ricum.allegoꝛicũ. anagogicum.et moꝛalem. Et velut ve

ſtimenta coꝛpus:ſic iſta obtegunt chꝛiſtum.A quibus
cum exiitur tipice diſuelatur. Iterum. nõobtegit cuʒ

ſcinduntur. vt vnuſquiſq; ꝓ ſua capacitate intelligat di

uiduntur:et iuxta illam chꝛiſtus dei filius intelligatur.
Quoniã autẽ in ommi opere figuratus eſt cheiſtus. ⁊ ob

uolutus miſterijs:tempuſ mundi oꝛiginalis partemve
ſtimentoꝛum habuit. Tempus indiſiincti mundi ſi naz

ſibi retinuit. Tempus diſtinctionis tam circumciſio⸗

nis quaʒ legis:ſuam foꝛtiter appꝛeſvndit.Tempus gra
tie ſuam plenam accipiendo poſſ. edit. In omnibus his
milicia quedam pagitur. vt ſuo modo certauerint atq;
Eecertent qui deo eterno viuoet vero in ſuis moꝛibo mi
litauerunt:et vſq; in finem ſeculi militaturi ſunt. Nam
iob dicente: milicia eſt vita hominis ſuper terrã. Magiſ
autem dixerim: ꝙ deo ſeruiens ſemꝑ foꝛtiter militat ſu⸗
per terram. Mam ſi milites qui vſſtimenta chꝛiſti redu⸗
xerunt in ſrolia nondũ crediderunt. defertur tamenin
his ſignificationibus oꝛdini milicie. etiã ſi iniquitas re⸗

pugnet pſone.nam aliud eſt ꝑſona hominiſ:aliud eſt ſta
tus wl oꝛdo qui ad pſonam accedit. Ac bonus oꝛdo vnũ
ſigniſicatũ inſinuat.etiam ſi perſona oꝛdinẽ habens cri⸗

minoſa pmaneat. nõ enim ex iniquitate pſone curatur
oꝛdo miſterij:quanqᷓ; magis oꝛdo refulgeat lonitate per
ſone:nec quicqᷓ; pio et ſano ſenſu exiſtimare repugnat.

quoniam mundi partes oꝛiens et occidens auſter et a⸗/

Augoagunn regni filij ſunt venturi:ad quas lona chꝛi⸗

i gratie ſimiliter et gloꝛie puenerunt. Veſtimenta emĩ

chhaiſti lvna ſunt vtriuſch vite. Tunica wro incoͤſut lis
que diuidi nõ potuit: noſtre fidei argnit vnitatẽ. Uni⸗
tsas autem omnino indiuiſibilis eſt: necnõ et ſiguiſicat

chaꝛitatem que diuiſionẽ omnino nõ recipit. Vnitas ſi

quigeʒ noſtre fidei: ſcindi nequit. Poteſt nempe homo
Aaſide reſcindi. ſed fides nõ poteſt vllo modo pſcindi.õᷓ
eſt fides et fides:necq́;uis exipᷣa multa credamus ipſa

.

ca eccleſia oꝛ⸗
thodora. VUna etiaʒ ptin charitas ?: q́uis multi ab ipᷣa
pꝛogrediant᷑ effectus. Nam ſi a ſide et a charitate vna ef
fectus multi pcedunt.neutra tamen diuiditur. wlut ſo
lis radij qui numeroſitate ab ipᷣo refulgent ſeruãt tamẽ
in oꝛigine vnitatẽ:non enĩ ſol diuiditur etiam ſi radij.
Anum eſt coꝛpus luminis:etiam ſi multiplicentur ra⸗
dij lucis. Mec tunica fides vicʒ eſt chꝛiſti: ſed multis nõᷣ

omnibus pnuenit in ſoꝛte. Apls nanq; dicit. Mõ ommũ

eſt fides. Similiter et charitas que chꝛiſti eſt poteſtate
donandi:multis nõ omnibus ꝓuenit in ſoꝛte. Vtraq;

tamẽ deſug eſt cõtexta per totum. Hane coͤterturã meri

to appellauerim. martyrum et eccleſie paſſiones et cun
cta opera:que fidei et charitatis cõſtituunt pulcritudi⸗

nem aſtruunt firmitatẽ. Auget pfecto diſſertionis diffi
cultatem. ꝙ nõ ꝓbitate militis.nõ iudicio arbitrantis.

nõ auctoꝛitate deſuper decernentis nõ alio federe:ſed ſo
lum ſoete puenit in ſoꝛtem. ignoꝛante autẽ cõijtionem
ſoꝛtis.vtrum deberet aceipere qui accepit.Titubant eni

omnes ſoꝛtem mittentes ſi de quo agitur cui pꝛoueni⸗
at. Et vnuſquiſq; appetit ꝙ ſibi nõ ſocijs ſoꝛs tempera⸗
ta cõcedat.et amoꝛ tunc dirigitur ad ſeipm:necretertur

ad ꝓrimum. Et vno accipiente fruſtratur cõditio cetero
rum: de fie charitate illaſq; nolentibuſ tam neſas eſt
dicere. qᷓ; etiqʒ firmiter cogitare. Sed hec omnia dubia
remouentur: ſiapoſtoli ſententiã huic actioni penitus
cõiungamus. Poꝛro inquit. mnes quidem currũt:
ſed vnus accipit bꝛauium. Omnes currunt vnus acci⸗

pit. fruſtrati ſunt ceteri:quoꝝ vnuſquiſq; ea intentione

currebat vt poſſet accipere.· Multi ſup vno queſito ſoꝛ⸗
tes mittunt. Vni ſoꝛs ſignata puenit.Accipit ille gau⸗
dens:reliqui a deſiderio defraudant᷑Abſonum eſſet a ſᷣ
de catholica ꝙ gratiam ſiue gloꝛiam ſicvnus accipiat:et
omnis alia contio ſit inanis. Sed vnitas accipietis nõ
perſone ſed electoꝑ omnium pꝛeſtruit vnitatẽ:ſimiliter
et vnus qui accipit ex ſoꝛte.Aliter in caſſum ad gratiam
et gloꝛiam niteremur:ſivnus acciperet in pꝛiuatõe cun
ctoꝛum. Pꝛoinde omniũ electoꝝ vnitas ſignatur in eo
qui accepit ercurſu velocioꝛi. et in eo milite qui tunicaʒ
habuit ex ſoꝛte tangẽte.Nec moꝛe humano ſoꝛs in gra⸗
tia ſiue gloꝛia eſt penſanda.ſed ſoꝛs in his eſt diuina di⸗
ſpoſitio:qua occultis modis nouit his quos ſuos eſſe p⸗
ſciuit cõferre gratiarũ et pꝛemia meritoꝛũ.Qð vero cur

