nanq; pꝛeterita vt futiſta credantur. Et vnum incredi⸗
bile aut difficiliter factũ:aliud arguit poſſe fieri. Et ſe⸗
xtus menſis erat a ↄceptõe ſterius vſq; in illã hoꝛã qua

Virgo exquirebatur ab angelo ad cõceptum diuine ꝓlis

—
7

Ald rationẽ vero ex veritate diuina eſt que ex auctoꝛitate
diuina eſt que et reſponſum cõtradlictionis nõ patitur.
virginẽ angelus includit.quia nõ erit impoſſibile apud
deum omne verbü. Di nihil apud deum eſt unponibi⸗
le nec ſterilis cõceptus nec virginis virgineus cõcept?
et partus. Qõ enim potuit voluit:quoa voluit hoc ene⸗

cit.nihil pꝛeter indeces ſibi ex imponibilitate repugnat

Et in hac fide ipᷣa nutrita fuerat qð deus erat ommipo⸗
tens.nec habebat vnde de potẽtia diuina nutaret:ſi hoc
crediderat deum velle.Ad quod figure pᷣcedentes ſimi⸗

liter ⁊ ꝓphetie ſibi teſtimomio erant:ꝙ hoc eternus deuſ

et omnipotens facere dignabat᷑. Nuperrime vero ad o⸗
ſtendendaʒ iam diuinã nieri voluntate nuncius celeſtis
aſtabat.cõmoneſaciens virginẽ ſibiq; ſuadens per veri
tatem altiſſimi.vt diuine volũtate ſine tarditate aſſen⸗

tiat. Ecce omnis cõpleta eſt nuncij ſupni delegatio: faa
cta eſt ſalutatio pꝛocul pulſus eſt heſitationis timoꝛ.de⸗/

claratus eſt modus quo poſſunt diuina humams et di⸗

— —

uinis humana coniungi:inſolubilis ratio appoſita eſt.

quoniã nihil erit impoſſibile apud deum nihil reſtat ſie
ri ex parte legati vt verbũ caro ſiat:ſolum ſupereſt vt re

ſtpnaens virgo tam alte legationi pꝛeſtet aſſenſuʒ. O
i homines hunc dialogũ agnouiſſent. O ſi tempus et
locus tũc foꝛet quado ad quẽ potuiſſet eſſe acceſſus.
ſi diuulgatũ ſcienter in mundi partibuſ ante fuſſet. O
ſiadam cum omni ſua pgenie ab ipᷣo vſq; ad ipas pena⸗
liter inculpabiliter ꝓpagata ſciuiſſet. O ſi cum omnib
patribus cum quibus tenebatur incluſus ad ſecretum
cubiculũ virginis cum coꝛpoꝛibus aut in animabo po⸗
tuiſſet accedere.O ſi eua et ſeua mater cum cunctis in
partus doloꝛe damnatis ſcires que ab angelo cum vir⸗
gine de ſe longe genita agerentur obtinunſſet licentiam
ꝓdeundi.Acceſſiſſent pꝛotinꝰ omnes puolute ante cu⸗
biculum eius ꝓſeucas hommes poꝛreuiſſent. dantes in
alta voces. pfundentes deoꝛſum lachꝛymas ſingultib-
atq; gemitibus nõ parcentes.expoſuiſſent miſeriã qua
pꝛemebant᷑.mala que incurrerent ex pꝛima omniũ ma

tre. Quomodo ſubiugebant᷑ a moꝛtis imperio eos ty

rannidis dialvlica includebat:qdiu extiterant ab ame
nis ſedibus exules qᷓdiuq; futuri. Quomõ erit ſpes o⸗

mnnis redemptõnis adempta preterqᷓ; in eoq angelus
Eerxrigebat. et ꝙ elauſa erat vite via repagulata erant vn⸗
diq; regna celeſtia. AI¶ninucitie firme ſtabãt cõtracte in
ptlhoplaſius: deuſ ab homine offenſus erat a nulloq; pla
catus. eleſtis exercitus terrenas acies ablverebat: ex⸗
terminaſſetq; caſira niſi quia retinebat᷑ ab eo qui diſpo

nebat eruere. otales coloꝛtes ſoſtiliter in bomies pꝛi

uatis qunliarijs ſeuiebant. Quaſi cõfuſis vocibus hxc

virgini diſſeruiſſet human

a cõditio vt ſicut rex omniũ

Nxcoꝛẽ hiiiuſ virginis ad redemptionẽ humam generis

exquirebat ſic ipſa in hãc obedientiã ſuũ aĩm inclinare
AEum foꝛtaſſis feciſtent tabernaculi poſtibus et dulcem
iniuecum virgini ne differret apologiam facere alioqu?zę
ti:quoniam per eam hec penalia remoueda exãt.mne

pondus certamimis ſuper eam vertebatur. In reiponſũ

eius incumbebat omnium hominum ſalus et tollende

per eius adoꝛium ininucicie ad creatoꝛem et ad eiues
ſuꝑceleſtes.pꝛotin erant ꝑ eã hona moꝛtua rediuiua fu
tura:et ab eterno diſpoſita in tempoꝛe per peccatũ dilata
reoꝛdinabantur in priſtu. Merito vice neceſſitatis illã
natura humana compuuiſſet pꝛoſeucis humilibusvt ꝓ
cauſa omnium que agebatur cũ ea in ſecreto cubili ſub
eterna ſanctione:ad deum ſe totam omni exceptione de

liecta tranſferret. Sed quamuis non eſſent que pꝛocli⸗

ue huic virgini ſupplicarent.etiam ſua cauſa illi celicole

aſſentire cogebat quomiam nec ſanctificatio vterina exi⸗

mebat a limbo nec infra celeſtia pꝛe moꝛtuam tranſtuliſ
ſent niſi per ſuum aſſenſum duarum naturarum in ſuo
aluo fuiſſet celebꝛata coniunctio Ratio flagitabat et co
gnitio quam ex deo accepecat vt eſſet pꝛima et palmariſ
virgo pꝛudentioꝛ:cui datum erat.vt ſibi ⁊ omni huma
no generi pꝛouideret Nam cum multe ſilie cõgregaret
diuitias.ipſa ſola ſupergreſſa eſtvniuerſas et in diuitijſ
ſapientie cunctas excedens.ſibi et omnibus conſulens

a ſeipᷣa ſuaſa pꝛudenter.et ab angelo qui tam docte ex

diuinis pꝛomiſſionibus et operationibus ipſam ad ex⸗
pectatam reſponſionem induxerat que omnino erat in
ninitis pendenda muneribus.et nulli comparanda ſer⸗

moni:quam virgo ãgelo pꝛeſtolati pia humilitate ſine
contradictione lui et ommi miſerata perfecit dices ·

Aſſeſus virginis in humilitate fundat Capituli. x.

