Diuina voluntate deductũ dicens. Cenuiſiimanũ dexr· ⸗
ſere tue:et in voluntate tua eduxiſn me/Sed meluſ

ſiudicaui omiſſa ꝓfunchitate cõſiderationis eius de ipſa
t ſupꝛa nos fert᷑ edicere:qua pfecta in nobis et a no⸗

is ſalutẽ coſſequimunon impieta a nobis iurta eqdi

ſqnã exigẽtiã eius iuſte damnamur. Elnde ꝓut fert ur

Niber

pmiſtionẽ: cin voluntati .2) luntaré domini ſui:et non ſacit

Peꝛimus

is in ſeipſis delectati

1.5 —7

ſuper

dare:noſtre vero eſt recipere volũtatis
teas dei ſanctificatio ve
ſanctificatio videlicet per

virtutes deo placentes: abſti

nætia a foꝛnicatiõe.ab omni ꝛ0fKcto re pꝛeter deum et

ac diſſentiẽtes penas iuſtiſſimaſ

abſq; deo placẽtecab hac
ſio teſtãte qui ait. Seruus qui ſcit vo

ſuſceperunt.chꝛi

oĩmnde oꝛare docuit dei fieri voluntatẽ: quam ſan
8 et ʒelũ dei habentes mutuo facexe affectabät
ant machabei ad eos quoſ credebât legis ſimi

u
cti patre
cri

eum et faciatis eius voluntateʒ in coꝛde magnoet ani

ptis ſuis: et faciat pacẽ: lide qui legis verboꝛũ efficati

Im ꝙ wolũtate dei epiſtolantes appetunt fieri coꝛde ma

gno. Quid emm eſt coꝛ magnũ:niſi cui pꝛeter deuʒ ni
hHil eſt magnut⸗

coꝛ magnũ: miſi vbi per duectione laudabilis mim
ſapiẽtie innumerabilis habitat ↄñs magn Quid eni

eſt coꝛ magnũ:miſi ꝙ omnia ſenſibilia eſtimmata magna/
coꝛ magnu: niſi ꝙ coꝛpus paruũ deſe
magnũ.Qud eſt coꝛ

ſegd ex toto libens exequitur quod iubetur. Quid aliud
oꝛatur cũ dicit᷑ ꝙ aperiat coꝛ vſtrüm lege ſua:miſi volũ
tas veſira in volũ
q; pacẽ habebimus.niſi ei volũtatẽ inculpate faciam
De iuſticia dei: Capitulum XxxN
Neruat fides rationes humanas: atq; ſupgre⸗
e dit᷑ planũ ratiõis iudiciũ.intelligetie humane

*.

In nobis et ſup nosſad eterna ſalutẽ trxoꝛia et actu per ſticiã dei et miſe B ſipiẽtibus ſepe pce⸗
niuerlam fidẽ inintat: qo ipſe vnigenitus eius in aſi⸗ duntſi tñ frenabiles ipſa loꝛiʒet. Qm̃ ergo enarrãt ſcri

ſcimpta carne ꝓclamat.

beat vitã eternã. Hinc et apoſtolus ad thimotſxũ ſcri
ens ait. Eiult vus omnes homines ſaluos fieriet ad
aqnitionem veritatis puenire. Quod dictũ ſane intel?

le ctũ mẽtis pubia remouetſcum humana pꝛeſumptio

mpꝑde diuina voluntate cauſet᷑ dicens. Si vult ocs
omines ſaluos ſieriquare nõ omnes ſalui fiunt cum
Qit apſtolus voluntati eius quis reſiſtet Sed intero

ſitionis ſoluit atgimnenta pꝛeſumptionis. Non enim
n vult vt nolentes ſaluentur mam diuina woluntas li 4
erum non aufert ꝗqo ædir creature arbitriũ. nec neceſ·

tat aut violentat qliquead ſalute. iepugnat amnio
nitati diuine. ꝙ in homine ſit ad lbonũ et ad malũ ar

Vvnſ̃ amat. Hec eſt woluntgs patris mei d
it me. vt omnis qui videt filiũ et credit in eum hbo⸗

pture iuſticiã 1 miſericoꝛdiaʒ dei: de quibus titubat vt
plurimũ humanus animus. mſi eſſet fidei ſcuto pꝛote

ctus:igit᷑ ſub pꝛotegete fide has duas vias inueſtigan
do humiliter incedamus.Alit em̃ dauid. Elmuerſe vie

dñi.miſericoꝛdia et veritas. Et alibi dicit. Miſericoꝛdi

am aiudiciũ cantabo tibi vnñe. Sed pꝛimum de iuſticia
ei quid tenendũ ſit: chꝛiſtianice videamus. Juſiuseẽ
oñs ait pſalmiſta: rectũ iudiciũ eius. Et alibi uſt?è do
minus:⁊iuſtieigs dilexitMec eſt iuſtus eo mõ quo nos
iuſti ſumus. Supexcedit iuſticia ſua òmnẽ iuſticia:q ꝛ
ipſa oĩm eſt oꝛigo: repꝛehẽ ſione caret: qꝛ mihil in res ⸗
lenſione agit. Inflexibilis eſt imutabilis T eterna:
ſi quid eſt in veo deus eſt. Yo iuſticia dei deus eſt. S
dDirigit ſup nos vlud ſolaris radius. nec eſt qᷣ ſe abſcõ⸗

„

itrium liberum. et cune tali libertate cogat ad tonum/ dDat a caloꝛe eius.nec eſtq effugere poſſit gladium eius
t neceſſitate lvonus iuſta pꝛemia non nanciſcinec e qjue aut pateéter aut latenter opatur. Sʒ du patet eru

(argit᷑ oninib angelis non conceſſit:qͥ libertatẽ gr⸗
bitrij recipientes a deo p lbertatez ſe mutuo dimlerüt.
uoꝛũ aliqui adix:erunt diuine bonitati ꝑ hberã volun
atemiin ipſa ſiatim adheſione confirmationẽ recipien
tes in gratia ꝓ ſuſcepta gloꝛia:xeliqui ad ſeipſos oↄuerſi
ſ●

