men eſt ablata poteſtas filio vero data libertas virtute
politici iuris. Pꝛo filijs certe totalter dependentibus
a gubernatione paterna inter quos non cadunt politi⸗
ca iura patres obligantur ante tribunal diuine iuſticie
ſi quantum in eis fuit non auerterunt a malis applicu
erunt bonis Et paãreñtes etiam excuſat contumaca fili
oꝛum quos dominus mandabat in veteri lege lapida/
reſteiſ ñtur patres ad filios ex chꝛiſtiana iuſticia ne ꝓ
—i

cellant in inuium. Quod paulusapoſtolus epheſijs di

cit. Et vos fr atres nolite ad iracundiam pꝛouocare fili

os veſitos. Pꝛouocantur ad racundiam a patribus fi⸗
In cum immiſericoꝛditer arguuntur.cum plectunt᷑ im
P

pꝛie.cum denegantur eis que debentur iure diuino

atq; nature. cum ad ſupfluos exiguntur labo:esſcum pᷣ
feruntur filij poſterioꝛis vxoꝛis ſua dilectione atq; ſuaè

OQr T. 5 . Wa⸗ 5

P rEr gαst α
P e...2 Ne-). — . Gn

t Mrr4

ſion
nen
prel
turp
vto⸗
oſten
Gſtan
ſunt
e
ai

ſaii
t
fos.
inen
ne
ſoß
amo⸗
peim
ſied
mint
oblie
2. P⸗
A.. dari
k
Ioel
pkope
erudi⸗
tteins
iete

P
ſuſt
ter
tait
nur
men
vtſi
tuer
nece
tuloe
mut
inpan
olan
Meiu
naſcui
Moꝛt
ſuſcer
Kliuc

lio
Mltre
cerei
Cllen
D
Alenn
ſere
hen⸗
ar
le
.

Nter red,
ſtaucco⸗
Aernei
et opor
Vr orer
upaui,
io ui
bis ſei
elltee,
Gnfii
Neit die
miadbo⸗
aſinon
ſmme no⸗
Aver
bllter an
Menzon
epateri
nlererpe⸗
müens
iſont u
Merne
Bibusbe
rpofi
benieß
treſobt
Quidi
päuen
pr
Enutvs
k ti
n
wll
ui
lopto/
aneg
ſod

—-ẽFf

ſione pꝛioꝛibus: pꝛohibet enim omnino in lege diuina

ne filij poſterioꝛis vxoꝛis filijs pꝛioꝛis vxoꝛis in aliquo

pꝛeſeranturcum pꝛehabentur illegittimi atq; ſerui:cũ
turpiter nouercantur moꝛtua matre. cum poſterioꝛis
vxoꝛis filij pꝛeponunt᷑ pꝛioꝛibus.cum equalem eis nõ

oſtendit amoꝛem. cum inequat non inequandam here

ditatem.cum pꝛimogeniture aſtabit ommmo ceterꝭ de⸗/

fraudatis. nam de chꝛiſtina iuſticia nullo modo pꝛimo⸗
genitura pꝛefertur in mocioꝛi cõditione muneris:q;uis
Referatuür pꝛiozitate this. Mon ſunt igitur pꝛouocandi
ſracundiam ſili:ſed in virtute atq; moꝛibus educã⸗
di. Idcirco ſubiecit apoſtolus Sed educate illos in di

ſciplina in coꝛreptione domini. Et ad Colocenſes ait.

Q .

—

WPr 4—

om nis doctrina ſiue bona ſciẽtia ad hoc eſt vt ceatur.

atres nolite ad indignationem pꝛouocare filios ve-

ros:ne puſillo animo fiant: Mec ex hoc pꝛemittit᷑ imo

intenditur odium euangelicũ vt parẽtes odiant filioo

in eo ꝙ ad cultum dei neceſſariũ omnino nonerint eſſe

impedimentũ:ipſo ſaluatoꝛe diceẽte. Qu ſilios nõ odit
ſiõ poteſt meus eſſe diſcipulus. Vt pꝛofecto nullus in

amoꝛe ſit filius vbi offenditur dei vnigenitus marieq

pꝛimogenitus/ p iſi dũtaxat non direrim ꝙ patres
ſic debent docete ꝓpꝛios filios.ſed quia omnes ſilij ho⸗
minum ſſ filij dei fieri woluũt ſic tenentur viuere pꝛout
obligati ſunt patres eos in tali doctrina inſtruere: quia

latur. Odeo auditur vt a pꝛeben⸗

Vdeo docetur vt aud

—☚

appehenditur vt agatur. Ydeo agitur v
eatitudinemi vl timã puemiatur. αάaia ſicut qui nia
tus eſt in hac muncd miſeria infit non eſſe filium.exce⸗
pto pꝛothoplaſto qui a domino immediate mandata et
erudimenta ſuſcepit.ſic non excluditur quin in hac do/

ctrina opoꝛteat eſſe diſcipulũ:expediatq; pamplius ſol⸗

licite fieri pptenter actiuum.

Capitulum III
Oſtq; ſcom chꝛiſtianam iuſtici oꝛdinauimus

p patrem ad filium:irreuerberato doctrine radio

QAQAl patrem filium oꝛdinemus. do naturalis
iuſticie filium ſubijcit patri ea lege atq; ratione qua pa⸗

ter filio antefertur Cui adiũcta lex ſcripta digito dei da
ta in mõtibus altis per miniſterium angeloꝛum in ma

nu moiſi pꝛecepit filijs honoꝛare parentes cum addita⸗

mento dicens. Honoꝛa patrem tuum et matrem tua:

vt ſis longeuus ſuper terꝛam. urã enam gentiũ ſta⸗

tuerunt et fecerunt filium patti ſubiectum.intantũ vt

moꝛti vicinus benedicens filios in egipto nepotes
quẽe

neceſſitate vꝛgente poſſit exvonere:atq; vendixionis ti⸗

tulo alteri tradere in mancipiciũ:Et ſtatuerunt ſeuiſi

mas penas et exłvredationes ſi filij abs re ihſurgerent
in ParemteecReſc ẽs ad honoꝛis et imperij paterni cu
mulum in fubiectiõe filioꝛum: filij qui naſcunt᷑ filijs
non emancipatis ſub paterna iuriſdictione conſtitutiſ

