Vxoꝛes habent ſint tanq;; non habentes:et reconuerte
qð dicitur.Acſi aperte innuat:vir non dimittat facere /
pꝛo vxoꝛe quicqͥd faciendum eſt pꝛo ſalute:nec vxoꝛ di⸗
mittat pꝛo viro quod neceſſario exquiritur a deo. Nec
vnus in hoc alteri preſtet obſtaculum:vt diuinum im
pediatur pꝛeceptum.Ac nolit vnus ab alio tantum dili
gi vel timeri aut diligatur ſiue timeatur vt fiat quod ſi
eri pꝛohibet chꝛiſtiana iuſticia:ſeu non reddatur qð ſa⸗
pientia querit diuina In his nẽpe que ad deum pꝑtinẽt
pꝛo honoꝛe ſui culmimis.decoꝛe honeſtatis neceſſitate
ſalutis pꝛo lege chꝛiſtiane iuſticie:pꝛo roboꝛe conſi uetu⸗ ).
dinis iuſie in pulcritudine oꝛdinis nec vir reuereatur 4
vxoꝛem.nec vxoꝛ viro in aliquo deferat:et ſi timeri ve⸗

eminineperrnetafNeciiins thomaidaʒ nobilem

chꝛiſtianam ſuſtinere maluiſſe tranſuerberantẽ mariti
tigladium:qᷓ; eius iniuſium imperiũ. Et conſecrata eſt
per moꝛtem in mariti gladio:pꝛo ſeruando diuino pꝛe⸗
cepto. Igitur que ſunt diuina opoꝛtune celãtes:ſi ha⸗
bent vxoꝛes ſiue maritos penitus ſint tanqᷓ; non habz

tes.AI ratione atq; chꝛiſiiana iuſticia oĩno exoꝛbitat. vt

oꝛdo coniugii pꝛepediat oꝛdinẽ diuini obſequij atq; pꝛe.
cepti cũ ipſe ſit dminus oꝛdinis vtriuſq;.qui li; mul.
ta fecerit varia ſiue diuerſa:nulla tamẽ fecit ad ſeipſi,3ʒ
contraria. Nam ſicut in rebus creatis nihil ſibi creaunt
aduerſum:ita in rebus oꝛdinatis atq; conceſſis nihil ſi
bi vult eſſe contrarium. Et neutralis oꝛdo iuſticie om̃i
no ſuadet: pꝛimo latrie atq; iuſticie cultus exhibeat
creatoꝛi. Deinde inculpate teneatur oꝛdo cõiugalis ob
ſequij Et cum multa ex veteri teſtamento ſub enigma
tibus de oꝛdine ſeu honeſtate coniugij et foꝛma viuen⸗

—

di habeantur.tantũmodo apoſtolũ ſcõm iuſticiam chꝛi

ſtianã in hoc opere oſeanmm rie epe E
ſios totum eſſe coniugij dicens: Cidete itaq; fratres j
modo caute ambuletis.non quaſi in ſipiẽtes ſed vt ſa⸗
pientes redimentes tempus quoniam dies mali ſunt
Et eunn hoc intuliſſet ad ommium generalem cautelaa

ſtatim ad cautelam et foꝛmam et intentionem cõiugij
aa 2

. 2. . Ber o
Na⸗ . PP 5 6 GM ND

—

onre- —L- 4

Liber
ceclinauit. Mulieres viris ſuis ſubiecte ſint ſicut dño
quomam vir caput eſt mulierj ſicut chꝛiſtus caput eſt
eccleſie. ipſe ſaluatoꝛ coꝛpoꝛis eius. Segd ſicut eccleſia

ſubiecta eſi chꝛiſtoꝛita et mulieres viris ſuis in omni/
bus. Eliri diligite vxoꝛes veſtras ſicut chꝛiſtus dilexit

eccleſiam. et ſemetipſum tradidit pꝛo ea vt eam ſancti

ſicaret mundans eam lauacro in verbo vite vt exhibe⸗
ret ipſe ſibi eccle ſiam gloꝛioſam non habentem macu⸗
lam neq; rugam aut aliquid huiuſmocli ſed vt ſit ſan ⸗
cta et immaculata. Ita viri de bent diligere vroꝛes ſu⸗
as vt coꝛpoꝛa ſua:quia per ſuam vxoꝛem diligit leipſuʒ
Nemo emm carnem ſuam vnqᷓ; odio habuit ſed nutrit
et fouet eam ſicut chꝛiſtus eccleſiam: qinia membꝛa ſu⸗

mus coꝛpoꝛis eius ve carne et oſſib eius. Pꝛopter hoc

relinquet homo patrem et matrem ſuam et adherebit
vxoꝛi ſue:et erunt duo in carne vna Sacramentũ hoc
magnum eſt. Ego autem dico in chꝛiſto et in eccleſia.
Veruntamen et vos ſinguli vnuſquiſq; ſuam vxoꝛem
ſicut ſeipſum diligat.lxoꝛ autem timeat virum ſuũ.
Aſpicite ſacramentum in matrimomio ſignatum. aſpi
cite mundiciam. aſpicite dilectionẽ: et qualiter ſint tra
ctanda matrimonia chꝛiſtiana cognoſcite.Quanto ti⸗
moꝛe atq; honoꝛe.quanta reuerentia.quanta honeſta⸗
te membꝛa chꝛiſtiana ſint tangenda vosipſi ꝑpendite.
niſi foꝛte repꝛobi ſitis: vt inter chꝛiſtianam carnem et
iudeoꝛum et paganoꝛum et bꝛutoꝛũ non velitis omni⸗
no diſtinguere. Qui vero diſtinguere noluerunt ſoꝛdi⸗
de ſuis voluptatibus detenti ſunt:ſe in volutabꝛo hoꝛ⸗
rende libidinis immergentes d honoꝛem autem in⸗
uicem ſentiendum atq; tenendum 7 conuerſationem
bonam habendam:oꝛnatns foꝛmã in mulieribus oino
ſeruandam apoſtolus ad Thimotheumſe cribit dicens.
Volo oꝛare viros in omni loco:leuãtes puras manus
ſine ira et diſceptatione. Certum eſt ꝗꝙ matrimoniuʒ
oꝛatione opoꝛtet oꝛnatum ſieruet ſine irg et queſnione
cum vroꝛibus viros viuere decet. Ad mulieres vero di
cit. Gimiliter et mulieres in habitu oꝛnato cum vere⸗
cundia et ſobꝛietate oꝛnantes ſe. Non in toꝛtis crini⸗
bus aut auro aut margarit vel veſte pꝛecioſa:ſed qð de
cet mulieres pꝛomittentes pietatẽ per opera bona ꝛ.
natus habitus nõ interdicitur mulieribus chꝛiſtianis
ſed faſt et exceſſus a neceſſi itaecſe S etate Aliud
eſt enim quod vult necefſitaſ.aliud qð ſtatus.aliud qð
etas.Neceſſitas reſugit omne ſuperfluum in omni ge⸗
nere ſuo. Status tm̃ querit oꝛnamentum pꝛo ſigno.
Etas aliud paruulis. aliud adultis. aliud adoleſcentibo

