git. aut eſt in alia multitudine que illam ſacroſanctã pꝛi
mam nõ reſpicit. ſed ab illa ſe auertens ꝓpꝛia dñandi li⸗
bidine ſeipam cõſtituit:et ſequet᷑ et ſequit᷑ male wlüta⸗
tis vnũ pꝛincipiũ malũ relinquẽs naturale atq; eternũ
vnum pꝛincipiũ verũ bunũ. Bonoꝑ oĩm quedam eſt
inuiſibilis et rõnabilis cõnexio.que cepit in aliquo ⁊ ab
aliquo adoꝛiri. Poꝛro connexa ſunt bons diuina ad que
ommia bona et in rõne bonitatis cõueniunt. Jure igitur
cũ dominãte pꝛimo cõuenient et tanto cõiunctius q;dto
ſeꝑatim peius agẽt:et qᷓ;dto abipᷣo pcedunt ſine quo eſſe
nõ poſſunt.Et ſc ratio noſcitur inſita entibi vt wlint

eſſe qõ ſint: nec male aut nõ eſſeↄgliſcunt. Sed qdap
petunt omnino nõ eſſet.et qð refugiũt fieret:ſi nõ ſe ad

cõſtituens ⁊ cõſeruare valens oĩ rõne cõnecterent. Na
gis autem libet intueri quid perfectum eſt in rebus et
quid imperfectum ⁊ exvoluntate coꝛrupta reperitur ali
quid vicioſum. Poꝛro quod mancipatum eſt vicio exè⸗
cluditur ab oꝛdine perfecti et imꝑfecti et qm omne pꝑſe⸗
ctum nequaq; eſt vicioſum. Nerſectũ ſiquidẽ atq; im⸗
perfectũ ꝓgreſſioꝛi oeulo ſe coſpiciunt:welut ſi vnũ ab al
tero ꝓgrediat᷑. Ymperfectuʒ enĩ dominiũ qð in hoĩibus
a deo cõſtitutum eſtſi nõ vult tranſire in viciũ:reſpiciet
et ſe tenebit ad ſuũ ꝑfectum a quo trexit initium et fe⸗
cit ſubiecta gubernando ꝓgreſſuʒ.et üus tenebit in a⸗

Mimo et moꝛiba legẽ a quo trsxit oꝛiginẽ:maximevt nõ

6
eroꝛbitet a quo peni habuit vt ſic eſſet. Oia ſiquidẽ q̃
nõ ꝑ naturã ſed ꝑticipatione alicuius boni hona ſunt.eo
ſunt melioꝛa qͥ illo bno magis ꝑticipantficut coꝛpa q̃ᷓ
pticipãt lume ſolis.ex eo hñt plus lumiĩs qͥ ex ipᷣo ꝓpꝛie
tate ſua partẽ capiunt amplioꝛẽ:⁊ que calefiunt ab alio
q́; ioꝝ natura cõtineat eo magis caleſcunt.quo ad cale
faciens habent ꝓximitatẽ.et omnia dependentia magis
ſunt qᷓ; ſunt:ſi a quo dependẽt iure iuſto reſpiciũt.⸗ que
minus.minus.et que nihil id quod faciũt habent eteo
peioꝛa:quo ſe a ſuis cõſtitutionibo quõlibet abegerunt.
Eterno fine nõ cõſtituto.modica ſi qua fuit reputa⸗
tur bonitas nationum .õ =ð
Capitulum XLvV
DVn autem negamus in alijs nationibo wvnia⸗
n liquid affuiſſe. p eo qᷓ; plures virtutibus ſtu⸗
auerunt ad terrenũ regnũ.in ꝑturbate tenen⸗
dum. Et vt multoꝛuz impꝛolvꝛũ frenaref᷑ iniqua facul⸗
tas iuſticis vſi ſunt et pꝛudentia in agendis et temperd

