quanq; ipe ſpiritu ꝓphetico loqueret᷑. Nuer vocandus
erat iohannes:quando hoc pꝛomebatur a patre ꝙ vo⸗

candus eſſet pꝛopheta altiſſmi. Sed parum erxat ꝙ vo
candus erat:miſi euidens et index ꝓpheta fuiſſet. Qui
etiam vt angelus dixit. parare viam chꝛiſto in coꝛdib

hominum baptiſando et pꝛedicando pꝛeiuit. Laudatur

omnino pꝛeire:ad honoꝛem.ad pꝛeparatõnem domini

ſubſequentis.Elituperatur autem qui ꝓpꝛia directõne
pꝛeainbulat. Subſequitur dominus quos ipſe pᷣmit/

tit:et pꝛedicatoꝛes qui viam chꝛiſto parare om̃i virtu⸗
te contendunt fouendo poſtergat.Ad quid etiam pꝛei⸗
turus iohannes.. Ad dandam ſcientiam ſalutis plebi
eius:in remiſſionem peccatoꝛũ eoꝛum. Plebs dei ꝓ⸗
xime ſalutis ſcientiam non habebat.et per quem ſutu/
ra erat iam latebat in vtero:et de longinquo adhuc ex⸗
pectabatur a plebe. Salus auteʒ pꝛima tendebat in re

miſſionem omnium peccatoꝛum:cuiuſ tunc iohannes
ſcientiaʒ plebi dedit cum dixit. Ecce agnus dei:ecce qui

tollit peccata mundi.Pꝛedicatoꝛum officium et inten
tio in his que cacharias de puero vaticinatur aut edi⸗
cit.oſtenditur pꝛeire chꝛiſtum: nõa ſeipſis ſed miſſi ab
ipᷣo.aut ab autoꝛitate habente.pꝛeire ante faciem eius
vt ſemper chꝛiſti noticia ſubſequatur.parare vias eius
ſcilicet pꝛedicare virtutes:quibus iter eſt gquo ad homi
nes veniat altiſſimus filius altiſſimi dei. Et vt dent au
ditoꝛibus ſcientiam de ſalute.vt oſtendant plebi.non
in quibus coꝛpoꝛis ſed in quibus anime ſalus vera con
ſiſtit:vt inſtruant populum in quibus ſit tota remiſ⸗
ſio peccatoꝛum. Quo auteʒaffectu fiat ipa remiſſio ad⸗

puc vaticinando pꝛofert Per viſcera miſericoꝛdie dei

noſtri:in quibus viſitauit nos oꝛiens exalto.] Per il⸗
la interioꝛa ſui coꝛdis vitalia.ſcilicʒ amoꝛes inuiſibiles
miſericoꝛdie ſue.quibus motus ex alto veniẽs nos vi⸗
ſitare dignatus eſt: vt in illa ſua ineffabili et incompꝛe
henſibili dilectõne.peccatoꝛuʒ hominibus tribuatur re
miſſio qua incarnari.naſci.viſitare.conuerſari docere.

pati.moꝛi pꝛo nobis voluit. Quibuſ viſceribus qua di

lectionel Illuminare diſpoſuit his qui in tenebꝛis

et in vmbꝛa moꝛtis ſedẽt: ad dirigẽdos ſetiaml pedes
noſtros in viam pacis. Hoc eſaias multo pꝛedixerat
tempoꝛe. Populus gentium qui ambulabat in tene/

bꝛis vidit lucem magnam:ſedentibus in regione vm⸗
bre moꝛtis lux oꝛta eſt eiſ.Coꝛporales tenebre ille ſunt

vbiomnis eſt priuatio lucis: eius ſiquidem abſentia.

tur in rerum natura: tamẽ ſic eſt oꝛdo loquendi. vt pri⸗

regnum conſtituitur enn pona

uatione lucis tenebraruʒ poſſit eſſe cognitio. Apᷣe lucẽ

parennbus

ſpſe nobis factus eſt coꝛnu. Fit litertas cum a viſibili⸗

— -- —

“

ſi

N

lg 4

n

0

i⸗
r
iſ⸗

dre

lii

⸗
e.
s
e
W
P
Gib
Ntur
ini
e
it/
tu⸗
ei⸗
ebi
9
.
et/
re
es
ni
di
b
us
is
mi

Ou

n

ri
l
s
P/
e
te
e,

— — — —

etoꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

appꝛehendere nunqᷓ; poſſunt.que per pꝛiuatonem fiunt
Tunc fugantur a luce:qua recedente veniunt. In te⸗
nebꝛis wro ſedere nõ ſitualiter dicimus. ſitum enim
ipᷣe non faciũt:ſed in locis vbi nulla eſt pꝛeſentia lucis.
HGea nec de his coꝛpoꝛalibus tenebꝛis ſeu de coꝛpoꝛali
luce iſtoꝛum ꝓphetarum fuit intentio.ſed de tenebꝛis
ignoꝛantie.atq; peccatoꝛum quibus anine inuoluũtur
n quibus ſedebant iudei et populi natõnum. pꝛo eo
ꝓ in his poſiti erant ſedentes. velut qui coꝛtoꝛalibus
tenebꝛis ecn ſeribtru quo pergant neſciunt. etiᷣ
inuiti ſedendo quieſcunt. Mec luxiſta veritas iam oꝛta
fuerat:quam ſequi poſſent.ne in tenebꝛis ambularent.
Que cum exoꝛta fuiſſet ⁊ apparere cepiſſet:in moꝛibus
et in verw elamauit dicems. Ego ſum lux mundi:qui ſe
quitur me non ambulat in tenebꝛis ſed habebit lumẽ
vite:quam qui ſecuti ſunt tenebꝛas euaſerunt tam ex
iudeis q;ᷓ er populis nationum. Minc etiam hieruſalem
dicebatur. Surge illuminare hieruſalẽ: quia venit lu⸗
men tuum. Et poſt. Et ambulabunt gentes in lumine
tuo:vt cacharxie vaticmium de illuminatõne illoꝛũ qui
ſedebant in tenebꝛis non ſolum ad iudeos.ſed etiaʒ re

