in cõſpectu regum:qui domino fuiſſent rebelles.ſi popu
ligubernacula pertinaciter recuſaſſent.( Yoſue occultus
erat et vtrum in eo virtus foꝛet ducalis.pꝛeuium iam
nõ erat notiſicatus eſt a deo moiſi per deum et moiſen

notificatus eſt in iſraeli ⁊ quos debellauit ganerſeaſ Sa
9

ſtoꝛ adoleſcens erat dauid ⁊ ſequebat᷑ fetantes:nu
ma clamabat de illo pꝛo virtute regali.et a domino eſt
oſtenſus ꝙ erat homo ſcõm coꝛ ſuũ:etvmiuerſo iſraeli

factus eſt rex ⁊ pꝛelatus. Heliquiſſet ſi non acceptaſſet

oꝛdinationem dei/Oꝛoinde ſi qui mittuntur a deo in a

lioꝛum ſalutem aut hominibus mittendi habentib po
teſtatem. ſeu neſcio qui charitate aut pᷣſumptione alioꝝ

curam ſuſcipiunt recta intentione ad deum. exemplo
doctrina ſubditis innoteſcantſſecretũ placendi.magis
domino in anima reſeruantes/Vlelle vero ad exterioꝛa
eopere roluntatis placi⸗
tum notuʒ fieri · pꝛiuauit ꝓpꝛijs muneribo ipam virtutẽ

Baluatoꝛis

q́;uis Eſaias videns domini voluntatẽ ꝓpter obedien⸗
tiam dixerit. domine mitte me. Moiſes recuſabat alle⸗
gans lingue defectum. Yeremias aute omnino factus

humilis animo recuſabat dices. a à a. ecce dñe neſcio lo
qui. Inter charitatem que nos inclinat ad vtile pꝛori⸗

mi et voluntatẽ que pſumptuoſe aut virtuoſe ad palaʒ
fieri agitat. et humilitateʒ que refrenat tutius dixerim
ſuperioꝛis aut alicinus iure mandantis expectare decre⸗
tum.qᷓ; per ſeipᷣim quomodolibet agitatũ.exire in publi⸗
cum niſi certum eſſet interius a deo poſitũ verbũ.
Da baptiſmo chꝛiſti moꝛaliter·
Actum aliud mirsbile ad credendũ difficile cuʒ
f enarratur ꝙ ſumma puritas moꝛe impuroꝛuũ
ſe fluxibili iubijceret elemeto:etenim mihil ha⸗
bebat purgabile.imo purgatione venerat facere peccato
rum. Sed pꝛetermiſio ꝙ ſanctiſicauit aquaſ. nec ab eis
moꝛe ſucceſſoꝛum abluius eſt.ꝙ inſtu uit ſacramentuʒ.

ꝙ per omnia voluit ſimilari fratribus ſuis. excepto pec,⸗
cato.quid nobis tam humilis actio monefaciat audia ,/

mus.ad infoꝛmationẽ agendevite in moꝛibo chꝛiſtianiſ

Sit tota et tote perfecta ſuꝑnaturalis mundicia quaſi

peccato teneretur obnoxia baptiari et lauari voluit ſoꝛ
didus baptiſma nõ effugiat:quauis cheiſtus ad ſe nil re
tulerit agendoꝛum:ſed nos aut inſtrurit ad ſalutem o/
pere atq; ſermone aut poteſtate perfecit.Tinctus igitur

eſt aqins ſaſuatoꝛ in etate perfecta iam triceſimũ annũ
attingens omnẽ ſequentem ipᷣm exemplo ad ſubiectio⸗⸗

nem neceſſarie purgationis inuitans:que pꝛimo et po/

tiſſime neceſſaria luridis eſt.ſiue cõtraxerint aut cõmi⸗

ſerint qð deturpat:nec poſſunt ſuſcipere oꝛnamẽta vir⸗
tutum niſi abiecerint qui a ſoꝛdibus detinentur. Pur⸗
gatio vero virtutem nullatenus cõfert ſed diſponit:glo
riam nõ pꝛeſtat in cõſoꝛtio beatoꝛum. Miſericoꝛdie dei
eſt nõ purgationis atq; virtutis:mihil cõdignum eſt ad

gloꝛiam expectatam. NHam dare pꝛopter infirmitates ho

minibus purgationes nõ eſt inducere ſanitatem:ſed pᷣ⸗
paratio ad eandem. Loculum infixum defigere nõ fuit
ſanatio vulneris:ſed remotio phibentis.Alia enĩ opoꝛ⸗
tebat apponere medicamenta.pꝛo recõiungenda carne
que diuiſa erat extelo.Abraſio tabule nõ fecit imaginẽ
multi coloꝛem.ſed ad coloꝛum ſuſceptionẽ aptauit.Nec
nouacula ſcripturam fecit in carta cum nouaculatoꝛ cũ
ipa radebat.alijs inſtrumentis opus erat ad faciendam
imaginem et ſcripturã. Dixerim hc dumtaxat de pur⸗
gatione que ſacramentis agitur.circa quam noſtra non

vrſatur nnentiorſe dalia eſt purgatio cin aliquid ſubij⸗

ci cogitur.qui pꝛime putati expectat aſciſci· lirtus om
nis purgationẽ cõtrarij facit cin nihil niſi vitium aduer
ſatur:que ſue bonitatis effectũ ad coꝛpoꝛa nõ extendit.
Non enim habet ipſa cõtactum vt tangat aut tangatur
a coꝛpoꝛe:inuiſibilis ad inuiſibile fit actio eꝝ.que ſi ad
erit tota totum purgabit aduerſum. ſi vero de aduerſo
remanſerit quippiam virtus perfecte nõ aderit. Totus
et pꝛimus aſpectus virtutis eſt ad abolitionẽ aduerſi. a⸗
liter nanq; ſuum regnuʒ in anima nõ ſtabiliret. Et ſem
per innitetur ſua potentia vt cõtarium totum adimat.
quod ſi nõ fecerit fit implacabile imo impaciſcibile bel⸗
lum. Si autem vitio poererxerit ipſa cõflictum /ſtabilie⸗
tur pꝛoculdubio regnum eius ꝓpter impedientis abie/
ctionem.cum eius ſecundum aſpectus ſit eſſe quod eſt.
et vbi debet et quomodo.vt ſtatim exurgat in actum p/

pter omnium beatificum fine

6

Capkm III

ct ec pꝛo tanto erit pu
gatio ſi purgetur animus ab auaricia et turpetur fece lu
xurie.aut ſi ab hac mundabit᷑ quiſpiam.et in dominan⸗
de libidine voluptetur aut ſi dminandi fuerit abiecta
libido et detineatur a voragine gule. Igitur deus ꝑ ſcoę-

4. .
. .
„

pam virtutisvitia queq; purgat. purgatoꝛiũ cuius dul
alſſimnum eſt et nihi ſenut amari. cui tamdiu debemus

eſſe ſubiecti quouſq; virtus dici poſſit non purgatoꝛie.

