ſtratum eſt. Nam cõiugiũ nõ ob hoc inſtitutũ eſt qꝛ chꝛi
ſtianitas eſt:.neq; quia circumciſio:neq; quia pꝛepucinʒ.
Ante hec omnia.et ante pꝛepucij diſcretionẽ coniugiuʒ
nouimus inſtitutũ.quod tam diu ꝑcelebꝛe mundo fuit
quouſq; cepit clarere virginitas cuius ſereniſſima con/⸗
ſeruatrix nuptias nõ abhoꝛruit cum inter bona ipſarum
ex ipſis naſcatur virginitas.que nõ ſoluʒ ex licito coitu
ſed ex turpi ↄcubitu ipſa vtero grauidato deſcendit. Mõ
tñ de concupiſcentia ⁊ libidine que regnat in membꝛis
ſed de lono nature quod conditoꝛ iſte creauit. Stabat
virgo in nuptijs nõ oblectata conuiuio ſed ſociata ſilio
cui amoꝛe indiuiduo iungebatur. cuius non ſatiabatur
aſpectu:cuius velut inoblite memoꝛie verba captabat. et
alte conſiderabat.quid illa diumitaſ humane opabatur
in terris. Et pꝛo magno ſacramẽto in nuptijs aſſiſtit fi⸗

lio in opoꝛtuno tꝑe interceſſura pꝛo nuptijs:cũ defectus

vini videlicet interne leticie atq; ſupne conſolatõnis ad
eſſet. Nam deficiente illo materiali vino mater ad ſup/
plendum delectũ pia ſecuritate interceſſit ad filium id
quod minus erat:aut quod deficiebat enunciãs.vt ipſe

qui erat ommipotẽs ilico que voluiſſet ſfacturus:nulla tẽ
poꝛis intermiſſa capedine liberaret abilla opoꝛtunitate

cõuiuas:ſponſi reuelans inopiam verecundiã ꝓpulſans

quibo confundebatur nuptiaruʒ auctoꝛ. Nouerat virgo

mater omnẽ creaturam ſubiacere defectui erpugnari ab
inopia. debitam nõ habere leticiã. turpiſſimis ſubiacere
pudoꝛibus,.et cõfundi ex defectu vrri boni.dum in pfun
cctioꝛijs nuptijs letaretur. Quamobrem interceſſit ad
filium. dices. Vlinum non habent Mon ſaciens ipſuʒ
memoꝛ:ẽ qui om̃ia nouerat:ſed interpellans locuta eſt.

Mria

ac ſi ad eam cura omnium ptineret. Et omnium homi⸗
num aduocata ſe ſciens que pꝛo omnibo creatoꝛis cun⸗
ctoꝛum facta fuerat virgo mater.officiũ aduocatõnis et
pia auxiliatricis aſſumpſit.cum videret inopia.que nec
rogata pꝛeuenit.ac ſi opus nõ ſit ipam pꝛecibo excitare.
que omnẽ oculũ ſue pietatis direxit in nos pꝛeſciens in
digentiam ntᷣam.et ſe cunctoꝝ omniũ matreʒ pietatis
agnoſcens.ſollicita pꝛo filijs irrequiſita etiaʒ ad diuinũ

filium interceſſit. Hõ expectat ſedula mater et ꝓpenſa in

filios ꝙ clamoꝛibo excitetur cunmeos cognouerit ſubiace

re defectui:ab amoꝛe inlxrente ſoꝛtius v:getur in illoꝝ

reuelatõnem intendere.Amplius angit quempiam di⸗
ligentẽ internus amoꝛ q; pꝛoſeuca foꝛinſeca.compellit
omnino hemens amoꝛ in occultis exire in publicũ.cũ
dilectus minus habet.aut ſi eum aduerſa ꝑturbat.et de
ducit in officia ſenſus.vt ferant opem ei quẽ amoꝛ fecit
obiectum· Minc virgo mater interne cõmota ꝓrumpit

in verbum vt pᷣſtaretur iocunditas hoibus quos ama⸗

bat.quos indigere cognouerat.ihil rebbans in aurib-
coꝛpis eius a deo ↄmouiſſet:ſicut inuiſus amoꝛ. Si hoc
nõ rogata pfecit quid rogata pficiet. Si hoc viatrix exi⸗
ſtens:quid cũ regnat in patria. Si hoc apud filiuʒ moꝛ⸗
ti tpali ſubiectum.quid cum moꝛtem ſuꝑauit. carnem
immoꝛtalem reuocauit a tumulo.collocauit in celo pa/
ternam ſedet ad dexterã.tenens totius ⁊ om̃is regionis

et poteſtatis imperiũ.Pꝛerogat in terris:quid ſit ꝓ no⸗

bis in celo factura. Et magna ſibi erat de filio incerta ſi⸗

ducia:vt nullis pꝛoſeucis interiectis patefacta rei caren

tia ſe a filio credebat audiri. Nouerat benignitateʒ eius
amplius ſe velie mfundi qᷓ; ſuſcipi poſſe:ſeu q; auderent
opoꝛtuni gratia poſtulare. Sed recompingit ñilius ver⸗
bum matris.non iratus ad eam àut indignatõe factus

ſed docens uũllam piter et aſtantes.ſed quo iure virgo pᷣ

ſumpſiſſet in eum dicens.. Quid mihi et tibi mulier:

