iuſtus extitit in duplici tempoꝛe appellatuſ. YJpᷣa nos in
cõſpectu domini iuſtiñcauit. Ipſa fabꝛilis qua remedij
archa extitit fabꝛicata. Ipſa colũba que nõ requieſcit in
coꝛpoꝛibusa operibus moꝛtuoꝛum ſq; pꝑeccatoꝛum. Ipᷣa
nuncia pacis in ramo viridi oliuarum. YIpa moiſivirga
pꝛo terroꝛe dialplici pharnonis et virtute ſignoꝛũ. Ypa

Ate LP e Gr

.SXä r-ſars en.

4 P Yale —–

de iuſticia chꝛiſtiana

„ „ „ 4

mare diuidit iniquoꝛũ atq; peccatoꝛu 3:wt tranſeant ſan⸗

cti dei. Et vt bꝛeuiter dicta ⁊ẽ omnia dicenda ꝑſtringam

cheiſtiana iuſticia apponit ſuꝑ naturalem et oꝛiginalem
iuſticiam. ſupꝛa lege; habundat. omnẽ excedit omnem

aliam ſibi aſciſcit. Ypa ſolum eſt que habet ꝓcurat atq;
largitur quicquid poteſt eſſe virtutis ⁊ gratie.et que ſo

lum tendit in regnũ ſuꝑne gloꝛie cuius eſt apertioꝛ poꝛ:⸗

ta. Juſticia perfecta chꝛiſtane mentis eſt noſſe deum.

Dicit enim ſapientia. Noſſe enim te cõſummata iuſtis

cia eſt:et ſcire iuſticiam atq;virtutem tuam radiy eſt im

moꝛtalitatis. Yuſticia eſt inuiſibilis operatio:que retri⸗

butionem ſuicipit. P ſalmiſta enim hoc aflerit. Et retri
buet mihi dominus ſcom iuſticiam meam:et ſcõᷣm pu⸗
ritatem manuum mearuʒ retribuet mihi. Juſticia me

ritoꝛia ſolum et pꝛimo eſtvoluntatis que ſemper adeſſe

poieſt:nam ipᷣam vlle iuſticia eſt. Et etiam operis ſed ꝑ.
ſe uta nõ ſufficit ad debitoꝛum ſolutioneʒ. nec placat in⸗
uiſibilem exactoꝛem ⁊ iuſtum niſi pᷣfuerit iuſticia volun
tatis:que ſufficiens eſt de ſoluendo ſi ꝑ impoſſibilitatẽ

nea inobliquabilis et rectitudo imperuertibilis.et oſtẽ
ſio reſecans ab actione ſuperfluũ atq; impertinẽs:et de
monſtratio infallibilis remiſſi.ꝙ vſq; ad tactum recte li
nee nõ peruenit. Pericia enim cuiuſſibet artis peracta
linearibus inſitrumentis eius qð dicitur oſtenſionẽ ad
Vtrũq; oculum facit. Cidemus emm ꝙ appoſita linea
ſuper ea que regulanda artificibus ſubiacent oſtendit
excedens et nõ contingens equalitatem linee.vt artifex
cum dolabꝛo excedens ſuperfluum et impertinens reſe
cet:aut ei qð remittitur apponat vt lineaʒ tangat. AYpᷣa
eſt ꝑpendicularis oſtenſio ad recte cõſtruendum ſpiri⸗

tualium operum parietem. Dimittit fabꝛicatoꝛ ꝑpendi

culum appoſitum ſupꝛemo lapidi.ſuꝑedificauit parietẽ
vt ad erectam rectitudineʒ coaptet lapides ediſicandos
vt totiens hincinde cõmoueat donec ꝑpendiculum la⸗
pis iudicet᷑ rectꝰad pꝛepoſitã rectitudinẽ hñ ſituſ. Sed
quoniam in agentibus atq; agendis vlut vniuerſalis

virtus ipa requirit᷑:libet eam ſenſu alio diffinire. Juſti⸗ rT 2 P

cia fiquidem actualig in ommboagentibus recta irrepꝛe

henſibilis atq; laudabilis actio. Juſticia facti operis e⸗

cium.loci..tempoꝛis atq; modi.que tinc veraciter ĩpa ſi⸗
et.cum aliquis operabitur qiippiam a ſuꝑba voluntate

cõmotus.extra menſurã potentie atq; ſapientie ſue ne⸗

q; ab eis remiſſius aget. Quocirca luſtꝰ iudicabit᷑ vſq;
quaq; in actibus ſuis:et repꝛehenſione carebit qui ſuas
in agendis nolet excedere vires.nec pᷣpeditas patietur
habere aut remiſſas hoc eſt veritate ſemota.quoniã ma⸗
le poſſe facere atq; ſcire infirmitas eſt et erroꝛ: qui enim

——

fecit vltrã qᷓ; potuit atq; ſciuit.ſi modus ſoquendi quod

dicitur patitur nõ fecit iuſticiam. Qui nõ fecit atq; re⸗
mſſius fecit bona que potuit atq; ſciuit:nõ fecit iuſticiã.
Magna etiaʒapparens iuſticia eſt. nõ ſe ingerere in his

que a natura et a potentia et a peritia negantur: neq; re
miſſum fieri animo et opere in adeptis atq; conceſſis.
Iniuſtum opus a iuſto viro regulas ſequente iuſticie
nunq; erit:quia nõ aggredietur impoſſibilitatẽ habens
et infactibile atq; irregulabile.Alb iniuſto iniuſtum ino/
gredietur negocium. Et ſi alquando iuſtum nõ de illa
cõtracta iuſticia qua iſte iuſtꝰ nõ eſt:quia ipᷣe iuſius non
eſt. ſed de virtute cõmunis iuſticie per cuius lineam ad
alios plerũq; pꝛofecto agitur. Iniuſtus et alienoꝛuz ra⸗
ptoꝛ alios fures iuſte ſuſpendit cõtra naturãſagentes ſo
domites mandauit incendio. Adulter ſeminauit in ſi-
miles: pꝛoditoꝛes pditoꝛum capita truncauerũt. Et iu⸗
ſtum opns eſtvt puniatur delinquens atq; inague⸗d5

5 . 5
.. , Fanet. a0 un ſos

eh 9

nõ eſſet iuſticia operis. Juſticia ſiquidem operum eſtih

“ „ N 2.

