deum eſt in omniby inexceptuata ſubiectio.et noſtre xo
luntatis ad ſuam tota et plena confoꝛmitas. vt nec in
minimo ſit diſcreta diuerſitas:et bonoꝝ oĩm executio.
ꝓut pᷣt nĩa facultas. Aut ipᷣa eſt que nullum diuinum
placitũ exceptuat diligendo: nec opando. niſi que nec
potentia nequit. Aut pax dei domus eſt impturbata vir
tutum. Iſta ſane verba nii ad deum pace ſimul eius
cauſam luce clarius miniſtrant:quoꝝ ſi occultos intel⸗
lectus inueſtigare vellemus ꝓut diſponendi aut cauen
di ſunt moꝛes.tenende virtutes.ſeruanda mandata.ſa
cramẽta tractanda.nõ bꝛeue ſpeculũ ſ volumina cude⸗
remusMꝛoĩinde ſolũ ꝓceſſum maleperegre videamus
atq; inuectiue ꝓclamatiue ad deſcendentẽ ſermo nẽ in/⸗
clamitet.Quid tibi diſplicuit o deſcendẽs in domo vir
tutũ.vt ab ipᷣa deſcenderes aut egredereris poꝛtas pul⸗
critudinis eius. Diſplicuit tibi ſitus: Gundata eſt in
montibo ſanctis.in altitudine diuinoꝝ bonoꝛũ.Oiſpli⸗
cuit tibi habitatio:an in ipa exiſtens varios ex defectu
parietũ timebas incurſus. Qui confidũt in dño ſicut
mons ſion:mõ cõmouebitur ineternum qui habitat in
hieruſalem. Montes incircũitu eius et dñs in circũitu
ppli ſui:ex hoc nũc et vſq; in ſeculũ.Ecce conſidẽtia ec⸗
ce incõmotio:ecce ꝓtectio ecce diuturnitaſtti boni.Ain
diſplicuit regalis auctoꝛitas. Expedit tibi aĩa vt rega⸗
ris:ſed pacifice ciuitatis rex pacificus eſt. In domo enĩ
virtutis rex eſt oĩm chꝛiſtus.An nõ placebant tibi ꝓphe
te.Cautum te faciebant:vt pauidus atq; patus diuinũ
expectares aduentũ.An ſacerdotes tibi faciebãt diſcri⸗
men.Nõne ſacramentis ſanabãt putrida tua.et oꝛõib⸗
et ſacrificijs ꝓ te interꝑellabant ad dim Aln pꝛedicatoꝝ

redemptoꝛis amoꝛẽ.redemptõis neceſſitatẽ. doctrinaz
regni:ſalutis viam tuis auribo inſonabant:vt defixus a
mundo adſexrens deo vnus ſpũs eſſes cũ eo.et inſigni⸗

tus caracteribo ſuꝑne patrie. militie angeloꝑ ſimitudi

nem gereres ſuꝑ terram: cum quiby in caſtris triũpha,/
libus eſſes eternaliter coꝛonandus.Nõne hc om̃ia ꝑa⸗
untur in domo virtutũ.etia hieruſalẽ pꝛetermiſſa vi⸗
ibili. An tibi odio erat templũ. Locus eſt oꝛõnis et re⸗
conciliatõis ad deum.et nociuox tutela. An tibi diſpli⸗
cebat ꝓpiciatoꝛium deauratũ. et tabulis aureis affiris.
clauis aureis circundatũ. Chꝛiſtũ qui eſt vera charitas

et ꝓiciatio pꝛo peccatis: circa quẽ angeli et omies beati

velut tabule charitatis a moꝛibus clauati aſſiſtunt. non
opoꝛtebat dimittere. An tibi vuo cherubin nõ placebat
qui verſis vultibus ꝓpiciatoꝛiũ ꝓſpectabant duo teſta⸗
menta omni ſcientia plena. Te decebat audire que chꝛei
ſtum enigmatice atq; vere.allegoꝛice atq; moꝛaliter cõ
firmant in coꝛdib auditoꝛum.An menſa ꝓpoſitõis du
odecim panũ tibi nauſeam fecit. Gidem duodecim arti
culoꝛum opoꝛtet cuſtodire credentẽ. An altare aureum
nõ placebat. Et ſuꝑ ſidem cheiſti vnigeniti dei filij et in
eius merito ſacrificiũ opoꝛtebat offerre contriti coꝛdis
et ſpũs cõtribulati.An candelabꝛũ luminis vlut hely
tuis oculis velut egris odioſum erat:quod puris gau⸗
dium pꝛeſtat. Sed a luminoſa veritate nõ decet eſſe ſe
cretum:ambulat enĩ in ten ebꝛis qui ab ipᷣa recedit.An
tibi nõ placuit vlum. Sed ſciſſum eſt in duaę ptes a
ſummo vſq; deoꝛſum:vt aſpicias miſteria magna dei ꝓ
gloꝛificatõe aĩe atq; nt̃e carnis benigniſſime mũdo da⸗
ta:vt a ſummis celoꝝ vſqʒ ad ima terrarum nihil ſit ad
nt̃am vtilitatẽ eductum.An figure ꝓminẽtes erant fa
ſtidio. Et ſanctoxꝝ exempis conuenit aſpicere certatoꝛi.

