tabatur ſpumãs Poꝛro ſic agebatur in coꝛpoꝛe. Sed
cum deſeri ſe malgnus agnoſcit validius inclinat coꝛ
hominis ad terrena reuoluens in illis memoriam.quo
rum amoꝛe vinculatus nolit dimittere:in quibus no⸗
uit dialolus homines tenacius poſſidere. Spumabat
pꝛe interno labvꝛe quem patiebatur. Sed vitiuʒ habet

ſpuma oſtẽdere ſcʒ lubꝛicale hoĩm: et putrida⁊ incõpo/

ſita verba que pꝛofert a dialolo agitatus. Cui cõmma⸗
tus ieſus increpans ſeuiciam eius:magis autem refre⸗

nans quem eiecit imperio verbi ſui. Spiritus ſurde et
mute. hoc eſt quia illum effecerat puerum. vt nec audi⸗

ret verbum quo diſponeretur ad optimũ:neq; loquere
tur quippiam gratum. Ego pꝛecipio tibi eni ab eoꝛet am
plius nõ introeaſ in illum. Pꝛecepit egreſſum:phibuit
reingreſſum. Mon enim ſatis depuliſſe malitiam: ſi re⸗
peteretur cõtinuo. Signum euidens recepte ſanitatiſ

in vtroq; homine:cum nõ infirmitaſin coꝛpoꝛe neq; in

anima et moꝛibus non reiteratur iniquitas Et excla⸗
mans multum diſcerpens eum:exiuit ab eo Inſatia⸗
bilis nocendi auiditas in demonibus eſt. Ingrediẽtes
ſtantes et egredientes inferũt mala que poſſunt:vt hic

puer ex pena quaſi moꝛtuus remaneret. Et were ſic agi
tur: quia liberatus a diabolo moꝛtuus eſt etviuus. Moꝛ
tuus mundo et ſibi:et poſſeſſoꝛi nequã. Viuit autem

bus
uni
lppi
curm
tig
ſun
nibe
tlite
ne
kur
inn
nis

ep

im
dri
tio⸗
ne
wla
lu⸗
e

N
1t
t
na⸗
fren
eet
ch
ere
im
Mit
re⸗
ti
in
le
ta/
tes
bi

No:

De miraculis

chꝛiſto qui tenet manum liberati ab ipo:et eum eleuat

vt ſurgat. Equidem a ſpiritualibus vitijs factus liter
ſubleuari meretur.et pꝛiſtiniſ moꝛtuus diuinam manũ
in ſuum adiutoꝛiũ accipit reſurrecturus ad virtutes:re
ſurrecturus ad vitam. Poſt quam curationẽ Lacceſſe⸗
runt diſcipuli ad ieſum ĩecreto interrogantes eum. Et
rxerunt ei.Quare et nos nõ potuimus eijcere illum

Inepta interrogatio et pꝛeſumptionis habens imagi⸗

nem:ſcilicet quare nõ poterunt eijcere demonem. Hoc

potius mirandum et interrogandu ſi potuiſſent. q;uis

in poſterum ſimilia multa fecerũt. Vnde ipi poſſe debu
iſſent. niſi er eo qun omnia poreſt: Ende hbommibus po
tentia ſuper demoneſ. EUnde mirandũ ſi homo nõ eijcit
demonem. in eden eiectus a demone:A quo quis deui⸗
ctus. huic et ſeruus addictus eſt. Quaſi poteſtiate tyrã
mica homo a ſathana pꝛemebatur. Elnde capti ſerui be⸗
reditario iure peccati que aduerſus capiente in bello re⸗
cludentem in carcere poſſet eſſe dpellendi poteſtas.niſi
pPer altitudinem fidei filij de hommis ſacti et potentiam
vututis eius: Apᷣa igitur ſides occultam energiam ha⸗
bet etiam agens inſignia manifeſte:que homines ſuper
homines facit et maioꝛes ſeippis cõſtituit que humanaʒ
execedens virtutem largitur inuiſe diuinam:vt etiam
ſuper demones ſane fidelium hominũ feratur imperiũ
qua nondum apoſtoli appꝛime imbuti erant:vt eis re⸗
ſpondendo ſaluatoꝛ ipe teſtatur Nam dicit illis ieſus.
Pꝛopter incredulitatẽ veſtram Ecce incredulitas ade
mit eijciendi potentiã:qua demota ſcitur quid poſſit ꝑfe
cta credulitas! Amen quippe dico vobis:ſi habueritis
ſidem ſicut granum ſinapis dicetis huic monti tranſi
et tran ſibit:et nihil impoſſibile erit vobis Mõ eſt ocio
ſa ſimilitudo grani H ad virtutem fidei expꝛimen
dam. ſi diſcutiatur per ſin
in effectum fidei ſpeculemur. Mon legimus apoſtolos
aliquando montes amouiſſe per fidẽ:quanq; potuiſſent
ſi neceſſitas poſtulaſſet cum et ſimilis iam facta legeri⸗
mus.ſed in argumentũ virtutis fidei dictum eſt.cum

bona omnia et decentia fieri poſſunt per fidẽ ex eo; a

iecit.quia nihil impoſſibile erit vobis. Et ſupꝛa dint:
omnia ſunt poſſibilia credenti. leruntamẽ quaſdam
alias virgas appoſuit fidei quibo ſathanica poteſtas ar/⸗
ceretur.et moꝛales virtutes docuit quibus poteſtatiue
depellitur ſcilicet oꝛationem et ieiunium:cum adnexit.
LHoc autem genus ſcilicet dmonum: nõ encitur niſi
oꝛatione ⁊ ieiunio Mõ ꝙ iſta pꝛeter fidem:ſed fides cũ
iſtis dmonũ huiuſmodi genus pellit. Quanta hic ſpi⸗

ritus neqᷓ; huic puero fecerit ſupꝛa iam diximus.a qui⸗

bus liberari deſiderans oꝛationibus vacet · domet ſe ie⸗
iunio:vt in oꝛatione animus ſe doo gratum exhibeat ac
cipiens documenta ſuperna.et plura mereatur accipere
cum accepta cognouerit.cum de acceptis gratiarũ debi
tas reddiderit actiones remote in conclaui agens cau⸗

