introductam triangulata eſt in tribus bꝛachijs ſane poꝛ
recta. Quoniã trimode pagitur omne malum:ab eovi
delicet ꝙ opoꝛtune vel impoꝛtune in mentẽ hominũ ve⸗
nit.Opoꝛtune ſiquidẽ dixerim:cum cogitatione volun
taria panticipatur malum. Imxoꝛtune vero.cũ anima
ſeꝑe reluctat:quanq; in fine ſuccumbat.Ab eo etiam ꝙ

cti. Similiter fragilitas et ignoꝛantia

affectio iam ſeip̃am delectabiliter ſcalpens in his que co
gitando ſuſcepit. a tercio cum cecata lumine rönis ob⸗
ruta tenebꝛis pꝛeſtat aſſenſuʒ:qin iuxta id qð male age⸗
re cupit etiã ſi nõ ſequatur effectus dignu en pena ple
et malici
minans triangulũ facit. Et in his poteſt eſſe remiſſio
triangulum crucis:ſi vltra nõ ꝓcedat peccatoꝝꝑ hominũ
pꝛauitas. Oic eni peramos legimus dictum ſuper tria
ſcelera daturus eſſet dominus omnib veniã. ſup quar⸗
tum wro quempiam nõ cõuertere:fieret nempe quar⸗
tum ſi impenitentia ſequeref᷑. Crinitas increata in illa
cruce ſua virtute et in vnione trine perſone aſtabat. et
creata trinitas hominis in illa redimebatur: et damna⸗
batur trianguluz peccatoꝛũ. Oe wro in poſterum inole⸗
uit quaſi quadrangula foꝛma crucis.de tituli appoſitio⸗
ne ꝓuenit. et de miſterij ratione. nam ſuppoſitus titulꝰ

guartum bꝛachiũ fecit: qui ſuper caput poſitus ptende⸗

batur in altum. Et diuine factum eſt vt brachiũ in ſub
lime woerectum eſſet titulus writatis.quia in altiſſimis
ſpeculationibo nõ m imis:et in patria nõ in via were co⸗
gnoſcitur deus. Erat welut iuder bꝛachium cum titulo
qð ferebatur in altum. ac ſi vellet indicere:de ſupnis eſt
qui patitur.de ſupernis eſt dominus et rexr ommiũ regũ
et in ſuperis eſt non in infimis cognoſcendus. Ratio
etiam miſterij aſtruebat.vt a prefato triangulo in qua⸗
drangulum veniretur: ꝓpter hominũ moꝛes qui quat⸗

tuoꝛ virtutibo diſwonuntur. Ec quadra figura omnibꝰ-

eſt ſolidioꝛ:vt ꝑfecca ſolida hominũ vita cõſtitueretur
ex cruce. Et pten ſiones interioꝛis hominis in illa pfire
ſunt:quoniã opoꝛtet animaʒ deſcendere ad loca tetralia
in directione timoꝛis ⁊ pauida fieri.ne ad illa deſcendat
meritis dignis penis: pauido atq; ineuulſibili cõtem⸗
plari mentis intuitu per eternũ irremediabilẽ damna⸗
toꝛum penam. Et ab hoc abiſſali et intermmnabili malo
ad cõtrarium ſuperius fiat aſcenſus in vitam et gloꝛiaʒ
infinibilem beatoꝝ. Pꝛotenſio crucis ad ima:ptenſio⸗
nem anime fiat ꝑ aſpectũ mentis ad loca tartarea. Pꝛ0
ten ſio ſuꝑioꝛ cõtemplationẽ puehit in ſuꝑna. Obi iuſti
cia:hic miſericoꝛdia plene fulget. Bine pten ſiones in la
tera quaſi ale galline omnes pullos filioꝝ bominũ nea

olitante dialvlo rapiamur: puocant ad tutelaʒ. Etſub

vmbꝛa iſtarũ alarũ opoꝛtet cõfugere.doneca nobis traſ
eat omnis iniquitaſ:vt ſub dextera perfecti.ſub ſiniſtrꝗ
imperfecti diuino aurilio ꝓtegantur. Cumillis aſtanti⸗
bus iterum cõtemplemur in tam hoerida cathedra vo⸗
luntarie quieſcentẽ:deum verum et hominẽ verum. In
illa nanciſcentẽ nobis atq; ꝓ nobis delectationẽ ex pena
gloꝛiam ex ignominia. honoꝛem ex obpꝛobrio.victoꝛiaʒ
ex ſuſceptis vulneribo:ex calamitate plenitudinẽ. liber⸗
tatem ex vinculis ex tempoꝛali moꝛte vitam ſempiter⸗

—

aM

nam. Quem nõ claui:ſed vnus eius in homines diffu⸗

ſus amoꝛ ſic tenebat affirum. Et nimiru ꝙ carne moꝛn
ens ſpiritu viuentes demones debellauit:et iure.nõ po⸗
tentia cum inuiſibilibus hoſiibus decertauit. Er pecca⸗
to wterata natura renouatur in ligno. Et vnus ꝓtoto
oꝛbe cõcertat:necnõ et in carne uicto. paxoꝛitur terre
ſtrium oꝛitur atq; celeſtiuʒ. ulta interne cõtuitionis
materia miniſtrabitur.ſi ſiabimus iurta cruceʒ amoꝛe
coꝛdis.et cum ꝓponitur aut expedit coꝛpoꝛe circumfe⸗
rentes.vtwlut in ipᷣa in homine vtroq; redempti:ſic in
vtroq; homine baiulemus. Erat mater iuxta cruceʒ cõ⸗
templatiuis doloꝛibus et amoꝛe: tacenſq; tacebat. non
heſitans in his que per filium agebantur. Erat ſui filij
per omnia et ſuper omnes cõſocia paſſioni: vt pꝛo coꝛ⸗
hoee toꝛto etiam ipſa in amima et coꝛpoꝛe toꝛqueretur
Et in directione ſpirituſſancti et angeloꝛuʒcuſtodia fle⸗

