ſue ſunt mandata que ab ipio pcedunt. Yuſticie vo do mercedẽ iuſte obediẽtie ſuo tepoꝛe recepturus. Hie/
mini coꝛda noſtra letiſicant Coꝛdis aũt leticiam ommſes remias ad pꝛimam iuſſionem domim humilitatem op
querunt: ſel nulla verioꝛ in hac vitacq; e iuſtichs dom pwſuit dicens A aa domine. ecce neſcio loqui:quia puer
ni euapoꝛant.Quẽ vo iuſticie dñi non letiſcãt: eterne ego ſum. Sed vbi firmam agnouit domini voluntatẽ
triſticie dimittunt Letiſicant cum iuxta theotoconis cõ a collo ſuo iugum tarditat excuſſit:et vincula carceres
ſiliũ ꝑpagimus.Tunc ſane coꝛdibo hoĩm eſt vera leticia: puteum ſuſtinuit et catenas. Et nec tedio aut triſticia
cum iuſticie iuſſe complent᷑ Obnubũt noſpfecto tene obediendi affectus pagellas ſciſſas atq; combuſtas ite⸗
bꝛe ignoꝛãtie· igcemus in tetris ſpecubus peccatoꝛũ. in rum reparauit. apoꝛiatus et repꝛobatus et lapidatus ẽ/
auernalibus obſcuritatib inuolueremur:niſi peeptuz imperiũ domini pꝛoſecutus in nullo vitam appendens
dñi lucidũ ꝓdepellat.Affectat omniſ euadere obſcurita ad obedienti deſup ccernentis. Aſpiciebat emm ꝑ fi⸗
tem: lumen requirit exiſtens in tenebꝛis.Eliatoꝛ nocx᷑⸗ dem quid contemptoꝛibus diuinoꝛum mandatoꝛum
nus aut male impegit aut impꝛouiſe incidit in latroneſ/ quidue factoꝛibus diuina iuſticia clodat:et quid in lan⸗
erpectat luc et bi agere cupit. TCenebꝛe ſunt apte ma ce ſue diiudicationis appendat. Exechiel in multis
lefactoꝛibus. Qui tenebꝛas refugit optatq; lucẽ pꝛece/ obedientijs a domino ventilatus atq; pꝛobatus eſt: vt
pto ſe dñi ſubdat.nam pꝛeceptũ dñi lucidu illuminanſ etiam cuilibet audienti hoꝛroꝛem et nauſeam faciat cũ
oculos.illos interioꝛes quibo inſpicit᷑ veritas:non illos iuſſus fuerit centum nonaginta diebus ad expꝛobꝛati⸗
exterioꝛes quos cũ aĩalibo irrationalibus noſcimur ha⸗ onem domus irael dosmire ſup vñũ latuger ac erpꝛo⸗
bere cõmunes ſepiſſime inferioꝛesEt ſeruus Dnt bꝛationem domus iude doꝛmire inconuerlibiliter qua
ſter meſninſtern nuptije vbi vſteg ad finẽ ſecull aſiat graginta:et panem ſe mirü comedere opertü ſterche⸗
pꝛeſent etaſtog ea:qꝛ in cuſtodiẽdis illis retri⸗ hominum ſiue boum Et multa lalvꝛem inſinuant 1 do
butio multa. Olta retributio ſequit᷑ vbi tpaliter dmi, loꝛem. nec eum inuemmus in aliquo reluctanteʒ:et vt
ni pꝛecepta tenenti vita eterna tribuit᷑. Oagno noſtro tpoſſet iuſſa erequi nihil aſſcribebat hoꝛroꝛi. Hoc ſolum

merno chꝛiſti mater loquit. Quodcũq; dixerit robis aa execrabile factum eſt vñinon pfeciſſe mandata: ex ipſa
cite. Multa conſonantia ſibi reſpondet dauid ex ſcript; aſsaralelali⸗ eſt nauſea Daniel fuit int filios trãſ

qui opibus pꝛecepta oiuina ſeruauit. Dirit dñs ſalo migratiònis et omnia diuina decreta ſibi facta comple
moni vt templum edificaret noĩ eius qui nullam recu uit vt nec coinquinaret᷑ cibis regigꝗnon veritus imperi
ſans ſollicitudinẽ et lalvꝛẽ: in ſapientia ſibi conceſſa mi um: deum celi ad occidentẽ verſus ſeneſtris aptꝭ ad ter
ro modo cõpleuit.Et q;uis liqueritſpꝛo diuiniſerplẽ ram ꝓcliuis in die tribus vicibus adoꝛabat Et int leo⸗
dis mãdatis alte ſanxiuit. Scripta eins multis diſſer⸗ nes coniectus manſit illeſus.et in nullo writus huma
tionibus atq; ſermonibus ſonant: deifera virgo nna nam audaciã wl idolum babilonioꝛũ deſirurit ? dꝛaco/

Vrbo diſſeruit. Quodecunq; dixerit vobis facite Pꝛe nem interfecit. Nihil eſt foꝛmidabile:vbi dñs vꝛget cal

cepta varia et lalvꝛioſa helias accepit a dño.et ſuſtinen⸗ caribus pꝛeceptoꝛum· Oſee de mandato domini foꝛ

tia famis quaſi ꝓfundius in montibus et cauernis.nõ nicariam accepit vxoꝛem:et nihilopẽdit moiſaicam le⸗
veritus facies regũ:ĩ paradiſo receptus coꝛpe alacer ex, gem talia pꝛohibentẽ vbi a domino firmum mandatuʒ
pectatp ſanguinẽ atq; moꝛtem pꝛo chꝛiſio iubente ve⸗· acceperat.et oppꝛobꝛia hominũ et ſurramenta crudelia
rus teſtis et hoſtia fi eri obedientiã coꝛda filioꝛũ cõ⸗ penitus non expauit:necqð a viris in Voꝛibus abhor
uertet ad patres: vt non fiant anat hema ſi fuerint ob/ rerin abhoꝛruit. nec pudiciciam que magis in eis que⸗/
ſequentes. Nouerit enim quid boni eueniat in futuro: rit magnipendit:nec turpari timuit conuerſatiõe peio

