vocis.vt purioꝛ emittat᷑ oꝛatio et mũdioꝛ ſit pſalmodia
et ſermo aliqᷣd poſtulãs ante dũ Meiũnim̃ eſt ventris te
nuitag: duo atenuato adeſt in oꝛando aut legẽdo liber
tas/Yeiuniũ eſt euigilatio et ſollertia ſenſuũ eſt ⁊ libera
tio quedã a fantaſmatibo malis/eiuniũ applicauit mẽ
ti queſita et ſerenauit ſupꝛa mentẽ diuina meditari vo/
lentem.et ſubiecit mẽbꝛa coꝛꝑis rationi:cuius writas⸗
acceptio in ratione fundat᷑. Mam ieiuniũ ſociatũ vitio
cruciat et ficticiat nõ mere: ſuppliciũ habet certũpᷣmiuʒ
nullũ · irtus et vitiũ ſemꝑ hñt diuoꝛtiũ. Impius ie⸗
iunãs animã toꝛquet et coꝛpus.auarus ieiunãs fecit ſi⸗
milliter.iracundꝰvero copulat᷑ eiſdẽ. Hypocritaliter abſti
nens cibis ⁊ diuinis muneribo piter ſe pꝛiuauit et fit o⸗
mnino duplici cõtritione cõtritus.vt in aĩa ledat᷑ et coꝛ
poꝛe eiuniũ coꝛpis nõ eſt virtus ſed actus eſtvirtutis
Quid coꝛpe agit᷑ nõ eſt virtus ſed actus ab ipa ꝓcedẽs.
Vlirtus enim generans temperãtia eſt. ſed hoc eſt fieri
etiã in moꝛibo paganoꝛũ. In chꝛiſtia nis wero etiã ieiu /
8 3

„☚ ſ=f. “

AE An4- gF- P--—

nium coꝛpoꝛis nõ eſt virtus mentis:ſed virtutis actus
per coꝛpus monſtratus. Virtus ieiunij nõ in coꝛpe ſed
in aia wre nſiſtit. Erit igit ieiumiũ dexpianis act/ chari⸗/
tatis ꝗᷓ fertur in deu. NMa homo ex charitate diligit deũ qᷓ
ſi vltra ꝓgreditur plus diligit q; ſeipſum. multomagis
facta ꝓpter ſeipᷣim deſpiciet pꝛoinde deſpiciet eſcas ꝓpter
deum vt nõ videatur ad eas affici pꝛopter deuʒ excepto
ſuſtentamẽto nature qð omnibus inculpate concedit:
qui creatoꝛ eſt omniũ. Igitur:eiuniũ ꝓbatio eſt amo⸗

ris ad deum in abſtinetia delectabiliũ ciwꝛuũ ꝓpter deu:

quia nec a cibis abſtinendũ eſt velut a re damnata in na

tura.quia nulla natura mala neca re damnata per cul⸗/
pam:quia quod virtutẽ nõ recipit nec vitium poteſt ad
mittere. Et apls dicit ꝙ nihil ꝓhibitum eſt ꝙ cum gra⸗
tiarum actione percipit᷑. Sed abſtinetia fiet a bono cre⸗
ato ꝓpter bonũ increatũ cum diuinũ cognoſcif᷑ placitũ.
VYsitur ieiuniũ quedã ꝓbatio eſt potioꝛis amoꝛis in des⸗
um minoꝛis ad eſcas.et ipᷣm eſt ſignum negati amoꝛis
ad coꝛpus ꝓpꝛium pꝛopter chꝛiſtũ:et cõpaſſio tanta dif/
federata cum coꝛpoꝛe chꝛiſtum acquiſiuit infedere.Niſi
wro tanta coꝛꝑis amicicia ⁊ cõpaſſio diſſoluant᷑.et inui
ſibilibus cõpaſſionibo et diumis munerib pꝛiuabitur
animg et foꝛte celeſtibo cum a coꝛpoꝛe diſſoluet/Mec per
hoc agatur aut tale fiat ieiuniũ vt infirmitas aut debili
tas in coꝛpoꝛe ſubſequat᷑:maxime in diuino ſeruitio in
exceptuate mancipatis. Mon eni deus fecit hominẽ de⸗
bilem ſed foꝛtem.et qualem fecit talem voluit ꝑmane⸗
re:vt foꝛtis eſſet in animo virilis in coꝛpoꝛe ad operan⸗
dum diuina mandata. Chꝛiſtianũ ergo ieiuniũ ſemper
tenebit modum ne ieiunãs deficiat et ne comedens ef⸗
fluat/eiunãs cum leditur:multiphciter pꝛobet ſeipm
nec pꝛumis debilitatibo cedere ſecundis et tercijs.Ha
bent enĩ demões plerũq; debilitare abſtinẽtes vt puſil⸗
lanimes fiat:et nutriãt plus debito coꝛpa q̃ nouerũt ex
ieiunio infirmari:et fiet colluuio et illuſio er ſumptõne
ciboꝛum Plerũq; vero ieiunantes patient᷑ in nocte aut
ſomnis plurimas turpitudines: et aſſcribent᷑ debilitati
nature vt fiat recidiuũ ad eſcam/Cum wro diuerſa di⸗
uerſimode coꝛpoꝛũ experientia facta fuerit/ſerenius iu⸗

gicabit de ſeipo qui patit/ aut aliuʒ diſcretioꝛẽ inquiret.

