uult.Et iniquus dominus veritatem in ſeruo requirit

Wð
H *
..

. *

De paſſione domini Baluatoꝛis

gallax homo filium vxoꝛem familiam vniuerſam que⸗
rit habere wracem. Clamat omnia expreſſis et tacitꝭ ro
cibus writatem. quaml pilatus laltipendit in altitudi
ne coꝛdis ſui:et ad ipſam amoꝛe cõuerſus illectuſq; dul
cedine vocis eius quid ipſa ſit chꝛiſtum interrogat di⸗
cens Quid eſt veritas Meq; vnq; pilatus talem audi
erat oꝛatoꝛem aut diſſertoꝛem ommũ dicendox. Et foꝛ
te ꝑmodicum tangebatur coꝛ eius a hbertata pꝛobatio⸗
ne verboꝛnm eius:quo circa intertogat quid eſt veritaſ
Cuius diſſertionem ſi audiſſet ab eo qui coꝛam eo ve⸗
lut homo reus in iudicio cõſtitutus aſtabat.foꝛſitan eũ
ſuperna claritas infulſiſſet:foꝛteq; rebellaſſet tiberio ce
ſari per vniuerſum oꝛbem diuine regenti. cui ſi credidiſ
ſet liberaſſet omnino dñm chriſtum.deſcẽdiſſetq; de ſe⸗
de factus de iudice iudicatus:de pre ſide reus de ſuꝑſtã
te chꝛiſtum imitatoꝛ chꝛiſti.de domino ſeruus de tiran
no collega et pꝛocliuis animo ⁊ coꝛpoꝛe chriſti pedes fu
iſſet amplexus. Mon ipſum vinculatum miſiſſet hexrodi
non affeciſſiet verberibus.non adiudicaſſet fieri petitio
nem umpꝛobam iudeoꝛũ.non dictaſſet iuiuſta.tam ſe⸗
uam in chꝛiſto moꝛtis ſententiam ſuſpendiſſet. iudicas
ri pocius ſimili ſentẽtia elegiſſet:qᷓ; iudicare dñũm chꝛi
ſtum. Sed quibo occultis qmeritis aut manifeſtis no
bis tamen ignotis.aut qua ci pꝛouidentia non merue
rit de veritate certum a chriſto expectare reſponſum q̊/
dammodo ignoꝛamus:qᷓ;uis ex geſtis aut pie preſum⸗
ptis ſuboꝛtas cauſas merito ꝑpendamus.Nam dũ pi⸗
latus chriſtum ante ſe ſtantem interrogationibus ven
tilaſſet:extra pꝛetoꝛium pilati impꝛobiter aſtans popu
lus iudeoꝛum.pilatum clamoſis vocibus incitabat ma
xime pontifices ſacerdotum ſacerdotes ſcribe phariſei
cum ſenioꝛibus populi:qui ſuſpectũ pilati et chriſti col
loquium autumabant.ne chriſtus pilatum deciperet ſa
gacitate vertbvꝛum.ne confuſionem a chꝛiſtoiudeo pa⸗
teretur homo gentilis velut indoctus peritia moiſace
legis:ſicut ipſi iudei pilato aſtutioꝛes in lege confu ſio⸗
nem a chꝛiſto diſputando ſunt perpeſſi.id pilati auteʒ
animũ liberãdi viam ſubito pꝛeoccurꝛit:et velut muta⸗
bundus in animo iam mente ſuſpenſus ad dilationeʒ
impatiens non expectato reſponſo egreditur ad iudeoſ
non odio veritatis quam ſcire queꝛebat aufugiens.ſed
meditatus compendium vt abſolueretur innocens in
iuſte ſibi traditus iudicandus. Ende ſequit᷑ Et cũ di /
xiſſet ſcilicet interrogandol quid eſt veritas:iterũ exi⸗
uit ad iudeos Mam ideo iterum euangeliſta conterit.
quia pauloante in prima dilatione chriſti exierat:attoꝛ
quens quam chꝛiſto vellent obijcere impoſiuram Nũc
iterum egreditur aſſerens ſe nullam in eo inueniſſe iu
dicationis cauſam Et ait ad principes ſacerdotum et
turbas. Ego nullam cauſam inuenio in hoc homine
Alloquitur pilatus adhuc ſane mentis exiſiens princi⸗
pes ſacerdotũ et turbas vt omnes liberationi chriſti cõ
ſentiant:qui traditioni eius pariter conſenſerunt. Pu⸗
blice pilatus chꝛiſtum excuſat:quem publice iudeoꝛuʒ
ſinagoga condemnat Quam ſignanter pilatus contra
iudeos pꝛo chꝛiſto teſtatur dicenſ.Ego nullam cauſam
inuenio in hoc homine Ego qui gentilis ſum:natione
lugdunenſis ciuiſq; romanus:non inuenio cauſem pe
ne vel moꝛtis iſtius quem meas tradidiſtis in manus
Si ego non inuenio vos qui iudei vos qui compatrio
te quid mueniſtꝭ. Ego iudex ſum:vos criminatoꝛes at/
q; accuſatoꝛes eſtis. Non ad accuſatoꝛem ſed ad iudicẽ
ſpectat examinare cauſas reoꝛũ. Non eſt qii chriſti cau
ſam extenuet eſt qui omnino intendat.non tamenvnꝰ
ſed tota vniuerſitas pontificum et ſacerdotum ſcribax
et ſenioꝛum.nobilium et gregarioꝛum omniũq; turba

rum hieroſolimis habitantiũ: vnum coꝛpus falſi accu⸗
ſatoꝛis effecit. Aura nulla concedunt etiam perſonam

teſtis aſſu mere delatoꝛem. Quid in iſto inueneritis re
flectatur in vobis: ego autem nullam in eo cauſaʒ qua
plectatur inuenio. ec credendum eſt delatoi qui ad
obiectum crimen pꝛobando defecit. neq; ſtdum: ſi ad
cauſam peobandam ſe poꝛrexit in teſtem. Scẽ m legeʒ

moiſi teſtis pꝛimum lapidem debebat mitteꝛe in plectẽ

dum vere w' falſe conuinctum: ſcom qud nec iudei pre
ualebant in chriſtum. Sed iudicãdus erat chꝛiſtus le
gibus romanoꝛum:que nunqᷓ; decreuerunt aut perimi⸗
ſerunt delatoꝛem ex eadem cauſa poſſe tranſire in teſtẽ.