rentes aut ſoꝛtem mittentes titubant. affectant:et cui

wtum ſuccedat ignoꝛant. ad id refertur qð in apocalipſi
dicitur. Vincẽti dal manna abſconditũ et dalv illi cal
culum candidum.et in calculo nomen nouũ ſcriptum:

qõ nemoſcit niſi qui accipit.et nemo ſcit vtrum ſit di⸗

gnus odio vel amoꝛe. Vnde quãuis dubitemus: ſpere⸗
mus vitam eternã. Ignoꝛamus tamẽ vtrum debeamꝰ
accipere:cum ſolum quis accipit certus erit. Ylludebat᷑
ab omnibus chꝛiſto in cruce pendenti.et vre omnis vi
litas ſibi obijciebatur in facie: nami pᷣtereunteſ blaſphe
mabant eum.mouẽtes capita ſua ⁊ dicentes. Vah qui

deſtruis templum dei. et triduo reedificas. ſalua temet

ipm. ſi filius dei es deſcende de cruce Nec mirum ſipᷣ⸗
tereuntes blaſphemabant:quia nõ ſubſiſtunt.vt agno/
ſcant inuiſibilem veritatẽ. Legunt plures diſcurſu coꝛ⸗
dis oculoꝝ et lingue:ſed nõ figunt animũvt qð latet in
ſcripturis intelligãt. Pꝛetereuntes occulta lona pꝛeter
eunt:nõ aſſiſtunt oꝛationib et virtutibo coꝛã deo vt eis
fontem veritatis et intellectum mentis aperiat. Pꝛete⸗
reuntes enim ſunt. Pꝛetereunt iudei.nec in ſcripturis

„

ſubſtiteruutvt chꝛiſtum poſſent inuenire.remiſerat eni

chꝛiſius iudeos ad ſcripturas. vt in ipis ſubſiſtendo nõ
pꝛetereundo ſcrutarent᷑: quoniã ipᷣe teſtimoniũ Phibe⸗

bant de cheiſto. Sed pꝛeteribant. Nunc wero ptereunt
illum quem crucifixerunt. vt nec cõmunicarewlint paſ
ſionibus eius:aut participes fieri redemptionis eius.

ſed mouent caput velut paralitici atq; frenetici:quibus

diſſolutio eſt in membꝛis et obnubilatũ eſt iudiciũ rõis
Votus capitis leuitatem animi ſignat in coꝛtoꝛe: in in
firmis vero noxiam paſſionem. Mouerunt atq; moue⸗
bant caput ante pꝛeciuʒ pendens omnes qui in fide nu

tant et ſeipos in ſenſib⸗ amant:⁊bhoeꝛrent hoꝛridas ſa

lutiſeras paſſiones:et amoꝛe pꝛetereunt chꝛiſtũ pᷣeun⸗
tes ad pretereuntia pꝛeter chꝛiſium. Sed qui pretere⸗
QR

22

4

unt crucem moꝛtem eius: nõ pꝛeteribunt iudiciũ eiꝰ
Et arguendo impꝛoperabãat. Elah qui deſtruis templũ

cei:et in triduo reediſicas. Si hoc poteras quare teipᷣm
nõ ſaluas: Gilij hominũ te poſuerũt in cruce. ſi tu filius
Tei es: oſtende te ſuper hbomines deſcende de cruce. Non
enim dicebant credentes ſed blaſphemantes: et corde

ſim liter ſermonibus deridentes. Mõ curabat cheiſtus
umpꝛoperia.nec mouebatur animus eius.vt per oſtenta
tionem quippiã faceret: vt nec tam validus occultã po⸗

tentiam vellet demonſtrare deriſus. Mec hominũ violẽ
tia cruciſirus erat quoniã ſua pꝛeiuit omnino voluntas
vnge nec ſe ſuggeſtione deridentiũ hominũ deſigebant
Mon credunt ſenſualitatis ꝓpꝛie amatoꝛes ꝙ ſponte qs

wlit ſenſu toꝛqueri:ſed quuq; p poſſe ſenſui aduerſa de⸗/

.

uiret. Quo decepti chꝛiſtum purum homineʒz eſtiman⸗

tes.etiam toꝛmenta ſi poſſet declinare volentẽ. Quam

obꝛem qui ꝑſuadent crucis deſcenſum ꝓpter aſperũ ſen

ſum. ſimiles ſunt diabulo. qui ſimilia dialolo dicũt: hoc

enĩ dialolus chꝛiſto dixerat in deſerto. Si filius dei es.

dic vt lapides iſti panes fiant:et de pinnaculo temphi:

mitte te deoꝛſum. lbiq; tentatio. ſed umpꝛoperium nõ

in pꝛima. ſed hic tentatio: cui omnis aſſociataleſt deri⸗

ſio.. Similiter et pꝛincipes ſacerdotũ illudentes cum

ſcribis et ſermonibus dixerũt.Alios ſaluos fecit:ſeipᷣm
nõ poteſt ſaluum facere. Si rerx iſrael eſt: deſcendat nũc
de cruce et credimus ei Illuſi a dialo:illudere homi⸗
nibus ſatagunt. Qui iuſns illudit:mente deceptus eſt.

