culti. Si occulti quomodo veri:Cur hanc infirmitatẽ

ſecxetioꝛeʒ fecit in his cum alios ante ſe binos et binos
pꝛemiſerit. Cur ſuos diſcipulos inoecultos et manife⸗
ſtos dimiſerit. An ſi eis ſaluatoꝛ occulte loquebatur nõ

erabat miſteria veritatis.An dixit aliud in occulto
quod in manifeſto ipᷣe non dixerit: cum ſuam doctrinã
mandauerit ſup tecta et ꝑ oꝛbem vniuerſum publice pᷣ

dicari. Aln erit aliqua ſimulatio in moꝛibo cheiſti. qð er⸗
roꝛ eſt credere.An erant iſti ꝑſpectioꝛes alijs cum qui⸗

terciuſdecimus

*.

bus chꝛiſtus moꝛe dominox haberet aliqua ſecreta tra⸗
ctare. Sed fateoꝛ chꝛiſtum non indigere conſilijs: ni⸗
hil ſecretum habuiſſe cum hominibo eſſe tractandum:

pꝛeter ſecretum ab eterno abſconditũ. miſterium fide⸗

lium fidelibus oculis ſuo tꝑe reuelanduʒ. Pꝛoinde qðᷣ
reuelandum diuinoet eterno conſilio fuerat. humano
non indigebat.nec pꝛo aliquo euentu rei occultatio hu⸗
iuſcemodiopus erat.Eleruntamẽ reoꝛ in his diuinam
ꝓuidentiam ad futura:et patientiaʒ ſuꝑ his qui adhuc
chꝛiſtifero amoꝛe non feruent. Futurum enĩ erat vt ali
qui tꝑe ſeue ꝑſecutionis ad hoꝛam ſe occultarent eſſe fi⸗
deles in ſubſidiuʒ plurimoꝝ:opoꝛtunitate pꝛeſtante in
ſanguine atq; moꝛte pati publice teſtiſicari pꝛo chꝛiſto.
M qui ꝑcurrit geſta martirum: hoc quod dicimus non
ignoꝛat. Et charitas vera ſufficit ad ſalutem: etiã ſi nõ
ſit ita ſeruens atq; pfecta:quod excludat penitus omnẽ
timoꝛem.imoꝛ nanq; pſecutionis ⁊ moꝛtis etiã ſan⸗
ctos viros plerũq; deterruit. Sed nec ꝑ hoc repꝛobari
meruerunt ſi doloꝝ metu ſepe abſterrebantur:et ſi non

queſiti deuitabant agones fugiebant facies tirannoꝛuʒ

et pꝛincipum:et perſecutoꝝ gladium abhoꝛrebant:et ſi
ſpecus et antra petebant:et ſi occultas habitabant ſepe
cauernas:dum a pſecutoꝛibus inuenti aut traditi et pe

nis exacti tenuiſſent in animo fidem.et confiterentur

werbis intrepidis chꝛiſtiferam veritateʒ. ultos enim
legimus ſe occultaſſe ad tempus alioꝑ vtilitatibo ſe ſer
uantes:opoꝛtunitate vero ſuꝑſtite toꝛmenta ſubiſſe p
chꝛiſto.et multos coꝛde pauido fugientes:inuentos tñ
letiſſime pꝛo chꝛiſio moꝛtis excepiſſe ſententiam. Hec
quidem in his duobo occultis diſcipulis autumamus

qui ad chꝛiſti ſepulturã cõuenientes.l ioſeph mercatuſ

eſt ſyndonem ad inuoluendum chꝛiſti coꝛpus: et libꝛas
fere centum mirre et aloes ad vnguendũ detulit nicho
demus. Cum vero debitis inſtrumentis ad defigen⸗
dum coꝛpus veniſſent ad crucem. ipᷣm deſixerunt et de
poſuerũt illa reuerentia qua valebant. Que hic obſer
uatio clauoꝑꝝ intrantiũ et exeuntium ꝑ dñicam carnẽ:
Quis qualiſue planctus:videre ſeculox oĩm reguʒre⸗
gem vexlut foꝛefactoꝛem de cruce deponi.reuolui mani
bus modice familie aſſiſtentis:tractari mambus mt᷑is
coꝛde cum ipſo crucifixe atq; defixe nunc arte doloꝛe in⸗/
trinſece mentie cum ꝓpius ipſa vulnera pſpiceret. Cui
erat etiam et tangendi atq; oſculandi libertas.cui pie
credo aderat et volũtas. Que plangendi cauſa. que hic

r-

iure copia lachꝛymaꝝꝑ ꝙ vnica vnici mater in hanc cala D
mitatem deuenerat:vt cogeretur illum tam turpiter

moꝛtuũ tangere.ſic aſpicere ſine crimine vulneratum
plagatum vndiq; huidum vtiq; atq; pfoſſum valide.
Cui dum crucifigeretur aſtitit.et ꝑcepit auribus blaſ⸗
phemias emuloꝝ. Dum alte clamaret audiuit: dum ſi
tiuit non valuit vt mater patienti filio poꝛrigere dulcẽ

a.
.

potum. Dum etiam moꝛeretur caput inclinatum aſpe

xit. et coꝛde doloꝛis tranſuerberato aculeo fere perſenſit
quem in aliquo iuuare nequit.Nunc vero doloꝛis au⸗
gmentum ſemetipſum in ſuo materno et virginali gre
mio reclinatuʒ.et officia ſe pꝛo funera cogitur muolue⸗

re moꝛtuum ex aliena ope ſibi pꝛeſtitis lineis.quem na

tum infantem inuoluit vilibus pannis. Et ad amari/
tudinis cumulum contra moꝛem matrum ipſum cogi
tur ponere in alieno ſepulchꝛo.quem puerum vagien/
tem in paupere pꝛeſepio reclinauit. Et vbiq; diſerte lo⸗
quele ſilentium. Jbivagiens infans fandi impotene.
hic moꝛti factus exranimis omnino non loquẽs.Ad an
guſtiarum faſciculum ipſa contra omnem vſum arta⸗
tur etiam ꝓpꝛijs manibo dveferre atq; tradere ſepulture.

non tamen aliud ſed amoꝛ quo filio ligabatur artabat.