Nonduʒ venit hoꝛa mea. Mon appellauit matrẽ ex car⸗
ne:qui tantũ virtutes in hominibus querit.Ac ſi dice⸗

re woluiſſet · quid tu mihi es ad condenda miracula. Ni⸗
hil. Quid a te in ſuꝑnaturalibus habeo.Nihil. Quid a

te ſeoꝛſum a ↄmuni natura. Mihil. Quod a te habeo nõ

ſplendet miraculis.ſed ſubiectum oppꝛobꝛijs eſt. NMon
dum venit hoꝛa mea:in qua daturus ſum generi huma
no leticiam Mondũ vemit hoꝛa mea vt oſtendaʒ ꝙ deus
ſum.qui non ſum qᷓ;uis fuerim in te. Que verba velut
maximi ſacramẽti virgo mater accepit.ad ſui documen
tum atq; cunctoꝑ:et in ꝓfunda humilitate degẽs inter⸗

na pace potita:ſciens in certitudine mentis ſue ꝙ nihil

niſi ſanctum ⁊ iuſtũ ex oꝛe filij laberetur. Optima diſci⸗

pula filij virgo mater.verba que videbanturimm ↄceptu

aſtantium reſonare repulſam in humilitate audiuit. pꝛo

doctrina recepit:cur ixc diceret a filio nõ exigit. Mabet

hoc ꝓpꝛium mens pꝛofectib anxia. humihitatis oꝛnata

decoꝛe.ſine contradictõne cogitatõnis atq; vertoꝝ ſubij

cere animũ veritati. etiam ſi videatur ntis volitis atq;
ſenſibus aduerſari. Oꝛoinde virgo mater ſic leniter in⸗
crepata maioꝛem fiduciam ſumpſit in filio:nõ quia fili⸗

us carnis erat. ſed quia deus indeficiens virtus adue⸗
rat ad indigentes:ad miniſtros verba conuertit. in certi
tudine facta ꝙ ſumma bvnitas in neceſſarijs nõ veeſſet.

Inquit eis Quodcũq; dixerit vobis facite Per obe⸗

dientiam eos pꝛeparat ad gratiã capeſſendam. Mihil ſic

ꝓpꝛie gratiam dei meruit atq; ſuſcepit qᷓ; decretis obtem
perare diuinis. Inexceptuate pᷣmonet virgo mater. vt
om̃e quod infinita ſapiẽtia pꝛecepit faciamus. Nihil eſt

erxceptuandũ a pꝛeceptis dñieis. Irrepꝛehenſibilia qui⸗

dem ſunt omia:impoſſibilia nulla. Ende nouit ſapien⸗
tiam filij virgo que genuit:et indigentis pomine no

—-

ignoꝛat:quam niſi per obedientiã releuandam aliter nõ
ecermit. Lucerna mentium oim bhumanarũ eſt deifera
virgo:que ꝑ factionem ommũ mandatoꝝ nos parat ad
filium:ſi calamitates voiumusa nobis exdudere.depꝛi
mentes. Et ſua mititate nos inſtruit cum nõ diſceptat
cum filio:quales diuinoꝛũ verboꝝ eſſe debeãt auditoꝛes.
Er pꝛeſtat nobis de ſeipa fiduciam. cũ a ſe mota inter⸗

ceſſit. Dat ſanam doctrina: c obedire pꝛedocuit dicens
Quodcuq; dixerit vohis facite. Elidenitis mirabilia ſi
obtempe cabitis huic.qui velut homo in hac menlia recũ

bit.qui ſuꝑ omnem creaturà menſam vberem in omni

bus alte tenet. Qui hũane ad humanas nuptias inui⸗

tarus:ſi eius iuſſa ↄplebitis:diume ad diuinas et inef⸗

fabiles nuptias inuitabit. PPzzcia exiſtente mĩe ad ro/⸗
gandum ꝓ eternis nuptijs que pꝛo tꝑalibus nõ reqinè⸗

ſita etia interceſſit·facilioꝛ ſpes erigitur in ſuperna poſſe
conſcendere ad nuptias veri immaculat agm.qui pꝛo
nobis ꝑ virginẽ in iſta inferioꝛa deſcendit. Hec ob aliud
ſilij eterni tꝑalter facta eſt virgo mater.pꝑ quam eius et

nos ſumus fratres:niſi vt interpellet beatum ſilium ꝓ

fratribo eius mieris:eterne ſiantẽ ꝓ caducis.iuſtum ꝓ
iniquis.deum pꝛo hominibo· verum filiuʒ pꝛo filijs ado⸗

ptatis.

A virgo mater filij requirebat pñtiam cuius nonfe
rebat abſentiam. Capitulum. XXVI.
ALte diligens dilectiegre abſentiã ſuſtinet.et
pꝑcunctatur reparare pñtiam.cum in iſta qui
etem:in illa turbatõnem expimento pꝛeſen⸗
ſerit. Et innrmntas eſt patienter ſe habere in
abſentia optunoꝝ. virtus aut reqinſiſſe ꝓpenſius. Hinc
virgo mater ſilij reqtirebat pꝛeſentia.damnum nimni
rata ſi diu pateretur:ſine quo bene eſſe nõ poterat. Qð
euangeliſia refert denunciatũ eſſe ſaluatoꝛi.. Ecce ma⸗
ter tua et fratres tui foꝛis ſtant.querẽtes loqui tibi.Ne
mini niſi ſuo virginis amoꝛ inlxſerat:mihil aũt amare
didicerat q; virtute. Nec ſpirituſſanctus in illa ſua opꝑe⸗
ratione deſcendẽs aliquẽ terrenũ amoꝛem abegit exeg:

que in ſanctiſi catõne occulta pꝛiuſq́; ꝓdiret in partum

purgatõnem oꝛiginalis culpe ſuſcepit et tutamen. Ne⸗
ſcic viles amoꝛes inducere.Nec erat humanis amoꝛib⸗
apta:quam ſpũſſanctus amoꝛibus diuinis aptauerat.

Solita ſolum dingere que diuine conceꝑat atq; genue

rat alio nõ vinculabatur amoꝛe.vnici eius dileccõne cõ
tenta.MPꝛeterqᷓ; amare neſciebat.pꝛiuari nolẽs ad mo⸗
dicum quin requireret filium:ſemꝑ alloquijs inſaciata
manens. Miſer eſt animus hoim ineptis amoꝛibus de⸗/
ditus quos ⁊ ↄſuetudine ſepe requirit.et difficulter di⸗
uellitur huiuſcemodi colligatus.MNulla vincula coꝛpoꝛa
magis nectũt q; animi pꝛimitiui amoꝛes ſiue honeſti ſi⸗
ue inhoneſti exiſtant.a quibo ſolui habent moꝛtis imagi
nem.in his que honeſtate carent et turpitudineʒ habet.

quos velut deceptas aues laqueus ſic illos amoꝛis ha⸗

mus inuaſit.a quo raro quis ſoluitur:niſi amplioꝛis di

lectõnis vevmentia ſiue humana ſiue diuina dilectio

illa conſtiterit. In his vero qui chꝛiſti charitate nectun

tur: ſi palmaris fuerit: neq; blandimenta neq; toꝛmẽta
neq; ſi qua ſunt que hahent aſperũ ſenſum dulces eius

nexus ſoluere potuerunt. Et ipſa terribilis moꝛs potius

q; a chꝛiſto.a coꝛpe animã ſeparauit. Hinc aplus ad RBo

manos ait.Quis nos ſenabir a charitate cheiſti. Et cũ
multa enumeraſſet:nihil quod ſeparare poſſet inuenit.

