do pᷣferunt voluntatẽ. Er ſi quid humano ſenſu aliqñ
in oꝛõne ꝓfertur. nõ pſiſiatur erammo neq; verlv/ſed
chꝛiſti exemplo poſtq; ratio interpellauit ad regem ve⸗
lut ſenſualitatis amica ſine interpellatõne ſe ſubdat ſu
pno iudicio dicens. Clerũtamen nõ mea: ſed woluntas
tua fiat. Poſtulat inuiſibilis oꝛdo iuris T ratio aduo/
cans ꝓ ien ſibo in inſtanti fiat ſubdita infallibiliter om
nia diſponenti. Chꝛiſtus tota vite ꝑfectio et impfectis

aliquid impfectõnis in ſuis moꝛib pꝛerogauit a ſua p/
fectione nõ cadens.vnde nõ diffiderent.ſi ꝓ ſenſualita
te non tñ ex vicio interdum alquid poſtularent: dum
emiſſa poſtulatõne in woluntatem diuinam petitum re
toꝛ:quetur.

Ed vbi eandem poſtulatõnis ſententiam repe

8 tens ſaluato: oim cheiſtus mirum quiddã mẽ

tibus ntis accreſcit. ſc cur tot vicibus iterauit
ſenſualitatis exopimen. Sed ſi ſps attendimus pm⸗
ptitudinem:eo feruentioꝛ oꝛat in illo ſpũs:quo magis
ſenſus infirmabatur hũanus et ad ſubdendũ ſe do ra⸗
tio firmioꝛ:qᷓ; ſenſus ad reipuendũ qð erat aſperũ para
batur. Et ille muiſibilis ⁊ ꝓ ꝑte ſennibilis agon magis

ſfiebat ad oſtendendũ victoꝛiam rõnis. qᷓ; ad inſinuan.

dam fragilitatẽ humanitatis: vt ſemꝑ vnus et idem

mente conſtans mueniretur ſaluatoꝛ oim in humana
et inſita rõne:qui vnus eſt cũ patre ⁊ ſpuſancto in vni⸗

tate diuine ſubſtantie. Necnon et trinitas ſigmſicaba/
tur in omnibo geſtis eius:ideo triplicauit illam ineffa⸗

bilem et ſacratiſſima oꝛõnem. Et patri fundabatur oꝛa
tio:quam ſilius ipe in aſſimmpta hũanitate fundebat. 7
ſpiritui remittebatur cum dicebatur. Nõ mea wlun⸗

tas ſed tua pater fiat. In lege aüͦt ſcriptum eſt in oꝛe

duox vel trium ſtat omne verbu verum: pinde chꝛiſt⸗

ex tribus aſſumptis teſtibi totidem actibus eſſe verũ

alſerit qð agebat. Pꝛerogata eſt foꝛma oꝛandi ex geſti⸗

bus ſaluatoꝛis.Et tu cum oꝛaueris ſoꝛmam ſuſcipe ho/⸗

minis ꝓpter delicta ꝓpꝛia ad exiciale ſuppliciũ:cuu pati⸗

bulum ex foꝛefactis iuſticia preparauit:et cum interna
conſcientia pꝛemit ⁊ moꝛdet:ſeipᷣm intuere diiudicans

dicens merito hec patioꝛ. Nec audet aliquid in iudicem

irrogare calumnie:ꝓpꝛijs criminibus accuſantibo con⸗

globatim. Et maioꝛibus vꝛgetur doloꝛibus qꝛ deliquit

qᷓ; quia in interitũ vadit. Eius vero ſimilitudinem nõ

aſſumas.qui mala fect digna pena ſed moꝛte turpiſſi⸗
ma et de iudice querulatur. xhementius dolens qð pas

titur ſiue moꝛitur qᷓ; quod cõmiſit hmõi pena plecten⸗

dum. Talem tipum aſſumens etia ſi eraĩo fundat pꝛe⸗

ces:nubem habet oppoſitam. Tixo aũt pꝛimo veſntus
poſtulans magnã dei miſciam ſuꝑ magnam mieriaʒ
aſſequntur ſepꝑe petitõnis effectum. Maluato: pꝛi
ma vice oꝛõne pacta:nõ accipiens vt homo reſponſum
paſſibili hũanitati ſiue carni ſuſcepte ſe donans:vnio/

nem indiuiſibilẽ ſeruans vt homo verus pauens et te

dioſe afficiens reuerſus eſt ad illos tres quos in cbſer⸗

uatione reliquerat:et ſecum ſuſtinere atq; vigilare ſue⸗/

rat erhoꝛtatuſ· ¶ Et venit ad diſcipulos ſuos:et inuenit

eos doꝛmientes. Vide agoniſtam celeſtem: in terris
agonilantem ꝓ nobis:iam ab almis ꝓmiſſoꝛibo et ele⸗
ctis diſcipulis ꝑ ſomni altitudinẽ derehctum. Tlide rõ⸗
greſſoꝛes cum cõgrediente ꝓ nobis:qui etiã in conſide

ratione illoꝑ.que ꝓ eis et ꝓ toto humanogenere fiunt

—

„ .

ſſima pmiſerunt:et cumi

Paſſiori: ſeq tpe quo actus virtutis exigitur fallere ce/

Paſſioftu: ſeg et elee
perũt diſpoſira et ꝓmiſſa in cubilibo et priustis domib

*

uilti ꝓbiter militant ſine bello. vbi aut apta facie con
itur ininnieis. aut multitudine bellantin ſit cogrelſ·

— —

—HiercS.et ne e e eien iet⸗
ſus. ſquandatur facies. et animus ferroꝛe cocutitur et

eſtimata pbitas traſiſiuit in ſommu: ſicut qui euigilat
nõ habet q ſomniat Sed ſi hoc referimus ad id quod

—
.

ſupꝛa woſinmus hos tres diſcipulos tres ſignificare vir
tutes: abſonũ videtur. ꝙ virtutes in agonicante doꝛmi
tent. cũ ſine virtutibo aliquis agoniſare nõ poſſit. Sed
ſi ↄſideram acute qð agitur intellectus in ꝑtẽ aliã re-
ctoꝛqaetur. M doꝛmitant in agoniſante virtutes. ſz ve ⸗/

lut doꝛmiẽs eſt om̃is habita virtus in quibuſlibet ago-

nibus chꝛiſtianis. reſpectu illius auxilij qo deſup mitti⸗

tur:vnde fit victoꝛia ſi bellatur. Ac pꝑ hoc apliſ ſopoꝛatis

wro agonicanti cõfoꝛtans angelus de ſupnig apparuit.