et letargiam patitur. Agitatur a diabolo aut a dementia
qui cõſtituto in pena ulludit. Nondum iuſto ⁊ iniuſte pa

tienti. ſed etiam ſi deliquit ſatis eſt ad omne toꝛmentũ:
ꝙ iuſte vel iniuſte homo vite pꝛiuetur. Pꝛincipes ſacer⸗

dotum magne ſe vilitati cõmiſerant: qõ illudebant ho/

mini ꝓxime moꝛituro.Abſonat a dignitate fulgentibuſ
illudere pena damnatis. Et maioꝛ ſeuitia vlciſcentis in⸗
imici eſſe cõuincitur. cum impꝛoperat vel illudit ꝓ ſcri⸗
pto per iudicem:qᷓ; ſeuam inferre ſuo emulo vltionem.
Et dicebant. Alios ſaluos fecit:ſeipᷣm nõ poteſt ſaluum
facere. Poterat ſeipᷣm ſaluum facere qui alios fecerat.
ſed ꝓpterea patiebat᷑ hãc coꝛpoꝛis calamitatẽ:vt nos ſua
ꝓſcriptione ſaluaret. Sed nõ credebãt ſaluandi adeſſe
virtutem ei:qui ſemeipᷣm in pena dereiiquerat. Deſcen
ſum petebant crucis in argumentũ potentie ſiue virtu⸗
tis:et falſo ſondebant creduhlitatẽ ſi de cruce ꝓſiluiſſet
nam altioꝛis fuit virtutis atq; potẽtie.ꝙ moꝛtuus et ſe
pultus reſurrexit a moꝛtuis:et nõ crediderũt ei. Oe re⸗
gem iſrael nominauerũt.ad exaggerationẽ eſt iniurie:p
eo ꝙ turba ſibi hieruſalem ingredienti rex iſrael accla⸗
mauerat. Sed hec iluſio iuſtaʒ meruit ſuo tempoꝛe vl/
tionem.moꝛe pueroꝛũ qui heliceo ꝓphete cõtumaci ani⸗
mo et aſpero illuſerunt:nam ilico duo vrſi de ſaltu ꝓpin
quo egreſſi:lacerauerũt quadragintaduos exeis. Quid
vero hieroſolime ciuitati ad vltionem ꝓuenerit a roma

nis pꝛincipibus.adhuc hiſtoꝛia explicat:et lingua hom
narrat.lddebant autẽ.. Cõſidit in deo:liberet nunc eũ
ſi vult Erat fides iudeoꝛũ:ꝙ deus nõ derelinquit ſan⸗
ctos ſuos.Quamobꝛem ipᷣi dicebant. Si ſanctus eſt:
ergo cõſidit in domino:nõ enim eſt ſanctus abſq; cõſi⸗

dentia eius. Oeus vero ꝓpicius eſt omnibus qui inuo⸗
cant illum in veritate. Pꝛoinde.Aut iſte ſanctus non
eſt. et nõ cõfidit in domino aut ſoꝛte confidit.ſed qꝛ ſan⸗

ctus nõ eſt: nõ liberat eum deus.Al deitate ad regemiiſ⸗
rael.a dignitate regia in cõmunem et vulgarem homi⸗

nem deſcenderunt. vt experimento dereliquende crucis
ſi quid et quantũ apud deum valeret cognoſcerẽt. Pꝛe
dictum ante fuerat ſi filius dei. ſi rex iſrael eſt: deſcedat

de cruce.nunc vero.ſi in domino cõſidit ex virtute cõſi⸗

dit liberet eum nunc deus. Si enim eius eſt ſanctus. et

ſi ſuper eum voluntas inclmatur ipᷣius.vt cõpꝛehende⸗

re poſſent:qᷓ; magna in cõſpectu dei ſue virtutis eſſet au

ctoꝛitas. Mon reſrondet ex facto aduerſis et curioſis ho⸗
minum votis:qui diuina ſectatur et ſatagit adimplere
mandata. Et ꝓpe modũ irremediabiliter depꝛauati dei⸗
tati conabantur inferre deriſioneʒ:aut nõ credendo di⸗
uine generatõnis miſteriũ cum dicebant. Dirit enim
quia filius dei ſum Si dixit. verum dixit: qð omnino
ſubterfugit iudeoꝝ mentes eternam generationem in
deo. Nec potuerũt cõpꝛehendere in deitate diſtinctionẽ
aliquam perſonarũ.et timentes pluralitatẽ deoꝛũ. pꝛo⸗
pter vnitatẽ quã weriſſime aſſerunt.creatoꝛis trinitateʒ

in diuinis ommimode negauerũt. illis dumtarxat exce⸗

ptis:qui hoc credere occultis meritis a dommo ſuſcepe⸗
runt. Nam ſi eternã generationẽ in diuinis altitudine
fidei cõſperiſſent:facile fuiſſet aduertere ꝙ filius hoĩiem
induiſſet.⁊ deſcendiſſet in inferioꝛes partes terre. Sed
ad pꝛimũ clauſus oculus fidei.in ſecundũ penitus non
aſpexit.Alc ꝑ hoc qð dicit᷑dixit enim quia filius dei ſum:
neq; pꝛincipes ſacerdotuʒ atq; iudei ceteri credebat hoc
fieri aliquãdo poſſibile. Sed neq; hunc ex hoc credebãt
filium dei.vt eoꝛum iudicio merito hec et peioꝛa pateret
velut qui diuma pꝛeſumpſit et impoſſibilia fieri poſſibi⸗
lia ſuo verbo monſtrauit:ſi dixit filius dei ſum. Ollude
bant autem ei et milites:et accedentes acetum illi offe⸗
rentes dicebant. Si tu es rex iudeoꝝ:ſaluũ te fac Mec

illuſio militũ nõ ex odio ſed ex vſu maloꝛũ ſatellitum ꝓ

cedebat:quoꝛũ conſuetudo eſt inſultare damnatis. Vle
rius autem arbitramur illam pꝛoceſſiſſe de cõplacentia
iudeoꝛum.vt quoniã illi deridebant:iſti eis malo placi⸗/
to volebant eſſe cõſimies. Multã miniſtrauit mundo
perniciem iniquitatem plurimã germinauit.in malis

Vele placere malis:ſiue late aut tenuiter habere partici

pium cum iniquis.. Idipᷣm autẽ et latrones qui cruci

firi erant cum eo:impꝛoperabãt De duob dicitur quo

dam moꝛe loquendi: ſolus vnus efficit.qð alius euã⸗
geliſta clare diſſeruit dicens.. Elnus autem ex his qui
pendebant cum eo latronibus blaſphemauit euʒ dices.
Si tu es chꝛiſtus:ſalua teipᷣm nos Elide blaſpixmie

quaſi a multis neglectam ſpeciem: ponere ſub dubio q

eſt certum. Blaſphemia eſt dicere cuiqᷓ; ſi tu es.qð ille in

veritate eſt. In regem certuʒz populi eſſet damnats blaſ
phemia. dicẽre: ſi tu es rex. Et ſapientẽ expertum voca⸗

re cunctanter:derogatõnis eſt actus. Omne dubiuz de
qualitate bona certiſſime inſxrente blaſphemia irrogat

in habente. Goꝛte obijceretur. Aderat ignoꝛantia: defi⸗
ciebat ſana credulitas. Sed hec pamplius blaſphemiaʒ

faciunt.cum ignoꝛatur ꝙ venire in noticiam debuit:aut

cum nõ creditur. qõ credendum veritas ipᷣa definiuit.