Nõ omniũ ieiunia ſunt equalia nec eiuſdẽ meritiapud
deum:nec in ieiunio penſatur abſtinẽtia ſed paſſio ieiu⸗

nantis. Et diuerſitate; poſſident himana coꝛpoꝛa ſicut

diuerſitatẽ habent.ligna lapides et metalla.quoꝛũ aliq̃ᷓ

mollioꝛis aliqua vero ſunt materie durioꝛis. Jeiunãs
ſepe lapideus in oꝛatione poſt cibum vero lachꝛymas vi
detur effundere: quod aut deceptio eſt maligni aut paſ/
ſio colligata. Yeiuniũ exiſtit multis pᷣparatio gule:cum
effuſus in eſcam effunditur cum reſoluitur. Yracund⸗
videbitur quis anteqᷓ; edat. poſt alitum coꝛpus ſedabit
ire pꝛocella:ſed certe ꝙ hic nõ accepit mentis dominiũ
ex virtute.Gonũ eſt ieiuniũ a delicatis. vnum ab eae

ratis:lvnum apcioſis:ſed melius a ſumptuoſis et dele

ctabilibus et ab inflammantibo coꝛpus. Jeiunauit qs

ab Puiuſmodi:ſed vilioꝛibo cibis er multitudine oppꝛeſ

it anime ſenſum. Multi ſtuduerũt vincere per ieiuniũ
paſſiones gule:ſed ꝓpter indiſcretionẽ perdiderunt oꝛa
tionis fauum. magis vero fructuʒ. Expedit omnino vt
agon a maioꝛibo et ꝓ maioꝛibus virtutibus dirigatur.
et ex altioꝛibus captemus pꝛemia que optamus. Quia
vrum eſt ieiunium nõ eſſevirtutẽ ſed actum ipius:ma
gna diſcretione nempe opus eſt ne ſenſibilis virtutis
actus inuiſibilem virtutem mentis im pediat. Si die⸗
ta erpedit coꝛoꝛi humano in infirmitate fatiſcenti vt a
norijs caueat:multomagis ⁊ anime cum oppꝛimitur a
varietate clwꝛũ.Nam melius ⁊ tutius aſſet agomiſte ſi

quartus

deli qui gule liellũ repudij dedit. aliquo cito qᷓuis deli/

cato refici.q; ruſtico ſatiari obnubilante animu: aut ta⸗

lem moleſtiam inferente vt medicis expediret intende
re.aut ab oꝛatione ſeu cõtemplatione ceſſare.Aurũ cõ⸗
mutauit in plumbũ qui virtute moleſtauit in aliquo p⸗
pter actum.ſed pꝛimo ſeipᷣm in certo examme ponat. ſi
moleſtia ſit a cibo aut a maligno.Cõſueuerunt enĩ ma⸗
ligni multam moleſtiã immittere poſt cibum:vt cibi du
ricia ſeu indigeſtibilis materia nõ ipᷣe accuſetur. Duruʒ
pꝛoſecto erit cognoſcere an a ciw an a demonio fiat.ve⸗
runtamẽ dabit ceus ſuis paruujllis et fidelibo intellectũ
aut per alium aut ꝑſeipᷣin Albi agoniſte fideles hypocri j
ſim et ſimulationè et cõplacentia et omne figmentum
cticium incitauerũt in animoſ;uis temptent᷑ iterum
ab eiſdem. certuʒ fiat ꝗin ommbo aut a domino aut ab
aliquo directoꝛe ſcom deum et dei timoꝛeʒz dabitur cla⸗
ritas in agendig et ſerenabunt᷑ mentes que in omni fi/
de ſe dommno ſubdiderũt et obtulerunt in repetite eom
mentis et coꝛpoꝛis cõſiſtentiam alsecAEiIKifin:
cilvꝛũ penſabitur in ieiunio ſequet᷑ cõfuſio: ſi coꝛxoꝛum
valitudo er diſpoſitio erit directio. Nam quis ex modi⸗
co cib ſtatim reficitur et faſtidit eſt ſomachus necgra
tulatur et coꝛpus.Alius vero multã ſumat cibi quãtita
tem nec reficitur. nec ſtomachus nauſeat ſed amplius
appetit et coꝛpus areſcit. Igitur in ieiunio nõ quatitas
cibi.ſed coꝛpoꝛum eſt cõſideranda cõditio/piritus
caro her ſimilitudinẽ ſitularũ aguntur.quarũ ſi vna de
ſcendit altera ſurſum fertur.ſi altera ſurſum reliqua pe/

tit omnino deoꝛſum.et mirũ ꝙ coꝛpoꝛale depꝛeſſum ipi

rituale faciat ſurſum ferri. Cenuitaſ coꝛpoꝛis exieiunio
ecenter aſſumpta tenuem ſenſum cauſauit in amma.
Pondus ſup podus impoſitũ onerifero animali ſepeiſ.
lud incuruauit ad terram et ſarcina ſuꝑ ſarcinas anmma
lia robuſta cõfregit. Coꝛpus noſtrũ pondus eſt anime
hoꝛrende ponderas ſuper illã. Sapientia dicit. Coꝛpuſ
quod coꝛrumpit᷑ aggrauat anima. Eſcarũ autẽ appoſi⸗
tio iterũ aggregauit vt ſub eſcis et coꝛpe ſepe amima in
ſua virtute frangat᷑. IJeiunium vero nõ appoſuit onera
ſed exonerauit impoſita.nam aut extenuauit coꝛpꝰ aut
nõ permiſit pingueſcere. Induxerunt ſepe ſomnũ epu⸗
le atq; ieiunium ſed ab illo tardius grauius ab iſto ci/
tius et leuius aE coꝛpoꝛis ꝓpter deum re
licta in curꝗ anime infletit auctoꝛem:et coꝛpus ſuſten/
tauit ſepe aliter qᷓ; per cibum.Alia enim eſt cura nature.
alia voluptatis.illa ꝑmittitur etiã quibuſcũq; abſtinen
tibus.quia natura modicis cõtentatur nec accuratis in
tenditilla diſſuadetur quia recedit attentius a pꝛima
rerum natura ſcom quã oꝛiginalis mundus vixit. nec
delitijs pꝛeſtauit ſtudium neq; curã. Jeiuniũ quotidia
num ꝓpoꝛtionatũ e erioin laudatura ſanctis. violen⸗
tum vero et interpoſitũ ſepe damnatur. Semper dan⸗
dum eſt in quolibet homine quod appetit cõplexio natu
ralis nõ quod appetit voluntas carnis. Sed cum eſurit᷑
atq; ſititur et coꝛpus incipit agitari: difficile diſcernet
an naturalis ſeu voluptatiuus ſit appecitus.Mõ enĩ eſt

ieiunium inſtitutũ cõtra naturã conditã ſed ad refrenãẽ
dum coꝛruptam.et ne multitudo eſcarũ inualeſcat ſu⸗
pꝛa debitum oꝛdinẽ.quia dum querimus reficere ven⸗
trem ſepe inſicimus mentè. Igiur abſtinentia ſtabit
quouſq; tolerari poteſt ſine dvetrimẽto nature atq; impe
dimento exercitationũ ſanctarũ viſibiliũ et inuiſibiliũ
ad quas omnis verus agoniſta debito diuino ligai/E
ieiuniũ a multitudine ciwꝛũ nõ autem a numeroſitate
comedendi. et wnum eſt. eſt ieiuniũ a numero hoꝛaruʒ
ſue dierum ſed nõ a copia rerum et etiam lonũ eſt. ſed
ſi vtrunq; pagitur incoꝛrupta manẽte natura beatifica

