foꝛent. quas tempoꝛe ſeue paganitatis ediderãt:aut nõ

ſpectare ad ſeculares pꝛĩcipes de chꝛiſtianis poſt chꝛiſtũ
ampuus iudicare. Seu pꝛenoſticon fuit ꝙ auctoꝛitas
terreni regis atq; humane legis ceſſura erat auctoꝛita⸗
ti diuine atq; euangelice legi · Non enim heca pilato ꝓ

chꝛiſto q́uis ipſo ignoꝛante niſi adumbꝛato miſterio a

gebantur: vt ſcõm legem moiſaicã non ſcom romanaʒ

d chꝛiſto in iudicio ageret. Moiſaicam legem iudei ſe

tenere fatebant᷑:quã a deo datã eſſe in monte ſinai ꝑto
tum oꝛbem quadã ſidei noticia et relatione veridica fe⸗

rebat᷑. In qua et ſub qua mira dei pꝛouidentia et diſpẽ
ſatione vbiq; terrarũ etiam poſt depoſitionẽ permiſſi vi

uere ſunt iudei:que legẽ euangelicã tenebat incluſam:
et ſecreto chꝛiſtum in ſuis geſtabat viſceribus mundo
naſciturũ.tunc vero iam natum.u legi pilatus etiaʒ
non intelligens quid hoc ſecreti haberet:tanta reuerẽ⸗

tia deferebat vt diceret Accipite eum vos:et ſcom le⸗
gem veſtram iudicate eum O ſi iudei a pilato pꝛedo⸗

cti redijſſent ad coꝛ:et legem cum ꝓpletis vigili mente
legiſſent. ſcᷣm illam iudicaſſent chꝛiſtũ: ꝓlecto decre

uſſſent penitus eſſe deũ dei filum homine vrum: ? du

cerentur penitentia ꝙ tradidiſſent vt honninẽ reum
Sed quem ꝑ moiſaicam legem moꝛti adiudicare non

Ppterant vt ipſi bene prenouerant ſe falſo ad religioneʒ
conuertunt dicentes! Mobis non licet interficere quẽ

q; Ineuulſi biliter homicidiũ chꝛiſii moꝛtẽ geſiabat
in anmo qui de interfectione clamauerũt · Non enim

dixerat pilatus accipite et interſicite: ſed dixerat iudica

te. Qm̃ multi ꝑ legem iudicant᷑ atq; varie plectuntur
ſcom exigentiã delictoꝛũ.qui tamen non ſupſtante di⸗
gno crimine moꝛtis ipſius euadunt ſuppliciũ. Sed iu⸗
de pfidi ſolum de interficiendo loquunt᷑ Quare auüt di
cebant interficere non licere. Aut enim honeſtate feſti.
aut ratione tranſlati dominij:ſed hoc ad eos pilatus re
ſtituebat cum dicebat accipite Tleruntamẽ quadã alia
ſagaatate doloſa vexabant᷑ qua dicebant penitus non li

cere vtputa ꝙ a turbis et ceteris pꝛeſentib et futuris

—

SðZ

haberentur immunes:ſi non abipſis ſed a gentibo au⸗
toꝛitate iuſticie romanoꝛũ chꝛiſtus publice moꝛtis ſen⸗
tentia puniretr᷑.Alisem vero ſecretioꝛe cauſam euangeli

ſta ſubnectit dicens vt ſermo ieſu implerer᷑ quẽ dixit ſi
gnificans qua moꝛte eſſet moꝛiturus. Pilatus his
auditis illoꝛũ impoꝛtunitate ad chꝛiſti examinationem
oꝛdinario iure ſe contulit.et de tribus accuſationibo fa⸗
ctis vnã tm̃ veritus:ſuꝑillam chꝛiſtum dũtaxat exann⸗
nat Introiuit igitur in pꝛetoꝛiũ pilatus:et vocauit ie

ſumet dirit ei. Tu es rex udeox Cauebat ſibi pilatus

qui ex mandato romam umpi pꝛocurabat iude.ne rex
aliquis ꝑ ſubdolam actionẽ inſurgeret qua ipſe cauere
nõ poſſiʒ.et ne romano impio auſferretur ꝓuincia:ſimi⸗/

lit er et iacturã ꝓpꝛiam verebat᷑. Ex hoc a ielu ſi rex eſt ex

quirit:pꝛimis duab accuſationiba pꝛetermiſſis.Pꝛeſi
ſerat enim in ſua mente pilatus ſe chꝛiſtum rege ꝓpꝛis
lingua confeſſum aut moꝛti tradere aut roma mittere
puniendũ. Spectabat ſane ad eum ex cõmiſſione tibe⸗
rij ceſaꝭ romaniq; ſenatus:ne iudea quã roma in dedi⸗
tionem acceperat ab aliquo inuaderef in qua ſibi ꝑmi⸗
ſiſſet aliquid incaute moliri: capitali ſententie ſubiace⸗
bat.Pꝛoinde non ex toto vilpendit verbũ:cum tm̃ in⸗
terrogat ſi rex erat chꝛiſius hominũ iudeoꝛũ. Jeſus au

tem caute reſpondit interrogatus interrogans. Ate⸗
metipſo hoc dicis.an alij tibi dixerunt de me Mec chꝛi

ſtus qui ommia nouit velut ignoꝛans interrogat.ſed vo
lens iuſta ratione pilatum in ſus examinatiõe repꝛime
re acſi recauendo dicat. Si a temetipſo cogitaſti me fo

re regem:cõmuniſ iudex tranſiuit in partem quo facto
ſempꝑ eſt ſuſpecta ventilatio rei. Sia temetipſo hec cau
ſa ſumpſit initiũ:miuſtum eſt vt cogitatio preſidũ per
examinationẽ exquirat᷑. Mon eſt iuſticie preſidis:vt fm
ſuas ſuſpitiones abiq; rumoꝛe vel fama ſeu ex accuſati⸗

one preuia quid in iudicio querat. Si aũt alij dixerunt
tibi de me non me interroges:ipſi teſtiſicentur qui me
accuſauerunt.Accuſanti non reo incũbit pꝛobatio:tm̃
defenſio cõpetit reo. Auſte atq; modeſte videbat᷑ pꝛoce
dere pilatus:iuſtius aũt agebat et chꝛiſtus. Si vero