Pꝛoinde pilatus tuetur cauſam conſtituti rei.quã pꝛo

innocentia magnam: pꝛo iniquitate nullam eſſe ↄogno

uit dicens. Ego nullam cauſam inuenio in hoc homie

qua in perſona ſeu alia realitate ledatur. Non inquire⸗
bat pilatus in chꝛiſto cauſam bonitatis: ſed iniquitatis
Pꝛimam non inueniſſet quia pꝛotinus infinita:ſecun
dam non inueniet.quia penitus nulla. Magnum te
ſtimonium ad memoꝛiã poſteroꝛũ ꝙ homo gentilis tu
toꝛ reipublice pꝛocuratoꝛ iudee legatus ceſarꝭ totiuſq;

ſenatus cultoꝛ idoloꝛum ignarus diuine legis: nihil in

pꝛophetis aut pꝛophetijs agnoſcens. et dat chꝛiſto teſti
monium ꝙ in eo nullam inuenit crimins notam:nul⸗
lamq; condemnationis cauſam. Et bene dieit in hoc ho
mine: ut ſingularitate loquendi ab omnibus diſcernat

in quo nulla iniquitatis aut pene irrogande cauſa:quia

ipſe ſolus inter homines qui peccare non potuit. Ald cõ

fuſionem hominum inflectitur ſuꝑboꝛuʒ. etiam aliqua
ſanctitate pollentium ꝙ chꝛiſtus ſub examine idolatre
gentiliſq; iudicis tranſigere voluerit vitam ſuam. In
huius humilitatis pꝛofundum nondum væſcendit qui
cunq; ſibi aliquid eſſe videtur aut qui ſeipſum in agen
da direxit:iudicem ſuoꝛum actuum alium non inqui⸗
rens aut pꝛecauens inſpectoꝛem non pꝛo vitanda lau⸗
de ſed pꝛo examinatione cauenda. Qui detinetur a glo⸗
ria pꝛopꝛie complacentie:uitauit tam maloꝛum q; bo
noꝛum ſubire iudicium. Sed in chꝛiſto nulla inuenta
eſt cauſa iniquitatis.quia eſſe non potuit:mecvlla chꝛi⸗
ſti volũtas potuit ad malum aliquod munſibile inclina⸗
ri aut ad aliquod quod fieret per coꝛpoꝛis inſtrumenta
in quod maie voluntatis imperio traherentur et mem
bꝛa:in quibus omnis erat ad rationem perfecta obedi⸗
entia et rebellio nulla. Et mhilominus examinatus in⸗
terrogatus eſi innocens pꝛonunciatus eſt. Sed vbi
alicuius ex inuidia et odio eſt facta delatio quẽ vere cul
pa nulla contaminat cum deficiunt ad clamoꝛes: et ad
condenda de nouo mendacia ſe cõferunt delatoꝛes. Vñ

ſequitur. At illi magis inualeſcebant dicentes. Com

mouit vmuerſum populum. docens per vniuerſam in⸗

deam:incipiens a galilea vſq; huc Sinagoga indeoꝑ
mente confuſa voces emittebat gregatim contra chri⸗

.

ſtum alte confuſas non tamen quin in eis aduerſus eũ

.

alia delatio reſonaret. Vlerum quippe dicebant ſed ſub

intentione fallendi:bonum ſubinferebant.ſed volunta

te nocendi et quod erat fas vertebant in neſfas. Quod
erat mire virtutis pꝛo damnanda iniquitate coꝛam iu⸗
dice inferebant: aſſerentes quia cõmouit populum. Cõ
mouit ſane populum in mente pꝛopter altitudinẽ ver
bi ſui ac per doctrinam mellifluam:quam etiam operi⸗
pus validabat.Cõmouit populum in virtute miracu⸗
loꝛum atq; ſignoꝛũ:quibus ſimilia nec talia nullus ho⸗
minum fecerat ante eum. õmouit animos hominuʒ
ad ſpem ſuperne vite micians piam nouam: atq; noua
compendia exoꝛdiene aſcendẽdi. Cõmouit ad imitatio
nem quem obliquari neſcit. Cõmouit ad vite nouita/

2 Liber kertiuſ⸗ decimus

tem. Tlere cõmouit hominum mẽtes cum illas in tan

tali admiratione ſuſpẽdit et animauit q;plurimos etiã

coꝛpoꝛe ad ſequelam. õmouit homines qui omnium

motoꝛ eſt. Cõmonuit non potentia ſua cui reſiſti non po
teſt. ſed in ſinnlitudine hominum factus mira ſuaſiõe

cin ſtãte in homine arbitrio libero vnuſquiſq; poteſt bo
ni 1 doli capax aſſentire vel diſſentire. Non enim in cõ⸗
motione populi ad optima queq;ʒ virtutiſ violentia ſed
ſuadibilitate vſus eſt Mõ deus cõmouit exire filios iſra

el v egipto vi coactiua:ſed pꝛomiſſione melioꝛis cum
eua ſione peioꝛis. Non qui capacibus ratione inſtet bo⸗
na:ſed qui mala irrogat per violentiam ſatagit.Cõmo
uit igitur populum non verberibus ſed verbis:non ce⸗
dibus ſed ſermombus wrris. Poſtea ſequitur: docens
per vniuerſam iudeam. Ecce actus iuſtus et ſanctus ⁊

irreprehenſibilis geſtus vocere neſcientem docere vti⸗
lia ſedulum auditoꝛem virtus eſt docere:quã ipſi verte
bant in crimen. Cõmouit et docuit. Cõmouit populuʒ
non ad ſeditionem:ſed ad hominum moꝛum ipſoꝑ im
ꝑturbabilem pacem Docuit.non erroꝛem:ſed infallibi
lem veritatem. Et hec omnia inretunſa pꝛauitas iudeo
rum vertit in amaritudinem ſceleris:et contra chꝛiſtuʒ
in delatione falſa pꝛoducit. Sed iſta delatio teſtimo
nium eſt laboꝛis.quem chꝛiſtus pꝛo iudeis ſuſtinuit pe
deſter incedens. oꝛe non tacẽs cum docuit per vniuer⸗