feratur ad gentes. & vero vmbꝛam moꝛtis adiungite

in quandam ſecretioꝛem conſideratõem immittit.Eſt
enim moꝛs.et eſſe dicitur vmbꝛa moꝛtis: et vt a coꝛpo⸗
ralibus ad ſpiritualia tranſeamus.in his diſſerendi ſu⸗
mamus exoꝛdium. Moꝛs eſt pꝛiuatio vite aut ſepara⸗
tio anime vitalis a coꝛꝑe vitam habente.que a moꝛden
do nomen accepit.aut quia nimis moꝛdet.aut qꝛ moꝛ⸗
ſum ſolum facit in parte:non enim in toto com ſiro

moꝛs poteſt habere vominium. Mon de animanibus ra

tone carentibus ſed de hominibus loqmmur:in quibs
moꝛs virtute pꝛecedetis doloꝛis coꝛpoꝛi ſenſum adimit
vnde anima ipa recedit.in qua moꝛs non poteſt ampli
us deſeuire.vt illi ſenſum adimat ⁊ ad nihilum redigat
Mꝛoinde moꝛs in parte moꝛdet:in moꝛſum totuʒ ven

dicare non poteſt Elmbꝛa vero moꝛtis eſt ſomnus ſiue

doꝛnntio:que ꝓpꝛie dicitur moꝛtis imago. Eſt eti vm
bꝛa moꝛtis omnis infirmitas qua perualide coꝛpus op⸗
imitur: quando extaſis aut ſenſuum alienatio inua⸗
eſcit. Mam ficut vmbꝛa pꝛout in coꝛpoꝛibus agitur.:
eſt aer carens ſole:ſic cum in hominibo dicitur. eſt que⸗
dam vita fine vſu ratõnis et ſenſuum coꝛpoꝛis. Sic in
ſpiritualibus reperimus moꝛtem et vmbram moꝛtis.
Boꝛs ſpiritualis anime cum peccando ſeparatura deo
qui eſt omnium vita:et cum eterne in inferno detrudi
tur. Ambra vero huiuſcemodi moꝛtis eſt carentia ve⸗
re cognitionis carentia veritatis et ſidei et lucis eter⸗
ne. Fit vmbꝛa in aere ab obiecto coꝛpoꝛe luci: quo re⸗
moto geris pars illa clareſcit. Sic aliquid fit in anima
bus bominuʒ quod ſuperne atq; interne luci obijcitur
vnde illa vmbꝛa moetis generstur. Sed remoueri dũ
viuitur poteſt quouſq; dvetrudantur anime in infernuʒ:
omne quod luci opponitur vt vmbꝛa generetur. Hince
acharias diſſerẽdo fatur. Illuminare his qui in tene⸗
2is et vmbꝛa moꝛtis ſedent: ad dirigendos pedes
noſtros in viam pacis. Claret de coꝛporali luce.ac coꝛ/
poꝛalibus tenebꝛis nõ pꝛeloqui mchariam ſed de ſpiri⸗
tualibus:vt tenebꝛis huiuſcemodi iam depulſis vm/
bꝛa moꝛtis abiects pedes noſtriaffectus pariter aintel⸗
lectus.pacis dirigantur in viam illius ſailicet quã mũ/⸗
dus ignozat quia carens alijs conferre non poteſt. ſed
inillam que ſuperat omnem ſenſum. quam pꝛoximus
paſſioni ſins diſcipulis chriſtus dereliquit. Deinde
redit euangeliſta in declararõnem pꝛecurſoꝛis: ob quẽ
ſupꝛs poſita ſunt contexta dicens.! Puer auteʒ creſce⸗
bat. Acilicet mole ſui coꝛpoꝛis:let conſoꝛtabatur ſpũ

. ſcilicet ſancto quo ex vteroplenus erat.. Qui acceſſit

ad deſertum: in quo moꝛatus eſt vſq; in diem oſtenſio⸗
nis ſue ad iſfrael.l empus acceſſionis ſcriptura non
erplicat:ſed a puerilibus annis deſertum mmcoiuiſſe cre

dendus eſt:et loca queſiuiſſe cuſtodie remotioꝛis con⸗

ſiſientie apta contemplatõni oꝛationi congruentia et
amica meroꝛibus vbi tam diu ſtetit diuinis reuelatõi⸗
bus vacanset exomni ſe diuinis tlxoꝛijs intendens.
quouſq; mandato domini ad iſrgel in ope ſacri miſterij

monſtraretur. Er habebat veſtimentum vepilis es⸗

meloꝛum:et conam Keilicroen circa lumivs eius. Eſca
autẽ eius erant locuſte et nel ſilueſtre.· Agreſtis erat
vita iohannis: nec; delicijs aliquando legimus ſtudus
iſſe qui ex teneris annis veſerticola factus eſt. Qui cõ⸗
tempta carnis mollicie: hiſpida veſte ac ripoſa indutus
eſt de pilis ſcilicet cameloꝛum. Decens veſtimentum
cuilibet chriſtiano. vt vanitate careat vt nõ paſcat ocu⸗
los intuentiumvt ſit ſine nota laſciuie.vt carnem deli
cate non tegat.vt ſignet huius vite contemptuʒ. vt vi
litati et abiectioni conueniat.neceſſitati non wluptati
cõmenſuratum. Maxime autem ei competit veſtis in⸗
culta qui ſupna cathegoꝛicat: qui cathecicat indoctos.
qui ad concionem ꝓfert rüdimenta ſalutis. cona vero
pellices circa lumtvs eraduerſo conſundit baltheos ſun⸗
perboꝛum.qui etiam in conis vanitatem voſtendunt. et
in cingulis extollentiaʒ pandunt. et que prohibiturus
erat quem pꝛecurrebat.in ſe carendo damnauit. Que
niam ſaluatoꝛ dicit. Molite poꝛtare aurum nec; argen⸗
tum in ſonls veſiris. Cibus eius non eſca electa ſed va
ge locuſte. vt etẽ bñ famelicis ↄmedere ſit hoxroꝛi. Sil⸗
ueſtre mel illud erat quod ex ſilueſtribus apibus con⸗
debatur. non hominum ſtudio aut apparatu receptacu

loꝛum:ſed pꝛout in cõcamiaatibus arboꝛum his ſaulcu⸗

lis naturs victabat. ꝓgitur ammirando ↄſiderate hũc

uerum adoleſcentem quanta inedia coꝛpali continuo
filveabat⸗qui chꝛiſtum unitabatur ante quem factus
erat · quem vita et pꝛedicatõe pꝛeibat. Paternas edes
abboꝛrens. deſertum horridum tepit incolere. parentũ

