diffidentia retardemur: obtinendi ſecuritateʒ adiecit·

WTLES ſaenn 2.— . Serrn * S , bDreorbe
+ 1☛ —,

4 . „ „ 1
7

Aulber

innis enim qui petit accipit et qui querit inueuit.
et pulanti sperietur. dum nec petatur aliud pᷣter ihm

et ad ipſum:nec querstur aliud q; ipe et ad iplum nee

in noſtra virtute iuum oſtum adeamus. MHe quis au⸗
tem in ſuis iuſtis petitiombus falli ſe credat. ſaluato⸗
ꝓtilem exauditionem petuioms adiecit.et comparatio

ne tipica exauditionis womnum exauditionem patris

nus eſt.

poꝛriget ſcoꝛpionem. Ouuũ inter er

ris pꝛoceſſu operatione ſecreta nature aminiſtratione
animalis volatile gen eratur. ⸗
ma mundicia tribuetur. qua vi

fecit exmiam. et adi

gis pater veſter dabit bona petentibo ſe. Aluus euange⸗

liſta dicit. ſpiritum bonum petentibus le. Para⸗
tlica ſunt hec:magna inter deum patrem et nos lacra⸗

menta ferentia. Quid panis penitio.quid lapis non lar
gitus inſinuat· Predixerat ſupꝛa in oꝛatione quam do⸗

cuit: panem quotidianum peterea ſummo patre. Pan

grece. latine totum aut omne dicitur. IAadcirco veiut a

quadam oꝛigine panis a pan ſumpfſiſſe fertur tale no⸗
men:quoniam velut cibus ſuſtentans ab omibus am⸗
malibus appetitur. Panis in ſcriptura ſacra tota m vi⸗
tam aut totum victum quandoq; ſignat.iuxia illud ge
neſis. In ſudoꝛe vultus tui veſcer is pane tuo. Elitu⸗
perabuiter menſa ponitur abſ; pane. Et tota vita no
ſtra chꝛiſtus eſt: panis ſcilicet verus quii de celo deſce
dit. Si quis conditionibus antedictis hunc paneʒ ac
cipiet: nec ſibi pꝛo pane interpellatus pater lapide mi

.

niſtrabit: qui aliqua vita non viuit.nec intelligit neq;
ſentit. qin ledit iepe interdum grauat et durus pꝛott
Hec pater petenti pꝛo pane non infert ſneq;

pꝛo piſce ſerpentem. Piſcis et ſerpens diuerſa inco⸗

.

lunt elementa: et eoꝛum diuerſa ſpecies dluerſaq; na

—

tura. Piſcis eſt bomini aptus cibus Gerpentem ve⸗

ro comedere hominũ natura abhoꝛret:q;q; ex certiſ me

dele cau ſis interdum in cibum eueniat. Niſcis dulcis

eſt cibus: ſerpens veroad necè plerumq; venena dif

fundit. Piſcis aſſumpt ex aquis:dulcedo que exama
ritudine vite carpitur. Aimara eſt vita iſta His qin per
gratiam nin dei ſunt quoniam aut pat iuntur ab alijs
aut ſibijpſis inferunt paſſiones.
et redeuntes: in ſublime tollent es eccieſiaſticã ar caʒ
Seg hunc piſcem dulcemq; cibum. quem piuſ pater
ſilijs petent ibus donat: non autem ſerpentẽ ſciliq ne/
cans virus. vt pene pena ſ uccedat.et paſſio paſſiomi.
vt filij dei qui pꝛo chꝛiſto in hoc ſeculo mala patiũtur.
in futuro nulla eterne ledẽtia patiatur.

He aque ſunt eũtes

Bis in idipᷣm

pater ſuos filios cruciare nõ nouit

dioꝛ: fotum aut em caloꝛe oꝛnicis foꝛmatur in auem.
et in quo nihil vitale aut ſenſibile apparebat.tempo⸗

Pogitanti ſiquideʒ ani/

ua en i
Et ſietpennatum animal et volatile. vt volare pollit

ſpeculando diuina.-tandemillis eterne fruendo Mon
autem ſcoꝛpio tribuetur imunditia ſcilicet et nalis

deceptio.quia ſcoꝛpio ledit a cauda. Mon enim nouit
pater eternus iuſte petẽtibo niſi bona aↄferre 20 n
affirmãdo ſubiecit: Si wos cũ ſitꝭ mali noſti
ta dare filijs veſtris.quãtomagis paterveſter dabit bo
na ſeu ſpm̃ lonũ petẽtibo ſe: Mali ſũt oẽs hoĩes.nõ nia

tura ſ cõpatõe tonitatꝭ increate. Sed qui woluntate
maliſunt. ad ſilios ſeruant pios affectus vt bona eis

petentibus aut non petentibus largiantur. quan⸗
B

„

4 .
rr —. —

anctam audaciam in petendo noę/
ſtre mentis intorſit dicens.. Quis ex vobis patrez pe/
tit panem: nunquid lapidem dabit illi.tut pucem mu⸗
quid pꝛo piſce ſerpentem dabit illi. Aut ſi petierit ouuʒ:
nunquid poꝛriget illi ſcoꝛpionem. Si ergo wos cum ſi /
tis mali noſtis tona data dare filijs veſtris: quantoma/

y dumm

nat ſatis eſt

Ppoſſidet. Diu
ab eterno poſſeſſoꝛ:nec aliunde accepit ꝗᷣ in coꝛde hoim
ſeminauit. et terrã creauit ex mohilo imſibilẽ atz viſibi⸗
lẽ vt ꝑ vehicula terre viſibilis ad inuiſibile ſemina fer⸗

te ſpine ſuffoc

hasbet id quod videtur habere auferetur abeo.

ona da

tomagis pater veſter qui bonus eſt natura increata.
Bonus eſt qui a lonitate deficere non poteſt. gui vicia⸗
ri nequit. dabit bona ſcilicet indeficentia eterna vtruch
deiectantia ſenſum: aut bona ſcilicet is que pñt ↄferre
moꝛtales penitus melioꝛa/Ged ſæc bona lucaæ pipui⸗
tum bonum expꝛeſſit: vt iſtius wabi ſenſus ad luꝑioꝛa
petita cõnectatur. icilicet ad panem ad piſcem ad ouũ p

quibus petitis contraria nõ donantur. vt cui ſpiritu bo⸗

num vountate ſalicet wona aut viumi numumis ſpm
Ztulerit: omia bona penta cötuliſſe dicatur. Nam in

—

ſententia ꝙ lucas patrem donaturu aſſeruit:quod mat

theus dixit includit. Quod vro mattheus dixit: dvonuzʒ

diuini numinis non excluſit. . G
De parſwwl Eninnc et dicf:ſigte ſeminis. ſecũ
tiheum marcũalucam. Capitulum. II.

