erxpectat pcurſoꝛem filij naiciturũ. Quo nato et exhibi⸗
to ſue honeſtatis officio didicit et cognouit partũ ↄũis

coꝛruptõnis partum ſterili vt pamplius exultaret in

partu virginitatis.quo expedito ꝑ omnia.cõpletis tribo

menſibus repedaret ad domũ.

NDe yVirgo anteq; cohabitaret cum ioſeph inuenta eſt
Ab ipo pꝛegnãas ex ſpiritu ſancto. Capim xXVI

Ele cum eſſet deſponſata ppᷣa maria mater io⸗
q ſeph:anteqᷓ; cõuemirent inueta eſt in vtero hbas
bens de ſpiritu ſancto . Oupꝛa diximus ange⸗
lũ ad deſponſatã virginẽ miſſum:et deſi ponſationis cau⸗
ſas paucas adneximus. Sed decẽs erat vt deſponſata
eſſet nõ cognita virgo paritura deũ que anteq; cõueni⸗
rent illa ſq; et ioſeph nõ in copula carnali.ſed habitatio

ne cõumnuet ab ipᷣo ioſeph inuẽta eſt in vtero habens
T ſpiritu ſancto. Ecce ſponſus tranſiuit in teſtem. cui
aptius erat teſtificari de ſponſa ſuſcepta.quoniaʒ virgo
erat:quã ipᷣe nõ tetigerat.nõ cognouerat. Dic eã inue⸗
nit ioleph habentẽ fetũ in vtero.nõ de alio ſed de ſpiri⸗

tu ſancto.⁊ hoc anteqᷓ; ſimul cõuenirent: quoniã nõ ſta

tim deſponſatã traduxit ipam in domũ ioſeph YIcerum

angelus miſteriũ maioꝛis deſponſatõnis exequit᷑. Quo
ꝑfecto maria montana cõſcendit vbi cũ elicabeth man⸗
ſit menſibo tribus. deinde reuertes in domu.ab ipo gra
uida per ſpiritũ ſanctũ inuenta eſt.nõ expientia tactus
ſed auia illa cognouit er exterioꝛib geſtis. ꝙ aliquid ge⸗
ſtabat in vtero.et ſqualidabat᷑ facies virginis et attenu
abatur in carne. Cognitio vero eliabeth ꝑ exultantẽ in
ſuo vtero filiũ in illis tribus menſibo iam ad iuſtũ per⸗
uenerat. Elel foꝛte ipᷣe aſcenderat ad montana ſciturus
quid ſua ſponſa ibi ageret:et viſitaturus affinitatẽ eſt.
Vnge patuit data fide dictis qð virtute ſi irituſſancti

habebat invrero. Hubio tamẽ ſuſpendebat᷑ ioſeph.Nec

cxedendus eſt tante virginis ſronſus tantevirginitatiſ
cuſtos et teſtis. excluſus a ſcientia diuinoꝛñ q;uis in il⸗
loꝛũ cognitionẽ paulatiue deuenerit.moderante ſpiritu

ſancto et angelo reuelãte! Yoſeph aũt vir eius cũᷣ eſſet
iuſtus et nollet eam traducerexoluit occulte dimittere
eam ] Juſtus ex lege.iuſtus ex bona wlũtate.iuſtus ex
bona operationeet ſi nihil aliud ad teſtimoniũ ſue iuſti⸗
tie:qð virgo qð vᷣginis mtiſ ſponſus qð ꝛpᷣi nutriciꝰ eſt

electus additamentũ facit. Et nolebat eã traducere ve⸗
lut ꝑplerus neſciẽs quid futurũ eſſet. Nam ꝓpoſitũ vir

ginitatis erat in eo et mariã credebat virginẽ. ſed ipſo

neſcio grauidatã:q́uis ſi res poſtulaſſ⸗ 3 de illa diſſerere

ſermo dubius erat. Nam ſi diriſſet illam virgineʒ 1 gra
uidam ſicut erat: videbat inſolitum et incredibile. Si
Virgine et nõ grauidã:alterũ hoꝝ vertebat᷑ omnino mẽ

dacium. Si neutrũ edixiſſet de llla:vtrunq; ſubiacebat
obnoriũ falſitati.Pꝛoinde in re taʒ dubis deuitabat iu
dicium:teſtimomiũ ꝓferre nolebat. Meditabat᷑ fugã.et
occulte illam dimittere diſponebat. Et hoc quidẽ quia
iuſtus erat cupiẽs ſeruare iuſtitiã vt nõ ꝓferret heſitan
ter qð p certo nõ nouerat:ratuſ melioꝛẽ partẽ ſecedere
qᷓ; p re dubia deuenire in cauſam. Sancta enĩ puritas
agitabat eum. nõ aliqua ſiniſtra ſuſpitio de maria. lon

- — –— —

=R — — —

—

— —

1
4

— — —

— äl

S — — —

tio

8 õ 1 . D

De virgine

eni pmittebat deus tantũ Panſumm ſenem ſfidelem. de
matre ſua iniqua meditari. Alias nec iuſt merito dici

poſſet. Obliqua eni et incerta ſuſpitio cõtra pximũ in⸗
iuſticiã nõ iuſticiam arguit · Sed ſupꝛa intellectuʒ ſuũ
attollebant᷑ geſta q in virgine videbar ad uertere. q;;o b⸗
rem occulte illa dimittere cogitabat. Quomodo occul
te: Memini ꝓpalaturus ſui ſeceſſus cauſami ſic occulte:
Vt a nemine ſciri poſſet vt quid ⁊ quo iret. Molebat eni
aliquid cõferre cum aliquo de maria: pᷣam diuine diſpo⸗
ſitioni cõmittens:quouſq; huius rei writas aliter eiu⸗