Wl

ceptis abſoluit:etiam

◻ .
Lwber
ris. Nihil hoꝛum conſiderans pfecit madatum dñi iu⸗
xta verbum. Ab ſit ꝙ opꝛobeij notã gerat: vbi mandat
qui creatoꝛ eſt ommũ Et omnis impudicicia tollit᷑ vbi
pꝛecipit pudica iuſticia:et caſtum eſt om̃e quod pꝛecipit
conditoꝛ caſtitatis. Et receſti nouum a veteribus pᷣ
i in eiſdem in aliquo videat᷑ ad/⸗
uerſum. Et fidelis executio pꝛeceptoꝛũ inter picula tu⸗
etur agentẽ:et ab immudicns pꝛeſeruat intactů. Yo
nas cum dictum dñm recuſaret pararetq; fugã fecit oꝛi⸗
ri hoꝛrendã in equoꝛe tempeſtate. ſoꝛte depꝛehenſum in
mari pꝛolectũ belua marina ſuſcepit:et quo nõ acceſſit
volũtarius.inuitus euomitur vt luce clarius pateat o
bus ſine vltione non fieri tranſgrefſionẽ dñi pꝛecepto/
rum. Elbi aũt ionas ſe cognouit diuina virtute dedu⸗

ctum quo ſponte recuſabat accedere ſollicite diuina iuſ

ſa cõpleuit:non heſitans pꝛeteriri non debere pꝛeceptuʒ
cum fuerit poſitũ. cheas pꝑſuaſioni nũcioꝛũ regis
non pꝛeſtauit aſſenſum:vt pꝛeter voluntatẽ dñifelicita
tem futuroꝛũ belloꝛũ ꝓ regibus iuda et hieruſaleʒ atq;
ſamarie cũ ꝓphetis mendacibꝓphetaret. et expꝛobꝛat⸗
realapatus eſt:et vt captiuus detentus eſt oonec euen⸗
tus belloꝛũ verbis ſuis certiſſimã fidem daret. Nam re
cognoſcentis volũtatem diuinã ad pagendam nülle ho
minũ mine debent ammũ pterrere pPpa⸗
triarche ſancti regeſ phete eraceſii obedientiã dño

pꝛeſtauerũt.tradentes dictisqᷓ; m lũ diuina dicta con

diuina cõplere verbis et enigmatibus tradideruũt/G
ce quanta dicto throtoconis alludunt:vt iuxta ſud ſua⸗
ſionem qocunq; chꝛiſtus nobis dixerit kcamus n
rima et alia teſtimonia vt quodcũq; nobis direrit chꝛi⸗
ſtus faciamus:pꝛolixitas quam pꝛo poſſe vitamus non
ſinit garuſtter nrej ſtũ vo quanta fide verbũ vir
ginis ſuaſiuũ ſimiliter et cõſultiuũ aut teſtimonijs ſit
firmatum: dicat et clamet ſanguis effuſus pꝛo cheiſto.
innumere martirũ paſſiones in conſideratione reuelẽt
diuerſa et crudeliſſima ſupplicia nobis inclamitent: q̃
atrocitate adimebat᷑ hominis ſenſus et ſub diro moꝛt
impio include batr chꝛiſti athleta legitimus.necnõ car⸗
ceres et exilia inſinuantquanto ſit agone certatum: vt
qoõ chꝛiſtus dixerat ſeruaret. An enarrando lingue ho/
mnũ defecerunt atq; deſiciunt: per ſcripturã vo tradẽ
do memoꝛie manus etiã ſcriptoꝛñ extabuerunt. Quot
et quot fuerunt fide pleniſpe ſubuectucaritate feruen⸗
tes inerceptuate qð chꝛiſtus dixerit acceperunt: qᷓ;uis

temnere.aut non exequi qð iubet᷑:et qᷓ; vonum ſit dicta
ſEe

animo et coꝛꝑe plus tñ animoq; coꝛpe cienteaſcnno⸗

quintus

d35
purificationẽ noſtra continentes aquã miſericoꝛdie. in
ablutionẽ aiaꝝ noſtraꝑ:et in abſterſionẽ ſoꝛdantiũ pec
catoꝛũ.lamat pꝛofecto ſcriptura veteris teſtamenti.
Date elemoſina:et ecce omnia munda ſunt vobis. Vo
cat ſaluatoꝛ benedictos in regnũ qui ex aqua miſericoꝛ⸗
die ſex laudabiliũ operũ ſpũaliter purificati ſunt: velut
coꝛpaliter iudei ex aqua ſex ydriarum. Sexſunt ſacra⸗
meta in nuptijs eccleſie oꝛthodoxe:que vſq; ad ſummũ
animas vſq;quaq; puriſicant continentia inuiſibilis
diuine gratie mudam aquã/qua peccatoꝛ abluitur.q̃ de
licta donantur:qua ſacerdos reum funibus turpitudi⸗
nis irretitum abſoluit. Et munda efficit᷑ anima: que ꝑ
fidem ex aqua eſtqua ecechiel ꝓpheta multo ante pꝛeui
dit vaticinatus de gratia ſaluatoꝛis:quã in ſex ſacramẽ⸗
tis ipſe ſaluatoꝛ induxit:Effunda ſuꝑ vos aquaʒ mun⸗
dam.et mũdabimini ab ommib inquinament veſtris
et ab vniuerſis idolis veſtris· Sacramentũ vo matri⸗
monij aquã ablintiuã non cõtinet q;uis in ipſo inconti
nens a magnis criminibo pꝛeſeruet᷑:de indulgentia enĩ
non de pꝛecepto in nouo teſtamento pmittit᷑. O ad in
dulgentiã ptinent:magnam aut paruulã notaʒ crimĩs
habet. Et q;ʒuis hoc ſacramentũ licitũ ſit et iuſtũ.tñ ſub
ipſo manentibus magis indiget ablui q; abſtergat:ꝓpt
actus imptinentes et blãdos.qui fere a pau ciſſimis i –—
ris matrimonij geſta ſectantibo euitan᷑/Mæecnõ ſenari
us numerus pꝛimãa numeri pfectionẽ in leua eriſtentꝭ
enunciat Reſultat enim ex ſuis equalibo quotibjidem
totũ:detrimentũ non ſuſcipiẽs vel augmentũ/ꝛima
nanq; pfectio actiue vite que in huius mundileua con
ſiſtit eſt mundũ ſieri a peccatis:et purificatũ ſedulo ſie
ri a delictis Hec vo ꝑfecta purificatio ſignat᷑ in aq̃ con⸗
tenta ſex rarns Betüifide pfectio eſt virtutibus incla
reſcere:que viceſimũ numerũ habet octauũ:quod huu
ſpeculationis non eſt gemde pfecto nũero tranſitur

