no diſpariter atq; diſfoꝛmiter certatũ eſt. Et ictus bello

rum incõparabili diſſimilitudine ſunt infixi:cum pꝛeli⸗
um cõmitteretur in celũ inter creatoꝛẽ et intelligentias
ſeparatas a ſe creatas: Quarũ altera pars in deum alte⸗

ra dumtaxat in ſeipam aſpexit: in ſeipᷣa et a ſeipᷣa et ꝑ ſe/
ipam ſuo arbitratu diuino remoto viuere gliſcens rebel
lauit actoꝛi in ſeipᷣa male intruſa.eta delicjs eternis me
rito ſue iniquitatis excluſa.iuſte cõflicta.miſerabile irre
uocabiliter tulit exiliũ:altera parte cum victoꝛe deo beg⸗

te impꝛedabiliter remanente. Obi nihil coꝛpoꝛaliter et

ſenſu foꝛinſeco geſtum eſt:incoꝛꝛeus enim deus de in
coꝛpoꝛeis ſubſtantijs quas creauerat in coꝛpoꝛe trium
phauit. Sed ſuꝑbia odientiũ deum ſemꝑ aſcendens.te
tros exagitauit cõflictus.vt quia deum exiſtentẽ eterne
nõ vicerãt:cum homine iam creato in illa ſuꝑioꝛa vnde

ruerant tendente.ne cõtingeret omnino inirent cõgreſ

ſum. Ynuidia vero vbiq; comes ſuperbie igne unpelſen /
te de ſub celo in paradiſi loco ſubdolum atq; breue com /
miſſum eſt bellum.vbi exhibita eſt deceptio in figura:cũ
nõ illa inui ſibilis que decepit. ſed ſerpentina in qua de-
cepit oſtenſa eſt. Et quanq; nihil per violentiã ageretur
tamen per deceptionẽ et fucationẽ verboꝛum conflictus
a deo iuſte homini dedit miuſte in paradiſo cõflictum.in
fligens omnis generiſ moꝛtẽ:vbi pure ſpiritualis in aſ
ſumpta foꝛma coꝛpoꝛea cum mixta creatura certauit.Er

quo per verba male ſuadentis.per tactũ male ſuaſi iam

inobedientis in anima et coꝛpoꝛe:iuſta eſt ſecuta dam⸗

natio. AIn plenitudine vero tempoꝛis creatoꝛ certantiũ

certaminũq; iuder carne veſtitus.cum ſpiritu creato ra
tionabili a carnis wlamine nõ oppꝛeſſo:venit habere cõo⸗

greſſum. Et mirum in modũ: moꝛiens triumphauit.p

cuſſus coꝛpoꝛevulnerauit in ſpiritu plagatus ab bomini

bus plagauit demones.dolens vincebat patiens ſuꝑa⸗
bat:derelictus debellabat. Inuiſibile bellum erat ex par
te certantium ſenſibilia etviſibilia erant vulnerq:ex pte
miniſtroꝑ deifci coꝛpoꝛis talia patientis. Pꝛoinde coꝛ

pus exanime reliquit in cruce vllut ſcutum in alte poſi⸗
tum:vt viderentur ſtigmata in vtriſq; belloꝛũ. Ynclina

to vero capite liberũ et victoꝛioſum cum ouatu eterno

Patri tradidit ſpiritũ.nõ vt in illo inſtanti aſſumeret in
ſuperna: ſed vt ad eius placitum ad illa inferioꝛa deſcen
deret. vbi pia illa et antiqua familia tenebatur incluſa.
vt tolleret illam ꝓ ſpolijs et manubus ꝓ victoꝛia: quem
fecit per articulum moꝛtis.Ac per hoe quid hoc bello mi⸗
rabilius:in quo triumphauit moꝛtuus: ſpolia repoꝛtat

occiſus cõfligiturviuus.fugit qui moꝛtis exhibuit ictus

Quis vnq; ad pꝛimũ exiſtimare poſſit. vt dux quia moꝛ
tuis daret victoꝛiam, etiam exercitui non certanti. Aut

terciuſdecimus

acarne pertuſa et occiſa ſpiritus illi damna paterent
Virtute coꝛpoꝛis vulnerati? Quis vnqᷓ; audiuit ꝙ ſpiri⸗
tus nõ a ſibi vnita carne atq; moꝛtua vinceretur: Non

enim potentia deitatis in hoc certatũ eſt:nam ſi ſic ſup⸗
flua fuiſſet carnis aſſumptio. Non attigerunt in illo bel

lo deitatem inflicte paſſiones:qᷓ;uis amima voluerit pꝛso
nobis poꝛtare doloꝛes. MHõ enim potuerunt illi hoſtes in

uidi.chriſti anime inferre triſticia:qᷓ;uis ab eis male ſug
geſtis miniſtris ꝑmiſſuʒ fuerit.in coꝛpoꝛe facere poſſe ia⸗
cturam.Nec redemptu eſt genus humanum ex moꝛte
anime chꝛiſti que nõ fuit.nec ex paſſione deitatis q̃ eſſe

nõ potuit:ſed ex moꝛte coꝛpis ꝙ ſuggerente diabolo ma
nus ſeua cõfixit. Sanguis ſeruatus nõ fuſus cõſueuit
hominibus dare victoꝛiã.hic verſauice ꝑpagitur:vt ſanz

guis effuſus innoxius in duce.victoꝛiam pigris etiã cõ⸗

militonibus pꝛeſtet. Quid enim ꝙ infirmitas dei virtu
tem atq; firmitatẽ diabolivſq;quaq; ſubuertit: Sed au
ſus fuit apls dicere· Qð infirmũ eit dei foꝛtiuſeſt homi

nibus.Audacter ꝓtinus addam. Qð infirmum eſt dei
foꝛtius eſt demonibo.Libet igitur exclamare. O anima⸗

ta infirmitas:que moꝛiendo ſupꝛa nature potentiam re⸗

ammauit moꝛtuos.O beata imbecillitas que pꝛeter v⸗
ſum beatificauit et miſeros.O carentia humane poten

tie que omnibus ſupernaturalis potentie atq; virtutis
copiã fecit. QO debilitas derelicta:que per diſpendiũ moꝛ
tis omnibus eterne vite directicium dereliquit.· Oà effe
ctio egens:que cũctis abſtulit egeſtatẽ. fatiſci foꝛma
tionum:ꝙ fatiſcentibus attulit firmitate. O grangeaa
gemens:que gemitum moꝛtis venit auferre. O ebetu⸗
do herens:que ſupernã hereditatẽ voluit ommbus ebe
ſcendo cõferre. Oiactura grauie:que ſic ſubuenit om /
nibus iacturatis. O labeſcẽs lux ex palloꝛe ſedentibĩ te
nebꝛis interluces. O moꝛs moꝛte vincens:facta oibus
vita viuens.O natura naturans.omnia iura ꝓfecto ſe
mel introfacta ꝓ redemptox vita perpetua. obeſans
obes obici nobis moꝛti ne maneret eterna.O palmaris
palloꝛ:p quem palmes pallens eterno vigoꝛe viget.