ſed anime iã purgate. Cõcertant fullones quouſq; ma⸗
culas tergant cõcertant ebellantes. cõcertant nitidan⸗
tes vt impuritates depellant rerũ ſuis oficijs ſubiecta⸗
rum. nec eſt par eis quouſq; inſit nitiditas wel albedo.
aut illa puritas quã exrquirit ſubiecta materia ſeu diſpo
nit auctoꝛ inducere. Oic etiaʒ virtus in animabus no⸗
ſtris ipa cõcertat. Ygitur pꝛꝛmũ vniuerſale purgãs pꝛi

mum abluens ininſibius virtus eſt:aut omniũ auctoꝛ

per eam. ECximius ꝓplxtarum cõtraxerat maculam:pur
gatione animoet vert in facto querebat dicenſ. EFm pli
us laua me ab iniquitate mea:et a pccato meo munda
me. Si amplius querebat iam in aliquo lotus erat foꝛ
te per cõtritionẽ cõmiſſi ſceleris.ſed ampliꝰ lauari opta
bat quas requirebat virtutes. Lauatoꝛiũ enim virtutũ
ad ꝓpoꝛcionem viſionis ind ucit. et mudatur quis a pec
cato in virtutum balneo requieſcens. Quotquot laua⸗
tiones in vteri teſtameto hominũ in cerimonijs delin⸗
quentium vſtium vaſoꝛu immundiciarũ animalium
offerendoꝛuʒ lauationes figurabant inuiſibiliũ virtutũ

omma in figura cõtingebat ill s/Et naaman iyro di

ccum eſt vt lauarerur ſepties in ioꝛdane. Voꝛdanis ſa⸗
ne riuus eſt iudicij. Septena vircute in riuo iudicij eſt
lauandum. Riuus nanq; flint. et fluuius etiam iudicio
rum interpꝛetatur ioꝛdanis. Yudicium vero fluens ra⸗
tio diſcurrens. Elt melioꝛ autem addatur intellectus/
fluuius iudicioꝛũ eſt multitudo iudicioꝛũ dei diſcurres
ab initio mundi vſq; ad finem per omnia mundi clima⸗
tayt ninnerari nequeat nex intelligi: ſʒ marime dei pia
iudicia ipa ſunt virtutes:in quibus fedatus abluitur. 7
ois peccatoꝝ turpitudo lauat᷑. Et wre nomen ludicioꝛũ
virtutes habere feruntur. quia ſicut per iudicia iuſtus⸗
reus diſcernunt. cõſtituti ante tribunal: ſic pꝛofecto vir
tutes abloluunt imo abiuunt a criminib- in eis firmi⸗
ter ſe lauantem:et damnationi aſſcribũt qui earuʒ ter⸗
mas ignoꝛat Moꝛro daniel interpꝛetatur iudicium dei.

qui abſoluit ſuſanna ſe lauantẽ a falſo crimine.ſacerdo/⸗

tes vro nepharios damnationi pꝛoſcripſitEt in iudi⸗
cioꝛum talium fluuio ſepties lotus.mund tus eſt a le⸗
pꝛa.et ab omni turpitudine inuiſibili liber erit. qui ſe la
uerit talibus aquis/.2zoinde ſaluatoe ꝗ perfecta etate
incipiens.facturus mirabilia ⁊ vtilia mundo ad noſtrã
infoꝛmationẽ petiuit ante ioꝛdanem: cocens nos ado⸗
mnia purgabiha humiliter aptitari.Deſecatoſ nos eſſe
opoꝛtet celeſtia regna petentes et mundos:qui pꝛeimam
mundiciã inſpicere còcupiſcimus ipᷣa dicẽte. Beati mũ
do coꝛde:quoniãm ipi deum videbunt/qin gatio nem
pe pagitur per ea que habent aſperum ſenſum vt p ignẽ
aut lunam ferrum ſeu omne metalluʒ: ſic ſeꝑe hominũ
vita per tribulationem purgatur et penam/:uũr gatio
enim ꝓpꝛie dicitur impertinentis aut ledentis abſterſio
Purgauit igitur ignominia impertinẽtes aut ledentes
hnoꝛes.paupertaſ diuitias.abſtinentia delitias. vigilia
ſomnos.perſecutio quietes.tribulatio cõſolationes. fla
gella carms libid ines.cohibitio ſenſuum i poꝛum illici⸗
tas voluptates/ Mala igitur co⸗poealia que in hoc ſecu⸗
lo patimur aut ſunt immediatea deo autvolũtarie que
runtur. aut inferuntur ab bomumbus aut a demombus
irrogantur aut a defectu nature inſu gunt.ſed nono
niaet ſemper inſtrumenta purgatioms iaun⸗ Bala
autem que deus immittiteos nõ purgant qui ſenſuali⸗
ter delectationes querẽtes tota intentione ipis malis
repugnant. NHam pharao decem plagis a cæo ummſſis.
nõ ſolum purgatus non fuit.ſed induratus magis ipſe

quartus

permanſit. Et ſignum eſt repꝛobationis qui ex flagel⸗
lis nõ purgati dureſcunt. de quibus per Yeremiã dicit.
Fruſtra cõflauit conflatoꝛ malitie eoꝛuʒ nõ ſunt cõlum

