onem ꝓꝙ in altiſſimis habitat: et ad illa humanis inin/
ſibina loca homines inuitat. Sic ex infuſione atq; do⸗
ctrina codibus hominu infuſum eſt. et vt quoda pꝛeſa
gio auelli querant homines a terrenis. Quia celu celi
dño:terram aut dedit filijs hominu. Sed vera humili
tas arcet ? ꝓprioꝛum facinoꝛum conſideratio vetat vt
nec oculos leuemus in cel ad illam ſq; regionem q̃ no

bis aliquo naturali aut ciuili iure non cõpetit Eit quid

motalbus et miſeris lares immoꝛtalin et beatoꝑꝝ ocu
lis fatigare Ignoꝛo quid magni nouerit iſte publcanꝰ
ꝓ nec oculos voluerit ad celum leuare qð non ſolũ ho⸗
mines ſed etiam incuruata in terra aĩalia intuent. Edi

dit et reliquit oꝛatoꝛibus poſteris ipſe doctrinã qua hu

militate cu ad oꝛationẽ accedimus repꝛimamur:cũ nec

voluit oculos ad celũ leuare.egimus etiam anachoꝛi

tas et q;plurimos cenobitas oꝛantes nec ad celos ob
confuſionẽe ſcelerũ. ob indignitate. ob humilitatẽ nec
oculos leuãtes in celum wllut illius patrie offenſoꝛes
et indigni exiſtentes aſpicere lares mundoꝛũ et imma
culatoꝛũ ſpirituũ qui altiſſimo ab initio inculpate ſer⸗
uierunt:neq; der voluntatẽ facientes in terris ſicutĩ ce
lis agitur et impler᷑. Sed quãto magis oculos coꝛpis
ex humilitate ſubmittebant:tanto amplius mterioꝛes
oculi leuabant᷑Et qq; plalmiſta decantet:ad te leuaui
oculos meos qin habiulas in celis ſic intelligeqũ eſt
auxilium ⁊ omne bñficium noſirũ aliũde nobis pꝛoue
nire non poſſit neq; poſtulandũ ſit ab alnjs dijs pꝛeter

qᷓ; ab eo qui habitat in celis non ſitu coꝛpis ſed in ple,

nitudine oſtenſe maieſtatis.Attñ parũ aut nihil vidẽ⸗
tur alta ſapientibo et hoĩibus curioſis actus coꝛpaleſ ad
diuinum cultů exrhibitinon gduertentes ꝙ metis q̃li⸗
tas qualificauit et coꝛpus.⁊ ſicut ipſa conſuſtit iplũ cõ⸗
ſiſtere fecit:et pꝛo ſignis ſunt oſtenſiones qualeſcũq;
foꝛinſece.cuiuicemodi exiſtant inuiſibiles anime qlita
tes. Et coꝛpaliter virtuoſis actib colendus eſt deꝛete
nim ipſe ad nos non ſolum ſtudio mẽtis ſed coꝛpis ex⸗

ercitio factus eſt.Apte igit᷑ iſte publicanus mente ia ex 1
male actis contritus oculos non leuabat ad celũ cuiugs

habitatoꝛem lummũ et ſibi aſſiſtẽtes in terra

quo veterem poſita ſeruant ſidera legem. nulla iobedi
entia irritatam ſuꝑ quod angeloꝛum cetuſ coꝛã eterno
deo inoffenſibiliter gratulatur. Que iura celum aſpici
endi hoibus compꝑetunt.creatione conuerſatione atq;
affectione terrems. Sunt ne ſolute inimicitie quaſ cũᷣ
deo ſupniſq; ciuibo noſtra pꝛauitate contraxrimꝰ. Dul⸗
tam moderationis materiaʒ poſteris pꝛebuit publica⸗
nus:magis vero ieſus ſuo cõmendans oꝛe ipſius hui⸗
lem actionem. Qui longe ſtans oculos nec leuanſ ꝑcu

tiebat pectus ſuum dicensl Domine ppitius eſto mi
hi peccatoꝛi Nercutiebat pectus non vt exterioꝛem

coꝛpis aliqua partẽ magis delinquentẽ.ſed velut ſub qᷓ

quieſcit inquietum ad mala hominis coꝛ ommũ mala
rum actionũ fontale pꝛincipiũ:a quo exeunt que homi

nes natura bonos inquinant.· Et mos contractus eſt (··⸗

apud fideles in eccleſia ſancta dei ꝓ penitentes pecto⸗
ra ſua tundant in ſeipſos culpam non in alios reſlecte⸗
teg et imienuts quodam modo qð animo de iquerũt
E llerti verbo dictum eſt ꝙ ꝑcutiebat pectus ſuum

aq 4

1 iaſſiſtetes in terra offenge/
rat. MPꝛoinde diſcrepãs a legibo celi cur aſpicit celuʒ. in

5õäs
IP- 1— .

.——
r 2

non alienum:non in alium refundens culpam nõ cau

ſam non occaſionem nõ ſuggeſtionẽ ſathanica ſed lei⸗

pfſuʒ criminãs:qui ſi nollet nullo pacto peccaſſet. Oul

ti enim ſumunt ſcutũ pꝛioꝛũ parentũ excuſationis im

ꝓpꝛie ſuſpendentes ad collũ allegantes excuſationes iĩ
peccatis:quas a ſe declinari petebat dauid. Non declies
coꝛ meum in verba malicie:ad excuiandas excuiatiões

in peccatis. In deum ꝙ ſicvoluit atq; pimiſit ſic natu⸗
ram fragilẽ fecit.in fatum in ſtellas in ꝓrmũ in necei⸗

ſitatẽ in conſuetudinẽ in exempla maloꝛũ culpa ꝙ ma /
le fecerint inferentes nec ſuum pectus ꝑcutiit: ied iuf
fugium indecentis excuſationis naaru Sied men

titur imiquitas eij duplici baculo repcuſſis vt nec excu
ſatio in peccatis locum habeat que iola voluntate dele⸗

dicandis ſepe opoꝛtuna eſt excuſatio aliena vel ꝓpꝛia. ne
innocens penali ſententia inuoluatur:ſed apud deu in⸗

