vult iuſticia que neminem male oꝛdinat ſiue diſwonit:

nec velit in ſeipſo intranſitiue aut ad ſeipᷣm tranſitiue

aliter fieri.pꝛeter id quod licitũ eſt ex moderamine chꝛi
ſtiane iuſticie.Ac per hoc omnis amicus amicum pꝛius
intentione.animo.voluntate.fide.vita moꝛibus.ad iu⸗
ſticiam et in iuſticia. qᷓ; ad ſeipᷣm nieri velit. NMullus quẽ
lam ad ſeipſum pꝛiuſq; ad iuſticiam:meri velit amicũ.
on enim eſſe poteſt hommi verus amicus: ſi ante iu⸗
ſticie amicus vere non fuerit/
ſuis hec foꝛmoſa imago quan

m nominabilem trini⸗

tatem. Yraſcitur d fectibus perfectionem in pꝛofectibo

nit ffectiones cõtra falſo philoſophantes. Gau

E ratio ſi recta eſt ſine repꝛehenſione cõpo⸗
det de pꝛeſentia:dolet de bemiaſera⸗ ſanctum termi

num:timet ne ſiat diuoꝛtium: gaudet ſi placet: dolet ſi

diſplicet. Sperat placereſtimet diſplicere.gaudet de p⸗
ſperis dolet de aduerſis.ſperat pꝛodeſſe.timet ꝑꝛodene
nõ poſſe.gaudet ſi gaudet.doler ſi dolet.ſperat ſi ſperat.
timet ſi timet. Et totiens et taliter he affectiones vari⸗
antur in coꝛdibus amicoꝛum:quotiens rerum viſibiliũ
et inuiſibilium variantur euentus. Et eo feruentius m
amicicia chꝛiſtiana quo in adeptione ſeu perditione re⸗
rum ſpiritualium et virtutum q; tempoꝛalium ſeu coꝛ

nec mirum. quoniam ſi animoꝛum vere amicantiuʒ di
uerſa eſt ſubſtantia:voluntas tamen et affectio eſt vna
Eſt enim amicicia:ſenſus verus alterius amici.Et vbi

poꝛaliũ rerum chꝛiſtiana iuſticia plus enſ

animoꝛũ faeta eſt vnitas.ſenſus pꝛoſperi vel aduerſi fa

ctus eſt vnus. Et eque generantur in animis a rebus

contrarijs paſſiones: et affectiones a placitis vtrunq;

i g hu . 1†

De IJuſticia chꝛiſtiana

cruciant out perfundunt leticia: velut vnum/Specie

ſaet pulchꝛitudine ſua iſta imago dilecta mtendit pꝛo
pere:atq; pꝛocedit vt regnet. Specie videlicet inuiſibi
lium virtutum pulcritudine vero irrepꝛehenſibiliũ mo
rum:his velut gemmis oꝛnats placet:patiturq; omies
cum ipſa in federe coniugalitatis aſciſci. Nempe ſpecie
virtutum pꝛoſpere ipſa intendit atq; pꝛocedit:vt ipſam
pꝛudentia pꝛeeat ſagaciter deuitans contraria que ami
ciciam turbant aut ex toto confundunt:et eligit que iu
ſte amicicie dent augmentuʒ:et ducit per ſemitas equi⸗
tatis.vt in neutram partem ſe flectat:ſed via regia gra⸗
diatur/omitantur a lateribus temperantis et foꝛtuu⸗
do:ne pꝛocedat in nimium et vt pꝛocul pellat aut pati⸗
enter ferat aduerſum Mũſticia quandoq; ſequitur quã
doq; pꝛocedit. quandoq; collateriſat. quandoq; ſubeſt.
quandoq; ſuperuolitat. Elerba ſim bolica ſunt qui legit
intelligat. ꝓmago que amicicia wera eſt:non eſt dpicta
parietibus nec metallo aut lapidibus ſculpta ſiue pꝛo/
minens deducta figura.ſed in coꝛdibus hominum ſcri⸗
bitur.in moꝛibus vero pꝛeminet:et omnem aptitudi⸗
nem compoſitionis habet. Qui inuenit amicum dicit
ſcriptura:inuenit theſaurũ.?ludeo dicere: amicum eſſe
ſuper omnem viſibilem theſaurum. Mam ſepe theſau⸗
rus furibus patet multipliciter ꝑditur: verus amicus
non niſi per eternam moꝛtem:nequaq; vero per tem⸗
poꝛalem aut coꝛpoꝛalem perditur ſi pꝛopter qum dihè⸗
gitur qui amicatur. Subuenit amicus tempoꝛe indi⸗
gentie.atq; ſi nouit amicicie veritatem amicum:vt ſe
pꝛo equali parte gubernat:et pꝛopꝛia commodat mem⸗
bꝛa ſi perdidit ſua. Verus amicus melioꝛ quaʒ theſau⸗
rus: nam furibus non patet neque pꝛedombus.Ami⸗
cus ignitus eſt carbo: et pꝛope poſitum reaccendit
extinctum. Amicus verus masgis ſtudet amicicie qᷓ;
perſone.cum qua diſpoſuit amicari.Etemm perſons ſe
pe fallit:amicicia vero ſemꝑ eſt eadem. Si amicus aſpe
xit in amico amicicie altiſſimaʒ cauſam.nunqᷓ; nouit di⸗
uoꝛtium facere q́;uis merueraãt male acta perſone. ſed
expectabit vt coꝛrigatur aut detrudatur vbi maleacta
meruerunt. Amicus verus lectus eſt in quo ammus
amici alterius inuiſibiliter portat et poꝛtatur amicus:
et mirum eſt videre.ꝙ ex duobo duo poꝛtatoꝛes ⁊ duo

poꝛtati conſurgunt. Nam eodem momento vterq; poꝛ⸗

tatur et poꝛtat.Amicicia vero hominum chꝛiſtiana que
ſola eſt vera coꝛona inclita moꝛum eſt et vite confiden⸗/

