gi. Omnes alie vie ad inferos penetrant:ſola iſta ꝑpꝑdu⸗

cit ad gloꝛiã.A qua quis errat nõ erret quia ſeduc eſt.

ꝙ verba infernaliũ manifeſtant. Ergo errauimus a via
VWritatis:et que ſequuntur hanc ediſſerũt veritatẽ.quo
niam eſt via que videtur hominũ recta:nouiſſimũ vro
eius deducit ad moꝛtem. Et via ſapientie:quã ſalomõ
erudiendo filio monſtrare ꝓmittebat dicens. Tliam ſa
pientie monſtralv tibi.quã cum ingreſſus fueris nõ co
artabuntur greſſus tui:et currẽs nõ habebis offendicia⸗

lum.Veritas eſt omnia cõſtituens.a qua wrũ eſt quic⸗
quid quõlibet verum eſt:omnia ſuperans.a nemine ſu⸗
perata.omnia vincens a nullo decreta. rõnibus et auto
ritatibus fulta.cui nil obſiſtit niſi ſuo detrimento wolũ⸗
tas illa rebellis:cui tandẽ inuita ſeu voluntaria ſubiace⸗
bit. Vita eſt agẽda atq; ſperanda. agenda ꝑ moꝛes:ſpe⸗

randa ꝑ pꝛemiũ.Ego ſum via ad patrẽ.veritas in fino:

vita in ſpiritu ſancto.
Oꝛ pater ex filio et filius a patre cognoſcit᷑ cum alter
per ſubſtantiã ſit in altero.ſcdᷣm iobannem
Capitulum II

Iſſum ſe chꝛiſius fatebar᷑ a patre:cuius ſatage
m bat in coꝛdiba hominũ ꝑ fidem inferre noticiã.

nõ cõtentus qꝛ miſſus et in noticia factus niſi
ad cognitionẽ audientiũ poſſet dare mittentẽ.et quare
ſe ſupꝛa viã eſſe dixerat:nũc declarat dicens Nemo ve⸗
nit ad patrẽ niſi pxr me Quid ipe · Tlia:quia nemo ve /⸗
nit ad patrẽ niſi ꝑ me. Vult ꝙ agnoſcat᷑ pater:ſed pater
nõ agnoſcitur niſiꝑ filiũ. Quis enĩ pater eſſet: ſi filiuʒ
nõ genuiſſet:Quis etiã diceret᷑ filius niſi ex aliquo pa⸗

tre genitus: Cognoſci pᷣt aliquid ad ſeipᷣm exiſtens ᷣm

naturã ſcom ſubſtantiã ſcõᷣm ſpecẽ ſcõᷣm indiuiduatio

nem:ad aliud wero exiſtens nõ niſi ꝑrelationẽ·Tolle pa

ternitatẽ: nõ erit filiatio. Tolle filiationẽ: nõ erit pater⸗
tas.Mõ ſit pater:nõ erit filius. Mõ ſit filius nec poterit

‚ —

— —

— — — — — —

„—„—— ,„ —, — — —, — —.

—

lt
ſi
tr
ſe

è — — . — — — —,K – – — ——— —————NUN

gio
n

de teſtamento dilectionis do. Balna.

eſſe pater. Venitur ad hominẽ abſq; filio: ad patrẽ nun
q; mſi p filii wnitur. Paoinde dirit. Memo wenit ad pa
trem niſip me. Alc ſi dicat. Miſſus ſumm mundũ: ſed
a patre meo.Qavterq;cognoſcat neceſſe eſt ſcʒ miſſus
et mittẽs.miſſus eſt filius:mittens eſt pater.quẽ ſi co⸗
gnoſcere vultis pꝛimo me filiũ eſſe credatis. YIdcirco ſe
quiturl. Si cognouiſſetis me:et patrẽ meũ vtiq; ↄgno
inſſens Aiquidu eſt ꝙ qui cognoſcit filiationẽ cogno⸗
ſcit et paternitatẽ.et qui cognoſcit quid eſt eſſe filiũ no
nit quid ſit eſſe patrẽ ac ꝑ hoc ſi chaiſtus cred it eternus
filius et eius pater credat᷑ eternus. Relatiuoꝝ quidẽ p⸗
pꝛietas eſt: vno cognito ſciatur et reliquũ. Sollicita⸗
do erat vnigenito dei filio humanato vt pater fieret in
noticia hĩm:ad quẽ ꝑ eum ſolũ erat acceſſus. Pꝛoinde
ſe ad noticiã pꝛefert. Si cognouiſſetis me:et patrẽ me⸗
um vtiq cognouiſſetis. Heceſſariũ erat ſicq; ab eterno
poꝛdinatũ.vt in ſide trinitatis ſalus daretin credentib⸗
qᷓobꝛem fflius ſe viã dicit ad patre. Et ꝓꝙ eius apli non
mirent ſi in humanitate aſſumpta vadit ad patrẽ:et ſi
miſſus ſue legationis pacto miniſterio reuertit᷑ad mit⸗
tenteʒ. Et ſi cognoſcant eũ:patris cognitionẽ adeſſe de
nunciat dicensl Et ammodo cognoſcetis eũ:et vidiſtiſ
eum Cognoſcetis eũ ammodo quia cognoſcetis me:⁊⸗
vidiſtis eũ ſi vidiſtis me. Supꝛa intellectũ tpĩm erant
Vrba:idcirco philipus wlut ignerus et auidus ſue .
fectionis expoſtulat dicens Sñe oſtende nobis patrẽ:
et ſufficit nobis Oultũ aberrabat a wro ſi patris oſtẽ⸗/
ſionẽ expoſcebat ad oculũ coꝛpoꝛis que puro mentis in⸗/
tuitu reſeruat᷑.cum nõ ſolũ coꝛruptibilis oculus carnis
ſed gloꝛificatus nõ ſic credendus intueri poſſe deitatem
Anima ſola cum gloꝛificata fuerit intuitiuã viſionẽ atq;
fruitionẽ deitatis habebit.nõ pᷣpedita gloꝛificato coꝛpoꝛe
in auo erat. Si aũt philippuſ oſtenſionẽ poſcebat ad in
tellectũ.etiã errabat ſi querebat aliter qᷓp fidem:nõ enĩ
viatoꝛ et cõpꝛehenſoꝛ poterat ſimul eſſe. Si de futuroe⸗
rat petitio ꝙ in patria pater oſtenderet᷑ nõ incõgrue pꝛe
cabatur. ſaneq; credebat in viſione paterna fufficientiã
habituros:nam qui habet ſiliũ et patrẽ habebit et ſi pñ̃
ſanctũ ab vtroq; pcedentẽ. Hinc oĩs ſufficiẽtia nulluſ⸗
qʒ defectus.. Dicit ei ieſus tarditatẽ ipᷣoꝝ repꝛehendẽſ
et inertiã intellectus. Tanto tpe wobiſcũ ſum:et nõ co
gnouiſtis me Ac ſi diceret. MPatris queritis viſionem
cuius cognitionẽ habere nõ poteritis niſi me pꝛimo ſili
um cognoſcatis.qui tanto tꝑe vobiſcũ eriſtens necĩ w⸗
ſtram cognitionẽ tranſiui:quẽ ſi wro cognitõnig oculo

