candũ magis wro eſt. Ged qui legit intelligat: fidelib⸗
nõ infidelibs loquoꝛ. Ofnes chꝛiſtiani ſumus nomine.
oueſq; vocemur. ſʒ ſunt vere oues que audiũt et credũt
atq; chriſtũ paſtoꝛẽ ꝓ poſſe ſequũtur. Sũt oues ſimu⸗
late que neutrũ facũt:qð qᷓ;uis chꝛiſtus dixerit de iude
is culpabilius hodie dicitur de ſimulatis vtiq; chꝛiſtia⸗
nis. Et inter cetera hoĩm vicia: ſimulatio pallid tenet
ſedem. Simulãt pellem ouinã:et manſuetudinẽ habe
re omnibo mentiutur:intrinſecus autẽ ſunt lupi rapa/
ces. Simulatio eſt oſtenſio falſa eopꝑ que aguntur aut
Diligũtur in aĩo:et eo execratioꝛ quo virtutẽ ipa menti⸗
tur.Malũ ꝑ exceſſum ꝓpe modũ ſe habet ad oĩa mala.
OMalũ eſt iniquitas:ſed peius eſt ſimulare iuſticiã. a
lum eſt inuidia:ſed peius eſt ſimulare amoꝛẽ. Malũ eſt

ſupbia:ſed peius eſt ſimulare humilitatẽ. Malũ eſt ina

nis gloꝛia:ſed peius eſt ipius ſimulare ↄtemptũ. Ma⸗
lum eſt iracũdia:ſed peius eſt patientiã ſimulaſſe. Ma⸗
lum eſt accidia:ſed peius eſt actio ſimulata. Malum eſt
auaricia.ſed peius eſt ſimulare diſperſionẽ vt ad ijciat.
Oalum eſt luxuria:ſed peius eſt ſimulatio caſtitatis qꝛ
ineuitabilius decipit. Malũ eſt gula:ſed peius eſt ſimu
latio abſtinẽtie. alũ eſt coꝛdis ariditas:ſed peius eſt
ſimulatas lachꝛymas emiſiſſe. Oalũ eſt temeritas:ſed
Nius eſt ſimulare timoꝛẽ. Malũ eſt impietaſ: ſed peius
eſt ſimulare pietatẽ. Malũ eſt erroꝛ:ſed peius eſt ſimu
lare ſcientiã. Malũ eſt ignauia:ſed peius eſt foꝛtitudinẽ
ſimulare. Malũ eſt viuere i ncõſulte atq; ſuis directõi⸗
bus agi:ſed peius eſt ſimulare velle conſiliu. et ſcom il⸗
lud ſe ſimulare moꝛalẽ. Malum eſt tenebꝛa intellectus

ſed peius eſt ipᷣm oſtendere pꝛeclarũ. Malũ eſt inſipiẽ⸗

tia:ſed peius ſapientiã ſimulaſſe. Malũ eſt ab oꝛõne re

cedere.aut nõ appꝛopinquare ad illã in veritate:ſʒ peius

eſt ſimulare. Halũ eſt ome viciũ: ſed peius eſt ſimula⸗
re virtutẽ. Dupliciter ſimulatoꝛ offendit: qꝛ ⁊ viciũ hʒ

ſimulatq; virtutẽ. Iniquus patens malus eſt ſibi: ſci⸗
entibus in cautela. Simulatoꝛ vt iniquus pmanet et

De viciis

deceptoꝛ:et quia non poteſt ſciri: nõ poteſt quouſq; ſu⸗
vicia pfecerit deuitari. Simulato: nõ ſolũ cum iniqui⸗
tate ſe mentitur habere virtutẽ. ſed viciũ ſepe virtutis
oenlamento cõpalliat. et ſi repꝛehendatur offendifſe. de⸗
lietum obſeruantiã. pꝛeuaricatõem regula · iniquitateʒ
iuſticia. peccata virtutẽ. ſimulata et audaci lingua ſe fe
ciſſe dicat. Simulatio eſt rerum turpiñ tegumentuz.
etoenamentũ inuiſibiliũ atq; incognitarũ feditatum.
Simulatio eſt exemplifcatio falſa verarũ ſ⸗ cripturax.
Que p ſimilitudinẽ dicũtur.nihil habent ꝓpꝛium. Leo
eni pictus aut ſimilitudinẽ habet ad verũ ꝓpꝛietatẽ ve
ro nullã. Simulatoꝛ ſimulachꝛũ eſt virtutis. Sim u⸗
lachꝛa tm̃ exterioꝛa membꝛa habent ſine officijs. Dicit
eni daud. Os habent et nõ loquẽtur. oculos habẽt et
non videbũt. guttur et nõ clamabũt. nares et nõ olfa⸗
ciunt. bꝛachia nihil poꝛtant:manus nõ tangunt. pedes
non ambulabũt. Simulatoꝛes vero ſimilitudinẽ quã
dam cum veraciby gerunt. ſed veritatẽ virtutũ deo pla
centium reliquerũt er aio. Sed dicit iob. Simulato⸗
res et callidi puocant iram dei. Merito iram dei pꝛouo
cat. qui ſe cum fal ſitate cõſtringit.nil ad verũ deducen
do iudiciũ. Mil aliud ſimulatio eſt. niſi fal ſitas oſtenſa
Virtutũ aut eſſe in eſſe qð longe penitus a vero eſt eſſe.
ſaias eni dicit. Stultus fatua loquetur. et coꝛ eius
facit iniquitatẽ vt pficiat ſimulatõeʒ. Qui loquitur fa,
tua ſtultus eſt. et ſtultus fatua loquitur. Et coꝛ eius fa

cit iniquitatẽ.quã facit vt ꝑficiat ſimulationẽ. Iniqui⸗

cas eni maxima eſt apud deum. ſimulationẽ ſacere. Ex
omnis iniquus a ceo maledicitur. Simulatoꝛ oꝛe ceœi
pit amicũ ſuum. Semp ſimulatoe ſe contegit verbis.
nec amico loquitur recta. decipit eũ oꝛe. oſtendens amo
rem quẽ non habet. offerens obſequiũ qð facere nõ in
tendit Dicit ſe gaudere de pſperis de quib dolet. de ad⸗