Sn-

dli⸗

wro paſſus eſt exilium.nõ ꝙ rem malã comederit: ſed Jeiunium meritoriu et accepcum oꝛationi ſociauit:in⸗
ta/ quia pꝛeter obedientiã comedit. Yeiunauit et a carmib ſinuans ad inclinandu diuinam maieſtate pꝛecibus no
ende oꝛiginalis mungno nitionrmndi cpter uruna eſt ele ſirs.animã in oeatione cõtitam fieri opoꝛtere. Coꝛpus
/ tus:igitur nõ valent ieiunia crinunoſis Farinã tantũ⸗ vero aifugi ieiunijs œclarauic iuduh vidua que erat e⸗
lope, modo abſtulerunt ab egiptijs iſraelis filij carnẽ ⁊ vinũ legantis pulcritudinis: et ieiunabat ommbus diebus
at ſi et ſi qua lacticinia nõ legunt abſtuliſſe. Ibant eni in de vite iue pꝛeter ſabbata et neomenias et feſia domus iſ⸗
uma; ſertum. Ad ipoꝛum ſitum ſolum eſt aqua de petra edu⸗ rael. Ina vero pꝛetermitte bat nõ ꝓpter gulam et rela⸗
bidu cta.et ad duodecim fontes aquarũ nõ veget esvini per⸗ xationem.ſed pꝛopter familiam cui ie cmunicabat in
urqg uenerunt ad helym:vt reſiceretur qui ſitim patiebant᷑ cõſolatione atq; participatõne ſui tempꝛe feſtiuitatuʒ:
.w/ Inuenerunt ſemel aquas amaras et dulcoꝛate ſunt li⸗ ac etiam rõne cognatoꝛũᷣ et cõiunctoꝛum ſi ad eam viſi
fecti gno. Si amara eſt potio aque:ligno crucis dulcificatur tandi gratia in tali tempoꝛe acceſſiſſent· in alijs wrro te⸗
weri Hon eſt ieiuniũ abſq; rasione. Quotquot wro ieiuna⸗ poꝛibus ieiunij nõ relaxabat cenſuramvt domaret iuuẽ
ntum uerunt aut ſuppoſuerũt cauſas aut acceperunt aut poiu tutem.refrenaret puicritudine. honoꝛaret ieiunio caſti⸗
erum erunt finem:nõ enim agendũ hoc opus eſt ſine peunte tatem. Elit etenim ieiunium caſtigatio iuuentutis. pal
ut ab aut ſequente cauſa laudabili eiunauerũt fiij irael in loꝛ pulcritudimis et caſtitatis hono: atq; fomentũ Me⸗
rch⸗ vno die quo receperũt a beniamitis ↄflictum viq; ad xe· ſier pꝛemonita oppido vt ingrederetur ad regem aſſue
niſh; ſperam pꝛimo ꝓ doloꝛe cõflictus qui acciderat.etꝓ mul rum virum ſuũ timuit.nec pꝛopter firmatũ decretũ au
em titudine interfectoꝛũ.et quia credebant iuſie agere vo⸗ ſa erat ad eum ingredi ꝓ liberatone totius ſue gentis.
ſarg lentes vindicare tantũ ſcelus:vt ex multitudine concũ niſi pꝛimo omnibus iudeis qui erant in iuſis. per dies
uung bentium mulier moꝛeret᷑. Mirabant᷑ ꝙ tam felices ha⸗ tres indixiſſet ieiunium.ipᷣa ſimiliter cum anculis ſuis
mocie bebant hoſtes qui debebant iuſta vltione pumri.quaſi ꝑ ieiunaturã pꝛomitteni.poſt que ingreſſum pꝛeſumpſit
Neegen ieiunium a domino exꝑectaret decretũ:quid in hac cau⸗ ad regem et totius ſue gentis liberatione obtinuit.imi⸗
Gräntn ſa foꝛet agendũ:eiuna et tu ſi conflictum ſuſtines ab mico iudeoꝛum ad patibulum e regione damnato.Cri
nnplis muiſibili hoſte.nam nõ foꝛtitudine coꝛpoꝛis led debilita duum ieiunium certum eſt ꝙ coꝛpus attenuat ſenſum
lüͤtitgs te vincit. Jeiuna quaſi penitentiã agens et dolẽs de vir euigilat.Criduum magis ieiumium appeilaui quod in
fuis — tutibo interfectis in anima muiſibiliter:et viſibiliter ga⸗ cultum trinitatis admittitur: et vbi coꝛ lingua et actuſ
vme pertis moꝛibo deſolatiſ in numero magno nöaruo iſe a nociuis et ad rem nõ pertinentibus abſtnent. Yeiu⸗
* iuna et a malitia purga teipᷣm. Yeiuna vt virtute chꝛi⸗ mum indixerat heſter liberandis et ipa liberare cupiens
nm ſtifera hoſtes deuincas:quos coꝛpoꝛũ verocitate atq; ar⸗ ieiunabat vt placaretur deus.vt inclinaret̃᷑ deus ad mi
mn moꝛum induſtria nõ vales deuincere/gilij irael cu ar⸗ ſeriam hominũ pꝛopter afflictionem coꝛporum et cõpa⸗
Mla⸗ guerent᷑ a ſamuele ꝙ adoꝛauerãt deos alienos.baalim teretur his qui ſibi nõ cõpatiebãtur. Omnipotẽtis be⸗
n. aſtaroth et vellet eos cõgregare in maſphath ad docen⸗/ mignitas cõſueuit compati ſibi non cõpaſſiuis.Vbi ho⸗
ee⸗ dum eos dommi bona.pactũ facientes cum domino de minum cõpaſſio ceſſat ad ſeiposſoiuina ſubſequit᷑ dum
numa nõ adoꝛando idola et cõfeſſi ſunt ſe pꝑeccatoꝛes:et ieiu⸗ taxat ꝙ pꝛopter deum incõpaſſio fiat. Eſt enim ieiuniũ
nime nauerunt ob penitentiã.aut per amoꝛẽ ſubiectũlindebi⸗ incompaſſio quedam coꝛpoꝛum:dum alimenta ꝓ tem⸗
puſ te ad creaturas.et ꝓ ſuſcipienda doctrina. Senius e poꝛe ſubtrahuntur. aut nõ dantur que a voꝛagine gule
oſi/ ls nõ oppꝛeſſus facile ſuſcipit weumemenrtuta/Eer. appetuntur. Nouerat heſter coꝛda pꝛincipum in manu
mm viriiabes ieiunauerũt ſeptem diebus pꝛo ſepultura ſau domini et ad que vult illa inclinat·igitur volens inclina
Vein lis.Et pꝛo moꝛtuis in fide chꝛiſtiana poꝛtanda eſt coꝛpo rein ſuam petitionẽ pꝛincipem tempoꝛalẽ et terrenum.
Waur ris pena:vt eoꝛum animea pena releuentur in charita⸗ pꝛius ſtuduit per ieiuniũ inclinare celeſteʒ atq; eternu.
nepn⸗ te chꝛiſti.omunicatione facta doloꝛũ/uimiliter dauid Borröiftomniidus tribillatioful⸗ quibus anima de⸗
ſtoc. et qui cum eo erant ieiunauerunt vſq; ad veſperã ſuper ſiderat liberari opoꝛtet dei auxilium inuocare:ſed eũ pꝛi⸗
umre, moꝛtem ſaulis cum audierẽt.cõmunicantes ſecuʒ in pe us placare ieinioꝛum mnünenbu innedeiſ
en/ nis:quia credebat in ſide in alia vita paſſurumvt cer⸗ cõtriti ſpiritus et humiliati coꝛdis àd quod deus reſpi⸗
ture, tum in fide teneamus:animas gloꝛificandas releuari a cit.et ſcõm multiplicationes doloꝛum in anima et coꝛ⸗
nen penis ꝓpter penas viuoꝛuʒ ꝓ ipᷣis in charitate toleratas poꝛe deus a nobis periculoſas auertit erumnas/ Yoſa⸗
bin /Hæec obſtat ꝙ ſaul fuerit repꝛobatus.quia nõ eſt viuoꝝ phat vero rex iuda cum videret aduerſum ſe muiltoꝛuʒ
ma ferre certa iudicia ſuper abſo ſutos acta hoc ſolum nouit hoſtium et potentiũ bella cõſurgereſtimoꝛe perterritus.
nec altiſſimus.Nõ enim debemus penitus officia charitatiſ totum ſe cõtulit ad rogandum deum:ſed pꝛimo pꝛedi/
cn impendere pꝛo his qui nobiſcum equale loꝛtiti ſunt ſa⸗ cauit ieiunium vniuerio iuda. Credebat per ieiunium
len⸗ cramentũ:niſi cum eius negatione deceſſerint/Et pꝛo placare deum ⁊ pericula inimicoꝛũ effugere.magis vero
Nn filio infirmo ieiunauit dauid volens eum a moꝛte auer ſpiritu cognoſcebat oꝛationis pꝛeambulũ et pꝛeuiũ eſſe
atir tere.qui pꝛo peccato paterno moꝛti ꝓphete iudicio trade ieiunium.Mam ieiumum coꝛpoꝛis diſpoſitio eſt menta
Urif batur:q;uis nequiuerit/Pꝛoculdubio ieiunia munda lis atq; vocalis oꝛationis qua rogatur atq; placat᷑ omni⸗
ne magne ſunt pꝛeces in cõipectu dñi.ad obtinendum qð potens necnõ et impolluta lingua laudatur. Labia vero
eſt petitur vt ſi nõ ad placitum ſaltim ad vtile qui petit ex⸗ crapulis diſſoluta diſperſam laudem et oꝛationẽ domi⸗
audiatur.Achab rex iſrael cum argueret᷑ ab helia ꝓpheta no decantauerũt.Et quãuis ꝙ in os intrat ſcõm ſentẽ⸗
i de ſcelere ꝑacto in naloth iſraelite et ſanguis eius lam⸗ tiam ſaluatoꝛis nõ coinquinat animã.nihilominꝰ mul⸗
n/ bendus eſſet a canibo in eodem locovbi naboth fuerat la titudo eſcarum atq; varietas et vmi potentia oppꝛimit
it HW pidatus:ſtatim ſcidit veſtimẽta ſua.et operuit cilico car ſenſum:vt fumo vapoꝛantiã cibbꝛum magis coꝛdis in⸗
nem.et ieiunauit.et doꝛmuit in ſacco·et ambulauit di⸗ tentio ſit onerata qᷓ; oꝛnata laus atq; oꝛatio ras cũ

