to debet eſſe wlxmentioꝛ in regente q; particulariũ quo 73

cunq;:quãto ipᷣa reſpublica eſt homine quolibet particu
lari valentioꝛ. Elt ſupꝛa factum eſt.nõ ſolum amicũ ſed
etiam ſilium ſi dictat ꝓpter patratum ſcelus iuſticia tra
dat exicio aut pene digne dignum.potius qᷓ; velit ex de⸗
fectu iuſticie rempublicam cõturbare. In nullo tantũ
in aptitudine regimims reſpublica inquietatur. q;;tum
ſi pꝛopter pꝛiuatum offenditur publicum.aut ſi ſubmit

titur quod eſt iuſtum/ Ve nech ciunctis aur anncis

a rege dabuntur officiales honoꝛes iuſticie. ſi aptitudo
a bona natura nõ fuerit aut a ſtudio ↄquiſita magis aũt
dabunt᷑ remotis a talibus copulis:ſi eis ad aptitudinẽ
aderit bonum virtutis is er
micos pꝛeſidentiũ nomine edixero.iuſti pꝛeſidis regis
nullus erit amicus:niſi vrus emulatoꝛ iuſticie. Quo
autem dico etiam maſos eſſe amicos domeſticos inter⸗
dum pꝛe ceteris intellexerim nõ amicos. Hoc enim no

men ꝙ amicus quis verus eſſe nõ poteſt:ſine vera iuſti⸗

cia Monveñdet pꝛo aliquo aſicui rectoꝛ iuſticiam que di
uino iure omnibus in pace debetur. Nõ erit ſpecialis:q̃
iure naturalis oꝛdinis omnibus eſt cõmunis. Non erit
tepida ex ꝑte rectoꝛis:que feruet ex igne charitatis. Mõ
erit quam nõ intendit qui fecit/ Jneuacuabile factum
eſt per linguam. inenarrabile 4 ſcripturam.qð turpat
iuſticiam appendentes incaut
ſenſibilitatem ipᷣoꝛuʒ:nam cum humana natura cui ap
poſita eſt ad viuendum iuſticie regulaſſemper frangit iu
ga.rumpit retia legis.nequit infra cancellos mandato⸗
rum concludi.ſepes incendit tranſilit vallum. tranſgre
ditur oꝛdinis murum.nõ vno modo ſed multiplicibo et

occultis. Inde pꝛo pᷣteritis malis multe ſcripture ſunt

exhibentes leges ſed de nouo ſemper ex hominibus ve⸗
na iniquitatis inceſſanter fluens erupit.cui ſemp opoꝛ⸗/
tebit ꝑ iuſtas leges obſiſtere ac denuo noua decreta no⸗

2

anie ne quis exoꝛbitet cum a⸗

—

7Tr

ſEPn. — — —Ator

—6
248

4
„
* e AHrrr

. — 2°B.. 41 5——1. / H

uare: quod reſeruatur iudicio rationis pꝛeſtante cauſaʒ

fluxu iniquitatis. Ympoſſibile penitus eſt futura ſicut
pꝛeterita videri ab homine ſolum puro. Ygitur quoꝛu
intereſt gubernare rempublicam aut per dictamina ſi⸗
ue per miniſteria legum ſi a o rationis donum inſitũ
ſuſceperunt.aut per ocia et ſtudia et ſudoꝛes animi que

ſierunt expedientem regimini eritatem cudent ſemper

ut qð expedit ad irre? Cs

. — —0 .—.
„ . A Ae
E 2- 2 π* 3

—7 WP —.—
— r -m rr.
7

nurrs e - .-rP.- S

rum facta pe

“

iber

iuſticie leges ad vindictam malefactoꝛum: ad laudẽ ve⸗

ro bonoꝛum. Ratio emmm viua hominis pꝛe ſidentis ob
uiabit malis boniſq; fauebit abſq; ꝙ leges ſcriptas aſpi⸗
ciat. Impoſſibile omnmino eſt omma in mẽbꝛanulis aut
codicibus cõtineri:ꝓpter maloꝛum inundantiũ varieta
tem. et nouitatẽ bonoꝛũ.ſed aſpiciendũ ſemp erit in illã
intelligibilem iuſticiam interlucentem menti bus homi
num. nõ exaratam per calamũ. uius regule ſunt omni
no infallibiles: incedentes recte ſcom oꝛdinem rõnis.
Et modificabitur quod ſcriptum eſt· ſimiliter et appoſi
tio fiet ſcõm rerum atq; negocioꝛum varios euentus:

quos legum cõditoꝛes dum ſcribebantur videre nequi⸗

uerunt. Sed ꝓpter pꝛeſidentium ſepe defectum qui nõ
aſpiciunt oculo mentis et dilectione coꝛdis in gratiam
chꝛiſtianam:que vere illuminat hommẽ illummare vo/
lentem plus qᷓ; quid ſit per aliquam ſcripturam. expedit
plerũq; firmare taliter iuſticie legesvt iparum miniſter
intranſmutabiliter adminiſtret. Et q;uis plura bona ex
tali firmitate ſequantur nihilominus hec mala euenire
nõ reuocatur in dubium:ꝙ iuſtus ſepe poꝛtabit iniqui⸗
tatem iniqui et iniquus iuſti pꝛemiũ nanciſcetur. fieret
autem minime:ſi viua hominis ratio nõ obliquata per
nephas poſſet addere ſeu pꝛovarie caſuum emergentiũ
ſuſpendere leges. Juſtius pꝛofecto mundum homo re/
geret diuina ratione tenente dominium.ſi ſemper con⸗

templaretur naturalis atq; intellectualiſ iuſticie oꝛdine

qᷓ; dictam ſcriptamq; rethoꝛice legem. Et nihil tam di⸗
gnum in republica affirmauerim euenire:q; ſi bono re⸗
ge atq; duce illuminato gratia chꝛiſtiana gubernandus
populus regeretur. Hinc ſalomon dicit. Aufer iniquita