pte. Argentum repꝛobum vocate eos:quia dominusꝓ

iecit illos Ommnipotenſ cõflat hbominẽ quem creauit. qꝛ
per ignem tribulationis atq; per verba doctrine in vnuʒ
vult redigere quem diſperſuʒ in multa cognouit.⁊ pur⸗
gare qui ie ꝓpꝛia wlluntate infecit. Sed ſepe tribulatio
nis igius ardet nõ purgat. et doctrina ſuſcipitur et non
emendat: nõ defectu agentis ſed peruerſitate patiẽtis.
Econtra electi quo magis affliguntur eo magis pur⸗
gantur. de quoꝛum numero ſt dauid fatebatur eſſe di⸗
cens..Oiſciplina tua coꝛrexit me in finẽ. diſciplina tua
ipa me docebit. unc diſcipliua coꝛrigit cuz quod ledit
anima aut ad ipam nõ pertinet abſtergit. Tuͦc coꝛrigit
atq; purgat cum ſub ipa humnliter anuma omnia tole⸗/
rat:extimans ad ſe diuinam ſfieri atq; inctinati pietatem
cum per fagella m hac vita ſuſcipit purgatione. Meliuſ
naãq; hic fit tempoꝛalibus ad purgatione macerari mole
ſtnsq; ſupplitijs deputari eterms urgat docendo dei
diſciplina:quos diuina pꝛouidẽtia im ſuperna pꝛenoue⸗
rit inferendos. Ideo ꝓpheta ſecurus adiungit. Diſcipli
na tua ipᷣa me docebit.Qui docetur ante patiebat᷑ igno⸗
rantiam a qua purgatur per illatam Doctrinaʒ. Purgat
ctoꝛ in ſcolis diſcipulos quos nouit ignaros:et ipea⸗
nimus addiſcentis cognoſcit cum ſe videt urgaria te⸗
nebꝛis ignoꝛantie per lucem ſane doctrine 225 diſcipli
na diuinoꝛũ flagelloꝛum hic erudit vt finem optimum
quem optamus pacem et quietem quã wolumus nõ in
mungdo iſto ſic flagellato ſed alibi queramus. Purga⸗
tionem certe marimã accepit in animo qui diuerſitatez
regionum vmbre moꝛtis et vite aſpexit atq; cognouit.
et odiens tenebꝛas ſuſpirauit in lucem. Paſſiones ele⸗

cCte eoipᷣo nõ purgant.quo terrenis cõmodis toleran

tur:ſi autem pꝛo etermis ſuſtinent᷑ cõtrarioꝛum adijci⸗

unt purgationem b homimbus aut a demonib mala

irrogata nõ mundant eos qui patientia carent. et licet
aliqua videãtur auferre que nõ ſunt neceſſaria ſiue con
ferentia vite·nõ pꝛo tanto purgatio ſequi tur.quia ira et
odium in animo perdentiũ reſeruantur. et vbi vitiũ re

mauet purgatio facta non eſt: purgabit wro ſi patiẽtia
nõ ſicta tollerãtur lu naiiſna nutinn coꝛrupta ine

ſurgens q;uis refrenet multig/ purgatione ſalutifera
purgat a nullis.ſi donum cei nõ eriſtimat ille qui ſen/
tit.purgaret ſane ſi conditoꝛis et patientis cõcoꝛs eſſet

vna wluntas. Pꝛoinde fruſtra cõflat cõflatoꝛ per ignẽ

tribulationis aut per doctrinã vritatis que dirigit mi

natur atq; pꝛomittit.ſi hominum malitie atq; nequitie
nõ cõſimuntur. Sedvelut argentũ quod m cõſlatoꝛio

nõ purgatur dicitur repꝛobum.ſic qui per doctrinam ſa

cram et tribulationẽ a deo immiſſam aut pmiſſam non

coꝛriguntur repꝛobãtur. Mullum ſane repꝛobationis ſi

gnum certius. q; purgatoꝛis per um oꝛdinatis nolle
Pürgari. Id pꝛofecto quod ſaluatoꝛ agit et loquitur hoc

intendit vt a malis purgemur.xet ſcom eius iuſticiã no
ſtra opera faciamus.Hinc per malachia phetam dici⸗
tur. Ypſe eſt quaſi ignis cõflans et quaſi hyrba fullonũ

Et ſedebit cõflans et emundans argentum.et urga⸗ .

bit filios lein. et colabit eos quaſi aurum et quaſi argẽè⸗
tum:et erunt domino offerentes ſacrificia in iuſticia.
Nam ſacrificia in chꝛiſtiana iuſticia offerre nõ poteſt qᷓ
ab immunditijs voluntarijs purgatus non eſt. ſed qui
nõ purgantur argentum repꝛobum vocantur. Adeo pP
Yeremiã dicitur. quia dominus pꝛoiecit illos. ed lo

nos dus non pꝛoijcit pꝛo quibus ſupna pꝛeparanit. ſecd
repꝛobatio eſt cauſa piectionis:et pꝛoiectio eſt teſtimo/