Ps ſubuenit nature coꝛrupte: vt nec poſt
a peccatu gratis natura oiem paſceret.miſi iu⸗
uRaretur artis inigenio. Et ſicut natura am⸗
miniculo artis adiuuat iacto ſemine terram
ſie gratia ſato eterii ſenine verbi noſiram adiuuat ani
mam. Pꝛoinde ſaluato? 9 eruditõem turbaxũ ſequen

tium: iemmantis pabolam poſuit dicens. Exnt qui ſe
minat ſemmnare ſemen ſuum. Demonſtratiue loqui⸗
tur:quna ipᷣe ꝓtinus eſt qui exiuit a patre et venit in mũ
dum. mnaginem ſatoeis accipiens: actu et thxoꝛia ſ n⸗

nans ſemen ſuum. Omniũ exclu ſit dominiu et
taxat luum eſſe ſemen aſſerxuit
diues:ſi a ſeipo nõ
cminatoꝛ eternus. et eterni verbi

rentur Nuanc poſſet in omnẽ animam ſine auditu coꝛ
poꝛis ſuam immittere theoꝛiã. Eleruntamẽ quod ꝑ lin
guam ſtatuit ſeminare: p aurem voluit ad aĩam deferri.
Poſt imaginem Gtoainuginem ſeminatõis adiecit.

Et dum ſemnnat aliud cecidit ſecus viam et concul⸗
catum eſt:et volucres celi cõmederunt illud Aſud ceci

dit ſupꝛa petram ſeu in petroſa vbi nõ habebat terꝛam
multam et cõtmuo exoꝛta ſunt:quia nõ habebant altitu
dinem terre. Sole aut eroꝛto eſtuauerũt. Et quia non
habebant radicem aruerũt.ſeu natũ aruit quia nõ habe
bat Bumazem Au cecidit inter ſpinas:et ſimul exoꝛ
nerũt illud,/ Aſiũd cecidit in terraʒ bons:
et attulit fructũ.aliud cenleſimũ. aliud ſerageſimũ.ali⸗
ud triceſimum. Qui habet aures audiendi audiat. Et

accedentes diſcipuli eius dixerũt ei. Quare in parabo⸗

lis loqueris eis. Et cum eſſet ſingularis: interrogabat
eum duodecim qui cum eo erant que eſſet hec paralola

Quibo ipe reſpondens dixit. Elobis datů eſt noſſe mi⸗

ſtierium regni dei:ceteris aũt non eſt datũ ſed in pabo/

lis. Qui enĩ habet dabitur ei et abundabit:qui S non
eo in
pabolis loquoꝛ eis.quia videntes nõ vident.et audien

tes non audiũt neq; intelligunt. vt impleatur in eis ꝓ

tia eſaie dicentis. Auditu audietis ⁊ nõ intelligetis.
et videntes videbitis et nõ videbitis. Incraſſatum eſt
enĩ coꝛ ppli huius:et aurib grauiter audierunt: et ocu
los ſuos clauſerũt:me qñ oculis videant et auribo audi⸗
ant et coꝛde intelligant et conuertãtur et ſanem eos:et
dimittantur eis peccata. Veſtri aũt oculi beati quia vi
dent:et aures vte quia audiunt.Amen quippe dico vo⸗
bis:quia multi ꝓpłxte et iuſti cupierũt videre que vos
videtis et nõ viderunt:et audire que vos auditis et nõ
audierũt. Elos aũt audite pabolaʒ ſe minantis. An ne⸗

ſcitis palvlam hanc. Quomodo om̃es pabolas cogno

m.
W
len
viſe
gai
mi
ſemi
N
len
tenß
perbi
wwim
ſibi⸗
fer/
coꝛ
lin
erri.
ecit.
nc
Acec
eram
taltitu
ianon
höhar
Nee
vn:
i
.E
tubo⸗
Gibit
ion
ſem
gpbo⸗
ütnon
Gceon
guten
eis
getls⸗
ment
etocl
guigi
oste
ban
cow
e
et no
nne,
ſno

ð

—
ää

—

ſt dim ſimplexeſt doctrina. ſed dum traditur ſub mi⸗

De paraboliſ

ſcetis. Hec eſt auteʒ parabola/ Semen eſt verbum dei.
MQuod autem ſecus viam: omnis qui audit verbuʒ re⸗
gni et nõ intelligit· Deinde venit malus ſathanas dia⸗

lvlus et tollit verbum de coꝛde eoꝛum:ne credentes ſal

ui fiantam qui ſupꝛa petraʒ hi ſunt qui cũ audierint
cum gaudio ſuſcipiunt verbũ:ſed et hi radicem non ha
bent. ſed et tꝑales ſunt: quia ad tempus credũt ⁊ in tꝑe
tentatoònis recedunt.Facta aũt tribulatõneę ⁊ pſecutòe
ꝓpter verbum cõtinuo ſcandalicantur. Quod auteʒ in
ſpinis cecidit.hi ſunt qui audierũt: et a ſolliatudinibꝰ
et diuicijs et fallacia ipᷣaꝑ et voluptatibo vite eũtes ſuß⸗
focantur et ſine fructu emficitur/Auod aut in terram
bonã hi ſunt qui in coꝛde bono et optimo audientes ver
bum retinẽt.et fructum afferunt in patientia. aliud tri
ceſimum.aliud ſexageſimũ.aliud centeſimũ. gan