S
lci
lia
to
ul
ſieſ
che
inle
tun
neke
lalu
gvo
woun
nint.
alin
trut.
ettol
pult
lo.
eeat
ſtue

hene
ſbila
late⸗
bere
tun
reb
ſec
len
coꝛ
enid
in te
adp
eſen
ſimi
niſiſt
bati
ſaen
nus.
toſan
len
ptan
num
mnoo⸗
nnk
Weo
non
diar

pul

Utracitie

Confternr
Mualtosenin
Ultanboſee
ntm ubiſeg
Moentootſ
entiam. De
RNWa
ephmemeſ
Wsetly
d Nrltmin
rig ſn
Nürnunter
Oebitolc
Mamnana .
Aintegzten
ruoletmani.
nunbos rs
Utte Den
Opeme (i.
lertzs e
Auſa. tehr
rinboncag

umn turpter
pullnerucumn
ſumvelice.
unbus ble⸗
uit dumſt
rigere dale

Pnntrn ſe.
ſceſetenft
M an
tvtninn

gturnvole
Nisgoenin
uanon
jiptomc
um vogien/
Gnſarl
linpokenn
is Nin
kſepulu,
ur onlu⸗

De paſſione domini ſaluatoꝛis.

Quis hic planctus. Que cauſa plangendi. Que abie⸗
ctio regis mundi. Que derelictio amicoꝛuʒ. Quis mo
dicus comitatus:Mibet potius ad conſiderationẽ/deuo/
tis relinquere: qᷓ; exinanirxe inexinanibile verbis. In⸗
ctum et cum lintheis de ſindone munda circumligatũ.
Lieſu coꝛpus ꝑ manus hox traditur ſepulture.in ſepul⸗
chꝛo ſcʒ ioſeph quod ſe fecerat excidi in pꝑetra: vt petra
in petra ſepeliretur.adumbꝛato miſterio ſed conuenie/
tia magna.! In quo nondum quiſq; poſitus fuerat:
ne reſurgens alter ab ipſo crederetur. vt poſſit inferri
calumnia ex pfidia iudeoꝛuʒ. Oꝛtus enĩ ſed non ille in
quo oꝛauerat fueratq; captus:et in oꝛto monumentuʒ
nouum ꝓ hoiĩe nouo.vt ſepultura incarnatiom conue⸗
niat. Nam dũ incarnaretur poſitus eſt in vtero virgi⸗
nali:vbi nondum quiſqʒ; poſitus fuerat.neq; ponẽdus
erat. Sic et in ſepulchꝛo nouo poſitus fuit:ante quem
et poſt quẽ nullus diuino miſterio poſitus extitit. Se⸗
pultus igitur eſt dñs ieſus:petra in petra.nouus in no⸗
uo.vniuerſoꝛum dũñs in alieno ſepulchꝛo.l ſicut mos
erat iudeis. lſuos moꝛtuosl ſepelire. Petra erat chꝛi
ſtus:ſuꝑ quam fundatur nłe fidei ſtabile fundamentũ
Et ſepeliebatur in petra ſqʒ in coꝛdibus hoĩm.vt petra
duris ꝑ fidem ſepeliendus hoc ſidei ꝑacto.vt hoĩes ma⸗
licia inſenſibiles velut petra recipientes viuam petram
ad vitam reuiuiſcerent:et fieret petrarum ꝑ inſtrumẽ⸗
ta fidei et virtutum.quadrataꝝ edificatio ſuꝑ chꝛiſtum
qui ſe fideli eccleſie ſue ſubiecit ſolidum fundamentuʒ
ſicut petro pollicitus eſt veriſſimus ſermoeius.Et ſuꝑ
hanc petram edificab eccleſiam meam. Et inter inſen⸗
ſibilia tale celebꝛatur miſterium: vt merito vnius volũ
tate ꝓpꝛia inſenſibilis facti alterum vero inſenſibile red
deretur Erat nempe inſenſibile coꝛpus chꝛiſti exanima

tum:vt velut alia coꝛꝑpa exanimata ſenſitiua virtute ca

rebat.Elerũtamen ad hoc vt ſepe factum eſt voluntate
ſe cõduxerat.Nec ipſum vnita deitas ammabat. Inde⸗
cens eſt deitati de ſeipᷣa coꝛꝑa oꝛganitare aut ſentire per
coꝛpus.Sepultura lapidea.ex natura deficiebat ſenti⸗
endi virtute. Mittitur igitur inſenſibile chꝛiſti coꝛpus
in tumulum inſenſibilem et mutuo ſe nõ ſentiunt: ſed
ad pꝓoſitum coꝛpus anima redit et agnoſcit et ſentit ve
re ſepulchꝛũ:qð nec ipᷣm in ſui natura mutatur.ante
ſimiliter et poſt ecdem modoſe habens. Impoſſibile

niſi ſoli deo:rerum mutare naturam. Sed quod cele⸗
bꝛatum non fuit in illa theca petrina. poꝛro ad futuros

ſideles cum chꝛiſtus mundo innotuit ſexuabatur Su
mus enĩ omnes filij ire atq; omnes dumtaxat in vte⸗
ro ſanctificatis exceptis naſcimur natura peccatoꝛes:et
inſenſibiles ſumus ad diuina cariſmata:mon enĩ coꝛru⸗

pta natura ꝑ naturam gratiam ſentit.neq; ſentire glo⸗-

riam ſperat· Quamobꝛem chꝛiſtus ad tꝑus factus eſt

in coꝛpe inſenſibilis coniunctus inſenſibili ſepulture ſi

gniſficatione tipica:vt inſenſibili homini ꝑ peccatricem
naturam ſenſibilitas veroꝛum bonoꝛũ tꝑalium et eter⸗
noꝛum:illius inſenſibilitatis merito redderetur ꝑ gra⸗
tiam. Et ecce petrina theca. Ecce petra exciſa: de qua po⸗
pulo dei plemtudo et aquarum copia magna defluxit.
Ecce petra remmon:ad quã vt euaderent ſe beniamin
filij contulerunt. Ecce petra: que iob riuos olei refunde
bat. Ecce petra ſancta:xefugium peccatoꝛibus erinacijs
Ecce petra:in qua dum anxiatur coꝛ hoĩm ſi ad illam ꝑ
fidem refugit exaltatur. Ecce petra ad quam male nr̃e
peccatoꝛuʒ ſoboles alliduntur. Sepultus eſt nouus ho/
mo in monumento nouo:vt eruamus veterem homi
nem:et induamus hunc nouum qui ſecundum deum
crearus eſt, YIncedamus viam nouam quam ipſe initi
auit in nouitate vite qambulsntes qſouſq; nouitatem