ilen

turie
inc⸗
ſtan
lerde
Gan
bltnte
sn
Giten
Parm
mene

negt
mo⸗
ſeb
gvol
pitth
ſo
G⸗
re
ſehe
nes

uhe
Ifn
Plttut
lcete
hame
ricr
babe
bei
vma
inen
fion
plur
lonns⸗
en
Gog

Cbens
lisab

Cnen
tuncl

lin
Wn
keno
lee
ninn
bus

De vita domini

nium repꝛobationis. Ygitur dum in hac vmbꝛoſa vita
perſiſtimus.omni rei purgatiuam intellectualiter vir⸗
tutem habenti.humiliter colla ſubdamus.ne talis re⸗
pꝛobatio veniat cui appꝛobatio nulla ſuccedat · exemplo
iheſu dulcis et humilis.qui ſe ſubdidit.velut purgato⸗
rijs amicis. L
De deſerto iheſu atq; moꝛtalivita der=ti. a IIII
Mꝛiſtus poſt aquas abijt in deſertũ a ſpiritu
c ſancto ductus.vt et a pꝛopꝛiavoluntate que
ſpiritus vehens hominem eſt:incipit innote
ſcere qui mãſerat in virtute occultus. Sed
videnda ſunt inſignia pꝛopitatis. et innoteſcentie mi⸗
rabiles actiones.Qund enim eſt quod adquem nulluſ
in celo et in terra exiſtimatus eſt cum palam fieri volu
it aquas petijt:poſt quas deſertum per denarium qua⸗
ter ductum habitaturus intrauit. Sunt ne iſta inſi⸗
gnia magni regis. Sunt iſta que decebat pꝛimo in pꝛo
bitate peragere regẽ regũ ſubici. Iſtud firmum tenea⸗
mus in coꝛde.vt nulla yma oꝛatio eius derogauerit ma
gnitudini eius:ſed eo quelibet eius actio magna fuit.q̃
ipſam mundi dominus et ſaluatoꝛ exercuit. Verunta⸗
men quia non agimus de roboꝛe coꝛpoꝛum.atq;virilita⸗
te membꝛoꝛũ:in quibus nobis plurime beſtie atq; ani⸗
malia pꝛeferuntur ſed de inuiſibilibus virtutibus que
regnant in ſedibus animoꝛum et diſponunt et oꝛdinãt

moꝛes coꝛpoꝛuʒ. Pꝛoinde ad virtutuminſignia noſtra

verbula deriuamus Mima igitur virtutis inſignia in
quolibet poſſeſſoꝛe viꝛtutuʒ ſunt ad ſeipſum.et omnis
virtutis actus pꝛimo recipꝛocatur quaʒ tranſeat:ſe pꝛi⸗
mo ſubiectum perficit pꝛoinde quam deriueętur in aliũ
Sterilis enim eſſet virtus habenti.ſi non ſibi ꝓpagare
tur ad alios.ac per hoc opus grãde virtutis in ſeipſo poſ
ſe humiliari. Et ſi quiſpiꝗ ſibi ſubiecerit barbaral natio
nes nihil feciſſe dixerim ſibi ſtans elatus in animo. Et
ſi amenitate veroꝛum diſerta lingua perornata doctri
na humiliauerit audientes:nihil ad eum referam vtile
niſi mẽtis fuerit humilitate deiectus.Oagnum ergo

virtutis in chꝛiſto pꝛeconium:cum ſe i wlut

egẽtem ſubdidit aquig E
bumane hoc ſit pꝛecipuuʒ delectabile ſue ſpeciei delecta
ri conſimili.ac ſue nature ſemper ſecũ habere conſoꝛtẽ
babent enim animalia ſimilibus copularitamẽ pꝛeter
ab eis cognitã rationẽ.q;uis hoc exigat ratio ipᷣa nature/
homo autem cum cognita ratione in rõne nature.Mꝛo
inde homines perſonaliter deuitare appellauerim quid
inſigne virtutis et abſtinentie magne hac cõſolatione
pꝛiuari et ſegregatim fieriab bomimibus.vt cõtempla⸗
tiomis oculus impꝛepedite dirigat᷑ atq; attentius in au⸗
ctoꝛem:altioꝛem partem dixerim occulte virtutis. Se
gregatur ꝓfecto dominus noſter ieſus chꝛiſtus auctoꝛ
ſuperne gloꝛie moꝛalis vite dux atq; magiſter:et relin/
quens homines in locum ſecedit deſertum. Elere deſer

cu inter cetera data nature

tus ab homimibus in deſertum vadit.deſerens hominef

loca deſerta petit/Sed quid nobis chaiſti Moꝛa deſerti
aperiat intendamus:q;uis nõ omniũ ſit habitare ſolitu
dinem atq; poſſe.nam ſi poſſibile omnibus fieret deſer⸗
tum ciuitas ellerRia Wercum accepit adam dele⸗
ctabilem paradiſum.in quo qᷓ;diu deſertus manſit a ſi⸗
militudine ſpeciei delectauit auctoꝛem·ſolam ſibi cõſo⸗
lationem in animo reaccipiens ⁊ angeloꝛum quos mẽ
te nouerat cum quibo ſe ſociandũ agnouerat. creaturaſ
ceteras ratione carentes ad vſum acceperat atq; domi⸗
nium. et manſit de deo dilectuſ qᷓ;diu ſtetit humana ſo⸗
cietate deſertus: AVbi vero humana ſocietas affuit qoð
ſequitur taceatur. SGonum eſt igitur ſolum ab homini⸗
bus fieri:ſocietatẽ in animo gerere creatoꝛis.et incoꝛru

BGaluatoꝛis

ptibilium ciuium ſupernoꝛũ. Sociatum vero humane
humanis:ſi nõ ſemper ſepe vidi deluſum.Lachꝛyme no
ſtre acceptabile ſacriſiciũ ſunt altiſſimo: que ꝓtundius
et acceptius inueniuntur.in locis ſolitarijs meroꝛibus
aptis.Legitur in libro geneſis ꝙ anan filius ſebeon cũ
paſceret aſinos ſui patris in ſolitudine: inuenit aquas
calidas.Anan vero iſie qui paſcit aſinos patris in ſolitu
dine eſt qui aſinos beſtiales ſcilicet motus et quinq; coꝛ
poꝛis ſenſus in ſolitudine paſcit:eos ab amenitatibus
ciuitatũ humane cõuerſattonis auertens ne illiciantur
et a creatoꝛe omniũ auertant᷑ ⁊ domino.imebat enim
dauid pꝛopter peccata ſua dei auerſionẽ q́;uis ſuam faci
em auerti peteret a peccatis. Sed cum in deſerto quis

paſcit ſenſus ſuos ab amenis auerſos.et motus anima

les retinet in veſerto:inueuit aquas calidas.lachꝛymas
deo acceptas.in coꝛde igne charitatis decoctas. Siaũt
huius patris aut filij nomina interpꝛetarent᷑ eandẽ ſen
tentiam moꝛaliter reſonarent. Vellent cõmuniter ho⸗
mines inuenire vite refugium in moꝛtis articulo cõſti⸗
tuti:et gaudium ſit maius qᷓ; ante cum inuenerint. Jo
ſeph nanq; filius iacob ex ſulvꝛtis cauſis odioſus erat