ſam iudeam:incipiens a galilea vſq; hieruſalem. Ce⸗

pit a galilea vſq; hieruſalem Aſcendendo docet:nã do
ctrina chriſti facit hominẽ in ſuperna conſcendere. e
pit a galilea velut a minus doctis hominibus:vt pede⸗
tentim perueniret ad doctos hieroſolimis conſtitutos.
Non autem cepit a hieruſalem:ne videretur illoꝛũ ſa⸗
cerdotum et ſcribarum fauoꝛe alijs predicare. Heq; do
ctrina chꝛiſti tradenda erat fauoꝛe aut aſtutia mũdano/

rum.ſed etiam his aduerſantibus erat populo pꝛomul
ganda:vt magis eoꝛum aduer ſitate atq; impugnatiõe

qᷓ; eoꝛum ꝓpiciatione clareſceret. Nihil poꝛro in huma
nis querebat habere preſidij. Cepit a galiles ꝑpueniens
hieruſalem. Elna rota interpretatur:altera pax. In ro
ta rotatur exiſtens:et procul pellitur quies rota rotan⸗
te. Mec capitur coꝛpoꝛis requies ſeu unpturbabilis ſo⸗/
mnus:ſi exiſtitur in quouerſum rota voluta.Sed mũ
dus eſt rota volubilis:in quo velut in rota violenter in
toꝛta non de ſignatur ex oculo punctus.nec in parte ali
qua intuẽtis deſgitur viſus:nec quies adducitura di
lectoꝛibus eius· Hieruſalem pax eſt:que terrenam inſi
nuat et ſapernam. Proinde chriſti doctrina cepit ĩ ga⸗
lilea et pẽruenit in hleruſalem vt ſciamus abſq; dubio
chriſti doctrinam tempoꝛaliter lataʒ tendere in eterna.
enunciatam in mundo aſcendeꝛe in ſuperna pꝛomulga

tam ? non retenta volubilitate ad incõmutabile tonũ

ꝑducere imitantes. Oq; alte loquebantur iudei. eoꝛũ
tamen que dicebant ignari:et ſuper ommium bnoꝛuʒ
retributione digniſſima: vt velut ſeditiones populi pu⸗
nirentur iudicem inflectere nitebantur Quid in pomi
ne iſto ex his verbis calumniaminio iudei ſi vobiſratio
aliqua dominat᷑:ſi non a vobis omnis receſſit humani
tas edicite Queritis ne ſolum ſubuertere chriſtum. et
approbare docendi opus ſimiliter et doctrinam. An ni⸗
timĩ damnare tantůmodo opus docendi cum preſer⸗
uat e chriſti atq; doctrine. An quomodolibet molimi
ni chriſtum pumtione damnare. Si chriſtum querit⸗
moꝛtis damnatione proſcribi: ſaluate aut efferte laudi
bus opus virtutʒ. Nam docere ſeu docuiſſe opus eſt iu
ſticie. Meditatio eſt mentis: lalvꝛ eſt coꝛpoꝛis. Et ſaltiz
vocendo ſex vocis inſtrumenta lalvꝛant. Huiuſcemodi
lalvꝛ premiuʒ ſit:ſed calumniam nõ meretur. Si wro

inpime
Nuolon
nio onn
puius d
hiſetlo⸗
prolttn
fonaud
Convenit
laubas
Clti,
hukteconn
endoo
Pwſrun
Cntrawe
ſoetetecn
Lntatem.
ſea perue
Nebantu
ſtominin
s ſuper
tam ale
Peratac
mnocen
geretur.
lt gollli
luset.
ntute om
enummetse
phalleaſu
fanoum
s vdifun
leſudage
gnumpen
tiamſim
ret innor.
diſcoꝛgen
temtione
atiucican
Utplstus⸗
twcemen
lurchriſtye
Mohecinil
Ametſubh
Nltatewie
Puliorichet
Pant ni
Enron Et
Mer Kſeredr
mocuse
Munkent
gſumon
Puno
ſin ,
kamen
on
mann
reſt
Uer en
nule

Gintan
noseti
oumnium
inon
ſuaſie
wleſt w
mmncö;
entuaſe
ſlosiſin
us cum
nſtet w⸗
töno
Gnon ce,
I: Mens
ſinctuse
eereyti⸗/
ſſinne
twppaluz
iplopim
Iunnfahibe
asindeo
mchſtu;
toteſtmo
ſtimuit pe
berpniner⸗/
Alem. Cen

ret:na d

moere, te

ayt pela

ſütutos.

illoꝛi ſa,
eqw
AWödanoe

Wopmol

npognare
woin hunn
ei puenimm
laper Pro
Srotntwunn
Irbabißſl
. Halni
Violentern

in pone ai
ucrurd i
renum idi
CpiigaD

ſchdabio
neen
ofmulga
Prni
fagei eoel
m ped
ſwpolpa
6 intorn
wbituno
ſt baman
chrſtomet
Hann⸗Annnt
morſr,
n nolim
ate hult
Psseſtiu
Erlalei
uſenmott
Siam