3

bat eiulabat dabatq; ſingultũis amaros: et penã huius
affixi deploꝛabat cauſam Et videbat ꝙ non ex tranſtu
ſoſemine q nõ erat:non er deo quia impaſſibilis erat:
ſed ex carne dũtaxat quã ex ipa ſuicepat:patiebat᷑ natus
et cruci ꝑ hoim miuſticiã applicatꝰ.et tato dolebat ꝓfun
duq;to pipicacius nouerat cruciatũ. Et qõ noſtrũ extat
cauia peccatum. Et ipa ipius nati ſui dupliciter ſe noue

„

rat cauſam pene. Una ſiquidem cõmum cum omnihu

mano genere: poꝛro expediebat ſibi cuʒ toto humano ge
nere redemptio per crucem. Mõ emm ab humano gene
re virgo mater abſoluebatur vt nõ indigeret benenicio
filij q ꝓcurabatur per crucem: iuxta quam ſtabat ſicut
pꝛope redemptoꝛem- Et flebat vberrime: e ſicut cereri
opoꝛtebat illam redimi per crucem et ſanguimnẽ nati ſui.
Alia ſiquidem ꝓpꝛia et ſingu laris erat. p eoq tanta toꝛ⸗

—

menta carne pꝛeſtauerat ipa paſſibilẽ: chuis totius ꝑec⸗
cati expertem. Stat iuxta crucem obpꝛobꝛij atq; penaru
quia eua ſtetit iuxta ſuaue lignũ. Clidit illa pꝛima oim
mulier qð wnum eſſet. vidit virgo virginũ ꝙ crux vti⸗
q; melioꝛ futura futuris credentibo eſſet: quia illud da/⸗
mnationt. iſia germen edidit in ſalutem. Et illud lignũ
wnum ex natura. lignum vero crucis poti ex gratia: ſu⸗
pergreditur omnino gratia chꝛiſtiana naturã. Elidit il⸗
la quod eſſet monũ corpoꝛi ad veſcendũ:ſed nõ ilico aſpe/
xit qð eſſet coꝛpoꝛi et anime in poſterũ ad toꝛmentum.
AViglit virgo regia. cognouit mater ectleſia ꝙ lignũ cru⸗

cis ſalutẽ anime.penam vero coꝛpoꝛi tempoꝛe irroga⸗
ret: tandẽ vero gloꝛiam. Stetit üla iuxta lignũ qo pul/
crxum oculis videbatur. ſtat alma ſtat contio cheiſtiana
iuxta crucem deſoꝛmem oculis: turpemq; cõſiderationi

carnaliũ. Clidebatur illud lignuʒ aſpectu delectabile: ſed
tactu letiferum erat.Apparet crux aſperrima omni aſpe⸗

ctui.ſed cum tactu moꝛtem irrogat: effectu gloꝛie vitaʒ
onat. Aſſiſtebat virgo cruci:et ſuo cõſigebatur cum na

to. Gteterat cruda eua iuxta vetitum hgnuʒ:et delecta⸗
batur vetita guſtando cum viro. Stetit illa ppe arwꝛeʒ
interdictam.non ex aliqua mala indita qualitate. Sed
obedientiã aut veram inobedientiã deſignantẽ.vt cogno
ſceretur in arboꝛe fructifera dominus:qui ad eternã frui
tionem electis inaudita et inuiſa ſeu incognita paraue⸗
rat. Stabat virgo mater ſtat eccleſia ſancta pꝛope arlo⸗
rem benedictam.per quã benedicitur pius amatoꝛ eius.
et ſuſtinens illam in coꝛpoꝛe cum offertur:p quam im⸗
pletur vera iuſticia. per quã pfecta obedientia exhibetur
per quã repꝛobatur.quis eius eſt immicus: ſicut ait apo
ſtolus. Munc aũt flens dico inimicos cruciſ chꝛiſti:quo
rum finis interitus. Poſuerat deus iuſtũ edictum in li
gno.nec velut te re mala parentes pamos ab eſu eius
voluit abſtinere:ſed dñs in illa cognoſci et meritũ obe⸗
dientie in re modica fieri:vt eterna pꝛemia ſequerẽtur.
Que cõtempta tanto fuit maiis demeriti:quãto po/⸗
tuit facilius cuſtodiri. Ad quod lignum appꝛopinquaue
runt et male ſuaſi guſtauerunt.credentes vt dij fieriſa
pientes.ſcientes bonum et malum:de cuius fructu hau
ſto per modicum aperti ſunt oculi veguſtantiũ.nõ ꝙ pꝛi
us apertos oculos nõ haberent.ſed quia cognouerũt bv
noꝛum honoꝛabiliũ nuditatem:qᷓ;uis ante in coꝛpoꝛe in
erubeſcibiliter nudi eſſent. Et ſecuta eſt damnata poſte⸗

ritas:p eo ꝙ fuit inobediens noſtra pꝛioꝛitas. Multis
milibus elapſis anmis plantatum eſt pꝛe oꝛdinatiõe di

uina hoꝛridum lignũ ad cruciatum chꝛiſti capitis noſtri

et miſtici coꝛpoꝛis eius:ex quo omnis penalitas chꝛiſtia

na ſumpſit exoꝛdium atq; conſecratur in illo.Et ipſe fa⸗
ctus eſt fructus eius:qui fruetum arteis ſcientie boni

et mali pꝛimis parentibo interdixit. Et e regione nonuuũu

poſitum eſt edictum vx de fructu eius omnes ſane men

terciuſdecimus

tis exiſtentes omnino cõtingant. Sed necdum fructuʒ
eius ſed penam eius excipiant vt pꝛetendit ſententia ſal
uatoꝛis. Di quis vult poſt me veire:abnegat ſemetipᷣm

et tollat crucem ſuam et ſequatur me. Bona fuit arbo⸗

illa:et in malum et in ſcandalũ facta eſt. Mala eſt de ſuo

genere omnis pena:et in bonum ⁊ defenſionẽ ꝓ pietate

pacientibus verſa eſt. Stabat enim iuxta crucem virgo

Stetit et ſtat oꝛthodoxa eccleſia iuxta penam aſſumptã
voluntarie vel illatam quanq; de ſe malã.ſi vero ꝓ iuſti⸗

