Ex quo chriſti puritas peramplius elucebat.Quoniaʒ
duo diſertiſſimi pꝛincipes cauſam moꝛtis in chꝛiſto wi
modice pene pꝛo cõmiſſo crimine:indagatione ſcilicet
pꝛotinus inueniri non poterant. Dicit enim ſe nullam
inuenire cauſam:vt omnis nota criminis auferat᷑. Et
nihil includit qui vniuerſalem negationẽ inducit. Nec
ante hos pꝛincipes ſuis falſis delationibus potuerunt
iuridica foꝛma pꝛeualere iudei:pꝛeualuerunt autem cũ
iudiciaria poteſtas iuris figura relicta ſe flexit in partẽ.
Sed cum pilatus in ſue aſſertionis robur atq; firma⸗
mentum aſſumit herodem ad oſtendendã innocentiã
ieſu.ſic verba connectit ſed neq; herodes.nam remiſit
illum ad nos:et ecce nihil dignum moꝛte actum eſt ei.
Vlt ſic contexatur oꝛdo verboꝛum.Ego coꝛam vobis in
terrogo ne vobis ſuſpicio ſurrepat:ꝙ alia cauſa qᷓ;a iu⸗
re cõmotus ipſum velim tradere libertati nec vos ima
ginatio falſa deludat ꝙ in conclaui ſecum pacto conue⸗
nerim vos in pꝛobatiõe deſicitis.iudicari ergo ſine ſua
conſeſſione nõ poteſt. Pꝛoinde coꝛam vobis interrogo
ſi in quo deliquit.Nã adhuc in eo non inuenio cauſam
moꝛtis. Et ne vobis abſonum videatur ꝙ cauſam da⸗
mnationis non inuenio.et ne quia ſolus exq̃ſienm cau
ſam credatis me ſoꝛte deceptum.coꝛruptum amoꝛe vel
pꝛecio in inquirendo experientia debita tacuiſſe:remiſi
ad herodem.Qui eum iuxta pꝛudentiam regalem exa
minans.qui rexeſt altioꝛi fungitur titulo:tetrarcha eſt
galilee. Galileus eſt homo iſte:ſuoꝛum ad eum magis
qᷓ; ad me clareſcit noticia ſubiectoꝛum. Homo iſte quẽ
moꝛtiadiudicari depoſcitis amplius in galilea qᷓ; hiero
lolimis conuerſatus eſt cuius facta pꝛius in herodis qᷓ;

— . .ðõ

in meam debuere obuenire noticiaʒ Sed nech ipſe in
boc homine in his in quibus eum accuſatis cauſam da⸗
mnationis inuenit. cuius rei cauſa remiſit illũ ad nos
vt eum abioluam in cuius iudicio a vobis pꝛimo tradi
tus eſt Ecce nihil dignum moꝛte actum eſt illi Demõ
ſtratiue ioquitur pilatus innocentiam chꝛiſti aperiens.
et ꝙ nihil vignum moꝛte actum ſallicet inuentum eſt
in illo:etiam per herodem apud quem in hunc homine
maledicta clamoꝛibus intuliſtꝭ. Qui q;;uis illuſerit nõ
damnauit: neq; dictauit in illo vllius pene ſententiam
Emengatum ergo illum dimittã. Mic verbis ſuis inci
pit exoꝛbitare pilatus: cum emẽdare ſe velle vixerit in /
nocentem. Ad quem declamare pmodicum ſatis libet.
Hi eſt innocens quomodo emendabis. Si emenda⸗/
bis: quomodo innocentem totiens pꝛoclamaſti. Si e⸗/
mendabis innocentem: deuias a iuſticia. Si innocen⸗
tem artaueris: a veritate pꝛotinus oberraſti:cum nullã
in eo cauſam te inueniſſe ſepe pꝛedixeris. Srondebat
iudeis ſane in hoc verbopilatus vt ſi eum ad moꝛt ſen⸗
tentiam non compeſcerent · ꝙ eum argueret verbis in⸗
crepatiõibus repꝛimeret. verberibus cederet.mancpa⸗
ret exilio. ꝓpulſaret eum de finibus iudeoꝛũ. Sed nec
excuſaretur quin ſubiaceret crimimby.ſi per exigue ve⸗
xaſſet innoxium. Mon enim concedit vera iuſticia:vt in
omnibus innocens etiam indulta moꝛte pena modica
toꝛqueatur Mec a xelcto immunis eſt iudex.penas ma
loꝛes ſubmittens ſi per omnia innocẽtem penis immi⸗
tioꝛibus toꝛquet. Sed cum pilatus tm̃ polliceret᷑ emẽ⸗
datũ ieſum moꝛte non irꝛogata:exarſerunt velut ignis
iudeoꝛum ſinagoga maledica. Et tunc vniuerſa turba
mente cõfuſa et infrunita voce exclamauit: cruciſige eũ
MHic pꝛima ſinagoga ceca et omnis turba hominum iu
deoꝛum cheiſtum petiuerant moꝛte puniri per crucem.
Ante hanc hoꝛrendam a tetram vocem q́;uis expeterẽt
chꝛiſti moꝛtẽ:non tamen genus moꝛtis edixerãt. Nũc
vro moꝛturo genus moꝛtis inclamant:vt nec contẽ/
ti penis niſi turpiſſima moꝛiendi foꝛmã inducant. Tũc
enim cruciſigi patibulis erat inhoneſtiſſimũ gen? moꝛ⸗
tis. Quod ideo faciebant vt in chꝛiſtum caderet male⸗
dictio dei ⁊ legis moiſaice aledictus enim erat a deo
in lege moiſaica omnis qui pendebat in igno Que ma
ledictio iniuſte damnatum etiam nõ tangebat tunc tẽ
poꝛis ſcom iudicium veritatiſ. q;uis tangeret ſcom ceri
monias legis. que plurimas immungdicias inſerebat:
multominus et chꝛiſtum obfuſcaſſet maledictio digni
carentem culpa ſupplicij. Sed in hac exclamatiõe ma⸗
ledicta turba geminauit et vocem. Nam pontifices et
miniſtri clamabant dicentes. Crucifige crucifige eum
Dicit eis pilatus verbum quod ante pꝛedixerat Acci

