auertere.ſathanicã ante factã ruinamet hoĩim futuram
niſi caueatur pᷣſignauit in fulgure.MNam cum diſcipuli

accepta ſuꝑ vemones poteſtate exercitataq; gaudentes

reuerterent᷑ ad xpᷣm. ꝙ etiã eis fuerãt ſubiecta demonia

₰N ₰ 1
P we enY
LL 2 — C . 4 1 „
— — ſr 1 „ ar- 71 Warrn eee ⸗ ℳ 7
* . C 1 4 4

4

N

— — ⏑ — „

De ſimilitudimbus Saluotoꝛis

pꝛecauẽs futurũ caſum ait illis! Videbã ſathanã ſicut
ſulgur de celo cadentẽ Apta eſt fimilitudoad declaran
dam illã ſpeciẽ ſuꝑbie:que pcedit de virtute in ruinam.
Mam irretentibilis eſt omnino impetus fulguris cũ de
labit᷑:ſic ⁊ ſupbie caſus cũ ex virtute fuerit in alta ſubue
cta. Et guach abſonũ videat᷑ dicere:cũ ſi virtus eſt quõ
ſuꝑbit.fi ſuꝑbit quomõ virtus.tamẽ audacter dixerim
mutata aliquoꝝ virtute fulgentiũ roluntate.necnõ ex
actibo eius etiã ipᷣa nõ inherente ꝓceſſiſſe ſuꝑbiam:que
cum exaltata fuerit omnino deuenit in ruinã. Nam ſa⸗
lomon dicit.Ante ruinãlexaltatur coꝛ. Vbi exaltat.in q̃
eraltatur.et ad quid eraltat᷑: Exaltatur in ſe. Nonemm
extra poſitũ habet locũ:coꝛ omnino ſuꝑbiens. Eraltat
in bono nature.acuto ſibicollato ingenio.aut alia ꝑſpi⸗
citate reſplendens:nõ inde ſacrificans aut gratias ageſ
bonoꝛũ omniũ largitoꝛi.qua ſibi pluribo ſupꝛaire videt
Et in his ſepe attollit᷑ que advſum coꝛpis collata cogno
ſcimꝰ.nõ vtens talibo tvnis vtriuſq; bhoĩs eo fine illiſq;
regulis cõmunibo:ſicut diuina puidentia largit᷑ homi⸗
nibusAd id wero extollit᷑ vt ſi fieri poſſet.ſine ſuperioꝛe
aut abſq;ʒ cõſoꝛte gauderet.cui multifoꝛmi exaltationi
ſtatim eſt annexa ruina:que nunq; ſequeret᷑ niſi exalta⸗
tio pᷣceſſiſſet. Pꝛecauebat ſane in ſuis diſcipulis dñs et
ſaluatoꝛ ne ſupbirent ex collatõne cariſmatũ: et ex eoꝙ
acceperãt virtutẽ opandi miracula.et ſuꝑ demones do⸗
minatũ.quoniã ipᷣe vidit ab eterno et quõ factus eſt ſa⸗
thanicus caſus:nec aliter factus qᷓ; ipe pᷣuiderit.nec ali⸗
ter ipᷣe pꝛeuidit.niſi put dialvlus fecit. Sed nec hoc eſt
noſtre diſſertionis:niſi tm̃ ſimilitudine caſus edicere.
qui factus eſt ſimilis fulguri de celo cadenti.Nõ reuer⸗
titur fulgur in ſuꝑioꝛa.ci ad iſta inferioꝛa cadendo deue
nerit: ſic nõ reuertit apoſtata virtutis cũ in ipa ſuhhit
Er male funges autoꝛitate deſup diuimtus coceſſa no
regredit᷑ vbi fuit:quanqᷓ; oĩa ſint poſſibilia de altiſſimis
reuocanti Fulſgur vt expimento videmus labit᷑ choꝛu⸗2
ſcando. etluminoſi fuiſſe vident᷑.qui irreuocabiliter ca⸗
dunt:ſimiliter ⁊ angeli qui irrepabiliter ceciderũtMuI⸗
loꝛũ ruina ꝓfundioꝛ:qᷓ; qui videbant᷑ fulgere celeſtibus
et diuinis cariſimatibo choꝛuſcare Gulgur cadendo in⸗ e
fert qũq; leſurã.Quoniã alte virtutis exiſtentes: dum
ruerunt exemplo malo plurimos infecerũt. Naro iuſti
caſus fuit ſine leſione videntis. Nam quicqͥd de celo ce
cidiſſe iohãneſin axocalipſi aſperit:terci partẽ leſiſſe de
ſcribit/Sed hoc potiſſime humanis mentibo pᷣſigendũ
ꝙ nunq; diu alicuius potuit regnare ſupbia q́uis ad tẽ
pus floꝛerẽ videatur.et recõualeſcere dum ſuccumbit.
Bed illa punit᷑ atrocius:que de rebus ſpiritualib mũ/
danam aura captando reſurgit. Mã de bis humane ſup
bire dum ſit ad diuina ſcleratius agitur:qᷓ; de humanis
extolli.
De ſimilitudine iugi et oneris.ad ea que chꝛiſtꝰ im
ponit.ſcdᷣm mattheum. c* Caplm xXXII
Beatoꝛ omniũ deus quouſq; creauit homineʒ
c ſicut ex ſcriptura ſacra didicimus.quanq; eſſet
nõ eſt dñs appellatus:cui ex creatione nihil no
uitatis acceſſit.cũ vero creaſſet hominẽ dñs dictus eſt:
ꝓt hoc intelligentib pᷣſtaretur.ꝙ ſub celo dumtaxat ab
hoie obedientiã rõnabilem in ſuꝑna hoĩes inferentẽ ex⸗
igeret.quã cum collo impoſitã parẽtes pꝛimi fregiſſent
incurrerũt demonũ inobedientiã ſuꝑ terrã mierã ſer
uitutẽ:ad quã excutie ndã de ceruicibo hoĩm/in carne de
gens.ad ſuam obedientiã omnes male pꝑditos reuoca⸗
uit. quã ſub iugi et oneris ſimilitudine deſignauit: di⸗
cens diſcipulis ſimiliter aſtantib turbis Tollite iu
gum meũ ſuꝑ vos et diſcite a me:quia mitis ſum ⁊ hu⸗
milis coꝛde.et inuenietis requiẽ animaboxeſtris. Jugũ