cia toleratã: ſvnum gloꝛie pariturã. Et in hac ꝑegrina⸗

tione eccleſie ſeʒ palmarie in virtutibus ſplendet.um
vero puenerit ſumme fulget.ꝙ ex hoꝛrendis ⁊ malis cru
ciatibus a tyrannis tot martyres habuit atq; pᷣmiſit:et
in voluntarie aſſumptis cõſeſſoꝛum atq; ſanctoꝛuʒ tur⸗
mam innumerabile fecit. Ex arlvꝛe illa bonoꝛum nudi/
tas eſt ſecuta:ex iſta gloꝛie decoꝛa veſticio. Ex illa pudoꝛ
ſeu erubeſcentia ex iſta honoꝛ et gloꝛia. Exilla in mẽbris
prouenit deteſtanda libido:ex tactu vero huius plenitu
do capitur caſtitatis. Ex illa oculi ad cõfuſionem ſe mu
tuo intuentiũ ſunt aperti:ex iſia oculoꝛũ ad aſpectũ glo⸗
rie palpebrule ſubleuantur. Exillius guſtu credentes
fieri vt dij infra homines ſunt redacti: quod dauitica
confirmat auctoꝛitas.homo cum in honoꝛe eſſet non in
tellexit:cõparatus eſt iumentis inſipientibus ⁊ ſimilis
factus eſt illis.ex iſtius ꝓ iuſticie guſtu ꝑ adoptioneʒ et
gratiam fiunt homines filij dei:atq; tran ſitur in conſoꝛ⸗
tium angeloꝛum. Erilla credentes fieri ſapientes ſtulti
facti ſunt:ex ſtulticia vero crucis omnes eterna ſapiẽtia

inclareſcunt.Per moꝛtẽ illaʒ incurritur:ꝑ iſtam in pec
catis moꝛtuus reuiuiſcit · Ac per hoc ſtandum merito iu
xta crucem. Sed exagitatur animus plura cõquirere at
qʒ; diſſerere:circa crucis miſteriũ.Attendam quid poſt

plantationẽ illius ligni quid dictum ſit pꝛimis parenti⸗

bus creatis.quid vero poſt inſtitutã crucem dicatur na⸗

ſcentibus atq; intelligentibo ceteris. Dictum eſt de ar⸗
boꝛe bona:ſi de illa comedetis rei cõſtituemini.de cruce

vero dicitur:mſi crucem et penã que mals eſt dilexeritii

pᷣuaricatoꝛes efficiemini.Nõ ꝙ de illa tanq; de re mala

datum ſit interdictuʒ:neq; de cruce tanq; de re bona xo⸗

ſitum ſit pᷣceptum.ſed de ula re bona ſecutum eſt malũ:

puerſa intentione vtentis. Sic recõuertente vera iuſti

cia redemptoꝛis:de pena mala exoꝛtuʒ eſt bonum iuſta

intentione patientis. Dictum eſt ilus:ſi hanc artoꝛẽ gu
ſtaueritis moꝛte multabimini. dicitur de iſta ſi crucem
et penam ꝓpo ſitam ꝓ iuſticia negaueritis:in eternum
damnabimini. illius tactu ex iſtiuswro intactu:ꝛmoꝛs

hoꝛrenda ſubſequit᷑. Qui ex illa guſtauerũt moꝛtui ſunt
et totam poſteram ſobolem moꝛtis articulo aſcripſerũt

OQin wero iſtam ſuſcipiunt poſt penã et moꝛtem ad glo⸗
riam reuiuiſcunt. Moꝛtui ſunt illi:quis quod erat ſua⸗/

ue coꝛwꝛi guſtauerunt. reſurgunt gloꝛioſe:qui ſe aſpe⸗

ritatibus coꝛpoꝛis crucifigunt. Exules illi facti ſunt a

paradiſo per lignum: per crucem omnes exules reuo⸗
cantur in regnum. Facta eſt arvꝛ illa ſcala deſcenſionis

in baratro:crux facta eſt ſcala aſcenſionis in celuʒ. Sed

nec crucem mtelligamus dumtaxst illaz lignoꝛũ machi

nam:ſed omnẽ penam ꝓp ietate ac iuſticia toleratã Si

mmliteret cõſtantem iuxta crucem matrem:eccleſiaʒ ca⸗
tholicam et anim quampia ſideliſſimã agnoſcam?. Id

circo maria cleophe et magdalena et diſcipulꝰ?:matri vir
gini aſciſcunt᷑. Aſperit aũt pendens libratoꝛ amoꝛis atʒ

coloꝛum.et meritoꝛum omniũ ponderatoꝛ aſſiſtentem
virginẽ.quã nunq; appellauit ex vocibus matrẽ,et diſci
pulum plus vilectum q; viligentem:et ipos ſolummoò
aſſatus eſt. Ende ſequitur.¶ um vidiſſet ergo ieſus
matrem et diſcipulũ ſtantẽ quem diligebat. Omnes

tuctig
ntiaſa
etiom
arlve
deſio
Netate
nvirgo⸗
umptä
piuſti⸗
grina⸗
Kum
ncen
miſitet
g tur,
mnudi,
1pudoe
mebrs
penitu
nſemu
cügor
demes
Mlitica
etnonin
ſimiis
ptionezet
inconſo⸗n
res ſtulti
ſopiite
n inpec
entonn
reregt
d w
Daend
Grora
d
i. Kauce
düerenti
Tremmalt
bebonape
jeſtmeli
wia uſti
numiuſe
arlvꝛega
ſincem
ternonn.
emo⸗
wiſunt
npſerüt.
adgo⸗
at n
iſeaſpe⸗
tiſones
es evo/
enſons
1 Sel
umachi
. H
geſin⸗
Gnn
mruyr

nonggg
icnrent
Aoſ
unmnd⸗

leſus
mnes

—

de paſſione do. Balua.

aſtantes videbat ieſus. nec aliquis ab eo erat inuiſus:

ſed hos tantum dicitur aſpexiſſe. ꝓpter ſermoneʒ qui ad
eos factus eſt.. Dirit ieſus matri ſue. Mulier ecce ſj liꝰ

tuus. Deinde dicit diſcipulo. Ecce mater tua Pulſan
tur ammiratione omniu legentiũ ſiue audienti men⸗

tes.ſi quo motu quo ſenſu qua ratõne qua poſſibilitate
quavro auctoꝛitate iſta dicuntur ꝙ diſcipulus tranſeat
in filium virginis. et virgo habet purum hominẽ filiuʒ
que nõ genuit niſi hominẽ deum.et ſint due matres v⸗

mius hominis. qõ vnq́ natura humana nõ habuit. ſit
ſilius ex virgine:qui de coꝛruptis parentibus natus e⸗

rat ex ſemine. Et quid eſt ꝙ tantũ hos duos affatus eſt.

