Seg iſti aduene ſunt:et ſepe ꝓpinquantes nobis in ali⸗
quo. aut quadam ſimilitudine moꝛum. Mꝛopinquatio
magna fit in cõmercijs. Oꝛopinquatio iudeoꝛũ habitã⸗
tium inter nos cõuerſationes mutue Amicicia fieri ne⸗
quit:niſi eoꝛum cõſentio fiat.nõ ꝙ qui bene ſentit cum
male ſentiente cõſentiat. Chꝛiſtiano ſentiente cum pa⸗
gano atq; iudeo amicicia wera nõ gignitur: ꝓ eo ꝙ ab v⸗
troq; de deo male ſentitur. Ab eo ſiquidem tempoꝛe quo
dei filius pꝛo humana generatione dignatus fuit carnẽ
ſuſcipere.atq; innotuit euangeliũ ſanctum eius vera a⸗
micicia inter fideles atq; infideles ꝓfecto nõ potuit re⸗

periri.HNõ ergo velit qui tituluʒ chꝛiſtianitatis agnouit

cum inſidelibus amicari/Cõ uerſationem autem miſip

pter ineuitabilem cauſam omnino declinet p loco tem/
poꝛe atq; rebus.ne foꝛte quodam humanitatis intuitu
et moꝛum aptitudie obſequendi liberalitate coꝛ noſtrũ
in ipoꝛum amoꝛe molleſcat:⁊ cuʒ ceperimus amare pau
liſper iudicabimus deum quare ipᷣe ſic damnat. Uult e⸗
nim appoſitus amoꝛ ſepe diuinum in amato mutare iu

dicium:etiam ſi nõ mutatur delictum. Qui vero impe⸗

ricioꝛes ſunt poſſent andire ab illoꝛum oꝛe wrbum: qo

credentibus generaret aliquod dubium/Qiii wro ha⸗

/

bent legis chꝛiſtinane peritiam ſimiliter õuerſationem
auertere debent niſi cõpulerit iuſta neceſſitas.magis v
ro cum aderit charitas:ſi poſſent quempiam infidelem
ab infidelitate diuertere cõuerrereq; ad fideʒ. vt pꝛimo
eum der amicum cõſtituant:deinde ipᷣi efficiantur ann⸗
ci.quia gehennali dignus eſt pena qui pꝛimo ſui anteq;
dei aliquem vellet amicum:ſiue qui ad ſuam amiciciam

dei recepe rit mninicum Kanene tPinqſünſtes a
nit

ſeruntur.qui nulla peunte noticia nulla phabita expien
tia velut aduene puenerunt. Sed cum ignotis non eſt
amicicia copulanda:neq; cum illis quoꝛum nulla expe⸗
rientia pbabilis anteceſſit. Amicus ſecretoꝛum aperiet
oſtium vero amico. Quomõ ergo nota ſecreta faciet ei:
cuius perſonaʒ ignoꝛat: Motiſſima res amicicia eſt: mẽ⸗

tis notos peragit. Si omnia ſunt cum amico tractan⸗
da:de ipo pꝛimũ opoꝛtet habere noticiam. Et anteq tu⸗⸗

um auimũ qmico cõmittas: experientia pcedat pꝛobate

virtutis. Hõ emuntur equi niſi pbentur:nec ammalia

que ad vſum queruntur. Non dantur pꝛecia ſiue arre Pꝓ

eo qð emitur.aut emptio queritur niſi erpientia pꝛoba⸗

bilis antecedat:ſi experiri cõſuetudo pmittit vt ratio q̃⸗

rit. Nemo vult in caſſum experte piſcere pꝛecium. Pꝛe⸗

cium wro nullum amoꝛe pcioſius eſt:amoꝛe wro ſoluz

cõparatur amicus. Pꝛoinde nobilem theſaurum no eſ⸗
fundas in ignotuʒ: aut erpientia nõ ꝓbatum/En foꝛte
dicetur. quem inueni ommbus eſt pfectus amicus. ne⸗
mo de ipo cõqueritur omnẽ nouit amiciae regulaʒ:quã
omnibus ſeruare didicit vram. Adhuc vero palpitatio
reſtat: ſoꝛte copulat tecum nouam:qui wteram amicici
am pꝛeteꝛnuſit. Qui veterem dimittit amicum de no/
uitate aut inſtabilitate cauſatur. Elir vanus amicari ali
cui nõ eſt dignus:aut pᷣmoꝛtuus eſt ſuus amicus. NMo⸗
lens inamicate viuere: cum alijs fedus amicicie querit.
Nec te moueat:quia quod alteri placuit tibi ſoꝛte omni
no diſplicebit. Hõ eadem ratio que alteri tibi bominem
reddit acceptum. Mꝛeter cõmunes rationes amicandi
aliquid in hominibo latet.vnde ſingularioꝛ amicicia red
ditur vt etiaʒ virtutis pꝛobitas poſtponatur placito ſin
gulari.Pꝛopinquantes aduene. ſimulatoꝛes ſunt qui
moꝛes moꝛibus nouerunt:ferunt autem in ammo qð
oꝛe nõ ꝓferunt. Pꝛoinde auteʒ erpedit cum talibus de⸗
rogare amiciciã aut ꝓbare:anteqᷓ; coꝛde atq; meeihuop
fitearis anncum. HMincieſus filius ſyrach dicit. i oj
ſiges amicum:in tentatione poſſide illum.Tentatio p⸗
batio eſt rerum:et eoꝛum que requirunt᷑ ad vſum ſimi⸗
liter et hminũ.Nrobetur homo qui ad familiarẽ ami⸗
ciciam queritur. Moneſtius eſi nõ iungere:qᷓ ſegregare
cõiunctam, Amicum verum oebani anguſtia:hoc ſalo
mon aſſerit. Grater in anguſiijs cõpꝛobat᷑. Cirtutisa⸗
micus ob pꝛeſſuram a virtute nõ decidet.quia duplici⸗
ter leceretur. pderet rem et famã:nec deuitaret quãdo⸗
; pꝛeſſuram. Qui amicatur homini amoꝛevirtutis:nõ
dimittet eum in anguſtijs atq; pꝛeſſuris. Mam ſi piret
coꝛpoꝛe amicus:virtus ipᷣa nõ perit. Qui wero ex coꝛru⸗
ptibilibus initiauit amoꝛem. ipis heuntibus amicicia
perit. Pꝛoinde dicitur. Non cognoſcetur in bonis ami⸗
cus. In bonis tempoꝛalibo atq; coꝛruptibilib omniſ we
latur amicus. Ipis abeuntibus:aperte cognoſcitur q̃le
fuerit amicicie fundamentũ.Auertũt ſepe faciem amici
coꝛtuptibilium ab oppꝛeſſo:et quaſi nõ fuerita memo⸗
ria remouetur. Ex hoc ioh dicebat de amicis qui eum v⸗
debant oppꝛeſſum. Fratres mei me pᷣterierunt. Sicut
toꝛrens ex repentinis et niueis fluuijs aggregatus cu⸗
ius naturalis vena nõ extitit ſiatim defluit. et aluens re