Quã bonuʒ vt a pꝛimeuo anima pꝛimitias honeſti amo
ris depaſcat.illo ſe imbuat. cum illo piter coaleſcat.vt ex
vſu amoꝛ iuſtus in nature potentiã tranſeat. Quo aſſo
lito virgo ab alijs actõmbus vacans. iura honeſtiſſime

dilectõnis exequitur.requirens iuſte dilectũ:nõ tantuʒ

—

quoniam in illa q. . Erg
ta facta filio.q; in illa ꝑ quam ipᷣm geſtauit in aluo natũ
nutriuit ingremio.poſint in cunabulo.

ſecundus

quia ſuus filius erat ex carne qᷓ quia dei erat er deitate.
CTalis vniuſcuiuſq; amoꝛ:quale amoꝛis obiectũ. Diui⸗

num erat in quo amoꝛ virginis ferebatur.pura in purũ
munuda in mundũ.caſta in caſtum.virgo in virginẽ. hu⸗

milis in humilẽ.pꝛudens in ſapientia. pauꝑculi in pau⸗
Perem. virtuoſa in virtutem.ignitis amoꝛibo agebatur.

Et opibus oſtendebat quibo internis ignibuſ eſtuabat
a quibus ſuccenſa motibus co:ꝛꝑis pꝛodibat in publi⸗
cum.que ↄſueuerat ſemꝑ tenere ſecretũ.nihil in repꝛe⸗
henſione arbitrans dignũ in requirendo virtuteʒ. Fiat
interdũ in exterioꝛa pꝛoceſius.ſi quã domi vtilitas poti

oꝛ.ſi neceſſitas exigit. ſt charitas vera cõpellit.ſi fruetuo

ſioꝛ pᷣt eſſe puentio ad requirendũ chꝛiſtum. Nontꝑus

non locusnõ natura generoſitas:non etas.non ſexus.

non religio pᷣt eſſe pudoꝛi.Honeſtus eſt ille diſcurſus q
ebitu puenit in finem: nam finis oim chꝛiſtus. ad quẽ
omnis religioſa feſtinat intentio. Nõ verebatur chꝛiſti⸗
fera et chꝛiſticola virgo chꝛiſtũ expectare pꝛe ſoꝛibo et in⸗
ter multitudinẽ diſciplinabilẽ exhibere fo:mam: vna ſu
per ceteros equanimiter tñ auditura chꝛiſtum cũ cete⸗
ris aſſiſtebat.et inter auditoꝛes humiles ipſa in hũilita⸗
te ꝓcliuioꝛ nec auſa in filiũ vt eum auctoꝛitate materna
dexpoſceret. ſed ꝓfunde ſubdita ſilenter ſtabat ad verbuʒ.
cedens doctrine publice pꝛo publica vtilitate. potius qᷓ;
vellet ſibi finũ reducere in pꝛiuatũ. Non violauit diui⸗
nam doctrinã.quã ipᷣa toto hauſtu pectoꝛis dulciſone ca
piebat.potius abſtralxbatur in verbis ad ſanitatẽ verbe⸗
rantibus animos:quox doctoꝛem ſupꝛa naturã ipia ge⸗
nuerat.ec ipa dixit quod ille iudeus pꝛotuht ꝙ ei lo⸗
qui wllet.ſed aut chꝛiſtũ increpare ſatagens ꝙ expauꝑ⸗

cula natus eſtet· etiaʒ alte docẽs:aut humane diſcretus
ad matrẽ autumnans ipam aſſiſtere pꝛe foꝛibo pꝛeſtolan

tem vt ſilio loqueretur. Sed ipſe aut dolos aduertens

Aut alte decernes:maternitatẽ ſpũs carni pꝛepoſuit.Nõ

aũt dedignata mater in hoc iudicio quaſi ſe denegatam
agnolcens ſeu poſtpoſitã mẽem carmis ei matri que pꝑ di
umum ſpiritũ effictur, quinimo altius verba chꝛifti in
telligens ſe cognopit duplice matrem carnis videlicet
qʒ; wre ſic erat.et ſpũs ſuꝑ om̃es animas:qm̃ pamplius

cei voluntatẽ ipſa pfecerat que plene perfecta iuxta ſen⸗

tentiam ſaluatoꝛis.eam animã que fecerit efficit chꝛiſti
matrem. In na nmenrnitate perfectius virgo pꝛolecit
lla que ſolum eſt carnis. magiſcq; in illa gra

Me Virgo ſuit filij conſocia paſſioni ⁊ ↄpaſſiue contẽ
platiue aſtitit cruii. Capitulũ. X XVII.
Ilet de virgine alma euangelicus textus qͥ⸗
uſq; ad aſſiſtentiaʒ crucis:q;uis pie credatur
velut diſcipula filij pꝛima.inter pꝛimam illã
diſcipuloꝛum et diſcipularum modicam tur⸗

bam. ſemp magiſtro filio aſtitiſſe conuerſantemq; cũ eo

pꝛout decebat cũ dei humanato ſilio cõuerſari poſipoſita
omnmi auctoꝛitate materna tacite ſub eo degens ammi⸗

rans et laudans mirabiles actiones eius.nõ inquirens
cauſam actionum eius: indubitata fide ad eum exiſiẽs
Pomia diuine atq; inculpate voluntate non coactõne
noſtra nõ ſua reinaſſumpta humanitate faciebat. Mul⸗
lum ſibi ad eum auſum vendicabat quia in carne filius