naſcuntur ſuꝑſtitibus parentibus auis. Nam JYaco

4

S

ſuſceperat ex ioſeph benedixit titulo filioꝛum/
filiuſfamilias nãciſcitur:ſub paterno domin

redigant᷑

Trexrem⸗ pmittitur filius a patre:pater aũt nunq; a ſi
. ae e filum iudicio ſiſtere:nequaqᷓ; filius
patrem/Catrcerãdi filium ineſi patri poteſias.hoc exer
cere in patre in quacunq; lege denegatur in filio:niſi ob
cultum virtutis vitandiq; mali cauſa inculpata dictan

niens omnem ſancta

rec taãaũdẽeam dicere ſi filius legũ eſſet miniſter delin/
quentem patrem poteſta lege damnationis abſoluere
ne per eum õä iuſticia ſuperue⸗
ctam reuerẽtiam patri debitam per

mMoiſaicam gratia chriſtiana. hoc addetur in filio vt ma
gis dili
Et

dine atq; cura ſubuentio leſeri aliquod dedignabi
fur patrem:aut ipſum erubeſcet propter inherentẽ de⸗/
ſectum coꝛam alijs confiteri. Ut ſi tanta virtutũ pꝛobi
tas eſſet in filio ob quam culmina dignitatum attinge

iura nature atq; legis moiſaice cõfirmauit/Et legis no
ue latoꝛ domninus ieſus chꝛiſtus ratiſicauit exemplo fa
cti parentibus ſubditus factus. Sed quoniam magis

N
—— l- — 4◻
& - Aed.d -

pe iuſticia chꝛiſtiana

intendimus noſtra tonereq interſerere aliena: pꝛopꝛi⸗
am et inexcuſabilem moꝛalemq; relationem filij ad pa

trem dumtaxat ediſſeramus.Filius nomen eſt a greca

lingua tranſſumptum ab eo ꝙ greci filos id eſt amoꝛẽ
dicunt.vt filius amoꝛ quidã ſit relatione vera ꝙamoꝛ
amantis ſit amoꝛ:amoꝛ autem amatus de oꝛdine iuſti
cie debet per vicem in amantem referri Alioquin amoꝛ
caderet de iuſticia debita exploꝛaturus toꝛmẽta ſi ama⸗
tus amandi vicem non rependeret in amantẽ: et ſi ſu⸗
ſceptoꝛ obſequij non rependat in obſequentem. Nam
amoꝛ amoꝛem exigit:et obſequium cũ adeſt neceſſitas

ſumile requirit. Pater autem deus diligit filium deũ:

non alium ſed eundẽipſum. Et de dilectiõe ſua nõ ſub
ſtantialiter ſed participatiue dedit hominibus.cũ eos
ad ſuam imaginem et ſimilitudinem crearet ꝑ memo⸗
riam intelligentiã :ꝛin qua virtus amoꝛiſ
et amoꝛ ipſe cõſiſtit. Pꝛoinde dilectus a patre filius di
lectionis vicem re t in patrem et ſicut reſeꝛtur ad
patrẽ ex virtute tranſducis relatiõe reali quia filius eſt
ita referatur ad ipſum ex virtute dilectionis relatione
moꝛali.vt diligat.quia dilectus eſt Addatur ⁊ alia dile⸗
ctionis cauſa quia homo in natura ſibi ſimilis atq; cõ/⸗
mums eſt: ſubaddatur ⁊ tertia.quia chꝛiſtianus ⁊ redẽ
ptus equali Perte ſanguine chꝛiſti eſt. Has etiã cauſas
ſupꝛa pꝛemiſimus. Igitur dilectio filialis in hac trina
cauſa fundata etiam pꝛeter id quod in lege ſcripta ma⸗
datur:irradiabit in hominẽ patrem et chꝛiſtianitatꝭ cõ
ſoꝛtem. Et pꝛimum radium honoꝛis effundet in eo ꝙ
homo eſt.ſicut apoſtolus omnibus loquitur honoꝛe in
uicem pꝛeuenientes:vt vnuſquiſq; in altero dei imagi⸗
nem et ſimilitudinẽ veneretur. In patrem vero irradi
abit honoꝛem:nõ pꝛopter dignitatem aut ſapient iam
aut pꝛopter aliquod inſigne annexum:ſed pꝛo eo ꝙ pa⸗
ter eſt ex mutua relatione vnius ad alterum. Et hono⸗
rabit cum omni annexo laudabili ſiue vituperabili aut
in moꝛibus vel in natura.vt ſi rex eſſet paterdiues ma
gnus ſapiens pꝛobu ſbot ſorch foꝛmoſus et bonis oi/
bus ſimnlibus circũfultus.honoꝛabit patrem non pꝛo⸗
pter iſta.magis vero pꝛopter patrem et in patre iſta. qꝛ

ex iſtis non eſt filius qui ſola carnis tranſductione dici

tur natus:quibo abiectis naſceretur et fihus/ũ

per et ignobilis ſi ſciolus aut indoctus.ſi fatuus ſi cecꝰ/
ſi abiectus ab alijs aut pꝛo nihilo nurotſſt
8

araus/

ſi claudus ſi mãcus ſi lepꝛoſus ſi vndiq; malis obſitus

fuerit:honoꝛabit debito nature atq; legis moiſaice pa⸗
trem znus
fuerit inimicus:ſub ſpe coꝛrectionis honoꝛabit paterni

i vero erkite oꝛ et eterno patri

ℳ 4 „,
„ .
Lraw —
B . 4 . . *
Lo 6 — 7 r, —
X ₰ 1 .—
— 8
— .
W

tatem:habebit odio õäs

ro qua equaliter fidei caracterem ſuſceperũt vnde chꝛi
ſtiani vocantur.cum non extinguat naturam neq; legẽ