V ceſceret abſentiã med itatus. Expeditioꝛis pꝛotinus eſt

cõſilij explicari q; du bijaimplicari Hec illo cogitante.
Ecce angelus domin in ſomnis apparuit ei dices. Jo⸗
ſeph fili dauid:noli timere accipere mariq cõiugem tuã
AQuog enim de ea natum eſt e ſpiritu ſancto eſt Ar/⸗
gumento palmari factum eſt ꝙnulla ſuſpitione iniqua
ioleph ad virginẽ mouebatur. quoniã ei per angelũ do⸗
minus in ſua pplentate deſuper. et de celo ſi ubuenit. Mõ
enim in ſacris voluminibo inuenim⸗ dominus iniq̃̊s
atq; nequiter cogitantibo et ſingentibus nequia et du⸗
bia cõtra primum ꝙ ſpirituſſancti opationes occultas
et ſecretas et ſecreta miſteria ſempera ſeculis reuelaret
Dum in animo ioſeph pia ppiexitas inſideret apparu⸗
canscum 7 n eludens. certiſicans nõ in amploꝛẽ beſi
tationẽ deducẽs qui eum blando retundit alloquio. in
cognito tamẽ cum in ſommis monefaceret eum Cuiap
paruit in ill certitudineviſionis quã ſibi ioſeph indubi
tate credere potuiſſet. t quanq; a ſomno ſenſus illius

it ei angelus domimi.bnus niguic et nõ malus veriſi/⸗
1

tenerẽtur oppꝛefſ..nõ tamè ſommiaret vt ſomnijs fidẽ

daret. quoniaʒ qui credit ſomnijs extoto repꝛobus eſt.
Bel ſpiritui eius iam in extaſi facto angelus ad hoc de
putatus a deo. diuina miſteria facta in ſpoſa virgine de⸗
claraint. quẽ pꝛeter annunciatoꝛẽ alium eſte non credi⸗

mus. Hic cũ apperit ſpirituſſancti miſteria: marie ſpon

ſum leſitantẽ er nomine expꝛogenie vocat dicens. IJo⸗

ſeph ſili dauid vt nomen ꝓ miſterio et virtute dicatur

quoniam omnia erant augmentanda per iheſuʒz Expꝛo
genie dauid:pt de tribu deſcendẽs regia invirga ferrea
creto paterno regeret oꝛbem vniuerſu m. Ged quid
Cum ioſeph pater non fuerit ſaluatoꝛis cum nihil ſibi

concipiendo cõtuleritnempe devirgine toilit᷑ dubumm

ſeruatur honeſta conſuetudo ſcripturarum cũ fuij de⸗
nominantura patribo. Et ſi nihil contulit ioſeph in car
ne ſaluatoꝛis:ita vt per eũ iheſus nõ poſſit dici de domo
regis dauid. Mec virgo ex qua carnem aſſumpſit. nihil
cotulit vt eſſet rer regum et dominus dominantiũ. Si

gniſicatõnes et imagmes iſta ſunt vt quia deſcendit de

enie dauid habeat diuinũ
ius catholicũ habet imperiũ.
Nemouet angelus dubium a ioſeph ediſſerens vn⸗
de cõcepit virgo et quis ſit ipſe cõceptus. Ea. XVII
Vſt remouet angelus timoꝛ? dubij quo tene⸗
p batur et qui eum retinebat: ne mariã cõiugem
ſuam ad ſecuʒ cõtubernandũ acciperet. quoniã
quod ignoꝛabat vnde mariq ommno intacta cõceptum
haberet eſt ſpiritu ſancto pꝛotinus eſt. Nam quod in ea

regnum:ſed quia dei eſt fi

—

natü eſt de ſpiritu ſancto eſt. Nondũ natus ex vtero ie⸗
ſus. et in vtero natus dicitur vt cõceptio tam noug di/
catur natiuitas.ad illa coõceptionem que ſit ex ſemine a

virgine remouendãa vt cõceptio et natiuitas eius equs

. . -2

liter pꝛo mirabilib attollantur. Quid paritura erat vir .
go iam audierat:ſed necdum nouerat ipᷣe loſeph. Pꝛo⸗/

inde angelus aperte ſubiecit Pariet autẽ ſinũ et xvca⸗
bis nomen eius ieſum IYopſe eni ſaluũ faciet wpulum
ſuũ a peccatis eoꝛ. De hoc nomine virgim angelus ſu