fallibiliter oia cognoſcente nulla excuſatio erxpedit. nul

la tergiuerſatio congrua nulla in excuſatione verwꝛuʒ
vrbanitas opoꝛtuna.qm̃ alia ſcientia ſibi non poteſtin⸗
ferri de rebo q; ab eterno habuerit:qui nouit oĩa ſicut
fienda erant anteq; fierent. Neq; vt hõ iudicat verꝰ de⸗
us qui eque falli et fallere nequit. Ygicur ſi mala com⸗
miiſeris quid excuſas. Quid autem trepidas ſi non fe⸗
ceris.Ald huius peccatoꝛis publicani imaginẽ vnuſqᷣſ/
q; percutiat pectus ſuũ conteres in aĩo ſemetipſum ſo
lum ſe aſſeꝛens ſuoꝛum maloꝛũ actoꝛẽ ſineę admuxti
conſoꝛtij aut excuſatiõis impꝛopꝛie
ſua pectoꝛa tundentes mole contriti pꝛeactoꝛũ maloꝛũ
ſed nec ſummouẽtes occa ſiões et cauſas.nec cautelas
preparates ad poſtera. nec ſemetipſos ad optima diſpo
nentes:confirmant tunſiõibi peccataſnõ remouẽt. Ex⸗
pedit autem ad remoueda peccata et ad pꝛo foꝛelactis
miam conſequendã cũ mentali penitudine atq; tunſi⸗
one pectoꝛis occaſiones et cauſas remouete mclie
in cautela maxima fieri pꝛo futuris:et oꝑe ſuſceptibilẽ
fieri antidoti virtuoſi. Adiecit etiam iſte publicanuſ ad
tres coꝛpeas actiones ꝓſeucatiuũ verbum dicẽs! Do⸗
mine ꝓpitius eſto mihi peccatoꝛi Cõfiterur dũm oĩm
creatoꝛe· confitet ꝓpicium.confitetur creaturam ſe eſſe
quam fecit dicenſ mihi.conſitet᷑ malũ qð ipſe appoſuit
adijciens peccatoꝛi.Acſi diceret. Omniũ deum verum
dñm meũ voco et peto adeſſe pꝛopiciũ.Pꝛopono qᷣͥd fe
ciſti:⁊ quid feci. Tu me feciſti ego me peccatoꝛẽ feci Er
go ꝑ te remitte quod feci ꝓpter id quod tu creando feci
ſti. Si peccatoꝛe ſolum alpicis quem ego feci:damna⸗
boꝛ. DBi me vero quem tu creando feciſii conſideras: p⸗
icius eris iniquitati mee.ne deroges creature tue Nõ
ſolum allego quod feceris quia culpa ex factione caret:
nihil enim maculatum facere potuiſti. Pꝛopiciatione
non indiget qð culpam non habet. Nec dumtaxat alle
go quod feci quia dignum eſt a ꝓpicatiõe repelli. Etrũ
qʒ connecto petens:mihi peccatoꝛi domine pꝛopicieſto
Fidelis iſte ſermo et omni acceptiõe dignus.veritateʒ
conſfiteri exiſtentẽ ſcilicet creatũ peccatũ.creatum vei
et peccatum hominis.creatum mihi.peccatũ peccatoꝛi
vt ex humili confeſſione veritatis gratia exauditionis

obueniat. Auid enim eſt homo niſi creatura quedã di⸗
.

gna ſactaſi umme donata pꝛo eo ꝙ in ſua editione ima⸗
ginem ſui creatoris accepit non in viſibili ſed in inuiſi
bili parte vt eſſet ſpuͦs incoeruptibilis immoꝛtalis libe
ra in arbitrio:quedam iS

Aerütame multi

eluxio diuine bonitatis in terris

pꝛout ſepata ſubſtantis erat in celis apta vnioni diuĩe

Nr

quam in fine ſeculoꝛum accipiet receptaculũ diuinoꝛũ
cariſmatum:cui demones ad exerciciũ.angeli ad cuſto
diam deputati ſunt.ſuſceptibilis ex demeritis pene ꝓ
merito gloꝛie.tantũq; a deo diligi potuit vt pꝛo lua re⸗

demptione illum aſſcripſerit ſeue pene. Quid aũt pec⸗

catoꝛ niſi ommiũ hoꝛum vt eſt in ie deſtructoꝛet diſſi⸗
patoꝛ.auertens ſe a potioꝛibns ted ad minoꝛa conuer
tens pꝛopria delectatus poteſtate. ſui abijciens legem
ei. pꝛopter le contemnens deum.pꝛopter quem cõte⸗

mnere debuit ſemetipſum. Pꝛoinde vide me factum

tam dignum a teet peccatoꝛem tam malum a me pꝛo
quo edo pꝛeces. Pꝛopicius eſto mihi peccatoꝛi. Remo

ue additum: conterua creatum. Pοο dubio miaz ac
cipit miſer ſi ſuam miſeriam cognoſcedo etia in dei bo⸗
ctante aut conſentiente fiunt:que nulla lege aut impe
rio niſi diuinis aſtringit Mec penitentes dum excuſät
miaʒ coniequunt᷑.Apud terrenos quidem iudices qui
plerumq; ab ignoꝛantia detinen kin alioꝛũ cauſis diiu⸗

mitate confidit ⁊ expoſcit humunter quod neceſſarie no
uerit vtiliter qm̃ nõ obliuiſcetur milereri deus neq; cõ
tinebit ĩ ira mias ſuas ſcom quas dauid petiuit ſibi w
mam dari:et obtinuit cum dexiſſet:miſerere mei deus
ſcom magnã mĩiam tuã. Magnã poꝛro confitebat᷑ mi⸗
ſeriam qui dei pꝛecabat᷑ miam magnꝗ. Super infirmi
tate magna magna medicina depoſcitur: medicia ma
gna magnitudinẽ in firmitatis arguit. Et cum ipſe da
uid dixit coꝛam nathan peccaui audiuit extimplo:tran
ſtulit deus peccatũ tuuma te:et non vult deus moꝛtẽ
peccatoꝛis led vt cõuertat᷑ ⁊ viuat.Et de ipſo ſcriptura
dicit. Miſereris oĩm dñe et nihil eoꝛũ que feciſni: diſſi
mulans peccata hominũ pꝛopter penitentia. Manſue
toꝛũ aũt et humiliũ ſemꝑ tibi placuit depꝛecatio. Quã
obꝛem ſaluatoꝛ parabola coaptauit ſuꝑbos et in ſe cõſi
dentes aſpꝑnatoꝛeſq; alioꝛũ refellens:et hũiles in virtu
te firmauit dicesl Elmen dico robis deſcendit hic ab il
lo iuſtificatus in domũ ſuã ſcʒ publicanꝰ hũilis a pha⸗
riſeo ſuꝑbo. Elnde iuſtiſicatus Quia ſe cognouit inex
cuſate peccatoꝛẽ neminẽ alꝑnas nõ in ſe cõfidens ſo
lIũ mĩaʒ dei inploꝛabat:quẽ deus iuſnficauit ex mia nõ
inſpecta pcti miſeria. ab illo phariſeo remanẽete in alti⸗
tudine coꝛdis ſui. Ratio aũt irrefragabilis ſubinfertur
AQuia omnis qui ſe exaltat huminabit᷑.et qui ſe hũu
lat exaltabi? Eraltatio a ſeipſo ad caſum fit et eo pꝛo
fundius quo excelſius affectata ſublimtas Nemoa ſe
ipſo aſſumens honoꝛẽ dign eſt illo magis vo pꝛiuãd
Si lonus eſt hõ cur ſubumia petit. Si aũt malus de⸗
pꝛimi non exaltari meret᷑. Si lonus eſt virtute qͥs bo/
nus eſt. Elirtus nil extra ſe pſaʒ querit ratũ tenẽs vnũ
eſſe poſitoꝛẽ eiet retributoꝛũ infallibilẽ actiombo eius:
Ac ꝑ hoc apud hoĩes nihil querit:qui ex virtutũ actiõi⸗
bus ſperat a eo. Nec dicenda eſt virtus digna celeſti⸗

