reſuſcitauit lacarum niſi quatriduanum etiam et fe⸗
tentem. Omne humanum genus nauigat mundie:
quoꝛe.in quo ventus multiplex nauigio uerrer Et⸗

Semper et vbiq; flat omnis negociatio noſtra:mareſi in pꝛima vigilia in oꝛiginaliſſcʒ mundo magno labvꝛe re
bi aptum eſt qð ſollicitare ventoꝛum flatibus ee migatum eſt.cum illa etate pꝛodeunte omnis caro coꝛ⸗

inde laboꝛ in remigando:quiaventus cõtrarius. Id enĩ
agere nititur omnis intentio demonum. ne ſalutis de⸗
uen iamus in pꝛtum:a quo ille nauim ꝓpꝛiexoluntatis

wlo erecto maioꝛiſ excelletie potiende impleto velo flan
te ſuperbie vento nunqᷓ; reuerſurus abcem =W

lalvꝛ velle ſuperare ventos in aqua foꝛtitudine remigan
di. Mon enim habet nauticum ediſiciũ ſtabile fundamẽ
tum et ventus in ſuis impulſibo nõ laboꝛat. Latera qui⸗
dem hominum in remigando ex laboꝛe laſſantur. Su⸗
perabantur hi a cõtrarietate et nimitate ventoꝛuʒ niſi
diuinitus eis fuiſſet pꝛouiſum. Inuiſibiliter iſta fiunt
in arte nautica ſpirituali:vbi voluntati bone velut ven⸗
tus cõtrarius aduerſatur ipᷣa voluptas et omnis huma
na felicitas et dialbolica hoſtilitas:et lalvꝛare opus eſt ad
vincendum. Mon ſuperantur vitia ſathan.caro.mũdus

paruit.rxeſculpſitventum:ſecit tranquillitatem in his,/
mine.terroꝛes.toꝛmenta.timoꝛes.pſperitates.aduerſi/ eum in ſidei nauicula ſuſceperunt Et mutatis cõditio

tates.blandimenta:ſine lalvꝛe hominis vtriuſq;/Oed
nec ſufficit laboꝛ noſter adhibitus fiendus.niſi ſuperna
gratiaꝓ nobis confligat ab alto et aſſiſtat laboꝛibus no/
ſtris vt ea que ſunt neceſſaria perficiamus velut ipᷣe chꝛi
ſtus pꝛedyerat. Sine me nihil poteſtis facere. Necabs
re.ventoꝛum ſciliq; temptationũ excitatio credenda eſt.
Scriptum eſt enim. Qui facit ventis pondus. Dondꝰ
Vntoꝛum vtilitas tribulationũ eſt: que ita in pondere
fiunt. ne ſupꝛa menſuram grauent doꝛſa ferentum. Fi
delis enim deus qui nõ patietur quempiam temptari
ſupꝛa id quod poſſit. ſed facit cum temptatione pꝛouen
tum vt poſſim ſuſtinere. Et ipᷣe pꝛoducit vntos de the
ſauris ſuis. Oi de ſiuns occultis venti pducuntur nõ ad
ſubmergendum ſed ad pꝛobanduʒ humanas vires im⸗
pellunt.neq; ad interitum et damnationem etiam ſi e⸗

ruperat viam ſuam:vt vix octo anime ſaluarentur aba,/
quis in illa pꝛima rate centenarie ttionis In n
vigilia multo laloꝛe ſudatuʒ eſt cõtra ventum celeſtine
ſuperbie cõtra ventum pꝛime tyrannidis pꝛimeq; idola
trie.contra ventum ſiuepſecutionis in patres. in eos qͥ
nati fue illis qui ob victum deſcenderant in egi⸗
feum ge tercia cõtra ventum differentie illegaliuʒ ad
legaleb:et cõtra ventum firmate idolatrie in oꝛbe terra
rum.per illos pꝛinciꝑes qui vndiq; illuʒ tyrannica vſur
patione mamebirei quarta cõtra incertitudinisven
tum quis mundi conditi ſeu creati dominus eſſet:cum
vnus in omniorbe monarcha cerneretur homo. Et cũ
ventus validus inualuiſſet vt homo pꝛo deo ab homini
bus coleretur.i ipſa quarta vigilia ſaluatoꝛ mundiap/

nibus mundi ex aduentu ſilij dei:quedam alia nox con⸗
ſtituta eſt e regione noui diei et ſanctificati nobis illuce
ſcentis ex incarnatione verbi.cui vigilie quattuoꝛ ſunt
in quibus cõtra magnos impellentes ex aduerſo flatuſ
in arduis lawꝛibus remigatuʒ eſt.Iñ pꝛũna cõtra ven
tum circumciſe incredulitati ſecunda cõtra ven⸗
tum idolatrici pꝛeputij agentis in auctoꝛitate terroꝛem
tyrannice inferentis fidelibus morem, tercia con⸗
trꝗ ꝓentum ſubtiliſſime argutionis heretice pꝛauitatis
Mi quarta vigilia maioꝛi lalꝛe remigatur cõtra mun⸗
dane atq; multiplicate delectationis et ſenſualitatis vẽ
nunſfi qua expectatur ſaluatoꝛ ſuo ineffabili modo ſu⸗
pꝛa mare appariturus:et daturus nauicule ſue atq; in i
la remigantibus ſua benignitate nnuilm S qð
in apparitione iſta facta diſcipulis volebat eos pꝛeterire

— —. — — — -ʒ--—

—

n
pi⸗
nl
t
ni⸗

jet
/

e
00e

ltio
onl
Uce
unt

De miraculis

moꝛe fingendi dictum eſt ſicut duobus fecit poſt reſur⸗
rectionem fingens ſe longius ire. Sed illi clamauerũt
vicz vocibus incertis et dubijs. Indiſtincta pꝛotinus
et dubia vox timoꝛem intrinſecum demonſtrat adeſte:
quem habebant videntes pꝛoximũ naui fieri.et cogitã
tes in coꝛde ad inuicẽ pferebant:quia fantaſma eſt.Lo⸗
cus tempus negocium periculum inſolita res ignoꝛan
tia:timoꝛis cumulum faciebant. Sed dictũ falium eti
am ad pꝛeſagium futuroꝛũ maloꝛũ fuit ꝙ chꝛiſtus eſſet
fantaſma.quem pauloante coꝛpulentu et palpauerunt
et viderunt de illa multiplicatione pinum manducare

cum turbis.quanqᷓ; hoc euangelicus ſermo nõ explicet
Attamen ſic eſt ad oſtenſionem nature humanitatis aſ