qui tranſit mare ſecul

paa pꝛedixerat:nunc iterũ notificans ſi ponſo ioſeph ad/
iecit effectũ. Ypſe enĩ ſaluũ faciet pppuiũ ſuum a pecea⸗
tis eoꝛũ.Hoꝛrẽda ſed iuſta diuinati:quoniã nõ ialui fi
ent qui non ſunt de populo ei. Quem autẽ appellauit
cus wopulũ ſuum niſi popu i circumciſum vt ſpiritua
li circumciſione ſecernat qui de populo dei ſatagit nüe⸗
rari? Sed quis populus dei niſi qui flagellatui eſt in e⸗
gipto: lagellis erudiri opoꝛtet qui vult eſſe in pppulo
i. Dopulus dei eſi qui eimiſit ſpiritualẽ et obſcuram
egiptiacã regionẽ qui effugit ſeruitutẽ muiſibilis pha⸗
raonis: qui ceſſauit ab opere laterũ nec terrena igne aua
ricie ſolidat·qui ſequitur moiſen et aaron legem er ſa⸗
cerdotium.doctrinã et Fran euangeliũ et ſacramenta
icco veſtigio. ne pedes animarũ
intingant᷑ mala doc trina et luto tempoꝛaliũ rerum qui
mundi diſcrimina trãſit illeſus:qui videt egiptios ma
larum delectationũ in litoꝛe ſuſfocatos.qui ꝑ deſerta ſe⸗
quitur chꝛiſtũ:qui peruenit ad montẽ dluine legis quã
ſub pollicitatõne ſeruãdi accepit. Populus ergo dei cu
ſtodiens mandata dei. ſabbata dei. cerimonias dei. Pꝛ0o
inde huic a domino dictũ eſt facta enumeratione pacto
rum. Coſq; eritis populus mihi.ego dñs deus veſter.
Hinc moiles in ſua exrpetinone cõmemoꝛat. Vos autẽ
tulit dominus et edunt de foꝛnace ferrea egipti vt habe
ret populũ hreditariũ. De hoc eodem populo etia moi⸗
ſes. Te elegit dñs deus tuus:vt ſis illi populus peculia
ris:de cunctis populis qui ſunt ſuper terra. Ygitur po⸗
pulus dei eſt qui pꝑmpto animo eius mandata cuſtodit.
Sic rurſum ſcriptum eſt. Et dñs elegit te hodie vt ſis
eipopulus peculiaris ſicut locutus eſt tibi vt cuſtodias
omnia pꝛecepta eius. Et ſine interciſione verlox de ſua
ſalute ſequitur. Et faciet te excelſioꝛem cuj netis gentib
quas creauit in laudem et nomen et gloꝛiã vt ſis popu
lus domini dei tui ſicut locut? eſt. Ecce populus dei di⸗
ctus electuſq; ꝓpter cuſtodiã mandatoꝝ eius. ecce ſaluſ
vt ſuper omnes nõ in hac vita ſed in alia fiat excelſus.
Omnia ſiquidem in figura cõtingeb mnt üllis: vt nõ ter
rena ſed celeſtis celſitudo credatur. epe dei populum
in terra flagellatu et afflictũ et ſubactů recolimus. Mec
aliqueʒ moueat celſitudo terrena populi chꝛiſtiani quo⸗
niaʒ nõ oẽs ſalui fient:ſed illa pars chꝛiſtiani populi ex⸗
cellentioꝛ in ſalute cognoſcit que hic magis ſubacta ia⸗
cuit. Interrogemus martires et pauperes et reſſonde
bunt nobis. Quã igitur ſignanter angelus locutus eſt
Ipſe enim ſaluum faciet populũ ſuum a peccatis eoꝛũ.
cper hoc credentes ſaluari cõdemnãtur ſi nõ ſunt de
populo dei:de cuius numero aliter qᷓ; per virtutẽ nemo
poteſt eſſe cõſcriptus. Hinc etiaʒ molſes per nomina ſi
lioꝛum iacob populum hunc benedicendo in figura coõ⸗
cluſit. Beatus es tu iſrael.q̃s ſimilis tui popule qui ſal⸗
uaris in domino:Qui a virgine geſtabatur vnde eſſet
ignoꝛante ioſeph:ipᷣe ſaluum faciet omnẽ populum ſuũ
a leccatis eoꝛum. Sed angelica verba in ammiration
traiciunt. Si populus dei quomodo peccatoꝛ/ cum a
peccatis pꝛimo ſaluus fiendus eſt: Gi peccatoꝛ quomõ
Fapulus dei populus eſt dei:peccatoꝛ eſt populi Salua
it populum ſuum a peccato ſuo nõ merito opuli: ſed
eo merito quo dignatus eſt naſci et moꝛi. Ged ſi in po
pulo dei nõ poſſit eſſe cõſcriptio niſi per virtutẽ:a quib⸗
peccatis ſaluddus vbi aſſiſtit et virtus. Pꝛima nempe
ſalus eſt a criminibo introductione virtutuz: qua ieſus
in populo qui ſuus eſſe ſatagit operatur. Alia vero cum
in ſuperna pducit. Oulti expectant a domino ſaluari di
centes:quia ſui ſunt quoꝛũ facta e regione oſiſtunt De
quibus per moiſen in cantico ſuo quod edidit pauloan⸗
tequã meꝛeret᷑ perſpicacibo animis declaratũ eſt· Hoc

— —

=

. .*

autem totum factum eſt vt adimpleretur quod dictuʒ
eſt per ꝓphetam dicentẽ. Ecce virgo in vtero habebit et
pariet ſi hum.et vocabitur nomen eius emanuel:quod
eſt interpꝛetatum nobiſcũ deus . Sepe diximus et du
cõtinget ſimiliter edicemus ꝓphetias nõ eſſe cauſas eo/⸗
rum que in carne chꝛiſtus impleuit.ſed quia ſic imple⸗
turus erat ipas ante pꝛemiſit.Hec ꝓphetia quã mathe⸗

gllegat in libꝛo ſcribitur Eſaie. Et ex hoc ſoluitur obie⸗

ctio iudeoꝛuʒ dicentiũ ꝙ de virgine nõ debebat intelligi.

cum in hebꝛeo ſcriptum ſit alma et nõvirgo.quoniã eu/

angeliſta matheus pꝛo virgine chꝛiſti matre in ſua edi⸗
tione cum ſcriberet euangeliũ introduxit. Oſtenderat
ſpirituſſanctus Eſaie ꝓpſxte.cum achag nollet ſignum
petere in pꝛofundũ aut in excelſuʒ ꝓꝙ dominus in ſignũ
literationis populi ſui daret mundo virginẽ parituraʒ

nõ purum hominẽ ſed deum et hominẽvt eſſet nobiſcũ

deus. Hoc nomen quo vocandus erat expꝛeſſit.quiaxo

cabitur nomen eius emanuel:quod dicitur a nobis no
biſcum deus:deus in ſe caro factus nobiſcum.eque cuʒ

omnibus eſt in humana natura put illa aſſumpfit.que
niſi vna non eſt. diſpariter autẽ in virtute nobiſcuʒ ſit:

et in gloꝛia maxima differẽtia erit pꝛout exigunt noſtra

merita nõ natura. Studendũ eſt igitur rationibo nõvi
ribus ſatagendũ eſſe cum illo quivult eſſe nobiſcũ.ſine

quibus totum eſt quod eſt:ſine quo nos nihil aut miſe

ri ſumus. Pꝛeanticipauit ipſe nobis ſocium fieri.et o/⸗
mnibus modis factus eſt ſocius excepta ſonetate pecè
cati vt etiam penarum noſtrarum et maloꝛuma qui/
bus nos exonerare querebat roluntate oneratus eſt.
Querit vicem tenemur illam omnino rependere et ſi⸗
mus ſocij eius cõmunicahtes paſſionibo eius.Ad hanc
ſocietatẽ apoſtolus ſatagens actu perfecit:idipᷣm cõmo⸗
nefaciens nobis. Veruntamẽ exiſtimo omnia detrimẽ
tum eſſe pꝛopter eminentẽ ſcientiam ieſu chꝛiſti domi⸗

ni noſtri per quem omnia detrimentũ feci ⁊ arbitroꝛ vt

ſtercoꝛa vt chꝛiſtũ lucrifaciam et inuenioꝛ in illo nõ ha⸗
bens meam iuſticiam que in lege eſt.ſed illam que ex ſi
de eſt ieſu chꝛiſti:que ex deo eſt iuſticia in fide ad cogno/