.. — ——.—

. 1

nnch

iniuſtus actoꝛ pemtus nõ miuſtat. Erit igitur iuſticia fa

Liber

ſepe faciet qui in ſeipᷣo iniuſtus. Indifferenter qui peſt
et vocet:docuit iuſticiam et virtutẽ et actiones pias:re
uocauit errantes erexit lapſos cõtemptoꝛes coꝛripuit.
His omnibus pꝛ iuatus ino imuſtus ad ſeipᷣm exiſtẽs
et coꝛam deo cõpeditos alios cõpeditos abſoluit.non ex
eo ꝙ cõpeditus erat:ſed ex auctoꝛitate iuſia qua ipᷣe ful⸗

gebat. Pzomde nõ caret iuſticia opus iuſtum. nec ſibi

irrogabitur macula ſi ab iniuſto pcedat: quia ſi facienti
nõ cedit ad meritum in ſe tamẽ opus eſt wrum. Que
cunq; de ſui natura bonitatẽ habent annexam: inturpa/
bila ſunt.Ab agente nõ turpaturveritas:etiam ſi a dia
wlo diceretur. Non fedatur bonũ nature in quocũq; na
ſcente:q;ʒuis de parentibo peſſimis oꝛiatur. Et ſi q ſan⸗
ctum eſt ab immiquo tactũ manet quod eſt: et liberare iu/
ſtum nõ poteſt iniuſticia. etiaʒ ſi a iuſto fiat. Yuſtũ opuſ

cti operis.ſi regulis iuſticie nõ carebit: et

lomcas deſit Juſtus dicitur a iuſticia nõ a naturac;uis

ipᷣa natura quanda iuſticiam oꝛdinis habeat. Inuiſibili
ter aut viſibiliter actualem eſſe opoꝛtet: qui vult iuſtus
a iuſticia nominari. Yuſticia ſiquidẽ et latoꝛ eius ſi pꝛa
ctici ſunt gladium poꝛtabunt, et omnia inſtrumenta fa⸗
bꝛilia exoꝛdientes ab eo tempoꝛe: quo in noticiaʒ venire
incipit ſtatus iuris ſeu bonitas oꝛdims qui omnẽ iuſtici
am includit. Igitur piectus in hanc miſeriã per nature

ccoꝛrupte cannalem aduerſus ipᷣm gladium et ſcutum ꝓ

tectionis aſſumat. Eſt enim domeſticus hoſtis et mili⸗
tat impꝛetermiſſe in coꝛpoꝛibus noſtris.quem r exercu⸗
tere difficile.pꝛotegi difficilius:vincere vro difficiimũ

iudico. Percutere igitur opoꝛtet iuſticie gladio naturaʒ
coꝛruptam vwllut hereditariũ inimicum er delicto pater⸗
no. vt noſtrũ ſuſtineat gladiũ qui paternũ acceperit am

plerum.urum nanq; habet omnis in hac miſeria na⸗
tus cum nouerca natura cõgreſſum:que omnẽ hominẽ
conatur in foueam vicioꝛũ ⁊ in baratrum damnatõnis
immergere. Sed reddere cõuenit ſuis ꝑcuſſionibus vi
cem:et pꝛimo iuſticia feriat omne aduerſum qð inuemt
in quo eſſe accepit.vt quod male admiſſum eſt in parẽ⸗
tibus pꝛimis:gladio iuſticie feriatur in naſcentib poſte
ris.Capiat ergo quis aliquando ſi poteſt in ſeipo coꝛru⸗
ptam naturãa ſibi rationibus virtutibus atq; diuini im⸗
perij emulam:et ſub iudicio ratioms examinet.et vn/⸗
de quid ſit quomodo perpetuetur in nobᷣ ſub flagellati
more faciat confiteri. Deinde ipſaʒ iuſticie gladio feriat
et ad eius iacula pꝛotectionis ſcutũ apponat:que ab in⸗
tellectuali homine ante tribunal ratõnis cõuenta ſic di
cere viſa eſt. De in ſeipo ꝓthoplaſtus infecit:et ingreſ,-
ſum habuiiuris oꝛdinea voluntate ipius ꝓpꝛia non ob
ſeruato. Inobedientia creatoꝛis mee pullulationis exti
tit germen . ſi quid ſum inquiris non vnica diffinitione
me pandam.etenĩ nequeo:ſed per opera me querentib-
aperiã. Ego wro ſum ſenſualitatis pondꝰ a grauitas ag
grauatio.rõalis anime: depꝛeſſio rationalis intellectuſ⸗
obliuio memoꝛie.incõſideratio gloꝛie atq; penarum.et
inuoluntaria ignoꝛantia.ebetudo atq; ꝑpplexitas mentis
ſuffocatio ſpirit? atq; rebellio.infirnntas atq; fragilitas
in toto inſanabilis delectatio viſibiliũ. et ipox mch o⸗
ruptibilium appetitus:animalis atq; bꝛutalis ꝓgreſſus
recuruata int entio ſomni nõ neceſſaria nutrix.dea ven⸗
tris.pigricia in bonis.tedioſus in oꝛdie mos:inutilis ac⸗
quiſitio. moꝛtis actio.ſterilis vita. lubꝛicatio voluntaria
et inuoluntaria carnis. inclinatio ad malum et pꝛompti

tudo.claudicatio impertinens. diminutio boni natura⸗

lis.nõ tamẽ ex toto deſtructio impedimentũ agende vi⸗ .
te atq; acquirende virtu tis retrogradatio gloꝛiã.pꝛoceſ
ſus niſi ſiſtaturad penam. inobedientia in bono plena

