minibus altum eſt:abhominatio eſt ante deũ Ecce

derident auari ſanã doctrinã et directionẽ ad ſi uperos vi
lipendunt:et quaſi anilem cantilenã reputant infallibi⸗
lem vritatẽ.Nõ vult malo colligatus amoꝛe:verba ſe⸗
paratõis audire. Imnimica eſt ſuppis humiliatis doctri⸗
na.iracundis ſermo pacis.nõ eſi ferendus:inuidis pdi⸗
cata dilectio inimica. accidioſis tediũ exhoꝛtatio actõis:
lubꝛicis odium.cõmendatio caſtitatis.guloſis terroꝛ.
ſuaſio abſtinentie. gSempꝑ iuſticia inimica iniquis:hone
ſta operatio criminoſis. Abdicatõnis monitio et reuoca
tio ſollicitudinis.inimiciſſima eſt auaris. Cõtemptum
mũdi auari auris audire nõ ſuſtinet.et terrenis affixus
timet explicari ꝑ verbuʒ:et qð magis accreſcit ad crimẽ
vilipendit dei legẽ.et doctrinã deridet gloꝛioſam. Minꝰ
eni malũ eſſet auarum eſſe vel fieri:qᷓ; doctrinã deride/
re ſupernã. oc autem habet auaricia ppꝛium: vtverbũᷣ
diuinũ reputet in deriſuʒ. Sed vere vſq; lvdie fũt pha
riſei:qui omnẽ doctrinã derident pietatis. Sed qð pei?
eſt agitur.ꝙ multi ſeipos verident.ſuam doctrins vili⸗
penſioni exponunt.dum cõtra auariciã pᷣdicãt quam ſe⸗
quuntur:et venantur actõne pecumã.quam loquẽdi au
dacia damnauerũt. Mentitur in pleriſq; doctrina perſe⸗
quens aurũ.qð totũ loquentis animũ occupauit:⁊ wxr
to dam nat᷑.qdð inſatiabiliter animus ſequit᷑ Et pᷣſiden/
tes p nephas pecunia querũt:quam legum iura ꝓpha⸗
nant. Et q alios deberẽt ab hmõi malo virga directoͤis

mne.

Liber octauus De vicijs

atq; coꝛreptõis auertere:ſeipos exhibent exempla peio⸗

ra ſectandi. Sed eque vel peius malum noſctur. qõ in

ipis ſaluatoꝛ repꝛeſvndit. Uos eſtis qͥ iuſtiſcatis vos

coꝛam honnnibus O bhominuʒz nephanda cõditio vel⸗

le coꝛã hoĩbus iuſtũ fieri:cõſcientia interioꝛi cõtempta

Nam gloꝛie noſtra hec eſt teſtimoniũ cõſcientie noſtre.

Inſart qui ſibi fetet:conatus alijs odoꝛem inferre. Li

Ppeꝛos ſtulticie ſtuduit:qui ſibi hoꝛrende alijs leniter vi /

uit. ſibi malus alijs bonus.ſibi ꝑuerſus.alijs rectus ap⸗
paret. Dic tu qui ſuriſti mammullã cõplacentie atq; va
ne hominũ laudis. Nõne te toꝛquebat cõſcientia tua cũᷣ
falſo laudabaris in facie.nõ ſuffundebat᷑vrecũdia vultꝰ
tuus cuʒ loquebat᷑ de te aliena lingua mendaciũ.credẽs

dicere wrum: Mõne te cõfundebat ſecreta putrida tua

cum ante faciẽ aliop falſo velamine obtexiſſes.cum ver⸗
bis moꝛibuſq; pintendebas iuſticiã. que a tuo ammo?
agibili vita firmiter exrulabat: O puerſoꝑ hominũu ge⸗

nus:qui ſi homies fallunt nõ curat de deiuꝑ inſpectoꝛe
quem latere nihil penit poteſt. Sed qui iuſtificari an/
te hoĩes volunt.illi a deo iuſuſſime repꝛobant᷑: qꝛ ꝓpter
iudicium hominũ diuinũ iudiciũ cõtempſerũt.Na qð

altum eſt hoĩb:abhominatio ſtatuitur ante deũ. Quia
ſicut exaltant᷑ celi a terra.ita erxaltant᷑ vie dei ab hominũ
vijs.et ſua iudicia ſuperferuntur ab humanis ludicijs.

Quid enim altum eſt ante hoies: Solũ id qõ ſenſus

humanus pᷣt ꝑcipere. VUidet oculus hominẽ inſigmtuʒ
aptiſſinus moꝛibo.ſed nõ videt ipᷣe intrinſecã voluntate

et quãta in animovirtute polleat.aut q;ta iniquitate ioꝛ

deſcat. Audit auris hoim famãa: ſed in ſilentio mala vita
quieſcit. Sentit homo hominẽ et homo homini loqui
et ipᷣox ſepe coꝛpꝑe fit ſodalitas:intima vero ſolus depꝛe⸗
hendit altiſſimus:et nec eſt qui ſe abſcondat ab appꝛehẽ
ſionibus eius.Altũ qpðvident hoiĩes foꝛis eſt:ſed hec ab
hominatio apud deũ penitus eſt. Abhominat᷑ deus ſi⸗
mulacra gentiũ.magis vero abhominat᷑ hominẽ ſimu⸗

latum: qui altitudinẽ ſedis querit in mentib hommuʒ

nõ ante cõſpectum eius qui creatoꝛ eſt hoĩm. IOgit᷑ qui
legis hec mala deuita. Capitulum XXXI
Vllum peccati gen ſaluatoꝛ oĩm tacuit: quod
n ſuo miro mõ loquẽdi verbis explicitis et paboli
cis nõ repꝛehenderet. Inquit enĩ ſemel aplis
ce ſuo mõ.intelligibili ab eis ſermone mirantib MNõ⸗/

ne ego vos duodecim elegi.⁊ vnus exxobis diaboy' eſt
Dialvlus igi᷑ angelus malus. diabolus homo iniquus

Diabolus angelus recõuer ſibilis eſt:homo diabolus ob⸗

ſtinatus. Siabolus nõ eſt natura creata ſeu ex creata na

tura.ſeu ex natura mutata.ſed quadam depꝛauata ꝑ ſe⸗
ipᷣam volũtaſ.Nec homo natura diabolus eſt:ſed quedã
xolũtaria cõſeruata iniquitas. Et cũ homo vſq; ad finẽ
ꝑ liberũ arbitriũ mutabilis maneat.diabołꝰ a chꝛiſto nõ
vocaret᷑:niſi ab ipo a malo ꝓpoſito immutabilis pᷣſciret᷑.
Sciebat pfecte chꝛiſtus a iuda tradendũ.ad qð maluʒ
ſuum animũ immobilẽ pᷣuidebat.idcirco eum dialboluſ
appellabat.nõ dialulicũ aut demoniacũ ſed dialolũ:qð

nõ eſt nomẽ nature aut iniquitatis abijciende. ſed no⸗

men incoꝛrigibilis voluntatis.nõ ex ꝑte valentis effice

re oĩa. ⁊ animos immutabiles mutabiles facere.magis
VWro er pte inique voluntatis ſe voluntarie depꝛauatis.

