tum ſanctũ:verbum ſcʒ immutabilis ꝓpoſiti ad leſionẽ
inferendã. Dixit eni in coꝛde ſuo:nõ mouebvꝛa genera⸗
tione in generationẽ ſine malo. Obſtinat? peccatoꝛ im
mutabile ſe dicit ad maluʒ: nec quieſcit donec ledat qð

odit.Aut ſe de mundo nõ credit exire:mſi maluʒ pficiat

qð ipᷣe cõcepit.Rebellat hic ſane gratie mutatrici:qui ſe
in coꝛde denegat ab ipᷣa velle mutari. Et moꝛtis repꝛo⸗
bat incertum euentum:qui ante ipᷣam credit ꝑficere co
gitatum. Dixit et alius verbũ in coꝛde cõtra ſpiritũ ſan⸗
ctum qui deum immemoꝛeʒ in coꝛde ſuo appellauit. et
etiam exiſtimauit illius peccata in fine nolle punire:cu⸗
ius vitam impumta ſinit abire. Ait enim ſcriptura. Di
xit enĩ peccatoꝛ in coꝛde ſuo oblitus eſt deus:auertit fa⸗
ciem ſuã ne videat in finẽ. Peccaui nõ ꝑtuli penam ob⸗
litus eſt deus.pꝛeceptũ pᷣteriui manſi abſq; toꝛtura:ob/⸗
litus eſt deus.Belial ſum:oblitus eſt deui.Ab initio cõ
fregi virtutis iugũ:deo ſeruire cõtempfi.oblitus eſt de
us.a iam amplioꝛa imo deterioꝛa:erunt impunita vt
pꝛima poſterioꝛa. Quare: Oblitus eſt deus. et auertit
faciem ſuã noticiaʒ ſapientie ſue ne videat in finem.ne
qð in pᷣſenti nõ vlciſcit᷑:nec etiam in ſinẽ vlciſcer᷑. Sed
adhuc nõ quieſcet dicere verbum cõtra ſpiritũ ſanctuʒ.
Vide quid ſecutus adiunxit.vt ſub interrogatõne acre
ſnonſione ꝓpłxta declaret: xpter quid irritauit impi? de⸗
um.Beſpondit ⁊ ipᷣe. Dirit enim in coꝛde ſuo:nõ requi
ret. Quid non requiret. Bona vt pꝛemiat:mec mala vt
puniat. Negat iſte m coꝛde ſuo premia iuſta:negat penaſ
atq; flagella deriſoꝛibus. Megat pcutientes malleos co⸗
poꝛibus iniuſtoꝛũ. õtra ſpiritũ ſanctũ in coꝛde ſuo ver
bum dirit qui benignus eſt iuſiis: et iuſtus in iudicijs
peccatoꝛum. Sed hoꝛum vide impꝛobationẽ ꝑ illudiqð
ſequitur. Elides quomiq tu lalvꝛẽ et doloꝛ? con ſideras

vt tradas eos in manus tuas· Qð in eccleſiaſti ſentẽ

tia ex omni ꝑte cõfirmat.Non dicas a deo abſcondar.et
ex ſummo quis memoꝛabitur mei. In populo magno
nõ agnoſcar.Que eſt anima mea in ram immenia crea
tura.Ecce celũ celi celoꝛum abiſſus et vniuerſa terra et
que in eis ſunt ·in cõſpectu illius cõmouebunt᷑. Monteſ
ſimul et colles et fundamenta terre:cum cõlpexerit illa

deus tremoꝛe cõcutientur. Et in ommbo his inſenſatu
eſt coꝛ:et oẽ coꝛ intelligit᷑ ab illo. Qui etia dicit verbũ ã

ſpiritũ ſanctũ iniuſt eſt qꝛ ſpuũſſanct? iuſtꝰẽ. Iniuſtus

loquitur ↄtra iuſtũ.qꝛ iniuſtus eſt: ⁊ ex ipo quo cõtra iu

ſtum loquitur fit imiuſtus.⁊ ſi ante fuiſſet iuſtus. Sed
vbi dicit aut pꝛimo loquit᷑ iniuſtus:pſalmiſta docet· Di
xit iniuſtus vt delinquat in ſemetipo. Cbi dixit imuſt:

cui dixit. Nõ extra ꝑverba ſonatia nõ auri audiẽti. Sed

vbi dixit. In ſeme ppo. Quid dixit in ſemetipſo. Elt de⸗
linquat.vt deuʒ deſerat.vt ipᷣm offendat.vt peccet.vt le
dat.vt ſe ꝓhibitis nectat.Et quare.Qina no eſt timoꝛ
dei ante oculos eius. Timoꝛ dei donũ eſt ſpirituſſancti:
cõtra quem iniuſtus dixit in ſemetipᷣo.ſcʒ denberauit in
mente. Ygitur erit iſtud dicere verbum cõtra ſpiritum
ſanctů irremiſſibiliter ſcʒ timoꝛe carere. denberate ma⸗
lum ꝑficere.Quid ni. DOicit enim ſcriptura. Qui ſine ti
moꝛe eſt:nõ poterit iuſtificari.Qui eni nõ iuſtificat᷑ nõ
remittitur ſed retinet̃᷑ peccatũ. Suſtine amplius vt vi
deas clarius:quid eſt verbum dicere irremiſibiliter cõ⸗

tra ſpiritũ ſanctũ.Dixit mſipiens in coꝛde ſuo:nõ eſt de

us.Vbi dixit in ſipiens. In coꝛde.Cui dixit. Nemini.
Cui dixit qui in coꝛde dixit:Cõtra quẽ dixit. Cõtra de⸗
um.:quia dixit nõ eſt deus.Et nihil maius cõtra deum:
qᷓ; eſe negare deum. Quis deus. Pater et ſilius et ſpi⸗
rituſſanctus. Quia ſi nõ eſt pater:neq; deus filius.ne⸗
q; deus ſpirituſſanctus. Si nõ filius.neq; pater et ſpi⸗

rituſſanctus. Oi nõ ſpirituſſanctus:neq; pater filius
MRelatiua ſunt enim:etvnus ſine alio eſie nõ poteſt. Et