uerſis dolere de quibo gaudet in coꝛde. Pꝛofitetur ha⸗

bere diuina cariſmata. contrarioꝝ nempe poſſeſſoꝛ eri⸗
ſtens. Stupꝛum et inceſtũ cõmiſit amon. qui ſi mula⸗
uit languoꝛẽ.oppꝛimens vi ſoꝛoꝛem. Multi in ualitudi
nem ſimulant.vt ꝑficiant que valitudinẽ oſtendentes
nequiuiſſent om̃ino pficere. Impꝛobũ inuerecu ndũ
malũ eſt ſimnlatio.ſimulat enim bvna et coꝛpis mala.
Caueamus ſimulatõem falſitatis alumnam pfidam.
emulam impio veritatis.que velut hiſtrio actus ſimua
lat alienos.et tanqᷓ; pꝛeſagiatoꝛ oculos deipit intuen⸗
tium. Vbi aut de hypocriſi tractauimus. fere ſilia diſſe
ruimus. Elide igitur oues.ſed nõ oues veras. que chꝛi
ſtum nõ audiunt nec ſequũtur.qꝛ non ſunt oues eius.
Ergo qui legis xc mala deuita.
Capitulum. XXXIII.
Tecum palbolam ſeminãatis ꝑ ſemetipᷣm ſal/
e uatoꝛ exponeret.petroſos ſpinoſos et vioſos
appellauit nõ recipiẽtes aut retinẽtes regis
magnuni doctrina. vt in petroſis duros.in ſpi⸗
noſis auaros.in vioſis dialolo patulos iudicaret.Etiã
cicania diſcoꝛdie fidei et moꝛũ dixit eſſe malos.a vera
et ſanctiſſima fide et ab eius purgatis moꝛibi p impie⸗
tatem reſilientes. Caplin. XXXIIII.
Ertinet ad ſcelera deuitanda infauſtũ hero⸗
p Qdis conuiuiũ. vbi natiuitatis memoꝛia reco⸗/
litur.et quicquid eſt virtutis abijcitur.et qn
eſt ſceleratius quicquid eſt iniquitatis ade
mittitur. Nam cõuiuia eo damnantur.quo accuratius
carni ſeruitur.et vnius expenſe cõuiuij multoꝑ paupe⸗
rum eſſet vita. et liberalitatis poꝛta:que pietati et aliox
indigentie clanſa manet. vento vane gloꝛie apitur. Et
pateſiunt theſauri abſconditi aure boim populari. aui
clamanti miſero clauſi erant.et diuerfitas paratoꝛum.

it

pinatio vini diuerſa.loquacitas impoꝛtuna.verba ven
toſa. edendi rapacitas.bibendi ſuauitas.cõfeſſio nimia.
cõuiuia ſine pietate cõdemnat. Et ſaltatio puelle.actuſ
omino imꝑtinẽs chꝛiſtianis ꝓpter anfractuoſos inceſ⸗

ſus coꝛꝑis.et membꝛoꝝ motus diſtoꝛtos.et ꝓtenſio pe

ctoꝛis.ſupinatio ventris.excellentia ſupꝛa eſſe:puoca⸗

biles ad luxuriã actus. ſpectantium in coꝛde varietas.

inuentões ꝓ varijs ↄplacentijs. ficticij geſtus.ſaltatõʒ
accuſant.repꝛehendendã in hoibus damnandã in femi
nis:interdicendã penitus in puellis.Nec debent mem⸗
bꝛa chꝛiſtiana ſanguine chꝛiſti redempta ſaltatõibo de/
ſeruire.Nephandus vero herodis ⁊ herodiadis damna
tur inceſtus. Et ſi hoc in paganis arguit pꝛeco chꝛiſti:
qᷓ; crudeliter multabit inceſtuoſos diuina ſentẽtia chꝛi

ſtianoſ. Maioꝛ aũt his iniquitas adijcit᷑:ſi mulieris hu

ius impietas ſedula mente penſatur. Que maioꝛ iniqᷣ⸗
tas q nolle coꝛrigi:que maioꝛ ꝑuerſitas q; nolle repꝛe/⸗
hendi.Nam qui coꝛripientẽ ſe dura ceruice contemnit.
huic ex timplo veniet ꝑditio ſua.et eum ſanitas non ſe⸗

quetur. Nam ſi omnia peccatoꝝ genera cõflarentur in
vnũ coꝛã deo nolle coꝛrigi plus excedit.Nam cayn pᷣmo
nitus noluit coꝛrigi:pſiſtens incoꝛrectus fratricidiũ ꝑ

petrauit. Iterũa deo ad penitentiã inuitatus:ad coere⸗
ctionẽ ꝑ impenitentiã faccus eſt ↄtumax. Judas ſcha⸗
riothis ſignis et verbis amantiſſimis inductus a chꝛi⸗
ſto coꝛdis ſui et oim cognitoꝛe vt ſemetipᷣm coꝛrigeret
ꝑmanſit in malicia induratus:captato ſibi ad explendã
dominantẽ nequiciã tꝑe apto iudeis tradidit magiſtrũ.
Ad ꝑenitentiã male inflexum nõ ad coꝛrectõem erectũ
nõ ad chꝛiſtũ ſed ſuã inſelicitatẽ traxit ad laqueũ. Qð
ergo peccatũ magnũ ſiue puum.moꝛtale aut veniale:

p̃ht ſuſcipe veniã:ſi aia male agens coꝛrectõibus repꝛe

henſionib monitõibo pſuaſionibo ſactis ab hominibus
aut immiſſis ab angelis.aut a deo quomodolibet inſpi
ratis volũtate libera nõ conſentit. Mullũ vero peccatuʒ
tam immane coꝛã deo exiſtit. cui vcnia nõ donet᷑. ſi coꝛ⸗
rectio et penitẽtia ſubſequatur. Et plerũqʒ in obſtina⸗
tis animis agitur: vt nedũꝙ ſequat᷑ coꝛrectio aut coꝛre/⸗
ctoꝛ pacifice toleretur.ſʒ exardeſcat aĩa coꝛrepta in odiũ
vt coꝛripientẽ aboleri velit penitus ſuꝑ terrã.vt agat li
berius qð diſpoſuit nequius: Vnde eſaias de talibo re⸗
pꝛobis dicebat. Arguentẽ in poꝛta ſupplantabãt et de⸗
clinauerunt fruſtra a iuſto. Et paulo poſt dicit. Popu/⸗
lus ad iracun diã ꝓuocans eſtet filij mendaces:filij no