glſiud iuuenibus aliud ſenibue.aliud decrepitis tradit.

Sec in omnibus neceſſaria verecundia. Si verecun.
dari mulieres omnino ſanrit apoſfolus.imo deus atq;
natura: nunq; oꝛnatus miſi de vanitate notabi Nã
vanitas verecũdiam c moꝛibuũs ommno peſit
bꝛietateʒ adeſſe inexcuſabiliter declarat apoſtolus: que
in nullo excedit pꝛeſram a veritate menſuram alami
ſtrari mulieribus penitus apoſtolus interdicit apilſo
rum enim contoꝛtio contoꝛte mentis eſt ſignummg
liquam mentem ad deum inſinuat/Aurari non decet
foꝛmam chꝛiſtianam vt eius fulgoꝛ? ad ſe alienos ocu⸗
oõs pꝛouocet:meẽ dum conſpicitir aurũ: vypopantie fiãt
mutue ſpectantium oculoꝛum. Dum enim radiat in o
culis aurum: oculoꝛũ nutus pfoꝛat animũ. Et er aſpe⸗
ctibus mutuis ignis libidinis excandeſcit:et impudici
cia in coꝛpoꝛibus naſcitur. Cuius occaſionẽ pꝛebuit ra⸗
dians aurumatig fõ minus dammoſe pꝛoiſce
rentur ad po:cos.et vtilius ad medicinalia frangeren

tur q;ᷓ ꝙ collo aut capiti aut apponerent᷑ veſtibus muli
erum / Er7coο1πtiâ oznat iudeam ſiue paganam. ſed

— —

quintuſdecimus

deturpat omnino in moꝛibus feminam chꝛiſtianã. non

enim veſtis debet eſſe pꝛecioſa pꝛo quibus moꝛs chꝛiſti

extitit pꝛecioſa:mec in pꝛecio veſtimentum pꝛo quibus
ſanguis chꝛiſti eſt pꝛeciũ· Minc petrus in canonica ſua
dicit. Quarum non ſit extrinſecus capillatura aut cir
cumdatio auri:aut indumenti veſtimentoꝛum cultus.
Capillatura extrinſeca rethe diaboli eſt ad anias homi⸗
nũ capiendas. Et quot flaui capilli:tot diaboli laquei.

Habet hoc ꝓpꝛium mulier: capite diſuelato intenſi/ in

citare lururiam. Et flauitas capilloꝛum flauũ ignẽ ac⸗
cendere in funeribus: ſepe animas induxit in funus.
Mec abs re velare mulierem pꝛecipit apoſtoluſ. An pꝛi
mitiua enim eccleſia decreto ſummoꝛũ pontiſicum fſir /
matum erat: vt niſi capite velato mulier non poſſet in
congregatione fidelium introire. ircundatio auri ad
idem quod ſupꝛadictum eſt refertur: vt hoc non adda⸗
tur incõgrue. Quia que poſſunt in neceſſitatibus pau
perum chꝛiſtianoꝛũ ſuppeter⸗ in oꝛnatum aſſumi non
poſſunt pꝛohibente chꝛiſtiana iuſticia: que diuino cul⸗
tui conſecrata in vſum conuerteret egenoꝛum ſi aliun
de ceperir non adeſſe ODu tomagis pꝛohibet non oꝛna
ri per aurum aut pe pꝛecioſum veſtimentum: quod ſi
ne fraude nequit ſieri egenoꝛũ Et exterioꝛ cultus ſpiri
tus interioꝛis generauit incuriam. vt necad verum de
um ammieſſet aſpectus: nec ad deum debitus cultus:
Neceſſario enim cultus cultum impedit Sed incedaãt
et oꝛnent ſe mulieres ſicut decet:que pꝛomittunt pieta
tem per oneldbona Kier enim theoſebia eſt ſcilicet
diuinus cultus:qui fit per opera bona nõ per coꝛpoꝛis
vaniſſima oenamenta.
Capitulum IIII
Hatres fratribi.pꝛopinqᷣs pꝛopinquis alio vin
culo nectit. atq; ab alio moꝛe viuẽdi chꝛiſtiana
info:mat iuſticia q; pꝛopinquitas ſiue natura
quis omnino lvna ſit naturalis ſiue oꝛiginaliſ iuſticia
Tegimus pꝛimos humani generis fratres cayn et abel
ex vno ſemine in vno vtero ex vna poꝛta nature ad lu⸗
cem et habitum huius mũdi habuiſſe ingreſſum. quo
rumalter creatoꝛem ſatoꝛem parentem genitriceʒ mma⸗
tremnature cõmunitatẽ: comune obſcurum habitacu
Kn oꝛta egrediendiequalem creatoꝛis cõmunẽ par⸗

