Capitulum. XI. IIII.
Arnciſcitur vera fides omma ſine ſalſitate
n diſcutere:ſemperq; in amplioꝛa ſe pꝛouehit:
ſiue bona vel mala conſiſtant. vt vtroꝛumq;
pꝛincipia media et extrema velit inquirere:
vt ſuum poſſeſſoꝛem pꝛomptioꝛẽ reddat in bonis.a ma
lis reddet penitus cautioꝛem. Sed nulla mala magis

extrema qᷓ; que moꝛtem anime inferunt ſpiritualem et

eternam.ſi non coꝛrxecta ſeun declinata demergũt. Que

quantum in ſe manet odit opera vite.

2Prrle⸗ ner l Pé

Segd vt clara intelligentie luce poſſit ꝑcipi quare moꝛ/
talia ſint.et ſub quibus reſpectibus a voluntate pꝛoue⸗

niant.et cur ſint numero ſeptenario pꝛefinita.que capi
talia nominantur:aha eſt adhibenda foꝛma loquendi.

MPeoinde ad romanos ſcribens apoſtolus dicebat. Sti

pendia peccati moꝛs:quod de triplici moꝛte intelligen
dum eſt. De moꝛte ſeparationis a deo.qui eſt tota vita.
de moꝛte coꝛpis:que ſit per ſeparatõnem anime ab ipᷣo
et de moꝛte damnatõnis eterne. Et vt quod ꝑ que⸗
ſtionem mentem pulſat clarius pateat. opoꝛtet ſingu⸗
la perquirere:vt quomõ quodlibet moꝛtẽ pꝛo mercede

ſuſcipiat poſſimꝰ oclo fidei intueri Sane de eſt vita in

ſeipa et a ſeipa et de ſeipſa et per ſeipſam viuens ⁊ om̃is
vite fons ⁊ indefectibilis oꝛigo a qua recedendo itur in
moꝛtem:et in talem in qualem ire decet relinquenteʒ

omnium vitam. Ac per hoc ſuperbia recedit a deo cõ⸗

temnendo ipſum in ſe.in ſuiſq; pꝛeceptis. merito ergo
moꝛtem incurrrit qui a vita per contemptum ſe diui⸗
dit. Et cum deus vita omnibus bona ſua ſiue natu⸗
ralia ſiue tempoꝛalia. coꝛpoꝛalia ſiue ſpiritualia:plena
largitate ſecundum iuſtam diſpenſationem tribuat et
communicet. inuidia vero que a non videndo nomen
accepit dolet.cum alioꝛum bona conſpexerit que collata
ſunt ab auctoꝛe vite. YJuſtiſſime igitur vita pꝛiuatur
moꝛtemq; incurrit qui dolet de vite bonitate diffuſa: et
Ira vero que
dicitur turbulentus animi appetitus. furit in vitam.
quando cum odio perſequitur creaturam. cui fontalis
vita conceſſit ⁊ vitam:iure vero moꝛtem incurrit qui
in aliquo odit vitam Accidia nullis aut retardatis et

retrogradis paſſibus appꝛopinquat ad vitam: et male⸗

dictionem incurrit erernam qui negligenter oꝑeratur
dominica. Quod hieremias pꝛotulit dicens. Maledi⸗

ctus om̃is qui opus dei facit negligenter. Ex debito nã

q; remanet in moꝛte: qui vite appꝛopinquare neglexit.
Auaricia cum feruoꝛe plus debito habendi accen⸗

ditur. indebitis modis neceſſaria pꝛo vita ſoꝛtitur et

dum ſe fulcit indebite alios pꝛiuat deſiderio et actu ne⸗
ceſſarijs vite:necnon ⁊ charitatem per quam acquirtur

. Wi E moꝛtalitatis nomẽ iuſtiſſime ſuſceperunt. poſtq; a deo ſſarijs nacharitatem! r
ene vita omnium erxcludunt et cum moꝛtis pꝛincipibus in vita ferit.que pꝛopꝛia cõmunia facit:cum auaricia que

tercludunt.de quibus ſermo non bꝛeuis: quia nec bꝛe⸗

ue aut paruum eſt malum quod faciunt. Hinc eſt ꝙ ſi⸗
cut ſepe dictum eſt omne malum a deo auertens a vo⸗
luntate habet initium.ſed per alterius mali pꝛincipiuʒ:

gquia initium omnis peccati ſuperbia:pꝛo eo ꝙ receſſus

a deo per ipſius fit contemptum aut mandatoꝛuʒ eius
quod mil aliud q; ſuperbiam poterimus appellare.
Firmatur autem velut in duabus baſatis et bene fir⸗
matis columnis.in timoꝛe infauſto videlicet quo quis

timet perdere quod male cupit habere.necnon et in ꝑ/

uerſo amoꝛe quo quis amat et in amando habere con⸗
certat.quod amare aut habere pꝛohibetur vt nephas.
fomentum ſeu nutrimentum velut ignis oleum in li⸗
gna ſuſcipiens honoꝛem vite.materiam auaricie. carni
q; laſcimam.Quod fomentum in canonica ſua iohan⸗

nes non tacuit dicens.Omne quod eſt in mundo con⸗

cupiſcentia carnis eſt· concupiſcentia oculoꝛum et ſuꝑ⸗

bia vite. Plurificatur veroſeptempliciter modus rece

dendi a modo. contemnendi ſcilicet deum. firmandi et
in malis columnis fouendi malis fomentis:vt ſuꝑbia
Vlut initium ſimiliter aut modus aut miquitas inui⸗
dia.ira. accidia. auaricia. luxuria. gula. ſint modus vie
lubꝛice.quas anima ingreſſa currens velut vias inſipi

entie habeat offendiculum:et ſint tenebꝛe ad ambulã⸗

dum.lubꝛice ad deſcendendum feſtinus ad infernum:

et coartentur ambulantium greſſus ſepibus peccatoxꝝ.