n longitudo templi nõ placet. Gidem trinitatis pſe-

uerantes expedit retinere, An altitudo. Et ad ſpem ce⸗
leſtium inuitamur An latitudo templi facit tibi diſpen
dium. Et charitatè iubemur ad omies extendi. An vas
eneum mare dictũ ſuꝑ boues duodecim latum. tibi ali

quid fecit hoꝛroꝛi.Et baptiſari opoꝛtet et iterũ balnearrii

ſi baptiſmate ſuſcepto turpamur.balneo penitẽtie:qð
apli duodecim toto oꝛbe terraꝝ diffuſi vbiq; intrepide
pᷣdicauerũt/Quid eſt in domo pacis.in domo virtutũ.
in ecclefia dei quod tibi diſpliceat Qualis eſt cui diſpli
cet viſio pacis:qualis eſt qui caret pace ad oĩm creato⸗
rem. Oim enĩ emulus eſt. et manus eius cõtra oñies
et omniũ contra eum:qui a pace diuina diuoꝛtiũ fecit.
Nec ad ſeipᷣm pace lona potitur.qui factoꝛẽ ſuu m reli⸗
aunenfſore poꝛticũ ante templum iudicabis ſuꝑflu⸗
um Ged conſiderandũ erat qð ante ſecreta miſteria
cognoſcenda et contemplanda opoꝛtebat pꝛe re bonoꝝ
operum actõem:et ſcom latitudinẽ charitatis longitu
do bene actoꝛum bene tendit/An diſplicebat tibi ꝙ in
templo erant ad luminis ſuſceptõnem obliquate ſene
ſtre. Sed tibi ſit rõnis ad artem.ꝙ quantomagis obli
quantur interius tanto ab extra ingrediens lumen ma
ioꝛi claritate diſfunditur. et patulam abintus eſſe aiam
expedit que gratie lumen eekeetarſe ñ tibi diſplicuit ꝙ
templũ edificatũ eſt de lapidibo dolatis aiq; pfectis.Ar⸗
gumentum tibi eſſe debebat:qm dolari.poliri.ꝑfici per
Yirtutes opoꝛtet in ſuꝑno templo edificari querentem.
1 En te tanta ſapientia obcecauit: omnes magiſtri lalv
rauerunt et opati ſunt in ſapientia ſalomonis ⁊ non in
ſua. MNullus enĩ magiſtroꝝ ſciebat menteʒ eius et ouõ
ebebant oꝑata diſponi:ſed ipo decernente omia cõpo⸗

ſita ſunt.et poſt compoſitõeʒ laudauerũt oẽs ſapientiã

ſari debere in medio nationũſ Et vidiſſes oculoalio q;ᷓ
carnali diuinam maieſiatẽ in huanitate piſcatoꝝ et pꝛo
ditoꝛis pedibo inclinatam ad oſtendendà humilitatem

Liber octauus

ſalomonis: ſuoꝛum operum videntes tam pulcrum at

q; mirum concentũ. Sed hoc magis debuit aĩam tuaʒ
ad amoꝛẽ manẽdi ſuſpendere:qm ſine chꝛiſio nihil pon⸗
ſumus facere ipo dicente. Sine me nihil poteſtis face

cere. Etiam aplus ait. Mon ſumus ſufficietes ex nobis

ſed omis ſufficiẽtia a dño deo eſt. Goꝛte fulgoꝛ auri qð
omnia in templo tegebat:tuos oculos intolerabiliter
irradiauit. Magis vero te illuminare debuit qð omnia
lona poꝛnat.et vniuerſa delicta operit charitas.An tibi

admiratõnem adduxit vlut nõ intelligẽti: ꝙ malleus
et ſecuris rumoꝛ et omne ferramentũ non ſunt audita

in domo dñi dum edificaretur. Hocumentum tibi eſſe

xebuit atq; pꝛeſagiũ futuroꝛũ : quies abſq; rumoꝛe in
ſupno templo con ſiſtit· Mec inſtrumẽta virtutum nec
agomiſte ipſaꝝ ſonum exercitij dabunt vbi fructus ſolũ
pcipitur poſt lawꝛẽ.et quies immutabilis ſequitur ſan
ctum opus:et ſtipendia in pace ſuſcipiẽt qui fuerũt foꝛ⸗
tes in bello. Et qui caumata ſenſerunt belloꝝ et armoꝝ
ſtrepitus in caſtris ſpalibo nõ vitarunt: nõ clamabũt

vlterius aduerſus hoſtes.nec contra eos clamoꝛibo oꝛa

tionum et lachꝛymax poſtulabunt auxiliũ.quos vide⸗

bunt ex tota diuina lonitate ſubiectos. Nec aduerſus
vicia erit ꝑſtrepens agmen:que hic fuerunt uicta in

vVvalido et in intelligibili clamoꝛe virtutum. Mec cauſa⸗

beris de carne rebellique omnẽe ſuam beatitudinẽ poſ⸗

ſidebit. Mec aduerſus coꝛruptibilia erit rumoꝛ: mihil
eni eſt coꝛruptibile in ſuꝑnis. Nec ad docendũ ꝓximuʒ

concionatoꝛ concionabitur. videbunt enĩ omies verum

in luce diuina. Hec rumoꝛ eſt miſſarum et cantus et ſe

voluent ium vocũ:cum om̃is laus et grax actio mẽte ſo
nabit in auribo ſummi regis. Et vt ita ꝑſtringam. nul⸗

la rumoꝛis ac frangendi ſilentij cauſa. vbi omniũ eſt in
vno vero et ſummo eterno deo concoꝛs ⁊ paciſica vo⸗
luntas et tota fruendi vita. Quid immoꝛoꝛ ad huius
templi reſeranda miſteria. DOuſcepta intentio ad alia
me compellit. Sed o male deſcendens: cur nõ aſcendi
ſti in monte aut arcem fon. Goꝛte nõ deſcendiſſes de
hieruſalem. An tibi diſpuicuit mons ſyon ꝓpter qõ de⸗
ſcendiſti Sed ſpeculari magis tibi expediebat et contẽ

plari dñi bona et te in iſta ſuſtollere:vt ꝑ contemplatõʒ

diuinox terrena te implicantia deuitares: et diligenter
in picere in ſponitica contemplatõnis arce. qd oĩm ſal⸗
uatoꝛ et dũs agnum immaculatũ pꝛo paſchate come/⸗

dit.innocentiã. ſimplicitatem. manſuet et innoxiã vi⸗
tam oſtendens:dans aplis et ceterig exemꝑlũ ſic cõue

