iuſticiam:ſed hoc in diſſertione tentatum eſt. Sed q⸗

cum ſuper omnem intelligentiã hominũ iuſtus eſt. vt
deuoꝛatoꝛ vt maloꝛũ amicus vt mendax vt demoniacꝰ
vt vane laudis appetitoꝛ reputat eſi.et vt malefactoꝛ
legiſq; deſtructoꝛ.vt latro cũ latronibus crucifixus eſt.
vt non ſolũ dei ꝑ veram iuſticiam crederetur ſed vt fili

us hominis non ex ſpũſſancti conceptione ſed ex coꝛru
tione non dignus premio ſed toꝛmento non celo ſed
aratro reputat eſt/ Itaq; de iuſticia quia vadit ad pa⸗
trẽ a quo miſſus erat.vadit ad ſuꝑnam patriã vnde ve⸗
nerat:ad angelicos ciues quos pꝛo oue centeſima que⸗
renda reliquerat. Vadit ad patrẽ ſuum velut qui ꝑ oĩa
peregit eius imperium.velut agoniſta qui per iuſticiã in
ſanguine atq; moꝛte redemit genus humanũ: triũpha

uit et de dialuvlo et ſpoliauit infernũ. ladit accepturuſ

pꝛo ſe ſuiſq; electis regnũ eternum. ꝓpterea dicit. argu⸗
et de iuſticia quia ad patrem vado:qm iuſticia mihi eſt
non gratia.eterna conſubſtantialitas eſt non rapina vt

vadam ad patrẽ in hac hana ex benignitate affumpta

natura. Et me iam non videbitis:quia me mũdus am

plius non eſt dignus. Et me non videbitis in tert am
plius viſibiliter ↄuerſantẽ:qui ab eterno maneo apud

patrem. Et ſi iuſtuz dicitur de filio dei et iam iuſtiſſimũ
de filio hominis iudicandũ eſt qui in aſſumente verbo
vna pſona cum ipſo factus eſt. Me iam non videbitis

mMoꝛtalem:qꝛ reſurgenti a moꝛtuis:moꝛs vltra non do

minabit᷑. Exigit iuſticia vt vadam ad patrẽ.vt ſedeam
ad dei dexteram in excelſis qui iniuſte vilipenſus.apoꝛi
atus iniuſte.iudicatus ꝓt nequã in terris cruci fui affi⸗
xug. autẽ de iudicio ſit argutio facienda.pꝛo eo ꝙ pꝛĩ
ceps mundi iam iudicatus exiſtat:ad ignoꝛantiam a in

gratitudinẽ pertinet. Ignoꝛabat quidem müdus ꝗy ſi⸗

bi diabolus pꝛinciparetur:et ꝙ finita vita coꝛꝑis homi⸗
nes ducerentur ad loca tartarea. et quibꝰ demeritis ta⸗
libus applicarentur ſupplicijs.et quo iure antiquus ho
ſtis genus poſſideret humanũ:qua eſſet poteſtate tam

ſeuus hoſtis Quõ iudicatus cũ nomen pꝛincipatus oꝛi

atur ex lege veniat de neceſſitate.cum etia in ſepatʒ ſub⸗
ſtantijs noĩa pꝛincipatus enſae An pꝛinceps huiuſce⸗
modi verſus in tirannũ.vt a ſupioꝛe ſuo iudicari mere
atur. Sed cum mundi pꝛincipem diabolũ dicat ipſe ab
inicio mendax ab inicio tirannidem ꝑmiſiam exercuit:
iniqua voluntate iuſta ꝑmiſſione. YVgnoꝛabat᷑ quõ.quo
iure.quo certamine.quo congreſſu.ſub quo iudice.qua
litigandi ſerie iudicatus eſſet.quia non vi ſed iure.non
poteſtate ſed equitate:non ſuꝑbia ſed pacientia:cũ vel⸗
let tangere atq; infamare et in ſuam ſoꝛtem trahere in⸗
nocentem . iuſte nocentẽ ꝑdidit quem tenebat Et cum
ſatageret vt de mundo ꝑ moꝛtẽ acerbã expellerer᷑ qui il⸗

lum cõdiderat:qui reꝑare venerat qð perierat qui ſalus

tem eternam ꝓcurare moꝛtaliboet terrenos in ſuperna
tranſferre.ipſe ab eterno patre iudicatus vt impꝛobus
pꝛedo atq; vt inſaciabilis homicida eiectus eſt.ꝑdẽs ti
rannidem.ſolũ in ſibi volũtarie ſubditis diuina ꝑmiſſi
one retinens poteſtatem Et cũ ita factũ ſit ſibi madus
eſt ingratus auertens a conſideratione huius certami
nis mentẽ ꝙ ſit iudicatus in ligno qui deuicit in ligno.

—

et per crucem qui ſuaſit delectationẽ.et per ſtulticiã cru

cis et moꝛtis qui pꝛomiſit ſcientiam deitatis:e
pollicitationẽ de non moꝛiendo pꝛedixit nexcuſabilis
ingratitudinis culpa non cognoſcere infinitũ bonũ qð
factum et diſſimulare et auertere ⁊ gratias inceſſanter
non referre:cum oĩbus deficientibus viribus ꝓpꝛijs et
auxilijs alienis catenã tenebꝛarũ et iugu male ſeruitu⸗
tis ⁊ peſſime oppꝛeſſionis ꝑ iugum ſibi impoſite crucis
aceruicibus noſtris excuſſit. et exules reuocauit ad pa⸗
triam.errantes ad viam ad filiationẽ extraneos:ad vi⸗
tam moꝛtuos.ad congregationẽ ſuꝑnox ciuium pegri

nos.Atqui ſpũſſanetus adueniens de his mũdanos ꝑ

aplos arguet:ſeu inteꝛne faciet cognoſcere ĩheſitate cre
dentes Pauida et tremefacta in his verbis erant apwo
ſtoloꝛũ coꝛda:que cognoſcebat ieſus in verbis ampliuſ
non latura. Pzoinde ſermonibus parcit ne ipſoꝛũ coꝛ⸗

qg confundat:et ſpirituiſancto reſeruat qð reliquuʒ eſt

te writate ſciendum. Vnde adiecit Adhuc habeo mil⸗
ta vobis dicere:ſed non poteſtis poꝛtare modo. Cũ aut
Vnerit ille ſpũs veritatis:docebit ros omnẽ vweritatẽ
agna ⁊ multa ⁊ vtilia neceſſariaq; dixerat ieſus l⸗
taq; habebat dicere que fienda erant in moꝛibus et fu⸗
tura in futuris tꝑibus.que ſi dixiſſet ipſi poꝛtare nõ po
terant a triſticia detentupꝛo eo ꝙ chꝛiſtꝰ parabat ab eis
abceſſum. Pꝛeſtruitur hic ſane ſoꝛma doctoꝛibuſ.ne in