celeſtem beati capiamus. Sepultus eſt in alieno ſepul
chꝛo:quia ꝓpꝛio carerevoluit et carebat:Mec ſibi in hu/

manis aliquid ꝓpꝛium fecit:qui ſemctipᷣm venerat ho⸗/

minibus donaturus. Mec ſibi ꝓuidit aliquid pꝛo futu⸗
ro:vt etiam cura ſui coꝛxoꝛis derelicta: de ſepultura de⸗
cederet non pꝛouiſus. Ampꝑtinens eni erat.vt ꝓpꝛieta
tem quereret in terrenis qui venerat de ſuꝑnis:et pꝛo

nobis factus egenus. ab ineunte infantia pauperem et

liberam vitam a mundanis rebus tenuit:quam etiam
moriendo ⁊ in ſepultura monſtrauit.vt nec ſuis linthe
aminibus inuolueretur.nec vngeretur vuguento dep
pꝛijs confecto theſauris Nec curam viuens habuit quo
moꝛtuus humaretur.nec cuiq; moꝛtalium dixit pen⸗
dens viuens et moꝛiens vite inopiam et in omnibus
paupꝑtatem extremã. Aduolutus lapis ad oſtium mo⸗
numenti. pꝛeſignat adhuc pfidiam iudeoꝛum: et du⸗

riciam eoꝛum qui non crediderunt.qui nec a malis ope
ribus ceſſauerũt. et in coꝛdis duricia ꝑſtiterunt. Hic la

pis appoſitus eſt per hoſes remotus pꝑ angelos. Vlnuſ⸗
quiſq; ſibi pꝛofecto perſidiam et duriciam facit ſed nec
amouetur niſi ſuꝑna virtute. Oꝛans et moꝛtuus chꝛi

ſtus conſiſtit in oꝛto.vt ex oꝛatione ſua et moꝛte nobis
inuiſibilis oꝛti virtutum plantaria oꝛiantur:et ingredi

mereamur oꝛtum ſuꝑnarum delitiaꝝ melioꝛem.quam

qui conſtitutus ad deo pꝛimis parentibus fuit in eden

Mulieres vero chꝛiſtum deuote in vita ſequentes con
ſiderare ſepulchꝛum aſſiſtebant e regione ad ipſum ſe⸗
dentes:pꝛefigebant eni in aĩo ſi ꝑmitterentur ꝑnocta⸗
re cum moꝛtuo:quod et foꝛte feciſſent·niſi militum cu⸗
ſtodia fuiſſet appoſita:honeſtatis cura has excubias tẽ⸗
perauit.Aut ſi remote vt euenit inde quacũq; cauſa fu⸗
iſſent.diſponebant diligenti conſideratõne pꝛehabita
ſepulchꝛum iterum viſitare. Et reuertentes paraue⸗
runt aromata et vnguenta.et ſabbato ſiluerunt ſcom
mandatum.] Parauerunt vt amoꝛis feruoꝛ decebat.
Et his rebus affectũ animi oſtendebant et magna mi⸗
ſteria ex ipis deriuabant ad poſteros. ſed ſabbato ſilue⸗/
runt ſcom mandatum legis.vt etiam in bonis opibus
non ꝓcedatur ad hibitum ſiue votum legis regula pᷣter⸗
miſſa.ſed omia oꝛdinate ſcoᷣm dei legem fiant ex nobis.

SBepulto dño ſequitur ad connexionem geſtoꝛum. qd

iudeoꝛum tanta ſollicitudo ſed ceſſanter ꝓuida ſemꝑ
addidit quod efficere nequiuit. Cõmouit igitur pꝛinci⸗
pes ſacerdotum accedere ad pilatum. VUnde altera oie
que poſt paraſceuen eſt conuenerũt pꝛincipes ſacerdo⸗
tum et phariſei ad pilatum dicentes. Dñe recoꝛdati ſu
mus.quia ſeductoꝛ ille dixit adhuc viuens. poſt tres di

es reſurgam . Yube ergo cuſtodire ſepulchꝛum vſq; in

diem tercium.ne foꝛte veniant diſcipuli eius nocte ⁊ fu
rentur eum et dicant quia reſurrexit a moꝛtuis. et erit
erroꝛ nouiſſimus peioꝛ pꝛioꝛe. Ait illis pilatꝰ. Habetis
cuſtodiam.ite⁊ cuſtodite ſicut ſcitis. Illi auũt abeuntes

munierunt ſepulchꝛum.ſignantes lapidem cum cuſto

dibus.. Si hoꝛam et tpus huius conuentionis inſpi
cimus et acceſſionis ad pilatum.pꝛout eccleſia comme
moꝛat repugnant cerimonie iudeoꝝ videlicet ꝙ in tam
magno die ſabbati poſt paraſceuen ad pilatum occeſſiſ⸗
ſent. et cum militibo gentilibus tractauiſſent de cuſto⸗

dia ſepulchri. Mec eoꝛum infeſta ſollicitudo incuſiodi-⸗

tum coꝛpus dim iſiſſet ꝑx noctem. Sed hoc qð dicit al⸗
tera die de die moꝛtis intelligitur.in illa ſq; hoꝛa qua ſci
uerunt eſſe ſepultuʒ. Que de iure alterius future diei
er feſti reuerentia et cõputatoõne antiqua iam erat. Sʒ
ſi alteram diem in re vt ſonat in voce volumus intelli⸗
gere. mirandum cur tantuʒ diem ſabbati nominaliter
nõ expꝛeſſit. Et foꝛte fecerut p nucios qd ipi Rioetliter

