da occarrit nobis noſtri ſaluatoꝛis benignitas atq; pꝛu⸗
entia ex eo ꝙ iſtam mulierẽ puocet ad cofeſſionem et
que et qualia progat: Me cõfiteri verecundis ſuffundat

Pollicetur aquam viuam quã delectata et affecta petit.

Cognoſcit illam ieſus foꝛnicariã et ꝑelicẽ eſſe: illa mo
dici aut nihilipedens ſui facinoꝛis nõ bene cõſcia cũ au⸗
dacia petit aquaʒ.Mõ expꝛobꝛat eam ieſus aut obicit in
fcie foꝛnicariũ malum talis es aqua huiuſmodi nõ es
digna ſed honeſte illam alloquitur ad cõfeſſionẽ trahẽs
EVlade voca virum tuum.ſuppe ſi habes vt non halere
virum neceſſario mulier fateretur.et poſt cõfeſſionẽ ſce⸗
leris erudiretur ad ſidẽ diuine cognitõis. Et laugat ie⸗
ſus hanc ↄfeſſionẽ vt inferat abſolutionẽvt pᷣſiet fidem
inducat in virtutũ debitã actionẽ et ſecurius facinus ſa
teatur. eam veritate cõmendat. Bene diriſti: quia nõ
habeo virũ. Et ommnmo reticebat ſibi ieſus nõ eypꝛo⸗
beando ſed rememoꝛãdo apuit.· Quinqueinra fuiſii et
nunc quẽ habes aut qui habet te nõ eſt tuus vir Hoc
Vre diriſti. Peruenit ſummus ſacerdos et pontifer ani
mam peccatricẽ que ſtabat ante eum et paixit ſibi illa
nõ pandebat peccatũ nunc quẽ ha bes nõ eſt tuus vir:

yt eam ad pꝑenitentiz animi puocaret et ꝙ reſiliret a ſce

lere. ſuaq; aiam omnẽqʒ vita in melioꝛa mutaret. Eed
nec omnibus ſacerdotibo ſic cõpetit facere et peccatũ cõ

eris ſidẽ nõ intelliges re ſvonſionẽ.

fitentis etiam ſciens in facie peccatoꝛis aꝑiat.ſed pꝛudẽ
ter ſibi ſuadeat cõfiteri niſi aio depꝛehenderet ſibi pecca
toꝛẽ in cõfeſſione ſubiectũ erubeſcentia timoꝛe imponẽ⸗
de pene ſeu obliuione detineri tunc pie moꝛe chꝛiſti pue
niat cõfitentem. Ecce ꝙ oĩa in iſta muliere pᷣter inten⸗
tionem celebꝛata ſunt ſed nõ pꝛeter intentionẽ chꝛiſti.
nam illa nõ iſta de cauſavenerat ob qu chꝛiſtus ſup ſon
tem fatigatus inſederat.
De diſputatione vre adoꝛatõnis et aduentu meſſie
ſcᷣm iohannem ſolum. capitulũ I
Vm occultum et Pietntu tacitu mulieris ſibi
c dominus reuelaret nõ dedignata. nõ ſtupefacta
ſed in religionẽ ſubito cõuerſa eſt ſcʒ ad melio⸗

rem fidem et ad vtilẽ inquiſitionẽ Dicit ei mulier. do⸗

mine vt video ꝓpłta es tu Elñ videbat ꝙ ide ad quã
tanta diſputabat ill ieſus induxerat. Clidebat iſta p fi⸗
dem ieſum eſſe vidente ꝓpleta videns dicit᷑. Zimlv vi⸗
dentes illain fide ieſus intuitiue illa a vidente puiſa vt
videret.Elidit omnia videntẽ qui ab eterno illam puis
dit:et in tpꝑe ſtatuto illam fecit eſſe alte videntẽ. Nec eũ
magum aut diuinatoꝛẽ ſeu ipᷣm appellamt terrena ſapi
entem. ſed religioſo noĩe dirit te video eſſe videntem ⸗
dignum dirit cum vidente alta tractando videre ne o⸗
cioſum tantũ fuiſſet alloquiũ in magna pꝛudẽtia facta

vt cum tanto viro quẽ credebat videntẽ nollet de coꝛ⸗
poꝛalibus ſed v ſpiritualibns diſputare nõ vt amplius
peteret aquã ſed tranſiret in latriã maioꝛi religione in
nigxa queſtionẽ altã inquireret dicẽs Patres noſtri in

monte hoc adoꝛauerũt ⁊ vos dicitis:qꝛ hieroſolimis eſt
locus vbi adoꝛare opoetet Erat ꝓtinus iſta cõtentio et
diſceptatio inter ſamaritas et iudeos de loco adoꝛatõis
atq; oꝛationis ab eo tꝑe quo ſciſma celebꝛatũ eſt ſub re⸗

ge robvam filio ſalomonis. Et huic mulieri pius erat af
fectus que de cultu vere religionis inquirebat in lonis

moꝛibus ſubito facta eſt ac omnibo poſteris honeſtã cõ⸗
uerſandi et loquendi tradidit foꝛmavt cum viro religio
ſo de religione. cũ ſancto de ſanctitate. cũ honeſto de bo⸗
neſtate cum ſapiẽte de diſciplina et doctrina cũ bono de
lonitate tractandũ ſit. Neq; ſcioli atq; ignari ocio tem⸗
pus tradant.atq; ſcelerib wrbis loquant᷑ cũ his a qui⸗
bus poſſunt vtiliter erudiri. Et vtiq; de muliere himõi
alterius pelice mirandũ ꝙ tam cito intrauit in theologi⸗
am cum loqueret᷑ cum ieſu. Ged ille qui ſibi loquebat

ad aurem in ſono vocis inſtruebat interius mentemvi

ſione diuine virtutis. Et quoniã queſtio alta erat altio
ri erat reſtonſione ſoluenda et obſcurũ dubiũ lucide de

clarandũ. Ad cuius ꝑceptionẽ mulieris intellect? adhue
inualidus erat nec worerat hoc ꝙ reſpondendũ erat na⸗