tiam melioꝛis additõnis exſſtimaunſi quis quod ſalua/
toꝛ expoſuit vellet exponere:niſi foꝛtaſſis expoſitio crede
retur aut eſſet obſcurioꝛ.vt etiã ipᷣa declaratõibus indi
geret. Sed nec expoſitio dici poſſet.ſi ſupꝛa quod ſterni
tur nõ ꝓducit in lucem: aut ſupꝛa id quod lt̃a continet
euidentioꝛem ſententiã nõ facit. Quid igitur. Si diſ⸗
ſertio ſaluatoꝛis ſuꝑ ꝑalolam ſeminantis ipam ꝓducit
in lucem clareſcereq; ꝑamplius facit. vera expoſitio eſt.
Quod ſi exꝑoſitio eſt.quid amplius ipᷣam epiſtolare tẽ

tabimus/Oi auüt expoſitio nõ eſt. cur ad diuina retulit

palulam ſeminantis Audaciter direrim wrã eſſe expoſi
tionem:nullãq; melibꝛem. Sed nec ſuꝑ ſtramentu ex⸗
poſitionis pꝛeſumpſerim aliud inducendu. ſed ſuꝑ ex⸗
poſitõem declarationẽ apponere ꝓpter tardioꝛes intel⸗
lectus nõ incongrue cogitaui: dum verba poſita inter
ſtramentũ et epiſtolatõnem pꝛius intellectibo pateant
Cum ſaluatoꝛ ꝑpabolam compleuiſſet: anteqᷓ; interroga
tuſ exponeret dixit. Qui habʒ aures audiedi audiat
Vbicũq; hoc verbum in ſcripturis diuinis ponitur.ex⸗
eſtãtio eſt mentis ad intelligentiã miſterioꝝ: quod non

— —
—

ſtica foꝛma. EInde qui habet aures audiendi. id eſt ani⸗
me potẽtias ad intelligendũ aptas:audiat:id eſt taliter
apponat vt quod miſtice vel ꝑabolice ꝓfertur intelligat.
Nulla homini fruſtra eſt data potentia:ve qui quod ac⸗
cepit nõ duũcit in bitũ actum. Initium diſſimula⸗
ri Eeſt ſegnem in virtutibo interioꝛibus fieri. ſcom
enipſas ad dei imaginẽ fſactus eſt hmo Hinc ſpũſ im

bet aures audiendi audiat/ ſcipuũſi autẽ videntes ꝙ;
turbis in palplis loquebatur. ꝓpius ad dñm acceſſerũůt
velut qui familiarius aderãt:et dixerunt ei. Quare in
paralvlis loqueris eis. Eſtimantes turbas tardiſſimi
intellectus:neq; capaces velate doctrine. Et cum eſſet
ſingularis ſecretus a turbis interrogabant eum duo/
decim ſcilicʒ quos ſingulari Eiuilegio agpoſtolos nomi⸗
nauit.ſi que eſſet hec palpla.nde patetipᷣos ſimul cũ
turbis ab ignoꝛantia fuiſſe detentos. Quibo wpſe reſpõ
dens dixit. lobis datũ eſt noſſe miſteriũ regni dei: ce⸗
teris aũt in pꝑabolisMuũſta hic dubie querenda cõcur⸗
runt.q;uis in euangelica ſcriptura nullum ſit dubium
que peetermittẽtes ad ſaluatoꝛis expiicitã ſententiam

intellectũ writatis velate a domino excitatur. Qu ha⸗ 2

attendamus,. Satũ erat aplis cognoſcere miſteriũ vtri
uſq; regni dei
ſiue in pabolica ſiue in ſimplici ⁊ aperta doctriug: et boc
ſpeciali pꝛerogatiua eius.qui aplos ſic elegit. Subtice⸗
antur hic merita.Nulluſ pꝛeſumat:ſi accepit ab eo qui
dedit. Nullus exultet inaniter:in his que a ſeipᷣo nõ ha

nõ habet. Paucis ſiquidẽ datum eſt. et nõ merito reci

buit.Nullus deſperet:ſi donũ in hac vita areruaeiſ
pientis ſed ꝓuidentia largitate donantis. Mouit chꝛi⸗

C 2—— 1* P aA— det⸗ COrr ẽ
— —
Ge - ſy- .— WaA— SA TTI2. —.
V 7
4 xr 2 7 Crr en 7 er A&

ſcilicet militãtis ⁊ triumphantis eccleſie

—

Baluatoꝛis

ſtus que quibus quando quamobꝛeʒ velit ſua dona co⸗
cedere. Nemo aduerſus largitoꝛẽ aliqua ratione cauſe⸗
tur:nam creditoꝛ nõ debitoꝛ iure ſactus eſt nobis. Mõ

omies habent noticiã ſcripturaꝝ.non omiibus reuelata

ſunt miſteria chꝛiſtiana. Mon ommibo data eſt claritas
intelligendi:nec omnibo diſſerendi eſt tributa facultas.
Nec tñ carentibo adeſt ratio querulandi: dum ſoluʒ in
dando ſit ratio largiendi. Sʒ lons eſt noticia regni dei
melioꝛ aptitatio ſuiipſius ad regnuũ. Bonus ꝓpter illaʒ
ſed ꝓpter iſtam beatioꝛ. Sed cum dicit.ceteris auteʒ in

paralvlis. creditũ minoꝛis cognitõnis in ſinuat. Cete⸗
ri ſunt omnes.qui ab aplis et eoꝝ ſimilib ſunt ſecreti:
qui nõ merentur niſi ſub velamento audire diuina mi⸗

ſteria. Et velamen ſemꝑ fuit ſuꝑ coꝛdibus iudeoꝛum.

quod moiſi velata facies figurauit.pꝛeterqᷓ; in his qu/

fide nõ ficta venerũt ad chꝛiſtum: ad quẽ cum accedi⸗
tur aufertur omne velamen.Et ipᷣis quidẽ aplis quiꝓ

pius acceſſerũt:fuit ab ipo ex velata paralbola. Nam et

in veteri teſtamẽto omnia que in tabernaculo federis
erant cum caſtra mouerẽtur ab aaron et ab his qui in
tabernaculo ſeruiebant inuoluebãtur. nec videbantur
a ꝓplo.etiam nec ab his qui in ꝓpꝛijs humeris defere⸗
bant.obuelandi ratio nõ modica tunc erat. ſcilicet ne
moꝛerentur.nũc ſiquidem neq; minoꝛ. Qui enim

habet dabitur ei et abundabit.qui autem non habet et

quod habet auferetur ab eo. Hic paraboliſland ratio

videtur conſiſtere.vt ei qui habet plus detur:et ei qui

non habet et qo videtur habere auferatur. Memo exi⸗
ſtens dicitur nõ habere ſaltẽ habet eſſe quod eſt. Sed
hoc quod ſaluatoꝛ dicit habere.quod ſi ſunt dona natu/
re ſint ditata iuſticie atq; cultu deitatis.Nemo iuſte ha
bet quod habere videtur niſi dirigat inũ poſit ſnem vt
ui habet᷑ bonam voluntatẽ dabitur ei et bene agendi

acultas. Et qui habʒ oꝛiginalẽ iuſticiam. dabitur ei et

legalis.Habenti iuſticiam legis addetur iuſticia fidei.

