸗

bas turbandus a turbis ipſas congruenter aſpexit. Et

aſcendit in montem ſuis pedibus chꝛiſius:quem crea⸗
uerat deus. Mons montem aſcendit quia lapis pꝛeci⸗
ſus de monte ſine manibus in tantũ creuit vt efficeret
mMons magnus:ad quem poſſent refugere omnes gen⸗
tes. Montem aſcendit nouam daturus mundo doctri⸗
nam:ad in ſinuandũ ꝙ ex ipſa indeuius ad eternum be

atitudinis montem celebꝛatur aſcenſus Et ab imis bo
mines extollere venerat atq; ad alta ſubuehere:qui mõ

tem docturus turbas aſcenderat.

De ieſu ſeſſione in monte et diſcipuloꝛũm acceſſn.

Capitulum II
X cum ſediſſet: acceſſerunt ad eũ diſcipuli
e eius DHocturus ſedet ſi laſſus innotuit qð
eſt hominis:magis autẽ expꝑectatio benigni⸗/
tatis inclaruit: Expectat enĩ nos in infirmi⸗

tatibus et tarditatibus noſtris:exiſtens ipfe in monte

inappꝛehenſibilis ꝑfectionis Tardi enim ſunt bomĩes
ad credendũ que chꝛiſti ſunt. Tardi ad intelligenduz q̃
vtilia ſunt.Tardi ad agenduʒ que neceſſaria ſunt. CTar
di ad penitentiam cum reliquerimus iter rectum. cum
effuderimus animã in peccata:et dei benignitas dei pa⸗
cientia caritas chꝛiſti ad penitentiã nos expectat NHec p
fert poſt lapſum ilico vltionem:expectans conuerſionẽ
Duitifarie pꝛotinus homines vocat noſtre conuerſio⸗

nis ad eum vt perfecte adheſionis ſinem firmitatis erx
pectans:querens miſereri pocius qᷓ; vlciſci. Yuxta quod
pvſaiam dicitur. Expectat dominus vt miereatur ve⸗

ſiri:et ideo exaltabitur parcens vobis Sedet ad quie⸗
tem mentiſ ex doctrina chꝛiſti hominibus affuturã. Me
mo enim quieſcit ſcientiaʒ querens: niſi vere chꝛiſti do
ctrinaʒ agnouerit. Nemo quieſcit affectu aliquid capta

re concertans:niſi chꝛiſii poſſeſſoꝛ extiterit. Apſe factuſ

eſt omnibus omnia. In eo pater eternus quieſcere vo
luit oĩm hominũ mentes.Sufficit enim omnibo pꝛe⸗
ter omma:et cuncta ſine ipſo rciune Wechon ad eter
nam quietem nos expectare pꝛemonſtrauit cum ſediſſʒ
in monte. Docens ſedet.ſedenſq; docet:vt quietius do
ceat. Infundit᷑ ocius in coꝛde audientium emiſſa in qͥ
ete doctrina:et tenaci memoꝛia capitur qð in tranquil⸗
litate a doctoꝛe pꝛofert᷑. Hec ſiquidem coꝛ:ꝑis ſeſſio ĩter

nam quietem inſinuat ex qua iluminans doctrina pꝛo
cedit Sedet in monte terreno:ille cuius in celo ſedes

eſt. Ypſe ſolus chꝛiſtus in altiſſima virtutũ pꝑfectione
uieuit cum in monte cõſedit:et vt ei pꝛo modulo no/
dro ſimiles ſimus expectat Alte
tes et qui pꝛoximioꝛes fieri cupiunt atq; fiunt:vt inter

eos per iuſticiam retributiõis diſcernat Et acceſſerut

ad eum diſcipuli eius jad ſedentem pariter et expectan
tem. Si diſcipuli ergo ad magiſtrum acceſſerunt ꝓ do

ctrina que animã illuminat:nõ pꝛo pecunia que obſcu⸗

rat. Inquit enim pſalmiſta. Accedite ad eum et illumi
namini:et facies veſtre non confundent᷑. Sed expedit
vt in ſimplicitate fiat acceſſus:nõ duplicitate ſicut ſcri
ptum eſt. Ne acceſſerꝭ ad eũ duplici coꝛde.Duplici coꝛ⸗
de accedit:qui aliud q́; deum accedendo requirit. Sim
plici vero coꝛde accedit:qui verſutia nulla detentus ni
in ſuis affectibus pꝛeterq; ipſum gliſcit.Ad veruʒ ⁊ hu⸗
milem diſcipulatum ptinet ad verum acceſſiſſe magi⸗
ſtrum:nec receſſiſſe niſi ſuſcepta doctrina. Et inſaciabi⸗

