ris ſecuris poſita eſt vlut iudicium chꝛiſto datum enũ⸗
ciaus ad ſuccidendas arboꝛes ſteriles igniq; tradendas.
quoniam pater omne iudicium dedit ſilio.Et poteſtatẽ
dedit ei iudiciuʒ facere:quia filius bmimis eſt. Jpᷣe au⸗
tem ſaluatoꝛ ſecurim habens diuine iuſticie:arlvꝛibo ho
mines cõparauit dicens. Omnis arbo: bona fructꝰ bo⸗
nos facit. Mala autem arbv: fructus malos facit. Sed
fructus malos faciens:ſucciſa mittetur in ignem. Nul⸗
la inuenitur arboꝛ mala: bonitate naturarũ omnia bona
ſunt. Mamvidit deus cuncta que fecerat:et erant valde
bona. Sola hominis voluntas mala eſt in cauſa: malo⸗
rum operum fructus ad extra deducens. Pꝛoinde hicil
luminandus videt in pꝛima cura hominesvelut artvꝛeſ
ambulare.quaſi ſub iudicio dei omnes ineuitabiliter ex
iſtere iuxta fructum manuũ noſtrarũ retributioneʒ re/⸗
cepturos:ſed nõ definite qto bꝛauio bonos quãto ſup/
plicio repꝛobos eſſe donandos.Viſio lxc pꝛima terroꝛis
et timoꝛis initiantis eſt:pꝛo eo ꝙ omneſ diuino atq; tre
mendo iudicio ſubiacemus.Erpedit quidem hic pꝛimꝰ
aſpectus ad offerendam cautelam:ne velut ſteriles aut
male fructificantes arlvꝛes ſucciſi tradamur in ignem.
Necnon et viſio huiuſcemodi paternis ſeu pꝛothopla⸗
ſtinis delictis omnes homiĩes ſubiacere decernit.ob cau
ſam ꝓꝙ relictis cunctis paradiſi arbvꝛibus de interdicta
dumtaxat arboꝛe tetigerunt. Filij quidem arbvꝛis inter
dicte dicunt᷑ omnes qui ſemine coꝛrupto ex pꝛimis pa⸗
rentibus ꝓceſſerunt: qᷓ;uis multos liberet gratia quos
infecit coꝛrupta natura Deinde impoſuit iterum ma⸗
nus ſuperoculos eius et cepit videre:et reſtitutꝰ eſt ita
vt videret omnia clare Curatur iſte paulatim non ob
Afectum potentie ſed ob miſterium. SGecunda hec im⸗
poſitio manus qua videt ommia clare ad veram ſcienti⸗
am pertinet qua omnia in ſuis cõſiſientis cognoſcunt
ſiue creduntur: cum nec temerarie aut ſupꝛa moduʒ de

ſextus

hominibus exiſtimatur atq; credit᷑ nec diuinis iudicijs

aut miſericoꝛdia heſitatur.cũ fugienda et appetenda nõ

facienda et agenda pariter cognoſcunt᷑:et cum ſcitur q̃li

ter eſt cõuerſandum in medio nationis pꝛaue Et mi⸗

ſit illum in domum ſuam dicens. Tlade in domum tu⸗

am:et ſi in vicuʒ introieris nemini dixeris Introꝛſus
iſte remittitur vt nouerit ſpeculãdo quod acceperit: ad
quid obuigetur ex acceptis. Optima et grata cõſidera⸗

tio eſt. etiam ſi rependere nequit habere pꝛe oculis bene

ficia creditoꝛis maxime creatoꝛis:qui nullis noſtris va

lentibus meritis expedientia nobis gratis benigne cõ

ceſſit. Aadat in domũ ſuam illuminatus a domino.vt
cõtempletur interne.ne ſoꝛinſeca querela pꝛepediat:ne

„

ſenſibus occupatus coꝛpoꝛeis videat ex illo lumine qð

diume ſuſcepit.Abdicatum ſe a vulgarib⸗ cõſoꝛtijs faci⸗
at:qui luciferos ſplendoꝛes aſperit. Et ſi expedit in pu⸗
blicum alquãdo ꝓcedere:ne diffundatur animus in lo⸗
quendo etiam bona qui gratiã habuit. cum omnes non
eceat eſſe theologos:ſed lugentes et gratos et peniten
tiam agere. Nec omnibus datum eſtiin alios celebꝛare
ſalutem. Et ex opoꝛtunitate nõ ex voluntate opoꝛtet eſſe
ſermonem.d animi tumoꝛem ſpectat et faſtum oſten

dit loqui et erudire.ſi nõ mittatur ſuperioꝛis mandato
Splendoꝛ illuminas pꝛimo ſit ad ſeipᷣm in quem diffu

ſus eſt:nec deriuetur in alios niſi iubeat ſuperioꝛis auto

ritas autvrgeat neceſſitas.aut omnino exigat charitas

Et ſoꝛteꝙ iſte nõ erat de vico bethſaida.qui pꝛimo inde

foꝛas educitur: deinde dicitur! Elade in domum tuaʒ

poſt vero ſi vicuʒ introieris Quomodo enim poterat
domum introire:vicumq; nõ introire ſi domus fuiſſet
in vico. l
De curatione vnius infirmi ad pbaticã piſcinã ſcõm
iohannem tantũ. Capim XXVII
Ccum quodam tempoꝛe eſſet dies feſtus iu⸗
e deoꝛum:aſcendit ieſus hieruſolimã. Erat autẽ
hieroſolimis ꝓbatica piſcina q̃ cognominat᷑ he⸗
bꝛaice bethſaida: quinq; poꝛtic habens. In his iacebat

multitudo magna languentiũ cecoꝛum claudoꝛum ari:
doꝛum:expectantium aque motum rebꝛo legim ſal
uatoꝛem interfuiſſe ex ſtudio feſtiuitatib iudeoꝛum.ad

oſtendendam virtutem ad inferendam doctrinam nõ
ad oſtentationem vt humanã gloꝛiaʒ venaretur. Et ſua

benignitate ſe neceſſitatibus hominum inferebat:requi
ſitus ſiue irrequiſitus. Vlenerat enim pꝛo male haben⸗

tibus quibus opus eſt medicus ſed non pꝛo ſanis.quia

neminem ſanum inuenit:neq; mercedem capturus in
languidos.intendebatſbonitate tantuʒ ꝓpꝛia ferebatur.
Qui hieruſalem tempoꝛe feſtiuitatis aſcendens velut
nihilopenſus ab his qui ſibi ſanẽ videbantur/terrenis
feſtiuitatibus intendentes:ad male habentes qui feſti⸗
uitatibus vacare nõ poterant ſe ceõuertit miſericoꝛs mi