ſed ꝓfundere reuerebatur qꝛ in humana natura deus:
et optime nouerat iura humani ſeminis quibus ipſum

nec ipſa concepꝑat: et iura virtutis altiſſimi qua in aluo

geſtauerat incoꝛrupta enixa fuerat. Quamobꝛem diui⸗

na iura mente adoꝛabat:nihil ex his vendicabat in pꝛo⸗
pꝛium ſicut coꝛrupta mater quandam auctoꝛitatem ha
bet in filium.quia ſemina coꝛrupta ſuſcepit:quia graue⸗

— —
— —

— ——— — —

——————

n: pnaſi
icuͦ cete
nhütlita
Watern
AA wrbg
,Torino
unnt diul
leionec
Mewih
diplage
tgei lo⸗
berpoup
diſeretus
peeſtolan
duertens
vſuit. H
negatam
qae ni
chaiftiin
vigelecet
gmmplius
luta ſen⸗
t chziſi
opooket
lnlloen
uonnti

ercont
.
tech
ctedatur
mamili
cam tur,
c eo
ſiwoſt
ammè
juirens
eniſtis
actoͤne
.⸗Mul-
eflius
Wls:
ipſum
n aluo
diig/
n pro⸗
emke
gnute,

De virgine

ſcuit. quia pondera ſenſit. quia elanguit.quia cum dolo⸗

re parturiuit. quia moleſtiã plurimam tulit velut mole

ſtum lactans.quia ſomnos ꝑdidit ad impꝛobos clamo⸗

res paruuli:quia vigilias multas exercuit excubans ne

lederetur ad cunas. Oſta et ſimilia pꝛo filio nõ ſenſerat

—

virgo mater. quẽ ſciebat eſſe dei fiuũet ſi humanatum

tamẽ diuinitꝰ angelicis et ſpiritibus cuſtoditum. Clere
ꝓtinus mater erat.ſj lege altioꝛe illuſtrioꝛ.ad quã quic⸗
quid eſt nature quicquid eſt humane potẽtie. quicquid
inuiſibilis virtutis atq; viſibilis nõ potuiſſet attingere
niſi ſe diuinitas inclinaſſet. Huic ſubditur virgo mater
nihil ſibi appropians ex carne de filio.in nullo audẽs in
eum:nifi ꝙ ante conceptũ èt partum et poſt partuʒ ſibi
ancilla ſubſiſtat. vt hec dumtarxat ſit ſua virtus. ſit eius
loꝛiatio in filio. ſit poteſtas. hec ſibi ſint iura materna.
d vnde grata facta deo: mater facta filio. Attamẽ quã
q; virginis geſta cum ſilio ſilentio multa pꝛetereãt ma⸗
gnoꝛum moꝛũ magniq; miſterij ſunt credenda. ꝙ vſq;
ad exſpiratõnem ſilij pendentis in cruce ſubdita doctri⸗
ne confoꝛmis verbis dedita moꝛibus. tandem conſocia
paſſioni.quã chꝛiſtus in cruce pendens ipam virginem
cuidam virgini diſcipulo cõmendauit.indicendo nouaʒ
filiatõnem atq; matermitatẽ nõ alterando naturam ſed
pꝛeſerendo gratiã.cuius noua ꝓceſſio agebatur ſub cru⸗
ce· Sic quippe cui cõmendatio facta eſt euangeliſta de⸗

ſcribit. Stabant autẽ iurta crucẽ ieſu mater eius et ce⸗
tera . Comitata fuerat filiũ virgo mater ⁊ tota facta erat
cõſocia paſſiom.alta mente contractans eas quibus ſe

ſubiecerat filius paſſiones plus ſpiritu indiuiſa qᷓ; copꝑe
Vlla ſcilicet hoꝛa ſe comitem tremebunda minmnuq; dolẽ
tem ſe cum üũlla turba occidentali que vocibus cheiſtuʒz

moꝛti iudicauerat tradidit ſicut decuit moderamina ſpi

rituſſancti. quanqᷓ; in ula turba eſſet queda mulierũ na⸗
turalis humanitas ex qua cõpaſſione quadam animo fo
diebantur: in conſideratõne iuſti et adiudicati iuuenis

curantis infirmos earumet inſtruentis animos impe/

ritos neminẽq; ledentis. Necnon et illa ſententia ſuſpe

cta fere omnibus erat cum illoꝛũ inuidia in cauſa fuerit
non chꝛiſti culpa. Et conſpicabatur virginẽ. non vt vir
ginem. ſed vt honeſtã modeſtam pauꝑculamq; matrem

non fultam cognatoꝛum auxilio ſed vnico mirabiii pila⸗
ti ſententia iam pꝛiuatã. Et pꝛofundis agitata doloꝛib-

cunuctis id quod erat incognita cum triſtibus triſtioꝛ· et

cum letis pꝛiuata leticia. ſequebatur aſpiciens crudele
ſxectaculum crudelius et ſpectura. affectoꝛi animo intẽ⸗

ens in hunc innocentẽ iuſtum quia dei filius q; quia

filius: cum ſciret ex luce fidei. ꝙ nec patiebatur nec erat
paſſura deitas paſſionesnec ſubitura moꝛtem. Et cum
ila ſocietate partim honeſta ptimq; funeſta in nulla iu⸗
ſta incedens ſemꝑ oculis coꝛdis et coꝛpoꝛis intendens
in filium. peruenit ad locum ſupplicij deſtinatũ:intuitu⸗

ra ſeueritatem decretã ſuper illam carnem quã ex ſpiri⸗

tu ſancto genuerat. Multa contemplabilia fidelibus

conſideratõnibus obijciuntur:ſi mens fidelium nitere

tur pie pquirere quid ex tanto crudoꝛe filij ageretur in
matre. Olidit nanq; affigi patibulo.et ſuꝑ clauos audi/
iuit valide malleari:et poſi erectum patibulum meſta et

flebilis aſtabat ipſa cruci. Hic euangeliſia cõſocius ver⸗

ba reſumit. de cruci foꝛmitate virginis dicens. Stabãt

autem iuxta crucem ieſu mater eius.Ald quid mater ie⸗
ſu iurta crucem eius. Inſolitus mulieribus mos ꝙ fili

oꝛum ſequantur coꝛroꝛa damnatoꝛum: q;uis ipᷣis aſſi⸗/

ſtant ſedule. ſi in domibus et lectis ꝓpꝛijs moꝛiantur.
Vlitant humane matres videre crudelia encia filioꝛuʒ:

et atrocem ab atrocibus illatam moꝛtem ſpicari repu⸗
Qiant:et fere ſuſtinere poſſunt ipos inter manus ꝓpꝛias

