cellebat.ic quidẽ declaratio et repꝛomiſſio beatitudi

num. Hic meritoꝛia exhoꝛtatio ad tollerantiã paſſonũ
HMic deſcriptio aploꝝ pꝛelatoꝝ atq; doctoꝛum. Hic oſtẽ
ditur ꝙ lex moiſaica nõ ſoluitur ꝑ euangeliũ.ſed per eu
angelium magis impletur. Hic puocatio ad altioꝛẽ iu⸗
ſticie ꝑtem. Hic phibetur ꝙ nemini fiat iniuria: ꝙ facta
coꝛrigatur.et ꝙ omnibo mutua charitas debeatur. ic
omis homo inſiruitur qualiter viuat ad deum:qualiter

ſe habeat ad ꝓximũ.et qualiter oꝛdinatus maneataaad

ſepiſum. Hic docetur quomodo fiat iuſticia meritoꝛia.
quid ſit cauendum in illa. Hic inſtruimur quid oꝛandũ
atq; petendum. Hic ꝓhibetur omne qð animã turpi⸗
ter grauat.quod coꝛpus inaniter occupat.Hic homo in
uitatur ad regnum. et datur ad perueniendum omne
viaticum.

Erpliciunt ſextus ſeptimus octauus nonus et teci
mus libri de geſtis dñi ſaluatoꝛis:

Liber

AIncipit liber vndecimus de diſceptatõnibo iudeoꝑ.
Iucidpit liber diſceptatõnũ ſeu diſputationũ didiſca
lium dñi ſaluatoꝛis cum hoĩbo mulieribuſ diſcipulis
phariſeis ſcribis in legeperitis cum iudeis ſeu tur/
bis plebeis atq; paganis.
De diſputatõne habita cum ſamaritana quid ad in⸗
telligentiam catholicã ſignificet ſeu doceat aut pꝛeci
piat pꝛope moꝛes. Secundum Yohannem.
” Capitulum. I.
Ptabat oꝛdinabat faciebat
qʒ chꝛiſtus rebo agendis. da
re mat eriã et niſi ſe ad agen
Agaga ſuſcepta et a pre iniũcta
0½ opa ingeſſiſſet ocioſus erat
daa imtoſita ſibi ab eterno

“ pte.tñ inde actuoſus et per

virtutẽ ocioſus quo ſetene
bat ad id qð verbũ aſſumẽs
Dirigebat aſſumptũ. Cum
ceteris peccatis etiã incuria hebetauerat humanum ge⸗

nus: nõ vt intelligeret aut intelligere nollet infra quoſ
maloꝝ tonoꝝterminos teneretur. Chꝛiſtus vero g⸗

humanũ genuſ in omnibo bonis depditis nobilioꝛi mõ
repaturus aduenerat pᷣuenit oẽs parauit occaſiones vt
pꝛimo querens quereret᷑.queſitus inueniret᷑. inuẽtus
teneretur a amaretur:amatus beatitudinẽ vltimã lar/
giretur. Gʒ quõ quereret᷑ niſi cognoſceret. Quis nam

querit qð nõ cognoſcit. Qð ſi inueniret velut incogii
tũ pᷣteriret. Preit igit᷑ cognitio ad debitũ oꝛdinẽ inquu

rendi et inneniendi. Et foꝛtaſſis querit quis ſcire qõ ne
ſcit ſicut quis veritatẽ et ſcientiã ignoꝛata querit ſcire

a doctoꝛibo in libꝛis. Et multa que ignoꝛatur ad ſcien
tiam inquirũtur ſ hoc quidẽ quedã ſctia pꝛeit Nemo
ꝓfecto q̃reret aliquid ſcire aut inuenire aut hre ni ſi pꝛe

ſciret bonã eſſe ſcientiã weritatẽ ⁊ vtile ad habendũ qð

inuenire ſatagebat. Signabat᷑ ab hoĩbo agnoſci qui di/
gnatꝰ erat pꝓ hoĩbo naſci.ſʒ non querebatur incognitus.
Qui ſi deus hõ factus eſt quis cognoſcet eũ· Quis ni
ſi doctus ab ipo aut a ſpũſcõ potuiſſet ipm agnoſcere.

aut cogitare pſumpſiſſet qð tale bonũ ſcʒ dei verbů in⸗
effabiliter incarnatũ adueniſſet hoĩbo ſupꝑ terꝛã. Mꝛoin
de rõis oꝛdo poſcebat vt ipe ineffabili mõ id pꝛeageret

vt ꝑ fidẽ cognoſceretur. deinde quereret᷑poſt inuemre

inuetus amaretur. amatus nõ amati ſed iura ſeruaret

amãtis cuius eſt bſicia imptiri. Et ipe diligetes ſe di /
ligit ſicut ſcriptura pclamat diceſ. Et amatus fit amas

amoꝛis officio qui ſ habuit dilectõem ab eterno. Jgi
tur volẽs in cognitõem venire vnius mulieris occaſio⸗
nẽ pꝛetulit ⁊ pꝛeegit vt cognoſceretur vt cetera ſequ erẽ

tur. In cuius typo eccleſia de gentibo aduocanda erat:
et ventura in cognitõem dñi ſaluatoꝛis. Et eadẽ imagi

ne om̃is aĩa ſaluanda erat dig na ſaluari ſicq; geſtũ eſt.
LOpoꝛtebat ieſum tran ſire ꝑ ſamariq. Nõ opoꝛtuni⸗
tate cogente ſed decẽte. Sua ſibi volũtas opoꝛtunita⸗
tẽ facie bat nõ rex euentus. Samaria ciuitas erat ma⸗

gna edificata ab amri rege iſrł in möte ⁊ ab ea tota pui

cia denoĩata eſt vñ dicti ſunt ſamaritani nomẽ tribo et
ſemiſ iſraeliticoꝝ qui ſeceſſerũt in regionẽullã ab eo quo

eſeruerũt altrĩ ſecus tꝑe robvã filij ſalomonis ⁊ xrema

nentiby in hieruſalẽ et arca duabo tribubo a ſemis ſcz iu
da ⁊ beniamin media tribu manaſſe. Venit ergo in
ciuitatẽ ſamarie que ðꝛ ſychar iuxta pꝛediũ qð dedit ia⸗
cob ioſeph filio ſuo.Erat ibi fons iacob ieſus aũt fati⸗

