Deg veniens ad ciuitatem vbi vigebat vꝛbanitaſ:etiã
melius et vꝛbanius impᷣmeditatus inuenit Elrbanioꝛ
chꝛiſtus omnibus cerimonijs et moꝛibus iudeoꝛũ. Et
ielioꝛ chꝛiſtus moiſe atq; ꝓphetis.et euangelium eius

omni ſcripture pꝛeeminet:et moiſaicam legem ſuꝑgre

ditur et pꝛophetas. Pꝛout auteʒ ſimon inopinate chꝛi

.—

tertiuſdecimus

ſtum obuiam habuit.ſic et gentilis populus eo tempo

re credidit: quo ſe credere non pꝛeſciuit. Diuina ſiqui⸗
dem diſpoſitione non hominũ:omnia fidei et ſuperne

vocationis miſteria peragũtur. Pater autẽ hic erat ale
xandri et ruſ. irum immodũu ꝓ inſolito moꝛe pater
a filijs non a ſuo patre vt innoteſcat deſcribitur. Sed
qm̃ alexander et rufus in contionem venerant diſcipu⸗
loꝛuin chꝛiſti:apoſtoloꝝq; facti diſcipuliatq; college.no

„

ti erant etiam in eccleſia tunc ex fama virtutum. Jdar

co marcus multo poſi paſſionem chꝛiſti euangeliũ ſcri⸗
bens hunc ſimonem a filijs pꝛenotauit. Viuebant enĩ

illo tempoꝛe quo marcus euangelium rome ſcribendo
dictabat documento apoſtoli petri. OHagis autẽ hoꝛum
nomina filioꝛum:ad niſſterium gentilis populi ad chꝛi
ſtum conuerſi deſeruiunt. Alexãder alleuans tenebꝛas

aut auferens anguſtias tenebꝛax interpꝛetatur. In te
nebꝛis erat gentium populus et vndiq; anguſtabat᷑ ab
eis:veritatem ⁊ legem ſanctam non nouerat nec viam
peruentionis in celum. Sed tunc tenebꝛas allenauit
abſtulit cum in chꝛiſtũ pꝛedicãtibus apoſtolis credidit
de quo longe ante per yſaiam vaticinatum eſt. Gentiũ
populus qui habitabat in tenebꝛis vidit lucem magnã

ſedentibus in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſt eis.

Ruſus vero ſanatio aut refectio noſtra dicitur. Inſir⸗
mabatur imo iacebat infirmus populus gentium.a bo

noꝛum inedia expugnabat᷑:ſed chꝛiſtum obuiã habens
ſanatus atq; refectus eſt. Et in tipo gentilis populi di⸗
ctum eſt a chꝛiſto cuidam quem infirmũ ſanauerat.ec⸗
ce iam ſanus factus es:iam noli ꝑeccare. De refectiõe

wro iſto pꝛeſagio dixerat dauid Super aquam refecti⸗
onis educauit me:qui non ſolum pꝛo ſeipſo ſed pꝛo gẽ⸗
tili populo etiam in enigmate loquebatur qui ad fideʒ

et ad dei miſericoꝛdiam venturus erat. Mec nempe ob⸗
uiatio que coꝛpoꝛibus e regione gradientibus ſacta eſt

diuinaxꝝ virtutum et inuiſibiliũ bonoꝛum miſteriũ ar⸗

guit.nam fide ceteriſq; virtutibuſ obuiatur chꝛiſto. O

vero ciuitatem ingredi non permittit᷑.opus eſt diuinuʒ

qᷓ;uis occultum.ne in id quiſpiã ingrediatur:a quo chꝛi

ſtus repꝛobatus egrediat᷑. O autem ad angariam cruq
cogitur operatio eſi demonum in altũ relata miſterium
Nam eoipſoqꝙ gentium populus chꝛiſto per fidemob/
uiando credidit.aduerſus credentes turba demonum

inſurrexit:et incitauit tirannos mundi principes. effe⸗
rato celo intendit Qui ad cruciatus innũeros dei mar

tires angariauerunt:qui woꝛtauerunt poſt ieſum dei fi⸗
lium crucemeius.MNec omnis angaria per violentiam
et coertionem alioꝛum addicitur:plerũq; accipitur vo/
luntate. Nam violentia quam regnum celoꝛum patit᷑
non ſemg ab extra exiſtentibus infertur. ſed vltroĩ mi
licia celeſti agoniſte periti ſibiipſis violentiam inferũt.

et angariant ſeipſos ad tollendam crucem ſuam: ſequẽ

tes ieſum iuxta mandatum ſuum qð inexceptuate po⸗
ſuerat. ſi quis vult venire poſt me: abneget ſemetipſuʒ

et tollat crucem ſuam et ſequat᷑ me: Sed in hocꝙ iſte

crucem ieſu poſt eum baiuiat merita diſtinguuntur a
gratia: et actiones noſtre ab effectibus ſaluatoꝛis. Poꝛ
tat ecclefia collecta de gentibus crucem ieſu poſt eum:
quia omnis paſſio quam propter chꝛiſtum eccle ſia tole
rat chꝛiſti eſt· Nam omne qð quis ꝓpter aliũ inuite aut
vwoluntarie patitur:eius eſſe dicitur pꝛo quo toleratur.
Nec meritum habet in eo ꝙ eccleſia multa in martiri⸗

bus perpeſſa eſt a tirannis.aut ꝙ ſibi voluntarie in con

feſſionibus intulit:ſed pꝛo eo ꝙ pꝛo chꝛiſto ſuſtinuit.et

ſibi pꝛo chriſto ad captandum regnum celoꝛum violen
tiam fecit.Ac per hoc omne bonum qõ pꝛo chꝛiſto aut

at
ſti
Et
ſenca⸗
leſo
nubus
ſrio
toaut
noutt⸗
teſe
leclt:c
peel
ſapun
ſium
Pimus
ſenti
unit
ſerius
Cofüi
niciſſt
eſiſeo
medi
Dduuin
tater
iecto
prorl
ſcute
Peua
hogen.
nnlite
tes ang
itum⸗
tuse
ſwinn
mine
nus h
teniſ
inchꝛ
lutſ⸗
Eren
ſimonn
peteri
komint
toqu
guentes
lhiſtun
ctumene
ößenan
lnawl
gubuse
uſano
ſu
Mlledn
Comer
Holteſe
ſosw
keleſt
nonla⸗
lteſnn
ſoo r
ooch
luav
ſhn
ſet