ticipationemſnon veritus:inuidia deinde odio cũ mul

tis malis intermedij cum irrogatione funeſte moꝛti
exarſit in fratrem önqiſeritur bic oꝛdo naturalis iu⸗
ſticie:aut quocienſcunq; ſi tum le .
ritur oꝛdo iuſticie chꝛiſtiane. ¶nuſeſt qui crea it vnde
diuerſitas. Vna anĩarũ natura: vnde diuerſitas. Elna
in omnibus eſt carnis natura vnde diuer ſitas. Elnus
eſt pater et vna mater. vnde diuerſitas Vnum ſemen
vnum habitaculum. vna poꝛta. vnde diuerſitas. Vnꝰ
modus naſcendi et vna moꝛs cominatur in omnibus
vnde diuerſitas. Quodlibet hoꝛũ inſpectum oculor
tionis: diuer ſitatem debuit pꝛohibere. Seg mhil hoy
aſpexit qui ſic agitabatun in fratrem. Quid ſi ſupꝑaddi
mus pꝛopinquitatẽ fidei. comunitatem diuini effuſt
ſanguinis. Quid ſi participationem ſe acramẽti. Qui

hec addent fuper pꝛopinquitatem geneus ſiue nature
quas neriones omnino inſolubiles conſideratio iſta p
ſpiciet quibus vinculis vinculabunk vinculati fratres
in oꝛdine nature: ſi pꝛoſrectabant irreuerberatein oꝛdi
uſiicie cheiſtiane libet pꝛeterire ſilentio q;ᷓ viſſere
ed iſta eſt iuſticia chꝛiſtiana que vertitur ſeu
haobenda eſt pꝛotinus inter frat res: vt in his conſidera
tionibus maneant. quibus in eis nutritur equalitae
in ſoꝛma vtuendi cõmunitas et ocules erigant in acti⸗

ones vt naſcatur caritas. Exquo continue aufertur vi

rur= P sDr r , rer-

jmile ſactum legi ur fonque

fion
eſti

Iſue
tar
tus,
omi⸗
lei,
ſyin
niac,
unus,
Ne
nſt⸗
ſetin
Uriad
cd,
Spau
inon
W
ialiun
Dnon
gvocſt
us ſpir,
rumd
cultue
inredit
nt pieta
ſclliet
Nwals

Dodn
huüſtiana
ſenutun
itioſtic
nnatihl
Uregglu,
ſumn avo⸗
ncezſfn/
habituan
nuni ⸗
ocü
ſerrorl
jrulis iut
ongue
ſtyne
Cna
Cnus
ſomen
.V
nnbas
an⸗
nchüot
ogndci
itefuſ
O.)
e otore
o iſap
D
idſer
mtoren
onſcrn
Galti
tinacti
ttar

9

Deiuſticia chꝛiſtiana

cioſa diuerſitas/ur cayn fraterna toꝛquebat᷑ inuidia.
ſi deus abel reſpiciebat et munera eius.et ipſe nõ erat
a deo reſpectus neq; munera eius.Pocius debuit latẽ
tem ſiue occultam cauſam inquirere:qᷓ; fratricidiũ ꝑpe
trare.Deum non eſſe acceptoꝛem perſonarũ ſed virtu
tum:abſq; ambiguitate ſeruandum in coꝛdibo eſt Qua
re igitur reſpexit deus abel et munera eius:Pꝛo eo ꝙ
bel reſpexit deum recto animo:et in omnibus moꝛibus
eius deumq; honoꝛabat ſine fraude de munerib eius.
Cur autẽ cayn nõ eſt reſpectus et munera eius. Quia
peruerſa agebat in anio ⁊ moꝛibus eius. Elt quid cayn
oꝛdinem iuſticie conturbas in fratrem. Quid tibi ma⸗
li fecit. In quo aduerſum te ledit iura iuſticie. Teipᷣm
pꝛimo confode:qui oꝛdinem iuſticie aduerſus deũ pꝛi⸗
mitus peruertiſti.O deuſad te atq; ad tua munera nõ
reſpiciat:non fecit honitas fraterna.ſed hoc tua malicia
meruit.Reſpexiſſet vtiq; ſi reſpexiſſes.Nam ſi diligen
tes ſe diligit:et reſpicientes eum reſpicit. Ynequalita⸗
tem irradiantis ſolis non fecit lucis natura ſed coꝛpꝑ

diſpoſitio maioꝛ vel minoꝛ ad ſuſceptionẽ eius/ð ſi⸗

ad benencia diuma inſurgentia in natura irrogata per
parẽtes referamus.cur frater ſurgit in fratrem. cur ex
citatur inuidia in tam pꝛopinquum nature conſoꝛtem
Si videt elegantioꝛẽ induſtrioꝛem aptioꝛeʒ.quid cau⸗
ſe noſcitur inuidentie aduerſus huiuſmodi fratrem.q̃
aut accepit ab omnium conditoꝛe aut a laboꝛibus ſtu⸗
dioſis. Si accepit abomniũ conditoꝛe:non eſt iuſta in
uidie cauſa. Nihil emm acceptum eſt vni quod datum
eſt alteri. Sed quare datum alteri et non vni: datoꝛis
non eſt querenda voluntatiſ cauſa. Pꝛoinde nec ei qui
non recipit aduerſum qui recipit habenda inuidia Licet
omnium regi regum pꝛo velle retribuere:noſtrum vo
non eſt inuidere. Excandeſcens inuidia in conſoꝛteʒ vt
ypallage loquar arguat deum ommum largitoꝛeʒ: quẽ
non poteſt iuſie arguere non inuideat fratri aut non de
bet inuidere qui et debuit largita recipere/ed ex pꝛo
pꝛijs ſudoꝛibus quis exceſſit.Arguat ſemetipſuʒ exceſ⸗
ſus quia factus eſt negligens:et non ſit inuidus in ſol
lertem. Et ſi cuiqᷓ; ad bonoꝛum optatoꝛum copiam ve
niendi nec deus aut natura conceſſit.tamẽ quietus ma
neat.qui hoc accipere non meruit:nec etiam quod acce
pit. Vbi nulla pꝛeceſſerunt munerum et denarioꝝꝑ me
rita:non accipientes pulſari nulla debent inuidia.Lici⸗