lentes audire legem. Qui dicũt videntibo nolite vide

re:et aſpicientibo nolite aſpicere nobis que recta ſunt.
Loquimini nobis placentia:videte nobis erroꝛes.Au⸗
ferte a me ſemitã. declinate a me viam ceſſet a facie no
ſtra ſanctus iſrael. Similiter ⁊ amos. Odio habuerũt
in poꝛta coꝛripientẽ: et loquentẽ pfecte abhoĩati ſunt.
Hec igitur herodyas mali huius veritatẽ pꝛo alijs tipũ
tenet.que iohanni arguta nõ acquieſcebat.nec herodeʒ
acquieſcere ipᷣa ſinebat:cui ex odio pcurauit necẽ.iam
a diabolo in aĩio prenecata. Sed ad crimẽ accreſcit hero⸗
dis iuramentũ incautũ:et pꝛouidẽtia nulla pꝛouiſum.
uramenti vero adimpletio:ad cximina plus augmẽ/
tat. Sed hic queſtio aĩm pulſat:ſi obligat incauta iura
tio. et ſi omne ꝓmiſſum detinet ad effectũ.Cui queſtio
ni pꝛout inſpirat deus.bꝛeuiter rñdeo: ꝙ om̃is iuratio
cõtra veritatẽ.contra iuſticiã.cõtra charitatẽ.cõtra ho⸗
neſtatem.cõtra publicos bonos moꝛes.contra manda⸗
ta dei nõ tenet. nec vt obſeruetur aſtringit. nec obligat
qð ꝓmittitur ſi rumpitur ꝗð iubetur: nec obligat pꝛi⸗
uatum ſi deſtruitur publicũ bonuʒ. Nec inepta iuratio

illaqueat vbi cõfunditur decoꝛ publice ac debite hone⸗

ſtatis:nec ſibimet homo tenetur ad fideʒ. Et pꝛoculdu⸗

ct conttia vicia ſermonibus do. ſaluato.

bio nemini ſeruãda eſt ſides vbi virtuti diuine acchꝛi⸗
ſtiane fidei derogatur. Mec expedit fieri ꝑ iuramentum
ab aliqua virtute receſſum:magis deoqᷓ ſibi. virtutib⸗
&& bominibo. diuinis legibꝰ q́; verbis. incaute ꝓlatis ſer
uanda eſt fides. Mec fides incaute aut impꝛouiſe aut
ronice aut inaniter pꝛomiſſa poſterioꝛ: paoꝛi et diui⸗
ne ſancte atq; iuſte aufert peiuilegiu firmitatis. Et vhi
charitas conflictũ recipit:eipas pꝛomiſſio deſtruit. Et
ꝑ quã regitur queq; ciuitas.et aſſidente ipa in entibus
entia ſuos terminos nõ excedũt.et inſerioꝛa ſupioꝛib⸗
oꝛdinãtur.et creatura deo in ſuſcepto eſſe ſupponit᷑ que

vocatur iuſticia:cum ſilet in apto aut in occulto clamat

iniquitas:nõ erit quodlibet firmũ pꝛomiſſum. ſi pꝛiui⸗
legium iuſticie in anquo abradatur. Et vbi veritas con

ſunditur pꝛomiſſio annullatur: qꝛ ventas nõ deſtruit

veritatẽ:ſed veritati falſitas aduerſat᷑. Et vbi ſubmit⸗
titur atq; cõfunditur veritas:qð iuratur aut pꝛomitti⸗
tur indubitãter eſt falſitas. Agat taliter iurans peniten
tiam de ſtulta coꝛdis deliberatõne aut verbi emiſſione:
ad exequendũ vero ſe obligari nõ credat. Remiſſius ſa⸗
ne fuiſſet herodi nõ interfeciſſe iophannẽqᷓ; obſeruare ꝓ
miſſionem. Nam ꝙ iurauit fuit ꝑ liberũ voluntatis ar⸗
bitrium ꝙ interfecit fuit contra diuinũ pꝛeceptũ. Nec
eum excuſat regalis auctoꝛitas.aut ptãs ab impatoꝛi⸗
bus collata romanis:ii quod nõ debiut fecit. Nec alios
mundi pꝛincipes et rectoꝛes a crimine defendit auctoꝛi
tas ꝓpꝛia.ſiue ab alijs ſuꝑioꝛibus rrogata:ſi qð non de
bent faciunt.Nam mũdi huiusimpatoꝛes reges pꝛin
cipes.iudices et rectoꝛes·oꝛdinarij aut legati· electi aut
vocati:eoipo aliquid pñt quo de iure poſſunt. Jura ve⸗

ro humana impatoꝝ et regum pꝛouinciaꝝ et ciuitatuʒ
et quoꝛumcũq; ipᷣa condentiũ:eoipo iura nõ ſunt.quo

a diuinis legibo et iuribus repꝛobatur Neq; fibimet de
relictus eſt ad regimẽ mundus.cui pꝛeſidet in ſuis legi
bus eius conditoꝛ deus:et ſi tacet nõ ſemꝑ tacebit.Et
ſi nõ mala fieri violentet pꝛohibet:certũ eſt ꝙ in poſte
rum puniet. Igitur mals ſi qua ab hominibo archotibo
fiunt.nõ credãtur fieri ꝑ legis diuine regula: ſed per de

pꝛauate arbitriũ voluntatis. Mec potẽtia rõnabiliter di
ci pt.ſi oꝑatur per qð damnari pᷣt.imo tpalis vocatur
infirmitas:ad quã ſequatur eterna penalitas. Perma⸗

xime igitur caueant mundi reges atq; rectoꝛes. ne au⸗

ctoꝛitate ꝓpꝛia cũ herode peſſimo interſiciat aut ledant

quomodolibet innocetes.quoꝝ cauſaʒ aſſumpſit deng
et pꝛo eis vltoꝛ eſt dñs.Et qꝛ omnis ptãs a dño deo eſt
Intantũ eſt.inquantũ ſub ſuis legiboſe tuetur. iudi⸗
cat et opatur.HNabes igitur malũ conuiuiũ.habes ince
ſtum. habes ſalticiũ.habes aim incoꝛrectũ.habes iura⸗
mentuʒ incautũ.habes homicidiũ.in iſta ropina. Ergo
qui legis hec mala deuita. Capim. XXXV.
VYqu idem in maſſam peccati ingreditur: cũ
s in ſide de dño quomodolibet dubitatur. Nã
paſtoꝛ eccleſie petrus nocturnis tꝑibo cum
alijs complicibꝛ marinos vertices naue ſul⸗
cans pꝛepedita cõtrarietate ventoꝝ.vidit ambulantem
dñm ſupꝛa mare marino nauigio nõ vtentẽ:quem cre/⸗
dens eſſe in fantaſma: ſimulcũ alijs timoꝛe pterritus
exclamauit. Sed vox dñi contra timoꝛẽ ad dandã ſecu
ritatem et ſeipᷣm declarandũ inſonuit dicẽs.. Habete
fiduciam:ego ſum:molite timere. Ad cuius ſonum pe
trus parumper confidẽs.petiuit ſignũ ſupꝛa naturam:
ſi dominus eſſet querens.! DZñe ſi tu es:iube me ad
te venire ſup aquas. Cui ait dñs. Veni. Et deſcen⸗

dens de naui.pgebat ad dñm ſupaquas. Et cõcuſſusa
validis ventis et in coꝛde diffiſus.coꝛpoꝛe mergi cepit.