ſumpte ſine cunctatõne credendũ Sed quia neſciebãt
eſſe chꝛiſtum illam foꝛmã quam de nocte videbant an⸗
cipiti viſu tenebꝛis obſidentib hemiſperium noſtrũ di
cebant eſſe fantaſma:re autemvera chꝛiſtus erat. Sic a
pleriſq; hereticoꝛũ creditum et dogmaticatũ fuit ꝙ chꝛi
ſtus eſſet fantaſma:et ꝙ nõ aſſumpſerit verum coꝛpus.
Plurimi gentilium pꝛo fantaſmate habuerũt omnem
ſui vitam:p eo ꝙ turpiter fuit clauſa ꝑ crucem. Et mul⸗
toꝛum chꝛiſtianoꝛũ impꝛobitas pꝛeſumpfit et adhuc pᷣ⸗
ſumit in fantaſiam deducere vitã chꝛiſti et celebes mo⸗
res eius abhoꝛrenꝗ vilitatem humilitatẽ deteſtanonihi
lopendens virginitatẽ paupertatẽ velut rem impertinẽ
tem accuſansſexecranſ abſtinentiãſfaſtidiens ſanctã cru
cem.et omne veſtigium virtutum moꝛum eius vllut

ſantaſiam aſpernans: non ꝓꝙ in chꝛiſto iſta geſta nõ ſint

ſed nõ expedire moꝛtalibo intentibus ad ſalutem:xoſtqᷓ;

chꝛiſtus caput omnium noſtrũ pꝛo nobis omnibo in ie

iſta ſuſcepit. Sed nõ aduertit iſta peruerſitasalias ſen
tentias ſaluatoꝛis. Qui mihi miniſtrat me ſequat᷑. Et

alibi. Qui vult veĩre poſt me abneget ſemetipᷣm.et tol⸗

lat crucem ſuam eęt ſequatur me.Et qui amat animam
ſus perdet eam. Et qui nõ renunciauerit omnibus que
poſſidet:nõ poteſt meus eſſe diſcipulus. eruntamen
cum tali timoꝛe atq; falſa opinione diſcipuli tenerẽtur
Saluatoꝛ locutus eſt et dixit eis. Cõſidite ego ſum:
nolite timere Non patiebatur ampliuſpietas ſaluato

ris:ꝙ diſcipuli ſui in remigando amplius laboꝛarẽt aut

illuderentur. TLoquitur eis et que nõ cognouerãt per fi⸗
guram ꝑ loquelam agnoſcerent. Et agitur hoc in expe⸗
rientiam rei ꝙ nox adimit certũ viſum:et notum reddi
dit incognitũ · Et notus in nocte per vocem cognoſcit:
gn Eer ſpeciem ignotus habebatur. Et in miſterio no⸗
re ſidei eſt ꝙ ꝑ verba notum habemus chꝛiſtum quez
in ſpecie nunqᷓ; cõſpeximus.quia fides ex auditu auditꝰ
autem ꝑ verba.Dat loquendi cõſidentiam et loquẽdo
innoteſcit.quia ipᷣe eſt qui mare cõturbari ꝑmiſit.ipſe qͥ
eos aſcendere in nauiculã iuſſit:ipſe qui paneſ multipli
cauit.ipᷣe qui pauit.ipſe qui eos elegit et diſcipulos ſu⸗
os fecit.ipſe qui wrram carnẽ aſſumpſit.nõ fantaſma ſe
hominibus dedit. Loquendo aufert timoꝛem: paſſionẽ
mentis acerbe turbantẽ· Cõfidite nõ in vobis ſed in me
Bi ego ſum cur timetis: Molite timere:ego ſum qͥ tra⸗
didivos in verationẽ hanc.vt cognoſcatis veſtram fragi
litatem et a quo petere debeatis auxilium:nõ diu ꝑmit
tam ſi in me nõ in vobis eritis cõſidentes/Bẽtrus qui
dem recognoſcens vocem dñi adhuc heſitans de pſona
in amoꝛe tamen veniendi ad chꝛiſtum factus in ſeipſo
experiri petit ſi chꝛiſtus eſt.quẽ fantaſma ante putabat:
et nunc per vocem ſeipᷣm eſſe inſinuat.Pꝛoinde reſpõ
dens petrus dixit.DHomine ſi tu es:iube me ad te veni
re ſuper aquas.At ille ait. Cleni Supꝛa naturam ſen
ſum rationem et vſum. ſignum de chꝛiſio petrꝰ expoſcit
vt ad eum perueniat non vectus nauigio ſuper aquas.

Baluatoꝛis

Et magnam iam poteſtatez petrus in chꝛiſto credebat
ꝙ imperio verbi ſin poſſit ſuper vndas velut ſupꝑ ſoliduʒ
ambulare. Sed maioꝛi miraculo extat tota terra funda
ta ab exoꝛdio ſuper aquas. Eleruntamẽ magno indicio
futuroꝛum facta eſt iſta petitio potius et cõceſſa. Quoni
am ſicut arca noe figuram geſtans eccleſie lata fuit dim
no imperio ſuper aquas.ſuꝑomnes montes elatas: ſic

cccleſia ſup aquas perſecutionũ.tribulationũ hereſum

et quarumcũq; impugnationũ ſupernatãs chꝛiſto im⸗
perio ambulauit.nec inter tot turbines et reumatũ re⸗
uolutões huius ſeculi fieri maris niſi chꝛiſto iubente ꝑ
ueniet ad ipᷣm.Et in argumẽto ad omnem fidele aiam
factum eſt:vt aliter ſuꝑtemptationũ aquas ad ipᷣm nõ
vniat pꝛeterq; ipe pꝛeceperit.Nam de nauicula deſcen⸗
dens petrus ambulabat ſuper aquas vt veniret ad ie/