N

tia in cauendis.et ex foꝛtitudine anime multa firma te⸗
nuerunt. pluraq; ſuſtinuerũt et ardua ſunt aggreſſi: ſed
nec ex his facti lunt cultoꝛes eius luminoſiſſime writa⸗
tis. ſed ſectatoꝛes tetriſſime falſitatis. Mec etiã affirma
mus in his qui acceperũt legem dei peccata deeſſe:et de⸗
liquiſſe in lege cognoſcentes peccata ꝑ legeʒ· Sed ſicut
ilu ex aliquibo boms humaniiq; opibus nõ habuerũt ve

ram iuſticiã: ſic iſti ex quipbuſcũq; malis operibus dei le/

gem nõ fecerunt iniuſta. Et vt vſq; ad chꝛiſtů vmuerſo
rum legitimũ rege tempoꝛa et regimina cõnectam? mo
dica tangentes vt ex ipis eoꝛũ cõſiderationibo plura ca⸗
piamus. Qin eſitant reſpondet: ſed paius alta men/
te ptractent. NHon legimuſ dei populũ ſibi feciſſe legem
ſed accepiſe a deo.fecerũt ſibi leges alie nationes: quia
pter datam moiſi aliam nõ acceperũt. iſtamq; noluerũt
quã ſi accepiſſent:cõdendis legibus nõ vacaſſent. Nam
neq; opꝰ erat lege humana:iam ꝓmulgata diuina. Nec
populi dei reges leges facere alias pꝛeſumpſerunt:ſicut

reges gentiũ ſeu paganoꝝ. Sed qui fuerunt legis dei

pſpicui celatoꝛes illam et ipius cultum iuſſerũt ſeruari
a ꝓplis:ſicut illa dictabat q̃ a deo data ommi carebat erro
re. Cum ſciſma vero poſt ſalomonẽ in dei populo naſce⸗
retur. diuiſe ſunt tribo.diuiſi ſunt moꝛesſdeſtructi ſunt
ritus.et cõſt ituti ſunt reges ꝑegrini et inpꝛobati cultꝰ
altaria facientes:et ſi quid boni geli dei et legis illoꝛũ re
ges habere viſi ſunt in hoe manme cõdemnatur ꝙ excel
ſa nõò abſtulerũt.cõtra quos miſſi ſunt ꝓphete ad impꝛo
bationẽ regũ et populoꝛũ:et ad cõfundendum idolatri⸗
cum cultum. In hieruſalem vero remanſerũt duo tri⸗
bus et ſemis in templo ſalomonis deũ ſtatuto cultu co⸗

lentes. que de tribu iuda regem habuerũt: et vnctioneʒ
in manibus ꝓphetarum.et argutionẽ maloꝝ ſuoꝛum in

manibo eoꝛundẽ. Eoce diuina ſollicitudo ſup reges po⸗
puli ſui etiã iam diuiſi:vt ꝓphetas advnctionẽ ad pᷣdicẽ

dũ futura. ad pꝛedicandũ bona. ad deteſtandũ peruerſa.

quos reges et pꝓpli poſſent de ſuis actiombo interrogare
non abſtulit imo dedit:et ſolũ ipſi vnius dei ⁊ nominis

tur cum editam nouerint atq; vulgatam. S
narcha poteſtate natura ſcientia ſemꝑ fuit conditoꝛ vni
uerſi.qui pꝛout nouit expedire hominibo a ſe creatis in
hac vita degentibus leges tradidit cõuiuendi et ſecer⸗
nendi eos qui ſunt eius:ab his qui iuris ꝓpꝛijs eſſe xo⸗
luerunt.Ac per hoc quomiã virtutes muiſibiles ſunt:in
actum viſibilem inducentes eternũ reſpectum habent.
NMWſſera ꝓtinus eſſet virtutũ ipᷣa conditio:ſi terminarẽ⸗
tur in his que varietate tempoꝛũ ꝑaguntur. Qui vero
virtutũ directionẽ diſponere cuncta vident᷑ eoipo ober

eius noticiã habuerũt. Vnde pſalmiſta dicit.Noiꝰ in iu
dea de?:et in iſrael magnũ nomẽ eius:nõ in alijs natio⸗
nibus. Que noticia iura dominandi regendi recte; vi⸗/
uendi conceſſit. Agnoſcat igitur qui oberrat.quantã au⸗
ctoꝛitatẽ nõ ſolum bonis.ſed his qui peccauerũt noticia
vnius veri dei cõceſſerit.ſine qua nullus ad ſeipᷣm iuſtꝰ
ſit et ad alios regendos:aut cum aijs cõuiuendo iuſtuſ
eſſe non poſſit. Si qui vero nequiter inceſſerunt nõ me
rito iuſte legis nõ negligentia ꝓphetarũ veroꝛum.ſed de
merio male volũtatis et falſoꝛũ ꝓphetarum: quos ſequi
pꝛo placitis voluerũt. Non autem cõdiderunt nouas le

ges.nec moſaicã impꝛobauerũt vt malam.quanqᷓ; ſacer.

