et gratie veritatate.atq; inquirere vnde nõ credant. et
inuenire vnde a veritate reſiliant: ac cauere cõtinuo ne
diuinoꝝ verꝛũ rethibus capian-.
Quare chꝛiſtus petentibo negauerit miracula facere
ſcom lucam ſolum. Capitulum XII
Allluatoꝛ autẽ eoꝛũ menti ſcandalicate ſimilitu⸗
ſgine adiecta reſpondit Dicetis mihi hãc ſimi
litudinem. Medice cura teipm. Cõmune pꝛo⸗
uerbium ꝙ a valde multis tꝑibus inoleuit:vt medico
infirmanti dicatur. Medice cura teipᷣm.vt qui alios cij/
ras teipᷣm nõ negligas:qui alios ſanas in te infirmitatẽ
pdurare non ſinas. Quaſi nagareite ſibi dicturi eſſent
Auanta audimmus facta in capharnaũ lſcʒ ciuitate
ſamaritanoꝝ Fac et hic in patria tua velut medicus
qui alios curat ſeipᷣm non cõtemnat. Quibus ſaluatoꝛ
reſpondit quia nemo in patria ſua acceptus eſt ꝓpheta
ſeu nõ eſt ſine honoꝛe ꝓpſxta niſiin patria ſua et in do⸗
mo ſua. Et nõ ſecit ibi virtutes multas ꝓpter increduli
tatem illoꝛũ Sepe fit vt ex nimis ſolitis que ſcom hu
manitatẽ ſunt ea que ſupꝛa illam noſcunt᷑ reputatione
vileſcant:et nihilipendant᷑ virtutes.vbi crebꝛeſcit ſen⸗
ſus humanuſ.Ecce patria ipᷣi erat in cauſa quodammõ
ſaluatoꝛi.vt reputaret᷑ infra quod erat.et minoꝛaretur
in cõſpectu hominũ:qui deus erat noticia in cõſpectu o⸗
mnium angeloꝛũ. Erit ne patria fugienda. Mõ vt alibi
plus appareat:ne pegrinatio que ſolet eſſe virtutis: fiat
vanitatis occaſio. Erit ne fugienda. Eltiq; dixrerim. vt
virtus cõſerueturin tuto.vt pamplius moꝛib inclare⸗
ſcat.vt cõpatriotale ſuffugium abdicetur.vt ſit vite ſti⸗
pes incerta.vt notoꝛum deuitentur blandicie.vt ignote
coꝛam hominibus· cognite coꝛam cheiſto viuatur. Erit
ne patria fugienda.Mõ vt ſe vendat ignotis non ad ca⸗
piendam famãa virtute. vt nõ plus auctionetur noĩs q́;
virtutis.vt ſit honoꝛi extꝛaneis:vt ſibi ſtipendiũ tribua
tur honoꝛis humaneq; laudis.Nõ omnis abꝛaam. non
omnis iſaac.nõ omnis iacob.nõ omnis ioſeph venditꝰ
mũ factus dominus in egipto:qui tam in patria qᷓ; in
ſuis pegrinationibus ꝓpꝛiam virtutis cõſiſtentiam ſer
uauerunt. Erit ne patria fugienda. Mõ.ſed ad alios hu⸗

miles et docibiles accedenduʒz: vt ſi eis quib incumbit

nõ poſſit ꝓdeſſe.ad illos docendũ pergat qui ſeſdoctrine

ſubijciunt:qui crederexolunt curari querũt. Na vbi nõ

eſt auditus:nõ effundas ſermonẽ. Et in actibus aploꝝ
legitur: paulus et barnabas dixernnt iudeis. Vobis
opoꝛtebat pꝛimũ loqui verbũ dei.ſed quoniam repelli⸗
tis illud et indignos vos iudicatis eterne vite:ecce con
uertimur ad gentes.Et ſequitur. Audientes autẽ gen⸗
tes gauiſi ſunt. Hec cauſa poteſt ſubeſſe his qui verbuʒ
dei diſſeminare habent.qua patria nota relinquitur:qua
requiratur incognita. Chꝛiſtus non eſt acceptus in pa⸗

tria. Eſt ne cauſa quare virtutes in illa non fecit. Mini⸗
me. Sed ſua noticia quaſi eis familiaris er genere:illis

fiunt iniuſta incredulitatis occaſio. Pꝛoinde non fſecit
ibi multas virtutes ꝓpter incredulitatem ipoꝛum. Ec⸗
ce ꝙ miracula negantur incredulis.ſcʒ ex eis nõ creditu
ris:que facta feruntur coꝛam infidelibo credituris ſinmn⸗

liter et nõ credituris. Sed miraculoꝛũ operatio ex altiſ

„

ſimo pendet:qui mſi opoꝛtuno fieri nullo modo pmit⸗
tit. Apud ipᷣm eſt ratio fiendoꝛũ:ſimiliter et iuſta ratio
cum nõ fiunt. Nec decet homines ſemper miraculoꝛum
nouitate nutriri:mec in miraculis ſed in virtutibo reꝑi⸗
tur cõſiſtentia chꝛiſtiana. Gacta fuerunt pꝛo tꝑe opoꝛtu⸗
no miracula. et infidelibus dari ſigna decebat:fidelbuſ

vero nunc iure negãtur. NParũ enim eſſet fidelis qui ex

Difficilioꝛ quo pᷣtermittitur o⸗

ſermonẽ ac pꝛedicatoꝛẽ.
ab eterno pꝛedeſtinauit

Liber nonus De virtuoſis

miraculo augeret᷑ in fide. Robuſtioꝛ eſt fides magiſq;
meretur nõ fulta miraculig. Ac per hoc cheiſtus in iam
ſolitata eccleſia miracula ⁊ ſigna huiuſmodi pꝛo maioꝛi
parte ſubtraxit. Elirtutibus nõ ſigmis in ſuis fidelibus
chꝛiſtus querit augmentũ.qui cum neceſſariũ ſieri con
ſpicit ſemꝑꝝ ſibi adeſt mira faciendi poteſtas:et ꝑ quos
operari vellet ſue noſcitur eſſe noticie reꝑire. Sterilis
eſt miraculoꝝ petitio ſed fructuoſa doctrine.quam ſi ex⸗
petiuiſſent libere dediſſet petentib:qui gratis nõ peten⸗
tibus cõtulit. Curioſitas eſt miracula petere. Ac etiam
nõ modicavanitas ſignis intendere. Hinc eos ſaluatoꝛ
ex pᷣteritis arguendo cõſundit In veritate dico vobis:
ulte vidue erãt in dieb helie in irrael:quado clauſuʒ
eſt celum annis tribo et menſibus ſex cum facta eſſet fa
mes in omni terra.et ad nullam illarũ miſſus eſt helias
niſi in ſarepta ſydonie ad mulierẽ viduam. Et multi le⸗
pꝛoſi erant ſub xliſeo ꝓpheta:et nemo eoꝛũ mundatus
eſt mſi naaman ſyrus amoſiſſime ſunt iſte hiſtoꝛie
in weteri teſtamento in quibus ſaluatoꝛ nacareis impꝛo
perat. Magna miſteria intercludũt: ſcrutantibuſq; pan