tamẽ nõ tres dij:ſed vnus eſt deus· Qð ei remittet᷑ pec

catum: dicenti nõ eſſe deum ſpiritũ ſanctũ. Sed qui di

cit verbum cõtra ſpiritũ ſanctũ.dicit cõrra patrem et ſi⸗
lium.quia ſicut trinitatis opera ſunt indiuua:ita et fa⸗
cte offenſiones ad ipaʒ. Quare igitur magis inuehitur
cõtra verbum in ſpiritum ſanctu. q; cõtra verbũ in pa⸗
trem et filium. Queſtio eſt ſubtiliſſima bic penitus nõ

pandenda:ſed intende qð cepimus. Quis dixit. Inſi/

piens. Quis inſipiens. Qui ſapientia caret. Supien⸗
tia nobiliuſ donũ eſt ſpirituſſancti. Ecce duo dona extre
ma ſpirituſſancti.ſcʒ timoꝛ et ſapientia.quibus caretes
iniuſtus et inſipies nõ oꝛe ſed in coꝛde cõtra ſpiritũ ſan
ctũ dicunt.quia iniqui in coꝛde et coꝛde locuti ſunt.· Nã

pꝛoculdubio maius malum eſt in coꝛde de deo trino et

vno et de incarnato verbo atq; fide male ſentire qᷓ; oꝛe ꝓ

ferre. aut ope malũ facere. Et alꝰ dixit in coꝛde ſuo ver⸗
bum cõtra ſpiritum ſanctũ:quẽ ꝓpixta eſaias cõmemo

rat.QAuomodo cecidiſti lucifer qui mane oꝛiebariſ. Coꝛ
ruiſti in terram qui vulnerabas gentes:qui dicebas in
coꝛde tuo. In celũ conſcendã.ſupꝛa celũ exaltaboſoliuʒ
meum:ſedelb in mõte teſtamenti in laterib aquilonis
Aſcendaʒ ſuꝑ altitudinẽ nubium:ſimilis ero altiſſimo
Vide quomodo iſte ꝑ omnia in coꝛde verbum dicebat

contra ſpiritũ ſanctum.vide quomodo in iſto erat ſpiri

tus blaſphemie in ſpiritum ſanctũ:dicens verbum con
tra ipm. Quid dicebat in coꝛde ſuo. In celum conſcen⸗

dam. Celum inſinuat celata et alta miſteria ſcripture ſa

cre.ſecretã ſupnalium moꝛiũ ſcienti:ceuelatio quoꝛum
ſpectat ad ſpiritum ſanctũ.Nam altiſſime ſapientie.in⸗

telligentie.ſcientie dona in ipᷣo ſunt.ab ipᷣo largiuntur.
ab ipo/ꝓcedunt.et vbi vult ſpirat:et cui vult et quomõ

ę

1
ti

l
N

5

N/

i
Et
ſee
1di
tſ⸗
ſe
tur
N,

ſ
n
nl

Nr.
o

etcõtra viciaſermonibus do. Balua.

vult et quãdovult.Ad hoc celatũ celum nullus niſi ipᷣo
Yocante cõſcendit.nullus accepit niſi cui ipa dedit: nul
li dedit niſi qui ſe humiliauit. Super humiliatoſ requi
eſcit ſpirituſſanctus.Errat qui ſe credit ꝑ ſe ſapere diui
na miſteria. ſuiacuitate intellectuſ intelligere ſacre ſcri
pture ſecreta:ſupernaliũ moꝛũ ſurſum agentẽ ferentiũ
ſine ſpiritu ſancto habere ꝑiciam.ſcientia atq; vitã. Ec⸗
ce verbum dictũ contra ſpiritũ ſanctum in coꝛde. Sed
vide qð ſequitur. Super aſtra celi exaltaboſoliũ meuʒ.

BSed qui ꝓpꝛia virtute ſe ſubleuat: ꝓpꝛia defectõne deij⸗/

citur.Aſtra intelligibilis empirei aut intellectualis celi
angeli ſunt:ſupꝛa quos quis aſcendit: Celum ſcriptu⸗
ra eſt:cuius aſtra fulgẽtia ſunt luminoſiſſime veritates
quarũ doctrinam ſolum ſpirituſſanctus habet inferre.

De quo ſaluatoꝛ ait. Cum autẽ venerit ille ſpiritus ve⸗

ritatis:docebit vos omnẽ veritatẽ. Aſtra celi ſunt ſancti
fulgentes vita et doctrina pᷣſentis eccleſie. Ypa etenim
celum dicitur. Super iſta quis aſcendit: Conditoꝛ deuſ

qui carne velatus deſcendit. Bene igitur cõtra ſpiritum

ſanctũ in coꝛde ſuo pꝛotulit verbũ:qui ſupꝑ aſtra iſta ex⸗

altare woluit ſolium ſuum. Soliũ ſedes eſt regum. Re⸗

ges ſedentes in ſolio ſolẽt iudicare ſubacta:diſcernẽdi
pꝛoferre iudicia. Oed quis hominum nouit in ſolio ſue
mentis iudicare de ſubſtãtijs ſeꝑatis.de ſpiritib almis.
de veritatibo luminoſis.de ſanctis ꝑfectis.niſi conditoꝛ
omniũ deus qui eſt ſpirituſſanctus: Quis igitur pꝛeſu
met eraltare iudicij ſoliũ.niſi temerarius et mẽte ſuꝑ⸗
bus qui in coꝛde ſuo verbum dicit cõtra ſpiritũ ſanctu.
Cuius ſanctificatõne ſanctũ eſt quicquid eſt ſanctũ:et
clareſcit quicquid eſt verum. Elide ſequentia verba con
tra ſpiritum ſanctũ in coꝛde pꝛolata. Sedebo in mõte
teſtamenti:in lateribo aquilonis. Sedere actus eſt qͥe⸗
tis. In monte teſtamenti. Quis mons teſtamenti:ni
ſi altitudo hereditatis diuine ex paterno teſtamẽto moꝛ
te interueniente.qua cõſirmatur teſtamentũ filius he⸗
reditatem ſoꝛtitur. Qð hic tangitur magni eſt miſterij

plurimos ramos habet:bꝛeuitatis ſecure ſuccida. Opoꝛ
tet ſilium eſſe legitime natum aut adoptiuũ:qui heredi
tatem aſſequi cõcupiſcit. Mõ eſt filius ꝓpꝛius neq; ado⸗

