ille cenam mentisin ſide plus q́; coꝛpoꝛis cõmeſtioneʒ
requirens cum illis recubuit cenaturus. Olliq; ſcitum
ſed non tanto miſterio vt euenit detinebantur adhuc

machinamento. ne vere cognoſcerent quem ſecum dis

uerterent peregrinum. fidem ramen verbis altiſonan⸗
tibus dabant. Et vt fides plena firmaretur de chꝛiſto:
lxſitatio heſitabat.. Et factum eſt cum recũberet cum
illis. accepit panem et benedixit et fregit et poꝛrigebat
illis. Et aperti ſunt oculi eoꝛum:et cognouerunt illum
Et ipe euanuit ab oculis eoꝛum Mon ſolum hoſpicio
ſed etia reficiendus cibo ſuſceptus eſt peregrin us Lar⸗
ga enim in ommibus charitas plus poꝛrigit qᷓ; pꝛomit⸗

tit:mec cõtenta vni neceſſitati appoſuiſſe remedium ſi

alia pꝛemit:quouſq; ſuum exoneratur cellarium ſempg

aponit Nec plena ſloſpitalitas ſuſcepiſſe hoſpicio.ſj ad,
erit hoſpui ſames. Coꝛpus ſub tecto ſuſepie cibum .

potũ apponit eſurienti.qui verus eſt hoſpes. Sed ip̃is
recumbentibus feſtinat ieſus maioꝛa qᷓ cceperit recon
ferre.ac ſue hoſpitalitatis et allogie antidotũ dare. 0

inde accepit panem moꝛem ſolitum ſernans: et bncirit

B 2

„

oat

Z

er fregit er moꝛe et poꝛrigebat illis:non vt inuitatus ho
ſpes led vt verus domin us menſe. Tunc aꝑti ſunt ocu
li eoꝛum mentis in fide.coꝛpoꝛis in viſione:et cognoue
runt illum in fractõne panis:quem mundus nõ cogno

uit in pꝛoceſſu ſue humilitatis. Ecce quantum valuit

quieta et irrecontradicta diumoꝛum auditio.quantum
Diſcipuloꝛum pꝛoſeuca.quantum hoſpicij et menſe lar⸗
ga preſtiatio: vt his diuina cognitio adderetur. Quo⸗

modo inquam cognouerunt ablato ſcilicet a coꝛde vela⸗
mine infidelitatis et ab oculis remoto machinamento
dialoli: quo tenebantur ne ipᷣm in perſona cognoſcerẽt
Et ſtatim defuit effigies peregrina:et chꝛiſtum in perſo
na pꝛopꝛia cum qua obſeruati fuerant cognouerũt. Et

reumoueatur ambiguitas ſiue opinio vt plurimi refe/
runt. ꝙ vnus iſtoꝛum diſcipuloꝛum fuerit lucas: cuius

nomen ſubticetur moꝛe ſcriptoꝛum qui pꝛopꝛia nomi⸗

IIna tacent. Mam ſi lucas fuit:ergoa chꝛiſto euangelium

Didicit. et chꝛiſtum ante cognouit:qui remoto machina
mento iterum cognonit. Et hic er eius dil⸗ cipulis me⸗
moꝛatur. Si vero lucam omnino diſcipulum pauli al⸗
ſeueremus et ab eo euangelium didiciſſe hic omnino
quendam alium et non lucam ſociũ cleopix fit neceſſa
rio vt credamus:quod vtiq; verius autumamus. Si⸗
gnum foꝛte apparuit in fractione appoſiti et benecdlicti
panis:et benigna ſaluatoꝛis largitio:in his duobus di/
ſcipulis hanc virtutem operata eſt. Quonmiam cum pa⸗
ne chꝛiſtus poꝛrexit et geam. vt inco agnoſcerent que
ante non nouerant. Mec vnq; ſine gratia in veritate ſu⸗
mitur verus panis:qui vuus ad vitam de celo deſcen/
dit. Magna largitas laluatoꝛis: melioꝛa exhibet q; ro⸗
getur. Petebant iſti ſecum peregrini huius in holpicio
habere pꝛeſentiam: quam modicum extiterat cõceſſiſſe.
niſi ſuipſius preſtitiſſet plene noticiam. Qua firmiter
pꝛeſtita: ſtatim ab oculis eoꝛum euanuit. Non ſunt ſu⸗
perflua opera ſaluatoꝛis nihilq; reſecabile habent. om/
mnia ſiquidem facta ſunt ad menſuram et regulam: nam
ſi plus erxpediuſiet ad reparationem perdite atq; nu⸗
tantis fidei: de pꝛeſentia ſua temꝑis ſpacio plus dediſ⸗
ſet. Ged eos ante tam valide inſtruxerat irrefragabili⸗
bus teſtimonijs ſcripturarum: quod per modicum oſtẽ
ſa clare pꝛeſentia. ad plenum in ſide ilioꝛum animos:iſo
ldauit.Hoc dumtaxat pꝛeacturus aduenerat non am
plius coꝛpoꝛaliter poſt reſurrectionem cum moꝛtaub
conſolari. Sed quo euanuit. Illo quo volebat.ſcuicet
quo ferebatur dote agilitatis.que donum ci eſt gloꝛifi⸗
cati coꝛpoꝛis.vt ſubito poſſit quo velit et ſe offerre aut
auferre hominum obtutibus quando vent. VUnde ſubi
to ſtupoꝛ ſanctus obꝛepſit:et mutato doloꝛe dixerunt
ad inuicem. Monne coꝛ noſtrum ardens erat in nobis.
dimm loqueretur in via. et aperiret nobis ſeripturas.
Ardebat in via coꝛ iſioꝛum.quia cum diuino igne ice⸗
debant a quo innocue in animo incendebantur: et vre⸗
bantur dulciter pꝛopter ignita eloquia ſcripturaru. ma
xime cum ab eo velammibus exuelabantur. Et ignitü
eſt vehementer eloquium dei:quod ardenter diligit ſer
uus dei. Ygnitum eloquium audientem ſedule ammã
ardentem atq; feruentem pꝛotinus facit. Statim fuit
appoſitus cene finis.ſacietas omni commeſtioni coꝛpo

rali terminum fecit. Obliti ſunt coꝛpoꝛalium ſpirituali

bus iam refecti:repudiauerunt coꝛpoꝛis meniam pigri
tiam abiecerunt. Et ſurgentes eadẽ hoꝛa regreſti ſunt
hieruſalem lona ſcilicet nunciare que viderant.vt cõ
ſolatio que ülis per huiuſcemodi viſionem erat pꝛopꝛia
fieret cum ceteris ipſoꝛum relatione communis. Elir⸗
tus eſt pioꝛum gaudia fidei conferre cum ſocijs: et ſpi⸗

itualiter let ari cum his qui ſenſualis leticie applaudi⸗

„—–
r.

