viro fuiſſet odioſa ſcriberetur et poneret᷑ in manu repu

diate atq; ſacerdotibo demonſtraret᷑.et iuramento pᷣſti /
to ꝙ ſic veritas ſe habet. poterat ab alio duei et copulari
coniugio:et iterum ſic repudiari ſi cauſa ſubeſſet.nõ tũñ
reconiungenda pꝛioꝛi· Zalis repudiatio vxoꝛicidium de

uitabat:quod et fuiſſet ſi vir abhoꝛrens vroꝛem inuite
illam ingratioſam ſibi retinere cogeret. Sed honeſt
tem omnimodam non habebat: ꝙ vna mulier potuiſſz

duobus maritis viuis diuerſis tpibus ſubiacere.cim⸗

plioꝛem enim honeſtatem habuit ꝙ vnuſ maritus plu
ribus pꝛeeſſet vxoꝛibus aut mulieribus vt abꝛaham et
iacob:qᷓ; ꝙ vna mulier maritis viuis pluribus ſubiace
ret. ꝛoinde ſaluatoꝛ non ſoluens legem ſed implens
per abundantioꝛem iuſiiciam honeſtatis pꝛohibet diſ⸗
ſuadet vxoꝛem repudiari niſi foꝛnicatiomis ob cauſam:

quam etiam ſic repudiatã repudiate ſuperſtite alteri pi

hibet copulari. Oe ſi alia cauſa pꝛeter iſtam repudiaret᷑:
mechia conſtituitur. Et qui quocũq; modo vel cauſa re
pudiatam duxerit:criminis adulterij reus erit NMõ enĩ
buiuſcemodi dimiſſio matrimoniũ ſoluit. ſed facit di⸗
uoꝛtium thoꝛi:cum et poſſit cõſenſu mutuo ſuo viro re
conciliari. Fertur enim in ſubſequentibus ſic reſpon/
diſſe ſcribis et phariſeis interrogando tentantibus ſal⸗

uatoꝛem. Si licet homini dimittere vroꝛem quacũq;

ex cauſa. Qui reſpondens ait eis. Mon legiſtis quia qui
fecit homines ab inicio maſculum ⁊ feminã creauit eos
Et dirxit Pꝛopter hoc dimittet homo patrem et matrẽ
et adherebit vxoꝛi:et erunt duo in carne vna. Itaq; iã
non ſunt duo:ſed vna caro. Quos ergo deus coniũxit
homo non ſeparet Ex hoc ſumitur deus quos cõiũ⸗
xit ſepare poteſt. Ac per hoc coniuncti etiam carnali co⸗
pula: mutuo conſenſu inſpirante deo pꝛo obleruãtia ca
ſtitatis poſſunt ab inuicem ſeꝑari.Ante carnalem vero
copulam: pꝛo caſtitate in voto ſeruãda poſſunt altera i/
uita partiũ federa quecunq; diſrumpi Dicunt illi ſcri
be et phariſei. Quid ergo moiſes mandauit dare libel/
lum repudij et dimittere. Et ait illis. Quoniam moi⸗
ſes ad duriciã coꝛdis veſtri ꝑmiſit vobis dimittere vxo⸗
res veſtras. Ab initio autem non fuit ſic Patet ſane ĩ
telligentibus cauſa cur libellus repudij ſit conceſſus
permiſſus non tamen iuſſus: ſcilicet ne duricia coꝛdis
vſq; ad vxoꝛicidium deſeuiret Alb inicio vſq; ad moiſen

Segd honeſta-⸗

coniugia ex honeſtate oꝛiginalis publiceq; iuſticie inſo⸗
luta manebant.Nunc wero ſaluatoꝛ euangelicam legeʒ
retoꝛquens ad iuſticiam oꝛiginalem decermt Dico au
tem vobis quia quicunq; duniſerit vxoꝛem ſuã niſi ob
cauſam foꝛnicationis et aliam duxerit mechatur:et qui
dimiſſam duxerit mechat᷑ Attamen nemo male intel⸗
ligendo erret.vt dimiſſio toꝛnicationis cauſa licentiam
pꝛeſtet alteri partium ad alia nuptigarum vota tranſire.

non enim eſtet adimpletio legis ſed ſolutio NHeq; legis

abundantioꝛ iuſticia ſed defecnoꝛ videretur ſi tempoꝛe
ſilij virginis non reſtringeretur libidinoſitas carmis:⁊
vna mulier pluribus viins potuiſſet ſubiacere maritis.
Imputet ſibi qin continere recuſauitnon licentie re⸗
pudiandi ex cauia foꝛnicationis:nec repudiata ſibi pu⸗
tet adeſſe iuſtam alteri nubendi licentiam.quia volens
aut nolens repudium habuit. ſed magis doleat fleat at
q; peniteat:ꝙ foꝛnicationẽ ob quam iuſte repucharetur
cõmiſit Et pocius ſtudeat reconcilari repudianti viro
qᷓ; alteri ipſo viuente copulari coniugio.que etſi nõdu,ʒ
recipitur in reconciliatiõe omnino pmaneat in caſiita⸗/
te quouſq; reconcilietur:aut lex matrimonij lege moꝛt;