dotes templi aliquas traditiones fecerunt.que diuinis
mandatis repugnare videbant᷑.ſicut eos dñs noſter ieſ
ſus de honoꝛe parentũ in euangelio repꝛehenditqð non
pꝛoceſſit ex decreto regũ.necer oꝛaculis ꝓphetarũſnõ ex
cõtemptu populoꝝ.ſed ex philargia peſſima ſacerdotũ:

cõtra quos ſepe clamauit cognitio ꝓphetarum. Ged cẽ⸗

tere nationes nõ receperunt legem moſaicam et arbitra
riam cõdiderunt.et quanq;viderentur condite ab homi
nibus leges ex multis fere concoꝛdes.nõ tamẽ werã iu⸗
ſticiam poſſederunt nec regnandi ſup homines irrepꝛe⸗
henſibilem Amitate,Eiin omnino in virtutiby ſi ea⸗
rum nõ referuntur auctoꝛi.⁊ nioꝛes omnino culpantur
qui vagantur incerti:nec oꝛdinant᷑ ad illum a quo ethi⸗
ca pfecta cõſiſtit. Supꝛa ſolum poſita pulchra domus

ſi a fundamento deficit: mochci eſt momenti. Elirtutuz ⸗

omniũ fundamentũ cõditoꝛ eſt eatum. Aus ſubſiſtẽdi

atq; creſcendi nõ habet in artvꝛe ſi pꝛeciſus eſt ramns:

nec pꝛeciſuʒ membꝛũ nature in coꝛpoꝛe iura tenet. no
condunt leges ſub regula ſub monarcha:ſed ipᷣiꝰ ſequũ⸗
ummꝰ? mo

rant in intentione quo virtutũ finẽ debitum abiecerũt

nec virtutes ſuam poſſident rõnem virtutẽ ſi dimittãt

eternam. Et vt in his qui ab ipᷣis ſe credunt ad agenda

mouere defectus a ppareat in ilis quas credunt virtuti

bus male agunt:ſi finem eternũ appoſitũ in virtutibuſ

nõ aduertunt. Poteſt tamẽ in eis plus vel minus infoꝛ
miter oberrari. ſi hominũ geſtus exterioꝛes interioꝛes

virtutis ſinem ꝑfunctoꝛiũ ſoꝛtiunt᷑. Que ipſarum erit
celebꝛis differentia:cum omniũ rerũ reſpectu finis ma
xime cõparationis diſtinctio attendar᷑.et eo nobilioꝛ ſit
virtus vel actio quo nobilioꝛẽ finem ipᷣa intendit et agẽ
do perſtruxit.Rerũ omniũ viſibiliũ et inuiſibiliũ cõdi⸗
toꝛ ipſe perſtat cõtinuus et infallibilis et iuſtiſſimus oꝛ⸗
dinatoꝛ.qui virtutibus inunſibilibo inuiſibilem et eter⸗
num ſtatuit finem:et actiones hominũ ad eundem vo/
lIuit retoꝛqueri.nõ enim inuiſibilia ꝓpter viſibilia.ſedvi
ſibilia ꝓpter inuiſibilia ſunt creata:vt etiam que viſibi⸗
liter et ſen ſibiliter et in coꝛpoꝛibus fiunt.eterna dei le⸗
ge ad finem referãtur eternũ.vt ſicut certus manet oꝛ⸗
do cauſarũ:maneat ⁊ voluntatũ cõſiſtat et actionũ. Igi

tur modica fuit bonitas que nõ hunc finem intelligen⸗

do et agendo conſtituit:ſed tantũ minoꝛqᷓ;tum erecrata
malicia.ſi peioꝛa nõ fecit. èð
* CLapitulum. XL. VI
Ec ſapientes qui exoꝛtiſunt in populis atq; res

