liaris obſequia. Et ſegnis eſſet agri actio: niſi oꝛatione
tubicularia iuuaretur· Attamen in hac cauſa iuder que
ſitus rogatuſq; decernit Et reſpondens dixit illi domi
nus. Martha martha ſollicita es:et turbaris erga plu⸗
rima. Poꝛro vnum eſt neceſſariũ. Maria optimã par⸗
tem elegit que non auferet᷑ ab ea Ingeminat nomẽ
hoſpite ſue ſuiq; collegij ſaluatoꝛ chꝛiſtus velut fidelis
miniſtre fideliter obſequentis. laudat ex hoc miniſteri⸗
um eius q ſollicitudinẽ in opere occupationẽ in animo
circa multa eſſe denunciat ex frequenti deſiderio mini⸗
ſtrandi. ed docet eam aliquid maius ab iſtis in actio

ne virtutũ cum pꝛo certo aſſeruit vnum eſſe neceſſari⸗

um:qð vnum maria omnibus alijs pꝛetermiſſis elege
rat. Quod vnuʒ eſi ſingulare eſt:qð ſingulare eſt plu⸗
ralitatem neſcit. Quod plurincari non poteſt exemplũ
non habet. quod exemplum non habet ipſe deus ſolus
eſt: vt in ſubſtantia et in na
ne ſua. Sicut enim non alius pꝛeterqᷓ; vn deus verus

ſolus:ſic nemo creauit aut fecit que ipſe facere digna

tur. In quem vnum actione intentione contẽplatiõe
intendere. atq; in creatoꝛẽ ex nihilo et quoꝛum et quali

um et quotoꝛũ et quantoꝛũ et in ea que incarnatus pe
git vſq;quo miſit pꝛomiſſam ex alto virtutem eſt illud
vnum quod neceſſariũ eſt:qð maria velut optimã par⸗

tem elegit nõ auferendam meternũ. cum ad illud vnũ

in patria intuitiue ꝑuenerit. Non tamen qð in hac vi⸗

ta contemolatio diuinoꝛũ quantumcunq; magna non
poſſit auferri ſubtrahi ad tempus et iterũ reddi.immi⸗
nui et augeri ex culpa et pꝛeter culpa pꝛeter meritum⸗

demeritum. ſed cum puentum fuerit ad vnum pꝛe oĩ⸗
bus neceſiarium in illa futura gloꝛia in ſuperna patria

non auferet᷑ ineternum. ui maria ſuſpirabat: et om⸗
nis vere amatoꝛ celeſtium ſuſpirat et contemplatur in

De miniſterio exhibito chꝛiſto in cena facta ieſu ĩ do

mo ſimonis lepꝛoſi a martha et maria ſoꝛoꝛibo et laca⸗

ro recumtente ſcõm matheum.marcum. et iohannẽ.

Capitulum XXXIII
Ibuit iſtud miſterium cene paſſioni pꝛorimũ̃

Iſaluatoꝛis miniſterijs ſupꝛadictis ĩmediate cõ⸗
nectere:qm̃ et in hoc miſterio miniſtratum eſt
chꝛiſto.qui ſcõᷣm tempus ab eo pꝛefirum paratus in a⸗
mimo axpꝛopinquabat loco vbi ꝓpꝛia voluntate ſe vole⸗
bat ſubdere paſſioni:et tradere ſe inuidis per amoꝛem
qui eum queꝛebant ad moꝛtem Hincl ieſus ergo ante
ſex dies paſce venit in bethaniꝭ: vbi fuerat lagarus moꝛ

tuus quem ſuſcitauit ieſus . Scom calculationẽ iude
oꝛum quints ſabbati ad veſperam erat paſcha.ante qð
ſex dies bethaniã venit: vt ex calculatione noſtra die
bbati venerit ante diẽ paſſionis ſue et moꝛtis Et agẽ
do miſterio congruebat locus et domus.om̃ ille qui fa⸗
ctus obedienſ viq; ad moꝛtem bechaniam pꝛimo venit
que domus obedientie interpꝛetata eſt:vbi etiaz moꝛs
ſibi obedierat que reddiderat moꝛtuum et vita que at⸗
tulit rediuiuum.et pꝛincipatus tartareus dimiſit cap⸗
tiuum.ſepulcrum abiecit incluſum.et ligatus manibo
et pedibus ambulauit velatus facie acſi vidiſſet inceſſit
impleta eſt iuſſio ſolutionis Et domus erat ſimonis:qͥ
etiam interpꝛetat᷑ obediens. Et omnia in vrra obedien
tia ibi facta erant:obedienti ſummo vſq; ad moꝛteʒ pa⸗
tri Fecerunt autem ei cenam ibi Ambulauerat aũt

a mane vemens de iurts deſertum effrem: vbiquaſi N

n natura ſua ſic et in omni actio

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

liteſcens degerat cu m diſcipulis ſuis.tali hoꝛa poſt pꝛã
dium illuc aduenie ns qua potuit et cena parari:vt ⁊ fa
ctum eſt. Cena quid em ad eſum ſufficiens et cum mo
deſtia:pꝛeter impoꝛtunos et accuratos ſumptus.Argu
ebat certe ieſus in omnibo pleonexiam:et ſuos iam ho⸗
ſpites pꝛedocuerat ne efſ uerent. Et diſciplinata erat
omnmis illa domus ex moꝛibus chꝛiſti ex doctrina ex fre⸗
quentia conuerſationis eius. Quamq; iſta cena in do⸗/
mo ꝓpꝛia marthe non fuerit facta ſed in domo ſimonis
lepꝛoſi. alius quidem a ſimone phariſeo quẽ a lepꝛa ie⸗/
ſus mũdauerat:nã ille in galilea. iſte in bethania. Qui
tam notus ieſu tam domeſticus et foꝛte cognatus illo⸗
rum trium et tam cõuicaneus:vt martha pꝛompte ac
cederet vt ſolita erat pꝛo miſterio.maria cum vnguen⸗/
to lacarus pꝛo conuiua.Nam cum eſſzz ieſus in betha⸗
nia in domo ſimonis lepꝛoſi: martha ⁊ maria ? lacar?ꝰ
ꝛ20 ſupꝛadictis officijs acceſſerunt! Et martha miſtra
at Hoc ſibi erat officium miſtrare. Aſſumpſerat eũ
ex caritate:contẽplata neceſſitatem. Neq; videbat ꝑ ali
um miniſtrationiſ officium agi:quo acto illa quieſceret
vt ſoꝛoꝛ eius ad dñicos pedes Lacaruſ veꝛo vnus erat
ex diſcumbentibo cum eo Diſcumbebat lacarus dudũ
moꝛtuus fetens ⁊ quatriduanus in monumẽto paulo
ante ad viuos tranſlatus ex moꝛtuis:exiſtens iteꝝx mo/
riturus cum moꝛituris.tranſferendus iterato cũ mo⸗ꝛ⸗
tuis.oſtendens ex diſcubitu et eſu ieſu pptentiam diui⸗
namq; virtutem ꝙ vere a moꝛtuis reſurrerit et receſſit
ab inferis.reuocatus ad ꝑfunctoꝛiam vitam:in eo vſu
rerum poteſtate ſenſuum.et cum illa interioꝛi et incoꝛ⸗

