ſet ſimilis non fuiſſet NHec aiam aut coꝛpus de celo aut
aliunde attulit. nec carnem creauit de nouo: ſed aſſum
pfſit ex antiquo. Nec animã in natura voluit habere diſ
ſimile ſed eiuſdẽ qualitatis et equaltatis aſſumplit. ſi
cut pꝛamã creauit ad ſuam ſimulitudinẽ et imaginem.

Ac ꝑ hoc ꝓut erat humana natura in duobo conſtituta

in aia et coꝛpe abſq; cõtagione contracta ſic a verbo aſ⸗
ſumpta eſt nõ in auquo depꝛeſſa ſeu in aliquo ſublima

ta.pꝛeterq; ꝑaſſumptione cum qua erat cum diabolo
certaturus. cui feciſſet imuriam aut decipula parauuſſz
ſi potentia non iuſticia certare cum illo vol uler E
obieciſſet alterius aut nõbiſioꝛiſ nature foꝛma niſi qm
ecepit.iurẽ chꝛiſtus certare voluit non Toteſiate. 1
quin nec expediebat ad pugnam naturà humanã aſſu⸗
mere:cũ ſola volũtate humanũ genus a diabolo eripe⸗

re potuiſſet:abſq; ꝙ incarnaret᷑ꝙ naſceret᷑.ꝙ tot et ta⸗

lia pat eretur.et ꝙ ſie turpiter necaret᷑. Arcere volunta

te ſua poterat omnẽ ſathanicã poteſtatẽ. Qui etiam re
tundẽdus erat in ſuꝑbia ſua cum inſurgeret aduerſus
hominẽ ꝙ tam vilis ex coꝛpe tam in anuma variabilis:
Ad cuius cõfuſionẽ et homĩs exaltationẽ humana na
tura vt condita fuit ſic aſſumpta /eſt non aucta excellẽ/

tius ex creationis inicijs vt nõ amplius inſurgat dia⸗
wlus aduerſus infirmitatẽ noſtram cum verbo cogno

ſcit aſſumptã non aliunde nobilificatã atq; ſuſceptam.

NMNõ enĩ vt ſupꝛa diximus de celo eduxit ſed in vtero vir
ginali coꝛpus hũane carniſ accepit:neq; illa animã poe
tauit de celo ſed ſimul ⁊ eodẽ inſtanti nouiter ceatam
ſimul cum carne ſibi vniuit in vtero nil amplius habẽ
tem ex nature nobilitate ab animabus ceteris:quãuis

illico plus habuit ex gratia vnionis. Sed in hoc intelle

ctus humanus obꝛuit᷑ vt equalitatẽ nature oĩm anĩax

et increate nõ videat ſed aliquã differentiã ponat cum

tam fuit celerrima ſubita et inſtantanea vmo triũ ſub

ſtantiarum antiqui et noui:vt ex tꝑe nulla ratione ab
vnione ipſa creatio anime diſcernatur.

De natiuitate dñi ſaluatoꝛis ſcom Lucã.Capᷣ. III
Ncluſa deitas in vtero virginali non arcũſcri
i ptia quin alibi tota.nec in opoſitione ſed in vni
one.non in depꝛeſſione ſed in aſſumptione.nõ
ꝙ natura naturs aſſumpſit neq; pſona perſonã ſed per
ſona naturãa in qua credat᷑ facta vnio naturarũ. Exrpe/
ctabat cõmune tempus cõceſſum oceptis ex ſemine. q̊
nfecto er aula illa virginali pꝛocederet peteretq; publi⸗
cum neilla pſona ex aſſumẽete et aſſumpto iam facta in
fra materna viſcera pamplius latitaret finis apponen
dus erat. ꝓpter quẽ verbũ caro factum erat. Maſci volẽſ

naturali oꝛdine cetulit quẽ in tpe et mõ naſcendi reti⸗

nuit:illud ad nobilitatẽ nature atq; tofius miſierij ad⸗
dens ꝙ clauſtra virginalia inuiolata naſcẽdo ſeruauit.

Jam decurrentibo nouẽ menſiby ab incarnationis ſeu

cam iuſticiã pacẽq; vbiq; ſeruandam in vmuerſe
raginta quattuos ſtatuit militũ legiones. Son
erat ad regimen oꝛbis ſed eſcriptio de animo elato p⸗

10

cõceptionis hoꝛa qñ naſceret᷑.multa huic natiuitati cõ⸗
uenientia et decentia inſimul conuenerunt in deſigna
tione facti atq; in ↄmendatione miſterij. Me aũt extra
Vritatẽ euangelicãa euagari videamur pꝛetermiſſis hi

ſtoꝛijs aliunde cõpoſitis etiã vris ſolũ qð eſtirrepꝛoba

bile intexramus. Mam eo tpe quo chꝛiſtus mũdoſᷣm ꝙ
verbũ caro factũ erat naſci voluit exijt edictũ a ceſare

Auguſto vt deſcriberet vniuerſus oꝛbis In vnã mo⸗

narchiam mũdus deuenerat ſi vnius monarche pꝛece
pto vniuerſus deſcribi poterat. Et pacatũ tenebat oꝛ⸗
bem terrarũ qui omniũ hoĩm quot eſſent querebat ha
bere noticiaã De ſuꝑbia neen it ceſaris ſcʒ Octquiani
i frena oꝛbis tenẽns ſcire ſtu⸗/

romani imperatoꝛis qdi
duit quot hoĩes ſuo impio ſubdebant᷑ qui ad rẽ publi⸗
gug⸗

ceſſit. Non tñ legimus tpaliter punitũ hũc impatoꝛem
vdolatra et paganũ ſicut dauid qui ſimile facere in ſuo