ſum. Efficax chꝛiſti verbum:efficax fides petri. vnuʒin

pꝛecepto alterum in effectu. NRecipꝛocabat᷑ pꝛeceptum
ex ipᷣo cum ad hoc eſſet vt petrus ad ſe veniret. Et obe⸗
dientia recipꝛocabatur in petro vt ſua vtilitate perueni
ret adchꝛiſtũ. ad que niſi ſuper aquas baptiſmales aut
ſanguineas in teſtimoniũ ſidei effuſas ſeu ſuper aquas
mũdas ſpirituſſancti deſuꝑ inuiſe dilapſas ſicut ſcriptũ
eſt.effundam ſupvos aquam mundam.et mundabimi
ni ab omnibo inquinamentis veſtris:aut ſuꝑ aquas tẽ⸗
ptationum et tribulationũ nõ peruenitur ad chꝛiſtum.
Ambulat eccleſia fidelis.ambulat aĩia quehbet deo dedi
ta ſuper aquas.quoniam ſpiritus domini ferebatur ſu⸗
per aquas.Et charitas dei diffuſa eſt.in coꝛdibo noſtris
per ſpiritũ ſanctuʒ qui datus eſt nobis. Ac per hoc ſi ſpi
ritus ſanctus datus eſt nobis ⁊ ferebatur ſuper aquas.
ipſe idem ergo eſt qui nos pᷣcepto ieſu ſuper aquas abſ⸗
q; vehiculo vehit autumatas quidem per omne modũ
in tixoq; ſuſceptas:quas aliter q; per dei auxiliũ ſaluato
ris iuſſum nõ ſit poſſibile ꝑtrannire. Et vox domini ſuꝑ
aquas ne ſubuertant fideles hominũ mentes.Quanq;
per aquas multas etiã populi multi intelligatur. inter
quos cum varie inhoꝛreſcut nõ tranſitur ad poꝛtuʒ niſi
ſaluatoꝛ ipᷣe coerceat. Et ſuꝑ aquas dominus virtuteʒ
oſtendit.cum in manu moiſi ⁊ aaron cõuertit in ſangui
nem velut in iuſticiam vltionis ad terroꝛẽ egiptioꝝ:vt
tranſire pꝓmitterent dei populũ.Necnõ et diuiie ſunt a⸗
que iuſſu dominivt eius populus tranſiret illeſus:et re
ducte ad ſubmergendũ populũ in ſequentẽ. Vigilanti
verbo dictum eſt:etiaʒ altioꝛi miſterio qᷓ; pꝛo tunc intel⸗
lexit ille qui dixit Domine ſi tu es iube me ad te veni⸗
re ſuper aquas Quoniã ſi chꝛiſtus nobis eſt dominus
auxiliatoꝛ et dux.ſi noſipᷣe ad exercendũ virtutem et ad

meritoꝛũ auxiſſem diſpenſatiue agitari ꝑmittit in ipis

aduerſis que patimur:nõ relinquit quin manũ poꝛri⸗
gat adiutricem. Sed ſi finit noſtro demerito tradi:oc⸗
culto ſuo ſed iuſto iudicio ſinit et ꝑiclitari. Quoniã hoc
intereſt inter electos et repꝛobos intrinſicis aut maniſe
ſtis agitatos pꝛocellis.ꝙ illi ꝓbantur et liberant᷑ ad pꝛe⸗
mium:iſti ad ſupplicium fuperari ſinũtur Petr qui⸗
dem ſſic iuſſu ſaluatoꝛis in pꝛeſtita fidel ambulans ſu⸗
pꝛa mare videnſq; ventum validũ timuit.et cum cepiſ
ſet mergi dixit. Domine ſaluum me fac Yam ipe vi⸗
derat ventum validũ cõtra quem cum ceteris conaba
tur in remiſ:quia erat cõtrarius eis· Quid igitur eſt ꝙ

nunc in mari ambulãs ventum validum vidit: Quia

quotiens quis nititur in magis ardua et maioꝛa velx⸗
mentius quatitur atq; impulſu demonũ agitatur. Maʒ
nemo ita ſentit impetus vitioꝛũ q; ille qui eis rebellare
diſpoſuit:nec virtuti aduerſantia melius quis agnouit
q; ille qui in eis ſtatuit oparari:Arte homines nauigant
mare nõ natura. Mic receſſit ab arte nõ nature ſe com⸗

Aiber

mittens ſed fideivt plus in illa faceret qᷓ; in natura vel
in arte. Sed merito ventum timuit vaudu:cum aliqñ
irruens a regione deſerti deiecerit domũ cõuiuij fi lioꝛũ
iob. Oed etiã et demerito timuit in pꝛeſentia et ad iuſ⸗
ſum ſaluatoꝛis quia cepit mergi.Ex defectu quidem ſi⸗

