firmauerit qualitatem. Fumat nouiter accenſus ignis
et flam mam exalant palee ſimiliter et malleoli:ſed ſia⸗
tim apparet que materia fouet ignem. Multi nouiter
militantes magno voluntatis impetu cucurꝛerunt in
pellum quaſi ludos putantes ictus teloꝛum. cum autẽ
ſenſerũt impetũ equoꝝ ⁊ equitantiũ duros lacertos.et
acumina metalli ſplendentis hoꝛride timuerunt.et aut
terga vertentes aut occumbentes glacijs certatoꝛum

aduerſarijs dederunt victoꝛiam. Jure aut militari ſepe

pꝛobati aut deuitant iapienter impetum emulo:ũ aut

repoꝛtant certandi pꝛobitate victoꝛiam. Eſt et in vno

m fide bella deueniunt. aut ſubitos agones ſuſcipiunt

agonicato pꝛo chꝛiſto rexerire virtutem nouiciam atq;
pꝛobat am. eſtin diuerſis certatoꝛibo conſiderare ſimi
lia. Mulla maioꝛ in moꝛbvirtus q; ingredi monumen
tum abiectionis deſpectõnis atq; edecoꝛis. hummnlita⸗
tis ⁊ moꝛtis:quod nouit agere virtus no inherens no⸗
niter ſed pꝛobata. licet ſpirituſſancti gratia lubito poſſit
inferꝛe virtutem.etiam his qui nouiter aut impꝛouiſe

4

Pooſ
facal
turtis
tituba
paet
keteſe
lerelo
wriorh
tecig
wnum
etcerte
thdinie
duome
keletat
luntum
loſugar
ſurrecteo
gntaind
eſfadile
cat ſaet
tunt
ſtificät
Hcri⸗
ciabat
aſtruit
tenetu
efecta
ſuentn
tur. Ge⸗

Celorur
alew
Mwe

accep⸗
cum
vean
coh
tum
ſton
rar
tes
Len

ggal

ſepu
Uſczi⸗
foeisa
dudi.
Babe
Celebꝛ⸗
incoch
nuump
etiden
bimo⸗
arume
lia
Bid
Forn
Pariſ
amore
eum .
bipch
kratde
tio

Muim⸗
Mpor

Aon

eminigne
gtice
Cpuhede
Mro. Pon
encamnſte
chriſtiane
diipolo
dentin gr
Res. Waria
nr
chab en
llncn
Anntunstſen
nozesauree
dueſirum
Aumpifonen
Terdentn
blante ſlen
eſtetäonni
Mallae wi
mdiuntſn⸗
bararcentis
Kocengn
valpetd
T
1. unere
As. noelpri
leſetentes
Nelngamns
enurida
mnNImes
öͤfunt eguaſn
ehe diſep,

enon introtne

veni. Cbipe
oubo novirns
ſaconrenret
pfeſfiarewe

eiſtinis men

d hemlen
vodrnenm
Nortekcns
Imcumnattan
te dinuſo
endenoun
ceenſuo hs
ſaliokſehſ
Ohlliuitt
Murtrunt in
n aumaute
olgceroset
crunt et ut
Ctatotun
tmuomnſer
muloi nt

Ganm
Nidnnn iaG6
eneeſmi

monumen

barnmht
ſrrensnO
ubtorſt

improit

—
—

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

Peo ſalute:quod in pluribus martiribb nempe legimus
factuʒ. Elerũtamen qui audacie ſancte atq; potioꝛis vir

tutis exiſtit.plerũq; animauit infirmu et erexit animã
titubantem:et habuit in virtute conioꝛteʒ: quem ante
pauentem aſpererat. Pꝛoinde apud agonixatoꝛes de⸗

bert eſſe pꝛecipuum:non pauidos ſed audaces velle ha⸗
bere collegas. Mam petrus introiuit in monnmeutum
pꝛioꝛq; iohannes. cuius animatus exemplo ingreſſus
eſt et ipſe poſterioꝛ. Bonum petro quia pꝛioꝛ introiuit:

lonum iohanni ꝙ ſocium impauidum habuit.Bonum
eſt certatoꝛi ꝓ chꝛiſto talem habere ſocium:a quo ſollici⸗
tudinis non pigritie ſumat exempla.! Intrantes hi
duo monumentũ vacuum inuenerut. Pꝛofecto ſur⸗
rexerat miriñce:qui humane fuerat tumulatus. Sed
tantum lintheamina cum ſeoꝛſum ab eis poſito inuolu

to ſudario inuenerũt. Explicita lintheamina liberam re⸗

ſurrectionem et explicationẽ a vinculis moꝛtis inſinu⸗
ant:inuolutum vero ſudarium huius reſurrectõmis in
effabile atq; ab humano ſenſu incõpꝛehenſibile ſigniſi⸗
cat ſacramentũ. Et cum nil aliud inueniſſent:credide
runt videntes.Nondum eni ſciebat ſcripturas ſq; te⸗
ſtiſicãtes:l quia opoꝛtebat eum a moꝛtuis reſurgere.
Ocriptura vero chꝛiſti reſurrectionẽ in multis denun⸗
ciabat. Ipſius quippe ſcientia firma credulitas:fideʒ
aſtruit oim a chꝛiſto geſtoꝑ.ſed cum ipᷣius memoꝛia nõ
tenetur ſibi non adhibetur credulitas.Ex quo in hunc
defectum vergitur:vt quod eſt futurũ quouſq; factum

fuerit non credatur. aut ſepe non woſſe fieri plus creda⸗
tur. Sed cum hi duo apſi hec vidiſſent: nec viſioneʒ an
8eloꝛum viderint. et locutionẽ audierint vt mulieres:
ad ſemetipᷣos continuo ſunt reuerſi:hoc eſt ſecum inter

na meditatõne vacantes vel ad domum vnde curſum

acceperant Sepe quippe recõpungitur mens bumana
cum queſita non inuenit: aut muenta compꝛehendere

nequit.Ad contexendum aũt oꝛdinem rei geſte.quan/
do hi duo ad ſepulchꝛum currere inceperunt mulieres
cum eis iterum ſunt reuerſe:credẽtes potius cum apo⸗
ſtolis aliquid certius inuenire:viſendi nimio amoꝛe fla

grantes. Et cum mhil pꝛeter id quod viderent reuide⸗

tes his duobus recedentibus et ipᷣe pariter receſſerũt.

