cõtemplatione ſuſpenderet tenebꝛas induxit in medijſ
ſplendoꝛibus ſuꝑer terram. nõ ſolum iudeam ſed vm/
uerſam:vt aduerteretur non eſſe ſine magno miſterio:
qð tam inſolitum videbatur. Non fecit tunc tenebꝛas
vt moꝛe ſolito homines doꝛmitarentſed nõ vt vagan⸗
tibus oculis ingrederentur ad mentes.Fecit tunc no⸗

ctem nõ ad nocendum vnde noxappellatur.ſed ad me⸗

ditandũ pꝛopinquis atq; remotis. Oꝛoinde per ommia
mundi dlimata illa obſcuritas fuit in libꝛis annalibus
ac tempoꝛum geſta cõtinentibus annotata. Et cum apo
ſtoloꝛum et cõdiſcipuloꝛũ chꝛiſti pꝛedicatio per terrarũ
crebreſceret oꝛbem:exilla obſcuritate multoꝛum claru⸗
erunt mentes.cum in pꝛedicatione ipoꝛum cõcoꝛdiam
facti agnoſcerent pariter et verweuʒz. DHe quoꝛuʒ nume
ro fuit dioniſius ariopagita vt er apoſtolicaruʒ actionũ
littera cõpꝛehendi poteſt et ſideles hiſtoꝛie narrãt. Agi⸗
tur nõ fecit deus illas tenebꝛas vt tenebꝛe diu eſſent cũ
ſcriptura euangelica racitat cõfeſtim fuiſſe remotas.ſed

quartus

ideo fecit vt in poſterum generarẽt hominibus clarita⸗

tem. Mon eſt nox vt noceat:ſed vt pꝛoſit ad vitam.HNõöÿ
eſt not vt ſemper ipam homo doꝛmiedo pertranleat.ſed
vt quietus nõ ſit ſuſpenſus:mõ videns coꝛpoꝛalia ſpiri⸗
tualia cõtempletur.nõ videns terrena intueatur cele/
ſtia:nõ videns homines cum angelis choꝛum faciat.im
motus pedibus affectibus gradiatur.quibus ſolũ igmi
tis atq; irreuerberatis appꝛopinquatur ad deum.Ac per
hoc bone ſunt tenebꝛe coꝛpoꝛales:ſi in eis lux eterna cõ⸗
quiritur. Gona norx et fallit regula diriuantiũ:quia ipſa
pꝛeſtat aptitudine contemplanoi. Et cõtemplarn opus

chꝛiſti erat in ceſerto. Mon eſt ſcripta itteris cõtempla

tiõ eius:ſed ſcripta eſt in talibuaiuſti coꝛdis et in mem
bꝛanulis fides.Calia cõtemplabatur qualia vecebat ſi⸗
lium dei:et hominis cõtemplari.Non pigritemur acce⸗
dere ad deſertum ſi nõ coꝛpoꝛe ſaltim mente:ad cõtem⸗

plandũ diuina tempoꝛe noctis ſimniliter et diei. Aut diꝰ

em pꝛo diuinis quiete agendis vertamus in noctẽ: aut
ipm altis contemplatiomibus mediocribus et infimis
tranſigamus. Altas dixerim trinitatem que circa ipaʒ
ſunt pꝛout ſe fideliter et inueſtigatõne poteſt noſter ani
mus ipᷣius adiutoꝛio ſurſum fieri.ac etiam aſſiſtetes in⸗
tellectuales ſubſtãtias cum ipa.mediocres que nos ſu⸗
mus circa nos ſunt bona nature ⁊ gratienſimas ipos
Damnatos et iniquitatũ faſciculos depꝛimentes: Tigi⸗
lia oꝛationẽ eduxit in lucem/MNam ſi verio
chꝛiſti ſententiam ſunt in ſpiritu.quia deus eſt ſpiritus
et tales querit.non in monte vel tempo in nocte apti⸗
oꝛ ſpiritus:in die aptius coꝛpus:Et ieſus ductus eſt in
deſertum a ſpiritu vt in ſpiritu oꝛaret. ſpiritu viueret.
ſpiritu ambularet.ad ſui veram imitationẽ cetera mem
bꝛa trahens: vt in veſertum eamus ductia ſpirtu. Tli⸗
gilemus ſpiritu.viuamus ſpiritu.ambulemus ſpiritu:

et deſideria carnis non perſiciamus:me a ſomno turpi⸗
ter immergamur ed habet ſoctutna vigilia tim fidif-

nocturnos ſimiliter habet et gladios. In canticis dicit᷑
vmuſcuiuſcũq; enſis ſuper femur ſuum pꝛopter timo⸗
res nocturnos.Timoꝛes nocturni a demomb immit⸗
tuntur.vt aut homo nõ ſurgat aut pauefactus cõſociuʒ
querat qui ad ſecuritatem erit remedium:impedimen⸗
tum tamen erit diuinoꝛum cultuum ob reuerentiã in⸗/

noteſcendi aut reuerentiam cõturbandi.aut ſuſtinebit

illuſiones fantaſmatum ſcriptuſq; coꝛpoꝛum ſentire ſi⸗
bi videbituninhoeriditas capilloꝛuʒ ſepe ſiet. clamoꝛ cõ
fuſus mterdum diſtinctavox audietur.impulſiones coꝛ
poꝛumq; cõtactus ſentienturqui a ſpiritibus fieri per-⸗
hibentur.et iluſiones ipoꝛum doꝛmientes etiam ſen⸗
tiemus.et multa ſimilia cum his ſepe ſient. Nouerũt
enim maligni tempus nocturnum aptiſſimũ diuinis

thorijs.quod conantur eripere per ſomnum. aut in vi

gilia ↄturbare.quia in matutino interficiebat dauid o⸗
mnes peccatoꝛes terre. Diſponebat ſane in nocte iudi⸗
cia.quia rex erat vt malefici et iniqui nõ viuerent ſuper
terram. Sed oꝛandum eſt et inquiete noctis mens hu
mana cõſideret quomodo vitia propellat.reuocet vir⸗
tutes caſtiget mala peracta. et malum impumtum in
ipſa non ſinat.Contra demones peccatoꝛes lachrymis
et obſecrationibus interpellant ad dominum. Et idem
dauid dicebat. In matutinis meditalvꝛ in te.quia fui⸗
ſti adiutoꝛ meus.Er quibus irritantur demones exatã
tur furie infernales ad nocturnos inferendum ſepe ti⸗
moꝛes/Ded ſũnt gladij contra ipos tenendi omnino
indepoſite ſuper femur. Enſis ſuper femur iudiciuʒ di⸗
uinum ad quod ineuitabiliter imus omnes. ſi per fra⸗
gilitatem amme noſtre timoꝛe ſuperemur. Interroga⸗
uit quidam diſcipulus factus in magno deſiderio vigi

