iſtũ confringet᷑:ſuꝑ quẽ wero ceciderit conteret eñ ¶ Ca
ſdit ſuꝑ lapidẽ qin peccat:cadit lapis ſipꝑ eum quẽ ex iu⸗
ſtica damnat. Ylle ↄfringit᷑: quia repari poteſt. Sed
ſi raparari negligit conteret᷑ vlut lagena ſiguli cõtriti⸗
one pualida vt nõ inueniat᷑ de fragmẽtis eius teſta in
qua poꝛtetur igniculis de incendio aut hauriat᷑ parum
aque de fouea. Non tñ mia erit et caritas ad iunuamen
his qͥ danationis ſententiã ſuis demeritis acceperunt
Et cũ audiſſent pꝛincipes ſacerdotũ et pharilei parq⸗
wlas eius:cognouerunt quia de ipſis diceret. Et que⸗
rentes eum tenere timuerũt turbas quia ſicut ꝓplxtg
eum habebdt.· HMoc habet malũ inſertũ oĩs aĩa ſibi vi⸗
ſa ſapiens ꝓpꝛio coꝛpi et terrenis rebo affecta tenaciter
et ꝓpꝛijs ſu biugata votis:qð veritatẽ odi uitat coꝛ⸗
rigi weruũ cõuertit in falſumaut audire diſtimmlat aut
intelligere ſi auditũ nõ potuit auertere.Cuq; omnino
ex ratione conuincit᷑:vellet vlciſci crudelitate pꝛo ratio
ne vti. Pꝛotinus et inferret exiciũ ſiue iactur niſi ali⸗
quo timoꝛe arceret᷑. HNuiuſmodi erat ſacerdotũ et pha
riſeoꝛũ anima:qui timoꝛe nõ veri tatꝭ amoꝛe ne chꝛiſtũ
caperent abſterrebant᷑ Mihil habent meritoꝛi coꝛã deo
in declinatione maloꝛũ aut actione bonoꝛũ:qui nõ deũ
ſed homines verent᷑ aut penas hoeꝛreſcunt.
De paralola regis qui fecit nuptias filio ſuo ſcom
Datheum tm̃. 2 2 Capitulum XXIIII
LYmile ſactum eſt regnum celoꝛu homini re⸗
s giiqui fecit nuptias filio ſuo. Et miſit ſeruos
ſuos vocare inuitatos ad nuptias:et nolebant
venire. NPꝛohibet exponere hic regnü celoꝛi eternuʒ
ſit atq; ſuꝑnum hoc qd ſequit᷑ ꝙ eiectus eſt quids non
hñs nuptialẽ veſtẽ:cum exinde ſi quis fuerit introgreſ
ſus nunq; legatur excluſus YAmpmutabilitas eſt in ſu
berno regno:mec quis poteſt ingredi quin ſummo pꝛĩ⸗
eipi deo et toti aſſiſtenti curie placeat.nec inferre vnde

diſplicere poſſit et eijci mereat᷑:nec aliquid ibi ꝑperam

cõmittere ꝓpter qð eijciat᷑. Alioquin ibi vt hic ſempg el⸗
ſemus in fluctibo:nec poꝛtus eſſet quietis atq; ſalutis.
ed hac pegrinantẽ eccleſiam ꝑ regnũ celoꝛi intel⸗
ligo quia ipia de celo deſcendit:quia iſia eſt ciuitas ſan⸗
cta noua hieruſalẽ deſcendens de celo a deo parata ſi⸗

cut ſponſa oꝛnata viro ſuo. Celeſtis eſt ille qui odidit/

e celo deſcendit huc veniens celeſtia nõ relinquẽs/ Er

tionẽ ſeculi gubernas eccleſiã verto doctrine ſue
wro qui oĩa regit deus pater eſt: qin ſponſam ſil
peius hũanato welut legittimo fidei federe atq; anulo

copulauit:qui añ illꝗ ie Ralan in ſanguine. qᷓ;

in celo eſt quo aſcẽdit:et nobiſcũ eſt vſq; ad còſum na.
6 ex
ſuo

ſibi coniũgeret᷑ in munere upſitq; ſibi hbumana na⸗
tura moꝛtalis immo⸗taliffucto pꝛo nobis ad tẽpus ĩ aſ
ſumpta carne moꝛtali vt pꝑ id qð factus moꝛtalis eſſet
ſue ſponſe ſimilis . id immoꝛtalisſſemetipᷣm ⁊ ipſaʒ
releuaret ex irbaniie fufrur alius qᷓ; vir
ginalis vterus eſſe non vebuit:congruẽs immaculato
ſponſo qui coꝛrũpi nequit et violari.Ac etia ſponſe ipſi
videlicet huane naturequa creauit in virgimtate atq;
altiſſima puritate/que ad illud pꝛimũ reuocanda erat
Vt cõſeruaret in incoꝛruptis et reparet᷑ in violatis:ꝛ ſi
non integritate carni ſaltẽ integritate virtutiſ. Quã
q́; cõſummato mũdi miſterio in vtraq; ſubſtãtia ĩcoꝛ/
ruptionis et integritatisſſit ſponſe legittime donanda
felicitas d urplioꝛibꝰ argumẽtis he nuptie pficiẽ
de diſponebant᷑ ſi coꝛde wrbo ſponſa i electa iam placi
ta conſentiret ĩmoꝛtali iã facto moꝛtali:non vt ſemper
eſſet moꝛtalis ſed vt ſponſa vna cum illo virtute ſue i/

O wr rr E , r⸗,

7* 7 ZSoersZ.