duntur: Sed q́tum poſſumus allegoꝛica in hoc opere
deuitamus moꝛibus potius intendet es. Ertrane erat

a populo vidua ſareptena et naaman ſyrus:et lege mo⸗
ſaica ⁊ circumciſione carebant. Sed aliquid deo gratũ
erat in eis.quo illa ꝓpletam recipere meruiſſet.ille vero
ab alio ꝓpheta mundari.cum in iſrael eſſet talum ſimi⸗

litudo multoꝛum: ac ſi naçareitis a dño diceretur. Mõ
eſt patria cauſa.nõ locus nutritionis.nò ꝓpinquitas ge
neris.vnde diuina hominibus cõferantur: quoniãä non
in illis viduis que in illis erant eſt directus ꝓpheta.ne⸗

q; lepꝛoſi iſraelitici ſunt mundati. ſed hi qin longe vi⸗

debantur a iudaicis cerimonijs. ab obſeruantia wteris

teſtamenti:q;uis diuinã legem in coꝛdibo ſcripta tene⸗
re potuiſſent. Pꝛoinde traicientes vnum m reliquum
hoc in illud ex ſimiitudine impellentes:in vidua obedi⸗
entia.in naaman ſacramẽtale exerciciũ deſignat᷑. Er hec

in manifeſtis. Meſcimus tamẽ qͥd apud eos fuerit in oc

cultis.MNec vertatur in dubiũ.iſtã viduã iſtũq; naaman
virtutes habuiſſe incogmitas.aut aptos extitiſſe ilico di

uina ſuſcipere:quibo ſic coꝛwꝛe ſingulariter eſt puiſum.

Sepe ptinus agitur ſicq; cõpꝛelendit᷑: ꝙ quid inſigne
coꝛpoꝛaliter oſtenſum.indicet ſi ad virtutẽ pueniatur.
qualis in ſpiritu ꝑſona ſit futura.Obedlientia ſiquidem

erat in vidua:quia dũñs ei in ſpiritu pceperatvt paſceret

heliam. Sic enim in libꝛo regũ legitur: cum diceretur
helye. Surge et vade in ſarepta ſydonioꝛũ et manebis
ibi.pꝛecepi enim mulieri vidue vt paſcat te.Quia pꝛece
peꝛat vt paſceret.et quẽ nondu viderat.nec helyas ipᷣaʒ
aliquãdo cognouerat:nõ miſiſſet ad eam niſi eius obe⸗

dientiã pꝛeſenſiſſet. Quam cũ etiam helyas vadens ſa⸗

reptam iuxta poꝛtã aſpeyiſſet:vt pie creditur ſpiritu indi
ce ſtatim nouit ꝙ illa erat apud quã paſturus a domino

mittebatur. A qua tanqᷓ; er itinere fatigatus. ſibi aque
potum in vaſe poſtulauit afferri: vlut pbans ſi diuine
iuſſioni illa paruiſſet. ſicut ipe ſareptã weniendo parue⸗

rat.unq; illa ꝑgeret vt afferret:clamauit poſt tergum

eius dicens. Affer mihi obſecro buccellã panis in ma
nu tua. Laſſus et famelicus ppheta videbat᷑.qui ad pꝛi

mum petitũ incipiens eraudiri.etiam panẽ obſecrando
dexoſcit:et vt afferat poſt tergũ vociferat. Si allegoꝛice
iſta decudereʒ. eſſet tranſitus facilioꝛ ad moꝛalia: ied eo
dinata gradatio. Clerun⸗
is eſt ilico aggredientes.
de gentib diumũ vicimus eſte
quiſemp mittitur anime quaʒ
omnipotens vt paſcatur.nõ ne⸗

tamẽ illo pꝛetermiſſo.qð moꝛ
ꝓphetam miſſum vidue

ceſſitatis pane pꝛemẽte ſed cõuerſionis delectatiõe.Nã
ſicut cibus chꝛiſti eſt vt voluntatẽ paternã pficiat:ſic et
omnmiũ ꝓphetarum aploꝝ pꝛedicatoꝝ eius eſt cibus.vt
hiad quos mittunt᷑ illam inculpate pficiant. Sed pꝛi⸗
mo petitur aqua in vaſe.lachꝛyme ſq; in menſura ꝓ cõ⸗
penſatõne delicti.et aqua eſt diſpoſitio ad pꝛecepta.ſu⸗
ſceptibilis enĩ ſatis ẽ aqua foꝛmarũ:et tam retentibilis
quouſq; impꝛeſſe irremote ꝑdurant. Aqua in vaſe.fluri
bilitas in mẽete.petitur vt ſitatur:et que decurrebat in
pꝛeceps put naturaliter ferebatur cõſiſtat per gratiam.
Aqua frigida amime ſitienti: et nuncius bonus de terra
longinqua.Alqua frigida petebatura ſitiente ꝓpheta nã
ipe ſitientibo refrigeriũ pꝛeſtat. Refrigeriũ eſt queren⸗
tiumammarũ ſalutẽ:cum ſentũt homines audire cum
chꝛiſto velle obedire credentes. Et nücius bonus de ter⸗
ra longinqua pᷣſtita obedientia diſſerentiby chꝛiſtiferaz
veritatẽ nunciat de ſalute.que terra ſine termino a pec⸗
catoꝛibus eſi remota. Erxpetitur aqua in vaſe vt obediẽ⸗
tia ſit in vſu:nam vas ab vſu ſeu a veſcendo nomẽ ac⸗
cepit.NPergit vidua imperio aut a pꝑetitõne mota ꝓphe⸗
te.ſed anteq; pꝛimũ impoſitũ faciat reclamat᷑.ſibiq; ad⸗
iungitur vt etiã afferat buccella panis in manu. Buccel
la panis nõ eſt totus.ſed fruſtum eſt panis:quã iudas a
chꝛiſto in deſignatõnem ſue ꝓditionis accepit. Buccel⸗
la eſt illa rei quantitas.quam vno receptu bucca capere
poteſt. Elidete q; parua cõpendia in pꝛinapio ipᷣe pphe⸗

