ſto iudice pꝛo aliquo ſe ingerũt:abſq; rogaminibus iu⸗

Pn. R PE=

11

.

6. – Che

6 *

UAiber

ſticia tota pollet. Alius dixit. Juga bum emi quinq;:
ſed eo ꝓbare illa:rogo te habe me excuſatuʒ. Emit ho⸗
mo iuga boum.duplicatos ſcʒ qumq; coꝛpis ienſus.pꝛee
cio inſi:e rõnis.eum exterioꝛibo ſenſibus viuere delecta
tus decernit:et it ꝓbare cũ exꝑiri vult quid vnuſquiſq;
de hoc neq; ſeculo percipere poſſit in voto:ac ſi fruſtra el⸗
ſent ſenſus coꝛpoꝛei niſi eis homo culpate vtere᷑. Qui
bus vt homo inculpate vti ſciat poſſit et velit lex poſita

eſt.tributa temperantie virttus.bonoꝛum eternoꝝ ad/

iecta ꝓmiſno.ld rationabilia lamenta ſe parat necnon
et ſe pꝛeltat in moꝛte:qui pꝛo voto ſenſualitatis ſenſus

1. renrn cozpis experitur. Qſod hieremyas ꝓpletico ſpuͦ dixit.

—

e r⸗= - .en.

. 38.. . n. C 2.

2*
f.- ☚ 5 WMLrer 1 7

Auudite ergo mulieres verbum dñi:et aſſumant aures
veſtre ſermonem oꝛis eius: et docete filias veſtras la⸗
mentum et vnaqueq; ꝓximam ſuam planctum. quia
aſcendit moꝛs per feneſtras veſtras: ingreſſa eſt in do⸗
mos veſtras. Oeet pꝛo hieruſalem defunctione iſta di⸗
cta ſint:nullus qui hiſtoꝛiam et ꝓphetiam legit ignoꝛat
Sed trophologice verba tranffumpta iuſtam lamen⸗
tationem et rõnabilem planctum indicant:ꝙ per fene⸗
ſtras quinq; ſenſuum dum eis male vſus eit anmus
moꝛs anime ſit ingreſſa. Et nnlla röõnabilioꝛ cauſa plã⸗
gendi:q; cauſa peccati.Et mihil meroꝛibo et meſticia di⸗
gnumq; pccatum. Quod ſepe fit dum iuga noſtroꝛuʒ
ſenſuum ſatagunt expiri vulcedinem obiectoꝝ: diumo
rum pꝛeceptoꝝ et modeſtie lege ð
lege traiectus eſt: qui ad foꝛinſecas obiectas ſenſibus
qualitates pꝛeter legem poſitam pꝛobandoſe contule⸗

rit. Tabefacta ratione imo ſine ipſa eſt inter animalia

irrationabilia deputandus: qui tantuʒ ſenſibus fertur
in placita.ſed nec eius excuſatio ſuſcipitur vbi de rõne
voluntarie tranſitur in beluam: que tm̃ ſenſibus nõ ra
tione qua caret fertur in placita. Et alius dixit. Elxo⸗
rem durxi et ideo non poſſum venire. Wagnuz eſt vin
culum hominibo vxoꝛ.ad diuina conuiuia. etiam ſi bona
conſiſtat:ſi nolit celebꝛare diuoꝛtium ꝓpter chꝛiſtum.
et vacare ad tempus:et ab amplexibus ceſſare mariti.
WPropterea ſanxerunt ſapientes antiqui.ꝙ ſapienti et
ſapientie vacare volentibus nõ cõuemat vtoꝛ.minus
aut cum alijs luxurie frena laxare. Quod ſi ad terrenã
ſcientiam capeſſendam atq; vt ſapiens ſapientie poſſit
intendere abigenda eſt vxoꝛ:quantomagis ad verã con
templatõnem celeſtium. non ſunt coniugia facienda.
Eedun ad recõpingendum quod diciturveteris te⸗
ſtamenti in medium pꝛoferat magnos patres:cum no
ſtrum nõ ſit diſſerere quid habuerit illas etaſ.ſed quid
in nouo conſulat veritas:cum caſtratio ꝓpter regna ce
loꝛum pꝛecellat coniugalitatis effectum.non tũ como
ſitione alterutra in interitum damnet/Contumacioꝛi
aĩo iſte reſpondit.qui ꝓcaciter allegauit impotentiam:
nec adiunxit pꝛeces vt ercuſatus haberetur Sed nulla
impotentia maioꝛ in diuinis mandatis exequendis qᷓ;
nolle obedire.et tirannidem pati a ꝓpꝛia volũtate:que
ſibi ſubditum ita ſuis loꝛis habenat et angit:vt impoſ⸗
ſibile dicat.quod a ſua voluntate diſcoꝛdat. Sed male
ducit quiſpiam vxoꝛem.cum ꝓpꝛiam ſequitur wolunta⸗
tem:qua vxoꝛe nulla damnoſioꝛ.eum quis ꝓpꝛia volũ⸗
tate delectatur. ad cuius obedientiam ſepe cõſtringitur
Qua delectatus adam et inobedientia ei aſſentiens:a
deo maledictõnes accepit.vt ſacer textus ſeripture elo
quitur. Quia obediſti voci vxoꝛis tue et comediſti de li⸗
gno ex quo pᷣceperam tibi ne comederes.maledicta ter⸗
ra in opꝑe tuo:in lawꝛibus comedes ex ea cunctis iebo
vite tue.ſpinas et tribulos germinabit tibi: et come⸗
des herbas terre. In ſudoꝛe vultus tui veſceris pane
tuo.donec reuertaris in terram de qua ſumptus es.qꝛ