quintuſdecimus

tedio.leticia vero plena in malo.inimic virtutũ:dialvli
vicioꝛum amica pariter et ſomentũ Quam philoſophi
naturales et omnes mũdi lapientes ſic ꝓceuere atq; ta
liter eſſe nulla rõne viderunt.q;uis ipam in ſeipis exper
ti fuerunt atq; perpeſſuet etiam in alijs inſurgentes ab
ipᷣa defectus agnouerũt. Solum wro ſtudentes in ſco
lis fidei mandatoꝛũ dei:ipam in veritate potuerunt o⸗
calo mentis aſpicere. Perpetuatur vero i nobis diui⸗
na et occulta dictante iuſticia in pꝛimis parentibus da/
mnata ꝓpagine cuius vt potuimusvbi tractauimus de
iuſticia dei declaraumus rationẽ. Arripiatur ergo iuſti⸗
cie gladius et in omnibus geſtis eius nõ ꝓhibeatur a pg
cuſiione ipius.ipᷣa enim iuſticia videt:quoniam eã ſem/⸗
per emulam habet Et cõtra ipam duplicetur atq; tripli
cetur gladius.vt pꝛimus ſit gladius amoꝛis dei.ſecun/
dus tumoꝛis dei. tercius verbi dei. Quibus q́;uis nõ to⸗
ta interimatur. tamen ita cõfundatur vt cum exurgit in
pꝛelium a iuſtica recipiat ipa cõflictum. His enim gla⸗
dijs armatur noſtra iuſtida:nec ſibi cõpetunt aptioꝛes
Qõ genus armoꝛum vtilius ad ꝑcutiendum in natura
coꝛrupta cum ipa bellando pꝛeſtat nobis impedimenta
noꝛiũ.qᷓ; amoꝛ dei qui ad omnia pꝛeſio fit et actiuus qᷓ
ſunt ad beneplacitum dei: Quid aptius ad ipam reper⸗
cutiendum cum inclinat ad malum. q; gladius timoꝛis
ei qui coꝛpus et animã pᷣt perdere in infernum: Quis
ſplendidioꝛ gladius atq; lunacioꝛ ad ipam cõfigendam
cumvires interioꝛes obnubilat. extra verba ſermones
dei quoꝛum declaratio mentem illuminat et intellectũ
paruulis pꝛeſtat/i um wro ipᷣa blanditur et in noſtro ſi
nu quieſcit.cum ruit in noſtros amplex.et ad intra vr⸗
ba ſua venenate dulcedinis amabiliter ſtringit. cũ oſcu
la poꝛrigit velut meretrix impudica cum ſagittam pha⸗
retre ſue ꝓtrahit ex occultis.cum allicit.cum alludit cũ
remurmurat in aſperis · cum querit amena ſcutum iu⸗
ſticie tunc appone. De quo ſapientie dicitur. Poferes .
ſeruitutis ſue ſcutum oꝛationẽ.Ad oꝛdinem iuſticie pes⸗
nitus ſpectat. vt qui ſibi neq̃t ſufficere: ꝙ maioꝛis que
rat auxilium. Memo ſufficit repugnare aduerſus natu
ram coꝛruptam:niſi p eo deſuper dimicetur.aut a ſuu⸗
na gratia pꝛotegatur:que non datur intelligentibo niſi
oꝛationibus poſtuletur. Scutũ ſatis idoneum ęrit oꝛa⸗
tio:aduerſus inceſſabile bellũ nature = .
ſcuto aduerſus aduerſarios vt legitur palipomenõ. ſe
pꝛotegebat populuſ dei circumcluſus ab hoſtibus dicẽs
Cum ignoꝛemus quid agere debeamus.hoc ſoluʒ habe
mus refugij:vt oculos noſtros ad te domine dirigamꝰ?.
Et dauid.uminuocarem exaudiuit:et in tribulatõne
dilataſti mihi. Et al bi. Cum clamarem ad eum erxau⸗
diuit me:dedit in obpꝛobꝛium cõculcantus me. Et alio
bi. Ald ipſum oꝛe meo clamaui:et exultaui ſub lingua
mea. Et exaudiet dominus vocem depꝛecationis mee.

. Ero tota plena eſt ſcriptura huiuſmõi oꝛaculis:;q ne —
minem in virtute inuocantẽ eum dereliquit/Gcũtum

aliud impenetrabile omnimode ſecum ferat:de quo di⸗
cit apoſtolus ad epheſios. In omnibus ſumentes ſcu⸗
tum fidei. nam fide nõ tremula ꝓtegi expedit aduerſus
coerupte nature ſagittas:ſine dubio autẽ ſcutum fidei
reperitur inter arma iuſticie ꝓ eo ꝙ ſaluari volumus ne
quimus niſi pꝛius iuſtiſicemur. Yuſtificatio eſſe nõ po/⸗
teſt miſi per fideʒ: et credulitas abꝛae reputata eſt ſibi ad
iuſticiaʒ. Pꝛeter hoc ipa iuſticia monſtrat.ꝙ id qð nõvi
detur: ꝙ rõne nõ capitur. ꝙ credatur fideq; teneat᷑. ſed
nõ ſec ad rem noſtram cõſerunt:magis ſiquidem iuſti⸗
cia hominem iuſtificare volens cum ſuum adletham vi
det de ſeipᷣm diffiſum. de deo vult omnino eſſe cõfiſum
Et dialvlo qui amicus eſt nature. coꝛruptea choꝛifero

. 2. J nr
ρDʃ᷑GHe e
Qer22 = p

*8-

an
D
it⸗
7
ctio
inſu
toꝛl
tate⸗
lena
n
6
d
eti⸗
lcfi

ſe
ſtage
tnot
tueti
tuma
ter in
nes p.
ſalnat
dcet
foꝛte
ipam
uige
amme
. E
Mra
tuiina⸗

umie

an
4 naqr
busa

ee rian

ſimun
noͤiue
inimic
tie :
ſihn
guodi
lenerit
ſeetion
ſententi
inpeece⸗
ethabite
Metern
wmninne
Gettra
Guerſat
n terpo⸗
guidlig
oſisgt
eeue
moſe
ere
ſtdmn
eptet
undr
uini
„ Witiat

G.-

nnenn
etuns
m rep,
limons
mnQus
endzm

rmones
telleeti

tro ſi
tumr/
ſioſeu
npha
Nctcä
tuminl
beros
licepe/
nis gle

6 Mtn

taſio⸗

tboni

glun
Neni

nͤſe
Pdils
zhate

Pam

Htone
ctau/
Etali⸗
ingon
omee,

Mun
odi⸗
ſcu⸗
ems
ſcei
lone
ö/
ſbicl
no
eſed
uſti
m
n
fero

— , ſp

“ 4 .1.