n perti:quanqᷓ; leges cõdiderint.tractauerint ſub

tiliſſime de phyſada:ethicas multas cõſcripſe⸗
rint.et noꝛmã in republica pᷣſumpſerint declarare rõne
ſyderis in terra:et membꝛanis deponere iniuſticiã do⸗
minandi excuſant.et viuendi moꝛes digna equitate cõ⸗
palliant. agis autem ipᷣoꝛum exaggerat᷑ iniquitas.et
eoꝛum innoteſcit impꝛobitas.vt quãto ſapientioꝛes tã⸗
to criminoſioꝛes:ſi ad finem vere ſapientie atq; moꝛuʒ
pᷣſtructo itinere nequiuerũt ꝑuenire. Quid enim ꝓfuit
ſi de vera hatitudine tanqᷓ; de fine vltimo acerrimo in⸗
genio ſunt locuti.ſi illum qui eſt omniũ adipiſcentium
rota beatitudo atq; perfectio nõ intellexerũt.neq; ad il⸗
lum verum inuenerunt tramitem dirigentẽ. Quid eis

pꝛofuit eoꝛum ſcientia.quid boni veri contulit his qð in

eoꝛum mente conſpecta dictabant.a dei ſcientia penitus

oberrantes. Quod aduerſus eos ſapiens diuinoꝑ incla

mitat. Vlani ſunt omnes homines in quibus nõ ſubeſt
ſcientia dei· Et de his que videntur bona nõ potuerunt
intelligere qui eſt:neq; ogibusattendentes agnouerũt

quis eſſet artifex. Sed aut ignem aut ſpiritũ aut cita⸗

tum aerem.aut girum ſtellarum aut nimiã aquam aut
ſolem et lunã.rectoꝛes oꝛbis terrarũ deos putauerunt
quoꝛũ ſi ſpeciẽ delectati deos putaueruntſciant quanto
his dñatoꝛ eoꝛũ ſpecioſioꝛ eſt.ſpeciei enĩ gubernatoꝛ hee
om nia cõſtituit.Aut ſi virtutẽ eoꝝ ⁊ opera mirati ſunt:
intelligant ab ipᷣis:quoniã qui hec conſtituit foꝛsioꝛ eſt
illis.¶ magnitudine emum ſpeciei et creature:agnoſcibi
liter poterit eoꝛum creatoꝛ videri. Sed tamẽ adhucin

his minoꝛ eſt querela:et hi enĩ foꝛtaſſis errant deũ que⸗

„

rentes et wolentes inuenire. Etenim cum in operibyil⸗
lius cõuerſentur inquirunt et ꝑſuaſum habent:quoniã

tna ſunt que vident᷑. Iterum autẽ nechis debet igno⸗
ſci. Oi enimſtantũ potuerũt ſcire vt poſſent eſtimare ſe⸗

culum.quomõ huius dñm nõ facilius inuenerũt. In⸗
felices enim ſunt et inter moꝛtnos ſpes illoꝛũ eſt qui ap
pellauerunt deos opera manuũ hominũ.aurum et argẽ
tum artis inuentionẽ et ſimilitudines animaliũ:aut la⸗
pidem inutilem opus manus antique.Aut ſi quis fa⸗
ber artifex de ſilua lignum rectũ ſecuerit.et huius docte
eradat omnẽ coꝛticem et arte ſua vſus diligenter fabꝛi⸗
cet vas inutile in cõuerſatione vite.reliquias autẽ eius
oꝑeris ad pꝛeparationẽ eſſe abutatur. et reliquũ hoꝛum
qð ad nullum vſum facit.lignum curuũ et verticibo ple
num ſculpat diligenter ꝑ vacuitatẽ ſuam:et per ſcientiã
artis ſue figuret illud et aſſimilet illud imagini homis
aut alicui exanimalibus illud cõparet ꝑliniens rubꝛica
et rubicundũ faciens fuco coloꝛẽ illius:et omnẽ macu⸗
lam que in illo eſt ꝑliniens terra et faciat ei dignã habi
tationem.et in pariete ponẽs illud et cõfirmans ferro
ne foꝛte cadat:pſpiciens illũ ſciens quoniã nõ poteſt ſe
adiuuare. Imago eni eſt et eſt opus illi adiutoꝛiũ: et de
ſubſtantia ſua et de filijs ſuis et de nuptijs ſuis faciens
wtum indquirit abillo.nõ erubeſcit loqui cum illo.qui ſi
ne anima eſt et ꝓ ſanitate quidẽ infirmũ depꝛecatur:et
pꝛo vita moꝛtuũ rogat.et in adiutoꝛiũ inutileʒ inuocat
et ꝓ itinere pꝑetit ab eo qui ambulare nõ poteſt.et de ac⸗
quirendo et de operando et de omni rerum euentu petit
ab eo quę in omnibus eſt inutilis. Hoc idem pſalmiſta
cõmemoꝛat dicens. Simulachꝛa gentiũ opera manuũ
minũ. Itaqʒ vrum eſt talia feciſſe hominũ nationes
ſed eoꝛum cõcilio ſapientũ.Oe ſi ſapientes nationũ ta⸗

