omnes ꝓplłxte fuerunt pᷣlocuti:adultera meruerat appel

lari eg pꝛetermiſſis iudeis quibus tunc dominus et
ſaluatoꝛ loquebatur.et etiam nunc ex euangelio poſſet
intẽdi.aduerſus nepharios chꝛiſtianoꝑ moꝛes iſta duo
verba retoꝛqueri libet.ex dictis veteris teſtamentipꝑ ſi⸗
militudinẽ ſumentes mitium.que adhuc nõ ſunt ſopi⸗
ta nec doꝛmiunt.ſed ꝓut clamauere atq; plata ſunt ad/
uerſus pfidos iudeos:nunc in ſpiritu aduerſus malos
chꝛiſtianos magis mndamtent iucidini toꝛẽ indeo;
rum diſſerentẽ vnde ſit genertio mala.quia fidem fre
gerant fideli.et iniquitatẽ reddebant iniquitate carenti

iniuſticia iuſto:et obliquitateʒ recto.Deus inquit fide/

lis et abſq; vlla iniquitate iuſtus et rectus:peccauerunt
eiet nõ filij eius in ſoꝛdibo. Generatio pꝛaua atq; puer⸗
ſa. heccine reddis dño populus ſtulte et inſipiens. Gide
lis eſt eeus nobis in omnibo ꝓmiſſis eius nam dauid
dicit. Gidelis dñs in omnibus verbis ſuis.Al fideli non
expedir ꝑ infidelitatẽ auerti Vtrum fideli deo pmiſſam
ſeruemus in baptiſmate ſidem et in alioꝝ participatiõe
ſacramentoꝛũ.omneſ qui chꝛiſtiani ſumus noſmetippᷣos
interrogemus:et reſpondebit nobis conſcientia noſtra
ta infidelitate turpemur. Infidelitas eſt emm llcituʒ
et honeſtum atq; vtile nõ ſeruare ꝓmiſſuʒ:quã ſi diſcu⸗
tere vellem per ſingula.tempus potius deficertt qᷓ; ma⸗

teria. Mullam iniquitatẽ ad nos operatus eſt deus. ne /

—

— — — —

— —6

— — — — S=

—

etcõtra viciaſermonibus do. Balua.

quit enim et neſcit. et nõͤ vult. eſt eni abſ;vlla iniqui⸗

tate. Pſalmiſta p ſimile clamat. Quoniam rectus do
minus deus noſter:et non eſt iniquitas in eo cota w⸗
ro imiquitas dicitur ledere innocentem: et lvnum fa/⸗
cienti ſemper rependere malum. Quem vn uaʒ leſit o⸗
mnipotens:Qiund nobis debuit? nõ fecit: Imo in nul
lo nobis exiſtens innoxius:nulla debiti lege ligatus.in⸗
effabili ſua largitate wnoꝛum ſuoꝛũ voluit eſſe Datoꝛ. p
miſſionibus de bitoꝛ. pietate redemptoꝛ. et vltimo gloꝛi
ficatoꝛ in ſuperis/Etnos er aduetio iniquitate mon⸗
tem male atq; a recõpenſationis aſcendimus. Et
iuſtus eſt dñs qui iuſticiã dilexit. cui nos imiuſticiã feci⸗
mus. auferentes noſmetipos a ſeruitio ſancto ſuo: ad
quod omniſiuſticia nos obligatniiſſticiq facit:qui o⸗
mnibus nõ reddit debita iura. Iniuſticia damnabilis
eſt:ſe ſuo denegare ſciaiſ Rts eſt:qui obliquari nõ
poteſt. NRectus:qui nullos nouit anfractus. Mectꝰ:qui
recte iudicat. Rectus:qui vtitur ponderibo iuſtis. IVgit
rectus eſt deus. Qð pſalmiſta canit. Oulcis et reciꝰ do⸗
minus: ꝓpter hoc legem dabit delinquẽtibus in via. Et

obliquamur mente coꝛrupta moꝛibo depꝛauatis
quis multitudinẽ inndelitatũ iniquitatũ.iniuſtic agrij.
obliquitatũ.quas falſi chꝛiſtiani velut aquaʒ intrepide
bibunt:calculare pᷣſumet. Obrigerẽt digitu reſolueren
tur maſculi:ad ſcribendũ vro careret wotentia manus

Sed qui fecerũt hec. Qui dño peccauerũt.qui nõ ſunt

filij eius:pꝛiuari p nihilo pendut hereditate eius. Sed

nitidi ſunt filij eius:qui wro ei peccant ſunt in ſoꝛdibo.
Vdeo dicit:peccauere ei qui non filij eius. Elbi peccaue⸗
runt. In ſoꝛdibo peccatoꝑꝝ:in ſoꝛdibus tpalium rerum.
Sosꝛdes eni ſunt tpalia reſpectu celeſtiũ. Et ſoꝛdes hie
ruſalem declamat geremias eſſe in pedib eius dicens
Goꝛdes eius in pedibus eiuſ. Soꝛdes in pedibus. tem
poꝛalia in affectibo.Nam in eternis et p eternis dño nõ
peccatur:ſed ꝓ hbis quoꝛũ bꝛeuis eſt moꝛa et vicinusſi „*
eſt finis. Sed quis ſoꝛdeat q́tum vult ſententiã ioha⸗
nis in apocalipſi:tempus eſt bꝛeue et ſinis vicinioꝛ. Et

exhis dirit moiſes. Generatio pꝛaua atʒ puerſa.heccine
reddis dño populus ſtulte zin ſipies/Beſierſti eſt pꝛa
ua que ſuis ↄſuetudinibus indurata coꝛrigi nequit: ma

gis vero nõ vult. Peruerſa vero que rectis itineriba nõ
incedit:nno que omnia recta puertit/Nam̃ pꝛauus eſt
incoꝛrigibilis.indiſciplinabilis.inſuaſibilis.indoctrina
bilis diuinis tſvoꝛijs atq; actiõibo:ſolũ firmatus in pla
citis. Et hoc eſt qᷓ Yeremias dicebat. Mꝛauuũ eſt coꝛ
hominis et coꝛpus.nõ oculꝰ.nõ lingua.nõ manus. aut
cetera membꝛa.et inpſcrutabile: quis cognoſcet illud⸗
Nullus niſi qui ſcrutat᷑renes ⁊ coꝛda =
Wro eſt. qui pꝛimo ſeipᷣm ꝑuertit a deo.et guerſa medi⸗