Eſt igit diabolus pꝛeter carnẽ: ſed ↄtra ſeipᷣm et hoĩm
ſpiritũ et hoĩm carnẽ. Eſt dialbolus ſpiritus hominis in
carne.cũ carne.ad carnẽ. ꝓpt᷑ carnẽ. ſed nõ de carne aut

excarne. Sola enĩ caro embꝛionatica wel abſq; imperio

rõnis atq; examinis: mhil impuritatis ſeu imq̃tatis ad
mittit. Eſt dialolus nõ electus ſed repꝛobat? a deo. Si
gnanter nota verba irrepꝛehen ſibilia ſaluatoꝛis. Mõne

ego vos duodecim elegi. Ego vos hoĩes nõ dialvlos/ et

ſi peccatoꝛes.nõ tamẽ obſtinatos. Duodecim elegi:ad
opus miniſterij qð ab eterno pꝛeuidi. Etonus exvobis

diabolus eſt. Mõ elegi ſed eſt:nõ ex me ſed a ſeipo ꝙ ma⸗
lus eſt. A deo patre homo creatus a me vt bonus eſſet.
vt apls eſſet cũ multis electus:ab ipᷣo vero eſt dialbolus
factus. Sed qui ſunt in carne diaboli:quoꝝ iudas pꝛi⸗
mus a chꝛiſto in hoĩbus in voce nõ aute in re nomẽ ac⸗
cepit.Hi ſunt qui oẽm naturaliſ ingenij acuitatẽ ad peſ
ſima oꝛdinauerũt.nõ doꝛmientes quiete niſi mala pᷣui⸗
ſa pficiant.et niſi damna inferãt innocentibi nõ quie/
ſcunt:qui ad oĩm deceptionẽ intendũt.fidẽ nemini ſer⸗
uant.charitatẽ deſtruũt.cõcoꝛdiã frangũt.pacẽ interi⸗
munt.iuſte cõuerſationis vitã cõfundunt:infruniti aio
lapſi verbo.moꝛibo nõ modeſti. pᷣſumptoꝛes in diuina.
humana ſcelerata lege tractantes:nemini ſe collidãtes
ad bonũ.ad malũ vero quouſq; ꝑficiat᷑ efficiuntur fideliſ
ſimi cõplices.HNi deſtruũt omne obedientie iugũ:irre ·
ducibiles facti ad tramitẽ vritatis. Minis nõ cedunt.
ꝓmiſſis nõ credunt.toꝛturas nõ metuũt.et derident pe
narum quaſlibet queſtiones:depꝛauationẽ habent in ab
ditis.inſidias in occultis.nihil rectũ.nihil iuſtum eſt re
perire in eis.et oĩs iniquitatis ſunt valcula.cõtumaces
ꝓterui.obſtinati diuinoꝛũ appetitoꝛes ex faſtu. Hi no/⸗
uas adinuentões faciũt in pꝑeccatis:oĩm que pñt malo⸗
rum initia ⁊ venenata capita exiſtentia. Hi wlut fulmẽ
ſine retentione ferunt᷑ in malũ.et velut flumen impetu
deſluens rapiunt᷑ ad nephas:qð nec obſtaculũ patit᷑et

intumeſcẽedo poſitũ ſuꝑgredit᷑᷑f bicem. aut rumpit aut

trahit aut aliunde captat cõpendia defluendi.Hi magiſ
accendunt᷑ cum ꝓhibentur.et ex unpedimẽto auidchoꝛes
reddunt᷑ ad crimen:nec alioꝝ ſociant᷑ penis.et ꝓ argen⸗
to exponũt exicio atq; cõmertio iuſtũ:ſic iudas diabolus
expoſuit dñm ieſum chꝛiſtum. Ad hanc ſententiã pti
nere videtur.id quod infra etiam cõtra iudeos ſaluatoꝛ
iniecit dicẽs Vos ex patre diabolo eſus:et deſideria pa
tris veſtri vultis facere. Alle homicida erat ab initio et
in veritate nõ ſtetit:quia non eſt veritas in eo. um lo
quitur mendaeium loquitur a ſeipo:quia mendax eſt
pater eius Id ſcire nos animat iſta ſentẽtia: quis dia⸗
lus.qui miij eius. Sed qualis pater tales filij.nõ na⸗
tura quã in creatione ſuſceperunt:ſed ꝑuerſa voluntate
qua homines demones imitantur. Dialbolus iniquita⸗
tis eſt nomen.nõ create nature aut impoſitõnisa deo.
Non deus pater inveteriſteſtamento.aut chꝛiſtus in no
uo dialolicũ nomen impoſuit:ſed ſpiritũ incoꝛpoꝛeũ et
hominẽ anima et coꝛpoꝛe factum.quod per iniquitateʒ
a ſeipis facti erant his nominibus appellauit. Idcirco
ſcõm iniquitatẽ quã cõmiſerunt.nõ icom naturã quaʒ
in creatione ſuſceperũt:patrem diabolum et eius ſilios
ptractemus. Dialvlus eſt qui nullo ſuggerẽte peccauit
et rebellauit deo Giliusvero eius qui ad ſimilia ſe aptat
Poſſunt enim homines etiam diabulici ſine alteri ſug
geſtione peccare: ſicut et ipſe ſine alterius ſuggeſtione
peccauit.quanquam pꝛimi parentes eius ſuggeſtio⸗
ne peccauerint. Qui etiam potuiſſent ſine ſua ſuggeſti⸗
one peccare ſicut diaboli peccauerũt. Non enim melio⸗
ris cõditionis facti ſunt parentes pꝛimi: qᷓ; ſpiritus in⸗
coꝛpoꝛei ſeu ſeperate ſubſtantie. Quod cõtra iob allega
bat eliphas tlmanites.volens nõ eſſe iuſtum.ſed ne⸗
ceſſario ipſum cõſtituere peccatoꝛẽ dicens. Nunquid ho
mo cõparatione dei iuſtiſicabitur.aut factoꝛe ſuo purioꝛ
erit vir. Ecce qui ſeruiunt ei non ſunt ſtabiles.et in an⸗
gelis eius repperit pꝛauitatem.quãto magis qui habi /
tant domos luteas.et terrenum habent fundamentũ.
conſumuntur velut atinea. Vt omnmo aſſerere velit: ſi
eut peccauerũt angeli.poſſt hoĩes nullo ſuggerẽte pec
care.ꝓinde hac imitata damnatõe mlti filij ſũt dialbvli.