in dextram. Ded ad cepta ſtudia reuenamurkanide

erant ydrie.Non adobũbꝛato ſed claro fideli ment in/
terlucet:q omne mũdificãs ſeu a qualibet inuſibili cõ⸗
tagione purificans. Et ſi quis quẽpiam pfectiõis gra⸗
dum aſcendit. virtutẽ habet. et pedem interioꝛẽ poſuit ĩ
lapide angulari qui eſt chꝛiſtus deus noſter:a iudeis ĩ⸗
pꝛobatus ab infidelib nõ aſſumptus: chꝛiſtianis peſ⸗
ſimis repꝛobatus. Ipſe nempe dicit᷑ lapis adiutoꝛij:qꝛ
omne adiutoꝛiũ noſtrũ eſt in nomine dñi. Pꝛoinde me

rito ydrie aquã gratie cõtinentes dicunt᷑ fuiſſe lapidee:
chꝛiſto lapidi angulari connexe/Oi vo aquã illam ſapi
entiã voluerimus appellare: ſatis vicinus eſt ſenſus.

ris enĩ vehementia faciendi: excedebat omne qo in coꝛ· ADu chꝛiſtus lapis angularis omnes theſauros ſapiẽ⸗

poꝛe penaliter agebatMõ ſolũ ad illoꝛũ ſed ad futuroꝛuũ
obedientiã chꝛiſio reddendã ipſius mater aſſeruit.Qd
cunq; dixerit vobis facite. Qð non multo poſt pater in
voce mirifica in tranffiguratione montis confirmat
rus erat. Hic eſt filius me oilectusnpᷣm audite S
vero chꝛiſti pꝛenuncia et ſue conſcia voluntatis bediẽ
tiam miniſtros docuerat. chꝛiſtus ſtatim illa exegit ope
re:ad qu illa ver illos induxerat dicens.! Implete
Ydrias aqua.drie lapidee ibi erant ſex: ſcom purificati⸗
onem iudeoꝛũ Oeclarat euangeliſia conditionẽ vaſo
rum et cauſam et nõ abſq; miſterio:vt in multa cõſide⸗
rationẽ audientiũ atq; legentiũ mentes mnducat/atid
dicit᷑ ab vdros qð eſt aqua quia tm̃ ad continentia aque
Aputate tenebant᷑:et miĩſtroꝛũ qui ſeruiebant in mini⸗
ſterio nuptiaꝑ. Multis nanq; purificationibꝰ vtuntur
indei.dũtaxat in rebus coꝛpeis ſcom lege atq; ſuox an/⸗
tiquoꝛũ traditionẽ:qins animas ſuas relinquant in ſ.

dus ecta oelc e apidee. Atqui nos qᷓ
chꝛiſtiano nomme inſignimur. ſex ydrias habem ſcom

—

tie in ſe continẽs:ſactus eſt nobis a deo ſapientia ſum/⸗
maſpdriarũ võ capacitate ẽ .
duin binaru aut trinarũ metretsrũ eſſe conſcripſit duj
ſparem pꝛius diuit: ſed alio ſenſu parẽ dixit diſparem
Nã trinũ a bino diſparitate ſecernit. Et que bina ſunt
inter ſe paritatẽ habentjet Nhanitens ue diſparia ſũt
Ddiſparitatẽ: vt in omni chꝛiſtianoꝛũ cõgregatione inue
niat᷑ diſparitas moꝛũ ſiue virtutũ Et inter ſe multi pa
res ſuntad ſuos vo ſupioꝛes impares:multi diſpares
altioꝛi virtute pollentes ad ſuos inferioꝛes non pares/
qð quauis eandẽ in materia rei aquã vaſa contineant.
ſed diſparia ſunt:in aqua contẽta diſparẽ faciunt quan
titatẽ. Nam binas metretas ille amme ſolum capiunt
que duo ſolum ſtatuẽtes ſeruare pꝛecepta vt plus vir⸗
tutis capiant nõ dilatanf Trinas metretas capiendo
recipiunt que a mũdo ſe abdicant.coꝛpus pulcrefaciũt
caſtitate:voluntatibus pꝛijs oĩno renũdiat ſuꝑioꝛũ di
rectione onrereei ur chꝛiſtus ydrias implere
aqua vt ſacramõta vicʒ purificatiua virtute impleant

Er T — v„.. 3 r r. ⸗

ein
Ree
nti.
Co
co
Aut
lcrg
nmi
lis
äd
udi⸗
Wep
een
am⸗
mun,
eſtnis
atri⸗
vonti
geni
din
nunis
üſub⸗
t
is i
R
iſtenn
ſgem
eima
acon
lofie
con⸗
inca⸗
Hhu⸗
ſitlr.
tin⸗
lico/
ia⸗
ſiri
dsi
nopen
orſege
eme

le.
ſſus⸗
ii/
m/
S
1
rem
ſnt
ſit
mnye
tipa
nes
res/
nt.
nan
unt
pir/
nco
giit
1nH
ete
ni

De vita domini
1.

vt anime abluantur a ſoꝛdibus peccatoꝛũ. vt pꝛima vi⸗
te ꝑfectio habeatur:vt ſapientiã habeamus ipſius placi