tatur et operatur in moꝛibo.nec in ſeipᷣo ſeipᷣm retinẽs,

vita doctrina ceteros puertit:⁊ puerſis itinerib ſuadet
incedere. Et hec eſt generatio mala: legiſlatoꝛe dicente.
heccine. Ac ſi dicat. Ecce iſta ſunt mala, infidelitas.iniqᷣ
tas.iniuſticia. obliquitas.pꝛauitas.puer ſitas.que tu o
pulus ſtulte: wls in ſipiens reddis dño:vnde dicit᷑ ge⸗
neratio mala. Elnde ipᷣe ſecutꝰ? adiungit. Generatio enĩ
puerſa eſt:et infideles ife pſalmigraphum

heundẽ loquentẽ ſpiritũ:quo pꝛim legiſlatoꝛ intonuit

Ne fiant ſicut patres eoꝝ:generatio pꝛaua et exaſi perãs,
eneratio que nõ direxit coꝛ ſuum et nõ eſt crediꝰ cuʒ
deo ſpiritus eius. Sed audi ſententiax intentũ:qui cõ
coꝛdiam legiſti we lvꝛũ.MDꝛemonet dauid ne fiãt, Qui.
Qui naſcentur. Sed deo gratias quia nati et educati
ſunt.Qui ſunt qui naſcituri ꝓphetabantur, et hodie na⸗
ti ſunt.Chꝛiſtiani.Cum iſtis dauid in ſpiritu loquens

cum ſua rectitudinis linea vult omnes incedere:ꝗ u⸗

agebat decanendo:ne fierent ſicut patres eo⸗ um qui fu
erunt generatio pꝛaua et exaſperans. Nam chꝛiſtiani ſi⸗
Iij ſunt hebꝛeoꝛum aut iudeoꝛñ: nõ extraduce ſeminis
in carne led in fide. Et nilij vocamur abꝛae. nõ per ancil⸗
lam ſed ꝑ libera: que nide ac etiã ſuꝑ natura cocepit · Et
pater fidei noſtre dicit᷑ abꝛaam. Et omnes ꝓplxte patreſ
ſunt.et cheiſtiani filij ꝓphetarũ ſunt ꝑ fidem que reuelꝗ
Oa erat: nũc reuelata eſt. Et chriſtus ludeus eſt p carnẽ
ſed nos niij ſui ſumus aut fratres p nidem/Apoſtoli ſa⸗
ne omnes lxbꝛel fuerũt: ⁊ nullus de ppucio. ſed omnes
cx circumciſione habentes deigine E nos filij apoſtolo
rum ſumus p ſidem. Nam ſuos cõuerſos vocabat apls
Ree nide filios: et blandioꝛi vocabulo filiolos. Sed non
ſunt hi patres quoꝝ eſt aut fuit generatio pꝛaua atq; p⸗
ueria-lcom quos pſalmiſta pmonet ne fiat pplłs. Sed

fuerũt innumeri ſidem habentes dei vnius. ſicut ⁊ mõ

habent chꝛiſtiani.ſed moꝛibus vita verbis irritauerunt
deu.pꝛaui fuerũt nec co:recti ſunt:exaſ perauerũt deum.
Mam quotis exacerbauerũt deum: puocauerũt. exaſpe
rauerunt.ſi quis exodi leuitici numeri deutronomm io⸗
ſue iudicum regũ hiſtoꝛias legerit et ꝓphetas repꝛelxn
dentes. eoꝛũ mala ↄmemoꝛantes inſi pererit:nõ ignoꝛat
Bed nõ eſt noſtri opis vtenis teſtamenti ſed noui elu⸗
cidare moꝛalia. Ec p Ecechielem Dixit.quia domus ex⸗
aiberans eſt. Et generatio que nõ dirent coꝛ ſuũ ſcʒ co⸗
ra deo:vt vig eius eſſet directa in cõſpectu dei eius. Qð
petebat idem dauid dicens. Dirige in cõſpectu tuo vigz
meam. Yilgenim generatio aut anima no direrit co⸗ ſu
um.que infami graditur via.a de quibus ſapiẽtia loqui
tur. Ele dupuci coꝛde: ve peccatoꝛi terrã ingredienti dua
bus vijs. Quia vna eſt que ducit ad patriã. Ele diſſolu
tis coꝛde qui nõ credunt deo.ideo nõ ꝓtegentur ab eo.
Mꝛopter qð etiam dicigeneratio malꝗ quia nõ eſt cre⸗
ditus cũ deo ſpiritus eius:ſcʒ rupta federis liga.Aid ma

le generationis notoꝛiũ ipᷣe ſalomon animat᷑ dicẽs. Ge

neratio que patri ſuo maledicit et que matri ſue nõ be⸗
nedlicit.generatio que ſibi munda videtur, et tamẽ nõ
eſt lota a ſoꝛdibo ſuis:generatio ciius excelſi ſunt oculi.
et palpebꝛe eius in altũ ſubrecte.generatio que ꝓ denti
bus gladios habet/et cõmandit molarbus ſins:vt co⸗
medat inopes deterraa paupes ex lominibo. Patrẽ ha
bemus creatõnis ex nihilo.in eo ꝙ ſic facti ſumus.quo
lure benedictionẽ ommũ ſibivndicat:q tres pueri da
nielis in ignem coꝛpoꝛeũ iniecti.ſed ꝗ eo intus illumi⸗
nati erclamauerũt. SGenedicite omnia opa dñi dño. Et
paulo poſt. Senedicamus patrẽ et filiũ cum ſancto ſpi⸗

tu ⁊c. Et dauid. Benedicã dñm qui mihi tribuit, intelle

—

ctum. Ec alibi.Genedicã dñm in omm tempoꝛe. Si be
nedictio ei abomni creatura p modulo ſuo debetur que
igitur eſt iſta generatio que patri eterno maledicit VYVlli
qui ſcõm pſalmiſtã male de eo loquunt᷑ dicẽteſ. Et ma
le locuti ſut de deo.dixerũt.nunqͥd poterit de pare men
lam in deſerto. Que igit᷑ peioꝛ maledictio:qᷓ; de dei potẽ
tia duhitare.Oubitauerũt illi de mẽſa reficiẽdi coꝛpis ĩ