4
☛

contradicentib⸗ cerimonijs facere nequiuerunt. SGed

oꝛdinem rei geſte nõ amplius ꝓſequentes cuius igno⸗
rantia periculum noſtre ſidei non imponat:quod factũ
eſt dumtaxat ſuccincta diſſertione traceemus. Magna

iniquitas hoĩm magna vilitas iudeoꝝ ꝙ etiam moꝛtuũ

criminare non ceſſant.ſeductoꝛem cheiſtum coꝛam pꝛe
ſide appellantes. Satis enĩ egerant:m ab ipo falſis ac⸗
cuſationibus impetuoſis clamoꝛibo moꝛtis ſentẽtia fe⸗
cerant condemnari. Sed qui odit ex ammo etiam ini⸗

micum quem interfetit aut leſit.ſemꝑ obpꝛobꝛioſe cõ⸗

memoꝛat:vt quia iniuſtũ ꝑſecutus eſt ipſe iuſtus appa⸗
reat. Et hec eſt irremediabiter odioſa conditio.cum ini
micum ꝑſequitur vel efunctum:et coloꝛat odium coꝛ⸗
dis ſui ex iniuſta macula quã impoſuit innocenti. Sed
ſemꝑ maloꝛum conſcientia. quia nequiter egit trepidat
et ne pateat malum qð iniuſte cõmiſit:inimicum etiã
moꝛtuum quotidie nouis accuſatõibus pꝛemit. Et fal⸗
ſi criminatoꝛes delationes falſas quibo pꝛeualuerũt in
hoſtem. quem ad iudiciũ conuenerunt ſemꝑ repetunt:

ne ſilendo confuſi viderentur. alauerut hunc vi⸗

uum ⁊ moꝛtuum ſeductoꝛem. Sed nec eos ſeduxit:ꝙ
ipoꝝ bono ab ipo ſeducti fuiſſent nam in eternam ſoꝛteʒ

eoꝛum fuiſſet acta ſeductio. Sed manſerũt mundo te⸗

naces:vt nec auellerentur ex verbis. Verũtamen au⸗
tumo: ſic locuti fuerint magno pꝛeſagio futuroꝝ.ã
viuens ſeduxit ad doctrine veritatem.ied vtiq; paucos
poſt moꝛtem vero innumerabilẽ hoĩm plebem.vt etiã
mundi huius imꝑatoꝛes et reges in illam ſeductioneʒ
Venſſe crediderint ſe foꝛe beatos.O beata ſeductio:in
qua qui ſeducitur gaudens ſe fuiſſe ſeductum: dolet tã
diu ab huiuſcemodi ſeductione dilatum. O vera ſedu⸗
ctio:que omnes conuicit erroꝛes:et ilico mente cogno⸗/
uit infallibilem veritatẽ. O ſecura ſeductio: que ſedu⸗
ctum abduxit a ſathana et regi oĩm aſciſciuit.que clau⸗
ſit baratrum patefecit ⁊ celum. O vtinã omnes ab hoc
ſeductoꝛe inſeducibiliter ſeduceretur.Allegant iudei ſe
ductoꝛis verba ꝙ tercia die ſurrexiſſe pꝛedixerat. Sed
ſi ſeductoꝛis fuerunt:cur oꝑe cõpleta noſcuntur. Sur
rexit enĩ iuxta verbum ſuum. Dꝛo omnib eoꝝ nequi⸗
cijs recurrunt ad pꝛeſidem:vt facilioꝛ ſit iniquitas vbi
adeſt auctoꝛitas.Et vocant dñm:cui voluntate nõ ſub⸗
duntur.Mꝛopꝛium eſt ꝑpuerſoꝛum etiã laudare quẽ odi
unt:vt ꝑnciant ipſi qð nequiter cupiũt. Inquiunt eti⸗
am. Ju be ergo cuſtodiri ſepulchꝛum. Quid facient re
ſurgentem cum tument in ſepulchꝛo latenteʒ. Sed va⸗
na ſollicitudo caſſaq; cuſtodia:vt cuſtodiatur a furto di
ſcipuloꝛum reſurrectio moꝛtuoꝛum. Sed hoc cõmen⸗
tum in eoꝛum relatum eſt triſticiam: qm̃ cuſtodes ipᷣis
reſurrectionis leticiaʒ nunciauerũt. Verũtamen de pi/
lati licentia ſignatuʒ eſt monumentũ. vt fertur ſigillo
ipſius et prineipis ſacerdotum adhibita diligenti cuſto
dia nulitum:ne intercluſum coꝛpus diſcipuli furaren⸗
tur. Sed hec omma erant future reſurrectionis teſti⸗
monium maximuʒ pꝛebitura· Interim parant aroma⸗
ta mulieres. vt venientes hoꝛa poſſibili vngant ieſum
Non eni eſſe poteſt. in abſentia dilecti ocioſus legitimꝰ
amoꝛ.et poſt moꝛtem exhibet dilectis obſequia ſeruitu⸗
tis. Et amoꝛis vehementia que ſepari nõ vult. eſtimat
difficlle moꝛtuum: quem ex om̃i ſe dilexerat viuum. Et
veneratur ſeꝑe reliquias eius:qui diſcerpſit amatus.
Et iam moꝛtuus viuit dilectus in anima diligentis:et
amans ardenter querit omne quod dilecti poteſt reno⸗
uare memoꝛiam. Sed quis qualiſq; dies qualeve tꝑs
quid agebatur: cum chaiſtus coꝛe in ſepulchꝛo iacebat
abſconditus.et aĩa in limto ſtabat cum patribo. Gaudi⸗
um omnibus angelis erat in celo:qm̃ chꝛiſtus pꝛo omè⸗

E

quartuſdecimus

nibus peccatoꝛibo penitentiam dignaz fecerat. fructum
q; pꝑenitentie dignum· Gemebat in inferno illa turba
larualis:qm̃ videbat ex latere diu detentã predam. quã

volebant antiquitate tempoꝛis eſſe pꝛoſcriptam.in pꝛe⸗

dam victoꝛis celici retoꝛqueri. Et dolebant ꝙ caſſo lalv

re pegerant. vt tam velociter moꝛti traderetur: quia ꝑ.
eum expoliati ſunt quem cruci nudum affigi ſuaſerũt.