pus exaltationẽ apud homiĩes querẽs. de pꝛopꝛia vir⸗

tute preſumere nõ eſtꝓ virtute ſed ꝓ vitio iudicandũ
AQuo igitur te ex ꝗ et añ queo hõ te exaltãdo ptẽdis.
Vlq; quo: Jgnoꝛo.Ex quo. Ex natura ſubſtãtia ꝓpꝛia

copia rerum:ex adiectiſ qlitatib: Hoꝛũ mibil a te: ſec pe

nitus ab alio accepiſti. Ante quẽ vero. Si ante homieſ
virtutẽ pdidiſti et pꝛemiũ.cu virtꝰ/ nõ ſit ad oĩes ſed
ad deũ et fallunt et fallunt᷑ hũana iudicia:deus aũt im⸗

paſſibiliter ſe habet ad hec. Si añ deũ inuacuũ lalvꝛaſti
noluit eni infallibiliter oĩ te depꝛeſſiõe aut exaltatiõe di

gnuũ in iuſticia iudicahit nec ex dilatõe pꝛeteribit ipᷣa iu
ſiicia.niſi mutatie illã pꝛeuenerꝭ in alterã ꝑtẽ Cur igi

tunr in cõſpectu dñ̃i te eraltas qͥ nemine magnificat m⸗

ſi dignũ.neminẽ a ſe repellit niſi indignũ ex voluntate
ꝓpꝛia ima petẽs ad ſublimia extollere nõ in patiẽti aĩo

iain depꝛeſſus.Aliud eni eſt ab alio huiliari:aliud hũili
gre ſeipſum. Pꝛamum duphiciter ledit ſi defuerit volũ

taria patientie virtus:ſcom vo ſempꝑ ad pꝛemiũ reſer⸗
uatur. YIpſa pꝛotinus ſaluatoꝛis hic et qꝗlibi nobis eſt

De parabolis

patrona ſententia quia qui ſe exaltat humiliabi᷑:q̃ ve⸗
ro ſe humiliat exaltabitur. M
De paralola poſita pꝛo oꝛationis inſtantia ſcom ¶u
cam. Capitulum XXVI

rtum en ꝙ natura homnes facti ſumus xo⸗½
c luntate noſtra maliſgratia dei iuſti diuina ope

indigui:nullam ex nobis ſuſicientiã ſed fe⸗
ctum habentes.Et ni ſi abſterſerimus qð pꝛaua volun
tate cõtrarimus:iuſta in nos pena deſeuiet. Igitur vt
qð ſumus natura ſeruet᷑ et qo mala voluntare additũ
eſt depellatur.et vt iuſti exgratia ſimus: dei mia ⁊ adiu

toꝛio indigemus.Er vt defectuʒ in partẽ alterã trani⸗
feramus oꝛatione penitus opus eit:ex qua magna no-
bis cõfert᷑ autoꝛitas vt nobis feciales aiij necenarij nõ
ſint ſi reconciliari pꝑtimus apud deum. Unuſquiſq; ꝑ

ſeipᷣm poſt illã ſummã mediatoꝛis eterm atq; fecialis
humanitate ꝑ crucẽ tractatã concoꝛdiaꝑ oꝛationeʒ va
let inimicitias inter nos et deũ tollere ppibere contra⸗
riũ et obtinere qð expedit.veruntñ ſi pſeuerater oꝛaue
rit et ſi non deſtiterit etiã non auditus:nlxſitãter mẽ
ti pꝛeſigens qð aut ſuũ votũnut melius in tꝑoin loco/
in factop ipſo accipiet ab eterno deo eterne decretum.
Sepe quidẽ in hoc oꝑe de oꝛatiõe tactum eſt:ſed hic ſo
lum quod ſaluatoꝛ videt᷑ intẽdere ſcʒ oꝛationis inſtan⸗
tiam inquiramusl Quia opoꝛtet oꝛare et nõ deficere
Oꝛatio ſi ad quẽ fiat oꝛantis defectum arguit aut quia
patit᷑ qð moleſtat.aut qꝛ nõ habet qð expedit: necnõ et
copiã eius cui exhibe qð poſſit vtrunq; depellere Que
tam diu eſt agenda donec mala paſſio pellat:et pꝛeſte

tur expediens: Et qm̃ indeſicienter exterius et inter?

nos vndiq; mala pꝛemũt indeſiciente oꝛationẽ expedit
exhibere.Nec adhuc degẽtes penaliter in hac vita moꝛ
tali accepimus terminationẽ votoꝑ neq; aliqͥd vltra ve
limus imo nec velle poſſimus pꝛeter illud ſummũ bo⸗

num qðõ velle hominũ terminat: mõ faſtidit qͥn iꝑ habe⸗/

re velit. AInnumerabilia quidẽ ſunt pꝛemẽtia mala ma

xime illa inuifibilia qᷓ infert inuiſus hoſtis antiquus:ſa

tagẽs aĩam ſuis fallacijs auertere a vero 1 ſummo deo
ĩpellẽs in illã ſuꝑbiã:vt nõ eleuemur vñ et q̊ ipſe deie⸗
ctus eſt Munq; ab hac vexatione quieſcit:ſtudens aias
hoĩm illa ſagitta confodere qua ipſe non ab alio q;a ſe
ipſo confoſſus eſt. Et philargirie laqueis irretire cona⸗
tur:et intẽperantia ſumendoꝝ et lubꝛicitate bꝛutali in
quinat viſibile et inuiſibile noſig Rerdit ignẽ furẽ
tẽ in nature cõſoꝛtẽ et tetra caligine vidẽdi tedio pꝛoxi

mũ atq; fratrẽ:totũ eſſe noſtrũ inuoluit ad tepiditateʒ
et negligentiã inclinãs virilitatẽ noſtr uefſi oſipſi ctiãa

