ieſu chꝛiſti cognitiõe. Cui enĩ non pꝛeſto ſunt hec ceecus

eſt et manu tentãs:obliuionẽ accipiẽs purgatiõis vete

rum ſuoꝛũ celictoꝛũ.Ecce miſteriũ gratũ adeſt neceſſi⸗
tas miniſtrãdi:hec ſunt in quibo miniſtrandũ eſt lbvno⸗
rum omniũ largitoꝛi.
De ſngtton ingomorix languidoꝛũ energuminoꝛũ
ſcõm marcũ et lucm. Capitulum X
Elſpere aũt facto cum ſoloccidiſſet omnes qui

v habebant infirmos.et multos demonia hñtes

et varijs languoꝛibus ducebant illos ad eum.
Et erat omnis ciuitas congregata ad ianuã.At ille ſin
gulis manus imponens curauit eos:vt adimpleretur
qð dictum eſt ꝑ iſaiam ꝓphetã dicentẽ. Apſe infirmita
tes noſtras accepit:et egrotationes noſtras poꝛtauit
Curationẽ infirmoꝛũ et varie languentiũ ⁊ energumi
noꝛũ:p tempus et locum et modũ euãgeliſte deſeribũt
Vleſpere facto ſole hñte iam occaſum omnes male ha⸗

bentes ad dñm deferunt᷑ vt er hoc agnoſcamus pꝰ moꝛ
tem imo ꝑ ipoſam chꝛiſti moꝛtem mundo fuiſſe redditã
ſanitatem. Mecnõ cum adueſpaſcit terrens pſperitas

go
pu
ſen
mt
ten
N
Pon
io
tere
ſale
urn
Cbee
no
Cri
Pon
ſen
jmit
S
tun⸗
ſert
ws
Dr

2
an onn Nrrisbsh. ob. S hA O ſand g RX„ο

De vita domini

Baluatoris

ade ant cum humana claritas obſcurat᷑ in nobis:tũc eſt tẽ⸗ monium:ſcʒ ꝙ ieſus hominũ infirmitates accipit in no
malſe pus pꝑcipiende ſalutis.His ſplendentibus deſuꝑ male ticiam vt argumento medicine ꝓpellat: et egrotatiões
unnſſuz ſe hatentes ad chꝛiſtum non vniunt. Quouſq; huma hominũ poꝛtaturus velut qui freneticũ ſuſtinet ⁊ queli
Dlillisfe na claritas terrenos homĩes circumfulget:quouſq; ter bet infirmũ volens adhibere ſalutẽ. Poꝛtat chꝛiſt? egro
iaei rena pꝛoſperitas hominibus placet ad clarum illũ vtiq; tariones cum tolerat ſepe cadentes: cum expectat vt re
licglne nõ venit᷑ qui celeſtem claritatẽ hoĩbus repꝛomiſit: nec ſipiſcant cum ilico nõ punit put iniquitas exigit! Exi⸗
onn iſta diuina querũt humanis electi:ſed cũ ignominia facies bant autẽ demonia ꝑ impoſitionẽ manus chꝛiſtia mul⸗
necoͤtu/ lominũ implet.tunc querunt nomen eius.Tũc enim tis clamantia et dicentia:quia tu es filius dei. Et incre
müä chei ignommia facies hominũ pꝑfundit᷑ cũ vrget in occaſum pans non ſinebat ea loqiu:quia ſciebant ipſuʒ eſſe chꝛi
ut dem terrena felicitas.Cunc ſiquidẽ ad eum ducunt᷑ infirmi ſtum Quia expellebant᷑ exibant:nmon voluntarius eoꝝ
mportie ſcilicet qui pꝛoni ſunt ad eadendũ.fragiles ad reſurgẽ/ erat egreſſus. Inſatiabiles ſunt in malo. Stetiſſe ꝓti
ang egen dum Infirmi ſunt a quibus vitioꝛũ ingreſſu oĩs virt⸗ nus voluiſſent quouſq; animas detraxiſſent ad loca tar
trvigebet abceſſit.Cenent᷑ varijs languoꝛibus qui multiplicibuſ tarea. Et clamabant non per ꝓpꝛias voces. Carent eniʒ
noͤbatete amoꝛibus languent. Mihil a deo aĩas hoim laãguidas fa inſtrumentis quibus vorx diſerta foꝛmat: ſed per voces
coͤcure⸗ cit:ſicut multipliciũ rerum multiplicata dilectio. De⸗ illoꝛum a quibus egrediebant᷑.quos inuite dimittebãt ””MM
los con/ moma ptinus habent quoꝛũ eſt deſperata coꝛrectio:qui Et dicebant quia erat qui ea expellebat filius dei. Hoc rv— ſhGar E 1 R
deſtiaſur ſemꝑ ſupbiunt.qui demonia ꝑ contumacẽ inobediẽtiã enim ideo cõclamabant:mirabilẽ potentia et ineuitabi 8
nobſec imitant᷑ Et omnis ciuicas congregata erat ad ianuã lem ſupꝛa ſe ſentientes.cui reſiſtere nequibant Et qñ
n In domo ſimõis adhuc erat ieſus.nec ſanata ſoctu ſta ſciebant quis eſſet chꝛiſtus ſcilicet dei filius. vt tacerẽt
eerte⸗ tum diſceſſit:expectabat enim alios infirmos quibo con⸗ dñs increpabat wlut eoꝝ vñs wellut deuitans humanã N — Q
Rr iactantiam.q;q; nullum vitiũ chꝛiſtum potuiſſet cõtin vi⸗ eGey DnrSS ,.