dei timoꝛ aduenit. Pꝛoinde ambulauit petrꝰ ſupꝛa ma

re in iuſſu ſaluatoꝛis.ĩ defectu vero ſue nidei mergebat
In virtute cbꝛiſti ſuperamus temptatõnes et vitia.et
invirtutibus operamur. Ex noſtro quidem defectu ſub
iacemus vitijs.et pꝛocul a virtutibus ſtamus.Clamat
male patiens perditioni ꝓximus.d ſe diffiſus.de ſal⸗
uatoꝛe cõſiſus Somine ſaluuʒ me fac Sic et ſcriptu
ra docet eſſe clamandũ. Deus in nomine tuo ſaluũ me
fac.et in virtute tua hbera me. Et experientia piurima
factum eſt.ꝙ qui clamãt in veritate ad dominũ liberan⸗
tur ſicut ipᷣe pollicitus eſt et effecit. Hinc dauid ait. Elo
ce mea ad dominũ clamaui ⁊ exaudiuit me de mõte lan
cto ſuo.Et alibi.Sominus exaudiet me cum clamaue⸗
ro ad eum. Et irerum. Et clamauerũt ad dominuʒ milij
iſrael cũ tribularent᷑et de neceſſitatibus eoꝛuʒ hiberauit
eos.Sic liberauit et petruʒ Et cõtinuo ieſus extendẽs
manum appꝛehendit eum. ait illi. Modice fidei quare
dubitaſti Feſuinat ipᷣe in auxiium oppꝛeſſoꝛũ. Nam ſi
nõ feſtinaret ab initio exiſtens honmucida cõfoderet.qui
neſcit malefaciẽdo moꝛas innectere. Sed pꝛeuenit au
xiliando ſaluatoꝛ anteqᷓ; cõpleat ſuaʒ ſemper miquã vo
luntatem qua ipᷣe ab iniuſto uſte in vexando cõuenire
permiſit.et manum poerexit ad manuʒ. Oanus ſua va
lida erat potẽs et extenta.petri autem infirma ſed in di⸗
uina cum appꝛehenſa fuit roboꝛata manu. Infirma eſt
omnis humana potentia et deperit cum vexatur et agi⸗
tatur aduerſis.ſolidatur et adiuuatur a diuina manu.
cum eius in veritate inuocatur auxiliuʒ. Attamẽ argui⸗
tur de modicitate fidei petrus.qua inſitente mergeba⸗
tur ſub vndis.Et merito arguendus erat cum non po⸗
tentia nature nõ arte natandi.cum homines nõ a natu
ra vt alia animalia.imo ex arte natent. non ſua virtute
ſed tantum ſaluatoꝛis iuſſu et in eius fide de naui pꝛo⸗
ſiliuiſſet in mare Cur deſicit ĩ fide in qua ſe dedit in tur
batum fluctibus equoꝛ.ſi nõ defecerat ille iubens: Ha⸗
bebat ipᷣe fidem ſed modicam:et ex modica ipᷣe dubita⸗
uit.Cur modica de tam magno: Cur dubium de exꝑto
Cur titubatio de illo qui deñcere neſcit ei qui ſibi credẽ
do nõ deſicit:Nõ arguitur petrus ꝙ non vtiturviribus
ſuis.infirme quidem erant:ſed arguitur cum beſitauit
in viribus ſaluatoꝛis. Modica fides dubium fecit:dubi
um timoꝛem adduxit.Timoꝛ impellebat in ſubmerſio
nem.ſed ſpes eum extoto nõ deſeruit:exqua clamauit
ad dominuũvt ſeruaretur ab aquisſõdi cauſa
eſt delictoꝛum et criminũ. Omne quidem peccatuʒ aut
delictum nõ tantum ab inſita fragilitate pcedit q;tum
ex defectu virtutuʒ:quas ſi volumus vbertim in anima

noſtra operatur altiſſimus. Omne quod non eſt ex fide

peccatum ẽxmodica fide timemus nobis mun⸗
do:mõ tamen ex inferno neca ſeꝑatione a deo/Er modi
ca fide negligenter ambulamus in via dei.ac ſi nõ eſſet
retributio meritoꝝ. bi dubitatur ex fide omnia eua⸗
neſcunt berato a fluctibus petro voluerũt illum ac/
cipere in naui:vt ſicut petrũ ſic iberaret et ratem! Ipᷣe
autem ſaluatoꝛ aſcendit in nauem et ceſſauit ventus
In quam anima chꝛiſtus aſcenderit: non poſſunt tem⸗
ptationes aut quelibet tẽpeſtates immergere, Secure
incedit qii chꝛiſtum vehit in nauicula coꝛdis ſui.nec ti⸗
met a ſpiritib ꝓcellarum nec retrograditur ſed in ante

rioꝛa Erogaltie ilico applicatur ad terminuʒ ad quem
itur.

tenim iſta nauis in quam cheiſtus aſcendit ſta⸗

quintus

tim fuit ad terram qua ibat ſcilicet genacareth. Nec du

bium quia vehens chꝛiſtum.a chꝛuto vementius vehe

batur. Omnis amma illum vehens vehitur: quo felici⸗
ter deuenitur in ppꝛtum. Sed qui in nauicula erant ve
nerunt et adoꝛauerunt eum dicentes Vere filius dei
es Mon habebant quid amplius impenderẽt tam gu⸗
bernatoꝛi perito pꝛeterqᷓ; reuerentia adoꝛationis: et con
feſſionem vere nidei ꝙ eſſet filius dei. Et hoc eſt pꝛimuʒ
atq; pꝛecipuum ꝙa nobis exigit chꝛiſtus vt eum creda⸗
mus dei niiium eternũ in tempus incarnatũ.et ꝑ ado⸗/
rationem latrie veneremur abiectis idolis et multipli⸗
catis pec homines dijs:quoniã omnes dij gentium de⸗
monia. Mirum valde ꝙ un hebꝛei genere patrie gahilei
qui tantum vnũ deum pꝛo mulgatione legis audierãt
ſicq; tenebant de trinitate ſermo nondum eruperat ma
nifeſtus.de eterna generatõne ſcripturalcacebat ſilebat
et lingua:quo igitur motu cõfitentur uti hunc eſſe fili⸗
um dei: MNondum hanc inaudita a ſeculo ſuperna doctri
nam exeius oꝛe perceperant. Sed qui pꝛeſutit in am/
bulatione ſupꝛa mare.in petri lberatõne.in venti ceſſa⸗
tione ſignum:pꝛeſtitit et: nidei intellectum. Et quomõ
ſe ſic exegit vt homo cõfiteretur ſic fecit vt crederet᷑.Ali
ter nõ potuiſſet eſſe ex oꝛe vera cõfeſſio.niſi ꝓut erat in
coꝛde credulitas:quam ſolius dei erat intundere nõ ho⸗
minum erat docere. Et pia obſeruantia cuſtodia pꝛece⸗
ptoꝛum legalum:merebatur in hominibus credere dei
filium humanatum. Simplex quidem et inexceptuata
credulitas.et veritate firmata cum dicunt Elere filiuſ
dei es Quam cõfeſſionem cum ab ipᷣo interrogaretur
diſcipuli.quem dicerent homines eſſe filium hois:petrꝰ