ALento pede pꝛe meſticia gradientes: pꝛeterqᷓ; maria ma
ggalena:que amoꝛis cat ena ligabatur. ne abſcederet a
ſepuichꝛo. Et ſtabat ad monumentũ foꝛis ploꝛans.

tabat foꝛas vlut a ſide reſurrectõnis excluia: quo⸗
uſq; in illam reintranſierit bonitas ſaluato:is. Stabat
foꝛis a diuinis excluſa.Nil tam foꝛinſecum qᷓ; a fide ſe⸗

cludi. Stabat foꝛis:a monumento nouitatis celeſtis.

Stabat foꝛis s monumento vbi chꝛiſti eſt reſurrectio

celebꝛata: in quo incunctanter viderat exanime coꝛpus
includi. Et certa de moꝛte. de reſurrectõe nutabat. Di

rum ꝓfecto certa de moꝛte.dubitabat de vita.cum vnꝰ
et idem ſit qui moꝛitur et reſurgit.vt ſicut nõ potuit ſi⸗
bi moꝛs niſi ſuapte dominari: ſic nec potuit ab inferis
anima coꝛpus reanimatum atumulo detineri. Si hu⸗
milia et infirma chꝛiſti credimus: credamus et ſoꝛtia.
Si diuina credimus:credamus ſimiliteret humana.
groꝛmam dei et foꝛmam ſerui.et ex vtraq; chꝛiſti geſta:
pari fide in ipſo credamus. Stabat maria immobilis
amoꝛe:nutabunda fide. Foꝛis ſtabat et ſi ex ꝑte aliqua
eum noſceret aduentantẽ.memoꝛ dilectõnis oſtenie ſi
bi ꝑpchꝛiſtum:ꝙ ſibi non deficeret in hac hoꝛa qua vera
erat reſurrectio celebꝛata.Penitus dubitabat de reſur
rectione: validius de amoꝛe ſecura. Concertabant in
anima mulieris huius amoꝛ fides Amoꝛ ꝓtinus erat
in pondere.ſuccumbebat penitus fides.Almoꝛ eius de
agmoꝛe chꝛiſti non heſitabat:ſed reſurrectõmis manebat

tremula ſdes. Ydcirco amare ploabat amoris ſtimulo

agitata.et ipᷣm accenſa viſendi reſurgentẽ ab inferis p⸗

rumpebat in lacheymas. Que verba inter lachꝛymas
reſonabant. Que cogitationũ certamina voluebantur

in coꝛde. Quis nouit edicere.quis modos explicare po
tuit impatientis amoꝛis. Quis illam ardentem litem

cum dilectus cum dilecta in coꝛde concertat cum que⸗
rit cum queritur cum dolet abſentiam. cum pꝛeſentiaʒ
erigit. cum cauſatur tarda molimina cum ſi epectare⸗
tur non ipſe tardaret cum appendat in trutina om̃e qð
dedit:cum nihil ſe dicat ſibi retinuiſſe.ſed oĩa ⁊ ſeipam
in ptũte tradidiſſe dilecti:quis vnq; potuit talia palam
facere. Solum hec verus nouit amatoꝛ.et qui omnia
dilectõnis iura conſperxit. Pꝛoinde iſta diſcutienda ve⸗
ris amatoꝛibus relinquamus. Ploꝛans hieruſalẽ plo⸗
rauit in nocte ſue tribulatõis.ploꝛat magdalena in die
reſurrectõnis.vt maio: ſit cauſa ploꝛatus in die feſti de

bitam non ſuſcepiſſe leticiam qᷓ; tꝑe tribulatõnis ſuſce

piſſe iacturam. Ploꝛans foꝛis ploꝛauit et lachꝛyme illi⸗
us in maxillis eius:non eſt qui conſuletur eam exom̃i⸗
bus charis eius· Rigabat oꝛa agdalena lachꝛxymis
ſimiliter et maxillas: nec conſolationeʒ ab angelis neq;
a complicibo apoſtolis nec a matre dilecti. penitus ca⸗
piebat. Et hi omnes ſibi vtiq; cari erant. Habet hoc p⸗

pꝛium ex toto inherens amoꝛ. et ab alio pꝛeterqᷓ; ab eo

cui inlxſit ſolamen omnino non capiat niſi ſolueretur
vinculum quo ligatur.et deherens nouiter inlereret. vt

ex nouitate dilecti foꝛſitan exultaret. Sed aia que chꝛi

ſto inlæſit ex amoꝛe veraciter pꝛeter eum et ſine ipᷣo nõ
ad leticiam ſed cuncta vertuntur piter in toꝛmentum.
Et dum fleret inclinauit ſe et pꝛoſpexit in monumen

tum.] Inclinat amoꝛ ſepe altitudinem coꝛdis humani

etiã ad una ſectanda ⁊ ſuꝑbuʒ humilẽ facit.nec eſt tam
vilis aut abiectus mos.quẽ inherens dedignatur amoꝛ
Conuertit amoꝛ coꝛpus et membꝛa in artem et aptitu
dinem inquirendi. eum ſc; quem ſibi ſua cathena con/
ſtrinxit. Anclinat ſe amoꝛ et ꝓſpicit.ſperans ſemꝑ vi⸗

dere quod gliſcit. nec vno reſpectu contentus. viſendi

actus ingeminat.Aſpexerat ante magdalena ſepulcheũ
et iterum intuetur moꝛe dꝛagmam ꝑdentis.qin ſepe re
petit inquiſitõibo locum.inquo pdidiſſe ſe credit. KRKtmo
ris impatientia nouos geſtus multiplicat.et mibil di⸗
cit abiectum quod ſibi equauit in voto. Sed nec om̃i⸗
no fraudata queſitis duos aſpexit angelos ad ſolamen.

magis vero ad teſtimomũ inquiſiti. Supꝛa nempe pᷣ⸗

tulimus.quid dualitas iſta ſigniſicet. Sed interrogãt
opoꝛtune impoꝛtunãa ſedulam et ſollicitam rigantem
marxillas ſuas.lachꝛymis magdalenam. Et dicunt ei.