maculis ſuis.Acutus gelus iuſticie vindicarius eſt nec

tem de vultu regis:et firmabitur iuſticis thꝛ'onus eius
Pꝛopꝛie pꝛopꝛium eſt gratie chꝛiſiiane omnem impie⸗
tatem auferre.idolatrie.ixe.inuidie.ſuperbie.auaricie.
filargirie.tepiditatis.lubꝛicitatis.voꝛacitatis caſtrimer
gie:que maculam peſſimaʒ in regum gloꝛia ponunt. Et

inter cetera lona pꝛomiſſa eccleſie que nunc eſt fuit iuſti
cia pꝛeſidentium Eſaias emm dicit. Ponam ppoſitos

tuos iuſticiam. Habet etiam ipᷣa gratia omnem annexã
pꝛouniſionis punitionis et diſpenſationis virtutem/E
nihil in republica infelicius infelicitate regentiumletiã
ſi non deſit wnitas legum. Foꝛinſece querimonie atq;

clamoꝛes inſinuant.quãta ſubactus populus patiatur

ab inkfelicitate regentium. vt ſepe nõ poſſit eſſe remedij
iuſticia legum:aduerſus quos opoꝛtebit ſepe cõſtringe⸗
re viuar um iudiciuʒ rationum/Ex his nãq; defectibus
ſcilicet noua varietate peccantium et infelicitate regen/⸗
tium imperatoꝛes iuſti olim tradiderunt licentiam no⸗/
uas condendiiuſticie leges:vt maloꝛum varietas leguʒ
varietate pu niretur.et infelix auctoꝛitas iparum vigoꝛe

frenaretur/quod ſepe ſit: niſi trannidis inualeſcat pe⸗
nitus ſupꝛa legem que iuſti regiminiſ omnem oꝛdinem

exterminauit/Eramiſſabit ſſaſuductoꝛ iuſticiẽ cãnſa⸗
entia et libꝛamento equitatis pꝛobabit:
vt nõ tantum iudicet pꝛopter sctum:quantũ etiam ꝑ⸗
pter affectum et modum.euioꝛ aut acerbioꝛ inferatur
ſcõm oꝛdinem iuſtiiuris.qui parcere aut rercutere ſe/
cundum magis et minus iuſie cognouit. In perplexita
tibus do minabitur animo ſuo.nec mouebitur ab acuto

B ſelo iuſticie qui ſepe fertur in pꝛeceps:cuʒ temperato ce⸗

lo erit confabulatio eius.celus itaq; acutus iuſticie dici⸗

tur: cum ſtatim vellet punire deſictum.et turpanteʒ cri⸗
minis notam notabiliter iudicare cum &dignatone

trantis.quem iſico et pꝛotinus vellet confundere iacu⸗

Iis ſuis.qui iuſticie oꝛdinem non eſtreueritus in mo?⸗
ribus ſuis:magis vero ipſam quantuʒ in ſe ſuit fedauit

quintuſdecimus

malefactoꝛem maleficientem no vidit/ſed a tali gelo de
tentus. non inſpicit aliam intrinſecãz penã quã malefa⸗
gtoꝛ ptulit dum cæliquit.cũ eoipſo quiſ q; puniatf interi⸗
us.quo conſentit facere aut perſicit facinus: dum pꝛiua⸗
tur lumine conſcientie ſue ⁊ veritatis.tenebꝛas patitur
peccatoꝛum.inimicus virtutum efficitur diuoꝛtium e⸗

tempus exꝑectans.ſẽd eodem momento quo agitur cul
pa vellet infigere peſam aut ipſoinſtanti quo audit ſi

tus iuſticie celus inflixit irremouibilem penam/quam
in poſterum reperit non fuiſſe iuſticiaʒ:quia ſepe ille qui
ſuſtinet in eo quod plectitur culpa caret.et factum eſt
iniuſticia per ſubitationeʒ facinus ſuper facinus: quod

terni regis perferens et ſanctoꝛum/Et kenanf acu⸗
il

fuit celus acutus. Sed quis refundet vitam in
moꝛtuo homine? Quis reuocabit animam in cadaue⸗
re:Quis recompaginabit membꝛa truncata:Quis re⸗
pꝛiſtinabit per ignem in cinere reſolutum: Cauebit au⸗

tem ꝓ poſſe ne hec fiant. gelus iuſticie tenperatuse
vltio

quidem temperatus celus iuſticie cõſtans erit ad vlti
nem non leuis:firmus non ſubitus.cautus nõ impꝛo⸗

undus.Mec amabit exitio tradere delinquentes et tra⸗

det:tamen dolens pꝛo infelicitate ei ſinulis in natura.

Tempꝑeratus celus iuſticie querit potius abſoluere qᷓ;

dSamnare:ſi iñ hunc faunoꝛem habere innocentigm poſ⸗

ſet. nec e regione clamaret iniquitas Nõñ agitabitur a
relatoꝛibus voluntarius.vt in quemilibet reum dictet

cito ſententiam.inueſtigabit relatoꝛum vitam.referen⸗
di modum:et pꝛout poterit ſuauitateʒ animoꝛũ. Scru⸗

tabitur in animo verba dicentium et geſtoꝛum appen⸗
dentias·ſtudioſe perquiret intentionem aninn:tempuſ
et locum et oꝛdinẽ rei geſte. Si odium aliquando aut
amicicia ſeu conuerſatio aliqua participatio fuit: et ho⸗
rum cauſas nohitatem et antiquitatem tempoꝛis et cir
cumſtantiarum penitus ſcire temptabit. Et ſi damni⸗
ficatio per ſimile aut per diſſimile fuit aliquando inter
eos necnon et ſi cauſa aut aliqua radix inuidie ſeu ama⸗
ritudinis fuit.hoc in accuſatoꝛibus.hoc in teſtibus om⸗
nino inuenire conabitur:ãũdiẽt rumoꝛes exploꝛabit fa⸗
mam et aſſuetudinem vite ac cõuerſationis per inqui⸗

