ri alias poꝛtas habent:niſi vicia et peccata et malas ho⸗
minum voluntates.Que ſi non pꝛeualent vi deceptio
ne dolo fraude.et ſi infernales et truces illam oppꝛime
re impugnando non poſſunt.auellere a pariete ne ſit ſu
per fundamentnʒ vnuſquiſq; poteſt. aut non venire in
ediſicium parietum ſi non venit:ſemp ſoliditate eccle⸗
ſie in ſuo fundamento manente. Clirtus quidem eccle
ſie quibuſcunq; arietantibus malis quibuſcunq; negã
tibus fidem eius ſeu malis moꝛibus e regione agenti⸗
bus et quacunq; infidelitate durante ſemꝑ ſimpla ma⸗
net eodem modo ſe habens. inuincibilis ab hoſtibo in⸗
ſuperabilis a falſitatibus.inobliquabilis ab erroꝛibus:
ſecura inter minas.inter pꝛeſſuras fida.inter toꝛmẽta
pericula aduerſitates demonuʒ aſtucias ſemper inuicta
et in moꝛte ſuoꝛum amplius viua.
De collatione clauuium facta petro ſcõm matheum
ſolum. Capitulum XXXVI
E fruſtra videretur dictũ ꝙ poꝛte inferi con
n tra eccleſiam pꝛeualere nõ poſſent. auctoꝛita
tis magne collatio facta eſt ad eruendum ab
inferis animas ad inferendasillas in celuʒ:
et ad detrudendum eas que iuſte ligãtur in damnatio/

nis baratrum. Et tibi dabo claues regni celoꝛum. Et

uodcunq; ligaueris ſuꝑ terram erit ligatuʒ et in celis
t quodcunq; ſolueris ſuper terram erit ſolutum ⁊ in⸗
celis Oiauicularius celi factus eſt petrus:ea virtute q̃ᷓ
de chꝛiſto vera confeſſus eſt. Et data ſunt ei vincula i
eſt catene ad ligandum cõpediri et ligari dignoſ:necnõ
et omnia argumenta ſoluendi eos qui ſe ſolutioni ꝑ ve
ritatem dederunt. Clauium officium eſt aꝑpire ſeu clau
dere.Solutionis poteſtas ad apertionem: ligatiõis ve
ro ptinet ad clauſuram. Sed cui clauduntur ſuperna
inferioꝛa patent. Et ſuſcipiet baratrum:quem nõ ſuſci⸗
pit celum. Non tamen ſuper eos qui adulti non ſunt
neq; aliquid egerunt criminis et pꝑeccati.nondum capa
ces virtutis ⁊ vicij claues auctoꝛitatis officium habent
ſed dumtaxat ſuꝑ eos qui actualiter in virtutibo vel vi
cijs extiterunt. Quoniam non adultus ſi deceſſerit nõ
lotus aqua baptiſmatis damnat᷑.non poteſtate clauiũ
ſeu officio ligationis:ſed contractione macule oꝛiginalł.
Et ſi bapticatus anteq; actu iudicio ratõis aliquid ege
rit.non celum ingredit᷑ quia petrus eum ſoluit:ſed me⸗/
rito eccleſiaſtice ſidei in qua immerſus eſt aquis. Nec
claues date ſunt pꝛo his qui veram innocentiam ſerua

uerunt. ſed pꝛo his qui peccauerũt: ſiue ſemper auerſis

ſeu in veritate conuerſis. Quẽ ergo ligabit autoꝛitas
petri. Eum qui non deliquit. Ouem abſoluet. Eum qͥ
nullis peccatoꝛũ vinculis ligatus eſt. Quem ligabit.
berum s peccatis. Quem ſoluet.Eum qui ratione ĩca⸗

et pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

pacitatis virtutis et vicij peccare nõ potuit. Perſpicu⸗/
um eſt eni ꝙ contra poꝛtas inferi vt non pꝛeualeant ad/
uerſum fidem et eccleſiam date ſunt claues.et aduer
ſus actualia mala:vt per impenitentiã condemnentur.
aut ꝑ penitentiam abſoluantur auctoꝛes.
De pꝛecepto dato diſcipulis a ieſu ne cui dicerent ip
ſum eſſe chꝛiſtum. et de opoꝛtunitate ſue paſſiõis ſcom
matheum marcum et lucam. Capitulũ XXXVII
Vamqᷓ; chꝛiſtus ſciret coꝛda diſcipuloꝑ ⁊ ſi/
q gem anteq; quereret. tamen ab eis oꝛetena
confeſſione ſuſcepta in ea veritate ſidei put
ipſe verus chꝛiſtus filius dei erat er certo mi
ſterio ſecretum iubet teneri ab eis! Cunc increpans il⸗
los pꝛecepit et cõminatuseſt diſcipulis ſuis:vt nemini
dicerent quia ipſe eſſet ieſus chꝛiſtus Mira iuſſio ſiis
qin venerat cognoſci et credi.hoc quidem agebat.et ex
loc diſceptabat et pꝛothologice quantuʒ fas erat diſpu⸗
tabat cum iudeis ſcribis et phariſeis vt ieſus cheiſius
eſſe dei fi ius crederetur.et palam faſſus eſt mulieri ſa⸗
maritane ꝙ ipſe verus meſſias erat: remittebat ad cõ/
ſiderationẽ operum ſuoꝛũ que in ſui patris nomine fa
ciebat.aſſeruit aperte ſe vnum eſſe cum patre: nunc q/
dem cognitus a diſcipulis ſuis eis ne ipſum pꝛedicent
interdicit Et increpat eos letos de cognitione atq; con
feſſione:velut auidos ad pandendum illud ſecretũ qðᷣ
patre reuelante cognouerant. Pꝛecipit wllut ſubditis
vt temerarijs cõminatur:ne temeritate pꝛeſumãt in
vtituʒ. Sed mirabilioꝛ eſt cauſa quam ſubijcit ne hoc
ab eis alicni noſci reueletur. Nõ enim wolebat ieſus oc
cultari:qui e veſtigio qð voluit naſci voluit agnoſci.no⸗
ue ſigno ſtelle dato vt cognoſceretur. Et ad hoc apoſto
los et diſcipulos elegerat qui eum in vniuerſo mundo
pꝛedicarent. Erat autem tunc pꝛoximus paſſioni ndo
iſta geſta ſunt:et eodem anno crucifirus eſt. Molebat q̃
dem vt fide pꝛeſtita eius paſſio ⁊ moꝛs impedirxet᷑. pꝛo⸗
pterea cauſam opoꝛtunitatis ſue moꝛtis ⁊ paſſionis ap
poſuit. Naml eunde cepit ieſus oſtendere diſcipulis ſu
is:quia opoꝛtet eum ire hieroſolimam et multa pati et
repꝛobari a ſenioꝛibus ⁊ a ſummis ſacerdotibus ac ſcri
bis et occidi.et poſt tres dies reſurgere Liquet qᷓ;ᷓobꝛẽ
taceri mandauerit:vt opoꝛtunitas non ſua ſed generis
humani compleret᷑. Nec eum ſic iſia tolerare opoꝛtuit.
vt alitet eſſe non poſſet.cum ſibi nulla fuerit dommnata
neceffitas:ſed quia nos vꝛgebat nõ alter niſi taliter fu
tura vtilitas. Sicq; pꝛefinitum erat vt niſi ipſe patere
tur. nobis a paſſiombus nulla poſſet eſſe libertas: neq;
appꝛobaremur a patre. miſi pꝛius ipſe repꝛobarer ab ho⸗
mine. Mec nobis preterq; de moꝛte ipſius vita potuiſ⸗
ſet oꝛiri:nec ſurgere in gloꝛiaz niſi pꝛioꝛ iple reſurgeret
Sic et apoſtolus inquit.Chꝛiſtus reſurrexit a moꝛtuiſ
pꝛimicie doꝛmientiũ. Et palam verbum loquebatur
videlicet de his que paſſurus erat:me diicipuli crederẽt
ꝙ impꝛouiſe ab ipſo ſibi paſſio inferretur. Non enĩ mi⸗
nus ſolidauit apoſtoloꝛũ fidem ꝙ ira preſcius ⁊ wolũta
rius cum vitare potuiſſet ad paſſioneʒ acceſſit:qᷓ; ꝙ poſt
moꝛtem reſurrexit ab inferis · Mam vt reptum eſt in au
tenticis apłoꝝ hiſtoꝛns cum pagrando predicarent a ſi
ſterentur coꝛam regibo et preſidibus mũdi.ob obiectio
nem crucis et moꝛtis factam in contemptũ ieſu ab eis
thoc ipſi potiſſimũ obijciebant ꝙ non ignarus ſed pꝛeſci
us.non impꝛouide ſed precognite.non inuitus ſed vo⸗
luntarius.non vt deuitare nequiens ſed potenſ.non ti
mens ſed audens.non pauidus ſed ſecurus.terrẽs nõ
territus.pꝛeueniens non preuentus.ad locum paſſio⸗
nis acceſſit.pꝛoditoꝛeʒ ſciuit.ſe permiſit ligari duci.fla⸗
gellari.cedi.et ſententiari crucifigi.et poteſtatiue aĩiam

—☛☚

„=

non violentia emiſit a coꝛxoꝛe. De aduerſatiõe pe
tri ad paſſionem chꝛiſti ſcõom matheum et marcum.
Capitulum XXXVIII
Elabebatur petrus in ima ſua:nec ab huma
r mtate liber erat qui poſt tam altam confeſſi⸗
onpnem et veram in foueaʒ lvſitatiõis incidit.
2ðð Peſponderat iam interroganti ieſu. ꝙ ipſe
erat chꝛiſtus filius dei viui: nũc vero audiens paſſione
repꝛobationẽ et moꝛtem heſitauit foꝛe.acſi nõ ipſe quẽ
dixerat eſſet:non confoꝛtatus in verbo qð de reſurrecti⸗
one poſt tres dies adnexit:ſed ad eum feruẽti amoꝛe cõ
tractus. nec ſepationem patiebatur ad hoꝛa;. Mꝛoinde
ad paſſionem chꝛiſti ſe obicem dedit vt potuit. Et aſſu
mens eum petrus:cepit increpare illum vicens: Abſit
a te domine non tibi erit hoc Nimietas pij amoꝛis ſe⸗

pe excuſat erroꝛem:et amoꝛẽ nimiũ ꝓpe ſenſum mentꝭ

innocentia interdũ purgat a crimine Ecce petrus ama
toꝛ ardentioꝛ in ieſum:increpat ipſuʒ ne pati velit ⁊1 mo
ri.An amoꝛ excogitabat eum vt ſeoꝛſum ab alijs aſſu/⸗
meret chꝛiſtum. increparet dulciter ne amare pateret᷑.
An mente ſuffundebatur dubio ſeu oppꝛobꝛio vt filiuſ
dei pateret᷑ et moꝛeret᷑ vt homo. An lſitauit. an foꝛſan
pꝛimno ſibi aduerſus aduerſabatr᷑ chꝛiſto· neſciẽs quideʒ
ꝙ ſi chꝛiſtus non moꝛeretur ipſe non ſaluaretur. Que
eſt iſta pꝛeſumptio diſcipuli in magiſtrum. Que teme⸗
ritas hominis in dei filium. Que audacia ſerui in dĩm

ſuum vt tam aſſertiue dicat:abſit a te dñe non erit tibi

hoc. Non amplius impingamus in petrum. audiamus
ſuper eum iudiciũ ſaluatoꝛis qui plus diligebat petruʒ
qᷓ; ptrus diligeret ſemetipſum:et in ommibus ampli⸗

us diliget qᷓ; diligi poſſit aut diligatur ieſus.. Qui con

uerſus et videns diſcipulos ſuos:cõminatus eſt petro
dicens. Vade retro poſt me ſathanas. Scandalum mi
hi es:quia nõ ſapis que dei ſunt ſed que hominũ ſunt
T ſecretum traxerat eum petrus:conſidens et diligẽſ
t q;; ex amoꝛe pꝛeſumenſ:verebatur ꝑ omnia ſuum
dñm et magiſtrũ. Unde conuerſus ieſus vidit diſcipu
los:a quib ex colloquio petri fuerat auerſus.Et vidẽs
eos cõminatur petro ſub determinata pena:niſi reſipi⸗
ſcat. Et remittit eum retro qui eum increpando et cõ⸗
ſulendo pꝛeceſſerat. Errat ignarus itineris ſi pꝛeit du⸗
ctoꝛem gnauũ:et ſciolus et ignarus ſi velit pꝛeanticipa
re ſcientem Yeſus nouerat quid agendũ petro in ſeqla
erat.non in ducatu:in addiſcẽdo non in cõſulendo.Si
vero pꝛoſeucabat᷑ ne fieret dictũ ieſu:alienuſa wro erat
Neſciebat quid oꝛaret.merito retro remittitur:vt ſit ĩ
poſterioꝛi parte ieſu. Oe ſathanas appellatus eſt:non in
diabolicitatem tranciendũ eſt. Nam ſathanas omnis
qui aduerſatur alicui voluntati ⁊ facili actioni dictus ẽ.

