
tutis et vicij incipit eſſe capaxſcilicet ab annis duodeci
qᷓ;uis iple ab inſtanti conceptionis viatoꝛ compꝛehẽſoꝛ
pfectus et ꝑfecte perſtiterit:ſed per coꝛpoꝛis molem mu

tationes etatũ ꝓpter ſimilitudinem carnis nobis ſimi
lis factus ppeti voluit. Et multa ſunt ante duodeci an
nos.et in ipſis duodecim annis.et poſt iſos duodeci,3

annos facta in ipſo.facta ꝑ ipſum.oſtenſa pꝛopter ipᷣm
que niſi diſtoꝛtiſſimo ſenſu ad moꝛes contrahi non va
lerent:cuius diſtoꝛtionis a ſpirituſancto licentiam non
habemus. Sed quoniam illa puerilis adhuc et tenera
etas duodennis incipit aſſentirxe ratiõi:et ſuadibilis ex
cognitione ad bonum.et ad malum diſſuadibilis deme

reri poteſt incipe atq; mereri.maxime cum in pueris ra
tionis acceleratus eſt ſenſus.idcirco ſaluatoꝛ in illa eta
te ad infoꝛmandũ hominũ moꝛes pꝛeter excedentia no

ſtrum intellectum pꝛetulit atq; oſtendit quid inſigne

virtutis:ab ea obedientia exoꝛdium faciens.in qua pꝛi

mus homo eſt conſtitutus.d quam pꝛimo ligatus cũ

qua pꝛimo contubernatus creatoꝛũ omniũ accepit no⸗-

ticiam.et eoꝛum ſubiectionem ad nutum ſi ad condito
rem fideliter pꝛimo ipſe ſeruaſſet:q; ꝑ male voluntatiſ
audaciam frangens pꝛoiectus eſt de ameniſſimo loco ĩ

hanc miſeriam cum culpis et penis ſuis et ſuoꝛum om
nium poſteroꝛũ. Nec inuenimus ſaluatoꝛem ante duo

denarios annos aliquid feciſſe aut dixiſſe velut qͥ ſcõm
altiſſimaʒ pꝛouidentiã wolebat videri agi non agere.nec
pꝛotuliſie verbum conceptum in luce ſue rationis ꝑ re

ſonantem vocem et dearticulatam inter labia oꝛis ante
tempus qð in communiter natis atq; viuentibus ca⸗

pax rationis adam habuit obedientiã: quam nec pdita

ratione contempſit Oſtendens ſe chꝛiſtus eſſe ratiõis

nbumanitate: verto e
pſa eſt enim virtutum omniuʒ
fidelis wnit ad fidem.et ſideł

capacem.in tempoꝛe c
clarauit oꝑeq; pfecit
pꝛima virtus.p quan

obedit in fide:vt omnino pꝛioꝛ ſit obedientia fidei. dein

de obedientia in fide vt pꝛima ſine pꝛobatione ſidei fir⸗
me credat:alia in ſide ſcõᷣm rationes ſidei opa fidei faci
at. Ypſa pꝛeeunte a deo nulla poteſt eſſe auerſio:potius
vero in auerſis fit recõuerſio. Cuius inobedientia emu
la.in coꝛdibus hominũ regnum tenens.imperat auer⸗

ſionem: phibet ↄuerſionem. Quam obedientiam ſalua
toꝛ oſtendit verb rationis et effectu operis cum paren
tibus ſe querentibus reſpondit Quid eſt qo me que⸗/

rebatis. Neſciebatis quia in his que patris mei ſunto⸗
poꝛtet me eſſe. Et deſcendit cum ulis nacareth: et erat

ſubditus illis Vlide tempus rationis ⁊ verbum ratio
mis expꝛeſſum:iam apte inſinuans quod velabat᷑ in car
ne. Magnum verbum altiſſime rationis:qui nouit ꝑn
cere vota patris. Magna obedietia eſt cum velut patrẽ
pꝛoteſtabatur eternum ⁊ inuiſibilem:cuius ſe talẽ fili⸗

um aſſerebat.cui ab eterno genitus non vt minoꝛ obe⸗

diebat. Et pcarnie aſſumptionem mino: factus nõ in
tdeitate mutatus:in carne ꝑficiebat ab eterno pꝛeuiſa.
Iſta autem obedientia non obmiſſa parentibus carna
ibus in carne non carnaliter obediuit. cum deſcẽ dit cũ

„ϑM3 2 2
20 . 2—2 "

1

Sost
ſem
.

Gent
ncs
n
o
v
fouit
luore
hat
tusnn
ſum
Clrie
tacer
Dep
itat
ſesſol
ſſtent
ensc
(oep
ca
toeis

AA
ſcol.

ſpina⸗
marit
Wwrotr
tappii
lret
enti
flfero⸗
lorelt
walſa
ſanch
Pinbe
t⸗
herit
tom
Q
ſece
lite
tem
tetu
licer
onibe
iſbe
lre
Eten
ler
nace
tracr
1bhe
kein
loto
leri
lc
ber
lien
g⸗
n
U

nllaets
ntigno
inſiene
lna pei⸗
gtusci
pitnon
oncito⸗
Intatil
locoi
mom
duo
ſcom
e.nec
re
ande
1 ;
elta
mnöis
wwNe
mmnieg
tſiil
win
eifſr⸗
iſaci
dtius
ema
guer
ſalug.
Nrenn
alle⸗/
nto⸗
etat
tio
1c
n
Gtre
fili⸗
obe/
öin
iſt
rn
tch

