P explicitam viſionẽ. Et tanta eſt adheſio fidei chꝛiſtia⸗
neivt ſpe gaudeat ac ſi poſſideat et actu habeat etiã qð
expectat. Et fide viuens aĩa tan diu in ſpe vitam ſuper
nam inheſitanter poſſidet donec ſide ſpe abolitis poſſeſ⸗
ſio credita et ſperata in veritate atq; in eternitate man⸗
ſura ſuccedat. Sine fide impoſſibile eſt placere deo.et
ſine fide vita nõ poſſidetur eterna. Hinc ad incredulos
ſeua ſed iuſta ſententia deriuatur. Qui aũt incredulus
eſt nõ videbit vitam:ſed ira dei manet ſuꝑ eum. Fides
quippe tpalis eſt ⁊ eterna.Tꝑalis quia in tꝑe agitur do
nec viſio ipſa ſuccedat. Eterna vero qꝛ eterna ſunt que
credit.que cum in pꝛemiũ vitam eternã:imo ipᷣm au⸗
ctoꝛem habeat:diuinã iram in vltõnem eternã incredu
litas poꝛtat.Credere in filiũ habet vitam eternaz. non
credere filio iram eternã. nam ira dei nõ eſt cum tpali⸗
ter punit.ſed cum damnat eterne.Differentia tñ caſua
lium dictõnum ad diſſerendũ aliquid parat. Nam cre⸗
dere in filium dixit ad credulos non credere filioad in⸗
credulos retulit.qm̃ nemo credit in filiũ qui pꝛius nõ

ccrediderit filio. ſed multi credunt filio qui in filũ non

crediderũt. Pꝛeit om̃ino credere ſilio id quod eſt in fili
um credere.Nam credere ſilio eſt omnẽ eius creden⸗
do ſuſcepiſſe doctrinã.in filium credere eſt omnẽ in eũñ
tradidiſſe amoꝛem omnẽq; virtutẽ:necnon et virtutis
poſſibilẽ actõnem.Oiligere recte cupiẽs addiſcat quid
diligendũ. agere iuſte volentem opoꝛtet prius inſtrui
quid agendum.deinde ſequitur dilectio recta et actio
inobliquata.Non ergo dixit qui non credit in filiũ ſed
qui nõ credit filio.ſicut pꝛo credulis loquens non dixit
qui credit filio.ſed qui credit in filium:qm̃ non ſufficit
ad ſalutẽ credere filio in ꝓmulgatõne doctrine.niſi cre⸗
datur in filium tanq; in ſine oim. omneʒ amoꝛẽ et in⸗
tentionem et actionẽ et omnia viſibilia ⁊ inuiſibilia re
ferendo. Sed ſufficit ad ꝑditõem nõ credere filio abſq;
quod in filiũ non referatur credulitas. Quamobꝛẽ di⸗
xit. Qun credit in filium habet vitam eternã.qui autez
incredulus eſt filio vita pꝛiuabitur a merebitur iram.
De patre nulla fit a iohanne diſſertio.qm̃ omes iudei
credũt oĩm deũ patrẽ:qui vanitatem diuine ſubſtantie

Liber terciuus

in tribus ꝑſonis.aut tres eſſe vnam ſubſtantiam per m

dem intelngere nõ valentes.tuentes ſuis aſſertoibus

vnitate creatoꝛis genuiſſe filium negant. et ſpuͦſancti

pceſſione oĩno nõ ſuſtinent. Quibo aſſiſtit ſublequa in
incredulitas ꝙ in mundu hunc venerit. w carne aſſum
plferit. ꝙ ſit vinibiliter inter hoĩes cõuerſatus. ꝙ ſit paſ
ſus moꝛtuus et ſepultus in quo robur nie idei noſire
falutis vſcquacz conſiſtit Proinde iohannen ſic de
filio aſſerit cum udeis.
De incarceratõe iohannis et cauſa ſecũdum matthe
unm marcum et lucm. Capitulum. II.

Eerere iuſius iuſteq; verax timoꝛi nõ ſubiacet
nrec terretur ex aliquo quin impudentiã ar/
guuat tirannoꝝ:et pꝛo veritate atq; iuſticia ni
hilopendit coꝛpis ſui vitam. et qð iniquum
ſaltim argutõne nõ ſinit inultum. Meruenerat ad au⸗
res iohanis q;uis nõ ↄuerſaretur iedulo in edibo regis
berodes galilee tetrarcha ſcelus nepharin comute/
bat: videiicet ꝙ fratris ſui vxoꝛem ſibi fecerat concubi/⸗
namꝛet cõtra ſoneſtatis iuſticiã fraternũ thoꝛum feda/
uerat. onſenſus vtiq; malefide vxoꝛis affuerat quio⸗
mnem amoꝛẽ viri tranitulerat in fratrẽ: cuius philoca⸗
pta odiebat ex animo eum qui ſærodi iuſtum diuoꝛtiuʒ
ſuadebat.ex quo criminoſioꝛ quo ardetioꝛ in amoꝛe fu⸗
neſio quo inimicitioꝛ ꝑ iuſticia arguenti quo eum habe
bat eroſum quẽ diligebat diligereſquo pati nõ poterat
medicũ qui ſanabat.quo fecit includi ne oſſet audire.
ne loqueretur herodi.a quo nolebat bene ſe iungi.cum
quo vwolebat inboneſte ſe coniũgi.alibus nancq; ꝓceſ⸗

ſibo illarũ malicia gracitur. in quibus ſic ardet tam fu⸗/

. neſtus amoꝛ DHed etiã in hoc plus herodis exceſſit ini⸗
quitas pꝛetei id quod iohanne dedit exicio. qui ſi hone⸗