ſam ſuam cum creatoꝛe ſuo:ante cuius cõſpectum om⸗/
nibus curis depoſitis cunctiſq; rebus abiectis ſe cõſti⸗

tuit aſſiſtricem. Jeiunio vero fiat mens ipſa ſollertioꝛ:
nõ oppꝛeſſa epulis nõ grauata cibis. Et coꝛpus mode⸗
ramine apte frenetur ne maculetur libidine. ne defluat
in vetitũ.ne excedat in nimium:ne obeſitate ſupꝛa ratio
nis cõſiſtentiam inualeſcat. V

De ſanatione mulieris curue ſeᷣm lucam tantu
Capitulum XXIx
Terq; ſexus ex diuina iuſticia p paterna inobe⸗
v dientia diuerſis penalitatibus ſubiacebat:quẽ
in multis curaturꝰ ſaluato: aduenerat:et omne
coꝛpoꝛis vitium quadã imagine ſpirituale mali erſtẽs

gula: ſed ptermiſſa dumtaxat

Baluatoꝛis

in anima vnde labebat᷑ in nequã opera oſtendebat: Et
cum eſſet ieſus docens in ſinagoga iudeoꝛum ſabbatis
ecce mulier que habebat ſpiritum infirmitatis annis de
cem et octo:et erat inclinata. nec omnino poterat ſur,
ſum reſpicere. Quam cum videret ieſus:vocaut ad ſe
et git illi. Mulier dimiſſa es ab infirmitate tus. Et im
poſuit ili manus:et confeſuim erecta eſt et gloꝛificabar
eum. Digne muliebꝛis ſexus infirnitates patit᷑: que
ſeducta in puaricatione fuit male ſuaſa peiuſq; ſuades.

—

Etenim ſi lola deliquiſſet. nec ſua ſiſſet viro qui et ſte⸗

tiſſet humana natura libera fuiſſet a malo Radix quidẽ

ſana ramos ſimiles pꝛoduxiſtet. Mon enim radix eua
mulier.ſed vir ada humane nature fuit exoꝛdiũ. Sed
hec de qua euangeliſta loquitur habebat ſpiritum ſcilicʒ
immundum qui eam iuſta dei permiſſione ligauerat. et
ſic inclinauerat coꝛpus eius vt nec poſſet ſurium aſpi⸗
cere: per annos decem et octo ſic cõpꝛimens eam. Non
ingredientes allegoꝛiarum pelagus infirmitatẽ huius
mulieris per imaginem quandam traiciamus in malo-
hominum moꝛes:in quos ſathanas cũctos libenter in⸗
trudit. Velut ſibi placens antiquus hoſtis deiectus a
ſuperis nollet aliquem in amoꝛeʒ ſupernoꝛũ aut cõtem⸗/
plationem aut quantamlibet cognitionẽ venire ne tan/⸗
dem illa poſſeſſurus ⁊ in illis beatificandus aſcenderet.
Quãobreʒ ſe obicem facit impedimẽta pꝛocurat:recur⸗
uat ad terrena. Inclinatus autem affectus in nimiam
curaʒ cariis quam geſtat.que terra grauiſſima eſt:que
cum in affectum terrenoꝛum tranſierit aſpectus ſuper⸗
noꝛum repꝛimitur et aboletur.aut nõ ingreditur in ani
mam illa dulcedo celeſtis:cui terra carnis in pꝛeciũ ve⸗
nerit.Deperit honeſtas in anima:cui cara eſt facta caro
terra. Illa imago ad quam factus eſt homo inuitat ad
alta. inuitat ad deum. ſuadet ſemper vt accepta illa di⸗
gnitas cõſeruetur humana:ne infra beſtias retrudat in
dignitas. Sed reſperxit illa terram coꝛpoꝛis ſui cui colli
gatur:et dilexit eam tanqᷓ; habitaculuʒ eius timens diſ⸗
ſolutionem.diliges in illa manere tanq; in optimo ſuo.
et omnem oculum et aſpectum inflexit ſuper eam inue
ſtigans aucupans vnde ſana et vigoꝛoſa cõſiſteret: nec
aſpexit melioꝛa ſua nec ſurſum direxit aſpectum.vbi eſt
immoꝛtalitas.affectata in cõcupiſcentiam ſenſibilium
cliuis.velut ſalomon qui ex cõcupiſcentia mala inclina
uit femoꝛa ſua mulieribus:ipᷣe ſicut mulier mollis factꝰ
AQuid inclinata mulier ad terrã ſi illos dixerimus qui
ſigurantur in illa muliere aliena et extranea que mollit
ſermones ſuos:et reliquit ducem pubertatis ſue et pa⸗
cti dei ſui oblita.inclinata eſt ad inferos domus eius. et
ad inferos ſemite ipſius: Mulier hec ſenſualitas et de⸗
lectatio ſenſualis eſt:aliena ſcilicʒ a lono cõditionis ſue
atq; hono virtutis magis alienans hominum mentes.
vt non vt conditi ſunt viuãt:ſed pꝛout ſe in beſtias mo
ribus tranſtulerunt. Mec mollit ex blandicijs ſermo/
nes vt decipiat citius: ducem pubertatis ſue abhoerens
Dux pubertatis deus ſolus:dux altioꝛis cõſilij et etatis
deus et homo. Et pactum condicti de actione laudabili
tradidit in memoꝛie:velut ab alijs occupata cõſtrictius
Sed qui woluntate inclinantur ad culpam.inuite incli
nabuntur ad penam:quoniaʒ et inclinata eſt ad inferos
domus eius. Imago adoꝛationis et venerationis eſt in
clinatio.ſed laude digna cũ adoꝛat᷑ deꝰ:ſicut ſcriptũ eſt
Incuruati ſunt et adoꝛauerunt deum. Et abꝛaam pꝛo⸗