ſeꝑetur et ſoluatur.Alter vero ducens repudiatam ades

ulter et mechus erit: quia illam duxit quam adhuc ale
ge matrimonij moꝛtis ſententia non diuiſit.nec alia in
terfuit iuſta cauia matrimonialis diuoꝛcij: ſͥ foꝛnicatio
iuſta ſepatio thoꝛi. Sed turbat annnos incontinentii’n
et querentium laſciuis et immundis moꝛibus cũ vxo⸗

ribus delectari: ſi nulla cauſa dimittende vxoꝛis in euã

gelio pꝛeterq; foꝛnicatio inuenitur. cum plerunq; poſt
vxoꝛem ſepe per tempoꝛa carnaliter cognitam interue⸗

niant infirmitates in coꝛpoꝛe atq; in tali parte coꝛpoꝛis

vt vir cum vxoꝛe volens coire non poſſit:et feditates et

fuge ab altera partium et copulationes illicite per illici
tos amoꝛes ad alios.et ablationes vxoꝛum a potentio⸗
ribus. et viceuerſa in viris vt continere nolentes etiaʒ
licite coire non poſſunt· nec apoſtolicum ſeruare conſi⸗
lium.vt vnuſquiſq; habeat vxoꝛem ꝓpꝛiam pꝛopter foꝛ
nicatiouem in aliam deuitãdam: et unpingent foꝛte bu
iuſcemodi homines in illam quam nullo modo intelli⸗
gunt veritatem dicentes. Elt quid imputabitur nobis
ad crmmen ſi vxoꝛes illas inhoneſtas dimittimus cum
quibus continere nolentes rem habere non poſ umus
Quid ſi alias ipſis viuentibus ducimus.cum impetꝰ

carnis non agitet. continere nullo pacto delectet· Efrre

nate concũbere nolumus:ideo alias ad vxoꝛatum inq⸗

rimus. Affectamus pꝛolem vt dimittamus leredem:

et multa que poſſunt querulando deduci: Quibus re⸗
ſpondere per ſingula pꝛolata et poſſi ibilia pꝛoferendi ni
mis pꝛodiret in longum:quod comatice tractare decre⸗
uimus. Sed quia me in hac parte ignoꝛãtia craſſa ſeu
ſupina non fallit. ſed menti pura veritas interlucet.di⸗
xerim verum deum et vnigenitum ſiliuʒ eius pꝛecepta
impoſſibilia nõ dediſſe: neq; alicui pꝛecepiſſe ſupra gra
tiam et virtutem.quam ipſe preſtiterit hominibus ob
ſeruandi. Quare autem non omnium in obſeruado pᷣ⸗
cepta ſit equa conditio vt vnus habeat vxoꝛem ſuis vo
luntatibus aptam alter wro diuerſimode pꝛepeditam
non eſt humane inquiſitionis quod eſt diuine wolũta⸗
tis atq; permiſſionis que ut eſſent ommia non fecit eq̃/
lia:que nihil nouit oxerari nõ iuſtum.qᷓ;uisa nobis exi
ſtat incognitum. Ypſe laudetur in operibus ſuis:time
atur et ſibi obediatur in legibus iuſtis. Suum dumta⸗

gaat eſt imperare atq; oꝛdinare quod licet:noſtrum eſt ſi

ne cauſatione obſeruare quod pꝛecipit. magiſe
expeclt nobis. quod pꝛecipit. magiſq; quod

Oeiuramentũ in lege conceſſum in euãgelio omni⸗

Liber

no pꝛohibetur vt ſit lex plenioꝛ et iuſticig abundantioꝛ.
Capitulum XXxI
Billa pꝛimoꝛdiali et oꝛiginali et ſancta iuſti⸗
A cia in qua homo non ſtetit indicitur.vt ꝓut
exigit veritas ita reddat᷑:et ꝙ dolus et fraus
ab humana conuerſatiõe pellantur.neq; coꝛ
de aut oꝛe per incaptionem et circumuentionem inter
homines ſermo fiat:qin ſunt vnius nature conſoꝛtes.
Et coꝛda ſoli deo cognita in quibus eſt humane cõuer⸗
ſationis oꝛigo:ſiue fraude ſiue benignitate ferantur in
pꝛoximum hominibus cunctiſ occulta funt. Idcrco re
ctum mandans noſtruʒ fleri animum:ſine dolo ? frau⸗
de vrbum fieri mandabat ad pꝛorimum Et fine iura⸗
mento qð dicebatur abſq; dubio volebat haberi. et aſ⸗
ſcribi malicie ſi quis a verbv negatiuo aut affirmatiuo
amplius extoꝛſinet. Et ſi neceſſitate vegente pꝛo firma
fide pꝛoximis facienda opoꝛteret iura mẽta pꝛeſtare.in⸗
hibetur ne homo paulominus ab angeliſ minoꝛatus re
rum omnium coꝛpoꝛalium dominus cõſtitutus nemn/⸗

ni niſi ſoli deo ſubditus ꝙ per minoꝛa ſeuiret:a diuinũ

honoꝛem tribuat creaturis. Qui iurat vt equali ſuo in
dictis fidem firmam aſtruat.per maioꝛem ſe uret: non
enim pꝛeſtat fidem per equale vel minus homini pꝛeſta
ta iuratio. Minus eſt homine omne creatumaipſo crea
toꝛe et ſegregata creatura ſpirituali dumtaxat exceptis
Pꝛoinde pꝛohibet etiam ſi expediret per creaturam ali⸗
quam iuramenta pꝛeſtare.dicens ad ſupꝛadicta cõtinu
ando ſermone m:vt lex ſit inſoluta et abũdantioꝛ ſit iu
ſticia. Yterum audiſtis quia dictum eſt antiquis.Mõ
periurabis. Reddes autẽ domino iuramenta tua. Ego
autem dico vobis:non iurare omnino.Neq; per celum

quia thꝛonus dei eſt liuxta illud yſaie:.Celum mihi ſe⸗

des eſt.(Neq; per terram: quia ſcabellum pedum eius
eſt. Ende ꝑ yſaiam dicitur. Et qui iurat in terra:iura⸗

bit in do ame. Neq; per hieroſolima:quia ciuitas ma

gni regis eſt. Neq; per caput tuum iurabis:quia nõ po⸗
tes vnum capillum tuum facere aut album aut migrũ.
Sit aũt ſermo veſter:eſt eſt.non non. Quod autẽ abũ

dantius eſt: a malo eſt Ecce phibitio in lege non piu⸗

rare.mandatum vero iuramenta ſcilicet iuſia reddere

Chꝛiſtus qui venerat legem implere non ſoluere atq;

abundantioꝛẽ iuſticiam indicere pꝛohibet omnino iura

re. Qm̃ qui nõ iurat totaliter alienus eſt a ꝑiurio Mer⸗

iurare omnino impoſſibile ſit eũ qui iurare non nouit.
Magis impletur lex.peramplius abũdat iuſticia ſi a iu

ratione deſiſtitur ne periurium ſubſequatin: qᷓ ſi iuraf
cum poſſit ſequi periurium. Cutius eſt cauſam nõ pre⸗

