mo. An quo foꝛma pꝛerogatur parẽtibo: vt ſuos filios banitatem patres debeant pꝛouideꝛe in filijs:et quales nnn
non ſibi ſed domino debeant dedicare. Ele pꝛofecto pox ſilij manere debeant in ſeipſis dicẽs. Er ſubſtantia tua en
rentibus qui ad ſeipſos non ad deum pꝛopꝛios natos fac elemoſinã: et noli auertere faciem tuam ab vllo pau . M
= enutriunt: et erudiunt humanis nõ celeſtibus diſcpli Were. Na enim fiet: vt neca te auertatur facies domini tem
C. 0 nis. Hely coꝛrectus e a domino quia non coꝛripuit m AQuomodo potueris: ita eſto miſericoꝛs. Si multum doe
lon fuos ofni et phinees. qui ꝓpter gulam et luunam tin fuerit: abundanter tribue. Si exiguum fuerit tibi⸗ 62
populũ diuertebant a cultu dei:et ipſe moꝛtuus eſt tur etiam exiguum ibenter impartiri ſiuce Pꝛemiü enim i
. piter et fili eius Yob pꝛo ſii fiins offere at deo ſacri tonum tibi theſauriſas in die neceſſitatis.quoniam ele SW
Hicia oꝛationũ et qhoꝛum ad dei cultum ptinentium · ſi moſina ab omni peccato et a moꝛte liberat: et nõ patie⸗
foꝛte frlij eius aliquando peccarẽt. ſimilter et monebat tur animas ire in tenebꝛas. Fiducia magna erit coꝛam
ne vnc offenderent: pꝛo quibus offerebat holocauſta. ſummo deo elemoſing omnwus facientibus eam aAltte 0
ð ſi aliquando offendiſſent Vlerus affectus paternalisẽ de tibi fili mi ab omni ſoꝛnicatione et pꝛeter vxoꝛem tu
ad ſilum ne cum veo habeat viiioꝛti t mediatoꝛ in⸗ am nunq; patiaris crimen Gre Buſkkian nunq; in 4
r r um ec num pater efficitur. vt vnus alterum ha⸗ tuoſenſu aut in verbo wominati pmittas. In pſa erm 2
P . eret acceptum. et alter alterum haeret nn placa ſumpſit imicium omnis perditio Aincunq; tibi aliqd 1
tum. Hihilopendit pater diligere filium omniũ amo operatus fuerit ſiatim mercedẽ ei reſtitue. Et merces 2
rem in eum enimo paruipendit/ſia do non diligat qui mercẽnarij apud te omnino nonneatact alio tg
creauit atq; redemit. Pꝛocurant humani ſepe parẽtes oderis fierl tibi: vide ne alteri tu aliqua do facias/Ma 4
natis ſuis regum et terrenoꝛu pꝛocerũ amicicias: pabi nem tumm cum eſurientibus a egenis comede:et e ve .
narie onmnimode finem. pocius vero pꝛocurare xeberet ſtimentis tuis nudos tege. anem tuum vvinumtu A
Leniuolentia regis regum vomini dominantiu omni um ſup ſepulturam iuſti conſtitue:et noli er eo madu⸗ ſe
Ch.b. ñne carentect6hiãs ſilium erudiint no ad ſe ſed ad coò care a bibere cum peccatobus/ Conſilium aute ſemn D
W ditoꝛem eiubret docuit eum vꝛbanitatem regni celoꝛũ a ſapientibus perquire Iñ onm tpe benedic veumer h
et illoꝛum moꝛũ irrepꝛehenſibiliü. magis vero expediẽ pete ab eo vt vias tuas virigat:et omma conſilia tua i.
e nenienl earnalts pater conſerre no nonitt Wlo bermane Ecce vꝛbanitas regni celoꝛum que in d
potuit etiam multominusEr licet expediat voctum ſie terris peragitur abiſta vebanitate pꝛedoctis. Ecce vꝛ⸗ Q
riconuerſari humane intet homines: non tamen placi banitas angeloꝛũ.· Ecce vebanitas wroꝛum ſanctoeum KH
ta hominibus conuerſatio placebit altiſſimo niſi virt? Ecce vrbanitas chriſtiane iuſticie: qua mũdo cecus pa uu
chꝛiſtifera pꝛincipiet mediet apponat chꝛiſtiane iuſticie ter multa mentali ocino videns ꝓpꝛium filium docuit. no
finem. Finis autẽ chꝛiſtiane iuſticie pꝛopter pemium Ecce ad quid patres ↄmonere debent fillios ſuos. Dedl (03. At
eſt ille qui pꝛopter ſignificationẽ et intentionẽ ⁊ opus o quoꝛundam chriſtianoꝛum patrum hoerenda condi d ſen
fſnis eſt legis pꝛopſxtarũ qui vicitur chꝛiſtus omniũ tio:et hoꝛroꝛ inexplicabilis conditionis inique menta/ cu
redemptoꝛ et dominus. Pꝛoinde thobias ait filio, Ca lis hominum cecitas. ſeui parentes in filios. Oè qauu· nen
ue ne aliquando peccato conſentias:et pꝛetermittas / ene genuiſtis in hanc miſenaꝛet veſtra incuria wſtrah Ae
cepta dei noſtri. Ozohibet pius pater in filio ad qð in⸗ malicia ulos diſponit ad gehennam. peruerſa dile⸗ as
ne per cöſenſum admittat: diſſuadet in filio actum. qnai puerſus parentum affectus quitaliter beat fllioget b
pꝛohibet omnino conſenſum Et caut elam indicit ne der faciat inimicos. Quid iuuat ſcire moꝛalia.· quid eis

P" 7 Rr horib- ge.

