il in vniuerſo ſeculo e Hon abe

one montano domini ſalua.

plena libertas. zoinde in intelligentiam ſequent be⸗
atitudinis wenire cupientes:ſpiritu adnectamus ſicut
in pꝛima poſitum eſt. Eſt ſiquidem mutitas coꝛpis ex
cefectu nature.necnon ex voluntate ſe mutum aliquis
facit:cum ſectatur ſacra ſilentia ex rnoee vurur: giri
tu i actus intendit et vacat ſancte taciturnitati. Sic
qeſt mititas in ſimilitudinẽ mutitatis:aut ex quadam
naturs aut ex timoꝛe pꝛoueniens Et eſt que cauſatura
ſpiritu et libera voluntate:qua ſe homo mutũ facit non
babens ad oppꝛobꝛia et ad conuicia et ad quelibet male/
dicta redargutionem aut repunctiones. Huius ſiquit
dem virtutis ſaluatoꝛ ſolus voluit eſſe magiſter dicẽs.
Diſcite a me quia mitis ſum et humulis coꝛde. Eſt qui
dem ſxc virtus ſupꝛa petram ſituati coꝛdis:et ſupexal/
tati a materijs ſen ſibilium reꝛum et appetibiliuʒ ſcom

carnem et apparentiam eius Ypſa eſt enim quedam in

traãſmutabilitas anime:in honoꝛibus et in ignominiſs
ſimiliter ſe habens. nõ variatus animus in his que ad
eum indigna ſeu digna pꝛoueniunt.taciturnitatem p/⸗
terqᷓ; ad irrepꝛehenſibilia per oĩa poſſidens. vnifoꝛmis
ſcoõm virtutem mens et manſueta vita ſine querela de

gensiin nullo ſe pꝛeferens eis quibus ſociata manet.

Non derogat ſententie vera dicentiũ.nec reputat ſe me
lioꝛa cognoſcere ꝓpellens eam contentionẽ que per ap⸗
parentiam aut inanem gloꝛiam agitur: in quodam ꝓ/⸗
ſundo hũilitatꝭ incluſa indignam vita ſe reputat. Qui

hanc virtutem habet: ſui eſt cõpos ſinq; poſſefſoꝛ. Qui

wro ſemetipſum actu et theoꝛia poſſidere didicerit: ex
pꝛomiſſione diuina eternam terram atq; ſupnam poſſi
dere nanciſcitur. zoinde ſaluatoꝛ ait! Beatimites:qᷓ
niam ipſi poſſidebunt terram Vere beati mites qui ſe
ipſos poſſident inuariabili animo: et dñantur ſibupſis
welut rebus quas poſſident Alltius enim eſt ſuipſius eſ
ſe poſſeſſoꝛem et dĩũm: q; omnium rerum extra poſit2/
rum. Et in hac vmbꝛatica vita pꝛotinus eſt quedam fe
licitas ſub decreto virtutum totũ eſſe hominẽ ad ſeip/
ſum:et nonillectum a concupiſcentijs vanis non ſoci⸗
atum malis. cui addetur eteꝛna felictas ſcilicet poſſeſſi
onis eterne vbi ſine fine beati:qm ipſi poſſidebunt ter
ram ſcilicet viuentium. de qua pſalmiſta optando dicit
Moꝛtio mea domine ſit in terra viuentium Non enim
eſt lxc terra calcata pedibus hominum et quadruxedũ

et coꝛpoꝛe reptata ſerpentum terra viuentium: ſed moꝛ

.

talium eſt. Illa vero ſuperna eſt viuentium:ad quã ſu
ſpirat omms intentio vere credentium. Mec iſta terra
pꝛemium eſt aptum tante virtutiſcilicet mititati cuiin
opibus ade dominus maledixit.ſed illa celeſtis cui do⸗
minus benedirxit:ſicut ſcriptum eſt Benedixiſti dmine
terram tuam.id quam benedicti patris in finali iudi⸗
cio inferentur.in qua ſolum qui recti ſunt habitabunt
in ea:iniqui vero ex illa pdentur. Sic enim ſalomõait.
MQui recti ſunt habitabũt in terꝛa:quia generatio recto
rum benedicetur bñdictione eterna. Et qui ſimplices
ſunt permanebunt in ea. Mites enim ſimplices ſunt:
quia muariabiles ſunt et incompoſiti.quos welut ſui ſi
mules deus querit:quia ſimplexet incõpoſitus eſt. Sʒ
impij vero de terra perdentur:et quiinique agunt au⸗
ferentur ex ea. Nam erx iſta bomi et mali pariter auferun
tur Superna igitur ciuitas que ratione ſoliditatis ter
ra nuncupata eſt poſſeſſio eſt mitium atq; ſimplicium
manſuetoꝛum atq; rectoꝛum in ſpirituſancto docente
in ſpiritu ꝓpꝛie voluntatis atq; humilitatis iſta tenen⸗
tium:de qua impij perduntur. JU

De luctu cui bkeatitudo pꝛomittiturſeõm matheum
et luctcom. Capitulum YI

—.

Liber

eſt geminus cum offendimus et delinquimus: vt A xre

N

latus nos muitat ad lacrimas.et expulſio in
tiurbulentũ et in inquietiſſimuʒ locum: vbi
omnia peioꝛibus ſemꝑ cõditiomibus alternantur. Mec⸗

non ad fletum cogit moꝛtales ipſa ineuitabilis neceſſi⸗
tas moꝛiendi:magis vero noereitae gaciu meritis
noſtris aut demerit nos expectat Et diiudicationis di lacrimaium B
em i * optima in coꝛde hominum diſponantur ad quem ſal-

es in quem indeclinate feſtinamus omnes:fluuiũ edu⸗

cere lacrimarũ angit Eſt et luctus qui exoꝛitur exanuſ

ſione amatarum rationabilium et irꝛationabiliũ reruʒ:
ſed vterq; repꝛehen ſibilis q;q; diſpariter. EUnus ab al⸗

tero velut pꝛoceſſus coꝛrupte nature ab oꝛdinatiõe rre
ate. NMam dolere vel flere perditis ſimilibus in naturg
ipſa natura fauet:qm̃ ex ipſa ſimilia hibenter ⁊ apte ſini

libus ſociant᷑ Et amoꝛ inſitus a natura ſic agitat Quã
obꝛem diſſociatio habet ex natura doloꝛem:ſi ex natura

