mia ꝑ pciũ ſanguĩs ſubueniret ſuppleretq; defcm̃. Ite

nihil expectãtes a nobis ſed ad vendẽtes poti:et emite

vobis. Dono nõ inuenit ſuffragiũ:expimim ſi ſaltẽ cõ
mertio inuenire valeatis.Mõ inſtruut nec expꝛobꝛãt:

qꝛ tũc nulla doctrĩa vtiliter ĩſtruit:nec electoꝛũ eſt ex ſu

Pbia ĩfra ſe poſitꝭ expꝛobꝛare. Sʒ ꝙ ſicut dicendũ eſſet
ſic a ſaluatoꝛe demi in pabola ẽ ad cautelã pñtiũ hoim ⁊
poſteroꝝ:ĩ adeptiõe bonoꝛũ deuitatiõe futuroꝑ maloꝛũ
Mec illo extremo iudicio erũt cõmertia rex. Sʒ vẽdẽ
tes hi ſunt intelligedi qͥ male in iſta vita coſulũt.male
dicũt male ſociant:nequiter laudat vitã male agentiũ.
Sũ aũt eũt emere vemit ſpõſus etꝗᷓ pate erant intra

uerunt cũ eo ad nuptias:et clauſa eſt ianua . Quõ igi

ire ad emẽdũ dicunt᷑ ſi tũc ↄmertia nulla erut niſi ꝙ re
ꝛobãde ale ĩ ↄſiderationẽ tũc veniẽt ſi poterũt hre ali⸗
ena ſubſidia qᷓ diuinis atq; ꝓpꝛijs caruerũt. Parate in⸗
trant ad nuptias pataſ in ſuꝑnis:qm ille ſupꝑne nuptie
nõ ſunt pate niſi ĩ hac vita an pꝑat.laudit᷑ ianua.qꝛĩ
ꝑmutabilis eſt iudex.cũ diffinitiuã ſentetiã dederit: ne
q; ab ea pt hti appellatõis ſuffugiũ.laudit᷑ qͥde ianua
iuxta illa ſententiã.Qmi ↄfoꝛtauit ſeras poꝛtaꝝ tuaxꝝ be
nedixit filijs tuis ĩ te. GFirmabunt᷑ pualide ſere ſuꝑne ci
uitatꝭ.vt ab ea ex eis nõ poſſit aut vellit egredi ꝑ dei mi⸗
ſericoꝛdiã ⁊ ꝑ acceſaʒ iuſticie lapade intromiſſus nec qͥſ
qᷓ; itromitti poſſit etiã ſi velit indignꝰ.qm̃ ſic ĩ illa bñdi
cti atq; cõſirmati ſunt filij vt nõ poſſint erire futuri ab
ea iterũ pegrini:nec ad eos ĩtrare diſſiles. Et hoc maife
ſtat qð ſequi Nouiſſime vo veniũt ⁊ reliq̃ virgies di
cẽtes. Dnñe dñe aperi nobis.At ille rñdẽs ait mẽ dico
vxobis neſcio vos . Que nuꝑ vemit non recipiunt᷑: qm̃
eo tꝑe q̊ inuitabant᷑ ad nuptias nõ ingredi velut imꝑa
te meruerũt.nõ hñtes ꝓpꝛia merita declinãtes ad alea
maxie ad illoꝝ in qbo decepte ſunt.Applaudũt verbis ĩ
geminate dñm vocat.apiri petũt ingreſſum vlut oẽm
ſocũ credẽteſ inſciẽtes ht᷑e penalẽ:niſi a ſpõſo ad nupti
arũ ſedilia ĩtromittant᷑. Megat᷑ eis introit/ vt ignote a
cognitoꝛe oĩm repellunt᷑.eo demerito q̊ fomentũ lumi
nis id ẽ ↄgnitiõis ⁊ caritatꝭ olen hre noſuerũt:qm̃ igno
rãs ignoꝛabit᷑ ⁊ neſcies neſciet᷑Mec iſta geſta coꝛꝑm at
q; moꝛũ ſic accipiẽda ſunt facta vl fieri:in multis eniʒ
repugnãtia eſt a litera ad rei veritatẽ et a rei veritate ad
litterã:ſi ꝓut lr̃a pdit facta credamus. Sʒ palvla eſt a
chꝛiſto ſaluatoꝛe iuẽtaꝑ his qᷓ in diuio iudicio celerita⸗
te iudicis et er appꝛeheſiõe ſubita intellectuũ exuelato⸗
rũ:in appꝛobatiõe bonoꝛũ et maloꝛũ repꝛobatiõe confe
ſtim ⁊ ſine moꝛa qſi tpis fiet.Et ſi aliqð interiaciet᷑ tẽ⸗
pus rõne creature que nõ agit aut patit᷑ niſiĩt 1
de faciat ſine tꝑe:modicũ tñ erit/ig

.

oẽs vult eſſe oĩm ſalutꝭ auctoꝛ. Pꝛoinde palvla ſoller⸗
tis ꝓuidẽtie atq; ammonitiõis vᷣw cõcludit dicẽs. Vi/

dete itaq; vigilate ⁊ oꝛate:qꝛ neſcitꝭ diẽ neq; hoꝛã qñ tẽ
pus ſit s vult ꝑcutere pᷣcauere monẽs:nõ odit ſed
diligit qͥ inſtruit ad euitãda picula. DPius eſt iudex hñs
in manu iuſticie rũpheãqͥ nõ vult iuenire quẽ puniat:

oĩmogde nitens ſic ſollertes eſſe ſubiectos vt nem ru⸗

pſxea ſit ad penã Hinc pi? oĩm iuder pᷣmonet añ videre
vigilare mẽte. oꝛare aduerſus inuiſibilig mala. his
que ad cauendũ expediũt irã iudic: ⁊ ad intrãdũ ad nu

ptias regni di. Quia neſcimꝰ diẽ neq; pũctalẽ hoꝛã illi
os vltum tpis qñ apliꝰ tps nõ erit:qñ tppo nõ ſit. ꝰ qd
etna btitudo vel ſeua pena exrit. De palola ꝓficiſcẽtiſ
accipe ſi bi regnũ tradẽtiſq; talẽta ſiue mnas in exactio
ne mer itox ſcõm matheũ ⁊ lucõ. apitulũ XXRIX

tus ſit ex virgie mrĩe Sʒ hic t ſinglari
biliter ſingular, pegre pficiſci voluit dũ abſtractꝰa moꝛ
talitate cõmuni ꝑ verã reſurrectionẽ vt iteꝝ nõ moꝛiat
nec moꝛs ſibi vlteri dñet᷑ dũ ꝑ aſceſionẽ a moꝛtalibi ſe