—

—

ternus atq; carnalis amo: in vnum filioꝛum audioꝛi
ſignoq; in alios vt aſſolet ſepe tranſfundſtur:alter fra/
ter inuidia diffunditur. Latentes cauſas ſingularitatiſ
diligendi atq; inueſtigabiles habet omnis dilectio: et

tũ eſt facere qð vwxlit qui eſſe iniquus nequit/necſi e

emanationes infrenabiles ad obiectum/Eñdẽ quinõ
aut minus diligitur aduerſus dilectũ inuidia ſeu odio
gqut offendiculo iniuſte mouetur.cum qui diligitur ſo⸗
lummodo diligentis placito diligatur.ac etiam multa
iniuſte diligantur.et multa iuſta dilectione pꝛiuentur
et ſine pꝛocuratione dilecti vt plurimũ fit dilectio im/
pendat᷑Auid nãq; cauſe poterat adeſſe omnino vt yſa

ac plus eſau. rebecca iacob animo pluſamaret:mec eſau

blandiebatur patri.nec iacob matri applaudebat: et ip

ſum poſterioꝛem pꝛioꝛẽ fecit in hereditate pꝛeire. Non

ergo ex hoc debet eſſe inuidia inter fratres:quia in amo

re non equantur apud parentes:cum non videant dile

ctionis cauſas latentes. Nam ſi foꝛte yſaac pꝛeamabat

eſau ratione venatiõis et pꝛimogeniture.rebecca iacob

pꝛopter virtutis inſigne:vnde remouenda eſt cauſa in
uidie. Si vero eſau habere videbatur cauſam iuſte que

rele ſiffiliter et inuidie quia iacob pacto vilis edulij eu

pꝛiuauerit pꝛimogenitis:pocius debuit arguere voꝛa⸗
5 2 . . .
Cor ... π ſx

—
Ta⸗, 701 Ca- Er S ..

„ — —
Er PePr een

ginem ſui ventris. Si quia ſuam ſubꝛipuit benedictio
nem argumento materno. magis ſtare contentus de⸗
buit decreto paterno:qui poſt cognitam fraudulentiaʒ
et ſubreptionem non mutauit benedictionem. De iu⸗
re nanq; dinoſcitur eſſe parentũ ꝙ pꝛo velle diſtribuat
et hereditario iure relinquant filijs ſcoᷣm maius et mi⸗
nus que ꝓpꝛijs ſunt parta ſudoꝛibus atq; ſtudiſſ agsre
gata. Decretum nanq; paternũ in donarijs in honoꝛibp
pꝛimatiomibus atq; relictis: cauſam inindie in coꝛdib-
querele in lingua debet abſcidere ad muicem filioꝛum.
Et ſi non aliter ſaltem reueretia decreti paterm frater
in fratrem quantumcunq; in omnibus potioꝛem vebu

it repꝛimere inuidiam:refrenare querelam. necetiãäs de

buit in opus malum erumpere. Quid oberat fratribuſ
qioſeph a patriarcha iacob plus ceteris amabatur.et
ipſi cum ſuo modulo amarentur. Nõ enim amoꝛis vt
aque vena violenter diuertitur:nec quiſq; poteſt ad ſe
amoꝛem alterius plusq; velit diligens inclinare.et ipſe
ſepe qui diligit retinere non poſſit:nec amoꝛis vena qun
ad placitum effluat poſſit intra retrudi In quo deroga
batur ceteris fratribus.qꝙ ioſeph induebatur polimita
et talari.Etenim ipſi ſcom paternam pꝛouidentiã ve⸗
ſtimenta ſuſceperant/Et pꝛeter figure miſteriuʒ aliãd
placiti ſpecialis habebat pater in filio:quo ſe ad eũ ſin⸗
gulari ſigno vrgebat. Vnde fratribus ceteris non cau
ſa inuidie atq; odij eſſe debuit ad ioſeph penultimuʒ in
oꝛdine fratrum.ſed pocioꝛis amoꝛis:quia videbant ad
eum inclinatum affectum paternum. Degeneres pꝛo⸗
bantur filij qui acta paterna non amant.qui qᷓ;uis non
repꝛehendunt patrem ex actibus:tamen eius muide⸗
bant in flium. Magna vero derogatio eſt in parentem
ſi non diligunt filij quem nouerunt patrem diligere.
Et quedam voluntaria mutatio eſt paterni decreti:cũ
fratres ex his que pater agit ſingularius in quempiam
filioꝛum inuidia compluunt᷑/ Quid demebatur fratri⸗
bus ꝙ ſomnia videbat ioſeph:in quibus ſuperfeꝛri qui
buſdam diuinis anguriſs videbatur. lolebat enĩ deꝰ
ſibi et non alijs ſua miſteria reuelare. Non emm omni
hbus ſunt diuina pandenda. oꝛte inquies. Ideo inui⸗
debant et oderant pꝛo eo ꝙ apud patrem accuſauit eoſ
crimine peſſimo.ſed nec accuſauit vt inuidus:non vt
odioſus non machinatoꝛ iniqui.Allioquin ex iuſſõe pa
terna in puritate coꝛdis ad eos requirendos in ſolitu⸗
dinibus non iuiſſet. Quia vero nihil habebat verſutie
nihil timebat odij vel inuidie ſed accuſauit vt iuſtus ?ꝰ
maloꝛum actuum deteſtatoꝛ: cupiens fratres ſuos poci
us habere coꝛreptos q; felices habere in felicitatibb pc
catoꝛum:qð pocius amoꝛem qᷓ; inuidiam ⁊ odium me

. FetaGRNNOEaNRSRäAiee oh lo iſrae⸗ HZ
li pꝛeomnib filijs iſay.vt quid emulatio fertur in fra⸗

trem.quia ipſe non alij fuerat a deo pꝛo miſterio tanto
pꝛeuiſus.Pocius gratulari debebant qui erat eoꝛũ ca⸗
ro.os eoꝛum ſoterinus eoꝛum:conſeminarius eoꝑ qui
aſſumebatur ad regnũ. Et vnus eſſe poterat imo vnuſ
rer eſſe de bebat.non omnes reges eſſe poterant atq; de

bebant/ GEliſ dauid ceperuñt in ſimul mmuidia pꝛopulſa⸗
ri:et plurimi viuente patre pꝛeſumpſerunt In reoenu

vero pater quem voluit:vniuerſo iſraeli pꝛefecit/Meẽc

omnia idcirco dixeriln vt inter fratres vbi ex omri par
te tanta cõmunitas geritur.ꝙ inuidia,. emulatio mala.
ſciſma.diſcoꝛdia:et omnis actio perperam pꝛopellatur
vt inter eos chꝛiſtiana iuſticia vigeat.cuius vigoꝛ aĩos
dirigit atq; confoꝛtat:cuius ducatus oberrare nõ ſinit
et in ſupeꝛna quos ducit inobliquato tramite ſubuehit
Wohibet art ioꝛi mandato ĩuſticia chꝛiſtiana omnem
inuidiam inter fratres ⁊ diligentioꝛi cautela occaſionẽ
93 3

