quibus maletecti pꝛimi extitere parentes.Nã fecerunt
ſibi pericomata ficus.Non eniĩ verbis et latitudine lo/
quendi delectatur chaiſtns. Opera inquirit:et dignos
penitentie fructus. Sed hoc maxĩe animũ pulſat.ſi tẽ⸗

pus ficoꝛũ non erat.cur ipſam maledixit ſi non inuẽit

Videtur chꝛiſtus in partẽ iniuſticie declinaſſe. Sed ſi
pꝛudenter inſpicimus magnũ nobis timoꝛis innuit ſa
cramentũ:et iuſticie diuine ſecretũ. Et cũ nõ inueniſſʒ
maledirit ei et arefacta eſt:ne fructũ faceret vlteriꝰ ine⸗
ternũ. Maledictio dei eſt pꝛiuatio bonoꝛũ gratie. Male
dictio dei eſt induratio animi. Maledictio der eſt obſtia

tio aledictio dei eſt finalis impemitentia Maledictio

dei eſt ab ipſo ſegregatũ fieri. Maledictio dei eſt eterna

pꝛiuatio ſupernoꝛũ. Maledictio dei eſt tradi gehennali⸗

bus flamis.ed quo merito quo iuſto iudicio.q̃ ſentẽ
tia irrepꝛehẽſibili.Quia nõ habebat fructus aptos eſu
riei diuine.Ac ꝑ hoc ex merito aĩa maledicit᷑ et repꝛoba
tur:quo per virtutes et viſibiles et cõpetentes ipſaruʒ
actus diuine fami atq; deſiderio non reſrondet.nec fru
ctus pꝛoducit.quo in nobis chꝛiſtus diuĩe paſcat᷑ ꝛo⸗
inde vide qᷓ; malũ atq; hoꝛrendũ ſit diuinis opibus nõ

inſiſtere. nec fructificare velle opibus bonis vt gratie ſe

quat᷑ ſterilitas:et ineternum gehẽnalis flãma ſuccedat
Olagis terrere dvebet hominũ mentes firmata et obſti⸗
nata ſterilitaſ:qᷓ; eterna ⁊ iuſta dãnatio. Hec enim ſine
ina nõ ſequitur. Sed inuenit᷑ ãa quedã que nõ fructi⸗
fic uit añ tempus:et foꝛte fructificabit in tpe. Cur er⸗
go egredit᷑ tam ſeua ſententia ſi nõ eſt iniquitas apud
chꝛiſtũ. Ceterũ neminẽ moueat iſta ſententia: qua q̃n⸗

to ſecretioꝛ tanto iuſtioꝛ eſt. Omnis enĩ occulta ſentẽ⸗

tia ſecum poꝛtat huius altitudinis dignitatẽ: quanto
magis occulta tanto magis iuſta conſentit. Nam aliqͥe
dteus repꝛobat ꝓpter mala cõmiſſa qui nec ad penitẽtiã
ſunt reuerſi:quoꝛũ omniũ eſt iuſta et aperta damnatio
Aliquos deus repꝛobat:quia operari negligunt:ſcom ſi
dem quã ſuſceperũt· Et fides ſine opibꝰ moꝛtua eſt: et

ipſi moꝛtui ſunt.Aliquos deus repꝛobat quos ſua pui⸗

entia ſecreta pꝛeuidet ſemp ſieriles pmanſuros:necꝑ
acturos aptos diuine placentie fructus.quos in iſta ſi⸗

culnea ſignificata ſaluatoꝛ oſtendit:quibus non aufert
gratiã bene agendi.ſed bene nõ agere omnino pꝛeuidit.
Nec repꝛobat eos ſi ante tꝑa opa iuſticie nõ egerũt:ſed
quia in tꝑe ſuo fructũ bvnum daturi non ſunt.Nec de⸗
ſerit vt deſerat᷑:ſed deſerit quia deſerendus eſt. Nõ ma⸗
ledicit vt nõ fructiſicent:ſed quia nõ fructificabũt ideo

maledicit. Nouit dũs qui ſunt eius:q̃ ꝑmanſuri ſunt ĩ

ſermonibus eius. Sũt multi velut iſia ficulnea quos
humana ſcientia neſcit qui fructũ aliquando fecerunt

ſed in poſteris facturi non ſunt Sunt et qui nõ fecerũt
ſed nec etiam ſunt ſacturi. Sunt et qui nec facturi ſũt
placidos deo fructus:ſed iniqua oꝑa pacturi. Quos de
us ſic futuros infallibiliter pꝛeuidens:ſecreta et iuſtiſſi
ma ſententia maledicit ipſis ignoꝛantiboa tali ſenten/⸗
tia detineri. Occulta quidẽ ſunt hec nec imꝑitoꝛuʒ aut
mentibus ſimpliciũ reſeranda. Mentẽ concutiũt. ter⸗
roꝛibus animũu replent:veriſſima tñ et infallibilia ſunt
Qõ aũt nõ habitũ fructũ de ſterilitate ſentẽtia iuſta xꝓ
ueniat. Nulla wero iniquitas apud deum q neminẽ niſi
per mĩaʒ ſaluat nec repꝛobat niſi iuſto iudicio: qui nul⸗
lum añ peccatũ detrudit in penã.⁊ nullũ niſi pꝛiuari di⸗
gnum gratia pꝛiuat Applicabilig moꝛibus iſta non ſunt
pꝛout a ſaluatoꝛe ſunt geſta:niſi quodã conamine veli⸗
mus intoꝛquere pꝛo moꝛibus.qð ſemꝑ in noſtris ope⸗
ribus deuitamus. Qðõ chꝛiſtus eſurijt nos docet vt de
beamus inſaciabiliter iuſticiã eſurire.ac pꝛoximoꝛũ no⸗
ſtroꝛũ put coꝛpus reſici appetit de ſiderare ſaluteʒ. Nec
pꝛopter oꝛnatum verbvꝛũ credere debemus niſiopa vi⸗
deamus. Mon enim debemus moꝛe ſaluatoꝛis maledi⸗/
cti pꝛoſferre ſententiã qꝛ nemjni niſi ſoli deo ꝑ noticiam

coꝛda hoĩm patẽt Nec ſcire pumus quẽpiã in fine di
gnũ odio wi amoꝛe aut dũ viatoꝛincedit:ſia ſuꝑno nu
mine repꝛobatur. Et vtrũ in futuro alicuius mutandi