Maria
.
animas exalare. Si erat in hac matre crudelitas. abe⸗
rat ab ipſa materna compaſſio non aderat humanitas.
Que mẽtis foꝛtitudo: Que animivirtus: Que inter
na conſtantia: Quid iſta ſtatio uxta crucem. Que ma⸗

ter ſecuta filium ad truncatõnem capitis. mutilatõneʒ

membꝛoꝛum. ad effoſſionem oculoꝛum. ad incendium.

ad ſi qua crudeliter ꝑ aſperũ ſenſum et tenerum ſenſuʒ.

luſte vel iniuſte hominibus a potentioꝛibo iudiciaria ſeu
auctoꝛitate tirannica inferuntur. Raram vel nullam di
xerim. Et hec virgo mater videre ſilijſupplica non vere
tur.quibus nec ſeipſam potuiſſet auertere vſq; ad cru⸗
cem ſilium pꝛoſecuta. Intonabant auribus eius mal⸗
lei ferientes.confodientes clauos immaculatã carnem.
et virgineum tenerũq; coꝛ eius alte percutiebat. Et cla
moꝛem interceſſionis eius quo pꝛo cruciſixoꝛibus inter
pellabat ad patrem ſuſpenſo animo audiebat: ammirãs
crudelitatem et incompꝛelvnſibilem benignitatem filij
patientis. Soꝛtionem veſtimentoꝛũ eiuset ſoꝛtem de⸗

ſuper miſſam ipa conſpent contemplans quid ageretur

pꝛeautumnãs quid futurum.ſed magis intenta chꝛiſti
paſſionibus.ex earum confixa doloꝛibo mhilo pendebat
et veſtes.nec aliquid de filij rebus repetebat in ſoꝛteʒ ad
ſuam ſuſtentandã pauperiem. moꝛe matrim lbona repe⸗
tentium fi lioꝛum Aſpiciebat in filium impendentẽ pꝛo
hominibus vitam:multo magis ? vſſtes que ad futura
ſignanda miſteria ſunt diuiia. et inconſutilis magne fi⸗
dei et charitatis pꝛo integritatis miſterio indiuiſa ex ſoꝛ
te venit in ſoꝛtem. Mon ſtabat virgo mater ocioſa intel⸗
ligentia.ſed contemplatõne altiſſuma xca crucem. do⸗
loꝛis confodienda gladio ex pꝛeacto ſymeonis vaticinio
per moꝛtem atrocem:et mirabatur compatiens.et cõpa
tiebatur ammirans in filium dei et ſuum ecreta pater
na tam ſeue in illa carne per miniſtros moꝛtis impenſa.
Et letabatur dolens et letabunda dolebat. ꝙ offereba⸗
tur ſacrificium veſpertinum in ſaluatõnem ſui. et in re⸗
demptionem omnium nationum quo placabatur ira-
tus:quia non pecoꝛis ſed iuſti ſanguis unmolabatur in
noxius.et pꝛecium ſoluebatur in illo ligno diuinuʒ quo
genus liberabatur humanuz . Et ipſa ſe in illa cruce iux
ta quam ſtabat redumi et liberari ſentiebat. pꝛenoſcens
et gaudens ꝙ ſic erat. et e ante illum ſanguinem ſuſuʒ
pꝛemoꝛtua cum ceteris deſcendiſſet ad limbum. Alteq;
dolebat contemplans cruciatum et crucem: ꝙ de carne
ißius erat redemptid eius.ld cumulum doloꝛis verge⸗
bat: ꝙ de carne quam ipſe contulerat filio eius liberatio

per moꝛtem et ſanguinem pꝛocedebat. Et poſt illas di⸗

gnatõnes qua in vtero ſanctiſicata.qua electa virgo ma
ter ſine doloꝛe pariens qua nutritus ab ula obligatam
amplius cognoſcebat ꝙ per moꝛteʒ ſui nati ſaluabatur

in cruce. Pꝛotinus equidem illa crux virgini matri ne⸗

ceſſaria fuit.et ſi non ad abolenda peccata a quibus mũ⸗
dabatur ex vtero ſaltim vt illi ſicut ſaluandis ceteris cla
uis eſſet ad regnum que Eſaie vaticinio ſuper humerũ
filij danda erat. AUnde pꝛorima cruci ſiabat non amoꝛe
artvꝛis ſed dilectione pendentis: velut pꝛima diſcipula

huius hominis cruciati.et magiſtra ſequentiũ vt ſtent
iuxta crucem ex qua ſalus animarunet peccatoꝛum oc⸗

caſus et inferni clauſura et apertio celi: non iuxta mun⸗
di delitias. et delectantia ſenſum. que ſubuertunt men⸗
tes moꝛtalium.et a chꝛiſto auertunt. et tandeʒ ad infer⸗

na demergunt. Cruci debet aſſiſtere ommis vita moꝛta⸗

lium poſtq; finiuit per crucem immoꝛtalis. pꝛo nobis fa
ctus moꝛtalis:non vt maneret moꝛtalis. Et commoꝛa
ri cum virgine iuxta crucem in altitudine contemplatõ
nis ipſa charitas docet. ſuadet weritas. neceſſitas oino
compellit. Rependenda gratitudo nos trohit. Nertc⸗

plemur quãte dignitatis homo extiterit. qui dum imi⸗
tari potuit:talibus inimicijs non ſoluendis mſi per cru⸗

cæs intereuntẽ. Qutũ deo pcẽm diſplicuit q́; magni pon
eris fuerit. vt pꝛo illo per dei finium deueniretur ad cru
cem. Qua homo fuerit dilectus:vt requiretur per crucẽ