Scandalum erat chꝛiſto petrus in eo ꝗð dixerat: qe of?ę

fenſionem accepit. Obſtat emm conſilium et increpa/
tio eius paternè voluntati.eterne predeſtinationi.vtili
tati humani generis·caritati eius vꝛgenti eum vt ꝓ ſa⸗
lute hominũ cito moꝛeret᷑. Sempꝑ enim amans feruẽ⸗

tioꝛ offendit᷑: ſi aduerſum quid habet actioad dilectuʒ.

Subinfert᷑ aũt apertius cauſa qua dicto petri chꝛiſius
offendebatur:quia nõ ſapis que dei ſunt ſed que homi⸗
nũ.Conſiliũ dei ab eterno erat vt ſic in aſſumpta carne
ipſius filius pꝛo ſalute hominũ pateret᷑ atq; moꝛeret᷑.
tertia die reſurgeret. Neq; omnipotentie ſue aliquid ob
ſiat aut deperit.qui om̃ia ex nihilo fecit:ſicqʒ ilico poteſi
reintegrare ſoluta.Hominũ vero ſtudium et ſapientia
eſt coꝛpoꝛis vitare moleſtias.aſperum ſenſum effugere
que mundl ſunt querere:in delectationibus fieri.non
Diſſociari a carꝭ.plus declinare triſte qᷓ; turpe.auerti po⸗

ius pꝛeſentibus et tranſitoꝛijs malis qᷓ;ᷓ eternis bo /

bus in diuinis. —
DSDe ſequela chꝛiſti p crucem et perditione anime in
via pꝛo patria ſcᷣm luatheum marcum et lucam.

Lier nonus de viruoſis

nis inhiare futuris:aut delectare modica re qᷓ ſpe meli
oꝛum ſũllam dimittere. Iſta quidem et ſimilia hominũ

ſunt et nõ dei.Ac ꝑ hoc vnuſquiſq; ſano ſenſu animad/
uertat qm̃ non tm̃ in actione neqᷓ; offenditur cheiſtus:

ſed cum mente ſolũ humana et terrena ſapimus et nõ

dei. Mam gloꝛia in confuſione eoꝛũ que terrena ſapiũt.

Pefugit eos chꝛiſtus et in ſuos ſathanicos habet.nõ il⸗
los dumtaxat quos nouerit ꝑperam agere.ſed ⁊ quos

ſapere humane cognouerit. et ab humanis ad diuina.
et ab imis ad altioꝛa mentis intelligentiam non attol⸗

lunt. Quã igitur hũane et non diuine ſapiebat petrus
ſi chꝛiſtum volebat ſic viuere in humanis: nondũ vere

contẽplatus dei pꝛouidentiã. qui per crucem et moꝛteʒ

ex complemento iuſticie diſpoſuerat pꝛouideꝛe homini

apitulum XXXIX
Odem animo eſſe cognouit apoſtolos cete⸗
e ros:quo et petrus erat.Nondum erantĩ al⸗
tioꝛa ſubuecti.vt metus paſſionis eſſet ſeclu
ſus:et amoꝛ quodãmodo humanus ad chꝛi
ſtum eſſet ab altera virtute ſupatus. Etiam turbe que
ſequebantur erudiende in veritate fidei erant: ne foꝛte
notarent ſequelam chꝛiſti coꝛpis ſeu ſenſualeʒ delecta⸗
tionem habere.At vbi paſſionem ſuam opoꝛtunaʒ eſſe

pꝛedixerat.et velut ad hoc ſathanã repꝛeſſerat petrum.

pꝛodit ſequelam poſt ſe fiendam:⁊ modum aperit ſi ali
quis eum in ſpiritu dei factus ſequi vecreuerit Et cõ⸗
uocata turba cum diſcipuns ſuis dixit eis. Si qͥs vult
poſt me venire et ſequi abneget ⁊ deneget ſemetipſum:
et tollat crucem ſuam cotidie ⁊ ſequatur me Iterum
reincrepatur petrus et omnes qui wolunt pꝛeire ieſuʒ:
ſeu ſibi humane cõſidere.Et diſcipulis atq; turbis dat
vna doctrina de eundo poſt chaſtum. Mõ ergo itur poſt
ieſum in humana ſapientia que moꝛs eſt:iuxta quã pe

trus ſathanicans chaſto ad paſſionem ſapiebat zoin

de qui vult poſt eum ire ꝓpꝛiam voluntatẽ ſapientiam

carnis humanũ ſapere omnino deponat.et non delecta

to ſenſu et opulento incedat:ſed accipiat crucem ſuam
non ſemel ſed cotidie. Qm̃ gladius crucis deciſiuus a
mundo ſemp euaginatus tenendus eſt:cum omni die
mundus ſe offerat cum delectationibus ſuis et caro in⸗
ceſſanter ſpũm impugnet.vnde ſemꝑ recidere opoꝛtet
impoꝛtunitatẽ impoꝛtuna offerentis:et carneʒ repꝛime
re ne ſpiritui noſtro pᷣualeat. Poſſunt arma deponi cũ
obtruncatus eſt hoſtis.cum deuictus.cum fugatus.ſi⸗
ue ſubactus eſt:cum ſecuritatem dederit aut cum anio

pacato quieuerit.cum vero non doꝛmit niſi ſupplantet.