tis et noſtris vtilitatibo apt a5:osngirf —

cerdotes inſinuat.qui ſacramenta verbis et diuina vir
tute conficiunt:et pꝛedicatoꝛes qui ſapientia euangeli⸗
ca docendo animas replent. Vnde miniſtri nuptiaruʒ
chꝛiſti dicta complentes:vſq; ad ſummũ aqua ydrias ĩ
pleuerũt. lellet emm ommi ſaluatoꝛ chꝛiſtus. vt oĩs
anima capet quantũ poſſet.et intantũ repleret᷑ virtutũ
moꝛibus et beatifica gloꝛia:q amplius impleri non poſ
ſet. Nam anima hic viuens nõ agnoſcit quantũ dilata
ri potuit in captione grqtie ſiue virtutũ.aut quantum
hic potuit a vicijs deputari.videbit aũt exempta cum a
coꝛpe fuerit:et tetralibus ſedibo ſita.eque dolebit de hu
iuſmodi negligentia vt de pena. In manſionibo vo re⸗
cepta ſuꝑnis ſine doloꝛe cognoſcet vnde dolendũ eſſet
niſi beata foꝛet.et ꝑſpicue intuebit᷑ ad quas celſitudies
fuiſſet a ſuo redemptoꝛe ſublata ſi dum in hac tenebꝛo
ſa vita degebat dilataſſet ſeipſam ad capeſſendas grati⸗
am ⁊ virtuteg quantũ ex eis deſuꝑ ſaluatoꝛ volebat in⸗
fundere:qui nunq; ceſſaret niſi anima faſtidiret Longe
latioꝛ eſſe poſſet noſtre mentis capacitas qᷓ; credimus.
ſed ipſam in anguſtũ ſinum colligimus.cum ipſam in⸗
tendimus replere caducis:et illa in ipſam intrudimus
ad que creata non ſuit.Non aũt deuſ replet aiam iurxta
capacitatem quam poſſet habere ſi wellet: ſed iuxta illaʒ
quam ipſa remiſſa woluntate ſibi fecit ⁊ habuit. Vlerũ
tamẽ vſq; ad ſummũ replete ſunt ydrie:vt ommno cre
damus omnẽ animã repleri ſcom menſurã donatiõis
chꝛiſti vt ait apoſtolus.Menſura vo donatioms chꝛiſti
non eſt ex pte ipſius qm̃ omnino immẽſurabiliſ eſt:ſed
ex parte aĩe pꝛout ad recipiendũ ſua potentia diuinã vix

tutem et gratiam ſe coaptat/qũã aquam in vinũ mera
ciſſimũ ſua poteſtate cõuertit:abſq; aliquo nutu coꝛxo⸗

ris et platione wrtoꝛũ. Sua eni ſemp eſt effectiua vo⸗

luntas. vt ad unperiũ eius quod nõ eitin eſſe deuemat/
et entia ſuam ſpeciẽ et pꝛimam naturam mutẽt ipio iu⸗

bente ·. Quod factum eo mentibus hominũ plus accre
ſcit quo ſingularitate polleſcit et mox et ſine aliquo tẽ
poꝛis interuallo factum cernit᷑.qð natura ſuis occultis
ſucceſſibus opaturſdum humoꝛem terre in vitem viri⸗
dem traicit ex vite in botros varios mittit: deinde arte
hominum accedente vinũ eliquatur· Omnia miracula

ſaluatoꝛis ab ipſo facta et a ſius ſequentibus poſter; tã⸗
to altioꝛi con ſideratione attollunt rudes hominũ men
tes quanto rarius pꝛeter nature curſum facta legunt᷑.

Et deferuent remiſſa contemplatione maioꝛũ.que qͥti
die fiunt.que quia curſu et oꝛdine nature agunf᷑.nõ i/
terpolato ſucceſſu in aĩaduerſione noſtra polleſcant:et

multo maioꝛa maioꝛeſq; mutatiões inuilſibiliter facta

recognoſcimus q; acta in coꝛne lectitemus. Fit miris
et occultis modis quotidie mutatio in mẽtibb hominũ

que pꝛefert᷑ mutationi aque in vinuminũ aut mire
ſactum iuſſu domini ad architriclinũ xefert.vt apte lu⸗
ceat quod actum eſt ſecreta virtute. Honoꝛem etiã de⸗
ferri pꝛimatibo monſtrat:cum in nuptijs architriclino

pꝛimo iubet afferri. Architriclinus erat cuius nutu ⁊ oꝛ

dinatione omnia in nuptijs agebant᷑.et in pꝛimo mẽeſq

rum accubitu recubebaqui neſciens qð taute geſtum
erat.cimn guſtaſſet pꝛoꝛupit in vocẽ.et qð ignoꝛabat de
texit et ertollebat rocibus vinum ꝓductionis ignoꝛata
virtute Weretur ſemꝑ laudem qð bene geſtũ eſt ſioꝛi
ginalis cauſa non pateat. Mec expedit latentes cauſas
Bänßͤuraret inquirere:ſed mſitam laudare virtut uinum oꝛdinemet humanum:q;uis ad effectũ miſeri
6

uſtauit architrichinus aquam vinũ factum cin plus
ex natura fuerit ſentiensbonitatẽ:velut ammirãs vo

M

Boluatorxis

cauit et ſoonſum. Hoc ſane in miraculis factis diuini⸗
tus eſt tenendu ꝙ virtutẽ et opationẽ exceſſere nature

non ſolu in eo ꝙ peeter ipſam facta ſunt ſed in eo ꝙ plu

ris bonitatis q́; natura contulerit poſſederunt. Mꝛoin
de architriclinus his vrrbis ſponſum ailoqu Sf̃iſ
homo pꝛimũ bonũ vinum ponit. Et c inebꝛiati fuerĩt
quod deterius eſt affert.Tu aũt ſeruaſti konũ vinũ vſ⸗
q; adhuc ] Sed oꝛdine nobilioꝛi qᷓ; homo fecit oĩa deus
homo. Elerſa eſt aqua ſqualida frigida et inſipida:in vi
num contrarijs dotibo fultum Moiſaica eni lex. pſalmi
et ꝓphetie in euangeliũ tranſierũt.et hũana natura in⸗
ſignioꝛi dono refuiget quaſi fuerit ante clara. Elino nã⸗
qᷓ; verbi pꝛepoſterauit naturã dignitando. In leticiam
Vrſum eſt ꝑ miſericoꝛdiã:quod ante ꝑ iuſticiã creatu/
ra humana dolebat. In eternã leticiãs omma que ſunt
veroꝛum eccleſie nuptialiũ donant᷑ pparanda actũ eſt
abſq; toꝛcularibus vinũ:vt etia ſi non coꝛpe patiamur
fide tũ ſumamus pꝑticipemus ⁊ ſanguinẽ:Oetis diſt
ſitio que ſignabatur in aqua illam foꝛmã accepit quã re
demptoꝛ inſeruit. Et ſapientia ſalutaris in cogmitione

diumoꝛũ:nouam noſtre menti exultationem adduxit⸗

MNulla facta eſt ꝑmutatio loci.nulla obuenit interpoſi⸗
tio tꝑis.nullus ab extra poſitus eſt actus/ Pꝛeter oĩa
lxc liquidum elementũ quantitate atq; ſubſtantia ſem
per eodem modo ſe habens diuerſas qualitates accepit
Elrgumento magno nobis oſtenſim eſt vt ſimpla ⁊ ea
dem aiarũ noſirarum natura cõſiſtens ſemꝑ parata p/
maneat diuinoꝛũ ꝑmutationẽ reciꝑe qualitatũ ꝓut aq̃ᷓ