De paſſione domini SGaluatoꝛis

impingitis in doctrinam: vnde noſiis malam. Nonne

pauloante in nocturnis tenebꝛis q́;uis facibus ⁊ later
nis permodicum pellerẽtur. veſter ammus de hominis
buius doctrina interrogando defecit. cum ipſam audi‚
uiſſet ſoꝛe publicam non pꝛiuatam palam non occulte
pꝛolatam. Oi audiuiſtis quid calumme impomt. Si
non audiuiſtis cur contra ipſam velut neſcij ad iudiciũ
conuenitis. Si docendi opus eſt iuſtum et doctrina ve
ritatibus fulget:quid voces veſtre tumultuant contra
chꝛiſtũ. Nonne voces veſtre aduerſus vos ſunt catha⸗
bulte confodientes coꝛda pariter et verba. qm̃ chꝛiſius
ocendo celeſiia labꝛauit in vobis. Monne intelligitis
ꝓ veſtrum cõmentum qð aduerſus chꝛiſtum pꝛofertis
contra vos in vero iudicio retoꝛquetur. O q; ab inter⸗
no et eterno bono deſiciunt:qui cõmutant in mendaciũ
veritatem:et beneficium in malefiaum tranſferre pꝛo⸗
pꝛia peruerſitate conantur. Et in hoc iudei inualeſcere
dicebantur euititione mala I conatu moꝛtifero:vt chꝛi
ſtum in iudicio ſuperarent. Et inualeſcebant perampli
us ſuper pilati vocem.qui chꝛiſti coꝛam iudeis innocen
tiam allegabat:vt vox vnius tumultuantis populi ſu/⸗

perata clamoꝛibus atq; mota ſuccumberet: nec pateret

innocentie locus.quo libertatẽ repoꝛtanſa udicio egre
deretur. Sed pilatus audita noua obiectiõe criminis

et galileam ſuis auribus inſonuiſſe ꝑcunctatur ſi gali/

leus erat ieſus ſuis tribunalibus conſtitutus Et rei ve
ritate comperta conabatur illum a ſuo iudicio fieri ali

enum.et ad alium iudicem tentauit illum inferꝛe:peo

ꝙ galilea ſuo dominio non ſubſtabat Quãuis ſcoᷣm ro

manoꝛum leges ſi capitur reus ibi ſubeat penam dolo⸗
ris vbi fuit patratio criminis.et ſub ulo multetur iudi

ce ſub quo rempublcam cõturbauit aut quippiam di⸗
gnum pena cõmiſit Sed pilatus ad herodem reueren
tiam fimulauit:vt a iudicio chriſti manus ſuas ſerua/
ret innoxias. Et herodẽ ꝓpter nõ poſitas cauſas ab ipſo
diſcoꝛdem placaret in homine galileo:quẽ ſue pꝛeſiden
tie ratione ſue tetrarchie ſubiacere cenſebat ſibi tradi⸗
dit iudicandum. ꝓpterea euangeliſta dicit! Et vt ↄgno
uit pilatus ꝙ ſub herodis poteſtate eſſet remiſit eu ad
lerodem:qui ⁊ ipſe hieroſolimis erat illis diebus Nõ
erat chriſtus ſub poteſtate cuiuſpism hominis cõſtitu⸗
tus:nec in illo erant ratione oꝛiginis ſine moꝛis:quib-
beret ſub hominũ poteſtate conſtringi:niſi pꝛout ſua

xolũtate volebat ab hominũ poteſtate arceri. Elnde er

go ad iuriſdictionem herodis chꝛiſtum pertinere pilatꝰ
agnouit.niſi quia ignoꝛabat chꝛiſtũ eſſe deum exceptu⸗

ate natum. Er iuchcabat hominem purũ ex patria gali⸗

leũ:et deferebat in homine tanto imo deo vro regi ter⸗

reno.qᷓ;uis eſſet altiſſime actionis ignarus.Nam ommſis

vera reuerentia et amicicia perfecta in chꝛiſto ⁊ pꝛopter
chꝛiſtum conſtituitur et tenetur Et futuroꝛũ erat pꝛe⸗
ſagium : terreni reges in concoꝛdiã venerant pꝛopter
chꝛiſtum. Sed que pafſionis crudelitas.que immani⸗
tas criminantiũ.que inconſideratio pꝛeſidentium que
huius non rei ſed tanq; rei conſtituti paciẽtia ꝙ ſic mit
titur et remittitur.ſic inter duos iudices ventilatur et
inter pꝛeſidem et regem eius cauſa diſcutitur. Non re
luctat multa voluntarie patiens ab iniquo vel equo cõ
mittuet firma veritas examinari a pluribo gaudet. Et
nullũ iudicem innocentia timet:et irritito coꝛpoꝛe ſua
libertste potitur Et coꝛpoꝛis compedes non pꝛeiudicãt
VYite immaculate.Chꝛiſtus remiſſus eſt ad herodẽ tan⸗
q; gallleus reuſ ad dominũ galilee:vt ipſe in eum decer
nat qð vera iuſticia dictat. Et diuina pꝛouidentia factũ
eſt que ila que vult loco et tẽpoꝛe ſacit cõuenire in vnũ
VYt hrodes illis diebus intereſiz hieroſolimis ad cõple

mentum paſſionis chꝛiſti. ad teſtimonium writat. ad.
confuſionem iudeoꝛum:ꝙ etiam hlerodes non inuenit

ð puniret in chꝛiſto.Quod ſubſequens ſcriptura de⸗
dorat. Merodes aũt viſo ieſu gauiſus eſt valde.Erat
enim cupiens videre illum ex multo tempoꝛe.eo ꝙ au
diniſſet multa de eo.et ſperabat aliquod ſignum vide⸗/
re ab eo fieri. YInterrogabat autem illum multꝭ ſermo⸗
nibus. At ipſe nihil reipondit Eliſo ielu herodes exul⸗

tat pꝛe gaudio. Merito enim cauſe gaudium eſt videre

ſed nec illo gaudio geſtiũt quo dilectoꝛes eius:ſed gau
dio curioſitatis quo gaudent qui ciuitatibus delectant᷑