nus adoꝛauit deum:et accepit a domino pactum ſempi

ternum. Et iacob adoꝛauit ſepties pꝛonus in terram.
et effugit indignationẽ fratris. Sed vituperiũ habent
et penam qui ad idola inclinantur. Nam et pꝛophete ne
quam interfecti ſuntixridente illos helia in inuocatiõe

domini ſuper ſacrificia. ſimiliter et populus qui ob ido⸗

latriam ductus eſi in captiuitatem:quia nõ habuit ve/
ram ſcientiam. Et ſi pter aliquid inſigne virtutis quiſ
dignus habetur: carens reputatur indignus. Et toto
vero poſſidens et exercens virtuti cõtrarium cõdemna⸗
batur iſraeliticus populꝰ quis genua curuabat ante ba⸗
al:vt helias pꝛopheta magnus nõ tamen omniavides.
diceret ſolum ſe eſſe relictũ qui baal nõ adoꝛaret.
audiuit a domino qui cuncta optime nouit.Meliqin mi
hi ſeptem milia viroꝛum in iſrael: qui nõ curuauerunt
genua ante baal. Ex qua plane ſententia vitium peram
plius a virtute cõſfunditur: et ipa virtus laudatur exvi⸗
cio. Neceſſe eſt pꝛotinus vitium vituperari a ſplendoꝛe
virtutis:et ipam ſplendidius inclareſcere de decoꝛe vi⸗
cioꝛum. Extollit lux ſeipam.et tenebꝛaruʒ turpitudine
validius eius deco: agnoſcitur:et ſua pꝛopꝛia cõſidera⸗
tione tenebꝛe boerelcunt. egrius vero cum coponuntur
ad lucem. Sixerim ſane hanc muherem incuruataʒ ad
terram. omnẽ animã ſpem ſuam. in caducis ⁊ perfuncto
rijs defigentem. hanc terrenam amanteʒ coꝛde. de ipſa
oꝛe pleno loque ntem.et ommi actione queretem:vtp
hac terna inclinatione ter diceret dominus.Terra ter⸗
ra terra:audi verbum domini. O qui terram diligis de
terra loqueris. terra negociatione cõquiris. audi verbũ
domini:ab iſtis te erimens et ad celeſtia erigens. Sed
quid eſt ꝙ ſurſum nõ volebat aſpicere niſi quia ſperans
in terrenis deſperauerat de ſupernis: Spes infimoꝛum
inciinat: ſupernoꝛũ deſperatio erigi nõ permittit. Spes
ſupernoꝛum dumtaxat eſt illa:que animas incuruatas
ſacit erectas. Et iniquitates ſupergreſſe hominũ ratio⸗
nes erigi nõ cõcedunt.Quo typo mebat dauid. Quoni
am iniquitates mee ſupergreſſe ſunt caput meum:et ſi
cut onus graue grauate ſunt ſuper me. Mondera ſuppo
ſita capitibus hominum:ſurſum aſpicere phibent. Sie
et imquitates ſupergredientes hominũ mentes. velut
grauiſſimũ onus cõpꝛimens et repꝛinens atq; grauas

aſpiciendi ſurſum adimunt facultatem.niſi diunna vir⸗

tute talia onera diſſoluantur. Sic enim per pꝛophetaʒ

pꝛeceptum eſt. Solue faſciculos depꝛimentes. aſcicu

li qui animas depꝛimunt:ſunt multiplicata delicta et cõ
cepte nequicie atq; actualia mala:in multis pꝛohibitis
aut in vno pꝛohibito iterata. Sed quim vno offendit
factus eſt omnium reus:vt nõ ſolum ex diuerſis: ſed
ex vno ſepe repetito cõgregantur et colligantur faſciculi
depꝛimentes. Nihil excludit miſterium annoꝛũ nume⸗
rus quibus hec mulier curuabatur:ſcilicet decem octo
annoꝛum. Secem quidem diticeus eſt qui pertinet ad
vitam agendam:octo vero ad quieteʒ ſupernã pertinẽt
nõ ex ſabbato iudeoꝛum. ſed ex octaua fidelium qui nu⸗
merus vitam ſperandam pꝛeſagiat.ac per hoc quicunq;
ſunt m huius mulieris imagine. hanc patiuntur infir⸗
mitatem per decem et octo annos:nõ agentes vitama⸗
gendam diticiei. et ſperandam regno dei deſperantes o⸗
mnino.Hanc quidem mulierem ieſus vocat ad ſe.quia
illa m ſe ſanari nõ poterat: nec bene ſibi erat et vt p eum
bene ſibi eſſet:dimiſit illã ab infirmitate ſua. Curuatã
animã ad terrena quis erigit.niſi qui ſpem poteſt poꝛri⸗
gere de ſupernis:1 lonis et ab his que bona videntur
extimatione moꝛtalium nemo retrahitur:niſi melioꝛa
in ſtipulationẽ pꝛoueniant. Quis enim ab iſtis terre⸗
nis abſtralxre animũ poſſet.niſi vero intuitu ſupernoꝝ
Quis potuit ad celeſtia mentes honminũ ſubleuare:ni
qui de celo deſcendit cuius in vtriſq; cõſiſtit plena pote
ſtas. a patre omnium deo data in celo in terra. Et poſt
verbum effectiuum etiam manus impoſuit non dedi⸗

gnans fragilem ſexrum quem condiderat nõ abhoꝛrens

quintus

creaturam pꝛopter culpam. nõ veſpiciens quod creane⸗

rat ad bonum eternum pꝛopter tempoꝛale delctum.nec
longam moꝛam in peccatis hominũ vecernenti ſic ple⸗
riq; reſiſtat. Sed vere auerſe mentis a malo ſincereq;
ad tonum cõuerſe infinuat cum uico paretur iniunctis

pꝛout cõſeſtim hec erecta eſt ab infimis alta cõſpiciens.