ſociatio ſeruauit amoꝛem Sed gratia hunc fletũ atq;

doloꝛem irrepꝛehenſibilẽ facit. cum mihil amittatur qð
in deo diligitur.cũ et in ipſo nobis ſalua ſint omnia qᷓ;
uis et ſeꝑe addita ſpecie pietatis defleamus quoſdam ca
ros vtiles ad virtutem ad documenta celeſtia et ad ca/
pienda diuina.qᷓ;obꝛem deploꝛatus eſt noe abꝛaam yſa

ac iacob ioſeph moiſes aaron ioſue ſamuel dauid etq /
plures ſacerdotes et pꝛophete atq; boni reges:et in ma
chabeis multi bellatoꝛes duces ⁊ ſacerdotes in lutctum
populoꝛũ venerunt.Et apoſtoloꝝ pꝛincipes apud vꝛbz
et ceteri vbi finierunt et multi archimandrite paſtoꝛeſ

q; dñicarũ ouium:cum deceſſerunt luctum relinquere

relictis.Necnon et cõpaſſione patientiũ pleriq; fletus

adueniunt Si wro ex rebus pꝑditis ratione carentib
luctus exoꝛitur culpe atq; repꝛehenſionis acerrime no⸗
tam habet:cum fletus miſi ex amoꝛe colligato iam diſſo
luto rei amiſſione ſecuta pꝛouenire non poſſit.et tantũ
dem toꝛquet animũ et fletum inducit qo amittit᷑ quan
tum in amoꝛe tenebatur. Nec pꝑditur ſine luctu qð ſi⸗

ne amoꝛe non adlvſerat.Nec doloꝛe vꝛitur qui amittit

ſine amoꝛe poſſeſſum. Quanta igitur ſit culpa cauſan⸗
dus.repꝛehenſione dignus.pena plectẽdus qui dilexit
qð non nouit diligere atq; qð ſolum eſſe debet ad vſum
tranſferat in amoꝛem.et qð doloꝛem infigat qð dolere
non poteſt. et planctum faciet ſiue luctum quod hoꝛum
nec ſentit aut nouit oꝛiginem:enunciari nequit. Sed
ego dementem dxerim ⁊ bꝛutoꝛum gregatibus aſciſcẽ
dum:qui mente ſeu ratione amiſſa carentia deflet Q&Q
q;diu quis facit non eſt ad gratiam neq; ad beatitudmẽ

dus Ac per hoc cui luctui ſiue quali beatitudineʒ ſalua⸗

coaptandus: magis autem inter irrat ionabilia deputã⸗

toꝛ adnexerit aduertamus.Omnis vera beatitudo que

nuſq; niſi apud deũ eſt nõ eſt ab ipſo pꝛomiſſa niſi actio

mibus aut illis affectionibus neceſſarijs. ſine quibus
nulla hominũ ſalus:aut illis ſine quibus ſalus ſed cum
illis lucidioꝛ et pꝛoximioꝛ pollicenti. Ille in pꝛeceptiss
alie in conſilijs. Pꝛecepta ſiquidem non habent lugen

di materiam.con ſilia vero habent gaudendi:cum ſit in
eis via ꝓpenſioꝛ ad ſalutem: Sed ſimoꝛe humano lo⸗
quar.quanto a mundo quis expeditioꝛ tanto gaudenti⸗
oꝛ.cum non ſit vnde amittendo quippiam toꝛqueat᷑:qᷓ;

uis et mos humgnus fleat tempoꝛalia cũ amittit. SGʒ

in illum luctum ſenſum hoꝛum verivꝛuʒ traicio qui de
offenſione diuina pꝛocedit. qui cũ offenſus eſt deus de⸗
beret inhauſtibili vena defluere:et nihil penit? aliud ſit

„

fletu amaro luctu dignum niſi cum rerum creatoꝛ of
fenditur Et in illum etiam qui de negligentia noſtra ꝓp
cedit:cum ſicut poſſumus non obſequimur diuina di

uine pꝛo noſtris vtilitatibus imperanti. Et hic luctus

M neceſſitate nobis factus eſt lucteger peccc⸗
catis ꝓpꝛijs et paterms. Et ipſe noſter incoꝛn i⸗ ijs luge Qui facile
placat deum et maioꝛem acceptioꝛẽq; deus cõpaſſionẽ?
heabet ad pꝛoximum. q; ſi pꝛo coꝛpoꝛe ſuſtentâdo noſtraz
onmnem ſubſtantiam donaremus: pꝛeſertim ſi ſubleua

dat vt non ſemper apponat.nam ſi ceſſaret eſuries aut
faſtidio fieret.aut qina crederet ſe attigiſſe qð perfectũ
1ii virtutibus eſt:et vtrobiq; periculum.quia negligen
negligetur:et qui ſe putat alta aſcendiſſe deijcief. Mꝛo⸗

—

decimus
non ſolum in nobis ſed in alijs lugeamus. Qui facile

tio ex impenſo auxilio ſubſequat᷑ ad tollendũ malũ pꝛo⸗

ximi iam pꝛolapſi. EUndiq; nobis exiſtentibus in valle
lacrimaium materia luctus offertur:vt aſcenſiones anc

uatoe beatitudinem pollicendo inuitat dicẽs. Beati q́

lugent quoniam ipſi cõſolabuntur Seu aliter alio re
ferente Beati qui nunc fletis:quia ridebitis.
Dee eſurie iuſticie cui dabitur eterna ſaturitas in e
gtitudine ſcom mathxũ et lulãõ. Capitulũ. VII
Nfalliilis et eterna iuſticia agende iuſticie

i cõmendauit eſuriem. cum beatitudinem ad
iecit in pꝛemium:nee beatitudo vera conſeqͥ/

tur niſi ipſa pꝛeceſſerit. Sed que pꝛecediti
oꝛdine act ionis et in diſſertione omnino pꝛecedat:de
ſermo difficilis. Eſurit famelicus in coꝛpoꝛe et impaſtꝰ
ſitit caloꝛe ardens non potatus:ſed cibum et potũ. Eſu

rit anima iã affecta ſupernis:ſed illa que in ſuperna ip⸗

ſam poſſunt inferre iuuamina. Sitit ardens deſiderio
ſupernoꝛum: ſed pꝛius que ad meritum faciendo expe-

diunt. Yubet eterna iuſticia agende iuſticie oꝛdinẽ non
peruerti ſed in affectione et actione ſeruari: vt pꝛius a⸗
genda iuſticia ſit in voto qᷓ; eterna tecernat in pꝛemio.