et ſempꝑ renouat artẽ inertibus.noua inuenit arma bel
li:qui et ſi frenari non captiuari.ſi fugari non extermĩa
ri. ſi confligari non tamen occidi poteſt. igitur tollenda
quotidie crux eſt cõtra cuncta nobis aduerſantia ad ſa⸗
lutem:et ſatagentia demergere in infernũ.Nec quieſcẽ

dum per diem:ſi quotidie contra nos hoſtiliter hoſtis

inuigilat.Tollenda eſt ad pꝛofectuʒ: vt affectu vita mo
ribus theoꝛia actu ſequamur chꝛiſitum Accepit ipſe ſuã
crucem ſuo mirabili et laudabili modo: accipiamus et
nos noſtram pꝛo modulo noſtro. Neminẽ delicatuʒ ho
noꝛibus mundi fultum.circumdatũ famuloꝛuʒ turba
pompatice incedentẽ.terrena ſapientia tumidum.diui
cijs floꝛidum ſequentes ſed ieſum pauꝑem humilẽ cõ/
temptum.deniq; innocenter pꝛo nobiſ crucifirũ moꝛ
tuum: qui ea via qua ipſe inceſſerit ſtatuit ſuos ſeq̃ces

in gloꝛiam puenire. Eſt autem crux tollenda non illud

patibuli ligneum. nec illa lignoꝛũ ſtrues:niſi quis ine

—

—

S

uitabiliter articularetur aut negare fidem aut ſuſcipere
materialem crucem.ſed tota vita hominis in vita chꝛi⸗
ſti diſciplinata. et a mundo vilitate et penalitate acta:et
animo gaudere cũ ab extra moleſtiſs agitamur. Tleruʒ
quia euangeliũ om̃ies includit et recipit ad ſe venire vo
lentes crur omnibus tollenda cõmuniter et inexcuſate
poſſibilis eſt omnis affectio intelligentia vita mos et a⸗
ctio quibus euangeliũ non cõtradicit:ſed atteſtat aſ⸗
ſentit et pꝛobat et recipit. Liquentius aũt quid ſit ipſa
crurx que tolli iubetur verba ſaluatoꝛis ſubiecta declarãt
LAQui enim voluerit animã ſuam ſaluaʒ facere: perdet
eam.Qui autem ꝑdiderit eam ꝓpter me et euangeliuʒ
ſaluam faciet eam Ecce crucis moꝛale miſteriũ: anĩaʒ
in hoc vt in alio ſalua fiat ꝑdere.Et pollicitatio cõdicio⸗
nalis appoſita eſt in tollendo crucem:qm̃ qui pꝑdit ani⸗
mam ſuam:.qui renunciat cõcupiſcentijs huius mũdi
non alia intentione vel cauſa ſed ꝓpter ieſum ⁊ pꝛopter
euangelium eius in fide receptum ꝓpter credibilia ne⸗

ceſſarioq; credenda que docet et ꝓpter vitanda que pꝛo

hibet et pꝛopter agenda que iubet ⁊ pꝛopter ſperanda q̃
ſub pollicitatione continet.ita tamẽ vt hec credita ſunt
in actionem ab vtroq; homine deducant᷑:credentis ani
ma ſalua erit hec agentis.Et quia hoꝛrendum eſt ratiõi

et ſenſui penas eternas incidere ipſarũ auida deuitatio

ne accipere crucem coartat: que abdicatio eſt mundi.
LAuid enim pꝛodeſt homini ſi vniuerſum ſeu totum
mundum lucraretur. anime wro ſue detrimentũ patia
tur ⁊ ſeipſum ꝑdat.Aut quã cõmutationẽ dabit homo

pꝛo ania ſua Quid aliud inuenire homines ſatagunt

ꝙ aliud documentũ inquirunt.quoꝛũ exempla venant

ꝗad mundi contemptũ.ad deſpectum tꝑaliuʒ et ꝑfuncto

riarũ rerum.ad ſubeundũ agones quoſcunq; ꝓpoſitos
q; hanc ſententiam ſaluatoꝛis.Quid cunctant᷑ quid he
ſitant de penis eternis. cum animarũ audiunt detrimẽ
tum pꝛo vniuerſo mũdo non eſſe ferenduʒ. Q.m̃ ſi tꝑa
le dumtaxat eſſe anime detrimentũ non ĩmerito poſſet
ex electione queri et acquiri de ſiderari et obtineri tot
mundi etiam ad tempus quieta poſſeſſio: et ſingulareʒ
in illo vendicare dñatum. Et ſi creditur euangeliũ et ꝙ
ieſus iſta docuerit qui veritas infallibilis eſt et vrbum
dei patris:quid pꝛodeſt homini totius mundi poſſeſſio.
quid ꝑſonalis pꝛoſperitas.quid quintuꝑtita ſenſuuʒ de
lectatio coꝛꝑalis.quid vxoꝛ et ſilij ad votũ:quid nobili⸗
tas generis.quid antiqua pꝛoſapia.quid ſuper ceteros
dominatus.qu id aſſiſtentia ꝓcerum.quid obediẽtia po
puli.quid pompa famuloꝛũ eſibiliũ et vtẽſiliũ et ſi qua
tanta conflarent᷑ in vnũ poſſentq; ꝓpuenire ad vnũ pꝛo
velle ſuo in tꝑe ſuo poſſent vtilitatis afferre.ſi tandem
ſepatione facta vtriuſq; ſubſtãtie detrimentũ eterne di
URorn⸗ a deo incluſionis cum tetris aĩa pateret᷑. imo ĩ
vtraq; ſubſtantia totus homo pdatur ineternũ. Nulla
quidem eſt digna cõpenſatio in cautela mali. ex abdica⸗
tione coꝛruptibiliũ in actione bonoꝛũ:vt ineternũ anĩa
ſalua fiat.Collatur igit᷑ iuſſa crux que mundo hominẽ ⁊
homini mundũ cruciſigit:qm̃ nulla cõmutatio rerũ vi
ſibiliũ pꝛo aĩa dari poteſt.equo libꝛamine valens.le⸗
rum quia ſepe contingit ꝙ huiuſcemodi taliter crucẽ
tollere ſequiq; ieſum erubeſcentia quedam humana p⸗
hibeat.ob quam plurimi non accipiunt multi vero acce
ptam deponunt:idcirco contra hoc terribilem cõmina⸗/
tionẽ adiecit dicens.Namil qui me erubuerit et ſermo
nes meos in generatione iſta adultera ⁊ peccatrice:hũc
ſilius hominis erubeſcet cum venerit in maieſtate ſua
patris et ſanctoꝛũ angeloꝛũ In dubiũ non vertat᷑ qͥn

erubeſcens chaſtum confiteri eiuſq; audire atq; in mo⸗

ribus ſeruare ſermones.inter iſtã generationẽ iudeoꝝ

et pꝛo virtute ſermomibus domini ſalua.