Dit timoꝛẽ adducit:et dũ latet animos in amiratiõe;ʒ

ſuſpedit. q; ſepe ignoꝛat᷑ ab ĩbus q deus iuſtiter fſa⸗

cit. TThꝛonus eueſt iuſticia dei. Naʒ theonus idẽ eſtp
ſedes. E t in plalmo legit᷑. Juſticia T iudiciuʒ:coꝛrectio
ſedis eius. Et thꝛonus angelicꝰ velo iudicigria ĩmo iu
En

ſuperbi. per libera voluntatẽ receſſetũt a deo: dmnatio
nem eternã ſuſepientes in pena. Et gin per ſuã liberaz;
xvvluntatẽ non neceſſitate omnia cõdidit: ita per noſtrẽ·
liberaz voluntatẽ nõ neceſſitate bonos gratia beatos in
gloꝛia querit: Sue igitur poteſtatis et xoluntatis ett
ro eſt ree c wutat
aſſentientes ſanctincãtur: q; ᷣm axoſto u.hec eſi wxllun
ſtra. vt abſtineatis a foꝛnicatide.

les ʒelatoꝛes. Det vobis deus coꝛ omnibus vt colatis

b nũ Auid enim eſt coꝛ magnũ.niſi ꝙ mun
do ſe pꝛeferẽs veſpicit munduũ magen; Rila enimeft··
is nimis. et

us parun delerit ſeipſum excolit
. magnũ:niſi ꝙ ad maioꝛa ſe oꝛdi,
nat et ad marima per virtutes inunſibiles ſe abſcondit

tas wſira in volũtate ſua perficieda illuſtref. Na lex ei·
wlütas eius nota eſt. Quid eſt faciat pacẽ: niſi qꝛ nun

aſpectũ:ubietatis tenebꝛas fugat:retrahit bo
minũ mẽtes ab iniuſtis et impijs querelis. que aduer
ſus iuſticiã dei et miſericoꝛdiã ab inſipiẽtibus ſexe pce

= AX. F. . 4

„

N--

= PP rSA- r-.-

—

nniſterijs

ſticiaria virtus ſemꝑ aſſiſtit⸗de quo thꝛono ſcom ꝙ in

apocalipſi iohannes ſe vidiſſe teſtat pcedebant fulgura
voces et tonitrua.Fulgura nanq; ictus celeſtes ſubiti
et impꝛouiſi ſunt que fulgura ꝓceſſerant de iuſticia ſcʒ
thꝛono dei velut eius ſubite actiones. Pꝛimo in ange⸗
lis qui ſtatim poſt conceptã ſupbiaʒ de celo eiecti ſunt.
de quibo ſubita punitis actione iuſticie inquit petrus.
Deus angelis peccantibo non pepercit ſed rudentibo in
ferni detractos in tartarũ tradidit in iudicium crucian
dos reſeruari:quia nulla interpoſita moꝛa digna ex iu⸗

verbi increati

peccatum ſecuta eſt penaEt m pꝛimos parentes fulgu
rauit diuina iuſticia vt ſtati nudia paradiſi delicjs xl
lerent᷑:qui mandatum tam facile contempſerũt/Et ſi

ſticia ſuſceperunt etrcianns mercedẽ:et ſine ſpacio

non ſtatim actualiter et in coꝛpe fulguris impetus per
cutit poſt delictũ.ſubito tñ perfoꝛat in occultis cum lu⸗
mine rationis veritatis.necnon et veritate anima pec⸗
cãdo pꝛiuat᷑. Quod impellitur noſcit᷑ fieri dedecus cul
pe ſine decoꝛe iuſticie. Nec tam ſubito lapis peccati con/⸗
ſtruit᷑ quin magꝭ ſubito in peccantẽ de nube iuſticie ful/
gur punitionis ꝓcedendo ꝑcutiat conſcientiãcrucians
in occulto virtutes:debilitans in ſecretis imaginẽ dei.
ad quam facti in anima ſumus/ſturpans maculis non
manikteſtis in palatis:inimicos deo et angelis faciens.

demonibo amicos conſtituens. pꝛiuans ipſam gratia.

pectat ad ſupernam gloꝛiam autoꝛitate ſacramentoꝛuʒ
amminiſtratiõe pꝛedicatione diuina ſuppoſita gea plu
rimos tranſmiſerunt in ſeipſis ꝓpꝛijs meritis dana

tionem eternam inſfailibiliter acquirentes Vult enim/

veus exomni hominum genere ad tempus peccatoꝛi⸗

bus parcere:vt ex eis velut ex quadam materia duran⸗

te ſemꝑ habeat in quibus foꝛmãa chꝛiſtiane vite atq; cõ

uerſationis inducat:aut ve ipſis quomodolibet malis/
aliquid vtilitatis ꝓ ſuis cõuerſis giicat Erſ nunc ful?- ⸗
man

gurantis iuſticie actio omnes ſubito et manifeſte impe
tret:non remaneret in finali extremoq; iudido qð feri
wcẽs de thꝛono
decldrate atq; notiſſime ammonitiones vt vnuſquiſq;
ſe caueat ne inueniat quod puniat.mat enim diuina

epoſt fulgura /

bonitas magis parcere q; ferire. Ideo pꝛemittunt᷑ cau(

querulet qui contẽpſitMonne hec vox ꝓceſſit er adam
cum in paradiſo collocaret᷑. Ex ommi ligno paradiſo co⸗
mede dixit dominus ad adam.de ligno autem ſcientie
loni et mali ne comedas. In quacunq; enim die come
deris er eo moꝛte moꝛieris. in ergo mſi ſi deputabit
adam/quia penam iuſticie qui vocem pꝛemoniti

tele debite voces vt ſegreizer punit᷑ non de deo

onis iuſticie contempſit Oimiliter cayn pꝛemonitio⸗
nis ſiue pꝛemonentis iuſti voce affatus eſt dñs dicenſ
cum inuidia in fratrẽ armauerit coꝛ eius. Quare iratꝰ