IJuſticia et iniuſticia in agendis ad ſe eternam i uſticiaʒ

in iudicijs attraxerũt.illa pꝛo pꝛemio:altera pꝛo ſuppli⸗

cio.Agens enim iuſte per iuſticiam dei bonis applicatur
eternis: iniuſte enim gradiens eternis torſionibꝛ depu
tatur. Quieſceret ad nos diuina iuſticia niſi noſtra i-
ſiticia ſeu illam noſtra iniuſticia pꝛopulſaret:quibus vazz
xantibus ſedem eius ipſa infallibiliter a imperturbete
xeccernit. Mꝛoinde amatoꝛ hominũ chꝛiſtus ne per nſi,z
iniuſticiaʒ ſagitta eterne iuſticie in eternũ penalter da⸗
mnaremur ſed pꝛemijs ditaremur eternis: eſuriem et
ſitim diligende atq; agende iuſticie mentibuſ noſirt¶ in
ſeruit dicens Beati qui eſuriunt et ſitiunt iuſticiain:
gquoniã ipſi ſaturabunt᷑ Vnde beati Pꝛo eo ꝙ iuſnciäã

eſuriunt et ſitiunt. In quo beati Quia ſaturabuntur.

Oꝛigo beatitudinis:ex eſurie atq; ſiti· Gructus eius in
ſat uritate videlicʒ indeſiciẽte ſed neq; faſtidiente: non
ex perfunctoꝛia ſed eterna.Alttamen eſuries agende iu .

ſuicie nunq in ſaturitatem deueniet:quouſq; huic ſecu
lo pꝛeſio ſumus. Memo ita ſaturari boms agedis ſe cre⸗

inde nemo ad hanc eſuriẽ adijciat ſaturitatẽ. Nemo ad
hanc ſitim apponat extinctionem. Semper aſſit eſuri⸗
es perſiciende iuſticie. Sitis nunq; deficiat apponende
wnitatis:vt etiam poſt omne mẽtis ⁊ intellectuale ſtu
dium et omne coꝛpoꝛis exercicium id quod dicitur ſuf⸗

nicit ꝓpe latur. Sed quid eſt eſurire atq; ſitire iuſticiaʒ

niſi ſe inſaciatum et inſaciabilem reddere ad omne qð
paratur ad regnum.ad coꝛrigendũ omne ꝑperam factũ
ad vindicandũ in ſeipſo delictum.et puniendum ama⸗
re peccatum.ad rependendũ pꝛo gratia.ad debita pſol⸗
uenda.ad cuſtodiendũ immaculate depoſita. et ad ꝑfici

endum ſine contradictione iniuncta.et ſine ſimulatio,/
ne conſulta.et ad pacienter poꝛtandũ quecunq; noſfrte
ſenſualitati contraria.necnon et ſemper tenere indeſi⸗
nenter moderamina vite.acſi que interminata toꝛmẽ⸗

ta et moꝛtem intentatam pꝛompte ſ. uſcipere qᷓ; ipſam

— — — —

—— — — —

Iuſticiam intermittere Mon aũt legalem iuſticiam ſuf
ficit eſurire.ſed iuſticiam fidei vt apoſiolus pꝛo ſe et oi/
bus ſidelibus aſſerit. vt inueniar in illo nõ habens me⸗

am iuſticiã que in lege eſt ſedillam que eſt ex fide chꝛi⸗

ſti ieſu. que ex deo eſt iuſticia in fide:ad cognoſcendũ ili⸗

lum et virtutem reſurrectionis eius et ſocietatẽ paſſi
onum ulius configuratus moꝛti eius. Nam et abꝛae ſo
lum credulitas ſibi ad iuſticiam deputata eſt: vnde ſcri
ptum eſt. redidit abꝛaam deo etreputatum eſt illi ad

iuſticiam. Et hec eſt iuſticia que oſculũ paci dedit vt eſ⸗

ſet inter deum 1 nos: non iuſticia legis qut circumciſio
mis cum ſcriptum ſit iuſticia et paroſculate ſunt. Hec

iuſticia eleuat gentẽ ſcilicet cum crediderit: miſeros fa⸗
at populos peccatum ſcʒ incredulitatis. Hec ſola eſt cõ

fummata iuſiicia: de qua per ſapientiam dicitur. Noſſe
enim te conſummata eſt iuſticia Non enim aliter ĩ hac
vita qᷓ;; per fidem noſcitur deus verus ⁊T humanatus ſi
lius eius. Et agenda vita in iuſticia omnimode fiĩt er ſi
de:cum pꝛoplxta dicit. Juſtus autem in ſide ſua viuit
mnibus ſatagentibus ad ſalutem indicitur iſta eſu⸗

ries atq; ſitis.vt in iuſticia fidei ſtabiles.et in ipſa dum

taxat ſperantes inueniamur opibus additis: cum fides

ſine illis moꝛtua indicitur. dicente iacot. Gides ſine o

impletur iuſticia fidei opoꝛtet agoniſtam in agone iſto
actionẽ iuſtoꝛum operũ eſurire:atq; inceſſanter intẽde⸗

re agendis vt iuſticia impleatur. Declinatio inerceptu

ata maloꝛũ ad iuſticiam ptinet. Non enim eſt iuſtus q
non declinat ab omnibus pꝛauis:et qui ſe non auertit