et gratla enangeli Et qui poſſidet amoꝛẽ ſciendi dabi⸗
tur ei ſiudium chꝛuti. Studiuʒ exercenti datur gratia
intellectus.Habenti intellectù dabitur ſapiantia. Sa
plentiam habenti chꝛiſtifera eterna gloꝛia tribuetur.
Et vt oꝛdine ꝑſpicatioꝛi ꝓcedam dixerim. Qui enim

Hãbet timnoꝛem dahitur ei pietas abundabit in ila ſu

Pa id quod habebat. Aui habet pietate dabitur ei ſaẽ
fi et teipſiciter abundabit. ſoabenti ſcientiã foꝛtitudo
tribuetur: et quadriſarie abundabit. Foꝛtitudinẽ poſſi⸗
denti conſiliũ tribuetur.et ꝑ quinq; ditabitur. Heredi
tanti conſiliũ adiſcietuũr inin ſibiliũ intellectus.et ſena

entie complementũ.et abundabit in vera intelligentia

ſcripturaꝝ et dinnarum rerũ. Qui vero ſic etiſia non
habet degradabitur ab eo quod babere videbatur. et vt
nmipilamplius mexeatur Hanc ꝓfecto ſententiã experi
entia ſubſequa cõfirmaunt. nam iudeis verum amoꝛẽ
et celum legis habentihy et veram fidẽ cheiſto pꝛeſtan⸗

tibus:cum lege atq; intelligentia veteris teſtamẽti eu⸗

angelica gratia eſt tributa. Iſtis vero carentib omnis
vera ſcripturax ſcientia eſt aplata.priuatiq; ſunt digni⸗
tate ſacerdotali et regia.et miro templo ciuitateq; ſan⸗
cta.vt etiam vagi ⁊ pꝛofugi ſedibo incertis vbiq; feran⸗
tur. Mattheus vero rationẽ quare naboliſauerit po⸗
nens:eſaie teſtimonio roboꝛauit dicens. Vdeo in pa⸗
rabolis loquoꝛ eis.quia videntes nõ videnit.et audien⸗

tes nõ audiunt neq; intelligunt. Clidere ſe credebãt
iudei ſed nõ videbant:et audire obediẽter verba legis
ſed nõ audiebant. Et intelligere ſe putabant. ſed no in

tellige vante ſeiplo pꝛeter inberente virtutem opi⸗

nariſſimilitudo eſt pꝛimi peccatoꝛis.cũ taliter opinanti

V 0 2

7

Aiber

iuſta debetur damnatio. Moꝛe ſomniantium fantaſtie⸗

cantur diitias: qui id quod nõ habet habere ſe creduit
Teſtimonium eſaie quod hic introducitur ſeipo claret
quod in cofuſione iudeoꝛum fuerit phtatum: quanq;
plangendum ſit fontibus lacbꝛymaru.qim ad nos iude
oꝛum vicia tranſierũt:qmi audiuimus et intelleccu gra
tifco nõ intelligimus diuina nobis cõmendata miſte⸗
ria. Et nec videmus cuũ oculis illius pꝛudentie qua no/
bis puideamus ad intranſitoꝛiũ regninm: ſed ad agen/
da pfunctoꝛia huu ſeculi oculis linceis intuemur. In⸗
craſſatu m eſt coꝛ nim abundanti malicia. et texrena de
lectatione obeſum:vt pꝛeterq; terrenũ nil diuinum ſa⸗
piat. nil pᷣter id quod ſenſum demulcet aſpiciat. Et gra⸗
uiter aucumus verba diuina que nt̃am puerſitatem ar
guunt: grauiter toleramus ea que nos ab hoe mundo
diuellunt. necnõ ? ingrate ſnſcpim que ſuperna pmit
tunt.que ne deſcendamus ad ihicrd ausos elfcinur.
vt exptinaci ignoꝛantia et ↄtumad mobedien c
tpe ↄuertamur. vt ineternũ ſanemur. Sed ad dif:
ferentiam pꝛeteritoꝝ beatos apoſtoloꝝ oculos appella⸗/
uit: videntes que pꝛiſci videre nequiuerũt. Elos aũůt
audite pabolam ſeminantis Et excitans eos ait. Ne
ſcitis ꝑabolam hanc.et quomodo omnes parabolas co⸗
gnoſcetis. Ac ſi aperte dicat. Si hanc pabolaʒ que m
mis obuelata nõ eſt nõ cogniſcitis: quomodo alias co⸗/
noſcetis que foꝛte habebũt obſcurioꝛẽ in pluribo intel,⸗
lertum.Er ſe dñs ad erponendũ coaptat dicẽs.. Hec
eſt aũt parabola. Sic intelligitur quod ꝑ ſimilitudi⸗

nem bumana actõnum dictum eſt. marime ad hocre

—

fertur pabola ſeminantis. Demen eſt verbum dei.