ſcendũ illum et virtutem reſurrectionis eius et ſocieta

tem paſſionis eius.cõſiguratus moꝛti eius per omnia.
His verbis apoſtolus cum chꝛiſto ſe velle eſſe denunci ⸗/
at. vt alibi ſic chriſtum ſecum eſſe cognouerit: quod au
dacter aſſeruit.Aln experimentũ queritiſ eius qui in me
loquitur chꝛiſtus. Permaxime chꝛiſtus in paulo et in

chꝛiſto paulus erat cum ipſe loqueretur chꝛiſtũ affirma
bat.audacter in ipo fuiſſe locutum. Palmareʒ vero hu⸗
iuſcemodi ſimboli rationẽ:in canonica ſua iobannes e⸗
docuit dicens · Deus charitas eſt et qui manet in chari

tate in deo manet:et deus in eo. Gꝛata pꝛoplxtia et gra
tioꝛ adimpletio:vt virgoſic pariat qð nobiſcũ ſit deus.
Declaratus ioſeph ab angelo virginẽ ad cõtuberni⸗
um accepit. Laplm XVIII
urgens autẽ ioſepha ſomno fecit ſicut pꝛece
e pit ei angelus:et accepit mariam cõiugem ſuã

. t nõ cognouit eam conec peperit filium ſuuʒ
pꝛimogenitũ A dulci ſomno ſurrexit ioſeph in quo an

gelica documẽta perceperat. Et perfecit tanq; pꝛeceptũ

id quod ſibi fuerat ůclaratuʒ.ccepit nãq; mariam cõ⸗

iugem ſuam.vtiq; ſpiritu ſancto cõpꝛobatam atq; fecũ
datam:in cõmunem habitationẽ et cõtubernium hone
ſtum. Quã cognoſcens ex noĩ
factam habitaculũ dei ſuper terram.tactu axppꝛoximatio
ne coꝛpoꝛis nec aliquo motu matrimonij coſummandi
Per copulam carnis cognoſcebat eam. Etenim virgo in

ſigne hoc habuit cum eſſet pulcerrima mulierũ:q neca

viro nec ab aliquo ipam aſpiciente in carnis copula bo⸗

II

lĩe ex ſanctitate atq; ipam

neſie aut turpiter potuit cõcupiſci. Et ſic ioſeph nõ co⸗

gnoſcebat.pꝛeſertim ſceens ꝙ matrimomũ ⁊ ſeminalis

virtutis bonum.quod eſt pꝛoles de celo in vterum eius
pꝛodierat:donec pareret filium ſuum pꝛimogenitũ.nec

deinceps cognoſciturus erat:quonia part/ virginis nõ
erat terminus cognoſcendi quo peracto eſſet ioſeph li⸗
berioꝛ licentia in mariam.ſed erat terminus cognoicen
di dei filium ſuper terraʒ:qui iam cognito eſſet in reue⸗

rentiam omnibus virgmeus aluus ſeruandus imperpe
tuum caſtus.ex quo verbũ caro factum pꝛodijt nec eſſe
poſſet acceſſus ad illam virgineã poꝛtam:ex qua egredi
ens deus homo ipamq; ſanc(ificans reliquit intactam.
poſtea velut ante imperpetuũ clauſam.

Quo tempoꝛe quo loco peperit filium ſuum vir⸗
go mater. Caapim XIX
Tcum edictum egrederetur ab auguſto ceſare

e oꝛbis deſcriptione.ioſeph qui traduxerat ma

riam ex angelico dicto ad cõtabernandũ ſecum

faſcendit a galilea ciuitate naçareth in bethleem: cum

maria deſponſata ſibi vxoꝛe pꝛegnante:gactũ eſt autem
cum eſſent ibi impleti ſunt dies vt pareret. Et peperit
filium ſuum pꝛimogenitũ.et pannis eum inuoluit ⁊ re
clinauit eum in pꝛeſepio:quia nõ erat ei locus in diuer⸗
ſoꝛio MNon hoc in loco pꝛo chꝛiſti natiuitate diſſerenda:
ſed pꝛo marie geſtis intendimus.Accepit ioſeph ſecum
habitare atq; cuſtodire mariaʒ. Ideo ſecum ducit.Sũ
ad ꝓſitendum ſub ceſare bethleem aſcendit:ignarus tñ
vngo ſic eſſet pꝛorima partui. Similiter et ipa nõ co

gnouerat tempuſ.quonia ſicut pꝛeter legem ſuſcepꝑxrrat
fetum.ſic neſciebat ſi naturali oꝛdine nouem menſibuſ
calculatis eſſet editura partum. Et cum geſtaſſet in v⸗

tero molem illius diuini ineffabiliſq; cõceptus.ponde⸗
ra ventris in alijs pꝛegnantib ſolita ignoꝛabat. Gereba
tur enileuiter a quo poꝛtabat᷑ iuina diſpenſatio ꝓtinꝰ
fuit ꝙ virgo aſc enderet cuʒ ioſeph in ciuitatẽ bethleem
vt excepto ſocietate laudabili ꝓphetatum miſteriuʒ erat
implendum ꝙ virgo in bethleem pareret.ex qua dux re

cturus populum iſraeliticum egreſſurus erat nõ neceſ⸗

ſitate ꝓpſætica ſed oꝛdinatõne diuina.Non venerũt pꝛe
uiſi vt ibi virgo pareret ſed caſu magni ſaſtus velut cõ⸗

pulſi:quod mundus in hominibus viuentibus deſcribe

batur.Alte in hoc cõtemplari docemur.quod totuʒerat
diuinũ quod in virgine agebatur:vt nec ipᷣa in his que
agebantur in ea eſſet cõſcia futuroꝛũ. Cuius tꝑe oꝛbis
totius deſcriptõis celebꝛatus eſt partus. qui ſine tabel⸗
lionibus deſcribentibo et abſq; pᷣfectis vrgentibus vno
intuitu.pꝛiſcos pꝛeſentes nouerat et futuros. Nec eſſe
poterat latendi locus a cognitõne eius Et pepit filiuʒ
ſuum pꝛimogenitũ. Noõ tamẽ ſecũdogemitũ.aut dein⸗
ceps ſiliũ habitura ſed eo ſenſu ſic dictũ legmmus ꝙ pꝛi
mogenitus aut vnigenitus pꝛoferat᷑ Et pannis eum
inuoluit vilibo ſiquidã. Erat enĩ virgo paup et impe⸗

gre cõſtituta.carpendario indiguo cõiugata ope modica

fouebatur.Neclinauit in pᷣlepio filiũ cum ſibi non eſſet
cum ceteris diuitibo locus.Aſpice mundi reginam ince
dentẽ ꝑegre ducatu vnius hois.qᷓ;uis iuſti ſenis. Sola
edidit ex vtero filiũ.nulla pediſſequa nulla cognata nul
la femina ſecũ. Apᷣa dũtaxat ſe coaptat ad partũ.wrun/⸗
tamẽ doloꝛibo nõ pᷣuenta nullis agitata moleſtijs angu
ſtijs nullis artata.obſtetricũ officia ibi penitus nõ fue⸗