lem ſieri ad doctrinam ſanam eſt optime diſcipli neae —
um

ceſſerunt diſcipuli velut pꝛimitiui ſanctarum ſcolatum
ad diuinam ſcientiã capeſſendã: velut futuri teſies di
aoꝛum atq; factoꝛum chꝛiſti pꝛo quibus exp ſituri erat

De ſermone montano domini ſalua.

teq; conſiderat aduentä

*
r⸗ .

4

ommnem coꝛpoꝛis vitam. et toꝛthẽta cudeliſſima ſuſce⸗
pturi anteq; lc doctrina celeſtis a terꝛenis hominibus

ipſis ſuadenthuscagereket crederetur fichumana
tus dei filius talia in ſuſcepta hume
ceſſerunt coꝑe ꝓpius quia animo ardentius pꝛe ceterꝰ

ſcepta humanitate geſſiſſet. Ac⸗

diligebant. tenim qui plus diligit neceſſitate pꝛepo⸗
ſita poſſibilitate adiecta. ↄgnita voluntate dilecti opere
plus effecit. Et ad dilectum coꝛpe appꝛopinquat pꝛm⸗
plius:qui maioꝛe dilectione vꝛgetur interius.
De apertione oꝛis chꝛiſti in intentione docẽdi ſcom
matheum tii. Lapitulum HIHHI —
Taperiens os ſuum: docebat eos dicens
eę Oeis apertio ad humanitatẽ ꝑtinet exterio
ris hominis:doctrina vro ad ſcientiam mẽ
. tis. Os ex creatõe:ſcientia ex infuſione·s
coꝛpoꝛeũ et viſibile:ſcientia incoꝛpea et inuiſibilis. i
rum ꝙ ꝑ cenale coꝛpoꝛeũ et humanũ tam alta doctrina
tranſfunditur Sed aliquid magnũ innuit hec ſignata
locutio cum dicitur et aperiens os ſuum cum ſepe chꝛrei
ſtus os aperuerit et pꝛeter aꝑtionẽ oꝛis nullus natura
liter loqui poſſit. Sed inferioꝛitas hominis ad deũ mõ
ſtrata eſt:vt os humanũ aptum ex alto credere᷑ imple
ri. et non humena in ſcolis bominum appꝛeſenſa ſed di
uina doceri:que in ↄgnitionẽ deducta bonos a malis ve
lut in toꝛcularibo vinum ab acinis oleuʒ ab amurca ſe-
cernãt. Inde in pſalmo qui de toꝛcularibus ipſi aſaph