ab omni imquitate.Hinc qui affectabat iuſticiã decan⸗

tabat. Ab omni via mala pꝛohibui pedes meos: vt cu⸗
ſtodiam verba tua. Et alibi. A mandatis tuis intelleri
ꝓpterea odiui omnem viam iniquitatis. Et ad omnia
mandata tua dirigebar: omnẽ viam iniquã odio habui
Et omne gð eſt recte aut honeſte actionis ⁊ inuiſibilis
contemplationis ad iuſticiam omnẽ ſuum habet aſpe⸗
ctum:vt etiã ſi exꝑedierit acerbis penis in martirxio iu⸗
ſticia impleatur Guccedit hinic eſuriei atq; ſiti beatitu
do ſaturitatis: vt ſicanima tonis omnibus repleat᷑ vt
amplius deſiderare atq; affectare nõ nouerit.refecta di
uina viſione pꝛo fide ſupnis pꝛo terrenoꝛum contẽptu
pꝛo ignominia gloꝛia ⁊ honoꝛe coꝛonata.pꝛo penis atq;
toꝛmentis omni ſuauitate cum eterna et imꝑturbabili

pace ed nemo animã ſuã fallat. vt ſi pfecerit omneʒ
iuſticie regulam omnẽ vteris et n oui teſtamenti com
pleuerit iuſſionẽ et etiam conſilioꝛũ pfectionem adiece

rit:ꝙ per hoc ex ſufficienti merito eterne ſaturitatꝭ pꝛe⸗

mium impendat᷑. Mã ſicut de iuſticia legis:ita et de euu“

gelica intelligendũ eſt quod dicit apoſtolus. Si per le⸗
gem iuſticia:ergo chꝛiſtus gratiſ moꝛtuus eſt. Et q;uiſ
iuſtiſicari dicamur ꝑ fidem.non ea plenitudine an mi⸗
ſericoꝛdia diuina excedens merita noſtra opus ſit: que

ſupꝛa meritũ et condignũ atq; ſperatum pꝛemiat fide,-

les. vt in nobis non ſimus conſidentes:de qua ſequit᷑.
De miſericoꝛdia exhibita in valle miſerie.cui beati⸗
tudo eterne miſericoꝛdie pꝛeparatur. ſcom matheum
et lucam. Capitulum VII
HHpigddo exigente peccato in valle miſerie ha⸗
o bitamus vbi humana natura ſubiecta miſe
rijs miſericoꝛdiſs alterutris indiget refoue⸗

ri. Gegd crebꝛeſcentibo peccatis ꝓpꝛijs cũ pa⸗

ternis a credulitate homines tenebantur. vt rotens b/

meret imbecillem. abundans pauperẽ. ſanus inſirman

tem. Mecdum vt eſſet ſubuentio in opoꝛtunis. ſed ſie/

bat oppꝛeſſio opoꝛtunis:de quo p ocee dominus con⸗
rebatur. Mõ eſi mia in terra. Et viſcera impioꝛũ crude

—

peribus moꝛtua eſt in ſemetipſa. Alc per hoc ſi operibus

— — ₰

De ſermone montano domini ſalua

lia ſunt:vt etiam indigentibꝰ non miſereant: ſed wociuſ
oppꝛimant et ſupplantent. et expꝛobꝛat᷑ omniũ creatoꝛi
ꝓpter calumniã quã patiebani indigentes. Sic eni ſcri
ptinn eſt. Qin calinnniat᷑ egentẽ expꝛobꝛat factoꝛi eiuſ
tonoꝛat aũt eum qui mieret pauperi. Minc ſaluatoꝛ o⸗
mniũ miſeraturus adueniẽs:qñi oẽs peccatoꝛũ ⁊ pena
rũ miſerijs pꝛemebant᷑ voluit ſuã miſericoꝛdiãp noſirã

miſericoꝛdid pꝛeueniri. velut ſi noſtra ſu fibi quod cõ
mertio applicaret:ac quadam licet inequa iuſticia miſe
ricoꝛdiã miſericoꝛdia cõparet dixitꝭ Beati miſericoꝛdeſ

qm̃ ipſi miſericoꝛdiã conſeguent Momines miſerico⸗

des in eo beati ſunt: quo ipſi p miſericoꝛdiam tpalit er-

hibitam diuinã miſericoꝛdiã eternaliter adipiſcuntur
Et ſi nihil aliud eſſet facere miſericoꝛdia miſeris ac ip⸗-⸗
ſam preſtare poſcentibo. pꝛomiſſio diuine miſericoꝛ die

eſt cã potiſſimna:cũ neminiſua iuſticia valeat ad ſaſutes

mſi mia diuina ſubueniat. Et quotquot in hanc müdi
miſeriam ex carnis ttaduce deuenimus malis heredi,/

tarijs aut er ppꝛijs acquiſitis digni eterna pena miſers

biliter ſubiacemus. dutaxat ad beatitudineʒ diuins mi⸗

ſericoꝛdia indigentes: qua ſola ſaluandis ꝓuenit ſalus.

Et q;qᷓ; ab adultis iuſticie opa exigantur non tñ ad me
rendum lvona ſuꝑna ſufficiũt:cũ omnes noſtre iuſticie
ſint quaſi pannus menſtruate. Et ad titũ aplus ſcribit
Non ex oꝑibus iuſticie que fecimus nos:ſed ſcõm ſuaʒ

miſericoꝛdiam ſaluos nos fecit. Et ait petrus. Benecdiua
ctus de et pater dñi noſtri ieſu chꝛiſti qui ſcom magnãa
miſericoꝛdiã ſuã regenerauit nos in ſpem viuã preſue⸗

rectionem ieſu chꝛiſti ex moꝛtuis in ereditatem incoꝛ⸗
ruptibilẽ et incõtaminatã et immarceſſibilẽ cõſeruataʒ

in celis in vobis qui in virtute dei cuſtodiminip fidem

in ſalutem parata reuelari in tpe nouiſſimo. Et iudas
inquit his quos ad virtutes hoꝛtatur. Expectantes mi

ſericoꝛdiam dñi noſtri ieſu chꝛiſti in vitã eternã: Quã
miaʒ ſaluatoꝛ omnibo miſeratus pꝛo beatitudine ꝓmit⸗

tit:et tribuit his qui alijs a cum alijs miſericoꝛdiam fa⸗
cere decreuerũt. id qu alibi hoꝛtatur auditoꝛes dicẽs
Eſvſtote miſericoꝛdes ſicut et pater Wſter celeſtis miſeri

coꝛs eſt:vt foꝛma faciẽde miſericoꝛdie in hominibi a di
uina foꝛmet eandem imaginẽ ſemp habẽs pꝛout petẽ
tibus et penitẽtiby et reuertentib miam donat. Ita et

delinquentibo et peccantibus miſericoꝛdiã impẽdamꝰ.