Baluatoris

moꝛtalitatis fieret immoꝛtalis vt coꝛde ipſum credẽ

et capiens fieret iuſta:verbo conſitens fieret ſalua. Et
ad hec ipſe ipſam factis verbis vita moælbus inuitauit.
WVterius amoꝛibo altioꝛibo ipſam alliciens anteq; con
ſummarer honeſta cõiunctio: ↄuiuiũ ſibi de celeinbus
pabulis fecit ſuã ſibi tradẽs carnẽ et ſanguinẽ vex ani
me abũ et potũ/M no contentus philocapt? ſpõſus
quia ipſam ſciebat dvebitis paternis et ꝓpꝛijs alligataz.
cui nõ erat copia de ſoluẽdo nõ auro aut argẽto ipſam
luit ab exactoꝛe redimere. ſed vt ipſam ſibi glutino
amoꝛis inſolubilis alligaret: fuſo ſui coꝛpis ſanguine

ab omni vebitoquo tenebar abſoluit. ꝛoceſſit vlteri

us huus ſpon ſi amoꝛ impatieſ ꝙ ſpoſa moꝛti obnoxia
ſubiacebat:ci aliter poſſet noluit ſibi pꝛeterqᷓ; ꝑ moꝛtẽ
Jpeiaz dare vit. a etq ipſa moetuus eſt:et ipſi copu
lata tenacius/Cerrita in moꝛte ſpõſa qꝙ quẽ per oĩa pt᷑i
conkeſſa fuerat eſſe equalẽ hunc quẽ accepat filium dei
viui moꝛtuũ aſpiciebat deſperabat ta conſeſtim vidua
ta marito ⁊ male ſe nuptã extimabat ĩ hoie quẽ vt dei
ſiliũ ceperat adamare. Cuiꝓpere ꝓpuidit ne deſperatio⸗
ne atq; diffidentia ex toto deñceret ſemetipᷣm reſuſ. ci⸗
tans apparens illi ſponſe que iã cõgregabat᷑ in paucis
gioꝛioſus ex moꝛtuis:et ꝑ multa argumeta omne vul

nus dubietatis et dveſperationis abſterſit. Eõ quieſcit
validus amoꝛ: nec laſiat᷑ ex factis Celũ ꝓilla penetra⸗

nit vadẽs ſibi parare tutimimũ lcũ in manſionibꝰ di?-

uerſis iuxta decentiã meꝛitoꝛu/ Sollicitus eſt amo:
uſqʒ; beneſicia largiri oꝛdinata pſiciat. Nec nouit tarda
molimina·nec patitur aliquid magni retinere ĩ theſau
ris occultis:qð poſſit ĩ ꝑticipiũ deuemre cũ ſpõſa. Spi
ritũſcm̃ mittit de ſuperis vt ſit ſc ĩimaculata ĩpauida.
dotata. oꝛnata. ſapies.intelliges. bñ conſulta. ioꝛtꝭ ĩ oĩ⸗
bus aduerſis.ſciens placitũ et implacitũ bonũ ⁊ malũ
falſum ⁊ verũ.pia ipſum ſolũ coles fide ſpe amoꝛe vir⸗
tutibus donis ſacramètieſipſumq; ſolũ timens q̃ ⁊ nõ
alius timendus: ſolus valens eriꝑe de tirannide tene⸗
bꝛarũ et poꝛtas apire S his ex
ſponſo ſub decreto paterno qui tales nuptias ꝓ ſi lio ce
lebꝛauitſſponſa conſenſit et ſponſo rñdit pꝛimũ in ſan⸗
guine ſtephano lapidato:deinde ꝑ moꝛte et ſanguineʒ

et oñe virtutũ genus.ſpõſo et patri regi gratiſſima fa

ctꝗ eſt ⁊ &coꝛa mimis in regnũ ꝓficiſcens ſempiternũ
Ach has nuptias hoĩes inuitant᷑ inuitati vocant᷑ vt w⸗
mant. Sed plurimi vemre nolebant aſpicientes mo⸗
tis aſperitatẽet mundi vilitatẽ impoſitã ſi up ſbonſam
non conſiderantes ꝙ dona iocũdiftima ? ineftabilia ſe
quebant?᷑ contẽti pnñtibus viſis deſperãtes aĩo de futu⸗
ris. Nolle wenire vocatũ non eſi vitiũ ignoꝛãtie qut frꝗ
Gilitatis depꝛimẽtis ſed obſtinate malicie et wlunta⸗

tis rebellis: ſicut in iob de cõtumaciby et obſtinatis di⸗

citur ꝙ fuerũt rebelles luminil. Yterũ miſit alios ſer⸗
uos dicere inuitatis. Ecce pꝛandiũ meu paraui. thaii
ri mei ⁊ altilia occiſa ⁊ oĩa parata ſunt:venite ad nupti

as. Mõ deſinit ſumma lvmitas ppter contẽptoꝛeſ age
re bonitatẽ:et ſeꝑe reqrere qui pꝛima wocatioe nõ veni⸗ 5

unt. et ꝓpter aliquos neglectoꝛes alios erpiri ſi velint
ad agapes venire cariſmatũ. Et vt alliciat/ꝗᷓ ſunt para⸗
ta nunciat Mꝛandiũ eſt paratũ cui eterna cena ſucce
dit. In eccleſia eſt pꝛandiũ in celo cena vbi mhil occiſũ
eſt:ſed oĩa eterna vita viuut. Hic occiſi thauri viri ſfoꝛ/
tes in fide:quos mũdus domare nõ potuit· Hic occiſa
ſunt aleilia viri cõtẽplatiui atq; ſagiati virtutibo:gꝗ ter
renis eleuati amoꝛe igneeti in altũ ſubuecti. Et oĩa
parata ſimt:vt mihil deñt apponendũ in mẽſa eccleſia⸗
ſtici pabuli. Nihil eſt qð pꝛerogatũ nõ ſit atqʒ p
pꝛo cõmuni ſalute moꝛtaliũ.

7

gerunt SDicq; factum eſt a iudeis. ſicq; factũ eſta ſer

perimus:mõ accedentes repetitis vocibus cũ vocamur
Nõ eius eſt culpa qui nuptias fecit qui oĩia parauit in
nuptijs:qui vocare inuitatos non delinit. Parauit in
dulcedine paupi deus Poꝛro genus humanũ paupta
te nimia pꝛemebat᷑nec ſibi erat adiutoꝛ. Sed parauit
deus oia in nuptijs:et in pulcedine ſenſus hominũ ex⸗
cedente parauit paupꝑi. Sed qui volũt oiuites fieri:in
cidunt in laqueu et in tentatione diaboli. Poinde we⸗
nire noluntin mũdo queretes ſieri diuites nõ in chꝛi
ſto. DHe quo apls. In oiĩbo diuites facti eſtis in illo Et;
alibi. In chꝛiſto ieſu in opibo bonis que pparauit deus
vt in ulis ambulemus. Et alibi. Mõne nobis oĩa cum
illo donauit. Sʒ mudi diuites intra diaboli rechia exi/

—

ſtentes vemre contenunt et negligũtl alius vadens
Lin villam ſuã lad male delectandũ in poꝛtꝭ alius ad
negociationẽ ſuã inhians acqrendis:aliqui a Diaboli⸗
ca tentatione pꝛeuẽti qua diuites fieri volentes tene⸗
bantur denuo incluſi peioꝛes pꝛioꝛibo peioꝛa fecerunt:

Lqui tenuerũt ſeruos eius et cõtumelijs affectos occi

ganis. ſicq; factuũ eſt ab lxreticis. ſica tirannis. ſica per
uerſis et ab atrocibus chꝛiſtianis. ſic a mũdi amatoꝛl⸗/
bus qui ſi nõ coꝛpe attamẽ mẽte odio contẽptu oiſpli
centia interficiũt ſeruos dei et pꝛedicatoꝛũ verba ofun
dunt ſubuertũtq; writatis et celeſtis vocatiõis doctri
nam: que ſpũalis eſi interfectio diuine vocatõis! Sʒ
iratus rex in vltionẽ homicidaꝝ exercitus ſuos mittit
ad ꝑdendu illos ciuitateſq; ſuccendendas: qꝛ deus vl⸗
tionũ dñs deus vltionũ libere egit reddes retributio⸗
nem ſupbis in pꝛõptu habens vlciſci oẽm inobedienti
am ſcʒ eoꝝ qͥ vocant᷑ et renuũt:et eoꝑ qᷣ di ſeruos ? ſui

verbi miniſtros coꝛpaliter et ſpualiter ad bonoꝛũ et di⸗

uinoꝝ cariſmatũ atq; celeſtiũ gaudioꝝ vocationẽ inter
ficiunt. Habet exercitus lucidos laruales quibo in ho
ſtes vlciſcitur:quia dñs emulatoꝛ et ꝓlciſcens deus VI
ciſcens dñs et hñs furoꝛẽ:vlciſcẽs dñs in hoſtes ſuos
Et ciuitates eoꝛũ ignel ſuccendit vt habitatio eo⸗
rum fiat cũ demoniby in igne qui patus eſt eis ob cul/
paml Tunc ait ſeruis ſuis Nuptie quideẽ parate ſunt:
ſed qui inuitati erant nõ fuerũt digni. Ite ergo ad er
tus viarum ęt quoſcunc inueneruis Ead nupti/
aralvla iſta cu pꝛedictis de repꝛobatiõe iudeoꝛũ
et Wcanone gentiliũ poſita eſt: cũ illis venire nolentt⸗

pus imo interficientibo ſeruos mittit᷑ ad exitus viarũ

vicʒz ad vocationẽ gentiliũ qui a via vritatis exierant.
idola exapide ex ligno ex metallo condita venerantes
Non ꝙ Pꝛobatio iudeoꝛũ ſit cĩ wocationis gentiliũ. ne
q; gentiliũ vocatio iudeoꝛũ repꝛobationẽ ꝓfecerit. ſed
vult rerum omniũ conditoꝛ vt particixent bona que ſe
rino ipſum ſummũ bonu quod ipe eſt in noſt? vult
palticipiũ deuenire · Sed ꝑuerſi tranſitoꝛijs inheren/
tes cum ad hec vocan᷑ rennuunt:p illam viã qua woca
tur oĩno venire contẽnunt:qꝛ foꝛte venirẽt ſi altter xo⸗
carent᷑. Memo enĩ eſt qui in ſuperis nollet eſſe cũ deo:
et quin pꝛeſtita facultate vocat/ libenter accederet Sʒ
ad iſias nuptias in quibo inuitatoꝗpꝛimo neceſſe fem
eſt epulari venire deſiſtitur. imo lhmactterreſiſtitur
inuitanti ꝓpter abiectionẽ hũanationis diuiue:qu al
ticoꝛdes hos naturaliboopationib inmtentes nõſca

piunt. Meſciũt imo nolũt hoĩes deſcendere ab illa alti⸗
tudine appetitusſquo voluerunt eſſe pꝛimi hoĩes ſicut

dij:credetes difficiliter aliquijnullatenuſ plurimi ꝙ de
us homo ſiereiſcũ appetitũ ſit ab hoĩbo veos eſſe. Ylle
hominũů appetitus eitatis puerſusjeſt q̃ſi quoddã oꝛi
ginale demeritum nead huanationis diuine nuptias
veniatur/ceterg Vro etiam abiecta vident᷑ in ſponſo:

re aut non aſſentire meremir

ſextus

quouſq; reſurrexit et gloꝛioſus aſcendit. Sed ea perfi·
dia qua non credit᷑ abiectus deſctus et paſſus: dene⸗
gatur ꝙ aſcenderit gloꝛiol us n ſponſa vero cũcta vi
dent᷑ eſſe deſpectui atq; dedeco:i Mec omnes aſpiciunt
qað ipſa de ſe ꝓhibet conſpici NMohte cõſiderare ꝙ fuſca
ſim:quia decoloꝛauit me ſol Fuſca videt᷑ in martiribuſ
in mudo quõlibet aut auſteritate vite aut pauptate cõ
fectis. Terrent᷑ hoies videre hũc ſponſum habente ve⸗
ſtem aſpſam ſanguine:ignoꝛates ꝙ nomẽ eiuſ vocetur
verbu dei. Hoꝛrent in ſponſa hoꝛridas veſtes et ꝙ dele
ctatione ſenſibiliũ ipſa pꝛiuetur. Mon ſpeculant᷑ ehis
nuptijs ad celeſtes et eternas nuptiae ſit futura tranſ
latio.Ac ꝑ hoc ipſe modus vocationis rennuii ab his q

pꝛauitate anim vetinent?/leẽruntũ pemtus vult ons
oĩm ſuupſius ſuoꝛũq; bonoꝛũ homines moꝛtales im⸗
moꝛtalter eſſe participes. Idcirco vocat et iteruʒ atq;
it erũ vocat:et denũciare nò ceſſat vt veniat᷑ ad nuptias
donec inuemat voluntarie accedentes aut ex neceſſita⸗

te demũ in voluntate cõuerſa:nõ inuntas noſtro et —
ttitur

to modo ſed ſuo ineffabili et melioꝛi ree ſe

igif ad exitus viarũ ſcqʒad eos qui a dei mĩa exierunt.et

a veritate ſua infallibili auerſi ſunt:ſeu miam dei deſpe

rant et fugiunt et weritatẽ dei in creaturã coꝛruptibiẽ

tranſtulerũtſeu ad eos qui miam in ſeipſis et ꝓximis
non exercent:et a weritate alieni ꝑ falſitatẽ vnũquenq;
confundunt. Mi ſunt qui in exitu ſunt viarũ qm vm⸗
uerſe vie oñi mia et writas a quibus multipliciter ho

„
/

mines errauerunt. Et iubetur vt quoſcũq; inuenerit —

ad nuptias introducant: dtaxat vene wolentes. Na
q; velit omnes hoĩes ſaluos fieri et ad agnitionẽ veri

tatis venire:tñ hac cõditione ſi vocatiõi aſſentiãt.Nul

lus eni a dno ſaluatur inuituſ niſi ꝓpꝛia fide aut aliena
voluntarius veniat:vt etiã is qui in aliena venit cũ coa
luerit vertat in ꝓpꝛiam aliena.Nec eni ad plene alitus
aliter ſaluaret᷑ Nec obſtat ꝙ alibi ſcriptũ eſt cõpelle in⸗
trare:vt intelligatur dñs violentiã intuliſſe ſaluãdis.