Ql. 2. —

enim meũ ſuaue eſt:et onus meũ leue Oale pᷣmebat
homines bhoſtis antiquus et iugo peſſime ſeruitutis op
pꝛeſſerat.nec pꝛeſtabat reqinẽ laſſis:vt in luto ſeu ceno
terrenarũ rerũ et palea vanitatis.et igne oim cõcupi⸗
ſcentiarũ acriter decoquẽte.in egipto mundi tenebꝛoſi
pharaoni damnati miſerabiliter ſeruiremus.quib⸗ nõ
requiẽ poſt latoꝛẽ.nec ex obſequijs turpibo pꝛemiũ pꝛe⸗
ſitabatur: potius adijciebat᷑ ꝑpetua ⁊ moꝛtalis pena moꝛ
talibus omni ſpe firmiter euaſionis adempta.et deſuꝑ
colla pꝛemente iugo qð ꝓthoplaſtus ſponte a ſeducore
ſuſceperat:etiã multi ad pena trahebant᷑ inuiti. Sʒ nec
vwoluntarie tetra iuga poꝛtantes.aut vltro ſeruiẽtes ne⸗
guiter decernenti: liberos eſſe homines ꝑ arbitriũ dece⸗
bat.Abſq; iugo creatoꝛis incedere moꝛtale ꝑiculũ erat:
qð qui fecit aut faciet· dictꝰ eſt belial.qð dicit abſq; iugo
Et qui iugũ ſuauiſſune imo beatiſſime ſeruitutis a iu⸗
is ceruicibo excuſſit in celo. conatuſ eſt aſperrime atz tur
piſſime obedientie unponere hominibi ſuꝑ terrã. Ee⸗
runtamẽ ꝑ libertatẽ arbitrij vn excuſſum: alterũ vero
damnoſe ſuſceptũ eſt. Vt igitur auferat᷑ moꝛtale ꝑicu⸗
lum etiã libertatẽ arbitrij:clamante chꝛiſto reuocantur
homines ad ſuauiſſimũ iuguʒ.Zollite inquit ſaluatoꝛ
nõ impono.nõ grauonõ cogo:nõ inuite veſtris ceruici

bus ligo:ſed pᷣparo ⁊ offero. Libertatẽ habetis:liberi cxre

atifuiſtis. Oneſt vobis ratio diſcernendi: ſub quo dño

lalvꝛatis agnoſcitis.foꝛte videtis ⁊ pᷣmia.nec foꝛte igno

ratis quid a vxobis exactoꝛ impꝛobus exegit:qualia ſunt
pꝛemia que ſpꝑeratis. Di iam aſperũ iugum duſplicet. ſi
diſſuauitas iã interne iure moleſtat.ſi adhuc exire vul⸗
tis a iugo pharaonice oppꝛeſſionis: cum voluntate libe⸗
ra tollite iugum meũ.ſi iam factũ eſt vobis.odio cõtra
meũ.ſuꝑ vos ne ſuꝑferamini directionibo meis incedẽ
tes voluntatibo veſtris.ſed deſuꝑ ſuauiter pꝛemat iugũ
ſi ſuꝑna captare cõtenditis.Nõ humana obedientia ne
q; terrena regulatio:ſed ſuꝑno iugo agi.fecit ad ſuperna
Sferngere Cofeint we tollere iugũ nõ chꝛiſtus.ſed
ipᷣa neceſſtas euadendi:quonis iugum miquitatũ no⸗
ſtrarũ vigilat in manu eius. Vigilat iugũ iniquitatum
hõminũ in manu dei.cũ ipe memoꝛiter tenet ꝙ iugum
ſuum cõfringentes.iugo miquitatis paruumusvlciſces
potenti manu tradat in pena:mii ſuum iugũ voluntate
ſuſceptũ ab illo ante ſe iungat.Et bonũ eſtvno cũ poꝛ⸗
tauerit iugũ ab adoleſcentia ſua.Mõ ſolũ bonũ ſed nihil
melius in virtutibo reꝑitur.qᷓ; diuino iugo iugari: imo
nil aliud virtutẽ eſſe dixerim. qᷓ; tollere iuguʒ chꝛiſti:et
oĩs eſſe virtutis ſuo iugo colla ſubmittere. Jugo chꝛi⸗
ſti annectit᷑ diſciplina que caret erroꝛe que foꝛma eſt poꝛ
tandi iugi cum fuerit ſponte ſuſceptũ Diſcite inq̃t ſal⸗

uatoꝛ a me.quia mitis ſum ⁊ humilis coꝛde Harũ vir

tutum ſoli ipe wluit eſſe docto⸗llas nobis eremplin⸗
cans in ſẽmetipo.vt fit manſuetudo ſcom ſoꝛmãa eius

exterioꝛ:et humiilitas iſterio: q;tum capi pᷣt adhereat.
Memm moleſius.nemini oneroſus.nemini grauis. ne
mini impoꝛtunus:amabilis omnibo.qᷓ;uis nõ ab oibu

amaretur. omnibo oĩa factus.et omnes lucrifaceret:ſini
ipᷣius impenſoꝛ oĩbus erat chꝛiſtus. In nulloamara cõ
uerſatio eius:nihil oſtentans:ſine querela vt agnus in
cedens.Nõ amans.nõ querẽs vnde inuiſibiles amoꝛ
ſcinderet᷑. Sic ꝓtinus mitis erat:et hec eſtvera mititas
hũmilitas co:dis quanqᷓ; coꝛpoꝛis geſta cõponat: ipa tñ

muiſibilis eſt. In illam intendere paucoꝑ luminu eſt. “
Hoc ꝓtinus habet in ichtioſüpie nötopnmliion, „

pinionibus agitari: ſua pace frintur ſe noſcens ſibi ſoli
vacans.aſſiſtens in ꝓfundo coꝛam altiſſimo:recuſato/⸗
mnino in coꝛdibus hominũ ꝑ cõplacentiã vel amoꝛẽ vi

uere. Metas menſure ꝓpꝛie nõ excedit: magis vero re⸗

4

—

„
D

Uiber

mittitur infra illas.Cõtradictionibo et exceptionibo ca⸗
ret:ſi qua ſunt picula.etiã ipam moꝛtem habet in voto.
He ſiquidẽ virtutes remunerationẽ habetvite pñtis ſi
militer et future. Oꝛoinde ſequit᷑ Et inuenietis requi
em aĩabus veſtris Requieſcũt multoq; corpoꝛa ſepiſſi
me poſt alvꝛes.cupiũt dulces ſomnos:cubant in lectis
et quieſcũt in his que ad quiet habent coꝛpoꝛa huma⸗