4

De vita domini

„ „
ui agentem. Stetit ieiunus in paradiſo nac coneckene

miſſo capite:a quo ꝓpter humilitatem ſuam tranſlatuʒ
eſt ꝑccatũ ſuum.et in filio reſeruatũ ad puniendũ:vt
leiunium numeretur inter opera ex quibusvindicta dei

differtur. aut ex tolo aufertur/MNeemias audies deſiru⸗

Saluatoꝛis

ctionem et captiuitatẽ hieruſalem: ieiumauit et oꝛauia

eſſet in babilone obtenta licentia de redeũdo in hieru⸗
ſalem cõgregatis pꝛincipalibus familiarum et familijs
accepta multitudine auri et argenti pꝛo donarijs ad ho
noꝛem ⁊ decoꝛẽ templi anteq; capeꝛet iter.ſeu repedare
P g9g 4

cepiſſet pꝛimo indirxit ieiuniũ dicens. Pꝛedicaui ibi ie⸗
iunium iuxta fluuium haava vt affligeremur coꝛaʒ do⸗
mino do noſtro.et peteremus ab eo viam rectam no/⸗
bis et filijs noſtris etvniuerſe ſubſtatie noſtre. Erubui
enim petere regis auxillium ⁊ equites qi defenderent
nos ab inimico in via.quia dixeramus regi. manus dei
eſt ſuper omnes qui querunt eum in bonmtate.et impe⸗