gatus ex itinere ſedebat ſic ſuꝑ fontẽ. Hoꝛa erat q̃ſi ſex

ta. Ciuitas ſpecialis ⁊ ſingłaris illius ꝓuincie ſamarie

ſichar dicebatur alo noĩe ſichẽ.Nõ tñ tꝑe iacob ꝓuĩcig

Bndecimus

1 1

. 1† 2– 4 4
K. * . 2 4 —
Daninr t. ir e E

vocabatur ſamaria q;uis illius puintie talis ciuitas ſi⸗

char aut ſichem vocaret᷑ in qua fuit famoſa ſtupꝛi et do

loſe circũciſionis hiſtoꝛia.Regio ciuitas poſſeſſio puteꝰ
cũ actõibo chꝛiſti aſtruũt magna miſteria conſtituũtq;
moꝛes venit ieſus vadẽs velut in pegre ꝑ terr pegri⸗
natõis hũane in rgionẽ ſamarie· Coõgruã ſuis volutati
bus et directõniboa moꝛibo in fundendis viſitat puin
ciã ieſus.lana dñi interpᷣtatur ſamaria bonũ qꝛ lana me

liuſq; dñi.Alba lana coloꝛibo apta eſt vt coloꝛariꝰ diſpo⸗/

ſuerit coloꝛaxe. AIpᷣa quidẽ diuinis coloꝛibus coloꝛanda

loꝛibo inducẽdiſ apte ſubijciatur ita ſint dñi ꝙ alioꝝ co
loꝛibus nõ fucent᷑.Coloꝛes eiuſ multiplices ſũt facti ex

vꝓarietate virtutũ nec oẽs vni coloꝛe veſtiũtur.ſed veſti

menta multicoloꝛia donãtur a dno ꝓut eſt diuerſitas
nõ aduerſitas mox in his qui ſibi ſeruire ſtatuerũt Si
cut multa ſunt in vno coꝛpe mebꝛa nõ tñ eundẽ actuʒ
oĩa hñt.ſic ⁊ multi hoĩm ſtatus ſunt in eccia ſancta dei
velut multicoloꝛia veſtimẽta. Sʒ aduertendũ ꝙ pan⸗
nus tinct? in lana tenaeus ſeruat coloꝛẽ q;tinctus in ſi
lo Pꝛoinde a pꝛimeua capacitatis optimũu eſt fieri lanã
dñi.vt ipſe coloꝛibo ſibi placitis nos coloꝛet.Ad tegu⸗

mentũ lana eſt ⁊ depulſionẽ frigoꝛis. Bũñ aũt his qͥ fue

rint lana dñi:qm dat niuẽ ſicut lan qꝛ nõ amplius tẽ/

tari ꝑmittit qᷓ; ipe ꝓtexerit. Qðõ ſi aliqui tentatõib im/
mergũtur ⁊ aduerſitatibo ſuꝑantur.nõ fuerũt vtiq; la/
na dni ſuis tingenda ſiue tincta coloꝛibo. Si vero aliã
interpꝛetõem ſumpſerimus ꝑ amplius aſtruemur ad

optimos moꝛes coniũctio eni dño dictũ eſt. Moc egit
in pꝛincipio deus vt ſibi homo iũgeretur. dedit bñſicia
et legẽ.et leges appoſuit ne ſeꝑaretur. Vlenit etiã ple⸗
nitudine tꝑm:ſe hũane nature ⁊ hũanaʒ naturãa ſibi ex

toto inſepabiliter et eterne ↄiungẽs. Mac ex effectibus
hboĩm moꝛibuſq; inquirit vt ſibi nectamur ne euerta⸗
mur. Euerti poꝛro nõ poſſumus ſi ſide et charitate na⸗

ture immobili ↄiungamur. Et ſua pñtia viſitat quos

ſibi nouerit in vritate coniũctos. Cuſtodia dñi etiã ſa

maria noĩatur ſiue cuſtodiẽs dñm. Si ad chꝛiſtũ refe⸗

rimus ippe cuſtos eſt dñi miſſus ad cuſtodiã hoĩm.hinc
iob dicit. Quid faciã tibi o cuſtos hoĩm. Siad nos 1 do

mini cuſtodes nos eſſe opoꝛtet. uſtodes dixeri nõ vt
ipᷣm dñm ſeruemusa malo aduerſus quẽ mihil p̃ᷣt ad⸗
uerſi ſed vt ipᷣm cuſtodiamus in nobis ne intermiſio⸗
ne vicioꝝ ac depulſione virtutũ recedat a nobis.nõ ſuo

Ddano. ſ nto ꝑiculo. Emanuel eſt ſcʒ nohiſcũ deus. Et
ipe ſaluatoꝛ aſſeruit. Ecce robiſcũ ſum vſq; ad cõſumę·
mationẽ ſeculi. Pꝛoinde cuſtodiamus ipᷣm ſqʒ nos in

ipᷣo:nme velut ntaʒ ſocietatẽ ad diſplicentiã criminũ et de
lictor aſpnatus abſcondat. Et in ꝑpadiſo poſitus pꝛimꝰ
hõ fuit vt cuſtodiret illud.et nõ cuſtodiẽs deũ ꝑdidit:a
quo expulſus eſt in hãc calamitoſaʒ vitã. Et cũ manda⸗
tũ edicitur de cuſtodia vilis vaſis :argumeto eſt ꝙ the⸗

ſaurũ pᷣcioſum ↄtineat. Mandatur hoĩ atq; ↄſulit᷑&n

ni cuſtodia ſerua coꝛ tuum:anñi ab ipᷣo vita ocedit: æur
coꝛdis mandat᷑ cuſtodia:mſi qꝛ in ipo quieſcit xpᷣus ho⸗
minũ vera vita ⁊ ab ipo ꝓcedit vita cũ credimꝰ xpᷣm vi⸗
tam.coꝛde enĩ creditur ad iuſticiã.et cũ ipᷣm iuxta man
datũ ſuũ ex toto coꝛde diligimus. Ciuitas ipſa illius re
gionis nũcupata ſichar ex ſua interpꝛetatõe aliquid mi
ſterioꝝ actoꝛũ atq; agendox facit:que penitẽtis ⁊ ꝑenitẽ

tie poꝛtat elogiũ.Et penitentiã vnerat pᷣdicare ieſus.?

