delicet q̊ in oꝛe dicentiũ et in coꝛdibo audientium miro
mõ reſonabat:ſicq; inoccultabilis erat ciuitas in diuio
monte cõſtituta Se hoc monte dixerat yſaias. Clenite
aſcendamus ad montẽ dm: et ad domũ dei iacob. Erat

quedã mutua inuitatio: vt ad chꝛiſtũ qeſt mons domi

ni venirer. Et ciuitas nuciabat᷑ ſub noie domus dei:et

gloꝛioſa dicta ſunt de ciuitate ei. Sed nunq; gloꝛioſa

niſi ex fama: nunq; vera fama niſi ex his ex dbus vera fa

ma conſurgit/Sed altioꝛi eecaliei ſenſu hanc ſi⸗
militudinẽ ptractantes chꝛiſtus in hoc ſuos aplos di
ſcipulos cõmonebat vt taleſ in virtutiby eſſent vt aui
tatẽ inabſcõſibilẽ et ſuꝑnã digni fierent nuciare:vt in
telligat inte debeant eſſe virtutis qui cõſtituti ſunt vt
ciuitatẽ in ſupeꝛno monte ↄſtitutã non abſcondẽdã ſed
manifeſtandã ſub iuſtis iudicijs debeant ꝓpalare Ac per
hoc cũ ſaluatoꝛ dicit nõ põt ciuitas abſcondi ſupꝛa mõ
tem poſita in id verus huius ſcripture intellectus trai
cit vt ſi eccleſia oꝛthodora nũc fundãda ſi ſupne patrie
ciuitas nõ poteſt abſcondi:congrue factum eſt vt ꝑpvoſ
quos elegiinclareſcant. Ogit᷑ tales eſtote vt illas apte
pꝛedicare poſſitis:et inueniamini digni miſterio huius
ciuitatis. He ſimilitudine lucerne ſcõm Matheum
et Lucam.. ? Capitulum IIII D
BPmenſa bonitas et oibus pꝛo captu recipien
i tiũ eque liberaliterq; ſe pꝛeſtãs ſupnãq; pꝓmerẽ
tibus datura mercedẽ noluit euãgelij gratiam
mercede conduci.qᷓobeem futuris mũdi doctoꝛibo nõ
occultãde lucerne ſimilitudinẽ appoluit dices Nemo
accendit lucernã et ponit eam ſub modio ſed ſuꝑ cade⸗
labꝛũ:vt luceat oĩb qui ĩ domo ſunt Lucerna ſiquide
ſub modio nõ ponẽda pꝛima inſinuatione ſenſim inoc
cultationis habet: ſed diſcuſſa ſimilitudo ꝓpenſius ter⸗
renaʒ mercedẽ in euãgelica pꝛedicatiõe condẽnat. Si
militudo huius ꝓpe modũ infimi actus ad diuias acti
ones attollit: vt non pſonalis ſed actionalis fimulatio
ipſa eſſe monſtret᷑.Lucerna que accenſa ſub modio po⸗

nẽda negat᷑:eſt ipſa euãgelica lex. Mãa fuit ab eterno lex
iſta qꝛ eternũ eſt euangeliũ q;uis in tꝑe ꝓmulgatũſſed

tũc accẽſa eſt iſta lucerna cũ ſaluatoꝛ mũdo pᷣdicaturuſ
apparuit:cũ exẽplo viuẽdiautoꝛitate cdi ſignis ſup̃
naturã ſequẽtibus clareſcere fecit Hec lucerna lumen
habet inextinguibile in eccleſia ſancta dei. Nam pꝛece⸗
ptum erat in vteri teſtamẽto ardeat lucerna ſemꝑĩ ta
bernaculo que figura in veritate nũc termĩata eſt in ec⸗
clefia:qm̃ nõ extinguit᷑ nec extingui pᷣt lumen eius Et/
iob ſuam ꝓſperitatẽ in tribulatione commemoꝛãs:eni
gmatice lumẽ iſiud ſe habuiſſe dicebat. Qñ ſplẽdebat
ſucerna ſuꝑ caput meu:et ad lumẽ eꝰ ambulabã.Nul⸗
lus ſplendoꝛ clarioꝛ huius lucerne lumĩe. Nullus ĩceſ
ſus rectioꝛ qᷓ; ad lumẽ eius ambulare.non enim ambu
lat in tenebꝛis qm lumen eſt vite Mec ſicerna diumna
eſt ſapientia cui ſalomon adheſit ꝓpenſius qm̃ merxtin⸗
t pꝛotinus ipſa ſola introlucʒ af/
fectibus et intellectibo noſtris:et ſine offendiculo greſ
ſuum noſtroꝛũ ſemitas dirigit. Etenim dauid dicebat
Lucerna pedibo meis verbũ tuũ:⁊ lumẽ ſemitis meis

Quid verbũ dei niſi euangeliũ eructuatum a verbo dei .· Pl

AQuid pedes niſi intellectus et affectus qbus aĩa inui
ſe mouet᷑. Quid ſemite niſi cõpendia que captamꝰ ad
aliã vitã. Mandatũ dei lucerna aĩaꝑ ſcripture ſacre diſ
ſiniunt:vt inoffenſo pede in valle iſta miſerie ambule

mus. Inquit enĩ ſalomõ in moꝛalibo inſtructionibus
Mandatũ lucerna eſt ⁊ lex ⁊ lux:et via vite et interpꝛe
tatio diſcipline. Q mandatũ ſplẽdidius q́; mandatuʒ
nouũ et nõ nouũ qð dedit vt diligamus inuice Hec lu
cerna innocue lucet ardet quouſq; ĩ ſuꝑna fuerit aſcẽ⸗
ſus vbi lumẽ eius erit ſpledidius. aͤe lucernã euãge
lcam videre nõ pñt interioꝛes oculi qͥ caligant:et hoieſ
q cũ mundo ſeneſcẽte ſeneſcunt. Nã in libꝛo regũ legit
Factũ eſt in die quadã hely iacebat ĩ loco ſuo et oculi eiꝰ
caligauerant: et nõ poterat videre lucernã dei anteq; ex
tingueret᷑. Si allegoꝛias reſpicimus defectũ ſynagoge
in iſto homine ↄgnoſcimus:ſi moꝛes.alius offert᷑ oꝛdo
loquendi. Senex erat hely:et pꝛe ſenectute oculi eius
caligauerant. Qui ſunt qui ſeneſcunt niſi ͥ mundum
diligunt inueteratũ.Qui q̃ntalibet fioꝛida etate vernã
tes ſi mũdo ſeneſcẽte delectant᷑ ſi ei? amplexibꝛample⸗
ctunt᷑ eoipſo ſeneſcũt et caligant interioꝛes oculi vt lu⸗
cernã euangelij diſſuadente hoĩbd mundi clectationẽ
et phibentẽ amplerũ videre non poſſint:niſi pꝛius extĩ
guat᷑. Cuius lumẽ quãuis in ſui natura inextinguibile
maneat.tũc tñ apud vnũquenq; hoĩem extinguit᷑ cũ in
eius non tranſitur affectum:et cũ ad eius lumẽ iuſtis