rium eius et foꝛtitudo eius.et furoꝛ ſup omnes qui de⸗

linqunt illum ieiunauimus autem et rogauimmus do⸗

minum noſtrũ pꝛo hoc.et euemt nobis pꝛoſpere. Vide

hominem humnlliter alta ſapieſntẽ qui magis cõfidebat
in afflictione carnis qᷓ; in auxilio regis magis in ielumo
et maceratione coꝛpoꝛum q; in apparatu milicũ. Patẽ/⸗
ter igitur dicit qua ratione pꝛedicauerat ieiumium vt af
fligerentur coꝛam domino et pꝛopter dommũ nouerat
altiſſima fide afflictis ꝓpter dominũ.et coꝛam ipſo non
ad gloꝛiam hominũ eius aucuium nõ deeſſe. Amat eniʒ
diuina bonitas ſibi nõ parentibus parcere. diffiſis de
humano auvilio ſuum inpendere. idcirco noluerunt a

rege tutela neq; ſubſidium cõſidentes ſoluʒ in dmino

pꝛopter ieiunium. Unde per experientiã ſidem facit ver
bis dicens. Et euenit nobis pꝛoſpere magis ꝓpter ieiu⸗
mum q; ſig rege habuiſſemus copiam milituʒ. quia in
ieiunio nobis ꝓpicium fecimus omniũ verum et ſum/
mum deum pꝛopter queʒ erubeſcendũ ſatis eſt in omni

re auxilium menchcare humanum/Hunc cruciatũ qua
re deus voluerit in hominibus fieri humanus intuntus
nõ videbit niſi per fidem ſupꝛa ſeipm animus noſter ſi
at. Fecit omnipotens deus omnia in oꝛdine ad ſeipſum
vt a quo creata ſunt omniaad eum oꝛdinata manerent
ſed pꝛopinque ꝓpinquiſſime remote atq; remotiſſime:
ſed ſub celeſti oꝛdine ſermo noſter intẽcht. Omnia que
ſub celo ſunt his differentijs diſtinguntur.et his oꝛdi⸗
nibus oedinant᷑ donec in creatoꝛeʒ per creaturã ſibi ma
xime pꝛoxima veniatur.Habet hic mundus entia mul⸗
ta quibus ſolum id quod ſunt et omni alio addito carẽt
quoꝛum aliqua ſunt ad vſum humanoꝛuʒ coꝛpoꝛum et
beſtiarum. ſimiliter et diſſimiliter in ſuſtentatione ani⸗
me cum coꝛpoꝛe.imo coꝛpus cuʒanima rationali aut ve
getabili:er iſta nullo modo ad ſeipᷣa ſed ad aliud ſunt oꝛ⸗
dinata. Que tamen veniunt in vſum coꝛpoꝛum et que

nõ veniunt ad cõſiderationẽ debent fieri animox.et in

omnibus laudetur magnificentia creatoꝛis. Senſibi⸗
lia irrationabilia ſimiliter mundus habetque ſoluʒ en⸗

tibus pꝛeponunt᷑.quoꝛũ aliqua veniunt in vſum huma

noꝛum coꝛpoꝛum et ipᷣoꝛuʒ ſimiliter et diſſimiliter: iſta
Wro talia experientia plus q; eloquentia docet. Et ſunt
multo plura que in vſum coꝛpoꝛum nulla ratione deue
niunt.imo plura que coꝛpoꝛa humana interimunt: ſed
in cõſideratione animarũ noſtrarum fiunt vt etiam in
his laudetur potentia creatoꝛis.que omnia ſacta et oꝛ/
immediate neq; ꝓpinque ad deum: ſed remote atq; re⸗
motiſſime in oꝛdine digmitatis et participationis diui⸗
ne. Coꝛpus wro humanũ ad ammã oꝛdinatur et ipo a⸗
mima in ſuis ſenſibus vtitur.ſed coꝛpus anima nò vti⸗
tur nec ad coepus tanq; ad ſuum equaie aut inferius a⸗
nima oꝛdinatur:que coꝛpoꝛibo omnibus ſuperfertur no
bilitate ſeu dignitate nature. Anima igitur ſolum ⁊ im
mediate atq; ꝓpinquiſſime ad deũ oꝛdinatur. Pꝛoinde
habes ꝙ omnia inferioꝛa nõ ſolum ſitu coꝛpoꝛis aut in
virtute cõſiderationis vt laudetur lonitas creatoꝛis.a/⸗

nima wro dumtaxat oꝛdinatur ad deum vt dum eſtin
via ipᷣm cõtempletur.amet.et ratiõe intellectu. memo

ria wlluntate atq; moꝛibo querat.Quod vt mehius ipᷣa

pernciat noluit effundi per eſcam.et in inquiſitione di⸗

dinata ſunt in vſuʒ vtriuſq; hominis. necoꝛdinata ſunt

quartus

2
uerſoꝛum arvelſbrdin guſtiuß delectabiliũ ne in his oc⸗
cupata/p fouendo delectabiliter coꝛpoꝛe auerteret᷑ a crea
toꝛe. Ypa cibis nõ alitur. detrimentũ aut incrementuʒ
nõ ſuicipit:valitudine aut infirmitate ex cibis non reci⸗
pit.Cibus anime veritas et amoꝛ.Coꝛpus vero coꝛpxo⸗
ralibus cibis creſcit atq; decreſcit.inuaieſcit et tabet.ſed
mModicis nutritur gubernatur atq; fouetur.ad ſui cõſer⸗

uationem et ad anume lbertate: q; coꝛpus vltra moduʒ

vgetum atq; fotum neceſte ſit vt impediat.exquo ami⸗
ma ſuſtinebit a creatoꝛe auerſione.aut nõ faaet ſibi te⸗
bitam heſioneʒ:et his qualificata cõtagijs indurabitur
quaſi lapis. Coꝛpvero temperate nec exquiſite nutritũ
nõ inferet moleitia aie.q̃ intca iᷣm iacet incluſa.nec ipa
ſuis inteta curis vacabat ſteriut in le ferẽs cauſaz qᷓ cre

