na dedit ei cibum et potũ Infirmus erat ꝓpter deficiẽ
tem ieieſgld reputatio aliena viſitauit imo cõfoꝛta⸗
uit eum/Et erat in carceribo peccatoꝝ. ſed demones in

uiſibiles acceſſerũt ad eum. redemptõem falſo ſpondẽ

tes.et deluſerunt detinẽtes eum. Moꝛtuus iacebat hy⸗
pocrita in plateis nin ue ſpecioſe videlicet mũdi.ſed fa⸗
ma hoĩm in ſuis coꝛdibi ſepeliuit eumSed legitur in

iob. Gaudiũ hypocrite adinſtar puncti. Ounctus certe
geometrice ſumptus: eſt minima ꝑs linee. Peeuis et

modica leticia eius.qꝛ tunc gaudet cum laudatur.tunc

leratur cum aſpicitur Inuiſus nõ gaudet.grauiter eni

conſciẽtia moꝛdet. Punctus enĩ gramaticaliter ſum⸗
ptus.fi ſubeſt damnat.ſi ſuꝑeſt ſignat.ſi interponitur
diuidit· ſi apponitur ſententiã finit. Nam ꝑ punctabile
Hypocrite gaudiũ damnatur ad penas. ſignatur ſigno

cemonum.et a conſoꝛtio diuiditur beatoꝝ.poſt finẽ ſu⸗

ſtinens ſine ſine penam. ꝗuſie igitur talis ſententia pᷣ⸗

mit.qꝛ ad inſtar puncti in hoc mundo gaudia nõ ſuꝑce⸗

leſtia querit. Hoc malũ neceffario me coegit digreſſio⸗
nem facere. Bed reuertamur ad ſententiã ſaluato⸗

ris.qui cauſam ſubnexit hypocriſis cum dixir. Quia po

pulus hic labijs me honoꝛat. Igitur om̃is malus chꝛi⸗
ſtianus hypocrita.qꝛ oꝛe dicit qð coꝛde nõ diligit.Qui
enĩ deo verbis appꝛopinquat et coꝛde longe fit: hypocri

ta eſt. Verba dei habebant iudei.et verba dei habent et

mali chꝛiſtiani.ſed coꝛ eoꝝ longe ſactum eſt a deo. quia

coꝛ eoꝝ non erat rectũ cum deo.nec ſideles habiti ſunt

in teſtamẽto eius. Alli in veteri.ſed in nouo mali chꝛi⸗
ſtiani. Et ecechiel ſimiliter increpat malos ſui temꝑis
qua increpatõne et hypocrite chꝛiſtiani arguuntur. Alit

=OO
f f f f f f f2

— ——DW — *

ctcontra vicia ſermonibus do. ſaluato.