videretis:videretis et patrẽ. Philippe qui videt me:

videt et patrẽ meũ.Quõ tu dicis:oſiende nobis patrẽ
Nõ credis quia ego in patre et pater in me eſt Perlu⸗
cidum eſt ꝙ cognitio filiatõnis generat cognitionẽ pa⸗
ternitatis:et ꝙ cognitio filij buius:facit ſcientiã patris
huius.ergo qui videt chꝛiſtũ dei filiũ patrẽ eius videt ⸗
deũ. Sentẽtia irrefragabilis:quia ſi chꝛiſtus eſt fil er⸗
go patrẽ habet ſi eternus ſilius eternũ patrẽ:ſi diuinuſ
diuinũ omnino et patrẽ. Mõ pᷣwonitur in hac cognitõne
pater quanq; pꝛioꝛ.nõ natura neq; ſi ubſtatia ſed relatiua
pſona.quoniã ideo filius deſcendit de celis ꝓ hpĩbus fa⸗
ctus homo.et in humanitate hoĩs filius.vt nos ad eter
nam filiationẽ eterni ſui patris nõ ꝑ naturã ſed ꝑ gram
adoptõnis induceret. Ob hoc quidẽ dici᷑ nõ qui cogno
ſeit patrẽ cognoſcat et filiũ q;uis vni? ad alterũ ſit equa
relatio. cum pater nõ fuerit ex ſuo ſuppoſito incarnatuſ
ſed filius:qui in aſſumpta humanitate ad cognitioneʒ
patris imo totius trinitatis hoĩes venabat᷑Et cognitio
diuinoꝛũ nõ eſt ꝑ deſcenſum ſed ꝑ noſtri intellectus du
ee fige aſcenſum. Et filius ad terras aduenerat et aſcen
ſum oꝛdinabat ad patrẽ:ad quẽ niſi ꝑ filiũ gradatio nõᷣ

eriſtit. Ham ſi pater conaret cognitionẽ dare de flio:in⸗
cipereta ſeipᷣo. Pater ſum:ergo habeo filiũ. Igit ſi me

cognoſcitis patrẽ et meũ filiũ cognoſcetis. Nunc vice⸗

uerſa filius patrẽ cognitũ fieri ſatagit a ſeipo cognitio⸗

nem exoꝛſus eſt ꝑ multa verba ediſſerẽs. Si cognouiſ⸗
ſetis me et patrẽ meuʒ vtiq; cognouiſſetis. Et philippe

qui videt me videt et patreʒ meũ. Et iterũ. Mõ credis

quia ego in patre et pater in me eſt: Signanter loquit᷑
nõ credis. cum omnis cognicio ſeu viſio in hac via non

ſit alia wrioꝛ q;ᷓ fid ei:nec aliã wlit inducere cognitioneʒ

ſeu vi ſionẽ p meritoqᷓ; illã que eſt ex fide. b hoc de fru

ctu fidei arguit philippũ dicens.nõ credis qꝛ ego in pa⸗

tre et pater in me eſt: Sola credulitas hoc agit in coꝛdi

bus hoĩm vt filius in patre pater wrro in filio videatur:

ꝓſi vna pſona videret᷑ et reliqua.Et ex verbis aſtruit te

ſtimoniũ ꝙ ſit pater in filio et filius ſit in patre:ſimilit

et exopibus hoc ideʒ videt᷑ aſſerere.. Vlerba que ego lo

quoꝛvobis:a meipᷣo nõ loquoꝛ. Pater aũt in me manẽſ

ipe facit opa. Non creditis quia ego in parre.et pater in

me eſt: Alioquin ꝓpter opa ipᷣa credite Ad hocvt patrẽ
credatis in me me eſſe in patre nõ wlut locatũ in loco
aut aliquid habitũ in habente ſeu ſubſtantiã in ſubſtan⸗
tia:ſed vnius eſſe ſubſtantie cum plonali diſtinctione.
Opera quidẽ fecerat ieſus que nemo facere potuiſſet ni⸗
ſi filius dei,. Et iudeis loquẽs ad cõſiderationẽ opm ſuo
rum remiſit:vt etiã dei filius crederer᷑.Et ne dubiũ aut
ammiratio increſceret te ieſi uj ꝙ tam mirabiliũ operum
patratoꝛ exiſteret.in ſuos creditiuos maioꝛa faciendi fa⸗
tetur adeſſe virtutẽ. Inquit enĩ Amen amen dico vo⸗
bis:qui credit in me opera q eso facio ipᷣe faciet. Et ma⸗
ioꝛa hoꝛũ faciet:quia ego ad patrẽ vado Perſpicuũ eſt
qui ſcrutant᷑ geſta ſanctoꝝ ꝙ etiã plura et maioꝛa fece⸗
runt miracula q; ieſus:nõ virtute ꝓpꝛia.ſed eus qui cõ/
tulit er voluntate atq; autoꝛitate iſlius ad quẽ ſe regre⸗
di cõfitetur cum inquit.quia ad patrẽ vado. rogaturus
eum vt virtutẽ ex me tranffundat in vobis:qua poſſitis
vs vereq; credentes ꝓ miſterio et augmento coͤdende
eccleſie operari.Necnõet p petitionẽ debitã.ð et celerem
erauditionẽ: patrẽ in ſeipo fatetur.. Et qocunc; petie⸗/
ritis patrẽ in noĩe meo hoc faciã:vt gloꝛiñcet᷑ pater in fi
lio Elt er ſupplemento wrlor diuinus ſermo inclare⸗
ſcat: ſic cõterenda ſunt vrba.ſHominẽ oculo carnis vi⸗
detis.ſi deitatẽ in humanitate latentẽ creditis filiuſ dei
ſum. ergo pater in me eſt: ſi pater in me eſt: quicquid pe
tieritis patrẽ in noĩe meo hoc faciã. Mirũ nouũq; dicũ
ꝙ patri exhibeat᷑ petitio ⁊ filius exaudiat:cum exauditio
ad eum ptineat cui eſt roꝛrecta petitio. Sed qnia patri
datur pet itio in noĩe filij.ſibi cõmiſſuʒ eſt pffcere vt glo
rificetur pater in ſilio:quoniã gloꝛia patris eſt ſj lius ſa⸗
piens. In ſapientia filij factus eſt mundꝰ aſſumpta hu
mana natura:in ipᷣa redempta. omnia tradita ſunt filio
a patre vt eraudiat petẽtes.etvt gloꝛia patris in ſi lio no
ta fiat:nõ vt de nouo pater in ſilio aliaz gloꝛiã qᷓ; ab eter⸗
no habuit capiat. Et replicatõne vertvꝛu cõfirmat ſentẽ
tiam. Si quid petieritis patrem in nomine meo hoc fa
ciam.
De pꝓbata chꝛiſti dilectõne er miſſione paracliti et v⸗
nione patris et ſilij coꝛpoꝛis miſtici. ſevᷣm iohannem
ſolum. Capitulũ II
Ognoſcebat ieſus aplłoꝝ coꝛda qm̃ nihil eum
c lltere vllatenus woteſt:et erunt in dilectoͤne
mots. et in eum ſingulari affectõne trapebant᷑
pſonam eius tantũ oculis coꝛmꝛeis intuentes:quãuis
ipᷣm iam dei fili faſſi eſſent. Sed ieſus illos ad ꝓbataʒ
dilectionẽ intoꝛſit dicens.. Si dilſgitis me mandata

mea ſeruate . Si diligitis perſonã: ſeruate doctrinam.

Parum eſt magiſtri dilexiſſe perſonã: ſi in doctrina ſus
cõtennitur. Si diligitis regẽ cuſtodite legem:quoniam
ideo cõſtituitur rex vt regat. Nullus aũt rex iuſte regit
niſi leges equitatis edicat. MNõ igit᷑ ſatis regis perſonaʒ
dilectõònis oculo intueri:niſi lex eius ſeruet᷑ in moꝛibus
Acuius pᷣuaricatõne ob dilectionẽ ad regem nõ excuſa⸗
retur tranſgreſſoꝛ:magis aut ꝑamplius culparet. quo⸗
niam tomagis regi dilexit pſonas: tanto ſerioſius le⸗

gẽ ei? vebuit cum dilectiõe ſeruare. Hoc quidẽ qꝗo aplis

dictũ eſt inexceptuate diriuatur in poſteros:vt iſie ſit di
lectionis effectus ſeruatio mandatoꝝ. Si diligitis me
mandata mea ſeruate:ſed nõ abſq; merito et ſuperoga /
tionis dono.. Quoniã et ego rogabo patrẽ:et aliũ ꝑacli
tum dabit vobis vt maneat vobiſcũ ineternũ.ſpiritũ ve
ritatis quẽ mundus nõ poteſt accipe:quia nõ videt euzʒ
neq; ſcit eum Pꝛomittit᷑ paraclitus mandata ſeruan⸗
tibus:que niſi paraclito habito nõ ſeruantur. Ympoſ/⸗
ſibile quidẽ eſt dei mandata pncere:miſi ꝑ gratia ſpiritꝰ
ſancti · Opoꝛtʒ igitur omnino pᷣire gratiã ſpirituſſlancti

ad mandatoꝛũ cuſtodiã:et comitari ⁊ ſubſequi.Ald quid

igitur poſt ſeruantiã mandatoꝝ Pirienſt anctus ꝓmitti

tux qui ante datur vt mandata ſeruentur. ni quia ideo

pꝛomittitur vt ad eternam ↄſolationẽ cum electis ma/

neat ineternũ:Et pꝛimo dantur mandatavt fiant:ſieri

niſi per adiuuantẽ ſpiritũ nequeunt.qui exquiritvt im /
pleant᷑:et datur vt cõpleant᷑ Et hec largitio ſpiritꝰ eſt ad

actionẽ:ſed vt maneat vobiſcum ineternũ ad futurã be⸗

atitudinẽ. Cum vero dieit et ego ogalvnatr. ad id qG

ſupꝛa direrat refertur.vt gloꝛiſicet᷑ pater in filio.exaudi⸗
ens ipᷣm in rogaminibo eius creditus vere filius eius:TK

deus eternus pater ipᷣius.Et aliũ paraclitũ in ꝑſona nõ
in ſubſtantia dabit vobis.vt maneat vobiſcũ qui fuiſtis

mecum.ſpiritũ veritatis qui omnẽ excludit erroꝛẽ:et fal

ſitatem nulla ſinet incognitã. Dabit ſpiritũ in ſpirituvi
uentibus nõ in carne.quẽ mundus nõ pᷣt acciꝑe.quoni

am mundus qui nõ cognouit incarnatũ vnigenitum

dei filium nõ accipiet ſpiritum ſanctum:quia non videt
eum neq; ſcit eum. Si hec duo verba videt et ſcit trahi ⸗

ciantur in futurũ.clarioꝛ erit ſentẽtia.quia non videbit

neq; ſciet:et ſubſequẽs affirmatiua ſententia de futuro
ſie inte ligendũ eſſe clariſicat. Vos aũt cognoſcetis eũ

quia apud vos manebit et in vobis erit Aduertenduʒ
igitur quib et quomõ ſpirituſſanctus datur et accipit᷑

et quibus et quomõ denegatur. Nã ad ipᷣm accipiendũ
pꝛeit pura chꝛiſti obſeruatio mandatoꝝ.quoniaã cõtem
ptoꝛes vᷣini decreti.pꝛiuant᷑ gratia ſpiriſſancti:faetoꝛes
autẽ illam merent᷑ accipere.nõ ꝓpꝛioꝛu ſufficientia meri
toꝛiũ.ſed chꝛiſtus vnigenitus dei filius ſuis rogamini⸗