atrem quia chꝛiſtianuſ:q; ꝙ homò̊

r eſt. Et altioꝛi reſpectu et amoꝛis radio clarioꝛi
q; naturali atq; legali filius radios amoꝛis effundet in
patrem/cum actuali reuerxe 897 omni ſollicitu

ret.et multos ſibi videret in auctoꝛitate ſubiectos.⁊ ſi
bi hominum ceruices pro reuerentia flecterẽtur.ſi ſu⸗

pra patrem omnimode haberetur: ipſe patrem in quã,

talibet infimitate deiectum ſupra ſeipſum reputet.ve⸗
neretur.ope ſubueniat:ſibiq; flectat in honoꝛe ceruicẽ
Nulla enim ſupueniens dignitas paterne derogat di⸗

nitati.Ham ſicut paternitas non excludit mnũ ab ade

—

Liber quintuſdecimus

dui

ptione dignitatis in oꝛdine reipublice aut ſacramenta le per ipſum mũdo futura: Sed ſapientia dicit. Ne glo 4
lis miniſterij:ſic nec adepta quelibet dignitas filium ex rieris in contumelia patris tui non enim eſt tibi gloꝛia p
cludit a patre in exhibitione honoꝛis ſiue obſequij In ſed confu ſio. Gloꝛia hominis ex honoꝛe patris ſui. de 1.
eo igitur ꝙ gradum dignitatis aſcendit publice perſoę) decus filij pater ſine honoꝛe. Gili ſuſcipe ſenectã patris oß
ne gerat officium.in eo ꝙ filius eſt honoꝛẽ vereatur pa tui:et non contriſtes eum in vita illius.Et ſi defecerit , an
ternum. boc dumtarat excepto ꝙ in ea poſitus excellẽꝭ ſenſu wniam da:et ne ſpernas eũ in virtute tua. Su/ „ ſ
tiam quam non habet a patre non amplius patreme ſaipienda imo ſuſtinenda eſt ſenecta patr a filio: nec ali tn
reatur q́; alium diligentiſſimũ conſultoꝛem vt pꝛopter gua cauſa q; pꝛopter deum pmittitur contriſtãdus.Et nit
eum virgam iuſiice inclinet aut erigatintẽdat ſiue re⸗ ſi deecerit ſenſu ab ineunte infantia. ſi pꝛopter mmiaz ae
mittat. Tanto autem quicunq; fllius comunis aut in⸗ ſenectutem aut caſu quolibet ſupueniẽte impꝛetermii ue
fulatus honoꝛe atq; obſequio preueniat patrem:quato ſe aut interpoſite deliraret:venia pꝛeſtanda eſt non ſper⸗ eb
ipſe vellet in lona ratione animi iuſto iudicio poſitus nenqda paternitas. Mam durante in homine vita in iu nn
a filijs ſuis pꝛeueniri.Sed quoniam ommis filius pa⸗ re ſuo re manet caro paterna.ex qua ſolum ſilius non ex ſen
trem habet et creationis et crnie de om chꝛiſtianam accidentibus eſt tranſductus. Pater non eſta filio:ſed s
4 . iuſticiam nullus ſit alicui pꝛo diligendo pater qin eter filius a patre carnali generatione pꝛocedit. Et ſi nõ fu us
. nog patri non erit amicus: nullus filius ſubdatur patri iſſet homo qui generando filium factus eſt pater. non
qui patri eterno fuerit inmmicus. NHam filium quẽ hu⸗ fuiſſet filius cuius ipſe noſcitur pater.ad cuius honoꝛẽ na
iuſmodi relatio ligat abſoluat omnino paterna iniqui⸗ filiũ ſacra ſcriptura ſe· ollicitat. P:oinde eccleſisſtici dici nſ
tas niſi ſub ſpe coꝛrectionis toleretur. dum tamen pa/ tur. Honoꝛa patrem tuum et gemitus matris tue ne R
ter iniquus nõ amaretur. Peramplius in hac parte iu obliuiſcaris. Oemento quoniam niſi per illos non fi
ſticia chꝛiſtiana pꝛogreditur vt etiam inter patrem ⁊ fij iſſes.et retribue illis quomodo et illi tibi Ob honoꝛis e
lium poſuerit odium atq; gladium:vt ipſe ſaluatoꝛ di,· debitum duo ali filij noe precogitantes paternam tur do
xerit. Qui patrem et matrem non oderit nõ poteſt me⸗ pitudinem texerunt: dantes patri indulgentiã ſi ex ali⸗ uen
us eſſe diſcipulus Et alibi Mon veni pacem mittere in qua ſurreptione deliquiſſet: nec pꝛopter accidentalẽ de⸗ tur
— 4 terram:ſed gladium. Odium igitur cheiſtiane iuſtitte fectum dimiſerunt paternũ affectum. Hinc eccleſiaſti bit
non perſone ſiue nature ſed iniquitati debetur et ime (dicitur. Qui timet deum honoꝛabit parẽtes: et qua/ i⸗
dimeto virtutis. quod conſueuerunt pꝛeſtare parẽétes. ſi dominis ſeruiet his qui ſe generauerunt. vt parentũ in
hac in comparatiòe quodãmodo odium eſt ad minuss honoꝛ etiam attendatur cum paterni obtegantur defe⸗ nt
et comparatione melioꝛis velut odium eſt ad bonum. ctus: ndantur vices quas ipſi ad filos effude in⸗
Siltgitur in quocunq; genere cauſe qualitat atq; per⸗ rũt Iſaac vſq; adeo reueritus eſt patrem:vt ab illo ſe E
ſone:creatura omnis ad chꝛiſtum comparata vileſcit? po dictima permitteret colligari Eilij yſaac pceſſerunt te
Terelinqui expedit pꝛopter chꝛiſiũ.et omne pꝛopter aliA ęt redierunt ad imperium einaEr, iacob matris conſi⸗ bus
—– ud dimittitur aut minus aut nõ diligitur:aut venit in lio acquieſcens cum eſſet poſterio:: pꝛimogeniti benedi Rer
eor odium.minus vero aut non diligere odium diciturſpũ ctionem et hereditatem ſuſcepit:et ambo honoꝛantes Don
melioꝛis atq; maioꝛis comparatio ſubꝛogatur.euange patrem ad eius ſepulturam pariter conuenerunt. Filij ſtici
C licus pꝛofecto gladius in id tendit vt diuidat a nociuis iacob ſingillatum atq; cõiunct m pꝛoceſſerunt ad impe⸗ Red
et impedientibus coniunctis atq; parentibus. Ex his rium ane Et ruben ꝙ non creſceret pꝛo maledictione ler
que pꝛopter deum fiũt iuſticia chꝛiſtiana docet ꝙ; filuus quantali cum benedictione accepit: quia maculauerat iuſ
non referatur ad patrem relatione moꝛali. ac mandat cubile paternum.patris non reueritus honoꝛem.Ab⸗ mo
ꝙ pietas a pietate vincatur et relatio a relatione ſupere ſalon moꝛtuus eſt inter celum et terram aduerſus pa/ chꝛ
tur:et impietas conſtituitur vbi pater vocat eternus: trem animoet opere factus rebellis.quia mãdatum ce/ bit.
leſte non tenuit de honoꝛe paterno.neq; patrem eſt re pla⸗
ueritus imo ꝑſecutus in terra:vt in eadem vaſa in que lLelit
pater ipſe ſemen effunderet.ac eum de ciuitate artaret dien
6 Is ſit ꝙp ad fugam. Ex hoc pꝛouerbioꝛum dicitur. Oculum qui cen
itti poteſt quecunq; cognatio.non tame le⸗ ſubſannat patrem ⁊ deſpicit partum matris ſue effodi guer
gimus ex naturaliaut legali aut ex chꝛiſtiana iuſticia ꝙ ant eũ coꝛui ve toꝛrentibus ⁊ comedant eum filij aqui dtu
pprarẽtes filios inalitos poſſint dimittere.vſq;quo ratio le· Et q;uis iſta ſit impꝛecatio aduerſus impꝛolvs fili/ Ol
W vigeat. et vicij atq; virtutis facta ſit capax: ſpeſq; roſſit os.et ſic eueniſſe non legitur. tamen coꝛui et aquile ad neſe
ſeſſe viuendi.ablata ope parentum. Vbi vero iſta afflu demones referũtur: in quoꝛum vltrices manus ſilius net
D, v„kEerint bono ſpiritu ducti parẽtes ad melioꝛa vocati cu⸗ impꝛobus eſt tradendus/Et ſicut eccleſiaſtici dicitur eii
. 6 6. ram dimittere poſſunt filioꝛum Ac etiam mandat iuſti qᷓ; male fame eſt qui reliquit patrem et eſt maledictus lſici
Mia 1. S vo cia chꝛiſtiana vt dum ipſoꝛum ſedulam curam gerunt a doo qui exaſperet matrem. Natrem niſi pꝛopter deuʒ fi
R 8 O?YJUB—U cultum non dimittant duinum:ad quem ex debito relinquere amimi eſt efferati. T indigentem lalvꝛibus R und
4 aut ex mandato ipſius iuſiicie obligantur. Similiter mimittere moꝛtis eſt culpaſi valet finus indigentiã bei
Mandatur et filijs:dum inſiſtunt in debita cura paren tollere aut facere e emATREEENNETEPüHH ſu
tum. Nam diuinum creditum nobis factumq; debitũ ſticia patrem in ommbus honoꝛari cum repenſione ſu tu
quouſq; ſoluatur:ab ommi alio ſcom oꝛdinem temoꝝ perna: quod ſcripturarũ ſanctarum confirmat auctoꝛi⸗ mn
atq; locoꝛum et agendoꝛũ abſoluit. Omnis enim iuſti⸗ tas. In opere et ſermone et in omni pacientia honoꝛa terdi
cia pꝛimo pꝛioꝛa debita ſolui iubet Auaſi et quãnta re patrem tuum:et ſuperueniet tibi benedictio a deo.⁊ be dn
latione moꝛali ad parentes filij referantur: per ſcriptu-· necictuo illius in nouiſſimo manet Vlide ꝙ in omnib ſnn
rarum teſtimonia declaremuſ. Tres filios habebat noe pꝛeterqᷓ; ad peccatum aut pꝛopter deum ſanctio diuina
quos ſcriptura commemoꝛat. quoꝛum vnus nuditatẽ patri ſubicit filium cum in omni opeꝛe et ſemone om
patris velut fatui atq; ſenis ſeu ebꝛij animo et verbv de niq; pacientia boni dumtaxat quia mali nulla eſt iuſſio
riſit:qui maledictionem accepit in ſe ſimiliter in pꝛo / ſcripturarũ.Vlult patres a filijs honoꝛari cuius retri⸗ hnn
— o, N 4 “ P 5 X “ — . 4 240 * „ — =W 4
7 „ 6 . ☛—ỹ SS Spa