fratribus ſuis:in quoꝛũ manus cum in patris abſentia

deueniſſet ab aliquibus eoꝛum eſt adiudicatus ad moꝛ⸗
tem.et vix aliquo eoꝛum renitente moꝛtis euaſit impe⸗
rium:cui ciſterna que in ſolitudie foſſa erat abſq; aqua
vite remediũ fuit.Quippe mundmultos ſpiritualiter
occideret qui ꝓpter fragilitatẽ nõ habent potentiam re⸗
ſiſtendi.quibo expedit ꝓpter infirmitatem pꝛeelegere fu

gam ? pꝛoijci voluntarie pꝛo refugio iuſte vite in ſolitu

dinis ciſternã. Ciſterna ſine aqua eſt noſtre vite ſecretũ
carens periculo ſubmergente. Deſoſſa enim erat. Con
ſideratio ſepulture multoſ auertit a malo. Sed erat in
ſolitudine. Deſertus ſiquidem locus vitam ſecretꝗ ha
bet ſine abundantia rerum que ſignant᷑ in aqua. Mam
ſiabundaret deſertum nõ deſertũ ſed delitie dicerentur
Et moꝛtis et ſepulture memoꝛia p deuitatione maloꝛũ
magis ſedule agitur in deſerto:quod ſignat in terra de⸗
foſſa ciſterna. Vide hominẽ ſolum ob aſpectum terre de
foſſe/p ſepeliendo cadauere reſculpitũ ex doloꝛe in coꝛde/
auerſum a malo mutaſſe pꝛiſtinos moꝛes. Indubitan⸗
ter quilibet teneat.ꝙ ſi ciſternã id eſt ſepulturam in ter
ra defoſſam.in qua cõmuniter humana coꝛpoꝛareſoluẽ
da clauduntur. indepoſite per memoꝛiã ſecum ferret et
cõſideratione intenta ingrederetur in nan anteſh in⸗
ſenſibiliter inficeretur in ipa cadauer eterne damnatõ/⸗
nis deuitaret exitium. Ded inter obſtrepentes hominũ

Woces et turbas talis memoꝛia defint, euius pſentie eaauu

Npeeter vltIna
viſionoque in hac vita niimie appetantur. aliqui virtu⸗
te pollentes deraliqualemviſionem noticiam cõſolatio
nem reuelationẽ. certaʒ allocutionẽ pꝛo certitudine vi

ſa locus deſertus exiſtit

te agende deſiderãt fed moiſes cum ingrederetur ad in
terioꝛa deſerti · vidit dominũ in rubovelutignem inflam
mantem.cõſolationẽ accepit in animo quam ante nun
qᷓ; legitur ſuſcepiſſe:noticiam habuit diuinoꝛũ.et reue⸗
lationẽ ſecretoꝛũ deia alloquiũ eius de his ad que a deo
poꝛdinatus erat. Nonviderat dominũ in egypto:neq; .
ſubiectam creaturã audiuerat vocẽ eius.Deſertus eni
locus diuinis eſt oꝛaculis aptus:nec aſſiſtunt ſtolidi lan
datoꝛes qui ſuis laudibo bona noſtra diſpergant. Et oꝛa
re in recuruate volentẽ dpoꝛtet eſſẽ iniiſum.imo tam a
turba remotum.vt nõ cogitet hominũ tintillatõnes ad
cellam pꝛo incomoditate adeundi:nec ipᷣe perſiſtat intẽ
tus ne a pꝛoximo expꝑectetur:excepto eo qui obedientie
patris in ſolitudine ſubeſt qui ad ipius imperium tene⸗
tur ab actuali oꝛatione recedere. Aliter autẽ expectans
g 2

Gaurn) X

etf expectatus quietem ? in recuruatam oꝛationẽ raro fu

dit aliquãdo/ Querunt mundi pꝛincipes atq; omnes qᷓ
gerunt in oꝛle terrarum aliqua pꝛefecturã hatere ſuos

vernaculos expeditos miniſtros in eoꝛum obſequio ex⸗

plicatos: implicitos vero ſeruos mmalijs paruipendunt.
plerũq; de ſins habitationibo pꝛocul pellunt. ss enim
nõ eſt domini ſeruum pꝛeterq; in omini ſeruitio impli

cari· Populus aute dei a pharaone in egipto/ꝓ ſuo ĩer⸗

uitio implicabatur Tloluit ergo dominuſ populũ ſuum
erxplicari ab egiptiaco ſerunio:et ad ſacriſcandũ ſibi ſie

ri iberum in ceſerto. Pꝛoinde miſit dominus moiſen
et aaron ad pharaonem vt dimitteret populuũ ſuum vt

ſacrificaret ei in deſerto. vbi expeditioꝛ erat q́; in egitto
et in ſolitudine ſacrincabit habilius qᷓ; in ciuitatibus re —
ſidens. Et ſollerti mente intuenduũ eſt quod eſt ſacrin/⸗
cium quoda nobis a deo exquiritur:et expeditius reddi

tur in ſerto. Quia moꝛes clodimus: litteralia facrifi⸗

cia et iſraelitici populi dimittamus. Sacrinici dixerim
eſſe quod ſanctitatẽ in anima aut in moꝛibus ſonat ſeu

