calcaribo timoꝛis ad ſe amoꝛis ad dñm vꝛgebatur. qui
bus impulſis:dignum repꝛehenſione patrauit· Mõ eni

ſaluatoꝛ niſi male digna repᷣhendit. Nec ſemꝑ timoꝛis

aculeus aut amoꝛis vehementia:excuſat a toto vel atan

to. Pꝛoinde in omni re cautum opoꝛtet fieri ꝓ chꝛiſto
certantem: ne male his calcaribo vꝛgeatur. Sed ex ipo

rum interrogatõe.ac ex dñi repꝛehenſione luce clarius

patet: quid in talibo articulis ſit agenduʒ. Interrogat
diſeipuli ſi pꝑcutiunt gladio:vt nullus pcutiat in vindi⸗

ctam aut vim. remouendo illam:niſi chꝛiſtus conceſſe
rit. cinus nutus lex euangelica patefacit. Qni ſe tueri
vel alum nititur: inculpate oĩno tueatur. Sed tuitio

quidẽ pmittitur:nõ iubetur. Tlindicare aũt ommbo ꝓ⸗

hibetur dicẽte ſcriptura. Mihi vindictã et ego retribuã

Nec quũiſpiam a quoqᷓ eſt ſpirituali gladio ſerien,
dus:miſi quantũ iuſticia indubitata ꝑmuierit. eẽs eni
qui acce ꝑint gladiũ:gladio pibunt.Nullus auctoꝛitate

ſua gladiũ iuſticie ſumat. Quotquot acceperũt: gladio
diuine iuſticie perierũt.A¶ quo nemroth accepit gladiũ:
Anullo pᷣterq; a ſeipſo:et damnatus eſt. A quo pharao

et damnatus.A quo ninus:qui conchdit niniue.æ quo

nabuchodoneſoꝛ.a quo reges pſaruʒ atq; romanop an⸗
te chꝛiſti ſuſceptã fidem:qui et ſi eis ꝑliconſenſerunt.
eterna damnatõne a deo ꝓſcripti ſunt.nam nõ eſt gla⸗
dius iuſticie niſi a doo qui eum nemini mii cũ lege ſua

irrepᷣhenſibili et vera cõceſſit. Non eni niſi ſcom legem

et pꝑ legeẽ eſt gladius iuſticie ꝓducendus: multominus
ſica vel vltoꝛ.Qui vero acceꝑint:eterno gladio ſubiace⸗
bũt:Atrocioꝛ vero gladius nempe confodiet qui male
vtuntur gladio ſpũali. Sed non ſolũ cum gladio feri⸗
endo iniuſte culpa cõmittitur.ſed in accipiendo. Qð
vigilanti ver bo ſcriptura vſa eſt dices non om̃es qui fe⸗
rient gladio gladio ꝑibunt.ſed qui accepint.vt oĩno ſit
interdicta oĩs lurpatzpta. et a chꝛiſto cõdemnetur
om̃is arrogata iuſticia. E
na decreta:ꝙ a ſupioꝛibo inſerioꝛa dependeãt. Nemo igi

tur ſibi a ſe accipiat vindicariã aut iudiciariã ptatem:ſi

ad maioꝛem ſpectat collatio Conuerti gladium in

locum ſuum.a ſaluatoꝛe ꝑetro iubetur Locus cuiuſlibet
rei eſt.quẽ ſi bi oꝛdo infallibilis oꝛdinauit in quo uimmo

ta ꝓꝑmaneat quouſq; pꝑ eundẽ mutetur aliter decernen⸗
tem. Nam multa ſub inuariabili oꝛdine variantur put
neceſſitas ſuccedit aut oꝛdo cauſaꝑ. Etent om̃ia luis
locis viſibili aut inuiſibili modo.et ſi qua mouentur pᷣ
ter imꝑium oĩa decernẽtis· ipᷣo iubente ad loca pꝛiſtina

viſibilia ſiue inuiſibilia reuertantur. Nempe omig ma-

lefiunt ſi certus pᷣtermittitur oꝛdo. Trifarius eni eſt.
nature legis ⁊ gre.Locus gladij eſt vagina. Mon om̃is
caro locus gladij eſt.nõ coꝛpus hoĩs.ſed om̃e ꝑ qð inci
dendo educitur ad vſum vis. cum iudicio rõnis. Si
aũt hoĩs coꝛpus ꝓ tꝑe locus efficitur gladij.aut erit in

coꝛꝑe aliquid exoꝛtũ imptinẽs reſecandũ atq; curandũ

peritia medici.aut erit in coꝛpe culpa cõmſſa.in eodem

multanda cõſilio iudicis iuſti. Qð ergo eſt medici agri

cultoꝛ obmittat.qð vero eſt iudicis:piſcatoꝛ non faciat
Pꝛoinde iuſte dicitur petro.et omnibo ſpectantiba ad ſi

milem actionẽ. Conuerte gladiũ in locũ ſuum. &mies

en qui gladiũ acceperint.gladio peribũt:am eo ma⸗
lo qð fecetit tranſuerberabitur omnis homo. et ad cul⸗
pam iuſta multatio adnectetur Beg in eo qõ dex

tra pꝛeſciditur auricula.magnũ nobis pꝛeſtruitur ſacra⸗
mentũ.Nec credimus hoc factũ ꝓuidentia petri.vt ſolũ

ad illud membꝛũ abſcidendũ gladiũ aptitaſſet.Nõ enĩ

qui ꝑcutit conturbatus curat quemadmodũ laniet.ſed
ꝓut ferientis adeſt abilitas.et ſubeſt diſpoſitio patiẽtis