ſtatis luſticia vituperaſſet in alia mulierecelare ꝓtinus
ebuit in fratris vxoꝛe.qui ſi thoꝛos oĩm ex libidine re⸗

uelaſſet ſaltim fraterm debunt eſſe tutoꝛ.Apud quẽ tõ⸗

mendatio ad cuſtodiãa fiet vxoꝛis: ſi frater fratris deho⸗
neſtat vrorẽ. Apud quẽ talium rerũ fides ſi frater deci⸗
pit. ſi germanus reijcit ſidẽ.et ſi vterinus honeſtũ non
ſeruat amoꝛẽ Git in herode pamplius auxiſſes ex crimi
ne: quia iſte vir illa mulier iſte abſciderat illa conſenſe⸗
rat. Oſte iuſticie miniſter qui huiuſcemodi turpitudi/
nem in quocũq; ſibi ſubdito repperiſſet ex officio debu⸗
iſſet vlciſci: ac ꝑ hoc comꝑatus ad ſubditos in facinoꝛe
ipe ſceleratioꝛ exiſtat. In ommbo eni ſceleratius a ſuis
ſubditis peccat. qui ↄmittit ex male agende libidine qo
in alio punire debuiſſet ex auctoꝛitate iuſticie. In ſimi
li quidẽ crimine pꝛinceps ⁊ ſubditus in oꝛdine diuine
iuſticie ſemꝑ ad paria non tenentur. aliqñ pꝛinceps ali⸗
quando ſubditus plus excedit. Tñ ad rei geſte oꝛdinez
veniamus.cum illa ſuppletõe vertox quam etia textus
euãgelicus pᷣtermittit/Herodes audita fama iohanis
eum ad ſe accerſiri fecit.audiendi et videndi auiditate
cõmotus. Ad quẽ iohannes nõ fruſtranter aceeſſit: ſed

ſuadens ei que iuſte vite ſunt et marime que ad pꝛinci

pem in republica ptinebant. Quæ libenter audiebat he⸗
rodes:et pᷣter theuſebiam multa bona in humanis mo⸗

ribus ſaciebat:non tñ digna ⁊ decentia regno dei. Nul⸗

la ſiquidẽ bona ↄueniũt illi regno dei que in fide chꝛiſti
nõ fiunt. Diſſuadebat ſibi facinus.quod nõ ſolum lex
data. ſed ipſa naturalis iuſticia repꝛehendit. et cõſuetu⸗

do ⁊ moꝛes hoim maxime deteſtantur:quẽ herodes ma

le ſuaſus ab amoꝛe pelliceo detruſit. Et nurum quod
eum audiebat in bonis:ſed in cauendo ſcelere include⸗
bat. Mos eni eſt quoꝛunda hoĩm repꝛobox vt aliquos
pocifice audiant p quibuſda humanis bonis opibus ex⸗

De parentibus

ercendis. in cauendis aũt criminib aures auertant. et

quod nequius herodem imitantes aſfligent. Hinc eu⸗

angeliſta pꝛoclamat.. YOpie eni herodes miſit ac tenuit
idoohannem et vinnt eum in carcerem. pꝛopter herodia⸗
daem vrxoꝛem philppi fratris im.quia duxerat eam. Diè⸗
cebat enim iohannes herodi. Hon licet nibi habere con
iugem fratris tui ¶acere quod non licet omnmo pec
catum eſt.facere quod licet nullam habet mercedem.
nullumq; crimen. facere quod veritas iubet vel conſu⸗

lit culpa caret virtutis eſt actio vitatq; gehennã et nan

ciſcitur gloꝛiam. on liccbat herodi vxoꝛem fratris ſui
habere. imo nullius. neqycum aliqua ſoꝛnicari: vti vero
ſua licebat et accipere ſi carebat.ſed vxoꝛẽ pꝛoximi nec‚⸗
ggum habere. nec etiam concupiſcere licet diuino pꝛohi⸗

bente mandato. NHon deſiderabis vxoꝛem pꝛoximi tui.
Et de vxoꝛe fraterna expꝛeſſa pꝛohibitio facta eſt. Cur⸗
pitudinem vxoꝛis fratris tui non reuelabis:quia turpi⸗

tudo fratris tui eſt. Meſcio quid maioꝛis criminis habe
at concumbere cum ſoꝛoꝛe q; cum fratris vxoꝛe: cũ vir

et vxoꝛ ſint dicente domino caro vna/Sed vnde argu⸗
ebat iohannes herodem. Si dixerim ex non licito legis
herodes romanus et paganus erat: dei legem non no⸗

—

uerat:chꝛiſti euangehium nondum audierat. Qua igi

tur ratione pꝛohibente vel lege iohannes herodem ar⸗
guebat:qui lege diuina carebat. Erat quippe pꝛeter hoc
quo ipſum audiebat arguere ipſa naturalis iuſticia:qua

hboc facinus omnibus hominibo inhiberet Et legis per⸗

ſarum atq; medoꝛum grecoꝛum ⁊ romanoꝛum hoc ma
gnis cecretis cauerunt:ne quis altenus vxoꝛem inua⸗
dat. Et ipſa ratio aperte ſuadet ꝙ homines in magis p⸗

ximis maioꝛem cuſtodiant honeſtatem: et quod herodi
n licet Mec licet eccleſiaſtico viro iuſticu¶ ⸗
am ſecularem. vxoꝛem iam factam fratris ſecularis ac⸗

non licet nemini licet

cipere.nec pꝛincipi ſeculari licet iuriſdictõnem eccleſia⸗
ſtici principis in aliquo vendicare.ꝙ ſi pꝛopꝛijs hinuſce
modi pꝛincipes contentarentur vxoꝛibus/non tot ſtra⸗/
gibus chꝛiſtiani populi quaterentur. Uſurpatio proti:

nus iuris alieni bella in mundo commouit. publicaʒz iu⸗

ſticiam in pꝛiuatam tirannidem vertit.et oꝛdineʒ recte

viuendl tradidit confuſioni. et mhil rectum agitur in⸗
qquietantur hominum moꝛes:cum per iniquitateʒ vſur
patur atq; tranſfertur equitas dominandi. Excepto ꝗo

a natura condita ſumpſimus nihil tam iuris eſt homi/
num q; pꝛopꝛia vxoꝛ.quoniam cum viro efficitur vna

caro. Et cinuſcunq; neceſſitudinis ſeparatio ſit facilioꝛ
vxoꝛis. vt ita vir ſibi vendicet ex diuina lege coꝛpus
vxoꝛis·ſicq; vxoꝛ in viro ius ſui coꝛpoꝛis nanciſcatur: vt
neuter ſui. ſed alter alterius habeat poteſtatẽ. Hoc aꝑ⸗

ta ſententia paulus ad coꝛinthios clamat dicens. Mu⸗
lier ſui coꝛpoꝛis poteſtatem non habet:ſed vir. Simili⸗

ter autem et vir poteſtatem ſui coꝛpoꝛis uon habet:ſed
mulier. Ac per hoc in hac vxoꝛe philippi quam herodes
inceſtuoſus fratri abſtulerat omne ius homini ꝓpꝛie cõ

petens quocũq; iuſticie titulo ſigmificari arbitroꝛ.quod

nemini licet alteri auferre, nec qð ſic abſtulit retinere.