poꝛea et inuiſibili tripliciq; ſubſtantia ſpiritualium vi-

rium et foꝛte pocioꝛi ſicut anteq́; moꝛeretur extiterat.
ita vt nil pꝛeter veritatem rationis in ipſo crxedi aut eſti
mari poſſet.nilq; fantaſticũ in eo fuiſſe opatum ieſum.
Qui cum interrogaret᷑ a conuiuis de chꝛiſti licentia fa
tus eſt faſſuſq; tartareas ſedes et tenebꝛoſnʒ eterne re
gnum cum eterno dñatu et cruciatu demonum ſuꝑbo
rum.cui anima eius appꝛopinquauit ex latere non in/

greſſa oſtia tenebꝛoſa patentia ingredientibus cunctis

ineternum clauſa incluſis. In fide tamen ſermoneʒ p
tulit de ſupnis:non emm illa ſibi patuerant Nondum

reaſcenderat qui deſcendit:ante cuius aſcenſum nemo

aſcendit Sed neq; de ſuperis aut inferis quiſqᷓ; reſuſci
tatus ad hanc vitam iterum moꝛiturus aliquid aſſere⸗
re potuit.aut illa que ſunt alterius vite fari: niſi pꝛout
a chꝛiſto in illo ſeꝑationis tempoꝛe coꝛꝑis ab animaſci⸗
re permiſſum eſt atq; referre cum ad hanc vitam fuerit
reuocatus. Sed nec iſta magnipendẽda ſunt:niſiꝙ la
carus diſcumbens ad menſam ieſu verum penitentem
ſigniſicat reuocatũ a baratro peccatoꝛũ et de pꝛofundo
lacu maloꝛũ deſiderioꝛũ et voꝛagine actionũ iniquarũ

benigne a chꝛiſto ſuſceptum in clarno ſacramẽtoꝝ atq;

virtutum et oĩm bñficioꝛum eius.in comitatione ſuii⸗
pſius in ſecuritate data ꝙ indulta ſunt crimina. abſier

ſe ſunt macule ꝙ non ampliuſ erubeſcentia pꝛemat nõ

turbet memoꝛia veterũ delictoꝛũ ⁊ ꝙ in participatione
factus eſt cum iuſtis:qui et ſi quid parum non tñ tur⸗
piter coꝛruerunt. In quo magna peccatoꝛibus auerſis
a chꝛiſto fiducia data eſi:vt reuertantur ad eum qui ſic
benigne reum fouet tractatq; reuerſum. Maria ergo
habens alabaſtrũ accepit libꝛam vnguenti nardipiſtici
pꝛecioſi. Et cum recumberet ieſus acceſſit ad eum a vn
rit pedes ieſu. Et exterſit capillis ſuis pedes eĩ.Et fra
cto alabaſtro effudit ſuꝑ caput ipſius recumbẽtꝭ Iſta
eſt ſca vnctio marie.qua pedes vnxit et caput.Nam ĩ
pꝛima dumtaat pedes pfudit vngento:que nunc pꝛi⸗
mo vas vnguentarii alabaſtricũ ſcilicet ex candido et

tranſparenti genere marmoꝛis adinuenit. DHeinde mi⸗
ſit in ülo libꝛam vnguenti nardi ex illa herba que plu⸗
ris in eo erat:piſtici fideliter cõfecti ac compoſiti.qm pi
ſtis ad fidem pꝑtinet.pꝛecioſi quidem qm̃ ex omm cõpo⸗
ſitione laudabile:non modici pꝛecij ſed magni q́;obꝛem
dicebatur eſſe pꝛecioſum:. Et pedes vnxit vt ſolito: ⁊ ca
pillis terſit. In alia vnctione poſt lotionẽ pedũ ex abũ⸗
dantia lacrimarũ:reſolutis a ceruice diſcriminatiſq; ca
pillis lacrimarũ a pedibus ter ſit humoꝛẽ. Hic vo lacri⸗
marũ pfuſionẽ non legimus ſuꝑ dñicos pedes ſed vn⸗
ctionẽ ſolam:cuius humiditatẽ ſuꝑfluã capillis abſter⸗
ſit. Capilloꝛũ terſio poſt lacrimas et poſt vnguentũ fa⸗
cta eſt:vt ꝑ duplex impaſſibile eccleſia oꝛthedoxa ⁊ mẽſ
ommis fidelis ſit dicata chꝛiſto. ꝑ dimiſſum culpabile:
et q́;uis delectabile mens non doleat.et p agendum ho
neſtum:vt ſi arduum eſt mentè non tedeat neq; peni⸗
teat! Et fracto alabaſtro effudit ſuꝑ caput ipſius recũ
bentis. Et domus impleta eſt ex odoꝛe vnguenti Si
vnus euangeliſtarũ dirxit qð alius preternuſit. et verſa
uice ſcriptio euangelij facta eſt: non repugnat hiſtoꝛie
ſed oꝛdini rei geſte.vna res geſia pꝛetermiſſa ſilentio ꝑ
vnum euangeliſtarũ et depꝛompta ꝑ aliuʒ. Qm̃ hic ab
vno pretermiſſum eſt de capite et de pedibus dictũ eſt.