ptiuus:qui verbum dixerit cõtra ſpiritum ſanctũ.· Giliꝰ
vnus eſt ꝓpꝛius cui ſemꝑ fuiſſe.quod pꝛeteritü et futu⸗
rum.ſedit atq; ſedebit nõ habet.boni autẽ ceteri ꝑ ſpiri⸗
tuſſancti gratiã ſunt adoptiui. Sic enĩ dicit apls.Alcce⸗
piſtis ſpirituʒ adoptionis filioꝛũ: in quo clamamus ab
ba pater. Ipᷣe enim ſpiritus teſtimoniũ reddit ſpiritui
noſtro:quia ſum filij dei. Si autẽ filij:et heredes.Qui
wro per ſpiritũ ſanctũ adoptiui ſunt·et altitudinẽ ado⸗
ptionis cognoſcũt.modum adoptõnis credunt.magni
ficam bonitatẽ adoptantis animo et moꝛibbvenerantur
volunt hereditatẽ in mõte teſtamenti in altitudine bo⸗
noꝛum ineffabilium. ſed nõ in lateribo aquilonis. quia
ab aquilone pandetur omne malũ:in cuius lateribo ſe⸗/
dere cõtra ſpiritũ ſanctuʒ ſatoꝛ elegit.aAmnimatur ammꝰ
plura diſſerere contra in ſpiritũ ſanctũ verboſum.quare
ipᷣm remiſſio nõ ſequat᷑:qð electio ſeſſionis in lateribuſ
aquilonis ſatis aperte declarat.Latera aquilonis tꝑalia
bona ſigniſicãt:que frigidam animã faciunt a charitate.
in coꝛdibus veroꝛũ fidelium diffuſa per ſpiritũ ſanctum
A qua frigiditate omniũ cõſcientia teſte ꝓgredit᷑ omne
malum.Ait etiam ſaluatoꝛ:Quoniã ſupabundauit ini
quitas:refrigeſcit charitas multoꝛum.Nõ ommuʒ ne⸗
gauit charitatem ſed multoꝛũ.qui hicet in futuro pec/
catoꝛũ remiſſionẽ nõ aſſequuntur:quoꝛũ numerus ſi⸗
cut et electoꝝ ſoli deo eſt cognitus. Sed ſi nobis dam⸗
natoꝛum incertus eſi numerus.defectus qui nobis eſt
ex fide vſq;quo certiſſimus.quis eſt. GFrigiditas charita

tis ſignata in lateribus frigidi aquilonis:a quo pmiere
miam pandetur omne malum. ſept iſfoꝛmeſcʒ. cõtra ſe⸗
ptifoꝛme ſpirituſſancti donum. Et ecce verbim irremiſ
ſibile dictum cõtra ſpiritum ſanctñ.peniteat. dolea t. ge⸗
mat.lalburet. agat quod vult bonũ:remiſſionẽ nõ recipi⸗
et charitate pꝛiuatus. Opſa ſola eſt que remiſſionẽ im⸗
trat peccatoꝛũ:cuius frigiditas generat omne malũ.
eu quid elegit ſedere in lateribuſ aqulonis. Qð ma

lumeſt qð frigiditas iſta non faciat. Qð malum eſt qð

tpalitas et tempoꝛalis claritas et mũdana ſerenitas nõ
inducat. Dicam audacius:quod cognoſco clarius. Nul
lum. d qu credulitatẽ vide teſtimoniũ ſcripturaruʒ.
HBa lomon dixit. Ventus aquilo diſſipãs pluuias.la⸗
tus malus qui ab aquilone pcedit:imbꝛem ſanctarũ ac

celicarũ doctrinarũ auertens. Charitatis enim frigidi⸗

tas cõfundit flammantia verba:nec pluuiam ſuſcipit ce
litus miſſam feruefactam ab igne diuino. Et vaticina⸗
batur eſaias dicens.Abaquilone fumus vemet: et non

eſt qui effugiat agmen eius.rigiditas charitatis et te⸗

poꝛaliũ frigidus amoꝛ generauit in bommibus ſuꝑerbie
et vanitatis fumum:et fere nullus inuenit᷑ eius agmẽ
euadens. Ypᷣa rerum experientia clamat.qᷓ;tus ſit in ho
minibus appetitus honoꝛis et laudis.dignitatis et glo⸗
rie.q;ta in moꝛibus extollentia.qᷓ;tus vaſtus in vita.qͥ̃t
nouitates in malum.quot vanitatas in vetitũ:vt pauci
reperiant᷑ qui ab aquilonari fumo nõ inuoluant᷑.Necnõ
aquilonaris fumus ꝑpuerſum dogma ſignificat.queʒ de
puteo abiſſali iopãnes in apocalipſi exire cõſpexit:a quo
obſcuratus eſt ſol.ſcʒ intellectus humanus et ſancte cõ
templatõis aer.Qui fumus generauit locuſtas.diſtoꝛ⸗

te animas incedentes·necnõ et ſubleuãtes per tempus
A terra in altitudinem virtutis.ſed ſtatim relabentes in
ima.vnde ꝑmodicum fuerant quãdoq; ſublate haben⸗
tes nephariam defectiuã poteſtatẽ ꝑmittente deo mo
re ſcoꝛpionũ inferre ſubdole leſionẽ per dogmatis puer

ſi ſeminariũ conãtur.nullo valente pᷣfugere:niſi qui ſi⸗
gnum dei diſcretiuũ a malis.in frontibus mentis ⁊ coꝛ
poꝛis indelibiliter habuit impꝛeſſuʒ. Sed ſicut deficit