ſextus

Yhil de ocioſuʒ dedit hoĩbo gut imptinẽs:aut
n imoꝛdinatũ ad cebitũ fine. Hecea rõne fact?eſt
noÿ: qᷓ aialia rõne caretia Et cũ pꝛimꝰ hõ in pa
radiſo eden poſit eſſz:in federe qde vt oꝑaret᷑ a cuſtodi
ret.lgũt ſuꝑceleſtia celeſtia ſubceleſtia ⁊ terreſtria na⸗
turaliter opatiões ſuas.etiã illa qͥbo nullus ſenſus ĩeſi
ſica natura faciũt hñtia ſenſuʒ. Hoĩes vo natura et ar
te oꝑant᷑. Sed in eoꝙ ſupꝑceleſnby ſiles ſunt ⁊ ad ima⸗
gine dei facti. oꝑatio ab eis exigit᷑ ĩ natura cum arte illa:
quã etate coalete ꝑcipiũt deſuꝑ ifuſiue ſeu tradẽte ho⸗
mine. deſcẽdẽte doctria. Allã quidẽ dixerim artẽ virtu
tũ agendã q̃ poſſim in ſuꝑna cõſcẽdere viſuri creatoꝛẽ
noſtroſq; ↄſiles:nõ illã q̃ mechanice ꝓ viuẽdi aptitudi
ne ĩ hac vita hoĩes oꝑanf᷑.Ad quã oꝑpanda dñs oĩm cũ⸗
cta expediẽtia hoĩbo cõtulit:ivt nõ ſit occaſio feriãdi vſ⸗
q;q̊ verũ ſabbatũ erxit. Et dire atq; ineuitabilit᷑ ab oĩb-
exiget᷑ qͥd acceperũt.qͥd vo fuerũt opati:acſi addiderũt
lucratiuo ↄmertio ad dona ſuſcepta.Nec iuſte ab hoib
fieret exactio oꝑm:miſi credita ſuſcepiſſent. Ex creditiſ
quidẽ nobis in opꝰ deductꝭ aut ociole retetis: rationeʒ
reddere cõpꝑellemur.vt ſi ſic oꝑati fuerimꝰ cũ datꝭ ⁊ac⸗

ceptis amplioꝛa recige mereamur:aut auferri data ain

utiliter accepta.Poterat enĩ opᷣs deỹ hoĩem ſicuta an⸗
gelũ facere:vt abſq; talibo actiõibo fieret beat et deitatꝭ
inſpectoꝛ.ſed angelus laloꝛauit m illa cõuerſiõe q̃ ſe ir⸗
recõuertibiliter cõuertit ad deũ:alio ſic nõ oꝑante ſʒde
ſcẽdẽte in baratꝝ Nõ aũt nt̃a eſt ꝑquirere cur ſic de?nõ
fecit.ſed opari vt iuſſit nõ ſua ſed vtilitate noſtra:cũ bo
noꝛũ noſtroꝛũ ipſe nõ egeat· Vloluit penitus nobis ſui
pticipiũ dare:imo totũ iuxta capacitatꝭ mẽſurã. Sʒ pᷣ/
oꝛdinauit qnda oꝑpatõis iuſticiã vt opꝑemur in his que
gratꝭ dedit:ne illã btitudinẽ habeamꝰ oĩno gratꝭ. Gratꝭ
quidẽ data ſunt dona:nõ tñ gratꝭ dabit᷑in ptᷣia. Sʒ qm̃
opibo nt᷑is qntũlibet magms illa mereri nequeramus:
ipſe vnigenit cei filius in hanitate aſſumpta voluit
mereriꝓ nobis.q coopatoꝛes ſecũ inqrit: largitus etiaʒ
illa ſupꝛa naturã cariſmata quib eicoopemur:vt ex do
nis dat gratis agamus ne auferant᷑ a nobis ingratis.
Et vt iſta opandi dilectio coꝛdibo audientiũ tenacꝰ im
pꝛimeret᷑ poſuit ſaluatoꝛ ipſe palvlã qᷓ ſimpla ẽ aut du
pla:cũ aliter ipſam mathe quo ad tpᷣs ⁊ ad negocia ⁊qͥ
ad ipſa vocabla diuerſe lucas recitare videatur Attñ
ſimpla eſt ſiue dupla:vna expoſitiõe claudet᷑ Dixit er⸗
gol Hõ quidã nobilis pegre ꝓficiſcẽs.abijt in regionẽ
longinquã:acciꝑe ſibi regnũ ⁊ reuerti Vlocauit ſeruos
ſuos ⁊ tradidit illis bona ſua. Et vni quideʒ dedit q̃nq;

talẽta:alij duo:alij vo vnũ Aliter lucas Vocatꝭ decẽ
ſeruis ſuis dedit illis mnas vnicuiq; ſcom ꝓpꝛiã virtu⸗
tẽ. Et ait ad illos. Megociamini dũ venio. Et pfectus
ſtatim. Ciues aũt e oderũt illũ:et miſerũt legationẽ

poſt illũ dicẽtes.Nolumus hũc regnare ſup nos õ

nobilis ẽ dei fil factus ꝓ nobis hõ cuiꝰ nobilitas inef⸗/
fabilis eſt ex vtraq; natura.qꝛ ex diuĩa eterna ex hũa⸗
na incoꝛrupta ⁊ ĩmaculata in ipſo nõ ex hũano ſemĩe ĩ
ipſo cõceptu ſui ſed ex almo ſpu:qᷓq; ea q̃ ſunt ãmiſtra⸗
ta materne fuerint ex traduce vriſſima diuini ſpũs ſcĩ
ſfitatione appoſita in mtnis.vt iã materne viſcereeq; p̃
paratiões ad cõceptũ virgineũ nõ haberẽt ꝓthoplaſtoꝝ
Ameritũ in dãnata ⁊ ppetuata ppagine:ſed vtutẽ ſpũſ

ſancti in ſcificatiõe. Necdũ ex hoc nobil hũane:ſed qꝛ ip
ſe hũane nature dcoꝛ nat ex vᷣgie. Inſigne qᷣdẽ ſingu

laris nobilitatꝭ ⁊ ſinglaritat nobile:q i ſbnanus 02
nobilis ⁊ tã no

—

figde ab emulis fidei cõpꝛehẽſus/Elerũtũñ qun fuit talen
toꝛũ datoꝛ ſuo tꝑe fit exactoꝛ pᷣmia tribuẽs opatoꝛbuſ
ſollicitis. vt eſſent potioꝛes ĩ bonis dñi ſui et intrarẽt in

De parabolis

peratus: dũ cetibo ſubſtantiarũ ſepatarũ atq; btaꝑ ſoci

atus eſt. Sed hoc actũ eſt in regione longinqᷓ. Siſtant
iſta altiſſimis differentijs magis q; ſpecialia queq; loca
interualloꝛũ ſpacijs ꝙ beatus receſſit a miſer: ĩmoꝛtał
a moꝛtalibo.iuſtus ab impijs.hõ deus ab hoibo puris:
qᷓ;; virtute.ptate.defenſione:ſacramẽto.viq; in fineʒ
ſeculi nobiſcũ in hac vita etiõ ſit maſurus.Longe ſunt
iſta magis dignitate qᷓ; locis:cũ etiã loca imenſurabili
diſtent.Abijt quidẽ in illa longinquã regionẽ accꝑe ſi
bi regnũ.qm moꝛſilli vltra nõ dñabit᷑:⁊ deſtructo moꝛ
tis unpio regnũ relinquit᷑ vite.Et ipſe nobilis vita eſt

Et oĩ defectiõe depoſita pfectũ oiĩm pfectionũ et nõ ſia
tutũ eſt regnũ.Et regnuipſius regnũ oim ſecloꝛũ eſt.