ſtare peccatis:qᷓ; pꝛeſtita remanere inſontem Elnde ſcri
ptum eſt. Jurationi non aſſueſcat os tuum.Clerunta⸗
men ſiiurare neceſſitas exigat:per aliquam creaturam
pxꝛeſtetur nemini iuramentum quacuncq; dignitate re/
ſplendeat:nme fides non pꝛopter deum ſed pꝛopter crea⸗
turas videatur ſeruãda hominibus:et cultus diuinus
creaturis aliquibus deferatur. Jurabant olim pagani
dos deaſq; wlut per ſuos maioꝛes: quos credebant
eternitate atq; immoꝛtalitate pollentes.Acſi diceretur
icut dij wei et ĩmoꝛtales ſunt: ita vera dicimus ſicq;
faciemus. Et ſepe vera per falſa ſpondebãt. Non eſt cõ⸗
gruum ſed in ſanum diuinum honoꝛem creatur impẽ⸗
lere. ſimilemq; fieri moꝛibus paganoꝛum:qui etiã cre
debant ſibi huiuſmodi deos iraf. ci:niſi oꝑpibus iuramẽ⸗
ta firmarent. Sed nobis fidelibus nulla creatura nto
finali et ſpirituali damno toteſt iraſci:miſi deus et crea⸗
toꝛ ommum noſtro demerito iraſcatur. VYgitur ſi iura⸗
re omnino opus erit: p eum aui ſumme omnibus pꝛe⸗
ſidet non hquecunq; creata iurabitur. Sed hoc maxie

ſaluatoꝛ exigit vt pꝛout res eſt affirmatiue vel negatin
pꝛoferatur. a malo aſſerens pꝛocedere ſi quis plus ĩ w
bis impoꝛtune addiderit:ſic et ille qui plus vebito en⸗
bit. H
Mpena talionis ad impletionẽ legis et abundantẽ?

iuſticiam ſcom caritatem lenitatemet pacientiam per
chꝛiſtũ cõmutata eſt ſcom matheu et lu. Ca.XXII.
MQua videtur iuſtia iniuriã patiẽti neq; vi
getur iuſie querele habere pone materiaʒ ſi
qualiter acceperit tanter repedat. Et lege de
eretum erat ne plus q; ccepiſz paſſus miu⸗
riam rependeret:ſed vt tauo inter homines haberetur.
Sepe quidem inter homines agitur moꝛe ferarum: vt
moꝛſum pꝛimo accipiens in moꝛdentẽ amplioꝛi furoꝛe
agatur. Sicq; homines cum pꝛimo leduntur: in vindi
cando menſura le ſionis excedunt. Et ſi poꝛdinariã o
teſtatem vltio ſumitur: oprat pꝛepatiens vt per exceſ⸗
ſum pena multiplicaret᷑ Dꝛoinde talio in illa lege mo⸗
iſaica poſita eſt non in poteſtate patiẽtis: ſed oꝛdinarie
auctoꝛitaiis. NDopulus enim ille rudis dureq; ceruiciſ
aliter non debebat tunc erudiri pꝛo illatis a pꝛoxio ma⸗
lis q; in equa pena talionis. qu ex certa ſerie ſcripture
nõ reperimus debere inferri niſi male paſſus expeteret
quem in euangelica lege ſaluatoꝛ vult patienter ſerre

omnẽ iniuriam ſine expetitione talionice vltionis. ex

quo ler non ſoluitur ſed implerur: et iuſticia conſtituit

abundantio NMam pamplius completur ler per miſeri
coꝛdiam et pacienti nature ſeruando conſoꝛtẽ ſen qm

libet coꝛpoꝛis partem quomoõlibet offendentẽ.qᷓ; per im
pacientiã et iram cum legali iuſticia deſeuire ad perden
dum hominẽ ſeu coꝛpis partem:cum pditum ex hdito
nequit fieri rediuiuum. Pο‧inde ſaluatos dicit. Audi
ſtis quia dictum eſt antiquis. Oculum pꝛo oculo:den⸗
tem pꝛo dvente. Ego aũt dico vobis non reſiſtere malo.
Segd ſi quis ꝑcuſſerit te in dexteram maxillam tuã:pꝛe
be ei et alteram. Et ei qui vult tecum in iudicio conten⸗
dere et tumcam tuam tollere: dimitte eiet pallium Et
quicunqq; angariauerit te miulle paſſus:vade cũ illo alia
duo.· Non ſolum ira. furia. furoꝛ.odium. ſupercedẽs vl
tio· ſed talio in euangelio pꝛohibet. Et ne vigeatur ler
moiſaica ſolui.remota iuſticia. introducitur patientia.
E⸗ opus pfectum habet:cum malo non ſit reſiſtendũ.
Et con ſilin datur ad toleranda plura ſiue maioꝛa cum
infertur imiuria:dum ad ꝑcuſſionem vnius maxille ala
teram ad cedentem pꝛeparare monemur. Et vnũ veſti
mentum auferenti etiam alterum dumittere. et angari
antiad lavꝛes amplioꝛes eſſe paratos añqᷓ; diuidamur
apꝛonimis. anteq; diſcoꝛdia ſiue litigiuʒ oꝛiatur: anteqᷓ;
wlimus aliquid rependere vltionis. Non ſoluitur lex
ſi nolumus reſiſtere malo.ſi ad cuncta pati paramur. ſi
contentiones et lites in iudicio deuitamus. ſi cum ab/
lata tunica etiam auferri pallium ſuſtinemus: fi pluſqᷓ;
eracti impendimus et cetera que ſimiliuʒ potioꝛa ſunt
Iſta qᷓ; talio legem potius implent qᷓ; ſoluant.vbi vir⸗
tus p amplioꝛa refulget abundat iuſticia ſup ſcribas et
phariſeos: vbi virtus interioꝛ omnia equo ammo tole
rat. vbi non tm̃ actus ſed ammi motus reſtringitur: et
non ſolum res ſed ipſa quoq; pſona in cheiſti obſequiũ
coaptatur. Nec oꝛiatur cauſatio ꝙ fiat iniuſticia:fj᷑ legis
talio abꝛogatur. Qm̃ aliud eſt talionem auferre ꝑ abie
ctioneʒ oꝛdinarie poteſtatis. que habet ex auctoꝛitate ip
ſam in ſubiectos exercere iuſticiam.aliud cum quis liti
gare non vult nec rependere.talioni cedẽs pꝛopter mi
ſericoꝛdiam atq; pacientiam:in amoꝛe atq; pacientia ſa
ctus ad pꝛoxrimum. Yuſticia non querit tallonem non
impetrat ex ammi virtute non derogans in aliquo iudi