ſumus:peccatoꝛes deſicient a facie ſumme dei. Ecce ab

aquilone omne malũ culpe:ab aquilone ventus cõfun⸗
dens domini bona. Ecce ab aquilone fumus rectos ocu
los rationis multimode ledens.Sed iuſtum eſt vt vñ
culpa exoꝛitur inde plectẽs pena oꝛiatur. Alle idẽ qui vi
dit ab aquilone omne malũ pandi.vidit ollaʒ diuine iu
ſticie igne vindicte ſuccendi.ſed facies ei erat a facie aqͥ
lonis:vt inde feriat diuina iuſticia quo ꝓceſſit malicia.
Et malum punitiuũ idem vidit Yeremuas ab aquilone
vt malum culpe malũ pene reſculpat. Iterũ autẽ dicit
vox auditionis. Ecce venit.et commotio magna de ter
ra aquilonis.vt ponat ciuitates iuda in ſolitudinem et
habitaculum dꝛaconum.Aquilo te duxit ad facinus:
aquilo te multabit vt commouearis nec quieſcas ali⸗
quando inquietus ad malum.Et deſolẽtur anime que
nomine confeſſi ſunt deum:negauereq; factis. Et ha⸗
bitaculũ fiant demonioꝛum:qui angeloꝛũ conſoꝛtium

pꝛauis moꝛibo atq; frigidis cõtempſerũt:.Sed nec ſem

per erit federatio ferri et eris ab aquilone:nam neceſſa⸗
rio diſpergende ſunt diuitie charitate carentiũ ⁊ non ca⸗
lentium animaruʒ habitantiũ in lateribus aquilonis.
Igitur vide qᷓ;tum quale verbum in coꝛde cõtra ſpiri⸗/
tum ſanctũ dixerit qui ſedere voluit in lateribus aquilo
nis:charitate ſe pꝛiuans.que donum ſancti ſpiritus eſt
muneris.Nec ergo mireris ſi remiſſione hic et in futu⸗
ro nõ ſuſcipit:magis attende qͥd ſequẽter adiecit. Aſeẽ/⸗
dam inquit ſuper altitudinẽ nubunm:ſimilis ero altiſſi⸗
mo. Nubes pꝛedicatoꝛes a rebus ſublati ſunt terrenis.

Liber octauus De vicijs

De quibus alio loco dicit ſeriptura. Qandabo nubibo
deſuper:ne pluant ſuꝑ eam imbꝛem. Altitudo nubium

ſublimitas eſt doctrine chꝛiſtifere.qauam quia ſimplici⸗
tate verbvꝛum abiecto dictamine tegitur ſupergredi ſe
credunt:ac etiam quia videntur intelligere litterã.ſub/⸗

iacere ſibi putant occultam intelligentiaʒ. Magis vero
ſup altitudinẽ nubium attolluntur.qui ſibiipis nõ ſan
ctis doctoꝛibo credũt.⁊ maioꝛẽ arbitrat᷑ hte intelligentiã
inueſtigatõe doctrie.qᷓ; cõcedat᷑ gratie infuſione:⁊ acqui
ſitõe ſtudij ſubtilitate ingenij.arte ſylogicandi.inam ꝑi
cia diſputandi. euidentioꝛa inuenire ſe credunt.q; vir⸗
tute oꝛatõnis et inſpiratõnis diuine cõcedatur.Hubes
fuerunt apoſtoli et euangeliſte· quia altitudine ſcientie
habuerũt atq; doctrine:ſed multi heretici conati ſunt ſu
peraſcendere. Multi ſapientes naturales ſe iſtis fece⸗
runt ſupioꝛes. Multi etiam doctoꝛes appellati catholi⸗
ci nomine fuerunt.neſcio ſi in animo extiterunt:noui⸗
tate loquendi miſcendo cum ſuꝑnaturali theologia na⸗
turam. cum ſcriptura diuina philoſophica hiſtoꝛicã et
poeticam ſibiipᷣis ſuꝑuolitare ſunt viſi.et quod eſt cer⸗
tum in dubium reuocantes ꝑ vtrum: et quod eſt carũ
et lucidum inturbidũ et obſcurum redigentes ꝑ vtrũ.
quod eſt ſanum infirmũ facientes per virum:quod iu⸗
ſtum pꝛudens modificatũ in cõtrarium vertentes ꝑv⸗
trum.qð bonum moꝛibo et doctrina pꝛobatũ.axpꝛobatũ
cõpꝛobatum a chꝛiſto.ad litem reuocantes per vtrũ.qð
eſt ſanctitatis atq; virtutis qua ſi nõ ſit cõtendentes ꝑ
vtrum:qð queſtione nõ indiget ad verboꝛum cõtrouer
ſiam reuocauere per vtrũ. Oi filius dei neceſſario car⸗
nẽ aſſumpſit:ſi de virgine abſq; ſemine.incoꝛrupta lege
nature cõcipi et naſci potuit:volentes inuenire ꝑvtrũ.
Si qua fecit ſi decenter fecit nitentes deciarare ꝑ vtrũ
Si mandata ſacramenta ſunt neceſſaria. quomo ſunt
poſſibilia.ad quid expedientia: quare tot ⁊ nõ plura ſem
per retractantes per vtrum. ꝙere omnẽ ſcripture pun/
ctum cõmittentes ad vtrum. Qõ humana rõne nun⸗
q; potuit aut poterit inueniri:cõpꝛeſendere ſatagentes
per vtrum. Simplices mentes ſidelium pꝑuertentes
Pvtrum.Et ſylogiſtica foꝛma vtentes.videntur neſci⸗
re loqui niſi per vtrum· Puram et ſimplicem et neceſ⸗
ſariamſcipture ſcientiã nõ habẽtes:additis ſylogiſmis
querunt apparere ꝑ vtrum. um cõpꝛelendunt᷑ a ſa⸗
nioꝛibus et clarioꝛibus:ſcutum.ſylogiſmũ:et peltam fa
ciunt vtrnm. Et intant ũ ſup altitudinem nubium ſe le
uauerunt.vt modũ loquendi ꝓphetarum chꝛiſti et apo⸗
ſtoloꝛum et veroꝛũ et ſanctoꝝ doctoꝛum coꝛrexerint per
ſylogiſmos et thomos:quaſi pulcrioꝛ et aptioꝛ ſit mo/
dus loquendi philoſophicus et ariſtotilicus.ſvylogiſtic
et dialeticus.topicus et elenticus.rethoꝛicus atq; ſathi
ricus.q; ille que docuit tenuit edidit.et per ꝓphetas ſan
ctos apoſtolos appꝛobatos dederit pater et filius et ſpi
rituſſanctus.⁊ intantũ exoꝛbitauerint naturales homi

num mentes.vt ſuꝑ altitudinẽ nubium ſe ſuſtollant:

dicentes atq; credentes ꝙ txologica nõ poſſunt appꝛe⸗
hendi niſi cecoariſtotile duce et viam pᷣbente oꝛbato pla
tone.atq; ceteris peuntibus philoſophis.veris pꝛiuatiſ
luminibus.ſolum innitentibo baculis ſcientie natura⸗
lis: quaſi wlint aſſerere ꝙ in docendoet diſcendo ſupuo
litet ſcientia naturalis. De quibus ſcriptura dicit.Cla⸗
ni ſunt omnes homines in quibus nõ ſubeſt ſciẽtia dei
et de his que videntur bona nõ potuerũt intelligere eũ
qui eſt: neq; a paribus attendẽtes agnouerũt quis eſſet
artifex. Pꝛoinde alia ſcriptura dicit. &redentes ſe eſſe
ſapientes: ſtulti facti ſunt. Ged benedictus deus dñs q
illuxit nobis et poſint nubem aſcenſum ſuum. et aſcen⸗

dit ſuper cherubin atq; ſedit.et nubes ſuſcepit eũ in celo

et in nubibs celi veniet.ad quas ſola fides humilis at⸗
q; ſimplex. oꝛatio deuota. meditatio ſancta appꝛopiqua
bit humiliter. nõ ſuꝑaſcendet arroganter:ſuꝑ quarum
altitudinem credunt aſcendere ſpiritui ſancto cõtume⸗
liam facientes. volentes aliter aſſimilari altiſſmo ꝑſu⸗
perbiam qᷓ; deceat.nõ retinẽtes ſimilitudinẽ ſuam quã
abipo in creatione ſuſcepimus:que refoꝛmata eſt in no
bis quando redempti ſumus. QAuomõ igitur qui ſic in
coꝛde verbum dicunt cõtra ſpiritũ ſanctum remiſſionẽ
hic et in futuro recipient peccatoꝛũ:niſi humiliter ſine
curioſitate ſubdantur ſimplicitati vite et doctrine que
eſt in chꝛiſto dño noſtro ſemper.
Capitulum XXIIII
Ibet ammodo ad pꝛedicta ſinem apponere:ſed
pꝛius alio loquendi oꝛdine quaãtula potero bꝛe⸗
Uitate in ſpiritũ ſanctuʒ aliqua peccata perſtrin⸗
gam. Qui ſpem venie ſibi adimit.ſpirirui ſancto cõ⸗
tumeliam facit.quia in eius virtute omnia peccata laxã
tur hominibus:cui maledicto ſe pꝛimo obligauit cayn
dicens. Maioꝛ eſt iniquitas mea qᷓ; vt dei veniam mere
ar. Et in nouo teſtamento ſibi iudas ſe ſimili pacto cõ⸗
ſociat:qui penitentia ductus a deſperatõne deuictusla
queo ſe ſuſpendit.Vult enim ſpirituſſanctus omnibus
penitentibus milereri. Denegat ergo miſericoꝛdiaʒ dei
qui deſperationis iaculo ſe cõfodit. Nimia pᷣſumptio
ne ſui ductꝰ diumã iuſticiã arguit. Vellet eĩ pꝑeccata im
pune a ſeipᷣo deceptus.Qui bona irremunerata et mala
impunita fatetur.verbum habet irremiſſibile cõtra ſpi
ritum ſanctũ:quia cums eſt indulgere ſubactis.pᷣſum⸗
ptuoſos in malum nõ relinquit impuneſ. Expedit o⸗
mnino dolere peccantem:pꝛiuata punctõne doloꝛis.ob
ſtinatio dominat᷑. Obſtinatus ad ſpiritũ ſanctum hoſti⸗

libus demonibus eſttradendus. teritox maloꝑ et

veterum delictoꝛum volens aboleri cyrographũ:ad cau⸗/
telam futuroꝛũ expedit ſnnu fieri. Ygitur diſpoſitus
ad futura ſeu cõtingentia mala: ſpirituſſancti puritatẽ
et ſanctimonia vilefecit. Juſte nãq; ignis eterni pabu
lum erit:qui ſemp paſtus eſt malo. Inexceptuate o
poꝛtet veritati pꝛeſtare aſſenſum.victoꝛioſiſſima eni eſt
et ſemꝑ ſuos aduerſarios cõterit. Quiammo atq; ver⸗
lo ipᷣam et facto quã nouit impugnat:antiquo menda⸗
ciequiſſime tradetur in ſocuʒ. Ad fratres et pxrimos
charitate coniungi diuina iura pꝛecipiunt. Ynuidentia
ptinax.hanc obpleuit virtutẽ.quã qui poſſederit eius ef
ficietur iuſto iudicio collega:cuius inuidia moꝛs intra⸗
uit in oꝛbem terrarũ· Ad penitentiã nos expectat con
ditoꝛ et redemptoꝛ:ad quã ſua benignitas teſte axoſto⸗
lo omnes peccatoꝛes adducet. Sed coꝛ impenitens ſpi

ritui ſancto aduerſatur benigno:cuius theſauricatoꝛ me

rito ſubdetur ei qui pꝛimũ ſibi fuit aduerſatus in celo.
Quauis aũt omne peccatũ moꝛtale ↄtra ſpiritũ ſan
ctum inſurgat.factoꝛem etiam ſua gratia pꝛiuat.iſta we⸗/
ro que tanta malicia cõmittuntur:dicunt᷑ hic et in futu
ro nõ remitti.Quod verbum indiget declaratõne altio
ri modo q; littera iacet. Nihil bonum et pium eſt impoſ
ſibile apud deum.hoc credere catholicum eſt:cõtrarium
vero fugatura fide. Nullum peccatũ poſſe excedere diui

nam bonitatẽ.miſericoꝛdiã et benignitatẽ. certiſſimum

eſt:cõtrarium vero a veritate mactat᷑ Mullum homineʒ
qq;tumcũq; peccatoꝛẽ adultum ante moꝛtẽ aut ante in⸗
herentem omnino inſaniam. aut ante arreptionẽ a de⸗
monibus que quedam moꝛs eſt cum fieri pmittit q̃ in
ſua diſpo ſitõne nõ fallitur. pꝛiuari libero arbitrio quo ſe
poteſt peruertere.dei gratia pꝛeſto ſtante penitentiã age
re:luce clarius patet. Cõtrariumvero recedit a luce.que

