de meruit inuenire theſaurum occultatum. Lmoꝛe the
ſauri contractus eſt quo diſtraxit que ante dilexeren et
ad commertium venit.ex quo in luce iam ſactuʒ eſt. ſu⸗
um non eſſe agrum quem emit.Alterius erat iuris qʒ
ſui vendicauit ex pꝛeciomnon defimto ex numero ponde⸗
re vel menſura.ſed ex vniuerſa diſtracta ſubſtãtia emit
agrum illum:vt ſiue magm numeri ſiue parui ponde⸗
ris et menſure nilq; taxavetur.nil eſſet in exceptõne ſed

omnis ſubſtatia reduceretur in pꝛeciũ: vt combar
agrum pꝛopter abſconſum thſaurum /Si quis iunta⸗

litteram ſequitur omne quod paralvlicł dicitur: aut in
ſenſu ſcripturarum errar aut ignoꝛat.et ignoꝛando vio

lentabit ſcripture decurſum:retoꝛquens in nefidꝗ par
tem que violentiam omnino non patitur/Quamob⸗

rem in omnibus ſacre ſeripture miſterijs id conſidera⸗!

re pꝛius expedit.vt intentione ſeruiatur dicentis i
poſt teſauri abſcon ſi negocium:qualiter in miſterxio re
gni dei xoſſit inueniri diſcernendum eſt.Ad inuenien⸗
dum wlut quedaʒ foꝛtis mulier acceſſitłccleſia.ſeu pei
ma ſiue omnis ſubſequens fidelis anima: illo ſciliq; pe
de licite inquiſitõnis.quo vmicuiq; licitum eſt querere
catholicam fidẽ/que cum inueniſſet pꝛimo agrum q; oc

cultum theſaurum. conſiderauit ilum et emit eum.
Quare conſiderauit Atrum in illo aliquid lateret.Nã

pꝛius ager q; teſaurus noſtris offertur obtutibus. Et
diligenter conſiderans inuenit in ipſo agro ſacramen⸗
toꝛum atq; virtutum ineffabilem latere theſaurumad
innoteſcentiam recte agentium quod virtus ducit ad
chꝛiſtumnon chꝛiſtus ad virtutem.q;uis ipſe pꝛimo ad
virtutem capeſcendam adiutoꝛium pꝛebeat. qm̃ non ſi
nis chꝛiſti virtus.ſed chꝛiſtus finis eſt omninochꝛiſtia
ne virtutis. Et ſupꝛa iam diximus quod aplus dicit.qꝙ
ipᷣe finis eſt legis ad iuſticiam ommi credenti. Inuen⸗
tus eſt theſaurus in agro:diligenti conſideratõe pꝛeha⸗
bita.Hec enĩ fuit actio in pꝛedio alieno:vt con ſiderare
tur qð boni contineant ſacramenta ſiue virtutes. Ratõ
pꝛioꝛ hoc lalvꝛauit in agro. Apſa intelligentia pꝛioꝛ ope⸗
rata eſt. cum ingredi fuiſſet ipa permiſſa:cum ſe abſtra⸗
heret ab his in quibus ſenſualiter ⁊ naturaliter ageba⸗
tur.et niteretur ſi quiſpiã ſupꝛa naturã poſſit inquirere
Hoc typo ſalomon ante perfecerat dicens. Cogitaui in
coꝛde meo abſtrahere a vino carnem meam: vt animũ
meum tranſferrem ad ſapientiã euitarẽq; ſtulticiaʒ. do⸗
nee viderem quid eſſet vtile filis hoim· Optima cogi⸗
tatio hũani coꝛdis.vt abſtrahatur naturalis caro qua
velut a ꝑte totum totus intelligitur homo ab ea leticia

qua fonnſeter et blandimento ſenſuũ dlectatur. et ani
mus tranſferatur ad ſapientiã:que ſolũ in vitalibo vir⸗

tutibus plene conſiſtit. Et ſtulticia deuitetur que ipſa
eſt a nõ altera:ca gaudiu ſiue ſolame atq; beatitudinis
requiẽ querere in caducs. Hec ſtu conſiſtit
his delectari que alium oꝛdintur ad finem. nõ de vir⸗
.. 1— 2: ℳℳ. Se. ſt Mm- +
.„△¾P —— —
(6- —

.

Guren- C PrSE

niſi cheiſtus dei filius redemptoꝛ oim hominũ. Hec nẽ

melioꝛa ſe tranfferre nititur. eidẽ inſepabilivinculo co⸗

atq; virtutũ:qu in eis eſt chꝛiſtus:in quoſunt omnes
theſauri ſapiẽtie abſconditi. Nec alibi qui ſaluandi ſunt

Oglugtoꝛis

tutibus dixerim.ſʒ de gfunctoꝛijs atq; terrenis. et que
moꝛtali carnis pꝛudentia inquirũt. Hoc ſiquideʒ ideo
ſiat donec videatur qu id ſit vrile ſilijs hoĩm. Mihpil vti · 2 be.
le ꝛvo eſt alijs hoim niſi ſpecioſus foꝛma pꝛe filijs ho/
minum:qui filius dei exiſiens inuentus eſt vt homoin
habitu hominũoꝛmam dei nõ reiinquens induit foꝛ⸗
mam toim:quẽ non cognouerũt ſilij bominũ:ſed exce⸗
dentes naturã oim hbominum. Contra quem ollexerũt
vanitatem. queſierunt mendaciũ graues coꝛde ſilij ho
nmunũ. fine q̊ vani ſunt ſilij hoim. mendaces ſunt in ſta
teris inſticiaꝝ ſuarũ filij hoim.ſine quo damnantur om
nes ſilij hominũ.cum quo a in quo et ꝑ quem ſaluãtur
filij hoꝛm. Quid ergo vtile aliud eſſe pᷣt filjs hominuʒ.