. WW.. —— — »

NE — ——

— —0— — — νTB————

De ſermone montano do. Bal.

diciarie poteſtati. Erit ergo talio et non erit:erit iuſticia
et non ſiet.Erit ſiquidẽ in iudice autoꝛitatem habente
non erit in paſſo humiliter tolerante. Yudexin ſua po⸗/
teſtate habet leges:vt pꝛout ſibi placuerit delinquẽtes
taliter aut taliter puniat. Male paſſus amoꝛe chꝛiſti eq
nimiter tolerans ad inferentem imuriam iacturaʒ arq;
pꝛeſſurã non talionem non iuſtam repꝛehen ſioneʒ a iu⸗
dice:ſed miſericoꝛdiam optat.Adhuc autẽ ſaluato: ad⸗
ditl Qui autem ꝑetit a te da ei:et volenti mutuari a te
non auertaris Elult poꝛro dominus et redemptoꝛ ie⸗
ſus dei filius incarnatus qui omnia coꝛam oibus homi
mbus ab exoꝛdio fecit.ſemetipſum in fine tempoꝛũ cõ⸗
munem ſe omnibus pꝛebens.per omnia fratribus abſ
q; peccato ſimilis factus.non querens ſua cõmoda ſed
noſtra. nullum hominem ſolum fieri ad ſeipſum in pꝛo
pꝛia perſona.ſimiliter et in rebus eſſe ſed totum eſie ad
pꝛoximum diffiniuit.cum noluit ꝙ petita petentib de⸗

negarentur:ſed tribueret᷑ pꝛoximo iuſte ꝑxtitum. ſicut

quiſq; vellet hoc fieri ad ſeipium. Et cum abꝛogare vide
retur ex lege talionem ſeueritatis:talionem caritatis
lberalitatis induxit dicens. Qui autem petit ate da ei
Acſi legem oꝛiginalis iuſticie faceret rediuiuam ad hoc
euangelicos viros inducens:Si petiturus es:petenti
non deneges. Si cupis impetrare quod petis:a te im⸗
petret ille qui petit Si negaturus es:nunq; honeſte pe
titurus es. Oi negaturus es nec queruleris ſi tibi pe⸗
titum denegef. Oi tranſferre in te optas pꝑetẽdo rei ali
ene dominium:et tu verſauice opoꝛtunitate dictãte tue
rei dominiũ cum petit in alium tranfferas. Hecoꝛigĩa
lis iuſticia:hłc lex euangelica firma cenſura confirmãt:
Et ſi rei dominiũ non exigitur ſed mutuum rei famili⸗
aris ad certum tempoꝛis vſum:ſaluatoꝛ pꝛohibet dene
gari. Et volenti mutuaria te ne auertaris.Ad deducen
dum homines ſeipſos dum viuunt in iſta vita moꝛtali
multa exigunt᷑.quibus aliqui pollent aliqui pꝛiuantur:
q;obꝛẽ quadã neceſſitate huůane ↄuerſationis agitur vt
alter ab altero fulciat᷑. Et ſi aliqua ipſo de vſu feſtine de
pereunt · aliqua longioꝛi tpe ꝑſeuerant:in pꝛimis peti⸗
tio vbi nulla redditio.in alms mutuatio de quibus re⸗
ſtitutio expectatur:in omnibus cheiſius mandat ad p⸗
ximum eum qui poteſt ꝓpicium fieri. Subiecit enim.
LOmni petenti te tribue. Et qui aufert que tua ſunt

ne repetas vt ſubintelligatur ſiue in datis libere ſiuei

mutuandis ex tempoꝛe. Supꝛa omnem humanũ ſen⸗
ſum induxit noſtris animis libertatem.ne rebus coꝛru⸗
ptibilipus ſubiaceremus:et ad wram pacientiam mo⸗
nuit.Et cum omni pꝛoximo imperturbabilẽ voluit ſer
uare concoꝛdiam vitare litem. cum ablata bona repete
re diſſuaſit.ne turbaretur ſtatus pacis:et oꝛiretur mate
ria litis. Et talionẽ iuſtam adnenit: vt quecunq; vultis
vt faciãt vobis homines et vos facite illis ſimiliter. Ec
ce patet talio in melioꝛa mutatus vt ex ſeueritate ad ca
ritatem.a iuſticia in miſericoꝛdiã. ab ira in veraʒ animi
pacientiam tranſeatur:vt lex dei melius impleatur. et
abundantioꝛ iuſticia fiat.
De dilectione et opitulatione inimicoꝛũ ſcõm Oat
theum et lucam. Capitulum XXIII
Ntiquis antiqua dicta ſaluatoꝛ cõmemoꝛat
a vt per introductionem ſuoꝛum mandatoꝛũ
componat.cuius legꝭ potioꝛ ſit perfectio: ap
pꝛobans antedicta.ſcilicet ꝙ legem nõ vene
rat ſoluere ſed implere.et euangelicam iuſticiam abun

dantioꝛem eſſe penitus ad moiſaicam legem:cũ remo⸗

uet omne odium. adicit de dilectione mandatuʒ. Odi/⸗
re nature conſimilem et conſoꝛtem nulla pꝛotinus po⸗
teſt cauſa ſubeſſe:qᷓq; aduerſetur.qᷓq; multa mala co⸗

