lia vero legis a neceſſitate ſeu ab aliquo potioꝛi bono ſol⸗
uuntur. Omnia ꝓpter hoĩiem facta ſunt.et ſabbatum et

omnis dierũ oꝛdo. HMomo quidẽ nec factꝰ eſt ob aliquã

aliam creatur: nec ꝓpter de ſed ad deuʒ. Tantummõ
factus eſt ꝓpter ſeipᷣm et ſe nouerit tenere ad deum. Et

cum hocapli chaiſti auctoꝛitate ſeu cõceſſione feciſient:
llibere hec potuiſſe cõcedere ieſus tanq; vrrus dñs pfitet̃

dicens! Ytacq; dñs eſt fi lius hoĩs etiã ſabbati qui non
ſubiacet ſabbato ſed ſabbatũ ſibi nec ſabbatinis legibuſ
nectit ſed ipe de ſabbato leges dedit. Supꝛa legẽ ⁊ ceri
monias legis eſt xpᷣs.Eloluũtate ſe ſubiecit aliqñ legi no
ſtram naturã aſſumẽs:nulla neceſſi: itate. YJuſtum igitur
eſt omme qð pcipit.omne qð cõſulit. omne quod conce
dit.Omne qð licẽtiat licitũ eſt: nõ tamẽ omne qð per⸗
mittit inſticiã habet. Reges quidẽ mundi nõ faciunt iu
ſtas eſſe leges qꝛ faciũt.ſed ex eo ꝙ ſcõᷣm iuſticiã et wri⸗
tatem et opoꝛtunitatẽ regendox pplox faciũt. Chꝛiſtus
Vro nõ qꝛ ſᷣm iuſticia facit.legẽ iuſtam ſtatuit: ſed quia
ſfacit. Suũ quippe feciſſe plena iuſticia eſt. Non eni ipe
ſecit aliuda ſe tvnũ:nec quia bonũ: ſed quia facit eſt tv/
num. Et vt oſtenderet ſe eſſe dominũ ſabbati et factuʒ
eſſe ſabbatũ ꝓpter hominẽ nõ fecit hoĩeʒ ꝓpter ſabbatũ
in alio ſabbato habentem aridam manũ ſua pietate cu⸗
rauit.
De diſceptatione ieſu cum nichodemo qui ventt ad
eum nocte in qua actũ eſt de via ſalutis et de dilectõ⸗
ne dei patris et oꝑibus tenebꝛarũ et lucis ſcõm iohã
nem ſolum. Capitulũ vI1
Nvrrbis et opibus in ſignis ⁊ moꝛibo chꝛiſti o⸗
i mnium videntiũ et audientiũ ꝑmota ſunt coꝛ⸗
da:ſed differẽter vt aliqui cõdemnarent mur
murarẽt aliqui mirarent᷑.aliqui traherent᷑ amoꝛe. aliqui
fide. In maioꝛib et minoꝛibo aderat iſia diuerſitas. Et
inter ceteros quid homo erat noĩe nichodemus pꝛin/
ceps iudeoꝝ Mic cũ eſſet in ſignis in populo adhibuit

☛ – = πW—

ine

i

iz
lu
Ul

4

p

N
17
r
i

1
.

dicẽs. Rabbi. Et q;uis we

ceteris hoĩbo cõfitet᷑ adijciẽs ſci

de diſceptationibus do. Balua.

fidem ieſu cuʒ ſcribis et phariſeis diſceptaret in templo
Er cum ꝓpter ſigna que faciebat multi credidiſſent in
eũ ipᷣe fuit vnus de multis. Sed quanqᷓ; pᷣnceps timo
re humano agebat᷑ aut infamiã hoꝛrebat ſeu a ſinagoga
Vrebat excludi ſi ad chꝛiſtũ locuturus pnblice acceſſiſ⸗
ſet. Agebat tñ deſiderio ſciendi huius ſcʒ xpᷣi hoĩs noin⸗
tatẽ. Et ſenex exiſtens et magiſter in pplo palaʒ diſcere

ab erubeſcẽtia pellebat᷑ Mondũ in veritate fidei totus e⸗

rat nec in coꝛde eius charitas illa ꝑ ſpiritũ ſanctũ diffu⸗

ſa que foꝛas emittit timoꝛ? appetenel Elenit ad ieſum

nocte Aptũ miſteriũ Tlenit nocte ad lucẽ qꝛ nor ab eo

ſicut dies illuminabit᷑ et ipe in nocte infidelitatis erat
quanq; aliquali fidei ſcintilla ꝑmotus. ẽs ſunt in no
cte et in ipa pambulant quouſq; veniãt ad chꝛiſtũ vela⸗
men adhuc eſt in coꝛdibo iudeoꝝ qui ad ipᷣm venire recu
ſant. cum vero tranſit᷑ ad chꝛiſtum wlamẽ er omnitpꝑe
aufert᷑. Sed qui ambulat in nocte offendit vtiq; pedi⸗

bus coꝛpoꝛis ſed nõ mentis: ſed requirit lucẽ illumina⸗

tem omnẽ hominẽ venientẽ in hũc mundũ qiuu ſicut di
es diei eructat verbũ ſic et nor nocti indicat ſcientiam.
Mox erat iſte nichodemꝰ:qꝛ ſinagoga et nortpis ſibi vi⸗
am pſtitit vt ad chꝛiſti ſcientiã pueniret. epequidem

mala penalia occaſionẽ ad lona ſpũalia pᷣſtant· Nec tem

pus quidem quale aut locus pᷣiudicant ſidei habite ſeu

*

wnit. Sed illa qſiuit in lectulo ſuo vicʒ delectata q̃ete.
m venit iugũ ocioſitatis excludit. Qui veni⸗
ueniẽs! Dixit ei. rabbi ſcimus qꝛ a deo veniſti
Nemo poteſt hec ſigna facere q̃ ru facis miſi fue
Docendus iſte nicodemus aduenerat
e diſciplis foꝛmãa aſſumpſerit
ceri ꝑ amphus nõ exto⸗
tq; ſcietie in illo q; in
mus. q a eo veniſti ma
giſter. Te miſſuʒ a deo ad magiſteriũ hoĩm fateoꝛ. Hãc
ſidẽ aſtruunt ſigna et ꝓdigia que tu facis q̃ nemo face⸗
re poteſt niſi eſſet ei æus aſſiſtens. Erãt eni ſigna chꝛi⸗