ſine demonibo facti ſumus demones:ſeducẽtes imo in
ducentes noſmetipſos in cogitationes et actiones ira
dignas/Obijcit ſe noſtris ſenſiba cũ ſiis amemitatibꝰ
mundus trahens eos in cõcupiſcentias ſuas:quos aĩa
male cauta poſt ſequit᷑. Et ſociata cũ eis:ſed ⁊ delectata

in eis cũ mundo poſito in maligno duicia pacta trahit
futuras et hoꝛrẽdas amaritudines paritura/ eũioꝛẽ

wro ſed apparenter amenũ p ceter ſeipᷣm vᷣnuſquiſq;
patit᷑ hoſtẽ:a qͥ quis erut vñ alios timeat vſſibiles ſeu
inuiſibiles nõ habebit/uſta etiã moleſta mudus ha
bet et infert et caro noſtra varie ſauciat᷑: vt ſeꝑe faciant
exoꝛbitare a via in ſuꝑna tendẽtes. Hec inceſſanter ſi⸗
unt ad nos vt nec ſine bello ſpaciuʒ vite pꝛetereat: nec
doꝛmẽs requiẽ accipiat agomſta. Nunqᷓ; et nuſq; in ſe
culo pax eſt ab his reb hoĩbo ſuꝑ terrã Ergo bella ĩſunt
pax abeſt:hoſtes ꝓhibere nõ poſſumus. Impoꝛtum ſũt
aliqͥ viſi et cogniti:aliq̃ nec viſi nec cognin et q̃ pte inſi
liant ignoꝛati.aliqui muti ſolũ exalpꝑectu ledentes:aliq
ameniet dulces noſipſi exiſtẽtes. Quos oẽs nec vale

r e F-

Bealuaoris

mus aliqñ noſtra virtute ſubactare:nõ ceſſantes nobi
ſcü e regiõe habere cõgreſſuʒ Oꝛoinde opoꝛtet oꝛare ad

illũ ⁊ nõ deficere:qui de celo ſolus pꝛeſtat quxiliũ ad tu

endũ.Paucis aut nullis dedit de tam multiplici hoſte

victoꝛia:cũ vſq; ꝙ aia excludat᷑a coꝛpe nõ quieicat᷑ a ſpi
nutualibo bellis.ieq hoſtiũ repꝛimit vires ne vincant:no
bis virtuteè reſiſtedi tribuens ne vincamur. Tota vita

hois eſt milicia ſuꝑ terra.vt ſp oꝛare opoꝛteat nõ tales

hoſtes coꝛa nobis intereãat ſed ne ſuꝑ nos ſuus viribus

—

H ugelan e Ec inuicti diuina virtute ab hoſibo huiu

ſcemodi enſtentes ſic ſuꝑna cõſcendimus: ſed inclina⸗

tione virtutũ que nõ concedunt᷑ extimpio niſi qs oꝛã⸗
do datoꝛẽ expoſtulet. Ommifarie eſt opoꝛtuna oꝛatio ĩ
ceſſabiliter impoꝛtũa.MHec ſic intelligendum eſt vt nul Cr en
la ſit intercapedo tꝑis ab oꝛando: cum et ſopoꝛ interdũ
oppꝛimat et aſſumendus cibus ſit ad valitudinẽ ⁊ ſpa⸗
ciu expediat ad qetẽe et plures cogant᷑ ineuitabiliter ad

lalboꝛe.ſed ꝙ intetio noſtra ſit ad ulũ in ol vita ma 1
tꝑs luc atq; tenebꝛarũ nõ pretereat qn in aliqͥ ſin pa
clO coꝛd altiſiimo aio ⁊ coꝛpe aſſiſtat᷑ ad oꝛandũ iuũ pꝛo
expedietibo nobis in mileratioibo ſiis. Et oẽ virtutis o

pus factu a nobis oꝛat ꝓp nobis quo pagedo opoꝛtʒ idge

ficie ter intẽdere ĩ aio ex imoto amoꝛe:i coꝛpe vt ie poſ⸗
ſibilitas offert. Mec eſt defect oꝛatiõis aut opis:vbi nõ
eſt defect/ valide volũtatꝭ.Hac neceſſitate oꝛandi pſpe⸗
cta:in exhoꝛtatiõe facti ad explanationẽ rei ſlaluatoꝛ pa
ralvla poſuit dicẽs. Yudex quid erat in quadã ciuita
teqͥ deu nõ timebat:et hoies nõ wrebatr᷑. Elidua auᷣt q̃
dã erat in cuitate ula et veniebat ad eũ dices. Elindica
me de aduerſario meo.Et nolebat ꝑ multũ tꝑs. Et pꝰ

hec aũt dixit intra ſe. Et ſi deu nõ tineo nec hoies vere

oꝛ tñ qꝛ moleſta eſt mihi hc vidua vindicaboillã:ne in
nouiſſimo veniẽs ſuggillet me.xlit dñs Audite q̃d iu⸗
dex imiqtatis dixit Auget pabola fide a exercitationeʒ
oꝛadi:vt is cui pꝛecatio poꝛtigit᷑ ſalte iĩpoꝛtunitate ⁊ aſ⸗
ſiduitate vincat᷑ facturus petitũ depcatꝭ. Nec ad aliud

pabola ſe videt᷑ ertedere:qᷓ; ut ĩdeficiente oꝛationẽ p vo

tis ſe u erpeditiuis obtinẽedis faciat/ſcm miꝝ ꝙ tub iu⸗
dice iniquo exaudituro vidua iĩpoꝛtuna:deũ bonũ petẽ⸗

tes exaudiiurũ in ſinuat Moꝛrendũ niſi poſitone ne⸗

gocij ad negociũ.nõ ꝑſohe ad ꝑpſonam epiſtolarice aſſu
ma teaigiare traicit/ ꝙ oꝛas petierit vltio
nẽ quã e oĩmode ſibi reſeruauit ſicc milla tententiam
mihi vindicta et ego errnSe aũt ꝙ exauditio
ne data hoꝛrendãa locutionẽ imo ſentẽtia facit. Nec ĩdu
cimur a ialuatoꝛe vltionẽe peteꝛe qͥ ⁊ a qͥ iubemur oĩa no
bis illata dimittere:vt niſi dimiſerimꝰ primis noſtris
ex coꝛde nec dimittat᷑ et nobis. Et ſaluatoꝛis ſentẽtia
in pleriſq; ſcripture ſentẽtijs explicit et ĩplicitꝭ madat
et inuit ꝙ niſi aliena mala dimiſerimꝰ nia penitꝰ nõ di
mitti.Ammirationẽ facit et tertiũ ꝙ ideo exaudiuit vi
duã illã in petitionibo illius ne ſuggillaret᷑ ab ea in fini⸗
bus ei:cũ nec res huiuſcemodi aſtint dnño neq; poſſint
noluta iſta pꝛetereãt Solũ id decernaĩr coꝛationeʒ
indeſicientẽ ex hac ꝑalvla chꝛiſt? aſtruxit vt impoꝛtuna
oꝛatiõe ĩclinatꝰ ẽ exauditiõi iudex iniquꝰ. qᷓ ntomagꝭ in
cliabit᷑ verus ⁊ lonꝰ deꝰ. Et terrere xoluiſſe vigef eos q
alios cõpꝛimũt et arcere ne alios cõpꝛimãt qm ſicut iu
der fecit vidue petẽti vindictã ipe facet eleciꝭ ſuis. Eñ

ſubiecitl De ant nõ faciet vindictã electoꝝ ſuoꝛũ cla⸗

mantiũ ad ſe die ac nocte et patientiaʒ habebit in illis.