pe ſit iuxta ſalomonns typuʒ hoim cogitatio: vt quid ſit
tiule filijs hoim cognoſcatur. Sʒ hic abſconditus eſt
in agro. Si con ſideraſti agrũ eme illum. Mõ eſt tui iu⸗
ris:non eſt tue poteſtatis. Diſtant virtutes a nouerca
natura:q;uis ſint ſcom conditam naturã. YJure pater⸗
ne hereditatis.illas hereditare nõ poſſumus. Spiritu
alia et coꝛpalia mala in hereditatẽ a ꝓthoplaſtis accepi⸗
mus et perpetuãtur in nobis durante ꝓpagine damna⸗
ta:vt nemo ab his hereditarijs malis pꝛeterq; theſau⸗
rus abſconſus abſoluat.zecio penitus opus eſt.vt iu
re venditõis et emptõis ⁊eueniatur in sgrum huc the
ſaurum occultante. Ende pꝛeaũ ad rem tam alte vena
lem. Que inſignite monete ſufricient Elnde copia me
talloꝛum. Que ſuperſcriptõnes a imagines ceſaris im⸗
pꝛimentur. Quis ꝓſeneca fiet ſuadens venditõem do
mino poſſidenti. QAui tabelliones ad inſtrumenta con⸗

denda. Que fient in hmõi cõmertio cautões. De his
neq; de ſimilibo nemo cauſetur/Etade veſidẽ omia que
habesinihil retineas tibi diſtra xndũ.vt anamias et ſa⸗

phira de pꝛecio nõ defraudes.Affer wenditoꝛi omne q
accepiſti pꝛecium magnũ vel puum.dũmodo ſint omia
inexceptuate tua bona diſtracta · Oim eni inexceptua⸗
ta diſtractio que quis halłet.eſt ommibo abrenunciaſſe
peccatis que nti ſunt iiris. Iſta dumtaxat babemus ꝓ
pꝛia peccata MTuetudines malas. rebelliones ad vrum.
placita ſenſuũ.xoluntates ꝓpꝛias.et ꝓpꝛias regulatões
et ſcõm naturã coꝛruptã ledentes.et inclinatões ⁊ mo⸗

res ex eis. Iſtoꝝ oĩm venditio ſiat: et fiamus in gratia .
que naturã excedit ⁊ coꝛruptam ſuꝑat/ii ndetur.
Hec enĩ mala quis ſibi vendicabit ex blio. Paralola ẽ.

Nam his ofibus abrenũciaſſe vendidiſſe ꝓtinus eſt.
Pꝛeciũ enið er his patrimonialibo ꝓpꝛijs malis ſic
diſtractis pcipiturjpᷣa eſt diſpo ſitio in alterã vitam. et
ꝓpoſitum pſiſtendi. recidiuo omni depulſo. ipᷣa eſt ſir⸗
ma woluntas poĩa in gra fieri.ſuꝑata nõ deſtructa natu
temitur ager ſacramẽtoꝝ atq; virtutũ.in quo ſem
aliquid eſt agendũ. de quo viuendũ.lbi tleſaurus

eſt abſconditus.in futuro ſeculo reuelandus.j In hoca⸗
gro mẽeditabatur iſãaac:ſia us aliqñ fuerat medi

tandum in agro. Que igitur eſt agri meditatio niſi qua
liter in illo immaculate et non ocioſe viuatur. In quo
ſic meditatus vidit rebeccam ſponſam nouã aduenien⸗
tem:quã nihil aliud dixerim q;; graʒ ſpũſſancti: in ea vi
delicet aſſociatõe mr̃imonij ſpũalis.qua quis ſemꝑ ad

pulatus in ſoe agro iacob pgenis ad onentalẽ plagam
vidit puteum fontalẽ atq; ꝓfundam dei ſapienti: circa
quẽ accubabant tres greges ouiũ.tres videlicet oꝛdi⸗ .
nes ſaluandoꝛũ. adaquari ex illo puteo exrpectãtes. Non onr
eſt vera ſapiẽtia neq; pfunda niſi in ggro ſacamentox

—

⸗ʒʒ—

Liber

qᷓ; iuxta hmõi puteum accubare decreuerunt adaquari
aqua ſapientie ſalutaris:nmõ terrena et carnali que bibẽ⸗
tes interficit. expectãtes qua deus ſuos potauit electos
In boc agro ruth moabitis de iuſſione ſocrus acceflit
ad colligendũ ſpicas poſt tergum metentũ. vnde ſui vi⸗
etus poſſit fulcire inopiam. Oeficiens ruth interpꝛeta⸗
tur. Et vere ommis aĩa in defectiby eſt et ꝑditõm ꝓxima.
niſi accedat ad agrum ſacramentoꝝ atq; virtutu:vt col
ligat erempla ſanctoꝝet iuxta nouitate ↄuerſionis illa
modica verba que capi pñt exoꝛe doctoꝛuʒ. Ager iſte ad
quem ruth moabitis acceſſit.non cuiuſiipet hoĩs ſed ho

minis in quo virtus ⁊ foꝛtitudo conſiſtit SBic enĩi wos

interpꝛetatur. Decet enĩ agrum virtutũ eſſe hois vir⸗
tuoſi atq; potentis.quẽ nullus violenter ꝑ impꝛobita⸗
tem expugnet. Hec mulier a dño agti pꝛecognita.ne in
alterum agrum ad legendũ ſpicas accedat exhoꝛtatõeʒ

. —

accepit.qm omnis ager pꝛeterq; virtutũ honeſiam con
uerſationẽ nõ habet.Mec ſunt meſſoꝛes qui exempla ho
neſtatis atq; verba veritatis non relinquũt vñ agende
vite poſſit eſſe ↄſiliũ:vt modeſta imitatio ſit poſt eos.
Et traditur huic conſoꝛtiũ puellax.vt ſociarum fulta
ſolat io.in virtute aĩa plus ꝓficiat:nam ſocialiter iocun
dioꝛes ſunt ſpuales agones.Et iuſſum acceperũt ſerui
ne in hoc agro moleſti eſſent huic mulieri.MNõ eni vm⸗
us dñi ſerui:ad inuicem debent habere moleſtia. Et cõ⸗
ceditur cum pueris bibendi licentia. cum ſitis aduene
rit.Ommuũ electoꝝ in agro ſanctoqᷓ;uis diſpar.ſapien⸗
tie atq; gratie fit vna potatio.et ſaturatio ex pane metẽ
tium.Et largam ſupꝛa ſperatũ hec muler accepit licen⸗
tiam.vt ſi vellet metere potuiſſet. Nam ſepe de nouo cõ
uer ſis diſpoſitõne atq; animi firmitate conſpecta tribu
itur auctoꝛitas diſſerendi. Et aio dilatato mandatur
meſſoꝛibus vt ex induſtria plus apponant.cum aſſunt
qui plus colligere valeant. Et colligebat hec in agro a
mane vſq; ad veſperam.qm̃ vſq; ad ſinem vite actio iu⸗
ſta nõ debet excludi. Quid plura dixerim. In agro fa⸗
cta eſt diſpoſitio vnde ruth wos ſancta et in ſeꝑabili le⸗
ge matrimonij zungereru ſpem auriſſe omnipo⸗
tenti deo in eternitate iungamur. ꝑquirentes theſaurũ
abſconditũ in agro ſacramentoꝝ atq; virtutum.
De parabola margaritarum.ſecundum Mattheum
tantum. Capitulum. VII.
MNcompabilit er pꝛecioſus pꝛecioſa miſteria
i condidit:et in pꝛecioſis miſterijs ſuam deſi⸗
gnauit eccleſiam:qm̃ negociatõi margarita⸗
rum ipſam palulice comparauit dicẽs. Si