Elerum de chꝛiſto gaudium nunq; ſenſerũt iniqui:ni⸗
ſi abiecto quo iniqui erant chꝛiſtifere virtuti. &poꝛtet
abſcindi legit ime gaudere volentem. Vt doꝛmiens ri⸗
get et gaudet qui curioſe letatur Deſiderauerat nanq;

chꝛiſtum videre rex herodes ex multotempoꝛe pꝛopter
ea que audierat ſperans ſigna exillo videre magꝭ qᷓ; ra⸗
tionem veritatis et virtutis agnoſcere.nam veritas ⁊
ratio pꝛodigia et ſigna pꝛecellunt. Signatũ ante ſe ha⸗
bebat herodes:ad qð multa ſigna in veteri teſtamento
fuerunt ante monſtrata.in quod ſi luce fidei aſpexiſſet
vero gaudio fuiſſet emnino perfuſus:nec ſignũ a chꝛi⸗
ſto videre tentaſiet dumtaxat ſignato contentus.Ei⸗/
gna nanq; aliud oculis: aliud menti noſſre inſinuant.
Seg quem ſigna pꝛeſignauerũt erat ante coꝛpvꝛiſ ocu
los:ſed ipſe mente non nouerat. Eclipſim patiebatur
interioꝛis lucis.ld ſignatum nempe omnia ſigna reſe
runt᷑:quo intellecto fruſtra ſigna queruntur. In vanũ
ſunt vm bꝛe cognita veritate.Non ſunt neceſiaria veſti
gia querentibus quempiam:ſi veſtigiãẽs oculs impre⸗
termiſſe tenetur. Omnia ſigna deficiũt ſignare ieſum

Et ad maioꝛem noſtri gratiam ipſe ſe nobis obtulit pᷣ⸗

ter ſigna q;uis eum multa pꝛeceſſerint. Et interroga⸗

bat ieſum heꝛodes multis ſermonibus. Interrogant

multi vt diſcant: qplurimi interrogant vt eyploꝛent.
Interrogant multi quia ſcioli:vt ipſi ſcij fant. Sʒ ple
riq; interrogando tentant. Quo autem ſtudio interꝛo⸗
gatio fiat:reſponſum exigit Et qui multis ſermonibus
aliquem interrogando exagitat non ſuſcepit a primeua
reſponſum.aut ſapiens vult multipliciter interꝛogan⸗
do videri:aut multifarie confundere mentem interro⸗/
gati pꝛetentat. O vero multis ſermonibus chꝛiſtũ in⸗
terrogat herodes.aut vnius rei reſponſionẽ multis ſer
monibus int errogando querebat:aut multis interro⸗
gationibus in pꝛolatis ſermonibus ſcire ſiue audire di
uerſa ſatagebat. Cuius curioſitatem et mentis vanita

tem ſaluatoꝛ aduertens neq; ſignum coꝛã eo fecit:neq;

ad ſua interrogata reſpe ndit. Non enim faſtidioſis ani

mis pandenda ſunt alta miſteria:neq; faciẽda ſunt co

ram ſectantibus vanitatem Neq; ſaluatoꝛ venerat per

oſtẽtationem facere:aut moꝛe pꝛeſiigiatoꝛis reſeꝛare di
uina. Nam vere ſapiens nihil per impoꝛtunitatẽ facit.
neq; inutiliter agit et loquitur.tempus obſeruat et lo⸗
cum.et cui et a quo et quid a qua intentione aliquid fa
cere vel dicere inquiratur pꝛimo cõſiderat:ne actio ſua
ſiue locutio emiſſa fruſiretur. Quantomagis ſaluatoꝛ
onmmium chriſtus qui hbominum intentiones nouit et
coꝛda.Et quantũ vtilitatis potuerint inſerre ſigna vel
verba ſemper ante cognouit. Pꝛeſciebat enim ſe inuti
liter ab herode inquiri:cin ſi reipondiſſet ad votum nec
ipſum venturum ad viam veritatꝭ pꝛeuiderat.nec cau
ſam pꝛogande paſſionis ſigno facto aut emiſſo reſpon⸗
ſo volebat inferre.neq; coꝛam gentilibus aliam ſubne⸗
ctere cauſam moꝛtis.pꝛo eo ꝙ per incantationẽ et ma⸗
giam multa poſte fieri gentiles omnino credebant:ve⸗
lut merito idolatrie in talibus a N mombus ſepe delu⸗

S

ſi. Et ſibi deputatum fuiſſet ad crimẽ p poteſtate diuix

na feciſſet. Et vbi innocẽs velut nocens et criminibus
ſeruiens fuiſſet moꝛte damnatus agis autem ad ſu
am innocentiam cõpꝛobandam et iudeoꝛũ condemnã⸗
dam pꝛoteruiã excuſat ſeua gentilitas: in chꝛiſto nul/
la reperitur iniquitas. Sed chꝛiſio coꝛam herode tenẽ
te ſilentium ꝛinclanntat inſaciabilis crudelitas iudeoꝝ.
Einde ſeqintur Stabant autem pꝛincipes ſacerdotũ
et ſcribe conſtanter accuſantes eum Patet ꝙ a domo
p lat i vſq; ad domũ herodis pꝛincipes lacerdot ũ et ſcri⸗
be cheiſtum nocendi animo fuerunt perſecuti: vt ſi ela⸗

pſus aut emiſſus erat de manu pilati:ab ſerodis iudi , /

cio tergiuerſare non poſſet abſq; moꝛtis ſuſcepta ſentẽ
tia. Cꝛoinde pꝛincipes et ſcribe accuſaturi aduenerant
Vnde ſtabant pꝛocaci vultu animo efferato cõſtanter
accuſantes eum. ltinam alio verto vſus euãgeliſta fo

ret· aut ille qui euangelium de greco traſtulit in latinũ

et dixiſſet gtinaciter:non conſtanter · Nam conſtantia
nomen eſt virtutis virtus que non competit homim
bus odioſis aut ad mala conantibus.ptinacia vero pꝛo
pꝛium eſt maloꝛum:que nomen eſt vicij. ipſa viaum
conec malum pficiat non quieſcit. Sed ſiabant conſtã
ter quna contraſtabant ad chꝛiſtum:querẽtes falſis cri ⸗
minationibus ab eoꝛum conſpectibus per moꝛtis ſen⸗
tentiam abvlere. Et accuſabant eum. Ded foꝛmãũ dela/
tionum hic euangeliſta nõ replicat. Sed üllas credimꝰ
que fuerunt ante pilatum et tanto plures atq; iniquio
res annexas: q;to eos ne berodes eum abſolueret am⸗
plioꝛ timoꝛ angebat. Mam a pilato dimiſſus erat. Si
eum libere dimiſiſſet herodes ſuffugeꝛet a iudeis hiero
ſolimis cauſe tribunal:ante qð potuiſſent chꝛiſtum vl⸗
terius cõuenire. Quamobꝛem exagitati a rabie occidẽ⸗
di manibus ꝓpꝛijs interfeciſſent gradine lapidum: aut
velut appellantes ab his iudicibus moꝛte plectendum
et compeditum ſub fida cuſtodia et cum delatione cau
ſarum romam deſtinaſſent ad ceſarem. Hec emim erat
iudeoꝛum damnata conſtantia: vt chꝛiſtus moꝛti pꝛoti
nus traderet᷑.et velut filij moꝛtis vitam non ſinebant
viuere ſuper terram. Sed etiam coꝛam ſerode delatio