quartuſdecimus

menta non capiunt. Sed non omnis ſpiritualis con⸗/
ſolatio eſt pandenda:et ex intims publicum petere no/
ſcitur eſſe ſtultoꝛuʒ:imo claudenda ſunt talia infra clau
ſira inuiſibilia noſtre mentis: ne facta delatõne plus q́;
ſit eſtimetur in nobis aut ſi ꝙ auram inaniter captet.
Cuſtodia eſt datoꝛum: oꝛis firmare clauſuram. Ampꝛe

dabiles pꝛotinus ſunt ignoꝛate diuitie:attamẽ panden

da cognouimus que in heſitantibus roboꝛant fidem et
que ad alioꝛum directionem nouerimus pertinere vybi
lomi perditio aut noxium quippiam non pꝛoueniat dila
toꝛi. Hed iſti de communi domino et magiſtro veniũt
relationem facere ad conſeruos:et ad condiſcipulos re⸗
ferre geſta magiſtri:vt communis leticia omnium letã
tium ſit in domo:et ex referentibus pluribus fidei teſti
monium inualeſcat. Quã pulcre textus eloquitur ꝙ re
greſſi ſunt hieruſalem de qua fuerant egreſſi. Sed cum
triſticia et diffidentia ſunt egreſſi.cum leticia et plenitu
dine fidei ſunt regreſſi.a pace pꝛotinus egreſſi diffiden
tes de chꝛiſto ad pacem regrediuntur de ipſo per fidem
gaudentes. Et inuenerunt congregatos vndecim et
eos qui cum eis erant dicentes:ꝙ lurrexit dñs vere et

apparuit fimoni. Per veritatem aſſerebant pꝛopter

ea que audierant ab ipo de interpꝛetatiombus ſcriptu⸗
rarum. et de incaleſcentia coꝛdiũ.quia ſolius ſin eſt coꝛ⸗
da calefacere pꝛo ſupernis. Maxime autem in veritate
firmabant pꝛopter ea que viderant. Pꝛoinde ipſi nar
rabanit que geita erât in via: et quomouo cognouerũt
eum in fractione panis. OUra res ſed pꝛetereunda ſi⸗

lentio.ꝙ panis hoſpitis hoſpitibus appoſitus a chꝛiſto
fractus iuipꝑſius cognitõnem dedit. Si quis hoc rima

bitur magna reperiet abſcondita ſacramenta. num
tamen ſulentio non concedam. ꝙ frangendo panes lati
auit turbas. Grangendo panemiſſuum ſubſtantiauit in
coꝛpus.quo duodenam turbam vt almeno celeſii re⸗

fecit. rangendo panem reſurrectiomis iue cognitionẽ

aperuit. Omne verbum der ſpiruuanis eſt pams. 'ra⸗
ctio panis in montibus. ad vitam agendam declaratio
eſt icripture.Hinc pſalnuſta dixit. Secla:atio ſermonũ
tuoꝛum illuminat. et intellectum dat paruulis. Et de
hoc a ſenſu contrario per carentiam hieremyas dolens
inclamitat. Maruun perierunt panem et non erat qui
frangeret. Paruuli enim ſunt qui per fractõem aut ex⸗
poſitionem ſcriptire vocantur ad fidem. qinbus ſtermo
claratus velut pams fractus tribuit intellectũ. Mar⸗
uuli ſunt:ſunt et multi qui frangentẽ doctoꝛẽ reperire
non poſſunt.non tamen ſemper defectu querentui ſed
malngnantium ſepe doctoꝛum. Panmis fractus in cena
confoꝛtat bellum. abſtergit a crimimbus et donat incre
menta virtutuʒ.et traiectus in nobis tranjcit nos in de⸗
um. Panis fractus in hoſpicio reſurrectiomis nouitatẽ
Dilcipulis palam fecit. vt ex ipo vitam ſigmificanda om
nino ſentiamus. vbi panis chꝛiſtus velut fractus ſed
non fractus omnibus in hac ſibi vita confoꝛmibus tri
buetur ſecundum pondera meritoꝛum Fractus panis
non deſinit eſſe pamis.eadem enim veritas ſubſiantie
que in toto erat ſeruatur in pareibus.etiam ſi non ſer⸗
uatur equalitas quantitatum. Sermo diuinus etiam
fractus declaratus aut expoſitus idem apud oẽs:quan⸗
q́; non equaliter appꝛelxmus. Et cum tranſſubſtantia
tus frangitur ſimpis manet iubſiantia. nec minuitur
aut augetur ſi non equals quantitas partium reſultat
in oculis fractis.pariibus accidentis:ꝗractus panis in
patria ſimplus in ſe pꝛeſtat pꝛo tanto fractus.vt ſol in

radijs multiplicatur.et ſimplus et indiuiſus exiſtens.