alij pedũ vnctione pꝛetermiſſa ſolam vnctionẽ capitis

poſuerunt. GFractio quidem alabaſtri vaſis non contri⸗

tionem eius annotat ſed axertionẽ: acſi diceret᷑ et aptꝑto

alabaſtro. Mil enim apud ieſum a fidelibus eius ꝑſtul
ticiam aut vanitatẽ ſeu temeritatẽ fiebat. Effundit ſu⸗
per caput ieſu mulier hec vnguentũ. In ſublime femi⸗
na iſta ſubuecta eſt:ꝙ a pedibus aſcendit in caput.Mꝛi
mus huius aſpectus rei non humilẽ ſed temerariam fe⸗
minam monſtrat et pꝛeſumptiõe motã: ꝙ ſe ad chꝛiſti
caput admouit ꝙ erectione ſui coꝛpis eius caput ſupe
rauit cũ effudit vnguentum. Qm̃ ad fluenta ioꝛdanis
baptiſta totus contremuit veritus tangere caput chꝛi⸗
ſti. Et pia mater eius ſemꝑer eum paruulũ ⁊ magnum
ante adoꝛauit qᷓ; tangeret. An amoꝛe mulier ebꝛia iſta ẽ
vt quid faciat neſciat et impꝛouiſis geſtibus feratur in
chꝛiſtum. Quẽ non minus nmirandũu dixerim ꝙ ſic ma
nuduci ſe a muliere permiſerit vt nunc inclinaretur ad
pedes:nunc eleuaret᷑ vngendo dñicum caput.Oe nunc
quaſi ꝓpe chꝛiſti paſſionem vngit᷑ et in inſima coꝛpoꝛis
et parte ſuprema.id in fide ꝓponitur ꝙ homo wrus de⸗
uſqʒ; credatur:et in vtraq; natura pꝛocuratam fuiſſe no
ſtram ſalutem. et vnam pſonã iſtas duas habinſſe ſub
ſtantias:vt homo in voo deus in homine miſteriũ redè⸗
ptionis impleret. Ideo marig magdalena vngẽti libꝛã
accepit ſcʒ nardi piſtici pꝛecioſi.iuſticiam euangelicã nõ
moiſaicam:fidei non legis. Memo enim eſt iuſtiſicatuſ
er lege ſed ex fide qaue ſcom euangeliũ eſt. Libra duode
cim vncijs conſtat. Et fidei articuli duodecim ſunt.Ti
bꝛetur libra iſta in trutina veritatis. et pſpicu uʒ erit qͥd
et quantum boni ipſa contineat vbi noſtra iuſticia tota
conſiſtit. Reſoluatur in vncias ⁊ patebunt duodecimni
articuli ſcẽ m numerũ duodecim apoſtoloꝛu m. Erqua
fide iuſtificatio eſt non ꝑ legem:qm̃ ſcõm apoſtoluʒ er
opibus legis non iuſtificabitur omnis caro coꝛam illo
Et pau opoſt. Arbitramur hominẽ per fidem iuſiificari
ſine opibus legis Et p ꝓphetam dicitur YJuſſus exſ̃de
viuit. Ideo iuſtus viuit ex fide quia ꝑ fidem ieſu iuſtiſt
catus eſt ad eternam vitam. Libꝛa vnguenti ſeu eꝰ? qʒ
ad aliquem vſum accipitur trutinatur exalio equo ppyn
dere:qð etiam libꝛa vocatur. Sed ea que offerebantur
in templo:ad pondus ſanctuarij libꝛabant᷑. Sanctiia⸗
rij autem pondus caritas eſt. Ecce igitur libꝛa et libra
vtraq; duodecim vncijs conſtans.et libꝛa pond G 7 li⸗
4

Liber nonus de viruoſis

bꝛa trutinata cum pondere vt nec iuſticia fidei ex duo/⸗
deciʒ articulis pꝛoſit ad pꝛofectumq; ducat: niſi põdus
libꝛamenti vere caritatis ad iuſiiciam ſidei et ad ſingu⸗
las vncias duodecim articuloꝛũ extiterit. Effundit iſta
hibꝛa in pedes et caput:qm̃ bipꝑtiti ſunt exequa numeri
parte articuli fidei ad diuinitatem et humanitatẽ chꝛi⸗
ſti antea ptinentes. Cipum gerit eccleſie iſta mulier
cuiufliber anime ſane credentis in omniactione ſua cir
ca chꝛiſtum credenda et agenda deſignans. Diffundi
odoꝛ per domum ex diffuſo vngento pamplius.ex eo ꝗꝙ;
chꝛiſto admotũ eſt qᷓ; ex bonitate naturali. Quoniam qͥ
cunq; bona ſunt: efficiuntur melioꝛa ſi traiciant᷑ in chꝛi⸗
ſtum. Et fama tanti miſterij vbiq; diffundenda erat.
Sed odoꝛ huiuſcemodi non ab omnibus eque ſuſcep/
tus eſt: qm̃ ex diſcumbentibo diſcipulis aduerſus chꝛi/⸗
ſtum recipientem vnguentũ contra effundentẽ indi
gnatio exoꝛta eſt. Erant autem quidam diſci puli indi
gne ferentes intra ſemetipſos et dicentes. Vlt quid ꝑ⸗
ditio iſta vnguenti facta ek. Poterat eni iſtud vnguẽ⸗
tum venundari multo:et dari paupibus. Et fremebãt
in eam Ged vnus marime ex diſcipulis eius iudas
ſchariothis qui erat eum traditurus dixit. Quare hoc
vnguentum nõ venit trecentis denarijs et datur ege⸗
nis Mon defuit in hac cena virus inuidie. calumnian
di ꝑuerſitas et detralvndi machera. Sanctũ erat oino
conuiuium ex ſummo conuiua et calicibtie eius:ex
affectione ipſoꝛum qui cum ꝓpꝛijs officijs in cena iſta
erant atq; parauerant. Sed vnus ab omnibo vſq;qua
q; diſſentiens ſolum ſeruans nomen diſcipulatus ab