Segd dicit dñs petro ſic.
vigiliã coꝛ
diens. Male obedit .
Nec ad voluntate pceptoꝛis ercubant in multis obediẽ?

dnis petro ſit. 1 Bimon doꝛmis. a
ge atch io nnſiſt Dimmoftinterhratur oe
e obedit qui doꝛmittpe ſalutifere actionis.

tia. Ded ve illis. Et multi ſacramẽta obediẽtie iuraue
runt ſed vegenerati ſunt:et abierũt abſq; potentia ? va
litudine ante facie dialli ſubſequẽtis. Pꝛoinde ſequi⸗
tur. Mõ potuiſti vna hoꝛa vigilare mecu. In hoc ſi/
dem ſermone membꝛa repndit capitis ꝓmptitudo.
et paſſionũ ꝗ tolerantie bꝛeuitas declaratur. Quid ſibi
vult hoc ꝙ ſaluatoꝛ petro cũ ceteris obiecit in facie. non

potuiſti vna hoꝛa vigilare mecũ. Si deus non dediſſet

potentia negligentid non increpaſſet. ultã ptatem

accepimuo:ſi credentes in chꝛiſto dei filij facti ſumus.

Er hoc iohannes inquit.Dedit eis ptãtem filios dei fie
rihis qui credunt in noĩe eins. Multa pᷣt chꝛiſtianus:

multa pt quip fidem dei eſt filius. Ygitur quare cum
chꝛiſto nõ vigilat petrus.quare cũ chriſto nõ vigilat cri

ſtianus. Quare cum di filio eterno ⁊ vero ꝓ nobis in

tpe incarnato nõ ſuſtinet dei filius ꝑ fidem gam ado
ptatus.Muic interrogatõni nulla vero reſpon ſio dabi
tur:ſi ſuffugiũ excuſatõnis inquixitur.Ald excuſationeʒ
ergo nõ intoꝛqueatur reſponſio:ſi dei ſententiã mereri
nolumus ſeuioꝛẽ. amplius excuſando qᷓ; accuſando deli

ctum. Certũ eſt deum nobis omnẽ dediſſe ſuffictentiaʒ

dag virtutis actus quos erigit. aliter auteʒ eſſet exactoꝛ.
Bi vigilia et ſuſtinentiã exigebat:ꝓfecto potentiã de⸗
derat hoc agendi. aliter nos ꝑ fallaciam caularetur. Sʒ

ꝙ nõ vigilamus diminutio eſt fidei:et defectus amo⸗

ris. Et charitas oĩa ſuſtinet: qua deficiente. defecere vir
tutũ eracti debiti actus. Sed amplius hocnt᷑is malis
accreſcit: cum ꝙ de vnius hoꝛe ſpacio apli nõ vigilaue⸗
rint increpantur. Hoꝛa bꝛeuis tpis ſpacium eſt. vt hic

bꝛeuioꝛi curſu accipiatur qᷓ; vna de vigintiquattuoꝛ qui
bus dies naturalis pagitur. in ſua ſpera regiratus ſol
a motu celi.ab oꝛiente in occidentẽ.ab occidente in oꝛi
entẽ.nõ ſuo motu ſed pꝛimi mobilis virtute reuertit᷑.
Ofme tꝑus qð ab initio creatõnis vſq; ad finẽ mundi
decurret:nec hoꝛam reſpectu eterne diei poterimus ap⸗
pellare. Andicibilis bꝛeuitas eſt hoĩm vita. imo qoð viui
mus velut athomus eſt in ſpera.Quid cauſabimur de
tribulatõnibo aut anguſtijs.aut fame.aut ſiti.aut nudi
tate.aut de vincul.aut de carceribo atq; flagellis. Quid
cruciatib. Quid de vniuerſis que cõtra hoĩs ſenſuʒ
hñt aſperũ ſenſum:cũ vita ntᷣa ſit modica hoꝛa qua cũ
chꝛiſto capite fidelia membꝛa nõ vigilare ſuſtinere re
cuſant hoeridas paſſiones. Sed pᷣtermittens hoꝛã ne⸗
gligẽter decurrere:ſine bono priuabit᷑ ſine fine Soller⸗

— 4 . .
.—. — . . W. N . . . „ —

non poſſunt. Sulti nempe dſo
et eum ipo diſpoſuerut tolerantii

20

ter aquertat que cum chriſto in paſſionib petit aſſeqſlei.

aut fieri p oĩa chꝛiſtifoꝛmis. qm oĩm hoĩm punctualis
eſt vita. aut audaeter dicam. quo vit tranſigmus bꝛe⸗
uej inſtans. Mam tpe qo in pꝛeteritů eſtelapſuʒ nõ viui
3 mus.onſiſtatũ eniĩ eſt inriſdictõibo moꝛtis.tpe vere
futuro nõ viuimus: q in eo qð nondũ eſt hoĩs vita nõ
ſiſtit. Pſti tpe viuimus qo maioꝛi velocitate in futurũ

tranluolat de pꝛeterito:qᷓ; bene curuatoa ſoꝛti ſagitta

emittat ab arcu. Quid ergo eſt ꝙ tam bꝛeui hoꝛa cum
chꝛiſto in ſuis placitis ⁊ nobis vtilibo nõ poſſumus vi⸗
gllare: atq; ſuſtinere ferẽda niſi ꝙ defectus eſt in nobis
amoꝛis atq; virtutis quo acceptã potentiam homo fecit
inutilẽ.nec iuſtũ exactũ reddidit de ſuꝑ exigenti.Ad ꝑa⸗
ſtoꝛes eccleſie atq; doctoꝛes terrifice dirigitur iſtucd
verbũ.idcirco dicitur petro iam totius eccleſie poꝛdina
to paſtoꝛi. Mõ potuiſti vna hoꝛa vigilare mecũ: In quaᷣ
ↄmiſſionẽ aĩaꝝ et curam ſup ſuam aĩiam acceperut. In
quo ſi vigilarent. coꝛpus T res ꝑ aiab liberandis erw⸗
nerent: ſicut chꝛiſtus ad moꝛte ſemetipᷣm expoſuit. Nec
theſauros conderẽt qꝛ chꝛiſti charitas theſauricare non
nouit.ontemnerẽtq; omn oꝛnatũ ſeculi:ſi vigilarẽt
cũ chꝛiſto ſup ſalutẽ generis huani. Mecu eni ideo di⸗
cit:qꝛ ſine ipo nihil poſſumus facere. Cõſtanter 1 pſe⸗
ueranter poſſumus nobiſcũ ⁊ cum ſodalibo huius iecu
livigilare. necnõ iniquitatis ? ſollicitudinis reꝑ laben⸗/
tium excubare pꝛe ſoꝛibo.ch m chꝛiſto qꝛ nolumus oino
nequimus.poſſen vtiq; ſi vellemus. Moꝛe demonũ
ſunt multi:qui nõ doꝛmiũt niſi ſupplantent:vtinã ⁊ ce
teri niſi diuinis pactis placitis:nõ doꝛmirẽt. Ele qui hbo
ram pꝛeſinitã nõ habet ad ꝑagenda diuina. Inquit eni
apłus: Hoꝛa eſt iam nos de ſomno ſurgere:nõ doꝛmire
Sed chꝛiſtus exhoꝛtari nõ deſinit: etiã dulciter in
dulgens qdex fragilitate homo deliquit. Eligilate et
oꝛate:vt nõ intretis in tentatõem. ld vigiliam ſuſii
nentiã ipe pᷣmonuit oꝛõnem vbi nuc addit: qm ꝑ ipam
et ex ipa et in ipſa et cum ipſa tota virtus? gctio noſtra
inualeſcit ⁊ creſcit:et auertit tentatõis introitum q́uis