ſed ſepe apparet diuerſitas luminis ex diuerſitate ſuſei

—

Urſbif

pientiuin coꝛpoꝛum obiectoꝛum.ſicut ꝑ ſimnle teſtatur

al
ru
tip
doo⸗
ſſter
Ku
tatio
goet
Gnia
ish⸗
bes⸗
ltan
ergel
litati
ſurget
turine
um
etiam
opib⸗
areſu
ſtuchn
rentil
plem
ret.
eſtne
Uurnu
loꝛum
tocum
chartta
inumr
nendir
doo
coen
mun
kon
dſſe
mur
ſip
ch
ſurg
ntur
ante
Ulus
deche
mnulocd
adeen
ſeone⸗
Cpirſi⸗
ſurin
hnrnon

Ulibas
monapp
nus
mngn⸗
ſtie⸗ 1

pohee
ſenprin
Uleſtcce
1 vertare
eipfſiner
Gnouerit
eunc
1 cellio
Wwctuma
Unum
anes lari
maud
Celelti rer
vognitons
Anls. F,
1Rhrato
oſeinoni
ulo.'Erdr
oo dend
nerat gn
emn auta
busſerme
ti r
e nſenne
mtui ſn
n lena
lat incre
nosin de
nouitate
cancion
nus ,
mbusrt
us anis
abcanre
ſroner,
nusetonn
diollan
nutn
enunviri
mteſuta
Spanonn
rt
lens⸗
ue ſuſch

elcſce

atoſtolus ſiellama ſiella in claritate differre! Gum lee
autem loquitur:et cum eſſet ſero die illa vna ſabbato⸗

rum. et foꝛes eſſent clauſe vbi erant diſcipuli congrega

ti pꝛopter metum iudeoꝛum:venit ieſus et ſtetit in me

io eoꝛum et dicit eis. Par wobis. Ego ſum: nolite ti⸗
mere. Conturhati vero et cõterriti exiſtimabant ſe ſpi⸗

ritum videre. Et dirit eis. Quid turbati eſtis: et cogi

tationes aſcendunt in coꝛda veſtra. Tlidete manus me
as et des meos:quia egoipſe ſum. Palpate et videte

quuia ſpiritus carnemet oſſa non habet: ſicut me vide⸗

tis habere. Et cum ſec diriſſet:oſtendit eis manus re
des· Gauiſi ſunt ergo diſcipuli viſo domino. Repullu
latam ſidem chꝛiſtus ex verbis reualidabat.ſimiliter et
ex geſtis. Et eromnib firmare decebat fidem tanteno
uitatis.qꝙ quis integraliter et ex omni ſe etnon alius re
ſurgat a moꝛtuis:que ꝑ argumenta debita dum firmã⸗
tur in capite ſic in membꝛis euenire remoueatur ambi
guum Hinc ſit dum iſti geſta et audita et viſa referunt
et iam dies in ſuo curſu ꝓceſſerat: chꝛiſtus iſtoꝝ dictis
opꝑibo fidem facit. Nec quieuit nouus bomo reſurgens
a reſurrectionis hoꝛa ſed infatigabiliter apparitionibus
ſtuduit: varijs locis atq; ſui coꝛpoꝛis foꝛmis ſe pie que/
rentibus ad fidem roboꝛandam obijciens: vt etiaʒ in cõ
plemento diei fidem argumentis apertioꝛibus ſolida⸗
ret. Semper enim adeſt tempoꝛibus in quibus caſus
eſt noxioꝛ.Nocturnum pꝛotinus tempus magis qᷓ; di⸗
urnum conſueuit eſſe timoꝛi:et facilioꝛ pꝛobatur picu⸗
loꝛum eſſe congreſſus ⁊ inualeſcentia ſeꝑe maioꝛ. Ct ſe
ro cum erat ⁊ timoꝛ iudeoꝛum fecerat claudi foꝛes.vbi
charitate et concoꝛdia ſancta conuenerant.conferentes
inſimul de tanta nouitate magiſtri: qui foꝛibus ſic ma⸗
nentibus.ex dote ſubtilitatis iui coꝛpoꝛis ac non remo
tis poſtibus ad eos ſubito fecit ingreſſum aſtetit in me
dio eoꝛum ad equalem partidpationem et viſionem cõ
munem diſcipulis ſe condonans:et eos ſalutat ſaluta⸗
tione qua eos alios docuerat ſalutare. Etenim dixerat
diſcipulis ſuis. In quamcunq; domũ intraueritis pꝛi⸗
mum dicite: pax huic domui. Non erat immemoꝛ effu/
ſi pꝛecepti.nec reſurrectione ſua euangelica erat mutã
da doctrina. Sed quod docuit fecit idem qui fuerat re⸗
ſurgens a moꝛtuis.non tamẽ iterum paſſibilis aut mo
riturus: ſed altioa ſenſu reſurgens denunciat pacẽ: qu
ante moꝛtem docuerat nunciare. Nullum duriusa gra
uius bellum q; de diuimis ha bere certamen. Er kxſitare

de chꝛiſto in dictis et operibus:exicialis eſt pugna. Tre⸗

mula chꝛiſti fides eterne moꝛtis exhibet ictus: pax mul
ta docens decens. Anceps eſt omne quod agitur: niſi ſi
des inconcuſſa feratur in chꝛiſtum. Cum igitur nõ an⸗
cipitifide tran ſitur in illum. pax plena atq; perfecta cau
ſatur in nobis.Pꝛoinde chꝛiſtus dicit. Pax vobis. Ex
hinc noſter quieſcat animus fidei non amplius relucte
tur:ſibi ſe ſubdat.deponat argumenta ebellandi.natu⸗

ralibus rationibus non intendat. ſcuta conſuetudinig
non apponat.Lotum eſt diuinum quod airun ole

nus egoipſe ſum.qui vobiſcum cõuerſatus.qui vos de
maligno vocaui:quem audiſtis pꝛedicantem.quem vi⸗
diſtis ſupꝛa naturam vſum et arrem miracula facientẽ
qui in medio veſtri fui ſicut qui miniſtrat:qui paui ali⸗
mento celeſti qui vſq;ad pedes veſtros humiliter incli
naui:quem captum vidiſtis:quem malefidi dereliqui⸗
ſtis in manibus peccatoꝛum. Ygitur nolite timere idez
ſum qui fui.penalitate omni depoſita. maieſtatis gloꝛia
tota ſuſcepta. Nolite timere: in coꝛde vſſtro de mea re⸗
ſurrectione nutantes.Nolite timere amphus de ude⸗
is: non eſi abbꝛeuiata manus mea.que vos liberarenõ
poſſit:qui potenter ipᷣis inuitis reſurrexi ab inferis. Nõ

