tis potentiam oſtendebat. Sed qui tanta oſteſione re⸗
uocatur ad vitã:his modis in moꝛtẽ deuenerat. Erat
quidam languens lacarus a bethania:de caſtello marie
et marthe ſoꝛoꝛũ eius Raro quidem ſcriptura diuina
vbi quidam poſuit ꝓpꝛiũ nomen adiecit.cum quidã abſ
q; adiectione ꝓpꝛij nominis aut aliquẽ inclitũ aut indi⸗
gnum ꝓpter facinoꝛa nominet:ſed obmiſſo loquẽdi ge⸗
nere quid in re geſta potiſſimũ ſit videamus.anguoꝛ
moꝛtem pꝛecedebat:ad quã inducendã cũ natura coꝛ⸗/
poꝛis decertabat. Sic eni in vno quoq; coꝛpoꝛe agitur.
vt aut languoꝛ intantũ pꝛeualeat vt moꝛtẽ irroget:aut

natura languoꝛẽ ſupet moꝛtẽq; deuitet. Hic tipus in as

nima generatur.vt aut affectus malus qui languoꝛ eſt
anime moꝛtẽ peccati inferat cũ concertat:aut gratia vin

cat affectum pꝛauum actũq; depellat. Languebat hic la

carus languoꝛe vehementi.et moti vicinabat ex ipſo po
tius qᷓ; illum exſe imꝑelleret:vt iam deſperatio de ſalu⸗
te ſoꝛoꝛum aſſiſtentin animos titillaret. Sed vñ coꝛpi
languoꝛ adueniat nobis phiſicari non licet: magis vñ
anima ipſa langueſcat. Ex vitio ſiquidẽ: ex virtute aũt
interdum aĩa languet. Sepe neq; vitiũ neq; virtus ip
ſam languere compeſcat:ſed cõmunis ſe quedam appli
cata natura. Sed ꝓut languoꝛ infirmitas eſt. languet
aĩa cum qð querit non inuenit. ſiue intelligere ſiue poſ⸗
ſidere aliquid querat. Lãguet cũ inuenerit ſi minus qᷓ;
crediderit lbvonum fuerit aut aliquid incõmoditatiſ attu
lerit.etiã ſi ſine repꝛehẽſione dilexerit ſimiliter lãguet:
et ſi non fert᷑ in ſibi exediens languet Omnis amoꝛ ſi
ne adeptione languet. Sed hec ad rem coꝛruptibilẽ re⸗
feruntur vitioſus eſt languoꝛ:ſi ad incoꝛruptibilia vixr⸗
tus illum effecit. Ex neutro ſiquidẽ cũ decentia non aſ⸗
ſiſtunt et in ſiſtunt ledẽtia.dumtaxat ꝙ pꝛo carentia vi
cij voluntati diuine coluntas hominũ ſupponat᷑. Erat
languens lacarus languoꝛe moꝛtali vt ita inualeſceret.
vt alitus non remaneret Et vergebat pꝛotinus in occa
ſum vt hominis extingueret vitam. Hoc omnis infir-
mitas intendit in coꝛpe.hoc peccati lãguoꝛ in anima ſa⸗

tagit:et languoꝛ pꝛohxioꝛ grauat medicum. Sic pſeue

rans languoꝛ ab oꝛigine mundi grauauit medicũ chꝛi⸗
ſtum vt ipſe medelam ſumeret vnde languidus ſana⸗

retur:vt pateretur in coꝛpe maumme duainanie coꝛ
woꝛe expiaret inftrmum, Sed in bethama laçarus infir

E R lanzarar

Liber

mabatur:que caſtellum et marie et marthe ſoꝛoꝛũ eius
Ad noticiam facti euangeliſta iſta cõmemoꝛat ſcilicʒ lo⸗
cum et cognationẽ. Cotuſq; mundus infirmitatis ẽ lo
cus nec humana cognatio ula valet auertere. nam de⸗
us eſt qui percutit et qui ſanat:et nec eſt qui ſeipſuʒ aut
alium de manu ſua poſſit eruere! Maria aũt erat que
vnxit dominum vngẽeto:ec capillis capitꝭ ſin tergebat.
Verba ſunt euangeliſte contexentis hiſtoꝛiam qui ma
riam dicit cum martha caſtelli-bethanie fuiſſe partici⸗
pem.quam etiam ex officio pietatis diſtinguit a ceteris
qm̃ et plures erant chꝛiſti diſcipule que hoc noĩe voca⸗
bantur. Aſtabant iſte ſoꝛoꝛes plene meſticia lectulo in⸗
firmantis verbis exboꝛtabant᷑.vt bono fieret amimo ſua
debant: et moꝛis eſt muliercularũ piarum blãdiri egro
tis. Er cum aduerterent ꝙ euidenter in ipſo natura de
ſiceret. nec ars arciatrica poterat afferre remedium qᷣd
agendu foꝛet perfecte in ſimul conſultarunt: vr ei ꝑ nũ
cium intimarent qui iam multos infirmos ſanauerat.
et duos ad vitam reuocauerat a ſepulcris. Melius enĩ
ſibi dolentibus et fratri languenti pꝛouidere non pote⸗
rant:qᷓ; ad eum recurrere qui ſupꝛa naturam et artẽ po⸗
teſt conferre ſubſidia. Et multa m piculis docet neceſſi
tas.multa facit opoꝛtunitas cogitare vt deſperantes de
humanis ad diuina ſe conferant. Mon tũ iſte ab altitu⸗
dine fidei cum miſerunt ad chꝛiſtum velut ad ignoꝛan⸗
tem ſcientiã dantes de infirmitate germam: magis au⸗
tem ſi eum ſcire credentes heſitabant ꝙ ſuis dilectoꝛi⸗
bus ad opoꝛtuna deſiceret qui diligentes ſe diligit.⁊ ip
ſe iam expimento pꝛobauerat amabatur a chꝛiſto: ex
eo ꝙ hoſpicium apud eas quadam ſingularitate ſuſce⸗
perat.et ꝙ marie indulſerat peccata multa ⁊ a qua ſe tã
gi conſen ſit:et in altera fluxu ſanguinis deſiccauit. Et
muenientes nuncium domeſucũ domus qui ieſum ex
matua viſione cognoſceret tranſmiſerunt: legationeʒ
paruam in verbis magnã in pondere imponẽtes Do⸗
mine ecce quem amas infirmat᷑ Jura pꝛemittũt amo
ris: cui nulla deneganda eſt iuſta ſubuentio cum dicũt.
Ecce quem amas. Et ipſius ſequũtur regula qui mul⸗
ta non loquitur. ſed tm vt conſtitutus eſt in pꝛoſperis
vel aduerſis notificat diligenti:qm vere diligens nouit
foꝛmare affectum et exhibere ſubſidium ſcoõm cõtingẽ⸗
tia in dilectuʒ. Sed in his duabus ſoꝛoꝛibus duas vi⸗
tas cognouerim. contemplatiuã videlicet et actiuam q̃
ſubuenire cupiunt homini egrotanti mittentes amoꝛẽ
legatum ad chꝛiſtum omniũ vitam.qui noſtra mala ĩ⸗
pugnaturus aduemit. Aptius quidem oꝛationem dixe⸗
rim officio legatiõis inſiſtere: que cauſas male adueni⸗
entes nouit exponere atq; aduerſa indicare que patitur
auctoꝛ eius. Mec exiſtens in terris:celo ſe inſerit. Con
ſtituta in imis alta pulſat. Sibi nõ obſiſtunt interual⸗
la locoꝛum. QAulla munimina ſibi obicem faciunt.Alõ/
ge vt depꝛope loquitur. Hec velociter currit ad exponẽ⸗
dum mala que patimur: ad denunciandũ que nobis ex
aduerſo conſurgunt. Et plena eſt ſcriptura veter teſta⸗
menti huiuſcemodi teſtimonijs. ꝙ omnes ſaneti eum
tribulationibo agebant᷑ oꝛationẽ domino pꝛemiſerunt:
nec quẽ nuncium expeditioꝛẽ ad dominũ mitterent in⸗
uenerunt. Hec bꝛeuiter infeſtantia mala denũciat. Mõ
pꝛoſequitur dñm multiplicatione vertvꝛum: in ictu et

