unen guttam lucidam ſcaturire fecerunt. moꝛum nempe ſin bet.ſed ꝑꝛouidentia luctatio muniatur vt omnia ſecum (— r. -
mentdi ceritas atq; verwꝛum:claritatẽ amoꝛig eructuat. Qð penſet. ſi cum ratione conueniunt aut abipſa diſſenti⸗
abeten nigrum ſepe foꝛinſecus noſcitur interius albet.Et ſpon unt.et luctatoꝛ pꝛouidus nouerit pꝛeſtare audientiam
tyencti ſa eterni regis dicebat in cãticis· Nigra ſum ſed foꝛmo⸗ et dare repulſam. audire verbum et ſeruare aut increpa
Man ſa:vt nigredo exterius albedo interins referatur. Idcir/ re amicumac in ſacramentis amicicie ꝓpꝛium animum
tregon co ſubiungit. Nolite conſiderare ꝙ fuſca ſim:quia deco⸗ cuſtodireYllia etiam ratione luctatio in amicicia naſci⸗
r per/ loꝛauit me ſol.Multa videntur exterius hoꝛrida abie⸗ tur cum aduerſus inimicum amici pꝛo varijs euentib⸗
ſeun/ cta non delectantia humanum aſpectum/que interius loco et tempoꝛe/perſormm / verba res et arma expediat
ſubtßo a ſole veritatis atq; iuſticie illuſtrantur:et emittunt ex⸗ quandoqʒ; mouere.quod in tempoꝛalibus ⁊ pure huma
muni terius lachꝛ mam vere ſanam.Amara eKiſtalechonne nis amicicijs fieri ſepe contingit.etiam in his qui nõ li
entco guſtuiplfactui vero grata.ſepꝑe nanq; contingit ſim⸗ gantur vinculo rationis. SGecunduʒ yero chꝛiſtianam
nteveß pla res diuerſimode ſe obiſcit ſenſibus:alijs ad gratitu iuſticiam colligatis:multomagis lxc fieri iuſticia conce
oche dinem alijs ad hoꝛroꝛem. Tipice vero multa ſunt hoꝛ⸗ dit.Nam eoipſo pꝛo amico huiuſmodi iuſte mouentur .
— XWzi. e A.n .⸗
cEr Escde . 1Co =t, . - j. r.

quo iuſte amicicia colligatur Et eo iuſte amicierpugna
tur immicus.quo ab ipſo iniuſte impugnabatut ami/
cus.Nam omnis iniuiticia iuſte retunditur. et ex equo
iure repꝛobarur iniquitas.et mala facultas ꝑ aliam po⸗
tentiam iuſtiſſime refrenatur. Nan tamẽ dicimus vt .
hoſtilibus armis aut conuicijs et verbis infauſtis ami⸗
cus tueatur:amicum eius interpꝛetans inimicũ. Sed
publica iuſticdia ſub alis eius appꝛime pꝛotegit et guber
nat. Superflua ſunt duo auxilia leſo. ſivnum habet
ſufficiens: nec duo repꝛimentia competunt ei: qui ple⸗
ne ab vno repꝛimitur. Et iniuſtum eſt vt vnus idem
quantumcunq; peruerſus a ſingularibus et a publica
iuſticia damna ſuſtinuerit.ac etiam ipᷣius turbaretur pe
nitus oꝛdo iuſticie:ſi vbi ponit ipſa remediũ.alius ap⸗/
ponat antidotum.et vbi ſua virga caſtigat. ꝙ alius ſuo
gladio laniet.et quod commums eſt iuris vindicetura
pꝛopꝛijs.Abi autem iuſticia publica quomodolibet de
ficit:amicus modis omnibus ſi valet iuſte afflicto aut 4
oppꝛeſſo amicoluctetur Ferithoe moiſen gun egiptiuzʒ
iniuſte oppꝛimentem vnum de filijs ifrael occidit.et ab
ſcondit arena. Et ſcriptura dicit. Grater qui iuuatur a
fratre:quaſi ciuitas firma. Multi luctationes ⁊ pugnas
pꝛo amicis hoꝛribiles aſſumpſerunt cum expoſitione p⸗
pꝛij coꝛpoꝛis atq; rerum. Hoc experiẽtia magis clamat.
q; diſſertio ſcripturarum Per arenam wro intelligo
innumerabilem quandam grauedinem ſiue multipli⸗
cia pondera:que iubet amicicia tolerare. Et gqui de hoc
fluuio bibit: facile tolerat omnia pꝛo amico/Eircũit iſte
fluuius ethiopie regioneʒ:que interpretatur caligo vel
tenebꝛe. Vera luctatio aduerſus caliginem ignoꝛantie
depellendam:animo pꝛomptoſe munit.Et contra tene
bꝛas peccatoꝛum d iuſte amicicie vena pꝛocedit lucta
firmiſſima:vt caligo auferatur de coꝛdibus atq; de mo/
ribus amicoꝛum. Peſſimum eſt ignoꝛare amicicie iu⸗
ra et per ignoꝛantiam ſacramenta ipſius obmittere ne⸗
fas.et inter ſciolos aut ignaros veritas amicicie nõ ſub
ſiſtit. Pꝛoinde autem expedit: aut amiciciam aut poſt
contractam caliginem ignoꝛantie pꝛocul pelli. Et vt ſe⸗
pe dixrimus amiciciam veram fieri non permittunt te⸗
nebꝛe ꝑeccatoꝛum aut factam diuoꝛtiant:aduerſus que
velut flumius luctatio continuo luctare non deſinat vt
depellat Elt qutem alio ſenſu ſoquar amiciciã chꝛiſtia⸗
na non deſpicit caligatos ſenectute aut coꝛpoꝛe fuſcos:
mentes appꝛobat non etates.coꝛpoꝛa non conſiderat ſ
Virtutes.et mundalium rerum tenebꝛis inuolutos nõ
abijcit. ſi diuims cariſmatibus fulgeant. Sed magna
eſt omnino luctatio et vincere triumphus non modi⸗
cus:hominem mmundum abiectumdeſpectum vndiq;:
foꝛis ſqualentem coꝛpoꝛe fenectute compꝛeſſum pauper
tate et infirmitatis tenenebꝛis obuolutum pꝛopter inꝰ
hrentem virtutem non abiſcere. ſed in animo placito
omnia reſeruare Cũctã puriſſima eſt et occulta.et cona
tus laudabilis ſeparare in homine abiecto atq; plebeio
pꝛecioſum a vili:animam a coꝛpoꝛe virtutem ab huma
na caligine.chꝛiſtianitatem a deſpecta humamtate. inui
ſam veritatem atq; rationem a tenebꝛis mundi:vt pꝛo
pter id quod refugit ſenſus exterioꝛ:inuiſibilia lvna ſen
ſus interioꝛ non relinquat uunium ethio
Hiam circeuntem caſtrametati ſunt omnes ſernien
tes infirmis coꝛpoꝛibus lepꝛoſi aridis atq; cecis aut a
quacunq; infirmitate detentis: non abiſcientes paupe⸗
res domo carẽtes:nudos.inedia pꝛeſſos.atq; captiuos:
ſubuenientes animo coꝛpoꝛe compatientes pꝛopter ra
tionalem animam intus latentem:atq; chꝛiſtianitatis
participationemet nature coͤmunitatem. In omnib