Liber

omnis mali auertit:ne frater inuideat fratri. aut eũ in/
humane impieq; pertractet/dum equaliter omnes ſub
dũtur paterno unperio nullis ſuaſionibus patrẽ auer⸗
tat a fratre nec ad ſe magꝭ q ad reliquos aliqua illectio
ne inclinare conetur:etiam ſi dignum ſe credat amoꝛe
atq; pꝛimatiombus pꝛehaberi. Lederet enĩ talis recti⸗
tudinem amoꝛis:et contra eius naturã wexllet obliqua⸗
re rectum aſpectum. Inobliquabilis eſt amo: cũ ſe pꝛe
fixit in placito:et ſi diligendi dignitate care:et Lux ipſa
inobliquabilis eſt: etia radiat in ſtercoꝛbus. Graus cru
da omnino repehꝛenſibilis eſt a fratre paternum amo
rem auertere:ad ſe autẽ inclinare peccatoꝛis crimẽ oĩs

criminis notam gerens. Studebit igitur bene cogna/

tus frater amoꝛẽ paternũ ſeruare cõmunem:et arden.
tioꝛem in fratres qᷓ; in ſeipſum ſacere.Auertet paternã

iram a fratre q;uis iuſte neret vltio ſuper eum. Eſtima

bit ſe poſſe peccare vt etiam fratrũ interceſſionibus in⸗
digeꝛet:delinquentium delictum non aggrauabit in cõ

ſpectu paterno magis wro extenuabit.et conabitur pa

terna fulgura cõminantia:in pluuiam miſericoꝛdie fa⸗
cere.Qm̃ naturalis et chꝛiſtiana iuſticia clamat:q̃ vul⸗

tis vt faciant vobis homines facite:que non vultis:fa

cere nolite ultomag iubet fratribus vnius ſcminis
et pꝛopinquis in ſanguine:chꝛiſnanitate ſubiuncta. vt

eadem lege ligencur,Hõ furabitur frater paterna ſiue

materna:in fraudem amoꝛis fraterni.nec quomodoli⸗
bet axpꝛopꝛiabit ſibi que de iure naturalis iuſticie atq;
chꝛiſtiane debent eſſe cõmunia:et parentes ad hoc nul

lis artabit articulis.aptoꝛis et furis non effugiet no

men magis vero rem:ſi quis frater a fratre parentum
lna defraudet. Etiam pꝛerogatiuas dberet rẽnuere:li
cet parentes libere poſſint pꝛerogate: Oelius enim eſt
cum cõmunitate rerum fratre habere concoꝛdem.qᷓ; rẽ
habere pꝛiuatam: et perdere aut habere occulte turbi⸗
dum fratrẽMPeẽr bit frater fratri que bona cogno/⸗
uerit. nec ſi bonus eſt gaudebit ꝙ ametes ſiultos mõ
ſtruoſos aut defectu notatos habet ſecũ natos fratres:
aut quia ſeipſo videt inferioꝛes.aut quia in hereditate
minoꝛes. Nec enim ex his redditur maioꝛ.magis vero
germanoꝛũ infimitate notabitur:et ſepe ob ipſoꝛũ cau
ſam mallet eſſe ignotus.Et ſi pocioꝛ in hereditate non
per equale diuiſa letabitur:vt ſuum pocius ſit exeo qð
ad fratrem factum eſt minus. Miſerum et errantẽ di⸗
xerim fratrem qui pꝛeamauit ſenſu acratione carẽtem
magis q; ratione fulgentem:et in tãta cõmunitate cõ⸗
ſoꝛtem. Pꝛohibet iuſticia chꝛiſtiana de pꝛopinquoꝑ in⸗
ſimitate letari. Et nihilopendit pꝛeminentiã viſibiliuʒ
atq; coꝛruptibilium rerũ q́;uis gaudere pꝑmittat de in⸗

fallibili adeſione virtutum:etiam ſi quis habeat ꝑ ex .

ceſſum/Hec ẽadẽ iuſticia pꝛimogeniturã ſeminis par⸗
tus et tempoꝛis omnino nõ nouit ·quis aliter fuerit in
lege gentilium et in populo iudeoꝛum:atq; ꝑmittat᷑ in
lege regum ſiue regnoꝛum. Nam diuina ſapientia oĩa
pꝛeuidit ab eterno:et in ipſo ⁊ apud ipſum nullius cre⸗/
ature rationalis tempoꝛis pẽſatur pꝛioꝛitas. Sed cre⸗
aturarum omniũ pꝛecellentia ꝑ coꝛruptibile et incoꝛru
ptibile.moꝛtale et immoꝛtale.vegetabile ⁊ non vgeta
bile.ſenſibile et inſenſibile. rationale et irrationale. coꝛ
poꝛeum et incoꝛpoꝛeũ.virtute fulgens et pallidũ:iuſta
conſideratione decernitur. Vnde ſi quis inter fratres
ratione pꝛimogeniture debeat pꝛehaberi.ſiue in heredi

tate partoꝛũ ex paternis ſudoꝛibus aut in regimine re

laris virtus non mereaturex chꝛiſtiana iuſticia nõ me
returq;uis pꝑer ipſam ex longa cõſuetudine ad maioꝛa
deuitanda pericula toleretur. Nam ipſa non reſpicit oꝛ⸗
— ½ XDansn . Ar. 1 a 5 „ ₰₰ Jrn
S ge grr e.