turali aut humana rõe oſtẽdi. O. uamobꝛẽ ieſus anteqᷓ
queſitũ enodet hanc mulierẽ inuitat ad fidem dicens.
Oulier crede mihi Vleluti diceret ſi qð p ꝓphetaʒ ex⸗
titerat dictum. Miſi credid eritiſ nõ intelligitis. Oulier
crede mihi te docenti tibi reſpondenti quoniã niſi pſta⸗
ide no intelliges reſt Fidẽ phabere opoꝛ
tet ad intelligendũ altitudinẽ diuinox. nõ enĩ humano
vſurpantur intellectu neq; naturali rõne capiunt᷑. De⸗
clarat queſitũ ieſus ſi fides pᷣſio eſt Venit tꝛa qñ ne⸗
q; in monte hoc neq; in hieroſolimis adoꝛabitis patrẽ.
Elos adoꝛatis qd neſcitis: nos adoꝛam qo ſcimus. qꝛ
ſalus ex iudeis eſt RBenouationẽ agende vite ſaluatoꝛ
enunciat cum latrie cultũ tranſferendũ dicit ex locis nòᷣ
autẽ fiendum in locis. Elbiq; deus pater incircumſcri⸗
ptibiliter eſt vbiq; adoꝛari poteſt. Adoꝛatio wro locum
pꝛecipuũ nõ requirit terminato ſitu nõ indiget. qm̃ ſi⸗
ne ſitu deus adoꝛandus omnib pᷣſidet nõ plaga oꝛien⸗/
talis aptio.non magis cõpetit occidentalis. non arctos

——

— — — — — — ——

— — —

—

c
R
ibe
mnen⸗
hilt,
Pbon

leſſie

ſbi
acta
ſio⸗
Ad⸗
da
pfi
opi⸗
mödi⸗
Mrei
huſupi
Nema
kene o
taſe
1
hnphne
Goreſg
loſtrikh
misc
ntoet
toͦis
nbre/
A
nwonis
ä c
dtelge⸗
o d
lonn
o teſt
Gdi
hni
ogir
lehat
wi
Nlio
te
ue
ſia⸗
tech
ns.
zer⸗
hlier
bſta⸗
oe
nano
Der
ine/
gtte⸗
. e
gtor
ñ
ſcri
um
ſſi⸗
en
tos

de diſceptationibus do. Balua.

necq; meſſembꝛia nõ mons nõvallis nõ yma ſeu alta do

mus nõ templũ deo dicatũ.nõ inhians campus diuine
latrie cõferunt vt en Dater eſcriptõne loci adoꝛetur.
Er hoe dicit᷑ mulieri.Venit hoꝛa quãdo neq; in monte
hoc ſcʒ garixin neq; hieroſolimis in templo adoꝛabitis.
BSemp ſuit ab eo ꝙ tempus cum creatura rõnali factũ

eſt hoꝛa qua pater adoꝛarer᷑ adoꝛatõne vra. Mam adam

abel enoch noe thare abꝛaã iſaac iacob ioſeph aaron moi
ſes ioſue ſamuel nondũ ſancto hieroſolimis templo nõ
dum ſancto ſciſmate in populo hebꝛeoꝝ et poſt imume⸗

raobiles extiterũt qui adoꝛatõne wera pᷣterqᷓ; in templo⸗

monte in veritate deũ adoꝛauerũt. Que igit᷑ eſt iſta ho⸗
ra quã nunc quaſi nuꝑ dicat adueniſſe ieſus. Sed ꝓ il⸗
lis differentibus populis loquebat᷑ quoꝝ vnus tm̃ ha⸗
bebat moſaicos libꝛos alter et penthateucũ et ꝓphetas
qui verã ſcriprurarũ intelligentiã nõ habentes in reruʒ
agendarũ coꝛtice verſabant᷑.nõ in ſpirituali ſenſu vbi ve
ritas lucet. Sed hec hoꝛa venit vt veritas ꝑ dei filiũ per
ſpiritũſanctũ credentib dandũ in coꝛdibo hoĩm declara
retur qua pater omniũ deus vera latria colatur. Qð au
tem impꝛobat ſamaritarũ neſcientiã et cõmendat ſcien
tiam iudeoꝑ ꝙ ex eis ſalꝰeſt in id tendit ꝙ ſamarite non
habebãt ali ſcientiã qᷓ; moſaicã.ſed iudei ꝓplxticã ⁊ chꝛi
ſtum in carne venientè et docentẽ quanqᷓ; pᷣi eum nõ co

gnouiſſent. Ged chꝛiſtus tanqᷓ; iudeus carnali traduce

pꝛo iudeis reſpondit.ꝙ ſcirent et quõ et vbi deus adoꝛã
dus eſſet:ex quibo erat ſalus nõ ꝙ omnes ſaluarent᷑ ſed

in eis ipe ieſus omniũ ſalus eniſtens et cauſa etvia ⁊ fo⸗

ma illa pmerendi ⁊ cognitoꝛ ſaluandoꝑ natus erat.Mõ
eſt ſalus ex iudeis ſeipos aut alios ſaluare valentibo ſed
ideo ex iudeis ſalus:qꝛ ex ipᷣis natus eſt cheiſtus.qui de
adoꝛatõne vera ill inſtruens dixit Sed venit hoꝛa et
nunc eſt:quãdo veri adoꝛatoꝛes adoꝛabũt patrẽ in ſpiri
tu et veritate Hoꝛa declarande veritatis nulla fuit niſi
quãdo chꝛiſtus mundo pᷣdicaturus apparuit:ſed hoꝛa ve
nit quãdo chꝛiſtus in eavenit et nũc eſt.quia tũc aderat
plenitudo tpis vt veritas latrie panderet᷑. Aleri adoꝛato
res ad adoꝛandũ nõ eligunt locũ velut er ſitu hoc aut il⸗

lo adoꝛatio vera con ſiſteret. Illocalis nõ adoꝛat᷑ in loco
adoꝛatio quã exigit nõ agit᷑ geſtu coꝛpis ꝙ locum ad ſu⸗