regno pꝛeſumpſit: in quẽ deỹ ptate data et accepta vin

dicando deſeuit. Qm̃ deus pater oĩpotes apud quem

ſunt oia iura regnoꝛũ hocad miſterij ſilij ſui quẽ ꝓ no⸗

8 bic

bis incarnari madauit et naſci dignitate: I futuroꝛum

pꝛeſagiũ fieri piidẽtia ſumma pmiſit. Siquidẽ hic fu

tunus erat monarcha in aſſumpta hüanitate vnus im

nis ſubſtantijs. NMam in aſſumpto cunctis ſpiritibus

paturus oibus:vnus non ſoluũ moꝛtalibo ſed etiã ſuꝑ⸗

pꝛeeſt. Et hic eſt de quo iã merito ꝓplxtatuʒ erat. Erit 265„½ „

vnus rex omnibe impans. Et alibi Et congregabunfk o

ñlij iuda et filij irael pariter:et onent ſibi caput vnũ

Filij iuda et iſrael ꝑ allegoꝛiã ad eccleſiã catholicam pti
net. Et iterũ In die illo erit dñs vnus et ert nomen
eius vnum. Otaq; ſub vno tpali monarcha tpaliter re
gnante vnus eternus monarcha mũdo naſci dignatꝰẽ
eterne iuſte vbiq; in celo et in terra.angelis et homib
dominãs:non ad ſuam ſed ad ſubiectoꝛũ dũtaxat vtili
tatẽ edicta ꝓponens:vt exeo cognoſcat᷑ pfectiſſimus ⁊
ſummus poĩa et ſuꝑ oĩa dñs.nonꝙ ſeruo: ſed qꝛ ipſo

penitus indiget ſeruus. Quinõ indiget inueſtigatiõe

aut deſcriptione miniſtroꝝ calculando ſcire ſubiectos.
qm angeloꝝ et hominũ.bonoꝛũ atq; maloꝛũ ſibi ſoli ẽ

cognitus certus nuerus· Qui etiã nouit multitudinẽ
ſtellarũ:et oĩb eis noĩa vocat. Necignoꝛat nũerum ca

pillarũ et folioꝛũ artoꝛũ et animaliuʒ atq; ferarũ et are⸗
nam maris ipſe dinũerat. Et oĩa put fecit ſic et men⸗
te gerit in numero pondere et mẽſuna et qͥ filioꝛũ noĩa
ſcripſerat iam in celis iuxta qð dixit Gaudete ⁊ exulta

te qmi nomina veſtra ſcripta ſunt in celis. Et nõ ſolum

chꝛiſtus in eo ꝙ ſit ſuper omnes:futurus erat.in pplo
iudeoꝛũ peeſigiratus et ꝓphætatus erat. ſed etiã v tpo

in ꝓplo gentiliũ ꝓplxtie atq; pꝛeſagia ſunt inuẽta. Ecce

ſub vno Aluguſto ceſare oꝛbem delcribi iubente qui bel⸗
lo armis tyranide acquiſiuit imperiũ:mũdo ſcom car⸗
nẽ naſcit᷑ dei ſilius qui auxit virtutibꝰ hunc inferioꝛem
oꝛbem beatitudinibus vrro incompꝛepeſibilib- atq; in

effabilibo ſupioꝛẽ excellentiſſime decoꝛauit. Ceſar vn⸗

magnus mudo nouus qui ꝑſuam ercellentiã ab oĩbo

ſegregatus et ceſus.⁊ cõminitones ſuos ab oĩbo viſibi
libus voluit eſſe ceſos.et ꝑ abdicatũ amoꝛem ſegregari

mãdauit.ceu pulcra ceſarie comptus aploꝝ diſcipuloꝝ
atq; cunctoꝛũ fideliũ.qm caput eius et capilli erant cqᷓ
didi tanq; lana alba et tanq; mx.quauis et ſponſa eius
hunc impatoꝛem ſponſum ſuum aliter circa eũ affecta
nundet dicens. Caput eius aurum optimuʒ. come
eius ſicut elate palmarũ nigre quaſi coꝛuus.Qð cũ ce

terg dicta cõueniãt. tñ inter albedinem ? nigredinem

n

—SE fSeee

—

De miterijs

diſtare videt᷑.ſed in miſterio congruit. eo ꝙ albedd ad
mundiciã et puritatẽ.nigredo ad pemitentia et ad miſe
riã noſtri incolatus ꝑtineat.Qui anteqᷓ; in oꝛbe in car⸗
ne ſieret ipſum fecit:qꝛ mundus ꝑ ipſuum factus eſt.
Ipmq; deſcribit quia cũcta cognoſcit. NMec tyrannide
vtit᷑ aut quomodolibet vſurpato dñio.ſʒ eũ pater here⸗
dem cõſtituit vniuerſoꝛũ ꝑ quẽ fecit et iecula:qui eum
ſit milius et heres ꝑ deum. Capitulum III
Ec deſcriptio pꝛima facta eſta pꝛeſide ſyrie ciri
b no Mic pꝛeſes in pꝛouincia ſiriea ceiare et a
ſenatu vꝛbis conſtitutus erat:tunc ille denuo
edictũ deſcriptionis accipiẽs non autoꝛitate ſua ſed au
toꝛitate impatoꝛie maieſtatꝭ agebat. In qua deſcriptio
ne hec ſumma requirebat᷑ vt numerus oim hoim habe
ret᷑:et impatoꝛi Auguſto et ſenatui romano notus eſſʒ
ad oſtentandũ vel oſtendendũ quanta gloꝛia et quãta
humana laude romanus ꝓplus attollendus eſſet: qui
ꝓpꝛia libertate ſibi omnẽ oꝛbem ſubiecerat.ert᷑ ꝙ tũc
in vꝛbe roma nonagies tricenties milia hoim et octua⸗
ginta milia amplius: exceptis ſenibo ineptis ad miliciã
et mulieribo et paruulis in etatẽ armigera reꝑta ſunt.
Beld vt deſcriptio hec ſerioſius fieret ibant oẽs vt p/⸗
ſiterent᷑ ſinguli in ſuam ciuitatẽ. Joſephaũt ſponſus
marie virginis ex pꝛecepto et reuelatione angeli amo⸗
to timoꝛe atq; ſuſpicione de cõceptione virginea dũta⸗
xat eã in domũ ſuam non intuitu cõſummandi matri⸗
monij ꝑcarnalẽ copulã.cum nec agnouerit eã: ſed ad
conueniendũ habitandũ et cõuiuendũ et ad cuſtodie
dum eam. Qui cũ eſſet nacareth volẽs parere decreto
ceſaris qui vniuerſum pꝛemebat oꝛbẽ:ex cuius etiã oꝛ
dinatiõe atq; romani ſenatus ꝑ familias et tribus ſeu
genealogias fiebat deſcriptio.quaãobꝛem eos qui erant
in alijs ciuitatibus opoꝛtebat ad illam ciuitate tpe hu
ius deſcriptionis cũ cenſu redire.in qua ex antiquo ſua
genealogia pamplius ſeruabatur. Pꝛoinde Aſcendit
et ioſeph a galilea de ciuitate nacareth in iudeã ciuita⸗
tem dauid que vocat᷑ bethleem eoꝙ eſſet de domo et fa
milia dauid:vt pꝛoſiteret᷑ cũ maria deſpõſata ſibi vxo⸗
re pꝛegnante Non liberanĩ a decretis et ab exactioni⸗
bus impꝑatoꝛis ſeculi parẽtes dñi ſaluatoꝛis: neca deo
nec ab hominib eximunt᷑ ob aliquod infigne virtutis.
Nec adhuc tempus aduenerat vt ꝑ hanc exceptioneʒ
miſteriũ hoc diuinũ et occultũ clareſceret:cũ chꝛiſtus
iam pꝑfecte factus etatis in multis miraculis clarus vo
luit exactoꝛibo ceſaris ꝑ petrũ dari tributũ ad ſcandalũ
deuincendũ. loluit olno chꝛiſtus ab ipſo natiuitatis
ſue exoꝛdio ſubiacere legibo tanqᷓ; homo: ne videret᷑ rẽ
publicam cõturbare voluiſſe qui venerat ad melius re
parare coꝛruptũ.inſinuans ꝙ iuſte regnũ gratũ habet
et omnis ſibi ſanctio eſt accepta qui in pace atq; in iu⸗