in experientia eſt. Vnde igitur nõ ſequitur remiſſioin

S — —

—

e

l ꝓferendi opoetet intendere. na non ad ommmodamim tet voluntate: opus mutare deſiderans. Opere nõ mu⸗
poſſibilitatẽ per hanc negationẽ: ſed ad difficultatez iſia tato iuſticia dei cadit pꝑpendiculariter ſup eum:vt ſcom
6 reducenda ſunt verba.Alut neq; in hoc ſeculo remitenę quod eſta ſua cauſa pꝛoductũ.auctoꝛeʒ eus puniat aut
ſine cõtꝛitione ꝓfunda et ꝑenitetia magna:neq; in fuuu beatum ſaciat. Cõuertitur hoc in locutionibus catholi⸗
ro ſine grauiſſima pena. Siue neq; in hoc ſeculo neq; i ce ſidei atq; ſcripture: etiam ſi diſſentiant vanaru que⸗
futuro:ac ſi apte dicat.quod nõ remittitur peunte pi ſtionum aucupatoꝛeſ.O ex mala cauſa malus ſequatur
tentia in hoc ſeculo:nunqᷓ; remittetur in futuro. Seciu effectus.et er malo effectu cauſe malicia iudicetur. ſal⸗
lum nanq; iſtud eſt imꝑetrande miſericoꝛdie: futurũ uatoꝛis eſt iſta ſententia:quia ex fructu arboꝛ cognoſcit
8 ro diſtribuẽde iuſticie.Etiam in hoc ſeculo anima in bo⸗ Mꝛoinde ſi quempiã velis agnoſcere ad imitandu ſiue
num et malum vertibilis eſt:in futuro vero immutabi⸗ cauendum. cõſidera exterioꝛes effectus. interioꝛes affe
ls in lvno aut in malo erit omnino volũtas. Pꝛoinde ctus nemo niſi deus poteſt inſpicere: ſiue cui de ſpeciali
to anima que ſe hic nõ cõuertit ad bonum:neq; in futuro ono gratie fuerit elargitus.gructuswero exterioꝛes qͥs
im ſeculo cõuertetur. lMM noiamus.ſenſuũ actioes innũerabiles. ſed impertine⸗
Capitulum XX tes atq; culpabiles a ptinentibus atq; inculpabilibus
ſp Goniant plerũq; plurimi cauſam querere pec opoꝛtet ſecernere:ſed nõ inſpicias hominũ phuonomiã
m/ a catoꝛum:et antiqua eſt iſta bommũ queſtio.in ſcᷣm quã ſuperbi philoſophi ſupbiſſime atq; incaute in
nullo tẽpoꝛis curſu ab aliquo niſi vnimode nõ numeros iudicauerũt.nõ deferentes diuine gratie ſiue
0 ſſoluenda:quãſipſe ſaluatoꝛ in ſubiectis verbis exſoluit. potentie.nec hominis libere volũtati: tantummõ in a⸗
n Siquidem ex fructu arvꝛ cognoſcitur. Pꝛogenies yvi ctionibus ſenſuum quem depꝛehendere cupis obſerua
pPeraruʒ:quomõ poteſtis bona loqui cum ſitis mali: Erx Noquela interdũ loquentis ideoma inſinuat.? raro fal
u habundantia eni coꝛdis os loquitur. Gonꝰhome de the lit pꝛeterq; in his qui aut longo tractu tempoꝛis.aut ni
tin ſauro ſuo pꝛofert bona:malus homo de theſauro ſuo p⸗ mia pericia.linguam aliam velut oꝛiginaria didicerunt
i⸗ fert mala . Similitudines appoſite in ſuis ꝓpꝛietatibus ſicq; loquũtur.ſed impoſſibile ſit vt mterdum nõ rela/
. nature:peccatoꝝ et maloꝛum ꝓgreſſum in ſua veritate bantur in illam. Equidem et ipa verbulatio. qualis qs
9 Teclarãt. Et arboꝛ fructů ſi habet:vnde habet. Pꝛeter id fuerit ſepe pandit. DPoſuit enim cuſtodia oꝛi ſuo et oſti
quod videtur. cauſam qua fructificat habet occultã:fru⸗ um bone circumſtantie labijs ſuis ſibi ꝑvirtutẽ pꝛedo⸗
ctus in arlvꝛe ab occulta cauſa venit.ergo ex occulta cau minatus in coꝛde:vt nihil indiſciplinatũ aut repꝛeſenſi
P“ ſa fructus.ex fructu arbvꝛ cognoſcitur in qualitate:ſimi⸗ bile dimittat a labijs. Et pꝛeter neceſſitatẽ nõ facietxer
liter apud multos in ſpecie. Arboꝛ eſt homo. fructum bo bpum. et vbi eſſe aut expedire poterit per ſilentiũ non lo⸗/
num aut malum facit.virtutis actum aut peccatum cõ quetur:vbi per pauca verba nõ habundauit pamplius.
mittit:iudicabit veritas· Bonum fecit.ergo eſt bonus: Coactus ad verba dominabit᷑ ipis:per tempus et mo⸗
malum fecit. ergo malus eſt. Judicaſti arboꝛeʒ ex fructu dum numerũ atq; pondus. Quem videris de nummiſ
9 lono vel malo.fructum vero ex quo iudicas: Si ex arbo de mulierũ pulcritudine.pompatice.furibunde.accurs
re:igitur erit idem iudicatũ et iudicans.effectus et cau te.arroganter.deriſoꝛie.emulatice ſepe loquentẽ:in his
v ſa:opus et auctoꝛ.Obmittamus verꝛũ obuolutõnes ex intimis cognoſce affectum. Quem videris viſum fi
nec ſimilitudines diſcutiamus ꝑ ſingula. Cum bonus gere in faciem feminarũ et imverbiũ pueroꝛum.ſpecta⸗
ſit homo natura creatus.welut arlvꝛ fructuʒ ꝓferens in cula et artium nouitates ſedule intuentem:his axplica
tempoꝛe ſuo:vnde facit malum que cauſa mali.Erit igi tum agnoſce. Pꝛeſtantẽ facile rumoꝛibo et relationib-
n tur quod bonum eſt cauſa mali. Malum factum a mala atq; inutilibus narrationibus aurem:ſine cunctatione
cauſa ſoꝛtitur effectum. Cauſa mala rõnalis arbveis eſt leuitatem in animo reſidere cognoſce.Applicantẽ ad in
n mala voluntas:que extra ſeipᷣam nõ habet cauſam.að utilia coꝛpus crxede inutilem:ad vicia vero ſe iungentez
ſ⸗ cum diximus de coꝛruptela peccati aliqualiter declaraui iudica penitus peccatoꝛẽ. Difficiliter tamẽ diſuelantur
Nſ mus.auſa vero bona eſt volũtas lona:que erxtra ſeipᷣaʒ hominũ ſimulationes et hypocritales figure.inaſeiſcitẽ
n habet ecõtrario cauſam ſcʒ deum bonñ creantẽ bona.et aſ wro rarum vidi poſſe decipere. Sempꝑ enim ad ſimiles
ni ſiſtentem gratiam.ac per hoc omnis homo pꝛius bonus ſe cõſtringitlaffectus:infallibiles penitus ſunt ſupꝛapo/
n aut malus eſt in voluntate ꝓpꝛia.excepta bonitate natu⸗ ſite ſentẽtie ſaluatois.
6 rarum:lnitas nanq; naturarũ ſemꝑ manet.abſq; ꝙ a⸗ CLapitulum XXVI

e
ſe

etcõtra xciaſermonibus do. Balua.

