ſeptimus

gimus:chꝛiſtus eſt via.Nunqᷓ; en ꝑuenit᷑ ad noticiã pa
tris:miſi pꝛius filius notus niat. Ma nec pater eſſet ſine
ſilio:nec extaret filius ſine patre.Mutua relatõne vnꝰ
ad alteꝝ factus eſt via. Igit ęternũ patrẽ inquirẽs:chꝛi
ſtum querat ſiliũ eternũ Clia ꝓtin virectiſſima eſt ad
patrẽ. Quis enĩ nouit patrẽ miſi filius.aut cui voluerit
filius reuelare: Quis rectius ad patrẽ ducit q; ille qᷓ ab
ipo eterne ꝓceſſit? Sed plus eſſet penalis qᷓ; delectabi⸗
lis cognitionis ad patrẽ ex fide ꝑ via que filius eſt pue⸗
nire:niſi ꝑ eandẽ eterne ad eundẽ ꝓ beatitudine venire⸗
mus. Oed qui via eſt ꝑ fidẽ ad patrem:idẽ eſt iter ad
eius beatitudinẽ. Eteni ꝓpter nos deſcendit de celis ho⸗
mo factus.vt ad celeſtia reuocaret᷑ ꝑ rectã viã homo fa⸗
ctus erroneus. Et moꝛes tenuit et docuit ipᷣe celeſtes:
in quib eſt via qua hominibo oſtendat᷑ viſio ipa diuina
IVgitur ambulemus nec deficiamus invia nutrimentů
piritualis alimonie aſſumentes:neq; pede retrogrado
gradiamur.in amplioꝛa nos tinue prendentes nn
alia via in interitũ tendit: hc ſola dirigit ad ſalut. Acꝑ
hoc omnis alia via declinãda eſt:ſola iſta tenenda. nõ de
edinquencackri. in oĩm cautelã cõtra filios iſrael qui
a via declinauerat dictũ eſt. Dereliquiſti dñũm deũ tuũ
eo tꝑe quo ducebat te ꝑ viam. Et nunc quid vis tibi in
via egipti:vt bibas aquã turbidã: Et quid tibi in via aſ
ſirioꝛũ.vt bibas aquã fluminis: i ommiotẽs nos ꝑ
viã filij ſui ducere diſpoſuit.in via tenebꝛarũ et ignoꝛa⸗
tie ne ꝑgamus.ne cogamur bibere aqua turbidã.illã ſcʒ
fluxibilitatẽ guſtare.que tandẽ coꝛpus turbabit et aĩaʒ.
Nec aliquid poſſidet mundus egiptiacus qð claritate
reſplendeat Cõſpicuum oĩbo eſt turbidas eſſe aq̃̊s nili
qui geon in geneſi appellat᷑:et interpꝛetat᷑ arena vadẽs
In via egipciaca cuʒ ſitiet has aquas potare coget᷑: vt
Vlut arena peccata multiplicentur. id tenebꝛas enĩ ſpe
ctat egiptiacum nomẽ. Tenebꝛe vero nulle maioꝛes qᷓ
ignoꝛãtia chꝛiſti:et in ſuis nõ ambuilare veſtigijs:vnde
oꝛitur arenoſa ponderoſe grauãs multiplicatio Peccato⸗
rum. Mec rherſa nobis viam factũ cognouimus:aſſi⸗
rioꝛum viã moꝛibo gradiamur.ne ſitiẽtes aquã flumĩs
ſcʒ eufraten bibere HSõ ſunt caldei qui de
mones interpꝛatant᷑: Quid igiĩ nobis in via demonũ.
qui ꝑ viam ſuꝑbie de celo cadentes· adhuc ſemꝑ ſuper⸗
biunt.et nos impedire a via regni dei nõ deſiſtũt.vnde
ipſi ceciderũt. Quid nobis imitatio demonũ ſuꝑbꝛũ.
Si ad viam vite ſuſcipe xolumus humilẽ chꝛiſtũ.deſi⸗
deria noſtra ſatiabimus.Bibemus aquã euſraten. Mul
uerulentus quippe dicit᷑et in pu uerẽ ddicete dño ſunt
noſtra coꝛpoꝛa reſoluẽda:necnõ peccati merito pꝛeceden
tis illa ſcʒ cõmittimus.quiboa dño moꝛte multamur.
Et er puluere oꝛte ſunt cinifes in vniuerſa terra egipti
Einifeſmuſce minute ſunt et oculis hoĩm ſatis infeſte
vt qᷣeſcere nõ ſinant quouſq; pſeuerãt:que iubẽte moi⸗
ſe nate ſunt ex puluere. Ogit᷑ qui in via demonũ gradi⸗
ens puluerulentã aquã hauſerit ad bibendũvt ſatiari ſe
credat puluere terrenoꝑ.inquietabitur a paruulis mu⸗
ſcis. a cogitatõibus ſcʒ impoꝛtunis:vt etiã doꝛmiẽs nõ
quieſcat a ſomnioꝝ occupatione eſAehreie Wrẽ ſapi
entie nobis factus eſt chꝛiſtus:quoniã in ipo ſunt om̃s
theſauri ſapientie abſconditi. Oe hac ſalomõ ante pꝛe⸗
dixerat. Eliam ſapientie monſtralv tibi.et ducã te ꝑ ſe
mitas iniquitatis:quas cum ingreſſus fueris nõ arta
buntur greſſus tui:et currẽs nõ habebis offendiculuʒ.
Et apoſtolus ad choꝛtnthios dicit. Ape fact? eſt nobis
ſapientia a deo. Pꝛoinde ſi via ſapiẽtie factus eſt chꝛiſt
ſcire omnia ſi qua ſunt et ipſum ignoꝛare inſipiẽtia eſt.
allw ſcire ceteraq; neſcire:ſumma ſapientia eſt.