ſunt cõmunia velit eſſe pꝛiuata. Inuincibili ratõne de⸗
tinetuxr a moꝛte:qui deſiderio plus habendi quantuʒ in
ſe con ſiſtit alijs irrogat moꝛtem. TLuxuria turpat vi⸗

tam·cum concitata libido animam per conſenſum coꝛ

pus per actum pꝛorimum cum quo per participiuʒ. ſci⸗
entem vero maculet per malum exemplum:viteq; cõ
temnat pꝛeceptum.cum conſentitur aut agitur pꝛeter

ſacramentum: pꝛoinde irrepꝛehenſibiliter retinetur a

moꝛte turpatoꝛ vite. Peſtifera gula irrefragabili ſen

tentia irrogat moꝛtem:quia niſi de parte vite nõ curat
Proreen quod apoſtolus ad philippenſes dicit. Quoꝝ
n

is interitus quoꝛuʒ deus venter eſt:et gloꝛia eoꝛum
in confuſione qui terrena ſapiunt. Quomodo non iu⸗
ſtam incurret moꝛtem guloſus.qui contemnit animã
ineternum victuram. ſolum carnem ſouet neceſſario
moꝛituram. Ac per hoc non ita tenendum eſt ꝙ ſecũ
dum omnem actum et modũ iſta ſeptem capitalia ma⸗
la ſemper ſint moꝛtalia niſi cum anima deoꝛdinatur in
talibus circa deum et obruitur ratio:confunditur me/
moꝛia et voluntas peruertitur. Quoꝛum declaratio ꝑ

ſingula quãdo ſunt moꝛtalia vel nõ nec eſt pᷣſentis ope⸗

ris:et dare doctrinam foꝛe vtile nõ agnoui. Melius eſt
enim vt mens ſemper timeat et offendere caueat. ſed
diuerſis reſpectibus. pꝛout ipſa diuerſa con ſiſtunt ab
vna hominis voluntate pꝛocedunt:quibus ſcitis.ſcie⸗
tur et numerus.Quattuos nanq; appetibilis eſſe que

R
—

—
M.

it.
en
et
ſee
tur
le
in
Ni
e
6
l
ter
10
n
gt

—

Le — — — — — —

et contra Vicia ſe ermonibus do. ſalugto.

cum male appetuntur quattuo: mala generantur: et
tres vires que cũ deoꝛdinate fuerint alia tria mala cau⸗
ſantur.limpide conſiderantibuſ patet:vnde reſpectiue

ac numeraliter ſeptifoꝛme malum inſurgit. Nam volũ⸗

tas plerumq; deoꝛdinatur cum appetit aliquod bonum
pꝛiuatum quod non eſt apetendum. cõmutabile ſeu
apparens quod erit pꝛiuata excellentia:et hanc amat ſu
perbia. Aut erit aliquod bonum erxterius pꝛo ſufficien⸗
tia ſed nõ neceſſarium:et hoc querit auaricia. Seu erit
lonum delectabile ad conſeruationem indiuidui et ſui⸗

ipſius plus debito.et vltra oꝛdinem et neceſſitatem ap
petitus.quod eſt alimentum delectabile ſcom guſtum

quod amat gula. Siue aliquod aliud bonum delectabi
le quod poteſt eſſe ad conſeruatõnem ſpeciei.licet ex in
tentione aut opere non ſemper ita ſit.quod eſt totus de
lectabilis ſcilicet tactus:qui appetitur ex luxuria. Quo
circa ſcõm quattuoꝛ appetibilia et voluntatis reſpectuʒ
ad ipſa diuerſum:quattuoꝛ mala conſurgunt. Sʒcum
voluntas in potentijs naturalibus oꝛdinem pꝛetermit
tit aut deoꝛdinatur in rationali virtute vnde naſcitur
inuidia omni ratione carens:aut deoꝛdinatur in poten
tia iraſcibili.et ſic naſci᷑ ira vltra debitũ furens.aut de⸗
oꝛdinatur in vi concupiſcibili et ſic naſcitur accidia.ne
ceſſarium bonum animo non appetens nec actu et mo
ribus querens. Igitur claret in intellectu iſtoꝛum ma⸗
loꝛum obſcuritas cur moꝛtem inferant.quibus reſpe⸗
ctibus a voluntate pꝛocedant.numerum ſeptenarium
teneant.et capitalia cur exiſtant.quia capita ſunt omni
um alioꝛum:vt infra eoꝝ ſpecialis ſermo monſtrabit.

De Superbia. Cupitulum. XI. V.

Poꝛtuna in omnibus fides ſpeciali ſe pecca⸗
o toꝛum cognitõne tuetur: ne per incautelam
opera nephanda captet. Sed de ſuꝑbia pꝛi⸗
us eſt pꝛoferenda coanito.que malis et pec⸗
catis crimnibuſq; impꝛobe inſiſtit.vt fiant.et omni⸗
bus bonis operibus impoꝛtuna aſſiſtit vt pereant.que
contemptum generat mandatoꝛum et conſilioꝛum de
ſpectum:ſibiq; male placens a canonicis regulis deri⸗
uat animam:et irregulatam per omnia maloꝛum pꝛeci
pitia ſepe trahit. Super menſuram ſua nominatione
conſcendens.vt in nullo modus et oꝛdo ⁊ numerus et
menſura ſeruetur.ſuperioꝛib inuidens.equalibus non