Impoſſibilia quidem ſunt hec:ſed nihil impoſſibile deo

Verum eſt ꝙ chꝛiſtus ſic dixrerit. quod wrum eſt dile⸗
ctus chꝛiſti diſcipulus ſcripſit:et ſemus quia verum eſt
teſtimonium eius. Pietate ſimiliter et oꝛatione opus
eſt:ad ingrediendũ tale ſecretum altuq; miſteriü. Mu⸗
lier et nõ mulier.p eo ꝓ non mulier.ſed ſuper angelos⸗
homines et mulieres ſuperexcedens. mulier accepit a ſi
lo.quem cum eterno patre vnicũ poſſidebat:pꝛeterven
trem quem ante in carne habebat ipᷣa nepptem. Sed in
quo filiationis genere iohannes virginis factus eſt fi⸗
lius:aut eius mater facta eſtvirgo: Mõ hic natura fauet
nõ conceptio nõ partus obſequitur.nõ ingreſſus in vte
rum vt denuo renaſceretur. non adoptio pꝛo hereditate
in tempoꝛalibus poſt ſequenda nec mutatõne aut explo
rata voctrina. nec iſta diſſerenda fuerant wrba chꝛiſti.
MNec facta eſt locutio vt ſit quaſi ſed remota ommi fuca⸗/
tione vertoꝛum. ſſic a chꝛiſto legimus dictum. mulier ec
ce filius tuus.vt omni excluſa ſuperfluitate vrboꝛum:
ſecretum miſterij penetremus. Eccleſiam oꝛthodoxam
cruci aſſiſtenſtẽ omnimo reuelato miſterio intelligimus
in maria. Omnem ſingularem animã nouimus in io⸗
hanne. Filius in greco nomen eſt amoꝛis. Omnis igit
chꝛiſtifere crucis amatoꝛ. in amoꝛem tran ſit eccleſie:vt
merito ſilius id eſt amoꝛ eccleſie nuncupetur.xet ipa chꝛi
ſti adoꝛans et venerans paſſiones:matrẽ ſe cõſtituat ſi⸗
militer et venerantis.et crucis amatoꝛ matrẽ eccleſiam
habeat: que ipᷣm in cheiſto genuit magis qᷓ; illam que il
lum ex ꝑeccato damnatũ mundo ſuſcepto ſemine gene
rauit. OMutatur hic maternitas et filiatio er verbis chꝛi
ſti ſub arlvꝛe ſancte crucis.quoniã natura tranſit in gra
tiam.et gratia nobilitat pfecto naturam:nõ ꝓvna com
mutetur in alteram. Mala mater eua coeru pte nature:
lona eccleſie almifice mater gratie.Datur mater gratie
pꝛo matre nature. anet mater nature: manet mater
er gratia. Erat enim iohanni mater maria ſalome in o⸗
dine ſuccedẽtis nature.eſt mater ſibi virgo in oꝛdinev
re gratie. Eſt mater eua cunctoꝛũ per traducem nature
eſt eccleſia mater omniuʒ ſidelium: p infuſionẽ mauiſibi
lis gratie. NMõ deſinit eſſe iohannes ſilius coꝛrupte ma⸗
tris:quia imperio clyiſti factus eſt filiusvirginis.nec po

teſt nõ eſſe filiusvir ginis.quia fuit ante filius coꝛrupte

matris.quoniq pꝛiu eſt qð carnale: deinde quod ſpiri⸗
tuale eſt aut eſſe woteſt. Orotinus nõ deſperemus quia
vnus idem homo eſi per naturam.cbꝛiſtianꝰ per gratiã
et per vnam lominis filius.per alteram dei filius appel⸗
latus.loluit etiam chꝛiſtus in cruce pendens anteq;
moꝛiens:ꝑ omnia ſuã poſtendere charitatẽ.et q;tũ di⸗
gnitatis humane nature contulerat:vt ſi rma ſpes eſſet
remeationis ad patrẽ. Unde ſi dedit poteſtatẽ filios dei
ſieri his qui credũt in noĩe eius. ꝙ no per naturã ſed pe⸗
nitus eſt p gratiam.eur nõ dediſſet nobis q eſſemus fi
lij matris ep. ꝙ fit per gratiam nõ per natura⸗ Pluse⸗
nim eſt ꝙ ſumus fratres eius ex patre:qᷓ; ꝙ ſumꝰ ex ma

tre. Plus er eterno veo:qᷓ; ex tempoꝛali parente. Mõ de⸗
dignatur chꝛiſtus humanũ genus pꝛopter naturaã cõdi
tam que lbona fuit.nõ ꝓpter coꝛruptam que in vicio tur⸗
puit.nõ ex criminibus quibus inuoluimur. quomam ſjᷣ
vlimus ipe velit nos ex vtroq; parente. tam ex eterno:
qᷓ; ea que fuit ex tempoꝛe ſuos per gratiaʒ eſſe germanoi
vt vna cum ipo eterna ſit nobis hereditas. Mira natu⸗
re mutatio:nõ tamen tranſmutatio. Mira inductio ſi⸗
hoꝛum: ſed in mirabilibus hoc mirabilius inclareſcit
gratia nõ extinguit naturã: et natura nõ cõfundit inſi⸗
tam gratiam. Eltriuſq; iura ſeruantur in homine.natu
re ſcz in qua natus eſt:et gratie in qua renat? eſt. Et er
hominibus coꝛruptibiliter natis filios fieri poſſe incoꝛ/
ruptionis:nullatenus dubitemus.Et de in libidine cõ
ceptis in filiationẽ poſſe ingredi honeſtatis.Ac ꝑ hoc im
mutabili edicto innuitur ꝙ plus qᷓ; traſlatio facta eſt de
natura in gratiam. et addita eſt gratie maternitas ad ſi
lum naturalem: ꝙ ſub fomentis et erudimentis viua
tur ſecunde matris. pꝛima nõ abvlita ſed ſubmiſſa. quia
nẽo cũ venit in gratiã deſinit eſſe homo ſed retinẽs o ꝑ
natur accepit. qlitate mẽtis ⁊ moꝛibo coꝛpis ſuꝑ hoĩem
p gratiãviuit:nã plusqᷓ; homo q̊s ẽ ꝑgratiã qͥ tm homo
fuerat per naturam. Diuino igitur iure plus debemus
gratie q; nature.et plus illaʒ enerari atq; diligere in no
bis:q; id qð natura fecit in nobis.Nam illum wrum ſi⸗
nem boni quem omnis anima rõnis capax quodam in⸗
ſtinctu naturali plus gliſcit qᷓ;uis quodam erroꝛe obice
ab illo illuʒ fugiant appetentes:nam pꝛima natura ma⸗
ter. ſed gratia mater ſecunda conſequitur. Et hoc eſt qo
ex natura mater. cuʒ dextram regni atq; ſiniſtrã petiſſet
pꝛo filijs nõ accepit: quia nõ nature ſed gratie ſupna de⸗
betur hereditas. Quamobꝛem ex illa hoꝛa accepit eam
diſcipulus in ſuam Er illa hoꝛa ſcʒ qua chꝛiſius p ma⸗
tre reddidit matrẽ:aut mater nature addidit matrẽ gra
tie.Diſcipulus matrem virginẽ in ſuaʒ animo reueren
ti:capite inclinato ſuſcepit. Nec quiſq; humane pietatiſ
õpaſſione virginis exiſt lio dei acci⸗