Elelle inclinare ad indecentia quempiam.iuſtum ad in

iquitatem. cõſtantem in bonis operibus virum ad fragi

litatem velle deflectere.aut poſitum in alta ſedevirtutũ

ad yma ſeu aduerſa velle detrahere: blaſplxmie crimen

appoſuit. Sed qui conſtans in animi vittute conſiſtit

mhilopendit verba blaſpemantium: et ſibi cognitus.
alijs incognitum fſieri paruipendit. Huiuſcemodi blaſ⸗
phemia iaculabatur inchꝛiſtum:cum dubitanter et ex⸗
ceretur. Si tu es cheiſt?: ſalua temetibm
et nos. Quid ſi cõditionalis et dubitatius eſt iſta locu⸗
tio? Sed oĩ remoto dubio chꝛiſtus erat.a in ſeipo ſalu?
erat. cui nõ dñabatur pena vel doloꝛ:qͥs ipᷣe ꝓpꝛia volunt

pꝛobꝛatiue di

—

ate ſuſcepat. ʒ latrones nec mẽte nec coꝛpe ſalui erãt
OBlente non:erant enim in vmbea incredulitatis inclu/
ſi. Et ab ipſo ſaluatoꝛe didicimus qui crediderit ſaluus
erit:qui wro nõ crediderit cõdemnabitur. NMec coꝛpoꝛe

lonih
cheiſtu
lemner
lberta
dinm
lohur
plecti
mileſ⸗
hlliar
name
pulue
auerl
ahuec
plrmi
peobe
lolatni
Ntinch⸗
tem. xr

munese

galaſe
ſerere
btſa
efe
p
lium
luche
tiam
quiin
tum
lxſitas
wmmine
timeswer
ta viuen
loͤopen
lemdam
matione
ſumto
Fnouc
büuſtian
laneyit
noriam
kerer pen
Pacto⸗
defmiuſte
ſeſibe⸗

tuser
ſence
ſetan
istv
mplere
dn di
do d
temm
mmino
memin
nctoni
N o⸗
imitare;
it ere,
ſoſeepe,
titolne
olwiem
e.BDed
tusnon
Diſum:
ebärboe
Cededa
Mpateret
erioſſibi⸗
n Ylce
milliocken
ſe Mee
Hitum p
tis, Ge
Mcentis
Moadi,
AWund—
dinmais
derepartiet
guicrval
dicturdo
Dalugenif
nerhiecei
ltelzdics
ebooßeme
lbdubocs
es gölein
Unnatab

tumwe

dubizde
läirroget
gtine kf/
Pirmi
buitaue
Afininit⸗
umadin⸗
had ftag
leprturl
ſecinnen
ecorſiſtt
cognius,
mut
Utereten/
etermm.
ſtrloene
ſvbl
lofot
immlt
ſlu erat
tointlu⸗/
t ſaluca
3 oeor

dee poſſione do. Balua.

ſalui erant:quia pꝛopter demerita rei ublice decernen /

te iuſticia configebantur in penis. Et ſalutem coꝛpo⸗
ns ille miſer gliſcebat. neſciens quanta poſſet eterna ſa
lute donari. Et ex coꝛpoꝛis pena mereri innocenti et dei
filio in patibulis ſociatus:ſi lumine ſidei nõ fuiſſet a⸗
uerſus. et cin collega in culpa in pena cõpar:in fidei vir/⸗
tute man ſiſſet cõſimilis. Quod alter latro dextralis co⸗
gnouit et tutoꝛ in ꝑems factns eſt chꝛiſti male conſcien⸗
tie reatu cõpunctus ſe iuſte mereri clamabat:et noui⸗
ter renatus in fide.cõtra collateralem ſociuʒ audaci ver/

ww inſiluit. pie chꝛiſti domini partem ratus ad quod ſe⸗/

quitur. Reſpondens autem alter:increpabat illum di
cens. Meq; tu times deum: qui in eadõ damnatione es.
tnos quid ẽ iuſte.nam digna factis recipimus:hic ve
ro nihil mali ſecit Elelut iter duos plos cõſtitutꝰ.aut
chꝛiſtus elatum et ſemetipᷣm eſſe culpabilem ignoꝛan⸗
tem.et nolentẽ ex iuſticia pati que meruit et cupientem
libertatem ꝓſperam in terrenis. et omnino inſidum de
diuims. chꝛiſtumq; blaſphemijs laceſ. centẽ.alterum we⸗
ro humiliatũ et ſibi cõſcium male vite:pꝛo qua iuſte ſe
plecti publice fatebat᷑.et incredabat ĩ culpa et pena cõſi⸗
mlẽ ſed iam factũ diſſinnlẽ in virtute. Dic etiã alter ni
hil iam exigebat amplius ſuꝑer terram:ſed regna ſuper⸗
na mente atq; woce captabat. Mi pfecto ſunt ludeox po⸗
pulus atq; nationum. Nam iudeoꝛuʒ populus latronis
auerſi:cõuerſiq; gentium populus tipum tenet. Nam
adhuc iudeoꝛum populus cheiſtũ laceicit in vicijs ⁊ blaſ
plxmias irrogat: et ſentẽtialiter verbis latronis vtitur
expꝛobꝛantis. Sed cõuerſus populus nationum ꝓpter
idolatriaʒ iuſte ſe damnari cognouit. et infuſa luce aſpe⸗
xit in chꝛiſtum. credens ſi upꝑomnes homines innocen⸗
tem: veum verum de deo vero hominẽ factum inter ho⸗
mines cõuerſantem. Sed libet huius latronis per ſin⸗
gula ſua dicta diſcutere: atq; q́;dtum fas eſt meritum diſ
ſerere quo pꝛeuentus tam invltimis cõſtitutus increpa
bat ſane cõſcium in culpa ſimiliter et in pena.quo iam fi
de factus ſuꝑioꝛ.⁊ ſeipo inuiſibiliter maioꝛ:et ligno coꝛ
poꝛe pendens.in ligno fidei mente pendebat. et coꝛpoꝛa⸗
lium penarũ oblitus.diuino feruefactus amoꝛe coꝛam
iudice inter medium dependente ſ odalem arguere:ace⸗
tiam inſtruere nõ wretur dicens. Neq; tu tines teum
qui in eadem damnatione es:Nõ times deum. quẽ vni