Mulier quid ploꝛas. Quid eſt quod interrogant peni

tus ipi quod nouerant.Mec eos latebat.dulcis ipſa plo

ratus. Sed interrogant vt ignem accendant ardenti⸗

us quo ardebat.: Reſpondit eis velut familiaribo ſue
mentis.ac ſcientibo vota planctus. Quia tulerunt do
minum meum.et neſcio vbi poſuerunt eum. Neſcit
in quos referat ablatõnis crimen.ſed excerto doloꝛe de⸗
terminatoq; queſtu dubia verba pfert. Similiaq; wer
ba cum nunciaret aplis diut. Eodem modo eodẽq; affe
ctu ſemꝑ loquitur de re cui factus eſt vnus amoꝛ.Qui
cum factus eſt rei ſubiectus.illam ſupꝛa ſeipam vocat
dñm ſuum ex amoꝛe. Illa chꝛiſtum dñm conſtituerat
quo ſenſu loquitur:quia tulerunt dũm meum. Tachex
moſis vocibo dabat interroganti reſponſa et refrangẽs
ſingultibus vocem rei quanqᷓ; non eſſent.Nõ determi⸗
nabat actoꝛes.neq; angelis.neq; iudeis neq; cuſtodibꝰ

neq; diſcipulis. neqʒ; aliquibo noĩatis faciebat ipſa furti

huiuſcemodi impoſiuraʒ. Sufficiebat eni ſibi Narfe,
D H 4

. .
— 5 . . „

Aililer quartuſdecimus

ſtaſſe dvoloꝛem:innotuiſſe queſitũ votum indicaſſe que⸗ viſis non letabatur.paruipendebat audita.chꝛiſtus ad veu
rentibus cauſam expoſuiſſe ploꝛatus:abſq; ꝙ in multa votum ſe obtulit inquiſitus:vt letaretur que in plurib⸗ en
verba moduʒ quem ignoꝛabat aſſerendo deflueret· Riee letandi copiam refugiebat. Et in plus chꝛiſt? huic mu⸗ mnen
ſtringit doloꝛ verba:et cum loquitur ſepe ↄfuſam emit lieri retribute leticie fecit aureſſem:vt queſitus vt ho⸗ ꝛtul
tit vvcẽ. Ged acrioꝛi acerbatur doloꝛe ꝙ quaſi ablatio/ mo. conſolaretur vt deus. Et tamen queſitus auferen⸗ tul
nis certa:poſitionis in alia parte domini ſui neſcia vNiide Qedſ triſticie facit exoꝛdiũ:dicens.. Mulier quid ploꝛas ſ eu
batur. Unde dicebat. Er neſcio vbi poſuerũt eum. Ad Querit vt homo qui omnia ſciebat vt deus. Nouerat nt
huc in ſenſu humano nõ in altitudine fidei mulier iſta cur ploꝛabat ſed interrogatio amplioꝛes pꝛouocabat ad cene
pſiſtit. Et vere neſcia:veram neſcientiam ſuo verbo ꝓp⸗/ lachꝛymas. Tu quidem chꝛiſte hanc mulierem ſecreto ſiſtier
nunciat. Tlerius nil neſcitur:qᷓ; nõ cognoſcitur factum tractu mentis magnetino moꝛe traxeras ad amoꝛem. vus
Et quod non eſt neſcia certa neſcitur: loquitur ipa ne⸗ tu inuiſa cathena ſuauis dilectionis ligaueras.tu imbu reinſe
ſcia veritatem. Quoniã nec vbi poſitus eſt.qui ſua po⸗ eras amoꝛe coꝛ eius.Tu ſignis tu verbis commouens anuſa
teſtate reſurgẽs a moꝛtuis.vbi vult eſſe poteſt.ſua vir tu peccatoꝛum remiſſione purgaueras.Tu ipᷣam tibi ta ſopien
tute vadens non aliena roteſtate delatus. Poꝛro impa ctus ꝑimiſſione ligaſti:tu amoꝛis tui aſcia omnis rei cõ/ uireſe
tientia mẽtis impatientiã coꝛxoꝛi facit. nec ſinit amoꝛ cupiſabilis delectationẽ ab eius animo abieciſti Tu te tum
impatiens coꝛpus quieſcere.ſi per eum aliquid in coꝛpo ſibi folum dediſti ad gaudium federe ſempiterno:tu ſu cetiſt
re queritur. Querebat magdalena coꝛpus dñi ſaluato ſcepiſti lachꝛymas eius:nec abhoꝛruiſti oſcula labioꝛuʒ ſvisan
ris.non contenta queſitionibus mentis:coꝛpoꝛeis que eius.tu illam dimiſiſti vt a te pomnia iret in pace.u aſtant
ſtionibus ſatagebat.Alffectio enĩ ſua in animo in ſen interpellatus iudereius aduocatus eſſe potius voluiſti bon
ſibus vti ipſo volentibus erat· Idcirco agitabat et coꝛ⸗ ne impediretur contemplatio dulcis eius cum illam ſe tſe
pus circũquaq; ſe vertens: ſi poſſet videre queſitum. dere cognoſceres ad tuos diuinos pedes.pꝛo te fatigan
Ende cum lec dixiſſet:conuerſa eſt retroꝛ-ſum Qua te ſoꝛoꝛe· Cu lachꝛymas ipſa vidente fudiſti ad germa⸗ ſ
validitate amoꝛis defuncti coꝛpoꝛis agebatur hec muli⸗ nicum funus.tu eam ſignis atq; ſignatis tibi ſcõ amo⸗/ S
er:q oculos vt videat a ciuibus patrie celeſtis auertit. re per omnia colligaſti.Nunc pꝛiuatam ſolitis tu inqui ſen
Muid in coꝛpoꝛe delectabilius ad videndum:qᷓ; ange⸗/ ris.mulier quid ploꝛas.Mõ ex toto inten ſibilis aut im⸗ dler
licos et beatos ſpiritus cum foꝛmam obicibilem ſenſi⸗ memoꝛ fa ta eſt mulier vt quid amiſerit non cognoſcat ig
bus ſumunt. Nam ad hanc viſionem quaſi in extaſi fa⸗ et niſi reinueniat quanto ſit doloꝛe donanda.Tu in iſta ſali
ctus eſt abꝛaham. et veneratus naturam cum tres vi⸗ plantaſti fidem:qua affecta in parte te querit.tu ſpem tibi el