manet inhumectatus. ſicrepente tranſit:qui er wnave

cam delaturaʒ. ſed que moneta methafoꝛice

re amicicie nõ fuit amicus. ꝛopinquant et adueniunt
multi amici moꝛe toꝛrentiũ ex aquarum inundantium
multitudine:ſed in anguſtie tempoꝛe amicicie ac amico
rum alueus remanet veſiccatus. Non emas auruʒz ant
argentum er coloꝛe: habent eni ſimile falſum. materia

hondus potius require et imaginẽ et ſuperſcriptionẽ: ſt
ad curſum ſunt deuoluta monete.Mõ reſpiciaſ in hmi
ex

ne blandam fſaciem nõ moꝛes exarte facetos:nõ foꝛinſe

in homine
amicando perquire.Qui vero pꝛudẽtes ſunt: nouerũt
ſepe qð in puerbijs ſalomonis dicitur. Quomõ aquis
reſplendent vultus pꝛoſpicientium: ſic coꝛda hominum
manifeſta ſunt pꝛudentibus.
H Capitulum Ix
Vnes ſirmiſſime accidioſi ſunt in amicicia re⸗
o pꝛobandi: qò ex alia interpꝛetatione gergeſan
. aperte colligitur. Eſt enim eijciens colonũ cul⸗
toꝛ terre colonus dicitur qui operando lalvꝛat:qui eum
eiſcit abrenũciauit latvꝛib. In tentoꝛio quieſcẽs latitat
in cauerna pigricie.ſubvmbꝛa doꝛmit: in ſecreto damna
te remiſſionis. DHelicatus amicus nemini gratus:que⸗
rit omnino amicicis in euentibuſ actuoſos. Amicicia de

licata ꝓpter homines indigentes nõ cadit:nõ enim ſur⸗

git cum indigentia pꝛemit. Quod pꝛemat eos neRa

„

–—

E-l En

fFt SD

Liber
rium eſt:qui mundi huius habitant incolatum. Habi⸗
tatio terrena miſera eſt. et ſemper agitatur peruerſis la⸗
wꝛes doloꝛes defectus habet certiſſimos.quietes incer⸗
las.ſuaintates dubias: pfectus inſtabiles ex quip opoꝛ
cebit actu euigilare amicum dei qui patitur.xet ſtudio a⸗
mimiaptitudine coꝛpoꝛis ſubire lawꝛes. et nõ ſolum re⸗
rum ſed coꝛpoꝛum cõmunitatem amicicia facit: vt ſi pe⸗
de vnus deficiat ꝓ ipſo ambulat pes amici. ſi manus al⸗
terius altera officium debitum agat: ſi ocuius eruetur
aut caligabit: qui videt oculus erit amici. aluri ſurdeau
diens omnino ſubueniet. Elinguis factus lingua indu
gebit amici:pᷣdominante infirmitate in vno alter lub
ſubuentõne diſcurret. vno qumodolibet carceri tradito
alter pꝛo remedio vigilabit ad oſtium vno ſuſtinente in
iuriam alter ꝓpulſare conabitur. Hec penitus actuoſuʒ
querunt amicum. Mulla nanq; iuſticia chꝛiſtiana cõce⸗

dit:vt p his euentibus relinquatur amicus.Non enim

reliquendus: quouſq; deſierit eſſe bomo et ratioms cõ⸗
poſq; virtutis. Sola enim moꝛs hominẽ ſoluit:que ani
mam alienato coꝛpe. um examinato coꝛpoꝛe nulla eſt
amicicia retinenda.excepto ꝙ chꝛiſtianice tradatur debi
te ſepulture. Rationẽ ſoluit fatuitas ſiue cõtrarius er/
roꝛ:que ſi incurabilia ſunt. amicicia omnino ſoluatur.
.um fatuis atq; errantiby iuſticia phibet amicari. et fir
matam iubet diſſolui virtutem vicium ſoluit. et de fini
bus hominis pulſat. Ab animo pꝛoꝛſus exulet amicus:
a quo exulat virtus. Si vero pꝛo quibuſcunq; cõmuni
ter in coꝛpoꝛe accidentibus: nõ eſt relinquendus amicꝰ.
niſi ſpe coꝛreptionis expectaretur interdum:igitur aba⸗
micicia repellatur inerxceptuate omnis ocioſus.ſimul in
animo ſe amoꝛe foueant:coꝛpoꝛe vero quieſcant.Oum⸗
taxat qui potioꝛ eſt coꝛpoꝛe alijs amicis ſiue ſubſtantijs

guintuſdecimus

lingua in cõcilio lbono Gerus nõ remouet iram: ſed ac⸗

—

cendit in paſſo. Gerus omnes occidit in lingua. in ani⸗

—

mo vero Ham alte hentit ach agelari ſi decem miliũ

bominum vires adeſſent in coꝛpoꝛe: n poſſit tam alſte

ferire. Ferus benignuſ crudelibus:pijs autem omninda

crudelis. Gerus autem afflictionẽ affſicto deſolationſe
veſoſato oelectatur inducere.viduarum ſpupilloꝛnſegẽ⸗
ereaſt paſſoꝛũcauſam videre rennuit
cõpati neſcit.⁊ lachꝛymis placari atq; inclinari ommino
negauit.vtitur irremediabilibus armis: et cum tangit
Wellet tranſfodere. Gerus.nature atq; ſacramentocon⸗
temnit deferre. ferrum ſerum ſemper poꝛtat et innoũãt
ferus.Crudelia ſunt viſcera eſt
per. feritur õs fert in lingua ferus.ſed inter
dum ſuauia:vt ferius feriat. GFerus vitam feram. fero/
ſos moꝛes fert ferientibo ſe ferus.Ferus furẽs:generis

um animũ fert ſemn

pꝛopinquitatẽ abhoꝛruit. ꝙerus nõ ſubuemt. ferus hõ?/

rea tempoꝛe neceſſitatis claudit.ferus innocentiaʒ odit.