7 ſ
„

MX½— —

quintuſdecimus

bis eſt aſrera lucta que inter has caligines tranſit et te⸗

nebꝛas: et ſuo curſu humectat et rigat. Mec ſiquidem
Virtus:animi generoſitas merito appellatur.

Ercius riuulus qui de amicicie vena pꝛoce⸗
t Qit:tigris nominatur. Ynterpꝛetatur auteʒ
Vlocditas ſiue velox. Tleſocitas celeritas aut
. eſtinatio aut agilitas in agendis eſt. Amici⸗
cia vero facit feſtinare ad opitulandum amicos.vt tan
ta celeritate vnus alteri neceſſitate vꝛgente ſubueniat

quanta ſibi vellet in articulo ſubueniri. Amicicia vero

tarda molimina neſcit pꝛocraſtinare nõ nouit. tempus
pꝛorogare non patitur.citiuolis pennis occurrit. nihil
wugo pigritie ſubijcitur ibi.et in his ſolum contrahit in
neceſſitatibo atq; placitis moꝛũ cum facultas nõ ſuxpe
tit. Vlellet qui amicus eſt fidus tam celeriter placitum
amici pſicereq; percipit auditus aut intelligit animus:
et tanta velocitate parere koſectpueſſabuenire deſe⸗
ctibus.vt nulla eſſet diſcretio inter placitum et effectũ

nulla dilatio inter adiutoꝛiuʒ et defectum. Aliquid que

ſitus pꝛeſtare amicus.non dixit expecta. ſed ſtatim ob⸗
tulit ſi poſſedit.perſonaliter expetitus pꝛoſiliuit veloci⸗

ter.et ſepe ad queſita pꝛoceſſit ineptus: moꝛam facere
in aptando deuitans. Bequiſitus ſubito nõ inquĩſiuit
cauſam:ſed plerũq; feſtine ad periculum acceſſit incau⸗
tus. Velocitas libertas eſt diligentis animi et vere ami

cantis hominis:in cuius aula nutritur amicus. Qui
de veloci flumine bibit aquam.nihil nouit ercipere ali⸗
quid agere inquiſitus:niſi turpe aut impertinens luſti⸗
cie chꝛiſtiane. In turpibus et a iuſticia chꝛiſtiana dam⸗

natis tardus neq; feſtinus eſt pꝛeſtandus aſſenſi us. Mã

iob contra ſe impꝛecatur: ſi feſtinauit in dolo pes eius.
Qui euim ad turpia inquirit amicum:nomen non ve⸗

ritatem habet amici. Si amicum habes de aqua huius

fluminis bibe.ſalomoniſq; tene ſententiam. Diſcurre

ſeſtina ſuſcita amicum tuum. que dupliciter eluceſcit.

raciter eſt amicus.Alnimam eius ſuſcita ſi quieſcit in fe

cibus peccatoꝛum.aut ſi fuerit collapſa. ermodicum

hac in re a pigritia detineri. periculum indicibile gene⸗

rat et inexplicabilem nodum. Suſcita feſtinantera vir

tute collapſum.ſuſcita feſtinanter eum quem oppꝛimit

ſarcina vicioꝛum. Etiam feſtina ſuſcitare coꝛpoꝛe iam
Poceeunaſe ſio eñim ſenſu iſtoꝛum verbvꝛum elucet
ſentẽtia. vt ſi te cognoueris in aliquo infauſto articulo

in vtroq; vomine aut in altero detineri. amicum tuum
vꝓt te ſuſcitet ſuſcitare feſtina.nullus enim tibi ocioꝛad
leuamen q;ᷓ fidus et chꝛiſtianus. Non enim tardabit ſi

abrogare poterit omne ledenset tibi pꝛoſtrato manum

poꝛriget leuatricem/Non in omni re amiciciam conue⸗/

nit eſſe wlocem ·ſed in his remouendis que moꝛes tur

pant et mentem.et illis que oppꝛimunt penaliter no⸗/
ſtrum coꝛpus:xld hec omnis moꝛa diſcrimen et iactura
grauis omnis tarditas.Amicus piger.pes lapſus tem/
poꝛe ambulandi.Qui velociter ſubuenit erectio moꝛ⸗
tis.Ad requiſita opoꝛtune tardus amicus fruſtra fidu⸗/
cia.feſtine adueniens ſtabilimentum vite: Opltulandi
et leuandi velocitas pꝛobauit amicum. tarditas vero la
tentem detexit anici maculam. MHihil velocius in ho
mineqᷓ; affectus.non enim in ſua obiecta tam cito et p
ſpere feruntur. intellectus et viſus.ſicut in amicum fer
tur affectus.qui ſi omnino eſt verus nihil habet pre⸗
terq; impoſſibile tardum. Amnis iſte ad aſſyrios