enim. Audiunt ſermones tuos et no faciunt eos.qꝛ in dit et in ſeceſſum exit. purgals omnes eſcas. Dicebat
inet canticum oꝛis ſui vertunt illos.et auaricia ſuam ſequi aüt:qm̃ que de hoĩe exeunt illa coinquinant hoĩem. Ab
n tur coꝛ eorꝝ. Et eſt eis quaſi carmen mulich qð ſuaui intus eni de coꝛde hoim cogitatões male ꝓcedunt: ho/⸗
Uun dulciq; ſono canitur. Pꝛedicatur in eccleſia dei dula⸗ micidia. adulteria. foꝛnicates. furta. falla teſtimonia.
hben ter a pluribi:ſed auariciam tpalis cõmodi aut honoꝛeis auaricie. nequicie. dolus. im pudicitia. oculus malus.
eran intendit celatũ coꝛ. Sermocinatur vocali cõcentu ver blaſphemie.ſ upbia. ſtulticia. Hec om̃ia mala abintus p
er lwꝛum. et altiſſima de deo reſerantur miſteria. verba vi⸗ cedunt. et coinquinant hoĩem. Que aut p ſemetipm
En gentur diuini lapides ignis. ſed plerũqᷓ; coꝛ dicentium ſaluatoꝛ expoſuit: nõ pᷣſumit ſermont diſſerere. Et
ie lõge ſit a deo.aliquid in hoc preter den nec ad deum re labefactari hominẽ malis doctrinis: peccatoꝛem eſt fieri.
nn feribile querẽs. Cantãtur altiſſimis vocib diuina oꝛa quod pᷣſignauit cũ dirit. Cauetea fermento phariſeo⸗
ic cula. kyrie lingua grecoꝝ. gloꝛia hymnus angelicus.al? rumet ſaduceoꝝ. Auog de doctrinano ſana intelligi⸗
en . leluia hebꝛeoꝝ.cetera latinoꝝ pſirepunt: voces reſonãt tur: vt ipe euangeliſta teſtatur. Ceterum pamplius
in excelſis et choꝛi fatigãtur:ſex inſtrumẽta vocalia can peccato ſubiacere monſtrauit.qui diuinis diffinitõmb⸗
n tantur et diſcantantur. et voluũtur palate lingue. fiunt pſumpſerit in aliquo reluctari vt etid ſathanas nũcu/⸗
“ toni.ſemitoni.ditoni.et voluũtur cum notis.litteris pᷣ petur. et diuine maieſtatis offenſoꝛ et neſciẽs bona. Qð
a termiſſis. quinte atq; octaue. duodecimme atq; quinte ferrus pie ſaluatoꝛẽ a paſſione volens auertere aecepit
4 decime.et varietate clamdi detinetur pplus atq; mul⸗· in ſententia cõtra eum. Vlade retro ſathanas. ſcanda⸗
lbn cetur:ab his qui ſanctitate vite:moꝛũ toneſtate caren lum mihi es. non eni ſapis que diſunt Necnon et
* tes aliter placere nequiuerũt. Pſallitur et canitur di/ offenſoꝛ dei ab offen ſione innocentũ cõſtituitur: q;ins
biekt miſſo plerũq; libꝛo.deflexo digito. deart iculata manuun. Deſtruitur melius diceretur. Amat eni deus innocen⸗
npo coꝛ plerũq; fit longe a deo.qꝛ quod ꝓfertur in oꝛe non tes et puros:quos neq; in fide p malam doctrinã. neq;
Anti verſatur in coꝛde. ſed vanitas coꝛdis reſonat in vocib in vita moꝛali ꝑ malum exemplũ aut impedimentũ:ne
on oꝛis/Cantabit kyrieeleiſon qui nemini miſcoiam fecit q; in pſona ꝑ nocumentũ patitur inulte offendi. Unde
nipſe deiq; contempſit/antabit chꝛiſteleiſon: qui chꝛiſti ſan er pena cognoſcitur grauitas talis peccati. Quãobꝛem
eaſte guini contumelia intulit/&antabit gloꝛia in altiſimis ſaluatoꝛ ait.· Qui ſcandalicauerit vnũ de puſillis iſtiſ
hun e qui omnẽ gloꝛiam etiã ex cantu mercatur in terrenis. qui in me credut: expedit vt ſuſpendatur mola aſinaria
ſfinge nitabit alleluia:qui deum in ſuis vituꝑat moꝛibus. in collo eius et demergatur in ꝓpfundum maris. Et
,e ; / Cantabit epiſtolã:qui diuinũ nõ recipit miſſ um /Can⸗ qui quomodolibet ſcandalũ iniuſte ſch offenſionẽ in ali⸗
e tabit euangeliũ:cui pꝛedicatio mundi placet.Cantabit quem dat peccat. qð ex eo colligitur quod adiungitur.
erat l graduale:qui p gradus nõ aſcendit in vnum/.tianta/ Elerũtamen ve hominiilli ꝑ quem ſcandalũ venit.
uct. bit verſum: quia dño eſt guerſus. Cantabit ttactũ: a Peramplius aũt ex malo vſu ſenſuum pᷣdixit gene⸗
ceept ſua placita tractusCantabit ſanctus ſanctus ſanctus: rar graue peccatũ:cum manũ et pedẽ mandauit abſci⸗
ſcul⸗ qui coꝛde oꝛe et oꝑe eſt imquus Cantabit hanc trinita di ſcandalicantẽ.et oculum erin: non membꝛu ſed eoꝝ
csei tis laudem qui m trinitate aie ue:memoꝛie intelligen pſidum vſum. Et peccatoꝛẽ terribiliter puniendum
us tie et voluntatis poꝛtat peſſimã labem (Cantabit intro/ eſſe aſſeruit qui ſuo pximo petenti venia non pꝛeſtauit.
Ppann itum miſſe et finem:qui pꝛincipiũ malum fecit.qui fiꝰ cum ex pobolica ſententia ſaluatoꝛis talis atrox toꝛquẽ
dfci nem debituz in dño non cſtituit/Can tabu pater no⸗ tibus ſit vſq; ad debitam exactonem nuſte conceſſus.
ſotn ſter qui es in celis:de quibo dici pᷣt vos ex patre diabolo Peccatoꝛẽ quempiam fieri ex muidia pᷣmonſtrauit.
DMÄũZ eſtis .antabit deo p ommia ſecula ſeculop: qui contra cuim oculũ neq; adeſſe in hoĩe qui apud patrefamilias
ſoni dei et apli pꝛeceptũ huic eſt cõfoꝛmatus/qntabit vñs voces querulas auſus fuit emittere.q plusqᷓ; diurnuʒ
r wbiſcũ:qui cum demonibo habet conſoꝛtiũ/Cantabit denarium nõ accepat p quo cum ipo cõuenerat. exiſti⸗
ſtſe ſurſum coꝛda:qui ſurſum habet coꝛ aduerſus deuʒ: aut mans plus debere ſuſcipe q; in ote ſucceſſoꝛ impactus
ture habet in terra et peccatox fece defirum/antabũut gtas cui tantundẽ vt ei qui pactum fecerat dñs voluit pui/
2 agamus dño deo nro:quoꝝ deus venter eſt. et deo ſunt dere benignus. Declarauit peccatoteneri aſtrictoo: ¶
pꝛo marinus ingrati: poo minimis vero hominib⸗ val⸗ qui volunt ſine laboꝛe vicia ſupare. adipiſciq; virtutes.
d de grati/antabũt pꝛefationẽ et oꝛõnem: quoꝝ lingua qñ petentes dextera et ſiniſtra ſeſſionẽ in regno ſuꝑno
ugat iniquitatem tgrure antabunt pſalmodias et antipo regarguit ianoꝛantie ſubiacere cũ dixit. NMeſcitis quid
gem nas.: et cetera diuina:qui p om̃ia complectũtur huma⸗ petatis. Et interrogauit ſi calicem amarũu pꝛimo bibe
unt lere ruge⸗ ea que ſunt eius.in multis et varijs re poterant. anteq; quietẽ et gloꝛiam tam dulaſſimam
Nſn tuntur in oꝛis canticũ et in carmen muſicũ:vt plus poſtulabant. Indignatõem wro de genere monſtra nr-
hle melodia cantus:ſuauitas vocis qᷓ; veritas rei delectet uit eſſe peccati.magis vero intulit eſſe peccatũ.cum tã⸗
ſgn cantantes. demulceat audiẽtes.et coꝛ eoꝑ p hunus qua ta ſerioſitate redarguit ⁊ pᷣmonuit atq; docuit reliquos
iſ riciam laudis et complacentie atq; pecunie longe fiata aplos decem. qui aduerſus hmõi petẽtes duos fuerãt
üß⸗ deo. Mon ſufficit labiox honoꝛ vbi acoꝛde ꝓpellitur chri in aio male moti. Exauaricia tam eos qurcleriſunt —
lee ſtus.et alta oꝛis clamacio vbi coꝛdis oꝛatõ ilet. Nec lin dñi.q; reliquos rõne vtentes actu et verbo inuit pecca⸗
on gue volubilitate placatur altiſſimus.qua ſepe decipitur toꝛes. cum ſemel iterum de templo dñi eiecerit nego
to⸗ pꝛorximus:et vocũ amenitas magis ad iram deũ pꝛouo ciatoꝛes. Et maxime gie et donox ſpirituſſancti ſa⸗ O .
ſe cat vbi regnat in aĩo feritas. et pꝛe ſoꝛibo depellitur cha cramentoꝛum chꝛiſti et euangelij eius venditoꝛẽ argu J
ch ritas. Siquidem innuens nõ exeo qð exterius in ſub⸗ it. cum columbas auferri pꝛecepit.qð viciũ in poſteruʒ
Lui ſtantiuis moꝛibo agitur ſed ex eo quod in coꝛde geritur ꝓpter ſimonẽ magum ſimonia extitit atpellatůü. Et (2. === 1- D.
otti peccatoꝛes conſtitui:cum petentiby aplis ipe reſpondit fieri certiſſime aſſeruit peccatoꝛes:qui alia in domo dñi
te Non qõ in os intrat coinqninat hoiem: ſed que ꝓce⸗ agũt pꝛeter id ad qð facta eſt. Nempe domus eius oꝛõis
gun dunt de oꝛe hec coinquinãt hoĩeʒ.. Et cum ad petitõeʒ laudis gratiaꝝ actõis collecte ad paupes et eruditõnis
unt petri et aploꝝ ediſſeruiſſet paboſam dixit. Non intelli⸗ euangelij eſt. nõ alius miniſterij oim auctoꝛi ante oĩa .— —
hei gitis qꝛ omne qõ extrinſecus introiens hoiem nõ pt eũ nõ grati. Ad plenũ vero criminoſi reddũtur ex pa⸗:
coinquinare. qꝛ non introit in coꝛ eius. ſed in ventrẽ va⸗ la locate vinee malis agricolis om̃es qui de bonis Q do ———