—

es et cur cõcidit facies tua. Nonne ſi bene egeris recipi
es. Si aũt male ſtatim in foꝛibus peccatũ aderit. Cui

ergo imponet miſi ſibi homicidiũ et debitam ſibi pnan
qui deum contẽpſit et fratreʒ interfecit/Acceſſit a thꝛo
no dei vox iuſticie px moyſen dexies verbis et ſignis vſq;

diſſociãs a ſuꝑna gloꝛia:tnoꝛum omniũ imparticip?
reddens et inferm ciuem aſcri kene a iſte ſunt occul⸗
te ſubiteq; interdicte ꝓcedentes moꝛe fulguris de iu⸗
ſtica iabſq; eo ꝙ coꝛpus manifeſta pena plectatur.
Murſus atq; ſubtilius ꝓſpectet ſub fide contemplans .
hummana omniũ mens pꝛo quadãa altiſſima benigna et pharaonẽ.Aduerſus quem cauſabit ꝙ decies punitus
dpiꝛg diſcretione frenat᷑ diuina iuſticia:ne in peccãtes tã rex erat eiuſq; exercitus ſubmerſus niſi quia populum
ſubito fulgura punitionis emittat.Nam ſi omnes pec P2 dei non dimiſit niſi ꝑualide quem tenebat cꝑtiuun et
cantes ſubita ꝑcuſſione puniretimpius crederet᷑ cõdi,; in moyſe diuinũ contempſit pꝛecepeliſofſf wx to⸗
toꝛ omniũ ipſos ad penitentiã non expectans. Sʒ qꝛ nantis iuſticie fuit ne peccãteſauertamur ab ipſo/quã
benignus et miſericoꝛs eſt ſcõm ꝓphetam et pꝛeſtabi Pmnarſen in deutronomio emiſit dicens:videte ꝙ ego
ſuper malicia.non vult moꝛtẽ ꝑeccatoꝛis ſed vt conuer im ſolus et non ſit alius deus pꝛeter me.ego occidã ⁊
tatur et viuat:ideo pius pater ſtatiʒ wſſimulat /Er ao ego viuere faciam pcutiam ⁊ ego ſanawet non eſt qui
ſtolus ad romanos ſcribens arguenſq; non reuertẽteſ de manu mea poſſit eruere. Si acuero vt fulgur gladi
peccatoꝛes dicit An diuitias bonitatis illius et patiẽtie um meum et arripuerint iudicium manuſ mee reddã
et longanimitatis cõtemnis:ignoꝛans qm̃ benignitas vltionem hoſtibo meis:et his qui oderunt me retribu⸗
dei ad penitentiam te adducit ſcʒ expectando ne feriat p am. Inebꝛiabv ſagittas meas ſanguine et gladius me⸗
peccatis. Et pꝛo obduratis ſtati aplus ſubdit. Scom us deuoꝛabit ares ſẽt pᷣ dauid clamat. Miſi cõ
duriciã aũt tuam ⁊ coꝛ impenitens theſauricas tibi irã uerſi fueritis gladium ſuũ vibꝛabit arcum ſuum tetẽ⸗
in die ire et reuelationis iuſti iudicij iſe ſiqui, Z it et parauit illum. Et in eo parauit vaſa moꝛtis ſcili⸗
dem alia pia cauſa in peccatoꝛes ilico fulgurare ſagittã cet homines Percaroꝛcaſlagetna ſuas ardentibo effeat
vt ex peccatoꝛibo ſumat iuſtos ꝓpagatos ex ſemine:re⸗ Et in euangelio.niſi conuerſi fueritis et efficiamini ſi⸗
natos ex fide.Nam habet eccleſia p in ſuꝑna gloꝛia in⸗ cut paruuli non intrabitis in regnũ celoꝛũ. Et alibi:ni

ſerendos quoꝛũ patres peccatoꝛes infernus tenet et te ſi penitentiã ageritis om̃es peribitis. Que ſunt he vo
nebit uddeſPe derlirnſtenus diuina piaq; diſcretq ces niſi ꝓcedentes a thꝛono iuſiicie cei que ſunt he vo⸗

tio mitigando iuſticiam.ne ſtatim ꝑcutiat malos mun ces niſi cõminationes pꝛemonitioues admoniti⸗ —
ne auertamur a deo vniamur deo/QAuot voces pᷣmo⸗
nentes eternũ e cõminãtes in dluina ſcriptura repe⸗/

di rectoꝛes:quoꝛũ mala meruerunt penas eternaſ.⁊ in
ipſos ſubditos exiſtentes legali iuſticiã deſeuiſſe: ad
hoc bene regant alios ſeipſos male atq; impune regen riunt᷑ deficeret in enarrando tempus potius q; ſcriptu
tes. Multi nanq; male recti bene alios rexerunt.incoꝛ⸗ ra Quibus ergo pꝛeterq; ipſis imputabunt mali pu Q
recti coꝛrexerunt.inoꝛdinati oꝛdinauerũt.impuniti ali nmiti obſtinati GüET A ttandit wecgreet
os iuſtiſſime punierunt.et tutauerunt rempublicam moniti ꝛocedunt etiam woces à nominato ſepitha0 ve r S
dño rerũ omniũ inimici.Et malus tranſit vt plurimũ noid eſt certiſſime rationis ſuper manifeſiis iuſticijs 1— r i*
impunitus:cuius maliciameritoꝛie pficit exercetur ꝑ⸗ atq; iudicijsnoſtre mentis caligantibꝰ oculis occulta⸗
ficiturq; iuſtus/Mæecnon plerũq; in pharetra ſua ſagit⸗ tis. Nam erit plerũq; manifeſta punitio.cuius ratio ſe
ta vlciſcitiua conuertit᷑ vt impetat in pꝛelatoſaut in ali pe latet quia puniti hominis culpa non patet ꝙ ſi cul⸗
quos eccleſiaſtica dignitate aut ſcripturarum claritate pa eſſet in patulomens nõ eſſet in litigioſo iudicio.nec
fulgentes:quoꝛum o a infera iuſte petunt:cum ꝑ eos

nle quereretur quare tantũ eſſet punitus ſi cognitus fuiſ
ſit in ſubditis directio ad ſupna. Multotiens et infalli ſet malignus.Faciliter nanq; quieſcit humana ſenten
biliter pꝛelati ſacerdotes doctoꝛes declamatoꝛes ad po⸗

tia cum notum reum punit. Sed videt atq; credit iu
pulum aliqui ſed non omnes quos iuſte ſententia ex⸗ ſtum ſeu innocentẽ ſollicitari flagellis ipſa non Eenn at
— r ſ Lrr.. . WMas de .6r

gr= Nr Tar—

ab impꝛobis obiurgandis. ab errantibo coꝛrige

B

π
*

22. - - ri. *²

r*
penitus a querelis cum ipſo aut ſine ipſo. Sed quan⸗
tum ſe noſtre mentis intelligetia feret faciamus de vo⸗
cibus rationes vi mens hominum acculando deu qui⸗
eſcat.et ſummãa iuſticiam umma diligentia di igat. v·
neretur atq; ptimeateifnigumt plerumq; bom cui ma⸗
lis aut ſine malioquia male diſſimu atix a peccgto-nho
arguendis. ab ignaris docendis. a diſcolis monendis.