NQue dignatio que humilitas que charitas ineffabilis

vt wolſtarie dei filius in carne pꝛo nobis pateretur cru
cem: Et ꝙ omnis alius moꝛiendi modus deuitatus eſt

cum multi eſſent. dumtaxat voluit ſubire crucem. Que
lex que iuſticia iuſtum pꝛo iniuſto.ſanctum pꝛo iniquo
iudicauit ad crucem. Stat iuxta crucẽ virgo chꝛiſti ma
ter.quia eua iuxta vetitam arboꝛem ſtetit. non verita pe⸗
nas futuras ſi tageret. Olla wro intuita poſterioꝛes glo
rias ſi quiſpiã in lachalcerceret contemplatur.et nos
cum illa. Quid ſibi vult tale ſignum in fine appoſitum

euangelio ſancto chꝛiſii. niſi ꝙ euangelica doctrina hoc

ocet.vt vita ſequentium chꝛiſtum agatur in cruce ter⸗

mMinetur in cruce decidente delectantia ſenſum pꝛopter

ſuperna excedentia ſenſum. Intuebatur ammo quomo

do ſupernaturali oꝛdine chꝛiſtianis de cruce penali dele/

ctatio naſcitur de obpꝛobꝛio eiuſ honoꝛ immenſus.et de
cruce tantum necatiua coꝛpus coꝛpoꝛis ⁊ anime vita vi
talis exoꝛitur. Elicinabatur virgo arboꝛi decoꝛe fructus

eius:qui non naturali oꝛdine ſed ſuperna virtute in illa

erat inſertus. Stabat iuxta crucẽ:cũ qua ⁊ nos pariter
aſſiſtamus.Adhuc enim in virtute ſtat.quanqᷓ; illud li⸗

gnum ex monte caluarie ſit deſixum.que licet pene xoca

bulum teneat.necnon hominem erterioꝛem conturbat
et ſepe interimat:pie tamen tolerata delet culpam. gra⸗
tiam auget paratq; amatoꝛibus ſuis gloꝛiam toꝛtura
eius. Dhed nec ob hoc diligenda quia toꝛquet ⁊ necat:cũ
nec ex natura ſeu lege aliqua ſit indictum. vt toꝛtoꝛes et
toꝛtoꝛum inſtrumenta querantur vt toꝛqueant.ſed vt

iniecta patienter tolerentur.quia ſi pꝛo pietate ſupernã

gloꝛiam parant. Stemus iuxta crucem velut iuxta apo
thecam aromatum:ex qua vulneribus noſtris vera me

dicina defluxit. Et velut iuxta lucem: qua fulgente in
mentibus hominum nunquam ambulatur in tenebꝛis

Velut iuxta fontem in quo abluti ſumus:quo inundã⸗
te potamur. Elelut ſub vmbꝛa:ſub qua requieſcere po⸗
teſt malis ardoꝛibus eſtuatus. Stemus iuxta crucem
coꝛroꝛe ſimiliter et mente.imo magis mente q; coꝛpoꝛe
Solus quidem chꝛiſtus ſtetit in cruce.ſed deifoꝛmiter.
intacta deitate et anima imperturbata circa ledentes et
ſine delicto et peccato. non viatoꝛ ſolum ſed compꝛelvn
ſoꝛ exiſtens.non ſpe pꝛemij vt mercede pꝛomiſſa patere
tur.ſed quia hominum creatoꝛum ſupernaturaliter erat

amatoꝛ:vt moꝛiendo vitam moꝛtuis omnino tribueret

Virgo et eccleſia oethodoxa ſtare noſcitur non in cruce
ſed iuxta crucem. et ſuas penas cruciatus et merita illi
appꝛorimat.in ea fide qua refoꝛmamur ad gratiam. et p

chꝛiſto animamur ad penas. Stat iuxta crucem altige⸗
na virgo mater ad intuendum vnde fecit exoꝛtuʒ: nam

er duobus lignis. vno contempto ſalicet vitali. altero
ſcilicet ſcibili contra inhibitõnem tacto.ipſa velut ex du

.

abus amaris radicibus pꝛod iſt. Nec alia genimina fece⸗
re crucem in qua chꝛiſius penaliter et diuine ſtetit. iur

ta quam virgo mater ſtetit.niſi negligere debituʒ et ope
rari pꝛohibitũ. Necnon vt iuxta virtutis exercende ima
ginem ipſa ſtetit. Quadrifaria enim virtus et; compꝛe⸗
henſio optimi in illa conſiſtit:ſublimitatiſ longitudinis
latitudinis et pꝛofundi.que dimenſiones dum indaga
te compꝛehenduntur iuxta crucis virtutem non ocioſe
conſiſtitur:pꝛolixe diſſertiones exiſtentes inexquiſite pᷣ⸗
tereunt. Igitur facta per omnia chꝛiſtifoꝛmis et cruei⸗
foꝛmis ſtat diligens et diligenter iuxta crucem:auditu⸗

Alber terceuus De parentibus
ra locen tem Klium verba doctrine at; gratie ſeptifoꝛ⸗ .

mis. et nouam gratie filiatõnem. dum audit mulier nõ
mMmater.ecce filius tuus et vlut alij afſignata ecce mater

tua. Ex hinc de virgine ſcriptura ſacra ſilet.quanqᷓ; mul

ta deduci poſſent in piam narratõnem vſq; quod expe⸗

ctabat cum ceteris apoſtolis ſpiritum ſanct um quo ple⸗
na iam erat qui in eam iterum ſuperuenerat:quieam ſo
lum diuinis miſterijs aptauerat. ab humanis ineptans
ipſam ſuper angelos celo parans.