ipius nõ ꝓhibeat actũ. Oemonũ eſt officiũ nõ ſemꝑ po
teſtas tentationẽ immittere:huũanitatis eſt tentameta
/ ſentire:ſpũs aũt nti ſiue volũtatis eſt tentatõm cõſen⸗

tire vel diſſentire. Angeli eſt in tentatõmibo adiuuare:

ſolius dei eſt ex toto tentationẽ auertere.ld tentatio⸗
nem vero intratur cum cõſentitur aut cũ efficitur: qʒ
tentatiue ſuggeritur. Quẽ introitũ om̃ ipotẽs deus ſoꝛ
tiſſimo vecte claudit ne intret qui ſibi fideliter oꝛando
deſeruit. Pꝛoinde oꝛandũ eſt ab oñib: vt nõ intremꝰ
in tentationẽ. Et in ſua et prima oꝛõne qua aplos oꝛa⸗/
re docuit hoc pᷣmonuit. Et ne nos inducas in tentatõʒ
Nam intrat inductus:et ſemꝑ inducitur intrõs. Mul⸗
ta de tentatõne hic alibi diximus idcirco ad pñs cur⸗
rit ad alia velociter nt ſermo. Sed hoc qð adiecit mul/
ta diſſertionẽ requirit..· Spũus quidẽ pꝛomptus eſt:
caro aut infirma. De ſuo ſpüũ et carne ſua dicebat ſal/
uatoꝛ.ſpũs quidem ꝓmptus eſt caro aũt infirma. an de
ſpũ et carne diſcipuloꝝx? Scem reiveritatẽ ꝓlatũ ver⸗
bum pt ad vtroſq; referꝛi. In chꝛiſto infirma caro quia
paſſibilẽ moꝛtale accepat.et ipᷣe illam ſubijciebat pa⸗
uoꝛibus ꝑ voluntatẽ. vt infirmaretur timoꝛe pene.quã
virtute deitatis poterat rowꝛare. In diſcipulis aũt ca⸗
ro erat infirma.ex peimox parentũ ꝓpagata ꝓpagine m
cuius ſemine infecti exãt. in quo et ex quo nõ infirma⸗
batur penitus caro chꝛiſti. Erat etiã caro chꝛiſii ⁊ aploꝝ
inſfirma ex defectu virtutis:qꝛ: q́;uis eſſet pmptus eoꝝ
ſpũs.nõ tñ adhuc eos cõfirmauerat ſpuſſanctus.Diſ⸗
Partite aũt iſta ſentire vere intelligentie nõ repugnat.
Ac ſi chꝛiſtus dicat. Spus quidẽ ſq; meus pmprus eſt

—

— —

2 —

Noni

Ptinite
Heqvi
gulteni
Dmire
iglareer
lontſ
ohemn
ſooen
mäis
öſenop
entanetn
entöen
tipare⸗
tentito
fituncs⸗
dloſe
onnco
öntn,
os n
fertarih
ol,
ſo ch
tinol⸗
lseſt
.
Land
tüpen
togvis
lt
ne ui
züt n
ren
frtna
opter
no eo
D
o

*

cgro autem ſcilicet noſtra inirma.
ro ſenſu totũ ad diſcipulos qð dicitur intoꝛquet᷑:ex his
gque chꝛiſtus ante pᷣdixerat. Eligilate oꝛate vt nõ in⸗
tretis in tentationẽ. qm̃ ſpũs vt᷑ ꝓmptus eſt vigilare
atq; ſuſtinere mecum:et me cõſiteri et nõ negare ſicut
pauloante diriſtis: ſed caro vta eſt infirma. et intmi ꝙ;
Pmptitudinẽ ſpũs vepꝛimit et retundit. Ecce durũ bel

uioꝛ:vt ſapliuſ de bilitet᷑. Ex quo

+

Cõmumioꝛi re

lum.ecce ineuitabile oino duellũ.ecce mirandus oĩno

ↄflictus ꝙ ab infirmitate carnis repꝛimatur nti animi
pꝓiptitudo. Qðò alijs verbis in poſterũ declaranit apls
AVaro eni cõcupiſcit aduerſus ſpm̃:fpũs autẽ aduerſus
carnẽ. Hec eni ſibi inuicẽ aduerſantur vt nõ quecunq;
vultis illa faciatis. NPugna hec ſentitur:oculis nũqᷓ; pa
tet. Bed que ſit pmptitudo ſpũs ? carnis infirmitas:
aduertamus. Pꝛomptus vſitatioꝛi vocabulo idem eſt

qð patus.Tũucergo ſpũs eſt ꝓmptus:cũ ad diuina bñ

placita fuerit ſine turbatõe patus. Hoc nanq; dicebat

dauid. Paratus ſum a nõ ſum turbatus vt cuſtodiam
mandata tua. Pꝛomptitudo ſpũs ꝑ ſanctam audaciaʒ

nõ ꝓcacem.pꝛocerũ aut quoꝛũlibet hoĩm faciẽ nõ vere⸗

tur ⁊ loqui vbi expedit nõ foꝛmidat:nihilopendit pꝛnas

et moꝛi ꝓ chꝛiſto ad palmiferũ culmen aſſcribit.et de vi

litate gloꝛiã. delectationẽ de rena:de abiectione gaudiũ

ſugit. et iocundioꝛ quo ſen ſibo aliquid ſentit aduerſum

et cõtra carnem impaſſibili bello confſigit. YInfirmitas

Wro carnis eſt ꝓnitas in malum.rerũ ſenſualiũ labẽ

tium appetitus:tedium bonoꝝ actuũ.agendoꝝ incurig.