fluit. qui facture interpꝛetãtur domino vigilantes. Ga⸗

cture dei ſunt cuncta creata.ſed domino non om̃ia eodẽ

& ſr , A.ντn n

feſti
Feſtina et ſuſcita.ſi quomodolibet compꝛimitur.qui ve

mmit
enit
tiu
ſtae
E⸗
lun
jnct
hon
pon
An
keci

gun
inp

n
nole
nest
min
vele
min

E
len
A

gil
pr
M
dela⸗
lenti
rc
hoſe
core
dul
ul⸗
dum
tſaea
ede
teſu
Wh
m

etc

ſtete
u

NI
pa,
Grant
ſtnsgne
Annn
RN
ihenin
dein ero
ekenpes
elnipi
knhitn
no ſige
pPlgatun
mimas⸗
ite dſe
Kefſeti
haniäte
tuimn h
it veloee
am ſeee
nqviſuit

eſitinco e
Mrea e
us. A
ere.

Moli,
adeg
Mash
Ps eis,
ennonve
oahrins
Dilcne
teluceht.
tor gbire
niecrmte
modium
bie gene,
Merayr
ſopaimt
Pore un
m eleer
varnicul⸗
mntuo
NMra
abitſi
wanum
conver
Perotur
ler o/
tiagur
isten/
o e
n ſi
lni
erol
bintv
loetp
umnſer
en
ſſfnos
lufi⸗
newi

4

modo vigilant:q;uis ommnia ſibi vigilent. Vigilant doꝛ

mino cuncta inſenſibilia ⁊ irratõnabilia neſcienter. dei
enim voluntatem et oꝛdinationem perſiciunt.et nõ ſen

tiunt aut ignoꝛant quid in eis agat ſublimis illa maie⁊
ſtas· Eligilant domino celum et terra.ignis aer et aqua
Vigilant ſolet luna et cuncte ſtelle lucentes:et dei xo⸗
luntatem in lege poſita complent. Vigilant animalia:
indita in natura ſeruando:et conſiderationem mentibb
hominum et ſeꝑe aliqua coꝛpoꝛibus coꝛam domino cos
poꝛum vſum pꝛeſtant. Sed ad has facturas velocem
.fluuium amicicie dicimus non decurrere.Nõ enim iſita
recipiunt amiciciam: neq; cognita ratione rependunt.
Facture domino vigilantes lvni et mali ſpiritus ſunt:
qui domino inſopitis oculis vigilant. In gloꝛia buni et

in pena mali perdurant:diuinũ imperium vigilanti ani

mo facientes. Sed nec de ipſis noſter ſermo conteri-

tur.Hempe facture domino vigilantes ad quas ſermo
noſter dirigitur et quas velocitatis defluit amnis homi

nes ſunt in hac vita degentes quoꝛum aliqui coꝛam do⸗

mino ntetualigni verovi ilant pꝛauitate. οct
velocitas amicandi et ſubueniendi:facturas ſcilicet ho/

mines domino vigilantes. Qui domino non vigilant
omnia inaniter agunt: et vigilantes aliter doꝛmiunt.
Vligilare domino eſt ad ipſum de luce veritatis totaiin

tentione conu ertuet ad ipſum omni fiducia erigi. Hoc

enim modo vigilabat dauid cum eſſet in deſerto vdu⸗

mee vicens. Deus deus meus:ad te de luce vigilo.Cli⸗
gilare domino:eſt ad ioſum omni deſiderio ferri. Pꝛo⸗

pter quod ſequitur. Sitiuit in te anima mea:q; multi

pliciter tibi caro mea. Oño igitur vigilat:quiad ipſum
de luce fidei atq; veritatis ſuſpirat. et ad ipſum tota in⸗
tentione ſe tollit.Somino vigilat: qui omnem anime

atq; coꝛpoꝛis beatitudinem in ipſo ſitit habere.Homi⸗
no ſolum vigilat:qui pꝛopter ipſum ſegregatur amum
do:et anime ſimiliter et coꝛpoꝛis ſolitudinem querit et
deuitat humana conſoꝛtia:me vigilia pꝛepediatur diui
na. Hoc enim dicebat dauid oꝛans oꝛatione pauperis
dum eius anima anxiaretur coꝛam domino. Eligilaui
et factus ſum ſicut paſſer ſolitarius in tecto. Quod ſi-
ue dicatur penaliter ſiue agibiliter idem ſonat. Vigila,⸗
re ſiquidem expedit domino ſoh:ſolum et alienum fieri
ab his qui pꝛeſtant impedimenta vigilie. Qui domino
non vigilat ſibi doꝛnnt:nec dominum habet vigilem ſu
Per er ui domnno vigilat ſuos ſepꝑe ſuſcepit aſffÄatus

et cum domino loqui eſt domino vigilare. NHulia pꝛo:⸗

De Iuſticia chꝛiſtiana

ſus locutio dignioꝛ:qᷓ; cum domino loqui/ld ſapienti⸗
am vigilare cogitur qui recta gradi vult via:et qui ſapi

entiam qua regimur et beatifſicamur deſiderat inuemire

SGcriptura emim de ſapientia dicit. Qui mane vigilãt

ad me:inuenient me. Mecum enim ſunt viuitie ? glo
ria:et opes ſuperbe ⁊ iuſticia· Et paulo poſt ſubditur. Ge
atus homo quiaudit me.qui vigilat ad foꝛes meas quo

tidie:et obſeruat ad poſtes oſtij mei. Qui me inuene⸗/

rit inueniet vitam.et hauriet ſalutem a domino. Inef⸗
fabilia et incoꝛruptibilia ſunt dona.que vigilia contulit
He vero incauto fine claudamur. inceſſabili vigilia opꝰ
4 eſt. dicente domino. Aigilate itaq; quia neſcitis diem

neq; hoꝛam.Opido cogimur domino vigilare: ne nos

imperatos eius aduentus inueniat. Ideo alia ſenten/
tia dicit. Vigilate itaq;:quia neſcitis qua hoꝛa dominuſ
veſter venturus ſit. Et multa excitatio ibi agitur.vt ſer
uus domino ſuo vigilet:cum ſeruus nõ vigilans repꝛo⸗
bationem:vigilans vero beatitudinem eternam ſuſci⸗
piat. Idem alius euãgeliſta dicit. Seati ſerui illi:quos

cũ venerit dominus inuenerit vigilantes. Neſcioquid

aptius inueniri poſſit ad agenduʒ in virtutibus vitam

5“

et ad captandum eternam:qᷓ; ꝙ facture rationales do⸗
mino vigilent. Mihil repꝛehenſibile habet ſed omnem
decoꝛem poſſidet talis actus:ꝙ factura factoꝛi.creatura
creatoꝛi.ſeruus domino. lius patri. diſcipulus magi⸗