ſtitia rempublicã ſeruat. Nec aduerſari debent poteſta⸗
ti eque regenti quicunq; moꝛtales:cũ ei ſubiacere volu

erit in humilitate deus. Et oĩs poteſtas a dño deo eſt.

⁊q poteſtati reſiſtit diuine oꝛdinatiõi reſiſtit Ygit᷑ aſcẽ

dit ioſeph a naareth vbi cõceptio celebꝛata eſt ⁊ incar
natio verdi deiꝛet venit bethlee ciuitatẽ dauid vbi erat
celebꝛanda natiiitas. Rꝛeſagiant miſteriũ atq; conue
niũt chꝛiſti futuris actiõibo iſte due cuitateſ nacareth

et bethleem:ſi ipſarũ ſignificationes et pꝛouinciarum
vbi ſite ſunt inexquiſita ſpeculationẽ deueniũt.vt nec

alibi concipi nec alibi naſci debuerit qᷓ; vt eſt. Erat auũt
homo de famlia dauid ⁊ de tribu iuda ex qua ſcõm car
nem chꝛiſti eſt facta traductio ſcõᷣm repꝛomiſſionẽ qᷓm
fecit.de fructu ventris tui ponã ſuꝑ ſedem tuam. vt do
mus ad pgeniẽ.familia ad familiaritateʒ moꝛũ et vite
referatur. Pꝛofectus aſcẽderat iuxta edictũ ceſareũ de

verbi increat

ſttipta pꝛogenie deſcripto nomiĩe deſcripta ciuitate da⸗
toq; ceniu:pꝛegnans tñ maria erat vicinaq; partui.cu⸗
iuſ ioſeph ſic ſolucitã geꝛebat cuſtodiã vt poſtqᷓ; illã iuſ
ſu angeli in cõtubermu vuxerit.nec eam demilerit du⸗
cens illam ſecũ ſibi deſponiatã non cognita. Que im⸗
pꝛouiſa venit de tꝑe partus non cogitans:oiuine dire⸗
ctioni et gubernationi oia derelinques.cũ diuina oꝑa⸗
tione non hüana concepiſſet.nihii ſecũ deferens q̃ edi⸗
ta pꝛoles in cultu educationis inquirit. Simihlier et
ſponſus ioſeph ipꝛouide venit.Mõ eni aſcendens beth
leem vt pareret ibi maria ſecũ durit:ſed vt ꝓnteretur
aſcendit.Diuine quide factũ eſt vt illa duceret:vt ibi
neſcia tꝑis vicina partui pepiſſet VUnde factuʒ eſt aũt
cum eſſent ibi:impleti ſunt dies yt pareret. Et peperit
luũ ſuũ pꝛimogenitũ Vleneraãt io lephet maria beth
eem nec infra ciuitate fuerant hoſpitati ob multituoi
nẽ eoꝛum q̃ͥ aduenerant:ſed in quoddãa epidochiuʒ ſeu
diuerſoꝛiũ extra ipſam in quo pauꝑes diuertebat. Vr
gebat quidem hos ſic hoſpitari paupꝑtas.magis aũt di
uina diſpoſitio ſic agebat pꝛopter muteriũ et pꝛeſagiuʒ
futuroꝝ. In quo tꝑe in quo loco impleti ſunt dies vir
ginei partus.ignoꝛati tñ a cuſtode virgimitatꝭ et ab ipᷣa
virgine paritura ſoli deo cogniti Et pepit filium ſuuʒ
pꝛimogenitũ . Signata locutio a ſpuſancto edita pe⸗
perit ſiliũ ſuum ſcʒ virgimis parientis non ioſeph puta
tiui patris vt duoꝝ parentũ traduce carnis non ſit ni⸗
lius ſed vmius quamqᷓ; eterni patris ab eterno ſiliꝰ ſit
eternus.Mꝛimogenitũ non oꝛdine poſterioꝛi vt habe⸗
ret ſequentem quẽ nunqᷓ; habuit ſed oꝛdine anterioꝛi
quem nullus ex vtero vuginali naſcendo preceſſit Pe
perit virgo virũ:viri nec vla conſoꝛtio.imo femina deũ
ineffabin modo. Mam ille deus qͥ virginis vtex ingrel⸗
ſus eſt non ſatus:egreſſus eſt ſua virtute.ſua ptãte nõ
humana lege.ſupꝛaq; omnẽ humanã compꝛehẽſionẽ
eius celebꝛatus eſt partus nõ natus ptãate parietis.nõ