runt. Ipᷣa pꝛimo emiſſum partũ in terra iacentẽ adoꝛa

uit pꝛimaria ſuꝑ terrã. Ipᷣa euʒ ꝓpꝛijs mamibo ůe terra
in gremiũ et ſup genua ſuſtulit ipſa ſola paupcula ſuis
panis inuoluit.ipa deficiente cunabulo in pᷣſepio recli⸗
qui alio ineffabili oꝛdine dicendus eſt paup. Apta pau⸗

malk

in nd
ls
egen 4
tur
B
onnnia ſi⸗
mmeme
mnſant
ierioen
tutum
it A
lumente
glod al⸗
netnpt
Wlecai
ſoncan
taterd
Mentet
liensF
ginae
peende
ſcoꝛue
co⸗ Er
Ccentin
Nerodi
tgeltolh
enei
ſtenne
ſucdofa
ltrete
Nagcol
0blorm
Ppneſtu
Cummol
nckfen
goigos
nöſok
ggenc
hatio
Peteß
guimme
ſocoſe
tisgnu
Nſien
Carſe
Kpl
Kwol
Utin
iſein
eip
ſten
fnnn
ilte
ine
e⸗
fe
ck
kiorn
tre
mee
ſen

en
le⸗

ſſe
edi
m.

ir/
KX
gre
ma
um
um
em
writ
re
iner

enda:

Au
Dũ
otn
ͦco
err
ſbuſ
nve
nde⸗
reba
tin-
dem
erat
lre
ecel
pre
tc
ſcribe
Zerat
gue
his
tel/
no
eſſe
lio;

pei

um

pe
c4A
ſet
nce
la
ul
n⸗
u
e⸗
22
1
is
li/

1

8

egenus ꝓomnibus factus eſt
Conſeruabat virgo mater que de filio diceban⸗
tur. CLapim XX—

Tecaum de digno digna dicerek ab angelis atch
e paſtoꝛibo maria cõſiderabat omnia verba hec
cõferens in coꝛde ſuo Attente audiebat maria

que de nouo partu ſuo mirabili dicebant᷑ et cõſeruabat
omnia ne a memoꝛia laberent᷑. Mon auditrix ſurda neq;
immemoꝛ auditoꝛũ:ſed cõſeruabat delectantia in tino
rem ſenſum. quoniã auditio diuinoꝛũ eſt paſtus ſuauiſ
interioꝛũ.Audit ab angelis masia omniũ magiſtra vir /
tutum:et velut a ſapientioꝛibb verba depꝛompta cuſto⸗
dit. Audit a paſtoꝛibo et ipoꝝꝑ velut maxima ſuſcipit do⸗
cumenta.retinet et cõſeruat humilitate ſuã pꝛoteſtat᷑.
quod audit ab eis quibo eſt ipa ſuperioꝛ:et affectuʒ mo⸗
net in plem. eum omnia que de ipᷣa nouiter dicebant᷑ ex
delectatiõe captu animi retinebat cõferens in coꝛde ſuo

Non cum ioſeph nõ cum aliqua creatura noua et inſoę-

lita verba virgo ↄferebat.Nemo ſibi aderat tam ſolers

mentetam viuax eloquio:ad collationẽ auditoꝛũ ſuffi

ciens:Git ſepe collatio duop inter duos aut plures aut

adinueniendã cõcoꝛdiam eoꝛũ que dicunt᷑.aut ad perci /
piendaã doctrinã aut ad inqiurendã poſſibilẽ actionè ſed

in coꝛde ſuo cõferebat.vbi nullus miſi ſolus deus inſpe⸗

ctoꝛ. Et cõferebat angeloꝛũ verba ſimiliter et paſtoꝝ: ſi
cõcentum facerẽt ⁊ ſymphoniã. Cõferebat in coꝛde ſuo

pleno diuino ſpiritu in coꝛdevbi veritas interlucet.vbi
tacito inquiſitio plus inuenit qᷓ; clamoſa. Quid eniĩ eſt
cõferre in coꝛde miſi eoꝛũ que audiunt᷑ per rationẽ aut ꝑ
fidem noticiã inuenire: Quid eſt conferre in coꝛde niſi
ſtudioſa meditatio mentis in ducatu rõnis vel fidei.ve

ritatẽ rerũ potiſſimũ inueſtigans: Et ſeipo pꝛius eſt fa⸗

ciõda collatio.ſi dicta ſũt dubia ſi recte capi aut fide pñt
ab homine cõpꝛeſxndi.ſi quid habent impertinẽsvel in
honeſtum ꝓpꝛiũ vel annexuũ.cõſulens ſiue iubens.miſti

cumvel moꝛale. tꝑale ſiue ꝑpetuũ.diumũ ſiue humanũ

indifferens ſiue relatũ.Cõieruemus igit᷑verba qꝛ beati
qui audiunt verbũ dei et cuſtodiãt illud. Allud audiſſe
nõ ſufficit ſi audita ex memoꝛia elabunt᷑ maxime quede
agenda vita tradunt᷑ et de canone credendoꝛũ. Et cõſer
uatio diuinoꝛũ verbox dilectionẽ hʒ ad chꝛiſiũ. Sic enĩ
ipe teſtatus eſt. Qui habet verba mea ſeruat ea:hic eſt
qui me diligit.Cõſideremus in coꝛdibo noſtris: qꝛ vir⸗
go cõferebat in coꝛde ſuo. Exemplo noue virginis ma⸗

tris animemur vt mterna mente miſteria meditemur

vt fide nos viuiſicent. ſpe erigant. dilectione paſcant.
Conferamus in coꝛde que de verbo eterno dei eterne
tẽpaliterq; dicũtur. Nã eterne in pꝛincipio eratverbũ.