— — — —

A
io
1.
16
iſ
17
t.

v
e
6
ino⸗
1h
lni
N
ie
aut
oi
pes
n/
Dti
f
R
0
m
eſta
3d
Pön
ute
vita⸗
do.
inno
eiͦe
tnte
inco
ſ
ios
lit
tat
ſug
vone
ſio/
eſti
elo⸗
lenn
ine/
6n
tio⸗
ſant
abi
gtll
itſ
N⸗

Diabolus appetiuit quod ſibi nullo iure competere po⸗

terat:ñilus eius qui appetit nõ competẽtia ſibi: Unde

multi faſcinati non cognoſcẽtes ſeipos.vltra ſeipos in
apetitibo ſe ꝓptendunt. Dialvlus appetitoꝛ fuit impoſ⸗

ſibiliũ:ĩpoſſibile peny erat angelũ altiſſimo coeqri. GFili

us eius eſt qui pᷣter poſitã legem pꝛeſumit. Odiuit dia
lvlus deũuᷣ cui adequari nõ poterat:filius eius etiã odio
fertur in um. Homicida erat diabolus ſuiipᷣius:qui
ſe occidit dum contra dñm ſuꝑbiuit. Moꝛs eni eſt ſe⸗
paratio a eo:qꝛ vnio cum deo tota erat ipᷣius vita.Nã
cuius natura creata eſt in bta vita eſſe cum deo:ſepatio

ab ipſo moꝛteʒ eternã oꝑatur penitus ſine moꝛte.Ho⸗

micida erat videlicet ſui:ſed ab initio nõ a pꝛincipio qð
om̃ia pꝛincipiat atq; facit:ſed ab initio introducte iniq̃⸗
tatis.Eſt eni initium boni qð deus eſt. in omni genere
cauſe:initiũ mali qð diaboꝰ ẽ. Homicida erat ab initio
ſuiipᷣꝰ:et ipᷣe initiauit moꝛtẽ in parentibo pꝛimis:vnde
ſecuta eſt in naſcentib ceteris. Sapiẽtia dicit. Ynui⸗

ia diaboli moꝛs intrauit in oꝛbem terrax. ante quẽ nul
lus peccatoꝛ aut homicida inuentus eſt qui moꝛtẽ initi

auit in ſe atq; in humano genere. Filij eius ſunt qii ne
mine inſtigate ſeipos dederũt pᷣcipitio peccatoꝝ.aduer⸗

ſus ſeipos facti atrociſſimi homicide.vt in illam deueni
ant moꝛtẽ quã nuncupamꝰ? eternã. Filij eius ſunt qui

aduerſus ꝓximos ſtimulantur acuto gelo inuidie.vt in

illam miſeriã velint om̃es deuenire qua ipᷣi vetinẽtur.
aut carere bonis quibo ipſi caruerũt:aut qui de alioꝛum

felicitate toꝛquentur. Dialvlus in veritate non ſtetit.
Ofiia in veritate fecit altiſſimus. Nihil etenĩ fecit in
ſuo oꝑe ſimulatũ:et om̃e quod eſt verũ:a veritate verũ
eſt. A veritate ergo angelus ſuam eſſentiã habuit: qui
etiã in veritate in eternitate beatiſicandus erat. Et ve⸗
ritatem cognitõis acceꝑat:vt a quo creatus.cũ quo cre
atus.de quo creatus.ad quid creatus.in qua excellẽtia

creatus eſſet om̃ino pꝛenoſſet. Sed nõ ſtetit in verita
te ꝓmiſſi:neq; cognitõis accepte. Mentita vero eſt ini
quitas ſibi.nec ſtetit in veritate:qua ipᷣe altiſſimo.rõe

qua creatoꝛ eum fecit.et qua ipᷣe creatus tenebatur ſta⸗
re ſubiectuſ.Pꝛoinde veritas nõ eſt in eo:ſp eni om̃es

fallere tentant. Qui nõ manet in veritate qua creatus

eſt atq; renatus:filius eſt dialvli. Dialolus mendaciuʒ
er ꝓpꝛijs loquitur nõ aliunde compat:nec ab alio vt mẽ
tiretur accepit. Suũ ꝓpꝛium fuit ſibi mentiri.ſeipſuʒ

fallere:ſuũ ꝓpꝛiuʒ eſt alijs nocere atq; decipe. Nemo eũ

compulit aut cõpellit ad malũ:nullus ſibi nequiciã per
ſuaſit. In his ſimilis factus merito dicitur filius dia⸗
li. Ipe mendax eſt et pt᷑ eius. NPater pꝛimo generãs

mendaciũ dialplus eſt. Ante ipᷣm mendaciũ non eſt in

uentũ:qꝛ pꝛimus mendax eſſe cẽſetur cuius filiatio nõ
tranſductõe ſed imitatõne ꝑpagitur. P aοnde dictũů eſt
iudeis qꝗꝛ rolebant chꝛiſtũ interſicere:ob hoc appellãtur
filij dialvli bonncide. Elere filij ſunt diaboli qui aliquẽ

ſine cauſa ſeu innocentẽ moꝛte vel damno aliquo perſe

quũtur:et deſideria diaboli volebant pficere. Sitit enĩ
dialolus ſanguinẽ innocentũ:nec curat diabolus vt qͥs

coꝛpaliter ledat:ſed vt ledentem iniuſte poſſideat.

eſiderat ipe in om̃ibus nobis.vt his culpis auerta⸗
mur a dño.quibo ipᷣe aduerſarius ſact eſt auerſus: vt
pPditis lucidis ſedibus cum ipᷣo tetros cruciatus et pe⸗

nalitates habeamus. Vle igitur pficientibo dialoli deſi⸗
deria. SGed qm̃ hec damnata filiatio.ſolum.nõ genera⸗

tõe tranſductiua pagitur ſed imitatõne puerſa imitari

Wro nõ poſſumus in ſuis moꝛibb quempiã. in quibus

ope aut wolũtate aut verbo aliquid feciſſe neſcimus. Et

pecctes ofies filij dialoli appellantur. Ipe aũt nunq;
in ſe deliquit in gula pecuniã nunq; appetijt. actualẽ li⸗

d

ct contta vicia ſermonibus do. ſalugto.