ta requirit. paululum aque paniſq; buccellã:vt id buc⸗

cella dicatur qð oꝛe poſſit referre de optima fractione.
Quaſi referendarij ſunt qui docent de opibus auditoꝝ

Etenim poſt obedientiã talia ſunt agenda: que ſunt oꝛe
digna referri· Reſponſum vrovidue mulieris que ge
ſta ſequunt᷑ in multa nos dicenda traicerẽt:vt etiã nos
facerent ab eo quod in euangelio intendimus declinare

Pꝛoinde noſſe ſufficiat viduatã animã a mundi hono⸗

re. aut carnis dño. ab amoꝛe coꝛrupto.a timoꝛe puerſo.
bene obedientẽ.agentẽ opa digna relatu: diuinu ſermo
nem.theologum pꝛedicatoꝛẽ.imo ipᷣm chꝛiſtum ſuſci⸗

pere.qui ditabit ex modico:qui moꝛtuum vidue filium
rouocabit ad vitam. Similiter et naaman qui pꝛophe⸗
te credens in ioꝛdane ſepties lotus eſt. vnde moꝛbus
contagioſus abſceſſit:vt etiam vita ſacramentalis eſt

ſubiectio exhibita ſacramentis liberet a peccatis.emun⸗

det a delictis.Ale ꝑ hocaduertendũ eſt.quibo diuina mi⸗
racula negant᷑:quibus ne diuina beneſicia conferuntur.
Hiſtoꝛias tamẽ hoꝛum ex toto diſſerendas dimittimuſ
ne aliud ꝓ alio intendamus et ne cudamus longa volu
mina:qui/p moꝛibus cõmentari decreuimus. Vlerun⸗
tamẽ ſi quis illas hiſtoꝛias puide cõſpexerit.inueniet qᷓ
iuſte ſaluatoꝛ obiecerit nacareis:qᷓ; bene merito ſimilia
petita denegent᷑ ſimilibo cecis. Ac per hoc et repleti ſunt
oẽs in ſinagoga ira hec audientes.
Quid mali innuat ꝙ chꝛiſti ieſu toctrina reſpuitur.
ſcom lucam ſolꝗ6. Lapitulum XIII
Aliiſcire ſe credũt. difficillime ſane doctrine ſub
q duntur:poti irantur infeſti owꝛtune velut im
poetune docenti. Et qui ſe credunt aliquid eſſe:
furiunt cum arguuntur. Malum hypocritale hoc ſibip
pꝛium vendicat.vt cum detegitur etiam in iram deijciat
CTurbatur nocturnus fur penitus cum dieſcit:et qͥ ma⸗
le agit inimicus eſt lucis.Et qui ab impietate detinent
ſcandalicantur in ſermonibo veritatis. Et exardeſcunt
in odium pie docentis:qui a ꝓpenjs directionibo reſilire
cõtemnunt.De quiba ꝑ ppłxtam dicitur. Odio habue

runt in poꝛta coꝛripientẽe:et loquentẽ pfecte abhomina⸗

ti ſunt. In poꝛta coeripit qui mala publica repꝛehendit

occulta ne foꝛis pꝛoueniant repꝛimit. NDerfecte loquit᷑

ũ

.

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Salua.