et verbũ erat apud deũ.et deus eratverbũ. Siquidem

tẽpaliter. quod hoc idem verbũ caro factũ eſt. et habita

uit in nobis. Hic chriſtus iheſus qui cum in foꝛma dði

eſſet.nõ rapinã arbitratus eſt. eſſe ſe equalẽ deo ſed ſe⸗
metipſum exinaniuit foꝛma ſerui acapiẽs:in ſimilitu⸗
dinem hommũ factus et habitu inuẽtus vt homo.Cõ
feramus dei dignationem. et hominis dignitatẽ. dei hu
militatẽ et hoĩs exaltationẽ: qᷓ;tuʒ potuit altitudo diui⸗
na inclinari. et humana infirmitas pꝛouehi vt illa iſtã
ſuſciperet. iſta vero ſuſciperet᷑ in illa t de' homo et vti
q; fieret homo deus. Si conferamus eyultabimus et
amabimus:et apponetur cõſidentia ne aliqua deſpera⸗
tione frangamur. Et iterũ hanc ſententiã de maria ma⸗
tre dñi lucas cõmemoꝛat cũ in duodecim annis filiũ in
medio doctoꝝ reinueniſſet in tẽplo que ſit vt pꝛima diſ
ſeritur niſi ꝙ maioꝛibo cõtemplationib et pijs ſuſpitio

De virgine

percula. apte chꝛiſto ſacra eſt virgo mater. vt pauperrm
in terris genetricẽ haberet:qui cum eſſet ommũ diues

Maria

nibůs eſt a ppoſita virgo mater cuz audiuit a filio: qd in

his que patris erãt eũ eſſe cebat.De qua re diſſeren
da reitat alius locus.

De purificatõe et oblatõe plis ⁊ ypopanti.Ca.X xI
Vm vero cõpleti eſſent dies purgatõis e?·
c ſcq; quadragenarius dierũ numer? a partu eius
cũ filio aſcendit in templuũ. ſeruans legẽ que le
gi nõ ſubiacebat p eo ꝙ ſemẽ hoĩs nõ ſuſceperat ad cõce

ptum.ſed ſpiritu ſancto agebat᷑ vt hac ↄſuetudinẽ obſer
uaret ne in pꝛimoꝛdio chꝛiſti naſcetis ꝑ legem vt cõtu⸗
max haberet. et in ſuis imtijs ieſũm poꝛtauit in templũ
in quo docturus erat gentẽ ꝑfidã iudeoꝛũ vt ſic eũ ſuſci
piamus in teplo coꝛdis noſtri.ſicut eſt oblatus a matre
nec velmus eũ ſupꝛa fide in maioꝛi agnitõne ſuſcipere.

q́; æ humanatus eſt delatus ad tempiũ. Et adhuc puu
lus impotẽes fandi ammonet.quales nos ad eũ opoꝛle⸗

at fieri ſq; malitia paruuli.ſi ſecũ in eterno volumꝰ tem

plo verſari. Defert mater eũ velut oblationẽ nouã pꝛo
omnib mundi criminibo expiandis et ꝓ ipo pie obtulit
munera pauptatis.inſinuans pñtibus atq; poſteris ꝙ
mundi diuicias nõ habebat:et ꝙ nec in magnis mune⸗
ribus placatoꝛ oĩm rerũ cõditoꝛ:ſed in affectibo ⁊ in vir
tutibo magnis quib virgo fulgebat:MNõ ad quantã oꝛ⸗

dinationẽ legis.ſed qᷓ;to affectu legẽ implere poſſet virę-

go temptabat.Er altũ quidẽ atq; ſecretũ qð cũ oblatõ⸗
ne que ꝓtinus eſt eterna et incoꝛruptibilis ꝙ tꝑalia et
coꝛruptibilia offerunt᷑:ſq; par turturũ ſeu pullus gemi
nus columbarũ. Sed hoc eſt qð typic ſenſus hʒ vt cuʒ
ipᷣo bona noſtra ſociata fiant factaq; valeãt. Et nihil ſub
iaceat qð cũ chꝛiſtovenit in templũ nil repudiet᷑ xpᷣoſo⸗
ciatum.Ad noſtre ſpei auxiſſem factum agnouimuſ.qð
expulſioni nõ dant᷑ que ſibi chꝛiſtus aſſociat nec ex aliq̃
defoꝛmitate ꝓpellet᷑.ꝙ cũ xpᷣo et ꝓxpᷣo offert᷑ in templũ.
Seg nec excludamuſcaſtũ ſponſuma ſponſa caſtiſſima
cũ xpᷣm ad templũ manufactũ ambo poꝛtarẽt.et nõ ſub⸗

iecti legi legis iuſſa ꝑficerẽt:qñi ꝓ quo huiuſcemodi aa⸗

gebant.lege nõ venerat ſoluere ied adimplere Yoſeph
Virgo putatiuꝰ pater ex carne:maria virginioꝛ era ma⸗-
ter in carne.ieſum deducũt cũ illis fignificatõibo obla ,/
tionũ vt gemẽtes ꝑ voces cõtemplatiui ꝑ pennas ſimꝰ
Et potioꝛ eccleſia qᷓ; xpᷣi vicariꝰ.na ille moꝛit᷑ iſta in ſuis
directioniba remanet. Remãſit ſponſa virgo poſt moꝛtẽ
virginis ſponſi. et eccleſia ommbo moꝛtuis pᷣſidentibo
ſimpla manet. Et etiã ſi diu moꝛte pꝛeſulis remaneret
achephala nõ ipᷣa in fide deſiceret. Sed ad aduentũ xpᷣi
pueri ᷣm legẽ.nõ ex lege ad templũ ⁊ delatoꝝ parentũ
iuſtoꝝ obuiationes fiũt.Nõ eni xpᷣo exitur obuiã aliter
qᷓ; in tẽplo. Et in templo fidei ſibi obuiã fieri et ſibi oc/
currere cum aduenit iuſticia eſt.Quã apls nõ legis ad
philipenſes ſcribens gloꝛiat᷑ habere dicẽs.vt inueniar in
ilio nõ habens meã iuſticiã qᷓ in lege eſt:ſed illã qͥ ex fide
eſt xpᷣi ieſu que ex deo eſt iuſticia in fide.MPer iuſticiã enĩ
fidei ſalui facti ſunt patreſ nõ legis q̃ ad ꝑfectũ neminẽ
duxit. VUnde ſymeõ et annaxpᷣo venienti occurrũt.q̃ vt
ſiſteret᷑ dño ſcribat᷑.Ad hominẽ nõ ad deũ iſta ſiſtẽtia ꝑ⸗
tinebat.Ab eterno enĩ ſemꝑ cũ patre fili?ꝰ Sicut ſcri⸗
ptum eſt in lege dmi. Quia oẽ maſculinũ adaperiẽsvul
uam ſanctũ dño vocabi᷑ Oagnũ ſacramentũ pᷣrogat
ſignata diſtincta locutio vt maſculinũ pꝛimogenitũ nõ
femininũ dño ſiſteret.qm̃ omne qð virile et foꝛte et ſir
mũ eſſe cognoſcit᷑ eſt dño ↄſecrandũ qð vero eſt ↄtrarie
actõis dño in ſuo tẽplo deferre nõ ↄuenit · NMã et lex dñi
ſic deſanrit quã ꝓ eo qð eterna eſt immutari nõ licet:et
hoſtia ꝑ eandẽ dñi legẽ offerẽda eſt.Nõ enĩ offertur aut
ſeruit᷑ deo aut colit᷑ arbitrio nr̃e volũtatis aut iudicioe⸗
lectõis ⁊ directõis hũane:ſed decreto ſue legis eterne.