Cce ancilla dñi fiat mihi ſcom verbũ tuũ
In pꝛofũda ſe deiecit. Que inuitabatur ad
alta et ad dominatum: in ancillatuʒ animũ
conuertit.et coꝛpus cum reſpondit. Ecce an
cilla domini ſcilicet ſui et omnium. Mihu ſibi virgo re⸗

tinuit: totam ſe poſuit in diuino famulatu. Moluit ipſa
eſeipſa decernere. cum audiſſet factum. intelleriſſetq;
d.
i

modum.pꝛeterqᷓ; obedientiam:nõ amplius habuit
poſſit obijcere.quibus ſe ad ſua vota relatiſ optabat ſi
fieri.et in ea omnia celebꝛari ſecundum angelicum di⸗

ctum.ſfiat mihi ſcom verbum tuum. vt concipiam et

pariam ieſum inñnite magnum.et vocatũ altiſſim fili⸗
um.ſedentem ſuper ſedem dauid regnantem in domo
iſrael ineternum:cuius regni etiam non ſit finis Sed

ne alias virgo dediſſet aſſenſum.mſi verbũ angeli per⸗

omnia ſeruaretur.niſi ſibi ſoom verbum angeli exrpoſi⸗
tum er parte ommipotentis fieret cõceptus et partus:

Dixerim non eſſe hic aliquid queſtionibus huiuſcemodi

diſſerendũ:cum virgo totam ſe cedit in voluntate do⸗
mini.Nec ſibi ad dccentiam pꝛudentie inputatum fuiſ⸗
let. ſi aliter q; inquiſita et clare facta in facto et modo

. pꝛotuliſſet ipſa et reſponſum ꝓpheticoſ enim dyalogos

in alia non debebat concluſione terminari. Ad pꝛime

nNanq; in omm dyalogo agitur ſi ſcm pꝛopoſita et que
ſita foꝛmatur reſponſio ab eo videlicet qui finaiem apo
loglã habet reſpondere. quod prudentiſſima omnium
virgo ſane pfecit

Subita et inſtantanea incarnatio ilico poſt aſſen
ſum vuginis ſubſecuta eſt. Capim XI
Dquam cõplendam mox ſupuenit ſpirituſſan
a ctus obumbꝛauit virt altiſſimi coagulati ſunt
ex virgine ꝓ mole carnis puriſſimi ſanguines

gffuit deitas.ſq; verbum patris eternũ.anima ex mihilo

LZ

D creata infuſa eſt:et factus eſt per omnia perfectusonus gerat eſſe matrẽ.ſeruans humilitatẽ ſterilẽ matrẽ ma⸗
an noeouus homo. ab illo inſtanti viato: et cõpꝛehenſoꝛ. beaas oter virgo pueniens:et illũ naturalẽ hunnleʒ moꝛẽ quo .
le tus et miſer. moꝛtalis et immoꝛtalis. moꝛiturtis et nõö a iunioeiboeſt antiquioꝛibo deferendũ.Nie tamẽ credi⸗
e moeꝛiturus. oĩa ſciens. omnia ꝓſpiciens. pᷣterita pᷣſentia derim qð ſi ſterilis cognouiſſet de virgine quod angelo
ffu et futura.equa cognitione cõplectens.talis conceptus nunciante virgo cognouit dæ ſterili velut altioꝛibo mu⸗ .
nde qualis et natus:talis in vtero quals dũ obuerſaret᷑ in neribus dotatã in viſitatione virginẽ ſierilis puemiſſet
ues ſeculo.qualis in vtero talis in patibulo.qualis in vtero niſi quia potuiſſet ocius ambulare iuuenioꝛ.Alttame ꝓ⸗
aſi talis et in celo.qualis nunc minteance⸗pr erce mole 3 tinus ſterilis nõ illã expectaſſet in domo:potiuſ obuiam
lati coꝛpoꝛis que ꝑ ineremẽta inn creuit. per oĩia ſiquidem prceſſiſſet. Sed cognouit ex pᷣſentia viſitantis qo ante .
ꝗͤ⸗ eſſet equa ꝑfectio.Nec obſtãt penalitates aſſumpte paß nõ nouerat. Magna nobis documẽta exhibent᷑ in iſta vi
t ſiones illate tollerata mwar:ig aſſumpſitvoluntarius ſitatione. qua virgo ſterili exhibet ad ſeruandã humili⸗
ſub nõ tollerauit inuitus. Erquiſiuit a pueha virgine oim tatem ad viſendũ a quocũqs in quocũq; inuẽta fuerint
ſede D miſerans pater qð tunc miſerẽdi erat et venerat tꝑs:vo ſemina ſanctitatis. In quo relucent diuina miſteria in
dG lens ꝑ aſſenſuʒ eius omnibo miſereri. Et ꝑ alloquiũ fa⸗ quo deus opatur ſup nature virtutẽ:vbi plus gratiaq;
cole ctum virgini celeſtis nuneius execut eſt. Oiuimis theo natura refulget. Magna eſt cõtemplatio creaturaꝑ ma
den; rijs alma virgo cõſenſit et emiſſo ſermone vitalis obedi gnarum celi atq; ſtellarũ. Oagna ↄſideratio elemento
iuliſ entie ſine vlla intercapedine tꝑis ineffabili atq; incõpte rum et elementatoꝛũ ex eis. Magna ſpeculatio ꝓceſſus
lſuo henſibili celeritate repente cõcepit.⁊ verbũ in ea caro fa naturalis oꝛdinis.eiuſq; pulcritudinis et elimatio inde