ſeris factus homo. Semper chꝛiſtus ſe tradidit ad ſola

men.qui mundi ſolacia deſpererunt aut quos ipſe mun
dus abhoꝛret. ſi wlint ſe in chꝛiſti lona tranfferre: aut
abijcientes voluntarie ſaltim coꝛde ſeculum. aut abie⸗

cos a mundo ſi ad gratiam deputant ꝙ abiecti ſunt dũ

tarat chꝛiſtus acceptat. Et hi ſolum inter dei filios com
putantur.ſicut in ſapientia legitur ex vocibus damna⸗

toꝛum.Mos inſenſati vitam illoꝛum eſtimabamus in⸗
ſniam. et finem illoꝛum ſine honoꝛe. Ecce quomõ cõ⸗
(go⸗ ſunt inter filios dei:et inter ſanctos ſoꝛs illoꝛuʒ.

os enim miſeratus dominus in hacvita viſitat ad pi
ſcinam.que hieroſolimis erat et ꝓbatica vocabatur ab
officio.nõ a pꝛopꝛietate rei:quoniã ibi oues abluebant᷑.
Piſcina dici cõſueuit ꝙ plena piſcibus eſſet.ſed hec an⸗

tifraſitica locutio eſt:nam piſcibus ipſa carebat. Mõ enĩ

Pſr Ioο n e r e

De miraculis

vbi balnea iugia hominum natatile piſciũ agitur. Sed

miſterium ſecretum habet hec piſcina. Diſcuſſum vxrro

aliquid gratum affert Siſcma cõgregatio aquarum ap
parentium ſupꝛa terram deſuper deſcendentibo ymbei⸗
bus cõgregatarũ aut ex occultis venis pdeuntium.aut
ex vtriſq; Gꝛatia dei omnibus pparata eſt hec que de ce

bo deſcendit:quia omne datum optumũ et omne donũ

perfectum de ſurſum eſt. Et hec publica et nota cunctis

ſane credentibo ex occultis meritis que nemo hominuʒ

nouit:que hieroſolinus eſt que terra pacis habet imagi
nem. Oratia diuina ſiqundem non aliter aut glibi q; in
pace cõgregatur aut pꝛeſtatur querentibus. Et fructuſ
iuſticie in pace ſeminatur .· Pꝛoinde petrus· Datagite
immaculati inueniri in pace· Oed ſi piſcina in hieruſa⸗
lem tunc notiſſima ciuitate:nunc abundantia gratiarũ
in excellentiſſima chꝛiſti paceinec in anguſtum vel in oc
cultum incluſa eſt gratia: ſed habet in publicum habet
pꝛiuatum.poſſibilis ad habendum.in vnitate ſeu verita
te querentibo:impoſſibilis diffidentibus. Multa eſt et
vna eſt:multa peo omnibugvna ſingulis. Nam de ha
bente pulcritudinem faciei dictum eſt. Gacies tua ple⸗
na eſt gratiaruʒ. put de deo habetur noticia fidei in hac
vita poꝛrecta omnis gratie plenitudo:vt nihil deſit xo⸗
lentibus in vlla gratia. Et de ſapientia dicitur. In me
nis gratia vie et veritatis. Mon eſt ſilij dei gratia vl⸗
lis coartata ſianſtibucſern unis omnibus volentibo eſt
in his maxime que in appetitu hominũ ſunt:ſcʒ in vita
et vritate grata ſanis.Et gratia vnius hominis in plu
res homines abundauit. Intantũ ſiquidem abunda⸗
uit vt omnes viuentes volentes ipᷣius poſſint eſſe par/⸗
ticipes. Et ſicut vnius intantũ abundauit gratia vt de⸗
riuari poſſit ad omnes ipᷣius effectus.ſanãs inuiſas ho
minum mentes.ita et vnitatis e

quit et gratia. Sed

perabundauit delictum:ſuꝑpabun

delictum in omnes et gratia ꝓ omnibo facta eſt. Et gra

tia ſaluatoꝛis noſtri i:ommibus apparuit erudieſ nos
Non enim ſoluʒ ꝓpter vnam gentẽ aut populũ aut que⸗
piam ſingularẽ apparuit gratia chꝛiſti ſed omnibo homi
nibus.quia vult omnes hmmes ſaluos fieri ⁊ ad agni
tionem veritatis wmire. Gꝛati ia iſta pᷣaglet

Hiſeina.Dech eſt in hieruſalẽ quia in pace inuenitur qð
eſt hominis optimũ:nõ in ulavbi eſt amaritudo ea--

ſima:ſed in illa que datur hominibo bone volũtatis Ca⸗
uabantur in eo oues. Elere quidem humiles nõ in alijſ
balneis pꝛeterqᷓ; in dei abluunt᷑ gratia.ꝙ lumina babilo
nis et egipti ſunt oẽs aq̃ pᷣter gratiam ſaluatoꝛis.Et ſi

qua videntur abluere ampliuſ turpant: niſi aqua hiern
ſalem vbi abluuntur animalia mitia in domnnicũ ſacri⸗

ficium offerendaltq; nõ incõgrue bethſaida hebꝛaice
vocabat ſ; dmu& pecudũ:t ſigniſicatio rei ſignate cõ
grueret. Oues enim ieſus ſuos ſſequaces et auditoꝛes

ingebat quinq; poꝛticibus quinq; iam decurſis mũdi
etatibus.circũdata gratia copijs infirmoꝛũ ſcilicet ipſa
egentiũ erat:iacentiũ in terrenis et peccatis ꝓpꝛijs atq;