ſtpit
Pate
Inqi⸗
umin
kimpe
mnma⸗
peeni⸗
honis
ilo⸗
Wosing
ontem
Racen⸗
ar
letemg
honnen
nrfiii,
Mmq
tacepto⸗
Afoteri
nane;
magsvie
nadata o⸗
mmien,
nlumpe.
tameter
uamnan
iesius
gam p:
tIlales
ntiatus
NNopan
Dwin
Woltum
neritidt⸗
müenin
onume
tnöpetie
it corn
eamn atte,
weenmtn
lnunizin
hen
tbiclt
Et meres
dabedlio
ias/a
tret xee
inumtu
madu⸗
gleſemg
(dumet
ſlinthal
e d
Ccey⸗⸗
nctorum
hcecnohe

mi. 6 Riinſ

“
4 6 5 R

er iuſticia chꝛiſtiana

noſſe txtoꝛicam quid philoſophicã ſeire quid pꝛodeſt

eſſe archiatrum.quid leges noſcere auguſtoꝛũ.quid ci
ceronem appꝛehendiſſe.aut ſenecam noſſe.quid home
rum:quid wvrꝛonem.quid refert peritum eſie ſatirum

Quid aeceptum fieri regibus in regulatis et comptis
moꝛibus. Quid in pulcro et apto eſſe completũ.ſi chꝛi

ſtiana vꝛbanitaſ de ſit.ſi chꝛiſtiana iuſticia non aſſit. E

BSalomon dicit. Si quis conſummatus id eſt perfe⸗

tere in carbonam veri verees diſd
lios vt ꝓpꝛiam faci

ctus fuerit inter filios hominũ.filij enim hominũ ſola
humana ſentiuntquaſi in nihilum reputabitur:ſi ab⸗
fuerit ab illo ſapientia tua id eſt vꝛbanitas chꝛiſtiana.
Filij agar exquiſierũt ſapientiam que de terra erat: ſed
tobias filium docet ſapietiam que de celis eſt. Compa
remus bonitatem ad maliciam.imo vt decentioꝛ ſit lo⸗
cutio bonitatem malicie oponamus:quia nulla eſt cõ⸗

en umani congregare pe
cuniam:docent diſpergere chꝛiſtiani. Suadent illi mit
gere in elemoſinã
IVltli nature cõmunitatem docent
ant:iſti vero docent vt ꝓpꝛietatem in cõmunitatem de⸗
ducant.Docent illi cum theſauricant aut theſauricare
docent bonitatem nature peruertere.iſti vxro naturam
ſequuntur cum non docent theſauricare:nec etiam hoc
nouit caritas chꝛiſtiana. Mon eſt de conditione nature
ꝙ vultus homimis auertatur a paupere. Matura nãq;
pauperes genuit:et nudos pꝛoiecit in hanc vmuerſalẽ
erumnã.Ect qᷓ;uis multi nati ſunt in diuitijs:nulluſta
men natus eit delicioſus et diues. Omnium vnus eſt
et nudus et egenus ad vmbꝛaticã vità introitus. Igit

docet ſedulus ad filum pater quẽ diuitie acceſſeruũt ex

tempoꝛe aut ex acquiſitione:ꝙ faciem et elemoſinã nõ
auertat a paupere.Peccatum eſt contra oꝛiginalẽ iuſti
ciam atq; chꝛiſtianam ꝙ quis pꝛopter bona foꝛtune fa⸗

ciem beneficium auertat a bono nature.qð bonũ ſer

filium vt cõmune faciat quod eſt pꝛopꝛium:de lege oꝛi

lumg paupere.Doctrina igitur chꝛiſtiana patris ad

—

ginalis iuſticie atq; chꝛiſtiane pꝛocedit.Hoc enim agit

omnis iuſticia vt indigenti non ſufficienti pꝛoindeaf.

Ideo memoꝛat pauperẽ velut ope nature indigentem.
ſed finem omniũ cauſarũ annectit cum dicit. Ita enĩ
ſiet vt nec a te auertatur facies domini/O ſancta et we⸗
ra paternalis intentio qui ob hoc pꝛemonet et exhoꝛta
tur ne dei facies auertatur a filio.Ail valet ad filiũ pa⸗
rentum carnalium facies gloꝛioſa:ſi ante diuina nõ re
ſpicit. Actum virtutis expedit cum potentia cõmenſu⸗
ratum fieri. Hoc enim miſticia mandat nee plus exqui/⸗
rit in actione q; fueꝛit in poteſtate: potentiã autẽ ad poſ
ſibelem actum non decet eſſe remiſſam Exactio iuſticie
chꝛiſtiane ad id tendit:vt bonum poſſibile fieri totum

fiat. Alioquin ipſa iuſticia in homine ſubiecto habente

aliquid agere pateretur eclipſim. zoinde ſubiungit.
Quomõ potneris ita eſto miſericoꝛs.e ſi hanc miſe⸗
ricoꝛdie virtutem ad habitum mẽtis referimus:exhoꝛ /
tatur pater filium vt quãtum poteſt exhoꝛtetur in ani
mo indigentem. Si vero ad actum referimus menſu⸗
ra et modus erogãdi taxantur:in eo ꝙ dulcis pater ad
iecit. Si multum tibi fuerit abundanter tribue: ſi exi⸗
guum libenter unpartire ſtude.vt ſu ppleat defectũ mu

neris liberalitas mentis:et exiguitatem dati libens di

tis adaugeat ompriehaſke oli, eat ols pater qð ce

nihil pꝛoderũt theſauri impietatis:ſi defuerint theſau

R ri gratie atq; vittut:. Vnde amabilis pater ſecurus ad

paratio vbi ab vtraq; parte nõ eſt participatio qualita-

foꝛmcatione:

pꝛo debito in iudicio ſiſti/E i
tris ad filium.ne a creditoꝛibus opoꝛteat auertere faciẽ

cus coꝛpoꝛe parens mẽtis tlara luce pꝛouiderat in filio/
vt in tempoꝛe neceſſitatis vltime nõ egeret.Quã mul
ti hicegentes atrociter pertulerunt Et in tempoꝛe illo

iunxit. ꝛemium enim bonum tibi theſauricas in die
neceſſitatis:ſcilicet cum vltimus finis aduenerit.Qm̃