Et augebatur deꝑdita pꝛeda triſticia. Exultabat anti⸗

qua turba illa parentum.pꝑ quos chꝛiſtus traduce car⸗
nis deſcenderat.qui videbant impleta pꝛomiſſa et pꝛe⸗

ſagia futuroꝛum et oꝛacula ꝓphetarum. Et intueban⸗

tur gaudio inenarrabili illam ſacroſanctam animã dei⸗
tati vnitam pꝛo illo tunc ſimilem eis ab ergaſculo car⸗
nis exemptam in medio ipſoꝛum alludentem eis/pan⸗

dentem ex intuitu ꝙ eos deſcenderat liberare et extra⸗
lere de illo lacu miſerie atq; de cuſtodia tartaroꝛũ.Aſpi
ciebant illam ineffabilem lucem.que oꝛta erat eis ſedGd
tibus in regione vmbꝛe moꝛtis:que denuo et longe ali

ter pꝛeter illam intelligentiam et ſidei claritateʒ quam

a deo viuentes acceperant interluxit. ſecuritate omni⸗
no concepta ꝙ eſſent vna cum ipſo de illo receptaculo

pꝛogreſſuri.
Erplicit liber terciuſdecimus de paſſione domini ſalꝰ
uatoꝛis.
Incipit liber quartuſdecimus de reſurrectione do⸗
mini ſaluatoꝛis.
Eracta in limbo
ebita moꝛa. et moꝛtis veritas
per ſepationem amime a coꝛꝑe
p per ſpacium tot hoꝛarum iure

patebat aderat qꝛ tꝑus vt ex⸗
pletis laloꝛibo moꝛtis peracto
miſterio poſt ligni penalẽ victo
riam.qua victus carne virtutt

ſactus eſt victoꝛ:vt nouitas celeſtis ꝑ reſurrectionẽ in
chꝛiſio capite inchoaretur. Pꝛoinde chꝛiſti anima ſacro

ſancta deſtructa lege tartarea inferni vectib reſolutis:

relictis cum demonibus ꝑeccatoꝛibb dignis detentam
diu ptãtem ſub tenebꝛoſo imperio merito ꝓpthoplaſtine
pꝛeuaricationis lucida poteſtate iure ſoluti ſanguinis pᷣ
cij triumphans eduxit:et coꝛpus repetit woluntarie qð
ſponte reliquerat nõ wlmentia paſſiomis:quanqᷓ; in
coꝛpalibus penis ad tꝑus ipſa ſeceſlerat et reanimatin
animatum:recaleſcit frigida caro.vnarũ humoꝛ ebul⸗
lit.vitalis ſpũs in omni ſua ꝑte inſeritur:et anima tota
in toto et tota in omnẽ coꝛꝑis partem reuertitur.ea ce
leritate qua in conceptõne deitas amma caro inſimul
ꝑ vnionem ad conſtitutõnem huius hoĩs cõuenerunt:
pꝛeda inui ſibilium animaꝝ in loco.aut vage vt anma
chꝛiſti decreuerat cõſtituta. Et eadem celeritate pꝛoſili
uit de clauſo atq; ſignato ſepulchꝛo in magnifico terre⸗
motu ad terroꝛem oĩm ⁊ memoꝛiã ceteroꝝ atq; ad exci⸗
tationem cuſtodũ:vt ipſi omnino fierent reſurrectõis
teſtes:qui ne tolleretur fuerant facti cuſtodes. Sed re
citem.l angelus dñi deſcendit de celo:cinus aſpectus e⸗
rat ſicut fulgur.et veſtimenta ſicut nix Mꝛe cuius etiaʒ
timoꝛe ſicut et terremotus exterriti ſunt cuſtodes et fa
cti ſunt velut moꝛtui. Oe pꝛe timoꝛe reſurgentis aut
angeli apparentis ſiue terremotus cõcucientis exterꝛi⸗
ti ſunt cuſtodes factiq; velut moꝛtui.timoꝛem infideli

um arguit.pꝛe ſubitatione potentis virtutis.cum ſenꝰ
tiunt inſolita fieri ſuꝑid quod a natura ⁊ ratione poteſfft
appꝛehendi:et deficit quod tantum humanum eſt cum
in actum diuina prouemunt. Et ſi iat adhe ſio fidei et

“

mo
Tens
fonll
requrk
eſe
wpre
fiump⸗
noꝛſon
leſacni
cttit
ſetrieir
umm.
noum
toerci
ſurit.
Cpiam
mmo
kecepte
vfum
hunc;
dicim
vitaln
tusen
toume
ullum.
belsce⸗
tuus:not
Inatos
ſimmito
ſerit ar

ſiabitn

et ſech
ſicutan
gerat.
lutim
aotion
ſplengo
ſepulch.
ſonlln
Urlng pe
Morient
Reins
eſe coſo⸗
orpeel
Guien
Dentat
opeegr
Mntet
wseſta
Tigun
Matee
ſenoge
furert
chiely
tis H
lEn
ſonch
ſunn
ecipe
init

Gctunt
turbe
n qus
inpee,
ſoltn
duiag
ſerüt.
taneit
Ecr
Ner
weben⸗
mid,
o N
ban⸗
eteen⸗
A
isſets
onene
dum
te ofnti⸗
eptnano

Dminiſal

one

bo

writas
Acnne
omure
ert

ſened
aleio.
vepitte

ctione in
ima ſav
eſolucie:
meentam
pheſine
inis
gtie go
nc; n
motin
ebul
gatota
cace
nſinnn
nenmnt
Gum
poli
lenei
eroe
rectös
Gelte
ctuse⸗
hoetig
jesetſe
nont
Ctern,
6
,
weſt

flm

geie

.

uamoꝛis:in ſecuritatem vertitur timoꝛ. Mullos enĩ vult

deus a timoꝛe terrente diutine detineriniſi quos inue
nſſet eſſe rebelles:nec tranſeunt motu coꝛdis in id ad
quod pie a ſuꝑna virtute vocantur. Eteni ſepe deus ter
roꝛibus vocat.et hmõi actiones ac adixſiones a nobis
requirunt:vt in finem poſitum ab eterno credatur ſic

eſſe qð agitur. Nihil ad calumniam deus agit necerpul
ſionem ntaʒ ab eo facit: cum opatur que ſenſus noſter
boꝛreſcit:magis quũt accedendi ad eum in his inuitato⸗

rium pꝛerogat. Cum vero ſic inuitati nõ tranſeunt ti⸗
moꝛ ſuꝑ hos ꝑpamplius inualeſcit: et velut moꝛtui pa/
uefacti redduntur. Sed ſollers eſt verbum et ſollertes
inquirit ad eius intellectũ cum nõ moꝛtui cuſtodes ex⸗
territi referũtur. Nam qui velut moꝛtuus dicitur nõ⸗

