noſti. Sapientiaʒ atq; ſcientiam incompꝛehen ſibilem

chheiſti omnia compꝛehendentẽ. petrus in hac reſponſio
ne fatebatur.aſſerens qꝙ omnia nou erat. Si om̃ia noo

uitmihil ſubterfugere pᷣt ſcientiã eius.Nihil occultum
pᷣt eſſe autnertinhomnund⸗ nil cogitari tam ſecretius

pt:qd in palã ſibi nõ veniat. Vnde timoꝛ. vnde hoꝛro;:

vnde coꝛdis cuſtodia.vnde cautela.vñ rectifieatio mẽ⸗

tis iure in hominib⸗ naſcitur.ſi om̃ia nouit.Et ſapiẽtia .
clamat. Et omne coe intelligitur ab illo. Pꝛoinde con /
triſtgtus petr ſic arguit. Dſje ſi omia noſti viſibilia et

.— 1

tes:n
xrent.
moebie
gopive
gis u
measp.
weme
wtie
ci
niamg
tiam b
preckiri
ne fere
gimin
amoep
ſlo Ql
peochr
necöple
eſſes iu
Autemf
getet⸗
fiemns
Mitun
guise
ſtüer
anin
ſum
ſusc⸗
quos
tomſ
ter ſut
dicit i
gebas
etateſe
bioiug
wunte
lebaris.
toimee
leReret
lumſen
kendes
aabit
tllder;
liono
o.vn
epn
mnnein
wawie
fetnni
endip
ſiendi
teum
ein
Miro

Vd eo
Ne
Wnmenſ
mis dls
teunſin
lodo, ſer
hnhben
pus ſin
Mor nenon
Imon Mros
hereneur enne
lenper ſie
ne Cenn
eſeientuchi

rdilgo. nd

rſdilgen
Geruremno
nine certiſ⸗
Iurenn
iaraopetet
ta aſa
deetmoat⸗
nnis inngs
tercio amns
tuſcisquint,
enoget terco
bnanegatöe⸗
voniaminchn

tio reſertet

ſpintumn,
etbis inini

is wero nan

le moatu/

us oecte,

ol ſedice
Gumentunm
ſigo erigit.
nmſenet
tpbvs mba⸗
zchenſo
en ilntri
irſtanſ.
dbenta
dietu ofnnn

trnſtien

reſvnſo

Hioſfinſi/

qꝛ amo te.Quid igit᷑me interrogas.Quia amo noſti.
Elerbum certitudinis poſuit p ſeipſo. Certum eni ſibi
videbatur diligere. Si amo noſti · ſi nõ amo noſti:ſic pe
nitus nõ expꝛeſſit. tacuit cõditionem. certitudinem di⸗
xit quam ſibi videbatur habere. illamq; ſcientie diuine
ſuppoſuit.de qua peramplius qᷓ; de certitudine ſua pſen
tiens.ne foꝛet falium quod ſibi videbatur verum. õ⸗
triſiatus eſt:nõ aduerſus chꝛiſtum in aliquo cõturbatꝰ
Er ſeipo nõ ex ipo capiebatvnde triſtaretur. Ec cum di
riſſet tercio amo te:audiuit ab eo. DPaſce oues meas.nõ
tuas.nò tyrannoꝛum mundi. nõ ꝓpꝛia voluntate gradiẽ
tes:nõ paſcua querentes pꝛo placito voluntatis nõ ad/
herentes paſtoꝛibus alienis.non diuidentes ouile non
moꝛbidas qua merito culpe ſeparantur a grege:ſed me
as videlicet viri meo per omma manopatas meis veſti
gijs quantũ poſſibile et fas eſt erommibus inſvrentes.
meas per amoꝛẽ et ſanguinis redemptionem:que meã
vocem audiunt et paſtoꝛem alium nõ ſequuntur. Ecce
ꝙ potius diligẽtibus cura ↄᷣmittitur animarũ. Etenm
in illa virtus amoꝛis plus q; ſapientia operatur. Quo⸗
niam qui chꝛiſtum in veritate nõ diligit nec per ſapien⸗
tiam bene gubernabit dominicũ gregem. Deinde petro
pꝛedixit quid eſſet ꝓ ipo paſſurus.vbi amoꝛis certitudi⸗
ne ferebatur in illum:vt nõ ſolum amoꝛ oſiendat᷑ in re⸗
gimine ouium.ſed in tolerantia ꝑſecutionuʒ:vt nec ipᷣe
amoꝛ poſſit amplius in virtutibo ꝓgredi qᷓ; moꝛi ꝓ chꝛi⸗
ſto. Quicquid eſt amabile pꝛeter chꝛiſtuʒ abhoꝛruit: qui
pꝛo chꝛiſto expoſuit vitam. Pꝛoinde amoꝛis inquiſitio⸗
ne cõpleta ſaluatoꝛ adiecit. Amen amen dico tibi.cum
eſſes iunioꝛ cingebas te et ambulabas vbi volebas.cũ
autem ſenueris extendes manum tuamꝛet alius te cin
get. et ducet te quo tu non vis. Hoc autem dixit:ſigni⸗
ncans. qua moꝛte eſſet clariſicaturus deum. Libertate
vtitur homo et ſuis mouetur cõplacitismaxime cũ ſan
guis ebullit tempoꝛe iuuẽtutis quouſq; obedientie chꝛi
ſtifere ſibi iugũ imponit.ſubq curuat᷑ doꝛſuʒ.inchinatur
animꝰ:vt vel ſibi mala cõtra coꝛpoꝛeũ ſenſuʒ aſperũ ſen⸗
ſum ĩferat.aut ab alijs illata volũtarie patiat᷑:.quãq ſen
ſus carneus patiendoreluctet. In hoc ptinus omnes
quos vere afficit trahicit chꝛiſti amoꝛ.vt vel cõtra tene⸗
rum ſenſum mala inferant.aut ab alijs irrogata patien
ter ſuſtineant:iuxta quem intellectum dominus petro
dicit in veritate repetita cõteſtanſ. Cum eſſes iumoꝛ cin
gebas te:et ambulabas vbi volebas.um iuuentutis
etate feruens.cum vlut indomitus vitulus, nondum
pio iugo colla ſubmiſeris.te ad tua volita pparabas.et
voluntate potius qᷓ; virtute.placito magis qᷓ; rõne mo⸗
uebaris.ambulabas quo volebas.nõ quo virtus aut ra
tio impe lebat:et ope diuina mutatum eſt in te ſcriptu⸗
re decretum. Adoleſcens iuxta viam ſuam graditur. et
cum ſenuerit nõ recedet ab ea.quoniã cum ſenueris ex⸗
tendes manus ad ſuſcipienda toꝛmenta. et alius te pꝛe
parabit ad penam te ducens quo ire ſenſus carnis natu
raliter refugit. Sed ſi ꝑena inuoluntarie toleratur: me
rito nõ videtur afferre. Ygitur ſi tu petre ibis quo non
vis. vnde tibi meritum erit.cum magis ꝓueniat volun
tate paciendi.q;; acerbitate penaruʒ: Eſt ſiquidem i ho
mine iudicinm rõnis.qua ꝓchꝛiſto iuſta occaſione acce
pta voluntarie ſe pꝛeſtat in penam. quam ſemper mole⸗
ſte tulit tenera hominũ caro que nunqᷓ; de ſui natura pa
tiendi penas pꝛeſtauit aſſenſum ſed trahitur etiam re⸗
nitens in ſanctis aut vixis aut interioꝛis hominis ꝑ iu⸗
dicium rationis.aut in alijs ꝑ maioeis violentiã poteſta
tis:cuius ſi voluntas exquiritur pati velle denegabit o⸗
mnino.Nam ⁊ animalia ſenſu rationis carentia p poſſe