giizſin ferre volebat remedia ſanitatis. Et bene in domo ſimo

ſipſamn nis erat ſqʒ in domo obedientie in qua ſanatur male fe⸗ gere. Et ne in poſterũ deaperent õ n In
ſemnt bricitãs:ante cuius ianuam multitudo ciuitatis expe⸗ ti fuerint cõnectere falſa Wris conſimiliter vera ſa 18. —
fbiie ctat.vt ſanet infirmos et energuminos liberet:vt vide Maxime coꝛam turbis et indoctis demones arguit:ne
d at illa ſigna que ante nemo hominũ fecerat. Beati qui crederent inter confeſſionẽ deitatis pietatis in eis ali
naſgb ante domũ obedientie cõgregant᷑. In obedientia chꝛi⸗ quid remanſiſſe. Etiam nolebat innoteſcere mundo pᷣ⸗
WE ſtus erat vſq; ad moꝛtẽ crucis. In obedientia chꝛiſti p/⸗ dicatione demonũ:quibo apparebat vita doctrina ⁊ oꝑpa
dini ne, thoplaſti in obedientia cõꝑenſat᷑.Ad obedientiã chꝛiſti⁊ tione miraculoꝛũ. Oaxime vo nobis ſalutare dogma pᷣ
W eccle ſie opoꝛtet accedere:ſi qui volunt conſequi dᷣ inui ſtruit ne ſupboꝛũ et repꝛoboꝛũ hoĩm aliqua bona modi
matafu ſibilibus vulneribus ſamtate Renſe ſingulis manꝰ ca cum egerint acceptemus ne videamur ſimul et ma
erente i imponens curabat omnes Magnũ ſecretuʒ offert ꝙ la hoꝛrida eoꝛũ accepiſſe dignant᷑. Poſtremo ne quẽpi
noreſti chꝛiſtus poſſet omnes ſolo verbo aut voluntate curare. zmarwolernus Meer wram doctrinãa:ſi vita neq;; exri/
itmin, ꝙ ſingulis manus imponebat Vna eſt dei potentia dei terit. Etenim demonia vera dicebant:ſed in omnibo re
. Bie virtus.dei gratia que omnes ſanat: ſed ſingulariter et pꝛobi erant. Heu multoꝛũ chꝛiſtianoꝛũ niſeranda con
nings: ſingillatim imponitur ſingulis:quia ꝓpꝛijs et fingulari ditio:qui ſimiles demonijs facti ſunt chꝛiſtũ confiten⸗
egien⸗ bus infirmat᷑ quiſquis peccatis. nec omnes vno vitio tes et vitam odientes:ſed vtinã non peioꝛes.Nam de⸗
ichiſio languent aut vna ürmunte peccatoꝛũ laboꝛant. Erpe mones ecunt et cõtremiſcunt:puerſi vo ſepe credũt
nouima dit vt ſingnlis adhibeat medicamenta peccatis pꝛotin et non verent. . . .
ſſterher run ſicut inkirmitat coꝛꝑaliũ ſic et ſpũalium cura ſit De epꝛoßh quem curauit ieſus in deſcenſu montis:
di, a contrarijs. Nam aliter timoꝛ mentis ex genere. aliter ſcðᷣm matheũ marcumet lucam. Capitulũ XxI
jmüſrrei ex ere.aliter cõcupiſcentia dñandi.aliter elatio ſpũs ali⸗ Elmma mundicia creaturã rationabilẽ immũ
tinaireh ter ꝓpꝛia reputatio.aliter pꝛeſumptio.aliter philargiria S danm eſſe non patit᷑:et in vtraq; ſubſtãtia ipſaʒ
ntin ti aliter rxenodorxia. aliter indignatio. aliter dedignatio. ali mundaturus aduemt ſi ab oꝛiginali et ab his
more inr ter furoꝛ· aliter negligentia.aliter incõpaſſio.aliter emu contagijs que woluntate cõtraxit velit ipſa mundari:qᷓ;
kſoonent latio.aliter caſtrimergia.aliter immũdicia mentis.alit᷑ qᷓ; hic omnes coꝛpoꝛũ maculas nõ abſtergat relinquẽs
lſwſr cum ex ipſa lapſus eſt coꝛpis.aliter appetitus aliter ap/⸗ in electis ſuis in reſurrectione generali penitus abſter
threus petitus mali alterius aliter cacocoꝛdiu.aliter cacouerbi gendas Et ſe dedit infirmis obuium vt inueniri poſſit
toͤs ſe um.aliter cacogeſtiũ. Omnia iſta et his ſimilia curatio ab eis ad ipſoꝛum curationem:a quacunq; in rmitate
ſtnceſt nem diuerſimode ſuſcipiũt cum ſanant᷑.Nec omnium tenerent᷑. Ende cum deſcendiſſet ieſus mre 1tur
eſo⸗ eſt vna maloꝛũ affectio:et ſi pluriũ hominũ eſſet nõ tñ be eum ſequerent᷑:ecce lepꝛoſus enircen oꝛabat eum
omniũ eque intendit᷑ Sed iũlle quẽ latere nihil poteſt q dicens. One ſi vis potes ine mũdare Ecce occurrit ho
nirori omnia deſup ſpectat.qui libꝛat hominũ volũtates.qͥ no mo ieſu ad noſtra humilia ndenia 4 noenie ſed
uit figmentũ noſtrũ:qui oĩa mala trutinat in ſtatera iu ab infirmitate noteſcens:quia lepꝛoſus erat. 1 lo mo⸗
Nosi ſticie.qui non fallitur in ponderibus ſinguloꝛũ:qui pec wo lawꝛans qui erat in pulo ntent chi ri pꝛo ſti
bites cata videt quõ inſxreant qᷓ cauſa in xreant. qm tenacit pe viuendi licitum inciut N 1 vem
eum. inhereant. q; longa ſeu recenti conſuetudine inheꝛeant. lucas in vna ciuitate ſcribit ad do nuunmutn acce :nõ
leſin qui habet omniũ medicaminũ apothecã ſingulis manꝰ tamen aduerſat᷑ matheo aui on in mmortee cẽſu:qꝛ
tetur imponit:oiĩbus nõ vnam ſed ill adhibens medicinam poſt illum deſcenſum hoc actum Euan ica ſcriptura
quwuã erpedire cõſpexerit: idcirco ſanaturus inftrmos ſin) coõmemoꝛat. Et adoꝛabat eũ: p quẽ credidit conſeq poſ⸗
m V gulis manus imponit/Abietiã ãttẽdi᷑ mmarima digna⸗ ſe ſalutem. Cultu latrie adoꝛabat:in quo ſe purũ homi
uuc, tio 3äs nemſchꝛiſtum vo deum et hominẽ fatebat. toꝛe pfi⸗
un miſſam maliciꝗ.· Et tangendo reſouet bonã naturaʒ cũ ter chꝛiſti ẽ potent effectiua wlũtas vt oĩa q wlit poſ
ni expulit quod illam infecerat:vt adimpleret᷑ qð dietum ſit efficere cum dieit Domine ſi vis potes me munda⸗
eni eſt pvyſaiam ꝓphetã dicentẽ. Apſe infirmitates noſtras re Camen velut dubius vtrum velit ſupponit conditio
ne accepit:et egrotationes noſtras poꝛtauit Longe ante ꝓ nem:quam ꝓtinus non premiſiſſet ſi ſauiſſet quanto
phtauerat yſaias quod nunc matheus aſſumit in teſti amoꝛe ſuꝑ homies ferebat.et ſi ſui cauſam cotng i
. V AN aa 4
. re r O.οι