tum carni deum eſſe nõ credis: Non times teum. queʒ

heſitas id eſſe quod eſt:Nõ times deu m.qui oppugnas
hominem innocentem qui blaſpixmias irrogas: Mon
times deũ:iam moꝛte vicinus.cui omnis ſpes eſt adem/
pta viuendi qverbis blaſphemis malapficis.cũ ligno af
firus opere iam nõ poſſis: Mon times deum. qui in ea⸗
dem damnatione mecum qui timeo es aut in eadeʒ da
mnatione penarũ coꝛpoꝛalium cum deo es. qui coꝛpoꝛe
aſſumpto inter nos pendens pꝛia patitur voluntate.
Nos dquidem iuſte ſcilicet patimur.quia vnde coꝛruimꝰ
a iuſticia:inde pſoluimus penas.ld cõſiderationẽ ma/
leacte vite remittebat iſte cõſoꝛtiuʒ.vt reuocaret ad me⸗
moꝛiam mala que fecerant: vt dignam malefactis aſſe/
reret penam:quã ligno affixi ferebant. Immemoꝛ nan
q; hactoꝛum ſcelerum. omnẽ penaʒaſſerit indecentem:
et miuſte inferri dicit omne to⸗ꝛmentũ. Pꝛoinde latro
iſte ſubiecit. NHam digna factis recipimus. Digna ſunt
toꝛmenta ominũ male factis:et irrepꝛehenſibiliter mma
le viuenti decens eſt extrema calamitas. Dicam ſeueriꝰ
imo wrius. Magis dignu m ꝓfecto dinoſcitur diutine
tineri. aut cito iniri reum ſupplicio:q;; viuere in pec/
cato.et pena multari: qᷓ in culpa letari. Nempe in vni⸗
uerſi pulcritndine plus clareſeit. Dictat irrefragabili⸗
tervers iuſticia.vt penam culpa inueniat. Sed quia nõ

quentem nouerat latro iſte oꝛdinez diuine iuſticie. que

.

malum aliquod in vltum eſſe nõ patitur: ad quam affi⸗
ciebatur amoꝛe.qᷓ;uis coꝛpoꝛe toꝛqueretur. Et licet ab⸗
hoꝛreret ſenſus exterioꝛ interioꝛ vero iuſticiam quã cõſi
ciebatur amabat. Et quaſi oblitus penarum: verbis pu
nientem iuſticiam extollebat. Pꝛopꝛium enim eſt vera
ratione vtentium ꝑamplius vero hominu electoꝛum di
ligere atq; laudare iuſticiaʒ: etiã ſi ex illius ecreto aſper
rime toꝛqueãtur. NHam ippe naturalis oꝛdo iuſticie inter
lucens rõnibus hominum dictat crimina ſine pena nõ
eſſe. que munſibiliter ſemper eſt pꝛeſto: quis interdum
viſibiliter differatur. In magnis cognitionibo hic toꝛ/
tus homo ferebatur: qui ſe iuſte digneq; pati pfitebat.
Vagna pars eſt vnie apud deum:hoc asnoſcere ſimili
ter et fateri. Attollebatur ſublimius homo iſte. cü chꝛi⸗
ſtum agnouit innocentem: quem iuder ad moꝛtem pu⸗
blice cõdemnauerat. Quoniam difficilimu eſt cregere
aut dicere ſine culpa.quem ludex oꝛdinarius ad aliquã
penam damnat vt reum. ſeu cum aſſertione teſtiuz aut
acclamationibus wpuloꝛum:nam ſi nõ teſtibus atta⸗
men clamoꝛibus totius populi damnatus eſt cheiſtus.
Et quem totus populus poſtulauerat validis vocibus
crucifigi:latro iſte dicit.hic vero mihil mali fecit. Vnde
hic latro agnouit ꝙ mihil mali fecit. cum quo nõ fuerat
cõuerſatus.quem ante foꝛte nõ nouerat.qui nec ad do⸗
ctrinam aut ad ſequelam chꝛiſti acceſſerat ſed ſtudue⸗
rat operationibus latronũ.vnde iuſte patie batr᷑ exitiuʒ.
Qua ſibi hec irrepſit noticia ꝙ chꝛiſtus mali fecerat.
Quid. Quia certe nec ſcire poterat quoniam deus erat
Vnge cõſpexit.ꝙ chꝛiſtus nihil mali fecit. Inquã pie:
ſi foꝛte digne chꝛiſtus dominus illuxit ei. Nõ enĩ alun⸗
de accepit qᷓ; ab eo quem aſſerebat moꝛiens innocenteʒz:
et ꝑfuſus fidei pietate dicebat ad ieſum. Vemẽto mer
dum veneris in regnum tuum. Clide qᷓ; alte ingreditur
latro pendens.vt aliud credat in regnum pꝛeterqᷓ; moꝛ
tale caducũ:et wlit illius eſſe regni cola. qui ab iſto ſer⸗
ra moꝛtis ſecabatur. Et miſteriũ pꝛofitebatur in chꝛiſto
eternum atq; diuinum:quanqᷓ; e excarne tempoꝛali⸗
ter crederet moꝛiturum. Et hoc iquidem totum ꝓfite⸗
batur ex petitione quã faciebat ad regnum:ad quod per
pontem moꝛtis chꝛiſtum tranſire videbat. Cotus hie
cõuertitur ad chꝛiſtum:et ei pꝛo alia vita ſe donat. Hui⸗
mira nimirum fides.qui ſolum chꝛiſtum deriſum et de
relictum ab hommibus vicinum moꝛti.et ipᷣe moꝛti vi⸗
cinus deum wrum et hominẽ conſitetur:a nemine do⸗
ctus.a nullo pꝛemonitus. Et vbi fugiendo negant qui
eius doctrinam audierant miraculaviderant.et in cibũ
pauloante ſumpſerant coꝛpus eius de manibus ſanctiſ
ſimis eius:iſte ſolus cum tacente virgine cõfitetur. vt
in his meroꝛibus tam hoꝛrendis ſocius ſuit virginis in
fide atq; doloꝛe:chꝛiſto in pena conſi milis.a collatrone
virtute diſſimilis.chꝛiſti cõfeſſoꝛ:atq; ſue innocentie fa⸗
ctus tutoꝛ. Sed hi latrones ſuis diſparibo meritis am⸗
miratione mentes hominũ pulſant: ſi quo merito vn⸗
cõuerſus aut quo demerito alter auerſus.vnuſ in facto
axpꝛobatus et voce a chꝛiſto:alter vero chꝛiſto tacẽte re⸗
pꝛobatus ertiterit. Nam chriſtus equaliter reſpiciebat
cõpenales ſuos. mediuſinter eos pendebat affirus pa⸗
tibulo:nec pᷣaccipiebat perſonam alterius. Quid eſ
vnus irrogauit chriſto verbis blaſphemiam alter ſuſce
pit. pro illo moꝛiendo tutelam. Vnus cognouit iuſtici⸗
am ipoꝛumq; puniente; nequiciã laudauit:alter impu⸗
ne viuere pretentauit. Erat ne ſoꝛte ad iſtos in xpo ali⸗
qua inequalitas. Hoc credere dico neſas. Quid ergo.
Dicam audacter qð ſentio. ꝙ nec cõuerſo ſuffecit meri⸗
tum ſuum:ſed auerſum demeritum ſuum iuſte deiecit.
D 2