ſitionem applicabit ad nnresſe qduenerint interceſ⸗

oꝛes ſimiliter inueſtigabit. omnia libꝛauit lance iuſti⸗

cie:iudicium anteq; pꝛoſerat aꝑppendet pꝑluries in ſtate-
raſt a iuſiciẽ ratio dlctat tp Rr ſub celo in rebo crea
tis tanta diligentia ſit tractandum.et gubernandum di

ligentius inter omnia:qᷓ; homo pꝛopter quẽ facta ſunt
omnia. Mec ita celeriter eſt tradendus exitio ad imagi⸗
nem dei conditus homo.nec ſubito mẽbra debet perde⸗
re homo:p quo redimendo deus factus eſt homo. Quo
modo membra ſubito cõdemnabit celus acutuſ.quem
ſuum templum ſuum vendicauit gelus diuinus qui eſ⸗
e dicitur ſpirituſſanetus. Ninc ſane dicit apoſtolus.An
ignoꝛatis auoniam membꝛa veſtra templum ſunt ſpiri
tuſſancti. Sed hec apoſtoli ſententia ſolum cõpetit ba⸗
ptiſatis. Audacter affirmem. Et ſermo veſter eſt de iuſti
cia chriſtiana:que oꝛiginalem excedit atq; moſaicam cõ
ſuetudinem populoꝛum et gentium et omnium natio⸗
num. Quamobrem iuſticie celuʒ peramplius opoꝛtet
fieri temperatum:ſed non fluctuandu ad omnem homi
nem chꝛiſtianum ſeu infidelem.celus iuſticie tempera⸗
mento indiget vt omnis ratio weritas atq; oꝛdo dictat.
qꝙ omnibus hominibus iuſticia:et nulli debeatur iniu⸗
ria Gẽd cõſpſo homini ad iudicium conſtituto irroga⸗
tun iniuria:ſi per rationem et rationalem indaginẽ nò

r.. 1 . PrC t.
P2 — ſer- — ſ- — =— ℳAr. 4

r 1= D =1 .=-C.- 7 Pri- ;5 — dP.- ſ.

J2.— — &. —.. G„ u,
OS *£. „

.

.

7
7

ſociaun

tiinp⸗
I
etaul
mnoetu⸗
ſinos

.
glse

Cendtſe:
ſuht
Rnempbi
Uptorbe
tabttſect
keromn
Gentei
Clrone
turpttt
Curlon
lesadt⸗
pogoc⸗
Apoſto⸗
Petisſe
ſacet
inwon
cauſi
eiqui
niſtre
tionn
gum

ſin
ſanis
dum
minem
write
Nientenn
lohvin
lumenei
Coriarn.
tormmin
Cümn
wiite
vulgan
Writate
repulg
lren

7,

tilius autem intuetur temperatus celus chꝛiſtiahe iuſti

r
W c/cie cum ſuos mimſtros ſubexcitat ne pꝛopter ſententiã
4 Toͤe⸗ eer lenlenti
ND .7,

imaleft
Ainten,
mmpeinn
buk
me⸗
Pelſegg
fcnumei
Nptnmon
n caue⸗
Qusre
Cncbta⸗
S
mmakie
Snöͤinpve⸗
mteset mn
Sin mrutn,
bſobeeqh

erie NNr.
Wa
emn dicrtt
n reſkren
zi. Gan/
mappen⸗
mtendal
Candoatt Ce.-
ſuitetv⸗
nwriercr
Eeſidamni
vandonfter
de ſeuann⸗
eſtbuson
poubirſi⸗
per inguis
r intere
thnce uuſi
SIten
mandund
nſi
o Ad ireni
bet pete
vmno Qo
Utuſrem
innenieh
ſolugi
nrtiorn
bhettha⸗
raſrinſi
hſaemd
Ummmuto
Popett
nentormn
tenpenaf
Wo detet.
rurinin
vincht
mind

1 b

da bit. parcet omnino inquietis. dimittet abire impune

celerem in non velinquentem inducat deſperationẽ. et
foſt alvſita celeriter vitameterna damnatio ſubſequa
tur ad quam nullſa reuocatio ſubſequetur. Et blaſphe⸗
mabitur dominus dominozum: pꝛopter acutum aut in.

tempꝑeratum elum iuſticie Vnſroeumn ſitir

hominum regentium populos a dominantin ſceptra te
nentium aliquem reuocauit ab inferiſa demonbus di
ſociauit.reuocauit ad penitentiã damnatum. aut intro⸗
duxit in ſupernum regnum. Non ergo iuſticia delet fie⸗
ri in pꝛeiudicium:que pꝛerogafa eſt in remedium. Mon
łet Reri cauſa Dammiiationis: que generalis e virtus
et cauſa ſalutis.Nec tã indiſcuſſe occidencreſi homo ꝓ q̊
moetu'eſt de/ hõ. Hec impꝛouiſe fundendeſt ſarigeiig
puanusꝙ cuius leratione diuinus ſangimis us.
NHec ſuſpendendus eſt cũ fure in ligno:pꝛo q chꝛiſtus ſin

ſpenſus eſt in Patibulo. Hec incõſiderate tradendus in⸗

cendijs:

Tendijs: peo quo eruendo cheiſtus wnerat ab eterins.
rgo merenti per iuſticiam moꝛtem iudex ind ulgentiã

„

rempublicam ſine ratione vxxantes laxabit homccidis.
raptoꝛibus latrombus ſtupꝛatoꝛibus frenae Nam ten⸗
tabit ſedicioſos devrbe depellere. falſatoꝛes quarumlibet
rerum non plectentur auctoꝛitate iuſticie. paciſice vi⸗
uent et intrepide ſuper terram qui modis patulis etoc⸗
culcis nocent alijs: Secura erit malicia que ideo puni⸗
tur vt tuta ſit innocentia. patrocinabitur iniquis iuſti⸗
cias Monne pᷣſtate indulgentie criminoſis.fecerũt plu⸗
res ad pꝛolapſionis et magnoꝛum maloꝛum cõtagium
pꝛouocari: Ergo fruſtra eſt aſtice c: Wtius
apoſtolum audi. Nam pꝛincipes nò ſunt timoꝛe loni o⸗
peris ſed mali. Elis auteʒ non timere poteſtatem. lvnũ
fac et habebis laudem exilla: dei enim miniſter eſt tibi
in bonum. Si autem malefeceris time.non enim ſine
cauſa gladiuʒ poꝛtat: dei enim miniſter eſt. vindex in irã
ei qui male agit. Ex quo luce clarius datur intelligi mi⸗
niſtros iuſticie a deo eſſe.et nõ ſine cauſa gladium puni
tionis habere:ſed ad tuendum innocentiam refrenan
dum maliciam.et puniendum I nd.
Igitur non parcet omnino temperatus gelus iuſticie.
ed ſuperſedebit omnia querens tacite ſecum voluens.
ſanis fulcietur conſilijs ne pꝛopter reum interfſiciat ne
dum ledat quomodolibet innocentem: et abſoluat bo⸗
minem quem certum eſt eſſe innocentem. ſed cõſpecta
Vritate poſſibile dictabit ſententiã abſoluenteʒ aut pu⸗