tentabimus ingredi interrogatiõis ſecretum: alio ſple/

doꝛe fulgebit ipſa ſententia Oꝛdo rationis expoſcit ⁊ iu
ſticia vera requirit vt oĩs interrogatus cauſam et ratio

nerum interrogationis agnoſcat:aliter per incaptionẽ et

incompacte loqueretur. Pꝛima enĩ virtus reſponſiõiſ

eſt:interrogationis cauſam ſciuiſſe Mecnõ honoꝛ ⁊ vir

tus eſi interrogati:ſi interrogantẽ de his que nõ nouit
interroget. Fecit hoc chꝛiſtus q́uis ommia noſcet ĩ mi
ſterium et exemplũ vt ſi qua ratione interrogaretur re

interrogaret ipſe pilatuʒ: vti ſi dicere velit. a temet

ipſo hoc dicis edicito:et reſponde bo tibi. ſi autẽ alij dixe
runt tibi de me congrediantur mecũ et reſpondelv eis
Necnon aliter reſpondenſdũ erat ſi a ſemetipſo.aliter ſi
ab alijs imbutus exquireret chꝛiſtum regem eſſe pilatꝰ
Nam ſia ſemetipſo dixiſſet pilatus chꝛiſtus quare iſta
cogitatio ſubintraſſet ſuis interrogationibus extoꝛſiſ⸗
ſet. qua cognita ipſum aut cõuertiſſet ad ſeipſum tanqᷓ;
hominẽ alta et vera cogitantẽ:aut eum confudiſſet ver
bis in ſua ꝑpſfidia remanentẽ Si aũt alij dixiſſent ex oꝛe
pilati querebat audire cum quibus habeat et quo iure
in hac cauſa congreſſum. Nouerat enim omnia: ſed in
terrogat vt homo ante hominem conſtitutus. o
deſtia pilatus vſus eſt et ſuaui pꝛudẽtia vt pꝛius reſpõ
deret interrogatus quã reſponſum acciperet pꝛimo in
terrogans. Manſuetudo viri pꝛeſidis qui non ex anĩo
ſed ex iuſticia pꝛocedit in reum verba dicit et audit ĩter
rogat et reſpondet:et pꝛo accuſationibus excuſationuʒ
pꝛeſtat audaciã Et pilatus Nunquid iudeus ſum ego
DO 4

Liber . tertiuſdecimus

trat. Poteſtas eius poteſtias eterna que non auferet:et

Hens tua et bonti iderunt te mihi. Quid rei “ .
Gens tua et bontifices tradiderunt te mihi. Quid ſeei tat Pore ieciea no corrumpek. Unde regnuͦochei

ſii Er quadam benignitate loquebat᷑ pilatus tũ inter

rogatus veru reſrondebat et humanitate miti agebat
in chꝛiſtum.quã ſi vſq; in finẽ cauſe ipſe ſeruaſſet.moꝛ⸗
tis non dictauiſſet vllo modo ſententiã. Et huane ſub
diabvlo ſeruitutis funſſʒ dilata redemptio:quouſq; chꝛi
ſtus aliter accepiſſet cõpendia moꝛiendi. Sed eius per
uerſitas quia non manſit vt cepit:moſtrũ accelerauit re
mediu m. Reſpondit ergo pilatus ad interrogata ieſu.
Nunquid iudeus ſum ego Vt oĩno excuſare ſe velit:ꝙ
a ſemetipſo chꝛiſtũ eſſe regem non dixerat neq; cum eo
fuerat obuerſatus vt moꝛes et vitam eius agnoſceret
aut qð ab illo audierit ſe factum regem. Pꝛopterea ſe⸗
cutus adiunxit. Gens tua et pontiſices tui tradiderũt
te mihi. Ad ipſos retoꝛquet iudeos obiectũ crimẽ ieſu:
quaſi chꝛiſto interꝛoganti reſponderet NRmemetipſo te
regem eſſe non dico quia iudeus non ſum. Gẽs tua de
qua natus es et tui pꝛincipes ſub quibus populus diri

gitur iudeoꝛũ:aut gene tua ⁊ pꝛincipes tui ſi te illox aſ
i

ſeris regem. ſeu ipſi te regem aſſerũt veluſiue:aut te to
lerare nolentes tradiderunt te mihi ſub iſta delatiõe ꝙ

impꝛobiter regem te foꝛe predixeris.qð ſi non es quid

feciſti. Diſceptat cum chꝛiſto erquiſitiuo moꝛe pilatus
interrogans ſi quid fecit:ꝙ in tantũ odiũ venerit iude⸗
oꝛuin vt eum ſibi tradiderunt iudicandũ. Qua ſi dicat

Bilte non aſſeruiſti regem qð ipſi tibi obijciunt aut ſi
non es qõ moꝛes tui in ſinuant. abiect? emm a mundo