tia toſe aet bocnlus ſuſtentationis etiam his defece
atum refugium. et iuxta pelagus poꝛtus/

runt indubi t iuxta pe
redemptio de carceribus a ſeruitute libertas diuine im

.pꝛedabiles omus pꝛotectionis/turris ſecuritatis.vi⸗

nea leticie:ager ſemper fertilis viridarium conſolatio⸗
ins.aromatum apotheca pꝛomptuarium plenum. apia
rium mellis/mãamilla indeſicies lacte iuſte dulcedinis:
claritatis ſpeculum. et viſio intellectualis/collateralis
ſponſa cum qua ſumuntur ſolatia vite pia mater pe⸗
diſſequa obſequens. ancilla parata.ſtipatoꝛium cõmodi
tatigopoꝛtunitatis balneum.fons aquarum viuentiũ

cuſtodia non doꝛmitans a malis.pꝛouidentia in lvnis.

loꝛamentum vite.Que per ſingula velle diſcutere po⸗
tius deficeret tempus qᷓ; loquendi materia. necnon ex
his omnibus cognoſcitur qui amicus eſt verus. Habe
bat enim pꝛo amieo ſuppᷣetente potentia.ommia officia
chꝛiſtifere amicicie.hꝛiſtiana iuſticia fundans amici⸗
ciam chꝛiſtianam atq; perfectam inimicum piſſnadet
nn mumie ꝛohibet.tantumad id quod po
eri. NMaturam et chꝛi

ie caret
ſtianitatem opoꝛtet pꝛeſaruare ab odio. et ſolũ viciũ in
odio fieriAmiciciã c Aiſtiana latiſſima eſt generalitate

cſc 2

manne

.

NS 22—2— 7 *

re n rr-

2
— (T Z

A— rg Seen

/ 7— —— LersE

4.— 2 — 1—

———

R..— — .—6 .

KTrrni e

8 ₰ —
T - 17

4

D 4 èð

Liber

ad omnes enim inexceptuate per diſtinctionem exten⸗/
ditur:et cum quibus non poteſt in viua conuiuere.in
patria magis perfici ſperat. Intenditur etiam ipſa ꝑ ſci /
entiam certam et frequentem conuerſationem:aut per
pꝛecellentem virtutem. Ypſa ſiquidem virtus. eſt ſolo
diuerſa nomine: ab illa que virtutum eſt marina vide⸗/
licet charitate. Charitas et amicicia perfecta ſiue chꝛie
ſtiana:ſolis nominibus viſtinguuntur. Virtus eniĩ eſt
ex qua rexregum voluit nommari.ac etiam ſuos apoſto
los quos mũdi pꝛincipes fecerat ſpirituales. Dicit enĩ
ſcriptura.Qui diligit coꝛdis mundiciam pꝛopter grati
am labioꝛum:habet amicum regem:eternum ſcilicʒ de⸗
um omnium regum regem. Amicus ab amicicia dici⸗
tur. Ecce vniuerſoꝛum dommus ſibi amicus efficitur.
qui ab amicicia ſic xocatur.et amicus relationis eſt no⸗
men. nde lſaluatoꝛ apoſtolis dixit. Vos amici mei
eſtis.ſi feceritis que pꝛecipio vobis:Et iterum. Nõ vos
dixi ſeruos:ſʒ amicos.Amicus enim eſt:qui habet ami⸗
cos.Et amicari vult qui querit amicos:nomenq; ſoꝛti⸗
tur amici.Pꝛoindẽ eſt amicicia qua ſaluatoꝛ omnium
nominatur amicos habens et querens amicos:et ab eo
queſitiet habiti cocantur amici. Virtus eſt in coꝛde ho
minum ſedem habens:in exterioꝛibus moꝛes. Vlirtus
omnium virtutum participium habens. atq; iſarum

quintuſdecimus

officijs digna ſemper manet. Nam ſi non eſſet fides:to

ta in hominibus amicicia deperiret. Vtilitas fidei qua

non viſa credimus con ſiliatio eſt amicicie atq; vincuſũp

quo vnita manet:et retinaculum quo nõ pꝛoſcinditur.
Non aliter ſcimus nos diligi:niſi per ſidem. Signa ve
ro exterius monſtrata:non tantum conferunt ad ſcien
tiam velut fides. Opera ſi qua ſunt oſtenſa foꝛinſecus

ſigna ſunt amicicie nõ amicicia que ſolum in coꝛdibus

hominum regnat:quam ſolum credimus ꝑ fidem. Nõ
enim per reuelationem ſpiritualem atq; diuinam:que

ſunt in coꝛdibus hominum aliter qᷓ; ꝑ fidem hominibꝰ

innoteſcunt.Ac per hoc ſepe fit vt magis dilectio repen⸗
datur ex eo amicicia inuiſa creditur:qᷓ; pꝛopter mune
ra que largiuntur.aut pꝛop:er ſigna que oſtenduntur:

ſi non amicicia crederetur:Et hoc maxime pꝛopter fi⸗

dei bonum in amicicia pꝛecauetur. ne minoꝛ qᷓ; ſit aut
nulla credatur dilectio. Nam deficiente ſide ilico amici

cie alueus in altero amicantiũ ſiccaretur:aut in vtroq;

ſi fides in vtroq; deſceret. Pꝛoinde bonum fidei ſtabili
mentum eſt amicicie.ſine qua eſſe amicicia nequaq; po
teſt. bvnum vero amicicie fidei eſt pulcritudo. Cum fi⸗

de per fidem et in fide initiatur hominuʒ amicicia. quã

—

iniciatam fides etiaʒ nutrit et fouet,: Habᷣet etami aimi⸗
cicia:indubitatam ſpem:ſub cuius hombꝛaculis ſecure:
quieſcit amicus. Sed ipſa partita eſt vt diuiua ſit ⁊ hu
mana.humana ſiquidem pꝛo euentibus nouis: ſi vtĩ
amico in contingentib opus eſſet. Nam fruſtrata ſpes
neceſſitatis tempoꝛe in amico in poſſibilibus et hone⸗