ad ſuꝑna ducentem.et abluentẽ ſoꝛdes affectuũ ſilioꝝ

hoĩm:vt nõ amplius còcupiſcamus que diuing manus

a nobis abſterſi ſ t contemplare vlterius in ſyonitica
contemplatõis arce cibum ſupꝑſubſtantialem. ſuꝑtonũ
ſuꝑſanctũ.ſuꝑnaturalẽ.ſuꝑintellectualẽ.omnẽ haben/
tem plemitudinẽ deitatis. fontem infinite vite et oẽm
copiam omnis boni habentẽ:ꝑ ſemetipᷣm ſe mimiſtran/⸗
tem in robur virtutis.in tutamentũa turbine peccato
xum.in ſignũ om̃is dilectòis ad nos:ante dilectos apo
ſtolos.quos ſua bonitate fecerat dignos ſe Nec ad reuo

cationẽ iude ſcariothis in gregẽ a quo iam aĩo diuiſus

erat ſibi denegauit ſed dedit:eum tanto ſigno dilectio /⸗

nis amplectens vt reuocaret in gẽam ad quã ante vo⸗

ſolyma. non tempſum.non mons ſon. nõ pacta miſte
ria:ſed iericho magis placet/ſ .Æaiur placet hiericho ſita in

multimode ſemꝑ inclamitat/=
quam omnis aĩo habitans in fine deletur. Sola raab
meretrix et ſibi coherentes euaſerũt excidiũ.quimagis

ꝙ iudas eum erat ilico pditurusSerſpicatius accom

cauerat: magis dolens chꝛiſtus ꝙ eum erat ꝑditurus:qᷓ;

mogda mentis aures: chꝛiſti mentis archanũ ? eloquia
Diuina. p oim dñm nim chꝛiſtum/Altius oculis aſpice
contemplare magno intuitu:et videbis ibidem oſten/

e viciis

di nouitatem celeſtem in coꝛpe ſaluatoꝛis ab inferis re⸗

ſurgentis et credulitatis. palpationis et veritatis oſtẽ/⸗

ſiones ꝑ cibos et ꝑ ſingulare tactũ radiantium cicatri

cum: ad tollendum dubitatõnes ſingulariter dubitan
tis. Elltimo mente cõſpicies in ſyonitica manſione ſpi
ritum ſanctũ effundi de celis in pauperculã et humileʒ

et modicam chꝛiſti familiã:et iterum miſceri humana

Diuinis fideli mente videbis:que omnia niſi habitanti

bus in pace atq; in domo hieroſolimitana virtutuʒ nõ
patent. O neq;.o male viatoꝛ o male pegre:o mali au⸗
ctoꝛ itineris.quare de hieruſalem deſcendis. Sunt ne
iſta miſteria genimina diſplicẽtie:vt dimitteres deſen
ſu letifero hanc ſanctiſſimã ciuitatem.non cementoꝛũ

et lapidũ habentem initiũ:ſed pacis et pꝛecioſarũ ama⸗

biliumq; virtutũ Anquies foꝛtẽ.Non

planicie. Non ita cito ſuſcipit lumen ſolis. Cur placet
iericho. Luna ex interpꝛetatõe vocatur que ſui luminis
defectum patitur:et nunq; in eodem ſtatu ꝑmanet. a

tione interpoſitõnis lune ſol eclipſim patitur: vt eius

lumen nõ plenum diffundatur.ad ſubiectas oꝛbis par
tes. Magis wero lunatica bona interponunt:ne lumen
iuſticie illuceſcat nobis.et ne ſol iuſticie oꝛiatur in coꝛdi
bus rie ecmincrari mundi amenitatẽ iericho ſpecu
latoꝛibus veritatis oſtendit:ſed non placeat amenitas

ierichontina. Arca dñi circũdata ſacerdotibo tubis clan
gentibus vociferantibo populis ad imꝑium dñi: eſt pe⸗

nitus ſubuertenda. Nam ommis diuina ſcriptura diui
nitus intellecta.omnis ſacramentalis auctoꝛitas atq;

acet mundi amenitas

ſonoꝛa doctrina:omnis electug lue dei contra ipam

dilexerũt ſacramentale miſterium et dei ꝓplm q; ſuoꝛũ
multitudinẽ cuium.atq; murox faſtigiũ: eos deſignãs
hoies qui magis diuinis miſterijs aio vita. moꝛibo ſe

cõmittunt q; detineri velint mundi amenitatiby defe⸗
ccturiſPlacet hiericho cuius omia bona ſunt anathema

tigata.pꝛeter que ad diuinũ pñt oꝛdinari vſum.Lapida

tus eſt nachoꝛ:qui tulit pallium argentuʒ et aurum et
coꝛonam de anathematicatis volente dño. Vle qui ali⸗
quid deſiderant de mundo viſibili pꝛeter qð neceſſario

vitam him fulcit:aut in diuinis redundat obſequijs.
Slacet amenitas venenata:poſt cuius veſtructõeʒ ma⸗
edicitur omnis quiad reedificinz pꝛeſtat opus.vt pꝛi⸗
mogeniti et ſecũdogeniti moꝛte plectatur quiſq; recon

ditur: vt aĩa et coꝛpe in fine tradatur gelennalibo flam

mis.qui amenitatẽ mundi aliqñ cõtemnens. went re⸗
conuerſus ad vomitũ eakecta C ur placet lunatica ci

Uitas. Mã lunatic crebꝛo in ignẽ cadere fert᷑.et ĩ aquã

mergi narratur. Arrepticij ſunt lunatici:et a dxmonibo
agitanturſ Hed ve cui hieruſalẽ diſplicet: et iericho m
placito eſt. Etiam ve cui compatiue iericho magis pla⸗

cet. Mundquid aũt hieruſalem videlicet pax diuina pꝛi⸗

mo diſplicuit:poſtmodũ iericho placuit. An iericho pri⸗

mo placuit:ieruſalem poſtremo in diſplicentiam venit.