„

Et ecce homo erat in hieruſalẽ cui nomẽ ſymeõ. et ho iße ſymeon nõ templi ſacerdosl accepit eum in vlnas
mo iſte iuſtus timoꝛatus: erpectãs ↄſolationem irt ſuas et benedixit dum Mõ erat illud ſacerdotũ tenere R
Erat in hieruſale obuiaturus xpo que viſio pacis dicit. in manibo cheiſtũ.quia ꝑ iuſticiã legis credebãt cõferri ſti⸗
. nnNnò tamen pax. quoniaʒ in hac vita nullus viuit in pace ſalute.quã etiã non impleuerant ſed alius de hieruſalẽ ſn
vndiq; ſonantibus belloꝛuʒ fragoꝛibus. Et parcitur in veniẽs ipm accepit tranſlationẽ templi et ſacerdotij et g
terdum a bellis hominu no temen parcitur a bellis dias ſinagoge pnuncians. Benex erat antiquio⸗ gentilitan. me
li arq; vitioꝛuᷣ.nec q iuſti ſunt in pace oimoda viuũt: q́; ſinagoga:que chꝛiſtũ ſinagoga repꝛobante ſuſcepit. won
. etiã ſi nõ turbato aio ꝓpulſant᷑. Habent ptinꝰ iuſti ſi nõ Et bene ſunt unpleta vora petentis qui de ſeculo erum len
manmfeſta ſaltim occuita certamia. cũ quiba inuiſe cõfli⸗ noſo exire nolebat nin pꝛius videret ſeculi cõditoꝛẽ at/ ſen⸗
gant:et ſino a vitns tñ p coſeruatione virtutis. Sz b· creparatoꝛ? et boerebat moete niſt ſpes infallibilis ⸗⸗ ſn
ne ſunt in viſione patis. qꝛ cognoſcũt quale ſit lonuũ:ad ſtaretur de vita: p qua cõquirẽda tenenda omnẽ foꝛti lewe
go thaliter ſuſpirat eternu. Erat itaq; ſymeon in viſio⸗ tudnns actionẽ expoſuit. Et eo tipo quo euʒ ſymeon ac⸗ aee
ne pacis: qꝛ per ſpiritũ xpᷣm vera pace agnouit. Na vt ait cepit in vlnas fecit et facit eccleſia. et in mẽbꝛis ſuis vſ⸗ ppu
aols. ipe eſt hax vera qui fecit vtraq; vnu. OManſio optiꝭ qzin fine ſeculieſt factura et benedictura deum in donis iſſ
ma in viſione pacis:qm ingruẽte bello mes pace delecta ſuis.quoꝛũ nullũ altius qᷓ; ꝙ filiũ dederit terris. vt ter 6
ta quieſcit. Et ci inſultuſ aduerſi pueniũt: aia videt pa renos redderet celiſ. MNihi ta obligat hominẽ ad reddẽ Cuts
cem. Mulla religioſa moneſta eſt habitatio pter pacem dam poſſibilẽ vicem.et ad eius ſeruãda mangata q; ꝓ ſe nines
n qua vir obedidiẽs habitat: ni pter obedientiäs non iym deus honnnibo raaldir humanatũ.Mꝛoinde cum
habitat᷑ in pace. Hoc eni pᷣnotat vocabulũ ſymeonis:ſi alia nõ poſſimus rependere benedictio laus de oꝛe atq; nni
Rinterpꝛetatione tranſterf. Et homo iuſtuſ iſte erat qui coꝛde hominũ nõ recedat.iuxta ꝓleticũ dictum en onnib
Ruchi r ade ccſinſino er ide vinit. Et timoꝛat errt gicam dominü in omni tempoꝛe ſemp laus eius in oꝛe mnnn
aẽꝛ vt ſcriptũ legit. qui ſine timoꝛe eſt nõͤ poterit iuſtifi⸗ meo. Et benedicẽs ꝓrumpit in canticum Nunc dimit utus
ari Et no paia ſed totius wpii erpectabat ſalutẽ. Pee⸗/ nis ſeruum tuü domine: ſcom verbũ tuum in pace Ui fuge⸗
ferebat ↄmune bonũ ꝓpeio: wlut qin ꝑ iuſtidã nouerat ſo et tacto chꝛiſto in pace dimittir ſeruus dei. magis cõ eeſt
melioꝛa cecernere. Et pirituſſanctus erat in eo ad ſan templatiua mentis q coꝛwꝛis viſione gauiſus. Dimit tioft
ctificandũ et ad vocendũ futura. Et q̃ ventura erat ipſe titur in pace ſcom verbũ ſq; reſurrectionis quoda ſpiri ſeni
Mſtrabat. a q in aĩo ſuo abſq; teſnimonio alieno reſpon tu ſancto ſuſceperat pmittẽte infallibiliter viſionẽ gide era
ſum acceperat: nõ viſurũ ſe moꝛtẽ niſi pꝛꝰ videret xpᷣm lis enĩ deus in verbis ſuis ſemp efficit qð ꝓmittit. ſi p⸗ meg
Dñi. Mõ ſolet vare rñſinm niſi aliqa interroganti Et ab miſſarius ſug iuſſa cuſtodit Oimittit in pace ſeru ſa gan
eo rnſum dicit qo inquirenti repend i. Sed vbi ſme no iidoloꝛi aut quosũlibet vitioꝛuᷣ ſeu reruũ tempoꝛaliuʒ uer⸗
interrogauerit aut quõa ſpũ ſancto flagitauerit ignoꝛa ſeruũ:nec eum qui tpalibus dñis ſeruit in peccatis:aut lene
mus. Secd incuncteter aſſerimus. qd ve rpo plxtias cuun qui in lictis actionibo infideliter ſeruit ſed ſeruuʒ inad
intelliges eo ſpũ qui in ipo erat oꝛauit oſtio claujo in ſe⸗ ſuum.qui wlluntatẽ eius nouit et facit qui nihil facien⸗ ſert