Eleruntũ diuina puidentia nequaq; caſu creditur ſa⸗

ctum.cum abſciſio dextre auricule ſeruilis: abſaſioneʒ
pᷣnunciauerit recte obediẽtie iudaice ſeruitutis.Ad au⸗

riculam refertur obedientia. ſicut pſalmus ait. In audi
tu auris obediuit mihi. Sed ad dexterã obediẽtia ꝓ ce⸗

leſtibo recta.quã oĩno ꝑdidit ſeruilis conditio iudeoꝛuʒ
Ojſñis qui pꝑdit rectam obedientiã que ſolũ ꝓ celeſtibꝰ

a creatoꝛe poſita noſcitur. auriculã dertram vtriuſq; vi⸗/
delicet actõnis ꝑdidiſſe cõuincitur.ſolum reſtituendaʒ
pchꝛiſtũ. Apᷣius tantũ eſt om̃ia reintegrare deperdita.
Mam chꝛiſtus iam circũdatus mala cohoꝛte.pfectus in
omnibo inimicis reſtituebat lbona ꝓ malis cum ſeruo
auriculã abſciſam reddidit. Seruus erat pontiſicis.nõ

pontiſficij Multi eni ſeruiunt in dignitatibo cõſtitutis

intuitu cõmodi non officij: perſonam nõ dignitatem

anciunt immutabiliter diui,

Ctef

wpaehl
pkonte .
fueun
oreltit)

eneiso
manc
naenplo
ir nerßi
geresgecte
mmmgfone
Guabelte
6sdonm n
mntit

cntntaaſee

Gnreptbati⸗
lemierchi
os btetan
ſaucatty

minqhtted

ſitdumihe
teligendi⸗
leneretted
tum duerer
doincaleſca
ſoꝛmunere
Wenav
eaiwnte
nerss inps
ſbospeeſtru
Ceiſocapite
niamce
Ntactere⸗

Wharei⸗

Ohriſo d
vere Nl
minuma
gllrisint
ſiſegler
wroagie
visyt bil
thr. Decl
yſcpog an
Wwlunta/
boyktoleere
Mrtsetin
nopripſebe
mnopeter
Enarbit
ſotbiurn
Rpino
Wwcrade
kaßzontne
Bin
Quremc
monmez
ſlsccie
Honrenn
Kin
mnaſt
Wt
Ntle

Nt
Mi
im

293

„— .— — —

Pe paſſione domini ſaluatoꝛis.