Vclinatio vtiliũ aſperitatũ.vigiliax et oꝛõnum odiũ ſi⸗
ue fuga.doꝛmitionis amica.inutiliũ cõgregatrix.impoꝛ

tuna ꝓuiſio futuris.reſurꝛectio tarda vel nulla.pcraſii

natrix bonoꝝ actuum ex virtute: hiatus inclauſibilis ad
delectantia ſenſum: impatiens chꝛiſtifoꝛmiũ paſſionũ

Sup hanc infirmitatatẽ dauid dei miſcoiam imploꝛa⸗
bat dicens. Miſerere mei dñe qm̃ infirmus ſum. Mec
pꝛo infirmitate penali oꝛabat dauid: ſed cõtra infirmita

tem culpabilẽ. qua ſpũs pmptitudo repꝛimitur. Et ali

bivoce flebili declarabat. Infirmata eſt in paupertate
virtus mea. Omni remoto dubio notũ fiat: om̃is no

ſira potentia in firmatur in pauꝑtate gre ſiue virtutuʒ.
Et flebilis hieremyas ꝓ hieruſalẽ dicebat. Infirmata

eſt virtus mea. SGed hieruſalẽ peccata ⁊ ꝓphetaxꝝ et ſa⸗
cerdotũ ⁊ regũ cauſam hmõi ſupponebat vt peccatũ cõ

tractum ſubitoꝑ penitentiã nõ abſterſum infirmitatẽ
Aad peio:a cadendu inducat. Plaga celeriter nõ curata:
maioꝛem infirmitatẽ debilitatis appoſuit. Pꝛoinde in

lamentationibo ſequit᷑ Dedit me dñs in manu:de qua

nõ potero ſurgere. Nam ſepe diuino iudicio agitur: vt

qui peccatinfirmetur.et fiet ad pꝑeccata cumulãda ꝓcli⸗
0:: p . qu 4 r iñ rẽ
pꝛobũ ſenſuʒ.coꝛdiſq; duriciã.aut moꝛte puent in ma
nu demonũ includatur:de qua ſurgere nõ poſſit etiaʒ ſi

Vlit. Tltraq; quippe manus ſenſus ire ꝛobi et duricie

coꝛdis atq; dialvli quẽ acceperint.ita ſexeliunt.et talẽ la
pidem ſupponũt vt ſurgere nõ poſſit.ſic ſuo merito tu

mulatus niſi ſuſcitauerit qui quadriduanũ de monu/
mento vocauit.Ac ꝑ hoc oꝛandum eſt ſicut traditũ eſt

a chꝛiſto:ne cadamuſ in tentationẽ:qꝛ ſic ſvũs pmptus
eſt. caro periculoſa infirmitate langueſcit. Wis di⸗/

ctis ſaluatoꝛ agoniſta pꝛomptiſſimꝰ: ſcðo abiijt ad oꝛã
dum eundẽ ſermonẽ dicens. Inuariabilis eſt oꝛatio

chꝛiſti. Et foꝛma nobis in oꝛõe pᷣſtruitur ne mens oꝛan
tis labatur in multa. Mon fiat diuiſa in multa mens il⸗
lius:qui cupit obtinere qð roſtulat Variatio petitionũ
inſtabilis aĩe nota eſt:et rigidum fecit exaudire rvolentẽ
Et nullo reſponſo ſuſcepto referente ſcriptura mterpo⸗
lauit oꝛare pꝑmodicum:reuerſus tñ ad piam et vtilem

Pe paſſione domini ſaluatoꝛis.

actionem. Nam venit confoꝛtaturus diſcipulos: et in

termittere pꝛo vtilitatibꝰ pximox. marime vbi ſr ũa lia

della timẽtur. ne inui ſibilis ab inuiſibilibo inimicis te⸗

tur inopinate cõflictus. Et diſcretõis in ſignis eſt virt
actuʒ virtutis ꝓ actu virtutis alio intermittere. Oim
virtutũ amoꝛ habitus in aĩo ſemp ſiſtant. actus wro
pꝛo varijs euẽtib opoꝛtet eſſe diuerſos. NMon eniĩ inter
mittitur virtus.ſi neceſſitate vegente intermittitur:et
pꝛo virtute reſumitur actus. Bonũ eſt eſſe bnum: ſed

melius in bonitate tua opatione habere conſoꝛtẽ. In⸗

termittit oꝛõnem chꝛiſtus tedio nõ affectus oꝛandi:ſed

remedio alijs ꝓuidendi. Veniẽs ad diſcipulos inuenit

eos iterum doꝛmientes. Si virtutẽ in iſtis accipimus

eadem que ſupꝛa eſt pferenda ſententia. Si vero chꝛi⸗

ſti cõmilitones in his foꝛe voluerimus multã impfecti
onem ad chꝛiſtũ ntis mentibo miniſtrabit. cũ necad ex
hoetatõem chꝛiſti pꝛimã atq; ſcdam potuerũt v gilare.
Sequitur ꝓfecto. Erant eni oculi eop grauati. Ec⸗/
ce ꝙ remerguntur oculi altitudine ſomni: qꝛ caro infir

ma inualuit ſuꝑ altitudine ꝓmptitudinis ſpũalis. Et

mirũ:quod infirmũ eſt virtuti pualuit. oaptamꝰ eni

ſepe nos magis infirme materie: q; virtuti. Sed q̃ ſit

dey

iſta doꝛmitio: que ſit iſta grauitas videamus. Oiĩs do⸗/

mitio cuiuſcũq; coꝛpis:magis qᷓ; vite imaginẽ moꝛtis
habet. Et vt a coꝛpalibotanqᷓ; a ſigins ad ſignata ſpũa⸗

lia tranſeamus.execrabilẽ tipum hc doꝛmitio ſecũ p-ꝛ
tat.Doꝛmiũt qui vitã in pꝛoximo negaturi erãt vt ma
lum ſepe futuroꝑ pꝛelagiũ ſit maloꝝ.et peccatũ peccati
alterius ſit initiũ. Nam ſpũalis doꝛnntio eſt obtenebꝛa
tio ſenſuũ:et oĩs incluſio.ſuffocatio intellectus. pditio
memoꝛie.volutatis oppꝛeſſio.dimerſio contemplatõis
creditatõnis abolitio.et oꝛõnis carentia. incõſideratio

eterni atq; infallibilis iudicij. contra demones in caute

euangeliſta cõſcripſit:erant enĩ oculi eoꝝ grauati. Ocu
lI ſunt lucide intelligentie. timoꝛ 1 amoꝛ mtellectus et
affectus. qui daelels ſenſualitatis aut onere iniquis
f. Senſualitatis grauamen iob ad d de
clamabat Factus ſum mihimetipᷣi grauis. Ylle imo qᷣ/
libet ſibimet factus eſt grauis.qui nõ ab alio ſed a pon

la ſignum expoſitũ adipᷣoꝝ ſagittas: piculoxꝑ impꝛoui⸗

ſio. wvnoꝝ incuria:virtutũ abiectio inneſcia quies.inſen

ſibilitas aĩe. receptaculũ fantaſiax. Soꝛmitõis cauſam

tatis grauant᷑.