peccatoꝛes ad penitentiã vocare.qmi appꝛopinquabit re
gnũ celox. Amat chꝛiſtus penitẽtes et eoꝝ fimbo appꝛo
pinquare nõ deſinit et ĩ ipoꝝ agello agitatur a ſiti ſczʒ a
eſiderio plus valendi eos quos ad pꝛediũ ioſephinũ

ad gugmentũ ſeʒ gre et virtutũ/ad hauriend altiputei

erat:et hãc in alabo aptitudinẽ ieſus querit vt eius co⸗

— — —— — — — — —

— — — ——

—

—. — — —

puin
9e
ſiv/
n
o/
co⸗
Wer
i
inns
Si
cr;
1
han⸗
inſi
lnz
Wa
ir
nsti,
win⸗
nche
eoi
nur
ocegt
tiän
peer
ibi er
cubus
uerta⸗
Atei,
g
niſ
eke
hi
nN
ad
iſſo
oſo
Et
tne
in
1
in⸗
itaa
dar
then
Omn
cCot
m
ſion
ämi
nite
16.
t re
ro
34
ini
tet

De diſceptationibis domi.ſaluatoꝛis.

aquam nonerit huenire. Deedid erat q multis retro

actis tꝑibo hereditario iure iacob patriarcha ioſeph ſi⸗
lio ſuo dilecto pᷣ ceteris poſſeſſionẽ tradiderat. Optĩa
Poſſeſſio ⁊ equiſſimo iure firmata quã viuens pt tradit
ad filiũ ⁊ pualet ad ceteros donatio inter viuos. Hona
toꝛ ⁊ Onatarius interpꝛetatõis ecẽtia vere aſtruunt:
qða nobis xpᷣus inquirit. Supplãtatoꝛ iacob dictꝰ eſt:
eær eo ꝙ plantã vterini fratris naſcẽdo ſequẽs teniut cũ
pꝛimo conatus eũ pᷣuenire non poſſet. Neceptionẽ in⸗

terpꝛetatio videtur oſtẽdere ſed optimũ eſt decipe mũ

dũ carnẽ ⁊ dialbolũ:occultiſ quippe virtutibo deludãtur
Et moꝛes deducti ad alterã rex ꝑtem ſcʒ ꝓ toleratõne
maloꝝ eternoꝝ bonox intuitu deceptõe viſibiliũ reruʒ
efficiũt ⁊ qui ſe peinmtiſar amenitate ne ab eadẽ male
teneretur deluſus ⁊ obſtruxit inimicis inuiſibilib⸗ viazʒ
qua venire ſolẽt ad decipiendũ aĩag. rebo viſibilibo ailli⸗
gatas oĩno fraudans ſuo malo deſiderio tetros hoſtes.
Vliã illa dixerim voluptuoſam hoĩm voluntatẽ· Talis
ceptoꝛ taliſq; deceptio ſupplantato: ſiue ſupplantatio
filiũ habere cui poſſeſſionẽ largitur ioſeph qui argumẽ
tu interpᷣtaturin ſinuat appoſitionẽ qua ex virtutibo qͥs
augetur illo augmento inuiſibili quo ante deũ p gram
creſcimus ⁊ ſequẽtia bona pꝛioꝛib apponant᷑. Sed ne⸗
queũt iſta fieri niſi primo mũdus caro dialvlus cũ ſibi
placitis vicijs ſu pplantẽtur ⁊ er hoc augmentũ et appo
itio virtutũ generantur naſeũtur.et fundũ wlut in
ſtructũ augmentũ accepita ſi upplantatõe maloꝝ pꝛedi⸗
um ſcqʒ cũ fonte fundente velut ſpũalis actõnis agrũ cũ
fonte aque ſapientie ſalutaris qua potatur qui vere ti⸗
met deũ et faat bona.et cõtinet ⁊ vere iuſticiã apprehen
dit.Oeſcripſimus locũ ad quẽ chꝛiſtus fecit aduentuʒ:
nũc vero quid chꝛiſtus egerit ⁊ dixerit intẽdamus BPe
ſus aũt fatigatus ex itinere ſedebat ſupfontẽ. Quare
fatigatus ieſus virtus dei eſt. Mõ ex foꝛma dei ſed ex foꝛ
ma ſeruili VUñ fatigatus ex itinere qꝛ nec ſubiugalibus
vſus eſt.Cotũ ⁊ vrũ ſe hoĩem pandit cũ ex itinere fati
gatur ac ſi nihil cõferret ſolaminis vnita diuinitaſ. Iti
nerabat deus in hoĩe qui nullo mouetur motu extra ſe
hãc dignationẽ exhibuit increata natura quã aſſum pſe
rat et hic hõ diuine ferebatur pſonatus a verbo:illis pe
nalitatibo reſeruatis quiba ꝑ oĩa wrus hõ noſceretur.
Attñ creature rõnalis liberande amoꝛ ad fatigatõnem
addixerat. Vere quidẽ ex itinere fatigatus:erat eni iti⸗
nera nõ cõpetentia ſibi eus poꝛro verus ⁊ hõ verus⸗
innocẽs erat.nullo quidẽ iure ſibi cõpetebat pede fati⸗

gato itinerare ꝑ oꝛbem. Quid ſibi hieroſolima quid iu

dea.quid galilea. quid ſamaria cũ ieſu vt eius pedibo cal

carẽtur.Quid ieſus cũ eis vt pñtia ſua viſitare digna⸗
retur. Solũ huani generis redemptio erat in cauſa. ta
libus ieſu tineribo vſq; ad exercitiũ crucis pꝛeeũda Sz
nec fatigationẽ coꝛꝑis vehi voluit aĩalib⸗ delatoꝛijs. nec
leuiari ac deſiſtere abh eundo foꝛte aĩo magis qᷓ; coꝛpe fa
tigatus. OPꝛemebat᷑ quidẽ ad fatigatõis auxeſſem ntox
ſarcina peccatoꝝ quouſq; illa poꝛtans cõſumeret ſi up li⸗
gnũ.Aſſumpta fatigatio illa erat volũtate tm̃ nulla ne
ceſſitate cogẽte. Inquiſitiuus amoꝛ eius fatigarat mẽ/
tem ⁊ coꝛpus eius velut ↄſueuit fatigare querẽtes do/
nec inueniretur queſitum. Nondũ ieſus inuenerat ho/
minẽ quẽ querebat nondũ ouis cẽteſima reinuẽta erat
deductaq; ad gregẽ: nec accenſa erat lucerna euangelica
cu qua dꝛagma decima quereret᷑ inueniret᷑ in theſau⸗
ris dñicis recondenda fatigabat hoc itineꝛe ieſus donec
cepta pficeret. Qui fatigatus exitinere huiuſcemodi ſe
debat ſic ſup fontẽ. Sic ſedebat quieſcẽs coꝛpe: pꝛout
erat fatigat? ex itinere. Er itinere laloꝛẽ ex ſeſſione qui⸗
etẽ coꝛpis oſtendebat.nõ qꝛ deus ſed qꝛ hõ erat.Ex aſ⸗