nientem:ſecunduʒ celum iuſticie tem erereni ices,
entis

lus huius radiantis per oꝛbem virtutig et intełluc
in mentibus hominum attentius reſpicit ipius iuſticie
gloꝛiam:q; popularem hominum famam. Mam ſi gela⸗
toꝛ miniſter iuſticie apud ſe in vinculis haberet detru⸗
ſum quempiaʒ inſignem ex genere facinoꝛum fama nõ
ex veritate notrunſe quo ſi traditus eſſet exicio fama
vulgaris indeliberabilis iudicante domino ſequeretu x/
Veritate pꝛecognita eliget potius nõ acquirere aut perde
re vulgarem hominum auram.q; iuſticie gloꝛiam macu
lare:que neminem damnat:quem culpa non maculat.
uid plerunq; in acuto gelo aut in temperato contra⸗
rium euenit.vt iuſticie miniſter gloꝛiam iuſticie vulne⸗

R

ret pꝛopter vulgarem hominum famam:appetitoꝛes e⸗

nim vulgarium laudum, deuiauerũt facile a iuſticia. Et

in ommi cauſa iudicij ſepꝑe delinquit.qui non chriſti ſeg
hminum nomen habere concertat/lũriũmi pꝛoſecto

—. .. .. 7
31 6 „ . —
T- 1— . — „* vMWy Prr- ) ſp- 1 27

de iuſticia chꝛiſtiana

exquiruntur que poſſunt exquiri facti fengentia ub,

ſunt atq; fuerunt qui letati ſunt de numero interfecto⸗
rum et de mutilatis membꝛis gloꝛiam poꝛtauerunt: ſe⸗
ueritatem animi attribuentes iuſticie in pꝛouidentiam
cautele furoꝛem celo iuſticie moꝛtem pꝛopꝛiam afleren
tes vtilitatem reipubtice wlut beſtiarum nihilopenden
tes hominum vitam. Plurimi autem m peioꝛa iabun⸗
tur qᷓ; ecernat acutus vt non ſit gelus ſed liuoꝛ.non ce
lus iuſticie ſed auaricie honoꝛis et gloꝛie.plerunq; autẽ
inuidie aut libidinis dominandi: cui nulla poteſt adeſſe
iuſticia bene regendi. De tyraninſ quidem hic ſermo
tacetur. apud quos nulla poteſt eſſe chꝛiſtiana iuſticig:
nuozum vſurpata eſi potentia. Tota enim pulchꝛitudo
ltten fundamento et auctoꝛirate con ſiſtit rationa⸗
lis et iuſte potentie. De qua re longus ſermo cõteyitur:
vbi agitur de equo iure dominandi. Sed contra quoſ⸗
cunq; iniuſte regentes ſacra ſcriptura immiſericoꝛditer
clamat niſi methania fiat. Et inſallibilis ſapientia dicit
Audite reges et intelligite. diſcite iudices ſinium terre
pꝛebete aures vos qui continetis multitudines. et pla⸗
cetis vobis in turbis nationum.quoniam data eſt a do⸗

mino poteſtas vobis et virtus ab altiſſimo qui interro/

gabit opera veſtra et cogitationes ſcrutabitur.quoniam
cum eſſetis miniſtri regni illius.non recte iudicaſtis ne

J

C. I..A. 2 4 ——

— Knrn 1 V 1*

„

4
O

òð

v. Dn r
- .

( J

q; cuſtodiſtis legem iuſticie neq; ſecundumvoluntatem

cei ambulaſtis. Hoꝛrende cito apparebit vobis:quoni
am iudicium duriſſimũ in his qui pꝛeſunt fiet. Exiguo
enim cõceditur miſericoꝛdia:potentes autem potenter
toꝛmenta patientur. Non enim ſubtralxt perſonam cu
iuſq; dominus qui dominatoꝛ eſt omniũ:nec reuerebi⸗
tur magnitudinem cuiuſqᷓ;. Quoniam puſillum et ma

gnum ie fecit:⁊ equaliter eſt illi cura de omnibus PDo⸗

teſtatem daria deo verba iſta declarant.quoꝛum ſe

tia nullum patitur dubium.ſed iuſtam potentiã omni ⸗

particeps rationis intelligat.quam omnipotens donat
tyrannicamvero ? miuſtam nemini contulit: ſed aliquo
iuſto et occulto merito vſurpari ꝑmittit. Yuxta iob ſen
tentiam. Negnare facit hypocritam:pꝛopter peccata xo
puli.Et ipſa aut omnis poteſtas iuſta non eſt.ſi a domi
no non habet quod eſt:aut per illam euangelij regulam
quo iure debet omnis homochꝛiſto deo eſſe ſubiectus/
Virtus ipᷣa apta regimini ab omniũ creatoꝛe confertur.
ſcilicet audiendiſoiſcernendi cernendicauſas inueſtigã⸗
di. Juyxta iob ſententiam. Et cauſam quam neſciebam
diligentiſſime mueſtigab indicandi pꝛouidẽdi ſauciãdi
ſupꝑſedendi:ſed qui talentum contulit qualiter fuerit ex
penſum diſtrictã rat ionẽ exquirit. Pꝛopter quod dicit
Interrogabit opera veſtra:ſi coꝛam deo et veritate iuſti
cie ſunt facta. Et cogitationes ſcrutahitur.vt infallibili
ter teneantur intentiones omnium regentium popu⸗
los ad dei examen imperuertibile reſeruari.vt qua intẽ⸗
tione ſceptra tenuerint iudicauerint aut denegauerint:
et ſi quid fuerit intentione regendi ſiniſtrum poſt iuſtũ