diſſet:vnum adoꝛauit pꝛonus in terraʒ. Delectatus tas eius ad ſuperna wehiſti. tu radicaſti ptinus in eius ani⸗ o
li viſione iacob apparentem ſibi angelum cum eo oꝛa⸗ mo charitatem: u rigas illam vt crementum ſuſcipi⸗ nner
tionibus ne diſcederet luctabatur Oinltos legimus in at in munſibilibus aquis. Charitas a te in ipia diffuſa kac
veteri teſtamento huiuſcemodi viſione letatos:nec ali in te ab ipſa refuſa.hic ad monumentumtuum ligataz Do
ud tunc querentes.dum viſio illa pſiſteret. Hec muli⸗ tenet.illam ploꝛare facit. Quid ergo eſt quod interro/ dren
er ab angelis auertit vultum:vt poſſit caſu credens vi gas.quid ploꝛas.u cauſa queſtus: tu canſa ploꝛatus. kui
dere quem querit ſe conuertit ipſa retroꝛſum.Oulciſſi Tu inquietas illam. tu ab angelis illam auertis. tu vi⸗/ ſe⸗
mum eſt confabulari cum angelis:altitudinẽ atq; ſua⸗ uere in pace nõ ſinis. Tu illam delectari rebus ate cre⸗
uitatem humane lingue oñimno pꝛecellunt. Et ipi hanc atis non permittis. u ad amoꝛis tui impatientiã ad⸗
mulierem ad loquendum inuitant:blandis et compaſ⸗ duxiſti vt nec conſoletur in his que videt.niſi te quem che
ſiuis ſermonibus blandiuntur:et exquirũt cauſam.xo⸗ non cognoſcit cognoſcendo videat.videndo cognoſcat
lentes inferre ſolamen. Ipſi cum ea loqui delectare vi⸗ Quigd ergo bone Yeſu interrogas dilgentem atq; di⸗ en
dentur. ſed aliud ſibi pꝛe amoꝛe iocundius eis vertit ſca lectam.quid ploꝛas. Sed ad hoc interrogas vt erudi⸗ non
pulas:vultumq; vertit inquieta retroꝛſum:et a verbis as:vt finem imponas lachꝛymis eius.quam ad te con⸗ cun
eoꝛum auertit inſaniens et amoꝛe amens auditũ. Se uertiſti per penitentie lachꝛymas et oſcula pia eius vt hun
quitur amoꝛis ipſa nat uram:quiſe non in naturam re./ reſtaures in illa æperditam fidem. in qua ipſam ſal/ bar⸗
rum ſed in placitum trahicit. Quamuis chꝛiſius omii uam eſſe ſamiſti.Et plus addit ad amoꝛis et pij dolo⸗ tehen
angelo ſit ipſe nobilioꝛ:cuius nobilitatis quia deus ob⸗/ ris argumentum:l quem queris. Ypſe queſitus erat ſſere
lita maria.viuentem vt deum et hominem vere reſuci qui querit qui queritur.et ipᷣe ſe volebat offerre per ve⸗ torpln
tatum non vt erat:ſed hominem moꝛtuum inter moꝛ⸗ re fidei noticiam inquirenti. At illa exiſtimans e oꝛ⸗ Metze
tuos requirebat. Quo ſit moꝛtuo aptioꝛes atq; vahdi⸗ tulanus eſſet dicit ei. Domine ſi tu ſuſtuliſti eum dici⸗ poſit
oꝛes erant angeli ad ſolamen.et ad eius vſum dilectio to mihi vbi poſuiſti eum:et ego eũ tollã. Exiſtimatio guttet
nis:que ſenſu auditus atq; vilus percipi poteſt. Et gra huiuſcemodi foꝛte ab oſtenſa effigie cauſabatur. Yllam Aroei
tioꝛ menti rationabiliter eſſe vebet viuoꝛuʒ maxime an ſiquidem credimus oſtendiſſe ieſum. aut quia in oꝛto ten
geloꝛum:qᷓ; moꝛtui affabilitas. Sed quod gratius eſt erat monumentum.aut ꝙ magdalena ploꝛabat vt alte tusig
in natura ſeꝑe minus capit᷑ ab amoꝛe.qui fertur in pla⸗ rius non crederetur aduentus. miſi eius ad quem arti⸗ turge
cito non nature ſed ſepius accidentis:apud quem ſepi/⸗ culariter ſpectaret. pia tamen exiſtimatio fuit nec ab eo ſcen
— us agitur iudicio vtilitatis et delectationis plus qᷓ; iudi abſona ꝙꝙ in ipſa vicia eradicando:virtutes inſerendo ꝑ iſtim
Qdo rationis. Sed ne diuſcule talibus delectationibus egerat.et repullulantem infidelitatem nũc venerat ab tular
moꝛer: vtilioꝛ intellectus offertur. Statuit ab eterno laturus. Tenebantur tamen ocuh foꝛte cõmento dia⸗ ctyn
diuina iuſticia:vt anima que nullis creaturis citra deũ lli aut pia diſpenſatione ieſu.ne ſubito mniecti agnoſce er
conſenſerit delectari ipſe ſe ad fruit ionem impendat rent.quem amma eius amoꝛe magis q; vera fide que⸗ ne
Ac p hoc magdalena auertens vultum ab angelis.¶ cõo⸗ rebat. pꝛo eo ꝙ viuentem inter moꝛtuos requirebat. Prep
uerſa retroꝛſum. viditq; ieſum ſtantem. et non ſciebat Et non pꝛeſtans teſtiſicatiombo an geli fidem. mereba on
wieſus eſſet: ſcitura tamen in pꝛoximo lonitate que/ tur non aſpicere veritatem. Ende in obiectam oculis e
ſiti: poꝛro verſabarur adhuc in tenebꝛis ignoꝛãtie. Sʒ foꝛmam anima decepta non vera exiſtimatione ſe tra⸗
mirg et laudanda diuine recompenſatio lvnitatis: vt didit. ſed meretur erroꝛ facilter vemam. quia ſenſibus Een
exterioꝛibus non interioꝛbus incipit. Et ſenſualis q; Pin

quia querebat ſedula.q; nullis ſe cõſolabatur oſtenſis.