Qn PI WBneni

2
. ſ ₰ yn.
„ SO e.
Ilyn P dend l en

aduentus:qm̃ nil aliud q; amoꝛ ad terꝛam eum de celis
eduxerat.nec ob aliud venerat qᷓ; mũdare infectoſ:vt oĩ
contaminatiõe deterſa in ſuꝑna poſſit inferꝛe mũdatos

qð etiam non ſolũ ſubiſſet. Sed ignarus hic lepꝛoſus

erat. an eum dñs mudare dignaret᷑: cu ipſe ſe ſentiret
indignum. ita verba ſue petitionis et affectiõis ſubmiſ
ſe pmebat dicens. Oñe ſi vis potes me mundare. Si
vult poteſt. ſi poteſt vult.ſua voluntas ſua potentia eſt:
nihil enim vult qo non poſſit et nihil facit inuituſ:noꝛ
dinatiſſima eſt oꝛatio nec habet quin tranſeat oppoſitaʒ
nubem ſi tñ qð dñs velit cõcedere petit᷑vt nec alia im⸗
poꝛtunitate ſatagat inflectere concedere poſtulata vadẽ
tem qᷓ; ad ſimilia voluntatẽ referre qð petit · Petitio re
lata in voluntate rogati nullas calumnias patit᷑:xepꝛe⸗
ſenſione caret.omnibus licita eſt: ſi non admittit᷑ iuſte
tamen poꝛrigit᷑. Sic petere omnibo conceſſum eſt. Do⸗
mine ſi vis:potes mihi qð quero conferre.Necnõ et in
oꝛe iure damnandoꝛũ cõgrue verbũ ſonat. Si vis po⸗
tes me literare:qm ſi de decreuit qð querit᷑ fiet.ſin au
tẽ poſtulatio tendit in vanum. Hoc eni mõ mardoche
pꝛo populo ſuo liberando ante dñm pꝛeces fundebat di
cens. Domine rex oĩpotens in ditione tua cuncta ſunt
poſita. et non eſt qui poſſit reſiſtere tue volũtati:ſi decre
ueris ſaluare iſrael cõtinuo liberabimur. Jeſus aũt vi⸗
dens ꝙ in volutatẽ eius referebat᷑ petitio:annuit ſic hu
militer depꝛecanti Et extendẽſ manũ ieſus:tetigit eũ
dicens. Tlolo. Oundare etigit eum qui ꝓhibebat᷑a
lege.qn ipſe dñs legis erat:mec ſub lege moiſaica tene⸗
batur. Et ꝓpter lepꝛam nõ abhoꝛrebat vt homo:quã vt
deus creauerat ipie naturam. Extenſio manus eiꝰlargi
tate bñficioꝛũ iuſte petẽtibus monſtrat.Lactus vo ad
melioꝛa eſt excitatio.Elult ⁊ ilico efficit cum dicit: Mũ
dare. Imperatiuũ eſt verbũ· Parent omnia impio eꝰ
Et confeſtim mundata eſt lepꝛa eius Recõuerſa lo⸗
cutio non ex veritate rei ſed ex vſu loquendi.qm̃ nulluʒ
malum purgationẽ ſuſcipit caret ſubſtantiua poſitione
ſed natura bona purgat᷑ a malo. Mon eni illuminant᷑ te
nebꝛe:ſed fugant᷑ a luce.Nõ mundat᷑ lepꝛa. Nihil ſupꝛa
ſeipſam alterius mali habebat a quo mudaret᷑:neq; ma
lum alterius eſt ſubſtrata ſubſtantia. Solũ qð bonum
eſt malo ſubijcit᷑.quod bonũ natura eſt ſine malo eẽ poſ
ſet:malum vo pꝛeterq; in bono exiſtere nõ habet Quid
ergo. Non mundat᷑ lepꝛa.ſed lepꝛoſus natura bonꝰ mũ
datur a lepꝛa.que ipſum inuaſerat aut ad totã ꝑnicieʒ.
aut ad diminutionẽ eius qð bonum erat:que nõsa pote
ſtate nature potuit eijci. Etenim in pꝛimoꝛdio ſi potuiſ
ſet reſiſtere non cõceſſiſſet ingreſſuʒ.nec ab alia pericia
ꝓcul pulſa eſt:ſed a eonditoꝛe nature degente in carne
iuſſa fecit abceſſum Et ait illi ieſus lide nemini dixe
ris.ſed vade oſtende te ſacerdoti et offer munus quod
pꝛecepit moiſes in teſtimoniũ illis Pꝛohibitio de nõ
publicando miraculũ q́;uis videatur in deuitationẽ va
ne gloꝛie tendere:nihilominus tamẽ ne inſipientibus
diuulgatio diuinoꝛuʒ ꝑ neophithos aut quoquomõ in
virtute nouicios fiat ꝓhibet᷑. Sed iſtum dũtaxat pꝛiuſ
voluit oſtendi ſacerdotibo:qᷓ; pꝛedicatiõis officiũ aſſum
pſiſſet. In quo foꝛma pꝛeſtruit᷑.ne quis ꝓpter ſingula⸗
rem gratiã atq; pꝛiuatã pᷣdicare pꝛeſumat:miſi qð eccle⸗
ſia nouerit omune. Pꝛotinus nulla peiuata gratia vni
uerſali eccleſie pꝛeiudiciũ:ſed ei debet eſſe cõfoꝛmis· Et

celo magno chꝛiſtus lat eecleſiã et ſacerdociũ cõſti

tutum. vult cum eis ſua pꝛiuata bñficia conuenire atq;
ſuo teſtimnnio appꝛobari: ne ante fiat pꝛedicatio pꝛiua⸗
toꝛũ qᷓ; oſtenſio ſacerdoti. Et vult ꝙ munus offerat in
teſtimoniũ:quod moiſes ante mandauerat. Sacerdo/
tale munus in lege figura erat muneris gratie.ſed qð