Et gloꝛificabat deum:quoniam regi ſeculoꝛum inuiſibi
li ſoli deo honoꝛ et gloꝛia. Et ſi omne datum optimũ et
omne donum perfectum d ſurſum eſi deſcendens a pa
tre luminum.nemo gloꝛiſicandus niſi ſolus deus. Eti
am in parteʒ optimãa hec mulier cemit cum gloꝛificauit
eum pꝛeter quem ſanari nõ poterat.et reddidit cenſum
vltra quem alium nequimus impendere niſi de moꝛibi
gloꝛiſicare deum. Sed qui hanc curuatam mulierẽ ere
xit.omies conatur erigere:ſuſcitans de terꝛa inopem
de ſtercoꝛe erigens pauperem. Erigit pauperem cui nõ
eſt adiutoꝛ:ſi erigi cupit.Pauperem dico rebus ⁊ nego
cijs:pauperem patiente cui mundus inſultat.pauperẽ
ſpiritu pauperem humilẽ.abiectum ſibi. abiectum mũ⸗

do:omni reputatione carentẽ. Hunc de ſtercoꝛe ceremo

nie legalis quam apoſtolus arbitrabatur vt ſtercoꝛa eri
git:de ſtercoꝛe terrenoꝛũ quo thobias cecatus eſt de ſter
coꝛe carnis que amimã inficit erigit.ac etiam merentes
erigit ſoſpitate:quia beati qui lugent.quoniam ipᷣi cõſo
labuntur.Omnis autem diſputatio et queſtio ſubſecu
ta.ꝙ in ſabbato curauerat:inuidiam et ipocriſim iudeo
rum pꝛetendit. Sed quid in ſabbato miraculum factũ

eſt: veram legis intelligentiaʒ.et eternam ſanitatem et

quietem enunciat.

De ſanatione idropici ſecundum lucam ſolum.
Kapitulum XXX
I T. factum eſt cum intraret ieſus domum cu⸗
e iuſdam pꝛmcipis ſabbato manducare panem:
et ipi obſeruabant eum. Et ecce homo quidam
idropicus erat ante illuʒ. Et reſpondens ieſus: dixit ad
legiſperitos et phariſeos dicens.Si licet ſabbato cura⸗

re.At illi tacuerunt: IJpᷣe vero appꝛehenſum ſanauit eũů:

et dimiſit Sicut vnigenitus dei filius aſſumpfit car⸗

nem carnis peccati ſimilem nõ tamen peccatricem: ita

ſe cõfoꝛmauit quibuſdam hominũ moꝛibus abſq; pec⸗

catovt etiam iret ad agapes hominum peccatoꝛum.nõ
amoꝛe cõuiuij ſed ratione docendi:et pauper et egenus

exiſtens oſtendebat moꝛibus paupertatemvite victum
capiens apud alienas edes inintat.aut ſemeipᷣm apud
eumviſitans.vt cacheum pꝛeuenit:ꝙ in domo ſua opo:
tebat eum manere. IJudicia quedam hominum teme⸗
raria poſſent in hisvlut in alijs cheiſto inferre calumni
am.ꝙ ſepius huiuſcemodi ſinfugia frequentaret.ſi nõ
veniret in hminum mentesꝙ querebat opoꝛtunitatẽ
docendi neſcios virtutem:et gerendis rebus captabat
materiam faciẽdi. Sed amplius dignationis et humi⸗
litatis ſibi debet aſſcribi ꝙ nullum hominem deuitauit
etiam peccatoꝛemſi coluiſſet ſecum habere colloquiuʒ

aut in quopiam honeſto participiuʒ facere. Nam in hoc

cum talibus acceſſerat ad cõuiuium ꝙ ipᷣm ad columni
am obſeruabant Et ecce quidam idropicus erat ante
illum Odropiſis infirmitas eſt aquatica inflans coꝛpo
ris cutẽ.que cum ingraueſcit curari nequit.et potu au⸗
get ipᷣa ſitim expꝛimens omne vicium quod multipli/
catur ex vſu.et ex cõſuetudine iteratur.pꝛeſertim auari⸗

ciam:que quãto magis auget pecuniam et deſiderium

plus habendi. Cõſtitutus hic erat ante ieſum:vt cura⸗
tionem acciperet. Nil aliunde ſibi poterat eſſe remedij:
niſi ſtaret ante ieſum. Sibi ſoli datum eſt deſperatis
mederi languoꝛibus vtriuſq; ſubſtantie: ſi ante ipſum

—
—
—

W
6eo
i
e

*

d
a
ei

nit

lehj
o
S
UI
ud
el
mn
ſin
itne
ahit
hit
iiz

mi
te
u⸗
,/
/
o
in
is

O”è”èẽłRM

De miraculis

ſtatur fide atq; cõfeſſione maloꝛum. Sed anteq; curet

interrogat quod nouerat non vt doceatur ab eis:ſedvt
coceat ipe illos Si licet ſabbato curare Non eſt que⸗
ſtio amplius repetenda de ſabbato At ili tacuerunt
MPꝛudẽtia hic vſi ſunt tacentes:cum quid iuſia reſpon⸗
ſione negando caruiſſent.Affirmare vero nolebant: ad

writatem per ſuperbiam cõtumaces. Superbe homi⸗

num mentes wrum confiteri erubeicunt marime cuʒ
odiunt:ſed ſilẽtio tranſeunt ne impꝛobiter rependẽdo
confu ſi videantur. Non tacent ex humilitate ſuperbi⸗