ſtis iure amiciciaʒ abrogaret.quia quod credebatur eua

nuit.Oiuina vero eſt ſpes vere amicicie qua ſuperna ſi⸗
ue diuina ſperantur.quoꝛum reſpectu maxime culpari
debet amicicia chꝛiſtiana que ſola eſt vera: que ſi euulſa
de coꝛdibus fuerit.amicicia vera non ſtabit. Non enim
amicanduʒ eſt de his de quoꝛum vita deſperatur pꝛo ſu⸗

peris atq;ʒ diuinis:tales enim ſunt eterne moꝛtis man
cipia Chaſtaſtem nempe ſibi aſciſcit in ſociam. imo vt

verius loquar ipſa charitas eſt. nec aliter interroganti⸗

bus reſponderem. Sed quid eſt amicicia vera:niſi cha
ritas chꝛiſtiana. Nam ſi vera vertitur amicicia inter de
um et nos.inter homines et angelos.inter homines et
homines:ergo amieicia vera eſt charitas.Aliter qᷓ; p cha
ritatem deo et angelis et bominibus honeſie homines

5

.
WW

non amicantur: ꝙ ſi aliter q; pcharitatem homines bo

minibus amicantur:amicicia vera non eſt/Quattuoꝛ

autem virtutibus quibus diſponuntur hominum mo

res ſupꝛa deſcripſimus ipſam fretam pꝛocedere Cete/

re ſiquidem virtutes.humilitas:patientia. obedientia.

honeſtas.caſtitas. benignitas. oꝛatio. ſilentium. paxet

his ſimilia ſe penitus coauliſant reperiuntur emm nõ
ſemper actu ſed ſuis tempooꝛibus omnes:habitu vero
mentis ſemper opoꝛtet eſſe paratas. Nam et ſuper mon
ſtrauimus a contrario ſenſu in his qui ſunt in amicicia

deuitandi quot et quantis aut qualibus virtutibus ve
ram amiciciam decet eſſe ſipacatn-kTIT m iſia diſſerti,
ne pꝛetereundum eſt. vnde in amoꝛis actu ſit amicicia

verioꝛ:quia pꝛo amicicia vera nũc noſter ſermo concer
tat.Mulla eſt amicicia vbi nullus eſt amoꝛ:etiam ſi to⸗
tius mundidona conflarem. NMam redduntur cenſus
et debita ſoluuntur pedagia et his ſimilia et per cõmer⸗
cia multa fiunt vbi ſepe amicicia omnino non eſſe dino
ſcitur:ſi coꝛdis amoꝛ de medio tollitur:aut ſi inter hu⸗
iuſmodi homines non aſſiſtit. Erit nempe amicicia ve⸗
ra ſi quiſpiam diligatur non dilectus:hic amicica eſt ſʒ
non vera. Poteſi amoꝛ verus impendi abſq; repꝛehen⸗
ſione ſeu amati ſcientia. Sed amicicia vera ſemper agi
tur vnius ad alium:que verioꝛ eſt ex parte diligentis q;
ex parte dilecti. Semper enim amicicia non in dilecto.
ſed in diligente ꝓ ſua virtute fundatur. Nam vt ſupꝛa
fati ſumus virtus eſt amicicia.diligi autem virtus non

eſt. ſed felicitas quedam.cheiſtiane vero diligere duem
piam eſt certiſſima virtus.ad quam virtutem omnes

homines totius ſacre ſcripture robur inuitat Pꝛofecto
veriſſima erit.cum fuerit reamatio vera perequale aut

per exceſſum. vt ſemꝑ amieicia ex eo ſit verioꝛ quo ma⸗
ioꝛ impenditur aut rependſtur.noõ ex eo quo ſuſcipitur
am Medu verio⸗ ſed ce
ligentis qᷓ ex parte dilecti. De inuiſibilibus certioꝛ eſt
agens qᷓ; patiens.et is qii effuncit qᷓ; ſuper quem effun
ditur amoꝛ. Sed de ſenſibilbus ſecus eſt diffinire.nã
aut eque dans et recipiens aut animo certioꝛ patiens
eſt. pꝛout in donis placitis claret.ꝙ dans et recipiens
cert itudine pari penduntur: ille dedit ille recepit. In
moleſtiſs vero patiens in certitudine antefert ur.veſut
vulnus inflictum certius patiens ſenſit qᷓ; ſenſerit qui
inflixit. Sed in dilectione amicicie certioꝛ eſt diligens
qᷓ; dilectus.effundens amoꝛem qᷓ; amoꝛe alieno perfu⸗
ſus.ille in ſcientia ille vere manet in fide. ille ſcit iſte ve
ro credit.Hecnon pꝛemium virtutis viaticum etiaʒ pa
trie quod ex diuina iuſticia debetur vere amicicie.nõ ex
eo ꝙ quis diligitur ſed eo ꝙ diligit firme tribuitur. Ci

gticum pꝛemium cuiuſſibet virtutis verum et pꝛopꝛiũ/

eſt tantummodo feciſſe quod competit feciſſe virtuti.
ſamicatiue vero virtutis ſiue amicabilis dilectionis vi⸗
aticum pꝛemium eſt diligere.aut dilexiſſe.quod ſolum
ei qui diligit non ei qui diligitur adeſt.nam ille impen

dit ille recepit. Ille fecit.ille ſantimur imiliter et pte

mium patrie donatur non dilecto ſed diligenti. pꝛo eo

ꝙ abillo actus intrinſecus reutis effeunditurfe⸗
ro amoꝛ rependitur his pꝛemijs rependens pꝛémiatur/

non quia dilectionem diligentis ſe ſuſcepit ſed quia di⸗
lectionem rependit.nam vbi erat recipiendi patiens re
pendendo factus eſt agens.taliter nempe agenti virtu