qualitas inuiſa. O quatitas infinita:p quam qualificat᷑
inequalis.et paruus ſumma quantitate refulget. O ra
tio ſic raucens:que peccato rauds tribuit iura loquẽdi.
O ſapientia ſtulta:que ꝑ ſtulticisʒ crucis credentes xo⸗
luit ſaluos fieri. O tabeſcens tabes:per quã coloꝛ gratie

redditurꝓ natura. O tapinoſis oſtenſa ꝑ moꝛtem:per

quam exaltatur oppꝛeſſus et actio ſuꝑba cõſunditur. O d O ę
thaumatus moꝛiens:per quem mira facta ſunt omni,½½
excedentia ſenſum. O tlxos occumbendo theoſians o
mines. O ttan eterne patiens eclipſim ad hoꝛam. a te

creatam tytanẽ.in tui quadam ſimilitudine foꝛmãs:vt
cxredentibus pie tytanniçares eterne. O vappa o vappi⸗

dus ſic reputatus ad hoꝛam:vt reinuenires deperditg.
maloſq; a malicia ꝓpria hberares. O veſanus ad hoꝛam

vſpeꝛa veſperaſcens in hoꝛa moꝛte ſanãs qð infirmitas
ant iqua premebat:et feciſti tuis occaſu ſeue moꝛtis ve⸗

ſpere cum mane diem eternũ vnum. O voxr alta moꝛi⸗
ens:que omneʒ ſponte reuocauit errantẽ inſtruxit igna
rum.et prerogauit omnib viam moꝛum. OQ yxenodorꝰ
homo:qui peregrinos homines per moꝛtẽ non diſpone
bas in ſupernã colligere ciuitatem. OQ ygia que vt ofmſii
bus dares quod es:in ligno infirmare voluiſti. O celuu/⸗
tam gelans honoꝛem paternũ:gelans iuſticiã weram. eex
lans qui propter cõplendam redemptis domũ dei eter⸗
nam a moꝛte te comedi permiſiſt. O coca que in altis
tone multiplicisvocis de ſiuiſti in moꝛtẽ capite inelina,/
to. In cuius lamentatione vel ſigno vlum ſciſſum eſt
in duas partes a ſummo vſq; deoꝛſum:terra mota eſt
et petre ſciſſe ſunt.⁊ monumẽta aperta ſunt. Jam ſole

bſ.
mal
ſign
neau
Auut
ſaſto
ſtori⸗
tencet
ſncen
lote
Drune
nnn⸗
auern
noteſt
nimon
mtur:
iust⸗
ſtumne
Hince⸗
ſtuman
partes
etwelu
elam
ſciſtun
meni
llloꝛun
geliun

ſelit

oꝛcoꝛl
hiparo
ſteinnte
ſumm d
ſumedt
R
rorar
ſaſ
mar
guid
cutie
hmne
bat.
moe
lin
nloi⸗
tioye
noe
glpoe
lamas
luneti
tomtent
tngenn
giſgo
Miale
Urcumne
Gerun
omnis
lgredl
ſnis
mmer
tnrete
terr⸗
ſn
rnn
kung
lenn

Nentiante
le perterpe
mmane ween
tqpituts
ſeniüe
hult⸗Oefe
Gtiſeifoen
grangene
Oelrtu/
bus elr/
enit om/
mndhite
Ktaos

apfecoſe

Oobeſans
Oholnang
wypier
novelſf
er O
1vi.
lentesw/
lorgratie

Aemewer

vitnr Q
mommmii
oſanoh
mn ote
Nemäsr
gove

Tpetcſt.

A vum

firetats

bens /
1n moi
Uutigra
enooor-
ndiſpore
etoß/
Slr
vnumn
iwicter
je Atin
eineſta

ſümeſt

notneſt
m ſole

deoe palſſione

obſcurato manente ſtatim cheiſto moꝛtuo:ſigna pluri⸗
maſunt ſecuta. vr cõgerentur honunes perſidi credere
ſignoꝛum atteſtatione pꝛo chꝛiſto:qui ex ſua pꝛedicatio

ne credere noluerunt. Nam pꝛimum poſt chꝛiſti moꝛtẽ
euangeliſte ſignum aſſerunt templalis weli per mediuʒz
ſciſtionem. Ouo nanq; wela in templo ſalomonis er hi⸗
ſtoꝛijs legimus. vnum infra ambitum templi qð pꝛo⸗
tendebatur ab vno pariete vſq; ad alium quod wllabat
ſancta ſanctoꝛum. Et aliud quod in facie temphi erat.
quod eius vlabat ianuas. quod alterum iſtoꝛum. qut
vtrunq; ſcriptura dicente credimus eſſe ſciſſum. ad re⸗
ndendam vicem ꝙchꝛiſti faciem templi pontifices ve
auerunt:vt reuelatus miſterijs vmbeiſq; fugatis pꝛio⸗
ris teſtamenti axerta luce fidei credatur in chꝛiſtu. Ete
nim omniũ patrũ enigmata et oꝛacula ꝓphetarum reue⸗
lantur:cum moꝛte chꝛiſtus cõſummatus eſt. Ex boc p⸗
tinus reuelate ſunt lcipture.quomaʒ opoꝛtuit pati chꝛi⸗
ſtum nõ pꝛo ſeipo ſed pꝛo nobis:et intrare gloꝛiam ſuã.
Hinc et apls in poſterum diut. cum tran ſieris ad chꝛi
ſtum auferetur velamen. Sed ſciſſum wlum in duas