na ſuſcipere. Anime vero nunq; niſi ſub iugo chꝛiſti in

mititate atq; humilitate requieſcũt. Scriptum eſt eni

ODigrauit iuda ꝓpter afflictionẽ ⁊ multitudine ſeruitu
tis. habitauit inter gẽtes:nec inuemt requiẽ. Juda car
nalis homo ſeruiẽs tpalibus.migrat coꝛpoꝛe de loco ad
locũ:migrat mente cũ in varia cõcupilcibilia eius tran⸗
ſit affectus:et in oibus eſt afflictio eius ſpiritus. Op⸗
ꝛzimitur multitudine ſeruitutis. cũ ſua nõ ſibi ſed pꝛo⸗
pter ſua ſubiecte pluribo ſeruiat.et angaria patiat. et in
genitura qua natus. nõ in gratia qua regeneratꝰ? nuq;
poſſidet requiẽ. Quomõ requiẽ habebit.qͥ ſeruit laucdi/
bus et cõplacentijs hominũ: Quõ requie habebit.qui
fibi neq;;.? alijs eſt factus infeſtus: Et vt pſtringa aiſit
nobis ſaluatoꝛis patrona ſentẽtia.qui animarũ requie
virtutibo his adiecit. ſimiliter et futurã vere ſabbaticã⸗
tibus repꝛomiſit.Ne aũt iugum huiuſcemodi hoib im
poꝛtabile videat᷑:eius cõditionẽ expoſuit dicẽs! Juguʒ
enim meũ ſuaue eſt:et onus meũ leue Suaue iuguʒ
ꝛeceptum amoꝛis. Mihil enĩ ſuauius coꝛdibo q; amare
Meue onus. qm iuxta naturã cõditam eſt qð imponit᷑:
et ſcom onerandop ꝓbabilẽ qualtatẽ. um equant᷑ vi⸗
ribus onera leuia ſunt:magis aũt ſubijciunt᷑. Min enĩ
oneratoꝛ noſter imponit: q; poꝛtare poſſumus.Supꝛa
vires neminẽ pᷣceptis aut cõſilijs onerauit: alioqn ipſe

diceretur iniuſtus et homo excuſabilis haberef/ld

ue iugũ quo linitur ſubiecti collum: quo erigit᷑ no cur⸗
uatur. Leue onus qõ eronerat a peccatis. quo poꝛtas eſt

factus agilioꝛ.quo expedicio? qd ſequelã:quo a terrenis

ſeptimus

Nterpoſuit euangeliſia duas ſimilitudines nö

i xx ſuo ſed de ꝓphłetia eſaie ad cõfirmationẽ eoꝝ
que a chꝛiſto nebant atq; dicebant᷑. in quibꝰ du
as generatões expꝛenit:ſed tñ a chꝛiſto nõ cõteruntur.
cum ad ipᷣmvoluerint toto coꝛde cõuerti. Mõ enimvult
moꝛtẽ peccatoꝛis:ſed magislvt cõuertatur et viuat.Cũ
q; illam ꝓplxtia de chꝛiſto loquentẽ mattheus induce⸗
ret:hoc quoq; ſubiecit Arundinẽ quaſſatam nõ cõfrin
get:et linũ fumigas nõ extinguet Aliquid ſupꝛa dea⸗
rundine diſeruimus.virtutũ et gratie vacuitatẽ pᷣten⸗

dente:que quatitur et quaſſat᷑ a vhementia picoum. ⸗

ſed cum hincinde flectat᷑.non tame euellitur: et vento
ceſſante in ſua rectione nuncatRrEines Plerg
velle impellunt᷑:ſcom qua ſententia lanelu apoſtol?.
Nõ eni qð volo bonũ hoc ago.ſed qð odimalum illud fa
cio. Ille malũ qð odit oꝑatur. quia malo quod in car/
ne habitat excoꝛtupta natura vincif nec bonu illud ꝑſi
cit quodanima humana ronabiliter diligit. oe lad
ex natura ↄdita nollet homo peccaxe. DSi vacuitas adeſt
a gratia impellentibꝰ vicijs cedit:quibo ꝑ gratiã ceſſan/
tibus ipᷣa in natura bona conſiſtit· Repleritñ omne va⸗
cuum poteſt. imo vt audacu dicã.vacuũ in aia omnino
nõ eſt:quia aut virtutibo aut vicijs ipa repletur.verun⸗
tamẽ repletio viciõ vacuitas eſt gratie:cuius pñtia vi
cia ꝓpellunt᷑. Sec nec chꝛiſtus hos cõfringet ꝑ peniten⸗
tiam firmã redire volentes Cinũ fimigans generatio⸗
nem magis criminoſam inſinuat.illoꝝ vicʒ qui ſemper

ſupbiunt. et wllut fumus in alta tollunt᷑:et hos non ex/
tinguet. ſi humulitaſ er aduerſo ꝓueniet. Omnia ꝓfecto
peccata ſiue ꝑ fragilitatẽ et ignoꝛantiã ꝓuemunt. aut ex
fumigante ſuꝑbia.pꝛima in arundine. ſecũda ſignatux

in lino fumigante Aliter me hoꝛũ ſenſus diſſerere com
mouet:vt ſcʒ ꝓptet gratiq nõ confringat.aut extinguat
ipᷣe naturã: Necnõ cum illa ſentẽtia ſaluatoꝛis aſcilcit᷑

2 „

qua ſe ſaluare qð perierat veniſſe dicebat Arundo et li/jꝭ
num diſtinctũ habent nature decoꝛẽ · ſed ad artificiũ vti
le vnum plus altero aptũ eſt:vt plus vtilitatis lino.mi
nusvero arundini cõferamus. Siue qui plus apti mũ
do.qui minus apti.ſiue qui plus apti celo aut minꝰapti
reperiant᷑:chꝛiſius nõ cõfringet nec extingue Ainabinz
oꝛ magis indagantib ſenſus aſtat:vt chꝛiſtus in carnne
apparens.neminẽ ad ſeꝑ illatam violentiã trahat.ei

ad ſuꝑna puehitur,His ſimilitudinibo iugi et oneris
ad ſe omnesdeus ſaluatoꝛ inuitauit: vt nemini ſeruia⸗
mus iugo inique ſeruitutiſ aſtricti:nec doꝛſa ſubijcismꝰ
ad onera que mergendo ad inferos grauãt. de quibus
pſalmiſta dicebat· Quoniã iniquitates mee ſupergreſſe
ſunt caput meũ:et ficut onus graue grauate ſunt ſuper
Qin nõ cõdidit:nos requirit vt ſinſerui ſimus. Nã ait
apoſtolus.An neſcitis quomiã cui exhibetis vos ſeruos
ad obediendũ.ſerui eſtis eiuſ cui obeditis.ſiue peccati in

