pꝛennito tempoꝛe pungendus erat filius dei. Et mun⸗
di diuitias ipſe ſaluatoꝛ ſpinas exponens parabolas ap⸗
pellauit. Ac per hoc qmi pꝛincipes iudeoꝛũ deſiderio pl/
habendi aut ſecularia non amittendi. cheiſtum vſq; ad
coꝛonam ſpineam pꝑduxerunt.vt vndiq; punctura cõſi
ſteret in capite gloꝛioſo:et pꝛo dignitate regali quã ex al
to contulerat populo iudeoꝛũ coꝛonam ſpineã accepit ĩ
meritum. Purpura illa non ad honoꝛem ſed ad deriſio
nem ꝑtinet.ſed coccinea erat pꝛo de ſignatione illoꝛum
pꝛeſentiũ et futuroꝛũ qui nunq; ſanguine ſaciant᷑:et co
nant᷑ ediſicare in ſanguinibo ciuitatem.Altioꝛi autẽ in⸗
tellectu illa clamis coccinea et purpurea qua circunda⸗
tus in deriſum a miniſtris penarum fuit:martirũ paſſi
ones pꝛeſagio pꝛemõſtrabat.quibus velut contexta cla
mide que tm̃ fert᷑regibus apta circuũdandus erat.ver⸗
tenda tamen in gloꝛiã:qñi purpurea erat.Aue dicebãt
ei:cui ex omni ſe competit aue aliſſq; cõferre. Nam ſibi
ſalus:et pꝛeterq; ab ipſo nemini ſalus eſt. Mira vero e⸗
rat deſponſatio tanq; homini pereunti qui ſe ſaluare nõ
poſſz:deſpectiue optabatur ſalus. Et pꝛoferebat᷑ oꝛe m
ledico:qð ꝓpheticum erat Et loquebantur neſcij verbũ
magni miſterij.ꝙ a poſteratione literaꝑ nomine pꝛige
parentis hoc verbum ſumpſit inicium:et ab angelo fu⸗
it impoſitum vt ſub hac foꝛma verboꝛ almã virginem
ſalutaret in inicium ſalutis mundo reſtituende velut ĩ
manu femine:qm in manu femine fuit pꝛerogata dam
natio.Alrundine facta ꝑcuſſio vacuitatem pꝛeſanxit ho/
minũ imquoꝛũ qui calamitatem animi patiuntur. dũ
in alium hoſtiliter inſiliunt:et velut arundo vento agi⸗
tata in illam partem feruntur quo popularis aura ſiue
demon inflans impulerit· Et qui vulgarem fauoꝛẽ ca⸗
ptare contendunt:aut aliquo a dei veritate flectunt᷑ aut
deuiant a iuſticia arundine caput chꝛiſti percutiũt. Qð
a contrario ſenſu de baptiſta ſaluatoꝛ loquens diſſeru⸗
it dicens turbis. Quid exiſtis in d ſertum videre Arũ⸗
dinem vento agitatã. Arundo vento agitata inconſtan
tiam hominũ pandit:ac etiam ꝑ ipſam ad omnia mala
et impertinẽtia noſtri coꝛdis facilis inclinatio de ſignat
Sed arundinem chꝛiſtus geſtabat in dextera et auelle
batur interdũ vt caput exilla feriret᷑: vt ab ĩpꝛobis iu⸗
deis atq; paganis erroneiſq; philoſophis atq; ĩ ſide de⸗
ficientibus chꝛiſtianis. Omnia geſta chꝛiſti ꝙ incarna⸗
tus eſt. ꝙ natus eſt.ꝙ ſit cõuerſatus.ꝙ foꝛtiter paſſus
ſit. ꝙ foꝛtiter et victoꝛioſe moꝛtuus eſt. ꝙ poꝛtas effre⸗
git auerni. ꝙ ſe ſua potentia ſuſcitauit.ꝙ eduxerit ab in
feris animas.ꝙ aſcenderit ſuper omnes celos et ſuper
altitudinẽ omniũ angeloꝛũ.ꝙ miſerit ſpũm.ꝙ mundũ
in foꝛma hominis iudicaturus ſit. hec omnia tollunt a
foꝛtitudine dextere ipſius cum calamũ intus vacuum
in dextera e ponunt:et ꝙ non ſint tantis miſterijs ple
na ſed vacua.neq; credũt ꝙ deitas res huiuſcemodi fu⸗
erit oꝑata. Poſuerunt ergo arundinem in dextera chꝛi

in chꝛiſto crederet atq; diceret ꝑ

tertiuſdecimus

ſti: vt foꝛtitudinẽ infirmitatem Rlenitodnn vacuitatẽ
us populus ommũ

infideliũ et male ſapientiũ a hereticoꝛuũ Et ex eadẽ arũ⸗

dine ex eadem vacuitate male credẽdo caput chꝛiſti hoe
pcuſſerint pꝛout in eis eſt imꝑcuſſibilem deitatẽ. Ala⸗

patio ad id refert᷑ ſimiliter expuntio faciei.qð ſupꝛa in a⸗
lia ꝑcuſſione maxille pꝛetulimus. Qui ad exaggeratio
nem tanti obpꝛobrij atq; vilitatiſ impuſtri geniculant
ante chꝛiſtum. pꝛeter id ꝙ moꝛe puerili chꝛiſiũ ſubſan/⸗
nant et deludunt illuduntq; immatice vt nihil deſit a⸗
ſpernationis atq; dedecoꝛis:in magnam cõſiderationẽ
miſterij fidelem animũ vehit.qm hec ſunt magna pꝛe⸗
ſagia. ꝙ cheiſti obpꝛobꝛia deiectões ⁊ apoꝛiatiões eſſent
adoꝛanda in poſterum:et aſſumenda ſudoꝛib et agoni
bus ab his qui celeſte regnũ captare certarent atq; mũ
di huius habere victoꝛiam. Et in nomine ieſu flecten⸗
dum erat adoꝛatione moꝛali et miſtica omne genu. Et
velut omnis figura tranſibat et tranſitura ſperatur in
euidentiã et claritatem.ſic et hec illuſio in veritateʒ vt
magis ſint in honoꝛe chꝛiſti abiectiones apoꝛiationes
atq; obpꝛobꝛia pꝛo ſalute credentiũ qᷓ; ipſa creatio cete
roꝛum.Mon enim in eo ꝙ creati ſumus adipiſcimur be
atam ⁊ intermmabilẽ vitam:ſed per chꝛiſti obpꝛobꝛia q̃
ſenſus humanus refugit.⁊ indocta ratio pꝛeterq; fides
chꝛiſtifera non cognoſcit. His ꝑactis decreuit pilatus
aut de conſenſu iudeoꝛũ chꝛiſtum tradere libertati: aut
ſuper eum moꝛtis pꝛoferre ſententiam:l Adduxit ergo
foꝛas ieſum ſic illuſum:circũdatum coccinea clamide
coꝛona ſpinea coꝛonatum.ſceptrũ arundineũ dextra ge
ſtantem vt ſaltem hec viſio hominis ſic abiecti coꝛda
cõpungeret iudeoꝛũ:vt nec eis amplius cure foꝛet de
moꝛte quẽ tanta vilitas cõpꝛimebatl Et ſedet pꝛo tri⸗
bunali in loco que dicitur licoſtratos:hebꝛaice autẽ ga⸗