qui vocat magi

to ignarus erat cũ plus

ſti omnino excedentia omnẽ humanã virtutẽ etiã natu

ram et artẽ. Magnũ vehiculũ ad maioꝛa ſignata ſigna
Rchꝛiſtum facta in nicodemi aĩo parauerũt vt a ſignis
tranſiret ad ſignatũ huiuſcemodi qð eſſet deus cum eo
Nondũ in ſidẽ veriſſimq wctus erat ꝙ ipe veriſſimꝰ cæ⸗

us eſſet: ꝓpe tamẽ erat vt doceret et crederet vrius aũt
et aptius vt crederet et ſciret. In diuinis quidẽ credu/
litas ſcientiã pꝛeit in naturalib et humanis pᷣiens ſci,

tia non exꝑectat credulitatẽ. Sed optima diſpoſitio in
eo erat dũ ſateret᷑ eſſe deum cum eo efficacia inſpecta ſi⸗
gnox:vt ex vicino atq; mature ipᷣm crxederet eſte ceum
Supplemento verlox ad elucidandũ opus eſt vt patet
ex reſponſione ſaluatoꝛisl Reſpõdẽſieſus dixit Amẽ
amen dico tibi:niſi quis natus fuerit nuo nõ pᷣe vide⸗
re regnũ dei Niquet quid ipᷣm vocando magiſtrũ inter
rogauerit cui talis de regno vei poꝛrecta ẽ reſmnſio.No
uam delatã impune natiuitatẽ noſtram chꝛiſtus voluit
pꝛeire ſalutẽ ex qua eſſet viſio ſeu gradus aſcenſionis in
regnũ.Erat aũt iſta noua natiuitas ñi ex voltate carniſ
neq; er vrrivolũtate:neq; ex ſanguibo ſz er fide ĩ nouita⸗
te ſacramẽtoꝝ ex deo quã nõ intelligẽès nicodemĩ dicto
ammiratus intertogat Vlnde dicit ad eũ. Quõ ꝓpteſt
homo naſci cuʒ ſit ſener. Nunqd poteſt in vntrẽ matris
ſue iterate introire et naſci Nõ attollebat᷑ iſte ſupꝛa na
turam ſcom quã dumtarxat ſapiebat aliã natiuitatẽ nõ
intelligens niſi illã que diffuſo ſemine in vtero mater⸗

querende.nam ſi noxr viſum oculis adimit lumẽ rõnis
in animo nõ extinguit et deus in nocte carmina leticie
cædit. Mirũ autẽ cum ſronſa qſiuit ꝑ noctẽ quẽ diligit
anima ſua et nõ inuenit et iſte nicodemus ad euʒ nocte

no carnis traduce pficitur. Pꝛopterea ieſus hũc ſuſce⸗
ptum ad erudiendu diſcipulum inſtruit pedetemptim.

Hinc reſpondit ieſus et dixit ei. Amen amen dico tibi
Uſi quis renatus fuerit ex aqua et ſpiritu ſancto nõ pᷣt
introire in regnũ dei Ecce noua natiuitas ex qua nati⸗

cij velut aquile poſſunt in ſuꝑna cõſcendere atq; regnuʒ
introire ſupernũ. Mec natiuitaſeſt ex aqua ſanctificata

p verbũ et ſpiritu ſancto gratiã infundẽte.Cloluit chꝛi⸗
ſtus hac natiuitate renaſci q́uis vt deus et homo cõce⸗
ptus ex ſpiritu ſancto nõ indigeret:ſed pᷣtulit in ſe illaʒ
nouã natiuitatẽ ſuſcipiẽs ex qᷓ regeneratis ſolũ ſpes poſ
ſit adeſſe ſalutis et intrandi regnũ dei. De qua re doceri
popoſcerat nicodemus. Indicebat᷑ tranſlatio circumciſi
onis in aquã vt duris ꝓpter aduentũ chꝛiſti le nioꝛa ſuc⸗

cederẽt: et oꝛiginalis macula aque ablutione tolleret᷑

illa inuocatione trinitatis quã nec iudeus nec alia natio

q; noua chꝛiſtiana generatio credit. Et ſpirit ſanctum

oſtendebat᷑ adeſſe ex quo ſit iſta natiuitas qui ſanctiſca

ret ac ſic ſuos mũdaret et ab ommibo leuigaret naticios

vt poſſint regnũ dei libere introire.Qualis autẽ ſit iſtꝗ

natiuitas ediſſeret ex eo qð ſequi᷑ Quod natum eſt ex

carne caro eſt:et qð natũ ex ſpiritu ſpiritus eſt Werſpi
cuum eſt ꝓut in oꝛdine ſuo generatiua natura vecurrit
ꝙᷓ ex carne aliud qᷓ; caro nõ naſci. Mõ enĩ caro aut coꝛpꝰ
poteſt generare ſpiritũ aut ſubſtantiã ſeparatà habentẽ

eriſtere pᷣter coꝛpus aut in ſubſtatia ſimili ſpirituali. Et
qgõ naſcit᷑ ex ſpiritu ſpirit? eſt. zopellat᷑ generatio quã
pcedit coꝛruptio et omnis traductio abigat᷑ qm natiui⸗
tas ex ſpiritu ſola infu ſione in adoptõne:ſed traductõe
nõ ſit. Ded qò er carne naſcitur in carne ante ſeminat

⁊ in ſpiritu ſemen apte iacit᷑ anteqᷓ; naſcat᷑. Eeruntamẽ
qui ſeminat in carne de carne metet coꝛruptionẽ:et qui
ſeminat in ſpiritu ce ſpiritu metet vitã eterna. Igitur
aduertendũ qualis ager quale ſemen quale natũ qua⸗

lſq; fruct?. Quoniã inuitamura carnali natiuitate ad

ſpiritualẽ a naturali ad moꝛalẽ et ſuꝑnaturalẽ. ſupꝛa cõ
muneʒ capacitatẽ hoim verba chꝛiſti attollebant᷑. Er qð

nõ intelligi᷑ plus ammiratõis accreſcit ob hoc ſaluatoꝛ

adiecit Mõ mireris qꝛ dixri tibi vos naſci denuo. Spiri
tus vbi vult ſpirat et vocẽ eius audis. ſed nõ ſcis vnde
veniat aut quo vadat. Gic eſt oĩs qui natus eſt ex ſpiri-
tu. Diſiuta videt᷑ a ſentẽtia ſilitudo ppoſita Hoc enim
erat in chꝛiſti voluntate oſtendere quid natiuitas eſt ex
ſpiritu. Mirandũ videbat᷑ dictũ.Admiratio remouetur
Er hbis que curſu nature agunt᷑ ſcʒ ꝙ ſpiritus qui et ven