iaculate que ptectoꝛeʒ nouit alloquitur. DOñe ecce que
amas innrmatur/ed mira ſunt verba:magt q; mira⸗

ga ſententia. Si amaso chꝛiſte quomodo et qualiter ĩ
firmatur. Sinis ne tuos infirmari nectos. infir⸗
matur vbi eſt quod amas. Nam a te non diligi hec ẽ pe
nitus moꝛtalis infirmitas.cũ neminẽ diligas niſi queʒ
diligendũ agnoueris:neminẽ tua dilectione pꝛiues ni

quintus

ſi iuſie decreueris. Nouerat dñs anteq; ſibi diceret? ola

carus infirmabat᷑ et nihilominus ab alio nunciante ſu
ſcepit. Simili modo cunctoꝛum miſerias nouit: et ad
repellendum expedit vt ei humiliter exponamus.Nam
dauid cum ſepe oꝛaſſet ad dominũ ſemꝑ ſuas miſerias
replicat:vt in pſalmis pluribus legentibus claret.Mo
pulus dei cum oꝛabat: etiam cuncta mala contra que ĩ⸗
terpellabat dominum replicabat. Job. tobias. eſdras.
neemias.cunctiq; ꝓphete.iudith hſter cum dñm pꝛeci
bus exoꝛabantilla moleſta contra que oꝛationibo intẽ
debant explicando in mediũ pꝛoferebant. Sic iſte ſoꝛo
res coꝛpe abſentes mente pꝛeſentes:adeuntes dñũm ꝑ
nuncium ipſi moleſtiam aĩe indicabant. Non autẽ oꝛa
bant voce vt veniret ſed mente· pꝛoferebant tamẽ ꝙ ip

ſarum animũ aggrauabat. Ecce quem amas infirmat

Quid ſubnectendũ fuiſſet.ſi verbis vlterius pꝛoceſſiſ⸗
ſet oꝛatio. Ecce quem amas infirmat᷑ Igitur aut eum
ſanitati reſtitue.noſq; a doloꝛibus exuas:aut ſi pꝛo me⸗
lioꝛibus decedere decreuiſti ſibi requiẽ nobiſq; patienti
am pꝛeſta. Equidem aliter. Ecce quẽ amas infirmat᷑.
Ergo quod melius eſi veccerne et de omnibus volũtas
tua fiat:noſq; tuam ſemꝑ laudabimus bonitatem. Nũ
q́; melius noſtre terminantur ꝓſeuce.qᷓ; vt referant᷑ in
domini volũtatem:vt in his que decernit ſibi noſtra vo
luntas pacata ſubdat᷑ Audiens aũt ieſus diuit eis An
firmitas hec non eſt ad moꝛtem:ſed vt gloꝛiſicetur fiu?ꝰ
dei per eã Ecce q̃re ꝑmiſit infirmari quẽ amabat.quia
non ad moꝛtem eternã ſed ad pꝛobationẽ virtutis: ad
examinationẽ bonitatis Vlt etiã in malis que patimur
dei gloꝛia reluceſcat:multis nos tentari varijs tribula⸗

tionibus ſinit. Attñ illa infirmitas ad moꝛtem coꝛꝑis

erat. etenim ipſa ſecuta eſt: ſed non eſt apud eum qͥ fon
talis eſt vita:ſed nec ad moꝛtẽ vt ꝓ eius impio ab ipſaĩ
reuocabilem retineret.ſiue vt poſt illam tꝑalem coꝛpo⸗