ſunt affectus mutandiq; moꝛes:omnino hominũ ſcien
tiã ſubterfugit. Multis laudiboattollenda ſunt oꝑa ſal

uatoꝛis et digna mirari.id moꝛes aũt oĩa retoꝛqre iuſ⸗

ſio diuina non conſulit neq; vꝛget pꝛohibet aũt magis.
Noenoſa ebdomada ſepe iterauit ieſus a bethania in

hieruſalem nec in tanta ciuitate ipſuʒ de nocte aliqñ le⸗

gimus hoſpitatũ:velut nõ habuiſſet amicũ qui eũ amo
ris gratia inuitaret. Et nõ inquirens nec requiſit? eſt.
Paup enim fuit a iuuẽtute ſiue ſcõm carnẽ conſangui
neis et amicis:nec ipſum honoꝛatũ legimus aut cultu
conſanguinitatis aut amicicie tpalis intuitu Et qm̃ cõ

ſanguineos et cognatos et fratres habuit.non tñ vteri

nos aut ex patre:et pꝛeter illos q̃ ſe ad diſcipulatũ et ſe⸗
quelam ipſius dñi trãſtulerũt quiba nunqᷓ; eſt adulatuſ
ex carne aut hũanitatꝭ affectu.nec eoꝛũ preterqᷓ; ſuʒno

rũ reſpectu affectauit ſequelã:aut que ſiuit ab eis hũůas

na ſubſidia. Hoc mentibo oñdit fideliũ ipſius in ꝑegre
facta vita:vt nec ꝓpꝛiũ hoſpiciũ vite poſſideret aut ꝑmi
ſiſſet roſſidere parẽtes. Nec apud carne pꝛopinqͥ̊s ſum/
pſit cõpetentia vite:nec apud tpales amicos quos nõ
queſiuit.Et ſuis moꝛibus interdirxit ſeqcibus poſteris.
Ad altitudinẽ admirationis ſubuehit mentes:qð in ci
uitate regia in ciuitate ſacerdotali neq; etiam in ſcribiſ
et arieiin cultoꝛibus templiet ſacerdotibo ſeu põ⸗
ti
aſſcribimus illoꝛum malicie ſimiliter et diuine aſſcriba
mus ꝓuidentie.et chriſii euidentiſſime pauꝑtati q̃ͥ nul
la perſuaſione humanitus queſiuit amicos ne ſubſidi
um hoĩm in tã famoſiſſima ciuitate hereditarer᷑in qua
erat moꝛte turpiſſima condẽnandus ne ſaltim amicoꝝ
verlo poſſet qð ab eterno diſpoſuerat impediri: ſaluteʒ

6 4 4 . – 4
N— PR . Pechhhn
. 7
—

cihus habebat dignum in veritate amicũ. Quod ſi

dire moꝛtis: pꝛo ſe clamantẽ neminẽ ꝓpiciũ ſenſit. Mõ

ſcilicet noſtram per paſſiones et moꝛtẽ in ſeuo patibu⸗

lo conſummanda. Monſtrat amicoꝝ indigentiã et puu

periem: ꝙ in penoſa ebdomada quotidie de hieruſalem
egrediens repetebat bethania. et ꝙꝙ ſuſtinẽs ſententiaʒ

mino: pauptas eſt amicoꝛũ carere ſubſidijs q; pecuniſſ
inopem ſieri. Ad amplioꝛa eni ſe contulit ſepe amicoꝛũ
pecuniarũ ſubſidiũ. Quãuis fecerint omniũ rerum
pꝛomptiſſimã abdicationẽ qui penetrant ad alta virtu⸗
tũ.ſi ſceom carnẽ cognatos ⁊ tpales amicos inquirunt.
apud quos manet in opoꝛtunis indubitata ſubuent io:
a pauptatis penetralibo exierunt nec recte aſpererut iſti
us intus et extra lucentis lummis claritatẽ Si aũt ad
ueniunt et ſubueniunt non queſiti intermedia regnan
te virtute:manet ipſa pauꝑtas in poſſeſſoꝛibo ſuis.lb/⸗

dicatum expedit fieri ab amicis valẽtibus auferre pꝛeſi⸗/

ſuras:eum qui ꝑfectionis culmẽ exoptat. Ocius ꝓpꝛia

qᷓ; amicoꝛum conſueuerũt opitulameta deficere. gFuge

runt q;plures huius virtutꝭ almiſice ſectatoꝛes talter
et ad alia mundi climata. amicoꝛũ et notoꝝ ſubſidia.vt

ſpes om̃is ſubuẽtionis ab eoꝛũ coꝛdibo tollerer᷑.Nã ma

gis in anncis q; in ꝓpꝛijs ſepe abundat paupꝑtas. Qð au

tẽ apud lacarũ mariã et marthã ſepe dñs diuertebat ꝗq

diuites et nobiles erant:non diuitiarũ aut ſubuentio⸗
nũ gratia.ſed odoꝛe virtutũ quo fragrabant potius tra⸗

pebatur. Si etiam qui diues eſt mag; virtutũ q; diuiti
arũ cecoꝛe pꝛefulget:non adimit pauptatẽ ꝓfeſſoꝛibus

pauptatis.qꝛ nec ſubuenit pꝛeterq; ad opoꝛtunitatem:

qð oĩbus debetur de uure nature. Mecnon qꝛ potioꝛ ĩ vir
tutibo q; in dintijs homo operit ipſarũ defectũ ratione
vntutũ du virtus cõuerſandi et diuertendi nõ fulgoꝛ ĩ
clitatis aut copia rerum eſi cauſa:ot non ꝓpter diuitiaſ
et nobilitatẽ virtus.ſed ꝓꝑter virtutẽ rerũ abundanti

am et humana ſerenitas tolleret.