partes: aperturam mediam fecit. Vbi pars ibi etiaʒ eſt
et velum:et vbi altera wi velum pars et pars vlumet

wlum. Sciſſura ſiquidem media eſt: ſi in duas partes

ſciſſum eſt. Parsvna iudeoꝛũ eſt:quoniã adhuc eſtvela

men in coꝛdibus ipoꝛum iudeoꝛum.et ſuper faciẽ moiſi
illoꝛum ſcʒ qui nõ tranſierunt ad cheiſtum. Altera inni⸗
delium:qui nõ velamen moſaice legis ſed idolatrie ⁊ in

fidelitatis ſuꝑer ſe habet et obſcuratum manet inſipiẽs

coꝛ eoꝛum. Sciſſura dumtaxat cheiſtianoꝛũ eſt.nõ mi⸗
hi pars⁊ pars:ſed ſciſſura neceſſaria eſt per quam oculo
ſidei intueamur de chꝛiſto reuelata miſteria. Et nec ſciſ⸗
ſum dicitur ab ymo vſq; ſurſum.ſeda ſummo vſq; deoꝛ

ſum. vt diuina virtute deſuper dominante nõ humana
de ymis agente:templi obuelatio id eſt ſecretoꝛũ miſte/

rioꝛum reuelatio ageretur. Ac per hoc non credamus in

ſciſſi veli partem et partem. ſed per ſciſſuram ingredia⸗
mur interioꝛa wlaminis.et nec clarius patebat ꝙ quic

quid actum noſcitur ab adam vſq; ad chꝛiſtum in perſe,

cutionibus et peregrinatiombus et lavꝛibus iuſtoꝛum

hance moꝛtem vnici filij dei pꝛo nobis moetui oſiende,/
bat. Et oſtenſiones facte moiſi ceteriſq; ꝓplxtis: in bac
moꝛte ſciſſo velo reuelantur. Remoto igitur wlo ingre

diamur dei templum:et videbimus ſapientiã ſalomo⸗

nis in edificatione templi militantis eccleſie.in ediſica-
tione celeſtis patrie:vbi nõ auditur malleus tribulatio
nis percutiens.nõ ſecuris moꝛtisvlterius inadens: nõ
aliquod ferramentũ quod poſſit inferre toꝛmentũ. Cli

deamus intus et ertra templum poſtq; remotum eſi ve
lum. et intelligamus cõuenientia cherubicam ſcʒ duo⸗
rum teſtamentoꝛuʒ per alas cõtemplationis mutuo ſe

tangentium et per alas ꝓtectionis parietes templieos
qui ſaluati atq; ſaluandi ſunt et ediſicandi tanq; lapideſ

viui ad cõpactionem parietũ duoꝛum. ſcʒ eoꝛum qui ex
circumciſione wnerunt:et illoꝛum qui ex preputio cre⸗

diderunt in chꝛiſtum. OProblirxitas nimia nos teneret:ſi
omnia miſteria templi welleʒ ſciſſo velo diſſerere. Gecd
ingrediatur in templum diſuelatum per chꝛiſti moꝛtẽe·
ſi quis ſanctum ocium nouit. Terre autem motus nõ
immerito factus eſt: cum terre factoꝛ in carne moꝛere⸗
tur.et examinaretur terra nobilioꝛ. Coꝛpus ſaluatoꝛis
exterra oꝛiginaliter per antiquã damnatam traducem:
ſed in ſua parente proxima aue ipm mundo edidit reſo
naram. Tremuit terra in datione legis:ad terroꝛemeo
rum qui puaricaturi erant. Cremuit moꝛiẽte chriſto vt·
ſentiretur in vniuerſo terrarum oꝛbe iniuſticia moꝛtis

do. Balua.
eius. Et eo coꝛca bomn inu tremere debuiſſent: quo pvi
ta bonnnuʒ actoe vite moꝛte crudelinme plectebatur.

Tremuit terra:ferre nõvalens qð plebs iudaica ſuſtine

bat.Cremuit velut pauens ad inſolitas actiones in hoc
tranſfoemans ſuo tremoꝛe omniũ ſidelium mentesvt
credant et cõtremiſcant:quoniam pro imuſtis iuſtus ꝓ
impijs pius pro peccatoꝛibus ſanctus ꝓ hominibus in
carne paſſus eſt deus. Petrarum ſiue ſaxoꝛum ſciſſio ac

clamatio eſt rerum inienſibiliuʒ: actoꝛ vite iniuſte da⸗
mnatur. elcclamauerunt iudei altiſonantibus wocibus
chriſti moꝛtem nuncvro pecre per ſciſſuras quaſi paper

ta labia cõtra ulos inclamitant. Et vbi hommes in hac

iniuſticia pro writate tacent. ſaxa ſciſſa loquũtur. et ſuo
modo puocant dura coꝛda honmnnũ vt ſemdantur:et re⸗
cogitent eum qui talem ꝓ omnibus ſuſtinuit paſſionẽ.

Vonumenta ſiquidem multoꝛum ſunt aperta longea
remotis et de proximo defunctoꝛum:et apparebant illa

iam reſoluta cadauera cõſumpta in pulpis diſcompagi⸗
nata in oſſibus et foꝛte plura ſcatentia wrimibus.et pa⸗
tebant omnuũ oculis intuentium omni remoto deſup
poſito lapide ſepulturis:llis dumtaxat exceptis quoꝛij⸗
cadauera erant integra atq; amma cum vomino ſurre⸗

ctura. Sicq; ſteterunt ab illa moꝛtis hoꝛa qua tremefa/
ciens terremotus intonnit: vſq; in hoꝛam qua dominui
ab inferis rediens.reaſſumpto coꝛpoꝛe in coꝛpoꝛe reſur⸗ J

rexit. Que quideʒ cum domino ſurrexerunt:et que eu⸗

angeliſta hic recitat tunc fecerunt. Nõ autem credendũ

eſt tunc chriſto moꝛtuo ilico ſurrexiſſe. et poſt reſurte⸗
ctionem intraſſe hieruſalem. vt a