tus dicit?᷑ ſpirat vbi naturaliter vult et audit᷑ ſonus eiꝰ.
ſed vnde ſit egreſſus aut quo vadat eius ignoꝛatur ac/

ceſſus. Dic eſt natiuitas ex ſpiritu. Gacit hanc dieus
ſanctus vt audit vox cõfitentis id qð renatus eſt ſicxox
nature credentiũ in eccleſis ſemper ſonat. Huius tamẽ
almi ſpiritus vnde venerit aut quo acceſſerit motꝰ inui
ſibilis ignoꝛat᷑ ⁊ agendi ratio Eaſbae Enſihnlio eſt ab ho

mine puro niſi fidei lumine illuſtret! Reſpondit nico⸗/
gemus et dirit ei· Quõ poſſũt lc fieri. Sicut ait apkes
Animalis aũt homo nõ ꝑcipit ea q̃ ſunt dei.ſtulticia eſſ

eni illi et nõ poteſt intelligere:qꝛ ſpiritualiter eraminat
Animalis vero erat nicodemus iſte et fere totus inſen⸗
ſibilis erat:pt miſteriũ ſpiritus intelligendo nõ caperet
imo qð dicebat᷑ aut deliramentũ ſibi aut impoſſibile vi

deretur.Attamẽ ſupplex in interrogãdo et docilis ad do

ctrinam ipᷣm magiſtrũ quẽa deoveniſſe iam faſſus erat
interrogat.Nõ poteſt ab ignoꝛãtia detineri qui humili⸗
ter docere ſcientẽ interrogat.initiũ eſt ad ſcientiã igno⸗
rata querere a ſciente nec wreri erubeſcentiã ſuper eis.
Sic eni ala rõnalis creata fint vt eſſet docibilis de di⸗
uinis nec uliqua eſt rõnis inſite cõpos tam men q̃ ſal⸗
4

tem nõ poſſet inſtrui de neceſſarijs ad ſalutẽ ſi cõmode
aptas aures pᷣſiauerit ad docentẽ nec erubuerit interro⸗
gare que neſcit quouſq; voceaf. Coꝛ oĩs receptaculum
eſt ſidei et doctrine Auris et lingua ſunt vehicula q̃bus
doctrina tranſfundit᷑ niſi aliter ꝑ ſpiritũ ſanctũ infun⸗
qatur. Mam vt ait apls. ides eſtex auditu auditus aũt
verbũ dei.luditus ad aurẽ verbũ ad linguã pꝑtinet vt
auribus inſonet Reſpondit ieſus dixit ei. u es ma
giſter in iſrael et hec ignoꝛas Mõ obiurgado benignus
ſaluatoꝛ ſic loquit᷑ vt eũ velit ꝑ erubeſcentiã velut igno⸗
rante cõfundere ſed eum ad docẽda excitare ꝓpenſius.
Vunge ſi verox eſt ſuppꝛeſſa ꝓlatio id vicere videt᷑ quis
tu ſis magiſter in iſrael attamẽ hec adhuc ignoꝛas quia
nõ diſcunt᷑ ab hoie nec a libꝛo ſed ꝑ fide. S wero fuerit
interrogatiua humiliare illũ ſtuduit ad viunã coctrinã
capeſſenda. lc ſi diceret. Quare magiſter es et ſic voca⸗
ris in plo et iſta que ad ſalutẽ neceſſaria ſunt ignoꝛas.
Quõ magiſter diceris ſi nõ intelligis que legis ſi ad v⸗
tiuoꝛa ſplm nõ erudis:ſi tm litteraru coꝛticem noueris
pꝛiuatus interioꝛi noticia wrritatis. Sed noueris altio
rem eſſe doctrina q; illa qua libꝛo ab ĩe vidiciſti cuius
tu magiſter nõ adhuc exiſtis ſed te pꝛediſcipulũ eſſe ſa⸗
lutaris neceſſitas omnino cõpellit que tm̃ infundit᷑ ꝑ ſ
dem nõ docet᷑ procẽ Amen amẽ dico tibi:qꝛ qd ſcimuſ
loquimur et qð vidimus teſtamnr et teſtimomiũ nẽm

nõ accipitis Si terrena din vobis ⁊ nõ creditis quõ ſi
dixero wbis celeſtia credetis. Jureiurando loquit᷑ nico

gemo vera vocens eum q acceſſerat p ſalute pluralitate
vtens qð neq; ſui erat moꝛis. Semel tamẽ alias factũ
legimus cũ bapticari expeteret a iohaãne dicẽs: ſic decet
nos implere omnẽ iuſticiã. Sed hic etiã pluralitate in
loquẽdovtit᷑ nõ intendẽs patrẽ aut ſpiritũ ſanctũ.alias
vero ſequeret᷑ inpertinẽs intellectus:ſed ſecũ aſciuit ta
cite in huiuſcemodi locutõe iohannẽ baptiſtã ceteroſq;
ꝓhetas qui ſeuerũt pᷣſentia et viderũt futura q;;uis ippi
altioꝛi ſapiẽtia imo totꝰ ſapiẽtia. et oĩa pᷣnoſcens caput
cunctoꝝ vere ſcientiũ et ꝓpłetantiũ eſſet vt vnũ coꝛpuſ
credat᷑ oꝛthodoxoꝝ ſapientiũ atq; ꝓphetarũ pꝛiſtoꝛũ atcq;
nouoꝛũ cuius coꝛpis ipᷣe regens eſt caput.Attendenda
eſt ſcientia ſancte dignitas et magis dignatio ſaluatoꝛiſ
qui ſe cum ſuis ſapientibo atq; ꝓletis aſſociat dicens.
quia qð ſcimus loquimur et qð vidimꝰꝰteſtamur vt nul
la ſit differẽtia inter pꝛiſtã ſcientiã atq; nouã hoc dum⸗
taxat excepto qo illa in figura et vmbꝛa ⁊ in ſpe futuroꝝ
iſta in wrritate et luce atq; in exhibitõne wroꝛuʒ. Ged

quaſi miratiue aut increpatiue loqueret᷑ nõ tñ̃ aſianti
nicodemo qun velut in tali doctria nouꝰ diſcipulłꝰ ſtabat
humilis ante docentẽ ſed cunctis iudeis pſidis qui nec
ſibi coꝛpoꝛe aſſiſtebãt inquit Et teſtimoniũ noſtrũ nõj