Quẽ ſtatim dñs arguit dicens.:. Wodice fidei quare

Liber octauus

dubitaſti. ]. erito in fide dubius eſt a dño arguẽdus
SGegd omiſſis que in allegoꝛia ſententia decdlamet: que
in moꝛibo arguat aduertamus. Si dñs condidit. ſi fo/
uet.ſi redemit.ſi omnipotxes. ſi ſapies ⁊ bonus amatoꝛ

nt᷑ eſt. quare in piculis poſiti dubitamus.QAuare ſi pꝛo

bamur aut tentamur diffidimus: cum neminẽ deus in
aia et coꝛpe ad pꝑicula ſupꝛa id qð ſuſtinere pᷣt exponat.

Qui de vo in aliquo dubitat: aut ipᷣin eſtimat impotẽ

tem. aut inſipiente aut crudelẽ eſſe cõſiderat. aut amo⸗

rem quẽ ad nos infallibiliter habet nõ credit. aut woꝛmi
entem cogitat ſuꝑ nos oculũ inſopitũ.aut mendacẽ fa⸗

cit eum qui nos cuſtodire diſpoſuit:atq; in ſua ineffabi

li veritate ſpopondit. Igitur nõ caret peccato. ſed ne⸗
ſcio quanto.qui titubat de dño.in piculis:qo ex eo col/⸗
ligitur ꝙ a dño repꝛehenditur. Mihil eni niſi quod ad vi
cium ptinet dñs repꝛehendit. Similem ſententiam

alio expꝛeſſit in loco:qñ ipᷣm doꝛmientẽ in naui diſcipu⸗/

li ſui videntes ſe a fluctibo ſuꝑari: excitauerũt dicẽtes.

SGalua nos:perimus. Quiby ſtatim rñdit. Quid ti⸗
midi eſtis modice fidei. Valde igitur abſonũ eſt chꝛi⸗
ſti ſideles de ſus ptectõne dubitare. nec aliter eſſe pᷣt q;

ſubiacere peccato.Mõ enĩ placet deo tremula nta fides.
Capitulum. XXNVI.
D peioꝛem diffidentiam aſſcribuntur et con

a ſtituuntur eoipſo ꝑamplius peccatoꝛes: quo

chꝛiſtũ non credũt poſſe aut nolle peccata di

mittere. Quod in curatõe palitici deus de⸗
darauit: cum ante curatõem ei peccata dimiſit dicens.
Lonfſide fili:xemittũtur tibi peccata tua.. Qõð dictũ
cum ſibi a ſcribis phariſeis ad blaſphemia aſſcribere/
tur: pnoſcens eoꝝ cogitatõnes malas dixit. At quid

cogitatis mala in coꝛdibo veſtris.] Per potentiaʒ qua
expulit infirmitatẽ a coꝛpe: oſtendit auctoꝛitatẽ quam
habebat in peccatoꝝꝑ remiſſione. Nephas ergo peſſimuz
eſt:vubitare chꝛiſtũ nolle aut nõ poſſe eccata dimitte/

re.et ꝓpter aſſumptã humanitate diuine derogare potẽ

tie. cui pꝛium eſt velle et poſſe miſereri. Sumiliter ců
marie magdalene ꝓpꝛia poteſtate.iberali pietate. pia vo
luntate peccata remitteret: ammiratio diffidentia coꝛ
aſſiſtentiũ ꝓpulſauit. Et credebant chꝛiſiñ bia phemma⸗/

re:quem ſolũ hoĩem exiſtimabat:qꝛ nulli hoim cõpetit

alijs peccata dimittere.ſed deitatẽ in chꝛiſto eſſe nõ cre⸗
debant:chi pꝛopꝛium eſt peccata laxare.
LLLapitulum. XXXVII
E peccatoꝝ numero pꝛeſignatur:cõditoꝛes
d aut quomodolibet factoꝛes legũ.traditionũ
conſtitutionũ.ſtatutoꝛum cõtra legem dei.
Quod ſaluatoꝛ n᷑ tunc diſſeruit:cum a ſcri⸗

bis et phariſeis argutionẽ ſuſtinuit. NMempel acceſſe⸗

runt ad eum ſcribe et phariſei dicẽtes. Quare diſcipuli
tui trãſgrediũtur traditões ſenioꝛum. Non eni lauant
manus qñ panem manducat. Yeſus aũt rñũdens ait il/
lis. Quare vos tranſgredimini mandatũ dei ꝓpter tra⸗
ditönes vt̃as. Que cheiſti reſwnſio multiplicat intel
lectum ad inquirendũ quid ſit:et qᷓ; graue ſit hoc pecca⸗
tum.Luce clarius omnibo fiat. et reipublice moꝛes ha

bent. et legem ſtabilẽ eſſe nõ poſſe poſitã ab hominib:

ſia ſupioꝛibus auctoꝛitate aut iure mutari pᷣt. Mec iure

lex dici debet. Supioꝛ vero rõne.auctoꝛitate.virtute.