—

dis.aut
cum tedet lalvꝛis aut qui? verecundia &tinemur. aut
inimicicias ex lc łꝛouenire cauſamur. qaus ne m tem⸗
poꝛalibus quomodolibet noceant ne non habita im pe /
diamur acquirere aut habita pozremus eIteEE. Et
qua talibus parcimus iuſie hanc omaram patimur vi
tam. quam dulcem in alijs nolumus contriſiare. Q
ſi foꝛte ad coꝛrigendum ꝓpter captandum tempus in
ſuo tempoꝛe coꝛrigendi nat dilatio: non maligmitatis
ſed caritatis operi aſſcribat᷑:dum tamen tempus veni⸗
ens non pꝛetereat a coꝛreptione vacuum quod ad hoc
fuerat erpectatum. Qõ ſi pꝛeterit non miuſte flagella⸗
ꝙ ſic pꝛeterire qui potuit non coꝛrigendo pmiſit. Mec
tamen ab huiuſmodi culpa noſcitur eſſe liber qui pꝛela
tus non eſt.aut ſuꝑ alijs ſocietate ac neceſſitudine cõ⸗
iungitur:ſi ſuo modo non arguit quod peccatur. YJure

igitur pariter puniunt᷑ cum eis qui ſocietate delectati

ſocios non arguunt in delictis Aſia vero flageſloꝛum
cauſa ſubnectitur.cum aliqualis amoꝛ vite huiꝰregnat
adhuc in eis qui boni ſunt.Et lcet non agant cum ma
lis ſimilem malam vitã:diligunt pꝛofecto caduca. Ad
iungitur cauſa diuine pcuſſionis vtilioꝛ:cum de hunc
mundum tot repleuerirmiſerijs atq; moleſtijſ vt etiã
qui boni ſunt inuoluant᷑ in eis vt argumentũ ſit nolle
laboꝛare aut pati pꝛo mundo:qui amicis et inimicis in
ficiendo et inferendo aduerſa illudit/zο batiõts no
ſtre mentis ad deuz cauſa feriunt᷑ pleniq;: vt in ipſa paſ
ſione an magis deum. an magis tpalia diligamuſ appa
reat.et ſibi animus innoteſcat patiendo pꝛobatus.qui
non patiendo extiterat unpꝛobatus:et tonſionib qua
lis eſt ſeipſum cognoſcat.qui ante ſibi incognitus erat
Quomodo ſi tribulatio non eſſet ad bonos vir iuſt?di⸗/
cere poterit:pꝛobaſti coꝛ meũ ⁊ viſitaſti nocte.igne me
examinaſti.et non eſt inuenta in me iniquitas.et ꝓpter
verba labioꝛũ tuoꝛum ego cuſtodiui vias du „R ne
glecta et multis et a multis et pꝛo multis diſciplia ver
berum aduocauit:vt durioꝛibo arceat᷑ qui leui
dedit aſſenſum oꝛtebat etiam mundum erudiri ꝑ.
lonos.et ipſos in mundo iſto inſtrui:vt paterent᷑ ma⸗
gna et exquiſita toꝛmenta ꝓpter chꝛiſtum:qui tata pꝛi⸗
uſq; loni eſſent aut per comꝑationem qui adhuc mali
ſunt patiunt᷑ pꝛopter aurum.Et gratiam opoꝛtebit pᷣ⸗
ferri nature maioꝛi pꝛeconio verberũ:cum in natura et
ꝓpter ipſius dulcedinem multi non effugerunt verbe /
ra flagelloꝛum. Et necnon ſuperna et ineffabilis eter⸗
naq; vita ſuos atletas talibo examinationibo volebat
exactos:ꝑ comꝑationẽ ad iſtam que ſuos vexationum
non habebat ignaros:et confunderent᷑ huius ſeculi di
lectoꝛes.qui gratulabantur pꝛo aliqua re perfunctoꝛia
ſuſtinuiſſe pʒnam: cum viderent bonos pꝛo alia para/
tos ꝑdere vitam. Et arcenda penitus erat poſſeſſoꝛũ
non habitoꝛũ humana cupiditas.vt deſiciente faculta
te ſanctioꝛ fieret ipſa volũtaſ:que nunq; fieret niſi adeſ
ſet ipſa paupertas. Et ſi inter ipſa toꝛmenta non habet
quiſpiam quid amittat:ſaltem confiteat᷑ pauptatem
chꝛiſtum qui vapulat/ uũbꝛogaſit᷑ cauſe plurime ſupᷣ⸗
dictis ꝓt pius pium videns afflictum.laudet ſecretũ ⁊
H impius aut quilibet a chꝛiſto quo⸗
modolibet alienus adulationibus inuitandus erat ad

Pꝛim ——
2

trabilis. ſic iudicioꝛum iuſticie dei. ratio eſt imꝑſcruta⸗

ſcvᷣm legem debet moꝛi.quia filium dei ſe fecit

.