maorꝛibus vtebatur ieſus Quud feciſti Quod eſt crimẽ

in lege tua. Quid aliud cõmiſiſti aduerſus gentẽ tuam
aduerſus pontifices ſacerdotes qui te in hanc miſeꝛi⸗
am induxerunt. Non te querebam in iudicio ſiſti: neqʒ
mihi es a mea gente delatus.de te vltra omnes viuen⸗
tes mira multoꝛũ relatione percepi te vtiq; viuere per
mittebam.digmitas romanarũ legum liberũ te ſinebat
tribunal noſtrum nihil te habet aduerſuʒ:de nihilo ⁊ a
nullo pꝛeterqᷓ;a tuis pontincibus pꝛecauſarꝭ. Quid er⸗
go feciſti.Latet ne aliquid pꝛeter obiecta que vera non
iudico.que pꝛobatione deficiunt vnde aduerſus te tu⸗
multuet gens iudeoꝛũ. Quid feciſti vt aut te iuſte con
demneʒ vel dimmittã immunẽ.Affectabat enim pilatus
chꝛiſtũ dimitteꝛe atq; ſedare iudeos:idcirco a chꝛiſto ex⸗
quirebat qͥd egerat. A pilato ſuſcepto reſponſo ꝙ nõ
a ſeipſo ſed a iudeis ſuaſus chꝛiſtuʒ ſi rex erat exegerat.
Lrelſpondit ieſus.Regnum meum non eſt ex hoc mun⸗
do. Si ex hoc mundo eſſet regnum meũ:miniſtri mei
vtiq; decertarent vt non traderer iudeis Nunc aute re
gnum meum non eſt hinc Ueritus fuerat herodes tẽ
poꝛe chriſti naſcentis magoꝛũ audito pꝛeconio vbi eſt
qui natus eſt rex iudeoꝛũ aliquem regem natũ qui ſuũ
regnum vellet omnino pꝛeripe. Et cum noue ſtelle au
diuit auribus nouitate: quaſi maius imperiũ ſuper euʒ
venturum expauit Nunc tꝑe chꝛiſti moꝛtis imminent
ſimilia pilatus extimuit. Sed nec reſpondit aut apolo
gicauit niſi fugiendo herodi.erat enim infans cui non⸗
dum tempus moꝛtis obuenerat nec ipſe debebat in iu⸗
dicio nõ requiſitus aſſiſtere:maxime cum nõ ad rei ve⸗
ritatem oſtendendã ſed ad moꝛtẽ ſubeundã ab illo im
pio quereret᷑. Nunc homo factus pilato ꝓ ſeipſo et pꝛo
iam moꝛtuo herode reſpondet ꝙ de regno terreno non
timeant regem ſe eſſe:rxegnũq; non tꝑale ſed eternũ ſe
habere conteſtans· Regnũ habere chꝛiſtus ſe aſſerit ſed
non de hoc mundo:quia non ab homine ſed a deo.non
de hoc mundo quia non terrenum ſed celeſte.nõ de hoe
mundo:quia non coꝛruptibile aut moꝛtale.non tranſi

toꝛium: ſed incoꝛruptibile ſemp eodẽ modoſe habens

et ſine fine manſurũ.Et in damiele pꝛedictum iam ſue

ſte ieſu ſi non de hoc mundo Eſt ne alius mundus cui
regendo pꝛeferaris. Eſt ne tibi aliud regnum qo dimiſe
ris vt in hanc miſeriã deuenires. Pꝛoinde regnum eſt
ſenſibilis atq; viſibilis mundi cui pꝛefecit hominẽ pꝛo/⸗
thoplaſtũ vt irrationalibo dominareĩ᷑: qui ſine contradi
ctione fuiſſʒ oĩbus dñatis ſi in eo qð acceperit ipſe ſte⸗
tiſſet. Et ad id deueniſſet ſucceſſoꝛ tranſductus ſi nõ ex

infecta radice ipſe fuiſſet exoꝛtus. Sed ſicut multatus

eſt pꝛimus:eque multatus eſt ponerioꝛ O q;uis remã
ſerit pꝛeeminẽtia nature virtus deperiſt obedientie et
obedientia pluriũ irrationabiliũ in inmciciã verſa eſt.
Et elementa ſumpſerunt aculeũ leſionis. NHoꝛũ ſiqui⸗
dem omniũ ſcilicet domini ſubiectoꝛũ:erat ivſe domi⸗
nus et rex verus. Sed ab altioꝛi regno rex erat ipſe cen
ſendus.Mam eſt aliud regnum muiſibile coꝛpaliev ocu
lis et impceptibile coꝛpoꝛeo ſenſu:iuxta quod domimus
ſabaoth ipſe vocatur:id eſt rex ⁊ dñs exercituũ inuiſibẽ
lium angeloꝛũ qui nunq; in hac miſeria pegrinati ſunt
Eſt ergo regnum chꝛiſto dei filio:ſed non de hoc ꝑfun⸗
ctoꝛio mundo.Abnegat regnũ mundi huius ſcilicʒ coꝛ⸗

rupt ibilis et coꝛrupti: quia omne qð eſt in hoc mundo

eſt cõcupiſcentia carnis concupiſcentia oculoꝛũ ſuꝑbia

vite:nec ſuꝑ iſta regnare ſed deſtruere cõpetit filio dei.
Regnum iſtud regnũ eſt moꝛtis: ſicut dicit apoſtolus.
Megnauit moꝛs ab adam vſq; ad moilen:qin eſt foꝛma

futuri ſeculi.etiam in eos qui non ꝑeccauerũt:quã ſi il⸗
lam coꝛpis et anime diuiſionẽ intelligimus regnamt ⁊
regnat regnabitq; in hominibus quouſq; ſeculuʒ iſtud
pꝛefinito fine claudat᷑. Chꝛiſtus autẽ non regnũ moꝛtꝭ
led vere vite conſtituit:qð in ſe habet a cui vult ipſe cõ
cedit· Vnde regnum eius non eſt de hoc mundo:ineui
tabilis.Regnum mundi regnũ eſt ꝑeccati.ſub cuius ti
rannide omnes naſcunt᷑ qui generant᷑ ex ſemine:dũta/

rat exceptis ſanctificatis in ventre aduerſus qð apoſto?ꝰ
clamat Mon regnet peccatum in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe

qð deoꝛiginali abolẽdo ꝑ baptiſmũ eloquit᷑ aut de actu⸗

ali qð libera volũtate pagitur:qð de raro aut fere a puu⸗

cis vitatur. Tlenerat enim ipſe peccata cuncta deſirue⸗
re:non ſup ipſa regnare ꝗundatur mundus ſup nihilo
ratione niaterialis oꝛiginis:et de nouo per creationem

ſumpſit iniciũ. Sed chriſtus dei filius habet ſine pꝛin

cipio regnum. Sed mirum et mentibus noſtris in⸗
gerit queſtionẽ ꝙ pilatus chꝛiſtuʒ humane interrogat
chꝛiſius vere diinne reſpondet Non enim pilati capaci
tas rationis in altiſſimo ferebat᷑:ſed iuxta ſenſum hoĩs
humanũq; moꝛem ſi rex eſſet achriſto dommno inquire/
bat. Ipſe vero chriſius reſponſum dabat diuinum. Ti
debar᷑ foꝛte chꝛiſtus ſub velamine reſpondereꝙ a ſub⸗