imiqua defecit:que et herodem ad ſententiam pꝛoferen

dam inflexit. Eed ſpꝛeuit illum herodes cum exerci⸗

tu ſuo non tamen ꝑmotus accuſationibus iudeoꝛum

ſed quia ſignum non fecerat neq; pꝛotulerat ad interꝛo
gata reſponſum. Elilipendit enim herodes quia ſignuʒ
non viderat. neq; verbum ab oꝛe ſuſceperat quẽ eſtima
uit fatuum:aut moꝛtis terroꝛe pauentem ſeu homineʒ

pꝛeſumptuoſum in ſuis moꝛibo atq; vita qui nunc ve⸗

lut unpetitus defeciſſet in cauſa. Jure videbatur hero⸗

di vilipẽdere huiuſcemodi reũ:quem cõpꝛehendere ſi⸗
gno non poterat neq; verw. Meputauit en nullius eſſe
virtutis:qui coꝛam eo in ſignis defecit et verbis. Sed

pꝛofundum cõtemplationis mẽtibus hominũ pꝛeſtat.

qqð diuina ſapientia ſtulticiã et potentia infirmitatem ĩ

terreno iudicio voluit reputari. vt ipſe chꝛiſtus fieret
obpꝛobꝛium hominũ:abiectio populoꝛum.et deriſio re
gum. Et illu ſit. indutumq; veſte alba remnſit ad pila⸗
tum. Et facti ſunt amici lerodes et pilatus in ipſa die.
Nam antea inimici erãt ad inuicem. IVlludit regis di⸗
gnitas chꝛiſto regi. ſed eo fit indigna hominũ dignitas
quo ſuperioꝛi dignitati preſumit illudere. Et indigni⸗
tas digna cenſetur quo vilipendit nature conſoꝛtẽ.q;q;
opinione hominũ et ſucceſu reñ conſiſtat inferioꝛ.Nõ
eſt veroꝛũ regum illudere in iudicio conſtituto:ſed da⸗
mnare cõuictum reum aut abſoluere innocentẽ Sed

ad exaggerationẽ paſſionũ chꝛiſtiet contumeliarũ ettia

reges terre infatuati ſunt. Hec ſiquidem uluſio pꝛeter

ccxſignatur herodes eiuſq; .
etate carentes alba veſtis illa figurat.a auibus chriſto

illuditur ad preiudicium illudentiũ. Magna illuſio ſp
noſcitur facta chriſto. cum eius virtutes humano fa⸗

chhꝛiſti penam pꝛeſagium eſt maloꝛũ: reges terre pꝛin⸗/
apeſq; populi et alta ſeculi ſapientes uluſerunt atq; il⸗

ludunt ſapientie chꝛiſtianemecnon et ſtulticiam repu
tant ſimplicitatẽ altiſſime fidei noſire. Et eſtimant ne
ſerodem qui voluntarie mundo fieri vult abiectus:co
rona regum terꝛe in claritatem coꝛone abiecte pꝛo chꝛi
ſto vite quam habet ineterno depoſito nempe non no⸗
uit. In regem iniquum etiam aſſiſte ntes ſepe conſen /

tiunt. Et qualis rex talia et latera eiuſ. Minc eſt ꝙ hero

des chꝛiſio illuſit cum exercitu ſuo.Ad cumulũ obpꝛo⸗
bꝛioꝛum accedit:ꝙ cum herode illuſit eius exercitꝰ. Et
ad damnatam imitationeʒ aſſcribitur ꝙ ſubditi regi ad
moleſta conſentiunt. Alluſus in veſte aiba indutus re⸗
mittitur ad pilatum. Alba quippe veſtis inſinuat inno
centiam patientis. Et adumbꝛato miſterio fideles pa⸗
ſteros per fidem conneros caritate contextos. abluen⸗
do in languine dominice paſnonis:et agmiumm aculati
innocenter occiſi. Quod iohannes apoſtolus in ſua re⸗
uelatione ſuſcepit cum interrogationẽ fieri ſaluandoꝝ
ſpũ intueretur. Et reſpondit vnus de ſenioꝛibus di⸗
cens mii. Mi aui amicti ſunt ſtolis albis. qui ſunt. et
vnde venerüut. Et diri illi. Somine tu ſcis. Et dixit mi
hi. Hi ſunt qui venerunt & tribulatione magna:et la⸗

uerunt ſtolas ſuas.et albauerunt ess in ſanguine a⸗

gm. Nam omms albefactio et candidatio ſaluandoꝛum
facta eſt in ſanguine agni immaculati.Eed aliud tipi⸗
cauit in eo quiad deriſionẽ illam inuenit.?lledo eſt co

loꝛ oculis minus aptꝰ:et alba wſiis alios cenegat adeſ

ſe coloꝛes.et diuerſitate coloꝛum multicolo⸗ vſtis effi

citur delectabiliter et pulcre intuentium oculis ſe obie⸗

ctans.que in altioꝛem mtellectum ſublata varietatem
pꝛeſignat ipſa virtutum:qua poꝛnatam eccleſiã dauid

ce eterno et eterne aſtitiſſe pꝛeuidit dicens.Aſtitit regi

na a dextris tuis in veſitu xeaurato:circumamcta va⸗
rietate. Poꝛro hic non dicit in alba veſte ſed in aurata