ſextu s

puluis es et in puluerem reuerteris. Ve quivtoꝛem
duxit ꝓpꝛiam voiuntate cum illa voluptuoſe celectatus
ipſamq; ſuo amplexatus in placito.qm̃ ſex velut pꝛimꝰ
parens accipiet maledictõnes.Et nil tam aduerſuʒ deo
emonibuſq; pꝛoximum:qᷓ; ꝓpꝛia voluntate delectari.
Nec eni adam alud expulit de paradiſo:qᷓ; quia conſen
ſit vxoꝛi velut ꝓpꝛie voluntati diuinam inobedientiam
ſuadenti:. Quamobꝛẽe pꝛimuʒ maledicta fuit terra cos-
poꝛis in oꝑe ſuo.Terra in opere maledicitur cum opus
ſterile in ila conſurgit:et quantoplus oꝑationis umpẽ
ditur ex ea minoꝛ aut nullus imo ſepe fructus coꝛrupt⸗
excipitur.Talis eſt huiuſcemocd coꝛpoꝛis noſtri terra.
Inquit enĩ apłus.Qui ſeminat in carne de carne me⸗
tet coꝛruptõnem. Et alibi. Qui in carne ſunt deo pla⸗
cere non poſſunt. Et caro a ſanguis nõ reuelant quod
diuinum et archanum. Et nil nequiusqᷓ; quod excogi⸗
tauit caro et ſanguis. Et caro ⁊ ſanguis regnũ dei non
poſſidebunt. Et filij der ex voluntate carnis in eccleſia
nõ naſcuntur/adijcitur maledictio ſcõa vt in laboꝛibꝰ ⸗
comedatur ex ea cunctis diebus vite moꝛtalis. In ma
gnis arduiſq; laboꝛibus ex carne noſtra comeditur: hoc
eſt. ſi aliqñ ex ea fructus boni oꝑis capiatur. Quam ſit
laboꝛioſum eius tentatõnibus reſiſtere ipſam diuino
cultui mancipare.vt oꝛationi mſiſtat.vt ie iunet.vt vi⸗
gilet.vt ſeruiat.vt incedat rectiſſimos moꝛum calles.
ſolum qui cum ea certare diſpoſuit nouit. Et in illa ve/
riſicatum eſt quod ꝑ ſalomonem dicitur. Qui addit ſci
entiam addit laboꝛem. Scientiam quidem addere di⸗
citur qui nititur cognoſcere deuitanda fimiliter et agẽ
da. Sed laboꝛ immenſus ſtatim exoꝛitur:cum iubetux
declinare quod nephas:et exercere quod phasOaledi
ctio tercia infertur:in germinatõne ſpinarum et tribu
loꝛum.Terra quidem coꝛꝑis noſtri ſpinas et tribulos
germinat:non vt ex eis ipſa caro fodiat᷑ quãuis ſepe pũ⸗
cturas aſperas ſentiat.ſed vnde perfoꝛet᷑ ſpũs interioꝛ
ex male actis.dictante ratione ſententiã. et in occultis
carnis animãa conſcientia perfoꝛante:vt quo plures de
lectationes caro extra ſuſcepit.amplioꝛes in aia pungẽ
tes ſpinas et tribulos germinet.Confodiũt enim pec⸗
cata cõſcientiã.et ipſa anima ex omni parte diuerberat
etiam ſi non ilico ſequatur cũ tetris demonibo pena lar
ualis:vt peccatũ non trãſeat impunitũ etiã ad momẽ⸗
tum quin laceret᷑ a peccatoꝛũ ſentibo ſpũs:anteqᷓ; iuſta
pena plectatur ⁊ coꝛpusQuarta maledictio pecoꝛinaz ꝰ
quandã habet imaginẽtot homo rationalis nature co⸗
medat herbas terre. Sed parũ eſt hoc.nec notã turpi
tudinis habet ſi paſtus hominis cum pecoꝛibus et aniĩa
libus eſt cõmunis.cum ipſum frumentũ ſurgat ex ter
ra in herbam anteq; fiat granum conuertendũ in cibũ
Seld ſenſus alius ſit hoeroꝛi Cũ homo in honoꝛe maxi
me factus eſeioeleſtipin aptus ad dei imaginẽ cũ an⸗
gelis deputan ſeonie eternis fruiturus eterne.non
intellexit cum effectu debite actionis a quo factus erat
cum quo factus erat.ad quid factus erat. ꝓpter quid fa⸗
ctus erat·quid facturus erat.quid habiturus erat. Cõ
paratus eſt iumentis inſipientibe:et ſimilis factus eſt
illis. Hoc enim eſt herbas terre comedere electione cõ⸗
traria relicto honoꝛe diuine imaginis.tranſire in ſimili
tudinem pecoꝛis:et relictis celeſtibo ad terꝛena et pꝑfun
ctoꝛia rationalẽ animum inclinare. Hec maledictio nõ
impellit hominũ mentes.vt ſic neceſſario fiat.ſed occł
to demerito merentur hic hoĩes ea mala ꝑficere:quib
alibi eos ſeua pena contosquengin maledictio ſi
ad coꝛpus refertur:quid ante obedientià vroꝛis hõ ha⸗
buiſſet et quid incurrerit inſinuat. Quies in homĩe fu
iſſet imꝑturbabilis niſi pꝛius ipſe oꝛdineʒ naturalis iu⸗

- =r=ſ err L) =r

6-- — W. 2- —. — Tax7 — 2

—— — — — — ———

— — — —— —

tis

ln
ni/

2*
0

ſe
er
r
gn
hon
iat
f
C

10
li
n
l
ſi⸗

1

De paraboli· Baluatoꝛis

ſticie ꝑturbaſſet:non deo ſed vroꝛi factus obediens. Et
ſuſtentatiuũ coꝛpis humani fuiſſet ex naſcentijs terre.
aut ex arboꝛibus abſq; ꝙ homo pꝛo ipᷣo laboꝛando ſudaſ⸗
ſet. Ec ſponte ſine raſtio terra germinaſſet. et pꝛodu
xiſſent arloꝛes fructus ſuos ex virtute ipᷣis inſita natu⸗
rali. Nam abſq; alicuius hoĩs artificio fructus pꝛoduxe
runt arlvꝛes in ꝑadiſo:de quarum vna vetita eua male
ſuaſa comedit Et alieq; arboꝛeſ fructu replete iam erãt
cæ quibus comedendi licentiã abſq; ꝙ peterent diuina
largieente bonitate pꝛimi hoĩes acceperuũt. Sed poſt vxo
ris obedientiã in ſudoꝛem mutatus eſt paciſicus vſus
edendi/Overo trophologicũ ſenſum ſequimur. diffi⸗
cilioꝛ elit atq; anguſtioꝛ materia diſſerendi Nam panis
noſter chꝛiſtus eſt qui viuus de celo deſcendit:quẽ quo
t idianuʒ quotidie monemur expetere:ſed ſudoꝛe opus
eſt. Sudoꝛ quidem in coꝛpe ꝓcedit ex intimis ſeu inte
rioꝛibus in exterioꝛes ꝑtes cum fatigatõe hoĩs vtriuſ⸗
q;:qui aut ex magno⁊ cõtinuo motu coꝛpis oꝛitur:aut
ex debilitate.aut ex aliqua infirmitate coꝛpus oppꝛimẽ
te.aut ex nimio caloꝛe coꝛꝑis poꝛos aperiente. aut erx ti⸗
moꝛe.aut ex contactu.aut ex verecundia.aut ex intenta
meditatõne ſeu ſpeculatõne alcuius veritatis nõ ſubi⸗