extra.de quo tanq; de pluribus euangeliſte loquuntur.
gratia non inferende infamie pꝛeſeruationis honeſte
locutionis pluraligãtes in narratione de illo qui ſolus

erat in cauſa.Quẽ poſt alios euangeliſtas euangelium
ſcribens dumtarxat iohãnes aperuit iudam ſchariothis
pꝛoditoꝛem aſſerens ſolum in iſia indignatione fuiſſe
atq; fremere per iram in mulierem ꝑ inuidiam in chꝛi⸗
ſtum. Cuius indignationis et murmuratiõis atq; mo
leſtie cauſam iohannes etiã pꝛodidit dicens Dixit aũt
hoc non quia de egenis pertinebat ad eum:ſed quia fur
erat et loculos habens ea que mittebantur poꝛtabat
Et vnus ſolus iudas in collegio ſancto malus qui pꝛeſ
ſus iniquitatis graui pondere inhabenate labebatur in
malum:cui magiſter diuinus non pꝛofuit neq; ſancta
ſocietas. Quale igitur collegiuʒ qualis domus qlis ſo
cietas qualiſq; congregatio munda erit ſine iniquitate
manebit. ab imptinentibus purgata con ſiſtet ſi chꝛiſti
collegium ſaltim habuit vnum reũ qui velamento vir
tutis tendebat in vitium:ſpecie miſericoꝛdie augebat

che trecentoꝛum cubitoꝛũ.et in viris exreditis cum qui
bus gedeon ſuos aduerſarios confligauit repoꝛtans ex
eis optatam iuſtamq; victoꝛiam. Et triginta argentei
conſtituti ſunt iude in pꝛoditione chꝛiſti valentes trigi
ta denarios. riginta vero denarij trecentoꝛũ paruulo⸗
rum ſummã efficiunt. Sed vſus interdum denarium
pꝛo decem:interdum pꝛo vna parua moneta ſeu num⸗
mo vſuali accipit et connumerat.Ac ꝑ hoc iuxta eſtima
tionẽ valoꝛis vnguenti iudas vendidit chꝛiſtum: cum
vnditum non fuiſſet Et cum ad eum de paupibus nõ
ſpectaret tamen loculos habebat. ſiue clamdeſtine vt q̃ᷓ
furari poterat aſpoꝛtaret.aut oꝛdinatione domini vt in
ſubſidium pauperũ oblata pecunia poꝛtaret᷑.Pꝛeſtrue⸗
bat in hoc ieſus foꝛmam futuris pꝛelatis eccleſieq; fu⸗
ture vt ſuper egenos et pauped intenderent. Hij locu
h multam malignandi occaſionẽ pluribus miniſtraue⸗
runt Pꝛeſumpſerunt enim multi ex hoc ita de chꝛiſto
eius collegio coꝛnicari:vti de nouo mercatoꝛe aut diin⸗
te huius ſeculi. Sed cum hec agerentur in cena chꝛiſtꝰ
cauſam terminandã aſſumpſit. Sciens autẽ ieſus ait
illis. Quid moleſti eſtis huic mulieri· Gonũ opus ope

rata eſt in me. Semper enim paupes habetis vobiſcũ:

et cum wolueritis poteritis illis bũfacere.me autẽ non
ſem per habebitis. Quod habuit hec fecit. Sinite eam
vt in diem ſepulture mee ſeruet illud. ittens enim
hec mulier vnguentũ hoc in coꝛpus meum: ad ſepelien
dum me fecit. Et pꝛeuenit vngere coꝛpus meum in ſe
pulturam Mihil eum latet etiam in humanis occultiſ
qui om̃ia viſibilia et inuiſibilia nouit.Arguit moleſios
bene operanti. Mulla enim cauſa ſubeſt: vnde recte agẽſ
moleſtiam patiat᷑. Igitur dictũ eſt vt quid moleſti eſtꝭ
huic mulieri:ſine cauſa moleſtia eſt A veſtra miquitate
pꝛocedit non ab ea:etenim ipſa bonum opus operata ẽ
in me. Gonum ad finem bonum in fine omnium bono
ſcilicet chꝛiſto.bonum ex intentione.bonum ex re.bonũ
ex ſignificatione.bonum̃ ex exemplo bonum ey congruo
wnum er iuſto. Et ſi pauperum occaſione ſeu ex pꝛodi⸗
galitate indignatio et moleſtia nata eſt contra mariam
etiam pauperes ſemꝑin mundo ſunt futuri quibus po
teritis impendere agapem me aũt non ſemper habebit;
factum pꝛo omnibus pauperem Quo etiam declaratũ
eſt chꝛiſtum illo tunc et in poſterum coꝛpoꝛali obſequio
ſibi velle ſeruiri.non delectatus mente obſequio illo ſʒ
miſeratus obſequentes:vt ex hoc pꝛeroget᷑ materia mi
ſerendi. Et ſi deo eterno ab eroꝛdio conditionis huma⸗
ne facta ſunt et exhibita coꝛpalia et viſibilia ſacrificia. qᷓ
accepit in abel repꝛobauit in cayn. acceptauit in noe in
abꝛabam iacobin omnmi iſraſxlitico populo ſcm da
tam legem exbibita et iob:cur poſtea q; incarnatus eſt

miſeriam.alijs videbatur intendere qui ſeipſum exto⸗ o 1, 4
to deſeruerat: exiſtens coꝛpoꝛe ſub obedientia cheiſti in et coꝛpaliter nobis ſeruiuit factus homo pꝛo nobis.q̃re
participatione ſodaliuʒ. mente vero apoſtata per offia ꝓnon ei etiam coꝛpaliter obſequamur Et ſi templum ei
erat. Fit axoſta ſia in inuiſibili ſenſu ſepe maioꝛi pꝛolap jqꝛz conſtructum eſt cum auro et argento ⁊ cum rebus plu
ſuq; depoſitione cultus exterioꝛis. Ded apoſtaſia nul· nimis vtich pꝛecioſis nondum caro facto.q;ᷓobꝛem ſibi
D. aße ſar . u io⸗ deteſtabilioꝛq; q;ᷓ fidei:de qua per ſalomonẽ icl än
— C ur. E ir inutilig aradi . . .
4 omo awitata virinutilig grodit oX erene o⸗ excelſus in manufactis pabuaztamen ad ꝗqugendã fir⸗