—

amoꝛe ꝓ cõpaſſione virgin i, ſilio dei⸗
pPeret m gebedei. et ꝙ pꝛo moꝛiente chꝛiſto p ſucceſ/
Re ten

endus eſſet iobannes. Quoniã chꝛiſtus nec ſe
virginis filium denegauit. et indubitatam reſurrectõis

pꝛoxime fidem alma virgo tenebat. Pꝛoinde talis

nõ erat opoꝛtuna ſucceſſio.nec ita virgo doloꝛibo aufere⸗

batur:vt talia que agebantur miſteria ignoꝛaret. Chꝛi⸗

ſtus wro nõ ꝓeo ꝙ moꝛiebatur hoc ſenſualiter velhu⸗
mane. ſed in eo qð deus verus ineternũ viuens diuine
pꝛo magno miſterio decernebat:vt nature virtus 7gra
tia demimm eterna felicitas adderetur. Hec ſub cruce ꝑ.

pendentem in cruce decreta ſunt atq; firmatavt crucis

miſterium ſulgeat. Nec tantũ intueamur ligni figuram
ſed quaſi ineffabile atq; inuiſibile ſacramentũ a ſeculis
abſconditũ nunc in tali tempoꝛe reuelatum. Celebꝛgta
ſunt hec in virgine matre. virgine filio:in vna femina v⸗
nocq; viro. O amlv ſunt virgines nõ excluditur.quin in
hanc filiationem poſſint wmire coꝛrupti: quoniam vir⸗
go eſt eccleſia in electis. Oe vero duo vnus maſculini ſe
xus altera femmini. diſtinctũ in his ſexibus humanum
genus ꝓ his qui ſaluandi ſunt aſtruunt:vt nec nefas ſit
credere.ꝙ equalitate ſaluatur. Proinde amãda eſt crux
amange ſunt chꝛiſtiſere paſſiones. Cuʒ chꝛiſto cruci ſi
mus affiri. vt duuna in nobis et honoꝛanda miſteria ce⸗
lebrentur.et in nobis gratiam plus qᷓ; naturam omni⸗

no veneremur: et viuamus nõ vt naturaliter.ſed velut

a gratia generati vt plus in mente pꝛeualeat ꝙ pꝛeſtitit
gratia qᷓ; natura:et in moꝛibus magis fulgeat vita gra⸗
tie q nature.. A ſexta auteʒ hoꝛq tenebꝛe facte ſunt ſu⸗

4

NKmme

per vnmerſam terramh: vſq; ad hoꝛam nonam. Ecce ꝙ
aer obducitur tenebꝛis obſcuritate vſtitur: in teſtimo/
nium ſceleris ꝙ innocens moꝛitur. Eclipſatur cõtra na
turam ſol. quia cõtra iuſticiã patitur wrus ſol et actoꝛi
vite moꝛienti nobilis lux condoluit. Et quodam iure
vindicte date ſunt tenebꝛe mundo ignoꝛanti. Quom
am mundus dei filium non cognouit. Et hoꝛridas te⸗

.

nebꝛas iudei patiuntur: qui obtenebꝛati mente dei fi⸗
lum damnauerunt. Olim egiptijs obtenebꝛatis filijs
iſrael lux fuigebat. nunc vero veria vice peragitur: vt i/
pfſis obſcuratis in fide. Lux ſidei chꝛiſti gentes inſul/⸗
lerit. He tenebꝛe pꝛeterid quod viſibiliter in exteriori⸗
bus geſtum eſt: in altioꝛa mentes hominum tollunt.
Nam miro modo voluit tunc deus circumcidere oculoſ
hbominũ cum tenebꝛis denſis.ne viſus in obiecta foꝛin⸗
ſeca vagaretuc ſed vt ingrederetur ad coꝛ: ad conſidera⸗
tionẽ eoꝛum que agebantur dei filio et in ipo agebãtur.
Et diemverterunt in noctem:vt intentioꝛ fieret cõtem
platio archanoꝛũ. Impeditur ſepe interioꝛ oculus a per
ſpicuitatibo ſuis:cum exterioꝛ vagatur in luce coꝛpoꝛea.
t cum remittir exterioꝛ viſusaintenditur interioꝛ ocu
lus.Mouerunt hec alta ⁊ ſubtilia meditantes.quivt rei

veritate que tantũ animo interlucet acutius videãt:pal

pebrant ſuper oculos coꝛpoꝛis ne aliqua exterioꝛa cõſpi⸗
ciant. Et natura videntes induſtria ceci fiunt. Diffimie⸗
runt nempe ſancti et natura periti: noctem qᷓ; diem eſſe

.