quintus

legis eſt aufert:quod gratie eſt offert. Etiam in hoc ſal⸗
uatoꝛ legis moyſaice reuerentia pꝛeſeruabat:ne in oĩb⸗
ſoluendo non legem ſed cerimonias legis ab eius iniu
ria incepiſſe videref. ,B
De curatione pueri centurionis ſcom matheum lu⸗
cam et iohanne. Capitulum XII
Vamuis in curatione huius pueri ꝓ centurio
q ms acceſſu aliter matheus aliter lucas. qð vn
pꝑ ſeipſum alter ꝑ nuncios eum acceſſine deſcri
batcuratio tamẽ ad quã euãgelica verſat᷑ intentio vna
eſſe monſtratur:anteq; fidẽ centurionis expedit mtue⸗
ri Cum intraſſet ieſus capharnaũ:acceſſit ad eum cẽ⸗
turio rogans eum et dixit. Puer meus iacet paraliticꝰ
in domo et male toꝛquer᷑ Lucas vo dicit! Centuriõis
cuiuſdã ſeruus male hñs erat moꝛiturus: qui illi erat
pꝛecioſus. Et cum audiſſet de ieſu miſit ad eum ſenio⸗
res iudeoꝛũ:rogans vt veniret et ſanaret ſeruum eius.
At illi cum veniſſent ad ieſum. rxogabant eum ſollicite
dicentes ei:quia dignus eſt vt hoc illi pꝛeſtes. Diligit
enim gentẽ noſtrã et ſinagogaʒ ipſe edificauit nobis
(TRi Set tipicis ſenſibus iſta floꝛeſcunt:ſed moꝛũ fru
ctus magis carpe libet. Centurio a pꝛeminentia centũ
militũ dicebat᷑ ſicut ſtatutum erat a ceſare auguſto: vt
vniuerſus oꝛbis ſeruaret᷑ in paceꝙ eſſent legiones co⸗

tpꝛtes et centurie diſtribute.Nomen officij hoc eſt/non

particular hominis/Et pꝛeſagiũ qð miſit aut venit ad
chꝛiſtum.qꝛ iã gentilis populue erat venturus ad illũ.
velut centenarius numerus a leua tranſit᷑ in dexteram
Cui erat puer non ab etate ſed a ſeruitute:vt alter eu⸗
angeliſta expꝛeſſit· Ct hic erat male hñs qm paraliticuſ
et toꝛquebat᷑ ⁊ quaſi moꝛiturus erat Et pꝛecioſus erat
ei. ſcʒ gratioſe ſeruiens ⁊ foꝛte intellectu vigebat nõ par

uo:qm̃ acceptus eſt dño miſter enigereec. —
turionis actiua eſt vita que pꝛo ſupne vite dextralbus

ſeruire deberet: ſed male ſe habet cù paraliſim patit᷑ que
diſſolutio eſt membꝛox. Poꝛro moꝛes hoĩm vagant᷑ in
certi cum cõpage virtutũ in oĩbus diſſoluti:cũ vnuſqſ
q; in agenda fert᷑ non mandato iuſtiſſime legis: ſed pla
cito peſſime volũtatis. Et nulla moꝛũ maioꝛ diſſolutio
qᷓ; non q decet. ſed qolibet velle pficere. Coꝛquebat᷑ ho
minũ vita cũ infirma iacebat in lecto quietis humane
queqᷓ;uis quies eſſe videat᷑ anxius lalvꝛ eſt. et ex omni
parte calamitatibꝰ plena:que in omnibo fruſtra tabeſcit
miſi vere celeſtibo ſeruiat. Afflictio ſpũs in omnibo eſt
et toꝛtura mentis et coꝛpis omnibus dñat᷑Et moꝛitu
rus erat.qm̃ extoto cuncta hominum actio tendiſſet in

moꝛtẽ: niſi chꝛiſtus ſua potenti miſericoꝛdia liberaſſet.

ꝛecioſus eſi interdũ ſeruus dño ſuo: ſicet actio que

nibo gratioſum q; habere in placitis facilẽ actionõ
ſeruus paraliticus iacẽs:eſt cõmunis hoim timoẽ.
per enim timoꝛ ſeruitutem habet. Seruitus quoq; ti⸗
moꝛis calcaribo angit᷑niſi vbi libera caritas ſeruit: ſed
paraliſim patit᷑ cũ diſſoluit. Et eternũ ve ſcriptura cõ⸗
minat᷑:his qui in anima diſſoluunt᷑. Inquit enim. Ele
diſſolutis coꝛde. Coꝛde poꝛro diſſoluit᷑ qui timens ꝑde

affuit ve placito volũtatis. Hlihil tam in hac vita homi⸗
Tu
Sẽ

re qð delectat cõmittit quod viciat.Cimenſq; penã coꝛ

oꝛis:dñis ſeruit iniquis. Coꝛpus hoĩm pꝛotinus aĩal
ſeruile eſt:ſed paraliſim ſuſiinet cum vicijs omnibi diſ

ſolutũ in peccatoꝛũ fecibus ScctERKHEREIEE
poſſidet ſeruũ cernenſq; infirmũlde alieno defirus auxi

lſio pꝛimo mittit ad chꝛiſtũ.non faſtu ſupbie ad ipᷣm ve⸗
nire dedignãs.cũ in eadẽ ciuitate tunc eſſet:ſed qm cul
toꝛ idoloꝝ eratjchriſti eſt vritus pꝛeſentiam.melius ra
tus ad eum iudeoꝛũ de quor populo cheiſtus erat mit
tere ſenioꝛes rogaturos eum:vt ſeruũ eius liberare di⸗