4

conſentiens: inferioꝛes veſpiciens. ſatagit omnes ſuis
calcaribus perurgere. Superbia velut feminea dereli⸗

cta regina:non ſociata virili regimine.nec ſuam aſpici
ens viduitatem. pꝛopꝛio delectata dominio.ſocias ſibi
ſimiles et criminoſas aſſumit:cum qunbus confabula⸗
tur in verbis mendacij et pꝛouiſionis digne. Curioſi⸗
tatem et pꝛopꝛiam ſufficientiam atq; complacentiam
collaterat ſibi:cum quibus alloquens creata iterum ali
ter creat. Loca permutat.auget et minuit limina.alter/
nat vices et tempoꝛa.lucem et tenebꝛas.diem et noctẽ
a diuinis legibus ſoluit.ſuis velut iuſtioꝛibus ligat:po
teſtates mutat et iura regnoꝛum. dominari omnibus
appetit aut alijs ↄferre dominia.vt ſub ſuis regulis tre
mulet omnis oꝛbis.dignos ex odio reddit indignos.in
dignos vero pꝛo placito ſupponit. Hec pꝛo iuſticia vti⸗
tur voluntate:voluptate pꝛo lege.Huic dominatrici pe⸗
ſtifere omnia placita ſunt licita.delectabilia ſunt hone⸗
ſta. vtilia vero iuſtiſſima reputantur:que ſemper furit
ſi non perficit. inſanit ſi impeditur: non quieſcit ni⸗
ſi ſupplantet aduerſos. non vult audire querelam. ſi
pꝛo commodo ſuo alijs fecit ipſa iacturam. nec patitur
computari ad alioꝛum damnum quod in ſuum pꝛofe⸗

4

ttum deuenit: ſed vult quod perditum ſuum perdito:
dicat pꝛoſectum quod ſuperbie acceſſit ad luctum. et ꝙ
exaltari ſe putet in ſua exaltatõne depꝛeſſus: et gloꝛiam

ſibi pꝛoueniſſe aſſcribat.pꝛopter ipſius honoꝛem et glo⸗
riam ignominiam paſſus. Et velut oꝛnamenta vult ha
beri vulnera ſuſcepta in certamine aut aliter pꝛopter

ipſam. WMoꝛtẽ reputat vitam ſi pꝛo ipa pendatur. Eius

cauſa ſanguinem fuſum eſtimat fluxuʒ aque: ſpiritum
hominis ſpiritum pecoꝛis. carnem humanam aſininaz
ſi eius cõmoditate perdantur.patientibus nullum di⸗
cit adeſſe diſpendium doum ipſa ſuis ſublimibus defera
tur. Omma velut ſtercoꝛa arbitratur: ſi adipiſcitur qð
affectat. NHec in angelis pꝛopꝛia et inuiſibili et intelle⸗
ctuali delectatione deſeruit celum.in parentibus ſenſu
ali delectatione paradiſum:in iuda obſtinata contuma
cia deſeruit chꝛiſtuʒ. Quid nobilius in locis celo.quid
delectabilius in coꝛpoꝛalibus paradiſo: quid ſapiẽtius
in doctrinis chꝛiſti diſcipulatu.Hec in tirannis vſurpa
uit dommia.in legitimis dominis peruertit iuſta vecre
ta:in iudicibus recta iudicia.in aduocatis debita iura.
in notarijs fecit multa notoꝛia: in artialibus depꝛaua⸗
uit cõmunia. A ꝓpetit ſuperbia ſingulariter incedere ſu
per terram:et ſuam obliquitatem vult omnibo pꝛo re/
ctitudine reputari. Plurimumq; ſe palliat tegumen⸗
to virtutis:vbi aliter ſe nõ poſſe conſurgere pꝛecogno⸗

uUit:et ne vileſcat ſuam emulam humilitatem ſcilicz ſe⸗

pe vocat. Et cum ſibi ſociatur ambitio ſi per ſeipam nõ
Valet efficere quod pꝛeſumpſit.ſeruit vt regnet.gratis
ſe donat vt accipiat quod affectat.vocat dommos quibo
ipſa non ſeruit ſed potius petit dominari:Appellat ſapi
entes quos in animo ſtultos credit.dicit amicos quos
odit.Anteqᷓ; obtineat blanditur vt catula:dum obtine

re concertat cum vulpina pelle progreditur. cum obti⸗
nyuerit leonis aſſumit aſpectum. Et quibus ſubiacebat
in precibo:velut aquila ceteris auibus ſuꝑfertur. QOue
deiſcit eum quem eleuat:quia ſcom euangelium.om̃is

qui ſe exaltat humiliabitur. Quis eſt qui ſe exaltat.ni/⸗
ſi qui ſe per ſuperbiã ſupꝛa omnes ſua eſtimatione ſub
leuat. Sed humiliatur quia cadit.qui ſe aſcendẽdo nõ
nouit.Deiectus angelus de celo per ſuperbiam:et per ir
repedabilem viam ad inferioꝛa deſcendit. Erulat a pa⸗
radiſo adam:qui per ſuperbiam diuina mandata contẽ
pſit. Et nabuchodonoſoꝛ de regia dignitate depellitur
dum coꝛ eius indebite ſubleuatur: et maioꝛi animad⸗
uerſione percutitur vt ab humano ſenſu eſtimet ſe mu
tatum:et cum beſtijs moꝛaturus acceſſit.qui ſe beſtiam
non hominem eſtimahat. Et in iob legitur de impio a