pellae ues mee vocem meã audiũt:et ſequunt᷑ me

delictis. Cecoꝛũ ꝑ ignoꝛantiã veritatis.Claudop ſcilicʒ
heſitantiũ et claudicantiũ in duas partes. an verũ dnn
vnum viuũ.an idola ſequi penitus debuiſſent:ſieut he-
1 3 uven magnus idolatranti populo in optionẽ de/

it. Elt quid claudicatis in duas ptes: Si deus eſt do/
minus ſequimini eũ:ſi autẽ baal ſequimini iliũ. Mul⸗
ti heſitauerũt in fide venturi chꝛiſti:et in cultu vniusxve

ri dei. Et cum ipe aduenit mundo ſe palã faciens:etia,

claudicatũ eſt. Alij quidem dicebant quia bonus eſt:alij

*△

ꝛiſtifere opoꝛtet te f

re cõcentum qui ſatagit illam in veritate ſoꝛtiri:ſicut in
er tot languidos vmius ſanatio manifeſtat. Et vbi ſu⸗

Baluatoꝛis

quia ſeductoꝛ et ſeducit turbas. Et adhuc cdaudicant q;;

plures fideles in fide chꝛiſti ieſu impingentes in vitaʒ
eius et doctrinã ſuam: aut additiombus aut detrationi
bus aut lenſualiter aut queſtuarie aut ſauoꝛib- delectati
aliter ſentidi Etaridoꝛũ qui habebant deſiccata mem

bꝛa. q;uis adhuc cõiuncta coꝛoꝛi que de humoꝛe coꝛpo⸗

ris nõ habebant nec ꝑcipiebant alhmenta virtutẽ.vwlut
ramus deſiccatus in arbuꝛe q;uis nõ pcilus.nihil tamẽ
recipit de humoꝛe radicis vt pubeſcere poſit in floꝛes.
ꝓdirxe in folia:et aptos fructus educere in vtilitatẽ aut
clectatione vſcentium. Oicq; multoꝛũ erat. modeq;
regnat arida vita infideliũ.ſcʒ qui q;uis cum credentibo

Vnuũ ſint vmtate natureab enectu tame in uiſibilis gra
tie ſunt diuiſi. Et ꝙ amplioꝛe meroꝛe dolendũ:qpluri⸗

m fideles qui apparenter tenere videnturvmtate fidei
ſed affectib⁊ moꝛibo recidunt᷑: pleriq; male ſentiẽdi er
roꝛibo ſunt abſciſi.vt humoꝛẽ occulte gratie qᷓ in coꝛpe
viget eccleſie nullo modo perupiat:vt fructus dignos
penitentie faciant regnis celeſtibus aptos. Et iſraeliti
ci hoc in deſerto pꝛontebantur dicentes.Anima noſtra

arida eſt. Arida erat anima que in memoꝛia tenebat egi

ptum: et ea que in egipto reliquerant Alrida eſt omniuʒ
anima que delectabinter tenet memoꝛiam peccatoꝛũ et
axpetit in tenebꝛaſ quas reliquit:etwellet appetere igno
rantie incolatum. Et oſſibus aridis dicitur vt audiret

Vrbum dominil Et expectabant aque motuʒ huiuſce⸗

modi multitudo languentiũ:cuius motus erat per an⸗

gelum:ex quo niſi vnus ſanari nõ potuit.ille dumtarxat

qui pꝛioꝛ ocius poſt motum deſcendiſſet Omnis expe
ctatio eſt futurotũ.et maxime que differuntur/Et expe

ctatio creature reuelatione filioꝛũ dei expectat hue non
dum eſt ſed futura eſtſẽt erpectatio petitionũ noſtrarũ

vt exaudiantur ab altiſſimo.quod deſiderandum anxie
patienterq; ſi differtur. Hinc iob. Quis det mihi vtve

EC

niat petitio mea.et quod expecto tibuat mipigus d

pectatur ⁊ immutatio cunctoꝛũ. Yob. Cunctis diebus

pectat᷑ dominus in ſua plenitudine gratiarum: ſed
quouſq; veniat viriliter eſt agendum. Etenim hoꝛtatur

unbe nunc milito:expecto donecveniat immutatio mea

dauid. Expecta dominũ et viriliter age: cõfoꝛtetur coꝛ

tuum ſuſtine dominum. Et iterum. Expecta dominũ
et cuſtodi viam eius · Et alibi. Pars mea dominus di⸗
xit anima mea: ꝓpterea exaltabo eum/Sed in omni ex⸗
pectatione bonoꝛũ ſperandoꝛũ patientia opus eſt. Hinc

iacobus ait ſub ſimilitudinein ſpe agricole:vt expectan⸗

do patientiam habeamus. Patientes eſtote fratres vſ⸗
q; ad aduentum domini:ecce enim agricola expectat pꝛe
cioſum fructũ terre patiencer ferens. Et daind in expe⸗
ctatione ſua exauditum ſe gloꝛiatur. Expectans expecta⸗
ui dominũ:et intendit mihi. Et cum oꝛatione domini
lvnoꝛum eius expectatio ſiat:liebat enim dommo pꝛo
funde oꝛans. NHon cõfundas me ab expectatione mea.
rpectabat et iſta multitudo languentiũ sque motum
Quẽ motum nõ a ſeipᷣa ſed ab alia virtute:atq; angeluſ
inuiſus viſe mouebat aquã. Patebat ſenſui aque motꝰ
q́uis motoꝛ inuiſibilis eſſet. Mouet magni ↄſilij ange
lus aquã ſcʒ gratie:cum coꝛda hominũ cõmouet et inui
tat ad gratiam. Et quodda inuitatoꝛiũ erat ille motus
vt deſcenderet᷑ in aquam. Mouetur quidem gratia. cuʒ
ad ſe indigentes inuitat.Nõ enim homines ante mouẽ
tur ad illam: niſi pꝛius gratia ad homineſ moueat᷑: Oꝛe

uenit enim gratia omnẽ motum coꝛdis ad illã:ꝛomnẽq;