Dia
em
tfi⸗
cce⸗
em⸗
diß⸗
aut
nis
pe
ani
ins
ſu
ihos
G
ritus
apti⸗
eſt in
eret,
nem
Ci⸗
ritu

Irpatu
.

dicif,
mo⸗
mit⸗
Ne
vene
ann
inebit
tireſi
noec
loco
ſper /
rüt
nis
nvi
do
ndi⸗
per
ohil
Vlr/
n
nnis
em
ui⸗
ntä
ti/
no
diß⸗
ra⸗
n

De vita domini

landi pꝛo cultu chꝛiſtifero quendam eruditum et geritũ
in placitis moꝛibus ſenem dicens. Quomodo poſſum
bene vigilare et oꝛare denocte: Et intendebat querens
aliquid coꝛpoꝛale pꝛo argumento ſuſcipere.Et ait ad eũ
ſenex.imoꝛ diuini iudicij ſi fuerit ĩeuulſibilit᷑ tuo coꝛ
di pꝛeſxus.paululum doꝛmies modicum doꝛmitabis

vigilabis vtiq; atq; oꝛabis.et velut ꝑeſtem fugies gra/

uem ſomnum.Ald quem diſcipulus. Credebam te pa⸗
ter mihli coꝛpoꝛis adhibere dietã ſiue medelam.Ad quẽ
ſenex. Ex perimento didici nihil facere tam animũ vigi
lem et carnem ſuſpirare altitudine ſopoꝛis immerſam:
qᷓ; timoꝛ ineuitabilis iudhcij et diſtricte atq; inſubterfu
gibilis examinationis. Igitur timoꝛes nocturmi diui⸗
nis timoꝛibus re uni drineenon ſi veritate virtutuʒ
chꝛiſti quem colimus. ſcuto pꝛotegimur. nõ timebimꝰ
a timoꝛibus nocturnis. Scriptura dicit. Scuto circũ
dabit te veritas eius:non timebis a timoꝛe nocturno.
Sanechꝛiſti veritas a demonum liberat falſitatibus.
Falſa ſunt omnino fantaſmata et ab initio mendax mẽ
dacijs decipit. Intentio eſt mangni:vt tempus noctur
num atq; diurnum ſine fructu pertranſeat. Mocturnũ
ipſidiurnum cõturbandum hominibus derelinquũt.
et quod crudele auditu quod viris ſolitarijs remotis a
vrationibus hominũ pleriq; cum luce variauerunt eo/⸗
rum mentes.et curuatam oꝛationẽ et tepidam cõtem
plationem fecerunt:qᷓ;uis non ex toto dimiſerunt: Le⸗
gi quendam noctis et tenebrarum coꝛpoꝛaliũ vtilitatẽ
aſperxiſſe.qui de materiali ſole lachꝛymabiliter quereba⸗
tur eo ꝙ immaterialis ſolis abſtuliſſet ſolamen. GFures
cum furantur odiunt lumen ſolis omnẽq; lucem abho⸗
rent.et cum apparuerit exiſtimant moꝛtis vmbꝛam:no
runt enim ad eoꝛum oberncem fieri omnino impedi⸗
mentum. Celeſtes nempe fures diuinoꝛũ cariſmatum
atq; ſecretoꝛũ ad eoꝛum agenda miſteria tanq; impedi⸗
mentum cõdemnauerunt lucem:veruntamen nõ ode⸗
runt.Nihil tamen odio habendum in oꝛdine vniuerſi:
pꝛout a diuina prouidentia oꝛdinatur. Ergo nulla doꝛ⸗
mitiovtinã fieri poſſet innocua remanẽte natura. Sed
non ad delectationẽ ſed ad neceſſitatem ineuitabilẽ ca⸗
piatur ſopoꝛ:et locus detur doꝛmitioni recipiens coꝛpꝰ
ad requiem non retinens doꝛmiendi ſuauitatem. Doꝛ⸗

mierunt ſane multi modico ſomno. quoꝛum excitatio

nõ fuit giratio in aham partem coꝛpoꝛis:ſed egreſſio a
loco doꝛmitionis.Aliqui erecti ſtantes captauerunt ſo⸗
poꝛes.Aliqui ſedentes in cella ſomni modicum partici⸗
pium habuerunt.Aliqui poſt cõmunem oꝛationeʒ ⁊ cõ⸗
templationem egreſſi ſunt in lectionis gradum.et liber
tantum eoꝛum facies ſuſcipiebat. et idem ſemper erat
doꝛmitionis et lectionis locus.Aliqui cõmiſerunt dire⸗
toꝛis iudicio et nibil amplius addiderũt. Aliqui nũ⸗
quam pꝛeterierunt iudicium diſcretionis:nihil dantes

aut detrahentes ſcõm menſuraʒ infirme aut valide ma

teriei.Hos ſecurioꝛes dixerim.ſed de mille difficile ſit

monadem reperire. Diuerſe ſunt vigilie etvigilantium

actus:ſicut intentio ⁊ remiſſio in amoꝛibus diuinis et
timoꝛibus agitur. Eximius pꝛophetarum dixit ſue vi⸗
gilie tipum. Eligilaui:et factus ſum ſicut paſſer ſolita⸗
rius in tecto.Alia ſcriptura dicit in parietinis. Vligilat
rex ſui coꝛpoꝛis qui pꝛo chriſto ſuſcepit agonem moꝛe a⸗
uicule ſolitarie. Sed vbi agitur vigilia? In tecto. Te⸗
ctum anime coꝛpus noſtrum eſt:quo doꝛmiente anima
oppreſſionem patitur.et in ſuis directionibus non eſt

libera:ipo verovigilante anime ſua iura ſi puceh

ctum charitas eſt:quia charitas operit multitudin pec
catoꝛum. In amoꝛe feruido vigilandum eſt. Et beatitu