ſſtug d
l1plunb⸗

vt ho⸗
uferen

Poberat
bata
ſegeto
nnkn.
hnncnens
Entbit,
nereic⸗
ſti T
ernoruſe
allhen
npaf
noſolni
mmileme⸗
tefiten
dgennn
ſ mnor
Stuinqui
ggutim
noſeat
TuiM
tn ſem
igani⸗
ſuſcipif
Dffucz.
mligen,
inteno⸗
Portne,
is, tupi⸗
oate ae⸗
enri e
teqem
gnoſee
natqd⸗
Ntawcti
teton
eiusyi
ln ſo⸗
wo⸗
userat
werye/
Sgo
vmdoo/
inoro⸗
Pan
ſoo
ytale
marti
eegheo
cncop
rateb
da
oe.
ſegten
irhut⸗
Hertu
aulis
etrat
lioĩ

———— 7 —

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

intellectuaiis eſt ad curam facilio: cuipeq; minoꝛis:qui

vero er intellectu ſeu in ſpiritu oxoꝛitur.difficilẽ ⁊ tem⸗
peraneam curam habet culpeq; maioꝛis.Humiliter ta⸗
men ſed inconſiderate iſta mulier hunc quẽ exiſtimat
oꝛtulanum alloquitur:ſubijcit ſe in verbis credito vt
oꝛtulano ex amoꝛe que ſiti dicens. domine ſi tu ſuſtuli⸗

ſti eum. Dominum wcat plebeium abiectiq; miniſte/

rij virum:ad hanc humiliationem queſiti dilectione co
gente inconſideratam locutõnem emittit. Si tu ſuſtu

liſti eum. Que cauſa eſſe potuiſſet:vt qð querebat coꝛ⸗

pus qð tuliſſet oꝛtulanus. Non ſuberat cauſa.ſed amo
re inſaniens loquebatur impꝛouide magdalena. Oe ſi
cauſa ſubeſſet.etiam iſta ſuis ſtimulis agitata minus
ſapiens oquebatur cum petit edici. Non huic queren⸗
ti reſerandum erat.ſi ablationis cauſa ſubeſſet. Et mi⸗

rum.qꝙ hunc quem oꝛtulanum credit: alloquitur vlut

certiſſimum ſui deſiderij cognitoꝛem. Habet in moꝛibo
ſuis amoꝛ impatiens vt ſepe credat omnem hominem
aſtantem ſua vota cognoſcere:et in doloꝛibus verſatus
ab omnibus cum cauſa ſe cognitum credit. Adcirco ve
lut ſcientibus factum et cauſam omnibus loquitur ꝓ⸗

ut nunc feciſſe nouimus magdalenam:cui coꝛpoꝛe ab⸗
ſentes ſpiritu pꝛeſentes verboꝛum bellum indicimus.
Si doꝛtulanus tuus eſt notus ſi tua vota nouit. cur eũ
aſſertione determinata non alloqueris. Di autẽ igno⸗

tus cur ei non edireris quem inquiris.ſed inquis. ſi tu
ſuſtuliſti eum. Quem eum. Si oꝛtulanus ignotus

tibi eſt.tua vota non nouit: neſcit quis nam ſit.quem
tam diligenter inquiris. Quem eum interrogas. ac ſi

pꝛeſente ipſo illũ eum in monumẽto clauſiſſes. Quẽ
eum.Quid iſte ſi oꝛtulanus eſt.de quo queris agnouit
Bed optime neſcia loqueris.quia non patrem nõ fra⸗
trem non ſfitium non amicum terrenum inqumis. ſed

eum qui eſt et qui venturus eſt. et dum ſic pꝛofertur.ſi

ne agnominatione fuiſſe ſciatur. Sed credis ne tu mu
lier omnibus ſicut tibi tuum familiarem eſſe amoꝛem
Credis ꝙ omnibus ſicut tibi tuum eſſe doloꝛem vt di
cas: ſi tu ſuſtulſti eum dicito mihi vbi poſuiſti eum.
Quis intelliget eum quem fraugendo ſingultibus vo
cem impꝑetu deploꝛandi oꝛa rigando lach:y mis expꝛeſſe
non nominas. Sed fruſtratius iſta mulier verbis ⁊ lo
cutionibus vagabatur quanqᷓ; dumtaxat coꝛpus terre⸗
num inquireret:cum impotens viribus tollendi finge
bat audaciam.quia nec illa mulier coꝛpus illud vt que⸗
rebat exanimatum graue per molem poꝛtaxe ſola potu⸗
iſſet:cuius ipſa fuit de poꝛtitoꝛibus ad ſepulchꝛuʒ. Nec
coꝛpus chꝛiſti modica ſeu imperfecta:ſed cõmumi et cõ
pleta et decente quantitate conſtabat. Eed amoꝛ im⸗/
poſſibile ad poſſibile ſua opinione reducit. et quod ne⸗
quit efficere poſſe credit. Ceca et impꝛouida pꝛotinus
amoꝛis audacia:qᷓ; poſſit efficere plus pꝛomittit. Quo
autem iſta mulier detuliſſet ſi abſiuliſſet et coꝛpus peni
tus ignoꝛamus. Magis autem ipſam locum quo dela⸗
tura eſſet pꝛeuidiſſe non credimus.elus omnino ſine
ſcientia in eius anima bulliebat Sed qui oꝛtulanus ex