inuidi et iracundi:et malis ſpualibus om̃es pleni. Sʒ
vVre appellatur ſilius qui in vnis aut malis alterius de
ſideriu implet. Efficũtur qui boni ſunt ſilij fiinj cei· cũ
eius voluntatẽ pficiũt. etiã ſi eius in hig ꝗᷓ fecit nõ mui⸗

idinem ignoꝛauit omnino.et ſi quid eſt vicij actulis:

Süt eni immateriales ⁊ incõpoſiti. Supbi vero ſunt

—

tantur. Dicũtur et repꝛobi diabvli filij ſi deſideriñ eius
pficiũt.qdð nihil aliud eſt niſi vt mala ſciamus que ipi

fecerũt:aut que natura ꝓhibente facere nequiuerunt a
nobis vero materialibo ↄpoſitis fieri poſcũt. Hac da

mnatam filiatõem qui legis ofſino deuata.
Capitulum. XXXII.
Oniũ vero malox cauſa nõ credere in inſi/

o delibus eſt. de quo ſaluatoz iudeos incredu/

los arguit dices.. Si eni nõ credideritis qꝛ
ego ſum:moꝛiemini in peccato vrĩ=o! Sʒ ad

iudeos nõ eſt nobis ſermo. Etiam ad malos credulos
uina cõuertitur. Oꝛ ſi om̃ia que

chꝛiſtianos ſentẽtia diuina cõt r. Oꝛ ſi omia qi
ſancta mater eccleſia credenda ſuſcepit nõ indubitater

credũtur:qui nõ credũt.in peccato incredulitatis moꝛi
untur.Mõ ꝙ hec incredulitas de nouo ſit cauſa moꝛtis

qua ſepatur coꝛpus ab aĩa:ſ̊ cauſa eterne moꝛtis.qua
in damnatõe cõſtituitur aĩa:et coꝛpus ponitur in gehẽ
na. Ypa vero credulitas nos reducit ad vitã: a qua pri
mus homo nõ credẽdo ceciderat.Dictũ fuit pꝛimis pa
rentibus:quacũq; hoꝛa nõ credendo mandatuʒ tranſ⸗
greſſi fueritis moꝛte moꝛiemim. Zũc vero dicebatur
iudeis:niſi credideritis in pcco vtᷣo moꝛiemini.Nũc ve
ro dicit᷑ chꝛiſtianis:ſi in aliquo heſitaueritis nunq; ſal⸗
uabimini.Ac ꝑ hoc nõ ad pᷣuaricatõʒ ſalutis fidei aſſcri
bitur.qm̃ a demone miſſa t entatio:ſed cũ ſubiecta debʒ
eſſe fidei dubitat hoĩs ratio:et ſua inueſtigatõne conat
inſpicere qð nequiuit vllatenus abſq; fide. Nam nõ in

credulus ſolũ moꝛitur in peccato incredulitatis: ſed in

alijs que cõmiſit Quia nõ recedit a malis. nec ſacra⸗

metis ſe abluit.qui ex peccatis nõ credit tradi gebẽnali
bus flãmis:mec pagit bona qui pᷣmia nõ credit eterna.
Nam abꝛahõ credidit deo et reputatũ eſt ei ad iuſticiaz
ſoõnoꝝ ſq; moꝛu.vt ſicit credidit ſic in konoꝝ moꝛuũ iuſi
cia vitit. Caucat vnuſquiſq; peccatũ incredulitatis aut
ltatõis. Et incredulitas veritatis arguit hoĩez ex deo

nõ eſſe.Qui aũt ex deo non eſt:factus eſt extra vitã. Et

impoſſibile fit om̃ino beatũ fieri atq; dirigi ſanctis mo⸗-
ribꝰ:qui veritati nõ pꝛeſtauit aſſenſum. Subintulit ſa
ne ſaluatoꝛ.. Si veritatẽ dico:quare nõ credit mihi

SZi dicẽti veritatẽ nõ creditur:nemini niſi ad piculum
dabitur ſides. Ipa eni eſt qua omes amant rõe vtẽtes
et om̃es veritatẽ inquirũt.Etiã puerſi qui alios ſalle⸗

re volunt.ſalli nolunt.et ſi falſus verũ querit amicũ.ſi

adulter.eaſtam ⁊ verã querit vxoꝛẽ.etiã ipᷣa virũ.ſi fal⸗
ſam pecuniã poꝛrigit verꝗ recipe querit Nemo eſt enim
qui q;uis fallat ꝙ veritatẽ nõ querat.Nec in eoꝙ fallit
diligit falſitatẽ: ſed veritatẽ aliam in cõmodo qð inqui
rit:aut illam veritatẽ qua verũ eſt ꝙ fallere nouit.Et

ſi iniqui diligũt veritatẽ:qui boni ſunt ipam aĩo et mo⸗

ribo inſectãtur. Apſa eſt qua conſiſtũt oia. Ipᷣa copulat
amicos et in omibo federa:qua depulſa.nec amicitie ne
qᷓ; federa vlla manẽt.MHanc inuocat indoctus et ſapiẽs
dñs et ſeruꝰ.nobilis et ignobilis.diues et pauꝑ.ſanus
et infrmus.pegrinus et ciuis.Hanc querit innocens.
hanc querit eractus iniuſte.ad bãc ſuſpirat qui iacet in
valle miſerie. Scuto huius falſo inculpatus ſe appetit
ꝓptegi. Vnde in eſdra legitur de illis tribꝰ qui pbleuma

ta poſuerũt:ꝙ ille obtinuit qui pᷣtulit om̃ibus veritatẽ.