E .—— ſ dy

4 KRZ

Mege
bi Glorg
ſine⸗
äpatng
dſeren⸗
. Sn
fehecgf
gus.E
rnmi
n
onſſer
ta min
onone
floſe
tſinöfi
ter, non
onors
ſia dicf
Stue ne
nonn.
NNos
mamtar
üſiereii
entale de⸗
ecceſtaſtl
zöretan
tporenti
tur defe⸗
eſide
bilo ſe
ferunt
rſit
Udbrneci
nonantes
tunt Fii
tadimpe
lecicroe,
clllaveree
emn ,
erſuezu
latumc
eme e⸗
inape
e antaket
blumei
e effodl
ſjogvi
o ſli⸗
nle ad
ſlius
dicltur
edietus
ter w;
e
Reſi
ina
ſone il
Auctont
toro:

dd e

Dinind
ne om
luſto
Sletl

₰☚

dutio nõ a terreno atq; carnali patre pueniet: ſed a deo
in tales filios benedictio diffundetur/ Ecce qᷓ; bonũ eſt
parentibus reddere vicem:et plus repen ſio qᷓ; pꝛimo
impenſio mereatur Rependit nempe fĩlius.ergo aliqͥd

R/a patre ſuſcepit. Siquidem multa vſq;quo alitus eſt.

cuſtoditus eſt. inſtructus eſt. et multa pꝛo filijs pater⸗

*

nis parta laboꝛibus reſeruantur. Ad equalitatem foꝛte

euenit iuſticia.ſi filius patri reddidit quia ſuſcepit:qᷓ;ᷓ

uis ſilij non poſſint vicẽ rependere ad parentes. Quid
ergo amplius meriti filij expectabunt ſi fecerunt q̃ de⸗
buerunt.ſeruauerũt iuſticiã reddentes antidota. Sa⸗
ne bona ſuſceperunt a parentibus filij:ecce pꝛeceſſit bo⸗
num gratuitum Rependerunt parẽtibus fſilij.ecce me
ritum donum.ſed ſuperaddit omnipotẽs deus vt bene⸗
dicat gratificum filium vt filiatio donum pꝛecedat pa⸗
rentum:et ſi rependerit ſequatur diuinum. Amoꝛ filio
rũ ad patres omni debet carere mercedis intuitu: ete⸗
mim receperunt cum concepti nati aliti ſunt: et pꝛo eis
eſudatum eſt.et pene ſunt tolerate a parturiente ma⸗
tre. Et honoꝛ et ſubuentio qui refunduntur in eos:nõ
expectent a parentibus retributionis aliam talionẽ·A
deo aut expectare poſſunt nõ ex merito honoꝛis atq; ſub
uentionis:ſed ex largitate pꝛomiſſionis diuine. Digna
tur nemꝑ omnipotens deus ſuis pꝛomiſſionibus de⸗
bitoꝛ fieri eis qui ſua placita ſeruantAc per hoc omneſ
ſilij qui mundi huinus viderunt vmbꝛaticam lucem: et
in animo cognouerunt iuſticie chꝛiſtiane infallibilẽ we
ritatem:apoſtoli pauli ſequantur ſententiam. Gilij obe⸗
gite parentibus wſtris in domino:boc enim eſt iuſium
Ecce obedientia filialis.ecce obedientie terminus.ecce
ante cuius oculos agitur Obedite inquit non in omni⸗
bus non de omnibus.non pꝛopter hommes.non pꝛo/
pter ſeipſos tm̃ parentesnon pꝛopter mercedes ſed in

domino. In domino qui hoc pꝛecepit:et voluit eſſe iu⸗

ſticiam fiuoꝛum. In domino. vt non de glio patri a filio
teddatur obedientia:niſi quod manifeſtum eſi deo pla⸗
cere atq; certiſſimum eſt non diſplicere. Hoc enim eſt

iuſtum.quia hoc vult oꝛiginalis et diuina iuſticis. hoc

honſine we conſugud haudahilicrantiqus wciß
chꝛiſtiana iuſticia.Hocidẽ ad colocenſes apoſtolus ſcri

bit. Filij obedite parentibus veſtris per omnia:hoc eni

placitum eſt in domino. um per omnia dicit:lona in⸗
telligantur. Non niſi de bonis et honeſtiset iuſtis obe/

dientia eſſe poteſt. In malo alicui obedire nomen obe⸗
teſt.ſed obedientia nullo modo eſt ſed

dientie habere
quedam inobedientia in deum pꝛopter humanum pla⸗
citum aut ex amoꝛe ſeu timoꝛe ſeu mercede patratum.
Dbedietia filioꝛum ad patres in tvnis placitum domi⸗
ni eſt:qð nunqᷓ; ſine merito retributionis manet Pꝛo
inde tota perfecta iuſticia in moꝛali relatione parentum
et filioꝛum.vt homo pater humano amoꝛe atq; natura
li ⁊ cõmuni feratur in hominem filium: intenſius qᷓ in
filium. Ratione vero ſpecialis tranſducis magis in fili

—

um q; in alium intuitu chꝛiſtianitatis atq; caracteris fĩ

dei diligentius in chꝛiſtianum:qᷓ; in hominem atq; fili /
umſatq; retranſitiuo et moꝛali oꝛdine diligendi ⁊ mu⸗

tua relatiõe ad patrem filius referatur. Igitur iura hu

manitatis filiationis ex chꝛiſnanitatis intellecta fideli-

ter vilecta libenter. exhibita rationaliter inter parẽtes
et filios. In his relationibus eſt iuſticia chꝛiſtiana que
ſemper amari debet et dirigi ſcõm diuine placitum vo⸗
luntatis:que non agitur inter hominẽ et hominem ſo
lum.nec ſolum inter patrem ⁊ ſilium:ſed inter vtrũq;
iſtoꝛum exiſtẽtem chꝛiſtianum. Mam iuſticia que inter
lominẽ et hominẽ ſeruari bet:eſt naturalis et huma⸗

— ₰— —
4 e ; 4 NeE ⸗ . .

De iuſticia chꝛiſtiana

na in cõmunitate nature illa que inter patrem et ſiliũ

eſt ſpecialis et humana in moꝛali relatione. ſed neutra

iſtarum excludit ab homine patrẽ eſſe vel filium: aut a
patre vel filio ſeparat eſſe bominẽ. Illa que inter chꝛi⸗
ſnanum et chꝛiſtianum agitur eſt naturalis gratie in
offi intellectuali et moꝛaſi virtute.colligatiõe ſidei ſpei
et caritatis:cultu et religione ſacramentoꝛũ conſenſio⸗
ne huma noꝛũ et diuinoꝛũ reſpectu chꝛiſti atq; ſuperne
gloꝛie. YIta chꝛiſtum decebat implere omnem iuſticiã:
quia ipſe iuſtus in parentibus iuſtis. Ypſe iuſtus in ſi⸗

lijs iuſtis et pijs Suas perſonas inſimul conuenire in

unſibili lege vita ſociali adiutoꝛio mutuo in vna carne
diuina iuſticia oꝛdinauit:et per legem firmauit et ſtatu
it. Vn tempoꝛe gratie oꝛdinauit excellentius.pꝛouidit