nature impeu quo decurſis noue menſib ſetum vi ex

vꝓtero natura depeilit.vbi doloꝛibus angitur pariẽs.tri
ſticiaq; tenet᷑ cũ illam venit in hoꝛa ve maioꝛibus con
fodiat᷑ penarũ aculeis cum parit qᷓ; fuerit refecta dele⸗
ctationibus cum concepit.Nec violẽtia ille partꝰ emiſ
ſus eſt vt lege nature non ſe potuerit amphꝰ intra ma
terna viſcera continere ſi voluiſſet:qui naturam omni
bus rebus inditam voluntate ſua in omnibus ſupera
bat:⁊ potuiſſet virgineum clauſtrũ incolere per multa
tꝑa non turbatũ.QAui quauis in illo carneʒ aſſumeret
non deſtitit eſſe quod ab eterno erat qui voluntate nõ
neceſſitate omnia fecit.hecqʒ fadebat ꝙ ſic pꝛo moꝛtali
bus naſceretur.factuſq; abſq; peccato moꝛtalis non vt
ſemper eſſet moꝛtalis:led vt moꝛtaleſ ad vitam pꝛoue
heret ex moꝛtuis vt ⁊ moꝛtalis competeret moꝛte mul
ctatis atq; mulctandis et natus mũdovm mundo cõ
ditoꝛ eius.Nec duarum perſonarũ eſt celebꝛata natiui
tas ſed vnius:quãuis duarum naturarũ ex vtero vir
ginali ſit celebꝛatus egreſſus.quarũ vnius tm̃ in conci
piendo in eundẽ vteru ſit factus ingreſſus. Non enim
bumana natura in illũ vterũ eſt ingreſſa ꝑ ſemen ſicut
pꝛothoplaſto traducta ꝓpagatur.nec alia lege immiſſi⸗
onis exterioꝛis chꝛiſtus vt homo eſt ſatus in virgine:
ſed ex ipſa virtute ſpũſſancti caro miſtrata eſt. Natura

Vro diuina in aſſumẽte verbo ſuo ineffabili mõ dũta⸗

xat in vterum virginalẽ humilẽ fecit ingreſſum. extri⸗
um ſubſtantiarũ vnione pfecto expectato tẽpoꝛe.in cõ⸗
mune nature oꝛdine deus et homo per virgineã poꝛtã
naſci dignatus eſt:inde incipiens eſſe docibilis quo ce⸗
pit eſſe viſibilis.natus inter omnia natiuitatẽ omniba
certis legibus oꝛdinans et oꝛdine nouo natus huanũ
4 3

—.—

Li

genus ad nouam nationẽ pꝛeſtruxit. Et clare factũ

qðò olim ſertũ erat in humana natura et poſt peccatum

vt in illa mũdo viſibilis dei filius appareret.et in eadẽ

plagata carne ſupinducta ſanctiſicatione qmũu mecdti⸗
cina reperta eſt. Excedit ingenij huani ſimiliter et elo⸗
uij facultate ꝙ non ſatus in virgine ſed ea lege q non
ſatus nec natus agnoſcit:ſed diuma virtute fieri creci
tur omne qo agitur. Zaciturnitate potius opus eſſet

qᷓ; diſertione verboꝛũ:vbi a grandi materia intellectus

humanus obꝛuit᷑ etiã et angelicus ſuꝑatur. Quid emʒ

eſt ꝙ fari geſcit homo moꝛtalis niſi ꝙ in tpe venit eter
nitas. immeſitas in menſura. creatoꝛ in creatura. infi⸗

—

gurabilis in figurã.inenarrabilis in ſermonẽ. inexplio⸗

cabilis in lingu incircuſcriptibilis in locũ.inuiſibilis

in viſionẽ.inaudibilis in ſonũ.inolfabilis in odoꝛatuʒ.

inguſtabilis in cibu. impalpabilis in tactũ.dñs in ſer/
uitutem.impatoꝛ in vile obſequiũ.libertas in mancipi

um. liberatoꝛ in pꝛeciu. expeduus in ↄpedes. ſanitas in
egritudine.ſacietas in famẽ,.fons in ſuim.contines in

— „.

contentũ.artifex ingrederet᷑ opinciũ ſuũ.longitudo in

bꝛeuitatelatitudo in anguſtũ.ſublimitas in imũ.no⸗/

bilitas in ignobilitate. gloꝛia in ↄfuſionẽ. vt iſta ſimul
in iſto ineffabiliter nato cõſiſterent. nec vnũ oppꝛume⸗
retur exaltero.nec alterũ exreliquo pelleret᷑: donec hu⸗
mane redeptiõis cõſummato miſterio omni penali de⸗
poſito in carne dũtaxat gloꝛioſus reſurgeret celoſq; pe

netraret. Quid eſt qð crededũ mſi quia eo malo ſe dei
filius induit quo nos exuere nitebat᷑.excepto peccato a

quo etiã nos exuẽs non aſſumpſit.Et pꝛerogauit ma

gnũ inſigne hoibus. Factus eſt homo vt homies deos

faceret.nõ natura ſeꝗ gratia beatitudine nõ ſubſtãtia.
qui caro factus in vtèro in hanc lucẽ exillo pꝛoceſſit ip
ſe lux incõpꝛehenſibilis creatoꝛq; lucis Et in aſumpiꝭ
minoꝛatus a creaturis ſuis atq; ſuppoſitis.illis in aliq/
bus equatus.in vtroq; aſſumptoꝝ mino: factusaban
gelis:iuxta illam dainticã ſententiaʒ. Mnuiſti eũ pau⸗
lominus ab angelis. In altero vero elemẽtatus exele
mẽtis editus ſub celo ſub ſtellis atq; planetis: qui oĩa
ex nihilo in eſſe ꝓduxit:vt illo ꝑ aſſumptuʒ imponeret

vnge venit. et ex illo ſuſcitaret quo ipſe deſcendit. ſuſci⸗

tans de terra inopem et de ſtercoꝛe eriges paupem. Et
non ſolum eſſet aſſumptũ vt vna eſſet ꝑiona: ſed ſin/
gulos vere credituros ſibi ſimileſ in aſſumpta natura
Equatus equidẽ apparuit:qm ſeipᷣ exinaniuit foꝛmã
ſerui accipies in ſimintudine hoĩm ſactus et habitu in
uentns vt homo. In cuius natiuitatis hoꝛa digna fa⸗
ri apparuerũt vt pariens obtegeret᷑ a nube nec vlli co/

gliuta neq; viſa dum pareret. nullo pꝛegrauata doloꝛe.