/
* L —
(oh
eyvh.r

— —, ——ʒ,/ T- - „„v ——

f — — — — —— mn 4——

= – =-”M

— =: =—

l

De Vita domini

Balugtoris

degi
mon gharet᷑. Qui venientes rogamina poſuerunt ſubmittẽ⸗ et ſi qua ſimilia huiuſmodi agnoſcunt᷑ Oignitatẽ chei
min tes cauſam qua dicebant eũ merito exaudiendũ:qꝛ dili ſti centurio nouerat:vnde ſe chꝛiſto et ſua pꝛeſentia iu
gebat gentem populi iudeox.ac etiam ediſicauerit ſina dicabat indignũ.DOignus cẽturionis ſermo queʒ eccle⸗
umlun gogam/ Jam vicinare ceperat gentilitas cum pplo iu⸗ ſia cum coꝛpus chꝛiſii recipit ante pꝛemittit:in quo no
deoꝛũ. imn incipiebat grata ſocietas.iã lex moiſaica de⸗ ſtra vilitas et chꝛiſti dignitas nunciat᷑.Et ꝑ quandã cõ
entrio riuabat᷑ ad gentes. Jam tempus erat vt paganitas ido poſitionẽ ſui ad chꝛiſtum:eius dignitatẽ diſſerint diceſ
g yr⸗ latra vnum deũ crederet et eius filium incarnatũ ꝑ oꝛa Mam et ego homo ſum ſub poteſtate conſtitutus ha-
edeſeri cula ꝓphecarum Quid enim eſt gentem iudeoꝛũ dilige bens ſub me milites E dico huic vade:et vadit.et alio
toyng re.ſinagogam edificare:miſi id velle diligere qð veri he⸗ wni et venit.et ſeruo meo fac hoc et facit Attendamꝰ
ntue⸗ bꝛei dilexerunt.qð lex ꝑ moiſen data decernit.qð conti⸗ huius minoꝛate comꝑationis ꝓceſſum. Homo ſum: et
um ce⸗ net deticens que ꝓphetede chꝛiſto venturo veriſſima p⸗ tu deus et homo es. Sub poteſtate ceſaris ſum. tu ſub·
Aralitie⸗ dixerunt. Moc eſt gentẽ diligere iudeoꝛũ:hoc eſt enĩ cõ nullius redigeris poteſtate.tu ommibo dñaris. tibi ois
Nturiös ſtituere ſinagogã.Mõ illã ſeuã:que ſeuiter chꝛiſtũ moꝛ/ creatura ſubijcit᷑ Habeo ſub me milites:tu ſuꝑnas vir
illierat tis pꝛoſcriptiõe damnauit. Nihil enĩ diligit᷑ ni ſi ſubr tutes homiĩieſq; terreſtres. Mihi ſunt ab imꝑato:ꝛe ſub
n ſenio⸗ tione bom:q;q; ſepe in dilectiõe homines fall t miſſi:tibi omnia natural dñatu ſubdunt᷑. Obediũt mi
neius, eſt pꝛudentie ſe nõ exhibere coꝛã eo apud quẽ crecit ac⸗ hi quia volunt:tibi vo nihil repugnare valet.Dico hu
ollicite ceptum nõ fieri.pluris enĩ eſt eos pꝛemittere quos no ic vade et vadit:et alio vem et venit.ibi omniap tua
Dligit uerat eſſe erepros:con auos conſequi gratiã ocius ſpe wluntate obediũt:vt net erpediat verba foꝛmare.necĩ
nobis! rat. In hoc enim ſic pꝛeſtruimur agere coꝛã deo:vt no⸗ ſtrumenta cõmouere. Pꝛompte obediũt mihi quia ſie
nori ftun ſtram indignitatẽ firmiter agnoſcentes ad interceden⸗ decreuit impꝑatoꝛis auctoꝛitas.qua non decernente nõ
Wcenti dum ſanctos patrie ſimiliter et quos in via bonos cre⸗ centurio ſed vnus de cõmilitombus eſſem: tibi vog te
guſtorv dimus pꝛemittamus. Juuat incunctanter bonoꝛũ oꝛa ipſo quia deus es oĩm eſt vna inſupabiliſq; poteſtaſ. Et Jr aſa ge, ea
voneo tio pꝛemiſſoꝛũ.ſeu oꝛatio pꝛemiſſa lbonoꝝ.marime ſi in ſeruo meo fac hoc et facit:et tibi omnis creatura ſciẽs · * e
Nreſznon uo intercedit᷑ inuenit᷑ aliqᷓ iuſticia que ſubmittat᷑ in cã neſciens ſubiecta deſeruit. Sed quid ſit inferenduʒ ex rvo 9 ,e e
un 1 ed interceſoꝛibuſ centurionis ſaluatos rñdit¶ Ego his verbis euangeliſte tanq; planũ habentes non expꝛi
i⸗ wniam ⁊ curaw eũ Et ibat cum illis Quia ſempꝑ chꝛi munt:hoc tamen loquendi oꝛdine ſequebat᷑. Si mihi
teruaon ſtus iuſtis interceſſoꝛibo adeſt:et ſequitur vt iuſta xota homini obediũt mihi cõmiſſi.mito magis tibi deo vero
tere Bciar Ereinn iam non longe eſſet a domo:miſit ad et homini vero famulabunt᷑ angeli tui.diſcipuli quos e
itinf eum centurio amicos ſuos dicens.Domine noli vexa⸗ legiſti:qð ſi quid impoſueris poterunt in tua virtu te p
1erat ri. Non enim dignus ſum vt intres ſub tectuʒ meum. ficere. Siquidẽ amplius. Si vᷣo mandabis abſens:ili
tnöpar Pꝛopter qð et ego meipſum non ſum dignũ arbitratꝰ co paralitica infirmitas a meo ſeruo recedit.. Audiẽs
vt venirẽ ad te.Sed tm̃ dic verbũ et ſanabit᷑ puer me⸗ autem hoc ieſus miratus:et ſequẽtibus ſe dixit. men ·
ralds us Matet ꝙ centurio nõ impoſuerat ſenioꝛibus iudeo dico vobis:mon inueni tanta ſidem in iſrael ¶ Oratio . Cr
. rũ rogare dominũ de aduẽtu: ſed illi plus petiuerũt qᷓ; de nouis et inſolitis accidentibus eſt: que ſupꝛa id qð . dD S
alkle ille condixerit. Poſtqᷓ; enĩ fidem cẽturio de ſaluatoꝛe cõ conſuetudine nature pel moꝛũ agitur. Hec ſiquidẽ nõ
manb cepit:ſemꝑ eodem modo ipſeretinuit ꝙ poſſet ſaluatoꝛ cadit in eum apud quem nibil eſt nouum mihilq; inſo⸗
nudſ ſeruum ſuũ etiã in abſentia liberare. Na pꝛenoſcens ip⸗ litum ſed moꝛe hominũ egit.ut de nouitate fidei quã ĩ
ſctne ſum ſua benignitate venturũ pꝛemittit amicos ne dñs cẽturione ipſe plantauerat ſe oſtenderet admirari Pꝛo
nfcnd veniendo vxet᷑:p eos confeſſus ſuã indignitatẽ et fidẽ tinus ipſe fidem dederat:nec ab alio qᷓ; ab ipſo poteſt ĩ⸗
gehetp quam de ipſo cõcepat. Inquiunt enĩ nũcij acſi pſonali eſſe hominibus vera ſides Mon ergo vt largitoꝛ ſed vt