deum :ſi chꝛiſti ſerui nulla paterentur diſcrimina.ſi flo
rerent et exultaret gaudijs inter munch poſpera ame⸗
na:ied pꝛobata virtute abdicatioms et paſſionis chꝛu
ſto erat vmendus qui totus eſi virtus./Adhuc auteʒ
ipſa diuine iuſticie wnias libentius hic q; alibi ſuoſtri
bulationibo purgat. et ſi non ad totum: ſaltem ex ipſis
minuit alias pena⸗ toeriam laudandus Erat ⸗
us et homo chꝛiſtus deus in ſanctis ſuis: qui mult pe
nis interminatis pluribuſq; illatis:maęis elegerũt le⸗
ipſos perdere qᷓ; duu negare aut in ꝑniſin modico mur
murare.vt deum eoꝛum ⁊ ommniu dominumeſſe confi⸗

teretur in aduerſis.quem mali etiam moꝛibus et wxxr⸗
bis recipꝛocato pericu o negauerunt in pꝛoſi krſeen
ri et nempe diſteretijs opoꝛtebat pꝛeſentis vite ꝑ amo
rem ciues paniter et ſuꝑne.quia ſec ſuos querit floꝛi⸗
dos.et a tribulationib alienos illa vrro hic ſuos deſpe
ctos et tribulationibo implicatoſ.de mũ per moꝛtem in
ſuperis inferendos. Nam et ſi terui dei mihil paterent
aduerſi.multi eius ſerui fierent non ob aliam cauſam
niſi vt pericula deuitarent. Et neſcio in quo electoꝛũ et
repꝛoboꝛũ ſeruoꝛum dei ⁊ demonũ in moꝛibus eſſz di /

uerſitas. ſi omnib communis eſſet amenitas. nullaq;
daeſſet diuerſitas Mecnon et exeplo virtualis vite do⸗

cetur.ꝙ recentes łt vſui apte animaliũ carnes nullo pᷣ
uemiente fetoꝛe:ſale condiunt᷑.ne ſcateãt vermibo.mul
to magis boni ne m virtutibus ocio marceant: agun k
Hõ in omnibo his iuſticia dei repꝛehendi
non poteſt.quia iuſte ſi repꝛehendereriuſticia vera non
eſſet. Nam cum iuſtus imuſte ab homine patiturſiniu-ꝰ
ſte a deo ad patiendũ ꝑmittitur:ſed de occulta iuſticia
eius pꝛocedit aliquid cuius nõ innotuit cauſa: ſed ne
quia innotuit iuſticia vnius dei et H igitur fe
ciſe in talibo diuinam iuſticiam debemus credere.quã
uis et mens noſtra non poſſit heigere n E aboꝛti
uis viuis et animatis.quid de infantibo inter cheſtin/
nos natiſ qui nondũ regnãturi ſunt per baptiſmũ quo
rum punitio eſt per diuinum regimen et deſcenſus ad/
limbum/ſAuid de eoꝛum penis quas langueſcẽdo pa⸗
tiunt᷑ dum infirmant᷑:cum nihilactuale fecerũt vnde
mereantur Nec etiam moꝛe adultoꝛũ eruditionẽ ſuſci

piunt dum patiuntur:quãuis vident᷑ ammirent᷑ ⁊ ter

reantſAud de his qui quãuiſadulti nunq; habuerũt
rationis vſum.ſed velut amentes vixerunt et quod ſu
ſtinent non meruerunQÆRW⁰id de his ad lucem vite de
ductis in quibo natura defecit in multis.aut ſupꝛa oꝛdi
nem eius ſuꝑfecit in membꝛis.Qui oꝛdo licet deuius
in naturante iuſticia/Quid de infantibus a quibuſcũ⸗
q; aut qualitercunq; innocentibi.et ſi non ex oꝛiginali
peccato ſaltem ex actuali et cogitabili.quia cum impijs
peccatoꝛiboꝓpinquis aut carne remotis.quia aut ter⸗
remotu aut excidio aut depopulationeaut ab igne vꝛẽ ⸗
te:aut ab aqua inundanti per maria ſeu toꝛricante per
flumina ſuꝑ carceres. quecunq; picula pariterq; ſunt
paſſi.qui moꝛiboet animo ſemper fuerũt diuiſi aut cõ⸗
ideratꝭ paruulis nunq; vniti.quid de huiuſmodi opoꝛ
tet dicere aut declarare.niſiad diuina volumina cũ hu
militate recurrere.Alit certe ſcriptura. Judicia dei abiſ
ſus multa.quia ſicut abiſſus multa voꝛago eſt impene⸗

bilis Que vox de throno pꝛocedẽs iuſticie ſeruabit ani
mos hominũ.in diuerſitate tantarũlibet actionũ.cum
iuſtus iuſtam cauſam in iudicio agens ſuccumbit.⁊ in
iuſtus ꝑ iuſticiam ꝓpter litigium vocatam iuſticiam ob
tinebit.in quo diſcrimine iudei ſe pꝛotegunt.quia dei
filium interfecerunt dicentes. Nos legem habemus ⁊