Vto ſolitudis dubitat᷑ hodie a pluribo de mẽſa reficiẽdi

ſpiritus in curſu nr̃i tꝑis dicentibo.quo fieri woteſtvt in
tam parua hoſtia ſit veritas chꝛiſti coꝛpis: et maledicũt
deo qui de ſui potẽtia dubitãt. Sed homo qui maledi⸗
xerit deo ſuo:poꝛtabit peccatũ ſuũ.Et phibetur ne male
dicatur pꝛinceps ppli:multomagis dñs vniuerſi. Habe
mus patrẽ carnis. habemus patrẽ ſpiritus ſimiliter et
matrem:de quibo ſc ſententia pfertura dño. Qui ma⸗
ledirerit patri et matri:moꝛte moꝛiat. Et qui fſatri car

ns nõ benedicit peccat Qui matri eccleſie nõ benedicit

peramplius peccat. Qui virtuti matrici non benedicit
ui hieruſalem ſuperne que ſurſum eſt matri
u 4

Tiber octauus De vicijs

noſtre nõ benedicit: culpatiſſime viuit. Nam nõ benedi⸗
cere nihil aliud dixerim.qᷓ; eis nõ aſſentire pceptis non
cõſentire virtutibus. nõ dare monitis aures: de iudicio
et iuſticia nõ letum fieri· Generatio que ſibi munda vi
detur pᷣſumpſit.quia nemo mũdus a ſoꝛde: et nemo pᷣt
facere mundũ de immundo cõceptum ſemine. Qn diß⸗
xit ego mundus:nõ fuit de mundo. Et ſi pter illu quiſ⸗
piam fuit mundus:ſingularitatis fuit diuine nõ gene⸗
rationis aut virtutis humane. Si aũt dixerimus quia
peccatũ nõ habemus:mendaces ſumus. Si vero dixe⸗
rumus. bona opera facimus omnes quidẽ iuſticie noſtre
ſicut pannuſmenſtruate. Ideo ſequitur. tamẽè talis ge

neratio nõ eſt lota a ſoꝛdibo ſuis. Repꝛobata generatio

eſt hominũ que oculos excelſos habet ad iudicandũ: et
que oculos erigit ad que habere nequit. Pꝛouerbiatoꝛ
dicit. He erigas oculos ad opꝑes quas habere nõ potes:
quia facient ſibi pennas quaſi aquile et volabũt in celũ.
Palpebꝛe aũt ſubꝛecte in altũ aptos faciunt oculos vt
plus velimus videre q; exꝑediat.plus iudicare q; lceat:
plus appetere q; ſufficiat. Muncius eſt coꝛdis coꝛpoeis
oculus:et cum renuncdat ea que viderit oꝛitur appetitꝰ
Generatio mala eſt:que p dentibo habet gladios. Suf⸗
ficiunt hominibus dentes ad cõtrectandum ſufficiẽtia
vite animalis.qua moꝛe animaliũ viuimus.que ſuper⸗
flua nõ requirũt: cum ipa natura ſit refecta de pauceis.
Segd habemus gladios ad occidendũ alios: vt alios oc

cidere ipoꝝ ſit vita. Elel hoc eſt gladios ꝓ dentibo habe⸗

re:alioꝝ moꝛtem ſuam vitã putare.Et cõmandit mola
ribus cõterens impotentes. velut canis oſſa coꝛrodens
et inopis inopia veſtiatur:vt ad inopiam miſeria pſecu
tionis adijciat.⁊ pauperes nõ ſinat viuere cum homini
bus ſuper terram. vt ſi nõ habent aliquid impendendi
muneris.pſonali ſubijciãt ſeruituti:aut quia exeis nul⸗
lum fructũ ſuſcipiunt.dolent ꝙ vuũt. et velut ſteriles
artoꝛes ſuccidendos decernũt. quod ꝓpꝛium eſt hominũ
tyrannoꝛũ. Mecnõ illa eſt mala generatio.q gladio den/
tium et lingue omnes diffamando interſicit et cõterit.
et inopibus et paupibus criminatõnibus maledicit: qꝛ
illos quos deus diligit et odit. Sed nondũ malam
etiam appellauit adulterã. Nam nõ omnis malus adul
ter:ſed omnis adulter malus. Malam appellabat ꝓpter
multitudinẽ peccatoꝝ:adulterã ſolum ad idolatria refe/
rebat. Naʒ qᷓta idolatria fuerit infecta ſynagoga: iudea
et ſamaria:veteris teſtamenti ſacra ſcriptura cõmemo⸗
rat. Sed ꝓpꝛietatem adultere mulieris videamus: vt
capiamus ad deuitandũ adulteriũ ſpitituale. Aldultera
mulier dicitur que ꝑ amoꝛẽ cõcupiſcentia carms adul⸗
teri cõiungitur:etiam ſi carnis copula nõ ſequat᷑.Adul⸗
tera eſt omnis mulier q̃ viuente viro coꝛpoꝛi alterius ſe
cõiunxit· Adultera eſt que in domo viri viuit ſine legib⸗
iuſtis eius:aut legibus dilecti regulatur alterius.Aldul
tera eſt:que ſe comptat pᷣterqᷓ ad placitũ viri.Adultera
adulterinis et foꝛnicarijs affectat placere cõſpectibus.
Adultera eſt que alium in ſuum nutibus et geſtibueꝓp
uocauit amoꝛẽ:et am ſi cecipiat.Adultera eſt que alteri
fidem dedit verbo:etiam ſi animo nõ cõſenſit. Adultera
eſt que alteri cõſenſit in animo:etiam ſi fidem nõ dedit
aut negauit verbo.Aldultera eſt que moꝛtẽ affectauit vi/⸗
ri:vt nuberet alteri.Adultera eſt:que ſidem dedit alteri
æ nubendo poſt moꝛteʒ viri. Adultera eſt que in moꝛte
Vviri ꝓpter alium pꝛeſtauit aſſenſum:aut ſi ſolum ipᷣo af
fectauit carere.ldultera eſt ſi plus debito ꝑ blandicias
ad libidineʒ excitat virum:Adultera eſt ſiviro cõſentit

coire cum altera:excuſantur in hoc ſara et vxoꝛes iacob.