ſapientia.cõſuetudine omnibo deus eſt.ſub quo volun/
tarie vel inuite curuatur ofnes qui regũt vel regerecu

piunt oꝛbem:quoꝝ leges velut tele aranearũ ſunt.ſi di

uinis legibus aduerſantur.vt artius ſitringam imo ſi
nõ obſequũtur. DHedit ſane mandata omnipotẽs:qui⸗
bus humane nature ſua irrep:ehenſibilis volũtas per
gsffirmatõem et negationẽ innotuit. Rer affirmatoõem

bet et ipe mandata ſeruare maiox Nam quotquot ſunt

nmie inter ſe ſint hoĩes ſerni et dñi.pꝛelati et ſubditi: re⸗

De viciis

vt declararet ſuum placitum ꝓpter vtile noſtrum. er

negationẽ vero:vt pꝛohiberet ſuũ diſplicitũ.ne aamiiſ⸗
ſum faceret nim damnũ.Et pꝛeceptũ huius poſuit. et

ſine damno delinquẽtis nõ pᷣteribit. Et tanta ſunt au⸗

ctoꝛitate firmata.vt ab eo tꝑe quo data ſunt nullas er
ceptiones pꝑenitus ſuſceperũt.vt oino damnentur qui
contempſerũt:ſi ꝑ pꝛeactã penitentiã liberati nõ ſunt.
Nam ipos iudeos quibo diuinoꝝ pꝛeceptoꝝ in ſiniaco
monte pꝛimũ eſt facta collatio: nõ ꝓpter peregrinatõeʒ
nõ ꝓpter bella.nõ ꝓpter diſperſione quam merito ſepe
ſuſtinuerũt et ſuſtinent ab ipoꝝ obſeruatõe fecit exem
ptos.Nec ipᷣos gentiles qui nõ audierũt neq; recperũt
cum tñ ſcirent qꝛ data fuerũt.ab obſeruantia fecit libe/
ros: que ſi nõ ſeruarẽt vellet eſſe damnatos. Et decem

digito dei ſcripta receperũt chꝛiſtiani.a quibo et cum eu/

angelicis nulla exceptõe ſunt liberi/Mam diuma pꝛece/
pta quibo nobis iuſſit et nobis ſua facta eſt nota volun/
tas.non impatoꝛes.nõ reges.non pꝛincipes.nõ quoſcũ
q; ꝓceres ⁊ magnates.non ſpũales pꝛelatos.non ſapiẽ
tes.non foꝛtes.nõ debiles et infirmos.nõ ruſticos.nõ
vꝛbanos.nõ mulieres.non aliquos viros exceptuant:
důmogdo non ſint rõnis exptes.et ad ea intelligẽda ca⸗
paces:nõ locus ex ſitu.nõ ex aeris intemperie cõturba⸗/

tus.non deſertus. nõ amenus. non interminata pꝑena.

non tollerata.nõ ꝑſecutio.nõ fames.non quecũq; tri⸗
bulatio quã poſſet ꝑſuadere diabolus excogitareſhomo/
inuenire iniquus. aut inferre cuilibet quomodohbet
mundus:a diuinis madatis facere pñt exſoꝛtem/HNec
mos firmatus.nec cõſuetudo antiqua.neq; vſus lõge
uus.contemptoꝛẽ aut pꝛeuaricatoꝛẽ excuſabũt celeſti⸗
um et inſolubiliũ pꝛeceptoꝝ:multomagis damnabun⸗
tur:qin contra diuina pcepta leges WBaeicnn enats
Auos ſaluatoꝛ videtur intendere cũ dicit. Quare vos
tranſgredimini madata dei ꝓpter traditõnes ptᷣas· Et
hoc potiſſime intendamus:nõ diſſerẽtes quid fecerint
iudei:ſed oſtendentes mala que faciũt.aut a quibus ca
uere debeant chꝛiſtiani. Dicam igitur. Eſt mandatum
dei:et eſt traditio hoĩm. Prefertur traditio hpim man⸗/
datis dei: inime. Nulla ratio docet. Eſt lex dei. et eſt
lex hoĩim. Seruabitur lex hoim lege diuina contempta
Nequaq;. Muiia ii: ſticia ſusdet. Leges hoĩm ſunt ini⸗
que.qꝛ omnis homo mendax.et nõ eſt qui faciat bnũ:
non eſt vſq; ad vnum Et ꝑ eſaiam:maledictõni eterne
ſubduntur iniquaꝝ legum conditoꝛes. Ele qui condũt
leges iniãs: Si inique nõ ſunt non hoim mendaciũ ſʒ
dei veriſſimi ſunt:qꝛ omne lonũ ab ipᷣo habet exoꝛdiuʒ.
Konid idit᷑ impatoz légem que dei derogat mãdata. pec⸗
catum maius fecit:qᷓ; ſi mandatũ cui ꝑ ſuam derogat le/
gem ipᷣe in ꝑſona ꝓpꝛia contempſiſſet. Nam nulla ma⸗
ioꝛ mandati puaricatio:qᷓ; aduerſus ipᷣm firmare decre
tum. Condiderũt reges. condiderũt mundi oꝛincipes
condiderũt mũdi Rpienten et ſenioꝛes ꝓ volũtatis li⸗
bito leges:quaꝝ obſeruatõne dei pꝛetermittũtur man
data. Ged eoipſo damnabilioꝛes ſunt: quo ad pꝛeuari⸗
candũ ſu mmi dñi legem condiderũt leges. Et iura di⸗
uina et humana et ipᷣm regimẽ reipublice cocẽt: ꝙᷓ qui
vuilt a minoꝛibo ſuis ſuas leges ſeruari:p integrum de/

in mundo pcellentes: velint nolint altiſſimo ſubiacẽt:
Et q;uis ex ipſo peccato parentũ hoĩm depꝛauata pꝛoge

ſpiciendo diuinũ imperiũ om̃es ſumus equaliter ſerui
Nec eſt in cõſpectu dei dñor et ſeruoꝝ oiuerſa cõditio:
miſi ꝙ oni maioꝛi ſeruituti aſtringutur:cũ de ſubiectis
pplis cogentur reddere rõem. Et eox leges eo nequio⸗
res ſunt. quo diuinis legiby qduerſantur. Sed ve qui
P 22 ℳ y.? egedn
— 4 Aer Ser . .— ſ . —
. „, — 6 . ₰ , .. y- 125

— 2. 1
4 Fre. —

— .