ctum eſt vt deinceps habitaret in nobis ineffabilis· Er

etco t deinceps! naſcitur ad maioꝛa vt ex cõtemplatiõe creature creatoꝛ
nariſ 4 miranda cõceptio vbi per auriculã ingreſſo verbo ange⸗

poſſit agnoſci. Sed maioꝛ eſt meditatio ſpeculari opus

ma lico ꝑ os emiſſo verbo virgineo ſpiritu ſancto inſenſibili diuine Sentisſanetitar animarũ moꝛũq; grauitatẽ ſas
ret ter operante verbo dei eterno nõ ꝑ ſenſus ingreſſo ipᷣa ſu pientiã diuinoꝛũ habitũ virtutis in aĩa.que nature ope
itij Ppercaſtiſſime facta eſt. et inſepabilis vnio naturaruʒ vt rationes tranſcendũt. Sancta itaq; pergit ad ſanctã:et
ſiens ex vna pte deitas in ſimplo.et aliag humanitas in duplo que maioꝛi ſanctitate Alndet punmnilaib atq; ardẽé⸗
cteer in ſimuil cõuenirent:vt ſumplũ et duplũ nulla rõne ſol tioꝛibo moꝛibus agit᷑. Sepe quidẽ maioꝛis virtutis ſi⸗
Ader uerentur. Et duplũ vero ſemel in diuoꝛtio factũ eratre gnum eſt actio.Mõ paruus eſt fructus etiaʒ cum electi
et in uniendũ inſepabiliter et eterno. Nondũ diſceſſerat an?⸗ in hac vita ſimlvlũ aciunt. Intrat igit᷑ virgo in domuʒ
aſer⸗ gelus repetiturꝰ ſuꝑna:et hec ineffabilis cõceptio ex to⸗ acharie a quo domus poſſeſſio dignius dicebat᷑: et ſalu
e ſine to pfecta eſt. Advbi oĩs eius eſt cõpleta legatio. diſcefſit tauit elicabeth cognata ſuã:nõ quia cognata.nõ eni cu⸗
s. . ab illa angelus nõ relationẽ acturus:oĩa enĩ nouerat q̃ re virgini erat familiarẽ ſe pꝛeſtare ſcom carnẽ cognatiſ
4 illum legauerat ſed diſceſſit. quia cognouerat effectũ ſu gque iam cognita et cognata celeftiba ſpiritibo facta erat.
X. peruenientis et obumbꝛantis virtutis. et cõpletam cõ⸗ et totius deitatis hoſpitiũ. auulſus erat ab amicis fᷣm
ceptionẽ et totius deitatis adeſſe pꝛeſentiã. Quid am⸗ carnẽ amoꝛ ne ſ nen agebar ad veũ ſpiritu.quo ymo;
tui plius facturus erat vbi ſciebat virginẽ ex omni ſe in mi ta ſalutauit elicabeth quia in iba ſpirituſſancti operatio,
r N ſteria diuina migraſſe: Nõ eum decebat in inferioꝛibuſ nes factas agnouerat. Salutauit ſiquide: ſed neſamuſ
nimu Vltra moꝛari poſtq; iuſſa ſupna perſecerat et aduenerat quibus vrbis. Foꝛtaſſis vt mos erat ſalutare iudeis.
aem ad virginalẽ aulam cuius fuerat ipᷣe pcurſoꝛ. Sed nec Magis au fuit adiectũ.qm̃ tanqᷓ ſterilem atq; ſenẽ di⸗
gore, QAiſceſſit quin amplioꝛi reuerẽtia illamveneraret᷑.quam uine atq; miraculoſe opationis officinã virgo humilis
til . 1 ſalutand fueratweneratus:qm̃ qð in ula pꝛenunciabat ſalutaunt:velut ſi omnibo qui bene virerüt in lege ſterili
ſerg „ uiturũ nouerat iam cõpletum. et deitatẽ cuius legatus arch ſene. nũc per eĩ ſalus aduemat que ſalutat. Reſſon
t d Hertiterat virgineo iam adoꝛabat in aluoalla ſuperna la⸗ ſio ſiquidẽ elicibeth qua in ante expoſito libꝛo pᷣtulimꝰ.
“ = tria qua diuini ſpiritus de adoꝛant in ſuperis. gabꝛiel ad hoc cõcidentiã facit. admirans q ad eam mater dñi
de angelus venerat eſt in vtero virginis. Er diſceſſit ma ſaluatoꝛis acceſſerit et in ſpiritu facta dixit ad virginem
n ioꝛi cedens qui venerat:inſinuans eſſe cõpletum ſecre⸗ LBenegicta tu in mulieribo:et benedictus fructus ven
un tum eternũ a ſeculis abſconſum tunc in virgine maria tris tui Cũ benedictione angelica elicabeth in hac pte
lu nõ tamẽ reiinquens cuſtodiã eius:ſi cuſtos eius erat ſi cõſentit ꝙ ſuꝑ omnes mulieres benedicta ↄſiſtat. Sed
doſno⸗ cut annunciatoꝛ tanti miſterij. ipa ſterilis nuc grauida plus adiecit.cũ fructũ in virgi⸗
Bel Aſſcenſus virginis poſt cõceptionẽ vt ſenem et ſteri⸗ ne diuinũ exiſtere pᷣcognouit benedicens eum.qm̃ diui
per lem inſpiceret graueſcentẽ. Caplm XII na fruitio ꝑ illũ ſanctiſ in eterna patria danda erat:· Et
oſt EFE cum oxrationẽ diuine virtutis et cõceptio⸗ benedictus fructus ventris tui Claret illa hoꝛa quavir
utg: e nem ineffabilẽ iam in ipᷣa nouiſſet ad exemplũ go verbů obedlientie ꝓtulit cõcepiſſe cũ ſtatim aſcende⸗
moci ibi woſitũ ab angelo de cognata viſenda viſura rit et manſerit menſibo triba cum elicabeth. que fructũ
tew⸗/ ſe cõtulit:nõ velut in dictis angelicis heſitans.Maioꝛa ventris eius ſpiritu ꝓplxcico benedicit:et ipa virgo par
nuk iam in ipa celebꝛata cognouerat.ſed vt miraculũ mira⸗ tum ſterilis erpectauit. A die ſiquidẽ cõceptionis virgi⸗
o/ culo cõiungeret nouitatẽ nouitati ſociaret:etveneratur nis vſq; ad partum ſterilis tres numero menſes ſunt.
gos in ſterili diuina miſteria que ſuũ cõceptum paritura e⸗ Oꝛaculum elicabeth ad virginẽ mariã ad quã elica⸗
nime rant. Spiritu enĩ ꝓplxtico multa virgo nouerat: et ili beth reuerſa ait. Lapim XIII
tque ſterilem geſtare pꝛeconẽ cuius ipᷣa deſferebat iudicẽ. In CT beata es que cedidiſti.qm pficient᷑ in teq̃
opo magno aũt miſterio quomi ler et euangeliũ in magnis ne dicta ſunt tibia dño Beata virgo ab elicabeth
ium mõtibi ipopantare inuicẽ ſe debebant. Dꝛoinde Erur⸗ pꝛedicatur ex eo qð credidit angelo nuncianti.
gens aũt maria in diebo illis.abijt in montana cũ feſti⸗ Spiritu reuelãte nouerat ꝙ diuina recepiſſet alloquia
ſſen natione in ciuitatẽ iuda et intrauit in domũ cacharie et que credens ad ſeipam et ꝓpomniby ſaluandis beata e⸗
X ſalutauit elicabeth geſtinat maria montana cõſcende⸗ rat. Sed querendũ nobiſeſt cum angelus dixerit bene
ſſan re nõ woluntate vagandi.aut ad curioſitatẽ oculoꝛuʒ in ictã.et elicabeth benedictã et beatã.quid intereſt inter
ſunt montih dilatand: ſed ad illã dumtarat ciuitatẽ in dox benedict et beatꝗſeu benedictũ et beatũ. Sed aliud be
e mum ingredit᷑ vbi noni ꝓphete ſuiq; filij pcurſoꝛis noę nedicere deum aliud benedici a deo. aliud benedici ab ho