„

alludimenta deuitans: diuinis directõibus agebatur⸗
cognato!nem omnem dimifit in ꝓpꝛijs lacibus derelin⸗
quens. In deſerto celum pꝛo tecto ſuſcepit. cui ad im⸗
pꝛefſiones gereas penitus obex non erat. Familiaritas
bominum non eum vinculauit in ſeculo.ſed in deſerto
beſtijs domeſticus erat:nõ lecto recubuit nõ opertoꝛijs
vſus eſt.ſed gubernatõni diuine totusexpoſitus ſubia
cebat. Accuratio cibpꝛum ſollicitudo rerum compaſſio
coꝛpoꝛis: a ſuo animo et moꝛibus erulabant. O amabi
lis et ammarabilis adoleſcens ſpiritu pleno ſanctitate
in vtero immaculate conſtans: que te traiecit neceſſi⸗
tas in veſertum. QAuid te aduerſum te tam rigidum fe
cit. Que te culpa pꝛemebatrvt ad illam abſtergendam
tot paſſom bus ſubdereris. Oulta tibi iam erat de te
mittẽte noticia:pꝛo quo cuncta ſic aſpernabaris. Poꝛ⸗
ro ſuſpirabas indubitata ſide in aliam vitam: pꝛo qua
iſtam ſic paruipendebas. Erat tibi pꝛo ſtercoꝛe mdus
cui repudij libellum tam ſubito intuliſti. In membꝛis
adhuc rebellionem non ſenſeras:et ipſa quaſi ab infan
tia cruciatibus mancipaſti.tibi nullam alimoniam car
ni delectabilem pꝛeſtans. Suſpenſo in celo ſpes huma
ne vite viluerat. Moueras certe miſterinʒ tuum ad qð
pꝛedeſtinatus atq; miſſus eras. pꝛoinde te ſeruabas in
deſertis immaculatus.vt purus puriſſimo occurreres
venienti. cuius ꝓpheta altiſſimi vicebaris· et qui debe⸗
bas aquis intingere ſaluatoꝛem. ne te macula contin⸗
geret pꝛecauiſti- Ad contemplanduz hunc iuuenem ſa⸗
cra euangelij ſcriptura offert oĩbuſ ſectatoꝛibe writatis

Liber tercius

chꝛiſtianec; virtutis vt ſit foma viuendi valentioꝛibs
in chꝛiſti amoꝛe:atq; ſoꝛma humilitatii his qui ad tam
ardua manum mittere nequiuerunt. aut vlut tepidi
noluerunt. Qui ab ipis primoꝛdijs quibo etas homi⸗

num abſq; aminiculo itinerare poteſt habitatoꝛ deſere
ti factus eſt.hirſuta veſte vtens qua magis caro pungi⸗
retur ad tactum.q; ad ſolamen acuperet. Inſohtus ci⸗
bus et aſper.et potus amnis erat:et hoc is qui non pec⸗
cauerat.qui a ſpirituſancto ablatus erat in aluo. Quid
autem ex iſto ſumendo noꝛmam facere deberent. hi qui
peccauerunt:qui tam diu heein deſertis agebat.quouſ⸗

q; in iuſſu domini mundo ad miſteria complenda pate
ſceret. non tamen vite agreſtis mutata cenſura. Cem⸗

pus vero mamifeſtatõnis euangeliſta ſerioſa narratõe
ſcripſit dicens. Anno quintodecimo imperij ti⸗
berij ceſaris pꝛocurãte poncio pilato iudeam.tetrarcha
autem galilee vxrode.philippo auteʒ fratre eius tetcar⸗
cha ituree traconitidis regionis liſama abiline tetrar
cha.ſub pꝛincipibus ſacerdotum anna et caypha: factũ
eſt verbum fupra iohanem finum cacharie in deſerto
Muia hic fuit miſſus a deo. Hic venit in teſtimoniuʒ
vt teſtimonium phiberet de lumme: vt omnes crede⸗

rent per illum. Mon erat ille lux:ſed vt teſtimonium ꝑ/
hiberet de lumine.

Et venit in omnem regionem ioꝛ⸗
danis. Deſcriptio tꝑis ad euidentiam eſt factoꝛum ſi
militer et ſiendoꝛum. Habet etiam incluſum miſteriũ
moꝛes wro intendimus: niſi ꝑ violentiam non conti⸗
nerxet. Manifeſtatio tamẽ pꝛecurſoꝛis ſe fidelium obtu
tibus magis offert que miſi er mandatũ dei facta non
eſſet ad omnium violentium verba pꝛoferre exemplũ
ne pꝛeter mandatum domini foꝛis loquendo ꝓcedant
Cumiditas eſt velle notum ſfieri:et ꝑ virtutem pꝛodi⸗
re in publicum nõ parue temeritatis:niſi veſunꝝ iuſſio

veniat ⁊ directio vpi ſemina diuina iaciantur. Elirtus

in neceſſitate eſt cuilibet ad ſeipᷣin:verbum vero ad ali
os habet opoꝛtunitatem. non tamen ex ꝓpꝛia volunta⸗
te.ſed ex alterius direccone:ſed vbi voluntas et neceſſi
tas pari modo aut vnpari quandoq; concertant neceſſi

tas pꝛeualeat non volutas. Hic vero fuit miſſus a deo

et venit in ceſtimonium eterni luminis quod mundo
apparuerat:vt de ipo phiberet teſtimoniuʒ eoꝛum que
viſurus exat.Et vere agnus dei erat:qui mundi vene⸗
rat auferre peceata. Et teſtimonium erat daturus ſup⸗
uenientis ſpiritus in ſpecie columbina:et paterne vo⸗
cis que intonuit ſuper eum. Pꝛoinde tot virtutibus pᷣ