auditoꝛ illius fidei mirabat᷑:quã ꝑ comparationẽ fidei

hange ter centurio acceſſiſſet:et oꝛe ꝓpꝛio loqueret᷑. One noli auditoꝛ i Uira
. iſraelitici ꝓpłi pꝛetulit dicens.Amen dico vobis:non ĩ⸗

tronn vxari. Non eni dignus ſum vt intres ſub tectũ meum
Inlei Nam et ſic matheus videt᷑ innuere.Acceſſit ad eũ cẽtu ueni tantã fidem in iſrael. Non de ſingulis pſonis qͥ in
nbeli rio rogans eum. Sed qð ꝑ nuncios factũ eſt ꝑ eum fa eum veraciter crediderunt credendus eſt dixiſſe ſalua⸗
mMoaltl, ctum merito dicitur. Senſum rei geſte non re geſtam toꝛ.ſed de populo iudeoꝛũ:cum ipſi habuiſſent moiſen
iſetin mat heus accepit:cum maioꝛ fidei qᷓ; coꝛꝑis ſit acceſſus. et ꝓphetas vnde potuiſſent ocius credere. Centurio au
taſſet. Fide ꝓtinus pꝛioꝛ acceſſit qui ſemoꝛes ꝑſonaliter miſit tem ab oĩbus his alienus:vt audiuit de chꝛiſto ſermo⸗
io que ſimiliter et amicos. Non enĩ illos miſiſſet:niſi ante ꝑ ſi nem adhibuit fideʒ.tantã videhcet vt crederet ꝙ ſicut
toni dem ad chꝛiſtũ habuiſſet acceſſum. Pꝛoſitet᷑ centurio verlv creata ſunt omnia om̃ diuit et ſacta ſunt.⁊ ita ver
Cti ſuã indignitatẽ qꝛ gentilis erat idoloꝛũq; cultoꝛ.⁊ nul⸗ poſſit omnia deꝑdita reſtaurare atqʒ; ſanitatẽ male ha
. G la indigmitas peioꝛ qᷓ; gentiliter viuere ſicut genitus eſt bentibus reddere:necnõ et verebaĩ᷑ abſentiã cuius pꝛe
voczti qᷓ; diuinis legibo non erudiri qᷓ; vnius dei creatoꝛis nõ ſentiam iudei pfidi cantenme eneiir HG
it:ſe habere noticiã:et in hanc miſeriam pꝛolabi vt ſimula⸗ muliti ab oꝛiente et occidente venient ⁊ recumbent cũ
mc/ cris adoꝛando ꝓſterni. Sed nec iſte centurio ſue vilita abꝛaham yſaac et iacob in regno celoꝛũ.Filij aũt regni
e tis cognitoꝛ extitiſſet.niſi aſperiſſet in veritatẽ. cuius lu huius eijcient᷑ foꝛas.et mittent᷑ in tenebꝛas exterioꝛes
apae men oſtendit hominibo.quid ſint natura.quid moꝛibo. ibi erit fletus et ſtridoꝛ dentium] Quod longe ſuerat
. quid affectibo:quove vigeant intellectu.quid boni aut ante ꝓpletatũ nũc ſaluatoꝛ v fide iſtius gẽtilis omemo
gi mali fecerint. quid vo in poſterũ ſit agendũ. Poꝛro ne rat: acſi in eo fides gentiũ ſignificarer:que de ommibuſ
dSDH mo gradũ in quo eſt cognoſcit:niſi vbi non eſt eque co partibo in ꝓximo erant crediture in chꝛiſtũ. Nam cũ p
S gnoſcat. Nemo ſe cognoſceret in imo manere niſi ſum ſaiam conſolaret᷑ dñs ꝓplm iudeoꝛum appellans eos
alni mũ ante vidiſſet:neq; in tenebꝛis habitare niſi cogni⸗ emen iacob a iſtael: inter cetera hoc quoq; dirit. Ab oꝛi
n . ta luce. Omnia ſeu per comparationẽ aut per oppoſitũ ente adducam ſemen tuũ:et ab occidente cõgregabv te
ad in noficiam wniunt:nam bona ꝑ melioꝛa. et hec P opti⸗ dicam aquiloni da et auſtro noli ꝓhibere. Magna con⸗
ori ma.mala per peioꝛa.et hec ꝑ peſſima.malũ per bonũ. nox coꝛdia eſt verboꝛũ:maioꝛ ſententiarũ. Oagna cõſonã⸗
mnt p diem tenebꝛe p lucẽ inſirmitas ꝑ ſanitatẽ mendaciũ tia noui et veteris teſtamenti.q;ʒq;ᷓ illic figure hic veri⸗
r per veritate vitium ꝑ virtutẽ turpitudo ꝑ honeſtatem. tates appareãt.illic vmbꝛe hic ſerenitates:illic velami⸗ .
.

1

Aiber

na. hie omnia nuda luceſcant Mam a quatuoꝛ partibꝰ
mu ndi conſtituti ſunt fideles ex gentib.Ab oꝛiente ꝑ
lumen fideiſpes ſuꝑnoꝛum in oibo que noxia ſunt de⸗

*

dit occaſum.Aquilonaris tribulatio multos martires

W fuar) 9 n. Ne grnne

fecit.Auſtralis caritas operit peccata cõuerſoꝛũ: et erxro
res gentiuũ. Et recubent cum abꝛahã et vſaac et iacob
in regno celoꝛũ. Menſa eſt in eccleſia omniũ cariſma⸗
tum ſpũaliũ.ſup quam recumbent qui omnia qᷓ de chꝛi
ſto ſunt incunctanter credunt eam ſidem cũ abꝛaã yſa⸗
ac et iacob tenentes quã habuerunt de chꝛiſto futuro:
quã vera fides nunc tenet de chꝛiſio iam facto. enſa
eſi in celeſtibus vbi recumbent cũ abꝛaaʒ yſaac ⁊ iacob.
hi qui a quattuoꝛ mundi ꝑtibus venient illa credentes
que iln crediderunt. imitantes que illi fecerunt: qm̃ fi⸗
lij patriarcharũ non in traduce carnis ſed in ſi Hin 7fi
dei ſemine computant᷑. Poꝛro hi tres aliquid inſigne
miſterij atq; virtutis habuerunt.qð ceteris pꝛetermiſ⸗
ſis ſoli nominant᷑:ꝙ cum eis in regno dei recubitus ſit
futurus Equidem abꝛahã pꝛimus circũciſionẽ accepit
diſtinctus a ceteris populis.ad imperiũ dei paternã do
mũ cognationẽ omne derelinquẽs quo iubebat᷑ impe⸗
gre pꝛofectus eſt:credens p omnia deo.iuſtus ⁊ amicuſ