mox paſſibo nõ ambulat᷑. Naturãa alteſtonicã habet iſta

lucerna:que ſemel accenſa neqᷣt extingui/Sed nec po⸗
nenda ſub modio aut vaſe aut lecto. Modius ad mẽeſu
rã.vas ad vſuʒ.lectus ad quietẽ refert. Hec verba tres
euãgeliſte poſuerũt vt nec ꝓpter auariciã eoꝝ que men
ſurari pñt.nec ꝓpter eoꝛũ vſum q̃ tranſent aut ꝓpter q̃
etẽ aliquã ꝑfunctoꝛiã euangeliũ pꝛedicet᷑. Vt a chꝛiſto
ſuſcepimus oĩby eſt eadẽ liberalitate donandũ:et cuius
finis eſt tota vita reb moꝛtalibo nõ ſubdat᷑. ꝛoculdu
bio ſub modio pomit᷑ ſi pꝛeconis coꝛ auariciã ſequit᷑ et ꝑ
eã eius molimia fulcit:aut quõlibet eius noĩe augent
opes hoĩim. Wulta in pontiſicibo et eccleſijs chꝛiſto pau
peri nouimus eſſe data:et monarcha eppantic chꝛi⸗
ſtũ induit ĩ ſiuelſtro Si ꝑ auariciã poſſident᷑ que ſunt
largitate collata:malus vſus inclamitat.Et qui terrẽa
tenebant ⁊ abundabant tꝑalibo bonis ad hinuſmodi lu
mẽ lucerne cõmoti:lucernã hãc in oꝛe moꝛibuſq; geſtã
tibus bona innũerabilia cõtulerunt. Subtus qbus po
ſitũ nunc in pluribo noſcit᷑ euangeliũ:qð antea ſuꝑfere
bat/ Moſita eſt ſub vaſe lucerna:qm cõtra euangelij ve
ritate atq; caritatẽ noĩe ſuo młtiplicata ſunt vaſa que
a veſcendo ſoꝛtita ſunt nomia. vt velut philargiria mul

tiplicat᷑ in rebo ad recondendũ vaſa cõpoſuit:et put ex⸗

arſit in placitũ malũ ad funeſtũ vſuʒ coꝛpis innũera p⸗
curauit· Sed caritas euãgelica theſauricare nõ nouit.

t: nec ↄuertit aliqd in

in ſe pꝛimo pfſiciens que alios facere docuit. Quod do⸗
ctoꝛ gentiũ nõ accepit in vanũ cũ penitus ſine ſumptu

poſuerit euangeliũ qui cũ ptãtem haberet de euãgelio
viuere illa vſus nõ eſt:nedũ ꝙ aliam vellet de euange/
lio captare mercedẽ.Ad coꝛintheos inquit eni. Sʒ nõ

vſi ſumus hac ptãte ſed oĩa ſuſtinemus: ne qð offendi
culũ dvemus euangelio chꝛiſti. Neſcitis ꝙ qͥ in ſacrario
opant᷑ que de ſacrario ſunt edunt. Qui altari ſerunũt cũ
altari participãt. Ita et dñs oꝛdinauit his qui euange⸗

liũ annunciant de euãgelio viuere Ego aũt nullo hoꝛũ
vſus ſum. Bonũ eſt mihi moꝛi magis:qᷓ; vt gloꝛiã me.
am qs euacuet. Que eſt ergo merces mea lt euange
liũ pꝛedicans ſine ſumptu ponã euangeliũ:vt nõ abu⸗
tax poteſtate mea in euan ſelioer aſſa poꝛro fuiſſet pꝛe
dicatio euangelii:ſi in coꝛde aut in moꝛibus pꝛedicanti
um tpalis cõmoditas inſediſſet. Plus veritas euange
lij claruit in pauꝑptate pꝛedicantiuũ:et magis ad illã con
uerſi ſunt audiẽtes qᷓ́; in virtute miraculoꝛũ.Eo enim
ipſo cognitũ fuit euangeliũ eſſe diuinũ qð a diuinis ho
minibo nunciabat᷑ quo tꝑalia ↄmoda nõ querebãaãt: nec
ex ipſo vane ſunt queſite merrde enoan a lecto
qͥetis:cũ fatigatus ex itinere ſedebat ſic ſuꝑ fonteʒ. Et
apoſtoli iuſſu eius euntes ibant et flebant:mittetes ſe
mina ſus. Et in laboꝛibus plurimis ſe fuiſſe paulteſta
batur apoſtolus/.Sup candelabꝛũ lucerna tunc pomi
cum euangeliũ in ſua libertate pꝛedicat᷑. Poꝛro cande⸗
labꝛũ eſt ipſa libertas:ſuꝑ quã lucerna euãgelij ponẽda
eſt. Aut ipſam catholicã eccleſiã ꝑ candelabꝛũ intellige/

re poſſumus:ſuꝑ qua eſt euãgeliũ. Nulla eni ſecta vel

contio pꝛeterq; eccleſia lucernã euangelij ꝓ veritate ha

bet:nec eis lumẽ huius claritatis infulſit. Nam et cãde⸗

labꝛũ ꝓ tanto miſterio ſimiliter ⁊ẽ magiſterio mandato

dñi diſpoſitũ eſt ĩ veteri teſtamẽto cum haſtili calamis
ſperulis nucibo et ciphis infuſoꝛijs emunctoꝛijs cacholi
cã eccleſiã ſua oꝛdinatiõe figurat:vbi euãgelij lucerna
plene refulget his qui ſunt in domo et his qͥ vnire de⸗

cernunt. De ſimilitudine dextri oculi dextreq; ma⸗
nus ad ea quibus magis homines afficiũtur ſcom ma
theum. Capitulum V

Criptũ eſt qm̃ vidit deuſ cuncta que fecerat

S erant valde bona.nõ ſolũ ſeꝑate ſubſtantie vt
angeli.ſed inuiſibiles ⁊ vnite vt aĩe.ac etiã ſig
ſunt in re coꝛpea oꝛdinata vt ab hac bonitate naturarũ
nulla coꝛpa excludant᷑q;q; multa differentia coꝛpa ipſa
diſtinxerit. Et vt alias differentias pretermittã. nulla
pꝛeterqᷓ; hũana fecit inſtrumẽta virtutis:quib aĩaſcre
ando infudit et infundẽdo creauit.q̃ capaces ſunt vᷣtu
tis et vicij:ſicut eſe pñt pene vel pꝛemi et beatitudiniſ