bata. Sedente aũt illo pꝛo tribunali:miſit ad ilũ vxoꝛ

eius dicẽs. Mihil tibi et iuſto illi. Oulta enĩ paſſa ſum
hodie ꝑ viſum ꝓpter ipſum In hac muliere innocen⸗
tia chꝛiſti et malicia diaboli cõuenerunt: et diabolus ex
malicia ſuggeſſit pꝛo innocentia Verũtamẽ quocunq;
oꝛdiente innocẽtia chriſti claruit:ſed nec diabolica ma⸗
licia inualuit. Tlolebat hoſtis antiquus redemptioneʒ
humani generis impedire.quia patres in limbo iã exul
tare cognouerat:qui vxoꝛi pilati fribiliter apparuit ter⸗
rẽdo ꝙ qui apud ſuum virum aſtabat vt reus innocẽs
erat et iuſtus:cuius damnatio ad mortem eſſe non o
terat ſine hoꝛrenda vltione pilati. Pꝛoinde tibi conſu
le atq; viro vt iudicium omnino ſuſpendat:ne ille tecũ
inopinata damna patiatur. Adit diabolus primo muli⸗
erem quã vt plurimum nouit eſſe pꝛocliuem.et ad pa
tranda mala impediendaq; bona idoneũ inſtrumentuʒ
cũ quo moꝛti ppetue genus humanuʒ affixerat Scie⸗
bat etiam et pilatum ad illam plus debito amoꝛe liga⸗
ri. Amoꝛ autem confeſtim eraudit ꝙ amatuſexpoſtulat
etenim primũ virum per feminam in amoꝛe ligatũ di
alvlus circũuenit Ex pauefacta nouitate mulier viden
di ſimiliter et audiendi ſuggeſtioni moꝛe ſemineo cre/
dens accerſitum quendã referendariũ pꝛeſtructum vi
ſionibus dirigit ad pilatum: aut libruʒ miſit verba hu⸗
iuſcemodi continentẽ. Mihil tibi et iuſto illi. Mira res
q omnes preterq; iudeos innocentiam chriſti clamaͤt
Clamat pꝛeſes.herodes actibus pandit.demon per vi⸗
ſum inſinuat mulier confitetur. nuncius referendari⸗
refert. Nihil tibi et iuſto illi. vt non ſolũ innocentia ſed
iuſticia chꝛiſti:preconiũ auditus in iudicio habeat. lꝰ
enim eſt iuſtum fieri q; innocentem. Innocentia ſiqui
dem tutatio eſt a malo:iuſticia nempe virtutes et earũ

actus plures accumulat.Quid eni ſonat talis aſſertio:

nihi
ſingu
Cular
htcon
vott
utel
temn
lo Q⸗
Heleſec
ſoͤſeie
hutpe
ſiilti
Momm
Tefiape⸗
lntentia
ſentim
inpune⸗
uncere
Mmg
ſiendon
viſum⸗
ommmin
ſuaden
narum
inexpn
uſtum.
ſemme
uognon
Plurdein
Rerevan
ſum ⸗
da ud
diden
Kargar
teren
voſce
neten
Erdir
Lolle
ſtrum
lxmmus
ytave
loconen
ſioen ſ⸗
euoo⸗
teſentenn
Chvidiot
Cereiſab
umtpnin
ſtenaria
ferunmpt
enfi
ſotnsinci⸗

.

lterec
ſinn
ſtennin
trinln
Pinncnn
kilt
mͤer
neh ſente
ſh⸗ lude⸗
Mochr
Wtel
ten or

tnumet

Ultats
dmniä
barĩ
ſitwe
A,
dina⸗
eratio⸗
culant
ubſan⸗
dſit a,
tione
nn pee
geſſent
tagoni
mä
ſecten,
n.Et
Arur mn
atezyt
ationes
No te
ſomurde
Mobig
letihfices
t plats
ettorne aut
unitergo
(lmige
wuroge
ti coꝛda
ſoꝛet d
d dii
Ade ga
Wö
paſaſum
einnocene
diulvlus er
uocung
Alolica mas
emptionez
fftviä erul
parlitte
ginnoces
ſenon ww
lihi onſi
eileteri
nomuli⸗
etad pa
mentod
Gce/
alle⸗
nla
ſei di
iervicen
ineo deen
gaumd
Verbe hu⸗
iunnd
ſti n
onſen.
unn
Cntin n
teat /
tufigun
etearu
aſerno⸗