ſuperbia ſubleuato. Si aſcenderit vſq; in celum ſuper

bia eius et caput eins tetigerit nubes:quaſi ſterquili⸗
nium in fine perdetur. Et in eccleſiaſtico ſcriptum legi⸗
tur. Sedes ducum ſupertvꝛum deſtruxit deus. et ſede
re fecit mites pꝛo eis.Et alibi ſcriptum eſt. Oulti potẽ
tes oppꝛeſſi ſunt valide.et traditi ſunt gloꝛioſi in manꝰ
erteroꝛum. Et contra ſuperbos depꝛimendos eſaias
clamat. Pedibus conculcabitur coꝛona ſuperbie ebꝛio⸗
rum effraym. et erit flos decidens gloꝛie exultationis
eius. Et a ſeipſo decipitur qui ſuperbus exiſtit.velut ſe
ledens per vinum in nimietate potatũ:iuxta quod aba⸗

cuc clamat. Quomodo vinũ potantem decipit: ſic erit

vir ſuperbus et non decoꝛabitur. Genimini omnium
maloꝛum ipſa pꝛeponitur:ſcriptura ſacra dicente. Ini⸗
tium omnis peccati ſuperbia:et qui illam tenuerit ad⸗
implebitur maledictis. Et vere maledictis implebitur
poſſeſſoꝛ ſuperbie.quia maledicitur ab omnium creato
re.et maledicti dialvli filius conſtituitur:et cum male⸗
dictis ineternum erit poꝛtio eius qui a ſuꝑbia ſociatur

quia noluit benedictionem diuinam longe facta eſt ab
eo.et maledictione induetur velut veſtimento quia ſu
perbie motibus circumfertur. Sec aliud eſt ſuperbire

et iſtud eſt auerſionis: aliud eſt non credere: et iſtud re

.

aliud eſt ſibi placere:et iſiud eſt diuine negatõnis·Alia

eſt ſuperbia in deum: alig in ſeipo ad ſeipſum. xet extra ſe
ipſum ad pꝛorimum.æ .
iſta pꝛimogenitas et pꝛimogenita moꝛs: ſuos conſpice

pꝛobatiomis.aliud non obedire:et iſtud eſt deſpectõnis

gradus qui eam compꝛelſvendere ſatagis. deſcendentes

ſiquidem licet aſcendentes appareant. Initiuz eius eſt
aroſtatarea deo: velut per pꝛopꝛiam ſufficientiaʒ ſomno
captam et complacentiam ſingularem ſuperfluum de⸗
um eriſtimare. et omnia facta dei. Subinfertur ſecun⸗
dus in quẽ quis deſcendens animo actuq; peritura con
quirit. Inferioꝛatur tercius: in quo pede poſito obtene
bꝛatur intantum hominis ratio vt neget rationem pꝛe

ferat voluntatem et abſq; deo ſibi ſtatiunt regnum tene

Hed inquantum pꝛogredi poteſt

AUlber octuns

tus:nec ſenſibus vtitur ad ſeipſum ſed ad eosa quix-
bus vanam gloꝛiam querit. Nam totum ſe in ſenſib⸗

ygriat.et moꝛibus et geſtibus ſe ſuboꝛnat:vt laudem

bꝛoſum:vt necq; de neq; que dei ſunt in oꝛdine ad iym

conſpiciat.et hic eſt vltimus terminus eius.

De inani gloꝛia.

Clid aduerſus clamalo inanem gloꝛiam ſeu
q dgloꝛiam vanam que de ventre ſuperbie gi⸗

gnnitur.que hominem depꝛauat et rectis in:
cedere itineribus nunqᷓ; ſinit. Cuius mala

germina que mala faciat manifeſtant. Quoꝛum pꝛimũ

eſt inobedientia:quia inaniter gloꝛioſus in nullo inferi⸗
oꝛ patitur apparere. Sed videri videtur inſerioꝛ qui ſu
perioꝛi obediendo ſubijcitur: et pꝛecipientis non ſuam
perficit voluntatẽ. Germen neq; eſt ipa contentio: qua
vane gloꝛioſus clamoꝛibus apparere concertat.Cui ad
iungitur iactantia ſcilic filia infirmata: que bona ſi qua

poteſt palanter enumerat vt coꝛam hominibus lauda⸗
bilius merito appareat:et euacuat mentis arcana plerũ

q; inſipientibus ſua ſecreta imotacenda diuulgans: et
plerumq; de pꝛefato ſuperbie vtero egreditur pꝛeſimm⸗

ptio nouitatum. vt dicendo aut inueniendo que nouas
hominibus videantur laudabilis habeatur:et pertina
cia concepta educitur. vt dictum aut factum audaciter

defendatur:ne videatur erraſſe.qui ab homimbus glo⸗

riam querit. Et ſepe cum iſtis alia vterina exoꝛitur: que

diſcoꝛdia nuncupatur: que ſemper aſſumit in auditis
contrarium: ſi non aliter ſaltem taliter vane gloꝛiari pᷣ⸗

cogitans. Necnon interdum peſſima hypocriſis oꝛitur

pulla filia humanis et exterioꝛibus placitis mancipata
que nunq; recte ſuum poſſeſſoꝛem permiſit intendere
pictoꝛis intentionem et artiſicium moꝛibus ſemp imi
tans:qui figurans imaginem non intendit ad interio⸗

ra et inteſtina que vere in animatis natura pꝛoducit:

ſed ſuo artificio foꝛinſeca exempliſicat colonbus et ma⸗
nuali pictoꝛio membꝛa oꝛdinate connectens. Sic hy⸗
pocritali malo pꝛedoctus rectitudinem conſcientie pꝛe⸗
termittit:et qualiter veritatis teſtimonio deo placeat
non inqurit:exterioꝛa ſolum pꝛeaptitat vnde gloꝛiam
captat. Inquiſitio curioſa pꝛoducitur de conceptu peſti
fero que ſatagit ſcire hominuʒ voluntates et earum pla⸗
cita inueſtigare non ceſſat:vt ea loquendo et moeibus
pꝛoferat que ipſas demulceat:vt poſtmodum vocibus
pꝛorumpat in laudem eius qui humano placito ſic cũ⸗
cta facit. Quid plura de hac volitante per aera loquar:
que ſuum ſibi ſic vendicat poſſeſſoꝛem.vt poſſideat a
quo poſſidetur:et cunctis aſpicientibus exponat vena
lem imo irreuocabiliter tradat in mancipium laudato
rum Non poſſidet ſeipſumaa vana gloꝛia iam pꝛeuen/

excutiat de coꝛdibus inſpectoꝛum. Mon habitat in ter⸗
ra quia natione celeſtis:nmon graditur per viam ſed per
hominum coꝛda perambulat. Moc ſolum hoc letale vi⸗
cium habet annexum: omnia ſtudet pꝛouide facere ne
cadat a laude. Nam vnde pꝛeuidet materiam placendi.
pꝛoinde adhibet ſtudium ſerioſius operandi. Et licet

multa decentia pꝛo alijs faciat. ſeipſum merito pꝛiuat:

cuius initium pꝛopꝛia reputatio medium viuere in coꝛ
dibus ſpectatoꝛum:ſinis latrocinium diuiuoꝛum.