to menti apparentiſ. Sed quoquo modo res ſe habeaat

ex interioꝛibo ad extra ꝓgreditur.Ac ꝑ hoc cum cheiſtus

in ſacramẽtis verus panis viuus et noſter creÄdendus

hominibus pꝛeponatur.ſudat in interioꝛibꝰanima pꝛi⸗
uſq; captiuare poſſit intellectũ.vt chꝛiſtum in elemen⸗
tis aut rebus elementatis credat exiſtere. Si qua etiã
dicta ſunt de iſto pane nt̃o.pꝛout ad nos dignanter de
celo deſcendit.et de ꝓgreſſu eius quouſq; reſurgens ex
moꝛtuis ſuꝑioꝛa in aſſumpta carne penetrauit:ita ſunt
noſtrum excedentia ſenſum. vt ſine magno ſudoꝛe aĩa
noſtra vix credat. Sed nec hoc credere maledictio eſt.
ſed benedietio ſancta nimis:etiã ſi cum ſudoꝛe atq; labo
re accedat ipa credulitas. Sed in hoc maledictio eſt:qꝛ
ipᷣe ꝑ omia bñdictus maledicta nt̃ᷣa ſuſcepit factus pꝛo
nobis maledictum. Et ꝙ admittentes deũ pꝛo creatu⸗
ris in creatis rebus ipᷣm coacti ſumus exquirere.non
ingenij aut intellectus naturali appꝛehenſiõe ſed fidei
veritateid vltimũ terribiliũ ſexta maledictio toto tra
icitur:vt expiamur moꝛtem quã ipᷣe deus non fecit.in
illam pꝛimam materiam nra coꝛpa reuertantur vnde
tranſſumpta ſunt. Quia puluis es et in puluerẽ reuer
terxis.obedienti vxoꝛi homini dictũ eſt: qui noluit ma⸗
nere quod factus erat.incurrit moꝛtẽ quam deus non
fecerat.obediens vxoꝛi ſcʒ ꝓpꝛie voluntati.ſcoᷣm quam
ſibi viuendũ nõ erat.ex pꝛerogata ſimilitudine in vin⸗
dicta puniti angeli:qui nõ ſcom um ſed ſcom ſeipᷣm

inſtitiut viuere opoſite ſunt nobis tres conditões

maloꝝ.qui diuina cena ſe reddiderunt indignos:quos
cene actoꝛſinuitatione.vocatõne.requiſitõne ſi venire
aſſenſſiſſent. volebat facere dignos Renũciat ingratos
indignoſq; conuiuio ſe impꝛobiter excuſantes ſeruus
qui fuerat miſſus:et accuſatiuas eoꝝ excuſatõnes de⸗
nunciat.Quamobꝛẽ dñs iratus ſcʒ paterfamilias:
Lait iterum ſeruo ſuol Eri cito in plateas et vicos ci⸗
uitatis:et paupes ac debiles cecos et claudos introduc
huc. Mon eſt acceptio ꝑſonarum apud altiſſimũ:vt il⸗
los quodãmodo inſignitos ante inuitauerit et requiſi⸗
uerit vt ꝓperarent ad cenã: quibo venire contemnẽetib
ad iſtos humane miſeros legatõnem fecerit.vt vnius
repꝛobatio alterius ſit vocatio: ſed etiam poſt illos et
hos vocaturus erat. Attamen qꝛ ꝓpter peccatoꝛes deus
homo factus eſt.illos pꝛimo viſus eſt querere:quos no
uit artius terrenis et carnalibo actibo implicari atq; vo
luntatibus ꝓpꝛijs deſeruire. Vñ vero humani hi miſe⸗

uerunt in publicis locis ſcʒ plateis:vt clamoꝛibo et vi⸗

rent voluntarie ſic miſeri et noti:vt ex publico ſumptu
creta:ꝙ miſeria eſſet alenda nõ emenda Et ſunt quidã

bia: qui huiuſcemodi malis affectiad publicuʒ venie
deuitant. Et hi ciuitatum moeuturni vine tex his

pleatur domus mea. Adhuc locus eſt: qꝛ nondũ com

ri deducantur ad cenaʒ. ſollerti diſcuſſone opus eſi: qꝛ
de plateis et vicis ciuitatis. Sount quidam qui ſuas pe
nalitates pandũt et ſcire volunt ab alijs mala que ꝑfe⸗
runt:vt qꝛ ꝑ ſeipſos victum et veſtitũ nanciſci neque⸗
unt: ab alijs valentibo adiuuentur. Et hi ſedere conſue

ſu hoĩes ad ſe traherent:quoꝝ humanitate in honoꝛum
largitõne ſuſtententur. Et iam ex publico fiſco ꝑ decre
tum ſic afflictis nouimus eſſe ꝓuſum:ita vt multi fie

poſſent ſuſtentari. Quamobꝛem cautioꝛa facta ſunt de⸗

qui a quadam erubeſcẽtia detinentur aut mentali ſuꝑ⸗

os noui⸗

peccatoꝝ trabentes imagines: aliquos publi
mus et pꝛiuatos/ Occultos aliquos autumnamus s
et amatoꝛ hoĩm deus ſecum querit ad cenam:ſcʒ paupe
res in virtutibus. Non de illis paupibus dicit qui ſpi⸗ 1
ritu paupes ipoꝝ eſt regnum celoꝝ:ſed de his qui parũ
in bonis ſpiritualibo habent.debiles ad cadendum atq;ʒ
ad dialvlo reſiſtenduʒ. cecos ad veritatatẽ. claudos ad
fidem. Et hac iuſſione pfectal inquit ſiterum ſeruus.
SDñe factũ eſt vt im paſti:et adhuc locus eſt. Et ait dñs
ſeruo. Exi cito in vias et ſepes et cõpelle intrare: vt im