lvnã coꝛpoꝛis actionẽ.Minc ſaluatoꝛ ait. Sine me mi⸗

hil poteſtis facere. Et apls. Non ſumus ſufficientes ali
gquid cogitare er nobis tanqᷓ; ex nobis. ſed omnis ſuffi⸗
dentia noſtra ex deo eſt. Et alibi. Gratia dei ſizid quod

m 4

Tiber

ſum. Mam ipſa mota per angelum magni cõſilij ſcilicet
vnigenitum filium dei ſaulum ad ſieipᷣm pꝛomouit vt pᷣ
uentus a gratia operaretur in gratia: vt nihil vnumvel
let aut ageret aut eſſet niſi ex gratia. Quotidie ſiquidẽ

agitur mot gratie ſine intermiſſione querit ſanare lan
guentes:in quinq; poeticibus id eſt in quinq; ſenſibus
egre atq; infirmiter qineſcentes. Mouetur aqua deſce⸗
datur in ea. ſequatur ſanatio recedatur a poꝛticibus:vt

nõ vltra quieſcatur in ſenſibus. Brutale ꝓptinus eſt in
ſenſibus quieſcere. atq; ſupꝛa naturam fiamus quoni
ipſa ſupꝑꝛa natur eſt aſpernas coeruptam natura mo co
fundens ſed adiuuans conditã

agnu ſacramentu
oſtendit:ꝙ tantummodo ſanabaturvnus. Elmtas qui

dem lxcin vnitatẽ traijcitur fidei omniuq; virtutu: i⸗

gnatq; nõ duos aut plures.ſed vnum cõuentum wro⸗
rum ſidelium. Illam poero vmtatem vnius ſanati vni
tas oſtendit. 2c ter quaʒ eſſe wteſt nemim ſalus.vt in
vnam coeatur ſidem vnamq; charitate. vnamq; catho⸗
licam eccle ſiam oꝛthodoxam vt cuncte virtutes ex vno
pꝛodire credantur et ad vnum finem legis et ꝓpletarũ

eſum chꝛiſtum referantur.ſub vnius fide dei qu eſt tri

nus in perſonis vnus in mnnantaſll niã de ſtatu ca⸗

nitur fidelium q́; lonum eſi.quãq; locundum habitare

fratres in vnum. Et deus habitare facit vmꝰ moꝛis in
domo. Mon habitatur in vnum.neq; in vnum cõcoꝛdi⸗
ter cõuenitur: miſi habitatoꝛes vnius moꝛis extiterinr.
Vnus eſt mos eccleſic: vna eſt vrbanitas eius ſolũ ſa⸗
tagens in ſupna. Et cum duo ſunt ocul in capite mul⸗
tiq; capilli: ſolum in vmtate ſponſus pꝛo amoꝛea lpon⸗
ſa ſe vulneratum eſſe fatetur.Elulneraſti coꝛ meum in

Vno oculoꝛum tuoꝛũ: et invno crine colli tui. Ouo ſunt
oculi vexter et ſimſter. Duo ſunt intellectus:fidei et na

ture. In oculis fidei amoꝛis vulnus factum. Innume
rabiles ſunt capilli capitis colli apud nos. ſed apud de
um omnes numerati ſunt:ſed in vno ſponſus a ſponſa
gladio amoꝛis cõfoditur.vt ꝓpter chꝛiſtum ſolum um⸗

paſſibilitas veniat. Crinis quidem impaſſibilitatis ha⸗

bet indicium.necnõ ex vnitate ad aliam directionẽ tra⸗
himur:vt ab omnibus diſſilientes adhereamꝰ deo. In⸗
quit enim apoſtolus.Nam qui adheret deo:vnus ſpiri⸗

tus eſt cum eo/Ged cõſpicture ed cõſpicituret intẽditur in vno lon⸗
geui tempoꝛis egro trigintaocto annoꝛuʒ.nõ ꝙ ſemper

ab initio infirmitatis iacuerit ad piſcinam: ſed tantu in
eo fuerat perdurata infirmitas. Hic pꝛe ceteris in infir⸗
mitate lalboꝛauerat.et omni humano deſtituebatur au⸗

xilio:ad curam pꝛeueniebat᷑ ab alijs. Memo ſibi erat au⸗

xilio ad deſcenſuʒ:et inter miſeros miſerioꝛ erat. Di tẽ⸗
pus infirmitatis attenditur genus humanum eſta dia
wlo in poſſeſſione ſcriptum:ſed quomiã non omnesilli

diuino imperio liberantur:populuſ gentilis in ilio ſigna

tur cultu idolatrie iure pſcriptionis dialvlo mancipatꝰ
otius autem diſſerendo vehoꝛ in omnẽ hominẽ pec⸗

catoꝛem:quem ſathanas diuturmitate tempoꝛis poſſe⸗

dit. multipiicatione criminum magmtudine ſcelerum.

iure pᷣſcriptionis. cui nũqᷓ; fuit interdicta poſſeſſio quin

wlit poſſe. poſſitq; welle wnire ad gratiam: pꝛout venit

iſte egrotus au piſcinam/Ziggrauat hominum culpas

tempoꝛis longeuitas in ccato. Et dominus per Jere

miam populu arguit de longeuitate tempoꝛis in pecca⸗

tis. Nunquid poſit obliuiſcivirgo oꝛnamẽti ſui.et ſpon
ſa faſcie pctoꝛalis ſue: Populant meus oblit' eſt mei
dieb innumeris. Nemo dei obliuiſcitur niſi amoꝛe 920
pꝛio delectatus.et
lia et ad mundi gloꝛiam dele
tiq; malum eſi:ſed hoc grauius ꝙ in diebus in

peeter ipius legem ad creata viſibi⸗/
ctatone ſe ligans. et hoc v⸗

EeiIe oe eint numeris
Seg cum paucitas dierum hominũ ſit cito finienda.

quintus

quomodo quis a deoverti poteſt diebuſ innumeris,.niſi

Actum quis potuit in iniquitare permanſit: ve⸗

ro uie homineʒz nõ habuit:vritas facti eſt ꝓhomo diu⸗
turne peccatoꝛ hominẽe nõ habet iuuantẽ aq gratiam. et