pite eum vos et crucifigite:ego non inuenio in eo cau⸗
ſam Mon liberat chꝛiſtum pilatus:ſed in manibus tra
gere nititur emuloꝛum. Mec ſic tradendo liber fuiſſets
crimine. ſed cognitum innocentẽ wotuiſſz tradere liber
tati qdq; fuiſſet minus apexte culpabilis ſi iudicandum
reddidiſſet tradẽtibus:q;; ſi lege romana ſeu autoꝛitate
ſecunda iudeoꝛum ſuggeſtione ſuper eum ſententiam
tuliſſet de moꝛte. Non ſatz eſt liberum fieri a erimine ſi
non ledat: ſi non cum poteſt innocentid tueatur. Su⸗
pra quippe pilatus dixerat in pꝛima delatione ſeu ince⸗
ptione cauſarum: accipite eum vos:et ſcom legem ve⸗
ſtram iudicate eum. Nunc autem qm̃ genus moꝛt in⸗
ſinuant: etiam de genere moꝛiendi remittit in eos. Ac/

cipite eum vos et crucifigite.Altq; iudeoꝛum ſuperbioʒ

retundebat. ꝙ intantũ exceſſerat vt iudiciet pꝛeſidi di⸗

ctarent contra chꝛiſtum deteſtabilem modum pene. Fa

ANiber tertiuſdecimus

ctum eſt in eis ſuperbia ſuadente contra conſuetudin?
pꝛeſidum atq; delatoꝛum. Nam dlatoꝛu tini eſt verita⸗
te teſtium pꝛobare genus aut notam obiecti crimims:

pꝛeſidum vero auctoꝛitate legis vel pꝛopꝛia iuſte aſſere

re genus moꝛtis: aut iurta exigentiam culpe inferre pe
nam aliam debite vltionis Hec pꝛeſidum eſt cauſam ꝓ
bare obiectam:neq; delatoꝛum vllius pene vel moꝛtis
ſuper reum pꝛoferre ſentẽtiam. Pꝛoinde foꝛte pilatus

cheꝛiſtum eque yromice retradebat. Tutius autem cre⸗

dimus pulatum auferendo ſententiam ſuper chꝛiſtum

ſe velle ſeruare immunẽ. Quaobꝛem dixit. Accipite eũ

vos et crueſigite.ego wro nõ inuenio in eo cauſam: vt
aperte dicere velit. Elos accipite et crucifigite:quoniaʒ

ego qui non inueniocauſam moꝛtis:nec inuenio impo

nende crucis Poꝛro iudeoꝛum prauitas niſi chꝛiſium

eliminet non quieſcens impoſturam in puro tm̃ homi

ne ab hominibus non ferendam in ferũt ſuper chꝛiſtũ
dicentes. NMos habemus legem et ſcoõm legem debet

moꝛi. quoniam filium dei ſe fecit. NMitũtur iudei arma

ti celo furoꝛis. celum leg inflectere ſuper chꝛiſtum vt
ignominioſam moꝛtem incurꝛat qun pauloante cũ pila

tus dixiſſet eis: accipite eum vos et ſcom legem veſtra
tiudicate. xeſponderant. Mobis nõ licet interficere quẽ⸗

qᷓ; Munc excitati peram plius odio ſuper chꝛiſtum: pila
to dicunt. Nos legem habemus:et ſcoõm legẽ debet mo
ri. Elt ſic reſpõſioni pilati obciant. Si tu cum ſis pꝛe⸗

ſes nobisa romano imperio conſtitutus:non inuenis
in eo cauſam ſcom romanas leges vnde moꝛiatur.n oſ

legem habemus ſcom qua marxima ſubeſt cauſa vnde
ſit moꝛte turpiſſima moꝛiturus: qui filium dei ſe fecit.
Si verba reſerantur ad intentionem aut intẽtio retoꝛ

qqueatur in verba mentiuntur iudei:et eoꝛum eis men⸗

titur miquitas. NMon enim chꝛiſtus filium deiſe feeit er
tempoꝛe qui ab eterno non factus ſed genitus eſt ex pa
tre: ſed tm̃ hominem autumabant deitatis vnione ne⸗
gata. Nec chꝛiſtus aliquando vt homo ſe aſſeruit dei fi⸗
lium:ſed quia homo ꝓpter nos factus erat.filius dei nõ
in aliquo deitate mutata: ſed in mehus pꝛo nobis hu /
manitate aſſt umpta. Cum ergo pilatus audiſſet hune
ſermonem: magis timuit Sermo ſupꝛa ſenſum et in
tellectum humanum erat: ſiue veritate ſiue mendacio
fulciretur. Yremendus ſermo erat ad timoꝛem adiſci⸗
ens auditoꝛes: vnus homo ſe faceret aut eſſet filius
ci· Aut etiam ſi recta fuiſſet pꝛonuncigtio ſermonis ꝙ
hbumayitatem aſſumpſiſiʒ filius dei. Sed nunqᷓ; iudei
niſi aliqui ipſoꝛum per fidem ingredi potuerunt miſte

rium trinitatis neq; paternitatem aut filiationem eter

nam agnoſcere:meq; ſubmittere altitudinẽ intellectus
vt deum hominem factum niſi oculo ſidei aliquãdo vi
derent. Pilstus vero aſſolitus cultui doꝛum in dum
ꝓerumet magnum vt omnes intendens hoꝛrende ꝑ⸗
timuit. cum dei filiatio intonuiſſet de homine ſuper
terꝛam. et magis de rei veritate ignarus iuſtiuſq; de mo
do pertimuit:q; ſi agnouinſſet per ſidem miſterij verita

tem. Et foꝛte peruarie mente actus celicam virtutem

ce celo delapſam. vt aliquid in eo quod ſuum ſub erfu⸗
geꝛet intellectum ſuſpicatus:expauit Et ingreſſus in
pꝛetoꝛium iterum dixit ad ieſum. Vnde es tu. Reſpon

ſum non dedit . Pretoꝛium ingrediebatur Pilatus

velut diligens iudex cauſas reoꝛum oꝛdinario et qui⸗
cto moꝛe percunctans. Et velatoribus minus cre⸗

gens interrogabat chriſtum. qui ſibi aſiabat vt reus:
Dicens.

Vnde es tu. Judeoꝛum ſermone commo/
tus: quia ſe fecerat filium dei. ſic Chꝛiſtum interro⸗
gat:quoniam deus vel dij ſunt de ſuperis non de terra.