Baoluatoꝛis

dinem dicebat dauid peccata ſic tecta: beati quoꝛum te⸗
cta ſunt peccata.Cectum dicitur gog:in quo intelligi⸗
tur occulta diaboli temptatio. In quo tecto vigilandũ
eſt ne dialbolus vitium vrtutum ſimilitudinib tegat:
et nos in foueaʒ deceptionis ummergat Ynueſiigat hec
vigilia ſolitaria.et ſicut paſſer ſolitarius ſedulo inuigi⸗
let chꝛiſiianus:vt dialuli tectos poſſit intelligere dolos.
Vligilanduʒ ſane in tecto eſt qð legitur fuiſſe a doo mã⸗
datum ꝙ tectum tabernæculi tegeretur ſagis cilicinis.
Tabernaculum domini eſt vbi domini ſteterunt pedes:
de quo etiam pſalmiſta dicit. Introibimus in taberna
culum eius adoꝛabimus in loco vbi ſteterũt pedes ey.
quod eſt eccleſia.et vbi ſteterunt pedes domini ſcilicet
chꝛiſti humilitas:quos pedes magdalena lacheymis la
uit.Apoſtoli eius pꝛedicatoꝛeſ qui pxr mundum vniuer
ſum eum pꝛedicando poꝛtauerũt.quos pꝛope hoꝛã moꝛ
tis chꝛiſtus pꝛopꝛijs mambus lauit vt mundioꝛes et a⸗
ptioꝛes eſſent ad euangelium pꝛedicandum. quoꝛum
pulcritudo anteq; eſſet a ſpiritu ſancto accepit pꝛeconi⸗

um pulcritudinis atq; laudiſ. Unde Eſaias dicit· Quã

pulcri ſupꝛa montes pedes annunciantis et pꝛedican⸗
tis pacem.que pulcritudo ad apoſtolos refertur:qui ſu⸗
pꝛa montem eccleſie poſiti:pedes chꝛiſti pacem annun
ciantis atq; facientis in toto mundo fuerũt/Medes do
mini affectus et intellectus chꝛiſti:quibo inter nos am
bulat vſq; ad finẽ mundi. Pꝛopterea ipſe dicit. ecce xo
biſcum ſum vſq; ad cõſummationem ſeculi.quia dili⸗
git nos et opera dilectionis impenditſet intelligit nos
et que circa nos ſunt vt nihil ſit abſonditum ei.Tectũ
vro huius tabernaculi eſt ſupereminens charitas que
iterum operitur ſagis cilicinis.quia quãto ardentius et
altius fideles dilexerunt ommum deum et patrem et
filium eius quem miſit ieſum chꝛiſtum: tanto aſperio⸗

ribus veſtibus tribulationum voluntarie ſunt operti.

Interroga martires.interroga cõfeſſoꝛes.interroga et
Virgines.et reſpondebunt tibi.De quo tecto etiaʒ pſal
miſta pꝛo eccleſia loquitur. Extendens celum ſicut pel⸗

lem:qui tegis aquis ſuperioꝛa eius. Celum eſt eccleſia

ad differentiam ſinagoge pꝛocacis atq; terrene. Exten⸗
ſa eſt et dilatata eſt.eccleſia moꝛe pellis:vbi ſunt ſcripta
diuina miſteria. Superioꝛa vero tecta ſunt aquis qui
ſunt ſuperioꝛes ſancti tribulationum anguſtiarum af⸗
flictionum vmbꝛibus operti fuerunt. De quo chari⸗
tatis eccleſie tecto ſaluatoꝛ tribulationum tempoꝛe cõ
ſulit non deſcendere dicens. Et qui in tecto eſt non
deſcendat tollere aliquid de domo ſua. Et gloꝛiam do⸗
mini videbant filij iſrael ſuper tectum federis. dum e⸗
rant in deſerto ſolitudiniſ:vt omnino moꝛe ſolitarij paſ
ſeris nos opoꝛteat vigilare in tecto ſi gloꝛiã domini que
ramus cõtemplari. Et ita vigilemus in tecto vt ne cre
damus conſoꝛtes fieri cõſolationum niſi fuerimus et
paſſionum.Fiat igitur vigilia coꝛpoꝛis vt eſſe poſſit in
cõſideratione hoꝛum vigilia mentis.quoniam aliterqᷓ
in tecto eccleſie non eſt ſalus. Et tribulationum ſagis
cilicinis aſſumptarum aut illatarum opoꝛtet operiri ſal
uari volentem. Delicata in adultis hominibus virtus:
neſcio ſi perdunt ad deum. Silebat in deſerto chri⸗
ſtus.nemini oꝛe coꝛpoꝛis loquebatur. Pax ei ab homi⸗
nibus loquacibus erat.prerogauit in ſe vtilium rerum
noꝛmã.et ſilentij ſui cenſura nos ad ſilendum clamat
Pro nobis chriſtus omnia geſſit.non cogebatur neceſ
itate aliquid ad ſeipſum referre. Eliatoꝛ erat ⁊ compꝛe
henſoꝛ.ſed nouerat tonum ſilentij et pacis quod ante
er ſuam ſapientiam pꝛedictum fuerat ex proplłxta. In
ilentio et ſpe erit foꝛtitudo veſtra. Erant cum beſtijs