netur inferre. Meq; derogandum eſt bone nature pꝛo vi
cio.quo patrato nõ deſinit eſſe homo qui fecit:nec illam

ndidit unaginem quam vna tecum dum crearetur ac⸗
cepit.Alttendendum quidem eſt quid in natura placet:
quid vero in vicio diſplicet. Non enim vicium cum na⸗
tura conuertitur neq; cum vicio conuertit ipſa natura.
qᷓ;uis et vicium alibi qᷓ; in natura eſſe non poſſit:cum
ipſum nec natura neq; ſubſtantia ſit. Mon tamen com⸗
mixtio eius qð eſt et natura habet et eius qð non eſt et
natura caret aliqñ eſſe poteſt:neq; inſepabilis vnio.ne⸗
q; confederatio inſolubilis.neq; connexio indeciſibilis
cum vicio ſuit aut erit aliquando vicium omne aduer⸗
ſus naturam. Oeruetur nature placitum quod ſempꝑ
idem eſt. ſemper eaſdem actiones placendiet dingendi
habens: non mutabiles aut variabiles pꝛopter viciuʒ.
Alioquin ipſa natura mutaret᷑:quod fieri nequit Matu
ram vero maculans ſiue coerumpenſ:remouere.pꝛopel
lere.impugnare.odire fas erit. Odium nanq; cuiuſli⸗
bet nature ſiue ſubſtantie:vidum eſt. Quod ſi cũ odij
Yicio habeam odio alio vicio ſeu ſimili macula vicioſuʒ
Eiñ vnus erat in quouis vicio:cũ wero fuerit exoſus al⸗
ter vicioſus ex odio conſtitutus eſt. lirtutibus nõ pi⸗
cijs impugnanda ſunt vicia. Simihium ad ſimilia nul⸗
lam ſieri pugnam neq; purgationem dixerim.qᷓ;q; ſepe
vicium vicium pellatabi nulla pugne vtilitas vbi vici
um regnat:Mam ſicut virtutes alias virtutes non re⸗
pellunt:ſic vicum aliud vicium non impugnat ea rati⸗
one qua vicium.niſi foꝛte cum quis intenſioꝛi animo ẽ
ad actionem vnius cui actio alteriuſaduerſatur:vt aua
ricia et pꝛodigalitas vſq;quaq; diſſentiunt. et ypocrxiſis
et aperta ſuperbia. Dilectio vero ſcõm naturam aa na⸗
tura eſt. quam omnia cupiunt vna mundi ex diuerſis
foꝛma demonſtrat:in pꝛecepto datam agnouimus. in
conuiuendo neceſſaria; eſſe negare non poſſumus. ad
augendam rempublicam datam omnemq; cõgregatio
nem ſeruandam rerum experientia mamifeſtat:ex qᷓ cũ⸗
cte beneficientie atq; munificentie cõtributiones ad cõ
uiuendum neceſſarie pꝛodeunt. Quamobꝛem ipſe ſal⸗
uatoꝛ naturam humanam quam aſſumpſit per odia di

uſſam agnoſcens male viuere ſentiens wera dilectione

pꝛoiecta:odium remouere hanc laude dignam induce⸗
re niſus eſt dicens. Audiſtis quia dictum eſt antiquis
Diliges pꝛoximum tuum:et odio habebis inimicũ tuũ
Eso autem dico vobis Dlligite inimicos veſiros:bene
facite his qui oderunt ros Et oꝛate pꝛo perſequentib-
et calummiantibus vos vt ſitis filij patris wſſtri qui in
celis eſt Ydeo repetit antiquum ſubinferens ſuũ no⸗
uum edictum.vt ex obiectione appareat quod altioꝛi di
gnitate refulget:et per quod lexr magis impletur qᷓ; ſol
uitur et fecundioꝛ eit iuſticia.conſentaneũ eſt were dili
gere conſoꝛtem nature:moꝛale wero eſt diligere pꝛoxi⸗
mum.Licentia iuſta videtur odire inimicum.pꝛeceptũ
eſt diligere amicum: ſed facile cum hoc ſit morale. z0
inde tanto acerbioꝛ pena tranſgreſſioꝛibus reſeruatur .U
Dictum quippe fuit DHiliges amicum tuum ſicut teip⸗

ſum. Ego dominus. Odium wro in mſſione non legi⸗

mus :nmiſi quis velit accipere ad pꝛeceptum quod deu⸗
teronomijſcriptum eſt de ammomtis et moabitis. qdᷣ
magis in figura futuroꝛum qᷓ; ad odium ex pꝛecepto da
tum accipiendum:cum multi ſeuius perſecuti fuerint
populum hebꝛeoꝛum qᷓ; ammonite 1 moabite qui nolu
erunt occurrere cum panibus ipſis vnientibus de egi
pto.Nec tamen legimus aduerſus aliquos odium im⸗
peratum. Semper enim deus cum deteſtatione vicij
ab ſq; odio voluit eſſe humanam naturaʒ. Sed hoc q
dicitur odio habebis inimicum tuum.aut appoſitio eſt

Liber

aut exiſtimatio de lege contrarioꝛum.vt vno poſito al⸗
terum amoueatur.et ipſum ponatur cum alterũ remo
uetur:vt traijciatur in hoc. Et ſi pꝛoximus diligitur:et
aſſcribatur odio inimicus.Quoquo tamen modo hu⸗
ius ſcripture de odio ſeries ſit inſerta:firmiter tamẽ te⸗
nendum eſta deo in vceri a chꝛiſto in nouo teſtamẽto
aduerſus hominem de odio non enſſe pꝛeceptum. qᷓ;qᷓ;
ad neceſſitatem ſalutis ſit appoſitum euangelicũ odiuʒ
atq; perfectum:nõ aduerſus naturam ſed aduerſus na
ture impertinentem maculam a pꝛauis voluntatibo nõ
ab alio introductam. Subinfert autem quog eſt in di
lectione perfectum. Ego autem dico vobis. Ego de? fa⸗
ctus homo auctoꝛitatem habens pꝛecepta de nouo con
dere.imꝑtinentia reſecare.dico vobis auditoꝛibus pꝛi⸗