De pertinaci odio herodiadis in iopannem.

Eg bherodias in ſidiabatur illi:et volebat oe
cidere eum nec poterat. Impatiẽs eſt mu⸗.
lierum amoꝛ.et ſibi inſidiari metuens ſemꝑ
inſidias machinatur.et nolẽs ſeparari a quo
ligatur amoꝛe venereo qui hoc arguebat venabatur ad
moꝛtẽ:qm̃ nõ ẽ nequicia ſuꝑ nequiciã mlieris.Et qᷓ;tũ

diligit tm̃ odit aduerſuũ: necnõ ⁊ odiñ pilectõis ẽ ſignũ

5*

em

ſtu
hoſ
buer
ont
a
(n
Ill
uße
mng
ineft
(l.
peep⸗
eum
udit
ormn
G
ſ
qui
nen
vo
mim
Mep.
ſd
Gtino
ſobent
gtur.
tonem
mmelt
Uutat
lumos
ſtſan
Po⸗
agma

☛

tobet
bus!
loc⸗a
itiſ⸗
weſen
Houelt
Wonn
diono
B
amoe
Huls
kteren
Cnt
Rdn
(co.S
hile

We
ſiet

et oꝛtu tqʒ proceſſu precurſoxis
Pnrin Anñnnimaduertendum igitur quantũ herodias eſſe in ine diſſet opera chꝛiſti: mittens duos de diſcipulis ſuis ati
ſero dir ſtuoſo adulterio oingebat: que iohanne hunus ſceleris illii. CTu es quiventurus es an alium expectamus:Hon
n ugutoeenn venabatur ad moetem. Erihil in bominibus iivſitabat iohannes de chꝛiſto ad quem exultaint in vte
recn neqaius. nihi ad damnationem pꝛociiuius:q odire aad ro. quem bapticauit in flumine.ſuper queʒ teſtimonia
mmo moetem ſcelerum argutoꝛes. Quid in inſrmo magis diunna ſuſcepit eſſe niliuʒ dei: de quo ipie teſtificatus eſt
Kccen⸗ inſfirmum:q; medici necem inquixere.qui querit omni quia erat agnus ei qui tollere vnerat peccata mundi:
W no ſanare: Contra quos per pꝛopſxta dicitur. Odio ha ſed curam agebat oncipuloꝛum ſuoꝛum quos vt ſepe
ernn buerunt in weta coꝛtipientem: et loquentem perfecte dvinmus omni ſtudio remutebat ad chꝛiſtum: vt ipꝛ ab
ran bonnnati ſunt. Habet boc peopꝛium anima depꝛauata ipſo audirent ipſividerent quid cheiſius docebat. quid
usg ſui vr ad vltimum odiat. qui ſuis nefarijs placitis obiceem gagebat quid ex hiſ compꝛehendere poterat:vt ipſi ex ipᷣo
Mimro conat᷑ opponere. Perniciota libertate gaudere exoprat. pꝛeter doctrinam iohannis in chꝛuio crederent deitateʒ
noaner Iun ſe ceca nemmem ſui ſcelens wellet eſſe vidente.Mõö et redemptionem eſſe quaʒ miſit dminus popuio iuo:
oſnahi ſuſficit egiſſe quod ommino noſcitur nefas:n ſi velit ex nerc alium crederent.miſi eum quem iple eis pꝛedicaue
nu. tinguere writatem. Quod autem affectus damnatus rat. Quod cum veniſſent ad eum viri d xerunt. Yohan
W in effectum non vemit: non penitentia ſed impotetia fe⸗ nes baptiſta miſit nos ad te dicens. Cu es qin venturꝰ
naturpia cit. Hinc euangeliſta dicit. Et wolebat eum occidere: es an alium expectamus.Attamen hec inquiſitio ſi chꝛi
nns habe nec poterat. Herodes eniʒ metuebat iohannem:ſcis ſtuseſi venturus an alius expectetur. non ad pꝛimũ ad
icnm. eum virum iuſtum et ſanccum: et cuſtodiebateuʒ. Et uentum iam factum pertinet.nec enim poterat pertine
ecng, O audito eo multa faciebat:et libenter eũ audiebat. Hec re:necad ſecundum quem adhuc multa miſteria et te⸗
tolegis oypmma que herodes de iohanne nouerat. crimen eius a poꝛa pꝛecedebant:anteqᷓ; veniat illa extrema et tremen⸗
non no⸗ Nqq; ſtaterne vtoꝛis exaggerant:tuʒ quia nec pꝛopter ſan⸗ da omnibus dies.in qua tremende mundum omnem
Aui cium et iuſtum ſe auerterunt:timn quia ipſum tam ne· iudicaturus adneniet. Sed ex reſponſione mquniti fal
Noenen quiter tradiderunt exicio. NHon in veritate timebat iohẽ uatoꝛis colligitur intentio inquirentis:qua ipie cheiſiꝰ
ſeeter nem: ſed melius ſibi ſi timuiſſet dminum in iohanne: pleniſſime cõpꝛehendit. Reſpondeſq; ielus ait. Euͤtes
ſticinqu quoniam timoꝛ domini exllit peccatum. et timoꝛ doę renuũciate iohni que audiſtis et vidutis. l. Et ex his eti
egsper mini cuſtodia legum. Pꝛotinus auertiſſet iudiciũ a per am que ſequuntur claret de aduentu cbeiſti ad moꝛtem/
mmtoem ditione iohannis:ſi vere timuiſſet dominum in iohäne. inquiſiuiſie ipannem:pꝛo quo ſaluatoꝛ ſcandalum nõ
emn mua⸗ D Poftur ma ienbat eum virum iuſtum et ſanctuz · in iohanne ſed in alijs pꝛecauebat:adiciens beatitudine
magis ⸗e mnmnſi dilexiſſet in iplo uſticiam et ſanctitatem. Nec ſatts his qui in aduentu eius ad moꝛtem. ſcandalum in anu
od erodi eeſt in oꝛdine recte agendi ſcire viros iuſtos et ſanctos.: mo non pateretur:ratum ex hoc faciens.ꝙ non aliuſ re