Erplicit liber ſecundus de virgine maria.
Incipit liber tercius de porentibus et oꝛtu ateq; pꝛo/⸗
ceſſu pꝛecurſoꝛis. apitulum. I

Vit in diebus herodis regis iu⸗
. dee ſacerdos quidam nomine ca⸗
charias de vice abia. Et vxoꝛ eius
d filiabus aaron: et nomen eius
elicabeth. Erant autem iuſti am⸗
wante deum: incedentes in om⸗
nibus mandgtis et iuſtificationi⸗
buroyus domini ſine querela. Ut ad
chꝛiſtum et ad geſta eius et verba veniatur pꝛout a ſpi⸗
utu ſancto acceperunt euangeliſte:narratõnis oꝛdinem
pꝛetulerunt. Et quoniam ſanctus ſanctoꝛum ipſe chꝛi⸗
ſtus qui venerat pꝛeco ſanctus pꝛemittendus erat.non
ſolum laudabilis pꝛopꝛia.ſed etiam ſanctitate parentuz

qui nec etiam oꝛigine incognitus eſſe debebat.illum an

nunciaturus qui omnia nouit quem nihil latet.qui om

mbus volentibus venerat ſin dare noticiam. Quamob
rem lucas incipit a fama parentim domini pꝛecurſoꝛis

notans illos per tempoꝛa terreni regis manme gentilis

quia iam iudea regibuſ pꝛopꝛij generis pꝛiuata erat. Et

cronicandum fuit ſubillis regibus de geſtis domini ſal⸗
uatoꝛis eiuſq; pꝛecurſoꝛs quoꝛum facta inter gentiles
Pomanoꝛum decreto in libꝛis annalibuſ magno ſiudio
ſcribebantur:vt certiſſi
poꝛe pꝛefinito poſteris traderetur. Et quedam pꝛeroga

batur congruitas et animatio.vt euangelium pꝛedican

dum otius a gentilibus reciperetur.quoꝛum regnanti⸗

bus regibus illa incarnati verbi condebatur hiſtoꝛia: et

illuceſcebat fuperna doctrina. Guit igitur cacharias ſa⸗
cerdos iuſtus ex nomineiuſtus ex omicio.iuſtus ex vice
familie de qua erat:quoꝛum interpretatio nominũ con
gruit miſterio precurſoꝛis. Sed nec exvno parente dũ

taxat precurſoꝛ tanti regis commendandus erat.niſi et

adderetur alterius fama notabilis:nam et vxoꝛ ſacerdo
tis precurſoꝛiſq; mater de pronmoaffutura:erat de fili⸗

abus aaron: cuius nomen etiam ipſam extollebat. qaue

.

elicabeth vocabatur. Bene oꝛi
ſoꝛi cedebat in ſamam. magis vero moꝛalis vita paren⸗

tum.quoniam autem erant iuſti amto ante deum ince⸗

dentes in ommibus mandatis et iuſtificatõmbus domi
ni ſine querela. Sonitas parentum precurſoꝛem attol⸗
lebat laudibus naſciturum:ſed ipſis tantum retoꝛque⸗
batur in pꝛemium. Non enim quoꝛumcunq; ſanctitas
in alios ad merituz gloꝛie tranffunditur: niſi dinmntarat
ſanctitas chriſti que meritum eſt omnium. ſine qua eti
am nil meretur ſanctitas ſinguloꝛum. Siquidem am⸗
lo iuſti erant:nõ vt vnius ab alterius pꝛogrederetur iu
ſticia.nec ꝙ alter ad alterum iuſticie cauſa eſſet. quãuis

Vnus alteri ad iuſticia poſſit pᷣſtare iuusmen. Sed ipſi
mutua voluntate in illa conuenerant facti ſancta con⸗

uentione concoꝛdes.vt neuter vellet ꝙ ad wonitatem al

terum impediret: vterq; alteri pꝛeſtaret ꝙ virtutis poſ⸗
ſet eſſe compendiuz. HMec eſt enim omn wre ſocietas

ma geſtoꝛum memoꝛia ex tem⸗

ginaria progenies pꝛecur

N,
no
ter
ul
e⸗
le;
ſo
ng

iu⸗
us
us
ne⸗
me
ni⸗
a
ſpi⸗
lem
hri
jon
tuz
an
ob
is
ns

lgle
leg
lio
ga

n
tl⸗

et

ſn
iee

et oꝛtu atq; pꝛoceſ ſu pꝛecurſoꝛis

Veraq; ſodalium amicicia et optima conuerſatio cetero⸗

rum.vt in iuſticia illa ſectanda conuemant:qua reciſa de
medio turpis eſt omnis con uerſatio hominum. feda eſt
delectio animoꝛum et amicoꝛum amicitia in damnatio⸗
nem venit. Ypſa enim eſt que repꝛehenſione caret Sed
neq; lona eſſet ſi ſolum ocijs hominum deſeruiret. niſi
ante incedant in placito ſancto ſuo.qui eius ſplendoꝛi⸗
bus veſtiuntur. Pꝛoinde ſubſequitur. Ante deum in⸗
cedentes in ommibus mandatis et iuſtiſicatõnibus ſi⸗
ne querela. Ecce totum quod habet perfecta iĩ. uſticia. ec
ce m quo verſatur iuſta hominuʒ vita hic pꝛefigitur. hic
eſt inceſus eius. Clie cetere ſunt diſtoꝛte· cuncti ad in⸗
feros inceſus hommum penetrant. niſi per iuſticiam di
uina mandata ſeruentur. niſi ante deum ſuo placito nõ
humano in mandatis ommibus incedatur. lnum eni
aut plura ſeruaſſe non ſufficit. ſi cetera vel mmmu ne⸗