de paſſione

inuiſibilia facta a, diſtoſita cogitationes et verba: tu ſeis

do. Balna.

ceuitant aſperas penas:et ſepe trahuntur inuite atq; ſe
cundum ipoꝛum naturã vocibus penas cum aduertut

aut alijs renitentijs denegant.cõtra naturã coꝛpꝛei ſen

ſus abboerentia male pati. vt etiam ad bonum ignoꝛa⸗
tum ſeu nutrimentum aut ſiabulum nõ niſi ꝑ violen⸗
tiam trahi poſſint: ſi a libertate a natura eis inſita deri⸗

uantur. Quo ſenſu petro dictum eſt:et cõſimilibus di⸗

ci poteſt.ducet te quo tu nõ vis.Quod euangeliſta io⸗

hannes interpꝛetatus eſt de moꝛte in qua petrus amo⸗
rem chꝛiſti ſeruans deum honoꝛincauit vt ipius vulga⸗
tum martirilogium mamęfeſtat. Et ne petrus moleſte

aſperum dictum acciperet: ſemetipᷣm chꝛiſtus tradidit

in extinplum: dicens ſibi. Sequere me Aperte oſte⸗
dens ſuam voluntate:ipᷣim animans ad paſſionem. Se
quere me:paſſuʒ voluntarie:moꝛtuum iponte. In quo
etiam ſenſus carmis cum ratione certauit: pati rolens
moꝛitimenſ.Sequere me:in quo fuit in ꝑacto certami
ne ſpiritus pꝛomptus:caro autẽ infirma. Sequere me
iudicio rõnis vt cum tempus tue paſſionis aduenerit.
non deuites aut effugias penas:et blandiens teneritu⸗
dini carnis.nõ abhoꝛreas moꝛtem. Prout ex littera ſo⸗
nat aliquod iter agebant cum ſurreriſſent a pꝛandio.
Et ſequens coꝛpoꝛe petrus ieſum. cõuerſus a tergo vi⸗
dit diſcipulum illum quem diligebat ieſus ſequentem
qui et recubuit in cena ſupꝛa pectus eius et dixit ei. Do
mine quis eſt qui tradet te Hec omnia pꝛo iohannis
noticia referuntur:qui ſe per geſta nõ ꝑ ꝓpꝛium nomen
explicat. Munc ergo cum vidiſſet petrus:dicit ad ieſuʒ
Domine.hic autem quid Agitabatur in animo petruſ
qð ipᷣe ſolus exquiſitus fuerat in amoꝛe ſibi ſoli de moꝛ
te ad ſequelam ipᷣe ſingulariter inuitatus. Pꝛopterea
cum vidiſſet cõdiſcipulum ſequentẽ.alij foꝛte dimiſſi a
domino iuerantviam ſuam.aut tacentes aſtabant:dicit
de illo ad ieſum. Hic autem quid: Hac interrogatione
perquirens.ſi qua moꝛte ipᷣe moꝛietur:ſi wlut ipe cinge
tur ab alio ⁊ ducetura quo nolet.Non querit petrus vt
inuidens:ſedvt noſcat ſi eum in paſſione ſicut in chꝛiſti.
cõuerſatione debeat habere conſoꝛteʒ. Pꝛopterea ieſus
talia requirenti eum repꝛimendo reſpondit. Sic eum
volo manere donec veniam. Quid ad te:Tu me ſeque⸗
re Curioſe mẽtis eſt. cum quis caſuʒ a ſuo demino ha⸗
bet impoſitã de cauſa ſocij velle requirere:quouſq; ſuam
plene perfecerit. Nimis pᷣſumit in dominũ ſeruus:ipᷣm
exquirens quid welit in ceteris.Officij atq; iuns lonoꝝ
ſeruoꝛum eſt exequi mandatum ſuſceptum:nõ ſuperio⸗
rum ſecreta rimari quid mandent ad reliquoſ. Non enã
equa in re vll pondere onera oneriferis animalib impo
nuntur.Neq; omnibus cõmulitonibus regis vna bella⸗
di ſtatuitur acies:ſi vndiq; hoſtes inſurgunt. Et ſepe fa
ctum eſt in hoſtilibus bellisvt pars militum remaneat
ad ſarcinas dum bellatur. Et decreto dauid factum co⸗
gnouimus ꝙ cuſtodientium ſarcinas et bellantium. de
captis ſpolijs eſſet equa poꝛtio. Regis eſt mittere in a⸗
cies milites:et pꝛeſeruare quos velit.Nõ eſt ſerui:de ce
teris cõſeruis domini exquirere voluntatẽ. Oꝛopterea
repꝛimit dominus petrum:qui curioſe queſierat. Sic
eum wolo manere donec vniam. Quid ad te ptinet ſci⸗
re.quid wlim.quid diſpoſuerim de conditionibo ſingu⸗
loꝛum: Quid ad te de cõſulendo quid faciam. de ſcẽdo
quid hic diſcipulus faciet: Quid ad te de actõne conſer
ui: Diſtincte ſunt actiones diſtincta ſunt merita. Per
ſeipᷣm vnuſquiſq; damnand? damnationẽ accipiet: nec
leuioꝛ erit pena cõſoꝛtio damnatoꝛũ. VUnuſquiſc; per ſe
rationem reddet coꝛaʒ ineffabili tribunali:nullius cau⸗
ſati ſocietate iuuabitur. Auſticia vniuſcuiuſq; ſuꝑ eum
erit:in alterum nõ mutabitur. Non variabunt᷑ nieritd