ſublimitate ſermonis.ne in multitudine dicẽdoꝛuʒ. ne

aſperitate vrboꝛum.ne diſcuſſionis ſubtilitate.ne aliq̃
varietate loquendi coꝛda grauent auditoꝛũ.pluſqᷓ; vi⸗
derint coſſe poꝛtare:aut cognouerint valitudinem capi
endi.Sed expectent ſerenitatẽ mentiũ.depulſionẽ paſ
ſionũ:quibus inſedentibus in animo ſermo alte latus
non capitur. Sed ſpũs mittendus cum venerit omnẽ
veritatem docebit agendoꝛũ futuroꝛũq; bonox ſiue ma
loꝛum:ne ꝑ incaptionẽ aliquid patiamini.Non tamen
alia veritas filij alia ſpũſſancti.neq; veritas neq; lex ne
qʒ euangelium filij et ſpũſſancti aliud et aliud ſunt: ſed
omnia ſunt eque cõmunia. Veruntamen ſi quid defu⸗
it qð non intelligerent ꝑ filium intelligent per ſpiritũ
ſanctum:qui in ipſoꝛũ coꝛdibo declarauit euangehuʒ. q̃̊
inſpirante inſulcata elementa vſq; ad mundi finem. ae

memoꝛiã ſequentiũ redactũ eſt:qui etis multa nõ ſcri

— — — — — ——

ety⸗
no
ſleri
od
m
ichi
adt
uic
ture

Iſlue
lerng
bus
Nest
Wii

nüdas

Certantt
in heno,
lucace
Atfin

cuſabiis

wnii
eſſanter
pehset
erhttu⸗
aucs
taaper
Sd vi/
hn gegn
danoe-
ſtane
mre
nput
ſic
glze⸗
tront
Ciin
ne
ei⸗
ſ
bes
vein
Pe
i
N
ah
ſu
liuns
ommi
genme
mn
rne
ſad
rfi
titi

8
Fn

dilectionis domi. Baluato.

pta inſpirauit.que velut euangelium vſq; in pꝛeſensoꝛ

thodora eccle ſia cuſtodiuit Non enim loquet᷑ a ſeipſo
ſed quecunq; audiet loquet᷑:et que venturs ſunt annũ/
ciabit vobis Ydeo non loquetur a ſemetipſo.ſed audi
ta videlicet a patre et filio:ne in ſubſtantia alius qᷓ; filiꝰ
crederet᷑nnunciabit ventura pꝛo vtilitate credentiũ
et eccleſie condende de gentibi. ne in euentu ſubito fal
lerent᷑ aut ciperentur per pſeudo apoſtolos atq; docto
res:qui ad ſubuerſionem euangelij ſunt futuri Et pꝛo
pheticandi virtutem fuiſſe in axoſtolis ſpũſſancti virtu
te ſicut in ꝓpſetis vteris teſtamentune crederet᷑ ꝙ aliꝰ
ſpũs pꝛioꝛibo vatibus.alius aplis ſit affatus Alle me
clarinicabit:quia de meo accipiet et annũciabit vobis
Clarificabit in coꝛdibo.et ꝑ verba ſonantia in mundo ꝑ.
eos qui quam docui veritatem intrepide pꝛedicabũt:et
per opa talia que non decent ſieri niñi ꝑ filium dei. et ꝑ
mirabilia ſigna etiã maioꝛa q fecerit filius dei:ſicut ipe
pꝛomiſit de credentibus in eum.Et maioꝛa hoꝛũ faciet
quia ego ad patrem vado. larificabit ſpũſſanctus ſili
um:qꝛ de illo quod ſilij erat accipiet. Sed quid habet ſi
lius quod non habeat ſpũſſanctus excepto diſtincto no

mine relatiuo. Om̃ino nihil. Quid ergo accipiet Etiã

oĩno nihil. Sed quia ſicut a patre ita pꝛocedit a ſil io.q̃
ſi hoc eſſet acceptum credentibus declarabit vt ſilij et
ſpũſſancti vna credatur eſſe doctrina. Me aũt pater cre
deretur excluſus.ſed ꝙ omnia eius ſunt ꝓceduntq; ab
ipſo:ſubiectum eſt.. Omnia quecũq; habet pater mea
ſunt. Pꝛopterea dixi:quia de meo accipiet etannuncia
bit vobis Vleritas catholice fidei hceſt.ꝙ pater⁊ filꝰ
et ſpũſſanctus in nullo Pooterl relatione ꝑſonali diffe⸗
rant non tñ ꝙ iſta differentia ſit realis ſeu ſubſtantial.
Mꝛoinde ieſus dogmatitat: ne aliquid diuerſum ĩ ſum
ma trinitate credatur. Docuerat ediſſerat ꝓphetauerat
annunciauerat multa in carne degens viſibiliter filiu
Venturus erat atq; docturus coꝛda diſcipuloꝛum atq;
multoꝛũ inui ſibiliter ſpũſſanctus.Ne ſpuſſanctus cre

eretur alius a filio dictuʒ eſt:quia de meo acepiet. Ne

filius alius a patre aſſertum eſt:omnia quecunq; habet
pater mea ſunt.At ſi ſpũſſanctus vnũ cum ſilio.ſilius