—

I&E.la eſt veritatis.a qua aberrans lugebit eterne.quod

De ſimilitudimbus SBaluatoꝛis

in libꝛo ſapientie aperte diſſeritur:quanta mala pꝛoue⸗
niant hijs qui a via huiuſcemodi errauerunt. Inquit
enĩ pꝛophetico ſpiritu. Errauimus a viaveritatis et iu
ſticie lumen non illuxit nobis.et cetera que ibi ponun/⸗
tur:que hic diſſerere pꝛodiret in longum,. ꝛo omnib⸗
ergo ꝑ ſapientiam dicitur· Eſto firmus in via dommmi.
Biquis fidem.ſi quis chꝛiſtũ viã directionis.viam ſa⸗
pientie viamveritatis accepit firmus in illa permaneat

Etenim non qui inceperit:ſed qui perſeuerauerit ſaluꝰ
erit Ad Hanc daſcendam ſimnliter et perambulandam:
ex parte domini dei ppulum pᷣmonet Yeremias.Hec
dicit deminus deus. State ſuper vias veſtras:et vide⸗
te et interrogate de ſemitis antiquis que ſit via lona.
ambulate in ea:⁊ inuenietis refrigerium animabo vtis
Vias veſtras dicebat populi pꝛopꝛias et voluntariaſ di⸗
rectiones in quibus vnuſquiſq; declinãdo errauit ſicut
etiam dicit eſaias. Omnes nos quaſi oues errauimus

vnuſquiſq; in viã ſuã declinauit. Super quas ſtare am

monet ad cõſiderandum nonad manendum: vt de ſe⸗
mitis iuſtoꝛum antiquoꝛum interrogetur.vt hona via

Diſcatur:ſed nulla melioꝛ niſi chꝛiſtus:qui in ſuperioꝛi⸗

bus vita. in inferioꝛibus via vite. In qua omnino erxpe⸗

dit ãbulare:ſi refrigerium animabus noſtris inquiri⸗

mus. Muſq; pꝛeterqᷓ; in chꝛiſto refrigerium eſt. Ypſe de
ſeipſo ſaluator iam dixerat. cum leue iugũ ſuum nobis
vellet imronere:et inuenietis requiem animabus vtis
Deſimilitudine chꝛiſti ad vitem.dei patris ad agrico

lam. diſcipuloꝛum et fideliũ ad palmites. ſcõᷣm iohan
neum tantum. Capitulum XI. v.

n. V ☚ la inwi
HMꝛiſtus ex antiqua carne corrupta.in virgĩe
ſanctificata.opatione ſpiritus ſancti pꝛopa⸗
gatus omnes querens ab ipſoglia ſerie q; na
ture oꝛdine pꝛopagari. pꝛopagabilis arboꝛis
fructum letiſicum educentis ſimilitudinem in ſe ſuſce

pit:et palmitum ex ſe pendentiuʒ tranſtulit in apoſtolis

ſuis:et patrem ſuum eternum imagine quadam appel
lauit agricolam:vt in noua vinea eccleſia videlicet quã
plãtauerat eſſzvitꝭ qᷓ palmites faceret eſſent/ palmites
ex qbꝰ fruct?bon? exiret eſſet agricola qͥ excoleret atq; pur
garet ĩfructuoſos palmites tolleret atʒ daãnaret dicẽs
Ego ſum vitisvera:et pater me agrirola eſt. Omnẽ
palmitem in me non ferentem fructum tollet eum. Et
omnem qui fert fructum purgabit eum:vt fructũ plus
afferat. Pꝛetermiſit alias arboꝛes.vitis dũtaxat ima

ginem ſumens: p ea ꝙ ex lla letificãs et calefaciẽs fruc⸗

tus exit:erquo iam ſanguinem ſuum fecerat et ꝓpinaue
rat ipſe diſcipulis; Et nullius arboꝛis fructus aptioꝛ po⸗
tui:qᷓ; qui pcedit ex vite. Et nullus potus ſublimioꝛ qᷓ
ſanguis qui ꝓceſſit ex latere:quem ſumimus in fructu

pꝓcedente de vie einon in fructu vitis habemus ſi⸗

gniſicationem vnitatis eccle ſie. Nam ſicut er multiſra
cemis atq; acinis efficitur vnum vinum:ſic er multis
hominibus vnum coꝛpus fidelium. Quãobꝛẽ chꝛiſtus

videtur aptius illam ſimilitudinem aſſũpſiſſe Efiã
magno pꝛeſagio ꝓphetatum erat cum patriarcha iacob

ſuos frlios benediceret. qui multa digna miſteria expᷣſ/

ſit in vite.cum iudam inter ceteros benedixit. Lauabit

in vino ſtolam ſuam:ligans ad vineam pullum ſuum
et ad vitem fili mi aſinam ſuam ꝛet in ſaguine vue pal⸗

lium ſuum. Pulchꝛioꝛes oculi eius vino icetſertenſſ
dum quot et qualiter que ſunt ex vite cõmemoꝛat. Ju

das chꝛiſtum ſignare videtur in figura qui eſt etiam vi
tis ex ſimilitudine. Et vinum er vite vinea non ſine vi
te. Vitisvero in terra.que multiplicata dicitur et vinea

ſanguis vue de vite:et itaqvinum piehe⸗
ſti eſt humanitas aſſumpta.quã lauit in vino expꝛeſſo

we ſeipo vite: cum ipᷣa caro ꝓpꝛio rigata eſt ſanguine .
dens in cruce. Stola chꝛiſti ſpa eſt ecelelig atei Ae⸗

lut indumentum adiunut: quam et ſuo ſanguine ve⸗
lut in quodã vmo leticie atq; iuſticie ab omniba peccati
abſterſit. Qð et iobannes iam wlut factũ in ſua reuela
tione cõmemoꝛat: pferens dilectione annunciãs lotio/

nem. Qui dilexit nos et lauit nos a peccatis noſtris in
ſanguine ſuo. Magni eſt pcij abluitiuũ noſtrũ: quomaʒ

diuinus eſt ſanguis- Et iſta ſtola etia vinea eſt xocata.

in qua ipe pꝛioꝛ eſt vitis.a qua omnes palmites ꝓceſſe⸗
runt: vt eſſent in ſeipis omnes ſideles.velut in quadaʒ
vinea ſingule vites. Et in eo ꝙpeeſſerũt ex pꝛima chen

ſio vite. xocarent᷑ et palmites. Sicq; ipa eccleſia qua ſi

vinea facta eſt. ad qua ligauit pullũ ſq; gentilẽ ppuin ſup
quẽ nemo hoĩm ſedit vt ipſe in huiuſcemodi equitatu
a monte oliueti hieruſalẽvenies deſignauit. Neminem
ſediſſe dixerim.qꝛ nullius patriarcharũ aut ꝓphetarum
fuerat gentilis ꝑpłs ductus exemplomeq; inſtructus et
directus alloquio.Nunc ligauit ad vinea.hunc ad ſuaʒ
introduxit eccieſiã. cũ pꝛedicãtibo aplis chꝛiſtũ credidit:
doctrinã eius atq; mandata ſuſcepit. Et ad vitẽ ligaiuit
aſinã ſuã ſcʒ ſinagogã:in illis paucis hoiba qui de iudeis
chꝛiſto dño crediderũt. Sed quonia pullo aſina in liga
tione.poſterat᷑.futurũ velut iam factũ ſanctus patriar⸗
cha pᷣdixit.quoniã in fine ſeculoꝝ a ſins ſinagoga ſe dece
ptam agnoicens ligabit᷑ fide atq; amoꝛe ad vitẽ chꝛiſtũ

quẽ ignoꝛãs aut inuidia velut latroneʒ occidit in cruce.
Nirũ quippe ligatus ab aſina ſinagoga:ipam ad ſemet