dum in vinum NKerkcceRtREERR iz: —

clinus laudat:qui nomine offich non indiuiduato et p
pꝛio inſignitus pꝛinceps triũ lectoꝛũ dicitur. Tlirtutes
wro vbi anima vxlut in lecto requieſcit tres ſunt:et he
dicunt᷑ ſirurgice ſelecte atq; archotice fides ſpes atq; ex
imia caritas.in quibus cubans architriclinus eſt.q nõ
ex nomine ꝓpꝛio aut ex eo qð eſt ſed ex his virtutibi vi
num luemit ſaſtat ubit. aceg diſcernit: qᷓ; vonũ ſit oẽ
quod ꝑ gratiam et diuina virtute mutat᷑.et oꝑationeʒ
gratie nouit ſufferri nature opationi:et quod ꝑ gratiaʒ

is virtutibus archoticis mentibus hominũ ſuaui

Kannen us.qð per naturam ꝑaidimus vel caremus.
tas euangelij claruit. Et ex iſtis non ex lege aut ex qua⸗

driuio virtutum moꝛes hominũ diſponentiũ iuſinca⸗

tur homo/qð aplus in pleriſq; ſcripture ſententijs cla⸗

— —

quitur hoc factum eſt oꝛdim puri hoĩs:qð autẽ ſeruari
bwnum in poſterũ oꝛdine diuino factũ eſſe cognoſcitur
qui melioꝛa ſempꝑ ſuo infallibil oꝛdine poſterauit.quo⸗
uſq; pueniamus ad inuariabilẽ fine gloꝛie vl penarum
Bonum eſt ꝙ nos creauit ad imaginẽ et ſimiitudineʒ
ſuam. Bonũ qð creauit:melius qð recreauit. BRona na
tura:melioꝛ gratia. Bona lex:euangeliũ vo ſibi pꝛeſert
Actiua vita bona:ſed melioꝛ contemplatiua que ſequit
Bona ſinagoga:ſed eccleſia pꝛeualet. Bonũ eſt oẽ qdĩ
eccleſia in curſu labentis tꝑis agitur:ſed melius qð in
eterna gloꝛia futurũ ſperat. Sempꝑ enim oꝛdine chꝛiſti.
dei vinum melius ſeruat᷑ vſq; adhuc:cui humanus o:⸗
do eregione pꝛocedit Oꝛdo cogitationũ et viarũ ci ab
oꝛdine humano rei writate ſecludit᷑. Ynquit enim ipſe
per yſaiam ꝓplxtam. Mon enim cogitationes mee ve co
gitationes veſtre:neq; vie mee vt vie veſire d cit domi
nus. Sed ſicut exaltant᷑ celia terra ſic exaltate ſunt vie
mee a vijs veſtris.et cogitationes mee a cogitationibo
veſtris Que verba omnino inſinuant diuerſum eẽ vi⸗

coꝛdie dei yſaias pꝛotulerit. Oꝛdo igitur diuine pꝛoui/

gentie ſemper eſt mehoꝛa ſeruare in poſterũ:ſicut ex af

maleh omnis homo pꝛimo hnum vinũ ponit.et qð ſe
Uur

, DP. ,

Liber

fectibus hominũ et ex pꝛofectu virtutũ ſemꝑ ad ſuꝑio
ra et potioꝛa climatiol Hoc micium ſignoꝛũ ecit ieius
in chana galilee. Et manifeſtauit gloꝛiã ſuam:et credi⸗
derunt in eum diſcipuh eius Sed hoc fuit iniciũ: mi⸗
racula cetera ſubſequunt᷑. Ynicium m aqua in vinum
chꝛiſti virtute conuerſa.vt hoc pꝛimũ et tanq; vite age
de initiũ exigere videat᷑tanimas noſtras ad melioꝛa cõ
uerti NHam conuertiad deũ et ad opcima queq; virtutũ
Verelictio eſt peccati et ſalutꝭ exðꝛdin. Signoꝛu nomie
miracula de ſignant᷑. Gactũ in chana galuee vbi et nu⸗
ptie manifeſtauit gloꝛiam ſuam.quis plus poterat dei⸗