tutius.honeſtauit ꝑamplius.ac pꝛepoſuit matrimnonio

virgineum decus:dum ipſe voluit fieri ex virgine ĩcar⸗
natus. Et talem coꝛpoꝛe elegit matrem:qualem pꝛimã
creauerat mulierem. Pꝛetulit etiam matrimonio con
tinentiam:que conſequitur carnem coꝛruptam. Sed
quia iſte ſtatus cadit ſub iuſticia chꝛiſtiana et ab ipſa re
cipitur et non condemnat que diuma pꝛouidentia oꝛ⸗
dinauit.pꝛo eo ꝙ eſt vna ab eterno dei iuſticia:q;uis di
uerſa vocabula ſit ſoꝛtita.et multifaria fuerit operata.
Vleruntamen altioꝛi modo ipſa iuſticia hũc ſtatum in
ſigniuit tempoꝛe chꝛiſtianitatiſ qᷓ; tempoꝛe naturalis iu
ſticie ſiue tempoꝛe lesis ſcripte.Circa que ſtatum multi
diuerſimode naufragauerũt:in quo etiã multi ſunt ſal

uati· Pꝛoinde exoꝛtum in cauſis et pꝛogreſſum pericu
lum ac naufragium et iuſticiã et oꝛdinem eius natura⸗

lem atq; legalem cum decoꝛe chꝛiſtiane iuſtide pertra⸗
ctemus Oiſpoſuit ab eterno diuine ſapientie imꝑſcru

tabilis altitudo tales facere creaturas que ſui poſſent

eſſe quadam participatione capaces et ineternu viue⸗
re atq; in ipſa beari.quarum duas ſolum voluit eſſe ſpe
cies ſpiritualem et mixtam:ſpiritualem ſimul.et vt vo
luit repente in eſſe pꝛoduxit tanta celeritate vt volunta
te diuina iubente interuallo tempoꝛis non diſcerneret
imperium. Mixtam wro creaturam ſcilicet ex ſpiritu
coꝛpoꝛe quã appellamus humanaʒex vno tanq; ex vna
radice numeroſiſſime pꝛopagari voluit.vt vnus homo
naſcatur ex alio ex bono ſemmarie virtutis quam hũa/
ne nature deus dedit oꝛdmatione atq; ducatione tranſ⸗
ductionis:quouſq; compleatur numerus hominũ ſoli
deo cognitus nobis incognituſ.Ex quo biꝑtietur ſaluã
doꝛum a damnandoꝛum deo certiſſimus numerus no
bis vero vſq;quaq; incert?:pꝛo qua multiplicatiõe ma⸗
trimonialis condicio habuit ſin federis atq; connexiõiſ
inicium. Creaſſe deum hominem vnum et ſolum ſcri
ptura ſacra cõmemoꝛat.quem eſſe ſolum dixit non eſſe
num.Pꝛoinde adiecit:fſaciamus ei adiutoꝛium ſimi
le ſibi. Ecce matrimoniũ vnde iniciauit. nõa coꝛruptio
ne.non a pꝛole.ſed ꝗ ſocietate.qiia non erat bonum ho
minem eſſe ſolum:ſiat adiutoꝛium ſimile ſibi.Adiuto⸗/
rium non ad defendendũ.nemo enim ledebat aut leſiſ
ſet adam:ni ſi ſua culpa ſe ſibiatq; cetera feciſſet inimi⸗
cari. Sed ad quid Aid laudandũ et benedicendũ animo
et rationabili verv atq; opere deum. Ad hoc pꝛimo elu
xit quelibet rationalis creatura:et irrationabilis pꝛope⸗
modum. Etiam adiutoꝛiũ ad colloquendũ de o:et de

ſubiecto ei vniuerſo Noc ſolũ rationalis creature ſunt

actus.nec enim rationabiliter rationabili vertv cetere
benedicere aut de ipſo loqui poterant:ſiue de ſuperioꝛi⸗
bus atq; inferioꝛibo hominis. Igitur expediebat ſimile
adiutoꝛium/Erãt enim animmana ceteta ſociata aues ſi
militer et piſces:et ſimilia ſimiibus inngebatur. In⸗

WManOu, (en -—
1

“

—
netN —–
„6 — 1 — re.