En ligat. Illa eum ligauit odio:iſie amoꝛe cõuinculat.
t diſolutũ ꝓpł'm cultui deditũ idoloxꝝ. etiã ad ſe vin⸗

culis aureis nectit: qm̃ omnes ad ſe trahit in funiculis

charitatis Malliũ wero ſuũ tinxit in ſanguine:vt exp:ꝛeſ
ſioꝛ repetitio ſit ꝙ ſtolã lauit in vino. Sed ſi amplioꝛa
penetrat huiuſcemodi ſenſus. ꝙ palliũ quo nos operire
decernit.in ſanguine vue lauit:palliũ ſuum eſt charitaſ
ſua:qua opit noſtra facinoꝛa. In ſanguine vue lauit:in
illo ſcʒ fuſo monſtrauit.q;dtum humanã dilexit cratur.

Dẽl bꝛeue eſt iſtud palliũ. dicẽte eſaia.vt alterũ oꝑire

nõ poſſit:quia pꝛeterqᷓ; plm chꝛiſtianũ alioꝝ wlox pec⸗
cata remittẽdo nõ tegit. Et beati quoꝝ remiſſe ſunt ini⸗
quitates:et hoc pallio in ſanguine oſtenſo tecta ſunt pec

cata/Eccẽ chiſius vitis · xpᷣs vua.xpᷣs ſanguis vue.chꝛi

ſtus palliũ intinctũ.magis vero oſtẽſus in ſanguie vue
chꝛiſtus vitis fructiſicãs.xp fructus ex vite.chꝛiſt/ pec
cata hoĩm pallians:qui amoꝛẽ effuſo mõſtrauit in ſan⸗

guine/Verã vitis ꝓps. o longe pᷣſagio pincer
na pharaonis cernẽs ante ſe creſcere.vt illius viſionis

declarãt intellecta miſteria:ꝑ interpᷣtationẽ ſomni a io⸗

ſeph.in gradũ pꝛiſtinũ ſe reſtitutũ agnouit

.

cim exploꝛatoꝛes miſſi ad exploꝛandã terrã ꝓmiſſionis
dũ ꝑueniſſent ad toꝛrentẽ botri.abſciderũt vitẽ cũ vua:
quã poꝛtauerũt invecte duo viri/Elitis cũpua. chꝛiſtus
cum gratia.qui tũc ab exploꝛatoꝛibo abcidit᷑.cũ creditur
ab his qui exploꝛando melioꝛa vite agende atq; ſacriſfi⸗
cande coquntiul fertur invecte vicʒ in actiua credu
litate a duobo viris.quoꝝ pꝛecedẽs vitem habet a tergo
ſubſequẽs vero ante oculos ſpectat. vt pꝛeter ſigniſica⸗
tionẽ pꝛecedentiũ xpᷣm qui credebat venturumeet ſubſe
quentiũ.qui iam credebãt p omnia in carne celebratũ
aduentũ.et eius vite miſteriũ cõſummatũpꝛecedentẽ
timoꝛẽ qui q̃ſi chꝛiſtii habet a tergo.⁊ſubſequentẽ amo
rem qui ipᷣm bene agẽdo ſubſequit᷑.merito intelligamꝰ.
Pꝛecedit enĩ timoꝛ amoꝛẽ.ille initiat.hic ꝑficit.ille nõ

videt qð poꝛtat.hic intuet᷑ quẽ amat. Mater huius vi⸗

tis agricola eſt ergo vitis in agro eſt · Pater deus. vitis
chꝛiſtus.ager quẽ colit eccleſia eſt:! &imnẽ palmiteʒ in
t 3

7ſv nn r-

7 veL r

21 R *

1

me nõ ferentẽ fructum tollet eum Omnis infructuo
ſus credens.tollet᷑ ne regnet cũ cheiſto.Nõ enim decet
eum quo eterne frui ſeramus ſecũ infructuoſos habe⸗
re regnates! Et omnẽ qui fert fructũ purgabit euz: vt
fructũ plus afferat . Oicut hoĩbo ꝓpꝛio demerito et dei
occulto iudicio deeit gratia vt ſteriles fiant.ſicut ppendi
culat ſuꝑ eos diuina iuſticia.vt tollant᷑ de terra viuen⸗
tium.ne regnũ eternũ cũ chꝛiſto ꝑcipiant.fic quibuſdaʒ
occulto iudicio diuine miſericoꝛdie adeſt gratiavt crede
dendo fructiſicet:et vt purgent᷑ et vt fructus amplioꝛeſ
ingerminẽt. Pꝛoinde qui fert fructũ: pamplius purga
tur ad vberioꝛẽ fructũ. Sed quõ palmes fructũ ferret
mſi purgatus: Si purgatus.ad quid ergo purgandus
Sigquidẽe nõ ad aliud:niſi vt plemoꝛes fructus afferat
Oagnus agricola deus pater: ſed nõ alterius agri niſi
eius quẽ cõdidit. Nõ magnus agri cultus:ſed agricola

magnus.Mõ magnus cultus ex ennin ſed magnruus

erxvite qui dicit chꝛiſtus. Mõ de ſinit pater ſiliũ eternuʒ
ſibiq; coequalẽ excolere.quẽ minoꝛatũ vt vitẽ planta⸗
uit in carne · ſed nec ipᷣm excolit in ſeipo ⁊/ p ipo.cui nihil
Pfectionis pt abeſſe: ſed excolit palmites credẽtes in vi⸗
te. ne fruſtra chꝛiſtus videat miſus. ne videat᷑ velle re⸗
gnare ſolus.ſed excolit credẽtes vt ſibi coaptet᷑ et coꝛpꝰ
et vt ſit coꝛpoꝛi habundãatioꝛ fructus. Sed remiſſe iſta
ſimilitudo decurrit. quia nec totũ quod eſt chꝛiſti vitis

oſtendit:nec totũ qð in excolendo ſideles eſt dei patris

inſinuat. Eleruntñ in eo ꝙ infructuoſos tollit. fructuo⸗
ſoſq; purgat. vt fructũ plus afferãt:iohannis in apoca
lipſi cõcoꝛdat ſentetis. Qui in ſoꝛdib eſt. ſoꝛdeſcat ad⸗
huc:et quiiuſtus iuſtus ſit adhuc. Occulta iſia ſunt a⸗
pud homines. demeritavel merita ꝓpꝛia:dei vero irrepꝛe
henſibilis iuſticia. Sola tñ iniqintas eſt in culpa:et bo⸗

na volũtas in gra. h wro ſaluatoꝛ ait iaʒ rvos mudli e⸗
ſtis ꝓpter ſermoneʒ quẽ locutꝰ ſum vobis ad id refert
ꝓiam its purgati erantippius aderendo ꝑ verã fidem