„

que ſibi non loquebãtur.et ignoꝛabatur ab eis niſi pꝛo
ut animalia cõſueuerunt proprium dominum recogno
ſcere quodam eis indito mſtinctu naturali velut eoꝛuj
creatoꝛem et dominum agnouiſſent.ea differentia co⸗
gnoſcendi.q̃ differunt ab hoibus vtentibo rõne. Facie
bat bhec in ſapiẽtia xps.et ꝑ ſapientiaʒ in deſerto cũ beſtij
moꝛabatur. Ad ſolas deſerti veniãt quivolũt noua ſapi
entia imo eterna ſapientia edoceri.et illa ſcire que vuil⸗
garis mundus ignoꝛat. Si qiſis ſapiens eſſe cupit hee
agat et intelligat ⁊ ſapiens erit. In moꝛibus enim chei
ſti magis actõne qᷓ; lectione quiiq; fit ſapiens. Oi quis
enim cuius ratio vigeat appetet magis ſilere q; cum pꝛo
cacibus loqui. et cum inſignitis ratione carentibus vſu
eius nullo modo habebit alloquium. Qui cum paruu⸗
lo loquitur opoꝛtet linguam oꝛganiqare paruuiiter: et
qui cum ſtulto ſiultoꝛum ſingere verba. um a ratio⸗
ne auerſis loqui ſimiles expediet foꝛmare ſermões. id
que ſapiens nullo pacto animum inclinabit. damnum
exiſtimabit inaniter emittere verbũ. ſilebit potius.aut
interdum cum irrationabilibus ammalibus et auibus
aliquantali delectatione vacabit. Etenim aues et ani⸗
malia terreſtria ſcõm naturam agunt.et nihil reprehen
ſibile habent. A ratione per peccatum auerſi cõtra na/⸗
turam faciunt et loquuntur.quoꝛum cõſoꝛtium maxi⸗/
me ſapiens deuitabit et captabit potius cõſoꝛtia beſtia⸗
rum. Delectabilius eſt omnino anime lucida ratione
vigenti. cum ſcom naturam agentibus animalibus ſta
req;uis per rationem incognitus ſit ab eis cum ho /
minibus a ratione diſtoꝛtis aſciſci: ſi per rationem non
eſt cognitus eig aut ſi eſſe nõ poteſt cõfabulatio rationiſ
Nam ſi ſapientia dicit. vbi nõ eſt auditus nõleffundas
ſermonem:multomagis infoꝛmat cum hominibus fa⸗
tuis ſicut equus et mulus in quibus nõ eſt intellectus
ne habeas locutionem. In beſtijs non turpatur natura
In huiuſcemodi hominibus ratio naturalis cõfundi/
tur. Querat igitur qui ſapiens eſt a malis hominibus

ſcretünuer ſi aliquado expedit potiui cumlanimalibus
q; cum ſceleratis hominibus exhilerationis captet com
pendia. Ergo vitabit omnino publicum ſapiens. Deui
tabit vt ſola neceſſitas apparere faciat in publico.xolun
tas vero eum teneat in occulto:et ſapiẽs ſilebit vſq; ad
tempus. Bed poſt ieiunium chꝛiſtus reuocauit eſu⸗
riem:q; alta virtute frenauerat! Vlt cuʒ ieiunaſſet qua
draginta diebus et noctibo poſteal eſuriint Eſuries eſt
quedam inteſtina aduſtio ex carentia cibi: cum ſtoma⸗
chus non habet quod vrat in ſemetipſo eſuritur. Sed
hoc nobis magisveritatem humane nature oſtendit.et

id quod chꝛiſtus ꝓ nobis geſſit q; moꝛes. Pꝛoinde chꝛi

ſtiane mentes inſurgant et humanatum dei filium con
templentur in deſerto iuuenem egregie foeme hominẽ
ſine macula et peccato attenuari ieiunijs ſqualidari pa⸗
loꝛibo cũ beſtijſ ↄuerſantẽ oꝛantẽ vigilantẽ tacẽtẽ neſcio

ſi lachꝛymantẽ.homo enĩ erat ⁊ qõ fecit nõ min credit

in occulto feciſſe:vnde foꝛte ꝙ in deſerto ꝓ humana na⸗
tura coꝛam eterno patre lachꝛymis ſatiſfecit. Videte p⸗
greſſum iſtius hominis in deſerto. Ab omni coꝛpoꝛis cu
ra longe factus erat.et quod plus eſt demonijs ſe ad tẽ

ptandum expoſuit vt cauſam legittimam aduerſus dia

lpolum ſumeret ſi temptare pꝛeſumeret innocenteʒ et
ad periculum et expoliationẽ diaboli cederet.ſi cum chꝛi
ſto initiaret iniuſte cõgreſſum. ac terroꝛem nobis incu /
teret dei omnipotentigcõſiderantibus larualem exerci
tum:in quo inuentus eſt tante audacie demon qui pꝛe⸗
ſumpſit in chꝛiſtum. cuius coꝛ foꝛmidine non terrebi
tur.ſi audit a dialvlo chꝛiſtum fuiſſe temptatum. Pꝛe⸗

quartus

rogauit etiam patientie atq; reſiſtendi exemplum: cum
eius ogreitun von 8
Sed qua ratiõe. quo tempoꝛe.qua emigie.quo geſto ad

eſſum atq; finem temptationis inſpicimus,

eum temptatoꝛ acceſſerit pꝛout ipſe miniſtrauerit eno⸗
demus. Mationabilis dialolus eſt.et q;;ꝛumcunq; dam

natus lona nature nõ perdidit. Et ſuboꝛtis ratiomibus
ad chꝛiſtum temptaturus acceſſit in lxremo. Luciferuʒ

wro pꝛe omnibus acuitate ſplendentẽ credimus hunc
fuiſſe. decebat quoniam ab hominis pꝛima creatione ho
mo ſimilis et tante nouitatis atq; virtutis mundo vſq;

in pꝛeſens illud nõ apparueratet terrebantur demone

nouitate degentis. quoꝛum iniſſibili et mutua delibera

tione omm decreto iſte pꝛeſumpſit adire.rationibus alꝭ/

tiſſimis et incõpꝛehenſibilibus incitarus/Nouit diabo⸗/
lus onmniũ coꝛpoꝛum motus actus.et nihil ei ſubter⸗/
fug bile in coꝛpoꝛibus.et ab eo tempoꝛe quo abꝛae atq;
dauid facta eſt repꝛomiſſio de chꝛiſto: cetus demonum
gquod euenit expauit.et ſemper ſuſpicatus quod accidit.
Intelligebat enim diabolus pꝛomiſſionẽ illam intelh/
gendi claritate qua fulget. Et cum ad Eſaiam factus eſt
ſermo.ecce virgo vel alma concipiet:ſemꝑ territus mã⸗
ſit. Pꝛophetias enim de chꝛiſto factas pleniſſime intel⸗
ligebat: tempus omnino nõ nouerat. Cum autem co⸗
ꝓnouerunt demones virginis intumeſcere coꝛpus inte⸗
gritate ſeruata obſtupuerunt. Sciebat enim ꝙ nec io⸗
ſeph ad eam nec alius foꝛnicatoꝛ acceſſerat. nec aliquid
oꝛe ſumpſerat vnde coꝛpus grauidali moꝛe tumeſceret
et tunc velut ſollertiſſimi et inſopiti erploꝛatoꝛes aſſiſte
bant.vt rei euentum cognitione perciperent. Cum au/⸗
tem virgo peperit integritate ſeruata eoꝛum intellectuſ
omnino claudebatur quia pꝛeter naturaʒ hoc eſſe indu⸗
bitanter ſciebant:ſed factum intelligebant potentia cre

