itne, ſurrectio fiat: Mon fuiſſet reſurrectio coꝛpoꝛum vbi nõ coꝛpoꝛe:in quo ipſe non obediuit auctoꝛi.Nam delecta⸗
iuſtciſe fuit conditio moꝛtuoꝛumnec moꝛs habuiſſet in homi⸗ tio et conſenſus ſi non pꝛoceſſiſſent in actum faciime
rsinn ne dominatũ ſi nõ pꝛeiſſet peceatũ:nec etiam dicenda veniam repoꝛtaſſent:vt tunc non fuiſſet inflicta multa
enſruns fuiſſet illa eterna beatitudohominũ ſed naſcendi que, tio actualis in coꝛpoꝛe. ſi coꝛpoꝛis actu non fuiſſet culpa
— dam felicitas. et humane nature quedam nobilitas: ſi peracta. YIgitur inobedientia ſurrexit in membꝛis. vt
ioneſnei; non abſtuliſſet iniquitas.Aldam nanq; ſine coꝛruptio/ non mouerentur ad impꝑerium rationis.ſed ad impul⸗
woiſer 3 ne alicuius elemẽti a domino eſſe ſuſcepit.eua ſine coꝛ⸗ ſum effrenate libidinis.ibido enim dominatur in mẽs
mnsarine ruptione accepit ex ipſo conſiſtentiam ſuam:vt ex om⸗ bꝛis wlut in re ſibi ſubdita merito pꝛeuaricatõis.et cõ⸗
Manmob nibus hanc valeas elicere pꝛofecto ſententiam: vt ſi e mouet ſepe membꝛa pꝛeter arbitrium voluntatis. Et
mnm catum non preceſſiſſet aut non fuiſſet coꝛruptio et fuiſ⸗ tota maſia eſt infecta in parentibus primis:vt peccatuʒ
Sſcehen ſet hominum generatio: aut id quod coꝛruptõnem dici quod oꝛiginale dicitur ſit in naſcentibus ceteris, Seul—
ſne eti mus dicta fuiſſet integritas nature honeſias:cum ſer nec pꝛopter libidinem damnatur coniugium:nec po -
wiiſin uatus fuiſſet oꝛdo nature atq; diuina woluntas/Et au pter bonum coniugij aufertur libidinis malum. 207
lus unut deam dicere in multis in veteri teſtamento in quubus les enim que bonum eſt coniugij non naſcitur de libidi
ifafelan⸗ ſeruata eſt diuina voluntas ⁊ oꝛdo natureſita placuiſſe ne ſed de bono nature.in qua eſt ſeminaria virtus que
tomtegr/ cum illa violatione carnis coniugium: ſicut in multis agitur in tranſduce.Libido autem non eſt de bono crea⸗
Dagatonns a chꝛiſti tempoꝛe cehbatum. O&, quanta nobilitate deus te nature.ſed in bono nature conſiſtit merito inobedien
nAruranunn humanam naturam.quot et quibua beneficijs inſigni tie· vnde non turpatur bonum pꝛolis pꝛopter malum
tgbodadt⸗ uit:in pꝛopagatione hominum gloꝛificandoꝛuʒ cum an niqihie autem homo naſcitur cum oꝛiginali pec⸗
Nocdladſ gelis beatificandoꝛum awterntigerintatis. Se quia cato merito pꝛimoꝛum parentum:etiam non damnat
künmdios non vidimus.et ſecuta non ſunt: difficiliter credi poſ⸗ oꝛdinatum coniugium/Pꝛoinde ad maioꝛem hoꝛum
lownt ſunt. Et repugnant imaginationi hominum:que non euidentiam accipiantut duo lona et tria ſimiliter mala — a s.
offeo ſenſos deuenerunt in ſenſum. Sed plus eſt quod in humana lvnum nature bonum coniugij.malũ inobedientie ma⸗, ded. lr-
ntmcnet be⸗ natura fecit dominus ieſus chꝛiſtus:qᷓ; quod acceperit lum libidinis et malum peccati oꝛiginalis. Bonum /
Unt. mait homo pꝛimus.elc per hoc pꝛo tanto dixerim: vt ad hone nature bonum eſt creatum. et habet ſeminariam vir-
wrer quacen ſtatem eius quod dicitur matrimonium ſiue coniugi⸗ tutem. Bonum coniugij lvnum eſt oꝛdinatum. et ha
habiru reee um:ſecundum chꝛiſtianam iuſticiaʒ veniamus.Elt nõ bet iuſticie legem et oꝛdinem Oalum inobedientie fu
coooeſu credatur facta fuiſſe bominuʒ generatio cum aliquo pu/ it voluntarie in parentibus pꝛimis.et inuoluntarie mi /
gennenti doꝛe ac virtutis dedecoꝛe.ſiue pꝛuriẽte libidine: que ob litat in membꝛis H libidinis inſurrexit
rlptonen iſtã ab eteruo cauſam fuerat oꝛdinata vt frueretur eter merito inobedientie in pꝛimis parentibus/ẽt inſurgit
turegher na attudscsXne EESKII K̈ ene eo merito in cunctis naſcentibus debita etate fungen⸗
umeetenit et angelos.ſed ꝓpagationi ſucceſſiue reſeruauit nemi⸗ tibus:ſoluʒ ſanctificatis quomodolibet exceptis/a
um.Apri nem cõmoueat.:quoniam ſimul fecit totam humanaʒ peccati oꝛiginalis non accedit voluntarie.neq; militat
— naturam. ſicut ⁊ angelicam. cum tota humana natura inuoluntarie:ſed tantum contrahitur ex quocunq; na⸗
biteture fuerit in pꝛimo homine.neceſt amplius augmentata ſcente vt diximus.ſanctiſicatis in vtero dumtaxat exce
luturde ex ſecundo.nec enim humana natura magis et minus pᷣtis. Omunia vero iſia mala non ſunt creata neq; oꝛdi⸗
3ns in recipit er naſcentibus ceteris:que totum ſuum eſſe in nata. ſi eſſent creata non eſſent mala neq; peccata. ſi eſ-
iſi pꝛothoplaſto ſuſcepit· Nam indiuiduoꝛum multiplica⸗ ſent oꝛdinata eſſent quieta. Omne oꝛdinatum quietũ
n in tio ſpeciem non augmentat:nec minoꝛatio aut depauca atq; paciſicum et irepꝛctenſiile einttie ſ Peeniic
tich tio dcreſcere facit:ſi ſolum indiuiduum in eſſe remane wnũm creatum et bonum oꝛdinatum iſia mala non p⸗
el Gi ien ad vniuerſi decoꝛem homines paga tegunt ne mala dicantur/ Oala vero iſta bonum natu⸗
orn nn ri ſucceſſione tranſducis. vt oꝛnaretur viſibilis oꝛbis re atq; hnum coniugij in aliquo nõ accuſant.quia nec
vſc⸗ 8 tota pulcritudo:atq; naturalis pulcritudinis cõplemẽ fſunt cum bvno nature creata. nec ſunt cum bvno coniu
onmun e tum in his inferioꝛibus eſt:vt rationalis creatura pre⸗ gijoꝛdinata. Sed cum homo naſciturde malo inobedi⸗
– eſſet.et mundus innouaretur noua ſucceſſione homi⸗ entie libidinis et peccati oꝛigmalis non naſcitur.ſed na
Nin⸗ num. donec ſoꝛtiretur ab eterno poſſtum termmum no ſcitur de lono nature ꝑ bonum coniugij oꝛdinati. Et na⸗
nfß his iqnotum ſoli veo certiſſimum. Et peregrina ꝓgreſſi ſitur homo non de inobedientia quia inobedientia nõ
rcſet n one humana natura pueniret ad angeloꝛum conſoꝛtiũ habet ſe minariam virtutem.nec concipit aut ſecundũun
ontenn merito ꝓpꝛij laboꝛis magis vero gratia conditoꝛis.et