Diſcipulis pꝛorĩe reuerſurus iuſſit ſub altis ſi/

a gnis atq; miſterijs parare paſcha:interꝛoganti
bus diſcipulis de pꝛeparatiõe paſche reſpondẽe
Ite in ciuitatẽ ad quendã. Et ecce occurret vobis ho
mo anphoꝛã aque poꝛtans. Sequimini eũ in domũ in
quã intrat:et dicetꝭ patrifamilias domus. Dicit tibi ma

giſter. Abi eſt diuerſoꝛiũ vt paſcha cũ diſcipulis meis

manducẽ Nocus celebꝛãdi paſchatis et cene vite ſub
incertitudine deſignãter miſſis ſed mittenti certiſſimꝰ

erat:ſed ad ſequelã baiulantis aquã oſtendi᷑. Haiulus

aque ducit ad locũ in quo veteris paſchatis ſunt termi
nande figure atq; vmbꝛe veſperi declinande:ac etiã no⸗

ui ſacrificij veritas inchoãda. Baiulus aque ducit que-
vocandus eſt pꝛoditoꝛ. quo bonoꝛũ diſcretio ſit a malis
quo diuinus amoꝛ ex deſiderio pꝛoditur.quo lauãdi et

abſtergendi ſunt diuinitus apoſtoloꝛũ pedes. Baiulus
aque:ſermo eſt diuinax ſcripturarũ atcq; ſanctarũ. etiã
ſecum poꝛtat ſermo diuinuſ. Sermo diuinus oſtendit

qrm̃ omnia in figuris cõtingebant illis. Sermo diuinꝰ

oſtendit qm̃ caro ſua vere cibus eſt:ſanguiſq; pot Ser
mo diuinus reuelat quo deſiderio eſtuabat vnigenitus

NDeii filius qͥ paſcha mãducare volebat cũ diſcipulis an⸗
ei pateretur:vt ex hoc paſcha veriſſimi paſchat reme/
ia maioꝛa ſumamus Decernit ſermo diuinus illos ꝓp

fione damnata pꝛoſeribi qui blãde ſe monſtrant affa
ilitate vultus:ledẽtia vero machinat᷑ coꝛ. Annoteſce⸗

re facit ſermo diuinus:quia nõ hũani iuini⸗
ermo diuinus: ſanitus ſed diuinituſ
purgant᷑ hominũ affectus.Et apte inſinuat ꝙ iniq bo⸗

nos:non boni malos quos ſper
os: ant ad bona retoꝛquere
nirnetunt⸗Paitmue aque amoꝛ chꝛiſtianus eſt atq; vir
utum:quo nõ amare pfecta dãnatio eſt. Gaiulat aque

menſuram gratiam videlicet amoꝛ:vt tm̃ ſit gratie põ

NaudQα ifte vuſhes el .

tertiuſdecimus

dus quantus eſt ipſe amoꝛ. NMõ gratiã opis ſed amoꝛis

nouit retribuere inuiſibuliũ ponderatoꝛ. Haiulat amoꝛ

aquam ablutionis et potus. Nulla re melius q; c amo

ris aqua lanant᷑ feces. Et malis caloꝛibo eſtuatus: pot?ꝰ

refrigeriũ ſuſcipit. Saiulat amoꝛ gratie aquã que ißſm
latoꝛem refrigerat. Hoc ipſo quo diligit amoꝛ contẽtꝰ

eſt. Amoꝛis aquã potus eſt diuinus:ſimiliter et angeli

cus eſt. Multi aſpguntur ex modico aque: et multos g/

ſpergit vnius hominis amoꝛ. Dhaiulus aque pꝛemittit
ad ſequelã amoꝛ dei atq; virtutu antecedit potetias ſpi⸗

rituales: ſi non oꝛdine ſaltim dignitate. Amoꝛ ſolus in

greditur ſecreta cubicula:mihilq; occultat᷑ amoꝛi moꝛ

nouit dicere vbi eſt cenaculu grande ſtratũ. Salul iſte
agque ſub incertitudine atq; indeterminate ad ilos du-/·
os apoſiolos dictus: ac etia indeterminatus denũciat?ꝰ
eſt diuerſo:ij locus et obedientibus vterq; factus ẽ cer
tus. Si occurrit baiulus nolite ſequi: multa baiulanf.
multiq; ſunt baiuli:ſed ſi poꝛtat aque menſuram ſequi
mini. Haiulat amoꝛ ome qð diligit.eo ipſo baiuiat quo
obiectum habet.ſed ſi poꝛtat grati pꝛedicit᷑ ad ſequelã

nterevituoner a Pnenmmte diſcutiat
ĩobuiũ habet amoꝛẽ:aquã gratie baiulantẽ. Mabetr ſiqᷣ

dem et interdũ talis aque baiulus obuius:quẽ indubi
tate occurrentẽ ſimiliter et pꝛeeuntẽ in retrogrado pe⸗

de ſequaris.et ad locũ diuine refectionis quẽ ante inde
terminatum audieras.te determinate cõducet.et ceſſa

bunt vmbꝛe weſperi et innoteſcent infallibiles writa⸗
tes.et altiſſimã maieſtate ante tuoſ pedes pfundiſſime
conſpicies inclinatã: pꝛo liberatione atq; lauatione ſoꝛ⸗

dium infauſtap. Baiulus aque catholicus eſt intellectꝰ

erroneus vero menſurã aque non baiulat. Non poꝛtat
aque gratie amphoꝛã:qui ſcriptura ſacrã aliter q; flagis
tet ſpũſſanctus intelligit. .ziaàonere gratie intelle⸗

7

ctus:qui aut humane ſiue plus debito aſpere diuinam
interpꝛetar᷑ ſua pꝛeſumptione ſcripturã Baiulat infalli
biliter gratie aquã: qui in ſilentio mentiſ atq; oꝛis nado
rat.quod clare intelligere neqᷣt et s preſumptiõe agita⸗

tus intelligere refugit:et hoc ſolũ intelligere mehlꝰ? cre⸗

dit qð penitus non intelligit. Gertur quidam magnus
moꝛibus virtutibo atq; ſcientia cuius directiõe magna

ſanctoꝝ virox familia regebar: inter ſubiectas oues ad

exercitationẽ ſpũs.ad diſſerendũ alidd de ſcrigtura ca⸗/
tholica poſuiſſe. Cui exquirenti ab omnibus ſingulari⸗
ter intellectũ poſiti verbi:oẽs qð credebant wrius itel
ligere reſponderũt Cũ vero quidꝗ noĩe ioſeph in reſpõ
dendi oꝛd ine vltimus ad reſponſionẽ fuiſſz exactus re
ſpondit. Abba ego non intelligo verbũ. Tunc ille ⁊ ſub

iectarum magnus exercitato⸗ aĩap in fide oĩbo ſic cõclu

ſit dicens SGolus ioſeph intelligit verbum. Mocenim
ideo dixit: pꝛo eo ꝙ ille ſolus qui oixerat no intelngere:

ꝓerbi altitudinẽ intellexit. Huilis aĩe intellectus gra⸗

tie diuine animal eſt ſubiugale:ac ſuauiſſimo ipſius põ
dere oneratur. quo nõ pꝛemit᷑ ſed leuat᷑. Haiulus aque

choꝛus eſt patriarcharũ atq; pphetarũ qui figuris 7 p

pheciſs ad iſta miſteria nos pducunt Aque baiulus oiſ/

oꝛdo ſanctcꝛũ quos credimus ciues ſuꝑne patrie iã ef⸗

fectos: qui ad hoꝛam noticiã et grati exiſtentes in via

etiã preuenerũt qui foꝛma moꝛũ relicta eoꝛũ veſtigijs

nos velut duces pducunt Hunc baiulũ iubet ſequi ſal

uatoꝛ qui añ dixerat Qui ſequitur me non ambulat in

tenebris. Et alibi. Qui mihi miniſtrat: me ſequatur.
Et alibi. Qi vult poſt me vemre abneget ſemetipm:
et tollat crucem ſuam et ſequat᷑ me Nunc añt iubet ib /
ſe det erminata ſentẽtia baiulum aque ſequi.Quia qui

pedagogũ ſequitur poſitum a magiſtro ſequitur et ma

giſtrum. Vna eſt ſequela ſaluatoꝛis ⁊ coꝛum q dirigüt

ho⸗
no⸗
dtN
i⸗
eli

/
t
AEe

in
o
biſte
ddir
e
lcer
n.
ghi
go
hel
gig
ſih
ub
tope
eince
teeſia
rito⸗
nme
ſo⸗⸗
ect?

tat

i
tdle⸗
inann
ſant
blh
Gnr
e⸗
Vns
ugn
ol
1
lani/
ſe⸗
ho
re
ub
u
Him
lre⸗
nn/

De paſſione domini Baluatoꝛis

in ſalutem. Si chꝛiſtus eſt veritas qui ſequitur verita⸗
tem dicentẽ: chꝛiſtũ in illo ſequitur. Si chꝛiſtus eſt v⸗
ta:qui ſequitur dirigentẽ in vitaʒ:cheiſiũ omnino imi,

tatur Oi chꝛiſtus eſt via.qui ſequitur itinerarij virtuo

ſi ducem:omnmo poſt chꝛiſtum vadit. Non eſt diuerſa

ſequela veroꝛum membꝛoꝛũ et capitis. Elna penitus ẽ

imitatio vbi nulla eſt diuerſitas ductoꝛũ:et vbi nil ali,

ud inferioꝛ pꝛecipit niſi qd ſuum nouerit velle maioꝛeʒ

nec ad ala dirigit:miſi ad que ipſe nos ſaluatoꝛ expectat

Sequela obliquũ non patitur. Pꝛoinde qꝛ pꝛeceptuʒ

eſt dñi baiulũ ſequi:qui huiuſmodi baiulũ non ſequi

moꝛiet᷑ Nec videbit ſi adhuc in ſeipſovetera ceſſauerũt

et vtrum ſit ſpũs an littere ſeruus: Neq; intuebit᷑ aut
guſtabit cum apoſtolis gratie nouitatẽ: et pignus non
ſuſcipiet lereditatis eterne:nec diuina manu a peccato

rum ſoꝛdibus abluetur. Mec omma ſiquidẽ acta ſunti

domo ad quam ſequentes ipſum baiulus aque duxit.
Stenſum eſt illis duobus ſequẽtibo aque am
o phoꝛe poꝛtitoꝛem. cenaculum grande ſtratum:
et paratum extitit paſcha. Paſcha hoc tran ſitꝰ
domini eſt. Gꝛande cenaculum eſt latitudo eccleſie vpbi

paratur ad melioꝛa tranſitus vſq; ad mũdi finẽ. Sed
agnus eſt qui comeditur. Suꝑ menſam eccleſie opoꝛ⸗
tet comedere innocentiã roluntatis ⁊ operis. Innocẽſ

eſt agnus qui comeditur. Innocentiã expedit ſeq eum

qui vult conuiuare cũ chꝛiſto.Hoc enim exquirit a noę-

bis ſaluato::vt aut cuſtodiamus a ſalutaribus fontibb

innocentiam:aut ſi perdidimus:omnis vita inuitatur
et mos in recuꝑatione ipſiuſ. In cenaculo eccleſie ſolũ

ad innocentiam ſuſpiratur.qui vero ad ipſam omnib-
viribus non ſuſpirat:etiã viuenſ pꝛimis ſe peccatoꝛibꝰ

mancipauit.enaculũ grande virtutũ edificiũ eſt: vbi
celebꝛatur phaſe atq; terminat᷑. Cranſire vult nos qui

creauit atq; redemit:tranſitũ terminis nobilioꝛibo ter⸗

minare.Nam qui tran ſit aliquid relinquit ⁊ dimittit a
tergo:et in nouas regiones atq; ſpacia inſolita ſuo mo⸗
tu ſe confert.Tranſituʒ oĩno expedit celebꝛare in domo
virtutũ ad quam aque baiulus non conducit vt trãſe/⸗
amus de littera occidente ad viuificantem ſpũm:de ce⸗

rimonijs iudeoꝛũ ad moꝛes chꝛiſtianoꝛũ:de lege wteri

ad euangelium regni eterni.de coꝛtice ad medullam.de
natura in gratiam.de iniquitate ad iuſticiam. de virtu⸗
te in virtutem.de lalvꝛe ad interioꝛẽ requiẽ.de diſpſio⸗
ne ad congregationẽ.de ſigno ad ſignatuʒ. de carne ad
ſpũm:donec omni cõſummato miſterio de via et valle
miſerie ad patriam beatitudinis trãſeamus.Ad huiuſ⸗

modi tranſitũ faciendũ docemur ĩ cenaculo ſancto vir/

tutum. Eſus agnus et edendi modus ſi per ſinaula di
ſcuterimus in moꝛibus.dicendi copiã ſubminiſtrãt: et
in multis codicibus et a ſanctis doctoꝛibb multa dicta
conſper. Sed obmiſſis omnibuſ hec modica vt ad alia
iſia pꝛofecto cena mirãda geſſit dñs et ſalua
i toꝛ. Nam cum recũbit roſt vrbiſ deſideriũ mẽ
tis apuit! DHeſiderio vſideraui hoc paſcha mã
ducare wobiſcũ anteq; patiar Si pꝛeteritã locutione;
accipimus: a quo tpe de ſideꝛare cepit diffinire neqmuſ
Nam deitas non deſiderauit ex tpe:nmihil poteſt in ea ac
cidere nouitatis. Viciſſitudines et alteratiões ipſa nõ
ſuſcipit. Ex anima facta in tempoꝛe deſideria dici pñt.
Affectio ouidez anime deſideriũ eſt qua chꝛiſtus ſe mõ
ſirauit affectus: ſed deſid eriũ aplicauit qui dixit hoc pa
ſcha manducare vobiſcũ.videlicet vos omnes et poſte⸗
ros ſecuturos ad tranſitũ de lege veteri ad nouitatẽ eu
angelij: 1 de wetuſtate ade ad chaiſtum nouũ hominem
oꝛdinare. Sicut apoſtolus ad Colocenſes dicit. Expoli