deſuper ſcilicet caritate contexta et virtutum varietate

perfecta. Nec ſemper credendũ eſt albedinẽ in ſacra ſcri

ptura in lonam relabi partem. MHam cum paulus apo⸗

ſtolus iniuſte percuti iuberetur: ſic diriſſe refertur. Wer
cutiat te deus: paries dealbate. Dealbat/ paries eſt quẽ
nulla figura pero:n at varietate coloꝛum ad cuius aſpe

ctum amenitate trahantur oculi contuentium. ꝛoin

de pꝛincipem illum dealbatum parietem appellauit qꝛ

contra lege miuſſerat illũ cedi: quaſi non eſſet in eo vir

tus aliqua ſeu cognitio legis vere vpicta. neq; moꝛum

varie coloꝛata figura. Quã ob veſtem qualis erat talis

uſq; ſequaces. Et virtutum vari

ſtu reſpuuntur cum contemnunt᷑ ea que docuit:et que

pꝛo nobis tanta dilectione ſuſtinuit atq; fecit. Remntti

tur ad pilatum velut ad iudicem proprie regionis: in q̃
ſibi volebat deferri iniquus herodes. Credebat ſane pi
latus ſe ſeruare ummunẽ auferendo ſententiam ſuper
chriſtum in quo nullam cauſam male actioms inuene
rat. Et cõtriſtatus eſt: cum ſibi chriſtum remiſſum ab
herode conſpexit. Sed nimirum ammu legentiuʒ pul
ſat cum chriſtus tam viliter inter mũdi pꝛincipes agi⸗
tatur. et velut ſubiugale animal aut mutuu vſuale mit
tit ur remittitur et examinatur et accuſatur:et mihil ma

li feciſſe cõuincitur.nemo tamen audaciam liberandi p

ſumit:a delatoꝛibus non ceſſatur nullus pro chriſto imn
terpellationis aſfumit officium. O. cheiſtus agit ur in/
ter pꝛeſides atq; reges nulla cauſa damnatiomis muen

ta mnocentiam oĩmedam erguit ſaluatoꝛis que in w⸗

hnen

ſterum
Telhtayt
chalſum
gtguit na
amalaca
finiginte
nupergee
mmml
ſyrlnter
rattſi
ſechriſtust
. peiſo ma
Phangum
eoſn

Hupaman

jopbrtebat

Ppentate
lcertüpo
Uomanepo
Gpſeqaiun⸗
gverentiun
ſipꝛudent,
lochꝛifiot
lbusrepue
nclgcogn
Domncognit
gimnsinctn
Uagsöde
Dlnoncde⸗
Acücc
Pſigem
oſten
mnicicin
reſertane
Ainhoci
Ciſon
ſaramiae
Clointere
unäiee
ſeur racſ

ſiſerpn

hus, Gen
ehtrutibea
Hofkdlen
Maſtusn

cprs
Mlltqis
ihmn

ertoron e
mndftei
ranemn
taftengn
hlnnenoe
laſmn
ukuun

kinineg
dimn

al
kaini

N

tatc,
imrepa
mant ne
ectus:co⸗
pochei
non no⸗
conſen⸗
eſicptero
Obpro
entE
iregiec
Gutus te⸗
qt inno⸗
beles poy
abluen⸗
maculati
infuare,
uandop
Grbas di
idra
1dntmi
genaethe⸗

Pngbinege

ondoꝛum
ſolivdtſpi
toeſt co
gat gae
ſtis effi
sſecbee⸗
Atietadem
nä dari
Mitiregt

marmncta ve

edinaunnta
myenene⸗
inſuaiſen

paplusa

fenur Per
niegeſt le
ſchiusoße
m. Proin

pelt
tinconr

mmoeum

ent lals

tum Doin.
o chrſo

Aluſoe

enokAH
tete
Femtn

onisinq
vatſanepi
uim ſuper
io invene
iſtentb
emmizpol
ſapes ol⸗
ſalemt
tnlin

kewundi

Ctur ini
tinlen
veinn,

J

De paſſione domini Baluotoꝛis

ſterum ad tiberium ceſarem per apices et oꝛetenus eſt
delata vt etiam ipſe tiberius romano ſenatui moneret
chꝛiſtum inter deos eſſie colendũ.necnon et perfidiam
arguit male ſceptra tenentium:qui ſe ad inuicẽ ad agẽ⸗
da mala concoꝛdãt.Mec iudicari poſſunt vera mũdi do⸗
minia:inter que veratur innocẽtia. nec libera fibi patet
via:per quam poſſit euadere.Ad tuitionem innocentũ
ſunt permiſſa et inuenta iuſta dominia. Qualia igitur
ſunt inter que perit vita immaculata Caret veritate q̃
ledit:aut ſi poteſt non liberet innocentem. Patitur ſa⸗
ne chꝛiſtus inter mundi pꝛincipes penaliter: et cum ob⸗
pꝛobꝛijs manuducitur. Et cõſtans alta virtute ad im⸗