pletus eſt numerus electox. Et magna eſt domus ꝛdii
et ingẽs locus poſſeſſionis eius. In vias mittitur ſer· MMV
nus non in viã: q: vna via recta qua deuenitur in eter: — = pI 8R= WG 77
nam requiem ſolus eſt chꝛiſtus dicens. Ego ſum vig. = r⸗ 4.9. .
Oſmes alie ſiquidẽ pꝛeuaricatõnis ſunt et erroꝛis pᷣter
iſtam. Itur in vias plurimas in malos terminos deſi⸗/
nentes: vt reductio male gradientiũ ſit ad vnã. Hinc
ꝑ hieremiam dicitur. HMec dicit dñs deus. State ſuprr
vias vt̃as et videte:et interrogate de ſemitis antiquis
que ſit via lvna et ambulate in ea:et inuenietis refrige
rium animabo vtis. Que ſunt iſte vie:niſi in quibo er⸗
ratur.cum vnuſquiſq; ſic viam et ꝓpꝛium placitum ſe⸗
quitur. Sicut ꝑ eſaiam dici᷑. Omnes nos quaſi oues
errauimus:vnuiquiſq; in viam ſuã declinauit. Erraui⸗
mus ſq; a via veritatis:dum vias plurimas ingredere⸗
mur. Et vnuſquiſq; in viam ſuam declinauit:cum ſeeau·

tus eſt ſui animi aritare hra et in ſepes et ſolitudi 3FPo

nes:videlicet in natõnes aut ꝑſonas incultas ex ſcien/⸗
tia ex moꝛibo ex omnibus quib grata poſſet eſſe ciuili⸗
tas:quas deus pater nõ reſpuit ſed requirit/Aut in ſe⸗
pes ſq; ad requirendũ illos qui omnimoda imnedia pꝛe⸗
mebãtur. De quibus ꝑ iob dicetur. Qui rodebant in
ſolitudine ſqualentes calamitate et miſeria:et mande⸗
bant herbas et arboꝝ coꝛtices:et raditx iuniperoꝛũ erat
cibus eoꝛum. Qui de cõuallibus iſta rapientes cũ ſin⸗
gula repperiſſent ad ea cum clamoꝛe currebant. In de⸗
ſertis habitabant toꝛrentiũ et in cauernis terre vel ſu⸗
per glaream. qui inter huiuſcemodi letabantur. et eſſe
ſub ſentibus delitias computabant. In his vtiq; ver⸗
bis deſignãtur qui ex ſepib requirũtur:ꝑ ſingula velle

diſſerere plixitas eſſet ad tediũ. Satis quippe ſit ꝙ le⸗
ctoꝛibus parata eſt materia diſſerendiſſed hi ex vijs et
ſepibus iubentur cõpelli: vt etiam intelligamus diuinã

tm̃ ad nos inclinari et amoꝛe cõſtringi clementiam: vt (,=APrrr-
nõ ſolũ velit ad eternam cenã illos habere conſoꝛtes.
quos mouit charitas et libera terrenoꝝ abdicatõis vo⸗
luntas.ſed etiã illos quos impellit ipᷣa neceſſitas ſcili⸗
cet quos mundũ volentes mundus abboꝛret. Compel
luntur de vijs cõpellũtur de ſepibus.vt opante diuma
ꝓuidentia ſuis turbinalibo ſucceſſiboa ſe abdicet mun⸗

dus: qui poſſidere ipᷣim omnimode ſatagebant. Aut illi

duatur ↄpulſi qui ſibupis vim in vontis et moꝛibo faci

entes wut volentati capiũt regna celoꝑ.ſicut dictum
eſt. Diebus iohannis baptiſte regnũ celoꝑ vim patit

et violenti capiũt illud. Et᷑ ſententia fertur irreuocabi

lis ſuꝑ eos.qui pꝛimo inuitati.deinde requiſiti.ad pꝛo⸗
Peia conuerſi etractauere cena: cum adiecit. Dico vo
bis ꝙ nemo illoy viroꝛum guſtabit cenam meam. i!
qui curis ꝓpꝛijs intenti.et ꝓpꝛijs delectati.pꝛeter deum

Placitis cena non guſtabũt eternã. Cimẽdus atq; hoꝛ?/

rendus ſermo: maxime ad negligetes atq; ſpernentes.

Mam nõne qui ſpernis et tuipe iperneris. Quid ſper⸗

nimus niſi vocantẽ dum nõ ad laboꝛes. non ad ꝑenas:
non ad doloꝛes. nõ ad ſarcinas deferendas. nõ ad bella
vbi victoꝛ eſt victus.vbi victus nunq; cenſetur inuict⸗
non ad mercẽnarias ſeu vicarias agapes.nõ ad aliquid
pfunctoꝛiũ:ſed tm̃ ad id ad quod creati et poꝛdmnati ſu⸗
mus:Cui vocatõni diſſentientibo dicitur.ꝙ nõ guſta⸗
bunt cenã:eterna videlicet beatitudinẽ:cui varijs anxi⸗
etatibus hũanal ſuſpirat intẽtio. Et retunditurilloꝛuʒ
ꝑuicacia qui vt liberius malefaciat eternam auerſionẽ
a deo denegãt:que penitus adueniet nõ rñdentibo ſapi
entie infinite ad eterna vocãti. HNinc ꝑ ſalomonẽ iuſta
ira et vindicta in expꝛobꝛatõe contemptoꝑ dicitur. Clo
caui et renninſtis:extendi manũ meam et non fuit qui
aſpiceret. DHeſperiſtis oñie conſiliũ meum. et increpa⸗
tiones meas neglexiſtis. Ego quoq; in interitu veſtro