atoꝛi ⁊ eicheoꝛijs aſſiſtat/ructi aut ieiunijet hi ecu

catus declarat:quata ipᷣin opoꝛteat diligẽtia cuſtodiri.
Hanctos igit᷑ patres mẽte interrogem ⁊ reſpondebũt
nobis Moues ieiunus accepit legem et diumum allo⸗
quunm.heiias raptus eſt in paraduum. damel concluſit
oꝛa leonum: et ieiunus homo a ieiunijs leonibo honoꝛ
tur. Experientia vero agoniſtarũ veroꝛum in auribo in⸗
tellectualibus magis ciamat: declarans ieiunij bomtatẽ
magis wro tutam opoꝛtunitatẽ. Adiungebatur ieiu
nio mentalis et coꝛpoꝛalis vigilia:et ad vtrũq; ieiuniuʒ
pꝛeſtat Pinenemg Erehrns nõ legatur explicite quid in
deſerto fecerit chꝛiſtus:tamen credendum eſt ꝙ agebat
vt homo diuinus exemplum omniũ factus. Vigilabat
chꝛiſtus coꝛpoꝛe:quia nec habebat oppꝛeſſum epulis ſen
ſum. Et oculis intendebat in celum. ſuſpirans in ſuper⸗
nas amenitates. ad quas introductur erat ſibi fide ſpe
charitate colvxrentes:aſpiciens ſupernum nidum queʒz
turtur factus pꝛo nobis inuenerat ad reponendũ pulloſ

quos ab eterno poꝛdinauerit ſuos. Et magnum tribu -

it nobis documentum vigilia ſaluatoꝛis ne noſter ocu⸗
lus male ſopiatur. et inretrouerſibiliter pꝛetereat tem
pus accomodatum ad lucra ſuperna. Cligilauit chꝛiſtuſ
carnis oculis in cõſpectu domini:ante cuius cõſi pectum

vigilabat iugum iniquitatuʒ noſtrarũ. Lamentabiliter

emim pꝛedixerat Jeremias. VUigilauit iugum iniquita⸗
tum noſtrarum. Juguʒa iungendo duo ſaltim dicitur.
Jugum iniquitatis eſt anime et coꝛpoꝛis deliberata cõ
lenſio:in peccatum diabolo ſiibdita iniquitati ſubiecta.
Vigilabat iugum iniquitatis quia diabolus affectuʒ et
rationẽ vinxerat ad arandum et ſulcandum terram co⸗
ꝛis noſtri vomere pertinacie ad pagendum malũ.ſul⸗
cis malarum et variarũ actionum celectantium pꝛeter
um. Cõtra quod chꝛiſtus anima et coꝛpoꝛe vigilatu⸗
rus aduenerat.vt vigilia vigilia deſtrueretur. Jugum
iniquitatis vigilabat: cum homo iniquitati voluntarie
ſubditus nõ doꝛmit.niſi maluʒ perficiat quod mẽte cõ⸗
cepit. Cotra quod iugum chꝛiſtus ſe nõ doꝛmitaturuz

obiecerat. Vigilemus nos:ſi vita omniũ vigilauit pꝛo

nobis. Suſcipiamus in hac parte potius vigilandi ex:⸗
emplum q; diſcuſſionis officium. Eligilia coꝛpoꝛis vl⸗
tra q́; ieiunium attenuauit eum. Quod et ſapientie lo
quitur. Eligilig honeſtatis tabefaciet carnem.deſiccauit
plerunq; pꝛurientẽ humoꝛem:et ſoꝛdidationes ſatha⸗
ne ſimiliter et carnis auertit. Inſopitus oculus ererci
tauit coꝛpus:et ad diuinas actiones oꝛdinauit eundẽ.
Vigilia ſtatus ante peccatũ:nõ emim ſomnus ante pec⸗
catum obrepſiſſet in homines.Aſſimilat vigilia ſi uper⸗
nis ciuibus:in doꝛmiticij poꝛro ſunt. Coꝛpoꝛi quandaʒ
dedit aptitudinem ſpiritus:magis vero moꝛem. Poſſi
dent abs dubio incoꝛpoꝛei oculum inſopitum. Moꝛtis
habent ſimilitudinem mẽbꝛa ſopoꝛis in tempoꝛe. Eli⸗

gilia vero reſurrectio eſt membꝛoꝛum:a omnes ſenſus

S.ra... .

—

—— „ —

— — — —

— 70☛ — — — — – —

r,

2—a——— — — —

—

— — —

ür.

N

De vita domini

diſpoſuit ad gbiercta Gomtumn eſt videre ſummiartiſi
cis opera.vidit vigilans oculusigitur et mentis eſt fa⸗
cta diſperſio · Sed et multi cõgregauerunt mentem:et
ab exterioꝛibo ad interioꝛa a viſibili ad inuiſibilia ꝓceſſe
runt. Eligilia coꝛpoꝛis exercitatio mentis.Aggrauatuʒ
ſepe coꝛpus intruſam animã in ſeipo per ſomnũ oppꝛei⸗
ſit. Mõ agitur in viris agoniſtis vigilia ꝓpter corpꝰ:ſed
vt in vigili coꝛpoꝛe interioꝛ ſenſus magis inuigilet. Ca⸗
ret anima ſuo imperio in coꝛpoꝛe doꝛmienti. ſenſibo om
nibus imperat dum coꝛpus inuigilat. Sunt virtutes
abſq; merito coꝛpoꝛe doꝛmiente:exercitãtur vero in ani
ma cum illa in coꝛpoꝛe nõ opꝓpꝛimitur. Diuinas thoꝛi⸗

as atq; theophanias anema oculo ſopito nõ lentit: et ſi

ſentire videtur. aut ſine merito.aut illuſiones plerũq;
demonum ſunt.A ſimilitudine moꝛtis fecit diuoꝛtiuʒ
qui ſtuduit vigilare:et ſocium ſe fecit nõ doꝛmienti vi⸗
te. Magna fuit hominibus cõſolatio videre mundi lu⸗
cem atq; oꝛnatum:et regum atq; pꝛocerum maieſtatẽ.
Bupererxcedit per omnino incõꝑabiliter cuʒ anima no⸗
cte vigilans acuto et intellectuali et fideli oculo aſpicit