pꝛo quinta ſabbati inſcribit ſcom vnã tranſlationẽ ſcri

ptum repimus. Aperi os tuum. Scom aliaʒ: dilata oo
tuum.et ego implebillud. Quicquid de toꝛcularibo in
ſacra ſcriptura repitur ad chꝛiſtum ptinet.qm ipſe toꝛ⸗
cular calcauit ſolus:ſiue de lege ſiue de ſua paſſione die
catur. Pꝛoĩde vt boni a malis electi a repꝛobis ſecernaã⸗
tur: a patre ad filium humanatum dicitur. Aperi os tu
um:et ego implebo illud. Tu aperias os carnis et ego
impletbv illud ſcientia deitatis.vt non humana ſed di-
uina loquaris hominibus:ſicut ipſe ſaluatoꝛ teſtat eſt
dicens. Ego er meipſo locutus non ſum:ſed qui miſit
me pater ipſe mihi mãdatum dedit quid dicam aut qd
loquar.et ſcio quia mandatũ eius vita eterna eſt. Que
ego loquoꝛ:ſicut dixit mihi pater ſic ego loquoꝛ. Et ali
bi. Tlerba que ego loquoꝛ:a meipſo non loquoꝛ. Et p⸗
docte dictum eſt aperiens os ſuum:ad diſtinctionẽ faci
endam.quia in veteri lege aperuerat oꝛa pꝛophetarum
Et vt nulla excuſatio valeret hominibus:cum dei finꝰ
eſſdem in humanitate moꝛe hominuʒ loqueref. Aliud
enim eſt cum rex ꝑ ſuos legotheos.aliud cum p pꝛopꝛi⸗
as litteras.aliud cum ꝑ nuncios.aliud cum ꝑ ſipſum
oꝛe pꝛopꝛio ſubiectis populis loquitur. Cunc nulla ex/⸗
cuſatio eſt efficax.nulla tergiuerſatio contutans eos:qͥ
alzdierunt er regis oꝛe ſermonem Et ipſe pater in fi io
ſic humanato dignatus eſt in plenitudine tempoꝛũ lo⸗
qui:ſicut apoſtolus ait. Multifarie multiſq; modis oli
loquene deus Rn in pꝛophetis nouiſſime diebus
iſtis locutus eſt nobis in filio:qui velut os aperiens ad
ſermonemſſpũm diuine inſu ſionis quo loqueretur at⸗
traxit. Sic enim pſalmiſta in eius pſona longe ante p⸗/
dirit Os meum aperui et attraxi ſpũm ſcilicet veritatꝭ
quo loquerer. quia mandata tua implere vſidersbam:
et vt implerent ab hominibus geſtiebam. Et p ecechie
lem de ipſo dictum eſt. Zibi dalo os apertum in medio
eoꝛum:vt ſciant quia ego dominus.elc ꝑ hoc vt ea cau⸗
ſa os chꝛiſti apertum inter homines agnoſcamus vt
diuinam cognitionẽ deueniant/ſoꝛmma pꝛotinũs pꝛero⸗
gata eſt his qui habent alios doceꝛe iuſticiam vt montẽ
aſcendant altitudinem moꝛum atq; virtutũ:vt aperi⸗
ant os mentis ad ſuſcipiendã celeſtis gratie infuſionezʒ

vt doceant aperte que ſuſceperunt occulte: doceant hu⸗/
mane que acceperunt diuine. oceant kbenter que acce⸗
perunt filenter. doceant gaudenter que acceperunt gra
tanter. Et ꝗᷓ gratis acceperunt gratiſq; refundant. Era
dãt bominibus que üllis tradidit deus.eoq; fine quo ac
ceperunt diſfundant: ſcilicet vt non diligantur terꝛena.
ſed celeſtia in amoꝛ? deueniant. Mon que videntur ſed
que non videntur amoꝛe inceſſabili diligan?᷑. Hoc eniz
intendit omnis pꝛedicatio cheiſti Pac intentione ifun
ditur eis qui non ſolum ſibi ſed omnibus laboꝛant exqᷓ
rentibus veritatem: vt mala omnia deuitentur et coꝛ⸗

dibus honunum inſerantur tenaci amoꝛe virtutes: vt

ſint actuoſe quantum poſſibilitas ipſa concedit. et ipſa
neceſſitas poſtulat vt tꝑalia non diligantur ut ſint tem

peranter in vſu: vt ſolum celeſtibus ex omni animo ſu
ſpiremus. Pꝛoinde quia diſcipuli ad eruditioneʒ chꝛi⸗
ſti ſuſcipiendam acceſſerunt. ſimul cum turbis audie⸗
runt ſequentia:et que chꝛiſtus oꝛe ſuo aperto traſfudit.
Hilucidabunt᷑ vero que oꝛe aperto pꝛotulit: ꝓut coꝛ et

os aperta ipſe implehbbi. .
De paupertate que heatitudinem parit ſcom mathe
um et lucm. Capitulum III —

Eati paupes ſpiritu: quoniam ipſoꝛum eſt
b regnum celoꝛum ] Imum in rebus odibile

poyminibus deſpicabile in perſonis: ante oĩa
beatitudini chriſtus aſſcripſit. Et decoꝛauit

mines plurimi ſecretum petunt veuitãt publicum co/⸗

decimus

libus creatoꝛ omnium fecit debitricem ad neceſſitatẽ

dumtaxat ommibus eſſe conſtituit. qui wro ipſaʒ ad vo

luptatem tranſgrediunt᷑ vt ꝑ pleonexiam velint habeat
et vtant᷑.naturam violant et coꝛrumpunt et ab oꝛdine
creato peruertunt:ac p hoc agentes contra naturã. Ne⸗
mo atrocioꝛ:qᷓ; qui ſe tradidit philargirie. Quaobꝛem
create nature teſtis cõſeruatrix eſt ipſa ex ſponte pau
pertas Mꝛoinde ſi celeſtis eſt ipſa. ſi vegnat in angelis
oꝛare chꝛiſtus edocuit:fiat voluntas tus ſicut in celo⸗
in terra:vt velut angeli natura paupeꝛes ſunt nihil ſibi
conquirunt in ꝓpꝛium.nec aliud pꝛeterq; duum volunt