bus impetrat:et qð debetur meritis coꝛpis.merito capi

tis obtinet᷑. Quẽ nõ accipit mundus:ſqʒ mundi viſibi⸗

lis atqʒ ſenſibilis amatoꝛ exiſtens. Yninſibilis et coꝛꝑe

inſenſibilis eſt paclitus ſeu ſpirituſſancti gratia:qui viſi
biliter et ſenſibiliter delectatis totaliter denegat᷑. Adeo

mundus id eſt mundoammo et coꝛde copulatus nõ po

teſt accipere eum. quia eum videre non poteſt qu om⸗

nino inuiſibilis eſt: neq; ſcire ſpiritum qui ſolum que
ſunt coꝛpoꝛis ſapit. Que conuentio inviſione coꝛwoꝛei
ad incoꝛpoꝛeũ: Que cõparatio in ſcientia carnis ad ſpi⸗
ritume Segregatũ ſaltim animo expedit eſſe a viſibili:
qui nititur inuiſibilia et ſpiritualia intueri atq; cogno⸗
ſcere Et directus ſermo ad aplos oſtendit quales erant
aut futuri erãt:quia omnino a viſibilib abdicati. Vo⸗
autẽ cognoſcetis eum:quia apud vos manebit. et in xo
bis erit. quoniã vos qui ꝓpter me omnis reliquiſtis. nõ
relinquã oꝛphanos:ſed vado et venio ad vos Tlado in
carne:venid in ſpiritu.Nõ relinquam oꝛphanos velut fi

lios paterna pꝛiuatoe pᷣſentia:ſed ſemp veniam ad woe
o ſenſu hoc intelligendũ eſt:quo actio diuina in ſube
uemendo nullã intercapedine habet. Et quoniaʒ ſupꝛa

„

dixerat.ꝙ mundus nõ poteſt ſpiritũ ſanctũ accipere: ſic

et nec ieſum vltra videre. Aduc modicuʒ: et mundus
iam me nõ videt. Elos autẽ videtis me quia ego viuoꝛ

vos viuetis Si apoſtoli viſuri erant ieſum:quia ipe vi
uebat et ipi viuere debebant:ergo chꝛiſtus moꝛtuus cre
debatur a mundo.ſeu mundus in ꝑeccatis moꝛtuus ia
cebat.qð eum videre non poterat. ſed chꝛiſtus vjuebat
in aplis et ipᷣi in chꝛiſto viuebant:ſicut arboꝛ in ramis⸗
rami in artoꝛe cõmuni vita viuunt.Aperit aũt vnde vi⸗
ta chꝛiſii vnde vita aplis:vt intelligat᷑ vnio imo cõſub⸗
ſtantialitas patris ad filiũ.vnio filij ad coꝛpus ſuũ mi⸗
ſticum:qð ſibi pater modo ineffabili coaptauit.. In il
lo die vos cognoſcetis quia ego in patre meo:et vos in

me et ego in vobis Ineffabilis vna vnio et eterna cõ⸗
ſubſtantialitas: ineffabilis alia ſed ex ꝓpe facta. ꝛima
in natura.ſecunda ingratia. Pꝛima patris cum filio:-ſe

cuuda ſilij cum coꝛpoꝛe miſnco. In illo die quo vobis
vna cum patre paraclitũ miſero. vos cognoſcetis qꝛ ego

in patre meo in vnitate nature paternaq; ſubſtãtiexos
in me in vnitate fidei dilectõnis et gratie.velut ramiin
arboꝛe.radij in ſole.riui in fonte:diſcipuli in doctoꝛe.du
cti in duce.membꝛa ſub vno capite.Et velut fuiſtis aut
eſtis in adam ex ꝓpagata natura:ita in me in eadẽ natu⸗

ra aſſumpta.QQ auũt dictum eſt ad apłos:ad totam hu

maxime qcceptõne virtutũ nõ perſonarũ:dictũ eſſe cre⸗
damus. Et ego in wobis. Superflua videtur replicatio
iſta verboꝛum q ipe ſit in nobis:ſi ſic pꝛedictũ eſi q nos
in ipo. vt ſermo euangelicus erplicat. Et vos in me:et
ego in vobis. Si wos in ipo Tipe in vobis. Elt ergo dif
ferenter intelligendu de entibus per viciſtitudinez vno
in altero.ꝙ eſſendi modus aliter attribuatur vniqᷓ; reli
quo. Negauerim de his que in omni equalitate partici⸗
pant nõ autem diuerſum eſſendi in modũ excluderev⸗/
nius in altero et per recipꝛocationẽ. ſi inequalitas ſupe⸗
rioꝛis et inferioꝛis inſpicitur.ſeu digni et dignioꝛis boni
et melioꝛis attenditur. Et ne pliritas exemplificando
tedium generet: ſolum ad qð ſumpſimus reuertamur
Erant apoſtoli aut nos ſumus in chꝛiſto vlut oꝛigina⸗
tanq; in oꝛigine traduc carnis. Sumus et nos in chei
tutis. quoni aliter ſunt oꝛ ginata in oꝛiginalbus ſiis:
aliter oꝛiginglia in ſins oꝛiginatis. Alla velut ſuſapien⸗

tia omne qð ſuntt oꝛiginalia vero velut infundentia et
intermiſſe pꝛeſtantia ne deficiant oð ſunt. dum ſemp il

la fundunt ⁊ illa ſemp accipiunt. Et ſempꝑ accipiunt ab

oꝛiginalib non deficientib:miſi pcidantur. Sic nos in
chꝛiſto velut in oꝛigine omnis virtutis omnis boniom/

niſq; gratie indeficienter diffundente:niſi noſira mali/
cia et voluntate pᷣeidamur. Mira dignatio vnionis.al⸗
ta vnio dignationis:vt per exiſtentiã chꝛiſti in nobis no

ſtriq; in chꝛiſto cum tota trimtate fecerimus vnionem.