tis pꝛemium vtrunq; debetur.et ipſe naciſcitur:An recĩ

pꝛocari poſſit amicicia nulla ratione vertatur in dubiuʒ
que q;uis ſit ad alium ad ſeipſum velut ad alium eſſe
poteſt.et ad deum et ad angelos ⁊ ad homines eſt. Qui
ergo ſeipſum diligit bominem diligit.qui ſeipſum odit
hominem odit.qui ſeipſum occidit hominem occidit.et

r r r r

ed certioꝛ eſt amicicia ex parte di

nean
ote
nme
enti.
npret
INnd
tuped
Kmon
Mnncieig

amicc
9 Concer

Tbeope

n ſion
cenſts
Cofmer
ſedino
erho,
acaven
cneſtß
epeten
emperag
entioch
indlen,
nyrſee
ittvsnon
argnen
1nes
Nokecto
derge
W
ſapgor
änni
cenioet
nemneſin
ffinne,
paten
reapeens
Nept n
turpele
nſerti
dllgens
tiſee
jerige
le noͤt
tur Gi
Vt⸗
ſonion'
NCun
eſpen
retpee
oe
miannm
iadi⸗
nerote
virto
Nited
dubicz
une
ſAi
d

micidium contra pꝛeceptuʒ domini facit. Sic et qn
ſeipſum diligit homini amicatur et hominem diligit et
pꝛeceptum domini facit. Nam ſicut qui diligit iniquita
tem odit animam ſuam. ſic et qui diligit lonitateʒ ami
catur ad ammam ſuam. Et vt audacter affrment. mſi
icicia fuerit recipꝛoca: nunq; in veritate ad alios eſſe

ranſitiud, Mam ex eo quod quiſq; in veritate at
q; vittute ſe dihgit.ad alios vere amicicie ſacramenta
cuſtodit. Et diligit ſecunduʒ chꝛiſiianam et wram ami
ciciam pꝛonmum ſi pꝛimo dilexerit in writate ſeipſum
et ſecundum interpꝛetationes amicicie pꝛimo poſitas
ad ſeipſum debito nature quilibet eſt amicus:debito ve
ro gratie multomagis eſſe debet. Om̃is nanq; virtus
ſuo modo:prius ad poſſeſſoꝛem ex actu refertur. Pꝛoin
de vtroq; debito recipꝛocatur amicicia.et velut inter du
os in recipꝛocatione peragitur et veritate gaudet et cer
titudine fulget et pꝛemium vtrunq; complectitur via⸗

ticum atq; patrium:ſi ſecundum iuſticiam chꝛiſtianam

ad ſeipſum fuerit effuſa dilectio. .
Capitulum. XX

Nicicie autem vena eſt ipſa ratio diligendi

a ſiue amicandi:quam in pꝛincipio huius tra⸗
ctatus multipliciter diſſeruimus: ſed nunc
alio loquendi oꝛdine reſumimus diſſerendã
Batio quippe diligendi que vena eſt amicicie auquan⸗

do naſcitur ex excellentia rei:que ſua wnitate atq; perfe

ctione dilectionem moreruißter amplius viſa nec inui⸗
ſa minus:pꝛeſentia non addit et in nullo abſentia mi⸗/
nuit. Hec intellectus humanus ſiquidem inueſuget:
que in abſentiarum atq; pꝛeſentiarum tantundem me⸗
rentur amoꝛem.Que etiam bonitate pꝛopꝛia nanciſcũ

tur necnon et ſi nibil ſperetur ad cõmodum: partitionz
aut diminutionem non merentur amoꝛis/Ratio alia

diligendi eſt pꝛecepti certiſſima ineuitabilitas: quanqᷓ;
ſit vſq;quaq; difficile.ꝙ amoꝛ pꝛecepto ſiue violentia
exigatur aut impendatur. libera eſt enim actio mentis
amoꝛ.et itinera cohertionis ignoꝛat: nec ab agente dari

—

De JJuſticia chꝛiſtian

.

tem amoꝛeʒ habet ad aliquid pꝛopter ſe: ſiue ad altqjuid

Vpter aliud. Oi vero amicicie vena pꝛeintendit aliqiꝛd

acceſſit ad alium. hocamicicie amne potatus. Quid au

aliud q́; honeſtum: coꝛrupta erit et non bene dicta. Ve⸗
re amicicie vena que ſolum eſt ratio diligendi: ommmno
eſt de irrepꝛeſen ſibili ratione.Vlirtus wro diligendi de
ſe irrepreſenſibilis eſt. nibil enim deus indidit repꝛe⸗
hen ſibile rebus a ſe creatis.alioquin excuſaretur iuſtiſ⸗
ſime maleacta. Elena ipſa fluit et refluit.et labilem de⸗
riuatur in amnem. Pꝛeter lc de vere amicicie wna ſen
ſu altioꝛi tractantes.dicimusilla eternam atq; ineffabi
lem rationem qua deus voluit omnia rationabilia in
vnum per amoꝛem coꝛdium conuenire:ac etiam dici⸗
mus fontem vbertatis et delectationis arca quam ca⸗
ſtrametantur omnes qui conglobatim atq; delectabili⸗
ter tranſire volunt vitam vmbꝛaticam huius mundi.
Vena lec appꝛopꝛiatione quadam eſt fons ille qui ſca⸗
turit in medio paradiſi ad irrigandã vniuerſam terraʒ:
qui diuiditur in capita qttuoꝛ id eſt in quattuoꝛ fluuioſ
quoxꝝ vni nomẽ phiſon. Opſe eſt qui circũit oẽm terrã
euilath:vbi naſcitur aurum.et aurum terre illius opti⸗
mum eſt. Ybiq; inuenitur bdellium ⁊ lapis onichinus
Et nomen ſecundi gyon:ipſe eſt qui circũit omneʒ ter/
ram ethiopie. Momen vero fluuij tercij tigris. ipſe va⸗
dit coꝝtra aſſyrios. Momen fluuij quartiiꝑſe eſt eufra⸗
tes. Sed vt hec clarius innoteſcant: interpꝛetationes
fluuioꝛum atq; terrarum ad quas fluunt intento am⸗
mo videamus. Dhiſon interpꝛetatur caterua: nam pir