Alium ꝓtmus ſenſuz habet illa copuſſoein
xime terrere debet hoim mentes ꝙ qui erant inuitati

non erant digni: ſed nec hi poſteri qui venerunt. Nul'
enim dignus eſt vocatione celeſti. Sed pꝛedeſtinatio
nem inciudit illa ſentẽtia ꝙ pdeſtinati non ſunt nec di
gni ad illas nuptias dnicas introire.quia vt ait apoſto
lus quos pꝛedeſtinauit hos et vocauit:et quos vocauit
bos et iuſtificauit:quos aũt iuſtiſicauit hos et magniſi
cauit. Occultũ eſt emeritũ quo a xocatione Diſſenti
Egreſſi ſerni eius ĩ vi⸗
as congregauerũt oes quos inuenerũt malos bonos
et implete ſunt nuptie diſcũbentiũ Quia exomibus
natiomib crediderunt hoĩes exquib eccleſia impleta

eſyet ex bonis et malis conſtat eccleſia et nixtũ eſt ec/

cle ſie chꝛiſti coꝛpus:qq;ᷓ ipſe velit ipſam exhibere gloꝛi
oſam non habentẽ maculã neq; ruga. Sed in area ne⸗

gociũ agitur:vbi palee ſunt et triticuũͥ.Nondũ eniʒ vẽ⸗

—

tilabeũ vnum excuſſit ab altero.Sed boni et mali di⸗/
ſcũbunt in nuptijs eccleſie militãtis diſpari vita diſpa

ri cultu diſparibo moꝛibo atq; meritis: quouſq; decer /
nat ſuꝑ vtroſq; rex qui nouit nõ ꝑperam ſed in verita⸗

te ꝓferre iudiciũ qui excludet merito excludẽdos:et iu
ſte abſq; macula ſuꝑ menſam eccleſie epulates in pace

dimittet. Nam et ſequit᷑. Intrauit aüt rex vt videret
diſcũbentes.a vidit ibi hominẽ nõ veſtitũ veſte nupti

gli et ait illi. Amice quomodo huc intraſii non habens

veſtẽ nuptialẽ In hoc ſeculo fint diuina iudicia ⁊ iu⸗
ſticiam ſuam hic ſaluatoꝛ exercet qui eſt rexregũ et do

minus dñantiũ:q̃ quotidie intrat in hanc pegrinantẽ

eccleſiam ꝑ occulta iudicia decernẽs ſuper bonos ⁊ ma

—.

De parabolis SBaluatoris

los.iuſtos⁊ iniuſtos: Videt omnes diſcũbentes ſuper
menſam fidei eccleſiaſtice ſacram̃ta ſumẽetes:atq; alijs
miniſtrantes. Inter quos cognoſcit ineptos tãto mi-/
ſterio dũ quendã ſignanter reſpicit nõ veſtitũ wſte nu
ptiali: in quo cetus depꝛehendit᷑ taliũ ineptox. Sed de
ſpectiue rocat᷑ amicus.aut qꝛ vt amicus vocatusẽ.ſed

exterioꝛes ſint inuolũtarie pene.interioꝛes voluntarie
culpe. Abi erit fletus et ſtridoꝛ dentiũ Gletus ꝓ va⸗
no mundi gaudio:ſtridoꝛ dentiũ pꝛo vario coꝛpis cul⸗
tu. Gletus refert᷑ ad caloꝛẽ nimiũ:ſtridoꝛ dentiu ad fri⸗
gus nimiũ:letus toꝛquet ꝓ obmiſſis:ſtridoꝛ dentiuʒ

nec vt amicus venit qui cũ ceteris nõ intraiut honoꝛa
tus ad nuptias:aut qꝛ amicus eſſe poterat ſi cõpte v/

niſſet. Nuptialis ptinus veſtis ad opimentũ et ad oꝛ⸗

namentũ coꝛpis erat.maxime ad ill qui in nuptijſ hbo
noꝛatoꝛũ exquirit᷑ habens pulcrã aptitudinẽ ad indueè⸗

dum et vt conuiuarũ non offendat imo delectet aſpe⸗
ctum. Sed nulle nuptie honoꝛabilioꝛes qᷓ; chꝛiſti et ec
cleſie:qua ſibi querit nõ hñtem maculaʒ neq; rugam.
Omnes nuptie quidẽ eo nobilioꝛes et digmoꝛes ho⸗
noꝛe quo purioꝛes exiſtunt:in quiba nõ coꝛpis ſed mẽ
tis et moꝛũ oꝛnatus exquirit᷑ vbi nuptialis veſtigẽ i
nocentig.et ſi non cuſtodita ſaltem recupata illa inten
Hñe viuendi:qua nec ſeipſum turpitudine peccatoꝛũ
maculare velit.nec pꝛorimis inferre iacturã.Et eſt illa
pꝛima ſtola que ꝓdigo filio reuertẽti exhiberi iubetur a
patre:et illa tunica incõſutilis que indiuiſibilẽ vnitatẽ
ſidei et caritatis et iuſte vniõis habet.q̃ qui careta nu⸗
ptijs militãtis eccleſie ſi non coꝛpe ſpũ tñ repellit᷑ non
admittẽdus ad ſuꝑas.niſi ꝑ debitã penitentiã ad iſtas
pꝛius viuens fuerit reuocatus. Qua quis indutus ꝑ⸗
mittit᷑ in iſtis re ſidere nuptijs:tranſferendus poſtmo⸗
dũ in eternas. Sed cũ hãc veſtẽ nõ hñs argueret᷑ ob