dum moꝛtuus eſt:ſed ſimilitudinẽ moꝛtis habet a moꝛ

tuoꝛum videtur geſtare figuram:non tñ mucrone mo⸗
tis exciſus:et conſuetudo loquendi plus qᷓ; writas hoc
induxit. Sed in eo modo quo dicitur nrᷣa inſtruentia
capiamus: Omnis infidelis atq; ſeuus peccatoꝛ in ani

ma moꝛtuus eſt: miſi reſipiſcat eternã moꝛtem ꝓtinus
recepturus. Mon tñ moꝛtuus dicitur ex moꝛe quo quis

vſum pdiderit ſenſuum q;uis in pectoꝛe ſpũs palpitet.
hunc velut moꝛtuum appellamus. Doꝛmientem etiaʒ
dicimus imaginem moꝛtis habere: cum viuat et caloꝛ
vitalis in toto coꝛpꝑe ferueat. Sed qm̃ tunc rõms ſopi⸗

tus eſt vſus et ieniuum ſiſtit actio ceterox: velut moꝛ⸗

tuum appellamus. Cum vero talis ebetudo ceſſauerit:

nullam moꝛtis ſimilitudinẽ ineſſe ſancimus. Sic infi⸗

delis peccatoꝛ vſq; ad exicium charitatis eſt velut moꝛ⸗

tuus:non tamen irreuocata ſententia eterna moꝛte da
mnatus.OQð ſi pſeuerat ille ininſibilis languoꝛ nõ in
ſimilitudine ſed in veritate moꝛtuus erit. ſi aũt abceſ⸗
ſerit argumentũ ſpiritualis curatõnis non vlterius ge
ſiabit moꝛtis imaginem. Et accedens reuoluit lapidẽ
et ſedit ſuꝑ eum. Deſcendit ad reſurrectionis locum

ſicut ad mcarnatõnis habitaculũ a doo miſſus ipᷣe deſcẽ

erat. Deſcendit vtiq; terribilem habens aſpecium ve⸗
lut impetuoſum fulgur:ad inſinuanda ſubitam illumi⸗
natiouem credentiũ et illam inuſſibilem lucem que in

ſplendoꝛibo ſuis varias intercapedines habet. Venit ad

ſepulchꝛum pꝛidie moꝛtis nũc reſurrectõnis immoꝛta

lis illa creata natura empirrei celiciuis.hic nunqᷓ; pere

grina pꝛo meritis denunciare reſurrectionẽ voluntarie

moꝛientis et ꝓpe reſurgentis meternũ non monturi:

vt eius qð poſſident atq; denunciant. nos oſtenderet

eſſe cõſoꝛtes ſi volumus eſſe credentes.Tertet ſexe ful

gur pꝛe ſubita actione ipius etiam choꝛuſcantis. Eodẽ
q; tipo angelus terruit: vt nouiter credentes quodam
oſtentu terribili ammurentur. atq; reuerberentur interi

us pꝛe amplitudine tante lucis. MNecnõ et velut fulgur

repente ſides reſurrectõis irradiat. Quis aſpectus cla⸗
rus eſt credentibo atq; ſuauis.in quẽ mentis aciem nõ

defigunt inſideles:ſed terrentur apparitõnis ſubita no
uitate:et terebuntur ineuitabiliter acrius cum in fine
ſe nouerint eſſe deluſos et excluſos a veris gaudijs re⸗
ſurrectionẽ altiſſmam nõ credentes. Et animalia ege⸗
chiel vidit incedere in ſimilitudinẽ fulguris choꝛuſcan⸗
tis. Sunt animalia terrena:ſcʒ homo leo vitulus aqui⸗
la. Sunt et ſubceleſtia que et deferendo regni euange⸗
lium:choꝛuſcando et mundũ ſubito et illuminando di⸗

ſcurrunt in ſimilitudinẽ fulguris chozuſcantis. SGed
nec ipoꝛuʒ merito tantus ſplendoꝛ:ſed virtute delatus
Nunc iterum ex celo venit celeſte animal fulguregʒ ha
bens faciem: vt terreni et celeſtes in vna reſurrectione

cõueniant.ex qua naſcitur reſurrectio beatoꝝ: et oſten⸗

gtur in terra natis eſſe poſſe ꝑticipium cum celeſtibo.

„

„

e Reſurrectione domini ſaluatoꝛis.

Et quod egechiel vidit in quattuoꝛ: nunc in vnitatem

vnius fidei.vnius euangelij.vmus beatitudinis conue

miſſe credat.Et rpi aduentũ extremũ fulguris aſpectus

tTenunciat:qui erit ipſo dicẽte ſubitus velut fulgur. Ni⸗

ualis albedo veſtium: gloꝛiam candidam reſurrectönis

oſtẽdit. Nihil niue candidius:nihil illa clarius. Reuol⸗
uit angelus lapidem.vt fidem faciat cuſtodibo: ꝙ chꝛi⸗

ſtus veraciter reſurrexit. nec coꝛpus eius diſcipuli eius

ſunt furati:qui ſtantibus cuſtodib nõ veniſſent paui⸗
di enĩ hĩes adhuc erant. Sed deſcendit celica virtus
ab humano abſoluta timoꝛe.nec ſepulchꝛi verita cuſto
des:que nec furatura coꝛpus aduenerat.ſed vt reſuſci⸗
tati hoĩs remouendo lapidẽ oſtenderet veritatẽ. Celi⸗
ca virtus cuſtodit ipᷣa ſepulchꝛũ donec inimicis cuſto⸗
dibus ſidem faciat. Similiter ⁊ duotis mulieribo que

ſepulchꝛum ad vnguendum impo:tune coꝛpus vene⸗-

rant viſitare. Nam ſuppoſitus lapis duriciam incredu

non remouetur.vt reſurrectionis nouitas inclareſcat.

litatis oſtendit. que niſi ab inuiſibili et ſuperna virtute

Beget in dxtera. vt in reſurrectione chꝛiſti membea
cum capite dextera paterna eius merito amplexetur: et

abſoluamura leua.ſuꝑ quam doꝛmiuit vſq; in hanc ho-

ram cum ꝑpetuata damnata ꝓpagine miſer adam.Aſ⸗

ſerit aũt aiter et alter euangeliſta duas celicas affuiſſe

virtutes.vna caput altera pedes ſepulchꝛi cuſiodiens.