creto loci magis vero in cubiculo coꝛdis.vt 10 ſentiret dum omittit.qui vnũ ꝓ alio nõ poſtponit. qui cum oĩa n
cveni morte niſi viqeret in coꝛne oim vita tpm. Ere, lbenefecerit ſe inutile ſeintit et nih ll ie wrnſe iudicat. pen tlis
ctans huiuſcemodinõ ab hoĩe. nõ ab angelo ſed a ſpiriꝭ ſans altitudin? pꝛeceptoꝛis et ſui deficientiã ſeruientis inn
tu ſancto noccultã inſuſion accepit riſum. nõ viuri gquinõ cõtemnit ad verbü.nil graue iudicãs quod iube⸗ ene
Smoere in ooehe niſi nideret ita incarne. in magna tur. cui nullum pꝛeceptũ diſplicet qui domini placituʒ tie⸗
cõtemplatione traicit᷑ nimꝰ.ſi homo iſte ſprritu ſancto ſuum fact · qui et ſi nõ poſſit plene perficere quod iubet.
monſtrante in aĩa ſua chꝛiſti ſacramẽta videbat.cur car nò ad impoſſibilitatẽ pꝛecepti aut indiſcretionẽ domm ich
neis oculis videre exiuit. cur ſic videre rñſum accepit. hoc aſſcribit.ſed ſuo defectui deputat quod nõ fecit Et nec
cur ſic adunpletũ quotidie lectitamus et credimꝰ maxi hiceſt ſeruus omini gu womm⸗ virm fen ace E aon
me cum oculis carnis pᷣterq; xpᷣi carnẽmõ potuiſſet aſpi quid eſt ꝙ hic ſenex nõvidebat᷑ ſibi de hoc ſeclo migrare ner
cere. Mon eniĩ erat oculis ſubiecta incarnata diuinitas: cum pace. niſixpᷣm dominũ taliter aſperiſſet. Möne ce enim
nec vita q chꝛiſtus eſt wterat coꝛruptibili viſu videri. teri ſancti patres moꝛtui ſunt in pace:Nõne et ceteri p lſtehn
Quid igit eſt illa vifione intrinſeca nõ cõtentus fo⸗ plxte dñi quanq; aliqui finſſent crudeli moꝛte pemptt. inre
rinſeca erpectabat⸗ Olus en eſt mẽteq; coꝛpe quippia Sed quomõad dei regnũ ſpectabãt. ſi cum pace moe/ lutrde
cõſperiſſe. Mete veritas nõ oculis eſt facta viſibilis.nec tui nõ fuiſſent. An iſte pacẽ dicebat moꝛi moꝛte non ab late
beſtias excedimus wlucres et ſerpentes in viſione coꝛ alijs irrogata:. Quid iſte tantus ſenex afſcribebat ad pa⸗ Ktgrg
vꝛea: ſed qꝛ mente decernimus aſ cta ꝑ coꝛpus. Si iã cem. Yd ꝓfecto direrim ꝙ alij longa expectatõne vide⸗ fm
ſymeõ totũ mẽte videbat quod aſpicere gliſcebat in co⸗ runt in fide atqʒ ſpe certiſſime tenebat ꝙ ſicfuturũ erat HK
vee rranns et ſpiritu wenit in templuʒ ſc quo plenus iincerti penitus erat quãdo maieſtas diinne perficeret. gunt⸗
erat. Et iuſtus et timoꝛatus hoc eſt ſpirat? ad rpi ſcien/ Et hij certier fige ſecuri de ſpe. incerti de tpe. ante hüc ffr
dum aduentũ in templo ſibi obuia fuctus. Ecce iuſtus ſenẽ patres ceteri dceſſerũt· iſte vero de tempoꝛe certuſ mr
obuiat iuſtificatoꝛi poꝛtitoꝛibo eius.et in tẽplo cõueni vitã finiuit in pace.Et pie credendũ eſt ᷓ pᷣter id quod ſite
infans in carne verbu:et geſtates in carne deuz. Et chꝛiſtus puerulus imo infantulus in eius bꝛachijs re⸗/ tani
1al uc obuiat trinitati Quid maria niſi fides.Quiid quieuerit: qd in eius mente aliqd diuinũ̃ et archanum ſnen
aitn iſpes: QAuid rps delicat niſi charitas⸗ PDꝛoce oſtenderit vnde ſe fatebat᷑ in pace dimitti. Sed ſi qui un
ſanctus Aa enſemitngewlut a hatre v fflio Pri⸗ hanc gratiam ſoꝛtiricupimus habitemus in hieruſale. An⸗
Kree,H ſteneriſte iuſtus mſi oĩs choꝛus iuſtoꝛũ. ꝗm̃ nõ cõmouebit᷑ in eternũ qui habitat in hieruſalem inc
n l e eſence⸗ mnir has virtutes alo ⁊ in actioni Eleniam⸗ in templũ in domũ ſcʒ oꝛõls ⁊ obſecratõis et ſnii
ile⸗⸗ ecn c 9 car intelligi q̃d ſenexiiſte ſpiri⸗ laudis in ↄtemplationẽ diuinox.qm templũ a cõtem/ eft
humanũ peccato wreraſcẽs putũ in putopuero eri an bisſiat etnlae ornn.n tes illas ab oi ope malo vt no non
õ 4 utopue ia⸗ aq nouimꝰ digna fieri. Hagis aũt ipᷣe cau n
mebhiert xpᷣt foꝛmitatem in coꝛpe hoĩm fieri erat oĩno ſam ſubrogat qre ſit diniſſus ĩ paceſ Zn ia pi Re ocit n

pꝛelagiliʒ. Peoinde oĩ cõpleta cõſuetudine legis ꝓxpᷣo: li mei ſalutare tuum Que vigerũt illius ſenis oculi tren

ce V
Imgisc
1, Omt
logaſoin
one fige
trtt ſip/
trui ſui
wꝛalinz
ll
Aſenng
i –
cumoſt