4

iber

ſinguloꝛum. Yuſticia vnius: merces vel peccatum non

erit alterius.QAuid igitur ad te: Cu me ſequere. Tu cõ

modo tuo tu tua vtilitate me ſequere:qui quomodoli⸗

bet me ſequentes m fallibili via dirigo in ſalutẽ · Quid
ad agoniſtas de ceteris agoniſtis agnoſcere. cuʒ pꝛopꝛia

pena wel gioꝛia nõ minuatur aut augeatur accedente ſi⸗/

ue deſiciente cõſoꝛte: axime autem exeo retundatur

omnium chꝛiſio militantiũ curioſa pſumptio inueſtiga
re de ceteris:quoniã ſummus agonum poſitoꝛ ita infal
libili ꝓuidentia. decentia irrepꝛelenſibili agones bommi
bus oꝛdinauit:vt ſemper maie ſit aliter. nunq; bene pe⸗

nitus niſi taliter put ipe pꝛouiderit. Mõ ad ſcientiaʒ cu⸗
rioſam ſed ad ſequelam iuſtam a domino inuitamur.cũ

illa excluſa iſta incluſa petro dicat᷑. Quid ad te.Tu me

ſequere:recto veſtigio coꝛdis cõfoꝛmitate moꝛum.

vni dicitur ad ſequelam: omnib⸗ eſt ad regulã. Sed di⸗
ſcipuloꝛum impecicia eos fecit aliter qᷓ; dñs dixerit:heſi⸗
tare:cum ex verbis ſaluatoꝛis iopanm diſcipulo immoꝛ
talitateʒ aſſcriberẽt · Quoniã exijt ſermo inter fratres

et cõdiſcipulos:ꝙ diſcipulus ille nõ moꝛitur Quã he⸗

ſitationeʒ impertinente ipᷣe diſcipułꝰ te quo erat abegit
cum ipe verba ſaluatoꝛis repetendo expoſuit.ꝙ hoc dñs
dixerat:ſic eum wlo manere in diſcipulo immoꝛtalita/⸗
tem nõ aſſerebat. Et nõ dixit ieſus nõ moꝛitur:ſed ſic
eum volo manere donec vniam Hoc quod ſaluatoꝛ di
xerat.ſic eum volo manere ſimilitudinẽ ab extra nõ ha⸗
bet expꝛeſſam · ſed habet aut affirmationẽ in eo ꝙ pꝛedi⸗
citur.inte rnam ſimilitudinẽ in eo ꝙ ſic poſitum eſt de⸗

cretum:wt ſicut pꝛeuidi ſic facio. Sic eum wolo manere
ſicut mea ꝓuidentia in meipᷣo decreui.donec veniã: quo

uſq; videlicet de ipo ſicut ꝓuiſum eſt aliud facism· Nec
quempiã moueat ꝙ ad eum nouuſ aut ſingularis a chꝛi
ſto determinatur aduentus:cum ad electoꝛum animaſ

egredientes de coꝛpoꝛe ipᷣe benignus adueniat.Non enĩ

Vniendo patitur atq; lalvꝛat:neq; locoꝛũ ſpacia venien⸗
do retardant.lus enim fuit in carne veniſſe ſatagiſſe

in terris ĩ cruce moꝛiviſitaſſe inferos.reſurrexiſſe a moꝛ

tuis:qᷓ; aduenire ad animas electoꝛum cum a coꝛpoꝛib

ſeparantur. maxime ad illoꝛum animas quos ab omni

mundo ex omni carne in mundo degens.ad ſe ſingula⸗
ri electione vocauit.quos ſuos nominauit apoſtolos in
omnem deſtinauit oꝛbem pꝛinciꝑes eccleſie iudices con
ſtituit ſeculiqui ſecum in tentationibo ꝑmanſerunt per
ſanguinem et meꝛtem de ipo teſtificati. Sed hoc quod
de iohanne ſingulariter dixit.ſic eum volo manere: con
tra illud indicitur quod petro dixerat.ſignificans ꝙ eſſet
coꝛpoꝛis acerba moꝛte moꝛituruſ. Interrogantiq; de io
hanne ſaluatoꝛ ipᷣe reſpondit. Sic eumvolo menere:nõ
ſicut te moꝛi. Incoꝛrupta carne viuet.ſine pena ettoꝛ⸗/
mento moꝛietur:ſic exꝑectabit donec ad ipᷣm veniam et

aſſumã.Quid ad te de paciſica moꝛte ſua. Quid ad eũ

de aſpera moꝛte tua.Non ex hoc iohannes dictus eſt im
moꝛtalis.ſed nõ ſicut tu ipᷣe moꝛietur:ſed omnino mo/
rietur. Nec impꝛobe me mouet pius quidam in hoc ver⸗
walius intellectus. Pꝛedictum erat petro ꝙ moꝛi cru⸗
deli moꝛte debebat.inquirẽti de cõdiſcipulo tacite. ſi eo⸗
dem tempoꝛe eodem loco eodemq; genere moꝛtis moꝛi
turus eſſet:ieſus ipe reſpſondit. Sic eum volo manere
donec veniam:quaſi dominus petro dicat. Non eo tem/
hꝛe quo tu moꝛietur.ſed ſic manebit incolumis donec
Vniam. ſcilicet in maioꝛem cognitionẽ hominũ et eccle
ſie per apocalipſim et euangeliũ eius.que ſibi ſum mani
feſtaturus:ipᷣeq; ſcripturus eſt. Nullus enim euangeli⸗