Dico aũt vobis qꝛ cito faciet vĩdictã ũloꝝ ſcʒ indeficiẽ⸗

ter ad ſe clamãtiũ.lerũtñ filꝰis vemes putas iue⸗

miet ſidẽ in tra Quia 'ᷣm fidẽ opibo fult ꝓpꝛid vl alie
ns fiet retribuer᷑ cuicũq; moꝛtaliũ. Querit finꝰ hoĩs

inuemire fidẽ imo fidelitatẽ Fides mult: ſed ſidelitas

paucis ĩeſi. De parabula ficulnee ad dinoſcentiam fu
turoꝛũ ſcõm atheũ marcũ lucjq. Cap. XNVII
AIgnaq;uis non ſemp nec oĩbus:tñ interdũ
8 aliquiby petentiby data ſunt. Et ſeoꝛſum etiam
intentione petentiũ vt iudei ſublimitat) ſi⸗
gnuͦ querentes infirmitatis acceperut: recõmendando
ione pꝛeteritũ capipiſciũ p chꝛiſti bumanatiõe futura.
Juſte quidẽ ſigna denegant᷑ optata:opoꝛtune aiq; vti⸗
liter petita concedunt᷑. HMinc cũ multa percula fucura
denuncigrent᷑ a chꝛiſto ſignu expꝛeſſum et tacitũ expe⸗
titũ eſt:ſi qñ talia eueniret. Et inter cerera de ficulnea
ſimilitudinẽ ſeu palvla poſint. Attñ potius inter ſimili
tudines hec ponẽda erat:ſed ſic dictu eſtl Ab arlvꝛe fici
iſcite paralolã Ficus abſq; floꝛe ĩ fructus pdijt. Nec
eius geme pꝛius in floꝛesq; in fructꝰ erũpunt.imo ſic

in fructus ꝙ in floꝛes nunq; Et inter ceteras arboꝛes
fructus edit dulcioꝛes:vt cũ ad maturitate pꝑueniũt in
terius et exterius mãdi pnñt. Succus er lacte eit:pꝛu
ritum interdũ ⁊ incendiũ faot.Darũ durabilis fruct⸗

eius:niſi decoquat᷑ ad ſolẽ Ex huiuſcemodi folijs male

ſe tent ada:acſi de illa comediſſet arꝛe interdicta. Ge
cerũt enĩ pꝛimi parẽtes poſt peccatũ pericomata ficus:

excuſatiões quidẽ ⁊ tegumẽta verboꝛũ non de his q̃ nõ
fecerunt ſed de his que fecerunt. Nemo de eo qð nõ ſe
cit niſi calũnia ingerat᷑:ſed de eo qð patrat timẽs penã
ſuffugium excuſatiõis inquirit Acpꝑ hoc in argumentũ
trahit᷑ ꝙ ſic vocata fuerit ab ĩpoſitiõe ade vetita illa fru

tex:ſed poſt peccatũ nomẽ ſcietie boni et mal imꝑpetu/
um acceptura.A qua ſaluatoꝛ voluit pabolã traxre ad/
ea que futura erant vt ſicut pꝛenũcia eſt eſtatis: ſic ma
loꝛũ tantoꝛũ crebꝛoſitas regnũ dei finẽq; mũdi denun⸗
ciet eſſe vicinũ.MNa ſicut tres euãgeliſte referüt multa
pꝛeire picula dicta ſunt añ vltimu ſaluatoꝛis aduentũ
vt non ſolũ in rei veritate credant᷑ iſta fieri:ſed etiã iuu

ant cito poſt ſequi aduentũ filij dei de oĩ actiõe moꝛtali⸗

um ſentẽtiã ꝓlaturi. Ab arboꝛe inqt fici diſcite pato⸗
lam. Cü ramus eius tener fuerit et folia eius nata: ſci

tis quia ꝓpe eſt eſtas. Ita et vos cũ videritis hc oĩa fie

ri:ſcitote qꝛ ꝓpe eſtet in ianuis ſeu in oſtijs Alius aũt

euangeliſta plus expꝛeſſit! Olidete ficulneã et oẽs arbo
res cum ꝓducũt iam ex ſe fructus:ſcitis qꝛ ꝓpe eſt eſtas
Ita et vos cũ videritis hec omnia fieri:ſcitote qꝛ pꝛope
eſt regnum dei Quãauis oẽs addant᷑ arbvꝛes fructiñ⸗
cantes ad eſtatis pꝛeſagiũ:tñ arbvꝛ fici pꝛefert᷑ in ea deſi
gnatiõe quã pᷣtulit lucasl Neuate capita wſtra qm̃ ap⸗

pꝛopinq̃t redẽptio veſtra vt alta letaq; cõſideratiõe ſi

nis p ſanguinẽ meruerũt eſſe ꝑticixes/Et hi qͥ ſatagũt
fieri non interpoſitiõe appaꝛentie velut floꝛũ:ſed ilico ſi
cut in bonoꝛũ oferi fuckui Nec aĩo amaro ſint in agen

lij dei expectet᷑ aduẽtus:ab his re Rke aunus

dis:ſed ferant ola dulciter pꝛo ſperãdis/Et mature oĩa

fiant vt ex recta intẽtione atq; laudabili teſtimonio di⸗

gna redqant᷑t maturus fici fructus interiꝰ et exteriuſ
placet/QAQui ſi ſeruãdus in longũ decoquia ſole opoꝛtz.
ſic a opa noſtra ſi ad erernitatẽ in beatitudinẽ tentam

inducere. ſub ſole iuſticie chꝛiſto ſupponamus:vt ipſe
ſua virtute pſciat imperfectionẽ dꝛũ. Mõ enĩ opa
nia quis digna qꝛ in tpe et a tpalibo? moꝛtalibo factt.