—
—

moꝛtẽ.ſiue obeditõnis ad iuſticiã: Animalia iugata in/⸗
cedunt piter:et iugate aĩe charitatẽ et vnionẽ chꝛiſtia⸗
nam nõ ſcindũt. Gꝛauat onus ſuꝑ doꝛſa poꝛtantiũ:ꝛſo⸗
lidius pedes figent onerati a chꝛiſto.Mõ diuaricant pe⸗
des ſuos neq; laſciuiũt iumenta dum ꝑgunt ad fenum

viride cũ aſpiciunt.etenĩ a xonderib ebunt ifetd

diuinis oneribo onerani QAui in wteri teſtameto legis⸗
ingo noluerũt ſubijci multis ꝑturbantibo pꝛincipibus
atq; regibus.facti ſunt inuite ſubiecti:et taudẽ crudeli⸗
ter iugum regis babilonici ſunt erpti/Et qui noluerũt
onera diuina poꝛtare.penarũ et enlioꝑ ⁊ exicioꝛũ onera
ptulerunt:qð qui legit veteres codices maxime ꝓpheti⸗
cos nõ ignoꝛat. Et qm̃ omnia in figura cõtingebãt illis
nobis vero in veritate cõtumacibus eterna mala ꝓue⸗
nientſigitur nõ recuſemus iuguʒ. ſpirituſſancti vnctio
ne linitũ.quo collum noſire ſidei noſtriq; rolꝛis genin,
ſcellatur ad ſumma: nec deuitemus onus virtutũ.quo
“ daenientes onerati exponemus noſtras merces in ſu⸗

De ſimilitudine arundinis et lini ad eos quos ſalus

toꝛ ſeruare diſpoſuit ſcom Eachrd. Copim XXIII

— — —
. — — 2 vſv 2 2 1 1— rr. „₰

4

S rD r ,—.

WWlR

vlterius hoc expꝛimimus timeo ne ſanguis eliciat/Elẽ

runtamẽ arundo ſapientia naturalis atq; humana eſt.
Hicitur enĩ in pſalmo⸗. Increpa feras arundinis.Alia
wro littera dicit. Yncrepa feras calami.Calamo ſcribũ
tur ſqʒ que mandant᷑ memoꝛie poſteroꝛũ.gere vero arũ
dinis ſiue calami ſunt. humana et naturalia ſapientes.
Begd quaſſatã arundinẽ chaiſtus nõ cõfringet. Humi⸗
liatam ſapientiã hoim deus nõ abhoꝛret vt illi ſuppona
tur que celeſtẽ ethicũ facit.Cinũ vero qð multa violen⸗
tia ꝑducitur ad candoꝛem.et colo fuſoq; ſubtiliat᷑ et ad
indumentũ cõtexitur.coꝛpoꝛaliſ eſt mundicia. Pꝛo quo
adultera mulier relicto viro amatoꝛes alios ſequebat᷑:
quam ſi fumigare viderit nõ extinguet. ꝙumus enim

ſignũ eſt ignis. Et ipe ſaluatoꝛ dicit. Ygnem veni mit⸗

tere in terrã. Et quid volo niſi vt ardeat: ic eni ignis
eſt charitas cuius fignũ actualis eſt pietas. Merito ĩi
fũr ſuẽ ſomitatis nò cõfringet huiuſcemodi quaſſatum
calamũ.et fumigans linum.

De ſimilitudine arbvꝛũ etviperarũ ad malos ſcom

mattheum. ſ2 Capitulum XXIIII
AUmm deus creaſſet pꝛimũ honnnũ cognitõe ple

enum. ꝓoſteros ſiquidẽ cognitõne capaces. qua

recta ſtãte homines pꝛeterqᷓ; angelis creatis o⸗

mnibus pꝛeferunt᷑.qua deflera in beſtias rediguntur.

2 4 ,

—

„1 4
* S= 7—; .

4 ₰ 2 2 α . 2 ⸗ 1 . . 12 . ℳ
X — 4 . * † 6* G 4 „

„

„ R
LDe Ween .

—Oμ☛ r 7— il— . QNQS—.. Ppſ.35 C (G&—˙ 8r—

— —N M —
— en, esa . 8 ₰ =
* H* 2 e EEEErEEhEEEE

₰

er

Igitur vt ipi ſe cognoſcant:per ſimilitudinẽ arboꝛũ re⸗
mittit introꝛſum dicens Aut facite arboꝛem bonam et
fructum eius bonum:aut facite arꝛem malam:afruc⸗
tum eius malum. Siquidẽ ex fruetu arboꝛ cognoſcit᷑
Arbvꝛes facere non eſt hominis:ſed quales ſint huma⸗
ne ꝓfecto eſt cognitionis. Vnde cõſiderate artboꝛẽ bonã
quia faciet fructum bonum.Et cognoſcite arboꝛẽ malã:
quia faciet fructum malum. Has ſimiitudines ſupꝛa
et alias deſeruimus vnde bꝛeuitatis cauſa hic reticemꝰ
quas ſimilitudines ꝑ viperarum ſimilitudinem ad re⸗
pꝛobos appꝛobauit. Pꝛogenies viperarum quomodo
poteſtis loqui bona cum ſitis mali Eliperaruʒ ꝓgeniei
aſſimulantur mali.dum paterna veſtigia impꝛobata ſe
quũturquoꝝ ĩſiſtente malicianõ ẽ loqui rectũ:iuxta il⸗
lam eccleſiaſtici ſententiam. Ab immundo quis mun⸗
dabitur:et a mendace quidverum mlcet Eltere ho⸗
mines venena iniquitatis geſtant introꝛſus:ſed nec bo
num enunciare exterius:cum omnis geſtus coꝛ⸗
Hoꝛis ſpꝛeter illum qui habetur in ſomnis.et etiama ma
ioꝛi potentia exactis:pcedit ab imperio voluntatis:que