ditus erat iohannes.et a teneris annis diſvonente do⸗

mino deſerticola factus erat.vt otius reciperetur teſti⸗

monium eius de chꝛiſto a populo iudeoꝛum. Lux vero

fontalis iohannes non erat.nec ſua virtute refulgens
quanq; plurimuʒ participaret de lumine. ſed chꝛiſtus
cui teſtimonium dabat erat lux vera.non alterius par⸗

ticipio.ſed ſuo oꝛtu ꝓpꝛio et eterno.! Venit igitur iuſ⸗

ſu domin in omnem regioneʒ ioꝛdanis in quo chꝛiſtũ
intineturus erat:pꝛedicans baptiſmum penitẽtie in re
miſſionem peccatoꝛum.Et vt penitentiã agerent.quo⸗
niam appꝛopinquabat regnum celoꝛuʒ ſ. Hec ſiquideʒ
Yerba de penitẽtia ſaluatoꝛ etiã dixit:que iam ſunt diſ⸗
ſerta per modicum. Sed diuerſitas videtur in verbis
cum vnus referat dixiſſe iohannem agite penitentiaʒ:
alius dicere videatur pꝛedicans baptiſmum pemitẽtie
in remiſſionem pecœtoꝛum. Etiamer euangelio pliene
colligimus ꝙ ipᷣe pſonaliter baptiſabat. Sabat iohan⸗
nes baptiſinum in pꝛeuium baptiſmi chꝛiſti quem pꝛe
dicabat non tamen baptiſmus iohannis poterat pecca
ta diluere. Expediebat enim ſuos intinctos baptiſmo
chꝛiſti ablui: vt ſequeretut remiſſio peccatoꝛuʒ. Diſto⸗

De parentibus

nebat pomo iopannes vertvillos qui baptiſmno cheiſti

abluendi erant:actu vero etiaʒ coꝛpoꝛa pꝛeparabat. Ba⸗

ptiſmum vero chꝛiſti et pmitentiam pꝛedicabat in rez-z
miſſionem peccatoꝛum: nam baptiſmus penitentiam
includit.penitentia vero ad baptiſmnum ꝑducit.vt ne⸗ .
mo ad baptiſmum accedat niſi pꝛimo peniteat. peniten

tia non valeat niſi aqua perfundat. Et verbuz interne
factum ſuper iohannem dum moꝛabatur in deſerto ſo

litarie.ipᷣm ilico inſtruxit vt virtutem dandam elemen

tis per verbum pꝛolatum agnoſceret:nec ſalus homini

bus eſſet niſi coꝛpalis eſſet intinctio que ꝑ virtuteʒ in⸗

ditam verlv inuſſibiliter animas lauat: his dumtarxat
exceptis qui in ſanguine aut ſamine abluuntur. Huo

paotinus ad initiandum homines ad aliam vitam pꝛe
icabat iohannes penitentiam et baptiſmum.peniten⸗

tiam ſcilicet et receſſum a vicijs ab erroꝛibus ab infide⸗
litatibus quibus homines tenebantur:et ablutionem
quibus ab huiuſmodi contagijs lauarentur initiati ad
actionem vittutum. Sic emm petrus dicebat his qui

timuerunt querentes de euadendo conſilium. enitẽ

tiam inquit agite:et baptiſetur vnuſquiſq; veſtrum in

nomine ieſu chꝛiſti in remiſſionem peccatoꝛum veſtro
o ſemp in neceſſitate conſiſtit: etiaz

„

rum. Hec predicati
his qui ab oꝛiginali contagio ſunt abluti.ſi alijs conta⸗

gijs ſunt infecti.vt videlicet penitentiam agant et ite⸗

rum baptiſentur:non tamen rebaptiſentur. quoniam
vt ait apoſtolus.impoſſibile eſt eos qui ſemel illumina
ti ſunt. guſtauerunt etiam donum celeſte. et participes

facti ſunt ſpirituſſancti.guſtauerunt nibilominus bo⸗
ſeculi ⁊ plapſi ſunt

num dei verbum. virtuteſq; futuri

renouari rurſus ad penitentiã: renouari ſcʒ baptiſmuʒ

quo culpa dumtarat oꝛiginalis deletur:et omne crimẽ

quo intingendus illa hoꝛa eſſet. Sed a woſterioꝛib vi

cijs poſt illam pꝛimam ablutionem: non eſt renouatio
peandem. Attamen ſunt alia baptiſmata in quibus re

abluitur qui reſoꝛduit: cum penitentia egerit. &mnia

ſiquidem ſacramenta excepto ꝓpagatõnis humane ab⸗
lutoꝛia ſunt:baptiſmi ſunt. Elirtutes etiam lauatoꝛia
ſunt:quibus lauari poſſunt.hi qui pꝛimam ablutõem
poſterioꝛibus peccatoꝛum maculis anerunt. nne
matur aũt pꝛedicatio iohannis vaticinio eſaie cũ dicit᷑

ſieut ſcriptũ eſt in bꝛis ᷣmonũ eſaie ꝓphete. Ofm̃is

vallis implebitur:et omnis mons et collis humiliabi⸗

tur. Et erut pꝛaua in directa:et aſpera in vias planas.
Vmpletio vallium:exaltatio eſt humilium. Humilia—=

tio montium et collium:depꝛeſſio eſt ſupꝑboꝛnʒ. Qui de
poſuit potentes de ſede:et exaltauit humiles. Et alibi.
HOmnis qni ſe exaltat humiliabitur:et qui ſe humiliat
exaltabitur. Et iacobus aplus. Superbis deus reſiſtit
humilibus aut dat gratia. Et eſaie textus ſic continet.
Om nnis vallis exaltabitur. Mec ſiquidem ꝑ aduentuꝭ
omini.et hoperatõnem cheiſti hominibus pꝛouenire
enunciat. Et erunt pꝛaua in directa:et aſpera in vias
planas. Et videbit omnis caro ſalutare tei. bliquati
erant homines er pꝛaui facti erant. nec erat in eis recti
tudinem reperire. cum ſynagoga receſterit ab obſeruan
tia leccatoꝛum et cultibus idoloꝛum.erat dicata genti⸗
litas:qᷓ;uis in populo iudeoꝛum pauci reperirentur ad/
huc celum legis hatentes. Et inceſſanter homines in
pꝛauitate coꝛdis ſui ambulab ant:nec erat qui ad veri⸗
tatem dirigeret. neq; qui ad rectitudinem homines re⸗
uocaret.Altitonabat iohannes illam mundo adueuiſ⸗
ſe iuſticiam.:que pꝛauum reuocaret ad rectum. et aſpe
rum ſua virtute molliret. Nam quid pꝛauum et aſperũ