kroiuſticl d, noſſe iuſticiam et ſanctitatem. mſi amoꝛe animus cõtra Amptoꝛ. ſed omnino ad moꝛtem ipſe erat venturus.
hlaris a⸗ hatur. Animus ſanccis viris amoꝛe contractus imita⸗ Magnum eſt in his allegonarum pelagus:quod non in
jetcleſia tionem adneut. Dilecta ſanctitas atq; iuſticia. mutautt gredientes ad diſſertionem aliam veniamus. Johaneſ
hoioſce inmelius ammum diligentis: mutato ammo. ilico eſft natura homo conſtitutus in vinculis.genus Pumanuʒ
ntotſta, mutatio in opere ſubſecuta. Nouimus eni ſanctos. no in cõpedibus peccato: uʒ. Qinlibet etiam exiſtens in vi
noproti: uinmus multos iuſtos:ſcim quid ſit iuſticia· nec quid culis ſcelerum herodiana ſuſtinet vincula.Pellicea glo
bncaziu⸗ ſit ſanctitas ignoꝛamus: ſed quid hec ſcientia pꝛodeſt. ria fere oc ſinuoluit:vt facilioꝛ ſit abdicatio rerum.qᷓ; in
nezrecte Pꝛofecto ad omerita plus accxeſcit miſi accedat dilectrio quiſite gloꝛie vel oblate. Certat cum ommbus et in om
Glrur in⸗ cognoſcentis: niſi ſubſequatur actio diligentis Qndd mbus fallacis gloꝛe demon:et omnes querit includere
tatez vſir vtihitatiſ accedebat herodi ꝙ audiendo iohannem mul- etomnem niſi habentem paracluũ vinculat. Elelut hic
tetoch ta bona faciebat:ſi facinus eius ſi qua benefaceret ſupe⸗ mundus habet ſubiectas materias gloꝛiandi et faſtuo⸗
rabat. Mon eſt coꝛruptela in iuſticia iuſti dei: vt ex aliqni ſus animus ex his que nature ſunt aut ex arte hanc au
Cturn bus lonis malum adeſſe concedat. Niſi recedata pecaa ram vanam imbtbit. Mam et ſcriptura dicit. Qui conſi
it cino to. quod generat moꝛtem: vna que fiunt non pſunt ad duntin virtute ſua:et in multitudine diuitiarum ſuag
W vita. Mõ ꝓdeſt egiſſe iuſticie opera: ſi ad male agendũ acd gloꝛiantur. ulti damnabilioꝛi audacia gloꝛtantur cuʒ
laturept huc ſuſpirat affectus. Ad mhilum valet operum wonon6 perfecerit ea que writas atq; iuſticia wtat. de quibus .
Hocopt nouella plantatio: niſi maloꝛum pꝛius ſiat eradicatio e ſalomonem dicitur. Letant᷑ cum malefecerint. et exul.
e u teroꝛum. Quid conferebat lexrodi ꝙ multa facebat au, tant in rebus peſſimis. Mꝛopꝛium eſt repꝛobvꝛum exul
Himilt dito iohanne cum de quo ab eo arguebatur non recede ;,· tare cum iniquitatem perfecerint. Contra quos ipe da
Nbetſel bat. Bona que faciebat malo facinoe confundebat. gfa uid in libꝛo pſalmoꝛum pꝛoclamat dicens. uiid gloꝛia
Pproces inus quod perpetrabat: wonis illisoperibus nõ delebot ns in malicia:qui potens es iniquitate. Potens iniqui
geietc, Nullis enim bonis peccata delentur. niſi pꝛioꝛ penitẽtia tatem perficere: ſemper gloꝛiatur cum efficit quod ꝑpe
e gnod et ecum abdicatio antecedat. Uoluntarie ſemper pec,⸗ ram molitur. Ommum enim molientium aliquid age
uncr cantipus: nulla ona facta ſubueniunt. Nemo ſibi ö re. gloꝛiari pꝛopeꝛium eſt cum efficiut. His que ſunt lv⸗
nis operibus hlandiatur.ſi ad pꝛohibita ſponte pꝛolabi na vxl mala. poc erceptionem non patitur: quis inami⸗/
tur. Er ꝓherodes libenter eum audiebat. aſſcribendum ter gloꝛiari et de bonis tranſeat in peccatum Et etiam 4
eſt deriſioni potius q; virtuti:cum non reſipiſcebat a vi iuſtus eſt: in ratione fimis ſine peccato poſſit quandoq;
do. Similes ſunt libenter audientibus cantilenas et gloꝛiari. Quis enim non gaudeat effeciſſe votn. Quis
lebetoe fabulas poetarum homines audientes verba iuſtoꝛum em̃ non exultat perfeciſſe cupita:Quis non gloꝛiet᷑ con
eſtmmu⸗ et pꝛedicationes veritatis:ſi pedes non auertunt ab iti⸗ ceptum in animo deduxiſſein actum⸗: Et hieruſalez per
sſeng neribus pꝛauitatis Audicio vera ſermonum domini ve pꝛophetam dominus cõminando argiit. eo ꝙ gloꝛiata
riao ritatis atq; iuſticie.pꝛotinus habet emendam criminuz fuiſſet in maliſ Nunquid carnes ſancte auferet a te ma
nue pofectũq; virtutum. Libens auditio docentis iuſticigzʒ licias tuas in quibus gloꝛiata es. Ged quoed nũc ad hie
rii ſi er hunuli et contrito coꝛde pꝛocedit.ð ſideria fecit alia ruſalem dicitur ad animam repꝛobaʒ iure refert.que in
ſſmni CEt mutat hominum moꝛes Sed nihil hec omnia pꝛo malicus gloꝛiat᷑. quas extera ſanctitudo nõ aufert niſi