as actõnes inquirit ſpiritu ſic in interioꝛi homĩe agitur
Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã fide ſcʒ qua iuſtiſicamur.ſides
inſita coꝛdibo hoĩm geniculat ante veũ ipa ſibi ↄfitendo
tribuit illũ honoꝛẽ et reuerentiã amoꝛẽ timoꝛẽ illã om⸗
nipotentiã ineffabilẽ. ſapientiã infinitã. bonitatẽ incom
pꝛehenſibilẽ eternitatẽ immenſitatẽ omnẽ virtutẽ illã
efficientiã ꝑ ſe ſufficientò a nemine ꝑturbabilem et oĩa
illa ſoli regi do immoꝛtali et inuiſibili dumtarat cõpe⸗
tentia eo incõpꝛehenſibili iure ꝙ alicui crestoꝛũ cõueni⸗
re nõ poſſunt. Spiritu ꝑ ſpem aſcendit᷑ in eum cũ deſpe
ratõne oĩm ab ipᷣo factoꝛi in interioꝛis hoĩs ſpiritu ſpes
eſt que ſuꝑceleſtẽ celeſtẽ et ſubceleſtẽ omnẽ creaturam
poſtponit quaſi nihilipendit in illo cũ illo de illo beari nõ
paliũ ſperans.ſicq; iᷣm amma noſtra colit ſicq; wnera
tur ſicq; adoꝛat. HNõ in coꝛpoꝛe nõ in loco ſed in ſpiritu
charitas ipᷣa cõſiſtit que ad hoc ſuũ ꝓuehit poſſeſſoꝛem
ꝙ ſic deum patrẽ colat adoꝛet diligat: vt nõ ſolum oĩa
extra ſe vrũ etiã et ſeipm ꝓpter deum cõdemnat. Tle⸗
ra dei latria nõ in actu coꝛꝑis nõ in aptitudine aut apta
tione locoꝝ ſed in intellectuali ꝑ fidem et ſpiritali actõ⸗
ne cõſiſtit. Et in illa irrefragabili veritate qua facit in co
lendo deum omne locale tpale coꝛpoꝛale viſibile ſenſi⸗
bile ꝑceptibile fabile narrabile ſcriptibile funtibile com
parabile fallibile variabile mutabile ſubiectibile ſubici⸗
bile pmirtibile percurribile indiligibile ꝑtu rbabileviola
bile penale miſerabile quõlibet defectibile aut miſerabi⸗

le ſeu indiligibile et quodlibet taliũ ab ipo abſeribitur et

aſſeribitur omne qð ſummũ et vnũ et vrũ bonũ vecet
eſſe ſiue agere. iſta poꝛro eſt vritas que pater ommiũ deꝰ
adoꝛand eſt q̃ omnes filitudines imagines opiniones
heſitatões ab ipo penit pcul pellit! Naa pater taleſqrit
qui adoꝛẽt eñ CTales quales ipᷣe interioꝛes et inuiſibi⸗
les ſpiritus fect! Qua ſpũs eſt deus et eos qui adoꝛqt

eum in ſpiritu veritate adoꝛare opoꝛtet . Spirit/ deus

eſt. ergo ſimplexet incõpoſitus eſt et ad hanc ſimilitu⸗
dinem et imaginẽ hominẽ fecit ꝓut erant ſilitudo⸗ ima
go a deo donande atq; a creatura ꝓ capacitate ſuſcipiẽde
Neq; ſubſtantia ſepata neq; aĩa vnita coꝛpoꝛi aut a coꝛ⸗
poꝛe ſegregata in illã imcõpoſitionẽ et ſimplicitatẽ diui⸗
nam potuerũt aſſumi neq; ipe qui cõdidit potuiſſet aſſu
mere . Beg q;tuʒ exigit ad qo datũ eſt in latria deus pa
ter illos taleſq; requirit qui eũ in ſpiritu inuiſibiliter in

telleeualiter ardenter amabiliter cõtemplatiue adoꝛẽt

in ſimplicitate coꝛdis inquirãt.qꝛ ſimplex eſt ſine cõpo⸗

ſitõne aliqua venerent᷑ quia incõpoſitus eſt. Spiritus

us nõ delectat᷑ coꝛpoꝛali latria ſi ſpititualis deſit que
ſi ad ſit in illã ꝓdeſſe requirit.quonia intellectu affectu
ineuulſibili memoꝛia timoꝛe iocundoet interius oꝛdi⸗
natiſq; viſceribo colendus eſt deus. Et eos qui adoꝛant

eum in ſpiritu et vrritate adoꝛare opoꝛtet. Sic opoꝛtet

ꝙ nõ aliter mſi taliter. Si que wro in ſacris ſcripturis
mueniunt᷑ adoꝛatiões ab hoĩbo exhibite angelis vt abꝛa
am fecit ab hoĩe homini vt iacob fecit eſau.ſalutationes
oꝛis aut reuerẽtie geſtu coꝛpoꝛis nõ adoꝛatões ex latria

ſuerunt. Et quoquõ inoleuerit adoꝛatõisvocabulũ ſiue
ſiat virginilt heotocon ſiue angelis ſiue ſanctis mẽtexer

bo ſiue ipius imagmib geſtu aliquo coꝛpꝑis nõ imagini
bus vt ſic edite ſunt.ſed eis q̃ ꝑx eas velut ꝑ quedam ſi⸗

gna ſignant᷑ nõ oculis ſed mentibo adoꝛet᷑. nõ adoꝛatio⸗

ne que deo patri cõpetit et chꝛiſto filio rõne deitatis.ſed
illa reuerẽtia qua decet venerari ſanctos rõne ſanctita⸗

tis aq; virtutis. Poteſt aũt tpalem excludẽdo mercedẽ

et omnẽ ↄtraria opinionẽ ſpiritus et veritas ipᷣa referri
vt diuine latrie ſiue cultus nõ alind qᷓ; ipᷣe deus qui coli
tur in pꝛemiũ inquirat᷑. Nõ viſum eſt huic mulieri ſa⸗
tiſfactum ad inquiſitionẽ eius.tendebat eni ꝑ ſidẽ erpe
ctationis in aliũ quẽ credebat eſſe maioꝛẽ ſq; in meſſiaʒ
qui ab vtroq; pplo iudeo etſſamaritanoꝝ wntur piter
ſperabatur. Credebat iam iſta mulier ieſum tantũü eſſe
ꝓphetaʒ.meſſiã vero magis alte pendebat erſtimãs ma⸗
ioꝛis cõſtare virtutis.et ſic plerũq; in animo ſcire que⸗
rentiũ aut fidẽ habentiũ in alijs qð fides adherẽs maio
ri demitur in minoꝛi:ſicq; iſta mulier dicit. Scio quo/
niam meſſias venit qui dicit᷑ chꝛiſtus: Cũ ergo vnerit
ille annũciabit nobis oĩa Elelut ſi verecunde loquere
tur.Placent mihi dicta tua ſed meſſias qui venturꝰ eſt
quẽ credo venturũ iſta nobis melius declarabit. Muic
mulieri abſonũ videbat᷑ ꝙ de monte ac de templo remo
ueret᷑ adoꝛatio dei patriſ.incapax adhucerat animus ei⸗
ad ſpiritualia capienda exteriobo actibo tota ſtabat ſicq;
fuerat pᷣdocta ſicq; cõſuetudine rolvꝛata ſicq; cõfirma⸗
ta multitudine ꝓpli ſicagentis difficiliter auellit erroꝛ:
qui longa doctrina et cõſuetudine et multitudine rolbo⸗
ratur. Sic ieſus qui cepit iſtam inſtruere amplius non
ſinit errare qui eam venerat aucupari. nq irretitaʒ ſuis
ſermonibus recedere nõ ꝑermittit put diceret. ulier
ideo mihi de data reſponſione nõ credis inherens ſidei

potioꝛis quẽ eredis ventur meſſiam. Diſijce hanc fr⸗

dem ꝙ ipe ſit melioꝛ.nõ ipᷣm ſperes nõ ipᷣm expectes vt
veniet ꝓfecto iam venit Ego ſum qui loquoꝛ tecum
O magna dignatio ſaluatoꝛis qui ad vmus muliercule
meretricis ſe in noticiam dedit. Quid igit᷑ eſt V qꝛ
2