De parabola phariſei contra de ſe pꝛeſumentes et

iſta Qui ſunt qui in ſe cõfidũt niſi a ſeipſis exiſtimã⸗ Cc

cruciat ꝓ cõmiſſis.:o tonis eternis pꝑditis flet?eter⸗
nus erit:pꝛo inflictis eterne ineuitabiliter penis den⸗
tium erit ſtridoꝛ cõtinuu en ibi qui nõ fleuit hic
ſtridebit ibi q hic ad deũ coꝛde valido nõ clamauit/EGle
bit ibi oculus qun hic ſecutus eſt cõcupiſcentiã ochlox
ſtridebit et dentiba qui ſibi pꝛohibita vlut mandens
dentibo incoꝛpoꝛauit.

publicani pꝛo his qui ſe reputant peccatoꝛes ſcom Lu (S
cam tm̃. Capitulum XXV UWMW
Eteſtat oñs de ſe pꝛeſumentes et eos qui ſibi
d iuſti vident᷑ conndentes in oꝑibus bonis mẽ⸗
teis iuſticiã non querentes. maxime cũ ſe cete⸗
ris pꝛeferunt etiã incognitas hoibo aĩas velut eis ine
q̃les aut maculoſas de piciũt:contra quos chꝛiſi?ſub⸗
iecta pabolam intulit! Dixit autẽ ad quoſdam quiĩ ſe
conſidebant tanq; iuſti et aſpernabat᷑ ceteros ꝑpaltlam

tes eſſe virtutes et de ꝓpꝛia virtute gloꝛiantes acſi eis
opoꝛtuna nõ eſſet mia dei cõſidentes in ꝓpꝛiaꝝ iuſticia
factionũ.Qui chꝛiſti miſteria incarnationẽ nationem
actiuã vitã et contẽplatiuã eius cõuerſationẽ ⁊ doctri
nam ſigna et oppꝛobꝛia penas et crucẽ moꝛtẽ et ſepul⸗

mutuit velut excuſationẽ nõ hñs de foꝛefacto carẽtie turã reſurrectionẽ et aſcenſionẽ.cõſirmationcex ꝑacli

S“”M ul(ũu intus a conſciẽtia moꝛderet᷑ ꝙ hanc wſſtẽ habere ꝑo to/quctoꝛitatẽ clauiũ.effectũ ſacramẽetoꝛũ nihilopẽde
t tuiſſet:et extra clamaret foꝛefactiↄtra deũ/Et ſane mẽ tes:a complacẽtia ſuarũ directionũ diſtoꝛti. Sed ma
4 tis excuſationẽ nõ querere in peccatis:qð eroenbat va, ledictus hõ qui conſidit in homine Et qui cõfidit in e
uid Non declines coꝛ meũ in verba malicie:ad excuſan ipſo nonne in hoĩe confidit An vnuſcluiſc; ad ſeihyßm —
1 das excuſationes in peccatis. Et accuſatio potius qᷓ; ex

tm̃ eſt homo/ Oed peio? adiecta conditio.qm̃ cõſiden⸗ v u E e
tia ex iuſticig ſumit exoꝛdiũ:cũ oẽs iuſticie noſtre ſint .

quaſi pannus menſtruate. Et etiam aſſerit ipſe ſalua⸗
toꝛ cum oia bene feceritis dicite ſerui inutiles ſumus:
feciſtis qð debuiſtis Et aplus Quid habes qð nõ acce

cuſatio diceret᷑ vbi mãdati apparet trãſgreſſio manife⸗
ſta et peccati ⁊ cciminis certa cõmiſſio:nec boni latet aꝑ
ta derelictio. Sed nec iſte obmutuit ex virtute. nam ⁊
H ſic veniã poſtulaſſet. pmittens errata coꝛrigere:nõ enĩ nſtis us
— tam ſeue multari a dño iuberet᷑. Sed ptinax in aĩo iuſ piſti.et ſi accepiſti quid gloꝛiaris q̃ſi non acceperis. Et
R ſus eſt a mĩſtris tradi in tenebꝛas exterioꝛes. Nã l tũc alibi Mon ſumus ſufficiẽtes aliquid cogitare ex nobię
ri diyit rex miſtris. Ligatis pedibo eius et manibo mittite tanq; ex nobis:ſed oĩs noſtra ſuſficiẽtia ex deo eſt. Et q

Nle eum in tenebꝛas exterioꝛes eriq; qim arguti gloꝛiat᷑:non in ſeipſo ſed in dño gloꝛief᷑. Vñũ igit cõſide
noõ erubeſcunt. ſed ſemetipſos excuſant et ſalſitate tu⸗ tia ex ꝓpꝛia iuſticia exoꝛitur in Hib/ Execrabilisẽ oĩs
rd ent vt cayn.qui odio fraterno innocentẽ fratrẽ vena⸗ homo deijciendus a deo vt ſpũs ille lucifer de celo ſi cõ .
60 bat q anteq; pficeret et poſt patratũ fratricidiũ vocatꝰ fidat in ſeipſoſuſtum ſe reputãs ex actionibo legiſ/Sʒ J H
u4 a dño non erubuit: pptius conabar᷑ falſam excuſation? necdũ lex moyſaica ſed etia euangelica p oĩa deducta
ſ aſſumere. NHecnõ et parẽtes ſui a tali ꝑuerſitate nõ fu actum non ſufficeret ad iuſticiã:miſi iuſtiñcati eſſemus
erunt exoꝛtes qui et exiſtentes oĩm en peoe in pec⸗ in ſanguine redemptoꝛis/Geuerius quide decernen/
4 cato et in delicto ꝑ inobedientiã depꝛehẽſi ercuſauerũt gum eſt in eü quis ſeipſo ſe reputat iuſtũ. ſeueriſſime 2 2„ votl-r
ſe:in auctoꝛẽ eoꝛũ et vnus in alterũ ⁊ in ſerpentẽ erimni ptinus in eum qui ĩ ſua et pꝛopter ſuas iuſticias alios ſ 7 .
* na refundentesut᷑ alij qui arguti ad peioꝛa labun aſpnatuſemetipᷣm ſupioꝛẽ ad alioſ compatiue aut de
tur vt lerodes et exrodias cu arguerent᷑ aiohanne ba⸗ ſpectiue conſtituẽs:aut pꝛeter cõpoſitionẽ alios iniq̊s
ptiſta poſt inceſtũ homicidiũ cõmiſerũt:et qð grau eſt ſeipm dütarat iuſtü fuerit rbäratug Twe⸗ redargu
bi in eũ qͥ eos de haratro dãnatiõis conabat᷑ crige . tus helias fuit cum audiuit.reliqui mibi ſeptẽ milia vi
o ti vero arguti ſilent nõ inueniẽtes quid obijciãt writa roꝝ in iſrgel qui nõ curauerũt genua ſua añ baal:qͥ nõ
e⸗ ti:velut hic q obmutuit redargutus nõ tñ in aĩo coꝛre typo ſupbie ſed veſectu ignoꝛantie bonoꝛũ ceteris depᷣ
ctus aut tactꝰ vera penitẽtia vt vemiã poſtularet/qũbẽ⸗ uatis · ſolũ ſe iuſie credentẽ atq; agentẽ opinabat᷑ eẽ re
tur ligari ꝑedes:ne ſibi affectus boni intellectůs vri lictum. Quãobꝛzẽ adiecit ſaluatoꝛ palvl qᷓ talis cõfun
iſn vltra ſubueniant. Similiter ⁊ manus:me oꝑatio bono deret᷑ non vera ſed pꝛeſumpta iuſticia et elideref conſᷣ
er⸗/ rũ foueat urvro⸗ eſe Kal cõpeditus ne pꝑenas poſ dentia ex ſentẽtia diuina dãnata:et oibo neceſſaria ex/
inn/ ſit effugere: et manibo ligatus ne valeat cõpedesa pedi altaretur hũilitas . Duo hoĩes aſcenderũt in tẽplũ vt õ
tin bus remouere.vt ex omni parte deñciat copia eugde oꝛarent Bona duoꝛũ ſocietas ſed et pluriũ in paricul
ge di:et omnino a libertate poſſibilitatis ꝓpellatur/Exte⸗ tu ⁊ in virtutũ connexione ligata in eadẽ intentiõe pla .
eret rioꝛes tenebꝛe pene ſenſibiles ſunt: qm interioꝛes ſůt cen di ei cni bona cũcta placent:⁊ diſplicẽt inimica vir⸗
Cbti quas ptulit homo interioꝛ dum peccaret.necnon et te tutibus/Erant iſti duo ſed neq; volũtate aut intẽtiõe
ns nebꝛe in ex terioꝛes et interioꝛes etiã diſtinguuntur wt ccibant in vni aler ſibiplae ositer koiß aig dniu⸗
SS ia 3
nti
ns