diſpgere aũt magis ipſa conſenti

ꝓꝓꝛium vſum qð tñ indigẽtibo põt eſſe vmune /Stat atq; miſerie Ygit᷑ hũana mẽbꝛa bona ſunt bonitate na
interdũ abdita ſub lecto lucerna:cũ qͥes appeti᷑ exr his tfurarũ:ſeu bonitate q̃ ſunt in oꝛdine entiũ. Pñt auteʒ
ue ſunt chꝛiſti euangelio cõſecrata. Et magnã delicio eſſe melioꝛa ꝓut facta ſunt inſtrumta virtutũ vt cuuiſ
q; vita tanto ſit criminoſioꝛ qnto ipſa fecerit inſtrumẽ⸗

is quietẽ appoſitã nouimus tpalẽ vt nec lat: in vbo ta tan oſi af. rum
nec ſollicitudo ad pꝛecauendũ piculũ aĩaꝝ:nec exhoꝛta⸗ ta vitioꝛũ:et tanto maioꝛibus ſupplicijs ala fodiat᷑ q̃n⸗
to maioꝛibo criminibo ſtatuerit illa ſeruire Pꝛoinde ſal

tio vel exemplũ ad melioꝛa comonẽs. Quieſcũt coꝛpa 4 r. .
dilatata delicijs et bnis innumeris vallata tabeſcũt:ꝛet guato: oim mẽbꝛa que bona fecerat ad melioꝛa oꝛdina/
uerat.et extollere ſuꝑ celos decreuerat a malo vſu auer

traquillant᷑ ſuꝑ euangeliũ ſub quo labvꝛare debuerunt l⸗ .
Eid effectũ vero diuinoꝛũ lucerna cãdelabꝛo ſuꝑponen tit:ne gehennã quam ꝓ hoĩbus non fecerat patiant᷑ di⸗
censl Oeſi oculns tuus dexter ſcandalicat te erue eũ a

da eſt: cõmodis vllis tpalibo nõ ſubdenda. Iniuria fit tuus derte eerue
legi ſimiliter et latoꝛi:ſi ea que ad eterna oꝛdſata noſcũ ꝓijce abs te.Expedit enim tibi vt pereat vnũ membꝛo
tur ad thalia referant᷑Attollitur ſiquidẽ cãdelabꝝ a ter rum tuoꝝ:qᷓ; totum coꝛpus tuũ mittatur in gehennã
Et de dertra manu ſimiliter dixit erũntñ nec credẽ⸗
dum ꝙ cuiq; mãdauerit aut volutrit a ſeipſo vĩdicario
iure membꝛũ ob actũ crimẽ abſcidi aut interſiciſq́;uis

ra ſtillo quodã diſpoſito ſup baſim ſupꝑ qð poſita lucer⸗
hoc pmittat iudici decernenti:et de moꝛte inſpirduerat

na pluribo lucet:quia nec ipſe qͥ accẽdit aliter q; ſup cã⸗/
delabꝛũ poni wuuit ua tunc accẽdit qñ pꝛedicauittũc
1
ipſi ſampſoni. Nam iudici ꝑmittit in criminoſos cer

ſupꝑ candelabꝛũ poſuiijqñ mentes ad ſuperna ſubułrit.
unc deterit a modio et a vaſe cum ſine ſacculo pera æ m
fulcimĩe ſtatuto vite tꝑalis ſuos pꝛedicatoꝛes expoſt uit/ nere ne cõturbẽt rẽpublicã vitãq; moꝛalẽ:aut ne ledãt⸗

, * 1 *
L 2 Q . R. *ü
0°

Aeb e⸗ % 22—5

4 „ 60,-e —

)
es

— ●D ₰

— ÿͦ22 — —

Ve ſimilitudinibus

gquempiãa ſingularẽ. In figura vo futuri miſterij ſam /
ſoni ceo inſpirauit et moꝛtem.Nõ aũt cõcedit hoibus
vt ſibi mẽbꝛa detruncẽt etiã ſi male ipſis vtant᷑tnec vt

aliquid a ſeipſis faciant vt moꝛiant᷑.ſed vt deuitẽt ⁊ ab
ſcidat ipſoꝝ pperã vſum:et ne ſubdant vitijs inſtrumẽ
ta virtutuini. Hoc ſiquidẽ ex ſupioꝛibo pendet. Pꝛedixe
rat emi qꝛ qin viderit mulierẽ ad cõcupiſcendũu eã: iam
mechatus eſt eã in coꝛde ſuo. Ydcirco a malo viſu ocu⸗
lũ cõminando diuertit vt abſcidat᷑ ipudicicia viſus:nõ
vt eruat᷑ ꝗ honus creatus eſt oculus. Similiter tollat

manus opus malũ nõ abſcidat᷑ ipſa:q̃ nature eſt bonũ⸗
ſs Kiter oculus et dextera manus dixit ad id quod

magis in cõcupiſcẽtia ⁊ in oꝑibo diligimus plene refer

tur: vt in oculo cõcupiſcẽtiq in manu opa nia ſignenf.

eo ꝙ incõpabiliter mag expediat amatis cõcupiſcẽtijs

.

et dilectis opibo pperoſis in hac vita carereq̃ ps eſt vi/
te:q; ſine remedio in gehennaʒ in tota futura detrudi.
Dcandalũ vo niſi deuitet pueniẽs:eſt oẽ qð deo diſpli
cet et aiam ledit. Ded nec ĩmerito ſaluatoꝛi placuit il⸗

ladbus mag afficimur aſſimilari dextro lumĩ dextreq;

actioni.qm̃ in his etiã coꝛpalis ſcõm ſuũ ꝓpꝛiuʒ foꝛtioꝛ
noſcit᷑ virtus:vt ſi dextri et ſiniſtri altero penitus care⸗
re cõtingeret eligere potius nobis remanere qð dxtrũ
etiã recipiẽtes in donũ ſi ineuitabilis alterius de beret

eſſe abſciſio:relicto dextro qð ſiniſtrũ eſt tolleret᷑Rꝛõĩ

de quicqᷣd illud eſſe cõtingat qð magis allici B
afficimur qð pꝛe ceteris nos dẽlẽctat:olno pꝛiuari veli⸗
mus potiuũs qᷓ; tradi ardoꝛibo ſempiternis dũmõ ſcãda
lũ parit/qm̃ indeclinabilis optio eſt hĩbus pᷣꝛogata.vt

etermis pꝛiuent᷑:pꝛiuatos detinẽte gehenna.
De ſimilitudine oculi ad lucernaʒ ſcom atheum
marrcum et lucan Zapitulum VI
Vlmẽ eternu de eterno lumiĩe natũ:ſuũ contra
lriũ non ſinit incognitũ.Et qm̃ inobliq̃ pceditĩ
eos qͥs eterne illuſtrat:rectitudinẽ in eis infuſi
lumĩs in his q̃ aĩo cõcupiſcẽte oꝑibo agũt vt nõ ſit am
fractuoſus ꝓceſſus creati lumisſſimiliter ⁊ ꝑ graʒ iã in⸗
fuſipino in homimbo querit.ſatagens ⁊ pꝛemonens ne
erer rationẽ dati lumĩs cõtrariũ fiat ꝑ ſimilitudineʒ