tus quedam egreditur de amicicie vena:que habet om⸗/

nes coaceruare ſeu cateruare m vnum. Qui huic flu⸗
nio appꝛopinquaueruntcondiderunt ciuitates terras
villas et caſira. et habitare inſimul elegerũt: atq; vnus

tem eſt ciuitas.terra. villa. quid caſtra.quid habitatio
quelibet:niſi quedam amicicia hominum cateruata ſeu
cateruatoꝛum hominum delectabilis amicicia. VUnde

homines diuerſi generis quos nec vmt linea ſanguinis

aut auferꝛi poteſt inuite.Sed animus cui aſtat actio di

ligendi ratione pꝛedoctuꝗiuſtum diligit pꝛeceptoꝛem:
et con ſequenter diligit q
nec iuſſum ratione atq; iuſticia ⁊ honeſtate caret. Nam
pꝛeceptoꝛ iuſtus iuſte diligitur. et pꝛeceptum iuſtum
etiam ſi iniuſtus dominus eſt:peramplius vnum et re⸗
liquum ſi vtrunq; pollet. Habet nempe ipᷣa iuſticia chꝛi
ſtiana amicari penitus ſub pꝛecento: quod ſi negligitur
tenditur in gehennam ſi nõ perſicitu
pꝛogreſſus eſt adſuperna. ꝛotinus expedit facere de

neceſſitate virtutem. Quod ofino faciet animus qui

ſibi nouit in ſalutem conſulere.et de amicicie vena po⸗
tabit aquam a tali ratione coactus. Poꝛro nullum pꝛe
ceptum ſub celo nobilius q; chꝛiſtiamice amicari ad qð

omnis tationalis animus ſi ſibi fimet et conſulit ſe co

aptat. Ald finem autem beatitudinis oꝛdinatur amican
di pꝛeceptuʒ:etiam cum illo bono quod amicicia in mo⸗

ribus hominum pꝛeſtat.Qui vero finem beatificum di
ligit:ex neceſſitate opoꝛtet diligere illa que oꝛdinantur

ad finem. Pꝛoinde leata neceſſitas nos ineuitabiliter
amicari com Elne Enetief amicitie vena non ſolum
ratio diligendiſed virtus in coꝛdibus hominum inſi⸗
ta diligendi.que vena om̃ino erumpit.et eius aqua de⸗
riuatur foꝛas:vt ex in ſita virtute nature aliud alſiquid
q; ſeipſum cum ſeipſo noſter animus diligat. Similia
ſimilibus copulare opus eſt nature. et in animalibus

dicti veritas claret:quia omne ſimile appetit ſuum ſi⸗
mile. Omnis vero appetitus pꝛecedentem aut ſequen

„ -— („ ϑ.. D

od iubetur. maxime vero ſi

y ſi vrrg perſicitur

L”Z

ad habitandum inſimul acceſſiſſent. vnde cinxiſſent ſe

muris.vnde ſe firmaſſent ad recte viuendum legibus
ett ſtatutis:miſi aquã habuiſſent ad bibendum de flumi
ne amicicie: de fluuio ſcilicet phiſon que caterua inter⸗

pꝛetatur.illam ſignanter virtuteʒ que nouit homines
diuerſarum regionum diſparium moꝛum. ddiuerſi ſan⸗

äl

r.. — ,2.

a1 △
⸗ 2 ₰O

guinis inſimul cateruare. Quam virtutem nõ imme⸗ (9a. ⸗

nito concoꝛdiam appellaui.que mihil aliud eſt qᷓ; conue⸗
nientia coꝛdium. Miſi enim coꝛda pꝛius inſimul conue

niſſent.nunqua coꝛpoꝛa in eodem ſitu ad habitandum
ad conuiuenduʒ fundamenta ieciſſent. neq; modica in

magna creuiſſent.aut aucta ſtetiſſent.niſi concoꝛdia im

Frager niſi cateruans fluuius per medium pertranſiſ⸗

et. Iſte fluuius de amicicie vena veniens dicitur pꝛi⸗
mus:quia hominibus ad conuiuendum et recte viuen
dum neceſſaria eſt pꝛimo concoꝛdia que cateruat homi
num coꝛda.deinde cateruat et coꝛpoꝛa paradiſo e⸗
greclitur fluuius iſte cum alijs Paradiſus locus eſt ad
oꝛientem indie: quia in loco pꝛioꝛis luminis ſuſceptiuo

et pleno delitiarum amicicia vera naſcitur:imo eius ve
na exoꝛitur. Oꝛietur nempe verus oꝛiens dei ſi lius:his

Mlcancoꝛdiam et veram amiciciam ſeruauerunt Et

ubio ipſa concoꝛldia ſiue amicicia lumen eſt: et de

ſtontur. Hec quippe cateruans virtus diſtinrit in oꝛi⸗
ginali mundo ſilios deia filijs erditionis: et in ſubſe⸗
quenti ſimiliter fecit Ged

n habet vite pꝛeſentis. pariteret future magnalia pP.

uſti ſub hoc nomine con⸗

1— —

—,—

tra deum et iuſticiam cateruat i ſunt. Et plurime ſunt &r-r
condite ciuitates. que dedite cultibus idolor dei omni⸗

— MMW RS— (C

potentis iuſticiam negauerunt. Elirtus bona:que vnit
et congregat. Mali vero.qui malo fine ſe congregant .