ſtrato interrogationis pilati ſua reſponſio diſcrepabat

cum omnis vera reſpon ſio ad ſubſtratũ interrogatiõis
intendat:vt queſtioni ſatiffaciat et querẽti. Niſi foꝛte qꝛ
de regno gloꝛie loquebat᷑ qð in mũdo iſto reperiri neqt

agd quod regnum ipſum etiam preſidẽ reſpõſione altiſ/

ſima inquirebat.vt deſpiciens pꝛocurationẽ quã a ceſa
re romano acceperat:pꝛocuratoꝛ eteꝛni regni pꝛo ſeipſo
efficeret᷑. Mecnon decebat diumũ reſpondere diuine q;
uis humanus interrogaret hũane. Hon expediret ſub
mitt ere ꝓpter tpꝑale habens eternitateʒ:neq; ſemp ſtul⸗
to reſpondendu ſcom ſuam ſtulticiam cenſet᷑. Non re⸗
ſpondet chꝛiſius diuine neq; humane bꝛeui vrro mul

te compꝛehẽſionis cum pilatus interregat quid feciſti.

am̃ diuine infinita hominum cõpꝛehẽſione patrauit:
humane vero multa fecit infinite virtutis.que nõ erãt

buiuſcemodi diſſertionis habite cum pilato. Sed bꝛe

lilopent
mundo
ot
Emittem.
eteivces
lsouumun
ſtnanne
ltemmt
vetruerer
uniatennn

mhoflal
Vrppretad
Hunpugrn

apocap
Uenregnu
gunſuumt
puemue
gum men
ommortis
Cig guenn,
ecandus
lum omnes
nommsen
leſtium atq
ſtebiturgn
lelens tern
luinereels⸗
ſegebat Oh
Ubverptſoen
kenobieathe
Nlogo dod

NN
ensdrnd

bar Cwr
Rſabezl
ſio diſino
Hiiuſtoden
ſuis eroeb
eripſapſ

mnyel e
lkmretipſen
lncout⸗
Ebhaolete dit
ferar A
finoneſt

ſtummmt
dwentmon

fHunpra non

Mepnainici
Unoncun
Tünechonis⸗
ſuatſartu
ermundäe
oone cheiſn
gnaret Rep
ſſeprtirnt
epitrecin
W
ntigane
kudipſe

kte
10 che⸗
lus cui
dmiſe
lmeſt
iero⸗
nrradi
beſte,
noer
ltatus
Stema
entieet
iſg eſ,
iſiqui⸗
edomi⸗
lecen
lcyoen
minus
uſbei⸗
tiſunt
Nan⸗
nczc
emundo
ſüpbis
filo d.
oſtovo,
bem
Niſi⸗
nuut
Bſtud
Umort
N
denen
Paninst
mnedüͤta⸗
Hdapſor
ncopor
tracu
egpeus
deſtven
ipmhio
anonem
ſnepen
nbin
bennoper
iapoci
mn wis

iſone⸗
tin nect
nealete
vigcn
poſepß
hbineqh
lier ib
ſoſol⸗
ſon ter
winul
trauit:

ͤerät
ed bee

De paſſione domini Saluatoꝛis

uilo que reſpondit de regno ᷣ ſuum nõ erat penitus de
mundo hoc: quomiã ſi regnum ſuum eſſet de hoc mun
do. cõmilitones vt pꝛo regibus aſiolent decertarent: ca
lamitatem huius traditiois atq; iudicij ne ipſe ſubiret

et ne iudeis tradentibo traderet᷑ · Mõ infert chꝛiſtus põ

dus criminis in pilatum: et paruipendere videt᷑ ꝙ ſibi

fit traditus iudicandus: ſed in iudeos qui eum pilato

tradiderant iudicandũ. Pꝛoinde nam dicit. decertaret

ne traderer iudeis. vt iuxta eoꝛũ petitionẽ iudicer et pe
nam ſubeam iudicatus: vt pateat ꝙ ſi pereat innocens
magis fallaci accuſantiũ qᷓ; iudicis eſie crimen. Et ha⸗

bere poterat de alio regno legiones innumeras inuiſi⸗

bilium pugnatoꝛuʒ:quas etiã denegauit ſe velle in ſuo

pꝛincipio captiõis. Mꝛoinde affirmado ſubnectit. Nũc
gutem regnum meum non eſt hinc. Clere illo nunc re
gnum ſuum in mundo non erat:qui in mundũ adue⸗/

nerat miuſte iudicandus. Nunc quis wlũtarie iudicoꝛ
regnum meum non eſt hinc. Non habet ibi regnuʒz vbi
quis moꝛtis imperium ſubit. Sed nunc ad tunc vſq;

quaq; pueniet. aut ad nunc tale tunc ſubſequetur in ꝗq

iudicandus iniuſte iuſte omnia iudicabit. Et ↄgnoſcẽt
eum omnes dñm vniuerſi cui a domino in celo et ĩ ter
ra omnis eſt collata poteſtas:et omne genu flectetur ce
leſtium atq; terreſtriũ ⁊ infernoꝛũ.et omnis lingua cõ

ſitebitur. quia ipſe eſt rex regum et dñs dominantium

ſedens eterne ad dexteram dei patris in maieſtatis glo⸗

ria in excelſis. Ac per hoc illo nuncregnũ ſuuʒ hinc eſſe
negabat Obiecit ſaluatoꝛ humanitatis foꝛmam demo

mbus:vt ſpecie deluderent᷑ ne filius eſſet dei. Hac ean⸗

dem obiedt hominibo ne crederet᷑ filius dei: mſi eo me
rito quo diuina pꝛouidentia occulte vt crederent maul⸗
tis hominibo iterluxit.Quã tm̃ foꝛma pilatus aſpici⸗
ens: ſcom illam chꝛiſtum ſuis interrogatiõibus agita⸗
bat. Erat nanq; magnũ diuini ſacramenti miſterium:

ꝓt ſub eadẽ foꝛma diabolus ⁊ homo collega eius in chꝛi

ſto dei filio fallerent. Nec tamẽ in eo ꝙ falluntur vt fal,⸗
li iuſto dei iudicio merebant᷑ chꝛiſti veritas a tramitib-
ſuis exoꝛbitabat.eſellerat diatolus humanã naturaʒ:

et ipſa ipſe cum ſuis complicibo fallebat᷑. Nec erat iniu⸗

ria vel deceptio:ſi cum eadẽ quam deceperat foꝛma ha⸗

beret ipſe congreſſum. Pꝛoinde ſtupendũ erat audire:
nunc autẽ regnum meum non eſt hinc. Ergo regnum
ſe habere dicebat ſcõm aliã foꝛmã:pꝛeterq; mũdo mon
ſtrauerat. Ad altioꝛa reſponſio iſta ſe tollit.nunc regnuʒ
meũ non eſt hinc:vt ſi non eſt nunc omnino fiet in po
ſterum.nam nondũ eccleſia collecta de iudeis et genti⸗
bus erat:nondũ moꝛtuus erat in cuiuſ moꝛte virtutũ
etiam vita noſcebat᷑. Mondũ fluxerat ſanguis ex latere:
nec aqua iniciatiua ſimiliter et effectiua baptiſmi efflu⸗

xerat. Nondum etiam ſub celo et in hoc mdo nouitas

reſurrectionis et chꝛiſtiferi regni claruerat NMondũ miſ
ſus erat ſpirituſſanctus:in cuiuſ virtute diſper ſi apoſto

li per mundũ atq; diſcipuli in omm populo et lingua et

natione chꝛiſium ſic iudicatũ dei filium pꝛedicarent vt
regnaret ipſe per fidem in coꝛdibus hominũ eo ſenſu qᷣ

ipſe pꝛedixerat. xegnũ dei intra vos eſt vt etiam in ipſi/
us virtute cõſtitueret᷑ eccdle ſia in oꝛbe terꝛarum que di⸗

citur ꝓpꝛie regnum chꝛiſti. Sed nec per hoc intelligen⸗

dum eſt ꝙ eccleſia que dicitur regnum chꝛiſti ſit de mũ

do velut de ipſo exoꝛta vel facta.quia hec hieruſalem no
ua non de mundo ſed de celo deſcendit:ſicut iohannes
in apocalipſi vidiſſe ſe aſſer it. Vidi ciuitatem nouã hie
ruſalem deſcendentẽ de celo:et cetera. Sed eſtin mun
do non de mundo Nec etiam animus autu met chꝛiſtũ
eccleſiam ſuam tanq; regnuʒ eternũ atq; decoꝛis ⁊ glo⸗
rie conſtituiſſe aut poſuiſſe in mundo:cum ipſe per ſidẽ

catholicim vicarios autoꝛitate ſua fungentes regnat

in oꝛbe terrarum.aut cum ſibi ſubdita ſuit in ſuis vica⸗
rijs gloꝛia ceſarũ:ſed tm̃ hinc tali oꝛdine credamus re⸗

gnum eſſe virtutũ ineternũ gloꝛie regnum coſumma⸗
to mundi miſterio traſferendũ. Et ſumma veritas hoc
compellit aſſerere ꝙ in mundo dñandi libidine regna⸗
re volentes non habent partem cũ chꝛiſto:cuius regnũ
non erat de mũdo. Accedant ad hanc diſceptationeʒ
omnes qui chꝛiſti nomine cupiunt ſe cenſeri.. Stetit
ieſus ante pꝛe ſidem Quõ ſtetit. VUt reus ante iudicẽ
exactus:rxedditurus debitam rationeʒ. Quo anio. Im⸗
mobili foꝛti conſtantiſſimo umꝑturbato:ad excipiendã
ſententiam non ad liberatione parato:gliſcenti conde⸗
mnari pocius q; abſolui:qui omnia retro ante duũtaxat
ſalutem noſtra poſuerat. Quo vultu. Honeſtate fulgẽ
te.clarente leticia.carent e pꝛocacia.in quo non appare⸗

bat pudoꝛ aut verecũdia malefacti:nec illum timoꝛ pe⸗
ne ꝑmodicum ſqualidauerat. Caput non inclinauerat
aut exexerat:ſed conſiſtentiã conſeruabat a natura ?1 ex

ſolidis et ex ſolitis moꝛbus inherentem. Mon tremu⸗

la verba q;uis pauca pꝛodebat non ceſpitabat lingua:
nec murmur in gutture reſonabat. Et cum ſciret moꝛ⸗⸗/

tem eſſe vicinam ex omni ſe aſtabat intrepidus: pꝛimo

quẽ aſſumpſerat hoꝛa captionis abiecto pauoꝛe.Nõ va

riabat coꝛpis geſtus nec ꝑmutabat nutꝰqᷓ;uis iuxta edi

ctum pꝛeſidis ꝑmitteret ſe ducenti. ne tali varietate a

pꝛeſide wlut ab aſtuto crimen obiectum ver eſſe crede
ref᷑:qut ineſſe timoꝛẽ in anima ante moꝛtẽ. Solẽt enĩ
iudices et pꝛeſides qui multa conſiderant:ꝑ geſtus vel
nutus coꝛꝑis pꝛo vel contra ſentire de reo. Non circum

ferebat oculos ieſus ad ſeipſum totuſ collectus exiſtés

et tm̃ pꝛe ſidi pꝛo ſuſcipiendis penis volebat eſſe obno

xius. Sic pꝛofecto erat in exactionibus:pꝛout in ꝓpꝛijis
actionibus chꝛiſtus. Quomodo ſtetit Interpellantibꝰ

et fideiuſſoꝛibus carens.nec aderant parentes cum re
demptione quoꝛũ alter moꝛtuus erat.altera in pretoꝛi
um nondum aduenerat cui nec redemptionẽ ſuſpecta⸗
bat. Pꝛo chriſto nãq; fuerat ꝓphetatum qñi pater meꝰ

et mater mea derel querũt me:dñs aũt afſuinpſit me.
Stetit ſolus abſq; amiò et notis:quia ſingulariter ſo
lus quẽ mundus non cognouit Scriptura enim dicit
Ac ſi filius hic chꝛiſtus clamaret ad patrem. Longe feci
ſti notos meoſa me. Et ibidem. Elongaſti a me amicũ
et pꝛoximũ:et notos meos a miſeria. Excipite foꝛmam