pus nõ cõſenſerunt. cur ipos nõ legimus repꝛehendiſ

ſe.aut cur ab eis nõ fecere diuoꝛtiũ.ſi fruſtra eoꝛum ar⸗
gutio laboꝛabat:cum in tantã inſipientiã vidiſſent homi
nes fuiſſe pꝛocliues:cum ipᷣos legamus db alias moꝛũ
impꝛobitates a populoꝛũ moꝛib ſegregatos: Que ſciẽ
tia que moꝛa virtutis.quis oꝛdo virtutũ eſſe wotuit in
gentibus:que demones coluerunt: Pſalmiſta dicit.
Quoniã omnes dij gentiũ demonia: dommus autẽ ce
los fecit. Que virtꝰ illoꝛũ que ratio dominandi.qui co⸗
luerũt creaturã potius qᷓ; omniũ creatoꝛẽ?: Cõtra quos

apoſtolus loquitur:ipoꝛum pᷣintendens cognitionẽ.in⸗

ferens erroneũ moꝛeʒ. Etenim ad romanos ait. Reue⸗
latur enim ira dei deſuper omnẽ impietatẽ et in iuſticiã
bominũ:oꝛum qui vritatẽ dei et in iuſticiã detinent.
quia qð notum eſt doo:manifeſtũ eſt inillis. DOeus enĩ
illis manifeſtauit. YOnui ſibilia enĩ ipius a crèatura mũ
di ꝑ ea que facta ſunt intellecta cõſpiciuntur. Sempi⸗
terna quoq; eius virtus ac diuinitas.vt ſint inexcuſabi⸗
les.quia cum cognouiſſent deum:nõ ſicut deum gloꝛi⸗
ſicauerunt.aut gratias egerunt.ſed euanuerũt in cogi⸗
tationibus ſuis.et obſcuratum eſt inſipiens coꝛ eoꝛũ:
dicentes eni ſe eſſe ſapientes ſtulti facti ſunt.et muta⸗/
uerunt gloꝛiã incoꝛruptibilis dei.in ſimilitudinẽ ima⸗
ginis coꝛruptibilis hominis:e xolucrũ et quadrupedũ
et ſerpentiũ · Que ꝓfectò excuſatio erit ſi cognouerunt.
et ſi ꝓpꝛia depꝛauataq; voluntate cum ſapientes ſe cre⸗
derent ſtulti facti ſunt: Que iuſticia gentiũ illarũq; ſa⸗
pientum.ſi quod eſt dei ſuiq; cultus creaturis coꝛrupti
bilibus tribuatur. Et nullo iure ſtatus ſui poteſt cõſta⸗
re aut permanere iuſticia.ſi rebus inſen ſibilibus tribui
dinini cultus honoꝛ:⁊ inimicis inuiſibilibus iuſticie tri
buitut ius honoꝛis.aut quibuſcũq; creatis cultura di⸗
uina confertur. Non permittit deus nunc firmata chri⸗
ſtianitate vniuerſalem mundi regem. ne homines qua⸗

2

ſi quid in mumdo iſto perpetuũ adoꝛent dominium po⸗

tentie ſecularis: et efficeretur idolatre in eo qð ex ſeipo
et hereditario moꝛe: ant ſucceſſu aut carnis propagati⸗
vne perpetuum crederent tempoꝛale domimi: aut ma⸗
le credentes ꝙ ſub vno monarcha tanq; hereditario iu⸗
re dominandi.mundum gubernari diſpoſuerit.neq; ſta
bilita crederetur ſpiritualiſ auctoꝛitas:ſi ſibi ex toto nõ
ſubijceretur aut ſuꝑferretur humana poteſtas.

Expliciũt vndecimus duodecimus terciuſdecimus
quartuſdecimus quintuſdecimus libꝛi de geſtis domi
ni ſaluatoꝛis. Quos edidit diuni flaminis doctoꝛ Ey⸗
mon dæ caſſia:oꝛdinis hexrenutarum beati Aluguſtini e⸗
piſcopi.