De vita domſnin

illis naçareth ſubditus factus illis:vt fas ſit atq; neceſ
ſe moꝛtalibus atq; coꝛruptibilibus drrectiombo obedi/
re: ꝓpter immoꝛtalitatẽ et incoꝛruptibilem directionẽ.
SBGemen omnium maloꝛum pꝛopꝛia voluntas: obe/

dientia vero roſtriçauit illud. Radix fuit cruò chꝛiſti vo
luntas ſenſualis:ſed placita obedientia penitus deſicca

uit eam. Mon machina ligni chꝛiſto cauſa pene fuit.ſed

pꝛohibita voluntas in parentibus pꝛimis:obedietia xxx
ro ſuffocauit eam in multis naſcentibus teroisſ ui

nouit obedientiam nouit poꝛtam virtutumnpſiue igna
rus regni vicioꝛum eſt ciuis Ontellectualẽ paradilum
inhabitat eius indutus pallio:contemnens vero nuda
tus maledictiones penales accepit· Apſa ꝑdita tulit en
lium:pꝛoculdubio repatriat obedientia eld Ee abin/
obedientia ſunt mala inuiſibilia et viſibilia ſimul exoꝛ/
ta:certum eſt obedientiam bonoꝛũ omniũ eſſe germen
Depopulata eſt celum inobedientia:obedientia vero re
mittit ad ſes rinirmuein acceperant inuiſibi⸗
les ſpiritus inuiſibiliter obedientes:et in coꝛpoꝛalibo aſ⸗
ſiſtenti nemini patet lapſus/atet timoꝛe verus obedi
ens.nec ex pudoꝛe commiſſi mentis facies ſqualidatur
coꝛpoꝛa inuiſibilium inſpectare.imo nec facies coꝛpoꝛis
coꝛam oculo carnis. Inobediens factus timens argu⸗
toꝛis vocem.et nudatus honoꝛis amictu: latibulũ qrit.
on ſentit vitioꝛum ſentes huius collega virtutis: di
ſcollegatus ab ea.in anima et coꝛpoꝛe tribulos ſentit et
un Kii inobediens circumcluditur a dialplo in

mari pꝛoiectus inundantium voluntatũ: recognoſcẽs
per obedientiam deum euomitur NMunqᷓ; cum diallo ꝑ
ticipium habet obedienꝗ ab ipſa diuiſus ſodalis eſt eius
Lux et tenebꝛe ſimul eſſe nõ poſſunt:multo minus obe
dientia et viciumEſia recta obedientia: omnes alie ad
inferos penetrant In cuius lucem ſi aſpirauerit infide
lis relinquens erroꝛes venit in fidem fidelis factus ani
mal ſubiugale. Si fidelis in ipſaʒ pꝛoſpererit obedunt

mandatis in nullo contumax ad clamoꝛem eius inuiſi

bilibus eius inuiſibiliter et moꝛibus eius viſibiliter ſe
coaptans. Si vero intimam claritateʒ lucis eius agno⸗
uerit vt luciſer eius fieret er roroſtaligait ſeipſum: ml⸗
to magis et que ꝓpter ſeipſum in bonis nature accepit.
Qui ſibi et ſuis libellum repudij ſcripſit:huic potuit eſ
ſe confoꝛmis.Ligatus ſibi et materijs:non Pinq
uit ad eius intelligibilẽ claritatem ecit ita obedientia
remota cenobia.vt ſine tumultu eius tuba celica ſenti
retur:vt pararent᷑ ad bellum ſub duce iubente cenobiti
ci certatoꝛes.Et ipſa perſtreꝑente in auribo de congreſſi
onibus viſibilibus coꝛpoꝛali carne ꝓlacido mundoſ in
uiſibilibusjrepoꝛtarẽt triumphũ:ac etiam palmiferi oc
currerent regi regum. Subdidit iſta ſpũalibus ducibꝰ
et tempoꝛalibus multoꝛũ hominum animos:qui ſcom
petri ſententiam caſtiſcarunt animas ſuas in obedien⸗
tia erügtiſeſ timoꝛe neceſſi Eatis Au qui ſine con
tradictione perfeceꝛiſab exactiõe diuina in exitum anĩe
ab hac vita extitit ntriſ Ateptoꝛe cum indice remanẽ⸗
te in lite. Mon exigetut ratio de libera voluntate: quã ex
toto in manibus ducis renunciauit obediens vt nollet
iura placiti ſed mardarieriteti de ſenſuu mo
tu.qui eoſ nõ mouit aut variauit ꝓpꝛia volũtate niſi ad
iubentis imperiũ:excepto motu vegetabilis vite q̃ obe⸗
dientie legibus ſubiacere non nouit. Quomodo ergo
exquiret᷑ de donis qui abꝛenunciauit enaezau dona nõ
conuertit in placitum ſuum ſed in largitoꝛis obſequiũ
ad ſuperioꝛis pꝛeceptum vt in elementis et elementa⸗
tis ita deuitaret ſenſualem et voluntariũ vſum.vt pꝛe/
ter legem poſitam et directionis iudicium nihil ſua vo
luntate Kueretur Nagiſn videtur dementia renuncia

Ba luatoꝛis

re conceſſis.et ſibi auferre in eis vtenſilia iura:ego aũt
dico ſummam ſapientiã totum ſe atq; foꝛis poſita tota
in eum qui fecit et condidit per obedientiam recõuerte

re Nec quiſq; melius quid agere poteſt q; vt ei ſe comit·

tat qui eum condidit:atq; male agere non poteſt. Om̃e
nanq; opificium melius ſub moderamine conſeruatur
artificis:qᷓ; ſi per ſe quieſcit aut agit in omni qð placet.

et mouetur in omne quod poteſt. Iſte ſolum nouit et
poteſt pꝛeſeruare cauſatum qui tenet nouit et cauſas
pꝛincipatum in terminis enus potentie ſolum omnia
ſubdunt᷑ pꝛincipia.et componentia ſeruare compoſita.