*

accipitiſ qui nihil aliud loquimur niſi qꝗ infallibiliter

ſunt teſtimonia wrioa:cœcernentibo diuinis legibus 7
humanis.Q ieſus ſciuerit et viderit heſitare nõ erpe⸗
dit iohannes ſciuit in vtero adhuc clauſus ſciuit et vi⸗

dit cum eũ aqua ioꝛdanis immerſit. Ceteri wero vates

quoꝝ teſtimonia in diuinis codicibꝰ erãt etiã apud iu⸗
deos ſumma diligẽtia cuſtoditis ſciuerũt p infuſionem
et multa in imagine cõſpererunt quoꝝ veritatẽ etiaʒ co⸗
gnouerunt. Hecnõ ad eoꝝ cõdemnationẽ adiecit Gi

texrena dixi vobis et nõ creditis quõ ſi direro vobis cele

ſtia credetis Diſceptat ieſus cum nicodemo ac ſi aſta⸗
ret cõcio iudeoꝝ quibo aliquid iurta humanũ ſenſuz cre
dibile ſatis direrat et nõ credebãt qᷓ;tominus erãt cele⸗
ſtia credituri. Et neqs decipiat in hiſtoꝛia euangelica p
erroꝛẽ diligẽter aduertit ꝙ q;uis circa pꝛincipiũ ſue nar
ratõnis hanc diſceptationẽ videat᷑ intexere modica ieſu

minis et in tertis humanitate degens ꝑ vnionẽ deitati
ſinmul in celis eriſtit. Miru et ineffabile atq; incõ
ſibile miſteriũ vt filius hoĩs ſimul in celis mane
terris. In celis in aſſumẽte deitate: in terris in

et infima et dedecoꝛa opoꝛtet credere ad ſal

teactam

ſcimus nec aliter teſiamur q́; vidimus. De viſu quidezʒ

vndecmus

geſta et dicta pᷣmittens ſcõm reiveritatẽ vt er alijs euã⸗
geliſtis accipi?᷑ omnia geſta et dicta ieſu ab egreſſu eius
a delerto vſq; ad annũ integru ipam certiſſime pꝛeceſſe
runt. In quo quidẽ anno multa cõtulit cum iudeis qſi
terrena et humana et iuxta ſenſum eriſtentia credulita
ti apte vicina ſed ab eis nõ creditaita vt merito diceret
Bi terrena dixi vobis et nõ creditis quõ ſi dixero robiſ
celeſtia credetis. Nõ tamẽe arguit impoſſibiltatẽ credẽ⸗
di ex aio iudeoꝝ. ſed ex differetia credendoꝝ Clerũ quia
ſaluatoꝛ nicodemũ nocturnũ erudiendũ eruditurus ſu
ſceperat de ſalute ad celeſtiũ credulitateʒ inuitat ſine q̃
nulla ſeu nemini ſalus obuenit Er nemo aſcẽdit in ce⸗
lum niſi qui deſcẽdit ce celo filius hoĩs qui eſt in celis
Ecce illa celeſtia de quibuſ dicebat quõ ſi dixero celeſtia
credetis elucidat vbi ſalus apponit᷑ pemo credenda: ſal
uationẽ eſſe aſſerit in excelſis parat aſcenſum aſcenſio⸗
miſq; pſiruit modũ.le ſi querenti nicodemo et omni
diceret. In monte ſionſcz in ſupmo celo extat ſalus ſe⸗
nemo ad illud pᷣt aſcendere niſi ille qui deſcendit cõfe⸗
rat ante aſcendendi virtutẽ: qui nulli cõfert niſi habue
rit ante credulitatẽ eius qui deſcendit et mſi pꝛius ipſe
aſcenderit qui deſcendit carnẽ ſuſcipẽs factus filius l

pta humanitate. In celo et vbiq; qꝛ deus in ten
dem quia verus pomo exiſtit. Sublimia ſun

ſequit᷑ Et ſicut moiſes exaltauit ſerpentẽ in dᷣ erto:ꝛita

pereat:ſed habeat vitã eternã Infirma devalido moꝛs
aſſerit de ſemꝑ viuo. Elnus el filius hois deſcendit de
celo et eſt ibi vnde deſcendit et ipe idem ſuſpendendus
eſt et eoſigernite cruci ⁊ adiſciendus eſt moꝛti· Et h an
gura in eneo ſerpente cõtra ſerpentes pulue⸗
reos aſſerit eſſe cõplendum vt iſta credentes nõ peant
ſed habeant vitam eternã· Famoſa eſt hiſioꝛia nemineʒz
latet ſcripturꝗ wterẽ lectitantẽ. Moꝛſibus ſerpentinis
pꝛeibat iſraeliticus populus in deſerto iuſto dei deſuper
iudicio decernente quo et puidente factus ſerpens ere⸗
in ligno alte leuatus eſt ad oim cõmunem aſpe⸗
n quẽ inſpicientes a ſerpentibus venenati literi
bant. Eadẽ imagine ꝓ nobis exaltari in cruce opoꝛ
ſiliũ hois opoꝛtumtate noſtra nõ ſua vt qui eum cre
lendo mente ↄſpererit nõ peat ſicut ille populus oculo

et exaltari opoꝛtet filiũ hoĩs vt oĩs qui credit in ipſo nõ

carnis aſpiciẽs ſerpentẽ eneum in coꝛpe nõ pibat. Sed

„

nõ pᷣſtabat ſigura que nũc exhibet figuratũ ſeʒvt credẽs

nõ ſolũ peat ſed habeat vitam eternam. Moꝛalia ex di⸗
ctis ꝓtinus aſtruunt᷑ vt deſcendat qui cupit aſcenſum

humiliet᷑ qui exaltari in ſupnis deſiderat et efficiat᷑ cru⸗
cifoꝛmis qui nititur ad ſalutẽ. Optimuſ magiſter ieſus
qui ſummã rei dicit interrogantiet cauſam rei aperit et
nullam ali q; amoꝛis dicẽs. Sic en deus dilexit mun
dum vt filium ſuum vnigenitum daret vt omnis qui

credit in eum nõ peat ſed habeat vitaʒ eternã Omnia
ſi qua cogitari poſſunt circumciduntur a teo in opere re
demptõnis humane. Sola dilectio cauſa fuit. qꝛ ama⸗
toꝛ hominũ deus nõ patiebar᷑ pire periculiſq; ſubiacere
eternis.rõnalem creaturam quã ad imagine ⁊ ſimilitu
dinem ſuam fecerat. Cum venit plenitudo tempoꝛis ſi
lium dedit. quia tantũ dilexit hominẽ creatũ vt p eo da
ret eternũ filium ſuum increatũ. Dedit equidem in hu
manitate fratrem ſociũ atq; cõſoꝛtem in cõnerſatione
exemplum in doctrina magiſtrũ p infirmitatibo medicũ
cibum ad famẽ. viaticum ad viam ꝑ quã nõ reambulat᷑

c⸗
ins
eſe
lin
erer
i
le;
nig

bi
1

,
re

— —

1

S

de diſceptationibus do. Balua.