Ei⸗
ime
ſtus.
gae
mun
grat
ponin
liusen
nnueel
nt. Q
geratp
ſvetuce
erſime
ſotici
nſus:ſ
paen
ebat
lebatv
matere
naſcen⸗
Qn
kocuin
ttams
nhie
etciu
terro⸗
ſehue
gehet.
xhn
liſetc
lerrnes
Aney
ſiveſ⸗
ecat
en;
eo

ſuetuche
eſt writi
enmins⸗
uſte aſfere
inferre
tcauſmp
el mortis
Ke pllgrug
utem are⸗
achriſtum
Ropteei

deuſene.

eiquoniaz
hbemoimnt
enſicheſtun
Mrotfſ bon

tſuper cef

nleenderr
Wrioceiarne
er cheſtm ve
loantecipt
nlegemufri
werfeerni
tchoſtompi

cge dirttno

Umſopre
ſon inuenis
Honarur.nol
auſa vnoe
diſe ſecit.
tcno reto:
mes men⸗
Dlder

ftus ctan

nononee
elſent wiß

1 Klus dind

Nobis hau
unſet

ſentumerin

ſiuenunctan
nmormn Nan

ureſer flun

oſemotin

nunĩ tude

jerunt miſte

nonetneter
mntellectus
Uiquidor,
min Rumm
horrendeg
Uwine ſupe
ſuſcdema

jſtenjerii

Hummſebrefnn

1 nncreſte

minns ar
bit tels

ge cotnmm
umn intern

Et ipſi romanos deos tanq; ſupnas virtutes colebant
ima et humana regẽtes. Pꝛoinde querit vnde ſit chꝛi⸗

ſtus. Et foꝛte tradiderat obliuioni qð chꝛiſtus interro⸗

gatus ſupꝛa reſponderat ꝙ regnũ ſuum nõ erat de hoc
mundo.Ex quo trahebatr᷑ ꝙ etiam ipſe de hoc mũdo nõ
erat Sed mirandũ ꝙ ſcom obiectionẽ factã chꝛiſto eũ
non interrogauit pilatus:vt diceret.ſi dei aut cuius ſi⸗
lius erat.ſed geneꝛationẽ reflexit ad patriã vt queꝛeret
vnde eſſet Quã patriã ante cognouerat:quia galileus

erat. Quãobꝛem eum remiſerat ad herode:et terrã ſci⸗

uerat pꝛo eo ꝙ ſupſcripſerat in titulo nacarenus.con

ſuetudo tamẽe laudabiliſq; mos iudicũ eſt ſepe atq; di/
uerſimode interrogare reũ:vt in clarã obiecti criminis

noticiã veniant. Necnõ aliter pilatus in cauſa fuiſſʒ ex⸗

oꝛſus:ſi chꝛiſti oꝛiginẽ pfecte nouiſſet. Arguebat tamẽ
pꝛudens in animo:et ꝓclamatũ ſermonẽ tacite reuol⸗

uebat.Qñ dij de ſuperis ſunt:non de terꝛa Pꝛoinde q̃

rebat vnde chꝛiſtus eſſet Si referebat᷑ interrogatio ad

materiam carmis· vt vnde caro eius eſſet moꝛe ceteroꝝ
naſcentiũ non erat ex ſemine ſed ex ſpũſſancti virtute.
Qõð tranſcẽdebat hominũ intellectus: poſſet eſſe ca⸗
ro cuiuſpiã hominis pꝛeterqᷓ; ex traduce. Si ad ſubie⸗
ctam aĩe materiã non erat reſponſio eis qui creatoꝛẽ ex

mqilo nunq; credere potuerunt. Si ad oꝛiginẽ: patria

et ciuitas note fere omnib erant Neſcio ad quid iſta in
terrogatio referebat᷑ vnde es tu.quã iuſta taciturnitas
ſequebatr᷑.An foꝛte ad partes infimas et ſupernas intẽ⸗/

gebat interrogando pilatus:vt q̃reret ſi inf mis aut

de ſuꝑnis eſſet vt de altera partiũ daret᷑ reſpõ ſio:⁊ᷣlddi
diſſet cõtinuo interrogãdo pilatus ſi de inſimis aut de
terra es.cur dei filiũ diceris te feciſſe. i de ſupꝛemis
eſt ne verum vt ſis filius dei. Et cuius Sũmi. Youis

ſiue ſaturni atq; ſimiliũ deoꝛũ quos colebat indocta et
ceca ſuꝑſticio romanoꝛũ Sed cum ſic tm̃ interrogare⸗

tur vnde es tu:ieſus reſponſi m non dedit ei.Ac ꝑ hoe
ideo non dedit reſronſum:qm̃ qᷓ;uis curioſa eſſet inter⸗
rogatio altiſſima penitus erat:excedens pferentis men
tem. Sed nec danda reſpon ſio:ei qui ſupꝛa intellectuʒ
ſuiipſius interrogat.Nec humano moꝛe loquẽdi potu⸗
iſſet chꝛiſtus ſatiſfeciſſe pilato: niſi pꝛimo mentẽ eius

cõuertiſſet ad fidem. quã conuerſionẽ tumens hu ma⸗

na potentia et romanoꝛũ ſciẽtia impita penitus nõ me
rebat᷑.Caſſa quippe reſponſio dicit᷑ip quam non ſatiſſit

queſiioni ſiue querẽti. Stulta quodãmodo et imperti

nens erat interrogatio pilati:ad quã digna non crat re⸗/

ſronſio chꝛiſti dei Scriptura enĩ ſancta dicit. Ne reſpõ

deas ſtulto ſcem ſtiulticiã ſuam:ne ſibi ſapis eſſe vide⸗

atur. Merito tacet chꝛiſtus:quia interregauit et ſiultꝰ.
Non dat reſponſum ieſus:qð non intellexiſſet pilatus.