paulatim deſcenderet ad loca tetralia ex pꝛop:ijs malis

naturam concipitur.ſed aut accedit aut penaliter ma⸗

net.nec naſcitur libido cum naſcitur homo. nam libido

Ve

non habet etiam ſeminariam virtuteʒ:nec concipit ne/
NqNq per naturaʒ concipitur:q;ʒuis inſurgat in eo qui iam
conceprus atq; natus eſt. Similiter peccatum oꝛigina
le non naſcitur cum homo naſcitur:quia nec ipſum ha
bet virtutem ſeminariam in natura. nec concipit neq;
concipitur.ſed contrahitur meriti peccati pꝛimoꝛuʒ pa
rentum: vt cum de iuſticia dei tracaauimus declaraui/
mus. Igitux manent bona nature manent ſimiliteret
macuie niſi fuerint per ſacramenta purgate: per virtu⸗
tem refrenate. Pꝛoceſſit coniugium in lege nature: vt
ſieret poſt pꝛothoplaſtos inter ſoꝛoꝛes et fratres vteri-

et filium nunquam oꝛdo nature permiſit. Seinde mul
tiplicata humana generatione ſubintrauit quedam hoꝗ
neſtas:vt contra pꝛopinquantes in coniunctione hu⸗
iuſcemodi vitaretur. Et vſq; ad moiſen peruenit con/
iugium in lege naturali fundatum. Deinde aliquaem
regulationem accepit.quam in lege nature non ſerua⸗
uit:et ſic peruenit vſq; ad euangelicam legem et tempo

ra chꝛiſtianit atis: ſecundum quam iuſticiam huiuſſ-

modi ſtatum decreuimus pertractare. Chꝛiſtiana pꝛofſfe
cto iuſticia que omnem ſalutis ſtatum ſua linea dirigit
hunc ſtatum infra ſua retinacula frenat. atq; ſua oꝛding
tione diſponit. qui niſi teneatur aut dirigatur: pꝛo ipſo
aut paganiſmo ſiue iudaiſmo aſciſcitur. Pꝛo cuius di⸗/

rectione inquit apoſtolus ad oꝛinthios. zopter fſo
niicationem autem vnuſquiſq; ſuam vroꝛem habeat. et

vnaqueq; ſuum virum habeat. Preſupponebat apoſto

lus coniugium a do mandatum in lege nature atq; im

moiſaica lege.ſed in nouo teſtamento ſeu in lege gratie
nouerat in ſua oꝛdinatõne ſine pꝛecepto manere. NMHon
enim in chꝛiſtiana iuſticia ſub pꝛecepto matrimonium

cadit:alioquin multoꝛum er impoſſibilitate aut er vo)

to non nubentium certa eſſet damnatio. Pꝛeuaricatio
peꝛeceptoꝛum damnationem nanciſcitur: niſi coꝛreptio
ante vite terminum ſubſequatur. et conſilium ſubde⸗
retur pꝛecepto quod de iuſticia chꝛiſtiana pꝛo perfectio⸗
ne pꝛefertur. Dicit ergo apoſtolus. Elnuſauiſq; habeat
ſuam vroꝛem: pꝛopter foꝛnicationem. Sed deo grati⸗
As ꝙ ſpiritus ſanctus ſuit in lingua eius:ꝙ non dirit
ducat.Nam vxoꝛ ad deuitanduʒ foꝛnicationem mon eſt
ducenda ſed habenda: ducendam vero deus ſtatuit tan
tummodo pꝛopter pꝛolem. Hec enim huius ſtatus to⸗