ſtarum vt ipe tam ab alto euangelium tonuit aut tam

aperte diſſeruit eternum dei verbum in tempoꝛe fieri in
curnatum. Et quod ab olijs euangeliſtis pꝛeſcribentiho

terciuſdecimus

hiſtoꝛiam chꝛiſti fuit obmiſſum:ipᷣe ſuppleuit. Jpe apo

calipſim vbi eccleſie ſunt cõſcripta miſteria:chꝛino reue
lante cõſcripſit.ex quibus ieſus in maioꝛe noticiã homi

num venit. Mondum tempoꝛe petrieuangeliũ eius ⁊ a⸗

pocalipſis ſcripta erant:ex quibuſtanta chꝛiſti pꝛouenit
noticia populo chꝛiſtiano. Nam apocalipſim icripſit in
ꝓathmos ſub domiciano. Epheſi ſcripſit euangeuũ ſub
traiano. Et petr? moꝛtuus eſt anno triceſimoa domini
paſſione.iohanes vero amplioꝛi cõfectus ſenio:ſeptua⸗
geſimoſexto anno a domini paſſione intrans ſepulchꝛũ
fuſa oꝛatione requieuit.Petrus rome:iohannes epleſi
Metrus ſub neronenohannes ſub traiano vltimu dieʒ
clau ſit· Propterea dñs dixit. Sic eum volo manare do
nec veniam. Tamdiu volo eum manere:donec ꝑea que
per eum ſcrihenda ſunt in plenioꝛem noticiã hominum
wniam. In ſcripturis enim canonicis euangelicis ⁊ a⸗
poſtolicis poſterioꝛ eſt ſcriptura iohãnis:que qualẽ no⸗
ticiam de filio ver eterno et increato.et in tꝑe incarna⸗
to.per euangelium et de ſuis atq; eccleſie niſterijs per
apocalipſis noticiã dederit:dicat ipſa eccleſia qᷓ ſuſcepitx
Quoniam hic eſt diſcipulus quiteſtumoniũ ꝑhibet de
hio:et ſcripſit hec Et ſcit et nouit eccleſia in fidei veri⸗
tatel quia verum eſt teſtimoniũ eius . Ocripſerant au⸗
tem tres euangeliſte euangeliũ:ſcripſerant pꝑetrus iaco⸗
bus iudas canonicas ſuas ſcripſerat apls epiſtolas ſuas
ſcripſerat lucas aplicas actiones:ſed necdum iohanneſ
manũ aptauerat ad ſcribendũ. In ſcribendo enim nouiſ
ſimus aplox ommiũ vigilauit. Quo ſenſu exiſtimo pie
dictum.ſiceum volo manere incolumẽq; viuere donec
in noticiã pie credentiũꝑ apocalipſim et eius euangeli⸗

um veniam.nõ ꝙ nõ moꝛatur: ſed vt dñs ꝑ eum ſic no

tus veniat reſeruetur. Pꝛomiſſam ſepe ilam inſignem
apparitionẽ in galilea dominuſ ieſus mandauit effectui
cum decreuit diſcipulos in galileã pergere quã anre a⸗
poſtoli et diſcipuli expectabant. Vnde ſtatuto tempoꝛe⸗
Lvnde cum diſcipuli abierunt in galileã in monte:vbi
cõſtituerat illis ieſus. Et videntes eum adoꝛauerunt:
quidam autẽ eoꝛum dubitauerũt. Et accedens locutuſ
eſt eis dicens.Data eſt mihi omnis poteſtas in celo et
in terra Exxoce aut ex aliquo indicio ꝑceperunt apoſto

li atq; diſcipuli.ꝙ apparitionẽ feſtinã in galilea ſicut ſexpe

pꝛomiſerat erat in breui dominus cõpleturus:qᷓ; pluſqᷓ;
quingentis fratribus factam refert aplus.in monte ſcʒ
thaboꝛ pꝛout cõſtituerat eis ieſus:vt in eodem monte
vbi facta eſt ante paſſioneʒ tranſfiguratio gloꝛioſa. poſt
reſurrectionẽ fiat tam in ſignis appriatio: et credat᷑ ideʒ
eſſe ieſus quiꝓ nobis moꝛtuus eſt et reſurrexit. Nõ ex⸗
pꝛimit euangeliſta nomine ꝓpꝛio montem thalvꝛ ſed ex
ſupplementis euangelij plene ſuſcepimus ipᷣm eſſe mõ
tem.quem ad apparitionẽ tam inſignem atq; ſolenneʒ
cõſtituerat illis ieſus:vbi adoꝛauerůt maieſtatem chꝛi⸗
ſti regreſſam ab inferis et egerunt gratias ſue diſpenſa⸗
tioni ꝓpter apparitionẽ magnificam eius in ſpirituxere
humilitatis ꝓcliuio coꝛpoꝛis inclinatõne coꝛdis in fer⸗
uoꝛe ſidci in charitatis ardoꝛe cõferentes in coꝛde verto
tenus aſſerentes.quoniã hic eſt magiſteret dominus q̃
eos in nouã vitam vocauit qui eos celauit ⁊ docuit:qui

pꝛo eis et omnib paſſus moꝛtuus eſt et reſurrent.Ele⸗

ra enim et ꝓpꝛia cuiuſq; ꝓceris eſt adoꝛatio a ſubiectis
exhibita:cum virtus eius et actio virtutis in credulita⸗
te atq; pᷣconio exhibent᷑.Nõ enim adoꝛat in writate qui
quod eſt nõ credit.et qð credit nõ ꝓfitetur.aut qui ꝓfi⸗
tetur qð nõ credit in homine:aut cõſitetur qð in illo nõ

eſt. Apli vero ſiue diſcipuli adoꝛauerunt eum cum actio

nibus gratiarum:quod iuſtũ erat et actum de paſſione

chꝛiſti et reſurrectõe cregentes. Legim? nempe chꝛiſtũ

—

nte
ctio
reſut
ſtontt
obſua
jömet
ii
ſonen
ſtilat
karetu
ſuosf
tollitu
ggted⸗
gltioꝛn
teinm
upaki
wro wer
lens ſu
monte
muite
umac
mioꝛc
losin
izinn
ſamar
inten
ſintwr.
gentee
writaci
venera⸗
t filios
chari
uccio
busſ
tume
adoꝛ
jeſus
noſtr
dabit
lei re
Vriſo
hovi
aſperen
ſtterta
ſtiueſ
Clectis
leadoꝛ
tnenec⸗
husyn
ginhui
facon
hoͤeſtv
llseſte
bando
nter
Nucton
loͤſttu
itonn
eſttont
ttbuti
Nnocn
toaf
hiſte
et
Wrumn

