queſiuit/Impoſitio ſuꝑ humeros facta de oue ad chri
ſti baiulationez et noſtram infirmitatem ptinet. MHam
peccatoꝛes et deuij factia nobis quales deus non fecit
ambulare non poſſumus: ſicut ſi in eo quod facti ſumꝰ

qᷓreceſſus a deo. Fit om̃ibus modis ꝙ diſſoluatoꝛ qui
a virtute recedit:et erret qui rectũ iter reliquerit. Con

uina vero ſimlitudo introducta qᷓe

2

ſtetiſſemus. Mulla maioꝛ infirmitas hominem grauat

N

tra quos dicitur. Relinquunt iter rectum et ambulãt

per vias tenebroſas ⁊ ad luminoſas redire nequeũt:ni

ſi a diuina gratia reportentur/ onuocatio amicorum
ad gaudium ꝓ reinuenta oue.non refertur ad oueʒ ſed
ad dñm reqiirentem ac inuenienteʒ:ꝙ eius laboꝛ non

aorr- - r-rr - T f —

—rrrJrJr———————

e parabolij Balugtoꝛis

fuit deluſus:ꝙ ſua eſt facta in inuenta oue volũtas.Nã pꝛeceptoꝛum vt non ab eis ſed a voluntate ꝓpꝛia.malo
ſicut maius eſt malum dei offenſa q́; quecunq; multa⸗ ſuo placito ageretur.magis vero ageret a quibus phibe
tio offendentis: ſic maius eſt gaudium cum ꝑ peccatoo harſEfartes cognitõis eiug et pꝛeſentie bone quam
ris penitentiam eius abrogatur iniuria. qᷓ; de liberatũe dauctot exquirebat:ab illo ſuper carbones denigrata eſt:

peccatoꝛis.Necnon et congaudendum eſt penitenti ab

oliect nti ab Inter lapides ſculptos et fuſa metalla et ligna dolata
electis ciuibus in quoꝛum eſt reuocatus conſoꝛtiuʒ. ne

depdita eſt. adoꝛans imagines manuſfactas extra ſe.qm̃
in ſe imaginẽ diuinam nõ agnouerat:et ſi cognouit.nõö MZM
ſcom deces veneratõʒ ⁊ cuſtodiã exhibuit/Elna em cau L.. N.Ae - H dD„2
ſaꝑ cur imaginibo diuinus cultus exhibitus eſt: q; ima ·
go in hominibo nõ cognita ſeu cuſtodita eſt. Ac per hoc

.
2 )
AW.- — — ..
—
– a1 — r ⸗t

cens abhoꝛreat delinquentem cum reuertitur reinuunen Elcper
tus ad gratiam: cum viderit dũm gaudere in conuerſi fecc eſt dragme tota pditio ad quã vitas quis ſua ima⸗
am et ſiñ

onibus peccatoꝛum fuit culpa commu⸗ go erat moꝛe mulieris ſedule requiſitura feſtinat ecounmn rrr I
lucerna filij ſui. quem lucem mundi ipo dicente cõſti⸗
tuit. Ego ſum lux mundi. Et cum verwreuocatõnis ⁊
Directionis eius:qꝛ lucerna pedibus hoĩm verbũ eius.
Hinc pſalmiſta ait. Lucerna pedibus meis verbuʒ tuũ:
et lumen ſemitis meis.Hanc verbi lucernã deitas ac⸗
cendit.cum luciferũ filium ꝓduxit in tꝑe:cum illum vo
luit in noſtra carne viſibilem reddere:cum voluntate

ſuam pos filij ſin mundo aperuit.Accenſa lucerna e

—,—-— L.
. nis.non tñ facta eſt natura diſſimilis. et ea gratia que J1— v .—
tenuit innocentem ⁊ uſtum. reuocauit erroneũů. Oſte H
denda ſunt conuerſiſ gaudia imo habenda Karngllu⸗ S
q; ſi emper in virtute manſiſſent. Nabet enim cõmu⸗
nis vſus hominum:vt plus de reinuentis q; de non ꝑ
ditis cum reinuenerint gaudeãt. Sufficiat in hacpar/
te ſaluatoꝛis patrona ſententia Et peccatoꝛes indiſite
conuertantur.ſi nulluʒ bonum lamplius ſequeretur qᷓ;

ꝙex ipſoꝛum conuerſione in celo poſſunt inferre letici⸗ euangeliũ eius quo inueniuntur dꝛagme deꝑdite.ſcili⸗
am:cum ſuper iuſtos multos angelos pro vnopeccato ecet anime ad dei imagmem inſignite.et in vñicos the⸗
re conuerſo aſſerat gratulari/Alius vero euãgeſiſia nõ vj ſauros repoꝛtantur. Mec alius preexiſtit modus aut eſt
. tantum angeloꝛum.ſed dñ affirmat adeſſe leticiaʒ ene aut erit reinuentõis niſi accenia lucerna euangelij eter
nt non ſit voluntas apud patrem qui in celis eſt.vt pereet ni:cuius lumme omnia clareſcũt:ſine quo cuncta tene
vnus de pu ſillis iſtis. Quod ꝑ ecechielem multo ante beꝛeſcunt.Accenſio ſiquideʒ in coꝛdibo fit hoim. Eſt eniĩ