ris infirmitatẽ eterna moꝛs in anima ſequeret/ S 3 pt

gloꝛificaret᷑ filius dei per eam. Mon ad augmentum illi
us quam ab eterno poſſidebat.aut noua gloꝛia qua ca⸗
ruit.ſed apud diſcipulos eius et apud gentem incredu⸗
lam iudeoꝛũ:quã conabat᷑ ſignis et verbis ad ſua rudi⸗
menta cõuertere: necnõ apud futuros fideles vſq; ſe⸗
culi finem qui chꝛiſto tribuunt gloꝛam cum eum audi
unt et credunt ſupꝛa naturã huiuſcemodi feciſſe miſte
ria. Mon aũt in his que chꝛiſtus opabatur vnde gloꝛiſi
caret᷑ ad ſeipſum velut ad indignum aut humana dele/
ctatione affectum aliquid intoꝛquebat:ſed veſtris vtili
tatibus alte conſultus ſic agebat. Mõ ſuſcipit incremẽ⸗
tum filius dei:nec homines augent ſibi gloꝛiam cũ ip⸗
ſum ex mire factis extollũt aut laudibus pꝛedicant In
imitabilia immutabilia oĩa ſunt in di fino.ſed ſicagẽ
dum eſt nobis vt eum gloꝛiſicemus ſi goꝛie eius volu
mus eſſe participes· De nullo quidẽ ſigno ſiue ꝓdigio
ſic gloꝛiã ſuã chꝛiſtus manifeſtari aſſeruit q; de iſo. licʒ
quoddam ſimile de ceco nato dixiſſe videretur: ſcilicet
vt pꝛeter peccata pꝛopꝛia et pꝛopinquoꝛum parentũ ob
id cecum fuiſſe natum. vt dei opera in illo manifeſtarẽ⸗
tur. QAuoniam quatriduanus ſuſcitandus erat nemi⸗
nem chꝛiſtus tante diurnitatis extinctuʒ reuocauit ab
inferis. nullum tam inſignem virum atq; magnis de⸗
ploꝛatum ante ſuam paſſionem ſuſcitauit a moꝛtuiſ:vt
ſpes etiam aliter vtilioꝛ pꝛeſtaretur ꝙ poſſet et quantũ
cunq; in peccatis diutinos ad iuſticiam reuocare Dili
gebat autem ieſus martham et ſoꝛoꝛem eius mariam
et Lacarum oc euageliſia denunciat qui nouerat
moꝛes ey et ſigna dilectiõis eiꝰ qᷓ ad iſios mõſtrauerat.

ap quos elegerat iura hoſpicij ſicut apð filios pac qͥs

EEõ

lte ſ
eta
Mn
ſeriag
t Po
glei
ſtns,
1 peecj
hinti
teſoro
üm
on
ſeg
ne
oceſſiſß
t eum
omme⸗
Ntienti
emak.
Nütas
w. Mä
Kank mn
voſhraro
die
etur fi⸗
bargir
thris:d
patimor
tribola
/i
n qfon
bipſai
coꝛ/
Gyt
umilli
laa cau
edu’
arudi⸗
ſſe⸗
umauct
ſe mite
egorß
mn e
tos ptli
remi/
ijſp/
egt
cege
wn
dig⸗
fo Niq
ſclicet
nücb
ſtari/
jemi/
it ab
3 /
iſt
anti
Ali
ruanm
at?

De muaculs

et arguit dominum dilexiſſe. quia ipſe diligentes ſe di⸗
ligit. Quid autem gratius inueniri poſſit ignoꝛo q; a
domino eſſe dilectum.virtutem enim pꝛemonſtrat in
eſſe in dilecto:quoniam ipſum non pſonarum ſed vir⸗
tutum credimus acceptoꝛẽ. Et beatitudinẽ quandam
inſinuat ꝙ a creatoꝛe creatura homo a deo miler a bea⸗
to moꝛtalis a vita diligatur. Et ſi omnia que ſunt ino⸗/
ptionem venirent: diligere deum et ab ipſo diligi eſſet
pꝛe ceteris eligendum Nam vnum eſt cõſummate vir
tutis:alterum vero baatitudinis eſt. Si vero inter iſta
duo compoſitiua electio adueniret diligere potius ſua
derem:quoniã hoc magis ⁊ pꝛeſertim exꝑedit omni vi
uenti ex electione nanciſci quod ſui eſt iuris et debiti ad
agendũ. Diligere quidem deũ iuſticia ipſa compellit.
noſtri eſt iuris atq; virtutis:diligi wero a doo ſue dũta⸗
rat eſt poteſtatis.imoꝛ ad deum eſt meriti:amoꝛ a deo
eſt pꝛemij.Amoꝛ ad deum retributionẽ acquirit. amoꝛ
a doo retribuit. Et amoꝛ dei ſemper retoꝛquetur in no
ſtrum: noſter autẽ non ſemp retoꝛquetur in deuʒ· Hee
marime a cunctis fere moꝛtalibus erx dilectiõe appetũ⸗
tur.ſcilicet diligere ⁊ amari.Et ſemꝑ quedam ſuſpicio
diligentiũ aĩos wrat ne minusqᷓ; diligant diligantur:
non autem ex ſuſpitione lalvꝛant. ne plus dilgant᷑ qᷓ;
diligant. In iure wero aut arte dilectionis ſollertes at
q; periti ſeimꝑ ſatagunt q; recipiãt plus inferre. Inter⸗
dum vero erperti ſunt qui tm̃ tranſitiuo amoꝛe nõ re⸗
tranſitiuo alios dilexerunt. Et ſi hoc inter homines et
homines quotidie agitur:quanto magis cunctoꝝ moꝛ
talium omnis deberet eſſe conatus vt chꝛiſtum dilige

rent vt ab ipſo amarent᷑. Sed nec expediret conari ĩi ſe

cundum. ſſi vere pꝛeferatur et pꝛimum:qm̃ diligebat ie
ſus martham et mariam ſoꝛoꝛem eius et lacaru:nõ qꝛ
hoſpites.non quia nobiles.non quia mulieres.non qꝛ
vir inſignis et pꝛudens.non quia diuites ſed quia ſu⸗

os cognouerat amatoꝛes. Optima iſta trinitas quam
PBacns Dominus diligebat:quam ſi quis acute ſpecu⸗
lari tentabit:aliquid occulti miſterij ſupꝛa ſenſum hũa
num inueniet Eltergo audiuit quia infirmabat᷑: tũe
manſit in eodem loco duobus diebus Hec moꝛa fu⸗
it vt in ſua coꝛpali abſentia lacarus moꝛeretur: et qua⸗
triduanus fieret in ſepulcro ¶ DNeinde poſt hec dicit di⸗
ſcipulis ſuis Eamus in iudea iterum. Dicunt ei diſci⸗
puli Rabbi nunc querebant te iudei lapidari:et iteruʒ
vadis illue . Oꝛdine ſociali chꝛiſtus cum ſuis diſcipu⸗
lis agit cum hoꝛtatur.cum agenda pꝛedicit:non eos po
teſtatiue deducit. Et volebat ob lacarum venire iteruʒ
in iudeam.a qua paulo ante diſceſſerat. Sed terrẽtur
viſcipuli pꝛo ſeipſis. magis autem vident᷑ celum pꝛe⸗
ferre magiſtri: allegantes iudeoꝛũ veſaniam.qui eũ tẽ⸗
tauerunt lapidare. Soni diſcepuli qui volunt pꝛeſerua
re magiſtrũ maxime docentẽ vtilia et ſurſum ferenteʒ
virtutem:et illa que nõ coꝛpus in hac vita ſed que ani
mam optimã faciunt Puſillus iſte grex erat ſollicitus
de paſtoꝛe qui eos verbis vite paſcebat:nea iudeoꝛum
inuidia traderet᷑ exitia Oanipulus iſte inarmium mili
tum pꝛeter ducem non ſperabat victoꝛiã de congreſſu:
tunc quia non poterant eum tueri armis conabant᷑ in