ferus dilaniat.ferus pereutit.ferus expoliat.ferus occi/
dit.ferus in occidendo cõſentit:ferus cum feris dmoni

bus ſociandus erit.nunqᷓ; cum hominibus amicandus
Subijcitur beſtijs homo a feritate deuictus.nõ natura
ſed animi ꝑtinacia et immanitate moꝛum.Ferus liben⸗

tius ad mala facienda q; ad cõuiuia pergit: ad turpia

ad eſcas. Sanguiſſuga inſatiabilis eſt:ex ſanguine pꝛo
cul odoꝛatur bellum. Ferus ſolum ſiſtitur ab omnixotẽ?
tia:et ab impoſſibilitate ad mala ſuſtinet moꝛa un⸗

feritatie in veteri teſtamento et in hoſtijs gentiliũ mul

ta ſunt exempla:ſed nulla peioꝛa qᷓ; que a chꝛiſtianis fa⸗
cta ſunt tempoꝛe chaſtianoꝛum.yrannides parcialita

ſpiciantur et interrogentu mullum feritatis genus in

minus valentiſe atq; ſuos accõmodet/olonum eicie
tes etiam ſunt qui de ſuis lawꝛibus viuere nolunt.ſed
per turpia et violentias furta ſiue rapinas falſitates at⸗
qʒ vſuras inedia vitaʒ captant. Hoꝛum ſicut mala que
faciunt eſt amicicia fugienda: etiam ſiad iſta turpia nõ
requirant.
Capitulum X
QLiud genus hominũ in anucicia deuitanduʒ in
a alio filio eueo nomine deſignatur:cuius inter⸗
pꝛetatio plenitudinẽ mali poꝛtat. Euei nac in⸗
terpꝛetantur feri.feroceg xeſſimi colligẽtes lapides: SEe
ricrudeles vſitatoxocabulo et poteſtate male agendi di
cuntur. Et feruntur moꝛe ferarum:motu omni ratione
pꝛiuato.erus eſt qui ab omnibus animoet moꝛibus
ſ õinde Hmãaeël aſpe

RhE Vro cotradicit. Pꝛoinde Hymmael apel
latus eſt ferus bomo.quia manus eius cõtra omnes et

manus omnium cõtra eum.Feri ſunt omnes homineſ.
qui efferato amimo viuunt:quibus melius eſſet coꝛwꝛe
fieri efferato. Multi natura Hawmimeckantrne Kta
viuentes:et moꝛibus in alio id agentes.erus animuſ

indulgere non nouit.ſepe fingit
tum intallibiliter trucidet. GFerus nõ placatur muneri⸗
us: acqineſcere pꝛecibo ne rus gaudet ſanguine
in certamine fuſo. Claleſeticim audit homines in ho⸗
mnes ſeuientes. Ferus ſemper noua machinatur to⸗/
menta et nõ ſaturatur crutiatoꝛũ lenis:et nihilopendit
Hhminũ vᷣſtam. Gerus ſemper auimo ferit. Ferus ſine
cauſa litẽ inquirit. Gerꝰ fer et cõtabeſcit animo ſi non
ferit:et non cruciante cruciatus eſt Ili. Nerus ſocius de
monis:qui lapſis requiem nõ cõcedit: Ferus nunq; ſẽ
ad picula obicem:ſed pꝛeuinʒ facit. GFerus dole 1
mine mala cauentur.gerus maledirit omnem pecutie
tem incaſſum:benedixit autem qui ſignanter tranſuer/⸗
berat. Ferus expedite ni i ad malum cõſulit: eius liga

uenitur nõ actum.Noui demonũ pꝛe omnibus eſſe fe⸗
ros.feꝛioꝛes atq; ſimilioꝛes collegas:quoꝛum amicus.
ſciat quia demonũ eſt qmicus. Igitur cuʒ feris homini⸗
bus ſicut cum feris eſt amicicia ſocianda. Quoniã ami
cicia initium eſt animnoꝛuͦ et manſuetoꝛũ amabilis qua
litas.Almiceicia animi refugit feritatem. velut totius ſue
cõſiſtentie omnino cõtrariam:et ſui regni atq; dominij
emulam.Amicicia nõ nouit iniuriam:pinde necrepen
dere nouit. Amicicia nõ hoſpitatur in domibus feritatiſ⸗
pacatum eſt hſpicium eius.Abhoeret amicicia truces:
nec aſſiſtit animts efferatis. Amicabilis in viſceribo pi⸗

us:et moꝛes habet iure tractabiles. Pius et ferus: hbo⸗

ſtis et hoſtis. Vnter hoſtem ? hoſtẽ amicicie ſella ſubuer
titur. Moꝛscractabilis et furens vita:ignis ⁊a aqua. In

Vlt bꝛeui ſermone ꝑſtringam.ad ferum vera amicicia eſ
ſe nõ poteſt:imo penitus eſſe nõ debet. Feroces referun
tur ad coꝛpoꝛa tantum. vt feri ſint animo ſemꝑ.quãdo⸗

q; vero et coꝛtoꝛe feroces et intelliguntur.ſed magisa⸗

micandum eſſet cum fetentib infirmantibus coꝛpoꝛe:

qᷓ; cum ferocibus malis. In ilis coꝛpoꝛa:in iſis moꝛes
infeſti penitus hoꝛroꝛi. Nefandioꝛi per omnia interpꝛe⸗
tatione ſunt euei.in amicicia declinandi: peſſimi nanq;

interpꝛetantur. Peſſimus eſt:qui in malo nõ poteſt de
. terioꝛari. Peſſimus eſt:aui aſcendet turrem nequicie.
qui attingit apicem mali. Peſſimus eſt:qui ab ea quali