ſpeculationibus aptioꝛem. Et quendã ſanctoꝛũ legi de

oꝛtu ſolis aliquãdo fuiſſe cõqueſtum:ꝓ eo ꝙ cõtempla⸗
tionem ſolis inuiſibilis et intelligibilis impediret. In⸗
durxit igitur dominus tenebꝛas ſuper oꝛbem. vt nec ali⸗
quid intuerentur oculi.ne mouerentur et pedes. vt in
quiete coꝛpoꝛis et pꝛiuatione foꝛinſeci lumĩs.ſedule me
ditarentur hi qui ꝓpe. ſimiliter et qui longe dei filij paſ⸗

ſionem: ſimiliter ⁊ omnẽ miſterij actionem. Sed mul

ti ꝓpinqui atq; remoti qui tunc nec cõtuiti ſunt. aut cõ⸗
templantes potuerunt in noticiã deuenire: deuenerunt
in poſterum. Et ex illis tenebꝛis annotato tempoꝛe quo
facte ſunt magna lux ſidei in coꝛdibus hominũ interlu⸗
xit.quia ſicut tenebꝛe eius ita et lumen eius.luius ve
ritas patuit cum curioſitas athenienſiũ tenebꝛaruʒ ho⸗
ras fecerit annotaruex eo ꝙ ſtupoꝛ obrepſerat.ſolem cõ

tra nature oꝛdinem eclipſari. vt nõ pars ſolis ex inter/

poſitione lune. que totum tota etiam obex facta eclipſa⸗
re nõ poſſet:ſed totus diuina potentis ſit cõuerſus in te
nebꝛas. Qui tunc vltra capere non valentes ꝓ ignoto
eo fieri decreuerunt:ſicꝙ future memoꝛie caracterib
mandauerunt.ld quam ciuitatem pꝛedicatoꝛ gentiuʒ
veniens cum ariopagitis facto cõ reſſu.doniſium con
uertit ad fidem cauſam palmarem diſſerens: cur pero⸗/
mnem terrarũ oꝛbeʒ illo die tenebꝛe ſunt diffuſe. necnõ
quem illi veum ignotuʒ dicehant. notum eis diſcreint:
vt ſemper illarum tenebꝛarũ memoꝛia cum aduenerit.
ad cõſiderationẽ internã mentes hominũ referat.vt cõ⸗
templẽtur miſteria dominice paſſionis:cum in tenebꝛis
pſpicacius videant᷑ lumna et opꝑera veritatis q; in ſplẽ⸗/
doꝛe lucis cuiuſlibet coꝛpoꝛalis· Multã nouimus in coꝛ
poꝛeis vtilitate:in ſpiritualibo autem nullam. In illis
multi euigilauerũt ad chꝛiſtum:et multa in virtutibus

et diuinis theoꝛijs.et pꝛo moꝛibus agende deuitandeq;

vite ↄpꝛehenderũt:in iſtis multi repꝛobi facti ſunt.Lux
Vera ſectatoꝛibus veritatis in tenebꝛis lucet:ſed ille te⸗
nebꝛe coꝛpoꝛales atq; in quibus vita carnalium agitur.
eam cõpꝛehendere nõ potuerũt. In creationis exoꝛdio
diuiſit deus lucem a tenebꝛis.Lucem ſiquidem appella
uit diem:tenebꝛas vero noctem. Poꝛro nox nomen eſt

gentilium wetaruʒ: vt deriuatione aut ſignificatione
ueniat a nocendo. Qwro nocet eſt malum. mhil enim
niſi malum nocet. Sed abſit a cultoꝛibus veritatis: ꝙ

deus aliquid mali creauerit aut oꝛdinauerit in pulcritu
dine vniuerſi. Quanq; eĩ tenebꝛe pᷣcedent lucẽ.nox diẽ

nõ tamen ex hoc malum ſunt iudicande.alioquin indi⸗
careturipᷣe creatoꝛ et vniuerſi oꝛdo cauſaretur qui tali
alternatõne peragit᷑.vt nunc dies fugatis tenebꝛis nũc
norx abſconſis radijs lucis adueniat. Et deus vidit cun⸗
cta que fecerat:et erantvalde bona. Expedit quãdoq; no
ctem adeſſe ſiue tenebꝛas:et aboleri diem et lucem ali/
quando ſuper terram et ſic cõtinue alternari. Mabet ſu⸗

as vtilitates coꝛpoꝛea lux vt cognitioneʒ in actionibꝛ et
rerum viſibilium pꝛeſtet. Et diſcreta vt ſunt: omnia ſa

cit ipa videri.enebꝛe autẽ ſimiliter ſuis cõmodis deco
rantur.nam in rebus imaginalibo intelligibilibus inui

ſibilibus ad quaſ motu coꝛpoꝛis aut actõne coꝛpoꝛea nõ
eſt opus.ad indagationẽ iparum aptitudinẽ operan:·
et a laboꝛibo diurnis ſeu ab his que aguntur in luce qe-

ſcere coꝛpoꝛa hominũ faciunt.Et dulcis ſomnus ad cõ⸗
modum coꝛpis capitur:cum emiſperium ſuperius tene

bꝛis obuelatur Quãobrem preter id ꝙ omnia cõdolue

runt actoꝛi vite in carne moꝛientiet teſtificata ſunt nõ
hominẽ purum ſed etiam deum verum magna vtilitate

illo in tempoꝛe induxit dominus tenebras ſuꝑ terraʒ: vt
obtenebrato coꝛpe pius mente videatur. Que ex ſexta
diei wꝛa excluſiue vſq; ad hoꝛam nonam incluſiue mam
ſiſſe feruntur.ſcilicet trium hoꝛaruʒ ſpacio ſolem tulifſſe

indecentem eclipſim ex oꝛdine.curſus ſolis et lune:de⸗

centem vero quia ſic creator omniũ voluit. Trium aũüt
hoꝛarum ſpacium trinitatem increatam innuit.que to
taliter tota erat in homine qui patiebatur:qᷓ;uis ſolius