ſtro.homo deo.moꝛtalis immoꝛtali ſedula mente inuigi

lent. Nec vbi et nemim melius:q; coꝛam pꝛopꝛio facto
re factura conſiſtit.Reſpectus fiunt mutui et accipiun⸗
tur a deo excedentia ſenſum:et directiones inobliqua⸗
biles vigilanti anime a domino pꝛorogantur.c ꝑ hoc

anmicandi velocitas et ſubuentio velox: ad facturas do⸗

mino vigilantes iuſte decurrit. Nullus in amicicia eſt

gaſſiſtendus veloeius:qᷓ; qui vigilat omnium regi reguʒ

Amicus eſt regi miles eidem inuigilans:et ſeruus do⸗
mino.Amicus nullus ocioꝛ atq; velocioꝛ tibi occurrat.

ᷓ̃ eterni regis amicus. Et velocitatem amicicie chꝛiſti
ane nemo aptius recipit:qᷓ; qui chꝛiſto vigilat domino

dominoꝛum.ld neminem pꝛo quopiam expedienti et
congruo velocius eſt currendum.qᷓ; ad facturam domi
no vigilantem:nouit enim iſta conſulere cautius. pꝛo⸗
pter diuinas quas ſuſcepit in vigilia theoꝛias.Aid nulli⸗
us conſilium acceditur tutius.qᷓ; ad eius qui vigilan/
do ſtudet ſub domino.Et vellet in periculis melius oꝛa
tionibus qᷓ; rebus ſen ſibilibus ſubuenire:quibus etiã

validius qᷓ; armis tuetur configientem amicum/Ha⸗
Kearm

bet pꝛotinus talis vigil aſſiſtentes domino angel
choꝛos in amicos. Amicantur emm ex eoꝛum lbonitate
nature:ac etiam quia diligunt cui aſſiſtunt ei quem no
uerint domino vigilare.Amici vero ex iure amici iuuãt
et pꝛotegunt amicum:alium iuuantem et pꝛotegentez
amicum. Vide igiturqᷓ; ſit pulchꝛa concoꝛdia:vt lepedi

cta velocitas ad facturas currat dommo vigilãtes/i
vero aliam interpꝛetationem lequi tentabunus.im ean earn,

dem pulcritudinem concoꝛdie redundabit. Anterpꝛe⸗

tantur etiam aſſirij directi ſiue dirigentes: dilecti ſiue
diligentes. Directi quippe quoꝛum vie a dño dirigunt᷑.

a quo dirigi petebat dauid dicens. Dirige in conſpectu
tuo viam meam. Vere directus eſt:cuius via coꝛã dño
et a dño eſt directa. Directi ſunt quos in veritate ſua

dñs dirigit.Quod etiã plalmiſta petebat. hHirige me

in writate tua. Inobhquabilis eſt veritas dei. qui diri
guntur in ipſa.ſunt omnino directi. Omnis ꝓfecto via
tendit in obliquum et tenebꝛas pꝛeterqᷓ; illa quam dñs
dirigit:et ſcripture ſue aut ſua ſpeciali reuelatõne oſten
dit.et omnia ſubiacent falſitati.niſi que veritas diuina
pluſtrat.qui vero in via dñi et in ipſius veritate dirigũ

tur. directi ſane vocãtur. Et in puerbijs dicitur. A dño

diriguntur greſſus viri:nõ ab alio ſeu a ſeipſo.Et hiere

myas dicit. Mon eſt in hoĩe via eius.neq; eſt viri vt am

hulet dirigat greſſus ſuos. Vliri directio etiã in altiſ⸗
ſtmis virtutibus eſt.quam directionẽ p ſuis charis op⸗
tabat aplus dicens.Oñs aũt dirigat coꝛda et coꝛpa vt᷑a
in charitate dei et patientia chꝛiſti. Vn charitate directi
ꝓcedunt directe.qꝛ in ſuperna gradiuntur. Patientes

ſunt pfecti.quia patientia opus ꝑfectum habet. Dirigẽ

tes aut ſunt qui alios thxoꝛia et actu dirigere in omnẽ
iuſticiam atq; in ſupna nouerunt Dilecti et diligentes
hi vocantur.qui a dño diliguntur.et ipᷣm vt traditũ eſt
ſancto mandato totis viribus diligunt.et a primis ſe⸗

cundũ virtutẽ diliguntur et ipos diligͦt wlut ſeipᷣos
iuxta mandatũ dñi.ad quos fiuuius wlox de paradiſo
amicicie iuſte decurrit. Vlirtus vero que in hoc fluuio pᷣ
ſignatur.pꝛompta libertas animi appellatur.
Capitulum. X XIII
AVlaartus euſrates dicitur qui creſcens vel fru⸗
q Qgifer interpꝛetatur:cui nulla regio attribuntur
ad rigandum.Aut qꝛ notam babebat ſecunduzʒ

. X
„2 . . . . 8

d

„

en

—

Tiber

ſtcriptoꝛes:aut vniuerſalis fertur eſſe circũitus. Si no
tam habebat:hec ſiquidem erat regio chaldeopꝑ Si we
ro vniuerſalis: pfundioꝛ eſt intellectus. Sed notam di
mittamus ad id qð ad circũitum ſibi regio nõ attribui
tur intendentes: videntes pꝛimo qnid ſit tropologice
iſte fluuius in ſeipſo Omne qð creſcit ſupꝛa id qð eſt.
facit augmentũ.et ab eo quod eſt in aliud quod nondũ