ſumpto non ex aſſumente iſte coꝛpis ſituationes adue/
nerat. Hoꝛa erat quaſi ſexta. Deſcriptio iſta tpis nõ
puum miſteriũ tribuit ad ↄtemplandũ. Mã ſexta die fa
ctus eſt qua ⁊ peccauit homo et quaſi hoꝛa ſexta eiectus
de padilo et ſexta etate mũdi requiſitus eſt in qua ſexta
die incarnatus et in cruce firus ⁊ moꝛtuus eſt. Super
fontẽ ꝓfundoꝝ miſterioꝝ dei ⁊ pfunditatis ſcripturaꝝ
Vere om̃ibo ſupꝑ ſedet oĩa intelligit.om̃ia nouit.Amo⸗
eius ſupdñatur rebus nõ ſubiacet ⁊ ſpũs eius ferebat
ſupaquas velut amoꝛ nõ ſubiacẽs rebo ſed pꝛelatus exi
ſtens Sedebat ſuꝑaque ſontẽ velut nouus mgt᷑ nouã
cathedram tenens docturus in aquis. Allter iſte moiſes
imo longe melioꝛ illo qui fuerat aſſumptus ex aquis et
vor eius ſuꝑ aquas ſq; ↄſecrandas ex verbo in quib tin⸗
ctis coꝛpibo aĩe lauarentur. Sedebat ſuꝑ fonteʒ vel ut
auceps aues rõnales aucupaturus in rhetibo verbi ſui:
in quibo vna pcapta inder ad capiendas alias facta eſt:
vt ſubſequẽs ſeries manifeſtat. Nec ſicocioſus eſt chꝛi
ſti aduentus ad fontẽ quẽ multa fontis enigmata pꝛe⸗
ceſſerunt.nam ad fontẽ ſeruus abꝛaã paranimphꝰ iſaac
ſibi vroꝛẽ rebeccam accepit qm̃ ad baptiſmalem fontẽ
chꝛiſto aĩa in eccleſia deſponſatur ineternũ ſi fuerit ca⸗
ſta cõtubernatura cũ chꝛiſto ⁊ ſpũſſanctus acci pitur ad
fontẽ qui aſſcribitur in rebecca ⁊ heliſeuſ ſal miſit in fon
tem vt ſanaretur aqua ⁊ chꝛiſtus ſua ſapientia ſanauit
infirmitatẽ ſcientiaꝝ ſeculariũ vt oĩm ꝓpłoꝑ et in oꝛto
ſponſe fons ſignatus erat. Et abundantia terrenoꝝ ſi/
gnetur ſigno chꝛiſti vt oĩa cum in vſum pueniũt ſignẽ
tur noĩe ſancto eius. Et ipe chꝛiſtus fons venit ad fon⸗
tem. Fons quidẽ eſt inquit querulando hieremyas de
wlo hebꝛeox. Dereliquerũt me fontẽ aque viue dicit
dñs. Fons aque viue chꝛiſtus nec aliunde puenit hoĩ/
bus aqua viua niſi ex ipo pueniat. Ygitur ſedet ad fon⸗
tem cõmutaturus aquas moꝛtuas in aquas viuas ad
quas ofes fitiẽtes iam ꝑ ꝓphetaʒ inuitauerat. Oſm̃es
ſitientes venite ad aquas ⁊ qui nõ habetis argentũ ꝓ⸗
perate et emite. Sedet ſuꝑ fſontẽ aucupatoꝛ nonus au

cupiũ. Sequitur. Clenit ergo mulier de ſamaria hau

rire aquã. Venit neſcia quid futura ſed nouerat qui
expectabat qui eam pᷣdeſtinauerat quã vocauit. Venit
haurire aquã de fonte terreno.ſed in modico hauritura
erat qquas in gaudio de fontibo ſaluatoꝛis:venit ad fon
tem aque vt ſitibunda volucris ſed mox capienda rlxti
diuino clamdeſtinato in terra hũanitatis aſſumpte a
quo ſe nõ potuit imo noluit explicari.m diuinis enĩ rix⸗
tibus explicari eſt ad ꝑniciẽ implicari:pᷣis vero implica
ri eſt a rebo norijs explicari. Sed anteq; aquã hanriat
capitur auis iſta qꝛ pꝛeſtauit aures ad verbũ ⁊ celeſti de
lectata ſibilo in memoꝛie potũ dedit iam ſue ſitis obli⸗
ta.Fit ꝓtinus in animabo hoĩm ſi patiẽter audiãt ſup/⸗
ne docentẽ et inſtruentẽ de ſupis noticia qᷓ; ſint excedẽ
tia ſenſum:et de pfunctoꝛijs quanto piculo ſuos ama/
toꝛes inuoluerãt.qꝙ reſiliant ab eis amoꝛẽ retrahãt
ꝙ ſe ad ſuꝑna diligenda conuertãt. DPreuenit iſtã ieſus
in verbo anteqᷓ; hauriret aquã.Nam ⁊ ꝓpłeta dicit. i

ſericoꝛdia eius pᷣueniet me.que niſi pueniret nemo illã

conſequeretur. DNicit ergo eiieſus. Da mihi bibere.
Vt ſic ſeries geſta texatur. Fatigatꝰ ſum ex itinere qui
eſco laſſus expectãs ſi quis aquã ad hunc fontẽ hauritu
rus accederet:Tu pꝛimo me hic ſedente mulier adueni
ſti:fitio oꝛo te da mihi bibere.Detit qui daturus adue⸗/
nerat illa irretire deſiderãs nõ coꝛpis ſitim extinguere.
Nec enĩ legimus ipᷣm poſt om̃ia etiã wotũ aque ab illa
ſumpſiſſe nõ ſibi cure aqua illa erat. Et fatigatus exiti⸗
nere refrigerabatur in aſaꝑ potu nõ in illius aque hau⸗
ſtu. Inter ſeſſionẽ chꝛiſti et illius mulieris aduentum