Et accepit regnũ eternũ qui in tꝑali regno a tꝑali dño

iudicatus eſt ⁊ cruciſirus vt rex:ſicut mõſtrat non mu
tatus ad petitionẽ iudeoꝛũ tituł triũphalis. Yeſus na
carenus rex iudeox · Beg nec ſic ibat acciꝑe regnuʒ vt
nõ reuerteret᷑ ad eos quos reliqrat.qm̃ eo pacto chꝛiſtꝰ
penetrauit celos conſcẽdens celũ empireũ vbieternuʒ
poſſidet btĩficũ regnũ.vt etiã reuerſurus ſit ad iudicã⸗
dũ iuſto iudicio actiones bonoꝛũ atq; maloꝛũ:ſicut an⸗
geri teſtiſicant᷑ aplis dicẽtes.HNic ieſus qui aſſumptus
eſt a vobis in celũ:ſic veniet quẽadmodũ vidiſtis eũ eũ
tẽ in celũAbies tradidit dona ſeruis. Indiſtincte ma⸗
theus diſtincte lucas ſub denario nũero data dinũerãſ
In decẽ ſeruis oẽs intelligunt᷑ qui ſeruiunt in decalo/
go:aut qui ſeruire tenent᷑ Decẽ vᷣo mne diſtribute ᷣm
ꝓpꝛiã virtutẽ vniuerſa dona dei ſigniſicãt.qꝛ denariꝰnu⸗
merus vniuerſalis ⁊ maio: irreplicatus eſt:et oĩis mul
titudo aut aggregatio nũeroꝝ in iſt radice cũ replica⸗
tione cõ ſiſtit. Que dona ſcom ꝓpꝛiã virtutẽ ſcʒ recipiẽ⸗
tiũ diſtributa ſunt:qm̃ nõ oẽs eandẽ capacitate habue⸗
runt. Diuina bonitas ꝓ capacitatis mẽſura replet vni⸗
uerſa:vt aq̃ decurrẽſ que iuxta captũ replet foueas ma
gnas aut ꝑuas q̃s repit Sonũ quinq; talentoꝛũ cõceſ⸗
ſio eſt quinq; ſenſuũ cũ potentia viuali.Lucxꝝ cũ eis de
tantundeẽ factũ eſt:ꝙ innocẽter ⁊ ſine macula cuſtoditi
ſunt.oꝛdinati vt eſſent inſirumẽta virtutis/Donũ du

oꝛũ talentoꝛũ eſt:qð q̃s accepit ex actione et contẽplati

ſitate cõſtituto/Aniꝰ vo talenti donũ affeci ab intelle
ctu directus eſi:qͥ ad diligẽda celeſtia et illa q̃ dei ſunt ẽ
datus.et ad celibatũ coꝛpꝑm ꝓſequendũ.et virtutũ iui⸗
ſibiliũ augmentũ.Sed hoc talẽti donũ abſconſuʒẽ ab
ipꝛobo acceptoꝛe:ita vt nullũ lucrũ ferret᷑ ex eo.Abſcõ⸗
ſio talenti feã in terra defoſſa ꝓdit affectũ terrenis reb
amabiliter implicatũ:aut intellectũ terrena ſolũ ſapiẽ/⸗
tem.q̃ ſuadet erekrre diligere: affect? effectui

one poſſe lucrari ſe bñ oꝛdinatoſi in ꝓximo in neceſ⸗

að diligit facere Poteſt aũt eſſe ⁊ vni talẽti donũ ĩtel
lectus ⁊ ingenij hũani acumẽ:qð cũ potuiſſet ſe in alta
ſuſtollere declinauit in ima. Et cũ potuiſſet celeſtia co⸗

gnoſcere: ſcire terrena pcurauit · Et ex dono gratis iĩpen
ſo datum erat agere atq; ꝓficere in gła. In natura illð

gereret. Oagnũ ꝓtinꝰ vmus talẽti donu. vnius ſcz ſi⸗
dei q̃ oolit᷑ vnus de. que ſine oꝑibo moꝛtua ẽ:in qᷓ ſeru⸗
piger deſijt opari abſcõdens fidẽ ſolũ in terra ſui coꝛdiſ
non opans in ea in virtute cõfeſſiõis vt cõſiteret᷑ chꝛi⸗
ſtũ coꝛã hoib ĩ boms opibo:ac etiã in ſuxplicijs ſi eſſʒ ꝓ

abſcõdit:vt ex gra aplius ſcire nollet qᷓ; qdð natura ſug⸗

gaudiũ eiꝰvt ſua viſione ꝑpetuo fruerent᷑. Eract? ſeruꝰ
piger in his in qᷣb querit excuſationis ſuffugiũ ſemeti⸗
pſum illaqat: in q̊ͥ tergiuerſarie querit includit᷑.Et cau⸗
ſe qs ſubmittit ad ſuã pigriciã expianda illã potiꝰ ꝓpel⸗