fugam MNolebant oꝛbari patre miſericoꝛdiarũ et gratie

qui naturales reliquerant. Quoddaʒ ſimile reperitur
in veteri teſtamento de gelo ſeruoꝛum ad dominũ. Nã
cum dauid egreſſus eſſet ad bellum contra caſtra phili
ſtinoꝛũ:quidam de philiſieis niſus eſt ſignanter percu⸗
tere dauid:qui ab iſai filio ſaruie pꝛeſidio exiſtente eua
ſit. Tunc iurauerunt viri dauid dicentes YHa non egre
dieris nobiſcum in bellum: ne extinguas lucernam in
iſrael. Mꝛudẽter atq; pꝛobiter decreuerunt viri dauid

Baluatoris

bellare bella eius pꝛeter pꝛeſentiã eius ne vt aſſolet eue
nire.ipſe rex interiret:quo capto vel moꝛtuo bellatoꝛib
non eſt vltra vigoꝛ ſeu cauſa certandi. Et hoc eſt pꝛoba
ta fidelitas ſeruoꝛũ ad dominũ vt exponat ſe periculis
ter ipſum:et velint in laloꝛibus eſſe domino quieſcẽ
te. Cimebant ne in iſrael lucerna extingueret᷑: quoniaʒ
ipſe oꝛdinatus a dveo ilum populi regimine ſue ſapien
tie gubernabat.et erat velut lucern in domo pꝛeſtas oĩ
bus in quam actionẽ declinare cõueniat. lus eni eſt
in regno pꝛouidentia regis qᷓ; bellatoꝛum. Sic celãtes
chꝛiſtum diſcipuli quãuis modica fide cum credebant
ꝙ poſſet inuite moꝛi:diſſuadebãt vlterius cum impꝛo⸗
bitate iudeoꝛũ welle habere congreſſum. Exculabat ta⸗
men pius amoꝛ in eis fidei paruitatẽ:qm chꝛiſtus miſi
voluntarie pati non potuit. Sed nec adhuc omnia no
uerant chꝛiſti miſteria necdum ammabant ad moꝛteʒ.
qm̃ non adhuc ſpiritus ille diuinus infulſerat:qui pꝛo
Vra vita coꝛpoꝛũ fecit exponere vitam. Inductiõe hu/⸗
mili conatur celeſtis dux degens in terris ſuos cõmili
tones quos elegerat ſuam inducere ad ſequelam:quia
ſiue abſterrerent᷑ moꝛtis metu in ſeipſis aut in celeſti
duce ſequi remitebantur. Minc ſaluatoꝛ ad eoſ acſi dux
pꝛo futuro belload ſuos anmandos milites loqueret᷑.
Heſpondit ieſus Mõne duodecim ſunt hoꝛe diei. Si
quis qambulauerit in die non offendit:quia lucẽ huius
mundi videt · Si quis litteram et non ſenſum aduer
tit impoꝛtuna videt᷑ reſponſio. Sed nec aliter eis chꝛi
ſtuſ apologigari debuit niſi quia duodeci ſunt hoꝛe diei
pꝛo eo ꝙ in eis facile atq; tantundem homineʒ imitari
contingit.et in ſucceſſione tempoꝛũ ſepe fuit ſucceſſio
voluntatũ ad mutationem agende nequitie vel virtuti
nihil exiſtente ſtabile in hominibo ſuꝑ teraam Oag au
tem naturalis oꝛdinis debito ſequelam exigere videba
tur:velut hoꝛe diem ſic ipſum ad oĩa ſequerent᷑. Quo⸗
niam ſi quis ambulauerit in die non offendit. Multi
enim in die ambulant et offendunt:quia lucem vide⸗

re non poſſunt aut videre contemnũt.&laudere ad lu

men oculos:impingere in obiceʒ abſq; duce neceſſitas
facta eſt Oi vro ad ſpũalem actioſem referimus vni
uerſitas omniũ recte agere volentium eſt in hoꝛis: que
diem inobſcurabilẽ chꝛiſtum ſequi debet inexceptuate

ad quaſſibet actiones.Ambulatio diurna offendiculuʒ

non ſuſcipit:nocturna vero ſcandaluʒ patitur:et abſq;
Diſceptatione ſeu obiectione verboꝛũ in hoc nobis ſuffi
ciat chꝛiſti patrona ſentẽtia/Geñſu altio=e iſta penſan
tes lux inuiſibilis et rationalis mundi eſt rectus amoꝛ
nox vero amoꝛ obliquus.Lux veritas.nox falſitas eſt.
Lux timoꝛ dei.noxtimo: mundi in quo ambulans ſcã⸗
dalum paſſus eſt. Elidete qualibus ratiõibus atq; ſer
monibus hoꝛtatur ieſus ſuos diſcipulos ad ſequelam
et ad doctum ducem omnino ſtatuit ſpectare tirones:
et diſcipulos ad magiſtrũ.ſeruos ad dominuʒ. Et poſt
hec dicit eis! Lacarus amicus noſter doꝛmit:ſed vado
vt a ſomno excitem illum OMoꝛe antiqno ſicut vetus
ſcriptura narrat dominus loquebatr᷑vbi ſepe dicitur de
moꝛtuis doꝛmiuit cum patribus ſuis.Et pſalmiſta di
cit Doꝛmierunt ſomniũ ſuũ et nihil inuenerũt om̃es
viti diuitiarũ in manibo ſuis.Et in lbꝛo achabeoꝛũ
legitur de his qui cum pietate doꝛmitionem acceperãt

vt er doemitione huiuſcemodi moꝛs intelligatur. Nec
credatur dominus locutus fuiſſe iuxta intelligentiam

lingue latine.vt ſibi doꝛmiret ꝓpter potentiam ſuã faci
liter ſuſcitandũ:ſed vere moꝛtuum aſſeruit. Qð apo/⸗
ſtoli de ſomni doꝛmitione intelligentes: cum doꝛmire
ſit mune moꝛti atq; quieti adiecerunt dicentes Do
mine ſi doꝛmit ſaluus erit Sed occultam energam