filij carnis eſſet aſſumptio.a iudeis velut luxa tenebꝛis

ignoꝛata. Et in his tribo hoꝛis tres ſunt ꝓpulſatevirtu
tes ſed potiꝰ in hominibo eclipſate in quibus ad deũ ani
ma peccatis moꝛtua reuiuiſcit:vt eſt ſides ſpes et chari /
tas fructuoſa Et tres in anima hominũ ſunt ebetate po
tentie.vt ꝓpter hominũ ſcelus huiuſcemodi cõmittere
tur ſcelus:vt in carne moꝛeretur altiſſimi filius.Qð au
tem de tenebris dicitur ꝙ facte ſunt.ſcʒ a duobus eun
geliſtis:ab alio ꝙ tenebꝛe facte ſol obſcuratusſedvnũ
prouenit ex altero vt ex obſcuritate ſolis que cepit hoꝛa
ſexta tenebre ſequerentur vſq; in hoꝛam nonaʒ in qua
chriſtus voluit expirare anteq; tenebre pellerẽtur: poſt
erſpirationem ilico ſigna cetera ſunt ſecuta.! Circa x /
ro hoꝛam nonam inceptam nondũq; cõpletam excla⸗
manit ieſus voce magna dicens. Hely hely lamagabata
ni. Hoc eſt. Heus meus deus meus vt quid me dereli
auiſti Erclamat ieſus ad patrem nõ in foꝛma dei ſed in
foꝛma ſeruili:vt homo in doloꝛibus poſitus moꝛtiq; vi/
cinus. Et pro ſe dolens loquitur quaſi cauſam erigeng:
cur in nocens ſic derelictus in penis. Helyet lamacaba⸗
tani lingue læbraice ſunt vocabula que obmittentes in
terpretationẽ quam euangeliſta vterq; addidit ꝓſequa⸗
mur. Momo chriſtus eſt qui loquitur deus meus.crea
tione deus. meus vnione vt qd dereliquiſti me. ln foꝛ/
te ſibimet cõpatitur. et flebili voce ſe derelictum excla⸗
mat:An cauſam inquirit. cum ippe cauſam qua derelin?/
queretur nõ dederit: An ammuatiue loquitur. vt quid
eſt id ꝓpter quod tam vile dereliquiſti me. Magis autẽ
direrim. vt vlit notũ fieri quare fuerit derelictus: quia
nõ ſuo ſed humani generiſ merito fuerit derelictus. o
ce magna exclamat: qui magna toꝛmenta patitur. Vo,/
ce magna:quia iniuſticia quã patitur magna. Tloce ma⸗

2*

gna coꝛpor

s: ſed plus in virtute. Voce magna: cui pene

noͤ⸗
erat
gut
nent
moa
hiog
loccd
euon
ptnusd
Cur d
lonen
jopt
winae
pſalme
chiiſtu
temed
mmeoꝛun
ſomge
eſquie
tatarn
fum.a
mniaſ
tiad
ſtono
lio op
loave
ſolum
lteret
ſiettv⸗
prinet
lermecn
gushe
ſeted⸗
oWe
Ohrih
Ptin
cͤe
ſtus
was
toꝛor
ſoce
ptoc
luſtie
hetu
ppri⸗
Poue
fnnote
batur:
ttusin
ſſos
letns
lemur
enoe
nimd
taey
tenn
lictu
Der⸗
.
tine
Mirar
nae
⸗

inn

mep
enim
is:
critu
rdi
luch⸗
itali
8 nüc⸗
tcun⸗
Nno.
Wrſu
onſbpet
Nnniaſa
ldeo
dus mei
weeano⸗
operank:
leden/
oddi⸗
lustene
coͤdolge
ſuntn
ptllitate
enezeyt
erſer
geman
tuliſe
ne:de⸗
meüt
beto⸗
Wias
wmodas
ſaehinn
AAdümi

Getchant

ketetareſd

cömmettere
nsQöen

buseuun
Pſechi

epither

B in e
ur w
CAUN/

11erla⸗
eobata
dreli⸗
diſedin
ortiq
feneſe⸗
nuctbu
entestn
pſecvat
ns cren
Anſor,
mn ende
dreln/
vid
ſeiuti
gtali

nõ preualebant:niſi quantũ ipᷣe volebat. Nõ enĩ adhue
erat virilitate coꝛpoꝛali effectus. Voce magna.vt eum
audiant atq; ſciant in cruce pendentem et de pximo mo
rientem:quem ſuauiter vbiq; docentem pertinaci ani⸗
mo cõtempſerunt.Elult audiri per altitudineʒ vocis ab
his qui obtecti tenebris ſere aut nõ foꝛte videbãt. Sʒ
hoc qð voce magna intonat attendamus. Cõgeminat
deus meus deus meus.velut coꝛpis anime creatoꝛ:cui
vtriuſq; debuit eſſe cura.cui in anima⸗ coꝛpoꝛe obediuit
Cur dereliquiſti me: Signanter de ſe loquitur:cum de⸗
us neminem in ſe ſperantẽ dereliquerit · Hinc eſt qd de
ipᷣo ꝓphetice pᷣdixerat ante dauid:primo ſe derelictuum

deinde alios nõ derelictos erclamitans. Inquit eni m

pſalmo.cuius titulus eſt:pro ſuſceptõne matutina que
chriſtum inſinuat. Deus deus meus reſpice in me qua
re me dereliquiſti.longe a ſalute mea verba delictoꝛum
meoꝛum. Statuamus in altitudie mentis noſtre chri
ſtum quid habet ex eo qð deus.quid ex eo homo veruſ
eſt.quid er eoꝙ coꝛpus miſticum ſcilicet eccleſiam coap
tatam habet:et ſcintillabit nõ per modicum nõ ad ple/
num.quid in iſtis ſermonibo latet. Ex eo ꝙ deus eſt o⸗
mnia ſumme tenet.equaliſeſt per omnia patri:nihil pa

ti aduerſi poteſt. Paſſiones ille diuinã naturam in chꝛi

ſto nõ attingebant:neq; derelinqui poteſt. aut ſibi auxi⸗
lio opus eſt. Predirxerat ꝙ eſt cum iudeis diſceptando
loqueretur.et qui miſit me mecuʒ eſt.et nõ reliq uit me
ſolum:quia ego que placita ſunt uli facio ſemper. Simi
liter et diſcipulis.pxime anteqᷓ; cageretur dirit. Ecce ve⸗
niet hoꝛa et iam venit vt diſpergamini vnuſquiſq; in pro
pria:et me ſolum relinquatis.ſed nõ ſum ſolus quia pa
ter mecum eſt. Exeo vero ꝙ homo eſt et miſticum coꝛ⸗
pus habet:inclamitat. Petit chꝛiſtus vt homo deum in
ſe reſpicere.vt innocentiã eius aſpiciat et equitatẽ: et ꝙ
omnes cur patitur intelligant veritatem. Mõ petitur a