ſanttatem a ſua egritudine cõſequendam. Et qBuis ad

loc plurimu valeant oꝛationes ſanctoꝛũ: ipis omnino
ſe paiuat peccatoꝛ indeficiens. Sed hoc lepe bonum eti⸗
am inuoluntarie atq; diuturne peccantibuſ remanet ꝙ
ſanar expectant: wre credentes infirmitates animaruz
eſſe peccara nullaſq; maioꝛes. MHic ſiclongeue infirmu
laluatoꝛ alloquitur: ſi ſanari cupit interrogans Elis ſa
nus ſieri Optime ipe nouerat. nec erat aliter autumã
dum: quomam tantum ob hanc cauſam wnerat ad Pi⸗
ſanam. Sed querit ieſus ſi vult: et oꝛe pꝛofiteret᷑ malũ
quereretq; ſalutem. Eademq; imagine affatur in inte⸗
rioꝛi ienſu quemhbet peccatoꝛe. Clis ſanus fieri: Quid
iſta interrogatio ſentire videtur. niſi es ne infrmus oꝛe
ꝛio cõſitere peccatum: Affectas ſanitatem: odire te in
nrmitatem opoꝛtet. Odis illam: argumentis cõtrarijs
pſequaris. iis ſanus fieri. Placet ne tibi ſanitas. Er⸗
go infirmitas diſpliceat: mo ſamtas mag; placeat. Clis
ſanus fieri. Potuit ne peccatum te pꝛiuare libere volun
tatis arbitrio.Potuit ne ſathanas te in illud baratrum

obſtinationis viuentẽ immergere.vt tibi malum diſpli

cere nõ poſſit velleq; i uſticiam. agnũ alte donum col⸗
latum eſt hommuvt liberum arbitriũ viuens etiam qᷓ;

tumcunq; ꝑeccatoꝛ non poſit amittere. Et diſplicentia

mali reſeruatur in hominiboa natura.et boni et optimi
appetituſ:quanq ipᷣi per inania placita depꝛauent᷑. Sed
interrogatus infirmus neſaẽs interrogantem. allegat

impoſſibuitatẽ peiuatum ſe fatetur humano auxihio⸗et

a valentioꝛibuſ pꝛeuenitur in cura. Clelut peccatoꝛ iam
mundum faſtidiens.aſpernatuſq; facinoꝛa:ſancte eccle⸗
ſie meretur auxilium oꝛationeſq; ſanctoꝑ. Sed nemini
ſperanda ſalus:fi ex toto coꝛde deteſiatur facinus. glu
ſcitq; ſalutem.Ad quem ſaluato⸗ LBurge tolle graba⸗
tum tuum et ambula. Et ſuſtulit grabatũ ſuum et am
bulabat YAacet aut ſedet: cui deſurgendo mandafr᷑. Ja⸗
cet qui cecidit in peccatis. Sedet qui a pigritia detinet
Pꝛeceptum datur diuturnoa peccato: i longeuo vt ſur
gat:ſi male ſe cecidiſſe cognouit Nam ſi ceciderit lignũ

gut auſtrum auaricie.luxurie.gule.atq; ire.que faciunt

animã eſtuare pᷣcaumate:ad aquilonem ſuperbie. vbi lu
cifer diſpoſuerat ſtatuere ſedem ſuam. aut inuidie que

frigidam animã facit. aut pigricie que tepidã tenet aut

.

in frigiditate mentis depellentẽ habitum motũ et offfi
cium charitatis.et ibi erit iacens vbi ceciderit nõ valẽs

ter ſe reſurgere vt valuit cadere: niſi ieſu pꝛeceptoꝛiſ po

tentia ſubleuetur. Etenim hic languidus trigintaocto
annos in infirmitate ha bebat:nequiens ab illa reſi urge⸗

re niſi ſaluatoꝛis ſuſcepiſſet pꝛeceptum. At vbi factum

eſt ſurrexit cõtinuo:et accepit grabatum. memoꝛiã cõ

fu ſionem peccati ſui quam omnis peccato: tenetur acci
pere ſecum ferens:et ambulabat in ſamitatis teſtimoni
um. exercitans coꝛpus et membꝛa. que olim tanto tem

poꝛe tabuerant. Meccatoꝛ interioeꝛi ſanitate reſpirans:

neq; amplius ferias in ſpiritualibꝰ agar. Ambulet. ſed

in lege dñ̃.et in pceptis a ltiſſimi et ꝑetat ſue directõis
viam liberatus a malo. NMamet dauid. Motam fac mihi

viam in qua ambulem: quia ad te leuam animã meain

Fiet pꝛotinus errabundus niſi pꝛius viam veritatis in
uenerit.quoni nõ eſt in homine via eius: neqʒ viri vt
ambulet et dirigat greſſus ſuos. Omnis conatus deo
placere volentium.recteq; gradi:fuit eſſeq; debet in ele⸗

ctione viarum. Ambulatur ſecurius. inceditur cautius
cum electa fuerit via writatis. Etenim dauid hoc in ſe

ſpr
,/
nt
imi
ecl
it

le

—
—.