mis: vt et dicatur ſubſequentibus ceteris Diligite inis

micos veſtros Abhoꝛret animus dictum ſi ſibi imponi

tur ꝙ diligat inimicũ.et de impoſſibilitate ſatagit ſe tu

eri· et de difficultate ſuffugium querit nulla ratione ob
ſtringi ſe credens ꝙ debeat diligere inimicum. rimans
indagatione ſubtili cauſas odij non amoꝛis. quia leſit
abs re.quia intulit et abſtulit.quia periculum irremedi
abile operatus eſt.et ꝙ non ceſſat prramplius deſeuire
quia eum fecit ſemper ſine honoꝛe veiectum.quia inter
fecit.quia vxoꝛem abduxit et cetera talium.non aduer⸗

tens quid natura impꝛedabilis boni habeat:et quid vici

um natura et ſubſtantia carens ledendo ⁊ diſplicendo

poſſideat Ad vnum quoꝛum amoꝛem:ad alteꝛum cum

pꝛeſeruatione pꝛioꝛiſ odium opoꝛtet inferꝛe Git pꝛmo
coꝛdi pꝛeceptum vt diligat:deinde dilectionis oꝑa iun
guntur. Gruſtra enim de actuoſa dilectiõe daretur mã⸗
datum. ſi in coꝛde odium ſtaret:nec ad meritum cede⸗

ret quicquid exhiberetur exterius pꝛoximo intus tabe

odij animo tabeſcente.Coꝛde wro ex dei gratia dilectio
ne permoto:de his in quibus eſt diligendus pꝛoximus
ſeu poꝛrigenda dilectio declaratur. Oilectio pꝛefert᷑ tan
qᷓ; omnium bonox in actione pꝛincipium:et velut fons
oꝛiginalis aque ſeruata oꝛigine in multos riuulos diui⸗
dendus. Ego autem dico vobis. Diligite inimicos ve⸗

ſtros. Et quoniam dilectio neſcit in ſua natura feriari.

et benefaciens et muniſica eſt. nec merita examinans.
ſed ſeipſam tribuens in alioꝛum cõmodum:ad quod ſe

factam agnoſcit. Et eoipſo validio⸗ in ſui natura conſi⸗
ſtit.quo ſe tradere potuit in obſequiuʒ inimici:vt ei tri,

buat beneficium a quo et maleſicium ſumpſit. Vlirtus
autem eſt ad pꝛopꝛium poſſeſſoꝛem tm̃.aut fertur in ali
um. aut ad neutrũ eſt:et tunc virtus deſinit eſſe ſi neu⸗
tra conſiſtit.Ad deum autem tanq; ad pꝛopꝛium facto⸗

rem et largitoꝛem:omnino pꝛimitus referenda eſt. Ac

per hoc ſi virtus dilectionis debitum oꝛdinem ſequens
ante omnia reſpiciet in auctoꝛem ſuum: nihil aliud ſta
tuens facere niſi obedire qð decermit ſancto mandato:
cui niſi culpabilis et penalis obedientia nõ debetur. Mõ
igitur examinabit qualem ſed quem poſſit ex mandato
diligere. cum de quo non de quali conſtet emiſſum eſſe

pꝛeceptum:de homine diligendo:.nõ de quali accepimꝰ

iuſſionem Etenim ipſe dilexit nos cum peccatoꝛes eſſe
mus.non tamẽ vt peccatoꝛes ſed vt iuſti fieremuſ.Oe
uiabit a natura fontis huius riuulus aque ſi aliter dili⸗
gere tentabin us q̃ n conditoꝛ dilectionis dilexerit:qui
ſicut dilexit ſic diligi oꝛdinauit. Cotum ſe ſeciſſe cogno
ſcat dilectio:ſi urta mandatum auctoꝛis impenditur.
Quis igitur poteſt cõqueri de mandato altiſſimi domi⸗
ni. Quis cquſabitur reluctans facere quod nouim de⸗
um velle. Quis dicit impoſſibile qð cum faciendi gra⸗
tia mandat equa inobliqua iuſticia. ſumma veritas
eterna. Si ad poſſeſſoꝛem dilectio reſpicit purgabit eũ

decimus

querit enim ipſa nitidũ locum.Nil tam qᷓ; odium aĩam
fedat et turbat. Oi vero diffundenda erit ſi habebit in
quem non querit in qualem ſit ipſa ferenda:cum nõ ſit

Dilectionis mnueſtigare hominis qualitatem. ſed homi-

nem nature conſoꝛtem.nec dilectiua wotentia ſua ꝓpꝛie
tate inuiſa querit ex ſuboꝛtis cauſis inimicitias ſiatue-
re que de ſui natura cogit᷑ amicitiaſ copulare:nec firma
re odium cum interdicatur ſibi non ↄgnoſcere mimicũ
Et homo ſibi non vicium pꝛoponit ad amoꝛem.lerũ
tamen inimicum dihgere alte pollet Arduum eſt hune
virtutis gradum potuiſſe conſcendere.Gelix qui potu⸗
it. Nullum dixerim iſto in ammi poteſtate maioꝛe.De
altitudine huius pꝛemu ſi fecerit pꝛopter deum credẽ⸗
dum eſt alte:non viſſerendum incerte. SGenefacite his
qui oderunt vos.Denefactio ad odientes non obſtrin⸗
gitux ad mumiicentiam largiendi ſed ſubueniendi ne⸗
ceſſitatem.vt neceſſitate cogente indigenti etiam odiẽ
ti tribuatur expediens:qua ſublata ſit a benefaciẽdo ab⸗
ſoluta dilectio Abundantibus eni amantibus ſiue odi
entibus ex pꝛecepto diuino ſiue conſilio nulluſ cogitur
ꝓPpꝛia impartiri:q;uis quedam humana vꝛbanitas mul
ta remota neceſſitate amicabiliter cogat unpẽdere. Si
iuſſa dilectio animũ hominis potuit penetrare aut ha⸗
bitare:pꝑmagis non ſolum impendet rerũ coꝛruptibili⸗
um beneficium.ſed etiã oꝛationis officiũ largietur:pꝛo
lona pꝛoſperitate aduerſantium pꝛoſeuciſ intercedens
ad dominum. Sic enim ſaluatoꝛ ſubiecit.. Oꝛate pꝛo
perſequetibus ⁊ calumniãtibus xoæ QOꝛatio huiuice⸗
modi non includit omnem oꝛationis hoꝛam aut inten⸗
tionem aſcriptam ledenti.Alioquin amplioꝛa reciperet
inimicus qᷓ; qui nunq; nouit inferre calummam et q; il
le qui ſemper dilexit et opitulatus eſt et beneficium tu⸗
it. Sed inexcluſionem arguit talium cũ oꝛamus. Tlel