intelligibilem lucem ſuperioꝛẽ decoꝛem: et ommiũ regẽ

regum cum aſſiſtentibo ſubſtãtijs ſeꝑatis irreuelata fa⸗
cie cõtemplatur qᷓ;uis non intueatur in limpido. Cligi⸗
lans vicit naturam coꝛruptam:et ſupernaturalia ſoꝛcie
tur aſſuefactus diuinis.Oamnum exiſtimauit modicũ
ſomnum pꝛopter illoꝛum carentiã. Mocturne vigilans
exinamuit ſcipᷣm et omnem rationẽ perditoꝛũ et acqui⸗
ſitoꝛum exegit. et antegradum et retrogradũ ſui agoniſ
cognouit. Somno deditus.nihil hoꝛum fecit anima la
boꝛauit inuanum. Ingreſſum habuit in pꝛofundũ abiſ
ſalis mali:qui decretam et fructuoſam exegit vigiliam:
et pauefactus reuigilauit ad dominũ ⁊ ſatagebat de ma
lo liberari · deſiderans cum clamoꝛibo anxiati ſpiritus et
turbati coꝛdis:dicebatq; oꝛe magis vero coꝛde ciama⸗
bat.Ne auertas faciem tuam a me:et ſimilis ero deſcẽ⸗
dentibus in lacum. quem vigilãdo mente conſpererat
Vigilia cuſtodia eſt coꝛdis. Qui coꝛ cuſtodit: cuſtodit
intellectualem vitam. Pꝛomde ſcriptura dicit. Omni
cuſtodia ſerua coꝛ tuum:quoniam ab ipᷣo vita pꝛocedit
Stabit vigilans intellectualiter in poꝛta coꝛdis et om⸗
nem cogitationem inſurgentẽ ab intra ingredientẽ per
obiectas ſenſuũ foꝛinſecas qualitates et ſulꝛtas actio
nes examinabit diſcutiet ſcire volẽs vnde venit.qua ve
nit quid defert quov tendit.et ſecum dim rationẽ non
nature aut voluntatis ſed fidei ⁊ charitatis cõcedet aut
pꝛohibebit egreſſum:ſimiliter obſtabit aut permittit in
greſſum. Non omnes aues nidificare dbent in abdito
coꝛdis noſtri:nec omnes ſunt phibende. Turtur et co⸗
lumba paſſer ſolitarius nõ pꝛohibentur nidiſicare volẽ⸗
tes. Himlvlite loquoꝛ:qui legit intelligat. Vigilet ra⸗
tio ſedula in oꝛta coꝛdis nec ſine ratione alicui permit/
tit egreſſum ſiue ingreſſum. Nullum enim caſtrum o⸗
poꝛtet tanta diligentia cuſtodiri.Caſtrametati ſunt vn⸗
diq; inimici pariter et amici et intus ſunt ad eoſdẽ ini⸗
mici ſimiliter et amici.et ſimiles ad cõſimiles ſperãt ha
bere colloquium:vt tradatur caſtrum in manibus exte
roꝛum:interoꝛum id agente. Eſt in nobis cõdita natu⸗
ra ratio et diuina imago.que ad virtutes extra caſtrame
tantes inuiſibilem et indiſſolubilẽ exvtraq; natura pul
cram amiciciã habent:et collegari ſe appetunt ad ageda
diuina. Cuſtos vero poꝛte egreſſum ingreſſuʒ his eque
pmittet. Non enim iſtoꝛũ erit alloquiũ:niſi ad placitum
cõditoꝛis et ad caſtri tutelam. At etiam eſt in nobis na
tura coꝛrupta et plerũq; cõſuetudo antiqua maloꝛum
et ipſoꝛum memoꝛia.que vitijs ⁊ rebus coꝛruptibilib.
ſunt amice. iat igitur diſcretio non ſopita ne ꝑmittat

ä

Baluatoꝛis

egreſſum. Elolunt enim egredi vt laruales vitiop mul
titudines introducant cum ducibus tenebearum. u
verovigila poꝛtamq; claude maledicis.perdere cũctaxo
lunt.et funditus ſubuertere caſtrum vt cõditoꝛi et re/
demptoꝛi locus nõ remaneat ad manenduʒ. Cligila ex⸗
pectans li vocaris intellectuali voce:aut quid dicat᷑ ad⸗
uerte.Ante omniuʒ cõditoꝛem nefas eſt inſenſibiliter
ſomno pꝛemi.Nec in ſeruis coꝛaʒ dominis patitur oꝛ⸗
do iuſticie foꝛte quod tibi loquetur deus et non hmo:
quem ſepe homo vigilando expectat. Yacebat in taber⸗
naculo dominmi ſamuel cum hely ſe credens ab illo voca/
tum:ſed tercio vigilans inquit. Loquere domine quia
audit ſeruus tuus:et nota facta eſt ad eum in multiſ di
uina voluntas. Eligila et tu omni oculo cum ſamuele
et cum dauid dicens:Audiam quid loquatur in me do⸗
minus quoniã loquetur pacem in plebem ſuam. Et ad
hanc vigiliam ſolitudimsvt anime aptius dominus e⸗
loquatur:dicebat per ꝓphetam.ducam eam in ſolitudi⸗
nem et loquoꝛ ad coꝛ eius dum vigilat intente.qui que
rit aut ebet audire diuina.Quivigilare nõ didlicit dif⸗
ficile pptuit vere compungi:nec ſuam inueſtigare inte⸗
rioꝛem cõſiſtentiam.nec exterioꝛi appoſuit aptum mo⸗
dum Habet tumultus innumeros lux diurna: et ſpar⸗