De ira. Capitulum. XI. VII.

D iram ſermo dirigitur que directum ani⸗
mum a natura diſtoꝛquet.et ſerenum men⸗
tis obnubilat:et impedit in ſuis aſpectibus
animum.ne verum aliquando cõſpiciat. Et
cum habeat ſine cauſa oꝛiginem.ſine cauſa ꝑmutat ra⸗
tionem:et turbulentat animi appetitum. cum appetit
remouere quod ſuam impedit facilem actionem: que
pꝛimum in animo in ſeipia colliditur antequam foꝛis
efficiat ad quod iniuſte mouetur. Et vna exiſtens ani/
ma ire nube veſtita in altricationibus interioꝛibus bi⸗
partitur: vt furente imaginatione conſtituat e regione
alterum certatoꝛem:quem aggreditur verbis furia ple
nis.iniuria maculatis:turpitudine compoſitis.deriſio
ne.ambitõe. dolo.animoſitate confectis. accenſis odio
impetuoſitate ſuccenſis. Que ſi reſponſa ſuſceperit ꝑ
con ſimile.fumoſitate ſubtollitur vt iam ad vbera veni
atur.et intantuʒ in animo ſeuiat vt occidat. Nec atrox
animus ſatiatur penis a furioſa cogitatione pꝛoductis
in cuius vaſculo ira ebullire non ceſſat. Ecce iam ani⸗
ma vna ex ira efficitur bina de ipſa obicem faciens ini-
micum qui nõ audiendo laceſſitus eſt verbis:intactus
permanet et verberatus eſt:viuit adhuc et occiſus eſt.
Mec eſt que libidinem habet vlaſcendi:parcendi nemi⸗
ni voluntatem. Mouetur ex ipſa voluntaset concita⸗
tur ad penam.et ſubitam generat in amma tempeſtatẽ
feruet in interioꝛibus et ex impetu ſepe in exterioꝛa pꝛo
rumpit:et ad illatas iniurias exiſtens impatiens plus
vindicteqᷓ; ſuſcepit cogitat.Et ꝙ funeſtius dixerim ira
cundus magis affligitur tacens. et iniuriantis abſen⸗
tiam paſſus. flagello durioꝛi ſe verebat. dum cogitat
quid debuit mali dicere et non dixit: dolens ſi malum
facere potuit et non fecit. Et ſi pꝛeſentiam iterum ſu⸗
ſtinere cõtingat ſe ad peioꝛa inferenda diſpoſuit:et que
mala inferat tu qui legis aduerte. Solet infatuare ani
mos ſi adheſerit hec putrida tabes. Ende in eccleſiaſti

coſcriptum legitur ad cautelam. Me ſis velox ad iraſcẽ

dum: quia ira in ſinu ſtulti reguieſcit. Et iob. Clirum
ſiultum interſicit iracundia. Et in pꝛouerbijs Gatnus
ſtatim indicat iram ſuam. Ex quibus ſententialiter hoc
colligitur ꝙ ſtultus et fatuus eſt iracundus:et iracun⸗
do ſtulticia et fatuitas dominantur. Et reus conſtitui⸗
tur qui foꝛis in ira exarſerit:chꝛiſto dicẽte qui ait.Om⸗
nis qui iraſcitur fratri ſuo reus erir iudicio. Et ad ma⸗
la patranda erit pꝛocliuioꝛ:qui ſuis motibus circumfer
tur. Vnde ſcriptuz eſt in parabolis ſalomonis. Uir ira⸗
cundus pꝛouocat rixas: et qui ad indignandum agilis
eſt. erit ad peccata pꝛocliuioꝛ. Yra ſuſcitat rixas:ſicut a⸗
libi ſcriptum eſt. Sicut carbones ad pꝛunas. et lignia
ad ignem:ſic vir iracundus ſuſcitat rxas. Et in eccleſi⸗
aſtico ſcriptum legitur. Homo ixacundus intendit li⸗

temet vir peccatoꝛ turbabit am icos· et in medio paceʒ

= —— — ——

et contra vicia ſermomibus do. ſalugtto. 5

ſemper teſtiñcatur qui inuidus eſt ꝙ quibus iuuidet᷑
minoꝛ eſt. et velut noctua ſuam peragit vitam que ſem⸗
per odio habet lumen ſolis obſcuris tempoꝛibus expi
dens alas. Mec eſt fera peſſima que iudicio patriarche
ceuoꝛauit filium ſuum ioſeph· Hec eſt que fratres ani⸗
mauit ad occidendum et ad vendendum nature con/
ſoetem. communem coheredem. cum eis futurum in
poſterum. vt deleretur hoſtiliter inſtigauit. Hec pꝛimuʒ
iſraelitici populi regem ſaul excitauit aduerſus dauid:
vt iple mereretur peram plius a diabolo conatari. er
hanc pꝛimum effuſus eſt ſanguis: et vrernun manus
ad occidendum iniecta. Dec linguam excitat ad detra⸗
fendum. murmurandum. obloquendum: et recta ver
bis peruertere ſacit: et linguam veneno maledictionis
infundit. nec pacifice loqin finit. Contoꝛquet oculum.
conturbat auditum. excitat ſepe manum.coꝛ languidũu.
marcidum. ſtupidum et odioſum facit.et ſuum poſſelſ ⸗/