minibuſ. Benedicere deum eſt in omnib que in mũde
funt ſibi attribuere bonitatẽ.nobis aute malitiã wei de
fectum vt in camino ignis ardentis fecerũt tres pueri.
Dan.iij. Benedici a deo eſt cum ipᷣe rebo omnibus tri⸗
buit ꝓpꝛia lonitatẽ quã nos naturale vocamus et cum
ommbo in his que agũt aut volũt tribuit ꝓſperari.ſicut
iob.i. caplo. ſathan dño de ioh inſerebat dicens. Operi⸗
bus manuũ eius benedixiſti. Ac ſi diceret· Nec miruʒ ſi
iob tumeret deũ qm bonitatẽè et ꝓſperitate tribuiſti operi
bus manuũ eius.Et alibi. Senedixit deus vltimis iob
Cum aüt die ſexto deus crearet pꝛimos hommes bene
dixit eis bomtate vans:datam inſinuas ſuꝑ oẽs ſuꝑce⸗
leſtes creaturas. Similitera diei ſeptimo benedixit ſin
gulariter: quietis bomitatẽ illitribues. Sic etia benedi
cere dicit᷑ tum omnes gentes in chꝛiſto ſuo filio benedi
xit ac ſingulis benedicit vt poſſint adipiſci ſalute. Oiĩbo
qui benedicunt᷑ in xpᷣo illa homitas tribuit᷑.qua illa ſalus
tribuat᷑ qu ipᷣe acquiſiuit in ſanguinẽ. Ab hominibus
Vro benedid eſt cum geſta bominũ reuocant᷑ in lauda⸗
bilem rerũ partẽaut cum ex his que a deo donantur da

tarij benedicti vocãtur. Ac per hoc ſi benedictio virgimns

ꝙwab angeloet ab elicabeth benedicta in mulieribo pᷣdi⸗
catur a deo ꝓtinus ſic erat.vt illam ei dñs bonitate con
ferret qua ſibi ſupꝑ omnes poſſet placere ac dei filiuʒ ge⸗
nerare.ab hominibo etiã talis erat benedictionibo extol⸗

lenda vt nihil in ea et ex ea in alterã rerũ partẽ qᷓ; in vir

tutum bonitatẽ poſſit inflecti vt ex ventre ipᷣius ille be⸗
nedictus qui venit in nomie dñi afflueret iuꝑ omnes.
Beata ſiquidẽ pᷣdicabatur viatrit exiſtens.quia credide⸗
rat angelicis dictis et quia in ipᷣa dicta pficienda erant.
Vlirtutis erat exiſtentis in animo iſta beatitudo.vt nil
poſſet repugnare futuris:nec ipa in mente habebat ali⸗
quid impacatũ. Beatitudo eſt ſic virtutibo adijci vt ni⸗
hil aduerſum earũ impdiat actionẽ: ad quã beatitudo
interminabilis ſequit᷑ cuʒ ſit aſſumptio in ſuꝑna. Inq̃t
igitur elicabeth. Beata que credidiiti:qm̃ ꝑficient᷑ i te
que dicta ſunt tibia dño ſq; angelo nunciante.
Canticuũ marie coꝛã elicabeh. Capim XIIII
ECait maria. Magmiſicat ania mea dominũ
eę Nõ magnificat virgo veu yt ipm magnũ effi⸗
CLaiat.a quo ipᷣa etiã magna facta eſt:ſed ſic eũ a⸗
nima marie cõſiderat vt quod vult efficiata quod in re
parua magna poſſit efficere:ad magna vero ea que ſunt
exigua ſubleuare. Magniſicabat anima virginis dũm
cum laudabat dñm interne atq; ↄtemplabat᷑ qᷓ; magna
lia in ſe ancilla pfecerat:et ad inſrmitatẽ eius deficiẽs.
ab illa magnitudine vincebat᷑. Et ꝓpter magna que ſta
tuit in re parua Exultaut ſpiritus meus in deo ſalu⸗
tarxi meo Exultauit ſpiritus virginis:quia in ea ſupue
nerat ſpirituſſanctus:qui docuit eam fecundauit ea vir
ginem ſeruauit intactã. Ex his nempeque a ſpiritu ſan
co ſuſcepit erltanit ſp ritus eiuſ in deo ſalutari ſuo:in
filio videlicet quẽ geſtabat in vtero. Mõ ſic ſuo quin e⸗
tiam omniũ. Super quẽ ſymeõ ꝓphetauit cum natum
poꝛtauit ad templu. Quia viderunt oculi mei ſalutare
tuum. Quod paraſti ante faciẽ omniũ populoꝝ. Qua⸗
re exultauit. Quia reſperit humilitatẽ ancille ſue: ecce
enim ex hoc beata me dicent omnes generationes Zd
qua veritatẽ virgo ſe atulit:vnde a domino reſpecta eſt
aduertam. Quia reſpexit humilitatẽ ancille ſue. Elir⸗
go hec nouerat quid gratam coꝛã dño ipam potuiſſet ef⸗
ſicere. Quod cum re pperiſſet cunctis viſibilibo peeter⸗
miſſis fibi aſciſciuit in woce. Non ꝓpinquitatẽ generis:
nõ pulcritudinẽ coꝛpoꝛis.nõ artis additamẽta. non elo
quentiam.nõ humana pꝛudentiã. nõ diuitias. nõ cete⸗