mue eſt regnum celoꝝ hommi negociatoꝛi:querenti bb⸗

nas margaritas. IAnuenta aũt vna pꝛecioſa margarita
vadit et vendit ommia que hobet et emit eam. Inole⸗
uit ex antiqua cõſuetudine inter hoĩes negociari. et fa⸗

cta eſt inquiſitio et inuentio ſecretarũ partium mundi

ad pagenda negocia:illaſq; partes negociatoꝛes frequẽ
tant:quas ſuis negocijs ad cõmertia faciẽda nouerint
exrerum copijs aptioꝛes.Et cũ inuenerint aliquid inſi
ane pꝛecioſum:emptõnis iure ſibi vendicare feſtinant.
His tipicis actõnibus eccleſia ſancta deducitur.que re
gnum celoxv in ſancto euangelio ſepius appellatur. Na

negociatoꝛes ſunt ſed ꝓ celeſtib legitimi cheiſtiani. Et

qui nõ fuerintſanimantur ad negocia pficienda celeſtia
cum tale margaritũ repiatur in regno: pꝛecioſitate cu⸗
ius ſunt omnia merito diſtrahenda. Querunt pcioſas
margaritas: ſed vna eſt dumtaxat ſup omnes pꝛecioſa:

. .

Bẽt. etere q;uis ſint aliquib inſignite virtutiboſnon
Erpediunt ad finẽ ad quem negociatoꝛ eſt editus. nec
auferunt inopiã ad quam depellendã ipe mercatur:nec
Pesdtn enn

ſextus

illam infirmitatem depellunt cum qua periculoſius ne

gociatoꝛ ipᷣe decertat. Mam ſi de margaritis ſcientiaruʒ

ggitur. pꝛecioſe quidem ſunt. multa docent. erudiunt

negociatoꝛẽ.attollunt in fama. eloquentem faciunt in

ammiratõe atq; veneratõne hoĩm ſepe ponũt:oſtendũt

ſecreta nature.ad aſtra diſcernenda ſuſtollũt.xex men⸗

ſuras et ſiguras aperiunt. calculando cuncta ꝓpoꝛtinã/

tur:modulantur vocis ꝓductibilis inſtrumenta: oꝛare
faciunt et acute ſilogiʒare:habente phiſicam adijciunt
ne ledatur phiſis.et leſa curetur. cirurgicari demon⸗
ſtrant vt vlcera et vulnera de coꝛpꝑibus depellantur.ſo⸗
lonis et athenienſium et romanoꝝ leges. ante mundi
rectoꝛes foꝛtiter garriunt:et vt ꝑſtringam mathemati
carum et mechanicaꝝ plenus eſt oꝛbis. Et in currum
quattuoꝛ diſponentiũ hoĩm moꝛe multi aſcenderũt:et
adhuc acute diſputatur de ipſis.ſed nec expediunt poſ⸗
ſeſſoꝛem ex omni pcioſitate quã continẽt.eius animuʒ
non quietant·beatã vitam nõ conferunt. In vna non
in pluribo omnis eſt virtus:in illa videlicet euangelica
et eterna doctrina.que pꝛecioſitatẽ habet tꝑalem ſnc⸗
Iiter et eferna.Quam qui inuenit omia diſtrahat. oĩa
vendat:abneget ſemetipᷣm et emat illam. ad quã mue⸗
niendam oĩm querentiũ vitam et ſaluari volentiuʒ fe⸗
ſtinare deberet intentio.qm̃ de illa ſcriptum eſt:qui me
inuenerit inueniet vitã.et hauriet ſalutẽ a dño i veẽ
ro ad omnia mundi pꝛecioſa volumus referre pubolam
nil pꝛecioſius inuenitur in octe terraꝝ qᷓ; quod inueni⸗
tur in agro dominico Nil ꝓtinus pꝛecioſius chꝛiſto qui
pꝛecioſa eſt margarita in terris inuenta.qm̃ ipſe in ter⸗
ris viſus eſt.et cum hominibo conuerſatus eſt.qui non
inueniretur niſi quereretur· Clerũtamen nec hoc niſi
ſe offerret omnib requiſitus. Sed tꝑus eſt requiren⸗
di dñm.cum ſe inueniendũ expoſuit Et ſi nõ inuenitur
niſi queratur.etiã necdũ queritur niſi ſe requirentib⸗
offerat.quantum queſtioni regula pꝛefigitur. Hinc per
ſapientiam regula querendi poſita eſt. In ſimplicitate
coꝛdis vt᷑i querite illum. Inuenitur auũt ab his qui nõ
tentant illum.Apparet aũt his qui fidẽ habent in illuʒ