Liber
innotuiſti ei. Cõfundantur ſuꝑbi de eo querẽtes cõcio⸗

mnantes et diſputtes quonia cũ ſimplcib ſermocina⸗
tio eius.Et alibi ſcriptũ eſt in ſimplicitate coꝛdis veſtri

querite illũ:quoniã muenit᷑ ab his qui nõ temptant il/

lum. apparet aũt his qui ſidẽ habent in illũ. Deiecit ver
w innoteſcẽtie ſpem:ne vlterius meſſias expectaret᷑ eſſe
rventurus iam venerat ſed ipis expectantibo incognitus
erat. Effecit in anmma fidei ſcientiã vt mulier ita crede⸗

ret generauit rerũ tpaliũ obliuionẽ. nam nec iſta muli

er hauſit aquã:et fecit euangeliſtã. euangelicauit enim
ſius cõciinbus chꝛiſtũ vera facta chꝛiſti diſcipula capta
verbo fide amoꝛe impollicitatõne aque ſapientie ſaluta⸗
ris.

geligandum ieſum. et quis fructus ſit ex pdicatione
fſecutus. ſcom iohanne ſolũ. Lapitulũ III
EVlis captꝗa in rethib ſaluatoꝛis ſe irretitã gau⸗
a dẽs feſtine alios inuitat ad laqueũ quo illaquea
ta ab ommi alio malo nexu diſſoluit᷑ et obliuiſci
tur eius qo factura venerat. Mõ haurit de puteo aquam
gliam ex celo ſuſceperat.nõ haurit aquã coꝛpoꝛis mente
Potata eſt. Non refert idriam plenã impleuerat diuinis
ſermonib animã reliquit idriã. qꝛ ꝑdidit cõcupiſcentiã

iam curã carnis amiſerat Mam reliquit mulier idriaz

ſuam et abijt in ciuitatẽ et dicit illis hoibo. enite 1 vi
dete hominẽ ꝗ dirit mihi oĩa quecũq; feci. Nunqͥd ipſe
eſt chꝛiſt?/ Mõ poꝛtat aquã relinquẽs idriã ſed de aqua
Farte qua acceperat in alios refundebat. Et hoc ſignuz
ſi diligi chꝛiſtus ꝙ is qui diligit in eius amiciciã alios
trahit et fere coꝛpalis obliuiſci᷑ actionis et diuinis theo
rijs occupat mentẽ et ſpiritualibo exercicijs omnẽ coꝛpo
ream dedicat actionẽ. Miris modiſ chꝛiſtus agit in ani
mas ꝙ tam cito auertit a ſeculo et in rerũ inuiſibilium
amoꝛe tranſfoꝛmat cõuertit impios. et nõ ſunt in illis
affectõibus in quib pꝛius erant:deſipiũt terrena cõuer
ſis que nõ cõuerſis ante ſapiebant. Guſtantibo celeſtia
vma nõ ſapiũt.fit mutatoꝛiũ ſamaritana mulier: et ſu⸗
os cõciues in vita ad chꝛiſtũ. Venite et videte quoniaʒ
ego acceſſi et inueni et vidi et audiui nõ ſolũ pdocte vt
hominẽ loquentẽ ſed vlut ꝓphetam occulta videntem.
Dirit eni mihi oĩa que feci.igit᷑ venite et videte viden⸗
tem. Nunqd ipe chꝛiſtus. Meſſias ſcʒ quẽ omnes ↄmu
niter expectamus. Hõ audet adhuc aſſertiue dicere ipm
chꝛiſtũ q;uis credidiſſz illa hoꝛa qñ ſibi dictũ ertitit ego
ſum qui loquoꝛ tecũ. Nõ enĩ inuanũ illud verbũ inno⸗
teſcentie fuit effuſum.ſed paulatim ſugeritvt credatur
in eum ſub dubio verw nõ dubia mẽte ꝓferens nu nqᷣd
ipe eſt chꝛiſtus.Gonũ eſt hominẽ hũc in cũ in noſtros
terminos venientẽ expiri quis et qualis ſit.ipᷣm ꝓphetã
id eſt videntẽ eſſe cognoſco. Igit᷑ et vos venite et videte
quis ſit aut qualis foetaſſis ipe meſſias quẽ oĩs popuiꝰ
iudeoꝝ omnino venturũ exꝑctat pᷣſtatur fides dictis cõ
mouit hoĩes feruẽs et ꝑita ſuaſio mulieris Exierũt de
ciuitate et vniebãt ad eum. Ex eiuitate autẽ illa multi
crediderũt in eum ſamaritanoꝛũ ꝓpter verbũ mulieris
teſtimoniũ phibentis.quia dixit mihi oĩa quecũq; feci.
Cum veniſtent exgo ad illũ ſamaritani rogauerũt eum
vt ibi maneret. Et manſit ibi duos dies. Et multoplu⸗
res crediderũt ꝓpter ſermonẽ eius et mulieri dicebãt.
Jam nõ ꝓpter tuem loquelã credmus. ipi enĩ audiui⸗
muset ſcimus quia hic eſt vere ſaluatoꝛ mundi Vle⸗
nientes ſamaritani ad chꝛiſtũ aſpiciunt eum: letant et
ammirant᷑ nouitate pſone. Mirabilis ⁊ ſpectabilis erat

ieſus etiã cõtemplatione aſpectus coꝛpoꝛei.Aludiunt eũ

et magis ſtupent nouitate verlox querũt habere dome
ſticum hmõi ꝑegrinũ offerũt boſpiciũ ad manendũ ro/