iſtimabatur: erat qui querebatur. Sed nec ſirum ad oꝛ

—

tulanum creditum maria renebat a pectum:et incertis
et vndiq; viſibus vagabatur.merens et eiulans: quia
nec pꝛotendebat reſuſcitatum:nec reperiebat defunctũ
Incerta mente et varijs coꝛpoꝛis motibus effluebat:
excepto ꝙ a ſepulchꝛo recedentibus omnibus ipſa ſola
non recedebat. Jeſus autem qui eam conſolaturus ad
uenerat. ſimiliter reſtituturus ad fidem ipſam. nomi⸗
natiuo verbo alloquitur dicens. Maria. Hec ſiqui⸗

dem vox expꝛimens nomen eius penetrauit aĩam eius

plus in virtute ad ipſam exiſtens qᷓ; in ſono edite vocis

Sola ſolita. ſolum ſolite audiuit oquentem: ac per vc

cognoſcens ſolitam vocem:recepit et fidem. Elnde cõ
uerſa illa dicit ei. Rabloni.quod dicit᷑ magſter. Quo
conuerſa:.Ad loquentem. Quia cum pꝛimo cõuerſa re⸗
troꝛſum videns vt oꝛtulanum ſua interrogatione com
pleta reconuertit oculos ad ſepulchꝛum:aut vndiq; gi⸗
rabat aſpectũ:ſperans ex aliqua parte ſibi apparere que
ſitum. Nũc ſiquidem audita voce queſiti ad eum ſe ite⸗
rum reconuertit motu coꝛpoꝛis pamplius autem mo⸗/
tu mentis in fide veritatis. Et wocat magiſtrum qui di
ſcipule nomen expꝛeſſerat. Non inuenimus ieſum ali⸗
quam mulierem ſed neq; matrem. niſi hanc ⁊ ſoꝛoꝛem
eius ꝓpꝛijs nominibus appellaſſe. Que vt ex adiectio⸗
ne verboꝛum ieſu compꝛehendere poſſumus.non con⸗
tenta verbis:ſed aptitudinem coꝛpoꝛis vt ſolita erat ad
pedes oſtendit vt tangeret.l Quiieſus ait Moli me tan
gere. NMondum enim aſcendi ad patrem meum. Clo⸗

lebat enim tangere maria magdalena. ſolitis appetens
gaudere contactibus:adhuc reſurrectionis vt erat non

tantipendens eterne reſurgentem coꝛpoꝛe gloꝛificatuʒ
volens vt tracta eſt moꝛtalem a paſſiombus ſubditum
Et quanq;ad vocem eius fide conuerteretur in eum:
non ilico ipſum per reſurrectionem altioꝛis conſiſtentie
cogitabat. Pꝛoinde ieſus cauſaʒ intactus adiecit. Nõ
dum enim aſcendi ad patreʒ meum. Vlerba ſunt iſta
implicantia rudem intellectum: ſed explicantia fidenb-
veritatem. Cangi nolebat ad ſenſuum conſolationem:
quanq; ſe tangi ꝑmiſerit ad reſurrectionis oſtendendã
omnimodã veritatem:ne coꝛpus impalpabile non qð
in ſepulchꝛo iacuerat crederetur. Quia nondum ad pa
trem aſcendi. Er quo erat omnibus pꝛedeſtinatis vtri⸗
uſq; hominis donanda pacatio nec querenda ſeu donan
da erat amplius ꝑ eum huiuſcemodi conſolatio ſuꝑ ter
ram.vt de ipſis mutuis coꝛpoꝛis geſtibusa quoq; poſ⸗
ſit eſſe gauiſum:ſed in ſupernis apud patreʒ ſuũ ſi qua

ſunt aut eſſe poſſunt in vtroq; homine ſolamina reſer⸗
uantur: vbi hominũ tactus tanq; in ſpirituali coꝛpoꝛe
optime ꝑomnia fulcietur.merito reſurgentis.qui pen⸗/
dens in cruce in tactu habit aſperuʒ ſenſum.vt ſeque⸗/
retur pena pleniſſima moꝛiẽtis. Non queras in me mu

lier ſolita tui anim aut coꝛpoꝛis fulc menta in mehoꝛa

tibi et ceteris ſunt cõmutanda fidehbus.vt non in ter⸗
ra querantur vlterius.ſed cum ad patrem meus fuerit

celebꝛatus aſcenſus non dei filij qui ex deitate non mo⸗
ritur nec reſurgit:nec ad patrem velut ab eo deſciſſus
nũc reaſcendere velit.ſed chꝛiſti bominis qui moꝛtuus
fuit in carne:nunc ab inferis et a tumulo exaltatus.et
in eadem carne ad eternum patrem in modico aſcenſu
rus: Sed nondum aſcendi trabea carnis indutus.quã
accepi ex virginali vtero cum qua conuerſatus in mun
do:cum qua affixus in ligno. cũ qua iacuiin ſepulchꝛo
cum qua gloꝛificata reſurgens aſpectibus tuis appareo
cum qua ſunt tibi et electis meis pꝛemia beatitudinis
alta donanda. Sed cum aſcendero ad patrem vbi erat
gloꝛificatoꝛum coꝛpoꝛum verus tactus.ſed hic pꝛo bea⸗
titudine nullo pacto me tangas.Mon ſunt ſub celo ad/
huc pꝛeſtande beatitudines ſed donande virtutes. Ne⸗
mo hic beatiſcandus:niſi ad patrem cum aſſumpta car
ne aui deſcendi vt aſſumerem pꝛioꝛ ipſe reuertar. Expe⸗
diebat omnino ad patrem regredi cum carne a quo per
deitatem nunq; diſceſſerat: et parare locum ſicut ipᷣe pᷣ⸗
dixerat. Et manſionum diuerſitate tributa:tactus bea
tifice gloꝛie verus erit.Alia ratione maria tangere ſata⸗
gebat. et alia ratione chꝛiſtus illaʒ abigebat a tactu. Il
la motu ſenſus adhuc in ſenſibus vjgens:poꝛtans moꝛ
tale nõ ſpũale coꝛpus. Sed ad deſignanda beatitudinẽ