r H- M ee

—
Ke — 4 — 5

nten PD- Pre

„½à

. J I·Jr-

—

eramen ad meritum ſupplicium cnciatur Bint tria
que maxime diuina ſapientia in regentibus et guterna
toꝛibus reipublice deteſtatur:peruerſum iudicium con
temptus iuſtarum legum et dinine voluntatis aiſerſio
Vſta enim ſunt contra que ſu p oſita ſententia clamat.
Inquit enim. cum miniſtri eſſetis regni ilius:non re
cte iudicaſtis
tur voluntatis.ceſſante vero et pio iudicio rationis:x
nõ recte iudicat.qui pꝛeſtat aures mendacijs/qui leui⸗
ter credit.qui auram hominũ ſequitur qui opinionẽ te⸗
net.qui nõ examinat.qui coꝛrumpitur ob rem. qui mo-
mouet᷑ ob cauſam. Et in deutronomio ſcriptum eſt poſt

*

enõ recte iudicat qui arbitrium ſequi ( . rr- r-

WH

Per- —oer- —

V-„ e, AWα .4. „
L-z (rr r

Liber

iudic um electionem. Non accipias perſonam nec mu⸗
nera:quia munera excecant oculos ſapientuʒ.et mutãt
verba iuſtoꝛum. Juſte qauod iuſtuʒ eſt exequeris. Nam
recte iudicare nõ poteſt:qui perſonam aut munera in iu
dicio reſpicit.et maledictõni eterne aſſcribitur.qui pro
pter munera in iudicio percuſſerit innocentem. Ibidẽ

ſcriprum eſt. Maledictus qui accipit munera: vt gxA⸗

cutiat animam ſanguinis innocentis/Recte non iudi⸗
cat iudex et pꝛinceps. qui percutit innocentem er mu⸗
nere:quem innocentia tuetura crimine. Samuel con⸗
ſtituit duos filios iochel et abia. iudices in berſabee.qui
nõ ambulauerunt in vijs paternis iuſtis et ſanctis.ſed

ceclinauerunt poſt auaricia: acceperũtq; munera et per⸗

uerterunt iudicium. Non ergo recte iudicat:quem aua⸗
ricia maculat. Ipᷣe ſane affectus munerum iudicem per
uertit in animo:et iuſticiam peruertit in iudicio/ Et per
pꝛophetam miclxe tercio.DHominus pꝛincipes nõ recte
liudicantes arguit dicene.Audite pꝛinciꝑes iacob: et du
ces domus iſrael. Nunquid veſtrum eſt ſcire iudicium.
qui odio habetis bonum et diligitis malum.qui violen⸗
ter tollitis pꝑelles eoꝛum deſuper eis.et carnem eoꝛũ de⸗
ſuper oſſibus eoꝛum:Qui comederunt carnem populi
mei:et pellem deſuper eoꝛum excoꝛiauerunt ⁊ oſſa eoꝛũ
cõfregerunt. Et paulo poſt ſubdit. Audite pꝛinceipes do⸗
mus iacob.et iudices domus iſrael:qui abbominamini

iudicium et omnia recta peruertitis.Pꝛinciꝑes eius in

um pꝛincipum qui populũ expoliant non gu bernant. bo⸗
num odiunt malum amant:Quomõ rectum erit iudi

muneribus iudicabant. Auomodo ergo rectum iudici
cium.cum ſubiectum populum ſpoliant bonis. et pꝛo iu

dicio ſuſcipiunt munera: vendunt iuſticiã. et plura ſuſei
piunt ꝓ cauſa diffinita vtilitas repoꝛtata⸗ non iun

dicat qui recta ꝑuertit:et qui in munerib iudicant.ab

alueo recto iuſticiam eiaies recte iudicat qui de⸗

clinat in partem.recte iudicaret ſi nõ declinaret. Nam il
lud ꝑculdubio rectum iudiciuʒ dicitux. qð nec rõnẽ nec
oꝛdine nec veritate nec iuſticia caret.vbi leges iuſte:iu⸗
ſte implentur et ſuſpendunt᷑ aq; ſupplentur a rõne viua
iudicis inter aſpectus veritatis et oꝛdinis:et nihil aliud
reſpicit niſi qð iuſticia exigit. Rectum iudiciumvere nõ

eſt:qð ſupꝛadictoꝛũ aſſiſtentijs rerſ⸗ ed obſtrictuis
cõtra miniſtros iuſticia malos diuina ſapientia loquit᷑

cum legem iuſticie illos arguit nõ cuſtodire.Ait enim.
Neq; cuſtodiſtis legem iuſticie: quã opoꝛtet miniſtros
iuſticie cuſtodire. AIpa lex multiplexeſt:ſedvnica ſola eſt
que omnibus in ſuis actionibus cõgruit/d quoſiq
hic ſermo noſter artatur ad iudices:ad ipbs tantum ex⸗
pedit extendere de lege ſermones.Tex nãq; iuſticie ſem⸗
per iudicem aut pꝛincipem ligatuʒ tenet in iereſcatſens
inuiſibilis amoꝛis vſq; ad imperiũ moꝛtis: ꝓpter ipſius
pulchꝛitudinẽ iuris. Quam legem nõ cuſtodiunt qui
pulchꝛitudinem intelligibilẽ iuris nõ intellexerunt aut
nõ dilexerunt.quam nõ cuſtodiunt qui naturam iuris .
gertune gfn ſi quis leuitatem ignis terre vellet appo⸗/
nere.aut igni terre addere grauitatem iura in elemen/⸗
tis puertere niteretur. Si quis vrſi naturã leoni wllet
aſſcribere etvrſo cõcedere leoninã:iura in animalibnõ
ſeruaret. Qui vero denegaret alicui ad qð ſibi natura in
ſuo iure ligatur:in quibo ipſa nobilis ſuis naturatis eſt