ſuit inficitotum totè ſe dedit. RPeſſimus eſt:quip poſſe
nullum malum dimiſit in hauſtum.Legitur ꝙ ſodomi

in iuuenes homines q in pulcherrimas mulieres. Sʒ

T —

alereelatrocſila anorici dominandi libido ſi circum

ter ignem ⁊ aquam que ſit cõuentio exꝑientia loquitur

tate bona qua deficitpfecit extremũ:et ad eaʒ qua diſſo

te peſſimi erant. Peſſima res erat ꝙ magis inſaniehat

pena oſtendit:qualis eoꝛum peſſimitas fuit. Deſſimus
eſt:qui ſeipᷣim violentat ad malũ.Peſſim eſt: qui adin⸗
uentiones et nouitates adinuenit in peccatis. Unde

ſtne wpulus dei cõminationem accepit a moiſe in deſerto: ꝙ manere. Sed cõtrario:ũ nulla intrinſecatio:eoꝛũ ſub⸗
nan pꝛopter adinuentiones peſſimas in peccatis eſſet perdẽ⸗ ſtantia et qualitate manente.Mõ intrinſecat igms aque
INIn dus.Aldinuentiones peſſime in ccatis ſunt.cum quis nec aqua igni.MHõ intrinſecatur nox diei aut dies nocti.
nan⸗ Heeter aſueum maſo:uũ mnſurgentiim a natura coꝛrupta lux in tenebꝛas nõ ingreditur. nec tenebꝛe in lucem.o⸗
nn per ſubtiles et ſedulas adinuentiones ad malum cona⸗ poꝛtet ꝙ vnum maneat alterum abeat:et alteruʒ depel⸗
ONe tur. vt plus velit facere ac inuenire ſuaſus a malicia pꝛo latur ex altero.Habentia ſimilitudinẽ aliquã cõmiſcen⸗
N paiaiq; cõmotus a fragilitate aut coꝛrupta natura. DPeſ- tur. vt aqua et vinum et quãplures liquoꝛes. et aliqua
nnt ſimusigitur qui ſempad extrema vicioꝝ accedit.Deſſi genera metalloꝛum et hoꝛum ſimiliũ:quauis neq; ha⸗
ün mus eſt.cui ſi ad aliquod malum agendũ deſit aliquan beant ſimiles qualitates. cõtrarioꝛum wero nulla com⸗
ngt do facultas:ad nullum tamẽ væeſt iniqua wolũtas. Peſ mirtio in talibus natura reſpuit:magis vero in intelle⸗/
N, ſimus eſt. in quo nõ eſt aliquod rectũ in animo ſiue mo ctualibus virtutibus atq; bonis chꝛiſtianis moꝛibo di⸗
NNn e nbus inuenire. Peſſimus ſxondet faciliter fidẽ: vt ma nina iuſticia cõtradicit. Nam intrinſecatio cõtra nature
ANhin ioꝛem inferat fraudem. Hoꝛum doctrinabat ſa omõ ca⸗ oꝛdinem.inquietudinem ſepe parit. Clapoꝛ intrinſeca⸗
dinter uere amiociam:nequiciam eoꝛuʒ declarans. Qui relin⸗ tus terre contra oꝛdinem ſue nature:terremotum gene
h.ke, qunt iter rectum:et ambulaãt per vias tenebꝛoſas. Qui rat cum erumpit:in aere vero denſitatem nubium in⸗
enens wro letantur cum malefecerint:et exultant in rebus peſ tercluſus aut tonitruum aut choꝛuſcationẽ parit. Peſ⸗
nd. ſimis. Nam qui exultat in malo malus.ᷣ in peioꝛe peioꝛ: ſimum ſi includatur in optimo ſi optimũ includatur in
voci, in eſſimo peſſimus eſt. Et inter ſeptem que dominus peſſimo.aut vnum cõuertetur ad reliquum. zut hartir
Raci⸗ odit boc muneratur. Et coꝛ machinans cogitationes nent inquietum: quoniã hecoꝛdo nõ patitur. VUbioꝛdo —
nan En imas. Meditatur atq; machinatur cogitationes peſ ſbi quietẽ eſt neceſſario adeſſe, Colligentes lapides eos (. GU
Hancus imas.quicircã im humanum a iquid atq; imperti⸗ inſinuant qui verbis duris alios dilapidãt:ac animi du 6
— nenercepto ꝙ carnẽ aſſumpſitmachinatur:et aduer⸗ rici perſequuntur. golligunt lapides qui lapidare wo⸗
ten ſus chꝛiſtum humana ratione coͤſurgit. Ylle machinat lunt. Colligunt lapides qui ediſiñcare in mu ndo iſtolcõ
ri peſſimum qui ſine a onm Wlo ſubuertere nititur certant. Edificatio lapidum ſignum eſt ſupbie: indeie⸗
nind pꝛorximum. Ille machinatur peſſimas cogitatõnes.qui ctabile querit ediſicium facere.Colligere ad edificiũ la⸗
mmie ſemp cogitat quomodo ſtatuatur iniquitatis thronug: pides negatio eſt moꝛtis. Difſicile moꝛi credit qui edi⸗
nchv⸗ et virtutis ſolium Tiuſticie cathedra ſubuertatur/Cũm̃ ficat.Colligere ad edificium lapides:rebellionem fecit.
his omnino amicicia nõ eſt ferenda. Neceſſe fit gmmtus Qui wero edificando exceſſit:cõturbauit rempublicam
lümu vt hic aut alibi deꝑꝛimantur:qui ad ꝑſſimas amicicias Collectio lapidum inſenſibilium aggregatio:et ad duri
unoſn copularuntCgitur palipomenõ. q ioſaphat rer inda ciam fit aceruus. Colligit nanq; lapides:qui ſe materia
ncillta poſt multa bona opera iniuit amucicias cum ochoſia rege libus atq; pꝛementibus onerauit. Gertur in pfundum