ra talium.vt a ceo reſpiceretur enunciat. necnõ et que

maioꝛa ſunt reticet:nõ ſanctiſcationẽ in vtero.nõ vir/
ginitatẽ in placito.nõ oꝛationẽ,nõ cõtempiation. non
ſenſuũ cuſtodia. Alias omnes ſilet ipᷣa virtutes dumta
xat ſibi de humilitate blandit᷑: ꝙ illam in ipſa pꝛe olbus
vernantibus bonis intuitus eſiet altiſſimus.Apte poꝛ⸗

ro:qm̃ a cõtraria feneſtra eius ſe pꝛima mulier cum oĩ

ſua prole de arce bonitatis deiecerat. Et inde luciter de
altiſſimis ſedibus ad pallidas ſedes cum ſuis ſequaci-

bus potenter eiectus eſt Mirũ in modũ nõ pꝛodit fidẽ

ſubticet ſpem.nõ nominat ſuꝑexcedente omnia chari

tatem. Cuncte virtutes in ſilentio facte ſunt ꝓ humili
tate ſolum ſe reſpectaʒ a domino gloꝛiat᷑. Quia reſperit

humilitatẽ ancille ſue. Non ab re nam cum humuita/
tem dixit illa obedientiã ommũ. et omnis eius qd erat
nominauit.qua in exceptuałe creatura deo ſubijct᷑ qua

oẽm voluntatẽ intentionẽ et affectionẽ et actionẽ tranſ
fert in eum:nihil ſibip humane cõplacentie voto reſer⸗
uans. Pꝛeit enĩ dicata obediẽtia deo cunctas virtutes
graditurq; cum ommbus.Nam quõ quis crederet niſi
obediret wocanti et pᷣdicanti et captiuaret omnẽ intelle
ctum in obſequiũ fidei: Nã quõ quis ſperaret niſi obe⸗
diret. Quõ quis diligeret diligẽter dingenda niſi vel⸗
let ex obedientia iubentis madata pficere: Einde ipoꝝ

digna obſeruatio niſi ex obedietia digna. Elnde muiſibi
les theoꝛie ĩ alta tendẽtes. Vnde honeſte atq; fructifere

hoĩm actiones niſi ex illa humilitate ꝓfunda qua hoim
animus ſit ſubditus deo.factus obediẽs in mans tole⸗

randis etiã vſq; ad moꝛtem. in cauẽdis vitijs ſine ter⸗
mino in bonis agẽdis quouſq; dum viuit᷑ poſſit eſſe aſcẽ

ſio. Eſt enĩ humilitas illa pꝛima nature libertas:qua ho
mo li bere ſine impedimẽto poterat ſuꝑioꝛſ cõplere mã

data iubentis.Eſt humilitas illa pꝛima creature ſubie

ctio ad duine agetem qua virgo habẽs loquit᷑ cõfiden/
ter. Quia reſpexit humilitatẽ ancille ſue:vt in illã vicqʒ;

diuine atʒ humane poſſet ꝑficere qð ab eterno nõ decre⸗

uerat Ecce emm er hoc beatã me dicẽt omnes genera

tiones Fruſtra beatã diceret niſi eſſet. ſed vnde beatã
OQulia huiuſcemodi humilitateʒ poſſedit. Vnde beata.

niſi quia in ea dominus ineffabilia operatꝰ eſt.cum in il
la eternũ dei verbũ ſit in plenitudine tꝑis caro factum.
Vngde ſpiritus virgĩs etiã exultauit Quia fecit mihi
magna qui potẽs eſt:et ſanctũ nomẽ eius Oulta ma⸗
gna pꝛetacta ſunt que in illa dñs operatus eſt quoꝛũ nõ
exquirẽda eſt.a moꝛtalibo ratio cum in his magnis que
ſupꝛa ſenſum ⁊ appꝛeſvnſionẽ hoĩm operat᷑.quia potujt

et voluit illa ratio ſit palmaris. Hinc virgo decantat.q
Potens eſt. IAdeo mihi magna fecit quia omnipotẽs eſt
et quia ſanctũ nomẽ eius.Quid hic ad ſactionẽ magna

lium ſanctitas. Quid ſanctitas in noĩe cum in perſona
taceatur. Quis oꝛdo loquendi. Mulla eſt vera potẽtia ſi

ſanctitate caret:nec pᷣter illã magna poteſt efficere. Ele⸗

ritas potẽtie id exquirat vt ſibi ſanctitas ſit germana.
Et factoꝛũ magnaliũ eſt vt ſanctitate reſplendeat. Re⸗
pꝛehenſibilis eſt omnino potẽtia.nec laudabilis actus:

ſi ſanctitas nõ aſſiſtit. Eſt igitur ſanctitas illa infallibi⸗

lis veritatis atq; iuſtitie regula. que affectũ et intentio⸗
nem etiã in modico eroꝛbitare atq; p greſcere ommino
nõ finit.que vires interioꝛes et exterioꝛes exercet vt o/⸗

mne ꝓgrediat᷑ in fas.q ſic cuncta diſponit vt nulla poſ⸗

ſint impꝛobitate cauſari. Sanctitaſ aũt in deo deus eſt
Eñſt eni deus omne quod habet. Sed cum deus ad cxe

aturas ſuo ineffabili modo aliquid erio cõtrahitur
ſanctitas de ipo eo ſenſu dicitur quo