conſiſtentie mirifoꝛmẽ:et ad pꝛerogatam imitatiõis et
dilectiõis imaginem refoꝛmamini. Nec pudeat ſi ad iu
dicium trahitur homo:cum tractus ſit a quo eſt condi
tus homo Nec in animo moueatur ſi cũ culpa vłal ſq;
homo ſiſtitur ante hominem:cum chꝛiſtus abſq; crimi⸗
ne ante pꝛeſidem ſteterit peccatoꝛẽ. Intendite ſibentes
et audite chꝛiſtum regnũ mundi ꝑ omnia deneganteʒ.
In quo mentibue hominis interlucet quales appetat
ſectatoꝛes · Pilatus his auditꝭ adiecit. Ergo rex es
tu. Chꝛiſtus reſpõdit. Tu dicis.quia rex ſum ego Si
logicauit pilatus ex verbis altiſſimis ſaluatoꝛis: et chꝛi
ſtum regem eſſe ammirando aut affirmando ſeu inter
rogando cõcluſit. Que verba quoquo modo pꝛoferant
ſententiã ſimplam ſonant.nec credamus pilatum ver⸗

ba paruipendiſſe ieſu:regnum ſed non de hoc mũdo ſe

habere dicentꝭ imo magnipẽdit et admiratus eſt. Et ve
lut numen audiuit hoc verbũ qð claret ex ſequentibus
cum ſtatim chꝛiſtum woluerit tradere lbertati. Chꝛiſiꝰ
autẽ confirmauit pilati dictum qui cõcluſerãt ergo rex
es tu. Magis autem confirmauit et ſuum:quia dixerat
de hoc mundo non eſſe regnum ſuum. Proptereg di⸗
xit tu dicis quia rex ſum ego.Vigilanti ſtucho per quia

Aiiber tertiu ſdecimus

non per ꝙ ſcriptum eſt dictum chꝛiſti: cum replicat ad

pilatum.tu dicis quia rex ſum ego.Tu dicis aut ammi
rans aut credens quia rex ſum ego: etiam ſi ſubinter/
roges quia rex ſum ego. Et ego in hoc natus ſum ⁊ ad
loc vem in mdum:vt teſtimoniũ perhibeã veritati.
Ut interrogationis et reſponſionis oꝛdo texatur pꝛout
verſa vice inter pilatum v chꝛiſtum agunt᷑ per quandã
non ſcriptam aut tacitam interrogationẽ pilati. Littera
eſt ſupplenda:vt hoc qð chꝛiſtus adiecit ſcilicʒ ego ĩ hoc
natus ſum debita ſerie coaptet᷑. Audiens nempe pilatꝰ
ꝙ chꝛiſtus ſe regem ſermone intrepido aſſerebat. et ꝙ
regnum ſuũ de hoc mundo nõ erat:tacite in animo aut

verbis exqui ſiuit a chꝛiſio· Si regnum tuum nõ eſt de

hoc mundo cur in hunc mundũ vemſſti.cur in hanc mi⸗
ſeriam delapſus es.cur hanc calamitatem incurꝛere vo
luiſti.vt ab huius mũdi pꝛincipibo tam turpiter tracta

reris vt patiaris etiam obices falſitatis. Ydolatra erat

pilatus et foꝛte ipſum credidit quandaã celicolam crea⸗
turam. aut vnum de numero deoꝛũ effigiatũ in homĩe
ſicut ipſe romanoꝛũ erꝛoꝛe deluſus deos colendo crede
bat. lut quendam inſignem virũ er antiquis inter nu
mina raptum.pꝛout romulũ credidit hactenus popu⸗
lus romanoꝛũ:munc vero neſcio qua de cauſa in iſtis in
ferioꝛibus deuolutũ.Heſitabat in homine iſto pilatus
et quare in hunc venerat exigebat: ammirans ſi numẽ
a le creditum erat.cur in humana effigie apparebat Si

lomo ſublatus ad ſuperos cur ad ima regreſſus Si po
tens cur ſe ligari aut capi ꝑmiſerat. Si ſapiẽs cur hac

calamitatem ſibi futuram non ante pꝛeuiderat Si rex

cur mundo ineptus apparebat. Si nullius virtutꝭ cur

tantũ pꝛeſumpſerat. Di homo ceteris ſinnls vnde in
alio mundo regnum habebat. Si deus ſummus aut

vꝓnus de dijs:cur aut quomodo verus homo factꝰ? erat.

Si ſepata ſubſtantia cur vnionem cum carne ſuſcepe⸗
rat. Oi ex ſpiritibus ſuꝑioꝛibuſ aut tetralibus:cur a ſu
perioꝛibus emiſſus Oi ab inferioꝛibo cur ab eis ſecerni
permiſſus. Erat enim ommiũ quedam indocta ↄgnitio
apud vꝛbem roma qua pilatus exierat:⁊ deus ſummus
et dij et ſubſtantie lucide atq; tercles credebantur do⸗
gmaq; dabatur. Pilatus etiam gentilium falſitate de⸗

ceptux magnoꝛũ credulitate ferebatur in chꝛiſtũ: qua
dicere cogebat᷑. Si non eſt de mundo regnum tuum.

neq; tu eſſe conuinceris.Cur igitur te in hoc obpꝛobri

um induxiſti.cur es in mundo.quid ergo facis in mun
do. Eui chriſtus tacite aut expreſſe heſitationi e regi

one reſpondet dicens. Ego in hoc natus ſum et ad hoc
veni in mundo vt teſtimonium perhibeã veritati. Oĩs

qui eſt ex veritate:audit meam vocem. Elidetur chꝛiſtꝰ

puati queſtioni aut heſitationi tacite vel expꝛeſſe dediſſe
reſponium.et cauſam ſui aſſignaſſe aduentus.cum di⸗

cit ego in hoc natus ſum.Ad hoc chꝛiſtus q́uis non ſa/
tus natus fuerat tempoꝛaliter carne ſuſcepta:et in mũ
dum venerat vt teſnmoniũ redderet veritati. Sʒ quo
teſtimonio eſt digna veritas.cum ipſa omni rei entita⸗

tem habenti teſtimoniũ feꝛat Nam omnis res exiſtens

ſola weritate cõſiſtt:et ab ipſa eſſe ſuſcepit. Qd teſtimo
nium dahitur veritati. cum ipſa reddat etiam teſtimo⸗

nium falſitati. Mam aliter qᷓ; per veritatis teſtimomuʒ

falſitas non cognoſcitur. Qð teſtimoniũ accipiet veri

tas.que ſeipſa conſiſtit.que nemini cedit.que oxpꝛimi
nequit.que p aduerſa clareſcit · Qð teſtimonium dabi
tur veritati. que ipſa deo viuenti teſtimonium reddidit