De paſſione domini Saluatoꝛis

nihil tibi et iuſto illi. Uerba ſunt magniendench per
ſingula:et ſententia elicienda de verbis. Nam ad foꝛuʒ
cauſarum nullus niſi cauſatus iuſte pꝛoducit᷑. Nec de⸗
bet conueniri in iudicio crimine carens et nulli obno⸗
xius creditoꝛi.nec aliqua conuentio eſt inter pꝛeſidem.
aut aliquam iudiciariã poteſtatẽ tutoꝛẽq; reipublice.vl
toꝛem malefactoꝛũ:et eum qui de nullo conuincitur re⸗
us.Quo ſenſu vxoꝛ virum alloquuitur NHihil tibi qui ad
malefactoꝛũ vindictam poſitus diceris.et iuſto illi qui
nõ foꝛefecit.Nihil eſt vnde in tuo iudicio iuſtus ille de⸗
beat pꝛeſentari:aut tuam ſubire ſententiam ex obiectis
Nihil tibi eſt cauſe:vt illi iuſto aliquid inferas pene Ni
hil omnem iuriſdictionem in chꝛiſtoa pilato euacuat.
Ac ſi aperte dicat.Reſigna iudicium.ſuſpendo omnino
ſententiam non efficiaris in viro iuſto pꝛoferendoſen⸗
tentiam crimineſus.nõ enim ſi maculoſe iudicaueris:
impune trã ſibis. De mala pena expectat minatoꝛ te cõ
fundere quem ignoꝛas. Multa enim paſſa ſum hodie ꝑ
viſum ꝓpter eum. Paſſa ſum multa videndo non ſen⸗
tiendo in pꝛeſenti.ſed in cõminationibus de futuro ꝑ
viſum:quia oſtenſum fuerat ei.Apparuerat ſibi bonoꝝ
omniũ impeditoꝛ:foꝛte in aliqua ſubiecta materia. diſ⸗
ſuadens chꝛiſti moꝛtem ſub futurarũ interminatiõe pe
narumꝛ:et illã angebat vt diſſuaderet et viro.An ei ſuo
inexplicabili modo oſtendebat chꝛiſtum innocenteʒ et
iuſtum.quem non debere punire pilatũ.ne ſieret in o
ſterum calamitas iudicis damnatio innocentis. Sed
quoquomõ per viſum territa paſſaq; fuerit.nõ expedit
wlut de incertis concertando diſſerere:paſſam certum
eſt ex euangelio fuiſſe illam vxoꝛem pꝛeſidis ꝓpter chꝛi
ſtum. Pꝛoinde territa conabatur a ſententia pꝛoferen⸗
da reuocare pilatum. non velut chꝛiſtum diligẽs ſed ſi⸗
bi tremefacta pꝛemetuẽs.Ex quo duo maxima ſed cõ⸗
traria innoteſcunt:ꝙ innocentia chꝛiſti licet nõ indigẽ
ter enituit:et ꝙ inſaciabilis pꝛedo pꝛedam perdere pꝛe
noſcens habitam atq; ſperatam chꝛiſti moꝛtem impedi
re tentauit. Erat autem paraſceuen hoꝛa quaſi ſexta.
Et dirxit iudeis. Ecce rex veſter. Illi autem clamabant
Tolle tolle cruciſige eum. Dixit eis pilatus Regem ve
ſtrum cruciſigam.Reſponderunt pontifſices.Non ha⸗
bemus regem mſi ceſarem. Tunc ergo tradidit eis illũ
vt crucifigeret᷑. Milites vero exruerunt eum clamidem
coccineam.et induerunt eum veſſtimentis ſuis Egreſ⸗
ſus eſt foꝛis pilatus et cultu coꝛpoꝛis et exterioꝛi appa⸗
ratu.quo romani pꝛeſides in reos conſueuęrant ꝓfer⸗
re ſententiam:et iuſſit poni tribunal in quo ſedit.in lo⸗
co qui dicitur licoſtratos. Nomen loci aperte conuenit
acte rei:ſublimitas enim interpꝛetatur.ltra intelle⸗/
ctum hominũ aſcendit in ſublime pilatus:cũ pꝛeſum/
pſit moꝛti adiudicare ieſum. Et factum eſt ſublime mi
ſterium:vt pꝛo iniquis omnibus iudicaretur vnus.et
iudicaret᷑ ianotus et iuſtus iniuſte:in fine ſeculox oĩb⸗
notus iudicaturus iuſte. Oꝛiebatur ſublimitas ineffa⸗
bilis ex paſſiuo iudicio ſaluatoꝛis:vt ĩfirmitas hominũ
ſublimtatem pertingeret angeloꝝ. Locari nanq; in hu

iuſcemodi loco pilatus facit tribunal:ſuper quo aſcen⸗

dit iudex abſoluturus aut damnaturus innoxiũ. Sed
pꝛimo congreſſu iudicij demonſtrans iterum chꝛiſtum
ſic iudeis enunciat. Ecce rex veſter Adhuc geſiat pilatꝰ
animũ et libenti animo compatitur ſuper chꝛiſtuʒ. quẽ
anteqᷓ; ſententiam pꝛoferat iterum tẽtat eripere de ma
nibus iudeoꝛum:cum dicit ecce rex veſter: ſuis verbis
wlens chꝛiſti pꝛetendere vilitatem. vt tumoꝛem aufe /
rat de coꝛdibus iudeoꝛum.et ipſoꝛum mitigetur impii/
etas:vt non ſit in illoꝛum cura.vtrum viuat aut moꝛi⸗
atur tam abiecta cõditio. Ecce rex veſter quem ſub hac