nos permittensa malis peſſundari:malos a bonis ple⸗

ius dulcedinem guſtauerunt. ꝙ vno irtnataere

perditis moꝛibus viuunt. Infauſto fine ad nemroth
fuit hominum facta caterua. Conabantur enim q;uis
inuanum.edificium tale conſtituere ſuper terram: quo
celi alta conſcenderent. Sed deus iuſte diuiſit per lin⸗
guas qui ſe malis coꝛdibus cateruauerant. vt vocis et
lingue non eſſent intellectus quis eſſet auditus.quibo
ante fuerat intellectus ad ſuperbiam damnatam vm/⸗
tus et iuſtam penam luit iniuſte cateruata caterua.
In omm populo et in omni ritu fluuius iſte diſcurrit:

Eet diſpari fine lvno et malo coꝛda pominum cateruauit

et coꝛpoꝛa.Quotquot enim ſunt condite ciuitates ſub

vnius dei cultu et reuerentia aut veneratione idoloꝛuʒ
aut a tempoꝛe quo chꝛiſius generi humanoilluxit in
his qui fidem eius etiam ſuſceperunt ab interpꝛetatio⸗

ne huius fluminis ſumpſere pꝛincipium. Ab vbertate

fluuij huius inebrianturſqui cateruas ad iuſta ſiue in/⸗

iuſta bella fecerunt:ad inculpatam ſed culpatam tute⸗
lam:ad iuſtam ſiue iniuſtam offenſam. Claret in popu⸗
lo hebreoꝛum atq; gentilium:elucet in gente latinoꝛuʒ
atq; grecoꝛum. in omni natione habitante europam.
aſyam et affricam quoꝛum omnium intentiones perfe⸗
cte ſolum de ſuperis nouit atq; pꝛoſpexit altiſſimus.et
loꝛo pꝛouidentie ſue frenauit vt voluit malas hominuʒ
facultates. Et irrepꝛeſvnſibili modo quibus et quantũ
woluit laxauit habenas ſepe ſuo imperio non turbate

rumq; terreri Et iuſto fine ſibi ſol cognito terminauit
aliqua regna. finiuitimperiaaliqua innouauit aliqua ꝓ
rogauit que in cateruam domini legum atq; moꝛum vi
uendi cõuenerant. Et ſimile de innumeris ciuitatibus
fecit.que multitudine hominuʒ fuerant cateruate qua⸗
rum alique deuenerunt ad ſolum.et vix apparent modi

ce reliquie.alique in modicis atq; paucis ciuibus ma⸗

nent:alique bello inteſtino ſe collidunt: et edificia mi⸗

nantur ex omni parte ruinam. alique de nouo conſur⸗
gunt. alique ad ſui augmentum vicinas pꝛo poſſe diru⸗

unt. He ſiquidem varietates eueniunt decurrẽte a/flu
uio de ſiccato cateruante ſiue pꝛocul pulſa ſiue magis
aut minus aſtante concoꝛdia.Ab abundantia et ab vn⸗

ga fluuij huius altiſſimi miris virtuoſiſq; modis pota⸗

ti ſunt.qui cenobia magna in ſolitudinibus et nemoꝛi
bus atq; vꝛbibus conſtruxerunt: cateruati ſub altiſſi⸗

ma diſciplina ſub inflexibili cenſura.mũdo moꝛtui chꝛi

ſto viuentes:inter ſe moꝛibus optime conuiuentes/co
artantes ſe mutuo ad occultas et inuiſibiles luctas. et
ad ſenſibiliter duincendum carnem et ſanguinem in.

pꝛomptitudine ſpiritus ad opera ſancta dei. eo conten⸗

ti quo deſpecti.eo leti quo abiecti a ſeipſis et ab homini

buspalehanrurzEin caterua tanto cõſtrigebatur

affectu et adhuc conſtringitur.ab his qui fluminis hu/⸗

ex compaſſione animo infirmantur. Membꝛa exponũt
pꝛopꝛia pꝛo alienis languidis membꝛis:vt lecto decum
bans.membꝛoꝛum valitudine deſtitutus.vt pꝛopꝛijs/
ſe foueat leni ſh diebus ⁊ noctibus ad diuina of/
ſicia ſe cateruant:et pꝛo poſſe hymnos pſalmodias ⁊ o⸗
rationes et poſtulationes et gratiarum actiones et ob⸗
ſecrationes:animo et oꝛi ommpotenti deo perſoluunt.
Doꝛum caterue amabiles eadem hoꝛa et tempoꝛe per
ſignum datum ad paſtum conueniunt:ne pꝛo cibo ſu⸗
mengdo poſſit oꝛiri diſcoꝛdia. Conueniunt ad coꝛrepti⸗
onis locum humiliter delicta pꝛeſidenti pandentes.tũ
dentes pectoꝛa.et ſepe dei et patris indulgentiam ſuſis

W-r - er r.C..

quintuſdecimus

lachꝛymis poſtulantes. e caterue taliter cathenate no
lſcuntur vt cateruati potius in moꝛtem eligant: q; fieri

extra cateruam.quam dirimit abſentia coꝛpoꝛum. vbi
tanta noſcitur concoꝛdia inuiſibilium animoꝛum.Ad

iſtum fluuium realiter et miſtice. differenter ⁊ varie ac

ceſſerunt:quotquot in animo et coꝛpoꝛe in aliquo ꝑpꝛo
aliquo ⁊ ad aliquid conuener mnibus autem di
citur diuinitus:velut ſi de ho lumine vox egrederetur
dicens.Aꝑpꝛopiate indocti:et congreganum in domuʒ
diſcipiine.aquam iſtius fluminis pꝛeguſtantes tõgre⸗

—

gari expedit ad diſciplinarum domum vtilium doctri⸗.

narum.De quibus Eiaias. Ego dominus deus tuus:
docens te vtilia. In ſcholis chꝛiſti fiat omnium congre
gandoꝛum ingreſſus:vt diſcamus vtilia. Vtilia enim
ſunt que inculpate vitam iſtam expediunt et oꝛdinant
ad futuram:que ſolum docentur in domo diſcipline do
mini ſluardeisCr HMelxiidere omnino cogimur di⸗
ſciplinam:intimante icriptura omnibus ratione vten⸗
tibus.Appꝛelvndite diſciplinam: ne quando iraſcatur
dominus: perestis de via iuſta.Niſi nos in hac vita di
dicerimus que nuſq; diſcuntur:furoꝛ domini in nos de