boc ſeculo neq; in futuro.Mõ a deo.quia nõ vult moꝛtẽ

eternã peccatoꝛis.ſed vt cõuertatur et ineternũ viuat:⁊
vult omnes homines ſaluos ſieri et ad agmtionẽ wri⸗
tatis venire.Mõ a cõmiſſo peccato: ſuperat enim chꝛiſti
paſſio quecũq; peccata.Et ꝑ ecechielem omniũ iniqui⸗
tatum penitẽti pollicetur remiſſionẽ. Sed ſequi poteſt
a difficultate pe nitendi ꝓpter exceſſiuã a talibus malici
am peccatoꝛũ et indiſpoſionẽ ad penitendũ:qua neceſſa
rio in agente habent iſta peccata cauſare. NRari enĩ ſunt
in memoꝛia hominũ quos ſcxiptura cõmemoꝛat qui ad

penitentiã venerint remiſſionem acceperint huiuſmodi

peccatoꝛes:quoꝛũ peccata dicuntur irremiſſibilia hic et
in futuro. Ad iſtoꝛum vertvꝛuʒ claram intelligenti ſcʒ
neq; in hoc ſeculo neq; in futuro cum additionibo ⁊ mõ

liquid deducatur ad actum.deinde ex mala volũtate aut
lona tanq; ex cauſa operatur bonum ſiue malũ.ad quod
alludunt quãdoq; ſententie ſupꝛadicte. Siquidẽ ex fru
ctu arboꝛ cognoſcitur.Ac ſi apte dicatur. Si fructus lu
nus:homo lonus.ſi malus:homo malus. Cuius fructꝰ

voluntas es cauſa.ex qua homo dicitur lvnus et malus
quod ſimilitudo ſubiuncta declarat. ο Üοgenies vipera
rum.quomõ poteſtis bona loqui cum ſitis mali. Qua⸗
re: Qiug et habundantia cosdis os loqui᷑. Exeo emm
ꝙ cuiuſq; voluntas appetit.loquitur. querit.et dicit.et
operatur: et quod theiaurus nõ habet. expenſoꝛ aut cu⸗
ſtos nõꝓpfert. Inde ſit qo woluntas nõ appetit. lingua

ex affectu nõ loquitur:et copus per opera nõ requirit:
et qo voluntas apperit. lingua ꝓfert. et actio querit. Et
ſoc eſt quod ſaluatoꝛ adiecit BSonus homo theſauro
ſuo ꝓfert bona: a malus homo ve theſauro ſuo ꝓfert ma
ia. Etenimm theſaurus et locus oſeruationis eius eſt no
ſtra woluntas: ex quo ad pagendam viam noſtre pchtio⸗
nis atq; ialuationis exhauriuntur expenſe. Ygitur mu⸗

Erret ampliꝰnos ſaluatoꝛ exacturus de noſtris
t actibus rõnem:vt caueamus a malo. YJuſtus
eractoꝛ eſt deus et infallibilis perſcrutatoꝛ:vt
nullus effugiat eractionem eius. Sempiterna quoq;