que adultera eſt in ſide et in lege et mechata in aliquido

in lapide et in ligno vt alie gentes que ignoꝛant deum

et varijs maculata peccatis ⁊ ꝓfluxa in omni genere vi⸗
cioꝛũ.ſed accõmodata et dilatata ſententia.ſi quis in q̃
cunq; generatione hominũ copulata mũdo pperã agen
te arguente alioꝛũ virtutẽ.erubuerit chꝛiſtũ conſiteri ⁊
ſequi.et doctrinam eius credere et tenere:eũ cum iudi⸗

caturus aduenerit in altitudine 1 manifeſtatõe ſue ma

ieſtatis in vnitate paterne ſubſtantie fultus agminib-
angeloꝛũ atq; ſanctoꝛũ ſe erubeſcentẽ inueniet. Erube
ſcet quidẽ chꝛiſtus erubeſcentẽ ſe.nõ in paſſione animi
ſuffuſo vultu ſed dedignatione: quia dedignabit᷑ illum

qui erubuit. Eltiq; magna cõfuſio cum repꝛobatio hu⸗

iuſcemodi hominis erit cunctis angelisa hominibo ma

mfeſta:qm̃ in hac vita fama vel infamia. vera vel falſa.

iuſta vel miuſta non roteſt multũ lõge lateq; diffundi.
Meminẽ vo angeloꝛũ ſeu demonũ hominũ ſaluatox ſi
ue dãnatoꝛũ illa futura latebit:ex quacunq; ſoꝛte pꝛoue
nerit. Et erit hoc obnixel Filius enim hominis ventu⸗
rus eſt in gloꝛia patris ſeu cũ angelis ſuis: et tunc red⸗
det vnicuiq; ſcom opa eius Mihilopenſa foꝛſan fuiſſet
cõminatio facta eru beſcentie ꝓpter erubeſcentiã. cõtra
eos qui generationi peccatrici et adultere adhe ſiſſent
aut veriti fuiſſent hominẽ plus qᷓ; chꝛiſtũ.necnõ et de⸗
ſpectui habitus erubeſcentie cũ tꝑe modus: niſi adiecii
ſet omnino ad examen.ad diſceptationẽ.ad vltimã ſen
tentiam ꝓferendam.a quo tergiuerſatio nulla erit. a q̃
iudex appellationis manebit irrequiſitus ipſius ſui ad⸗
uentũ.Quamobꝛẽ ad confirmandũ ſententiã ad terrẽ

dum rebelles. ad reuocandũ cõtumaces. ad animandũ

homines ad agones.dicit ꝙ filius hominis quẽ hõ iſi⸗
dus aut malefidus vt filiũ hominiſ erubuit coꝛã hoĩb⸗
quia ſic conceptus.ſic natus.ſic fugatus. ſic cõuerſatꝰ.
ſic tentus.ſic paſſus.ſic moꝛtuus et ſepultus eſt veni⸗

et in iam contẽpta ſed non contẽptibili foꝛma tũc: qm̃

in eo ꝙ filius dei apparebit in gloꝛia patris et cum illis
et cum pluribo angelis quoꝛũ duodecim legiones ĩ ſua
captura contẽpſerat habere.operibuſq; diligẽter exami

natis et diſcuſſis affectib reddet vmicuiq; ſcõm opera

ſua bona vel mala magna vel parua:trutinaturus qͥdẽ
opꝑa ex affectibus.non ex operibus affectus appendens
Et vt omnino petri ſtabiliret᷑ confefſio.et paterna reue
latio vera eſſʒ.fundatio eccleſie crederet᷑ aut non dubi

taretur habere ſolidum fundamentũ.et auctoꝛitas da⸗
ta ligandi atq; ſoluendi remaſcellaret᷑: et petri increpa⸗

tio oſtenderet᷑ fuiſſe impoꝛtuna et vera ret unſio chꝛiſti
opoꝛtunaq; iuſſio de cruce tollẽda.et ꝙ nemo erubeſcat
obaliquã cauſam chꝛiſtũ exanimi veritate publice vita
moꝛibus ſermonibo confiteri:anteq; diſcipuloꝛum ſuo
rum aliqui moꝛerent᷑.gloꝛiam reſurrectionis et eterni
tatẽ ſuam oſtenſurũ ſe repꝛomiſit dicens Amen dico
vobis:ſunt quidã de hic ſtantibo qui non guſtabũt moꝛ
tẽ donec videant filiũ hominis venientẽ in regno ſuo
eo ſaluatoꝛ hoc pollicitus eſt qð et poſt dies octo ꝑ⸗
ecit cum tranſſiguratus eſt. et paterna vox audita eſt:
vt ſupꝛadicta ſuis ſentẽtijs firmarent᷑. De tribus ſolis
diſcipulis ſeilicet petro iacobo et iohãne dicebat quos ſe
cum aſſumpturus erat in monte.ꝙ moꝛituri non eẽnt
anteqᷓ; viderent ieſum dũtaxat filium hominis reputa

tum venientẽ in regno ſuovidelicʒ oſtendentẽ in ſere

ſurrectionis gloꝛiã. cũ roce pate:na delata de celo ꝙ eẽt
eternus dei patris ſilius vt ↄfeſſus fuerat ſimõ petruſ
cuius increpatio caſſabat᷑ quia immoꝛtalis eſt deus. et

crux tollenda ſcandalũ nõ deberet inferre.neq; aliquis

in cõfitendoieſum erubeſcentiã pati declaratum eſt ex
gloꝛia ex xoce paterna.qᷓ;uis hominem ex aſſumpto eſſe

—

dei fllium ex eterno. Venit ergo in regno ſuo ꝛ in virtu
te ſua ſe pandens qð erat:cum poſt octo dies traſfigu⸗

ratus eſt oſtendens aſſie umptũ quanta excellentia ſubli

matũ erat.