—

quos ego vidi ↄcertas cũ eis magna contentõe Wrloke
qui vt eoꝝ auariciã ⁊ philargiriã piter palliarẽt chꝛiſt

diſtipuli abierant in ciuitatem vt cilvs emerent. Eraͤt

eni in regione ab eis extranea. inqᷓ nec q̃ſtu poruiſſent

inuenire victũ:qꝛ iudei ⁊ ſamaritani abinuicẽ diſcoꝛda
bãt. nec ob hoc paupꝑtati xpᷣi ⁊ diſciploꝑꝝ e ſiat ab impꝛo
bis Teuãgelij calũniatoꝛibo aliqua inpoſtura: qꝛ dena⸗
rios habebat illud ſacrũ collegiũ quibo in alienis ptib-
emerẽt fulcimẽta vite nõ ad voluptatẽ et ꝑ exceſſuʒ ſed

ad neceſſitatẽ T oꝛdinatiſſimũ vſum. Et illa pecunia ſi

que erat nõ multa credenda eſt nec ex artib aut ex com
mercyjs ſeu de bonis hereditarijs aut de poſſeſſiõibo ſeu

ex cenſu aliquo:ſed de queſtu aut libera rolũtate afferẽ /

tiũ pueniſſe. hꝛiſtus nihil ſibi vendicauerat in ꝓpꝛiuʒ
Apli etiã cũcta reliquerãt ſequẽtes ieſum: nõ tam pedi

bus qᷓ; moꝛibo illũ ad poſſibile imitãtes. Multi philar⸗

girici poſt chꝛiſtũ fuerãt chꝛiſtianitatꝭ caractere inſigni⸗

ti in eccleſia dei ſine intermiſſione ſuccedẽtes:quoꝝ ali

0
et collegio ſcõ e diucias reꝑ ꝓpꝛietatẽ ex verbis eu⸗

angelicis nõ ſane intellectis nequiter apponebãt qð ita
pPperã dixerim ſicut dicere chꝛiſtũ indecẽtia ⁊ incõpetẽ⸗

tia ſibi ex vicio poſſe cõmittere. Et ex hoc loco ſcripture
ꝙ diſcipuli emerint cibos ⁊ ex loculis iude conati ſũt ꝓ⸗

pꝛietatẽ rex tpꝑaliũ in chꝛiſto diſcipulis ei? aſtruere: nõ

intelligẽtes ꝓpꝛietatẽ nature cõdite non viciate in qua

dei filius humanitatẽ aſſumpſit.et ꝓpꝛietatẽ legis que

ꝓpter pᷣuaricatões poſita eſt ſibi ↄuenire nõ poſſe: ſʒ mẽ
tita eſt iniquitas eis euanuerũt in cogitatõibo ſins:cũ
oĩm diues ꝓpter nos factus egenus extiterit · Sed re⸗
uertamur ad oꝛdinẽ rei geſte. Petẽs chꝛiſtus aquã nõ
accepit:ſed ad queſtionẽ ab illa inuitat/ ẽ.. Nicit ergo
ei mulier illa ſamaritana. Quõ tu indeus cũ ſis: bibere
a me poſcis que ſum mulier ſamaritana. Nõeni coutũ
tur iudei ſamaritanis. Ecce eni didaſcalatio et aueu⸗
patio cepte ſũt. Aſpectu. loquela.geſtu. habitu chꝛiſtus
apparebat de genere iudeoꝝ qui differebãt a ſamaritis:
quanq; iudei et ſamarite ab vno ptiarcha iacob deſcen /
diſſent. Contẽplatur mulier virũ in ammiratõe facta:
et cur ſibi potũ querat interrogat.nõ dedignata hoĩiem

ſed admirata petitõʒ. Erat eni hõ ieſus inſigne quid in
ſuis actibo et ſermonibo gerẽs:vt nemo niſi ſuꝑbus et

curooſus vt herodes.aut inuidus vt ſacerdotes templi
phariſei ſcribe ipᷣi dedignarẽt᷑. Pꝛoinde ſxc mulier
nõ atpnata virũ:ſed anceps in petitõe interrogat dicẽs

AQuõ tu iudeus cũ ſis bibere a me poſcis:que ſum mu⸗

lier ſamaritana. Mic interpꝛetatõnes noim ꝓpellende
ſunt:qm in intelligẽtia ſpũali iudea ⁊ ſamaria ſatis ↄue
miũt. lla cõfeſſio interpptatur:illa cuſtodia. illi cõfiten⸗
tes iſti cuſtodes. Cõfeſſio ⁊ cuſtodia in ꝓpꝛietatibo ſuis
ꝓ ſperanda vita in agenda ↄuemũt:magis quide neceſ⸗
lario requirũtur. Sʒ ex alijs apparẽtibo cauſis erat ſub
oꝛta diſcoꝛdia. JGoꝛtaſſis in pᷣſagio futuroꝝ neſcia facta
eſt iſta mulier: vt interrogaret ieſum.ſi iam tꝑus recõ⸗
ſiliatõis adeſſet: ieſus adueniſſet inter diſcoꝛdes cele
bꝛaturus pacẽ. Mũñdit ieſus. nõ ad mulieris interro
gata.vt rõem ſue petitõis oſtenderet ſed ad interrogan
da:cũ pꝛius eũ mulier interrogare debuiſſet quis eſſet.
qᷓ; aſſerere ꝙ iudeus eſſet.ac etiã obiſcere in coneitatõeʒ
vtriuſq; getis quaſi ꝙ nec ab ea debuiſſet aquã expete⸗
re.ꝛoinde ad interrogãda ſaluatoꝛ rñdet illa incipiẽs
erugire ⁊ ſuis illaqueare ſermonib velut auem dicẽs.
Bi ſcires donũ dei: et quis eſt qui dicit tibi da mihi
bibere. ſi foꝛſitan petiſſes ab eo et dediſſet tibi aqua vi/
uam. Conditionaliter loqui᷑ ergo excuſandus eſt ne⸗
ſciens. Cõceſſerim ſi erudiendi deeſt oĩno facultas:ſed
necĩmums a culpa ſi potuit erudiri.De ſciẽtia inſinite

4 n Peerſir 2

PBndecimus

tei dñs hane mulierẽ cauſare viðꝛ ac ſuũ impꝛobare co
loquiũ:p eo ꝙ neſciuerit donũ dei ſilr datoꝛẽ. Inſim
tus eſt deus:infimtũ eſt donũ eius qð ꝓpꝛie ðꝛ ſpuſſan
ctus.Mer oĩa quidẽ donatoꝛ ⁊ donũ equatur. Quis ho
minũ aut etiã angeloꝝ ſcire potuit quid ſit deuſ.quid v

ro ſpũſſanctus.nõ aliud qᷓ; deus pr᷑ in ſubſtatia q;uis ali

us in pſona. Vñ igit᷑ iſta ſcire potuit donũ dei. Vñ co⸗
gnoſcere filiũ donatoꝛẽ. Inauit cerꝰ ꝓpha. Mirabilis
facta eſt ſciẽtia tua ex me:ofoꝛtata eſt ⁊ nõ potero ad eã.
Et lucẽ habitat in acceſſibilẽ. Et ad iob de cognoſcẽdo
deũ ĩpoſſibiliter dicũ eſt. Foꝛſitan veſtigia dei ↄpᷣhendes
et vſq;· pfectũ oĩpotentẽ reꝑies. Excelſioꝛ celo eſt. et qͥd