pꝛedixerat:nolo moꝛtem peccatoꝛis: ſed

coꝛ humanũ eterni di quedam inuiſibilis domus:vbi

uertatur et viuat oꝛro nion eſt diune wluntatis ꝙ iſ lucerna reſplendet. Domus vero viſibilis que to⸗
8 aliquis pereat. Nemo cauſetur aduerſus dñm.cur oĩm tus eſt mundus:ab iſto ſole materiali ſuſcipit lumen.
pꝛeſcius quem pꝛeſciebat creauit ad damnandum. Mõ Viſibilis a viſibili: ſed inuiſibilis ab inuiſibili oꝛdine
3 enim creauit vt damnaretur:ſed vt ſaluaretur hanc p⸗ ſuo illuminari decretũ eſt.et cum lumine huiuſcemodi
ductus in lucem. Nec voluit in homines ita pꝛeualere domus inuuſa euertitur. donec imago perdita refoꝛme⸗
peccata.vt ſponte egreſſus ab eis eternam traderetur tuz.velut ſi res amiſſa in poſſeſſione redeat amittentis
. in moꝛtem.ad quam ꝓpellendam factus homo ſubire Si qua vero ſunt in ſupꝛadicta palula et in iſta eſt ſimi
voluit tpalem. Sibi non dño inferat: quicũq; damna⸗ liter diſſerere pꝛeterqᷓ; ſimilitudo ouis et dragme.MNã
6 tur. Geoit enim ipſe quicquid faciendum eſt pꝛo ſalute. pabola perdite ouis in humilitatẽ et opoꝛtumitateʒ vi⸗
4 gitur feſtinemus in illamad quam conſequendã no uendi q̃ſite poſita ẽ.dragme vero in repationẽ pꝛimi col
is pꝛerogata ſunt omnia. Et ſalutis auctoꝛ ab illadi⸗ lati boni.ꝙ dei ſimilitudinẽ in creatõne accepimus.et
uertentiũ factus ẽ requiſitoꝛ. oſtenſoꝛ et dux.planato dinina vecreta velut ſuꝑſcriptõnem in gipo. In vtraq;/
itineris ꝑ quod gradiatur moꝛbida ouis. t⸗·fß̃ palula cõmendatur lalvꝛ et ſollicitudo querentis. et
„ dignitas hoĩs ſic que ſiti ſicq; dilecti:necnõ et impoſſi⸗
De parabola dragme perdite et reinuente vt ad peni bilitas redeundi ꝑ nos in id a quo per nos inania deflu
, tentiam reuocet peccatoꝛes. ſecundum Lutam tan, xeramus. Et fit ligatura nodoſioꝛ queſiti ad querentẽ.
Lum. Capitulum. xvy. eexeo ꝙ ſic queſitus eſt: q; ex eo ſiccreatus eft. —
d NRetulit in oue humilitatem hoĩm et paciſi r”MUV MMMMMM
in p cos moꝛes:in dragma vero refoꝛmatõnem De filio pꝛodigo parabola in defignatõne diuine mi⸗
m turpate imaginis demonſtrauit. NHabet eni ſericoꝛdie noſtreq; fiducie. Scom Lucam tantum. 1
n. Dragfma regis atq; pꝛoceris cuiuſq; imaginẽ .apitulum.XVI.
le⸗ et ſuperſcriptionem:quatenus ſit in pꝛecio eis qui pꝛo Abet pater filios:qui creatõe vt creata ſint
placito aut neceſſitate res ad inuicẽ coalternant. Sed h ett vt maneant omniũ eſt pater. Habet here
e incuria et incautela dragma deperditur.quam cũ no⸗/ ditatẽ et ſubſtantiam qua filij omnes alan-
t tum fuerit accenſis luminibus diligenter inquirit mu tur et ſubſtantiſice viuant:que niſi diuida⸗
6 lier que amiſit. Qnuicquid poſſidendo diligitur: ſollici tur eſt omniba cõmenſurata ꝓ debito captu:et nulli de⸗
ſis tudine queritur ſi defuerit. Et ſemper animus manet ſicit:niſi dum vendicatur in ꝓpꝛium. Metit adoleſcen⸗
lo impatieus quouſq; rem amatam inuenerit. maxime ſi tioꝛ ſenſu non t ꝑe de paterna ſubſtantia ꝓpꝛiam poꝛtio
tez ex ſolito jn illa letatus extiteratαπ actus ſit homo ad nem.que ipſum iure cuiuſcũq; donatõis contingit nõ
hri imaginem et ſimilitudineʒ dei. et ꝙ ſignatum ſit ſuper emptionis.cum ſiliuſfamilias laribus educatus pater⸗
m nos lumen vultus eius.et ꝙ circa nos inſcriptionẽ ac⸗ nis.non habeat vnde aliquid emat a patre.ſed petit do
cit ceperimus mandatoꝝſcripture ſacre ciarentſſeämf. no. cum ex iure nõ poſſet compellere aut ſiſtere in iudi⸗
mm⸗ tilis imago per peccatum facta eſt voluntarienbn com cio patrem. Et poſtulat partem. qui totum habebat in
at pulſa in minus bona.ab illis ſummis bonis znerteſec⸗. toto.Et pars deficiet cum ſeꝑatur a toto.velut riuus
ai fedauit ſeipſam terreno ſtereoꝛe wolutans ſe ſuino mo⸗ interruptus a fonte.velut ramus ab arbvꝛe.et velut ra
n re in ſceno rerum coꝛruptibilin de'honeſtans in ſe om⸗ dius a ſole pꝛeciſus. Non pater fi lium inuitauit ad ſoꝛ
it nem oꝛnatum ſubſtantie ſupinductum ſibinature cõ⸗ tem. neca ſe illum emancipare tentauit. pꝛecauẽs in fi⸗
eni ſeruata ſubſtantia.quam malum voluntarium totaʒ ex lio pauptatem futurã non ſano regimine. ſi ſuo non de
n pugnare nõ potuitſct ſiſcriptõem aboleuit celeſtuum ccreto paterno vixiſſet. Ypſe ſibi ſufficiens viſus eſt: ca
J. /. — — —. –
9.47 Ce. ⸗., ⸗ bpotrer

Tiber

queſiuit a patre diuoꝛtiũ. Omne noſtrum eſſe. om̃is
conſiſtentia noſtra eſt de paterna ſubſtantia. In ipſo

eni viuimus mouemur et ſumus. Nec alunde nobis
eſt aliquid qᷓ; ab ipſo:excepto vicio po ſitõe carenti.Di⸗
uiſit pater ſubſtantiã: cum vnumqueq; in ſuis ſingilla
tim cõceſſis ſuo relaxauit arbitrio/ Cõgregat in vnum

. om̃ia filius adoleſcens cum homo conſiderat que acce⸗

pit et accepiſſe ſe gaudet.et ad ſemetipᷣm omnia recon⸗/

uertit.et nouit optime quid accepit et aquo accepit et
quare accepit:ſed ad quid accepit a conſideratõne ſub⸗
uertit. YAdeo pegre ꝓfectus eſt. Nõ locis et ſpacijs. ſed
affectibus ſegregantura deo hoies. Etelectõne cõtra⸗
ria poteſtate pꝛiuata.ꝓpꝛia directõe viuendi.a deo ꝑti⸗

naci mente hoĩes auertũtur. In regionem longinquã

regre ꝓfectus eſt.vt diſſimiliter viueret ab his qui
K dome paterin patri ſubditi verſabantur. Non deus
ab hominibo elongatur:qui ſine ſitu vbiq; pñs aſſiſtit.