ρπνàt pꝛincipalis eſt cauſa vt vroꝛ ducatur. non pꝛopter

Nvuitandam foꝛnicationem ſed pꝛopter pꝛolem. Et in/
de matrimonium dicitur. vt mater omnino velit fi eri.
que traditur nuptui et viuit lege coniugij. Nec conſen⸗
tit diuina atq; chꝛiſtiana iuſticia:vt id quod expedit de⸗
intare ſit pꝛius oꝛdine atq; dignitate illo quod expedit
agere:et deuitatio foꝛnicatõnis ſit cauſa pꝛolis. agis
VYero pꝛoles pꝛo qua ſuſcipienda matrimonium Taitur
ſit cauſa qua foꝛnicatio euitetur. nam ſi dumtarat pꝛ0
foꝛnicatione vitanda vxoꝛ duceretur. tunc manme foꝛ
niratio ggeretur:quia ibi non eſſet intentio pꝛolis.ſed
in certo vaſe atq; determinato pꝛopoſitum explende li⸗
bidinis. Sed ſi hoc intentione pꝛefertur quod pꝛoles
habeatur:hoc permittitur ꝙ foꝛnicatio per comugium
et vxoꝛem pꝛopꝛiam aut virum pꝛopꝛiũ caueatur/Eed
ſollerti ſermone apoſtolus vſus eſi. cum dixit ſuam vxo
rem. ſuam vt excludat alienam vroꝛem. vt excludat ſcoꝛ
tum et ſolutam a lege viri · et ſtupꝛum et omnem aliaʒ
niſi legitimo matrimonio copulatam honeſte tranſdu⸗
cam. Et eadez lege mulier habeat virum ſuum/

nos atq; geminos. Inter patrem et filiam:et matrem ⸗

irinnm non teneri. vt nec m

Hrat.qui pulcram petit vxoꝛem.⸗
110 Vroꝛ turpis et fecunda

rientis certã.M

₰

quintun⸗ decimus
henn ℳ ſdl A. 5
(aquid dicam de ſllis qui tantum in ardoꝛe atq; propter·
Nardoꝛem concupiſcentie fetentis luxurie coiungüntur.
qui conditionibus omnibus Knſtis ſunquainaliter L
lungerentur.atq; ſi coniuncti foꝛent ibenter diuoꝛti⸗
unm paterentur. nec pꝛopter coniugium intentionem
habent aliquam ſiloꝛum ſed delectationum carnalium/
gquamuis oꝛiãtur oꝛdine nature in virtute ſeminis qui
foꝛte naſcerentur ex ſcoꝛtis Elbialiter me mſi compꝛi⸗
mat ſanctiſſime matris ecc eſie auctoꝛitas audacter di⸗
coꝙ ſi matrimonia ſunt in foꝛo.ſcoꝛta ſunt in occulto
atq; diuino iudicioſl Macigitut coniugia ſunt in chriſti
ana facta et procurata ſunt ex vanis aſpecti
bus: et multotiens interpoſitis
non paranimphis. ſed lenonibus. Que coniugia ſunt
aut quomodo chriſtiana que fiunt clamdeſtine vbipꝛo
pter ardoꝛem luxurie alter decipitur et permittit omnia
duqm a hbidine incenditur: vbi obruitur ratio cecarur
intellectus alienatur memoꝛia. deoꝛdinatur affectus.
Vbi nulla ſunt ſana conſulta vbi ommia vadunt in pre⸗
cepsvbi deus eternus inſtitutoꝛ coniugij offenduur.
Chriſtus redemptoꝛ pꝛoſpernitur. NDeccatum commit
titur.et vxoꝛ non cognoſeitur niſi vt foꝛnicaria: nec vir
gliter qᷓ; fo-nicarius ex libidine amplexatur. Eſt ne iſta
chriſtiana iuſticia vbi oꝛdo confunditur: honeſtas nul⸗
la ſeruatur. Hec breuiter pro chr iſtiana iuſticia decla⸗
mab ad emendationem eccle ſie:cuius membrum me
eſſe pꝛofiteoꝛ/QAuũod ſi poſt illam inflammatam igne
funeſto coꝛwꝛum vanunctionein ſrmaram momniſis
omnibus:anulis datis conſenſiombo in coniugio mu⸗
tuis fact is:altera part ium penitentia ducta ſtatim a
rauerit in celibem vitam. votoq; firmaueri
neſiam co

7

ad ſimile

ſpi
niunctionem inceps fecerit recidiuum aut
m quantu mcunq; altera renitente illam dxe⸗/
nec magis obliget illa coniunctio ad
quam wocauit: dialolug:q;; caſta vita et celibis ad quem
reuocat chriſtus/aid dicam de coniugijs in pꝛopatu
lo celebꝛatis ſin reſpectu prolis ob affimitatem magnã
ob auariciam.propter dotem nmimiam. pꝛopter delecta⸗
tionem carnalem: propter pulcritudinem ob rem peni/
tus aliam qᷓ; propter õ illis qui vroꝛes
ſteriles querunt/ de ul s qui habent et non que⸗
ſierunt/ſAuũd de illis qui propter paupertatem filios
plures nolunt. et aut vroꝛes non cognoſcunt aut vxo⸗
ribus abutuntur. Sed de illis aliud q́ eccleſia non di⸗
co iudicium:ſed in malis intentionibus et abuſibus pe
nitus non dico deeſſe peccatum/Et ſicet tolerentur in
matrimonio muln actus impuii et imptinentes: nun 1
quam tamen excuſantur ſi non coꝛrigantur peſſime in⸗
tentiones.ld quid igitur in matrimonio queruntur:
que de iure matnmonij non eſſe noſcuntur. Ald quid
3 Pulcritudo queritur in vxoꝛibus:que magis eſt mere⸗ 1
tridbus expoſita qᷓ; vxoꝛibus apta. Gecunditas in vro-
re non pulcritudo querenda eſt. Multis malis ſe one⸗
ptioꝛ eſſet ſapienti vi/
que cuſtodia non egeret. qᷓ;
Iſta nanq; a multis appetitur? dif
ficile fit cuſtodire. Ylla nõ appetitur ⁊ eſt a turpitudme
cuſtodita/Peccant qui vxoꝛes wolunt ſteriles: quibus
preter (arnis delectationes matrimonij nullns eſt fru
cctus. Eltinã cauerẽt piuges ſteriles a ocubitu poſt ere
tia ã carnis delectatõem hñtfructũ ↄiugij
no ht. quib nulla fiat aduletio ꝙ ꝓpter plem excuſae⸗

—

pulcra que indiget.

embtumne

matamn igre

1 proneſts

mi

ſtauimaſi
nec ac fu⸗

diaumaat
ellanh
müunctiod
boasqlen
Sin poopern
Nemmagni
Pter deenn
obtemncen
9 qolpons
tetnoncet

ctenn os.