ridew.et ſubſannalo cum vobis qð timebatis aduene

rit:cum irruerit repentina calamitas.et interitus qua⸗
ſi tempeſtas ingruerit.qñ venerit ſuꝑ vos tribulatio et
anguſtia.ũc inuocabũt me et nõ exaudiã:mane ↄſur/
gent et nõ inueniẽt me.eo ꝙ exoſam habuerinr diſci⸗
plinam.et timoꝛẽ dñi non ſuſceꝑint.nec acquieuerint
cõſilio meo:et detraxerint vniuerſe coꝛreptõi mee.co
eden igitur fructus vie ſue:ſuiſq; ſaturabuntur con
Se d abus palvlis adiectis ad fieri chꝛiſti diſcipu⸗
lum ſcʒ de ediſcatione turris et occinſione regis ad
regem. ſcom Luam tm̃i. Capitulum. XX.
Vmme veritatis et vite moꝛalis ꝓ captan/⸗
8s dis celeſtibo infallibilis et irrepꝛehenſibilis
coctoꝛ.et dux diuine pꝛobitatis anceps bel⸗
lum ꝓ ſuis ſequacbo om̃ino deuitans inſti⸗
tuit ad vera ſequentẽ exercitũ ad ſecura bella cõmittit.
Nihilq; in bello ſecurius vbi bellans nihil amittere pᷣt.
vbi lucrari pᷣtrobi de ſubactis hoſtibo honoꝛ.de pditõne
tꝑalium gloꝛia.de coꝛpis moꝛte vita vera conſequitur.
Hinc cũ ſaluatoꝛ turbas multas eum ſequẽtes inſpi⸗
ceret:cõuerſus dixit ad illas.!. Si quis venit ad meet
non odit patrẽ ſuum et matrẽ et vxoꝛem et filios ſfra
tres et ſoꝛoꝛes.adhuc aũt et aiam ſuam:non pᷣt meus
eſſe diſcipulus.Et qui nõ baiulat crucẽ ſuam et venit
oſt memon pᷣt meus eſſe diſcipulus.]. Duo docet ve⸗
rus magiſter et dux:verius aũt ad duo pᷣmonet in di⸗
ſcipulatum eius tranſire cupiẽtes: nec iſta docet diſci⸗
pulos:ſed his pꝛelibat qui fieri geſtiũt veri diſcipuli en
ac ſi ii factos diſcpulos vellet ad altioꝛa ꝓpuehere. Sed
vtina et nos in his pꝛimis rudimẽtis eſſemus: aut foꝛ
te ſi quis diſcipulus eius ſic factus eſt. amplioꝛa diſce⸗
rve non cogetur.An hoc ſolũ eſt diſcipulũ chꝛiſti eſſe. do⸗

—

mẽſticitatẽ carnis odire baiulareq; crucẽ. Sed certum

eſt ꝙ qui hee theoꝛica vera et neceſſaria eſſe ignoꝛat. et

actu nõ ſequitur a diſcipulatu chꝛiſti abrogatus E:quã⸗
q; ⁊ al vocenda ſup ſint altioꝛis ↄtemplatõis atq; dul

cedinis huiuſcemodi ieſu factis diſcipulis. Suo quidẽ ſ

iſta ſunt. vt do meſticitas carnis et cuiuſcũq; neceſſitu⸗

”c ☚nͤr’r-r . .

S

ſextus

dinis veniat in ſanctum odium:et ꝙ vite huius pena⸗

litas aſſumatur in cruciatũ: aut ſi omnino innaſciturt

aut infertur equo aĩo tolleretur/Odiũ quidem non de
crudelitate aut de immiti coꝛde ſeu de alqua nequicia

cõſulit emanare ſaluatoꝛ ad eos qui talibus neceſſitudi

nephas:ſeu ad bonoꝝ actõem obicem pateretui. Crucẽ
Vero baiulare cõſulit indeclinate ꝓpoſitam ad negatõʒ
fidei ⁊ virtutis.aut ad tollerantiã paſſiomis ſeu aſſume⸗
dam ſuadente gkᷣa ex placito volũtatis:velut pleriq; fe⸗
cerũt ſua coꝛpa in penis ⁊ abſtinẽtijs aſperis ↄfigentes

Crux quide multipler.ſed vna que pᷣt omnibo eſſe com

munis:dum viuitur ſcom euangeliũ penali cruceſin fi
ne vite chꝛiſti ſignata.Ad hũc bifoꝛme chꝛiſti diſcipula
tum duas ꝑabolas ipᷣe chꝛiſtus appoſuit:vnã ad odium
ſanctũ:alteram ad voluntariũ cruciatũ. Vnã in edifica
tione tuxris.alterã in occurſione regis:vt turris ediñ⸗
catio ad id referatur.quo quis fit chꝛiſti diſcipulus per
euangelicũ odium:et occurſio regis ad regẽ ad euange
licũ cruciatũ.Et qᷓ;uis videantur he palvle ad ꝓpoſituʒ
diſſone.nõ tñ cunctari opoꝛtet.qm̃ ſaluatoꝛ ad bifoꝛmẽ
diſcipulatũ adiectis pabolis ſic cõcluſit dicẽs.. Sic er
goom̃iis qui nõ renunciat om̃ibus que poſſidet nõ pᷣt
eſſe meus diſcipulus. vbi odiũ et cruciatus ꝑiter in⸗
cludũtur.alit quideʒ Quis ex vobis volens turrem
edificare:nõne pꝛius fedens cõputat ſumptus qui ne⸗

ceſſarij ſunt.ſi habet ad ꝑficiendum.ne poſtqᷓ; poſuerit

fundamentũ et nõ potuerit ꝑficere oẽs qui vident inci
piant illudere ei dicẽtes.ꝙ hic homo cepit edificare et
nõ potuit cõſummare. Ex humano moꝛe chꝛiſtus 8
rabolam ꝓtulit.quanta pꝛouindẽtia opus ſit chꝛiſti velle
diſcipulũ fieri et in ſuꝑna aſcendere:atq; qð coꝛpaliter
agitur ſpũalem traiceit in ſenſum. Zurris ſiuea tuen

do ſiue a territudine dicatur. in alta edificando tollitur
Nil altius in hac vita fide cognoſcimus:qua nomẽ chꝛi

ſti laudabili ⁊ conſtãti audacia cõſitemur.Et turꝛis foꝛ

tiſſima nomẽ eius:ad eam cõfugiet iuſtus et ſalua bir.