t

nho
ſigi⸗
Nerne
gi
gter
Sei
pa⸗
ge. no
Hlar
aſcri⸗
nten

bendo

weum.
Achei
nte
bak ab⸗
vwam
tecidit
Dentiä
magnd
deſt eis⸗
t Inir
luma
betens
puli di⸗
n, e/
facöe
efern/
oge⸗
ſe;
WMode
ſacheſt
ſieriüart
heiſio
idibino,
lochet
ſumaend
hiſerium
emob⸗/
monum
Ns effo/
wimar,
1teiſ/
ntion
ur vo⸗/
ſaen
woimmi
pierüt.
nſſeae
uteho/
etpſur
Ngſ
Untura
ie Po:
eumt
ſatoe
ſe aut
utor.
artitit
in con
litet
poolen
ſoaut

—

De paſſione domini Galuatoꝛis

patiendo aut aliter agitur chꝛiſti et agẽtis a gratia chꝛi
iti:quia ſibi tribuitur.et vt agatur ipſe gratiam tribuit
Et pꝛecium iuſtum in retributione pꝛemioꝛum per mi

ſericoꝛdiam ſuam noſtris actiombus equa lance iuſti⸗

cie poſuit. Nec alicuius eſtimatiõis eſſet.niſi ſuis actio
mbus ſoclaret:vt cõmunicatio actionũ chꝛiſti cum no
ſtris lalutarem effectum tribuat operibo noſtris.Agen
tis autem eſt:quna libera voluncate id quod placitũ dei
nouit exequitur. Libera enm voluntas agẽdi noſtra fa⸗
cit eſſe que facumnus Sed poſt eum baiulatoꝛ crucis in
cedit:quia chꝛiſtianoꝛũ agoniſtica vita eum ſequi᷑ non
pꝛecedit.Naratur nobis alia diſſerendi materia:cũ ge⸗
ſta huiuſcemodi ante conſpicumus. Trinitatem patreʒ
filium et ſpumſanctum eternam eſſe fide ſancta ſuſce⸗
pimus.que tunc innotuit iuxta acute capacitatem no⸗
lcentium:cum creaturam rationalẽ de nihilo in eſſe p⸗
duxit Et iniciatum eſt tempus poſt omnia que ſunt po
ſterius ſubſecuta. Eternus eſt cum patre et ſpirituſan⸗

cto filius.nec pꝛius habet neq; poſteriꝰ: ſed creaturahiſ

viciſſitudinibus variatur. Ende poſt creationẽ ſtatim
eſt ſecuta quedam damnata poſteritas.vt angelus irre
mediabiliter ĩcelo:et homo remediabiliter in paradiſo
diuina mandata contemneret.Pꝛeit ergo ieſus eterni
tate quia deus:poſt quẽ genus humanũ a creatione ad
iecto modico interuallo cum cruce ꝑeccatoꝛũ in pꝛimis
pꝛothoplaſtis acceſſit.nam ſi peccati nõ fuiſſet actio ſub
ſecuta:etiã ſi natus non tamen chꝛiſtus fuiſſet occiſus
Peccatum ergo radix amariſſima cru fuit.Poꝛtat er
gogenus humanum poſt ieſum crucẽ:quia peccata cõ⸗
miſit.vnde crucifixus eſt.Ad quam ferendam demen⸗
tes angariauerunt ꝑſuadentes cõtemnere diuine pla⸗
citum voluntatis.in qua crucifixus eſt deus et abſolu⸗
tus eſt homo Sed ꝙ ſimon non cruciſigitur ad impoſ⸗
ſibilitatem et inſufficientiam redẽptionis per purũ ho
minem ꝑtinet.non emm purus homo potuiſſet aut ge
nus humanum ſemetipſum crucem ſuſtinẽdo redime
re niſi deus eſſet qui pateretur in homine:cum hoc qð
in chꝛiſto deo agitur genus humanum in pijs ſidelib
vlut ſimon coꝛpoꝛeis oculis intuetur atq; compatitur
Ecce ypopatenſe ſimeonis in templo. Ecce ypopatenſe
ſimonis in moꝛtis articulo. Miſtica ſunt que diximus
pꝛeter intentionem ſuſcepti operis. Sed ſi ebes legen
tium intellectus non fuerit in moꝛes hominum facile
retoꝛquentur.quoꝛum pꝑſpicuntati qð eſt poſſibile relin
quentes:ad rei geſte oꝛdinem reuertamur. Mꝛeeuntẽ
chꝛiſtum imo vt credo a ſatellitibus ligati ante dedu⸗

ctum:exoneratum a cruce ambulãdi velocitate.ſed cru

ciñgendum in illa moꝛt acerbitate:ſimonemq; poſt eũ
iuxta vel depꝛope crucem baiulantem. duoſqʒ; latrones
quibus aſſciſatuſerat turba plurima ſequebatur:vnꝰ
cauſa non ratione ceteroꝛum VUnde vigilanter euãge⸗
liſta dicit.. Sequebatur autem eum turba multa po⸗
puli et mulierum:que plangebant et lamentabant᷑ eũ
Conuerſus autem ad illas ieſus dixit. Gilie hieruſaleʒ
nolite flere ſuper me.ſed ſuper vosipſas flete et ſuper fi⸗
lios vſtros.quoniam venient dies in quibus dicent.
beate ſteriles et ventres qui non genuerunt:et vbera q̃
non lactauerunt.Tunc incipient dicere montibus ca⸗
dite ſuper nos:et collibus operite nos Quia ſi in viridi
ligno hec faciunt in arido quid fiet. Sequelas multo⸗
ciens chꝛiſtus habuit hominũ atq; mulieruʒ. ſed varia
cauſa varioq; affectu:ſed nunc altioꝛ cauſa tot fecit adeſ
ſe ſequaces. Sed dumtaxat deterioꝛ phariſeos atq; põ
tifices ſacerdotum:qui tãtum finem optati encij vt in
fallibiliter aſpicerent ſequebãtur.Aliqui vero tot ſigno