i ſetinn colentes: qui metito pꝛaue ſeruitutis ſpiritualia hona intuitua diuinis iuſſionib te auertens. Nam vbi diui
!Oiden pdunt. et ſperant fruſtra ſupyna. ero chꝛi⸗ na cognoſcitur facienda voluntas ꝓhibeatur phibens:
glctctate ſius cum ligaretur ſanauit auriculã atꝭ ontiſicis ſer· et dulci aio quodlibet bibatur afſarum. Omne penale
tit:gec . uo reſtituit: dum ad tolerandas penas ⁊ obpꝛobꝛia co⸗ crucians:equanimitate animi toleretur. Regimus da⸗
bit glachi, geretur. virtus pꝛoceſſura ex chꝛiſto aut ex martirib er uid regem egreſſum velut expulſum de hieruſalẽ: fugiẽ
voPherg toꝛmentis oſtenditur. Et nibil adeo ntam intelligentt tema facie filij ſui abſolonis. cin turpibo verbis male⸗
e am aperit. chꝛiſtum dei filiũ eſſe oſtendit. fidem cheiſtia cicebat ⁊ expꝛobꝛabat ſemei de cognitone ſaul. Quẽ cũ
kenrn,;, nam exemplo cõſirmat. nec apritudines ad agenda di auciiſſet et vidiſſet abiſai filius ſaruie.cõmilito pꝛobus
enſerunt ſroſint. nec pᷣter chꝛiſtũ deum cõmouere vebuit oĩim dauid:ad amputandũ maledicentis caput animo ? coꝛ
ͦeſt gͤ⸗ mentes ad credenda que incredibilia videbant.q; mar oꝛe ſe paribarandignum omnino arbitrans atq; dete
lege ſig tirum paſſiones cruces et tomen Onguis effuſus et ſtans:regem ſuum ſie expꝛobꝛabiliter ab maignior ho⸗
negem varia crudelitas moꝛiendi. put nim inſpic mine maledici: Ald quem rer ſupꝑ ſeipm inn andũ di /
tominus mus dum infirmatur dum patitur dum ligatur dum uinam pꝛeuidens voluntatẽ dixit. Qui mihiet vobis
bubiace moꝛitur reſtituit ſanitatem. et intelligentiã reparat ad filij ſaruie. Dimitte eum vt maledicat. Oñs enĩ pꝛece⸗
qui male credenda a ſperanda ſuꝑna. Elinculatur chꝛiſtus et au⸗ pit ei vt malediceret dauid. Et quis eſt vt audeat dice /
acioferi rem reꝑabat in ſeruo:vt repatio humani generis ma⸗ re:quare ſic fecerit. Dimitte eum vt maledicat iuxta p⸗
do. Q. le ſerui ex chꝛiſti paſſionibo tota pꝛoueuiat.Reſtituitur ceptum dñi. Juxta quoꝝ verboꝛũ ſententiã ſaluatoꝛ in
esquiſe, aguris dertera. intelligentia vera.obediẽtia recta.ex chi crepat petrum: i onefaciens vt in vaginam glagiü re /
N Gnoſit ſti cruciatibo oꝛitur. Qulla intelligentia verioꝛ atq; ſub conuertat. Et allegabat rationẽ in ſolubilẽ non pꝛeteri /
denneur limioꝛ qᷓ credere dei filium incarnari: qõ quoddã nihi bilis iuſſionis dicens. Ca icem quẽ dedit mipi pater nõ
Plterdii ſuit:vum ipeſe in vtero virginali colligeret Quid hac vis vt bibam illum. Omnẽ remouet cunctationẽ:ſug⸗
1 Venoe intelligentia ſublimius atq; rectius q; ißjm ꝓ bumano gillat rõnes aduerſas. oĩm claudit oꝛa loquentiũ. Pꝛo
gi ptätem genere credere velle pati. Oꝛeoſtendit etiã ex boc qun tinus omnẽ condemnmat amoꝛẽ. nullum ſuſtinet cõtra/
ſgogiumin tum dilexerit.quo auris obedientie in amoꝛe rependen dicentem: nullis ſenſualitatis acquieſcitur blandimen /
Gchiuſlxt do incaleſcat. Apſe patiendo patientie modum dedit et tis.cum ſupꝛa doꝛſum ponit onera iuſtus pater:et ami⸗
uoimm ſoꝛmam:et ad interrogata regulã reſpondendi cõſtituit cus ſecus conſulens aut agens habeatur itino munici
uemen VYpſe in cruce moꝛiens latroni aurem coꝛdis aperuit. Et plurib ante diebus petrus a beiſto eſt appellatus
ntur out quẽ ei confitentẽ ſibi cõtinuo aſciuit dicens.Hodie me ſathan: qui ipſi chꝛiſto ſuadebat vt 2 tenlis parcre
* cnm eris in paradiſo. Hec omnia quid exchꝛiſti paſſio tur Qu ſibi etin alijs nõ vult quo H ipe
enns nibus pꝛeſtruũt. Colligate imo coõuĩcte cum chꝛiſto ⁊ p a deo ſua vota ſuſcipiet. Elpin ert chꝛiſi qj cõ⸗
Rnn chꝛiſto capite martirum varie paſſiones: intromittunt foꝛmitate paterne Wolanzalis ine ibens patitur: cum
zoff nnd in aĩam credendi ſecuritatẽ roboꝛant fidem chꝛiſtů eſſe dicit. An putas q: non poſſum rogare ptem meum: et
andc veraciter eſſe dei filiũ.qui ad talia toleranda eos potuit ipe erhibebit mibi modo plus qᷓ; duodecim legiones
Wthii animare:incunctanter mentib offerunt. Terrena pꝛo angeloꝑ. Sed iam oꝛauit in oꝛto.et nec exauditus eſt.
in ofa chꝛiſto deſpicere. ſupna ſperare: mundo moꝛi. chꝛiſio i quõ ergo nunc dicit. et exhibebit mihi ec. Tunc p ſen /
nep adini uere. velut carbones viui extinctis cõuincti mentes ho⸗ ſualitate interpellauit.ad ptem quã ſtatim ſubdidit ra⸗
otönt Si minum accendũt. Aperitur ꝓfecto et ꝑdita reſtituitur tioni:rationẽ vero paterne ſuppoſuit voluntati.nũc vxe⸗
W auris intelligentie: atq; ad obedienduũ fit ipſa pcliuioꝛ: ro dicit ſi certandũ eſſet. ſi renitendum. ſi hoc nõ decre
nvenmai ſi ſedule inſpiciuntur martirũ paſſiones. Quod uiſſet paterna voluntas. ſi ptinus ipſa calicem non de/
WS vero adiecit ſaluatoꝛ.calicem quẽ dedit mihi pater non diſſet: nec ex hoc auxilio indigeo terrenoꝝ hoĩm.qui ha-⸗
hnottan vis vt bibam illum. aliam conſiderandi materiã exoꝛdi here poſſum exercitus angelopꝝ. nec duodecim aploꝛuʒ
ehonſcet tur. Oeclt pater filio calicẽ amariſſime paſſionis. qu?z? quero aurilium: qui habere poſſum duodecm legionũů
untlpalſ vſq; ad fundum exhau ſit. ꝓ eo quod pater dedit:cuius Sed expedit his paſſionibo coꝛpaliter ſubiacere: nõ re⸗
m Offits5 voluntati nihil ſtatuit pꝛeferendũ. Oꝛauerat iam in oꝛ niti. aut armis ſenſibilibo ſe tueri. Qui vero venerat ſi
mn eoma’ to vt tolleretur calix amarus:ſcʒ acerbitas paſſionis et ne armis ſeculum expugnare.oꝛbem tranſfoꝛmare ter⸗
etal l, moꝛtis.et inexauditus abſceſſit decreto maneñte pater rarum.cum demonibo habere cõgreſſum. et in uiſibileʒ
neogd no:vt ipſe biberet calicem paſſionis. Inquit ergo pe⸗ ei dare conflictũ.nec armis ſe tueri decebat.et qð erat
iturſtn trus. Pater dedit calicem mihi:nõ alij reddunt. Quis in paſſione voluntariũ longe ante puiſum.armis arce⸗/
benin ſi remouebit qõ pater decreuit eternus. Quis bibet quẽ ri penitus nõ debebat· Oꝛedocuit omes ſequaces chꝛi⸗
ſer Möͤmm ego bibiturus ſum. Qð mihi ſoli:nemini eſt cõceſſuʒ. ſtus.ipᷣm pꝑfecte ſequentes.vt mundi auxilia non que⸗
jlntu Oihi nõ alij calix redemptõis offertur. Non vis tu bo ramus nec vitare velimus que ab impꝛobis irrogant᷑.
hoſatſto mo quod vult deus. Non vis tu creatura qõ vult crean· dum nobiſcum puidentia diunna vtilirer agitur dum
teſttrr ſu toꝛ. Non tu ſeruus qð vult dñs. Si non bilo quis bi⸗ tribulati ad melioꝛa puehimur. ſi adeſt in ammo tolerã
bſofone, bet · Si nõ patioꝛ quis alius ꝓ humano genere patiet᷑. tie foꝛtitudo. Sed qʒuis liceat.humane puſiulanimita⸗
to Adan, Quare non vis vt bibam illum. Si nõ bilv: ſiti eter⸗ tis et inpfectionis enſtit. Poteſt enĩ puidentia vtilio
t. Inmnci na omnes afficientur. Amara eſi potio: ſed ſitim tollet ri humanũ auxiliũ queri.put paulus in actibo fecit. xen
fenn malis caloꝛibo eſtuatis. embꝛa coaptentur ad caput. turus romam ad vtilitatẽ eccleſie ſe pꝛeſeruans. Nam
lulſcnh Non rennuat calicem poꝛrectũ a patre:et omnẽ incre⸗ ineſtimabilibus pꝛecijs deus querit ntᷣas emere paſſio⸗
valeſtb⸗ pent bibere phibentem. Qui ad diuina impoſita impe⸗ nes et tolerata p chꝛiſto germinant ad ſupa.
nuſc vi/ dimenta ſuadet pꝛeſtat:ſimilis eſt diabolo: eti ſi pꝛe⸗ Hoc aũt qð ſecutug adiunxit.quõ ergo implebũ⸗
tuenda; tendat in verbis aut in moꝛibus pietatem: nec eſt to⸗ tur ſcripture ꝓphetaꝑ qꝛ ſic opoꝛtet fieri.non ad neceſſi
vperaite. lerandus:velut qui hominem auertit a vita. Nam qui tatem intoꝛquendũ eſt.quaſi chꝛiſtus neceſſario pate,/
fectusin obedientie diuine cuiq; ſeſe obicem facit ipſum a vita retur aut ꝓphetie ꝓphetice ad patiendũ chꝛiſtũ ſibi legẽ
mn ſervo diuertit. Eſt enim in diuina obedientia tota vita. In⸗ neceſſitatis imponerent.Ac ꝑ hoc chꝛiſtus non ideo ſic
ſe cepandus eſt ſi ſubeſt: ſi equalis penitus nõ ferendus paſſus eſt quia ſic pᷣſiguratuʒ aut ꝓphetatũ eſt.ſed ſicut
öſtituty ſi vero excedit:nulla rõne timendus quiſpiam quocũq; pati ab eterno diſpoſuit ſic ꝓplxtari auttʒus decermt.