mala exiſtens.non bona imo mala loquendo diffundet

ẽd ſẽpe videmus eos qui mali ſunt bona loqui.⁊ acu

tiſſimas et impꝛobabiles veritates: necnon et ceſſiſſe

alijs in ꝓfectum LE ne mẽ quod ſẽ ad dicendum of⸗/
fert trahat in longum.vtrumq; dictum ſe vritate tuet
vt verum ſit ꝙ man bona loqui non poſſunt:et verũ ꝙ
ſepe bona et vera loquũt᷑. Sed quomodo.Mõ a ſe ipis
Quomodo.Vt nec eis meritum bona loquendo ꝓue⸗
niat:cum ſint mali.Non capit ex homs verbis aut ex bo
nis actibus fructum:qui malus in ſeipſo conſiſtit Ec/
deſſe ſiquidem alijs poteſt.in ſeipſo iam repꝛobus:⁊ foꝛ
te vltima vltione damnandus. Sepe nanq; deus ꝓti
malis in cõmoditate hbonoꝛum. Nam ⁊aſina bonũ locu
fa eſt que ratione carebat.et ſaul ꝓphłetauit qui repꝛobã
dus erat:et philoſophi pleriq; ſunt vera et bona locuti
et cayphas et pilatus bona locuti ſunt:a qᷓ;plures repꝛo
bi vt cottidiana expiẽtia manifeſtat.bona et vera loquũ

tur.ſed in modo de quo ſaluatoꝛ interrogat omnmo de
Fr ufle ed cõtra ilos chꝛiſtus intendit:qut habent
ſimilitudinem viperinam vt velut vipere venenumer

earum natura in ligua geſtantes non poſſunt cum ipᷣa
niſi venena diffundere.ſic voluntatem depꝛauatã ha⸗
bentes nõ poſſunt bona loqui.cum iſta ſit ꝓbata veritas
atq; ſententia:ex abundantia coꝛdis os loquit᷑·Mꝛõgẽ
nies viperarũ facti ſunt plurimi ſcʒ maloꝝ imitatoꝛes
qui ad iniquitatẽ ꝓpꝛiam vt mala pficiant. etiã addide⸗
re exempla bonoꝝ. lerum ꝓpꝛium factũ eſt iniquis ma
loꝛum imagines in argumentũ pꝛaue actõnis inquire⸗
re.vt in eo ſecurius perperã agant.quo ſunt iniqua mul
titudine fulti.et decepti credunt ex alioꝛũ actionibo pꝛa
uis ſibi ercuſatõnis facere velamentũ:ſed in hoc vniuſ⸗

cuiuſq; ſua ſibi mentit᷑ iniquitas. Quonia ſicut nem
aliena iuiquitate damnatur: ſic nec ſuſcipit excuſatõnis

unam. un .
De ſimilitudie mole aſinarie ad male agẽtes ſcõm

mattheum. C ( Capim XXV
Autioꝛ in omnib ambulat que pᷣnouit et pᷣine
c ditatur dignas criminibo penas ad quas cũ de⸗

tneuminẽ ex creatione oꝛdinaſſet.chꝛiſtus theoꝛia
et actu conabat᷑ eripere cum eas ſub ſimilitudine male
aſinarie deſignauit Qui ſcandalicauerit vnũ de puſil⸗
lis iſtis qui in me credũt: expedit ei.vt ſuſpendat᷑ mola

aſinaria in collo eius.et demergat᷑ in ꝓpfunduʒ maris
Offenſionẽ puſillis inferre.penã meretur eterna: niſi
penitentia diluat. Sed ex hoc magis vltio ſeua ꝓpueniet

ſi credentes in chꝛiſto ledantur. Quonis in ſe infinite

De ſimilitudimbus Saluatoꝛis

magnus inter nos exinaniens ſemetipſimm. factus vſq;
quaq; pu ſillus ſibi ſimiles magno gelo cuſtodit:vt etu

am interminet᷑ ſub acerba imagine pena, Aſinaria moꝝꝛ

la peccatis hominũ coꝛreſpondet. Cloluunt᷑ eni peccato⸗
res moꝛe aſini circa mola iapidesm:et duriciã coꝛdis fi
gnatam in lapide ſemꝑ voluunt. girant ad damnabile
centrum a duricia ſeuicoꝛdes:et leuicoꝛdiã damno ꝓxi⸗
moꝛum et ꝓpꝛio ſemper girant. et in id redeunt vnde re
cedunt:et in id recedut vnde redeunt. Collo aſinus li⸗
gatur ad molam.et totũ coꝛpus eſt in officio deuoluen
di. ſic pꝛaui in magna foꝛtitudine vinculantur ad duri⸗
cie nephas:et omnia diſponunt᷑ ad impiã actionem. Et
eoꝛum mens ſemꝑ voluii circa idem· aut meditanone
peccandi:aut inuiſibili delectatõne.leu pꝛaua opis actio
ne.Mõ,/pgrediuntur in amplius ſpaciu aſini arca molã
ſed reuoluẽteſ reuoluunt᷑ quotidie circa ipam. Sic ani
ma pꝛauis delectatõnibo occupata id ſemp repetit vnde
electari cõſueuit.et efficitur abiecta et vilis:cũ ninis
iterat quod deliquit. Elnde ꝑ ieremiã ad hieruſale dicit
Quã vilis facta es: nimis iteras vias tuas. Alilis abſ⸗
q; dignatione aia efficitur:que ſemꝑeaſdẽ iterat vias
ſemitas peccatox. Sed aſinaria mola ſuſpender ad col⸗
lum.et ſubmerget᷑ in maris ꝓfundum vt qui aſinine vi

xit.aſinine puniatur:et eo crudehus quo pena eternabi

tur. Et quo malo aſſiduo delectatus eſt. carca cunus cen
trum reuolutus eſt.in pꝛofundũ inferni ꝑpetuo demer

gatur:et quod ligatuʒ tenuit in culpa. non diſſoluatur

in pena.
Se ſimilitudine manus pedis oculi ad tria bona in
quibus cõſtitutus eſt homo ᷣm mattheũ.
Capitulũü XXVI
Ntribus cõſtituit homine creatoꝛ omniũ deus
i vt operaret᷑.vt afficeret᷑.vt meditaret᷑ ſeu ↄtem
plaretur. Que voluit recte agi:in his iuſte man
dauit hominibo cõuerſari. cõtrarium vero ſub intermi⸗
natione diſſuaſit.et ſub imagine mẽbꝛoꝛum demõſtra⸗
uit diſcipulis:offenſioneʒ ab hominibus verbo arcens.
Si autẽ manus tua vel pes tuus ſcandaliauerit te:
abſcide eum et ꝓijce abs te.Bonum eſt tibi ad vitã in⸗
gredi debilẽ vel claudum:qᷓ; duas manus vel duos pe⸗
des habentẽ.mitti in ignẽ eternũ.Et ſi oculus tuꝰ ſcan
daligat te:erue eum et ꝓijce abs te.Bonũ eſt tibi cůõvno
oculo ad vitã intrare:qᷓ; duos oculos habentẽ mitti in

gehennã ignis Hinceffectus in manu affect? in ege:·
cõtemplatio ſeu intellectus in oculo deſignatu ſi ex