IFenn

Nce

heins,
dmen
lenpſten
ingettüd
ſs Dunni
moſeptue,
ſepulchni
nniesepfrfi

Mhimade

9mmanared
lec peagne
—
Geligs r,
lale no⸗
Ne imcarna⸗
ſterns er
Nud tulcept
Ud grd
n hdeiwn⸗
rpennrane
Aetmsie
Plſtolgolins
miohannef
Oenuim non d
Onſtimote

ſuete wet

geangeli/
eum ſieno
n ignem
aurteſtecui
goanneg
motempr⸗
n monterbi
Aoraueruntt
henslocutul
ſtne in celoet
Cruntanſe⸗
lleaſtourke⸗
rus:ihpl
inmorreſg
gem monte
llonoſ poſt
tarcgar de,
ent. oͤer⸗
alweſecer
Pn eſem
ſtatemche⸗
ſedigenſa⸗
nſprowte
is iſett
cotgef
twminns
Wait gol
ſunent ⸗
os ſbieans
ingeteltn⸗
utreen
ſantelipt,
coinlond
llio
rſſicte
pe cheſti

rrmme

doe pgaſſione
ante paſſionẽ et moꝛtẽ pluries adoꝛatum. Poſt reſurre
ctionem vero ſimiliter ſed nõ totiens:vt non maioꝛ ſit
reſurrectione factus:qᷓ; fuerat anteqᷓ; pateretur. Ab in⸗
ſtanti ſue intarnatõis viatoꝛ extitit et cõpꝛehenſoꝛ. Nec
obſtat ꝙ apls ad philippenſes ſcribit:ꝙ ſit apud ſemet/
ipm et ceum patrẽ ex paſſione vel moꝛte factus eximio;
Eñſt ſiquidem dicereꝙ adoꝛatio adhibita ſibi ante paſ⸗
ſionem ſit ꝓ gratia:poſt reſurrectionẽ vero ꝓpter gloꝛiã
ſit illata. Pꝛotinus iuſtum erat vt chꝛiſti maieſtas ado
raretur in monte:qui ad montẽ eternũ.montẽ ſanctũ
ſuos fideles conatur inducere. Nam in ſuperioꝛibo at⸗
tollitur mens cum chꝛiſtũ in veritate adoꝛat.nec in veri
tate dominũ adoꝛare poteſt:mſi ſupꝛa eſſe coꝛpoꝛeũ ad
altioꝛa cõſcendat. Pꝛemiũ habet euangelice rote cõten
te in medio rote qui acceſſit in galileã.que rotatio nun⸗
cupat᷑:ſi rotari woluerit vt euãgelica rota rotabit. Qui
Wro vere aſcendit in cõſtitutum virtutum montẽ inno
cens ſanxietur:quoniam innocens manibo aſcendit in
montem.Qui autẽ in altitudine virtutis dominũ ado⸗
rauit abiecit idolatriã credulitatis ⁊ moꝛtis. diuina plu
rima cognouit archana exceſſit ſeipᷣm. factus eſt ſubli⸗
mioꝛ quo in adoꝛatione ꝓcliuioꝛ. In terra viuens:ange
los imitatus eſt. Sed nec alibi ſalubꝛiter adoꝛat chꝛitꝰ
q; in monte quem ipe cõſtituit.quanqᷓ; didaſcalice cum
ſamaritane fuerit dictum.ꝙ neq; in monte garicin neq;
in templo hieroſolimis cõſtituto:ſed in ſpiritu eſſe wi⸗
ſint veri adoꝛatoꝛes. Montem fidei et ſpiritualis intelli
gentie.montẽ diuine luminis et interlucẽtis in animo
writatis cõſtituit vere fidelib ieſus:in quo adoꝛat᷑ ſua
veneranda maieſtas.et cultus iuſtus et latria deo patri
et filio et ſpiritui ſancto. differenter et miſtice in ſpe et
charitate ꝓ beneſicio creationis et redemptõnis ⁊ intro
ductionis in gloꝛiã ſuam in ſingulis electis et in omni⸗
bus ſaluandis:cum mundi miſterium fuerit cõſumma
tum ab omni catholica eccleſia exhibet᷑. Et huiuſcemodi
adoꝛatione coꝛde a oꝛe cõfitetur atq; teſtatur: quoniam
ieſus eſt filius dei.via veritas ⁊ vita.ſalus et redemptio
noſtra:rex regum et dñs dominantiũ.Quidã aũt ipox
dubitauerũt.nõ vndecim columne quas ſuper baſem ſi
dei refundauerat in multis antefactis apparitionibbet
varijs argumentis: ſed aliqui eoꝛum qui adhuc ſeißjm
nõ viderant nec palpau erãt. ſi baberet carnẽ et oſſa nec
aſpererant comedentẽ. Nec mirum ſi in magnis natura
liter tamẽ factis a paruis animis dubitatur. Et diſpen⸗
ſatiue ſaluatoꝛ dubitari ſe ꝑmittit:vt expꝛobꝛato dubio
adiectis argumentis heſitans ſolidiꝰ firmet᷑. Et in mon
te adoꝛationis et latrie ab omnibus nõ equa ſoꝛte ſenti
tur.neq; parilitas eſt intellectibus et affectib hominũ:
q́;uis vm ſit cõſiſtentie loc. Una eſt eccleſia oꝛthodora.
q in huius adoꝛatõnis monte ſignata eſt:et omnibo eſt
ipa cõmunis.ſed omniũ in ea militantiũ atq; credentiũ
nõ eſt vna ſentiendi ꝓpoꝛtio. Sed accedens ieſus locu
tus eſt eis:tarditatem animi atq; coꝛdis duriciã expꝛo⸗
bꝛando dicens. Data eſt mihi omnis poteſtas in celo et
in terra. Omnibus loquitur firmis atq; nutantibus et
auctoꝛitatẽ pꝛodit quã a deo patre ſuſcepit.ſcʒ ꝓ omniũ
coͤſtitutus eſt dominus vt auferat᷑ omniũ dubium:ve
lut omnipotens potuit a monumẽto reſurgere. Nihil
eſt boni et cõgrui:qð nõ poſſet efficere cui omnis eſt at⸗
tributa poteſtas. Attamen pᷣter id qð potuit ſemetipᷣin

reuocare ab inferis. et virtute ꝓpꝛia reſurgere a ſepul⸗

chꝛo oĩs ſibi donata poteſtas in aliud ſe ptendit:vt etiaʒ
chꝛiſtus homo vnitus deo ſit omniũ dominus cõſtitu⸗
tus.et heres vniuerſarũ animarũ et coꝛpoꝛũ ſpiritualiũ
rerum et coꝛpoꝛaliũ.eternoꝝ et tempoꝛaliũ.angeloꝛum
et hominũ.electoꝛũ et repꝛobarũ.vt quia humiliauit ſe

do. Balua.