Ecce Eengenn pꝛeuia eſt ad inuentõneʒ optime mar

gariteſConnectit aũt dñs ꝑ hiremiam coꝛdis totalita⸗
tem dicens. Cum queſieritis me in toto coꝛde veſtro:

tunc inueuiar a vobis:Matutina ſollicitudo ad inueni

endum congrua via eſt. tepiditas auteʒ nunq; inuenit
eum.de quo in tipo ſapientie ſcriptũ eſt. Qui mane vi

gilant ad me inuenient me. Mane aũt vigilare ad chei
ſtum eſt illum omnibo cogitatõibus et ſpeculatãmbus

anteerre: qui ſemp inuenitur ſi nihil ante illum autpᷣ
ter ipᷣm queritur. Sub eodem etia ſapientie tipo in li⸗

bꝛo ſapientie ſcriptum eſt. cum his qii facilem inuenti

onem expediũt. Gacile videtur ab his qui diligũt eam:
inuenitur aũt ab his qui querũt ũlaʒ. ꝛeoccupat qui
ſe concupiſcũt:vt illis ſe pꝛio? oſtendat. Qui de luce vi
gilauerit ad illam nõ lalvꝛabit:aſſidentem illam in foꝛi
bus ſuis inneniet.Ecce dilectio.queſitio.ↄcupiſcentia
euigilatio de luce veritatis ⁊ fidei.pꝛeoccupantẽ nos et
aſſidentem foꝛibus voluntatũ noſtrax.facile faciunt in
uenire Ermmius aũt ꝓphetarum alibi audiuit: et alibi
inuenit. Ecce audiuimus eam in eſfrata: inuenimus
eam in campis ſilue. Pꝛeter id ꝙ in iudea cheiſtus na⸗

tus eſt a quibus repꝛobatus:inuentus eſt in ſiluis gen

tilium docere vbi ſpũ et virtute inueniatur. Nõ igitur
deſcendamus in ſecretioꝛa maris:nõ montiũ alta ſub⸗
eamus.nõ loca cõmercij ad inueniendam hanc marga
ritam.ſed campos ſilue penetremus. Silue loca ſunt
inculta et agreſtia. In inculta et agriſti via/rationabili
ter aſſumipta:chꝛiſtus dñs inuemitur. Nõ eni in cãpis

„ „* D .

N
in
it
e
Int
on
ſ⸗
ndi
nti
um
et
vl,
l
on
mi⸗
0
nle⸗
ſe

Ime

ſEE

In
eni⸗
n
tet⸗
ſon
niſ
ten⸗
tur
nb

De paraboliſ

delitiarum ſed ſiluarꝑ:qui ſe obtulit requiſitus. Que-⸗
rantur loca remota et nemoꝛum campi qui ſunt amici
meroꝛibi.ↄtemplatõmbus apti.a ſtrepitu alieni.et ini⸗
bi inuęnietur:qui inter delitias et turbas ſepe perditus
ſt inter omies quedam via decentioꝛ. compendiuzʒ
habens:vt ſic queratur vt ab aplo refertur inuentus.
Inquit eni. Et habitu inuẽtus eſt vt homo. indutus
eſt dei filius nte humanitatis habituʒ ſin quo apparere
hominbo voluit./ſicq; inter hoĩes conuerſari.vt poſſet

a querentib inueniri. Qualibus moꝛib axparuit chꝛi
ſtus:in talibus inquiramũs. In foꝛma hois degeẽñns.

ömſrauit hoibo quid in ipo inuenire ſatagerẽt. Tler⸗

bo vitam agendam docuit:egit oꝑe etiam habituinuen

tus vt homo. Supꝛa id qð hoĩs eſt viuebat. Inſpiciã⸗
tur actões eius.in illis inquiratur et inuenietur vt ho⸗
mo.circumciſus vt homo.ad templum delatus vt ho⸗
mo.fugit in egiptum vt homo.timuit vt homo.cõuer/⸗
ſatus vt homo.ſubditus parẽtibo vt homo.baptiſatus
vt homo.ieiunauit vt homo.tentatus vt homo.pꝛedi⸗
cauit vt homo.laboꝛauit vt homo. doꝛminit vt homo.
eſuriuit vyt homo.manducauit vt homo. ſitiuit vt ho⸗
mo. bibit vt homo.ploꝛauit vt homo.turbatus vt ho⸗
mo.clamauit vt homo.apoꝛiatuſ vt homo.humiliatus
traditus vt homo.ligatus vt homo.verberatus vt ho
mo.paſſus vt homo.crueiſixus vt homo. moꝛtuus vt
homo.ſepultus vt homo.refurrexit quia homo. aſcen⸗
dit vt homo.etiam et qauia bomoſin om nibo pꝛocul de⸗
pulſo peccato. Sic ergo inuentus vt homo:ita eũ que⸗
rat et inueniat homo:inuentũ teneat nec dimittat ho⸗/
mo.et introducat in tabernaculuʒ mentis donec ipᷣe in
eterna tabernacula introducat.
De parabola ſagene. Secundum Mattheum.
Capitulum. VIII.
Rcdinauit ſaluatoꝛ in iam dictis palbolis exer
o citia hoĩm et animauit coꝛda multoꝝ.nũc ꝑ
pabolam que finem ſeculi poꝛtat:oĩim men⸗
tes abſterret et cautelam ſuadet:cum ad exa
men electõis neceſſariũ ſit venire.ad reponendum ele⸗
ctos in ꝑtibus ſummis:et repꝛobos in penis tetralibus
eternaliter includendũ. Iterum ſimile eſt regnũ ce⸗
loꝛum ſagene miſſe in mari.et ex omni genere piſcium
congregãti. Quã cum impleta eſſet.educentes ⁊ ſecus

litus ſedentes.elegerũt bonos in vaſa ſua:malos auteʒ

foꝛas miſerunt. Dic erit in ↄſummatõe ſecnli. Enbũt
angeli et ſepabunt malos de medio iuſtoꝛuʒ.et mittent
eos in caminũ ignis:ibi erit fletus et ſtridoꝛ dentiuʒ.
Hic moꝛes cudere difficultatẽ habet:et timeo exoꝛbita⸗
tionem ab alueo recto ſacre ſcripture.ſi velim illos im⸗
poꝛtune inducere.nam de ſine huius mundi et eccleſie
paralvla eſt. Et ſi nil aliud argueret mũdi finem vtiq;
ſuſficienter aſſerit lxc adaptatio ſaluatoꝛis.nec ad aliuʒ
ſenſum multa expoſitõe indiget.cum ipe clarefecerit di
ſcipulis ⁊ auditoꝛibo ſuis.d ſoliditate recte agentium
eſt iſta ꝑpabola. et in ꝑpuerſoꝛum ꝓlata terroꝛem.cum lbv⸗