habentium immittit inimicitias. Secũndum enim lIi
gna ſilue ſic ignis exardeſat: et ſecundum virtutem ho
minis ſic iracundia illius erit Habet pꝛo nihilo ſangui
nem fundere cõcitatus ab ira:et miſereri neſcit ab ipſa
peruſtus. Unde ſalomon dicit. Yra non habet miſeri ⸗/
coꝛdiam nec erumpens furoꝛ.et impetum concitati ſpi
ritus ferre quis poteſt. Et in eccleſiaſtico ſeribitur. ũ
iracundo non facias riram et cum audace non eas in de
ſertum: quoniam quaſi nihil eſt ante ipſum ſanguis.
A cuius virulenta radice conſueuerũt hmõi ramuſculi
pollulare rixa timoꝛ mentis.odium contumelia clamoꝛ
indignatio. blaſphemia. triſticia. rancoꝛ. inquietudo. im
petuoſitas · conuicium et his ſimilia. Hec ſeipᷣam intro
mittit ad pꝛoferendum iudicia. nec defert omnium re/
gi regum qui ſibi vindicte iucicium reſeruauit. Hec ex
cogitat exilia. vincula. carceres. mutilatõnes. et tam in⸗
audita toꝛmenea. vt exillis moꝛs quereretur pꝛo vita

Hec peruertit iudicium.confundit iuſticiam. conſiliuʒ

non ſequitur. rationem excludit. menſuram non ſeruat

vt pro modico multum velit rependere.pꝛo verbo gla⸗

dium inſigere. pꝛo leui manuum iniectione vitam ni/
tatur auferre. gracundus in tabulis adamantinis ſcri

bit iniuriam:in glacialibus laminis depingit bona ſu

ſcepta. Muius initium eſt quedam indignatio mentis

pꝛeter iudicium rationis:medium vero congregatio in

memoꝛia eoꝛum que pꝛeſtant augnentum: finis vero
eſt odium vſq; ad moꝛtem.non ſolum coꝛpoꝛis ſed ani
me:vt ſuper ipſam deſcendat indignatio dei.

Capitulum. XI. VIII.

De inuidia.
2=ð 5

Muidie virus faſcinauit hominis rationem

i et rectum intuitum obcecanit:et ingeſſit in

animo plerumq; triſticiam vnde leticiam

debuit repoꝛtare. Mam ad gaudium debet

animus excitari cum videt diffuſam diuinam in homi
nibus bonitatem. nature largitatem inſurgere: pꝛoſpe/
rari er ingenio quempiam aut arte ſulciri: que oꝛdineʒ

vniuerſi decoꝛant ad iocunditatem conſiderantium ve

ritatem: ſed que de non videndo nomen accepit inui⸗

die. de ſingillato bono non recepit gaudium. nec pꝛout
ingreditur vniuerſalem pulentudinem accumulat ad

ſolatium ſed ſemper ſnum exiſtimat damnum commo

9*

dum alienum. et ſum diminutõnem alterius augmẽ
tum. perditionem propꝛiam alterius lucrum:in ſuam
conuertit iniuriam alterius gloꝛiam. ſuam depopulati
onem deploꝛat alterius habundantiam.et pꝛopꝛiam in

firmitatem alterius ſanitatem: ſuam ignoꝛantiam alte

rius ſcientiam. et ad ſuam ignobilitatem alterius no/⸗
bilitatem aſſcribit. et quicquid boni altern accedit:a ſe re
cedere ſemper putat. Que aut eſt aduerſus bona que
dicuntur foꝛtune et mala eſt. aut aduerſus bona natu /
re et peioꝛ eſt. aut aduerſus bona gratie et peſſima eſt.

Eemper in luctu eſt inuidus inter pꝛoſera ceteroꝛum

exultat vero in miſerijs pꝛoximoꝛum. Melius eſſet m⸗
uido carere oculis ne videret. auribus ne audiret que /
lijs bona pꝛoueniunt: quia ſaltẽ quietem imn ammo poſ⸗
ſideret. Ad felicitatẽ dico inuidoꝛum ſemper illos eſſe
in numero captiuoꝛum et ante oculos ſemper habere

ſoꝛem nunquam ſinit eſſe felicem Jad eternam miſeri/
am niſi abijciatur ineuitabiliter traens ſecum: vtcum
illis ſibi conſimilibus inuidis maneat in ſecula ſeculoę?

„

rum. quoꝛum innidia moꝛsintrauit in o⸗bem terraruz

Jure igitur ſeparandus eſt a bono fruentibuſ innidus
quoꝛum felicitatem ſibi computabar in penam. Et me
rito ſociandus afflictis. quoꝛum malis velut remedio

fruebatur. Cuus initium eſt inconſideratio et odium

inequalitatum que de diuina pꝛocedunt ſapientia ſicut
omma:medium vero eſt triſticia de alienis bonis ani⸗

mam fodiens. et de wnis pꝛopꝛijs nunquam gaudens
nis vero eſi odium ſapientie ſic diſtribuentis et bene
facientis non ſine cauſa dei. ð

De accidia.