ntent
eſfiondi
Ahoßſbese
erenturn
nteoernun
wſſmein⸗
veruntur⸗
Adcnnd
n were,

1o in OH

Hoſeone
egeret
etiurtd
uptncne
tgabus
eneſtfre
nin
Küotn
n galkk L

5

e iuſticia chꝛiſtiana

carnis delectatio.dum poſſent abſtinere pꝛopter virtu⸗
tem caſtitatis:quos delectat concũbere ob delectationẽ
carnis nullo reſpectu habito pꝛolis. Ac per hoc iuſticia

chꝛiſtiana a matrimonio welut regula fabꝛilis om̃e um

pertinens indecens indecoꝛũ inhoneſtũ excludit. Oẽm
cauſam male delectationis Rnirara mnPeru wnereoſ
uauia turpia.omne immundiciã pꝛocul pellit. Moſcat
ſiempe omnes chꝛiſtiani:qm ſpuſiancti virtus habitat
in membꝛis noſtris.Non enim eſt caro noſtra pecoꝛũ.
non auium.non piſciũ.non pura hũana vt in paganis
atq; iudeis:ſed bapticata eſt criſmate ſignata eſt.celeſii
oꝛna mento inſignita eſt.Non decent inmundicie.non
fucamenta immunda vbi eſt mundicia tanta in baptiſ

mate pꝛerogata:et oꝛnamẽta celeſtia chꝛiſti bonitate do

nata.ic intentio agẽtis in matrimonio cum inſtitu
ente cõfoꝛmis ſint act matrimonij vt vult iuſticia chꝛi
ſti. Nam quicunq; aliquid pꝛeter id ad quod oꝛdinatuʒ
eſt in toto vel im parte ad anam partem inflectit:in to⸗
to vel in parte delinquit. Cum bonum ſit matrimoniũ
ſed ſepe abuſus cõmittitur. bona ſunt quecunq; creata
ſed amoꝛ ſepe peruertitur:ex quo peruerſus vſus exoꝛit
Igitur matrimoniũ pꝛopter pꝛolem.et habeantur vir
⁊ vxoꝛ ad deuitandã foꝛnicationem.non ꝙ ducat vxoꝛẽ
qui poteſt continere:nec qui cõiugati ſunt neceſſario co
pulentur ſi cõmuni conſenſu caſte viuere volunt.ra⸗
gilitatem humanã ⁊ diabplicam ſurreptionẽ apoſtolus
pꝛecauens.debitum matrimonij non ad imꝑꝛium ſed
ad indulgentiam allegauit dicenæ Elxoꝛi vir debitum
reddat Si ſciliq; verbo vell ſigno petiuerit. aut ſi vir ali⸗

ter cognouerit vxoꝛem ſuam abipſo debitum velle. qq
recundiã qua mulieres frenantur. nec verbo vel ſi

gno velint expetere cepit non incongrue vt debitũ red
dat:quonia qui oeio⸗ eſt in ratione magis et pꝛius ob
ligat᷑ ad debita.ſi qua ſunt reddenda. Similiter ⁊ vxoꝛ
debitum reddat viro ſuo expetenti. Nã vxoꝛ qᷓ;uis liga⸗
ta lege — amatrir eſt caſtitatis virum non ſollici
tet per blandicias:nec curet eum actionibus pꝛeuenire
ob verecundiã eius/ Inuericundi enim ſunt cõmuni⸗
ter pꝛecipue cũ vxoꝛibus viri.Ecce qð factũ eſt in ma⸗
trimonio quoddam coꝛpoꝛis debitum.qᷓ;uis matrimo/
niũ non ſit in chꝛiſtiana vita pꝛeceptum: ſed debitũ fa⸗
ctum eſt ad euitãdam foꝛnicationẽ.coniugium oꝛdina⸗
tum extitit pꝛopter pꝛolem.Ad pꝛolem autẽ non debi⸗
tum eſt neq; pꝛeceptum:ſed ad caſtitatem pꝛopter deũ
ſeruadam mariti et vroꝛis fuerit concoꝛdia voluntatũ.
Ecẽſſitatem debiti reddeñdi qfoſtoluſ per tranſlatam

— enim Mulier ſui coꝛpis poteſtatem nõ
habet ſed vir:ſimiliter autẽ vir ſui coꝛpoꝛis poteſtatem
non habet ſed mulier. Sollertiſſima intelligẽtia opus
eſt vt verboꝛum claritas pateat Neuter comiugatoꝛum
habet ſui coꝛpoꝛis poteſtatẽ retinendi coꝛpus in ſe et ad
ſe pꝛopter caſtitatem. aut ob aliam rem:nec denegandi
ꝓbi expetitur debitum.nec poteſtatem alterius tribuẽ⸗
di aut coniungendi ob aliquod placitũ. Ac per hoc non
eſt hic facta tranſſatio poteſtatis in volũtatibus ſed in
coꝛpoꝛibus vt vnuſquiſq; caſtitatem diligere.debitum
Vro per coꝛpus cum expetitur reddere teneatur. At ſi
cõmuniter non queritur caſtitas coꝛpoꝝ ſit trãſ lata po⸗
teſtas:q;uis vnius caſtitatem non velit omnino vniuſ
partis volũtas Sed omnis iuſticia libera poteſtate cõ
cedit:et vnuſquiſq; plene rat ionis capax voluntarie nõ
coactus poſſit iuri ſuo abꝛenunciationis dare libellum.
Vnge ſi vir caſtitatis amoꝛe perfuſus iuri ſuo renunci⸗
auerit in vxoꝛe.non pꝑetat debitum qð renunciauit:ſed
reddat cum expetitur qð altera pars non voluit. Simi