ni dilanrurgpuerf detrudantur in genilen. ITIEIE
gena omnis iuſticia ſiue doctrina miſſa in mare pꝛeſen/

tis ſeculi ab oĩm creatoꝛe ab adam vſq; ad conſumma⸗
tionem id eſt in qua recte agi potuit vel ꝑccari. Cõnexa
quidem ⁊ reticulata man ſit ab eo tꝑe quo creatoꝛ crea⸗
turam condidit.cum qua ſub celo loqueretur:mec inter
ciſio facta fuit in filo.quin ſub nodis multiplicibo necte

retur.ab oꝛiginali iuſticiap circumciſionis diſtinctõem/
et locutõem patribo factamjet ꝑ legem in monte ſina.
et peructuatõem ꝓpheticamſquouſq; euangeliũ adde⸗

retur.exquo velut ex reticulato artificio eſt in nodis in⸗
ſolubilibo perfecta ſagena ꝓtenſa ſub vndis.in qua pi/⸗

— „ . P˖.1 .ł .

Moe ad huiuſcemodi officiũ piſcatõis acceſſit/Abꝛahaʒ
iſaac et iacob ſuis tꝑibus piſcati ſunt YJoſeph morſes

ges deo accepti omneſq; ꝓphete qui nõ a ſeipᷣis ſed a do

ſenſum. ſe tranſfferentes in nouitate vite ad ambulſan⸗

repꝛobantur:qm̃ huiuſcemodi piſcatio habet iudicium

tent
0
intelligẽtia elabatur interrogat.. Intellerxiſtis hec oĩa.

noſcit᷑:ſi deſicit intelligẽtia vbi veritas docet. Et nõ ap⸗

Baluatoꝛis

ſces pꝛocelloſi maris vndiq; congregantur: ꝓducenda
ad litus cum piſcatõem hoim voluerit terminare/Ad
hanc ſagenam immittendã ſub vndis ipᷣe ꝓthoplaſtus .
poſt pꝛeuaricatõem piſcatoꝛ effectus eſt.velut qui pꝛioꝛ pLDE
in hominibo nouerat dñi voluntatẽ: quam facendazet PE w
ſue ruine cautelam poſteris pᷣdicauit/Enoch etiã in ſa⸗
gena oꝛiginalis iuſticie ſemetipm et alios piſcatus eſt

et aaron conati ſunt piſcari etiqʒ pharaonẽ egiptiacũq;
ppłm:ſimul cum eis quos de ipoꝝ mambus eripere cu⸗
piebant. Yoſue et qui tꝑa iudiciaria tenuerunt. celato⸗
res legis in arte piſcatoꝛia ſtuduerunt/Samuei et re⸗

mino miſſi ſunt:artem piſcatoꝛia exercuerüt/per quos
etiam pꝛedixit dñs piſcatoꝛes alios ſe eſſe miſſurum.
aplos pꝛeintendens et ſubſequos vſq;quo ſeculum ter
minetur. Minc ꝑ hieremiam dictũ eſt. Ecce ego mitta
piſcatoꝛes ad vos dicit dñs:et piſcabuntur:nõ alia ſage
na niſi in ea quam ex filio eterne legis contextã agnoui
mus/Et in altu ducta eſt ſagena iſta.et pfunde laxata
in capturam:eo ſenſu quo in vocatõe aploꝑx dictum eſt.
ꝙ a piſcatõne piſcium eſſent in piſcatõem hoĩm cõmu⸗
tandi. Ex quibus cum fuerit impleta ſagena educitur
ad litus: vbi erit finita nilcatioſEr qm mixta eſt captu
ra rõnabilium piſcium ſicut et tatione carentiũ qꝛ non
om̃ies vixerunt vt in diuerſitate labentiũ tꝑm ſuſcepe/
runt.nec omnes habuerũt repꝛobum ſenſum.aperta fi
et lonoꝝ electio.malis etiã publice repꝛobatis/Sed hi .V 5 ð
dumtaxat eligũtur qui ab eterno pᷣdeſtinati ſunt quos =⸗ ſmrnie r
elegit ante mundi conſtitutõeʒ ſanctos eſſe: ↄfoꝛmeſq;
fieri imagini filij ſui qui electõmi diuine pꝛeſtauerũt aſ⸗

dum apte in via dei: nõ arbitrio ꝓpꝛie voluntatis:ſed de
creto et lege vocantis/Crũtamen non obſtat huic pa⸗/
ralvle queꝓ conſummatõe ſeculi dicta eſhill ingula⸗
rium ↄtinuata piſcatioſobi ſub incertitudine militan⸗
tium aliqui eliguntur adueniente coꝛpis moꝛte.aliqui

dubium ⁊ occultũ:vltima vera certum et manifeſtum
Et ex hoc nobis poꝛrigitur ſub cauto timoꝛe ducere vi e· /·o
tam noſtram.ne ſimus de piſcibo repꝛobatis: ſicq; dege
re ſub aquis pꝛocelloſi maris.vt in capturã vmamus
electamcum̃ ẽt ſagenã ẽtiam ſõ immerito virxerim dei S. g- ,. .
omnipotentẽ ineuitabilẽ iuſticiam. que abſq; alicuius
ſubterfugio cũctos inuoluet. De qua ſup pharaonem
regem egipti ab ecechiele ꝓphetatum eſt. Expandam ſu
per te rethe meũ in multitudine pploꝝ multoꝛũ. et ex⸗
trabam te in ſagena mea.·et pijciam te in terram. Glo⸗
riabatur hic quaſi aquaꝝ dñs.et ꝙ ab ipis ꝓtegeretur.
quem oñs ꝑ ꝓphetam in ſagena ſue omnipotetis iuſtti⸗
cie capere cõminatur:vt ſuper eum decernat penaliter
qui iuſte viuere recuſauit.angeloꝝ vero miniſteriũ et
maloꝝ toꝛmentũ:ſollertibo ſcripturaꝝ ſcrutatoziln ꝑa
oτ—iı-at doctozis volentis in animo audientiuʒ