Ait emi. Iniquũ eſt vinũ.iniquus eſt rex.inique ſunt
mulieres.iniqui omes filij hoim. et iniqua oĩa illoꝛum

Liber octauus

opera.et non eſt in ipſis veritas.et in ſua iniquitate peri
bunt:et veritas manet et inualeſcet ineternuʒ: et viuit
et obtinet in ſecula ſeculoꝝ. Mec eſt apud den accipe ꝑ⸗
ſonas. neq; diuitias: ſed que iuſta facit ommby imuſtis
et maligms:et omes benignãtur in opib⸗ eius. Et non
eſt in iudicio eius iniquũ.ſed foꝛtitudo et regnu et po⸗
teſtas et maieſtas oim euoꝛum:bñdictus dns deus ve
ritatis. Ged que veritas eſt iſta: qu chꝛiſtus loquntur
et nõ creditur. Quicquid chꝛiſtus d cit veritas eſtimo
ipᷣe chꝛiſtus eſt veritas. Eleritas miſi veritatẽ loqui no
Pt. Eit ne aliqua ſpecialis aut ſingularis veritas:quam
cheiſtus oquatur et non credatur. Eſt ſane veritas ad
quã chꝛiſtus er his verbis credendu inuitat: que ſi non
credatur cõquerit᷑. Eſt humanatio eius. abdicatio quã
pꝛedicat a terrenis. cogmitio falſitatis in mudo latetis
eſt ſupna in carne huͦiliter pmulgata dvoctrina. que p fi⸗/
dem coꝛda hoĩm purgat. in terris diſponit aptos celeſti
bus moꝛes:pꝛeſtauit viã ad ſuꝑnum regnũ.et a demo/⸗
num imperio liberat ſupbvꝛum. Hanc qui nõ credit: fal
lacibus demonibo perpetuo ſe cõſtringit. HNanc veritatẽ
nõ credere aut audire: hoĩem ex deo nõ eſſe demonſtrat
Eregere et audire: aſſerit er deo eſſe Tlide igitur quid
adiecit. Qui eſt er deo: verba dei audit. Dꝛopterea ros
nõ auditis: q; ex deo nõ eſtis.! Vlerba dei writas ſunt.
g': pꝛincipi verloꝝ dei veritas: etiã mediũ et finis ver/
wꝛunm dei veritas eſt. Loquebatur deus in hoie: imo de
us homo. nõ homo purus Tlerba igitur dei erat. quare
euangelij excellentiã agnoſcamus: diuinu eſt euangeli
um nõ humanũ. Sed qui eſt ex veo: verba dei que ve⸗
ritas eſt. que faciũt euangeliũ audit. Mõ homo cõdidit
euangeliũ:qᷓuis lingua hũana verba ꝓtulerit:ſed deus
eternus homo in tpe. Sed concutit coꝛ quod dicitur.
Qui eſt ex deo: verba dei audit. Quid aũt eſt qð ex qo
creatũ non ſit quis ex dei ſeu de eſſentia dei nõ ſit. Ni⸗
hil. Omnia eni ꝑ ipᷣm facta ſunt:et ſine ipo factũ eſt ni
pil. Sed dupliciter ex deo creatura ronalis eſt. ſcʒ crea
tione et wolũtate. Creatõe ofies ſumus:xolũtate id eſt
xoluntatis cõfoꝛmitate ſoli ſunt.qui renouatur in no/⸗
uitate vite. neq; huic ſeculo coufoꝛmantur. Dialvlus
vult om̃es huic ſeculo cõfoꝛmari:deus vult omnes ab
toc ſeculo abdicari. Qui vero huic ſeculo confoꝛmant᷑
er dialbolo ꝑ imitatõem et deſiderij ſui factõnem ſunt.
Ex deo nõ ſunt: ꝓpterea verba vei nõ audiũt que verita
tem loquuntur et diſcooperiũt falſitatẽ. Quicquid enĩ
cogitari aut dici pt. aut habet aliquã entitate. tam diu
verũ eſt aut falſum nõ eſt.quouſq; alia fulgentioꝛi veri
tate atq; certiſſima refellatur. Nec apparet falſitas niſi
veritas illuceſcat:nõ cognoſcebatur peccati falſitas ni⸗
ſi legis veritas illuxiſſet. Neſcitur moꝛs niſi p vitam:
neſcitur nigredo niſi ꝑ albedinẽ.neſeitur obſcuritas ni⸗
ſi ꝑ lucẽ.neſcitur amaruʒ niſi ꝑ dulce. Ignoꝛãtur mul⸗
ta:miſi appoſitio cõtrarij affuiſſet. Vgnoꝛabatur amoe
mũdi quantũ haberet ꝑiculi.et in quos terminos trãſ/
fretaſſet ſua vana dulcedo.niſi deus homo mundi cõdi

toꝛ mundiq; redemptoꝛ. cõtra eũ doctrina vera ⁊ moꝛi

bus clariſſimis intonaſſet.Quã veritatẽ mundi dulce
dinem repꝛimentẽ.falſitatẽ occultiſſimã detegentẽ aĩo
ferentẽ ſurſum humiles atq; indubios auditoꝛes: diui
na verba dulcioꝛa ſuꝑ melterrene delectatõis et carna
lis amnenitatis.et ſup fauũ omnis eloquẽtie atq; ſcien⸗

tie naturalis:qui ex diawlo pimitationẽ nõ ex o ſunt

aulire ſen eredere antenolert gamlar wwin picu⸗
la in chꝛiſtiamis moꝛibo quos tractamus in duobo ma⸗

xime ſolent ꝓuenire.aut cum pꝑ ignoꝛantiã latet neceſ⸗

ſaria veritas:aut cũ patefacta tannie Pmiſa ſi

ignoꝛãtia eſt inuincibilis parum aut nihij ledit:ſi vero

7

De viciis

õ

yincibilis et non vincitur. ledit vt nitnumeRcdiſ

cum ꝑfuſo lumine veritatis quid agendũ aut deuitan/
dum eſt poſſumꝰ intueri.et nõ agimus aut deuitamus
tanto ledit acrius ⁊ toꝛquet.quanto qð agendũ aut de
uitandũ eſt.clarius lucet.Nuua in hac vmbꝛoſa vita de

gentibus remanet excuſatio: cũ veritatis illuxerit clari
tas in vita ieſu. in tono diuine vocis. in ꝑabolis ſignis