Seruemue dignis moꝛibo ſocietatẽ quã et chꝛiſto et ꝑ
ipᷣm habemus ad patrẽ:nec viliendamus qð accepimꝰ
tanto miſterio.Noꝛro nec cõtemnerimus cui cuiuſpiã
tempoꝛalis domini amiciciã copulatam. dum dignaret᷑

ſuperioꝛ ſuis inferioꝛibo huiuſcemodi ſocietate cõiungi

Vlt aũt oſtenderet aualẽ manſionẽ exquirit a nobis in

ipo.de dilectionis effectu ſeu depbata dilectõne reite⸗/
rat.cum per dilectionẽ ſimus in ipᷣo ⁊ in patre et ipᷣe pa
ter in nobis. Qui habet mandata mes et ſeruat eaaille
eſt qui me diligit.Omniſquerulatio tollitur omnis er

— — — —

f ——————+ ,—,—

we⸗
ub

ee

ſie
tns
uon
hn
cte
bat
lioi
i
ub⸗
mi⸗
nil
in
ͦ
Ia
e
s
ego⸗
ecos
miin

re d
isau
Matli
m bu

os

cre,/

tio
N

netet

od

ynn

G
na,
tey⸗
i
i
do
mur
lnel

i
n⸗

in
e/
pe
Ne

de teſtoment

cuſatio abꝛogat᷑:ſi dixerimus ꝙ nõ oſſumus aut neſci⸗
mus chꝛiſtum diligere.cum eius non ſit eo affectu ſen⸗

tienda ſeu exiſtimanda dilectio:quo pater filiũ et mater

ſiliam.quo ſe diligũt cõiugati quo cognati.quo ꝓximi ſi
ue amici. Segregatus eſt ab iſto chꝛiſii dilectõnis effe⸗
ctus.Et quoniã paucis experiri datũ eſt huiuſmodi di⸗
lectõnis dulcedinẽ.dilectionẽ ne cõmunitas hominum
frangeret᷑ poſuit in eoꝙ omnibo poteſt eſſe cõmune: ſcʒ
in obſeruantia mandatoꝛũ dicens. Qui habet manda⸗/

ta mea et cõſeruat ea: ille eſt qui me diligit. Qui habet
mandata per cognitonẽ et ꝑiuſſionẽ impoſita collo ſuo.

et ſeruat per amoꝛem ⁊ cautelam in ꝓhibitis: et ꝑ actio
nem in faciẽdis. Et mandata eiꝰgrauia nõ ſunt. Ouis

igitur cauſabit chꝛiſti nõ eſſe ſeruare mandata in caute
la phibitoꝛum.cum nil ꝓhibeat niſi qð eſt ipᷣi cõdite na
ture cõtrarium.moꝛibo abſonũ.anime co:poꝛiq; nociuũ

Quis ſe cõtinere nõ poterit a ruina.cum cõtinendi per
exiſtentiaʒ quã habemus in chꝛiſio ſi donata facultas:
Quis ſe ꝓteget excuſationis ſuffugio nõ pficere manda
ta nature cõſentanea.et ipam vltra quã ſit cõdita deco⸗

rantia: Quomõ impoſſibile dicitur qð eſt de ſui natura

lonum. qð eſt vtile.qð eſt pulcrum.quod eſt aptũ quod
gratũ omniũ creatoꝛi.ꝙ aln ſeruatoꝛẽ puehit ad ſuper
na. In quo ad chꝛiſtũ poſita et ꝓbata dilectio.quia ſer⸗
uans mandata mea ipe eſt qui me diligit· Cui tanta vi
ciſſitudo dilectõnis a tanto domino redditur. Quiau
tem diliait me:diliger̃ a patre meo Et ego diligã eum
et manifeſtab ei meipᷣm. Qui diligit filium:et a patre

dilecti fiiij diligetur. Erperimento claret ꝙ regis cuiuſ⸗

piam filiũ diligentes et honoꝛantes.ꝙ diligunt᷑ a rege:
letoq; vultu ſuſcipiuntB fum adeunt.Nec ſoluʒ pater di
liget:ſed dilectus filius dilectoꝛes effectiuo pſequitur
amoꝛe. Scriptũ eſt enim. Ego diligẽtes me diligo. Mã
et ego diligã vna cum patre meo eum:et manifeſtalo ei
meipᷣm. Vera dilectio nõ habet ſecretũ:nõ habet occul
tum. In manifeſtatione ad dilectũ tota fit. Ecce chꝛi⸗
ſti effectiuus amoꝛ manifeſtare ſeipᷣm nõ a patre aliuʒ a
ſubſtantia qᷓ;uis alium in ꝑſona:q;uis incarnatũ er aſ⸗
ſumpta natura.Ac per hoc cui maniſeſtus eſt filius ma⸗

nifeſius erit et pater:et qui cum patre et filio vnus eſt

ſpiritus. Magnus noſtre dilectõnis pceſſus:in altiſſi⸗
mis et ineffabilibus terminatf᷑. DOilectionẽ opoꝛtet fieri
per effectum:in obſeruantia mandatoꝛũ. Si quis man

data ſeruando diligit filiũ. diligetur a patre et filio. cum

effectu manifeſtationis totius trinitatis:ad ꝑfectioneʒ
totius interminabilis beatitudinis.
De manifeſtatõe cheiſti et manſione trinitatis apud
electos.eoꝛum dilectõne ſuppoſita et paracliti perfe⸗
cta doctrina cum hereditate pacis.ſcoᷣm iohannẽ ſo⸗
lum. Capitulũ IIII

It in deſiderio animus hominis veroꝛũ bonoꝝꝛ
f cum audit fieri poſſe particixem. et gaudet cuz

te ſummis lvnis audit eloqinus: et affectus in
ipis modum participatõis inquirit. Hinc cum dirit ie⸗
ſus ſe oſtenſurũ et manifeſtaturũ ſuis electis diſcipulis
et nõ mundo.ad affectum et deſideriũ audientium ani⸗
mos mouit:quoꝛũ vnus inter ceteros excitatus de mõ
manifeſtatõnis interrogat! Nam dicit ei iudae: nõ ille
ſcariothis.Dñe quid factum eũ:quia nobis manifeſta⸗
turus es teipᷣm ⁊ nõ mundo Cauſaʒ querit: vt ad mo
dum veniat. Quid factum eſt que cauſa ſubeſt p nobis
aut quid factũ eſt aduerſi dmundo vt de te nobis mani
feſtatione facta mundus ipe pꝛiuetur: Qund factuʒ eſt.
id eſt quomõ nohis manifeſtatio fiet. et mundus vſcq;/
quaq; carebit: Interrogat hoc iudas cõſitens diligens

et ſequens et amatoꝛ optimi.nõ ille ſequens et negans

o dilectionis do. Galua.