4

et dilectionẽ ſermonibo. ꝙ fructü ferre pwtuiſſent /ſeã ẽ⸗
rant ab agricola patre iterũ mundandi.vt fructũ penitꝰ
plus afferrent: que mundatio dedarato miſterio. p ipi;
ritũ ſanctũ mittendũ a patre futura rle iab ⸗

tandũ ꝙ mundet ſermo auditus ſed creditꝰ:fed nec dũ⸗
taxat creditus.niſi ſcõm poſitã fidei menſurã ſequatur
effectus. Poteſtatiuꝰtñ ẽ ſermo xpᷣiad oẽm mũdiciã aĩ
cõferendam: ſed incredulos ipᷣm aſpernãtes q;uis audi
ant.et credulos negligẽtes nõ mundat. Pꝛeſiat mũdi⸗
ciam chꝛiſti ſermo cũ capit᷑:cuʒ ſibi audies heret. Etenĩ
quia ab immundo mundũ recidit.mundat cuʒ animas
traicit invirtutes:in quibo nulle ſunt ſoꝛdes.iñ quibus
viget plena mundicia. Oundat cu elementa ſanctificat
in qniba credens immergit᷑: mundꝰ efficit a cõtagio pꝛi⸗
me ſeductionis· undat cum manere docet in eo quẽ
nullũ maculare potiuit peccatũ qui ẽ vera mũdicia. Pꝛo
inde ſaluatoꝛ adiecit. Manete ĩ me et ego inxobis Nõ
enim niſi virtutibus viuificis manſoßſ⸗
ipᷣe p alia manet in nobis Mam ſicut palmes manet in
Vite.⁊ vitis in palmite ſil fideles inchꝛiſto chꝛiſtuſq; in
nobis. ſed diſpar eſt virtui diſparq; actus. Quoniã pal⸗
mes manẽs in vite.nihil in illã refundit:vitis wxro ma
nes in palmite ipᷣm ſua virtute perfundit. Nec palmes
manet ſine gire maner autem vitis etiã reciſo palmite
Nõ manẽt figeles pterq; in chꝛiſto maneret auͦt chꝛiſt/

ſi nullus fidelis adeſſet. Reciſus palmes areſcit etiaʒ in

PYite vigoꝛe manẽte: reciſi a chꝛiſto. eternis ſunt ardoꝛi⸗
bus deputati.ſemp chꝛiſto vt eſt in ſeipo manẽte. QAua
obrem dicit! Sicut palmes nõ poteſi ferre fructů a ſe⸗
mee danif manſerit in vite: ſic nec vos niſi maſeritis
me.·Huius rei expiẽtia firmata noticia plus eſt q; ver⸗
Sr-—a Ten Frre., Sr-

P„ .— i y Wrr-n N „ .. — „

t in chꝛiſto. nec

ſeptimus

lꝛum diſſertio. palmes ſine vite fructũ ferre nõ p̃t.
Sic aſſumpta ſimilitudine luce clarius ptʒ neminminẽ
a ſemetipo iuſticie fructũ poſſe pducere:niſi manſerit in
chꝛiſto. Minc ſaluatoꝛ apertius addit Ego ſum vitis et

vos paimites. Qui manet in me⸗ ego in eo.hic fert fru

ctum multũ:quia ſine me nihi poteſtis facere Elitẽ ſe
dicit chꝛiſtus.et palmites aplos:ac etiã oẽs qui pꝛedica
tione ipoꝝ chꝛiſto inſerendi erãt. Igit᷑ qui manet in illo

et ipſe in eo:hic fert fructũ multuPBꝛotinus fructĩ ge⸗
tium crediturarũ apli ferre nõ potuiſſent niſi in chꝛiſto
manſiſtentQau& fructů ſuoꝑ ſequentiũ attuler̃t philo⸗
ſophi mücdlq; ſapietes: Qu fructü mundi pꝛincipesqᷓ
nõ manſerũt in chꝛiſto. DHeceperũt ſequaces: moꝛtibus
coꝛpalibus et eternis ſuos còplices expoſuerũt. Et vbi
maioꝛ huiuſcemõi ſubſequoꝝ eo vberioꝛ eſt ſecuta dam
natio.Alpoſtoli aũt ceteriq; cõſimiles cũ magnas copi⸗
9s fideliũ Reerzenn fructũ ſuꝑne patrie cõtulerũt. ſi in
hac vita coꝛpe et
vVerbũ hoc quia fructũ multuʒaf

ructũ multuʒ affert extra ſeipm et in ſe
ipſo qui manet in chꝛiſto:qui

a ſine ipo mhil poteſt quiſ⸗

piam loni facere. Oagna eſt igi a vera vite que chriſi
eſt auerſio puerſox.cũ ſine ipio eſſe bene nõ poſſumuss
ſine ipo aliquid boni agere nõ valeamus. Quis vnq; lo
num facere abſq; bomtate: Sine ſapiẽtia quis effectus

eſt ſapiens:Quis iuſtus ſine iuſticia. quis verax abſq;
Vritate.quis aggreſſus eſt ardua ſine virtute. quis ca⸗
ſtus ſine caſtitate. quis foꝛtis ſine foꝛtitudine. quis ſo⸗
bꝛius ſine temperantia. quis vidit ſine luce:quis audi⸗

uit ſine auditu.qs olfecit abſq; olfactu. q̃s guſtauit gus

ſtu carens. quis ſenſit ſenſum nõ habens. ꝛ put eſt ſimi
lia repire: Ogitur cũ omne bonũ chꝛiſtus ſit. quis vnq;
abſq; ipo aliquid boni fecit. In ipſo viuimꝰ mouemur
et ſumus. Omnia bona nobis chꝛiſtus factus eſt a deo
ſine quo nihil poſſt umus:cũ quo omnia poſſumus.Maʒ

et apoſtolus dicebat. Omnia poſſum in eo qui e 2ſo⸗

tat en ne credat.ſi nõ meretur impune poſſe cõ
ſiſtere. qui in chꝛiſto nõ manſerit: tremẽda ſentetia ſub
rogata eſt! Si quis in me nõ manſerit mittetur ſoꝛas