nec fatigata penis aut in aliquo im becillis.ſicut parie/⸗
tis ſic et obſtetricis ſola geſſit officiũ.nullis ſociata cõ⸗
plicibus.nullis fulta pediſſequis:vt pio erroꝛe miti au

tumauerũt. Sic bethleẽ venit ſic ſteiit ſic peperit.ſic oi

bus pꝛiuata copijs ſicut pauꝑ mulier.paupꝑis carpeta⸗
rij vxoꝛ incole ie hñs et in epidochio incognite coſtitu
ta. Que ilico ſurgens editũ partũ anteq; tangeret ado
rauit pꝛimo pꝛima ĩ pꝛofunde hũilitatꝭ abiſio genu fle

rxo.pꝛocliuo coꝛꝑe ſuꝑ terrã. deinde letabũda ꝑiter ? tre

mebũda.ſuſpenſo in ammiratiõe aĩo. cepit in manib
pꝛolẽ.ſuſcepit ad genua.pegit nondũ exꝑta omne obſe
quiũ noui partus. Sed hoc omnẽ animũ ſidelẽ in abiſ

ſum tante hũilitatis cõſiderando demergit:vt nil eſſſʒ

pꝛeparatũ ad tanti regis exoꝛtũ. Et cõparatio alioꝛum
naſcentiũ in tanta cura parentũ et aſſiſentiũ et eoꝝ q̃
requirunt᷑ ad pꝛoles pꝛocex pꝛamo ſuſcipiendas ex vte
ro matrũ plus oſtendit quãta ſuerit caretia oĩim in oꝛ⸗

tu ſaluatoꝛis.Qm̃ et naſcẽdo mõſtrauit mundi contẽ

ptun:cum inops egenus paup ingredit᷑ cũctoꝝ crea

to: exiſtens. Saiulat ſola ſolũ:et monas monade poꝛ/
tat. Fertur a puella puer. deus a femina. creatoꝛ a crea

tura. Lactat᷑ ab vbere vbertas infimta:a a neſcia pꝛolis

alende.ipſa ſumma ſapietia gubernaf. Capituiũ V

xquibus aũt ite pꝛimogenitus virginis. vni⸗

e genius dei ſcom carne oꝛiginẽ traxerit euan⸗

geliſte declarat. vnus bꝛeinoꝛi ſerie deſcenden⸗

do ab eo incipiẽs qui pꝛimo repꝛomiſſionem de ipſo na

ſcituro recepit:alter a putatiuo patre calculas viq; ad
ceũ patrẽ aicendendo puenit qui huc pnigenitũ miſit
Non aũt ocioſe deſcribit᷑ genealogia ſaluatoꝛis ne cre⸗

deret᷑ aliunde natus qᷓ; e?his patribo qui cultum vmꝰ

dei nunc tenuerũt et appellati ſunt pplus ſanctus dei.
Adhuc etia nemo heſitet aut ꝑperam iudicet ſi aliq pec
catoꝛes et peccatrices in ſaluatoꝛis generatiõe ponunf

qm pꝛo peccatoꝛibo ipſe carne aſſumpſerat Hec peccatũ

oꝛiginale ex traduce carnis pꝛotractu ad eũ in materna
carne ſanctiñicata ſeu purgata puenit. Cuius genealo⸗
giã ſic matheus ſeruando deſcubit! Tiber generatiõis
leſu chꝛiſti filij dauid:filij Abꝛaã Pꝛepoſtera locutio
eſt. Nam pꝛioꝛ abꝛaam poſterioꝛ dauid ſed chꝛiſto in ge
nealogia vicinioꝛ. Et du pꝛedicaret ieſus miraclaq; ſa/
ceret dauid filius acclamatus eſt. Et ioleph pater pu /

tatiuus eius vt ſupꝛa diſtertũ eſt erat de vmo et fami
lia dauid Et tpe dauid erat diſtinctio tribuũ iam facta

ex filijs iacob:que nõdum erat tꝑib abꝛae. Quãobꝛẽ
pꝛimo poſitus eſt dauid tanqᷓ; inſignioꝛ in genealogia.

quia rex quia de tribu iuda exq̃ chꝛiſtus carnis tradu,

ce deſcendit.qꝛ ad ipſum de chꝛiſto repꝛomiſſio facta ẽ.
Et tñ in vita lua chaſtus eius filius dictus et ꝓximioꝛ
ſibi:qui etiã dauid filius multis interpoſitꝭ fuit abꝛae.
Pꝛoinde maiheus hebꝛeus ſcribens in hebꝛeo ſic cõte⸗
xuit.Liber generationis ieſu chꝛiſti filij dauid ſcilicʒ lõ
ga traduce carnis multis interpoſitis ſilij Abꝛaã. Hoc
aũt refertur ad dauid vt filius dicat᷑ abꝛae aut ad chꝛi⸗
ſium vt filius dicat᷑ duoꝛũ ꝓpter repꝛomiſſionẽ eis pꝛe
cipue factam. Vterq; ſenſus cõgruit veritati Abꝛaam
genuit yſaac.yſaac aũt genuit iacob.iacob aũt genuit iu
dam et fratres eius. Judas aũt genuit phares et carã
de thamar. phares aut genuit efrom. Eirom aut genu
it aram.aram aũt genuit aminadab. Aminadab aut ge
nuit naaſon.naaſon aũt genuit ſalmõ. Salmon autẽ
genuit booꝑ de raab. Boog autẽ genuit obeth ex ruth.
obeth aüt genuit yeſſe. yeſſe aute genuit dauid regẽ.da
uid aũt rex genuit ſalomonẽ ex ea que fuit vꝛie. Salo/⸗
mon aũt genuit roboam. robvam aut genuit abiãabiaſ
autẽ genuit aca. aca aũt genint ioſaphat. Yoſaphat au
tem genuit ioꝛam.ioꝛam aũt genuit ioathan. Joathã
autẽ genuit achag.achax aũt genuit eʒechiam. Gechi ⸗
as aũt genuit manaſien.manaſſes aũt genuit ammõ.
Ammon aũt genuit ioſiam.ioſias aũt genuit iechoniã
et fratres eius in tranſmigratione babylonis. Et woſt
tranſmigratione babilonis iechonias genuit ſalathiel
Salathiel aũt genuit coꝛobabel.coꝛobabel autem ge⸗

nuit abiud.Abiud aũt genuit eliachim.eliachum autẽ

genuunt acoꝛ.coꝛ aũt genuit cadoch.adoch aũt genu
it achym Achym aũt genuit eliud.eliud aũt genuit ele
acar. Eleacar aũt genuit mathan.mathan aũt genuit
iacob. YOacob aũt genuit ioſeph virũ marie De qua na
tus eſt ieſus qui vocatur chaiſtus Ecce aquibo patri⸗

bus chꝛiſtus eſt natus in carne. Perſpicuũ eſt chꝛiſtuʒ

ex iuſtis et ex peccatoꝛibo traxiſſe carms oꝛigineʒ.nõ tñ
ta iuſtis vt nõ indigerent miſericoꝛdia.nec tñ ita pꝑec⸗

catoꝛibus quin conuerti poſſent ꝑ indulgentã. Oñies
ergo generationes ab abꝛaã vſq; ad dauid generatiões