atoꝛis quam ipᷣi ſciunt firmiter infinitaʒ. Cognouerũt

puerum ingreſſum habere ad hanc mundi miſeriam ꝑ
cõmunem nature poꝛtam:et purum eſſe hominem pu⸗
tauerunt ſed poꝛta in ingreſſu in egreſſu poſt egreſſum
clauſa manente plus q; omnem crediderunt: Audien
tes ſolitos infantium vagitus hominem purum eſſe
dixerunt. ab angelis nouam et inſoltam cantilenam
audientes addiderunt ſtupoꝛi. Locus aliquid oſtende/
bat humanũ.nouitas declarata paſtoꝛibus aliquid oſtẽ
debat diuinum. Faſciatio cune.ablutio atq; lactatio cir
cumciſio octaualis humanitatis erat indicium ꝙ ieſus
vocaretur pꝛetendebat diuinum. Moꝛa pꝛeſepina erat
humanitatis:ſydus nouitatis effulgens ducatum inſo
litum mundi regibus pꝛebens ipᷣoꝛum adoꝛatio pꝛona.
oblatio miſtica erat ſpecimen deitatis. Pꝛeſentatio in
templo cum oblationibus pauperuʒ animos ad huma
na ſolum cõſideranda vergebat: fymeonis et anne ver⸗/
bwꝛum exceſſus ad diuina mittebat. Guga in egiptum.
purum hominem demonſtrauit.ſimulachꝛoꝛum caſus
diuinum oſtendit auctoꝛem. Regreſſus in iudeam ho⸗

minẽ deſignauit duodenis atq; tempoꝛalis inter docto⸗

res ſtandi audacia pꝛeſagiauit. Parentum queſitio ar⸗
guebat pꝛo homine:ipᷣius reſponſio patrem oſtendebat
diuinum. Deſcenſus nacareth atq; ſubiectio cõmunis
foꝛma viuendi humanitatis erat aſſertio. parentum re

uerentia ſtupoꝛ in videndoſlocutio mutua que deipo ſe

pius erat ad diuina ſcandebat. Omnium carentia vi⸗
tioꝛum coꝛpoꝛis motus exomni ratione ꝑeractus domi

nium membꝛoꝛum. repꝛehenſibilitas nulla ſanctitatis
gltiſſime imaginem pꝛeferebat. Cum ad baptiſmũ ve⸗

nit monſtratus eſt vt homo peccatoꝛ:cum vox paterna

inſonuit conſuſi ſunt in ſuis opinionibo demones. ſed

detenti ab ignoꝛantia eſtimauerũt etiam virtuoſum ho

—EC— —

m
18,
d
o/
m
us
ri
Inc
w
c
ner

ter⸗
rc;
UI
alt.
el⸗
Seſt
ma⸗
mco
vinte⸗
necſo⸗
ligvid
ſceret
ſiſte
nau/
ectuſ
ndus
jace
erit
ump
1pu
ſum
dien
jeſſe
mmam
encen
idoſte
ntiocir
leſ⸗
gerut
inſo
N.
o in
ima
wer⸗
um.
lus
nwe
o⸗
a/
ebat
nis
nie
oſe
ni/
I
Itis
Ww/
mn

De vita domini

minem filium dei poſſe clamari. quod ſeriptura ſepe co⸗

memoꝛat.Acceſſus ad deſertum ad hommẽ pertinent:

abſtinentia longa ſanctitatem atq; altam virtutem in⸗

ſinuat. Eſuries vero ad humane nature defectum co⸗
git regredi cõtemplantem. His rationibus in ſeipſis ꝑ

omnẽ modum diſtantibo:agitatus diabolus ad pꝛoban

dum quiſnam eſſet nõ potuit amplius differre cõgreſ⸗
ſum. Volebat enim ſcire quis eſſet cuim omniũ homi⸗
num haberet ipe ſcientiã.et ſuo iuri totum genus man
cipaſſet humanũ:qᷓ;uis diſpar in hominibo eius eſſet ſe⸗
ua poteſtas.et mirabatur ꝙ eum ſaltim in motu coꝛpo⸗
ris nõ poterat titillare vt quid modicum opꝑeraretur im
pertinens:et vſq; ad coꝛpoꝛis pꝛeter ratione motum nõ
poterat inclinare.Plus erat ſtupendũ ꝙ velut ad flam/

mantem igneʒ nõ audebat appꝛoximationẽ facere:pꝛe⸗/

ter ipam hberã voluntatẽ. Nunc vero vnus ꝓpuocatus
ab ipſo ad ipᷣm temptatoꝛ acceſſit xolens etiam macula
re ſi poſſet. Pena ſemper renouat᷑ demonibus et vere⸗
cundia quedam.ſi vident quempiã ex virtute ſuperna
cõſcendere vnde ipᷣi coꝛruerũt.et eoꝛum pena ſulcipit iu
re augmentũ:cum inferioꝛẽ partem virtute ꝓpellere co
gnoſcunt.qua ipi natura nobilioꝛes ꝓcaciter abiecerũt:
Et ſi maculare nõ poſſet querebat ipius habere noticiã/
vt ſi ſcõm ſuſpitioneʒ deus erat.nullum ſibi videbat

ageſſe remedium.ſi ſanctus quod manme pꝛeuidebat.
nõ tantũ ſibi timoꝛis aſſcriberet:aut de perdẽda captiui