Cr 1 -

coꝛpoꝛũ poteſtatẽ oſtẽdit:cum neuter ſui coꝛwꝛis habet

liter ⁊ vxoꝛ faciat in marito. Si vero ami renunciaue

rint adducere quieta et deliberata cõcoꝛdia:nihil in ma
trimonio chꝛiſtiano ſancti? dixerim qᷓ; ſit caſtitas et coꝛ
poꝛum tanta libertas.et animarũ in libertate tanta io⸗
cunditas.qᷓ;uis contrariũ ſentiant qui caſtitatis altitu

dinem non viderunt. Qui veroillam vgnoueriioino —

poſipoſuerunt pꝛolem et coꝛpoꝛũ coniunctionẽ/Et ſepe
fit vt vna partium ex certa culpa iura coꝛpoꝛis perdat

in altera ex cõmixtiõe ꝓpinqui ſangumis: que nunq; ĩde

bitũ exigat:ſed cum engitur reddat. Si vero altera ſi⸗
mile fecerit ⁊ ambe partes deliquerint ad idem dixerim
vt aut tacite ſeruetur caſtitas ab vtraq; parte ius ꝑerdi
tum non petente.aut expꝛeſſe vtriuſq; facinus ad inui⸗
cem notum fiat:et vterq; pemtentiam agat et caſtitas
moneat vt quod non fit zrelsrtlone voluntatis fiat ne
ceſſitate ꝑditi iuris.Qð ſi foꝛnicatio interfuerit pꝛeter⸗
qᷓ; in pꝛopinqiunſ altera partium caſtitat em ſeruate.aut
libellus repudij penitus interueniat. aut recõciliatio ſi⸗
at cum emendatione fida ſceleris.et regula honeſtatis.
Bi vro altera partiuʒ in malo ꝑſeuerauerit: nullo mo

do in carnis coniuuctione conſentiat que fidem matri

monij et caſtitatem ſeruauit Nam ſi debitum redditur
dicente apoſtiolo ad deuitandã foꝛnicationẽ.igitur ſi nõ
deuitatur penitus non reddatur. Mec obſtat quod obij
ci poſſet ꝙ etiam ex parte que foꝛnicata eſt ſi cum hone⸗

ſtate in idipſum redierit valeret ſuſcipi bonum pꝛolis:

quia chriſtiana iuſticia que nihil impuritatis admittit
magis reſpicit fidem honeſtatem atq; virtutem:qᷓ; que
poſſet egredi pꝛolem mec patitur ꝙ pars caſta fidemq;
ſeruãs participium babeat cum parte adultera in omi⸗
xtione carnis:qᷓ;uis permittat in cura et obſequio rei fa
miliaris.Adulteram dico partem que cum adultera li⸗
bens in carnis cõmixtiõe ſe ſriagiuti altera pars a ma
lo penitus reſipiſcat et recõſiliatio fiat Pꝛoinde nõ in⸗
terueniente caſtitate in coniugio ex omni cõcoꝛdia. foꝛ
nicatione vero ab vtraq; parte pꝛocul pulſa.et coꝛpoꝛũ
poteſtate tranſ lata ſi requiritur debitum non fiat frau
datio coꝛpoꝝ. Propter quod apoſtolꝰ dicit. Molite frau
dari in inuicem ſubtrahendo coꝛpus cum expetitur de
bitum.niſi ad tempus vt vacetis oꝛationi.hoc dumta⸗
xat ex conſenſu atq; concoꝛdia voluntatum: ſcilicet ſub⸗
trahatur debitum/ nec credendum ꝙ poſt reddi⸗
tum debitum non ſit oꝛandũ niſi cõmunis inteꝛueniat
et vtriuſq; conſenſue.quia poſt redditum debitum alte

dr

—

—

cr,ern .1

ra poteſt oꝛationi vacare.reliqua diſſentiente Pꝛoſide
hoc quod dicit apoſtolus non fraudari inuicem mſi ex
conſenſu vt vacetis oꝛationi:ſic diluceſſit habentibo iu
ſticiam chꝛiſtianaʒ atq; intelligentiã ſanam.ꝙ pꝛopter
.oꝛationem et diuinum cultum cõtemplatiue deductũ
coniuges poſſunt ſe mutuo ſepare a cõiunctione coꝛpo
rum ⁊a vacare diuinis:et dimittere intentionem pꝛolis
ſi nolit conſentire feruoꝛi libidinisſque ſepe diuerſi⸗
mogde ſollicitatur in membris per ebdomadã ſiue mẽ
ſem ſiue quadragenã.ſiue ſemiannũ ſiue totũ ſiue dũ
viuunt. Prefertur enim cultus diuinus per lectionẽ.
oꝛationem meditationem contemplationẽ:generatio⸗
ni filioꝛum. Beati enim in hac parte poſſent iuſte cen⸗
ſeri.ſi quantumcunq; fecundi ⁊ apfti propagationi ſi⸗
lioꝝ.ſi ob diuinum cultum cõiuges a concũbendo ceſ⸗
ſarent.et qð pmittit fraudationem corpopꝑjnon redde
re debitum ꝓpagationi filioꝝ dumtaxat ex cõmuni con
ſenſu/pꝛopter diuinum S et expeditum virtutis
actum:tanqᷓ; pꝛopter melius in comparatiõe pꝛopaga
tionis filioꝛum. Sed cum vult atq; pꝛecipit.ꝙ fiat re⸗
greſſio in idipſum non propter pꝛolem ſi ſic permane:e
poſſunt:ſed pꝛopter tentationem ne deueniatur in foꝛ⸗
ag

1

Liber

nicationem aut in turpem libidinis actũ ſi cõtinere nõ
poſſunt ambe vel alters partium. Exceptionem nihilo/
minus patitur iſtud apoſtolicũ dictum. videlicet ſi qui
voto atq; concoꝛdia ſanxerint de caſtitate ſeruanda.tũc
ſi altera partiũ diabolo inſtigante hbidme carnis ſollici
tante peniteat atq; debitum repetat:certum fiat ꝙ moꝛ
taliter peccat. Neaccipere ſane vult ſemetipſum deo de
ꝗltari mundicie:in quo ſe obtulerat ⁊ mancipauerat oĩ
potenti deo.Alltera vero nullum pꝛeſtet omnino conſen
lum.acſi nollet ꝑſicere adulteriũ.qð omnino cõmitte⸗
xret᷑ ſi vterq; copularetur. Oe ſi poſi carnalem copulam
aut ante.cõmuni et deliberata concoꝛdia ſe caſtrauerũt
ꝓpter regna celoꝛum.iura et poteſtatem coꝛpoꝝ mutuo
vꝓnus in altera ꝑdiderunt:vnus non tenetur alteri q̊n
tumcunq; petenti debitum reddere. neq; pꝛo deuitãda
foꝛnicatione neq; pꝛo pꝛole. Et eſſent adulteri ſi cõiun
gerentur in ſeipſis. welut ſi cõmiſcerent᷑ cum alijs et v⸗
nuſquiſq; altero permittente reaccepit in ſe poteſtateʒ
ſui coꝛpoꝛis.nec eſt alterius iuris dumtaxat ſeruata cu⸗
ra et ſollicitudine rei familiaris et cõmunis habitatio⸗
nis:que mſi regulari regulatione vtriuſq; non auferũ⸗
tur In pꝛumitiua eccleſia qñ virtus chꝛiſtianitatis tan
ta choꝛuſcatione mundo intonuit.multa ſunt facta di
uoꝛcia matrimonij quantũ ad coniunctionẽ coꝛpoꝛum