f-

E

De miraculis

et in perſona bonoꝛum feciſſe demonſtrat dicens. Viaʒ
VWritatis elegi iudicia tua nõ ſum oblitus.Attamen in
via qua gradiendum eſt: duplex eſt directio. Eſt qui⸗
dem directio ab indirecto:et directio ad directum. Di

rectio, ab indirecto his verbis explicatur. liam im/

quitatis amoue a me:et de lege tua miſereremei · Et
alibi.Ab omni via mala pꝛohibui pedes meos:vt cuſto
diam teſtimonia tua. VUna eſt via imquitatis et malitie
ad perditionem deducens.ſed illa ꝑer fraudeſ: iſta moli⸗
tur in nefas· Mam eſt via que videt᷑ homini recta:no⸗
uiſſima eius ducunt ad moꝛtem. Eſt autem directio ad
directum. Sicq; poſtulatur. Dirige in cõſpectu tuo vi⸗
am meam. Nemo recte ambulat:miſi in cõſpectu deivia
hominis dirigatur. Sed quis eſt qui etiam volens eiuſ
poſſit vitare cõſpectum: Quonnia im omni loco oculi
domini cõtemplantur bonos ⁊ malos. Sed qui animo
cõtumaci perperam agere cupit diuinũ vellet declinare
cõſpectum.qui vero per iuſticiciã agere nititur.in cõſpe⸗
Cu dei dirigi poſtulatrot ſcom ſuum placitum gradiaft.
In ſpiritu ambulat:qui in cõſpectu dei ambulat. Et ſpi
ritu ambulate:et de fideria carnis nõ ꝑficietis. Sabba
to celebꝛata eſt huius infirmi ſanitas:quoniã in ſabba⸗
to eterno cuncti electi etiam qui turpiter peccauerunt
peracta penitentia ſanabũtur. Sed iudei verum ſabba⸗
tum nõ habentes. calumniam inferunt:ꝙ hic grabatũ
ſuum in ſabbato detuliſſet. Qui optime retulit tollẽdi
autoꝛitatẽ in ſue ſanitatis auctoꝛem: velut ſi minoꝛa ꝑ
maioꝛa pꝛobare niteretur dicens Qui me ſanũ fecit il
le mihi dixit.tolle grabatum tuum et ambula Ac ſi ve
lit intendere. Oaius eſt infirmitatẽ trigintaocto anno
rum ſpacio inſiſtentẽ ſubito depellere nducereq; ſalutẽ
q; iubere grabatů tollere. Sed ſibi obediuit infirmitas
fugiens et inueniens ſanitas:nec meum erat diſſerere
de licentia ſabbat ina. Diu tabuit coꝛpus meum nõ va⸗/
lens ferre meipᷣm.modo ab eo ſanatus ſupꝛa artem et
naturam vt quid eius mandata nõ faciam: NMõ me ſa⸗
nauit obſeruantia legis ſabbatiq; cuſtodia ſed huius ho
minis virtus ſanitati mexeſtituit.Et cum interrogare
tur quis eſſet:ipᷣm neſcire reſpondit.uiuſ tantũ ingra
titudinem arguit.ꝙ nõ nouerat ſue ſanitatis archiatrũ
et anteq; actiones redderet gratiarũ. Sed ſoꝛte perter
ritus nouitate factoꝛũ aut feſtinans ad iuſſum:aut om
nino detentus de ſanitatis leticia nõ curauit agnoſcere
beneficij largitoꝛem. Sed ſaluatoꝛ omniũ chꝛiſtus qui
animarum magis qᷓ; coꝛpoꝛũ querebat ſalutem. et pꝛefe
rebat vnam vt donaret alteram:declinauit a turba cõ
ſtituta in loco Poſtea inuenit euʒ ieſus in templo: et

Diynit illi. Ecce ſanus factus es:iam noli peccare.ne dete⸗

rius tibi aliquid cõtingat goꝛtaſſis ꝙ templum iſte ſa
natus intrauerat ad oꝛandũ.et ad referendum vni deo
cui templum dicatum erat gratiarum actiones ꝙ ſani⸗
tatem receperat nondum credẽs in chꝛiſtum. ipᷣmq; de⸗
um eſſe:in quo a ſaluatoꝛe inuenitur recepturus in ani
ma ꝓut receperat in coꝛpoꝛe ſanitatem. Et bene magno
miſterio extra templum coꝛpoꝛis:in templo ſanitas agi
tur mentis. Nam cuncta viſibilia ſen ſibilia coꝛpoꝛi cõ
ferunt. Sapientia virtutes mandata ſacramenta eccle
ſie ſancte que templũ verum eſt dei:ad animarũ inſtru
ctionem iparumq; ſalutem oꝛdinata ſunt. In optimo
loco pꝛo futuro miſterio iſte inuentus eſt a teſu:quod ſi
qui ad templum ſidei noſtre nõ veniunt.nõ mueniant
vt nec inuenti in anima recipiant ſanitatem. Sed que
in templo vbi inuentus eſt nõ ſunt pꝛeſentis diſſertio⸗
nis:iam diſerta ſunt alibi.Vleruntamen interminatio
huic facta inſtruit ad ſcientiã.incutit terroꝛem paratqʒ
cautelam.vt ſciamus ex peccatis penalia mala homini⸗

Baluatoꝛis

bus pꝛouenire nõ ſolum in anima ſed in coꝛpoꝛe.non ſo
lum in aua vita ſed in iſia.erroꝛ quidem quonia iudi
cium dei eſt ſcom writatem. Mam deus vltionum do⸗
minus vlciſcens in eos qui ꝑccauerunt. Ex quo caute⸗
la vere timentibo oꝛitur:decunent mala. bonaq; faciant.
vt dauid poſi peccatum. b omni via mala phibui pe⸗
des meos:vt cuſtodiam verba tua. Sed cur euenire de
terius cominatur-Nam dimiſſa ſepe in vltionẽe redeũt:
cum poſterioꝛa iunguntur. Crimen leſe maieſtatis ſe⸗
mel dimiſſum redit ad penam:cum agendo repetitur-
Et ſepe in homimibus coꝛ impenitens generat reitera⸗
tio dimiſſoꝛum. Mihilq; deterius in woluntarie peccan⸗
tibus poſt ſuſceptam de pꝛiſtinis indulgentia. q; ſi coꝛ⸗
dis duricia ſubiequatur:que dum aſſiſtit ad penitentiã
Wnire nõ ſinit. Quo demerito induratũ eſt coꝛ pharao