.

mandamq; exexterioꝛibus obſequijs diuinis Foſtib⸗
Huic ex impꝛouiſo veniet perditio ſua et ſubito conte⸗ ſidem ad ſuſtentandam denotionem ag honeſtam exer
retur:nec habebit vltra medicinã. Hic rebus nõa ſe fa citationem coꝛpoꝛũ ad honoꝛandum deum in creaturis
ctis nec ſuo deductis cõmertio pꝛecium imponit: ſcilicʒ quas creauit.quaſ ad vſum humanũ contulit.pꝛopter
trecentoꝛu denarioꝛũ tradendoꝛũ in ſeruitio egenoꝛuʒ. quas etiam derelictus eſt:iure ſibi coꝛpalia obſequis ex
Et ſibi male conſcius futuroꝛũ bonoꝛum ignarus pꝛe/ hibentur. et manufacta magna templa monaſteria cõ
cipitanter a ſe loquens neſcius numerũ vere ꝓphetat:ſi ſtruuntur. et circa ſacramentum coꝛpoꝛis eius et in tẽ⸗
cut et cayphas qui conſilium chꝛiſti dedit in moꝛtẽ. Nã plis et in altaribus tot pꝛecioſa vaſa munera ⁊ huiuſce
trecentenarius numerus miſteriũ eſt ſigniſcatio tii modi vtenſilia pꝛeparantur ſiue naturalia ſiue artifici⸗
nitatis et crucis vt in archa noe ſcom longitudmem ar alis ſiue coꝛpoꝛalig:ſiue quecunq; aliquam ꝓpꝛietatem

H . . . . „
annuit oculis:terit pede.digito loquit᷑pꝛauo coꝛde ma⸗
chinatur malum.et in omni tempoꝛe iurgia ſeminat.

2*

e

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

inſignem ſeu pꝛecioſitatem habentia. Nemini quocũq;
iure vel cauſa melius dicant᷑ q; omnium conditoꝛi ⁊ re⸗
demptoꝛi humani generis chaiſto.nõ vti in talibus de⸗

lectatus ſeu indiguus velit et capiat.ſed vt fidem homi

num er erhibitione rerum magnaxr per amoꝛem in ab/
dicatione ipſarum ꝑ contemptũ amplius pꝛobet acce⸗
ptet et muneret Sed nec pauperibus paupeꝛes cõmu
tentur.vt dum expectat᷑ dignus accipiat quãdoq; indi⸗
gnus:et dignus et magis indiguus in ſubuentus pꝛe⸗
tereat. Hec eſt enim iuſticia tribuenda pauꝑibus.vt ſi
adeſt pauper certus et notus accipiat:nec ipſo dimiſſo
vacuo expectetur ignotus. Conſeruat autem ipſa iuſti
cia eximia ſuppetẽte copia et pꝛo ignotis.Tuitus ieſus
mulierem etiam laudat:quia ſecit quod habuit et potu

it. Et pꝛedixit ſuam ſepulturam dum iuſſit illam pmit⸗

ti vt ad ſepulturaʒ reſiduum reſeruaret:acſi tota libꝛa
tunc non eſſet effuſa. Et ſiue mulier hec ieſu moꝛtem ⁊
ſepulturam cognouiſſet eſſe vicinam ſiue ignoꝛaret: ie
ſus tamen miniſteriuʒ vnctionis in ꝓpheciam vertit di⸗
cens. Mittens enim hec mulier vnguentũ hoc in coꝛpꝰ
meum:ad ſepeliendũ me fecit. Acſi diceret:ſic faciendo
me moꝛiturum et ſepeliendum pꝛedixit. Quoniam ex
iudeoꝛum moꝛe pꝛeungebant᷑ coꝛpoꝛa humandoꝛũ. Et
pꝛeſciens ieſus ꝙ querendus erat in ſepulcro ad vngẽ⸗
dum ſed nec inueniẽdus illam aſſerit pꝛeueniſſe ſciam
ſeu ignaram miſterij:qm multa ſpiritu ⁊ magna pꝛoui
dentia dei fiunt que ab ipſis auctoꝛibus ignoꝛãtur quẽ
terminẽtur in finem ſeu ſigniſicationẽ. AYmpoſuit etiã
ieſus nomen in hac cena doctrine ſancte ſue:vt euange
hum diceretur. Et pꝛedixit vbiq; pꝛedicandum poſt ſpi⸗

rituſſancti adquentum:dum ↄmendat hoc vnctionis of
ſicium magdalene dicens· Amen dico vobis vbicunq

pꝛedicatum fuerit euangelium iſtud in vniuerſo mũdo
dicetur et enarrabit᷑ ꝙ hoc fecit in memoꝛiã eius .Si⸗

cut ieſus intelligi voluit hoc ſic intelligamus ꝙ hãc vn

ctioneʒ hec mulier feceritin memoꝛiam eius ſcilicet ſe⸗
pulture:vel e ius ſcilicet mulieris vngentis.Omnium

Ae chꝛiſius geſſit et paſſus eſt ex foꝛma ſeruili: conclu

io et vltimum eſt ſepultura. Cuncta que ſequunt᷑ pꝛe
ter ignominiã ſunt:et vt gloꝛioſus ⁊ potenter fecit etiã
cum poſt reſurrectionẽ comedit.Ad quam ſepulturam
ſeruandum erat vngentü ſcilicʒ de illa libꝛa iuſticie du⸗