nature ſeruata cõmunitas iuſticie chꝛiſtiane decretũ

vyt de ipſis bonis nature ad vſum vite conceſſis ſubue

niatur egenis.ſiue de hereditarijs ſiue de partis: habet
largitoꝛem a peccato pariter et ab eterna moꝛte redde⸗

re in iudicio expeditum. Nec ꝑmittet elemoſina libero

animo erogata in tenebꝛas ire animã erogantis.Mõ ti
mebat pater in fĩlio coꝛpoꝛis tenebꝛas quas ipſe poꝛta
bat:ſed mẽtis tenebꝛas quas ipſe hoꝛrebat.Et pocius
voluiſſet filiũ coꝛpoꝛe fieri tenebꝛoſum:qᷓ; tenebꝛas ani

me perpeti in eternum. Moc enim omnis pius dbet ti

mere in filio.quaſi dicere pater velit.fac elemoſinã ſili
quia non patietur animã ire in tenebꝛas.Scdm exilio
rem intellectum etiam in moꝛali vita tria mala pater
in filio pꝛecauebit. que mala pietas et cõpaſſio et ſubuẽ
tio in pꝛoximũ ſepe deuitant:peccare in peccato moꝛi et

tenebꝛas ignoꝛantie,. Cernebat diligens pater diligen

ter in animo omnẽ hominũ fiduciã eſſe vanã.filiũ ſuũ

in ſolo deo monebat habere fiduciã:cuius fiducie pᷣmit

tebat et cauſam dicens.fiducia magna erit coꝛam ſum
mo deo elemoſina: omnibus facientibus eam/Ad dile⸗
ctionem chꝛiſtiane iuſticie ſpectat in omni dilectionis

rtionabilis genere:ꝙ diligatur mũdicia in dilecto. Et
ſiecut turpis dilectio turpem querit dilectum: ſic mun⸗

dus et honeſtus amatoꝛ mundum dilectum acquirit.
Et hec eſt dilectõis iuſte pꝛobatio atq; educatio.ꝙ mũ

dicia ſit in diligente et pariter in dilecto:et ꝙ immun,⸗
dicia diligatur amatus.Hanc honeſtus pater honeſte

diligens filium pꝛemonebat.Attende tibi fili ab omni
ter vxoꝛem tuam nunq; patiariſ crimẽ
ocet pater honeſtus filium honeſtatẽ ⁊ omnem
is continentiã:et anteq; haberet vxoꝛẽ vt omnis

coꝛp

carnalis concupiſcentia et actio deuitetur. ſeruerq; mũ

dicia hominis vtriuſq; dum ab omni foꝛnicatiõe ſilius

filio coniugato.arebat tunc vxoꝛe quam poſtmoduʒ

accepit in ꝑegre:ſed ideo pater adiecit t ſi comiugari

wolueris:pꝛeter vxoꝛem tuam nunqᷓ; patiaris crimẽ ſci
re.Dictat filio ſollers fidem ſeruare vxoꝛi.non adulte⸗
rari quod mandatum eſt. non efflui per libidinem qui
habet:aut qui non habet vroꝛem non querere pꝛopagi⸗
nem illegitimã.non eſſe carnis alterius furem.ſuã nõ
furari que poteſtatem habet ſui coꝛpoꝛis/ognouit an

tiquum malum inter captiuos liber diſcretus pater in

animo ꝙ pꝛecauebat in filio ſalicet ſuperbie malũ oĩm
malorum iniciũ atq; fomentũ.qð excludit ab aĩo exclu
dit a verbo.ab animo ne deum offendat.a verbo ne of⸗
fendat et pꝛoximũ.Paternus amoꝛ vellet filium a cau
ſis et calumnijs liberum fieri:ne cogeretur aliquando

—

docetur cauere. MHec iſta doctrina et ſana cautela dabat᷑

t mag nit talis doctrina pa

ſub palloꝛe verecundie pꝛopter debitum:nec timeat iu
dicium ciuile pꝛopter non redditum alienum. Et ofi
no eſt ce iudicio iuſticie chꝛiſtiane vt mercennarius nõ

pꝛiuet᷑ ſua mercede nec dtineat᷑ ptempus mercẽnario
pꝛo mercede cum ſudoꝛibus pꝛopꝛij coꝛpoꝛis lalvꝛanti

Nam detẽta merces cauſat indigentiam inuitat ad irq.

generat diffidentiam et tepiditatem affigit in anio am

plius ſeruiendi:et foꝛte mercennarius neceſſitate con
ſtringitur necnon et plures habebit ſouere vt ſinnlem

ſpeciem expectatemq; paruulam pꝛolem. Quid etiam

ſi creditoꝛibus ſubiaceret obnoxius. Species eſt latro

cinij detinere mercedem et non vnius ſed plurium ma

loꝛum ſarcinam poꝛtat. Et in lege moiſaica mandabat᷑

Non moꝛabitur apud te opus mercẽnarij tui vſq; ma⸗

ne: et ipſa iuſticia tranſit in ius mercennarij ope pa⸗
cto qõ deuenit in pactum. Vnde qui id non dat ilieo
retinet alienuʒ. ꝛzoinde curioſus pater de filio ne in
iudicium venire cogatur humanũ.pmaxime pꝛecaues
ne ſiſti opoꝛteat ante infallibile domimiũ eternũ:pꝛo eo
q detenta merces ſcom iacobũ clamat ante deum de⸗/
tinendo mercedẽ intento animo a clro verbv dicit ad
flium. Quicunq; tibi aliquid opatus fuerit ſtatim ei
merced em reſtitue: et merces mercẽnarij tui apud te
oĩno non maneat. Ele aut innumeass parentibus chꝛi⸗