.*

eſt tendit.Augetur aliquid vt ſenſu ꝑcipimus: quanti⸗
tate continua vel diſcreta. Similiter et doloꝛes in coꝛ
poꝛe amenitates:et ſenſuales potẽtie intenduntur et
remittuntur. Anuiſibiliter aũt affectõnes animi ma/
gis et minus qñq; ſuſcipiunt.necnò et naturales aĩe vi
res augmentũ ꝓceſſu etatis habent. Tirtutes vero ſe⸗
cundum gẽam menſuram donatõnis chꝛiſti in ampli/
us ſere pcedunt. Ooꝛro et apli augmentũ fidei quod⸗
dam ſemel a chꝛiſto dño petiuerũt dicentes.Adauge no
bis fidem/Gluuius qui egreditur de amicicie vena qui
creſcens interpꝛetatur eſi rationabile amoꝛis augmen⸗
tum. Supꝛa enĩ diximus: de amicicie vena eſt ratio
diligendi. Munc werro id quod in amicioa creſcit eſt rati
onabile amoꝛis augmentuʒz:rõnabiliter nanq; additur
p augmentuʒ plus amoꝛis.vbi pluris noſcitur eſſe vir⸗
tutis:vt ſi pꝛeter id quod pꝛius in re diligebatur amicꝰ
inualeſcit in hoĩe virtus:ſic ad ad eum amoꝛ inualeſcat
pampliuſ.Nam qð eſt pura ratio diligendi ſi creſcit erit
vera ratio plus amandi.Ac ꝑ hoc amoꝛ pt᷑is ad filiũ cre
ſcit:ſicut eum videt ꝑ molem coꝛꝑis etatem tꝑis ꝑ ꝓbi
tatem aliquam animiq; virtutem augeri. Et dñs ſer⸗
uum magiſter diſcipulũ. xex militẽ diligunt pamplius
et augmentant amoꝛẽ. ſi eos in ſuis decentijs ſupꝛa pꝛi
ſtinum moꝛẽ viderint auguſtatos. Qm̃ ſi ad rõnabile
iuſtum ⁊ verum cuiuſpiam virtutis augmentũ ꝓ poſſe
nõ fieret amoꝛ vehementioꝛ.deſtrueretur ratio diligen⸗
di. quia qð eſt ratio ſimplicis eſt et magis/qð eſt magis

ſimnliter fit et maximi.ad id tantũ vna et inuariabilis.

et inuiciſſitudinalis ſit ratio diligendi et augmentabi⸗
lis atq; indeclinabilis amoꝛ. qð in ſe nulla rõne detri⸗
mentum ſuſcipit vel augmentum. Et hoe ſolu deus eſt
que ſemꝑ diligendi ratio manet ſimpla. et augmentan
di amoꝛẽ nulla eſt ratio. Impᷣtermiſſe atq; inexceptua⸗
te omniq; iuxre omniũq; diligentiuʒ: ſibi totus debetur
amoꝛ. Supne vero virtutes et angelice ptaãtes et cele/
ſtis patrie ſancti ciues immutabiles facti ſunt ꝑ gram
non ꝑ naturã.qꝛ confirmationẽ a dño acceperũt.ad eos
tñ diſpariter qᷓ; ad deum inuariabilis eſt ratio diligendi

et augmentandi amoꝛẽ.q;uis vnus magis q;alius me

ruerit diligi et hic et in celeſti patria honoꝛari? Moĩes
vero degẽtes in valle miſerie qui variabiles ſunt ficut
in virtutibo detrimentũ ſuſcipiunt ⁊ augmentũ: ſic iu/
re ad eos remittitur ⁊ intenditur amoꝛ. Rõnalis ⁊ iu⸗
ſia eſt amoꝛis intenſio vel remiſſio et augmentũ et de /
trimentum.ſi hmõi qualitatibo variatur ratio diligen⸗
di. Succreſcunt riui ſub oꝛiginals fontis augmento:
et ſub ſuo detrimento decreſcunt. Sic ſi pꝛima varia⸗
tur ratio diligendi augmentum ſiue detrimentũ iuſte
ſuſcipiens.ſic fiet intenſio vel remiſſio in amoꝛe. Hec

ſiquidẽ ratio exceptionẽ nõ patitur: etiam ſi dum in-/

uariabilem rõnem dicimus diligendi rũgifer eſt ami
cicie fiuuius. Multũ enĩ fructum affert his qui noue/
runt chꝛiſtianice amicari. Gructus eſt iocũditatis.quia
qui inuenit amicũ inuenit theſaurum Jocundatur eni
mens inueniens pꝛecioſa defoſſa. Nihil pfecto iocundi
us in moꝛibus cõuiuendi:qᷓ; ſimilitudo diligentiũ ani⸗
marum. Gaudent ſepe hoſes ſi vident ad eos affici ani⸗
malia que nutriunt:auiculas quas ꝓpꝛiſjs manibus pa

ſcunt:in quibo offiino eſt diſſimilitudo nature. Nec aio⸗

nintuſdecimus

rum poteſt ſimilitudo cognoſci.vbi altera pars huma/
na rõne pꝛiuatur. Quantomagis humanus ſpũs exu
tat:ſi ſpeculum ſin habet. Huus iocunditatis fructum
fluuius iſte poꝛtat:etiam de his quoꝝ nulla fuit viſiua
noticia neq; mutua conuerſatio. Multoꝑ enĩ memoꝛia

vſq; in pꝛeſens virtutibo pollet in ſulcatis caracterib

aut relationibo antiquoꝝ.quibus amicatur animus au

diens ſi fuerit virtutis amicus: et exultat in his que

dicta ſunt ſibi:qm̃ digna ſunt vt tradantur amoꝛi:ſue
aboliti ſint a vita ſiue locoꝝ ſpacia diuidant virtute ful

gentes, Eoꝛum auͦt cum quibus lingue diuerſitas con
uerſari nõ ſinit.fructum iocũditatis accipimus ſi quo⸗
modolibet cognouernnus virtute clareſcere:atq; leta⸗