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

me tenuit demonum turba larualis:non mogni monu
menti cuſtodes:non theca petrina non lapis ad monu⸗
menti oſtium ad nolatat Erce ianuis clauſis ad xos in
greſſus: ſicut clauſa virginitate de vtero matris egreſy/
ſus. Molite timere ſi vobis ſenſum moꝛs adimat.eſt q8
reddere poſſit qͥ hodie ſurrexit ab inferis. Vt quid clau⸗
ſi pꝛopter metum iudeoꝛum. Si vitam meam me xo⸗
lente moꝛtem irrogando tulerunt:ipᷣam wtenter re⸗
ſurgendo recepi. Non ſit vobis amplius timoꝛ moꝛtis
quod enim factum eſt in capite veſtro:pꝛoculdubio ſet
in coꝛpoꝛe meo. aput veſtrum deus pater me conſti⸗

tuit:coꝛpus meum vos eſtis. Sed illa clauſura quand,z
eſſet ob metum.non tamẽ fuit pꝛiuata miſterio. EtenDe

per illam dos ſubtilitatis innotuit:et q́; magnum ſit do
num gloꝛificati coꝛpoꝛis.onturbati ſunt vero et con⸗
territiquia tantum coꝛpus poſſe per aliquas nimulas
ingredi non credebant ianuis manentibus clauſis.nõ
attendentes coꝛpus noſtruʒ quanta poſſit felicitate do⸗
nari· Sed exiſtimabant ſpiritum eſſe quod eoꝛum ocu
lis axparebat:in his que ſupꝛa naturam potenter diui⸗
na virtute fiunt eoꝛum ammi non ferentes:ſed eos ar/ D
gumento ſenſibili dominus recompingit pꝛearguens
quare in animo varientur. Et dixit eis. Quid turbati
eſtis:et cogitatõnes aſcendunt in coꝛda veſira. Non eſt
iuſta de his que dicuntur turbatio: vbi veritas ſen ſibo
patet.Non eſt ſane directionis:vt cogitationes que tã
tum terrena ſapiunt ad altitudinẽ coꝛdis humani aſcẽ⸗
dant.Quid de chꝛiſti coꝛpoꝛe tanqᷓ; de terreno coꝛpe co
gitatis.Ain ignoꝛatis deitati vnituʒ.Quid. An deitatis
Ptentia non creditis.ꝙ qui creauit ex mihilo poſſit edu
cere de ſepulchꝛo. Aliquid tamẽ differenter querere cõ
moneſimus:cum cogitationes dirit aſcendere. Aſcen⸗
gũt quippe cogitatõneſ:cũ quicquid eſt minus hoie ver
ſatur in coꝛde.Deſcendunt cogitationes in coꝛda: cum
quicquid eſt maus homine aut celeſte ſeu foꝛma virtu⸗
tis mens humana ſecreto intuitu cõtuetur. Oꝛiuntur
ex equo.cum nobis confoꝛmia et equalia immaculoſe
cogitamus. Ex imo quidem ima de chꝛiſto cogitantib
aſcendebant cogitationuʒ varietates ad coꝛda. Sed ex
perimento coꝛpoꝛei ſenſus has cogitatõnes ſaluatoꝛ ex
cluſit. Clidete manus meas ⁊ pedes meos.quia egoipe
ſum. Malpate et videte:qmia ſpiritus carnem ⁊oſſa nõ
habet.ſicut me videtis habere, Iid aſtruendam hdem
viſum inuitat ⁊ tactũ:vt viſus intueatur coꝛpus oſten
ſum tactus:vt dyaphanitas excludatur. Mam obiectũ
viſus ratio diffinit eſſe coꝛpus ſuperadiecto coloꝛe. aut
ipſe coloꝛ exiſtens in coꝛpoꝛe:obiectum vero tactus ipᷣa
ſoliditas coꝛpoꝛis aut coꝛpus ſoliditatis. Ac ꝑ hoc quo/
niam piſus poſſit coꝛpus dyaphanum aſpicere ſub co⸗

loꝛe aut coloꝛem in coꝛpoꝛe tranſparente ad veritatem

ſolidi coꝛpoꝛis inuitatus eſt tactus:vt ſimul iuncti coꝛ/

poꝛis veritatem aduertant. Sed cum dicit videte ma

nus et pedes arguit pꝛo confoſſione clauoꝛum:vt inno
teſceret veritas paſſionis:et ꝙ ipſe qui paſſus omnino
regreſſus fuit ab inferis. cum vero ſubintulit palpate
et videte ſimul tactum ad reſurrectionis veritatem p⸗
uocauit et viſum: quia ſi ſepetactum poſſit decipere vi⸗
ſus.nunq; tamen viſum nequiret decipere tactus. Uel
vt euidẽtius loquamur. In viſu ſepe homo cipi poſſz
credens ſolidum quod eſſet dyaphanum. dum obiectůᷣ
intangibiliter pꝛoſpectaret.tactus vero in coꝛpoꝛe falli
nequit. palpando emm nouit coꝛpoꝛis veritateʒ. Et ca
ro et oſſa ſoliditatem habent. Quamobꝛem chꝛiſtus di
cit. Nolite credere cum me videtis ſpiritum videre: qꝛ
ſpiritus carnem et ofſa non habet. ſicut me videtis ha⸗
bere. Et oſtendit eis man?et pedes et latꝰ. vt aſpicerẽt