imo necans amoꝛe pecunie: ſcariothis enim erat mere
dem nõ diuinã ſed humanã amplectens.Honus iudas
de lonis eternis interrogat ſcʒ qualiter maĩfeſtatio chꝛi

ſti fiat in electis. qualiter deneget᷑ in repꝛobis ad ſatagẽ

dumꝓ electõne atq; pꝛo repꝛobatõne cauendũ. è mne

ſtudium ſollertis anumi et cõtendentis captare celeſtia
Vrſatur ſciꝛe·quid p electõne faciat.quid wro ꝓ repꝛo/
batõne deuitet. quoniã donũ et parx eſt electis dei:ſed re
pꝛoboꝛũ pars erit in ſtagno ardenti .. NHeſpondit ieſus

et dirit eis. Si quis diligit me ſermonẽ meũ ſeruabit.

Et pater meus diliget euʒ. et ad eum veniemus:et ma⸗
ſionem apud eum faciemus Egliſſerit manifeſtationẽ
fieri ad electos ſubticens negatam ad repꝛobvs. ſed nõ
eſt aliquid affirmatũ:qð nõ babeat ex cotraria cauſa ne⸗
gatum:neq; aliquid negatũ qð ex aduerſa cauſa affirma
tum. Dilectio quidẽ in electis et ex eis manifeſtatõnis
eſt cauſa:qᷓuis alicui noſire cauſe ſeu date occaſiomi qᷓ;
uis iuſte diuine bonitatis largitio non ſubiaceat. Dile⸗
ctio quideʒ ſupꝛapoſita eſt vllut in ſigno in obſeruantia

mandatov.Ac ſi cũ cõditione indiceref᷑. Si diligitis me

mandata mea ſeruate. Et vlut in manifeſtatõne. an ſit
qui habet mandata mea ſeruat ea:ille eſt qui me diligit.
Nunc wero vilectio ſi eſt:edicitur ꝑer effectuʒ. Si quis
diligit me ſermonẽ meũ ſeruabit.Neſcit feriari dilectio
in actione tota eſt vbi dilecti nouerit veritatẽ.ocio caret
accidiam et tediũ pꝛocul pellit ſeruat in memoꝛia.ſeruat
in opere qð de dilectipendet arbitrio.nõ examinat decre

tum.no diſcutit verbũ:nõ patitur tedium in ſermone.

nõ cõtradicit imperio:ad ſeruandum vigilat qð accepit

ſancto mandato.nec graue iudicat etiaʒ ſi ponderat qd

iniungitura dilecto: amarũ in dulce vertit qui wraciter
Diligit. difficile in facile trahicit.etiã cõſueuit impoſſibi
le aliquãdo tentare:et iuſſum diligit in dilecto.et dile⸗
ctum in iuſſu venerat᷑. Sed fiet pamplius et ꝑfectius
ſine cõparatione retranſitio in diligentes actiuos.quo⸗
niam ſi quis diligit me ſermonem meum ſeruabit.et
pater meus diliget eum:et ad eum veniemus et man
ſionem apud eum faciemus. Diliget pater ſui filij ama
toꝛem.ſed nec ipᷣe filius ab ipᷣa dilectione ſecluditur ex

boc:quoniam ad eum vniemus et manſionẽ apud euz

faciemus. Vbi etiam ſpirituſſanctus includitur.nã de⸗
us pater cum filio alia extranea dilectõne nõ diligũt ni⸗

ſi dilectõe ſpirituſſancti eum quo eternaliter vnũ ſunt.

Et manſionẽ apud eum faciemus. Ecce retributio ſupᷣ
modum.ſupꝛa ſperatum.ſupꝛa dignũ.ſupꝛa meritũ.ſu⸗
pꝛa intellectum. et omne cõpꝛehenſibile facta dilectõni

noſtre. qd diligat pater diligat filius diligat ſpirituſſan

ctus:q et ipi veniant ꝙ manſionẽ apud nos faciãt.Nõ
pa tet ocalig ad weniã excuſatõis ſuffugium. Non adeſt
ꝓfeſſoꝛibus ſid ei chꝛiſtiane cauſatõnis remedium. Ne⸗
mo de indito lawꝛe querimoniã paret. Nemo querulet

cæ impoſſibilitate ſaluandi. Nemo cauſam inueniat:qᷣ

deo placere nõ poſſit. Nullus cunctetur ꝙ iuſtis meri⸗

tis non ſint ineffabilia pꝛemia pᷣparata. Nemo deſperet .

diligetur. Ald dilectum diligentis erit aduentus:totiuſ

nõ poſſe pꝛemia pmereri. Diligat.ſi diligit ſeruet impo⸗
ſita:imo ſi diligit omnino ſeruabit. Actiuus enĩ eſt peni
tus verus amoꝛ. Si diliget ꝑ actionẽ poſſibilẽ: penitus

videlicet trinitatis. Et ſi paruʒ eſtimaretur aduentus
cum multi adueniant et recedant: cõtinuabit᷑ manſio.
Et manſionẽ apud eum faciemus. Manſio pꝛima per

gratiam:ſecunda per gloꝛiã. Et cum ante dictũ ſit. man

ſiones in domo vatris mei multe ſunt.quoniã in mul/
tis illis manebimus per gloꝛiã:in quibus ⁊ apud quos

manſioneʒ fecimus pꝛimo per gratiam. Beſponſum eſt
queſtioni atq querentiꝙ ieſus ſit manifeſiatur ſeipm