ncrcumn iſrael:cuius opera fuerunt peſſima. Et particeps fuit vt aque lapis pꝛoiectus ne colligas ſubmergentia mentẽ.
dennsn faceret naues que irent in tharſis:feceruntq; claſſes in Ad hec ſcriptura dicit. Qui ꝓijcit lapidem in volatilia:
eſſeſen aſyongabar. Pꝛophetauit autem elyeſer filius dodaym deiecit illa. Collegit quiſq; lapides:ſi quis in animo ver S.
Namns. de mareſa ad ioſaphat dicens. Quia hâbuiſti fedus cũ bum durum emiſit oꝛa in volatilia. id eſt in bomines cõ
PPpnin ochoſia:percuſſit deus opera tua:cõtriteq; naues.nec po templatiue viuentes. qui niſi tantum ꝓ eſca non decli⸗
noniam tuerunt ire in tharſis. Ecce deſupꝑ omnium inſpectatoꝛ nant ad terram.et pſecutus eſt eos atq; pꝛopellit dep⸗
dbis gun⸗ emonſtrat.q;tum ſibi diſpliceat cum peſſimis amicari pꝛijs finibus.Cuʒ his nulla ſit federatio amicicie.ðſi au
totingſe qui non ſolum peſſimi ſed etiam eſtruxit opera cõſele — tem fuerit abrogetur. DBDWUWD
Gdnimn rati zmnc Rechi aliquaſi moꝛa ſimt ammus: vt no⸗
ſettn tus fiat peſſumus. Et in quo penitus amicus peſſimuſ H Capitulum XI
1öriatt ochoſias refertur. Quia ſecutus eſt peccata paterna ſi⸗ Enus aliud fugiendum in amicicia in filio no⸗
n tmees. militer et materna. Peccatum grande inter cetera fece B8 mine arat lxo cõpꝛehenditur. qui longitudo co, ſ dhh
ſeenppit rat achab pater eius.qui vineam pauperis volebat au⸗ Eelenaifffermeratu tatur. Eſt eternitas:eſt et longi
ſeorbo ferre:et cum aliter nequiret cõſenſit in moꝛtem eius:at tudo. Etermitas in alia vita:longitudo in iſta conſiſtit. 2,, 4.
laſcbuer q; poſſeditadoꝛauitq; idola. Mater wro eiug ſuo tempo SBi eternitas cõſulit:cõſideretur p eternis. Tongitudo = .
au In re inuenta eſt peſſima mulierum. pſequebatur enim ꝓ⸗ pꝛo longis tempoꝛalibus atq; tempoꝛibo conſult. Plu⸗ c=.- — — 8
ſogentu pixtas domini.et falſos ꝓphetas tuebatur atq; fouebat: . ra ſunt vtiq; cõſilia quomodo vita trahatur in longum/ mer —-
gincuc quoꝛum impietatem ochocias animo ⁊ operibus ſeque pꝛofuit ſi poſſit ptrahi ineternum. Cõſilia multa fiant:
ferun batur. adoꝛ auit baal irritauit omnium creatoꝛeʒ: quod quomodo viuatur in vita beata. IYnuenitur cõſiliarius
anüd eſt iniquitaſ marima. Sequebaturq; weſtigia illius qui ad euadendum tempoꝛales penas: rarus qui ad euaden
nugen pꝛeuaricationẽ et idolatriam per auctoꝛitatem regiaz et dum eternas. Inuenitur pꝛo vxoꝛeſmnõ pꝛo virtute. pꝛo
n. iniquã indurerat pꝛimo in populo iſrael: cuius ioſaphat lucro rerum mion meritoꝛum:ꝓ honoꝛibus perfuncto⸗
n factus amicusextitit punitus in naſiibus nauigantib- rijs ſnõ pꝛo eternisp ſanitate coꝛpoꝛis.rarus pꝛo ſanita
foma . in tharſis pꝛo auro ophir.Tharſis exploꝛatio gardij in⸗ te mentis. Cauendus eſt omnis n e ad amiciciam aſci⸗
uune terpꝛetat᷑. Naues ſtudia ſunt ad aliquod arduum ope-· ſſatur.qui ſolum nouitp longitudine ꝛum dare
m randum. Pꝛoinde illoꝛum omniũ ſtudia qui peſſimis conſilia Etenim auertet hominis m ntem:ab his quo
nt amicantur/oiuina vindicta franguntur: ne in exploꝛa⸗ rum penitus nõ eſt finis. Qui ſolum tempoꝛaliter con⸗
nan tionem veniant infallibilium gaudioꝛuʒ. Idcirco nulli ſulit:non pꝛo eternis ſed ꝓ tempoꝛalibus queſiuit ami⸗
bue rrtatur in dubium quin peſſimuspeſſimabit amicum cum. Idcirco dixerim nulloꝛum veram fuiſſe amiciciã:
une⸗ vt eius participiõ pꝛematur animus.ne figatur in regio qin non tradiderunt aut queſierunt eterna. Nempe iu⸗
iptoſe ſe iilavbi vraſunt gaudia. Jait oinimocte peſmmo/ ſticia chꝛiſtiana. re ſpectu eternoꝛum marime ligat ami⸗
ſſcont rum amſcia repelſatur. Dptimũ eſt in moꝛbus ami,· cos: ad hoc enim iubet diligere inimicos. Proinde ſepe
ſaniehi cicia. Optimum et peſſimum nõ habent legem glutinij accidit inſpecta lege credulitatis chꝛiſtiane. interuenien
neg. Dj Optimũ et peſſimum nulla iuſncia nectit.Amicicie p⸗ te amoꝛe charitatis chꝛiſtifere.vt amicus de amici moꝛ⸗
ſn pꝛium eſt intrinſecari ad animos amicoꝛum:non extra te nõ deleat:credens ipᷣm in eterna deduci. ipo inerer⸗