vhanne qui vtineretur in vinculis:in quibus cum au

dei miſericordia interna penitudo ſubueniãt. I ſi

Liber quartus de parentibus

perfeciſſe in iniquitatẽ in repꝛobis gloꝛiaʒ parit .quod
in alijs pꝛoſperis que ſepe videntur ſpeumen damna⸗
te gloꝛie non habere. Mihil enim eſt ere quod exſecu⸗
lo nequã arrideat.quod non miniſtret fomentum glo
riandi:vt quod damnabilius eſt ex his quibus ſuper ⸗
nam homo nãciſcitur humana captatur. Sed nec q̊s
poteſtin huinſmodi cõpedibuſ tam clandeſtine detine
ri.quin ad eum rumoꝛ operᷣ chꝛiſti perueniat:exquo
excitatur animus vt inquirat.Qi duos diſcipuloi di
rigit vt videant et interrogent. Mi diſcipuli nemini
aaulto deſunt· vel omnibus ſemper aſſiſtunt: etiam in
peccatoꝛum ergaſtulo poſitum comitantur vt ſemper
bomo habeat quos tranſi mittat. Expedit omnem ho⸗
minem noſcere quid agendum. quid vero diligen⸗
dvum. et a quo ſcienda veritas a quo felicitas poſtulan
da. quem ad imitandum inquirere: in quo ſpes animi
ſit ponenda. Mi ſunt diſcipuli.ſcilicet intellectus et af

fectus.quibus omnis homo niſi ommino inſaniat ſo⸗

aatur.cum quibns etiam appꝛehenditur iſta expediẽs

diſaplina. pꝛoinde incluſus in carceribus peccatoꝛum

huiuſce modi diſcipulos mittat ad chꝛiſtuʒ. Ab ipſo qcd

agendum. quid ve diligendum aperte cognoſcit᷑. Ypie
vYeritatem infalubilem docet. Ypſe ſolus beatitudiniſ

eſt largitoꝛ. Ipſe ſemetipſum vite agende inobliqua/

bile dedit eremplum. In ipo dumtarat ſpes hominũ
ſolidetur. Ygitur exemplo innocentis incarcerati.noſ
qui vinculis peccatoꝛum detinemur. hos duios diſci⸗

pulos muittamus ad chꝛiſtum. audientes doctrinã eiuſ

et videntes mirabilia poteſtatis eius:ad imitandũ euʒ
in moꝛibus.et paſſionibas anima et vita crucifigi cuʒ
ipſo. omnem ſpem et intentionẽ pꝛoiſcientes in eum.
qm̃ ipſi eſt cura de nobis. In vinculis non inuite ſed
ſponte. que nobis ipſi fecimus exiſtimus detinemur

ab impꝛobitate maleſfice placentis roluntatis. eta cõ⸗

ſuetudine pꝛaua funes peccatoꝛum ex moꝛa et ex mul
titudine cõponentes. mittamus ad chꝛiſtum.et reſpõ
ſum eius intẽtis coꝛdis auribns audientes. Eütes re⸗
nunciate iohãni que andiſtis ab oꝛe meo.qui que audi

ni abeterno deo viuo et vero patre meo.hecloquoꝛwo

bis. Et renunciate que audiſtis miracula ſupꝛa natu/
ram intellectũ et vſum inuitantia vos et omnem ho
minem ad indulgentiam peccatoꝛum. quoniam qui
coꝛpoꝛa curat peramplius animas ſanare diſpoſuit. et
ad ſpem ſuperne patrie omnẽ animnʒ cõmouentia fa⸗
cit! In ipſa autem hoꝛa curauit multos a languoꝛibuſ
et plagis ⁊ ſpiritibus malis.acecis multis donauit vi
ſum. Et reſpondens dixit illis. Euntes renunciate io
haãni que vidiſtis et audiſtis. Quia ceci vident. daudi/
ambulant: lepꝛoſi mũdantur. Surdi audiunt: mnoꝛtui
reſurgunt.pauperes euangelicantur. Calidioꝛ eſt lin

gua operum qᷓ; verboꝛum:et emicatioꝛ reſpõ ſio in oſtẽ

tatione virtutis qᷓ; in pꝛolatione ſermonis Mecomĩia

coxpoꝛaliter agebantur a chꝛiſto ſcilicet curatiões hu⸗
iuſcemodi mſirmitatum :et paupertas erat in pꝛecio

cum beati pauperes dicere tur: que ſpiritualiu effe
ctuũ erxãt etiã maanesc enre fia i nõ per naturã

ſa er maliciam abigebatur ab anima: cun reſiſtendi

dei et dilectionis in vtratiq; partem.vt eſſet ambula
tio recta in via veritat abſtergebatur oᷣtagioſus moꝛ

terentur ad illãſſugabatur anime inobediẽtiavt mẽ⸗

bus.ꝓut excluſi a ſreckan cõuerſatiõe ſanati readmnit⸗
8 aud

te ſurdi recipiẽt.

mnulla poteſtas. niſi per mediatoꝛis gratiam pꝛeſtaref.
Inuidi ſunt et repꝛobi:et aduerſus coꝛpus.fiagis ve⸗
ro aduerſus animam furiebant/QAο mẽtis cecitaz
ſiue ignoꝛantia pelleretur: et tollebatur claudicatio fi

verba libꝛi vite ad agendam vitafſj/pvita et ſubiugak

inuiſibile moꝛtis imperium. cum excluditur illa letalis

infir mitas que anime omnia grauabat offcia et ſepera
bat a vita omniũ deo. apud quẽ fons omnis bone bea
3 == ferebat᷑ olim abiecta paupertas: et in
oll

ſublime tollebatur odibile bonũ: non ochbue vixerim

ab his qui nouerunt: ſed ab his qui non cognouerunt
illa m. Hahet nũc eulogiam paupertas. habet et opti⸗

mam cathegoꝛiam. habet chꝛiſti euãgeliũ in officio pꝛe
dicandi.et eusgalium in ipſam pꝛecipuam habet non
dumtaxat viſibiliũ rerum.ſed etiam inui ſibilis volun
tatis iſta iohã nis nũcij audiuerunt. iſta erant renun⸗
anda iohanni: iſta noſtris nũcijs pateant. Sed ſtatim

aiecit. Beatus qui non fuerat ſcandalicatus in me.