ſicut palmes et areſcet:et colligẽt eum et in ignẽ mit⸗

tent et ardet Mittendus eſt ſoꝛas et ſegregandus ab
omm cõgregatione iuſtoꝛũ.qui cum cõmunitate bono⸗
rum in chꝛiſto nõ ſtetit. Et mittetur ſicut palmes a vi
te pꝛeciſus: cui nullus humoꝛ viuificans ab ipſa fundi⸗
tur. Neceſſariuʒ eſt vt areſcat palmes abſciſus:quia hu
moꝛem nõ imbibit a vite. Ariditate mala ſiccabitur cui
chꝛiſtus ſuam gratiã nõ infundit.quam a ſe reciſus pe⸗
nitus non immittit. Sed nec a ſe recidit quempiã.cuʒ
omnes vellet habere in palmites: ſed plurimi ꝛopꝛie
iniquitatis cultello veniunt in ſciſſuram. Reciſi et are⸗
facti palmites ignibus apti ſunt: pꝛoinde colliguntet
ittuntur in ignem et ardent. Hoc ſiquidem inſallibi
li tipo infidelibus omnibo nõ inſertis et reciſis ehriſtia
nis adueniet.vt cum a chꝛiſto reciſi fuerint areſcant. a⸗
refactia mimiſtris.tartareis colligant᷑ tradantur in igne
ardeant incõſummate:vt crutianſignis cum natura cõ
certet.perpetuo durante duello.

DExplicit liber ſeptimus de ſimiliti
dinibue,

a ſeuiter gierunt/Elerũ eſt in omnibb

— — — — — — — — — ———

— — — eA
1

De viciis ⁊ cõtra viciaſermombusdo. Galua.

Incipit liber octauus de vicijs et contra vicia
Capitulum pꝛimum.

Aterna noſtris

animis ſides paneʒ nobis in

menſa ſua multiplicis inqui

ſitõis apponit:vt tamdiu in/

quiratur qð deuitari pꝛecipi
tur donec appꝛime ſciatur:vt
ignoꝛantie depulſa caligine
in cognitionẽ veniat᷑ omniuʒ

vitandoꝛũ:ne nobis obijcia⸗
tur ignoꝛãtia libens:que vt ꝑtinax malicia eque nocet

Zironi nil per apertã iuſticiã debet iudicari plectẽ⸗

um niſi ꝑeccatũ.qᷓ;uis ꝑ occultã dei puidentiã atq; ſe?z

cretiſſimã iuſticiã abſq; peccato multi feriant᷑: et nunqᷓ;

in euangelio facta ſit cõminatio niſi peccatis.nec ma
ledictio ni ſi peccatis.nec expꝛobꝛatio miſi ad peccata. ne⸗
q; cautio ſit indicta niſi a peccatis.nec pꝛohibitio miſi d
peccatis.nec diuoꝛtiũ miſi cum peccatis. nec vituperent

niſi peccata:quo circa in euãgelio ex his cõſideratõnibo
wlut in ſpeculo mentes noſtras opvꝛtet ſuas inſpicere

ſi aſſunt maculas quas abſtergant. ſi autẽ deſunt ſum

ma diligẽtia ſe pᷣſeruent.
De incredulitate. Capim II
M pꝛincipio euãgelij mintnt
i ne ſtlio ſibi naſcituro incredulus.et vſq; ad ꝓp⸗
miſſi euidentiã mutus efficit᷑: quia in dubiũ ſu

ſcipere nõ debebat. quod in tanta certitudine ab angelo
dicebat᷑ Mam vlut graue peccatũ punitur infidelitas:
vbi diuina claritas indubitanter elucet. Sed hmõi pu

nitio queſtionẽ nõ modicã noſtris animis ingerit cum

tam ſubito talib apparitõnibo credere nepbas ſit ꝓpter
illuſiones et immiſſiones circa ſenſum: quas mal? an⸗

gelus ſepe fecit. Sed aliud eſt cum de illo qui loquitur

aut de verbo qõ loquit̃ dubitat᷑ et aliud eſt quod nõ cre⸗

dit diffiſus.aut ex pᷣactis ſignis welit eſſe còfiſus. Nam

gacharias nõ dubitauit de loquẽte angelo ſed de ſuo pꝛe
miſſo.nec queſiuit ſi angelus aut quis.aut qualis.aut

a quo miſſus eſſet:ſed quõ ꝓmiſſum fieri poſſet. Crede
re igitur debebat ꝓmiſſum qui angeluʒ iam credebat a

o miſſum. Et ipᷣe ſignũ querebat diffiſus:qui de an/⸗
gelo iam erat quodammõ certus: Sed wre credenduʒ
nõ omnibeſſet:ſi de loquentibo et noua talia nuncian⸗

tibus dubiũ eſſet. Sed quoniã nõ eſt noſtre intentio⸗

nis in euangelio aut in eplis volumina cudere.ſed ſolũ

enodare cauẽda.et clarefacere faciẽda.ideo queſtiones

repugnatõnes et ad ꝓpoſitũ nõ cõferentia dimittamꝰ:

intentũ pꝛimũ humiliter pſequentes.
De ſuperbia. CKaplm III
Rima euangelij pconiſſa m carne degens. ma⸗
p ter cõditoꝛis euãgelij virgo maria:que anteq;
euangelium cõderetur ipᷣa ſeruauit. anteq;ᷓ pᷣdi
caretur in virtutibo tenuit:anteq; notũ eſſet ſcoõm euã⸗

gehum virit. nondũ ꝑ verba perceperat. et eius moꝛib⸗

ſe muniuit:nondũ erãt euangelice pꝛedicate virtutes.
et ipᷣas ſocias habuit.Mõdum cõditoꝛẽ eius cõceperat.
et euangelica erat:nam euangelij editoꝛ ſibi anteq; filiꝰ
factus eſt doctoꝛ.in renouatione vite facte ꝑ filium dũ
ipᷣm ferebat in ſuo ventre diuine cõceptum.cõtra euan
gelij aduerſarios pꝛimo clamat: inſinuaans peccatoꝛes
omnes mente ſuꝑlvs: male ſibi placentes.incedentes