Adultera eſt.ſi viro cõſentit in ꝓhibitis reluctari valẽs
Adultera eſt:que in coitu ſubita viro per ardoꝛẽ et dele⸗

ctationis cõcupiſcentiam aliũ imaginat᷑. Adultera eſt:

ſi viro dedit adulterandi cauſam.ldultera eſt: ſi aliquẽ
aut aliqu licet nõ in ſe adulterare fecit in alijs.Adulte
ra eſt:que odit ex anuno virum ſuumAdultera eſt:que

Viri diligit vicium. Adultera eſt:ſi ſciens virũ certe ad/

ulterum exiſtente.nec dimittentẽ pelliceam aut adulte
ram:et ſecum patitur ex animo habere carnis cõmerci⸗

um Adultera eſt:que cum pꝑellicea aut alia adultera pa/

ctum de viro fecit tacitum vel expꝛeſſuʒ. Et verſauice di
citur vir adulter: q;uis ĩ foꝛinſeci foꝛo iudicij nõ omnes
hiactus adulteriuʒ iudicarent᷑ habere. In iudicio vero

rationis et infallibilis veritatis omnes ſunt puniẽdlat⸗

q; adultermo iudicio iudicandi.ꝙ ſcom pꝛimas quinq;

ſententias quelibet generatio. cõgregatio. collectio· ſo⸗

cietas.et quelibet anima ſingularis apud deum in ido⸗

latrijs et erronbo. in depꝛauatis affectibo atq; moꝛibus

reputatur adultera:adulterarn iudicio iudicanda. :o
inde et per hoc copulatio amoꝛis abs deo: copulatio ma

li opis adulteriũ facit. In domo dei viuere ſine lege de⸗

et chꝛiſti:adulterium eſt. Negulari regulis eius qð ne

quiter diligitur aut qð male intelligitur ſcʒ pꝛauitatibo
hereſis.philoſophicis.ſatiricis magiſqᷓ; diuinis delecta
ri doctriniſ. execrabile adulteriũ dicit᷑. Oꝛnari qbuſcũq;
inuiſibilibo autviſibiliba pᷣter eterni ſpõſi placitũnuſtu

diuoꝛtium fecit a chꝛiſto. Malis male velle placere:chꝛi

ſto certiſſimũ eſt diſplicere. Naʒ qui malis placet in ma
lo malus eſt:et qui cõſentit in crimine criminoſus. Oꝛ
namentũ anime differt a coꝛpoꝛis oꝛnamento.illud in⸗

uiſibile iſtud vi ſibile: illud mcoꝛruptibile. iſtud coꝛru⸗
ptibile. Et mulier oꝛnamentũ querens abſq; placitovi
ri:notam ſibi male ſuſpitõnis induxit. Nam nulla vxo⸗
eſt ad ſeipᷣam ſed virũ:tantũ mulier eſt ad ſeipᷣam.Mꝛo

inde nec anima deſponſata chꝛiſto ſponſa eſt aa ſeipam:

ſed ad ſponſum chꝛiſtum. Igitur ſcom placentia ipon⸗
ſi vxoꝛis ſint oꝛnamenta.Mõ ergo anima querat aliqᷣd
aut muiſibile oꝛnamentũ.niſi ꝙ eterno ſponſo in placi⸗
to ſit:mec velit placere quibus ipe nõ placuit.imo nulli
qui ad chꝛiſti diſpucentiã vemit. Nam nullum placitum
ab hominibus ſumit niſi virtutis.et qui virtuoſi noſcũ
tur placitũ in alijs aliud qᷓ; virtutis nõ querũt. Nlacet
virtus deo: angelis et hommbo virtuoſis. Manifeſtuʒ
eſt autem diſplicere cõtrarium:aut manẽs indiſferens
nõ placere. Pꝛoinde anmmo ſic placens legitima ſponſa
eſtain alijs et cõtrarijs et aliter ſe cõponens adultera eſt
Sed hec mala a adultera generatio malum aliud cu
rioſitatis ſuꝑaddebat.quia ſigna querebat:ſed nõ acce
pit ꝗð male petiuit Yuſte negatur iniuſta petitio. Et di

uina repꝛeſſione ad ima reflectitur:qð per curioſitatẽ ſe

inlata ſuſtollit. Petebãt enim hi altitudinis ſigna cla⸗
rentia de ſupernis velut aſſoliti ſignis mirabilibus in e⸗
gipto coꝛã duricia pharaonis.in poꝛtẽtis magnis.in di⸗
uiſione rubꝛi maris. in eoꝛum tranſitu ꝑ medium ſicci
maris.a dextris et a ſiniſtris ꝓ muro ſtantibo aquis.in

ipᷣius reductõne ſuꝑ egiptios inſequẽtes:in ducatu mi

rabili columne ignis et nubis.in tonitruis et clangoꝛi⸗
bus.in ſplendoꝛibo et terremotibus. in lampadibus et
nubibus in monte ſyna in datione legis: in crebꝛis ap⸗
paritionibus gloꝛia dñi ſupertabernaculũ federis.in ſu
pernaturali eductõne aquarũ de ſaxo duriſſimo.in ſup/
medicinali ſanatiõe illoꝛũ qui moꝛſi fuerant a puluceis
ſerpentib venenatis.ꝑ cõſpectum enei ſerpentis.in pa/
ſtu manne ſegragata ommiactiõe. ꝓductione nature mi

niſtrato populo ꝑ miniſteriũ angelox.in ſubita ⁊ in mi⸗

rabili eductõne coturnicum. ad votum ſenſualis popu⸗
li adhuc in carne ſenſualiter laboꝛantis.in nmuirabilibus
quas de hoſtibus habuerũt dño/p eis pugnãte de celo.

in claris teſtiſicationibus.factis ſignis miriñcis moiſi:
in cõtradictione choꝛe et abſoꝛptione dathan et abyron.
qui pꝛima ſciſmata in populo dei ſuſcitauerũt.in dulco⸗
ratione aquarũ indulciũ.et deſuꝑer factis ꝑcuſſiombus
quõlibet delinquentiũ:in mirabili cõſcriptione diuino⸗

rum mandatoꝝ facta digito ſancto dei.in mnaudita et p⸗/
ter cõmunem oꝛdinem rerum.ſigniſicatiua magis mi-⸗