vt potius paſſio cauſa fuerit ꝓphetie q;; ꝓphetica ſcripbtu
ra cauſa fuerit paſſionis. Nam iuris diuini oꝛdo poſce/
bat vt tanti regis miſteria in mundo futura.p ꝓphetas
idoncos multis ante actis tpibus inclareſceret. IAdeo
igitur implende dicebantur ſeripture ꝓphetarum. ꝓeo
ꝓ ea que ab eterno infallibiliter ⁊ neceſſario fuerant oꝛ
dinata:quia ſic deus volebat.mundo ventura ſcripture
ipſe pdixerant. Quod futurum erat in chꝛiſto ſcom rei
veritatem:pꝑ ſpm̃ſanctum ꝓphetis innotuit. Et verita

tem rei pꝛeceſſit veritas ꝓphetie implenda ꝑ paſſionem

dñi ieſu chꝛiſti. Pꝛoinde ſi non patiar fruſtrabitur ab

eterno in veritate ꝓuiſum: necnon et ſcripture que ab
eterno ꝓunſum pꝛedixerunt in tpe dilabente. futurnʒ in
plenitudine tpis ſubſequente ſimiliter fruſtrabuntur.
MWagna eſt ſcripturax ꝓpheticarum auctoꝛitas:in eis P

funda et velut impſcrutabilis veritas latet paucis no
ta priuſq; ſequatur effectus. Etad weritatem capitis to
tius coꝛpis ſubſequitur veritas. Nam omnia impleta
ſunt in capite que ipᷣm in carne in terriſq; geſturũ lonꝰ
ge ante ꝓplvte cecinerunt: vt nullo pacto trahatur in
dubium.quod etiam illa modica que complenda reſtot
in coꝛne ſuo miſtico complebuntur tam in his qui pde⸗-
ſtinati ſunt ad ſxreditatem eternam:q́ etiã in his qui
pꝛeſciti ſunt ad interminabilẽ penam:vocabulo fideſet
pticipatione ſacramentoꝝ hic viuentes.de chꝛiſti coꝛpe
videãtur.Adimpletio ſcripturaꝝ de cheiſto pꝛofecto in
chꝛiſto et in ſuo coꝛꝑe arguit eſſe complendas.et cõple⸗
mentum vnius arguit etiã alterius vt oꝛdinata ſucceſ⸗

ſione infallibili tym ſcripture impleantur in partibus.
vt totius eccleſie peracto miſterio:in coꝛpꝑe toto ſcriptu

re inplete noſcantur. Quomodo implebuntur ſcriptu
re pꝛoplxtaꝝ Mon aliter qᷓ; iuxta huiuſcemodi obpꝛobri
um.Qm̃ ſic opoꝛtet impleri:pꝛout fuit ante pꝛouiſum
SDic vero puiſum:pꝛout erat oĩno futurum. Difficile
vſq;quaq; cognoſcitur in ommib ſcripturis cudere vel/
le moꝛes. Quoda intraneo intellectu colligitur: ne ali
ter velimus ſieri ꝓ nobis aut in nobis nec tentemus
aliter agere:niſi ꝓut diuma imperia tacita vel expreſſa
dicta vel ſcripta edicto immutabili ſtatuerunt.Hec ſi ,/
quidem verba intellecta ꝓ moꝛibo: ſcripturis thxologi⸗
cis nos coaptant. Et vt verũ fatear:et coaptant ne wli
mus aliter viuere qᷓ; ipſe dicant.qm̃ illa ꝓ agenda pita
dixerunt:ſine quibus hominibus nulla ſalus. Opoꝛtet

aut omnino fieri: que dirigunt in ſalutem. Nec opoꝛ⸗
tet impleri cripturas pꝛo moꝛibo editas:vt ipſarum ho

noꝛ ⁊ veritas pamplius inclareſcat:ſempꝑ eni ante acti
onem et poſt actionẽ eoꝝ que cõſulunt ſiue iubent.eo⸗

dem modo ſe habent dignitas et veritas ſcripturarum

Beg ꝓ nobis opoꝛtet fieri:alias damnaremur nõ imꝰ
plendo mandata.vt vouentes non reddendo conſulta.
Si chꝛiſtus ab omm neceſſitate liber: opoꝛtune pꝛo no
bis voluit ꝙ in ipſo ſcripture ptinus implerentur: qui
legem et ſcripturas ſacras ſoluere non venit ſed adumn⸗
plere:quantomagis nos iuſtis moꝛibuſ debemus illaz

implere.quos moꝛtis interitus peccatoꝝ mucro dilani/

at. Et aſtutus dialolus querit quem deuoꝛet: qui et ſi
omnem infidelitateʒ abſoꝛbuerit:nec eius letalis ſitis
extinguitur. Operat eni ad ſuum hoerendum et pfun⸗/
diſſimum os etiã trahere cheiſtianos: iurta ſubtilem inꝰ
telligentiam illius ſcripture dicentis. Abſoꝛbebit fluui