in altitudinẽ magni coꝛdis.diuinis voluntatibus in eu

angelio palefactis.animi et moꝛũ cõtumacia reluctãteſ

a potẽtia ſui filij diſpdendos! Fecit inq̃t oĩpotẽs dey po
tẽtiã in bꝛachio ſuo filio certe ſual diſꝑſit ſuptvs men

cacharias de iohã⸗

te coꝛdis ſui Et potẽtes ſeculi huius in ſuis viribo cõſi
dentes.nõ in foꝛtitudine illius qui ꝓ nobis factus eſt in
firmus.deponendos pᷣdixit.quia bꝛeuis eſt omnis mũ⸗
di potentia. et velut tela omniũ ſuccidit vita:et velut ſti
pula tollent᷑ a vento. qui carnẽ bꝛachiũ ſuum a potentiã

poſuerũt · Et ſequit᷑ vacuitas gratie atq; gloꝛie nõ replẽ
da.quotquot tpales diuitias queſierũt quos in ſuo dul

ci cantico duabs ſentẽtijs cõdemnauit Depoſuit potẽ
tes e ſede: diuites dimiſit inanes Tria ſolũ aduerſuʒ
malos inſeruit.que tunc et nũc ꝑfidos tangũt iudeos
atq; paganos in vita euangelica coꝛruptos:et a ꝓfeſſio⸗
ne retrogrados cheꝛiſtianoss.
De odio. Capitulum IIII

⸗ „»„

Ata mente atq; cõſideratione tractandũ eſt. qd

in peumoꝛdis cheiſti naſcentis eraduerſo dete⸗

ſtabiles patenter exoꝛti ſunt:imo eoꝝ mala ne⸗
fanda crudeliter patuerũt.vt vita chꝛiſti ieſu ex contra⸗
rijs conclareſcat:et ſua ciaritas monſtraret in tenebꝛis
peccatoꝛes. Igit᷑ nato dño ſtella noue claritatis apparu⸗
it:excuius fama turbatus ſxrodes parẽ ſeu ſupioꝛem
in regno.aut ſui regni ereptoꝛẽ ſuſpicatꝰ expauit. Qui
ſtatim in lumine ſtelle quod audierat exarſit in odium:
et falſum ſpondens obſequiũ.moꝛtẽ minabat᷑ in xpᷣm.
Quẽ nõ ſingulariter reperiens.in cõmuni repire ſe cre
dens:a rabie dialbulica excitatus.iniuſte interfecit ꝑuu⸗
los iſraelis.Quid in iſto aliud ſignat᷑ herode.niſi mũdi
tyranni.qui lumen ſtelle.veritatis vicʒ vbiq; fulgentis
in animo odiũt depꝛehendi nolunt. Ců viderint verita⸗
tem manifeſtã fieri repꝛimũt:aliud lumẽ numinis aut
hominis qᷓ; ꝓpꝛiam rgtanni nõ ſufferũt. Equalẽ non
patiunt᷑:ſuperioꝛẽ inſidijs cõpꝛimunt. Quemlibet ſtu⸗
dioſum arte.moꝛib elegante a natura dotatũ. eoꝝ que
poſſidet ſuſpicant᷑ raptoꝛẽ.et alioꝝ bonitatẽ. ſuum eſti⸗
mant detrimentũ:et ꝑ ſuperbia aduerſus omnẽ celeſtẽ
gratiã.lumen atq; doctrina inſurgũt odiunt et confun⸗/
dunt. Quid ꝑ hunc herodẽ niſi mundi ſapiẽtes.qui pite

ter nature curſum aliud euenire non credunt. cũ nati
uitatẽ noui regis nouitati tribuerint ſideris Repꝛobit
ſi fuerit iam euentũ.qui quandoq; credere ſwondent t·

exploꝛent.et vt interimant ſic exploꝛant et falſum polli,/
centur obſequium vt decipiant. et omnem puritatem
et vite mundiciam de celo venientem occidere querũůt:
virtutem odiũt.dirigentem in celũ. Qui cum herode
terrenũ tyrannice dilgunt regnũ.nec parcũt innocenti
bus eoꝛũ vitam ꝓ nihilo eſtimãtes:illis ſolum parcunt
quos ſciunt poſſe tenere ſuhiectos.a quibo nequeũt in⸗
ferre iacturã. Cõſilia omniũ ad ꝓpꝛiũ querũt arbitrium
vt volũtas oĩm ſit in malũ: WM
De vana gloꝛa. CLCapitulũ v
LAterius autẽ noſtre mentis intuitũ dirigente
v videam quid in iſto herode veritas omnia lu/
ſtrans intendit: qui aduerſus chꝛiſtũ nondum
fantẽ imo in cumabilis vagientẽ in tanta ſeueritate cõ⸗
ſurgit. vt ꝓpter ipᷣm ceteros quos eſtimat ſimiles dedu
cat in necem. Et nimirũ ꝙ aduerſus mũdi dñm in car⸗

ne iam natuʒ. initiatoꝛ? noue vite.fundatoꝛẽ eccleſie.fa

bꝛicatoꝛẽ ſcale aſcenſionis in celũ.fugatoꝛẽ demonũ.ſa⸗
nitatũ ommiũ largitoꝛẽ. ꝑſecutoꝛẽ infirmitatũ viſibiliuʒ
et inuiſibiliũ piter et deſtructoꝛẽ.reſuſcitatoꝛẽ moꝛtuo⸗
rum imperioverbi ſui.operatoꝛẽ diuinoꝝ in carne.⁊ hũa
nox in diitate fontalẽ virtutẽ et radiũ omnibꝰ pꝛeualen
tem.ſolũ ſua roluntate cũ woluit coꝛpaliter ſuccumben
tem cõſurgit. Qð ſi moꝛaliter et miſtice intelligere cu⸗
pimus: interpꝛetato eius nomine cognoſcemus. He⸗
rodes interpꝛetat᷑ gloꝛians in pellibus:ſeu pelliceus glo

rioſus. Vlide igitur quis eſt hic qui coutra chꝛiſtum in

t 4

Liber octauus De vicis

exoꝛdio ſue natiuitatis inſurgit.et qui ſignantur in ipᷣo
cognoſce.Apparente deſuꝑ vita que ignorabat᷑ in terris
et celoꝝ gloꝛia emiſſa de ſuperis:mundi gloꝛia cõturba⸗
tur. Et dimiſſo cõgreſſu quẽ chꝛiſtus et eccleſia cũ re⸗

pPꝛobis in herode ſignatis miſtice ſemꝑ habet.qui pecca⸗

toꝛes in ipo ſignant᷑ intendimus:p eo ꝙ cõtra vicia de⸗

clamamus.q́;obꝛem homines mali fiant vt caueât eno⸗

damus. Pꝛoinde in ipo herode pelliceo gloꝛioſo ipi pec⸗

catoꝛes intelligũt᷑ qͥ de pelle atq; in pelle ꝓpeij coꝛpis glo
riatꝛenutriẽtes delicioſe vltra qua deceat.et fouetes ꝑ⸗

amplius q; natura requirat Et ob amplioꝛẽ gloꝛia ꝑ dã
natam arte ſupgrediunt᷑ natura:vt capillos cõtoꝛque⸗