vnum cum patre om̃es tres ꝑſone ꝑ ola habeant᷑ equa⸗

les.nec ſpũs duobus minoꝛ.quia tertia ꝑpſona in nomi
natione poſterioꝛ ab vtraq; pcedens nec nilius natre mi
noꝛ quia genitus et non gignens.Que igitur ſunt pa⸗
tris ſunt et filij:que vero ſunt filij ſunt et ſpũfſſancti.et
qui equales ſunt in eternitate.in immẽſitate.in omni⸗
pote ntia.in ſanctitate.in ſapientia.in ſubſtantia:nõ cre
dantur diſpares in doctrina in pꝛopłxcia et inomni ve⸗
De modicitate tpis quo chꝛiſius videndus erat.et
de triſticia diſcipuloꝛũ ad quam eternũ gaudium eſt fu⸗
turum.ſcõm iohannẽ ſolum. Capitulum XIIII
Oꝛpoꝛe nõ deitate ieſus migraturus ex mũ
c o et ablaturuſq; a coꝛpoꝛeis oculis ſeruileʒ
viſibilemq; foꝛmã et illaturus illam ſup oĩa
excelſa celoꝛũ:tempoꝛiſ bꝛeuitatem inſinuat
OMoicũ et iam non videbitis me et iterum modicuʒ
et videbitis me:quia vado ad patrem Qð modicum
et non videbitur tꝑi reſurrectionis vſq; ad aſcenſioneʒ
inſcribitur:quia tunc acceſſit ad patrem.l. Dixerũt er⸗
go diſcipuli eius ad inuicem. QAuid eſt hoc qð nobis di
cit modicũ et non videbitis me.et iterũ modicum ⁊ vi
debitis me.quia vado ad patrẽ.Dicebant ergo. Quid
eſt hoc ꝙ dicit nobis modicũ Hoc totum nil aliud qᷓ
apoſtoloꝛũ ammirationẽ et ignoꝛantiam ſonant Tardi
quidem in intellectu erant apoſtoli:et ſupꝛa id quod na
turaliter negatur hominibo coꝛda ſuꝑueniens triſticia

plus obuelat. Quos interrogare volentes vt talis ne⸗
ſcientia pelleretur chꝛiſtus reivondendo pꝛeuemt oο

gnouit autem ieſus quia volebant ipſum interrogare:
et dixit eis · De hoc q̃ritis inter vos quia dixi xobis mo
dicum ⁊ non videbitis me.lmen amen dico vobis: qꝛ
ploꝛabitis et flebitis vve:mundus aũt gaudebit.os
autẽ contriſtabimini:ſed triſticia wſtra vertetur in gau
dium Mon reſpondit ieſus interrogationi quam feciſ⸗
ſent diſcipuli non pꝛeuenti:qm̃ de eo ꝙ neſciebãt quid
eſſet hoc dicere.modicum et non videbitis et iterũ mo
dicum et videbitis interrogare volebant· Seg reſpon⸗
dit vtilius pꝛeoſtendens quid futurũ erat.cũ ieſus nõ
amplius videretur.qꝛ ploꝛatus et fletus in eis tempo⸗
re paſſionis et ſepulture.ac etiam ommitꝑe poſt aſcenſi
onem in ipſis pꝛimitiuis eccleſie future cunctiſq; vere
credituris et ſequentibachꝛiſtum: per aꝑtam pꝑſecutio⸗
nem tirannoꝛũ ydolatrantiũ et peruerſoꝛũ male agen⸗
tium vſq; ad finem ſecul duraturam. Mon enim ſem

per ꝑſecutionem per mala conſodientia et affligetia coꝛ

poꝛis ſenſuʒ eccleſia paſſa eſt:ſed illam que ſit a diſſimi

nibus membꝛis et a ꝑperam agentibus nunq; ſibi defu
iſſe neq; vſq; ad terminũ mũdi de futura credatur. Ve

ri quideʒ chꝛiſti diſcipuli plus cruciant᷑ in animo ex coꝛ⸗
ruptis hominũ moꝛibus:q; ſi queq; flagella ĩ ꝓpens coꝛ
wꝛibus paterent᷑. Eed vnde ploꝛatus et fietus.Tem⸗
ꝛe paſſionis et moꝛtis et ſepulture cum eis potuiſſet
illudi et expꝛobꝛari. ſcʒ vbi eſt homo quẽ colebat vt de
um.Aſpicite cruciſirum:deſcendat de cruce ſi filius dei
eſt et liberetur a patre. cõtemplamim moꝛtuũ qm̃ deus

non moꝛitur.cogitate ſepultum:qm̃ deus loco nõ clau⸗

ditur. Et vnde tunc gauiſus eſt mundue niſi quia ſibi

viſus eſt triumphaſſe de hoſte quem ſibi chꝛiſtů arguẽ⸗

tem mundi ſcelera reputabat Elnde ploꝛatus et fletus
poſtqᷓ; chꝛiſtus regreſſus eſt ad ſupoſ.niſi quia paſſi oĩa

genera toꝛmento:um.expoſiti penis ſubiacentes toꝛto⸗

ribus et tirannis.quaſi derelicti a chꝛiſto videbant᷑ pꝛo
quo patiebant᷑. Et inſultus et expꝛobꝛatiões audiebãt.
vbi eſt chꝛiſtus·vbi crucifirus quẽ dicitis ꝙ veſter ẽ de
us. Bicut ſemetipſum liberare non potuit ſic et ros in
toꝛtoꝛum manibo dereliqiit Et maioꝛ ploꝛãdi cauſa ꝙ
cõuicia iaculabant᷑ in chꝛiſtum:qᷓ; exr his que in coꝛpoꝛi⸗
bus ꝓpꝛijs tolerabant/Oaioꝛ ratio fletus ꝙ chꝛiſt? ne⸗
gabatur ab eis.vt non deus ſed homo tm̃ iniuſtus ſiue
iuſtus exiſtimabat᷑q; ex eo ꝙ ipſi toꝛquebant᷑. Nec erat
ab eo eis auxilium quin traderentur in necẽ:qm̃ om̃es
qui ſumma rei chꝛiſtiane pollebant magis gaudebant
toꝛti ſupplicijs qᷓ; foti blandicijs. Sed in hoc erat ſum⸗
ma doloꝛis fletus atq; ploꝛatus et afficiẽtis triſticie:dũ
arrogabatur dijs et chꝛiſio id qð erat detraſlebat᷑. Nec⸗
non cum quieuit ꝑſecutio coꝛpoꝛũ etiam ſatis abunde
ploꝛatum et fletum et triſtatũ eſt:neq; deſtatuʒ eſt atq;
deſtabitur quouſq; vita iſta finiatur. non ex pſecutione
moꝛũ iniquoꝝ qui conturbant intima coꝛdis in amato
ribus bonitatis.etiam ſi iuſtis a male agentib⸗ obſeq̃a
pꝛo coꝛpibus pꝛeſtarent᷑. Clerũtamen ſi in optiõe factũ
eſt:pꝛecipuum eſt in moꝛibus agende vite pꝛo chꝛiſto ĩ
coꝛpoꝛe ſpoligtiõeq; rerum exomni verlv triſtari pꝛo af⸗
fligente. Debitũ aũt ſine quo nec virtus adeſt pꝛo dei ĩ
iuria in animo contabeſcere:iuxta dei amatoꝛis dictum
Vlidi pꝛeuaricantes ⁊ tabeſcebam:quia eloquia tua nõ
cuſtodierunt. En duplex ex pꝛeuaricatione triſiicia. ſed
maioꝛ quia iniuria dei agitur:qᷓ 9 male agens ex pꝛeua
ricstione damnatur. Tlere chꝛiſi finis eſt dolendi atq;
gaudẽdi:offenſus wl amatus pditus vl inuẽtus E re