ſtereni btĩtudine ſoꝛtirent᷑:niſi chꝛiſtus eternus dei ſi⸗
ius di oteſtatiua caritate ſolidaſſet et indunſſet ĩ be
atitudinẽ ulꝗ Succus lacteuſ ad puritatẽ trahit pꝛuri
negelin aciẽs: vt
amus ſi ta ex vicino dei filij pꝛeſtolamur vltimitati
aduentũ:et ſi ſic ꝓpe factũ eſt regnũ dei/Uerutñ

intelligẽtibo pſpicuũ eſi alia atẽplatide arbvꝛ fici ma

xime ꝓponitur in futuroꝛi Ralolã:p eo ꝙ ꝓthoplaſti pꝰ

eternã/.

qda impatientia ſp in melioꝛa tẽ

inſiciabile malũ ex eius folijs picomata teruerũt. Nõ
eni illoꝛũ inobediẽtia tot malis ſpũalibo et coꝛpalibo il⸗
los et totũ futurũ gen/ huanũ aſſcripſit: ſed qꝛ teruert
pixomata fic icʒ excuſationes in mamifeſtis pctis agen
tes vt vnus alteri alter ſerpenti crime ĩponeret: vt tan

dem culpa refunderet᷑ mn deũ qͥ tale aĩal edidiſſet.· Poꝛ⸗

ro ſeipſos et poſteritate iploꝛu ſi inexcuſate petiluſſent

Vniã a tot malis atq; piculis abſoluiſſenjſine cũctati⸗

one hũiliter ſuꝓplicatib indulſiſſet illis de?. vt ſalteʒ ex
traductione culpa nõ eſſet.q́;uis qlibet potuiſſet ſuo ar
bitrio rer iſſeſſih in hac vita illa cõfirmationẽ acce
pit. excepto chꝛiſto q̃ ad vtranq; ꝑtẽ hbero arbitrio vti
otuiſſʒ.qm̃ nemo pᷣterq; ipſe ĩ moo moꝛtaliter degẽs
vViauit et cõpꝛehẽdit.Danabilioꝛ fuit illa ercuſatõis ſu
Nbia q; inobedietia pꝛima.Crediderũt eni ſe tegere ſů⸗

mo deo et ſe abipio verlop folijs obuelare:cin mipil ob
tegi PareſHacus igit᷑ in pabola vt ſciamus vnde mala/

vñ hoꝛreda futura iudicia vñ chꝛiſti ad iudiciũ timetur

aduẽt:et amoueamuſ piomata qꝛ oĩa nuda ſunt ⁊ aa
ta oculis eius. Itaq; nolite añ tẽpus iudicare fratres

quouſq; veniat dñs:q illuinabit abſcondita tenebꝛaꝑ
manifeſtabit cõſilia coꝛdis.
ta ficus in futuro iudiciqrſ⸗
ex ꝑabola ſici dulces fruetus ꝓducẽtis.qm̃ ex dulcedie
mũdi et carnis cũ excuſaiſamaritudo magna exoꝛit᷑: ex

vuleedine vero virtutuͦ btitudo generat vrilla vulce/
do fici fructus ad ptranq; vitioꝛu atq; virtutũ p para-
bolã relata dulcedinẽ ppꝑe credamꝰ regnũ dei etiã in ias

nuis eſſe chꝛiſti aduentũ qͥ de oĩbo iuſte iudicabit actio⸗/

nibo vitioꝛu atq; vrtutũ:illis innmũ penale ſupliciuz
alijs tribuens eternũ et beatiſicũ regnũ. Vñ dicamus

ab arboꝛe fici diſcite pabolã:nõ tm futuroꝛũ ſed etiam
coꝛrigendoꝛũ moꝛũ atq; agendoꝛũ. Magis nos chꝛiſtꝰ

volint ex pabolis eius bomis moꝛibo eſſe inſtructos: ᷓ
pꝛeſcios futuroꝑ. Quid eni rex venturax pꝛeſciẽtia vwↄ

let ſi bonoꝛũ moꝛũ integritas deſit. Non eni ſciẽtia ſal

uat ſed vixtus. Itaq pmayrime oĩs diu ma ſcriptura ⸗
modolibet edita: maloꝛũ cautelã ⁊ bonoꝛũ actione inſi
nuat.Aliter aũt ⁊ ramꝰ tener ⁊ folia nata et fructꝰ pdu
ctiici.ſeu alteriꝰ arboꝛis ex q̃b eſtas vicina cognoſct
hoc innuũt:ꝙ diſpoſitio pꝛima mẽtis.folia cõfeſſionis
edificatiõis et laudis fructus boni operis adeſſe eſtiuũ“ö
claritatẽ ⁊ dilectionis ardoꝛẽ atq; lucẽ eternã pꝛeſagiãt

Et ea ſimilitudie multitudo maloꝛũ deſtruẽtiũ mom

alia nouitate donandũ dei regnũ primũ aduentũ ehꝛi /

ſi in remotũ enũciant:vt affectus et moꝛes mutent᷑ in
melius et alia vita requirat᷑ ardentius.

De parabola decẽ differentiũ virginu p diuerſo fine

ommũ electoꝛũ ſiue repꝛoboꝝ ſcom Oatheũ tmn.

Ec pabola nõ ſic in rei fatto Capᷣ. XX VII
h put ſonat lta geſta eſt. ſed fiectionẽ ſanctã ſalu
toꝛ innotuit vt cautũ faceret oẽ hũanũ gen?ad

futurã ſententiã audiendã q̃ ps hoĩm q̃ſi ex poꝛtionib⸗
equis admittet᷑ ad pꝛemia:reliq̃ wro excluſionẽ patiet
Sub virtute vᷣginitat) a ſaluatoꝛe pabola poſi
ta ẽ ⁊ O cõſummatiõe ſeculiqm̃ virginẽ fecit deꝛhuanã
naturã in ꝑntibo pꝛimis:ſicq; ſeruatur ex coꝛruptꝭ geni

toꝛibo in naſcẽtibo ceteriſ. Nec hoc coꝛpale nature donũ
er ꝓpagatione que agit?᷑ ex coꝛruptiõe pꝛopter pctm̃ ab

latũ eſt.Qð etiã in aduẽtu in carnẽ ſupꝛa cõmunẽ na⸗/

tuxe ꝓpagatõis vſum ſingulariter ⁊ miraculoſe ſe hůa 1

naãdo mõſtrauit:a ex vᷣgine natꝰin ſe ſuaq; genitrice ſer

uauit. Gꝛandis factus doeuit poſt miſſionẽ ſpuͤſſancti:
ſexus vſq; ad moꝛtẽ ania

innũerabiles pſonas vtriuſ dm
uit ad illã/Sʒ neccredẽdũ ẽ ꝙ ſub illa virgimitate coꝛ
poꝛea in veeẽ calculata virginib:oĩs cetus ſaluandoxꝝ