L de ipo eo ſenſu di labilitervtiliter ir
repꝛehenſibiliter laudabiliter atq; mirabiliter operatur
Cõpetit igit᷑ ſanctitas ad factionẽ magnoꝛũ. Et cũ no⸗

men dicit᷑ ſanctij ad notitis refertur, ad effeetu noſirxre

☛

,
I
li
t
1
t
1
ni
r⸗
ſi
le
e⸗
0
ere
dim
ole⸗

ten

ſce
o
mä

bie

en⸗
3
e⸗
era
ta
ta.
nil
n.
hhi
nas;
nö
n⸗
tigt
1t4
eſt
na

Ne⸗
u.
Rer
ig:
bi/

Ve virgine
ſalutis:quoniã ieſus appellabit᷑ nomẽ eius. Noſmina e⸗

tiam que ſcom linguã ſebꝛea atq; grecaʒ habet omnia
ſanctitatẽ inſinuant.Nec hic ſumpſimus dinereda niſi

hoe paululiũ ne canticũ vigins indiſcuſſum pᷣteriſſe vi⸗

deamur Et miſericoꝛdia eius a pgenie in pꝛogenies
timentibus eum Mõ ſolum ſibia deo magni facta ma

ter virgo cõmemoꝛat.ſed vt oibus timenubo eũ apge⸗

nie pꝛune hois per omnes ꝓgenies ſilioꝛũ hoim dei mi⸗

ſericoꝛdia magniſice ſit pᷣſtanda. na ſiquidem fuit hbo

mnu peima ꝓgemes que deinceps in multas ꝓgenies
eſt diſtuſa. Et ab ommi alia pꝛogenie diſtincta erat ꝓge
nies iudeoꝛũ.dumtarat vmus dei cultum tenentium:
quibo pꝛimo credita ſunt edquia dei. Et ad iſraheliticaſ

oues pꝛimo dei filius miſſus erat vt eis pꝛius: deinde

omnibs miſereret᷑. Nam per Oſee vñs dicit.quod etiaʒ
aplus ad Riomanos cõmemoꝛat. Et vocabo nõ plebem
meã plebem meã.et nõ dilectã meaʒ dilectam meã.et

nõ miſericoꝛdiã cõſecutam miſericoꝛdiã cõſecutam. Et

alibi. Cõcluſit enĩ dominus omma in incredulitate:vt
omniũ miſereat᷑. Et in ſapia ſcriptũ eſt · Miſereris oim
dñe quoniã omma potes:et diſſunulas peccata hominũ
Ppter pemitentiã. Diligis enim omnia que ſunt:a nihil
odiſti eoꝛum que feciſti. Cantat virgo adeſſe dei mijeri⸗
coꝛdiã omni ꝓgeniei:ſed timentibo eum. Nihil excludi⸗
tur a mſericoꝛdia dei:niſi qui dei miſericoꝛdiã ꝑ impeni
tentiã excluſit. Sed necita miſericoꝛs vt iudiciũ nõ fa
ciat:nec ita iuſtus vt miſericoꝛdiã excludat.Cõpetenti /

bus eni ↄꝑetentia facit. Et dauid ꝓſpitiens decantat di

cens. Miſericoꝛdiã et iudicium cantalbo t bi dñe. Sic et
Virgo mater poſt miſericoꝛdiã ſubiuntit dicẽs Fecit po
tentiã in bꝛachio ſuo diſperſit ſuꝑboſ mente coꝛdis ſui
Elulgaris vſus loquẽdi hoc habet:quod cum aliqd ma⸗
gnum quis ſecit in hoſtem vt virtus referat᷑ in bꝛachiũ
Seg nõ ſunt hec verba virginea:mo et ſpiritu ſancto

Tpꝓmpta nõ includenda in anguſtu alte lateq; diffun⸗

di poſſunt. Gꝛachiũ quod virgo cõmemoꝛat in quo de
ſuam potentiã fecit eterni patris.eternꝰ eſt finus in coꝛ
poꝛe virginis filius factus.vnde illum extollit quem ge
ſtabat in vtero.O autẽ bꝛachiũ eius ſit vnigenitus ab
eterno ſilius eius nũc in tꝑe caro factus:ex mire factis
atq; facturis ſacra ſcriptura cõmemoꝛat.Nã pꝛima tym
paniſtra ad pꝛeſagiũ ꝓtulit.que nunc ſecũdo decantat.
Vrruat ſuꝑ eos foꝛmido et pauoꝛ in magnitudine bꝛa⸗
chᷣij tui:aduerſus egiptios illo in tempoꝛe ſoꝛoꝛ moiſi ⁊
garon intendebat ex verbis canticis eius. Pꝛeuidebat
autẽ in miſterio qð nunc maria virgo recitat de filio e.
Nam in magnitudine diuine potẽtie ſuper egiptios foꝛ⸗
midoꝛ pauoꝛ irruit:ſicut in illo traàſitu maris geſta ma
nifeſtat vt egiptus ſuffocat᷑. In magnitudine wro chꝛi
ſti ſupꝑ vniuerſum oꝛbem terrarũ pauoꝛ irruit et foꝛmi⸗
do:cum in oꝛtu eius trepidauerũt reges et gemelaue⸗
runt.Alij ne perderẽt mundi regnũ pauoꝛibe flagellati
ſunt. In die moꝛtis eius totus mundus expauit.reſur
gens teruit inimtcos. aſanſecnis eius in timoꝛe cõ
cuſſit reges terre:aut idolatricũ populũ omnino idola⁊
phana demoliendo terrẽdo turbauit.DHominus cũ iob
Vllet repꝛimere dixit.Et ſi habes bꝛachium ſicut deus
Brachiũ dei eius eſt filius eternus ex patre.tẽpoꝛaliſiex
matre.qð bꝛachiũ aut iob aut nemo hominuʒ habet vt
magna ſicut deus poſſit efficere · Magna in iſio bꝛachio
virgo deum feciſſe ecantat:qð dauid ante pᷣuiderat di
cens. NHedemiſti in bꝛachio tuo populũ tuum filios ia⸗
cob et ioſeph. In quo redemit populũ niſi in filio ſuo.

NMuid igitur bꝛachiũ eius niſi humanatus filius eius.