ſterij.pdigioſa et poꝛtentica cõſeruatione veſtium a cal⸗
ciamentoꝛum ꝑ quadraginta annos in deſerto ſolitudi⸗
nis:in mirifica et ammnranda caſtrametatione ꝑ qua⸗

dragintaduas manſiones factas.ſemper deſuꝑ dato ſi-

gno diuine nubis.requieſcentis ſuꝑ federis accam pꝛo

tanto ſpacio tempoꝛis:p quanto diuina ſapientia illum
tunc eiectum populũ volebat in loco manere. ac etiã mn
ſignifica motione nubis a gloꝛie vt moueret᷑ et arca:icir
ca quam pꝑ ſuas turmas caſtrametaturus erat populus
ule dei. Et in mirabilibus et ſignis clariſſimis factis te⸗
poꝛe ioſue pꝛimo ductoꝛe de egipto in monte baurim:iu
bente domino quieſcente ꝑ moꝛtem. In apparitionib
angeloꝝ armatoꝛũ:ad tuendũ electum populuʒ magni

dei. In pꝛeter oꝛdinatũ curſum nature.man ſione ſolis

pꝛo defen ſione gabaa:vt nunq; tam magnus dies fuiſ⸗
ſet hominibus ſuꝑ terram:obediente dño voci hbominis
In ſtupenda refrenatõne ioꝛdanis a ꝑte ſugioꝛi defluẽ⸗
tium aquarum ita vt reuerterent᷑ in gurgitem. alie de
fluerent curſu nature ſolito:vt ꝑ intermediũ ſicco ꝑede
pgeret populus ſanctus dei. vt tanta moꝛa ſuperioꝛes a⸗
que a curſu nature deſiſterent.donec moꝛoſe tranſiret
in numerabilis multitudo:et colligerent᷑ duodecimila/
pides de medio ioꝛdanis alueo:. ad faciendũ aceruum ꝓ

tanto ſigno in memoꝛiam ſempiternã. In ruina mira⸗

bili inexpugnabilis ciuitatis hiericho:que humana vio
lentia inexpugnabilis credebatur. In ſignis datis et fa
ccis tẽpoꝛe iudicum in manu angeloꝛũ. In literatõnib
diuinis a manibus inimicoꝛũ et ſuppeditantiũ electuʒ
populum:in manu gedioms.iepte.ſampſonis. et cetero
rum . In ſignis mirificis factis tẽpoꝛe regum:in ſamue
le dauid ſalomone.atq; ceteroꝛũ regum bene regentiuʒ
ſubactã multitudinẽ in lege dñi dei :· In almis ſignis he
lie ꝓphete qui claudebat celos ethereos ne plueret. et ſu

is oꝛationibus dabat ymbꝛes:qui de celo petebat ignẽ.

et ignis obediebat ſibi ad votuʒ:qui curro igneo eſt ſub⸗/
uectus in celum:imo vt creditur in paradiſum. In ſi⸗
gnis factis in heligeo diſcipulo eius: in omnibus tꝑib-
pite inase ſigno retrogradi ſolis dato ecechie ꝓ fle
tu ſuo in add
rologio vmbꝛa decem graduum ſpacio mutata viderer.
Iͤn quibo ſignis et plurimis alijs aſſuefacta generatio
iudeoꝛũ. talia petebat fieri velut incredula. ꝑ dñm ſalua
toꝛem ieſum chꝛiſtum. Et cum eieciſſet de templo non

Hitõne annoꝛũ: vt expientia in artificioſo ho

ↄueniẽtia templo:ſimiliter dixerũt. Quod ſignũ oſtẽ⸗
dis nobis.ſcʒ magnitudims ⁊ mirifice actõnis: Sʒ hic
et ibi ſaluatoꝛ ſpopondit ſignum moꝛtis:et ſepulture ac
reſurrectõnis.Nam ibi dixit. Soluite templũ hoc:coꝛ⸗
pus ſuum inſinuans. Hic deuoꝛatum ionam induxit.
Sed omnibus ſignis ab initio mundi factis veritas et
ratio pꝛeualet.quiba generatio mala et adultera nõ pꝛe⸗

ſtabat aſſenſum:weritate atq; rõne velut inſana et erro⸗

etcõtra viciaſermombus do. Balua.

derogamus ſignis atq; peodigijs diuinitus factis:qᷓ ipe

met ſaluatoꝛ fecit vt ſcriptura euangelica docet ⁊ ipe cõ

memoꝛat dicens. Oi opera nõ fecmneʒ in eis que nemo
alius fecit peccatũ nõ haberent. Sed minus diſtin guo

ſigna et ꝓdigia et ommia miracula cõpatione röms aful
gentiſſime veritatis: vt audeam appellare erroneos qui
iſtis illa pponunt/Cur ergo querit ſigna. cur miraculꝗ
chꝛiſtianus: Citubat adhuc in fide: cuius fides mracu⸗

culis creſcit. Gluctuat in mari infidelitatis:ſi ꝑ ſignum

cxueniret ad poꝛtu m. Maruulus eſt adhuc: qui ſignoꝛũᷣ
edulio paſcitur. Edentulus eſt qui miraculoꝝ lacte nu⸗
tritur. idem nõ fecere miracula neq; ſigna: ied a fide ſi

gna et miracula pceſſerunt/O chꝛiſtiani aſpicite in aio

vVritatem:intellectu reſpictie rat ione. Me terreamm ſi

miracula et ſigna extrinſeca in eccleſia nõ videtis:abla⸗

cctata eſt enim ab huiuſmodi lacte. Sancta mater eccle
ſia euuiſa eſt ab vberibus decetibo paruitati. Magna fa⸗

cta eſt: rolvꝛata eſt.ſapiens eſt. Nam non ſunt moꝛtui

martires pꝛopter ſigna: ſed ꝓpter veritatem fidei moꝛ⸗
tui ſigna fecerunt.lc ꝑ hoc ſi vnum credimus quod eſt
maius: ergo et minoꝛa credamu ut
uatoꝛis.ſcʒ incarnatio ineffabilis werbi diuim excedit ra
tionem omniũ moꝛtuoꝛũ.donationẽ miraculoſam oim
ſamtatũ.eſfugationẽ demonũ:locutionẽ omniũ lingua
rum. tranſlationẽ de loco ad locum omniũ montiũ.mu
tatione pꝛeter cõmunem oꝛdinẽ ommiũ celeſtiũ oꝛbiũ.
Et vt bꝛeui diſcurſu cõcludam:audeo dicere ommiũ re⸗
rum creationẽ. Di tale maius credimus: quare mino⸗
ra pquirimus: Obmittamus hec:et vadamus ad moę-
esichaiſtiane fideimores cum cõdita natura cõcoꝛ