—

ant et artificioſe ad flauitate deducant. Etia nouaculaʒ

arte tonſoꝛiã plus debito ſepꝑe aſcendere ſaciant ſuꝑ bar

bam:vt ſepius viri niſi coꝛpis habitus diſtinxiſſet mu⸗
lieris effigiẽ pꝛemonſiraret. Mulieres vero ex varijs fu
camentis in pelle coꝛꝑis ſuꝑgrediunt᷑ naturã: et q;tum

in eis eſt in facie cõfundunt gratiã chꝛiſtianã. Mon eni
niſi a dialulo et cõſentaneis eius fuit inuentũ:ꝙ in chꝛi
ſtiano coꝛꝑe atq; in vultu pꝛeterq; naturalis coloꝛ alius
Er ſocietates cum herode ꝑſequente chꝛiſtum

adderet᷑.
habent/qui magis gloꝛiant᷑ in humana pelle fucata colo
ribus:delibuta vnguentis.ſuꝑcilijs depilatis.cute pten
la.cõtoꝛtis crinibo.adhibitis varijs in capite oꝛnamen⸗
tis: q; in chꝛiſtiana gratia.que per fidei virtutẽ atq; ba⸗
ptiſmi virtualiter eſt in eis. Sed pꝑticipiũ habebunt cũ

demonibo.qui cum herode gloꝛiant᷑ in pellibo: in quaruʒ

gloꝛia chꝛiſtũ pſequunt᷑ in moꝛibus.Ad herodẽ autem

omnes ꝑtinent.qui matrimonialia iura tenetes.magii

gloꝛiant᷑ ꝙ vxoꝛes aut viri habent pulcras facierũ pelles

q; pulcras mentes.et magis exultant ꝙ pulcre pulcri

ſunt.qᷓ; ꝙ cõiuges ſimul ſunt.et iocundius gaudent de

L lcun dinis. q́; de bono humamtatis atq; virtu⸗
t quotqt de alijs neceſſitudine qualcũq; ↄunctis

extollunt᷑ de pulcritudine pelliũ.herodẽ ſequunt᷑ pellice

unm gloꝛioſum:deſpiciũtq; chꝛiſtũ diuinitus gloꝛoſum

Sed quia pelliba ꝓpter tuitionẽ a frigoꝛe circundamur

hyrodiani ſunt qun gloꝛiam in eis non neceſſitate ſectan

6

tur. Scribimusſepe pelles ſcripturali artificio aptita⸗

tas.ex quibus varie naſcitur mala gloꝛia.et plerũq; ta

lis exoꝛitur: vt ad infernum demergat hmõi gloꝛioſos.

2

Gloꝛiat qui naturalez ſcientiã appꝛehendit in cartis. vt

ꝑ hmõi gloꝛiã.ſepe quis cõtemnat et gratiã:et ꝑgloꝛiã

ſilogicandi: ſcientiã ſanctã dei. Et in celo habitare ſe cre
at. et cõpꝛehendere ſiderũ omnẽ curſum.qui aſtroꝛuʒ

ſigna et vias.codaicum et equinoctialẽ circulũ.et epyai

cdlum aſperit in cartis vt dum planetarum naturam et

curſum ſcire ac equare ſe credant: iudicia ꝓferunt.vñ
wlut futuroꝛũ enunciatoꝛes.ſecretoꝛuʒ dei cognitoꝛes

i1naniter gloꝛiant᷑. Sed ve hominibo ſemel et ve iterũ:q
ad gloꝛiã in pellibo ſcientiã aliquã didicerũt. Nam bero⸗

dis facti amici et ſimiles:ſed chꝛiſti facti ſunt inimici at .
Grebelles. Ymplemus plerũq; pelles male queſita pe⸗
cunia.et pfunctoꝛiã cum herode captamus gloꝛiã: quã⸗

doad conq burſa plena pendet. Et wre cu lxrode xpᷣm

pPauſpere egenũ pſequut᷑:q de pleĩs pellibo gloꝛiãt᷑. Cin

gumus tractas linealit᷑ pelles. et er eis capita oꝛnan

are ſtiſh.⸗ ſepe i
inſig

exhis tollerabilis eſſet vita.lH
cei gloꝛioſi:et chꝛiſti ſunt cõtemptoꝛes quoſcũq; figu,

equoꝝet quato auro atʒ argento Innulato de ſemilunu
lato.cõtoꝛto atq; retoꝛto vermiculato atʒdiſtẽto. ductili
10.7 irradiato coloꝛibo. ſiguris imaginibus
inſignitoin clericis et laicis.pᷣlatis et ſubditis.dñis et
ſeruis:q; meus ſermo ipa ne
nat. i rie plo: ii
pellibus his oꝛnatiuis manifeſta öſtumit oneliau i

poꝛtat.