chriſto diuinus in eũ reſpectus vt liberetur a penis:ſed

vt iuſticia pene ipᷣius capitis in iuſticiã miſtici coꝛpoꝛis

cõuertatur. Qð et factum eſt. Nam iniuſticia qua chri /
ſtus nõ dignus pati patitur:facta eſt iuſticia miſtici coꝛ⸗
poꝛis indigni ſaluari qua ſaluatur. Clamat igitur ſalus

toꝛ omniũ chꝛiſtus intenſum affectum mentis gemina
voce manifeſtans.deus meus deus meus reſpice in me
pro coꝛpe meo futuro:vt iniuſticia que in me agitur ad
iuſticiam p ſalute meoꝛum fidelium:ſcʒ mei coꝛpis deri

uetur. Qðò auteʒadiecit.quare me dereliquiſti: ſicut er
ꝓpria voce in cruce clamauit nõ ex ignoꝛantia proceſſit.

Nouerat enim ſane quare dereliqueret᷑ in enis.ſed vt

innoteſceret ceteris ꝓ quibus talibus ſupꝓpſicijs toꝛ’que

batur:ot etiam moꝛeretur. Nam ideo chriſtus eſt dereli

ctus in penis.ne nos derelinqueremur in peccatis:vt i/
pſius derelictio ſit noſtra liberatio peccatox. IJdeo dere⸗

lictus in penis ſuis:ne nos derelinqueremur cum pate⸗
remur in noſtris. Ideo derelictus in peniſ tempoꝛaliter

ne nos ete rne in inferno damnaremur. Cempoꝛalis e⸗/

nim illa chriſti derelictio:ſuos fideles exemit ab eterni⸗
tate penarum. Derelictus eſt coꝛpꝑaliter per modicuʒ ad
tempus:iſta tamen ex fide reſartura ſperamus. Dere⸗
lictus eſt in penis.vt ex ipᷣis delectatio noſtra naſcatur.

Derelictus in moꝛte:vt ex illa nobis eterna vita pueni⸗

at. Dre ictus ipᷣe innocens cauſam agens in cruce ſalu⸗
tis noſtre.ne nos peccatoꝛes et miſeri turbaremur aut
miraremur.ſi aliquãdo pro ſpe ſuꝑnoꝛum in agonibus

martyres audiuerimus derelictos:aut ſi quiſpiam pſe⸗

cutionibus eractus pro chriſto ppo ſita ſpe relinquat᷑ ad
tempus.Quoniã hoc habet oꝛdo diuine iuſticie in veris
ſidelibus vt derelicto coꝛpoꝛe rolvꝛetur ſpiritus interi ⸗

oꝛ.et gratia data in paſſionibo inclareſcat:virtus in ſuis
actibus fulgeat.et eum nõ ceſſerit mims ac toꝛmentis
cum non abſterretur a moꝛte vlut ꝑ quandam agonis

iuſticiam dei etiam miſericoꝛdia hoc agente:vitam con⸗
ſequatur eternam.c ꝑ hoc nullus querele ſumat auda
ciam.ſi ſibi ob quippiam derelinqui videretur: cum no⸗
ſcamus in penis quouſq; moꝛeretur chriſtuʒ dei filium
derelictum. Quis nõ tolerat patienter iniurias ⁊ quaſ⸗
libet perſecutiones.cum chriſtum audimus in cruce de
relictum: Quis nõ pro ſeipᷣo libenti animò patiatur.cũ
ipe ꝓ nobiſ derelictus ſic patitur: Quis querulabit᷑ per
modicum aut pamplius nocens ſi penis exagitur. cum

chriſtus dei filus omnino innocẽs.derelictus in penis

talia patiat᷑. Quis tenelle cõditionis et carnis immur⸗

muret cum affligitur. cum chriſtus de ſpiritu ſancto cõ⸗

ceptus derelictus in cruce cõfigitur. Quis mente non

quieſcat ne exclamitet oꝛe foꝛinſecus. cum audit excla⸗

mariꝙ derelictus eſt chriſtus. Quietem menti ſilenti⸗
um oꝛiappoſuit omnibo quõlibet patientibo:cum excla⸗
mauit deus meus deus meus:vt quid dereliquiſti me.
Qõ vero ꝓ ſuo coꝛpoꝛe miſtico aut ꝓ toto humano ge⸗
nere loquatur ſcriptura in pſalmo ſubſequens manife⸗

ſtat longe a ſalute mea verba delictoꝛum meoꝛũ.Nõ ha⸗

bebat chriſtus delictũ neq; peccatũ.ſed delicta humani
generis ſua fecit:pro quibus ita paſſus eſt.velut ſi fuil⸗
ſet obnoxius. Vnde iſtaveritas ex his verbis elicit᷑. Ver
ba mea cauſa delictoꝛũ meoꝛũ longe ſunt coꝛpis mei.vt
delicta hominũ e meg feci/pꝓ quibus velut ꝓ meis pa⸗
tioꝛ in hac hoꝛa ſic derelictũ coꝛpus longe faciũt a ſalute
vt omnino aculeo moꝛtis diuerberer.Alter enĩ non mi⸗
nus vtilis ſenſus in his verbis includitur: quare me de
reliquiſti quia verba delictoꝛũ meoꝛũ.verba ſcʒ derelicto
rum hominũ meoꝛuʒ de quoꝝ numero ꝑ carnis aſſum/
ptionem factus ſum:longe ſunt a ſalute.Non enim ha⸗

bent vnde ſaluantur.carent vnde ſaluti appropinquent
nõ exaudiuntur cum inclamitant.aut quomõ clament
ignoꝛant:quia derelicti primoꝝ peccato parentũ. Mul⸗
ta etiam ex ꝓprijs adiecerunt.nõ foꝛmant vnde ſaluen

tur:ideo ꝓ derelictis meis.ne in ſempiternũ derelinquã
tur in hac hoꝛa in ſeuis penis tu pater dereliquiſti me.
Isgitur derelictus eſt pro derelictis:quoꝛum verba lon