de iuſticia chꝛiſtiana

-K= r. r Fr-

iber

na deduci.et ipo in eternis pariter in domino frui. Nec
non amicus amat bonum amici:quis ad ipm bonuma⸗
liquãdo nõ poſſit. ultotiens et ꝓcurat et ad deuʒ gra
dum pꝛouehit: ad quem nõ poſſet aut vellet attingere.
Non curat amicicia graduum altitudineʒ;: dum animo⸗
rum credat equalitatem. P οde chꝛiſtianus amicus
nõ gaudet hic amicari ſi amiociam dei ſperat eternam.
nec multipendet pꝛeſentiã ſi pꝛemoꝛtuus illuc ingredi
tur. vbi erit libera in omnibus amicicia. in ſ ſent ia crea⸗
toꝛis εNitι—túα oRINO tiDi duitaxat terrenoꝛum
cõſultoꝛ:queratur omnino qui ſciat et valeat ad eterna
cõſulere ſimiliter et pꝛeſtare auxilium. Inde dicit ielus
filius ſyrach. Pacifici ſint tibi multi: et conſiliarius ſit
tibi vnus de mille. a xcum omnibus eſt habenda. ſecd
cõſiliari? amicus ſi vnus de mille:ſit vnns electus ex
mille. Millenarius numerus eſt: vltra quem nõ pgre⸗
ditur miſi rephcetur. Sit vnus qui ad vnum den cõſu⸗
lit:qui ad eterna te dirigit qui te poſſidere poſſit in deo.
in quo nõ perditur ſi moꝛitur am cus homo: ſed rarus
eſt. ſingularis eſt. ſicut vm in mille. Iſta multitudo cõ⸗
ſulit ꝓ longitudine valde bꝛeui:hiuſmodi amicus quipꝓ
eternis ↄſulit omnis bom medicamentũ poꝛtat. Elnde
ſer iptum legitur. Amicus fidelis:medicamentũ vite
immoꝛtalitatis. Et qui metuunt dominũ inuenient il/
lum. Ecce qualis eſt fſidelis amicus medicamentũ vite
Oꝛdinat iſtam vitam officiũ aſſumit medici wrus ami
cus. dieram a nociuis imponit. purgat verbis. et aſper
ſepevidetur dulcis in malis ſemp amicus nõ dicitur x
rus:quia dum adhibet curam in moꝛibus etiam ad im /
moꝛtalitatem poꝛdinat. Qui vero ꝓ tempoꝛe perituro⸗
rum longitudinẽ cõſulit amicus eſt tempoꝛis: et nõ p⸗/
manebit ſi nubilum tempoꝛa paterẽtur. Minc dicitur.
Eſt amicus ſcom tempus ſuum:et non permanebit in
tempoꝛe tribulationis.Amicus igitur tempoꝛum in hoe
tempoꝛe deuitentur: ne foꝛte ad eternitatem beatiſicam
atempoꝛe infelici puenire nõ ſinat. Tempoꝛales amici
ad eterna ire retardant: et multo impedimento fiunt:
ne celeſtia capiamus. Quoꝛum vox de humo et coꝛ ter/
rena inſultat: neſcit cõſulere pꝛo eternis. Nec quis da/⸗
bit alteri cõſilium: qð pꝛo ſeipo nõ accipit. Et ſixerbo di
cet:cõtrarium oſtendit operibus. Operum autẽ muta⸗
tiua fit in hominibus amicicca.
Caapitulum XI 2
Miqua plyreſeoꝛũ generatio non recipiatur ad
i amiciciaʒ. DHominus enim iubet imo pꝛohibet
qui nouit iniquam. Interpꝛetant᷑ enim plxre⸗
ſei ſeparati ſiue diſſeminati. Elnit amicicia nõ ſeparat.

Heparati atq; diſſemnati od amiciciam nõ cõueniunt.

Et q;ʒuis poſſit vtrunq; in lonã partem reflecti.nos ve/⸗
ro cogimur omnino in malam:pꝛo eoꝙ repꝛobatus eſt
homo.cuius nominis agi interpꝛetatio. Separati cuʒ
quibus amicicie nõ tractande ſunt omnes quia religio
ne chꝛiſtiana receſſerunt et apoſtatauerunt a fide.in o/⸗
mnibus eſt inutilis factuſ. Salomon dicit. Homo apo
ſiata vir inutilis graditur oꝛe puerſo annuit oculis ſte/⸗
rit pede digito loquitur. pꝛauo coꝛde machinatur malũ:
et in omm tempoꝛe iurgia ſeminat. Huic exemplo veni
et perditio ſus.et ſubito cõteretur:nec habebitvltra me
cneinan Separatus a fide chajſtiane religionis: nihil
nobiſcum debet habere cõmerci. Deceſſit in cõtrariam
partem qui fidei abrenunciauit chꝛiſtifere:repudiauit ⁊
chꝛiſtum amicicia iterum repudiat ipm. Separatuea
chꝛiſtianis ſolus nõ man ſit:ergo ad aduerſos acceſſit.

tholica errauerunt:nulli ſeruabũt debitam fidẽ/Suũn
ſeparati apoſtate ꝓfeſſionum. um quibus velut cum

Aduerſacijs amicus nobis inimicis erit. Quia fide co⸗

1—

quintuſdecimus

falſarijs amicicia denegetur. quoni ipſi doo bominibus
ſibimet amiciciam negauerunt.et maledictioni ſubia⸗

cent niſi ſpe coꝛrectiomis et cõuerſionis ommino ineui

tabile participiũ habent ad eos:vt etiam aue nõ offera⸗

tur eEaaeiie qui actioni ſcripturarum intel-
lectu diuiduntur:finxerũt tales ſectas ⁊ ſecti ſunt. Se
ꝓarabantur malicio ſi in veteri teſtamẽto.donec adeſſet

purgatio legalis:manebantq; ſepe foꝛis domos et extra

caſtra. Mοοde quos ſepat ommno amicicia recti non
ſunt donec iuſticia chꝛiſtiana iudicet eſſe purgatos:cum
quibus amicicaa ſit ferenda Geparati appellant᷑ omni