—

miiino inferre doctrinã.et pᷣcauens qð ꝓfertur ne ab
Dicunt ei. Etiam. Incompꝑabilis loni ꝑditi periculũ

pꝛehendiſſe moꝛes iuſticie.germanum eſt beſtijs. Sed vey nazr⸗r ſ, —
nec intellexiſſe pſectum quiſpiaʒ habet: ſi de ſit actio cui ⸗p 7 =
tribuitur pꝛemium.Memimiad palmam ſcient ia facta
eſt aut acuitas intellectus ſi eſt amoꝛ et poſſibilis a⸗
ctio. Ygitur vt in pꝛedicatõem et actõem wniantſchꝛi⸗
ſtus õ hec omnia.Affirmant au
ditoꝛes pꝛeſio eſſe intelligentiã ad pꝛolata.que aut ad

Liber

iudicium aut ad miſericoꝛdiam intelligentibus eſt. Et
ait illis parabola per ꝑabolam cõfirmans. Ideo omms
ſcriba doctus ⁊c. . .
De paralola ſcribe periti ad patremfamilias ⁊ theſau
ratum. Scom Matiheum. Capitulum. IXx.
EVlm multas pabolas ſine interpolatõe vñs
c poſuiſſet:tanoem quod ꝓtulerat ad cuius ſi
militudinẽ faceret declarauit dicens. . Ydeo
omnis tcriba doctus in regno celoꝝ ſimilis
eſt homini patriſamilias:qui ꝓfert de tſauro ſuo no⸗
ua et verera. Habet paterfamilias theſauros ex rebus
veceribus aut antiquis.tam tranſmutabiliũ rerum et
ex vſu deficientiũ qᷓ; etiam ꝑſiſtentium. Et omne dixe⸗
rim eſſe theſaurum.qð appoſitõne quarũlibet rerum ſu
mit augmentũ:vt vetera noua ſuſcipiant. et noua vete
ribus apponantur. Aut auro ? argento aut veſtib aut
lapidibus pcio ſis.aut ex noualibo appoſitõne facta the⸗
ſaurus inſurgit:ex quo paterfamilias ſcom engentiam
noua et vetera pfert ad domeſticam curam:ſimiliter et
cum vult ex munificentia dona largiri. Non aũt theſau
rus eſſet ex veteribus ſi nõ fulciretur ex fiſcis: neq; ſiſci
et noualia pꝛeſtaret auxiſſem:ſi mihil in veteribo habe⸗
retur.ltraq; opoꝛtz ineſſe:alioquin euaneſceret ex his

que ꝓferũtur/Oic ſcrxiba peritus qin ad alios habet P⸗
ferre ſermonem.in theſauris ſapietie huiuſcemodi pa⸗
trifamilias factus eſt ſimilis:quem veterũ atq; nouoꝝ
opoꝛtec habere peritiam.vt de vtriſq; ad auditoꝛes oi⸗

ſit plena documenta pꝛeſtare Peritũs per omnia et
in omnibo et ſuper omnibus ſriba eſt ipe: qui paralo/
lice faturſin quo theſauri omnes ſapientie abiconditi
ſunt.qui vetera ⁊ noua docendo ꝓtulit.cum diſſeruit de
oꝛiginali iuſticia.quecũq; vultis vt faciant vobis homi⸗
nes:et vos facite illis.cum dixerit de lege moiſaica.quã
nõ venit ſoluere ſed adimplere. Similiter ⁊ noua edu
xit de theſauris ſapientie ſue.cum noua mundo contu
lit ſacramẽta.cum vocauit in vite nouitatẽ.eum ad pꝛe
cepta ſuꝑaddiderit noua conſilia. Pꝛoduxit vetera cũ
infernales penas aꝑeruit ad quas deſcendit peccatis ve

teribus veteratus.Noua ꝓtulit:cum nouitatẽ reſurre

ctionis et gloꝛiam vere credentibo repꝛomiſit ac
imaginem oñis ſcriba doctus in regno celoꝝ inſtruitur
vt noſcat veterem nouãq; legem:vt poſſet ex eis para
wie foꝛmare ſermonem.Et ſponſa ſponſo gratulabun⸗
da dicit.Omnia poma noua et vetera dilecte mi ſerua
ui tibi.Doma noua fructus ex euangelica doctrina:ve
tera fructus ex lege.Ena quidem eſt eccleſia ſaluando⸗
rum:ex fructibo iuſticie vtriuſq; teſtamenti.Necnon et
in doctoꝛibo et peritis ſcribis vetera et noua poma ſer⸗
uat.cum in pꝛolata doctrina vtriuſq; teſtamẽti cenſura
ſeruatur. Eletera ſeruat chꝛiſto. cum veterem munduʒ
creatum et nouum ꝑ recreatõem pie atq; inleſitanter
credit.cum patres veteris teſtamenti et nouivna ſide
collaudat.et oꝛiginalem iuſticiam in pꝛimoꝛdio conditi
onis humane in coꝛdibo hoĩm ſcriptam:ſimiliter et eu

angelicum aſſenſum pſtitit in fide ven ”õ
quidem doctus in regno celoꝝ.qui patrifamilias in the

lauris ſimilis eſſe debet:omnẽ doctoꝛem deſignat er au
ctoꝛitate cat holice docentẽ.quem opoꝛtet in vtroq; teſta
mento eſſe peritum. vt illius figuras iſtius veritates
agnoſcat. Omnia enĩ in figura contingebant illis qui
gebant ſub veteri teſtamẽto:nobis aũt ſub nouo mi
litantibus veritates explicite apponuntur. Sub vela⸗
mine vetus teſtamentũ erat.ad cuius oſtenſionẽ moi
ſes velamen geſtabat in fade.a nobis vero velamẽ ab⸗
latum eſt:qm tranſimus ad chꝛiſtum.Apłus ſiquideʒ
dicit. um tranſieris ad chꝛiſtuʒ auferetur velamen.