De regreſſu mulieris ſamaritane in ciuitatẽ ad euan

Vndecmus

gant vt maneat velut ab ipo erudiri cupientes et ſerio⸗

ſius ſentire de nouitate doctrine. Aſſentit ieſus rogami

nibus pijs pᷣſtat ſeipᷣm petentibo.nõ dedignatus peten⸗

tes quos venerat erudire atq; aucupare ꝑ aucupatã in
ſuis ſermoniba auẽ:manetq; cũ eis duobo diebus qui ꝑ

eum nec ocioſo tranſire de curſu cũ eos quotidie doces

inſiſteret: ſed velociter currebat ſermo ei et penetrabat
intima coꝛdiũ et efficiebat in aiabus audientiũ nõ oim
ſed multoꝝvt fides infunderet᷑ ad credendũ que mũdo

aperuerat diuini miſterij nouitatẽ ⁊ veniſſe crederetur

meſſias qui venturus expectabat᷑a ppło· Vere verbum

qõ egreſium eſt in illa ciuitate de oꝛe chꝛiſti nõ eſt reuer

ſum ad eum vacuũ ſcom vaticiniũ eſaie cũ multo plus⸗

res crediderũt in eum ꝓpter ſermonẽ eius qᷓ; ꝓpter ver
bum mulieris quoniã vluus eſt ſermo dei et efficax pe
netrabihoꝛ omni gladio ancipiti. Sed nec mirũ ſi plu⸗
res cõmouit ad fidẽ verbũ immediate a verbo.ſcʒverbũ
eructuatũ averbo incarnato qᷓ; neophite mulieris q;uis
pᷣdicatoꝛibo credere altiſſime ſit virtutis et pᷣmij ꝙ mu⸗
leri vecebat ſamarite credẽtes ꝙ nõ ꝓpter eam ſed audi
tu et viſione crediderũt.qð credebat ad habundantiã pi
etatis.nõ inſultando ſed illudendo votis apᷣi enĩ audiui
mus et ſcimus quia hic eſt vere ſaluatoꝛ.in omnibo to⸗
nis diuinis ⁊ẽ humanis. tpalibus eternis plus placet rei
expientia q; auditus. Illa certitudinẽ habet iſte ſidem:

q;uis ipi ſamarite neſcirẽt vera certitudine ieſum eſſe.

Sed amplioꝛi mõ et adheſione maioꝛi adixſerãt ieſuvi
ſoet auditu ꝙ ſaluatoꝛ mundi eſſet qᷓ; er mulieris verlv

dichliciſſent velut ſi quis aquã cuiuſdã clariſſimi et abun

dantiſſimi fontis ex remota ꝑte guſtaſſet in riuo deinde
ſactus in fide fontis er riuo deſcendente ipᷣe verſus ſon
tem aſcenderet ex quo ſitibundus oꝛi fonti appoſito po
taret ur ex fonte redderet᷑ certioꝛ potatioꝛ hilarioꝛ qᷓ; exri
uo. ic et ſamarite in muliere velut in remoto riuo in
ieſu velut in fonte aquã hauſerãt et biberant ſalutarem
ita vt cõfiterent᷑ eum eſſe hoĩm ſaluatoꝛẽ. Aid hoc pꝛimo
et vltimo pducenda eſt ſi fieri poteſt omniũ hominũ pia

credulitas. vt dei filius eternus equalis p oĩa patri ĩ hu
manitate aſſumpta ſaluatoꝛ ſeculi eſſe credat᷑. Hoc mi⸗

ris modis ipᷣe credendus in mentibo hoĩm egit et quo⸗
tidie agit inuiſibiliter ꝑmonens ad virtutẽvt cõferatur
vtilitatem:
Declaratio quis chꝛiſti vere cibus erat cum eũ diſci
puli comedere pꝛecarentur.ſecundũ iohannẽ ſolũ.
Capitulum IIII
On ſit cure legentibo de hoe qõ ꝓpoſitũ eſi cum

n erxoꝛdine littere debuerit interponi inter cõuer

ſionẽ ſamaritane et ſamaritanoꝑ. Sed quia di
gnium duxi vtroꝛũq; cõuerſionẽ immediate cõnectere

hanc aploꝝ cum ieſu diſceptationẽ libuit poſtericare q
ad magnã infoꝛmationẽ agendox ſic cõtexta eſt. Sũ ie-

ſus innotuiſſet muliere ſamaritane dicẽs Ego ſumqᷓ
loquoꝛ tecũ cõtinuo venerũt diſcipuli ei? et mirabant᷑.

guia cũ muliere loquebatr᷑. Nemo tũ dixit quid q̃ris aut

loqueris ea Vlenerũt cõtinue diſcipuli qͥ feſtine agẽda
faciebant nec curabãt ſibi a lalvꝛibo parcere vt opoꝛtuna

pficerent. Mos enĩ eſt veroꝛ omniũ ſubiectoꝛũ nunq;

in agendis moꝛas innectere. Nec erhicii eſt vtrũ acce
perint cis ex cõmercio aut gratis ſicut ſupius dictum
eſt ꝙ inierãt in ciuitatẽ vt olvs emerẽt. oꝛtaſſis quidẽ
ꝙ ſicut interrogatus eſt ieſus ꝑ ſamaritand ad fontẽ et
appellatus iudeus.ſicet diſcipuli fuerũt in ciuitate q̃ſi⸗
ti qui eſſent ac cogniti q iugeivnde coacti fuerũt euãge
licare. Si diſcipuli pauperẽ et egenũ habere magiſtruʒ
ex paupibus parentibo natum recte docenteʒ recte atq;
mnopie viuentẽ ⁊ nihil ſibi de terrenis opib) ſʒ comodis

wmNß—-ℳ — — — — — r òðð

tte
len
iſe.
ſwi

UN
nde
ſon
u
enn

4
ni
o
ue

ſi

et
ne

7
1
t

de dilceptationibus do. Salua.

vendicare agentẽcq; in ſignis et pꝛodigijs ⁊ moꝛibus et
doctrinis ſupꝛa cõmunẽ et auditã ſeu cognita hoim vi⸗
tam.quamobꝛẽ cognitis diſcipulis ieſu loqui ſupꝛa con
ſuetũ in noua doctrina ⁊ ſinceritate verboxꝑ · et ꝙ eſſent
in aſpectu humiles mſueti abiecti nihil pᷣter qð neceſ⸗
rariũ eſt qrentes nec oblatũ accipientes piũ eſt dare ſi⸗
dem qð ſi nõ pietate ſaltẽ humanitate reſocillationẽ de
bitam accepiſſent ac etiã paraſſe viã anteqᷓ; mulier vtv
niretur ad chꝛiſtũ. Sed nec in incertis eſt inſiſtendum
quanqᷓ; ſepe veri ſilia et pia videant᷑ſed in his q̃ pſpicue
ſacer textus eloquit᷑. Mirabant᷑ diſcipuli ꝙ cuʒ muliere
loqueret᷑ nõ abhoꝛrentes aut damnanteſmuliebꝛẽ ſexũ
cũ quo indignũ eſſet alloquiũ nec damnãates ieſum ſu⸗
ſpitione dignũ.ſed in tanta familisritate atq; humani⸗
tate dignantẽ ꝙ cũ vna muliere tã familiariter loquere
tur. Er quo ſequeret ↄtrarietas quedã ſq; vnde iohan⸗
nes ſcripſit iſta ſi nõ audiuit.Goꝛte ſpirituſſanctꝰ poſt
ocuit.Aptius quidẽ videri poſſet ꝙ aliqui diſcipuloꝛuʒ