2— ,1—

1

ðèð OWU — =
K =è 4 2 G orr

2

Liber

cens. Sed ſibi placens deo diſciplicens faſtu erat: ſecd
ſibi viſplicens deo in humilitate placebat/ Aſcenderut
in templũ.audaĩi᷑ alcenſus ſi nõ agat᷑ fumo ſupbie.ſi
ſiat ab imis ad potioꝛa.ſi a carne ad ſpum.ſi a ſpu in de
um.ſi de mundana cõuerſatiõe in oꝛationis et cõtem⸗
plationis locu. Et beatus q aſceſiones in coꝛde ſuo di⸗
ipoſuit in valle lacrumarũ vt aſcenderet in latitudie di
uinoꝛũ cariſmatũlſcenſus in templũ dimeſionata lõ

gitudine latitudine altitudine virtutũ vitauu et viui⸗

ncantiũ rationales aias hoim Et templuũ vmi ſacramẽ
toꝛũ eſt locus:quo adoꝛãdi niat aſcenſus. Opoxunaé
occaſio huius aiceſiomis et expediẽs moꝛbo contendẽe
tiũ captare celeſtia vt oꝛatio ſiat ſine qua ꝓtinus deſici
unt iam inſiſtentes virtutes:et nõ habite in poſſeſſioę-

nẽ non veniunt.Abſq; ipſa non pellunt᷑ moleſtatia:ne⸗

—

PrRr-

q; pꝛohibent᷑ eoꝛũ bella que pnᷣt de nouo cõſurgere. MRe
cta eſt in hpibus ipſa ſocietas:ſi ad oꝛandũ coitur in te⸗
plũ dei. Sed qm̃ ſpũs eſt deus et veritatẽ amat. neq;
templũ neq; deſertum neq; ſolitudo neq; eccleſia neq;
cubiculũ manufactũ ſuſticiunt: vt oꝛatio in conſpectu
ñi dirxigat. Sed ſpũs et veritas oꝛatione deducut añ
thꝛonũ deiꝓpulſantem valide aures eius: vt repoꝛtet
fructũ directionis ipſius/HNon aũut iſioꝛũ vnus oꝛatio
nis eſt modus nec ſimilis fuit cõditio ꝓſeucãdi: nec ea
dem imagine coꝛã deo aſtiterüũt. Na vnus eleuabat᷑ in
aĩo.exultabat de ſuis oꝑibus in ſemetipio:oꝛe quidẽ ſe
metipᷣm coꝛã dño ex laudibo extollebat. Alter vero in

aio peccatoꝛũ pondere grauabat: erubeſcentiã patiens
totus in ſuipſius cõfuſione manebat. Maniſeſtat hec

iſtoꝛũ diſſimiles actiones. Qm phariſeus ſiane hec
apud ſe oꝛabat.Deus gratias ago tibi: quia nõ ſum ſi⸗
cut ceteri hoim raptoꝛes iniuſti adulteri welut etiaʒ hic
publicanus Solũ initiũ oꝛatioms laudanduʒ repꝛe/
henſione cares:cũ gratias agit altiſſimo Sic expedit ſi
eri omnis oꝛationis exoꝛſum vt de oibus gratias aga⸗
mus dño deo noſtro:alias que oꝛado ſequunt᷑ pentus
euaneſcunt. Sed nec iſte phariſeus mediũ ⁊ oeatiõis
ſinem recta directione pfecit in ſpu et in writate cõſi⸗
ſtens.ſed illam omnino diſtoꝛſit in pꝛauu:cũ ie nõ eſſe
ſicut ceteri fatebatur/Ergo ꝓ iſto locus ſingularioꝛ ſi
ſaluandus.et fi damnadus pena diſtinctioꝛ:ſi non ha⸗
bebat cum ceteris poꝛtione.Et ſe pꝛeferens ceteros iu
dicabat:denunciãs raptoꝛes miuſtos adulteros in agẽ?
is/ Inſpiciat᷑ attete iſia puerſitas:et cõfidentia mala
de inſticia pꝛeſumpta ꝓpueniengj vemenſ hic ante dei
tribunal in ſuo tribunali ſe poſuitc:vt ſemetiplum iudi
cansja criminibo autoꝛi tate ꝓpꝛia in ablolutionẽ pꝛoſi
liens qui nõ erat vt ceteri alos condemnans ꝙ eſſent
vtiq; rei:in auctoꝛitate ſua factus eſt audax.nõ in diui
na ſubiectus/æld iudicandũ alios venit iniuſie:nõ ipſe
iudicandus vtiq; iuſte.Nõ pectus ſuũ ꝑcutiebat in cõ⸗ 4
tritione factus pꝛo culpa:ſed oĩm et ſocij pectoꝛa wlut
culpabilia feriebat. Suoꝛũ oblitus crimini:alia iudi⸗
cabat.Alioꝛũ oblitus aut ignarus bonoꝛũ: ſua bona ſu
Per oĩa pꝛeferebat. Et quẽ ha bebat in templo et in oꝛa⸗
tione ſociũ aduerſo aĩo condenabat ex vitioannectenſ