tate dubitaret. Sciebat ꝙ nemo ſanctoꝛũ aliquem ſibi

violenter abſtulerat:ipᷣe vero ſanctos veceris teſamen
ti et duces et reges et patriarchas et ꝓplxtas populi:li⸗/
cet nõ penaliter tenebat incluſos. YInnumeros vero er ati: ppati wro coꝛonemuri caſtri
omni populo penaliter nec per chꝛutum eruendos deti grni regis Adhibuit ſapientiã in temptatione vincẽda
nebat intruſos ,
tia ſatagens effigieʒ aſſumpſit:quale cognoſcebat huic
miſterio cõuenire.Oum eni temptati fuerũt pꝛimi pa
rentes atq; decepti pꝛocuratum fuit a diabolo in foꝛma

c peragere antiqua et pꝛactica mali⸗

ſerpentis qui erat callidioꝛ cunctis animantib non ta⸗
men callidioꝛ homine.homo vero alius nondũ erat quẽ
ad temptandũ potuiſſet abſumerejalterũ per alteruʒ nõ

debebat pꝛimo cõgreſſu decipere.ſcilicet amſſumẽdo vni⸗

us effigiem ad deceptionem alterius. Cognoſcebant ſe

mutuo.et terciũ deinceps ſciebant hommèẽ nõ eſſe crea

tum:pinde facile machinamentũ dialoli fuiſſet detectũ
Sed tempoꝛe quo diabolus chriſtũ temptaturus ad/
uenit:oꝛbis terrarum pollebat mulcitudine hominum
et famoſoꝛum in omm facultate doctrine.Adhuc auteʒ
et philoſophantes deſerta petebant.et inhabitabant ad
ſubtilioꝛem ſpeculationẽ eoꝛum que volebant in aſtris
et rerum natura cõquirere.Pꝛoinde qui acceſſit effigi

em aſſumpſit humanã ſub eo reſpectu pᷣminentie qua

homo animalibo ommibus antefertur. Et erat eftigies
nõ veteram hominis decerpiteq; etatis ne crederet᷑ deli⸗

rus.nõ adoleſcentis ne ſciolus aut mexptus haberetur
ſec effigiẽ grandeui hominis mediocris etatis modeſto
rum moꝛũ multe peritie magne eloquentie.qui nõ ſta⸗

tim verbũ temptatõis emiſit. ſed wlut temptatoꝛ ver⸗
ba pᷣmiſit.que nullus euangeliſtarũ ponit.et intantum

nmntaliboy pꝛemiſſis ſunt multa et varia verba pꝛemiſſa:
vt er pte dialoli conditionalis locutio ſequeret · vt ſcire
poſſet qõ per eum potiſſime querebar᷑t Si filius dei es

dic vt lapides iſti panes fiant· Sed ante verboꝛũ decla
rationẽ tempus aduentus dialolici pnotemꝰ. Meracto
quadrigato ieiunio ex fame aduocata quam diabolo in⸗

noteſcere woluit.ipᷣe temptatoꝛ aduenit.cauẽs omni⸗
no tempus nocturnũ ne reputaret᷑ fantaſma vel fallax
dut lacibulus pꝛedo. Diurno ſiquidem tempoꝛe wluit

Baluatoꝛis

iuire cõgreſſum. pꝛeuidebat eni eum eſſe ſollertiſſimũ
viroꝛiu.et ſciebat ꝙ eum nullũ adhuc poterat maculare
delictũ.et omne peccatũ abſtabat ab actibo eius:et time
bat repꝛehendi ab ipᷣo in aſtutia ſua ꝑe r ſapientiã eius:
nec ad temptandum multum tempus appoſuit. ſed
quaſi modico pᷣparatiuo fecit omne machmamentum
eius. Sicut pꝛmop parentũ maleſuaſoꝛ bꝛeui hoꝛa pfe
cit exitiũ.ſiciſte credidit hunc hommẽ temptatiõis bel⸗
lo cõfligere.ſed reluctacionẽ accepit:et protenſa parum
per moꝛa.ſed tamẽ eodem die trinam temptationẽ pꝑfe
cit. Mec vt quidam male ſuſpicãtur ante acceſſerat. aut
acceſſit iterũ in deſerto:nec niſi trinã temptationem vt
euangeliſte tradũt ingeſſit. Sed mirũ atq; ſtupenduʒ
hunc dialogũ audire omnẽ aſtutiã cum omni ſapientia
cõueniſſe.iniquitatẽ cum iuſticia machinatoꝛẽ moꝛtis
cum largitoꝛe vite,ꝓpditoꝛem cum veritate.damnatũ cũ
ſaluatoꝛe: belial et chꝛiſtũ inter quos nulla eſt cõuentio.
Exploꝛatiue dialvlus loquitur cum conditione appo⸗
ſuit ſi. Huius vero dialogi doclaratio ſpectat vbi de ver

bis agitur ſaluatoꝛis: expedit enim oꝛdinem ſeruare ſu⸗

ſceptum. Suſtinint tamẽ paſſionẽ dominus noſter ie⸗
ſus cheiſtus ꝑ patientiã qua omnes expedit in tempta⸗
tionibus peroꝛnari. Pꝛofecto in patientia in temptatio
nibus eſt ruina temptati:qᷓ;uis in id de quo temptat᷑ nõ
ruat.MNõ expedit animã temptatõnes impatienter ſu⸗
ſcipere. Frangit ſane in patiẽtia mentes, ſed xelut ago⸗
nem coꝛonarũ cõciliatiuum opoꝛtet ingredi temptatio
nis examen et cognoſcere diuinã ꝓuidentiâ ad nos in⸗
clinata.vt inuiſibiliter ab munſibilibo hoſtibo meulpate
ꝓbati: pbati vero coꝛonemuri caſtris triumphalibo ma

ialuatoꝛ· Etenim ſcriptura ſe tuebat̃᷑ doiis nõ eſſe pꝛe⸗
ſtandum aſſenſum. Ipᷣa quidè ſcriptura maxima pars
eſt tutele.ſi anima in ulam ꝑfecte direxerit intuitùroto
ſe firmãs directiomibuſ eius:inuenit᷑ plene in illa vnde
omnis temptatio reſculpatur. In dauid autẽ figuraba
tur qui ſteti in deſerto engaddit. Engaddi oculuſ tẽpta
tionis interpretat᷑. Oculatus erat ieius aduerius dia⸗
bolum. Oculatũ opoꝛtet eſſe temptatũ aduerſus eum
qui temptat. vt ꝑſpicaciter videat vnde reſiſtat:ne ipſe
Wlut cecus ad obiecta ſuccumbat/.Sed attende ꝓfun⸗
diſſumã humilitatẽ domini ſaluatoꝛis. Scripturarũ do
cumento atq; doctrina nõ potẽtia woluit repꝛimere te⸗
ptatoꝛem:pꝛemonefaciẽs nobis vt eodẽ ſcemate relu⸗
ctemur. Reſiſtetie peltaʒ accipies in nullo pᷣſtauit aſſen
ſum. Sed cum paternũ honoꝛe derogare diabolus aſpi
raſſet vt adoꝛatienẽ ſoli deo cõpetentem ad ſe cõuertere

niteret᷑:digna qua meruit fuit repulſione damnatus.