—

— — —Alhn — êð

=£☛ 78 –⏑ —

1,
m
a⸗
6
.
1
e.
ſo
le.
e,

0c
16
e

iu
ra
n

t
th.
da
lo⸗
lal

/

4

ſepio reclinat᷑ m Lucam ſolũ.

ter dicat ꝙ pãni

De miſterijs

quatuodecim. dauid vſq; ad tranſmigrationẽ pabi⸗/
lonis generationes q̃tuoꝛdecim. er a tranſmigratione

babilonis vſq; ad chꝛiſt generatiões quatuoꝛdecim.
Et oẽs generationes ab abꝛaam vſq; ad chꝛiſtũ gene⸗

rationes q̃draginta due erat. hꝛiſti aũt generanio ſic

erat ꝙ mater eius deſponſata fuit ioſeph fiuo iſtius ia⸗
cob. Que aſq; cognita nunq; tñ ↄgnoſceda.a deo ꝑ nũ
ciante angelũ pꝛeuenta eſt. Que aſſenſum pꝛebens ex
ſpuſancto virgo concepit. virgo decurſis dece menſiby
min dei in carne aſſumpta peperit. Et ſic narus eſt tali
genealogia vt pꝛetactũ eſt. Et qm triplex eſt chꝛiſti na
tiuitas.vna eterna de patre eterno omnino ineffabilis

alia tꝑalis ex carne qua natus eſt in terris.tertia ſacra⸗

mentalis qua natus eſt ſacramẽtis.idcirco alius euã⸗
geliſta aliter aſcendẽdo vſq; ad de eius ſcema chꝛiſtũ
cõteruit id ratus qm̃ ex carne ipſe pꝛoceſſit ad nos. Er
natiuitate vero pus in elemẽtis ſacramẽtaliter edita
nos acceſſum celebꝛamus ad veu. Hinc ſcriptũ eſt ili⸗
co poſt baptiſmũ voceq; paternã Et ipſe ieſus erat in

cipiẽs quaſi annoꝛũ triginta vt putabat᷑ filius ioſeph.

qui fuit hely.qui fuit mathat.qui fuit leui.qui fuit mel
chi.qui fuit iane.qui fuit ioſeph.qui fuit mathathie. qᷓ
fuit amos.qui fuit naum.qui fuit eſſi.qui fuit nagge. q
fuit maath.qui fuit mathathie.qui fuit ſemey.qui fuit

ioſeph.qui fuit iuda.qui fuit iopanna.qui fuit reſa. qui

ſuit coꝛobabel.qui fuit ſalathiel.qui fuit neri.qui fuit
melchi.qui fuit addi.qui fuit choſan.qui fuit elmodan.

qui fuit her. qui fuit ieſu.qui fuit eliecer.qui fuit ioꝛim

qui fuit mathat.qui fuit leui.qui fuit ſymeõ.qui fuit iu
da.qui fuit ioſeph.qui fuit iona.qui fuit eliachim. q fu
it melcha.qui fuit mẽna.qui fuit mathata.qui fuit na⸗

than.qui fuit dauid.qui fuit yeſſe.qui fuit obeth:qui fu

it wog.qui fuit ſalmon.qui fuit naacõ.qui fuit amina⸗
dab.qui fuit aram.qui fuit efrom. qui fuit phares. qui
fuit iude.qui fuit iacob.qui fuit yſaac.qui fuit abꝛaam.
qui fuit thare.qui fuit nachoꝛ.qui fuit ſeruch. qui fuit
ragau.qui fuit phalech.qui fuit heber.qui fuit ſale .qui

fuit chaynan.qui fuit arpharat:qui fuit ſe em. q̃ fuit noe.

qui fuit lamech.qui fuit mathuſale.qui fuit enoch.qui
fuit iareth. qui fuit malaleel. qui fuit chaynan. qui fuit
enos.qui fuit ſeth.qui fuit adam.qui fuit dii
MDe natus ieſus pannis a matre inuoluitur et in pꝛe
B ALgpitulũ vI
Ignanter eu igeliſta per ſoumſanctuũ erpꝛeſſit

ſecundãtes nõ habuit cũ ſolũ de ipſa ſingulari
at ꝙ pinis eum inuoluit et reclinauit eum in
pꝛeſepio.quia nõ erat ei locus in diuerſoꝛio Inuolui

tur pannis oĩa explicãs explicatus:et faſcijs ſtringitur

plathonicus infinitus. Et qui latas celi plagas elemẽ⸗

toꝛũq; campos creans ampliauit.puulis lintxolis fa/
ſciatur. Pater verbũ explicat et mater carmis inuoluit
Nudus ex terra pꝛodijt hõ pꝛimus.nudu ſ; non perfu

ſus pudoꝛe manebat.quouſq; peccando ex rulbvꝛe pal⸗

leſceret. Et eru beſcens pericomata ficus accepit. dein⸗
de de paradiſo depulſo dominꝰdeuſtunicas pelliceas fe

cit. Equidẽ ſed nec iſte ob illam aut ſimilẽ cauſam pã⸗

nis opientibus nuditatẽ inuolutus eſt. ſed ob defectũ

nature ſibi inculpabilẽ quẽ aſſumpſit vt ſimilis eſſz p
ia fratribo ſuis et ad tegumentũ damnoſe verecundie
gua hũanum genus incurrerat. Et vilitate pannoꝛu
tecta eſt illa ſupba nobilitas qu ex ſug geſtione ſatha⸗
nieca deſiderauit adam. Et abſterſe ſunt noſtrop pecca⸗

tou feces. necnõ et condemnate ſunt pompe indumz
toꝛu ex faſtu moꝛtaliũ cũ rex eternus rex oĩm ſeculoꝛũ