7 4
—,E A

atq; plebealiũ doctrinaꝝ diſſeruit onera grauis ⁊ impoe
tabilia umponere alijs auctoꝛitate doctrine. ipos vero

Tiber octauus

datis in natura inuiſibili et viſibili. ſpirituali et coꝛpali
et in gratia et in virtute:fructum debitũ ſcõm iuſticiaʒ

affectõis et cognitõis et actõnis.poſſibilitatis loci ⁊ tẽ

oꝛis non reddunt iuſtiſſimo exactoꝛi dño ntᷣo deo:qui

nihil ꝓ ſe a nobis exigit ſed ꝓnobis. Indigua enim eſt

eractio eius. Et pamplius redditur crimen cum pꝛe
dicatoꝛibus doctoꝛibo monitoꝛibs.vt reddamus debitũ
fructum ꝑtinaciter reluctamur.et in nobis occidimus

verba vite.ipᷣm vitã oĩm chaiſtũ extra nos excludimus
et extra bona collata ꝓijcientes.et quantuʒ in nobis eſt

ipi chꝛiſto moꝛtẽ inuiſibile inferentes.pꝑ no ſipos credẽ
tes ſufficere in ſalutẽ. Adijciuntur infauſto numero
peccatoꝝ om̃es ↄtemptoꝛes diuine legis velvocatõnis
allegantes excuſatõnes contentioſas nõ acceptari di⸗
gnas:dum pᷣtextu auaricie atq; ſuꝑbie:negociatõis ſuꝑ

flue.ſenſualiũ delectatõnum atq; carnaliũ venire recu⸗

ſant.ſed qð peius ad crimẽ.pꝛecones et inuitatoꝛes ver
bis verberibo et moꝛtibus afflixerũt. Quod licet litte⸗
raliter nõ ſeꝑe fiat.moꝛaliter vero plerũq; fieri nõ am⸗

bigitur. Et qui vltricibo penis adijcitur. veſtem nu/

ptialem non habens:pᷣmonſtrauit quale ſit in carentia

illuus peccatũ. Eteni ipa veſtis nuptijs virtuoſis ac ce/
leſtibus apta mihialiud nõ oſtendit. niſi aptitudinem

virtutis in omni tꝑe.in om̃i loco.in ommi re atq; cõuer
ſatõne:ſeu moꝛalẽ oꝑm aptitudinẽ ad nuptias vere ſi⸗

dei. qꝛ fides ſine opibo moꝛtua eſt. qua carens carebit
vita.peccatoꝛ effectus in via ꝓ culpa ſeuiter puniẽdus

in pena. Meca peccatoꝝ damnato collegio ſeoꝛſantur
qui alios tentant.et nominibus alios ex affectu vocare
videntur.quoꝝ miniſterio ſubijci nolũt:necnõ alijs pa
rant inferre calumniã.et laqueũ inijcere nocumẽtiiſal⸗
uatoꝛis declinante ſententia.qñ phariſeos cũ herodia⸗
nis ipᷣm de reddendo tributo interrogates.axpellatut
hypocritas:qꝛ mgẽm verum vocabant cuius doctrinaʒ
in aĩo et in oꝑe contemnebãt. Diſcoꝛdes firmiter in

moꝛibus a voctrina eſſe peccatoꝛes iuſtiſſime demõſtra

uit.qñ ſcᷣm mattleum in cathedra ſedentes ciuilium

nõ appꝛopinquare pauliſper/ Nec ſolũ in his ſed in eo ꝙ
apparendi alijs intentionẽ ſequãtur obliquã:et affectt
pꝛeferri ceteris in cõniuijs et in congregatõibo pꝛimas
ſedeſ.et ſalutari capite inclinato in foꝛinſecis pꝛoceſſibi
et plateis.ac etiã magiſterij et pꝛincipatus nomẽ aĩo et

actu venãtur.cuius effectũ voluntarie abiecerũt QAui⸗

bus nominibs ſaluatoꝛ nr ſuos cõmoꝛales noluit in ſi⸗
gniri:penam damnoſe hũiliationis annectens his qui

voluntate et affectõe ꝓpꝛia ſe ſubtollũt:cum ſepe ſfando

expꝛeſſit.Om̃is qui ſe eraltat hum liabitur./reci⸗
pue tñ octo vicia expꝛobꝛauit phariſeis digna pems et᷑⸗
nis:que ſcõm tipicũ intellectũ pñt in faciem obijci chꝛi
ſtianis. Ideo ſollerti ſtudio caueri debent qui penas ꝑ⸗
hoꝛreſcunt eternas. Mabita quippe cũ eis congreſſione
Vrbop. dicit ſaluatoꝛ eiſdem. Ele vobis ſeribe et pha⸗
riſei hypocrite:qui clauditis regnũ celoꝛum ante ĩes.
Vos aũt nõ intratis:nec introeuntes ſinitis intrare!
In qua ſententia poſt illox et illius tꝑis malũ omnes
repꝛehendũtur:qui ad viam regni celoꝝ alijs obicẽ po⸗
nunt. aut iam incipientẽ quomodolibet p argumenta
diaboli.pꝑ placentia mundi.p amena coꝛpoꝝ.per blandi⸗

menta vrbop. p pollicitatones rerum. p terroꝛes et mi

nas. ad peiſtina reconuertũt. Et qui alijs pꝛeſtat impe/
dimentũ ad vitam. eoipo ſequitur ipᷣe moꝛtem:vt ouo
mala in vnũ conueniãt. ꝙ impediens et impeditus da⸗

mnationẽ ſuſcipiat. Quod plerũq; tangi ſcri
biat. α angit ſacre ſcriptu
re doctoꝛes qui cauendas foueas nõ oſtendut: p regno

—

cium nequiter deceperunt.