Quõ depulſo ſtatim ſecutũ eſt miniſteriũ angeloꝝ.no⸗
bis omnino ignoꝛantibo in quo erat:neſcimus ſi coꝛpo⸗
raliter ad cibũ aut aliquid aliud aut ſpiritualiter mini⸗
ſtrabant. Sed crediderim in miniſteriũ laudũ et gloꝛi
ſicationũ et adoꝛationũ cõpetentiũ omniũ regi regum
pꝛo triumpho duelli quẽ de hoſte tenebꝛoſo ſuſceperat.
ad noſtrã ammationẽe pꝛerogatũ exemplũ:vt ſi emões

vincimus ſocios angelos habeamus/Acꝑ hoc ommiuʒ
doctoꝛ chꝛiſtus qui verã et infallibilò a ſurſum ferente
docet hominẽ ſcienti.et ſpiritualis itinerationis in ſe.
per ſe a ſe ꝓpt ſe ponere greſſus nouit.in iſto deſerto nos
inſtruit ad quod ducatu ſancti ſpiritus vt homo acceſſit/
erudiens nos vt nõ humano ſenſu ac ꝓpꝛia regulatione

ad agenda feramur. ſed ad lumen et directionẽe ſpiritus

ſancti qui datus eſi multipliciter et varie differenter et
miſtice vnus eriſtens. diuerſimode faciens: extra mũ
dum et omnẽ amenitatẽ et cõſolationẽ coꝛpoꝛis et cõ/

paſſionem fieri veros ſequaces docuit cum ſolus abijſt

in deſertuʒ. In quo progauit nobis exemplũ oꝛationũ
vigiliarũ. meditationũ.cõtemplationũ.ſegregationũ.
pugnarũ:et ad temptationẽ pᷣparauit ſuo exemplovo⸗
luntarios ſectatoꝛes. Sed noſtri capitis et victoꝛioſiſ⸗

ſimi ducis temptatõne inſpecta: noſtras ꝓut fieri aſſo/

lent parumper inueſtigatõe infſima ꝑſcrutemur. Nem/⸗
pe lux ſidei noſtre vniuerſa pluſtrat et bona et mala per/
quirxit. Illa vt agataſta vt cauent. Sed mala peiuſq; fi

ant pꝛecedit plerũq; temptatio atq; deoꝛdinatio interio
ris hominis idcirco mali mentalis aut actualis.aditů.

initium pceſſum ad euitandu chꝛiſtiana cõſideratione
tangamus.

De diuerſa et multiplici temptatõe. Capim V

Arir fidei vniuerſa ꝑluſtrat et bona et mala per⸗/
Iquirit:vt agat et caueat. Sed quia mala pꝛiulſ⸗
q́; fiunt pcedit.plerũq; temptatio et deoꝛdina/
tio interioꝛis hominis:idcirco mah mentalis et actua⸗
lis aditum et initiũ et pceſſum vt euitemus chꝛiſtiana
cõſideratione tangamus.Zemptatio euenit pleruq; na
ſcentibus poſteris ſicut fuit in parentibo pꝛimis:ſed nõ

eſt in poteſtate noſtra cũ fit.nec pᷣt eſſe nte virtut ꝙ nõ

fiat:ſed noſtrũ eſt pᷣbere vel nõ pᷣſtare cõſenſum:q̃ cu ſit
et reſiſtitur nõ ad culpam et penã ſed potius aſſcribitur
ad victoꝛiã et coꝛonã. Ex quia demonis eſt temptare no
ſtrum eſt reſiſtere. facit diabolus quod in ſe eit.et nos
quod noſtrũ eſt faciamus.qui ꝓpteriſuam impꝛobitatẽ

et impudentiã tempus ad temptatione vacuũ nõ pꝛe⸗
termittit niſi vt pacẽ pꝛetendat et ſecurius homineʒ in
cautum ex pace inuadit.Aut cum quempiã qualificaue
rit vitijs⁊ ſupꝑbia repleuerit quẽ temptare nõ opoꝛtebit
quia ille ſeipᷣin temptat ſeivm impugnat. ſibupi blanꝰ
ditur in malum.ipᷣemet ſibi laqueu parat ſeipᷣm confo⸗
dit:p ſeipᷣm ad cadendum abſq; impulſoꝛe ſufficies eſt

imo deficienſ. Ded poſt temptationẽ ſi nõ reſiſtit ſequi
tur cogitatio cũ aliquali de curſu tempoꝛis. que leue pec
catum eſt aut nullũ ſi cogitatio fit a peccato aduerſetur
Poſtmodũ ſequitur delectatio que vel erit citra conſen

ſum.et tunc erit veniale malum.aut erit moꝛoſa etiam

abſq; cõſenſu.cũ q̃s vult in cogitationibo carnalibo cele
ctari ſͥ nõ ↄſentire in actũ.ethec int moꝛtana deputãda:
aut erit cum cõſenſu.et tunc erit peccatũ moꝛtale.ſi de
his inſurgit et ꝑficitur que de ſuo genere moꝛtalia ſunt
Poſt cõſenſum vero deuenitur in opus:ſi abilitas cade
ret et tempus et locus. Ergo peccatũ actuale in oꝛdine
temptatõnis oꝛiginẽ trahit a libera volũtate vniuſcuiuſ

q; ꝑ ſuggeſtionẽ delectationẽ cõſenſum et operationez

ſcom illud Yacobi. Vnuſquiſq; temptat᷑ a ſua concupi
ſcentia abſtractus et illectus.Oeinde cum cõcupiſcen⸗

tia carnis cõceperit parit peccatũ:peccatũ autẽ cum con)