— rr : *

7

pꝛeterq; in pace nõ habitat nomẽ dei

ſextus

Erpedit quidem ſcribe ſollerti et nouo et veteri in audi

toꝛibus fidem aſtruere:velut ſi ſic eoꝝ celebꝛaretur in-
ductio.ex ſigno ad ſignatũ. ex coꝛtice ad medullam. ex
vmbꝛa ad ſoliditate:ex figura ad veritateʒ. ex ſermone
ad ſenſum.ex a ad intelligentiã gertane ſberinn
ritus ſcriba nõ nouis. Quamobꝛẽ ſi etiaʒ ſtet in regno
dei ſcʒ militantis eccdleſie nõ agit ſed agitur:nõ inſtruit
ſed docetur. Doctus vero rem regni deiagit · inſtruit et
aſtruit. Profert vite nouitatẽ vt in eius nouitate am/
bulemus:ſimiliter et vetuſtatẽ vt deſeramus.Omnia
noua exchꝛiſto:cũcta vetera ex adam. Vetera tranſire

cogantur:omnia ex chriſto noua in nobis fiant.Hoc ꝓ

ferat hoc ſuadeat ſcriba doctus in regno celoxvt nouis
ſupuenientibus in vigoꝛe gratie: vetera pꝛoijciantur
que ſunt ex oꝛigine cuſpe.
De parabola introducta de illo qui incidit in latro⸗
nes et reſponfione de pꝛorimo. Secundum Lucam
Capitulum. X.
Nterrogatus vñs noſter ieſus a quodam phariſeo ten
tante.ſi quis ad diligendũ eſt primus.parabolice apolo
giſauit nõ explicans quis ei pꝛoximus eſſet.ſed cui ipſe
pꝛoximus eſſe xberer aln mimo indigentibn ad imple .
tionem iuſti mandati ꝓrim eſſe debemus. Ait emm
Homõ quidam deſcendebat a hieruſalem in iericho et
incidit in latrones:qui etiã deſpoliauerũt eum:et pla⸗
gis impoſitis abierunt ſemiuiuo relicto. In tractatu
quem nuꝑ edidimus de pꝛoceſſu peccatoꝛis habunde

iſta pabola tractata eſt.ſed q́;nis minoꝛate hic pꝛeterire

nõ H us ab hieruſalẽ. auerſio eſt a pace.a vir
tute.a quiete.a templo ſacramentoꝝ dei:ab eo qð aucto
ritatem habet et veritatis rõnem. Eteniĩ iſta ciuitas re
gia et ꝓphetalis erat.Deſcenſus ab hieruſalem eſt dere
lictio honeſtatis.pᷣtermiſſio ſanctitatisab obediẽtia le⸗
gis eterne.in qua ſtantes in pace ſumus ad deum.cui
animo rebellantes pᷣtermittitur pax e cauſatur damno

ſa diſcoꝛdia.Nihil amarius nihilq; damnoſius qᷓ; ſi pax Prc

dei que exuperat omnẽ ſenſum.nõ cuſtodit coꝛda et in/
telligetias hoĩm.qua viſſoluta obeditia legis dei om̃i⸗
no deperditur.que niſi ꝑ huiuſcemodi obedientiã non

tenetur. Male ſibi pꝛouidet et ad gehennã ſe parat:qui

a pace fecit abſceſſum. Sibi omnino nõ conueniet ſia
deo diſſidium fecit.et inteſtinũ poꝛtabit continue bellũ

Nam moꝛtis habet imaginem qui diuiditur in ſeipſo⸗
Vigdebuntur etiã ſibi alij aduerſarij q;uis aſficiãtur ei

qui ꝑdidit dei paceʒ:qm nemo ſecurus in regno ſi cum
rege agitur bellum. Suſpicabitur enĩ inſidias exiſtẽs

impe⸗-

—

R—.—

etiã cum amicis.Erit moꝛe cayn vagus et pꝛofugus ſu ⸗

per terram.timens occidi.qui occidens fratrẽ ꝑdiderat )

pacem dei. Et ſemei qui maledirerat dauid cum fuge; e⸗

reta facie abſolon.a ſalomone regenteſpaterne iniurie

ſub federe vt habitaret in hieruſalẽ remiſſionẽ accepit/

ſub interminatõe moꝛtis ſialiqñ ahilla diſcederet: gGd
et factu eſt cum diſceſſit Magnüu eſt bonum diuine pa⸗ P(Ir

cis in qua exiſtens a chꝛiſto indulgentia ſuſcipit. etiam
ſi eternũ deumet patrem eius et oĩm in aliquo maledi

xit:a qua recedens merito moꝛtis gladium non euadit ꝰ

non ſolum dixerim tꝑalis.ſed moꝛtis eterne⸗

lem dumtaxat elegit dñg vt eſſet nomẽ eius in ea:quia

eſt di.qm̃ pacifici templum viuũ ſunt dei viui. Et ad⸗
uerſus ſe interpꝛetabatur dauid in pſona eoꝛum qui de

tinebantur in babilone captiui.ſi nõ ꝓponeret hieruſa⸗⸗

lem in principio leticie ſue.cum nulla ſit vera leticia po
tius omne gaudiũ triſticia dici pᷣt.miſi in dei pace fun⸗

t in ea templuz ⸗

Wieruſa, — c

detur. Et ſi hieruſalẽ pax euangelica datur.hiericho og

=ſ r A, = r I . W. 2-J

tur excidiuʒ.et maledictio reediſicatoꝛibo eius/ Itur

— ——GU

,— — —W — ę— —ð

—. —

—

—

e es

₰
.
Zwer

legemimplet in peorimo. et ſe pꝛorimo ꝓrimum ſacit.

De parabolii Baluotoꝛis

o tu quidam merito nominari non vignusſvnce abce⸗
debas quov deſcendebas: aduertere debuiſti Elt quid
in mentẽ venit quietis regionem dimittere.abireq; in
ciuitatem lunarẽ.que nunqᷓ; in eodem ſtati et et
nunq; ex aliqua ſui pte tranquillatur/ Oirandis pmiſſi
onibus agitur.vt exiſtens in domo virtutum apoſtaſiã
meditetur:ſed aut nõ cognoſcit qð hʒ:aut maioꝛi frau⸗
de pꝛeuentus ab illa recedens eſtimauit ſe aliquid me⸗
lus habiturum. Sic agitur hoĩs interius malum.qm̃
neq; interius aut exterius inuenitur exiſtens malum.
Vnde oꝛitur magna deceptio. cũ non ſit appetibile ma

lum:ſemꝑ eni itur de lonis ad bona.q;ius diſparia ſint.
Gitur nõ ſubſtantialiter ſed cũ in maioꝛe aut electõe/