–„RN

atq; miraculis. Cui veritati tam innumerabilis teſti⸗
moniũ dedit ꝑ moꝛtẽ et ſanguinẽ multitudo ſanctoꝛuʒ
hoĩm et muherũ.iuuenũ atq; ſenum ac moꝛe animali⸗
um ꝝꝑ deſerta viuentiũ:que ſi ſuꝑuiueret in carne.omi⸗
bus alijs viuẽtibus equaretur.ac toti mundo doctrina
vita.moꝛibo.foꝛtitudine coꝛpali potentia ſi cõtenderet
in omi certammis genere. ſi expediret inſerret omnino
conflictũ. Ele incredulis veritati et diuinis eloquijs:
qm qui veritati nõ credit.et verba dei nõ audit ⁊ ꝑfiĩcit
rveẽ iocunditatis nõ audiet: et maledictõem ſuſcipiet

niacum:eoꝛũ depꝛauataʒ mentem inſinuat. Depꝛaua⸗
ta enĩ mens eſt.que bonũ malum dicit.lucẽ appellat te
nebꝛas.ſanctitatẽ turpitudinẽ.iuſticiã iniquitatẽ.verũ
falſum. ſeruum dei amicũ diaboli. catholicu verum: he⸗
reticum.pium impiũ dicit.et ſemꝑ ad peioꝛa cogitanda
inclinat animũ.et ad maioꝛẽ iniuriam cõuertit et lin⸗

cum fſilijs falſitatis autem eum vocauerunt demo

guam/Eſt quodda hoim malum.qꝙ vbi rone ſuceum⸗
bunt ad violentiã ſe conuertũt.et cum nõ habeãt qð
in veritate reſpondeant.perſequendo alios ſe tuentur.
Studentq; viribo a ſins cõſpectibus abolere. quẽ ver⸗
bis iuſtis et rõnabilibo nõ pnt conuincere. Hinc iudei
cum chꝛiſtũ rõne cõfutare nõ poſſent.duriciã et ꝓter/⸗
uiam coꝛdis oꝑibus oſtendẽtes.ad lapides ſe conuer/
tunt.et volunt obruere lapidibo.cui veris ſermonibus
repugnare nõ poſſunt. Et impatiẽtia mẽtis oſtenditur

in auditõe veritatis. cũ chꝛiſtũ lapidare crudeliter ten/

tant. In falſitate appetit remanere. qui ꝑſequitur veri
Amtacr Kllte

tatẽ.Ni enim ſunt qui vellet legem dei puertere.atq;
ipam ad eoꝝ voluntatẽ in flectere. Delectãtur placitis
ſed nõ veris.obliquis nõ rectis.humanitatẽ dilexerũt
non ſanctitatẽ.De quibo eſaias dicit. Populus ad ira
cundiã ꝓuocans eſt et ñlij mendaces ſnilij nolẽtes audi
re legẽ dei. Qui dicũt videntibo nolite videre.et aſpici:
entibus nolite aſpicere ea q̃ recta ſunt.Loquimini no⸗
bis placẽtia.videte nobis erroꝛẽ:auferte a me viam et
eclinate a me ſemitam.ceſſet a facie nta ſanctus iſrael.
Vnde in chꝛiſtũ intantũ exarſerunt iudei.vt ipe ceſſa⸗

.

„

5

4

—

.

ret᷑ a facie eoꝑ et abſconderet ſe ab eis. um eni veri/

tas ab hominib nõ diligitur abſconditur. et cũ queri⸗
tur poſimodũ plerũq; nõ inuenitur. Et qui cum eis in
coctoꝛibus atq; pꝛelatis ꝑſequitur lapidea duricia ver⸗

bum vite. directõe carebit in via. et in futuro ſeculo vi⸗/

ta beata. Mꝛeſumptoꝛes aũt qũq; in ſcientiã aut ve⸗
rum aut errant ꝙ ita nõ eſt ſicut pꝛeſumunt. aut ſi ita
eſt. eoꝛum peccatũ aggrauatur pamplius ſi offendũt.
Erroꝛ eſt. cũ quis ſe putat ſcire qð neſcit. Grauius pec⸗
cat qui ſcienter delinquit.nec minus peccat qui foꝛefa /⸗
cit contra illud qð ſe ſcire credit.etiam ſi neſcit. Reccat
om̃ino in deũ et in aiam ſuam.qui facit cõtra illam quã
credit habere ſcientiã.etiã ſi eſſet erroneũ quod crede⸗
ret verũ.cum cõmittere credat et velit oino peccatũ
quouſq; tñ pateat verum. Nam ſi quis omnino crede⸗
ret. atq; ſe om̃ino ſcire pꝛeſumeret. ꝙ carnẽ ſuillam cõ⸗
medere ꝑ legem eſſet peccatũ moꝛtale. nec vt crederet
ita eſſet. peccaret tñ moꝛtaliter ſi contẽnens comede⸗
ret. Mon eni ſolũ ꝑ legem peccatũ oſtenſum culpa eſt ſi
cõmittitur. ſed etiã ſi bomo ꝑtinaciter cõmittit qð non
eſt peccatũ dum firmiter qð agit credat eſſe peccatum.

—.—

—

une:
dir
loer

ua
Ntde
wri
Rle
lanc
tln,

ſtcs
n⸗
eer
uce
Pter
nuer/
lbus
Ritur
ten⸗,
twe
ns
ſlt
n
udi
Hn
o//
net
e
ſar
eni
ſed
nn
in
i
et
t
h
1/
ei
ſe
e
4

tunn

ct contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

ſinc ſaluatoꝛ poſt diſceptationem ceci nati ⁊ curati cũ
eum reinueniſſet dixit.. In iudiciũ ego in hunc mun⸗
dum veni vt qui nõ vident videãt:et qui vident ceci
fiant. Quidã vero ex phariſeis dixerũt ei. Nunquid et
nos cec ſumus.Dixit eis ieſus. Oi ceci eſſetis nõ ha⸗
beretis peccatũ.nunc aũt dicitis qꝛ videmus peccatum
vtᷣm manet. Dare ſaluatoꝛ lumẽ ſidei venerat his q̃
pꝑ lumẽ naturale aut legis vera bona videre nullo mo⸗
do credebat.et ſe mhil ſcire putabãt.in valle ignoꝛtie
ſe moꝛari cernẽtes.Lumen auferre venerat et aliud nõ
confecre:his qui ꝑ legẽ aut ꝑ acuitatẽ ꝓpꝛij intellectus
et naturalis luminis ſe credebãt in mundi tenebꝛis lu
minoſos.Peſſima res eſt erroꝛ:ſed peioꝛ eſt pᷣſumptio
aut ſimulatio ſapietie. Mala eſt ignoꝛãtia ſed peius ſe
credere ⁊ nõ habere ſcientiã. VIñ ſaluatoꝛ dicit. Si ce
ci eſſetis peccatũ nõ haberetis. Si om̃ino quis ſe cre
deret ignoꝛantẽ ⁊ eſſet qð crederetur.leuigaretur imo
leuaretur qð ſcientibo eſſʒ peccatũ.Nam aut a toto aut
a pte ſaltẽ ignoꝛãtia liberat.quẽ ſciẽtia certa ex toto cõ/
demnat.l: Nuncaũt qꝛ dicitis quia videmus:peccatuʒ
vrm manet. Mõ aſſeruit dñs ſaluatoꝛ ꝙ viderẽt ſcʒ vt
verã ſcientiã haberent:ſed dixit ad eoꝝ opinionẽ verba
conuertẽs.dicitis qꝛ videmus.hoc eſt.creditis vos vi⸗
dere:ſicut ſupꝛadictũ legitur Credere ſe ſcire etia ſi ab
ſit ipa ſciẽtia.culpa cõmittitur · ſi cõtra ſcientid que cre
ditur agitur. Ex hoc ſubiũgitur:peccatum vfm manet:
Pꝛoinde peccatũ qð cõmittitur contra ſcientiã certaʒ.