’ſrrre ——

.— 72

—— —— — „

M

De miſteri⸗ verbi increati
M plerumch fur debitum ſibi laqueũ:et iuſtus ⁊ innocẽs non eſt pꝛedicatum. Pꝛedicatoꝛes vero non excuſank.
traditur ad ſuſpendiũ. ompeehendit qiu nõ peccauitt qBuia neca deo nec ab eccleſia plenoet conuenienti ſtu⸗
ueroutanttr Tinanugde er de dio miſſi ſunaiane ratio atq; iuſticia diuinã ra
i occiditur tutoꝛ vite. Spoliatur veſtiens nudos: et de tionem et iuſticiã non intelligens conquerit diccs. Q
8 welleribus nudi veſntur expolians paupere. Pauperuʒ ſi pꝛedicatum eſſet eis foꝛte cregerent et inuocarent et
hoſpitis incenditur domuser pꝛedonu habitacula inta ſalui fierent. Et ſi ſonus pꝛedicatio apoſio oꝛũ enuit
⸗ cta manebunt. Gꝛandine ſeu boſtiltter pauhis deſtrui; in omnẽ terram et ſi miracuia facientes fuerunt per
. tur vines. crepat veges et vinum effunditur. Diſſi ipaf onmnem mungl plagam. foꝛte non omnel crediderunt
ckckn lerumq; ciſterna eius qui ſitientibus ꝓpinabat:me ta/ foꝛte ꝙ verwoꝛum ſemina non remanſerunt. Et mul
1 he eueniunt qui hominũ ſanguine bibut Carcerat qui ta pꝛeterierũt tpa vt ſint traditaà memoꝛie que fuerat
H ſoluit et viſitat compeditos: et qui tales carcerat liber cæ ſde. Qð ſi modo foꝛte per pꝛedicatione unpeterenẽ
t⸗ abibit. A deo aut ab homine infirmabitur fouens inſir ſoꝛte conerterent/ Et cum nullus poſſit venire ad chai⸗
mos. et infirmans ſanos ſoſpes erit Arcebitur fame ſa ſtum miſi trahar a patre:quare non trahunt ad chꝛiſtũ
melicos paſcere wlens: pꝛeripientis vitam impingua ad quem facti tunt vt non deſcendant in infernu ꝓpter
de bitur ager. et hoꝛreum plenum erit. NHatus et nutritĩ ennn ſund cum nullum deus pater credt R
n inſidelitate plerumq; baptiſmaſe uſcipiet: bapticat? ve⸗ penam quauis omnes non percipiant goꝛiam Er ſi
1 ro negabit moꝛibus chꝛiſtů. Male inchoans agipiſcet credituri non eſſent vt venirent ad veniam angi nune
. tonum finemeet bene incwans confundeur. Auut⸗ q⸗ animus uuſticia tali. Cur ergo deus creat tantam mul
e rit ocia Timplicatur inuitus: T alius repellitur ab aetu nitucinem ineternum de doloangarn Aonne
di⸗ voluntarie unplicatus Ahus dum defendit offenditur go iniquitas apud deum Abſit Et de in deliũ paruu⸗
c alius defendit dum offendit. Alius periciitatur ſame lis queſtionis nos aura conturbat: vt ſi adulti qualifi⸗
w alius euomit ſaturitate. Alius ſitit. alius ebꝛius eſt. ali cati vitijs vonum ereermeneri,dcse mumn da⸗
5 us diues et ſubſannabit pauperes. alius pauper vix fo mnantur paruuli qui non peccauerüt. Sed non inter
. ver Ki rten liberis cenſabit heredibo alie chꝛiſtianoꝛum paruulos viuos moꝛienteſ ante regene
Ir nis. alius circumfultus natis vix alimentabit eoſſem. reotionem et innidelium paruulos decedentes merito⸗/
è8 Alus innocens et ignarus in ae teeinn mali rum diſtinctio:cum ſit equa vtroꝛuq; conditio. Quna
n ſa:et qui deliquit a toꝛtoꝛibus erit liber. Alius nil mali ſicut ex chꝛiſtiano nõ naſcitur chꝛiſtianus ita er innde⸗
coneavr nocds nnonin toꝛtionibn erit foꝛtaſſiſch li vt infidelis eſt non naſcitur infidelis. quauis ex pai/
moretur. upeo auo tonetur ſtanit en to rer⸗ moꝛum parentum ꝓpagata peopagine naſcitnr quiſq;
ee capiatur queret ſecura viam euadendi. Almatoꝛis rei⸗ cum macula peccati oꝛiginalis: his ſolum exceptis q ſa⸗
S publice publicabunt᷑ tona: poſſidebit illa coꝛreptoꝛ po ccificationezin vtero puũſſanctrygratia ſuſceperunt aut
ni puli. Quis talia dinumerare Poſſet. Aultiplicant᷑ ta⸗ ſuſcepturi ſunt odi tonitrui qſtio tra⸗
ti lia ſuper arenam maris: capitiſq; capillos. QAuomodo hatur in longum decens eſſet vt eam poſſibilis reſwon
ei igitur ceſſabimus a querelis Quomodo exclamabimꝰ ſio terminaret᷑ ſed non poſſibilis reſponſio queſtiõt cu⸗
ad deum. Qus quietabit animas noſtras Quis um⸗ ius ignota eſt ratio.nihilominus cum fide humilitatꝭ
no plexabitur luſticiã in ſuis effectibus tam diuerſam:mi⸗ deuotione cum caritate non ad plenũ ſed ſcintillariter
6/ ſi cum apoſtolo dicamus O altitudo ſapientie et ſcien aliquid declaremus. cum &us ſit ſumme iuſtus ſum
, tie der q; incompꝛehenſibilia ſunt iudicia eius et inue⸗ me optimus. ſumme ſapiens.ſunnne miſericoꝛs ſum
ſtigabiles vie eius. lut quis cognouit ſenſum domini me potens: omnia irrepꝛehenſibilia facit. ſed humana
ſa Aut quis conſiliarius eius fuit. Quis es tu homo vt pꝛeſumptio ſe vltra ſuum terminuʒ extendens diuina
ter reſpondeas deo. Nunquid poteſt vas dicere actoꝛi ſuo. opa repꝛehendit. Nam cum deus ſit ſumme iuſtus ni⸗
rit en me figule cur me ſeciſti ſic. aut opus factoꝛi ſuo non hil iniuſtũ facit:ſed omne quod facit eo iplo iuſium eſt
. mntelligmo Bed bic ſoſim eſt adosaſida oiunna iuſticea quo ipſe facit. quia nihil ſeipſo T a ſeipſo et pſeipſum ẽ
quia hoꝛum non modo ſed in futuro erit ſcientia. qm̃ iuſtum vt deus exrtra ſeipſum inueniat aliquid iuſtum
i iuſticia dei deus eſt:et deus infinitus totaliter eſt queʒ et illud opet᷑ et ſaciat iuſtũ.ſed a factione dei iuſta ſunt
compꝛehẽdere humnana fragilitas nõ poteſt. Deo aut facta dei. Et cu nihil ſcom Yobin terra ſine cauſa ſub⸗
i⸗ demus iuſtam iuſticiam: nobis autem ignoꝛantiã tri⸗ rogabit᷑:igitur cauſa nobis qnota cur ſic ꝓcedit ex deo
i buamus⸗Sicq; quieſcamus a talumm diſcuſſione:ſi co iuſticia iuſta. Cü ſit ſumme optimus bonũ opat᷑ abſq;
s ram deo eſſe volumus ſine offenſione. Lemerariuſ eſt admixtione contrarij Cu ſit ſumme ſapiens non errat
ſruus uitoemn Ererde ennvſun erio gurre⸗ in opere. Cum ſit ſumme miſericoꝛs nihil facit impie.
rre feſtinat. Et ſuperbiſſimuͦ eſ nobis ſub eelo guere⸗ Cum ſit ſumme potens oꝛdinẽ vniuerſi. pulchꝛitudi⸗
6 re quod ſuper celunn reſeruatum eſt ſere Necnon 14 nem iuſticie magnitudinè imperij ſui honeſtari per
a ſepius fato thꝛono tonitrua terrentia pꝛocedũt:que aliquod iniuſium nnit Etintantu wcommtoten
V hominum animos concutiunt conturbatummirari fa ter cuſtodit: vt ea que fiunt ab hominibus peccando de
ciunta pauere. Sed que ſint iſia tonitrus tam tremẽ foꝛmia. cum eis oꝛdo vniuerſi ſeruatus permaneat. iu⸗
de ſuper nos ſonantia videamusTonitruuũ pſonat au. ſticie pulcritudo non turpeat:et imperij magnitudo in
ribus noſtri coꝛdis cum niſi baptiſmi ſacramẽto rena/ ſua honeſtate ſubſiſtat. Juſte les ſic in in⸗/
tus ſaluus eſſe non poſſit tanta multitudo infideliũ fidelitate moꝛiuntur quia ſolix
non baptitata perit ee ſquoniam ſcriptũ eſt Ommdſis teuocantin ,
rawſtolus nen vniſe incer oldre filtn criptis verſtilata h multos cur us non ante pꝛouide
cit Erawiiog dicf. Don co irokent ei auen rit generi humano. pt filium ſuũ citius mitteret ĩ quo
4 quem non crediderunt. Quomodo credent ei quẽ nnõö ipſum ſaluare diſpoſuerat reſponſio ſtatim eſſet irroga
. audierunt. Quomodo audient ſine pꝛedicante. Quo⸗ ta. Quia ſcom apoſtoluʒ nondũ venerat plenitudote⸗
9 mogo wedicabunt ſi mittant᷑. Ex quibus ſane ver / poꝛis nondũ mudus ad ipſum recipienduz fuerat apti
hs ecuſani videnkſi non inocent an en en tatus: nondu homo lapſus ſe pꝛobauerat per ſeipſum