de iuſticia chꝛiſtiana

apoſtoloꝛum iubemur vt reſiſiamus in fide. Sic etiam
dictum eſt per ꝓphetam. Juſtus ex fide viint. nõ coꝛpoꝛa
liter ſed ſpiritualiter: ne interficiatur a coꝛrupta naturq
Vsitur ſcutum fidei opponamus ippi nature,Ad perfe⸗
ctionis vro uiſticie cumulum aſſumantur inſtrumẽta
in ſua arte fabꝛili. Mꝛofecto nouit omnis operis fabꝛica
toꝛ quibus ad fabꝛicam indigeat inſtrumentis p varies
tate operis.aliquibus ad remouendum. aliquibo ad ro⸗
lendum. aliquibus ad dolanduʒ.aliquibus ad ſecandũ.
aliquibus ad quadrandũ. aliquibus ad dirigendum. ali
quibus ad erigendũ.aliquibus ad ſubtollendũ.aliquib⸗
ad cõtoꝛquendum.et ſimiliũ que artis nouit peritia. ſic
et ipa iuſticia poſſidere debet inſtrumenta fabꝛilia in opꝰ
edinicij ſpiritualis:cuius eſſe noſcuntur euncte virtuteſ
Poard iuſticia plena nõ ent ſi virtꝰ aliqua deſit que poſ⸗
it adeſſe.ſane aũt iuſticia erit ſi aſſit:necnõ⸗ ſi abſit vir
tus que adeſſe nõ poteſt. Ipa enim iuſticia incõuemen
ia et impoſſibilia nõ requirit.et virtutis eſt ſtabilimen
tum ad impoſſibilia et incõuenientia nõ initi. Actuali⸗
ter in hac parte ꝓ iuſticia loquimur: quia in affectu om
nes poſſunt per dilectionẽ adeſſe virtutes/claret ex ſoc
ſalnatoꝛis ſentẽtia moꝛaliter ad nos relata p nobis:qm̃
cet nos implere omnẽ iuſticiam.Ac per hoc vndiq; o⸗
poꝛtet a iuſticia circundari. VUnde iobp ſuo vſtimento
ipᷣam aſſompſerat dicens. Juſticia indutus ſum. Vlle
quidem induitur iuſticia qui omnem fui conſiſtentiam

amnme atq; coꝛpo:is ſie aliquid turpe appetat vi faciat te⸗
git. Erenim ad wlamentuʒ turpitudinis ſunt peimo ad
Hhibita indumenta. Et in pſalmo dicitur. Sacerdotes
tui induantur iuſticia. ne in tanta ſublimitate cõſtituti
appetant aut faciat quod eſt N in libꝛo machabe
oꝛum legitur.qꝙ ionathas ſacerdos induit ſe ſtolam ſan
ctam. Sancta quippe ſtola eſt:que iniquitatẽ non reci⸗
pit. Et apls ad eplæſios. Induti loꝛica iuſticie. Loꝛica

nãq; multis anulis intexitur:ſic iuſticia multis virtuti/

bus atq; operibus virtutibus perſicitur/ Et in ececiele
legitur deus dediſſe hieruſalem vſſtimenta multicolo⸗
ria:indeſignatione varietatum operum iuſticie/ Cert I
ſimum atq; firmiſſimũ: ꝙ iuſticia dei noſtram iuſticiaʒ
nõ iudicabit. Yudicium nãq; punitionis ſemper contra
inimicos ꝓfertur iuſticie. Nempe legitur in libꝛo ſapien
tie:ꝙ deus cum iudicabit aduerſos induet ꝓ thoꝛace iu
ſticiam. Et in Eſais ſimiliter. ꝙ inguet ꝓp loꝛica inſticiã
quod idem ſonat. Igitur indutus deus iuſticia quẽ in⸗

uenerit ipᷣa indutum non iudicabit iudicio pene. ſed di⸗

WMνſ. „2.
A - F 5
. G

I-r. . —

61— 4. „
„
96 (-r*;
71- — ð

ſcretionis pene pꝛo collatione gloꝛie:iuxta ſcripturaruʒ
ſententiam. Nam oculi domini ſupꝑ iuſtos:et aures eiuſ
in pꝛeces eoꝛum. cet iuſti hereditabunt terram ſcʒ ſupꝑpnã
et habitabunt in ſeculum ſeculi ſuper eam. Et in memo
ria eterna erit iuſtus:ab auditu malo nõ timebunt. Et
dominus diligit iuſtos. Et iuſtus de anguſtia liberatus
eſt. et tradetur impius ꝓ eo:neq; penitus extra ſeipᷣm ex
cõuerſatione laudabili.quis fiet ad alium niſi eius oꝛdo
in terponatur in federe. Ipius oꝛdo exquirit vt diligat
qui diligi querit:et diligatur qui diligit. Cõtrarium ve⸗
ro iniuſticiã erit. Sed nemo eriſtimet ꝙ iuſticia in vm//
bꝛoſis atq; lunoſis moꝛibus:q;uis eque qui diligitur di⸗
ligat.MNõ enim eſſe poteſt iuſticie pulcritudo:vbi amoꝝ
eſſe noſcitur turpitudo. Vicem amoꝛis coꝛrupti reim⸗/
pendere amoꝛi coꝛrupto non eſt iuſticie aut equitatis:
ſed damnate cõcupiſcentie atq; libidiniſ. Quno enim
eſſe poteſt iuſticia in amoꝛibus quos veritas damnate
In moꝛibus autem perditis atq; a diuina lege damna
tis ſimiliter iuſticia in eſſe non poteſt. vt turpiter obſe⸗/
quẽti atq; coꝛrupte in ſimili aut in alia turpitudine re⸗
pendatur 8.

C.– Wo 7— . PPr Pe*— —rBP- . 5

aut pꝛeſtitutũ iiramenn·

tum aut pꝛomiſſam fidem in his que veritas pꝛohitbet

iuſticiam non appellaueris obſeruꝗre:magis wro ſi ſer⸗
uantur imuſticiam dixeris. Mõ niſi ad rependendũ ho⸗

neſta honeſtis.et ſeruandũ licita licitis:iuſticia ipa con⸗

ſentit. Aduerſatur iniquitati ſana iuſticia:et maloꝛũ de
ridet ꝓfeſſoꝛes. Quomodo reſonabit in oꝛdine vniuer
ſi.vt alteri ſeruiens in crimine exquirit ab eodem ꝙ ſibi
ſimiliter in crimine ſeruiatur: Qui pꝛimo alicin lerui⸗
uit in crimine fecit vnũ opus imquum.ſi antidotũ repe
tit fecit et reliquum:ſi vrro redditur ab expedito addi᷑

tercium. Quo iure dicetur iuſticia.vbi cõcurrunt vnuʒ
aut duo leu tria peccata: Eicut lux nõ reupit tenebꝛas
ſed fugat.et tenebꝛe a luce fugiunt nõ ipᷣam ſuſcipiunt.