metipᷣm in carnevſq; ad crucis ignominioſam et aſperã
moꝛtem deo patri factus obediens.deus exaltauit ilum
et degit illi nomen qð eſt ſuꝑ omne nomen.vt in noĩe
ieſu ſibi dato.pꝛo eo qð ſaluatoꝛ eſt oim omne genu fle
ctatur celeſtium terreſtriũ et infernoꝛũ.vt nihil ſit in ce
lo et in rerra et in inferno:qð non calcet atq; peſſundet
ſua tremenda et alma poteſtas. Genuſflectunt coꝛã ieſu
in celo angeli.a ille a coꝛꝑibus ſeparate ſubſtantie. cum
deum et hommẽ in vna ꝑſona vnerant᷑ et adoꝛant illã
eis in deitate ſuꝑlatam humanitatẽ.et colunt latria in⸗
effabili amoꝛe incõpꝛehenſibili gratias infatigate agen⸗
tes:vna cum ammabus iam introductis ad ſuperos e/⸗
terne atq; beate gaudentes.quoni cheiſtus homo vni⸗
uerſoꝛũ atʒz ipoxꝝ factus eſt dominus:nõ inuidentes hoĩ
nibus quoꝝ acce pit natura neq; dolentes ꝙ nõ accepit
angelicã. Genua flectunt et flectere iure dtent homies
in terra degentes colentes eum ſolum ſuꝑomnia chꝛi⸗
ſtus deus.obiecta omni ſpurcicia idoloꝛu et deoꝛũ mul
titudine impꝛobata ſpiritualib et coꝛpalibus rebus m
ditionẽ ſuam qeductis:vt in neutris quicq; pꝛeter eius
imperiũ fiat. Et omniſterrena poteſtas ſubdita fiat chꝛi
ſto:cun in celo et in terra omnis eſt collata poteſtas. Nec
ſibi arroget quecũq; altitudo moꝛtaliũ in ſua poteſtate
domimũ:quonia ſuũ eſt ab illoq; dependet cui omniſeſt
donata poteſtas. Meq; reges terre⁊ pꝛincipes populi ſui
wlint eſſe iuris atq; virtutis.vt ſuisvoluntatibo viuãt.
ſuiſq; legibus pᷣſumant gubernare ſubiectos adſerente
repugnatia euangelio ſancto eius:quoniã omnis pꝛin⸗
cipatus et potẽtatus in ſuo regimine ſuo factus eſt ſub

ditus cum omms ſibi ſit in terra poteſtas.et oꝛiginali⸗

ter ab illo eſt omne iuſtum dominiũ.cui omnis data eſt

poteſtas et omne imperiũ ſibi factũ eſt iure ſubiectũ xe/
neretur atq; adoꝛet ſcabellũ ſanctum eius ꝙ eſt eccleſia

ſancta eius:in qua qui ſua vice pᷣſidet in iuſticia ⁊ aucto

iecta. Que vero ſibi iuſte pᷣſidenti ⁊ decernẽti repugnãt

ritate veritatis.omnia ſceptra mundi debet habere ſub⸗

aut ab infidelitate aut a tyranmide aut ab heretica pꝛaui

tate:et cõtumaci inobedientia detinent᷑. Genuflectunt
demones q credunt et cõtremiſcunt:et velut eius ſatel

lites ꝑpficiũt imperiũ ſanctũ eius. Nouiſſime aũt recũ

bentiboillis vndecĩ appuit ill.et expꝛobꝛauit incredulita
tẽ illoꝝ ⁊ duxiciã coꝛdis:quia his qui viderat eum reſur
rexiſſe a moꝛtuis nõ crediderũt Mouiſſime ſcilicet die
quoab eis ꝑ aſcenſionẽ in celuʒ coꝛpoꝛaliter ſepatus eſt

recumbentibvndecim ſcʒ in illo ſacro cenaculo qõ erat

in hieruſalẽ exſpectabant in illa die diſcipuli dñi ſaluato
rem.qui ſuo modo nunc apparebat.nunc ſe occultabat:
et quia nondum venerat racumbebant.unc axparuit
illis ieſus. Et mirum ꝙ ipis a ſummo diluculo in con⸗
templatione ſeu oꝛatione aut bonoꝝ collatõne vacanti⸗
bus:ieſus nõ apparuit.Oum vero comedebãt aduenit.

vt luce clarius pateat nõ hominũ exercitatoꝛũ virtute:

ſed ſua benignitate ſuamvelit pᷣſtare pꝛeſentiã aut aliud
inferre ſolamen. Opoꝛtebat omnino ꝙ hominibo dare
tur intelligi.ꝙ ſi que ſunt in eis virtutum debite actio⸗

„ —
. Nſerſlo

nes chriſti pꝛemia vel pᷣſentiam nõ merentur: niſiq;Stũ

et quãdo vult ipe cõferre benignus· Necnõ ideo recubi
tus hoꝛa ſaluatoꝛ aduenit:vt veritas aſcenſuri coꝛpoꝛis

monſtraret᷑ ex ciw. Etenim cõueſcitus eſt ex his que ap

poſita ſunt ſuper pauperculã apoſtoloꝑ menſam:quibuſ
illam accurare cura nõ erat. Ecce puidens illis et poſte
ris dñs vult eſſe immunes a deceptione credentes ⁊ in⸗