Sel ſibi nõ deo placentes in his que ab ipᷣo ſuſcipiüt:

ſextus

ſeceſſerunt in remotiſſimã regionem. Mil tam longea
domo dei vbi eſt erudiens diſciplina:qᷓ; viuere indiſci⸗
linate. Mil tam longe a lege: q; viuere pꝛeter legem.
il tam longe a virtute q́; ab ipſa in regionem vicio⸗

rum animo et moꝛibus ſeceſſiſſe. Pſalmiſta inqutt.

Appꝛopinquauerũt ꝑſequẽtes me miquitati:a lege au⸗

tem tua longe facti ſun 1 utionez in q
mo pater.etiam ſi ab extra quieſcat cum viderit filiuʒ
indiſciplinatũ.cum viderit labefactari vicijs quem vir⸗
tutibus ſplendere eupiehat. put eſt in filijs ſceleratis.
Quotquot quotienſq; peccamuſ.quotquot et quotiẽs
ſine lege quippiam agimus pſequimur deum patrem.
appꝛopinquantes iniquitati:qua ſubuertitur omiis oꝛ/
do iuſticie.longe facti ab illa diuina lege volũtatis eter⸗
ne:qua iubetur hominibo queq; turpia deintare. ſectari
honeſta. vt ſine rephenſione conſiſtat in nobis diuina
imago quã in nobis ſignauit omnipotens:ne irritum
inſuꝑ faciamus ſanguinis pꝛeciũ.ſe ſpirituſſancti gre
contumeliã inſeramngen regionẽ longinquam pere⸗
grinatus eſt filius adoleſcens.tanq; ſi crederet oculos
poſſe ceuitare paternos.et agere enoꝛmiter non argu⸗
tus. Sed mentitur hominibo iniquitas cui appꝛopin⸗
quauerunt:vt qui vadentes in longinquã regionẽ deo

e regione viuentes:ipᷣm ſentiant ſup eos vltoꝛem dquẽz
noluerunt habere pijſſimũ patrem Ded ſemp in luxu
viuitur abſq; habenatoꝛe deo. Et qm̃ia male fluunt.o⸗

innia mancipantur pꝑditioni.omnia diſſipantur vbi ve
rus oꝛdo deſeritur. Nam et hicl diſſipauit omnem ſub
ſtantiam ſuam viuendo lururioſe. Defecit oĩno:qui
ſibi ſufficere videbatur. Mec ſciuit tenere gubernacula
vite ſua puidentia:qui receſſit a patre·Pꝛeter dei ſcien
tiam ſtultus eſt factus omis homoa ſcientia ſua. Et ſi
quis conſummatus fuerit inter filios hoĩm ſi abfuerit
ab illo ſapientia tua.quaſi in nihilũ reputabitur.Luxu⸗

rioſus animus lubꝛiciter om̃ia bona diſpgit. Oꝛnatug

nimius coꝛpis Wꝛacitas et coitus a luxuria pariuntur.
et rurſum ipam in ſuis Hionsſonellt. Seleſt hic me
retricibus applicatur.luxuriã libexam ſeu ꝑnicioſam in

ſaniam in mulieres inſinuatſſeu vanarũ ſcientiarum

aut oĩm illarum rerum que aiam a cultu veri creatoꝛis
auertuntſetille delectatões ſenſuales et ſteriles ex qui
bus turpis dulcedo carpitur. nulluſq; fructus in quib⸗
amaritudo ſubſequens obuelatur. Et poſtq; om̃ia cõ
ſumpſiſſet: facta eſt fames valida in regione illa. 0
ut in doo vinimus mouemura ſumus.et ꝓput immo:/

tales in aĩa facti ſumus:hec conſumere non valemus.

Segd qm̃ pabola eſt traijcitur in alium ſenſum. vt eum

omnẽ ntam in delectatoibus pfunctoꝛijs pfecerimus

atitur pſecutionẽʒ in ꝗ ni⸗

eſiderium nota

voluntatem.eregione deo in regione longinqua viuen

tes valida fames adueniat. non illa que ꝓ de ſiderio po

nitur. ſed illa qua patiens cruciatur. Semp eni eſt fa⸗
mes:vbi nõ apponitur panis vite. Om̃is alius paſtus
deficit vbiq; inedia famis expugnat.miſi ſubſtantie im⸗
moꝛtalis homo refectõne paſcatu r.que alibi non appo⸗
nitur pꝛeterq; in domo paterna:quam lubꝛicus dereli⸗
quit.: Et bi egere. Ynſatiabilis eſt mala voluntas
et ſemꝑ egeſtatibo ſubiacet ad egena conuerſa:quibus

nõ repletur niſi cũ capar fcã fuerit deitatis. NHobilitas

et latitudo animi eſt: rerum viſibilium et coꝛruptibi
liumappoſitõne ſatiari non pᷣt. Peruerſitas: exhis
ſaciari concertat. Oamnoſa ptinacia cum ſe non ad me
lioꝛa conuertit.ſed tentat vlterius experiri. Vnde iſte.
Labijt et adheſit vni ciuiuʒ regionis illius: Cum ma
lus et inoꝛdinatus animus velit er ommbo carpere xo⸗
luptatem actu nequit continuo:ſingulari vicio ſe cõne

ctit.quo ſuum lubꝛicale oblectetur: a quo ſubiugatus

animus ad facienda turpia deſtinatur. Hinc eſt ꝙ mi⸗
ſit ilum in villam ſuam vt paſceret poꝛcos. Cum ho⸗
mo recedit ab vrbanitate celeſti:merito villanus in ter
renis effictur. Et mittitur velut mancipiũ a vicio ne⸗
quiens reluctare:vt illa extra perficiat que gerit in ami⸗
mo:bi iam factus poꝛcus poꝛcos paſcat exterius.in qͥs
ſaluatoꝛ miſit emonum legionem. Poꝛcus in animo
aui in terreno ſceno libenter inuoluitur.velut ſus in xo
lutabꝛo luti.Et ſic poꝛcinos ſenſus exterius turpiter
paſcit.et pꝛeter dei legem ſingulis ſingula obiecta ꝓpo⸗
nens. Et cupiebat implere ventrez ſuum de ſiliquis
quas poꝛci manducabat.et nemo illi dabat. Cupit ro
luntarie ſegregatus a lonis pᷣcipuis ſatiare de infimis
voluntatẽ et de poꝛcinis eibis implere rõnabilem men