pꝛopter regnũ celoꝛũ. Multi poſt conceptũ ſemen nun
qᷓ; ad inuicem iungebantur.tantũ videlicet reſpectum

habentes ad pꝛolem.Aliqui ſtabãt per menſem. aliqui
ie caſtrabant non abſciſione membꝛoꝛũ.ſed continen⸗/
tia voluptatum per quadragenas et annum: et aliqͥ ſer
uabant totius vite tꝑe celibatum, Pꝛo eo vero ꝙ dicit
apoſtolus iterũ reuertimini in idipſum cauſam ſuppo⸗
mit dicens.Ne tentet vos ſathanas pꝛopter incontinẽ⸗
tiam veſtram. Sed nec hoc unꝑare ſe dicit aſſerẽs ma⸗
trimonium in chꝛiſtianitatis tꝑe de pꝛecepto non eſſe.
neq; cõcumbere cum vxoꝛe cadere ſub mandato.niſip/⸗
pter incontinentiam non pꝛopter pꝛolem:fi wuerunt
animo et moꝛibus caſtitatem. Ende adiecit. Hoc aũt
dico ſcõm indulgentiam non ſcom imperiũ.Elt expꝛeſ
ſe dicere velit. Coniugiũ non eſt ſub pꝛecepto neq; con
cubitus:ſed in voluntate contrahentiũ et concũbentiũ
VYdeo non dico reuertimini in idipſum wlut impeꝛans
vt vos mandato ſubijciam ⁊ obnoxios faciam. Sed di
co ſcoᷣm indulgentiam.vt ſi continere non poteſtis in⸗
dulgeo concedo permitto parco ꝙ ad inuicem co

2.

niu
gamini:tam reſpectu pꝛolis q; foꝛnicatiõis virande

vero altera parſ continere poſſet.altera vᷣo omnino nol
let aut nequiret.in hoc ſuperuenit pꝛeceptum vt redda
tur petenti debitũ:cum ſitv

u:a vluntatis e xetere. ſed de⸗
biti et neceſſitatis ſit reddere Aſpioai qutem intellẽctu.
hac litera intellecta turbabuntur plurimi. pꝛo his que

dicturus aduenio.cum dicit ſcõm indulgentiam:nam
vbi requiritur indulgentia manifeſiũ eſt nõ deeſſe pec⸗
catum:ſolum indulgentia indiget qð pꝛobat᷑ foꝛe pecca
tum ſiue delictum Igitur omnino in ula coniunctiõe
coꝛpoꝛũ coniugatoꝛũ in qua intẽditur aut querit᷑ aliud
aut agitur pꝛeter intentionẽ pꝛolis.etiam ſi omni deſi⸗
derio queratur beneficium Paoli heccolun ſaltem ve⸗
niale non deerit.qᷓ;uiſ diuina gratia operante deeſſe poſ

quintuſdecimus

nem filioꝛum.q;uis culpabiles ſint lubꝛicitatis etcon
cupiſcẽtie in opus deducte filioꝛũ hominũ: aũt ſeom
indulgentiam non ſcom imperiũ dixerit adiecit. Volo
aüt omnes homies ſicut meipſum eſſe Clirgo erat apo
ſtolus animo ⁊ coꝛpecontinens erat:caſtus erat.nec in
nuptias aſpirabat. Mic omnino paulus nuptijs pꝛetu⸗
iAt virginitatem non per unperiũñ ſed ꝑconſilium. nec
nuptias p imperium ſed pꝑer ꝑmiſſum ad pꝛolis beneſi/
cium:vt etiam deintetur ſoꝛnicale periculum. NHa ſi ſub
affirmatiuo mandato eſſent nuptie conſitute:virgini⸗
tas et contmentia ſub negatiuo ſiſterẽtur. Si wero vir
ginitas continentia affirmatiuo mandato ſubiacerẽt

ſit. qð ſi deeſt ↄgnoſcere non eſt æ humano iudicio ſed
reſeruatur diuino. Adcirco ſcõm indulgentiam apoſto
lus dixit.vt ſi aliud in coniugio pꝛeter pꝛolem ex dele⸗
ctatione libidinoſa in concũbendo aut non concumben
do ex contactu coꝛpoꝛum queritur:peccatum nullo mo
do vitatur.qð indulgentia indiget.etiam ſi cum hoc de
ſiderium pꝛolis viget:nec pꝛopter hoc damnatur cõiu⸗
gium qð naturale noſcitur bnum pꝛopter pꝛopagatio