credulis viam abſtrahendi.cum aſcenſionis die in coꝛ⸗

pus ſuum comedendo traijcit cihum: ne alius ꝓ alio di

ceretur. Cura fuit diligens chꝛiſto diſcipuloꝛũ animos

dimittere in ſua fide pacatos: intrepide apeg vuo
2

1α S; c

2— 0

Liber

—

Au A, 6 Son „. Ju, 06.6. Nal

quartuſdecimus

.
pꝛedicarent qõ viderant oculis manibuſq; tractauerãt laque mente cõſpicitur:coꝛde tenetur. Viſio enim pa⸗ .
quos in vniuerſum mundum dirigit ad doctrinã diſpo/ cis interpꝛetata eſt. Pꝛofecto letum exitum habet: qui ii
nit ad vite ſacramenta cõferre dat foꝛmaã:ianue baptiſ⸗ a pace virtutis fecit initium. Et paciſci facti ſunt filij o
matis ſine quo ſuſcepto vel vbi nõ poſſit credito.nõ po⸗ ei qui attente ſeruant que a chꝛiſto ſeruari iubentur. ſo
teſt eſſe ſalutis initiũ.Et ad hoc cõmeſtione cõpleta ie⸗ Beg hec ſunt que ſeruare ſcõm euangeliuʒ apoſtoli do nu
ſus locutus eſt eis dicens. Euntes in mundumvniuer cyerunt.alienum fieri ab idoloꝛũ cultura.et vnumquẽ⸗ ni
ſum:pᷣdicate euangeliũ omni creature. DSoceteq; om̃eſ q; credentem ſe pᷣſeruare a vicijs:que natura ratio mos ſen
gentes.bapticantes eos in nomine patris et ſilij ⁊ ſpi⸗ VYlſus lex gratia writas repꝛehendit/Socuerũt non the⸗ t
rituſſancti:docentes eos inſeruare omnia quecũq; man ſauricare in terra ſed in celo per mandatoꝛũ cuſtodiam: . 8
daui vobis. Qn crediderit baptigatus fuerit: ſaluns nõ diligere que videntur quia tempoꝛalia ſunt et cadu⸗ 8
erit. Qui wro nõ crediderit:cõdemnabitur In vni⸗ ca.ſed diligere que nõ videntur virtutes ſcʒ et bona cele len
uerſo habitabili mundo gentes in electis regionibo ha ſtia:que aut eterna et beata diſwonũt aut ipᷣa eterna con nan
bitabant alique pꝛeter leges excepta lege nature. quam ſiſtunt hocnerunt mundi nouitatẽ ex mipilo:quem fal mut
deus in coꝛdibus hominũ ſcripſit: a qua tergiuerſando ſa philoſophoꝛũ opinio putat ternumcoorderi quo⸗ Wo
nullus penitus poteſt ſi ad etatem iudiciarie rõnis ſeu modo inuidia dialli moꝛs intrauit in oꝛbem terrax.et zwſ
diſcretionis puenerit excuſari. Alique legibus hominũ quomõ merito ꝓthoplaſti damnationi eterne iuſte te⸗ owe⸗
agebantur.lnqui triumphabant in oꝛbe terrarum: vt nebamur aſtricti:ne qui ſuꝑerbirent ꝙ nõ egerent miſe dedi
aurea roma que totum mundum ſuo imperio ſubiuga/ ricoꝛdia deii Hõcſerunt quomodo aliunde humano ge bunm
re certabat.Aliqua militabat ſub lege moſaica. Sʒ nec neri nõ poterat eſſe remedium niſi per verbum increa/ tum
ſub lege cõſtitutis aut lege carentibo erat nota vel apta tum cum fieret inereatum.et penas in ligno pꝛo ligno bilin
via ſalutis ad quam omnem rationalẽ creaturam deus ſuſtineret ſanguinẽ funderet: moꝛtẽq; ſubiret ꝓ omni⸗ den
creat:quanqᷓ; omnis illã nõ aſſequatur occulto vl ma⸗ bus caro factum/ocuerunt paupertatẽ celibem vitä: negt
nifeſto dei iudicio iuſio pᷣpedita. Euangeliũ aũt eternũ cõiugalem caſtimmoniã.neminem ledere omnibus velle ſalu
creditum atq; ſeruatũ ꝗð ſaluatoꝛ edidit tranſmittit in pꝛodeſſe:p iniuria iniuriam nõ keiene. Secintunt ab⸗ ger⸗
illam:ꝙ vult notum fieri hominibo ꝑ idon eos viros a renunciare ꝓpꝛijs volũtatibo tollere ctucẽ.chꝛiſtũ ſequi une
chꝛiſto ſelectos plebeos.humana ſcientia imperitos nõ nõ que ſua ſunt querere:ſed que ieſu chꝛiſti/ ⸗ocuerũt Se
fungentes aliqua dignitate terrena. ne aſſcr:beret᷑ cau⸗ perfunctoꝛiam gloꝛiã non querere:ſed glo:iari tantum ſamt
ſa tanti miſterij· alijs qᷓ; diuine virtuti.quibus a chꝛiſto in dominica cuce Dacneriſt homines ſupꝛa ſeipᷣos ſie⸗ gen.
lam debente in ſuperna cõſcendere datur plena legatio ri:ſacramentalitet viuere.diuina mandata ſeruare.ſtu⸗ ſibidd
imo iuſſio ineuitabilis imponitur:vt euangeliũ qð ipſe dere virtutibus.Et ꝙ nulli debeatur iniquitas:ſed cha⸗ won
in paruis hieroſolimitanis ⁊ galilaicis locis hominibus ritas omnibo ſit reddenda. Et ꝙ reſpublica et res pꝛin⸗ kecter
pꝛedicauit·ipi omniba homimibus debeant pꝛedicare.vt cipum nunq; melius q; in writate iuſticia et charitate leme
nõ ſit terra vel locus vbi ſit bominũ incolatus quieuan ſub chꝛiſto dei filio cõſeruatur. Et ꝙ ibi miſeria:vbi mũ tenn.
gelicas tubas nõ audiat:quoniã fides que hoĩes ſaluat di pꝛoſperitas. Yhi gloꝛia vbi niſeria benferttnr ſerun ani⸗
eſt ex auditu. auditus autem per verbum dei. Sed nun dam naturam conditam. cõtra natutã coꝛruptaʒ ſupꝛa kom
quid dici poteſt vt excuſabiles ſint quia nõ audierunt. humanum vſum.ſupꝛa ſenſum. Socuerunt homines tion
Egquidem.in omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝛum:et in fineſ in carne angelice viuere.Docuerunt ſecrxetos ſieri a na ſter
oꝛbis terre verba eoꝛum. Doceteq; omnes gentes. Il⸗ tura beſtiali.Docuerũt gentes a genitura recedere. In gult
las videlicet que foꝛmã humilis diſcipulatus accipient terra natos in ſuperna poſſe cõſcendere.Et vt breuiter ture
Non enim capiunt doctrinã eterni euangelij: niſi qᷣ di⸗ perſtringam:docuerunt quid credendum. quid ſperan⸗ neß.
ſcipulatum humilẽ in coꝛde atq; moꝛibus in cõtradicte dum quid amandum:quidue tenendum quid agendu. peta
ſuſcipiũt. Etenim euangeliũ foꝛma pacis:ad inquietos Wec ſiduidem dominus apoſtolos docuit. De his qui⸗ keen
ſieri cõmunicabile nequit.Docete ꝓtinus ieſus inquit dem dicit.Docentes omnes gentes ſeruare:quecunq; trret
ſeruare omnia quecũq; mãdauixobis.Nõ vult ſaluatoꝛ mandaui vobis. Et adiecit foꝛmã baptiſmi quieſt ſalu⸗ ſi⸗
ꝙ vnum iotavel apexa ſua euangelica lege pᷣtereat.quin tis initiũ.qui cathecicat quos abluit ſuperno carectere: nn
coꝛde aut opere ꝓut lex ipᷣa diſuinguit in actionẽ veniat: quam foꝛmaſn pꝛeterire nõ licet.ſeruare omnino neceſ le
ꝓt que ſolum ſeruanda ſunt coꝛde ſeruentur.que moꝛi⸗ ſarium factum eſt. Saptigantes eos in nomine patris n⸗
bus nõ obmittantur cum dicit.Docete ſeruare omnia et filij et ſpirituſſancti. Pꝛecedit doctrina baptiſmum. 8
quecũq; mandaui vobis.Nõ autem verbum hoc ⁊ ſic in Nam qui bapticatur pꝛimo cathecicatur:quãuis in par Uran
diſtincta ſententia in omnibi obligat omnes ſingulos uulis qui naſcuntur ex hominibus chꝛiſtianis catheciſ⸗ gqſu
qui omniũ eſſet vnavirtutum ꝓfeſſio.nec eſſet latitudo mus mente impꝛeſſus ꝓpter incapacitatẽ penitus non .
euangelij.que reges et pꝛincipes magnos paruos.ſoꝛ/ pꝛecedat.ſed in ſide firma eccleſie ab aſſiſtentibo reſpon tln
tes et debiles diuites et pauperes.ſapientes ⁊ indoctoſ detur pꝛo ipis:qð gratum credimus ipᷣm ſuſcipere ac ſi Kos
nobiles et plebeios.caſtos ⁊ cõiugatos.ſi credulitate ad perfecte eſſentetatis. Spirituſſanctꝰ in hoc inſtruxitec ths
ipᷣm veniãt appꝛehendit.ſed ꝙ ipᷣm ſeruent in coꝛde ꝑ fi cle ſiam:vt in plenitudine fidei ſue oblatos a parentibꝰ tins
dem et dilectionẽ:in moꝛibus per placitam virtutuʒ et paruulos baptiſaret. Sed quos baptiſat paruulos etpꝓ Nunn
ſtatuum electionẽ. Nam cum pꝛecipit celibatũ matri⸗ fectos in virtute trinitatis intingit.nam nomen patris eriter
monium nõ cõdemnat:et velut coꝛpoꝛis mẽbꝛa nono⸗ et filij et ſpirituſſancti trinitatis eſt virtus in qua rege⸗ tenw
mnia idem officium ſeruant.quanqᷓ; ꝓpꝛium attributũ nerandus immergitur:vt in virtute patris qui creauit wott
pꝛo poſſe vnumquodq; conſeruet.et totam coꝛpoꝛis ma filij qui redemit . ſpirituſſancti qui diffuſus eſt ⁊ anima Neunn
chinam ꝓpenſius diligat:ſic per fidem integrã vniuerſa nit ad agenda credẽtes. Qui debet ſaluus fieri abluat᷑. Imbun
euangelij ſerie cuſiodita vnuſquiſq; qð ſcõm euangeh/⸗ cõgruum eſt enim vt a virtute ad ſaluteʒ oꝛdinetur in Wvoel
um elegit. in moꝛibus et virtute cõſeruet. Et mandauit terra:qua ſaluatus perfruetur in gloꝛia. Quanta igitur ſeno
eisvt inciperent a hieruſalẽ:quia pᷣdicando euangelium ſit virtus baptiſmi atq; nobilitas: nomen perſonarum hor
qð ad eternam pacem audientes vocat et oꝛdinat.a pa⸗ in quo cõfertur in ſinuat. Et ſicut abſq; baptiſmo non ohen
ce tempoꝛis debebat incipere nõ a pace mundi.ſed ab il⸗ permittitur ſalus.ſic abſq; iſto noĩe nõ erit baptiſmus. dun