ſacrum anime aut coꝛpoꝛis lactum. Pꝛoinde omne qð

deo redditur acceptuʒ ſacrificiũ eſt. uhilominus tamẽ

opoꝛtet ſingulari diſſertione intendere. Oacriſiciũ deo
gratum dauid in pſalmo explicat:cum ad ſacrifſicandum
omnes inuitat dicens. Gacriſicate ſacrificium iuſticie:
et ſperate in domino. Sacrificium iuſticie vnuerlale in
Vitutibus nolcitur eſie lonum:vt reddamuſ deo bvnũ

omne quod poſſumus et ſibi conuenire cognouimus.
Erboc nanq; dicto nullũ excluditur bonuũ quod non ſit
deo reddendũ aut dilectione anime aut opere coꝛpoꝛali

ququis omnia bona nõ ſint omnibus apta: magis vero

nec ab omnibus ſingulis ſint exacta. Nam matrimonij

wnũ non erigitur a pꝛofeſſione celebis vite. Becouer⸗
titur certe quod dicitur. Mec elemoſine bonuʒ ab eo qui

aſe ommia ſequeſtrauit. Et ſepe cõditõnes et ſtatus im

ꝑediunt et ſexus diuerſitas no cõſentit. Elalitudo in⸗
nrmitas et his ſimilia cõtradicuntvt nõ omnibus acti
ue cõueniant: ſed nõ ſubſiſtunt quin omne wnü regi ſu
perno gratum.ſcom aptitudine pꝛofeſſionẽ et ecentia

in ſe atq; in omnibus diligatur:quauis omne bonũ nõ

reddatur deo actu coꝛpoꝛis. nec ſit reddendũ a ſingulis.

oimnẽ ſuam cõſiſtentiam anime et coꝛſoꝛis vſibus mmꝗ

Erit igitur ſacrif cium iuſticie quod ſacuficabitur dño.

Faſe diuims: pt totuz ſe dedicet in eius ſeruicio a quo
ide

ſſe quod habet accepit: et ſolum vacare deiferuzeſt

ſacrxiſicium perſecte iuſticie. quod maxime peragitur in

eſerto ad quem locum omnipotens ſuum populum ad

ſacxificiũ inuitabat. Lectio meditatio intellectualis ſeu
wpealis oꝛatio.cõremplatio inquiſitio ſui.cuſtodia ſin ·ſi
lentij ꝓpfundum. quies mentis.fragilis vita.carnis ma
ceratio. abſtinentia nociuoꝛũſagon rectus:que oĩa ſacri
ficia ſunt iuſticie quod in deſerto magis impꝛepedite ꝑ/⸗

agitur. Sed nemo credat quod a nobis in chaiſtianam

vitam vocatis quod in ſacriñciũ mactati pecoꝛis exqui⸗

rat aut effuſi ſanguinis:neq; rei viſibilis ſine ſacrificio
mentis. EInde per pſalmiſi dicitur. Mon in ſacrificijs
arguam te. Mon accipiam de domo tua vitulos. neq; de
gregibus tuis hircos: neq; manducalo carnes ſtauro⸗
rum:aut ſanguinẽ hircoꝛũ botalv. Ac ſi dominus per ꝓp⸗

Pplytam dicat aperte. NHon ſunt iſta lſacrincia que requi⸗

ro. Jam enim dauid intendebat in nouã vitam:et exi⸗

mium ſacriſiciũ ↄgnoſcebat/ ubdit enim Imola deo

ſacriſicium laudis et redde altiſſimorvta tua. Et paulo

poſt ſecutus adiunxit. Hacrificium laudis honoꝛifica⸗

bit me:et illic iter quo oſtendam illi ſalutare dei. Taudiſ
vero ſacriſicium eſt ipa gratiarũ actio de acceptis. Lau /

dis ſacriſicium eſt in ad uerſitatibus et pꝛoſperitatibus

fert etiam ſacxifi

Hhatio ſi cum offendimus creatoꝛe. Iſtis remotis oĩa
recta manet. neq; ſupereſt quod fieatumſed anriari p?o

quortus

laudare dominum. Dicebat lane ipſe dauid. Benedi⸗
cam dominnz in omni tempoꝛe: ſemper laus eius in oꝛe
meo. vt ſi patiar ſi affligar. ſi maledicar. ſi repꝛobus ha

bear. ſi omnia munch mala contra me conflentur vnuʒ
ſemper laus eiuſin coꝛde atque oꝛe meo. Si mihi aſ⸗
ſint pꝛoſpera cuncta:iempꝑ laus eius erit in animo⸗ nee
lingua tacebit. Hinc et dominus per ꝓphetam dicebat.
Innfrenalote laude mea. frenum geſtat in oꝛe: p⸗
greditur et ſiſtitur dextratur et ſiniſtratur. giratur vol
uitur ouctu eius.c per hoc ſacriſicium laudis imolat-

———

gui de omnibus et in locoet temipoꝛe dominuʒ laudat.

Hinc et am pſalmiſia oicebat. Lauda anima mea domi
num:laudaw dominũ in- vita mea. pſallam deo meoqᷓ;
Diu fver ecſi in occultis iudicijs eius.ſacrificiũ lau
dis tenemur offerre. nam q;to ipᷣe operatur occultius:
tanto ſapientiuſ. Eccleſiaſtici enim dicitur. Sapientie

omini aſtabit laus. Et ab omnibus creaturis laus di/

uina exquiritur.qð vltimi pſalmi dauid miinnangif⸗ .
n nul

cii laudis qui de dei pꝛouidentia
loremurmurat. Et hoc eſt ſacrificiũ laudis quod deum

honoꝛificat.cum in omnibus dei potentiam ſapientiã et

bonitatem adoꝛamus atq; laudamus. Pꝛoinge illic eſt
iter ad ſalutare dei.Oiuina enim laus animo geſta oꝛa
digeſta opera acta. perducit ad ſalutare dei. Que tanto
ſtudioſioꝛ in ſolitudine agitur:quãto cõſiſtentia homi.
à nemine imꝑediturEſt lacrincium quod marimecõ
uenit offere his qui deliquerunt eequi nõ ſeruauerunt

pacta diuina nec aliud munus occiſi pecoꝛis ſeu fruguz
et arboꝛis ſiue ſignati nummnſmatis ita placat deum of

fenſum.quod et dauid ꝓ ſe obtulnt in remedium adulte
rij ꝓditionis et homicidij. YInquit emm. Sacrificium
To ſpiritus cõtribulatus. coꝛ cõtritum et humiliatuʒ
us nõ eſpicies. Quomodo erit ſacrificiũ deo ſpiritꝰ
cõtribulatus.cum alia ſcriptura dicat. animus gaudẽs
etatẽ floꝛidam ſacit. ſpiritus triſtis deſiccat oſſa. Mepꝛo
batur a deo triſticia ſpiritus:ſed non omnis triſticia bo⸗/
na nec omnis triſticia mala. Spiritus tamen cõtrib u⸗
latus eſt voluntas eo ſenſu volen .quo delectata fuit in