Et tempus obſeruat in ſuis moꝛibo cum tpalibo homi⸗

nibus chꝛiſtus Nam ſcriptura diuina dicit: tmpus ta
cendi et tempus loquendi. Tunc pilatus ſe ↄtemni
achꝛiſio conſiderans:humano faſtu altitonauit in ver⸗

bisl dicens. Tu mihi nõ loqueris. Meſcis quia poteſta

tem habeo dimittere te et poteſtatem habeo cruciſae⸗
re te Tu qui vt reus aſſiſtis mihi nõ loqueris pꝛeſidẽ
ti. Tu d cuius culpa exquirit᷑ mihi non loqueris autoꝛi
tate iudiciaria inquirenti. O ſi cognouiſſet per fideʒ pi⸗
latus quã wrbo pꝛonunciat illam ſecundà in trinitate
pſonaʒ nõ tanto tumoꝛe loqueret᷑:ſed ei humilter ſub⸗
deretur. Sed elatus autoꝛitate regiminis obijcit chꝛi⸗

ſto velut indignans tu mihi non loqueris. Et ſe credẽs

agi per altitudinẽ atq; plenitudinẽ poteſtatis dicit Ne
ſcis quia poteſtatẽ habeo dimittere te et cruciſigere te
Ac ſi patenter dicat. Quare non loqueris mihi tibi tali
ter pꝛeſidenti.ſed tacendo contẽniſ qui ſuper te moꝛtis

et vite habeo poteſtatẽ liberandi atq; plectendi.Propi⸗

cium me tuis verbis deberes efficere vt cruce remota
libertati te tradam qui poteſtatẽ poſſideo vtriuſq;. Hic
chꝛiſtus abegit ſilentiũ.qm tempus loquẽdi aduenerat

et reſpondit hũiliter impito tradendo doctrinã vt eum

reuocaret a faſtu et ab erroꝛe quo tenebatr᷑ ipſe deluſus
qui ſe ſoꝛe credebat ꝓpꝛie poteſtatis. Elndel reſpõdit ie
ſus Nõ haberes poteſtatẽ aduerſus me vlla:nin tibi da
tũ fuiſſet deſuper. MPꝛopterea qui tradidit me tibi ma⸗
ius peccatũ habet Mon eſt vt multi credunt iſta colla⸗
ta poteſtas ad ceſarem referẽda:ꝙ pilatus ſuꝑ chꝛiſtuʒ

iudicandũ autoꝛitatẽ a ceſare accepiſſz. Mec enim ceſar
illam alicui potuiſſet iuſte cõferre:qm non ſubdebatur
iuriſdictioni alicuius regiminis criminis nota carens.
Et liber erat a ſubiectionibus hominũ qui ſupꝛa hoĩes

natus erat:et ipſos venerat ꝓpꝛia paſſiõe ſaluare. Sed

tceus pater deſuꝑ permiſſiue pilato pꝛeſidi ſup chꝛiſtuʒ
tradidit poteſtate: vt p oibus moꝛti traderet. Et nõ de
ſup ſed de ſubter erat autoꝛitas ceſaris.ſed deſuꝑ dũta⸗

xat eſt oĩm creatoꝛis qi pilatũ cheiſtũ ad moꝛte iudica
re ꝓmiſit. Pꝛopterea quia odio cõmotus et ſuccenſus
igne malicie tradidit me tibi maius peccatum hahet:q;
tu qui ad omniũ vtilitatẽ deo permittente me iudicas.
Plus peccat delato: iniquus q;ᷓ iudex iniuſtus ſi iure le
gum aſſertione falſoꝛũ teſtiũ cogi iudicare reũ. Si iu

dexqᷓ;q; impius aliquẽ nõ queſiuiſſet ad penã: crimmo
ſioꝛ eſt delatoꝛ qui tradidit ad iudicia innocentẽ q; ille qᷓ

iudicat. Mon eni innocens in iudicio ſiſteret᷑ miſi fuiſſet
dlatoꝛ iniquus:cũ iudex malus contentus tm̃ ſuis fa⸗

ſtibus ſtaret. Judex eni populi animoſitate cõpulſus

oĩno delinquit:udicans innocentẽ. Sed mitioꝛ ẽ cul⸗
pa comꝑatione tradentꝭ. Et qᷓ;q; hincet inde rationes
effulgeant:et patrona ſentẽtia ſaluatoꝛis nutantes qᷣe
tat animos.:et hoc credere nõ cõpellit cum ait.Pꝛopte⸗
rea qui tradidit me tibi maiuſ peccatũ habet Ele igitur

conditioni miſere iudeoꝛũ:quoꝛũ peccatuʒ ad moꝛtem

chꝛiſtum iudicantis exceſſit. Nam ipſi ieſum poncio pi⸗
lato tradiderunt:non ipſe queſiuit. Apſi vocibus incla

mabant vt traderet᷑ ſupplicio ſeue cruc:quẽ ipſe abſol⸗

u ere ſtudio nitebatur. Necnõ ⁊ refert᷑ huius pꝑeccati cõ

paratiuus exceſſue:ad qͥſcunq; qui egerint ſimiles acti
ones Et exinde querebat pilatus dimittere eů. In

religionẽ ſe cõuertit pilatus et chriſti verba retoꝛſit in
verum.pꝛoinde querebat dimittere ieſum:ſemꝑ enim

ad chꝛiſti verba pilati ferocitas vngebat᷑. Elnctus erat

chꝛiſtus a quo liniebat᷑ pilatus et dulciter chꝛiſti reſpõ⸗
ſio penetrabat animũ eius:et ſibi ꝓpiciabatur niſi iude

oꝛum pꝛocax audacia ꝑſtitiſſet. Nã Ncognito a iudeis

ꝙ pilatus chriſtum wllut innocentẽ volebat tradere li⸗
bertatil clamabãt dicentes. Si hunc dimittis non es
amicus ceſaris.Omnis qui ſe regem facit cõtradicit ce

ſari Ad omnia mala cõmenta iudei ſe cõferunt et adi

uentiones falſas inueniunt:vt chriſtũ deleãt ſuper ter/
ram. Incutere conãtur pilato ex ſupioꝛe timoꝛe:ſi chꝛi
ſtum abſoluat a crimine wl a pena Et eius preſidentie
derogãt ꝙ non reuereatur ſupꝑioꝛis ſui ceſarꝭ maieſtatẽ
neq; iura ſuſcepti honoꝛiſ atq; amicicie plene cuſtodiat