tem et oꝛdinem diuine diſpoſitionis ſubuertere cum

ſpiritum coꝛpoꝛeis ſociare concertat Gẽd nemoiĩ 1da
bat. Sed quomodo nemo illidabqt. in cuius poteſta
te penitus erant accipere de illis filiqins ſcilicet legumi
nibus aut de ipſoꝝ follibus que poꝛci moꝛe poꝛcino pa
ſcebant. Sed nemoꝛlli dabat qꝛ nec er eis ſaturare ſe
poterat. Juſto dei iudicio agitur vt recedensa ſatiabili
bus impotentia ſaturãdi multetur. et qꝙ ſemꝑ egeat in
oꝛdinata voluntas.que in poteſtate habuit vnde ege⸗
re non poſſet. Cupiunt inoꝛdinate mentes ab optimis
lonis auerſe de his ſatiari que animalitati non rationi
conueniunt et repleri de vacuis et nõ ſinuntur qm nec
diſpoſitio diuina rerum naturas pꝛo hoĩm inoꝛdinata
wluntate alternat.vt nec ſpũs coꝛpoꝛeis nec coꝛpa ſpi⸗
ritualibus ſatientur. Ape autem in ſe reuerſus dirit.
Quanti mercennarij in domo patris mei habundant
panibus:et ego hic ſame pereo. Quo iſte ij erat.quo
recefſerat.vbi ſe reliquerat:in quem locum cuiuſpiam
ſe relicto pᷣt eſſe receſſus.Poꝛro ſi reuerſio ad ſeipſum
aliquo preter ſeipᷣm acceſſiſſe inſinuat. Sed coꝛpe ne⸗
mo pergit ſeipſo relicto. Sed moꝛe extaſim patietis ex
infirmitate ſaluato: parabolã ponit. qui recta caret ſen
ſuum actione aut eius qui aliena loquitur:qui lucido
habito interuallo recta pꝛonunciat.et extaſi terminata
ſenſus redit ad ſenſus. Et pꝛofunde doꝛmiens ad ſe/

ipſum redire dicitur. cum euigilat. Peccatoꝛa ſe receſ⸗

ſiſſe ðꝛ velut qui ratione depdita irrationabilia oꝑatur.
In ſe vero reuertitur: cum indite rationis eſt com⸗
pos.Quo ſenſu in ſe iſte reuerſus mente occulta ꝓceſ⸗
ſum rõnis exequitur.recognoſcens quid reliquerit. et

magla que patitur famem ſcʒ cruciantẽ:non famem que

1 gercennarij vero abundantes in do
mo paterna.illos inſinuant:qui nõ filiali amoꝛe ſaʒ mer

cede quadam rerum labentiũ et futuroꝛum bvno:ũ deo

————

le⸗
ul

0

ter
do
lls
two
nis
jen
Im

ſia
ni
ſe
Ni
n
gen
mnis
ſni
net
te
H
ſt
o
n

ſe
t
ſen
io
gt
ſe/
e/
1,

De paraboliſ

ſeruiunt. Et omnes abundant panibo. Sed pane me⸗
lius intuuſſet:illo videlicet viuo qui de celo deſcendit.

4 Poſt meditationẽ relicti bom et mali afficientis: quid

ute in le reuerſus decreuerit atq; perfecerit audiamus.
LBurgam et iw ad patrem meum. Pꝛofecto ſe ceci
diſſe cognouerat.qui ſurrectioni ſe aptat.et remotũ ab
ceſſum cognoſcit:qui reditum parat.ſub impio tirãno

tabuerat qui repedat ad patrem. Et oꝛatione in mente

pꝛeoꝛdinat qua credit alloqui preʒ. Et dicam illi. Ma⸗
ter ꝑeccaui in celum ⁊a coꝛam te.et nõ ſum dignus voca
ri filius tuus.] Recte peroꝛat offenſum qui offendit:ſi
hu militer in pꝛincipio ꝓfitetur offenſam. Et ad iuſtici
am ſpectat ſe ſateri coꝛam deo et hominib criminoſum
Nam iuſtus in pꝛincipio accuſatoꝛ eſt ſui. Et indignita
tem quã ſoꝛtitur homo ex vicio habere pꝛe oculis.et con
fiteri oꝛando ad pꝛeſumptionẽ arcenda:initium eſt gra
tie pptiende.Peccat quis in celum.ſupernoꝝ deleren⸗
do conuentũ.ſimiliter et concentũ: cum intellectu con
trario et affectu reꝝ coꝛruptibilium diſcrepat. Peccat
in celum qui peccat in aĩa:qui peccat deſerendo iuſticiã
ceteraſq; virtutes.Neccat in celũ qui contemnit eccle⸗
ſiam.qui turpat in ſe ſacramenta celeſtia:qui ſcri pturã
ſacram deſpicit.aut exponendo ꝑuertit. Et coꝛã deo: cũ
ipᷣm deſuꝑ omnia ꝓſpectantem.pꝛocaci mente ab ipo ſe
auertedo vilipendit. Et ilico ſua paternitate indignus
factus eſt finius ab ipo auerſus:ad egena et inſirma cõ⸗
uerſus. Et de ſemetipᷣo iudicando ꝓnunciat.ꝙ iuſte nõ
ſit cenſendus de numero ſilioꝝ qui ſponte receſſit a pa
tre:ſed inter ſeruos mercẽnarios ſe appetit deputãdũ.
Et ſurgens venit ad ptem ſuũ. Duos pꝑnicioſos re⸗
ceſſus ſe feciſſee cognouerat:duoſq; reditus fecit.Aſe re
ceſſerat.pinde in ſe reuerſus in optima queq; deliberat
necnõ et a patre cum iuit in regionem longinquam.in
qua nũc ſurgens venit ad patrem. Sed nec audacter
ꝓtulerim quid hoꝝ pꝛecedat.an a ſeipſo ratione deflexu
pꝛius.an a deo ꝑ auerſionem celebꝛetur diuoꝛi ium. ve
lut ſi alia occurrat queſitio ſcʒ quid hoꝝ pꝛeat:an auer⸗
ſioa deo.an ad creaturam conuerſio. Oixerim tñ pꝛio⸗
ritate atq; poſteritate tpis omnino poſtpoſita:eodẽ mo
mento iſta duo pariter celebꝛari. De duplici quidẽ re⸗
ditu ſimiliter ꝓhibeoꝛ aſſertõne firma diſſerere. ſi ad de
um an ad ſeipſum alter altero pꝛioꝛ exiſtit: cum nemo