pꝛo omnibus reſpondit ꝙ eſſet vere filius dei. Nec credi

mus hanc cõfeſſionem adoptõne aut imitatõne factaʒ.
ſed in ula veritate qua filius dei eſt. Etenim in veritate
iſta cõfeſſio facta eſt ꝙ ab eterno ſit finus dei:nõ alquo
ſemine filiandi Et plus ac magis intra ſe ſtupebãt:nõ
enim intellexerant de quinq; panibus] Stupoꝛ erat ex
geſtis inſolitis:nec aderat pꝛeteritoꝛum memoꝛia quid
magnum de quinq; panibus et duobus piſcibus fece⸗
rat Erat enim coꝛ illoꝛũ obcecatum Eragitationum
vehemẽtia quas fuerant paſſi· nõdũ ex toto ad ſeiposve
nere:ſcʒ quin ſtuperent ex actis.Tenebatur coꝛ ilioꝛum
quodam ignoꝛantie velamento ne illum agnoſcerẽt · et
foꝛte machinamento demoms obcecabat᷑ coꝛ.eo deme⸗
rito quo ſibi loquenti pꝛeſtantiq; cõfidentiam nõ crede
bant:necintellectum ſcilicet memoꝛia habebant de pa⸗

nibus ſic miraculoſe pꝛeacta die multiplicatis. Benefi⸗

cioꝛum obliuio meretur penam vt intellectus ad maio
ra cognoſcenda claudatur Cunq; egreſſi eſſent de naui
cõtinuo cognouerunt viri loci illius ſac etiam ipᷣi diſci⸗
puli:ſcilicet cognitione ſolita nõ addita amplioꝛi. Om

mnia in pace melius q; in turbine cognoſcunt᷑ ꝓpterea ne
mo miretur ſi flantibus pcellis obtunditur ſenſus:ac ſi

neſciat quo tendat aut quo fine temptatio terminetur
Cum ictus multiplicant᷑ in bello ad militem miles im⸗
pellit.et pilis pila minari nõ deſinunt.cum ſigna nõver

gunt. cum ſignum nõ buccinat ad receptum non eſt de

pace cõquirere nec ſcire de fine.ſed pugnare vt felix finiſ
obuemat · Cum wro fuerit ceſſatum a pugna.tũc agno

ſcitur quid perditum quid adeptum.quid partuʒ in ho⸗

noꝛe quid in ſpolijs:quid in coꝛpoꝛe toleratum. quid il⸗
latum in hoſte. Semper ſumus in turbato nauigio.ſed
eum interdum quietis deuenitur in poꝛtum pꝛopellitur
ignoꝛantia· et pꝛeſtatur rei noticia melioꝛ.liri quidem
regionis illius cognoſcentes ex perſong et er vntute ie/
ſum. non tamen verus deus eſſet. Ex fide concepta
percutit᷑ et tunc per vniuerſam regionem illã ceperũt

— - — . . . . . . . . ——l

222 — — —.

De miraculis

in grabatis eos qui ſe male habebant circumſerre:vbi
audiebant eum eſſe Abiq; deus: ſed perſonã hominis
ex ſanctitate wnerabantur Et quocunq; introibat vi⸗
cos vel in villas aut ciuitates.in plateis ponebant inſir

mMos et depꝛecabantur eum.vt vel ſimbꝛiam veſtimen/

ti eius tangerent:et quotquot eum tangebant ſalui fie

Baluatoꝛis

ſalutem. Et nemini wolenti denegatur. qui gratiam in

writate querit quin poſſit hatere. Etiam manuductio⸗
ne ſe offert ſanis pergentibus ad eues in quibus lacra⸗
mentaliter agitur: et ad nimos et inuaudos per ma⸗
nus ſacerdotales benigne detertur. vt non toi ad ipm
inſirmi.ſed ipſum ad infirmos accedat: nullis rogamu

bant. Iſta expoſitio infirmoꝛum in diuerſitate locoꝛuʒ mnibus tantũ q; pꝛijs opoꝛtunis.

ſicut introibat ieſus magnum ſidelibus pꝛeſtitit docu⸗

Eppliciunt pꝛimus. ſecundus. tercius. quartus. et

mentum.vt ibi occurramus ſibi Pee ſanandis infirmi⸗ nus. uar
tatibus noſtris:pbi ſe offert cum ſubuentiomibus ſuis Aainttns libꝛi de geſtis ſa luatoꝛis· Quos edidit diuini
Nec enim eum pꝛeuenire poſſumus noſira virtute:niſi 4 aminis doctoꝛ rater Symon decaſiia oꝛdinis heremi
pꝛimo ipſe per gratiã ſuam pꝛeueniat. Ype pꝛe ingrekni tarum beati Zcluguſtim .
tur vicos noſtros villas et ciuitates:vicinitatẽ et ruſti

1
nö
i
e/
bi
ul
ur

li
3.
te
0
nö
e
ud

ſo

ie
4

/

citatem et ciuilitatem qᷓ; cum virtutibus et ceteris et p
xrimis noſtris habemus agnoſcit. Et nos detegam de
decoꝛa inuiſibiliũ infirmitatum qᷓ;uis agnoſcat.ponen⸗
tes infirmos animos in plateis:in illa latitudine verita
tis et iuſticie quibo ſanari poſſumus/Eit et adhuc chꝛi⸗
ſtus per ſua membꝛa ingredies in omnibꝰ locis ad nos

et in ſacramentis eum habemus vbiubet:ſaltim humi .R –
Nr

liter requiratur ad fimbꝛiam cõtigendam im̃bꝛiaxe
ſtimenti ieſu pars eſt extremioꝛ terreq; vicihioꝛ.oꝛnatũ
ad veſtimentum faciens.illum videlic; ex arte nõ ex na
tura inuentum:quamuis ex naturalibus rebus addita
peritia humani ingenn artincioſe agentis fiat plurima
oꝛnamenta. Bonus oꝛnatus erat natura filius dei ꝓ ho

ſed arte quadam innotuit. vt homo oſtendit innocẽtie
oꝛnamentũ et irrepꝛehenſibilis vite.et nihil habens aut
agens impertinẽs:ſed quod erat de regulatione virtu⸗

tum.in moꝛibus celeſnbus cum homimbus viuens et
Agens. Hec ſimbꝛia erat aurea. Oic et ſponſa ſibi aſſi⸗