qui vicium ex omnibus deteſtatur:virtuteʒ per omnia
in alta ſuſtollit.qui dicenda nõ tacet. tacenda nõ ꝓfert.
qui ad veritatẽ nõ ad voluntatẽ.ꝓ iuſticia:nõ pꝛo homi⸗
num placitovrba depꝛomit. Perfecte loquitur. quivbi
ſeueritate opus eſt nõ blanditur:vbi wero lenitate non
ſeuit. Perfecte loquitur cuius iuſticie verba loquenteʒ
nõ arguunt:cuius vita cum veritate quã loquitur exad
uerſo nõ diſceptat. Sed hic odio efficitur criminoſis
penitere nolentibus immicus: q́;obꝛẽ hi qui iam erant
de ſynagoga ſathane iraſcebant᷑ aduerſus omniũ ſalua⸗
toꝛem opoꝛtune arguentẽ: pfecteq; loquentẽ. Et vt qð
eis ira ſuadebat pficerent ſurrexerunt et eiecerũt eum
extra ciuitatẽ.et duxerunt eum vſq; ad ſugerciliũ mon⸗
tis.ſuper quem ciuitas illoꝛũ erat edificata: vt pꝛecipi⸗
taret eum Mõ patitur impietas pios.iniquitas iuſtos
nõ ſuſtinet:et quietem nõ ſuſcipit quouſq; abiecerit qʒ
ſibi videbatur aduerſum.Exilium patitur iuſtus ab im
pijs:et extra repꝛoboꝛũ cõuentum ſemper expellitur bo⸗
nitas. Et cõms virtutis non ſinitur viuere in cötione
pꝛauoꝛum. Et vt agendoꝛũ ſit cura liberioꝛ: ꝓpellit᷑ qui
Vllet arguere. Sed hinc excidia ciuitatũ.hine ſeditio⸗
nes maloꝛum.hinc iuſticiam naſcitur: hinc reſpublica
cedit in ꝓpꝛium.hinc ſceptruʒ mniquitatis inſurgit. hinc
ſcipio populi abrogatur.hinc exicia hominũ violenta.p⸗
ditio caſtitatis:honeſtas latet in tenebꝛis cum verbum
recte loquentis cõtennitur.cum depꝛimitur virtuoſus
cum expellitur veritatis amatoꝛ.cum extra menia ponũ⸗
tur iuſticie gelatoꝛes:qui ciuitatẽ melius fouerẽt cõ ſilio
qᷓ; armis bellcis milites tuerẽtur. O ericialis hominuʒ
paruicacia.verba iuſticie atq; doctrinam veritatis nõ ſuf
ſicit cõtempſiſſe:niſi addatur ira interueniat odiuʒ. O
vtinam eſſet intercapedo.ne ilico plura mala ſuccederẽt
nõ autem ſuſtinent.nõ moꝛantur.nõ exrquiritur in agẽ⸗
dis cõſilium:ſed ſubito eijciunt extra ciuitatem. Guro
ſemper adimit ſenſum: cõfundit diſplicentia intellectũ.
Et ↄtinuo repꝛobi mẽte ceca in peioꝛa labunt᷑vt nõ ſuf
ſiciat hominẽ iuſtum abieciſſe a membus ciuitatis.niſi
moꝛs etiam turpiſſima inferat᷑. Mon ſufficit niſi moꝛs
iuſtoꝛum impijs.HMec in ſe pertulit chꝛiſtus.et tanqᷓ; he⸗
riditarium meritoꝛuʒ ſuis ſequacibo dereliquit.Hoc im
pꝛetermiſſe in hoc ſeculo nequã agitur. Hoc virtus ab
miquitate deuicta deploꝛat.hoc plãgit iuſticia pᷣtermiſſa
hoc exulansveritas.hoc quies hominũ pꝑturbata fu ſis la
chꝛymis lamentatur. Et qui cõtra chꝛiſtuʒ militant.cõ⸗
tra omnes virtues ſuas acies dirigunt. Omnis enĩ vir
tus eſt chꝛiſtus:qui ab eis nõ potuit tali decreto cõfun/
di.Quoniam ipſe tranſiens per medium illoꝛũ ibat
Tranſiens incognitus aut inuiſus aut ꝓpꝛia virtute tu
tus teneri nõ valens:nõ enim erat taliter moꝛiturus.
Et immoꝛtalis eſt virtus:quis homo neceſſario moꝛia
tur.Mõ poteſt teneri manib virtus:neq; ab eius emu⸗/
lis in quoq; exterminiũ pati. Doteſt quilibet a ſeipo vir
tutem repellere.necare vero ipam nõ poteſt: incoꝛrupti⸗
bilis enim eſt. Poteſt quis interduʒ alterius coꝛpo.i vi
tam auferri:virtutemvero nõ poteſt. Exilia ſepe coꝛpoꝛa
patiuntur:virtus vero hec damna nõ patitur. Ele con⸗
temptoꝛibus ſermonis iuſticie. Ve iraſcentibus in eq/
tate arguenti. Ve qui pꝛopellunt iuſtum et iuſticiã erꝰ.
Ve qui interimere omnino nituntur. Vnde iſtis ſalus
adueniat deſperatur. Malus qui contẽnit:iraſcẽs peioꝛ.
expellens vtrũq; ꝑ facinus ſuperat:omniũ peſſimus qui
conatur ad necem. Impius quidẽ cum venerit in ꝓfun
dum maloꝛũ cõtennit. Indubitate venit in pfundum
maloꝛum:qui legem ſuam cõtennit et chꝛiſtuʒ. Ampij
erant hi nacareite.impij ſunt ⁊ omnes qui averitate au
ditũ auertunt:qui chꝛiſti doctrinã deſpiciunt.De quib⸗

per eſaiam dicitur. Populus enim ad iracundiam ꝓuo⸗
cans eſt.et filij mendaces:filij nolentes audire legẽ dei.
Qui dicunt videntibus.nolite videre:et aſpicientibus
nolite aſpicere nobis que recta ſunt. Loquimini nobis
placentia:videte nobis erroꝛes.luferte a meviam.de⸗
clinate a me ſemitam: ceſſet a facie noſtra ſanctus iſrael
Ecce puerſus impioꝛuʒ quoꝛũ figuram geſiabant naca
reite.ſic atrociter chꝛiſto domino aduerſantes ꝓuocant
ad iram deum. Sibi etiam et ꝓximis mentiuntur. lege
ei gubernari nolunt.ſpernũt ꝓphetias.Cõpꝛimere ſata
gunt omnẽ intellectum ne que ſunt recta cognoſcant.
delectantur placitis verbis:iuxta quod dicit aplus. Re/
quirent ſibi magiſtros pꝛurientes auribo.a writate qui⸗
dem auditum auertunt: ad fabulas autem cõuertenf.
Cupiunt errare: vt diſtoꝛtis moꝛibus quaſi in obliquiſ
vijs delectabilia que querunt inueniant. Molunt viam
mandatoꝛum:declinant ſemitã cõſilioꝛum. Alvlere ſa⸗
tagunt ab ipoꝛum noticia filium ſanctum dei. Perſpic⸗
ua eſt culpa: ſed immediate ſequitur diuina multatio⸗
ms cõminatio. Pꝛopterea hec dicit ſanctus iſrael. Pꝛo
eo ꝙ expꝛobꝛaſtis verbum hoc et ſperaſtis in calumnia ⁊
in tumultu.et innixi eſtis ſuper eo:ꝓpterea erit vobis in
iquitas ſlec ſicut interruptio cadens et requiſita in mu⸗
ro excelſo.quoniã ſubito dum nõ ſperatur wvniet cõtri⸗
tio eius:et cõminuetur ſicut cõteritur lagena figuli cõ⸗
tritione ꝑualida. Et nõ inuenietur de fragmentis eius
teſta in qua poꝛtetur igniculus de incendio:aut hauria⸗
tur parum aque de fouea. Digna quidem punitio vt q̃
omnino totum quod eſt virtutis abijciunt: qð etiaʒ ipᷣi
de ſalute deſperent. Minc etiã per ſalomonẽ dicitur. Eli
ro qui coꝛripientẽ ſe dura ceruice cõtennit. repentinꝰ ſu
perueniet interitus:et eum ſamitas nõ ſequetur. Dura
quidem ceruix eſt: vrritatem nolle audire. illam cõten⸗
nere. doctoꝛẽ expellere ipmq; necare.
De poteſtate ſermonis ieſu:ſecundum lucam.
CLCLapitulũ XIIII
Periunt intentionẽ et vota ⁊ paſſiones animo
a rum edita verba: nõ tamẽ efficiũt ꝓlationis ef/
fectum. Vehiculuʒ verbi eſt vox:a coꝛde aliquid
fieri cupientis ad aures illoꝛum.qui habent alioꝛũ vota
pficere.Nullius enim hominis verbuʒ eſt ſeipo eius qð
gliſcitur effectiuũ. Solus deus et homo verlv fecit que
wluit. Sic enim dauid ait. Quoniam ippe dirit et facta
ſunt.ipſe mandauit et creata ſunt.Et dirit in creatõnis
exoꝛdio.fiat lux:et facta eſt lux.Et ſi quempiã moueat
hc eſſe ſcripta deeo nondũ humanato. qui anteqᷓ; fiet
nullo moꝛe hominũ loquebatur.quanqᷓ; ꝑ ſubiectã eius
imperio aliquã creaturam credamus eſſe locutũ. ita ꝙ
vox ipᷣa quaſi de lingua coꝛpoꝛea in aures coꝛpoꝛeas deue
niret:nõ tamẽ quia humanitatem ſeu naturã humanã
aſſumpſit.credamus ademptam eſſe virtutẽ. et infini⸗
tam quam ab eterno habuit poteſtatem. In nulla potẽ
tia eſt minoꝛatus dei filius homo factus:qui nõ ex ſoꝛ/