ſtianis qui nondũ filioſ pꝛemonuerunt reddere debitã

ex lawꝛe mercedem: ſed docuerunt rapinã furta et tur

pis lucxi omnẽ ſcientiã malam. Et plerunq; pꝛius fece

runt eos falſitatis alumnos: q; diſcipulos veritatꝭ. Et

ſepꝑe ſilij a doctrina paterna ſuſcipiũt et in paternis mo
ribus diſcunt facere illa lucra ſimiliter et rapinas: que
iuſticia chꝛiſtiana pꝛophanat. Et pꝛoculdubio dixerim
melius ſepe fuiſſe filijs maloꝛũ parentũ qni filios con⸗

ſiſtunt ad malum ꝙ ſuſcepto baptiſmate paterno glas

dio ferirentur.aut quõlibet traderentur exicio:qᷓ ſi alia

canſa ipſoꝛũ in criminibus adulenter implent᷑ peccatis

viuunt in eis. Et qð hoꝛrendius pꝛedominante male
cõſuetudinis lege theſauricata impenitentiꝗ moꝛiunt/
in illis tradendi penis eternis Aſpiciat in naturalẽ atq;

oꝛiginalem et chꝛiſtianãa iuſticiã omnis pater et quẽ ſu⸗/
ſcepit er ſemine filiũ:aut ſi quempiã fecerit adoptiuũ.

in ipſa faciat inſignitũ.et moꝛũ claritate conſpicuum.
Ipſa eſt que docet et facit homines inter ſeipſos pace
iuſticia chaiſtiana ꝙ q;uis non omnibus ebeanf̃ omia
tamẽ ꝙ nemini pemitus ſiat iniur ia. Cur ergo fieri de⸗
bet alicui pꝛeter cauſam imuria. cum factã mandet nõ
vlciſci ſed dare in veniam ipſa chꝛiſtiana iuſticia. Et ex

ona qmnete ſecura trrepꝛeſvnſibiliter cöuerſari⸗. Docet

boc pater ad filium ipſam iuſticia pꝛerogat dicens. QdD
ab alio oderis fieri tibi: vide ne alteritu aliquando faci
as De iſta iuſticia omnis pater erudiat filium exqᷓ non

inquietatur hominũ vita. reſpublica clareſcit in moꝛi⸗/

bus.inimicicie non conſurgunt:onuſtos homines fer/

ro incedere non opoꝛtet. patula omnia erunt. nihil fir⸗
mabit᷑ pꝛopter hoſtes: vbiq; erit ſecura doꝛmitio. Erit
ſuꝑuacua multitudo cuſtodũ:ſi nullus alteri conferat

damnũu.MNon erit latro m ſiluis.in inſidns non moꝛa/

bitur pꝛedo.alienarũ rerum violenter ereptoꝛ nõ appa
rebit in vijs:vt maxima multitudo vnus erit vbicß ſe
curus ante tribunalia non erunt funeſti clamoꝛes. nul
lus ponet de offen ſione aut de aliqua oppꝛeſſione que⸗

relam:vidua non apparebit cũ lacrimis:non dehoneſta

bitur vultus eius inter homines aut oppꝛimentes vel
adiutoꝛes vultum non aſpiciet aduocati et defenſoꝛis ĩ
cauſa non pꝛeſtolabitur. His abiectis impudicicie locꝰ

⁊turpitudinis cauſa tolletur.pupillus nõ indigebit tu

toꝛe q;uis auctoꝛe indigeat:nulla erit querela vbi nul/⸗

la fniet iniuria.amat hoc chꝛiſtus clamat euangeliuʒ

eius.clamat iuſticia oꝛiginalis clamat et chꝛiſtiana.cla
mat omnis ratio.clamat omnis non nubila concciti
Auod non vis:alij ne feceris
bum alibi ſuam diſſertionẽ longioꝛẽ habet:hic peram/⸗

plius non declaramus. Omnis ratio iuſticie docet actꝰ

virtut humane atq; diuine fundamentũ habere ratio

nis atq; uuſticie.Liberalitas exrogandi ſi oꝛdinem ratio

nis non ſeruat pꝛodigalitatis efficitur vicium:ſi ratio⸗
nis oꝛdinem nouit manet ipſa qð eſt. Ratio autẽ que
ipſam gubernat hunc habenat ad modũ ſcilicet non da
re indigentiam non habenti. VUnde copioſis erogare il⸗

la que habent ſimilia eſt aquam maris refundere ſuper

mare, Militem dare regi ſeruum domino:exceptis feu

- N — —

NLiber quintuſcecimus

ed quoniam hoc ver⸗

dotalibus que de regali ſunt federe nulla liberalitas eſt

Si autẽ ſpe retributionis a rege ſuſcipiende quippiaʒ
dederat:non liberalitatẽ habebat in ammo. ſed antido
tum et mercedem. Si pꝛotinus mũdus erit dãtis ani

mus a mercede ab ipſa dandi hberalitate motus. Poꝛ
rigens dona regibus atq; pꝛincipibus indigentibus p/
termiſſis.non liberalitatem fecit ex chꝛiſtiana iuſticia:
ſed pociuſ ſtuduit adiuuare vano conamine cũ fanabus
lumen ſolis. DHare indigenti veſtimento anulum et fa

melico wſtimentũ:detento inſolubiliter in carcere of⸗
ferre palac ũ niſi pꝛius a cõpedibus ſoluatur et pericli⸗
tanti offerꝛe iocalia liberalitatẽ humanã elemoſinã chꝛi

ſtianam nullo modo pꝛoteſtabo? YHuſticia chꝛiſtiana do

cet vt neceſſaria non imptinentia indigentibus mini⸗
ſtrentur. Et ſcõm tẽpus donantes iuſte fieri erpedit vt

dentur conuenientia tempoꝛi pꝛo ſubuentione perſo

ne. eriſtrum in hieme dare indigentibus ſoedo et re
mouet in eſtate indigenti teriſtro:ad iura liberalitat et
elemoſine ꝑtinere non noſcitur. Girgillũ dare militi

enſem mulieri.ad officium iuſte donationis non perti /

net. Et libꝛos arciatcrice artis offerre pꝛetoꝛibus et ad
uocatis:et iuſtiniani codices et digeſta dare archiatriſ
noui eſſe ridiculum. Honoꝛare in donis tabellionẽ ſti⸗
mulo:et agricultoꝛẽ calamo appꝛopꝛiaui fabule vane.
VYaitur ommia dona iuſtas habent decẽtias a iuſticia oꝛ
dinatas quas vidit in lumine rationis coꝛpoꝛe cecus to

bias cum dixit ad filum. anem tuum cu eiurientib.
et egenis comede:et de veſtimentis tuis nudos tege-