Balugtoris

lere debuerůt. et ſollicitũ in actiõibo facere: ſi dur? i i⸗5

ſtus exactoꝛ eſt dñs. Pꝛopterea huic ſeruo dicit. De

oꝛe tuo te iudico ſerue nequã lqm̃ nõ minus re eſt ſiĩ
eo lucratus nõ fuit q; ſi ꝓdegiſſet.Nõ eniĩ excuſat᷑ ſeruꝰ
accipies ad ſeminanuũ ſeme vt multiplicet᷑ ſi ex ĩtegro
ſeruat et illeſum dño ſuo reſiituit: oamnicatus eſi vñs
in ſpe ſua ſperãs meſſem ex ſemie Quid igit᷑ lucrari poſ
ſumus cũ acceptis:nõ dñi ſed nta vtilitate vnuſquiſqʒ;
cõſideret Ac ꝑ hoc nulli excuſatio iuſta erit:et ex quibui
credimus irâ dei auertere ꝓmeremur Tollit talentũ a
pigro:et bene oꝑantibo dat᷑. Montñ eo intellectu iſta ſẽ
tentia capiat᷑ ꝙ demeritũ repꝛoboꝝ tranſeat in cumulũ
iuſticie eiectoꝝ.vt vnius pena gloꝛia alteri/ augeat:qm̃
ſicut ꝑ ꝓpꝛin peccatũ vnuſquiſq; danat᷑.ſic ꝑ ꝓpꝛiã iuſti⸗
ciã vnuiqſq; loꝛtiet᷑ ſalute.cooꝑante mia ſaluatoꝛis.cũ
merita nuluius ſufficiũt ad ſaluãdũ:nec auget᷑ ſalus ex
demerito aut ex ſuꝓplicio danatoꝝ.Et ꝓpꝛijs bonis opi
bus eſt auxeſſis:no ex reoꝝ ſuꝓplicijs.⁊ilioquin negati⸗
ue aut pꝛiuatiue nõ affirmatiue ⁊ poſitiue acqreret᷑ aut
daret᷑ beatitudo celeſtis.Et qͥ fulgentioꝛ eſſet nõ de ſuo
ſed de illo qð ſibi darert̃᷑ ablatũ ab alio. Sed eo ſenſu di
ctũ eſt qͥ nulla kbvna depereũt apud deuʒ qͥ nouit dignos
eſſe bonoꝑ:ex q̊ͥ bñ oꝑans illa gloꝛia habeat quã ⁊ tlegniſ
ſi fuiſſet iollers potuiſſet hłe.lera et ſubſtatialis bea⸗
titudo nõ auget᷑ paucitate:nec minuit᷑ multitudine ſo
coꝛũ.Parabolice quidẽ dictum eſt ſed ſaluatoꝛ exponit
Di eni hñti dabitur:a abundabit.Ei aũt qui non ha
bet:et id qð videtur habere auferetur vt id qð dictũ ẽ
de auferendo talẽto ⁊ alteri concededo:nõ tm intendat
ꝙ addat᷑ hñti qᷓ; ꝙ piger illo pꝛiuet᷑. Hic adiectũ eſt. Oiĩ
hñti virtutẽ ⁊ lonã opationẽ dabit glia vt abudet inde
fecte ineternũ in ea:Ei qui nõ hʒ virtutẽ et debitã acti⸗

onẽ:et id qð videt᷑ habere auferet· Sollers verbů. Mõ

aſſerit ꝙ habeat ſed qð videt᷑ he.Qm̃i qui virtute ⁊ bo
nis oꝑibo caret nihil bom habet:videt᷑ tñ habere Habẽt
quide eſſe et naturalia dona ⁊ plurimi vident᷑ fidẽ hre.
ſed qð hñt infeliciter atq; penaliter erit: et fides ociola
nõ ꝓderit. Sicq; ſententiatũ eſt Et inutilẽ ſeruũ ei⸗
cite in tenebꝛas exterioꝛes illic erit fletus ſtridoꝛ den
tiũ Sepe dictũ eſt verbũ iſtud. Exhoꝛtat᷑ ad vigiliã ſal
uatoꝛ:ediſſerẽs cur huiuſmodi ꝑabolã poſuitl Eligilate
itaq; oĩ tꝑe oꝛãtes:vt digni habeamini fugere a vetura
ira et ſtare añᷣ filiũ hoĩis In oꝛatiõib vigilandũ eſt:ſic
et petrus ãmonet.Eſtote pꝛudẽtes ⁊ vigilate in oꝛatio
mib:ad pꝛecauendã irã ſcʒ iuſti inaicijEr ſtare cũ ſecu
ritate innocẽtie leta ⁊ iocũda facie cõſcientia nõ rodẽte
ſeu accuſante de malis ſed teſtificante ꝓ bonis:añ ſiliuʒ
hoĩs cũ iuſte iudicaturus aduenerit Na crimĩoſus vul
tu ꝓcliuo ex erubeſcẽtia ⁊ timoꝛe ſtat ante iudicẽ. Sʒa
celicto ⁊ pctõ imunis·⁊ ſi timeat iratũ malis:tñ audet
illũ in facie intueri. aũt poſt factã collationẽ talento
rum pegrinationẽ ciues ei? qͥ oderãt illũ miſerũt lega
tionẽ poſt illũ dicẽtes nolumus hũc regnare ſuꝑ nos.
ad iudeos pꝑtinet ⁊ ad chꝛiſtianos ſallaces. Dixerũt pila

to iudei.Mõ habemns regẽ niſi ceſarẽ:chꝛiſtũ repꝛoba⸗
tes ne regnaret ſuꝑ eos Et triũphalẽ titulũ conati ſũt
infringere.ne ſcriberet᷑ rex iudeoꝛũ.Et poſinlauerũt di⸗
mitti latronẽ et crucifigi chꝛiſt regẽ. adhuc in illa ꝑti⸗
nacia pdurãtes ꝙ chꝛiſius non ſit filius dei. rer dñs
vniuerſi: in cuius femoꝛe ſcriptũ eſt ꝙ ipſe eſt rexregũ

et dñs dñantiũ. Peruerſi et fallaces etiã chꝛiſtiani ter
renis rebo illecti.huius vite labẽtis amenitatibus dele

ctati.nolunt regi a crucifixo rege.ne motus carnis cru
ci penalitatis affigat.et cruce pauꝑtatis diuitias tollat.

et auferat honoꝛes patibulo vilitatis:et cogat patiẽter
oĩa mala ferre vſq; ad ignominia moꝛtiſ.Legatio miſſa

matlxũ marcũ et lucã.

Liber

nulla verioꝛ q;ᷓ puer ſa voluntas:quã ex alto chꝛiſtus co
gnoſcit. Ecce culpa:inſpice vltione ¶ Uerũtñ inimicoſ
meos illoſ q noluerũt me regnare lup ie:adducite huc
et interficite añ me Quotqt reſpuur regi legibo chꝛi⸗
ſti:ipſo iudicãte in eternũ interitu ibunt. etera de nũ
mis et ſeruis vng eſt expoſitio cũ talentis.
De paralolis ſimul cõneris vigilantiũ ſeruoꝝ et ſi⸗
deus et pꝛudẽtis diſpẽſatoꝛis et ianitoꝛis ad inducedã
cantel ꝓ futuro iudicio ⁊ debit actionẽ ꝓ pᷣmio ſcoõm
Capitulůꝗů. XXX
Epe querũt mundi pꝛincipes eſſe terroꝛi ſubie
S ctis nec pᷣdoctrinãt eos ne ꝑ cautela delinquat
ſed ad punitionẽ auidi.ad ſeuiciaʒ faciles plus
debito et pꝛeter iuſticiã interdũ multant. Et acti ſuper
bia magna ſuarũ volutatũ ſuos ſeruos volut eſſe ante
hetas:querẽetes calunias inuoluecdl. ſi placita etia nõ
ꝓlata nõ pfecerint/Et ſi aliqñ cũ pꝛincipatu vtunt᷑ do⸗
ctrinalibo vbis magis exꝑedieda vota qᷓ; ſubditoꝛũ atq;
ſeruoꝛũ vtilitates aſpiciut.nõ facti amoꝛe ad ſeruos qͥ
bus omnino indigẽt.ſine qbus turpis et vilis aut nul
lus eſſet pꝛincipatus:ſed ita truces plerũq; ad eos ſũt
acſi ſerui ineuitabili opoꝛtunitate ipſis dñis indigerẽt.