illa ſunt ſuſcitata et poſt reſurrectioneʒ iam vſq;quo vul
gatam ciuitatem intrauerunt et multis apparnerunt.
Henturio autem et qui cim eo erant cuſtodientes ie/
ſum viſu terremotuet his que fiebant timuerunt val

tio raſſe hieri warerent multis: ſecd
cõtinuo chriſto moꝛtuo motu terremotus ſciſſa ſunt ſa
xa:et aperta ſunt monumenta chriſto reſurgente. Sic

de dicentes. Clere ſilius dei erat iſte Alius autẽ aliun-⸗

de centurionẽ exprimit a

tem centurio qui ex aduerſo ſtabat.ꝙ ſic clamans expi⸗

mmirari dicens. Tlidens au

raſſet: ait. Clere hic homo ſilius dei erat Alius etiaʒ ſic

aſſerit. Elidens autẽ centurio quod factum fuerat:glo
rificauit deum dicens. Tlere hic homo iuſtus erat. æen
turio qui centum pꝛeerat militibus.hic pauefactus in
trinſecus et iam oꝛdinatus ad fidem.ex his que ageban
tur erterius:in religioneʒ cõuerſus ait. Vere hic bomo
finus dei erat. Artabatur er multis centurio vt diceret

ei filium:quem vt hominẽe cuſtodiebat affixum. Nã ſo

lem cõtra naturam viderat obſcuratum. vt nulla ſolita

ex lune interpoſitione iudicaretur eclipſis quoniam ſol
in noſtro emiſperio in maioꝛi altitudine ſue ſpere dege⸗

bat. Luna wro iam diem quartumdecimũ. ſi ue reuolu⸗
tionis totum egerat:et e regione ſperarum erat oppoſi⸗

ta ſoli.vt magis terra interponetur inter ſolem et luns
qᷓ; luna inter ſolẽ et terram.

Audiuit ipᷣm cheiſtum voci⸗

bus altiſſimis exclamaſſe.cum ſpiritum tradidit patri:

—

ꝙ nunq; natura cõtulit homini cõtinuo moꝛienti. Sen

ſit pꝛremunſſeterram inſolito motu. quaſi nõ eſſet ſo⸗

minibus potentig in rectitudine ſubſiſtendi: vt etiam

ipoꝛum et equoꝛum quibus in fidebant. viderentur in
diſſolutionem redire cõpages. Sed amplius concuſſa
texra fuiſſet amplius eum patientia moꝛtis⸗ ſerenitas

intollerantia ſeue moꝛtis et cõſtantia et firmitas me⸗

moꝛie. in his que loquebatur cum indulgentiam erxrox
ſtulauit ꝓ his qui eũ toꝛquebant:et latroni paradiſuʒ ꝓ

miſit:et matre non moꝛte pterritus diſcipulo cõomen⸗
dauit. Senſit terram non ſolum trementem ſed de⸗

Ailiber

biſcentem in ſaxis:et antiqua et noua patefieri monu/⸗

menta. His a alijs mente act/ etvalide tremefactus di
xit. Vlere fil dei erat iſte. Alliqd fidei expꝛeſſit ſed in ma

ioꝛi parte defecit. cum ſub pꝛeterito tempoꝛe dixit erat:

quaii credidiſſet ſolutam eiſe per moꝛt em dei ſiliationẽ

Perfectum quid expꝛeſſiſſet in fide:ſi diriſſet. Vlere fi⸗

uus dei eſt iſte. Non enim diuina ſiliatio ſoluebatur per
illam aſſumpti coꝛpoꝛis moꝛtem. Gloꝛificaiunt etiam de⸗

um:qui ſic ſuum fuium in moꝛtem tradiderat. Gloꝛifi⸗

cauit um credens deum: penitentia ductus ꝙ pꝛeſidi
maie paruerat. Er dixit oꝛe publico iuſtuʒ: quem tanqᷓ;
iniuſtum moꝛtiſq́; reum iudeoꝛum ſeua turba damna/
uerat. Oic vero pꝛolata cõnectanda ſunt verba. Vere
hic homo iuſtus ſilius dei erat. Similiter et complices

centurionis tremefacti et ammirantes dxxerunt.et me⸗
ruerunt indulgentiam venientes in noticiam fidei. me

rito illius oꝛationis chꝛiſti. quia in pꝛincipio cruciſixio⸗
nis dixit ad patrem. Paterignoſce ullis:nõ enim ſciunt

quid faciunt. Ecce magnum miſterium:quod in natiui

tate chꝛiſti et in moꝛte iudeos gentiles credendo pꝛece/⸗
dunt. Mam in natiuitate pꝛeuenerunt magi qui eũ ado
rare ab oꝛiente venerunt.in moꝛte romani: qui ab occi⸗
ente pꝛimitus crediderunt. Erat enim centurio cum
centuria. de milicia romanoꝛum. Elterq; tamen ꝑ ſigna

moti ſunt:illi per lucem fulgenteʒ: iſti per vocem alte in
moꝛte clamantem. Illi per radiantem ſtellam:iſti ꝑ tre/

mulã terrã. Alli per nouũ ſydus nouiterilluminatũ:iſti

per antiquum ſolem mirabiliter obſcuratum. Talibus

naſcendo talibuſq; moꝛiendo ſignis decebat dei filium
Declarari et ifideles ad fidemveritatis adduci:. Olli ado/

rauerũt matre tenente puerum:iſti cum matre confeſſi

ſüt dei filium. Illi de pꝛoximo natũ:iſti ia illico moꝛtuũ

vt oꝛientales et occidentales et intermedij conueniant

credendo in natiuitate moꝛteq; chꝛiſti: vt credentes ſal

ui fiant. nnſericoꝛdia ſunmi dei. Sed iudei non dede /

runt confeſſionis vxocem quamuis mente tremerent.
imo reliquerunt in cruce cõfirum:quem damnauerunt

tanq; reum. Et pertinaces nolebant oꝛe confiteri:vnde

animo pungebantur. Ende ſequitur. Et omnis tur/

ba iudeoꝛum qui ſimul aderant ad ſpectaculum iſtud et
videbant que fiebant:percutientes pectoꝛa ſua reuerte
bantnr Alſeculo et vſq; in ſeculum non fuit tale ſpecta
culum:ꝙ tantus taliter moꝛeretur. Spectaeulum ma⸗
gnum in quod deſuper pater.de terris mater.angeli.de⸗
mones.homines moꝛtui et viui.patriarche atq; ꝓphete.
amici et emuli varia intentione ſpectabant. Et percutie