gere magis qᷓ; cõgregare ſuum eſt pꝛopꝛiuʒ. Silent in

nocte rationales rumoꝛes.qui magis diſtrahunt men⸗
tem qᷓ; omnes ferarum et auium voces. Et in tenebꝛis
quilibet recolligitur ad ſeipm. Pꝛoinde nocturna vigi⸗
lia in tenebꝛis anime lucet. Tenebꝛe coꝛpoꝛales lucem
menti ſuperinducunt et ſcrutatur quiete anima legem
deiſſeipam aſpicit ſtantibus tenebꝛis ſuper terram ac ve
ritatis cõſpectoꝛ in die ſibi tenebꝛas fecit:et vt perſpica
cius intueretur mente in illam in magnis ſplendoꝛib-
coꝛpoꝛis oculos clauſit luc. Vagatio viſiui ſenſus va⸗
gare ſepe animã fecit.qui nõ vagatur niſi mediante lu⸗
ce oꝛbe vero tenebꝛis obuoluto.nec vagatur anima ſui
cauſa ſed hoc cecus quilibet habet in die.ſed auribus ſen
tit ipᷣe rumoꝛes.Ergo bone ſunt tenebꝛe qꝛ in tenebꝛis
coꝛpoꝛis oculo nõ videtur.ſiletur vt plurimũ que maxi
me ſunt cauſa inueſtigationis anime tenebꝛe ſcilicet et
ſilentie.Cõtrariũ vero faciunt lux et rumoꝛ. Poꝛte nan
q; ſunt hoꝛum ꝑceptibiles ſenſus.ꝑ quas multa ingre⸗
diuntur ad mentem.Ac per hoc nox amme fecit auroꝛã.
tenebꝛe meridiem vt cõſpiceret intellectualem oꝛbem
diuinoꝛum bonoꝛum varijs et inenarrabilibus redimi
tum. Silentium vero anime renouauit imo rolvꝛauit
auditum in auditione archanoꝛũ. Et in nocte confeſſio
diuine laudis et ꝓpꝛij crimims ad deuʒ peragitur.hoc aſ
ſerebat dicens. Oedia nocte ſurgebam mente pariter
et coꝛpoꝛe ad cõſitendum tibi. Intellectualia pꝛata per⸗
ambulantur in tenebꝛis coꝛpoꝛis.et per vias equitatis
eo tempoꝛe rectius mens ꝑcurrit.et tacentibus homini
bus loquitur deus. Ypᷣis nõ auditis audiuntcoꝛpis wo
ce carentes lucidi et laruales.hi vt erudiãt et conſolen⸗
tur illi vt terreant ⁊ cõtriſtent. Necnõ et pleriſq; redem
ptoꝛ per partes innotuit· Quod dico nõ ommib dico.
ſed in re vigilias exſequentibus pꝛopter intellectuale
incoꝛruptibile bonum nõ pꝛopter bonum coꝛpoꝛis coꝛ⸗
ruptibile. Eligilant artiſices vigilant ſtudentes vigilãt
latrones.vigilãt in inſidijs milites ad quos nullus no
ſter eſt ſermo· dum nõ pꝛopellũt ſomnum pꝛopter oĩim
creatorem.ſed vtvenentur in mari coꝛdis vitia ſiue vir
tutes. liderũt bonum vigilie q; plures et noctem ver⸗
terunt in diem vt impꝛepedite ſiſterent coꝛam domino
Vlidit bonuʒ vigilie paulus qii ad multas vigilias ho⸗
tabatur. Elidit et petrus ſed in oꝛatione vigilare vide⸗
debat.Vlider̃t hexemicole q̃ magis celicole dici poſſent.

Tiber

A

quoꝛum plurimi ſtabant in vigilijs per totam noctem.
Vidit doꝛotheus qui ab adulta etate nocte atq; die doꝛ⸗
mire nolebat.qui ſemel ſomno oppꝛeſſus domiutt in
ceno:expergefactus ſomno diabolo dixit. i pꝑiuadebis
ſomnum angelis perſuadebis et mihi. Qui deinceps
nõ doꝛmiuit niſi mno moꝛtis ſemper vigilans ad diui
na.TCempus bꝛeue infallibiliter eſt. Ele qui ſomno pꝛe
terire permittũt.niſi qð nõ poſiunt negare nature im⸗
pꝛobe exactrici.cui probiter eſt negandu.almatoꝛ ſom/⸗
ni receptaculum illuſionum. ſomnum odit:a fan;
taſijs in modico liber erit. In càrta perditarũ expenſarũ
tempoꝛa ſomni ſcribe.ld fucales introitus diſtrictas po
ne vigilias. Qui nouit vigilare nouit oꝛarxe.et oꝛatione
percutere inuiſibiles inimicos.in quoꝛum figura om⸗
nipotens deus in vigilia matutina reſpexit ſupꝛa caſtra
egiptioꝛum inſequentiuʒ iraelem:et omnes principes
et robur pharaonis demerſit in mari profundo.Aptuʒ
tempus veris agoniſtis exiſtit ad internciendum mo

nes ad vitia vigilia matutina? nihilominus idoneum
illuminatiombus noſtre mentis. Hoꝛa enim tali falu⸗
tationem angelicam.xreſponſionem virginea. cõceptio⸗
nem diuinam legimus celebꝛatas et matutinali eadeʒ
hoꝛaſqua cõceptus eſt ſaluatoꝛ eſt natus. Cuius natimi⸗
tatem vigilantes paſtoꝛes a ſeparatis ſocijs didicerũt
et audierunt incoꝛpoꝛeum cantus atq; ineffabiles me⸗
lodias:quia ſemper angelis eſt cõgrua tam honeſta vigi
lia exacta pꝛo regno ſuperno in quo ipi nõ doꝛmiũt.Na⸗
turale ab eoꝛum creatione fuit angelis nõ doꝛmire: no⸗

bis vero virtute pꝛeſtatur ⁊ gratia/Eadem̃ hoꝛa celebꝛa
ta nouitas regni celeſtis ſceʒ reſurrectio voluntarie mo⸗
rientis potentia pꝛopꝛia reſurgentis. ad quoꝛum me/
moriam debet amabilis imo actualis fieri vigilia ma⸗
tutina:vt actus ſit mentis diſcurrentis per amenitates
inuiſibiles paradiſi cum quiete coꝛpoꝛis atq; debito ex⸗

ercitio pꝛopellenti ſomnolentiã impoꝛtuna.lſtant e

nequius his tempoꝛibuſtetri ide certiſſima tenendũ
eſt dominũ captum pꝛo redemptione hominũ tota no⸗
cte illa non captaſſe ſopoꝛem.ſed in afflictionibus et de⸗

riſionibus irrogatis penalter cum affectu magni operiſ

vigilaſſe. cõſoꝛmia expedit fieri membꝛa cuʒ capite in
ſopito. In luce placida eſt vigilatio. in tenebꝛis virtuo

ſa. eoꝛum videlcet qui pꝛo chꝛiſto et ſuperis agonicant:
Ccẽteroꝛuʒ vero laboꝛioſa vel turpis.Albedo habet digre⸗
gare viſum aggregare nigredo. Et viſus anime a luce
patitur illud idem: qui cõgregatur in tenebꝛis ſiue no⸗
cte/Pꝛoindẽ ommpotens nõ ſolum in ſignum magni
facinoꝛis quo filius moꝛiebatur in cruce.ſed vt totius
mundi omniũ hominum mentes in ammiratione atq;