his ſcandalũ id eſt offenſio diuina ſeu ꝓxim oꝛiat᷑ꝛcare⸗

re melius erit q́; in ſua patratione cõſtantibus cũ illis

eterna damnatõne puniri. In omni homine duplexeſt
manus.duplex pes· duplex oculus.niſi natura deficiat
aut infirmitas tollat ſeu iuſticia.crimine ſuadente pᷣci⸗
aat. Sic ex imagine ſumpta duplex hoĩs actio eſſe põt.
bona qua placemus.mala qua ſcandalũ facimus. Sia⸗
ctio ſcandalũ pꝛeſtat:vtiq; mala erit. Ygitur mehus eſt
ſimplã eſſe actionẽ qᷓ; duplicẽ:vt ſit illa que placeat nõ

illa que ſcandalũ eſiat ifecti ad agencha iotiemſir.
ſicut pediba loca mutamus. Simplo affectu ſcʒ qui vir

tute veſtitur melius eſt diligere qᷓ; addere cõpoſitioneʒ

in his que naturã offendere habent:ſic de intellectu qui

ſignatur in oculo eſt pꝛoferre ſententia mus bic
iſtã rationẽ ſeruãdi oꝛdinis in ſimilitudimbo diſſeren⸗
dis:ſed alibi aliter ſunt dicta. eruntñ hocp argumen
to magno timentes ꝙ dertrala ſi vertunt᷑in ſcandalũ.
dimitti ſeu abſcidi iubent᷑ multomagis que finiſtra cen
ſentur. vt hoc nobis fiat ꝓbitatis exemplũ.qð in vltĩa
diſceptatõne ſiniſtrici repoꝛtabunt.dextralibo pꝛimo ad
eterna regna vocatis.

—

diuitias ꝓpter regna celox

De ſimilitudine paruuloꝛum ad ſaluandos ſcom mat
tleum. Capim XXVII

Aruulus qui natus eſt nobis.celeſie regnũ par

p uulis repꝛomiſit:ꝑuulis ſtatuit. Paruulos nõ
ſenſu ſed malitia querit ꝓpterea laluados oes
puulis cõparauit.Nã cum offerrent᷑ ei guuli.vt manus
eis imponeret et oꝛaret.et diſcipuli increpabat eos. ie⸗
ſus vero ait eis! Sinite ꝑpuulosvenire ad me.et nolite

eos ꝓhibere:taliũ eſt enĩ regnũ celoꝝ ſcʒ ſimmlũ.llias

damnati eſſent hoies ꝓuecte etatis: miſi puuloꝛũ ſimi⸗
litudo,/p puritate decurreret. Et paulo ſupꝛa vt aliã cuʒ
iſia cõnectam. equam ſimilitudinẽ poſuit:cũa diſcipu⸗
lis interrogare Quuputas maioꝛ eſt in regno celoꝛũ:

Et aduocas ieſus ꝑuulũ.ſtatuit in medio eoꝝ et dixit.

Amen amẽ dico vobis.niſi cõuerſi ſueritis ⁊ eſticiami⸗
ni ſicut puuli:nõ intrabitis in regnum celoꝑ. Quicũq;
eni humiliauerit ſe ſicut puulus iſte:hic maioꝛ eſt in re
gno celoꝝ. Et quicũq; ſuicipit talẽ puuluʒ in noĩe meo
me ſuſcipit Puritas et humnlitas innocentia in par
uulis veſignat᷑:quibo virtutibo ſuos vult chꝛiſias choꝛu
ſcare credentes. Naã puritas in ꝑuulis.qꝛ? nõ deſt doli
capacitas.innocẽetia:quia neminẽ ledẽtes cognouerũt:

humilitas.liberi enĩ ſunt a faſtu ſuꝑbie. Satagendum

eſt ad iſtas virtutes. ſine quibus nõ eſt ingreſſus ad re

gnum:et quibo ad intrandũ nulla ſera obſiſtit. Nam re

pꝛobatis ꝓpter murmurationẽ fact in deſerto cuncti
a vice ſimo anno ſupꝛa acceptis ioſue et caleph:ſolũ par
uulis ad terrã ꝓmiſſionis eſt repꝛomiſſus ingreſſus.vt
et nos virtutũ harũ ſuſcepta veritate in illis ꝓficamuſ
quoniã oĩa in figura cõtingebant illis. Qub cõfertur
in regno maioꝛitas:vt in regno eccleſie atq; ſuꝑno ille
ſit maioꝛ qui purioꝛ et innocentioꝛ atq; humilioꝛ fuerit
Necnõ et in ipis ipᷣe ſaluatoꝛ ſe recipi demõſtrauit.o
ſpicia ſunt chꝛiſti virtutes in paruulis cõſignate.vt per
puritatẽ introeat.quieſcat in innocẽtia:⁊ humilitas eũ
foueat gremio mollioꝛi. Et ipᷣe nõ altis coꝛde:ſed ſuam
ſapientiã pꝛeſiat puulis. Et alia ſcriptura dicit ꝙ intel⸗
lectũ dat puulis.Et pater celi et terre archana ẽ ſecreta
ſapientie ſue abſcondit a ſapientiba ⁊ pꝛudentibo: et re⸗
uelat ea puulis. Magna hominibo eſt appoſita retribu⸗
tio pꝛemioꝛũ:dum in paruuloꝛũ ſenſuʒ ire conent᷑
De ſimilitudine diuitis ad camelum.et ianue para⸗

diſi ad poꝛtã acus fm mattheũ. Caplm XxVIII

2Albundanter derogatũ eſt hoĩ nõ balo qᷓ; a ſe
h ipo. cum in ſuis actionibo. aĩalibsſrõnabilibus
cõparat᷑:et ad ipoꝝ cõſideranda opera ꝓ inſtru⸗
ctione ſepe remittif᷑. Et magna eſt bemgnitas ſaluato⸗
ris:cum bonos nos eſſe atq; vitare picula per ſilitudĩes
hoꝛũ pꝛemonuit. Vnde cũ vellet diuites cõmonere. di⸗
uitem camelo.diuicias onerib:xoꝛtã eterni regniacug
foꝛamini cõpauit Facilius eſt camelũ per foꝛamẽ ac
tranſire:q; d uitẽ intrare in regnũ celoxꝝ Hec ſimilitu
do ex ſupioꝛibus pendet.ab eo ſcʒ ꝙ diueſ nolebat relin
quens pecunias cheiſtũ ſequi. Ecce poꝛta regni celoꝛum
ecce foꝛamen acus:ecce diues.ecce camelus. SDicut igi
tur camelus ad foꝛamẽ acus.ſic diues ad poꝛtã regni ce