vt oꝛe duarum ſeu duplici teſtimonio fulti chꝛiſtum re

ſurrexiſſe credamus.vt vnus etiam angeloꝝ caput cu⸗

ſtodiens naturam diuinitatis alter pedes obſeruans.
veritateʒaſſumpte atq; ſuſcitate carms inſinuet. Qui

venientib ſummo diluculo mulieribus reſponderunt

chꝛiſtum reſurrexiſſe. nouitate celeſui viuere aſſerentes
Et confoꝛtant ipſas expaueſcentes pꝛe timoꝛe vultum
defigentes in terram. velut inſolite videre angelicã cre
aturam. quam non expauiſſet reſuſcitati mater. ſi nõ fa
tigata doloꝛibus debilitata membꝛis cum alijs ad ſepul

chꝛum ipſa veniſſet. An foꝛte ideo ſietit nõ veniens qꝛ

iam filius reſurgens moꝛtuus ipam pᷣhonoꝛauerat ve⸗

lut pꝛe ceteris in ſui moꝛte doloꝛe pfuſamꝛ:et dilis enteʒz

argentius et expectantem anxius reſurgentem. Et pꝛe⸗
honoꝛanda erat in reſurrectõne virginitas que in incar
natione ipᷣm ad hoc ſuſccperat:vt pꝛo nobis moꝛeretur

atq; reſurgeret. Et dignu erat vt que natum pꝛius ipᷣa

pꝛioꝛ adoꝛauit atq; ſola ſuſcepit de terris: pꝛius aſpice
ret regreſſum ab mferis. Ipſa ſiquidem angelop et ho⸗

minum iam ſacta regina.et ſuꝑ omnes virtute pꝛeful⸗

gens meruit in nouitate celeſti altius honoꝛari. Id di⸗

xerim ante omnes alpicere filium reſurgentẽ: no quia
mater ſed quia charitate pollentioꝛ. Et qina om̃ia oꝛdi⸗
nate diſponit.iure ſeruandi oꝛdinis hanc ſingulareʒ in

virtutibus femina reſurgens a moꝛtuis pꝛimitus ſuãꝗ

exhibendo coꝛpalem pꝛeſentiã honoꝛauit.terminũ dan
do ſingultibo cuius coꝛ doloꝛis machxra pfoderat.. Sʒ

tres mulieres venientes vnguenta dferentes aroma⸗/
tum pluris in deuotione qᷓ; pondere.ſummo diluculo

memoꝛes magni appoſiti lapidis:nõ immerito heſita⸗
bant ad inuicem conferentes.! Quis reuoluet nobis

lapidem ab oſtio monumenti. Moꝛa qua mote ad ve⸗
nmienduũ tenebꝛoſa erat.nam dum adhuc tenebꝛe eſſent

weniunt ſed oꝛto iam ſole ad monumentum ꝑpuemunt.

Nanm incipere omes amme tenebꝛas nõ repellit. pꝛofe⸗

ciſſe ſpectat ad lucem. Confabulatio pꝛetendit gmoꝛeʒ
cum videre querunt ſepultum. Pꝛeoſtendit infirmita
tem. cum de lapide remouendo queruntur. ſed innuit
inagnitã ſingularitatẽ. cum reſonat inter verba. quis

renoluet nobis. jac ſi ſole quererent. et ſi eis dumtaxat
non alijs eſſet chꝛiſti reſurrectio a moꝛtuis opoꝛtuna.

.
4

66–
6
4

7

Weg peruementes introeunteſq; in monumentum.

viddent reuolutum lapidem. quia vbi humana vir⸗

cus diffidit. virtus ſupna perficit de celo pꝛeſtat auriliũ
bis qui pie de humanis atq; terrems diffidüt. Et ob/
ſtupuerunt: Inon tamen ob remotionẽ lapidis: quan⸗/
tum ꝓ vacuitate ſepulchꝛi. gSemp obſtupuit humana
conditio: cum aliqua conſpent fieri ſupꝛa ſenſi um. Et we

lut neſcientes quid de coꝛpe factum eſſet ſtupoꝛ oppꝛeſ/

ſerat: quibus ſupm ciues blauda woce loquuntur velut
adhuc peregrinig in terris: quas expectant habere cõci⸗

ues in ſuveris. Conſternate ꝓtinus erant: et vultum

pꝛe triſticia in terram defirerant. Quam vultus pꝛocli
unitatem moles inſidelitatis unpꝛeſſerat. GFides reſurre

ctionis:pꝛimum hoim mentes erigit ad ſugna. Soluʒ

adhuc terrena ſapiebant:que vultum in ima eiecerat

vultus quippe hoĩm cognitönem impoꝛtat. Sed me⸗
lius iob longe ante pꝛenouerat cum dicebat. Lux vul⸗

tus mei non cadebat in terram. Pꝛimam ſiquidem an

geli vocem ſecuritatis emittunt dicentes. MNolite ti ⸗

merc. Pꝛopꝛium eſt angeloꝛum confoetare nutantes
et pꝛeſtare ſecuritates cimn diuma ꝓuidentia in terris

ſepe facit eos aduemire legatos. Sed omnino eſt demo

num aduerſa conditio etiã cum ſe gmittente deo in lu⸗

cis angelos tranſſigurant:vt non lecuritatẽ ſed inferãt

ſepe pauoꝛem.et in dubijs implicent nõ abſoluant.Ac
p hoc multi crediderũt archana ſuſcipiſſe de Uens qui
per eos qui ſe traningurt in angelos lucis.illuſiones

ab inferis ſuſceperunt. Pꝛimũ eſt ciuium ſuꝑnoꝛuʒ re⸗
mouere timoꝛes:et abigere tenebꝛas ignoꝛantie. DPꝛo⸗

inde reſurrexiſſe denunciant ieſum: quem velut moꝛtu
um carentes lumine fidei requirebant. Et vdicuͦt. HMõ
eſt hic · Quia impoſſibile fuit a ſepulchꝛ anguſtijs de⸗

tineri. nec petrina theca retinere potuiſſet coꝛpus deitati

vnitum: quod etiã anima ſimnliter vnita ab inferis re⸗

diens animauerat. Mon eſt hic: nõ coepis ſubſtantia ſʒ

qualitate mutata. Et ißm notum fieri in gallea denun

ciant. ſicut ante moꝛtem ſepe fuerat pollicitus. Derfici
unt legati ſepulchꝛi omnẽ legatione in intelligibili ſen