„
1
2*
2
. —
*
7
—
17
— S
4 8 4 — — = — —
— ⸗ . —
— — .
— — —
— .
— — — .
—
—

.
4
„
R

* „

42

—

—

1

Zð

M

Incipir polaguo in tabulam ſe uentem:
tabula ſequenti ſignantureuange⸗
lia euangeliſtaꝝ perannum de tꝑe et deꝰ*

ſancrs et capitula eoꝛundẽ. Signan⸗
tur etiam in ea numeri libꝛoꝛum ⁊ ca⸗
pituloꝛũ de geſtis ſaluatoꝛis in quibus
habentur expoſitònes euangelioꝛũ ſi⸗
ue tractatus eũdem euangelijs vel eoꝛundẽ materie cõ
gruentes. Pꝛo cuius euidentioꝛi intellectu ſciendũ
in locis in tabula deſignatis non ſemp ponuntur ver
euangeliſte in ea deſcripti ſed aut eiuſdem aut vm/⸗

us alioꝛũ qui eadem velvicina ſcripſerunt. Elerbi gra⸗

na. Euangelium de feſto ſancti andree. Ambulans ie/
ſus c.ſcom Mattheum in hoc libꝛo nõ muenitur.u/⸗

ius ratiohec eſſe videtur. quia ſcõᷣm aliquos doctoꝛes

in hoc euangelio et in euangelio dñice quinte poſt pen⸗
chcoſten ſcilicet cum turbe irruerẽt ad ieſum ⁊ccẽ.ſcom
lucam vna et eadem vocatio aliquoꝝ apoſtoloꝛuʒ deſcri
bitur. Qðõ auteʒ auctoꝛ huius libꝛi iſtius opinionis fu
erit videtur pꝛobabile ex eo ꝙ vlumam clauſulam le⸗
cuonis pꝛedicte ſcõm mattheũ et marcũ ſcilicet ꝙ iaco⸗
bus et iohannes relictis thetibus et patre ſuo cetedeo
in naui cum mercenneorijs ſecuti ſunt eum ſtatim ſub⸗
nexuit huic lectioni ſcõm lucam. Quapꝛopter vtrac;
lectio ſub eiſdem numerisg in tabula ſignataeſt. No
tandum etiã ꝙ in capitulis in tabula ſignatis nõ ſemꝑ
ſtatim tractatur de euangelio ſignato ſed aliquãdo alia
pꝛemittuntur nec ſemꝑ euangelice lectionis textus tra
ctando continuatur ſed alio textu aliqũ interpo ſito dif⸗
fertur. Quoꝛum tamen aliqua licet particule quedã
textus quoꝛundam euangelioꝛum vel aliquid eis con⸗
gruens in eis tractetur pꝛopter bꝛeuitatem ſuam in ta⸗

bula non ſunt ſignata. Similiter in locis ſignatis non

ſemper in tractando ſeruatur oꝛdo verboꝛum lectionis

euangelice ſed aliquando ponitur oꝛdo pᷣpoſteruſ. Que

omma diligenti lectoꝛi faciliter patebũt maxime ſi ver
ba euangelij quando pꝛimo ponũtur cum. rubꝛica.ſub⸗
uirgulata fuerint. Et quia euangelica lectio non ſemꝑ
integraliter in vno capitulo tractatur ſed aliquãdo tan
tum quedam pars eius vel etiam parua clauſula et ſi⸗
militer quia aliqua non ſolum ſemel ſed bis vel ſepius
in diuerſis locis tractantur ideo etiam talia in tabula
circa euangelium ꝑ ſe ſignata ſunt in quibus talis oꝛ⸗
do ſeruatur:vt quod in lectione euangelica pꝛius poni⸗
tur pꝛimo ſignetu. qᷓ;uis in oꝛdine libꝛi poſtponatur.
Quando etiam in euangelio vel materia in tabula ſi⸗
gnatis pluribus capitulis continuis tractatur tũc nu⸗
mero ſibi in tabula aſſcripto additum eſt.⁊c. Quando
vero de euangelio nuſq; in libꝛo tractatur tunc ei in ta⸗
bula cifra.o.aſſignatur. Si tamen ꝑticula aliqua de eo
gractetur.illa pꝛope euangelium ꝑ ſe ſignatur

Explicit pꝛologus ·
5*

.