lucerne ad cuius lumẽ d nocte ambulam oculũ coꝛpo

ris intelligere voluit:quẽ retulit ad oculũ coꝛdis dicẽs
LLucerna coꝛpis tui eſt oculus tuus Si fuerit oculuſ
tuus ſimplex.cotũ coꝛpus tuũ lucidũ erit. Oi aũt ocu
lus tuus neq; fuerit:totũ coꝛpus tuũ tenebꝛoſum erit
Si ergo lumẽ qð in te eſt tenebꝛe ſunt ipſe tenebꝛe an
te erunt Quecunq; lucerna ſit:lucet et non videt.Lu
cerna que eſt oculus:videt ⁊ nõ lucet.Lucerna fugat te

nebꝛas:oculus wvo nõ fugat.Lucerna q̃ illuminat oino

nõ nouit:oculus vo illũinata cognoſcit.Lucerna mon
ſtrat quid cognoſcat᷑ et qͥ ꝑgat᷑:oculus vᷣo cognoſcit ⁊ ꝑ.
git. Quid igit᷑ eſt ꝙ oculus coꝛpis aſſimilaf᷑ lucerne ali⸗
cuiꝰ liquoꝛis virtute lucẽtꝭ cũ oculus videat et nõ luce

aut vitè pꝛeſentis dulcedine ſcandalicante aut gauciſſ

at. lucerna luceat ⁊ nõ videatiſi q; introꝛſum iſta ſili
tudo traicit᷑ vbi eſt lucerna inuiſibilis q̃ videt et lucet.
inſita ſcʒ hoibo ratio ã coꝛꝑis lucerna noĩe ocli a dño ap
pellat᷑ qᷓ lucet in coꝛpe dirigendo coꝛpis actiones.et vi⸗
det atq; cognoſcit ᷓ obijciunt᷑in vtroq; hoim ſenſu. vñ
ꝓut ad lumẽ lucerne nocturne vbi lucʒ fugant᷑ tenebꝛe
ſic ad lumẽ rationis ignoꝛãtie depellunt᷑.ptimũ aũt
ratiõis lumẽ eſt fides que inter potentias aĩe ſolũ in ra

tione ſtatuit ſibi ſedẽ:que rediuiuã facit velut cũ ad ali

quod ſuſceptiuũ lumĩs ignis apponit Siq eni fuit ab
initio quoꝛũcunq; hoĩm ratio pꝛeter fidẽ:ambulauit in
tenebꝛis. Et vam facti ſunt oes hoĩes in quibo non ſub
eſt ſcia dei:ꝛet de his que vident᷑ bona nõ potuerũt intel⸗

Bgluatoris

ligere eum qui eſt:neq; oꝑiba attẽdentes agnouerũt qͥſ
eſſet artifer. Scientiã dei ꝓpꝛie intelligimus fidẽ quam
philoſophi nõ hñtes rerũ nõ intellexerũt artincẽ queʒ
oino eſſe negauerũt: mundũ abſq; lumiĩe ſidei diffinie
tes eternũ. Quantalibet eni ꝑſpicuitate ad inueſtigan
da ſecreta nature atq; ipſius oſteſibiles actiones hoim
ratio vigeat.tenebꝛola eſt. ceca eſt.⁊ quo vadat ignoꝛet

niſi fidei lumie illuſtref̃ cũ quodã alio lumine naturali
differeter tñ ratio hoĩm ſoleat illuſtrari.qð eſſe ſuo mõ
lumẽ negare nõ poſſumus qo oppoſitũ ſidei tenebꝛas

axppellamus. Pzoinde ſaluatoꝛ adiecit . Si lumen go

in te eſt tenebꝛe ſunt ipſe vo tenebꝛe qnte erat Qua

ſentetia duo accepimus eſſe genera tenebꝛarũ Elnum

quo ratio nõ illuſtrat lumie fidei eti ſi alit ipſa refulge
at. aliud quo peccatis hoĩes inuoluunt:ſpꝛeto ꝙ natura

lex virtutis iudiciũ dictat. Inter que genera tenebꝛa
rũ hanc cõpationẽ ſaluatoꝛ a ppoſuit Si lumẽ qð in te
eſt qcunq; vicz rationis acuitas ſiue ſplẽdoꝛ ſpꝛeta fide
tenebꝛe ſunt ipſe pctõꝝ tenebꝛe qnte erũt. Qõ ſi com

patiue accipimus peioꝛ eſt peccatoꝛũ actio ꝙ lumẽ ſidei
nõ hr̃e. Ol vo cauſatiue hãc inueſtigamus ſententiaʒ
aliũ ſenſum parit vt carere lumine fidei multoꝛũ ſit cꝗ
maloꝛũ:et ille tenebꝛe innũeras ⁊ magnas generet te⸗
nebꝛas peccatoꝛũ.Moꝛro nõ trahat᷑ in dubiũ ꝙ carẽtia
fidei aut ſides ſuſcepta et nutans:criminũ et ſcelerũ ⁊

peccatoꝛũ tenebꝛoſam noctẽ inducit. Hã ſine fide ĩpoſ⸗
ſibile eſt deo placere. Et fides nutãs nõ opatur:qᷓ tene⸗

bꝛas moꝛtꝭ hʒ:qꝛ fides ſine oꝑib moꝛtua eſt.Mõ place

re deo et in fide nõ opari magnas tenebꝛoſitates hñt:
qbus malo:ũ actuũ adijcient᷑ pfecto maioꝛes. Ad clari

oꝛẽ vo intellectũ de oculo ſimplici ⁊ nequ vñ talis cõ⸗
patio ſeu maloꝛũ cauſatio ſumptꝗ eſt intentionẽ ⁊ acti⸗

onẽ opoꝛtet inducere:vt intẽtio ſit oculus actio vᷣo coꝛ

pus.Pꝛoinde ſi intẽtio hoĩs ſuerit ſimplex pura vide
licet duplicitate caxẽs:ſimplex ſimplicẽ dũtaxat incõpo

ſitũ diligẽs et querens ſibi ſoli ſeruiẽs totũ coꝛpꝰ oĩs
ſcʒ actiõ lũcida erit et clara ⁊ grata lvnoꝛũ oĩm non ꝑſo
narũ hoĩm acceptoꝛi. Si vo inxẽtio neqᷓ; fuerit qð ſeqʒ

tur eſt manifeſtũ:qm arboꝛ mala malos fruct facit ⁊ te

nebꝛoſa intẽtio tenebꝛas oꝑm ꝑepitquã ſimope opoꝛ
tet inqrere quid inqrat.quid velit.quove tẽdat:qmi ipᷣa

eſt lucerna et oculus actionũ. Que ſi velut nequã pecc⸗

catoꝛũ verſat᷑ in tenebꝛis:multas ⁊ graues eoꝝ efficiet

tenebꝛarũ oculus hoꝛriditates Ac ꝑ hocoxoꝛtz hĩe intẽ
tionẽ ſimplicẽ vt ſolũ ab eterno ſimplicẽ querat.qꝛ ne⸗
mo pᷣt duobo dñis ſeruire:que ſentẽtia ſtatĩ ad iſtã ſeqᷣ
tur. Necnõ ⁊ fidẽ ſimplicẽ.qꝛ ipſa nõ hʒ exrebo ⁊ cauſis
aut exaccidetibo cõpoſitas rõnes:qm d cõpoſitas rões
q̃rit in ſimplici ſide cũ nõ inueniat nõ venit ad fidẽ Si
aũt venit velut imo heretic receſſit ab eadẽ.aut heſitãs