Aue hac magnitudine maioꝛ qᷓ; redimere populũ dialꝰ

lo ſubiugati.criminibus abſtractũ per filin cruce ſuſpẽ

Maria

ſum: Bedemit igitur in bꝛachio populũ omniũ natio⸗
num fi lios iacob aut filios circumciſioms:et ſinos io⸗
ſeph.videlicet gentiles ꝓ eo ꝙ nati ſunt in egipto. llij
ioſeph filij ſunt augmenti qui pertinẽt ex ſigmſicatõne
ad alias nationeſcum magis ex eis qᷓ; ex iudeis ſit eccle
ſia dilatata. Fecit igit᷑ potentia in bꝛachio ſuo:cũ in ipio
creauerit celũ et terram.Fecit potentiã in bꝛachio ſuo:
cum diſperſit ſuperbos mente coꝛdis ſui. Et in pſalmo

ſcriptũ eſt. Tu humiliaſti ſicut vulneratũ ſuperbuʒ: in

brachio virtutis tue diſperſiſi inimicos tuos. autẽ
inimci dei niſi demones ſuꝑbi acetiã homineſ qui eius
mandata cõtemnunt.qui eius inꝑeriũ paruipendunt:
Demones diſperſit eripiendo pꝛedã:ſnꝑios autẽ hoĩeſ
humuliat aut damnat. Hoc eſt bꝛachiũ quod ſpicas ſcʒ
animas electoꝝ legit.bꝛachiũ qð omnibo dominat᷑.bꝛa⸗
chium quod difficiliter per ſidem et moꝛtẽ et ſanguinẽ
et in multis miraculis reuelatũ eſt.Ad iudiciũ etiã iu⸗
ſtitie ſue ꝑtinet.et quod ſequi᷑̃ Depoſuit potentes de
ſede:et exaltauit humiles Neq; nouũ eſt hoc virginis
verbũ longe ante pꝛedictũ eſt.necnõ et expientia claret
Ad dei iuſtitiã ꝑtinet deponere ad yma qui nequiter ſub
limia tenuerũt:et exaltare humiles tenetes virtutẽ.dũ
abiecti videbant᷑.Minc in iob ſcriptũ eſt. Qui ponit hu
miles in ſublimuet merentes erigit ſoſpitate. zo hu⸗
milibus quidẽ dicta ſunt hec:p depoſitione vero ſupivx
potentũ.et exaltatione humiliũ clarius in ſapia legitur
Seges ducũ ſuperbvꝛũ deſtruxit dñs et ſedere fecit mi
tes ꝓ eis: Nadices gentiũ ſuperharũ arefecit de.et plã⸗
tauit humiles ex ipᷣis gentibo.Si ꝑ allegoꝛiã vellemus
diſcutere depoſitio iudeoꝛũ et gentiũ exaltatio intelligi⸗
tur. In moꝛibo etiã talia fieri ſeꝑe videmꝰ.Cum vro ſi
nis vite vvminis venerit rota voluet᷑ rõnis humane in
fra rotam duune iuſtitie.vt ſcõm virtutes nõ vᷣm opi/
mones hominũ merita tribuant᷑. Et in euangelio ſalua
toꝛ plerũq; verba huiuſcemodi iterauit. Omnis qui ſe
exaltat humiliabit᷑ et oĩs qui ſe humiliat exaltabit᷑. Der
ſeuerat adhuc in verbis iuſtitie virgo mater. et illam ex
plicat alio loquẽdi genere. Infert equidem Eſurien /
tes impleuit tonis ⁊ diuites dimiſit inanes Nondum
natus erat chꝛiſtus ⁊ mater geſtans eum pᷣdicabat.que
ipᷣe pꝛedicaturus erat.Nam factus adultus aperiens in
monte os ſuũ dixit. Beati qui eſuriũt et ſitiũt iuſtitiaʒ
qm ipᷣi ſaturabunt᷑.Oe iſta eſurie virgo pꝛeloquebatur
nõ de illa que dici᷑ panis ⁊ vini.Defectũ eſuries poꝛtat
et ꝓut certat cum coꝛpoꝛe vacuitas eius eſt. Sed opoꝛ⸗
tet etiã omnino lege nature vacuũ impleri:natura enĩ
ipᷣa vacuũ abhoꝛret. Sed terrems vacui celeſtib reple
buntur.inſaturati ſuapte perfunctoꝛijs cõplebunt᷑ eter
nis. Eſuries animati coꝛpoꝛis eſt impatiens appetitus
eoꝛũ.que poſſunt ſcõᷣm naturã ſuſtentare naturã. Eſu⸗

ries aut anime racionalis eſt duemre in verum et opti

mum. Cum vero anime rõnali fuerit addita gratia in
amplioꝛa tendit eſuries.vt etiã impatienter appetat li ⸗
berari a vitijs inherere virtutibo et penis intemptatis ⁊
moꝛtis appetere nõ deſiſtat: et ſemꝑ ſubiaceat lalvꝛibo
quouſq; obtineat. Poſt iſta wrro beatitudineʒ eſuriens
quã virtutibus repoſitã credit. HMuiuſcemodi eſurien/
tes qui potens eſt impleuit bonis et diuites dimiſit in⸗
anes. diuites ſcilicet in terrenis qui non in deo non in
virtutibus ſed in ſeipſis diuites ſunt.Conſona in pſal⸗
mis verba pꝛeceſſerant his que nunc virgo decantat.
Diuites eguerunt et eſurierùt.iinquirẽtes autẽ deum
nõ minuentur omni bono. Inquire dominũ ad eſuriẽ
anime rõalis refert᷑que cum fuerit gratia pꝛedita ipᷣm
impatienter defiderat.diuites vero mundi egebunt et
eſurient ? dimittent᷑inanes. Et alibi.Amimã eſurientẽ