odecim articuloꝛũ vt aliquo modo ab anima et a carne

non crederet᷑ ſegata diuinitas:qᷓ;uis in illo tunc carnis
et anime fuerit ſoluta coniunctio vt etiam in ſepultura
nil dematur de libꝛa: quin omnia de vnigenito dei filio
20 nobis humanato moꝛtuo et ſepulto recta et incon
cuſſa inheſitanter in iuſticia fidei teneantur Et dum ce
naret᷑ cognouit ergo turba multa ex iudeis quia illic
eſſet. Et venerunt non pꝛopter ieſum tm̃:ſed vt et laca
rum viderẽt quem ſuſcitauit a moꝛtuis Turba hiero
ſolimoꝛum et regionis illius cognouit iudeam coꝛpoꝛa
li pꝛeſentia recepiſſe ieſum:et quodã nouo viſendi ani⸗
mo veniunt quia delituerat poſt inferende ſibi moꝛtis
conſilium Quia lacarum reuocauerat a ſepulcro ꝓpter
reſuſcitatum a moꝛtuis magis venerant:qᷓ; pꝛopter au
ctoꝛem vite deſtructoꝛemq; moꝛtis.urioſitas plusqᷓ;
virtus in eoꝛum animis inſidebat. Habet hoc ꝓpꝛium
humane mentis fragilitas ꝙ pamplius nouitatibo qᷓ;
ſummis veritatibus delectetur:donec ſpirituſancto ad
iuta in altioꝛa capeſcenda ſe tollat. Puerile negociũ eſt
plus delectari oꝑe qᷓ; arte:artificio q; artifice. Qõ ſi ſic
exigit vſus vtilitatis:aliter ſuadet oꝛdo rationis. Poci
oꝛ eſt enim omni cauſato ſua verioꝛ cauſa et potentia oĩ
effectu ſuo pꝛeſiantioꝛ. Que igitur hec dementia turba

rñ. Que inertia intellectus vt plus ponderis exiſtima⸗

rent viſere lacarum abductum a moꝛtis imperio qᷓ; ie⸗
ſum qui moꝛtem ſubiectam incontradicte poſſidet:vt ĩ
ferat et auferat pꝛout vult.et adimere et conferꝛe vitaʒ
ſolus poſſideat poteſtatem.
De interrogatiõe ieſu facta diſcipulis quid inter ho⸗
mines et ab eis de filio hominis diceretur ſccm mathe
um marcum et lucã. Capitulum XXXN
Ouerat ieſus omniũ coꝛda Perſpicuũ erat
n ei quid de ipᷣo apud quemlibet crederet᷑.ideo
non vt ignarus interrogat.ſed querit ↄfeſſi⸗
onem verlotenã: vt doceat ſi erratur vt lau⸗
det rectum et iuſtum diſponat ad pꝛemiũ. Et hic potiſ
ſime angebatur cura:vt ſides de ipſo quisa qualis eſſp
quo fine ageret et doceret in coꝛdibus hominum infun⸗

deretur. Hincl venit autẽ ieſus in partes ceſaree phi⸗

lixpi:et interrogabat diſcipulos ſuos dicens. Quẽ di⸗
cunt homines eſſe filiuz hominis Ceſarea cuntas erat
que mutato pꝛioꝛi vocabulo in honoꝛem ceſaris ſicap⸗
pellata eſt:que ſub pꝛincipatu philippi peioꝛis lxrodis
filij conſtituta erat. In cuius regionem chꝛiſtus cũ di⸗
ſcipulis per caſtella et ciuitates pꝛedicans incedebat.
Vlbi cum varia de ieſu opinio ferretur ipᷣe ſuos diſcipu
los quid audiant int errogat. Et modus interrogatio⸗
nis poſſet dubium ſacere cum videtur interrogare dea
lio potius qᷓ; de ſeipſo.⁊ de filio puri hominis non de dei
filio. Sed mos eſt ſcribendiet de ipſo non vulgabatur
fama in populo ſicut de dei filio ſed ſicut de homĩe puro
Ita verum vt in virtutibus et miraculis et moꝛibus a
ceteris hominibus plus haberet. Idcirco diſcipulos ſu
os iuita famam vulgatam interrogat. Scom vvo mar
cum et lucam explicite de ſeipſo queſiuit dicens! Quẽ
me dicunt eſſe homines ſeu turbe¶ Qõ marcus in via
dicit interrogationẽ factam.lucas verol ꝙ cum eſſet ſo
lus oꝛans et diſcipuli eius cum eo interrogauit nõ cõ
trarietatem habet qm̃ dum iret ceſſit in aliquam partẽ
pꝛout ſolitus erat ieſus oꝛationi operam dare.et oꝛauit
vt homo pꝛo his que agebat vt debito fine clauderent
et pꝛo aſſumpto miſterio ad ꝑficiendum. Et interroga
uit oꝛatione facta diſcipulos de ſeipſo Cui ſic reſponſio
data eſt! At illi dixrerunt.Alij iohãnem baptiſtã Pꝛe⸗
moꝛtuus erat iohannes:ſed quaſi credebatur a plurib⸗
ꝙ reſurrexiſſet a moꝛtuis. Sicut etiam credidit alieni⸗
gena herodes qui eum obtruncari fecit:ſeu ꝙ virtutes
iohannis oparentur in eol Alij heliam In ſignis phe
ta in ſignis et poꝛtentis et ꝓdigijs helias extiterat.cuiꝰ
memoꝛia ſuccedanea relatione et cuſtodita ſcriptura de
ipſo vigebat in populo: quãobꝛem plurimi crediderũt
ipſum non reſuſcitatũ quia non moꝛtuũ.ſed de loco ad
quem raptus curru igneo extiterat iterum fuiſſe preſti
tum populo iſraheli. aut ſpiritum eius dupliciter requi

euiſſe in ipſo ieſu:ſicut in ipſo heliceo reqeuit Alij hie⸗

remiam Mondum pꝛopter ſanctificationẽ in vtero q̃
nec nota multis maxime rudibus ⁊ plebeis.ſed pꝛopter
vilitatem loci anathot in quo natus eſt vt chꝛiſtus in
bethleem:et propter ruſticum ſermonem. Quoniam
et ieſus non curauit verba exarata ⁊ exacta pꝛoferre:ſed
vtilia ⁊ vera.Et pꝛopter iuuentutem.nam ⁊ hieremias
pꝛophetare puer oꝛſus eſt:et pꝛopter cõminationes vt
et ipſe ad hieruſalem aliqui autumabant eſſe hieremi⸗
am Aut vnum ex pꝛophetis ſſcilicʒ reſuſcitatũ ex moꝛ
tuis.aut ſpiritum vnius eoꝛum pꝛemoꝛtuoꝛuʒ habere
ob quem tali opinione ferebantur in eum. Sed auditꝭ
opinionibus varijs relatu quas ipſe ſpiritu ſciebat. vt
aſtruat ſidem et confundat erroꝛem:iterum eoſ q̃d ipſi
credant interrogat dicensl Aos autem quem me eſſe
dicitis. Quid ſibi vltra vult harũ interrogationũ va⸗