ſine cuius auctoꝛitate componentia non componuntur
imo ipſo non gubernante omnia ſoluerentur et relabe⸗
rentur in pꝛiſtinam de qua ſunt ex nihilo in nõ dubita⸗
tam materiam:qð ſicut de viſibilibus ita de inuiſibili⸗

bus eſt ſentire. Heata igitur abꝛenũdatio cinuſlibet do

ni atq; iuris in manibus obedientie per quã omnia cõ⸗
ſeruantur in eſſe:atq; pꝛoficiunt in ipſa peramplius et
pfectius q; acceperint in natura. Igitur liber ab omni

exactione abibit in regnum. qui ſubiugauit obedientie

omnia dona conceſſa necnon ⁊ omne donum nature ſe

cit inſtrumentum virtutis:et quod natura neceſſitas

exigebant.inexhauſibili theſauro virtutis inrepetite p⸗
ſoluit/Aũãndam multiplicationem cetere patiuntur
virtutes.obedientia wro monadẽ fecit.et ſolum vnuʒ
uod e l eiuſ. Moui multiplicari homi
num vwoluntates.et ſepe cognoui ad volita infallbilem
impoſſibilitatem:ſolus obediẽs ꝑerfecit que voluit.Nil
enim aliud volebat niſi obedire:quod nemini denegat᷑.

Etiam ſi non eſſet qui vocaliter pꝛeciꝑet:ſemper tamẽ

obedit et meretur qui huiug virtutis in animo pꝛeco2⸗

gnouit officium Non enim ad mala niſi deuitando:ſed

αοιπD Rr =

ad bona eius inclinatur aſi keesusſcfaffſ multi ſan⸗
ctoꝛum dixerint ſine diſcretione opoꝛtere obedire iſtius
ſancte mancipium. ſed intellerxerim tales intellexiſſe pᷣ⸗
cipientes lenitus eſſe ſanctos.non exercitantes exerci
tandos niſi ad melioꝛa:quibus incontradicibilis obedi
entia de beret᷑. NMecnon intellexerim in ſubditis ſubmiſ
ſam a deo infinitam rationem atq; fidem et caritatem:

que luce clarius videt mala. Ergo diſcernet ſubditus
iuſſa maioꝛis. Minime.Sed abꝛenunciabit homo v⸗/

ritati fidei caritati.que ad iſtius ſingularem obedientiã
adduxerunt. Multominus. Quia ſi vt animalia ducto
ri non contradicentia obedire debentanimalia tamẽ eſ⸗
ſe non debent: cum extra rationem veritatis ⁊ fidei ⁊ ca
ritatem obedients obedientia wera eſſe non poſſit.qᷓ;uiſ
ſine pꝛecipientis virtuteſvera obedientia eſſe penitꝰ poſ
ſit:dum facat humiliter obediens lonuſ lonum.qð pᷣ
cepit qui pꝛelatus eſt malus. Etenim obedientia nõ a
pꝛecipiente.ſed ab obediente dicitur. ſicut pꝛeceptum
non ab obediente ſed a pꝛecipiente cauſatur. Nempe o⸗
mnis obedientia chꝛiſtiana fundatur in euangelio cui
nulla repugnare debet obediẽtia ſpiritualis nec aliqᷓ oꝛ
dinatio regularis:nec foꝛma vlla viuendi Quod euan
gelium obedientia fidei ꝑcipitur. vnde ad hanc ſingula
rem obedientiam deuenitur/quod non eſt in cartis ſed

in virtute rationis:et nullum peccatum minimum aut

magnum pꝛecipiendo aut obediendo includit. Ygitur

reñn eſt aut virtus qð pꝛecipitur.tantum diſtet diſcre⸗

tio pꝛecepti aut contradictio ab obediente quantuʒ di⸗

ſtat oꝛtus ab occidente:vt ſi non querit moꝛtis occaſuʒ

non diſcernat tale pꝛeceptum. Quod et fecit ipſe ſalua

—I.0

toꝛ:qui obediuit iniquis abſq; peccato. Nam ſtetit coꝛã
peincipibus ſacerdotumſtetit ante pꝛeſidem: velut obe

Pbi pꝑeccatum minimũ aut magnum adeſſe certe ↄgno
itur: pꝛecipienti nemim obediatur. Elbi wro indiſffe⸗

ℳ 2—◻1 ſter
1 —
.
06₰ F-¹— . D. 0
— — 7 Go.- in

1 6½ –
—„ .4 li⸗ A= 5 — —
4. e ₰ ee

☛ . Ae e —

. — ₰△W.
1A& N E.X. ee

5 2 ll
—„ „

diens vſq; ad moꝛtem. Quod fecerunt q;plures mar/⸗
tires obedientes paganis mundi tiranmis imperatoꝛi⸗
bus cultoꝛibus idoloꝛum:quouſq; ad peccatum trahe⸗
re tentauerunt. Abi autem de peccato egrediebatur e⸗
dictum: obedientiam deo inobedientiam hunuſmodi do
minis woꝛrexerunt. Mec obedientia dici poteſt que faci/
noꝛoſo pꝛecepto inclinat opere aut coꝛde ceruicem:ma⸗
gis vero vbi hoc cõtingat:nihil dico in moꝛibus ſancti⸗
us qᷓ; tali obedientie pꝛo obedientia repugnare. Ac etigʒ
ſi expediat verbera et flagella ſuſcipere. nec intentatam
moꝛtem in aliquo foꝛmidale: victis acceſco pxramp:ius
imo neceſſe ſit omnino ſuſcipere. In icolis obedientie
non docentur exceptiones regule rerum locoꝛum tem⸗
poꝛum et ſocioꝛum replicat: ones non audiuntur. ꝓpel⸗
luntur allegationes: appellationes non admittuntur.
Vbi fiunt aut reſonant iſta ſtudium eſt pueroꝛum ſtu⸗
dentium per clamoꝛẽ:et ranarum eſt rumos non diſtin
guentium voces.Accepit aliquando obedientia velut qᷓ
dam ſeuera regina in ammo ſubditi duudicationis ſce⸗
ptrum:et ante auditum ab oꝛe iubentis pꝛeceptum/o⸗
mnem ſenſum et intellectum et voluntatem rationẽ
adiudicauit moꝛti. et ne fieret reluctatio elle Wlebat 7
poſſe carere: vt quod expectabatura duce fieret ſine re
la. et in ſilentio coꝛdis et oꝛis Quattuoe fecerũt mõ
ſtra: natura et ars.et iniquitas et obedientia. Monſtra
obedientie mirantur angeli. tremunt demones rapiũ⸗
tur ſuper ſidera firmamenti. Monſtrum eſt viuus et
moꝛtuus ſimul et ſemel. Monſtrum eſt tacens et lo⸗
quens. ſedens et ambulans/gaudens et ploꝛans.deſt⸗
ciens et ꝑpꝛoficiens.doꝛmiens et vigilans:ſuus et nõſ u
auit interdum obediens. vnde in talibus mi
is rebus meritim. ierum dixit. foꝛte oꝛatio plus
Valeret: et multum pꝛoficit in animo de genere virtutiſ
Et illuxit deſuper in mente Cerum obedientie meritũ
non conſiſtit in eo quod agitur aut toleratur exterꝰ ſed
in eo quod interius abnegatur. Vbi vero eſt potiſſima
virtus:ibi et pptiſſimum mentum. Potiſſima Virtus
eſt pꝛopter deum abnegata voluntas: que non maio? ĩ
magnis et minoꝛ in paruis eſi. Nec numeratur aut p6
derantur ab agonum poſitoꝛe quanta et quot ſunt a q/
bus voluntas diſſoluitur: ſed quantus eſt affectus qui
ligabat ur. Conſueuit ad hoꝛam in magnis minus et in
paruis ligari peramplius. Elidi poſſidentem mille. ali
um habentem centum.magis ligabatur affectus illiuſ
in centeno q; in mille alterius. Eloluntarie amiw reliq/
runt ſi numerum aſpicis plus millenarius ſi affectum
plus centenarius dereli uit. Ygitur et in mimmis obe
dire tanto fit auctoꝛi gr