et ſubueniamus miſeris meritis indiſcuſſis. NPoꝛro ve
ra miſericoꝛdia nõ reſpicit miſeri dignitatẽ:ſed indigẽ⸗
tiam releuat. Agit qð ſui eſt iuris:non quereng q̃d me/
reatur accipiens Oiſericoꝛdia non in meritũ ſed in mi

ſerum tendit. Mon quid poſſit recipere: ſed quid et cui

poſſit inpendere intuef᷑. Solaris enim lux cum diffũ⸗

ditur non conſiderat coꝛoꝛũ mundas immũdas va⸗
rias qualitates.ſed indifferenter obiect⸗ illuminat: eo

plus et minus quo ſunt apta receptui. Interrogat mi
ſericoꝛdia de domibo miſeroꝛũ non de gradibus fulcito

rum. Ad ilos enim moꝛali relatione reſertur. acſi miſe

ricoꝛdia quaſi ad miſerũ ſit: cum qui miſer non eſt nec
ſibi appetit miſereri. Et ſemp in actu debet eſſe miſeri⸗
coꝛdia ſaltem in interioꝛi homine:quouſq; inſtat pᷣſens

miſeria. Tpaliter enim agitur:qm̃ neq; ad eterne miſe⸗

ros pꝛouenit diuina. nec indicitur in flecti hũana Sup
ne autẽ et eterne felices illa non indigent.Pꝛoinde ad
vitam ſolum agendã miſericoꝛdia deputatur. Non eſt
in ſuperis indigentia: nec in infimis faciliter releuãda
miſeria. Hic agatur hic impendat᷑ihic cum ipſo dño poſ
ſumus fenoꝛari. Scriptum eſt eni Genoꝛatur dño qui
miſeretur pauperi. Sed in quo In viuina miſericoꝛ⸗
dia conſequenda:cum dicatur Beati miſericoꝛdes:om̃
ipſi miſericoꝛdiã conſequent᷑.HNuane atq; alte hůano

Uber

generi pꝛouiſum eſt:quia humane inter homines mu/
tuo miiericoꝛdia pꝛeſtatur et ex hoc alte diuinã conſeqᷓ

mur. ogimur vtilitate noſtra euadendi eterna pericu

la habendi ſupna miſericoꝛdes fieri.et anĩo cõpaſſiuos

ad eos qui miſerijs peccatoꝛũ agunt᷑ et qui coꝛpꝑalibus
pꝛemunt᷑ anguſtijs. necnon et ad eos qui offenderunt
dü reſipiſcunt a malis inferendis:dũ veniã poſiulãt de

obiectis. Attamen nemo autumet ſibi ex equo ſeu per

iuſticiã deberi miſericoꝛdiã diuinã: ſiſuam in hominibꝰ
fecerit. NMunq; eni diuina hůanis quantumcunq; pjs

actionibus compant᷑ Alioqͥn miſericoꝛdia non eſſet mi

ſericoꝛdia ſi ꝑ iuſticiã donaret᷑. Mam ſi nõ eſſemus mi /

ferri a peccatis paternis ꝓpꝛijs immaculati diceremur
7iuſti quadã oꝛiginali iuſticia:qua cuſtodita nulla pena

conſequetur. Sicq; diuina miſericoꝛdia ſuꝑ eruendos

a malo nõ caderet.ſi nullus eſſet miſer ex culpa qui pe⸗

nis tradendus eſſet:a quibus ꝑ miſericoꝛdiam diuinaz

quis eruitur. non per ſuã iuſticiã cuſioditã. Sed ſi oĩ⸗
no ĩmaculati eſſemus nullis per culpã mancipandi pe⸗

. nis.non tamen ꝑ iuſticiam noſtrã bonis applicaremur
eternis:cum ex nobis coꝛruptibilibus moꝛtalibo tpali⸗

bus deſit penitus digna facultas qua per iuſticiã in ſub
limia tolleremur. Quis enim homo deũ.moꝛtalis im⸗
moꝛtalẽ.tꝑalis eternum.ereatus creatoꝛem ex iuſticia
ſibi acquiſiuit in pꝛemiũ et beatitudineʒ ſempiternam.
Pꝛoinde rurſus ad beatitudinẽ interminabile miſeri⸗

coꝛdia opus eſt.etiã his qui nõ peccauerũt:qua indigu

erunt et acceperunt ſuꝑne atq; intellectuales ſubſtatie
non peccantes.Aliter nanq; decernit miſericoꝛdia cum
berat a culpis et a debitis ſibi pꝑenis:aliter cũ bonis di⸗
tat eternis.Lũc liberat iuſte multandũ a debita ſibi pe
na:ſed ibi introducit indignũ.quia mereri nõ potuit in
non debitam ſibi per iuſticia gloꝛiaʒ. Ac ꝑhoc miſericoꝛ
diam inter homies facientes nõ ſibi diuinã miſericoꝛ/
diam arrogent ꝑ iuſticiam ꝓpꝛiam.ſi quo modo ipſa p⸗
ueniat.ſed gratis deſcendiſſe ſuꝑ nos credamus ipſam
etiã ſi ommia benefecerimus ſerui inutiles ſumus. Vle
runtamẽ inntatoꝛes patrũ vteriſ teſtamẽti abꝛae loth
iob dauid thobie ſimul et noui cõpaſſionibo et operibuſ
miſericoꝛdie intendamus:vt milericoꝛdiã ꝓ bestitudie
conſeqᷓmur in tempoꝛe opoꝛtuno.qua oẽs in hanc mi⸗
ſeram vitã editi indigemus.quã ⁊ fu ſis lacrimis poſtu
lemus pꝛeuenientes miſericoꝛdijs noſtris:quia iudiei
um ſine miſericoꝛdia fiet ei qui nõ facit miſericoꝛdiam

De coꝛdis mundicia ꝗᷓ beaatitudinẽ diuine viſionis
aſſequitur ſcom matlxũ. Capitulum IX