bant iudei ſua pectoꝛa tremefacti maioꝛa vrentes peri⸗

culo non chꝛiſto fide vniti. vt poſtulantes indulgentiaʒ
deuitarent. Percuſſio illa pectoꝛum non erat emen⸗
datio ſed ſolidatio ſcelerum:vbi per fidem non conuer⸗
tebantur ad chꝛiſtum. Et reuertebantur ad domos nõ
autem ad ſeipᷣos. Reuertebantur ad domicilium pꝛo⸗/
pꝛium: ſed non reuertebantur ad dominum. Percuſſi
ammiratione perculſi ſtuwꝛe admoniti ſignis: excitati
pꝛodigijs nec pꝛouocabantur vt cõuerterentur ad dũ.
Mam ſi cõuerſi:nõ reliquiſſent tale coꝛpus cruciſixum.
et facti fuiſſent animo confoꝛmes: cuius ammo extite⸗
runt exoꝛtes· Deuota vero familia chꝛiſti quanq; fragi⸗
lis ſexru amoꝛe crucifixo aſſiſtebat excepta virgie ſide ca⸗
rens.⁊ in animo timoꝛe perculſa diuidebatur in ſitu vt

aliqua pars depꝛope que adherebat ardentius: aliqua de

longe pꝛoſpectanſ aſtaret. VUnde ſequitur. Stabãt au
tem noti eiusa longe coꝛpoꝛe ſcilicet magis vero men
te deficiente fide in deitate manente. quia de carne ſpiri /

tus abſceſſerat vt non crederetur idem viuens et mo⸗

riens chꝛiſtus:qui quamuis in animaet coꝛpoꝛe diuide
retur ad tempus deitate ſemper idem exiſtens in nullo

manebat diuiſus.Longe a cheiſto fieri nõ ſpacijs ſed in
fidelitate atq; affectibus aut moꝛibus cõtrarijs efficit᷑.

Erant ib muheres multe que ſecute erãt ieſum a ga⸗
lilea miniſtrantes ei. Inter quas erat maria magdale⸗

na et maria iacobi minoꝛis.et ioſeph mater et ſalome.et
ater filioꝛum gebedei:et alie multe:que ſimul cum eo
aſcenderant hieroſolimam Mulieres erant ſequẽtes
magiſtrum. cui tanqᷓ; pauperivite neceſſaria quibus e⸗
gere voluit miniſtrabant de pꝛopꝛijs facultatibus.ſpe⸗
rantes bonoꝛum chꝛiſti et collegij eius eſſe particiꝑes:et
liberari a malis· Audierant enim magnam elemoſinaʒ
foꝛe virtutem:et ipam deberi pauperibus non diuitib.
eis ratio iuſticie ſuadebat. Et etiam ſenſerant doctrina
captata per aures.et omni experimento pꝛobabili ſum⸗
mam in chꝛiſto nouerant paupertatem:cui nulla poſſeſ
ſio· nõ aliqua domus.non cenſus ex lucro.nõ firmatavi

ta ex ſtudio nobilium ſeu diuitum amicoꝛũ. Et ipe pau

per magis ſumebat a pauperibus opem·quãuis ſi diui
tem aut nobilem aliquem adijt: non ſtipem aut opem
ſed fidem auctionabatur. Necnon et he mulieres ar⸗

chimatrem virgineʒz vrebantur: quam videbant ſuper

omnes feminas virtutum omnium claritate pollentẽ.

Perito hec virgo mater. quia mulier ſequendi filium

alijs mulieribus pꝛeſtabat audaciam. Soꝛoꝛes wrrovir
ginis ipam ſequebantur poſt filium. congratulantes ei:
quia tanta pꝛole videbant ipᷣam ditatam.nunc wro cõ⸗
dolentes eidem:quia vnico filio pꝛiuabatur. Et etiam

filios ſequebantur cum chꝛiſio quos omnes videbant
omnia reliquiſſe.atq; chꝛiſtum carne pꝛopinquum vita
et moꝛibus ſubſequentes:quoꝛum amoꝛ etiam allicie⸗
bat et matres quouſq; per ſpiritum fanctum in ſpiritu⸗/

alem affectum purgatus tranſiuit omnis humanusa⸗
moꝛ. Mixta erat cauſa ſequele in ſoꝛoꝛibus virginis.quo
uſq; deſuper ſpirituſſancius earum animabus illuxit:

et retraxit humana omnia ſiquidem ad diuina. Diſci⸗

pula etiam magdalena que chꝛiſtum ardentiuſamabat
poſt matrem.non deerat paſſioni:que tam altas a chꝛi⸗
ſto affectiones in mente ſuſceperat. Sequebatur ipſa
magiſtrum cominum atq; dilectum et ſuam matrem.
quam poſt filium in dominã et magiſtram ammo etrei

veritate ſuſceperat. Vide ꝓceres et magnates dminũ

mundi tam turpiter moꝛtuum lamentãtes.Elide pꝛin
cipes conuenientes ad funus. Elide aſſiſtentes reges
tanto donuno expiranti. Stant a longe noti:et mulie⸗

res dominum moꝛtuum ſuneraliter ploꝛant. Cerunta

men ꝙ ſeui homines non agunt:mſen ſibilia cuncta per
ficiunt. chꝛiſto moꝛtuo ſuperueniebant latrones aut
non talibus exacti penis.vt cicius cum chꝛiſio moꝛeren
tur:aut qꝛ ſic ſeuiter vt chꝛiſtus affiri non fuerant. Ma⸗

gis autem exiſtimandum quoniam chriſtus voluntarie

non pena moꝛiens non paruo miſterio eos moꝛiens vo
luit pꝛeuenire ·. Judeiergo quomam paraſceuen erat.
vt non remanerent in cruce coꝛpoꝛa ſabbato: erat e⸗
nim magna dies illa ſabbati. rogauerunt pylatum. vt

frangerentur crura et tollerentur Peſſima ſuperſtitio

iudeoꝛum:qui opinabantur cõtaminari diem ſabbatuʒ

ſi ſtarent in patibulis coꝛpoꝛa damnatop. ſed cõtamina
tionem mẽtis ipoꝛum nonvidebant qui chꝛiſtũ iniuſte
damnauerãt. Sed hoc ipᷣi allegabãt pᷣſidi ſq; reuerẽtiaʒ

ſabbati.coꝛde wero magna malicia tenehat᷑: ne ꝓpter ſig

facta xpᷣo moꝛiẽte ĩ ſabbati qete tumult/ in ꝓplo naſcere

tur ⁊ exviſo in cruce coꝛpe turba facile mobile mouref,
et pᷣcauebãt ad illud coꝛpi reuerẽtiã fieri ꝓpt ſis terrẽtia

Proind
cfrorun
Hiloꝛum⸗
gvotinet
lgonem
Fultus tv⸗
iwpulgon
nori pr

iot⸗

cutalatro⸗
ſulchme
ſotibus

Aherutn.