ſi chriſtum inultũ moꝛte dimittat quaſi chriſtus ſe re⸗
gem ſaceret contra ceſarꝭ voluntatẽ. Sed erat vſq;qq;
certiſſimũ iudeos eſſe ceſaris non amicoſ:cui non amo

re ſed violentia ſubdebantur Et nunc ad obpꝛobꝛium
chꝛiſti fingunt ſe agere cauſam eius. Sed mos eſt ſoli

tus peſſimoꝛũ vt interdũ ſubmittant minus odiũ pꝛo
maioꝛi:et cum minoꝛi emulo paciſcuntur vt eius auxi
lio exoſo magis poſſint inferre iacturam. Sic enim iu
deoꝛũ a diabulo exagitata malicia tunc agebat vt

–8

Liber

rentur ceſari amicari et agere cauſam eius qui eoꝝ erat
moꝛibus et animis inimicus: vt eius fauoꝛe chꝛiſtũ oc
(ciderent: cui ex animo immicabant᷑ pamplius. Sed fal
ſam delationẽ replicant cũ dicunt. Omnis qui ſe regeʒ
facit. Nec emm chꝛiſtus ſe regem fecerat:ſed turbas eũ
facere wolentes effugerat. Mec opus erat de nouo ſe re⸗

gem facere qui rexregum et dñs dñantiuʒ extiterat ab

eterno:eritq; per omma ſecula ſeculoꝛũ. Nec cõtradixe⸗
rat vnq; ceſari cui ſuaſerat exhibere tributa. Sed peſti⸗
fer mos eſſe noſcitur repꝛobor cũ a veritate deficiũt: ne
in cauſa ſuccumbant falſitates imponũt. Et cum tam
pꝛocaciter accuſaret a pꝛincipib⸗ ſacerdotũ et ſenioꝛibꝰ

populil nihil reſpondit. Tunc dicit illi pilatus. MNon au

dis qnta aduerſum te dicunt teſtimonia. Et lideol nõ
reſpondit erieſus ad vllum verbum: ita vt miraret᷑ pꝛe
ſes vllementer Mon reſpondit chꝛiſiꝰ accuſatoꝛibo fal
ſis. augmentarent eni exreſron ſione vitũ falſitat?: cũ
ad wram reſponſionẽ in malo ptinax falſaʒ repꝛobatio
nem obijciat:et verbis a concertantibus verba trabun⸗/

tur et reſponſionibo reſponſiones accreſcunt. Et mos ẽ

ſapientis non pugnare verbis cum negantibus verita
tem:aut non aiſentientibs veritati. Aſtabant pꝛincipes

ſacerdotũ ſenioꝛes populi pertinaci animo contra chꝛi/

ſtum:nec ſe ab aſſumpta iniquitate flectebant. Et con
tendere cum ptinacibo ſeuiũt magis et multa falſa ver
bis certando mueniunt:ne tacendo confuſi videantur.

Sominus autẽ ieſus nemini pꝛeſtitit materiam delin

quendi. Pꝛeſtitiſſet ſireſpondẽdo certaſſet.maxime cũ
ſciret moꝛe hũano non poſſe verbvꝛũ atq; reſponſionuʒ
colluctationibo pꝛeualere:potẽtia vti nolebat· Juſticia
ſua et innocentia et veritas rationis nõ reſpondebãat ſi
bi:pꝛeualente malicia obiectantiũ. Judex aũt ſub quo
huiuſmodi cauſa agebatr᷑ qq; conaret᷑ aſſentientibo iu⸗
deis eripere eum: tamen de facto declinabat in partem
Et timens diſplicere volebat male placere: male auteʒ
placente ſubmittebat᷑ que clamabat pꝛo chꝛiſto veritaſ
rationie. Mec chꝛiſtus rependendo atq; recipiendo re⸗
ſponſa volebat pꝛoꝛogare ſuppliciũ pꝛo ſalute omnium
noſtꝛũ.Mimia enĩ caritas qua nos deus ab eterno dile
xit: pꝛo opoꝛtunitate noſtra loqui et tacere docebat. Et
amoꝛ deuitat ad cepta noxias quaſq; moꝛas. MPilatue
qui chꝛiſti cauſam fouere videbatr᷑ incitabat chꝛiſtuʒ ad

obiecta dare reſponſa dicens. Non audis quanta aduer

ſum te dicunt teſtimonia Vlti.lut audis aut obaudis
Si audis:quare ſi innocẽs es non hec obiecta refellis
Ouare tuã innocentiã reſponſionibo non tueris.ſicut
iſti accuſationibus varijs ſufferant Mon audis em̃i tua
cauſa ventilar vita diſcutitur.Contẽnis famã neq; infa
miam curas Aut foꝛte nõ expaueſcis moꝛtẽ quã omnis
ſenſus moꝛtaliũ refugit. Mon audis quanta videlicʒ q;
magna crimina tibi obijciunt. NMec verent᷑ in facie tibi
obſiſtere. Mic teſtimonia pꝛo ſceleribo et peccatis atq;
crimimibus accipiunt᷑:non pꝛo verbis et ꝓbationibus
teſtium ꝓductoꝛũ. Mecnon et pilatus querebat verbuʒ
chꝛiſti erpꝛobꝛans de latores:pꝛout ipſi et obiecta reue⸗
rentia expꝛobꝛabant. Et quia ioſum nunq; copioſe loqͥ
audierat id agebat vt accẽſus ſolito celo cum ſuis emu
lis in iudicio loqueretur. tum delectatuſ dulcedine ver
bi eius.tum eius arologiam in examine vbi vtriq; ver
ba pꝛoueniunt querẽs:qm̃ tuebatur innocentiã ſanctã
eius. SGed non reſrondit ad vllum verbũ tam teſtifi⸗
cantium q; pilati:vt etiam miraret᷑ pꝛeſes Sed non ſo
lum hunc ſed omnes in ammiratione trahit ſilere ver
bum:et non reſpondere verbum. Mirabile ſilentium
vbi ſilens habet tanta pꝛoferre. Sed tacet iudicandus
qui cũ iudicaturus eſt in fine ſeculoꝛũ.aduemet ſus vo

erat Et homo ille diuine in omnibus agebat᷑:quẽ n
decebat cõtentionibus deſeruire. Nam et ſicut indige⸗

tertiuſdecimus

ce vnica terribili laudabiliq; omnes moꝛtuos repente
ſuſcitabit. Miratur pꝛeſes quia tacet chꝛiſtus:et ꝙ nec