mna ſerui aſſumpta. ſed in foꝛma dei qua equalis eſt pa⸗

tri poteſtatem in verbo habuit qð ꝓtulit ꝑ os hpis quez
aſſumpſit.Quod verbum ſiue ſermo in poteſtate effi⸗
ciendi erat omniũ que volebat.Nã cum euaſiſet de ma
nibus iudeoꝛũl deſcendit in capharnaum ciuitatem ga⸗
lilee.ibiq; docebat eos ſabbatis.et ſtupebant omnes in
doctrina eius:quia in poteſtate erat ſermo eius Sab⸗
batis docebat doctrinã pꝛo vltimo ſabbato diſſerẽs:et
ad quietẽ in virtute inuitabat moꝛtales. Cuius doctri⸗
nam nõ appꝛeſvndunt niſi coꝛde quieti· Et ſtupebant
omnes in doctrina eius:qꝛ in poteſtate erat ſermo ipᷣiꝰ.
Vnde ſtupoꝛ: Er magnis et nouis et inſolitis rebus.
Masnum nouum et inſolitum erat: ꝙ ſermo emiſſus

Liber nonus De virtuoſis

quod volebat efficeret. Sermo per vocem eſt. Verun⸗
tamen deus dedit voci ſue vocem virtutis. Querendũ
qu idem in quo ſermonis eius poteſtas. In effectu mi⸗
raculoꝛum. Sermone ſuo ſanabat vniuerſos.vita eius
et moꝛibus firmabatur:vt nõ eſſet repugnantia operis
et ſermonis. In quo potens: Humanos ilico multoꝝ
mutabat affecrus.cõuertens placitum in diſplucentiaʒ
et quod diſplicebat:in placitumvemie faciebat. In quo
potens: Mittebat odium inter caros:gladium inter cõ
iunctos. In quo potens: Perſuadebat ilico que vole⸗
bat. In quo potens. Ex auctoꝛitate nõ exrõne. Ma tra⸗
hens in fidem ꝓpellebatur ratio naturalis.Et ſcriptum
de ipo erat. Potens in terra erit ſemen eius. Et ipe apo
ſtolis interrogantibepulans dixit. Semen eſt verbuz
dei. Hoc ſemen potentiſſimũ eſt in terra.cũ ex ea eximit
homines in excelſis cõſtituens. Potentiſſimũ in terra.
humiliauit enim mundi reges in illa qua ſaluamur fi⸗
ge. Potens diuinus ſermo:etenim elementa ſanctini⸗
cat. Et dum tangit᷑ a coꝛpoꝛe ad quod acceſſit ſermo hu⸗
manus:ad virtute aſciſcitur animꝰ. Potens chꝛilti ſer⸗
mo:liberans in moꝛibus ſeruatoꝛẽ ne damnetur. Qð
ſaluatoꝛ ipᷣe teſtatur dicens. Si quis ſermonem meuʒ
ſeruabit:nõ guſtabit moꝛte ineternũ. Mon ſolũ potens
ſed omnipotens eſt ſermo chꝛiſti qui liberat illum cuſto
dientes ab illo guſtu eterne moꝛtis a qua liberare nõ po
tuit niſi deus homo: qui deillius pena peccatoꝛes iuſte
multauit. Et ſi ſermo moiſi et aaron coꝛam pharaone
in ſignis et poꝛtentis in valida poteſtate fuit vt omnia
que vellent efficerent.in ethere.in aqua.in terra. in aĩali
bus.vt exitus de egipto hiſtoꝛia manifeſtat. ſi in conſpe⸗
ctu domini vt eum oꝛãdo ligaret et ꝑeteret ab eo dimit
ti delinquenti populo ad iraſcendũſi ioſue ſermo in ter
ra de terra ꝓferentis ſolem ad vlciſcendũ de gabaomitis
in ſua ſpera firmauit.ſi ſermo helye ad iudicandos quin
quagenarios pꝛincipes.eoꝛumq; cõſocios ignem de ſu⸗
pernis eduxit · ſi heliſei in omnibus geſtis eius.ſi omni⸗
um ꝓphetarum ſermo in omnibo potens fuit.cur cunctã
dum ꝙ ſermo chꝛiſti nõ exit. Sicut duo diſcipuli poſt
moꝛtem et reſurrectionẽ aſſeruerũt ꝙ fuit potens in o⸗
pere et ſermone. Et ſi quis foꝛte parabit obiectuʒ ꝙ ülli
fecerũt in virtute dei in qua loquebant᷑:cõceſſerim qui⸗
dem. Sed hic qui deus eſt in cuius virtute loquit᷑. In
aliena an ſua. Inquit enim aplus. Multifarie multuq;
modis olim loquens deus patribus ſuis in ꝓphtis.no
uiſſime diebus iſtis locutus eſt nobis in filio.nõ alteriꝰ
nature ſiue ſubſtantie.aut immenſitatis aut eternitatiſ
aut vllius alterius diuerſitatis: excepto ꝙ relatiue dici⸗
tur qᷓ; iße deus pater extiterit.Ac ꝑ hoc reuera ſermo en
in poteſtate magna erat. Merito mentibo audientiũ in⸗
gerebat ſtupoꝛem:et in ammiratõne ſuſpendebat aĩos
auditoꝛum. Supꝛa naturã et rõnem et vſum hominũ
erat: In his ꝓphetico quodam ſpiritu ſponſain canticis
videbatur affecta dicens.Anima mea liquefacta eſt:vt
dilectus locutus eſi. Potens ſermo qui emiſſus ab oꝛe
animas liquefacit. Et in his petrus illectꝰdicebat: Ver
ha vite eterne habes. ſia te recedimus ad quem ibim
t cleophas aiebat. Mõne coꝛ noſtrum ardens erat in
nobis. dum nobis loqueretur in via. Et ait aplus. Eli⸗
uus ẽ ſermo dei efficax. penetrabilioꝛ omm gladio an
cipiti. ptingens vſq; ad diuiſionẽ anime ac ſp
pagum quoq; et medullarũ et diſcretoꝛ cogi
untentionũ coꝛdis. Perſpicuum fidel
ſenſus. et his qui ſcriptu
ite nidez: qute poteſtatis c
autez his qui huic potenti obicem wlue⸗
poteſi quod nouit. quod querit efficiat.