debitrix.legem nature ꝓfecto nõ cuſtodiret. Vlle igitur

pꝛotinus legem iuſticie nõ cuſtodit:qui dat cu nõ debe⸗

tfur. aut denegat cui debetur beneficiuʒ iuris/ Altioꝛ i ſen

ſu in toe pꝛofundum deſcendentes pꝛeſen verbinn cõ⸗
tra malos pꝛincipes chꝛiſtianos eloquitur qui legem iu

qleuintuſdecimus

ſticie diuine atq; immaculatiſſimi euangelij non cuſto⸗
diunt neq; ſciunt. et magis firmant cuſtodiam ad ipox
decreta quamuis interdum bona ſed pluries coꝛrupta ⁊ꝰ- .
turpia.q; ad euangelica dicta ſiue mandata. Mec lex ſo⸗ D
lum omnem habet iuſticiam. quã ſaluatoꝛ hanmi pꝛe-
coni ſuo ac baptiſte ſe pꝛedixerat impleturum llud o Ein
ſtremo malum annexit ꝙ omnis mali eſt cauſa non ta⸗ tenn
men efficiens ſed deñciens. ſcilicet nõ ambulare ſecun⸗ aic
dum domini voluntatem.pꝛo eo quod dixit. neq; ſecun B bonn
dum voluntatẽ dei ambulaſtis quexoluntas omni tem l
oꝛea mũdi oꝛigine hominibus iunotuit per verba. per , punn
ſigna. per ſcripta. per angelos.per demones de qua tan? mwen
to hic loquar breuius:quanto loquẽdi diffuſius in ſcr l
ptura eſt pꝛeꝛogata materia. Sed pꝛout ad pꝛepoſitos ſpo
in republica loquimur:etiam magis noſter ſermo arta gut
bitur/Sed omnis poteſias a deo eſt et ipſe oꝛdinauit ſn
pꝛopter pꝛimum cõtemptum homines per homines gu Munq
bernari.regi coꝛrigi et inſtruiatq; puniri.voluntas igi⸗ din
tur eius ad pꝛincipes eſt vt ſubiectum populum adulũ DLat
regant finem pꝛeſinitum: pꝛopter quem deus creauit. iſnn
et pꝛincipibus ſic voluit eſſe ſubiectum/ Mon ergo pꝛin⸗ lflfſ
cipes eſtiment homines eis per naturaʒ eſſe debere ſub⸗ mun
iectos:cum quibus ſimiles habent oꝛtus atq; cõceptus ommn
Et pꝛeter pꝛimum parentem qui de terra· ſecundũ qui tern
ce coſta.et nouum hominẽ qui ſcõᷣm deũ creatus eſt de mine
ſpiritu ſancto.oĩs alius homo eſt velex humano ſemine l
in materno vtero coagulatꝰ:nec ab alio aliud habuit cõ⸗ ſc
ceptionis aut natiuitatis initiũ.Nõ ergo inter bvmineſ juſte
pꝛincipes et hoĩes ſubditos pꝛeterqᷓ; ꝙ vnus regit alter
regit᷑ tanta debet eſſe diuerſitas vbi naſcendi ⁊ moꝛiẽdi
tanta ſeruatur cõmunitas/quã cõmunitatẽ ad inſinuã⸗ toen
dam et demonſtrandã regibo humilitatẽ:p ſalomonem item
ſapiẽtia declarauit. Sum quidẽ et ego moꝛtalis homo. lema
ſimilis oĩbus ex genere terreno illius qui pꝛius factus DAd
eſt.et in ventre matris figuratus ſum caro. nouẽ men⸗ N
ſium tꝑe cosgulatus ſum in ſanguine ex ſemine wvĩs: — derr⸗
ex delectamento ſomnij cõuenientis. Et ego natus cõ⸗ nan
munem accepi aerẽ.et in ſimiliter factam decidi terram buns
et pꝛimã vocem ſimilẽ omniũ emiſi ploꝛans. In inuo⸗ ran
lumentis nutritus ſum:et curis magnis. Nemo eni ex “
regibus aliud habuit natiuitatis initiũ EInuũs ergo in tem
troitus eſt omnibo ad vitã:et ſimilis exitus. Igitur cõ⸗ terp
ſtitutus in auctoꝛitate nõ obliuiſcat᷑ cõmumitatẽ natu/⸗ 1e
re.nec ſuꝑbiat animo ſi pᷣfertur in iudicio et ſibi ſubdir nnri
ſimilis homo. Nam liberos natura fecit.iniquitas vero ie
ſeruos cõſtituit:et peccatum fecit bomines hominũ iu⸗ l
dicio ſubiaeere nõ cõmunitas ipᷣa nature. Uolũtas dei ne
eſt: vt in tranquillitate animi et humilitate coꝛdis com n
paſſione mentis hoĩes iudicentur. Et rex aut dominus
perſonam iudicandi hominis in animo ſuſcipiat: dũ oꝛe di
aut ſcripto diiudicat.quia ſimilẽ culpam aliquando ha⸗ tuti.
buit:aut habet aut habere potuit aut habebitMec quiſi ſenlt
qᷓ; pꝛincipum ad ſuam gloꝛiam ſed diuinam: debet rege⸗ ⸗
re ſubiectum ropulũ.Galſus eſt legatus aut ſubdelega — ſmneſ
tus iudex:ſi ſihimet nõ pꝛimo mittenti. domino gloꝛiaʒ Ppil
mercaret᷑. Regi ſeculoꝛum omniũ ineternum regna uit üiqi
debetur omnis gloꝛi regum pꝛincipum ac rectoꝛũ.Le⸗ X
gati ſunt omnes tenentes ſceptra iuſticie: pewero ſolus cum
eſt. legans tacite wl expꝛeſſe. Voluntas dei eſt vt diſto⸗ ſtan
natur tempoꝛale regnum ꝓpter eternum.et fiat tempai wcip
rale ſidicium vt deuitetur eternũ ab his qui indican/ tit
furan penis eracti moꝛtiq; viciniſe male feciſſe cogno⸗⸗ lnet
ſcunt et tempoꝛaliter plexi eternam vniam gaanr⸗) mon
cramẽtis ſe muniunt. eternã penã deuitare cõtendut. i
W2 — „.—ern 1 2 Aoer.-
1„ — r — —— * LAI F.rD α ſrir „*