Bec oim creatoꝛ ſaluatoꝛ et dũs q ſeruis non indiget

nec aliquo extra ſeipᷣm eget.et a qͥ quelibet creatura vt
ſit et rationalis vt bñ ſit opus habet.nõ ſuis qꝛ indigu
us ſed noſtris vtilitatibo còſulit nõ tm̃ tꝑalibo ſed a et⸗
nis:ſub palula oẽs diſcipulos quos hẽ bat pñteſ ⁊ futu
ros tali doctrina pᷣmonuitl Attedite ne grauent᷑ coꝛda
Wſtra in crapula et ebꝛietate et curis hu vite: ſupue
niat in vos repentina dies illa.Canqᷓ; eni laqueꝰi⸗ upue
niet in oes qͥ ſedet ſup faciẽ oĩs terre. Cliguate ergo:qꝛ
neſcitis q̃ hoꝛa dñs vt᷑ veturus ſit Oꝛemonuit ſerua⸗
ri ex ĩtegro coꝛda nõ coꝛpa:qꝛ ipſa receptacula ſunt vir
tutũ et diumarũu infuſionũ ſinnliter et vitioꝛũ. Et coꝛ⸗
da non coꝛpꝑa in noſtris actionibo reſpicit:et affectũ coꝛ
dis non coꝛꝑis ſenſum peẽſat: Coꝛdi loquit᷑ oĩs ſcia ſcri
pturaꝑ. Exipſo noſtra bona mala exeũt:et oĩ cuſtodia
ſeruari iubet᷑. Oi cuſtodia ſerua coꝛ qm exipſo vita pce
dit. MHic ſaluatoꝛ maxie ſeruari ſuadet a crapla Oppꝛi⸗
mũt enĩ eſce wluptuoſe ſumpte hoĩm coꝛda vt nec eui
gilent ad verũ nec caueãt detrimentũ. Et optimuz eſt
gratia ſtabilire coꝛ nõ eſcis:q̃ nõ ꝓfuerũt ambulãtibo ĩ
eis. Et ab ebꝛietate remouẽda ſunt coꝛda. Inebꝛiat nã
q; vinũ nimietate potatũ:a a veritate auertit hoĩm coꝛ
da.Qm̃ foꝛnicatio vinũ ⁊ ebꝛietas auferũt coꝛ Cui nõ
eſt ſollers coꝛ:neq; de cũ eo. In coꝛde caritaſ qᷓ nobiſcũ
deus moꝛat᷑ moꝛamurq; cũ illo.Equidẽ aũt ⁊ huius vi
te cure ſie hũana coꝛda grauãt vt miſi ſũmotis ad verũ
futurũ dei iudiciũ ꝓpinquũ ſiue remotũ non poſſit eſſe
aſpectus Mõdera ſunt depꝛ mẽtia ne ad v erigamur
et obuelamẽta impediẽtia lumẽ.Nõ expedit aliq̃̊ ppedi⸗
tũ eſſe cui cõſulit᷑ contẽplari futura et ſe parari ad ma⸗
gni reg ſeu ĩpatoꝛis aduentũ:maxie ſi cũ nõ ſperat᷑ ad
ueniet. Pꝛoĩde cauendũ eſt a crapla ⁊ ebꝛietate et a cu⸗
ra:ne ſupueniat repẽtina dies illa Repẽtina quidẽ a ſu
bitat ione inſperata tanq́; laqueus ſupueniẽs. Abſcõſũ
quid enũciat laqueꝰ et inerplicabilẽ inuolutionẽ et illa⸗
queationẽ cũctop:cũ deſup wniet ad capiendũ ſedẽtes
in terra deoeſuz. De celo capient vbi obuiare nõ poteft
ſup terre faciẽ habitates. 2οnde vigilandũ ad quod
oꝛtarl Vligilate ergo: qꝛ neſcitis qʒ boꝛa dñs vk ventu
rus ſit Elbi cert? rerü euẽtus er ipe incertus:ad expe
ctationẽ ſuſpẽdit cotinne mẽtes! Sicut eni hõ ꝗᷣ pe⸗
gre pfect reliqt domũ ſu et dedit ſeruis ſuis ptãtem
cuiuſcũq; opis:et ianitoꝛi pcepit vt vigilaret Parabo
lice loquit chꝛiſtus de hijanis et moꝛalibo actiomibo ho⸗

minũu:vt er his bñ agendi viã infoꝛmet. Pꝛoficiſcit ali

quis oſis derelinques bona ſua in ſeruoꝝ cuſtodia cum

quctoꝛitate qgendoꝛũ. ſemꝑ tñ vigilias precpiẽs ad ſu

um ſibi determmatü aduentuũ: eruis ſuis teun ianitoꝛi
oino incertů. Ex huiuſcemodi tipo ſe ſaluatoꝛ ingeſſit.
qq pegre ab hac vita in ali in aſſumpta carne ꝓniciſces

hinus ſeculi viſibilis ac etiã ſacrametalis ecclie donuʒ
ſuis fidelibus dereliq̃t: tribues oĩbo arbitrij libertatem

cut eni in creatione angelis et hoĩb data eſi xolun

tas libera qð hbuerit id agedi. ſic in creatiõe non eſt ab

lata ſed iterũ cõceſſa ptãs:vt qð placuerit exerceãt do
movtraq;ʒ ſaluatoꝛis noſtri dei Alid quã domũ liberũ et

libitũ ſibi reſeruãs aduentũ ſibi oↄgnitũ ſeruis inſpera
tu. meti noſtre velut cuſtodi puigili et ſollicito iamitoꝛi

pꝛecepit vt vigilaret:ea cõditione vt aduemẽti dño nõ

vt umpatus ſed vt parat apiat. Meceſſarius eſt ⁊ vtiliſ

nobis ad ta magnu aduentu dñi mẽtis oculuſ nõ ſopi
tus:etia ſi necenitate vꝛgente oculus coꝛpalis obdo⸗⸗
miat Sed ſi nocte dñs venerit ne ſibi occurrenduʒ ſit
coꝛpe pꝛepedito aut hoꝛa pallete hinc ſubinfert Eint
lübi vti pꝛecincti:et lucerne ardetes in manibo veſtris