KF re .

gnoꝛum et pꝛincipatuũ terrarũ /ſi pꝛopꝛia ⁊ ſingu⸗

quintuſdecimus

dinem atq; pꝛioꝛitatem tempoꝛis:ſed virtutig.Pꝛoin
de dauid de filijs ſuis non pꝛefecit antegenitum ad re·
gimina populoꝛũ.ſed eum quem aſpexit in ſignioꝛẽ cla
ritate virtutum:qᷓ;uis in poſter regibus pꝛmogenitu/
re tempoꝛis ſit tNGKE cheiſtas pꝛeſecit andreaz
qui pꝛimo venit ad chꝛiſti noticiam.ſed petrum quem
dꝛein ſignem agnouit.quia non eſt de oꝛdine vere iuſti⸗

cie vt magis deferatur pꝛioꝛitatitemoꝛis q; digmitati
virtutis:ſi pocioꝛ eſſet virtusqᷓ; in pꝛimogenito aut an

tegenito in naſcentibus poſteris. Ded ante aut pꝛimõ
geniti:certo iudiciõ pꝛeoꝛnantur virtutibus.Dignum

vſq;quaq; dinoſcitur vt in participatibus pꝛeferantur
dũmodo iuſtis hereditarijs ceteri non pꝛiuentur:q de
iure nature et chꝛiſtiane iu ſticie pao equali poꝛtione de/
e

bentur. Abi aute in omnibus eſſet equalitas virtutis/

tunciure pꝛefertur pꝛioꝛitati tempoꝛis:quia citius di/
ſcernitur pꝛioꝛ in tempoꝛe qᷓ; pocioꝛ in virtute auam
ibus ad

ob cauſam in multis regnis etiam fere m om

vitandum ſciſma regnoꝛũ pꝛefertur tempoꝛe pꝛioꝛ etiã

virtute poſterioꝛ:ne diſſidiũ oꝛiatur dum potioꝛ in vir/
tute requiritur. Nec dignum eſſet ex quacunq; iuſticia
vt ſi multi eſſent eadem virtute pollentes.ꝙ in princi
patu et regno familia et domo plures principent᷑.quia
eoipſo iuſticia gubernatiua confunditur quo per mul/
ta capita principantia miſimrurſeell quia hec tractã⸗
da alibi locum habent:ad fraternam et propinquoꝛũ iu

ſticiã renertanar Soveaſrortt feciſe ertraneis:

qð de omnibus iuſſta lege fieri dico propinquis.Dice⸗
bat enĩ oculus fui ceco ⁊ pes claudo:vt credamus ipᷣm
aut per ſuos ſubiectos prijs membris priuatiſ taliter

ſubueniſſe. Et q;uis ex chriſtiana iuſtida iuuare qmo⸗

dolibet impotem omnibus ſit iniunctum: tamen pro⸗
pinquos inexcuſabiliter plus aſtringit ſi poſſibilitas aſ

ſit. Et illos magis artat quos maioꝛ ꝓpinquitas ligat.

MNam quod ex natura iuſte debetur gratia chriſtiana nõ
remouet:ſed confirmat et ſuperapponit noſtra iuſticia.
Erunt igitur fratres atq; proximi caritate vnanimes.
et ſine fraude ſine dolo ſine prelatione ſine faſtu viuẽ⸗
tes ſubueniẽtes in cõmunitate membꝛoꝑ· vt ſi vnus
aliquo membro careat.alter cum ſuo ĩpoꝛtunitate ſub
ueniat:non datione membri qð fieri nulla iuſticia pati
tur.ſed interuentione obſequij quod iubetur. Auertẽt
obunicem enala cornume amicicias et honeſtas que⸗
rent.inhoneſtas et reprehenſibiles deuitabit in cõmu

ne. ſimiliter pro ſe facere vnuſquiſq;:ne aliquando ex

malis amicisvxperiatur dehoneſtari fratrum ⁊ propin
quoꝑ cõmunitas.et offerre offenſiones illis a quibus
nulla pꝛerogatur iniquitas/Si quempiam viderẽt di
ſcolum conabuntur coꝛrigere ne ipſe pereat et ipſos ad
pericula ponaid nouerint contumacẽ:a cõuer

ſatione reſcindẽt. Mꝛoſcribetur a verbis mutuis vtnõ
habeatur vt frater aut pꝛopinquus.ſed velut ciuis ini /

quus:ne ſua iniquitas fiat aljs detrimentum cum par
ticipium cum ipſo ſeruatur. Conſueuerunt enim tales

inimicicias pꝛocurare et cum amicis diſcoꝛdiã: cum bo

nis quandoq; habere iacturã R ρπNana üſficia pa
titur:quin in poſterum crudeliter vlciſcatun Si tibire

putas fratrem reipublice coꝛruptoꝛem:inuaſoꝛem alie

noꝛum ſine cauſa iniurias aliſs inferentem:cõturbato/
rem amicoꝛum.et inimicoꝛum copiam afferentem dei
eſt inimicus:cui coꝛpus eſt frater ſiue pꝛopinquus rei/

publice atq; diume iuſticie inimicus. Et ſi taliter non
valet celebrata coꝛreptio.coꝛrigendus et puniẽdus mi
niſtris iuſticie in republica preſentetur:cum amoꝛe ho
minis et odio iniquitatis Melius eſt autem ꝙ vnus ꝓ

pter ſuam iniquitatem iuſte pereat aut pꝛo ſuo ſcelere
C fr 14

— — - r¶ʒC ̃ . —̃-02-ñ-—

—

—— —

— — ä—é. —

f— — —

S=
E
S
S=

De;
io föm
ſtalter
eon
enpron
ditasat
sligar,
ſtumno
Aiuſten,
mnines,
ſen vui
tſiynes
itateſib
ſicape
Abenit
ns qlel
1 cöma
nncoer
propin
uibass
rit di
ſogid
1er
Poytno
Uis ini
tumpr
man-
ummo.
fud.
tbbie
en de,
brto
temnd
Mo ter
r t
fuommi
verbo
nno
ſclene

e

pe ponitur vita dum ab extraneis irrogat᷑ iniuria Abꝛa

lentes coꝛpoꝛũ et rerum qᷓ; ammoꝛũ habere diuoꝛtiũ.