De viciis

facienda non dicunt. Secundum addidit cum dirit
Ele vobis ſcribe et phariſei hypocrite: qui comeditis

mos viduarũ oꝛõnes longas oꝛantes: ꝓpter hec am⸗
plius accipietis iudicinũ. Elerum erat ad iram millis,
qꝛ ſaluatoꝛ aliter nõ dirſſſet: ſed ex hoc repꝛehenditur in
hominib ommibus ferentibo habitu honeſtatis ſeu re⸗
ligionis.qui domos viquarũ nnicioſa frequentant lcc⸗
tia. videntes ſolutas a lege vroꝝ ꝑ moꝛtẽ. gelotipiam
eoꝝ amplius nõ verentes:quarũ res videntur poſſe li⸗
bere cõtrectare viroꝝ dominio iam ablato⸗ laqueũ de⸗/

ceptõis iniſciunt ipoxꝝ remoto conſilio vt pꝛo ipox aĩia

largas elemoſinas faciat. oꝛationes ꝓmittentes pliras
actu exercẽtes in diuinis actõibus:vt ſolũ deo pareant
nõ ſeculo cõfoꝛmari:ſed eo magis et amplius iudicium
ſuſcipiẽt vltõis: ͥ magis inremotis cuſtodibo atq; te⸗
ſtibus fauoꝛe auaricie ipas viduas viſitarũt:ſub hbypo⸗

magis aduerſus illos et quoſcũq; tales de Vidu
tiam pꝛotulit:qꝛ facile decipitur in quolibet malo. etiaʒ
ad danda munera muliebꝛis ſerus:cui nõ ſupeſt obedt
entia maritalis.aut pᷣdominatur lumen gratie ſpũalis
Segd his acrius reſeruatur ſuppliciũ:qꝛ coꝛda ſimpli⸗
niter t. Addit tercium inquiens
VUe vobis ſcribe ⁊ phar iſei hypocrite: qui circuitis ma

critali pollicitatõe miſſaꝝ et oꝛatöõnum ex ꝑte agentuun;
rei familiaris ſtipem ſubdole ſubrurerunt Bd iden
is ſentẽ

re et aridam vt faciatis vnũ pꝛoſelitũ:et cum fuetit ſa⸗

ctus:facitis eum filiũ gehenne duploqᷓ; rvos. Quid “
hanc ſententiã tunc in tꝑe ſaluatoꝛ nt redarguit niſi ſol
licitudinẽ indebitã illoꝝ qui gentiles ad ipoꝝ legẽ mul
tis ſuaſionibo et laboꝛibo inuitabat et efficiebant pam/
plius peccatoꝛes legis obſeruatõe ↄtempta. Qð nunc

in tꝑe ulos inſinuat eterne maledictõni ſubiectos.qui

pꝛeter ſanctiſſime nte legis intentõem ipᷣa cogmita vel
non ꝑagunt moꝛes:vt nec hoc eis ad damnatõem ſuffi
ciat niſi ſimiles ſuis moꝛibo habeant:et in eterna dam⸗
natione ſimuilẽ ſuſcipit ſeuã penꝗ. Nã vſq;quaq; cogno

ſcitur iuſtum: vt qui cũ ſimilib alijs vitam ſuſcipiunt 7

ſimilẽ ſentiant in legibo diſciplinã. Sed hoꝛrenda res
dictuſmagis vero effectu: peioꝛ efficiatur pꝛoſelitus.
ſcʒ qui de vno ſtatu in aliũ pꝛoſiliuitſq; ille qui ad pꝛoſi⸗
liendũ ſuaſit.qð melius iudico credere diuine ſentẽtie

q; in noticiã ducere nudis verbis. Quartũ maledi,/

ctionis eterne malũ ſaluatoꝛ annexit:cum eos de puer
ſa intentõe iurandi repꝛeſvndit dicẽs.: Ue vobis du⸗
ces ceci:qui dicitis quicũq; iurauerit ꝑ templũ nihil eſt
qui aũt iurauerit ꝑ aurũ templi debet. Sed lec litte⸗
raeſt illa:que in euangelio ad hanc clauſulam ſequitur.
Aliud tũc phariſeis:aliud nobis clamat. ed eis reli⸗
ꝛoculdubio ex his verbis caute ꝑcipitur: ꝙ aliquod
iuramentũ aut ꝓmiſſum intentius non aſtringit. ſi per
ceum iuratur aut aliquid pꝛomittitur: qᷓ ſi per alia que
ſunt eius iuratur aut ꝓmittitur/Et q;;uis ſupius phi⸗
bitum ſit iurare. argutus ſit etiã xrodes. ꝙ incaute iu⸗

lduic nobis in ſinuetur bꝛeui ſententia ſentiamus

rauit.tñ ſi omnino expediat hec facere aut pmittere libe

at.quod deo aut ꝑ deum iuratur aut ꝓmittitur et pea
que ſunt eius eque ligat.dũmodo qð iuratur aut ꝓmit
titur ad peccati cautelam pꝑtineat.aut ſi de rõne virtu⸗
tis · nec ſit contra oĩm conditoꝛẽ atqʒ iuſticiam publice
honeſtatis:neq; cõtra virtutes chꝛiſtiferas et moꝛales
Nam in iuramẽtis atq; ꝓmiſſis nõ ſolum attenditur
ꝑ quid ſed quid. nec intereſt ſi deum ant aliquid eoꝛuz
que ſunt eius adhibeamus in teſtem.ſi pmittimus ve
ritatem aut bonitatem ſiue virtutẽ. aut peccati deuita/
tionem. aut pximo iuſtam H nanq; ꝓmiſſio
ſimplex et recta ſine additamento ꝑ quic/prnittentem

—

— —

.