ſit in rebus. ipſa euidentia docet et loquendi conſue⸗
tudo demonſtrat. In moꝛibo alius ſe obicit intellectus

„

n
dint
iutn
aite
hei
e
aare
glon
ſeijo
turin
ſſer
Guiet
Aſoon
iſticn
turpr⸗
ſoouu
nltase
Hrut
lvocr
ſeyptat
rione
nisno
ſilegit
eo
menita
umegu
wrernt
Gumpen
Umnnsc⸗
Srern
nsgcap
ltue:
Nyltaf
lunenſi
titcun
vono.Etr
Gebtura
ueſn
kamas
humpan
nium p
gueſtinn
turagi⸗
Mbain
lnt Ccre
bpurter
Uurcumn
ledr
Altgelie
Gſelm
Ulaine
voltßen
ellaſen
lumtci⸗
Glger⸗
Mbmgn⸗
Zreti
Nerbeant
teſtur⸗
tſilt
ſeötlen
Coaſi
Pu
Maqe
fenn

de⸗ HNHam pꝛauus eſi omnis qui exvſu longoet conſnetu⸗ paraſti ante faciem oĩim ꝓploꝛum. O dicit omnis caro
m. Qline mala didicit male agere: rectitudinem ratõnis et id eſt ꝙ omnes fines terre ſcilicet hoĩes qui ſunt in om
ne iuſticie in animo et moꝛibus ptermittens. Coꝛrigitur mibus finibus terre. ſenſum vrbop nõ ſeriem accepit.
ten auũt ꝑ iuſticiam:qm̃ ipᷣa eſt que de pꝛauo rectum facit.ſi aut iohannes allegàs. aut euangeliſta ſcribens. De pi⸗
ne ue iuſticia fidei. que pꝛauos ꝑ incredulitatem dirigit. ſi ſione vere fidei atq; gloꝛie nõ eſt ꝑ ſingula diſſerenduz
ſo ue moꝛalis que homines in ꝑditis moꝛib depꝛauatos Cunc exibat ad eum hieroſolyma et omnis iudea
hen ad recta facienda reducit. Orauus eſt puerſus ab ali⸗ et omnis regio circa ioꝛdanem.et bapt iſabantur in ioꝛ⸗
ini quo vicio in tantum: vt intentionẽ piter actõnem in dane ab eo cõfitentes peccata ſua. Ecce pꝛedicatio io⸗
in⸗ ſeipo peruertit. Pꝛauus eſt omnis qui ſe obſtinate tue hannis ſoꝛtiabatur effectũ:quia penitentiꝗ agebant. cõ
e tur in malo:et aduerſus quod eſt bonum obdurate con fitentes peccata ſua. Et querebant remiſſione cum ba⸗
o ſiſtit.Aſper eſt autem ommsa qui inequalitatẽ habet. et ptiſma ſuſciperent. Et iam late diſperſa erat fama iohã
dee qui eſt diſſnauis eloquio.et conuerſatõe moleſius. qui nis: cum ſolum in regione ioꝛdams exiſtens nõ ſolum
ten⸗ aſpernatur ſalutis monita et plus rigide increpat eum illa regio ſiʒ etiã de hieroſolyma ⁊ de iudes vt pꝛedicatio
jle⸗ iuſtiſſime increpantes qᷓ; fuerit increpatus. Erunt igi⸗ nem audirẽt:et baptiſma ſuſciperent ꝓperabant. pecca ⸗
em tur praua indirecta.et aſpera in vias planas.cum puer ta etiam ↄfitentes. Sed hec omnia diſpoſitõnes eranrt
ſad ſi ꝑ iuſticiam dirigẽtur. et iniqui ambulabũt vias et ſe ad chꝛiſtum. et ad illam ſacramentox foꝛmam que poſt
gui mitas equitatis.. Et videbit om̃is caro ſalutare dei. ſpintumſanctum tradita eſt eccleſie oꝛthodoxe. Nam pᷣ
lt Salutare dei eſt: dei ſilius oſtẽſus in carne. Aliter ocu dicatio iopanuis quanq; er omnibo vera eſſet: attamẽ
jin lus carneus videre nõ potuiſſet:miſi eſſet ab eo nẽa ſu⸗ ad condendum euangeliũ diſponebat baptiſmus eius
ſro ſcepta natura. Sed omnis caro rönalis homims nõ ir ad eum quẽ chꝛiſtus daturus erat. Confeſſio vero tur⸗
rz rationalis animalis. omnis caro iudei et greci qm̃ car⸗ barum diſtincta nõ erat. vt ſinguli ſingulariter peccata
Ntan nis noĩe in hoc loco ſignatus eſt homo. Sic et in gene⸗ lohanni confitere ntur.velut eccleſia ſpirituſancto pꝛe
ſte, ſi legitur. Omnis caro coꝛruperat viam ſuam Non enĩ dita tradidit omnibo fidelib in pꝛeceptum: vt ſi delin⸗
zinn dus de carne animaliũ irratõnabilium dicit. qm̃ eoꝝ quunt recepto baptiſmate ad illĩ wniant iterum ablu⸗
ine merito deus nõ diſſoſuerat diluuium inducere ſuꝑ ter endi. Et nec iohannes hmõi confeſſioni potuiſſet inite⸗
ins ram: due peccare aut aliquid in virtute agere recte non dere:cum turbar multitudine vallaretur. Sed audiẽ⸗
v/ wternt. Sed ꝓpter peccata hominũ wlebat deus mũ tes pꝛedicatõem eius ↄpungebãtur⸗ ofitebãtur publi
ne dum vmuerſaliter baptiſare: vt apte totum diceretur ce in legis peccaſſe inſticiã:non in iuſticiam fidei quam
n, omnis caro id eſt omnis homo coꝛruperat viam ſuam. nondum ſuſceperat. cum chꝛiſtus adhuc pꝛedicare atq;
ne Sicet apte totum in dicto ꝓplxtico quod allegat iohã palam fieri.nõ fuiſſet exoꝛſus. Elidens autez multos
, nes accipitur:pt omms caro id eſt omnis homo videat phariſeox et ſaduceoꝛum yementes ad baptiſmum ſu⸗
i⸗ ſalutare dei. ſcilicet humanatũ filiuʒ dei. Et quanqᷓ; in um dixit eis. Progenies ſiue genimina viperarũ:quis
e hac vita ſingulariter eum omnis homo nõ viderat:at⸗ monſtrabit ſeu oſtendet vobis fugere a ventura ira,
i tamen ſi vnus dumtarat vidiſſet recte dici pt ꝙ ommfſis ¶ Phariſe ſunt: quiob aliquid inſigne ſoꝛis oſtenſuʒ ma - fſnS
vidit:cum nec ſunt plus homo omnes hoĩes q; vnus gis religioſi a ceteriſq; dipicebancur Hadaceett . c-
i hmo. Etiam ſi dum virit ab hominibo nõ eſt viſus. vi⸗ am iuſtciam quã non habebãt pꝛetendebãt negantes
debiturab omnibus dum veniet iudicaturus: nõ tñ in reſurrectionẽ abrenũciantes ꝓphetis tantuʒ quinq; li-
ditate ſua.ſed humanitate ſuſcepta. iuxta illam ſenten bꝛos moiſi recipiẽtes.et aſſerunt aĩas cũ coꝛpibus in⸗
tiam qua dicitur. Elidebit eum omnis oculus: et qui terire. Qui an recto celo anffallaci venerunt ad baptiſ⸗
eum pupugerunt. In hocꝙ iohannes de eſaia teſtimo ma iohannis:nõ immerito dubitaturexeo ꝙ iohãnes
is nium pꝓtulit.ꝙ videbit omnis caro ſalutare dei. quedã eos tam audacter argueret dicens. Pꝛogemes ſeu ge⸗
bi queſtiuncula me conſtringit. videlicet ꝙ hoc nõ ſequi⸗ nimina viperaꝑ. Diuerſitas eſi vocabuloꝝ nõ ſentẽtie:
tur ad id quod pꝛimo allegauit. Nam cum dicitur: erũůt qm̃ꝓgenies ⁊ gemmina idem in ſignificato et effectu
pꝛaua indirecta. et aſpera in vias planas.ſtatim ſequi⸗ rei conueniũt. Quare aũt hos appellauerit filios ſerpẽ
tur. Et reuelabitur gloꝛia domini:et videbit omnis ca⸗ tis eſt querendũ ne nos poſteri m hanc nequiciã wma⸗
ro pariter quod os dñi locutum eſt. Et hoc quidem di⸗ mus.aut ſi vnimus abcedamus.qᷓ;uis hoc pluribo ſit
citur. cum hieruſalẽ eſſet in babylone futura captiuitas diſſertũ. Filij autẽ ſerpentis qui peſſimos et fraudilo⸗
t ne deſperatõne hieroſolyma frangeretur. Quod aũt in gos imitatur qui terrena ſectantur. qm̃ terra illius eſt
. euangelio cõmuniter ſcribitur.etiã er eſaia ſumptum cibus qui anfructuoſe pꝛocedũt. qui hũanam habent
eſt. ſed multis miſterijs interroſitis p illo tpe quo po/ pꝛudentiã nõ diuinam non celeſtem ſed omnino terre
r pulus in egiptum deſcendit aſſyriox calumniã paſſus. nam. Mꝛoinde iohãnes ſic eos arguendo oↄfundit. imo
Non tñ ommbo verbis quibo in euangelio ſcribitur. ſic ne in woſterum ↄſfundatur in oſideratõem cauendoꝛuʒ
l eni illa ſcriptura dicit. Et videbũt om̃es fines terre ſa⸗ immiſit. Quis demonſtrabit aut oſtendet vobis fuge⸗
1 lutare dei nt᷑i. Sed eſt ſane cõcoꝛdia concentuſq; verbo⸗ re a ventura ira. Parum enĩ vobis ad me pꝛo baptiſmo
1 rum:ſi cõnerio ſententiaꝝ et cauſa intellectu pſpicati Vniſſe:niſi vobis melius ꝓuideatis in futurã. Gi oſtẽ