gione vo vnde mũdo gaudin.Hõ aliunde direrim niſi

qꝛ mũdi amatoꝛes floꝛebunt ad hoꝛam floꝛibus pfun⸗
2

ANiber duodecimus de teſtamento

ctoꝛijs atq; caducis depꝛeſſis qui mundi gloꝛiam conte

mnebant ·et contra illa verbis et moꝛibus inſurgebant
Et ws contriſtabimim amplius peo his quos videbi/
tis inaniter exultare: ̊ pꝛʒo malis que cogemim tolera
re Amplius ingerit triſtciam onuas perinn um ⸗
linquit:qᷓ; pena ꝓpꝛij coꝛpoꝛis cum configit. Sec triſti⸗

cia veſtra vertetur in gaudium. Mon omnis triſticia in
gaudium vertitur: ſed multoꝛum augebitur inppetun
vt hic incipiat pena in inferno eterne mani ura. ied ve⸗

.

ſira qui pꝛo veritate patimini. pꝛo dei ftetis miuria: ex
pꝛorimoꝛum malo ex caritate doletis lppoſuit quidem

de pꝛeeunte triſticia et gaudio ſequente in muliere pa/
riente parabolam. Oulier cum parit triſticiam habet
quia venit hoꝛa eius. um aut ꝑepererit puerũ iam no
memimit pꝛeſſure ꝓpter gaudium quia natus eſt homo
in mundum. Rei experientia qð deduetum eſt in para
wla amplius qᷓ; in diſiertione vertvꝛum claret. Et albi
ſticiam habetis. Aterum videlvvos et gaudebit co⸗ we⸗
ſtrum:et gaudium veſtrum nemo tollet a vobis Hoc
qð dicit nunc non ſolum illius tem poꝛis erat quado di
cebat pꝛo tne paſſionis et moꝛtis.ſed ad omne tempus
vſq; ad finem ſeculi tendebatur.qmi vlut nũc eſt ome
tempus quouſq; ad etermtatem veniatur: in quo triſia
ri opoꝛtet ex varietate fiendarũ re ruʒ et ex impꝛobitate
ꝛauoꝛum omnes quotquot ſunt qui pie et iuſte et ſo⸗
bꝛie viuere volunt et ſequi veſtigia ſaluatoꝛis. Iterata
viſio quam ꝓmiſit hic q;uis poſt reſurrectione eſſet ili⸗

co futura. non tamen ulla pꝛeſiabat inauſeribile gaudiũ
qm̃ et iterato per aſcenſionem viſionem domini ꝑdide⸗

runt remanſeruntq; in parte dolentes: ſed illa ent que
poſt ſolutionẽ anime a coꝛpe fiet que dabit veruʒ coꝛdis
gaudium qð tollere nemo poterit:non ſolum ulli modi
ce diſcipuloꝛũ turbe future.ſed omni eccleſie iue ſancte
Qõ ſi gaudium hoc inauferibile in toleradis aduerſis
et dũ mala finienda ſe ingerunt .et in agendis que eype

diunt ad ſalutem mentibus hominũ in ſideret: nil gra⸗

ue ad tolerandum hommib videret᷑. Multã pacientiã
contulit homimbus pꝛemij altitudo:et ſpes futuroꝛuʒ

honoꝛum de magnis lalvꝛibo ſarcinam leuẽ fecit. O q̃n.
ta et qᷓ; grauia et eſtuans cauma tolerat agricultoꝛ: act⸗

ſpe fructus. Nauta hoꝛrendum nauigat equoꝛ anceps
inter tumentes pꝛocellas:ſpe augendi emolimenta cu⸗
pita. Belloꝛũ ictibus ſepe moꝛtalibo miles coꝛpus expo⸗
nit:ſtipendij ſpe potitus.Et terreni negociatoꝛes ſepiſſi

me ſpe fruſtrantur.et nec a negociatione dſiſtunt: cum

ſperant futura qᷓ; pꝛiſca in melioꝛa conuerti.Et ſpes in⸗
auferibilis eterni gaudij que nobis de celis efffuxit ſpe/

ranteſ nullo pacto confundit nec fallit:miſi ſpei dficit
illi qui ſperant. Auertit etiam a quibuſcunq; delectatio

nibus maculoſis contemplatio ſuꝑnoꝛum.nec ſinit he
betem eſſe qui ſe dicauit ad illam: actuoſum enim fecit
atq; ſollicitum. Optima et ineffabilis eſt poſſeſſio gau⸗
dij:que a nemine alio etiam a ſeipſo non poſſit auferri.
Cum enim a viatione fuerimus abſoluti ad ſuꝑnã pa⸗
triam introlati:nemo poterit declinare aut vxlle in alte⸗
ram partem Et cum a nemine in ſeipſo poſſit ibi exiſte
re cauſa mali nec ab alijs valebit inferri:pꝛoinde dictuʒ
eſt diſcipulis. Et gaudium veſtrũ nemo tollet a vobis.
Cum omne gaudium vie alternationibus peſſunder᷑.

eęt varie conquiri poſſit atq; deperdi ab ipſis poſſeſſoꝛib⸗

et a ſeuientibus hoſtibus extraneis. vtiq; de gaudio fu⸗
ture patrie dictum eſt non de gaudio moꝛtalis pegrina
tionis. Et hoc quidem verba ſubiecta maniſtant. Et iĩ

illo die me non interrogabitis quicqᷓ; um in via ſu⸗

mus interrogare opoꝛtet:ob ignoꝛantiam. ob dubieta⸗

tem. ob incertitudinem. In patria wro ſcientia limpi⸗
diſſima erit ommuũ et intiitiua viſio deitatis: rerũ nuil⸗

la cunctatio certiſſima poſſeſſio ſupernoꝝ. Ideo me nõ
interrogabitis quicqᷓ; in illo die cin nox non ſuccedit in

eternum: nec ſuberit cauſa qua interrogatio naſcitur.