Et ws ſimiles ibuſ expectatib dñm iuũ:qñ reuerta
tur a nuptijs. Expectant dñm boni ſerui pꝛecictiad ob
ſequendu:geſtates lucernas in manibo.ne obſequendo

errent ſi nocte dñi eſſet aduẽtus.Ald cuius ſimilitudi⸗
nẽ ſaluatoꝛ ſuos monet eſſe diſcipuloſ:vt pꝛecincti ſint
et lumina deferẽtes Pꝛecinctio qdem lũboꝝ pꝛet id qð
caſtitate ſonat et adicit ad pꝛeꝑpationẽ foꝛtitudinis:docʒ
ad validas et arduas actiòes Delatio lucernarũᷣ vt oĩa
in veritate fiant in luce:qm arguunt᷑ opaq̃ in luce nõ
fiunt.Et oĩs qͥ male agit odit luce:et ad eã nõ venit ne
arguant᷑ opa e Igit᷑ lucerne in manib:oꝑa bona ſunt
acceſa igne veritatis ⁊ caritatis. Septẽ lucerne in cãde
labꝛo erant:vt ex donis ſeptẽ oꝑa ntr̃ᷣa luceat.Et dauid
parauit lucernã chꝛiſto ſuo Parat qpe chꝛiſto lucernã
q nihil in cõſpectu eius agit icautũ:mhil tenebꝛis igno
rantie obuelatũ. Sed lumẽ lucerne nõ ad ſeiplum ſed
ad dñm referebat dicẽs Qm̃ tu illumias lucernã meã
vñe.Mõ eni exnobis eſt lumẽ ſed a deongit᷑ ab ipſo pe⸗
tendum eſt vere ſapiẽtie ſciẽtie lumẽ. Sicq; oꝛatũ le
gimus. Illumĩia oculos meoe ne vnqᷓ; obdoꝛmiam in
moꝛte.Et alibi. Mitte illa ſcʒ ſapientiã de ſanctis cełtu
is et a ſede magnitudinis tue vt mecum ſit et mecum
laboꝛet:vt ſciã quid acceptũ ſit apud te.Scit enim illa
oĩa intelligit.et deducet me in oꝑib meis ſobꝛie:a eu
ſtodiet me in ſua potetia. Et affectibo ⁊ directionibo no
ſtris lucerna eſt dei vbu. Daind dicit. Aucerna pediby
meis vᷣbũ tuũ:et lumẽ ſemitꝭ meis. Oꝛoinde a diuis
vᷣbis illumiat lucerna: cuius luce dirigimur. Sicq; p⸗
cedentẽ erpectemus dñm qꝛ ceſſit ad nuptias regni ce⸗

loꝛũ qñ aplis vidẽtibo aſcendit in celũ:indeq; veturus

iudicaturus eſt mom.in quo iudicatus eſt:vt cũ vene⸗
rit ⁊ pulſauerit cõſeſtim apiant ei. Veniet pſonaliter et
pulſabit coꝛda moꝛtaliũ ſi ſint apta receptui: cui tunc
apiet᷑ ſi in bnis oꝑibuſante fuerit vigilatũ. Sicq;
ne dño dicat᷑ expecta:ſed ex pᷣacta vigilia ianito⸗ nt̃e mẽ

tis cõfeſtim amat Ac ꝑ hoc btitudo pmittit vigilatibuſ

cũ dici᷑ Bti ſerui illi quos cũ venerit dñs ĩ uenerit vi
gilantes Vere bti ſunt ſerui ſummi ac immoxtalis ĩ/
patoꝛie qᷓ nõ retribuit tpaliter. ſed de eternis eterne: qſ
in ſuis miſterijs nõ in terreis rebb inuenerit occupatoſ
ſed vigilates ad eius aduentũ.parati ſemꝑ excoꝛde ſu⸗
ſcipe a deo factas inſpirationes:et ab homib⸗ diſcipliaſ
celeſtes. Vlñ tñ et de qͥ btitudo! Amen dico vobis ppᷣ
cinget ſe et faciet illos diſcũ bere:et tranſiens miſtrabit
illis ¶ Verſa vice videt ſaluatoꝛ repẽdere ſeruis ſuis ex

— —

.

+☛ ͥe r

☛

⏑ — — — ☛0 — —.

„ ——— — — —,. —

—

ſoꝛte q̃tuoꝛ ſtationaliũ vigiliarũ ſi

q̃tuo: vigiliarũ acute diſſerendũ.niſi

De parabolis

actu obſequendi:q;uis pamplius er eterno. Hoꝛtatus

——

erat dicens. Sint lũbi veſiri pꝛecincti. Nunc ad pꝛecin

ctos ſe pꝛecinetũ ad obſequendũ oſtẽdit:cũ dicit ꝙ pꝛe
einget ſe. Acſi ſenſus capiaf᷑. Paratis paratus ero:non
pꝛepeditis erpeditus ero. Sicut pꝛecincti abiles fue⸗
runt in actione bonop:ſic illis ero in retributiõe pꝛemi⸗
oꝛü.Pꝛecinvit ſe ſaluatoꝛ in abluẽdo pedes:ſe aptãs ad
obſequia moꝛe ſeruuloꝛũ exilla quã accepat ſoꝛma ſer⸗/
uili. Et vt dñoꝝ lauit et abſterſit aplicos pedes:et hoc ĩ
mũdatione a maculis ſoꝛdiũ et in pᷣſagiũ futuroꝝ.qm
et iterũ ſe pꝛecincturũ aſſeruit:vt diſcüuͦbere faciat ſuper
eterni regni mẽſam in fruitiõe diuioꝝ Et ipſe tranſtes
miſtrabit illis nõ eo traſitu qͥ ſepe tr ſiuit eriſtẽs moꝛ/
talis in terris:nec illo trãſi
ſiuit de hoc mũdo ad patrẽ quo nõ repedauit in pꝛioꝛg.
ſed traͤſitu quo tranſit hoſpes ſiue miſter ſeruiens men
ſis ⁊ intendẽs diſcũbentibo q̃d remouendũ auta onẽ

dũ ſit ꝓ voto edentiũ:aut quid wlint et petant ſinguli

diſcubentes. Iſta imagine dñs per ſeruoꝛũ vigilia expe

ctat᷑. Pꝛecinctis lũbis in hac vita pꝛecinctꝰ ĩ pt᷑ia obſe⸗

quet᷑:vt ipſe dũtarxat ſit beatitudo ciuiũ ſuꝑnoꝝ ſeden⸗
tiũ ad etern menſam. Et traſiet nõ paſſibaut muta⸗

tione locop:ſed ſingulis gradiboet ſtatibo btõꝝ ſic ſe da

bit et oſtendet ſicut meruerũt. Et vnus idẽ exiſtẽs per
oõẽs celicos ciueſ varia claritate fulgebit:ſicut ſtella per
claritatẽ ab alia differt Et ſi venerit in ſecũda vigilia
et ſi in tertia vigilia wenerit et ita inuenerit:btĩ ſunt ſer
ui illi Etationes noctis noĩat ad vigiliqʒ oꝛdinatas:
vt nulla hoꝛa ꝑ ociũ et ſomnolentiã tranſigat. Et iterũ
p paralolã dicta confirmat ! Hoc aut ſcitote qm̃ ſi ſci⸗

ret paterfamiliaſq̃ hoꝛa fur vniret:vigilaret vtiq; 1 nõ
ſineret pfodi domũ ſuã. Et vos eſtote parati quia neſci
tis qua hoꝛa fili oĩs venturus eſt. ſero an media nocte

an gallicantu an mane:ne dum venerit repente inueni

gt vos doꝛmiẽtes Vige ſimilitudinẽ. VUeéturus ẽ fur:

ignoꝛat paterfamilias aduentũ et tẽpus. Si ſciret ad/

uentum:vigilaret in tꝑe Si ſciret tẽpus vigilaret ĩ ad

uentu. Si ſciret vtrũq;: nõ ad ſurẽ ſed ad hoſtẽ manife

ſtum opoꝛtet occurrere. Neutrũ neſciẽs ſepe rerũ abla/

tarũ patit᷑ dana furis: attũ ad ſciẽtiã vigiliã adderet vti
q; ne domus pfoderet a fure. Sed nos ignoꝛãtes hoꝛã
er fide tã cõminatione multiplici wniẽdiab eo qͥ mẽti
ri neſcit ſcimus aduentũ.Quãobꝛẽ neceſſitas vꝛget eſ