bitur animus in eoꝛum aſpectu etiã ſi moꝛum nulla ꝑ⸗
ticipatio fiat.Amicatur natura humana er oꝛdinatis et
pulcris.et his que aliqua inſignitate reſplendent.et ſi
ratione ſenſuq; careant:decentius aũt his qui lumine

rationis inſigniti pcedunt.pamplius aũt ſi choꝛuſcant
virtutibus chꝛiſtianis:quia ad hos etia ſiue conuerſati⸗
one ab impoſſibilitate phibita ſiue aduerſitate Ingue

negata fieri amicum chꝛiſtiana iuſticia iubet.et fructu

iocunditatis repoꝛtare de rectis. Qui enĩ de omni lau⸗

dabili et virtuoſo bono nõ gaudet:nõ recipiatur in ami
cicia chꝛiſtiana non ſcom chꝛiſtianam iuſticiam ſieri.qꝛ
deceptus eſt. Non vſum hoĩm in exterioꝛi ſenſu ſed vixx

tutem inquirit chꝛiſtianus amicus/berioꝛem verop
fert fructum vene benedicte atq; amantiſſime fluuius:

vt qui de ſeipſo ſitientem impleuerit animã curſu ter⸗

minato vite pꝛeſentis celeſtia regna ſuſcipiat:celeſtium

ciuium in ſuperis factus fruitiuus amicus.Huius flu⸗

uij tipo equitas deſignatur: que omnibo eſt ſeruanda:

que amoꝛẽ augmentat et minuit ſicut ipſe vocatur. Et

fructum affert pꝛeſentis vite piter et future.cui nuila
ſpedalis tribuitur regio ad rigandum: quia ipſa omni⸗

bus eſt cõmunis.ommbus debetur neminem excludit
iuxta dignitatem inherentem magis et minus omnib-

ſe coaptat. Marẽ aũt vbi ſe colligunt amiocie fluminag
pulcritudinẽ dixerim vniuerſi.non ex eo ꝙ amarum ſio

ue ꝓcellis nauigantibi minatur et efficit ſepe naufragi⸗
um.nec eoꝙ aliud confert incõmodi malecautis.ter⸗

ret ex eo ꝙ ſpacioſum eſt. ꝙ impꝑſcrutabile ꝙ immenſu

rabile.ꝙ terram cingit et peius venas fluit ⁊ defluit.et
ex eo ipſa terra fundata dicitur.quam eſſe mare intelli⸗
gentia et experientia et ratio dubitare non ſinunt/exeo
ꝙ omnia flumina recipit et remittit.ſed necaugetur re
ceptu et emittendo minuitur:ex eo q dictur equoꝛ ab
equalitate quam fluctibus et ventis quieſcentibo oſtẽ⸗
dit. Elere in equalitatẽ imo equitateʒ cheiſtisne iuſticie
flumina vere amicicie ſe colligunt:et ab ipſa refluunt
vt decurrant.et pꝛimo ererunt vt fluerent.Mõ ſic ami
cicie vena que eſt ipſa ratio diligendi:que vena ꝑ flumi
na diſpartite decurrit. Ratio autem diligendi vera: in
iuſticia chꝛiſtiana fundatur. Et nihil ipſa iuſticia equa/
lius imo equius inuenitur.cuius fabꝛili linea omnia co
equãtur:aut reſcindendo ſuꝑſuum aut intendendore
miſſum. Mare dicimus ex auctoꝛitate ſcripture cõgre⸗
gationem aquarum:nam in geneſi legitur. Congrega⸗
tiones vero aquarum appellauit maria. Congregatio⸗
nes aquarum congregatõnes ſunt pplox. Vnde in apo

calipſi dicitur. Aque multe.populi multi. Acꝑ hoc iſte p

tinus eſt totius chꝛiſtiane amicicie finis. Et in hoc ma⸗
re ſui amnes defluunt.vt congregatio ſub chꝛiſtiana iu
ſticia fiat oim ꝓploꝝ etiam hoim ſinguloxꝝ: non tm̃ coꝛ⸗
poꝛibus qᷓ; moꝛibus.non tantũ ciuitateq; mente.non
tantum conuerſatõe qᷓ; directõe viriutis vt ſub ſceptro

iuſticie chꝛiſtiane dirigantur boim moꝛes ſub potatõne

fum
pum
amo⸗
bli⸗
amc
fnat⸗
ntoo
up
ſactus
ttadit
imn
ſopn
amal
tisot
etmo
mut
gann
clloit
ſtiade

Pnh

geſti⸗
eſſen
ctis.
mnac⸗
chi

wuſcane
Werſatin
demgne
t fnen
omni ha;
turinem
mnſeni
Nnn
he uia
Schrin e⸗
ER
nus,
Kunnte⸗
Mat E
, ai nle
Upomni
em erchict
moonnh
Ge fomina
ummunf/
enunſngi
Cultister
pimmmentl
dſutet
areintelit
inuntere⸗
augetarſe
requornh
rlpoſi
nenuſtce
one
göſmmi
mofumi
ciperunn
cn d
Lonmaco
ngencore
recige⸗
Cunt
egmne
enN
loclſeg
lloem
iſtuni
ntſicn
ibſepre
woeniͤ .