ſeu aplox remanſerũt cuʒieſu euntibo alijs ad emendãũ

Pꝛoinde miratio credenda eſt fuiſſe illoꝝ qui de ciuitate
cibos deferentes aduenerant non illoꝛum quia peinci⸗
pio cum muliere conterxti ſermonis aſtiterant. mmũ
enĩ factoꝝ et verwꝛũ ſuoꝝ ieſus diſcipulos ſuos et ſi nõ
oẽs ſaltim aliquos voluit eſſe teſtes:velut qui ſcripturi
erant ⁊ pᷣdicaturi omni creature euangeliũ ſanctũ eius
et hiſtoꝛiã in factis et dictis ipᷣius ad alios alioꝝ ad ipᷣm
Et in eccleſia legimus fuiſſe aliquos leretcos maxime
manichos qui euangeliũ ſcõᷣm lucã et marcũ noluerũt
reciꝑe:qꝛ nõ viderũt geſta chꝛiſti.ſed receperũt ſcriptu⸗
ram iohannis atq; matthei. Errabãt tamẽ qm̃ ex ſpiri⸗

tu dei ſcripſit lucas ⁊ marcus.Attamẽ nõ credentes de

ſpiritu ſancto iuſte mouebant᷑iſtos negare et alios reci⸗
pꝑere.Quocirca pie credendus eſt oĩm factoꝝ et dictoꝝ
ſuoꝝ ieſus de viſu et auditu habuiſſe teſtimoniũ aploꝑ
et diſcipuloꝝ ſuoꝝ.Nã ſi nõ omnes ſaltẽ tres ſecum aſ⸗
ſumpſit tranſfiguratus in mõte quos etiã ceteris pᷣter-
miſſis teſtes habere voluit in ſuſeitatõe puelle.ſq; petrũ
iacobum et iohann?.quos et ſi nõ plures ſaltẽ iſtos ſe⸗
cum retinuiſſe autumare nõ indebite poteſt teſtimoni⸗
um tante diſputatõis et inueſtigatõis tam altiſſime do
ctrine declarationiſq; veritatis.Nec expediebat oẽs diſci
pulos acceſſiſſe ꝓ cibis emendis ſuffeciſſet enĩ loculos
habens cũ ſocios.Mõ aũt huius ſentẽtie aſſertionẽ in⸗
cõuincibilẽ facimus:ſed textũ declarãdo ſupplen.indi⸗
get enĩ ad eruditionẽ tardioꝝ et rudiũ euangeliũ ſupple
mento.quomiã ſcriptis et ſacris ſcriptoꝛibo ſententiali⸗
ter et ſuccincte hiſtoꝛijs in dictis ⁊ factis licitũ eſt hiſto
riare et ſeriare legẽtibo dumtaxat ad ſacrã ſcripturã ſup
plendo nihil addat᷑ aduerſum et abſonũ veritati atʒ vir
tuti. Sed ſanius intelligentibo altioꝛa indagatõne re⸗
licta ad rei geſie oꝛdinẽ reuertamur.Cũ mirarent᷑ diſci⸗
puli ꝙ ieſus cũ muliere loquere Nẽo tñ dixit qᷣd q̃ris
aut qͥd loq̃ris cũ ea Naã nõ eſt diſcipulꝰ ſupꝛa magiſtrũ
neq; ſeruus ſuꝑioꝛat᷑ dño.neq; ſciolus qͥd faciat debet in
terrogare ſapientẽ In ꝓfunda erãt reuerentia diſcipuli
ad ieſuʒ nec ĩ geſtis aut dictis eius in aliquo heſitabant
eũ abſq; iudicio temerario intuebant᷑ et ſuſpenſa in am/
miratõne mente intendebãt in ipᷣm. Et recedente mu
liere anteqᷓ; multitudo de ciuitate eũ ſuſceptura veniſſʒ
Bogabãt eum diſcipuli eius dicẽtes.abbi manduca
Vlle autẽ dixit eis.Ego cibũ habeo mãducare quẽ vos
neſcitis. Dicebãt ergo diſcipuli adinuicẽ. Nunquid ali⸗
q̃ͥs attulit ei mãducare Exr his patere pᷣt ſolũ remãſiſſe
ieſum et inſociatũ cũ muliere còtraxiſſe dialogũ: niſi ad
mirationẽ.ocutõis cum muliere et oblatõʒ cibi et in⸗
uſitationẽ adinuicẽ ſcqʒ nunqᷣd aliquis attulit ei mandu

care. ad eos ſolos diſcipulos referamus quiud ciuitatẽ
ꝓ cibis emendis acceſſerãt et nõ audierãt didaſcolicuʒ

moꝛẽ. Sed hec eredulitatẽ neceſſaria neq; aſtruũt neq;

ſubuertũt. Nogãt diſcipuli tanq; hoiem manducare ie⸗
ſum.quẽ paulo ante cognouerãt exitinere fatigatũ. Ye
ſus aut incõpatiens humanitati ex toto illi pᷣdominas
eius neglecto cibo alterius cibi ſe oſtendit eſſe famelicũ
quẽ diſcipuli ex ꝑte neſciebãt quiboadhuc humana ſa⸗
pientibo nõ aſcendentibo potioꝛa declarat᷑ quis ieſu ciba
ſit penitus in voto Oens cibus eſt vt faciã voluntatẽ