An inſtantanee vtrunq; pagitur vt ad id trahatur iſta

ſententia: ſi pꝛius a creatoꝛe fit auerſio. deinde conuer⸗
ſio ad creaturã. An pꝛeit ad creaturaʒ cõuerſio:et auer⸗

fio ad creatoꝛẽ ſubſequitur.in ſimul vtrunq; pficitur.
Sed hoc determinare quis nont/ na ind placituʒ
pꝛeter deũ aſpexit in ao quod cõcupiuit cui adherere vo
luit: ꝓpter quod deum dimiſit.An aliquid ſibi nõ com⸗

petens aut minus placens vidit in deo. ꝓpter quod ab
eo recedere diſpoſuit. Sed receſſus omnis certos ter⸗

4

3
1
ti
6
ne
ſen
Ni
n
ſte

in
cet
nis
Be
eins
Sa
Imen
Coc⸗
ſer
itas
chn
1
dio
etg
tas
ab
agis
cei
nis
w⸗
e
temm
mnet
Moli⸗
Grio
ns,
o/
e;
te⸗/
gu
ni⸗
vm
Nuf
en
pn/
enit
iſtn
lher/
leri
ſtur⸗
citu,
rey
onn
d
tert

etcontra vicia ſermonibus do. ſaluato.

Minos habet:termminum a quo ad quem et pꝑer quem.
Alt tardioꝛibo ꝑ exemplum pateat:iſte idem de qno ſit
ſermo declarat. Deſcendit.a iernſalem.ecce terminus
a quo:in iericho ecce terminus ad quem. pambulabat
viam.ecce terminus ꝑ auem Pni rin ipice ſuſcipe.A
eo receditur:ecce terminus a quo.vnde peccatoꝛ male
cefluit. Creatura pᷣter deum appetitur. ecce terminus
ad quem peccatoꝛ male ſe conuertit. oluntas eſt que
appetit. ecce terminus ꝑ quem in quo ꝑeccatoꝛ ſe puer⸗
tit. ſed terminus iſte medius ſerenabit clarius quod la
tet occultius. Sed pꝛius altius intendamuſ/Pꝛimus
angelus qui a deo auerſus. ad quam eſt creaturam con
uerſus:et hmõi auerſionis quis eſt medius terminus
Quod enim mediũ dicitur:indubitanter extrema ſoꝛ
titur:et nulla pt fieri a deo auerſio.niſi ꝑ medium vo/⸗
luntatis fiat ad creaturam cõuerſio:nulla vero creatu
ra erat in eſſe.quam angelus pꝛeter deum poſſet appe⸗
tere. Quo ergo angelus ſe conuertit · qñ ſe a deo auer
tit:cum neceſſario terminum ad quem querat auerſio
Et ſi hoc fertur in dubium fruſtra.quia terminus me⸗

dius ſcʒ inoꝛdinata voluntas.alterũ de neceſſitate que

rit ertremuʒ./Sed ſi de adam aliquis querularet.quo
ſe conuertit auerſus:facilius reſrondemus. Erat leus
erant omnes creature in ſpecie ſua.erat adam qui no⸗
mina impoſuerat conuenientia rebus. Habes igitur
in auerſione ade terminũ a quo.quia deus erat a quo
guertebatur.habes terminum ad quem. quia creatura
erat ad quam conuertebatur.habes terminum ꝑ quẽ
woluntas ſibi aderat in qua puertebat᷑. NMec in angelis
eſt. terminu uem extra ſeipos modo aliquo repe/
rire Ged ſoꝛte dices. Vnus cõuertebatur ad alium:et
derlliquerunt deum. Ad quod ſed: ſequitur ſed. Nec
angeli depꝛauati appetiuerunt bonos:quos derelique⸗
runt:Aemo relinquit quod appetit ſi tenere pᷣt.Addi⸗
cies. Et vnus depꝛauatus appetiuit pꝛeter deum aliuʒ

depꝛanatũ. Sed tanta ſũt celeritate pumti ꝓ eoq de⸗/

liquerunt.et nulla pꝛioꝛitas atq; poſteritas eſt in puni⸗
endo ſeruata:ſed ipo inſtanti evecti fuerũt.quo contra
diuinam voluntatem ſuam erexerunt:vt nullus alium
poſſet pꝛeire ſuum pꝛeter deum appetendo conſocium

qui ſine omnis tꝑis interuallo ſcom oꝛdinem ineffabi

lis et diuine iuſticie receperunt ſupplicium: atq; repꝛe⸗
henſibiliter ſunt penis debitis et vltricbus ꝑ diuinam

ſententiam deputati.Quia nunq; et nuſq; pena etiam
pmomenin minimum diſſociatur a culpa. vt pena
non abſit vbi culpa perſiſtit. imo vt ſtatim eſt culpa ſe

quitur pena. quaſi ſmmul exiſtente pena cum culpa. Igi

tur angeloꝛum auerſionis terminum hahemus a quo
terminum autem ad quem ertra ſeipos penitus nõ vi⸗
demus. Ged appetiuit foꝛte vnuſquiſq; ſeipᷣm:et ſi hoc
fuiſſet iam iſtos tres terminos habemus. Qm̃ nõ eſt
hic ſermo de angelis diſſerendus ſed ad exemplum no
ſtre auerſionis eoꝛum auer ſionem adduximus/idcirco
ad ꝓpoſitum reuertamur.et quis terminoꝛum trium

in ꝓceſſu peccatoꝛum pꝛecedat an ſimulſint:quantum

poſſumus humiliter indagemusccipiam igitur ho⸗
minis pꝛimam cogitationem de aliqua re appetibili an

teq; ſequatur ꝓhibitus appetitns.deinde adiungamus

ꝓhibitum appetituʒ:deinde videbimus ſi pꝛeceſſit aut
eſt auerſio ſubſecuta. Igitur quidaʒ cepit cogitare au⸗

rum et pulcritudinem et vtilitatem.et quomodo mul

ta poſſet ꝑ multitudinẽ auri expedire. Deinde cepit ap⸗

petere: atq; ametiuit in animo pꝛeter deuʒ. Eſt ne gůuc
poſt inhibitum appetitum auerſio ecttn harckte

ſubtilius. Quod eſt hominis debitum atq; totum in
hac vita lbonum. Cogitare de deo: diligere deum. adhe⸗