facies. Pꝛofundioꝛ inferno: vñ cognoſces. Lõgioꝛ ter

ra mẽſura eius:et latioꝛ mari. Quãobꝛẽ nec iſta muli⸗
er nec aliquis rephendi pᷣt:ſi oipotẽtis dei ſciẽtia caret.
An foꝛte qꝛ de ſe loqbatur dicẽs.et quis eſt qui dicit ti⸗
bi da mihi bibere. Sʒ nõ de hoĩe puro: neq; eni vt hõ
diuinoꝝ donox poterat eſſe largitoꝛ. Si deſe vt de deo

aſſerebat:incognoſcibilis eſt ab hoĩe deus.FGoꝛtaſſis de

ſcietia fidei cauſanda erat.qua carebat. Excuſat᷑ legiti⸗
me:qm̃ fides ex auditu:auditus aũt ꝑ verbũ dei. Quõ
audiẽt ſine pᷣdicante. Quomõ pᷣdicabũt niſi mittant᷑.
MQuis iſtã erudiuit in fide. Quis eã donis diuinis in/⸗
ſtruxit. Quis eã docuit de dei filio hũanato. Quis ad
aqua viuã ipam verbis allexit.vt expeteret ab hñte vt
requireret a datoꝛe. Sʒ chꝛiſti locutio de ſciẽtia inuita
toꝛia erat ad ſcientia:et noĩans aquã viuã ad ſciendũ q̃
eta quo eſſet alliciebat eã. et ſatagebat ab ea cognoſci.
qui dignatuſ erat de feĩia ꝓ mulieribo ⁊ hoi bo naſci.et ſe
rioſe tendebat in iliã qua nouerat ilico ſuã diſcipulã et
euangeliſtã fieri Mouetur mulier auditu verbox:et vi⸗
ua delectatur aqua.Attñ heſitat in verbis:qꝛ hũc quem
audit talia ꝓferentẽ ſolũ eſſe hoĩem conſpicatur.Cota
ſiſtit in ſen ſib ex natutali moꝛe:ac etiã ex arte cudit ar/

gumenta reſpõdendi. Elellet ꝓtinus aquã viuaʒ:quia

veri et optimi honi appetitus naturalis omnibo datus
eſt. Per huiuſcemodi arguẽs rñũdens inquirit:et iam
in huũilitate facta velut bonitatis ſerua ſutura reueren⸗
ter dũm vocat:quẽ irreuerẽter nucapauerat ante iude:
um dices: Dñe neq; in quo haurias habes:et puteus
altus eſt. VUnde ergo habes aquam viuaʒ: Nunquid tu
maioꝛ es pre nto igacob.qui dedit nobis puteũ hunc.et
ipſe ex eo bibit et filij eus ⁊ pecoꝛa eius. Vlerba ieſu
non diſplicent mulieri:ſed de aqua viua ne dare poſſit
vndiqʒ conglobatim ſibi occurrunt argumenta cõtra/
ria. Mam fons erat fundens naturaliter aquam et na⸗
turaliter aliquando fundere aut nõ eque deſiſtens:vt
pluribus expientia monſtrat. Puteus erat exarte ad
terre inferioꝛa deſoſſus.nec artiſicium hauriendi erat
in manu chꝛiſti:et vere altus erat ex inferioꝛiet interio

ri terra ad ſuperſiciem vſq; conſurgens: et compoſitio

noui hominis ad pꝛiſcum patriarham iacob a credulita
te aque viue huius mulieris animum refrangebant.
Sed nec cũ ieſu qͥ dei eſt filius atq; virtus ex natura
exarte ex quacunq; compoſition pꝛiſcoꝛum pꝛeſentiũ
et futuroꝛum etiam et angeloꝛum contentioile viſſerẽ⸗
dum eſt:qui ſuper omnia pꝛeſtat omnipotens. Tle au⸗
tem his qui de ieſu ſimilibus diſputauere ſententijs:
uem ſi hec mulier per fidem nouiſſet vtiq; tacuiſſet.
ed erudienda erat didaſcalico moꝛe: cum inuemiſſet
quem interrogaret. et aquo reſponſa ſuſciperet. et in⸗
terrogata reſponſa donaret. Hec mulier chꝛiſtum vt
purum hominem contemplatur cum miratur ex no⸗
uitate loquendi et ex alta largitione chꝛiſti ſuſpenditur

animus eius: ſupꝛa intellectũ eni ſuũ ieſu verba reſona.
bat in aĩo audiẽtis:ſaquã viuã eſſet poſſibile inuenire

— —– (—B—. — —

— — — ——

— —. — —

— — — —. — —.

nttnr,
this n
Quis
bhien
eta imn
ſüentii
Cognon.
laſcietſe
Spulie
et pi/
dcguem
e Ton
coct
azui
ibo dun⸗
UIt:aunm
Arevoen
nteſole
hiun⸗
us
bonc et
tho leſil
epoſtt
cötts⸗
et na⸗
no:t
tte ad
dierat
interio
poſino
tedolta
matu
peſenni
edſeet
.Genl
htentne⸗
iſet
venſe
., et in
fumn
er no/
nattor
reſon,
nieme

de diſceptationibus do. Galua.

Verbum ammirabile.verbum delectabile. verbum de⸗
ſiderabile aqua viua. Pꝛoinde ſatis perdocte inquirit
obijciẽs ad pollicitatẽ. Oomine neq; in quo haurias ha
bes ſi ex iſto puteo ſeu ex alio aquam viuã haurire ten⸗
tares.Mõ ſe iſta mulier attollebat in ſuperis vnde aqua
viua deſcendit.ſed quid de terris aut locis infimis aſce⸗/
deret autumabat. Fallebatur quidem ſed verum neſci⸗
ens loquebatur cuʒ diceret.neq; in quo hauriag habes
ſcʒ ſitulam aut inſtrumentũ ahud hauriendi. Cõtem⸗
plandum verbũ. NHam writate plenũ eſt: cum chꝛiſtus
arte humana neq; inſtrumẽto pericia hominũ edito ſua
dona pollicebatur neq; donabat neq; hauriebat ex terriſ
de foſſis gratiã et gloꝛiam largiturꝰ. ſed de ſuperis vnde
veſcenderat. Vt homo agebat. docebat. infoꝛmabat ho⸗
minum moꝛes:patiebat᷑ appoſitas penalitates.Elt deuſ