Et ad ſponſam eccleſiã dicitur. Sicut turris dauid col
lum tuũ.collũ coꝛpus capiti nectit:ſie fides coꝛpus ec

cleſie chꝛiſto capiti ſuo cõiungit. Et turris altitudinem

virtutũ et ſpũalium cõſiſtentiaxꝝ in ſinuat. Nam et ioci

as edificauit turꝛes in hieruſalẽ et in ſolitudie. Cures
in hieruſalẽ altitudies virtutũ in eccleſia.ſidei ſpei cha

ritatis hũilitatis obedientie caſtitatis ꝓuidentie pꝛedi
catõnis oꝛõnis et contemplatõis et ſimilũ.Turres in
ſolitudine in abdicatõe oĩm delectabiliũ huius mũdi:
et in ſeceſſu a tumultu turbaꝝ imꝑdientiũ et aduerſan
tium ad ſalutẽ. Que turres nõ poſitis ſed pꝛiuatis ſum

ptibus edificãtur: cum odioeuangelico eoꝑ qui poſſer
aĩiam humanã a duinis anerteret Hꝛius ergo ſedeat et
cõputet qui vult hmõi turres ediſicare in quibus diſci

pulatus eſt chꝛiſti.ſi pt hmõi terrena cõtemnere:qm̃

ſimul ipa nõ poſſumus et celeſtia cötemplan ſiminter

et amare. NPreuideat ſi pt hũani diuina deſpicere.ſi di
uina pt in iſta hũsnitate diligere.ſi ſpũalia coꝛpalibus
anteponere. ſi ſe tranfferre in vita regnis celeſtib aptã ·
ſi taliter chꝛiſti diſcipulus fieri.ꝙ non circũferatur alio
vento doctrine. Sicq; cũ ceperit et cõſummare nõ po⸗
tuerit:illuſionẽ a demonibo inſidioſe imo inuidioſe vi⸗
dentibus patiatur. OQm̃ nõ qui incepꝑit:ſed qui ꝑſeue⸗

rauerit ſaluus erit.Aliam vero ſubiecit pabolam. Aut
quis rex iturus cõmittere bellum

llum agduerſus aliũ regem
nõne ſedens pꝛius cogitat ſi poſſit cũ decem miliboc/⸗
currere ei.qui cũ viginti milibo venit ad ſe.Alioquin

adhuc longe agente:legatõnem mittens rogat ea que
pacis ſunt. HBellum habet omnis homo cũ deo eterno