1pfbere
Enneſt
um et
pitr. io
tum.et
un moꝛtun
zenamfic
ne. Eren
ſſeillum
Ceuern
miſſiꝛet p
mo wnen
erat. Adie
lam moꝛtv
lomlances
usetaqua
Uesetiurta
gerwe
Dinidus
oꝛpaser
vemſer.
ſticorpue
ſuediige

Pryulent,

diuina,
vero ſactt
gbale dur
cturaftan
tum funſe
1plato ⸗
haweven⸗
owwune
llefoiſern
fungentesl
Fünumqa

uncooen

„

RMöegdem
clebott
Mungtoren

Nlon⸗
Coqgonme
ſhot der
Canſa n⸗
ſtplera:

wedinie
innl
Nehsſgin
li eſfo.
eſumage
Amgege
. ſlome et
lulcumen
1ſehetes
iqubuge⸗
rteeſwaet
llenaſfmn,
diutiby⸗
Wetrimg
blbllifumg
nuhapoſſe
firmatavt
Crye Pan
aaͤwis ſidini
em autopenn
Wolieres ,
ebantſipe
Utae leni,
hvendi lun
Nes wropir
tatulantesei
lonc wrocd
, Cretiam
opigehant
gum niea

Rann ace

Winſhürron
Monannse

hirgnnise
mnabos Aerr

Diunne, Dia
lentiuſennubu
mnalas ache
uebeturſpe
Mumn matrenn

ammoetrki

Hutes ummi
Clepen
entes ehes
hirt mulien
1. Weruntn
Cunem per
nmones u
ſomoeeren
lenpt
wwumarie
morens vo
ſceen entt,
Nozetal e

Petun et.
ifrin

canmnd
iuiniuſe
lebe retngz
ne ppten ſe
ponuſcere
enoure
ſoteniti

Se paſſione domini ſaluatoꝛis.

Mooinde decernebant ſibi cautiffſime ↄſulentes: vt cru
ciſiroꝛum coꝛpa tollerentur. Mos em eſt reipublice p⸗
uiſoꝛum:eum viuum vel moꝛtuũ auferꝛi de medio:pꝛso

quo timetur futura cõmotio. Jam eni videbant in re⸗
ligionem cõuerſos chꝛiſti crucifiroꝛes: et intuebantur

vultus hoĩm et mulieruʒ ſignoꝝ nouitate mutatos: et
in vulgo verba trementia reſonabant.velut maioꝛum
maloꝛũ preſagia futuroꝑꝝ. ex quo male pauefacti iudei
magis q; reuerentia ſabbati volebant ꝙ frangerentur

crura latronum. vt tali moꝛtui acerbitate penarum ſi⸗
mul cum chꝛiſto iam moꝛtuo tollerentur videlicet ab
aſpectibus hoĩm:ne alij coꝛpi reuerentia fieret pietate
turbarum. Et verebantur ne ipo pendente amplioꝛa ſi

gna ꝓfluerent. Q pilatus fieri placita iudeis aſſertio

ne conceſſit. Interim vero anteqᷓ; pilati aſſertio et iu⸗
deoꝛum petitio executõni crudeli militũ miſterio man⸗

derẽtur. ioſeph ab arimathia acceſſit pſonaliter ad

pilatum. xet petiſt coꝛpus ieſu. Miratus autẽ pilatus

lam moꝛtuus eſſet:nec petenti et referenti cõmodans
dignam fidem: verum eſſe didicit ab accerſito centuri/

one. Er exinde ioſeph pilatus cõceſſit coꝛpus ieſu. vt

ipſe illum tolleret et qua vellet honoꝛificentia ſepeliret.

Eleuerunt ergo milites a indeis petiti. a pꝛeſid vero
miſſi:et pꝛimi quidem fregerunt crura.ſcʒ ad quem pꝛi
mo venerunt ſimiliter et alterius qui cum eo cruciſaꝰ

erat.ed ieſum vero cum veniſſent. vt viderunt eum

iam moꝛtuũ:non fregerunt eius crura.ſed vnus mili

tum lancea latus eius aperuit:et continuo exiuit ſan⸗
guis et aqua. Crurifragio facto ilico moꝛtui ſunt latro
nes:et iuxta iudeoꝝ petitionẽ de patibuls ablata ſunt
coꝛpa et incurioſe humata. Scom abiectionem ꝓ cri⸗
minibus moꝛientiũ fuiſſet abſq; dubio ablatum chꝛiſti

coꝛpus et viliter abiectum.niſi ioſeph ſua petitione p/
ueniſſet.quam fide allegans ⁊ teſtimonio firmans chꝛi