Aximũ et ineffabile necnon incõpꝛehenſibi⸗

m le obiectũ inteꝛiori viſioni poſitum imo con

ditione interiecta mũdicie pꝛomiſſum atq;
poꝛrectum eſt. MHagnũ poꝛro in virtutiby eſt
hominis interioꝛis mũdicia:cin viſio pꝛomittit᷑ ipſa di
uina cñ dicitur. Beati mundo coꝛde:qm̃ ipſi dũ vide
bunt Purgandi ergo ſunt ſenſus ad ſuſceptionẽ dvecẽ
tiũ obiectoꝛũ:vt ſi macula ſenſibus lxreat nõ recipiat
in toto vel minus in parte qð ipſis obijcit᷑. Et qᷓnto no⸗
bilioꝛa ⁊ exilioꝛa ſunt ex natura ſuſceptiuis ſenſibus ob
iecta ſoꝛinſecus:tanto mundari atq; ꝓpenſioꝛes expedit
ſieri ad ſuſceptũ. Et ſi hoc erigit᷑ in coꝛpoꝛeis.multoma
gis in his que ſola mente ꝑcipiunt᷑ atq; pcipiunt: Et ſi
ad ea intelligibilia que ſcõm naturã intellectui pꝛopoꝛ/
tionabilẽ fiunt opoꝛtunitas etiam ſic fieri ꝑſuadet.am⸗
plius pmulto ad ea capeſſenda que nõ ſcom naturã fi⸗
imnt:ſed ſuꝑ naturã et omnẽ intellectũ noturalẽ ſupna⸗

—— —
4

decmus

turaliter non fiunt ſed exiſiũt. Seus quippe vnus ĩmẽ
ſus.eternus.iĩmoꝛtalis.incoꝛruptibilis et incõpꝛehenſi
bilis eſt mente.ineffabilis verb.incircũſcriptibilis lo⸗
co.interminabilis tꝑe.vincens ac ſupexcedens omneʒ
intelligentiã noſtrã et viſionẽ ſpũalem atq; coꝛpoꝛeam
lucẽ em habitat inacceſſibilẽ.æuid igit᷑ eſt qð ipſe ſal⸗
uatoꝛ coꝛdi mundo viſionẽ huiuſcemodi repꝛommttit.
Eſt ne coꝛ carneũ imo expꝛeſſioꝛi loquẽdi genere coꝛ ca
ro ad hanc viſionẽ idoneũ Negaueri quidẽ niſi coꝛ hoc
diuino verbo expꝛeſſum ipſam ſpiritalem ſubſtantiam
anĩe intellexerim pꝛo tꝑe ipſi coꝛꝑi vnitã.in tꝑe ſeꝑpan/
dam.eterne penalter vxl feliciter reunienda: cui añ vi⸗
ſionem diuinã ſaluatoꝛ indicit mundiciã Pꝛoinde hic
pꝛetereant aut pꝛetereamus ſilẽtio coꝛpoꝛũ nitiditateſ
mũdicias ⁊ claritates:fiat ad interioꝛa ingreſſus. ibi ce
lebꝛet᷑ ablutio.ibi balnea.ibi baptiſmata multa:ibi co⸗
natus omnis ad mundiciã apponat᷑.ibi amoueat᷑ oĩs al
bugo et lippiditas oculoꝛũ:cum ſibi nõ coꝛꝑi viſio diui
na ꝓmittitur. Poteſt ne noſter aſpectus interioꝛ in ma
ioꝛa qᷓ; in diuina tranſferri. Poteſt ne altius termmari
atq; quippiam iocũdius intueri. Mec temere ſed auda⸗

cter dixerim ꝙ neq; ſeꝑate ſubſtantie atq; ſuperne nul⸗

la mole coꝛpoꝛũ pꝛeſſe in altioꝛa vidẽdo tollunt᷑:qq; di⸗
ſpari et differenti contẽplatione ſcom inherentẽ mudi
ciã maioꝛem atq; minoꝛẽ deus ipſe ab humana mente

cernatur. Cleruntñ ſi placet pꝛomiſſum:non diſpliceat

pꝛerogatũ/Si placet pꝛemiũ:et vnde ſit meritũ place
at. Si delectat viſio ipſa diuina:oĩno inſit ipſa coꝛdiſ

id eſt humane mentis mũdicia. Sed vnde mũdicia ni

ſi a ſoꝛdibus. Eͤnde aũt et que ſoꝛdes ſubſtantie inco:
poꝛee Hinc et ſi ſoꝛdes inuenerimus ſpũales:et qualit
fiat interioꝛ et ſpũalis mũdicia indicabit᷑·Nam cũ dñs
per pꝛophtam de ummundicijs hieruſalez argueret: vt.
mundaret᷑ et a quiba ammonuit.Lauamini mũdi eſto⸗
te.auferte malum cogitationũ veſtrarũ ab oculis meiſ
quieſcite agere puerſe. Malũ nempe cogitationũ aĩiam
maculat et facit immundã.Eſt aũt huiuſcemodi malũ

cum de dei miſericoꝛdia ſeu iuſticia ſeu bonitate aliquid

cogitatur indignum:aut ꝙ non ſit equa et ſemꝑ manꝰ
eius potenter extenta. Et ſicut ſcriptum eſt cogitauer̃t
et locuti ſunt nequiciã:iniquitatẽ in excelſo locuti ſunt
Et cũ aduerſus pꝛoximũ cogitatio mala deſeuit:ſicutĩ
pij viri ſecerunt contra hieremiã dicentes. Venite co⸗/
gitemus contra hieremiã cogitationes Et iudei qui co
gitauerunt vt innocentẽ lagcarum interficerent: ſedu
le cogitabant vt chꝛiſtum moꝛti traderẽt Subꝛepit in
mentibus hominũ ſeua cogitatio vt ledatur innocens:
ꝓt etiam innocentem cõtra dei preceptum ſeueriſſime
vindicent. Necnon et impia. ne ſubueniatur egeno:ſi⸗

—

ecnt ſcriptum eſt. Caue ne ſubꝛepat tibi impia cogitatio

et dicas in coꝛde tuo.appꝛopinquat ſeptimus annuſ re
miſſionis:et auertas oculos a paupere fratre tuo Et to
tũ qð ibi ſequitur ad id dictum eſt ne impia cogitatio ĩ
anima ſedeat:ne preſtetur ſubleuatio indigenti. Eſt et
cogitationum immundicia: cum cogitãtur inutilia. Cõ
tra quos dicitur. Cogitationes eoꝛum cogitationes ĩi⸗
utiles Et alibi. Te qui cogitatis inutile Anutilis qui
dem cogitat io eſt in his que ad rem non pertinent et co
gitantis ſuperant facultatem vt quod coꝛde concipitur
nequit effeetui mancipari:ſicut qui per turrim cogita⸗
uerunt vſq; ad celi aſtra conſcendere. Eſt et malum

omne perperam cogitatum:quoniam ex hoc ſeparatio

fit a do. Etenim in Sapientia dicitur. Perverſe co⸗
gitationes ſeparant a o. Hinc ad mundiciam per⸗
ſiciendam ſic adijcitur. Qhieſcite agere peruerſe.