Crrra frsch. ẽ D

nibus federant᷑:ſed ab eo ꝙ quis ex his induceretur aad

S
“

De paraboliſ

rege. cum eternam vitam ex tꝑe captare contendat.cũ

Bgluatoꝛis

in foꝛoꝛet ineuitapiliter ſine offenſa ſtatur ab his qui

in terra moꝛe aialum natus in ſuꝑna vita cum angelis circumfoꝛani eſſe didicerũt. Et ocium notã peſſimã au
totis rõnabilibo ſatagit ſe tranſferre:cum audit ſermo⸗ get. cum inertia ſit in voto:et tabeſcat ſegnicie animus
4 nem omino nature atq; nte ſenſualitati aduerſuʒ. ui et cõfundatur ocio coꝛpus. Igitur peccatũ in foꝛo:deli⸗
cũ viginti milibs veniẽti ſcʒ binaria in decẽ dote coꝛpis ctum ex ocio. Egredi erso penitus opus eſt:vt iuſto ex⸗
d et aĩe:nec quidẽ ꝑfecte cum obſeruãtia deecẽ mandatoꝝ ercitio poſito eatur in vineã.ad laloꝛandũ amoꝛe virtu
t⸗ occurrimus.cum quo ſeuũ eſt bellũ ſi eoꝝ iuſticia non tis exercende dulcedine pꝛemij in ſpe retributõnis iu⸗
ni⸗ impletur. Et ſi ex toto in omnibo aut in quoq; manda⸗ ſtcie/Arguti quidẽ ſunt alij cum dictũ eſt. vt quid ſta
e⸗ toꝛum eſſet ꝑfecta iuſticia:ſerui inutiles ſumꝰ fecimus tis in foꝛo tota die ocioſi: velut palantes et indiſcipli⸗
ins qõ debuimus. Etia dei miſcdia opus eſt. cum nemo ex nati neſcietes que dei ſũt:neqʒ qð vobis expediat agno⸗
ton ſua iuſticia ſaluus fiat. Legatõem mittere opoꝛtet p ar⸗ ſcentes. Et ad ulã increpatõem lec refertur que in pſal
nſi gumẽto pacis:quo nullũ efficacius qᷓ; baiulare crucem mo facta eſt. Silij hoĩm vſq;quo graui coꝛde:vt quid di
pul ſequi et theoꝛia et actu oim redemptoꝛẽ. Sicq; fit chꝛi ligitis vanitatẽ et queritis mendaciũ. Vanitas quidẽ
m ſti diſcipulatus ex odio domeſticoꝝ non de crudelitate eſt aſpicere et audire illa que agũtur in ſoꝛo. Et menda
ſea aut impietate ſed de charitate:et ex deſiderio ſuꝑnoꝝ ex cium eſt om̃is quies nĩa in tꝑe iſio ſine quiete labenti.
ſiß, diuino bñplaeito venienti:cui edñicatio turris in ꝑalola Et ad illam redargutõem etiã ꝑtinet que ꝑ ſalomoneʒ
ſer ſane fauet.Fit etiã ex baiulatõne crucis que pacem fir⸗ ſacta eſt. Elſqʒquo puuli diligitis infantiã:et ea que no
nge mã habet ad regẽ:cũ quo ex equo bellare nõ poſſumus. xia ſunt cupitis. Et ad ill hieremye quarto. Elſq;quo
ſin . Sð moꝛabũtnr in te cogitatões noxie. Et illa hiremye. xxi
deme De pabola oparioꝛum miſſoꝛum in vineam pꝛo voca Vlſq;quo delicijs diſſolueris Ded videntur hi ad excu
ter tionẽ atq; retributõe iuſtoꝝ et paucitate ſaluando. ſtionẽ intedere cũ dicũt.. Quia nemo nos cõduxit.··
nöͤßt Scom Wattheum tm. Capitulum. XXI. O ſi in moꝛibo hoĩm ſepe hoc habeat veritate:in cõſpe⸗ .ο ν.dw5 D
erini Beauit deus hoĩiem nõ ocioſe de bentẽ exiſte⸗ ctu dei excuſatõe caret.cum ſemp ad opandum cõduce ¶(g N SDE
tten c rei:ſed poſitus fuit in delitiax oꝛto vt opare/⸗ re wluerit. et iuſticie vinea ertit erit apte plantata: et de
ine turEt deus opatus eſt creatönem vniuer⸗ us exierit multiſarie multuq; modis loquẽs olim in pa
ſiet . ſoꝛum.nil ociolum ad ſe habens/Et iñcarna tribus et ꝓplætis. vocas.denuncias. et cõteſtans et ſub
tr tionem ſui opatus l multa bona in carſie aſſumpta interminatõe atq; bona ollicitatõe monefaciens vt in
neg Seg nec ſteriliter ad ver finem lboni et ad vtilitatem vinea iuſticie laꝛetnr. Nouiſſime vero locutus eſt no
ns creatoꝝ rõnabilium opatus eſt omia/Et ad opationeʒ bis in filio.vt inexcuſate eatur in vines et lalvꝛetur: vt
. ꝓ ſuꝑnis hoĩes inuitauit.ne virtus indita hominibo a fructus digni penitetie capiãtur Calvꝛauit ⁊R exercuit in
i natura ocio toꝛpeſceret. atq; ꝓut nõ eſſet deſtinarerur.· tpe ſuo abel iuſtus iuſticie patiẽtie et innocentie vites.
a ec ad ſeipᷣm opꝑa nta querit. bonoꝝ em noſtroꝝ ipᷣe nõ Ettxẽ mundicie et diuine inherentie coluit nochſwite
neni indiger. ſed pꝛo nobiſipis vult nos eſſe nictos Nu⸗ latoꝛis et exercitij iuſti et tollerãtiein cultu accepit noe
bitur ſticia enĩ ſua pꝛemiũ iuſtis opibus appoſuit.æt quinon Peregrinatõis et abdicatõis et obediẽtie largitatis et
echi opantur ſcom virtutẽ condemnanturſlulla etas.nul elemoſine.alte contemplatõis et adoꝛatõis iuſte latrie
oſo lus ſexus.ſi velit ab oꝑatõne iuſticie ates eltErn et humilitatis pfunde vites:in ſoꝛte ſui cultus accepit
R paralbo:am dñs clarefecit: ad oꝑationẽ in vineꝗ iuſti abꝛahã/aãc cõiugalis caſtimomie et pacis.et ceſſiis
idc cie ſeu eccleſie.generalis vocatio facta eſt. NHam.l ſimi⸗ cum impꝛobis vites accepit/Jacob quietis ⁊ lenitatis
Mlsen le eſt regnũ celoꝝ homini patrifamiliaſ:qui exijt pꝛimo et exercitij lalvꝛioſi et oꝛõnig indeſinetis vites amauit/
nen mane conducere oꝑarios in vineã ſuam. Tꝑa vocatio oſeph patietie.eli loni.ſancte cuſtodie ſniipᷣius in⸗
elog num in hac parabola diſtinguũtur· vt nec ſeculo decur: ter impꝛolvs et repen ſionis boni ꝓ ſuſceptis malis in
nt rẽti defuerit.quin in omii etate ad opa iuſticie moꝛtales fratres vites elalvꝛauit/Aaroñ iuſti ſacerdotij vitem
niche hoĩes vocaretur:ac etia in omi etate ad opus iuſticie hbo morſes fidelitatis et patltis ducatus/ioſue iuſte com
wel mo ſingulus inuitatur: et omnibs ercuſatõis pia pclux⸗ dmiſſionis a labvꝛioſe plene piculis/gFedeon audacie ſan
toi ſa eſt ſi recte nõ agunt.ſi in vinea iuſticie non lalboꝛant. cte in expꝛobꝛatõe et deuictòe malòꝝ/ſarmuẽ totius de⸗
i: illam ercolendo. maxime vitem fibi ad regnum aptam dicatõnis ad deum/oauid totius manſuetudinis et hu
tun uennz i dicamus eſſe iuſticiã ſiue ſancta fideʒ militatis et vilitatis in regioa grota oſ ritatis
im erateeſn⸗ mi credentem:vult qui panbauitc iuſtis deiferi eneus lrnetLuſ ioloti habentis wites
ſe opibus exco õ Ppimo mane in illam oꝑarioo in exerxcit io ſuſceperũt/Et vt ꝑſtringam. tpeoeiginalis x
Ntet mittit:diurni denarij pacto conductos/Prũnn m̃ane mundi.tpe noe abraſe et b his in decurrẽtibo tpib — ℳα 20 IE
di ſq ſummum. qñ diluceſcere incipit diffugientibo tene non defuerüt hoies ignoti et cogniti vſq; ad chꝛiſtum: 1 1
uaf bꝛis:quod fuit qñ pꝛimo mtellectus rònalis emicuit in maxime in pplo iudeoꝝ.vocati vocib alioꝝ.et miris et
lter pꝛima creatòe nature moꝛtalis:ilico factus capax vicij occultis modis.opante inuiſibiliter ſpũſancto:qui in
beſdi et virtutis/E ẽtiam in vnoquoq; ſic agitur. vt in pꝛi⸗ vinea iuſticie debitas vite excolerẽt atq; nranareneſCr
ſbos mo ſuo mane ilico vocetur ad vineã. q tunceſt qñ ad qui conducti nõ fuerũt.aut a ꝓpꝛia malicia aut ſegnicie
papei⸗ vtrãq; ꝑtem diſcretio et noticia illuſtratur. cũ demere⸗ ꝓpꝛia detenti ſunt eox occulto demerito nõ dei bñſicio.
r go ri pᷣt atq; mereri.et adhuc innocẽtia in ſuis radicibus qui vult om̃es hoĩes ſaluos fieriet ad agnitõem veri⸗
ͦo viret. cum qua ex pacto agitur ⁊ merito.ſi turpari refu⸗ tatis venixe.NAemo eni iuſte cõdemna .
ſen git. ſi opari aſſentit:atq; opꝑari concertat in vinea ꝓcõ⸗ ehendit᷑:nmiſi benigue wocatus publice vel pꝛiuate con
ſecr muni hoim ſalute plantata/Ceteris vocatis nõ eſt ob⸗ temneret. Sanxit iuſficia vt fiat retributõ poſt laꝛes ·
᷑H lata cõuentio:ſed ad diſtributõem iuſticie ſunt ſeruati. et poſt opa facta pꝛemia tribuãtur ſi cupiditapus
llen qꝛ iam hoꝛa tercia ſtantes in foꝛo inuenerit ocioſos:qui hoĩm diuima largitas alligatur nec ſubmittit᷑ infra me⸗
poe, mittuntur in ſpe iuſticie puidentis.que in ſua pꝛouiſio rita operantiũ.ſed iuſticia ſeruat et ſſiipulatõem ex pa⸗ .
uin ne no fallitur: quib⸗ dieitur. Ite et vos in vines mea cto cõductis:et ceteris tribuit ſupꝛa ſt pem. Nam cum
lle et quod iuſtũ fuerit dalo vobis. In foꝛo vagantes nõ ſero factum eſſet: dicit dñs vinee ꝓcuratoꝛi ſuo. Voca
enno ſunt inſontes a crimine. Innumera mala cõmittũtur opꝑarios et redde illis mercedẽ.incipiens a nouiſſimis