ſti coꝛpus a militibus remanſit intectuʒ. ad ſepelendũ

ſue diligentie reſeruatum: quanq;illud coꝛpus diuina
puidentia in omnib ſeruaretur.et foꝛte non pꝑmiſiſſer

diuina ꝓuidentia qð hũana pᷣſumpſiſſet audacia. nñ
vero facta fuerit a ioſeph petitio coꝛpis ad pilatum:ali⸗
quale dubium generatur. Sed reoꝛ illam factã anteqᷓ;
crura frangerentur.nam cũ tollenda eſſent coꝛpa abla⸗
tum fuiſſet chꝛiſti coꝛpus iuxta ipoꝝ edictũ:niſi ioſeph
a pilato de coꝛpe illo diſponendo accepiſſet licentiã Qð
vero euangeliſta vicit. ꝙ ſero factum eſt de ſepultura:
nõ de petitione tenendu.niſi de coꝛpe chꝛiſti a puato ſpe
ciale fuiſſet mandatum.quod nec credendũ cum crura
frangentes latronũ fregiſſent et chꝛiſti niſi iam moꝛtu
um repperiſſent. Poſſumus et aliter nẽm et legentiuʒ
animum quietare: q;uis de crurifragio euangeliſta lo
quendo pᷣueniat. et ſero facto ioſeph interſerat petitõeʒ
vt nõ eadem hꝛa qua crura ſunt fracta ſit etiã depoſi⸗
tio celebꝛata ſed ꝓꝛogata ſero.quo magis decens erat
dam natoꝛum coꝛꝑa ſepelire:et tunc acceſſiſſe ioſeph ad
pilatum.vt obtenta licentia ſepeliret coꝛpus ieſu. Sed
quoquomodo huiuſcemodi res ſe habeat ſententie nõ
obuiat pꝛetactoꝝ: quoꝛũ eſt oꝛdo terxendus declaranda
q; cauſa.Mõ ſolum erx alio ſed ex lege moiſaica nõ debe⸗
bant vltra diem in patibulis ſuſpenſa coꝛpa remanere.
nam in deutronomio ſcriptũ eſt:qñ peccauerit homo ꝙ
ſit moꝛte plectendus et adiudicatus moꝛti appenſus fu
erit in patibulo:non pmanebit cadauer eius in ligno.
ſed eadem die ſepelietur.quia maledictus a doo omnis
qui pendet in ligno. Non tñ iſta lex piudieabat in facto
ad romanos plectendi poteſtate tranſſata: idcirco iudei
venturi ſabbati reuerentiã ſubmittebant. Qd ehꝛiſto
crura fracta nõ ſunt diuina ꝓuidentia ſactuʒ eſt. cuius

rei figura in agno pꝛeceſſit. de quo ſic dictum eſt. os nõ

cõminuetis ex eo.nõ ꝙ ſigura illa ſic fieri coegerit. ſed

quia ſic futurũ erat in figura pceſſit.Ad mognum etiã

coꝛꝑis miſtici ſaluatoꝛis pꝛeſagiũ:cinus oſſia id eſt viri ꝑ

fecti nullis tribulatõnibus atq; diuerſitatibo in aio aut

moꝛibo fracti ſunt.ſed ſemꝑ ad omnia pati vſq;ad moꝛ
tem inuincibiles et inſuꝑabiles pmanierũt.nam quan
qᷓ; coꝛꝑe victutũ in anima et moꝛibbo nunqᷓ; fracti.Aper⸗

tio aũt lateris facta lancea militis rememoꝛat pꝛeteri⸗/
tum: quod dum factum fuit et fluxit hoc inſinuauit fu⸗
turimm:et futurum deuenit in pñs et factum eſt pꝛeteri
tum.et velut in fieri expectatur indubtate futurũ. De

latere ſiquidem ade foꝛmata eſt eua:et hoc in aptione la

teris chꝛiſti rememoꝛatur pᷣteritum pꝛefiguras hoc qʒ

erat futurum.et futurum ante tũc aſſeruit pꝛeſens fa⸗

ctum:qm̃ ex ſanguine atq; aqua redempta eſt foꝛmata
eſt et lauatur eccleſia.qꝛ ſanguis exiuit ⁊ aqua.ſanguis

in redemptionẽ:ſed in ablutõnem aqua defluxit. Vn⸗

de foꝛmatur eccleſia ex latere chꝛiſti.vt eterne vnicm
atq; dilectam a chꝛiſio ſe dicat.et foꝛmatam in moꝛbo
nõ ab alio q; ab eterno dei filio redemptã ſe ſuo ſangui⸗

ne recognoſcat. Et quanti pꝛecij apud deum conſtiterit

appendat in trutina ſue mentis: et ſedule aduertens
quanta dilectione ſtabat imognoſcibiliter in conceptu

altiſſimi redimentis.qui ſanguinẽ voluit illam redime

re ab eo quo ligata vinculo et captiuata humana natu
ra tenebatur. Et quantũ diſplicuit culpa qua ſanguis

diuinus ex homine deo viuo et moꝛtuo ita dflunt.õ
enĩ parua quatitate cõſiſtimus ſi ꝓ nobis dimnus ſan
guis effunditur.lqua vero nõ cum ſanguine mixta in
aiſtincta ꝓfluvit. Neq; ſiquidem potuiſſet ab aſpicientu⸗
bus cõpꝛehxndi:ſi mita cum ſanguine dflunſſet. Sʒ

ilico aperto latere exiuit ſanguis in menſura determi-
nata ſoli deo cognita ſed nõ nobis.n foꝛte totus ſan⸗
guis effluxit ex illo diumo co:pe m ſignũ totius amo⸗
ris effuſi:poſt quem humoꝛ aqueus eſtegreſſus. Sed

ſi quo modo fuerit qqua cum ſanguine nõ defluxit mix
ta.nec diſꝑptita vena:vt diuiſa vena ſanguinis ab aque

vena eadem hoꝛa ſimul ex eodem foꝛamine defluxiſſet.
Sed pꝛius ſanguis:deinde aqua diſtincte ſtillauit.
alto miroq; miſterio factuʒ eſt.vt pꝛius egrederetur er

eodem coꝛpꝑe redimens pꝛeciũ:deinde aqua:in qua re⸗

dempta ſignaretur multitudo ꝓplox: Sunt eni anaque
multe populi multi. Sed vna eſt aqua que deflurit ex
latere nõ multe aque.qꝛ tantum vnus eſt populus ſan/⸗
guine chꝛiſti redemptuſ.ille dumtaxat qui credidir qui
ex fide de latere chꝛiſti ꝓceſſit:qui ſolũ dicitur ppulus
chꝛiſtianus. Mon alij multi populi a quibo cheiſti fides

etiã pꝛedicata recepta nõ fuit:quiba inanis diuinus fa⸗
ctus eſt ſanguis.Qð et eccleſia oꝛthodora digna obſer⸗
uatione ſeruauit.vt ſacramento conficiendo coꝛpis et
ſanguinis aquã miſceat:fidelem populũ in aqua ſigna