ſic iuſticia peccatum nõ recipit ſed depellit:et peccata
fecto et iuſticia nullo federe ſe cõſtringunt. Moꝛe lucis
dicitur purgata iuſticia purgationẽ faciens nephando⸗
rum nec maloꝛum moꝛum eſt hoſpita ſed necarrix.et q̃
a writate aut lege diuina damnantur vltro aut bellice
abire cõpellit:aut ad mentem pena maloꝛum damnat
auctoꝛeſ. Pꝛoinde luce clariꝰpatet:vũ funeſtis amoꝛibo
atq; perditis moꝛibus iuſticiã nullum poſſe habere con
ſoꝛtium.Omnia vero hec apoſtoli cõfirmat vna ſenten⸗
tia:cum ſecundo ſeriberet ad coꝛinthios.Que participa
tio iuſticie eum iniquitate: Quaſi erpꝛeſſiſſime dicere

vlit:nulla. Quippe iuſticia eſt in amoꝛibus ab ganmin

vicioꝛum turpitudine defecatis.ut iuſticia ſit diligere

miles in natura repudiatavero ſi affuerit culpa:et dare

atq; reddere ſimiliter et repetere dilectionem alteruter

H

inter eos quos ſuper naturam altioꝛ nectit gratia. ꝓPpa

ſiquidem verba iuſticia trutinat.ne velut impertinen⸗
tia publicum petant:aut expedientia taceant. Virtus
eſt ſilentium:ſed caret iuſticia.ſi loqui neceſſitas aut ve

itas cogit. Bonum eſt rectum verbuʒ ſi ſuo tempoꝛe p
feratur. Et hoc ſalomon dicit. Mala aurea in lectis ar⸗
genteis:quiverbum loquitur in tempoꝛe ſuo. Ampoꝛti⸗

na locutio collaphicauit ſepe iuſticiaʒ. Yuſticia ſane oꝛi
hominum cuſtodiam poſuit et ſtateram:vt nec tacitur⸗
nitas eſſet.aut verbuʒ niſi ad tempus ſtatutum. Et ad
alium exhibita cõuerſatio: etiam in verbis expedit vt a
iuſticia reguleturx.Nã recta iuſticie regula caret delicto:
et id intendit ne delinquatur. Vnde pſalmiſta ex iuſti⸗
cia deliberauerat euſtodiam lingue dicens. Dixi cuſtodi
amvias meas:vt nõ delinquam in lingua mea. Alle nõ

.

delinquit lingua.qui nec tacet dicendum nec tacenduʒ

— — — — . — . —.

loquitur: et læc eſt lingiie initiatiua iuſticia. Ille poꝛro
nõ delinquit in lingua ſua.qui aduerſus ꝓximum non
loquitur dolum ſed veritatem: dolum dico deceptionis
et fraudis aut incaptionis ad nefas. Ille non delin⸗
quit lingua:qui loquitur verba electa.Hinc ſalomon di
cit.Argentum electum lingua iuſti. Argentũ ſonoꝛum

74* —

ſpectatad verbum:vt ſit eraminatum omnino quod di

citur. lſe nõ delinquit lingua in locutione iuſticia pᷣter

miſſa qui loquitur cimn pꝛoximo veritatõetiam ſi loquẽ
tem damna plurima ſubſequerentur. nam ꝓptervtilita
tem ꝓpꝛiam ſi loqui verſata cõditio poſtulat nõ ſubmit⸗

tatur falſitas aut veritas taceatur.ad deuitandum incõ

modum ꝓpꝛium vel quaſi pꝛopꝛium/Illẽ no delinquit
in lingua ſed vera iuſticiam ſeruat:qun n
ſitate aut ꝓſperitate cõtra deũ aliquid loquitur.Auid
vir iuſtus ⁊ rectus ac timens deum iob feciſſe narratur
nec quicq; cõtra deum locutus eſt:nec in omnibus tri⸗
bulationibus ipᷣe peccauit labijs.ſed natura parem iuſti
cie hactenus ꝓferebat que patientia noſcitur eſſeipſa e⸗
nim ſcõm aplim iacobum opus perfectum habet.Dice⸗
bat enim. Dominus dedit domiuus abſtulit. ſicut dño
placuit ita factũ eſt:ſit nomen domini benedictũ Ideirco

unq; in aduers

D
„*

4

— Fan „₰

W

verba iuſticie loquitur qui diuinas percuſſiones ſuſcipi⸗
ens in aliquo cõtra deum remurmurare non nouit. ſed
nomen eius atq; puidentiam in ommibus benedicit:vt

nõ ſolum hoc ꝓpter deum faciat:ſed vt pꝛoximũ nõ ſcan
dalicet per impacientie verbum ſed pacientie pꝛeſtet ex⸗

eñmplum/nec in ꝓſperitate verba extollentie pfert. aut de

ſpicit lingua quem ſuum reputat in hac vita minoꝛem:
nec naturalis oꝛdo iuſticie indituſ nec religio chꝛiſtiana
vt ſermo pꝛolat ad ꝓximum.aut in pꝛoximũ.aut de p/⸗
xumo.ſiue cum pꝛorimo falſitate careat.nõ in ſinuet ali⸗
quando ommno.iudiciũ falſe impoſitionis abiciat.aut
ſi qua poſſent ad iniuriam coaptari:et nec deſpiciatur aſ