ℳ₰

non eſſe in infmis ſed in ſuperis apud patrem ilama

tactu pꝛohibebat ieſus: vt in hac ſola muliere que pec/

catrix extiterat inſtrueretur eccleſia militans colligen⸗
da de gentibus et peccatoꝛlbus iuſtificandis ꝑ gratiam

nec in hac vita in chꝛiſto pꝛemia beatitudinis querat

necq; ↄſolari ſed tribulari af fligi crucifigi et pꝛiuari ame
mitatibus ſenſuahbus decoꝛari virtutibus appetat ſup

terram:beatificari vero cum chꝛiſto in celeſtibus apud
patrem. Mon eſt in carne moꝛtali competens beatitudi
nis taciꝰ:⁊ oꝛdinata poſſeſſio.Pꝛoinde a tactu gloꝛiſica
ti coꝛpis pꝛohibetur moꝛtalis adhuc ⁊ ſubiecta miſerijs
magdalena in documentũ et pꝛeſagium ceteroꝛum:vt
non in via et iam in chꝛiſto beatitudinis pꝛemia: ſed ex
ipſo et in ipſo et cum ipſo et ꝑ ipſum et ꝓter ipᷣmvirtu
tes et virtutum exercitia inquiramus·. In patria vero
ſuꝑna pꝛemaa infinite gloꝛie cum erimus apud patrem
ad quem vt manſiones debitas pꝛeparet et competen⸗
tia loca credentibus pꝛotinus et poſt paululum aſcen⸗
ſurus erat et chꝛiſtus.Qui magdalenã pꝛo tunc et pꝛo
illa intentõe a tactu remotam illam tranſmittit ad fra
tres ſuos apoſtolos:quos ex charitate fratres poſt re⸗
ſurrectionem appellat:oſtendens ꝙ ꝓpter reſurrectio⸗
ms claritatem ad eos ⁊ ad fideles ceteros non perdidit
pietatem. Clade aũt ad fratres meos:et dic eis.Aſcẽ/
do ad patrem meum.et patrem veſtrum. deum meum
et deum veſtrum. Aſcendo ad patrem meum per na⸗
turam:veſtrum ꝑ adoptionem et gratiam. Patrez me
um cum quo mihi eſt in deitate vera equaluas:patrem

veſtrum ſub q̊ͥ vobiſcũ eſt mihi vera fraternitas. Prem

meum et veſtrum. Homo ſum et vos homines eſtis.
In hoc vnum atq; ↄmuuem poſſidemus patrem. MDa
trem videlicet creatione.amoꝛe.beneſicio. dono. Sed
qm̃ deus ſum meus eterne:qm̃ hoĩes puri eſtis veſter
ex tempoꝛe.Deum meum et deum veſtrum: vt vng ſit
capitis et coꝛpoꝛis in deo et ꝑ deum eterna beatitudo.
DSeum meum cum quo mihi par eſt vna deitas. deum
veſtrum ſub quo vobiſcum eſt mihi eadem non diuer⸗
ſa humanitas. Magnam indidit chꝛiſtus nobis ad ipᷣm

fiducie veritatem:magnam pꝛotinus eternoꝛum com

munionem.imo ineffabilem atq; interminabilem vni
tatem. cum patrem deum vna cum ipſo dixit eſſe com
munem. Mecdum in his verbis omnem fidem aſrem
reſurrectõnis ꝑfecit:vt ſicut deus iuus eum cuſtodiuit
in penis. animam euulſit ab inferis. a tumulo coꝛpus.
ita et nos reſuſcitabit quia etiam noſter eſt deus.ꝛe⸗
rogauit vere credentibus ſperande gloꝛie infaindilem
veritatem et pacem habere conſtituit in aduerſis.vt ſi
cut eum ſuus pater in omnib gloꝛificauit ita vos qui⸗
bus deus pater et deus eſſe ab eterno preuidit. Ecce cõ

ſtituitur magdalena inter homines pama nũcia ſancte

reſurrectionis et ipᷣa pꝛioꝛ inter moꝛtales atq; coꝛrupti⸗
biles efficitur pꝛeconiſſa:vt ninnciet his qui hanc reine
rectõnem ꝑ vniuerſum oꝛbem pꝛoclamaturi erant.Et
chꝛiſtus oꝛe ſuo ipam pꝛimã ſue reſurrectionis euange
liſtam facit:de qua ſeptem demonia inuiſibiliter et po⸗
tenter expulerat.vt pꝛo peccatoꝛibus moꝛs eius creda⸗
tur et celebꝛata ſurrectio: vt nec infidenbus ad fidem
conuerſis nec peccatoꝛibus ad gratiam firme reuerſis
credatur adim gratia verbi. Mec a diuinis miſterijs pu
tetur excludi etiam ſexus femineus: et infirmioꝛ natu⸗
va non depꝛumit eum cui arridet virtus et gratia fulcit.
Conlſolatur deus pater ⁊reſurrectio filij mulierem q̃ ha
ctenus funt in ciuitate peccatrix:et nũc quaq; illis nò in
fecta contagijs:erat enĩ nibilominus infidens.Et in il⸗

la dat reſurrectionis pꝛeconmiñ vt confoꝛtet tunc inſide
lem apoſtolicum choꝛum: vt pꝛo peccatoꝛbo credamus

quartuſdecimus

chhꝛiſti ieſu tam alta miſteria celebꝛata: iuxta qð petrus

in epiſtola ſua inquit.Benedictus deus et pater donn⸗
ni noſtri ieſu chꝛiſti.qui ſecundum magnam miſericoꝛ⸗
diam ſuam regenerauit nos in ſpem viuam per reſurre
ctionem ieſu chꝛiſti ex moꝛtuis in hereditatem incoꝛru⸗
ptibilem et incontaminatam et immarceſſibilem con⸗
ſeruatam in celis:vobis qui in virtute dei cuſtodmmi
fidem in ſalutem paratam reuelare in tꝑe nouiſumo.
ee ſiquidem firmat cum ſe reſuſcitatum oſtendit.et
ad patrem et cõmunem nobiſcum deum in bꝛeui acceſ⸗
ſurum ſe aſſerit. Hec dicens ieſus:ab oculis magdale/
ne diſparuit Ylla in baſe repoſita fidei a qua dimota ex
titerat egreditur oꝛtum ilico reliquit ipſa ſepulchꝛum
nec vltra ſe inclinauit vt aſpiceret: nec amplius ſi ad⸗
huc eſſent vel receſſiſſent requiſiuit angelicos teſtes:
de reſurrectione credula de queſita iocunda. et vt iuſſa
Tomini et magiſtri ꝑficeret animo et coꝛpoꝛe feſtinauit
Et cum reuerteretur ſuas conſocias in itinere infra ſe⸗
pulchꝛum et hieruſalem conſternatas animo lentogra