à4

ẽ

5 =

4

iber

vſq; ad pꝛimos.] Sero finis eſt ſeculi ⁊ diei qui exrcoꝛ
peꝛali luce illuſtratur:oñs vmee idem qui plantauit ſcʒ
rerum oĩm creatoꝛ et amans pater: qui ꝓcuratoꝛẽ ido⸗
neum ſuꝑ omnia bona ſua conſtituit ieſum chꝛiſtũ:qm̃
pater omne iudiciũ dedit filio:et ptatem dedit ei iudici
um facere qꝛ filius hoĩs eſt. Et ipe aſſerit. Data eſt mi
hi omnis poteſtas in celo et in terra. Qui pater vñs di
eit. Voca oparios ? redde illis mercedem. YJubetur
vocare oparios ſq; ad mercedem: non ocioſos.aut agen
tes perperaʒ:qui iam iudicati ſunt. Et impij in iudicio
non reſurgunt. Et temperato verlo locutus eſt dñs cũ
non addit ſuam:quia nemo meretur pꝛemia ex aſſum⸗
ptis opibus:meq; ſummam mercedẽ.idcirco non addit
ſuam ied mercedem tm̃:ulam videlicet quam ab eter ·
no iuſtis oparijs ipe donare diſpoſuit/ :zeoſterauit
oꝛdinem in retribuendo cum dixit.ꝙ nouiſſimus pꝛioꝛ
q; primus acciperet. et poſterioꝛ eſſet in munere quiad
opus pꝛioꝛ acceſſerat:inepiès inquit a nouiſſimis vſq;
ad pꝛimos.l. um veniſſent qui circa vndecimã hoꝛaʒ
venerant:acceperũt ſingulos denarios. Venientes au
tem et pꝛimi arbitrati ſunt ꝙ plus eſſent accepturi.Ac
ceperunt aũt ⁊ ipi ſingulos dvenarios. Et murmurabãt
aduerſus patremfamilias dicentes. Hi nouiſſimi vna
hoꝛa fecerũt et pares illos nobis feciſti qui ppꝛtauimus
ſondus diei et eſtus. Oꝛdo pꝛexoſterus ſʒ ad magnũ
miſterium et documentũ ꝑmutatus eſt. vt in reb agẽz
dis non illum eſſe verũ oꝛdinẽ credamus quẽ hoĩes oꝛ
dinant ſed quẽ diuina ꝓuidentia indidit.que nullo mo
do nt̃is directõnibus ſeu oꝛdinatõnibo alligatur:apud
quam nõ eſt pꝛius atq; poſteꝛius:et eodem modo atq;
pꝛeſentia eſt pꝛimus ſiue nouiſſimus.Apud quam po
ſterioꝛ ſi amplius bonis oꝑibus feruet excedit eum qui

tꝑe anteceſſit.Affectuũ veementiã magisq; tpis ipſe
ter plus gendit. Et quid ſi nouiſſimi q; pꝛimiſe in o

3 . — 2
pere feruentius habuerũt Oſtendit cognitoꝛ occuſtoꝝ
ꝙ non ex tpe ſed virtute ſunt merita. Et ne videretur
magis tꝑi detuliſſe q; oꝑi:oꝛdinem tꝑis alternauit/Et
idcirco foꝛte fecit pꝛeire nouiſſimos ne crederetur ex tẽ
poꝛe in ſuꝑna patria gloꝛiandũ.cum ibi nõ ex eo qð pꝛe
cedit eſt gloꝛia:ſed exeo qð inſinite poſt ſequitur. Non
componitur ciliatus in ſuꝑna patria.cum eo qui hodie
eſt ingreſſus. Quid ad eum qui iam fuit: cum er hodie
ſemꝑerit.Quid amplius ei qui ꝑ ciliadem pꝛeceſſit.cũ
vtriuſq; ſit er eternitate vna et equa felicitas.q;ʒuis ſtel
la in claritate ab altera DiferarKa Er ei erigeñde
omnibo pꝛetulit argumentũ:mè ob dilatum tꝑus redi⸗
re ad veniã ſeu ad iuſticiam deſperatõe hoĩes frangerẽ⸗
tur:cũ nouiſſimos pꝛimis pꝛioꝛiſauit ad munus/ẽ
plus auget queſtionis materiã.cum tantundẽ vᷣtriſq;
contribuit:vt accipent nouiſſimi ſicut primi Ende pꝛi
mis videtur eſſe indignatõ ſatis iuſia:qua vſq; ad mur
muratoõnem contra patremfalias irrumpũt. Sed quo
magis iuſta videtur hominibi:iniuſtioꝛ eſt apud deum
Etenĩ pacto conductis ſtipulatõem dedit.Amplius pe
tere nõ habebant niſi ex impꝛobitate inuidie erga no⸗
uiſſimos iam exoꝛte:qui vt ipi tantundẽ acceperãt. Et
largitatẽ donantis videbantut velle reſtringere.ne ſua
benignitate ſupꝛa merita hoĩm ſua deberet dona confer
re aut ampliare. vt vltra ſtipulatum donaretur et ipᷣis:
ſim allegoꝛia verba tranſferimus: altricatõnem no
uimus iudaici pli cum gẽtili. Sed nec ita ſumpſimus
diſſerendũ. Comparant hoĩes tpi tempor quantitate⸗
ſed oĩm creatoꝛ et dñs intentionem affectuũ et charita
tis vhementia adinuicem cõponit:vt ſua retributio fi⸗
at non humano iudicio ſed diuino.et qð ſue largitatis