naſcatur ex altera. et altera naſcatur ex vna 7 vnaqueq;
agoniſtam inuitabat ad actum: ſcilicet hunmilitas 7obe
dientia. MPetrus quidem aſſentimt humilitati omni⸗
no abſonum iudicans ab illa maieſtate lauari: et ꝓ hu⸗
militate ineternum ſ. anciuit. Inſiſtit obedientia ex ad/
uerſoꝛet eum celeſtibus priuat muneribus ſi non obe⸗
diat nuriſice operanti.quoniam voluntas pꝛoiactat in
directionem humilitatis.ſed alterius inobedientia mõ
ſtrabatur voluntas. utat humiltas vultuʒ atq; iudi
cium:et aliter alloquitur quem ante deiectat dicẽs. Et
we pꝛopꝛium meum eſt obedire Fit igitur obedientia.
ſit et humilitas:ſed aliter q́; fuerat ab agoniſta pꝛein/
ſum. Dequi wluntatem inſenſualibus omnino eſi be
ſtiale. Qui beſtialitati obedit eidem eſt ſubditus. euoꝛ
caatus ah hapentibus rationem: factus pecoꝛum ceno/

2òð
06 s. Heen .—l- m KC. eſ lr S

etiam in vno animi apetuug ccurrerunt iquidez
Viſimũl duẽ vi tutes que muituo ſe generant vt vna

bita Qui obedit adinuente malicie atq; pꝛocaci:diabv⸗
li factus eſt monachus. Quibomitati le dicit vlle ſuhij

(i directionem pꝛopꝛiam imitatus: ſibi pꝛeceptoꝛ eſt ta

ctus et ſubduus. Qui dicit legem noin non indigeo
Directoꝛe. Et paulus didicit a chꝛiſto euangeliuʒ:? poſt
beatificam viſionem miſſus eſt ad ananiam vt eum do
ceret quid opoꝛteret facere Megat humilitatem qui nõ
vult ſubije pꝛo doctrina. Mam anamias interpꝛetat᷑ o⸗

uis.cui mittitur lipus rapax intellectus videlicet. oia

ſe per intellectum deuoꝛare credens:ſed plus nouit hu
mulitas q; conſidentia. Et idem paulus poſt liongam et

annoꝛum pꝛedicationem euangelij quod per reuelatio⸗

nem dichcerat dignatus eſrrum apoitolis collationem
facere.non ad tentationem et pꝛobationem.ſed ad obe
dientiam et coꝛreptionem ſi aliqind contuliſſent. Qui
ſibi factus eſt etiam in vvnis iubens et iuſſus cecus eſt:
ſine duce viaz deſiderat ſed ignoꝛat Ebꝛius eſt talis do
mum mn anmmo repetit: ſed neſcit madefactus a vino q̊ᷓ
tramite reuertatur.et credens recte incedere pedibus
ceſpitat:et animo et coꝛpoꝛe impetit in parietem. Mꝛ0/⸗
peie pꝛopꝛium eſt obedientie ſancte potius in modicis
et paucie bomis in parte certitudinis ſe tueriiqᷓ; fluctu⸗
are in magnis.Moñ Habet õbe lentia dubitandi aduer
bium ſemper in affirmatiuam cedit certoꝛum bonoꝛum
partem. Longe factum eſt ab obedientia certificari in
ſeipſa et dirigi a ſeipia. incunctanter vult amareatq; o

entis:pꝛecipientis vero fontalis eſt caritas

Slediens
ſolum ad oculum.ioculatoꝛ eſt qui membꝛd cõtoꝛ

quet

ad ſonum lire DHepicto: eſt imaginum et ſculptos ſigu
rarum aut ſtatuarum conditoꝛ:qui obedientiam ſoluz
perfecit coꝛwoꝛe. Oulta funt animalia in magnis domi⸗
perficientia voluntntem: et tales ſunt
qui aetu exterioꝛi quantumcunq; eſſentialiter perficiſt

noꝛum ſuoꝛum

iuſſa maioꝛum. mnis emm virtus rationalis eſt ad

intellectum relata.coꝛpoꝛis autem virtutis actus viſi⸗

bilis eſt ad coꝛpus relatus pꝛout a coꝛpoꝛe fit: ad ratio⸗
nem pꝛout ab ipſa diſpomtur. Obedientia wroin ratio

ne fundatur.et pꝛimo persgitur in imuiſibili ſenſu: acꝑ

hoc tunc erit vera cum intus mutat mentis affectum.