Oꝛdinata loquendi modeſtiavana gloꝛioſis et inuidis

ſilentium non imponit: ſed veritatem ab eoꝛum moꝛi⸗

bus alienam fateri nolũt. contradicere nõ pꝛeſumuntx
rentes conuinci: ne deterius erubeſcentie damna patiã

tur. Attamen exequitur ſaluatoꝛ ſue gratie largitatem:
et effectiua potentia ydropicum ſanat et dimittit illeſũ
Non cogit eum ad aliquid reſpondendum:nõ aufert li⸗
bere woluntatis arbitrium. Omnem hominem ſue ra⸗
tionis et voluntatis cõpotem eſſe ſinit:nec aufert ex vi⸗
cio nuper cõmiſſo.non ex dono nouiter impẽio qð gratꝭ
creature rationabili cum crearet impẽdit OSmms autẽ
diſputatio de ſabbato ſubſecuta wrũ intellectũ ſcriptu
re demonſtrat non habere iudeos.et quomodo contin⸗
gebant illis omnia in figura:quam veritatem chꝛiſtus
Vnerat reuelare..
De mundatione decem lepꝛoſoꝛum ſcõm lucam ſolũ.
Capitulum XXXI. V
Nter ceteras infirmitates pꝛopter quas eui
dentioꝛ indicta diſcernendi peritia. 1 datus
certus oꝛdo ſignatuſq; curandi. et patiens
incurabiliter ſit ſegregatus a ceteris in veteri teſtamẽ/
to eſt ſingularioꝛ lepꝛa:que cũ pꝛuritu cutis habet aſpe⸗
ritatem.variũq; coloꝛem omne vicium cum delectatio
ne agentis et ſcandalo videntis inſinuat.Naim coloꝛis
Varietas ad multiplicationem vicij pꝛuritus ad delecta
tionem ſui.cum ſenſualitas ſit cupida ſcalpi:cutis aſpe⸗

ritas ad ſcandalum pꝛoximi congrue referutur. Hac in
ſirmitate infecti aliquando dominum adierunt cupidi

de ſalute deſperãtes de medicina ſilra natura.. Nã vũ
iret ieſus in ieruſalem.et tranſiret ꝑ mediam ſamariã
et galileam et cum ingrederetur in quoddam caſtellũ:
occurrerunt ei decẽ viri lepꝛoſi. Qui ſteterunt a longe
et leuauerunt voces ſuas dicẽtes. Yheſu pꝛeceptoꝛ mu
ſerere nti. Denarius numerus mali fecit auriſſem eo
ꝙ nulla deſit puaricatio in pꝛeceptis ⁊ mali cõmiſſio in

contrarijs:non enim niſi ex contrarijs pꝛeuaricatio eſt

bonoꝛum atq; virtutum. Muũqᷓ; emm niſi ꝑ malũ wvnũ
vperit atq; minuitur:neq; abſq;vicio virtus depellitur
Ysitur decem viri lepꝛoſi vmuerſitatem delictoꝝ. atq;
Nccatoꝛum pꝛonnnciant:dũ denarius adducatur in cã
Virilitas equidem ex ſexu foꝛtioꝛi penſatavtrũq; malũ
validat:delictum ſiue peccatum. Hecuit enim virum
ſupꝛa femineum ſexum in obſeruãdis mandatis atq; in
ceſſandis criminibus eſſe ꝑ omnia foꝛtioꝛem.Pꝛoinde
Vro delinquenti aut vituperium in hac vita:ſeu toꝛmẽ
tum in alia pabundantius erit. Inñirmitas ipſa hoꝛro
ri patienti et aſpicientibus eſt:et non ſolum viſum ſed
etiam olfactuʒ ex fetoꝛe offendit. tactuſq; illã ab hoꝛret
Et quia moꝛibus contagioſus creditur patiens ſegre⸗

gatur. Et non ſolum in veteri ſed etiã in noua lege le⸗

pꝛoſos cermimus cotidie a ceteris ſe egregari:v tũc extra
caſtra:et nunc extra habitacula cõmunia emittãtur. Et
eo demerito genus humanum hec infirmitas inuaſit:
quo et cetere inuaſerunt Sed actum inſignem in illa
pꝛeuaricatione oſtendit. cum ex ipſa natura multatus:
videlicet quo pꝛothoplaſti totos ſe contaxerũt in culpã:

Baluatoꝛis

accedentes animoet coꝛpoꝛe ad interdictum lignum
vt intra nil obedentie. ſoꝛis nil remaneret honetti. Et
htotum coꝛpus cum incipit et augetur:ſerpit hec putri
aa tabes. Sed occurrerũt hij decem donnmo ſaluatoꝛi.
Bonus occurſus ad eum qui de ſuperisvt in terris poſ⸗
ſemus ſibi occurrere:humanatus occurrit. Occurrant
omnes obuiam ſaluatoꝛi pꝛeino vt mundetur a lepꝛa
qua tenentur infecti.: Nulli aut pauci ſunt quin aliqua
delectatione culpantur et pꝛuriti nequa:quam in ani⸗
ma et coꝛpoꝛe patiuntur. Hon ceſſemus ambulare do⸗
nec occurramus ei in virum perfectum: in menſura eta
tis plenitudimis cheiſti. Etenim ip̈e ſaluatoꝛ infirmis
et indigentibus ſe obuium facit:cum nobis ad occurre
dum ei nulla poſſit eſſe facultas miſi pueniſſet· Intrat
igitur caſtellum.vbi lepꝛoſi occurrunt. Intrauit hunc
mundinm: vt ſibi homo lepꝛoſis et vlceribus plenis oc
curreret. Sed ſteterunt a longe in cõſideratione malo
rum:et vmniuicuiuiq; immundicia iure trepidat appꝛo⸗
ximari mundiſſimo. Ele autem hommibus nequa ap⸗
pꝛoximatione digna pꝛeſumentibo in diuina. Humili/
ter vro longe ſieri plus appꝛorimat:et indignũ ſe repau
tare occurſus velor ad deum eſt. Meccati acti cõſiderare
miſeriam quod dignum operatur diuoꝛtium:eſt appꝛo⸗
pinquatõis initium. Ipᷣius cognitio aut magis phibui
it aut pꝛocurauit abſceſſum:niſi confeſtim patrati mali
diſplicentia obueniſſet. Que cum venerit homo pecca⸗
ti merito acin dignitate longe poſitus eſt:et ſic ex hu
mili et vera cõſideratione ſe credens a deo longe factuʒ
pꝛopinquioꝛ cõſcientia intro cõfeſſus voce coꝛdis excla—⸗
mat. Yeſu pꝛeceptoꝛ miſerere noſtri. Altius clamat᷑ m
aures domim ſabaoth voce coꝛdis qᷓ; oꝛis. Et hic verus
eſt clamoꝛ:quem fecit dauid.facereq; pꝛedixit. Clamaui
in toto coꝛde exaudi me domine.Ac ſi merito eſſet exau
diendus: qui ad euʒ toto clemat ex coꝛde. Hunc clamo⸗
rem deus exaudit et reſpicit. Nam cum populus iſraeli⸗