delatione mihi pꝛeſidi tradidiſtis vinctũ. Quid ad hec
in eum veſter deſeuit animus. Inſpicite flagellatus ẽ.
alapatus eſt. conſputus eſt.pcuſus eſt.in deriſione aut
ludibꝛio coꝛam wobis aſtat indutus · Eſt ne iſta regalis
atq; imꝑialis purpura quem timetis Arundinẽ maniui
geſiat. Eſt ne regale ſceptrũ quo veſtri reges hactenus
vos rexerunt.et qua ceſar auguſtus tremere facit popu
los nat ionum. Elacua eſt calamus eſt:infelicitatẽ ma⸗/
gis qᷓ; pꝛoſperitatem humanam mn ſinuat. Quid igitur
xobis adhuc impia ſollicitudo perſiſtit vt wlitis trade⸗
re moꝛti qui nulli nocuit. In ſe ĩualidus eſt. infirmus
et impotens eſt. pꝛout volui caſtigaui:nihil valuit infer
re tutaminiſ.eſt ne coꝛone ſpinea regiũ diadema. Ecce
rex veſter quem oditis quẽ timetis:odio et timoꝛe agi⸗
tati moꝛtem inculpabilem veſtris clamoꝛibus irrogatꝭ
Quid vobis intulit mali.quid vero poteſt inferri peri⸗
culi Seipſum iuuare nequinit interregatus tacuit: ex
pꝛobꝛatus in verbis ſuis verbum expꝛobꝛationis non
reſpondit. Ecce rex veſter quem fruſtra timetꝭ: cui hãc
calummiã ꝙ regem ſe dixerit. irrogatis ligatus eſt cõpe
ditus eſt:traditus deſpectui.aſtat mihi et vobis capite
inclinato. Si regem ſe dixit:ecce inclinatus Si rex ve
ſter fuit: ecce in iudicioapplicatus eſt. Si rex eſſe wolu⸗
it:ecce qualis rex eſt. NMam talis eſt:qualem in ludibꝛio
pueri conſtituunt. Et tãto iſte in hac parte deterioꝛ:q̃n
to penas et obpꝛobꝛia patitur. Ille ſalteʒ tipico regno
atq; cõuiuijs exultat ad tempus qᷓ;uis de ponatur Ecce
rex veſter quid decernitis. Eſi ne ſaciati obpꝛobꝛijs eiꝰ
contentamini adhuc penis eius.vultis ne a malo ꝓpo⸗
ſito reſilire.ne ſubſequatur in iuſtiſſimũ ericium eius.
lli autẽ clamabant tolle tolle cruciſige eum. Ecce cru
delitas impacientis et cruenta impacientia que nõ pa
titur pilatum complere aut pꝛolongare ſermonẽ. Hoc
enim impacientia pꝛopꝛie pꝛopꝛium habet annexum.
vt cum audit loquentẽ implicita mterrupta. nec ince⸗
ptum ſinat complere ſermonem.ſed ilico impedit.aut
ex aduerſo conſurgit.et qð odioſus furoꝛ pꝛecogitauit
in animo eructuat:et qðin re non poteſt ſatagit clamo
ribus complere. Moc ſiquidem oſtendit irre mota pfi⸗
dia iudeoꝛum:qui vnanimiter omnes clamare ceperũt
tolle tolle cruciſige eum. Pꝛoꝛogaſſet foꝛte ſermonem
in hac cauſa pilatus:niſi funeſtis et impoꝛtunis clamo
ribus pꝛeuentus tam cito fuiſſet. Etenim obſtinata p
uerſitas iniquoꝛum nollet audire veritatem rectumq;
ſermonem:ne foꝛte in bono molleſcat et in pietatẽ ipſa
conuertatur impietas Vnde iſti hoꝛrendis clamoꝛibuſ
in quibus crucis ſupplicium reſonabat pilati ſermonẽ

omnino pꝛepediunt.et malo pꝛeſagio futuroꝛũ gemi⸗
nant ſeuas voces:et quales tunc erant ſimiliter et fu⸗

turi tales geminatio pꝛetendebat.Nam chꝛiſtus tollẽ⸗
dus erat ab eoꝛum ſide atq; dilectione:ſic et tunc peni
tus ablatus erat. Et qõ tunc iudeis affuit in preſenti:
ſic et pꝛouenit in poſterum. Nec tamen ab illo pꝛeſagio
ſecludunt᷑ hmines cuiuſcunq; religionis pertinaciter
peccatoꝛes Hec geminatio iniquarũ wocum ablationẽ
chꝛiſti enunciat a iuſtis moꝛibus et a fide.necnon tolle
tolle crudelem feſtinantiã et feſtinam impotentiam ar
auit iudeoꝝ:qinbus hoꝛroꝛi erat aſpicere ieſum chꝛiſtũ
ſed tolli petebant ab aſpectu coꝛtoꝛeo:pꝛout ab animo

pꝛiſcis demeritis ablatus erat. Sed vea quibo chꝛiſtuſ

tollitur:nunq; enim equale in recõpenſatione percipi⸗
ent Nõ aũt inuite a quopiã chꝛiſtus tollitur niſi pꝛimũ
ille incautus poſſeſſoꝛ admittat:ſine ſuo dãno alijs de⸗
lectatus ipſum ante a coꝛde reiciat. AInfeſtabat᷑ pilatus
vetatiuis clamoꝛibus:chꝛiſtum tollere ab aſpectu coꝛ⸗
poꝛeo ⁊ inferre patibulo.Erat enim ab ipſoꝛum animo

3

crne

iam excluſus. Ira et inuidia. furoꝛ et odium intus ſpi⸗
ritum et rationem a extra ſenſus coꝛpoꝛeos ſepe a con⸗

dita natura peruertunt vt recta in ſenſibus etiam non

ſit ipſa natura:vbi regnãt furoꝛ et odiũ ira ſiue inuidia
Onuum quippe ꝙ chꝛiſtum iudeis erat pena videre: p/⸗
inde vociferant tolle tolle. Mos enim tipicus iniquoꝝ
eñt denegare moꝛibus quem ab anio abegerunt. et moꝛ

ti ꝑer crucem adiudicari petebant:de cuius vita crucia⸗

bantur in mente. Dicit eis pilatus. Regem veſtrum

cruciſigam Mutatio quedaʒ exoꝛitur an pilatus ſupꝛa
oſtenderit deriſiue chꝛiſtũ:dicens.ecce rex vſter. Nũc
ipſis eum poſtulantibus crucifigi dicit. regem vſirum
crucifigam:qua ſi crediderit eſſe regem. Sed feſtinata
inclamatio iudeoꝛum ſiue deriſiue oſtenſum. aut vere
regem creditum ipſum denegat.omnemq; conuiuen⸗
tem pꝛeter romanum ceſarem quem inuite ferebant:

ſed comparatione chaiſti tolerabilioꝛ ceſar erat. Pe⸗

ſponderunt nanq; pontifices Non habemus regem ni
ſi ceſarem QOmnem regẽ ſuper eos regnare repugnãt
in verbis:ceſare ſole contenti:vt pilatum inflectat ad

nefanda iudicia pꝛoferenda Et vt ad ceſarem poſſit eſſe

appellando recurſus:niſi chꝛiſtum moꝛtis lata ſenten
tia feriat. Et tantum clamoꝛem in hoc pꝛotulere iudei:
ꝙ alium regem niſiceſarem non habebant Mam abſq;
ꝙ chꝛiſti moꝛtẽ in clamoꝛe huiuſcemodi pꝛetenderũt:ĩ

futuro tempoꝛe ſi exigeret opoꝛtunitas parauere ſuffu

gium. Cognoſcebant nempe iudeoꝛum pontifices ꝙ in
nocens erat et ꝙ pꝛopter inuidiam ipſum tradiderant
iudicandum in manibus pꝛeſidis miſſi hieroſolimaʒ a
ceſare romanoꝛũ.qui pꝛeſes ſepe liberare fuerat eniſus:

aſſerens voce publica innocentiam eius. Zimebant ſi

bi et caute loquebant᷑ pontifices iudeoꝛũ.ne in poſterũ
de hac iniqua ſententia fieret inquiſitio a ſuccedente pᷣ
ſide:aut ab alio ſuper hoc a ceſare delegato.Ald excuſati⸗

onem ipſoꝛum ⁊ ad velamentũ malicie vſq;quaq; ſuffi

ciens videbatur.ꝙ ſolum honoꝛem auguſn ceſaris te⸗
nuiſſent. damnationẽ dumtaxat petentes qui ceſarꝭ de
rogaſſet honoꝛi:aut qui conregnare ſanxiſſet ſiue vſur⸗
pare dominium ſuper ceſarem.aut preter ceſaris volũ⸗
tatem. Sed male optionem iſtam in ceſarẽ deflexerũt
repudiantes omnium conditoꝛem ⁊ pꝛincipem regum
terre.nam ſub romanis ceſaribus hieruſalem eſt ſub⸗
uerſa.que ſub omniũ rege ſacerdotalis atq; ciuitas re/

galis eſt aucta:et ceſi ſunt a ceſare qui deteſtantes chꝛi

ſtum ceſarem elegerunt. Et fere in omnibus actioni⸗
bus pꝛauitas iudeoꝛum:ſua mala ventura pꝛenunciat.
Tunc omni ſpe liberationis adempta: nec libenti voto

valens pilatus chꝛiſtum eripere de manibus iudeoꝛuʒ

male mollefactus.a writate au ditum auertens.a iuſti
ciq ſancta declinans vſq; ad hanc hoꝛam habita pietate
relicta in impietatem verſus.dictauit per crucem moꝛ⸗

tis ſententiam ſuper chꝛiſtum et ſuper latrones:quos

merito iniquitatis ipſoꝛũ geſtoꝛum chriſti ſcribere non
curarunt.idcirco ſub certa foꝛma non credimus. Sed
nec iſtam incurism inaduertentie imputemus euãge⸗
liſtarum ſeribentium:ſed diuine pꝛouidentie guberna⸗
trici omnium.que nihil permiſit in euangelio ſcribere
impertinens:mihilq; dimiſit expediens. Vleruntamen

illam ſoꝛmam vervꝛũ ſententie huiuſcemodi fuiſſe cre
dimus. qua pꝛeſides et reges iudices atq; rectoꝛes ſo/

lent reos conuictos ſiue ↄfeſſos.et ſuboꝛtis diſcuſſiſq;
cauſis in ſuis ſedentes tribunalibus iudicare:ſed facto

credito indiſcuſſo modo relicto exclamare pamplius li
lvt. Hed immanitas geſte rei enoꝛmitas facti impoſ

ſibilitas fandi penitus pꝛohibet. EInde faciemus eroꝛ⸗
dium. ꝙ homo deum iniuſtus iuſtum peccatoꝛ ſanctũ

tertiuſdecimus

et iudicandus iudicaturum omnino iudicet velut reũ.
Vnde captabimus exclamationis materiã. Nam vbi
omms virtus et veritas eſt confuſanbi nulla iniquitas
defuit. Quoniam equalibus mihitibus numero:virtuſ
et vitium ſeꝑe concertant. Quo iure in hãc miſerie val

lem chꝛiſtus deſcendit aſtans ſuper omnem dignitatez

et multitudinem angeloꝛum. vt iudicaretur ab homĩe
inter homines moꝛe reoꝛum. Sed hanc deploꝛationeʒ
alius locus habet. Cunc ergo adiudicauit pilatus fie⸗
ri petitiones ipſoꝛum:et tradidit eig illum vt cruciſige
retur Quid eſt o pilate.quid te faſcinauit. Quis tui

gnimi pietatem infecit. Quis a veritate te abſtulit. qs

te aduerſus innocentiam tanq; aduerſus emulam ex⸗
citauit.Quis te pꝛouocauit in partem cõtrariã. Quis
te inimicum ſecit ieſu pꝛo quo liberãdo vſq; in pꝛeſens
totiens laboꝛaſti Vnde facta eſt iſta mutatio vt chꝛiſtũ
a mũdo crucis moꝛte pꝛoſcriberes.An te malefeciſſe co
gnoſcis ꝙ pꝛo chꝛiſto liberando certauerꝭ. An eſt aduer
ſus chꝛiſtum noua introducta delatio. qua pꝛobata exa
minatione ſolenni:cogaris moꝛtis pꝛoferre ſententiaʒ

An te mine terreuerunt populi iudeorum.An ceſarem

expaueſcis ſi innocentiam nõ confundis.An coꝛrupta
eſt pꝛecio.fracta odio.amoꝛe ſubuerſa.pꝛece peruerſa.
vulgata iuſticia pꝛeſidum romanoꝛũ.Cur nunc puer⸗
tis iudicium qð vſq; ad hanc hoꝛam illeſum ꝓpe tuum
modum in chꝛiſto ſeruaſti. Poꝛro culmini romano in⸗
iuriam facis.et notam ponis in ceſare maculam in glo⸗

ria tua. confundis pꝛeſidentie fidem. ſubuertis oꝛdinẽ
iuris.quicquid eſt honoꝛis atq; pudoꝛis euacuas.male

agendi tui ſiminbus exempla diſponis. dilanias leges
omnihus ſcientibus te reddis infamem.et eo cterioꝛ

de te volabit infamia quo iſtius innocentiam pluries ꝓ
clamaſti:et te in eo cauſam nullam moꝛtis et pene inue

niſſe coꝛam pꝛincipibus ſacerdotum et plebi fuiſti con/
ſtanti audacia pꝛoteſtatus. Cur nunc facto dãnas quẽ

ante verbo tuebaris. An es tuoꝛum oblitus verboꝛuʒ
ꝓt te tam leui et ſubita mutatione confundas.?ln iura