colligitur. Elerütamen vt ſententiax concoꝛdiaʒ poſſi⸗
mus agnoſcere:pꝛius verboꝛum diſſonantia videamus
IVn eſaia ſcribitur. Et videbit of̃is caro q os dñi pa⸗

riter locutũ eſt. Idẽ eſaias dic. Videbũt oẽs fines ter⸗

re ſalutare dei nti. In euagelio autẽ. Vlidebit om̃is ca⸗

ro ſalutare dei. Quod ſequitur ↄtinuo ad id quod iohã

nes allegat. ſcilicet ꝙos dñi pariter locutũ eſt. idem eſt
quod ſalutare dei:hoc enĩ os dñi locutum fuerat: ꝙ in

plenitudine tempox voluit ipᷣe deus mundo reuelare.

Aurta quam ſententiã etiam ſymeon ſenex benedicẽs
vnm dixit. Quia viderũt oculi mei ſalutare tuum: qð

et oꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

ſum eſt vobis vt ad me purificandi wmiretis ſi tremui⸗
ſtis ad vrbum meũ:ſi wos qui ſapiẽtes et iuſti videba⸗
mini ab alijs ſimiliter ⁊ in oculis vrᷣis humiliaſtis ani⸗
mas vrᷣas.vt wos in aqua intingerem patiamini.vobis

oĩno non ꝓderit.niſi vt ab ira ventura fugiatis ab ali⸗
quo oſtendatur. Quis ergo oſtendet vobis ſi ficte v⸗/

niſtis. ſi animo contemnitis quod ope diligere demon

ſtratis ꝙ cum multitudine turbax curritis.ſi fidem ſe
quimini plebeioꝝ ne diſcoꝛdantes ab eis etiã iniqui hba
beremimi.qui queritis iuſti videri:vobis nõ cedit in p/
ſperum.niſi futurũ iudiciũ caneatis.a quo ſentẽtialite:
E e