De certa exauditione petitionis quidue petendũ ſit.
ſcom iohannem ſolum. Capitulum xx
Agnificus et nobilis herus quid mai? poteſt
m polliceri ſubiectis. qᷓ; exauditionem facilem
in petendis. Et hoc pꝛeſertim exquirit᷑ ab hiſ
qui colunt et mundi pꝛinapes venerant᷑.qð
eis cum impetrationis pollicitatione detur audacia:nõ
ſemel tm ſed quotiens rerum varietas petendi neceſſi⸗
tas ſuaderet. Minc et ſaluatoꝛ aſcenſurus in celum pa⸗

tris conſeſſurus ad dexteram omni oꝛbi pꝛelatus ꝑ oĩia

factus:hoc munus gratie apoſtolis dereliquit cum ait.
Amen amen dico vobis ſi quid ꝑetieritis patrẽ in no
mine meo dabit vobis Supꝛa ſimile dictũ eſt dũ de
diſcipuloꝛum tractaretur electione ſed nunc ad confir⸗
mandũ reiterat· Diuinum iuramentum eſt amen.qm̃
chꝛiſtus deus ꝑ aliud qᷓ; per ſeipſum iurare non poteſt.
gquia non ꝑ inferioꝛa ſed per equalia ſeu maioꝛa iuratur
NMihil chꝛiſto deo maius.et ipie veritas eſt.xerumq; oĩ⸗/
no eſt quod ipſe pꝛomittit:videlicet de ommbo apoſto⸗
los exaudire petentes dumtaxat ꝙ in ſuo nomine peti⸗
tio poꝛrigatur. non in nomine angeloꝛũ.non in nomie

aliquoꝛũ ſanctoꝛum non in nomine ipſoꝛum petentiũ

non in nomine aliquoꝛũ bonoꝛũ operum.non in nomĩe
aduerſantium poteſtatum. Et q;uis pꝛeces poꝛrigamꝰ

ad angelos et ad ſanctos.non tamẽ vt aliquid nobis ex
ſeipſis efficiant cum in ipſoꝛum poteſtate nõ ſit ab ani

mabus auferre vicia neq; cõferre virtutes:ſed vt oꝛet

pꝛo nobis deum qui vtrũq; habet efficere poteſtatem.

Nec exaudimur in merito aliquoꝛum quoꝛũ merita nõ

fuerunt ſufficientia pꝛo ſeipſis ſine miſericoꝛdia ⁊ gra⸗

tia ſaluatoꝛis.in cuius nomine ſalue.in cuius nomine
virtus expediens tribuitur: in cuius nomie queq; vicia

pelluntur. Me dictum videat᷑ ablurdum ſanetenen⸗

dum eſt ſi exaudiunt᷑ ſancti pꝛo ſeipſis ſi pꝛo nobis eo
rum amicis ſi nos exaudimur cum eis.totũ agitin no⸗

mine ſaluatoꝛis. College quidem ſumus qð fide catho

lica et caritate indefectibili conſignamur:q;uiſ in viato
ribus ſit diſparitas virtutũ:vt apud deum ſi nõ ꝑſona

rum ſit tamẽ vnius qᷓ; alterius maio: acceptio merito⸗

rum:ita ꝙ petitio aures dei ocius introeat ⁊ exaudita p

ueniat. iam wro eterna beatitudine pociuntur cum

pꝛo nobis pegrinis deum pꝛoſeucant᷑ in celis:etiam nõ
pꝛo ſeipſis exaudiunt᷑ ſed in nomie illius cui in ſangui⸗

ne et moꝛte et iuſtis moꝛibus teſtimoniũ reddiderunt

in terris:q;q; et ipſi pꝛo nobis in nomine ieſu exaudian
tur ocius.ex eo ꝙ hic pꝛo eius nomine moꝛalem vitam
purius tranſegerunt ardentiuſq; amauerũt Summa

quidem huius ſententie ſic terminat᷑: omnis petitio
pꝛo nobis remouende malicie. inſerende virtuns. adi⸗

piſcẽde ſalutis.a ſuꝑnis poerecta ciuibus tam angelis
qᷓ; hominibus ſiue a ſanctis viatoꝛibus exaudita.nõ wve
nit niſi in nomine ſaluatoꝛis.cuius nomen non ꝙ ſcri⸗
bitur litteris ſed meritum eſt incarnatioms.natiuitatꝭ
vite.paſſionis.crucis.oꝛationis.et moꝛtis.qui pꝛo no⸗
bis in lacrimis et clamoꝛe valido exauditus eſt pꝛo ſua
reuerentia. Etiam nemo nomine ſuo et virtute ꝓpꝛia
meritoꝛum ſe credat a domino exaudiri abſq; nomie ie
ſu chꝛiſti. Demones quidem inter nos deum oꝛandũ

medn eſſe non poſſunt. Elſq; modo non petiſtis qᷣcqᷓ;

in nomine meo quia vobiſcum eram interpellabamq;

po vobis pꝛeſens non abſens. Et foꝛtaſſis non ad ple

cilem
obhi⸗
w.
einn
neceſi,
lunpy,
6oe
Mar,
IN ho⸗
di de
onſir
ſ
ſoteſt.
rator
oi
e
lhepeti
1onie
Ntenti
nofnie
gan-

obiser

gbaoni
Rortt
ſiatenn,
erithno
G
vomine
/
enen
lh
no⸗
tho
wo
Pe
vetro
Giup
rahn
mio
nhuit
enint
in
lemn
me
ito⸗
i
is
G
ſ⸗
ut
ſo
ſun
hn
eſe
gi
ſh
Ne