1

rere deo. Nam de ipſo cogitare. ſenſus eſi conſumma⸗

tus: ipſum diligere totalis eſt virtus: et dilectio ſemp
ad dilectum animum tenet. qui ſibi adheret. cum ipio
eſficitur vnus ſpiritus.Cogitans igitur aurum pꝛimo
pretermiſit debitum quod erat de deo. aut de his que
ſunt eius:ſedulo cogitare.concupiſcens ex amoꝛe puer

ſo:quia niſi quod amatur nõ concupiſcitur. aut pꝛeter/

miſit dilectõem dei. que ſi animum tenuiſſet ad deum
non pꝛeter deum appetiuiſſet aurum. Adherens vero
auro diſſolutus pꝛius erat a deo.nan ſtante adſæſione
ad deum. ad creaturam nõ poteſt eſſe damnata conuer
ſio. Sed hoc non fieret:miſi pꝛimo eſſet deoꝛdinata vo⸗
luntas. Ergo terminus medius pꝛioꝛ eſſet q; alter. et
alter extremus. ſed nec deoꝛdinata eſſet.niſi aliquid ap
petiſſet. quia nec a deo ſe auertiſſet. niſi aliquid pꝛeter
deum vellet. Multa poſſet hic fieri verboꝛum congreſ⸗

ſio. Ego aũt quantum capio tantum dico. ꝙ hec trini/

tas anathematicata. maledicta et repꝛobata eſt equalis
in tempoꝛe.inquantum creatura pᷣt iſioꝛum trium in/⸗
ſtantaneam actõnem in ſe ſuſcipere. vt tunc ſit auerſio
qñ et conuerſio.tunc conuerſio qñ auerſio tunc eſt de⸗
oꝛdinata roluntas qñ auertitur et cõuertitur. ſcom qð
pꝛohibet veritas. Igitur male gꝑegre vide quid feceris
dimittens hieruſalem iericho vadens periculoſam gra

diens viam. malam trinitatem poꝛtans.apertioꝛ rebel⸗

lis factus trinitati creanti damnatam trinitatem pari⸗
ter tecum poꝛtans:auerſionem a deo.conuerſionem ad
defectibilem creaturam et voluntatem puerſam. Que
iſta trinitas ſic infauſta: Eſt ne iſta potentia patris vt

guertereris ab eo.eſt iſta ſapientia filij vt creature adhe⸗

reres.eſt iſta bonitas ſpũſſancti.vt in voluntate depꝛa⸗
uareris. Ele qui recedit a deo. Ele qui ſe ad creaturã pꝛe
ter deum conuertit. Ve graui hominũ voluntati.Aſpi
ce inopinatum quod incurrit male pꝑegre iuſte periculũ
Et incidit in latrones. Incidit: nec cogitabat affu⸗
tura pericula. Oerito incidit in latrones:qui receſſit a
murata hieruſalem. Peruagi ſunt latrones:excludi xo
lũt:timẽt includi. Oerito incidit in latrones qͥ receſ/
ſit ab altitudine atq; ſecuritate ſyonitice arcis.Alte ar⸗
ci nequeunt damna inferre latrones Oerito incidit in
latrones:qui templi ſanctimoniam dereliquit. Pꝛeua
let latronibus virtus. Merito incidit in latrones:qui
regalem iuſticiam dimiſit. Ciment iuſticiam.imiuſticiã

facientes. Et ꝓplete foꝛte dediſſent vaticimum de ca/

uendo:ſi non receſſiſſes ab ie anteq; pueniret quo
animo et pede tendebat ꝑtulit quod nolebat:et priuſqᷓ;
veniſſet ad affectatum terminum.incidit inopinatum
periculum. Omnia quidem lſec ſic lĩa geſia docet Ged
pere peccatoꝛ tam ſoncta nuſieria vre induens no im/
merito depꝛedantium viſibiliter atq; muiſibiliter im⸗

miſericoꝛdes incidit manus. latronum videlicet aufe⸗

rentium aliena. NMondum puenerat peccatoꝛ ad quod

conuertitur:et multatur quia iam auerſus erat.Et pe⸗
nam luit ex deliberatõne:anteqᷓ; malum actõne pficiat

Sed qui ſunt hi latrones in quos male pegre incidit.

imo quis etiam eſt qui ad manus latronum peruenit:

Conſpice diuinam iuſticiam ſubtilius.et rem geſtam

intelliges clarius Pertinet ad oꝛdinem diuine iuſticie

vt interdum mali malos puniant. et ſimiles conſimi⸗

miles malos toꝛqueant.nam latro incidit in latrones:
et latro ait ad latronem. Quid autem latro. Eſt ſiqui⸗

dem latro.ad malum latibulum querẽs. Igitur quod

Dicitur competit peccatoꝛi. Vellet ꝓculdubio deum et

homines ſua mala latere.Latro inceſſoꝛ ſoltudinis eſt.
expectans quem expoliet.Latro fur eſt. et alioꝛum ma⸗

nuductoꝛ impꝛobus et inuiſus. Latro qui appetit ſibi

Liber octauus

nullo cõpetens iure:ac etiam inuite accipit qð alterius
iuris. Latro eſt qui ꝑ inſidias occupat vias:et viato
ribus inſperatus occurrit. Latro ẽ qui ꝑ diu in alienas
ptes laboꝛes violentia erũpit: et vonet vitam ſudoꝛi⸗
bus pꝛoximoꝛum quos impꝛobe ſpoliauit. Latro ẽ qui
omnmi verec undia pulſa de moꝛibus: apte et clamdeſti
ne ſua non ſua facit.Pꝛoinde latro omnis peccatoꝛ: et
quod dicitur recõuertitur. Nam ſi latro dicitur qui au
fert inuito dño alienum.hoc omnis peccatoꝛ facit: ꝓeo