eſt malũ:contra creditã etiã ſi nõ veram.nõ minus eſt

malũ. Cum aũt claret veritas.erronea credulitas tol/
litur.non tñ ſic ꝙ malũ in illa cõmiſſum non fuerit an

te peccatũ:;uis poſſit pemtẽtia coꝛdis dilui.atq; bñfi/⸗
cio ſacramẽti.Ac ꝑ hoc qui ſcit legẽ veritatis atq; iuſti⸗

cie ſi iam nõ ſecerint.peccato aſtringũtur ofino. Si
cõtra pꝛeſumptã ſcientiã et nõ verã fecerint:ſiliter ſub

iacent culpate nequicie. Om̃e nanq; qõ contra conſci⸗

entiam ex malicia determinata pagitur. aſſcribitur ad
peccatũ:etiã ſi de ſuo genere atq; de legis ꝓhibitõe pec⸗

catum nõ eſſet qð agitur. Pꝛeſumptio igitur ſciẽtie et

intellectus: velut letale mali eſt ommino cauenda. MHec
eñ induxit hereſes.et in eccleſia dei plurimas ſectas fe

cit. auertit hoĩeʒa ſimplicitate fidei atq; doctrine. Cre,

dere nõ ſinit iuſtis ſermonibꝰ atq; pijs.p contentõem
loqui aut rñũdere ſollicitat.ſubditũ aduerſus directoꝛẽ
in aĩo pdurit in litẽ:et ſepe ꝑ verbũ fecit diiudicare mã

datum. Pꝛeſumptio ſcietie intellectus expoſitões in
ſcriptura varias inquirit:et nõ intellectũ ſcripture.ſed
ſcripturã ſuo itellectui damnata temeritate coaptat.
Si deliquit qui ab hac inuoluitur tetra caligine in pᷣce
ptis ſiue ꝓmiſſis:ſtatim ſi arguitur. ad intellectũ vari/⸗

um ſe couertit. et aptata et pſumptuoſa expoſitõe atqd
imptinente ſe tuetur.ne deliquiſſe in aliquo iudicetur.
Et argutoꝛes appellat ſciolos: pfitens penitus ſolũ ve⸗
ritatis ſe ientiã ſe habere.atq; intellectui ſuo illuxiſſe de
ſuperis. Nec ſentit cũ alijs qð cõmuniter bene ſentitur
ſed ſingularẽ via m incedit ſciẽtie:que a ſimplicitate fi/
dei repꝛobatur. Crediderũt multi falſa credulitate

decepti.videre depꝛope arduiſſimas veritates:quoꝝ in⸗
tellectus ꝓpoꝛtionabatur ad illas velut oculus noctue
ad ſplendentẽ radiũ ſolis:aliqui p ceteris ſe videre.ali ⸗
qui ſingulariter ſe videre: quox oĩm certifſima eſt re/
pꝛobatio. Mam pꝛimi ceci ſunt velut ſomniates. qui
oĩa vident in luce atq; velut in claritate diei eis incede
re videbatur:expgifacti vero erant in medijs tenebꝛis
noctis iacebãt in cubiculis tetris. Alij equales hũñt.
Nemo enim alijs ita in aliqua virtute ſe pᷣferat.vt ſibi
nõ credat equalẽ:ſibi vnuſquiſq; pᷣt notus fieri:de alijs

rr. Dr. — 1 c&

wro certum non pᷣt ꝓpferre iudiciũ. Pꝛopꝛiam fecit cõ⸗

munẽ dñi lomitatẽ. aut nature cõe beneficiũ reduxit in
ppꝛiij: qui ſibi nõ credit equalẽ. Ct oĩno exceditur: qui
excedere om̃es credit. gra ſi
riter ſuꝑ terrã.vt nec ꝑ comꝑpatione fiunt ad alios: ſed

Tercij qui gradiũtur ſingula⸗

ſontibo omnibo deſiccatis in ſeips credt venã intelle/

ctcus et ſciẽtie abundare. Sed eoipo iſtoꝛũ eſt apta da⸗
mnatio: qui ſingularitate illius confundũt. de quoꝓphe

ta ante pdirerat. Singulariter ſum ego donec tranieã.
Nam qui ſe credit ſcripturax et veritatũ atq; virtutuʒ
claru intellectũ habere atq; ſcienti et contra fidei ſim⸗
plicitatẽ. ſpei certitudinẽ et moꝛes charitatis hũilime
inniſibiles atq; viſibiles ſenſerit. etad excuſandũ deli/
cta ſiue pcca excuſatões inuenerit.aut ſi ſcripture nõ ac
cipit intellectũ:ne decipiatur q? deceptus eſt. et neſcit
quo vadat:qꝛ tenebꝛe ignoꝛantie obcecauerunt oculos
eins Quãta mala hmòi pſumptio in malis ꝓp vtis in
veteri teſtamẽto fecerit: quãta in nouo in pſeudo phe⸗
tis.in ꝑuerſis hereticis:quata in cenobijs atz collegijs