*

ticus educeretur in manu moiſi de egipto paueſces ma

ris tranſitum.et ſequentiũ feritatem. tumulabat oꝛe.
alteq; clamabat:moiles vero tacebat oꝛe· fortius coꝛde
clamans. cui ſoluma domino dictũ eſt. Quid clamas
ad me: Ipe tacebat omnes clamabant. et ſibi ſoli dicit

quid clamas ad me:quaſi nullaʒ alioꝛũ vocem deus au⸗
diret.miſi eius qui valide clamabat in coꝛde/Sed cla⸗
mantibus altis wocibus his lepꝛoſis:ieſus dixit. Yte et

oſtendite vos ſacerdotibus. ο nulla infirmitate pel⸗
lenda nullis ſanandis infirmis:legimus ſaluatoꝛeʒ ad
ſacerdotes.pꝛeterqᷓ; lepꝛoſos miſiſſe curandos.Nam cũ
coꝛpus lepꝛa occupet vniuerſum varietq; coloꝛẽ. omne
genus peccati oſtendit cõfeſſione purgandum et omnẽz
immundiciam ſacramentalibo decret aduerſam. ſeu le
gi dei cõtrariam: que vt pellatur opoꝛtet cum ſacramen⸗

tis wrum habere cõſenſum. Et quoniaʒ varietas lepꝛe

varietatem intellectuum in ſcripturis ſacris enunciat.
opoetet in ſcripturarũ interpꝛetatione cum ſacerdotib
aun habent ſcientiam cõuemie:cum diſcrepatio inducat
erroꝛem. Etenim paulus qui a chꝛiſto immediate ha⸗
buit euangelium qui nõ errabat tamen collationem de
chꝛiſti euangelio cum alijs apoſtolis fecit.ne inuacuum
cucurriſſet:nihil tamen amplius q; ſciebat accipiẽs. G—ęg
cile quideʒ a writate deuiat. auctoꝛitate ppeia ſcripturas
——— 3 (ouentu doctoꝛum intellectus capi⸗
unt ſingulares. Dꝛoinde intellectum varium ſcriptu⸗
rarum quo ſunt lvreſes introducte ſacerdotibus ſalua⸗
toꝛ iubet oſtendi.vt varietas abſcedat ⸗ writas accedat
et reuocentur ab erroꝛe hominũ coꝛda.cum de ſectis re
dierint ad eccleſie vnitatem. In figura enim futuroeñn
et ſacramenti ſuturi.lepꝛa ſacerdotibus pandebat᷑.cum

poſtq; filius dei factus eſt homo in humanitate ſacramẽ
ta cõſtituens:ꝙ homo peccatoꝛ ſacramẽtali homini pꝛo
virtute ſacramenti coꝛde dolens oꝛe maculas peccatoꝝ
oſtenderet:vt cum aliter ſaluari nõ poſſint quos ꝑecca⸗
toꝛum ſarcina pꝛemit. cum aderit ex omni parte facul⸗
tas mfi malefacta ſacerdotibus oꝛdinanatis aperiant:
nõ querentes huius reſtitutionis cauſam. ſed virtuteʒ

chꝛiſti occultam in ſacerdotibus fide credentes actõne

venerantes Et factum eſt dum irent:mundati ſunt
Si mundati ſunt dum irent.anteq; pxruemirent.eui⸗
denti argumento qui mundat peccatoꝛem a maculis de
claratur:ꝙ nõ ſacerdos vnctis in manibo:ſed qui totus
eſt vnctio chꝛiſtus. Et niſi pꝛius peccatoꝛ vere penites
ſuoꝛum cõſcius delictoꝛum et crimmũ a chꝛiſto de ipia
pedica liberetur fruſtrat᷑ in ilo abſolutio ſacerdotis cum
ipᷣius auctoꝛitas nequit in amplius qᷓ; chꝛiſti.qin occul⸗
toꝛum eſi cognitoꝛ.ſine vlamine videns abſoluendũ.
et quãta cõtritione detentum quem cõmunis ſacerdos
ignoꝛat.qui abſolutionẽ ſuper oꝛe cõteſſum foꝛte in nõ
coꝛde cõtritum poteſt inducere:nõ tamen niſi peius oc⸗
culte diuina auctoꝛitate mundatum pexiſtente cõtritio
ne mundare. Habet ſacerdos dumtaxat de dotali cõfeſſi
one decernere: de interna cõtritione ſolum nouit altiſi
mus. Et quanq́; euangeliſta nõ explicet:perfecerũt ma⸗
datum Vlnus autem ex illis vt vidit quna mundatus
eſt regreſſus eſt cum magna voce magnificans deũ: et
cecidit in faciem ſuam ante pedes eius gratias agens
Sepeagitur in mo:ibus hominũ.qꝙad equalla ſimilia⸗
q; dona vnus eſt pꝛeconſoꝛtibo gratioꝛ: et ingratitudo
multoꝛum vultus a datoꝛe facit auerſos· Et dignus eſt
amplioꝛa ſuſcipere qui cognouit accepta et pꝛout ipᷣe po
tuit retribuit largienti:nõ dati vicarium ſed exemia gra
tiarum. Qui vero ſolum gaudet acceptis nec ſaltem in
leticia faciei et verbi gratus eſt:etiaʒ quod accepit amit

tere meretur. Sed vnus qui reuerſus eſt ad chꝛiſtum

cum actionibus gratiarũ ab ipo nõ a ſacerdotibo cogno
uit ſe accepiſſe virtutem.Alij foꝛte nõ a chꝛiſto ſed a ſa⸗
cerdotibus ſe crediderunt eſſe mundatos.Hicvero vnꝰ