Acſi dicat. Noli dare panem eructuati.Et omne ſuſtẽ
tamentũ vite participa cum egenis.id hos iuſticia da
toꝛis eum qui dare poteſt inchnat. Ad hos in ſubuen⸗
tionibus reſpicit uſticia chꝛiſtiana. Pꝛo iſta iuſticie lar
gitate ſaluatoꝛ dines pꝛo nobis factus egenus: facienti
bus cõuiuia dint. Cum facis pꝛandium aut cenam no
li vocare amicos tuos aut fratres tuos.neq; cognatos

tuos neq; vicinos diuites:ne foꝛte ipſi reinuitent te et

fiat tibi retributio. Sed cum facis conuiuiũ:oca pau
peres debiles claudos cecos.et beatus eris.quia nõ ha

bent vnde retribuant tibi: retribuetur enĩ tibi in retri/

butione iuſtoꝛum. Ecce ſupꝛa pium patrẽ tobiam docẽ

tem filium dare munera iuſte:iuſticiam et meritũ da⸗

tionis appoſiut. Id qð dandum eſt. id qõ dare diſpoſu
it ille qui habet:icom chꝛiſtianã iuſticiam amiacie non
debetur. Nam diſſuadet ſaluatoꝛ vocare amicos: frater

nitati cheiſtiana iuſticia non concedit: vtat vocari ad
pꝛandia fratres. Cognationi alicui non expedit donoꝛũ
rgitio ne ognati vocentur ſimiliter pꝛohibet. vicni /
tati atq; diuicijs iuſta nequit eſſe donatio dum neceſſi
tas in alijs ex aduerſo conſurgit: quia ipſa chꝛiſtiang iu
ſticia indigent iã ſolum in largitionibus reſpicit. Et ri⸗
diculum eſſet ad fatuitatis genus omnino conueniẽgsg
oꝛtis et aruis ſitientibus in fluminibus et mari aquã
teiundereſſſi, dationibus etiã chꝛiſtiana iuſticia reſpi⸗

cit dum:a quo vult expectari non tempoꝛale pꝛemium
ſed eternum. Pꝛoinde non vult ꝙ ꝓpter tꝑale pꝛemiũ
amici fratres vicini cognatiet diutes poſſent repen⸗
dere perdat᷑ eternũ:qð ſolus qui eternus eſt habet iu⸗
ſtis plene conferre. Sed vocãdi ſunt indigentes nulla
pꝛopinquitate diſtracta: quia nec eos iuſticia chꝛiſtigna
excludit.ſi neceſſitas aut indigentia eos pꝛemit. Idcir
co ſaluatoꝛ pauperibus vebilibus claudis cec velut ab
inedia exrpugnatis anguſtiatis in neceſſitate: ab indigẽ
tia pꝛeſſis iubet donatioms iura deberi magis vero largi
ri.vt retributio non ſequat᷑ in hoc mundo ſed in regno
ſuperno:cum ſcom chꝛiſtianam iuſticiã fuerit facta do⸗