dere ſenſualitatis ex ꝓpagatione coꝛrupte nature graua
tur:et velut ſomno inſidioſo reſiſtere xolens ab eius

Ddulci violentia pᷣgrauatur.et recuruatur cũ certat ſuis

conatibo expꝑgiſci. Dulcis foꝛt is atq; inſidioſa eſt vio⸗

lentia ſomni: latetq; in nobᷣ nec inſurgit ab extra. Dul⸗
ciſſimũ eſt ſenſualitas pondus. coꝛrupteq; nature: q
yvnuſqu ſq; niter ſecũ poꝛtat:ſed nõ vnumquẽq; poꝛtã
tem equaliter grauat. nõ leuigatõne ponderis ſed gẽe
reſiſtentis· Mec pondus euenit ex nobis.ſed cõtrahitur
ex antiquo iniquitatum onere: ſicut declamat dauid.

Qm̃ iniquitates mee ſuꝑgreſſe ſunt caput meũ:et ſi⸗
cut onus graue grauate ſunt ſuꝑ me. Caput mens ho⸗
mims ſepe dicitur:quã tunc iniquitates ſuꝑgrediũtur

qñ in hoĩs aĩa virtutibo pualent:et ex pꝛiſtina conſide⸗
ratõne recuruãt:que multotiens latent et credũtur qᷓ;ᷓ
ſint vt plurimũ leuioꝛes.Ex his nempe grauãtur oculi

nẽe mentis et tꝑe magni?⁊ neceſſarij agonis quieſciñ⸗
ſopoꝛati. Et ionas fugiens a facie dñi doꝛmiebat in in⸗

ferioꝛibus nauis ſopoꝛe graui.nec tempeſtatẽ ſentiebat
quã ſui cauſa naute ſeu remiges ſnſtinebãt. Gꝛauis eſt

nimis mens hoiĩs cũ fugit a facie dñi. hoc eſt ab eius xo

luntatis imperio. Grauatur valide. qui tempeſtatẽ non

lentit minantem ex omi ꝑte naufraugiũ.Aplor oculi

19 S

W

92n1R

Aiber terciu ſgecimus

ſupꝛa naturam fieri omnino declarat:nec veram fierin
timabatur. Etignoꝛabant qind reſronderent ei Dde
ſrondiſſe oĩno ignorat: qui deliquiſſe cõuincitur. et ſuf⸗
funditur verecundia: qui qð ꝓmiſit nõ fecit. Alte pꝛo⸗
mittens t in pmiſſione ſuccũbens legitina exꝛoſa
nõ habet. marime ſi facilis eſt ꝓmiſſio:aut ſi leue quod
erquiritur ab amico. Pꝛomiſerãt apli chꝛiſto ſocietatẽ:·
ipe vero facilẽ vigiliam erigebat.necaliquid impoſſibi
le erigit ab aliquo. Er hac vice ſaluatoꝛ nihil aptig
dirxit. ſed receſſit ipſis aſpectis.. Et oꝛauit tercio eundẽ
ſermonẽ dicens. Eundem ſermonẽ dixit: qui eundezʒ
et immutatũ aĩm poſſidebat:non ptinacia impetrandi
ſed anim firmitate nõ premouendd baſſione: ſed hꝛN
ſua confoꝛmi volũtate cũ patre pandenda. Calicis pete
batur atmnotio: dicebar nolle bbbere a ſitiebat. it v
mo dicebat nolle obedire. put ratio ſupioꝛi obediebart
virtuti pꝛompto animo exhauriebat Calixr mẽſura ſue

paſſionis erat.qua bibirurus erat vſq; ad fundũ:vt eti

ſomno grauabantur quo mentis oculoꝛuʒ ſegiicies in

ines electi qui adducti ſunt ad diſcretõnis annos:oꝛa⸗
nerunt ſequẽtes oꝛabunt ⁊ ſecuturi:ſed nulloꝝ o:õ mſi
virtute ſanguinis chꝛiſti verum ſoꝛtitur effectu. ꝛoin
de ſaluato: in oꝛoõne ſanginnem fundit. Sudat ſudoꝛe
ſanguineo:vt ſup:a naturã cõmun em hoĩm ſuũ dicat
eſſe amoꝛem.quoaquã in oꝛatõne ꝓ omnibo fundit et
ſanguinẽ. Et voluntarie moꝛitur ſic ſanguinẽ pſunden
do. Aelxmentiã vero lawꝛis eſtus inuiſibilis agonis
ſudoꝛ miſſus declarat. Nam ex latꝛe nimio ſimiliter et
ex eſtu:cõſueuerunt coꝛꝑa deſudare. Cum moꝛs vicina
fuerit:moꝛituros ſudoꝛ muadit. Sepe aũt dum natu⸗/
ra cum pena in aliqua infirmitate ofligit:ſi natura vin
cit.p ſudoꝛem ſanitatẽ reſiitint. udat in laloꝛibo chꝛi
ſtus quos a iuuentute ſuſtinuit. ſudat pꝛo eſiu validi

ſi h ſanguinẽ ieſu. Oꝛauit adam petens indulgentia m
poſt peccatũ:qᷓ;uis nõ ilico ſed in poſierũ. Oꝛauerũt o⸗