ꝓt placitum vertatur in non placitum. et non placit uz
placitum ſiat.amoꝛ in odium.odium in amoꝛem Welle
in nolle. nolle in velle. velectatio in penam. pena in dele
ctationem ad iubentis imperium.imo cognita ſuperio

ris wluntate per ſigna certa et inuiſibili et im

mutatione tranfferatur
totum tradidit enim pꝛe
intimis:aut non dedit.qut retractauit iura cõceſa. Gi

non dedit pꝛodito: eſt et reuertetur in caput ſuum. ete
nim ſe dediſſe fatebatur. Si Wro retractauit oblata ſa⸗
crilegus eſt: vesccepit nanq; de altari virtutis quod nõ
erat ſuum. Nam iure Donationis ac etiam venditionis

pꝛo ſupernis omnem alteri tradiderat woluntatem. et

omnemn coepoꝛis aptitudinem Tconſiſtentiam cum xo
luntate alienauerat wlut fundum inſtructum: nec eſt
amplius ad ſe qui ſemel ſe alteri dedicauit. Emuntur
et venduntur mancpia iure perpetuo: nec ſunt ſue pp

/

teſtatis miſi manumnttantur a vommis. NMeminem w
rodominus omnium manumnſit qui ſibi ſe donauit in
Wto. aut pꝛo alcis pꝛemijs ſe wndidit virtutibus altis

Rn S 4. —— ni&
WG r
cαπ.οàα r.-l.e

dire loqui atq; operari.quod fiet aut per certam rationẽ
et ctrinamaut per fidem et caritateʒ firmiſſimas ad
paſtoꝛem. Poſſet deus omnem viam certincare de ſu⸗
is plaeitis per occultas reuelationes abſq; ꝙ homini ho
mo ſubderetur:ſed humilitas et caritas fruſtra eſſent
in oꝛdine virtutum. Nam humilitas eſt maxime obedi

uimiliuris ſni habet obediens
ſidenti. Quinon mutatur in

ginit
leg
ſſen
wven⸗
tenct

ient
Iisre
ſoce⸗
kelie

ſien
n
mne
fa
Mur
tut

ö
tur

7

Nncrum
hfemn
re ltq 0
Imtone
imag ad
red ſ,
dmin
eſent
eobedi
lens
veglet
befgu
ſoluz
dom/
ſunt
tficür
eſt ad
Sviſit
Anarof
nrario
ſingeg.
aumn.
Matuz
le
ndele
Pperio⸗

Nltbeia.
turin
,ete
1 ſ/
A nd
onis
net
nro
eſt
ntur
ewa
nw.
ttin
tie

tum nbiage is virtutis. Qui pꝛecipientem iuchcauit/
terram ſurſum celum wro eozum vertit: et eodem ĩ/

hoc non erit in excelſis. Omnis enim aſpectus virtutiſ/

De vVlta domim Balugatoꝛis

Gqᷓ;uis vlimus nolimus ſui ſumus iuris:creauit enim
nos atq; redemit. Qui vero animo paratur ad mben⸗/
tis inuiſibilem foꝛmam. et ſine paſſione ipſam recipe/⸗
re obedit:totus eſt dei etiam ſi non reſpondeat coꝛpoꝛis
valitudo. Elerus enim virtutis affectus coꝛpoꝛis excu
ſat atq; ſupplet defectus.ſed non reconuertitur:vt coꝛ/
poꝛis actus mentis ercuſet aut ſuppleat aliquando de⸗

fectus. Ebi autem iſta duo ſimul conuemunt:ex dua⸗

bus ſubſtantijs vnum virum cognoſce perfectum/

hi qui adhuc in hac celeſti virtute cum paſſiõtbus cer⸗

tant vellent deuiciſſe aut deuincere paſmones. ſed neꝗᷓ/
unt imo ſemper et ſepe iglarum patiuntur miultum.

quandam deſidiam in anima perferunt: cum non poſ⸗
ſunt repellere ab ammo que oderũt.aut ipſi virtuti ex⸗
ercende aduerſantur. Sed dicimus quod aliud eſt tẽ/
pus belli:aliud pacis.que non poſſunt eadem ſententia
diffiniri. ſed euenit aliquando ꝙ in tempoꝛe belli maio
ra gagia conquiruntur. q; ſopitis hoſiibus in tempoꝛe
pacis:ſepe fit et econuerſo ſcom differentism agonum
et agoniſtarum. Mulla enim virtus in veritate clareſcit
niſi oppoſitum aut retralvns ſeu imꝑediens patiatur.
non in ſuccumbentia ſed in pugna. Si quis autem eſt
ille lberam woluntatem et affectum inſpiciat. et ceo re⸗
linquat pꝛouidentiam paſſionum et fructũ ſnalis euẽ
tus:et quare a deo iſta permiſſio nulla ratione conſide⸗

ret.Omnis enim virtus habet aliquid aduerſum. ali⸗

quid conſentaneum. aliquid retralvns. aliquid pꝛohi⸗
bens cum quo continua pugna cõgreditur: ſic emm vt
inclareſcat neceſſarium eſt. Habet virtus foꝛnacem ha
bet et refrigerium.in vno pꝛobatur.in altero requieſcit
et habet agonem quo currat ad bꝛauium. et nanciſci⸗
tur coꝛonas. Acceſſit aliquando triſtitia et peruenit
ad animum obedientis et conficiebat eum pꝛopter diſ⸗
ſuauitatem mentis et operis ſterilitatem: et diiudica⸗
bat in animo pꝛe ſidentem. wlut impoꝛtunum et igno⸗
rantem expedientia.ſed tacebat oꝛe perficiens opus nõ