g is ntur:quoniam qui in vno offenderit factus eſt o⸗

mMmum reus. et erceptionem aliquam diuina mandata

non ſuſtinent. Addebatur autem in omnibus luſtiſi /
catiombus dir gebantur. Yuſtificatönes domini ſunt
ommna que a dehcra retrahunt virtutibuſq; coaptant:
in quibus recte conuerſanteʒ opoꝛtet incedere. PHis poꝛ
ro mandatis talibuſq; iuniſcatõnibus agebatur dauid
cum ſepe dicebat. In mandatia tuis erercelve:et conſi⸗
derab vias tuas. In iuſnficatõnibus tuis meditalvꝛ:
non obhuiſcar ſermones tuos. Optimum erercitiũ do⸗
mini mandatoꝛum viaſq; conſiderare diuimnas: que pꝛo
tinus ad nos ſunt miſericoꝛdia et writas. Inſimita pꝛo
tinus eſt conſideratio viarum dei. nullaq; contemplatõ
moꝛtalibus aptioꝛ.qᷓ; mente in ipſis intendereſcnmn nn
ſericoꝛdia hominem retinet ne labatur.reuocatq; laben⸗
tem:erigit ſpe lapſum.qua omne aſperit genus buma/
num.qua deductus ipſe plaſmatoꝛ ad plaſma qua qui
erat immoetalis ſe moꝛtalitate veſtiuit: et in veritate fi⸗
eri ſpeculatoꝛem cultus eſt deitatis. Etenim ipſa docet
dirigit. conducit et introducit in potioꝛa qᷓ; a quibus eſt
excluſus adam:quia omnis homo mendax. niſi ex diui⸗
na wluntate fiat per omnia werax. Et vnicuiq; ſua men

titur iniquitas.niſi veritas diuina illam excludat.qua pꝓp

nobis in foꝛibus aſſiſtente iudicij.nõ eſt vnde cauſetur
aduerſus animam noſtram: que omnino in obſcura lo /
ca etrudit cum ſibi reppererit aduerſanteʒ. Quamob⸗
rem alio loco dauid ipᷣe pꝛedirerat. iſericoꝛdiam et iu
dicium cantalvtibi domine. In iuſtificatõibus wro do
mini meditari ſe dicebat pſalmiſta. in quibus hi iuſii cõ
iuges incedebant.in quibus omnis humane mentis 95
ctio eſt dicanda:quomam in omnibus fruſtratur ſtudi⸗
um mentium humanarum.pꝛeterqᷓ; cum iuſtificatões
domim meditantur. Moc enim omnis ſedule meditan
do agat: ut iuſtificatus exiſtat. Clera ſui cognitio · et debi
ta confeſſio peccatoꝛuʒ.et cum intunſione interni pecto
ri vuʒ inuocando ꝓpiciu. indignũ oĩno ſe reputare ce⸗
leſtibus.neq; pꝛeſumpte appꝛopinquare diuinis: ſed hu
militer non deſperate longe fieri ab eiſdem obice inſpe⸗
tto eccati: iuſtiicatum hominem fecit. His enim regu
latõnibus publicanus euangelicus a phariſeo iuſtifica⸗
s deſcendit in ſue conſcistie atq; eccleſie ſancte domů
HDis meditatõnibus actus ſermonum domini non fiat
immemoꝛ:etenim et ipſi iuſtiſicant et mundant ſalua⸗
foꝛe dicente. VUos mundi eſtis pꝛopter ſermonem uẽ
locutus ſum vobis.in ipſis ſiquidẽ conſiſtit iuſtificatio
niarumm. In his precurſoꝛis genitoꝛes coꝛam domino
incedebant:vt etiam nulla in eoꝛuz operibus poſſet eſte
querela. Optima queq; virtus ſiue hominuz vita. cum
ſic graditur coꝛam do. vt etiam hominibus non paret
materiam querulandi.et ſicſe continet infra temperan

tie gremium.vt nihil vnde iure calumniaʒ patiatur ef⸗
ficiat. ;uis miuſte pomimnt facta queq; bona hominum a

male iudicantibus repꝛehendi. Sed nec timendaeſtin

iuſta querela: vbi querele iuſte non pꝛeſtatur occaſio.
¶Begd his duobus ſic iuſtis non erat filius. eo ꝙ eſſet

elicabeth ſterilis: et amlv pꝛoceſſiſſent in diebus ſuis

Potuiſſet eſſe ante finus cacharie.ſi ei vroꝛ fecunda nõ
ſterilis aſtitiſſet:quoniam.non ipſe ſed vroꝛ dæ ſterilita⸗
te cauſatur. Nam animus hominis ſemper aptus eſſet
fructus educere:mſi caro ſierilis repugnaret. S pꝓceſ⸗
ſerãt alw ia in dieb⸗ ſuis:et vnus ꝓpter ſterilitatẽ ⁊ pꝛe⸗
moꝛtua ſenectute alter ob ſenecrutẽ filijs pauarentur.
Ecce vni etas ⁊ ſterilitas.alteri tantũ in cauſa noſcitur

etas.quod ſepe in moꝛibus hominũ agitur: vt qui ſterili
Vite in iuuentute ſe ſociat.niſi ſpeciali munere gratie ha

num non poſſit agere cum ſenelcit.. Sed factuʒ eſt iii
altero iſioꝛum bonoꝛum cum ſacerdotio fungeretur ca⸗
charias in oꝛdine vicis ſue ante deum ſcem conſuetu⸗
dinem ſacerdotij ſoꝛte exijt vt incenſuʒ poneret ingreſ⸗
ſus in templum vñi:et omms multitudo populi erat

oꝛans foꝛis:]. Sacerdotio fungebatur cacharias: quia

ſacerdotium vteris teſtamenti erat neq; viq; in finem
ſeculi duraturum.ante finem vebitum poſt ſeculum ac
cepturum. Hoc tamen erat wonum diſponens ad meli⸗
us.quod ſecundum oꝛdinem agebatur. Nam qui oedi⸗
nem obmiſit in rebus optatum ſibi finem ademit. ſer⸗
uatus autem oꝛdinaticios in menſa refectõnis diſcum⸗
bere fecit. Non anterioꝛandus aut pꝛepoſterandus eſt oꝛ
do:ſed exercendum eſt miſterium etiam mimſieriuʒ. cũ
in ſua vice oꝛdine diſponentè vnumquenq; contingit.
Ante deum ſacerdotium eſt in ſuo oꝛdine miniſtrandũ.
non enim flammines paganoꝛum ante deum verum.

ſed ante deos quos finrerant mimſirabant. Et qnicun⸗

q; ex ſaterdotio humana fulcimenta conquirit.ante de⸗
um ſuo ſacerdotio non fungitur. ſed ante id quod ex il⸗
lo affectu ſectatur. Ele qin ante homines et pꝛopter lu⸗