m non credunt quia non audiunt.ſi non audiunt q; eiſ non poſſe reſ urgereſi oranafhuſtrreuehns manus

Niber

lſericoꝛdia Et magnũ ſiquidẽ tonitruũ de dei pꝛocedit

Iuſticia. ꝙ de chꝛiſti paſſione que cã ſalutis eſt omnium
pꝛius damnatus eſt iudas exiuſticia qᷓ; pxtrus ſaluatuſ

ex miſericoꝛdia. Et penaliter ſedens in crucis thꝛono ĩ

iuſte iuſtiſſimus iudex ſententiã miſericoꝛdie ex verbis

expꝛeſſit:cum latroni dirit:hodie mecum eris in para

diſo. Juſtiſſime vltricis ſententiã tacendo ꝑſecitic
aliũ reſeruauit eterno ſuꝓpncio Conitruũ magnã am⸗/

mirationẽ incutiens de ſede iuſticie tonat:cum poſt ſu⸗

ſceptam digniſſimã chꝛiſti fidem ſtaum hereſes ſurre⸗

rerunt Quod ſtatim ſoluit᷑ ſi ad apoſtolũ currar qui di

rit. Opoꝛtet hereſes eſſe vt quiꝓbati ſunt manitſeſti ſi⸗
ant in nobis. Opoꝛtehat eccleſiã impꝛobari ꝑ fidei ſe⸗
ctas vt aꝓpareret eiug ſana doctria que dogmata puer⸗
ſa queq; confundit. Et hereticoꝝ impugnatio moͤſtx
in eccleſia que fit vitalis et vera doctrina/Cur aut tan⸗
ta difficultate tanto periculo hominũſſa guine tãto fu
ſo tanta diuerſitate moꝛiendi:fides chꝛiſti munduʒ re⸗
ceſſeritanimus hoĩm ſub tanto tonitruo ſe conturbat.
O ſi conſideramus quid in ſeipſo caput noſtrũ cheiſiꝰ
fecerit: non turbabimur quid in mẽbꝛis ſuis in poſteꝑꝝ
egerit. Nam ipſe caput noſtrũ noluit in potentia oꝛbez
traſfoꝛmare terrarũ qui non in multitudine graui et
foꝛti ſed ꝑ virginem ingreſſus eſt mundũ:non magias
ſocietates.non auitates mumias accepit. nõ regio ap

paratu apparuit:ſed vilis et pauꝑ ab hominib reputa⸗

tus.Qui pꝛoximus paſſioni ſubmiſit omnẽ viſubileʒ
Potentiq:ſemetipſum woluntarie tradẽs in manibo pec
catoꝛũ.Et ketro humana vtenti potentia pꝛius pie in⸗
crepato poſtea dixit.Ain non poſſum rogare patrẽ meũ