—

Liber

dominus fuiſſe in lacaro hic oſtendit:cum ſuum et to⸗
tius diſcipulatus eius appellat amicũ dicens lacarus
amicus noſter.MHihil amplius apud pꝛoceres muůdi in
uenitur q; ipſos habere amicos.etenim mediatoꝛes in
ter amicos ad neceſſaria ſeu ad cõquirenda placita nõ
exiſtunt:pcunctatur amicus ſi ignoꝛat amici decentia.
et ſi nouit impendit. Omnipotens et omnia ſciens eſt
chꝛiſtus:beatus ergo cui extat amicus.Elirtutẽ et mi⸗
ſericoꝛdiam poſſidet qui chꝛiſtũ et diſcipulatũ eius ha
bet amicos. Et ad vitam agendã nihil expeditius imo
nihil maius qᷓ; amare chꝛiſtũ diligereq; doctrinã. Hed
que conuentio chꝛiſti ad homines vt eos velit habere
amicos.Que dignatio eſt que ſubuectio eſt qin appel
latur amicus.Non tamen hominis ad deũ eſtet aicen⸗
ſus vt illo in amicicia frueret᷑:niſi dignaret᷑ iple ad ntᷣa
infima inclinari.Nam moyſes qui cum dommo velut
cum amico loquebat᷑:ñebatq; conuerſio.ipie in monte
ſynai aſcendebat:et ad eum dominus deſcẽdebat.almi
cus pꝛo amico nõ nouit in neceſſitate recuſare laboꝛes
Et ecce celeſtꝭ amicus pꝛo terreno ſe diſponit ad itine⸗
ra dicens Eamus iterum in iudeam ⁊ reuerſus vado
vt a ſomno ercitem eum. Inſidens adhuc in coꝛdib-
diſcipuloꝛũ terroꝛ ſeu celus ad chꝛiſtum eos ad ſeque⸗

lam inclinari non ſinit:ſed ſemper cum ſpecie pietatꝭ cõ

tendunt dicẽtes Domine ſi doꝛmit ſaluus erit In⸗
telligebant diſcipuli doꝛmitionis dũtaxat alteram par

tem.ſed vt euangeliſta exponit dixerat auteʒ ieſus de

moꝛte eius. Alli autem putauerũt ꝙ de doꝛmitione ſo⸗
mni diceret. Nimis a iuſticia ſubiectionis ſunt alieni
qui ſemꝑ cum dictatoꝛe contendunt:etiam ſi pꝛeferãt
pietatẽ ſi ſpecie melioꝛis boni ſi pꝛetextu periculi euadẽ
di ſi gelo dilectiõis accenſi.cum ex ſepe latis verbis ani
mum nouerint dirigentis Tunc dixit eis ieſus mani
feſte Lacarus moꝛtu eſt:ſed gaudeo ꝓpter vos vt cre⸗
datis quoniam non eram ibi Aperit ieſus qð ipſi ne⸗
ſciebant et lacarum moꝛtuũ nũciat.Gaudiũ vero chꝛi
ſti ꝓpter apoſtolos id inſinuat:vt ipſi credãt eũ oĩno ſci
re abſentia vt pꝛeſentia et nihil penitus eſſe qð ſuã ſci⸗
entiam fugiat.Non enĩ chꝛiſtus ſua ſed diſcipuloꝝ vti

litate congaudet que de firma chꝛiſti credulirtate naſci⸗

tur:vt non aliter ſed ſicut eſt ita credatur. Si pꝛeſens
fuiſſet nil magni videret᷑ lacarũ ſciuiſſe defunctũ.Exce
dit poꝛro humanã ſcientiam ꝙ abſq; relatoꝛe abſens a⸗
gnouit. Non enim nunciũ de moꝛte ſicut de infirmita⸗
te ſuſceperat.et hoc adiecit vt credatis qm̃ non erã ibi
In pauoꝛem atq; cautelã hoc verbũ coꝛda diſcipuloꝛũ
vertere debuit ſi omniũ ſecretoꝛũ pꝛeſentiũ ⁊ abſentiũ
parem noticia habet:vt etiã terrerent᷑ aliquid mali age
re vel cogitare eius ſcientiã vitare credentes. Qð ma
le infelix iudas adueꝛtit qui in ſuis malefactis foꝛtaſſis
eius credebat teclinare ſcientiã. Sed omne coꝛ intelli
gebat ab illo et eum nihil latere poteſt. Et iam gaudiũ
Apter diſcipulos chꝛiſto erat ꝙ ex reuocatione illius a
moꝛtuis in fide amplius firmarent᷑:quẽ foꝛte ab e ſo⸗
roꝛibus pꝛoſeucatus deuenire non pmiſiſſet in moꝛteʒ
aut fieri quadriduanũ. Semp tñ pꝛo maioꝛi augmen
to fideliũ fuerunt geſta domim ſaluatoꝛis. Attamẽ cũ
ſec diniſſet et ſtatuiſſet omnino reſuſcitare defunctum.
calefecit coꝛda tepentiũ et tabeſcentiũ animos vigoꝛa⸗
uit:quod thomas oſtendit cum alios affarer Dicit er
go homas qui dicitur didimus ad dilcipulos. Eamꝰ⸗
et nos et moꝛiamur cum illo Ympoſſibile factum eſt
etineri a moꝛte eum qui cũ vita moꝛeret᷑ etenim chꝛi
ſtus eſt vita.Ecce bonus cõmilito qui ad pꝛobitatẽ ſo⸗
cios animat et velut ignitus carbo alios extinctos niti
tur facere rediuiuos.et a moꝛtis pauoꝛe iam ſact?extra