Sümouent᷑ oĩino picoma
mon 7 aliud intellexerumn

——

TES⸗oCU,,/,// .... ——— ᷓ b———V ——,,z——uuEuEu44-44-———

ſcl
nis
ius
t

4,

UH

ua
d
tet
ſ
ni
eni

n

t
mn
is
cti
i
o:

e parabolis

atq; repꝛolvꝛũ ſit inculns Sub alia quippe virginita
teĩ denario nũero chꝛiſi pabolã poſuit:ſub illa vicʒ q̃ in
tegritate fidei apð oẽs getes vm ſummus et etern? te⸗
net et credit᷑ vrus deus. Pꝛeſerti illi ſunt intelligendi
ſub iſta pabvla q chaiſtiane fidei ſignaculũ accepett. qͥ re
gnũ celoꝛu qð eſt eccleſia militãs dicunt᷑:qui ſpõſo chꝛi
ſto et eccleſie ſpõſe ſcʒ triũphantiꝓſi uſcepta fide wenire
obuiã pnt. Nunq; et nuſq; aliquis fecit obmnũ ſpõſo et
ſpoſe chꝛiſto et eccleſie in hoc ſeclo pꝛeterqᷓ; in ſignaclo
kliei mſi obuiationẽ ad ĩpedimentu aut acceperimus ĩ

contrariã actionẽ:qð hic neqͥt intelligi cũ oẽs pulſaue⸗
runt ianuã ſpõ ſi apꝑiri ei obnire poſtulates.ſed cõtionẽ
illoꝛũ qui er ſide ſunt tmimõ capiamuſ:pꝛo quibo ſic pa
ralvla poſita ẽ. Tũc ſcʒ ĩ fine ſechi ſimile eſt regnů ce
lor decẽ virginiba:que acupiẽtes lãpades ſuas exierürt
obinã ſpõſo et ſpõſe.Quinq; aũt er eis erãt fatue:⸗ qn

q; pꝛudẽtes Megnũ celoꝝ eſt eccha pegrina merito vo
cata regnũ celoꝛũ:qm celeſiis eſt q illã cõdidit et ad ce⸗
leſna pꝛeoꝛdinauit atq; vocaiit.celeſtibus illã Diſcipli
nis inſtruxit · terrena ꝓpter celeſtia ↄtemnere docuit: ce
leſtibo illa vᷣtutibo decoꝛauit ſibi regna celeſtia repꝛomi
ſit. Mecnõ ⁊ regnũ celoꝝ pñtꝭ trãſitꝰ eccleſia dicit᷑ ꝓpter
celata miſteria: in qᷓ ſi f credunt᷑ factoꝛuʒ oim modi a
mẽte celant᷑. Et ꝓpter ſublimicatẽ quã woſſidet a ſyna⸗
goga.q ſi cũ ipſa in cõpoſitionẽ ducat᷑ terra eſt ipſa celũ
ac omnes alie cõtiones in quib apparere votuit aliqᷓ re

ligio bonitatis enarius wero nuerus ad eos q̃ accepe⸗

runt diuina pꝛecepta tali nũero pᷣtaxata.quoꝛũ aliq qͥn
q; ſenſib delectati illa facere contẽpſerũt ſolum nomẽ
virginal fidei reſeruãtes:aliq cohibẽtes a phibit qnq;
ſenſus aĩo et moꝛib ſeruauere. Omnes tñ acceperunt
lãpades ſuas:ſcʒ ſepauerũt put ĩ eis erat ad recipiẽdas
diuinas repꝛomiſſiões G q̃nq; ex eis erãt fatue.qꝛ ſe
a foꝛinſecis ſenſib decipi piniſerut Nihil ſtultius q; ſe
nimntti ſuo dano ab inferioꝛe deuinci: cui poteſt reſinti.
Quid ad maioꝛẽ fatuitatẽ hoĩbo aſſcribi pt.qᷓ; ꝙ a quin
tuꝑtita ſenſuũ illecebꝛa peſſundent᷑. Merito ſcriptũ ẽ.
Coꝛ fatui vas ↄfractũ:⁊ oẽm ſapiẽtiã nõ tenebit. Vas

confractũ liquoꝛes nõ retinet.nec coꝛ fatui ſcietiã age⸗

7. . =— .

doꝛũ:mec nouit cauere q̃ ſibi pñt inferre iacturã. Nulla
ſapiẽtia fatuo adeſt:q̃ ſe pꝛeparat in futuruʒ. Quinq;
igit᷑ fatue qꝛ ſumẽtes lãpades ad obuiãduʒ ſpõſo ſpõ
ſel oleũ fomentũ lumisl nõ ſumpſerũt Non cõſide
rauerũt dei bñficia in oleo miſericoꝛdie deſignata grat?
impẽſa moꝛtalibo.er q̃b ſapientes fierẽt ⁊ ſcirẽt qd agẽ
dũ eſſet ꝓ receptꝭ bñficijs in merito retributiõis: vlut
vnus de ſapiẽtibo ſcire cupiebat inqrẽs et dicẽs. Quid
retribuã dño p oĩbo q retribuit mihi. Cõſideratio bñſi
cioꝛũ ad gratitudinẽ ſapientẽ aĩam facit. Oleũ non ſin
mere in hãc cõſiderationẽ nõ wmire enit?ẽ. Sapiẽteſ
ſiuel oꝛudẽtes acceperunt oleũ in vaſis ſuis cũ lapadi
bus MPꝛudẽtes fatuarũ eregiõe conſiſtũt vt qð ill de⸗

fuit iſtis aſſit. Quĩq; vt fatue teſ. cribunt᷑::qm̃ q̃nae coꝛ

poꝛis ſenſus debita ſapĩa rõnabiliter frenauerũt Et ob
uiã ſpõſo ⁊ ſpõſe wnietes in fide ſuſcepta:oleũ in vaſiſ
ſuis cũ lampadibo acceperũt. Hic lãpades non ꝓ vaſis
ſed ꝓ lũinoſis flãmis accipiunt᷑. Mã ſi hic vt ſupꝛa ð fa⸗

tuis ꝓ vaſis acciꝑent᷑:ſupfluũ eſſet hic bis vaſa replica⸗

re. Quis intellect?clarus hic extrahi poſſz: acceperunt
oleũ in vaſis eñ vaſis ſi lapades p vaſis accipent. qᷓqᷓ

⁊ ĩ alijs locutiõib ĩ iſta ſerie text? euãgelici etiã ꝓ vaſis

intelligant᷑. Sʒ ſi me nõ fallit iſta locutio:ſenſus huiu
ſcemodi ẽ hñdusl Pꝛudẽtes vo acceper̃t oleũ in vaſis

ſuis cũ luinib Na et lãpades viſe ſunt ĩ mõte ſyna in
Datiõe legꝭ. Et aſpect qᷓ̃tuoꝛ aĩaliũ q̃ſi aſpect?lãpadarũ