/, 2 1 ss e
/ —

e
ſti
/

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

telas legum oꝛdiuntur.non ꝑ voluntatem dei:ſed con⸗
ſuetudinẽ.ſirmatum moꝛẽ.longeuũ vſum allegantes
repꝛobantur. Quia nulla cõſuetudo antiqua.mos fir⸗
matus.longeuus vſus.pꝛeſcribere pᷣt.antiquiſſime ve
ritati et eterne rõni. Et quotiens ingrediũtur in cam⸗
pum certaminis:conflictũ ſuſcipiũt ab acie triumpha⸗
iveritatis et rõnis/Ele igitur qui confidũt in lege ma
le conſuetudinis:damnati q;uis firmati moꝛis vſus lõ
geui tꝑisſAẽ qui confidũt in lege male agentis multi
tudimis. Nam intantũ ſunt grauioꝛa peccata ⁊ ad remo
uendum difficilioꝛa:inquantũ talibus legibo ſe ipſoꝛũ
tuentur auctoꝛes:Et eo magis radicatur peccatũ:quo
ſe ſtipat factoꝛ multitudine delinquentiũ. Et audacter

Ddixerim maius peccatũ.legem facere de furando aut fe⸗

noꝛando:q ſit ſimpliciter cõtra diuina mandata rape/
rxe aliena. Non ad iudiciũ penitentie adducetur: qð ꝑle
gem cxeditur licitumMam in hoc ſtat iudeoꝝ certa da⸗
mnatio.quo chꝛiſtũ moꝛti tradentes ad penitentiã nõ
vnerüt:qꝛ nullum pcẽm habere ſe credunt aut credide
runt:dum gelum legis ſuper eum inflixerũt dicentes.
Nos legem habemus:et ſcom legem debet moꝛi. quia
filiũ dei ſe fecit. Vide igitur qᷓ; ſit hoꝛrendũ malũ ſub pᷣ
tertu legis opari peccatũ:cum iudei ſe peccauiſſe nõ cre
dant.qꝛ ꝑ iuſticiam legis interfecerũt chꝛiſtum/Et lex
qua allegabant iuſta erat.ſancta erat.a deo vero ⁊ viuo
moiſen data erat.ſed ꝑ ipᷣos iudeos male intellecta.
ius interpꝛetata fuerat.Argumentũ igitur ſit nobis
ſi 1 bone legis celum tantũ factum eſt ſcelus ꝙ occiſus
eſt chꝛiſtus.quid fiet ꝑ leges iniquas:dum altitudo re⸗
giminis:virtus ↄſuetudimiſ.rolvꝛ firmati moꝛis.vſus
longeui tꝑis.defluxio multitudinis eas robvꝛat atq; ſir⸗
mat necnõ oſtendit ⁊ licitas. Certe ſemp offenderetur
in omni loco et tꝑe chꝛiſtus:qui ſub elo bone legis pꝛo
nobis ſemel eſt moꝛtuus/Auot ciuitates.quot ſocie⸗
tates.quot congregatões.quanta hoĩm muliitudo his

legib innumera mala cõmittant. impoſſibilitas diſſe-

rere nõ pmittit:magis vero nõ expedit.Nec tñ ex his q̃
dicta ſunt derogatur legibi.conſuetudinibo.vſibus.mo
ribus quantũcunq; ãtiquis aut nouis.diuine legi ↄſoꝛ
mibus aut detrahitur:qꝛ eoipſo bone ſunt.quo legibus
diuinis alludunt. Sed plerũq; ſub quadaʒ boni ſpecie
traditões fiunt.que dei oꝛdinatõibus et eccleſiaſticis ex
antiquis bonis firmatis moꝛibo nõ conſentiũt:imo tm̃
diſcrepant.vt aliam legẽ conſtituãt. Sed pꝛimũ noue
rit ꝙ contemptoꝛ legaliũ pᷣceptoꝝ nullum aliud bonuʒ
facere pᷣt ꝙ ſibi ſic exiſtenti cedat in pꝛemiũ:nec aliquã
pfectionẽ in aliquo ſtatu virtutis aut gradu dignitatis
valet attingere:qui pᷣcepta legalia pꝛeuaricatõni aſſcri⸗
pſit. VUnde audacter affirmem chꝛiſti vicariũ immedi⸗
atum a legalibo pceptis nõ eximi:neq; ſibi a chꝛiſto deo
conceſſam potentiã vt alios poſſit erimere:atq; cõcede⸗
re licentiã in aliquo delinquẽdi.Deinde nouerit ꝙ mi⸗
noꝛis non eſt ſine cauſa mutare ſtatuta maioꝛis:neq;
vnius qð multitudo iuſte ſanxiuit:neq; iuuenũ animo
ſoꝛum.ſenioꝛũ ſapientũ variare iuſta decreta. Et in le⸗
ge diuma cauetur.ne tranfferas terminos quos poſue
runt ptes tui Nam nullũ aliud bonũ voluntarie aſſum
ptum̃ cõfert:ſi ex eius cauſa vel alia in pꝛeceptis pꝛime
tabule aut ſcõe peccatur.Ad quid ergo futuri pᷣmij va⸗
let ieiuniũ voluntarium:ſi pᷣtermittitur eius cauſa vel

alia qö eſi ab eccleſia firmatum et oꝛdinatũSed foꝛte

quis diceret. Om̃ia ieiunia que ſancta mater mandat
eccleſia nõ poſſum efficere:ſed talem diẽ ex deuotõne ad
ieiunandũ ſuſcepi. Si nõ potes.impoſſibilitas te excu⸗
ſat:nam nulla de impoſſibilibus lex eſt. Sed de illo die
quo ſemel in ebdomada vel menſe.aut in toto anni cir

s . . D . —
⸗ .. — A4* -A L 14

π-
—
O
21
„ „
4
α
p

culo poteſ affirmauerim tutius ⁊ rutionabilius in illis

quos oꝛdinauit eccleſia ieiuniũ aut penitentiã ꝑfici: qᷓ;
illis dimiſſis in alijs ob deuotõem ꝓpꝛia volũtate regu
lari:vt etiam nõ laudem aut appꝛobem emiſſum de ie⸗

iunando votũ:ſi contẽnitur aut fieri pᷣt eccleſie ſancte

pꝛeceptũ:vt ſi pꝛeceptũ et voluntariuʒ.ſi pꝛeceptum et
votum emiſſum.nullo modo ſimul pñt pfici: dimitta⸗
tur qð eligitur et vouetur:teneatur quod pꝛecpitur et
iubetur. Illud eni fuit voluntatis: iſtud neceſſitatis.
Vbi aũt vtrunq; poſſibiliter agitur. ſentẽtialiter dico:
nihil in moꝛibo chꝛiſtianis tam laudabile qᷓ; ſuperoga⸗
re mandatis. Ex hoc enĩ pfectio naſcitur: quã diligens
animus ſemp gliſcit. Nec iſta ſolũ pieiumo dirſſe me

fateoꝛ:ſed quotiẽs inter pꝛeceptũ et voluntariũ ſolum

ſiue voto firmatũ p aliqua cauſa talis diſceptatio fieret
hanc ſententiã aſſero eſſe tenendam.Ac ꝑ hoc diſpenſa⸗
tionem nõ auferimus eccdeſie in his que cõſilia ſum⸗