pꝛo redemptiõe pꝛeciũ vt nõ auro aut argento aut lapi
dibus pcioſis aut ꝑ virtutẽ rerum ſiue obſidum redem
ptio ſit facta de nobis.ſed ipe ſit factus pꝛecium dei filꝰ
qui redemit vt pꝛeciũ et redemptoꝛ realitate non diffe⸗
rant.et redemptus paternã dilectionẽ et ſuam dignita⸗
tem quanti ſit eſtimatus agnoſcat nõ qð tanti extiterit
ſed qð tantũ dilectus eſt.Nõ eni ſua dignitas qᷓ;uis ma
gna ſed paternus et diuinus amoꝛ eum ſic appendit· et
cum eſſet ad lancem diuine amicicie trutinatus deus ꝓ
homine/ꝓſſeruo filius datus eſt eo vicʒ federe vt credẽs
in eum actius ſide que ſpem charitatẽq; habet annexam
liberatus a piculis vitã cõſequatur eternam Non enĩ
miſit deus filium ſuum in mundũ vt iudicet munduʒ
ſed vt ſaluet mundus ꝑ ipm. MNon ad iudiciũ datus eſt
dei ſilius:ſed noſtris exigentib culpis ad iudiciuʒ eſt ſu
ſceptus.Nius benignus : miſericoꝛs deus eſt:qui vult
omnes hoĩes ſaluos fieri et ad agnitionẽ vritatis veni⸗
re. ſed peccatoꝛes et increduli eum ad iudicandũ trahũt
IVmqaquitas tribunal iudiciale cõſtituit ſaluare vellet nõ
ludicare.Mõobſtat qð alibi ſcriptũ eſt dixiſſe ieſum.in
iudicium veni in hunc mundũ.Et illud pater omne iu⸗
dicium vedit filio. Et illud qð iudicaturus eſt daturuſ⸗
qᷓ; finalẽ ſententiã inter hedos et oues.Et id qð ſcriptu
ra multipliciter loquit hoc eſt eccleſie credulitas de ipſo
extremo iudicio.quoniã miſſio filij nõ eſt facta pꝛo iudi
cio ſed ꝓ ſalute⸗ g udiciũ wro ſequert̃᷑ omnino et factum
eſt iam in parte inter hoĩes alti coꝛdis et ſimplices chꝛi⸗
ſtianos exigente iniquitate. Sed ſi iudicare vellet non
tot feciſſet phibitõnes a malis nõ tot inductõnes ad bo
na:nõ induxiſſet cautelas nõ cõminaretur peccantibus
vt canerent.nõ pᷣdicaſſet ſeu pꝛedicari iuſſiſſet peniten⸗
tiam et remiſſionẽ peccatoꝛũ nõ tot lauatoꝛia ſtatuiſſet

et inciſoꝛia et abſtergentia putrida noſtra nõ fuiſſet pol-
licitus indulgentiã penitenti nec miſericoꝛdiã redeunti

nõ totiens ꝑꝓphetas cõuertimini ad me auerſis pecca⸗
toꝛibus indixiſſe nec ipe vita moꝛibo miraculis diuinis
ſermonib exclamauiſſet vt crederemus in eum ſaluari

cupientes et tandẽ nõ ſoluiſſet pꝛeciũ ſanguinis talib-

obpꝛobijs toleratis ⁊ penis moꝛte ſuſceptap redemptõ

ne generis humani ſi ad iudiciũ nõ ad miſericoꝛdiã miſ

ſus eſt. Sed omne iudiciũ fit ꝓpter alterã partẽ et iuſti⸗
cia ſumma dictat ꝙ nõvna ſed cum altera pars affuerit
iudiciũ patiatur. Igitur ſaluare venit filius dei nõ iudi⸗
care ſeculum.Et alibi ait.Venit enĩ filius hoĩs q̃rere ⁊
ſaluum facere qð ꝑierat. Et iohannes in epla ſua dicit.
In hoc apparuit charitas dei in nobis quoniã filium ſu
um vnigenitũ miſit deus in mundum vt viuamus per

eum. In hoc eſt charitas nõ quaſi nos dilererimus de-

um ſed quoniã ipᷣe pꝛioꝛ ipᷣe dilexit nos et miſit filiũ ſu⸗

um ꝓiciationẽ ꝓ peccatis noſtris. Sed iniquitas iudi⸗

cium ſuſtinebit et diſcretõnis iudiciuʒ ſemꝑ fuit ab eo
qð eſſe ceperũt angeli in celo et hoĩes ſuper terrã. Pꝛo⸗
pterea ſequit᷑ᷣ. Qui credit in eũ nõ iudicat᷑. Qui auũt nõ
credit iã iudicatꝰ c.qꝛ nõ credit ĩ noĩe vnigeniti filij dei
Nõ iudicat᷑ credẽs de ĩcredulitate aut actiue repdẽs de
aliqᷓ iniq̃tate nec abſolunt ex iſta ſentẽtia quin credẽtes
ſine operibus bonis aut cũ ꝑpuerſis oꝑibus iudicentur.
gides enim ſine opibus moꝛtua aſt. Qui vero iudicatꝰ
eſt iam ꝓpter incredulitatẽ:et de incredulitate que pecca
tum eſt adijciet̃᷑ ad penas niſi credat. Poteſt quide iam
iudicatus de incredulitate credere actiue et ſaluabit᷑ cre
dens ꝑperam operari et damnabitur. Declarat autẽ ie⸗
ſus vnde incredulox oꝛiatur iudiciũ dicẽs Hoc eſt au⸗
tem iudicium quia lur venit in mundum ⁊ dilexerũt ho
mines magis tenebꝛas qᷓ; lucẽ Vlenit ipᷣe ieſus in mũ/⸗
dum qui eſt vera lux mentiũ illuminãs omnẽ homineʒ