quintus

neus alios inuitat ad moꝛtẽ dignũ omnino ratus oẽs
milites ſi expedit moꝛtem ſubire cum duce:maxime il
lam modicã caterua poſt celeſtis ducis moꝛteʒ vita iu⸗
dicabat indigna. Pꝛopterea omnes hoꝛtatur ad moꝛtẽ
ſi iple moꝛi decreuerit:acſi diceret Quid nob vita poſt
ducem. Eſt ne pꝛecioſioꝛ vita omniũ noſtrũq́; ducis ⁊
domini ommiũ.Qui eum ſequi cunctamur ſi vult ad
bella pꝛocedere vbi non nos ante pꝛemittit.ſed ipſe pꝛi
mus vult habere congreſſum Cur ſibi adheſimus ſi ſe
qui retardamur. Cur ei fidem dedimus ſiterga verti⸗
mus ſine bello. Magna nobis aſriberer ignauia ſi ip⸗
ſo inbente nollemus pꝛecedere nondũ ſequi dñm pꝛe⸗
euntem. Necnon inexpiabile vedecus eſt omniũ mili⸗
tum etiam rege exiſtente in aula:ſi ad imperium eius
nollent aduerſus hoſtes arma mouere. Hon eſt ſubie⸗
ctoꝛum:ad quid eos velint exponere pꝛeſidentes.Etiã
ad thome eloquiũ ꝑtinebat H omma dimiſimus
Pter iſtum quem non pꝛopter terrena ſed ꝓpter cele⸗
ſtia imitamur:que non purũ hominẽ.ſed deũ et homi⸗
nem cõfit emur. Magna fidei et amoꝛis adheſio erat in
thoma:qui timoꝛi moꝛtis repudiũ dederat: animabat

q; ſocios huiuſcemodi timoꝛe abijcere Sicut legumuſ

in veteri teſtamento ſecũdo regum quinto· cum ethai

getheus regi dauid ſuadenti vt remaneret in ciuitate

nec ꝓſequeret᷑ eum ꝑſecutionẽ a ſilio ſuſtinentẽ noluit
acquieſcere:ſed hoc fertur dediſſe reſponſum.Vliuit do⸗
minus et viuit dñs meus rex:qm in quocunq;ʒ loco fu
eris domine mi rex ſiue in moxte ſiue in vita ibi erit ſer
uus tuus.Et ſi ad terꝛenũ dñm noſcit᷑ vſq; ad incluſi⸗
onem moꝛtis ſeruata ſidelitas.quid ad omniũ creato/
rem et dñm. In futurã martirũ cedem verbum iſtud
etiam ferebat᷑.qui altitudine fidei feruoꝛe caritatis in
moꝛtem ſua coꝛpoꝛa ꝓpter dñm tradiderunt et in dño

moꝛtui ſunt:qm̃ beati moꝛtui qui in dmino moꝛiunt

Et pꝛopter eum moꝛtui ſunt pꝛimo pꝛopꝛijs volunta⸗
tibus et his que mundus ſuis dilectoꝛibo offert. dein⸗
de in pꝛomptitudine ſpũs ad moꝛtẽ coꝛpa tradiderũt
illi quos tirannox infidelis terroꝛ inuenit.qᷓ; plures ve
ro velut abdicati mundo moꝛtui moꝛtẽ coꝛpoꝝ non ab
alijs illatam ſed ex diuina pꝛouidetia cum gaudio exꝑe
ctauerũt. Et nihil maius repertũ eſt ex virtute in actio
nibus hominũ qᷓ; moꝛi cum illo et in illo ⁊ pꝛopter illũ
qui pꝛo omnibo moꝛtuis in peccatis et in coꝛꝑe moꝛitu

ris moꝛtuus eſt et reſurrexit Omnis virtutũ feruoꝛ

exalauit cum dixit. Moꝛiamur cum illo. Sed cum oẽſ
moꝛtis debito teneant᷑ obnorij quid cheꝛiſto ex moꝛi cũ
ipſo tribuit᷑. In quo thomas credebat gratiſicari ꝑaim

plius coꝛã chriſto cur condiſcipulos inuitabat ad moꝛ⸗

tem ad quam impellunt᷑ omnes homĩes ex natura. Di
xerim ipia preuentio tpis quo quis moꝛtẽ poſſit deuita
re.ipſa moꝛiendi volũtas.ipſa indifferentia moꝛiendi
deſideriũ confoꝛmitatis ad caput:et ipſa chꝛiſtiſoꝛmi⸗
tas mereri homines gloꝛioſoſq; martires fecit. Et ſi il
lo intunc cum chriſto apoſtoli non ſunt moꝛtui nectẽ⸗
poꝛe paſſionis eius. in poſterũ vero moꝛtẽ cum chꝛiſto
et in chriſto promptiſſime ꝑſoluerunt.non decubãtes
in lectis.ſed tirannoꝝ terroꝛe in verberibo et ludibꝛijs
et in ſanguine conſecrati. Sed vt quid ſubintulit tho⸗
mas eamus et moꝛiamur cum illo.cũ ipſe chꝛiſtus nõ
de ſe moꝛituro ſed de lacaro ſuſcitaturo loqueref᷑. Ad ti
moꝛem diſcipuloꝛũ verba pꝛotulit:qui memoꝛes perſi
die iudeoꝛũ aduerſus Chenec etiaʒ ipſi affligi cum ipſo
metuebant Sed cum feruoꝛ fidei in coꝛdibuſ hominũ
inualeſcit nihilopendit᷑ vita.deridentur mine.vilipen⸗
dunt᷑ terroꝛes furoꝛ tirannoꝛũ et gemitus puerox ver
ba terrentia vt clamoꝛ eoꝝ:miniſtri ſcelerũ vt manus

— — —

—
—

—]——— — — —. — —

eg
e il
iu⸗
eto
tdoſt
s
ltad
kepei
ſiſe
erti⸗
fip⸗
ee
mlia
eins
nbie⸗
Etu
mus
cele⸗
mi⸗
tarin
Wbat
Genan
nechan
alutne
olit
luitd
co iu
eritſer
uſi/
egto/
t
in
dio
unt
nta⸗
vin
erut
1ab
e
Wd
ut
o.
ſo.
i
um
0
Di
lita
nci
mii
Vil
/
1
6
ti
ſ