Liber nonus de viruoſis

rietas.quem me dicunt ho mines et vos quem me dici⸗
tis. acſi diſcipuli eius bomines non fuiſſent. Erantꝓti⸗
nus homies natura ſicut ceteri. ſed gratia eos ſupꝛa na
turam effecerat:vt aliquid inſigne cognitionis ab alijs
hominibus pꝛehaberent. Conuerſati enim erant cum
chꝛiſto: doctrina eius imbuti que hominem ſupꝛa alios
homines facit. Ac ꝑ hoc perſpicuũ eſt et inheſitabile cre/
dimen. homines natura per gratiam ſupꝛa naturam in
hac vita poſſe conſtitui:et hominem poſſe per virtuteʒ

infuſam Tacquiſitam naturalẽ dumtayat hominem ſu

perare:quãobꝛem vt ſecreti ab alijs interrogãtur diſci⸗
puli:vt altius intelligentes pꝛoferant quid a cheiſto in
ſide de ipſo didicerunt. uil reſpondens ſimon petrus
ait. Tu es chꝛiſtus filius dei viui Delatum eſt a coapo
ſtolis ſimoni:vt ipſe pꝛo ſeipſo et pꝛo ceteris reſponde⸗
ret. Ipſe vero in fide et amoꝛe feruentioꝛ: anticipauit
omnes dicens. Quid ceteri homines de te ſentiant nõ
mihi cure ſit:quid mei complices in mente hobeãt oꝛe
fateantur.quid a te didici.quid de te infuſum accepi. q̃⸗
re omnia dereliqui te ſolum animo coꝛpoꝛeq; ſecutus.
hoc eſt:quia tu es chꝛiſtus filius dei viui. u es meſſi⸗
as pꝛomiſſus in lege:tu expectatus a populo ſancto dei.
a populo iſraheli.tu quidem meſſias nõ tm̃ homo factuſ
ſeu ex homine ꝓpagatus homo:ſed ſilius dei viui pꝛo ho
minibus factus homo. Hebꝛaice facta fuit interroga⸗
tio.hebꝛaiceq; data reſponſio.ſed ſcriptura grecum ha⸗
bet. latinitas vnctum dicit:vt ſic tota iſta confeſſio ca⸗
piatur Tu es vnctus vt homo non in tempoꝛale ſed in
regnum eternũ. Reges quideʒ ſemper vngebant in ve⸗
teri teſtamento. Sed tu vnctus nonoleo delato in coꝛ
nu:ſed oleo leticie.oleo gratie ſpũſſancti.Et tu vnctus
in ſacerdotem et pontiſicem magnum ad offerendã ho
ſtiam viuam pꝛo omnibus ſalutarem. Filius tu es veri
viui et eterni dei humanitatẽ ſeu humanam naturam
aſſumens in tempoꝛe.degens in terris.carne velatus:⁊
⸗ cauſam agis damnati hominis vel humani gener
ec confeſſio nil ſugerfluum nilq; diminutum habet.
de deo non minus q; ſit:de homine non amplius qᷓ; de⸗
buerit pꝛompſit.ui confeſſioni omnes pariter cõſen
ſerunt.etiam iudas:qᷓuiſ in poſterum ex ſeipſo extiterit
depꝛauatus. Elerum quia hec confeſſio non fuit huma⸗
ne virtutis.non modici pꝛemn:idcirco adiectuʒ ẽ. Me
ſpondens autem ieſus dixit ei. Beatus es ſimon bario
na:quia caro ⁊ ſanguis non reuelauit tibi ſed pater me⸗
us qui eſt in celis HBeatum eſſe ſimonem ſpe futuroꝝ
eternoꝛumq; bonoꝛũ ieſus oꝛe ſuo pꝛonunciat beatitu⸗
dinis cauſam adijciens ꝙ hanc pꝛothologiam qua oꝛe
faſſus eſt non humano ſed diuino didicerit documẽto.
Bemouent᷑ a pꝛothologia huiuſcemodi caro ⁊ ſanguis
m quid nequius q; quod excogitauit caro et ſanguns,
tq vere credũt nò ex ſanguĩbo neq; ex volũtate carniſ
neq; ex volũtate viri: ſed ex deo nati ſunt Et caro et ſan
guis regnũ vi nõ poſſidebũt Introducit᷑ voctoꝛ einqᷣ
cum voluerit nulla interpoſita moꝛa docet ſcilicet deus
pater:qui ſolus veram ⁊ infallibilem de ſuo eterno filio
cognitionem habet. QAuis enim verius ab eterno geni⸗
to q; eterne illum generans ſcientiam dabit. Igitur ꝗ
vuit ſcire filium adeat patrem et qui patris nõticiam qͥ
rit a filio copiat. VUnum relatiuoꝛũ pfectius ex altero ĩ⸗
noteſcit. Beatus ergo ſimon qui exiſtẽs in terris de ce⸗
lis doctoꝛem accepit. non angelum. non hominem ſed
Vtiq; deum patrem:cui ſupꝛa filius gratias egit dicens
Confiteoꝛ tibi pater celi et terre:quia abſcondiſti hec s
ſapientibus et pꝛudentibus et reuelaſti ea paruulis:de
quoꝛum numero ſimon erat:cin pater ſuum eternum
et vnigenitum filiũ reuelauit. Ecce vnus piſcatoꝛ ple⸗

beus qualem reuelationem accepit a deo:vt ſacramen⸗
tum abſcondituʒ fibi reuelaret. Quoniã ipſe eſt qui re⸗
uelat pꝛofunda de tenebꝛis:et pꝛoducit in luceʒ vmbꝛã
moꝛtis. Pꝛofundũ erat et impſcrutabile diuine incar
nationiſ miſterium: quantum ad factum ad cauſam ad
modum. Et tenebꝛis humane ignoꝛantie atq; incõpꝛe

henſibilitatis ſue tegebatur. Et ſimoni reuelatum eſt.