2 4
“äl

Om̃ multipler inuenitur ſemen in ſacris ſcripturis:
idcirco ſemen huius ſationis diſtinxit a ceteris p antho
noma ſiam. Nam eſt ſemen qo euenit ex humanis mẽ⸗
bꝛis. vt in pluribus ex concitatõne libidinis.quanqᷓ;in
ſanctis patribus fuiſſet commotũ deſiderio pcreande
pꝛolis.De quo dicitur ꝙ ona ſemẽ ſuũ fundebat in ter
ram: ne liberi fratris nole naſcerentur. Unde a onop/⸗
cuſſus interijt:qm̃ illud ſemen pꝛeterq; in cõnaturale
vaſculum mediante dei lege nõ eſt eiſciendum. Quod
ſi quis a ꝓpꝛia malicia deuictus aliter fuderit:er mul/⸗
tatione huius ſceleris agnoſcat quam culpam ipe com
miſerat. Sepe punitio monſtrauit ſcelerũ qualitatem
ſimiliter et quantitatẽ. De quo etiam leuitici dicitur.
Vir qui patitur flurum ſeminis immundus erit.Et
ibidem. Tlir de quo egreditur ſemẽ coitus: lauabit om
ne coꝛpus aqua. Et alibi. Qui ſemine fluit. pollutus
eſt. Ex quo ſemine homo generatur:ſi ex nulla ꝑte hu⸗
iuſcemodi generatõnis oꝛdo confunditur/Etiam noie
ſeminis omnis hoĩm ꝓpagatio intelligitur. Elnde di⸗
ctum ſuit decipienti ſerpenti. Inimicicias ponaʒ inter
ſemen tuum et ſemen ülius:vt ꝑ ſemen eue offſis ho⸗
minũ generatio intelligatur. cui inimicatur hoſtis anti
quusSeminis appellatõe vnus pplus intelligi ſolet. 3
ab vno bomine ꝓpagatus. iuxta illud neemie. Sepa/
ratum eſt ſemen filioꝝ iſrael ab omm alienigena. Et
eſaias dicit. Laudabitur omne ſemen iſrael. Et ſpecialẽ
vnius hominis ſobolem ſcriptura ſemen appellat: iuxta
quod dicitur. Homo de ſemine aaron qui habuerit ma
culam nõ offeret panes deo ſuo.nec accedet ad miniſte
rium eius Geminis eti nomine intelliguntur oſies e
qui malos in vita et moꝛibus imitantur: ſicut pſalmi⸗
ſia dicit. Gemen impiop peribit. Et eſaias hmoi ſemi
ni maledicit.le ſemini neq; Et omne in terra iacta⸗
bile vt moꝛtuũ pꝛimo deinde fructũ pꝛoferat.ſemẽ eſt
ſicut dñs dixit. Germinet terra herbam virentẽ ſaci⸗
entem ſemen,et lignum pomiferũ faciens fructũ iux/

2 27—
O —r — — Tor. 8

☚ αα Aoſr W. K—

uerſa ſemin

ſerms

ta genus ſuum:chius ſemen in ſemetipſo ſit ſuper ker

ram. Sic etiã iñ his q̃ ſppualiter agũturt.ſeminis axpel

latio inuenitur. Eſt quippe ſemẽ ipla iuſticia:ſecunduʒ
quam eſt annnonuen i e quo ſalomon ſimiliter

cõmonens ait. Seminanti iuſticiã merces fidelis. Yu
ſticiam ille ſeminat qui ſic viuit vt iure repꝛehendi non
poſſit.qm̃ nihil repꝛehenſibile iuſticia poſſidet.que de

ſua ditione pꝛana etiã recta facit.nec exoꝛbitat ab eo qð

agendum accepit. Seminat iuſticiã qui recte viuendi
exempla v:dentibo atq; poſteris derelinquit. Et quivi⸗
uo verbo vocis alios ad ipam intelligendã et amandaʒ
atq; exercendam erudit.hmõi ſatoꝛimerces fidelis eſt
ui fallere nõ pᷣt.qui iuſticie pꝛemiũ nõ ſtatuit.qm̃ iu⸗
tus dñs iuſticias dilexit· cuius ſatoꝛeʒ pꝛemare decre
uit.De quo ſicut confidenter aplus loquebatur dices.
Scio cui credidi et certus ſum quia potẽs eſt depoſitũ
meum ſeruare in illum diem. Et ibidem. De reliquo
reꝑoſita eſt mihi coꝛona iuſticie.quia iuſticiã ſeminaui
quam reddet mihi dñs in illa die iuſtus iudex. Et pꝛe
mium iuſticiam ſeminantiũ etiã danieli reuelatuʒ eſt:
Qui ad iuſticiam erudiũt multos: quaſi ſtelle in ppe
tuas eternitates/Oimiſiter et iniquitas v omne com 2
mentum eius cũ ab vno in alium per verba ſeu ꝑ actõʒ
Diffung le ſeminis appellatur. Sic pꝛofecto per
ſalomonẽ dicitur. Qui ſemmat iniquitatem metet ma
la. Nam ſicut ſeminãti iuſticiam merces fidelis: ſic ſe⸗
mimanti iniquitatẽ pena tribuetur infallibilis. Eregio
ne ſiquidem iniquitas ſeminari dicitur. ſicut ipᷣa iuſu
cia ſeminatur. Et homo apoſtata in omni tempoꝛe iur /
gia ſeminat.Homo apoſtata qui a virtute receſſit: qui

ſtatim iurgioꝝ ſatoꝛ efficitur. vt nullo modo vbi fuerit

quieſcatur. Et diſcoꝛdiam ſeminans in odio dominico
conſtitutus eſt digna recepturus niſi fuerit digna coꝛ/
reptõne pꝛeuẽtus.Et quecũq; ſeminauerit homo:hec
et metet · Et qui ſeminat in carne de carne metet coꝛ
ruptionem/Oemen aute de quo hic ſa luatoꝛ intendit
eſt verbum dei quod eſt veritatis:quia ſermo eius vxri
tas eſt. De cuius potentia ſeminis pſalmiſta ꝓclamat.