SSs

ſine iurantem. inſolu biliter atq; inexplicabiliter obliga

ret:niſi tales aut aliter factas iuratõnes ſimpliciter et

p quid ſupioꝛ et potioꝛ neceſſaria et verioꝛ iuriſdictio ex

plicaret. Quintũ malum ad eandẽ ſententiaʒ male/

dictõnis ptinens eſt. e vobis ſcribe et phariſei hypo
crite:qui decimatis mentam et anetũ et ceiminuʒ dere⸗
linquentes que ſunt grauioꝛa legis iudiciũ miſcoiam

et fidem.Hec oxoꝛtuit facere:et illa nõ omittere. Du⸗

ces ceci excolantes culicẽ: camelum autẽ glutientes.
Quam ſententiã dimittentes:eos ad quoꝑ aures eſt
illata et ad nos qui credimus euangeliũ refundentes:
qm̃ quomodo moꝛaliter ligat edicimus. Sunt nempe
nõnuili hypocritalib moꝛibus circumſepti:qui tm̃ mi⸗
nima bona legis et moꝝ pficiunt.quibo relictis modicũ

piculum aut nullum incurrunt:ſed ea relinquũt que ꝑ
fectum in lege atq; moꝛibo hoĩem faciunt.et non pacta
expedite eterne maledictõni ſubijciũt: derelinquentes

ſò diciũ vrrum et iuſtũ in ſe.qꝛ ſi noſmetipᷣos iudica
remus.nõ vtiq; iudicaremur:et in alios et pꝛo alijs ſa
num et debitũ ꝓferre iudiciũ ammonemur/et miſeri⸗
coꝛdiam indulgentie opoꝛtet pᷣſtare penitentiba iam cõ⸗
tritis.ſi ad deum et ad ſeipᷣos et in ſeipᷣis oꝑati ſunt ma

lum.Et leſum in eo qui leſit opoꝛtet impendere miſeri

coꝛdie donumſet ſidem ſeruare ad deũ ⁊ in deum et ꝓ⸗
pter deum.et hd quẽlibet nobis in hũanitate maxime
in religione chꝛiſtiana primũ atq; winanegiſſe in
regula et er regula chꝛiſtiana ꝓmiſſum tenere irmiter
incuſſum. Mec ſunt illa que oĩno facere opoꝛtet quib⸗
carens infallibiliter ima petit:ſed illa nõ omittere. illaſ
videlicet cerimonias atq; moꝛes.qui ad bene viuere oꝛ⸗
natum faciũt: qð in decimatõne mente aneti cinuniq;
ſignatur. Igitur opoꝛtet pꝛimo in realibo et viuiſican⸗
tibus virtutibo aim ante deum fundatũ fieri.vnde bñ⸗
placens deo vita cõſurgit: et poſtremo taliũ modicoꝛũ
addere euanenkaſet veſũt Teos duces arguit quoꝛũ
agitur iter in pꝛeceps.qui minima peccata ſine miſeri⸗
coꝛdia et diſcretõe repꝛehendit:maxima vero velut mi
nima pꝛetermittit. Qui ſub tali inuectõe tradũtur du
ces ceci.excutientes culicẽ:glutientes camelũ.minimũ
malum diſcutłtes impie:camelum magnũ malũ toꝛ/
tuoſum peccatũ incoꝛrigibiliter pꝑtractante 668
demonſtrat iſta ſententia qui vilem pauperẽ/ſimpliceʒ
et abiectũ ſi deliquerit acriter puniunt: inſignitũ vero
quomodolibet ſi peccauerit licentiant impunitũ: vnde
iuſticia coꝛrectiua puertitur.et in lumine claro iuſticie
cecantur.puerſe trutinãtes merita ſubiectoꝝ aut hoĩm
delinquentiũ. Inſignitos aut illuſtres hoĩes nõ vere⸗
tur iuſticia ſi linquũt. Sed ſextũ eos acriter moꝛ
det.qui ad exterioꝛẽ mundiciam innitũtur: de interio⸗
re mundicia nõ curantes. Ele vobis ſcribe et phariſei
qui mũdatis qð deſoꝛis eſt calicis et parapſidis: intus
autẽ pleni eſtis rapina et immundicia. Phariſee cece:
munda pꝛius qð intus eſt calicis et parapſidis: vt ſiat
id qð deſoꝛis eſt mundũ. Quid igitur nobis ꝑ hane
ſententiã clareſcit:niſi ꝙ hi a dño arguũtur qui pꝛeter⸗
miſſa interioꝛi mundicia ꝑ quã deus cõſpicitur coꝛpali
atq; foꝛinſece qua deus ſepe offenditur intenderunt.
Qõ ſi referamus ad eos qui diuinũ cultũ in ſaeramen
talibus actib tenent. magis condemnabit qᷓ; defendet
exterioꝛ nitiditas.ſi aĩo nõ conſpecto dñatur iniquitas.

Nam ſi mundiciã foꝛis habent quã dicunt ſic cõöuenire/

intus magis habere deberent quã habere certũ eſt deo
placere:carere vero certiſſimũ eſt diſplicere. Nec in alia
pte nt̃am a nobis omnipotẽs mundiciã querit.qᷓ; in il⸗
ia in qua ſumus ad ſuam imaginẽ creati. Non enim in
coꝛpe ſed in aĩs ſimilitudinẽ ab ipᷣo et ipᷣius in creatõe

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

ſuſcepimus: nec ex eo quod exterius agimus.ſed et co
qð in intimis nt᷑is diligimus ⁊ habemus iuſtiſſime iu
dicamur. Mec effectus affectui pondus meritũ. pꝛemi
um aut nomẽ in curia oĩm cognitoꝛis impoſuit:ſed affe
ctus effectui hoc fecit. Ideo nobis tanq; chꝛiſti vaſcu⸗
lis et virtutum dicitur vt mũdemus qð intus eſt.et ex
terius omnia mũda erũt. Nam ſi accepte do eſſent in⸗
timis pꝛetermiſſis exterioꝛes mũdicie:ſtelle.floꝛes. her
be.aues.animalia multa. pꝛemia reciperent ineternuʒ.
Ad exaggeratõem pꝛedictoꝝ ſeptimũ ve maledictõ⸗
nis induxit. Ele vobis ſcribe ⁊ phariſe i hypocrite:qui
ſimiles eſtis ſepulcheys dealbatis.que afoꝛis apparent
hominibo ſpecioſa:intus vero plena ſunt oſſib moꝛtuo
rum et omni ſpurcitia: ſic et vos afoꝛis paretis homini/

bus iuſti.intus aũt pleni eſtis hypocriſi et iniquitate.