ſeuiet:et ira eius ad inferna eſantie GE ſuo
curſu nobis cateruatitus fluuius:et ad congregationẽ
alti pꝛemij ex verbo domini nos inuitat.Vbicunq; duo
vel tres congregati fuerint in nomine meo:in medio
eoꝛum ſum. Et exauditiones petitoꝛum pꝛomittit iuſto
animo et intentõne cateruatis. Et vere atq; inexceptu

ate conſitetur domino: qui cum iuſtis animoet moꝛib

ſe cateruat. Inquit enim pſalmiſta.Confiteboꝛ tibi do
mine in toto coꝛde meo:in conſilio iuſtoꝛum etcongre
gatione.Nemo enim in toto coꝛde atq; pꝛeter exceptio

nem conſitetur domino: niſi animo et moꝛibu
hominibus iuſtis fuerit cateruatus/Hic ſiquidem per
indiam vadit:que nutus dilucidusinterpretatur. Sa

ne amicicia veta querit lucidas voluntates. inter opa⸗
cas atq; obtectas aliqua nube amicicia vera eſſe non po
teſt. Velut lumen in lumine ſe reuerberant vere ami⸗
cantium mentes.MNihil geſtat ſecretum in coꝛde ami⸗
cicia vera.omnia denudat. omnia pandit amicus ami⸗
co.Facit etiam ipſa nutus dilucidos cum aduenerit:vt
ex eo ſint lucide voluntates quo ſolum appetuntur ho⸗
neſta. Nutus dilucidus charitas eſt ſignoꝛum. vt in a⸗/
micicia vera ſigna oculoꝛum ⁊ geſtuum virtutibus in
clareſcant. Expedit enim perlucida ſigna monſtrari · ſi
veritas amicicie regnat in coꝛdibus. quia ſolus deus et
cui miro modo cõceſſit coꝛdium intuetur archana.que
foꝛis vero parent tantum homines vident:niſi lucide
nutus appareant plurimoꝛum amicicia remouetur et
amba ſibus Et maleſtates ſplendentes et mundi pote
ſtates qui nutus dicuntur ſepe hic fluuius adaquauit
et conuenire fecit in vnum.pꝛopter omnium dominuʒ
vnum. i vero mundi poteſtates honoꝛe mundano
fulgentes.ad quos is fluuius amicicie non peruenit/di
ſcateruati adhuc ſu ngarnnis hoſtilibus certant queren
tes diuidere coꝛnu elementoꝛum cateruam et vendicã
tes in pꝛopꝛium.pꝛo eo P teruatico fluuio aquam

de ca
non anſerun ẽctualem hauſtum et regionẽ
circũit fluuius iſte Rtnerngra eiſn munn ſcilicet pꝛece /·

ta eſſe quandoq; noſcun/⸗
tur. Sed vnum eſt pꝛeceptuʒ lucidum: et que ſub ipᷣo
iubentur.De quo pſalmiſta dicit. Pꝛeceptum domini

ptoꝛum.nutus enim pꝛece

lucidum illuminans oculos.vt luce clarius pateat con

coꝛdiam pꝛeterqᷓ; inter dominica pꝛecepta ſeruantes eſ⸗
ſe non poſſe· Mam de vena vere amicicie fluuius egre⸗