4

Dilectionis domi. Baluato.

num aderat eis illa credulitas ꝙ ſilius deieſſet.qmuis
petrus fuiſſet pꝛo ommbus plene confeſſus ꝙ chꝛiſtus

eſſet ipſe filius dei viii:cum aliquotiens maxime m paſ
ſione dubitauerint. Sed poſt paſſionem moꝛtẽ ſepul⸗

turam reſurrectionem aſcenſionẽ immiſſionemq; ſpi⸗
rituſſancti:ſoliditatem fidei acceperunt ꝙ ieſus eſſet fi⸗
lius dei et ſeculi ſaluatoꝛ:in cuius merito cuncta bona
credentibus pꝛouenirent. Mꝛopterea vſq; pactis tali⸗
bus miſterijs aliquid non petiuerunt.At vbi cognituʒ
eſt poſt aſcenſionem miſſionẽq; paracliti ꝙieſus eſſet ſi
lius dei petitiones ſunt exhibite ad deuʒ poſite ad tribu
nal et pꝛeſtructa foꝛma ꝙ ſiant in nomine chꝛiſti ac etiã
ex fine petitionis quem ipſe cõſtituit ſcilicet petite ac⸗
cipietis vt gaudium veſſtrum plenũ ſit. Jure petentis
et largitoꝛie atq; petitionis:omnis petitio debet eſſe lo⸗
noꝛum Dulta quidem ſunt imo cuncta ſunt ex natura
lona:ea declarante ſententia. Vlidit deus cuncta que fe
cerat:et erant valde bona. Sunt et melioꝛa et perfecta
media tamen ex vſu voluntatis hominuʒ ſunt pleraq;.
Omne gaudiũ vt gaudiũ bonum eſt:ſed malum a peꝰ
bonum et melius dici poteſt: ſcoõm ſuppoſitan cauſas.
Plenum vro non de aliqua re creata:ſed tm̃ de ineffa⸗
bili et eterna participatione creantis.Hinc ergo ſum⸗
mam petendi ſtatuit:vt gaudium veſtrum plenum ſit.
Mec in pꝛouerbijs locutus ſum vobis.Venit hoꝛa cũ
iam non in pꝛouerbijs loquar vobis ſed palam de patre
meo annuncialv vobis ODulta ꝑ ſimilitudines et pa⸗
ralulas ſeu per pꝛouerbia locutus fuerat ieſus pꝛo mul
tis moꝛibus infoꝛmandis.et ꝙ maxime cure fuit vt eiꝰ
pater crederet᷑ teus:nunc veꝛo caſſatum eſt quod dictũ
eſt in parabolis.ſed adiectum eſt expꝛeſſioꝛibus verbis
abſq; omni fuco ſermonũ ꝙ deus eternus eius verusẽ
pater vt pꝛecedentia et ſequentia verba mamfeſtant:et
per ſpũſſancti aduentũ manifeſtius declarabit Attamẽ
quantum attinet ad ſuſceptum ſermonẽ:quid cum ipᷣo

et cum diſcipulis ſit pater inſinuat. In illo die in no⸗

mine meo petetis.et nõ dico vobis:quia ego rogalv pa
trem de robis. Ipſe enim pater amat voſ:quia vos me
amaſtis.⁊ credidiſtis quia a deo exiui. Suaſerat ſupꝛa
diſcipulis ad petẽdum patrem in nomine ſuo: impetra
tionem facilem repꝛomittens ſuoꝛum interuẽtu roga⸗
minum.qm̃ totus eſt pater ad filium:cuius intuitu po
ſtulata non denegat. Nunc quidem ſupꝛa id qð rogatu
rus ſit ad diſcipulos patris declarat amoꝛem:binã cau
ſam ſubijciens amoꝛis et firme vereq; credulitatis. Ac
ſi ꝑſpicacius dicat. NPetetis quidem in illo die quo petẽ
di vꝛgebit neceſſitas perſuaſi a me.quos etiam pꝛomi⸗
ſi apud patrem in veſtris petitionibus meis rogamini⸗/
bus adiuuare:ſed non dico vobis quia ego tm̃ patrẽ ro
gabo pꝛo vobis ⁊ de vobis.ſed ipſe pater amat vos quia
me amaſtis et amatis:ꝓpter quem omnia viſibilia con
tempſiſtis.et non ſolum me cunctis amabilibus plus
amando pꝛepoſinſtis.ſed voſmetipſos tradetis in moꝛ
te:et credidiſtis quia a deo exiui.vt nec impediret aĩiam
veſtram foꝛma ſeruilis.in qua viſibilis mundo apparui
ſed credidiſtis atq; confeſſi eſtis et confeſſuri coꝛam ho
minibus foꝛmã dei.et credidiſtis me filium dei ab ipſo
patre in mundum miſſum cum hominibus in carne cõ
uerſatum:nontamen deitate ſepatum a patre. Ecce in
quo eſt ſi querimus et geſtimus habere eterni patris a
oꝛem. Si vwolumus diligi diligamus. amemus filiũ
iamaria patre contendimus: credamus filium et pa⸗
terx nos amabit eteꝛnus. Mos ſolitus eſi:ꝙ patres dili