patris eius qui miſit me:vt ꝑficiã opus eius.Mõne vos

dicitis.quia adhuc quattuoꝛ menſes ſunt et meſſis v⸗
nit. Ecce dico vobis. Leuate oculosveſtros et videte re
giones:qꝛ albe ſunt iam ad meſſem Eandẽ ſententiaʒ
quã iam duodennis exiſtẽs reſpondit parentibo eũ do⸗
lendo querẽtiboꝙ in his que patris erat opoꝛtebat ipᷣm
eſſe:nũc aplis et diſcipulis nõ in cura ſui coꝛpis factus
reſpondet:meus cibus eſtroluntatẽ paternã in ope ſuo
pſicere.Ac ſi ꝑlucide dicat.Quid de coꝛpoꝛali eibo me re
ſiciendũ intenditis:licet coꝛpe fatigatus exiſtã ſpiritus
ꝓmptiſſimus eſt. laſſitudine nõ tabeſcit.id qᷓrit efficere
qð a patre in mandatiſaccepit cuioĩs coꝛpoꝛis cura poſt
ponenda eſt. Ceſſandũ eſt ab alimentis et a cõpetentib
coꝛpoꝛi ſi faciendi dñi voluntatẽ opoꝛtuna inſtat occaſio
Paternũ opus ab eterno pᷣoꝛdinatũ nunc in tpꝑe oſten⸗
ſum eſt ſalus eterna credentiũ quã pꝛecedit ſana credu⸗
litas credendox recta ſcientia ſciendoꝝ ſeu veritatis in⸗
obliquata cognitio.qm̃i vult deus omnes hoĩes ſaluos
ſieriet ad cognitionẽ veritatis venire. Sed hoc miſteri
um ante ſecula puiſum diſpoſuit pater in filio ſuo vni⸗
genito et eternovt humanaret᷑ in tpe nõ ſatus ſed ꝑ ſpi
ritum ſanctũ cõceptus in virgine natus et adultus ꝑſ
ceret opus eius.Hoc quidẽ dicebat ꝓpter illos ſamari⸗
tanos quos ad ſe aduentaſſe cernebat quos et erat ſu⸗
ſcepturusad fidẽ. Pꝛoinde omnino ſibi videbat᷑ indi⸗
gnum tunc coꝛpus velle reficere qñ erat aĩss ſpũali citu
refecturus. Et oĩbus curã habentib animarũ foꝛma pᷣ⸗
ſtruitur vt oĩs cura et ſollicitudo coꝛpoꝛis et coꝛwoꝛearũ
rerũ ſubinferat᷑ vbi agi pᷣt in ꝓfectibo et directõib ani⸗
marũ.Exemplũ ſue feſtine actõis ſaluatoꝛ inducit ĩ his
que natura in ſegetibus ait. NMõne vos dicitis qꝛ adhue

quattuoꝛ menſes ſunt meſſis venit. Vere tempus ſic

erat ſicq; expectabat᷑vt quattuoꝛ mẽſibo futuris decur⸗
rentibus in oꝛdine tꝑm ꝙ ſegetes albeſcerẽt ad meten/⸗
dum:quo in tꝑe nõ vocat᷑ delicijs coꝛpis ſed lalvꝛibus.
Seg ante nõ apponit᷑ meſſi falx niſi apte alba fuerit.nec
exiſtens obmittit᷑ quin metatr:ne ocio delicato et lalvꝛnʒ
indulgentia toto anno doleat q̃ tpe ſtatuto nõ meſſuit.
J eRan leuate oculos veſtros et videte ſamaritanos
iam albeſcentes ex fide ad meſſem itavt metatis a fru⸗
ctum eos faciatis ad vitã.Totũ vero tꝑs qõ ſequit᷑ vſqq;
ad aduentũ ſamaritanox id agit et docet ꝙ apli meſſue⸗
runt ꝙ alij ſeminauerũt ſcʒ pꝛoplvte pꝛiſti:et ꝙ vns ſit
merces aploꝝ ⁊ ꝓphetarũ maxime aũt foꝛmat᷑ inſtructio
vt cum auiditas audiendi verbi dei coꝛda ꝓmouet audi
entium.tunc nõ ſileat lingua doctoꝝ nec intendat coꝛ⸗
poꝛibus cũ ſubueniendũ eſt languoꝛibo ⁊ pijs deſiderijs
ammarũ. Vle aũt his qui cultũ ꝓpꝛiop coꝛwꝛũ animaꝝ
nõ ſolum ſuarum ſed aliarũ cultibus pᷣtulerunt.
De fractione ſabbati ⁊ edendi aut aliquid faciendi li
centia cum neceſſtaſvrget cum diſcipuli vllẽtes ſpi
cas per ſata tran ſirent.ſcom mattheum marcum et
lucam. . Capitulum v
Actum eſt aũt in ſabbato ſecundo.pꝛimo cum
f tren ſiret ꝑ ſata vellebant diſcipulieius ſpicas
manducabant cõfricãtes manibo. olũtarie

Liber vndecmus

a ſe actiones chꝛiſti erant neceſſarie nobis.Hic quidem
tranſitus ꝑ ſata fuit ad occaſiones inferendas vnde do/
ctnmnaliter quereret᷑ aliquid in diſceptatõne ſuſcepta et
in actõne ipius et aplłoꝝ penuria ſeu inedia necnõ coꝛpo
ris deficiendi in curia monſtraret᷑. Tranſit ieſus ad vti⸗
litatẽ alioꝑ aliquo iturus qui aut ad cõpendiandũ quo
ibat ſeu qꝛ inde foꝛtaſſis ſemita erat relicta ꝑagros aut
vigilanter intrauit in ſata et vrgente hoꝛa edendi chꝛiſi?
licentiã dedit ex his que poterãt inuenire. Mõ enĩ credẽ
dum diſcipulos chꝛiſti cũ maxime gradiẽtes ꝙ aliquid
inoꝛdinate aut arbitrarie agerent mſi decreto magiſiri.
Vrget coꝛpoꝛa fames et lalvꝛ itinerandi membeꝛa fati⸗/
gat.Mõ poꝛtant apoſtoli perã mil coctũ ferunt:aut cibari
os panes. Sub egeno et paupe duce egene paupereq;
degunt. Pꝛetermiſerat coꝛpoꝝ curã carent vnde ponãt
in itinere menſam vellũt ſpicas cõfricantq; manibo ab
ariſtis vt granũ crudũ comedant.longũ erat ſoꝛte iter:
qð fame vrgente nõ poterãt amplius ſuſtinere coꝛpoꝛa
fatigata.Aliena ex neceſſitate diripiũt ꝓpꝛia non haben⸗
teſ. Quod ius que lex qð iſti apli aut alij diripiũt alienũ
Beg lex neceſſitatis legẽ ꝓpꝛietatis excludit: et redigit
neceſſitas in cõmune qð lex ꝓpꝛium fecit qð etiã natura
ſemꝑ abhoꝛruit ſcʒ iura ꝓpꝛietatis. Ygi᷑ natura 1 neceſ
ſitas cum in vnũ cõueniunt cuncta in articulo in cõmu
ne deducũt. Nec diſcipuli vllebãt ſpicas ab alijs ſatas
in quibo nõ labvꝛauerat iure humane: ſed iure legis di⸗
uine iure nature iure neceſſitatis vrgentis nõ auferen/
tes ſuperfluũ ad cõmenſuratũ opoꝛtunitati eop. Et oẽ
ius accipiendi et edendi habebat cũ ſerui facti eſſent et
comites creatoꝛis et diatoꝛis cunctoꝑ in cuius manu
ſunt oĩa iura regnoꝛũ legũ atq; terrarũ iuſta et iniuſta⸗
Juſta vt cuſtodiat et attollat iniuſta vt depꝛimat.o/⸗
terat omnino ieſus ꝓpꝛia poteſtate tanq;vniuerſox dñs