De iterata predictione ſue paſſionis ſcom matheuzʒ

marcum et lucã. Lapitulum XL.

tur iterũ de ſua paſſione pꝛeloquitur Et in

Ae pꝛofecti pꝛetergrediebant᷑ galileã:nec vo⸗/
lebat quenq; ſcire Seꝑe ob diſpenſationẽ pꝛerogan⸗
dam in actionibo deliteſcens foꝛmã parauit ieſusl. &5

uerſantiboañt eis in galilea omniboq; mirãtibus in oĩ⸗

us que faciebat:dixit ad diſcipulos ſuos.ꝭ Donite vos
in coꝛdibus veſtris ſermones iſtos.Gilius enĩ hominiſ
futurũ eſt vt tradat᷑ in manus hommũ et occident euʒ :
et occiſus tertia die reſurget Pꝛedicit paſſionẽ in gali
lea: quia de pꝛoximo aſcenſurus in hieruſalem. Et cum

cetera verba clareant hoc ſolũ ſollerter intuendũ eſt id

ꝙ ſermones in coꝛdib ꝓpꝛijs ponerent auditoꝛes diſci⸗
puli.vt tenerent ita memoꝛiter nulli oblimoni traden/

dos:ne tꝑe dum fſierent heſitatio deduceret in erroꝛem

metus in fugã.modica fides in dubiũ exiciale. Quãc;
omnia que cheiſtus geſſit et docuit in carne pꝛo nobis

ſemꝑ ſint in coꝛdibo pꝛeſigẽda.paſſio tamẽ inſgenda p
coꝛdius ex qua noſtre ſalutis preciũ eſt ſolutũ: in qua
liquido apparuit quãta dilectione apud eũ valeamus.
Mecnõ et ieſus recto agendi docendiq; oꝛdine ſeꝑ fecit
ꝙ letis triſtia. triſtibo leta. alta puidentia ſue diſpenſa⸗
tionis immiſcuit At illi ignoꝛabant verbũ iſtud:⁊ erat
velatũ ante eoſ vr non ſentirent illud Oirũ ꝙ ignoꝛa

bant:cum et iam pꝛiuſq; tranſfiguraret᷑ ſe paſſurũ pꝛe⸗
dixiſſet. At qui animũ non figehãt in verbo: velut abhoꝛ
rẽtes vt intelligere conarent᷑. Et obtectũ erat ab eis ex

tpꝑe ex facto.ex modo.ex cauſa.ita vt non ſentirent in q ⸗/

bus chꝛiſtus agonibo agebatur: vt vel ne pateretur ſeu
neſcirent quid ad iſta reſponderent. Et timebant inter
rogare eum de hoc verbo. memoꝛes qᷓ; aſpere petrũ eum

increpantẽ repꝛeſſerat et reſculpſerat ſpoũm ꝛeſumpti

onis eius:necnon et veriti de tam ſecreto miſterio ĩter /
rogare illũ.ſed ſeipſos ad miſeroꝛũ refugiũ contulerũt
qm̃ et contriſtati ſunt vehemẽter. Et ſi non ampliꝰ pꝛo
dño aut quocunq; caro dari poteſt ex con ſilio vler ope
munus pꝛo illo impendendũ non deeſt triſticie ac dolo⸗
ris. Huiuſcemodi genus muneris omnis homo habet
diues ⁊ paup.pꝛoſper ⁊ miſer poſſe triſtari pꝛo pꝛorimo
etiam et pꝛo ſeipſo:cũ ſibiad ſuas remouẽdas moleſti⸗
gas alia cuncta deſunt.
Oꝛieſus omni iure et cauſa liber exiſtens.tñ regibuſ
mundi oidragma ſolui iuſſit ad ſcandalũ deuitandum
ſcom matheum ſolum. Capitulum XI.I

Ecretũ ſed non abs re hoc miſteriũ eſt:q ie⸗

s ſus qui omnes venerat liberare cũ eſſet oim
lber ſoluendo didragma regibus ſeculi ſeip
ſum humiliter ſubditum fecit Et pemodũ
eque ſenſendum ꝙ tributũ ſoluit:et ꝙ ſtetit ante pꝛeſi
dem Scriptum eñt Et venerunt capharnau. Et cum
veniſſent capharnaũ:acceſſerunt qui didragma accipie

bant ad petrum. Et dixerunt ei. Magiſter veſter nõ ſol

uit didragma. Et ait. Etiã. Erant ibi in capharnaũ cẽ
ſoꝛes reipublice a ſenatu et ceſare cõſtituti.qui ſtatutũ
cenſum in pondere ſeu inſignito nummo eygebant:et
erat didragma duplex ſcilicʒ pondus ſiue moneta. Qui
videntes ieſum ſic libere atq; independenter incedere.
cũ nullius caput liberũ decreto ſenatus ceſaris eſſe de

beret a cenſt⸗ ui: ppter fama vero que ferebat᷑ de ieſu:qᷓ; po

Vſt trãffigurationẽ poſt eiectionẽ demonis
a lunatico:ne diſcipuli ex ſubitatiõe terrean