de pꝛolis in filio:ipſuʒ iubenti domino victimaba

—

dei appellatus eſt. Mon diffidens de pꝛomiſſone ꝓpaga
ſi ⸗

ac etiam fuit mirande viriutis.qui iubente domi
mülter et in pꝑegre factus:et multa ſunt in ipſo celebꝛa
ta nſtens id non dicam in quo ab eo tꝑe quo
adhuc in materni coꝛpis ergaſtulo claudebat᷑ vſq;qͥ diẽ
clauſit exxremum.non defuerunt miſteria.non magna
pꝛeſagia futuroꝛũ non ꝓphetie. Qui moꝛti vicinus bñ⸗
dices filios ventura ſeculo ꝓphetauit. Si quis bereſith
plene diſcutiet videbit ipſoꝛũ magna miſteria. necnon
et cognoſcet quid imitatiõe ipſoꝛũ in moꝛibus ſit agẽ⸗
dum. In abꝛahã quoq; pater. in yſaac filius. ĩ iacob ſpi
rituſſanctus oſtendit Yn abꝛab fides.in yſaac ſpes.in

iacob caritas deſignatur. His tribus patriarchis omnis

ſtatus veroꝛũ fideliũ repitur. cum quibus eoꝛum imita

lij ſunt virtutisilij autem regni huius eiſcient᷑ in te⸗
nebꝛas exterioꝛes · Hi ſunt repꝛobi iudei qui filij ſunt
patriarcharũ traduce carnis non imitatione virtutis.
Fulij ſunt regm hunus quia dumtaxat hec tpalia diilexe⸗
runt. ideo eijcient᷑ in tenebꝛas exterioꝛes ſicut in exteri
oꝛibus delectati ſpũali delectatione carentes. In tene /
bꝛas exterioꝛes eijciunt᷑.quicunq; intrinſecus pꝛiuati
lumine veritatigꝗaffecti coꝛruptibilibus ex diuina iuſti
cia penas poſitas patiun vt nemini adijciat᷑ exterioꝛ ob
ſcuritas ni ſi mentis aſtiterit cecitaſ.nulluſq; crucietur
exterius niſi qui exterioꝛibo mente coꝛruptus eſt.nõtñ
ſi coꝛpoꝛe ꝑ modeſtiã vſus eſt vt inde quiſq; luat ſuppii
cium. vnde contẽpta modeſtia queſiuit habere ſolaciũ.
Quãobꝛem ibi erit fletus et ſtridoꝛ dentiũ FFletus pꝛo
tpali leticia et quia noluerũt flere per feneſtras moꝛtis
ingreſſum: qm gemet eterne qui tpaliter peccatano fle
uit. Stridoꝛ dentiũ pꝛo his qui ſuꝑbiunt et ſuꝑbiẽdo
furiunt.et indebite innocentibus iraſcunt:et in mũdo
ſonitum iactando ſe faciunt. Dabunt penaliter in ĩfer⸗
no hi ſonum dentium:qm̃ in hoc ſeculo culpabi iter ſe
nuerunt. Et dirit ieſus centurioni Tlade: et ſicut tu
credidiſti fiat tibi] Senſum ita matlæus expꝛimit.nõ
tamen totam ſeriem rei geſte:cum centurio ꝑſonaliter
non acceſſerit.et nuncijs tanq; ſibi preſenti dñs loque
batur dicens:vade.ui iuxta menſuram ſidei chꝛiſtus
reſpondens:ſeruum eius reſtituit ſanitati! Et ſanatuſ
eſt puer illius ex illa hoꝛa. Et reuerſi qui miſſi fuerãt do
mum:inuenerũt ſeruũ qui languerat ſanũ. Ex illa ho⸗

toꝛes recumbent in regno celoꝛũ:qui non carnis ſed ſi⸗

eius deſcriptione con

quintus 7 5 1

ra puer ſanatus eſt qua chꝛiſtus dirit: ſicut credidiſti ſi⸗
at tibi. Quem ſecundi nuncij centurionis redeuntes ĩ
uenerunt ſanũ: qui diſſuaſerunt chꝛiſio ne veniretĩ do
mumSGed libet in fidem huius centurionis intedere
qm̃ ſides iniciũ eſt materq; virtutũ:ſine qua deo place
re impoſſtbile factum aii ſine oꝑibus moꝛtua.Libet in
ideratione immittere:ſimultatĩ
vo expedit iſta conquirere. Fides de inuiſibilibus ⁊ nõ
ꝓbabilibus argumentis exoꝛitur ſupꝛa nature vſum ⸗
modũ.et omnẽ conſuetudinẽ ſupꝛa rationeʒ et pꝛacti⸗
cam conſtituit᷑ Hac centurio motus acceſſit ad chꝛiſtuʒ
ꝛopius: q;ᷓ ſine ipſa coꝛpoꝛe ita vt tangeret acceſſiſſet.
ec illuminat hominẽ ad cognitionẽ ſuam· vt in veri⸗
tate ſuam indignitatẽ agnoſcat:cui omninoc ꝛiſti non
ꝓpoꝛtionat᷑ dignitas. Et ſpem generat fides ſimiliter
petendi pꝛomptitudinẽ pꝛeſtat:et vtrunq; in centurio⸗
ne opata eſt. Pꝛonunciat centurio qo habet eſſe cũ ho⸗
minibus in natura:et qð ſibi auctoꝛitate humana con
ceſſit. Euge cui ex virtute huius cognitiõis adeſſʒ ꝓceſ
ſus. Homo ſum dicit centurio:ergo moꝛtaliſ. Mam ſic
factus eſt homo:et ipſe ſe ꝑ peccatum moꝛtuũ fecit. Ho
mo ergo ſimilitudo dei in illo erat: ſic enim ad ſimilitu
dinẽ factus..Hoꝛũ conſideratio timoꝛẽ generat ⁊ caute
lam a malis cum aſſit homini neceſſitas moꝛiendi:pa⸗
rit lbonoꝛum cuſtodiã ne dignitatẽ quã in creatione ac⸗

cepit amittat. Nulla maioꝛ dignitas exemplariſq;; pad

ſimilitudinem dei factus ſit Hmo.quã non cuſtodienſ

eſt homo.