memoꝛia eius retinet ꝑua et magna que nos obliuiom

Liber octauus De vicijs

mandamus:ac etiaʒ ſi vellemus ꝓpter inſitum defectũ
retinere nõ poſſumus.Elnde ſtatim quia dixerat os ex
habundantia coꝛdis loqui:ne inuanum loqueremur.
nos terrendo adiecit Dico autẽ vobis.quia omne ver
bum ocioſum qð locuti fuerint homines:reddent ratio
nem de eo in die iudicij Si de ocioſo quid de menda⸗
cio.quid de piurio.quid de falſo teſtimonio.quid de blaſ
phemia.quid de miurioſo verb.quid de diſcoꝛdioſo aut
æ ſimilibus malis lingue.que nõ hic ſed alibi ſunt tra/
ctanda: Quid voluit hic ſaluatoꝛ innuere.Ain ne voluit
pcõparationem loqui.vt ſi de minoꝛibus ratio multo⸗
magis de maioꝛibus exiget᷑.An omne malũ lingue ſub
iſto voluit intelligi. aut ſolum qð ſic pꝛolatũ eſt voluit pᷣ
caueri. Sed verba ſacre ſcripture a pꝛecedentibus ſepe
dependent:⁊a ſequentibo innoteſcunt. Quia ſupꝛa per
padigmata dixerat. voluntatem bonã aut malam. cau/
ſam eſſe bonoꝛũ atq; maloꝛum.verbum igitur ocioſuʒ
ꝓelut malus fructus arboꝛẽ ↄdemnat in cauſa.et velut
denarius falſus theſaurum in malis repoſitum iudicat:
quia malus malum ꝓfert de malo. Igiturverbum ocio
ſum erit omnis locutio impertinẽs.et omne malum di
ctum malam adeſſexoluntatẽ declarans:quia ex habun
dantia coꝛdis os loquitur. Sed ꝓculdubio magis dixe
rim ex pꝛecedentibo verbis atq; ſequentibo ſumedo ſen
tentiam eſſe verbũ ocioſum:verbum bonum cui bonao⸗
pera nõ reſpondent. Mã ocioſum eſt verbuʒquo quis ſe
medicum innoteſcit.cuimedicine picia nõ aſſiſtat:aut
ſi aſſiſtit opari deſiſtit. Ocioſum verbuʒ eſt quo quis ſe
militem eſſe fatetur:ſed nunq; militaribus actibus po⸗
tuit aut ſciuit adeſſe. Ocioſum verbum eſt quo ſi qͥs ar
tificem aut alicuius miſterij ſe foꝛe inſinuat cuuus operi
bus ſemper pꝛiuata extitit manus:nec ad actum poſſet
aut ſciret applicare potentia.quã verbo dicit habere. Ni⸗
hilommus tamẽ verbũ bonum eſt.quo ſi quis artificeʒ
alicuius miniſterij ſe foꝛe inſinuat.quia bonam rem dij
cit.et bona eſt lingua et bonum eſt coꝛ in eoꝛum natura
atq; ſubſtantia:ſed eoipᷣo verbum eſt ocioſum quonope
ra nõ firmatur. Ocioſum eſt verbum quo quis ſe confi
tetur hebꝛeum ſi nõ circumcidat᷑:aut nõ moſaica ſeruet
Permagis eſt ocioſum verbum q;uis ꝓferat bonũ quo
nos dicimus eſſe chꝛiſtianos et chꝛiſtiani xolumus ap/
pellari:chꝛiſtianitate autẽ operibus nõ firmamus imo
moꝛibus impꝛobamus. Et ocioſa eſt locutiovocari quẽ
piam dominũ.et eius nõ obſequi voluntati:ꝙ ſcõm ali
um euãgeliſtã ad hec verba ſaluatoꝛ adiunxit Quidiau
tem vocatis me dñe dñe.et nõ facitis que dico Quaſi
dicat. Inutilis eſt in aliqua ꝓfeſſione locutio.et verbuʒ
eſt ocioſum ſi operibus nõ firmat᷑:dum per moꝛes ⁊ vi
tam opoꝛteat eſie quod dicitur. Ecce igitur de quo red⸗
damus rõnem cum exacti fuerimus in die iudicij. ſi o/
cioſe nos dximus eſſe chꝛiſtianos:et ſi oꝑibus pꝛobaui
mus aut impꝛobauimus qð verbo ꝓfeſſ ſumus. Quaʒ
intelligentiam verba ſequentia mamifeſtat Ex verbis
eni tuis iuſtificaberis:et ex verbis tuis cõdemnaberis
Quis igitur iuſtificat᷑ ex verbis ſtantibo operibus moꝛ⸗
tuis.quis damnabitur ex verbis ocioſis per penitentiaʒ
coꝛrectis et ſtantibus operibus viuis. Iſta ergo ſenten
tia ſic noſtris animis claret. Ex verbis tuis iuſtificabe⸗
rig. ſi coꝛiſii nq religionẽ iuratus debitis operibus ap⸗
pꝛobaſti:ex verbis tuis ↄdemnaberis.ſi ipam pꝛofeſſus
coꝛruptis moꝛibus impꝛobaſti.vt ſi es qð dixiſtiſſuſcipe
gloꝛiam.ſi nõ: accipe penam. Vgitur qui legis hec mala
deuta. TLZapitulum XXVII .
IFIne intermiſſione vertvꝛũ quedã ſaluatoꝛ re⸗
ſpꝛeſendit: a quibus omnino pcauere opoꝛtet ſi
Qeles. His ſupꝛadictiſ ey aduerſo infidelitas cu

rioſa cõſurgit. que per ſigna querebat cõfirmari verba
que tanta veritate pollebant vt plus eſſent qᷓ; omnia:
plus enim veritas q; omnia ſigna valet. Et in curioſi⸗
tate male ſociati ſunt nacareitis:qui miracula curioſe a
ſaluatoꝛe petebãt.Nam quoniavidebat᷑ alte traditõnis
qð ſaluatoꝛ ait ex verbis tuis iuſtiſicaberis: tunc ſtatim
quidam de ſcribis et phariſeis dixerunt Magiſter vo⸗
lumus a te ſignum videre Ecce verbum ocioſum de
quo ſupꝛa ꝓximo fati ſumus.vocare magiſtrũ.cuius do
ctrine nõ vt diſcipuli honi ſe credũt:nam ſi crederent ſi
gna nõ peterent. Infidelibus nõ fidelibus data ſigna
noſcuntur:nec magiſtroꝝ eſt facere ſigua ſed inferre do
ctrinam. Elide ergo ꝙ iniqui ſua locutõne ſe deſtruunt
cum oꝛe loquũtur quod facto cõfundunt.ſed eos ſalua
toꝛ reſpondendo declarat:quãta in eis animo dominer
iniquitas. Et magna opoꝛtet cõſideratõne inſiſtere cir⸗

ca verba per que ſaluatoꝛ viſus eſt aliquos impꝛobare.

Beſpondens nanq; dicẽs. Generatio mala et adulte
ra ſignum querit ⁊c OSmnis generatio ſua natura et
ſuo nomine bona eſt. quid eſt quod addituʒ eſt mala et
adultera. Exvoluntate mala nature bone adiungit᷑: qð
a domino repꝛobatur. Quid eſt ergo generatio mala ſi
ue vnde generatio mala:aut in quo mala.MNam genera
tio qua quis ab alio generatur.vt ex vno multi genere⸗
tur dici ſolet.que ꝓut generatio eſt:neq; peccatum neq;
mala dici debet: quia donum dei eſt ꝑ ſeminaria virtute
collatum ipᷣi humano generi.Que ſi ꝑ matrimonij le
gem fiat ſine libidine.aut adiuncto libidinis malo. aut
per aliam libidinẽ extra matrimonij legẽ.generatio ma⸗
la nõ eſt:quia bonum nature eſt.Nam malum libidiniſ
nõ turpat bonũ generationis.ſicut bonũ generatõnis
nõ honeſtat malu libidis Et ſiẽ bona genertio malũ li⸗
bidinis nõ pᷣt auferre.ſic malũ libidis geerationẽ bonã
nõ pᷣt maculare:ſed nec de hmõi generatoe ſaluatoꝛ elo
qunur a Etiam generatio ſolet dici quecũq; hpomi⸗
num cògregatio.qui in vno genere viuendi cõueniunt
velut ſi ab vno patre habuiſſent exoꝛtum.que ſi bonis
moꝛibus fulget bona:ſi malis turpata tabet mala voca
tur.quo loquendi genere illam iudeoꝛũ generationem
appellabat malã.quia malis et ꝑditis moꝛibo coꝛrupta
erat.et ꝓpter idolatriã in quam lepe ceciderat.ſicut fere