ſi pꝛopulſare volumus pſecutoꝛes atq; calumniatoꝛes
non armis aut maledicis verbis.ſed oꝛatiõibus pꝛopul

ſemus.non vt confundantur et pereant.ſed vt conuer
tantur et viuant:et reſipiſcant a malis et virtutibo pol
leant. Mulla maioꝛ de quomõlibet aduerſante victoꝛia
q; ſi tuis pꝛecibus conuertatur ad dominum cum ipſe

dominus nolit moꝛtem peccatoꝛis ſed vt conuertatur

et viuat:quod et ſaluatoꝛ fecit pꝛo tranſgreſſoꝛibus et
ſuis cruciſiroꝛibus oꝛans. Moc et apoſtolos et diſcipu⸗
los et martires feciſſe legimus: et q; plures ſanctos ꝓ
perſecutoꝛibus in excelſo deuotas et pꝛeces hũiles poꝛ/
rexiſſe.Pꝛemium ineffabile ad dictoꝛum effectum ſub

ſequitur. Et erit merces veſtra multa Vt ſitis filij pa

tris veſtri altiſſimi qui in celis eſt Neſcio quid amplio⸗

qᷓ ſi adoptiua cum vnigenito ab eterno filiatio et ſubſe
quatur hereditas eterna Qm̃ ſi ſilij a heredes.heredes
quidem dei: coheredes autem chꝛiſti.. Qm ] pater de?
per pacientiam et impenſionem benencioꝛum ad pemi/⸗

xis pꝛemij poſſit habere in aduerſarios diffuſa dilectio.

tentiam peccatoꝛes querens adducere.noſtros defectꝰ

ſuſtinens noſq; miſeratuſ expectansl ſolem ſuum facit
oꝛiri ſuper bonos et malos· et pluit ſuper iuſtos et iniu⸗
ſios et benignus eſt ſuper gratos et ingratos. Attẽdãt
qui tergiuerſantur negantes inimicis dilectionẽ ⁊ odi
entibus beneficium et perſecutoꝛibus oꝛationis offici⸗
um impartiri.diuinam in omnibus largitatem. qui ſo

lo wlle de ſuis inimicis poſſet facere vltionem.qui eos
creauit.bona tribuit:a quibus et cum quibus offenſus

eſt:qui ſolem luminoſum totius mundi gaudium coꝛ⸗
poꝛale omnium oculoꝛum leticiam etiam a peccatoꝛibꝰ
et a ſuis emulis non abſcondit. et pariter ad vtilitateʒ
bonoꝛum atq; maloꝛum facit:vt nõ ſit nube tectus ma⸗
lis lucidis bonis.Quanq; in egipto ad confundendam

nn
ſ
1
e
e

— — —— S

— S= — — ——ðUK
öe =-—

e⸗
n
t
I

l

De ſermone montano do. Bal.

perfidiam pharaonis in tenebꝛis ſtantibo egiptijs iſra
el filijs lux fulgebat.non tamẽ hoc fecit hoſtiliter ſed mi
ſericoꝛditer:ſatagens pharaonem et egiptios ad cogmi
tionem veritatis inducere et ad penitentiam pꝛouoca⸗
re.Peramplius benefaciens bonis pariter et malis ſo⸗
lem iuſticie vnigenitum ab eterno ſilium eius in carne
oꝛiri mundo fecit:non dedignans humanam carnẽ pꝛo
pter pꝑeccatoꝛes in carne non ſolum ex iuſtis ſed etiam
expeccatoꝛibus eum naſci fecit.non cedens in partẽ bo/
noꝛum dumtaxat carnem aſſumens partem maloꝛum
abhoꝛrens:mon ſolum queꝛens iuſtos dimittens iniqͥs
Sed velut medicus magis egrisqᷓ; congruens ſanis.
et pluuia infundens terram et inebꝛians eam et germi
nare faciens:equaliter pꝛo bonis ⁊ malis ab ethere alto
dimittitur. Similiter et pluuia ſane doctrine omnib
bonis et malis pariter eſt impenſa.congruens iuſtꝭ ne⸗
ceſſaria omnino iniuſtis.ben gnitateʒ ineffabiliter pꝛe⸗
bens his qui cognouerunt et gratias rependerunt: et
his qui ab ingratitudine ſunt detenti. non reddentes
gratias ſed euaneſcentes in cogitationibus ſuis.Et qͥ⸗
niam lex impleatur amplius q; ſoluatur⁊ iuſticia fit fe
cundioꝛ:pꝛoponitur a ſaluatoꝛe qualiter opoꝛtet diligẽ⸗
do excedere bominum communes moꝛes. Inquit enĩ
LBi diligitis eos quivwos diligunt quam mercedẽ ha
bebitis.Nonne et publicani hoc faciunt. Et que vobis
gratia. Mam et peccatoꝛes ſe diligentes diligunt. Et ſi
ſalutaueritis eos qui wos ſalutant quid amplius facitꝭ.
Nonne et ethmici hoc faciunt. Et ſi benefeceritis his q̃
vobis benefaciunt.que vobis eſt gratia. Siquidẽ ⁊ pec⸗
catoꝛes hoc faciunt.Et ſi mutuum dederitis hisa qui⸗
bus ſperatis recipere.que gratia eſt xvobis. Nam ⁊ pecca
toꝛes peccatoꝛibus fenerantur:vt recipiãt equalia.le⸗
runtamen mutuum date nihil inde ſperantes. Eſtote
ergo et vos perfecti ſicut et pater veſter celeſtis perfectꝰ
eſt:et miſericoꝛdes ſicut et pater veſter miſericoꝛs eſt
Publicani non a peccando ſed a publicis officijs dicti.
et ethnici gentiles et ydoloꝛũ cultoꝛes.peccatoꝛes q̃ va
rijs vicijs coꝛrupti ſunt.in operibus deducũtur in me⸗
dium:vt oſtendatur qualis eſſe debeat vera et chꝛiſtia⸗
na dilectio.⁊ mutua fidelium conuerſatio. Non debent
eſſe commertium.dilectio et conuerſatio chꝛiſtianoꝛuʒ
neq; ſpe mercedis incedere.nec quippiam retranſitiuũ
pꝛeintendere:vt aliquid ſperetur humanum vbi diui⸗
num pꝛomittitur pꝛemium Nec reꝑeritur in moꝛibus
hominuʒ vt vna eademq; res diuerſis emptoꝛibus eo⸗
dem tempoꝛe vendatur in pꝛecium Dilectio exhibita p
pter deum:non querat ab homine habere mercedẽ. Ip
ſe merces eſt ſui pꝛecepti cum fuerit adimpletum
inde diligere ſe diligẽtem:iam habet omnino ab homi⸗