Vilibus tegumẽtis inuolintur. que vt pie creditur nec

2

1i 4 al kin- / l ke
7 8 8,

—

verbi increati

ꝓꝛeparata erant pꝛeuiſione parentũ.ſed aut ert illi pã
niculi ex vlamentis virgineis aut foꝛte mutuatis. e
ꝑ hoc in vtroq; pauptas et vilitas innurt in eo ꝙ ſic in
paupie natus eſt et vilitate oꝑtus eſt · Ymciauit caput
eccleſie chꝛiſtus viam nou in his bonis que mundus
abſvꝛret.et dilexit que mudus odio habuit exoꝛſum fſa
ciens natus ab his ianins quas magnus effectus pꝛe⸗
dicaturus erat finſſe introitũ ad regna celoꝝ.Cepit ab
ea hoꝛa qua mũdo apparere voluit pꝛius facere qᷓ; doce⸗

re altiſſima paupꝑtate rerũ omniũ abdicationẽ vt ei nõ

eſſent panm niii viles.nõ ſua ĩed aliena edes. nõ ami⸗
coꝛi.ſon conſanguineoꝑ.non cõducti ſiabuli determi
nati hoſpitis ſed loci vagi atq; cõmunis.vt nõ credere

tur natus alicui pꝛius ied cõmunis oibus factus et to

tũ diceretur eſſe diuinũ vbi nihil apparebat haanum

RMeclinatur in pꝛeſepio pꝛocer. pomitur in ſtabulo ania

lium irrationabiliu rectoꝛ. iacq; in feno factoꝛ eius imo
dñs eius fenũ factus:quia oĩs caro fenũ. Reclinat in
pꝛeſepium fiium virgo mater vere pariendi neicia tẽ
pꝛis. Eteni quãuis pauꝑ pꝛouidiſſet de domo et de hiſ
que ad huiuſcemodi miſteria requirũtur:ſi pꝛeſcia exti
tiſſet. Sed oĩa fiunt in conteptu carmiſin contemptu
viſibiliũ rerum.in deſignatione naſcentis qualis ⁊ vñ
ſit. in cuius oꝛtu nihil mũdiale refulget. Cotũ diuina
diſpoſitione agit᷑ ꝓpellitur humana puiſio.Arguũt oĩa

iſta de non hominẽ purũ quauis wrũ lilis vider in⸗

troitus tanti regis in hanc vmbꝛaticã vitã.ingreditur

q; ꝑ inſolitam poꝛtâ quã natura nõ fecit apꝑtam huma

na opat o ſemp tenuit clauſam Ingreſſus eius nullis
humaniſ magniſficẽtijs fultus eit.clãdeſtine inopinate

q; factus nemine dei filiũ in vtero virginali pꝛetubici⸗

nante vt regibus ſeculi quauis de pꝛorximo atq; remo⸗
to pꝛeceſſerint oꝛacula et pꝛeconia ꝓphetarũ. d nul
lus hanc virginẽ ſuam matrẽ in vtero ſi uo geſtaſſe dei

filiũ dũ grauida ferebat agnouit. ſola ipſa que gerebat
excepta.et matre pꝛecurſoꝛis ? pꝛecurſoꝛe in vtero exul
tante qui clauſus in vtero ſimiliter agnouit.MNõ de ter
ris ſed de celis declaratus eſt.qm ipſe ſolus de celo ce/
leſtis. Omnia vilia oĩa penalia oia humilia pꝛo nobis

aſſumpta tollerata ſunt vt in ipſo ⁊ ꝑpipſum ⁊ er ipſo
eſſent cuncta nobis melioꝛi conditione donada. Et qn

to magis fuerũt humana et mũdana a ſecularia cũcta

remota:tanto pꝛeſtantius diuina credenda ſunt aſutiſ

B ſpum ſe. Pꝛerogata eſt ſpes dimni amphiteatri ad diuinita⸗
S ꝓ virgo mater alias mulieres in partu ſibi ob

tem ſpectandã. cum ipſa ſe pmiſit in pꝛeſepio reclinare
vbi exerni pabuli ſub pollicitatione annonã accepimuſ
non qꝛ iumentoꝛũ fenũ.ſed pꝛo hominibo poſitus ⁊ in

uentus eſt chꝛiſtus. Infans iacebat ſed vagiens vt in

fans peccatũ pꝛim hominis dialogice locutionis exclu
eret.⁊ vagitus eius nos a miſeris planctibo liberaret

Non erat ei alius in diuerſoꝛio locus vbi pꝛeterquã in

pꝛeſepio poneret᷑. In anguſtũ venerat qi latitudineſ
celoꝛũ et vaſta terraꝑ fecit. Et venerat lucrari pꝛo ho⸗
mimbo locũ et aſcẽſurus erat in celũ vt electis ſuis pa

raret optimũ locũ.Et nunc mirenato non eſt locusin

diuerſoꝛio.non capit deũ reg noſtra.necei in mundo
locus aptus ad manendũ.Et quem celi et terra nõ ca
piunt in pꝛeſepio reclinat᷑.igitur locus erat ei pꝛeſepiũ
Coꝛpus eius aſſumptũ locabile quidẽ et locum exige⸗
bat ad ſitũ Quõ ergo locus et nõ locus:Mõ erat ei pꝛe
inopia mundi alius cõmodioꝛ in diuerſoꝛio vbi multi
diuerterant. Cerrena quidem ſpacia numeroſitate cõ⸗
ſoꝛtum anguſtant᷑.et aptioꝛa ſepe pꝛeoccupant᷑ a potio
ribus.vilia vero ſunt relicta paupibus.Et ipſe pauper
tates ſeruaturus et pꝛedicaturꝰ aduenerat. Altioꝛi ſen

ſu exaccum verbum aliud intelligibile pꝛeſiat. Mõ erat

39 4

eſuriẽ deße at hoies ſeug fame
none defeſſa velut bꝛuta aniaha facti erant qᷓ ad pꝛeie⸗

comeſtibilis in fide. cuis caro vere eſt
guis vere eſt potus in peeſepio reclinatus eſt. Mon de⸗

ptioꝛ ſibi erat. Mihil

ſtoꝛi

.

ei locus in diuerſoꝛio.quia incircũſcriptibilis deus eſt.