4.

Aiber terciuſdecimus

Mullus cõuertitur niſi ex gratia:mullus damnatur niſi
er demeritis diuina dictate iuſticia. Qõð ergo demeritũ
illius nõ credidit. Quod vero dementum atq; vnde:
illi qui credidit: Meritum cõuerſi nõ leginus. quid in
occulto habuerit ipe neſcimus. demeritu vtriuſch coſpi
cimus: quia latrones erant. bomines vticq; male vite.
An verincatur illa ſentẽtia quem deus vult indurat· et
cui vult miſeretur: Sed in toꝛtuoſioꝛem incidimusqᷣ
ſtionem. cum deus acceptoꝛ perſonarũ nõ ſit:et cum el⸗
ſent ambo homines peccatoꝛes. chꝛiſtum eque coꝛpoꝛeo
viſu aſpicientes.iuxta eum eque pendentes.quoꝛũ vnꝰ
in cõuerſatione chꝛiſti alterum nõ pꝛeuenerat quia neu
ter viuens habuerat vnde vnus üloꝛum meruit cõuer
ti. alter vero meruit indurari. Quo merito vnus miſe⸗
ricoꝛdiam accepit.alter in iuſta damnatione reman ſit.
Seg aiiter hec aut ſimins queſuo nodoſa non ſoluitur.
niſi dei miſericoꝛdiaʒ et iuſticiam aſpiciamus: et lberas
bim voluntates. Mam deus ex mia donat peccata con⸗
uerſis:et ex iuſticia tribuit pꝛemia. ſiue ſupplicia merito
rum.Mõ ergo iſtoꝛum eſt cõuerſio aut auerſio celebꝛa⸗
ta ex chꝛiſti pꝛeſentia coꝛpoꝛali quam habebãt equaliter
nõ ex viſu quo ipᷣm intuebanturmõ ex verbis eius pam
plius virectis in alteruʒ · ſed ex libera voluntate.qua ille
credere voluit ille vero incredulus manſit. quem ſicut
illum der miſericoꝛdia expectabat: ſed nõ credentem re

.

liquit diuina iuſticia repꝛobatum. Ad cõuerſum autem
latronẽ chꝛiſtus alta pmiſſione reſpondit. Amen amẽ
dico tibi:hodie mecum eris in paradiſo lmenverbum
eſt veritatis. Vnde infallibili pollicitatione latroni pen
denti atque conuerſo paradiſum chꝛiſtus moꝛiens re⸗
pꝛomiſit. Pꝛoinde cognoſce quid conferre poſſit. reſur⸗
gens et regnans: qui moꝛiens talia donat. Quanta eſt
largitura libertas.ſi tãta cõfert extrema captiuitas.Mõ
autem in hac ꝓmiſſione paradiſum ſc locum ad oꝛien/
tem. a quo exulauit adam intelligamus repꝛomiſſum:
quoniã illo hodie latro poſt chꝛ iſtum deſcendit. eid lim⸗
bum pꝛeceſſit chꝛiſtus hoꝛa nona moꝛiẽdo latronẽ. Se
cutus eſt latro qua ſi veſpere: crurifragio celebrato. uʒ
ergo vtriuſq; anima q;uis nõ eadem hoꝛa chꝛiſti ſcʒi lg
tronis ad limbum deſcenderit.a quo chꝛiſti anima non
egreſſa quouſq; plene a moꝛtuis reſurrexerit. pꝛotinus
credendũ eſt:ꝙ in illo paradiſo terreſtri die illo neutriuſ
anima fuit. nec chꝛiſtus in anima ſolũ et ditate deſcen
dens ad limbum latronis animam tranſtulit in paradi
ſum. ſed ad eum in liml fecit illum deſcendere. vt cum
animabus ceteris extrahendis fieret in ſequela. Pie eu
tem ⁊? nõ incõgrue credi poterat: ꝙ cum illam amnimarũ
multitudinẽ de limbo chꝛiſtus volens reſurgere a moꝛ⸗
tuis eduxiſſet. ꝙ in terreſtrem paradiſum induxerit. vt
adam cuʒz miſera ſolvle ſua reuocaretur in ſignũ eterni
federis atq; paciſ:a quo per inobedientiã exulauerat. Et
tamdiu amma ade ibidem cum ceteris ſeruarerur. quo⸗
uſq; chꝛiſtus coꝛpoꝛaliter celoꝝ alta cõſcend eret: poſt ſe
illam turmaʒ letantiũ animarũ ſubuecturus. Etenim
illo de loco aſſumendum erat ad ſuperna celeſtia huma
num genus ſucceſſione felici. miſi adam ſuperbia ꝓpꝛia
exulaſſet. et ꝑpetuata ꝓpagine culpa illa veriuarer ad po⸗
ſteros. Mec abſonat a pia credulitate culpa deleta ꝑ chꝛi
ſium ꝙ inde anime aſſumantur in celum:vnde aſſumẽ
Ae fuerant ante peccatuʒ. Mõ ſolum ille que illo in tem⸗
poꝛe aſcenderunt chꝛiſto aſcendente.ſed que quotidie ꝑ
miſericoꝛdiã afſumũtur:vite peracto fine ab ipo regna⸗
te. Congruũ poxro eſt. vt animevideant locum a quo in
agam humana natura per tam longa et aſpera exilig ex⸗
uulauit:vt pariter miſericoꝛdia et iuſticia dei peramplius
cognoſctur. Sed quoquo modo ſe habet oꝛdo rei aut