ad ſin laudẽ alioꝛũ cõdemnationẽ augmentum ad cri
men: vlut etiã hic PabincanasEc uid oꝛanteʒ

um deuitat dicens. Ho

tio.Non iuſtic

pꝛo ſe opoꝛtet alioꝛũ peccata palnrere. Na ſi oꝛat pꝛo ſe/
vt quid decernit in alios. Sl oꝛat pꝛo alijs cur iudicat
et non miſeret. cum in partẽ mie nõ iuſticie tẽdat oꝛa⸗
cia non iudiciũ ſed miam oꝛatio depꝛeca
tur. ſiue ꝓp ſe ſiue pꝛo ꝛoximis effundat᷑ et oĩno idio⸗
OCEHRSöä. on intres in iudiaũ cũ ſeruo tuo
dñe:qꝛ nõ iuſtificabit᷑ .

it᷑ in cõſpectu tuo oĩs viuesſaliS
ſed ad caſum thꝛonũ cõſcendit q̃ temerarie de aljs in

4

dicat.ſemetipſum vero velut immaculatũ et immunẽ
a veuctis abioluit. Hon eſt iſta oꝛatio ſed iudicium. nõ
ſuppucatio ſed ſupꝑlatio pꝛo pꝛeſumptis iuſncijs et in ꝓ
xumis ignoꝛanter vitijs exii nmangſtih pꝛofunidam rui
nam ſe confert qui aſcendit ad iudicia ceteroꝛũ imo et
vmius:pꝛout iſte cernebat in ſuũ in oꝛanoe ſociu pu
biicanu Pgl tẽ Weñ tepuũs et locũ capiat ſeipm cæ=Pr -=
cum ſuis miquitatibo ſtatuens coꝛã dno:cunctas iuas
iuſicias pretermittens nii memoꝛas bomi luarũ actio
num. ECrteni ſi wona ſunt cõmendatoꝛe nõ indiget: nec
expedit ad memoꝛia eius reducere qui cucta nouit an
teq; fiant. Exquo facta ſunt bona oꝛatione non indiget
ſed oꝛare erpedit vt futura bona ꝓueniant. Non venu⸗

ant in oꝛantis iudici anie delinquetes:qᷓq; et piu ſit
oꝛatiomb huihibus iuuare omes erred Ki A

ſunt abijcienda poſt tergum:vbi ante diuinum coõſpe⸗
ctum ie ſtatuit verus oꝛans. Quid hic male oꝛans ha⸗
bebat tractare de ceteris miſi eos iuſus et huminb pꝛe
abus adiuuare. Ded ſi wolebat oꝛando pꝛodeſſe: iudi⸗
care pꝛotinus non debebat. Igitur aut oꝛet pꝛo ſe aut
pꝛo quibuicunq; indigentibus qui coꝛam deo in fidei
templo ſe aſtruiq aut pro ſe tin:in alios nec mẽoꝛia ſeu
aliqu:ibus inuectiuis preſumptuoie decernens. Non
oꝛat ſed iudicatnon laudat ied blaſphemat.non cõme⸗
dat altiſnimo vota ſua ſed vituꝑerat aliena:qui detrahit
actionibus pꝛoximoꝝlefas aliud ſue puerſitatis an⸗
nectebat ad cumulũ:cum ſuas iuſticias in oꝛationii iu
dicium deduxiſſetl YHeiuno bis in ſabbato. decimaſ do
omniũ que poſſideo Mon apte iſte memoꝛ erat verbi
Phetici ꝙ omnes iuſticie noſtre quaſi pinnus mẽſtru
ate. MNecuam euangelicus factus erat:vt noiceret ꝓeẽ
ex benefactis ſerui inutiles ſumus debitum nobis po
ſitum fadentes.Non enim ſe iactaſſet ex opere:nec bo
noꝛum cõmemoꝛatio ſibi fuiſſet ad culpam ſi ex humi

litate feciſſet. Hoc enim fecit cacheus:ſimiliter et pau

lus fecit· YAlle vt aduerſus chriſtum murmurantes re
primerei ꝙ ad hommẽ peccatoꝛe diuertiſiet: Paulus
wero vt inamier gloriantes humiliaret. Hic auteʒ ppha
riſeus vt ſe ſuper oeẽs extolleret et exaltaret ſeipſlum p⸗
parans ad ruinam. Scriptum enimeſt Ante ruinam
eraltatur coꝛ. Sed ſapiens oꝛabat Extollentiã oculoꝝ
meoꝛum ne dederis mihi. Oꝛare aduerſus coꝛdis ſup
biam expedit quoniam facile humanus animus exar⸗
deſcit ad eam.ex qua demum exaltatus deicitur. Et ex⸗
tollentia intellectun veuitanda:ne nobis aliud videa/
mũr eſſe q; ſumus.Et qui preſumendo eleuant coꝛ ſu
um domini dei obliuiſcuntur:ac ſi a ſeipſis nõ a deo bv
na poſſiderent et facerent. Oe quibus per pꝛophetam
dictum eſt· Eleuauerunt coꝛ ſuum et obliti ſunt mei.
BGeipſum non deum ſufficientẽ a ſeipſo aſpicit.qui bo
na ſua laudibus effert cum non ſimus ſufficientes co
gitare aliquida nobis tanq; ex nobis.ſed omnis ſuffi⸗
cientia noſtra er deo eſt. Qua male gloꝛiando ſe iactat
quem infallipulis iudex non appꝛobat M:oinde inquit
aplus.Qui gliat᷑ ĩ dno gloꝛier. Non enim qui ſeipſuʒ
cõmendat ille probatus eſi:ſed quem deus cõmendat
Memo iudexet teſnis et laudatoꝛ eſſe xebet operum ſu
vꝛi. MPauci eni ſunt qui ſua ꝓpria non decipiãtur in cã
Hropeium placitum in homimbus dominaturalioꝛũ