um et non mirabitur. Mabet enĩ fiduciam ꝙ ioꝛdanis

influat in os eius. mnis infidelitas noĩe ftuuij:noi=ie

ioꝛdanis intelliguntur baptiſmate tincti. Etenĩ in ioꝛ⸗

dane baptiſatus eſi cheiſius.in quo iniciauit celeſtia ſa

cramenta. quibo etiam clauſum eſt empirreum regnü:

miſi ſcriptursꝑ iuſiis impletionibo reſeretur. Pꝛemit

nos miſeranda et alta opoꝛtunitas: vt ſanctas ſeriptu/

ras que moꝛibus dirigunt in ſalutem. moꝛibus implea

mus. Clauis ſanctoꝛum delata ſenſibus ſolum. celum
ſupernum non aperit: miſi ſacra ſcriptura pꝛo ſuo gradu
ſuſcepta repagulum poſitum moueat. Nam ſcripture
ſacre que oꝛqmnant et enundant opoꝛtunos hominum
mMmoꝛes:moꝛibus peraguntur atq; complentur. Et que

miſteria miſternjs: et que ſuperna ſupnis. PMꝛoinde qꝛ

implende ſunt ſcripture in capite atq; membꝛis:pꝛout

enunciant ſic opoꝛtet fieri. Hanc eandem opoꝛtunita,⸗

tem cum reſurꝛerit a moꝛtuis incluſis diſcipulis pate⸗
facit:vt omnino neceſſitas cui caput chꝛiſius ſe ſin bdi⸗
dit.membꝛa vera concludat:et ipſa opoꝛtunitas tran⸗
ſeat in virtutem.

et fuſtibus compꝛehendere me. Quotidie apud vos ſe⸗

debam docens in templo et non me tenuiſtis. Sed hec

eſt hoꝛa veſtra:et poteſtas tenebꝛarum. Hoc autem to⸗/

tum factum eſt: vt adimplerentur ſcripture ꝓphetax.
Captionis chꝛiſti moduset tempus ipſiue mminieinl
plus depꝛomunt:cum velut latro et nocturno tempo⸗
re cabitur qin nil ab homine per violentiam exigit. nec
Peeter Virtutes aliquid querit. Et dies in die palam ſie
bat:ad quem capienduʒ nec nocturna hoꝛa ſuerat opoꝛ
tuna. Sed quales in anino erant tempus malefactio⸗
ni oſtendit:quoniam omis qui male agit odit lucem.
Et furentes animi furiam continere no valen t: nec ali

oꝛui cruciatibus ſatiantur:niſi oculoꝛum pꝛeſentiam

pꝛeſtent. Ecce pꝛincipes et magiſtratus et ſenioꝛes per

lonaliter pꝛogreduuntur ad nephas:qui per male ſubie

ctos woterant cruda perſicere. Nam ſepe crudelitas pvile
lcere fecit animos generoſos:et dommanonem coegit

peragere officis ſeruitutis. Yra et inuidia plerũq; pꝛin⸗
cpes in ſubiectos. magiſiratus in famulos.ð ſenioꝛos in

amentes et iuuenes in ſurentes conuerterunt. Com⸗/

plent animos hominum cecitate vbi due iſte nebule ſu

Perueniuntt decentia in conditiombus et dignitati⸗
bus non ſeruentur.neci ecentia pꝛohibitionibus ſi⸗

leant. Ccce quid agunt nocturno tempoꝛe pꝛincipes et

magiſtratus et ſemoꝛes.quando aut coꝛpus opoꝛtunã
Abet captare quietem. aut animi perſpicaces veritatis
et fidei oculis intendere in ſuperna.vel ſaltim ex officio
mechtari vtilia pꝛonmoꝛum.aut quiete iniuſibili co⸗
Pont diuinas perſcrutare pagellas. Student etiã mẽ⸗

ꝛanulis vij.et inquieti ammo innocentes coꝛpoꝛe in⸗
quietant· Que miquitates hominum etiam ad poſie⸗
ros tran ſierunt.vt a quibus et que pertulit chꝛiſius pa

tiatur hodie wrus ſibi ſubſequens chꝛiſtianus.vt in

tantum ſepe reſidentes pleriq; in dei eccleſis in cummi⸗
ne dignitatis exoꝛbitauerũt· vt ſacris ſtudijs intermiſ⸗

ſis aſpirent atq; intendant perſecutionibus innocentũ

Plerüũq; nanq; vidimus et audiuimus quod ſine dolo
re et gemitibus referendum non eſſet. vt erinuidia ſi⸗
ue ira fuerint ſanguine fuſo gauiſi.cuius effuſione pꝛe /

eunt.canone pꝛohibente. dignitatem qua pollent non
funſſent adepti.Ac per hoc dauid ſanguinarius appella⸗
tus eſt.et ab edificatione domus domini repꝛobatus.
quem ꝓpꝛia manu neminem legimus occidiſſe niſi v./
ſum et leonem:et goliad philiſteum dei populo expꝛo⸗

bꝛantem.quem de dei licentia occidere carebat omnino
peccato. Incunctanter hoꝛrendum eſt. ꝙ ſupereminen⸗

tes in populis toꝛqueri videant.etiam iuſte contoꝛtuʒ.
Oultomagis abſonat.quod in pꝛeſentiarum queſtio⸗
narij faciunt iuſtum. Pꝛoinde ipſis pꝛmcipibus et ma⸗
giſtratibus tẽpli a ſemioꝛiy chꝛiſius voluntane captus

NQirit autem ieſus ad eos qui
venerant ad ſe pꝛincipes ſacerdotum et magiſtratus tẽ
pliet ſenioeo. anq; ad latronem enſtis cum gladiſe

Girnetpe
lrmwitn
eenporde
SAlgtum.
iemnorumm.
ſnundent
Hedto⸗

Celltort
Cehrarum
mnporsinn
Ceutapatrt
eeteneb⸗
ſfturſir
Etenebrer
Obiectanof
tenebꝛarun
titononoonr
Mo inliutn
n noeunt.
Genaiveeſea
Ncculas cun
Ectuuſtce
Uunierwun
ſgaerung
tondeo⸗
usſinse
ichaſinde
gutdomn
luſemnia
aamnalon
Prnahte
Peehentt
chliswren
rotmec
Ntoneprot