—

mMalo.vt tamdiu quotidie tribuletur donec doloꝛ com⸗/
miſſi criminis ad equalitatem Perueniat aut excedat ꝑ⸗

uerſe delectationis.vt tanta vel excedens tribulatio ſi/
at in anima quãta delectatio fuit in culpa. Et alibi phe
ta dieebat.Anxiatus eſt in me ſpiritus meus in me tur
batum eſt coꝛ meum.Annetas ſpiritus eſt triſmcia pꝛo
peccatis. et turbatio coꝛdis pꝛo fractione diuinoꝛum pa
ctoꝛum:Mihil eſt ſuper quo ſit inducenda triſticig rrn

—

rietas miſi ſuper ccatmm.et in nullo cadere delet tur/

malo cõmiſſo vtiq; lonum eſt. Sequitur enim exalta⸗
tio ſuper chꝛiſtum:hoc dicebat dauid. Oum anxiaretur

coꝛ meum in petra exaltaſti me. Scom apoſtolu. e⸗
irg autem erar chꝛiſtug/M iẽ dero ſacriſiel

er ug, ro ſa⸗ en
dum exquurit᷑ ſepe deſertum. nam innumera multitu⸗

Qgo loca ſemp queſiuit apta meroꝛibus:nec querere deſi

ſtunt qui ꝓpter delicta: peccata tribulari ſedulo querũt
Habet etiaʒ ſepe mundus leticias ſi uas quas obijcit xo
lentibus pꝛo peccatis et diuims offenſioniby cõtriſtari
nec ſuis implicationibo ꝑmittit aliquẽ ad ſe ingredi. vt
introꝛſus ſue meſticie rationabiles cauſas inueniat.cũ
vnuſquiſq; nõ ſolum dei offenſoꝛ.ſed etiam qui videtur
uſiuſe di cauſas poſſideat. diſpari tamẽ ratione at
q; intentione penitus inequali. peccato: quia offendit:
iuſtus quia offendere poteſt.et pꝛolongat᷑ eius cũ picu/

lo incolatus. et habitat ſemper cedar cũ filijs hyſmae/
lis. Ac per hoc ommũ creatoꝛ et dominus peculiarẽ po/

gel
Ino
uh
Nrynn
hhi
enee
debe,
10rer,
nrawl
molgt⸗
giicſt,
Adon
meocq
Ulrius:
Peentie
gs .

innul
Dum
ntiäet
Weſt
ta o
hetano

umec
erune
fngn

nAE

aulte,
ſeium
llutiz
ſpint⸗
guges
Repeo
lulv/
nbu⸗
IN
Ape
tio ſ
ipe
Enu
1o
1
r⸗

De vita domini

pulum in manu moiſi aaron vt ſibi ſacrificaret voluit
inducere in deſertum. cõmonefaciens nobis vt ſacrifi⸗
cia ſpiritualia offeramus.et in pᷣfinito tempoꝛe huma⸗
natus peractus nos docẽs deſerti eſt incola factus/Sʒ
nec in talib laudamus ita deſertũ.vt alijs viuendi mo⸗
dis chꝛiſtianis quomodolibet derogemus poſſe ꝑfici per
virtutem:ſed deierti comoditates pꝛo diuerſitate tem⸗

poꝛum atq; locoꝛũ cõditionis hominũ atq; viroꝛum edi

cimus/Bonũ igitur eſt eſertũ ſed habet et pugnas ha
bet ſimiliter et victoꝛias.et oꝛationibo vincitur poty qᷓ;
enſibo amalech.habet ſerpentes innumeros moꝛſibus
moꝛtem inferentes.habet et ſerpentẽ eneum ſolo aſpe⸗
ctu ſanantem patientes.habet amaras aquas habet qð
dulcoꝛat.habet aduerſa.habet et ꝓpitia. Sed ve hodie:
quia ſpecioſa deſerti cõbuſſit ignis. Vbi dei populus in
deſerto. Vbi helias. Vbi heliſeus. Ebi diſcipul ꝓpheta⸗
rum. Vbi iohannes baptiſta qui deſertũ ab infantia te⸗
nerrimꝰ habitauit. Vbi deſerti egipti habitatoꝛes. Abi
thebaide. Vbi ſichie. Vbi montis nitrie. Vbi montis
ſyrie. Vbi raychu. lbi armenie. Vbi altioꝛis grecie.
edve huie generationi quia deſerta/ſſunt ab hominib
facta deſerta:et que manſerũt ſunt delitiarũ loca ſenſua
li deſeruitur vita.nec vt aſſolet vita hominũ monacho⸗
rum aſpera et agreſtis. Deuitant cultoꝛeſ chriſti loca de
ſerta que ſunt amica meroꝛibo.et facti ſunt quaſi ciues
in medio ciuitatũ:et facta eſt cum ſecularibo tanta ciui⸗

litas vt plerunq; turpetur honeſtas./ed ad vminũ
ieſum incolam deſerti factum oculus interioꝛ dirigatur
et multo intuitu ipᷣm abſentẽ tanqᷓ; pꝛeſentẽ ſedule con
templemur:et moueatur affectibo anima.cõtrahat᷑ me⸗
roꝛe atq; turbetur ſuſpenſat᷑ in ammiratione cum chꝛi⸗
ſtum intueatur in deſerto. Stultitia eſt ſapientib mũ
di deriſio delicatis.incredulis fama ꝙ chꝛiſtus ſteterit
in deſert o. Quid enim eſt videre iuuenẽ delicatum im⸗
maculatum.et abſq; peccato eſſe cum beſtijs in deſertoꝛ
Quid faciebat rexregum et dñs dominantiũ factus in
cola in deſerto:humana cõſolatione pꝛiuatus ſqualida
facie ab in edia et ieiunio cruciatus: Non ſecum patreʒ
non matrẽ nõ aliquẽ habens in illo deſerto ſodaleʒ: ſed
angeloꝛũ nõ carebat cõſoꝛtio qui hominũ cõſoꝛtia deui⸗
tabat. Non fouebatur vt homo ſupꝛa hominũ naturaʒ
agebat.Carebat lectulo:nec puluinar ſupponebatur di

uino capiti humanitus quieſcenti. Sedile et nõ erat ei

Terra vro ſtratum erat et ſella:nõ operiebatur noctur
no temꝑoꝛe pannis.Carebat tugurio.nullã habeat edi
culã:nec aliqͥ tecto tegebat᷑ab intẽperie aeris. Hyems
nemꝑe frigoꝛibo algens erat:cuʒ in deſerto ſqualido ver