ne vicem. Et dercegatur virtutibus que non pꝛeſentis

tempoꝛis ſed futuri debent habere mercedeſ: nec huma
nas aut terrenas ſed omnino celeſtes. Et ſibiipſi ani⸗
mus iniuriam facit:qui ſeipſum tribuit pꝛo mercede.
Tranſire nanq; in dilectum dilectio animũ facit:vt illi
qᷓ; ſibi ſit ſepꝑe preſentioꝛ. Et diuina munera nihilopen⸗
dit:que parabantur pꝛopter deum animo diligẽti. Sʒ
omnino requirit rediligi. Pꝛoinde inimicus diligi pꝛo
ponitur qui non rependit vicem:vt ipſe deuſ reddat no
ſtre hbere dilectionis mercedem. Et hoc eſt inter homi
nes eximium dilectionis officium aut diligere inimicũ
aut aliquem pꝛeuenire amando. Salutationes et tri⸗
butiones et mutua de libera dilectione pꝛocedant. poſt
poſita ſpxę mercedis atq; humane retributionis.vt fiãt
libere pꝛopter deum qui noſtrarum bonarum actionuʒ
totum eſt pꝛemium.ad cuius ſimilitudinem ſimus ꝑ⸗
fecti qui omnibus tribuit ſine retributiõe.ſimus mi

ſericoꝛdes ſicut ipſe qui ſuſtinet peccatoꝛes et eis miſe⸗
retur et cõmodat:nec deſinit benefacere ipſis quos mi
ſeratus expectat.

M omnis iuſticia quam in lege implere tenemur ſo
lum pꝛopter deum facienda eſt ſcom Oatheum.
Capitulum XXIIII
Ydeus omnis virtutis eſt auctoꝛ.ſi ab ipſo
s cuncta bona pꝛocequnt.ſi ſine ipſo nihil po⸗
teſt fieri lbonitatis.ſi omms virtutis ſe pᷣmi⸗
um fecit:non eſt ex intentione agẽde virtu⸗
tis ſiue agentis ad ipſum ſinis alius apponendus nec
ante hominum ponenda cõſpectus:qui pꝛeterqᷓ; laudã⸗
do non poſſunt pꝛemuare virtutes.Quicquid enim eſt
viſibile oculis aut obiectibile ſenſibus pꝛemium non
poſſet eſſe virtutis:etiam ſi ab hominibus poſſent cun⸗
cta conferri.Quomodo remunerabitur ab hominibuſ
virtuscuius deus auctoꝛ ei ſe pꝛomiſit in pꝛemiũ Oa
gna derogatio virtutis nimiſq; operarius eius ſe deie⸗
cit in ima ſi ex virtute coluit coꝛam hominibus axpare
re.qui de ipſa pꝛout et pꝛo quanto ineſt iudicare nõ poſ⸗
ſunt:qᷓ;uis poſſint ipſam aliquando diffinire Abſurduʒ
eſt et in partem dementie cedit:coꝛam illo iudice ſuam

Velle agere cauſam qui veram nullo modo poteſt pꝛsofer

re ſententiam. Tlixtus coꝛdi non coꝛpoꝛi inſidet. Vir⸗
tutis actus ſub hominum iudicio conſtitutus eſt in coꝛ
poꝛe:pꝛocedens a vro aut a falſo coꝛde.Moteſt quideʒ
actus virtutis plerumq; fieri oſtentui:abſq; amoꝛe vir⸗
tutis in animo non mſidentis Eſt autẽ quidam interi⸗
oꝛ virtutis actus plue ⁊ minus habens pꝛout ipſius
habitus:ſoli deo nõ homini cognitus.Quis vnqᷓ; ergo
hominum de virtute rectum poterit pꝛoferre iudicium
cum iudicium hominum ſepe fallatur dei autem nunqᷓ;
fallitur. Sicut in ſaule decepti ſunt homines.deus aũt
nouerat veritatem. Sic quidem ſcriptum eſt Dixit do
minus ad ſamuelem. Elſq;quo luges ſaul cum ego ꝑꝛo
iecerim eum ne regnet ſuper populuʒ meum iſrael. Ec⸗
ce ꝙ homo qᷓ;uis pꝛopſeta hominem quaſi dignum cõ
paſſione lugebat quem a regno ⁊ a regimine iam domi
nus excludebat.Et omnes ieſſe filij paterno iudicio et
ceteroꝛum magnum aliquid habebant᷑: ſed in cõſpectu