ad deum niſi rõne pꝛeuia redeat:nemo vero ni ſi pᷣo du

ce reuertatur ad coꝛ.et in intimis:atq; ſe foꝛefeciſſe co⸗
gnoſcat. Sed dixerim ꝙ ſi vterq; in veritateagitur:eo
dem tꝑe vterq; celebꝛetur. Redit ad pr̃em filius vndi
q; maleactus.non inueniẽs inter cupita requiem:meli

oꝛem ptem ratus exiſtere apud patreʒ. Quod vtinam

om̃es in hoc ſolum ꝑabula iſta confoderet qualiter aut
quõ a deo vſilientes manemus ſub pꝛincipꝑe tenebꝛax:
ocius pꝛoſecto reuerteremur ad deum:qui pꝛout para⸗

lbolice tradit nõ tam patrene qᷓ; etiam nos diuine ſuſci⸗

peret. Hinc ſequitur.. Cum aũt adhuc longe eſſet.vi⸗

dit illum pater ſuus et miſcdia motus eſt. Et occurrẽs

cecidit ſuꝑ collum eius:et oſculatus eſt eum. Longe
erat adhuc impotentia redeundi. Habundat in nobis

mala facultas ad oꝑa pꝛauitatis:ad redeunduʒ vero in

bonuma quo auerſi ſumus etiã cum voluntas aderit.
niſi occurrerit coadiuuans gratia valitudo nõ, ſuppetit

Proinde pius pater miſericoꝛdiaꝝ longe adhucp im⸗

potentiã nos peecatoꝛes ſtare conſpiciẽs.nõ affectu no

uo in ipo generato ſed nouiter oſtenſo. miſcdia motus
de infelici peregrinatõe filio reuertenti occurrit pꝛebitu
rus auxilia.pꝛohibiturus aduerſa.et paternã pietatem
opoꝛtuno tpe oſtenſurus:irruens ſuꝑ collum eius:ſup
illam videlicʒ ſidẽ:qua reuertebatur ad ptem. Equidẽ

Baluatoꝛis

velut collum coꝛpus capiti copulat:ſic hominem deo fi⸗
des. Collum quide amplexatus eſt.ſed oꝛi oſculũ tradi
dit:vt indubitata ſide ſibi artius conſiringamur. Oꝛi
confitenti delictũ reddatur oſculũ pacis:qꝛ ſi coꝛde cre⸗
ditur ad iuſiciam:oꝛe aũt fit confeiſio ad ſalutem. ui

oꝛe competit pacis oſculũ:vt peccatoꝛ ex vera ↄfeſſione

ſe deo reconciliatũ agnoſcat. Os vero quo a ſe auerlos
oſculatur cum reuertuntur. verbum eſt eius. Vnde in
canticis dicitur. Oſculetur me oſculo oꝛis ſui.Os ſuũ
ſilius eſt dei:p quem oſculatus eſt humanã in incarna
tione naturam. Et ꝓphete veraces cunctiq; doctoꝛes in
lege oñi docti in veritate:os ſunt dñi. Juxta quem ſen
ſum hieruſalem et iuda ꝑ phetama dño arguuntur.
cum pꝛo auxilio deſcenderet in egiptum:et os dñi ſcili⸗
cet ꝓphetas dñi non interrogauerũt. In quo quidẽ oꝛe
oꝛthodoxa eccleſia et in apoſtolis ceteriſq; doctoꝛibo in
illis pꝛiſcis vatibus figuratis: in ſignũ pacis ſe oſcula⸗
tam agnoſcit. Sic et omnis anima ſi ad milericoꝛdiaꝝ
prem reuertitur in veritate:ſibi ſciat a deo redditaʒ pa⸗
cem.lttamen hic filius adoleſcens cum pueniſſet ad
patrem:et amplexus ⁊ oſcula ſuſcepiſſet:deliberata pꝛo
rũpit in verba dicens. MPater peccaui in celũ et coꝛam
te:et non ſum dignus vocari filius tuus. Qm̃ miſit
deus ſpm̃ filij ſui m coꝛda nta in quo clamamus abba
pater:vt quod nõ habent hoĩes ꝑ naturam habeant per
grᷣaʒ pꝑ quam adoptati deum patrẽ nẽm hceat nomma⸗
re:per quã etiam peccatoꝛes ↄuerſi audeat dicere crea⸗
toꝛem oĩm patrẽ ſuum. Mam et filius ꝓ peccatoꝛibo na
ſcens dedit poteſtatẽ filios dei fieri his qui credũt in no
mine eius:qð ſi fieri ſimiliter ⁊ clamare conceſſit. Re⸗
ſumpta igitur hone ſpei fiducia ꝑccatoꝛ in ſe et ad deũ
reuerſus dicit. Pater peccaui. Yam traditũ oſculum
oꝛi filij delinquetis illum confoꝛtauit:vt cõfiteretur pa

trem quẽ ꝓpꝛia poteſtate delectatus reliquerat. necnõ

et peccatũ quod relinquẽdo cõpleuerat:vt ex oꝛe plena
confeſſio fiat ad ſalutem. Peccaui ait in celum et coꝛaʒ
te.id eſt celeſtes deſerendo virtutes atq; pꝛomiſſiones
Peccat quis in celum.cum terrena celo ꝓponit.ad qð
ſomo vt aſpiceret rectus factus eſt:ipſe vro deoꝛſum
inclinauit aſrectũ.Peccant in celum ꝑ penitentiã pꝛo/
miſſum hominib:qui ſemꝑ pemtenda cõmittũt. Pec
cant in celum ſpũ paupꝑibus reſeruatũ: qui diuites in
mundo fieri vſq;quaq; concertãt:qũi vt ait aplus.qui
vwolunt diuites fieri incidũt in lanqueum et tentatõem
diaboli. Peccant in celũ qui ſanctos viros contemnũt

qm̃ ſpecies celi eſt gloꝛia ſiellaꝝ. Sepe quidẽ W

ris ſacris ꝑ ſtellas ſanctos hoĩes intelligimus/Peccãt.
quid peccant hoĩes coꝛam deo. Nihil emim ſubterfugit
oculos eius:qui in ommi loco cõtemplatur bonos ⁊ ma
los.Et hec eſt hoĩm altitudo ſuꝑbie.ꝙ ipᷣim deum eter⸗