apologicando reprobat delatoꝛes. Mratur quia videt

chꝛiſtus ſemetipſum negligere in quo mens eius in al
ta ſe tollebat.acſi de mundo non eſſet.qui hominũ iudi

cia contemnebat. Et totum credendũ eſſe diuinum:ꝙ
ad verbũ humanũ nõ reſpõdebat diuinũ. Incarnatũ
quippe verbũ aliã aſſumens naturãa mateicpſne non
quẽ non

bat teſtimonio pꝛo ſeipſo:omnibus opus erat ad delen
dam infamiã. Et q;q; deuſ non mutaret᷑ in homine nec
in deo eſſet homo mutatus.ſed vtroq; in pꝛimeua ſer⸗
uato natura. pocioꝛ tamẽ ꝑ exceſſum erat foꝛma dei: qᷓ
foꝛma hominis ſerui. Et que pocioꝛ erat gubernabat et
dirigebat in omnibo qᷓ;uis in ſenſibus non oꝛganicaret
aſſumptum.Ac per hoc verbum incarnatum nihilopẽ⸗/
debat verbũ de latiue pꝛolatũ ne videret᷑ aut crederet᷑ eſ
ſe diuinũ:ſi reſpondendo magnipendiſſet humanum.

NMon caret aliqua dignitate ad qð dignitas reſpondet ⁊

celſitudo regalis. ed indignum erat vt chꝛiſtus pti⸗

nacibus reſpondendo eoꝛũ verbis tribueret dignitatẽ
aut eſtimare pꝛo grandi qð ſibi pꝛo nihilo erat. Noue⸗
rat etiam iudeoꝛuù ꝑtinaciam:et pilati animũ ad iudeo

rum placita faciliter inclinabilẽ infallibiliter preſciebat
Pꝛoinde veritas meꝛito reſponſa non dabat iudeis ve
lut hoſtiliter obſtinatis et pilato et iudeoꝛũ placito iudi
cium puerſuro. Et ammiratio exſtupoꝛe in animo pila

ti naſcebatur.et vagabatur anceps animus eius.neſci⸗

ens quis et qualis eſſz qui teſtimonia falſa delatoꝛes et
delationes famam pariter et infamiã ignobilitatem et
gloꝛiam dedecus et honoꝛẽ vitam humanã et moꝛtem
equo anĩo equa facie equis moꝛibus contẽnebat:et hoc
arguebat pmaxime deitatẽ vt miraretur pꝛeſes. Pila⸗
tus aũt omninol nitẽs ieſum tradere libertati eis cõ

ſuetudinẽ religioſam et piam appoſuit dicens. Eſtau

tem conſuetuùo vobis vt vnii dimitta vobis in paſcha
quem vultis Habebat pilatus nanq; quendam virũ
nomine barraban inſignẽ ſcilicet in malo vinctũ in car
cere ꝓpter ſeditionis crimẽ ⁊ homicidiũ:qui ſceleratioꝛ
omnibus vinctj erat.quẽ pilatus cũ chꝛiſio in optionẽ

cedit:vt boni et mali cooperatione facta. ;uis inter wo

num et malũ cõparatio vera non cadat bono libertas.
malo ſupplicium adderetur Et cum pilatus ſpaciũ eli
gendi concederet. pꝛincipes ſacerdotũ et ſenioꝛes popu
li pſuaſerunt populis et concitauerunt turbam: vt pe⸗

terent barraban Et exquirente pilato quem vellent de

puobus dimitti petiuerunt barrabam lberũ fieri:chꝛi⸗
ſtum vero ſeua moꝛte damnari dicentes Tolle hüc
dimitte nobis barrabam. Aterũ aũt pilatus locut? eſt
ad illos volens dimittere ieſum dicens Quid igitur fa
ciam de ieſu qui dicitur chꝛiſtus. Illi aũt ſucclamabat
dicẽtes Crucifige eũ. At ille tertio dirit ad illos. Quid
enim mali fecit. Nullam cauſam moꝛtis inuemo in eo.
Coꝛripiam ergo illum et dimittã At illi inſtabant vo⸗

cibus magnis poſtulantes vt cruciſgeretur. Et inuale

ſcebant woces eoꝛũ.Tunc pilatus ſciens ꝓpter inuidi
am tradidiſſent eum. et videns ꝙ nihil pꝛoficere pote⸗
rat. ſed magis tumultus fieret in populo:et volens ſa⸗
tiſfacere populo dimiſit illis barrabam. Et accepta aq̃ᷓ
lauit manus ſuas dicens. Innocens ego ſum a ſangui

ne iuſti huius:vos videritis. Reſpondens aut vniuer⸗

ſus populus dirit. Sanguis eius ſuper nos et ſuper ſi
lios noſiros Super contextus oꝛdo hiſtoꝛie q;;; non
omnibus contexentibus eque ſonet. nõ tñ moueat au

ditoꝛes: dum ſi non ſeruatur oꝛdo littere ſed ſeruatur

Rl
grei
on
hel
i
mmafn
ggtion
eſtwe
lorele
hchei,
Ouep
Goie
tot mo
petic̃
henerat
fiein⸗
ſiftctt
amphn
leieſu
ſectam
imocs
cheiſe
guerſ
nanc⸗
debe
Gel
titu
oheh
ſtuemif
lateſe
ſclietas
Preterf
ö
iwunc
Wos
aidp
tibu
tioe
teo
ladi
ſuſtl
ſeeh
picen
eſſeni
tujn.
wetune⸗
lengag⸗
iſid
umh.
ſenhun
lconen
Hfer
Hidn
ndice
Holer
Econe⸗
Plgenn
W
lpitye⸗
Ndent
ſisſi⸗
mnt
ſe
tmer

t⸗
lſ

teyner
pidef

nüiudi
hnumeq
Arnati
us non
e non
ncige;
A Nen
minenee,
wg ſer⸗
n di
vmnbdet
NGaricaret
nnihſoo⸗
(eereef
Nunmenunn.
reſonce
hrſtusgi
1 dgnitar
ut. Poet
füad icen
rpreſeiehat
ltiuceisw.
ctoiudi
nimnondh
lne,neſci/
tores et
tatem et
monem
varee.
es Pia
tati esc
ene⸗ Cton
inpeſtt
um
inctünner
iſeelentin
in optione
iointertv
ſpauͤl
Nres wpil
miytpe⸗
ellent de
ad
Olehoc
ſocut'eſt
igturſu
elinabit
osQuid
enoineo⸗
wbant w⸗/
Einmt
gterinmic
ere pre
voens .
ccepta
neſnan
ſeyniver