Et ipſe idem erat vmbꝛa moꝛtie.ſub qua vmbꝛa opoꝛ⸗

tebat quieſcere iam moꝛtuos et moꝛituros:quam deuſ
pater in lucem noſtre noticie deduxit. Et per exceſſum

vir ſapiens ſupꝛa ſenſum hominũ inquirebat RBadix ſa
pientie cui reuelata eſt Oiſciplina ſapientie cui reuela⸗
ta eſt ⁊ manifeſtata. Multiplicationẽ greſſus eius quis
intellexit. Radix et diſciplina ſapientie chꝛiſtus eſt fil
dei:qui vnus exiſtens in vnitate paterne ſubſtatie mul
tiplex in effectibus eſt. Cuius per reuelationem pater⸗/
nam petrus accepit noticiam In eadem ammiratione
Ylaias erat inquiens Et bꝛachium domini cui reuelatũ
eſt. SGed deus pater eſt qui reuelauit miſteria pꝛophetꝭ
ſuis miris modis:et petro vt ſuum eternum filium in
tempoꝛe humanatũ in carne velatum agnoſceret oꝛeq;
conſfiteretur:et in tam alta confeſſione fundamenta fu
ture eccleſie iacerentur. Sicq; a chꝛiſto ſatum eſt. Et
ego dico tibi quia tu es petrus:et ſuper hanc petrã edi⸗
ſicaw eccleſiam meam Conſpicentur alta mente ſide
les oꝛthodoxe eccleſie fuudamenta:videant et cõtem⸗
plentur in quo ipſi fundati ſunt. Nulla domus eſt que
non habeat ſua fundamenta deoꝛſuʒ.ſurſumq; tendũt
parietes:deſuper tecta ponũtur. Et ipſa terra vbi ſunt
edes magne ſtructure alte fundate ꝓ fundamento ſub
iectam habet aquam:iuxta dauiticum carmẽ. Qui fun
dauit terram ſuper aquas:q;q; aqua ſit leuius elemen
tum terre iure nature pꝛelatum. Sola eccleſia ſua fun
damenta ſurſum habet · De celis eſt reuelatio. de celis
eſt cõfeſſio.celeſtis eſt fundatoꝛ:celeſteq; ſundamentũ.
Et pꝛopter celeſtia capeſſenda huiuſmodi fundatio fa⸗
cta eſt. O homines ſumus terrenum fundamentũ ha
bemus:qm̃ ex adam terreno carnis ꝓpagatione traduci
mur. O wro ſideles ſumus ſuper celeſtia fundamur.
non ſuper petrum ſed ſupꝛa petram chꝛiſtum vnigeni⸗
tum dei filium oꝛe ſuo exconfeſſione vere ſidei reuelati⸗
one patris eterm depꝛomptam. Metra autem erat chꝛi
ſtus. Ygitur er terꝛeno terreni:er celeſti celeſteſ. Sicq;
apoſtolus ammonet. Sicut poꝛtauimus imagineʒ ter
reni: poꝛtemus maginem celeſtis. Et decus noſtru qo
ſupꝛa naturam et humanitatem noſtram celeſti ſplẽdo
re refulget:honeſtis affectibus vita et moꝛbus cuſto⸗
diamus. veneremur et teneamus· Et quoniam celeſte
eſt eccleſie fundamẽtum nemo pꝛeſumat aſſerere quẽ⸗
piam quantalibet ſanctitate fulgentem illam ſuſtenta⸗
mento fulcire:neq; illam virtute conſtare parietũ qui
ex wris fidelibus tanq; ex viuis lapidibus conſtruunfr᷑.
Quoniam ſundamentũ aliud nemo ponere poteſt pꝛe
ter id quod poſitum eſt quod eſt chriſtus ieſus:cui ſo⸗
la virtute eccle ſia ipſa in ſoliditate conſiſtit.non petruſ
non paulus non alius apoſtolus neq; aliquis ſanctus.
non virgo mater. non baptiſta. non angelus fundamẽ⸗
ntum eſt: aut ipſam ſolidam ſtabilemq; facit. Et ſi fun
damentum iactum eſt non arte humana ſed poteſtate
diuina:opoꝛtet ut ad ediſicandum opus impendatur.
Quotquot enim alibi et ſuꝑ alios quoſcunq; edificare
nituntur: cum ediſicijs pariter coꝛruent. Minc apoſtolꝰ
ait. Si quis autẽ ſupedificat ſup fundamentũ hoc au⸗
rum argentũ lapides precioſos lignũ fenum ſtipulam:
vniuſcuiuſq; opus manifeſtũ erit. Dies enim domini

declarabit:qꝛ in igne reuelabit Et vniuſcninſq; opus

quale ſit opus ignis pꝛobabit. Si cuius opus manſe⸗
rit quod ſuperedifcauit· mercedem accipiet. Si cu⸗
ius opus arſerit detrimentũ patietur.ipſe autem ſaluꝰ

erit:ſic tamen aſ per ignem. Multa hic ad edifican/

dum ſupꝛa celeſte fundamentũ parata eſt occaſio diſſe⸗
rendi:ſed qui capaces ſunt aſſiduitate ſtudij elatꝛent.
Non poteſt inferri altiſſimo celo erpugnans bellum: ne
ꝙ; iſta inferioꝛa ſeu ima infernalia poſſunt arietare fun/
damenta celeſtia. zoinde ſaluatoꝛ adiecit. Et poꝛte
inferi non pꝛeualebunt aduerſus eam Soliditatẽ ſu⸗
am omnem in chꝛiſto habet eccleſia quo aduerſus cun⸗
cta contraria et aduerſantia ſecura c nſiſtit:contra quã
ꝓoꝛte inferi pꝛeualere non poſſunt. Poꝛte quidem infe
ri ſunt omnia vicia.omnes male hominũ voluntates.
ex quibus lereſes ſunt et documenta nequiſſima: et ad
uerſitates et tribulationes et bella cuncta que aduer⸗
ſari deo veritati et virtutibus ſatagunt. Non enim infe