ſummatũ fuerit generat moꝛtem/Hec etiã hoſtis anti⸗

quus de aliquo vitio temptare deſiſtit: qui non doꝛmit

niſi ſupplantet. Et vices temptationũ variat multiplit
citer vt decipiat: ſi nõ in omnibo ſaltem in aliquo vin
cat.Temptat quippe initiũ faciẽs vt aut ꝑ auerſionẽ a
creatoꝛe ad infima cõuertam̃:aut ꝑ cõuerſionẽ ad crea⸗
turã ab eo q̃ nos condidit auertamur.Qdðvero iſtoꝝ pꝛi
oꝛigetaut poſteriget ĩ aia durũ eſt diffinire. Nos vero di

cimus velut generationẽ et coꝛruptionẽ ſimul fieri cir-

ca idem.quna ſi cõfinia vitioꝛũ ſunt virtutes.virtutum
autẽ terminialiena vitia exiſtunt.nõ ergo erit ab vnis
egreſſus quin ipo inſtanti ad alia fiet ingreñus:nec fiet
ingreſſus ab alia niſi ab alijs ſubitus ſit egreſſus. Sed
ſi ſidei miſteriũ inducimus que dicun clarius patent.

quia ſicut in eo qui bapticat᷑ de filio ire gratie ꝑſicitur ſi

lius eodemq; momẽto cum filius efficitur gratie ab ira

paterna egreditur.Ac ꝑ hoc nõ eſt intelligendũ ꝙ ſi vir⸗

tuoſus actus ex diſcretione aut ex mandato.ſeu neceſſi
tate interdum intermittit᷑:ꝙ virtus dilata ex animo re
linquatur. Nec credendũ ꝙ per impꝛouida negligentiäã
ſeu triſticia aut in cautelã et ſomnolentiã et ſimiia ſeu
per incuriã venialiũ peccatoꝛũ egrediatur quis a deo: et

ad creaturã cõuertatur ipᷣa ſpꝛeto:ſi virtus et amoꝛ eiꝰ

teneatur in animo Pꝛogreditur vſtra temptatio vt bo

num aliquid nõ fiat.quã repellit moꝛtis feſtinaãtis me⸗

moeiaß mpta ſollicitudo bonoꝝ ſanctoꝛũ nõ impeditus

amoꝛ/Oiſũccumbüt in iſtis impꝛobi temptatoꝛes al⸗

am itſferũt acrioꝛẽ:vt ſi bonum quis facere diſponit ſal

I

tem minoꝛis bom electio in agendovaleſ. cat melioꝛis e⸗
leccione abiecta.cui vera ⁊ ſumma diſcretio aduerſatur

et deſideriũ maioꝛis appꝛoximatõis ad deum omnium
regũ regem:qð moꝛali emulatõne terrenos milites ad

terrenos reges videm inſiſtere.vt vnuſquiſq; welit eſſe
pꝛopinquioꝛQuod cum in iſta pualere nõ poſſint ſug⸗
geritur ex temptatione vt bonum fiat iudicio ꝓpꝛio ſa⸗
nioꝛi cõcilio refutato:quã debellant timoꝛes aut obediẽ/

tia charitatis. exempla ſanctoꝝ vitã in veritate agentin
chꝛiſtianã cõſilia et teſtimomia ſe ern fn vEro

agoniſta chꝛiſtiferus ex victoꝛia ſupꝛafatũ agonem ꝑfe⸗/
cerit ad inanem gloꝛiã et ſterilẽ laudem ſe cõuertunt in

uiſibiles temptatoꝛes et aptos actibo ſuis inueniũt in⸗

uiſibiles laudatoꝛes vt parta in pelago.in poꝛtu laudib

mergant. et onuſtam ex ſanctis labvꝛibus H
ficando animã omnia bene feciſſe. ad ꝓfunda ꝑdi

ionis
cducant:quã apoſtoli ſentẽtia repꝛimit cum dicit. NMõ

ſumus ſufficiẽtes cogitare aliquid ex nobis tanq; ex no
bis multominus ⁊ facere:ſed omnis ſufficientia noſtra
ex deo eſt. Et ſaluatoꝛis ſentẽtia cõfundit quado dicit.

Cum omnia bene feceritis.dicite ſerui inutiles ſumus

Necnõ altitudo dei et dignitas magnificẽtie ſue.cui ſu⸗
ſpirando ſeruimus omnino digne ſeruire nõ poſſumuſ

apud quẽ ſcõᷣm Eſaiaʒ velut pannus menſtruate ſunt

noſtre reputate iuſticie. Quomodo enĩ creatura ex cõ⸗

digno reſpondebit altiſſimo: Oagnitudo autem ꝓmiſ
ſiq; pꝛemij.quia ſcõm apoſtolũ nõ ſunt cõdigne paſſio⸗

nes huius tꝑis ad futurã gloꝛiã que reuelabitur in no⸗

bis.virtutũq; cõſiderata ꝓprietas quã implere nequi⸗
mus.a tali vana temptatõne nos liberauit: necnon ad
ſanctoꝛũ altiſſimoꝛũ vita pſpecta te ꝑmittet extolli de ꝑ

fectione virtutũ. Hoꝛũ enĩ cõſideratio ſedula quampi⸗
am animã in terminoſ nihilitatis et nullius opationis

includit.vt ſibi nihil feciſſe videatur.et quod fecit ma⸗

gis iniquitas ſibi q; equitas apparebit/Cemptant in/⸗

quieti ſibiet nobis impꝛobi demones de oĩ vitio ſpũali
vt ad quandã infidelitatẽ ſeu dubietatẽ miſterioꝝ chꝛi⸗
ſti animã inducãt:ſcʒ incarnatõis.natiuitatis.cõuerſa⸗
tionis.paſſionis.moꝛtis.ſepulture.reſurrectõnis.aſcẽ⸗
ſionis.tepꝛomiſſionis eterne.ſimiliter ſacramentoꝛum

maxime coꝛpis rpᷣi dubiũ inferre conãtur.immundiciaz

in xpᷣo.in virgine matre unpoꝛtune plerũq; mẽti noſtre