oĩa cuiuſcũq; humanox iure legũ exiſterẽt in aliſ pleno
iure tranſferre. Mec obſtat ꝙ iure humano dicit᷑ hoc me

um hoc tuũ eum omnia ſint chꝛiſti:nec ꝙ ego ille latvꝛa
nit arte ꝓpꝛia ꝓpꝛijs ſumptibo atq; ſtudijſ cũ etiã anime
atq; coꝛpoꝛa et omnia ingenia et hoĩm ſtudis chꝛiſti legi
bus et imperio pleno iure ſubiaceãt. Sed nec de hoc ar
guunt᷑ apli ꝙ aliens rapuerint ſed de violatõne ſabbati
criminant᷑ Nam quidẽ phariſeoꝝ dicebãt illis. Quid
facitis qð nõ licet in ſabbatis. Et ait illis. Nunqᷣd legi⸗
ſtis quid fecerit dauid quãdo neceſſitatẽ habuit ipᷣe et 4
cũñ ipᷣo erãt:quõ intrauit domũ dei ſub abyathar pꝛinci⸗
pe ſacerdotũ et panes ꝓpoſitionis ſumpſit et manduca⸗
uit et dedit eis qui cum ipᷣo erãt quos nõ licebat mãdu⸗
care niſi tantũ ſolis ſacerdotibo.An nõ legiſtis in lege
quia ſabbatis ſacerdotes in templo ſabbatũ violant:et
ſine crimine ſunt Perlucidũ eſt ꝙ oẽs leges et tradi⸗
tiones ⁊ moꝛes ſoluit neceſſitatis articulus cũ ſaluatoꝛ
dauid ꝓducit in mediũ quã neceſſitas aliter inauferibi
lis purgebat qua cogente cum panes laici non adeſſent
ſacerqotales accepit. Eſt auteʒ neceſſitas quã hic ſalua
toꝛ in ſolutionẽ legis ſeu traditõis allegat cũ vna tantũ
adeſſet copia de piculo euadendiᷓ dinnſſa ſine paſſione
nõ poteſt declinare in aliã partẽ. Aut neceſſitas vꝛgens
piculum ꝙ quis debet velut aĩe noxiũ deuitare. Seu ne
ceſſitas eſt ꝙ aliter qᷓ; taliter fieri omnino nequit. Si⸗
ue neceſſitas eſt a qua ne fiat ceſſandũ nõ eſt. Et cũ va⸗
rie de neceſſitate poſſet ſermo deduci. hec dicta dũtaxat

erpediũt ꝙ neceſſitas legibo a cerimonijs careat. Silet

lex vbi neceſſitas vrget. Si quis auteʒ regũ illa legerit
hiſtoꝛiã inueniet ex qua neceſfitate dauid cũ ſocijs ſacer
dotales panes comederit vt eadẽ imagine apſ excuſen
tur ſi ſabbatis grana cõfncata comederint An nõ legi⸗
ſtis in lege qꝛ ſabbatis ſacerdotes in templo ſabbatum

violant ⁊ ſine crimine ſunt. Dico autẽ robis qꝛ templo
maioꝛ eſt hic Eſt quidẽ ex lege multa decreta pficieda
ſabbatis. ꝙ ſi ſabbatũ cuſtodiebat᷑ lex nõ ſeruabat᷑: ſi lex
pficiebatur ſabbatũ violabat᷑. Sed potioꝛ erat omnino
lex in his q fieri debebãt ſcõm ipᷣaʒ in temploq; in cuſto⸗
diendo ſabbato quanq; etiã cuſtodiret᷑ ex lege Ac etiam
ex illa digna memoꝛia ꝙ deus requieuit die ſeptimo ex
omni tꝑe qo patrarat. Sed nec criminabant᷑ ſacerdo⸗
tes ſabbatũ violantes in templo ex auctoꝛitate aut di⸗
gnitate templi ſeu maioꝛitate pcepti.Nec apli aliq̃d agẽ
tes in ſabbato auctoꝛitate chꝛiſti.qm̃ ipᷣe maioꝛ eſt tem⸗
plo imo maioꝛ celo:maioꝛ omni mũdo omni angelo oĩ
creato cuius imperio ſubiecta ſunt oĩa.cuius mandato
omnia ſunt licta:cuius auctoꝛitas nõ vependet qꝛ deuſ
eſt:et ſi bmo totus vnitus deo. habitat enĩ in ipo oĩs
plenitudo diuinitatis etis coꝛpaliter. ac ꝑ lvc licituʒ eſt
omne qð iubet qð cõſulit qð cõcedit. Qi hmõi caſum
niatoꝛes d ĩpicia ſcripturaꝑ ⁊ in cõpaſſione cõdemnat
dicens¶ Si aũt ſciretis quid eſt. miſericoꝛdiã xolo⁊ nõ
ſacriniciũ nunqᷓ; cõdemnaſſetis innocentes Verbũ di
ctum ſeipᷣm legentibo pandit vt expoſitõne nõ egeat qꝛ
miſericoꝛdia opus eſt: nõ legis iuſticia his q̃ nõ cõtem⸗
ptu legis aut auimi pꝛauitate ſed neceſſitatevrgente a⸗
liquid faciũt Et dicebat eis. Sabbatũ ꝓpter homineʒ
factũ eſt:nõ homo ꝓpter ſabbatũ. Itaq; dñs eſi filiꝰ ho⸗
minis etiã ſabbati Quod factũ eſt ad obſequiũ nõ de⸗
bet ad piudiciũ recõuerti niſi foꝛte abuſio accedat. Oe⸗
retur plecti ſupplicio abutẽs obſequio:et vapulare pla⸗
gis male vtens cõceſſis. Si vero illa neceſſitas vrgeat
que excuſat factoꝛ huiuſcemodi ſine crimine reputatur
ſolus diticerit exceptionẽ in lege nõ patit᷑. Cerimonia⸗