gmoꝛe pꝛecepti. ſed ſibi timens notam aut querelam ſi

reluctaſſet:et negocium ſuũ perambulabat in tenebꝛiſ
gnoeabar enim aſtutias demonum qui ſepe menteʒ
aciunt diſſuauem vt ex tedio retardent obedientis cur
ſum:nec videbat ꝙ neqʒ; ſterilitas iniuncti oꝑeris. neq;

mogo merentur. Qin
teliectum ligauit et aſinum. nunquam cadit a merto

impo? nitas aut ignoꝛantia pꝛeſidentis adimit meri⸗

ſtanti factus eſt iudex et reusominus et ſeruus. Obe
diuit quis inſipiende warrſeem poꝛaliter eum writus.⁊
collegarum perhoꝛreſcens diſcrimen. pacem queſiuit
iſte in terris.ſed non bone voluntatis:gloꝛia vero ſibi

tendit pꝛimo in pꝛimam et in creatam virtutem. et nõ
deo pꝛopter homines:ſed hominibus pꝛopter deũ obe/
dientia et concoꝛdia d beatur. Obedire ad oculum car⸗
nis:carnis meritum habet.obedire ad oculum ſpiritus
ſuperceleſtia pꝛemia captat. Supinatur ſemper ver
bedientis oculus:contrarij vero ſtatutus ad terrãCri⸗
ſticia in obedientia perſeuerans ſubiectum pꝛiuat a pꝛe
mijs interpolata vero reaccendit veraciter obedientie
mantipatum.velut aqua pꝛoiecta permodicum inignẽ/
a flatu folium agitatum/Curbatio in obedientia que⸗
ratur per cauſas:et ita diiudicetur. Sed dauid omni
no dicebat. MParatus ſum.non fui.non eroet nõ ſum
turbatus:vt cuſtodiam mandata tua. Semper obedi⸗/
entia per verba dicitur et agitur de pꝛeſenti: non enim
computat aliquid ſe feciſſe tempoꝛis oblita pꝛeteriti.fu

turum nõ ſpondet.fecerat nempe ſemel:ad pꝛeſens tẽ⸗
T-2 &*& ſu⸗⸗ PT* 2 ſa

pus aſciſcitur actus eius. Omnes enim virtutes ſuo

wro ſemel ad ſtipitem eius in/

oꝛmiens er vigilans.ledens et ambulans.lalvꝛans et

quieſcens. comedens et abſtinẽs. oꝛans et legens. ſem
per cumulat pꝛemia: pꝛopter pꝛomptitudine pꝛimeob/
latioms et firmate fidei ad iubentem. Genus eſt ſpiri/ el= b⸗

tualis fenoꝛis mutuata omni pecunia ſub vſuris et ſi
nunq; expendatur. accreiat ad mutuantem. Locatum

amimal etiam ſi quieicat lucratur domino ꝙ fuit in fege
re:nirmatus obediens etiam ſi concutitur tentationi⸗

bus aut quieſat immotus voluntate meretur. Eſt

obedientia ex parte virtutis. eſt er parte obedientis. eſt

er parte iubentis.eſt ex parte ipſam pꝛimo inſntuentis.
n vinutum delcripta cathaiogo animi eſt nbertas. ſe

curitas conſcientie non aberrans ratioterminata et fi⸗
nequeſtione intelligentia. impleta voluntas ſine pon⸗

dere plena.ſine nocte dies. lux tenebꝛas fugans reſpon

ſio ſubita queſtiomibus diaboli mundi et aduerſanti⸗
Po ſteant neirnenn cui reiponderi non poteſt re/
ſponſio que replicationes non ſuſcipit. quia nõ poſſunt
inferri.pactio nunſibils perfecta oaiginalis iuſticia de⸗
bitum reddens et actua ver exigens iuſticia legꝭ 1 gra⸗
tie.ininſa ſatiſfactio.expiatio amime. perfecta pauper⸗
tas.pulcritudo et oꝛdo nature. conſeruatio entium. re
leuatio inclinatoꝛum. reſtauratio perditoꝛum. et ad de
um et ad hominem pꝛeſidentem iuſta et plena confoꝛ⸗
mitas:inexceptuata diſpoſitio ad cõtraria ſenſus. Obe⸗

chentis et donatio ſemper exacta. et cum reddit plus ex
igit ur magis wero ſe amplius poꝛrigens: et ipia were ab

ſolutio eſt ab omni quod erigi poteſt onuentum atq;

congregationem imunſibilem omnes fecere virtuteſſin

medio ſiatuentes paruulam atq; puellam obedientiaʒ:

et vritas ſurgens in medio inmiſibiliter in ſenſu inin⸗

ſibil ab ommbus perquiſiuit. Habetis ne aliquid qᷣ
rele aduerſus hanc eicct Et reſvonderunt Nequa⸗
quam. Imo ipſa wllut fa ula cum ſit pꝛimiceria nos

omnes noꝛat:in omm loco et tempoꝛe atq; opere noſ

wretur:noſtras perſicit voluntates:letificat congrega

nonem noſtram Etr mirum quod impartite noſtra no
bis ſimul tribuit iura. Ipſam dicimus omnino inno⸗

centem.imo nobis noſtra tributa inculpate reddentez
a noſtris abſoluimus cæbitis: dicentes literam debere

Oτπα ☛ ν nng
7— ,r ⁵h

regnum lberum iuerore Eeſniter fecerunt et demo
nes aduerſus obedientiam querentes teſtimonia. non

inuenerunt ipiam aliquo ſuis legibus ſubiacere: ſed o

maino rebellem. Et miil eoꝛum iuris inuementes aq/
lij vlut inperij maledixerunt. atq; damnauerunt ab
ipſoꝛum regno ſoiſponentes contra eam bella crudelia.
quia ipſa ipſoꝛum fines actu intrepido ſemper pulſat.