mi pontiſices mandauerunt.qð locoet tpe et vrgente
iuſta neceſſitate nõ poſſit diſpenſaria ſummis pontiſ⸗
cibus.ſed diſpenſatõnem omiino negamus in diuinis

mandatis:que inuiolabiliter mãdauit obſeruari deus
pater et chꝛiſtus vnigenitus filius eius. Et in expien⸗
tia rei loquoꝛ. Multos vidi et audiui miniſtros cõfeſſi
onis ⁊ penitẽtie.qui peccatoꝛibo multa impoſuerũt:ſed
nec ad obſeruantiã eoꝝ que mandat eccle ſia reduxerũt
ſalua pace eoꝝ pꝛimo debuerũt ſuos clientulos pec⸗

catoꝛes ad eccleſie mandata reducere.poſtmodũ ſuper⸗

addere:et ſi vtrunq; ex certa impoſſibilitate peccatoꝛis
nõ potuerint facere.tenebantur pꝛimũ ⁊ relaxare ſecũ⸗
dum:vt iſta ſit epętomenica dictoꝝ ſententia certa:q;
in om̃i volũtario bono.voto firmato vel nõ.electo ex de
uotione aut ꝑ penitentiã impoſito diuinũ et inuiolabi/
le pꝛeceptũ in toto.eccleſie vero pꝛeceptũ in toto ſi fieri
pt. vel ſaltẽ in ꝑte pꝛeferatur. imo nec in aliquo pꝛeter

mittatur.niſi excuſet illa impoſſibilitas.quã non cogit

legis ſeu mandati auctoꝛitas aut illa ſeeſatig quam
exigit iuſta neceſſitas.Nam diſpenſatio ſi

ca enĩ auctoꝛitas nõ eſt hũane ſed diuine virtutis.que
ad virtutis ꝓfectũ non deſtructõem a deo oꝛdinata cõ⸗

ſiſtit. Minc enĩ aplus ſcoa epiſtola ad coꝛinthios dicit

Non eni poſſumus aliquid aduerſus veritatẽ.ſed ꝓve
ritate.Ac ſi apꝑte dicat.Nulla eſt cõceſſa a veo ptãs aut
auctoꝛitas aduerſus veritatẽ legis ⁊ mandatoꝝ dei.atʒ
ſanctox moꝛum.qꝛ auctoꝛitas que veritas eſt aduerſus
ſeipam nõ eſt. Eſſet vtiq;. ſi virtutẽ aut veritatẽ deſtru
eret/Egredietur ſtatim queſtio de latibulis ꝙ vna vir
tus p maioꝛi pᷣt intermitti.et qð ſub pꝛecepto cadit ec⸗
cleſie.caſu emergente etiã excellẽtioꝛa vota mutare.vt

p conuerſione multoꝝ virginiatẽ voto firmatã.in ma⸗

trimoniũ tranfferre. Mõ diffinio qõ neſciolſed dico qð
ſcio:ꝙ vbi cõmitteretur etiã peccatũ veniale eccleſia nõ
pt inferre pꝛeceptũ cuius auctoꝛitas nullũ includit vi⸗
cium.Quia aliud eſt pꝛo maioꝛi virtute minoꝛẽ ex pꝛe
cepto intermittere.aliud eſt rem pꝛecipꝑere· vbi ſaltẽ ve⸗
niale peccatum certiſſimũ eſt adeſſe. Si primũ inter⸗
dum admittitur reliquũ omnino remouetur. nec exeo
pꝛimũ admittitur reliquũ remouetur.vt vnũ alterius
in hoc cauſa ꝑſiſtat.Sʒa deo habet quodlibet minimũ
peccatũ hoc pꝛiuilegiũ vt nullũ cadat ſuꝑ eum de facien
do pꝛeceptũ.vt nunq; ſit autentica illa ſententia.facia⸗
ciamus mala vt vemãt bona.Vnum vero aſſertius di⸗
xerim.aut eque.qð auctoꝛitas ſancte eccleſie que aucto

ritas eſt virtutũ.nihil habet in ſeipa ſathanicũ/Pꝛofi⸗
teoꝛ aũt in hoc licet iudioo aliquoꝝ ſupuacue fide meã.
1 4

. im diſt ne cauſa iuſti⸗
cie neceſſarie atq; neceſſitatis iuſte:aut diſpenſatoꝛem
aut diſpenſatũ tenet in vinculis aut vtrũq;. Eccleſiaſti

Liber octauus

Nomo peccato: ſum. et cum tentationibo carnalibo ha
beo congreſſum: ſed votuʒ coꝛde atq; oꝛe caſtitatis emi/⸗

ſi. quod mihi ad vim pemitus aſſcritv pcepti.Oe ſi ſum⸗

mus pontiferob certiſſimã conuerſionẽ oĩm infideliuʒ

et ꝑeccatoꝝ mihi pꝛeciperet cõiugari.ſibi nõ obedirem
niſi libidinẽ illam auferret totaliter de meis membꝛis:

que ante peccatũ nõ erat in parentibo pꝛimis. Et mihi

certum eſt vxoꝛẽ non poſſe tangere atq; carnaliter co⸗

gnoſcere ſine libidine:que ſi moꝛtale nò eſt. ſaltem pec⸗
catum eſt veniale:niſi ſupueniret in membꝛiſ meis ſan
ctificatio illa ſvũs quam nõ pᷣt dare pontifex ſummus.
Que ſunt virtutis pᷣt ob rem et cauſam ipᷣe pꝛecipere:ſʒ
vrrtutẽ non pht ipſe conferre.neq; ſua ptate mẽbꝛa ſan/⸗

ctiſñcare: q́uis a cõtractis peccatis poſt penitentiã poſ/⸗

ſit abſoluere.Nec enĩ malũ libidinis excuſatur aut tol⸗

litur ꝓpter matrimonij bonũ: ſicut ipſius matrimonij

bonum nõ damnatur ꝓpter libidinis malũ. Nam bonũ
matrimonij beneficiũ eſt nature:maluʒ vero libidinis
eſt pene cõtracte in pꝛimoꝝ parentũ perpetuata dãnata