Ceidia malum accidẽs eſt. quoniã ad actio:
a nem conſtituta eſt natura potiſſime huma⸗
na:que intelligibiliter agit et ratione vtitur

in agendis. Et noſter pꝛothoplaſtus inſinuz

at. qui pꝛimum in paradiſo poſitus vt operaretur et cu
ſtodiret avomino accepit decretum. quod male cuſtoę⸗
diens ꝙ poterat ſine laboꝛe operari mandata. durioꝛis
et affligentis latoꝛis ſuſcepit ſententiam vt in lalvꝛe et
ſudoꝛe pane quo viueret veſceretur· exul ab infatigabi⸗/
li actione imo a quieta operatione: terram iniquitatis
ſpinas et tribulos germinantem cum maledictione o⸗

peraturus ſeu ſulcaturus velut agricultoꝛ cogit᷑ laboꝛa⸗

re. Nec congruum eſt vt accidia naturam coꝛrumpit a/

ctiuam:et nephandum eſt maluʒ quo ſummi regis im⸗

perium pꝛetermittitur. Sed nec ipſam depingamus
pꝛout nature repꝛimit liberam et debitam actionem.
ſed pꝛout aduerſatur infuſe deſuper gratie acenam mo

ribus chaſtianis verbulis declaremus. Accidia eſt tedi
um mentis in bonum. deſuper infuſe virtutis. nauſea

ſpiritualis et intellectualis voni.ſtomachatio cibi viui⸗

ficantis animam. ſentina fetens nauigantis vite. negle

ctum bonum. expectatum malum. inexpectata leſio. ſu⸗
bitum nocumentum expoſitum et immobile ſignum
ad ſagittantium demonum erperimenta. ſituatus vo/
luntarie lapſus. et adiutrici virtuti non poꝛrigens ma⸗
— nus. woluntarius cenoſus.non firmatum repagulum

Capitulum. XI. X.

lugentes.et ſuſtinentes penas continue contemplani ad ingredientes iniquitates. apertum oſtium ad eaſ-
incolere deſerta cum beſtijs. effugere hominum ciuita⸗ ν dem tenebꝛoſa cauerna. receptaculum immundiciaruzʒ
tes:vt videndo infelicia ſe putarent eſſe felices. nec vi ? gqualidus mos. fatua vita.diſſipatio tempoꝛis.vana
dendo felicia triſtarentur. dui vt ita loquar ex miſericoꝛ occupatio loci.ligata ex colligatione natura. perſona ſte
dia in inferno tenderentur. vbi eſt ſempiterna miſeria: rilis impꝛotecta deſenſio.pondus ſenſualitatis depri⸗
ne iocundoꝛum intuitu toꝛqueantur. Contra ſeipſum mens.diſplicẽtia vite agende.amica ſtrat iniquitatis.

5
ä Ltztie 4

. 4
R . 441 R — „
—,* 4 . . 7 . „

*
à e õ

, H 7. DN a ſtve hre, 20 ſdenm
orr, r n re an a uenedN mrſſib l rs oBern
— ſp H. FZu S* Vence moſb
AXX 6 Bon 1

odium actiuoꝛum.aſpera reſponſio ad excitantes.volun

tarie factrix tubarum ſpiritualium excitantium ad diuu
nas operationes. ve clamat ad miſſam. euge ad menſaz
conſiſtoꝛium malarum oꝛdinationum. hſpicium pere
grinatium maloꝛum.menſa demonum ſuper quam co
medunt pollutum panem.lectus et puluinar decipien:·

tium amicoꝛum.ſeceſſus pꝛocerum infernalium. alue⸗

us decurrentium iniquitatum.inuiſa cloaca. inuiſibili-

ter turpitudines ſuſcipiens. Iſta pꝛetermittit tempus
tempus expectans:et pꝛeteritum irreuocabiliter perdi⸗
dit.et pꝛeſens. futurum expectans.vacuum pꝛeterire ꝑ
mittit.futurum cum efficitur pꝛeſens ſimiliter facit.et

in tempoꝛe debito debita non perſoluit. Hec ſedens in

cathedra male quietis et cella delitiarum. deo vocanti

non reſpondet. angelo excitanti non conſentit. adueni ?v niis qui gligen
“ roꝛe chꝛiſti agoniſta percuſſus: ablactabitur ab vberib

enti virtuti non aſſurgit.ſalubꝛiter conſulenti non cre⸗/

dit. duci recte ducenti non obedit: collegam actiuumre
pellit aut odit. con ſimilem ampleratur et diligit. Hec
generauit mandatoꝛum contemptum: er con ſilioꝛuum ram
Perfectionem abhoꝛruit. Hec fecit ſacram deſpicere mo es.inſenſibilitas.indeuotio. inopia vtriuſq; boni. igna⸗
rum imitationem: vite aſperitatem penitus lignoꝛauit.
Hec cum lona ſi qua contemnit magnum malum eſt.
ſi wro negligit neceſſaria in ſalutem damnabile malux
eſt. demergens pꝛementi pondere ſuum poſſeſſoꝛem in
euitabiliter niſi abiectum fuerit in infernũ:a quo quus
liber aſperit in vitam. et tractus amoꝛe virtutis pere⸗

grinatur in patriam. aduerſus quam maledictaʒ de ſcri

pturis ſacris aliqua pꝛoferamus in medium: vt illam
potiſſime caueat qui diuinis agonibus aſpirauit. Diſſiõ
pantur lona et opera ſi qua ſunt illius qui accidie reti,
naculis retinetur: iuxta pꝛouerbioꝛum ſententiã. Qui

mollis et diſſolutus eſt in opere ſuo. frater eſt ſua ope⸗
r diſſipantis. Et pabulum nutrimenti miniſtrat pin⸗
guentibus vicijs:et cuſtodientis ac pꝛotegentis legis
fieri permittit ruinam. qui ſupꝛa pectus accidie reclina⸗

uit. Quod ſalomon ipſe non tacint cum dixit. Per a ⸗½
grum pigri hominis tranſiui.et per vineam viri ſtulti:

et ecce totum repleuerant vꝛtice.operuerunt faciem
eius ſpine.et maceria lapidum deſtructa erat.Ager pi⸗
gri quippe ſtudium eſt voluntarie actionis. et vinea eſi
vite nouitas ad quam debemus intendere.vt vinum