—.—
—— — —= Ll —

f————— — — — —.⸗ —

am in fundo dlareſceret erhauſto liquoꝛe. Hibit ſalua

to paſſionis pleniſſimũ atq; amariſſimũ calicẽ: nõ po

ſe ſed ꝓ ommbo qui moꝛtui erant. p dei gram occultas
virtutes facti pticipes miſterij paſſionis.ꝓ omnibo qui
tunc in mundo erãt:et pꝛo oñiibo qui nondũ nati erãät:
et ꝓ oñibo quos ſibi ab eterno gratificauit bibit.equa,/
liter a ſeipᷣo.diſpiter vero ſcom merita ſubiectoꝝ. Iſto
ſiquidẽ tercio agonia cũ ſenſu carnis ⁊ aĩe virtute acri⸗
us certabat.et longioꝛis tꝑis ſpacio pꝛotelauit ſermo⸗
nem:in aĩo tacite aut expꝛeſſe ꝑvocem. Neceſſitas aut
electatio:timoꝛ ſiue amoꝛ facit bbĩem qñq; oꝛare plixi⸗
us. Et oꝛat vehementius cum ꝑcipit aliquid ſupꝛa ſen⸗
ſum.aut cũ nititur deuitare qð cruciat:aut abigere qð
tentat ad caſum. Elehementia paſſionis tãta ex animo
fuit in chꝛiſtoꝛvt ſudoꝛ ſanguineus manaret in coꝛpe:
rigaretq; terrã.in qua flens genibo oꝛabat ad prem.
UMitueamur ſi poſſumus quid aĩa illa geſtabat:que oꝛã⸗/
do ſanguinẽ emittebat ex coꝛpe. Timoꝛ erat foꝛte con /
cumbens:ſed neminẽ inuemmuſex timoꝛe ſanguineos
ſcaturiſſe ſudoꝛes.ln erat amoꝛ quo ſalutẽ hůani ge⸗
neris feſtinabat efficere. An erat feſtinatio:qua prnam
voluntatẽ quã omnibo pᷣferebat volebat implere.An in
untabat ad exemplar oꝛadi ſudoꝛe ſanguineo qò nemo
in poſteris vnq; fecerit.An aliquid futurũ ſueceſſu tꝑis
ſigniſicabat:et velut caput aliquid in figura tranſmit⸗
tebat in membꝛa. Quid ergo dicemus. An tranſibimꝰ
ſilentio hmõi nouitatẽ. Libet potius ptranſire q; aliqd
dicere. Meramplius vellet amimus ſe tranſfſoꝛmare in
tam altiſſima actionẽ ⁊ ſimilẽ fieri et meditari ꝓpenſi⸗
us. Poteſtatiua fuit lec actio nõ nature:vt aĩa ſic affe
cta ſudoꝛẽ ſanguineũ ꝑ roꝛos carnis emitteret. Quaã⸗
uis naturale ſit vt cõpago nt᷑i coꝛꝑis ſanguinẽ nõ habe
at:naturale tñ nõ eſt ꝙ ſanguinẽ ſicemittat.Multa fa⸗
cta nouimus poteſtatiue in coꝛpib hoĩm videlicet ſen⸗
ſuum cohibitões ⁊ intenſiones ⁊ remiſſiones pꝛeter cõ
munem curſum hũane nature.quas ſi vellem diſcerni
tare ꝑ ſingula fabulatoꝛ nõ theologus apparerẽ. Sed
cum imptinentiũ diſſertione quantũ dñs nobis dona⸗
re dignabitur enodauimus hanc ſupnaturalem ⁊ miri
ficam actõem.nõ phiſim nec artiatrica cõmenta ſectã⸗/
tes.impoꝛtuna enĩ hic ſunt oĩa hec magis q; in luctu cx

thara ex omi coꝛda canoꝛa. Sudat ſaluatoꝛ ſudoꝛe ſan⸗

guineo volũtarie illum ſcaturiens:fundendũ ſanguinẽ
ex verberibo clauis lancea pᷣfigurans:vt oſtendat totuʒ
eſſe voluntariũ qð agebat.et nihil eſſe inuitũ.quod in
aĩa et coꝛpe tolerabat. Sudat ieſus ſudoꝛe ſangumeo:
vt oſtendat in coꝛꝑe quali agonia tenebatur in mente.

Bugat chꝛiſtus ſudoꝛe ſanguimneo vt oꝛõnem efficacẽ

belli. ſudat moꝛte vicina.qꝛ ventura in craſtinũ.necnon
chꝛiſti ſudoꝛe genus curatur himanũ. Sangiineus
eſt ſudoꝛ:gutte ſanguinis ſunt:et ſuturas martirũ pꝛe
notãt paſſones. DHecurrit in terrã ſudoꝛ ſanguineus:
et terꝛa rigatur viumo cruoꝛe:vt terꝛa noſtri coꝛdis tali
pinguedine fecundetur idcirco confoꝛmi miſterio in
villa gethſemani:que villa pinguedinis eſt. in terram
pinguedo ſalubꝛis effunditur. Cõuertamus aim
ad piam conſideratõnem.et wlut pñtem in ſpeculo eu⸗
angelij chꝛiſtũ intueamur oꝛantẽ poſitis genib necer
audituma pr̃e ſudantẽ ex vexmentia mentis et ſpũs.
et guttulis ſanguineis circũſuſum. Clideamus velut
repudiatum unpetitis. ac ſi male hoca dño poſtulaſſet.
Vnepte petitõnes negationẽ piter poꝛtant. Chꝛiſtus
petiuerat ſed nec inepte.vt nõ executioni ſua petitio tra
geretur Fontalis radius eterne lucis et ſapientie tota
vena. necin ſua petitõne quõlibet oberrabat.ſed nec ex
auditur chꝛiſtus ad hoc. ne tin betur ſi petitionẽ quã p⸗

tit nõ obtinet chꝛiſtianus. Geniculauit quindecm vici
bus hoc in ſero ſaluatoꝛ duodecim ãte duodecim in ab⸗
lutoõne pꝑedan, tribo veropietatẽ exoꝛando paternã. hi
charitas ? humilitas.hic pauo: et hoꝛroꝛ. hic vilitas et
abiectio. Nam vt vilis habetur cuius petitio nõ admit
titur. Et abiectio man ma eſt. dũ abijcitur in penis qui
nullo peccato deliquit. Hic chꝛiſtus coꝛpe inclinato. mẽ
te in altioꝛa ſe tollit. PDaternum ſtabat ante conſpectuʒ

gĩia ſancta chꝛiſti.qñ pater mioꝛe clamabat. Ypſa vero

oĩa clamoſius atq; validius loquebat᷑. Clideamus iu⸗
uenem hũc genuſlexũ.nunc deoꝛſum vertentẽ faciem.