ſed reclinatur in pꝛeſepio puer homo. Hõ erat ei locuò
in diuerſoꝛio aptioꝛ ſibi in deſignationẽ futurarũ actio
nü eius locus pꝛeſepij vero magis. Nam comeſtibilis
panis in comeſtione futurus. nec vbi locatur aptiuſqᷓ
in menſa famelicis añpoſitus: vt acupiat et comedant

llãt. Conficiebat hoies ſeua fames qui ra⸗

pia vt annonã capiat ſepe ligant᷑:ante quos puer ielus
. cibus. cui ſan⸗

fuit deo locus cuius eſt oĩs locus.quauis nuniqᷓ; locet᷑
in loco. Mon deſuiſſet puero locus led locus nõ erat er
in diuerſoꝛio: qm̃ futuris miſterijs in pꝛelepio locus a/
B hil quidẽ pꝛeter cauiam multa 1 ma⸗
nifeſtã ab ipio et p ipſum et in ipſo dei io bumanato

factum eſſe credatux vt eoꝛũ geſta p que apparuerunt
gbiecta: cauſa penitu S abiecta non tint.

De vigilia paſtoꝛũ et euãgelicatione eoxq; hymno

in natiuitate ieſu ſcom lucã iolu. Capituiu. VII
AIgilant paſtoꝛes bono naſcituro paſtoꝛi:qui ð
y eipſo pꝛotulit cum eſſet adultus Ego ſum pa
ſtoꝛ bonus. Paſtoꝛes anialiũ paſtioꝛi angeloꝛũ̃
et animaꝝ excubias celebꝛant Quſtodi hoim ipſi naſcẽ
ti cum ſint ouiñ cuſiodes vices nocturnas agunt. Et
ad inſinuanduũ quis eſt iſte qui naſcit᷑ ad demonſtradũ
pꝛeſagijs in ipſa natiuitate ſ⸗ aluatoꝛiſ quid in ipſa eccle
ſia ſit fut uru in ſtudio acq uirende ſalutis. Mam intro⸗
ducendus erat alius paſtoꝛatus oꝛdo. a alia inunſibilis
ſpũalis oꝛdin anda paſtura in vberrimis montibo diui⸗

.

noꝛũ ſacramen toꝝ atq; virtutũ vt in ratione nidei om̃i

conſummato miſterio paſtoꝛali paſtoꝛes loni et gregeſ

ſub eterno paſtoꝛe in montibo eterne gloꝛie paſceretur

WHinc eſt qð dicit Et paſtoꝛes erant in eade regione
vig ilantes cuſtodientes vigilias noctis ſupꝛa gregẽ
ſuum Actio conſona veritati et humanũ ofticiũ diui⸗
nis alludens ꝙ paſtoꝛes in qua chꝛiſtus natus eſt regi

one vigilarent. nõ ob aliud noctis vigilias tranſigen⸗

tes niſi vt cuſiodirent ex mercede cõmiſium aut ꝓpꝛi⸗
um gregẽ. ne oberrarent oues. ne lupus rapet atq; di⸗
ſpergeret. vt qõ languet aut hebet confoueatur vt ĩ cau
lis ſeruarent᷑ vt de bita hoꝛa punderet᷑ de paſtu. Ad hoc

vigilia ad hoc cuſtodia figitur ſupꝛa grege. Eadẽ imagi

ne rationabil paſtoꝛ ſup rationabili grege iuigilat arch
firmat cuſtodiã. et a cuſtodia et vigilia ſup irrationabi

lia nu SD trahit᷑:quo ratiõabiles atq; fideles oues a pa
us gubernent. Mon vigilabant hi paſtoꝛes ſuper
noua natiuitate reuelata. nec duma humane.aut hu⸗
mana dunne declarari cogitabat. Mõ alta ſapietes nõ
tunc ꝓplxtias impleri de dei filio expectabant. ſed viue
bant in ſimplicitate coꝛdis in puritate legis agẽtes ſol

licite officiũ cure paſioꝛalis.qui ſic in lege vxerunt vt

pꝛimi chꝛiſii noticiã exceptis parente et ioſeph in terriſ
habere meruerũt. vt quia bom erant bonitate virtutis
et circũciſionis 1 obſeruationis legalis mererentr chꝛi⸗
ſtum habere in noticiã cũ ceteris konis Quia paſtoꝛes

in Aſign rione miſterij ſingulariter de dei verw reue /

latũ eſt illii. Hoc enĩ pꝛecipue bonũ habuit mo ſaice le
gis obſeruantia ſimplex atq; roſſibilis vt futuri chꝛiſti
in fide noticia obſeruatoꝛiby pꝛeſtgrer et demon ſtrarek
eccleſia in oꝛtu capitis qualiter eſſet in bene mẽe bꝛis di

ſpoſitis vſq; ad finẽ ſeculi regnatura. implex xus ĩ

carne natus non cum carne cõpoſitus mente ſimplici⸗

bus pꝛimo innoteſcere voluit.qm cũ ſimplicib ſermo⸗
cinatio eius et nõ multiplicatus intellectus ñidei ſub/⸗

ditur citius atq; facilius Nec dei filium mundo decuit

pꝛimo pꝛedicari ꝑaliquos ſapientes ſiue fotentes. ſech

p pleteos atq; paſtoꝛes.ne humanis actionibo diuina

muoluiſſe crederent. Inculta eſt coꝛpe atq; agreſtis vi

ta paſtoꝛibus.et incuire natus ſe notum fecit incultis.
aſtruens quibo expedit pꝛedicatio t reuelatio diumoꝛiu
Hinc Et ecce angelus dñi ſtetit iuxta illos et claritaſ

i circurulſit ilos Aduemit angelus dñi emiſſus celi

tus ad terras humami incolatus. ad ima de ſuperis.ad
homines ex diuinis. angelus ex officio nunciandi dñi.
ne luciferiana poteſtate mitti crederet᷑. Sed cũ om̃es
piritus rationabiles ſeu ſeparate ſubſtantie ꝑmanen⸗

tes et apoſtatici dei ſint et ipſius poteſtati ſubdantur·

quid eſi qꝗð de iſio pꝛecipue dicit᷑ angelus dñi⸗ MHihil ꝓ⸗

fecto anud dixerim niſi ꝙ Ale gabꝛiel qui nunciauit p⸗/

curſoꝛem qui miſſus eſi ad virginẽ dei matrẽ hui? im⸗
renati nunciare conceptionẽ atq; natiuitateʒ:ipſe ſit qᷓ
nunc ad denunciandũ pꝛedictoꝛu effectũ et ſaluatoꝛeʒ