Liber quintuſdecmus

n cepit multiplicatio aut

iuriam pertuliſſz adam omnium inferioꝛum dominus Quid igitur. In paradiſo no ultip
conſtitutus ſi ſimili caruiſſet conſoꝛte. Adiutoꝛiũ ſimi hominibus repletus eſt locus ille vt etiam repleret᷑ alli entd⸗
le dabatur ade vt ſe videreti. 1alio et alium in ſeipſo. us mundus. aut aliter non potuit humanam pꝛopaga,⸗ neſit
Specula ſunt homines ad inuicẽ ſe mutua viſione vi gare naturam preterq; p carnem coꝛruptam et cum tã gut u
dentes. vt ſe in ſe atq; in alio ſe videant: et in alium in ta libidine et concupiſcentie ardoꝛe Dico ſane ꝙ potuit incoſt
ſe atq; in ſeipſo conſpiciant. Et adiutoꝛium ad bene vi⸗ atq; poteſt. Sed ad meipſum ad omnes doctoꝛes hu Conbit
uencum eſſe debebat in alio videre imaginem: qua in militer et cõſulte pꝛofero verbum:vt non diſputemus etphl
ſeipſo adam pꝛimo ſuſcepit. Erat igitur adiutoꝛium in atq; inueſtigemus qð deus potuit ⁊ non fecit. ſed qð fe nerend
tellectus ſimile ade qõ dabatur ade. Adiutoꝛium eſt in cit et potuit. Multos enim iſta inueſtigatio ſiue contẽ eluciſe
tellectus:ſi dum intelligit et ab illo qð intelligit intel⸗ tio in baratrum periculoſe obſcuritatis atq; tenebꝛaruz leſetuun
ligitur. Nequibat omnino hoc eſſe in animalibus que immerſit. Hoc ſolum ſcire ſufficiat: qõ iuſtiſſime fecit rtal
rationalem intelligentiã a domino non acceperunt. Af/ atq; decreuit Ge Böt aiſdãcter diretim ꝙ ocus imn o pdetin
fectus adiuuatur permaxime ſi rationabile habet obie⸗ dem virginitatem habuit. coꝛruptionẽ aliam pꝛeterq⸗ ſalac
ctum:að nequit eſſe ratione carens Et creſcit amoꝛ ho ilius doloꝛoſe inobedientie non Rean vwerumnt multi⸗ tediuin
minis ſi diligitur ab eo gõ diligit. et due memoꝛie plu plicandum fuiſſet genus humanum coꝛruptio añ pec⸗ luel
ra continent qᷓ; vna ſola:vt ab vna etiam altera fulciat catum nulla fuiſſet: auia poſt peccatum etiam eſſe potu nia Ei⸗
In effectu aliquid accepit adam: qð opoꝛtebat efficrr it. Que ſi fuiſſet: cariuſſet omnino lbidie atq; ꝑeccato. ſunecno
cum conſoꝛte iuuante. Pꝛzimo igitur ommis creatura Quis enim dubitat ꝙ quis per ſeminariam virtutez iteonc
creata eſt ad deñ qᷓ; ad ſeipſe m aut ad aliquod aliud pa/ ducatur humana pꝛopago.ꝙ oꝛiginali ſtante iuſticis ſe nednin
endum. Adiuuat exemplũ ſimilis ad pꝛofectum:ſi nõ men bominis potuiſſet ſine coꝛruptiõe mulieris in ven ſifetila
t vita diſſimilis. DHabemus igitur ſocialem vitam poſ trem eius imnntti ſicunt poteſt ſanguis ille menſtruus lanſeie
ſe fieri et adiutoꝛium in conerione duoꝛũ:abſq; qð carꝰ ſine virginitatis coꝛruptione a virgine femina emitti? onabtt
nalis copula ſubſequatur. Sed factum eſt adiutoꝛium Et homo potuiſſet illud ſemen ſine coꝛruptione ſua eij ſealin
vnius nature:ſed diſſimilis ſexus vt dicatur adiutoꝛiũ cere.ſicut ſputum aut vrinam poteſt ipſe pꝛoiſcere. et wptone
ad pꝛocreandã pꝛolẽ quã potuiſſet deus de ipſo ſine con vtercq; potuiſſet ſeruari fine lbidine atq; carnis ardoꝛe Abusbe
ſoꝛte pꝛoducere:quod wluit eſſe ſimile in natura p vi⸗ que mala condita natura non habuit ſed peccatum ob Ckonmno
ſibilia exterioꝛis foꝛme atq; muiſibilis interioꝛis anie. vindictam induxit cũctiofſatitur queſtionẽ anim au ſetvmni
Mon enĩ decẽs erat ꝙ rationalis homo animalibus mi dientium ſi quo modo conceptus ſiue fetus ſine lacera usdi.
ſceretur:et ꝙ de homine rationem habente atq; anima tione materna potuiſſet educi. q;uis ſemẽ potuiſſet im Uatsft
li ratione carente humana ꝓpagaretur cõditio,· Pꝛoin⸗/ mitti. Direrim ꝙ ſpectabat ad felicitatem illius paradi Dl
de ad futuram pꝛolem adiutoꝛium ſimile querebatur: ſipbi erat immoꝛtalitas. etiam adderetur iſia feliecc ſeurte
quod factum eſt de coſta non capite aut pede: ob equita tas ꝙ filioꝛum eſſet eductio et maneret carnis integri⸗ Cntln
tem viuendi et rationem diligendi. Sed hic allegoꝛia tas.aut ſi omnino aperienda erat poꝛta pꝛopagationis ichiſti