ꝓiure creatõnis omnis homo velut om̃is creatura alia
eſt dei. Et velimus nolimus ſui ſumus:peccatoꝛes vl

iuſti.Hoc ſaiomonis ſententia clamat. Etenim ſi pec⸗
cauerimus tui ſumus. ſcientes magnitudinẽ tuam:et
ſi non peccauerimus ſcimus ꝙ apud te ſumus compu⸗
tati.Ac ꝑ hoc ſi ommbus modis ſui ſumus:ex volunta⸗
te ꝓpꝛia iure dilectõnis et adheſionis ſui eſſe debemus.
ac pꝑ hoc peccantes omnipotenti deo.noſipᷣos latrocina⸗
mur atq; furamur. Necnõ iure redemdtõnis facte per
ſanguinem ſibi vendicat nos ſaluatoꝛ:vt vita noſtra re
feratur ad eum.nec viuamus animalibo ſenſualitatib-
noſtris ab ipo auerſiad creaturam pꝛeter ipᷣm conuer⸗
ſi:ſed ei qui moꝛtem ſuſcepit vitamq; dedit pꝛo nobis.
Cum igitur peccando ab ipᷣo auertimur. ad creaturam
conuertimur.quid aliud facimus qᷓ; noſipos qin domi⸗
nica vaſa ſumus fibi ꝑ baptiſmum lota.per fidem et ſa
cramentale miſterium ſaluatoꝛi omnium conſecrata:
moꝛe latronum rapimus ipᷣo inuito aliter qᷓ; velit cum
creaturis nos turpiter cõtractamus ⁊ moꝛe furum de

glienis facimus de nobiſipᷣis qui noſtri non ſumus ſed

Diuini iuris. Incunctanter appꝛopiatõne tipica. quod
coꝛpaliter a latronibus:boc ſpualiter a peccatoꝛibo agi⸗
tur · Merito ergo latro incidit in latrones:vt latro la⸗
tronem puniat.malus malum afficiat.peccatoꝛem pec⸗
catoꝛ toꝛqueat:vt ęum ſentiat toꝛtoꝛem in pena.cui ſi⸗
milis factus eſt in culpa. Incidit deuius a deo pꝛouius
ad malum in latrones inuiſibiles videlicet demones
qui a dño ſe per furtum et latrocinium ſubtraxerunt:
et defalcatõni ſimili omnes latrocinari connatur/Eſt
et latro mũdus totus poſitus in maligno: qui multos
amenitate ſua latenter et furtim a deo diuertit (La⸗
tro eſt qui non ſcom deum nominatur amicus qui ad
queq; placita trahit amicum videlicetoccultam amici⸗
tiam ſemꝑ habet qui imꝑpenſe animam furatur/amici
et dulci furtim quadam violentia trahit. Vtinam tibi
latro non fuiſſes:vtiq; latrones non inueniſſes. Sed
quid ei fecerunt.quid ei latrunculi rapuerunt:quod da
mnum dederunt. Erpoliauerunt eum.] vere tunica
innocentie atq; camiſea puritatis. necnon et honeſta⸗
tis pallium abſtulerunt: auferentes moꝛtis memoꝛiaʒ
cum moaticinia calciata de pedibus ſubtraxerũt. Et co
nam caſtitatis aſpoꝛtauerunt a lumbis:vt conſtrictio
pulcra coꝛpis tegmine velata pudoꝛis. in diſperſa libidi
nis diſſoluatur. Oerſtringam bꝛeuiter:quid expoliatio
iſta ſignificet. Tleſtiuit deus adã immaculata wſte na⸗
ture:quamobꝛem et ipᷣe pꝛotectus non ſubiacebat pu⸗
doꝛi.nec in ſe aliquid ſentiebat aduerſum indiſſciſſa ma
nente aut non perdita pꝛime donationis et induitõnis
toga:qua expoliatus extitit: cum auerſus a deo acceſſit
conuerſus ad vetitum. Accepit iterum inartificiatam
ſed detractam pellem pꝛo vlamine ad pudoꝛem:eo nã⸗
qʒ; ꝙ acceſſerat viciũ ſucceſſerat pudoꝛ.Hec eadem erat
ad tutelam ꝓpter geris intemperiem. οommota enim
ſtatim ſunt elementa contra eum: qm̃ rebellauerat in
eoꝛum auctoꝛem. Que tunc in manuspꝛedantium ve
nit.cum peccatum impudenter admittitur. et artificia
tur ad vanitatem. quod ꝓptertutelam eſi neceſſitae cõ

De viciis

ceſſum. Eſau habebat duplices veſtes et foꝛtes et mul⸗
tiplices aliquas ad ciuilitatem et vicinitatem in cõuer
ſatione ad homines: aliquas ad feritatem quibus vte⸗

batur in venatione ſilueſtrium. et ipis indutus pergẽs
ad impꝑium patris vt venatu aliquid pꝛo impante citi⸗

us venaretur.ciuilibo dom rehctis et tegentibo mater⸗/

na ꝓuidentia alterius fratris coꝛpus:hereditate pꝛiua⸗
tus eſt. erito quis veſtibus ſancte conuerſatõnis et

lvne ciuilitatis et rõnabilis moꝛis ad ꝓximum ſpolat?

incedit:qui feralitatis et beſtialitatis actibo arcu volun⸗
tatis ſagitta ſubtiliratis inſiſtet:et caret bñdictõne imo

lyreditate paterna. quam omnis legitimus heres expe

ctat.Tunica talari polimita expoliatur ioſepha latroni
bus fratribus imo homicidis:quaſi pꝛo eo quod a pa⸗
tre receſſit vadens in dothaim:ſq; in fectuʒ quem di⸗
cimus eſſe virtutum.Perſeuerantiam talaritas ſonat

varietatem et oꝛnamentum honoꝛum oſtendit.polimi

tas:quam pdidit in peregre ſic ſe habens.Et in egipto
a meretrice ſcinditur pallium honeſtatis vt ſepe hoc fi⸗
at. ꝙ ex molli et feminea conuerſatõne.ſi non ꝑditur ca
ſtitas:infametur honeſtas.Aſciſcitur huic ſententie ab
ſciſſum pallium ſaul a dauid dum eſſet ad requiſita na⸗
ture.vt quia in his que naturali debito agmus caute⸗
lam in omnibo non tenemus:velut in cauermis obſcu⸗
ris noſtre impudentie noſter habitat inimicus:qui no