nis. vt ſemper mala malis cumularct. et peioꝛa cõnecte

ret.ſenioꝛ in populo dei factus:vt etiam neq; ſigna etꝓ⸗
digia magna ipᷣm ad penitentiã puocarent. Sed hic ſa
natus a ieſu vt eum agnouit ex fide:pꝛedicatoꝛ fact eſt
eius:et in trepido ammo abijt ad iudeos:et nunciauit
eis:quia ieſus eſſet qui fecit eum ſanum. Vlelut retri⸗
butionis munus offert cõſfeſſionem ꝙ ieſus ſanare ho⸗
mines poſſit:et conftetur eum coꝛam hominibus ipio
rum abiecto timoꝛe.Doc pꝛecipuum inter cetera ſalua
toꝛ a ſuis fidelibus querit vt eum cõſiteantur:cui con⸗
feſſioni dona ſublimia pollicitur. Ommis qui cõſitetur
me coꝛam hominibus:conſiteboꝛ et ego eum coꝛam pa⸗
tre meo qui eſt in celis.Et e regione dicit. Qui autem
negauerit me coꝛam hommibus:negaboet ego eum co⸗
ram patre meo qui eſt in celis. Nullum ſignum euidẽ⸗
tius ſanate anime:q; chꝛiſtum vita moꝛibus oꝛe homi⸗
num timoꝛe depoſito cũ neceſſe fuerit cõſiteri.

De curatione lunatici ſurdi et muti ſpiritum immũ
dum habentis ſecundum mattheum marcum et
lucam. Caplm. XXVIII
MNuidus hoſtis humane nature in deuʒ ſemper
i vſq;quaſq; ſuperbus alternationes celeſtiũ coꝛ
poꝛum obſeruauit inſidias tetras in illis cõſti⸗
tuens vt eoꝛum infamaret auctoꝛem.velut qui malum
in coꝛpoꝛibus celi poſuerit vnde humana natura ledere
tur:eo ꝙ viciſſitudine lunaris pꝑmutationis lunaticus
diceretur. Sed reuera nõ ſic imo ipᷣe malignus exagi⸗
tat obſeruando lune curſum quo ſoli puma vel longin⸗
qua ſumat defectu luminis vel augmentum.in his per
mutationibus lunaribo perampliusvexans vt ſimul cũ
creatura creatoꝛ ipᷣe culpetur· Nam vt tres euangeliſte
teſtantur vt oꝛdo detur rei geſte ppoſterando hanc ſcri
pturam quidam habebat filium lunaticũ ſea deceptio/⸗
ne qua ſupꝛa dictum eſt:ſed puer et habebat ſpiritum
iummundũ. Et erat ſurdus et mutus quivraret eum
vt ſepe pꝛecipitaret eum in aquam aut in ignem: et eli⸗
debat eum et ſpumare ſaciebat.et dilacerare et ſtridere
dentibo et areſcere. Omnia hec ab infantia paſſus erat.
Quem pater diſcipulis chꝛiſti attulit vt curarent eum
qui nequiuerũt. Sed diffidens pater de diſcipulis. de
magiſtro plus ſperans.cum ieſus veniſſet in turbaʒ ac⸗
ceſſit ad eum:et genibus ꝓuolutus oꝛabat dicens. Do⸗
mine et magiſter attuliad te filium meũ lunaticuʒ. ha⸗
bentem ſpiritum mutum et diri diſcipulis tuis vt cura
rent illum et nõ potuerunt. Miſerere igitur filio meo
quia lunaticus eſt:et ſi quid potes.adiuua nos miſertꝰ
noſtri. Et ieſus ait illi. Et ſi potes credere:omnia poſſi⸗
bilia ſunt credenti. Et cõtinuo exclamans cum lachꝛv⸗
mis pater pueri aiebat Credo domine.ldiuua incredu
litatem meaʒ.CTunc increpauit ieſus diſcipulos dicẽs.

Liber
O generatio incredula et peruerſa gouſch ero vobiſcũ
vſq;quo patiar vos:?iffertelillum ad me.Et attulerunt
ei. Et cum vidiſſet illum ſtatim ſpiritus cõturbaint eũ
et eliſus in terram volutabatur ſpumans. Et cõmina⸗
tus eſt ieſus ſpiritui immũdo:et increpauit eum dicẽs
illi. Surde et mute ſpiritus ego tibi pꝛecipio eri ab eo:
et amplius ne introeas in eum. Et exclamãs multum
decerpens eum exiuit ab eo. Et factus eſt ſicut moꝛtuꝰ
ita vt multi dicerent quia moꝛtuus eſi. Jeſus autẽ te⸗
nens manũ eius:eleuauit eum.Et ſurrerit puer Qui
adhuc peccare nõ nouerat tantaq; paſſus:ex oꝛiginali ſe
multatum inſinuat. SGed in iſta ante colligirur homo
ꝑeccatoꝛ.qui ex pꝛimis rudimentis et ex ſuis pꝛimitijs
ſe pꝛopꝛia voluntate traicit in alteram moꝛem partem
electione mentis impꝛoba.quãa coꝛrigere nõ curauit cõ
ſilio aut diſciplina melioꝛis etatis.ſed velut infrunitus
ſuper equum id eſt ſuper inhabenatũ coꝛpus inſedit:in

id latus quo malus feruoꝛ ſeu carnis impetus impelle/

bat. Sed nec diſſerendũ ꝙ lunatic eſſet:ne videamur
cum male credentibus infamare lunam ſimiliter et au

ctoꝛem. Sed pꝛetermiſſa opinione fallaci ſolum in id

quod verum eſt intendamus:nõ ſeruando littere oꝛdi⸗
nem ſed rei ſeriem. Puer hic habebat ſpiritum immun
dum. Et hic iuuenibus pꝛincipalis hoſtis immundicie
ſpiritus ferens per laſciuias voluptatum.et lubꝛica coꝛ⸗
poꝛum cui difficilime reſiſtitur. cum ad carneʒ ſe trahit
tanq; ſenſualitatis amicum. qui blande ingreditur dul
cia wenena diffundens. Si wro anime diſponit inferre
certamen.aut maculat vnde coꝛpus aut immuncdhicias
idolatrie et erroꝛum inſeminat.et ſurdum facit ad ver⸗
bum per quod erudiri poſſit ad ea que dei ſunt vt vigoꝛe
ſpiritus carnis illecebꝛe ſuperentur:mutum ad pꝛoden
dum latentia mala.Hic vexabat euʒ ne quieſceret. In⸗
quietus eſt omnis malignus nec quieſcit niſi ſupplan⸗
tet.⁊ ſemper facit eum quem poſſidet inquietũ:ſuadẽs
impoſſibile vt velit quieſcere in his que quieta eſſe nõ
poſſunt. Et ad pꝛecipiciũ aque et ignis ipᷣe deducit.Pe⸗
na ſe culpam oſtendit pꝛeteritam. Nam mala duo ſunt
ſcõm iob in inferno penalia ſcilicet aquas et ignis ſcom
illam ſententiã. Lranſibunt ab aquis niuium:ad calo⸗
rem nimiuʒ· Ex his penis colligitur culpa pꝛeterita.vt
aqua niuium oſtendat charitatis frigiditatem.caloꝛ ni⸗
mius accenſam cõcupiſcentiam ad patranda mala ꝓhi⸗
bita:in que ad cadendum impellitur diabolo mancipa⸗
tur Et allidebatur Ad terram peccatoꝛ impellitur:cũ