””MM . ℳ
W –Er 11

nõ faciet bnũ:aut in tenebꝛis vᷣſabit᷑ peccatoꝛũ/q; ro⸗

vtilis ⁊ accepta ſit deo ſimplicitas intentiõis fideiiiß) O ⸗ Arrs r

Wro in illa ſeruiẽtes dño iure letati ſunt ad aĩiandũ di
ſeruos.ſcripturaꝝ ſanctarũ teſtimonia ꝑquiramꝰ. Siĩ
plici intẽtiõe abel mũera deo obtulit:ad quẽ reſperxit do

minus ⁊ ad mũera eiꝰ.Cayn aũt intẽtiõe nequã: qͥ ⁊ re
pꝛobatꝰ eſt/Et iacob vir ſimplex ĩ tabernaculis hitans
aſſecut eſt hereditatẽ ⁊ primã bñdictionẽ paternã.quã
eſau in ſiluis venatione vagus amiſit. Et dauid cũ ad
edificationẽ plurima cõgregaſſet deũ bñdicẽs aſſeruit
ipſum ſimplicitatẽ diligere:ſibiq; oĩa grata q̃ in ſimpli
citate offerunt᷑. Ende palixomenõ legi᷑. Scio dñe de
us ꝙ ꝓbes coꝛda:et ſimplicitatẽ diligaſ.Eñ ego in ſim
plicitate coꝛdis mei letus obtuli mũera hec. Simplerx
incõpoſitus et benignus et largus eſt æus:et Kle E

— 4-

nuos querit et diligit/ Et tuc in ſimplicitate coꝛdis mu

—
2 rr e

nera offerunt᷑cũ in oĩb actionibo nil aliud q;ᷓ dei bonoꝛ
et placitũ querit᷑. Et paulus ammonet ꝙ que tribuun⸗
tur deo vel ꝓximo in ſimplicitate tribuanf᷑.Ac etiaʒ car?⸗

nalibo oñis ſeruis iubet in ſimplicitate coꝛdis ſeruire-

Zid eplæ ſios eni inqt.Obedite dñis carnalibo cũ timo-⸗
re a tremoꝛe:in ſimplicitate coꝛdis Alte cogitauit apls

ſimplicis interioꝛis oculi fructũ:cũ mãdauit ſeruis car

nalibo oñis in coꝛdis ſimplicitate ſeruire Poꝛxo ſimpli
citas iiterioꝛis oculi eſt nõ variata intẽtio ad diuerſos

fines:nec pꝛeterq; vnũ ſimplice deũ in his qꝗᷓ agit et dili
git in pꝛemio querit. Ert ab oĩbo abſoluta cõmodis a iu
dicijs hoĩim libera laudes oppꝛobꝛia hoim eque pẽdẽs
ſolu deum querit in teſtẽ et iudicẽ et remuneratoꝛẽ bo⸗
noꝛũ. In qᷓ lapientia deũ querere iubet. In fimplicita⸗
te coꝛdis vti querite illũ.Neſcit deũ tentare ſancta ſim
plicitas: idcirco eius cõſpectibo deus queſitus offertur-
Pꝛopterea ſequit᷑. Qm̃ inuenit᷑ ab his qͥ nõ tentant il⸗

lũ:et apparet qui fidẽ ſimplicẽ ht in illu. Et hoc eſt G

theũ et lucam: f

aplus pꝛecauet:timẽdo ne a ſimplicitate ſidei excid=t
ſerui chꝛiſti · Cimeo enĩ inquit ne ſicut ſerpẽs euã ſelqu

xit aſtutia ſua:ita coꝛrũpant᷑ ſenſus vt᷑i ⁊ excidãt a ſim/

plicitate ſidei que eſt in chꝛiſto.A ſimplicitate ſidei ho⸗
mines excidunt:cũ rationes eoꝛũ que ꝑ fidẽ ſolã tenen
tur inquirũt Solũ quidẽ hocẽ de ratiõe ſidei:hũana ⁊

cõpoſita ratione carere. MNecnõ a ſimplicitate fidei exci⸗ .

ditur cũ infima que deus in carne geſſit a curioſis et ſu

ſtris ſenſibus aduerſant᷑ in gratũ mẽetis nõ vniũt: ſed

pbis animis derident᷑:aut cũ actiones euãgelice q̃ᷓ e

otius apud multos in diſplicentiã et odiũ tranſeunt.

—–

militudiniba intelligat. Sed ſec ſimilitudo diſcuſſa b⸗
penſius:intellectũ in tius hiehic Minto diẽ E,

tione mũdi volatilia eſſe creata ex ſtriptura ſacra didici

Optima eſt in virtutibo chꝛiſtiana ſimplicitas Mã qui
ambulat ſimpliciter ambulat cõſidẽter.qui aũt depꝛa⸗
uat vias ſuas mamſeſt exit.Et alibi ſcriptũ eſt ꝙ ſim⸗
plicitas iuſtoꝛũ diriget eos:qꝛ nõ eſt ſecurioꝛ et directi
oꝛ via iuſtis qᷓ; in ſimplicitate ambulare. Et beat? Yob

ſimplex et rectus appellatus eſt. Ideo ſimplex qꝛ rectꝰ

ideo rectus ꝗꝛ in ſimplicitate coꝛdis coꝛã dño ambula
uit. qꝛ deus ſimplicẽ nõ ꝓijcit:magis vᷣo cũ ſimplicib
ſermocinatio eius.Et ad oꝛnatũ caritatis etiã ſimplici
tatẽ opoꝛtet aſſumere:vt petrus ait.Simplici coꝛde in