iocunditatis eterne ſuo tempoꝛe deguſtemus. SGed re,

pletur vꝛticis pꝛurientibus damnate libidimis: et ana⸗/

thematiſate auaricie cõfoditur ſpinis. Et vtriuſq; mu/⸗
rata maceria ſed non ex charitate cementata. cuſtodia
Diruitur:vt nec lege velit arceri diuina. voluntati pꝛo⸗

pꝛie mancipatus.Cui ab eodem vltrix ſententia indi⸗
citur.vt er ſuis deſiderijs qui piger eſt moꝛiatur.Mam
deſideria occidunt pigrum:noluerunt enim quicquam
manus eiusoperari.CTota die concupiſcit et de ſiderat
qui autem iuſtus eſt tribuet et non ceſſabit. Et iterum
ſcriptum eſt. Pꝛopter frigus piger arare noluit: men⸗

dicabit ergo eſtateet non dabitur ei. Nam toꝛpoꝛ noxie
frigiditatis detinet pigrum vt nolit arare: vt ſerat vir
tutibus animam.et coꝛpoꝛis moꝛes per oꝛdinem ponat
Qui cogetur mendicare in egeſtate decoquentis iudi⸗

en ſeu in claritate ſanctoꝛum:ied non dabitur ei de lalv
ribus alioꝛum vt refocillet animam ſuam.neq; de alio⸗
rum victoꝛia ſuſcipiet ipſe coꝛonam.ſed nec iuſtiſicabi⸗
tur de iuſticiaa in lalvꝛe agentium vitaʒ ſuam. Mam ſcri
ptura dicit.De fructu oꝛis ſui vnuſquiſq; replebitur bo
nis:et luxta opera manuum ſuarum retribuetur ei. Et

alibi ſcriptum eſt. Date ei de fructu manuum ſuarum

non alienarum. Et ſtatim ſubditur Et laudent eum in

poꝛtis opera eius non aliena:que piger in vachu men /

ſio in ſeipt

De vicKis

dicabit. Ec apoſtolus inquit. Omnes aſiare opoꝛtet an “

te tribunal chꝛiſti: vt recipiat vnuſquiiq; bonum ſiue
malum pꝛout geſſit in coxpoꝛe ſuo non in alieno. Etali
bi apoſtolus clamat. Qui non laboꝛat non manducet.
Contra quem ſapientia iterum clamat excitans. mala

q; futura denuncians. Elſq; quo piger doꝛmis:quando
conſurges ex ſomno tuo. Paululum doemies paululũ

doꝛmitabis.paululum conſeres manus vt doꝛmias: et

pveniet tibi quaſi viatoꝛ egeſtas.et paupertas quaſi vir
armatus.Oeficiet enim tempus declamare ad hac ma
ledicam per teſtimonia ſcripturarum: que non ſolum
in non opꝑerando recipit deteſtationem: ſed in operan?
do in pluribus eternam maledictionem incurrit. QH
ſpirituſſanctus per hieremyam loquitur dicens. Male
dictus omiis qui opus dei facit negligenter. Cuius ter⸗

talis matris.nius male ſolules iſte plureſq; ſut qua⸗

rum ab aliqua non vinculari diri eſſe difficile ſuper ter⸗

ram:ſcilicet tarditas. tepiditas. dilatio. deſidig. ſegniti⸗

uia. inertia. retrogradatio. indiſcretio. incautela. incun⸗
ria.impꝛouiſio. inobedientia. ingratitudo. inhumani⸗

tas. incompaſſio. impuritas. inſolubilitas a malo. intru

lo. firmata captiuitas: inconſtantia. inquiertu
do mentis. deiectio. cõſternatio. puſillanimiratis mol⸗

licies. obcecatio. ocio ſitas mentis. tedium vite. tabefa⸗
ctio. grauedo. taciturnitas mala. murmur. exinanitio. 2

ſeu vacuitas bonoꝛum ſpiritualium. imperſeuerantia.
impedimentum boni.triſticia. deſperatio. negligentia.
ignoeantia. vincibilis curioſitas circa inutilia. omiſſio

eoꝛum que ſunt neceſſaria p ſalute.impenitentia Quo
tum declaratio ſerioſa tanto pꝛotenderetur volumine:
vt nedum legentis faſtidiret animum. conturbaret et
oculum:ſed accipientis manum curua

ti pondere pꝛe⸗

grauaret. Quanta igitur eſt ſollicitudine obſeruanda
ne vinciat. que tot filarum laqueis retibus obtectis
apertiſq; mundum repleuit. uius initium eſt inconſi

deratio receptoꝛum agendoꝛum et finis:medium ani⸗

malis amoꝛ et vita. finis vero dei obliuio ſuperimpoſi ,ß
ta cum obtenebꝛatione rationis. ”MM

Vlaricia ineyplicabile malum. Aurari que

a rit. argentari vult. metalla omnia reducit in
aurum.vt nullum ſit aliud ediſcium me⸗
talloeum. nec peragantur artes. Sua pꝛo⸗
pꝛietate conquirit que non aurato inſtrumento ſed fer
reo peraguntur. Agrum copulat agro. domui conne⸗
ctit ⁊ Tomum: adequat ſibi connerxonem nature. ulI
critudo continue ſibi ſeruit in placito. quam ſemper af⸗/

fectat ſibi ratione agut vſurpatione competere:nec eſt
terminus eius niſi cum peruenerit ad terminum Vltra
quem non eſt terminus alius.MNon contentatur habi⸗
tis.inhiat acquirendis. nec quieſcit in acquiſitis. Si
totus mundus eſſet poſſeſſio eius:non quieſceret ani⸗

mus eius. Mam aut vellet deum plura creaſſe.aut ali/

inn conſticuere creatoꝛem plura crea ntem. vt poſtmo⸗