ſu eis a reſurgente impoſitam.et in memoꝛia reuocant

verba dñi ſaluatoꝛis.aue fidelter mente retenta tene⸗
bꝛoſitatem incredulitatis auertuntcum vero labuntur

infidelem relictũ efficiunt.. Recoꝛdamini poꝛro inqui

unt qualiter locutuſ eſt vobiſcum adhuc in galilea cum
eſſet dicens. Quia opoꝛtet filium hoĩs tradi in manus
hominum peccatorꝛet crucifigi. et tercia die reſurgere.
Et recoꝛdate ſunt verboꝛum eius. Et de nutantibo di⸗
ſcipuiis ne amplius heſitando cõtriſtentur. et de petro
vertice apoſtiolici cꝛi.ne trine negatõnis ſit memoꝛ pᷣ
cipuam curam gerunt:cum ipſum ſingulariter nomi⸗
nant dicentes. Ecce locus vbi poſuerunt eum. Sed
ite dicite diſcipulis eius et petro: quia pꝛecedet vos in
galueam. Ybi eum videbitis ſicut dixit wobis Ecce le
gati celeſtes reſurrectionis ꝑ omnia virtutem oſtendẽ
do.locum rememoꝛando quod ꝑ ieſum fuerat ante pꝛe

dictum:et monent vt ꝑgant ad aplicum choꝛum:cuius

clamoſo concentu ipia reſurrectio ꝑ vniuerſum oꝛbem

reboatura erat. At ule exierunt cito de monumẽto cum
timoꝛe et gaudio magno nunciare diſcipulis ſuis. Et
nunciauerunt hec omnis illis vndecim:et ceteris o⸗
bus.]Erant enĩ diſcipuli cum apoſtolis:qᷓ;uis apoſtoli
pꝛerogatiua p chꝛiſtum conceſſa fulgerent. Et ſepe apo

ſtolos diſcipuloꝝ legimus noĩe appellatos: diſcipulos
vero apoſtolico noie nunqᷓ; functos. Sed par cura erat
angehls de aplis atq; diſcpulis:quos omnes ſub diſci⸗
puloꝛum noĩe nuncupauit. quod et mulieres pꝛout ac⸗
ceperunt ab angelis edixerunt. Quod autem in marco

2

legitur. inuaſerat eas pauoꝛ et tremoꝛ:et neminiquic

rr=

.

4

4

—

q́; direrunt. timebant eni. Intelligendu ꝓtinus. ꝙ
nemini quicq; dixerunt.pꝛeterqᷓ; aplis et dicipulis. de

quibus tant ũ acceperant ab angelis in pꝛecepto. Non⸗

dum erant alijs q́; duectoꝛibꝰo tam alta pandenda miſte

ria. Eſt nempe celeſtis puidentie atq; xeritie chꝛiſtiane
noua rudibus non reuelare miſteria. et carnalia ſapien

tibus ſpiritualia occultare. quouſq; ſo:mam diſcipulo⸗

.

rum accipiant in ſcholis gratie: pternuſſa pꝛudentia car
nis iugiter excubantes. Erant aut he mulieres. maria

magdalena et ſalome et cleoghe. et iohanna et cetere jq

cum eis erant.que viſa in ſepulchꝛo auditaq; ab ange⸗
lis apoſtolis nunciauerũt:que viſa ſunt apud illos qua
ſi deliramentũ ſeʒ verba iſta et nõ credebant illis.Ten⸗
ti apoſtoli adhuc infra cacereʒ pure humanitatis ⁊ ſen
ſualitatis incluſi:et chꝛiſti verhoꝑ immemoꝛes aut cir⸗
ca iulla penitus infideles:veſana credunt: que ſuꝑꝛa na/
turam facta referuntur et angeloꝝ inſolitam viſionem
atq; loquelam autumant eſſe ſtulticiaʒ. Nec dumtaxat
ipſoꝝ fuit taliter he ſitare. ſicut ante ambulanteʒ ſupꝛa
mare crediderunt eſſe fantaſma:verum eſt etiã omniũ
qui non ſunt alta fide ꝓtecti in ſimilibs vacilare: poti⸗
uſq; delirare dicentes credere.q; ꝙ verum dicunt ſana
mete referre. agdalena vero que amabat ardemius
ardentioꝛbus amatoꝛib ex diſcipulis eſt locuta:petro
videlicet et iohanni·velut mente capta doloꝛib et deſi
gerijs videndi dicens. Tulerunt dñm meum q mo⸗
numento:et neſcimus vbi poſuerunt eum. Anxietate
atq; rapacitate loquendi eius qð dicit actoꝛes.nõ expri
mit.quos iudeos magis vero ipos angelos referentes
atq; ſepulchꝛũ obleruanteſ.in ſua mente intelligamus
eſie ſublatos. Que petrus a iohannes mente hupida 7
cum ſemigaudio audientes ad ſepulchꝛum vnammes
cucurrerunt:qᷓ;uis in currendo coꝛpoꝝ nõ fuit equa fa⸗
cilitas cum ad ſepulchꝛu m citius iumoꝛ coꝛpe diſcipu⸗
lus adueniſſet:led in monumentũ pꝛioꝛ non introiuit
ſed qui poſterioꝛ nõ tam concito gradu venit. Elbi pꝛe⸗
termiſio allegoꝛico ſenſu:magnaʒ in moꝛibo nouimus
rõnem. Sepe nouiciavirtus cum pꝛoſeſſa contendit.et

quanq; videatur nouitate feruentioꝛ: ꝓfefſa vero expe

rientia ſolet eſſe ꝑfectioꝛ. Pꝛobata ex pꝛiſtinis moꝛib⸗
virtus er conſuetudine vileſcendi citius ad humilia in
clinatur:et moꝛi noſcitur eſſe paratioꝛ.quod petrus an⸗
tiquioꝛ in monumentũ humilitatis ⁊ moꝛtis ſecurius
mngreciens figurauit. Geruet ſepe muſtum cum ex toꝛ⸗
cularibvexhauritur.ſed in quam qualitatẽ deſinat igno
ratur:quod aũt diu quieint in vegete oſtendit in quam