natio Juſtoꝛum et peccatoꝛum nomine atq; reommiũ

AHy
Mre
ſolt
Pio
fch
wei
ds⸗
uſ

h ta diſfinattitur: qnis quis boꝛum maio: ſit eius. ocenim omnes patres ſilijs ſuis erogent in d
pi hominũ vita diſtinguitur:q;uis quis Bvte rrure ſͤ⸗ eina ſe⸗ iuſtis tribuant. cum iuſtis cöuerſentur. cu iu
anne. numerco aus qiiis eccatoct iuſtus v* komieno ſio non effine atc aull de neq; maculoſe conuiuentur:
noſeſartt. Bolienin wo Nreſche iaſtentenar ſec in timoꝛe dei etiã in ſubuentione chꝛiſtiane iuſticie.
19 Po . rus ſiunlner peccato iuſtus Ervnercp ſuſie ampli Sed qð iuſtoꝛũ eſt debitum:non cõueniat in cõuiuiũ
bus, ope diuina.Et ſepe videmus bundare iu ii ge weccatoen. YBnfert enim. Et noli er eomanducare et bi
ſuſtas us peccatoꝛes. Hipilominus ipſa dimna in Heis iuſ Kreaum prarutorbne⸗ Sednosonndenmene rcntores
fiabis Pꝛius in ſubuentõibo reſpicit ex debito inris: Bul ine,g eoꝙ homines ſunt: ſed deuitentur niſi reſipiſcat ꝙ pec
merg ti affligantur ⁊ expugnent᷑ ab inedia iuſti iure D 5 catoaes ſunt. Amico dei. inimicus dei amicuſ eſſe no de
ſ mimoni ch altano Ranereiig 1 ſuhte atar eeeer Inimicus dei eſt omnis peccatoꝛ.qui veri chꝛiſtia ⸗
cu el ſis gaainiſtdis. Dain poptet iuſion ſi os cerceiz minonirbeteiſe collega.non cõmenſalis in menſa: no
ſnäci gubernat omnipotes plurimos Sõ expectet comes in via. neq; in cõuerſatione ſodalis. ne foꝛte diA
faun imeerareeſſeddie A werſſarig ad vitam is ex ſcantur iniquitates eius:aut coꝛrũpatur mens exẽplis
n keatenrgagſctinan Danure ad dei ſeruos q; ad eius et oꝛiatur infamia ex conuerſatione aut participi⸗
Nttte eensſndlintete derln filium amoꝛe p um ſiat in crimine. Mam barticpes vidertur ainnnis —– —
eherd⸗ us emnoe ctaWPzide patct ſicut ve ni participium habent cum criminoſis Periculoſuz
at obſeruare.ſicut verus qui participium habent cum criminonis “äl
nett diigis it iaſticls igen wccdtohſſei ⁊ temerariũ eſt ſine conſilio ſano viuere plerunq; nãcq
ilium obſeruare docebat. Panẽ . u ennne con mec adeptiſunt bg
hltnet pater tobigo copiam uin uram iuſti conſtitue: inconſulti in erpiabilia incurrerunt:nec adept i ſunt bo
ſte n tuũ ſuper ſepulturam iuſti conſtitue:⁊ ilti in er ia in⸗ ſeitur ſapietie atez vir
entiin tuum et vinin ei⸗ ib ꝛi na cupita. Nemo enim tante noſcitur ſapiẽt V „ 0
li exreo manducare et bibere cum peccatoꝛibus.: niſi quen wuap ſeipiumm pꝛotegenaſ geh coͤſu⸗ Nee de a/M⸗ Cern
lhn c certim ſie pium femrara no comecie neqg dbhrr mtes nin cmem deusp ſeiplum pꝛotegendũ .
usete mo certum ſit ꝙ in lepultu Hed e1 lendũ aſſumpſit:qͥ ad cõ ſilia ſibi pro cauẽdis atq; agẽ⸗
NR SBegd iſte noſcitur eſſe ſenſus. Panem tuum et vinuʒ Iin aobꝛem ait filio pius pater. onſuiũ
thaf S cum iuſtis comede atq; bibe vſ⸗ dis ſufficigt. Quaobꝛem ait filio pius pater. Con nn
lioſi tunm er ſullasant ſcilicet vſq;quo ad ſepultu- ſempera ſapiente pquire. Hinc et eccleſiaſtici dicitur.
lemt. Sa Wammſ ein eneibmosilbcheiſtlane iu Si videris ſenſatů euigila ad n E Sgclels oſti⸗ D
ſtein I Jultis indig eiA Uum eitic Et alibi. Eili ſine conſilio
nin ſticia buenurein diariomnmno ohibent. Et l mpil faci erarpen eide. Cr aliul. if Hed quo⸗
nri eos veniendo pꝑtinent bona nature.MNo un jde commlio ggitur:bic ſletur; õ emmo pa
kich dum ſic et tatis bonis repletum tradidit cratchnibetg eramnedalir Dpittl n ec rtoleſß et infallibi
bo tege. d piradum.ſed ponis iuſiis quos ipſe creauit ſci eet lom intentiona et moꝛũ writatem filium wocuit: cu dd
ei parentibus pꝛimis:quibus etiam po ogt miſeen iunrit. Inomni tempoꝛe benedic deum pete abeo vt
Cu ſiulit q;q; multis repleuerit calamitatibo atq; ident. pias tuas dirigat: et omnia conſilia tua in pſo ꝑmane; ⸗2
ſbuen Paol rar nature wii mn n andun nnnozum vi In omni tempoꝛe veus ab honnne benedictur. ſi O g= =/(oe
ticolt, fuiſſe noſcunt᷑.ex hoc woluntas nſein r ſne Par eguauter in aduerſitate atq; pꝛoſpitate de omnibo inmn?
kuinti uet ad largiendu de nature boms hereditarijs rnfe.. Rorkee et placitis grates domino referütur. quig inga „
nann no tis:iuſtcia et eius oꝛdinẽ pꝛimo conſpic r Aeds RaRenke ſempꝑ erudit et pꝛobat:in pꝛoſperitate ad me 3 0
ognatos iuſticie nature bona miniſtret Hocemim poſtulat o⸗do inceſſanter inuitat ön aduerſitate ad ſupernaire
wr ausævramicis iuſticie nin orn ba n eſr, Wedtn beoſereet⸗ dulciter trahit. In omni fir⸗
wgpan niant Ten Eeruummt ateh vbeiioꝛ iſmodo er pii Pois npoꝛe benedicendus eſt dñs. quia ſi faciem ſu
unſ minic utiſcis nenntür oc non asre intntate 5 qui vnus eſt
urne agegen Drſtarini eegtotnnen doaneri Vus Antenechenane eſt atq; laudandus ſi ſemꝑ in?
unn 6 e eet e ereſeramerhet rati⸗ boꝛreſceret conditus mundus In ommi FikNe bene—
etic 3 firriozdiue: quibus volartne 36 dicant homines vt tobias pꝛemonet filium ſuum. pꝛ’o
racn nealtda rrinanad⸗ raN gerelur beea⸗ H eſt qð euentt ſiue amenũ quod accidit
ocen permittente fiunt vo daeii ategere n. aliquis pec⸗· nihil tamẽ miſi ad pꝛofectum noſtrum diuina bonitas
fun re eſſenſum . na Grnns geneainar diligere homi euenire ꝑmittit. Et nulla eſſet aduerſus Hõ
den d cto beat entice Er u ccatoꝛem. z0 ſ porerelcier auit ali iceret mens humana.et bene
wroi nem: non tamen tenemur diligere peccatoꝛem. Pꝛoin ni hoc cregeret aut aſp itarchna nunla ent bentecerſy
un de cum iuſtis ſit participatio menſe:iuſtiæfiat largitio ficerer nag pariter rin lti ite miag: ankeni er
.piun ffT r fir qr foueãtur. i lingue niſi adiungatur bene H Mer
ungiu nu teneantura n iuſticie inimgic: ſi cognti mc, te in moꝛibus iuſiis: anime vero in dilectõibus puriſſi
toꝛibus dei atq; chꝛiſtiane iuſticie unieiſcegrmine⸗ ſ n HcabäAttdn agratn miln peemoneparen —
uis etermrglenfi kuretur wlagiroe tubernen ino numdbrmoneceffartmnn eſt exhibere. Eſt eni ipſa pꝛeeam/ Qα n-
n ni nocipier darns enſ teeur ſoliditag: gere ſi qᷣs bulum ad omnia que iuſte petuntur: et que dare diſſo
* rũ affectat patet in filio ad quod debet intendere ſi qͥs SDe Fim̃ fiñe in
nteſei al ſtoꝛũ cõtuberniũ eſt ommis vi ne dunnancreakcee aulr/ ẽd taxatum pe
umun rationalis eſt homo. Jut inſticiam loqui⸗ tendo appoſuit:quem ommũ moꝛum dixerim eſſe finẽ B
muin tica cõſolatio pꝛeter deũ. Nam iuſtus inſticiam loqui tendo apy un irigat Oꝛationi — .⸗
Renn tuemech ab oꝛe iuſtoꝛum egredietur verbum malũ at Alit enim. Et pete ab r viaatnr dirigat “H —
. Ur: e⸗ Hpe d tit 1 m actione. Expedit pꝛotinus ſic neri.
unen doloſum. vnde capiatur dogma puerſum. nec agit n⸗ ꝛemiſir graſt i fine ncnge e 1 iarum innuẽ
bet h B e lum. Et recipere miſtuʒ Oꝛationi addidit finem: directionem v nmnuẽs
de eram vt pꝛeſtet malum exemplum. Et recipere iuſtuʒ jjet Kliepueriet pnelle
eötol yermii ſal dixit. Qui Attendant hic omnes filij et filie:pueri et puelle.iuue⸗
un eſt recipere iuſti pꝛemiũ. Apſe nãq; ſaluatoꝛ dixit. Q ner Srationiser ſidei cheiſii 2.
tone it recipe in nominẽ iuſti: mercedem iuſti accipiet nes et ſenes et omnes rationis et fidei chaiſtiane copa
i Eebieaſtanin lioſno ꝛecepta chꝛiſtiane iuſticie at⸗ ces:quid docet pater fi liũ ab altiſſimo poſtulare. mn
r De gerat tobigs ſiio ſno p 7 iuſticia chꝛiſtiana. Co nempe wnoꝛum moꝛalium et eternoꝛũ.viſibiliũ et in
ie Bocilia: Pꝛiuſc eſſet nonnre lectig dro Pfſalmi⸗ uiſibilium:expedientium et opoꝛtunoꝛũ petitionẽ con
nn lebat pater finum eree iuſtos. Mec magnipẽ tinet iſta petitio in directione viarum. Omnes vie fili
ſo ſia enin dielkp donenn Wecrinaznapdo⸗ aut di oꝛum hominũ et omes grefſus intellectuales atq; mo
g ſepar conuerſationẽ niliſcum viſe wmi rales obliquabuntur et diſtoꝛtionẽ habebunt et inobli
nunn lectoꝛibus eius:qui inimicum habent deum vominum ebt
olt