illuminandũ venientẽ etiã in hunc mundũ. Sed pꝛo⸗
terui et contumaces homines odientes et fugientes
hanc inuiſibilem lucem non pꝑſtringentẽ oculos coꝛpo⸗
ris ſed interioꝛis hoĩs tenebꝛas peccatoꝛũ et ignoꝛantie
amauerũt.qᷓ;obꝛem iudicari ſeuiter meruerut qð ode⸗
runt homines lucem ab illa fugientes qꝛ tenebꝛas dile⸗
xerunt. Quare aũt tenebꝛas amauerũt Erant enĩope
ra eorum mala] Quare mala pꝛeter legẽ pᷣter oꝛdinem
et ſcom cõcupiſcentiam carnis in ſuppꝛeſſione ſpiritꝰ in
libertate volutatis in effectuxoluptatis. Omnis enim
qui male agit odit lucem et nõ venit ad lucẽ vt non ar⸗
guantur opera eius Nõ omnis mali auctoꝛ odit luceʒ
ſed male sgens quoniã multi auctoꝛes maloꝛũ ad pem⸗
tudinem ſunt reuerſi cum amoꝛe lucis et odio tenebꝛa⸗
rum.Qui wro male agit ſemꝑ in luctu eſt reſpicere nõ
vult qᷓ;uis poſſit. Nꝛoinde odit lucem et qui odit nõ ve
nit ad eam. Nemo accedit id qð odit niſi aliqñ vt extin⸗
guat.Quare nõ wit lucẽ. Quia ipa oẽ ſibi aduerſũ de⸗
mõſtrat eẽ qð ẽ ſi aliqð eẽ cõtrariũ ſuũ hʒaut extoto de
pellit aut vt vileſcat oſtendit.Oemonſtrat et arguit ve⸗
ritas omne falſum ſi appꝛopinquat foꝛibo eius iuſticia
qð iniquũ eſt:et lux ſcientie atqʒvirtutis tenebꝛas igno
rantie et vicioꝝ.Ac ꝑ hoc malefluentur agere ſatagens
nolens repꝛehendi cupiens placita queq; inoꝛdinata pꝑ⸗
ſicere nõ venit ad arguentẽ luceʒ atq; virtutẽ.ſed in nu
mero damnatoꝛũ in tenebꝛis ſempiternis incunctãter
uſſcribitur veritatis emulis ⁊ culpabiliũ tenebꝛarũ ami
cus. Et qui nõ vult argui a vero ad coꝛrectionẽ per veri
tatem eterne tenebit᷑ a toꝛtura Qui autem facit wri⸗
tatem venit ad lucem vt manifeſtent᷑ opera eius quia in
deo ſunt facta Libertũ ſuum veritas cõſtituit poſſeſſo⸗
rem.eęt eum a timoꝛe atq; erubeſcentijs malis abſoluit.
Vleritatis ſectatoꝛ eſſe in patulo nõ veretur neq; detre⸗
ctat notum ſieri apud omnes.Audacter ꝓducit in lucẽ
artifex opus eius ſi fecit immaculatum. abſcondit autẽ
ſi aliquid habet imptinens. Innocẽs vbiq; ſecurus et
recte agens publicũ non deuitat.Lucem appetit ſi ſana
fuerit viſiua potẽtia.egra vero ab illa confundir᷑. Nulla
recta opera ſine deo.Qui opatur in ipᷣo nõ timet argu⸗
tionẽ et pom ad examen penitus nõ foꝛmidat.
Mꝛ patris et filij opera ſunt cõmunia et indiuiſa:et ꝙ
pater filio cuncta dedit et vnus honoꝛetur in altero.
ſcoᷣm iohannẽ ſolũ. Capitulũ VII
Merogabat ieſus docendis et agendis materiã
p et vt diſceptatõis oꝛiret᷑ occaſio ad docendum.
MNam cum ſanaſſet infirmũ longeui tpis die ſab
bati ad piſcinã ꝑſecutionẽ patiebat᷑ a iudeis quibol re⸗
ſpondit ieſus. Pater meus vſq; modo operaĩ᷑ et ego o⸗
peroꝛ opa.tam mira et ſabbati ſolutionẽ Ne purus ho⸗
mo crederet᷑ et ſua poteſtate feciſſe omnẽ ſuam actionẽ
filius referebat ad patrẽ.qð pater vna ſecum nõ diuiſi⸗
ue talia oparef.nec eo dumtarat tpe quo ieſus cepit fa⸗
cere et docere ſed ab eo exoꝛdio quo diuina potentia per

ſapientiã in opus creationis ex nihilo egreſſa eſt. pater

cum fi lio filius cum patre cuneta que facta ſunt opera⸗
tus eſt vt nec ipᷣe pater ab ope noſtre redemptionis ⁊ f
lius ab opere creatõnis credatur excluſus cumvſq; mõ
indiuiſe opetur pater et ſilins. Et hoc quidẽ ꝙ patrem
ſuum deum eſſe aſſerebat fomitem odij miniſkrabat pfi
dis iudeis nõ minus q́; ſabbati ſolutio! Pꝛopterea er⸗
go magis querebat eum iudei interſicere qꝛ ipe nõ ſolũ
ſoluebat ſabbatũ.ſed et patrẽ ſuum dicebat deũ equalẽ
ſe faciens xo Mõ credebant iudei trinitatẽ in diuinis
eſſe neq; generationẽ eternã. Solutionẽ ſabbati etiam
aſſcribebant ad crimen nõ diſtinguentes inter iguram
et veritatẽ¶ Quibus reſpondit itaq; ieſus et dixit eis.