Na lapades in mõte lũinoſe flame. Et qtuoꝛ aĩaliũ al⸗

Baluatoꝛis

rectus vt aſpectus lãpadarũ vicʒ lũinoſaxꝝ flãmap. qm̃
illa lex ignea fuit ⁊ lũinoſa pꝛe ceter alijs:quſq; qttuo
aialiu a pareret aſpectus. Et qm caloꝛe habet ignea fla
ma dei caritate oñdit qᷓ dedit legẽ reinentẽ ppim ne ab
ipſo deflueret Et lume caritas eſt in qtuoꝛ mialibo Et
lumoſe flame ſunt in vaſis pꝛudentiũ ⁊ oleũ qð lũinis
eſt fomentũ: ut intelligant᷑ in vaſis aie q receptacła ſür
diuinoꝛu bñficiox. Et oẽs naſcimur vaſa ire: ſed effici⸗
mur vaſa mie. Oleü eſt ipſa pia cõſideratio acceptoꝛuʒ
ſimiliter et pmiſſoꝛũ.Napades fläãme bone intelligẽtie
caritatis ſurſum tẽdẽtes ſunt:lumen q recte gradia⸗
mur. caloꝛ ne tepeſcamus. Ooꝛã aut faclete ſpoſo: doꝛ⸗
mitauerunt oẽs et doꝛmierũt. Moꝛa ſpõſi in id qd ad
ludiciũ ſuturũ ꝑtinet et in cunctoꝛũ moꝛtẽ et in reſur⸗
rectionẽ traicit ꝙ poſt wocatiõeʒ ſuã ⁊ poſt acceptã ab ho
minibo fide oẽs doꝛmiũt ⁊ qeſcũt in wluptatibo ꝓpꝛijs
et actionibo wolũtarijs:et tandẽ penali moꝛte ſopiunt᷑.
Et ipſe ſponſus moꝛat᷑ expectãs emẽdationẽ: daturus
moꝛtẽ ⁊ demũ iudiciũ pacturus ¶ Oedia aũt nocte cla
moꝛ factuſeſt:ecce ſpõſus wemit ente obuiã ei a pꝛima
obuiatione fidei. Nec ampli? ſpõſa memoꝛat ſed ſoluʒ
põſus in actiõibus miſterij hinꝰ.qm̃ nõ ad ſpõſam ſed
ad ſpõſum ſpectat ſentẽtie ferẽde tudiciũ.Nec ſpõſa be
ata iudicabit:ſpõſa vᷣo militãs in his decẽ ſignata Vir⸗
ginibo ad iudiciũ eſt vẽtura. Media nox ꝓfunda ac oĩ⸗
modã ignoꝛantiã arguit futuroꝑ.maxĩe tpꝑis quo iudi⸗
caturus adueniet:qꝛ de die illa neq; ſcit nemo ãgeli e

in celo neq; filius niſi pater. Et tanqᷓ; fur ĩ nocte ita ve

niet. Sinnhtudo chꝛiſti ad furẽ nõ eſt pſone ad ꝑſonã
neq; negocij ad negociũ ſed tm̃ tpis ad tepꝰvt ſicut fur
noctẽ in furando vt neſciat᷑ erpectat:ſic chꝛiſtus iudicij
tẽpus ꝑ ignoꝛãtiq a mẽtibo oim abulebit lamoꝛ factꝰ
in euitationẽ auditiõis oñdit ꝙ tã validus erit in tubi
cinio angeloꝛũ ꝙ ab oĩbo ineuitabiliter audiet᷑: denüci⸗
ans ſponſũ repete venturũ.Et tria lec ſie cõnexe obue⸗
nient vt neutrũ ab altero ex differẽtia tꝑis diſcernatur

ſcʒ clamoꝛ et reſurrectio coꝛpoꝝ et aduẽtus pacturi iu⸗
diciũ Cunc ſurrexerunt oẽs virgĩies ille vni et mali

Let oenauerũt lapades ſuas . Surgẽt ptte tonãtiſ in
ſua virtute mirabiliter. Oꝛnauerũt ſeipſas velut vaſa
parãtes reciꝑe non merito pꝛemia. imo diuĩa lonitate

atq; largitate donadal. Sed fatue vidẽtes ſe vacuas
oleo priuatas lumĩel ſapiẽtibꝰ dixerũt Date nobis de
oleo wſtro qꝛ lãpades nte extinguunt Oerito fatue.

q; qð eis futurũ erat pꝛeuidere neſcierũt.iſecte terrẽiſ
illecebꝛis. ſed tarde ſibi ꝓuidere voluerũt:qm̃ ampliuſ
tpᷣs nõ erit. Mag aut pᷣter oẽm rõneʒ:ſi de aliẽis bonii
ſe fulcire ſatagebãt. Fatuitas eſt tpᷣs nõ pᷣuenire ꝑ tpᷣs:
vt poſſibilitas ipᷣa pmittit. Fatuitas eſt de aliẽa iuſticia
in cõſpectu dei patrociniũ querere qͥ ſolũ iudicabit ex ꝓ
pꝛijs vt nemo ex aliena ſed ex ſua danet᷑ nequitia: nuliꝰ
alteri ſeg ꝑ miaʒ dei de ꝓpꝛia iuſticia coꝛonet᷑. Et ſi g

ſeipᷣm coger vnuſquiſq; reddere rationẽ.ius in ꝑte wi
totũ alioꝝ aliqs nõ accipiet:nec q̃ſqᷓ; traãſferre valet aut

poterit in alterũ iura ſua. Sate nobis fatuis nũc factis
ſapiẽtibo et cognoſcẽtibo fatuitatẽ noſtrã de oleo veſtro
MOꝛamꝰvt᷑is meritis adiuuari q̃bus ꝓpꝛia defuerũt qui

bus nulla ſuꝓpetit alia copia euadẽdiqꝛ lãpades nr̃e er

tinguunt᷑:olen mie et cõſideratiõis lonoꝛu fomentum
lumiĩs nõ hñtes.Lapades hic vaſa ſeu flame intelligi
pñt vt vaſa pꝛiuant᷑ ſũine:aut ipſe flãme ritat cari⸗
tatis in nobis penit/ ſunt extinctel Reſponderũt pꝛu
dẽtes dicẽtes. Ne foꝛte nõ ſufficiat nobiset vobis: ite
potius ad vẽdentes ⁊ emite vobis VYgeo pꝛudeteſ:qꝛ

puidere ſibi nouerãt optime in futurũ. Et nũem ſapi

entia dãt rñſum.Nullhomĩis iuſticia excepta iuſticia

R—
„M

Liber
cheiſti ſufficit niſi ſibi:alioquin ex hoĩb⸗ wĩm potuiſſet
eſſe redẽptio.Acſi ſic rñſio inferret᷑ Bona nta nõ ſuſfici

unt nobis ⁊ vobis.imo deſficerẽt ꝓtinus nobis:niſi dei