Nimũ miſteriũ ſal/

dant.aut ab ipᷣa nõ diſcrepant:cur ꝓ moꝛibo agende vi⸗
te ſigna querũtur.cur miracula expetuntur. cur vt me⸗
lius agamus aut peccata deuitemus.exquiritur reſurre
ctio moxin alicmus.vt enunciet quid pene quid gloꝛie

in alio ſoꝛtiunt᷑ qui ab hoc ſeculo receſſerũt. Cur aliquid

pꝛo ſigno aut miraculo pꝛeter rerũ oꝛdinẽ querit᷑.qui ta

libus ſignis pulcrioꝛ eſt?: Quia nec ipᷣa ſigna tanta curi

oſitate appetita bona et pulcra eſſent: ſi vniuerſalẽ oꝛdi
nem rerum in aliquo ꝑturbarent. Et q;uis videatur ꝑꝓ
ſigna quodammõ ſieri ꝑturbatio. et in cõmuni oꝛdine
mutatio queda:ex quada vero alia occultiſſima via in oꝛ
dine atq; ad oꝛdinẽ vniuerſi pulcritudinis intelligibiliſ

et quadoq; viſibilis plus accreſcit. In quo vniuerſi oꝛ⸗

Aine ſi quis ꝑ vritatẽ et rõnem quas pᷣtulimus ſignis

nea maius eſtimans ſignũſâvtinã intelligerẽt oms
rõnis expertes.qᷓ;ta ſit mentis infirmitas.qᷓ;ta infideli⸗

tas.qᷓ;ta dementia.quãta ſtulticia.ſigna querere cogni⸗
ta veritate velle pdigia rõne clarente. Nam ſigna patẽt
oculis.iſta intellectui ſplendent:ſigna ſunt in tempoꝛe.
veritas ſemꝑ lucet. Sed foꝛte aliquis diceret.Nõ intel
ligebant.ideo ſigna petebant. Sed ſi nõ intellexiſſent:

ipo ſaluatoꝛe dicẽte.peccatũ nõ haberent. Atq; ꝑ hoc nõ

et miraculis inquireret moꝛes agende vite atq; deuitã⸗
de malicie.plus q; in ſignis mraculis inuemret · Hec
pꝛo tanto dico:quia tũc a ſaluatoꝛe noſtro chꝛiſto de mo
ribus agebatur agẽdis atq; vitandis:quaãdo totiẽs pha
riſei et ſcribe ſigna ſiue miracula petiuerũt.Pꝛoinde li⸗
bet videre quodam familiari diſcurſu.ſi qð ſignum aut
miraculũ ꝓ moꝛibus deuitandis magis damnabit ſup⸗
biam.ixam.inuidiam.accidiã.auariciã.gulam luxuriaã.
et ab eis dependẽtia mala qᷓ; ipa vritas luminoſa. qᷓ; ipa
ratio clara.que in oꝛdine vniuerſi poſt deum et cum deo
tenent pꝛincipatum et ducatuʒ.Aut que ſigna ſiue mi⸗
racula pꝛudentiã.iuſticiam:temperantiã et foꝛtitudinẽ
ſidem ſpem charitatem et ab iſtis dependentia et egre
dientia bona. melius appꝛobabunt firmabunt ſitua⸗
bunt in ſeipᷣis et hominũ animis atq; moꝛibus vite agẽ
de agendis:qᷓ; inobſcurabilis ineclipſibilis veritas atq;
incõſundibils et irrepꝛobabilis ratio.cum quibus crea
ta ſunt omnia. gubernantur omnia. diſtingunt᷑ omnia:
viuunt que viuunt omnia. generant᷑ que generãtur o⸗
mnia.loquuntur que loquuntur modulis ſuis omma.
moꝛiuntur que moꝛiuntur omnia. reuiuiſcunt que reui
uiſcunt omnia:mouent᷑ que mouent᷑ omnia.quieſcunt

Liber octauus De viciis

que quieſcunt omnia.ſapiunt que ſapiunt omnia. intel
ligunt que inteligunt omnia:in ſfinem ꝓpꝛium deducũ

tur omnia. deficiunt que deficiũt omnia. pmanent que

permanent omnia:diligut que vere diligunt omnia. o⸗
diunt que vere et rõnabiliter odiunt omnia. quibo ſuis
qualitatibus qualificant᷑ que vere qualificant omma ſu
is quatitatibus cõſiſiunt et augmentant᷑ et xcreſcunt

que cõſiſtunt et augmentant᷑ et decreſcunt omnia:qui⸗

bus in ſubſtantijs.in ꝓpꝛijs.in qualitatibo.in quantita
tibus.in paſſionibo.habitibo.et omnib nominalib ſũt

vt ſunt omnia.quibo repꝛobatis in omni cogitandi. de⸗

lectandi.conſentiendi.loquendi.efficiendi genere mala
ſunt que mala ſunt omnia. et deficere cognoicuntur ab

eo qð fuerunt ſunt eſſe poſſunt:que iſtis modis defici⸗
unt que deficiunt omnia.Que igitur ſigna que miracu
la cum de moꝛibus agitur. et cum omma ꝓpter moꝛes
chꝛiſtianos opoꝛteat intendere. tam verius tam rõnabi
lius damnabunt vicia. appꝛobabũt virtutes. qᷓ; writas
inuariabilis. rat io infallibilis. Nam ſigna fallere viden/