curuatur ad ima Et ſpumat ſin libidinẽ obeſatus Et

ſemetipᷣm dilacerat cum nihil poſſit retinere vſſtimen
ti honeſti.A nulla parte patitur aliquid habere integruʒ
vel cõſutum.Dilacerat veſtimenta que deſtruit oꝛnamẽ
ta nature et gratie indumenta que operiunt turpitudi⸗
nem quam incurrimus in adam et illam quam peccan⸗/
tes ꝓpꝛiaxoluntate cõtraximuſſ Stridebat dentibus
Et in inferno ſimilis pena diuerberat: quia ibi erat fle⸗
tus et ſtridoꝛ dentium Et areſcebat jec ſi eſſet ſine hu
moꝛe ſpiritus.vitam habentis Et ab in eunte ſua eta⸗
te iſte talia paſſus erat velut qui a pꝛimeua etate ſatha
ne factus mancipiuʒ.eius dirum imperium nõ valens
effugere.niſi a valentioꝛi potẽtia factus liber eſſet. Hic
poꝛro puer apoſtolis oblatus a patre. nec ab eis curatio
nem accepit:cuius cauſam ſi aliam inueſtigare tempta
bimus pᷣterq; que ab ipo cognitoꝛe cauſarum poſita eſt.
pꝛeſumptionis crimine arguemur:cum incredulitatis
cauſam dumtaxat obiecerit. Et chꝛiſto iterum a patre pᷣ
ſentatus eſt cum poſtulatõne miſericoꝛdie ſi qua poſſet
Optima oꝛatio cum chꝛiſto dicitur:ſi quid potes miſe⸗

rere mei. Sed huic in ipo typo loquitur ommb diceni

mouet!

quintus

Si potes credere:omnia poſſibilia ſunt credenti.Aſſe⸗

ritur ꝙ miracula potius fiant virtute credentis qᷓ; pote⸗
ſtate auctoꝛis: ſi omnia poſſibilia ſunt credenti. Mõ enĩ
ſaluatoꝛ ſeipᷣm interrogat facientẽ et miraculoꝛum au⸗

ctoꝛem:ſed interrogat expetentẽ ſibi per miraculum et

ſupꝛa naturam deficientibus remedijs alijs pꝛouideri.

ſi debite crederet.pꝛeoſtendens illam credulitatis pptẽ⸗

tiam que ante omnino ignota hominibus erat:qð om⸗
ma poſſibilia ſunt credeti.Auctoꝛitas fidei chꝛiſtiane in
finita eſt.ſi cõplectit᷑ omnia poſſe perficere. Poteſt dũ⸗
taxat ſi velit:credens ſcom rationem fidei.HNõ enim fi⸗
des per omma neq; per ſingula reſpondit hominurvolun
tati niſi ratio fidei voluntatibo fidelbus aſtiterit. Sed
huius pueri pater cum lachꝛymis exclamauit dicens.
Credo domine:adiuua incredulitatem meam ꝛetẽ⸗
debat ſe habere ſidem.ſed ſi nõ plenam.ſi in aliquo deſi
cientem.ſi nõ equiparem adqſexpetitum.per eum in quẽ
credebat poſcebat adiuuari Et recta exiſtimatio ſumet
omnibus pꝛeſtructa eſt vt ſi aliquid poſſidet virtutis.
non ad plenum ipᷣam poſſidere ſe credat.ſed ſemper au⸗

tumet aliquid deeſſe:vnde querat perfici vnde poſtulet

adiuuari. Et apoſtoli etiam petierũt dominũ dicentes.
Adauge nobis fidem.Aliud quidem eſt habere:aliud a⸗
liquid plenum poſſidere. Netenduʒ nobis eſt virtutes
ipᷣarumq; augmentum:vt anime noſtre depulſa omni
demonum fraude:plena ſit ſamitas. Sed increpantur
apoſtoli:velut adhuc nõ plene fideles O generatio in
credula et peruerſa quouſq; vobiſcuʒ ero.vſquequo ros
patiar Mec increpatio non de indignatione pcedit ſed
de cõpaſſione:nec ſaluatoꝛ tedio affectum de moꝛa cum

apoſtolis ſe oſtendit. aut moleſte ferentem:ſed tardita⸗

tem anime illoꝛuʒ abhoꝛret:cum ſic ipe cõuerſaretur cũ
eis aſſidue ac per omnia que cõgruunt argumẽto id fe⸗
cerit ꝙ in plenitudinem fidei deuenirent Et dixit. Af⸗
ferte illum ad me verum deum et hominem:qui a pu⸗
ris homimibus curari nõ potuit ſine fide pleniſſima ſal⸗
uatoꝛis. Et attulerũt ei Et cum vidiſſet illum ſtatim

ſpiritus cõturbauit eum Cõturbat peramplius ſpiri⸗

tus nequã cum expelli ſe cõſpicit.et ſeuioꝛa temptatio⸗
num bella mouet.et dum in anima ſeuire amplius ne⸗
nut.toꝛilie⸗ et coꝛpus et ſeuioꝛa temptationum bella
Angde hic puer a ſpiritu eliſus in terram. rolu⸗