Que ſententia in tali ſimilitudine ſic aſſumpta magis
claret ex la.qᷓ; exroſitõne annexa. Octauuũ aduerſus
eos intendit. qui ſuos pdeceſſoꝛes malos exemplificat
in ſeipis. Et hox genera repꝛehendit. qui patrũ carnali⸗
um aut doctrinaliũ puerſa opa imitantur. Qõ in fine
buius octaue maledictõis dũs declarauit dicens. . Et

vos umplete menſurã patrum veſtroꝝ. ſerpentes ap⸗
pellans er paterno tranffuſo veneno. et gemmina vipe
rarum qui pꝛecedentiũ mala ſectantur. quib- fugere a

gehenna omnino ſit imxpoſſibile. niſi reſipiſcant ab umi⸗
tatione damnata. Et hieruſalẽ increpata de occi ſio⸗
ne miſſoꝝ eos deſignat ſimul cũ malis agricolis vinee
qui chꝛiſti ſeruos verbis.diffamatõnibus.maledictis

obpꝛobꝛijs et tribulatõibus pſequũtur.ſicut in eccleſia

dei ſepe nouimus factũ. Sed ve qui cum talibo poꝛtio⸗

anruerann plius condemnãtur qui diuiſianimo.

intentòe:moꝛibo exiſtentes.congregari rennuerũt con
gregatõne ſanctifica. qua in medio congregatoꝝ conſi⸗
ſtit ipᷣe ſaluatoꝛ.in cuius noĩe atq; virtute onis cogre⸗
gatio eſt fienda:et exauditio ſic congregatox in huius

noie ad petita ſequeretur. NMempe congregare affectat

diſper ſiones iſraelis viſibiles atq; inuiſibiles.vt con⸗

gregatio facta in vnitate virtutũ poſt quictũ triũpha⸗

tumq; mundũ eterna regna ſuſcipiat. Expedit congre⸗
gari om̃ino in caſtrũ eccleſie ſpũalis.qꝛ extrema caſtro⸗

rum in veteri teſtamẽto cõbuſſit celitus ignis.et virtꝰ

diuiſa et quecũq; potentia.et foꝛtis adletha in agone ſe

pe ſuccumbũt. õgregatio aũt in noĩe dñi diſperſit ad
uerſarias poteſtates Quid eniĩ eſt ꝙ tam multipliciter

ad congregatõem nos ſaluatoꝛ inuitat:et ꝓmittit con⸗
gregatis in noĩe eius excellẽtia ſenſumſmineturq; ſup
plicium ſi nõ fiat lt ſeæc in nouo enodemus.de veteri
teſtamento aliquid ꝓferamus. Subceleſtes aque opo⸗
tebat vt congregarentur inynũ.et grida palam fieret.
Pꝛoinde qꝛ ſpũs vñi ferebatur ſuꝑaquas.vt intelliga⸗
mus aquas diſpoſitas ad opatõem diuinam hoim vwo⸗
luntates.ſupꝑ quibo fertur ſpũs volũtatis diuine:quas
in vnum iubet cõgregari diuina voluntas.in vnuʒ ba⸗
ptiſma.in vnũ coꝛpus eccleſie atq; fidei et virtutis in
vnum finẽ.ſcʒ qui finis eſt hoĩs.in vnum velle.in vnũ
amoꝛẽ.in vnum quẽ ante ſuum aduentũ oĩa pꝛoclama
uerunt. vnum redemptoꝛẽ oĩm chꝛiſtum Et arida pon
deroſitas oĩm peccatoꝑ humoꝛe ſancti ſpũs merito ſuo

pꝛiuata.manifeſta fiat ad ſue damnatõis cumulũ etiu

ſtoꝛum noticiã atq; gugenent e adaquari poterant
greges ad puteũ.niſi omes congregarẽtur ad vnum p
eo ꝙ os putei claudebatur lapide grandi.qui ab vno xa
ſtoꝛe remoueri nõ poterat.niſi prius in vnũ cõueniret
multitudo paſtoꝛũ.vt qð ab vno nõ poterat fieri a mul
titudine poſſi it remoueri. Quid illo in tꝑe quid allego⸗
rice hic ꝙ geſtum dimittimus:pꝛo eo ꝙ ad ſpeculabilis

Liber octauus De vicius

moꝛalia feſtinamus. Ecce habetur congregatone qũiod
nõ habebatur ſingularitate: habetur ↄgregatim qð nõ
ſingillatim: haberur vnione qð nõ diuiſione. In omni
bus validioꝛ eſt cõgregatio virtuoſa:vt remoueatur du
ricia infidelitatis.duricia coꝛdis.duricia conſuetudinis
duricia quoꝛũlibet vicioꝝ.et haurimuſ in gaudio aquas
miſericoꝛdie.aquas amoꝛis ſui.aquas ſapientie de fon⸗

tibus ſaluatoꝛis. vt nõ vltra ſitiamus:ſed fiat in nobis

fons aque ſalientis in vitã quam affectamus eternam.
et que nõ fuerunt cõgregata in egipto de agris grandi⸗
ni ſubiacuerũt:vt deſtruatur vltione diuina qui cõgre⸗
gationem cæuitat.ad quã ſaluatoꝛ inuitat. Samuel p⸗
plvta dñi ꝓplm iuſſit cõgregari in maſphat.qð ſpecula⸗
tionem aut contemplatõnem ſonat:vt oꝛaret pꝛo ꝓplo.
Congregari exꝑedit ad ſpeculatõnem diuinoꝝx et contẽ
platõnem beneſñicioꝝ et geſtoꝝ eius ꝓ nobis: et tũc oꝛa⸗
bit pꝛo nobis.oĩm vates vatum dñs nt᷑ ieſus chꝛiſtus
ad oĩm patrem miſericoꝛdiaꝝ:atq; ꝓ nobis fuſa exaudi
etur oꝛatio ſancta eius:qui in lachꝛymis et clamoꝛe va⸗
lidgo in cruce pendens exauditus eſt ꝓ reuerentia eius.
AVpſe nanq; pꝛeco iohannes pꝛedixit triticũ congregari