C. . .ͤ o

—

7— r T K⸗ -r-

75 ecl.— areeO

C I

.
68

nuptie negatiuo mandato aſſcriberẽtur. Mec eſi enim .
regula mandatoꝛũ dei et eoꝛũ omniũ que mandato tra ſ
duntur. ꝙ ſi vnum diligendum odiendũ ſciendũ faci⸗ no
dum mandato ſubiacet affirmatiuo: de ſperatũ contra/ li
rium ſubiſcitur negatiuo.Et ſi vnum iubetur contrari
um pꝛohibetur:et qð dicitur recõuertitur. Segd cõiu⸗ li
gium et virginitas. neq; ſub mandato affirmatiuo aut
negatiuo pꝛima electione ſubduntur. Vlirginitas vero n.
electa votoq; firmata pꝛecepto ſubditur affirmatiuo vt t
omnino ſeruetur. contrarium eius ſubditur pꝛecepto
negatiuo:vt nulla ratione admittatur. Coniugiumele di
ctum ratum et cõfirmatum hoc ſolum habet ꝑpꝛeceptũ .
vt reddatur ſi expetitur debitum/Engſtart verlo afoſio ,
lus locutus eſt· xolo autẽ omnes homines ſicut meip⸗
ſum eſſe:ſed hoc non eſt humane virtutis. Pꝛoinde ad
iunxit. Sed vnuſquiſq; pꝛopꝛiũ donũ habet ex deo:aliꝰ u
quidem ſic.alius vero ſic. Sed o apoſtole dei. ſancte dei .
electe dei. ſi omnes te imitarentur vnde filij et filie ho⸗
mines et mulieres naſcerentur. Si omnes eſſent vir⸗ i
gines vnde naſcerentur et virgines. Vnde genus hu⸗
manum pꝛopagereturſi omnino ab ommbus celibare
uelinag, ab eo tꝑe quo chꝛiſti euageliũ claru⸗ .
it aut nunc ſicut iſta vita decreuit:oẽs homines et mu
lieres tenuiſſent aut tenerent ꝑfectiſſime celibatum.
Mꝛ autem ſic cõpleretur numerus electoꝛũ ⁊ finiretur
ſiſta miſeria.ſiue aliter pꝛouideretur in ꝓpagatione ho⸗
minũ deo poſſibile eſt:qui ſimul ac repẽte aut etiam ex 4
nihilo eduxit miliciam angeloꝛum. O hominũ magna
temeritas et infrunita veſania:ꝙ imaginatur dominũ h
aliter homines educere non poſſe niſi ex carnis coꝛru⸗
ptione. Vnde eduxit angelos vnde ſublimiſſimos ce⸗ P
los.vnde multitudinẽ ſtellarum magnitudinem ipſa⸗ 1
rum vnde compoſuit. quattuo: elementa vnde pꝛodu 1
xit. Vtinam ſacerent homines qð in eis eſt et implerẽt ce⸗
per caſiitatem dommi voluntatẽ. fecit faceret dominꝰ no
omnipotens qð in eo eſt qni faciendi omnia poſſidet oĩ or
modam et celerem facultarem: ſicut dixit et facta ſunt. x
ſic ſi vellet ⁊ fieret Que inſipiẽtia ſapientie infinite da —M
re conſilium.et ꝙ deeſſet creatoꝛi potentia vnde pꝛopa teg
garetur creatura. Quid cure fit hominibo de Bohaſae
tiõe hominũ dum placeatur creatoꝛi omniũ Elidebat è
apoſiolus per ſpiritũſanctum a quo intus illuminatus (
D erat ꝙ virginitas mag q; coniugium creatoꝛꝝ placebat ſii
ideoq; dicebat. Tlolo autem omnes ſicut meipſuzeſſe.
Non enim hec dixiſſet vas electionis:ſi non cognouiſ⸗ W
ſet in hoc voluntatem omnipotentis. Videbat apoſto
lus in deo non deeſſe potentiam quin aliter humanaʒ eit
naturam poſſet ꝓpagare. Elidebat iohnes baptiſta cũ 1 W
iudois dixit Potens eſt autem deus de lapidibus iſtis Pol
fuſcitare filios abꝛahe.qꝙ q́;uis multi referant ad genti ſe
les.nihil penitus obſtat quin referatur ad lapides: exq̃ n
bus poſſent fieri hĩes:ſupne ciuitatis heredes. Sed N
quis velit apoſtolus omnes donum virginitatis habe de
re: pariter nouit nõ omnes habere. Ycirco dicit Sed
6 m. ☛ „Nen †„ ρ☛d l,
- e Pd

ctconn
bſihn vnuſquiſq; ꝓpꝛium donum habet ex deo. Non ex homi⸗
Voo ne donum eſt caſtitatis. Pꝛoinde ſapientia dicit. Et ſci
atapn ui qm aliter non poſſum eſſe continens: niſi deus det.
eneen OMagis autẽ abs dubio tenendum eſt ꝙ hoc donum de

SNeun us wolenti nemini denegat.nec enim ad aliquid hoꝛtat̃
hnn ner qð vllet a nobis ſieri: S ſepꝛeſto non ſit petentibus
Llargiri. Al ſua exho 1

beref, ioquin ſua erhoꝛtatio atq; voluntas magꝭ ba
Hiſibe eret in ſe captionis diſcrimen: q; infallibilem largitatẽ
Dlginie Sed alius quidem ſic:quia roluit hoc donum et deus
wor edit. Alius wero ſic quia noluit et deus non dedit. Allo
baenit guitur ſiquidem apoſtolus omnes:ad virginitatem et
ſtenin caſtitatẽ pꝛompto verbo et animo cõpellans.Dico aũt
gtotnn non nuptis et vidiis bonum eſt illis ſi ſic ꝑmaneant
liſci/ ſicut et ego vt coniugari noluit:quia caſtitas ex toto in
Contra nouitate vite pꝛecellit. Yudeus erat apoſtolus et excir/
ontrari cũciſione moiſaice legis et paternarum traditionũ ma
dca⸗ gnus emulatoꝛ qui ante wocationẽ interrogatus decre
duo alt uiſſet pꝛo coniugio:qᷓ;; ipſe adhuc coniugio nõ catena⸗/
as ero tueſiin nouam vitam quam iniciauit deus inter homi⸗
ngtinoye nes factus homo chꝛiſto rocante ingreſſ. us pꝛo caſtita⸗

Perepe⸗ te decreuit.vt omniũ coꝛpoꝛa vellet eius ſigillo mumiri
giomee quo ſe nouerat imo amabat eſſe munituʒ/Mec in eo
dicit bonũ eſt illis ſi ſic ꝑmaneãt matrumbniũ offuſcat

a .