S 3

Aiber quartuſdecimus

vulnera quia ſanata: et aperte in manibus ? peabus et
latere cognoſcerent ſigna clauoꝛum.et iam pactam bel⸗/
lican pugnam Eltrum autez apoſtoli viſioni coniunxe
runt tactum ſcriptura non erpſicat: quanq; iuſte aſſe⸗
rat pia credulitas: cum amoꝛe vepementi ferrentur in
cheiſtu m. qui eos pie ad robur fidei muitabat ad tactů
Gauiſi ſunt ergo diſcipuli viſo domino. Enge triſtabã
tur: inde letantur Ende fleuerant inde gaudent. Qui
non habitus cauſam meroꝛis: reinuentus leticiam pꝛe
ſtat. Reſurgens gaudere facit: qui moꝛiens inuitabat
ad lachrymas. Adhuc autem illis non credentibus et
mirantibo pre gaudio: dixit. Habetis hie aliquid vt mã⸗
ducetur. At ill obtulerunt ei partem piſcis aſſuet fauũ
mellis. Mon credebant adhuc viſioni non pꝛeſtabant
figem vtactui. quoniam ſupꝛa ſenſum hominis eratid
quod agebatur. et coꝛ humano pauoꝛe ſolutum tardi⸗/
us diuinis aſſurgit. et inſolitis actionibus ſupꝛa natu/
ram ſenſuum cõſuetudo reſiſtit. Et ingreſſus ſolidi coꝛ
poꝛis in locum vndiq; clauſum peramoplius tenebat in
dubuimAboꝛigine poꝛro mundi vſq; in pꝛeſentiarum
ſimiliter actum non euenerat. Et plebeioꝛum intelle⸗/
ctus nondum inſpexerat: quid in coꝛpoeibus gloꝛia re/
ſurrectionis pꝛeſtare potuiſſet. Et adhucexgeſtis pena
libus et plenis meroꝛibus eoꝛum animitenebantur at
toniti. Et pigritanter conſurgunt animi valido terroꝛe
compꝛeſſi. velut ſi quempiam ſubito excitaueris ꝓfun⸗
de wmientem tanq; attonitus audiet: ſi ſtatim et in⸗
terpoſite eum fueris allocutus. Non tamen credenduʒ
g omnes ab iſta incredulitate tenerentur. Pꝛotinus
non tenebatur petrus cui alibi iam dominus apparue⸗/
rat:neq; diſcipuli qui eum in panis fractione cognoue
rant. ſed ceteri qui eum nondum in aliqua effigie cõſpe
xerant. Et ſi his de reſurrect ione non erat ambiguum
erat foꝛte dubium de ingreſſu: ſolidum coꝛpus parie
tes ſolidos penetraſſet. Nihilominus q́uis tremula eo
rum eſſet fides. pꝛe gaudio mirabantur. Et mirum in
modum. ꝙ de vna re gaudium eſſet et dubium. Segd
teſitabant ne quod agebatur ptinus verum eſſet. Gau
debant autem vebementer ſi omnino ſiceſſet: miraba/
tur vero modum quem non mtelligebant. et ꝙ ſupꝛa
naturam geſta ferebantur: ſed nec fruſtra tarda creduli
tas. etenim vt firmaretur argumenta maioꝛa ſuſcepit.
Nam chꝛiſtus ad manducandum aliquid expoſcit non
famens vel indigens. abſoꝛta enim erat iſia penalitas:
ſed vt diſcipulos ab omni dubio in reſurrectionis fide
ſolidaret: cum veritas carnis atq; pꝛopꝛietas manducã

do monſiraretur. Habebant apoſtoli partem piſcis aſſi

et fauum mellis. Clel vt ſecurius eloquamur: quomaʒ
æ talibus apoſtolis cura non erat: ab hoſpite cuius erat
cenaculum grande ſtratum: fidenter et amicabiliter po
poſcerunt.Ab hoꝛa enim cene hoſpitandi et petendi apo
ſtolis conceſſa erat audacia:et hec domino parauerunt.
ſedenti ad eandem menſam:in qua cum eis paſcha mã
ducauerat. Et e regione coꝛonali apoſtolis ſtantibs ſal⸗
uatoꝛ ieſus ſine ſimulatione comedit. et traiectum ci⸗
bum coꝛpus potenter diſſoluit atq; cõſumpſit:nmon di⸗/
geſtiuo moꝛe vt nature requiſitum adderetur ſicut an⸗
te reſurrectionem vt homo moꝛtalis iam fecerat:ſed ve

lut qui modicum conſumptum.et vanefactum magni

poteſtate caloꝛis. Coꝛpus enim reſurgẽs feliciter velut
ſpiritus eſu non indigebit.comedere autem poterit po⸗
teſtatiua virtute infatigato ſtomacho ad dirigendü nec
ad egerendum vlla neceſſitas ſubadderetur. Exclude⸗
batur pꝛofecto in illa cõmeſtione deceptio quam phito⸗
niſſa in ſamuele ſauli fecerat pꝛimo regi populi iſrnelig:
quoniam ſi foꝛma illa quam phitoniſſa neſcio qua ſi⸗
**

ctione ſauli fecerat oſtendi ad comedendum fuiſiet era⸗/
cta nullo modo potuiſſet neq; quodcunq; machiname⸗
tum ſimnle dialvlico miniſterio adinuentum. Et neim
pij aut malefidi hanc in poſterum calummam potui/
ſent inferre. ſcilicet ꝙ incantetiomibus phitomcoꝛũ aut
miniſterio demonu ſimnle coꝛpus apoſtolis fuiſſet oſtẽ
ſium. ſaluatoꝛ omnium deus. tutoꝛq; virtutum pꝛoui,
dus in futura aliquid eſibile comedere poſtulauit. wera
citerq; comedit. Ded nec pꝛetereundum ꝙ tam diſcre
tus eſt cibus:vt non panis non caro non aliquid aliud
cõmeſtibile niſi tantum piſcis aſſus et fauus fuiſſet ap

poſitus. Vlerũtamen ne inepta opinione falleremur: ſi

chꝛiſtum talia poſtulaſſe ad ſignandum ſacramentũ
magni miſterij arbitramur. Ant eqᷓ; pateretur ſeu moꝛe
retur atq; relurgeret cum lactucis agreſtibus comme⸗/
ſtus eſt aſſatus agnus:poſt reſurrectionem vero cum
melle piſcis eſt aſſus oblatus. Agnus cũ lactucis ama⸗
ris refertur ad patres veteris teſtamenti:qui viuentes
in amaritudine vite multas tribulatõneſq; paſſi ad lo/
ca quaſi tartarea deſcenderunt. vt ipſoꝛum paſſio in aſ⸗
ſo agno ſignata etiam moꝛiendo lactucis agreſtibo ad/
deretur:dum nondum poſſent in ſuperna conſcendere
Pilcis aſſus poſti relurrectõnem comeſtus noui teſta⸗
imenti fideliter ndeles inſinuat:quoniam ſi paſſio ma⸗
gna in aſſatione pꝛeſiruitur.nõ limbus mmſerioꝛ ſed glo
ria ſuperna ? ine ffabilis dulccdo ſubſequuur. Hinc eſt