nunc erigentẽ ad celũ.de ꝓfundis ſui coꝛdis clamanteʒ
et incuruatã om̃ino ꝑficientẽ oꝛationẽ.Anima ſuꝑ ce⸗
los poꝛro cõſcenderat.qũ ſanguis manabat ex coꝛpe.ri⸗

gans ſub oculis terram arentẽ et infecundã fructibus

ſancte vite.ſicut qui de celeſti atq; ſuꝑna virtute vene⸗
rat excolere vt fecunda paſtũ gratum plaſmatoꝛi et ce⸗

leſtibus ciuibo redderet. Signũ erat ſanguis decurrẽs

in terrã pꝛofu ſiomis aĩe chꝛiſti.ꝑ dilectionẽ ad hñnanam
naturã vt vita effunderetur ſuꝑ moꝛtem abſoꝛbendo
ipam. In ſanguine dccitur eſſe vita. erra moꝛtalis a⸗
damꝛet ex ea vniuerſalis cõtracta ꝓpago. ſup quã tota
vita chꝛiſti decurrit.vt hoc moꝛtale cõpoſitum abſoꝛbe⸗
retur ab ipᷣa. Geruens ebullitio ſeꝑe mittit ad extra. Et
quantũcunq; aĩa chꝛiſti charitatis igne bulliendo fer/
ueret in intimis:ſcaturitio ſanguinis monſirabat. Du
rum bellum et inunſibile in illa chriſti aia gerebatur. qñ
velut ex ꝑcuſſionibdꝑ poꝛos coꝛpꝑis eius ſanguis decur/
rebat in terrã. Oens mea ſemetipᷣam cogit inquirere ſʒ
non pᷣt.tñ ſcire poptat.ſi an oꝛabat ꝓlixius qꝛ ſanguis ex
ibat. an ſanguis defluebat ex coꝛꝑe.quia ꝓlixius ?1 xbe⸗·

, — — g =

— – =,☛l 1

☛,

— — —

De palſ ſione domini ſaluatoꝛis.

ſrinf ”YVMVU
mentius oꝛabat-Ecat ne ſanguis defluens oꝛois gecen mem bꝛa certantia.neceſſitatis the con. rtatirus aduue
ar⸗ ſio:an oꝛatio ſanguinẽ ſt cnuſabat Anma chꝛiſti ante mniet ptet qoagoniſia chꝛiſii tanc; tomo no tolerat: vt
Pnſ woꝛe:an ſanguis manans alam remittebat ad u. HG65 AQAuid vero angelus iſte virerit: p euangelicam ſeniptu
cte y4 aia chꝛiſti ꝓfundiſſime deum oꝛans coꝛpe vt ſuo in- hinqintur nte menti: vt pie credamus hmõi ange ñ cö⸗
ſder 2 ſkumento vtebatur.ad ſigna ⁊ad figuras vt ad oſtenni fſoꝛtationi verba decentia ꝓtuliſſe: ſicut decebat dicere .
ten ones eoꝑ que in aĩa ſua diuinitus ⁊ humanitus agebã⸗ angelum a deo celitus miſum:et ſuſcipe hoĩem i eſüm
e tur in redemptnem bũani generis. In virtute amo chaiſtum. cum demoniboa dialvlicis hoibus certaturũ
Conis ris et paſſionib, coꝛpis pſeuerantiaʒ docens vt vſq; ad Et qꝛvt homo nõ vt dei filius hanc confoꝛtatonem ac
llerek ſanguinis effuſionẽ a voluntate diuina nullatenus re, ceperat. verba foꝛtaſſis erant de amoꝛe paterno. de fir
Siein, cedamus:vt non ſolũ parati ſimus ſanguinẽ fundere ma victoꝛia.de reſurrectõne feſtina. de gloꝛia poſt ſepul
nharn ꝓpter deuitanda peccata. ſed etiaʒ ꝓpter virtutes agen/ chꝛum. ſicut de ſtella poſt vterum. de conſcenſione ſug
hunyn das fundere ſanguinẽ ⁊ ſuſcipe mostem. Sanguis pi na. & ſubiectione celeſtium terreſtrium 1 inſernop. et
bchi mi hoĩs.iuſti:ad deũ contra fratricidã clamabat de tera his ſimilia que cõfoꝛtare poſſent ſtrennue pugnaturũ
nnſe et ſanguis cheiſti oꝛonis et crucis pfuſus ad teram.ccõ MHec quempiam n ero: bitationẽ cõmoueat qaia plura
flenon tra omnes ad deũ clamat de terra. Igitur ve ingratis. iebat q; angelus: et in cõſpectuj altiſtimi ſe pararat vni
fens Algonitanti taliter chꝛiſto angelus de ſuꝑnis ap tap omnia deitati.et omnibo angelis penitus ipa nobi
rine daruit confostans eum. expte atq; miſſione paterna. lioꝛ:ſi nõ ercmimi aiag natura quam ipa er cregtone
nene Mirũ eſt qð dicitur. Cum chꝛiſtus dñs angeloꝝ ipſos habebat cu ceteris.attñ ex ſingulari gia qua omnib ſu
gsn ſemp habet pſentes. cur ſic dicatur. quaſi de nouo eius pperferebatur et er vnione deitati. Elnde igitur iſia co⸗/
An woterat a pate oꝛando ſuſcipe pluſq; legones dude teoꝛre talia haguntur:et ſubmittitur cõpꝛelvn ſio:qua ab
lsefn cinm angelop. ed omnis apparitio angeloꝑ de qua ſa⸗ iĩnſtanti ſue incarnatnis accepat. n ad hoꝛam com
culoer⸗ cer tertus eloquitur:ſiue in ſomnis atq; vigilijs. pꝑ ſpe⸗ pꝛelvnſionẽ pdidit chꝛiſtus: ſed tanqᷓ; via toꝛi bi locu/
ynectr ciem coꝛpalem facta credatur. Species vero coꝛpoꝛea tus eſt angelus. Et retractis aut quolibet miran⸗
ſi coꝛpis obiſcitur ſenſib.Pꝛoinde chriſto in foꝛma ho⸗ dis abſterſis ſudoꝛibo.l venit ad diſcipulos et inueni
veſut minũ cõſtituto angelus in ſubiecta figura de celo miſ⸗ eos doꝛmientes. Nucas wero ſcribit. pꝛe triſticia Et

merito qꝛ ſuccumbebant defectib.et deſiciebant pmiſ⸗

ſus ſenſibo eius apparuit:et vocem emiſit coꝛpoꝛeã p . H
laget lus lenni en t. t coꝛpoꝛes h ſis. Nec aſſoliti talia tolerãt.et fides petro tremulo pal⸗