—

—.=

7 —.— J»

num omnia videntẽ peccando contemnimus. et tꝑalæ?
pñtem inſpectoꝛẽ iudicem foꝛmidamus/Iñqigmitatẽ
filiationis cõfiteri.non ſeruato immaculate honoꝛe pa
terno: ad indulgendum paterna viſcera plus inclinat.

—

ſ Hroinde pater anteq; de optione mercennaria verba

pꝛoferat.et totus in compaſſione miſcdia factus ad fi⸗
lium.nudatũ videns veſte gratuitoꝝ bonoꝑ et tegumẽę
to vere honeſtatis exutum.videns ꝙ ſignũ nobilis he⸗
rilis nõ geſtabat in manu.nulla ſcʒ oꝑa que ex fide pꝛo⸗
cedunt:aſpiciens deoꝛſum.diſcalciatũ aſpexit.pellibus
moꝛtuis ſanctox pᷣteritoꝛuʒ ſcʒ pꝛoiectis exemplis. An
facie maciem ſcʒ inuerecunda frontẽ.et ſanctam ꝓpul⸗/
ſam audaciam.coꝛpuſq; cognoſcens effetum.famis ine
dia expugnatũ videlicet omnibo bonis vacuũ.oculo pa
terno filium ex omni ꝑte contemplans: dixit pater ad

ſeruos ſuos.. itopꝛoferte ſtolam pꝛimam et induite

—

4
. ——
HW

vnius iungebatur alteri
lius reinuentus erat in choꝛo ſancto ludentiũ ſicut re /

Liber

illum. quia fere nudus eſt: vt ſolita gaudeat dignita⸗
te. pꝛocedens cõmuni tegumento cũ ceteris. Et date

anulum in manu eius. vt wllut filius herois ſecerna⸗
tur a ſeruis.vt ſcʒ ſignaculũ ſidei teneat et oꝑetur in ſi

de. Et calciamenta in pedib eius. vt ꝓtectus a ſen⸗

tibus terrenoꝝ ſecure incedat.. Et adducite vitulum

ſaginatũ et occidite vt manducemus et epulemur. qꝛ

fere fame perijt etiam inſaturatus er ſiliquis. Et ratio⸗

nabilium hoim ſocietate congaudeat: qui ↄuerſabatur
in longinqua regione cum poꝛcis. Quam pie qᷓ; miſeri
coꝛditer paterna pꝛouidentia tendit ad filiũ.vt ſingu⸗

los tolleratos defectus bonoꝛũ contrarioꝝ appoſitone

depellat. Si ſolũ ſtolam dixiſſet nõ aAcdendo pꝛimam:

nulla ambiguitas eſſet: nã ꝑeccato: penitens vt nudusz

reinduendus eſt Ged quõ d ſiola prima claret: vt qs
nocens in pꝛimam innocentiã redeat. Miſi foꝛte id af⸗
firmauerunus ꝙ dñs ita libere peccatoꝛibus parcat vt

ita ſecuri et ſine rulvꝛe inter iuſios erſtant ante conſx

—

ctum eiug:ac ſi eos nulla macula deturpafſ. ſelnuls
in manu ſides eſt enm oꝑibus:quia ſides ſin operib⸗
moꝛtua eſt. Nec decet conuerſum peccatoꝛẽ cui gratis
eſt indultum a pigritia detineri: magis aũt opari ardè/
tius quo ſceleratius ſe fedauitCalciam ra pedum er
moꝛtuis rebus monita humahor affectun ſunt:quib
moꝛtis infixa memoꝛia reuocantur a turpibus. et eius

metu a malis voluptatib- bſtenfen E US Iaginia
tus omi pinguedine gratiaꝑ chꝛiſtus ſt occiſus in cru

ce:qui cõſiderandus attente nobis apponitur. Et etiaz
in ſacramento et in re ſacramẽti ſumendus vere pem⸗
tentibus traditur. auſam ſubiecit pater cur talia bñ⸗
ficia filio male pegrinato ↄferret. quia erat moꝛtuus
et reuixit. pierat et inuentus eſt. · Jam ipe ſaluatoꝛ ad
pẽem deum videtur aptare parabolã.cum moꝛtẽ ꝓnũ:
ciauit in filio.qꝛ nemo filius moꝛtuus tꝑali patri aliqñ
reuiuiſcit. Et vinus erat exr parabula iſte filius coꝛpe. ſʒ
mente in pcco deceſſerat. qð ſacramentũ inter deu a pec
catoꝛes agitur. omni ꝑpalole depulſo velamine.. Etce
perunt epulari. Mõ ſibi ſoli fuit appoſita menia. put
cum receſſit a pte omnia in ꝓpꝛiũ vendicare tentaint:
ſed om̃es ꝑiter ſecũ epulantur ⁊ ipᷣe cum ceteris.vt cõ
munem menſam ſacramentoꝝ omnibo eſſe cognoſcat
et vt nouerit nihil ſibi quiſq; debere vendicare in ꝓpꝛiũ
in hac vita:vbi nihil pᷣt eſſe perpetuũ. Et epulatio vitu
li oceiſi ſq; ſaluatoꝛis verbi dei nõ cedit in pꝛiuatã pteʒ
homimbo: ſed eſt oim et ſingulop:ſed non ita ſinguloꝛũ
quin ipa ſit omniũ.. Erat aut filius ſenioꝛ in agro.
Hi pꝛo allegoꝛia eſſet diſſertio.tota hec in iſtis duoba ſt
lijs gentilẽ et iudaicũ ꝓplm loquitur. ſed deuitamus ſi
ere icto allegoꝛico ſenſu aliũde patet ingreſſus ad mo
res. Hinc ſtatuamus duos hoĩm ſtatus. vnum in iu⸗
ſticia bonop opꝑm.et alterum puerſe agentin.vnum ſi⸗
gnatum in ſenioꝛe filio qui ſub paternis legibo manſit

alteruʒ in iunioꝛe qui a paterna lege refuga factus eſt.