hoc quod dicitur hodie ad tempus refertur quo chꝛiſtuſ

iſta cõpleuit. et ammã eius paradiſum ommiũ delectabi

lium opoꝛtet intelligi:vt plene ſoluatur.qð vicitur.ho/⸗

die mecum eris in paradiſo. Quoniã autem lucas qui
ſolũ hoc recitauit.in greco euangeliũ ſcripſit:expedit ab

illa lingua huius vocabuli ſumere interpꝛetationẽ. Da

radiſum ſiquidem hebꝛei:oꝛtum wero greei dicunt.Da

radiſus etiam ad eden ſitus refertur qð delicie interpꝛe

tatur.vt nõ incõgrue dicatur latromi. hodie mecuʒ eris
in oꝛto delitiarum:ſcʒ ꝙ in omnibʒ delicijs eris mecum

exiſtens.aut in terreſirem paradiſum te deferam hodie
carpens iter. Necnõ et limbum ad quem chꝛiſti et latro

nis anime deſcenderũt delitiarũ oꝛtum poſſumus appel
lare.nõ enĩ pena ſenſus tenebantur incluſi q;uis a vera
patria eſſent excluſi. Seruabatur in eis diuina iuſticia
vt qui actu nõ deliquerat.nec ſenſibiliter puniret·. Nec
credamus illoꝛũ patrũ exemptas animas a coꝛpoꝛe dele
ctationibus fuiſſe pꝛiuatas:quas in carne vendo ſeꝑe
ſuſceperant.Nec moꝛtis necemſtate factum eſi vt moꝛiẽ
do et ad limbũ deſcendendoeſſent culpabilioꝛes:vt his
pꝛiuarentur internis gaudijs. quibus in carne gaude⸗
bant. Quomodo noe potuit alloquia diuma ſuſcipere.
quin mente iubilaret. Quomõ abꝛaam in diuinis affa⸗
tionibus nõ exultauit in anima. Quanta leticia ipſum
credimus circumfuſuʒ cũ angelos ſuſcepit hoſpicio.cũ
deus illum ipᷣm ꝓbauit in filio.cum vidit arietẽ inter ve

pꝛes in quo cognouit ad ſuam redemptionẽ. chꝛiſti futu

ram omnimodã paſſionẽ. Quanto iacob exultauit tri⸗
pudio cum videns dñm dixit:vidi dñm facie ad faciem
et ſalua facta eſt anima meacum luctans oꝛationibo cũ
angelo nõ dimiſit eum quouſq; accepiſſet benedictionẽ
cum inuiſibilẽ climationẽ aſpexit a terra vſq; ad celos.
et angelos ſurſum atq; deoꝛſum chmare per ꝑ ulaʒ. De⸗
lectationibo inenarrabilibus repletus eſt moiſes:cuʒ ſiu⸗
bi deus amicabiliter loquebatur. Nec omneſ ꝓplxte ills
magna miſteria vid erũt atq; cognouerũt fine intermis
delicijs:quas humana lingua eippᷣiicare nõ poſſet. Quo⸗
modo ichannes delectationibus diuinis pꝛiuatus fuiſ⸗
ſet in limiv·qui nondũ natus exultauit in ptero.Acper
hoc neq; emre debet in dubium : c in illo ſinu aulerren

tur interne delicie quibus in ſeculo poſiti fruebant᷑cum

nec peccare aut demereri poſt moꝛtem potuiſſent vnde
tollerentur. NMec poſtq; illos diuinos affatus ſuſceperãt

taliter ante moꝛtem vixerunt vt poſt moꝛtẽ merito pri

uarentur. De illis dumrarat dicimus: qui ad patrũ ſi⸗
num in anuna veſcedere. Deinde locũ hũc merito quẽ⸗

dam dicimus paradiſum et oꝛtum deliciarũ: vt petitio⸗
ni cõpendentis ſit taliter facta reſponſio:qð in ſinu pa⸗

trum cum aa chriſti ſe redigens velut in quodã cũ chri
ſto fuerit paradiſo. Sed vt ne fallamur varia varie opi⸗/
nantes paradiſi noĩe opoꝛtet intelligi oẽm inui ſibilẽ cõ⸗
ſolationẽ: ſcʒ illã quam aĩe a coꝛpoꝛibo abſolute aut in⸗
tercluſe coꝛpibo ſubmiſſis coꝛpoꝛeis ſen ſibo ſeu extra coꝛ
pus exeuntes ante illam plenitudinẽ beatitudinis inef /
ſabile ſupne patrie poſſent vſqᷓ; vigne ſuſcipe. Quoniã
igi᷑ neceſſario ſit tranſitus a coꝛpalib⸗ ad ſpiritualia vt

veritas diuinarũ ſcripturarũ eluceat. litterali ſcriptura⸗

rum ſenſu. paradiſi nuncupatione illũ locũ.quẽ deus a
pꝛincipio plantauerat in oꝛiente ad eden intelligimus:
tranſlatione vero facta intelligẽtera ſenſu ad intellectũ
inuiſibiliũ delectationẽ merito dicimus. nam ſicut in il
lo quicqᷣd eſſe potuit coꝛpalis amemitatꝭ atq; ſuauitatis
pᷣter gloꝛificationẽ coꝛpis fuit. ſic ꝑ tipicũ ſenſum quic⸗

quid eſſe poteſt ſub celo deliciarũ ex illo ſentimus:aut

er parte ſic eſſe cognoſcimus. Nulla wero cõſolationum
inuiſibilium coeternatio verioꝛq;ᷓ eſſe cum chꝛiſto. Et