rum vltra omnem humanam potentiam factoꝛum cõ

ſcij exiſtentes:ſi quid in moꝛtis articulo faceret pꝛo ſei⸗

pſo viſere querebãt qui tot ſigna in alijs fecerat.q etiã

tres moꝛtuoſ reuocauit ab inferis mira conſideratione
tenebantur.ſi volebat ipſe ad tartarea loca deſcendere
a quibus alios reuocauerat.Aut ſi aliqua inſolita potẽ⸗
tia de illoꝛum manibus laberetur. aut ſi aliter per ſigna

innoteſceret:aut quali patientia quali vultu.qua conſi
ſtentia ſi moꝛeret᷑ in ipio actu moꝛiendi perſiſteret. Si
hunc deus requiret deſuper ſi ſibi aliquid noui adueniſ
ſet:qui tot noua fecit in ſeculo:qui nouam vitam mun
do ſic labefacto monſtrauit. Si quiſpiam pꝛo ipſo con

ſurgeret ſi noua ſeditio aut tumultus pꝛo ipſius liber⸗

tate oꝛiretur. OPoꝛro curioſitas multos adduxerat ĩ ſe⸗
quelam. Quoſdam vero pietas hũana mouebat ad hu
iuſcemodi ſpectaculum conuenire maxime mulieres:qᷓ
rum quodam inſtinctu nature magis pius eſt ſenſus

pꝛonioꝛ in lacrimas.cum aliquoꝛum vidermt aut audi
erint paſſiones et ſeuas conſpiciunt nouitates.Et ſepe

intantũ earuʒ ſenſus humana pietate atq; compaſſiõe

molleſcit: vt ſepe quos non cognouerint neq; viderint
poſitos in afflictione deploꝛent Et neſcio vnde plerũq;

fletus eius effidtur dulcis.et lacrimas querunt mate⸗

riam effundendi.necnõ virgo mater incognita ſed ma
ria cognita mater multos ad hanc ſequelam moꝛibus
non verbis adduxerat:vt viderent moꝛes eius in moꝛ⸗
te filij eius. Erat poꝛro mirandum virginem inſolitam
publico niſi dum erat cum filio deuitantẽ aſpectus ho⸗
minum.conſoꝛtia mulierum.ſilentio frenatam. virtu⸗
tibo fretam. viduatam viro.derelictam virili conſoꝛtio
cum ſibi vterinis ſoꝛoꝛibus et alijs mulieribus crucifi
gendum filium ſequi. cum mos mulierum non ſit vel

le videre filios trucidari⁊ executionem illius ſententie

que filium crudeli pena ſiue moꝛte diuerberat. Otupe
bant autẽ omnes qui nouerant huius hominis ſic ad⸗/
dicti matrem. ꝙ etiam in tante pꝛeſſure anguſtia ſilen⸗
tiũ ſeruabat:chꝛiſtifoꝛmis facta qui cũ malediceret᷑ nõ
maledicebat.et cum pateretur non cõminabatur: nec
aliquid impatiẽcie ſiue tedij reſonabat. Que om̃ia ma
ter tenebat diſtricta cenſura Galluntur tamen qui pie
tatis cauſa et eliciendi ab oculis audientium lacrimas:

aliter concionando declamãt. Doluit pia mater:ſed ni⸗

hil geſſit impertinens. Multeq; mulieres pietate atq;
compaſſione ferebant᷑ in illam:ꝙ filio vnico priuabat᷑ ⁊

ꝙ hoꝛrendius velut res turpiſſima moꝛte damnandus

ſequebanturq; ieſum pietate matris:atq; viderunt ſi⸗
lium cruciſigi.et animã exalare. Vmpſcrutabilis obijci
tur cauſa cõmouens ꝙ multitudo populi et mulierum
chꝛiſtum ad videndũ eius ſpectaculum ſequeretur. et

es varia quo moꝛti adiſciebatur:qui plurieſ coꝛda mul

toꝛum pꝛedicando atq; mira faciẽdo cõmouerat. Et ſi⸗
cut in delatione dixerunt iudei ꝙ populum cõmouit do
cens ſic cõmouit ⁊ moꝛiẽs:idẽ in oĩbus chꝛiſtus docẽs
et moꝛiens.Necnon et ſecreto tractu chꝛiſt poſt ſe mul
titudinem ropuli ſexus vtriuſq; trahebat:vt viderẽt ſi

gna magnalia vt boni cõfoꝛtarent᷑ ⁊ mali confunderen⸗
tur:vt agnoſceret᷑ caritas qua dilecti fuimus.pꝛecium
quo redempti ſumus:vt appꝛobaretur innocentia:co⸗/
gnoſceret᷑ iniuſta ſentẽtia vt audiretur ſeptifoꝛmis do⸗
ctrina crucis.cõpꝛehenderetur in chꝛiſto patiens con⸗

ſtantia mentis:et deitatis pꝛofeſſio audiretur:vt vide

retur quomodo et cui compatiunt᷑ inſenſibilia elemen
ta:in quiem tm̃ rationalis creatura deſeuit. Sed mulie

res plangebant et lamentabantur. Plangebant com⸗

paſſione ſilij ſiue matris. Et lamentiabantur:quoniam

EH

2
NR„y ,
c.

l

in illo die in hieruſalem contra chꝛiſtum iniuſta fuit la⸗

ta ſententia. Plangebant ſuper chꝛiſtum pie mulieres
gqui feſtine vucebatur ad moꝛtem vite donato? Et ſa⸗
nitatis reſtitutoꝛ:cui nulla dominabatur iniquitas vñ
taliter moꝛeretur. MHemoꝛes erant bonoꝛum que ipſe
ſepe pluribus fecerat:et nullius eius conſde mali Sul
cedo ſermonum eius non erat alulita. et pietas vultuſ
eius in memoꝛia ſequentium adhuc erat: impietatem
pꝛeualuiſſe in iudicio ferebatur. vnde hic derelictus ab