ſic in terra in hominibus plene fiat. Nanq; vera et actu

oſa fides ſine pauꝑtate non eſt:que magnum fidei te⸗
ſtimonium phibet cum homines ad ſe trahit. Ypſa eſt
ſpei pꝛaxis:cum ꝓpter celeſtia terrena queq; contẽnit.
Caritas ſine ipſa non graditur. cum a viſibinba homi⸗
nem auellit vt inuiſibilia capiat:et de deo ſolũ ditari cu
piens.pauperem in terrenis ſuum conſtituit poſſeſſoꝛẽ
SDiues in mundo paupꝑ de deo:pauper in mundo diueſ
de deo. Memo diues de diuinis atq; terꝛenis ſimul ĩcla
ruit. Ex vno diuitem. ex altero pauperem fieri lex eter⸗
na compellit. Et ſi locupletes veteris teſtamenti ptes
ex diuinis atq; humanis quiſpiam pꝛoferret in mediũ
hanc ſententiam conatus ſubuertere. necnon mitos
ſanctos noui teſtamenti quos nouimus terrenis fulſiſ
ſe diuicijs et abundaſſe diuinis:aduertat veteris teſta⸗

on enim afficiebant᷑ poſſeſſis ſed nibiliendebant:vt

defoꝛme apparens non tamen exiſtens:et per quod ho⸗ one ſanctiſſimos patres pauperes ſpũ fuiſſe terreniſ

gnoſci nolunt:cum quo nobilitas graditur ex obliquo:
ne ſit generoſitas pꝛompta ſed remiſſa Ob quod vide
tur hominibus denegata pulcritudo loquendi.et deco⸗
ra conuerſandi moꝛalitas ſepꝑe retunditur et turpatur:
in his dumtaxat qui virtutem radic eius penituſigno
rarunt. Et bene qð odibile ſit bomimbus chꝛiſtus beati
ficauit:quia quod eis placuit miſeꝛiam terminabiuleʒ et

interminabilem in amma et coꝛpe fecit. Quod honnni
bus diſplicet chꝛiſto placet: qo hominibus placet chꝛi⸗
ſto diſplicet. Ydcirco hic beatum ſuum. mierum vero

placitum hominum vocat:cum eternum ve albi diuiti

bus atq; refertis ex rerum abundantia cõminatur di⸗
cens. Cle vobis diuitibus:quia habetis conſolationem

veſtram. ECle vobis qui ſaturati eſtis quia eſuriet.Con
grue imo audaciter dixerim aliquid ſimile habere cũ ce

leſtibus rationabilibus creaturis qð pꝛedicatur beaati

in terris:et ꝑmaxime dici felicem cui pꝛomittuntur re⸗

gna celeſtia.DHe celo paupertas ad terras deſcendit: ſi⸗
cut pꝛo nobis factus egenus de celis aduenit. pꝛeferẽs
in ſe ipſius virtutis noꝛmam celeſtem eſſe monſtrauit
cum non habere neq; velle terrena gerat ſimilitudineʒ
angeloꝛum. Qui terꝛena cõcupiſcere neq; poſſidere no
uerunt angeli ſunt terꝛeſtres. Nec minus q; virginitaſ
cum angelis habet aliquid cõmune paupertas.Nam ve
lut angeli liberi ſunt a carne atq; a rebus terrenis hocĩ
eis dictante ipſoꝛum ſic creata naturanta ⁊ homines /
ter⸗

carnis concupiſcentijs operante diuma gratia/ E
rena reſpuere facit voluntaria paupertas aſſumpta. Et