et eternaliter nõ inuolui. quis monſtrabit vobis. Sed
qjuia pe nitentia pdicaui compuncti eſtis: ſi penitenitie
Veritatem intus agitis: nõ ſufficiat vobis exterius ab/
lui.. Sed facite fructus dignos penitetie. In hoc ꝓ⸗
tinusonendetur vobis fugere a ventura ira. MℳHD dens
et pia pꝛedicatoꝛis conditio. cũ audacter de vicijs argu
erit auditoꝛes vt ilico cura adhibeat: vt ſtatun opponat
remedia ne peccatoꝛes ſperatõne frangantur. Opoꝛ⸗
tune pdicaroꝛi hlec debet adeſſe pꝛudentia cum viua vo⸗
ce ventura mala a eterne fuit cõminatus: vt ſine intet
capidine tꝑis inferat ce cauendo ſcientitia. In foueam
delperatõis cõtinue animus caderet. ineuitabiliter ire
ſee credens in eternum ſuppliciũ:ſi nullum poſſet eſſe re
medium. Aut deus iudicaretur impius: ſi ineuitabili⸗
ter ſupplicia peccatoꝛibus ſtatuiſſet. Poꝛro nunq; eſſet
dei miſericoꝛdia pᷣdicanda:ſi vitari neumodolibet poſſʒ
xCccernẽtis iuſticie pena. At qꝛ ſciebat iohannes dei eſſe
iuſticiã ſil et miſericoꝛdi. nouerat etiã mũdo nõſdefu⸗
ere peccaloꝛes.et ꝑ penitentiã poſſe indulgentiã repoꝛ/
tare:ac ꝑ penitentie dignos fructus venturam iram fa⸗
ciliter deuitare. Sanctus pꝛedicatoꝛ nõ odit hoĩeg:qᷓ;
uis opoꝛtune ⁊ impoꝛtune arguat de peccatis imo ſi pec
catoꝛes moꝛdaciter pungit in eo tñꝙ ſunt hoĩes diligit
Mꝛoinde ſtatim ad argutioneʒ ſcelerum annectet re⸗
medium agendox. acite ergo fructus dignos penitẽ/
tie. Multi multa hic dixerũt:cum vellent ftuctus di /
gnos penitetie decalrare.Aliqui comuce. aliqui pꝛolixe:

vtriq; tñ optime diſſerẽtes. Ego vero neſcio qualiter

ſum traiectus in alium oꝛdine diſſerendi. Supꝛa iohã
nes dixerat penitentiã agite appꝛopinquat eni regnum
celoꝛꝝ.ſimiliter ⁊ chꝛius hanc eande ſententiã ꝓtulit
cũ pᷣdicare cepiſſet:addetes quid ad penitentia ſubſeq̃/
tur.baptiſmũm ſcʒ ⁊ credulitatẽ euangelij et regnum

celoꝛum in pꝛemiũ penitentiũ. Nũc vero iohannes ali⸗/

ter oꝛſus ꝓ deuitanda ira ventura.fructus penitẽtie ad
iecit: ac ſi aliud eſſet pemtẽtiꝗ aliud fructus eius. Sed
cum ſepe penitentiã diffineamnus:ad pñs tantũ de fru⸗
ctibus eius diſſeramus. Omnis quippe virtus ꝓpꝛios
habet fructus:quoꝝ pꝛimus eſt idem feciſſe qð eſt. Na
peꝛimus fructus fidei eſt credere ſpei ſperare charitatis
Diligere. humilitatis humiliari. obedientie obedire ſic
gquidem eſt de omnibe virtutibus reperire. NMec pꝛimuʒ
fructum virtus extra ſeipam habet:ad ſeipſam ꝑ actuʒ
eius fructiſñcando reflectitur. Sicut a in artibus repꝑi⸗
tur.vt artis nautice nauigare pꝛimus ſit fructus:lucrũ

wro ꝗð ex nauigatõne venit nõ eſt fructus artis ſed ho

minis nauigantis. Et medicinalis artis fructus ſit ſa.
nitatem inducere:lucrũ vero fructus eſt medici.nõ me
dicine. In ſenſibus etiã hoĩm fructus viſus eſt videre
gquanq; ſit alia hois videntis intẽtio.ſic a in ceteris ſen
ſibus fructus eſt ꝓpꝛia obiecta ſenſiſſe. Pꝛimus igitur
Ppenitentie fructus eſt in veritate penitere:fructus ita⸗
q; dignus ſcilicet ↄueniens eſt penitẽtie:vt in veritate
in aĩo fiat. Vleritas igitur penitẽtie oñie placitũ paruũ
iue magnum mundane delectatõis excludit:et tam vi

am iniquitatis qᷓ; moꝛteʒ coꝛpis plus abhoꝛreret. Nul/

lus fructus viſus ſibi eſt indign ioꝛ qᷓ in veritate vidiſ⸗
ſe:cui ſi om̃is coꝛpis moles in quo eſt deperiret ſibi nõ
eſſet piculum:dum ippe poſſet in ſua veritate cõſiſtere,.
Primus fructus eſt amoꝛ naturalis oĩm rerũ eſt in ꝓ⸗
pꝛio eſſe poſſe manere. Poꝛro fructus penitẽtie cum ſit
penitentiã ſcilicet cognitõnem peccati et damni auerſi⸗
onis diuine doloꝛem male actoꝛum.odium iniquitatis
cautelaz omnimodã futuroꝑ veraciter intus in animo
ſuſcepiſſe: iſta in veritate pficiet contraria queq; deui⸗
ans nihil qſic nõ eſſe amplius ptimeſcens Et cum p⸗