tuit poſſeſſoꝛẽ:ẽet tales htᷣe ſpuales filios de querit. Et
hoc eſt qð aplus ad philippenſes admonet dicẽs. Oĩa
aũt facite ſine murmuratiõibo et he ſitatiõibo vt ſitis ſi
ne querela ⁊ ſimplices filij dei ſine repꝛehẽſiõe ĩ medi
natiõis pꝛaue et ꝑguerſec Mulus vo neq; mal eſt. Qõ
ieſus hieroſolimita nõ tacuit dicẽs. Memẽto qmi ma⸗
lus ẽ oculus neqᷓ;. Nequiꝰoculo qͥd creatũ eſto ginte tio
neq; mala penitus eſt qᷓ nibil nequiꝰinuemir᷑. q ſexe ad
ea conat qᷓ nequit efficere:a q̃ cũcta mala pcedũt velut a
virulenta radice. Pꝛopterea idẽ exꝑiri atq; cognoſcere
aĩam iubet. In vita tua tenta aĩaʒ tuã:et ſi fuerit neqᷓ;
nõ des illi ptãteʒ. Atĩam tetargintentnone eſt eriri ſi
neqᷓ; fuerit nunq;ᷓ ptãt ei pꝛeſtet᷑ effectus Nam pꝛius ĩ
oĩbo pquirat᷑ intentio anteq; in effectũ operũ veniamꝰ:
qni bona ⁊ mala magꝭ pĩtentionẽ rectã vel neq; qᷓ; p id
qd exter agit᷑ g dño iudicabunt᷑.Et p ylaiã maledictio
da ſemĩ neqᷓ;. Semẽ nequã intentio neqᷓ;:qꝛ wluta ſe

mine fructus ſic ab intẽtione actus malus vel iuſtus.

Et cotra ſimplicitate duplicſtas eregide ↄſiſſit: quam

fſcriptura ꝓhibet ⁊ condẽnat.Ne acceſſe, erꝭ ad deũ dupli

ci coꝛde.Et iterũ. Ele duplici coꝛde. Et ve pe
e. Sti . ccatoꝛi ter
rã ingrediẽti duabo vije. Et vir dupler aĩo:incõſians ẽ
inoĩby opibus ſuis. Ouplex coꝛde qut aio eſt. et terram
duaba vus ingredit.d de his d agittpale eternã pult
captare mercedẽ:et deum querit et hoĩes hur ſechi pa⸗
iter oblectgre. Duplex coꝛde aut aĩo e ꝛqui agit verſu
Ccrr⸗ — . r. r Dr rS-
Per- -. & — ſrr-f-

uicẽ diligite. Simplicitas vera ſine repꝛeheſiõe ranch

dẽ vadũt ad eſcã:q̃ paſcunt᷑ ſeminibo a

— — nm 4

te cum quibo loquit᷑ et obuerſał. Mam vnũ eſt in coꝛde

aliud in oꝛe:cum oꝛe bladit᷑ coꝛde decipe tentat. Sum⸗
plicitas eſt libertas ab oĩ verſutia et aſtutia: qᷓ qð coꝛde
gerit oꝛe ꝓfert:que decipi nõ vult decipe nunq; nouit.

Ad quã ſuos ſeruos ſaluatoꝛ hoꝛtat᷑:eſtote ſimplices ſi⸗
cut colũbe · De ſimilitudine volatiliũ celi ſcom ma⸗
Capitulum VII %NR
Vem ad ſuam imaginẽ et ſimilitudinẽ opᷣs fe
q cerat ⁊ ad ſeipᷣm ꝑ ĩternã ↄſiderationẽ erexerat
nolebat ĩplicari a diſtrahẽte aĩm ſollicitudine

enorlme ſare illis ꝑ terrenoꝝ occupationẽ inferi⸗
i

oꝛ:quibo ꝑ dignitatẽ ſupioꝛ ſactuſ eſt. Ydcirco ad remo
uendũ ſollieitudinẽ ſuꝑfluã atq; danoſam: ſilitudineʒ

volatiliũ celi ⁊ lilioꝛũ agri ſuo vᷣbo ſaluatoꝛ induxit. lo

latiliag ꝓvictu: lilia ꝓ oꝛnatu cnerit. licu volatilia q⸗

ſtuoſe inueniũt et ſuſcipiũt: abſq; qð ipendant ſollicitu
dinẽ ad futura: Et ſentiũt ſenſu carnis:q̊ de loco ad lo⸗

cũ et ad ſuas naturales actiones mouen?᷑ Cilia vo ſen
ſu carẽt et queſtunõ mouent᷑ niſi ab alio mota:et oꝛnã

tur et veſtiunt᷑ decoꝛe naturali vꝓltra m ars hũana poſ

ſit efficere aut imitariſQa aut eſt victũ querere ad cõ⸗

ueanf᷑. Vnũ ad eſſe ꝑtinet alterũ ad oꝛnatũ eſſe refert᷑.
vt eſſe et bene eſſe. bñ eſſe ⁊ẽ melius eſſe in his duab ſi⸗

mug et hboĩem eſie ꝓductũ legimus ſexto die:quo ĩ ſpe⸗
cie nulla creatura poſterioꝛ. Inuenit ipſe ſiquideʒ alia
vniuerſa creata cũ educeret᷑ in eſſe.quib oĩbus ſenſibi
libo ipſe erat ſuꝑioꝛ vt referret cõditoꝛi gratias ꝙ in tã

magnã edẽ eũ induxerat rebus innũeris et varijs opu

lentã:vt htet qͥd ſumeret ad valitudinẽ coꝛpis/ qͥd cõ
ſideraret in actu ſpeculatiõis et in aliquib ſumeret vi

te cõpendiũ.in aliquibo vo viuendi captaret exempluzʒ
vt etiam creatura irrationalis atq; inſen ſibilis creatu⸗⸗

re rõnali moleſte viuẽdi tacẽdo magiſteriũ daret. Qð
nũc ſaluatoꝛ mundo nouus apparẽs aperuit. cũ volati⸗
lia ad recte viuendũ ꝓduceret in exemplũcũ ſuꝑfluam
ſollicitudinem a coꝛdibo et ab oꝑib hoim vellet arcere.
eſpice inquit volatilia celi qm nõ ſerũt neq; metũt
neq; congregãt in hvꝛrea.et pater vĩ celeſtis paſcit illa.
Nõne vos magis plures eſtis illis Oiĩia que pñt ĩ iſto
ſenſibili mudo m vſum ytriuſq; hoĩis puenirxe: deus ꝓp⸗
pter hominẽ nõ hominẽ ꝓpter illa creguit. Eiñ ſi de re⸗
bus minoꝛibo relatis ad aliud ſine ſollicitudĩe puidet.

tunt neq; in vaſis quippiã ↄgregãt:t illa ꝗbo cõmuniſ
eſt paſtus q;ᷓ illa qbus eſt oĩno erſecRarin ſiq̃
ſt fructibo arbo
rũ ſeu terrenaſcẽtijs. Que vᷣo cadauerũ carmbo:aut in
mari vel lacubo piſcibo intẽdentes wiuẽdi ſimilit᷑ ẽ vna
ꝓpoꝛtio.m̃ hoc eſt ab oibus a natura remotuʒ ꝙ arti
bus viuere nõ cõtendũt,vt ſerant ſemina terris matii

mſto ampliei cui referunt. Tlolatilia nõ ſerũt neq; me

ras ſegetes mett:et excuſſa paleis grana cõgregare ve

lint in cõmunẽ ſeu ꝓpꝛiũ dñatũ.Nihil ampliuſ querũt
qᷓ; qʒᷓ eis natura conſtituit. Nec variant paſtua niſi qdᷣ
eis eſt inſitum a natura:Mec in ãliãam hoꝛa aut in craſti

nũ aliquid ꝓuidere nouerunt Tempus pũ̃s eſt ĩ cura

qñ eſt hoꝛa paſcẽdi.Oe futurò non noꝛunt etiã cogita⸗
recMihilſibi in rebus apꝛopꝛiant:nec qrunt in re aliq̃

lut in ꝓpꝛia ſingularẽ dñatũ.Ad hoꝛã nouerũt paſce⸗ .