eate

De paſſione domini Baluatoꝛis

oꝛdo ſententie.et vnuſquiſq; ſuo modo ſuboꝛdinet:ſi
a rei veritate non excidat. Sed oĩa iſta conflata in vnũ
penã chꝛiſti exaggerant et accreſcunt malicie iuleoꝛum
v neq; pilati religio neq; iudeoꝛũ religioſa conſuetudo
chꝛiſtum exceperint a toꝛmentis: et ab ignommioſiſſi⸗
ma moꝛte ſeuiſſime crucis.onſuetudo bona cũ in cõ⸗
patione venit in iuſticiã opatione qm̃ ad iniquos optio
eſt woꝛrecta qui ppcius hominẽ homines tradentem exi⸗
cio reuocauerunt ad vitam digna moꝛte plectendum:
q; chꝛiſtum agentem cauſam pꝛo omniũ vita moꝛtaliũ
Quẽ pocius crebꝛis et maleſonis vocibus necauerunt
En pilati religio ſatis placet qᷓ;ins firma nõ ſteterit qui
tot modis et totiens libertati tradere nitebat᷑ quẽ ſepe
pꝛedicauit oĩbus innocentẽ:in quo notã querele nõ in
uenerat neq; pene. In quo totiens eraminata igne iu⸗
dicij nulla iniquitas eſi reperta. Crebꝛa exammatio iu⸗
ſti facit ipſum ſeꝑe clareſcere qui eo amplius nitet:quo
amplius ipſe diſcutit᷑ Geminate crudeq; voces de cru⸗
ce ieſu delectatũ odiũ in longa pena pꝛonunciant:et af⸗
fectum anxium in oppꝛobꝛio condemnati. Concitatio
imo cõtaminatio turbe in homicida ꝑetendo tradẽdoq;
chꝛiſto deiectum in pꝛofundo maloꝛũ animũ ſonat qui
ꝑuerſus alios peruertere omni actione conatur. Ideo
nanq; pꝛincipes et ſenioꝛes populis barrabã petere ſua⸗
debant:chꝛiſtũq; tradere vt ſe multitudine tuerentur
Sea eo ꝑiculoſioꝛ eſt iniquitas quelibet qͥ gaudet mul
titudine iniquoꝛũ:et ſe credit immunẽ quo plures ſoci
os habet in crimine.Sed nullã cauſam in eo ſe pilatuſ
inueniſſe crebꝛo pꝛedixerat.ſed cauſam traditionis ſcie
bat eſſe inuidiam:que nunqᷓ; quieſcit quouſq; ſit deleta
felicitas nam ipſa neminẽ vnqᷓ; alium habuit hoſtem
preter felicitatẽ Nullus ea eſt ſeuerioꝛ inimicus q̃ͥ nun
qᷓ; ſiſtitur niſi pꝛoſperitas retundat᷑.Cunc ſolũ quieſcit
inuidia cũ in alijs aderit plena miſeria. Pꝛopter qð pi⸗
latus videns — pꝛoſicere poterat.ſed tumultus
amplioꝛ excitabatur in populo:ira et inuidia concitan⸗
tibus mentes.et vocum erat conſuſa et hoꝛrẽda clama
tio et dumtaxat chꝛiſti moꝛs in linguis ⁊ vocibus oĩm
re onabat:accepta aqua lauit manus innuens ꝙ eum
iudicabat inuitus.et chꝛiſtum appellauit publica voce
iuſtum:quẽ iudei vt reum ad ꝑniciem ſectabant᷑. Re⸗
ferebat autem culpam et penã ad iudeos dicens. Vos
videritis.Quandam aliam ineffabilẽ iuſticiã intellexit
eſſe pilatus cum diut.vos videritis. Senſus eſt verbo
rum.Clos me ad iudicandũ hominem innocentẽ im⸗
poꝛtune cõpellitis ſed cum pena ſuſtinebitis huius ſce⸗
leris agnoſcetis. Hic memoꝛ erat pilatus verboꝛũ ieſu
qui ſibi dixerat ꝓpterea qui tradidit me tibi maius pec⸗
catum habet. Conſuetudo erat pꝛeſidũ manus ablue⸗
re in huiuſcemodi iudicijs vt haberẽtur immunes:vt
lotio manualis innocentiam totius cauſam oſtẽderet.
Sed nec abluebat aqua quem culpa ſeua damnabat.
Sed deceptus in hoc pilatus ꝙ ſibi aſſcripſit innocen⸗
tiam dicens.innocens ego ſum iudicans innocentem
Begd eoipſo nocens efficitur quo ſuo iudicio traditur
ericio non delinquens· Mempe ꝑtinax rabies iudeoꝛuʒ
pilatum ſuo moꝛe vel poſſe abſoluens in ſe atq; in futu
ram pꝛolem ſententiã ꝑperam et tante crudelitatis ex⸗
cepit.vt ſanguis chꝛiſti flagellis aut moꝛte aut eius vi
ta delenda fidei exquireret᷑:iudicio eſſet ſuper eos ⁊ ſupꝑ
filios ſuos: Maxima eſt hoſtilitas iudeoꝝ que in eandẽ
damnationẽ qua erant patres filios induxere: vt nõ re
oꝛũ ſed qð plus excedit fieret obligatio ꝑerſonalis non
dum exiſtentium:ſed etiam futuroꝛũ Sed neſcio quo
demerito tam occulto ſit iſta obligatio ſubſecuta·ſeu q̃
fuerit iſta tam ſecreta iuſticia vt tantũ ſcelus ſubeunde

vindicte patres deo iuſte ꝑmittente potuerint nonduʒ

natos ſilios obligare vt nõdũ ad naicituros pꝛoximi tẽ
poꝛis ſed vſq; impꝛeſentiarũ pꝛofluxerit iſta damnatio
vt illi meruerint indurari.Necnõ poſt quadraginta an
nos illa etas manum militantem ſenſerit romanoꝛm:
et qui deinceps meruerint nõ vocari. Ac per hoc pꝛout
exceperunt ſententiam.ita in vita ipſoꝛũ nouimus ob⸗
uemſſe:etiam cum pena que reſeruat᷑ eterna. Tunc pi
latus dimiſſo barraba et lotis manibus implacabilẽ ſe
uiciã iudeoꝝ intelligens adinuenit modum aliũ liberã⸗
di.vt ſcʒ flagellari faceret et illudi: ꝙ ſaltem iudei eius
verberibus ⁊ oppꝛobꝛijs ſaciati annuant liberari ieſum