mentum pꝛeſtitum de iuſticia ceſari ⁊ ſenatui romano

immemoꝛie tradidiſti. An tuoꝛum deoꝛum iram incur
rere non exhoꝛres quam incurrere ob iniuſticiam ſepe
metuere romani quos et punitos legimus. cuma iu⸗
ſticia defecerunt. auctoſq; cum ſeruarunt immaculataz
Jure contra te armarentur omnia elementa: quomiaʒ

eoꝛum pꝛout in te agitur confundis auctoꝛem erito
tibi virtutes omnes et ſingule adue:ſantur. vicia omia

complectuntur. oꝛ-do nature moꝛum atq; iuſticie te re⸗

pellit. eo ꝙ innocentiã pꝛopter inimicicias laniaſti. Ad

auid leges: ad quid iura. ad auid preſidentia pꝛeſidum

Ad quid ceſarum celſitudo Ad quid tribunalatus regũ
terre: ſi apud tutoꝛes hominum plebeioꝛum a reipubli
ce defenſoꝛes innocentia et puritas vita immaculata
non poſſunt tute conſiſtere. quia etiam et confundunt
qui ſi non aliter ſaltẽ enſibus debuerunt tueri. Aldiudi

cauit ergo fieri vetitionem ipſoꝛum. Ecce pernerſum

iudicium q iudicatur innocens moꝛi non ſcõm rei w
ritatem: ſed inimicoꝛum petitionem. Qulla deteſtabili
oꝛ atq; inanioꝛ reruerſitas iudicis. q́; non ob cauſam:

ſed ad votum emmoꝛum condemnare reum: nam illis
audacia et nephanda erultatio et ad peioꝛa pꝛolapſiõis

materia. Hinc pꝛout pendet in iudice deſperationis oc⸗

caſio pꝛeparatur et iuſtis euadendi fiducia tollitur: cũ
in ſimilez cauſam aduenerint. Vle regi. ve pꝛeſidi.væ iu⸗
dici decernenti:quooum coꝛ patet retitionibus iniquo
rum. Tle auribus ad quas ingreditur emula et iniaqua

petitio. Que autem erat petitio iudeoꝛum:wt chriſtus

moꝛte tunc turpiſſima punuetur. Ideo male actus pi

latue
liceft
niſiu
nine
lifione
ſuisel
umin
ablrroe
teſente
galocu
ſolitum
neckene
qhant
nus a
prione
iEr
famnon
gentiun
eclpiat.
arura
cumig
damm⸗
eis era
gnaſun
cheiſtt.
belore
timpen
tumque
Koneta
We
Apong
ng⸗

ert

en-
ſide
ſon
ſpoe
latu
tetun
bocut
ſus⸗
Qoo
Quon
lceg
hetort
lerſegon
lonſvee
Kiltern
ſoncolo
ſosadfr
Uitad
fnane
fün
uutpe
Nehereh
doyegf
lbens⸗
Rnin
lum
in
Minie
Gni
ſgmn
almn

lottes,
hump
icgoitgs
Nwirut
eneyal
nitate;
bonſe
gtlonez
tus ſie⸗
rucige
Wusti
ſtolit. s
lunet
1,Quis
peelens
tcheſſtij

iſſe co.

ſtaduer
ata erg
enta
lceſarem
CCrupte
pernerſa.
unepuer
petuum
manon,
mingo⸗
0Min
1o. male⸗
leges
Neroꝛ
Mwcesp
Nneinde
fmiſticon
dünas al⸗
verborz
. Aniora
hitommano

ram incur

ciun ſepe
uma i

ngculatz.
bhoni

eriio
inofin
jele te⸗
ſti Ad
eſcum
oregu
epubli
geulata
Undunt
Pioci
lerſum
nneiN
teſubti
cnnſun
tumnis
nisoe⸗
tur: ch
iwrin/
jniquo
jniqus
hnſtes
Cvopt

De paſſione domini Baluatoꝛis

latus tradidit eis illum vt cruciſigeretur. Tradidit ſci⸗
licet iudeis illum ad voluntatem:militibus vero et mi⸗
niſtris ad executionem ſententie. Milites autem ⁊ mi
niſtri compꝛehendentes eum audita ſententia:exuerũt
eum clamidem coccineam atq; purpuream: quã in de⸗
riſione circundederant.et induerunt eum vſtimentis
ſuis:et ducunt illum vt cruciſigerent. Sed aduerten⸗
dum in hac parte legẽtibus.ꝙ ab eo loco quo chꝛiſtus
ab xrode redditus eſt pilato vſq; ad expeditionem la⸗
te ſententie:multa eſt vertoꝛum varietas et anticipati⸗
ua locutio et eiuſdem repetitio ſepe facaa. Quamobꝛẽ
ſolitum narrandi ordinemnon vſq;quaq; ſeruaui con⸗
nectens veram rei geſte ſententiam pꝛepoſterationes
atq; anticipationes verꝛum pꝛout euangeliſte tradũt
vnus addens quod alter dimiſit. pꝛopter omnium in
aptionem dimittens perſpicacioꝛibus ingenijs oꝛdina
ui. Expoliatur deriſiua veſte chꝛiſtus crucifigendus: et
iam non deriſiue velut in ludibꝛio ſimulantiũ atq; ſin⸗
gentium agit ur:ſed in veritate crucis penam et moꝛteʒ
excipiat. Suis vero veſtibus reinduitur et cum his mi
natur ad moꝛtem.vt etiam quicquid eſſe poteſt chꝛiſti
cum ipſo a mundo pꝛoſcripto pꝛoſcribatur a cum ipſo
damnato damnetur:nec ſiquidem reliquie cheiſti vt ĩ
eis erat remanerent hominibus ſuper terram. Et ma⸗
gna ſunt quidem obuoluta miſteria in expoliationibuſ
chꝛiſti ſimiliter et cũ vſtimenta reſumpſit que hic diſ
uelare pꝛoliritas me non ſinit. MParata erat enim inte/
rim penalis machina ligni.et omnia inſtrumenta ꝑena
rum:que ſubminiſtrantibus iudeis milites acceperũt
et onerauerunt ſanctũ doꝛſum valido ligno crucis. Et
deferebat onus graue tanq; ſubiugale animal.ſed neq;
ad tranſitiuam vtilitatem ſicut ſubiugalibus ſepe con⸗

tingit. que de pꝛopꝛijs oneribus ſepe comedũt: imo vt
appenſus in pondere ſuo pereat. Vñ baiulabat ſibi cru/⸗
cem velut yſaac ligna.et quibus comburendus erat:ni