delectatõnis fomentũ. O qᷓ hoꝛrenda videbatur caſti⸗

tas luxurioſo. humilitas ſupecb. patientia iracundo. a⸗

moꝛ cõmumis inuido.lalv: accidioſo.paupertas et largi

tas auaro. abſtinetia guiolo. Deridebant hec in animo

amplectentiũ hanc vitam. O q; diligebant᷑ vi ſibilia bo
na.ied excepta paululum diuina miracula.ſigna infini

te potentie omnipotentis dei.ecce que amabantur vene
runt ad fugam et odium. et que odio habebant᷑ ſimmo
amoꝛe querunt᷑. Ipi ergo qui talemviciſſitudinẽ et mu
tationẽe ſuſtinuerut in ammo interrogent᷑: ipi nobis re⸗
uelent.ipᷣi mutuo loquant᷑.ipi pnuncient rationẽ et ve⸗
ritatem.ipᷣi excollãt maioꝛa miracula eſſe atq; ſigna ma

ioꝛis potentie.qð in ammabo hominũ inuiſibilter agi᷑.

q; quicquid in coꝛpoꝛibo per miracula et ſigna viſibiliter
ageretur. Et qto amma nobilioꝛ coꝛpe: tanto nobilioꝛa

ſunt que in ipa qᷓ; que in coꝛpibus facta noſcunt᷑. O nu⸗

biloſe hominũ mentes. O in ſenſualibus et reby viſibi

libus colligate. recedite a ſenſibus:et recedendi artẽ co

tinuo frequentate. Medite ad coꝛ vbi wrritas et ratio lu

tes et falli woſſunt:weritas autẽ et ratio nec fallunt nec cent.ad quarũ lumen ſcietis a minoꝛibo potioꝛa diſcer⸗
falluntur. Poinde weritate appello a quo omne qo eſt nere:a quibo diſcetis ab ommi curioſitate recedere. Ne⸗
et quid eſt.quale atq; q;tum. et quõ ad qind eſt. et eſſe mo eni a curioſitate querendi diſſoluitur:niſi Wwritatis

cognoſcitur.et quod falſum eſt falſum eſſe d᷑monſtrar. et rõnis ſtipitibus colligef᷑. Intendite ſubtilius. in ec⸗

et omne qð cognoſcitur.per ipam cognoſcit.et ante oaas cleſia dei nunq; miracula et ſigna inuiſibilia deeſſe. que
ſi eeſſent:eccleſia plus nõ eſſet.Hec igitur qui legit in

creata inuiſibilia et viſibilia ⁊ cum ommbentibo ſemꝑ
eſſe ſoꝛtitur.ac etiam ſi deſicerẽt omnia ſoꝛtiretur:um⸗
moꝛtalis enĩ eſt veritas.Rationẽ aũt vocoillud quare.
ſcʒ quare omnia facta et ſic facta.tanta et nõ maioꝛanec

minoꝛa.tot neq; plura neq; paucioꝛa.taliter et nõ alter

et alia facta ſunt:atʒ de omnibo redditur ratio. Et illud
quare:quare lona et mala ſunt que ſunt:ſub qua ratio⸗
ne a creatura rationali appetunt᷑ omnia aut reipuuntur
iuſte vel miuſte que appetunt᷑ ⁊ reſpuuntur omnia. In
fallibilis enim eſt ratio:q;uis multi ſub ipa nõ tamen ꝑ
ipᷣam fallantur. Nec ꝑ hec vritatẽ ſolum aut rõnem di⸗
cimus creatricem.nec intendimus cum hec dicimus i/
lam ſolum ſummaã ineffabilem. increatãq;veritatem et
rõnem omnia ſuis modis miris atq; inſcrutabilibo fa⸗

cientem:ſed etiam illa writatem et rõnem poſt pꝛimã.
quas ſupꝛafatis modis et pluribus. ommb rebus ac,⸗
cõmodamus atq; ſociamus. Igitur atq; igitur fruſtra

telligat.

Cõtra carentes penitentia et ſapiẽtia. cum quibo vi⸗

ri niniuite et regina ſaba cõſurgunt in iudiciũ.
Caapitulum XXVIII
Aloniam due marime in chꝛiſtiana religione qᷓ;

q runtur: ſcʒ pemitentia poſt peccatũ. et ſapientia

BPpter oblequium. MNam qui poſt peccatum peni
tẽtia caret. vltricibo dabitur flammis.ſapieẽtia vero pꝛi⸗
uatus.nunq; ſe coaptabit diuiniſ.ꝛopter qð ſaluatoꝛ

curioſos ad ſigna querenda que minus neceſſaria aut
non neceſſaria ſunt.de iſtis duobo arguit:q omnino ne⸗
ceſſaria ſunt. Sane inquit Eliri ninunte ſurget in iu⸗
dicio cum generatione iſta et cõdemnabunt eam: quia
penitentiaʒ egerunt in pᷣdicatione ione. Et ecce plus qᷓ;
ionas hic] Qui fiunt alnjs in iudicio ſuꝑioꝛes ꝑ cõpara
tionem:melioꝛis vite atq; moꝛum certiſſimũ eſt fuiſſe

— -----́ ́*²W —

ꝓpter moꝛes agedos et deuitandos miracula ſiue ſigna pactionem. Et certe viri niniuite de circumciſione non

cõquiruntur:ſed ſi querunt᷑ pꝛimo creatio ex nihilop? erant. legem moſaic nõ habebant. cultumvnius ſolius
pagatio.gubernatio mundi.et modus cernat᷑ Nẽcnon tei nõ tenebãt:cultoꝛes idoloꝝ erant.multos de popu/

qui miracula a ſigna in eccleſia dei petunt.potlus ſciant

in eccleſia dei omm die.omni tꝑe.omni anno.moſe.eb⸗

domada. die. ꝛa. quadra. momẽto miracula nõ deeſſe.
ſanari vicʒ inui ſibiliter a peccatis:reſurreriſſe a tenebꝛiſ