vero gratiam poꝛrigebat et daturus in tempoꝛe ꝓmitte

bat et gloꝛiam.Eligilãs verbũ neq; in quo haurias ha⸗
bes.Ad defectum aſſcribebat illi hommi chꝛiſti ſamarita
na mulier ꝙ cedebat in ſue altitudinẽ poteſtatis:quoni
am ſi inſtrumentũ deſiciebat humanũ:aderat omnino
diuinum. Mecnõ et obicit altitudinem putei ad cuius
aqua nõ ꝑueniret coꝛpoꝛis manus nõ habito inſtrumẽ
to. Et puteus altus eſt. Sed ſi nõ homo tamẽ altioꝛ de
us. Ded attendendus loquẽdi modus. Oi aliqua ter⸗
re ꝓfunditas a ſugioꝛe parte ſcʒ ab oꝛe ad inferioꝛem de
ſcendendo menſuret᷑ dicetur. Locus pfundus eſt ſiue

puteus ſiue quodcũq; voꝛaginoſum ſiue defoſſum. Si

vro ab inferioꝛi ꝑte ad ſuperioꝛẽ aſcendendo menſuret
altus appellabitur locus ille. Sic dictũ legit᷑ puteus al
tus eſtata aqua vſq; ad os putei nõ aſcendat ſed in p⸗

fundo iacet. Et tu neq; in quo haurias habes. Heſciavt
aſina balge veritatẽ fatur dicens. puteus altus eſt. Sʒ

ad intelligendũ intellectus altus erquiri᷑. Si puteus
altus eſt vt ad hauriendũ opus ſit inſtrumẽto: ergo aqᷓ
in ꝓfundo iacet.otus mundusvelut vnus eſt pauteus

et abiſſus impenetrabilis: cuius aqua noſtris affectib-

nõ equatur.quia mhil eſt in boc mundo qð ſatiare am/
mas hoĩm poſſit que ſunt facte ad dum. Pꝛoinde mu⸗

lier rõnabiliter infert. Ende ergo habes aquã viuam.

Scõm hoc nequã ꝓtinus illa caret. Sub celo nõ eſt ſi
a ſurſum vſq; ad deoꝛſum.ſi abymis vſq; ad ſummum
cuncta ꝑquirantur nõ eſt aquam viuam ad ſatietatẽ ho
minum regire. Et ſi patres noſtri pꝛeteriti aquã viuam
neumodolibet pptuerũt inuenire quibo tu maioꝛ meis
obtutibus nõ appares:vnde ergo habes aquã viuã. Sa
gax mulier tot chꝛiſto ieſu obiecit inquirendo vnde ſibi
vꝓiuam polliceret᷑aquã Cui reſpondit ieſus et dirit ei.
Omnis qui biberit ex hac aqua ſitiet iterũ. Quiaũt bi⸗
berit ex aqua quã ego dalbo nõ ſitiet iterũ: ſed aqua quaʒ
ego dalei fiet fons aque ſaliẽtis in vitã eternã Om̃e

qð mulier ieſu obiecerat ipᷣa ſua reſponſione cõfutat.vi

delicet ꝙ aqua ſua nõ exvenis terre pcedit nõ iacet in ꝓ
fundis puteis nõ reꝑitur in fontibus nõ hauritur ſitu⸗
la.coꝛpis oꝛe nõ ſumitur et ſitim extinguit bibentibus
ineternũ.Ac ſi diceret ieſus ad mulierem. Nõ mihi opꝰ
eſt inſtrumento hauriendi aquã viuã que in puteis al/
tis terre nõ iacet vt bibendi expientia pandit.qꝛ omnis
qui biberit ex hac aqua ſitiet iterum. Et tu pluries bibi
ſti et iterũ ſitabanda veniſti. et quot bibũt pᷣſentes ⁊ qͥt
biberũt pꝛiſti nunqᷓ; ſunt aut fuerũtvna potatõne ſatiati
ſed aqua mea ſic bibitur vt nunq; vlterius ſitiat᷑.Aqua

quam ego dalv nõ que de iſto puteo aut alio fonte hau⸗

rienda eſt ſitim aufert de fonte ꝓcedit eterno infundit
nõ hauricur ſupinato bibitur oꝛe nõ in terra verſo:non