ſiſtens pꝛeſentia. nec ablentia licentiam cõferat ad con⸗

uicia ſed ponatur digit oꝛi:ne quiſpiam dicat qð abhoꝛ⸗
ret audirxe.neq; taceat qð interrogatur honeſtum: aut ſi
leat vtile abſq; ꝙverbis exigatur qui nouit iuſtum man
datum. In ſcriptura ſacra indicitur: vt qð gratis accipi⸗
cur gratis detur. YJubet etiam ipa iuſticia vt nõ ſoluʒ in
pꝛeientia ſed etiam in abſentia dignus dignis phonoꝛe
tur ſermonibo:ſi hoc exquirit ſuppoſita cauſa. Et nemo
ex iuſticia poteſt verbis ad illa exigi.ad que nollet eractoꝛ

ipe conſtringi: nõ etiam tedeat audire que dirit. et roga
ri ꝓ quibus rogauit. Et ſi negata per eum ſibi denegan⸗

tur per alium:ratio iuſticie quieſcere iubet. Ampꝛobus
fatoꝛ antidota tolerans ſedabitur iuſticiam meditatus.
Amicus iuſticie ad reipublice requiſitus cõſulta.ſcom
inſite atq; inherentis virtutis quantitatẽ tacebit aut lo
quetur.et ſeipm et omnem ſuperioꝛẽ equalem ⁊ inferio
rem ꝓ ipa cõtemnet:aperiet os ſuũ pꝛo republica in ſin⸗
gularibus nemineʒ reueritus:etiam laceſſitus imurijs
cõputabit ad gloꝛiam.alapatus meritũ dicet.qui dignꝰ
habitus eſt ꝓ iuſticia pati:nõ offendat pꝛo republica ſpe
cialem qui offendi nõ meruit. Ita diſponat ſermones
ſuos in iudicio:vt nõ ledat verboꝛum incauta ſeu odio⸗/
ſa aut qua multis credit placere ſententia. quem excu⸗
ſat innocentia. Iniuſtum enim eſſe aſſeriturvt a verbis
alioꝛum patiat᷑:qui a ꝓpꝛia iniquitate non leditur. Zid
cõſilia interrogatus illam ſeruabit ſententiam. Si tibi
intellectus eſt reſponde pximo.ſinautem: ſit digitus tu
us ſuper os tuum.ne foꝛte capiaris in verbo indiſciplina
to et cõfundaris.vt iuxta menſuraʒ ſapientie atq; intel⸗
lectus:ſit ſermo in cõſilijs moderatuſ. In omnibo ſane
rebus vti loqui neceſſitas cogit.id limam iuſticie ante
qᷓ; ꝓferantur ſunt himandi ſermoneſ.cum retractate nõ
poſſit emittens.ex eoꝛum enim natura pꝛolati manent
irreuocabiles:vt plerũq; percuſſioni quam fecerunt nõ

roſſit eſſe medela nec excuſatio placans leſt HS
do actualis quam membꝛox officijs exhibere opoꝛtet in

alium atq; ſuſcipere pulcra eſt ⁊ lona:ſi iuſticia pulcre fa

cit.ſinautem:omnis actualis aptitudo eſt turpeeRN

tudo nanq; regendi que plurbus et nõ omnibus cõpe⸗
tit. ſubiecta iuſticie pulcherrimũ regimẽ facit.et irrepꝛe
henſibile iudicium pꝛofert a cognitoꝛibo veritatis: qᷓuis
a vulgaribus et ab his qui plectunturjmulta iniuſta re⸗
flectantur in iudicem. Ignoꝛat ſepe vulgaritas writa⸗
tem.et ideo turba vocatur. quia pꝛeter ipam facile tur/
batur et turbat.plexus aũt iuſte nihil ſpeculatus in gra
tiam chꝛiſtianaʒ irrogabit animo ſeu verlo iuſticiã decer
nenti:ſed nõ turpatur iuſticie pulchꝛitudo.ſi a plexis et
vulgarius laceſſitus eſt iuder qui pꝛimo aptitudinem
iudicandi atq; iudiciũ per veram iuſticiã declinauit. Di⸗
ctabit ſane iuſticia pᷣſidenti atq; omnibo in culmine re⸗
gimims cõſtitutis: vt nõ parcant indigno. Et iuſtici⸗
am coturbans a iuſticia còturbetur. dignus autem con
ſiſtat honoꝛe:et multa multetur pena quem ad aliquod
turpe excitauit iniquitaſ. cõmunitas sut multitudo de

quintuſdecimus
linquens coꝛrecta facilem indulgentiaʒ repoꝛtabit.neq;
opus eſt iuſticie vt multitudo delinques ſi reſilt. ꝙ de⸗
tur exitio:cum ex eo ſinguli ſingulariter puniantur.vt
multitudo imperturbata ſeruetur. 4
uabitur ſi tota plectetur:Et ſicõtrarium habet quecũ⸗
q; iuſticia.hoc ꝓpꝛium habet iuſticia chꝛiſtiana.que altio⸗
u locata coꝛniculo nõ iudicabit per dicta teſtium: ſi con⸗
trariam certitudinẽ habebunt aſpectus. Juſtica enim
ſine weitate non graditur.pꝛoculdubio graderetur aut
nõ eſſet:ſi verba ventoſa certiſſimo aſpectui anteferret.
Nõ accipit in iudicio aptitudo iudicandi perſonam pul⸗
chꝛe facta decoꝛe iuſticie:ſed ipᷣa indigentibus ſe iuſticia
donat.ad hos enim eſt ab auctoꝛe omniũ oꝛdinata.et cũ
ipa ſit reparatio depꝛeſſoꝛum:ſimiliter et ne depꝛimant

ſe obicem facit. Pꝛouiſoꝛ nãq; ſuꝑ cuſtodiã ciuitatis ti⸗

mens hoſtes irruere.illam pꝛimo reparabit in circũitu

teqᷓ; turrium altitudini adderetur/gitur verã iuſticia
pꝛecedentiũ ſꝑ ad magis indigẽtes e ipᷣa pꝛoclimoꝛ.Nõ

partem que facilioꝛẽ hoſtibus pꝛeſtaret ingreſſum: anꝰ

nouit ipa nature gratie carnis amicicieq; cõſoꝛtem: vt

peccãtes viuere pmittit impune. Nam ad ſimiles in na

tura nõad diſſimiles ertat oꝛdinata. Lexiuſticie qᷓ mul⸗
tat voluntarie delinquentes.his poſita nõ eſt qui ſcõm

naturã nõ agunt. alioquin omnia punirẽtur. Eliuit leo
de raptu.lupus et animalia multa mutuo ſe inuadunt

et rapiuntin quibus nõ lalvꝛau erunt. ſimiliter et volu
cres aueſq; rapaces. Et quia ſcõm naturõ ꝓpꝛiam faciũt

per iuſticiaʒ impunita iſtunt coꝛrectiua ſeu

punitiua nõ reſpicit ex natura ſed ex voluntatis arbitrio
peccatoꝛes:vt etiam immunes habeãtur infantes ſimi⸗
liter et amentes.et decrepiti pueriliter ſenes.Nõ nouit
iuſticia ſuum mucronem extrahere de vagina. neq; ſagit

tam de pharetra:vt feriat nature ſed malexoluntatis a⸗

ctiuos. Pꝛoinde iuſticia non parcit iniquis ſimilibin
natura.Nam hominẽ vindicat et homo bominẽ ꝑiuſti⸗

ciam ferit nõ tamen exeo ꝙ homo eſt quem deus fecit:

ſed pꝛo eo ꝙ peccatoꝛ eſt qð ipe cõmiſit.nihilommnuſ nõ

punit iuſticia malum ſeu peccatum qð pꝛiuatio boni eſt

ſed ipius auctoꝛem qui homo penitus eſt Etiam ſpter

annexam nature gratiam chꝛiſtianã iniquis chꝛiſtianis

iuſticia chꝛiſtiana nõ parcit ⁊ wra regentium aptitudo
iuſticie decoꝛata monilibus in peccatoꝛes chꝛiſtianos a⸗
crius ſeuit.Nam ipᷣi nature fuit lex ſeripto poꝛrecta inſu
per et eſt addita gratia chꝛiſtiana.ſuadebit ergo natura
lis oꝛdo naturalis iuſticie vt qui plus accepit in mune⸗
re cognitionis atq; iuuaminis puniatur pamplius ſi de

. ●

liquit:ꝙ q;iis ſempꝑ non fiat a homine iudice ab eterno

tamẽ pꝛetoꝛe non pꝛeterit.Cognitio legis noſcitur eſſe

magna:iuuamen maius grat a chꝛiſtiana in aus publi⸗
ce offendentes nõ relinquet inultos chaiſtiane atq; pu⸗

blice honeſtatis iuſticia. Sed nec a pſide chꝛiſtiano per
iuſticiam decernetur in delinquentem chꝛiſtianuʒ quia

chꝛiſtianus quod non natura ſed habet ex gratia. ſed
quia iniquuſ eſt:qð habet ex cõcepta et appꝛopꝛiata mali

cia. Mam hec gratia per gratiam pꝛerogata credentibus

naturalem iuſticiam oꝛdinẽ non arefecit.ſed in hac reli⸗

gione gratiſicata ꝑpamplius virefecit.quoniã benignus

iniquoꝛum vltoꝛ et vminus vxllet. ſi nõ aliter ſaltem
reipublice chꝛiſtianitatꝭ ciuitatũ regnoꝛũq; rectoꝛeſeſſe
purgatos ad ſuperos inferendos:et cum extrema dies

omni viuenti aduenerit atq; celebꝛabitur generale iudi

cium.nollet inuenire quos haberet ſerire per ſuam ſibi

iuſticiam reſeruatam/Carnis ꝓpinquitatem vera iuſti/⸗

cia pꝛeſidentiũ in republica nullo pacto wretur.quoniaꝗ

nemo cõſtituitur miniſter iuſticie ex ꝓpinquitate aut ꝓ⸗/

pagine carnis:ſed in eo erationalis eſt creaturs. Et ſi

. —Aαο . — , R
1— S 7 —- —AA kr eoes- -GV

non
tiec
usl
lius
loon
ymo
ltore⸗
tieche
ltiser
Plust
polan
pꝛout
fractue
hincet
eſtſolu
inpate
iiuſt
coſange
terind
Eertun
pousa!
beraſe
ſtiſſim
tentis
mann
nente,
nimin
paratt/
bagaotie
nefcu!
fnagis
eſtſim
minen
humma
Pfüi⸗
venö
r
inde⸗
tas:e
q en
Imp

bat in

teag de⸗

buiſſe
ſeum
ſt. pꝛo
Vin
giswere
les ſuſt
Mterag
dunnten
Dnuse
etfuete
digt⸗
lpam.
dunos
luſtos,
ſscopn
Clgat
Aer ve
ſooniae
laent
Nbhon
Wa
Ckone

N-

rgd
nurp

quer
ealtoo
nſicon
genim
eturane
teſenet,
ampal,

Külſtg

Wretei
Haman
ltneisti⸗
eniin
nem
nenh
l
Nlesinne
ge mel⸗
corſcön
Qurle
nugdune
teretwln
umciit
Ctia ſen
rbitrio
es ſimi⸗/
Pönonit
lecgſagit
utansa
mnipin
nie giuſtn
Nusſeet
hmnnufn

tolwniek⸗

mn
heiſtanis
aptruco
ſtanose,
reetuinſi
vonatura
nmune,
ius ſide
cterto
ſüreſſe
apubli
gicppo/
ianoper
lpeid
nn.ſe
Nunnt
enubus
hatteliſ
ncnns
leng
neſeſe
mos
leii
unſi
1 iuſi/