NLiber tercius

—

De parenubus

Pru/CGRX 17 e⸗

(o Seta⸗

„

terq; de peccato non ſit in hominibo penitentia indita.
et pꝛeterqᷓ;; peccatum nihil ſit penitentia dignum:exxe ⸗
dit vt digne alteruʒ altera cemntenſerur Bini ſiqui⸗

dem peccatum penitentia:et ipa peccato digne debetur

Erit igitur penitentie dignus alius fructus:cum ipſa
equabit delctum:aut ꝙ ꝑperam eſt cõmiſſum. Digni⸗
oꝛ autem ſi omnino ſuperaret. Sed hoc omiino me in
ſcientia pꝛeterit. ꝙ aliqua penitentia poſſet ſuꝑare pec⸗
catum cum ſit inninitum:pꝛo eo ꝙ infinito deo dipli⸗

cuit.Audacter dixerim:ſi potuiſſet homo delicta ⁊ ꝑecca
catap penitentiam ſuꝑare:gratis fuiſiet crucifino ſal/⸗

uatoꝛis. Sed quia homo ꝑ penitentiã peccatũ ſuꝑare

non potuit nec poſſis etidm ſi mala omnia in vnum cõ

flata pateretur: ideo infinitus deus ꝑ aſſumptam car⸗
nem pꝛo omnibus in cruce penitentiam egit. Equari
gautẽ penitentia poſſit.vt tantus eſſet doloꝛ ammi.quã

ta fuit delectatio cõmiſſi pꝑeccati.et equa futuroꝝ caute⸗

l. ſicut fuit pꝛolapſio m commiſſis. Digne penitet. di⸗
gnuſq; dicitur pemitẽtie Fructus:cũ ipᷣa dolendo equa⸗
tur ad crimen Alium fructum penitentie dignum attẽ

tius iudicaui: ſi virtutis amoꝛ pᷣualuerit amoꝛi quem
quis habuit in his quibus ante peccauit. et delectatio
lomitatis:delectatõnem nequam exſuperet.et tantũ ad

id quod nephas eſt odium generet:quanta extitit dele⸗

ctatio in quibus anima culpate delectata iacebat. Nec
non ꝑ abſiinentiam licitoꝛum fructus dignus peniten
tie agitur.cum quis abſtinet ab his quibus ante peccs
tum libere abſq; culpa vti potuiſiet. Apoſtolus autem
in miniſterium iuſticie fructum dignum iuſticie poſuit

cum de liberatis a peccato loqueretur dicẽs. Humanũ

dico pꝛopter infirmitatem carnis vſſtre. Sicut enim
exhibuiſtis membꝛa veſtra ſeruire immundicie et ini⸗
quitati ad iniquitatem:ita et nũc exhibete membꝛa ve⸗
ſtra ſeruire iuſticie in ſanctiſicatõnem.Hec eni eſt opoꝛ

tunitas apoſtolice ſententie: vt ſicut membꝛa hominis
que accomodata ſunt anime vt ſint inſtrumenta virtu
tum. que anima neq; ſempꝑ conuertit ad actõnem cul⸗
pabilem vicioꝛum: cum vero ꝑ penitentiam reſipiſcit
ita conuertat in obſequium duune iuſticie ſicut iniqui
tati pꝑ omma mancipauit. Mec impoſſibilitatem alleget
ſectando iuſticiam valitudinem habens operado nequi
ciam:vt ſecundũ menſuram humamitatis fiat. ne mi⸗

noꝛ ſit valitudo membꝛoꝑ obſequendo uiſticie. q; fue⸗
rat obtemꝑando nequicie. Hic pꝛotinus eſt vltimus
penitentie dignus fructus:cum actõm executõne vir⸗
tutis atq; iuſticie iniquitatis equabitur actõni. Eed
qui male agendo veterauit cuius omnino membꝛa ta

beſcunt anmo tamen et opere a peccato reſiliuit: quid

faciet cum non poſiit membꝛa ſua tam valide opibus

erhibere iuſticie ſicut in iniquitatis obſequium ante cõ

ſtituit. et denarium diurnum ſicut auroꝛarius ita et w⸗

ſpertinus accepit.Reſponderim qm̃ quod membꝛa nõ
kalurn poſitoꝛe agonum in actõnibus non exigitur:

et diues affectus operũ ſupplet omnino defectus. Ele⸗
rũtamen quoniam multi credunt ſibi de beri veniaʒ v⸗
nitate parentum:continuo excludit iopannes dicens.
Me ceperitis dicere patrẽ habemus abꝛaham. Quia

ſicut nec iniquitas:.ita nec iuſticia deriuatur in iſlios:et

ſua queq; merita pꝛo pꝛemio ſiue ſupplicio non alia ſeu

paterna hominibus in diuino examine reſpondebunt.

Nam ſicut filius non poꝛtabit iniquitatẽ patris:ſic nec
paterna iuſticia fultietur.Alnima que peccauerit ipſa
moꝛietur.vt iuſticie vnius in aliũ non poſſit eſſe trãſfu

ſio. Memo igitur confidat in pꝛedeceſſoꝛis iuſticia: ſi ſi⸗
bi dommatur iniquitas. Memo ſibi de ſanctitate alteri⸗
us blandiatur: niſi et ipſe velit ſe in virtutibus exerce⸗

chr
te

e

Ab⸗

G

her

les
ne⸗
ſe
tig
dñ⸗
cos
goo⸗
va

ſees
Nſien

ſte

be,

(uis
Ehe

ifie
ſus)
nöe⸗
the

(.

mn
fli

p
lefi
Aben
de
hon

ſpil

nan
loſt
ſte⸗
le
nei
gto⸗
tetu
Wn
le

n

in
tb⸗
n
u

Lindit,
mmnem,
üͦſiani
Abeter
um ip
Digni
o mein
Are pec
o diipli
aece
fino ſil⸗
ſupare
—
am ear⸗
Evar⸗
hm. qu
Pcaute⸗
nltet. di⸗
loequa⸗
umatte
quem
Weckatio
iantügd
Munt der
bat. er
16 peniten
Mepecet
1g autenn
lieoſunt
umani
luc enim
neet ini/
nbaye,
jeſtow
omimis
ta virtu
em col⸗
eſiplleit
timiqui
aleget
Loncani
t. nemi⸗
eq fuen
vlumus
öne vir⸗
1. Bet
nbea ta
t: quid
opibus
ante co
netw/
brano
tigitur.
.e⸗/
mezlv⸗
bicens.
Aun
lostet
laſeu
ſenee
tipſi
noͤſu
lten;

erce/

ecettt oꝛtu atqʒ pꝛoceſſu pꝛecurſoꝛis

re. Vt incunctanter affirmem. nec chꝛiſti miſericoꝛdia