fſuminum ꝓgredientium de amicicie wena et ingredien

tium in congregatõne pploꝝ et hoĩm ſe amicantiam in
amoꝛe infallibili ꝓpter chꝛiſtũ vinculatoꝑꝝ nexu inſolu
bili ꝓp:er deũ:tenentiũ intentões ⁊ reglas ⁊ rões quas
amicicia chꝛiſtiana ſub chꝛiſtiana iuſticia tradit.vt cõfir
mato mundi miſterio ꝑegrinus in carne ꝓplus cum ſpi
rituali ſemꝑ plo congregetur in regione viuox in luci
fera patria ſub conditoꝛe omniũ: atq; ſub eo qui nobis
factus eſt amicus carnem aſſumens degens in mundo

traditus volũtarie moꝛti.ab inferis rexoꝛtans antiquiſ⸗
ſimam tetralium pꝛedaʒ:penetrans celum. reſidens in
ſupꝑnis:a quo beatitudo eſt hominibo optata: que ſitaq;
a multis a paucis inuenta ꝓcedit:ſolũq; ab illis adul/
tis obtenta qui chꝛiſtianam amiciciam vel quaſi animo
et moꝛibus tenuerunt.ſeu in illa diem clauſerunt extre
mum. ſeu ab illis quos moꝛs adhuc virtutũ et vicioꝛu
ex animo incapaces ſub innocentia baptiſmali ab hoc ſe
culo in aliud tradidit.necnõ et ab illis quos ante chꝛi⸗
ſti aduentum ſuis iuſtiſſimis et occultis modis diuina
ꝓuidentia ſaluos eſſe decreuit:ſiue quos ab eterno pꝛe⸗

deſtinauit confoꝛmes fieri imaginis filij eius.et ſaluos

eſſe miſericoꝛdia ſua.remotis ꝓpꝛijs meritis vel adiun⸗

ctis. Hec modica ſermone inculto de amicicia chꝛiſtia⸗
na conſcripſimus. ad veritatem amicicie oſtendendam

cui tractatui in dño finem damus.
Explicit bꝛeuiliber de amicicia chꝛiſtiana.

Incipit liber de iuſto iure dominij et moꝛibus domi
nandi. Quod iuſta ratio dominandi varie mundo
piffuſa non eſt ex hominibus ſed ex do.
Capitulum. XXIIII
Pſa vtante noſiro loquendi genere p
tulimus uuſticia chꝛiſtiana dominos
cum ſeruis.ſeruos cum dominiſ. reges
i cum populis. populos cun᷑ regibus oꝛ
Aiinare cõſueuit· Sed necveros dños
dixerim ſiue reges:qui pꝛeter domini
omnium voluntatem Wieelis
lis aut hominibus ſingularibus pꝛeferunt:nec vero n
iham talibus ſuperioꝛibus paruerunt.
Nam gmm repꝛeſvnſioni ſubiacet et vltrici pene tradẽ
dum eſt.quod in vmuerſo agitur in dominis atq; ſer⸗
uis regibus atq; populis contra vel pꝛeter voluntatem
omnium regis regum. et oĩm dñi dominoꝝ qui mun/
dum a ſe conditum ſui nouiciatus tꝑe ſecundum regu
lam oꝛiginalis iuſticie regi rxoluit.quam miris ęt occul⸗
tis modis in coꝛdibus hoĩm inſeruit:in inobedientib-
multis in obedientibus paucis.Tempoꝛe vero quoa ſe
mundus etateʒ ſue pueritie atq; nouiciatus excuſſerat
deceptõnibus traditus coꝛruptiuis:quaſi petulans ado
leſcens interijt. Qm̃ ſacra teſte ſcriptura. omnis caro
coꝛruperat viam ſuam:et cuncta hominis cogitatio pꝛo
na erat ad malum. Quamobꝛem lfluuius directus eſt
cuius adoleſcentia non vſq;quaq; a diuina pꝛouiden⸗
tia derelicta. Noe octauus iuſticie pꝛeco diuinitus cum
quodam humano artificio ad eius eruditionem et re⸗
pꝛopagatõem atqʒ ſolamen reſeruatus eſt. ꝓpter quod
deus innotuit naſcentibus ceteris oꝛiginalem iuſticiaʒ

quam ſeruari voluit a ſuis pꝛecedentibus cunctis dein

ceps ꝑ crcumciſionem et legem atq; euangelicam do⸗
ctrinam. mundum velut hominem etatibus variatum

roluit gubernari:vt nullum tempus laberetur inane.

quo regula regiminis ꝓ dñis ſubiectis pꝛeſto non eſſet
cum qua legitimi dñi atq; reges pꝛeterqᷓ; vſurpatoꝛes
et tiranni nequiſſimi haberẽtur.et eis voluntarie obſe⸗
quentes culpabiles tenerentur. Ygitur iuſtum ius do⸗
e ton! c —
12NA-, „ WLerri 2 . .
äs
2 rn 2 r) 6 Srbe.

— . —— J1 2. —

20 J r

l et piſces maris:qui perambulant ſemitas maris/Ac

pmanere:et terroꝛe legis et regis humana frenetur ini

minancdi atq; dominij non eſt ex eoꝙ ab bominibug in? M.de ſen 52-e,
ſtituitur. aut agitur ſed ex eo ꝙ a diuina lege coõceditur
aut permittitur a quo iuſte regentes iuſti vocantur do /
mini et irrepꝛehenſibiles obſequentes

M vera ratio dominij in ſolo deo non acceſſoꝛio ſed
eterno iure con ſiſtit. Capitulum.XXV
Ed iuſtum et irrepꝛehenſibile atq; pꝛincipa, S. A lL e, 2
s le dominium eſt in deo. nullo acceſſoꝛio ire „ 1D
miſi ex eo ꝙ deus eſt:nec ſibi aliunde compe/ WKSZ
tit ius dominandi rebusa ſe creatis niſi ex
eo ꝙ creauit. neq; creatõem ſibi credimus attributam
neq; deum eſſe ſeu id quod eſt. Ex eo enĩ quo eſt.et cre⸗
atoꝛ eſt.et dominus creatoꝛum.qui dum voluit in crea
tionis pꝛoceſſiſſet officium:per pꝛophetam pꝛeteritoꝛuʒ

—

non eſt niſi cum creauit homineʒ dominus appellatus

Nam tantum dicitur.in pꝛincipio creauit deus ⁊cc. Et
in pꝛimo ſecundo tercio quarto et quinto die ſolum cre
ando pꝛedicitur duus. um autem hominem ad ſui ſi, -r= . (, n, ⸗
militudinem in eſſe pꝛoduxit.pꝛofertur dominus deus n-
vt dumtaxat ad hominem ſub celopoſitum cognitio dᷣ
mini pertineret:et cognoſceret ipſe ſolum ſub celo ſuu
ſuperioꝛem qui eum de nihilo in eſſe pꝛoduxerat et ve⸗

ðõs

neraretur et adoꝛet et coleret:atq; ſubderetur ei ſub iu

go iuſtiſſime atq; mitiſſime ſeruitutis:nec in aliquo ſi/⸗ ⸗ — .. S Wras
bi dominium arrogaret niſi pꝛout accepiſſet ab eo qui Mπ r a.

eterno iure creaturis ommbus dominatur. qui omnia

irrationabilia et inſen ſibilia ſibi ſubiecit:et ipſum om R
nibus pꝛetulit dignitate vel vſu. Minoꝛ tamen fuit cõ
ditio hominis qᷓ; angeli: ſed ceteris omnino ſuperioꝛ.