IC,
lſsenſtre

toltererte
lloimngo
Unneſcan
hennn
Kmmn
Cuigne
Kn
ncinnt

Cuminan

8ſerit
ennt
nn cehn
nogtacn
ſriptun
mmmum
r'Eraee
Loince
Riiprout
Mortunita,
lopete,
le ſobei⸗
litas tan⸗
ſtratug t

nnglacdi

nchros ſe⸗

Geatee

allem to⸗

Phetan.]

ldiuream
ho⸗ tempo
menggt, nee
diepglame
Alnemton
muleſncto⸗
att han,
enjtnergli

eſentian

noꝛes r
nge ſihie

raer.
en eee
Uaüͤckhenn
8ſenicwen
krunt. An
ſte nebeeu
et dntan
hMrortbneſe
epeinean
s Oportuni.

ces ventati

nmmereft
ſunſtihtean
Gentenima
ocoepei

nn poſee
tcheiſope
ſumtayrn
uni⸗
pfemi
rmocentu
Sſnedo⸗
pridaf/
ſorepre
llent ron
awpela
olutls,
veniſi
ſo erpro⸗
vomnino
eminen/
ntoꝛtuy⸗
gveſtiot
Setm
Coptls

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

expꝛobꝛat:ꝙ ad eum viliter erturpiter agitati moꝛe ſa⸗

tellitum ve nerint:ipſi facti ſatellites iniquarum et tur

pium voluptatum. Sed non ceperunt in templo docẽ⸗/

tem quotidie: turbarum verentes tumultum. Cepiſ⸗
ſent foꝛte: ſi vernoctantem velut diem agentem ſi gquaͤ⸗
do re periſſent. Altioꝛi autem miſterio factum eſt. ne

cheiſtus docens caperetur in templo.in quo nec et potu
it lapidari. Mam templum manufactum ſanctoꝛum vi

ſibiem foꝛmam in ſinuat in quibus chꝛiſtus ineffabi/⸗
li modo exiſtens.per aliquam manuductionem nõ tan⸗

gitur neq; patitur: neq; in eis ſenſibiliter colligat᷑. Eti ãa
litertas doctrine atq; verboꝛum dei pꝛeſigitur:ꝙ chꝛiſtꝰ

in templo docens non capitur. Terbum enim dei non
eſt alligatum:neq; concluſum fuit aliquando funibus

tirannoꝛum.Mon capitur in templo conditoꝛ magni tẽ

pli:nam veri amatoꝛ templi ſancta libertate potitur.

Sedc hoꝛa et iniquoꝛum poteſtas tenebꝛe ſunt: er
quo ſaluatoꝛ intulit. Sed hec eſt hoꝛa veſtra et oteſtas

tenebꝛarum.vt tenebꝛefactio mentis tenebreſactione

tempoꝛis innoteſcat. Nam tenebꝛarum hoꝛa eſt in qus
peccata patrantur. Poteſtas non qua fiunt vt perperaz
agere tenebꝛoſitas ſit er tempoꝛe:poteſtas qua malum
ꝑſicitur:ſit ex omni ſe tenebꝛis implicari. agne quip
pe tenebre illoꝛum oculis exponuntur: qui ſplendentia
obiecta non vident.pꝛotinus hoꝛa et poteſtas aderant

tenebꝛarum qui mundi lucem nolebant aut iuſto me⸗
rito non poterant intueri.Accidit ſepe ꝑtinaciter ab ali⸗
qua iniquitate detentis:ꝙ ſitam ante oculos vritatem
non videant. Et velut coꝛpoꝛalis oculus inualida et ex

cellenti luce ſolis ſine ſuo damno non figitur: ſic interi

oꝛ oculus cum viciatus voluntarie fuerit in luce verita

tis et iuſticie pꝛofecto cecatur. Cohoꝛs ergo ⁊ tri

buni et miniſiri iudeoꝛum compꝛehenderunt ieſum et
ligauerunf eum.Tunc omnes diſcipuli relicto eo fuge⸗
runt.Adoleſcens autem quidam ſequebatur eum ami⸗

ctus ſindone ſuper nudo:et tenuerunt eum. At ille re⸗
licta ſindone:pꝛofugit ab eis. Iniquis pꝛeceptoꝛibus
aut dominis obſequentes imqui cenſendi ſunt cum

iuſſa iniqua perficiunt:et eo iniquioꝛes quo paratioꝛes

ad malum. Ecce iſti miniſtri damnato pꝛecepto comp⸗/
hencũt. qui carne ceteris ſimilis deitate vero cetera cõ⸗
pꝛehendit: et ligant.qui venerat oñjes abſoluere a vin

culis peccatoꝛum.et a compedibus infernalis tirannij
extrahere comꝑeditos. Quia paulo ſupꝛa aliquid de li⸗
gatione pꝛotulimus:idcirco de ipſa hic comice diſſere⸗
mus. Compꝛehenditur et ligatur homo ſeu foꝛma ſer⸗

uilis:exiſtit liber foꝛmam ſerui ſuſcipiens.Oum compp⸗

henditur et ligatur foꝛma viſibilis:non paueat intelle/
ctualis imago. Sicut deus hber extra hbommem. et in

homine:ſic anima hbertatem a coꝛpoꝛe poſſidet.excepta
ligatõne nature, ꝓpter quam coꝛpus coꝛruptibile aggra
uat animam. Sed in affectionibus avolitis nequit vꝛ
erimiſi ſemetipſam ſuſpenderit voluntarijs laqueis.
Nibertatem ſuſcepit anima nõ coꝛpus. et pꝛeter ibNſum

pꝛopꝛiam vitam habet. et ab ipſo excepta viuit liberioꝛ.