4
.
6
ltt
.
nu
Nu
ctun
ſye
ptif
pir
ſitter
ſuse
mag
liart
mmat
mag
ney
tes.
res
cur
nec
tuti
lnee⸗
peerp
Mer
gaand
Pad⸗
cum

Bo

Zung
ſentiel
rſen
tionan
lice ſ
eper
lonim
ndoc
kecta,e
Ceet
ſt
ſe

luſnaa
et⸗ee⸗
e le
coſepe
lmons
Rhis
Gauen
lchere.
nigaſfe
aiptum
bſpiciorci
teinterw
baſtifntn
mutrtri
dem
onibyci
ciction
WG.
e Der
Mesechzſ
ſcpbrtent⸗
jneinterne
vfet Qp,
Nenn Neor
unſenn
hebattonm
iſenente
b ſuſtepart
nertoprn
pumuß
ennoghe⸗
t keutio⸗
aſinapa.
Käcöͤchri
Nneopt
tiſtbilc⸗
Nte alen
Heltraco
inisinef/
„Quoma
tüneliayt
ſſcnprunn
gue us
cligmus.
linnekecun
1 ſut
ſattuts
ſumni,
nlert
ltionun

S

paulus cllpiebat ſolin et eſſe cum chꝛiſto. Erimebatur
pero a coꝛpoꝛibus ille anime ſcʒ anima chꝛiſii vnita dei⸗

tati:et anima latronis eidem adſerens per fidem ⁊ cha⸗
ritatem. Et qui adſvret deo vnus ſpiritus eſt cum eo.
Et mutuo ſe viſuras ommmode parabant: vt chꝛiſti di
ctum merito wrü eſſet hoche mecum eris in paradiſo.
Atqui pꝛo eo ꝙ paradiſus ille terreſtris locus dict? eſt
deliciarũ.locutione cõuerſa quaſſibet delicias ſcriptura
paradiſum appellat: iuxta illud quod de rege tyri per ece
chielem dicitur. Tu ſignaculũ ſimilitudinis eius ple⸗
nus ſapientia: pfectus decoꝛe in delicijs paradiſi fuiſti
unq; wro rextyri ſuꝑ quem lamentũ mandato dñi fa

ctum eſt. fuerat in paradiſo terreſtri. ſed alias habuerat

ipᷣe delicias appellatas noĩe paradiſi aut illis cõſimiles.
vt ipe rer fuerit velut in delicijs paradiſi.et quodammò
ꝓpheta enumerat illas delicias. ſicut legenti ſubſequẽs
littera manifeſtat. Igitur ſi dicuntur alie velicie paradi
ſus etiam ſepe vſitato vocabulo moꝛeq; loquendi.qᷓ;to⸗
magis cum chꝛiſti amma inneniri atq; intueri eſt deli⸗

ciarum paradiſus vberioꝛ. Gtabant iuxta crucem ieſi
mater eius et ſoꝛoꝛ matris eius mariã ele

matri eret maria
magdalene .Subticuit iſte matrem mariã ſcz ſalome:

ne videretur amoꝛe humano wl laudis affici ad paren⸗

tes.qu adeſſe nõ dubitamus. et multas alias mulie⸗
res chꝛiſti diſcipulas:quas euangeliſte interſerere non

curarunt. Sed ecce amicecrucis. pro eo amice ieſu. ſed
nec amice crucis. quia in illa to-quebatur et moꝛieha⸗

tur ieſus:ſed wlut comparticipes aut communicare xo
lentes paſſionibus eius. Stabant pꝛope arboꝛem pro/

pter wmum: et iuxta patibulum pꝛopter iuſtũ. SGed
mater eius mente plabBocund ſewainr minin,C⸗

quanq; pꝛeſſa doloꝛibus perſpicaci coꝛdis aſpectucõtem
plabatur illam. atq; pᷣſentia et fu tura miſteria ſancta e
cum illuminandus eſſet mundus in ſplendoꝛibus eius

Beg nos poſteri cum illis pꝛioꝛibus contemplatiuo a⸗
moꝛe quid donat intelligere ſectatoꝛibuſ poſteris:vt ſit
cõmunicata cognitio cum ſequentibus pꝛimis. Si cru⸗
cis illius intuemur materiã lignum aridum eſt:vt oẽs
reſurgant per lignum ſicut omnes in ligno coꝛruerüt.
Et faciliter erãt donanda peccata.nec durabiles in hac

Vita hominũ paſſiones:wluti cum ab igne cito cõſnmi⸗
tur lignuʒ. Huiuſcemodi lignũ geminã ſcimus habuiſ⸗

/

ſe radicem:vnam occa ſioms que fuit pꝛimoꝛũ parentũ

pꝛopꝛia et deteſtanda woluntas. qua nõ domino iuſte p/

cipienti ſed male ſuggerenti reptili cõſenſerunt:aliã na⸗

ture quã in creatis arbꝛibus ſicut in hminibus eſt ſer

uata ꝓpago. Perpetuata eſt ꝓpago humani generis vir

tute traducis: et cum illa oꝛiginale delictũ. Oerpetuata

eſt pꝛopago lignoꝛũ:vt in ligno appenderetur remediũ
Seg quid homoad lignũ: Que cõmunicatiovniuſad
alterũ: VUtiq; magna nimis. Nam inſenſibile poꝛro eſt

lignum ⁊ omnis homo dũ peccat inſenſibilis eſt ad deũ

qm ſi ſupꝛa ſeipᷣm inveritate ſentiret.penitꝰnõ peccaret

In ligno ĩſenſibili xpᷣs patir p ĩſenſibili delinquẽte.Nõ
ſentit lignũ diuinũ ponc quod habet:nec homo dũ rec
cat ſentit munera creatoꝛis. Caret vita ſenſibili atq; ra
tionali omne lignũ.necnõ et vegetabiii ſi pꝛecidar a ra⸗
dice.ſic et homo ab omni wera vita moꝛitur male peccãſ
ac per hoc reſtondet in ratione inſtrumentuʒ paſſi ionis
homini peccatoꝛi. Si figuram aſpiciamus arte bominũ