loꝛum. vt ſi poſſibile repietur camelũ acus ſoꝛamen ineę

ſeptimus

gredi: ĩc diuitẽ in poꝛtã regni celoꝛũ/.:ctermittimus
allegoꝛia que duos populos claudit:iudaicuᷣ atq; genti⸗
lem:moeibo dumtaxat in ſiſiimus. Sed acus cuᷣ intro⸗
ducat filũ: erit ne introductura camelũ.tiq; ſi poſſet
imnmitti. ſoꝛte magno tpis tractu in ptes ſubtiliſſimas
minutatus: ſic delicatus diues poſſet ſaluari conuerſus/
adhibita multitpis extenſione penarũ. amelus ſcz ru

dis homo facilius ſe paſſioni coa
ipꝛta aeus chriſto wit

in mentẽ cum ſimilitudinẽ poneret.exoneratus came⸗
lus.aut pꝛoniter inclinatus ingredit᷑: ſic diues abiectis
diuitijs autvſq;quaq; humiliatus in illis.poꝛtam foꝛte
ingreditur eternam. .

De ſimilitudine ſalutifere paſſionis ad calicẽ.ſcõm

mattheum. Q »„ Kapitulũ XXIX
Aſſurus ꝓ omnib penas et imurias.necnon et

p ignominio ſiſſimaã moꝛtẽ. in id nitebat puocare

ſequaces: vt paſſiombus intentatis nullaten?
Otractarent. et toꝛmentum fecerat ianuã ſumme vi⸗
te:necnõ vlut medicinale poculũ ſtatuerat ad cõſequẽ
dam illam ſuperã ſanitatẽ. PPꝛzoinde diſcipulis quereti⸗

bus in ſuꝑna cõſcendere. ac ꝑ dextrũ ⁊ ſiniſtrũ in ſuno
regno a dno ſituari reſponſum eſt.ſi ad paſſioneʒ parati
erant:quã p ſinulitudinẽ deſignauit ĩ calice dices· 5,,
teſtis bibere caliceʒ quẽ ego bibiturus ſum. Cito bibit
quod infundit᷑ canci: ſic paſſio veloeiter tranſit. Et qo li

quidũ eſt dilabit: et paſno tota fluit. Qd menſuram ha
bet ppetuũ eſſe nõ poteſt:calix aũt menſurata eſt potio.
Oo homo infert momẽetaner tpis eſt:nõ enĩ ꝑdurabilii
eſt hoĩm actio.Et ſi vulnera interũt.ſi moꝛte irrogant ·

nõ eſt ex eis facere duratura: eteniĩ ipa coꝛrupta natura

hoc ſtipendiũ habet in pena/Ged nec credat᷑ paſſio in ca
lice deſignari bibiles continente liquoꝛes:ſed in illo li⸗

qui taʒ facile abſoꝛbef᷑. Et nomẽ accepit calix a ca⸗

lida potione.quẽ architriaco iudido egrotantib biben⸗

ſepe illis attulit nitaerm. Miuros inuenimus calices
in ſacra ſcriptura. ſed ille facrus ſimilis ſalutifere paſi⸗

ſionis.in quo ſuã ſaluatoꝛ dñs poſiendit:quẽ dauidlõ
ge ante pᷣuiderat dicẽs.alice ſalutaris accipiam:et no

men dñi inuocabo Quẽ ſaluatoꝛ p oĩbus hibit qui moꝛ

tui erant:et ꝓ ommiba qui vita iſia ſungebant.et pom⸗

mibus qui lucẽ nondũ hmõi viderãt.et p omnibaqvſq;
ad finẽ ſeculi naſcituri erat:qui vt pticipes eſſe poſſent

pᷣdeſtinati erãt. Ypm enioĩbi

ferenter ⁊ varie:aliqinboxe aliquibo fide atq; dilectione.
cꝑ hoc paſſionẽ deſignauit in calicervt nemo timeret

chꝛiſto cõſecrari ꝓpoſita paſſione.
De ſimilitudine hypocritarũ ad ſepulcra ſcõm mat⸗
theum. ,; Capim XXX
D vitã et vt viueret deü hoĩem feciſſe ſcerptu⸗
ra ↄmemoꝛatet in eſum tradidit lignũ vite.ho
. mo wroillũ:vnde letũ incurrit. Et wolebat de⸗
Nii pᷣcepti cuſtodẽ in celoreponere:nõ in terra infra lapi
des ſepelire.Cũ vero fuit moꝛte ꝓpter peccatũ multatꝰ:
eſt infra lapides in terra ſepultus.ꝛoinde chꝛiſtus de
albatis ſepuleris cõparauit odibiles peccatoꝛes.ve per⸗
petue penalitatis apponens! Tle vobis ſcribe et phari⸗
ſei hyperite. qui ſimiles eſtis ſepulcris dealbatis.que
a ſoꝛis apparẽt hoĩbo ſpecioſa.intus vero ſunt plena oſſi⸗
bus moꝛtuoꝑ et omni ſpurcicia. Sic vos a foꝛis quidẽ
apparetis hoĩbus iuſti:intus aũt pleni eſtis hypocriſi et
miquitate Claret iſta ſilitudo amplius de ſeipa qᷓ; poſ⸗
ſet lingua diſſerere. Sed quia qui hyocritaliter viuüt
ſoꝛis ſeciẽ virtutis oſtendũt.ſed intoĩno moꝛtui.ideo
moꝛtuoꝛuʒ ſepulcris merito cõparant᷑ ex quibꝰ apertis

exalat fetoꝛ poxrendus.Ex h aRenin
punit offendit? primuſ. Etia in alio dicendi oꝛdine iſta
militudo diſſerta eſt.
hvpocritarũ ad ſerpentes ſecunduʒ
8