2

antes vos veterem hominem cum actibus ſuis. et idan
ite nouum hominẽ qui renouat᷑ in agintionẽ dei: ſccm

imaginem eius qui creauit eum Aliquid mogmatq; i⸗
ſigne innuit ieſus:cum deſiderabat paſcha tranſitꝰ mã

ducare cum apoſtolis. Nam omnia ſuis ſpacijs tranſe⸗

unt vniuerſa ſub ſole. Cranſiuit innocentia in celo ali,
uoꝛum angeloꝛum.tranſiuit illa pꝛimoꝝ parentũ:tra
iuit oꝛiginalis munduſ cum miſterijs ſuis.tra ſiuit di

luuium.tranſierunt patres antiqui.tranſierunt reges
iudeoꝛum. tranſiuit ſinagoga.tranſierunt tranſeunt
regna gentiliuʒ. Elnde eccleſiaſticus dicit. Regnũ a gẽ
te in gentem tranſferi. Zranſierunt tpa non reditura:
tranſeunt mundi bona ſimiliter et mala.Tranſeũt ve⸗

tera ſuccedentibus nouis. Cranſibit mundus:et habi

tatoꝛes eius. Tranſierunt apoſtoli martires cõfeſſoꝛes
et virgines.tranſierunt anachoꝛite et cenobite. Lraſie
tunt et tranſeunt: ſucceſſerunt et ſuccedunt Tranſeũt
pontifices et ſuccedunt. Tranſeunt et tranſierunt do⸗
ctoꝛes et pꝛedicatoꝛes:et ſuccedunt.Et quicqd nõ tra⸗
ſeat. Quid eſt qð citius tranſeat.quid eſt q tarditra⸗
ſeat. Quid vero eſt qð nunqᷓ; traſeat.atq; qð ineternũ
conſiſtat Sies hominũ citius tranſeunt. YJob. Dies
mei velocius tranſierunt q;a texente tela ſuccidi᷑. Et
alibi. Dies mei tranſierunt velut naues poma poꝛtateſ
Et alibi. Homo natus de mulere bꝛeui viuens tꝑe re⸗
pletur multis miſerijs.qui quaſi flos egreditur et con⸗
teritur et ſugie wlut vmbꝛa· et nunqᷓ; in eodem ſtatuꝑ

maner N lius tranſit iniquitas: pꝛo qua dicebat da⸗

uid. Et in vmbꝛa alarum tuarũ ſperabo. donec tranſeaat

iniquitas Tardius tranſit bonitas moꝛũ. Sub his et
cum his omnia tranſeũt: aliqua cum illis.aliqua cum
iſta ardius tranſit euangelium. Cardius tra ſit eccle/
ſia. Que omnia vſq; ad ſinem mundi duratura noſcũ/⸗
tur. Nunqᷓ; mundus abſq; iniquitate.nunq; abſq; boni
tate ab illa diuiſa manebit. Munq; pꝛeter euangelium
et eccleſiam machina iſta conſiſtit.quibus ſublatis de
medio.teſtimonio fidei finiet᷑ ſeculum. Ineternũ vero
ſtat et nunq; tranſit regnũ dei eternum.beatitudo ſan
ctoꝛum. De quo Daniel. Regnum eius non coꝛrũpet᷑
Ad quod animo et ignitis deſiderijs vita moꝛibus trã⸗
ſeunduʒ eſt. Pena vero eterna nunq; tranſibit:ad qᷓm
pomma miiꝗer naſcitur qui tranſibit ranſijt chꝛiſtus
humanitate: ſed deitas immutabilis eſt. Tranſiuit per

incarnationem ꝑ omnia geſta eius: deitas vero immu

tabilis pmanebit et ꝑmanet. Tranſit in coꝛpoꝛe miſti⸗
co:eitas vero in eterno immutabili ſtatu permanet
Bona con ſideratio tranſitus:ſed tranſire gꝛefert᷑.Crã⸗
ſire ſiquidem ad potioꝛavirtutis eſi manmũ argumẽ
tum. Aure in cena tranſitũ celebꝛat qui tranſit: ad tra
ſeundum omnes inuitat. ꝛopter hoc ſaluatoꝛ hoc
paſcha cum deſiderſo mmanducare ſe monſtrat vt q tra⸗
ſeunt. et eoꝛum conſideratione que pmanent agnoſca⸗
mus:qm̃ hic diu habitare non poſſumus.DOicit ſe mã⸗
ducare cum deſiderio non vehementia ſamis aut appe
titu guloſo.ſed vt cum ipſotranſeunte de mundo p pai
ſiones et ſeua toꝛmentsa per crucis oppꝛobꝛiũ atq; moꝛ⸗
tis abſinthiũ.nos in virtute ac moꝛibus pꝛout poſſu⸗/
mus tranſeamuſ vt velut ipſe deſiderat de hoc mundo
tranſire pꝛo nobis ad patrem et ad regnũ eternũ.ita et