potatur in vaſe ſed in eterno fonte qm̃ apud deũ ẽ fons

vite. Aqun iſta bibenti ſit fons aque indeſicientis atʒ

„

„

ſalientis in vitam eternãvbi nulla ratione ſitit᷑. O q;ta
bemignitas largitoꝛis aque qni neſcientib illqʒ docet nõ
petentibus offert. NHam diuine bonitatis et fons ſuipᷣiꝰ
in alios diffuſiuus eſta oꝛtos.et campos querit in quoſ
diffundatur: et cum animas quaſi arẽtes aſpicit terras
querit illas irrigare vt inebꝛiet ad fructũ vt ſatiet ad ꝓ
fectum. Muius aque irriguoirrigari axa agruʒ petebar
a patre quẽ accepit ſuperius ſcʒ inferius. Eſt igit᷑ aqua
ſaliens in vitam eternã illa ſpirituſſancti gratis qua qͥs
opatur in hac vita opera digna vita eterna:mõ in meri⸗
to illam accipientis ſed in merito dantis.quoniamlipᷣe
qui largitur donũ dei eſt tota cauſa merendi regnũ dei.
Halit aqua que donatur a thado. ani ſurſum agut
dona eius nõ ad yma demergũtur. Et ob hoc omne da⸗
tum optimũ et omne donum pfectum deſurſum remit
titur vt ſurſum reuocet qui accepit et a vita tpali ad e⸗
ternam.a moꝛtali ad immoꝛtalẽ.a parte ad totalitatẽ:a
terrenis ad celeſtia eum cui donatur potenter inducat.
Generat aqua chꝛiſti ieſu fontẽ aque ſalientis in vitaʒ
eternam.Fontem dicit nõ fluuiũ ſiue riuuluʒ qui exipᷣa
ſemꝑ ad inferioꝛa labuntur:ſed cõtra nature vſum cõ⸗
tra vſualem ſcientiã non deoꝛſum defluat ſed aſcendat
quanqᷓ; ſeꝑe per artem coanguſtatã aquam ſurſum inſpi
ciamus aſcendere. Sed nec ieſu aqua humana ſurſum
arte ſalit ſed ſupꝛa omnẽ intellectũ naturã rõnem et ar⸗
tẽ in ſuperna ſuũ ꝓuehit potatoꝛẽ. Igitur affectemus
hanc inuiſibilẽ et immaterialem aquam que nõ eſtvnũ
e quattuoꝛ elementis que ſuꝑ omnia elementa ipᷣa ſa⸗
lit. Intelligamus doctam. accipiamus oblatam. biba⸗
mus oꝛe coꝛdis nõ faucibus coꝛpis:ſi piclitari ſiti recu⸗
ſamus.Ad quam ſamaritana iam auida facta ſibi a ieſu
exhiberi petit cum ad eum dicitl Domine da mihi hãc
aquam vt nõ ſitiam neq; veniam huc haurire Apta pe
titis que cõſoꝛmis eſt liberalitati donantis vt non id ꝑe⸗
tat qðvelit accipere.ſed hoc ſolum petens accipiat ꝙ ma
ioꝛ dare decreuerit. Jam oblita illius aque ad quã vene⸗
rat hauriendã et delectata ſalubꝛitate illius aque viue qᷓ
offerebat᷑ petit ſubiectiuo et humili verw. Homine da
mihi hanc quã ꝓmittis aquam. vileſcũt cuncta terrena
et quaſi obliuioni traduntur cum celeſtium placet au/
dituſſet cum ad ipᷣa erigitur animus.Et quoniã omneſ
vellent carere defectibus et contractis penalitatibus ex
multatione facta in noſtra radice.nec etiam vellent ſub
iacere lalvꝛibus:pꝛoinde iſta mulier hec duo ſupponit in
cauſam cum ꝓmiſſam appetit aquam.ſcʒ vt nõ ſitiã ne⸗
q; veniam huc haurire. Defectus nature ſiue penalitas
eſt cauſa ſitis. Et itinerando humanũ coꝛpus animo la
lvꝛat ac etiam fatigatur qð euenit vt aſſertum eſt in ie⸗/
ſu . ꝙ eſſet ex itinere fatigatus. Jam iſta mulier affecta⸗
bat beatitudinis partem amplius ſicire nolens et quie⸗
tem cognouerat eſſe bonum cum wlit ab itinerando et
lalꝛando deſiſtere. Sed necdũ nouerat vnde aut quõ
iſta ꝓueniat:⁊ dumtaxat ꝓ coꝛpoꝛe nõ pꝛo anima talem
querebat aquam:et ꝓ tempoꝛe quo modicum victura
erat nõꝓ eternitate ad quam chꝛiſtus ipam et omnes
venerat vocaturus. Vligebat iſta quodam naturali affe
ctu ſub quo quicquid honũ atq; optimũ ⁊ perfectum eſt
cadit ſed intellectu ratione ⁊ oꝛdiue deficiebat qᷓ́obꝛem
dicit eiieſus! VUadexoca virum tuum et wm huc Oi
rum ſciolis et in aduertentibus videtur cum ieſus di⸗
xerit mulieri voca viruʒ tuũ cum ipᷣa iam quinqueuira
extiterit.et omnibus pꝛe moꝛtuis in adulterio ſeu foꝛni
catione moꝛaret᷑ quomodo indicebat᷑ roca virum quem
chꝛiſtus ipam nõ habere ſciebat. Sed ſi perſpicaci mẽ⸗
te chꝛiſti facta et dicta ſcrutamur et ad quid iſtam mu⸗

lierem et modum quo ad cognitionẽ veri tralere S⸗

Liber vngecimus

gebat ſic eum iſta muliere penitus agenduʒ fuit vt pau
latim erudiretur et ꝙ in chꝛiſto aliquid inſigne cogno⸗
ſceret ꝙ plus q; homo eſſet et homo ſupꝛa hoĩeʒ ab ipſa
cognoiceretur et fidem pꝛeſtaret dictis que ſupꝛa cogni
tionẽ ceteroꝛum hominũ vulgebantur et alligaret᷑ ſide
pꝛo aſſertione geſtoꝛum que dictis et diuims inductio⸗
nibus retinebat. Quam ob cauſam ieſus dirt Clade
voca virum tuum vt ex reſpon ſione audire quis ſci⸗
ret nõ habeo virum vt ex his quaſi ꝓphetice ad illa in⸗
ferret bene dixiſti. nõ habeo virum: quinq; enim viros
habuiſtiet nunc quem habes nõ eſt tuus vir. qd hoc vt
tandem hec in eum intenderet wlut in ꝓpletam dicẽs.
Elt video ꝓpheta es tu vt in meſſiam et omniũ ſalua
toꝛem. Paſſim paulatimq; ieſus iſiam mulierẽ docen⸗
do traxit traendo docuit. et welut auis potabunda exaqᷓ
ſcenoſa clarioꝛẽ inueniens aſpernaretur illam a nobilio
rem delectata moꝛe aucupatuo wniret in pꝛeda. Sed
iſte in apologiam pᷣdiximus. Igitur ad rerum oꝛdinem
reuertamur. Dicit ei ieſus. Elade voca virum tuũ. Elt
in altioꝛem trahiciatur ſenſum caput mulieris vir. Si
acephala non es voca caput a quo regenda es. Si wrro
eriſtis acephala nõ ſunt tibi huiuſcemodi dimna dona
dei. Reſpondit acephala ſum. nõ habeo virum. Laudat
illam bene dixiſſe ieſus ꝙ falſitatem nõ ſubmiſerit nec
Wwritatem negauerit Bene diiſti nõ habeo virũ Mõ

illam blandiendo laudamt ſed quia ſimpliciter faſſa ſit

vVritatem. quia virum nõ habebat. Et decjarat illam ie
ſus nõ tergiuerſaſſe in cauſa adiciens Quinq; em vi

ros habuiſti et nunc quem hales nõ eſt tuus vir Non
eſt iſta ſimilitudo neqʒ parabola ſed ſic res geſta extite,⸗

rat ꝙ quinq; viros legittimos habuit ex lege nature atʒ
moſaice quibus legibus cõdebatur pluries matrimo⸗
mo copulari ſicut ex lege noui teſtamenti mile nume/
ro ſe damnantur nuptie cum melius ſit nubere q; vri.
Er illo in tunc adieſerat foꝛnicario moꝛe cindam vi-o·
nõ legittimo matrimonio copulata. Et huius cõfenio
nem ſceleris ieſus exquirebat ab ipᷣa tacite. ſed mel i

expꝛeſſe cum cautela ſolenni atq; laudabili cõfeſſionem

aſtruit fieri criminũ anteq; diuina beneficia largiat. Et
ad ſacramenta eccleſie de nouo cõdenda chꝛiſtus inten
debat cum cõfeſſionẽ pꝛeire ſuadet anteqᷓ; abſolutionẽ
criminũ et virtutum gratiam pꝛeſtet. Sed cõtemplan