ſe patos aĩo ſincero emẽdatione moꝛů qliſicatione vir⸗
tutũ certũ tenẽtes aduentũ oĩ ex tpe ignoꝛatũ. ſcʒ in j

tipſe vnturꝰ:ne noſ
inuemiat in mũdi dlectatiõe do⸗mientes et a lvvnig opi
bus feriantes Qmquidẽ paloſice loquit᷑ non eſt de tpe
iſtuoꝛ niſi put ipſa ſimilitu
do deducit nullũ tpis momentũ pᷣtereat.q̃n ſimꝰmẽ
te ſuſpenſi. coꝛde pauidi.purgatione infauſtoꝝ additio⸗/
nẽ fauſtoꝛũ agentes et hãc vit exoſam qꝛ caduca ẽ ha⸗

bentes: amatoꝛes future iã facti ſimul cũ pauoꝛe dñi di
ligamus aduẽtũ futuꝑ qᷓ nõ putauerimꝰoꝛa. Petrus

quidẽ auditis pabolis queſiuit vſq; ad quos aut ad qᷣt

ipſa diffunderet᷑: et ait ad ſaluatoꝛel Oñe an ad nos di
cis hanc palolam an ad omneſ· Salustoꝛ rñdit Qd
vni dico oĩbo dico. Vigilate. Quiſputas eſt fidelis di⸗
ſpenſatoꝛ et pꝛudẽs quẽ cõſtituit dñs ſup familiã ſuã 11
Queſiuit petrus nõ ad ſuã ſolſ ſed ad vtilitatẽ ⸗ erudi
tionẽ etiã ceteroꝝ pñtium ⸗ futurox. Nihil chꝛiſtus di
rit impꝛopꝛiũ ſed in cõmune ꝓ oĩba qm̃ nõ p vno ſed ꝓ
omnibo ſaluaturus aduenerat. Non ſolũ illos diſcipu⸗
los qͥs elegerat et aplos quos pꝛerogatiua ſpeciali noĩa
uerat cautos reddebat ab ira futura et vigilesad aduẽ
t um acſi tm̃ ipſos ſaluare niteretr᷑.ceteris oĩbꝰ abdicatꝭ:

tu moꝛt et aſcẽſionis q̊ͥ trã⸗

cum infidelibo wonet: ilic ert fletus et ſtrid
Seruus eo malus ꝙ moꝛã dñi meditaf᷑cum moꝛã et
perationẽ᷑ eque ſciat vel neſciat. editatur aũt moꝛã

Baluatoꝛis

ſed omnes qui ad imaginẽ dei facti ſunt ſue fidei lumie
inſignitos vigiles ad aduentũ.patos ad regnü. ſaluos
eſſe ab ira pꝛemonuit. Sicq; petro reſpoſi uʒ eſt. Quod
vni dico oib· dico. Eligilate. Elt vnuſquiſq; ꝑ ſeipᷣm
ꝓ ſeipſo iueniat᷑ pꝛudes ⁊ fidelhs Et hoc eſt qð ſaluatoꝛ
adiecit. Quiſputas eſt fidelis diſpenſatoꝛ et pꝛudens.

—

Per paralula humanor moꝛũ loqui Seruus fidelig

in diſpeniatiõe cõmiſſoꝛu et pꝛudens in regimme fami

lie ſuꝑ quam conſtitutus eſt. dignus eſt pꝛemio:vt det
illi dominus in te ſue reuerſionis tritici meſt uraz ſiue
cibum. Mauci quide ſunt .¶ Sed beatus ille ſeru? quẽ
cum venerit dñs eius inuenerit ita facientẽ Ulere dico
vobis:quia ſuꝑ omnia lvna ſua que poſſidetl conſtitu
et illum .Sicq; deducta pabola fideles ſuos tales vult
eſſe ſaluatoꝛ. Seruus fidelis ẽ chꝛiſti qui bona ſibi tra⸗
dita nõ diſſipat:ſed aptep tpe atq; loco diſpẽſat. Mul⸗
ta quide ꝑ naturã ⁊ graʒ a deo donata ſi unt nobis:et ad
diſpenſandũ nõ ad diſipandũ cõmiſſa. Ged heu mul⸗
ti audaci conatu diſſipant nõ diſpenſant,/ Pꝛudes voĩ
tendit puidere ſubiecte familie ꝓpter cheutũ: ſi pinten
dere p auctoꝛitatẽ habet. Sic vo ſi aliter ſe ſi upioꝛem
asnolcit vt vtilẽ ſe poſſit pᷣſtare indigentie ꝓpximoꝛũ:ac
ſi ſe conſtitutũ agnoſceret ſup familiã dñi ſui. Beatus
quidem hic in vltima retributione fiet: quia ſuꝑ oĩa bo
na ſua cõſtituet eũ dñs.qꝛ ſic et ea ſecuritate lona eter⸗
na ſi qua ſunt participando poſſidebit: acſi ſuꝑpponeret᷑
non ſubijceret eiſdem. Et pꝛeſagio huiuſcemodi retri⸗
butioms ioſeph ſidelis et pꝛudes inuentus in diſpẽſa⸗/
tione frumenti ad indigẽtes:egipti poꝛro dñs conſtitu
tus eſt· lelut agens recte poſ idebit beate. Qm̃ de fru⸗
ctu oꝛis ſui vnuſquiſq; replebit᷑ bonis:et iuxta oꝑpa ma⸗
nuum ſuarũ retribuet ei. Et alia ſcriptura dicit. Et re
tribuet mihi dñs ſcom iuſnciã meã: et ſcom puritatezʒ
manuũ mearũ retribuet mihi. Que retributio: Men
ſura tritici in tꝑe fiue cib. Oenſura poꝛro iuxta ſlaã ſen

tentiam qᷓ dictu eſt. Eadem meſura qua menſiffueritis

remetiet᷑ vobis.Triticum chꝛiſtus ſcom menſuraã vᷣtu
tum et actionũ bonoꝝ participatio dabit᷑: in t eq̊ decre
tum egrediet᷑ imutabile de oꝛe iudi cũcta iuſtiſſime de
cernẽtis.Cibo ad idẽ refert᷑:qꝛ chꝛiſtus dixit. Caro mea
Vre eſt cibo:quo eterne fidelis cibãdus eſt ſeruꝰ. Per⸗
ſicit paralolã ex mala cogitatione atq; actione ſeruoꝛuʒ
vt ꝑficiat quã cepit dare de ſollicitudine vigiladi doctri
nã O ſi direrit ſeruus in coꝛde ſuo moꝛã facit dñs me
us wenire.et ceperir pcutere pueros et ancillas⸗ edere