QN ſd ſo 9. απ½‧¾Sd-— w65

. „
aN UW 4†

*
—

J

—

/

1 ä

oſcẽderet.

Liber quinttuſdecimus

quate ad inferna puenient: niſi a vomino dirigantur.

Om nis enim via in chꝛiſtiana iuſticis obliquata: in in
fernum eſt recta. Et diſioꝛta via in moꝛibus obliquat

greſſus ad ſuperos. Oꝛoinde expedit ꝙa domino diri⸗

gantur. Hec pericula ſalomon clara mente conſperit cũ
ait. Eſt via que videtur homini iuſta: nouiſſimuʒ eius
dutit ad moꝛtẽ, Quã ſepe contingit qð videtur iuſtuʒ
iniuſticiã fouet:et quod rectum eſt ſubuelat obliquum
et viarum terminus eſt infernus, Jeremias ad hoc aſ
ſerebat Non eſt in homine via eius:neq; viri vt ambu

let et dirigat greſſus ſuos. VUnde cogimur etiam cum

gemitibus poſtulare: vt ipſe dirigat vias noſtraſ. Mam
multa homo diſponere: ſed dirigere greſſus nõ poteſt.
Hinc ſalomon dicit · Coꝛ hominis diſponit viam ſuã:
ſed domini eſt dirigere greſſus eius/Hanc directioneʒ

petebat dauid dicens. Dirige domine deus meus in cõ

ſpectu tuo viam meã. Et alibi. Vias tuas domine ve⸗
monſtra mihi:et ſemitas tuas doce me. Et ibidẽ Diri
ge me in veritate tua. Et alibi. Utinam dirigantur vie
mee ad cuſtodiendas iuſtificatões tuas Quis diriget
viam intellectus atq; affectus ad cuſtodiendas iuſtici⸗
as dei niſi conditoꝛ deus. Quis viam moꝛum noſtroꝝ

2 .

mi qui omnes greſſus noſtros dinumeratet perfecte

nouit.vnde homo in via ſua ſemetipſum obliquat Pe

tebat ince ſſanter. Notam fac mihi viam in qua ambu/⸗

lem: quia ad te leuaui animam meã. Petenda eſi viax
noticia:quia periculoſius erratur in via moꝛum qᷓ; pe⸗

dum. Poſtulanda eſt viarum noticia:quia non doꝛmi⸗

tat malicia diabolica. vt auertat a via diuina. Et pꝛo di
rectione vie ad deum leuanda eſt anima. Hinc etiã ſa⸗
lomon dicit.A domino non ab angelo non ab homine
dirigunt᷑ greſſus viri:qui aguntur affectibo. Quis aũt
hominũ poteſt intelligere viam eius. Nullus niſi con/
ditoꝛ oim deus Sunt enim vie quibus deſcenditur re

cto tramite in infernum. Sunt vie quibus itur in ce⸗

lum. Quã ſint multiplices qᷓ varie qᷓ; diuerſe: quis po
teſt ꝑfecte ſcire. NRetatur ſedule a dominovt dirigat vi