eandem ſubiectã ſiguram cõfoꝛtans eum velut hboiem

Pſn in agomiby fatiſcentem: vt hmõi apparitio et cõſoꝛtatio pitabatur.ſi quis hic in quẽ crediderat quẽ triſticia vi⸗
dene tota referatur ad foꝛmn ſerui penitus et nõ dei. Ex qu- Qebant affectu. cui paſſioni foxte ipi animo cõmunica,
ue argumento magno factu eſt nobis ꝙ neminẽ deus in bant. diligebant eni eum: eos taliter diſigentem. Dili⸗
tien tentationibo tribulatõmibo derelinquit. vt non mini gentiũ miop ſe cõmunis eſt paſſio vel hilaritas.. Qui⸗
mn ſtret de ſuperis neceſlaria oino virtutem: et confoꝛtet bus dirit Soemite iam T requieſcite.] AFndulget ſal⸗
c angelice qui hane ſuccumbit: concedat de celis q; nã uatoꝛ infirme materie. Concedit abſq; vicio ſenſualita
linch, repitur in terris:vt et velut incoꝛpoꝛeus ⁊ impaſſibilis ti: quod impoꝛtumitate ſua depoſcit. Recoꝛdatur ſemꝑ
i⸗ coꝛpoꝛeus: paſſibilis ſuſtineat paſſiones. Ampaſſibi⸗/ dñs qm puluis ſumus et nouit ꝙ coꝛpus coꝛruptibile
ſnwe lis factus eſt angelus dum confirmationem accepit ad aggranat aiam:et ſigmentum nim inoblite cognoſcit.
quaſlibet paſſiones. Daſſibilis eſt homo a patitur: ſeld Pꝛoinde parcit infitmitati nõ ſociate malicie: ißamq;
noͤti cõfoꝛtatus a deo paſſionibo ac ſi nõ pateretur oino non tolerat quam aſſumpſit. Infirmam eni aſſump ſit cor
Kare cedit. Clamat hoc omis congeries martirũ: qui toꝛmẽ nem reiectoq; vicio. Innrmitates teſtes fũt penalita⸗
ſenu, ta ꝓ chꝛiſto in hoc ſeculo indicibilia tolerarunt qui nec tes ſeptem: quas wiuntute hpeſſus eſi Ecce cy diſeipu
wd ceſſerunt ad hoꝛam:ac ſi nõ paterentur Pati potuerũt litercio doꝛmiunt vbi marme apparet eopꝑ infirmitas.
onu vinci nõ potuerunt:ſempꝑ ferentibo foꝛtioꝛes:velut in / Et ſepe accidit vt neceſſitatis tpe pferendiq; teſtimo⸗
d paſſibiles: pendentes mipilo mostem. Felicio: eſt conldni nmnij.p virtute credita virtus deficiat. Ydcirco ad pſum⸗/
nmnez tio angeli qui habet a dño impaſſibihtatẽ:foꝛtioꝛ tñ ho⸗ ptionis poꝛtum nullus ſuam nauicml anchvꝛiget nec
minis. qui patitur ⁊ nõ cedit. Non poſſe pati et pati et ſiis velis penetret alta maris. Et de ſuis fantaſinatib
en vincere:ſicut excedens ⁊ exceſſum diuerſa qnalitate fe⸗ demiat nemo ſecurus.rina doꝛmitio diſcipulox tri-
i runtur Mam angelus non patitur cope quo caret mec plicem arglut defectũ.et eodem numero imagine moꝛ
Hauteretur etiã in aſſumpto: ſubſtantia etiq; ſepata auua tis cunpabilis repꝛeſentat. ſc contracte fragilitatis ert
i⸗ ſi eſt et cõfirmatus: ꝑenas ſentire penitus nequit. H ignoꝛantie inlxrentis. nenõ et priſtine cõſuetudinis.
, mo vero qui de celo accepit confoꝛtatõis annonã.et ſi quã qui nõ vicerit cum ſe credet erpgiſci remergetur.
n coꝛne patitur. mente nõ ſternitur. coꝛne pꝛeſſus anina Antiqua cõſuetudo aduerſus quam continuũ impa/
pſeuerat, inuictus ſubactus carne: aia vero impaſſihi⸗ ciſcihile bellum nõ geritur nec reſculpitur er aio. et fe⸗
lioe ks eſt. Quandam ſimilitudinẽ eſſe ꝓpoꝛtionẽq; inuiſi- rociſſimos viros arq; pꝛudẽtes iugo ſue ſerintutis op⸗
toen bilem terreſtriũ agoniſtaruʒ ciuium ſupnoꝛum. deus peeſfit. Beinge ſaluato: polt aliuantilamn ante,
ſtri pure oſtendit cum chꝛiſtũ confoꝛtauit ꝑ angelum. Et tem cötinuo intulit dicens. Iſufficit. et whitu nota⸗/
in capite pferebat: que ſecutura puidebat in membꝛis. re tenentes. aut nonũ eroluentes euentũ reſpiremus.
ſet⸗ Et chꝛiſtus caput eccleſie ſiue oim ntoꝝ ſuoꝛum fideli Mogificatur impauos nt̃ᷣa natura:niſi pdominetur in
um bhanc apparitionẽ angeli confoꝛtationẽ accepit in epta woluptas aut depeimat graue pödus Sed qon
i ſeipop membꝛis:timoꝛem ommibo auſerens paſſionis ſufficit mſatiabili ſanginſuge: neceſſitati ſufficiens eſt.
tur et moꝛtis:qm ꝓ nobis certat:et omnes celo nos cõ/⸗ Nouit enĩ deus qð ad tutelam nfunctoꝛiam ſufficit. et
neß foꝛtat altiſſimus. Vnguentũ capitis redundat in bar⸗ quod ſupadditur nõ ignoꝛat: ſed ponderat iuſia lance.
ſser bamiet om̃is gẽa chꝛiſtiad ſua membra deſcẽdit.zo⸗ Hufficientie verbũ om̃e ſupfluũ abrogat Odemnat.
inde angelus cõfoꝛtans caput oĩm chꝛiſtum. ſemp ſua SBupffuum aũt in omni re qua cormalſterviuntur elle⸗

cognoſcitur ſi aufertur:quod remanet ſufficientiã pꝛe /
tibo:fallit in coꝛpalibo. Nunq; ſi vna doꝛmitionis hoꝛa
ſufficeret et deinceps ſufficeret quicqᷓ; ad ſufficientiam
in coꝛpibo et eius vſibus ⁊ actõnib additur condenat.
XFlbi ſilentiũ ſufficit ſupflua eſt locutio. bi ouo ver/·