pꝛo chꝛiſto et eccleſia magis placet q; moꝛalitas: quam , humane ꝙ taliter aperiretur ꝙ in humana natura nul⸗ horman
quia moꝛes cudimus ſubticemus. Adductuʒeſt ad adad la iniuria ſequeretur:et nõ eſſet obpꝛobriũ quod ad tã bitain
adiutoꝛiũ q ad pꝛopagandũ pꝛolem accepit. et cogno⸗ tum reſerabatur officium velut aperiuntur oculi ad ſu guier
uit vnde:quia os cæ oſſibus eius ⁊ caro de carne pſius T ſcipiendum beneficiũ lucis et ad emittendũ radios vi⸗ ont
Similiter et quare fuerit datum agnouit: vnde ſubin ſiue virtutis:qui clauſi fuerunt in argaſtulo ventr vbi ſunt
xit adam Quãobꝛem relinquet homo patrem 1 matrẽ?? nulius hominu coꝛpaliter vidit. Et velut omes ſenſus . ne
et adherebit vxoꝛi Sed nullus in bacparte diſſerat -eeriſtunt in clauſtro ventris obtuſi atq; contracti:et be⸗ natl
pater et mater relinquendi ſunt pꝛopter vxoꝛem.quod neficia nature non ſentiunt atq; cognoſcunt.cum aũt yme
autẽ ꝓpter pietatẽ factũ eſi: cã inpietatis non erit. oꝛganitata et ſenſiſicata coꝛpoꝛa patiunt ur ex quadam ſtten
Non enim aut impie pꝛopter vxoꝛein relinquẽdi ſunt apertione ſenſuum explicationem mundi habitũ reco⸗ umm
parentes indigentes filioꝛum ope:nec ipſi debent parẽ gnoſcunt at vſum nature ſine ipſoꝛum coꝛruptiõe ſu gece
tes pꝛopter vxoꝛem relinquere ipſoꝛum fulcimẽeto atqʒ oaſapiunt.Aperiuntur plante in gemmas. gemme in ſlo 6
magiſterio indigentes. Nulla enim iuſticia iſta fiẽda cõ⸗ res et floꝛes fructus pariunt. nec in his coꝛruptionem ſie
cedit. Sicut enim vroꝛum atq; maritoꝛuũ connerio nõ 4 dcimus fieri in natura.ſic poꝛta humane nature aper⸗ nan
aufert relationem realem inter parentes et filios: nec ta fuiſſet ad ſuſcipiendum ſemẽ generatiuum:et emit⸗/ a
moꝛalẽ de iuſticia debet auferre quomodolibet inter eoſ tendum ſine derogatione puritatis conceptum. Aper it ſeitg
Sed quãobꝛẽ relmnquet. Qua erunt duom carne vna enim os ſine ſua violatione ad cibũ ſuſcipiendũ: mi⸗ en
vt in carne vnius filij dupler perſona cõueniat: quo liter et cum emittit ſputum. Mec aliquis arbitretur ꝙ⸗ ſue
relinquitur pater et mater. Aiſia ſemper naturalis 025 ibi ſit aut poſſit eſſe coꝛruptio: vbi nature ſeruatur de⸗ ainn
do contradicit. vt pater non generaret de filia nec de fi⸗· bitus oꝛdo. Eſt eni debitus oꝛdo nature id qð deus in⸗ ecun
lio mater.quis in loth pꝛeter oꝛdinem et honeſtatẽ na didit cuilibet rei. lam ſi deus indiderit in natura hu⸗ ſt
turalis iuſticie cõtrarium ſit ſecutum:ſed alioꝛum duo mana ꝙ ſic ꝓpagaretur non turparetur.nec ex tali pꝛoꝛ ka
rum erat fienda connexio vt filioꝛum ſieret generatto pagatioe coꝛruptio ſequeretur:quia nature debitus oo
Bed hic nulla libidonulla coꝛruptio locum habet. Dꝛ do ſeruaretur. Nullus verro intantũ in ſua conſideratis o
dimatio facta eſt connexionis:mon adhuc carnalis con⸗ ne imaginado exoꝛbitet ꝙ pderetur puritas virgimtacq;
iunctio. In paradiſo hec facta ſunt vbi poſt coꝛruptio⸗ aut integritas carnis: vbi ſeruaretur oꝛdo nature atis ninc
nem mentis nulla eſt ſecuta coꝛruptio: virginitatẽ enĩ wluntas fieret creatoꝛis. NMam hec eſt tota rationaleꝰ nune
habuit ile locus. Expulſio ipſoꝛum facta eſt ne in para creature in anima et coꝛpoꝛe perfecta integritas: vt Et mn
iſo potuiſſent pariter cõmiſceri. Son eiectionem eſt voluntas ſcom cuiuſtlibet rei oꝛdinem inſitum fiat.gi⸗ eſetet
coꝛruptio coꝛpoꝛis ſubſecuta/Sed in paradiſo datum/ illud ꝙ cõmuni vocabulo coꝛruptio dicitur eſſet vir ſi⸗ und
eſt pꝛeceptum de multiplicatlone filioꝛum: cum dlru nitas aut incoꝛruptio: ſiſ com creatoꝛis voluntatem ſi⸗ W
fuit a deo. Creſate et multiplicamini et replete terram gt. et nature oꝛdo permaneat. Cum nihil poſſit aut de⸗ n
7 — „. „ 4 — Nom . M
227 1 . 142 75 4 — £ E . . 1. k. 2. — ₰ . ſalle
( * P† .- „ nmy- 7. Qit Cey euALrt . 1160 . ſtar- „S* * Wrr .