ꝙ fauus mellis ano piſci ſociatur. Sed agnus in terra

pilcis in ſecretioꝛi elemento naſcitur et nutritur. vt ex
terra ſolida et firma ſit paſſio fluxibilis vero et cito ce⸗
dens ſignetur mauo elemento. Agnus ante reſurrecti⸗
onem cõmeltus per certuudine velut res ſubiecta ocu⸗
lis capitur. Piucis vero poſt reſurrectionem eſus in ſis
de irretitur:dum non conſpicientibus oculis hamus

ſub vnda ante thete laxatur: vt paſſio ſit in certitudine
reſurrectionis et gloꝛie meritũ ſit in fide. ᷣauus ſiqui⸗
dem mellis integer non excuſſus fomentum ignis et
dulcedinem poꝛtat.et quod lummis eſt fomentuʒ apũ
operatione dulcedinem habet incluſam. Nam celebꝛa⸗

ta gloꝛia reſurꝛectionis in capite.illuminantur mentes
in nde. Ende dulcedo peropitur:cum pius hominum

intellectus fidei lumine illuſtratur. Et cum mandu⸗

caſſet coꝛam eis ſumens reliquias dedit eis ¶ Cum mõ
ducaſſet coꝛam eis non manducantibus.vt attentius

manducantem reſurgentema moꝛtuis conſpectarent.
Etenim attentioꝛes erant conſpicere geſta chꝛiſti non
intenti ad eſum.nec viſus in plura diuoluebatur. Cũ
vero veratiter comediſſet eis poꝛrexit reliquias.vt ex
eis edẽtes ipſum comediſſe fierent certioꝛes. Ex come⸗

ſtione ſiquidem aſſoꝛum agni et piſes pꝛiſcoꝛũ atq; no⸗
uoꝛum ſignatur vnum eſie meritum paſſionis.quoniã
omnaa pꝛilca ſiue futura trahiciuntur in chriſtum. et ca
licem ipe bibit omnium fidelium paſſionum. Et ſolus
iple pꝛo omnibus penas tulit.dans in ſeipſo pꝛemium

omnibus paſſionibus toleratis et tolerandis. Qð au⸗

tem apoſioli comedunt ſimul cum chꝛiſto agnum poſt

—

reſurr ectionẽ reliquias ſumunt cum chꝛiſto ⁊ ſub chei

ſto et in chꝛiſto pꝛeteritoꝛum ſanctoꝛum atq; nouoꝛum
et ipſoꝛum paſſionum ſeu meritoꝛum indicitur vna cõ

munitas. Mos in chꝛiſto pᷣſtruitur ſic agente vt ſi glo⸗

ria reſurrectõis accepta certificauit infirmos animos
per ea que ſunt vere cõmunia indigentia.quoꝛum mi⸗

nime tentus erat.ita nemo ſua ſanctitate in alta ſuba/
ctus.condeſcenſuʒ deneget ad eos quos nouerit fluctu

are. Nec quia ſurrexit a vicijs adhuc eoꝛum funicuiis ir
retitos animo claro deſpiciat. aut enim fuit aut erit aut
eſſe potuit de numero vinculatoꝛum.Necnon et qð in

—

ſione

reſttocd⸗
nſcencer⸗
voni teſtg
pfouu
oeſedgo
rhneck
intern
tur. pt er
tato ce/
unrerti
eclaoel⸗
ſvonſi⸗
hamos
eruuncine
Uuusſiamn⸗
mn igniset
nentuzapc⸗
m celeben⸗
turſwentes
orminunm
im moncu
Cunmms
L attenncs
ſwanannt,
chrſtinon
hatur, Ci.
noo, er
Gecome⸗
S,von
ſtumeta⸗
Etſons
Qöan
nunn o
ſub ce
nopoun
rurync⸗
keytſgo⸗
o mnmnos

goeumm

ven fuan
ſunculstt
Gtenro
net 1

„ *r“

vno fauente ſuperna gratia celebꝛatum eſt. poterit et in

altero ſimiliter celebꝛari. vero ipᷣe pꝛius comedens
aplis dedit reliquias ad ſimilia que paſſus eſt ipe inni⸗
tat:vt ſi fecit nohbis expediens et quod voluit:et nos qð
reliquum eſt faciamus. Elnũ eſt opus paſſionis in chꝛi
ſto:reliquie ſunt fideliũ cetere paſſiones. Et dirxit eis.
Hec ſunt verba que locutus ſum ad vos: cũ adhue ſy
ſem vobiſcum. Qm̃ neceſſe eſt implere omnia que ſcri
pta in lege moiſi ꝓpletis et pſalmis de me. VYſta ſiqui
dem ſupꝛa expoſita ſunt.et neteſſitatem nõ chꝛiſto ſed
nobis ineſſe diſſertum eſt. Tunc aperuit illis ſenſum
vt intelligerẽt ſcripturas. . Supꝛa ſcripturas exponẽ⸗
do de ſeipſo in itinere ipᷣe interpꝛetatus eſt.nunc ad in⸗
telligendum abſq; wocali expoſitõne aperit intellectuʒ.
Tunc pꝛotinus aꝑtus eſt interioꝛ hoĩs ſenſus:cum ſe⸗
rene cognoſcit que ſupꝛa cõmunem hoĩm ſenſum ſibi
aut alteri demonſtrantur. Pꝛecellit oino donum intel
ligentie doctrine collate ꝑ verb um · Poꝛro etiã doctoꝛe
non indiget: qui vt intelligeret dona ſuſcepit. Equideʒ
et in his que traduntur in voce:ſpũſſanctus intelligen
di gẽam oreſtat:aliter eniĩinuanum ſonaret vox ipſa do⸗
centis. Sanctas quippe ſcripturas velatas magnis mi
ſterijs p ſe nemo cõſpiceret:niſi ſingulariter adeſſet in⸗
telligentie donum. Et in veteri teſtamento legimus
pluribo vt intelligerent ſenſum aperuit. Yoſeph cum
eſſet in carcere:vt ſomnia ſomniantiũ intelligeret dona
ſuſcepit.et eductus de carcere interpꝛetatus eſt magni
miſterij ſomma pharaonis.Oanieli etiã dedit intelligẽ
tiam vt ſomnia ⁊ viſiones aꝑte cognoſceret Solus de
us pᷣt ſenſum hoĩm aperire:vt alta intelligendo conſpi⸗
ciant. Non aũt omnibo deus intellectum aperit: ſed his
qui auulſi ſunta ſteriliba ſcientijs et delectationibo pꝛa
uis. Sic enĩ dñs ꝑ eſaiam dicit. Quem docebit ſcienti
am:et quem intelligere faciet audituʒ. Alblactatos a la⸗
cte:auulſos ab vberibus. Sepe aũt que daturus ⁊ qui
bus eſt pꝛo tꝑe atq; loco reſeruat:pꝛout dum erant iſra⸗