et bibere et inebꝛiari: veniet dñs ſerui illius in die qᷓ nõ

ſperat et hoꝛa qua neſcit et diuidet eum ptemq; illius
oꝛ dentiũ

ratus pperd agere in duas ſe partiẽs iniquiſſimas acti
ones:aut ꝓximũ ledere.aut turpiter aut impudice de⸗

lectationes in ſemetipſo ſuſcipe. Omnis aie deoꝛdina

„

tio et actio culpabilis digna penis ad ſeipſameſt: pre⸗
ter dei legem mũi et illecebꝛis carnis oblectando per⸗/
quirere. aut pꝛorimis in pionis etrebus inferre iactu⸗
ram. Mecagit iniquus homo qui futurum chaiſi non
contemplat᷑aduentũ.magiſq; moꝛam.pamphius autẽ
vt nunq; vmiret exoptat:ne aliquando ex ſuis crimini⸗
bus vindicaret in eum. Sed oino vniet dñſ. Nam pt
ait apoſtolus eſt aũt iudiciũ dei ſcõm veritatẽ. qꝛ ſicut
pmifit wniet non mẽtitus:nec iudicando fallet vt ĩſci⸗
us. Et veniet in tempoꝛe non ſperatus:cuius hoꝛe ofẽ
eſt neſcius. Facietq; in pondere rationis iudicium diui
dens malum ſeruum a bonis:ea vltione iuſticie qua ſe

ipſe diuiſit a moꝛibus optimis Sociandus quidẽ erit

Liber

infidelibus ſeruis quibus ſe ſociauit in oꝑibus malis.
vt ab his ſeparet in btitudine.a quibus viuẽs ſepatuſ
extiti. non inherente virtute.mag aũt vitio diuidente
et his aſſciſcat in pena quibs ſimilis fuit in culpa. Sed
vbi tradent᷑ ex inidelitate ſontes Elbi fletus erit ſtri
doꝛ dentium.fletus qꝛ diuiſi a lvnis:ſtridoꝛ dentiuʒ qᷣ
ſociati malis. Olle aut ſeruꝰ qͥ cognouit volũtatẽ vomi

ni ſui nõ ſe parauit et nõ fect ſcom woluntatẽ eiꝰ: pla

gis vapulabit multis. Qui aũt non cognouit fecit di
gna:plagis vapulabit paucis· Poſi malas actiones 7
poſt peccata traicit ſaluatoꝛ ſeruoꝝ pabola ĩ eos q] negli⸗
gunt agenda pficere. Culparũ atq; penarin; facit auxeſ⸗
lem: non pficere cognitã dñi ſui voluntate. id oc em
eſti obſequioſa ſeruitus oꝛdinata vt ſeruus dñni ſui pfici
at cognitã voluntatẽ. Qõ ſi nõ fecerit:uxta delicta pla
garũ pondus erit· Meſciens vo et ſi volũtatem non ꝑſi
cit quã neſciuit aut ignoꝛanter aduerſum aliqd egerit:
fuſtinebit quidẽ penã cũ mitigatiõe plagaru. Vtrobiq;
diuina ſeruatur iuſticia in exhibitione penarũ:ſcõm eri
gentia delictoꝛũ. Nam et potentes potenter toꝛmenta
cruciabunt. vt pena eũ acerbius afficiat qᷣ ſceleratiuſ cõ
pᷣhendit᷑ deiquiſſe:illũ vero confodiat pena mitioꝛ qͥ no
tam deliquit aduerſaria wolutate. Nam in celo vifferen
tia eſt ſtellarũ:et in gloꝛia btõꝝ ſicut merita pꝛia exege
runt. Sic et in inferno inequat᷑ pena: ſicut inequalitas
in culpa fuerit iudicata Qmſ ommi cin multũ datũ eſt
multü queret ad eo Unuſquiſa; cõſideret qd quantũ
qualeq; ad quid et a quo accepit. Scom lec eni cõſide
rata wel non conſpecta:vnuſqiq; ab omniuʒ datoèe tpꝑe
iudicij examen accipiet. Et qui potioꝛ fuit in datis acce
ptiſq; donis ab eo iuſte opis plus queret:et minus ab
eoq nec inuentus eſi plus pꝛehabere. Ec cui cõmen⸗/
dauerunt multũ: plus querent ab eo Git obligatio in
Datis et acceptꝭ rotioꝛ atq; mino⸗ ſcõm qntitate donoꝝ
vt qui minus accepit in exigenda ratione leuius ab exa
ctoꝛibus exigatur:qͥ vo plus amplius apponet ad coꝛlo
nam. Pꝛouidos omnes in hoc wluit eſſe apls Mos nõ
ſpũm huius mũdi accepimus ſed ſpuũm qͥ a deo eſt: vt
ſciamus que a deo donata ſunt nobis. Qui dei vona co
gnouit pꝛenouit fiendã exactione:et ad reddendã ratio
nem ſe vigilẽ fecit. lance mẽtis pꝛetrutinans quantum
ab eo a iuſto exactoꝛe fuerit exigendum vt anteq; euga
tur pparet qd reddendũ ei qͥ nemineꝑ calumnia inuol
uit:a nullo plus debito exigit. ab aliquo nec betit plus
q;ᷓ dedit: vltra facultatẽ reddere non cõpellit. Et in hoc
quidem cunctoꝛũ culpa dãnabilioꝛ extat nõ in eo qð ꝑ

fragilitatẽ deliquit. qm ipſe cognouit figmentũ noſtrũ

ſed in eo quis iuxta datũ ⁊ acceptũ datoꝛi penituſ nõ
rependit.qui ſua vtilitate nil exigit: ſemꝑ eodem modo

eriſtẽs ſůmmũ bonũ non alio bono bonu miſia ſeipſo. de
ſeipſo et ꝑ ſeipſum.in nulla dependẽtia factus nt᷑is du⸗

tarat vtilitatibo puidet dum exigit a nobis: ſed non re⸗
pendentibus.ve vtiq; nobis.

De patola aduerſarij ad diuinũ veꝛbum ad habenda
concoꝛdiã ſcoõm matheu ⁊ lucam. Capitulũ.XXXI

Igens deus hũanam naturã a ſummis bonis
v auerſam et ad ima tona conuerſam:in quibus
deluſa delectata plus debito felicẽ ſe credebat.
ſi harũ infimarũ rerũ copia habuiſſet.et qm̃ ſemꝑ erat
in via tendẽs in alias regiones aut tetrã aut lucidã ad
quas ꝑ poꝛtã moꝛtꝭ eſi oꝛdinatus ingreſſus. cũ ab iſto
mundo neceſſario celebꝛat᷑ egreſſus:vbi werax et infalli
bilis conſtitutꝰ eſt iudex.añ quẽ oẽs cogent᷑ de oib ꝓut