Ex obedientis autem parte /vita eſt imperturbabi⸗
liꝗ applicatio —— alteri.adheſio ineuulſi
bilis.mos irꝛepꝛehenſi

modus paratum animal ad omnia onera ſine diſcretio

ne ferenda.rota verſa et reuerſa ſemper circa idem cen⸗

trum. quieta milicia non quieſcens. mirincus agon.
impauiditas moꝛtis.cõſideratus motus.impaſſio ſen

ſuum. deiectio coꝛpoꝛis.tedium quietis. leticia labo⸗
ris et inquiſitio. Obediens vrum dampnat ſu⸗
um. extimat ſilentium patris:et mihil ſe feciſſe arbitra
tur agitatus a pꝛomptitudine mentis Collegam nõ

querit in opere commiſſo:timens partitionem meriti
ſicut et rei.agitatur a ſancta emulatione Vellet enim
pꝛeferri ad opera laboꝛioſa et vilia pꝛopter pꝛimum

irzepꝛeſxn ſibilis/ actus iuſtus. ponderatum
opus.peruigil oculus.auris non obtuſa/ circumciſus

NLiber

quortus

Bv an ſrn

r õ
pꝛemium huius virtutis: quod ſicut in alijs virtuti nest exactoꝛ et exactus in debito inmuſibili obligatus.
bus eſt feciſſe · An ſecundum vero non fixit aſpectum Eſt ars impoſita. diuerſis perficienda operibus atq; di
pꝛopter certitudinem bonitatis in animo pꝛefixe de laboꝛibus :diuerſa lucra ſuſpiciens:nullis exhauxi⸗ nni⸗
ſummoet iuſto deo qui nullius boni detinet pꝛemi⸗ enda expenſis. Pꝛobatio eſt adletharum. et ſubita un
um. Eſt ſine ſanguine fuſo martyr:qui lete poꝛtat obe tuba vt pꝛeparatio fiat ad bellum: impoſitio non ele⸗ ſi
dientie pondus. Plectratum ſemper inſtrumentum cta pꝛerogatio contrarij ad voluntatem fubiecti. iuſ⸗ n
eſt. et eſſe cupit obediens: vt ſemper reſonet domini⸗ ſio non queſita. medicina pꝛeter intentionem infir⸗ ap
aam cantilenam. Bex et ſeruus obediens bonus: qui mi:impulſio et retractio non requiſito illo qui ſicait. n
fſoo ſuperioꝛi in contradictę ſubicitur: et mferioꝛa ſibi Seſſioꝛ pꝛo ſuo modulo frenat et calcaribus vꝛget e⸗ ſan
poſſidet ipſe ſubiecta. Seinel et iterum obediuerunt quum.vt nec ſue foꝛtitudini.aut umꝑetuoſitati con⸗ ſoche
omnia viuentia homini pꝛopter obedientiam ſerua⸗ ſentiat aut parcat ſegniciei deſolate. Moderatur au⸗ üuiuſ
tam ad deum · Mutabant in egypto ſpeciem creature: riga equos quadriga tralvmtes. et nunc tardius nunc rin
pꝛoducebantur et wemiebant et redibant ad imperium velocius angit: ſic qui pꝛeſidet pꝛomptitudini ſubie / ſbone
hominis. Ethera dabant qua ſi grandines lapides: et ctoꝛum non ſemper frena relaxat. et ſtimulat tardita⸗ nufe
oſtendebant obedientiam obedienti. Stetiſſe ſol le⸗ tem. Et virtutum currum trahentes non loꝛicat ad Nlione
gitur contra ſue legis curſum obediente deo voci ho⸗ placitumn. Quotiens enim qui pꝛeeſt ſubditoꝛum pꝛe gute
mims. vt monſtraretur dominus ſubdito pꝛopter bo/ electam perficit voluntatem. aliquam margaritam ſalfet
num obedientie obedire. Obediuit helye ignis. quia cadere facit de coꝛona: miſi pꝛeueniſſet quod ipſe di⸗ uls
ipſe domino obediuit:et in non reuertentes fecit incẽ ſpoſu erat firmare mandato.Non permittebat Salo⸗ tgen
dium:quia erat homo dei.et non ſuus. ſibi ſcilicet vi⸗ mon ad editicationem templi aliquem magiſtroꝛum
uens. Tu poteris de celo aduectare ignem in conſum in eoꝛum ſapientia laboꝛare ſed in ſua:ipſe ſciebat per⸗ intem
ptionem tuoꝛum peccatoꝛum et ſuperboꝛum motuuʒ. optime quomodo debebant dolata coniungi: nec qui 9rlur
Pꝛohibebat yvmbꝛes de celo et educebat:et tu obedi/⸗ pꝛeeſt permittat pꝛopꝛie ſapientie opera fieri a ſubie⸗ aloee
ens poteris pꝛohibere lacrimas et earum vmbꝛem vel ctis: ſuum eſt diffimire fienda. Quotquot ſuis ſubdi⸗ tiam
le pꝛoducere.Coꝛui ſibi ſubditi erant:etiam demones tis nouerunt atque dilexerunt ininſibiles conciliare detn
ſubijciuntur vere ſubiectis vt eoꝛum malo miniſterio coꝛonas: contra ipſoꝛum voluntates ex aduerſo fece⸗ biur⸗
per reſiſtentiam mereamur panem vitalis doctrine et runt aſcenſum. O bedientia pꝛout imponitur ab ar⸗ ſagabi
ſpiritualis alimenti. wſpere vero in fine ſeculoꝛum re chote antidotum pꝛobatum eſt poꝛrectum contra ve⸗ ſtens
ſurrectionem carnis gloꝛioſam accipiemus. Et ma nena ſerpentis/led qui erperimento non didicit obe⸗ nnns
gnus monachus athanaſius centum demones habu⸗ dientiam ſepe incaute pꝛecipiet: ſed fides obedientis Pbin
iſſe legitur quadraginta annis ad temptationem quoſ libꝛabit vtrunq;· Durum eſt ꝙ ſciat equitare neſciens Pum