De ſimilitudine
mattheum. C Capim XXXI

Ana ratio ſed melius fides nouit deũ nihil cre⸗

ſ aſſe iniquuʒ in operibus naturarũ.verun tamẽ

. in naturis rerũ aliquid repitur vnde homo agẽ
de vite ſumat exemplũet vnde arguat Rſimilitud neʒ

da pꝛoponitur.et quamuis ſit amara bibent bus illam

(n — Lev 1 r „ ä õ 2cσ α — —

2 %=

re
N
i
e
ti⸗
no
ai
N
ik
6P
bd
o.
lif
n
Ur
nc
loni
n
ſen,
lun
Uces —
Paſe
dlö
tho
noe
my/

ent
N
one.
neret

peu
r

vvi

7

er⸗
nil
ne
ſſi⸗
idi
ſiet

ſt
de⸗
tis

n
,
di

ne⸗
ge
nej

2

De ſimilitudimbus Saluatoꝛis

peccantium vita. Quãobrem ſcribas phariſeos hypo⸗
critas dñs ſerpentibo cõſigurauit. Serpentes genimi
naviperarũ.quõ fugietis a iudicio gehenne Munqᷓ; ni
ſi amfractuoſe ſerpentes incedũt. ſic ⁊ in hypocritis nõ
eſt rectitudinẽ repire.et maculoſa pelle tegunt᷑ ipᷣi hu
mano placito exterioꝛes variãt ſepe moꝛes/ Gꝛadiũtur
ſuꝑ pectus toto ꝓtenſo coꝛꝑe ſuꝑ terrã.et animo et mo⸗
ribus ſup terrena repꝛobi ſemꝑ repũt· Diuiſa ẽ lingua
ſerpentů.et iniqui ſepe ſataguntvnitos diuidere. In ci
lo terrã accipiũt:⁊ ipi mihil Pt terrena ſapiũt:quo
1

rum gloꝛia in cõfuſione erit/ Inſinuatione dñi cũ mu⸗

liere inimicitias habent:oẽo repꝛobi aduerſant᷑ eccleſie

iſidiant᷑ calcaneo mulieris: tota intentio hypocritaruʒ
atq; maloꝝ vt in fine decipiãt/Oeſtant in intentõe.ſer⸗
pentis antiqui qui eſt dialolus imaginẽ. oẽs ſimulato⸗
et callidi:et cuius ſunt mẽbꝛa pſiciunt voluntatem
Begd cum dicunt᷑ genimina viperarũ/aut demonũ aut

malox hoĩm exiſtunt vita et moꝛibo ſectatoꝛes. Allius

radicois vnũqðq; eſt genimen.cuius ſapit omnino natu
ram.ſic et hoĩes illoꝝ gemmina cõpꝛobant᷑:quoꝛũ volũ
tatem pꝑficiũt moꝛeſq; ſea uun Einnſremot pꝛofecto
erant ſcribe ⁊ phariſei hypocriti cõtra quos ſaluatoꝛ hãc
ſimilitudinẽ ꝓtulit.vt qð dictum eſt illis cautela ſiet ſe
quentibus ceteris.et audientibus cunctis remedium
ſit ſalutis. .—
De ſimilitudine galline wl auis.quã in ſe chꝛiſt aſ⸗
ſumpſit.ſcdm mattixũ et lueãe- ſʒ Caplm XXXII
Ons et oꝛigo pietatis hminũq; redemptio et
fdiſperſopꝑ reuocatio chꝛiſtus pꝛofunda humili⸗
tas eximia et ineffabilis charitas.vt hominem
ꝑditũ reuocaret.cõtumacẽ argueret.nõ dedignatus eſt
in ſe galline oꝛnicis imaginẽ demonſtrare: quã aſſum⸗
pſit.fere ꝑ oĩa exercuit indefeſſe p omnibo.cum hieruſa
lem argueret oſtẽdit qð fecerat ꝑ ꝓphetas.qð in ſe facie
bat:qð ꝑ futuros facturus etiã erat·. Quotiẽs inqᷣt vo⸗
lui cõgregare filios tuos quemadmodũ gallina cõgre⸗
gat pullos ſuos ſub alas:et noluiſii Mõ cõgregat᷑ niſi
diſperſum.nõ diſpꝑgitur niſi qð receſſit a deo.et a quo re
cedens diſpergit᷑reuertẽs cõgregatur:ſed qui volunta
te ꝓpꝛia diſgunt᷑. incõgregationẽ tarde veniũt niſi re⸗
uocentur. Saluatoꝛ vero noſter cõgregaturus omnes
veit.qui ꝓplxtas ante pᷣmiſit.et ſeipᷣim in ſinulitudinẽ
viſceroſarũ auiũ tranſfoꝛmauit.Quotiẽs volui ꝓphetaſ
mittens cõgregare filios tuos in fidei vnitatẽ:et in il⸗
m vritatẽ que poſſeſſoꝛes ſuos oberrare non ſimt· ac
in illã dilectionẽ qua duo ſcʒ creatoꝛ et rõnalis creatu⸗
ra taliter cõnectunt᷑: vt neutrũ ab altero diſſoluat᷑.inꝰ
eſt oĩm cõditoꝛ.et in vnũ querit hoĩes cõuenire:ne no
cõgregati a iuſtis vltiomibus feriant᷑. Mam in exodo le⸗
gimus ꝙ ſi qua nõ fuerãt de agris cõgregata.a grandi⸗
ne perierũt:que autem cõgregata fuerũt reſeruata ſunt
Etant hoĩes diſpſi in agris et ſimiliter vagabant᷑: et cũ
deus pcuſſit egiptũ grandine cõſumpta ſunt. Diſpgun
tur ſiquidẽ hoĩes in actionibo ſuis.nec diuimis regulis
cõgregant᷑.ſed cum deus excandeſcit in acerbã vindictã
feriunt᷑:ſed ↄgregata reſeruant᷑. Sed qui nõ cõgregan
tur ad dñi diſciplinã:ↄgregabunt᷑ ad penã,. Hinc eſaias
dicit. Cõgregabunt᷑ cõgregatione vnius faſcis in lacũ:
et claudent᷑ in carcere. Et ſaluatoꝛ ſic ſanxit. Colligite
cicania:et alligate in faſculos ad cõburendũ. Lacus et

carcer atq; cõbuſtio ad penaʒ referunt᷑ eternã/ſed ſi ſub
alis domini cõgregantura domino pꝛotegentur. Hinc
pſalmiſta ait. Sub vmbꝛa alarũ tuarũ ꝓtege me: a fa⸗
cie impioꝝ qui me afflixerũt Sed hic quid de multipli

—

ci vice.quid de noĩe filioꝝ.quid de congregatione.q

alis. quid de cõtumacia renitentiũ:ld ſimilitudinẽ nõ

ſpectãt: neceſt pñtis intenti. Sed cur galline fiminitu⸗
dinẽ ipᷣe aſſumpſit ſuſceptũ ꝑſtringit oꝛdine. Gallia ců
filios initiare voluerit. incubat oins: paſtus pꝛetermit⸗
tit cõtinuũ queſtũ. Cum ad paſcendũ cõiter exierit. ſin
gulariter et ocius ipſa recedit. velut feſtina incubare o⸗
uis:dimittit᷑ plumis.rauca voce:ciw inuento nõ come⸗