ſtens oꝛnanda erat et omnes anime dei fuie facte ꝑ gra
tiam:quoniam omniſ gloꝛia eius filie regis ab intus in
fimbꝛijs aureis ſcilicet ſapientie et charitate rubꝛicatis
Que pꝛemiſſis pꝛecibus tangenda eſt:non auſu teme⸗
rario cõtingenda. Oꝛationibus opoꝛtet pꝛeuenire dona
virtutum:quibus languoꝛes et infirmitates noſtre ſa⸗
nantur. Quotquot tangebant fimbꝛiam ſanabantur.
Quotquot tangimus artiſicioſum chꝛiſti oꝛnamentuʒ
quod arte eſt a ſpiritu ſancto editum. qui omnum eſt

artfex quod chꝛiſtus geſſit in terris.fide menteo re ꝑ

ſeuerantes vſq; in finem ſalui erimus Gimbꝛia iſta vt
perſeuerantiam ſonat. oꝛnamentum eſt virtutum iui
ſibilium et viſibilium atq; irrepꝛehenſibilium actionũ.
quo niam ipſa fimbꝛia ponebatur in fine cinuſuibet weſti
menti cui erat addendaſin deſignationem perſeuarãtie
in oꝛnamento moꝛum:que ſola inter virtutes nanÄſci⸗
tur pꝛemium.Quoniam nõ qui inceperit ſed qui perſe⸗
uerauerit hic ſaluus erit. Ipᷣa eſt que ſola ex agonibus
repoꝛtat bꝛauium et coꝛonam. Ipia eſt omnium virtu
tum et bonoꝛum vltimum oꝛnamentũ:ꝙ quicunq; te⸗

tisgerint ſalui fient. Gruſtra ſudatum eſt in actione vir⸗

tutum: ſi nõ aderit vel ſi aberit laus finis. Et ſi aliquan
do ad agenda bona intercapedo fiat. aut a bono aduer⸗
ſus ad mala quis cõuerſus eriſtat. redeundum ilico ad
intermiſſam virtutem.e e veſartiendũ intercapedatũ
tempus vt optimus ſinis ai eniat:et ſit tactꝰ fimbꝛie
quodpꝛomiſſa ſalute obtenta ctaudatur cinuſlibet vlti⸗
mus dies. Sed ſi tangemus illa chꝛiſti fimbꝛiaʒ ſeu
veſtimentum ſalui fiebant a quacunq; in xmitate deti⸗
nebantur. cõſidamus et nos quoniaʒ excellentius a v⸗
ſtimentis et fimbꝛia quid habemus.wrum chꝛiſti coꝛ⸗
pus qo manu pure ſincereq; fidei et moꝛalis quotidie
poſſumus non coꝛpoꝛum ſed animarum contingere ad

—

minibus factus homo ſed hoc abſcondebatur a nobis:

—

2*

Liber
Arabola facilẽ bo

lum parat oꝛi et intelligentie no⸗
ſire meatis: vt ſub ſimilitudine
intelligantur.que pꝛopere tardus
nõ agnoſceret intellectus. Eſt e⸗
tiam parabola cõparatiua ſimilitu
do ſiue negotij ad negotiumſiue
perſone ad perſonam. aut ſtatus
ad ſtatum.que in deſignationẽ alterius rei q littera ſo⸗
net dicta cognoſcitur.vt intentionẽ dicents ꝓnunciet.
etiam ſi ſcom litteram qð reſert geſtum nõ muemtur.
cum in multis paralulis ad ſenſuʒ res geſta fuerit. ſicq;
credatur:in multis vero qõnarratur verbis aut ſcribit
litteris.res ad ſenſum geſta nõ fuerit:ac per hoc menda
cijs nõ cauſabitur dicens.ſi ſub ſimihtudine aliquã ve⸗
ritatem expꝛeſſit.monuit.aut terruit.aut auertit a ma⸗
lo.Et cum nos opoꝛteat littere inſpicere veritatẽ et in⸗
tentionem dicentis ſubalternatiue.omnis lectoꝛ quod
legit inteliiget.vt littere vritatem intentioni ſupponat
dicentis.non intentionẽ litteris exaratis.Vam omnis
littere veritas eſt illlud quod auctoꝛꝓnunciare intedit.
ſiue ſub ſimilitudine ſiue ſub pꝛopꝛietate loquẽdi.ſiue
parabolice.ſiue per expꝛeſſionẽ.ſiue per exempla.ſiue per
rationem. Habet omnis aliquid dicere temptans litte⸗
ras.ſimilitudines. ꝓpꝛietateſ.parabolas enigmata in ob
ſequium.et fingendi auctoꝛitatẽ. dummodo quod ſin⸗

gitur trahatur in aliquã veritatem:ſeu in moꝛu vtilita/

tem indubitanter deducatur/Mecnõ et paralola ſepiſſi⸗

me parat vela:vt quod dicitur nõ faciliter ſed cum diſffi

cultate lectoꝛ intelligat.Antiquoꝛũ vero ſequentes ſen⸗
tentiam maxime grecoꝛum:in quoꝛum lingua tria ſcri⸗
pta ſunt euangelia: quartum vero pꝛius in illã fuit quã

in noſtram tranſlatũ. deinde in noſtraʒ de greca lingua
quattuoꝛ euangelia ſunt tranſlataoꝛdine dicendi alio

parbolam intelligere declaramus. NMam para greco elo⸗
quio.noſtro pꝛope ſeu iuxta intelligitur.bole autẽ in gre
co. in latino ſententiam ſonat. Erit ergo parabola qs
nõ ꝓpꝛia ſed pꝛope:aut obinclahi illi ſentetie quã
auctoꝛ intendit educere ſeu
dientium coꝛda ſiue legentin. Erit etiam ex hoc paralo⸗
le ſententie teſtimoniu.velut ſi quiſpiam quempiã me⸗
chanicam artem docens verbotenus aut ſiguras geome
trice artis:cum ille qui docetur pꝛe tarditate intellectus
nõ percepit.exempliſicat manu qð verbo tradebat. Naʒ
ſicut artes cõtubernant ſolum in anima nõ in fenſibili⸗
bus aut ſenſibus.ſed in his ſolum ſunt artificiales effe
ctus quas ſepe opoꝛtet tradere per ſimilitudines.q̃ ſub⸗
iecte ſunt ſenſibus.ſic altiſſime veritates et intentioneſ
docentiũ atq; dicentium in animabus hominũ ſunt nõ