bus moꝛibus ſingularibo incedentes:qui nõ verentur
perturbare moꝛes publicos et pꝛobatos. Qui etiam ꝓ⸗
pter aliquod inſigne virtutis.aut ſcientie quam habere
ſe credunt.abalnjs recte viuentibus intentione/cõuer⸗
ſatione moꝛibo ſeparant᷑: viciſſitudinẽ amicabilem non
merentur:ſeparati enim ſunt.Omnes vera ſapati ſunt
inequales et impares:etenim ab equalitate atq; parili⸗
tate receſſerũt.¶ ſeparatis igitur omnino exꝑcdit ſeꝑa⸗
rari:nec amiciciam fieri ad eoſdemAſpeni et ꝓbatũ eſt:
ꝙ pꝛopter aurum et argentũ homo ab homine ꝓpinquo

vel remoto ſeiungitur:ſepatur ſepe ꝓpter rem vilem e⸗

tiam et turgem. Et magis dilexit irrationabilbo et in /
ſenſibiliba atq; turpibus aſſiſti:qᷓ; reſeruare cum homi⸗
ne iuſtum fedus. Multi ſunt vniti ſub tecto:amimo au
tem ſeparati ſunt. Oſtenderũt pleriq; magnã vnionẽ
verbis: intentione diuidebantur. Sed de intimis quis
iudicabitur: Amicicia in credulitate ꝑagitur. Quomõ
fiet amicicia fſiſi qari ſſẽ ccẽdam.et alter amari ſe cre
dat: Quid mihi de intimis iudicare ſi ſeparatus aut v⸗
nitus: Quis introſpexit hominũ viſcera: Interioꝛa qͥs
nouit:Libet quod dicitur:ſed regulam infallibilem ad⸗
uerte vniti et ſeparati· Amicus eſt alter amicꝰ ſicut qui/
dam interrogatus.quid tibi eſt amicus reſpondiſſe ferf᷑:
lter ego· Si afnicus alter tuus eſt:munq; allegabit ex·
cuſatõnes in petitis.in erumnis.in lawꝛibus.in tribu⸗
lationibus pariter ſuſtinendis: ſicut tu cõtra teißm nõ
allegabis. Quem videris inuenire ad iſta ſuffugia ercu
ſationes inquirere.letanter nõ exponere coꝛpus et res:
ſeparatus eſt animo.amiciciã ſoluʒ verbis amoꝛe velo⸗
pere nõ fouebit.Erxpedit omnino cum ſeparatis nõ ami
cari:et amicatum ſeparatum fieri. Huius enim inſolu⸗
bilis eſt ratio.quia melius eſt nõ conſidereqᷓ; woſt cõſi
dentiam decipi. Multi ſexe amici multa fecerunt ꝑicu⸗
Ia nõ timuerũt.releuari credebant ſi affuiſſet oppꝛeſſio

tempoꝛe vero quo amicicia per opa debuit clareſcere ſa .

luit.et indigenti melius fuiſſet ꝓuiſum:ſi talem nõ
buiſſent amicum. loꝛaginẽ veſperationis paraui⸗
amico in neceſſitate defecit iuiſit dminuſ multo mi
raculo ab egiptijs iſraelitas:pꝛo eo ꝙ quis eſſent inea⸗
dem regione.religione wero et cultu ſeparati erãt. ne
quiter igitur ſepatis recede:amiciciam nõ cõiungas diſ
iungeq; cõiunctam. Cum diſſeminatis expedit idema⸗
gere. Siſſeminati diſperſi ſunt in omnem vanitatẽ at⸗/
q; vanam doctrinã:quoꝛum amiciciã opoꝛtet neceſſario
euitare.qusniã qu ad ſeipᷣm nõ colligatur:munq; col/
ligabitur aut colligabitur ad amicu m. Diſſeminat ad
ſe conueniet nemini· Collectus ad ſe:onera iuſte poꝛta/
bit amici. òM
apitulum XII —
Hꝛüum vero qui ſignantur in aradio. qui de nu⸗
e mero male ſobplis fuit:ab nbicie iubemur al
ꝗq q; pᷣmonemur auerti. Aradij xonentes conſi
lium aut deſcendentes feſtinaũter interpꝛẽ de⸗
ptem̃ bominum genera deponunt male cõſilium. lij qᷣ

„— .

4

4 daudire cõtemnunt cõ ſilium. alij qui audiunt ⁊ abijciũt

.1.
An n. d r-, . SH.

—
—
—

inidig
iſübi
bineti⸗
oſfen
nintel
aleſſler
Aerun
ihon
doitum
ommni
Erenr
ellamo⸗
nhabee
ecoͤber⸗
emnon
Atiſunt
parili
I
aneſ
Pinguo
1Memen
libpetin⸗
lumotpi
anumoe
hävnions
imisquis
Olomno
un ſeae
g auty/
rioracs
DAemadt
ſcutapin
ndiſeſerk⸗
Negabtter,
Bintrih⸗
winn
ffugiren
nam
morewlo⸗
Ntononni
niminto
runt ga/
topreſo⸗
reſcepel
em o

ltomi
ſentinea⸗
erit Ane
fongesd
ir iene
Mnitatet/
ntteſino
unch
mminn

de iuſticia chꝛiſtiana

., .* . „ . ☛
aliſqui ſubito et impꝛouiſe cõſulunt petentibus.conſi⸗/
lia deponuntaalij qui ob rem cõſilium poꝛrigunt/alij qui
perperam cõſuluntaſij qui bonum alioꝛuʒ cõſi lium par⸗
tendanefeen in vt nõ ſiat eune Aurtörennu
audire cõſilium falli nõ poſſunt. qdð ſollus dei eſt ꝑ natu
ram.et cõſirmatoꝛum per gratiam:ꝙ ſolum in ſuperis
agitur.aut cum a viantibus deus illuxit. et inui ſibili lu⸗
ce inuiſibilẽ pfudit ammã tato certitudinis argumẽto:
vt omne dubium ſit amotum. Quod pauaoſſimis da⸗
tum legit ur llis ſũccedunt aliqu excellere intellectua⸗
k lumine.etlveritatiſtotius ſplendere fulgoꝛibus:vt nõ
indigentes ſibi ſolis appareant. Qubus vt ſopoꝛe pꝛeſ⸗
ſis euenit qui vident in ſomno lumen ſolis. fulgenteʒ
meridianam lucem: et ꝑambulare multa loca tramnte
recto. Qui cum euigilauerint aut in pfunda nocte:aut
ceto obſcuriſſima doꝛmiunt. Hi ſunt deponentes conſi⸗