Liber nonus de Virtuoſis

tens in miraculis et in ſermonibus foꝛet.maxime in cea
pharnaũ. vbi multa iam ſigna fecerat. non ſunt ei auſi
violentiam inferꝛe in pſona:eo tẽperamẽto iuriſ roma
ni ꝙ pꝛo aliquo debito nemo in perſona tangeretur fia
liquid erat in rebus:neq; cogeretur ad cenſum ſi noto⸗
ria erat inopia. TFleruntn adierunt ad petrum peeſſe
querulantes: ieſus eoꝛũ magiſter ad fiſcũ reipublice
didragma non daret. Sicq; petrus faſſ us. Et heſitauit
petrus in verto:iam paratus habita cõmoditate inter⸗
rogare ieſuml Et eum intraſſet domũ:pꝛeuenit eumie
ſus dicens. Quid tibi videtur ſimon. Reges terrea q̊
bus accipiunt tributum vel cenſum: a filijs ſuis an ab
alienis: Et ille dirit. Ab alienis. Dixit uli ieſus Ergo li
beri ſunt filij Hec ſententia veritatis er his verbis ſu
menda eſt. Deus pater rex et dñs eſt vniuerſi:ſummo
iure vnicũ filium habet in ea libertate conſtitutuʒ q̃ pa⸗
ter. Agitur ſi filij regũ mundi liberi ſunt a cẽſu exactio⸗
num ñſcalin impoſitarũ decreto paternoꝝ regum:mul
tomagis dei filius liber erit etiã cum cõplicibo et ſodali
bus ſuis. Mam et regũ filn quos elegerunt ſocios ſepe
fecerunt exẽptos:vt etiam diſcipuli ſodales eterni reg
filij exrimant᷑ a cenſu. Vt aũt non ſcandalicemus eos
vade ad mare et mitte hamũ:et eum piſcem qui pꝛimꝰ
aſcenderit tolle.et aꝑto oꝛe eius inuenies ſtaterẽ illum
ſumes et da eis pꝛo me et te In magnã conſideratio
nem immittunt᷑ huius rei geſie lectoꝛes etiam et audi
toꝛes.ꝙ ſubijciendo cauſam ne inferret ſcandalũ iuſſit
dari tributũ.cum ipſe eſſet rex regum et dñs dñantiuz
et penes ipſum ſint omnia iura regnoꝛũ. Et pꝛimo ma
gnũ archanũ offert᷑ ad contẽplandũ:qm̃ omne miſteri
um noſtre redemptõis cõpꝛehenſum eſt. Mare eſt pñ̃s
ſeculũ ex oĩuerſo flantibus ventis vndoſum.magnũ ⁊
ſpacioſum vbi tot ſunt reptilia quoꝛũ non eſt numer?.
vbi ſunt anialia puſilla cũ magnis.vbi ſunt naues ne⸗
gociationũ onerarie et roſtrate:vbi ſunt in ꝑturbatiõi⸗
bus et nutabũda ſimiliter a caſſabũda.Piſcis ipſe chꝛi
ſtus inter vndas et ꝓcellas huius mar euectus et con
cuſſus. Hamus quo captus eſt amoꝛ eſt. Sic enim ca⸗
pitur tenetur. Stater inuentus pꝛeciũ ſanguinis do
minieſt:qui oꝛe ſuo ꝓmiſſus fuit effundi cũ ait. DNic ſa⸗
guis meus qui pꝛo vobis ⁊p multis effundet᷑:in remiſ
ſionẽ peccatoꝛũ. Daturq; ſanguĩs pꝛeciũ pꝛo chꝛiſto ex
paterna obedientia qᷓ miſſus erat effundere.⁊ pꝛo petro
ſcilicet pꝛo oĩ congregatione fideliũ:in redemdtione a
penis.in remiſſionẽ peccatoꝛũ.in adeptioneʒ gloꝛie.
petrus piſcatur hunc piſcẽ hamo.ſtaterẽ repperit ſol⸗
uit: fides eſt que ꝑ dilectionẽ oꝑatur. Id vo pluſ angit
qregibus mundi datum eſt tributũ. Sed in hoc beni⸗
gnitas chꝛiſii lucidius pollet: cum et reges ſeculi nõ ſe/
cernant᷑ a precio ſanguinis chꝛiſti. ſi cõmertio fidei ad
ipſius participationè acceſſerint. Necnon et aſtruit vi⸗
uendi ſub pꝛincipib mundi foꝛmam. vt a quibuſcunq;
moꝛtalibus. tutoꝛibo reipublice deferat. miſtriſq; iuſti⸗
ce:nec p pꝛiuata ſubſtantia conſeruanda offenſio in re⸗
publica inferar· Plus enim et vtilius pomnẽ modum
eſt bonũ publicu qᷓ; pꝛiuatuʒ.Et cũ conatus fuerim q̊s
potui hiſtoꝛias ab exoꝛdio mundi geſiarũ rerũ plegere.
nullã occaſionẽ ſeu cauſam deſtructionis ciuitatũ ma⸗
gnarũ atq; paruarũ.regnoꝛũ et regionu maioꝛc reppe⸗
ri:qᷓ; c priuatũ publico antepoſitũ eſt. Mix aũt ꝙ pha
riſeos et iudeos ſcandaligari pmiſit. cum ſupꝛa dirit. ſi⸗/
nite illos ceci ſunt duces cecoꝛũmunc quidẽ gentiles
exactoꝛes ꝓ republica ſcandalicare veretur. Sunt enĩ
ſcandala et offenfiones aſſumpte a pꝛoximis: quibus
abſq; veritatis iuſticie honeſte vite virtutis derogatio⸗
ne atq; iniuria obuiari non poteſt: que vt non euenigt

W Eèèẽ

—

—,, —

nec obſt andum. Sunt aũt quibus facile ſine delicto

culpa ne pꝛouemiant obuiat:et his mogeſte ober oxpo/⸗

nendus eſt. Et ſi nibil aliud ſic fier ſuaderet: foꝛma pᷣ⸗
ſtituta ſufficit ſaluatoꝛis Sunt et qui ex malicia.exela
tione atq; inuidia.ex furoꝛe.ixa.dolo.contentione.pui⸗

cacia. er iactantia.ex ambitione.in oibus apparere que⸗
rentes:tergiuerſantes a veritate. hoꝛrentes ab illa con-
uinci. virtutis inimici. fili pꝛauitatis ſcandalicantur.
Talis enim erat peſſimitas iudeoꝛũ.quoꝛũ ſcandalum
modicũ cure ſi veniat: dũ e regione virtutibbet bonis
actibus inſiſtat᷑. Sunt et qui ꝑ ignoꝛantiã non intelli/

gentes rei veritatẽ ſcandalũ ſumũt:quibuſ ne pueniat

inſiſtendũ. Stater quidẽ innentus inoꝛe piſcis:num/
mus erat tribo ſolidis conſtans. Que inuẽtio eſt inter
chꝛiſti miracula deputanda in pꝛenoſcentia chꝛiſti. et

piſcis ſtaterẽ non repꝛobatũ habuit.vnde in piſce adin

uenit vbi piſcis inuemit:quõ ſolũ in oꝛe inuentus eſt et

piſcis de inferioꝛibus aque aſcendit ⁊ ſic adhamat eſt.