ſcum noſq; cum illo regnemus in Ete nun Beſiderat
ſaluatoꝛ terminare figuras:et ad veritatem inducere.
Hefiderat anteq; patiat᷑ ſacramẽta iniciare celeſtia. De
ſiderat maniſiare woluntarie ſe paſſurum ac ſe pꝛeno/⸗
ſcere vniuerſa.ne diceret pignoꝛantiam captus ⁊ paſi
ſus:vnde notauit verbis non nomine pꝛoditoꝛẽ.Non

nos tranſire velimus vt regnet ipſe in nobis atq; nobi
j

4
——

AAiber tertiuſdecimus
enim verbu ſaluatoꝛ non velut imperans:ſec vt anim
eius lucraretur emiſit.quẽ cupiebat non vt ipſe moꝛtẽ
Wllet effugere:ſed vt ammã eius non ꝑderet a ſua neq̃ͥ

expedit quempiam malũ coꝛam multis pꝛodere: ſi tibi
ſoli eſt cogmtus,. Sed eypꝛeſſit pꝛoditoꝛẽ:pionam ſub
ticuit dicens. Ecce manus tradentis me mecũ eſt in

menſa. Et qin intingit mecum manum in cathino: hic

me tradet Pacientia nimia ſaluatoꝛis ꝙ in menſa et

meadẽ parapſide ſuſtinet pꝛoditoꝛẽ pꝛerogat nobis pa

cientie vocumenta:vt ledere volente abſq; reſponſione

toleremus. Sed pꝛocaciſſima eſt pꝛoditoꝛis audacia:qͥ
ad menſam et parapſidem eius quẽ diſponit ledere nõ
erubeſcit accedere. Sepe accidit:ꝙ iniquoꝛũ frõtoſitas
lonoꝛũ conſoꝛtia non deuitat.et ad queę odit accedit ꝓpi
us:vt infallibilius inferat leſionem. Et nõ erubeſcit cõ
uiuare cum illo quem parat ad necem. Et cum cogno⸗
ſci videtur ſumit negationis audaciam:et ad pmciẽ ac⸗
ceditur ſeuius. Et cum omnes quererent inter ſe men
te conſternati quis eſſet dñm traditurus: dixerũut ſin
guhli ad ieſum. Munquid ego ſum rabbi Ebi apoſtol⸗

rum patuit humilitas et diffidẽétia pꝛopꝛie cognitiõis

qui cum nullius malicie aduerſum ieſum conſcij exti⸗

tiſſent:maluerunt magis q; ſibi credere creatoꝛi dicen
tes.Nunquid ego ſum rabbi. Certuz erat eis ꝙ pꝛeter
iudam nullus aduerſus dominũ maluʒ aliquod fuerat

machinatus.Et nihilominus viffidebant de ſeipſis: ſe
ad mala et ad peioꝛa poſſe mutari.Credentes expedit in
hac humilitate fundari.hoc timoꝛe configi ꝙ vnuſquiſ

q; q;uis bonis poſſit in alium conuerti vt qð non hodie

cras foꝛte in foꝛibus aderit. Patet apoſiolos ad cogni⸗
tionem ꝓpꝛie fragilitatis puemifſe. atq; intellexiſſe imꝑ

fectiones que in hominibus latent: cum libere ſinguli
reſpondere potuiſſent. Ego non ſum domine. Sed de

ſeipſis dubij.de ſaluatoꝛis verbis certiſſimi:interrogã⸗
do dixerunt. Nunquid ego ſum domine· Jude vero frõ

toſitas ne ſilentio pꝛoderer᷑:in ſimilẽ vocem pꝛoꝛupit.
iam diſſimilis in anima factus dicens. . Nunquid ego
ſuſn domine Elide animã repꝛobam.aſpice animã de

pꝛauatam que vocẽ aſſumit innocentiũ cum habeat no

cendi affectum:et vt noceat tempus expectat et louum

Depꝛauata enim anima ſemꝑ in verbis et moꝛibus in
nocentiam ſimulat:donec inſerat pꝛoditoꝛie crudeliter

nocentis officium. Non pꝛetermittit conuerſationem

non recedit a menſa:ſi valet recumbere. Verba loquit
amicoꝛũ.ſuſpitionem auertit a verbis.exhilaret falſo fa
ciem.pꝛoditoꝛibus maledicit. Diſputat ſepe acriter:cõ
tra que gerit in animo crudeliter. Efficitur in verbiſad
uerſus malos miniſter iuſticie.omn es tradit exicio ſen

tentia verbi ſui:vt eo ſanctioꝛ atq; fidelioꝛ ex verbis ap/

pareat quo iniquioꝛ in coꝛde perſiſtit Calis ſigniſicatur
in iuda qui maliciam impoꝛtunitate aſſiſtendi et loquẽ
di audacia operit:cũ ſicut ceteri dixit.nunquid ego ſum
rabbi. Cui ſaluatoꝛ reſpõdit Zu dixiſti bi videtur
notaſſe perſonaliter pꝛoditoꝛem.ſed verbum mãſit ab⸗

ſconditum apud ceteros:qui hanc notationem non inꝰ“

tellererunt. enebatur chꝛiſti voluntate apoſtoloꝛũ in⸗
tellectus ne intelligerent:ne aduerſus eum tumultus

inſurgeret. Feruentes enim erant in amoꝛe ieſu:q́uis

eſſent eum diuina ꝑmiſſione in pꝛoximo negaturi Qð
verbum pꝛolatum ad indam hanc videtur ferre ſenten
tiam:tu dixiſti ad deliberationem coꝛdis interſertã refe
ratur.iuxta illius pſalmi ſententiam Oixit iniuſtus vt
delinquat in ſemetipſo. Elbi dixit iniuſtuſvt delinquat
aut eui dixit. In ſemetipſo dixit: hoc eſt deliberauit de⸗

linquere. Et ſimiliter in ſipiens dirit in coꝛde ſuo. Xu
ergo indas dixiſti.hoc eſt deliberaſti pꝛocdittonem nece-

re atq; tradere me in manibus peccatoꝛuʒ. Aut alio ſen

ſu. vt ſi dixiſti tu noſti. Vel tu verum diriſti oꝛe qð ani
mo geris:vt cum phariſeis et põtiſicib oꝛdinaſti:Hoc

cia reſilire. Mõ enim volebat ſaluatoꝛ q;uis omnino ꝓ
humano genere moꝛi vellet ꝙ aliquis de moꝛte ſua cõ⸗

traheret peccatũ. aut incurreret eternũ exiciũ:qui moꝛ⸗
tuus fuiſſet ſenio pꝛo eo ꝙ moꝛi ommmo volehat. ſi euʒ
nemo er reuerẽtia occidiſſet. Sed male diſpoſitus:me
retur occultis ⁊ iuſtis meritis indurari Merſtat igitur