pꝛobandum.obiecta non loquitur. Aſtat diuine ac hu⸗

mane ad ſalutẽ hominũ pagendam expoſitus. Alteru⸗
tra remiſſio facta de chꝛiſto pꝛocedit ex ignoꝛãtia remit
tentium.quia neq ipſe a pꝛincipibus cognitus:et mũ
dus eum nõ cognouit.neq; aliquid eoꝛum que ſunt eiꝰ
Supꝛa mundũ et altitudinẽ et ſapientiam mundi:ſie
ri owꝛtebat in agnitionem eius intrare volentem. In
perplexitate non exigua erant heꝛodes ⁊ pilatus quia ni
hil certũ poterant diffinire de chꝛiſto vt non credamus
humane potentie datam ſcientiam diuinoꝛum:niſi ad
obſequium fidei non ſcientie intellectus ſcire chꝛiſtum
querentium captiuet᷑. Et in deiecta potentia et ſubmiſ
ſa pꝛudentia tacente lingua obpꝛobꝛijs adiectis:altitu⸗
do chꝛiſti oſtenderit inter reges. Et eo altioꝛ ſane ſapiẽ
tibus reputatus eſt:quo magis incognitus extitit.illa
videlicʒ cognitione qua faſtus humanus innitur quia
ſolum cognitione fidei dum ꝑegrinationem hanc pera⸗
gimus inclareſcit. Sed chꝛiſti paſſio inter geſta mente
magis q; calamo tractanda eſt· Et pacientia eius contẽ
plationibus tradenda eſt: non litt eralibus elementis.
Amicicia vero celebꝛata inter hominẽ regem et —
pꝛeſidem pꝛopter chꝛiſtum:futuros q; plurimoſ reges
pꝛeoſtendebat cõuenire debere in vnum. Nulla tamen
amicicia eſt wra:niſi cuius chꝛiſtus eſt cauſa. Non aũt
refert quoniam mali ad inuiceʒ amici facti ſunt:quoni⸗
am laudaãdus eſt chꝛiſtus.ob cuius cauſam penitus fa⸗
cti ſunt.SOed intellecta ſenſu ſathanico ſterilitatem pᷣ
fert amiciciarũ mundi.ex quibus nullus verus eſt ſru⸗
ctus:inter quos interimitur.aut non exoꝛitur virtus.

Nam ſi herodes atq; pilatus amicicia vera colligati fuiſ

ſent. tradidiſſent innocẽtiam libertati et vnus alteri oĩ
no fuiſſet pꝛeſidio:ne inter eoꝛum iuſtus collaberetur
manus. Sed amicicia que inter homines vertitur qui
nec virtutibus amicantur:infrunita dilectio ſeu ↄuen
tio eſt dicenda.Que autẽ fieri mala deſanxit et facit:et
peruerſitas moꝛum ⁊ confuſio equitatis Oiſceptatiõe
pocius opus eſſet inter eoſ qui amicabiliter ad mala cõ
uemunt:quia ſi non aliter ſaltem eſſet minoꝛ numeruſ
iniquoꝛum. Pilatus autem conuocatis pꝛincipibus
ſacerdotum et magiſtratibus et plebe exiuit ad eos ſo⸗
ras:et dixit eis.Obtuliſtis mihi hominem hunc quaſi
auertentem populum. Ecce adduco eum ſoꝛas coꝛã vo
bis interrogans.vt cognoſcatis quia in eo nullam cau

ſam inuenio ex his in quibus eum accuſatꝭ:ſed neq; he

rodes.Nam remiſi vos ad illum:et ecce nihil dignum
moꝛte actum eſt ei. Emendatum ergo illam dimittã
Nec ita inadnexe credendus eſt chꝛiſtus miſſus a pila
to hexrodi:neq;ʒ ab herode pilato remiſſus.quin aut per
pꝛopꝛios apices aut per ſecretarios relatoꝛes alteruter
delatoꝛibus vſus ſit:huiꝰ expoſita cauſa tanqᷓ; rei. Quã
obꝛem herodes ſuſpendit iudicium:nec acquieuit accu⸗
ſationibus iudeoꝛũ. Nunc eadem reauditis verbvꝛum
baiulis vel herodis apicibus lectis in nullo cunctatus
ontionem omnium pilatus aduocat iudeoꝛum: et ad

eos ſoꝛas egreditur. Erat enim in conclaui cum chꝛiſio
quoniam ſuam innocentiã tuebatur:et pie atq; iuſte fe

rebatur in ipſum.oꝛis autẽ iudei ſtabant quna legꝭ in
terioꝛa et ſecreta non nouerant:et extra poſiti erãt a lu

mine writatis et ab omni colluſtratione ſeu actiõe vir
tutis Zid quos pilatus foꝛas egreditur:nõ wlut adhuc
eoꝛum malis aſſciſcitus.ſed enunciãs mala in quibo po
pulus ille a wonis ſtabat excluſus.et aperte ſub diuo wo
lebat eos repꝛimere ꝙ fruſtra loquebantur in chꝛiſtum
que innocentem reppererat in conclaii. Egrediebatur
pilatus velut iudex ad iudeos foꝛas ſed ignoꝛans in af⸗
ſirmationem chꝛiſti ſententie quam añ pꝛedixerat.quo
niam iudei qui vocati fuerant eſſeq; debebãt filij regni
eijcerentur foꝛas:vt in exterioꝛes tenebꝛas mitterent᷑.
Qui egreſſus ſic pilatus alloquitur maioꝛes et plebẽ.
Obtuliſtis mihi hominem hunc quaſi auertentem po
pulum.Qus ſollerter pilatus verba liberatiomis eru⸗
ctuat:qui chꝛiſtum auertentem non dicit ſed quaſi N õö
enim pilatus hanc terminationẽ veram cẽſebat ꝙ chꝛi⸗
ſtus populum a bono aliquo aut a rectitudine auertiſſz.
Mꝛoinde ſic loquitur quaſi auertentem.non:auerten⸗
tem. Ecce adduco eum foꝛas. Demõſtratiue loquitur
pilatus:et effectu perfecit.Na in hac concertatione er
lꝛum pꝛimo chꝛiſtum in veſte alba illuſum ab herode
remiſſum pilatus iudeis oſtẽdit.chꝛiſtum coꝛam ipſis
interrogans ad maioꝛem excuſationem crimims obie⸗
cti a iudeis perfidis ſuper illum:vt ipſi aperte cognoſce
rent ꝙ cauſam pene leuis aut moꝛtis in illo non inue⸗
nerat.ſuper illis de quibus erat poꝛrecta delatio.Ad iu⸗
dicem non ſpectat ſuggeſtione partiſ pꝛeterqᷓ; in delatꝭ⸗
pꝛobatione vera firmatis vel pꝛomulgare ſententiã ſu⸗
per reum. Quo ſenſu ſuam aſſertionem firmabat pila
tus. Ego nõ inuenio cauſam in hoc homine:in his in
quibus eũ accuſatis Exalijs incognitis vel non factis
mihi eum iudicare non licet:et ad validationem aſſer/
tionis ſue inducebat herodem dicens.ſed neq; herodeſ