Etenim ſibi ex poteſtate liberi arbitrij reluctat᷑. qui non
efficit ſi nõ capit᷑:nec tenet niſi teneatur.
Quid inſinuat aſcenſus chꝛiſti n nauem ſymonis ⁊
captura piſcium et doctrina verbꝛũ.et relatio nauiũ
in ſequela diſcipuloꝛũ ᷣm lucã. Capitulum xXV
Vloniam ſermo chꝛiſti potens erat vt demulce
q ret audientes auiditate audiendi. quia impetu
Aguuodazʒz pio ad eum vtriuſq; ſexus homines vn
diq; wmebant.virtutẽ iuſtam attrahendi ad ſe homineſ
ex in ſita virtute habebat:niſi cõtumax ex inuidia iudeo
rum malicia obſtitiſſet Maʒ factů eſt vt turbe irruerẽt
in eum vt audirent verbim dei:et ipſe ſtabat ſecus ſta⸗
gnũ genacaret.Et vidit duas naues ſtantes ſecus ſta⸗
gnum. Piſcatoꝛes autem deſcenderant et lauabant re⸗
thia Irruebant turbe impetu coꝛpoꝛis volũtatis auide
excitate de ſiderio ex pauditis amply audiendi. Magne
ti nam attralendi imaginẽ habebat ſermo chꝛiſti pote⸗
ſtate plenus:vt turbas ſicirruentes ad audiendũ attra
lret.ita vt nulla eſſet delatio inter eos. Sed nec debet
in moꝛibus exhibendi honoꝛis et reueretie cenſura ſer⸗
uari:ad capiendas diuinas tſxoꝛias et erudimẽta ſuꝑ⸗
na. Et vbi tributio eſt diuinoꝝalle vrbanioꝛ qui antici⸗
pat. Et deferre nemini. acceptum eſt tribuenti:cui ille
gratioꝛ eſt qui maioꝛi auiditate anticipat. Quedam ꝓ⸗
batio eſt amare ſcientiã ꝓpinquioꝛem nieri ad doctoꝛem
qui amplius diligit quẽ viderit ſibi appꝛopinquare qaui
dius vt audiendo pcapiat. Et miles regi gratioꝛ qui ne⸗
mini defert ad aſſiſtendũ ſuo cõſpectui:vt audita iuſſa
pficiat. Gꝛatulatur pater filio cõfratres ceteros poſtpo⸗
nenti vt ſibi poſſit eſſe ꝓximioꝛ. Nõ eadem eſt vrbanmi⸗

tas in diuinis participandis:que in ꝑfunctoꝛijs rebus

exquiritur. audabile poꝛro erat nõ culpabile ꝙ turbe ir
ruebant vt audirent verbum dei:pꝛo quo audiendo ad
anticipationẽ nemini deferatur. Stabat ippᷣe ſecus ſta⸗
gnum genecareth:lacum aut mare galilee ab incitatio⸗
ne ventoꝛũ ſic dictum. Elidit naues ſcʒ illoꝛum qui ope
rabantur incertas capturas in aquis. Incerta opatio
eſt piſcatio:cum ſub aquis foꝛtuite linea clauſtra laxant
Piſcatoꝛes deſcenderant et lauabant rethia In ce⸗
noſam aque partem rethia miſerant:que ablui opoꝛte⸗
bat. Mihil quidem in operib hoim mundũ et purũ eſt:
niſi quod a ſola virtute pcedit. Cuius etiam actus raro
ſunt depurati nõ ex parte virtutis ſed ex parte agentis
in illa:virtus tamẽ ſemꝑ eſt munda nihil recipiens ad/
uerſi.Attamen in agendo difficile eſt omnẽ habere mũ
diciam.ut ille qui operatur nõ ex aliqua parte turpetur.
s virtute nemo male vtatur. Certum dixerim: ſed
in modo.in intentõne ẽ adhibenda cautela. e
0 auantur rethia. Expedit quidem expurgare opera⸗
ones noſtras ab his que maculare ſolent. Lauant᷑ re⸗
ia. quia ſepe ꝓ piſcibus rane capiunt᷑ et immundicie:
ie occulte cõtinentur in aquis ſcʒ influubilitatibo ſe⸗
culil Aſcendens autẽ in vnam nauem que erat ſymo⸗
nis petri:vogauit eũ vt a terra reduceret puſilluʒ. Et ſe
dens docebat de nauicula turbas Due naues erãt.ſed
illam ſymonis pelegit:nõ aliaʒ repudiat. Mõ enĩ omne
quod nõ eligitur repellitur ſiue reſpuitur. Quod eligis
tur in maioꝛi eſt placito:in odio eſt qð repellitur. Miſti⸗
ce atq; moꝛaliter factũ eſt vt ieſus nauem aſcenderet ſy
monis:ꝓpter eccleſiam in obedientia fidei ſituandã.Et
obedientia ſine cõtradictione ab omnib exigitur.vt in
executione mandatoꝝ:ad captanda celeſtia. Quam p⸗
thoplaſti nõ ſeruãtes:de loco amenitatis deiecti ſunt in