inſigniter ſe pꝛeſtruxit ad chꝛiſtum.Cognouit quod ac⸗

ceperat:quiavidit ſe mundatum a mundatoꝛe ieſu. In
tellexit a quo acceperat quia regreſſus ad mandatoꝛem
quem extollebat laudibus: nil vltra rependere valens
niſi voce magnificare demm. Magna quidem vox in cõ⸗
ſpectu dei nõ eſt a coꝛpoꝛalibus inſtrumentis: ſed ex affe
ctu magni coꝛdis. Magnificare deum eſt ſibi ea que ſůt
magna tribuere: que aliter qᷓ; pxr eum fieri nequeunt.
Caſus in faciem ad humilitatem pertinet et ad oꝛatio/
nem eius:qui ad adoꝛari dumtaxat eſt dignus:inte pe
des vt aſſumpta humanitaſ in aſſumente deitate cultu
lat rie adoꝛet᷑.Agebat gratias quia gratis acceperat.Ne⸗
moquidem tenetur gratiarũ actiones impendere niſi
qui gratis accepit Di quis enim aliquid accipit iure de
bito ſiue lege:nõ obligatur ad munera gratiarũ. Sed
hic erat ſamaritanus.alienus a patria extraneus agen⸗
te:ſecretus a moꝛibus.locationẽ gentium ad vnitatẽ
eccleſie hic inſinuabat. Cum alij patriote remearẽt ad
pꝛopꝛia:hic extraneus mundatus repedauit ad chꝛiſtũ.
NMecnon et pauci dei memoꝛes beneficioꝛũ: multi vero
Iimmemoꝛes extiterunt Ged reſpondens ieſus dixit.
Nõne decem mundati ſunt:et nouem vbi ſunt Noue
rat beneficiens beneficiatos quem ipᷣi noſſe amplius de
bunſſent:et de ingratis velut cognoſci nõ dignis inter⸗
rogabat.Nam d vena ingratitudinis exhaurirur: qui

nõ rependit deo ſaltim gratias de beneficijs velut a deo
incognitus repꝛobetur. NRepꝛolvꝛum ſiquidem et ele?
ctoꝛum ſoli deo notus eſt numerus. Nec wlut ignoꝛss

quintus

ſed velut ad ingratos iratus interrogat. Veruntamen
nõ eſt numerus ſed vnitas in ingratis vero innumero⸗/
ſitas reperitur.quoniam in vno ſolo cõſiſtit vnita mul⸗
titudo bonoꝛum:maloꝛum vero numeroſitas in pluri⸗
ma deriuatur. Et vnus bonus laude pꝛefertur:etiã ma⸗
loꝛum multitudini cõparatus. Nam et ſequitur Mon
eſt inuentus qui rediret.et daret gloꝛia deo:niſi hicalie
nigena. Et ait illi. Burge et vade:quia ſides tua te ſal⸗
uum fecit Mõ eſt inuentus imo erant omnes inuenti

ſed qui daret gloꝛiam deo. Omnes pꝛotinus inueniũ⸗

tur moꝛtales.ſed nõ omnes gratias referũt de acceptis
nec qui omnem gloꝛia referant regi ſeculoꝛum immo⸗/
tali et inuiſibili veo:cui eſt honoꝛet gloꝛia in ſecula ſecu⸗
(loꝛum. Inexcuſabilis eſt incõ ſideratio in homimibo. et
ante mentis oculos nõ ſtatuere bona que diumus largi
toꝛ cõtribuit:quaſi minus obligati vigeamur eidem.ſi
ad noſtram recoꝛdatione nõveniũt.velut ſi natura nos
ſic ſine diuina pꝛouidentia pꝛoduxiſſet ac ſi ſic eſſe debe⸗
remus ex debito nõ ex dono:et ꝙ gratia eſſet ex virtute

ſeminaria nõ gratis impenſa. Culpatiſſime agunt.qui
accepiſſe diſſimulant.nec cõſiderant quid operaritene⸗
antur ex donis que deus gratis impendit:vt nõ curioſi⸗

tas mala:ſed laudabilis actuofitas ſit in eis. Sed qui

non ſunt inuenti de acceptis reddere altiſſimo in bacvi

ta gratiam.ad gloꝛiam nunq; peruenient ſupernam:nec

audient ꝙ gloꝛie relatoꝛ audiuit Surge et vade:quia

fides tua te ſaluum fecit Mõ audient ſalutis verbum

qui diuina beneſicia vilipenderunt.aut diſſimulauerũt

nec reddiderunt ſaltim vicaria gratiarum:quoniam nõ
ex natura ſed ex fide ſunt dona. ides ſiquidem chꝛiſti
ſaluat nõ natura:nõ ars nõ legalis quecũq; iuſticia.

De illuminatione duoꝛũ cecoꝛum pꝛope iericho. ſe⸗

cundum mattheum aut vnius tantum ſcom marcũ
et lucam. Capitulum XXXI
NVloniam ſupꝛa modum abundauit ignoꝛantia
q vritatis que mentis eſt cecitas pꝛeſignataſin⸗
cCcoꝛpoꝛgliter cecis. qui ſepe chꝛiſto illuminatoꝛi
vtriuſq; coꝛpoꝛaliter ſepius occurrerũt.idcirco ſaluatoꝛ

tanto ſtudio ſuper eos illuminandos intendit.inſinuss

ꝓad depellendam mentis ignoꝛantiã multa cura et fre
quenti opoꝛtebat intendere.Et cum aſſumptis diſcipu

lis in vltimo aſcendiſſet hieruſalem:appꝛopinquanti ie

richo duo ceci occurrerunt ſceom mattheum.ſed marcuſ

et lucas de vno wlut de famo ſioꝛi pſequuntur. Et nos

ſi de vno pꝛoſequimur:de amlobus pꝛoſequi videmur.
Cum appꝛopinquaret ieſus iericho:cecus quidam filiꝰ
thimei barthimeus ſedebat ſecus ſeu iuxta viam mẽdi⸗
cans. Pꝛiuari coꝛpotisviſu hoꝛrenda res his qui delecta
biliter aſſoliti ſunt videre foꝛinſecus coꝛpoꝛum qualita