5

iudas in ſua malicia indurata:nec mouetur in anmo

ſed ſeuioꝛ efficitur. Subiungitq; ſaluato:l Gilius qui⸗
dem hominis vadit ſicut ſcriptum eſt de illo. Ele auteʒ
hominiiilli per quem filius hominis tradetur. Melius
ſibi fuerat ſi natus non fuiſiet homo ille. De ſeipſo tã
qᷓ; de alio chꝛiſtus dominus loquebat᷑. Apie vero erat ſi

luus hominis ex tpe.ipſe filius hominis ex carne.qin va
it ſicut pꝛefiguratũ et pꝛophetatũ eſt. De deo nulle ſi⸗/

gure aut ꝓphetie ſunt Nam figura pꝛecedit futuram ali
quam veritatem in re nondũ exiſtentẽ ꝓphetia vero ſo
lis verbis futura prenunciat. Nihil vero ante deũ neq;
in figuris aut ꝓhecijs. Sempꝑ enim eſt ⁊ nihil nouum
accidit deitati. igure ſiue ꝓphecie de verbo ſunt incar⸗

nato ex tempoꝛe ſilio:et ercarne hominis facto. YIdcir⸗

co ſaluatoꝛ dicit.Giliꝰ quundẽ hoĩis vadit ſicut ſcriptũ ẽ
de illo. Tota ſcriptura grauida erat chriſto eiuſq; miſte⸗
rijs:cuius teſtimonia hic euoluere vltra creditum ten
deretur opus. Patrona vero chriſti ſententia fidem f⸗
ciat ſcripturarum Sed ve homini pᷣe
deus homo. Tle in ſcriptura ſacra penam ſonat eternaz

vbicunq; poſitum inuenitur:et dei maledictionẽ et ſe⸗

gregationem impoꝛtat. Ele qui ſanguinem pꝛodimen⸗

to fundit diuinũ. Ve qui redemptis ipſo ſanguine no

cet:et impedimenta ſine cauſa coꝛam emptis ſanguine
ponit Vle qui pꝛodit homines pꝛo quibus ſaluatoꝛ talẽ

pꝛoditoꝛem ſuſtinuit. Ve qui ſimili pꝛoditiõe nocet:qꝛ
pꝛoditus eſt ſaluatoꝛ. Ele frontoſis in malo Tle ſcelera

tis et duris. Vle qui non compungunt᷑ exverbiſ.Ele qᷓ

non compatiunt᷑ aĩio et oꝑe innocentibus.le qui moꝛ

teem irrogant ſine cauſa: his pꝛo quibuſmoꝛtua vita ſu
eEleruntamn meilus eſer naum non eſſeq; pdi mẽę
tò necem inducere ſaluatoꝛis.

De cuius licentia ſupad
do verbis. Melius omnino natum non eſſe qᷓ; peccata
pagere:quos eternos opoꝛteat ꝑpeti cruciatꝰ. Oultos
pꝛemit et toꝛquet iſta ſententia:potiſſime illos qui eſſe
nature.aut eſſendi bvnitatem collaudãt vt omnino ve⸗
lmt aſſerere:qð nec vellent non eſſe etiam infernales.
quoꝛũ ex fide tenemus quod eſt eterna damnatio. Et
hanc ſententiam multis conatibus a pꝛopꝛia veritate
conant᷑ auertere.atq; interpᷣtari aliter qᷓ; veritas poſtu
let ſententiam ſaluatoꝛis:vt velint de natiuitate reno/⸗
uationis et ſacramentoꝛũ.non de natiuitate qua mun⸗
do natus eſt hoc dixiſſe dñm ſaluatoꝛem: ſubiungẽtes
etiam quandam ſophiſticam vanilogiamet dicentes.
Si non fuiſſet natus quomõ ſi fuiſſet quidpiam meli
us:in quo ſibi eſſe wſſet bnum vel melins eoꝙ fuiſſz

non natus.Mon enim ſuſcipit accidentia blona wl mala

ſimplicia vel maioꝛa ſubſtantia que nondum eſt in eſſe
deducta. Sed hoc qð de iuda ſaluatoꝛ volebat dicere
non potuit aliter a ſcriptoꝛibus euangelij aut rrãſlato⸗

ribus exprimi:ppterea opoꝛtet ſenſum in declaratione
non litteram accipere. Elementa ? litterarum ſulcatio
nes intentioni qauctoꝛie deſeruiunt:nmon auctoꝛis inten

tio ſermonibus ſcriptis et elementis exaratis obſequi⸗
tur Illa omnia propter hanc:non hec propter illa rep⸗
ta noſcuntur. Proinde opoꝛtz inſpicere omnia preter
primam entitàtem habentia. Sunt entia que nec co⸗

D .

—

6 .
2 „– 57 „ .
– — – , —N— . 1 . .

S. 4 Aͤe d

quem tradetur

De paſſione domini Galuatoꝛis

gnitione aut vtilitate ſibi entia ſunt:ſed ad aliud oacdi⸗/
nata. Sunt entia que ſibi cognitiõe ac vtilitate ſibi en
tia ſunt:et ad aliud ꝓpter ſeipſa non pꝛopter aliud oꝛdi/

nata. Hec wro angeliet homines ſunt. Omni qonon

ſoꝛtitur ꝓoꝛium finem finaliter: eſſet non eſſe me ⸗

emp enim pturbat᷑ inoꝛdinatum:aut oĩno deſtruii
OVeluus eſſet non eſſe:qᷓ; ſemꝑ in ꝑturbationibus eſſe.
Qui enim damnatur inoꝛdinatur et oꝛdinatur. Inoꝛ
dinatur quia deũ pꝛo finali beatitudine non ſoꝛtitur:ad
quam et ꝓpter quã conditus fuerat in pꝛoductione pꝛi⸗
ma. Oꝛdinatur wro in ꝑena ex diuina iuſticia.quia pul
cheius homo quilibet oꝛdinatur in pena:qᷓ; ab eo fuerit
ex ꝑeccato iuſticia derelicta Sed ex illa inoꝛdinatione qᷓ
quis do pꝛiuatur. xet ex iſt oꝛdinatione qua iuſte in pe⸗
na eterna conſtituitur wllet potius non eſſe qᷓ ſic eſſe.
non ꝙ wellet remoueri aut oſtrui ꝓpꝛium eſſe: ſi pofſet
remoueri aut deſtrui ſic eſſe. Vbi vero immutabilis iu
ſticia dei pꝛo certo cognoſcitur et ĩmutabiliter intelligi