Potens in terra erit ſemen eins. Potens in terra eſt

penitus di verbum: quo elemẽta in ſacramenta tranſe
unt.quo diuinis humanga ſociantur.quo ipſa coꝛrupti⸗
bilia diuina efficiũtur Potens in terra ſemẽ eius ſcili⸗
cet dei verbum. quo mutãtur hoĩm voluntates: cuius
poteſtate relinquũtur terrena. animo fides infunditur
eſfugiunt demones.et infirmitates curãtur.cuius po/⸗
tentia ⁊ virtute ſuſtinẽtur hoĩes ne patiatur exiciale pe
riculuʒ.Hinc eſaias clamat.Niſi dñs reliquiſſet nobis
ſemen quaſi ſodoma fuiſſemus:et quaſi gomoꝛra ſimi
les eſſemus.Et qᷓ;uis de paucis relictis in populo ſcri⸗

ptura ꝓplvtica dicat:tipicus tñ ſenſus canomce cuns –

poꝛtat/Muilta ⁊ germana ſimilitudo verbi dei ad ſem?ę
quod iacitur in terrã exiſtit.ſicut marcus in ſequenti ſi
militudine manitfeſtat: ſʒ ita in coꝛdibo auditoꝝ fuit di⸗
atio verbi. ſicut ſeminis tritici ſuꝑ terram.
oc cecidit ſecus viami.concuſcatũ a tranſe⸗ .
untibo extitit/ mn coꝛde hoĩm velut in publica via träaſe ⸗
unt humaniaffectus qui ſunt ad ſeipos plus debito cõ
paſſiui.et ad carne cõiunctos et ad notos. ad quos poſt
poſita virtute chꝛiſtianitatis afficimur. Et cũ auditur
verbum regninon appꝛehenditur in intellectu:nec ad
illud animus humanuſ afficitur: ab humanis affectih
conculcatũ. einde venit malus nõ natura ſed vicio. ſa
thanas videlieet aduerſarius deo ⁊ hominibo: diabolus
aĩam et coꝛpus oꝛibolare ſatageno:et tollit verbũ de coꝛ
de hoĩm ne credentes ſalui fiant. Hoc alia expoſitione
non indiget ſ quomodo venit et tollit.diſſerere opus

g

TerEr. „,— „- —4A¹. 2

— — — — ⸗

— — —

——— — — —

1,

De paraboliſ

eſt. Quis aduentus diatuli ad coꝛ noſtrum. Vnde ve⸗

nit.qua vnit.quomodo tollit.cum coꝛ noſtruʒ non in

pteſtate demonũ.ſed in dei et ipſius hoĩs poteſtate cõ⸗

ſiſtat. Quod venit et quare venit ſcilicet vt tollat. ſalua

toꝛ expoſuit:ſed quis.vnde qua quomodo om̃ino non

poſuit. Secxetũ eſt coꝛ noſirum:quod ſolus deus intu
etur.Demones aut hoĩes ipᷣm intueri non poſſunt:ni⸗

ſſea que in ipſo ſunt cum ſigno vocis et opis foꝛis oſte
dimus. Quis ergo dialuli ad aiam aut ad coꝛ noſtrum
aduentus. Hon credatur ipſius maligni ſpũs ſubſtan⸗
tiam venire ad coꝛ aut manim n ſed cum per ſi
gnum exteriuis aliquem depꝛehenderit perperam affici.
finit vſq; ad coꝛpoꝛis ſenſus et obiecta foꝛinſec?:vt ne

mano placito plus debito inſiſtente dialplus adueniſſe
recturagu SS delectatus plus debito a deo factus

eſti alienus.Mec aliunde venit aut a loco mouetur. qui
ocum nõ occupat.ſed omniba continuus et impꝛeter⸗
miſſus in ſidiatoꝛ exiſtens.tempus et varietate homi⸗
num captat vt poſſit inſurgere.Attamen illa via venit

in quam cognouit alam inclinari ⁊ obliquari:p receſſu,
ab his que potioꝛa ſunt/Et tollit verbum nõ ad ſe illud 4

trahens aut vtilitate ſua: ſed illud diuertit ab anima.
ne ab eo irrigata fecundetur ad fructũ ſuperne vite.w⸗
lut ſi quis aque irriguum ꝑ inuidiam ab alicuius oꝛto
diuerteret ne fructiñcaret ad melius.Aut ſic animã in
humanis placitis occupat:vt verbum regni abilla
obliuionem excludat/ aũ
ptinus in hoc tota coſiſiſtit:ne hoĩes ſalui fiant. Et toꝛ.
quẽtur nunc inuidia pꝛius de iecti ſuꝑbia.et agunt ſeui
ter ⁊ inſidioſe in nos:ne illas quas amiſerũt ſedes chꝛi

ẽ Hmõoi nequiſſimi

ſto credentes ſub ipſo humiliati capiamus Defectum
ſeminis alie ꝑtis qð nõ vere fructificauit.ſaluatoꝛ ꝓue⸗
mre poſuit ex radice.et quia tꝑales erant. QAue autem

ſit iſta radix qua deſiciente iactũ ſemen ad fructum non
yenit:ſacra ſcriptura manifeſtat.Nam radix ſapiẽtie eſt

timere deum. Timoꝛ quidem dñi. fundamentũ eſt ver
bi. Etenĩ verbu dei ſapientia eſt. Et ſapientia dei p ver
bum innotuit.Timoꝛ ſiqu ꝛeſtat hu

moꝛem vt radicetur.vt in alta conſurgat.vt tribulatõi

bus omnibo nõ cedatur. vt ſcandalũ nõ obueniat. Ce⸗
ꝛalitas etiã defectum accumulat:qm̃ nõ pꝛo eternis

inſudat.Cꝑales nempe illi ſunt qui ea que tantum hu f

ius tꝑis ſunt ſapiunt:qui hoc mundo vti delectantur.
qui pꝛo ipᷣis ꝑditis affliguntur.quivt acquirant ſemꝑ
ſatagũt.et deũ acquirendo ſtxonũt.quivt ea nõ amit

tant virtutes amittunt. Etenĩ tꝑalitas ad ſeipam re⸗
flexa in verbis regni nõ ſtetit:qm̃ depꝛimebat eam.atq;
eternoꝛum ꝓmiſſionẽ turbabat. Si eni in eternitateʒ
tranſire gliſciſſet vt erat ſuaſio verbi regni ſeipſam cõ⸗
tempſiſſet:et in omnibo fuiſſet equanimis. Radicẽ nõ
habere tpalemq; m regni verbo deficit Hefectů
fercie ꝑtis ſeminis ita ſaluatoꝛ aperuit: vt alia veclara⸗
tione nõ egeat. Sed veillis qui doꝛmixe ſub ſentibus
vlitias putant.ve illis qui volutãtur in ſpinis.ve diui⸗
tibus huius ſeculi qui ſpinoſi ſunt. Coꝛonã nanq; ſpi⸗

neam pungentẽ caput dñi plectũt.veruntamẽ et ab il⸗
la m eramine iuſto punientur Quarte ptis iacti ſemi⸗
mis fructũ trifarium clare chꝛiſtus edixit. vt alio nõ ſit

opus:niſi velimus appꝛopꝛiare triceſimos et ſexageſi⸗
mos atq; centeſimos fructus.quod reliquimus hum⸗

libus tractatoꝛibo ſcripturax/Eleruneamẽ hoc coꝛdib⸗
omniũ infigatur: ſine fructu patientie nemo fructiſi

cat in ſalutẽ. Idcirco illam ad diſſertonem hiius pam

le ſaluatoꝛ appoſuit: vt patientia in qua fructus affer
tur ſit toleranne et expectatõis. Et patientia inquit ia⸗
cobus opus pꝑfectum habet.