de iuſticia chaſtiana

non nouit indulgentiam dare vinculo nature atq; gra⸗
tie chꝛiſtiane cõneris:multominus dabit cõiuuctis ne⸗
xu aut tranſductione carnis.nõ enim magis nectitur ſi
lius patri ſilia matri frater fratri q; bomo hoĩ. nec pater
filio mater filie. et neceſſitudini neceſſitudo q; homini
homo:nec qᷓ; chꝛiſtianus chꝛiſtiano. Oꝛoinde ſi nõ part⸗
citur ex iuſticia iniqs colligatis in nature federe aut gra
tie chꝛiſtiane: ſic nec dabitur delinquentibo wenia cõiun
ctis ex quacũq; ꝓpaginis copula.nec fauebit eiſdẽ pam⸗
plius tribuetq; honoꝛes aut placita:ſi qua pꝛeter hac co
pulam potioꝛ virtus nõ meruit. Ipa ſiquidem iuſticia
peout punit inobliquabilis eſt in neutram partem. am⸗
ractuoſe incedere neſcit: lucis natura potitur.nõ aque
hinc et hinc diſcorſibilis inter montes:qð puniendum
eſt ſolum reſpiciens cum quo a rerum entitate habuit
impaſcibile bellum. Nec punit per aptitudines hominũ
ipa iuſticia:que nec obliquo calu adueniente filium aut
cõſanguineum punit ſed iniquum/aul nãq; pꝛimus
rex in dei opulo nõ peperciſſet per luſticiam ſilio ſuũ im
perium cõtemnenti. quia guſtauerat ante pꝛefinitũ te⸗
pus a patre xege:mſi populus eum de ſuis manibus li⸗
beraſſet / Mec ſalomon pepercit fratri adonye rem imiu⸗
ſtiſſimam poſtulanti:quin in eum moꝛtis dictaret ſen⸗
tentiam/Et idolatria populi dei per iuſiciam datam in
manu nſoiſi wlut in populi duce.ſic enim eſt ipᷣo decer⸗
nente multata:vt frater occideretur a fratre. Gicut e⸗
nim iuſticia nõ eſt ex trãſduce wlut caro ꝓpagmis ſic nõ
parcit hominibus excarne linealiter ⁊ tranſi nertante ⸗
pagatis etiam quantumcũq; ꝑpꝛopinquis:nec ei eʒ be⸗
neſicia ſua donabit indignis. Et ad taliter paopindqtios
magis q; ad homineſaffici: caret ratione iuſticie. Maio⸗
eſt ſimilitudo cõmunitatis et veritatis hominis ad ho⸗
minem:q; patris ad filium aut filij ad patrem. Mec eſt
humanitatis iuſticig que oꝛiginalem iuſticiam ſequitur
ꝓ ſilius aut ĩ eog ſiceſt magis q;; ꝙ homo eſt diligatur.

vt nõ puniatur linquens: aut pꝛemietur. ſi ſecunduzʒ
ꝓ homo aut ſcoᷣm veritatem annexam nõ erni

inde iudicium erit alterutruʒ in cõiunctis ſi aſſit in iqui
tas:et miniſter iuſticie alter fuerit cõiunctoꝛum
ꝙ; perſarum atq; medoꝛuʒ ad omnes immutabilis erat
Vmperatoꝛum ſenatoꝛũ iuſticia romanoꝛum nõ pꝛeſta
bat indulgentiam q;tamcũq;:ſi cõtra eos patrata iniqᷓs
tas veclinabat. Fertur quidam ſenatoꝛum filium ha
buiſſe legittimũ elegantem atq; ab ipᷣo dilectum. qui de
lictum cõtra auguſtoꝛum ac ſenatoꝛum decreta cõmi⸗
ſit.pꝛopter quod cum er foꝛmata iuſticia ociloꝛum am⸗
ꝛum cecitate puniretur.dolentes cuncti pꝛo filio ma⸗
gis veroꝓ amoꝛe atq; honoꝛe paterno ꝓcurabant aut le
ges ſuſpendere aut aliter a cecitate filiũ pꝛeſeruare:qðᷣ
pater agnoſens inquit. Et xvobis aſſentio: cum honoꝛe
dumtarat ſtatute iuſticie. Cum duo ſunt oculi eruendi

vnus eruatur in patre alter vero in filio reſeruetur: as—

et factum eſt/Ac per omnium conditoꝛ deus magis ſuã
diligit creaturam qᷓ; quelibet creatura diligat aliam ſiue

ipam. Si nec ipe pepercit peccantibus angelis.et mun

dum oꝛiginalem ꝓpter pꝑeccata deleuit:et ſemp punit inꝰ

iuſtos.et coꝛrigit per iuſtieiam emendandos/Coniuga⸗
lis copula nõ auertet aut euadet iuſticie penam.ſi vnus
cõiugatoꝛum deliquerit cõtra pꝛefiram iuſticie regulã:
alter vero vt miniſter habuerit trutinare iuſticiam. Et
quoniam nõ expedit ꝙ vnuſquiſq; ſic pumendi officiñ
babeat. ſed determinatis rectoꝛibus reipublice reſeruat᷑
nihilominus tamen ad punitionem delicti ob iuſticiam
hmiſſum eſt in lege moiſi atq; chꝛiſti ꝓpter certaʒ foꝛni⸗
cationem.ꝙvnus cõiugum poſſit alterum deuitare.ſixe

– . 7 44 A«N.ars ..—. ℳeã * — —2. *=

S

ro ipe foꝛnicatus nõ fuerit et aſſuetus. iuſtaʒ dictabit in
vroꝛem ſententiam que ſuum cõtempſit imperiuʒ: nec
habebit amicum ſolium iuſticie tenens qui wre iuſticie
fuerit inimicus.Nulli autem hominũ aliquis extra deũ
vera iuſticia eſt magiſq; iuſticia.carioꝛ aut amicicioꝛ eſſe
debet. Mõ coꝛrumpeturab amicicia iuſticia ſed iuſticia a⸗
miciciam ſuboꝛdinabit:aut puniet aut deuitabit iniquã.

Elmicus iuſticie ſub ipius freno amicabitur pꝛeſidi.nõ

enim cõturbat honeſtos et patulos moꝛes vnde fatige
tur animus pᷣſidentis: nec pꝛeſtabit cogitandi materiã
quomodo ſe muniat ad vindictam.Almicus iuſticie gu⸗
bernatoꝛi reipublice ceruical quietis tradidit:nec excita⸗
uit a ſomno. Hon ꝓpulſatur ex ſua cauſa eius cubiculuʒ
auribus wxro ſilentium fecit.Amicus pꝛeſidis iuſticie
honoꝛem vnius augmentauit ex altero.Almicus regis ⁊
nõ iuſticie ſeꝑe ꝑ cõſidentiam turbauit quietum: deho
neſtauit publicum ſtatum. Is regi fiat miuſticia inimi

cus:qui nõ regi regenti ſed in malo homini eſt amicus.

Et notam poſuit in gloꝛis regis:qui ex ſua cõfidentia fo
refecit. Auertet vultum a tali amicicia nobilis heros:et
in ſpeculum iuſticia ſine macula ſpeculabitur. Et tanto
ſeuerius ꝑena plectet delinquentẽ amicum: qᷓ;to magis
Kliutruntinann in amico.et amicum in iuſticia reuereri

Amoꝛ etiam reipublice que per iuſticiam gubernat᷑ttan⸗ r- .9 petr