peccatoꝝ.in quibus velut in quibuſdã tumulis ſepulte
latebant.ac latent maloꝛũ hominum mentes. Qõð mi⸗
raculum maius qᷓ; ad fidem chꝛiſtiane religionis veni⸗
re iudeum vel paganum:Qð maius mraculũ qᷓ; cũ in
mentibus eoꝛum qui cõuertunt et reſipiſcunt a malis
aſſuefactus amos vertitur in odium eoꝛũ que tanta te⸗
nacitate dilexerat.et odium penalitatũ et cruciatuũ coꝛ
poꝛisvertitur in amoꝛem inſolitũ cõtra tenerum ſenſuʒ
et placitum in diſplicentiã et diſ plicentia in placitũ ve
nit. ſcom ineffabilem mutationẽ et diſtributionẽ illius
qui ſemp in factis ſuis eſt miraculoſus et maue ne
videbatur dilectoꝛibo mundi et flu uialibo peccatoꝛibus
ad mala diuerſa colligatis p amoꝛem et per delectabilẽ
experientiam cum rebus dejectantibo ſenſum. ꝙ pꝛius
woſſent moueri montes.ſine ferro ſaxa ꝓſcindi. coꝛpoꝛa

animalium carentium pennis in gere moꝛe auium doſſe
ſuſtolli.qᷓ; ꝙ diuiderent ſ

ultolli. ; ꝙ diuiderent ab amatis rebus p delectatöne
cõtinug et varia in ſuis generibus habentibus omnis

lo dei captiuos habuerãt.tamẽ ad ione pꝛedicationẽ pe⸗
nitentiã egerũt:vt etiam circumciſis et legaliba moſai⸗

cis.comparatione melioꝛis facti in iudicio pꝛeferantur

Cuius facti. Quia penitentiã egerunt in pꝛedicatione

ione qui purus homo erat.etiam peccauerat. non ſigna
nec nuracula niniuitis fecerat:⁊ chaiſtus qui nobis pdi
cat plus eſt qᷓ; ionas. Sed obmiſſis cõparationib hoc
ſolum qui legit intelligat:quoniam chꝛiſtus illos ⁊ o5ww·
peccatoꝛes ad penitentiã vult venire querit inuitat. qꝛ

nollet in iudicio nollet inuenire quẽ feriat. ſed omnes
vllet eſſe ante coꝛrectoſ:vt in extremoiudicio in anima

et coꝛpoꝛe reponeret ſuꝑ celos. Sed quoniã de pꝛniten

tia ſermo datur alibi: hic intermittimus. Et contra
carentes ſapiẽtia ꝓ diuino neceſſaria cultu.rxeginam im

pꝛoperauit auſtralem que tam a remotis ptibus au

dire wnerat ſapientiaʒ ſalomonis. Et plus q́; ſalomon

chꝛiſtus Quns hic ſalomon que ſapientia eius.que re?-

gina. quis aduentus eius. obmiſſo alio loquẽdi genere

videamus quid dicat in moꝛibus. Sglomen rex eſt po
cis. In pace.a pace. de pace.cum pace. ꝓpter pacẽ. omnẽe
opoꝛtet eſſe doctrinã.et ſub eius regimine inquirere ſa⸗

pientiam. Vbi regimen pacis ibi omnia bella quieſcũt.

etcõtra viciaſermombus do. Balug.

Ille igitur ſibimet pacis efficitur rex:qui dñatur coꝛpo
ri carnem regit. et ſubijcit legibus diſcipline. ſtatim re⸗
pꝛimit ↄſurgentia bella.caput amputat cogitatiomibus
pꝛauis.nihil in ſe ſinit inultum:finem appetedi tempo⸗
ralia impoſuit rtnrari viuente patre cõ
ſtituitur rex.Al deo patre ineternũviuente:eſt omnis po
teſtas regiminis. Inquit aplus ad Romanos.mnis
poteſtasa dño deo eſt. deo tota vita omnis bone actõ
nis eſt collata potentia. Si quid boni habes aut facis vir
tutem:rxeferas ad fontẽ te Ee Momõn paternas vin⸗
dictas exequitur patre iubente. Ita et tu qð in te inue⸗
neris patri eterno inimicũ.iudicio moꝛtis damna.et in
alijs repꝛehende qð ſummo patri videbis aduerſuʒ:ipᷣo
ſalomone dicente.Nunqᷓ; tibi placeat maloꝛũ vita. Ju
dicat ſalomon meretrices.et ꝑ gladium verũ et falſlum
inuenit Anarernſ templum:totum ſe occupat in
diuinis. Facit
vacare.MNõ inueſtigemus opera ſalomonis:euangelica
doctrina ſuſcepimus. Sapentia vero eius nõ ab eo.

nõ a patre carnali:aut a libꝛo.aut ab homine. aut ab an⸗
gelo habuit initium.ſed per reuelationẽ et infuſionẽ et

gratiam· Legitur nempe in regumvolumine ꝙ dũs ſibi
apparuit:licentiã atq; audadam dans petendi qð vxllet
Qui ſe vidit electum regem ad regnũ.nõ diuitias.nõ
longitudinẽ vite.nõ inimicoꝛũ ammas.nec quid aliud
ſed tantummõ ad ſapientiã tria ꝑtinentia poſtulaut ſcʒ
vt daretur ſibi coꝛ docile.iudicare recco iudicio ꝓpꝑlm.di
ſcernere inter wnũ et malum · Coꝛ enim docile dicit
qð facilitate intelligendi appꝛehendit audita:tenacitate
memoꝛie cõtinue que appꝛchenderit ſecum poꝛtat. Sʒ
multi hec habuerũt:qui nõ petiuerũt.Dulti hec habue
runt:qui deum offenderũt.receſſerũt.errauerunt.Ha⸗
buerunt enim bonã intelligentiã.ſed nõ ſanum intelle
ctum:bonam memoꝛiã ſed nõ bonam mentem. Pꝛeua
let enim bonus intellectus bone intelligentie:ac etiam
bona menſ bone memoꝛie antefertur. Sed petebai ſalo
mon coꝛ docile in diuinis:ſicut poſtmodũ eiaias ꝓpłea

uit de generatione futura. Et erũt omnes docibiles dei
Coꝛ aut docile in diuinis:pꝑ abnegationẽ et poſitionem

fit. Abnegatiue coꝛ docile in diuims cõſtituitur:qð ter/

renis.ſecularibus.humunis curioſis.ad rem diuinam

nõ ꝑtinentibus:nec virtuoſum cõſtituentibus addiicẽ⸗