BGaluatoꝛis

De parabula tritici et cicanioꝛum ad comꝑationem
bonoeum et maloꝛum. ſecundum Mattheum 1 mar
cum. Mapitulum. III. 2„
Albnexit aliam parabolam ſeminantis et ſe⸗

minis:in aſſertõne ſue bonitatis.et ſuperin?
S ducte malicie oꝑe pꝛaue roluntatis dicens.

H LSimiie factum eſt regnum celoꝛum homi
ni qui ſeminauit bonum ſemen in agro ſuo. Cum autẽ
doꝛmiret venit inimicus eius nocte:et ſuꝑſeminauit ci
ania in medio tritici et abijt· um autem creuiſſet her
ba et fructum feciſſet:tunc apparuerũt cicania. Mar⸗
cus vero ſerioſius hoc inſinuare videtur dices. Simi
le eſt regnum dei quemadmodũ ſi iaceat homo ſemen
in terram et doꝛmiat et exurgat nocte ac die:et ſemen
germinet et increſcat dum neſcit ille. Vlltro enim ter
ra fructiſicat. Pꝛimuʒ enim herbam. deinde ſpicam. de
inde plenum frumentum in ſpica. Et cum ex ſe pꝛodu⸗
xerit fructus ſtatim mittit fſalcem quoniam adeſt meſ⸗
ſis. Accedentes autem ſerui patriſfamilias dixerũt ei.
Domine nõne wnum ſemẽ ſeminaſti in agro tuo.EIn
ge ergo habet cicania. Et ait ille. Inimicus homo hoc
fecit. SGerin auteʒ dixerunt ei. Elis imus ⁊ colugimus
ea. Et ait. Mon. He foꝛte colligentes cania:eradicetis
ſil ⁊ triticuʒ. Sinite vtraq; creſcere vſq; ad meſſem.et
in tempoꝛe meſſis vicam meſſoꝛibus. Colligite pꝛimũ
cicania ⁊ alligate in faſciculos ad comburendum.triti⸗
cum autem congregate in hoꝛreum meuʒz.. Similitu⸗
do iſta quodamodo pſonalis eſt facti:quã multi conati
ſunt aduerſos lereticos noĩe ciganiox interpꝛetari.ſed
dicentes epiſtolatio circũcidit.ne aliter qᷓ; ipe intetpꝛe⸗
tatus eſt declaremus.QAm̃ diſcipuli eius dimiſſis tur⸗
bis acceſſerũt ad eum dicentes. Ediſſere nobis palo⸗
lam tritici ⁊ cicanioꝛũ agri.. Qui rñdens ait.. Oin ſe
minat bonũ ſemen eſt us hois. Ager aũt eſt mũdus.
Bonum vero ſemen. hi ſunt filij regni.cigania aũt ſilij
neqᷓ;. Inimicuſ aũt qui ſeminat ea eſt dialolus. Meſſis
vro cõſum matio ſeculi eſt. Oeſſoꝛes autẽ angeli ſunt
Sicut ergo colliguntur cicania et ignicomburuntur.
ſic erit in oſummatõne ſeculi. Mittet filius hoĩs ange⸗
los ſuos ⁊ colligent de regno eius omiia ſcandala:et eos
qui faciũt iniquitatẽ. Et mittẽt eos in caminum ignis
ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. Tunc iuſti nuſgebunt ſi⸗

cut ſol:in regno ꝑt᷑is eoꝛũ. Qui habet aures au
audiat. Mon debet ad aſiũd iſta

fa ſimilitudo tranſſferri.
nec pᷣt.ſeruata intentõe dicentis: pꝛeterq; ad qð poſita
eſt. Etenĩ cum omnis interpᷣtatio ſermonũ atq; vertbv⸗/
rum ſpectat ad eum qui edidit. et interpᷣtatio legis ad
eum qui poſuit.ſi primo ipᷣe interpᷣtari voluerit. Quod
ſi fecerit omnis alia vacabit interpᷣtatio:et ꝓtinus erit
imptinen EXKEGEEmni verbis ⁊ legis decretis
poſitis tacuerit conditoꝛ.tũc interpꝛetabitur lectoꝛ. id
ſingulariter et pᷣcipue ſeruans vt in intentõem veniat
pꝛimo condentis.Oim enim quarũcunq; ſcripturaruʒ

ſtiſcentiũ ſcrutatoꝝ hic eſt optimus canon. vt pꝛeimo

ſcribentiũ intentõem quantũ ingenij facultas pᷣt inue⸗
niat.nõ dantes ſcripture aliene conceptũ in ammo ſeu
ꝓpꝛium intellectũ.qð ſepꝑe fecit erroꝛeʒ ſed illũ a ſcriptu

ra capientes quẽ ↄtinet.
interpᷣtatoꝛ eſt ſpũſſanctus in coꝛdibo fidelium.qmi ipᷣe
ipax eſt cõditoꝛ. In ſcriptura etiꝗ euangelica ſic chꝛiſt⸗
interdũ eſt locutuſ.vt alia interpꝛetatõe nõ egeat.ſicut
in ſimpliciter dictis auderſus vicia.et in aſſertõne vir⸗
tutum.et in cõminatõne pene ꝓmiſſioneq; gloꝛie.Fñ⸗
terdum in virtute ſpũſſancti poſteris dereliquit/inter⸗
dum ea que videbãtur obſcura.ipᷣe declarauit.velut in
iſtis duabo de ſatione ꝑabolis.quax pꝛima iam tradita
0 3

cipturis ſiquide diuinis

14

or P

mandata pꝛetereũt

iſtam etiam in ſenſum alium non diuertens.ea tñ que

intellectũ clarioꝛẽ rudibus faciant dumtaxat dicturus

aduenio reatoꝛ oim deus bona cuncta creauit:et cre⸗
at ione ꝑñecta creata ↄſpexit:nõ alio intiutu facta q; ſaci
enda cõſpexerat. Et icriptura dicit. Vidit deus cuncta
que fecerat et erãt valde bona · ſcilicet duplici bonitate:
nature et naturaꝑ. Mature quidem oĩm equa bonitas
eo ꝙ ſunt.naturaꝝ vero qꝛ pꝛeeminẽtia ⁊ ſubalternatõ
eſt in eis. Igitur ſatoꝛ bonus ⁊ ager bonus ⁊ ſemina wo