gant ſuoꝛum ſilioꝛũ legittimos amatoꝛes.Noſtre mẽ/

tis ebetudineʒ arguit facilitas amari ab eterno et patre

omnium deo:nec excuſationis ſuffugium poteſi aliqus

do inuenire. cum non tempus ad vſum neq; locus ad
actum non munus auri ſiue gemmarũ exhibitum. nõᷣ
interpoſitio ꝓſeucarum.non aduocatoꝛũ interceſſio re
quiratur:ſed tm̃ amoꝛ noſter in filium tendẽs a credu⸗
litas confitens paternum amoꝛẽ nanciſcitur. Mirũ di
ctũ ꝙ non de patre cura fuit filio diceꝛe iple pater amat
vs.quia vos amatis patrem:ſed quia me amatꝭ.Quo
niam ſi aliquando a quibuſcunq; natiombus creditus
fuit vnus deus ſummus verus et eternus:non tamen
exceptis paucis quibus diuine datum eſt creditum fu⸗
it ꝙ ſibi eternus eſſet filius.Et ſi credebatur habere fi⸗
lium eternum:nec ipſum in tꝑe miſiſſe pꝛo nobis ĩ mũ
dum. Et iure ab omnibo rationabilibus amabat᷑ deus:
et qui non dilexerunt ſpũs incoꝛpoꝛei coꝛruerunt.Nũc
quidem quia pater deus ab eterno filium gignenſ in tẽ
poꝛe illum in carne viſibiliter mittens.magnopenden⸗/
dum erat ꝙ filius iam nõ creditus crederetur et ꝙ eſſzʒ
miſſus in carne pꝛo nobis:et ſic creditus amaretur Et
qui diligit filium eternum:et eternum patrem diligit.
Pꝛopterea de ſeipſo in carne apparente dicit. Ydeo ip⸗
le pater meus amat vos:quis vos credidiſtis quia exiui
ab ipſo natus in carne mundo. et creditum amaſtꝭʒ.Ac
P hoc veſtre petitiones ex eo ꝙ rogalv patrẽ.ex eo ꝙ ipſe
vos amat:ob ſuppoſitas caulas qð petunt faciliter im⸗
petrabũt. redidiſtis quia exiui a patre. Et ego dico vxo
bis ECxiui a patre et vni in mundum. Yterum relinq̃̊
mundum et vado ad patrem Verum eſt ꝙ creditꝭ qꝛ
exiui a patre non ſepatus ab ipſo neq; ſubſtantiali diui
ſione ſeiunctus:quoniam vnitas diuiſionem nõ capit
cum ego: pater ſubſtantialiter vnum ſumus.Clemm

mundum non localiter motus:ſed aſſumens carnem ĩ

illa vi ſibiliter manifeſtus. An munduʒ veni nõ ob mei
cauſam:non mea re.non mea vtilitate.nõ mea delecta⸗
tione.Tantũ humani generis negociũ agebat᷑.quo pa⸗
cto iterum relinquo mundum et vado ad patrem. Ju⸗
ris oꝛdo depoſtulat vt legatus expleto ſue legationis of
ficio in extranea regione non maneat ſed reuertaturad
eum qui miſit illum Reliuquo mundũ velut exilij locũ
qui me non cognouit.qui me crucifixit.in quo ꝑſonalia
damna ſuſcepi:non me terrena regio capit.ad celi ſubli
mia feroꝛ:nulla mihi cum ipſo conuentio. Sed relinq̊
non derelinquo.non denego ſubſidia poſtulantibb: me
ſequentibus auxilia de celo polliceoꝛ. Vado ad patren⸗
non in deitate in qua nulla ſeꝑatio facta eſt.ſed in natu
ra hũana quea me inſeꝑabiliter aſſumpta eſt. Dicunt
ei diſcipuli eius.Ecce nunc palam loqueris:et pꝛouer⸗
bium nullum dicꝭ. Nunc ſcimus quia ſcis omnia:et nõ
eſt opus vt quis te interroget. In hoc credimus quia
a deo exiſti Agnoſcunt apoſtoli in virtute loqntis ſim
plicem doctrinam chꝛiſti a pꝛouerbiali diſcretam.et cõ⸗
ftentur eum ſcientie inſimte quam nemo effugere po
teſt:que ita mirabilis et ſuꝑ omnes homines facta ẽ vt
nullus cõpꝛehendere poſſit illam. Hoc quoq; dauid añ
pꝛedixerat. Mirabilis facta eſt ſcientia tua ex me:cõfoꝛ⸗
tata eſt et non potero ad eam. Nec opus erat ipſum in⸗/
terrogare aꝑte atq; ſine velatione loquentẽ:ſcilicʒ exceſ
ſum quem erat ipſe facturus atentq; in ſitam in ſuis
coꝛdibus fidem ꝙ a patre ad opus noſtre redemptiöis
exierit quam fidem atq; confeſſionẽ adhuc debileʒ chꝛi

ſtus agnoſcens.qð eſt futurum negationis iterato de⸗

nunciat dicens Modo creditis Ecce veniet hoꝛa et iã
vnit:vt diſpeꝛgamini vnuſquiſq; in pꝛopꝛia.et me ſolã
relinquatis. Et non ſum ſolus:quia pater mecum eſt
Acſi diceret. Verum eſt ꝙ me creditis dei filium a pie
miſſum.ſed veſtra ſides modicum eſt duratura: cũ in
pꝛorimo ſit hoꝛa mee captionis atq; traditionis ne ima,
3

Uiber duodecimus de teſtamento

nibus impioꝛum veſtreq; negationis terroꝛe impoꝛtat
vt ante pꝛouiſus ſeu vage timoꝛe compenſus vos mn p/⸗
piꝛia diſpergamini: vnuſquiſq; fugiẽs querenſq; latibu⸗
lum a pꝛopꝛia voluntate latus. Et cum vnuſquiſq; pꝛo
ſalute ſui ꝓpꝛij coꝛpis queret ſuffugium.relinquetꝭ me

ſolum: ſed non ero ſolus apatre qui ſemper ſubſtantia

liter mecum eſt. Mec locutus ſum vobis vt in me pa
cem habeatis. In mundo pꝛeſſurã habebitis: ſed confi/
dite quia ego vic mundũ] Verebatur chꝛiſtus ne di⸗
ſcipuli ſui ſcandalicarent᷑ in eo ex his que paſſi urus erat
et in celum poſimodumaſcenſurus. Idcirco dicit Hec
locutus ſum vobis vt in me pacẽ habeatis.nec vos con
turbet nouitas futuroꝛũ in me velut in capite: vel in vo
bis vt capiti adglutinatis. Et iterum ipſoꝛum futuras
pa⸗enunciat paſſiones. ne ꝓpter inopinatum malop euẽ
tum vale virtutibus faceret: quibus impꝛouiſus 4 pa/
uidus ilico cum caſus ingruerit valefacit vadens in al⸗
teram partenn.
De oꝛatiõe ieſu ſuper clariſicatione ſua in noticia iã
facta et futura in coꝛdibus diſcipuloꝛum ſuoꝛum ſcom
iohanne ſolun. Capitulum XVI
Roſeucis neceſſarijs ad patrẽ pꝛo ſuis diſci
p pulis ceteriſq; credituris:ſuum terminauit
ſermonẽ ſid Hec locutus eſt ieſus:et ſuble