elis nlij in egipto vt intelligerent ſenſum eis non ape⸗

ruit: quouſq; ilos diuiſos ab impꝛobis ſuo ducatu in

manu moiſi ꝑ deſerta tranſduxit. Juxta quod in deute-⸗

ronomio legitur. Et nõ dedit vobis deus coꝛ intelligẽs
et oculos videntes et aures que poſſent audire:vſq; in

pꝛeſentem diem. Maloꝛum quippe ſocietas ſepe fe/⸗

cit dona differri diuina.et loca delitiarum incolas ſuos
diuinis muneribo pꝛiuauerũt.Diſſecari a malis ⁊ agre⸗

ſtis hoĩm vita: ꝓcurauit intelligentiam archanox. Et

iuſte pꝛecãti dedit dñs co: intelnigens ſalomoni. At vbi
ſaluatoꝛ ſenſum eoꝝ ad clare intelligendũ aꝑuit: opoꝛ⸗
tunitatem ſuoꝛum miſterioꝝ in carne geſtoꝛuʒ ſecutus
adiunxit. Qm ſic ſcriptum eſt. Et ſic opoꝛtebat pati
chꝛiſtum et reſurgere a moꝛtuis tercia die.et pꝛedicari
in noĩe eius penitentiam et remiſſionẽ peccatoꝑ in om
nes gentes incipientibo ab hieruſalem. Sepe dixiſſe
me memini nullam neceſſitatẽ aut opoꝛtunitatem chꝛi
ſto dominari:alioquin nõ ex miſericoꝛdia ſed ex iuſticia
et neceſſario:ex chꝛiſto ſalus hoim adueniſſet Mihil enĩ
ad pꝛemium cogit:niſi iuſticia Mihil opoꝛtunat ad actũ

niſi neceſſitas Hec ſcriptura pꝛeacta de chꝛiſto im tam

inacte pꝛo nobis feciſſe cogebat:cui narura ſuperfereba
tur ipᷣe non ipᷣa vlla lege ſibi:dñs ipe ſcripture. ſcriptu⸗
ra non dña chꝛiſti AYdcirco ſcriptum erat.quod eſſe ſcri
ptum ipſe fatetur.qm ſic erat ipſe futurus: ex que fecit
plene facturus. Pꝛenuncia erat ſcriptura ſacra talium
futuroꝛum.non tñ futura pꝛenunciatõe illa veniſſe ne⸗
ceſſitate conſtabat:vt chꝛiſtus iſta nõ egerit et paſſus
fuerit quia ſcriptũ:ſed quia talia facturus erat ideo lon
ge vel de pꝛope ante ꝓpſxtatum.MNon eni gratis redem

ſpe c

—

De Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

ptieſſemus. neca libera woluntate. ſed a neceſſitate pa⸗
tientis. Attamen qð ſcribitur facrum opoꝛtunitate: nõ
ad redemptoꝛem ſed ad redemptos potius referatur.
Quanq; tñ ſcriptum ſic ſit: aliter q; ſic ipm feeſſe po⸗
tuiſſe credamus. Moinde pati et reſurgere a moꝛtuis
tercia die: ſolum voluntas fuit agẽtis. Opoꝛtunitas ve
ro extitit liberandi damna patientis. Pꝛedicatio renitẽ

tie noiĩe ſuo et remiſſionis peccatoꝝ in omnes gentes

opoꝛtunitas eſt iuſticie hoĩm. et miſericoꝛdia creatoꝛis:
non autem hoĩm neq;redemptoꝛis qm̃ nullus illa ne/
ceſſaria opoꝛtunitate penitentiaʒ agit aut chꝛiſtus pecca
ta remittit vt aliter fieri nequeat:ſed iuſticia neceſſario
penitentiã exigit.et remiſſoꝛ iuſtus libera voluntate pec
cata remittit.vt ſi futura eſt ſalus opoꝛtet ꝑ penitentiã
deiiuſticiam pꝛeuenire:peccatoꝝ vero remiſſio ex dei pꝛo
miſſione ſi ubſequitur. Apertius vero interptatum opo⸗
tunitatis verbum congruitatẽ ſonat. vt ex parte rede⸗
ptoꝛis atq; redem pti credamus peracta cõgruere. Qfm̃
ſic opoꝛtet fieri:congruitate vtriuſq;:nõ neceſſitate mo

rientis atq; reſurgentis. Penitentia diffundenda in o⸗

mnes gentes verbo clamatõis omes deliquiſſe demon⸗
ſtrat. vt ſi ad omnes penitentia ſit dicenda in omnibus
fuiſſe culpam vꝛgebat iniquitas:necnõ et omnes poſſe
penitentiam ſaluos ſieri nõ eſſet ambiguum. cum ſta
tim adnectatur remiſſio ccatoꝛuʒ.que nec plus d be⸗
turiudeo qᷓ; eis qui gentilitatis noĩe diſtinguũtur aut
a quib iudaicus ꝓplus circumciſione atq; lege ſecerni⸗
tur. Omnes enĩ peccauerunt et eguerunt remiſnone
peccatox.ſiad chꝛiſtum ꝑ penitentiã ↄuertantur. Que
velut conſcie magnoꝛum ⁊ imnumerabiliũ ſcelerum ne
deſperent. eis chꝛiſtus peccatoꝛum indulgentiam repꝛo