Filius ſenioꝛ in agro illos inſinuat qui ſemꝑ in agro do
minico aliquid boni agũt:filius iunio: peccatoꝛes ad do
minum reuertẽtes. qui ſic a dño reſouentur. Veniunt
eagro iſti in conſideratõeʒ eox que agũtur in domo
Oñi.ſcʒ in eccleſia ſancta dei.. Et cñ appꝛopinquaret do

mui audiuit ſimphoniã et cwꝛum. concoꝛdiam vide⸗

licet vocũ cantantiũ canticũ nouuʒ.et odas reddentes

dño q conuerſione peccatoꝑ:magis qꝛ dei nõ amplius

in üllis cõuerſis agebatur offenſio. Et choꝛus erat ex in

ſertis manibs vniusad alterũ.et circulari motu ageba

tur in giro:welut cõmunicatis adinuicẽ opibus lonuz
ad iuuamen et gaudiũ. Et fi⸗

—— — 5
—

R
7 7—

ſextus

ceptus in communitate bonoꝝ: aggregatus fidelib ad

ſoꝛtienduũ in ſupna parte leticiam. Er cu illis pabolis
oins et dragme deperditarũ ſe paralvla iſta coniociat:

ꝙRgaudiũ ſit deo angeliſq; ſuis ſuꝑvno peccatoꝛe peni⸗

tentiã agente:q́; ſuꝑ nonagintanouẽ iuſtoſ. Ende poſt
menſam poſitam ſimphomia ſomtũ dabat. et choꝛus iu
ſtoꝛum ⁊ angelopꝝ ad plenitudine gaudij voluebatur in
giro. Et ſi flius aghuc cum epulantib epulabatur. et
choꝛus ad ſimphomie ſonitũ motib ſeagebat legitime
nõ te moueat ad ſiniſtrũ: amplius te ad bonũ irraq iet:

vt dupler ſit leticia occaſione peccatoꝛis refuge redeun

tis: eoꝝ videliq; qui ſunt in eccleſia. quos adhuc neceſ⸗

ſario ſedere opoꝛtet ad menſam ſacramentoꝝ dũ viato
res exiſtunt. aut qui cum male peregre redeunte letan⸗
tur:vlut ſi ipſi fuiſſent ad tpus ab eadeʒ imquitate de⸗
tenti. aut humiliter ↄſiderantes.qꝛ in talibus aut peio
ribus eſſe potuerũt.Alia quidẽ oſtenditur coꝛam pecca⸗
toꝛe pemitentiã agente leta feſtiuitas angelox. vid elicet
in choꝛo eterno ludentiũ inenarrabili leticia pꝛo bñſi⸗
cio conuerſopꝑ. aſpiciendũ dei placitum ſup eos.et diui⸗
nam voluntatẽ fieri:qui nõ vult moꝛteʒ peccatoꝛis. ſed
vVt cõuertatur et viuat:et vult omnes ſvies ſaluos fie⸗

ri.et ad cognitionẽ veritatis venue Ynſterrogatmo auͦt

filij ſenioꝛis de agro vnientis:ignotantiã mirabilium

factoꝛum deioſtendit.que cõtinue agutur in domo dei.
Audiri tñ a doctoꝛib poſſunt.ſimiliter et inſpici in ſcri⸗
pturis:intelligi auũt pꝛecerqᷓ; ſpeciali gła nequeunt. Re⸗
ſponſio ſerui eſt narratio rei geſte nõ tota declaratõe ra
tionis. cum ſcq reuertenti lururioſo adderetur tanta ſo/
lennitas.que ſtanti apud patrem nunqᷓ; fuit exhibita.
Quamobꝛẽ ſuꝑ hoc dei woltate incognita. et pꝛeſum⸗
ptione ingeſta de nõ lubricali malo et de manſione cum
patre:ſenioꝛ filius indignatur. Quo tipo iuſti exiſten⸗
tes apud deum ꝑ innocentiaʒ cuſtoditã. videntur quo⸗
dammodo indignari ſupꝑ larga benignitate dei in cõuer
ſione malox:nò ꝙ eos tedeat deum ꝓicium peccatoꝛi⸗
bus ſieri.cum et ippi potuerint eſſe peccatoꝛes:ſed ꝓnõ
ita continuo recipiũt illa magna dona que cõuerſis pec
catoꝛibus donari conſpiciũt.ignoꝛantes aliqñ dei pꝛoui
dam charitatẽ:que nò merito Diligendi ſed necciun te
ſuccurrendi:ſuarum legũ refugas redeuntes amplius

ᷓ; pſiſtẽtes in ſuis legib pꝛehonoꝛat. Sed bee indigna

tio nõ defectu damnoſo eſt retoꝛquẽda in iuſtos: qui ſi
inuidi eſſent iuſti nõ eſſent.ſed nec om̃es qui ſequũtur
iuſticiam ſunt vſq;quaq; ꝑfecti:qui de occultis iudicijs
dei velut in nocte ceca tenebeãtur. Hinc iſte filius ſeni
oꝛ noluit introire ex ignoꝛãtia indignatus in illud vide
licet ſecretũ dei conſiderandũ.quo derelictus requirit.
negatus wocat.et aberrantẽ reuocat.contẽptus indul⸗/

get. vilipenſus honoꝛat: puocatuſ diſſimulat. irritatus

tollerat· deriſus ridet. maledictus bñdicit. non gratus
multa largitur ingratis.blaſphematus tacet.a ſe wlüů /
tarie recedentes wolũtarie redeuntes recpit. vt homo
habitus diuinitatẽ offert. vt moꝛtalis deſpectꝰ immoꝛ⸗
talitatẽ argitur. vt terrenus eſtimatus celeſtia repꝛo⸗
mittit. Sed ad hũc ſilium egreditur pater. qꝛ ad talia
conſideranda introire nolebat.et alloquitur iuſta et ir⸗
repᷣſen ſibili filium: rogans ingreſſum ad feſtiuitatẽ fi⸗
lij perditi iam reuerfi. Magnu quidem ꝓtinus ꝙ pater