ſtre regalitatis clamidem truncat.impꝛoperans ⁊ oſten

densꝙ peioꝛa facere poterat ſi dñs ꝑmiſiſſet. Guerunt
veſtes legales atʒ ſacerdotales quas in manu moiſi ele
cto populo edixit omnipotens:vt legales ad doctrinam
et agendam vitam.ſacerdotales ad medicinã et reme⸗
dium referamus:quarum pꝑtulit expoliationem qui ꝓ⸗
pter iericho ieruſalem ſacramentalem animo et opere
dereliquit. Et veſtis gratie q̃ diatur nouitas vite. In⸗
duite inquit aplus nouum hominem.qui ſecunduʒ de⸗
um creatus eſt. Et alibi. Induimini dñm ieſum chꝛi⸗
ſtum. Et iterum. Quotquot baptiſati eſtis chꝛiſtum
induiſtis. Quam expoliatoꝛibus expoſuit:qui vitam
aſpirauit in veterem. Ecce vbiq; ieruſalem et iericho:
ecce in omni homine ieruſalem etiericho.Ecce in para⸗
diſo hieruſalem et iericho. EInq; et vſqᷓ; quouſq; termi
nus moꝛtis adueniat habet quiſpiam a quo defluat.in
quod effluat.quo ſe pꝛoflutt.
ap'tulum. XXXIX.
Ed poſt ꝑdita quid. Accepit plagas.Circun
s datus ab inimicis neceſſario ſuſcipit plagas
non pꝛotectus armatura materie durioꝛis:
et inuiſibilig vulnera ſubito pen etrãtia coꝛ.
in via voluntarie auerſioms a deo accipiet inermis ſpi⸗
ritualibus armis.que reliquit in ſyon et hieruſalem et
templo.extra muros pambulans.vbi ſunt monumen⸗
ta iuſtoꝛum:vbi exiſtentes nunq; accepere.ſed ſemꝑ ad
uerſarijs dedere conflictũ. Sed quos imponunt: Im⸗
manes quibus abſq; ꝙ plangent expoliare non ſufficit
Inquit eccleſiaſticus.Quaſi rumpixa bis acuta om̃is
iniquitas:et plage illius non eſt ſamtas· Om̃is iniqui
tas dupliciter nocet. Animã ledit et coꝛpus:et in pꝛe⸗
ſenti et in futuro ſeuo telo conſigit · Et hec eſtrumpixa
bis acuta:et non eſt ſanitas ſi vltima ſequatur infirmi
tas.Nam infernalem plagam quis curauit aliqñ. Nam
alia ſcriptura dicit. An inferno nulla eſt redemptio. Et
pſalmiſta dolens ait. In inferno autem quis conſitebi
tur tibi. Pꝛofecto ill laſſitudini nulla ſequitur requi⸗
es.Cum quis ergo plagatur infirmus eficitur:et quã
tomagis inualeſcit infirmitas:tãtomagis debilitas ſe⸗
quitur. Verius enim in hoc ſpiritu q; in coꝛpe agitur.
vt peſſima fiat plaga peccati.que conſuetudine longa