tate qᷓ; apparet in bomine: mamifeſtans ex miraculo vixr
tutẽ latentis deitatis in homine mamufeſiinnd ni
raculi fructus pꝛeter id quod in coꝛpoꝛe actuʒ eſt credu
litas diſcipuloꝛũ fuit.quia quodamodo iam crediderãt
cum vocati ſequerent᷑:ſed eoꝛum credulitas viio mira⸗
culo eſt facta validioꝛ. Mempe chꝛiſtus doctrinã verba⸗
lem et fidem ad quã populos inuitabat: firmauit mira
culis et oꝑibus ꝓpꝛijs. Hoc eni pꝛotinus exquirit a no
bis vt credamus cum effectu operũ ꝓpter qð pꝛerogat
acta ſignoꝛum:et vt credentes habeamus vitam eter·
nã. Sed nullus diuina lvnitate laceſcat in aliquo.aut
ſemetipſum fallaci amm atiõe ſuſpendat.cur nunc ta⸗
lia miracula non elucent:nam modica nunc eſſet hoim
vel eccleſie ſides ſi miraculis augeref. Et maioꝛa nunc
inuiſibiliter in aiabus hominum ſiunt.qᷓ; tunc facta in
coꝛpibus agnoſcamus.qmi quanto anima nobilioꝛ eſt
coꝛpe:tanto qð in ipſa virtuoſe ꝑagit᷑.q; qð in coꝛpoꝛe
plus excedit. Nec infantula ſeu edentula eſt eccleſia: vt
ſemp ſibi exrpediat miraculoꝛũ lacte nutriri Creuit ipſa
virtuoſis augmẽtis:que ſi coꝛꝑalia miracula nunqᷓ; ex⸗
cipetide nõ nutat ſœ non concutit᷑ caritate non deficit
in bene ſuis coherentibus mẽbꝛis.Ahter nũc qᷓ; ꝑ mira
cula euangeliũ chꝛiſtianoꝛũ mentibus lucet:nec eccle⸗
ſia velut nouicia miraculoꝛũ coꝛꝑalium recipit diſcipli⸗
nam. In anterioꝛa ſe pꝛouehit in ſuis fideliter fidelibd
et ꝓſicit fideli euangelij cognitione atq; virtutũ/Xc per
hoc credamus opa uuſta fidei aſſiſtentes ſi miracula le/
gimus ſaluatoꝛis.qm crediderunt in eum viſo miracu
ſo diſcipuli eius quos omnes ante verb vocauerat.ma
nme quos apoſtolos nominauit nunc miraculo illoꝝ ſi
dem magis valdam fecceit.
SDe tempeſtate in mari oꝛta chꝛiſto doꝛmiente in na⸗
uicula ad imperiũ eius ſedata ſcõm matxum marcũ ⁊
lucam. Capitulum II
Iraculoꝛũ inſpectio biuiũ oꝛdinis facit.vt aut
m ſenſibilia ſenſibilibus et inſenſibilia inſenſibi
libus coniungant᷑.aut oꝛdo factionis eluceat.
Senſibilia quideʒ miracula ſunt que in creatura vtro
q; ſenſu ſenſibili facta noſcunt᷑.ꝙ ſenſus exterioꝛ ĩ me⸗
lioꝛa mutatũ ſe videat.imo de ſenſibili malo inſenſibi /
le bonum veniſſe et interioꝛ ſenſus clara ratione cogno
ſcat:ſiue qð animus ſe videat purificatũ a vicijs.et vir
tutũ fulgere ſplendoꝛibo. Inſenſibilia vo ſunt: que in
rebus ſenſu et ratione carentibo fiunt.Ac ꝑ hoc miracu
loꝛum nuncupatio ſic emicet:vt omne quod in creatu⸗
ra ſupꝛa naturã et pꝛeter naturã rationẽ vſum et arteʒ
agit᷑ ſenſibile aut inſen ſibile miraculum eſſe dicaf.non
reſpectu diuine virtutꝭ qua mediante agit᷑ aut reſpectu
eius a quo diuina virtus ad facienda miracula inuocat᷑
ex his enim ſemper eodem modo ſenſibilia ſunt: ſed ex
parte illius in quo miraculum agitur. ſenſibile aut in⸗
ſenſibile dicit᷑.q;uis conſideratione videntiũ omne mi
raculum ſen ſibile vel cognoſcibile iudicef. Ged in hoc
parump factionis oꝛdinem obmittentes pꝛout cepimꝰ
inſenſibilia pꝛimoſerie debita ꝑtractemus. De eo ꝙ ſal

—

quinttns ves arge

uatoꝛ mare ĩcrepauit:recitat᷑ ſcom mat heũ octauo mar

ci quarto.luce ieptimo. Cum dns laiuatoꝛ cũ ducipul
ſuis nauim aſccderet fac us eſt moꝛtus magnus i ma

ri.ita vt nauicula operiret fluctibo. Et erat ipie in puppi

ſupꝛa ceruical doꝛmiẽs:Accedentes o ad ei.m ducipu
l:excitauerunt eum dicentes Oñe nonne ad te ꝑtinet
quia perimus.CTunc iurgens impꝑauu vntiset mari
Ena uttera Cõminatus eſi ventis et dixu mari. Tace
obmuteſce ha iuteral Increpauit wentum tempe.
ſtatem et ceſiauu:et facta eit tranquiluias. C t dixit eis
Quna timidi eſis modice fidei na htera! Tbi eſi fi
des veſtra Hunc ſiquidem næuis aicenſum in moꝛb-
declarauimus ſaluatoꝛis:lſea hic ꝓut oꝛdo miraculoꝛuʒ
contexitur anter diſeremus. Omms chꝛiſti alcẽſus fa
ctus in coꝛpꝑe ad ſpũalem alcenſum animas pꝛouocat:
ſed aſcenſus nauis ſuplationẽ et tranſeundi iuꝑ pericu
la inſe periciam mõnrat. Secretũ elementũ eſt aqua
domiciliũ eſt piſcium per natura indita. HMominũ autẽ
ſacramentũ eſt:umeris dubij per artem muentã. Non
enim a natura hommes natant diſcunt et tranluadant
pꝑ modicu natandi ꝓhibente laboꝛe: aut arte carpentaria
condi quo mare ꝑpambulant ieu tranſeũt etiã manen⸗
te timoꝛe.Nam ſemꝑ inquietudo maris æ xntus xlex
mens naingantibꝰ minat naufragũ/are mundus ẽ

pꝛeiens qui nunq; plena pace quieidit: q;uis nunc leuꝰ

nunc acrius ſuis fluctibb inhoꝛreſcat. Mauis eſt quedli
bet artiñciũ ſpuſiancti.quo inhoꝛreſcens tempeſtatibuſ
ſeculũ ꝑtranſimus et ꝑuenimus in poꝛtum nõ illuʒ ad
quem pueniunt naues ſeculi negocia dferẽtes ſcd ĩ il⸗
lũ vbi quies et ſalus eterna conquirũ.Non vna eſt o
ratio nauis:nmec differentia ſimpia
patoꝛiũ ſenſibiliũ et irrationabiliil et rationabiliũ crea⸗
toꝛũ fuit et inſenſibilis ventencontinens inſenſibiliter
lenſibilium ꝓpagines ꝓpaginabiles in futurum: que a
pꝛimo pꝛot hoplaſto ꝓdierunt Opſa conſeruationis ma
ter quam deus vut maternũ vterũ ab egredientibuſ
filijs occultauit. vt welut cx pꝛohibitione nature millaʒ
mienſibilem ſicut inſentienteʒ matrem non poſſit eſte
egreſſus:et in tanbus requieſcit montibus.vt difficiliſ
aut impoſſibilis poſſit eſſie acceſſus.Per hanc non de⸗
ueniebatur in ꝑꝛtũ ſpacia ꝑagrãdo.neq; pꝛo mercede
rerum delatura fiebat.ſed ↄieruabat ommũ ſemina ſpe
cierum que in pꝛincipio diſtinctũ habuerũt creationis
iniciũ:nullis velis aut remis aquarũ ſpacia ꝑmutabat.
Solum attollebat ſe attolletibo aquiset vagabat᷑ agi⸗
tantibus vndis pꝛout diuina pꝛouidę tia diſponebat do
nec in montibus ar meme requieuit. Hac coꝛpaliter do
minus noſter adhuc meoꝛpeus non atlcendit:ſed de e
rus diuine pꝛotent. Hec ſiquide diſtinguit᷑ contra oẽs
et omnes ab ipſa clara differentia ſecern nkaer dle
vſus et expientia mõſtrat Mauis vo quã chꝛiſius aſce
dit pꝛo negocijs ſimilis tene ed miſterio vſq; quaqʒ
diſſimilis:vt ex aptitatil virtutibꝭ domũ ſine ſundamẽ
to terrenoferentẽ ad celeſtia. mũdi equoꝛe tranſuada⸗
to et pꝛeſeruante nos a fluctiba cognoſcamus/aut eccle⸗
ſie ſancte fidem que ſemꝑ malis motibo et varns ↄcuſ⸗
ſiombus abrache deo gubernãte nõ poſſt pati nau