Moiſeset dauid. equis tubis hanc ſententiam reſonãt

Vinoꝛaſti eum paulominus ab angelis:gloꝛia et hono
re coꝛonaſti eum:et conſtituiſti eum ſuper opera manu⸗ .
um tuarum.Omnia ſubieciſti ſub pedibus eius oues
et boues vniuerſas:inſuper et pecoꝛa campi.volucres ce

per hocadam pꝛimus homo eductus ineſſe ſoli deo fa⸗
ctus eſt ſubditus:angelis ſonus:qᷓ;uis natura coꝛpoꝛis
minoꝛ.ceteroꝛuʒ vero factus eſt dominus. ea ſcilicet di

gnitate qua factus oſt ad ſimilitudinem dei. Et iſta irra

tionabilia et inſenſibilia deum habent creatoꝛem. ho⸗

minem vero dominatoꝛẽ et vſum capientem,/ vt er hoc(: C,DCL
qui ſuo peccato tranſeunt in ſimilitudinem lecoꝛum ia · e .
pꝛa ſe dominium ſentiantdei ſimilitudinem recte ſer⸗

uantium.et ſepe quod grauius ſimilium peccatoꝛum
HMec eſt vera iuſticia:vt homo dei ſimilitudinẽ ſuo pec

cato xſoaſai ſupe ſe toꝛrentem ſentiat ſimiliter des/

Mcuſpa inequalitatem dominij et ſubiectoͤnis in ho
minibus pꝛocurautt. Capitulum. XXVI

Ec poteſtatem accepit in ſociam et conſoꝛtẽ
teſt 1
n quam de ſua coſta foꝛmauerat.qui eum deli Q — — 9—
mo terre creauerat. niſi cum amt domino ö‚ -

peccauerunt. vt credatur magis homo alteri

homini ſupponi multatõne peccati:q; lege oꝛiginalis iu

ſticie.Oed quod ex ꝑecccato pꝛouenit in parentibus pꝛi
mis regnante lege peccati.factum eſt iuſticia in ſubſe⸗
quentibus poſteris meritoͤexigente oꝛdinis iuſtupt vbi
regnat iniquitas ibi ſit inl bominibus inequalitas.et al
ter alteri ſubdatur. qui amoꝛe bonitatis noluit innocẽs

quitas:ne mnnocentiam et viuendi oꝛdinem ꝑturbet im
pꝛobitas. Nam ſi ſubdita deo ſcom iuris eterni exigen⸗
tiam humana natura manſiſſet: facile obedientia pomi

titiguſtatione non fuiſſet obniſſa. Sic etian ſiſer, Ddunmtarati paterfztmil a0 ſiis cobabitatoeibv woinina

uata fuiſſet in naſcentibo poſteris. vt extitit poſita parẽ batim iure naturalis iuſticie. qua erat illius mundi no⸗
tibus primis:nequaq; vominatõnis et ſubiectõnis ine uiciatus arcendus atq; regendus: quo iure dum viue⸗
è Ganchs ftutfſei Afſ ſicus eterno iure dominanti bat equiſſime omnibus de ſe natis pꝛeferabatur adam:
C. C.rA „ r .. pꝛincipi humiliter ſubderetur: ꝓculdubio abſoluere/ non in vltione cõmiſſi ſceleris ſed in verbali phibitio⸗
tur a ceteris.q;uis ob culpam radicis ita omnis ſit da⸗ ne crummis et cõmendatione virtutis/ Neq; cayn pꝛi/
mnata ꝓpago:vt nec innocentia tueri potuerit coꝛpoꝛa mum conditoꝛeʒterrene ciuitatis reperimus illam fir
innocentum:qm̃ ſaltim ad ꝓbationem virtutis ipſius⸗ maſſe legibus aiq; ſtatutis: quibus reſpublica pꝛoficit

Rnogmentadineren emigah n ui Sine et remouetur iniquitas que confundit Cotuit tamen

mna paterentur. tamen ab ipſo deo ꝓpter virtutem cu⸗ q́uis nulla ſcriptura commemoꝛet: pꝛeter legem oꝛigt
ſtodita rationalis anime nirtate reharseurſct immoꝛ nalis iuſticie ſibi placitis legibus at conciuibus oꝛng
talibus et tranſitoꝛijs dominationibo ſepe videmus.ꝓ re quam condiderit HS nceiuſ; ſequa
ſupioꝛ obediens minoꝛibus non ſubſtat obnoxius. Se ces ab ommi iure iuſto dommna idi atq; obediendi omni
us omnium creatoꝛ et dñs non pmiſiſſet hominem ho no pꝛeſcribimus: qm̃ dati ſunt in repꝛobum ſenſum.
mini ſuperferri pꝛo poteſtatiuis caſtigationibus inferen Miec ad di electum wpulum ſpectauerunt:quox omm:
dis: ſi non ipſius edictum vuceretur ab homine in con? (um caynitarum generatio diluuio eſt deleta. In his ve
kenorume 8 ins ſepe in bonis tpalia mala euenire ꝑmi/ ro qui ad i populum ante generalem cathxe inumg .
ſerit: non ob meritum ꝓpꝛij criminis.ſed ad eramen vir tinere noſcebantur. gladius alius non eſt ad regimen
tutis aut merito damnate ꝓpaginis:quo iuſte durante pite appoſitus.niſi qui iure naturalis atq; generalis iu