Ad euitandũ diſtidentiam que ratione patlionis poſſet
inſurgere ad robur ſidei ad augmẽtuʒ meritieiis poſt

enumerationẽ illoꝛum mirabiliũ in declinationẽ ſcan⸗

dali beatitudinẽ ſaluatoꝛ oppoſuit:magnuʒ aliquid pre
rogans nõ heſitare aut offendere in fide beatitudine;
gignat: regẽ in oppꝛobris conſtitutũ a dignitate inhe⸗
rente nõ creditur extitiſſe. nec ab eo deſicere. tanq; fi
exinanitus eſſet. Perfecte adherentiũ militũ eſt. et ⸗
pter ea que regiam dignitatem non decent. in que rex

ob liberationẽ populi volũtarius ſe deiecit in ipſo non

ſcandalixari.ac ſi inuite paterer.nec ab eius he ſiõe re⸗
cedere indubitate atq; cõſtantis fidei noſcitur. Pꝛoin⸗
de nũc chꝛiſtum videre ſupernaturaliter ſupernatura

lia operantem. nunc ex natura pꝛout ſi eſſet in enpa

cum culpabilibus pacientẽ ⁊ moꝛtem ſubite qui moꝛ⸗
tuos reduxit ad vitam.et tradi ſepulchꝛũ qui quadri⸗
duanum̃ reuocauit a tumulo qin operabat᷑ vt deuſ ab
hac vita egredi vt homo mulctatus ad ſcandalũ men
tes hominũ diſponebat: vt offenderẽt in lapidẽ ſun⸗
dafrentalem et angularem miſi fides ſolida reſtitiſſet
q;obꝛem qui ſcandalum non ſuſcipit eſt beatus.beat

ſoꝛq; futurus. Omne ſtudium ſideliuz euitatur in fide

ſolidari. et pꝛeteritoꝛum exemplis argumẽto factoꝝ
mirabilium. Oꝛationibus et omni pꝛoſeuca poſtulet
a fidei fundatoꝛe vt in animo in concuſſa conſiſtat.ne
tempoꝛe agit ationis ſathanice. nec cum aduerſitatis
et regnũ.ne cum iniquitas dominaiĩ.nec cũ videntur
cuncta ſubuerti ſcandalũ offen ſionis obueniat. ne in

ualeſcat he ſitatio.ne diffidentia ſubꝛepat.ne inquira

tur ratio naturalis· nec ſenſibilis experiẽtia expectef:

ſed ſolum eius ratio naturali ratione deficiens tenes
tur: ceuius meritũ qui condidit illa cũ aliarũ virtutuʒ
merita trutinat plus appendit. Illis autẽ abeuntibo
cepit ieſus ad turbas dicere ð iohãne. Quid exiſtiſ in
deſertum videre: Arundinẽ vento agitatam. Sʒ qᷣd
exiſtis videre Hominẽ mollibus veſtitum Ecce qui
in veſte pꝛecioſa ſunt et in delicijs et mollibus veſti⸗/

untur:in domibus regum ſunt Pꝛeconẽ verů veruſ

iudex exaltat:et regis verbũ effert laudibus pꝛecurſo⸗
rem vt vnus cõmendet᷑ ex altero mutuũ teſtimoniuʒ
ex alterna laude clareſcat. NHam laus pꝛeconis redun
dat in iudicẽ. et fama pꝛecurſoꝛis cedit in regeʒ:et iu⸗

dicis atq; regis gloria optima exaltatio eſt miniſiri.

Hinc laus iohannis adicit᷑ chꝛiſto:et chꝛiſti gloria ex
tollit iohannẽ. Et quoniã detinebat᷑ ipe captiuus:mec
crederet᷑ ob culpam ſaluatoꝛ ipſum declarat. q; op⸗
timũ eſſet in his qui patiunt᷑ iniuſte:non ſuã non ho⸗
minum ſed excuſationẽ expectare ſupernam: que cu⸗
hic fuerit.non ad fructum paciẽtis infamias:ſed ad ꝓ
fectũ audientiũ retoꝛquet᷑. Cũ vero ad extremũ eramẽ
differt: eo magis erit gloꝛioſioꝛ excuſat io ſummi iudi

cis.· quo hic fuerit abiectioꝛ cõditio patiẽtis Verunta

pbis⸗

mehe
vaatl
Agical
numet
ſortut
lutariu
ſerte
bols
Honter
Coclol
ſohamne
cheitue
icekos
tuſouer
ubetce
faw
overor
Cucrten
dfn
ſhines
Geltast
cs mn
molnce
diens.
lun Ab⸗
hanne⸗
onbae
rchaſt
buspue⸗
wbiten
inrſs
Bun
onur
Citataat
Gomdor⸗
Glomn
locgolbn
onerſta
E
lopofen
ulideno⸗
lepeoba
ſenbüt
Uining!
Mntüa
bſiay
lenrdur
Cſencen
hueſeei
mommt⸗
Uusſeun
moegben
tunſeg
s guo
chtn.
Uteten
lnece⸗
toſchge
ſurſt
ſennn
ſulg

un
etals
ſeer⸗
e beg
Emn
rerim
erunt
opti⸗
lopꝛe
non
volun
enun⸗
ſtatm
nſe.
poſſet
8 poſt
ſan,
id pre
nchnez
inhe⸗
anq i
Kerp⸗
ſge rer
ſonon
ſöere⸗
Peonn
mature
inc
juiſos
uadni/
deuſab
lü men
ſeſun,
kiriſſet
.beat
n fide
actor
ſtuler
tatne
ſüatis
dentur
t, ne in
ctrir
vecket:
tent9
turuz
ntiby
ſiſin
Szig
epi
veſti/
veni
Curſo⸗
onicz
tedun
net il⸗
fniſr.
oriaet
jotmet
6o
on o⸗
je eu
c
ufne
jiudi
Vd

vbi temperantia vtentes habenet vbi ſiatus et cõditio
in d ſignatione fiani:vbi cogit omnino ipſa neceſſitas
Status pꝛocerum mũdi exigit etiã in pꝛecioſis veſtib