tes. Et neceſſitate quippe agitur defectus coꝛpoꝛis iſßm

coꝛpus illius aggrauari doloꝛbus mentem extedio:qui
nec nouit nec noſcere ꝓcuraint. ad quid interna delecta

tio potuerit pꝑeruenire. Et hoꝛrendum pꝛotinus malum

vtraq; cecitas. Eſt vna que coꝛpus.altera que mentem
obtenebrat. vna ſatis altera potius:vna defectum pᷣoſtẽ

dit nature altera gratie. VUna ſe obicit ne creaturas coꝛ⸗/
poꝛeas:altera ne creatoꝛem et eius wna inuiſibilia ſpe⸗/
culemur.Attamen hic cecus ab vno tantum euangeli⸗/
ſta ſcilicet a marco nominatur ex nomine.quia barthy⸗
meus filius timei.quoꝛuʒ interpꝛetatio nominũ nibil
habet miſterij relati ad oꝛdinem rei geſte.niſi ꝙ nocioꝛ
videbatur eſſe in plebe. Cecus coꝛpoꝛe pꝛiuatur viſibi⸗
thobias fatetur. Quale gaudium eſt
mihi qui in tenebꝛis ſedeo.et lumen celi nõ video. S
te cecus ab inuiſibilium leticia excluſus eſt. ꝛoinde

lium gaudijs. Et

—

— W — — —. ———UNʒ

—— — —

ne
ſi
(i
Nci
lie
gig⸗
um
rüͤt
no
Niſti
.

ſe
mi
I
ti
n
toi
a
as
etfte
ſpen
4
lul
05
Ur.
di⸗
Ct
Nita
Pm
goi
ecta
lom
ten

toe/
e,

eli⸗

o⸗

bi⸗
eſt

Me

de

De miraculis

vehementioꝛ dolendi materia cũ pꝛima cecitas ſepe pꝛo

ueniat pꝛeter pꝛopꝛiam culpam:ſecunda wrro in adul⸗

tis vſum rationis habentibus ſemꝑ in vicio eſt. Quod
eſt creaturarum viſibilium aufert pꝛima: ſecunda vero
quod dei et virtutum eſt tollit. Errat cecitas in plateis

iuxta pꝛopheticum dictum:ſed inter anguſta nõ tam lõ/⸗
ge errauere diſcurſus. Et in latitudine mundi mente

ceci pedibus moꝛum oberrant:errabundi pꝛius in affe⸗

ctibus exiſtentes.Mente cecus pᷣerrare intellectum ſa⸗
cit a vero.deinde a bono debito peruertit affectum:puer
ſus vero affectus moꝛes deuios fecit. Nam et hic cecus
ſedebat ſecus viam velut a rectitudine alienus:et aliter
nequit eſſe quin ſit in deuio. Deuius qui nõ in via ſed

ſecus viam ſedet.Aufert cecitas homimbus officiũ ex⸗

ercendi atq; operandi vnde victum cõquirerent et veſti
tum.et que ſunt captanda ſudoꝛibus mendicamine cõ
quiruntur. Nam et hic ſedebat mendicans querens ab
alijs annonam.et fulcimenta viuendi que ſuis inanib-
agsregare nõ poterat:vt beatus eſſet ſuarum manuuʒ
laboꝛes nõ alioꝛum manducans. Inſelix pꝛotinus inte⸗
rioꝛis conditio cecitatis.que in tot calamitatibus eum
quem cecauit intruſit:et eo miſerioꝛ ꝙ ieſumvidere nõ
roteſt:ante ipᷣm cõtinuo tranſeuntem. Mon dixerim o⸗
culo illo quo videntur intrinſeca:ſed illo quo aſpiciunt
interna. NMon tranſitum domim appellauerim coꝛpoꝛa⸗
lem.ſed illum quo ſacramentaliter et miſtice ſua dona
tempoꝛaliter atq; tranſitoꝛie peragunturlin nobis: do⸗
nec deueniatur ad requiem. Sed adhucl huic pꝛeſto e⸗/
rat ille ſenſus.quo illuminari poterat ad ſalutem audi⸗
tus videlicet quo percepit turbam coaceruatim per viã
plus ſolito pꝛetereuntẽ:vnde factus curioſus in anima
ad ſciendum ſcilicet quid eſſet ꝙ turba tumultuans vo⸗
cibus et pedum ſtrepitu ab inſolito pertranſiret. Qnã
obꝛem interrogat quid hoc eſſet. Dixerunt autem ei ꝙ

leſus nacarenus tranſiret. Et cepit clamare et dicere.

Jeſu fili dauid:miſerere mei Mon ab re bommibo ex⸗
terioꝛes ſenſus dantur:vt ab eo quod eſt vti deueniat

ad frui.Et tunc optime ſenſus in vſum deueniunt cuʒ
poſtremo terminantur in frui:.Mecdum enim ad hoc da

ti ſunt vt ſiſtantur in vti. Huic ſiquidem ceco honeſte
ſeruiuit auditus.qui tintillatus nuperrime defectũ ſup
pleuit exviſu.quo permotus de incognitis ad interrogã
dum ſe cõtulit ad ſcrutandum que multitudo eſſet vi⸗
dens.que ante ſe cecnm luce carentẽ gregatim iter ꝑa⸗
geret. et q̃ cauſa itenerationis huius:et obtinuit audiẽ
do quod vidẽdo nouerat.Audiuit tranſitum et cauſaʒ:
quia dixerunt quia ieſus tranſiens pꝛetereuntes comi⸗
tantes et ſubſequentes. Multi tranſierunt ante ieſum
nõ ſibiipſis cauſa tranſitus exiſtentes:ſed qui ſequebã
tur rege dñũm pꝛecedentẽ. Sed cum interrogauit bar⸗
thimeus cecus·ſcilicet filius ruminãtis id eſt alte cõſi⸗
derantis cuncta que nouitate decurrunt: qᷓ;uis coꝛpoꝛe
cecus foꝛte coꝛde plures videns.interrogemus et nos
cur tanta turba tranſit:quia et ſubſequitur ieſus. Cur