tur ſemp penã cum natura diuellere.naturã penam nõ

poſſe abigere penã ſemꝑ ferre:naturam ſemꝑ penã ſen⸗
tire.neutrũq; ineternũ poſſe deficere.appetit in talibuſ
conſtitutus omnino nõ eſſe:vt deficiat ſic eſſe. Nec eũ
delectare poteſt oꝛdinatio diuine iuſticie gn⸗ ſentit 7 pe
nam: ꝓpter inoꝛdinationẽ qua deum amiſit et gloꝛiam.
Etqᷓ;uis in his que finem ſuo tpe infallibiliter ſoꝛtiun
tur.melius ſit eſſe hminẽ quacunq; infirmitate deten
tum qᷓ; non infirmũ equũ ſeu nõ infirmari valentẽ la⸗
pidem pꝛecioſuʒ fulgidũ atq; clarũ. In his vero malis
quibus ex parte poſt eternitas additur melius eſſz oĩno

non natum eſſe q; ineternum a deo diuiſum et penali /
ter eſſe vt hoc ſolum ad voluntarie peccantes:et meliuſ

ad pꝛiuationem non ad poſitionẽ ſubſtantie referatur.
Sed hoc totũ qð ad iudam et de iuda legimus dictuʒ:
ad conuentũ refertur ommũ malignantiũ.vt qui cum
iuda ſimilia faciunt.ſimilem ſentiant inter mala toꝛtu
ram.Qui ſi velut iudas caput quod eſt chriſtus nõ le⸗
dunt. coꝛpus vro eius et mẽbꝛa leſionibus opp:obeijs
toꝛmentis et ceteris malis afficiunt.vel in ſemetipſis
delinquunt:et chriſtum in coꝛꝑibo et animabus ꝓpꝛijs
iterum cruciigunt. Confite mur aut et in inferno me⸗
lioꝛem eſſe naturam in peniſ quantalibus conſtitutam
qᷓ; qʒ non eſt:imo non entis ad ens nulla compꝑatio in⸗
uenitur Et melioꝛ? eſſe naturam rationalẽ ſiue creatu
ram in ꝑenis eternis poſitam qᷓ; bꝛutalem cuius ſpiri⸗
tus cum coꝛpoꝛe moꝛitur:que nequaqᷓ; eternaliter pati
poteſt Sed huicanime ſiue coꝛ:i eterne danatis me
lus fuiſſet non ſoꝛtiri entis qᷓ;ibet bonitatem: qᷓ; eter⸗
nos ppeti cruciatus.Alia eſt enĩ cõpatio non entis ad
enx:et alia nõ entis ad ens in ꝑena perxetua. De pꝛima
cõpatione vera eſt doctrina: melius eſt eſſe qᷓ; non eſſe.
De ſecunda tenenda eſt chꝛiſti ſententia:quia melꝰeſi
non eſſe q; ineternũ tranſſigi. NWetrus vero cxamo⸗
re impatiens querebat omnino cognoſcere pꝛoditoꝛeʒ
Signum dedit iohãni qui recumbebat immediate iu/
xta ieſum:vt ab ipſo ſi poſſet exquireret pꝛodiroꝛem.vt
ſi foꝛte chꝛiſtus pꝛodiſſet de petro volebat abcedere aut
ſe interimere aut veniam poſtulare aut tractare cum eo
vt hoc malum qð latebat in ipſo non ſoꝛtiretur effectũ
et deſiccaret mala radix quam in ſeipſo nõ nouerat. Si
vero de alio diſponebat inſultũ aut remediũ.ne de puſil
lo collegio ſiue grege ad tam magn um ſcelus peſtifera
ouis exiret:ne ad omniũ remanentiũ et innocentiũ ve
recundiã in poſterů notaretur ꝙ ouis de grege tã ſan/
ctum pꝛodidiſſet paſtoꝛẽ. Qð in poſterum pſecutionũ
tpe a tirdnis multis martirib ad verecundi et oppꝛo⸗/
bꝛum fuit obiectũ e magiſter veſter et guẽ colitis deũ

—

— —

a diſcipulo traditus eſt ad moꝛtẽ:mec pꝛofuit ad creduli
tatem tiranmis reſponſio martiũ:ꝙ pꝛoditoꝛẽ ipſe pꝛe
ſciuit. Et adhuc illa iniuria in coꝛdibus infidelium qur
chꝛiſti nouerunt hiſtoꝛiã pſeuerat:ꝙ a diſcipulo tradi⸗
tus ſit magiſter.et de duodeno collegio vnus muẽtus

eſt pꝛoditoꝛ. Mam ſolitus eſt mos ꝙ totum cenobium

aduritur infamia: vbi vnus inuemtur infamis. Sepe
nanq; cenobium mag q; pſona cenobita in diffamatio
ne recolitur. um ſcitur cenobiũ atq; peccatũ:ſubticet̃
plerunq; cenobita delinquens. Pꝛoinde animabatr pe⸗
trus ſi ſciret impedire quõlibet pꝛoditoꝛẽ. Yohanes ve
ro ſignoa petro ſuſcepto dixit familiari et pia confiden
tia dño ieſul Oñe qͥs eſt qͥ tradet te Cun ſoli ſaluatoꝛ
ignoꝛantibus ceteris pꝛoditoꝛem declarauit ꝑ ſignũ di
cenel Ille eſt cui ego intinctum panem poꝛrexero. Et
cum intinxiſſet panem:dedit iude ſimonis ſcariothis⸗
Et poſt buccellam intrauit in eum ſathanas Cathin⸗
in quo apoſtoli aliquẽ ſapoꝛẽ actum intingunt:cõmuni
catio eſt omniũ paſſionũ chꝛiſti differenter et miſtice a
ſuis ſequacibo facta. De qua dicit aplus cõmunicãteſ
chriſti paſſionibus gaudete. Et alibi. Su fuerimus ſo⸗
cij paſionum:erimus et conſolationũ.Sed mirumꝙ
in eodem cathino iudas intingit.et buccella pamis a ſal
uatoꝛe intingitur:que pꝛoditoꝛi ad eundem deſignan⸗
duũ poꝛrigitur. In q geſtu ypocritarũ ⁊ hereticoꝝ inno
teſcit conuentus:qui pꝛo chꝛiſti paſſiombus cõmunica

re vident᷑ſed ſteriliter patiuntur.Non enĩ aĩo cõmuni

cant q;uis coꝛpe multa ſuſiineãt.nec cõueniũt coꝛde in

ſubſtantia fidei et vere dilectionis:quãuis ↄueniant in
Vnitate parapſidis. NPer intinctũ panem ſiue buccella