omnibus ſic tradebat᷑ in moꝛtem. Et vt conſideratio-

m hominum plus accreſcat:nemo pꝛo ipſo fertur emi⸗
ſiſſe ſermonem Ded pꝛeualẽte inluſticia virtus in peſ⸗
ſundationeʒ deuenit. alibus mulieres acte pꝛoſpicijs

plangebant humanitus ſuper chꝛiſtum:et ſeuam homi

nis lamentabantur adeſſe foꝛtunam id quas ſaluatoꝛ

conuerſa mente ſollers.in ammo claruſ.agoniſta intre
pidus.vtilia ſemper docens cautelam adhibens ꝓ futu
ris quoꝛum erat omnino pꝛecognitoꝛ:dixit Gile hie⸗
ruſalem nolite flere ſuper me Gilias hieruſalem axpel
lat:tanq; in illa genitas atq; natas.Nã ex antiquo mo/
re loquendi gemtoꝛum ſuoꝛum atq; natoꝛũ mater oĩs
ciuitas dicit ur. Pꝛohibentur flere ſuꝑer chꝛiſtum.quia
nec opus habet compaſſiõe humana:mec reuocatio ſen
tentie ſiue moꝛt ex lacrimis omnino pꝛoueniet. Sed
nec plangendum ſuper eum qui woluntarie patitur. et
qui poſſit elabi de manibus miniſtroꝛũ:nã neq; pilatia
iudeis male ſuaſi ſententia chꝛiſium cogebat in moꝛtẽ
Dictabat chꝛiſtum moꝛi illa ſententia nõ cogebat.nec
copia militum ⁊ miniſtroꝛũ inferre chꝛiſto violentiam
fotuiſſet:quos ipſe poterat vno verbo conterere vel ter⸗
rere.Nulla reſtis ſuffeciſſet ad vinculum:ſi voluiſſet ef
fugere.loluntarius ſiquidem accedebat ad moꝛtem:
qᷓ;uis vi trahi ab aſpicientibus crederet᷑ Quocirca mu
lieribo dicit. Nolite flere ſuper me:ſed ſuꝑ vosipſas fle⸗
te. Nolite flere ſuper me qui ſponte ſubeo moꝛtem. qui

leti et vite imperium habeo cui mhil deperit moꝛiendo.

cuius ſuſcitatio facilis:quem pater eternus nõ derelin⸗
quet neq; permittet ingredi coꝛruptionem:quem poſt
triduum tremefacta terra citiſſime ſuſcitabit. Sed ſu⸗
per vosipſas flete.Hoc non ſolum adillas mulieres ſe
quentes refertur.ſed ad totam hieroſolimam ciuitateʒ
in qua chꝛiſtus moꝛtis pꝛoſcriptionem tam iniuſte ac⸗
ceperat:in qua nemo fuit qui pꝛo chꝛiſto ſe oꝓponeret
atq; clamaret contra perfidiam ſacerdotum:aut allega
ret ipſius innocentiam niſi gentilis iudex qui etiã ma⸗
le iudicando defecit. Sed verba dicebãtur ad illas que
ſequebantur plangentes. vt earum numero tota ciui⸗
tas ſuturo periculo includatur. Mos enim eſt ſacre ſcri
pture numero paucoꝛum ſiue vnius multitudinẽ ſe⸗
pe concludere.necnon ⁊ plerunq; vni miſſo nũcio aut
aliquid aſſerenti:tanq; multifudini reſpõdere.Nec enĩ
intelligamus in illa chꝛiſti allocutione illas aut vumta
xat mulieres intelligi ſed etiam magis viros:quoꝛum
funeſtis clamoꝛibus moꝛs chꝛiſto irrogata cognoſcitur
et quoꝛũ neglectu non fuit iniuſticia pꝛopulſata. Sup
vos flete hieroſolimite. Super ſe fleat ciuitas hieꝛoſoli
ma.quia ꝑꝛout avobis crudelis iniuſticia eſt egreſſa ſic
in vos niſi penitentiam dignam egeritis ſeua pena de⸗
ſeuiet. Mã idcirco ad fletum penitentie illas inuitat:vt
futuram pꝛecaueant vltionẽ Mec enĩ tali odio chꝛiſtus
agebatur in eos:vt vellet ferire. mag; autem id agebat
vt tam crimẽ hoꝛrendum penitudine cum lacrimis la/
uaretur: ne inueniret quos haberet vlciſci. Erxilioꝛi enĩ
ſenſu in his verbis agitur vt magis ſit flendum ſuper
pꝛe ſidentem iniuſtum:q; ſuper iuſtũ occiſum. Et am⸗

tertiuſdecimus

plius eſt vallanda doloꝛibus iniquitas pꝛeualens:qᷓ; in
nocentia iniuſte ſuccumbens. Nam bonitatis poſſeſſoꝛ
tim̃ coꝛpoꝛe pꝛemi poteſt:iniquitatis actoꝛ in vtroq; cõ⸗
funditur. NHihil adimitur iuſto qui etiam per moꝛtem
euadit et carcerem:et libertatem citouolam amma ipſa
ſoꝛtitur. Yniquus vero ſuper ſe iniquitatis muſeria et
ſi non coꝛrigitur continua meſta deploꝛet. ꝙG̈0lant ſuꝑ

ſe miſeri peccatoꝛes.et eo amarius:quo ſe credant eſie

felicioꝛes. Non plangant ſuper iuſtos:qui eo beatioꝛes
fiunt.quo amplius in hac vita toꝛquentur. Senegat
his verbis dominus noſter ieſus chriſtus ſuper virtu⸗
tis alumnos eſſe plangendum ſi quomodolbet huius
mundi aduerſis agantur.wlut ſuper eos quiarduis a⸗
gonibus palmferum culmen attingunt:ſed ſuper his
qui pꝛopꝛijs criminibus ad inferos nempe deſcendũt.
Suhper omnia vero plangendum eſſet in exhauſtibili⸗
bus fontibus lacrimarum de ipſa hominum prauitare
qua imo quia ommũ creatoꝛ offenditur. Vltiq; malum

eſt ꝙ iuſtus iniuſte patitur. vtiq; malum eſt ꝙ iniquuſ
preualet aduerſus eum: ſuper ommia peius eſt ꝙ regi