„* .
20—
—

electis ſuis et nõ mundo vt mamifeſtatio illa ſic eſſe cre
datrur ꝙ ad electos ſuos ſit totius trinitatis aduentus
er manſio eterna pſiſtat et viſione pſpicuat omne tol
latur enigma. et euacuetur qð eſt ex parte.et vt cogniti
ſunt electi.ſic deum cognitoꝛe agnotcant: iuxta quema
mkfeſtatõis ſenſum locutus eſt paulus. Clidemus nuc
fer ſpeculu in enigmate: tunc autẽ tacie ad ſaciem. Mũc

et ſpirituſancto pnunciare nõ potuit atq; woluit. INcir⸗
co lc dixerim ꝙ ſpirituſſanctus a patre et filio cum v⸗
nerit aut miſſus fuerit dicta ipius chꝛiſti dei filij ſugge⸗
ſturus:docebit et ſuggeret. docebit mundum docta ꝑni/
lrum:ſuggeret dicta per eum. Etenim multa didicerãt
apoſtoli a ſpiritu ſancto ineffabili inuiſibili modo:que
necchꝛiſius oꝛe docuit.nec in audientiũ coꝛdibus inipi

ſi per humilia verba humileſq; actõnes de ſeipo a patre

tus affectus. ab omniby coꝛruptilibus ſegregatus. eius

autem cognoſco ex parte: tunc aute cognoſcã ſicut ⁊ co⸗ rauit.neceuangenica cõtinet ſcriptura. et diriuata ſunt
gnitus ſum. Qu nõ viugit me ſermones meos nõſer agd poſteros: viq; in hodiernum diem imn eccle ſia oꝛt ho⸗
uat. Et iſti ſunt mundus cui non ſe mamifeſtaturus eſt doxa ſacris obſeruatoibo currant. Paraclitus cõſolato⸗
chꝛlſtus. quoniam ſermo der viuns ett et effieaxet pene Olcitur. cõſoiatio vero in pace fundat᷑:nulla poero adeſt
trabilioꝛ omni gladio ancipiti, totus ad diuiſionẽ a viſi cõſolatio pꝛeter pacẽ. Max wro aut eſt in opinione: aut
bilibus et materialibus et coxruptmilb tendes q mu/ in ventateé. Elna falſa reliqua wera: que pꝛeterq; a voo ali
di amatoꝛ no cõtemnit: quia mundu nõ deum creato unde non pꝛouenit. que in hoc tempvꝛe humane ieu ra
rem diuligit. Mꝛoinde mundo viſibii copulato non ſiet tionabili anime in virtutũ amoꝛe atq; actione cõcedit᷑:
manifeſtatio chꝛiſti: no trinitatis aduentus. no ipſius im futuro ſpeculationi diuinitatis immediate releruat᷑.
man ſio apud ei. Hoc aunde federe nobiſcu agirur. vt ſi Er ne tabeſcerent ex receſiu ipius ſaluatoꝛis aut et diffi
duigamus cheiſtumn ſermone eius ieruantes erota tri dentes ad intellectũ alta docentis. ac etiam crederẽt nõ
Intas apud nos wlit etern facere manlione. Sed qdui diligiput videbant ſe a cheiſto coꝛpoꝛaliter ſepari:pacis
nõ diligit regem: odio habebit et lege.du ſi anquando ereditatẽ adiecit dicens. Pacẽ relinquo vobis: paceʒ
regis quẽ nõ diligit:ſed timoꝛe quo ſibi cauet ne puari atq; paciñicus.qui nõ exercere litigia noui ſed oibo euan
cans toꝛmentsa patiarf. Et ne crederer oſermo dumta⸗ gelicare pacem. Cladens vobis relinquo pacem: in me
temnendus. negauit eſſe humanun mſi humana voce p pernis. Et vna cum patre et ſpiritu ſancto pacem mea,ʒ
latum :ſed aſſert eſſe vininu.Et lermonẽ quem audi o wobis:nõ ea lege qua dat qua reaccipit.qua q̃rit. qua 4
ſtis nõ eſt meus Mon meretur pim homims ſeruaſſe vult.qua vtitur mundus.ſed eo pacto quo de illam et i
ſermonẽ totius trinitatis manſione: neq; nõ ſeruuntes qualem umpartiri decet: et eo fine quo donü diuiniz qa in
ꝓꝙ interminabilis ꝑena ſequeretur. Hec eſſet reuerentia eſt pax diuma debet dirigere acceptoꝛes. Eſt eni par ſu⸗ nt
tanta colendus. Sed cum affirmar e ſermo ſit patris peremmens donum accõmodatuʒ. vrgente neceſſitate Ben
eterni mittẽtis ex tempoꝛe fihũ:in obſeruatia in omni geramplius vſibus hominũ.ſine qua omnia turbata cõ los
reuerentia in omni cultu eſſe auditoꝛibo debet. erroꝛeʒ ſiſiunt: cum qua nullus puertitur ſed omnis tranquil⸗ u
incutit ne in puaricatione fiat: tergiuerſatio nulla patet latur oꝛdo. Nullus autẽ erpedientioꝛ aut magis neceſſa
Ait enim. Sed eius qui miſit me patris. apud que deũ rius rerum vſus.q; ille qui terminat᷑ in frui:non create x
patrem ne factione ſermonis nulla excuſatio locum ha ſubſtantie ſed infinite deitatis. Ac per hoc opoꝛtet pᷣno⸗ 4
bet: niſi aut vltio non coꝛrectis aut miſericoꝛdiawre pe⸗ ſcere duplicem eſſe pacem:humana atq; diuinam. Hu⸗ .
nitentibus aderit. Reſeruat ieſusad docendum muita manam accõmodatam ad quietum vſum humanaruʒ ſ
mittendo paraclito qui non lingua nõ ſonowoas ſed in rerum. DHiuinam wero vt perueniatur ad fruitionẽ diui .
ſubitatione lumen vritatis et gratiam infundendo do noꝛum. De qua optatiue et indiſtinctiue dicebat apls. .
cebit:et ea que chriſtus docuit declarabit. Non iſta que Et pax dei que exſuperat omnẽ ſenſum cuſtodiat coꝛda 1
chriſius wocebat illoꝛum animos excedebat: idcirco ad Wſtra et intelligẽtias wſtras:in chꝛiſio ieſu domino no .
iecit ! Hec locutus ſumxobis apudxos manẽes: ſellicet ¶ſiro. Et ieſus chꝛiſtus deus eſi qui dicit. Pacem meam en
lingua humana et ſonabili vocel Paraclitus autẽ ſpi⸗ dovobis qua mundus nõ poteſt habere accipere neq; da 3
rituſſanct/ quẽ mittet pt᷑ i noie meoaille ros docebit oĩa re:cum omnẽ humanũ ſenſum etiam audacter dixenm tat
et ſuggerit vobis oĩa quecũq; dixero vobis Oanẽes in et angelicũ erſuperet tanq; ſupeminens donum ettran ef
carne cũ aplis ſponte moꝛt alis exiſtẽs:iſia tanq; diuina ſcendens ſegregata lonitate omneʒ lvnoꝛũ largitionẽ 1
moꝛe humano loquebat᷑. Sed ſpiritus paraclitus opti cum nil ſit hominibus moꝛtalibus aptius atq; vtilius t
mus cõſolatoꝛ.quẽ pater miſit in nomine filij videlicet qᷓ; eum creatoꝛe omnium eſſe paciſicum et habere pacẽ in
in virtute fidei et inuocatõnis eius.ille docut omnia.q̃ cum dominatoꝛe vniuerſe terre:que facta eſt per media *
nõ docuit filius ⁊ ſuggeſſit inuiſibili ſuaſione:vt incun toꝛem dei et hominũ.et per fecialem hominẽ ieſum chꝛi⸗ n
ctanter tenerent atq; crederentur quecũq; etiam ipſe ſi ſtum.qui nõ dat pacem ſequacbus ſuis pꝛout mundꝰ 4
lius humanatus eduerat. Liquet plurimam doctrinaʒ amatoꝛiboſuis:quam mundi pacem denegat ſe daturũ 8
reſeruataʒ paraclito.et fidẽ firmandã in coꝛdib de chꝛi dicene. Molite putare quomi weni mittere pacem in ter .
ſto:et ve ſpſius doctrina indubitata ſuggeſtionẽ. Et ea mm. Mon enim veni mittere pacem:ſed gladium. Pex ſe
ſuggeſto pertineat ad inferioꝛemet ſepe accipiatur in re auidem mundi eſt. et que a mundanis inquiritur coꝛ/ 1
pꝛobam patrem imnuiſibilis aduerſarius ſuggeſtiones poꝛis imnperturbabili ſanitate potiri· ſupabundanteʒz re⸗
immittit: non tamen paraclitus aliquo diuino aut ſe⸗ rvum vſum habere quietũ.ex nulla rerum parte turbari 3
peratis ſubſtantijs aut vnitis ſpiritibus aut quibuſcũq; carere hoſtibus aut ipos debellare. aut tenere ſubiectos 1
creatis eſt credendus inferioꝛ: equalis enim eſt per oĩa Ad quam obtinendam. cum pꝛudentia et iuſticia et foꝛ/ gn
in diuims et incomparabiliter atq; infinite ommia crea titudine et temperantia omnis amatoꝛũ mundi certa⸗ 8
ta tranſcendit. Mec eius ſuggeſtio in alteram a lonitate uit intentio. Sed nec ex omni parte poſſeſſa eſt et ſiin
partem inflectennda eſt · Quod enim eterne atq; natu⸗ parte rerum ſeu tempoꝛis illam cupienti acceſſit:nõ re⸗ 4
raliter bonum eſt flecti nequit in alteram partem:neca⸗ lata eſt ad eum finem lvni in quo moꝛtalibus permiſſa 4
liter agere q; perfectam ceat wnitatẽ. Sed humana⸗ eſt poſſideri. Sic et ꝓ illa caſſ o latꝛe ſepe certatum eſt. i
tus et humiliatus dei filius in noſtra moꝛtali carne:ni Par autem quam aſſerit ſe daturu eſt ad drum oꝛdina