fragiumſin qua chꝛiſtus doꝛmit velut quieſcẽs in domo
virtutũ.et in fide eccle ſie quã fundannt Fn a m pe doꝛ/
mitio fluctuum pturbatarũ doꝛmientis ſecuritatẽ inſi
nuat:et nihilopendere terroꝛes mundi varios pꝛeoſtẽ

dit. Hoꝛmitio nen moꝛtem ſed ſimilitudinẽ moꝛtꝭ ha⸗
bet:et velut mundo moꝛtuos expedit pagere vitam ſtã

Et humanitatis aſſumpte verum teſtimo niuʒ erat ꝙ

chꝛiſtus do:miebat in nam. Mecnon et pꝛo eo tʒe quo
fiebat illa doꝛmitio.ad punctum ⁊ in modico vereliaui

—

mar
uput
Uma
uppi
ape
umer
nar
Tace
em
iſ
nonbe
long
usſ
Uocgt:
Pencu
aque
laute
on.
adant
WMaria
manen
N
uncus
uneleu
qvcdi
ſatbuſ
Aluzod
diil-

eſto
ſce
ſigea⸗
bilnder.
quen
nism
entiben
mile
ſit eſe
hffiali
von den
keucege
nna ſe
onio
obat⸗
rogi,
t do
erdo
W
adis
ſarr
nogſce
Uaſog
mame
u.
flcker
Auſ⸗
noul
vno
N?/
jnſi
roſte
ho,
jſſt
19
go
nlt

De Vita domini

apoſtoli videbantur.vt pꝛobaretur exꝑimento ſenſibi
li/ꝙ abiq; chꝛiſti adiutoꝛio in mari letifero hiuꝰ mundi
ſubmergimur a varietate fluctuum inuoluti:a vitioſa
inuolutione ad inferioꝛa penarũ in poſteꝝ deſcendetes.
Sed qui malis agunt᷑ ꝑfoꝛant᷑ doloꝛibo et timoꝛe. his
vulneratis ſagittis querunt auulia vnde poſſunt:et vo
cibus ꝓteſtant᷑ infeſta que ſentiunt. Pꝛoinde diſcipu⸗
li aceedentes ad ieſum:excitauerunt eum dicenteſ.Do
mine nonne ad te ꝑtinet quia perimus Scriptuʒ eſt

in pſalmo de veteri populo multis flagellatiõibo flagel⸗

lato. Et clamauerũt ad dominũ cum tribularent᷑:et de
tribulationibo eoꝛũ liberauit eos· Vexatio que vicinuʒ
habet piculum neſcit nſoꝛas innectere.et timoꝛ vxatuʒ

exagitat ne incurate quieſcat et ex hoc accedunt diſcipyu

li ad ieſum. Illi tunc mente pariter et coꝛꝑe acceſſerũt
nobis aũt non coꝛpe ſed mentalis atq; fidgelis remaſit

acceſſus. In nain erant.mari vndiq; cingebant᷑: alus

nullus erat ad quẽ potuiſſent pꝛo ope recurrere. Na ex⸗
tra domum fidei et virtutum non eſt adiutoꝛiũ in no⸗

mine domini. Mõ poterant in mare apoſtoli ꝓ tꝑe deſcẽ

dere cõminans ex om̃i parte naufragiũ:et nemo ad ini
micũ ꝓ remedio refugiũ facit. Jã mare inimicabatur.
nitens nauiculã opire fluctibus ſi tenuiſſent ſolidã ter
ram deriſiſſent marina ꝑicula. Qui fidei et virtutũ ſa⸗
cramenta ſumpſerunt indirerunt mundo et vicijs bel⸗
lum:ſed extra virtutes et fidẽ nulla ſunt cõpendia eua⸗
dendi. Extra fidem ⁊ virtutẽ omnia minant᷑ aĩie noſtre
naufragiũ.et facta hoſtilia:pac deſperato miſterio. Exi⸗
ſtentes in virtutibus atq; fide hoꝛum neceſſe fit ſenti⸗
re contraria:et eſſe in bello aduerſuʒ aduerſantia boms

Beg qui fidei et virtutum domum muiſibilem nõ in/
trauerunt habuerunt in hac vita pacatos earũ hoſtes

quos poſtmodum ſenſere toꝛtoꝛes.Ac per hoc cupidis ĩ
fallibiliũ et delectabilium eternoꝛũ necnon factum eſt
potius nauem conſcẽdere ad vtraq; bella diſpoſitam et

a diabolo et a mundo fieri non quietum:qᷓ; ad tempꝑp pa
ti equaciem eterno turbine mupſe auenteſſaii vi⸗

te noſtre tranquillitate non gaudet.Quiſquis turbari
equaciei marine hoeret blandicias:aut remis et ſudoꝛi⸗

bus remigantium aut ventis agitantibus puenit ĩ po⸗

tum. Mon ergo aſcenſus ad fideʒ terreat innideles. nec
aſcenſus ad virtutem terreat criminoſos.non incipiẽ/
tes in altioꝛa conſcendere pauere faciat ſecutura tempe