omnium diſplicet᷑. Sed neq; ita ex iſta ſaluatoꝛis ſen/⸗
tentia cenſendum eſt.ꝙ omnino fletus cõpaſſionis ar
ceatur.cum et iob dixerit ꝗglebam quondam ſuper eoqͥ
afflictus erat:et cõpatiebatur anima mea pauꝑi.Sed
comꝑpatione vnius ad alterum hoꝛum dominus loqui
tur vt magis flendum ſit ſuper iniuſticiam qᷓ; ſuper q̃
lemcunq; tempoꝛalem miſeriam. quia illa deo emula:
plerunqᷓ; pꝛeſentem et eternam penam nanciſcit᷑· Iſta
fulta virtute deo grata ex iſta excerpta immarceſſibileʒ

gloꝛiam plene ſoꝛtitur. Sed hanc deploꝛationem mi⸗
quitatis ⁊ iniuſticie honnnum que deo contumeliã ge⸗

nerat et agenti certum ſupplicium:hieremias vaticina
tus aſſeruit et petens amaro animo dixit.Quis dabit
capiti meo aquam et oculis meis fontem lacrimarum.

et ploꝛabv die ac nocte interfectos filie ꝓpli mei. Quis
dabit me in ſolitudine diuerſoꝛiũ viatoꝛum. Derelin⸗

quam populum meum recedam ab eis.quia omnes

adulteri ſunt:et cetus pꝛeuaricatoꝛum extendeꝛunt lim
guam ſuam quaſi arcus mendacij et nõ veritatis. Cõ⸗

foꝛtati ſunt in terra.quia de malo ad malũ regreſſi ſunt
et me non cognouerunt dicit dominus. Conſonãt iſta
vrba ſententie ſaluatoꝛis:qua mulieres ad ſuper ſeip⸗
ſas et ſuper earum filios remittit vt ploꝛent:quia pꝛo⸗
pter inherentem maliciam non pꝛopter coꝛpalem miſe
riam eſt plangendum.Adnectit enim fletus a ploꝛatio

nis cauſam:quia omnes adulteri ſunt et cetus preuari

catoꝛũ.Adulteri pꝛofecto erant iudei.pꝛo eoꝙ a dei tho
ro receſſerant:rigoꝛem vere fidei non ſeruantes. Et q̃⸗
dam congregatio facta exant pꝛeuaricationis mãdato⸗
rum dei. Et extenderunt linguam ſuam qua ſi arcũ mẽ
dacij contra chꝛiſtum: falſitates quas ipſe non dixerat
imponentes. Et ſuffocauerunt in iudicio vrritatem: vt
vna ſubmiſſa. reliqua vero tacita chꝛiſtus moꝛte crude
liſſima damnaretur Qui confoꝛtati in terra cõtra chꝛi
ſtum vocibus inualeſcentes et de malo coꝛdis ad malũ
operis ſunt egreſſi.vt chriſtus a mundo huiuſcemodi
proſcriberet᷑ꝛet nõ cognouere imo cognoſcere noluerũt
chriſtum qui verus dei eſt filius:ſicut dixit ab eterno:
per ſeripturam ommpotens pater eius.Luce clariꝰ pa⸗

tet ꝙ hic pocius iniquitas qᷓ miſeria deploꝛatur. Mee

profecto ſententie deriuantur ad quoſq; alios peccato⸗
res deům quomodolibet offendentes.qui ſuper ſemet
ipſos inconſolabilem doloꝛem deberent inducere. atq;
marillas et oꝛa lacrimaruʒ riuulis irrigare: vt nulla eis
eſſet conſolatio ſuper terram donec indulgentie atq; re

miſt
Wolt
funti
nemal
foꝛenn
ſututa
tionis
Ceoꝛun⸗
ſros. C
diuimna
contin
litiſed!
teramt
rulalem
Hedne
gendus
enimer
Ploꝛare:
neman
te. de
mitans
ſoꝛey
ſtimo:
lle tac
pacisrl
Perteni
neſtin⸗
uocola
cit Quo
leſterles
nonacn
uith
Gw
aia
i den⸗
etio⸗
ſtyirt
tummt⸗
tiſtean
ſnapee
gente
ſto
bularon
minere⸗.
noytion
lihreſern
nerſa
luntoimn
Merpero
tcſquo

Nnnmoh
nfanft
ſonend
Auohnte
Dumune
Lopini⸗
trin,⸗
ſlounſe
Utenwe.
hſlttent
henn

in

prautare
cönmln
Plniqpaf
eſing
Noris ſen⸗
hfinkn
X
upi Gel
nuslogoi
Pperij
emula:
f Sa
eſſiblle,
em im⸗
elge⸗
MWa
is da
marom.
ei.Quns
Derelin
id omnes
denunrln
tatis K/
greſſiſunt
ſonit iin
perſepp
guis po⸗
lmmie
oloutio
Prepari
witto⸗
Ct⸗
cato⸗
tämẽ
direrat
emet
ce
nachei
Mmmli
ſenoei
plverit
etemo⸗!
ln p
1 Mer
eluto⸗
ſemet
atc;
laeis