6

1

„

2

7

De muaculis

infirmoꝝ. Nihil enm eſt er inductionibꝛ demonũ ⁊ in

uentionibo hominũ.ex genere ſupplicioꝛũ ꝙ feruoꝛẽ ſi⸗

dei poſſit repꝛimere cũ ferueſcit aut caritate extinguere
cum argeſeitl lenit itaq; ieſus et inuenit eim̃ quatu⸗

oꝛ dies in monumento habentẽ. Motu coꝛpis venit q̃
animo pꝛełns erat.pꝛeſens oĩno qui inuenturus erat
Inuenitqð ſciebat qð ipſe non pꝛodiderat.Nec nouũ
aut inſolitũ ſibi videbat᷑ hominis diſſoluta cõpago nec
ad viti reuocatio impoſſibilis quatriduani cadaueris.
Sed quatuoꝛ dieb voluit iacere humatũ vt diſſoluti

coepis vita receſſiſſe pꝛobarer.et ania reuocata in the⸗½

cam ſpectãtiũ aſtrueret fidẽ.pꝛeſtaret ſolamẽ.afflictus
diuina gloꝛia mõſtrarer in homĩe:et ꝑfidoꝛuʒ omnino
cõfunderet᷑ impꝛobitas cum ſic miriſice reuecaret᷑ q̃⸗
driduanus ad vitã. Peſſima quadra iſta cum peccatoꝛ
per dies quatuoꝛ iacet incluſus vt nihil deſit ad malo⸗
rum efficientiã.quouſq; peccatũ cũ conſummatũ fue⸗
rit generet moꝛte:illam videlicet que non coꝛpus ani⸗
ma ſed aĩam vita pꝛiuat.Et cum in octo cõminationi⸗
bus ⁊ impꝛoperijs ante factis quas diuerſis gentibus
facit dñs ꝑ amos ꝓpłetam ſuꝑ quattuoꝛ ſceleribo factu
rum cõuerſionẽ ſe denegat:vt ſciant hoĩes quanta ſol⸗
licitudine opoꝛteat cuſtodire ne quarti diei rota ſubiũ⸗
gatur ad culpã:vt pꝛimũ ſcelus ſit delectatio mali.ſe⸗
cundũ cõſenſus.tertium actio puerſa.quartũ impeni⸗
tentia. Sic et hi quatuoꝛ dies quos iſte habet in mo/
numento eadẽ ſerie calculent᷑vt velut in coꝛpoꝛe moꝛ/
tuo nulla eſt ſurgendi poteſtas niſi virtus ſuꝑna perfe
cerit.ſic nulla valitudo recedendi a vicijs his qui pctã
in longã ↄſuetudinẽ traduxerũt iacent ſub lapidea du⸗
ricia tumulati.ſed oĩa ſunt poſſibilia apud deuʒ Erat
aũt bethania iuxta hieruſale quaſi ſtadijs quindecim
Optima ſituatio huius caſtri quia ꝓpe hieruſalẽ. Gẽ⸗
per enim domus vere obediẽtie iuxta viſionẽ pacis affſi
ſtit. Nam ſi obediens non videt in anima ſua pacẽ:fru
ſtra obedientie ſubiacet in animo ꝑturbatus. Et ad pa
aſicam obedientiã poteſt fieri ſuſcitatio in aia moꝛtuo⸗
rum.Domus obedientie bethania hieruſalẽ pac viſio
interpꝛetat᷑.qui quindecim ſtadioꝝ ſpacio interiecto iũ
guntur:vt in decẽ pꝛeceptis in ſenſibus quinq; obediẽ
tia plena fiat. Aliter aũt obedientia et viſio pacis nõ cõ
tinuant᷑ ad inuicẽ niſi ꝑ huiuſcemodi numerũ ſtadioꝝ
Stadiũ quippe a ſtando dictum eſt quia exoꝛtũ a ma⸗
gno hercule habuit:qui centuʒ vigintiquinq; paſſibus
non anſvlitu abſq; reſpiratione currebat ſicq; ſtabat:
LOulti autẽ er iudeis venerant ad mariã et marthaʒ:
vt conſolarent᷑ eas de fratre ſuo Conſolatoꝛes onero
i ſunt qui niſi vrtotenus non poſſunt afferre iuuamẽ
et pꝛeterqᷓ; lingua non valent inferre leticiã:nec cauſ. 33
remouere triſticie.Niſi recõpenſatio fiat de ꝑditis:non
ad conſolationẽ adduci ſed ad patientiaʒ poteſt induci
pꝛiuatio amantis In antidotis dũtaxat ſolet cõſolatio

adhiberi.Ad ceſperate dimiſſa patientia opuſ eſt. Que
conſolatio his qui rem amatã irrecuperabiliter ꝑdide/

runt Quã conſolationẽ ſuꝑ moꝛtuos poſſunt pꝛeſtare
moꝛtales. Plangere ſimul poſſunt in augmentũ dolo

ris non ipſius remouere materiã. Ad omnẽ rerũ pꝛiua ,

eationẽ per antidota poteſt cõſolatio pꝛouenire. pᷣter
qᷓ; in moꝛte caroꝛũ et perditione mẽ bꝛoꝛũ. Non habet
hoc humana rpotẽtia vt vitalia poſſit aharo E vreni
ciamus in aliũ ſenſum que cõſolatio his duabo ſoꝛoꝛi⸗
bus ſcʒ anime et carni ſuꝑ affectũ moꝛtuum in peccatꝭ
ſup ſepultum interioꝛem hominẽ in terrenis ſuꝑ ſpm̃
noſirum conſuetudinarũ in delictis ſuꝑ coꝛ impenitẽs
theſauricans dei iram in die ire.Iid huiuſcemodi ſunuſ
nequeunt conſolari moꝛtales ſed ſolus qui a tumulis
Sre= — (9 b *

Baoluatoris

valet reuocare ſepultos.ſicut et ſcriptum eſi Conſola⸗
tiones tue ſcʒ dei non hominũ letiſicauerũt animã me
am. Et apoſtolus ait Benedictus deus et pater dñi no
ſtri ieſu chꝛiſti qui conſolat᷑ nos in omm tribulatõe no
ſtra. Et deploꝛans ꝓplxta hieruſale dicebat. Mon eſt qᷓ
conſoletur eam ex oibo caris eius Mon eſt vera conſola

tio moꝛtuis in peccatig ab huins ſeculi caris:miſi wruſ

conſolaroꝛ adueniat.ꝗειde martha oſolatoꝛes one
roſos et humane loquenteſ dimiſit cũ chꝛiſti nouit ad
uentum Marcha autẽ cum audiuit quia ieſus venit
occurrit. Maria vom ſedebat:quia nondũ nouerat ad
ueniſſe ieſum Ecenim illa citius pꝛecurriſſet. DOimit⸗
tit martha domũ.dimittit ſoꝛoꝛe.dimittit conſangui⸗
neos et amicos dimittit qin huane venerãt pꝛeſtare ſo
lamina et inconſulta venit cum ſupioꝛẽ potentia et vir
tute aduenire cognouit.Dimittunt᷑ lona cũ melio:a ꝓ
uenmiunt. Et ima pꝛo ſummis. terrena pꝛo celeſtibj. hu
mana ꝓ diuinis dimittere ratio ſic ſana docet. Nec ſũt