ein
nw/
der
ii
erq⸗
gue
npr
uunt
two⸗
Ntoe
eſt
guc
gli
It
t:
ig.
ſi
tñ
Nce;
ſum
etan
nme.

Nſnn

mez
qua
ner
q
ſin⸗
e
ac
Nud,
ceſ
negte⸗
po
Harz
6,
aſt
01
n
6
1
n
ter
t
e⸗
Ii

de teſtamento dilectionis do. Galug.

wluntati vſi; ad moꝛtem inexceptuateobedienset re-

cõciliatio facta cum deo in merito ſanguinis chꝛiſti pa⸗
cem dantis.Mõ eni expedit chꝛiſto pacem babere nobi⸗
ſcum:ſed nobis cum ipſo. Neceſt in offendentis ſed in
offenſi officio dare. Ac per hoc amatoꝛ bominũ chꝛiſtus
dat pacem nobis nõ accipit quia ipᷣe pace noſtra nõ mdi
get. Jpe deus offenſus ꝗ nobis:ſemper inoffenſe conſi
ſtens ad nos. Dat igitur pacem qua oꝛdinate cum deo
viuamus. dat pacem in ſanguine in quo recõciliati ſu⸗
mus:pollieetur pacem eternam. qua ineternum beati
cumipᷣo maneamus.Hec non mundi moꝛe ſed diuino

et ineffabili modo datur.

Heiterat ieſus de ppellenda turbatione.ſubiſciẽs cau
ſam. et ſuim omnimodam innocentiã pꝛofitetur. ſe⸗
ccundum iohannem ſolum.
— Vrerat paulo ante diſcipulis ꝙꝙ nunc per ſimi ⸗
d la verba vicit Mõ turbetur co: wſtruʒ:neq; foꝛ
midet. Audiſtis quia ego dixi wobis vado et ve
nio ad vos Ergo nõ turbanduũ neq; timendũ ſi vadit
ad patrem etwnit ad electos.⸗ uxiliarius ad pugnã imo
totam ſua virtute pacturus et pꝛeſtaturus impoꝛtunis

omnibus gratiã et ſufficientiã:ſed nec turbanduʒ imo
gaudendũ. Si diligeretis me gauderetis vtiq;.quia

vado ad patrẽ:quia pater maioꝛ eſt me Ante dirit. Gi
diligitis me mandata mea ſeruate:nunc wro dicit. ſi di
ligeretis me gauderetis vtiq;. Diuerſis effectibus eſt ꝓ
banda dilectio.exterioꝛi vt ſeruentur dilecti mandata:
interioꝛi autemvt in eius pſperitate letemur. Lalbvꝛaue
rat chꝛiſtus vt homo:regrediebatur ad patrẽ exaltatio⸗
nem ſuper omnẽ creaturam et omnes homines ange/
los recepturus ab eo.quia maioꝛ ipſo erat. eo homo:
