qᷓ; peſſime iudicatur de his qui mẽte continuea diabo
lo ſunt arrepti.Crudele ſpectaculum: videre homineʒ

a diabolo arreptum. Oꝛande ludibꝛiũ ⁊ incõpabile ma
lum videre hominẽ a ſeipſo arreptũ:imo excepta natu⸗

ra et poſſibilitate penitendi pomnia demonẽ factum.
Ere amans ſe lapidibus concidebat. Vertv confuſo
duris leſionibus ſe verberat depꝛauatus. Ald cumuluʒ
mali meriti omnino accedit:ꝙ homo ſemetipſum con

fodiat. Memo enim malus ab alio q; a ſeipſo amply' le

ditur. Et mira ſummi deſpõſatoꝛis vindicta in peruer

ſis hominibo agitur:et ex peccatis ilico per penitentiaʒ

nõ deletis ſemꝑ in peioꝛa labatur. vnde crudeliter cru⸗

cientur:et plectant᷑ pena mentis anteq; doioꝛeſ cum de

monib⸗ ſubſequant Eincicbatur atenis ſancet eg
lium pꝛeceptoꝛũ.et õpedibo eterne pꝛomiſſionis liga⸗
batur:ne laberet᷑in malũ. Sempꝑ fuerunt appoſita hu
mano generi diuina pꝛecepta ſiue in oꝛiginali iuſticia.
ſiue in lege ſcripta.ne homoa deo diſſiliens ꝑ peccata
eflueret: que quedò catene ſunt animã inuifibilit vin
cientes. Et compedes appoſiti ſunt pedib⸗ ſcilicet affe /
ctibo noſtris diuinarũ retrib utionũ:qm̃ in cuſtodiẽdis
illis retributio multa. Nunq; deus gratis mandata de
dit quibo ligaremur:vt non retributiones adiceret qᷣ/
bus beatificaremur.Mec aliquando catenis eterne da⸗/

mnationis nos terruit delinquentes: quin ⁊ compedi

bus cuſiodiret alte retributionis iuſte ꝓiuentes/a⸗
gna ſunt iſta quibo redimamur a malis cuſtodinlur in
lonis:quibus diruptis depꝛauatusa demonijs adlo/⸗
ca deſerta pꝛopellitur. non vt penitentiã agens viuat
ſolitarie in deſerto. ſiue vt aptius diuinis cõtemplati⸗

ombus vacet vt multos legimus ſic feciſſe: ſed vt liex·

riuſ peccet vt ſteriliter viuat vt repꝛehenſoꝛẽ nullo mõ
patiat᷑ vt deo relicto nec hominũ vereatur aſpect?. Sʒ
potius adoſtenſionẽ eius qð patiatur in deſerto a de⸗
monijs agebar: vt deſertus a deo deſerens pꝛimo deũ
deſertum demonũu agitatione incoleret. Et mira obſti
natiõe in homine agitur ſi catenas vincula in vltiõe

delinquentiũ epponant᷑: ꝙ ſic illa vepꝛauatus aio con /

tu maci dirũpit atq; contemnit/Et nemo poterat illũ

e⸗
in .
ben

Imn

ibo
inez
amn/

4
4

—

— , De miraculs

wpααι*

domare. Deſperata peruerſitas et obſtinata conditio:

inferioꝛ beſtialitate ferali. Ma ſeuiſſime beſtie arte qda,

piacita ſepe ab hominib domant: ad manus hominu
anſueſcunt. Et homo iam in ſimilitudine demonu;
aaus umo vt de iuda chꝛiſtus aſſieruit nõ ſpuan natu⸗
raſed animi pꝛauitate in diabolũ cõmutatus:vt nuilis
terroꝛibus nuliiſq; minis nulla cheiſtifera doctrina va⸗
leat edomari. Sed nemo domat quem us delpexit:
neminẽ deſpicit niſi qui diatolo factus eſt ſimilis . In
terrogauit aut illum ieſus. Quod tibi nomen eſt M1õ
interrogat neſciens qui oĩa nouit ſed quia multa tur⸗
ba ſequentium fretus erat innoteſcere voluit quanto
malo iſte pꝛemebat᷑: vt poꝛrectum bñficium ampi ei⸗
farent᷑:et notum fieret nõ ſuꝑ vnum demonẽ tĩ gere⸗
re poteſtatem: qui poterat expellere iegionẽ Cun ule di

xit Legio:quia intrauerunt multa demonia in eu Cõ

fundant᷑ qui dicũt demonia eſſe coꝛpea: cum vna legio
demonũ vnum hominẽ inuaſiſſet. Eſt enim legio iex
milia ſexcenti ſexagintaſex.vt ꝑ ſenarium numerũ mil

lenarius centenarius denarius multipliciter: ⁊ iple in
ſuis vnitatibus ſubſtet. Qui numerus ſolus infra de

narium ꝑfectus eſt. in ſuis equahbus partibus nil am
plius vel minus ſeipſo reſultas: vt ex ommbo malis ge
nus humanũ aduertamus fuiſſe completũ:que demo
nes in ſua deditione ſuſcipiunt:aut quẽ pꝛeter demõeſ
ſua ſe quiſq; voluntate depꝛauat. Qð wro duo in alio
euãgeliſta v:cant᷑: de vno in alijs tanqᷓ; de famoſioꝛi fit
mentio. Sed hi duo ſeui erant nimis non natura ſci⸗

licet hũana que ſeua non eſt:ſed crudelitate demonuʒ.

Inducunt pꝛotinus homies in ſeuitatẽ: vt nõ ſoliz in
ſeipſis ſed etiam in pꝛoximoſopant᷑ iniquitatem Elt
nemo poſſz tranſire ꝑ viam illa Oaxima ſeuitate agit
vt depꝛauati etiam bonis pꝛeſtent impedimenta virtu
tis:cum quibo viam ſalutis pagrare tentauerũt. Hoc
eſt omnis intentio demonũ in ſeipſis et membꝛis que

poſſident:vt ꝑ viam vere vite nullus incedat. Hoc cũ

terroꝛibus tirannoꝝ hoc cum pſeudo pꝛedicatoꝛũ hoc

cum aſſiduitate tentationũ efficiunt:et alijs ſubtilioꝛi
bus argumentis que illis ad ſcientiam nulla deficiunt
Aui exclamauerunt Qud nobis et tibi ieſu fili dei:
Veniſti ante tempus toꝛquere nos Uex eſt ꝙ nulla
conuentio chꝛiſii ad belial.ſed eſt omnino chꝛiſti autoꝛi
tas ſuꝑ eum:a quo ante tempus a demonib expectatũ
conquerunt᷑ ſe toꝛtos. Expectabant demones ſaluato⸗
rem venturũ ex vaticinijs ꝓplxtaꝑ ex ſanctis patribus
qui tenebant᷑ incluſi apud inferos in quos iuxta ipſoꝛũ
ſeuiciam penaliter deſeuire non poterant etiã quos ve⸗
re nouerant poſt tempoꝛũ ſpacia liberandos:ſed cẽpus
liberationis ipſoꝛũ et totius generꝭ humani ignoꝛabãt
Pꝛoinde wlut de nimia tempoꝛis feſtmatione querũ/
tur: ante ſic valide toꝛquebantr.ald toꝛturam pꝛotinꝰ

ipſoꝛum deputant: cum inferre non poſſunt homimb

toꝛtiones Et adiurauit ſcʒ l ieſum vnus illoꝝ Adiu/⸗
ro te per deum ne me toꝛqueas Confitebat᷑ filum dei
eſſe.nihilominus tamen tanq; hominem adiurabat ne
toꝛqueret᷑ expulſione ab homine.Ac per hoc demones

tacere non potuerunt:quin confiterent᷑ vtranq; in chꝛi

ſto naturam Mam hic demoniacus adoꝛauit vt deu. cõ
feſſus eſt fiiũ dei:nunc vero vt hominẽ adiurat ne toꝛ/
queat:deum enim ꝑ deũ neq;ʒ per patrẽ filium dialolus
adiuraret. Et cum eis mandaſſʒ egredi alia rogamina
ſubmiſerunt dicentes Si eiſcis nos hinc mitte nos
in poꝛcos:mec nos expellas extra regioneʒ. aut mitte in
abvſſum Mollẽt demones ſepari ab hominibo quauis
vniri nequeant humane nature:ſed nec ab eoꝛum we⸗
xatione ceſſare nec dimittere illaʒ regionẽ ſeu ꝓuinciã

Balatoris

ſiue animã quam noꝛunt eoꝛum moꝛib aptã quã ſuis
vitijs impuerunt.nec retrudim abiſſum ante multaʒ
damnatione hbominu: vbi ſunt in fine iecun ppetuo re⸗
ligandi. Et ſi ꝓpellunt ab homimboydolatria oino abie

iecta ac erroꝛe depulio: ꝙ ſtatim immundos homines

carnaliterq; viuentes valeant poſſidere Quog et ſa⸗
ctum eſt non ipioꝛum meruo exa uditi: led de merito
ummüde viuenti ingredi eos ꝑmiſii Equidem erat
ibi non longe magnus grex poecoeu paicens: in quos
pmiſſione chꝛiſnn mones ſunt ingreſſi. At vbi hoc fa⸗
ctum eſt impetu vades grex precipitatus eſt in mari
Magnui terꝛoꝛ ſuꝑ capita chꝛiſtianoxꝝ poſitus eſt:ꝙ ab
idoloꝛu cultura ſunt uberi. ne ob carnaltatem et terre
noꝛum immundicia a N momby poſſeſſi ſubmergatur
in mari damnationis eterne. Git plerũq; in bommib⸗
vt vitium pellatur a vitio.et ſi non a depulſo pena ſeqᷓ
tur:ſaltem a ſuccedente ſuccedat· Mam ſi pena non ſe
quitur ex vitio qo aut penitendo aut caredo deiecit:toꝛ
quebat tamẽ pena exipio qð in anuna iu puenit. Et mi
rum quidẽ ꝙ hec legio creaturam rationaleʒ ſuffocare
non potuitavrationalem vero in aquax pꝛotundo ſub
merſit. Nec ſubmerſus grex poꝛcoꝛu quia legio egreſſa
fuit ab homine:ſed quia in illum ingreſſa. Hec merito
exauditi ſunt demones quoꝛum quãins ſit lona natu⸗

ra et permiſſio dei iuſta: voluntas tamen ſemꝑ ad ma⸗

la protencdi Dunt quidam qui tentantur nõ ſubuer⸗
ſa ratione et conſcientia inceſſanter repugnãte. Sunt
quidam in quibus omnis obꝛuit᷑ ratio.deprauatur cõ⸗
ſcientia.beſtiarum moꝛe ſemper ima reſpiciunt velut
poꝛci carnalium volutabꝛis delectant᷑. His precipiciuz
lure ꝓpꝛie deprauatiõis debetur/lon gaut ſentiendum
ꝙ ex nbera ratione vnius alteri culpa ſeu pena proueni
at: ꝓpꝛijs meritis atq; demeritis ſupe inei iuſtician
diuina eenutficenn a legione demonũ liber/ cõ
ſedit ad pedes ièſu virtutẽ deitatis in humanitate do
rans:humiliatus ad obedientiam preceptoꝝ chriſti q̃e
ſcens ſub eo velut refugio moꝛtalbo et vidoſis omni⸗
bus conſtituto.veſtitus oꝛnamento virtutum et gra⸗
tie ſana mente refulgens: vbi ſanatiuarũ virtutum:ſ/
dei ſpei caritatis trinitas demombus expulſis quieſcat
Pꝛoinde liber a vitijs a demonibo alienus conſedit añ
dñicos pedes veſtitur pudoꝛe peccandi:et mentis ſani⸗
tate letatur. .
De curatione paralitici depoſiti per tectum ante pe
des ieſu chꝛiſti ſeom Matheum Marcum et Lucam.
Capitulum XVII
Hgratiam ſoi chꝛiſto cognitam ipſe palam fa⸗
o ctus mundo ciultatem capharnaũ ſepius viſi
tauit illam illuſtrans miraculis atq; doctrinis
vt ſua er frequẽtia diceretur: et nacareni ſibi impꝛope⸗
ratiue dicerent Quanta audiuimus de te factain ca/
pharnaũ: facet hic in patria tua] In qua dum eſſet in
vna domoꝛum ipſius ciuitatis !a conuenerũt ad eum
multiata vt nõ caperent neq; ad ianuam. Et loquebat
eis verbum Elbicũq; chꝛiſtus aderat fide attrahebat
ceuotos et curioſitas et occaſio multos unpellebat ad
eum ꝙ ſepe in domibus cum doceret eſſet ad inuicem

coartatio: nec adueniẽtium locus capax Et cõuenerũt

ad eum multi.ita vt non caperent neq; adianuam ? lo
quebatur eis verbum. Sed cõmutatio gramaticoꝛuʒ
vſu hic euangeliſta ſeu interpres locutus eſt vt actum
nominis tranſferret in verbum verſa ſubintellecta vi⸗
ce. Ged neq; ad ianuam tracti deſiderio audiendi. Et
ipſe intrinſecis et extrinſecis loquebatur verbum. Et
ſi non omnes diuine viſionis:dei verbi tamen poſſunt
eſſe partitipes. Et ſi non omnes aſpiciũt audire ſiqdẽ

— guα αο

— att

Cu1u.ο ſR6?:

Tiber qumtus Eaze 8Fn,

poſſunt Multi pꝛotinus in domo cum domino: multi quunt igne:ne imbꝛibus celo delapſis in lutum reſol⸗
expectat ad ianuam.Haptitati et cathecummi dinoſcũ uantur. Cegule quidem tegentes chriſtum igne deco⸗

tur in his.contemplatciui et actiui.quieti et ſollicitudi cte ſigure ſunt et ꝓpłætie de ipſo ab iplo igne ſpũſſancti
nibus intendentes:penitentes et ꝑpuenire cupientes. ſolidate:quibus detectis deuenitur ad chꝛiſtum. Nam
OMino: ſiquideʒ multitudo in domibus ſemꝑ cũ dño et apoſtolus dicit. Cum tranſieris ad chꝛiſtum aufere
aſtitit.qᷓ; in planicie qᷓ; in montibus q; in templo qᷓ; in tur wlamen:vt ſit conuerſa locutio. cum aufert vela
vijs.non tamen ex hoc virtutes concluſit in artum:vt men tranſitur ad chriſtum Er cum ſubmi pa
qð vni aut pluribus pꝛo ommbus dixit. Sed non oĩs raliticus a delatoabus ante ieſum:videns ieſus fidem
multudo ſic ꝓperat pꝛopinquare ieſu nec ſe infra ſepta illoꝛum dixit paralitico Conſide fili: remittuntur tibi
parietum retinere. atq; moꝛibus clauſtralbus viuere peccata tua.Hon pꝛo peccatis remittendis ſed pꝛo ſani
facilioꝛi actione atq; libera pluries ſunt imitantes. Et tate coꝛpoꝛis paraliticus inferehat᷑. Sed chꝛiſtus ſem
cum ꝓtenderetur ſermo diumus:ſides adduxit bom⸗ per ſupbonus et melioꝛa exhibet petentibus qᷓ; rogatuſ
nes mdigentes Et venerunt ad eum ferentes parali⸗ et ex fide iferentium prius ſanauit amimã qᷓ; donaſſet
ticum quia quatuoꝛ ferebatur Impotentia eſt homi⸗ coꝛpoꝛi petitam lanitatem vt ex peccatiſ cognoſceretur
. nis ſic infirmi qui baiulabatur ab alijs. DOiſſolutioneʒ adeſſe illa turpis infirmitas ꝓprijs aut paternis: et vt
membꝛoꝛũ habet inferre infirmitas paralitica. mpli⸗ oſtenderetur pꝛius animarum qᷓ; coꝛpoꝛũ querendam
us autem moꝛũ illa inuiſibilis qua iita deſignat. Sed eſſe ſalutem. Sed opprimit ſepe mentem tener hoim .
defertur a quattuoꝛ ante arciatru: ſupꝛa naturam et ar ſenſus:vt cum conturbatus extiterit prius ſibi q;am⸗
tem male habentes curantẽ. Quatuoꝛ iunt in coꝛpoꝛe me querat adeſſe medelam. Sed amato: hominũ chꝛi
elementares qualitates:ignea gerea aquatica et terrea ſtus conferedo docet quid in donis prumo ſit ab ipſo pe
quibus accõmodata ſimintudine amma inſigni᷑. Ma tendum: cimn ſamitati coepoꝛis ſanitatem amme pꝛetu
ex terra timoꝛ:quia pꝛe ceteris elementis grauioꝛ terꝛa lit et in remiſſionem peccatoꝛum. Necnon et poteſta⸗
Pꝛe cunctis affectiombus timoꝛ animaʒ grauat qm⸗ tem ſuam er hocoſtedere voluit populis et illis ſcribis
uis et multi pondus anime amoꝛem aſſerant: quibus et quiaderant phariſeis vt ſubſecuta murmuratio ma
non eregione conſiſto. Sed timoꝛem grauius ⁊ ꝑpam⸗/ nifeſtat NHam ⁊ ecce quidam de ſcribis dicebant intra
pluus et acutius dixerim põderare.in quo finis ꝑ dona ſe. Hic blaſphemat. Qus poteſi dimittere peccata ni⸗
or a paſſe G C eſcendendo conſtituitur et ab ipſo wlut ab imo atce⸗ ſi ſolus deus Optime iudicant quia nemo niſi de ec
ckh ea 8, b⸗ dendo incipitur: ſicut in yſaia ſcriptum eſt. In connu⸗ cata dimittit:ſed a vera credulitate deficiunt.quia chꝛi
⸗ 9 Fe- ſl meratione donoꝛũ ꝑ deſcenſum deſinitur in timoꝛem ſtum deum eſſe non credunt. Et non credẽtes iuſte d
per aſcenſum exoꝛdiuʒ eſt ab ipſo. Qui teſte pſalmiſta cernunt ipſum appellando blaſphemũ:eſſʒ enim ſi pec
iniciat ad ſapientiam:quia inicium ſapientie timoꝛ do⸗ cata dimitteret.niſi deus eſſet. Nam blaſpiemia maxi⸗
mini. Et intellectus eſt bnus omnibꝰ facientibus eũ: me eſt in deum:ſi quiſpiam homo dei ſibi arroget potẽ
Acſi ſine timoꝛe verus eſſe non poſſit ſapientie intelle⸗ tiam. Necnon cõparando ad inuicem ſue poteſtatis ef⸗
ctus. vellut pars vitalis paniſ apponitur timoꝛ ei qͥ gra fectus:prius pꝛeſtitit anime ſanitatem ꝛoinde ſequi
di voluerit viam nouam:ſicut ſcriptum eſt. ibauit il⸗ tur Et cum vidiſſet ieſus cogitationes eoꝛum: dixit .
lum dominus pane vite et intellectus. Et ſine inter⸗ eis Vt quid cogitatis mala in coꝛdibus veſtris Quid
ceſſione connectitur et aqua ſapientie ſalutaris pora⸗ eſt facilius dicere:dimittuntur tibi peccata tua.an di⸗
uit illum vt timoꝛ ſapientie wlut aque terra ſubdatur cere:ſurge et ambula Videt cogitationes atq; cogno
Sed nec donoꝛum contexendus oꝛdo hic querit᷑.ſʒ tã ſcit anteqᷓ; ꝑ verba foꝛmentur.quoniam omne coꝛ itel
tum in illis quattuoꝛ dłelatoꝛibus ipſe pꝛimus et infiꝭ ligitur ab iiio. et malas cogitationes arguit anteqᷓ; ex⸗
mus/in ſecunda mentis affectio aut affectiua quali⸗ primantur:vt cognoſcamus etiam mala cogitãdo pe
tas ſupeſt:vt ſapientia ſit in oto ad timoꝛẽ ſubſequẽſ care. Sed nulla cogitatio peioꝛ qᷓ; male ſentire de chꝛi
wlut ad terram augſerenfn aderit ſapientia intelle⸗ ſto.Alttamen facilius eſt dicere:dimittunt᷑ tibi peccata
cta in aqua claritatis:lonoꝛum contemplatio ſuꝑuoli⸗ q; impotentem hominẽ mẽbris omnibus ſui coꝛpoꝛiſ
tet vlut aer ſuperfertur aque.Cui ſubſtantia ignei ele diſſolutum ab egritudine liberare. Et vnum hoꝛuʒz vi
menti ſuꝑponitur:ipſa videlicet caritas que omnibus ſibiliter et aliud inuiſibiliter agitur:vnum in anĩa. ali/
ſuperceliit. He ſiquidem qualitates ſunt paralitici ſci/ ud in coꝛpoꝛe perpetratur Sed vt credatiſ me in ani
licet male ethici homines delatrices ſumittentes euʒ ma veram ha bere potentiam.etiam in rebus inuiſibi
ante humanatũ deum.vt ipſum ſanet potentia xeita ?· libus inuiſibilem poteſtatẽ:in coꝛpoꝛe viſibiliter oſtẽ⸗
tis Oiſterium pꝛotinus non mediocre ad conſideran dendo virtutem ait paralitico. Surge et tolle lectuʒ
dum affertur.ꝙ ſuper tectum aſcendunt ſub quo chri⸗ tuum et vade in domum tuam. Et ſurrexit et abijt in
ſtus auditoꝛibus dogmaticabat ieſu facti coꝛpoꝛe ſupe⸗ domum ſuam Oſtenit ſigno viſibili qð ĩuiſibiliter
rioꝛes.quoniam ipſe omnibus factus inferioꝛ poꝛtãs poteſt. et difficilius eſt ꝙ homo quem purum me cre⸗
ſuper ſe omniũ noſtroꝛum ſarcinam peccatoꝛũ:cum de ditis ab incurabili languoꝛe ſine peritia medicoꝛum ſa
us poſuerit in eo iniquitatem omniũ noſtrum.et vere net hominem:qᷓ; ꝙ deus quem me non creditis pecca⸗
languoꝛes noſtros ipſe tulit ⁊ doloꝛes noſtros ipſe poꝛ ta dimittit Et vt credatis quia filius hominiſhabet po
tauit Nam exemplo videmus oneriferũ animal ſalino teſtatem in terra dimittẽdi peccata.paraliticus iſte ſa·
ſuppoſito ſubici:nec tamen ſalinum ex natura deteriuſ nus coꝛam vobis aſtabit. vt me xum et hominẽ pari ?
Et tectum detegereſocculta eſt mamieſtaſſe peccata: ter eſſe regei aſfumn in ſcriptura cõperimus vt ad
quibus detectis inuemitur ieſus:wlut ſacramentis in credendum rem vere incredibilem. res incredibilio: pe⸗
inferioꝛibus partibus iſtis inclu ſus. Aane vecoctas ex rogetur:et ad credendum id quod diuma virtute inui
luto fictas remouere tegulas: vt ipſis remotis deoꝛſũ ſibiliter agitur. miraculum vt ſupꝛa naturam factum
ſubmittatur moꝛibus oiſſolutus ante conſpectum do viſibiliter antecedat. Inuitatoꝛia quodãmodo ſũt ad
minm ſaluatoꝛis. Ex terra quippe fiunt tegule a tegẽdo virtutem ininſibilem oſtendendam:miracula que forꝭ

dicte. ex quibus ſuppoſitis domibus dicitur tectuʒ: in aguntur. Si wero maius eſt quod in anima fit qᷓ; ĩ coꝛ
ferioꝛes atq; intraneas partes domus tegens. Et deco poꝛe pꝛo eo ꝙ ipſa coꝛpoꝛe melioꝛ.nihilominꝰ magna

E Wrr ver-le

— —

— — — —

Nony
tintn
Utg ni
ir
Ichei
ſed
ſpee
hari/
potẽ
ſoeſ⸗
ſeqvi
dint .
Mid'
ndi⸗
gno⸗
e⸗
der
kopet
chii
et
oen
ol/
ni
iſbi
lſie
en
Gtin
ter
ge⸗/
1
17

v
4 .

.

De miraculis

introductio eſt ad poteſiatem filij hominis credendaʒ
ad dimittenda peccata hominibus ſupꝑ terram id quod

in coꝛꝑe paralitico actũ eſt:quia illud ſolius eſt ei cuiꝰ
virtute ſacramentales homines etiam peccata dimitte
re vident᷑iſtud vero ſolius hbominis videbat᷑ ab his qᷓ
eum tm̃ homine erſtimabant.Et iſta ſaluatoꝛ ĩ homi⸗
nibus venabatur:vt deus et homo inuiſibilis et viſibi
lis crederet᷑.Ac ꝑ hoc inuiſibilẽ muiſibilis ſue ptãtis ef
fectum in anima remittendo peccata:et ſue inuiſe vir/
tutis viſibilem effectum monſtrauit in coꝛpoꝛe/ Ee
neciuſſio huiuſcemodia miſterio vacat ꝙ paralltic iu⸗
betur ſurgere. grabatum ſuum tollerein dom uʒ ſuam
ire. Male iacebat in humanis atq; tpalbus et terreis
quia dño eterno ſurgere iubetur et grabatum toliere:
yt ſecum ferret memoꝛiam eoꝛum in quibus egre de⸗
lectatus eſt dei lege contempta. In domũu ſuam ire iu
betur vt ſeptus parietalibo legibus celeſtium mãdato
rum fundatis in fidei fundamento deſuꝑ tecto caritat
impoſito firmatis poꝛtarũ ſeris ne ingrediat᷑ hoſtis exe⸗

at qui dilexit ſecurus conſiſtat: et amplius non vaget
in latitudine ſeculariũ panera,ad uen ſad
timoꝛe magno eſt ammiratio et gloꝛificatio in turbis

vulgaribus ſubſecuta:quia ſupꝛa vſum ⁊ rationẽ natu
ram et artem videbant homini ptaãtem diuinitus eſſe
donatã. Homo dũtaxat exiſtimabat᷑ chꝛiſtus ab his q
vltra hominẽ et hominis naturã cogitare nõ nouerãt.
Pꝛoinde wlut ſi accepiſſet ex omni ſe poteſtatẽ a deo
miracula faciendi gloꝛiſicauerũt dantẽ dñm deum: cũ
er hominibo talia faciendi nulla poſſit eſſe poteſtas.In
decens pꝛo parte videbat᷑ qo ferebatur in laudẽ. ſi chꝛi
ſtus eriſtimabat᷑ qd erat.videlicet deus et bomo. quia
deus pater deo filio nihil tpaliter cõtulit:ſed eterne ge
nerauit. Sed ſi tm̃ credebatur homo magniſicatio vti
ꝙ; era erat:quia miracula ſupꝛa naturã facere a ſeipſa

natura non obtinet. nec alicui vigoꝛe aut nature oꝛdie
noſcitur eſſe tributum:ſupꝛa id qð exꝑimẽto rei ſcitur

miraculandi eſt conceſſa facultas.
De ſanatione filij reguli ſcom Johannem tm̃.
Capitulum XVIII
Pes et refugium omniũ chꝛiſtus factus eſt.
s in quem qui ſperauit nunqᷓ; cõfuſus eſt:ad quẽ
qui refugiũ fecit iuſta petita pꝛo voto⁊ pꝛo vti
litate reroꝛtauit Qui ob hanc cauſam in hunc mundũ
Vnit vt agnoſceret᷑ quererer amaret.et ad ipſum ꝓ iu⸗
ſtis deſigerijs eſſet acceſſus Omnibp omnia factus vt
omnes lucrifaceret.paruos et magnos.ſubditos et re
ges neminẽ wlens ſue mie manere exptem: niſi queʒ
non vidit ſane credentem.ld quẽ cum veniſſet in cha
na galilee vbi fecit aquam vinum indigens regulus p
filij ſanitate ſuppler acceſſit Nam et erat quidaʒ regu
lus cuius filius infirmabatur capharnaũ Hic cum au
diſſet ꝙ ieſus adueniret a iudea in galileaʒ:abijt ad eũ
et rogabat eum vt deſcenderet et ſanaret filium eius
Quamq; iſtud ſit ſecundum miraculũ quod ieſus ĩ ga
lilea fecit ⁊ ſecundo debuerit ꝑtractari: attamen alia ra
tio me coegit:vt oꝛdine pꝛepoſtero miracula dominica
pertractarem. Erat regulus non paruus cognitione
ſed regno.Alte pꝛotinus nouit:cum acceſſit ad chꝛiſtuz
Nulla ſapientia potioꝛ:qᷓ; ad chꝛiſtum habere acceſſi uz
Non paruus ſide:ſed numero ſubiectoꝛũ.Gides enim
cõmouit animũ eius vt ad chꝛiſtũ vemiret:q;qᷓ; non eſ⸗
ſet ex ommi parte perfecta. Huius filius infirmabatr᷑ ca

phbarnaum. Amoꝛ eius egrotauerat in pinguedie mũ⸗

di. Ager qinppe pinguedinis capharnaũ interpꝛetatur
In abundantia tẽpoꝛalium rerum habita vel queſita.
infirmatur hominum amoꝛ qui dum habet abüude q8

N an P.. Jee. „2

Baluatoꝛnis

habendum eſt tempeꝛate:ipla intẽpeꝛãtia eſt egrotus.
i autem non habet habere plus vebito exoptans af⸗
fligitur et anxiatur. Ypia rerum temperantia in voro

vel vſu ſanitas eſt affectus. AImmoderatus amoꝛ iem

per in lawꝛibus eſt:et lãguoꝛibus cruciatur. Obeſitas

coꝛpis iplum magis grauat q; leuiget:ſic rerum obeſi⸗
tas animũ curuat et ſepe mentẽ auertit a deo iuxta qo
pmoyſen dictum eſt Incraſſatus eſt dilectus et recal
citrauit. incraſſatus impinguatus dilatatus. Dereliq̃t
deum factoꝛẽ ſuum:et receſſit a deo ſalutari ſuo. Ecce
pinguedinis malum in pfunctoꝛijs rebus. Incraſſatꝰ
dilectus eſt populus electus:aut quilibet homo crea⸗
tus. Sed cum incraſſatur recalcitrat dinnis mãdatiſ
atq; pꝛeceptis et inobediens celeſtib diſciplinis:et de⸗/
relinquit ſuum creatoꝛem obeſitate rerũ tpalium dele
ctatus. et recedit ab eterna ſalute hic tempaliter appe
tens ſaluũ eſſe. Nulla wro maioꝛ infirmitas q; ab eter
na ſalure recedere.q; derelinquere longeq; fien ab oĩm
ſalutari. Oatis interpꝛetatio loci cõpeti amun ſpiri
tualiter infirmanti. zoinde omnium cõſideratio al⸗
ſurgat vbi amoꝛ honnũ infirmat᷑:pꝛecauens ne infir⸗
metur. Sed ad quid quecunq; in homine alia ſanitas
vbi amo: egrotat. Et in mundi huius pinguedine ter
re vſaac caligãs oculis filios bñdixeꝛit Sed eſt pingue
do eccleſie que conſiſtit in abundãtia diuinoꝝ aril, ma
tum et virtutũ:que ammam lenit pungit et ſanat. Et
panis chꝛiſti eſt pinguis tegibus delicias pꝛebens. Et
Yſaias. Panis frugum terre erit vberrimus pinguis
Et neemias iuſſit comedere pinguia.Que omnia gra

— *

4

tie pinguetudinẽ in ſacramentis et donis domimicis in
ſinuant: in qua ſanatur amoꝛ hominũ nõ egrotat In⸗

firmatur pꝛotinus in pinguedine labentiũ rerũ cum in
ipſis extollitur et aduerſus deum eregione concertat.
De qua pinguedine armatur impius:de quo ĩ iob ſcri⸗
bitur. Cueurrit aduerſus deum erecto collo. et in pin⸗
gui ceruice armatus eſt. Que pinguedo non ſolum in
rerum opulentia conſtat ſed in abundanti ſuꝑbia qua
ſe quiſq; peccando excuſat.et ſe tuetur multitudine pec
cantium:vt ſuum paruum aut nullum videat᷑ ſibi eſſe
peccatum Hinguis enim ceruirx eſt que abundantia re
rum extollit. valitudine coꝛpoꝛis labitur in luxuriã que
ſe poſt peccatum excuſando tuetur.ante peccata cumu
lando gloꝛiatur Gepe pinguedo accipitur pꝛo ſcientia
terrenoꝛũ alta ſapientiũ: de quibus ꝑ pſalmiſtam dicit

Tauri pingues obſederunt me · In perſona chꝛiſti ſpũ

ꝓpłetico loquebatur dauid ꝙ ſcribe phariſei ſcõᷣm car
nem alta ſapientes circumliderunt dñũm chriſtum ad
interemptionẽ. Quod et ſepe nunc in ꝑuerſis homib-
agitur:vt terrena ſapientia inflati que chꝛiſti ſunt do/⸗

ctrina moꝛibuſq; cõfundant. In quib pinguibo tenui

tatem ſe dominus miſſurũ ꝑ rſaiam cominatur dicẽs.
Vittam in pinguibo tenuitate:vt infirmati ex defectu
virtutis et tabe vitioꝛũ multatione diuine iuſticie per⸗
amplius infirment᷑. Mala quecũq; obeſitas vnde inſir
mitas oꝛitur.ac ꝑ hoc omnibus ſic male pꝛohiberi dici
tur. Pꝛodijt quaſi ex adiꝑe iniaui ſ:tranſierunt
in affectum H regulus audiens aduentum
ieſu accedit ad euni.Regulus quidem intellectus ra⸗
tionalis eſt cunctoꝛũ ratione vtentiũ.qui regere debet
amoꝛem tanq; filium impitum:et ab eo remouere le⸗

entia et ſibi vtilia puidere. Nam filos grece latine a⸗

moꝛ:vnde filius patrj amoꝛ. Intellectus ſiquidẽ amo
rem generat.Nihil enim amatur mii cognituʒ. Et ab
intellectu pꝛocedit in aliqind diffuſus amoꝛ:quemuis
amatiua virtus eque vt intellectus inſit hominibo a

natura. Pꝛoinde iſta infirmitas eſt er patre:cum amo⸗

Niree ce
/

Liber

in aliud non feratur pꝛet erq; in id quod ei ſuꝑioꝛ intel⸗
lectus velut bonum oſtenderit. Nunq; errat amoꝛ aut
infrmatur miſi ab intellectu deceptus. cu ex ſe non qͥd
ſed tantũ diligere nouit: cui multa nõ viligeda ſed ad
diligendũ erꝛoneus aut puerſus intellectus oſtendit.
Becq interdũ ad bona ſeu ad melioꝛa ↄuerſus querit a
ſupioꝛe ſanitatem pꝛo amoꝛe que infirmauit: cum ipſe
in languoꝛ? tin deducere potuerit nõ ſe anare. Pꝛius q/
dem expedit ſanari erronen intellectum vt recte intelli
gat. et tunc velut regulus optime intraregens pꝛo hu⸗
iuſcemodi ſilio ſanitatẽ inquirat:ab eo qui quõubet po
teſi ſanare pcuſſum· Et petit regulus iſte chꝛiſti deſcen
ſum vt ſanet ſilium luum Foꝛte coꝛnaliter in loco erat
aquo deſcenſus erat ad capharnauũ: ied ſenſus ali plus
elucet. Non poteſt eſſe nobis ſamitas iiſiad nos virtuſ
diuina deſcendatcum ad ipſam in ſua celſitudine cõſi
ſtentẽ non poſſumus aſcendere: qd; regulus acceſſerit
quo filius infirmus nequiuerit. t pꝛotinus ꝙ intel⸗
lectus in ſublime virtutis et rer humanarũ acuitate
intelligentie atq; fidei velut qunbuſdam penms attolli
tur:ad que amoꝛ hominũ rerum viſibilium pinguedi
ne delectatus nequit ſuo molmie ſubleuari. Optima
neceſſariaq; pꝛoſeuca quatenus ieſus quo inſirmi iace
mus deſcendat.non neceſſitate videndi aut maioꝛil ex

hibendi effectus ratione pꝛeſentie:ſed noſira opoꝛtuni⸗

tate medendi:cum vbiq; abſq; ꝙ coꝛpis pñtiaʒ pꝛeſtet

cum voluerit ſua effectiua virtus infundit Impfectio
nem tũ fidei arguebat in regulo: ſi credebat chꝛiſtum
plus pꝛeſentialiter qᷓ; in ablentia poſſe conferre ſalutis
VInſtabat audacter et ſupplex vt deſcenderet et ſanaret
Euius rei cauſam euangeliſta ſubinfert dicens. Inci⸗
piebat enim mo.i. Non poteſt inficiari ꝙ ab eo quo in⸗
uidia diaboli moꝛs intrauit in oꝛbem terꝛarum. ex ipſo
quis incipit viuere incipit et moꝛi.quia nihil non vi
uens tendit in moꝛtem.ſed qð viuere poteſt 1 moꝛi de

bet cum viuere ceperit et moꝛi penitus incipit. Et affe/

ctus aut animus noſter qui ſic factus eſt vt moꝛi eius
natura non poſſit.tunc a wra vita inchoat moꝛtẽ:cum
ab ipſa diuerſus ad egena conuertit. Tato quiſq; moꝛ
tem incipit ꝑ miſeriam atq; culpã:quanto ſe ab ipſa ſũ
ma vita diuertit. et quod dicitur recõuertitur Yeſus
wro ad eum dixit velut increpatiue loquens Niſi ſi⸗
gna et pꝛodigia videritis non creditis. Hoc tãto ſal
uatoꝛ omniũ intulit quia eius expetebat pꝛeſentia.nõ
credens ꝙ poſſit abſenter efficere qð pꝛeſenter cũ neq;
maioꝛ ex pꝛeſentia neq; minoꝛ ex abſentia virtus ipla
conſiſtat. Et ad deſectum credentiũ ſcribit: ad creden/
dum ſigna et pꝛodigia pquirere. Non eniz ex his fides
ſed ipſa ex fide:Nihilominus ſaluatoꝛ ſupplens quod
ei deficiebat in fide: alterius qð ipſe in fide non merue
rit ſibi ſua benignitate pꝛouidit dicens Vlade ſil tu
us vluit ſcilicet ex virtute mea iam fibi deficiente na/⸗
tura vt moꝛi iam incipꝑet:fuiſſetq; moꝛtuus inualeſcen
te languoꝛe.niſi retinaſſem quod necat Credidit ve⸗
ro ſermoni quẽ dixerat illi ieſus:et ibat Adaucta hu
ic fides in verto dñi:vt ſimpliciter crederet non ampli
us expetendo pꝛeſentiã. Nam nemo ſibi fidem ad ple⸗
num vendicare poteſt niſi deus dederit auxeritq; Nec
ſolũ ſermom credidit: qꝛ ſic ꝛolatus erat ſcom virtu⸗
tẽ diuina in eo qui direriteEr ibat plene fidelis· gaudẽ
tioꝛ de fide q; ᷣ liberata pꝛole! Jam eo deſcendente.
quia ſic regio ſita erat.ſerui occurrerunt ei dicẽtes. qe
filius eius viueret. Serui ſolliciti circca filij languoꝛẽ
patriſq; doloꝛem nunciant ſilij conualeſcentiam:vt pa
tris meſticia mitiget᷑. Optima ſeruoꝛũ conditio cũ do⸗
min oꝛũ ſatagunt remouere doloꝛẽ Ynterrogabat au

quintus

tem hoꝛam ab eis in qua melius habuerat vt appone
ret hoꝛam liberatiomis et pꝛolatia ielu ſermonis:ad co
gnoſcendum expimento ſicut ſide accepat an tan tũ di

uina virtus an natura ſeu arciatrica pericia nilio ſubue
niſſet Et dicebat ei ſerui ꝙ heri hoꝛa ſeptima reliquit

eum febꝛis. unc apte cognouit quia illa hoꝛa erat qᷓ

dixit ei ieſus:nlius tuus viiit. tvirtuti diuine filmj
liberationem attribuit non nature nec alicui humane
ſubuentioni. Et credidit ipſe et domus eius tota ſali
cet omnis familia credendo tranſiuit ad chꝛiſtũ etia li

beratus a febꝛe:cum in ſe cognouiſſet diuinum opera⸗

tum eſſe archiatrũ non humanũ teratus a febꝛe n
us ſeptima hoꝛa diei liberatione humani affectus inſi⸗

nuat ab inequalitate rerum tpꝑalium eſtuatus aut in-
frigidatus a puerſo timoꝛe ꝓpter carentiam caritatis:

febꝛicitans ſiquide aut nimio caloꝛe aut frigoꝛe toꝛquẽ
te veratur. Geptima hora hic filius relictus a febꝛe in
ptãte verbi dñi.nonin terminatione ſudoꝛis aut argu⸗
mento nature ſeu medicinalis peritie. Fecit ſaluatoꝛ ĩ⸗
effabilis et archiatrus ſupꝛa naturam cum hoꝛa laben
tis tpis ſuam conuenire vixtutem vt etia indigens il⸗

lus opis agnoſceret:et agnitum fateret urec tamen
alligatam diuinã potentiam hoꝛe ſeptime autumamꝰ:
acſi in alijs potẽter aliquid non effecerit. Etem pꝛimo
mane et tertia et ſexta et nona et vndecima ſunt cõdu
ctiet miſſi oparij in vineam ad ſalutem. Et boꝛa dilu⸗
culi venit in templum. Et mane facto pꝛeſentatus eſt
pꝛeſidi. Et tertia damnatus et ſexta cr uciñxus eſt. Et
nona expirauit in cruce. et vndecuma depoſitus inde et
vltima ſepultus. Et matutinali reſurrexit. Et pꝛio ma
ne apparuit marie magdalene. Et hoꝛa tertia miſſus ẽ
ſpirituſſanctus er alto. Et nulla dies et hoꝛa et momẽ
tum pꝛetereũt:quin pꝛo nobis ſaluatoꝛ aliquid boni fe⸗
cerit. OPꝛoinde non contemnendus cum ſignanter de⸗
ſcribitur numerus.
De ſanatione emoꝛroyſſe ſcom Matheum Mareũ
et Lucam. Capitulum XIX
Nalio loco de ſanatione huius fuerat diſſe erẽ⸗
i dqum: cum pꝛeuenit ſuſcitatione puellam .NMaã
ieſlus archiiynagogum ſequeretur vt filiam eꝰ
excitaret a moꝛte ecce mulier que fluxuʒ ſanguinis pa
tiebatur annis duodeciz aut in pꝛofluuio ſanguis erat
Et fuerat multa ppeſſa a cõpluribus medicis.⁊ exoga
uerat omnia ſua ſſcʒ ſubſtantiã ſuam nec quicqᷓ; ꝓfe⸗
cerat ſed magis deteriuſ habebat.nec ab vllo potuit cu
rari. um audiſſet de ieſu venit in turba retro ⁊ tetigit
veſtimentü eius. Dicebat intra ſe SDi tetigero tm̃ fim
beiam veſtimẽti eius: ſalua ero. Et confeſtim ſiccatus
eſt fons ſanguinis eius et ceſſauit fluxus:et ſenſit coꝛ⸗
poꝛe ꝙ ſanata eſſet a plaga Et ſtatim ieſus cognoſcenſ
in ſemetipſo virtutẽ q exierat de eo cõuerſus ad turbã
aiebat. Quis tetigit veſtimẽta mea Aut quis me teti⸗
git. Negantibus aũt omnibus dixit petrus et qui cũ il

ſo erant. OιOÜ⸗ℳ s̈;ptoz turbe te comprimunt et affnigunt

et tu dicis quis me tetigit. Dicit eis. Tetigit me aliqs
nameet ego cognoui virtutem de me enſſe. Et circuͦſpi
ciebant ⁊ viderũt mulierẽ q hoc fecerat. Elidens auteʒ
mulier ꝙ nõ latuit ſciens ꝙ factum eſſet in ſe timẽs et
tremẽs venit et pꝛocidit an pedes illiꝰ:et ob qu cãʒ te
tigerat eü indicauit coꝛã oĩ pplo. Et quẽadmodũ cõfe⸗
ſtim ſanata eſt. At ipſe dirit Filia fides tua te ſaluaz fe⸗
cit:vade in pace Patenter euãagelica hiſtoꝛia paãdit.qꝙ
cũ chꝛiſtus ad archiſynagogi filia xocaretur et iret · iſta
freneni tot annis ſanguinis fatigata ꝓfluuio quot il⸗
apuella erat etatis vt preter compationẽ pyli iudaici
pplm ad gentilẽ.quoꝛũ tunc vnus infirmatus eſt.qñ

— —————————5ʒ—

—
, — — — — — — —

ne
0
di
ve⸗
uit
t̃
i
ane
lali
li
ea⸗
nſi⸗
t in⸗
latis⸗
qus
ne in
rgu⸗
tori⸗
len

amen

mar.
ipeimo
1t
Adllu
us eſt
ſt. Et
ngeet
ſoma
ſſuse
momè
N
nterde⸗

rij

diſeri⸗
n. Ni
llemer
Uinispt
Uisetat
M
Ppe
ulten
engi
fifim
Carls
ſtoor/
ſon
ubi
e lenn
gicil
ennt
glics
cüſon

De mixaculis

alter diuina rudimẽta ſuſcepit ad moꝛalẽ ſenſum eru/
ditiue animus ferr᷑ vt quanto ſe pꝛotendit puritas tã⸗
to ſe impuritas infirmet. Et pꝛo quanto virtus eriſtit
in pꝛecio pꝛo tanto vileſcat et vitiũ.vt et quãta illa er⸗
tollit laudibo:tanto illud oppꝛobꝛijs laceret᷑ Necnon et
virtute naſcente vitiũ e regione ↄſu rgat.aut in noticia
luceſcẽte ſuo ↄꝛio:aut in pugna cũ ſua emula quã ſp co
nat᷑ extinguere.Nõ vacat a miſterio hox ꝓpoꝛtio tepvꝑ
r 6

UIOS

vt quot vna etatis tot altera in iuſi
buit Sed flurus ſanguimisi
oẽ genus pctõꝑ carnaliũ ſine intermifſõe ſeu deciſio⸗
ne defluere.a quibo pſalmiſta ſe liberari poſcebat dicẽs.
Nibera me de ſanguinibo. Et alius ꝓpheta hoꝛu multi/
plicitatẽ videns dicebat. Sanguis ſanguineʒ tetigit-
Et qm pꝑ ſanguinẽ ſignat᷑ pctm̃ ꝑ ſanguinẽ in wteri te
ſtamẽto fiebat expiatio pctõꝝ:et in nouo chꝛiſtus

pꝛiũ ſanguinẽ oẽs ſanguĩes nature hũane Aun 8

infirmitatẽ huiuſcemodi male paties a nature autilio
a medicoꝝ argumẽtis diffiſa in quib oẽm ſubſtãtiam
fuderat ꝓ ſanitate captada ſide actuq; acceſſit ad chꝛi⸗
ſtũ:qui pꝛeter natura et artẽ refundebat hoĩbo ſanitatẽ
E q ꝓut textus alloquit᷑ re iſta wra cõſtiterint: ſpũ
quidè ſimilia ſepe fiunt et nihil natura pꝛoſit aut vale
at quẽpiam retinere a vitijs.nec oꝛatoꝛes aut ſacerdo⸗
tes.et quicũq; cã apud deũ bñ viuẽdi pitia ſunt aut cre
dunt᷑ accepti. in q́s ſepe p pſeucis fiendis ad deũ tpalia
bona multa fundunt᷑ reuocare valeãt a pctis aut obti⸗
nere:ſi nõ in fidei hũilitate oĩ ſpe abiecta viuẽtiũ inre⸗
trouerſibiliter vematur ad chꝛiſtũ Nõ qð ſupuacuũ di
xerim impẽdere tꝑalẽ ſubſtantiã his q̊ͥs dignos et ege
nos credimus vt eoꝛũ interceſſio fiat ad deũ.nec audi⸗
re theoꝛicos viros dũ in veritate indigentibi theoꝛicãt
et qſcunq; doctoꝛes:⁊ eis emolimẽta terrena ĩpendere
ꝓ mercede ſuadẽte neceſſitate. Sed nec iſta fluxibileʒ
animã curat.niſi per ſeipſam retro ſua ſequẽda weſtigia
fidenter et hũiliter accedat ad chꝛiſtũ. SGed anĩa fit ſe