a deo in ſuꝑnum hoꝛreũ ſuum ergo pꝛimo cõgregemus

nos in area ſancta virtutũ. Quamobꝛẽ ſaluatoꝛ inpꝛo
peratiue loquens dicebat. Hieruſalẽ hieruſalẽ.quoti
ens volui cõgregare filios tuos quemadmodũ gallina
cõgregat pullos ſuos ſub alis ſuis:et noluiſti. Pia oꝛ
nix dñs nr ieſus chꝛiſtus:qui ſe ꝓpter nos exinaniuit di
miſſis delectabilibd hũanitatis plumis.rauca ex fatiga
tione voce.nos ad alas ſue ptectionis vt confugiamus
ꝓclamat. iub quibo totam ſpem ſuaʒ ꝓpheta poſuerat.
Sub vmbꝛa alaꝑ tuax ſperabo: donec tranſeat iniqui
tas.Quam diu ſpes:Donec tranſeat iniquitas. In ſu
peris nõ ſpes ſed tentio eſt:hic in mundo iniquitas eſt
Vniuſcuiuſq; quippe eum moꝛitur meritoꝛia bonitas
aut demeritoꝛia tranſit iniquitas:vt ad alterã tranquil
litas ad alterã ſequatur penalitas. His iſdem alis pꝛo/

tegi affectabat qui ſupꝛa ſperabat. Sub vmbꝛa alaran
tuarum ꝓtege me:a facie impioꝝ qui me afſlirerũ ⸗

ꝓtectio eterna.eſt pꝛotectio tpalis. et eſt afflictio ter/
na.et eſt afflictio tꝑalis Vlna in beatitudĩe:altera in vir
tute ptectio agitur. Elna in eterna miſeria: in tꝑali pe⸗
na afflictio ſcda infligitur. enã dico non ſolũ coꝛpis
ſed culꝑ.que ad eternam diſponit:a qua querit ꝓtegi
qui timet damnari appetit coꝛonari. Sed ſub quibus
Geminis alis. charitate dei et pꝛorimi.et multiplicib⸗
pennis.operum videlicet numeroſitate bonoxꝝ.Aut alis
deitatis et huanitatis.noue legis et veterisſpennaruʒ
multiplicatis beneficijs atq; miſterijs pꝛo nĩa ſalute pa
ctis.ipᷣe nos ſaluatoꝛ inuitatfſiẽcnõ et in omni homine
ad hancↄgregatõnem ſaluatoꝛ ſimiliter inuitat. Nam
omniũ aĩaꝝ eſt vna natura.ſed diuiſe ſunt hoĩm volun⸗
tates.que variantur ex tge.ac etiã variantur ex appeti⸗
bilium Piderſtater iech deſectum tꝑis patitur
cum ad tpa nõ venimus.aut in tpe aliquo euſtentes q̃
tempus habet habere nequim aEri vnoquoq; di⸗

uerſi ſunt ad anquid motus vt nũc hoc nunc vero velit
et illudſEt ab obiectis extrinſecis interioꝛ variatur aie

appetitus.et ſemꝑ decipitur in appetitis:qꝛ ſufficientia
non eſt in eis.qui cruciatur ſi nõ habet.fruſtratur ſi ha⸗
bet/Et Olſperfe facte ſunt vires interioꝛes: quas cõgre
a munt d diſpſionez on netlonatin ſub
Wpter vitam agenda. et ſue miſericoꝛdie
ꝓpter vita eterna ſperandam:vt ſub ala iuſticie mil ap
petamus niſi iuſtum qð ad deum nos dirigit: nec facia
mus niſi quod fieri iuſte concedit. Que quidẽ ala plu/
rimas habet pennas. Juſta deſideria multa ſunt. vni

—— *

₰ *9%

tf̃ appetentia finem.et multiplices actõnes ſunt ad
fectionem vite hoĩem ducentes Ga alam miſcoöie

ntam ponamus miſeriam: ptegamur ab illa:de ipᷣa et ꝑ
ipam vitam ſperemus.ſub multipliobo penms ineffabi
lium beatitudinũ eius cõgregemur:ſub his congrega⸗
tis nõ nocebit nobis diabolicus miluus:locationẽ igi

tur nõ tnaneſeßi ad contemptũ rocatõnis

deſertionis ſuppliciũ ſequitur. Ac ſi dicat. Quia cõgre⸗
gari noluiſtis me vocante:deſeremini me volente.Alit

eni. Ecce relinquetur domus vra deſerta: vt nõ con

fugientes ad deũ deſerantur a deo eo certe merito quo
congregari nolunt. Quare deſerta: Quia deſerunt. Nõ
deſerit deus vt deſeratur . vt ſua pꝛecedens deſertio cau
ſam nobis deſertionis miniſtret:ſed ideo deſerit qꝛ pꝛi⸗
mo deſertus eſt. Inheret nobis deus: ſi ſibi adheleri⸗

mus.Neq; poꝛtus et auitates deſerũt nauesimmobi⸗/

les eni ſunt: ſed verſamnce naues vento cõmiſſe aut re⸗
mis agitate recedunt. Tlide igitur culpas.vide penas.
aſpice crimina. vide ſupplicia. Ex pena eni ſepe innote⸗
ſcit et culpa. er magnitudine vindicte:ſceleris agnoſci⸗
tur magnitudo. Quod quantũ:quale noſcitur eſſe cri⸗
men. ad qð deſertio ſequitur iuſta dei. Sed quo it de⸗/
ſertus a deo. aut vbi remanebit quẽ deſerit deus quis
locus refugij eius.aut quis locus quietudinis eius.

Muis accedet ad deſertũ a deo. Deſerti deſertum que

rent. deſerti deſertum ſociabũt.vt ſimul ſimilem habe
ant penam.qui fuerũt in culpa cõſimiles. Igitur qui

legis heq mala deuita. .
Incipit tractatus de ꝓceſſu ꝑeccatoꝛis et reuerſione
eius ad deum. Caplm. XXXVIII.