Eai ſimilis factus eſt:demũ demonibo ſociandꝰ.

ominẽ ſe dicebat centurio. et hommis deus eſt me⸗

moꝛ:qð ammirãs pſalmiſta ait. Quid eſt homo qð me

moꝛ es eius. Peramplius vo:quia homini deus inno⸗
tuit. Oñe quid eſt homo quia innotuiſti ei. aut fihꝰ ho⸗

minis quia reputas eum. Et hominẽ deus magnifcat
conſiderat viſitat et pꝛobat:quod iob in ſe expertus aſ⸗
ſeruit. Quid eſt homo quia magniſicas eum. aut qͥd ap
ponis erga eum coꝛ tuũ. Aiſitas eum diluculo:et ſubi
to pꝛobas illum. Vlilis eſt homo qui moꝛitur. Nam qͥs
eſt homo qui viuet et nõ videbit moꝛtẽ. Quaſi diceret
nullus:quia miſerias patit᷑. Hinc iob. Homo natus de
muliere bꝛeui viuens tꝑe:replet᷑ multis miſerijs Qui
quaſi flos egreditur et conterit᷑:et nunq; in eodem ſta⸗
tu pmanet. Et bꝛeues dies hommis ſunt. Vlioꝛ cu ſe
vitioꝛũ ſeruũ conſtituit. Vlilioꝛ eſt homo peccato:qᷓ; cõ
ditione nature. Ex alio autem oꝛdine magne dignitatiſ
Simũüitudo et imago dei eſt: ſoꝛtiri ſoteſt cõ
ſoꝛtium angeloꝛũ. Et deus factus eſt homo. Nõ poteſt
vlterius humanitas prouehiq; ſe poterit deitas incli⸗
nari. Beatificari poteſi homo:et in repromiſſionẽ ſup⸗
na regna ſuſcepit. Eltinam ab hominibo agnocceretur
quid eſt homo:et preminentia quã accepit ſuꝑ anima⸗
lia ſeruaret᷑ et expaueſceret culpã ne vuemixet in genã
magis aũt ne amitteret gloꝛiamOub potelſate homi⸗
nis etiã hic homo conſtitutus etat quẽ timebat.⁊ nos
cei effugere non poſſumus dñatum:cui nobilius cari⸗
tas q; neceſſitas ſeruit. Mecnon et ſup alios habere do⸗
miniũ fatebat᷑ivt haberet milites euntes et wnientes
et opantem ſeruum. Miles vadens intellectus inqui
rens. miles rediens affectus diligens: ſeruus operans
coꝛpus eſt ſeruiens. Beatus qui hanc miliciam et dña
tum rationabiliter tenet vt intellectus inguirat non qᷓ
coꝛpus ſed que animã optima faciunt.et affectus veni⸗
at ab his que male dilexit ad illa que ratio vera inuenit
et coꝛpoꝛis in illam tranſeat actionem non ꝙ caro ſpiri
tui dominetur. ſed ipſi ſub diuina lege peſſundata iace
at. Fidei vero retuibutio iuxta menſuram ad om̃ies vir⸗

tutes extenditurævt ſicut ilarum cõpotes ſumus. ita

ntesi
ktide
ere
place
betin
ultati
97n
ſuma
Peactife
huſtuz
iſet⸗
n w
ſtinon
mllitera
nturio,
ci w⸗/
n con
ſzpeel.
amſic
t Vo⸗
mrn
Kacnte
enciſe⸗
oneic
Mocdhen
Niand
eſt mel
göme
inno⸗/
ho⸗
ficat
logh⸗
glap
tſubi

mcs.

Neret
Ntus de
Qai
jemſta⸗
ſorciſe
i
Inlatiſ
lſtcõ
pteſt
ncli⸗
ſup’
etur
imna⸗
i-
oni
nos
lar⸗
w/
ies
qui
ins
pfi
nit
nit
din
gee
ri

De vua domini

noſtrarum iuſtarũ petitionũ aſſequamur effectum.
De ſuſcitatione adoleſcentis ſcõm lucã.Capi.XIII
Ontalis vita ieſus quia deus.et ahl. quẽ eſt
f fons vite.in ipſoq; vita omnium ab eterno ma
net:nihil ſibi moꝛitur.ſibi ommia viuunt.abla
turus eternã moꝛtẽ daturuſe vitaʒ:immoꝛtali aſſum/
pta carne mundo ſubuenit. Ec oſtendens ſe habere ſu
per moꝛtem impium.que non ex ipſo ſed inuidia ſatha⸗
nica patratione peccati in oꝛbem terrarum intrauerat.
ac etiam indefectibilis vite veruʒ eſſe datoꝛẽ:moꝛtuos
in hac vita reuocauit abinferis. Vnde factum eſt dein⸗
ceps a curatione pueri centurionisl ibat ieſus in ciuita
tem que vocat᷑ naym. Et ibant cum eo diſcipuli eius et
turba copioſa Quo ibat vbiq; cõſiſtẽs. Quo ibat oĩa
continens.Quo ibat immobilis. Quo ibat qui omnia
porerat woluntate ꝑficere. Quo ibat qui oĩa in pꝛeſen⸗
tia tenet.Quo ibat in om̃i loco effectiue pꝛedominãs.
Et foꝛma ſerui erat itio:pedibus oſtendens ſe hominẽ
veraciter factũ nec ſubiugalibus vtenſ:ad vnam ciuita
tem iens ſaluaturus omnes aduenerat:pꝛenoſcẽs acci
dens affuturũ pꝛo quo ibat.Et ibant cum eo diſcipuli
eius.Non philoſophoꝛũ non ſapientũ ſcõm carnẽ. ſed
dũtarat eius qui ſupꝛa humana pꝛudentiã dogmatixa⸗
bat:ſed in tanta ſimplicitate ꝙ ſenſus pꝛudentũ ſcom
carnem.ſed coꝛrũpebant᷑ in illa Semoti erant a ceterꝭ
diſcipuli eius:qꝛ ipſum ſequentes ſolũ que virtutꝭ ſur⸗
ſum ferentis et beatitudinis ſunt addiſcebant. NHõ enĩ
decebat alia docere ieſum niſi ea que ſalutis exiſtũt Do
ctoꝛ et doctrina cõuenientes erant.Actu et theoꝛia ꝑſi⸗
ciebat ſalutem. Et optimus diſcipulatus nihil impꝛo/
babile:nihil ꝑ contentionẽ.nihil inutile docet.Diſcipu