eu qð intendit includere inau

in paralbolis aut ſimilitudinibus.qᷓ;ins per ſimilitudieſ

atq; parabulas innoteſcere opoꝛteat intellectibus rudi/

bus.aut wlare indignis vt non intelligant.ſeu occulta⸗

re pꝛo tempoꝛe ſẽpe iuſtis.vt ſemetipᷣos cum lalvꝛe in in

telligendo exerceant: et intellectus noſter in ſcriptura
diuina nõ ſolum manifeſtis ſed etiam paſcatur obſcu⸗

ris Pꝛoinde non abſq; magno nuſterio domin' et ſal⸗
ualo⸗ noſter locutus eſt m paralvlis: quas per omnia
adplenum diſſerere fit difficile. cum multa intentioni
dicentis atq; legentis.necnon et rebus dicendis ſerui⸗
ant ↄglobatim.que ſingillatim omnino nõ ſeruiant:ve
lut ad imaginem faciendam pꝛeparati coloꝛes. quoꝛuʒ
neuter habet futuram imaginẽ.et ante pꝛoductionẽ in
imagine nihil ſignificant.qᷓuis quinbet repꝛeſentat ſe⸗
ipᷣm.cũ vero ex eis fuerit imago pictoꝛis auctoꝛitate de⸗
ducta:nõ ad coloꝛes ſingillatim ſed cõglobatum ad ima

— .4 ℳ 2 ℳ 2
4

„ „ K20
4* AQ 6 . 3

5* MebANE ₰ Pe .
.
ℳ 4

ginem habetur aſpectus/Sicq; in paralvlis et in qui⸗/
buſcunq; iocutiombus figuracis noò expeditomma cõ⸗
ſiderare per ſingula: ſed tantũ quod exrerum narratiõe
cõcluditur.alioquin aut in difficultatẽ incideremus o⸗
mnimodam dinerendi:aut in impertinentẽ expoſitiõeʒ
penitus laberemur. Multa enim in ſcriptura diuina cõ
ſignificant miſteria ſiue moꝛes dum ſimbolum faciũt.

nunq; vero ſigniſicant ſingillarim: q́;uis et alia multa

reperiantur in ſcriptura diuina q̃ cõſignant atq; ſignãt:
quoꝛum exempla ponere generat ꝓlixitatem:⁊ maxime
ab eo quod ſumpſimus tractandum auertit. Omnes
nanq; artes aliquid punctale habent quo artiſices agen
da perficiut.quod punctale inſtrumentũ multis fuicit
appoſitis:vt cu illo artifex operet᷑ Mã terebelli acumẽ ſo
lù penetrat ſ ilo acumie du penetrat ñ tenet᷑:aliqᷣd aũt
habet annexum quo dũ perſoꝛat teneatur. Vorx eſt cuiuſ
inſtrumenta ſunt plura:nullum tamen per ſe ſolum vo
cem valet emittere. Cum autem vox inionuerit eius ſi
gnificatio tantũ appꝛehenditur:inſtrumenta loquũtur.
Pꝛoinde in huiuimodi locutionibo parabvulicis:quid ex
elis ꝑcipiatur aut cõcludatur eſt maxime aduertendum
Segd quia parabolam eſſe quanda ſimilitudinẽ dixi.p⸗
fecto ſimilitudinẽ parabule ſuppoſui.quaꝝ differẽtiã ad
clarioꝛẽ intelligentiã opoꝛtet inſpicere.qm̃ ſilitudo dici
pᷣt inter rtõnabilia ſoluũ.et eoꝝact inter ſenſibilia et eoꝑ
effectus.inter rationabiles actus et kratietiahiea cn
actus creature rationalis in bono vel in malo ſimilitu⸗
dinem habeat ad actum creature irrationalis. inter ra⸗
tionabiles actus et actus rerum inſenſibilium:cum ali
quid luci.ſoli.ſtelle.lapidi.aut huiuſmodi cõparat᷑. Ma⸗
ralvla vero in euangelio nunq; ſumpta eſt:niſi rationa⸗
lis perſone ad rationalem ꝑſonam.ſeu rationalis nego⸗
tij ad rationale negocium. Itaq; hic parabolas ſolũ.ali
bi ſimilitudines ſaluatoꝛis ipo adiuuante tractabimus
perparum in eis miſteria ⁊ allegoꝛicos ſenſus.moꝛesve
ro peramplius indagantes.
De parabola oꝛandi et impetrandi ſcm marcum et
lucam. — „e Capim I
Tquidem pꝛima parabola domini ſaluatoꝛiſ
de petitione ſeu oꝛatione fuit.in qua oſtedit
a dbitam oꝛandi pertinaciam et fiduciã im
trandi. cum enim dcuiſſet oꝛalionẽ ſepte⸗
narie imo vniuerſalis petitionis.huiuſcemodi paralv/⸗
lam ſtatim adiecit Quis veſtrum habebit amicum et
ibit ad illum media nocte dicet illi.amice cõmoda mi
hi tres panes quoniã amicus meus venit ad me de via
et nõ habeo quod ponam ante illum Qui om̃ib crea⸗
turis rationabilibus ex virtute et ex natura inuiſibili a⸗
micatur.niſi ꝓpꝛia culpa impediat.velut anncũ ab ami⸗
co neceſſitate vrgente rogari ſe oꝛdinat dicẽs· Quis ve
ſtrum habebit amicum: Amicus eſt qui amicuʒ habet.
et habitus amicatur amicus. Et ſolitum eſt homimb⸗
et cõſuetudo non noua ꝙ homo amicum bʒ vnu et reli
quum vt exvno alteri ſeruiat. Et opoꝛtunitate agitur.
vt interdum pꝛo ſe.interdum pꝛo amico pꝛematur am
cus:vnde cogitur ſubuentionis captare cõpendia. Ec/
ce ꝙ ſuo miro et ineffabili modo creaturig rationabili⸗
bus pꝛeueniedo deus factus eſt amicus. Ygitur repen⸗

dendo wlimuseſſe ſidi Armici eius. wluit ei acſiio vtri⸗

uſq; vite neceſſaria moterimus emolimenta ſortiri nec
non noſtris puidere amicis FosERERe
quiad nos nocte vemuntet de via laſſi lalvꝛe caſſo reñ/
EEEEHINDPHEAHNEEePRKSiſ fni- om⸗
nibus ſufficiens deus nobis cderit n habemus. PDꝛe
mit enim omnes iuſta neceſſitas vt nec nobis nec alijs
ſimus ſufficientes tempoꝛe opoꝛtuno.Ac per hoc velut