ichre

mm urrrrrrrrrr

De palſſione domini Galuatoꝛis

miſſionis peccatoꝛum aſtipulatio haberetur. Et q;uis
multe mulieres eſſent que ipſum a galilea ſecute fue⸗
rant:ſolum ad hieroſolimitas videtur direxiſſe ſermo⸗
nem:quoꝛũ maioꝛ numerus in quo claudebat ipſe mi⸗
noꝛem.autem adiecit ſuper ſilios vſtros ad penam
futuroꝛum ferebat᷑:ad confirmationem illius impꝛeca
tionis quam ſibi exquiſierat coꝛam pilato populus iu⸗
deoꝛum dicẽs:ſanguis eius ſuper nos et ſuper filios no
ſtros. Et rata facta eſt illa ſententia et iuſtis demeritis
diuina iuſticia decernente. Nunc autem ſaluato⸗ illam
confirmare videtur cum mulieribus plangentibus di
cit: ſed ſuper wosipſas flete et ſuper finos veſtros Si li
teram tm cõſideramus foꝛte hoc ideo dicebat quia hie
ruſalem tradenda erat encio a pꝛincipibus romanoꝛũ.
Bed neq; ipſe chꝛiſtuſ cum ſuper hieruſalem fleuit crxe
dendus eſt fleuiſſe oculis ſuper edificia ſubuerrẽda: nõ
enim erat dei filij reſolutionem compoſitoꝛũ lapidũ de⸗
ploꝛare:nec ad hoc venerat:ſed pericula et ingratitudi⸗
nem animoꝛũ pꝛo quibus etiam penam venerat tolera
re.id quam deploꝛationẽ remittit mulieres hieroſoli⸗
mitanas:quas wlut ſibi compatientes alloquitur. Et
foꝛte vxoꝛes erant qᷓ;plurime illoꝛum viroꝛũ qui de chꝛi
ſti moꝛte dolebant:ſed non pꝛeualentes maioꝛi nequi⸗
cie tacuere.llio autem ſenſu hieruſaleʒ ſilie anie ſunt
pacis:que ſuper nullo affici lamentis doloꝛibus debent
pꝛeterq; ſuper quod dei diſplicẽtiam generat.Nihil enĩ
meſticia dignum niſi peccatum. Rationem autẽ retoꝛ/
quẽdo lamentationis et fletus in ſe ipſe ſaluatoꝛ anne
ctit. Quoniam ecce venient dies in quibus dicent:bea⸗
te ſteriles et ventres qui non genuerunt :et vbera que
non lactauerunt. Mos eſt hommum vltime afflictoꝛũ
qui tm̃ iſtam non aliam vitam conſiderant huiuſcemo
di verba pꝛoferre:vtinam nati penitus nõ eſſemus.Et
quia vndiq; aguntur anguſtijs.nec adeſt copia euaden⸗
di. beatiſicant quimundi huius miſerias nõ viderunt.
et illos extollunt laudibus:quibus generãdi non affu⸗
it virtus nec officium nutriendi.Ad gurgitem miſeria
rum ſpectat lucem mũdi huius noluiſſe vidiſſe:atq; be/
tificare ſteriles et non alẽtes pariter ⁊ nõ natos.Tunc
incipient dicere montibus cadite ſuper nos:⁊ collibus
operite nos.Hec omnia quocunq; modo ab euangeli⸗
ſtis pꝛoferant᷑ optatiua ſunt:et ad id reſerunt᷑ qð in tri⸗
bulatione maxima poſiti aut vidẽtes ineuitabiliter im
minere:vellent inuenire latibula.et optant voꝛagines
montium colliumq; cauernas.Hec omniaconant᷑ ple
riq; referre ad tempus:quo hieruſalem a romanis fuit
euerſa. Qõð intantũ reoꝛ inquantum ſeua et hoꝛrenda
punitio immanitatem cõmiſſi ſceleris pandat arguat.
Alliter vero ad altioꝛa me altioꝛ vehit vt pocius pꝛo die
iudicij quo detrudentur in infernum ineuitabiliter pec

catoꝛes peedixerit iſta ſaluatoꝛ: quod de iuda meternuʒ

damnato lyſterne pꝛedixerat. Melius ſibi fuerat ſi na⸗/
tus non fuiſſet homo ille Qð verum eſt per iſtam aſſer
tionem de cetu omniũ damnatoꝛũ.et qð dictum de iu⸗
da cognoſcimusꝙ ſaluatoꝛ mulieribus eſt locutus in
vnam conuenire ſententiã: vt non naſci ſit melius qᷓ
damnari.et beatam eſſe ſterilitatem et inalitionẽ.aꝛ vel⸗
le oppꝛimi montibus ⁊ collibus operiri:qᷓ; detrudi eter
naliter in infernum. Poſſunt etiam per has mulieres
chꝛiſtum ſequentes quas pie ſaluatoꝛ alloquitur abil⸗
lo tempoꝛe vſq; in finẽ ſeculi futuri pꝛedicatoꝛes intel⸗
ligi.quibus tipice ſuadetur vt ipſi ſeipſos deploꝛent:flẽ
do mittentes ſemina regni dei: et alios fletum doceant
et lamentum:ſuper patratis ſceleribus magis qᷓ; ſuper
domini paſſionẽ. Quam deploꝛaſſe ſceleribus non coꝛ

rectis et non emiſſis lacrimis et ſingultibus ſuper eis
fletus eſt infantium:et muliercularum plangentiũ ad

fabulas poetarum. Alut enĩ recitari audiunt epitaphia

varie ſeu ſtrẽnue moꝛtuoꝝ. Magis vero vixerim lamẽ⸗
ta ſomniantiũ:qui cũ vigilauerint in riſum per ſomnũ
viſa conuertunt. Et mirum me vidiſſe ſepe recolui au⸗

dita chꝛiſti paſſione multos etiam repꝛolvs pꝛoꝛupiſſe

in lacrimas:quas vt elicerem ab oculis audientiũ con⸗
cionaãdo ad populum:ſtulte neſcio an perite per pia ver⸗
ba ſepe tentaui.Quod et feci ſicut fere ſolitũ eſt omni
bus qui declamat:maxime ab illo tempoꝛe ſiue die quo
eccleſia chꝛiſtum per ſua officia recolit crucifirũ. Cunq;
ad ꝓpꝛia remeaſſe illos aſpicerem chꝛiſti paſſionibus et
lacrimis ⁊ virtutibus valedixiſſe cognoui.et de priſiina
conuerſatione nihil mali fuiſſe ademptum nec fleuiſſe
facinoꝛa: ꝓpter que paſſio fuit collata quã fleuerãt Qui
bus et ſimilibus ceteris gratius eſſet atq; ſalubꝛius qᷓ
paſſionem:paſſionis elementa fleuiſſe. Ypſa ſiquidem
peccata que preceſſerant et que futura chriſtũ pati ſua
vwluntate fecerunt.ſuper quibus doloꝛibus et meroꝛi⸗
bus affici neceſſarium eſt:etiam ſi ſuper paſſionem nõ
tamen impie ſed pie bominum anima letaretur. Quẽ
fletum per pꝛedicatoꝛes ſuaderi debere in tipo mulierũ
ſpũſſanctus per hieremiam pꝛophetam aſſeruit.Audi⸗
te ergo mulieres verbum domini:et aſſumãt aures ve