Liber

Amen amen dico vobis. nõ poteſt filius a ſe facere quic
q; niſi qð viderit patrẽ facien tẽ. Angenerando verbum
affirmat ſententiã qð ea que facit opa nõ ſoluʒ ſua ſunt
ſed etiã patris cum nihil poſſet facere filius abſq; patre
Qõ ſolum wrum eſt in eterna generatione que tradu
ce nõ ſit: c pater er filius vnũ ſint in ſubſtantia q́uis
pterq; ſit diſtincta ꝑſona.Mõ ergo vnum cum patre fi⸗
lius poterit aliqd facere pꝛeter patrẽ. In generatõe aut
qua traduce pagitur pᷣt filius abſq; patre pater abſq; ſi⸗
lio qdð voluerit oꝑari.quomiã ibi eſt diſtincta pſona ⁊ di⸗
uiſa ſubſtantia. In diuinis aũt ſicut ſeruat᷑ vnitas ⁊ in
ſepabilitas ſubſtantie ſic ſeruat᷑ vmtas actionuʒ. Hinc
ſequitur Quecũq; enim fecerit ille filius et hec ſimnli⸗
ter facit Qum aliter eſſe nõ poſſit ꝙ diuiſim a ſeipᷣa o⸗
peretur vna ſubſtãtia q;obꝛem opera nõ ſunt attribuẽ⸗
da ſolum filio:cum illa indiuiſe oꝑetur vt pater ⁊ eter⸗
na dilectio hoc facit ꝙ pater omnia refudit in finũ a
ter enim diligit filiũ et omnia demonſtrat ei q̃ ipe facit.
Et maioꝛa demonſtrabit ei opera vt xvos miremini Erx
his in nullo filius minoꝛ credatur a patre ſed ad inno⸗
teſcentiã noſtrã dicta ſunt:quoniã demõſtratio aliquid
occultum phabuit. Sed nec ſit autumandũ ꝙ pater a⸗
liquid occultum habere potuiſſet a cõſubſtantiali filio.
Eleruntamẽ ꝓ nobis demonſtratet demonſtrabit peũ
vt in eius noticij vniamus quoniã eterne pater filiuʒ
Dii git. Dilectio neſcit ſecretũ tenere dilecto etiã in mo
ribus hominũ. Erhaurit animos ipſa dilectio vt queq;
ſecreta coꝛdis palam dilecto faciat dilectõnis. Pꝛoinde
demonſtratio magnoꝛũ operũ quã pater fecit in filio e⸗
ternam dilectionẽ oſtendit et ex vilectõne pater in frlio
tanta ꝓ nobis facit eſtq; maioꝛa facturus vt oĩim moꝛta
lium animos in ammiratõne ſuſpendat.ſaciet nãq; per
eum reſurrectionẽ moꝛtuox omniũ:qð et ſequi᷑ Si⸗
cut eni pater ſuſcitat moꝛtuos et viuificat ſic et fiiꝰ q̊s
vult viuificat In ammiratõne iudeoꝝ animos ſuſpen
debat imo cunctoꝛum moꝛtaliũ ꝙ dei filius factus ho⸗
mo cõgruens moꝛtanbo neceſſario moꝛituris ipos potẽ
ter reuocare poſſet ex moꝛtuis. Et ſi non mirũ in patre
vtiq; mirũ in filio humanato. Sed nõ mirũ ſane credẽ
tibus cum ex incarnatõne ſcom ſubſtantiã deitatis nõ
ſit minoꝛatus a patre. Elnde ſicut pater ſuſcitat moꝛtu
os nam plures quidẽ ſuſcitati fuerant in wteri teſtamẽ
to anteq; de dei filio ſermo eſſet erplicitus.et anteqᷓ pa⸗
ter in ipo poſt variã ꝓphetarum locutionẽ hoĩbus loque
retur vt viuificat qð nunqᷓ; vitã habuit et reſtituit cuz
perchta fuit vita ſic dedit et filio vt viuiſicare poſſet qͥs

wllet ſcqʒ pater qin ab eterno ſuos pꝛedeſtinauit electoſ

ſiue quos vult filius qui redemit in tꝑe in eternũ gloꝛi⸗

ſicandos. Hinc notũ ꝙ futura reſurrectio moꝛtuoꝛum

vt ad patrẽ eque ſpectat ad finũ vt lonis ad dei bonoꝛcʒ
tilitatẽq; ꝓpꝛiam repꝛobis ad terroꝛẽ cumulus admi⸗
ratiomis accedat. Necnõ et illa viuificatio inuiſibilis ani
marum per omnẽ moduʒa filio vt a patre ꝓcedit ſcom
vtriuſq; iudiciũ rolũtatis.Attñ ſi omnis tranſfuſio pa
terne volũtatis in filiũ facta ẽ vt filiꝰ poſſit ſolũ viuiſ⸗
care quos wxit ideo ne filius crederetur minoꝛat? a pa⸗
tre in humanitate aſſumpta qui ꝑ omnia eſt equalis in
diuima ſubſtatia. Quãuis enĩ mino: dicatex foꝛma ſer
uili et etiq ex iſta ſoꝛmã nõ incõgrue memoꝛera ſubſta⸗/
tijs ſepatis vt ſicut de hoĩe pꝛimo aut ceteris dicit᷑.nmn/⸗
nuiſti eum paulominus ab angelis.ſic iſta ſen tentia in
i filium ꝓut incarnatus eſi referat EGed cum vna ſit
in trinitate deitatis voluntas apte verbũ ad vtrũq; re⸗
fertur. Sic et filius quos vult viuificat. ſcʒ quos vult
pater qui poteſtatẽ viuificandi filio dedit.ſiue quos vult
filius qui hane poteſtatẽ accepit. Sed voluntas dei in

Vndecmus

ſalutem omniũ fertur. nõ tamẽ omnes viuificant᷑ niſi

cõditione oppoſita. Vna quidẽ vt ſermones ſint in cu⸗

ſtodia memoꝛie et dilectõmis et factionis. Bicq; pete/
bat viuificari appetẽs.viuiſica me et cuſtodi ſermones
tuos. Sciebat eni aliter hoc viuificiũ habere non poſſe
niſi ſermonũ dei ſe polliceret eſſe cuſtodeʒ. Seu ad hoe
viuiſicari poſcebat vt cuſtodiret. Eſt et alia pfunde hu⸗
mihationis quoniã alta ſapiẽtes nõ viuiſicat ſed tradit
in digna merito moꝛtẽ. Hinc ſcriptũ eſt. Adheſit paui⸗
mento aĩa mea viuifica me ſcom verbũ tuum. Ac ſi vi⸗
uiſicium volens dicat. Pauimẽto humilitatis et deie⸗
ctionis adleſi.viuifica ergo me ᷣm verbum pmiſſionis
tue qui ſupbis reſiſtens ex pollicitatõne humilib grati⸗
am pſtas. Et ſimilis ſubiecta ſentẽtia id affirmat. Hu⸗
miliatus ſum vſq;quaq; viuifica me ſcom verbum tuũ
vt nõ immerito etiã ſic intelligat᷑ hoc fuiſſe ꝓpheticũ qð
m dei verbum increatũ ꝓ nobis in tꝑe incarnatũ vita
eſſet ommbus tribuenda. Et honeſts cõcupiſcentia mã
datoꝛum viuificantiũ petendi pᷣſtauit audaciam. Ecce
cõcupiui mandata tua in equitate tuaviuiſica me. Et ſi
cut pater dedit ſi lio in gratia et in gloꝛia viuiſicandi vir
tntem: ſic ei tradidit iudiciariã poteſtatẽ Neq; enĩ pa⸗
ter iudicat quenqᷓ;.ſed omne iudiciũ dedit filio vt om⸗
nes honoꝛiſicent ſiliũ ſicut honoꝛificant patrẽ qui miſit
eum. MPerſpicua eſt cauſa quare pater omne iudicium