expetenda conſilia vbi euidentia melioꝛis apparet. Et

ſumma chꝛiſtus eſt cã et omnia fiant repudio cũ adue
nit. Et humana cõſolatio deſerat᷑ vt ſe ꝓmittit adeſſe
diuina.Beatus igit᷑ eſt qui chꝛiſto venienti feſtinus oc
currit:nec nouit tarda molimina in occurſum de ſupe⸗
ris pꝛoperanti. Et cum veniſſet dixit martha ad ieſuʒ
Domnne ſi fuiſſes hic:frater meus non finſſet moꝛtuꝰ
Infideliter et fideliter. infimiter et alte martha loque
bat᷑ cũ dicebat. Dñe ſi fuiſſes hic. Ybi fuerat ſʒ ipſa ne⸗
ſciebat. Scom hominẽ ꝓrumpedat in verbis non cõ⸗
ſiderans vbiq; pꝛeſentiã deitatis. Goꝛte doloꝛ hanc cõ⸗
ſiderationẽ ademerat.aut modica fides intellectũ con
ſuderat:vt nõ poſſet ieſus niſi pꝛeſens deſtruere moꝛtꝭ
imperiũ. Sed fideliter et alte pꝛotulit ꝙ moꝛs ipſo pᷣ/
ſente auſum non feciſſet in fratre. Recte ꝓnunciauit:
quia vbi vita preſens moꝛs ipſa defugit Competit hoc
verbuʒ oĩbus voluntarie labentibo in ꝑeccata:que mo⸗
tem in anima peiuſq; in coꝛpe operant᷑ Domine ſi fuiſ
ſes nobiſcum pꝛolapſi non fuiſſemus in moꝛtẽ. Pꝛoti
nus vbi chꝛiſtus animarũ vita non aderit peccatuʒ re⸗
gnet in coꝛpe.moꝛs peſſundet eius animã ex toto. Sʒ
non cauſemus chꝛiſtũ cũ ipſius non habemus pꝛeſen⸗
tiam:nobis aſſcribamuſ maliciã q; imuſte chꝛiſtum de
ſerentes iuſte ab ipſo deſerimur:qui nunqᷓ; deſerit niſi
deſerat᷑.Attamẽ ad foꝛtioꝛa fidei ſe martha conuertit:
cum adiecit Sed et nunc ſcio:quia quecunqᷓ; popoſce
ris a deo dabit tibi deus. Si puruʒ hominẽ credit ma

gne potentie magneq; ſanctitatiſ eum autumauit apo

eũ:ꝙ ſuoꝛũ pꝛecaminũ interuẽtu frater reuocet᷑ ab in
feris Oi vero deum et hominẽ credit in parte ſideſ ei
ebeſcit. ꝙ niſi poꝛrigat pꝛeces in alto ſuſcitare nõ poſſit:
cum nihil ſit quod nequit ꝑſcere deus homo. Et quã⸗
uis interdum coꝛam aſtantibus pꝛeces ad patrẽ poꝛre⸗
xerit vt homo non vt deus fecit hũilitate hominis non
neceſſitate potentie vt aſſeueret oꝛandi moꝛẽ non indi
gentiam paſſus:etenim eque potentie vt pater eſt filiꝰ
nec ab illa minoꝛatus in aliquo facuus bomo Sed hu
ic fidei ieſus ad vota reſpondet et deſiderio deploꝛãtis
dicens! Heſurget frater tuus Mon fuit ꝓphetia ſed p
miſſio.vt lagarus ſua poteſtate reſurgeret ſed quia eũ
paulo poſt reſurꝛecturus erat.DHulce verbum anie cũ
promittitur reſuſcitandus affectuſ. Sed martha non
in preſens:ſed ſuam fidem traicit in futurum cũ dicit:
Gciao qꝛ reſurget in reſurrectione in nouiſſimo die
Amoꝛ feſtinus poſſidendi cueſitüſtardi reputat quo⸗
uſq; poſſideat.nec credit factum fieri niſi completum
aſpiciat et cauſat intercapedine tẽpoꝛũ pꝛomit tentem
niſi confeſtim votum conceſſerit.At ieſus non auertẽ

2

Tiber

a ſide vltime reſurrectionis agnoſci cupidus qualis eſ⸗
ſet geo quo facturus ilico erat:ad plenitudineʒ fidei ſe
totũ pꝛerogãſ:interrogãdo puocat marthã Ego ſum
reſurrectio et vita Qui credit in me:etiam ſi moꝛtuuſ

fuerit viuet. Et omnis qui viuit credit in me nõ mo

rietur ineternũ.Credis hoc Reſurrectio eſt chꝛiſtꝰ ꝓ
moꝛtuis.vita pꝛo viuis:vt ad duplã reſurrectionẽ no
ſtram pꝛo duplici moꝛte que regnat in nobis ipſyꝰ ſum⸗
pla reſurrectio referat᷑. Similiter ſit in virtutibo et be⸗
atitudinibo ipſe vita:dũtaxat incredulitate credentibo.
AQuaobꝛem interrogat᷑ martha ſi credit:nam non cre⸗

—

dentibo nõ eſt cõferenda beata reſurrectio neq; vita.qᷓ;

ᷓ;ᷓ; etiam ad penam amplioꝛẽ ſint etiã impij reſurrectu

ri. Et bene chꝛiſt? nouerat ſi hoc martha credebat. Sʒ

ſi coꝛde credit᷑ ad iuſticiã oꝛe tñ fit conſeſſio ad ſalutem

VYpſe quidem ſidẽ infundit.alias aũt nemo credit: ver
bum cuius in auribb martſæ ſonans iuſticiã ſidei tranſ
fundebat in aĩa. Sic quoq; verba credendox ꝑ docto⸗
res ſonant in auribo audientiũ:ſed ſolũ deus credulita

tem immittit in coꝛdibo.zoinde mart ha ſic puocata
reſpondet Ego credidi quia tu es chꝛiſtuſ filius dei vi
ui qui in hunc mundũ veniſti Omne fidei miſteriuʒ
martha cõplexa eſt cũ in vna ꝑſona deũ et hominẽ cõ⸗
fitetur:et filiũ non patrẽ non ſpũmſanctũ aſterit incar