Pamns

Mondim tantus dñs ſcom decentiam fuerat pꝛocla⸗/ ſus eſi quõ aliter q;ᷓ ꝑ humilitatẽ pꝛedicabit᷑ et amnuns⸗
matus:nondũ pena culpꝑe comparabatur.nondii eijciẽ ciabif credituris et nõ credituris.imiſi ꝑ vilitatẽ ingreſ⸗
dus erat pꝛinceps huius mundi cui ſe voluntarie man ſus.ſiue ꝑ ſtulticiã crucis quã ſic appellat repꝛoby mun
cipauerat. ꝓpter quod iuſte dialolus eum tanto curſu dus. Quõ pꝑ ſapientiã aut magnificenti aut qusmcũ⸗
tempoꝛis detinebat. Et peccatũ in lege nature meruit q; ſublimitatẽ.niſi ꝑ cõtraria mũdo pꝛedicabit chꝛiſ?.
vt deus filiũ ſuum differret:a quo peccato nulla homi Pꝛopterea inquit ad choꝛintheos paulus Nos pꝛedica
nis adulta ratio ꝑ ignoꝛantiam ſeu excuſationẽ nõ va⸗ mus chꝛiſiũ crucifixũ:iudeis quide ſcandalũ.gentibuſ
leret habere. QAue lex ſcripture oꝛiginali mundo inſo⸗/ autẽ ſtultici.ipſis aũt vocatis iudeis atq; grecis chꝛi⸗
nuit in finem. et mundus ille cõtra legem nature pec⸗ ſtum dei virtutem atq; ſapientiã: q; q ſtultũ eſi dei. ſa
cando dignas penas ſuſtinuit. Mam fi oꝛiginans mũ⸗ pientius eſt hoibus. Q infirmu eſt dei: foꝛtius eſt ho⸗
dus excuiari potuiſſet iniuſte deus tam crudeliter caſti minibo. Tidete enĩ vocationẽ veſtrã fratres.quia non
gaſſet.Que lex a tꝑe noe vſq; ad moyſen niſi lex natu/ multi ſapientes ſcom carnẽ nõ multi potetes.nõ mul
re inſiſtebat hoibus cõtra quam lege in pluriba a plu ti nobiles.ſed que ſtulta ſunt mundi elegit deus vt cõ
ribus offenſus eſt us. Quarũ reſponſionũ efficacia fundat ſapientes. Et infirma mundi elegit deus vt cõ
ſatis competit cũ ſupꝛadicta queſtione que de infideli⸗/ fundat foꝛtia. et ignobilia mundi T contemptibilia ele
bus ventilata ꝑ aliquos fuit. Et certiſſime teneamus git deus et ea que non ſunt:vt ea que ſunt deſtrueret:
nullum infidele nullaq; infideliũ multitudinẽ non xo vt non gloꝛiet᷑ omnis caro in cõſpectu enig Kiice igit
. 5 cari niſi cauſa iuſtiſſima:nullam vocari niſi 4 et conſidera ꝑ qua iuſticie poꝛtã deuſ voluit ingredi ad

mentẽ humana. Inſallibiliter oꝛdo diuine iuſticie reqᷓ
rebat vt chꝛiſti virginalis natiuitas et immaculata per
virgines immaculatos pꝛedicarei᷑/ vt eius doctrina ſu
ben vſum ꝑ hoĩes inſolitos doceref᷑ vt paſſio ſua ineffa
ilis ꝑ paſſiones ineffabiles notaretu vt moꝛs vmius
omnii eternã moꝛtẽ ex ſeipſa deſtruens ꝑ moꝛtẽ pluri
um cognoſceret᷑.et ſanguis chꝛiſti ꝓ omnibo fuſus ho
minũ ſangume compenſaret᷑ Mec chꝛiſti fides aliter in
oꝛbe terrarũ introducẽda erat qᷓ; fuerit per verũ deũ et
hominem introducta. Inualidioꝛ fuiſſet fides niſi bo/½
minũ cruoꝛe et tirãnoꝛũ fuiſſet cõſecrato terroꝛe. Nec
expediebat ommũ regi regũ vt ſtatim ex fide recipetur
vt virtus fidei nõ ꝓbarer᷑. Et quia introducebat᷑ in oꝛ⸗
bem terrarũ qð vſus non habuitnatura neſciuit/ratio
ignoꝛabat.pꝑ intellectũ mens non capiebat hũana. ra⸗
tionis oꝛdo poſcebat:vt ꝑ inuſitata.per nature contra⸗
ria.pꝑ rationi hũana non conſona.per incõpꝛehenſibilia
intellectui.chaiſtus et eius fides declararef. Erpedie⸗/
bat omnino ſcõm diſpoſitionẽ ſumme iuſticie vt moꝛſ
moꝛti chꝛiſti teſtimoniũ daret.vt qui moꝛtuũ pꝛedica
bant ꝑ moꝛtẽ deſtruxiſſe moꝛtẽ et attuliſſe vitam. ꝓ
tali moꝛtuo moꝛerent᷑ et experirent᷑ moꝛtẽ ignominio⸗
ſam quã a chꝛiſto pꝛedicabat ſuſceptã et ꝙ paterent᷑ ꝓ
paſſo quem ſic paſſum volebant ab hoĩbus credi:et ꝓ
ſanguinẽ funderent humanũ qui ad credendũ inuita⸗
bant mundũ fuſum fuiſſe ſanguinẽ in cruce diuinum
Et qm in nouã vitam ꝑ chꝛiſtũ tranſfoꝛmandus erat
mũdus:id fieri opoꝛtebat ꝑ nouſj moꝛiẽdi genuſ.Euã

geliũ nanq; chꝛiſti docuit mundũ quod ignoꝛabat. per

—́ -- ᷑—

— ——

ſuaſit ei quod nolebat: cõpulit credere et amare cruceʒ
et moꝛtẽ quã ipſe mundus hoꝛrebat. Quõ ergo recige
tur tanta nouitas niſi fuiſſet in pꝛimitiuis chꝛiſuferis
tanta patiendi wolũtas et actualiter tata penalitas YJu
re igitur ſcom diuine iuſticie ineffabilẽ rationem ſicq;
actũ eſt:euangeliũ pꝛedicatũ.regnũ dei annũciatũ chꝛi
ſtuſ adoꝛatus fides ſuſcepta. vita chꝛiſiiana pꝛo eterno

regno pacta.idola veſtructa.⁊ vni deo exhibita latria.
onitruat de ſede iuſticiẽ ꝙ nimiy humanaſ cc mouet
mentes.cur chꝛiſtianitas a cheiſto non pꝛotegi ꝙ ple⸗

rumq; ab ipſis infidelibo ꝓpulſat᷑ vt innumerabiſiũ ho
minũ moꝛtes ciuitatũ deſolationes euenerũt. Cura i
ſeipſa chꝛiſtianitas ſe laceſſit vt regnũ inſurgat aduer
ſus regnum.gens cõtra gentẽ. ciuitas cõtra ciuitateʒ.
pꝛogenies aduerſus ꝓgeniẽ.homo aduerſus homineʒ.
Cur diſciſſa parcialitatibo guelfinis et gitellinis voca⸗
bulis friuolis per dialolũ introductis. Cur partita ec⸗
cleſia in imꝑialib. Que bellandi cauſa Que certandi
ratio.cum chꝛiſtianis bellare non competat niſi ꝓ fide

Cr g α☛‿e e

et ipſe exhibebit mihi mõ plus q; duodecim legiones
angeloꝛũ. Quõ ergo implebunt᷑ ſcripture ꝓpłetarum.
Qu ſic opoꝛtet ſieri Et per omnia vt malefactoꝛ tra⸗