AYpagine. q in genitalibo membꝛis etiã poſt baptiſmuʒ

remanet vemiale. Si quis autẽ ſanctiſicacionẽ in ſuis

mweymbꝛis ſpũᷣſſancti ſuſcipiat in tali caſu ſi eueniret vt

ſe ſentit ita obediat. Agitur in his dictis atq; dicendis.
caueant om̃es quib aĩaꝑ cura incumbit: ne ſtatuta me
lioꝛa cõmutent.ne ꝓfeſſioniba cum conſtitutõibus de⸗
rogent:ne diuinis pꝛeceptis aut ꝑmiſſis cõſilijs ſuo fa
ſtu reluetent. ne magis timeri velint tirannice q; rõne:
ne faciant traditões cõtra leges diuinas:ne magis ho/⸗
mini q; deo.cõſuetudini qᷓ; rõni velint inferre honoꝛem
Poſt que ſaluatoꝛ eos appellauit hyrocritas:cauſaʒ
bhypocritatis annectens. Inquit eni. Hypocrite bene

ꝓpixtauit eſaias de vobis dicens. Populus hic labijs

me honoꝛat: coꝛ aũt eoꝝ longe eſta me. Sine cauſa co⸗
lunt me. docentes doctrinas et mandata hoim Quã

multipliciter in euãgelio et diuinis alijs ſcripruris hoc

malũ hypocritatis ſit deteſtatõi et repꝛehenſioni ac eti
am damnatõni cõmiſſuʒ:mullus qui legit honoꝛat.Hy
pocriſis nomen eſt grecũ:latine vero ſimulatõem dicit

Simulatio vero vnũ obtendit. aliud oſtendit. vnũ in

coꝛde aliud in oꝛe:vnum in intentõe aliud in oꝑe. Si⸗

muliatoꝛ dicit ſcriptura oꝛe decipit amicũ ſuum.qꝛ qð
oꝛe laudat moꝛibo repꝛeſendit. et quod moꝛibo lgndat
oꝛe vituperat. Mullus homo ita ſeuiter arguit falſitateʒ
q; falſus:et ſimulatõem qᷓ; ab ipᷣa detentus.et quolibet

crimenq; quo eſt infectus. Si nutritus eſt inter vbe/⸗
ra hypocriſis ſeu ſimulatõis:tum qꝛ palliari ſe credit ſi

quo eſt infectus arguit:tum quia melius nouit ꝗqo ipſe

patrauit. Elere igitur decipit amicũ ſuum hoĩem pꝛoxi⸗
mum:atq; pꝛout in ipᷣo eſt decipit verum et ſummum

ꝓuocant iram dei/Oifficilius hypocrita q́; ſupbus re/

amicũ dñm ieſum Saum. Et ſimulatoꝛes et callidi

uocatur ꝓpter ſpeciem virtutis:cum qua reputatõnem
in aio et oculoꝝ ſpectatõem et reuerentiã in actu exteri
oꝛi mercatus eſt. Supbus vero qñq; facilius inclina⸗

tur ad verũ:caret eni his vmbꝛoſis munerib/MNuũſluz

vicium de moꝛibus hoĩm tanta indiget accuſatõe vt re
moueatur de moꝛiby:ſicut iſta letalis. Sunt enim alia
vicia ſine laude:et nãciſcũtur obpꝛobꝛia in ꝓpatulo ha⸗
bentia nota. Iſta vero peſtifera monſtrat oculis incul⸗
tam ceſariemripoſam veſtem.illotam faciem deiectuʒ
ad ima vultũ:manſuetũ et rarum in ammiratõne ver⸗
bũ pꝛeambulis ſuſpirijs interuemẽtibo ſepe ſingultibo:
pareitatẽ cibi cum cõmemoꝛatione veroꝝ abſtinentiũ

aut infernaliũ toꝛmentov. elicitans ex arte diabvlica la

chꝛymas: deſpectũ mundi ad ſeipᷣm coꝛpis incompaſſio
nem: anmnhilatönem ſuiipᷣius et ſimilia.que laude di⸗

e viciis

gniſſima ſunt ſi ex veritate aguntur/ Hecti ſunt hi ra⸗
mi ex toꝛtuoſa radice.Mõ curant hyxpocrite virtuoſoꝛuʒ
actuũ hñtes exterius decus:quantu ab intus ſuſtineat

ædecus. Elidi ſuperbũ:et repꝛehenſus aut egit vere pe⸗
nitentiam:aut ſe malũ confeſſus eſt. Elidi auarũ.luxu⸗

rioſum.inuidum.iracundũ.accidioſum.guloſum.pom

patice incedentes.tirannos:raptoꝛes.homicidas.et ar⸗

guti fecerũt ſimiliter:Elidi argutũ hypocritam:et exap

parentia tutum reſpondentẽ. Quid tu frater vides in

me:quare me iudicas:an ignoꝛas ſcriptũ eſſe in euãge⸗

ho ſancto.nolite iudicare ne iudicemini. Et mẽte ama⸗

ricatus:ne pderet vnde captabat honoꝛeʒ dixit. Frater

parcat tibi deus:et ꝑ hoc honoꝛem pamplius eſi merca⸗
tus. Certa expientia cognoui aliqn deuiantẽ interdum
a fide ad ſidem facilius reconuerſum:q; hypocritam ad

rectos fidei moꝛes. Non eni ex hoc pꝛefero malũ malo.

vel ſubijcio malũ malo/Mypocrita cum omniba nõ eſt
idem:cum pleriſq; manſit incognitus:cum aliquibo fu
dit venenum/Aratus eſt aliqñ in aĩo vir hypocrita. et
ter aſtantes temperauit ire inſultum.et mihi ſibi eſt
difficile ad agendũ ne detegatur. Multa ſuſiinet hypo⸗
crite ſanctificantia ſpmn: ſi non fierẽt ex virulenta radi⸗
ce.Vir hypocrita ſimulachꝛũ eſt virtutis. artificioſam
compoſitionẽ ſenſuũ habens.ſed ve ſibi:caret enĩ viſce
ribus/Elnus fuit aliqñ in oꝛõne ac contemplatõe aſta⸗
re hypocrita:et paulatim deſtitit:et hypocriſim ꝑ hypo
criſim Hõ hypocrita monſtrũ eſt. cui ſimile
nunqᷓ; fecit natura:qꝛ nec vult eſſe quod videtur. neq;
Vult videri qð eſt.Bene igitur iuſta damnatio eius.qꝛ

ſemp falſitas eſt directrix eius. leritas eni liberat li⸗

berandos:falſitas ſuos clientulos in infernũ detrudit.
Vir hypocrita caret hoſpicio.ſolũ falſitas eius accepit
eum in domũ ſuam.et miniſtrauit de infernalibo facul⸗
tatibus ſuis Mudus incedit hypocrita. deceptio eius ei
pꝛebuit ve merri Femneliencrarnd ſaturandus pa

ne.patiebatur ſitim.nõ vino ↄplendus:ſed laus huma