Dee iuſticia chꝛiſtiana

certiſſimas penas luat:qᷓ; multitudo fraterna ſiue pꝛo⸗
pinqua non merito mala ſuſtineat. ſtadhuc ex ſub⸗
oꝛtis cau ſis non emendaret iniquus doleatur.fleatur.
oꝛetur.vt diuina potentia coꝛrigat quem humana potẽ
tis noluit aut nequiuit/moꝛentur fratres atq; pꝛo⸗
pinqui ꝙ vnius ſunt ſeminis.ne ſupꝛa rapiantur vltra
condignum.magis vero chꝛiſtiane virtutꝭ atq; baptiſ⸗
matis vt nihil inter ſe cõmittant indignum. Et amoꝛ
qui debetur fratribus ſiue pꝛopinquis decoꝛet᷑ atq; fir⸗
metur validius cõmunitate baptumatꝭ:nec natura ſu⸗
peraddat ad grati.ſed gratia ſuꝑaddat et decoꝛet natu
ram. Juſticia veritas caritaſ inuiſibilis ⁊ actualis que
ſeruada eſt inter nee e maioꝛi audacia ſecuritatis
inter ꝓpinquos et fratres.nunqᷓ; melus ſeruabitur qᷓ;
con ſideratiõe pꝛothoplaſtoꝛũ et ꝓpinquoꝛum parentũ
conſideratione cõmumitatis que in naicentibus ex na⸗
tura conſingit qᷓ; conſideratione baptiſmatis ⁊ effuſi p
nobis ſanguinis dei naturam noſiram aſſumẽtis et ad
celeſtia regna vocãtis/Cauebunt pꝛoiit fratres atq;
ꝓinqui ne pꝛeſtent aùres cicama ſe minantibus vt di⸗

uidantur ab inuicem animo: aut poſimodum ſeꝑarent
in facto. Vxoꝛibus imponent ſilentium.ipſaꝑx garrium

gudire vitabunt:que iemꝑ querulantur ad aures vt di
uidantur factis.amantes pocius ſingularit er viuere in
egena ꝓpꝛietate qᷓ; cum multis in diuite cõmunitate.
Nunq; vero cõmunmitas in ſua veritate ſeruata defecit
Egeñtibi: dũn nitaxat iñ ipſa viuentibus diues eſt cõ⸗
munitas.pꝛopꝛletas vero in regioe indigentie tentoꝛia
ſint. Iñ niijs et ſeruis frenabunt linguas ne pꝛoferãt
implauta:docebunt reuerentiam et obſequium ad pla/
cita cuncta. Conabunt᷑ maioꝛes ſine fraude ſeruare iu⸗
ra minoꝛũ magis qᷓ; filioꝛum.curabunt expedientia ho
minis vtriuſq; ſi relicti fuerint abſq; patre Si pꝛohibe
tur patribus ne ad racundiam filios pꝛouocent.multo
magis maioꝛibus natis:ne minoꝛibus inferãt damna

Toli.Minoꝛes deſuncto patre maioꝛibus obedientiam

pꝛeſtabunt ſilialẽ:dum in ulis paternã cognouerint pi

etatem/Et ſiquidem ſi omnino expedierit rerum ⁊ ha⸗

bitationum celebꝛare diuoztia: dum coniunctim anio/
rxuqm non ſeruatur vra concoꝛdia. vrba ebulliunt. ſcan

dala ſurgunt.tunc erit melius diuoꝛtiari cum pace:qᷓ;
reſidere cum lite Et taliter fiat diuoꝛtium rerũ ꝙ vni⸗
tas maneat anmmoꝛũ.Mec pꝛo vili re vlit perdere fra⸗
trem quem amare tenetur vſq; ad moꝛtem:pꝛo quo ſe

am et loth ſe mutuo diuiſerunt iurgia veuitantes:ma

t qui ſepe contingit minoꝛem ſuſpicatũ ſe decipi ad⸗
uerſus maioꝛemquerelam habere in animo / emittere

verbv. et velut rerum ignarum: mec tantipotẽ carere au⸗
dacia poſtulandi. pꝛoinde ad claritatem dilectionis qᷓm

nullus debet in alio maculare:ad pacis et vniomis vin⸗

culum irruptibile pꝛeſeruandum maioꝛ diuidet mino⸗
ri et optionem pꝛeſtabit concedetq; tempus dehbera⸗
te virtuti.patietur habeꝛe cõcilia:ne feratur in pꝛeceps
Sed eligat eſt melius.Et aliter maioꝛ fuit ſibi de iure
ſoꝛtitus:acq; eligendi licentiam eſt largitus Qð abꝛaã

loth feciſſe ſacra ſcriptura cõmemoꝛat Et exinde fuit o
iure ſuſceptum atq; firmatũ:vt maioꝛ minoꝛi diuidat.

et qui minoꝛ eſt eligat.Illegittimos fratres aliunde p/

terq; ſcõm matrimonij legẽ ſuſceptos.qᷓ;uis repꝛobat
atq; pꝛiuat humana ſeu imꝑatoꝛũ iuſticia:non tamẽ re

pꝛobat atq; pꝛiuat chꝛiſtiana iuſticia. Quiqᷓ; non poſ
ſint ingredi ſeu conſequi paternas hereditates non ta⸗

men eos deſpiciant qui ſunt legitimi fratres.nec eoꝛuzʒ
bonitas fuit ꝙ lege matrimonij ð bona natura ſunt:nec
ſSo ---. rV. e- Aα
fraor- 1 r n/ſ X rłJ5