as affectuum noſtroꝛum:vias intentionum. vias mo⸗

rum.QAuoniã ſi deus dirigit:curremus ſine offendicu

lo non errabimus.Ad ipſum perueniemus:quia om̃is

via quam ipſe dirigit ad ipſum perducit:et ſuarum di
rectionum ipſe factus eſt finis. Quis rectam viã gra/
dietur virtutum:quis tenebit regiam viam vt non de
clinet in dextram atq; ſiniſtram. ꝓpter toꝛtuoſum colu⸗
bꝛũ ſerpentem antiquum iacentem in via. Hoc ſolum
agentem vt diuertat a vera via. ne redeamus ad locuʒ

certiſſimo tramite a quo per appetitum obliquuʒad lo⸗
ca tartarea deſcendit = ed que directio nobis
magis noſcitur opoꝛtuna:mugis expediẽ ſadinuentionẽ
congrui atq; perfecti. dauid ꝑetendo dicit. Gꝛeſſus me
os dirige ſcom elognium tuum: vt non dominet᷑ mei
omnis iniuſticia. Sane iſte pꝛopheta pꝛeuidebat atq;
aſpiciebat colubꝛum toꝛtuoſum in via:qui congreſſus

noſtros obliquat.nobis omnis iniuſticia dominatur:2
a chꝛiſtiana iuſticia auertimus pedes noſiroſ Sec ſec
ſolum viarum eſt petenda directio. Sed vt oꝛãs diri⸗
gatur eſt fienda petitio. Idẽ enĩ pſalmiſta petebat.Di⸗

rigatur domine oꝛatio mea ſicut incenſum in cõſpeetu

tuo. umus tendit in altum. Incenſum vero qo igne

comburitur et omne qð incenditur: igne incenditur.
Isnis vero aut per flamam aut per fumum ex ſua nas
tura in altum habet reſurgere:ad cuius ſimilitudinem
dauid petebat oꝛationem ſuam in alta per direction

14 loqo directionẽ aperi 8
debemexpetere:qua etiã pt᷑ filio demõſtrabat.quã oſtẽ

gere debet oĩs qᷣ filiũ veraciter amat:ipſa ẽ quã thxſſalo

— .
S Aess3s e encr. 1— HBe E

ſ. dedn —ern;

quã ⁊ oẽs

5

nicenſibus exoptabat apoſiolus dicens. Domminus au
tem dirigat coꝛda veſtra et coꝛpoꝛa in caritate dei et pa⸗
cientia chꝛiſti:que petitio atq; optatio tato eſt clarioꝛ qᷓ

to ipſam clamat omnis chꝛiſtiana iuſticia et in contem

plandis intelligendis diligendiſatq; agendis magꝭ no
ſcitur opoꝛtuna:pꝛo eo ꝙ optatur virectio coꝛdium.vi⸗

delicet ommũ ininſibilium ſimuliter et coꝛwoꝛũ omniũ
ſeilicet agendoꝛum vt in caritate cei et chꝛiſti pacientia

fundata ſint coꝛda:ſic etiam in ioſis pagantur ⁊ opexg
Omnium intentionum moꝛum infallibilẽ veritateẽ
poſtpoſuit:cum omnia conſilia in deo debere permane⸗

re pꝛedocuit. Et omnia conſilia tua in deo permaneãt.
Tunc enim omnia conſilia noſtra in deo permanent:
cum mhil fecerimus pꝛeter domini voluntatem.que

—

tunum bonum ? non fecit ad cumulũ aſcribitur pater
nalium delictoꝛum/Sed hẽc ſententia et ſi qua pꝛedi⸗

vult omnes homines ſaluos fieri ſcom inſallibilẽ ve⸗
ritatem. Si quis autem pater ſuos filios in talibo non
erudit ſi nouit aut erudiri per alios deſiderat ſi non no
uit:ac etiam vt erudiantur operam poꝛxrigit. ſciat ſe ſi⸗
lium non diligere ſed odire:ſed ſi diligere ſe credat om
nino diligit tanq; filiũ in tranſducis virtute:non tanqᷓ;
hominem in oꝛdine oꝛiginalis iuſticie aut tanqᷓ; chꝛiſti
anum in virtute Priſtina Cuf mitius ⁊ melius foꝛet
habere aſinos qᷓ; filios equosqᷓ; natos:non enim ꝓ ani
malibus ſed pꝛo filijs indiiciplinat tenetur pater red/
dere rationem. Mempe ſi quid filius deliquerit aut cõ⸗
miſerit ex paterna negligentia ſiue culpa: ſeu paternali⸗
bus monitis facere potuit ommno expediens et opoꝛ⸗

cta firmitatem inremote habeant in filijſſannilias qui

paterno ſubduntur umperio:quos non ſolũ verbis ſed

werberibus opoꝛtet ad bona et ad melioꝛa compellc.e.
Vnde Salomon dicit. Qui parcit virge ſue odit filũ

qui autem diligit illum inſtater erudit. Ille parcit vir

ge ſue qui filium cautum non reddit a malo qui ad bo⸗
na et opoꝛtuna noͤn compellit etiam per vrbera:ſi non
pꝛofuerint ſedula verba. Et odium eſſe certiſſime no⸗
lceretur ſi cum poſſes hominem nõ auerteres a fouea

moꝛtis:quã ignoꝛat aut ſcienter irretrouerſibiliter ca⸗
dendo kereErbenun cognitum indigentialteri non

oſienſum maſiuolentie ſeminarium habet: ſic pater iu

dicaretur in filio ſi pꝛo poſſe a malo non auerteret pe/

dem eius:atq; ad bonum non conuerteret animũ eius
et moꝛes In ancipatis qui ſui ſunt iu
ris qui vcluntarie receſſerunt a patre.aut qͥs pater me
lioꝛi reſpectu tradidit ibertati:ab his higaminibus ab⸗
ſoluitur pates:quia nec magiſ pater obligatur pꝛo filio
facto viro.q;; pꝛo quocunq; alio viro. Indecens enĩeſſ

nec patitur chꝛiſtiana iuſticia. vt ante deum patreſ obii

gẽtur pꝛo filijs inter quos cadũt iura politica. Quia q;;;
uis manet filiatio que fuit virtute traſdu: in patre ta