pꝛeponũtur minoꝛa maioꝛibo.cauſatur hoĩis malum: et

ſit abceſſio a hieruſalẽ et deſcenſus in hiericho. Vtraq;
bona ciuitas:ſed vna in omibo alteri ſuꝑferebatur.que
melioe erat iam facta fuerat faſtidio deliberanti abceſſuʒ/
que vero minoꝛabatur in delectöõnem obuenerat.Ad
hanc imaginem om̃e peccatum cõmittitur ab homini⸗
bus in vmuerſitate bonoꝑ:etenĩ ſemꝑad minoꝛa et in⸗

am deus eſt charitas. Pꝛiuatus deo. vita pꝛiuatus eſt.
qm̃ apud eum eſt fons vite. Inter moꝛtem et vita in
bis que viuere vel moꝛi habent: mediari nequit. Meio⸗
ra poſſe inueniri toꝛmẽta:qᷓ; eo viuo et wrro pꝛiuari:co
gitatõnem et credulitate hoim ſubterfugit. Et qui pꝛe
terit aut ꝑtranſit pꝛoximũ indigentem pᷣteriet eum de⸗/
us. Et qui nõ compatitur pꝛoximo:pter compaſnoneʒ

eum iudicem ſuſtinebit.·. Samaritanus aut quidam
iter faciens venit ſecus eum.et videns miſcdia motus
eſt. Et appꝛopinquans alligauit vulnera eius:infundẽs
oleum et vinum. Et imponens illum in iumentů ſuũ

duxit in ſtabulũ:et curam eius egit. Omnia lec alle⸗

goꝛiam habent. Conflata vero in vnu actiuam charita

firma deſcendendo peccatur.ſed anteq; veniatur ad ter⸗/

minum male preſumptũ.in piculum nõ opinatuz in⸗
curritur. Mam et latrones ei ſupuenmiũt. qui paciſcam
credebat agere viam.qui ſpoliant et plagant. priuãt ſcʒ
honeſtate lonoꝝ.et mala infirmitatis adijciunt. GFiunt
mali diſpoſiti mcipiẽtes apoſtaſiam.inui ſibiliter demo
num pꝛeda:qui ſtolam innocentie auferunt.et vulne⸗
rant coꝛ et ſenſus:per quos ac per feneſtras culpabilis
moꝛs ingreditur. Et debilitas tanta ſubſequitur vt ad

ſemiſſem redigatur vita plagati/Ged ſec fõtã vitã to⸗
ta ceſſit in moꝛtem.nec ſibi tota conſtabatſſeuo ꝑſeue⸗
rante duello.vt alterã altera ex toto confligeret:ſed al⸗
teri neutra cedebat:vt amarius eſſet bellum et ſic ho⸗
mo cauſatus equa ſiquideʒ ab vtraq; vendicabatur in
ſoꝛte:nam ſicut ſemiuiuus ſic et ſemimoꝛtuus dicere⸗
tur.Ad ſemiſſem moꝛtis omiia ſpũalia mala ſiue quodli
bet exiciale peccatũ dixerim ptinere.ad vite vero ſemiſ⸗
Riicſolengfg Rbetente wwlanegtie toer um iudicio ra⸗
tionisquam omia exicialia mala rõnis durante iudicio
in moꝛtis ſoꝛtem tranſferre nõ poſſent.vt totus homo
in carne viuens moꝛtuus diceretur: Abeunt ſeminece
inflicta:infligere amplius nõ valentes.Abirxe nanq; in
uiſibilium pꝛedonũ eſt hominẽ relinquere in ea quã ac⸗
cepit animi libertate:cum omnes eoꝝ conatus frangan
tur in illam. Mon enĩ ſeꝑabiliter ipᷣam creatoꝛ donauit
hominb/quanqᷓ; depꝛedari poſſit in iure damnatis.et
confir mari a deo in ſuis beatis.vt hi mſi malum velle
non poſſint.illi vero nec aliud pꝛeter lbvnũ. Sic vero ia
cente plagato qui pacis monimenta reliquerat: Acci⸗
dit vt ſacerdos quidam deſcenderet eadem via.et viſo
illo preterijt. Similiter et leuita cum eſſet ſecus locum
et videret eum:ptranſijt. Amnia que fiunt in mũdo
accidẽtia ſunt:ſolus deus accidentibo caret. Sacerdos
et leuita viderunt pꝛoximũ indigenteʒ:cui debebant et
ipᷣi pꝛoximi fieri. Vbi ꝓximus iacet indigens aliena ope
ſed nõ omnis cognoſcẽs efficitur pꝛoximus. Nec ſacer⸗
dos ex officio nec leuita ex ſcientia:pꝛorimi exiſtebãt.nã
non ex officio aut ex ſcientia:ſed ex virtutibuſ homo dei

t ſepe qui maioꝛibo dignitatibus potiuntur. et ampli⸗
oꝛibus ſcientijs fulgent.pꝛetereunt officia charitatis.
ſRRiif mali adijciat nõ pꝛoximari pximo indigenti.
iohannem audi dicentẽ. Qui habuerit ſubſtantiã hu⸗
ius mundi:et viderit fratrem ſuum neceſſitatẽ habere:
et clauſerit viſcera ſua ab eo:quomodo charitas dei ma
net in eo. In quo nõ manet charitas neq; deus:quoni

r G anrt -r

tem oſtendunt in ꝓximum. ex ommbo quibus poſſit ma
le patiens releuari:vt nil deſit ad curam hoĩs vtriuſq; ſi

in vtroq; aut in altero cognouerit adeſſe defectum. Et 5

2 0

qui pꝛoximus ſcom rõem virtutis ad alium fieri cupit:
pꝛimo ad indigentiam pꝛoximi qo eſt ſue poſſibilitatis
impendat. Seinde ſi plus ad indigentez ptinet habere
ſubſidij.et ob cauſam defuerit iam pꝛeſtanti facultas:p
alium tñ ꝓximum ſuaſionibus et noticia pagat officia
charitatis. Et hic pꝛorimus eſſe ꝓpꝛie dicitur indigentt
Qui ergo ſaluari de ſiderat ſimiliter faciat. In hoc en