.

ehoe
tiam
lan⸗
Ww
gehe⸗
ltatef
ib e
lhic
dioel

ödiui

nm
mmari
auch
lkemun
ihdi⸗
müͤi
ente
iten
plete
luil
ſcani
inco
volit
dñs
t.
ſto⸗
neiſ
m
wi
igrid
Wen
taveit
iſnt
ſiot,
ſteto
gnico
Ru
itin
ne:
me
eſi⸗
gtio
Kie
tto
Noi
ſſtet
ſeo ⸗
cvi
teteo
pror
Wta
alem
ratio
ſeco
erl
ſe⸗

R

—

Sic et ꝑ hieremiam mentem mundari docuit.Laua a
malicia coꝛ tuum hieruſalem:vt ſalua ſias Ciiq;quo im
te moꝛabunt᷑ cogitationes noxie Malicia ne caiu dixe⸗
rim a moliendo malũ nomen accepit: vt ſepe amplnioꝛ
ſit in vmine malicia q; ſacultas.Et homo per maiiciaʒ
occidit animã ſuam. Sed indignatio dni ſuper omnes

gentes:et furoꝛ eius ſup omnem maliciã eoꝛu D:in
ge cito coꝛ hominũ eſt ab om̃i mahcia depuranau: ſi ad

diuina viſione pꝛetendit coꝛdis intuitũ.Ad quod hoꝛ⸗
tatur iacobus dicens.Abijcientes omne ummundiciã
et abundantiã malicie. Et petrus. Deponentes omneʒ
maliciam. Quo nomineomne malum exiſtens in aia

datur intelligi.et cum quippiã molitur in effectuʒ edu⸗
cerea qua emundatũ coꝛ viſioni dimne iam deo ꝑnnt⸗
tente aptum eſfſicit ur. Qm̃ qui diligit coꝛdis mundici
am:ꝓpter gratiam labioꝛũ ſuoꝛum habebit amicum re,/

gem. Nemini ſuupſius tam libens et hbera fit oſtenſio
q;; eius qui amicicia honeſta copulatur. Et iob dicrum
en. Si mundus et rectus inceſſeris:tatim omnipotet
vigilabit ad te/Sed nec noſtra virtute agitur iſta mũ⸗
dicia:ſed eius qui ꝑ oꝛationem decernit noſtris indige⸗
tijs ſubuenixe. Ergo intendat᷑ oꝛationi:vt coꝛdis mun⸗

diciã aſiequamur. Hoc aiebat dauid. Ab occuliis me-⸗

is munda me domme. Et alibi. ipꝑges me vne yſowa
mundabꝛ. lauabis me et ſuꝑ niuem calbabvꝛ. In affe
ctu coꝛdis hanc mundiciã et ablutionẽ owꝛtet teneri.

vt ſit mundus atq; ab omni malo depuratus affectus.
ac etiam a ſoꝛdibus reruʒ omniũ terꝛenarũ:que ſoꝛdes

ſunt non ex natura rerum ſed cum in affectu tranſeuᷣt
inui ſibinum animarũ Hinc iohannes apoſtolus pꝛohi
bet terrena quelibet diligi cũ dicit. Nolite diligere mũ⸗
dum neq; ea que in mundo ſunt:mon velut res natura
malas ſed velut anime ſoꝛdes.cui cuncta viſibilia ⁊ coꝛ

ruptibilia compata ſoꝛdeſcunt. Oagne pꝛotinus imũ⸗
dicie ſunt queq; terrena coꝛdibus hominum ſi traieũt
in affectum:cum ex toto coꝛde ſit datum ſolum de deo

diligendo pꝛeceptum/ui autem ſit iſta viſio coꝛdis
mundicie coniũgenda nec eſt explicanda:imo impoſſibi

liter explicatur ſermone.an ſit vie vel patrie in coꝛpoꝛe
vel extra coꝛpus intuitiua ſeu per imaginẽ in anima vel
in coꝛpe Sed ſolum hoc vnum dixerim: ſi beatitudo

ex iſta vi ſione ſubſequitur ꝙ non in via ied in patria.
Extra coꝛpus in tꝑe.in coꝛꝑe ſempiterne:intuitiua nõ

enmigmatica. In anima ante reſurrectionẽ generalẽ: cũ

coꝛpe cum erit deus omnia in ommbus ?ᷣiloquin beati
tudo fallax:ſi non diuina et eterna. Oi vero ad illã imꝑ
fectam beatitudinẽ que in via ꝑcipi poteſt dictũ refert᷑:
viſio iſta nõ erit pꝛout extitit illa pauli qua vidit archa⸗
na que non licet homini loqui/ſed ad cognitionẽ clario⸗
rem eoꝛuʒ que dei ſunt:cum neq; adam abel enoch noe
abꝛaham iacob moiſes ioſue neq; aliquis ſanctoꝛũ aut

ꝓphetarum ſen quoꝛũq; ſanctoꝛũ quibus locutus ẽ deꝰ

apte deum viderit in hac vita. Sed er his que viderũt
eoꝛum cognitio de diuinis magis inclaruit: ad quã co⸗
gnitionem habendãa lucidius neceſſario coꝛdis mundi⸗/
cia pꝛeit. Mũdetur ergo coꝛ noſtrũ ab his inquinamẽ⸗
tis que ab exterioꝛibus ꝑ ſenſuum ianuas vſq; ad ani⸗

mam penetrant. et ab his que niſi turpiter amari non

wſſunt. neq; ſedule cogitari ſine pudoꝛe neq; in eis de⸗
keeran ſine rulꝛe:aut de ipſis loq ſine obſcemtate. Ma
xime a maculis que notam ingererent fidei et appꝛopiĩ
quarent infidehtati: que ab augurijs. a neomemjs. ab
incantationibus. ab obſeruatione dierum. a magic ar⸗
tibus.a conſiellationibo appꝛopꝛiatiſ moꝛibus hominũ
a geomantia.ab ydromantia. ab airomantia. a piromꝗ⸗
tia.a nigeomantia.a motu membꝛox.ab hoꝛa naſcendi