ſtre ſermonẽ oꝛis mei ⁊ docete filias veſtras lamẽtatio⸗

nem:et vnaqueq; pꝛoximã ſuam planctum.quia aſcen
dit moꝛs per feneſtras noſtras:ingreſſa eſt domus no⸗
ſtras. Moꝛs peccatum intelligitur:quod per feneſtras
varias appetitionum quas aperit peruerſa voluntas:
et per quinq; incautos coꝛpoꝛis ſenſus ingreditur: Cu
ius rei cauſa fletum iubet fieri et lamentum. Quadaʒ
etiam comparatione ſui:peioꝛa mala ventura pꝛenun⸗
ciat cum dicit.Quia ſi in viridi ligno hoc faciunt.quid
in arido fiet. NPer ſimilitudinem non per pꝛopꝛietateʒ
ſaluatoꝛ tunc loquebatur ꝓprietatem volens ment ho
minum introferre. Viride lignum ad tempus ſue con
uerſationis inter homines retulit.aridum vero ſubſe⸗
quens.Necnon et viride lignũ retulit ad ſeipſum. ari⸗
dum vxro retulit ad omnem hominum cetum peccato

rum ſiue iuſtoꝛum. Senſus ſiquidẽ huius eloquij ſic

elucet. Si ertempoꝛe quo mundo traditus ſum viſibi
liter conuerſari.tot ſunt exoꝛta pericula vt iniquitas re
gnum habeat innocentia pꝛoſtrata ſuccumbat.quid er
go erit in poſterum. cum ſtrages odio mei nominis cre
bꝛeſcent.cum aduerſus euangelium meũ totus arma⸗
bitur oꝛbis. Si in viridi ligno chꝛiſto ieſu dei filio hoc
faciunt.quid fiet in bominibus qui aridi a radice boni
operis etiam bone voluntatis ſunt. Si a mundo ꝑin⸗
iuſticiam preciditur viride lignum. qua iuſticia rema⸗
nebit et aridum. Si punitur vt malefactoꝛ mediatoe

dei ⁊ hominum homo chꝛiſtus ieſus dei filius hbomo ve

rus:quomodo mũdi mala ⁊ calamitates euadet iuſtus
ſiue iniquus.liride lignum chꝛiſtus etiam ſola virtu
te radicis:ſuppoſitat enim eum verbum eternum.Cli
ride lignum chꝛiſtus ex ſpirituſancto cõceptus eſt. Vli

ride:quia deſficere neſcit.qui etiã ſua parte moꝛte mul-

tatus potenter ipſe ſurrexit. Eliride lignũ chriſtus:ſub
cuius vmbꝛa quieſcit malis ardoꝛibus eſtuatus. Vliri⸗
de lignum chꝛiſtus.cuius folia verba in ſeculum ſeculi
non marceſcunt.liride lignum chꝛiſtus quod planta
tum eſt ſecus decurſus aquarum folium cuius non de⸗
fluet:et omnia quecunq; faciet ſemper pꝛoſperabũtur.
Aauarum ꝓfecto decurſus:et pꝛofluentia populoꝛum.
Vnge in apocalipſi dicitur:aque multe populi multi.

K.

Ajber

Juxta quos chꝛiſius per carnis aſſumptionem planta⸗

tus:quia incarnatus eſt· vt labentes per moꝛte que m/

tercapedinẽ neſcit:et per peccata que fragilitas aut ma⸗
lcia humana impꝛetermiſſe cõmittit habeant qð capi⸗
ant ne labantur. Clideant lignum: chꝛiſtum ſcinicet qo
teneant ne fluant in mare damnationis eterne. Foliuʒ
quidem eius ꝑmirum viride dicitur: ſi nunq; defluet.
geolium eius eſt euangelium eius. Nunq; defluet quia
ineternum eſt:nunq; defluet quia immarceſcibile pem
tus eſt. Et omnia pꝛoſperabuntur que faciet.quia om̃i⸗
potens eſt:et voluntati eius nemo re ſiſtere poteſt. Se
lignum viride pauloante pꝛedixerat: cum diſcipulis ſu⸗
is in mõte oliueti pie ſermocinaret᷑. Ego ſum vitis ve⸗
ra: vos palmites. Sed viride hoc lignum palmites qs
emſerat ſcilicet apoſtolos perdidit:quia ommibus dilci
pulis valido moꝛ endi timoꝛe perterritis ac fugatis in⸗