diens qui concoꝛdiam ſonat ad eos decurrit: qui lucida

——

De Juſticia chꝛiſtianaq

kirn domini pꝛecepta cuſtodiunt. Aide ſedulo quam terraʒ rida moꝛibus que diſcretioni ſunt grata Erpeefetenct
un n circũit vere amicicie pꝛimus amnis.Hec omnia menti eſt quod ſane diſcretioninon quod dice us placet: mi-
un 8 non ſenſibus credita ſunt.n regione quam fluinius ſi moꝛes fuerint ex toto diſcretioni n emes. hoc
te iſte circũit:ſacra referente ſcriptura inuenitur optimuʒ quod amicicia vera ſcaturit luciduʒ e ern 1 inter
uon aurum. Aurum a ſplendenteaura nomen accepit. Ecce dum moꝛibus diſſipit et diretomn d erter orn gu
en — quoniam omnia veniunt in concentum:vt in lucida rxre ſtui ſepe noſcitur potio bibentium ij m i e unbe
eret gione rutilans aurum inueniatur et optimum A bio⸗ rat guſtui et illam cogit bibere pꝛo ſalute. cretio /
DHr mnia lucida ſunt. per intentionem et moꝛes:vbi pura nem ſpectat olfactus: ad moꝛes refertur guſt . Jgitur
Cn et lucida eſt obſeruatio ſplendentium pꝛeceptoꝛum: au quod eſt ſimplum ſepe hoꝛret in moꝛibus: et diſcretio⸗
ade rum optimum inuenitur. Optimum eſt quod melio/ ni placitum fit. Cupitul
ln rari non poteſt:quia in comparatõnibus non eſt altioꝛ D Qapitulum. XXI.
n gradus:cum ad id quod eſt optimum peruenitur. Ca⸗ Ecundus wxro riuulus qui ab amicice ena
unge put ſponſe vt habetur in canticis:eſt optimum aurum. s pꝛocedit vocatur gyon. Cuius interpꝛetatio
lgenmn Caput ſponſe ſciliqʒ totius eccleſie chꝛiſtus eſt. nihil in eſt luctatio vel arena. Sed miruʒ ꝙ ab ami
ongfnmn creatis melius chꝛiſto. Creatus eſt chꝛiſtus ex carne:in ucie vena luctatio pꝛocedat.cum ipſa leticiã
Plnen creatus deitate.qui ſemetipſum pꝛemium fecit.et xolu et quietem gignat coꝛdibus amicatis. et cauſa pacifici
Mmurdi, it eſſe virtutum. In lucidis mentibus et voluntatibb gaudij doloꝛis abiectio: cum effluxerit. Clerutamen ſi
neyten/ maieſtatibo poteſtatibũs atq; pꝛeceptis inuenietur opti acute diſcutitur:luctas pꝛopꝛias imo congruas amiei⸗
mſkr mus chꝛiſtus.Mecnon inuerutur gratia qua ſibi place/⸗ cia ꝓfert. Et quanto verioꝛ eſt amicicia:certioꝛes exeuẽz DHDZL 5
NANad tur:que aurum optimum eſt. Inquit enim apoſtolus. tibus poſſidet luctas.tq; Emger ippe naſcuntur de pia E E
nnosn. Optimum eſt gratia ſtabilire coꝛ. Optima res eſi gra⸗/ ſuſpitione dilecti.ne minus q; diligatur diligat.aut ne cnj
GTEN tia que miniſtrum regi facit acceptum. et chꝛiſto dei fi⸗/ ſurrepat id quod dirimere illam ſolet. Et pugns expe⸗
negatooi lio comparatum exhibet chꝛiſtianum 6 ſi hac etiam re/⸗ dit impꝛetermiſſe tenere aduerſus linguas doloſas:qui .
Cunqzdeo gione ad quam fluuius iſte decurrit bdellium inuemtr. ſeminant inter fratres et pꝛopinquos atq; inter diuti⸗ Crr- =-C .b.
In mnedio Bdellium eſt arbvꝛ in india cuius robur et folia nigra nos amicos ſepe diſcoꝛdiam. u tos multa commo⸗ ,AAr — r r-
nüttiuto eſſe feruntur.cuius lachꝛyma lucida eſt et amara guſtui uit tercia lingua:ſed magniſic animi eſt qui nouit et o ,u.
zinepeepen odoꝛifera olfactui.Connectitur amicicie cheiſtiane abſ⸗ tuit linguas repugnare doloſas. Supponit ennn amm⸗
detmmont qʒ vieio quedam obſcuritas:vt non ſemper fiat albeſcen ciciam lingua doloſa cum diſcoꝛdiam parat:ſecus enim.
ve ih tibus moꝛibus et in claritate verlvꝛũ. Detinent enim non pꝛeſumeret ad detrakendum wrba foꝛmare.niſi qꝛ
conre in exterioꝛibus hominem:et ad interioꝛa ingredi plerũ dilectionem ſolide amicicie oſtenderet ad eum quem
eenno q; non ſinunt. Nam non in conuerſatõnibus et verbis ab aliquo vult auertere aut abipſo quempiam ſegrega⸗
Whn anenis ſed domi et in penetralibus ſolidantur amicicia re. Inquit enim. Amicicia firma cõmotus et tua chari
uidemwr et amicus. Rugata facies et obſcura pꝛe moꝛibus:ani/ tate compulſus et ꝓ honoꝛe tuo ſollicitus ſec tibipan/
arr G mum pꝛobauit amici. Et hoꝛridum verbum idem quã⸗ dere obtemptauuet inter dulcia verba venenoſa coõmi⸗
er cpn doq; fecit. Si ſemper in adulationibus et blandicijs al ſcet.Qui vpero ab hoc fluuio hauſerit aquam.pꝛimo lu/
eſenonpe beſcunt amici:neſcitur quanta infirmitate amicicia rol⸗ ctabitur clamdeſtine in ſeipſo: deinde aduerſus dolo/
Uereimni leat Nigrum huius arhoꝛis robur.firmitatem amicicie ſam linguam ſagittas potenter recompungẽtes oppo/
cte gnie abſq; humana complacentia eſſe oſtendit. qua etiam de net. Dura res eſt et magnanimitatem ſonat luctari ad
Ni ficiente amicicia firma manet. Golioꝛum vero nigredo uerſus eum quiſe dicat amicum: et eius celo celatus.
44 vꝓerboꝛum adulationem excludit.Nõ adulatoꝛia ſed ve loquitur. Sed incliti amici eſt.non pꝛeſtare auditum.
nnaii ra ſunt verba caroꝛum: necnon firmitatem amicicie ſi NVa ſi amicus eſt qui loquitur. et amicus eſt ille aduer/
hnmh expedit opoꝛtet nigreſcere ad delinquentem. Diſſuadet ſus quem ſciſma depꝛomitur. Si vero audit conſulen
Me om̃ino iuſticia chꝛiſtiana vt leta facie occurratur ei qui tem aut quomodolibet loquentem aduerſus amicum:
tbuon diuina mandata contempſit aut perturbauit publicos non videtur amicus. Di vero aduerſus abſentem am
nſimf bonos moꝛes:q;uis ſit pietate parcendum. ſi perficere cum loquenti faciles pꝛebet aures opus faciet immici.·
balott volet emendam.nec vertꝛum ſolia in id tendant vt ad ter nõ eſſet amicus. Sed expedit omino ad vtrũ
unn, ue reum allocutio blanda ſiat· ne nocens ſibi artoget inno qʒ amicicie iura ſeruare et abſentem ſimiliter et pꝛeſen⸗
uane centiam non repꝛeſſus. Conſultius actu verlv nigreſci tem. Hec nempe luctatio ſepe contingit.et luctatoꝛem
eruret tur ad amicum exoꝛbitanteʒ:qᷓ; ad periculum leuiter ſoe expedit fieri eum.qui vult ſacramenta vere amicicie cu⸗
we gearſeti lachꝛyma lucida emanãs:amoꝛis eſt oane Gin ergo faciet animus inter has neceſſitudi
kaapat claritas. Firmitas amicicie amenitate ſenſuali deiecta: nes conſtitutus:pꝛebebit aures loquenti aut fidem ſer
Dnnn et verboꝛum veritas lenitione depoſita:lachꝛymam ſeu uabit abſenti. Mon de crimine quod indifferentiam ha C☛nune