Dominica ſecunda. Erunt ſigna in ſole et luna. Lu

Ineipit tabula ſcm Euangelia per annum.
Djñica pꝛima aduentus. C um appꝛopinquaſſet hi
ſolimis. Mattlyi.xxi. H.iuiij.ca. viů.

4

De aſcenſu animalium moꝛaliter. li. inij ca wiij. H .
Feria quarta. Venit Yohannes baptiſta. Matthei.

in parte. li. ij. ca.i.

Penitentiam agite put eſt verbũ xpi.bidẽ. li.ix.cavn.
Feria ſexta. Dicebat iohannes ad turbas.Luce cercio.

libꝛo.iij.ca.pꝛimo. o D

Genimina viperap quis oſtendet wo.ibi.li· viij. cx.

et.iiij. ca .
Item de eodem. Pꝛout eſt verbũ chꝛiſti · li. vij. ca. xiij.
Vigdete ficulneam et oẽs arboꝛes ibidẽ. l.vi.ca.
Feria quarta. Initium euangelij.vc. Ecce mitto an r.
lum. Darci. i. libꝛo. iij. ca. iij. —„
Vorx clamantis in deſerto:ihidem.li.iij.ca.i.
Fuit iohannes in deſerto bapticans et pꝛedi.ibidei
fra.li.iij. cJi.
Feria ſexta.Amen di
li.iij.ca.iij. M
Dominica tercia. cum audiſſet iohannes in vinculis
aatthei. xi. li.irj.c. iij.
Qind exiſtis in deſertum videre.Arundinem.ibidem.
lihꝛo tercid. c. ſj.
Feria quarta. Miſſus eſt gabꝛiel angelus. Luce pꝛimo.

Feria ſexta. Erurgens maria abijt in montana. Luce.i.

Quattuoꝛ tꝑm.De eodem. li.iij.ca⸗ei.
Fecit potentiã in bꝛachio ſuo.Et depoſuit.li.viij.c.iij.

Sabbato. Anno quintodecimo imperij tiberij. Luce. iij

libꝛo tercio.ca.i.
Vorx clamantis in deſerto.ibidem. li.iij.c.i.
Dominica quarta. Miſerũt iudei ab hieroſolymis. Jo
hannis pꝛimo.li.iij.c.i.
In vigilia natiuitatis. Cum eſſet deſponſata mater ie⸗
ſu maria. Matthei.i.li.ij.c.xiij.⁊c̃.
In Galli cantu.Erijt edictum a ceſare auguſto. Luce.
ſecundo.libꝛo.i.ca.iij⁊c̃.
De eodem.libꝛo.ij.c.xix.
Mauron aſtones loquebantur ad inuicem. Luce.ij
NOaria aũt conſeruabat omnia verba hec.ibið. li.ij. c. xx.
Ad ſummam miſſam. In pꝛinepio erat verbum. YJo⸗
haannis pꝛimo.li.i.ca.i.c.
Et lux in tenebꝛis lucet.ibideʒ.li.vij.ca.xxxvi.
guit homo miſſusa deo cui nomen erat.ibiõ. li.iij.ca.iĩ.
Stephani ꝓthomartiris.Oicebat ieſus turbis iudeo⸗
rum et pꝛincipib. Matthei.xxiij · li. viij. cxxvij.
Quotiẽs volui cõgregare filios tuos ibidẽ.li.vij.c.xxij
Johannis euãgeliſte.Dirxit ieſus petro. Sequere me.

ohannis. xxi. li. viij.ca. i.

Innocentum. Angelus domini apparuit in ſomnis.

Sartimebliecn de. .
Homnnica infra octãs. Erant ioſeph et maria miran⸗
tes.Luce.ij.li.ij · ca.xxi.

Circumciſionis.Poſtq; cõſummati ſunt dies octo.Lu

ce · ſcðo. li.i.ca.xvi.
In vigilia epiphanie.Defuncto herode.ecce angelus.
Oattlvi.ij.li.ij.ca.xxiij· R
In die ſancto. Cum natueſſet ieſus in bethleem iude
OVatthei.ij.li ·i. ca. xi. v᷑c .
Item de eodem.li.viij.ca.iiij.⁊c᷑.
2

co vobis non ſurrexit. Mattl. i.xi.

NMN MTIT

1

5

S T 0 V

R

Balance Q

N e

H J K

G

E F

D

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.
=
2
.
5