ad malum:ſed bonũ pꝛo melioꝛi ſumitur pt caſtitaſtan
q́; melius bvno matrimonij pꝛeferatur. E

rn rimonn pꝛefers t ne omimo⸗
vincen de pꝛeferatur matrimoniũ caſtitati ſed ſubijciatur. cõ⸗
anans parat ad pccatumcum aduumgit. ꝙ ſi ſe non continent
Urc nubat:melius eſt enim nubere q;; vꝛi. Vlideat igit᷑ qui
lebo legit quale lonum eſt:qð ſolum pmittitur veuitatione
entve eccati/ Ded ſunt quidam hot dictum an
ſe intelligentes:qui hoc quod dicit apoſiolus vri ad ten
npohli tationem referunt.vt melius ſit nubere qᷓtentari. aut
calbar quotidie ſuſtinere incendia carnis.ignẽ libidinis et pei
Auͤhn apiſmata multa quibus in fide chꝛiſiſ audacter reſp⸗
neserii deo ꝙ ſi libidinis incentiua ⁊ tentationes carnales aut
elbauun. a demonibus immiſſe nunq; vſq; ad moꝛtem in agoni⸗
kfinuetnr ſtis chꝛiſtianis ceſſarent. melius eſſz illa ppeti cum pꝛo
gtoneho poſito caſtitatis:q; niugari pꝛo talibus deutandis. Et
Neune vltra ꝓgredioꝛ qð ſoꝛte ſanius ſilentio pꝛeterirẽ.ſed nõᷣ
nünupi dicam vt iniſciam laqueũn.ſed vt oſtendã melius ſuper
tdammi bonum.qð ſi quippiam firmũ habens caſtitatiſ poſitui
ns ben / opter uim. ſiue voto qũt non voto firmatum diabo
ſinosce impellente coꝛruerit: direrim adhuc cõiugato pꝛefer
ſen pi ri ſi in writate łeſurgit. Mam ſi q monte virginitat? p
le pcl coꝛruptelam et meritũ ꝑditum irreuer ſibiliter omni⸗
mnplent no Kflerirubllomi nus habet vnde ſe tolſat in collem
wmn- continentie.cuius meritum ſcõm chꝛiſtianam iuſticiã
ſicetoi excedit meritũ caſti cõiugij:hoc dumtaxat excepto ꝙ in
taſunt, cõiugio ſi ſeruetur illa caſtitas qua carnis conſiſtat in⸗
Pnited tegritas et coꝛpoꝛũ non fiat laſciuus contactus.huiꝰ aſ⸗
epepe ſero ꝙ maioꝛeſt fructus quia nomen coniugij non ad⸗
prheg— mittit: qᷓ pꝛopter deum ſeruata caſtitas in ſua virtute
Ctr. ſoꝛtitur Etiam ſialter coniugü animo firmo diligat ca
ſtitgtem erfiific wbirunm engar ec iiint mnn ze
Pen quiã fecit qð potuit pꝛo caſtitate in oꝛdine
Ggnui chꝛiſtiane iũſticie At vero quoquo mogo ſe habeat oꝛdo
brnnſn rei hoc qõ dicit apoſtolus melius eſt nubere qᷓ; vri. nõ
unmn 2refertur ad uſtiuas tentationes: ſed ad actuales coꝛpox
n polapſiones. Alioquin quõ dicit apoſtolus volo oes
ap ſs eſſe ſicut meipſum. Etiam ertitit vt ipſe aſſerit a carn
ſenn tẽtatus. Multi ſancrfuop ſuſfrota petit eleſſe
t . erũnt crudelitera carne tentati atq; a ſathana turpi/
iſeg 1 ter agitati. quoꝝ aliqui decennio. aliqui per quindecim
e. r G aliqui per viginti aliquip triginta aliqui per quadragĩ
ub 4 ta annos:diſpariter et pariter magis et minus carnis
e M., b

P v — . „
1fvarin n

aduſtiones inceſſanter ptulerunt:hoc ſibi aſſcribentes
ad coꝛonam. quia vincebant libidinis pugnam. Et ma
lebant magis vꝛi ſic non pꝛeſtando conſenſum qᷓ; ꝑ con
iugij copulam ſuſcipere refrigeriũ.Hec ommia pꝛo tan
to diximus.ne matrimoniũ ſub pꝛecepto ponamus et
caſtitatem ei pꝛeferamus:et quanta honeſtate agatur
ab his qui voluerunt in hoc mare deſcendere nauibus
voluntatisSed ad directionem eius alio loquẽdi oꝛ⸗
dine reuertamur:cum ommino hoc ſit cõſueta lege cõ
iugia fiant. Calis. coniugibus ab apoſtolo indicitur foꝛ
ma viuendi.ꝙ nullum diuoꝛtiũ fiat niſi ſcõm legẽ chꝛei
ſtiane iuſticie: atq; ſcᷣm oꝛdinem occulte vel publice ho
neſtatis:quod non ſolum ab apoſtiolo ſed a domino pꝛo
hibetur in eo qð dicitur. His autem qui in matrimo-
mo iuncti ſunt pꝛecipio non ego ſed dominus vxroꝛem PH 0
a viro non diſcedere.ꝙ ſi diſceſſerit manere ĩnuptam.
aut viro reconciliari. Et vir vxoꝛem ſuam nõ dimittat
et quod dicitur reconuertitur: qma coniugatox ſcilicet
maris et femine pꝛo coniugio equalis eſt vna ⁊ eq̃ con
ditio.que verba oĩno diſſuadẽt diuoꝛtiũ in vtroq; atq;
in altero coniugatoꝛum: miſi pꝛopter amoꝛem caſtitat⸗
vſq; ad terminum vite aut pꝛo certo tempoꝛe vt vace᷑
oꝛationi cum cõmuni conſenſu atq; concoꝛdia volũta⸗
tis. aut cauſa pacte foꝛnicationis.ita ꝙ receſſit ab alte.
ro quia foꝛnicatus aut foꝛnicata eſt:ſiue qui foꝛnicatio
nẽ dimiſerit aut reconcilietur aut maneat ſine nuptiis
et ſine omni alio actu alterius foꝛnicationis ſiue dana
te libidinis. Altius pꝛerogatur in coniugibus documẽ⸗
tum pꝛopt er diuinum cultum atq; obſequium. vt qui