fuit illox iniquitas ꝙ pꝛeter regulã matrimonij ſicna-⸗
ti fuerunt. Et licet natiſunt pꝛeter legem matrimonij/
nati tamẽ ſunt de ſeminaria virtute nature:nec qui di
cuntur legitimi noſcunt᷑ de regula et oꝛdine matrimo⸗
nij.nec concipiunt nec pariũt oꝛdo aut matrimonij re⸗/
gula:ſed naſcunt᷑ de bona ſeminaria naturaliq; virtute
ſcom oꝛdinem et regulam matrimonij Ende vtroxq;
noſcitur ſemmis et nature cõmunitas.qᷓ;uis in concuᷣ
bendo defuerit coniugalis honeſtas Hec in his qui ſpu
rij et baſtardi vocantur ſiue naturales defuit humana
figura in coꝛpoꝛe nec ſimilitudo ⁊ imago deitatis in mẽ
te.Ac per hoc q́;uis honeſta non fuerit concumbendi cõ
ditio:pulcra tamen fuit ſcom nature oꝛdinem ipſa con
ceptio.Nec ex concubitus dehoneſtata conditione:tur⸗
patur pulcritudo nature. Poꝛro nature bonum eluxit
ex ommbus claris:qᷓ;uis ibi non fuerit regula nuptiax
Bono nature in hoc nihil eſt ademptum ſi non fuit iu
ſtum coniugium:pꝛopter libidims ſiue adulterij malũ
NMNec legitimi ab iſtis aliud habuerunt conceptiõis ini⸗
cium:neq; naſcendi honeſnoꝛẽ modũ. DPꝛomde non de
ſpiciantur cum quwus eſt ommis natura cõmunitas:
q;uis dfuerit nuptiarum honeſtas.Non deſpiciantur
in quibus diuina imago eque refulget.quos deuſ nõ de
ſpicit.quos creauit atq; redemit.quibus eternam vitaʒ
ſi voluerint repꝛomiſit:qui eandem ſoꝛtiti ſunt fidem.
qin ſub eiſdem ſacramentis militant regi regum. qui
precedere poſſunt multos legitimos acquiſitione vir⸗
tutum.quibo non obſtat illa inhoneſtas ad ſupernũ re
gnum:vbi nulla diſtinctio conceptionis ſed gloꝛie atq;
beatitudinis. Et ſi olim ex lege humana pꝛohibebãtur
nunc vero de iuſticia chꝛiſtiana gubernãtur.et qᷓ;uis vi D
goꝛ humanarũ legum vſq; adeo perdurauerit ꝙetiam hos. 7„
adhuc hereditate pꝛiuentur. Non etiã repꝛobat hoc iſita „ . W⸗=
iuſticia:vt pꝛehonoꝛentur filij legitimi pꝛopter legem 4
matrimonij.et auferatur atq; refrenetur mulieꝝ auda
cia laſciuarum que ſe vltro viris offerrent vt filios ſu⸗
ſciperent:quos hereditate pꝛeeſſe pꝛeſcirent Ac multi

filij darentur honoꝛibus:quos nunqᷓ; ex militibus ſu⸗
u

ſceperunt/Et nulla in filijs pocioꝛ eſſet cõditio honeſia
rum matronarum a conditionibus ancillarũ:ſi heredi
tatem earum fi ij cõmuniter Varrenue Ereuſter da
rentur pꝛo oneribus matrimonii:ſi vroꝛum ⁊ concubi
narum filij equarent᷑. Mihil attulit vicarijs concubina
plurima ſolet afferre que vxoꝛ eſt vera.Mꝛoinde nõ im
merito etiam chꝛiſtiana iuſticia repellit ab hereditate:
natos ſine matrimonio Quam iuſticia ſara pꝛenoſces
dirit ad abꝛaam virum ſuum. Eijce ancillam et filium (— .
eius.nonenim erit heres filius ancille cũ filio meo yſa B
ac:ſed nec pꝛetulit filium ſuum ſilio ancille.quia illa li⸗ G
teraihe ancilla.ſed 2 malignitatemiſmabelis agno
uit.qui perſequebat᷑ yſaac ad interitionẽ hominis vtri⸗
iſq; dum ad idolatriam eum iuuitabat:et tanq; ania⸗
lhi volebat habere ſubiectuʒ. Ludebat enim
cu eo.quia ludus deceptio eſt ſiꝗ maioꝛead minoꝛeʒ
infertur. Sed cum abꝛaam moleſte tuliſſet.acſi eũ wl

—

let parificare cum filio liberemniſi ſua malicia demeruiſ
E6 domino datum eſt de hac queſtione decretum: vt
com Eei

abꝛaam audiret penituſ
ancillarum iacobcoequalem he⸗
reditatem vxoꝛum filijs ſunt ſoꝛtiti:quia iacob patriar⸗
cha tam ſanctus non acceſſit ad thoꝛum ancillarũ. niſi
de volũtate vxoꝛum. Vt quia non habebant ex ſeipſis.
ſaltem ſumerent ex ancillis.et qui naſcebantur naſce⸗
bantur vrxoꝛibus non ancillis.nec vroꝛes ſic natos fo⸗
uebant vt alienos:ſed velut in egrum ventre cõceptos
et appellabant pꝛopꝛios filios: Et ipſe velut dominus
ag 4

ſara dicebat.

QC.: Puin, -leA. i.

—

Aiber

in dei populo diſpenſabat:et lex quedã erat qð ipſe mã⸗
dabat. ecnon in iſia chꝛiſtiana iuſticia pontincum et
imperatoꝛũ diſpeni at autoꝛitas:vt his legitime det he
reditas. Sed qo talibus non fit de iure teſtamenti pa
terni:mat tamen de caritate ſuꝑnaturalis remedij.Te⸗/
nentur enim fratres inexcuſabiliter eoſ alere fouere nõ
turpiter pertractare. diligere pꝛo cõmunitate nature.
necnon et pꝛo voluntate paterna: qu ſciunt ad hos fi⸗
lios inclinatam.licet viderint legum autoꝛitate frena⸗
tam · Magis vero iſta ſuadet chꝛiſtiana iuſticia: que nõ
diſcernit homines in oꝛdine ad deum niſiper virtutes
atq; peccata.q; n oꝛdine hunꝰ vite pmittat fieri mul⸗/
ta. Ded ad om̃es fratres iſta iuſticia clamat vt nõ red/
dant mala pꝛo malis. ſed ſi poſſihilitas aſſit reddant bo
na pꝛo malis. Moc enim et ioſeph in egipto fecit fratri⸗
bus ſuis.et cum omnes potuiſiet impune paruer moꝛ
ti tradere ſi eum agitaſſet ira gelotica in vltionem ꝙ eũ
oderunt occidere voluerunt:et vt crudele mancipium
expoſuerunt cõmertio iuſium innocentẽ et pium. Sic
armauit eum pietas humana cõmunii natura.dilectio
fraterna gratia diuma:et eos pꝛeſeruauit aluit et dita/
nit. Hec eadẽe lex pꝛout intereſt ſeruetur inter ſoꝛoꝛes:
ſiue habeant ſiue non habeant fratres. Sed mter fra
tres atq; ſoꝛoꝛes ſtabiliatur iuſticia.vt inter eos ſeruet᷑
omnimoda pudicicia. ne velut amõ ita pꝛefixo intuitu