mittit. In noĩe poꝛro ipſius ſæc fieri chꝛiſtus ipᷣe decer⸗

nit qm̃ ex noĩe ieſu ſalus indicitur angelo diſſerẽte: ma
gis vero poteſtatiue ſalus efficitur: qiñ ſibi a patre om
nis collata poteſtas.?i hieruſalem fit huiuſcemodi pꝛe⸗
dicationis exoꝛdium:vt miſterio ſfinis pꝛimoꝛdia pꝛedi
cationis conueniant. Hieruſalem terreſtris viſio pacis

Dicitur: illam vtiq; ſigurans vbi interminate pax vera

tenetur. NHecnõ verbuʒ ad eternam cõmonefaciens pa⸗
cem:in pace vtiq; ſuſcipiendum eſt. Carens pace docẽs
exira cani ſimilis eſt· inquietus vero auditoꝛ quod dici
tur reputat impoꝛtunũ et inſanit vbi doctrina edicitur
ſanioꝛ. Ad firmioꝛem vero noticiam ꝑactoꝛum. ddicit
eis iterum ieſus Pax vobis. Pacem ſepe replicat qm̃
nihil in coꝛdibus hoim ſuauius:nihil in moꝛibꝰ aptius
in virtute nihil altius in beatitudine totum erit qð pol⸗
ſidebimus.Qn ſupꝛa dixerat pꝛedicare opoꝛtere peni⸗
tentiam et remiſſionẽ peccatoꝝ in omnes gentes:ilico
ipſa die reſurrectionis ſuos apłos applicat deſtinatui ſi⸗
cut extitit deſtinatus a patre dicẽs. Sicut miſit me p
ter:et ego mitto voſ.Ac ſi aperte dicat.Gicut me pater
miſit mundum actione redimereat HH ſupos
viam vite nouam cudere legem. moꝛes hoĩm renouare 2
vocare ꝑeccatoꝛem ad penitentiam pꝛeſtare ommbꝰ gen
tibus rennſſionẽ omniũ peccatoꝝ:ſic mitto xos hc pa⸗
lam facere vniuerſis:vt ommis etas et ſexus omms na
cio ceteriq; plus inſignis atq; plebeiugad ſupernã vi⸗
ſen eonetri ſuperſtitione ſeculi vamtate relictis fide
ritate talibus ſtipulatõnibus moueantur. SGed
nec auctoꝛitatem hanc noluit in noteſcere. veritatez et
ptãtem indulgendi dedit hominibꝰ:qui defoſſos in ſce⸗

conuerti:ſi pſonaliter chꝛiſtum non poſſet adire, ꝛo⸗

inde vicem ſuam chꝛiſtus aplis cõnnſit. magis qut pꝛe⸗
cauens ne aliter quns a crimimbo relaxaretur. aut quis

ſibi crederet peccata remitti qᷓ Fititnſiancta Ei rne

—„
9„

.

leribus ad optima reuocabat. ne qiis cauſaretur nolle —

2 „* C8— Rℳ ₰ „

4

—e
4

decernat. In virtute ſpirituſſancti auctoꝛitatem inuiſi
bilem pꝛeſtat.:. Hoc cum dixiſſet:inſufflauit et dixit eis

Accipite ſpiritunanctum:quoꝛuʒz remiſeritis peccata re⸗

mittuntur eis. Et quop retinueritis: retenta ſint. In
ſpirauit in pꝛimo hoĩe ſpiraculũ vite:inſufſlat nunc ſpi⸗
ritum optime vite: necnõ ipe reſurgens a moꝛtuis ſpi⸗
ritus reſurrectõis inſufflat. Mos eſt benefici ea que nu
per accepit cõmunicare cum charis. Et q;uis ſpfñ tune
reſurrectionis nõ dederit: ſpiritum pame reſurrectõis

indulſit:vt homo poſſet reſurgere a peccatis. Hac ipſe

reſurrexit moꝛi eni in peccatis ipſe non poterat in qin b⸗
et omnes moꝛimur: a quibus vt reſurgamus inſuffla⸗
uit et ſpm̃:in cuius virtute fieret remiſſio peccatoꝛum
Quoꝛum peccata remiſeritis. remittuntur eis: vt niſi

reſurrectid iſta pꝛecedat:ſecunda puemiat in tormentũ.

—

Mꝛdinate aut factum eſt. vt ad remiſſionem et reten⸗
tionem peccatoxꝝ pꝛecedat largitio ſpirituſſancti:vt nun

qᷓ; aliter credantur peccata remitti aut retineri ab hoĩe

vncto.niſi pꝛout vtrunq; aut alterum ſpuſſanctus effe
cerit. OQm̃ non eſt vnctus homo qui remittit vel deti⸗

net vincula peccatoꝛum: ſed qui de ſuꝑnis ſolus nouit

incognita p homines hoĩm coꝛda: et quanta contritõne
et attritione coꝛda terantur indecepte cognoſcit. Fallũ

tur ſepe q;plurimi ſibi remitti peccata gaudentes. cum
verbum abſolutionis.et manuum impo ſitionẽ accepe

non remittat ſiue retineat:nec credat poſſe

runt ab his qui ſacerdotio potiuntur.quibus ſpirituſ⸗
ſanctus deſuper non indulſit. qm̃ vidit obſcondituʒ in
coꝛde criminoſi defectum quem qui pꝛeerat in terra pe
nitus non aſpexit: aut foꝛte de ſpũs ſancti licentia debi⸗
to plus pꝛeſumpſit. Trutinare iuſtis ponderibo hoim
ſcelera atq; conſcientias ipſioꝝ mole contritas nõ homi⸗
nibus datũ ſed ſibi reſeruauit altiſſmus. In ſide agi⸗