ſi angeli terrena concupilcere atq; ipſis vti nequeunt:

omines vero poſſunt et nolunt Et hoc confert homini
bus beata paupertas quod illis contulit creata natura.
Beatificatur a chꝛiſto in terris aſſumpta paupertas:cũ
in angelis ante creata fuit:quoniam mihil eis extitit ex
creatione pꝛiuatum:om̃ia eis cõmunia facta ſunt Qui
Vero ſibi complacuerunt in pꝛopꝛijs: irremediabiliter
coꝛruerunt. Et ſane paupertas vbi nihil vendicatur in
pꝛopꝛium etiam ſi cõmunitas abundaret Nam diuiteʒ
in celo et in terra naturam decentem locis et rationabi

in omnibus ꝑditis manſiſſent incõturbati.Nam abel
paupꝑ ſpũ fuit et q;q; ſibi quedam animalia vendicaſſet

deo tamen melioꝛa offerebat et ſanctus appellatus eſt:

Eneraiſegolnuenen ſi ſpũ terꝛenas diuitiaſ dilexiſſet
Et

enoch ambulauit cum eo et vltra non apparuit:q:

tulit eum deus. Si cum deo ambulaut nõ diintijs cir⸗

cumſeptus.non ſtipatus pꝛiuatis:non enim ambulat

cum deo qui terrena ſectatur ſed qui querens anam vi

tam pꝛopter illam iſia contemnit.et ideo tulit eum de⸗
us quia ipſe terrena non tulerat:meq; ipſe a terrenis at
tractus erat agnus in pauptate noe qui pꝛeter debi
tum vſum nature nihil vltra cõquireret:et iubente do⸗
mino per centum annos ſemetipſum et ſua in expẽſas
Tedit in ratem pꝛo humani gener vtilitate cõmuni:nõ
ad pꝛiuatos vſus ſuas copias conſeruans en orno

ſancta paupertas vbi adeſt et caritas:que non pꝛiuata

cõmunibus ſed pꝛiuatis cõmunia oĩno pꝛeponat Pau
per pꝛofecto cenſendus eſt qin ad diuinum imperium
cuncta que poſſidet modo et cauſa eſt paratus impen⸗
dere. Auot eni ante pꝛimã mundi ablutionẽ ad dei re⸗

Bnum credimus ptinere: pauperes peregrinos abſq;

conſtructione ciuitatum et magnoꝛum ediſicioꝛũ vitã

cõmunem pegiſſe aſſeramus.Abꝛaam locuples fuit: ſʒ

paup ſpiritu et pegrinus in terra. Qui ſi libens ad ſacri

ſicium obtulit nlium pꝛo quo paterna congregatur he

reditas:ipſam hereditatem iubente domino libentob⸗/
tuliſſet. Et odio habebat pꝛiuatum quiaduenientes re

cipie bat hoſpicio:vt ex illa cõſuetudine angelos ſuſcipe
xe mereret᷑Pꝛotinus ceteri patres in hanc conuenere

veritatem. vt iob hoſpitalis et diues cum egentib cũ
cta participans et ommibus deꝑditis gratias egit:oꝛigi

nem ſuam et nudum ingreſſum in hanc vmbꝛaticã vi

tam animo et oꝛe cõmemoꝛans manſit impꝑturbatus.
Tverõ noui teſtamenti patres in medium pꝛoduce⸗
re conaremur:pꝛofecto recolimus aut libere omnia con
tempſiſſe aut dediſſe pauꝑibus alijs ipſi pauperes fieri

cupientes. aut velut dei adminiſtratoꝛes pij diſtribu
toꝛes omnia poſſediſſe ſine amoꝛe coꝛdiſ:vſu dumtarat

—

Ve ſerm
coexoꝛis cum tim oꝛe ſuſcepto. Cur igitur non eſt beata
ex ſpiritu ſuſcepta paupertaſ.cum ipſa quoquo modo ꝓ
ueniat.ſit quedam nature libertas viuendi. doꝛmiendi
ſtandi. pꝛodeundi et conuerſandi quedam ſecuritas et
moꝛiendi tranquillitas. RBepellit pauptas turbã famu
loꝛum:nec in manibus ſuſceptoꝛũ conſtitutus eſt pau⸗
per Omne ſoſpicium eum capit: et vbilibet poteſt recli
nare ceruicẽ/Spiritu pauper litigare non nouit. latro⸗