uatis oculis in celũ dixit. Pater venit hoꝛa

clarifica filiuʒ tuum:vt filius tuus clarificet te Oꝛãs
in celum oculos coꝛpis leuat.ex geſtu coꝛpoꝛis pꝛodens
vhbi eius anima verſabatr.et ꝙ nec eſt pꝛo terrenis oꝛan
duum:et vt homo pꝛo diſcipulis interpellaturus ad preʒ

pꝛeſtruxit oꝛandi foꝛmam. Sic et ſcriptum eſt. Ad te
leuaui oculos meos:qui habitas in celis.Leuat oculos

in regionem vnde venerat:ad quam erat in coꝛpe de p⸗

xridmo regreſſurus. Inuocat patrem ſuum eternum in

deitate patrem ſuum er tꝑe quia homo ſicut et cunctoꝝ

patrem:ope perficit et oꝛandi foꝛmam oſtendit quã añ

docuerat. Cum oꝛatis dicite. Pater noſter qui es in ce

lie. Pꝛonunciat vt agoniſta ſui agonis pꝛecognitoꝛ. q:
Vnit hoꝛa certaminis in qua carne coꝛpe debehat ſuſti⸗

nere afflictum:ſed ad punctum ſpũaliter debellaturus

onmnes ſathanicas poteſtates. larificari vt clarificʒ pe
tit ſondens exaudite petitionis vicem neq; tamẽ erat
indiguus clarificari. Vnter ſe quidem eterna atq; perfe

cta claritas atq; noticia erat.nec claros fieri apud homi
nes indigebant. Noſtro cõmodo claritatis ventur?erat

effectus.vt dei filius roſt crucem et moꝛtẽ in carne ipſi

us reſurrectione clareſceret:ne tm̃ purus homo crede⸗

retur quin etiam deus eſſet vt non eſtimarent ille paſ⸗

ſiones illa fera moꝛs. illa ſepultura incurata ſed obſer⸗
uata per milites. ita inualuiſſe in hommeʒ vt eſſet ſieut
ceteri moꝛtui atq; in poſteruʒ moꝛituri:quaſi nec ex ple

nitudine diuimtatis ab omnibus plus haberet Poſtu

lat pꝛiuſqᷓ; congrediatur victoꝛioſi congreſſus ſtipeʒ ꝙᷣ
poſi omnia tolerata reſurgenda reſplendeat.et ipſe cla⸗
rificabit patrem relatione vera que inter patrem et fili
um extat:vt quahs ſfilius in animo credentium ſit ꝑ fi⸗
dem talis nõ ambigatur penitus eſſe pater. Et hec mu⸗

tna claritas ſic educta ſit tota ſalus illam credentium:

pꝛo qua filius oꝛat vt oſtendunt verba ſequentia Si
cut dediſti ei poteſtatem omnis carnis:vt omne qð de⸗
diſti ei det eis vitam eternam Dedit filio pater om̃is
hominis poteſtatem vt a parte totum capiat᷑ hac condi

tione futura vt ei dato det filius vitam eternam. Mon

enim a patre accepit filius ſuper homines tyrannicã ꝑ/⸗
functoꝛiam ambicioſam ventoſam ſeu ſterilem poteſta
tem ſed vt welit eis poſſit conferre vitam eternã. ee
eſt autem vita eterna: vt cognoſcant te ſolum veru de⸗

um. et quem miſiſti ieſum chꝛiſtum Liquet pꝛo ᷓ ela⸗

ritate oꝛabat ad patrem videlicet vt pater vna cũ chꝛi⸗

ſto per fidem ab hominibus cognoſceret᷑. Ad quam co⸗

gnitionem vita eterna cõſequitut:cum aliud vita eter
na nõ ſit q; dei patris et filij miſſi intuitiuam habere no

ticiam. uod iam fecit et facturus eſt vno verto cõclu

dit dicensl. Ego te clarificaui ſuper terram: opus ↄſum
maui quod dediſii mihi vt faciam Non repugnat qð
ſupꝛa ſpondebat vt filius tuus clariſicet te ei qð nũc di⸗
cit ego te clarificaui.qm̃ aliquid per apoſtolos reſtabat
complendũ:aliquid ipſe iam fecerat. lariſicauit patrẽ

ſuum filius per magna miracula que omnia in patrꝭ no
mine fatebatur. et per doctrinam ſuam quam in eũ to⸗
tam referebat cũ diceret. doctrina mea non eſt mea ſed

eius qui miſit me ſepius hoc idem aſſeruit: per apoſto

los diſcipulos quod reſtabat complendũ erat in oꝛbe

terrarum. Conſummauerat a patre impoſitum opus
actione et pꝛomptitudine voluntatis ⁊ de futuro miſte

rio paſſionis velut de iam pꝛeterito loquebat᷑ eo ꝙ libe,

ra et intrepida voluntate complendũ ſuſceperat. Et et/
nama patre poſtulat notam ſieri non accipere claritatẽ
Et nunc clarifica me pater apud temetipſum: clarita
te quam habui pꝛiuſqᷓ; munduſ fieret apud te clarus
erat ab eterno filius apud patrem:ſed vult ꝙ pater illã
claritatem in coꝛda hominũ ꝑ fidem traijciat tandem pꝑ

ſpeciem largiatur vt credãt ho mines ꝙ ſit ex tpe filius

ſed ab eterno deus pꝛiuſqᷓ; fieret ioſe munduſ.vt mũ
dus credatur nouus et creatus cum tpe:ipſe vro mũ⸗
dum etermiate pꝛecederet. In hoc ptinus verbo philo
ſophi confunduntur.illi dũtaxat quos fides creat ioniſ

pꝛeterijt et qui mundum eternũ ponere pꝛeſumpſerũt:
cum aperte dicat anteqᷓ;; mundus fieret. Iſgitur ſi factꝰ

eſt mundus:mon eſt eternus ſed nouus,. Ergo erat cla⸗
ritas dei filio anteq;; mũdus eſſet:cum ſit eternus ⁊ eqᷓ