Cum ipſo tamen aliquamdiu viuit et in ipſo non ta⸗
men per ipſum aut ex ipſo. Quod ſi vinculetur dilani⸗

etur confodiatur. omnes penalitates inſtantanee aut

ſucceſſiue ſuſtineat.ab illis anima non attingitur. NMò
enim quod in copoꝛe aut a coꝛpoꝛe agitur habet in re in
coꝛpoꝛea ſenſibilem actionem.q;;uis anima ſepe babeat
ex ſucceſſu affectionem:ſimiliter et impalpabilem paſſi
onem.Ligatur hominis coꝛpus:ſed non ligatur affectꝰ
Ligatur homo chꝛiſtus:ſed inuinculabilis manet dus
Sed tunc omnes oiſcipuli eo relicto fugerunt.
Tempoꝛe pſecutõnis a ſuis diſcipulis relinquitur chꝛi

ſtus. quos pꝛedocuerat. philo ceperat. cautos ſecerat: qᷓ
omnes ſe ſpoponderant ſecum in tribulationibus per⸗

manſuros. S melius nouerat chꝛiſtus quod larebat

ſtus pꝛedirit:non quod cetus ille pꝛsomiſit. Relinquũt
et fugiunt:relinquunt quia fugiunt:fugiunt quia relin
quunt.Hec verſa vice ſe cauſant. Qui relinquit deum

perdit ſecuritatem:ipſa dperdita conturbans timo? in

greditur:qii quos inuaſerit.vertit in fugam.et fruſira
ta ſeꝑe ſpe indubiam.Qui relinquit chꝛiſtum vitam re⸗
linquit:et querens viuere fugit in moꝛteʒ. Relinquẽs
chꝛiſtum viam rectam abhoeruit: timoꝛis agitatus a ſti
mulo:fugiendo vias ingreditur tenebꝛoſas. Proinde

per ſapientiam de iniquis dicitur. RBelinquunt iter re⸗

ctum et ambulant vias tenebꝛoſas. Relictoꝛ chꝛiſti vi⸗
tam negauit. Apſe ſiquidem ſecundum apoſtolum eſt
vita noſira:qua relicta omnis amaritudo ſubſequitur.
Minc per pꝛophetam dicitur. Tlide qᷓ; malum et ama⸗
rum eſt te rehquiſſe dvminum deum tuum. Iſto malo
nullum peius. Et amaritudo nulla ſeuerioꝛ in ſenſibus
adeſt.q; moꝛtem incurrere: maxime ſi ſubſequatur eter

na. Omnem obliquitatem fugiendo incurrit: qui chꝛei
ſtum reliquit. quem credimus altiſſumam veritatem.

De his ſiquidem ipſe pꝛedixerat. Ego ſum via veritas
et vita. Relinquit ſepe amicum malefidus amicus:be⸗
neſidus vero:etiam in moꝛte nõ deſerit.Deſicit in cha
ritate qui deſerit non deſerendum.Charitatis vero de⸗
fectus aduocauit timoꝛem: quia ipſe in charitate non
eſt.cum vero affuerat.conuertit in fugam ſub euaden⸗
di reſpectu. Sed ſepe incurritur.quod ipᷣo agitante vi⸗
tatur. Ac per hoc relinquere chꝛiſtũ eſt muenire ſathan
fugere vero in qusmpiam partem mſi per virtuteʒ ipe

non aderit. Sub alis magni dꝛaconis pꝛotectio facta

eſt. vbi percipitur quod timetur. Tutius eſſet ad modi
cum moꝛtis tolerare doloꝛes cum inuincibili vitaqᷓ; ad
modicum viuere pꝛeter ipam. Male igitur apoſtoli me

ditati ſunt fugam rehinquentes tamen vitã.Sed quo
fugerunt. In incertuma timoꝛe raptati. Non enim an
te preuiderant quo fugerent:qui moꝛi iam deliberaue⸗
rant cum chꝛiſto. Et tanq; inexperti de concuſſionibus
iniquoꝛum in ſeipis male confidebant: valere creden⸗
tes vbi virtus peritura parabatur. Tlelut volatilia in⸗

ter que iacitur lapis impꝛouiſe per incertas ſemitas ae⸗

ris volant et in ſummitatibus et ramulis arvꝛũ ſe tol-
lunt quas ante non pꝛeuiderunt ·ſic apoſtolicus choꝛus
fugiendo incertitudine refugij vagabatur. Merito cer⸗
tam hi non habent ciuitatem atq; refugij edem. quinõ
credunt hoſtili bello poſſe ſuccumbere. Quotquot bel⸗
loꝛum nouerunt euentum ante congreſſum confligẽt.
aut confligi pꝛemeditantur. Quod ſi alterum venerit

per certi loci fugam tueri pꝛeuident vitam. Ignari⁊ in

experti bellias actibus ſi patiuntur conflictum. aut mo
riuntur.aut vinculantur ab hoſtibus. aut ꝑ deuia ⁊ im⸗
pꝛouiſa ſe conuertunt in fugam. Subito deliberare de

remedio ingruente duriſſimo bello.pꝛotiuus eſt pauco
rum. Incertam ad tutelam capiunt viam.quos timoꝛ

repent inus inuaſit.et qui cum duce belli non contule⸗

re de remedio euadendi. Inter maioꝛa bellantium pe/
ricula computatur.cum ante omnem congreſſum dux

exercitus hoſtium venerit in copturam. Et vltra qᷓ; di⸗

ci queat durum eſt belluʒ cum pꝛimo capitur pꝛinceps

Nullum ſub celo a conditione grauius ex paucis aut

multis geſtum eſt bellum: qᷓ; vbi captus eſt chꝛiſtus fi/

lius dei.dominus mundi.pꝛinceps regum terre.dux in
moꝛibus.ductoꝛ in celum.inferni deſtructoꝛ.diſſipatoꝛ

moꝛtis · Nullus in hominiboy ab eo eſſe ceperunt ſub⸗

AA:

—

2*

nuditatem quam peimo male pꝛimi ſuoꝛum in noſtro

periculo incurrere parentes. necrecoꝛdatus amoꝛis cu
ius dulcedinem paulo ante hauſerat. inclinatus ſuper

vominicum pectus:et quam ſentire debuerat cum gu⸗
ſtauit et coꝛpus.

bus triumphatura pꝛotinus ſperabatur. Quod et fe⸗
cit in poſterum. Sed vbi diuiciarum amoꝛ acceſſit: et

ſub pedibus welut abiecta calcatur chꝛiſtiana paupertas

verla vice de nobis diabvlus triumphauit. o vemam

non tegeremur. quod voluptas et ambitio pꝛocurauit
ſed quod ipſa neceſſitas oꝛdinauit. Et tamen pꝛinceps

huius mundi nobiſcum iure dvecertans in nobis nõ ha
beret quicq; vnde deuinceret aut traheret ad hoꝛridas