4

ſatiauit wnis.Oerito anima lona inceſſanter teſide⸗
rans lonis repleta eſt. Qð ſemp facit ille qui potẽs eſt
qui etiã nouit quãto deſiderio ad virtutes anime eleue
tur. Hinc etiã dicit᷑. Qui dat eſcã eſi urientibo. Eſcã vir
tutum que alas alit. eſcaʒ ſui coꝛpis et ſanguinis quã
omnib fidelibus pparauit. in oſtenſionẽ amoeis ineffa
bilis quo diligit nos.et in tutelã a malis purgationem
crimini. in terroꝛẽ ſpirituũ nobis aduerſantiũ ad ſalu
tem. Sed diuites ſeculi exiſtimãtes maioꝛes diuitias
opes et bona pfunctoꝛia egipti qᷓ; mpꝛoperiũ chꝛiſti. o⸗
mnino dimiſit inanes. Eetoc habet ꝓpꝛium lonitas vir
tus et ſapieẽtia.ꝙ poſt eſum iterũ eſuries ſequit᷑.⁊ guſta
deſideria reaccendũt. Sic p ſapiantiã dici᷑ Qui edũt
me adhuc eſuriũt.et qui bibunt me adhuc ſitiet. In ar
gumentũ inherentis virtutis iſta verba depromunt ꝙ
amplioꝛ bonoꝛũ guſtatoꝛũ eſuries illa iam adeſſe demõ
ſtrat. Arguit in anima eſſe virtute ad ipᷣam deſideriam
peramplius inardeſcens. Hos eſurientes loniſ implet
largitas eius qui cũcta pᷣt inanitate remanẽte apud di⸗
uites inſatiabiles quoꝛũ anima terrenis ſatiari nõ po⸗
teſt. Poſt decreta iuſtitie mater milericoꝛdie ad miſeri⸗
coꝛqiam deicanticũ ſuũ iterũ recõuertit. Suſcepit il⸗
rael puerũ ſuũ recoꝛdatus miſericoꝛdie ſ ue Pꝛo popu
lo ſuo hic ſingulariter loquit᷑ populũ iſraentici quaſi
pueru ab eo p multa erudimenta nutritũ. velut miſeri⸗
coꝛdie recoꝛdatus cuius vnq; obliuiſci nõ potuit. nunc
ſaluare dignatur ſuſcipiẽs illum in humeriſ eius crucẽ
poꝛtans ꝓ peccatis illius Sicut locutus eſt ad patres
noſtros abꝛad quibo facturus talia repꝛomiſit! Et ſe⸗
mini eius vſq; in ſinẽ ſeculi qdð ſaluare diſpoſuit. Ecce
coõpleuit maria canticũ ſuum plenũ laude.actiombuſq;
gratiarũ.dei miſericoꝛdiã et iuſtitiã plene demonſtrãs.
De moꝛa marie cum elicabeth. Taplm XV
lUAnſit autẽ maria cum illa quaſi menſib trib
m et reuerſa eſt in domu ſuam ODagna fuit in pꝛi
mo cõgreſſu iſtarũ ꝓpłetiſſarũ mirabiliũ verlo

rum celebꝛata collatio.nec ilico in pᷣſentiarñ coꝛpoꝛũ eſt

ſecutus abſceſſus Gꝛata eſt enĩ iſta ſocietas duarũ excel
lentiũ mulierũ que diuims refecte munerib fetibo gra
uidate delatrices operũ ſpirituſ. ancti.quanqᷓ; diſpariter
vt alterã altera pꝑ omnia excederet nõ exceſſa vt in ſup⸗

na verbis et affectib inhiabant. et dignũ ſi uaueq; duxe⸗

rat inſimulad tempus cõtuberniũ facere. vt diuinũ ad

inuicẽ poſſint habere colloquiũ.quaꝑ mens nihil diſpu

tare nouerat deterrenis que dona celeſtia in aĩa et coꝛ⸗

poꝛe cõgeſtabãt. Quid et q́tum eis credimus affuiſſe

gaudij.oum de diuinis ſole cõfabularent. du referebat
ꝓ nõ ꝓpꝛijs meritis ſed er diuina gratia talium fetuũ fa

cte fuerant poꝛtatri

uoetiari ab inuicẽ quas amoꝛ celeſtis cõiunrxerat. Ge⸗
nex nõ repellebat iuuenculã neq; ſuã remittebat in do⸗

mũ. Magis wro illã tanq; deü geſtantẽ hoꝛtabat ad mo
ram. alte ditari cõſiderãs dum dei flliũ in virgie ſuo re

tineret hoſpitio Nec virgo libens diſcedebat a ſene.quã
feſtinater animo viſendi acceſſerat. et quouſq; videret

natũ quẽ miraculoſe audierat ab ipa ſterili fuiſſſe conce⸗
erat pꝛecurſoꝛẽ. Non tam cito di⸗
a vbi poſſibilitaſ eſt moꝛandi.Aõ

ptum quẽ ſui filij nou
itreh lonop cõſ. Ger
euitate an mi.recedendũ ẽ ab hisin anji e vir
adeſſe cognoſcit᷑ Hoc emi eſt e m autd were birtus
lſuffugiũ facere.ſepari cum tedio. B
gquid a puritate fulgentibonõ cõtinuo a
cunctanec ſubito ad ꝑceptionẽ

4. 1

ar ces. tam magoꝛũ filiop ſe pꝛenoſce⸗
rent eſſe matres tã hoſpitũ magnox hoſpitia qui nõ ab
loſpitijs ſed ab ipis hoſpitia firmabant᷑. Meſciebant di⸗

ramẽ virtuoſoꝛu libenter
i diſcenſum eſt ali⸗

eptionẽ weniunt recte agentiuz
moꝛes. et pſeuerare apud virtut copotes eſt iuſtitie vi

—

ta. etnd sincõdemnabilis . udicat᷑. Coartant᷑ ad meliꝰ
vnius ad alterũ reflero exemplo. cum inſimul cõueni⸗

unt virtutũ celeſtiũ ſectatoꝛes:et vnus ab alio plus di

diſcit. Specula ſunt vnius ad alterũ cum inſimul ↄue

miunt regere cupiẽtes vt vnus in altero videat. quid ſi

bi actione deſiciet:et q;tuʒ poſſit decoꝛari virtutib plus

agnoſcat. Mõ ꝙ iſte tauby indigerent vna plena ommũ

gratiarũ.altera gratiã habens.ſed vt poſteris in actioni

bus huiuſcemodi pfecte agendi pᷣberent eremplum. Et

optime ſeduhitatis eſt ſine pᷣſtolari ceptoꝝ. Hinc virgo