Et ſi dici poſiet deum deficere:ipſa nõ deficit.Teſtiſica⸗
tur ipla de deo quia eternus eſt:qui ſi deficeret etiã ipſa
teſtiſicaretur. verum eſſe nõ eſſe quod deficit. Teſiiſica
tur ipla de pꝛiuatiõe rerum:quis verum eſi non eſſe qð

eſſe non omnino ſuſcepit. Et ſi aliqua entia defecerunt
aut quomodolibet cõmutata feruntur. veritas teſiimo
nium perhibet · verum eſſe nõ eſſe qo deficit: et aliter qᷓ;
fuerit eſſe qð cõmutationẽ accepit. YOpſa ommibus in⸗
uiſibilibus et viſibilibus teſtimonium donat.entibus
et non entibus tonis et malis beatis et miſeris.pmanẽ
tibus et deficientibus.pmutatis ⁊ umꝑmutatis ſuo te⸗
ſtimomo ſubuenit Adiuuabitur ergo paruis lununtbe
dariſſimũ lumen ſolis. An veritas aliam veritatezſuo
teſtimonio fulciet. Eſt veritas chꝛiſtus: ipſo dicente.
Eso ſum via veritas et vita. Que igit᷑ veritas eſt cui

chꝛiſtus veritas teſtimonium dabat. Totus mundus

teſtiſicatur veritati:clamant omnia veritatem. boni et
mali diligunt veritatem. um ſe rerum oſtendit ꝓpꝛie
tas reddit teſtimomiũ veritati. Magis vero ipſa oibus
teſtimoniuʒ pꝛeſtat.Ain chꝛiſtus quia vt homo natus
et in mundo coꝛpoꝛeo ſenſu cum hominib cõuerſatus.
incõpꝛehen ſibili deo teſtmonium dabit.An quia non
multo ante pꝛedixerat iudeis.ſi manſeritis in ſermone
meo vere diſcipuli mei eritis ⁊ cognoſcetis veritatem
et veritas liberabit vos ipſi veritati hberatrici teſtimo⸗
nium perhibuerat.aut daturus aduenerat. Sed ne le⸗
gentium animos ſuſpendamus.eo ſenſu ⁊ modo loq̃n

di ſciamns hoc dictum ſicut ante predixerat mũdꝰ me

odit:quia ego teſtimoniũ ꝑhibeo de illo:quoniam ope⸗
ra eius mala ſunt.Nam non expediebat chꝛiſium dare
teſtimonium veritati ꝙ eſſet aut bona eſſet.ſed contra
ulos teſtimoniũ ferre:qui ab illa velut inſcij aut velut
conſcij aberrabant & uia cõſuſio falſitatis veritatis eſt
teſtimoniũ. Et falſarios quoquo modo conuincere:no
ſcitur dare teſtimonium veritati Nempe omnipotens
eus ad vſum mundum creauerat :inuiſibila vero cre
auerat ad amoꝛem.Homo autẽ in ſeipſo peruerſus in
amoꝛem peruertit et vſum.vt ita fatear vtenda dilige

ret.et diligendus vteretur:cõtra quod apoſtolus ad co

rinthios loquitur. Non contemplantibus que vident᷑
ſed que non vident᷑. Que enim videntur tꝑalia ſunt:
que aũt non vident᷑ eterna ſi unt. Falfitas enim eſt rerũ
cõmutare naturam:et edicta peruerſare maioꝛũ. Huic
falſitati chꝛiſtus vita et moꝛibus et doctrina ſe obicem
faciebat.ne amoꝛet vſus ſe ad inuicem pmutarent: vt
vſus iuſtus eſſet in ſenſibilibus rebus et amoꝛ ad ĩui⸗
ſibilia firmaretur. Jam fere totus errauerat populus
iudeoꝛum:mec chꝛiſtum intelligebant in eoꝛum lege ꝓ/
miſſum. Chꝛiſtus ad hoc natus erat:vt incluſa veritaſ
ſui aduentus in mundo veniendo clareſceret.et ſi trã⸗
ſirent ad ipſum: velamen auferretur a coꝛdibus iudeo⸗/
rum. Quod et factum eſt in his qui tranſierunt. Po⸗
puli gentium in idoloꝛũ cultura mentalibusocuus ce
cabantur Ded chꝛiſius ad hoc natus eſt vt in el? virt u
te idola et tẽpla conſiructa coꝛruerent.et vnius dei no
ta fieret veritas quã idolatrie falſitas impꝛobabat. Et
deſpiciendo damnauit que mundus amabat. patiendo
appꝛobauit que mundus hoꝛrebat: et illam veritatem

ocuit per quam aſcenderei in celum. et ad beatitudinẽ

pueniretur.qua homines abipſa deuiando inquirunt.
Ommnes ꝓpemodum diligunt beatam vitam. led abi⸗
la fugientes querunt eam.quia veritatem ignoꝛat aut
contemnunt que inoblique dirigit et nouit eam. Nec

hoc teſtimoniũ ad illam verit. mnt o
que ſunt conſiſtunt.ſed ad illam veritatem qua vita
pagenda deducitur: vt ad eternam beatam nobiſq; pꝛo⸗
miſſam poſt iſtam veniatur. Muic chꝛiſtus teſtimoniũ
perhibuit in ſeipſa vita et moꝛibus illam ſeruans do
tens verl in montibus in campeſtribus in ſinagogis
ei domibus templo eidem teſtiſicans in miraculis et

tate refertur qua ſunt oĩa

ppllie

eſutreen
E l
cejlunt
creuſc
unquel⸗
ummngu
litolsst
nneipſot
Nerauntr
rebuntt
eſiftand
ſiavown
Mecnos
nüwntea
Poneſactan
ordad eun
nlercheſt
famatoꝛes
Ntens. Ct
n Duard⸗
bus digera
lit vocem

tehadet

bileauriun
Erfautv⸗
womoerwr
dencoouon
gtum ſonat
nceſenteti
Hium Rridr
leauc d
Utadedide
gwirendi
titateon
inmorde
ptionisi
ſonlein
mamari
hicreita
gberronren
heſtoꝛib
lundamna
Corwmnmn
emmolee
Nnnationie
funpoiunsn
sgnclerit