ſedes: ſed mmnocue de ſuis manibus elaberemur quia
nec haberemus quo teneremur nec quo traheremur
ad penam. Matuit pauido fugendi libertas: cum veſti⸗
mentum reliquit de mambus detentoꝛis:ioſeph cum
partem pallij reliquit in manibus egiptie meretricis:
ille capturam euaſit. et ille pudicitiaʒ cuſtodiuit. Ad lv⸗
num et malum poteſt nuditas iſta conuerti. ſecunduʒ

veram intelligentiam agendoꝛum. ſinniiter ad vtrun/

q; poteſt iſta fuga redua.Nam lvnum eſt ꝙ manus ef⸗
ſugiunt iudeoꝛum.pt ſub eo tipo fugiamus et demonũ
ſed malum eſt quod fugitur deſerendo chꝛiſtum. De⸗
ſertus a chꝛiſto fugit qui eum fugiendo delerit. Quod
vero chꝛiſtus non fugit ſed pꝛompte ſe obtulit inimi-
cis/aliam dicendi ſuboꝛdinat rationem. Ad hoc enim
venerat quod et fecit:vt ſua captura male conuincula⸗/
tos abſolueret.et pꝛo noſtris captus peccatis vitaz mo
rum ? eterne beatitudinis.inferret. Dicit ſane ſcriptu
ra. Cheiſtus dominus captuse a ſatellitib moꝛ

tis:qui duxerunt eum ad annam pꝛimum. Suxrom.

nium et lux vera que illuminat omnem hominem ve⸗
nientem in hunc mundum.aqui via inobliquabilis eſt.
pꝛimo ducitur ad annam:quem ſi oberrantes duces
poſteritate iuſti oꝛdinis ſequerentur.ipſe duxiſſet ad vi
tam eternam. Mic interꝛogauit ieſum de diſcipulis et
octrina eius] Interꝛogat de diſcipuls in quoꝛum nu

mero rennuit calculari:et quos credit ebetes quia ſe⸗/

quuntur. Qui autem noꝛit et interrogando tentat aut *
neſcit et an nobiles vel gregarij ſint interrogat: er con
ditione diſcipuloꝛum ſentiat in magiſtrum. Mecnon in
auctoꝛitatem qua congregauerat intendebat: cum ſuo

iudicio pꝛeter decretum pontiñcum et ſacerdotum.ne/

mini liceret ſub noua doctrina diſcipulos aggregare.

Peoinde interrogat chꝛiſtum de doctrina. Ad pernicio

ſam inquiſitionem annas ſe contulir cum exqunrit. NMãa
inuoluere vult doctoꝛem non ſub ipſo docilem fieri nee

limius triumphauit: vbi relictus ab omnibus. ſolus
cum hoſie carnis et ſpiritus conflixit. Mullus trium/
phus nobilioꝛ:in quo bellat ſingulariter natus et ſolus
inter mꝛtuos liber. Clide inſignem inſignis ducis ex/
ercitum. cum duce capto totus arripuit fugam. vt ſibi
ſoli moꝛtis eterne aſſcriberetur victoꝛia. Sed duo er
paucis ſequebantur ligatum ab hoſtibus ducem: quo⸗
rum vnus a longe ſed ter de pꝛope denegauit Alter ado
leſcens amictus ſindone ſuper nudo. per quam deten⸗
tus ipſam in manibus hoſtium dereliquit: nec veritus

Ecce omnes coꝛpoꝛe fugiunt:
quia omnesa fide pariter coꝛruerunt. Mec pꝛetereun/
dum eſt.quibus et quot veſtibus apoſtoli refulgebant:
quod vni vno tantum accepit humane artis atq; peri/
tie wſtimento:ſolum coꝛio quo natura carnem et oſſa
inuoluerat tegebatur. In almifico bello dum initiare/
tur patint. quibus diiitijs apoſtoli ſouebantur. et qui⸗
bus armis hoſtes impios pꝛopulſabant. Erat profecto .
tunc in honoꝛe paupertas:et mundi abdicatio de hoſti-

ſe aptitabat ad illam:que non de terrenis ſed de celeſti

bus erat.nec ex homine.ſed ex deo Pꝛedirerat enim ipe

ſaluatoꝛ. Doctrina mea non eſt mea:ſeq eius qui miſit

me. Sedebat annas fribunalico moꝛe. tamen ſuperne
tribuniciam atq; deiſicam ipſe doctrinam foꝛmam iudi

cantis non diſcentis habebat. Ipſam vero inueſtigare

atq; ſcire volentem:opoꝛtet per omnia humilem fieri

/

neccontradicere ſi per rationes naturales atq; huma⸗

nas intellectui non clareſcit. Gide quippe non ratione

percipitur. Id iam agebatur ab iſto ſuperw querente ſi

aduerſus moiſaicam legem et traditiones templarias

et paternas.voctrina chꝛiſti aliquid intulſet. cum iam
ſaluatoꝛ arguerit eos:ꝙ tranſgreſſi ſint mandatum dei

pꝛopter traditiones ſuas. Ecce chꝛiſti doctrina humili⸗
tatis decoꝛe pꝛefulget:que cum ſit diuna ſub hominũ

„

iudicio ventilatur. Saluatoꝛ autẽ ad inquiſita reſpon⸗

det. Ego palam locutus ſum mundo. Ego autez ſem

per docui in ſynagoga et in templo quo omnes iudeicõ
ueniunt:et in occulto locutus ſum nihil Quid me in/

terrogas. Interroga eos qui me audierunt quid locu⸗
tus ſum ipſis. Ecce ipſi ſctunt:quid dixerim ego.
culta doctrina ſuſpitione pꝛofunditur.et viaum habet
annexum:ſi publicum timet. Non autem omnis occul
ta in ſinuatio ſancte doctrine condemnatur. que ſecura

„

manet ſi ducatur in publicum:que palam ſi

querit:que depꝛehenſa pudoꝛe ſi uffunditur. arguta non