ſi deſuper dominus aliter decreuiſſet. eruntamen iſti
non pepercit pater qui ſub pondere pꝛeſſus in ipſo con⸗
fixus moꝛtuus eſt. Sed mira ieſu humilitas ꝙ ſic one
ratus incedit ad ſuam ignominiam ſuper ſe poꝛtare iu⸗

betur:quem coꝛpoꝛe abſentem ſpiritu pꝛeſentem ſic al⸗

locutus ſum. Domine quo vadis crucis pondere pꝛeſ⸗
ſus.aridi ligni pondere pꝛegrauatus.Ald quid poꝛtas.
Quove plantabis illud. Locus quo duceris ſaroſus õ.
Quomodo plantabis. Quis irrigabit.Aridum eſt ra⸗
dices non habet. ex quibus a terra ſumptus humoꝛ ſu⸗
matur in ramos.Terra ſitiens eſt damnatoꝛum et in⸗
terfectoꝛum locus.nunqᷓ; virgulta fuerunt in ea:ligna
conſueuerunt eſſe conſira in iuſticiam damnatoꝛum.
Adulterine plantationes ſunt.non dant radices altas:
non collocant ſtabile fundamentum:nmon extendũt ra⸗
mos ad fructum ſed ad toꝛmentum. non habent folia
pulcritudinis ſed deſpectionis atq; dedecoꝛis:nõ habẽt
fructus.ad eſum vtiles:ſed ad veſcendum pꝛe doloꝛib⸗
diſſuaues.non matureſcunt ad vſum:ſed vt vitã extin
guant penitus indureſcunt.Quareigitur defers domi
ne hanc lignoꝛum ſarcinam. Mõne noſti ꝙ affigeris in
eis vt affligaris in om̃ibus membꝛis coꝛpoꝛis. En cru
ciaberis in eis vt fies omni populo in deriſum:demum
expirabis in eis. Sed poꝛto lignum pꝛopter wtitum li
gnum:penale lignum pꝛopter vetitum pomum. Poꝛ⸗

to lignum vt vincam in ligno inuiſibilem hoſtem:qui

vicit in ligno.Noꝛto lignum:vt preter humanas ar⸗
tes ex ipſo faciam gradus aſcenſionis in celum. Moꝛ⸗
to lignum ſuſpendendus in illo:vt omnia traham peni
tus ad meipſum.MPoꝛto lignum moꝛtis ⁊ vite.Roꝛto

lignum experiẽtie pꝛedamnate. Poꝛtabat ſaluatoꝛ ari⸗
dam ligni machinam:in qua moꝛiendo trium hatu⸗
rus erat:debachaturus inuiſibiles poteſtates. Hec ſiq
dem machina plus in virtute qᷓ; in ſigura pactura erat:
et inuiſibilem inuiſibilium bonoꝛum habebat effigiem
et oſtenſura erat vitam toti mũdo per vnius hominis
moꝛtem. HBaiulabat ſibi crucem ieſus ad ſuam penam
atq; toꝛmentum. Et egreſſus a facie pilati qui einn ad
hanc moꝛtem damnauerat.per medium hieruſalẽ agẽſ

tanto fuerat a turba honoꝛe ſuſceptus.et acclamatus a

7

4
iter:in qua paucis ante diebus ſuperſedens ſubiugali

populis et a pueris hebꝛeoꝛũ:quaſi ſaluatoꝛ eſſet. Nũc

Vlut ſubiugale ſubiectum oneribus cũ obpꝛobꝛijs ex⸗

traducitur ſociatus duoꝛum numero damnatoꝛum ae
ſi latronum collega fuiſſet. Et exultabãt impij qð de iu
dicio victoꝛiã repoꝛtaſſent gaudentes funeſta leticia:eo
ꝓiniquitas ſuper innocentiam in foꝛo atq; pꝛetoꝛio ter
reni pꝛe ſidis pꝛeualuerat. Sed ve omni exultationi:q̃
ab iniqua radice pꝛocedit. Jeſus vero ducebatur extra
ciuitatem welut pꝛoſcriptus a mundo:quẽ nec ipſe mũ
dus ſibi malefidus agnouit ꝙletus erat iuſtis ꝙ ſic in⸗
ualuerat ſeua hominũ prauitas:et ꝙ altiſſima innocen
tia rexoꝛtabat a iudicio ſententie falſitatẽ.lebant etiã
qui nondum ab humanitate receſſerant ſaltem tenen⸗/

tes cum chꝛiſto ipſius nature in cõpaſſione conſoꝛtiũ:

ſolum in illa die letantibus quos pꝛauitas atq; crudeli

tatis iniquitas compꝛimebat. Milites et miniſtri hu-

ius damnate ſententie ſuggerentibus pontiſicibus ſa⸗
cerdotum ne oꝛiretur in citate ſeditio neq; tumultuſ
in populo.et chꝛiſtus eoꝛum elaberetur de manibus ꝓ/⸗
pter mutabilem animum turbe:cogebant ipſum greſſi
bus feſtinare. Et mos eſt iudicum ſic inbere. ſatellituʒ
Vro ſic agere videlicet feſtinare reum:ne aliquo ſuper⸗
ueniente caſu ſententiam latam effugiat Et cum exiſſʒ
ciuitatem feſtinatus ipſe feſtinus.quem amoꝛ non vio
lentia ducebat ad moꝛtem:vt homo gradiens nihil ſi
mulatum agens ex verberibus debilis. et ex pꝛemente
ſarcina gemens foꝛte non iuxta voluntatem impellen/⸗
tium pꝛoperabat acceſſus. Quamobꝛem ciuitatis po:
tam exeuntes angariauerunt pretereuntem quempiã
ſimonem cyreneum venientem de villa patrem alexan
dri et ruf:vt tolleret crucem eius Mõ pie ſiue huma⸗
ne ſed impie ac crudeliter factum eſt ad moꝛtꝭ accelera
tionem.et ad declinamenta contrarij. Ydcirco chꝛiſtũ
eronerant:vt incedat velocius. Simonem angariant
vt poſt eum vadat ocius:tanq; robuſtus et foꝛtis noui
ter oneratus. Multum refert in hoc tractu vpopante⸗
ſe huiuſcemodi yponaſticari.cum vigilanti verbo ab eu
angeliſtis naſcatur incertum. Et chriſtus crucem baiu
lans egreditur hieruſalem.ad quam ſimõ veniebat de
villa:qui non premeditatus chriſtum ſic oneratuʒ ob
uium habuit. Chriſtus vero cuncta prenoſcens illi pre
ſcius obuiauit quem non rogauit crucem accipere:ſed
ab alijs illam tollere iuſſus imo angariatus eſt:nec per
miſſus hieruſalem ingredi.de qua chriſtus exibat ꝛo
funde penetrare opoꝛtet qð in his actionibus obuelat᷑
et qð in tanta comitiua chriſti hominum atq; mulierũ
diuerſimode comitantium.ſolus nomĩe pꝛopꝛio ſimõ
hic deſcriptus per filios nominatur.et crucem poꝛtanſ
chriſtum ſequitur preeuntem.qua depoſita chꝛiſtus in
illa cruciſigitur. ⁊ ipſe ab angaria liberatur:vt intuetur
geſta non patitur ſed in animo foꝛte compatitur. Si⸗
mon iſte tipus eſt gentilium. Obediens ſiue obediẽtia
ſimon interpꝛetatur. Credidit ad predicationem chꝛi⸗
ſti populus nationum:et qui pꝛedicationem apoſtolox

4

1
O * —

Auiber

illoꝛum peramplius eſt dilata crudelitas pꝛimitiue cre
dentium in cheiſto viuente ac moꝛiente ceperunt cum
adoꝛauerunt magi. cum credit centurio cuius a chꝛiſto
ſides laudibus exaltata eſt:anteqᷓ;eius puerum reſtitu
eret ſanitati. Cum crediderunt gentiles quidam in tẽ/⸗
plo con ſilio philippi:querentes videre ieſum Cum ali
us centurio cum cruciſixoꝛibus cruci aſſiſtens:viſo ter

remotu et ſignis exelamauit dicens. Vlere filius dei e⸗/

rat iſte. Poſt miſſionem vero ſpuſſancti plena qq; nõ
tota gentium eſt ſecuta poſteritas.MPopulus nempe in
weritate credens obediẽs appellatur. De quo ꝑ pſalmi

ſtam multo ante ꝓphetatum extiterat: populus quẽ nõ
cognoui ſeruiuit mihi:in auditu auris obediuit mihi.

Cyreneus erat iſte genere qui interpꝛetatur hereditas:
a qua iudei ſuoꝛum merito peccatoꝛũ excluſi gentibus
per ſidem et merita data eſt. De quib hereditarijs in
lreditate gentilibus romanis ſcribit apoſtolus dicẽs.
Vpſe ſpũſianctus datus atq; receptus teſtimoniũ red
dit ſpiritui noſtro qm filij dei ſumus.ſi filij et heredes:

heredes quidem dei coheredes autem chꝛiſti. YBpſe ſiq⸗

dem ſaluatoꝛ pꝛedixerat de iudeis repꝛobandis et gen⸗
tibus admittendis.auferetur a vobis regnũ dei:et da⸗
bitur genti facẽti fructus eius. In veteri autem teſta⸗
mento cum diuidenda eſſet terra pꝛomiſſionis:ꝑ ſoꝛtẽ
mandauit illam dñs diuidi dicens:vt ſoꝛs ceciderit ita
diuidetur hereditas. Supꝑgradientibus intelligentiã
literalem ſoꝛs iſta eſt diuina gratia.ſupueniens mieri⸗
coꝛdia mittentis et pꝛeparationẽ per obedientiam reci⸗
pientis.quam quiſq; ſupꝑer ſe recipiens habebit heꝛedi⸗
tatem non perfunctoꝛiã ſed eternam.non terrenaʒ ſed
omnino celeſtem:de qua petrus in canonicaſſua dicit.
Benedictus deus et pater domini noſtri ieſu chꝛiſti: q̃

ſcom magnam miſericoꝛdiam ſuam regenerauit nos

in ſpem viuam per reſurrectionẽ ieſu chꝛiſti ex moꝛtuis
in hereditatem incoꝛruptibilem et incõtaminatã ⁊ im⸗

marceſſibilem conſeruatam in celis. Veniebat de villa

ſimon ad ſacerdotalem et regiam cuitatem::in illa ſua
negocia peracturus. Multo tempoꝛe iam audierũt po
puli nationum ſinagogicam digmitatẽ vnius dei cultũ

tm̃modo tenentem:et longo ante tempoꝛe facta in illa
pꝛodigia. Quamobꝛẽ pleriq; ſunt facti pꝛoſeliti. Sed
tunc populus gentium chꝛiſtum obuiam habuit: cum
chꝛiſtus ſinagogam de merito ſuo dimiſit. Nam ⁊ gr

ſtoli hanc ſententiam clareſcere tm̃ fecerunt:cum iude
is eos blaſphemantibus atq; pſequentibus intulerũt.
Vlobis opoꝛtebat pꝛimũ loqui verbum dei.ſed quoniã
repellitis illud et indignos vos iudicatꝭ eterne vite.ec⸗
ce conuertimur ad gentes:ſic enim pꝛecepit nobis do⸗

minus.Poſui te in lumen gentibus vt ſis in ſalutem

vſq; ad extremum terre.Aludientes autẽ gentes gaui⸗
ſe ſunt.et gloꝛiſicabant verbum domini: crediderunt
quotquot erant pꝛeoꝛdinatiad vitam eternam.Ac per

hoc ſaluatoꝛ omniũ non ꝑmiſit pꝛoſelitari pppulos gen

tium:ne fierent gelenne ſilij duplo qᷓ; iudei anmno et
opere cõtumaces:ſed eis obuiauit per miſteriũ ſue cru⸗
cis impoſite doꝛſo eius. Eleniebat de villa cyreneus ho
mo iſte.Avilitate villa ꝓpꝛie appellatur. vilia enim ibi

paguntur officia:nec vꝛbanitatibus floꝛet Poꝛro in vi

libus operibus ydoloꝛũ cultura gentes occupabantur.