nem non boereſcit in via. ꝑ publicam et pꝛiuatam gra⸗

di poteſt: ciuitates habitare et penetrare deſerta. Terꝛe
num iudicem adire nõ habet. aduocato in ſua cauſa nõ
indiget: libellos poꝛrigere aut recipere:nec de calumnia
iuramenta pꝛeſtare. Mam ſi ei aufertur tunica dabit et
pallium.vt rumoꝛ foꝛinſecus non adueniat: ne ꝓpter
rem tpalem videatur odiſſe fratrem. Nihil ſpiritu pau
per cum doloꝛe animi perdit: quia nibil cum amoꝛe poſ⸗
lſedit. Odium ad auferentẽ.triſticiaʒ de amiſſis ſuſtine
re non poteſt:quia qð non diligebat imo qð animo cõ⸗
temnebat amiſit

acerbius conturbauit q; ad pꝛinata ſuſpirãs. NHon abs
re ab hac virtute in ſua vniuerſali pꝛedicatiõe ſaluatoꝛ

incepit et beatitudine decoꝛauit que deſcendit de celis
ipſe animo vita et moꝛibus tenuit:que habet cum oib

ius oꝛatio non habet ad quid recuruetur. que in terris
poꝛtat ſimilitudinem angeloꝛũ.que ſollicitudine nulla
tenetur. humo non oneratur.vt libera volitet: que oĩa
terrena cuiuſuis poſſeſſionis exiſtant ſuo vendicauit in
zure. Nam ab omnibus poteſt vite neceſſaria petere: qᷓ
c omnibus nihil ſibi vendicauit in pꝛopꝛium. Eius qᷓ

nullaʒ habet omnis domus eſt ſua ſi caper extiterit. Et
omne ſupfluum eſt pauperis pꝛopꝛium:non iure legis
ſcripte ſed create nature. Poteſt enim exigere ab ommi⸗/
bus habentibns naturali iure:qui pꝛeter naturaʒ nihi
nouit habere. Cum pauptate creata ſunt omnia:vt eſſjʒ
oꝛdinata cõmunitas et omnis excluderet᷑ ꝓpꝛietas.n
paupertas priuatio ꝓpꝛietatiſ eriſtit.que ſi ex ſpiritu dei
venit et ꝓpꝛie voluntatis:habet regnum celoꝛũ in terr

Nam ad eos ſancta mater eccleſia in ſuis copijs effici
debitrix:qui plura et ſpiritu pꝛomptioꝛi pꝛo ſuo ſponſo

et chꝛiſto capite contempſerunt. Et in illa regenda pꝛo
epiſcopio ſunt dignioꝛes:qui animo fuerint pauperio⸗
res.Hi ſolum debent in eccleſia tenere pꝛincipatũ: qui

rennunt habere pꝛiuatum. Et hi ſunt ab eius regimie
repellendi pocius vero non aſſumendi qui ꝓpꝛia emoli⸗

menta requirunt. Necnon et illi regnum celoꝛum ſuꝑ/
num iure mercantur qui ſpiritu terrenũ deſpicere cer⸗

tauerunt.

De mititate qua terra viuentiũ pꝛo beatitudine poſ⸗

ſidetur ſcom mathen. CLapitulum v

Erbũ quod ſaluatoꝛ aut conditio quã in pꝛi

v na beatitudine it ad wram intelligẽ
tiam in omnibus ſubſequẽtibus locum ha⸗
bet et difficile imo impoſſibiliter in veram in

telligentiam deuenitur. niſi pꝛotinus in omnibus repe

tat᷑. Heati pauperes ſpiritu.ſaluatoꝛ in pꝛima beatitudi⸗

ne poſuit vt ſi ſpiritus non aderit nullo modo vera bea⸗
titudo ſit. vt ſiue ſit ſpũſſanctus quo beatitudo cõſiſtit

ſiue libera voluntas hominis ſine qua virtus nãciſcẽs

beatitudinem nulla erit. In eandem ſententiam deue⸗
nitur:cũ ſine ſpiritu dei nec beatitudo aliqua ſine ipſo
ſpũs noſtri aut voluntatis noſtre nulla libertas. Qð⸗
axpoſtolus aſſerit vbi ſpũs ibi libertas:a vicijs videlicet
et a vinculis huius ſeculi deſluentis. vt et woluntas ab

omnibus contrarijs libera:et in boniſ agendis ſibi aſſit

micus reipublice pauper abbo⸗xrens