No— vunO 41 nomano do. Bal.

lalſo traxerunt inicium. Hec quidem animas be minuʒ

macuiant ſi nides auhibet. quibus depuiſis ab animo.ſi
de chꝛuti coꝛda hminu purincant:et videt᷑ deus a coꝛ⸗
dibus œpuraus ocuio ndei eſie quod eſt ac nos ipie fe⸗
ciſſe qð iumus. —
De pace que pꝛo beatitudine dei filiationeʒ nanciſcit᷑
ſcom matheum. LCapitulum X
HYuo: um honoꝛ inter hommes exultatio ⁊ au
f dacia leta de parentum nobilitate ꝓcedit. vt ſe
pe nomment ſilij patres quos inclitos agnoue
runt:et ab eis gaudeant traxiſie oꝛiginẽ.a quibus egre
gie poſſint nominari.necnon pleriq; ſe denegent ſi vale
rent non obiecto mendacio eſſe ninos ignobilium cum

ſemp in ſubume ſe tollat humanus anunus cum imis
compom aſpnans. Sed pꝛimi totius humani generis
parentes:q́;q; coꝛruptibiles non coꝛrupti. moꝛtaes nõ
moꝛtui facti fuiſſent:nobiles et egregij ex natura facti

ſunt degeneres ex peccato et rebeles deo.totius huma
ni generis facti ſunt ante pꝛoditoꝛes cuius futuri erant
et genitoꝛes:quoꝛum de merito m oibus tranffuſa ẽ da

mnata ꝓpago vt genus humanum doleat tales habuiſ
ſe parentes quos pꝛius habuit pꝛoditoꝛes:imo potius

omniũ ꝑemptoꝛes. Sed hanc iniuriam parentuʒ que

in omnes obuenerat dei fihus voluit releuare vt poſſi⸗
maus in aliam filiationẽ ſub alia paternitate trãſire.nõ
traductione nature ſed infu ſione gratie: nõ merito no
ſtre actionis ſed adoptione virtutis. et talis ſit filiatio
qualis et paternitas.talis paternitas qualis et filiatio

non iure naturalis traduas ſed adoptionis et paci. Et
ineffabiliter et alte inſigni hũana natura.cũ in diuins
filiationem poteſt adoptione tranſire atq; inuitatur vt

tranſeat: cum ſaluatoꝛ dicit. Beati pacifici: qm filij dei
xocabuntur Pacifici a pace:non paxa paciſicis nomẽ

accepit.Hinc ergo illa pax inquirenda que filos dei fa

cit:non enim oĩs pax hanc filiationẽ pficit. Et q;q; pax

ſit honoꝛabile atq; mmis exquiſitus effectus:ex multis
tamen repꝛehenſione non laudem rerum vtputa ter⸗

renarum habet. YJuxta quod ſaluatoꝛ ait. Mon enim ve
ni mittere pacem in terram ſed gladiũ: et vt ſequit᷑ ab
inuicem ſeꝑare domeſticos. M2 uο%de pax diumam fili-

ationẽ pficiens ab eo dicẽda eſi quo cõmuniter a pacto
ſeruando dicitur Fiunt ſepe inter homines ſocialia pa⸗
cta.fiunt et coniugalia.fiunt et cõmercioſa.fiunt mer⸗

cennaria. fiunt ſeruilia. et ſimilia: quibus ſeruatis ma⸗/

net animoꝛũ in amoꝛe ſinceritas. manet ⁊ conuerſatio
grata.ſeruit obſequioſa conditio: ſubiacet ſine cõtradi⸗

ctione ſubiectus. Impat pocioꝛ in amoꝛe.pdurat ſocie

tas.ſodalitas ſtabilitur. Caret querela comiugium. cõ⸗
mertia depurant᷑ a fraude.merces redditur digmis ſer/
uilitas in opoꝛtunis ſe ingerit. et nulla querela defoꝛis
pſonat.imo videntur omnia ſumma oꝛdinatione paca
ta Quid igitur pax niſi cõcoꝛdia cum illis exr quibus ti⸗
bi poſſet pꝛouenire diſcrimen. Quid pax niſi debitus 2
inconturbatus oꝛdo nature.et modus exactus aut ne⸗

ceſſario exquiſitus in moꝛibus. Quid pax filios dei cöͤ⸗

ſtituens ⁊ fratres ſaluatoꝛis niſi altiſſimi filij atcq; col
redes eius in regno dei.niſi obſeruata pactio pꝛomiſſo⸗/
rum.integre fidei:legis eius immaculate.ad ſeipſuʒ.ad
bonum honeſtum.ad iuſtificationes.ad virtutes inuiſi⸗
biles animas conuertẽtiſ. Pacto ſe nobis vltro ↄſtrin
xit omnipotẽs:vt ſeruemus quod iuſſit ſi xvlumus ac⸗

cipere quod ꝓmiſit. Nunqᷓ; iſte pacta fregit:ꝛneminemĩ

federe fallit.A nobis exquirit᷑ ſuapte obſeruatio pactioi
nis.vt paceʒ habentes ſimus pacifici vocati filij dei:fra⸗
tres chꝛiſti adoptiui.heredes patris et coheredes eius.

Hinc pſalmiſia. Pax multa diligentibus legem tcn

NLiber decimus

et non eſt illis ſcandalum Quibus pax multa ſit ex his

dDictis aduerte:quia diligentibus legeʒ dei.nam qui le⸗
gem dihigit pacta legis obſeruat: obieruanti pax multa

in eo multa quia multum habentibus confert: vt dei ſi

lios ipſa efficiat. Et pax in terra hominibus bone volun

tatis. Gona volũtas ſemp pacifica eſt: quia eo bona quo