—

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.
infecit. Hiuc hieremyas ait. Inſanabilis fractura tua: ab angelis et ſanctis et oꝑibus iuſtis:vt lona quep ipᷣo
peſſima plaga tua.Quare imanabiiis fractura. Quia ante fuerant in neceſſitate iuuare nõ valeant. Ante cu/
eſt peſſima plaga.Quare peſſima plaga.Quia conſue⸗ ius conſpectũ duo ſilij occiduntur. Intellectus verus
tudine longa induruit. Et ſapientia dicit.Languoꝛ poo et amoꝛ rectus: extinctõnis ſententia ſuſcipiũt. Cecan⸗
lirioꝛ grauat medicum: cum tam cito no poſſit adhibere turoculi.contemplatiui contintus auferuntur: ne dñi
remedium. Sed mhil eſt qð diuina potentia omnino bona videamus. Cunculamur cathenis noſtroꝝ videli
nõ ſanetur:ſi viſpoſitũ ſanare diſponit. Et poſt plagaʒ cet peccatoꝑ. vt anulo male cogitatõnis addatur anu⸗
. male cõſuetudinis peioꝛ plaga infligitur. vt etiam iauauu lus delectatõnis cui cõiungatur annlus conſenſioms.
. lo deſperatõnis plagatus vicijs iterũ feriatur. Elñ ite⸗ cui iungatur anulus male opationis.cui nectatur anu⸗
rum hieremias ait. Quare factus eſt doloꝛ meus incu,; lus male conſuetudinis. cui pariletur anulus neceſſita
rabilis:et plaga mea deſperabilis.Quia ſepe fit.vt aſ⸗ tis. quem ſequatur anulus deſperatõnis et obſtinatõis
ſuetus lõgo tꝑe vicijs diſueſcere nolit:magis vero ſua et his vincti ducamur in babylonem. in confuſionem
1 exiſtimatõne nõ poſſit. Eriſtimat impoſſibile poſſe ma turpantium a ꝑditoꝛum moꝛum.et ibi finiatur vita o⸗/
tare naturam.quam ſinxit aſſuetudo longena. Et liet mnium derelinquentiũ hieroſolymã ciuitatẽ nõ euer/
ſit abſonum dicere. ꝙ conſuetudo mutatõe ſpecifica in tendam et deſtruenda ab emulis: ſed fidelem et moꝛꝛ-
1 ipam vertatur natur. vt fiat aut ſit conſuetudo natu/ lem ab angelis cuſtoditã. Sed nec audito? hoꝛum ſer
t ra.iſtud vero infallibiliter eſt exꝑtum.ꝙ cõſuetudo fir⸗ monum.aut tu male pegre ſubticeris:ſcuto vitree excu
m mata:nature habet potentiam. Stabiliti et diutini at⸗ ſationis palliare te credens. En hieruſalem fame aut
1 q; longeui puerſi hoim moꝛes.intantũ aſciſcuntur na,⸗ violentia manũ hoſtilem requirebat effugere:deſtruen
ſi ture coꝛrupte.vt aꝑpꝛopꝛiatõe tipica ⁊ moꝛali ad impoſ- qg erat et templũ depopulandũ:fugiendum igitur erat
4 ſibile cõnectantur. Qð hieremyas erpꝛeſſit Si pᷣt mu Affirmo ſi euaſiſſes:et ſi moꝛe humano loquar. Gloꝛi⸗
eab tare ethiops pellem ſuam et pardus varietates ſus: oſe moꝛtis nanciſcitur nomen qui hoſtibo terga non de
na⸗ et vos poteritis bñfacere cum didiceritis malum. Me⸗ dit. et ſigno triumphali eſt aſſcribendus poſt moꝛtẽ qui
hen rito igitur deſperabilis eſt cõſuetudinis plaga.ſi cui nõö no fugiens ſed tuens moꝛitur in ciuitate:et magis eli
Neu⸗ pᷣt adhiberi remedium.qᷓ;uis diuina potentia omnibus git pꝛobiter moꝛi qᷓ; turpiter ſi ꝑ fuga poſſet viuere poſt
ino poſſit eſſe ſubſidiũ. Sed plage qñq; innaſcũtur de qin⸗ ruinam. Cautum fuit Kenn militibus ꝓbitatis nõ da⸗
ſen bus iſte textus nõ loquitur:ſed de his que ꝑ alioꝛum ꝓꝑ tre bhoſtibus terga.ſuſcipere in facie ſeuos ictus belloꝛuʒ
nnt cuſſiones fiunt:que in triplici genere reperiuntur. de ſcuto pꝛotegi:veddere ꝑcuſſionibvicem.credere nemi
ele quibus eſaias ꝓloquitur. Elulnus et liuoꝛ et plaga tu⸗ ni ante moꝛtem. Pꝛoinde ac ꝑmagis inſignitus cara/
nam mens:nõ eſt circumligata.neccurata medicamine:nec cteribus ſuꝑne militie quem poſt coꝛꝑis moꝛtem eter⸗
me: fota oleo. In ꝑcuſſionibo aſſolet euenire: vt qñq; vul⸗ na vita complectitur:vebet potius moꝛtis ſubire ſup⸗
nip⸗ nus.qñq; liuoꝛ.qñq; plaga cauſetur. lulnus eſt cũ le⸗ plicium qᷓ; virtute relicta conſequi bñficium. Muic ſen
uiter aut foꝛtiter cum vi aliquid coꝛpi ſentienti conſigi tentie inferunt martires de facto concoꝛdiã:quibus dũ
tur aut infigitur:vt fractura in coꝛꝑe pateat.Liuoꝛ ve⸗ glterum duoꝝ a perſecutoꝛibo in optione daretur vt an
n/ ro eſt ex ꝑcuſſione parua vel magna palliduʒ aut nigrũ ſufferant moꝛtem.an deſerant chꝛiſtum atq; virtutes
n veſtigium:vt nec carnis fracturã aut ſciſſuram oſtedat elegerunt ſanius omnes obpꝛobꝛij atq; moꝛtis ſubire
nn Plagam vero vocamus.que aut ex pꝑcuſſione aut alio toꝛmentũ qᷓ; eſerere dñm chꝛiſtum.et anteq; virtuteʒ
un caſu apertura lata ⁊ puaga exiſtit in coꝛpe.que aut ex do⸗ maluerunt ꝑdere huius vite iocunditatem. Hoc enim
e. loꝛe aut ex ſperatõne curandi patientẽ plerũq; plan/⸗ totius chriſtianitatis eſt robur:facere de neceſſitate vir
an gere cogat. Habes ergo in vulnere quodlibet peccatum tutem.et penalitates et verbera. cõtumelias et obpꝛo⸗
emi antum. habes in liuoꝛe quodlibet malum occultu. ha⸗ bꝛia. vulnera ſic et moꝛtem in arma conflare virtutum
ri bes in plaga tpus et numerum et quantũ puggatum et de his ſcalam facere celos ꝑtingentem. De his omi⸗
L ꝑiculum/Sed vẽ ſi nõ circumligantur vinculis legis: bus qui turbant aut interimnnt ꝑfunctoꝛie vite ſtatuʒ ””ÿM
ve ſi nõ curantur ex ſacramẽtis:ve ſi nõ fouentur olo ſpũuſſanctus qui oĩm eſt artifer noue artis inuiſibilem èͦJM
pietatis. Adhuc o male pegre aduerſus te verloꝝ ſuſci⸗ dedit peritiam.vt faciamus ſpũales machinas ad infe⸗
1 pe iacula.oꝛte conquereris ꝙ hieruſalẽ derelinquens rendam violentiam regno.qm regnum celoꝝ vim pati
. ad iericho pergens nec pueniens tanta mala ptuleris. tur.et violenti ſq; qui ſibiipis pꝛiuatis delectatõnibus
. ouimus referente ſcriptura ꝑ ſidem ꝙ ſemey ſenten ſuperatis aduerſitatibo violentiã faciunt. rapiunt illud
tiam moꝛtis accepit:qui contra inhibitõem regis ſalo⸗ Nam ſi vita durabilis non eſt in mundo.et hec modica
monis egreſſus eſt hieruſalẽ:vt merito nõ euadat gla/½ vndiq; vallata doloꝛibo:ſi vita ex omni ꝑte ineuitabili⸗
dium vltionis ſi quis effugerit ciuitatem tanti miſterij ter penalis eſt.in inferno ſociata demonib: ſi vita gra⸗
atq; pacisMecñõ ſub eadem fide pꝛenouimus hieruſa tioſa et deo placens nõ eſt mii in ſacramentis.manda⸗
lem obſeſſam a nabuchodonoſoꝛ babilonis rege:cuius tis et virtutibus: ſi beata vita non eſt niſi apud deum
manus volens effugere rex hieruſalẽ noĩe ſedechias cũ quam repꝛomiſit omnibus vere querentibus.quid eſt
t bellatoꝛibo ſuis rupto muro fugiebat ad campeſtria ſoli eligendum tuipſe conſidera. Moꝛi expediebat in pace