et otu atqʒ proceſſu pxecuxſoris

mẽ hie ſaluatoꝛ Bcurſoꝛẽ ſuũ alte pᷣdicãdo ſuſpẽdit cuʒ

dicitl Quid exiitis indeſertumwidere Arundinewnto
agitatam. Mer negationẽ contrarij ſaluatoꝛ aſſerit bo⸗
num quod iohãne intendit:illam ſcilicet ſpirituſſancti
foꝛtitudinem qua homo non cedit in alteram parteʒ ve⸗
lut arundo que agitat᷑ a vento.in qua paꝛtè aura impu⸗
lerit ſe conu ertel:quonia quivere conſtantia habet.nec
ab aura blanditiarum oblate fame ſeu laudis humane
non terroꝛis atq; minarũ.non etiam inteẽtata moꝛte ab
eo quod eſt veritatis atq; virtutis diuertitur. Mõ ceſſit

iohannes magne opinioni etjam iam creditus ꝙ eſſet

chꝛiſtus:non ceſſit herodis terroꝛi quin ab eo argueret
inceſtus. Semper eodẽ modo ſe habet:quẽ fidei conſiã
tia fouet.Alupnus virtutis ab vtero:ſemper ipſius ſex

uabat cenſuram. Mon imaginẽ eius colebat:ſedipſam

in ſua veritate geſtabat.Arundo ſiquidẽ pꝛeter id quod
mouetur leuiter pluſq; exiſtat oſtendit:cuʒ interiusva⸗
cua.exterius quid ſoudi videtur oſtẽdere:ac deſignet il
lud malum peitiferuũ quod wocat᷑ ypocriſis:quam ſfũme

iohanes in verbis et moꝛibus deuitabat. Meramplius

chꝛiſtus iohams inſinuat bonitatem vt excluſis ab eo
vicijs inconſtantie ſimiliter ⁊ dãnate ypocriſis:: etiam

molliciei viciũ et curioſitatis et ſuperfiuitatis auertit
dicensl Quid exiſtis videre: Hominẽ mollibus veſti⸗
tum.Abnegando vitiũ chꝛiſtus ad turbas loquitur te
iohanne. Ecce qui in vſſte pꝛecioſa ſunt et in deltijs. et

mollibus vſtiunturan domibus regum ſunt. Mõ vã⸗
nat chꝛiſtus extollendo iohanem in omnibus homini⸗
bus pꝛecioſas veſtes atq; delitias et mollia vſtimenta

—

deſignari. Et delitiari poteſt aſſiſtente modeſtia: is qui

circudatus eſt deliijs et mollibus vti indiges.Neq; re

gum domos vituperat nec ipſos reges condemnat: eo
lomines huiuſcemodi eoꝛum reperiantur tuti in au
is.quibus mũdus in ſuo regimine opus habet. quib
non exſiantibus reſpublica pꝛotinus ab impꝛobis tur⸗

arerit ſe iohanem iam perfectionis virtutuʒ in vte⸗
ro pꝛofeſſoꝛem et huiuſcemodi abdicatiõe laudibus ex

tulit:non tamen eos quitalis vocationis non fuerant

repꝛobauit. Plura in pꝛofeſſoꝛibus virtutis ſi facerent

aſſcribũtur ad vitium:que in non pꝛoſitentibus.wlut
crimina indulgentiam non inquirunt. Ad altitudineʒ
virtutũ aſtringebatur iohãnes:quem in vtero ſpũſſan

ctus ſua virtute perfuderat. Ozoade chꝛiſtus clarefa⸗

ciebat turbis ipſum.ſua ſeruaſſe in virtute cenſuram:

oſtendens ꝙ nihil habebat in vita cõmune cũ his qͥ ad
huc ſeculo ſeruiebant.ſed quod ſingulariter gꝛadiebat

in omni pꝛotectione virtutũ:vt etiã pꝛo wrritate capti
uus.ſeuum erxpectaret exitiuʒ. Veruntamẽ bec que ſal⸗
uatoꝛ abnegat a iohãne non tanq; vitiũ habeant ex na⸗

tura:ſed velut ledetia quod eſt modeſtie quod eſt hone⸗

ſtatis quod eſt humilitatis quod eſt conteplationis ex/

cludatl Sed quid exiſtis videre. Pzophetam. Etiã di
o pobis: pluſq; pꝛopheta. Bonũ eſt exire ad videndum
videntem.meretur em̃i vadens plus ipſe videre. Nul⸗

la peregrinatio deberet eſſe in cauſa rationẽ diſtantie:

nulluſ latoꝛ opponi: mulle graueſ erpeſes ad vidẽduʒ in

quo fulget veritas ſanctitatis:a ſolis oꝛtu vſq; ad occa
ſum. eſſet pꝛo dieticulareputandũ. Mon oberrat ad vi⸗
dentem perges.et ſibi credens cuncta tuta diſponens:
ſed videnti nõ credere cedit in repꝛobuʒ ſenſum: velut

ſaul qui nõ credidit ſamueli. Et rex iuda et iſrael cũ nõ

credidiſſent michee vera vidẽti magis autẽ falſa videnti
bus: receperũt ab boſtibus omnino cõfiictuʒ. Et multi