Diſcretioꝛbus eſt cõmittenda iudicijs. Que ꝓpter deũ
aguntur ipſius ſunt cõmittẽ da iudicio an laude an vi

tuperio digna ſint. Probatusa ſeipſo aut ab homini⸗
bus coram do reprobatus eſt. niſi com mendatus ab
pſo qui opus quale ſit et intentionem quo tendat qaf

ſectio uantum inualeat precognoſcit:qui eti⸗
plus magnis aflectibusq; opibus bit 1 phariſeo

De parabols

phariſaica pꝛoceſſit oꝛatio:vt diuiſus a ceter oꝛationeʒ

ſuam a virtutibo ſequeſtraret. Vocalis quidem oꝛatio/
non oꝛatio vera:ſed opus virtunis eſt. Elirtus in habi⸗
tu mentis:opus eius ad exeꝛcitiũ coꝛpis ſpectat.Diui

ditur plerũq; opus a virtute:vt neca virtute ꝓcedat⸗

opus virtutis appareat. Er intentione agentiu opa iu⸗

dicantur. Intentio internaſpondus opibo facit. Dꝛeat
ſepe ſed non ex illa virtute oꝛandi qua olum in ceü in⸗
tendit᷑magis aũt in tentiõe placendi his qui ſoꝛis ſũt.
Similiter et ieiunium ag᷑ a erc 18 Gione ſiqui
dem er publicano humnlis oꝛandi foꝛma obijcit q w⸗
lut phariſeus ingreſſus in templum ad ꝓpiciatoꝛiu nõ
ampꝛopinquauit: neq; ad ſecreta velamina et ad ſancta

ſanctoꝛũl Sed alonge ſtans nolebat oculos ad celũ le

uare:ſed ꝑcutiebat pectus ſuum diceẽs.⸗.ũñe Puiciꝰ eſto
mihi peccatoꝛi Aut iſte publicanueæex iudeui erat pub
licis officijs deputatus ſicut et matheus:qut ex gentili
bus ad hoc ꝑ ſenatoꝛes romanos reipublice oꝛdinatuſ
Quoquo mõ ſe haberet rei.officium videbatur in cri⸗
mine. Aut ſola pabola eſt ſine veritate geſtoꝛũ quãuis
ſeriem acceperimus in idem redit lcõm intentione et
ſententiam ſaluatoꝛis:qui volebat oꝛdinare humiles 7
bũiliare ſuꝑbos. Ingreditur ille templũ ſcʒ ſalomoniſ
ex licentia qua cunctis ad oꝛandum patebat introitus
vt ipſe dicato temploa dño poſtulauit VIngrediat᷑ qs
oꝛare patrem wlens catholice fidei tempiu de cõmuni
dei licentia qua oẽs inuitant᷑ ad fidem:et tipum poꝛtet
in anima et coꝛpe publicani/Gtet alonge conſiderati⸗
one humili et in ſeipſo ꝓpꝛia reputatione vileſcat quia
longe ſumus a deo inñmito interiecto ſpacio naturarũ.
Ille deus. nos homines.ille immoꝛtalis. nos moꝛta⸗
les.ille iuſtus nos iniuſti.ille pius nos iniqui.ille bea⸗
tus nos miſeria natura aut yoluntate conſiſnmus. q⸗
uis ex vnione naturarũ ſit facta quedam ꝓinquitss.
Seg nec ille deſtitit eſſe quod eſt:nos deſunmus eſſe⸗ e
quod finmmus/oñnge ſiandum:quia peccata noſtra ſũt
que diuiſeruuit inter nos et deum. Longe: quia a lege
eius lõge facti ſumus:qũ per impietatè a deo receſſe imꝰ?
conuerſi ad nos et ad delectantia foꝛinſecum ſenſ uz re
cedentes ab ipſo in terra ſcripti ſumus:et ad illam icli
nati pꝛeſſi deſuper pondere peccatoꝛũ quanta magni

tudo inuiſibilis ſpacij nos ab ipſo ſeternit:ſi mente ri⸗

mamur in dignitatem noſtram in quã nos culpa traie
cit.O q; ineffobilis longitudo vbi nulla conuentio lu
cis ad tenebꝛas.chꝛiſti ad belialicos. virtutis cum iniqᷓ
tate. VUbiq; nobis eque deus adeſt:nos autẽ ab eo mo⸗
ribus et affectionibo elongamur. non terrenis ſi pacijs
neq; marinis diſtantijs.Ac per hoc longe ſe mente ſia⸗
tuat ille qui pꝛo ſuis abeogandis criminibo oꝛat⸗ mĩaʒ
pꝛecatur in ꝓfunda contẽplatione factus ſunpſius:qᷓs
er natura/qualis ex culpa et affectione cõſiſtat Attamẽ
iſta elongatio humilis ppinquitatẽ facit ad deũ virtu⸗
te quidẽ que maioꝛẽ vim qᷓ; coꝛpa cõnerxionis et cõiun⸗
ctionis habet. Seatus ergo qui nouit cũ odio facti q̃n
tum a deo receſſerit in regioneʒ longinquã nullã ima⸗
ginẽ bonoꝛũ habentẽ:ſolũ taleiſ recipientẽ tenentemq;
incolas omniũ bꝛutorũ aĩaliũ in ſimilitudine cõuiuen

tes. Initium repedandi ad patriã dulcẽ ſi quis cogno
nerit quam in amarã et remotam reefſerie ſuc ⸗
Stans iſte ſic alonge nec volebat oculos ad celũ leua

re. Mos antiquoꝛũ oꝛatoꝛũ fuit et chꝛiſtus aliqñ ſerua
uit vt oꝛantes oculos leuarent in celum: vlut in altuʒ
locum pbi ſedere deceret altiſſimã maieſiatẽ Fecerunt

boc q;plures ſancti patres veteris teſtamenti etiam gẽ

tiles ad celu leuabant oculos:cum ſuos deos deaſc in
ſuis opoꝛtunitatibo precarent᷑.Et ſummũ dei eſſe ĩ ce

₰B

Baluatoꝛis

lis imo ſuper celos ab ommibus natiõibo creditum eſt.
Et dauid gpte diſſeruit:ad te leuaui oculos meos qui
habitas. Et Hieremias tremens ait. euemus coscia
noſira cum mamby ad dñm in celo Ex multis eti min
tis ꝑſpicue oſtenſum eſt ad celum wros ſi uſpicere oꝛa⸗

toꝛes in deſignatione ꝙ quauis deus vbiq; ſit ibi ma/
xime ob excellentia loci quo mimme indiget ob oſtenſi