*
—

na ſunt. Quid ergo malum. vnde. qua. quõ intrauerit

increatã bonitatẽ.nõ modica queſtio eſt.nec noua.ſatis

et acute a doctoꝛibo pcedentibo inquiſita.vt eti hic me

rito taceatur. Sed lboni ſeminis ſatoꝛ eſt filius his hu
militatem inſinuans ac etia initians a ſeipo ſaluatoꝛ
oĩm chꝛiſtus qui nõ ſe a foꝛma dei.ſed a foꝛma ſerui fili⸗
um boĩs appellauit.qui cũ in foꝛma dei erat miſſus eſt
nõ creare ſed ſeminare creatos in hoc mũdo:qui ſuus
et totus eſt ager. in quo ſꝑ aliquid egit ab eo quo ipᷣm
creauit.et agit et aget quouſq; incognito nobis termi⸗

no finiatur. Merito ager mundus quẽ ipe fecit:in quo

etiã egit mirabilia magna ſolus, In quo etiã pater ope
ratur et ipe. Nam teſtatus eſt. Pater meus vi
do opatur:et ego operoꝛ. Cuius lonũ

regni:qui ex ſeipis iemen nõ ſunt: ſed cum ſemęqðel

vrbum deiactiue ↄtemplatiue ſũſcipi Eyrigtiie ſe⸗

mina nominãtur. Oꝛoinde ſaluatoꝛ ula fimilitudinẽ ꝓp

tulit:in qua ſemen verbũ dei eſſe pꝛedirit

tur ſemen filij regni:qꝛ ſemeu recipi
dei: vt filij regni Hint Rgtam nõ natura; Quos tuc
chꝛiſtus ſeminat:cũ ꝑ ſeipᷣm aut per ſuos pꝛedicatoꝛes
verba ſeminãdo vocat. Tunc ipi ſemina fiunt cum di⸗
uina verba ſuſcipiũt:et ſeminati ꝑ verbum in agro hu
ius mũdi facti ſunt fili regni.nondũ illius in quo ele⸗
cti triumphãt.ſed illius in quo multis ꝓbatoõibus ago
niſant. Mon em inter triumphãtes:ſed inter militan⸗/

tes pñt ab hoĩe inimico ſeminari cicania/MHæe aut quiſ⸗
piam dubie moueatur hoĩes bonũ ſemen aut malũ vo⸗

cari debere:audiat ſcripturã dicentẽ. Semen aũt hoĩim
honoꝛabitur hoc quod timet deũ:ſemen aũt hoc exhono
rabitur qð pꝛeterit mandata dei. Semẽ quippe quod
honoꝛabitur ſunt filij timentes deũ.docti ex ſemme ver
bi dei·. Quod aũt exhonoꝛabitur ſunt ʒiʒania a diabolo
ſupſata.ſcilicet filij neq;.qui dei timoꝛe carentes/eius
mũ iacob ꝑeſaiam dicit᷑
Eltinã attendiſſes mmandata mea:et fuiſſet quaſi arena
maris ſemen tuum. Ecceꝙ hoies ſemen vocantur. ec/
ceqꝙ ꝑ cuſtodiam mandatoꝝ dei filij regni efficiũtur et
multiplicãtur. Mandata ſiquidem dei. verba ſunt dei.

que qui ſuſcipiũt ſemina in agro huius mũdi ſunt filij

regmi: mulitares exiſtũt donecin regno eterno ſuſcipian
tur:vbi ſcandala nulla conſinut/ ise etiã ꝑ eundeʒ
ſcriptũ eſt: Si poſuerit ꝓ peccato aiam ſuam:videbit ſe
men longeuũ.lc ſi ate dicat. Si filius hoĩs qui ſemi
nauit in hoc mundo filios regnip peccato humani ge⸗
neris voluerit vitã ponereqð et fecit:videbit ſemen lõ

Et cum deſuis electis dñs loqueretur:etiã noĩe ſemi⸗
nis inſigniuit dicẽs. Electi mei nõ labvꝛabunt fruſtra
neq; generabũt in conturbatõe:quia ſemen bñdictoꝛũ

Ee um.hoc eſt ſemẽ ſuum in regno ꝑpꝑetuo duraturuʒ.

Dñi eſt.Nõ laboꝛant fruſtra electi dei:qm̃ omnia coope/

rantur eis in bonũ.neq; in conturbatõne generãt:quia
in patiẽtia mentis fructiſicant.Mõ laboꝛant fruſtra ele
cri dei:qm certã reddet deus mercedẽ laboꝝ ſanctoꝛu⸗
ſuoꝛum. Et ꝑ pſalmiſtã dicitur. alboꝛes manuũ tuar
quia manducabis:beatus es et bene tibi erit. Nõ gene
rant in conturbatõe:qm ſi eis deſuꝑ datũ eſt ſpiritua⸗

ſextus

les filios generare. hoc eſi gaudium et coꝛona:quod de
ſuis filijs ſpũalibus dicebat aplus. Itaq; fratres mei

chariſſimi ⁊ deſiderantiſſimi gaudiu et coꝛona mea:ſic
ſtate in dño. Quia ſemẽ bñdictoꝝ dñi eſt. Quod ſemẽ
bñdictoꝝ niſi ſemen aploꝝ ꝑ quos mundus credidit.ꝑ

quos ſemina diuina ſuſcepu: vñ hoies ſunt ſemina n⸗