hanc calamitoſam vitam. Mogat ſymonem ieſus.non

imperat adhuc ei:vellut nondum ſibiex toto adſxrenti.
Bogat quidem vt puſillum reducatur a terra: quod et

factũm eſt. Et de nauicula exiſtenti in mari dabat ipᷣe po
pulo ſitienti doctrinã. AUult chꝛiſius a terra reduci per
obedientiã fidei:vt nulla terrena rõne credatur eſſe qð
eſt. Nec ob meritum terrenoꝝ credatur in eum:aut vir
tus chꝛiſtifera ſeu aliqua cõditio actionis et ſtatus pꝛo
mercede terrena in eccleſia catholica inquirat᷑.aAt potiuſ
eligatur wrari velut ꝓcelloſis vndis in mari.et vndiq;
agitari in ꝑericulis.in obedientia fidei qᷓ; in terra ſeu ter
renis ſolidari ad tempus.ſidei moꝛumq; ipᷣius abiecto
regimine:iuxta illã ſententiã. Elegi abiectus eſſe in do⸗
mo dei mei:magis qᷓ; habitare in tabernaculis peccatoꝝ
Et magis vexari vndis hui ſeculi elegit xpᷣs qᷓ; quieſce
re in terrenis delectationiboin ſocietate maloꝛum. Sic
foꝛmã omnibus ſequacibus dedit.vt potius eligant agi
tari turbinibus ſeculi qᷓ; eius foueri ſubſidijſ.Et hi qui
cathedram tenent inferendo doctrinã.potius eligant de
tribulatõnibus et tentationibo tollerandis audietes in
ſtruere:qᷓ; terrenarũ rerum ſoliditatẽ aſſignare labenti⸗
bus. Hinc ipᷣe ſaluatoꝛ reductus a terra:ſedens in naui
cula docebat de ipa turbas. Secdet in nauicula in mari
lata:quoniã ipe quieſcit vbi nemo quieſcere poteſt. Et
imperium habet in viſibilibo et in inuiſibilibus vndig.
Nulla ſibi aliunde moleſtia:niſi quãdo quati volui.Et
docet turbas inde dictas quia facile turbantur turbat
ne turbetur exemplo ſui. qui ſedet in turbata nauicula
nõ turbatus. Jam ipſe oꝛdinabat ad crucẽ:in qua quie
to animo pendens.etiam magna verba doctrinalia audi
toꝛibus ptulit. Sed vbi ceſſauit de nauicula loqui di⸗
xit ad ſymonẽ. Duc in altũ et laxate rethia in capturã
Cognouerat ieſus ꝙ ad piſcandũ illi in nauicula ſe con
tulerant:et ꝙ nec ceperãt larantes inaniter rethia. Nũc
ad altioꝛa maris hoꝛtatur duci nauiculã vt piſcatura ſi⸗
at qua facta nõ erat et nunc vberioꝛ ſolito.Altitudo ma⸗
ris nõ eſt ex montibo aut ex collibus:ſed ex inuiſa ꝓfun⸗
ditate. Sed cur petitur altitudo maris.in quã cum ꝓ⸗
pheta veniſſet. lamentatur ſe fuiſſe ſubmerſum dicens.
veni in altitudinẽ maris:et tempeſtas demerſit me.Ac
etiam ab apło phibetur altum ſapere cum dicit. Noli al⸗
tum ſapere:ſed time. Sed ne hoc altum petere ſuadeba

tur a chꝛiſto.ſed altũ maris pꝛo futuro miſterio: altum

ſcʒ fidei ceterarũq; virtutũ.Altum ſcʒ ꝓfundum intelli⸗

gentie ſcripturarũ in quibo velut in figuris ꝓpfunda ⁊ re

uelanda miſteria latitabant. Altum ſcʒ humane potẽtie.
Nam humanum imperiũ alce pᷣmebat oꝛbem terrarum
quo petrus diuino mãdato ſe tranſtulit piſcaturus:vbi
piſcatus eſt hoĩes.vbi reliquit ſummo pontifici ſedẽ vbi
ad capiendos homines cõtinue laxata ſunt rethia fidei.
quouſqʒ; tota roma venerit in capturam. Etiam ipi im⸗

peratoꝛes romani velut cete grandia infra fidei et diui⸗

noꝛum verbvꝛũ rethia deuenerũt. Sed cum audiuit pe
trus de larxatõne rethium in captura.ex ineffectu et labo
re caſſo pꝛioꝛe.ad futurũ quaſi reluctauit effectum: tan
demq; iubenti cõſen ſit pꝛedicens. Pꝛeceptoꝛ ꝑ totam
noctem laloꝛantes nihil cepimus.in verbo aute tuo la⸗
xalo rethe Pꝛeceptoꝛẽ vocat:ad cuius eſt paratparere
pꝛecepta. Enuncians ſe caſſo lalvꝛe ſe cum ſocijs totam
noctem pꝛeteritã tranſegiſſe:cum nullus piſcis venerit
in captura. Sed rectũ loquitur:cum nihil pꝛeterqᷓ; in ꝓ
miſſione cepiſſent omnes ab adamvſq;quo ſaluatoꝛ o⸗
mnium adueniſſet.Tota enĩ nox fuit omne intermedi⸗
um tempus. Et in nocte peccati aut ignoꝛantie nihil bo
ni capitur:pꝛeter auerſionẽ et culpam dignam gehenna
libus et tetralibus flammis: Laxatur retſæ ad iubentis
verbuʒ.in ſpe melioꝛis effectus pꝛeſtita fide.ꝙ caſſus la⸗
wꝛ atq; nocturnus ex diurno exercicio ſuppleretur:ea ex
effectu iam vera eſſet illa ſententis quam nondũ ſolua⸗

et pꝛo vixtute ſermonibus do. Balua.