re pullos ſuos:mec qᷣcqᷓ; ꝓ eis reſeruauerunt in tpᷣs Go

uent illos in nidis quſq; ab eis poſſint auolare. deine·

. „— ₰ 4 —„ 2 2 3
C . b. 7) , — iHrr, -⸗
NN N2 ,14 Tr —
Co er ar ,S —„.e.rerinn ———

ſeruationẽ ſui a natura ſumpſit iudiciũ:ſed nec ipſa pz-

ſcit ſen ſihilia niſi ad paſtũ ioſa moueant. Að eſi oꝛna
tũ eſſe/ipſa natura fecit:abſq; ꝙ ipſa oꝛnada ꝑ ſeißa mo

—

De ſimilitudinibus

relinquunt cũ nouerũt querere paſtũ/Non eis viuẽdi

anxia cura:cũ piꝰ qᷓ; expediat nõ requirãt.Et in hoc ſunt

diuites aues celi cũ nil ſuꝑfluũ velint.cũ regioneſ ? ter
ras urtpes T ſemina no diuiſerint ag paſcendu.cũ nul⸗

munmi diuitias hñt. Exeplo quoꝝ ſuos ſeq̃cẽs ſaluato⸗

ad viuendũ inſtruit:et arguit eos qui aliter viuũt.ſoꝛ⸗/
ma volatiliũ derelicta/.QAuid igit᷑ ẽ ꝙ ſollicitudo tã moꝛ
dax cruciat nos moꝛtalesgqbus eſt tã vita modica ſuꝑ

terrã vt ꝓuidẽtes in craſtinũ in ebdomadã in mẽſem

ſi laſſitudine reqeſcat/Et multi ꝓuidentes ſibi ꝑ ebdo
madã in futurũ diẽ craſtmã non viderũt.et ꝑ menſem
nõ impleuerũt ebdomadã:et in annũ plurimi añ noui
luniũ cche deE enĩ eſt ꝙ in hoc mũdo ꝓpꝛiũ ho⸗
mines querunt/vbi ſolũ moa ſiue pꝑeccare hoĩ

et annũ.vt nulla ſit ale in cogitãdo q̃es et coꝛpus nõ ni

ſt ꝓꝛiũ.Nunq; vẽꝗl nemini pꝛeterq; peccare põt eſſe p

ignata ꝓpꝛietas:et cũ ꝓpꝛia nõ vendicant in com

e
pꝛiũ:vbi moꝛt ſupꝑ oẽs regnat impiũ/Auid tanta ꝓui
ſio in futurũ.cũ ſe moꝛs hoĩeſ ex hoc mũdo añ ꝓinſuʒ
tẽpus eripiat In vanũ et ad crim acuta ſollicitudo p
futuris inſtag oiby ſi müera viuẽdi alimo niã in oĩ tẽ
poꝛe dñs pꝛeꝑat:qð oĩbus fieri ꝑpſalmodiã dauid enũ
ciat dicens.Oculi oĩm in te
loꝛũ in tꝑe opoꝛtuno.Aperis tu manũ tuã et imples oẽ
agĩal bñdictiõe.Quid enĩ aliud querit᷑ qᷓ; vite hre fulci⸗
men in tꝑe opoꝛtuno. In nõ opoꝛtuno crimioſa eſt ſol⸗
licitudo querẽtis.lerecũdioꝛes ſunt hoĩbo aues celi:q̃

opoꝛtunitatꝭ ⁊ nature cõtente limitibꝰ irrepꝛehẽſibilit

opꝑant᷑ atq; quieſcũt.Non enĩ aliũde hoĩes in iuſtã rep/⸗

henſionẽ deueniũt:miſi cũ oxoꝛtunitatẽ atq; naturã im
pꝛobiter conant᷑ excedere. Sed nõne ioſeph in egipto

ſepteno annoꝛũ numero ꝓuidit in tꝑa. Vtiq; dixerim

ſed in ſacramẽto magniet futuri miſterij:⁊ qꝛ infallibi⸗
lis ſeptena futura erat oſtenſa ſterilitas.quã deus ideo
pꝛeoſtedit dño pharaoni vt ioſeph interpꝛetaret᷑:et per
eũ opoꝛtune ꝓuideret᷑.Et multi ſanctoꝛũ patrũ habue
runt diuitias reſeruãtes in craſtinũ et ad heredes diri⸗
uantes in poſteꝝ:aduerſus quos nõ poſſumus de iure
cauſari. Sed nec condẽnamus diuitias et res reſerua
tas ꝓ filij p coniugãdis puellis p defenſione reipubli
ce.quoꝛũ intereſt opoꝛtune atq; modeſte puidere ĩ cra⸗
ſtinũ.ſed ſuꝑfluã ſollicitudine criminoſuʒ queſtũ. et re

at dñe:et tu das eſcã il

tentionẽ unpꝛobã pꝛeter id qð modeſtie atq; opoꝛtumi⸗

fãtis et oꝛdinatẽ naturã regula habetſchꝛiſtus im pbat/

cuiꝰ autoꝛitate ſuffulti et nos penitus ĩpꝛobam⸗
ad adam a dño dictũ eſt in ſudoꝛe vultus tui veſterꝭ pa
ne tuo.laloꝛẽ ⁊ ſollicitudinẽ ſibi creatoꝛ oĩm poſuit.ſed
tẽperauit cũ dirxit veſceris pane tuo.nõ ſollicitudinẽ da

mnans qᷓ modeſte cõquirunt᷑ cõpendia vite:ſed illam qᷓ

IiS celn ſi ne ſolſicitudine ipſarũ ꝓuidet qᷓ coꝛã eo ꝓ mo
dico ſunt:qnto magꝭ nobis q coꝛam ipſo tata dignitate
cõſtamus:vt ad fimilitudinè illinta ſit fcã creatio ⁊ in
tpis plenitudine reaſunpraſet in ſanguĩe vᷣbia moꝛte
facta redẽptiꝗjet cũ ipſo eterna gla expectet Quoſenſu
ſaluatoꝛ adiecit Mõne vos plures eſtis illis.