Piſnument

ſuinr Cre

imetag

Enfmn
lopentve
—

ſecengt
teſtimo⸗
Aller qh
nbugin
entibus
cmnane
ofote⸗
umunb⸗,
iatezſuo
dente.
eſt ui
mundus
n bonier
ncht prie
Ploibus
0 natug
erſatus,
Nuis non
kennone
niun
Atdümo⸗
Sednelen
nocdo ſn
t mücne
oniamor,
ſium dare
e conera
ut velun
rtatiseſ
ncereno⸗
wipens
aWode
Auerſusin
endadilie

ſolus ad

guepicent
pelanſont:
nimneſtteri
lori Hoe
aſeobien
Gturennn
Horad ii

ſoudeo⸗
nt. No⸗
ocuns ee
nervürti,
ius deito
ſperenh
entaten
Ntlucſt
ngoiront,

ſd ebO

eit aut
mn. Nee
ſunt oid
Gavn
hſcgeo⸗
Umonc
ns
ragoo'
Nolu

t opelts
eh
ſirentaſ
ctfitt

pꝛodigijs multis.in paſſionibus et moꝛ te ſepultura et
reſurrectione aſcenſione almiſica in miſſione paracli
ti. Et ſubſecuta chꝛiſti membꝛa in oꝛbe terrarum teſtiſi
cata ſunt vbiq; per paſſiones et ſanguinem et moꝛtem
in choꝛuſcatiombus miraculoꝛũ.in euerſione templo⸗
rum que idolis fuerant dedicata. in deſtructione ſtatua
rum in quibus demones introgreſſi decipiebant illos
qui idolis imolabant:atq; confidebant in eis ꝙ res hu

mane ipſoꝛum pꝛouidentijs agerent᷑. Nec hanc quam
accepeꝛant veritatem cui per omnia teſtimoniũ dabant
ceſerebant tirannoꝛum terroꝛe nec acerbitate penaruʒ

a teſtificando ceſſabant. Vnde a dei filio deſcenſum eſt
In quo ventum eſt vbi pegrinatuʒ eſt quid actum eſt.

Ante quos examinatum eſt vt chꝛiſtus redderet teſti⸗

moniũ veritati. Inſpicite o moꝛtales incarnati ver⸗
bi palefactam hiſtoꝛiã geſta eius et dicta eius ad alios.
alioꝛũ ad eum.vt intimo mentis intuitu noueritis q̃li⸗
ter per chꝛiſtum teſtimoniũ ⁊ quali ſit redditum verita

ti:amatoꝛes cuius ad ſe pertinere omnino conteſtane

dicensl Et omnis qui eſt ex veritate audit vocem me⸗
am Durum aut dubium eſt verbum niſi expoſitioni⸗
bus digeratur cũ dicit. Et omnis qui eſt ex veritate au
dit vocem meam. Mam omne qð eſt inq;tum eſt a veri
tate habet vt ſit:ſiue ſenſibile ſiue inſenſibile.ſiue viſi⸗
bile aut ĩuiſibile.ſiue rationale aut irrationale illud ſit
Et ſi ad homines dumtarat verba reſtringimus:om̃is
homo er writate eſt quod eſt. nec omniſchꝛiſti rocẽ obe
diendo audit. Mam audire chꝛiſtum audientium obedi
entiam ſonat et fidem credentium. Sed alius eſt quo

pꝛioꝛ ſentẽtia claret Dixerat pꝛimo ſe perhibere teſtimo

nium veritati:dicit et poſtea. Et omnis qui eſt ex verita
te audit vocem meam. Perhibebat ipſe teſtimoniũ ve⸗
ritati:videlicet illi que agendam vitam ad beatam con⸗
quirendã infoꝛmat.et de ſeipſo qui veritas erat ex q̃ v/
ritate qui eſt ex fide:qui eſt ex amoꝛe cõmotus nouerit
in moꝛibus natus.Ev qua qui cogntoꝛ factus eſt dece⸗

ptionis incluſe in apparencia mundi amaritudinis abę

ſconſe in dulcedine labentis vite dulcedinis obuelate

in amaritudinibus ſeculi:audit vocem meam.id eſt mi
hi credit obedit et ſequitur. Quam vocem. Qua ſcilic,

aberrantem reuocat ·qua penitentibus parcit.qua iuſtꝭ
queſtoꝛibus eterna regna promittit.qua vocat electos
qua damnat et repꝛobos.DHe qua per pſalmiſtam dicit᷑
Vlox domimi ſuper aquas id eſt ſuper conuertẽdos.Nã
aque multe populi multi quos chꝛiſtus vocatnie mare
damnatioms excipiat. Et alio loco pſalmiſta ad obediẽ⸗
tiam huius vocis omnes inuitat dicens. Modie ſi xocẽ
eius audieritis:nolite obdurare coꝛda veſira Hodie tẽ
pus eſt mũdi a tempoꝛe chriſti vſq; ad finẽ ſeculi. Clox
eius ſemper clamat:ſilet nunq;. Vox chriſti euangeliũ
eius eſt nunq; a clamoꝛe quieſcẽs.qð diuerſis tonis at
q; inſtrumentis ad rectam vitam et vitam eternã oẽs

inuitat. Et regnum eius eſt ſuper ſuſcipientes euange

lium eius. In quo verbo de regno eius pilato clarũ de /
dit reſponſum:qð pilatus huiuſcemodi locutiõis igna⸗
rus penitus im animo nõ aduertit. Mam vere regnum
chꝛiſti non eſt de hoc mũdo:ſed ſuper ſuſcipientes ⁊ au⸗
dientes euangelium eius ꝙ homines per crucis miſte⸗
rium et agendam vitam ſub directione celeſuũ virtu⸗
tum auellit a mũdo:vt ſinita moꝛtali vita inſerat ſum
mo celo. MNon diſplicuit pilato veritatis verbum:qð
et impꝛobus amat.Hoc enim habet veritas dignitatis
inter ceteras virtutes pꝛecipium:vt eam ſuus emuluſ
diligat atq; laudibus efferat.Omnis quippe qui ma/⸗
le agit:amicus eſt veritati Et ſi fallere vult nõ falli ma