ſtas.quoniã his et alijs ꝑiculis vita chꝛiſtiana peragit

deducitur et pꝛobat᷑:nec aliter ꝑueniet inquietiſ eterne

poꝛtum. Mam per multas tribulationes introire opoꝛ⸗

tet regnum dei. Et aplus ait. Exiſtimo ꝙ non ſint con
digne paſſiones huius temꝑis ad futuram gloꝛiaʒ que
reuelabitur in nobis. Et iacobus in canonica ſua dicit.
Omne gaudium eriſtimate fratres cum in tentatiões
varias incideritis:ſcientes qm̃ ꝓbatio fidei vſſtre patiẽ

tiam opatur. Matientia vo opus pfectum habet. vt ſitz

pfecti ⁊ integri in nullo deficiẽtes· Pꝛoinde non time⸗

ſi omnia mũdi mala in vnũ cõflarent᷑ ad pugnam.⸗

gatur virtut aſcenſus a quo in gloꝛiam fit ſublatio
3

qꝛ dñs refugium factus eſt nobis in oĩibo aduerſautibꝰ
nobis:dicunt apli.Oñe nõne ad te ꝑtinet quia perimꝰ

Magne ꝓfunditatis et diuine inclinationis eſt verbuʒ
domine nonne ad te pꝑtinet quia pimus. Imo ad nemi
nem ꝑtinet pꝛeterqᷓ; ad te ꝑtinet ſi ꝑimuſ.Tui enm ex
creatiõe ſumus:tibi ergo ꝑpimus ſi tui ſumus.Ad te ſo
lum liberare ꝑtinet ne pereamus et reaſſumere de peri⸗
culo ſi incurrimus. Clocaſti nos in pꝛomiſſione tua ſe/⸗

gquimur te in fide noſtra:xocaſti nos miris modis tuis
ſequimur te veſiigis noſtris. Patrocinia mundi dimi
ſimus:et ſub tua ꝓtectione confugimus Ergo ad te ſo

Baluatoris

lum ptinet ſi ꝑęrimus:neq; alium habemus ad quẽ in⸗/
dubitata nde fugimus.Aut ergo adiuua ſi ad te ſolum
ptinet ne pereamus:aut oſtende ſi ad te non ꝑtinet ad
quẽ recurramus. Erxcitauerũt diſcipuli tactibꝰ aut cla⸗
moꝛibus chꝛiſtuʒ. Gaciliter excitatur qui neceſſitate nõ
doꝛmit.Faciliter excitatur cuius clauditur tm̃ ocułcoꝛ
poꝛeus:mẽtis vᷣo inſopitus eſt oculus.Per ſalomonẽ
fuerat ante pꝛedictũ.Ego doꝛmio et coꝛ meum vigilat.
Doꝛmire videtur dominus eis qui ſibi doꝛmunt. Mqᷓ
merito ſe omnibus exhitet: qualem merita cuiuſcunq;
requirunt.Vocibus vo coꝛdis et amoꝛibus excitatur.
necnon clamoꝛibus inrecuruate oꝛatiõis.Dicebat enĩ
dauid Clamaui in toto coꝛde exaudi me dñe. In toto
coꝛde clamat excitatq; chꝛiſtum qui omnẽ intentioneʒ
in eum dirigit atq; cõuertit.Cactibus foꝛte fuit excita⸗
tus et chꝛiſtus.nanq; et oꝑa iuſiicie chꝛiſtũ ad nos eui⸗
gilare fecerunt:et intendere ſuper tribulationibus no⸗
ſtris vt liberaret ab eis. Multociens chꝛiſtũ nauẽ aſcen
diſſe cognouimus:ſed niſi ſemel in illa doꝛnnuiſſe legi⸗

mus.qm multas oꝑationes ſaluatoꝛ diuina potentiaẽ
humanitate wlut in artis inſtrumento feot in ſeculo.

ſed tm̃ ſemel moꝛtuus eſt et ſemel excitatus ſua poten⸗
tia qua deus erat:velut a ſanctoꝛum pꝛecibus concita⸗
tus. In quoꝛuʒ pſona pꝛeloquebat᷑ dauid dicẽs. Exur⸗
ge quare obdoꝛmis dñe:exurge ne repellas in fine. Et
alibi. Exurge dñe adiuua nos et libera nos ꝓpter nomẽ
tuum. Et velut qð petebatur iam factum gratulat? di⸗
cebat.Et excitatus eſt tanqᷓ; doꝛmiens dñs:tanq; potẽſ
crapulatus a vino/Et in ipſius ꝑſona dauid multo añ
pꝛedixerat. Ego doꝛmiui et ſomnũ cepi: exurrexi quia
dñs ſuſcepit me Nec vereoꝛ dicere ꝙ doꝛmire dicit tepi

dis:quia ſollicitis ſi pꝛecibus excitat inuigiat Eieick

gens imꝑauit ventis et mari Imperat mari dominus
maris et mitigat mare:ſine cuius imꝑio aura mare nõ
excitat neq; pꝛocella moleſtat. Scriptura enim dicit.
Tu dñaris poteſtati morisſtmotum aũt fluctuum eius

õõ pꝛeſens diuerſis concitat᷑ auris

diuina pꝛouidentia pmittente:ſed nec quieſcit eiꝰ hoꝛ⸗
renda tempeſtas niſi dño imꝑante. Vndificat vndiq;

ſeue mundus.et qñq; chꝛiſtiferas naues concutit ſub⸗

mergit aũt nunq;:ſed concuti omnipotẽs diſpenſatiue
pernnſit Submergunt᷑ plurime ſi deus nauigantium
peccatꝭ iratus concedit.ſed imꝑium dñi ſeculi ferocita⸗
tem et maloꝛũ hominũ impietatem ſecreta poteſtate re
frenat:ne tantũ noceat quantũ affectabat iniqᷣtas.Alia
vo litera dicit Cõminatus eſt ventis et dixit mari: ta⸗
ce obmuteſce Cõminatio eſt terroꝛ incuſſus ex ſubſe⸗

quente pena:vt ipſa pꝛeuiſa omnino male arceat᷑ iniq/

tas. cõminatio eſt ꝓhibitio ne fiendi:addita multatio⸗
ne ſi fieret. Cõminare dũtaxat poteſt:q poſt male actuʒ
iuſtaʒ poteſt inferre vindictãa. Cõminatio ſigno aut ver
bo pagit᷑:facto aũt nunqᷓ;. Signo indicit᷑ ne fiendũ ali⸗
quo membꝛo coꝛpiſ cũ oſtentatione inſtrumẽti quo ſit
plectenda impꝛobitas:verbo aũt cũ expꝛeſſione vtriuſ⸗
q; infigitur Sen ſibilia rationabilia ⁊ irrationabilia cõ
minationẽ ſuꝑioꝛis aut cuiuſcunq; terrentis agnoſcũt
illa ratione illa vo inſtinctu nature:conſuetudine vbo/