ſabatur. Locus deſerti aut arlvꝛibus infrondoſis pꝛedi/

tus erat: pꝛohibebat certe hyems in plantis viridita⸗
tem atq; amenitatẽ folioꝛum: aut totus ſqualidus erat
locus.aut bipartitus erat:vt ſibi eſſet quedam peregri⸗
nandi varietas in deſerto. Habitaculũ feciſſe nõ legimꝰ
vbi ſtetiſſent firmi penitus pedes eius:et omnino ſibi
penam dabat locus et tempus: cum a quinta ianuarij
die vſq; ad quartamdecimam febꝛuarij in deſerto fuerit
moꝛa eius:quod tempus aut ymbꝛibus aut eſt frigoꝛi⸗
bus aptum. Nihil vero ad remediũ de ciuitatibs tulit:
aut quicq; poſtulauit a matre:paupereſ enim erãt.NPau

per acceſſit.pauꝑerq; moꝛatus:nec igne aliquado celefa /
ctus mücfregreen Vbi quos ambit multituindd
populoꝛũ.lbi delicati. Veniant ⁊ cõtemplent omniũ

regem ab animalibo ſociatum et humana dignitate pal
enteuid faciebat hic ſingularis homo ſingulariter
viuens ſingulariter degẽs. Oꝛabat ne quotidie.Nocteſ
ducebat inſomnes. Legebat. Non enim poꝛtauerat co⸗
dices theſauris ſapientie plenus. Coõtemplabat inceſ/

BGaluatoꝛis

ſanter erat menſinſuſpenſe fira celo OPloꝛabat interdũ
ludebat foꝛte cũ beſins nouerat eĩ eas vocateveniſſent
obediuiſſent.hoc eni pꝛimus homo indelicato deſerto ſu
ſcepit in dono.Quid ergo faciebat tam nobilis heros.
omnino irrepꝛeſenſibilis in moꝛibo et actibus ſuis.Mõ
eni poterat exrare nec nouerat. Quid igit᷑ faciebat. Goꝛ
te doꝛmiebat interdũ. Quid faciebat qui non pꝛebebat
hominibo tunc exemplũ.quia nec ab hominibovidebat᷑:
ſed videbatur ab angelis quib nõ opoꝛtebat tempoꝛa⸗
lia exemplavirtutis inferre. Beſtie exempliſicari nõ no
uerant Quid faciebat.Cemerariũ eſt difinire qð celi⸗
ci notarij nõ ſcripſerũt.ied illud faciebat qð facere dece⸗
bat hommẽ diuinũ humana diuine· diuina humane o⸗
peranteẽ.nihilq; ſine cauſa et rõne aut ſteriliter agentẽ.

Et acta eius intellecta ſine ignoꝛata digna ſunt adoꝛa⸗

ri.et eo magis quo nõ poſſunt inueſtigari/ed incun⸗
ctanter credamus ꝙ in in omnibo agebat ⁊ intendebat
ſalutem omniũ noſtrũ per exemplũ documentũ et ꝑ af⸗

fectum.pꝛeoſtendens pꝛius debere hominẽ eſſe ſuupᷣiꝰ

q; alterius.et ante ad ſeipmqᷓ; ad alium ſiericet ꝑ oꝛatio
nem et cõtemplationẽ querere qð debet docere.quod et
monſtrat aptitudo deſertiSed ꝙ necviſitauit quiſpiã
hominũ dñi ieſum.hoc maximũ teſtimoniũ erat quia
nondũ notus erat.nondum diſapulos fecera *
ſent enim eũ atq; requiſiſſent/Sed pia mater eius cur
ſuſtinebat abſentiã eius.Nouerat ipa filij voluntatẽ et
eius infalli bilẽ actionẽ:et amodo ſubijcienda erat in re⸗
gimine filio.quem vſq; modo moꝛe humano habuerat
ipᷣa ſubiectũ:et cognoſcebat in eo eternũ ꝓpoſitum vo⸗
luntatis ꝓ ſaluatione humani generis.qᷓ;tum ꝑmitte⸗
bat ſibi cognoſcere quẽ poꝛtauit in ergaſculo moꝛtis et
lactauit mamillis:et nunc moꝛabat᷑ in deſerto cũ beſtijs

carens potibo atq; cibis. Sed beatus qui te ſideliter in

charitate viſitaſſet et attuliſſet de nature bonis que tu
deus factus homo creaſti:et tua fuiſſet allocutione poti⸗
tus. Vleruntamen nemo attulit ſibi cibum nec aliunde
venire ſecit Jeiunauit enim quadraginta diebo et no⸗
ctibus poſtea eſuriuit YJeiumũ chꝛiſn pena eſt ſui coꝛ⸗
poꝛis ſed totius humani generis eſt refectio:et ſibi eſt
ad ſupplicium nobis ad beneficiũ. YJeiuniũ chꝛiſti ſuum
eſt et noſtrũ.ſuum per actualem penã coꝛpoꝛis.noſtrũ ꝑ
exemplũ.noſtrũ per doctrinã.noſtrũ per dietam que ſie⸗
bat in capite pꝛo liberatione membꝛoꝝChꝛiſtus eſt ca⸗
put noſtrũ noſq; mẽbꝛa eius. Si autẽ ꝑ exemplum no

ſtrum eſt ieiunium.almifico pꝛerogato exemplo pꝛoti-

nus ieiunemus.Et cũ multa viderim atq; legerim de
ieiumo diffinita:ſermo anguſtabituiparũ quid de ipſo

edlicere wlens Yeiumnu eſt virginitas inſtrumentoꝛan r-