quanta mala in auditoꝛibo et pplis vulgaribo ex pſum/

ptuoſis doctoꝛib et declamatoꝛib⸗ ſüt ſecuta: nullus q̃
ſacras las et ſanctoꝝ et geſtaruʒ rerum hiſtoꝛias legit
ignoꝛat/ Auot queſtiones vane et inutiles coꝛda ſim/
plicium ſubuerteteſ.quot diſceptatões in moꝛibo quot
opiniones atq; doctrinax noutates ntis tꝑibo infelici⸗
bus inſurrexerũt: de eis magis doloꝛ cogit me plangere
q́; narꝛare. Sed firma ſtetit ſtat et ſtabit ſententia ſal⸗
uatoꝛis. ꝙ in iudiciũ venit in mundũ.vt nõ vidẽtes
videant.et vidẽtes ceci fiant. et peccatũ inercuſabile
ſtatuitur pꝛeſumentiũ:ꝙ aut errent no inteluligẽdo ve⸗
rum:aut offendãt dum cõtra ↄſcientiã errones vel ve⸗
ram viuũt. Igitur qui legis hec mala deuita. Eos ve
ro qui ſcripturap ouile anunde q́ᷓ; ꝑ ꝓpꝛiũ et ab eterno
pꝛeoꝛdinatũ oſtiũ ingrediũtur.et qui cur et directõeʒ
ſuſcipiũt aĩax aliunde qᷓ; ꝑ pꝛedictũ oſtiũ in caulas dñi
cas aſcendentes: fures ſunt et latrones. Gures.qui pꝛe

ter dñi voluntatẽ furãtur imptinentẽ ſcientis ? voctri⸗

nam:et ſubripuiſſe auctoꝛitatẽ fraudibo extoꝛſiſſe ve

lut latrones queq; regimina gaudent:qui velut latro⸗
nes atq; fures in eternis ſuſpendãtur patibulis.ꝓ eo

—

nõ p oſtiũ huũilem aĩaꝝ ereptoꝛẽ atq; rectoꝛẽ.egenuʒ

et pauperẽ nõ terreno ſplendoꝛe fulgentẽ.vnigenitum

dei filin p nobis hoĩem factũ atq; p eius honoꝛe in ouile
dñicum intrauerũt:ſed aliunde ꝑ ſuꝑbiã atq; ſimoniã
fauoꝛẽq; hoĩm ad dominiũ nõ ad vtilitatẽ ipoꝑ.vt lu⸗
rentur pecuniã de gra ſpũſſancti.vnde debuerüt atz de
bent lucrari virtutẽ atq; iuſticiam.et aĩas ab erroꝛibus
fidei atq; vicioꝝ eripere:necnõ fulgere wlunt vᷣbi chꝛi⸗
ſtus deſpectus apparuit. et aſcendere ſuꝑbie equuʒ vbi
chꝛiſtus ſimplicẽ aſcendit aſellũ.et veſtib nõ moꝛibus
et vitã ſtipare delicijs. vbi chꝛiſtus aſperaʒ vitã tenuit.
Sed quivult hũanis fulgere ſplendoꝛbo vbi chꝛiſtus
pallidus vixit:nõ ingredietur in illã requiẽ vbi gloꝛio⸗
ſe reſedit. eternaliter cũ ſuis hũilibus reſidebit. Ad
eos vero ſignantius nt dirigitur ſermo.qui de chriſti
paupis patrimonio inclareſcũt. quoꝝ tanto grauioꝛ eſt
culpa crudelioꝛq; damnatio:quãto de obpꝛobrio chꝛiſti
et turpiſſima moꝛte.atq; de gra ſpũſſancti hũanam ve⸗
nantur glam nõ diuinã terrena ſectãtur cõmoda non
celeſtia.tꝑalia nõ eterna.et inſtrumẽta virtutũ ſubdi⸗
derũt imperio vicioꝝ:atq; illa que oꝛdinata ſunt ꝓ ſuꝑ⸗
no regno ad vſum regni coꝛruptibilis conuerterũt.d
damnatõem male vtentiũ ſpectat que chꝛiſti ſanguine
ſunt queſita:et que pꝛincipes mũdi hũili et pauꝑi chꝛi⸗
ſio in ſuis veris ſequacib et pontificib chꝛiſtiana fide
ſuſcepta huiliter obtulerũt. Necnon ad ipoꝝ iudicium
x 2

£. —

Liber octauus

ſunt martirum coꝛpa tirannoł conſecrata terroꝛe: pꝛo

quoꝝ honoꝛe tata ſancte mi eccleſie in diuerſis mudi
ptibus ſunt oblata. Pꝛoinde mercẽnarius paſioꝛ cupi

dus terrene mercedis.in celis eterna pꝛiuabitur.qꝛ ſub
ditam aĩam velut ouem lupox inuiſibiliũ reliquit picu
lo:ciᷣ adeptus fuerat qua auide querebat mercedẽ. Et
ſibiüpi in ↄſciẽtia eſt et ad dei iudiciũ teſtis.ꝙ qui ſeipmi
ꝓ eruendis aĩabus nõ exponit:m nõ dei wlũtas ĩ aiag
charitas.ſed cupiditas intromatũ pꝛouehit atq; facit.
Ad illam ſententiã quã de nõ audiẽdis verbis dei p/

tulimus qð ſequitur ptinet: ſed diſſertõe bꝛeuioꝛe atq;
alia diſſerendu. Sirerat eni ſupius. Qui er deo eſt wr
ba dei audit: ꝓpterea vos non auditis qꝛ ex deo nõ eſtis.
Mic eni hoc idem aliter inquitl Loquos vobis ⁊ nõ cre
ditis mi. Opa que ego faao teſtimoniũ perhibent de
me:ſj ws nõ creditis mihi.qꝛ no eſiis er ouibb meis.

Mira et hoerenda ſentẽtia:ſed infallibiter vera. Oues

ſtatuende ſunt a dextris ꝓ bñdictione ꝑpetua: hedia ſi⸗

miſtris R maledictõne eterna: ſed hic ↄpꝛehendũtur ex
ſaluatoꝛis ſentẽtia oues ⁊ oues. Oues chꝛiſti que audi
unt vocẽ eius:et oues que nõ audiunt wocẽ eius. Sed

ſolũ qð inexcuſabiliter pᷣtendit peccatum diſſeramus.

Oues quidẽ ſunt:ſed nõ oẽs chꝛiſti. Que ſunt chꝛiſti

chꝛiſtũ audiunt:que nõ ſunt chꝛiſti chꝛiſtũ nõ audiunt

nec ſequũtur. rimũ ſcom hanc ſententiã Weet fie⸗

ri oues chꝛiſtupoſtmoduʒ audire voce eius. Sed oues
chꝛiſti nõ ñunt niſi pꝛimo audiãt vnde fiant: ac per hoc
erit auditus vnde fiant oues:et erit auditus cum facte
fuerint oues. OPꝛimus ad fidem ptinet:ſecũdus ad mo
res atq; ſequel.lltũ eſt qð ad dicendũ ſe offert: reſe⸗