poſt re ſiſtentiam tanti tempoꝛis habuit ad obedienti⸗ ambulare . Docere vero quod quis non didicit: aut D
am et ſubiectionem:et pꝛecepto eius.trecentoꝛuʒ mo pꝛeſumptio.aut ſtulticia ſeu paraclitus eſt Nempe ab in
nachoꝛum fecerunt cenobium cum ommbus offtic/ qᷓ; dubio non a verbo aut a libꝛo. ied ab experientia ip⸗ oſä
nis educentes aquam per aqueductus alonge: tem/ ſarum aut infuſione compꝛelexnduntur perfecte vir⸗ ii
ptantes etiam monachos quos ipſe volebat habere tutes: et ſi de chꝛiſto dicitur ex his que paſſus eſt di⸗ ſinc
conſocios ſinelintermiſſione: donec cum eo pergerent dicit obedientiam quod ſequitur tacebo. Igitur ad .
moꝛaturi. magis vero moꝛituri. Ygitur in obediente. hinus directionem perfectam. eum qui precipit opo⸗ ſe e
obediẽtia recuperatio eſt ꝑpꝛime iuriſdictionis date ce tebit ſancte huius guſtaſſe dulcedinem: et per longa uall
ature rationali/ Oum perncit iuſſum obediens terret tempoꝛa tractus per montana et plana hinus virt u⸗ obi
demones. ful ina inferno tremere facit omnes tis.non ſterilia ſed fructifera imperare ſubiectis et di⸗ miuss
gereas tetraſq; poteſtates:et ſibi aſciſcit lucidas inui⸗ uerſos diuerſis agones imponere. atque variare ſo⸗ baser
die liuoꝛe carentes. Quod ſimile appetat ſimile: natu num ſecundum tempoꝛa regiones conuerſationes an amwe
ra et ars mos fecit gratia. Igitur dualis cbediens ta titudines et loca huius intellectualis muſice inſtru/ war
les ſunt com plices:que ſiti aut voluntarie agccedentes. menti. Ac per hoc ex parte iubentis ipſa obedientia dlto
uic virtuti omne vicium inſidiatur et argumen⸗ eſt quidam oculus inſopitus ad cognoſcendam opoꝛ⸗ iery
tum.quoniam ommium ipſa eſt interemꝑtrix:mihil aſe tunam varietatem: et renouatio moꝛis et oꝛdinis at⸗/ ittn
ſcribit ad impoſſibilitatem. Obediens omnuia ſperat que legis.ſecundum ſubiectoꝛum erpedientiam ma⸗ an
poſſe perficere iuſſa: nouit enim iſta virtutem mira⸗ gis bonam. Eſt etiam inflexibilis iuſticia, ne cadat ti
culoſe operari. ſupꝛa naturam et artem:quam ſenten⸗ a rigoꝛe qui precipit · etiam contradictus: nec aliquo tinal
tiam ſi vellem axmare peractis exemplis ad incep⸗ tentus tedio reponat in pharetra obedientie ſagittas. etc̃te
tum ſermonem tarde concluſio kquectin die; Nunquam ſileat obedientie gubernacula tenens ni⸗ hut
tia obedientis eſt quodammodo doctrina pꝛecipien/ ſi eum ipſa operibus clamat: cum vero ipſe rex ſilet mum⸗
tis:pꝛo eo quod opoꝛtet obedientem omnes latebeas dux ſpiritualis mclamitet. Sed nec ſegniter dixerim: memn
anime ſue. atq; omnes temptationes placentes. et vt poſt bene operantes exhoꝛtando ad melius etiam Neſt
non placentes. et ſi qua contingentia circa ſeipſum. in ſemperclamet. Clamat dux belli poſt impauidos cer⸗ Mem
vtroq; ſenſu ſuo manifeſtare directoꝛi:vt ex hoc perci⸗ tatoꝛes:vt pꝛomptioꝛes reccat ad emulos.Ad optime gt
piat quid iniungere quid vero pꝛohibeꝛe habeat in ſub remigantes nauis gubernatoꝛ ſibilos crebꝛos emit/ tones
lecto: aut quam cautelam quam w medelam eypediat tit. et validas voces: vt etiam apparere faciat negligen gti
opponere in quibus laxare aut retinere frena: non e⸗ tes ex huiuſcemodi impoꝛtunitate clamandi. Pꝛefe⸗ onin
mim einnes duces per ſpiritum nouerunt omnem cõ⸗ etus operum non ſolum negligẽtibus inſultat clamo⸗ nrn
ſiſtentiam ſa uhiectoꝛum Q ui wro ſe abſcondit diri⸗ ribus: ſed etiam exhoꝛtatur actiuos. Obedientia eſt ile
genti: tenet infta vicera vampnationis moꝛtem. preeuiſio agendoꝛum. diſcretio vitandoꝛum. apponit e
SRdieiitia er parte Peccpientis. Ypla eſt exqui⸗ pꝛima ſi qua dirigenda ſunt in celum: ſecernit ſe der
ſitio cebiti vt pꝛe ſigens exquirat debita iura. ne rems⸗ da omnia mergetia in infernũ/Si codicionalis nõ eſt vi
1*

Ntus,
8 gt
un
ſubitg
n ele⸗
l, iuß
ninſir
ſeat,
get e,
t con⸗
lur au⸗
Snune
ſubie,
Arllita⸗
icarad
m pee
intam
ſe di/
Balo⸗
toꝛum
t per,
nec gui
Aubeeg
8 ſubun
Dncllare
tſo fere
robar,
tra ve⸗
obe
lentis
ſcens
it:
peabl
tla p⸗
e vir /
ſt diͤ/
turad
topo⸗
orga
Wrd
et di
are ſor
es ep
nm
jentia
opoe⸗,
gte
ma⸗
adat
lquo
ttas.
ſonll/
ſilet
m
lon
len
ime
nit/
gen
eſe⸗/
no⸗
eſt
mit
u —
eſt

et oꝛtu atqʒ proceſſu precuxſoxs

obedientia ſubiectoꝛum ſed libera et libere dedicata in