ter hoſtium manus ſeuas male tractando ſolus ipſe re

manſit. Quid ergo fiet in arido ſi abſciſi ſunt palmitet

a viridi ligno. Ham enim ariditas in his qui loni cre⸗

debantur aderat: ſcom ſentẽtiam ſaluatoꝛis. Si quis
in me non manſerit:mittetur foꝛas ſicut palmes ⁊ axe
ſcet. Mon igitur apoſtoli manebant in chꝛiſto: qui iam
mente abvlita fide negau erant chꝛiſtum. Petrus autẽ
trino negationis verbo inficiatus erat. Sed non venit
in apoſtolos equa ſententia:vt in ignem eternum mo⸗
re ligni aridi mitterent᷑. Subuenit eis occultis modis
et meritis: gratia ſaluatoꝛis. Sed in arido quid fiet.
Qo ad pꝛefatam ſententiam ſequit᷑ colligent eum et
in ignem mittent et ardet vt ex pena culpam pꝛenotet
et ex vtriſq; mala futura pꝛonunciet Tliride lignũ chꝛi
ſtus ceſſit nemini:pꝛe timoꝛe aut pꝛe aliquo intermia⸗/
to periculo In arido quid fiet cum ſcom ꝓpheticum ſal
uatoꝛis in ſine ſeculoꝛũ areſcent homines pꝛe timoꝛe
expectatione que ſupueniet vniuerſo oꝛbi. Omnis vo
ariditas quã ſic ſaluatoꝛ pꝛenunciat. aut ex inſufficien⸗
tia hominum eſt. quia ſcõm apoſiolum non ſumus ſuf
ficientes cogitare aliquid ex nobis multominus ⁊ age⸗
re.ſed omnis ſufficientia noſtra ex do eſi:et de iure ſub
iecte materie in mihil tendimus quia ex mihilo creati ſu
mus.ex creatoꝛis autẽ intuitu ſumus qð ſumus:⁊ agi⸗
mus bona que facimus. Aut eſt ariditas ex hominũ pti
naci malicia:qui ſeipſos pꝛocaci actione humoꝛe gratie
arefaciunt. Aut ex maloꝛũ fragoꝛibus ? terroꝛibus tirã
noꝛum:quos homines expaueſcũt Aridi pꝛofecto ſunt
homines qui a ſeipſis non habent vnde aliquid boni fa
ciant:et habent vnde mala committant atq; deñciant.
Quoniam autẽ viride et aridum vera contrarietate vt
cetera contraria diſtinguunt.ſi chꝛiſtus viride lignum
eſt:antichꝛiſtus aridum erit. Pꝛoinde vt intentio chꝛi⸗
ſti eſt: ſubnectantur et verba Si in viridi ligno chꝛiſto
hoc faciunt:in arido antichaiſto quid fiet. Sed nec reſe
ratur quod dicitur ad chꝛiſti coꝛpoꝛis ꝓpꝛij paſſiões: vt
ex eis velit tanq; maioꝛibus compati paſſionibus aridi
ligni. Non enim magnipendit ſaluatoꝛ niſi ex cauſa iu/⸗
ſti ſiue iniqui coꝛpoꝛis paſſiones. Nec ex hoc querit coꝛ/
da hominũ aduertere in doloꝛem. ꝙ antichꝛiſtus autqͥ
libet iniquus vel iuſtus ſit qᷓ; chꝛiſtus maioꝛa paſſurus:
ſed conflictationes eccleſie in varietatem pſecutionuʒ
ſub diuerſis tempoꝛibus et regibus futuras pꝛenunci
at ſeuioꝛes. Argumẽtum magnum eſt future cladis q
tam de omnibus diſcipulis atq; apoſtolis q; etiã de mu
lieribus nullus ſibi reman ſit ſidei veritate coherens.
excepta virgine matre ac etiam latrone:qui ſecũ in cru⸗
ce pendens credidit. Magna pꝛotinus ſtrages vbi dux
ſolus relinquitur:et ipſe tandem adicitur moꝛti.Cru⸗

tertiuſdecimus

delioꝛum et inuiſibilium futuroꝛum maloꝛum facta p⸗
poꝛtione credentiumad quod tunc in chꝛiſto ſub chꝛi
ſto agebatur pꝛeſagium erat Elerba ſiquidem ſcriptu⸗
re diuine magis ſunt in ſententiam conſonã geſte rei
in intentionem dicentis ab expoſitoꝛibus aut intelligẽ

tibus tranſferenda qm diſcutienda per ſingula. pꝛo eo

ꝙ ſacra ſcriptura omne genus loquendi cõplectitur vt

aut explicite aut enigmatice percipiatur quod dicitur.

Ad iniuriarũ autem redundantiã perficiendam:cũ du
ceretur ad occidendum ſocietatem habebat latronum.

Vngde referturl Sucebantur autẽ et alij duo nequam
cum eo:vt interficerentur O ſeueritas et obpꝛobꝛio⸗
ſa conditio vt ſocios nequam habeat:qui nunq; wlluit
quod non poſſet efficere: nunq; fecit ni ſi pꝛobatum in
foꝛnace iuſticie.. Et venerunt in eum locum qui dicit
caluarie locus:hebꝛaice autẽ golgatha Et depoſita cru
ce de doꝛſo ſimonis vt affigeretur in illa ieſus:et paſſio⸗
nis ad irrogandam aſperam moꝛtem. inſtrumentis vn
diq; pꝛeſto fact.anteq; ſatellites manus ad crucifigen⸗
dum apponerent:l dederũt ei vinum mirratum bibere

felle mixtum. Et cum guſtaſſet noluit bibere Clinum

mirratũ cum felle pꝛemittit᷑ anteq; fodiatur: vt ſinguli
ſenſus ſingulas habeãt paſſiones Et lingua aue docue
rat dulcia verba vite recompenſationẽ habeat in vino
mirrato alicuius animalis amariſſimo felle mirto Im
placabili odio iudei oderant linguam illam:quam tali⸗
bus oꝛdinauerant amaricari ſapoꝛibus. Hemoꝛes enĩ

erant:quoniam dãnatos illoꝛum moꝛes arguerat. Ci⸗

tius etiam autumantes eum moꝛi huiuſcemod liquo
ribus pꝛeuenerunt.ex felle adhibito pꝛeoſtendentes:q̃
niam interius repleti odio amaro erant Amaritudineʒ
continet illa veſicula:et ex vlla parte atq; in animali ali

quo non dulceſcit. Sed ſi nõ me fallit optime credo ꝓ
centauram heꝛbam que felterꝛe pꝛopter inſertam ama
ritudinem a pleriſq; vocatur vino amaro ad amaritudi

nem augendam peruerſo ſtudio miſcuere:que ſoꝛdidiꝰ
inuẽta fuit qᷓ; fel cuiuſlibet animalis quomodolibet tru
cidati.Mõ autem refert credere quid hoꝛum fuerit dũ
multiplicatis habentibus aſperum ſenſuʒ chꝛiſti paſſio
peraugetur:et innoteſcit peramplius inſaciabilis perſi⸗
dia iudeoꝛum. Longe ante dauid in chꝛiſti perſona pꝛe⸗
dixerat. Et dederũt in eſcam meam fel et in ſiti mea po
tauerũt me aceto. inum mirratum dicitur aut quia
mirram habebat immixtam:aut quia velut mirra ſapie
bat amarum.Admixtio fellis:adinixtio amplioꝛis ama

ritudinis erã

rebus illam habentibus ex natura:ſiue vt ſanius om̃i⸗
no credamus iſta omnia in ſuis ꝓpꝛietatibuſ affuiſſe in
deſignationem eius. ꝙ electa vinea ſcilicet ſinagoga iu
deoꝛum in omne genus amaritudinis inuiſibilis ſit cõ