Poceſſum vero peccatoꝛis in ſuis verbis
paralvlice ipᷣe ſaluatoꝛ interſeruit dicẽs:
p Momo quida deſcendebat a hieruſalẽ
in iericho.et incidit in latrones:qui etiaʒ
deſpoliauerunt euni·et plagis impoſitis
abierunt ſemſuiuo relicto. Vide peccatoꝛẽ anomium
vide peccatoꝛis ꝓceſſum:vide ꝙ incidit in inopinatum
piculum.vide ꝑditum: wnũ.vide malum ſuſceptũ: ſed
vide diuina bonitate vſq; ad moꝛtẽ iu quolibet ad peni⸗

tendum liberũ arbitrium reſeruatũ. Digni noĩari non

ſunt qui ꝑeccare diſponũt:qui de libꝛo vite delentur. ſi
peccata pſiciunt. Deleantur de libꝛo viuentiũ:jet cũ iu⸗

ſcripta.et ſuꝑ omne gaudiũ dixit eſſe diſcipulis ſalua⸗
toꝛ:qm noĩa eoꝝ ſcripta in celis erant. Quo noĩe nũcu
pabitur qui creatoꝛi rebellare diſponit· quo cenſetur ti⸗
tulo qui a deo diuoꝛtium querit. Caret dignitate no⸗
minis:qui viuit lege tartarea. Sʒ que eſt dignitas no⸗
minis nt᷑i:vt lẽe huius veritate ſeruata ſupꝛa id qð ſo⸗
nare videtur intellectus fidelis aſpiciat. Mon eſt digni⸗
tas noſtri noĩs.in quo vnus ab alio diſtinguitur ad qð
noĩa ſunt inuenta.vt inter ſe hoĩes indiuidui cognoſcã
tur:nmec alicuius noĩs eſt dignitas quo ſtatus hoim at⸗
q;officioꝝ titulantur.et mutua fiat noticia circa huma
nas mentes. ac noticia deriuatur ad aĩos poſteroꝛum:
nec eſt dignitas noĩs ꝙ quis ꝓbitatem ſoꝛtitur. Sed
dignitas noĩs eſt quo quis ſilius dei ꝑ adoptõem me⸗

ruit appellari. Quia ipᷣe ſaluato: dedit ptatem ſilios

dei fieri ſimiliter ⁊ noĩari.ſi credimus in nomine eius.
vt eius ſit ſupꝛema et ſumma cõditio quo ꝑ ſidem atq;

p ceteras virtutes et actus dei noĩetur filus.non quo

dicatur petrus vel mattheus. Non enĩ hmõi nominib
ſupꝑni ciues abinuicem diſtinguẽtur quoxꝝ eſt oĩm intu
itiua cognitio. Quam noĩs pꝑdidit dignitatẽ qui a hie⸗
ruſalem ſeʒ a diuina pace receſſit.retinuiſſet ſi ſietiſſet.
ꝗ beati paciſici quoniã filij dei vocabuntur/Eſt et alia

ſtis non ſcribantur. Sed iuſtoꝝ noĩa in libꝛo vite ſunt

4

tcontra vicia ſermonibus do. ſaluato.

digintas nominis quo a dño noſtro ieſu chꝛiſto baben declamatio tuis auribo tedium inferebat. Sed hoc tibi
tes auctoꝛitatẽ dicimur chꝛiſtiami:quod p opa virtutuʒ debebat eſſe ad gandium:qꝛ dabant creatoꝛis noticiam

appꝛobantes.ad ſuꝑnam ferimur patriam: moꝛibo re/⸗
pꝛobantes.mergimur in gehennam. uius dignitatẽ
agnouit quida diaconus ab infidelibo cõpꝛehenſus: vt

negaret chꝛiſti ſidem quã in aĩo et moꝛibus fatebatur.

MQui cum grauiter a queſtionarijs toꝛqueretur ? inqui
reretur ſi quo noĩe vocaretur et vndeet quis eſſet: tale
fertur dediſſe reſronſum. hꝛiſtianus ſum. Moc mihi

nomen.hoc mihi genus.hoc mihi patria eſt.nihil aliud

qᷓ; chꝛiſtianus ſum. Et multipliciter et grauiſſime toꝛ⸗
tus.hoc ſolum ꝑ verba inter verbera reſonabat. nihil
aliud qᷓ; chꝛiſtianus ſum. qꝛ dignum eſt vt eum imite⸗/
mur cuius noĩeinſignimur. Qð nomẽ pꝑdunt:qui mo
ribus contradicũt.Et ſi humana et vſualis vocatio no
minat: diuina ſapientia repꝛobos negat · Amen dico vo
bis:neſcio ws Weg lſeei recatons ꝓceſſum altius
intendamus. Deſcendebat a hieruſalẽ. Clere deſcendit

qui recedit a hieruſalẽ:qꝛ fundamẽta eius in montibb

ſanctis:ſed aſcenſiones ad hieruſalẽ ad virtutẽ ad deuʒ
in coꝛde ſuo diſpoſuit legitimus ſeruus dei QAuid nam
iſte de cenſus de hieruſalẽ ꝙ deſcendẽti tanta mala ſuc
cedunt. Hieruſalẽ viſio eſt pacis:pax aũt totalis eſt vir
tus.Nam parx trinitatẽ inſinuat mentibo non vęlatis.
P. patrẽ dicit.A.que lta in alpyhabeto pꝛimum princi⸗
pium tenet:ſliũ dvenunciat. Nam ipᷣe dirit in euange⸗
lio iohannis. Pꝛincipiũ qui et loquoꝛ vobis. Et in apo
calipſi.Ego ſum alpha et o pꝛincipiũ et finis.x.ſpiritũ
ſanctum dclarat. eſt enĩ duplex conſonãs. Igitur qo
dimittit pacem:a trinitate recedit. Par nulia dicenda

que copulat creaturas. ipax auctoꝛe offenſo. Eſſet cer⸗
tiſſime vera ſciſmate ad om̃ia: firmo iure ad deum ipᷣa

inuiolate ſeruata. Ergo quod de iure nõ eſt. nec eſſe ve
re dici pt. Pax tñ ad deum firmiſſimo iure conſiſtit. qꝛ

ipam ommi iura concedũt ac iubent.et damnatõni aſ?⸗

ſcribunt oẽm aliam ſine iſta:que ad ipᷣm verum ⁊ vnũ