De inquiſitione diſcipuloꝛuʒ facta ieſu quis eozum
eſſet maioꝛ in regno celoꝛum.ſcom matheum marcum

et luaam. zapitulum XIL. II

Ondũ diſcipuli gradũ ꝑfectionis aſcende⸗ M

n rant. humanis inſirmitatib angebant. titil
labant᷑ in amo aculeis inuidie. maioꝛitatẽq;

appetebant. reſpuebant minoꝛari ab inuiceʒ
eos curioſitas agitabat.velle id ſcire qð erat imptinẽs
ad virtutẽ.Dhe virtutibus contendendũ eſſet:ſiqs poſ

ſet aliũ anticipare aut quippiã in illiſ pꝛehabere a ceter⸗
Nulla de pꝛemijs inter veros dei cultoꝛes deberet eẽ cõ

tentio. Agoniſtarũ eſt opa erhibere virtutũ: et qᷓntũ in
illis pficiant vel deficiant. animo moꝛibuſq; inquirere.
Solius dei eſt eque trutinare de meritꝭ. Hincergo ad⸗

uertendũ quid ammos diſcipuloꝛũ vxauerit Brn
uit autẽ cogitatio in eos:quis eoꝛũ eſſet maioꝛ. Siqui
dem inter ſe in via diſputauerant:quis eſſet illoꝛũ ma⸗
ioꝛ.At ieſus videns cogitatiões eoꝛũ:interrogabat eos
Quid in via tractabatis. At illi tacebant. Et reſidens
vocauit duodecim. Et in illa hoꝛa acceſſerunt diſcipuli
ad ieſum dicẽtes. Quiſputas maioꝛ eſt ĩ regno celoꝑ

Hec cogitatio ſuppoſitaʒ occaſionẽ habuit. Memoꝛes

erant diſcipuli ꝙ petrus appellatuſ erat cephas ꝙ in cõ
feſſione bentiſtchtec ſupꝛa illũ tunfabarergeſia g cla
uiũ largiendarũ polliatationẽ acceperat · ꝙ audacius lo
quebatur ad ieſum: ipſe cum iacolv et iohanne ſtete⸗
rat in reſuſcitatione puelle.ꝙ hi tres ſoli aſſumpti fue⸗
rant ad trãſfigurationẽ videndã Ex quibus heſitantes
cogitauerũt ſi apud chꝛiſtum eſſet acceptio pſonaruʒ:ſi
quẽ illoꝛũ feciſſet in auctoꝛitate ſeu in bonis pociundis
eſſe maioꝛẽ.Que cogitatio vſq; ad verbum diſputatio
nis egreſſa eſt:nec hoc ieſum latuit qui oĩa nouit.Et in
terrogauit eos vt oꝛe ꝓpꝛio faterent᷑:quid in via cogitã⸗
do diſputando tractauerant At illi vllut erubeſcẽtes de
huiuſcemodi mentis infirmitate tacuerũt. Sʒ ipſe re
ſidens in domo quã intrauerant in qua de tributo red⸗
dendo pꝛeceptũ datũ eſt petro:vocauit eos.At illi vidẽ
tes ꝙ tergiuerſari non poterant in iülla hoꝛa acceſſerunt
ad eum interrogantes de quo cogitauerãt.et inuicem
habuerant diſputãdo ſermonẽ. Ipſa impfectio pꝛimi⸗
tiuoꝛũ cum chꝛiſto ieſu fundatoꝛe omniũ bonoꝛũ eſt ar⸗

gutio ad ꝓfectum noſirũ:ꝙ nõ ſatagimus in ſupno re⸗
gSno ſed in terreno quantũ facultas aderat haberi maio

res. Pꝛepoſtericat iuſticie oꝛdinẽ:q pꝛemiũ anteqᷓ; me⸗
reatur.et pꝛiuſqᷓ; laꝛet mercedẽ ⁊ ſtipendiũ querit an
teq; militat. Seinꝑ quidem virtus ex animo. actio ex
ope pꝛeferende ſunt pꝛemijs:qm̃ ſcõm deeretũ diuine
inſticie poſierioꝛes ſunt gloꝛie virtutiby Et regni maio

cet pꝛo virtute ſermonibus domini ſalua.

ritas niſi pꝛeceſſerit humilitas pegrine minoꝛitas nõ55⸗
ſuccedit.ꝛoinde ieſus a ſe pꝛouidus et ab ipſis diſci/
pulis requiſitus cõpꝛimens diſputationẽ ꝓnunciat w
ritatem:et exempliſicat in eo qui ſolã naturã ſapit Et
aduocat ieſus paruulũ:et ſtatuit eum in medio eoꝛũ ſe
cus ſe. Quẽ cum cõplexus eſſet ait illis.Amen dieo xvo
bis niſi cõuerſi fueritis et efficiamini ſicut paruuli: nõ
intrabitis in regnũ celoꝛũ. Quicunq; enĩ humiliauert
ſe ſicut paruulus iſte:hic maioꝛ eſt in regno celoꝛũ.Si
quis vult pꝛimus eſſe:erit omniũ nouiſſimus et omni
um miniſter Cum de regni maioꝛitate quereretur pꝛi
mo ianua cõſtructa et oſteſa eſt. ſcʒ paruulitaſ innocẽtie
qua nec ſibi quiſq; nec alij noxiũ inferet:et ea conſiſten
tia que ſcõm naturã eſt. Eſt enim natura quoddã bonũ
creatũ.ſed humana diſpoſita poſſe ex ſtudio melioꝛa nã
ciſci. ergo bona natura paruuli:ſed eo magis quo poteſt
p diſciplinã et ſtudiũ in melioꝛa ſuſtolli.et puritas mẽ/
tis et opis vt ſit vita ĩmaculata:et illa humilitas q ſem
per itur in nna et abiecta. et oĩs extollẽtia ignoꝛat᷑. Ygit
facta eſt humilitas ancilla oſtiaria regni dei.non que ad
ſubuerſionẽ interrogauit petrũ:ſed que vere credente,ʒ
ſi aſtiterit in regnũ celoꝛũ introuehit. Pꝛoinde ſi quis
pꝛimatũ appetit. humilando miſtrando alijs ex amoꝛe
in veritate ſubiaceat:et ſatagat puulũ fieri ſcõm aplm.
NMolite pueri effici ſenſibus:ſed malicia paruuli.Ad q́se
quanto amoꝛe chꝛiſtus cõtrahit᷑ipſius humane cõple⸗
xus paruuli quẽ in medio ſtatuit monſtrat.Exterioꝛa⸗
ctus ſepepꝛodit:quid occulti amoꝛis ſiue odij in mente
reſideat. Cõplectit᷑ paruulũ bꝛachijs chꝛiſtus blandi