Lenmn i **- „ 1 a9..— . — — 6α . 2

De iuſticia chꝛiſtiana

n aſ OQõð multociens libere peruagantes homines interñci paate pagere:vera iuſticia eos reuocat ad emẽdam.que
had ſo⸗ untur mutuo. rapiuntur ad tartareas ſedes. et in pun) Pſſibilitate non caret. Si autem poſſibilitas non con
WV cto ad inferna eoꝛum anime pertrahunt᷑:aut libera po⸗ ſentit inuitat ad penitentiam veram que ſi contemni ⸗
ce lerſe teſtate gaudentes ſilente iuſticia peccata peccatis adijci reſeruat ad penam. Muius rei ſamuel iuſtus iuder po⸗
nni ee unt. diuinas offenſiones multiplicant: vt etiam mere⸗ puli atq; pꝛopſæxta exemplum humile pꝛerogat:ſic con⸗
Gnc antur pleriq; vitam impenitenter finire/Eloluntas dei cionatus ad populum Dixit aũt ſamuel ad vniuerſum
Anont eſt vt hmines ab eius arceantur iniuriq non welut a le iſrael. Ecce ego ſenui et incanui:itaq; conuerſatus coꝛã
Weſtan dente ſeipſumagent iniuriã aduerſus ipſum. Mecnon. vobis ab adoleſcentia mea vſq; ad hanc diem ecce pꝛe⸗
lapſecnn cum penis exagunt᷑ iniqui atq; ſubiacent ineuitabili le/ ſto ſum Loquimmim coꝛom dñoet coꝛã chꝛiſto eius:vtꝑ
Umnitem gum iudicio.ceteri audientes compeſcuntur ſeꝑein ani wuem cimnuſq; tulerim aut aſinum. Si quempiam ca⸗
wiba der mo:et opere retrahunt᷑ a maof untas diuina in eo lummatus ſum ſioppꝛefſi aliquem. ſi de manu cuiuſqᷓ;
n . peincipes mundi reſpicit.et ſcõm ſuam woluntatẽ eos munus accepi:et contemna illud hodie.reſtituamq; vo
usinſen appetit ambulare:vt ſe cognoſcant dei eſſe miniſtros bis. Et dixerunt Hon es calumniatus nos neq; oppꝛeſ
neppſtag de iuſticia dei faciant vwoluntatem dei:cum iuſticia ſit ex ſiſti: neq; tuliſti de manibus alicuiuſ quippiam. Oixitq;
ſenoen ipſo. ꝙ ſi ex ipſo non eſt.nõ iuſticia ſed iniquitas eſt. q̃c⸗ ad eos.Teſtis eſt mihi dñs aduerſus vos:ꝛet teſtis chꝛi
ocfmit quid ab ipſo non eſt:et omne donum dei tractandum 7 ſtus eius in die hac quia nõ inueneritis in manu mea
vnmnoge ſcom volutatem i. Pꝛoinde in iudicijs nunq; erꝛabit quippiam. Et dixerunt. Teſtis. Ecce iuſticia boni pꝛeſi /
nw nunq; repꝛeſendi poterit iure iuſticie virgam tenẽs: ſi dis iuſte iudicãtis. qui ab eo iudicati populi volit ſubi
lmntii dei ⁊ non ſuam aut hominũ ſecutus fuerit voluntatem re iudicium ſi cõmiſiſſet delictum:paratus ad reſtituti
Vornit Dicit pſalmiſta Clirga directionis virga regm tui: dile onem ſi abſtuliſſet et ad emendam ſi feciſſet calumniã
ſaonn riſtiiuſticiam et odiſti iniquũitatem. Ygitur ſi virga di Eripſe in ſe nihil conſaus volebat a populo gube:nato
Arſin rectionis eſt virga regm eius. directionem vult fieri ꝑ coꝛrigi aut iuſtificari:qui eſt iuſtiſicatus ſine delicto in/
dconns mundi rectoꝛes in regnum eius: et hanc tenere vult uentus. Magnum ſignum eſt pꝛobate atq; interne iu
untit omnes qui tpaliter mundũ regunt: cuius ipſe ſupere⸗ ſticie axpꝛobatio maxima iuſte ſentẽtie ꝙ vulgi clamoꝛ
Aunbeſtd ternus eſt dominus. Juſticiam diligit:quia iuſtus do⸗ non inſurgit in pꝛeſidem: pocius vero ꝙ pꝛoꝛumpit in
moſenir minus iuſticiam dilerit: dilectio vrro actus voluntatis laudem,. obetiam cõtra impꝛecabatur ſi deuitaſſet cõ
bebut Et ber ſapientiam dicitur mundi rectoꝛibus. Diligite uenire in iudicio cum ſubiectis. Si cõtempſi ſu bire iu
* luſticiam viligit:aui ſolum pter pſam omia kaar in acuerſum me Qui enim faciam cum ſurrerent ad iu
Nraleer tñ ipſam in cauſis diffiniendis iudicijs pꝛoſeredis at⸗ dicandum deus. et cum queſierit quid reſpondelv illi.
nnru tendit: qui etiam ideo iuſticiam diligit. quia ommiũ cre Nunquid non in vtero fecit me Qui me et illum o 65
luſtnud⸗ atoꝛem ipſam diligere nouit. Odit autẽ dominus iniqͥ ratus eſt:et ſoꝛmauit in vulua vnus. Ecce boni pꝛeſidẽ
Ctmotem tatem:quia equitatem vidit vultus eius. Odium au⸗ tis iuſticia humilis et bene regentis humilitas iuſta. q
isbond, tem ad ipſam eãdem ꝑtinet voluntatem pꝛo qua eſt ſu non recuſat iudicium cum ſeruo atq; ancilla: et hox faci
uus uns pꝛa declaratum: neq; ſcom voluntatem dei ambulaſtis ebat ſciens diuinum in omnes adeſſe iudicium, Et ſi
nopenen Fniweroregesnotzümbinant iem wluntatẽ dei qui. feciſſet ſeruo et ancille calumnia: ante ſatiſfactione ne⸗
mmne hin terrenum regnum pꝛout poſſunt non dirigunt ad ſup⸗ ſcire ſe dicit iuſium dare reſponſum Quoniam coꝛam
onutnsi num: nec ob hanc cauſam gerunt in populis nationi altiſſimo mundi domimi atq; ſerui pꝛo iudicio ſunt eq̃
Cclitanm bus pꝛefecturam.nec diligunt iuſticiam ſed tꝑaleʒ glo les.vt nec qui fecit in alios iudicium poſſit deuitare di⸗
Jntno riam atq; famam nümiſmata fiſca: ꝓpꝛiam pſonam et uinum:ꝓpterea dicit. Quid faciam cum ſurrexerit ad
ſemoenier amiciciam malam:et odiunt equos homines et equita iudicandum deus. Quaſi dicat. Non erit diuerticuluʒ
ſſöatzoin tem.iniquos vero diligunt et iniquitatem.ad quos pꝛe fugiendi:neq; latibulum euadendi. Tergiuerſandi vᷣo
oinrci⸗ ter poſitam alia pena ſubſequetur:quia foꝛtioꝛbus foꝛ⸗ nulla erit abilitas. Quid igit᷑ reſpondebo ſi ſeruo et an⸗
tatenat, tioꝛ in ſtat cruciatio.Inde ad reges et iudices declama cille non ſeruaui iuſiiciam.et ſi poſi fraudem et calum⸗
ſbiſubof tur in pſalmo. Et nunc reges intelligite:erudimini qui niam non feci emendam.cCertum nand eſt. quia non
itos wo iudicatis terram.Ad intelligentiam diuine voluntatis pꝛeteriet quin dũm ſeruum maletractantem non reiu
minuiid/ omnis creatura rationalis inuitatur: iuxta ſententiam chcet dñs qui dominu et ſeruũ creauit cliter:et in ven
itnsi apoſtoli dicentis. Intelligentes que ſit voltas dei bo tre illos eodem modo fomauit qin creatoꝛ eſt vnus.
WscoN na beneplacẽs et perfectapmaxime illa creatura cui ad⸗ Credant ſomines iuſta ſide: omnirpotentis ocnii ma⸗ , 70 nt Pe .
wminus eſt diſpenſatione diuina in oꝛbe terrarum aliqua pꝛefe⸗ gis eſſe ad populum q; ad prepoſitum. Pꝛefert᷑ enĩ po⸗
dare ctura.Erudixi pꝛimo opoꝛtet in alios ferentes iudicia: puli multitudo vnitati regenti:nec pꝛopter regem con
ancoe ne aliter iudicẽt q; vllit qui male iudicata iiſtiſſime re/ ſtituitur populus.ſed pꝛopter populum conſtituit do⸗
ſti iudicabit.Ourus eſtet terribilis ſermo: per tpale atq; minus:et rex queritur iuſins vt regat᷑ acephalus. Nã
Nht es funeſtum iudicium elle ſe diuino atq; clariſſimo ineui quot reges in veteri teſtam̃to diuina pꝛouidentia ſunt
ſrek tabiliter obligari. Dauid ad exrhoꝛtationem dicit Bea⸗ electi ad regnum populoꝛum:nõ populi pꝛopter reges
ogbin ti qui cuſiodiunt iudicium:et faciunt iuſticiam in om̃i facti ſunt. Et nunq; populos non obediuerint regib
teſnentl tpe. Ille ſane cuſtodit atq; cuſtodiuit iudicium pꝛoferẽ inerepatos: ſed ꝙ reges non bene rexerint legimus ren
Crl dum:qui ſequitur internum atq; diuinũ. Ille vero iu⸗ eñſos Et regum ſcripta et pplxtarum hoe inceſſanter
ſticiam in omni tempoꝛe facit:qui nulli peteti denegat: clamant ſcrutatoꝛibus veritatis: cuius teſtimonijs ſi
8 ſ⸗ nec ipſam ſubmittit in tꝑe in loco non abſcondit nec ꝑ vellem quam pꝛotuli armarem ſentẽtiam. Erpectatus
onn uertit· aut turbat aut turpat ex aliquo. Si qua verò dNi cito finis peregrinaretur a nobis. ſi ita ſerui cõditioneʒ
nn cta et dicenda ſunt de iuſticia regum atq; iudicum ter⸗ in manu poneret dominoꝛũ ad tempus:vt rationẽ pꝛo
nn n renoꝛnmad iudices eccleſiaſticos et pꝛeſides ſua cõue ipſis non exigat cum ipſoꝛum fulgida vita ſinit. Non
ſtant, nientia referunt᷑vt ſcõᷣm ipſam tanto mundius agant enim iuſtus exactoꝛrationis reddende dominoꝛum at
eue quanto eos ſacramentoꝛũ altioꝛ pulcritudo peroꝛnat. q; ſeruoꝛum diuerſam penſat naturam animarũ. Elna
undi HBed qm difficilimũ eſt vtroſq; pꝛeſides ommia inculj noſcitur eſſe natura: quis ſit diuerſitas voluntatum.
. * &σα r) .. 2 — 5
i „g -)
7 A. znrr ☚. 1x) . /
.r 7“ r — 2 7 P P) . er=

Liber quintuſdecmus

HMec in domino pꝛeſidente aut rege regente maioꝛ anĩa

erit atq; nobinoꝛ:et in ſeruoet regulato minoꝛ atq; de
ſpectioꝛ. Mec fluuius diimmi ſangumnis fluensa oteſta⸗
te mittentis ſuos riuulos magis ad dños aut reges q;
ad eos qui reputantur infimi veriuauit. Cauest igitur
qui per iuſticiam tangit filum: potentioꝛem ſe patrem