310 1pa nequ experientia magis cla

erodiãi ſunt taliter pelli

rat herodes. Similiter calciamus ad inanẽ gloꝛià pel⸗
les.appo ſitis ſepe coloꝛibus ſoꝛanmnnibo multis factis
vt non ſolum in fade ſed in pedibo velit calciatus pel⸗
libus cõſpici. et ad inſpectionẽ ſuoꝛũ pedũ ipemet coga

tur inflecti:vnde ſe ſentit inaniter gloꝛiari. Herodianꝰ
eſt et ſuo modo atq; moꝛe ꝑſequunt᷑ chꝛiſiu:qui ad va⸗

nam gloꝛiã.nõ ad neceſſitatẽ calciamentũ hiſtrionicuʒ

De choꝛeis. Capitulũ vx

Oaptant᷑ ſepe pelles ad tympana ⁊ cymbala fa

c cienda.vt ex tactu vario multiplex et varius ſi⸗
at ſonus.ad cuius ſonituʒ choꝛea ducit᷑ hoim et
mulierũ.iuuenũ et puellarũ:vt fiant amfractuoſi ꝓceſ⸗
ſus. Et merito. quomã ab ipis chꝛiſtus derelictus eſt re
ctus.ſine quo inceſſus omnis eſt toꝛtus. Et ſingulari⸗

ter ſaltant pleriq;: toꝛquetes actib membꝛa. Et cantile

ne varie declinant᷑ ad ionũ multa cõfirmitate ſonabilis
inſenſibilis: et wolubilitate nimia viue vocis. Exr quib⸗
tanta et talis naſci᷑ gloꝛia:vt a pluribo et plerũq; diui⸗
na cõtemnant᷑ miſteria:et innumera fiant peccata. Di⸗
mittuntur ſepe miſſe pꝛedicatões et diuine voces in ec
cleſia reſonantes.quado pulſant᷑ taliter tenſe pelles: et
obſeruantia dierũ feſtoꝛũ a tractarũ pelliũ gloꝛia detur⸗
pat ur lerũq; caſtris patis ad bellũ inducit᷑ ſonituſ pel
liũa ad hinꝰ ſoni gloꝛia fit interfectio bellatox. Nõ coͤpe

ti herodiana gloꝛia chꝛiſtianiſ:quibo ẽ repꝛomuſia celeſtiſ
Mõ expedit gloꝛia coꝛruptibilis et pellicea:quibo incoꝛ⸗
ruptibilis eſt repꝛonuſſa diuina. Mõ decet pelliũ gloꝛiã
querere in terris:quibo pꝛeſto eſt gloꝛia in excelſs. Eli⸗
de magnũ et malũ moꝛale miſteriũ qð exoꝛtum de glo/
ria pelliũ quã ipᷣius herodes in ſinuat· Melliceus gloꝛio
ſus odit ſtellã.lumen Vwritatis abhoeret.pſequit ur chꝛi
ſtum doctoꝛem veritatis:occidit infantes vt deſtructoꝛ
puritatis · .

De foꝛnicatione. Capitulũ VII
Lius pelliceus gloꝛioſus fratris accepit vxoꝛẽ:
a pellis pelle placita carnaliter potiretur. vt et
repꝛehenſoꝛem iniquitatis tradit ſaltatrici: nec
pellis aufertur a pelle.
De inceſtu. Capitulũ VIII
Onſidera pamplius berodiadẽ pelliceã gloꝛio⸗
c ſam. que filiã pꝛemonuit vt caput ſui argutoꝛiſ
erpeteret a rege ſue ſaltationis in pꝛemiũ:quia
inceſtum et lururiã gloꝛioſarum pelliũ arguebat.
De veriſione. Capitulũ xX
IJge alium pelliceum gloꝛioſuz deridentẽ in al⸗
v ba veſie chꝛiſtum: amicum factuʒ ferentis moꝛ
tis ſententiã ſuꝑ iym.
Lapitulum X
Uſpicere vlterius nõ omittas. quoniam alius
i pelliceus gloꝛioſus occidit iacobuʒ:poſuit et in
carcere petru. Ergo otemplare attentius quid
ſupꝛaſata gloꝛia fecit: et nunc moꝛaliter facit. Et perſe⸗
quitur chꝛiſtũ et ſeruos eius:deſtruit virtutẽ chꝛiſtife /

ram et appendicias eius.Nec in his in omnibo lna na⸗

ture damnamus acq; cõſundimus. nec artis periciã im

pꝛobamus: ſed gloꝛiã abſq; chꝛiſto. et peccatũ quod nõ

eſt ex chꝛiſto ſed ex talier gloꝛia ſepe oꝛitur repꝛsobamus

Er inaniter et talitr gloꝛiantes peccatoꝛes dicimꝰ. chꝛi.
ſti et vite ſue inimicos.animo et doctrina ſentimꝰ.et ab

eius humilibus caſtis et iuſtis moꝛibo diſſonantes aſſe

rimus:quoniã chꝛiſtus hoꝛum omniũ gloꝛiaʒ humani
atq; mundanã nõ queſiuit. oblatã rennuit.ſuis ſequaci

bus et chriſtianis omnibus.quibus adhuc ex euange⸗

gilio loquitur interdixit et interdicit:et eternã immaer
ceſſibilẽ gloꝛiã repꝛonnſit.

. — —

et cõtra vicaſermombusdo. Balua.

Ne ſimilitudine alioꝑ wno operũů. Capim XI

Atera celi tuba ſilueſtre rõale animal chꝛiſti vir

a tutibus ſubiugale deſerta incolẽs loca meroꝛi⸗

hus apta pquirens. indomeſticabile hommiby
ſociabile angelis immotũ niſi ad diuinũ imperiũ.chꝛiſti
pꝛeco baptiſtaq; iohannes vox diuine vocis ad turbas

ad eum veniẽtes peccata ꝑ ſimilitudinẽ quiba teneban⸗

tur rememoꝛat:vt ab eis peccatis ipſis et poſteris fiat
cautũ dicens. Genimina viperarũ.quis vobis oſtendit
fugere a ventura ira Bonũ eſt ꝙ fugiunt mali ſunt qui

fugiunt:vt boni fiant fugiũt.Einde ergo mali ſunt qui
fugiunt? Quia ſunt genimina viperarũ. Clipera emm
ſpecies eſt ſerpentũ.vi parturiũt vipeꝛe:ac ꝑ hoca vi pa⸗
riendi ſunt vipere appellate. In teſtamento eni wteri

cingulũ ſacerdotis erat oꝑe vipecino:et in actibo aploꝝ

manũ apli pauli vipera muaſit.Nam in eoꝙ vi pariunt

eos ſignãt qui ſeipos violentãt ad malũ aliqð peragen⸗
dum:atq; alijs vim pagendi faciũt. Qðõ aũt in vteri te
ſtamento cingulũ fiebat oꝑe viperino.coloꝛẽ intendere
voluit ille qui dixit.vt nos ſciamus velut vicia pᷣcauen⸗
tes:qð illis fuerat imperatũ ad cõſtringendas coꝛpib⸗
Veſtes. Eſt vt fert in illo animali veneniero coloꝛ ethe⸗
reus ad ſuperbiã. rubeus ad inuidiã atq; iram. albus ad