ſilum rogat cui cõpetit impare. ꝛofundũ impenetra
bile ꝗꝙ deus pſeucet hoĩem pꝛo ſalut ꝙ omiis vita mos

doctrina expanſio bꝛachioꝝ in cruce hoc ab omnibo fla⸗/
gitat· vt ingrediamur in gaudiũ ſanctũ eius. Sedad/
uertendũ auid reſponderit patri hlec roganti filius indi
gnatus. Ecce tot annis ſeruio tibiet nunq; mandatũ
tuum pꝛeteriui:et nunq; dediſti mihi hedum vt cum

d
dis
n
mi⸗
ldig
in
re
ſttne
cier
denn
n
Nito
len,
ned
Nteo⸗
ben
felcet
biſd
tduni
o.ſed
oſee,
oit
bilun
non
inſeni
1.Ren
toen
taſo⸗/
dibita.
eſum⸗,
ecum
lſten,
go⸗
uer
tori
no
S ſee
wni
eflitate
mplis
ndign
if
aüͤtpr
is
ſni
ice
birt.
dll
tunns
unns
ewi
tono
mmon
rep⸗
Gtala
etir
teſi
ater
fietra
fos
pflu⸗
ing
Gatu
Coni

Pe parabolli Saoluatoꝛis

amicis meis epularer. Numerum non diſtinguit an

noꝛum ac ſi ſemꝑ ſeruierit:et indeclinabile a iuſucia ſe

ꝓnunciat. cum nunq; ſe aſſerit paternũ pꝛeteriſſe man

datum:et cum ſic inculpate vixerit apud eum. hedum

etliã non accepit. vt ſibi cum amicis poſſet eſſe refectio.
Aue vrba traiecta in ahũ ſenſum: alium parant oꝛdi⸗
nem diſſerendi. Quis hoĩm pt ſeipᷣm extollere apud de

um ꝙ ei ſemp inretroacte ſeruierit:et ꝙ omnẽ eius im

plieuerit iuſſionẽ. Hoꝛrende pᷣſumit iuſtus: ſi de ſeipo
talia ſentit. Sed nemo iuſtus ex lege. Mullus iuſtus

niſaqui crimmibo nõ ſeruiuit. Nemo ſibi aliquid perfe/
ctionis arroget:etiã ſi mandata ↄpleuerit. Inquit enĩ
iob. Mon repꝛehendit me coꝛ meum in omnivita mea.
SGed nec credebat ex hoc eſſe ꝑfectus.Aplus etiam in⸗
quit.Nihil mihi cõſcius ſum:ſed in hoc iuſtiſicatus nõ

ſum. Et laluatoꝛ chꝛiſtus. Cum om̃ia bene feceritis in⸗
quit ⁊ feciſtis quod debuiſtis:dicite tñ ſerui inutiles ſu

mus.Quis igitur his ↄſideratis ſententijs ſibi plenã
iuſticiaʒ deputet:reputet ſe ꝑfectum. inſultet aduerſus
alios.ſe pꝛeferat ad cõuerſos. De quadã impfectõe pꝛo

cedit.et de inconſideratõe diuine benignitatis:cum in⸗

dignatio naſcitur aduerſus eos qui iuuãte dño cõuer⸗
tuntur Ged quem hedum denegatũ filio ſenioꝛi men⸗

te contemplemur. Allũ videlicet quo peccata de ſignan

tur:nam in iudicio hedi erunt a ſiniſtris: damnatõnis

ſententiq accepturi. Quẽ volebat foꝛte cum ſuis ami⸗
cis atq; ſodalibus epulari.ſcʒ aliquam delectatõem ſu⸗
ſcipere. cum ſenſib ſui coꝛpis.qui cuiq; ſunt pꝛoximio/

res amici:ſed vtinã non dulces inimitci et amici amari
Ac ſi tenderet in id iſta conqueſtio filij deriuata in ali⸗
quos iuſtos non tñ ꝑfectos:ꝙ eis aliqñ voluiſſent con
cedi licentiam ꝑfunctoꝛijs delectatõibus ſeculi abuten
di. Sic nec fuit vnq; aut erit ꝙ ꝓpter quecunq; bona fa
cta et omnimodam obſeruantiã mandatoꝝ ab aula iu⸗
ſtiſſimi dei egrediatur licentia delinquendi aut ꝑperam
quid agendi:nec mala cogitatio de diuina conceſſione
q;uis dei ꝑmiſſione pꝛocedat.Alioquin videretur diui⸗
na iuſticia ex donis aut placitis poſſe coꝛrũpi:quod tam
nephas eſt credere qᷓ; deum nõ eſſe.vt ex beneactis pꝛe⸗
imiſſis aliqñ etiã ad modicuʒ alicuius mali vſus pꝛeſta⸗
retur audacia:q;uis multa mala ꝑmittat fieri ſapientia
ipſa diuina. Ex ↄpoſitõe ad frẽm videtur iſte filius de
patre amplius indignari:vt ex verbis plene ꝓnunciat
adiciens ad querelam. Sed poſtq; hic filius tuus qui
cæuoꝛauit ſubſtantiã ſuam cũ meretricibꝰ venit:dediſti
ei et vitulum ſaginatũ. Ac ſiarguat de impꝛouidẽtia
patrem et de iniuſticia tribuendi.ꝙ ſi non cedit ſibi he
dum.nece iſti dari debuit vitulũ ſaginatuʒ. t ſi iuſtus
non habet pperam agendi licentia:nec peccatoꝛ conuer⸗
ſus ſic cito debuit huiuſcemodi ſoꝛtiri annonnã. Mec⸗
non et ſi meretricius peccatoꝛ ſic paſcitur:quid apponẽ
dum eſt iuſticiã pᷣſeruantiAt ſi de reuerſione a malis
ſic iſte alitus eſt.quo cibo alendus ſum:qui tua manda⸗
ta vſq;quaq; ſeruaui. Vt etiã cum pabola de operariſs
miſſis in vmeam indignantibs de equa retributõne ſi