De Juſticia chꝛiſtiana

tio
Nroſag beat dici integrum aut coꝛruptum.niſi quantum diui⸗ meritis diuina dictãte iuſticia:et miris modis ſed vſq;
tamt ne ſit placitum volumati: aut ſeruaretur oꝛdo nature. quaq; iuſtiſſimis.ipſa in ſuis indiuiduis gloꝛiſicaretur
tute aut quantum diſolicet et oꝛdo nature non manet. Nec in celo ꝑ diuinam miſericoꝛdiaʒ:et cruciaretur in infer⸗
tores incongrue credere videoꝛ atq; ſentire.vbi me maioꝛnõ noꝝ diuinam iuſticiam. Ipſa ſiquidem humana natu
temus conuincat auctoꝛitas contra hominum imaginationes ra impartibilis eſt.et impꝛemiabilis atq; impaſſibilis
ſedgö,ſſe et philoſophos naturales:ſine coꝛruptione potuiſſe ge in ſui natura.niſi per ſua indiuidua. Solum diuina na
lie onts nerari diuina potentia oꝛdinem regente nature:necnõ tura ex ſeipſa eſt quod eſt:et indunduari nequit et deſi⸗
nebaang, educi ſetum ꝑ poꝛtam coꝛpoꝛis clauſam. quam pꝛimo e cere neq; born bi a ſeipſa gloꝛioſa exiſtẽs. Sʒ nec que/
meſect reſerauit peccatoꝛ adam. Et in boc pꝛerogatur exemplũ ramus quare ſic voluii:umperſcrutabilis eſt emm ipſi⸗
eg vt quod depꝛauauit in omnibus homo pꝛimus:in ſei⸗ us diuine ratio voluntatie Sed videamus quod fa⸗
npeeter pſo et in matre reſtauraret homo chꝛiſtus dumtaxateet ctum eſt potentia creatoꝛis. Ecce ſuccincte exoꝛtum et
nn ſolus. Hed foꝛtaſſe quis diceret:hoc fuit ratione vni⸗ cauſam ꝓſpeximus:ꝓgreſſum cũ macula acutius eſt vJii
nocſihet te diuinitatis. Sed coꝛpoꝛa gloꝛificata poſſunt ingre⸗ dere. Etatim exinobediẽtia eſt inobediẽtia merito ſulb ?
eſe wen di.quelibet ſolida coꝛpoꝛa quibus non eſt vnita diuini ſecuta et ſimul exoꝛta ibido:et humana eſt damnata pꝓ
Prant- tas. Ecgo erit beatitudo iam in coꝛpoꝛibus anteq; re/ pago. In obediẽtia merito eſt ſecuta.pꝛimo in pꝛopꝛio