tum ſanguine ſancto redemptũ vnum cum chꝛiſto ſie⸗

ri alta fide denuncians. Et ſi om̃es mundi populi deue⸗

mrrent in chꝛiſtifer fidem qꝛ omibo ſemꝑ pꝛeſto eſt woſ.
ſibilitas veniendi.ſi volendi atq; credendi veritas non
ceeſſet. ſolum vnus populus diceretur.quia vmtas po

puli ex eo tantum ꝙ vnico ſacrificio et cultu diinoꝛ uʒ

diſtinguitur. Et qui ad fidem chaiſtianã ptinent. vnus
populus fidelis ſunt.vt non ſint aque ſed aqua que ma
nauit ex latere:aque pꝛiuſq; aqua vero poſiqᷓ; Et ocapo
ſtolus ait.vnus panis ⁊ vnũ coꝛpus multi ſumus:om
nes qui de vno pane et vno calice ꝑticipamus.Et alibi
Eteni in vno ſpu omnes nos in vnij coꝛpus bapticati
ſumus:ſiue iudei ſiue gentiles ſiue ſerui ſine liberi. Et

ad Epheſips. Ypſe ſcilicet chꝛiſius eſt pax nr̃a qui E

ðB
92

4

vtraq; vnum. Et ibidem. Unum coꝛpus et vnus ſpiri
tus ſicut vocati eſtis in vna ſpꝑe vocatõms vte.vnus de
us vna fides vnum baptiſma. vnus deus pater omniũ

qui ſuꝑ omnes ⁊ ꝑ omnia eſt in omnibo nobis. Exqui⸗
bus omnibo vnus tm̃ dicitur populus iure ꝓploꝝ diſtin
ctus:qui ſignatus eſt in aqua que ꝓfluxit ex latere:non
in aquis que multe feruntur numeroſitate populoꝛum
Hecebat ꝓtinus ad futurum miſteriũ ex aꝑto latere
ſanguinẽ ⁊ aquam fluere poſt verã chꝛiſti moꝛtẽ in coꝛ⸗
poꝛe:qm̃ rõne moꝛtis eius in martiribo ſuis eccleſia cre
uit in ſanguine:in aqua vero poſt moꝛtẽ eius:plena eſt
ſecuta mundatio.Mecnõ in eccleſia palmaris victoꝛia
in ſanguine facta eſt ⁊ in moꝛte:cum vſq; ad illam inclu
ſam pro chꝛiſto voluntarie moꝛtuo in ſanguims effuſio
ne nouimus eſſe certatuʒ. Apertum dicitur latus non
vulueratuʒ:qm̃ vulnus pꝛeterq; in viuo coꝛpe fieri ne⸗
quit.Non eni vulneratio ꝓut rerum expientia ſonat.

et mos vſitatus alloquitur ſuꝑ inſenſibilia cadit:pcuſ⸗

ſionem ſciſſionem ſeu aꝑtionem ⁊ his ſimilia.ipᷣa ſunt
apta recipe.Magis aũt nouimus moderamen ſpũſſan
cti in ꝓlatione huius euangeliſte vt ſic pꝛoferret vnus
militũ lancea latus eius aperuit.vt aperto latere cogno
ſcamus dilectionẽ coꝛdis vſq; ad moꝛtẽ:et ad illum in⸗
effabilem amoꝛẽ eius ingrediamur:quo ille ꝓceſſit ad

nos:.Et accedamus ad coꝛ eius.coꝛ altum.coꝛ ſecretuz.

coꝛ omnia cogitans.coꝛ omnia ſciens.coꝛ diligens.et ꝑ
apertam poꝛtam fiamus ſaltem in amoꝛis veſementia
coꝛdifoꝛmes:et mente intremus ad ſecretum ab eter⸗
no abſconditũ nunc in moꝛte quaſi aperto lat ere reue⸗/

latum:et aptio lateris apertionẽ pᷣoſtendat templi eter⸗

ni.vbi oĩm exiſtent inm ent plena felicitas. Pꝛoinde ſi
bi ad negligentiã uinputet:qui nõ ingreditur ſi apertuʒ
nouit introitum. Cum aũt eſſet ſero ioſeph pilati obtẽ

ta licẽtia de ſepultura dñi diſponere ſatagebat· Hic nõ

conſenſerat verbo nec aĩo conſilio iudeoꝝ.quanqᷓ; non
reſtitiſſet in facie mente territus ⁊ velut toꝛrentem ma
gnum irremediabili impetu defluentẽ cognoſcens aĩm
iudeoꝝ cui decreuit credere.magis q; verbis ſteriliter

repugnare.Non enĩ adhuc feruoꝛ amoꝛis et fidei chri⸗

ſti ieſu:eius interna ꝑfuderat.Timebat enĩ extra ſyna⸗
gogam fieri:magis vero moꝛtem. Sed euge ſibi ſi pꝛo
pter ipſum chꝛiſtũ ipſum crudeli moꝛte pꝛeiſſet.vt in⸗
nocentia tacens.et iohannes baptiſta ꝓloquens. Sed

hunc in aliquo iuſte repꝛehendere nõ poſſumus:quem

tanta ſerie lucas euangeliſta cõmemoꝛat dicens. Ecce
vir nomie ioſeph qui erat decurio vir bonus et iuſtus:
hic nõ conſenſerat conſilio et actibꝰ eoꝝ ab arimathia ci
uitate iudee:qui expectabat et ipe regnum dei. Officiũ

ſuum recte cõuemiebat miſterio ſuꝑ hoĩes decem curaʒ

habens in ſeruicio reipublice: vt quaſi decem precepta
ſeruans.iuſtus et bonus eſſet fide cõuerſus ad chꝛiſtuʒ
exꝑpectaret regnum dei:quod vere credentibo chꝛiſtus

ipſe ꝓmiſerat· MHuic aſſociatus eſt nicho.demus.qui eti

am occultus erat diſcipulus ieſu:qui in pꝛinapio pꝛedi
cationis chꝛiſti ad ipᷣm nocte venerat. Mirum de iſtoꝝꝑ

diſcipulatu occulto:cum confeſſionẽ coꝛam hominibus

chꝛiſtus exegerit. Ende ſi veri diſcipuli:quomocdo oc/⸗