toꝛ pꝛotulerat quam et ſucceſſu tempoꝛis ꝓtulit. Quia
fine me nihil poteſtis facere.MPꝛoinde nihil ceperũt no⸗
cturni exercitatoꝛes. Mundo inſidelitatis nocte pallen
te:nondum verus dies chriſtus mentes humams illu⸗
xerat. Implent iuſſum et cum hoc feciſſent cõcluſerũt
multitudinẽ piſcium copioſam nõ eoꝛum peritia ⁊ vir
tute.ſeu eo foꝛtuitu quo ſolent piſces deuenire in linea
clauſtra.ſed in virtute verbi ieſu in quo laxata ſunt re⸗
thia.Hec copioſa multitudo erat ad pꝛeſagiũ futuroꝛũ
pꝛo piſcatione credentiũ:put dictũ eſt ꝑetro.ꝙ eſſet ho⸗
mines piſcaturus.Mõ enim facta eſt ad eſum.nec ad cõ
mertium:cum neq; comeſti fuerint hi piſces neq; ven⸗
ditil Rumpebatur autem rethe eoꝛũ pꝛe multitudine
piſcium:et annuerũt ſocijs qui erant in alia naui vt v⸗
nirent er iuuarent eos Si in virtute dñi eſt captura:
cur rumpitur rethe: Sciſma et ipᷣe nõ diligit: ſciſmatu⸗
cos ab hiatu terre fecit abſoꝛberi. Extra debitos termi⸗
nos ipᷣe nõ oꝑeratur.odit ſuꝑſlua:pondus omnibus ſta
tuit numerũ et menſuram. Sit tamẽ ſepe in arte piſcan
di ꝙ piſcium ſupꝛa ſperatũ cõcluditur multitudo: et in⸗
terdum nullꝰ venit in rethia. Sed aliquid magmichꝛi⸗
ſtus volebat innuere ex piſcium tam magna captura vt
cita et firma pᷣſtaretur ex miraculo ſides:et multitudi⸗
nem hominũ in exoꝛdio naſcentis eccleſie crediturã.vt
liber apoſtolicaꝝ actionũ inſinuat.Oe rethe rumpebatur
ptinet ad nõ credentes ꝑfecte:et ad in fide ſciſmaticos
Elel oſtendit magnã chꝛiſti cuſtodiã electoꝛũ ſuoꝛũ:vt
etiam eos inter ꝑſecutoꝛes.tribulatoꝛes.tentatoꝛes.et
ſciſmata.et diuiſiones et hereſes elabi a fide. defluere a
virtutibus nõ ſinat.ꝓ eo ꝙ ſcriptum eſt ꝙ rumpebatur
rethe pꝛe multitudine piſciũ:nullus tame extra retinata

clauſtra pdibat. Ex ꝓpꝛio motu welalia violentia extrahe

batur. Sicq; intra rethia ſaluatoꝛis ineluſi non exeunt
aut excludunt᷑ inuiti:nec ab aliquo aduerſo ſuꝑari ꝑmit
tuntur vt excludant᷑.neq; chꝛiſtus ſuos omnino cuſto⸗
dit impaſſos ſed ne qð eſt ſathamcum oppꝛimat paſſos
Non patitur vnitatis amatoꝛ.pacis et cõcoꝛdie auctoꝛ:
ꝙ a ſua vnitate ac potius vnione aliquis reſcindat᷑ inui
tus. Voluntas quidem libera veniendi ꝑ dei donum in⸗
tra dominica rethia. eadem eſt manendi.vt ſicut aliqͥs
nõ fuit aut manſit incluſus inuitus ſic nec excluſus.d
iutoꝛium autẽ alterius aduocate nauis ad rethia ꝑetri.
et ad nauiculã in qua chꝛiſtus erat.in qua in ſignis eſt ce
lebꝛata captura.aduocationẽ ommũ apoſtoloꝑ ad cõfeſ⸗
ſionem petri et ad auctoꝛitatem regiminis:monſtrat vt
cum in omni plenitudine auctoꝛitatis cõſtitutus ſitwr
tex.ceteri ad partẽ regiminis adiutoꝛij ſunt adacti Et
venerunt et impleuerunt ambas nauiculas:ita ꝙ pene
mergerentur Due nauicule nõ due ſunt eccleſie:vna
tantũ eſt oꝛthodoxa eccleſia. Sed due nauicule.aucto⸗
ritas et ſcientia. fides et actio. actiua et cõtemplatiua.
due leges:moſaicaet euangelica.pᷣdicatio et oꝛatio.pꝛe⸗
latuꝛa et ſubiectio.iuſſio et obedientia.due chꝛiſtianoꝛũ
partes eoꝛum qui dixerũt dñs pars hyreditatis mee et
calicis mei.tu es qui reſtitues hexreditatẽ meam mihi:

et eoꝛũ qui terrenoꝝ ſarcing in mandatoꝛũ cuſtodia ſer⸗
uire altiſſimo decreuerũt. Exr ommbus his vna eſt eccle

ſie. Oꝛ pene mergebant᷑ verationẽ.tentationẽ.tribulatõ
nem et tempeſtatẽ in omni ſtatu et negocioadeſſe decla

ratl Quod cum videret ſymon pꝑetrus: pcidit ad genua

ieſu dicens. Eri a me:qꝛ homo pecatoꝛ ſum dñe. Stu⸗
poꝛ enim circundederat eum:et omnes qui cũ illo erat.
in captura piſcium quã ceperant. Simnliter aũt iacobũ
et iohannẽ filios cebedei:qui erant ſocij ſymonis e⸗
trus ab euangeliſta poſitus eſt cum euangehũ ſcripſit:

nondum quãdo iſta fecta ſunt hoc nomẽ petrꝰ impoſitũ

tate deiectus:in admiratõne factus ex efrectu vertꝛuʒ
chꝛiſti. Bimile nonduviderat. Pꝛoſitebaturin chꝛiſto
magnam eſſe virtutẽ.pcliuis a genua ſe peccatoꝛẽ con
teſtans:maxime ſi cõponeretur ad chꝛiſtum. cuius cõ⸗
ſoꝛtio ſic iudicabat indignum PBetebat ex hoc ieſum ab
eo egredi.nõ tedio ſui affectus.nõ odio.nõ inuidia mo
tus ad ipm. nõ aliquo dolo vel fraude: ſed inequalitate
virtutis.ecum ieſumvirtute pollentẽ ſe peccato pallentẽ
agnoſceret. In animo delectabatur iam chꝛiſti habere
cõſoꝛtium.ſed eum ſui cognita indigmitas ꝓhibebat ne