SDe ſimilitudine lilioꝛũ agri ſcom Matheum et Tuf-

cam. Mapitulum VIII mer g
Ecolimus erx ſcriptura deũ pꝛimos homĩes nu
x dos in padiſo ſtat uiſſe.nec añ peccatũ neceſſita
tem ſtatuiſſe veſtitꝰ:ne ſic hõ iplicitus a diuĩa
contẽplatiõe vacaret. Nec poſtqᷓ eſt appoſita neceſſitas

veſtimẽti voluit homĩes inuolui ſollicitudine nimia:qᷣſ

recte agentes erat eterna gloꝛia veſtiturus. Et pluris
victus diſſua ſiſſe ſollicitudinẽ qᷓ; veſtitus:cũ victuſ

ſit cõceſſus hoĩ etiã honeſta nuditate regente. Qdð aũt

2

neceſſitatꝭ ⁊ nature iura trãſgredit᷑ Pꝛoindẽe ſi ðñs ani

Baluatoꝛis

minus cõfert ad neceſſitatẽ inquirere fit maius ad cri⸗
men. Excepto chꝛiſto adã in hoibe nemo ex creatiõe no
bilioꝛ. cui et ſocie dñs poſt peccatũ tunicas pelliceas fe⸗
cit:etenĩ añ illã letalẽ inobedientiã veſtire nõ erat indi⸗
guũ. Sed quales veſtes dedit in remediũ poſt peccatũ
taliũ ſollicitudinẽ non remouit. Et cũ ipſe amphus ſie
nõ eſſet daturuſ: pꝛerogata foꝛma veſtitus vt ſe veſtiat
reliqᷣt boĩbo.Aunc vo veſiimẽtoxꝝ imptinentẽ ſollicitu⸗
dinẽe remouet agri lilia pꝛeferens in exemꝑlũ vt in rebb
inſenſibilibus et terrenaſcẽtijs foꝛmã veris moꝝbo ca⸗
piamus dicens! Et de veſtimẽto quid ſolliciti eſtꝭ. Cõ
ſiderate lilia agri quõ creſcunt. Non labꝛat neq; nent
Dico aũt vobis:qm nec ſalomõ in omni gloꝛia ſua coo
pertus eſt ſicut vnũ exilis. Si aüt fenũ agri qo hodie
eſi et cras in clibanũ mittit᷑ deus ſic wſtit. qnto magis
vos mochce fidei Queſtione aĩos hoĩm pulſant ſimili
tudo appoſita et ſententia ſeu diſſuaſio ſaluatoꝛis.cum
poſt iniciale hois malũ veſtiri queda ſit ĩtroducta ab hbo
minibo neceſſitas:tũ ꝓpter aeris intemperie tum ꝓpter
honeſiatẽ. Nã honeſtas quedã eſt hũani coꝛpiſ veſtimẽ
tum poſtq; coꝛpus fuit funeſtꝭ moꝛibo dvehoneſtatuʒ: et
honeſte mẽbꝛa obtegunt᷑ veſtimẽto in ꝗbus excitata ẽ
rebellionis et inobedientie turpitudo. Et q; deus vñ
poſſint fieri vſiimẽta pꝛoducat inſtrumento et oꝛdina
tione nature:nõ tñ fiut miſi ſollicitudo apponat᷑ ex arte
Quid igi᷑ eſt ꝙ dicit ð ſtimẽto qd ſolliciti eſtis in cõ
ſiderationẽ inſenſibiliũ nos inducẽs.ac ſi vſſtimentoꝝ
nulla opoꝛtunitate pꝛemeremur.vel ſic largiturus eſſ
poſteris ſicut dedit ꝑntibo pꝛimisaut ſi peccatũ eſſet ex
arte veſtiri cum ex natura veſtita in exemplũ pꝛoferat li
lia nnnn ec none miſterio artꝭ ſollicitudine querẽ⸗
tis potius aut indigent etiam a ſanctꝭ viris ſunt Vſti⸗
menta queſita Et vt de his nõ ſileã que ſacra ſcriptura
cõmemoꝛat filios ptiarchæ yſaac legimꝰnõ ſolũ veſtimẽ
ta ſed duplicia habuiſſe. Na eſau venatũ ad imperiũ pa
tris vadẽs veſtimẽta domi reliqᷣt:cũ q̃bus a iacob eſt in
paterna bñdictiõe pꝛeuẽtus Ersſe patriarcha Yacob
ioſeph fecit tunicq polimitã Ttalarẽ Et ioſeph ſuis fra
tribo ſtolas in egipto dedit/Et de veſtimẽtis adhibita ẽ
nõ modica cura:maxime i eultieErR fẽges iuda et iſ

rael induti ſunt regio cultu. Et ſacerdotes ⁊ ꝓphete nõ

ſolum veſtes:ſed etiam ab alijs diſtinctas habebãt/ Et
chꝛiſtũ legimus phariaico moꝛe wſitũ:⁊a ſanctos no⸗
ui teſtamenti ſuo moꝛe veſtitoſ/q;q; aliquos reperiamꝰ
ob vite auſteritatẽ ad tẽpus nudos manſiſſe:ꝙ nec po
tuerũt veſtimẽta ex his que natura pꝛoduxit ſine artis
ſollicitudine atq; mẽtꝭ ſtudio coꝛpibꝰ hoĩm coaptari.

Xad e eſt ex neceſſitate aut ſtatꝰ appoſitiõe: aliud
ad oꝛnatũ et ex curioſitate veſiiri. Pꝛimu aluatoꝛ nul

pactocondẽnat cũ incũbit tẽpus a goꝛis. aut cũ hõ
veſtit᷑ rõne pudoꝛis ſeu cũ ſtat hoĩm eſt in cã:cũ cõſue
tudo antiq̊ lec habeat reges ⁊ pꝛincipes a ſubiectꝭ ꝑplis

diſtincto veſtimẽto ſecerni:et ſacerdotes et quõlibeti⸗

fulatos a ceterꝭ q̃dã amplioꝛitate veſtiũ in ſigniri
hoc qͥppe pꝛotinus dãnat et ſollicitudinẽ culpat qð a
pperam pꝑtinet:qm oẽ veſtimentũ ſuꝑgredienſ nature
neceſſitatẽ cõſernandũq; pudoꝛẽ pꝛeter qð appoſitum
ſtatũ in hoĩbo habet oñdere.accuſationẽ iuſtã iniquita

tis naneiſenſck t inexciſãbile factũ eſt chꝛiſtiano:qð ne⸗
cefſitati ⁊ pudoꝛi aut ex multitudĩe aut er Peacloſttate
aut ex vanitate in veſtimetis ſuꝑfſluũ querit᷑. Pꝛoiidẽ
faluato: dicit. Zonſiderate liſia agri quomodo creſcũt
non lalbvꝛant neq; nent Creſcũt liilia ſine ſollicitudĩe
incrementũ illis pꝛeſtante natura.ſed nec latꝛant vt

creſcant:nec vt cibum ad augmentũ inquirãt. Nere nõ
noꝛunt vt veſtiant᷑ aut varient nendo coloꝛes:vt nec

re —

2 . —

1 2,
— nr .2*
Bern 73AT

.2 ̃(—er -—.- — —

9