LPꝛoinde flagellaint eum. vt ex alijs relationibus ſu

mitur. pꝛout moꝛis erat pꝛeſidum romanoꝛũ: ligatũ
ad quand aule columna.Anteq; ligarent ad columna
exeuntes eum veſtimẽtis ſuis quo flagellato ⁊ a co⸗

lu mna ſolutol milites plectentes coꝛona de ſpinis im

poſuerũt capiti eius.et wſte purpurea ſiue coccinea cir⸗
cũdederunt eum:et veniebant ad eum et ceperunt ſalu
tare dicentes. Alue rex iudeoꝛũ. Et ꝑcutiebant arundie
caput eius:et dabant ei alapas.expuentes ſcilicet faciẽ
eius:et ponentes genua adoꝛabant eum Et ſic flagel⸗
latus et aſpernatus iudeis oſtendebat᷑:vt ſaltem com

paſſiõe cõmoti velint tradere libeꝛtati Exijt ergo ieſus

poꝛtans ſpineam coꝛonam et purpureũ vſtimentum.
Et dicit eis pilatus.Ecce homo. Cum ergo vidiſſent

eum pontifices et miniſtri:clamauerũt dicentes.Crus

ciſige crucifige eum. Expoliatio columna. flagella ſpi⸗
ne purpura ſiue coccinea veſtis ſalutatio ꝑcuſſio arũdi⸗
nea capitis alapatio et ſpuitio in faciem genuuʒ poſitio
penam accumulant. Sed neſcio ſeuiciam miniſtroꝑ ſi
ue ſatellitum.cum nõ fuerint iudei ſed romani.qui pie
credendi ſunt conſenſiſſe cum pꝛeſide in liberatione ie⸗
ſu.ac etiam cognouiſſe pꝛeſidis voluntatẽ quichꝛiſtum
male tractabat muite:mecnon et voces ipſius audierãt
quibus tociens pꝛoclamat innocentem.Et nunc ſiqui
dem ſciebant ꝙ ideo iuſſi fuerant flagellij vt iudeoꝛum
ferocitas ſedaretur.Poſſibile tamen erat ipſos mini⸗
ſtros ſathanico ſpiritu inſtigari:malas tamen hominũ
conſiſtentias ex ſuis geſtis atq; inſtrumentis incunctã
ter accepimus.Expoliatio innuit immititatẽ vt ſubia⸗
ceat wrecundie ꝙ autẽ ſunt peccatũ ſubiacebat decoꝛi:
ſed vſſtimenta ſiquidem ſunt tegumẽta coꝛpoꝛis ob ve
lamentũ pudoꝛis et tutamentũ a frigoꝛiboaeris. Qui
wro ſuis expoliatur veſtibus ꝓpꝛijs tipico et adumbꝛa⸗
to miſterio in id incurrit:vt alioꝛũ iniuſticia pꝛeualẽte
rationibus et tuitionibus ꝓpꝛijs denudetur. ſic vel eſſe
poſſit in cauſa.vnde ꝑ iuſticiam excuſet᷑ꝛaut aliquid vñ
a malis immitibus mutuat᷑. Sed pꝛout ſuis veſtibus
expoliatus patʒ pudoꝛi:ſic rationibus ſuis pꝛiuatus iu
ſte videt᷑ addicrmoꝛti vt nulla impoſiti criminis ſit ex⸗
cuſatio:ſubeunde pene nulla pꝛotectio Columnas edu
ctionis et directionis nouimus ignis et nubis:quibus
eductus et pꝛotectus eſt populus ex egipto quas diuĩa
bonitas finxit:quibus nihil erat ligabile nã pꝛeterqᷓ; vi⸗
ſui ſen ſibus alijs ſubiecte non erant:vt in vna caritas
in alia velata writas ſignaret᷑ vna in die in nocte alte⸗
ra pꝛebebat ducatũ.Et ſepe diana deſuper a ſole ⁊ ad tu

telam inimicoꝛũ ne conſpicerent fiebat a tergo. Et pbi

quieſcebat fiebat caſtrametatus populoꝛum Hec autẽ
ideo dirxerim vt ſciamus que ingratitudo illis colũnis
mirabilibus ſit repenſa. NHam columnis beneficij:repẽ
ſa eſt columna toꝛmenti. Sed non ſine occulto miſte⸗
rio chꝛiſti ligatio extitit ad columnã cuius pꝛofecto hec
talis eſt natura qð recte exiſtens erecta quodlibet deſu
per pondus accipiens firmatur pamplius:ſi ceperit in
P2

4 % .
BAY

LTLiber

partem flecti:pficit er paruo ruinã.Columna chꝛiſtus
erat eius veri ſuntq; ſequaces:qui tribulationum pon⸗
geribus ſolidantur perſectis. Sed cum extoto ad paſ⸗
ſionem reſert᷑ ineuitabile ſupplicium dicit.nam qui li/⸗
gatur ineuitabiliter tolerat penas inflictas Sus enim
vluntate chꝛiſtus ligat᷑:vt etiam pꝛo nobis ineuitabi⸗
liter pateret᷑ ꝙlagella ſunt toꝛmenti non eruditionis
in chꝛiſto. Seg ſiue eruditionis ſiue vltioms atq; ſup
plicij agitur in capite qð membꝛa pati deberẽt. Et to⸗
to coꝛpoꝛe caput inclitum penas luit. Inter ſpinas he⸗
rentem coꝛnibo arietẽ vidit abꝛaam:in qua viſiõe chꝛi⸗
ſtum enigmatice ſpinis coꝛonatum aſpexit. Sed exoꝛ⸗
te fuerunt in maledictionibo pꝛimi parentis.cui dictuʒ
eſt ꝙ terra ſpinas et tribulos germinaret ſibi: quibo in