— — —2

. ᷑⅞— — - ——M —

— —– ———

ſo,
Ni
6

i

— — — — —

De miraculis

nos ad petendum exagitans paralplam ponit/ Quis
veſtrum habebit amicum:vt ſicut inter amicos tempo⸗/
rales peragitur.ſic inter deũ et homĩes ſiat.ꝙ ſicut ami
cus amicum vrgente neceſſitate ſollicitat:ſic ⁊ nos deũ
modo ineffabili amicantõ. Cauſa nõ modica nos cõpei⸗
lit:vt pꝛo amico minoꝛe ſufficientẽ atq; maioꝛem requi
ramus amicum omniũ verum euz Alus noſter mi
noꝛ eſt ipius animi appetitus.ſeu nõ fultus aſxectus.q
per noctem ſeculi laſſus de via quia ſecutus eſt deuia p⸗
pꝛie voluntatis atq; directionis.nõ ſatiatus volitis.nõ

refectus obtentisſad animi ianuam atq; rationẽ cõner

titur:querens vnde quietus fiat 1 vnde ſatietur/Sed
cum animus inops ſit et egenus:deum adeat et impe⸗
tret quid apponat WVenit ipᷣe affectꝰ de huius ſeculi via
in qua exrrauit:in qua ſe credebat aliquid ſufficientie ha
biturum.Clenit de via nõ de illa que chꝛiſtus eſt: dire⸗

xiſſet enim in ſuperna fluenta.et in locum paſtus eter⸗

ni:et in quietem impꝑerturbabilẽElenit de via quaten⸗

debat ad inferos:niſi retrouertiſſet. Vemit de via iniqui

tatis atq; pditionis:velut cum peccatoꝛ vra penitentia
ductus reuertitur ad iudicium rationis.⁊ omnino ma
le ſe feciſſe cognoſcens.rerum labentium expertus defe⸗

ctum peccatoꝛũ abhoꝛrens volutabꝛum.ſatietatẽ virtu⸗

tuma gloꝛie refectionẽ inquiri ac via ſimiliter et
fectu legitur in ſapientia que intitulatur ſalomonis.
Ergo erraumus a via veritatis. et iuſticie lumen nõ il
luxit nobis:et ſol intelligentie nõ eſt oꝛtus nobis. Qui
errant a via writatis:falſitatis viam neceſſario ſunt in⸗
greſſi. Nunqᷓ; niſi ꝑ falſum erratur a vero. Erratur aut
a vero ꝑ falſam intelligentiã. Et hominũ appetitus
oꝛbitat:cum quietẽ in inquietis.pᷣacem in beilis.ſacieta
tem in vacuis.refectionẽ inlœfecturis.ſtabilitatẽ in per
ieRatreſe acdit. In qua viã lumen iuſticie
ſnõ refulget:cuius eſuries atq; ſitis ſaluatoꝛe omnium
aſſerente ſaturitatẽ obtinet in ſupernis. Ait enim. Bea
ti qui eſuriunt et ſitiunt iuſticiã:quoniam ippᷣi ſaturabũ⸗

tur/Caſati ſumus in via iniquitatis ⁊ pditioms. ambu

lauimus vias difficiles:viam autẽ domim ignoꝛauimꝰ
Vide viam de qua venit amicus:ſcilicet noſtri anim ap
petitus. Vide vbi laſſatus eſt:ſed cõuerſus eſt cum eũ
dei ſpina cõfixit. Dicebat enim dauid in foꝛma bominis
Perurecitto. õͤuerſus ſum in erumna mea dum cõſigi
tur ſpina/ia iniquitatis via eſt delictoꝛum:cum per

ipᷣam diuina iuſſa implere cõtemnimus.que per iuſtici

am exequi rennsC erditionis via eſt inferoꝛũ

cum quis peccata ſequitur in pꝛeſenti ledentia. et auto⸗
rem in fine ꝑdentia n bis vijs laſſatur animi appeti⸗

tus.cum nulla ſit quies diuina iuſſa ſpernentibus.Re
ceſſerunt enim a veo:qui ſolus hominibus poteſt dare

quietem. Et cum laboꝛe patratoꝛũ ſcelerum etiam ten/
ditur ad infernum. Et ſemp fameʒ patitur. qui pagrat
viam nequã. Mon ſunt in illa refectioni apta hoſpitia:
ſed defectuiAmbulant peccatoꝛes vias difficiles:quo⸗

niam ad multoꝛum maloꝛũ effectus nõ facile peruenit᷑.
Et omnia lalbvꝛant in patratione maloꝛu m. quoniaʒ in⸗
ſtrumenta nature virtutum et gratieſad actiones im⸗
pꝛopꝛias ſunt cõuerſa:in actionibus vero ꝓpꝛijs quas

ommipdtens indidit.nõ vtiqʒ latvꝛarent. Nihil diſticile
impoſuit create nature.Elias vero et difficiles actio

nes:homo Kck6O6=tEοαρα²αtaR iain domini igno
rat qui inſami graditur via:ſeu qui chꝛiſtum intelligere

neglexit lamus intentius viam de qua ve

nit amicus hominũ:ſcilicet laſſatus affectus. Quid in⸗

inquit ſapientia nobis pꝛofuit ſuperbia. quid diuitiarũ

„

iactantia cõtulit nobis.dum ſcilicet per viam ſeculi et