turpiter coꝛruerũt in veteri teſtamẽto:vera vidẽtibono
credẽtes. Et regnũ iudeoꝑ omnino defecit:qꝛveris pꝛo
hetis nõ pꝛeſtabat᷑ fides. Et ſub ſalmanaſer iiraelis ſi⸗
ij traditi ſunt in capriuitate. Et ſub nabuchodonoſoꝛ:
regnũ iude in rege ſuo moꝛte pꝛobꝛoſa perepto turpen
ſine accepit.Et hieruſalẽ capta eſt:q medacibus magiſ
qᷓ; veris pꝛophetis fuit tributa credulitas. Pꝛoinde q
pꝛoderat ꝙ exibant videre iohanem pꝛopheta. et pluiq;
pꝛopheta:ſi ſibi nõ credebant᷑ vera diceti de chꝛiito. lcd
exaggerationẽ peccati populiiudeoꝛum chꝛiſtus iohan⸗
nẽ tam alte cõmendare videt᷑:cuius veritati fuerunt ex
toto rebelles. Nam per beatum iob de repꝛobis dicit᷑ et
ipſi fuerũt rebelles lumini. Quod recte cõpetit ppulo
iudeoꝑ qui cõtumaci animo rebellabat luminoſe verita
tiiqᷓ; de chꝛiſto iohãnes pluſq; videns aſſerebat.i mł
titudo ſapietiũ ſuauitas eſt oꝛbis terrarũ:egritudo ſiqͥ
dem erit eoꝝ nõ adſvxrere cõſilijs quibo pꝛofuit ommmib
credidiſſe. Er his em̃ ſut deuitata pericula:et aucta fut
regna.Nulli aut ſapietioꝛes:qᷓ; qui nõ ſolũ humano iʒ
etiã diuino ſpiritu fuere vidẽtes. Et cũ videns eximiꝰ
acquieuiſſet pꝛopleumati vidẽtis:recognouit facinus.
Cum vero dixiſſet peccaui:ilico audiuit:CTrãſtulit denſ
peccatũ tuum a te.Mulieres acceperunt fihos in vte⸗
ris pꝛopꝛijs de quibus iam deſperauerunt. quia credi⸗/
derunt pꝛophetis:et iteꝝ ex moꝛtis imperio receperũt
Vlidue ſareptene multiplicata ſunt bona quonia acqui
euit videti:vt nec farina de ydria nec oleũ dehſeeret de
lechito:vt hoc tipo traiciat᷑ in gratiam.ꝙ nunqᷓ; ſpiritua
lis annona deſiciet his qui ſanctis videtibo crcdiderũt.

Et vidua ſuis creditoꝛibus ex maritali debito obligata

per multiplicationẽ olei debitũ ſoluit:et ſibi filijſq; vi⸗
uendi ſtipes reman ſit in renquo.Ab omnibus obliga⸗
tionibus lberat ſermo ꝓpheticus:ab omnibo cuſtodit
ſermo diuinus:ſi velut hamus capiet pꝛimo capt? ru
ſtra pꝛeſiant᷑ aures ad verbũ ꝓpheticũ:in caſſum audiun

tur verba doctoꝛũ:ad ꝑditioneʒ operum aſpiciunt ſan⸗

cti.Ad quid itur ad eos ſi eoꝝ monita pꝛo ſalute contẽ⸗

nimus: ſi fidẽ eoꝛum veris ſermonibus non pꝛeſtamꝰ

Quid pꝛofuerat populo iudeoꝛum vidiſſe ſeu audiuiſ⸗
ſe iohanem. Quid extimatio alta que de ipſo in popu⸗
lo ferebatur.ſi non ibant ad quẽ ipe mittebat:ſi non ſe
quebantur q; ipſe pꝛedicando pꝛeibat. Sedvñ plus
q; ꝓpheta iohãnes.Eſſe ꝓphetã ambiguitas nulla mole
ſtat:pluſq; ꝓphetã eſſe diſſertionẽ inquirit. Sed vbi de
ſiceret pꝛobandiauctoꝛitas ipᷣm alios exceſſiſſe hetas

ad palmarẽ euidentia facit ipa infragabilis ſententia ſal

uatoꝛis:nos aũt non aliam inquiramus.tantuʒ ꝙ chꝛi
ſtus woſuit ſubnectentes Hic eſt enim de quo ſcriptũ
eſt · Ecce ego mitto angelũ meum ante faciẽ tuam:qui
pꝛeparabit viam tu ante te. Ald nullũ pꝛeterq; ad io⸗
hannẽ chꝛiſtuʒ legimus ſermones deriuaſſe ꝓplxticos
neq; ꝓ aliquo pᷣterqᷓ; ꝓ ipſo ꝓphetiam reperimus ſignã⸗
ter expꝛeſſam:qᷓ;uis de coꝛpoꝛe chꝛiſti miſtico plurimas
lectitemus.Hancenim applicate de iohãne fuiſſe pla⸗
tam inficiarinon poſſumus:cuʒ qui olim multifarie pa
tribus in ꝓphetis.nunc nouiſſime loqueret᷑ in filio.in q̃
facta ſunt ſecula:in quo theſauri omnis ſciẽtie abſcon⸗
diti ſunt.qui nunc epiſtolant quod olim ꝓphetice dici

fecerat de iohãne:ac ſi paterad filiũ vnigenitũ loquere

tur qui venturus erat noſtrã naturam ſuſcipere.e tu
us fili aduentus imparatus atq; impꝛouiſus eſſe vide
atur:ecce ego mitto angelů meum ante ſaciẽ tuaʒ. An

gelus eterni patris dicitur eſſe iohãnes:terrenus ſiqᷣ

dem nõ celeſtis. Hulta ꝑ omnẽ modum differẽtia eñ

int er terrenos angelos et celeſtes. Nam ſupne virtu⸗

tes ſiue angelice poteſtates ſpiritus ſũt natura eo oftt
2

Liber tercius de paremibus

cio angeli:terreni vero compoſitiſunt. qᷓuis ex offi⸗
cio ãgelicẽt.Et quamqᷓ; angeli celeſtes atq; terreni om
nes ſint dei patris:hanc malachie pphetiam ſaluatoꝛ
retulit in iohanem: qm̃ ſic de chꝛiito ꝓphet atũ fuerat
pꝛo eo ꝓꝙ ſic futuꝑ erat.Et interpꝛetatio diuinax ſcri⸗
pturaꝑ ad neminem decencius atq; ver ius ſpectat:qᷓ;
ad ipſarum infallibilem conditoꝛem qui eſt niilius dei
eterne genita ſapiẽtia dei: qui angelũ eius aſſerit eſſe
iohannẽ:et ſue vie pꝛoxiſtũ pꝛeparatoꝛẽ.Et vnde pł
qᷓ; pꝛopheta iohannes eſt dictus:cum nullum pꝛophe
tam ſcriptura pꝛophetaꝝ angelũ dixer it:nullus viam
chꝛiſto tam de pꝛoximo pꝛeparauerit:mullus ipſum tã
manifeſte eſſe dei filiũ a voce patris audiuerit:nullus