hinpe
tetrqni
nt ii⸗
ntnrl
Nolide
mne⸗
niomos
tonte⸗
tockm:
etcad⸗
wnaccdle
ng don
gemſel
tequo⸗
erruper
lſte te⸗
entmiſe
mmnoge
dincteg;
Ro lgno
tpommit
demviti:
lbus wle,
eruntabe
eſtüſegni
Hoclerit
itunugn
bipoo ſe⸗
lare ſtu/
ſeacha⸗
tes puint
Gharitate
abimi
runt ſecun
pecgſupn
t vmines
fienana
eere⸗ Jn
breunter
e hisui
uecung
ieſt⸗
mrectere:
nonereſ
fepatrs
tilmam.
is inper
8Calxan⸗
nitus fon
lvteſcon
ſwreirfi
ſrurtee
Prenchn
uboctp
enpetno
gunteke
11enun
riabbef,
triptut
fonrumn
ſno ſont
eſmns,

de reſurrectione do. Balua.

OVagna inquiſitio alti miſterij nobis offertur. ꝙ ſaluã⸗
dos chꝛiſtus in virtute trinitatis xolint aquis unmergi
quam inquiſitionẽ hic pꝛeterire ſilentio vtilius iudica⸗
ui:ne opus legentes pꝛolixitate faſtidiat. Necetiam qui
compꝛehenſi fuiſſent exacti ſubito penas ſubire pꝛo chꝛi
ſto ꝓpꝛij ſanguinis pꝛodeſſet intinctio: niſi hoc nomen
aut vircus trium perſonarum adeſſet.Ad nihilum om⸗
nia valent:niſi nomen huiuſmodi per fidem inuiolabi