ſilio ſuo dederit ne credatur minoꝛatuſ ab eo ne filio mi

nus q; ſibi tribueret᷑ honoꝛis. Equevult filium vt ſe ab
ommbus honoꝛari quẽ ab eterno ꝑ omnia tenet equa⸗
lem. Incõgruum eni pemius eſſet vt in honoꝛibo aut ĩ
quibuſcũq; datis ſeruaret᷑ inequalitaſ in quiba ꝑ omnia
ſubſtantialiter ſeruatur equalitas. Si terrenus domi⸗
nus vult ſuum honoꝛari ab his ad quos miſerit ſeruuʒ
multo pamplius cum miſerit filiũ. Sed liquet ꝙq̃ nõ
henoꝛat filium miſſum.nec patrẽ qui miſit eum. hono⸗
autẽ quo eſt patera finus honoꝛandus ſeu tota trinitas
honoꝛanda vt nulla ſit ꝑſonarũ acceptio in diuinis:vbi
trium pſonarũ trina ſubſtantia. vna vnitas vna inexce
ptuata equahtas eſt totius nidei dilectõnis et latrie vt
in his pater et filius et ſpitituſſanctus equali reueren⸗
tia eſt colendus nec plus nec minus vniqᷓ; alteri tribua
tur. Ediſſerit clarius qualiter viuincat et quos a moꝛte
ſua reuocat woluntateqᷓ; er ſupioꝛibus pendet ſubiecta
ſententia lmen amen dico vobis.quia quiverbũ meũ
audit et credit in eum qui miſit me habet vitã eternam
Et in iudiciũ nõ wmet ſed tranſiet a moꝛte ad vitam
Bepe dicta ſunt iſta in euãgelio de pꝛemio audiendiver
bum chꝛiſti et credulitatis eterne. Sed vnũ eſt quod a⸗
nimos audientiũ in dubio ex toto ſuſpendit cuz dicit ꝙ
audiens verbum et credẽs in patrẽ nõ wmet ad iudici⸗
um.Quocirca ſi hanc ſcripturã et quandã aliam etvnã
wteris teſtamenti ſolũ in vocis ſono aut in litteris ſul⸗
catis penſamus iudiciũ ex nunc abꝛogatũ eſi colligit᷑ ex
hoc ꝙ wnuset electus atq; ſaluandus nõ veniet ad iu⸗
dicium fᷣm illa ſententiã qui nõ credit in filium dei iam
iudicatus eſt. Et ne ſolum de incredulis dictum eſſe cre
datur etia de quibuſcũq; malis p ꝓpſætam dictũ nõ re⸗
ſurgunt impij in iudicio neq; peccatoꝛes in cõſilio iuſto
rum.Alquerſa quidem ſunt his alia teſtimonia ſcriptu⸗
rarum. Et cunctaque fiunt adducet deug in iudiciuʒ p
ommi errato:ſiue lonum ſiue malũ ſit. Et in euãgelio
matthei ſcriptum eſt.Cum autẽ vrnerit filius hominis
in maieſtate ſua et omnes angeli eius cum eo.tunc ſe⸗
debit ſup ſedem maieſtatis ſue et cõgregabuntur ante
eum omnes gentes:et ſeꝑabit eos ab inuicem ſicut pa⸗
ſtoꝛ ſeparat oues ab hedis. At appſiolus ad Romanos
iudicabit deus occulta hominũ ſᷣm euangeliuʒ meum.

i

ſt
n
1b

4

9
3
4

de diſceptationibus do. Balua.

Et alibi. Omnes ſtabimus ante tribunal chꝛiſti. Scri
ptum eſt enim. iuo ego dicit dñs.quoniã mihi flecte
tur omne genu et omms lingua cõfitebitur deo. Itaq;
vnuſquiſq; vſtrũ ꝑ ſe rõnem reddet deo. NPatet ex ver⸗
bis quodammõ diſſonãtia ſi nõ.aut ſi in iudiciũ veniat
Et vtraq; ſcriptura ꝓ eo qð aſſerit eque veriſſima ẽ. Sʒ
aliter eſt oiſſerendũ vt diſſonãtia que videt᷑ et nõ eſt/p⸗
pellatur.Mõ wnient ad iudiciũ publicum boni et electi
neq; mali et repꝛobi tanq; de nouo ſententiã ſuſcepturi
qui ab eterno fuerũt pᷣdeſtinati ſiue pꝛeſtiti:ſed fient in
illo extremo iudicio manifeſti ex ꝓpꝛijs ꝑſonis ⁊ meritis
ſiue demeritis:et quãta fulgebũt gloꝛia beati. q;ta pena
damnati plectent᷑ omnino ꝑſpicuum erit. Mecnõ et iu⸗
dicium ſepe in ſcriptura refertur in partẽ repꝛoboꝛũ ꝓut
infra ſcriptum eſt. Et ꝓcedent qui bona egerũt in reſur⸗

rectione vite.qui vero mala egerunt in reſurrectionem

iudicij.
De eo ieſus dupliciter poteſt moꝛtuos ſuſcitare et
ſaciendi iudicium habet plenariam poteſtatem ſcom
iohannem. Capitulũ VIII
Rocul ab ambitõne chꝛiſtus erat nec aliqð vi⸗

p cium aut iure damnabile aut repꝛehenſibile co

herebat ei:mec eo qð de ſe altiſſima fatebat᷑ erat
crimini aſſcribendũ ad veram credulitatẽ de ipo in hoĩm
coꝛdibo impꝛimendã: ſine qua eſt deſperata ſalus. Oĩs
chꝛiſti ſermo et doctrina ſatagebat vt creditus q̃s eſſet
amaretr᷑ et amatus innoteſceret innoteſcendo gloꝛifica⸗