dientes veſtigio adinuenit. Qnas etiam ſociali diſere

tione retento pede atq; interpoſita ſeſſione dum iſta cũ

maria fiebant neſcientes credimus expectaſſe. Sicin⸗

ſimul verſus hieruſalem venientibus: illi iocundanti

lulis triſubus pꝛe doloꝛe. ieſus occurrit dicens auete.
AIlle autem acceſſerunt et tenuerunt redes eius a ado

rauerũt eum. Occurrit ieſus eum ſedulo amoꝛe que
rentibus.et ſollicitam curam gerit.ne anime dilatione
frangantur. ſeſtino remedio fragilibo opus eſſe cogno⸗
ſcit ne ſpes dilata in deſperatõnem tota mutetur: et ne
pius animus habitũ impietatis aſſumat:Cura eſt chꝛi
ſto de infidelibus vt adducat ad fidem hcet omnes non
veniant: cadentibus ab habita virtute vt reſurgant q;
uis nõ omnes pariter releuentur: de his que aguntur
virtutibus ne labantur quanq; inuemantur nõ om̃es
in his eque ſtabiles et in operibus efficaces: de his qin
a virtut ibus non deficiunt in amphioꝛa pꝛonciant ied
tamen omnes eodem ſpiritu non feruent. Et vt pꝛofi⸗
cientes ꝑueniant.ſuis miris modis in ſecreto et muiſi

bili ſenſu occurrit.et ſua pietate ſuffultit in occurſu hu/

liuſcemodi dicit.Auete.lenitudinem pacis ad abdica
tion ꝑturbationis inſinuans.et plus mentiq; ſenſib⸗
coꝛꝑis ipſe ſaluatoꝛ occurrit.vt coꝛpe oculis vrbo mẽ
ti voce in aurib tranſfuſa loqueret᷑.vt coꝛpoꝛea et mu⸗
tua viſione anima inuiſibiliter munſibil fide de reſurre
ctione firmaretut.Occurꝛit ſaluatoꝛ viam huius mun
di pauide gradientibus:quia ipſe via in qua melioꝛ eſt
ducatus:vt relicta ſeculi via.illam que in patriam pꝛo⸗
uehit gradiamur. Et pacem loquutur: cum obuiatoꝛis
moꝛe ſalutat.Auete. Quod hebꝛaica lingua verbuz eſt
pacis.At ille tenuerunt pedes eius. Quomodo tenue⸗
runt. Oeniculando ante eum. ob reuerentiam et amo/
rem · Et ſe tangi nunc ieſus ꝑmittit ad oſtenſionem et
certitudimem reſuſcitati eoꝛpoꝛis:quod marie denega⸗
uerat in oꝛto in abdicationem ſenſualis delectationis.
Geſta enim chꝛiſti nunc denegata uunc conceſſa.nunc
pꝛohibita nunc pꝑmiſſa magnam nobis aſtruunt miſte⸗
rij rationabilem varietatem.vt vnum et idem qð vno
tempoꝛe denegatur alio conceditur atq; ꝑmittitur defe
ctum in queſito indignitatem in querente. ineptitudi
nem in modo.impoetunitatem in tempoꝛe.indecentiã
in re dum negatur impoꝛtare credamus.cum vero con
ceditur his caruiſſe atq; oꝛnari contrarijs firmiter au⸗
tumemus:nec pꝛo tanto diuinum mutatur conſilium
ſi opera varientur. Nouit enim diuina pꝛouidentia ſi⸗
ne dolo noſtris vtilitatibus conſulens:qualiter ⁊ qu an
do et quid nobiſcum diuerſimode ſit ggenduʒ. Er nuc

2o
oi
reuſ.
ſemm
anicna
mapen
l .
wohe
leſt
ſtitei
gitillis
tbush
reinfid
ölrſie
dubioti
hle ſitd
famiart⸗
cloſioꝛ
Cltitſal
re.Qus
eiſdem
terprer
mulitor

„gnano

ſo ſeuiſ
quibus
tefutni
Hocue
llmireg
los afoꝛ
tum eua

ere rep

tes ingte

dicit ad
cipis q

riam d.
kterno
eni fact
weecar
merow
duſit pf
om do⸗
ineternuu
egvalitat
Nbosabf
umeuaen
Nenitoe
I Ugtürg
Woſelin
flosgao
Unteieſin
rſcheet
Nireſpr⸗
tonis.
uiturn
Cnnsnnn
i lllmn⸗
tenver
en
pie
wnn
ſoehe
gehe

peng S „ . ni nen ſingulariter et amaro animo petrus iohannes
ANn pꝛocliue muliere tangunt eroſeulantur ominicos be tanen ing ad ſepulcheum necieſum aut angeloo ed
des:et ad ſolita reuertitur magdalena. Et recognoſcut quiai n cum lintkraneg enn⸗
nſenmn set da tolles idere affixum. et in theca tantum monumentũ vacuum cum lint ranmmdbo pvi⸗
rteſur reſuſcitacum:quen viderant cruciaffirum. et in gere meruerũt. Et illi audientes quia viueret. et viſus
ine ina recluſum. Et reſuſcitatus in coꝛpoꝛe in ilarum gerre mert enndientes gula Dueres
lceu adule Keſer ſhzte liue coꝛpoꝛe in ani⸗ eſtet ab ea non crediderunt quia et ipſi acceſſerant ⁊ ni
W nimahes Flerre alttar orlnorliue a t in va hil viderant. Regebantur moꝛe illoꝛum qui cum anxie
tmn e euneius erhfanter Camettrd mema⸗ tate alloqui gliſcunt.quiq;uis quod dicitur verum ſit
nünn lida fide mentis:pteſtantes iin ge ne torhie en⸗ quouſ; videat ſdem pꝛeftare couſunt. Se dmirum