lium. qui audire penitus nolunt: ſibi omnes ſufficien⸗

tias aſſcribentes /E tſepe nõnulli reperti ſunt atq; repe⸗

riuntur qui ſe cognoſcunt indigere cõſilio et inſufficiẽ/⸗

tiam autumant qua pꝛemuntur. ſed quia penitus repu⸗
tari inter homines wlunt.cõſiliuʒ nõ petendo deponũt
ne inferioꝛes his quos cõſulunt eſſevideantur vt eoipo
aliquid eſſe appareant.cũ alioꝛuʒ cõcilia nõ ꝑtractant ſa
pientes in eo videri ſe credunt:quo alioꝛum cõſilia re⸗
fugiunt. Mi penitus ad amiciciã nõ uerantur. qui in p
pꝛia virtute cõfidunt aut alioꝛum cõſilia ſpernendo de⸗
onunt:de quibus ꝑ Elaiam dicitur. Ve ſilij deſertoꝛeſ
ait dñs.vt faceretis cõſinum et nõ ex me.⁊ oꝛdiremini
tela nõ ꝑ ſpiritum meum:vt adderetis peccatũ ſuꝑ pec⸗
catum.Qui ambulatisvt deſcendatis in egiptum: os
meum nõ interrogaſtis. Os enim dominieſt quicu nq;
nouit dei ſcientiam et verĩtatẽ agendoꝛum. et poteſt et

rum verius q; in lege hominũ. Multi vero legem deio⸗
mnino audire cõtemnunt. Cõtra qs cacharias clamat.
Poſuerunt coꝛ ſuum vt adamante:ne audirent legem
Et ꝑ ſalomonẽ ſapientia dicit Deſperiſtis omne con⸗
ſilium meum:et increpationes meas neglexiſtis. Ego
quoq; in interitu veſtro ride:et ſubſannabo cumxobis
quod timebatis aduenerit. Cõtemptoꝛes ergo cõſilio⸗
rum: ſibĩis parauerũt ruinam. Eum ruinoſis aſciſci
aut anncicia cõtrahi velle:ruere eſt cum ruentibo/i
iunt. Audiuit ſanum et ſenio

ſcit pꝛeſtare conſiliũ:a quo eſi anteqᷓ; fiat aliquid requi⸗
rendum Ynieg⸗ dieſt cõſilum agendoꝛuũ et cauendo⸗

ti audiunt cõſilium et abici
rum cõſilium. robvam rex filius ſalomonis regis:ꝙ mi⸗
te dulciter et leniter reſronderet populo alleuiari peten
ti. Qui eoꝛum cõtempſit conſilium. adixrens puerſo
infelici cõcilio iuuenuʒ:vnde ſecuta eſt diuiſio regni ſui
Que quãuis deberet merito paterni delicti. potuiſſet ſi⸗
ſti oꝛdinatione ſane cõſilij. Hultis e nim malis obuiãt

conſilia ſana. Et ruptis habenis:incõſultea bona non w⸗

—

niunt auũt ruunt.Audiuerũt multi con ſilia ꝓphetarum
et de poſuerunt:id ſolum agentes ad quod ad vwolunta⸗
tis impetu ferebantur. Elt in regum volumme legimuſ
reges iſrael et hieruſalem cõgregati atq; parati ad pꝛe⸗
lium. ꝓpletam quendam miceam nomine iuſtũ et ſan
ctum ꝓ cõcilio ꝓphetice viſionis interrogauerunt. Qui
adiuratus reſpondit eis pꝛout acceperat a dominoverita
tem. Yõi vero a ꝓpꝛio impetu agitati alioꝛum ſuffulticõ
ſilijs cõtra ꝓplxte cõſilium quo decreuerant aſcenderũt
ſuſtinentes exinde quomodo ꝓpſxta pᷣdixerat ante con⸗
flictum. Non igitur ſunt hi ad amicicdam euocandi: ma
gis vero ſunt reſpuendi qui conſilia ſana deponũt. Ami
cicia vero ipſa pceſſus cautos inquirens ſemp conſilia⸗
tiua eſt et ſana cõſilia querit. et ad inuicem còſiliatiuos
amcos.vt vnus ad alio conſilia querat:vt cautioꝛ in o⸗

O= ⸗e. = T r . he⸗

ORD) . ( —
— „—☚ — - - r— *» 221

lvꝛibus parta gratiſſime gratis amicis

mnibus ambulet et alter alteri conſulat ſi pꝛeeſt conſu
lendi virtute. Si wro in erogando conſilio deficit. in⸗
quirat ab alio vt amico fidenter et examoꝛe petenti cõ⸗

ſilium in fide atq; amoꝛe conſulendo reſpondeat. :09

inde conſiliũ deponentes carent amicandi virtute. De⸗
ponunt quidam cõſilium videlicet irrogando petentib⸗
ſed conſiliũ alijs inferendo deponere eo vicium eſt. atq;
deponentes vicioſi reddunt᷑ ꝙ faciliter et impꝛouiſe de⸗
ponunt.Nõ enim expedit impꝛouiſe mferre con ſilia vbi
ponderoſa res agitur:maxime his qui nõ habent certaz
ſcientiam aut expertam negocioꝛũ et agibilium /Tales
ſunt qui conſilia impꝛouiſe cõferunt quales canes in in
certum latrantes. aut aues ad incerta volantes. ſiue a⸗
ues nutrite iuxta humanas voces: que aliqua humana
Verba er audiendi frequentia didicerunt nò intelligen⸗
tes cum ꝓferunt. Conſulto: impꝛouidus ruina eſ po⸗
puli:magis vero qamici ſi in ipo conſidit. Qui ſubito coͤ/
ſulit in re dubia:filio pympus aut amẽs eſt. Multi ſubi
to dederunt ad interrogata conſilium: ne ſupſedentes
haberentur ignari. Quos cenodoxia in loquẽdo deludit
nunq; dominati ſunt vrrw. Poſſent multi ſana pᷣſtare
