eſt et ſui muneris quod largitur.nõ humani ſeu noſtri

2A. 2. . — AI-

C.
. — e⸗ 4 a⸗ „ 4.—
FE Y f. j111 † (vαn r.
dnr r „

ptio deũ lateſcere

ſextus

meriti quod accepimus. Quamobꝛẽ iuſiaʒ apologiam
facit ·¶ Qu rñdens vm eox dinit.Almice non facio tibi
iniuriam. Mõne ex denario diurno conueniſti mecum.
Tolle qð tuũ eſt et vade. Uolo aũt et huic nouiſſimo
Dare ſicut et tibi.Aut non licet mihi qð volo facere.An
oculus tuus neq; eſt qꝛ ego bonus ſum. MNemo nemi⸗
ni alligatus ex debito.ſi nõ largitur facit iniuriam: bñſi
cus tñ vtiq; dicendus eſt:ſi ſua gratis impendit. Et ſi
quis ex pacto donatoꝛẽ ſe fecit.ꝑfecto federe nõ obpꝛo⸗
bꝛiat ſi amplioꝛa nõ erogat. Neq; male uiis infert:
ſi aliquid in merito alicui elargitur? Nũs nobiſcũ nul
lo pacto conſtringitur:nullum chyrographũ donatõis
ex debito ꝓducere poſſumus cum ipo in iudicio:hoc dũ
taxat excepto ꝙ dignatus eſt ꝓmiſſionibo ſuis.vere fi⸗
delibus et amatoꝛibus ſuis debitoꝛ fieriſA enĩ ad⸗
uerſus eum cauſari poſſumus:cum ipe ſui ſit iuris cũ
lwnoꝛum noſtrox ipe non egeat. vt exhibitõem ipe re⸗
tribuat.Aut quis dedit illi et retribuetur eiAũo ſe ꝓ⸗
tendit hũana pꝛeſumptio.vt de dño queruletur ſi non
accipit qð affectat:ſi en vult infert.ſi denegat cui placʒ
Vnde damnata iudicia:quare illi et non mihi. Quare
in afficientibo ſenſum mihi et nõili. Quare plus mi/
hi q; illi. Quare quod illi nõ mihi. Quare mihi qð nõ
illi? Et huiuſcemodi querelis hũana non ceſſat pſum⸗
S terrenus rex pᷣt vnum malefa
ctoꝛem de lege iuſta exicio tradere:aliũq; in malefacto
conſimilẽ de miſcdia liberare. Que ergo iniuria facta
eſt. qui eſt de iuſticia interemptus:ſi alter de miſcoia ſit
liberatus. Mõne legitimus terrenaꝝ rerum dñs pᷣt ſua
iure retinere neminiq; tradere.atq; de ſua largitate cui

placuerit elargiri. Que ergo iniuria ei:cui habens non

dedit quod voluit.ſi cui alteri qð voluit dedit. Liber in
ſuis bonis nemini derogat:ſi quomodo vult et cui vult
denegat vel impendit. Quãtomagis creatoꝛ oĩm deus
a quo quicquid habemus accepimus.nõ merito noſtri
opis ſed ſui largitate donantis:a quo creando pꝛoceſſit

donatarius et donatũ recipiens et receptũRꝛõm̃dẽ ꝙ;
huiuſcemodi querele ab oculo neq;.id eſt ab aĩo ⁊ intel⸗
lectu et affectu ꝑuerſo.ſiquidẽ ex iudicio maculato ⁊ ex
inuidia danmmnata ꝓcedunt:patet ex his que inferũtur.
Amice nõ facio tibi miuriã.Amice ſcʒ ex debito ad ami⸗
citiam obligatusſquanq; ex verbis nõ eſſet cenſendus
amicus:nõ facio tibi imuriam.denariũ ex federe tribu⸗/

ens:qꝛ tu mecũ ex denario conueniſti.ꝓ vita ſcʒ eterna
in vinẽain iuſticie lawꝛaturum te ſpondens Pꝛoinde
tolle quod tuũ eſt.ex tuis lalvꝛibo partũ:et vlade. Quo⸗

In pꝑditõnem.Quia ome quod nim eſt.de iure dãna
tioms eſt. cum nihil ex nobis pꝛeterqᷓ; id qd damnatõʒ
hatet annexam/Oi Vro ad retributionẽ ſententia iſta
refertur· modicũ ſtequod meremur. Oroindea deo ab
ibimus potiusqᷓ; ſibi inheream eB fſſẽrioſam iuſtã
ſanctam irrepꝛehenſibilẽ ſuiipius quctoꝛitatẽ allegans
Volo huic nouiſſimo dare ſicut et tibi. Volo. u⸗
ius volũtas ſi larga nõ ꝓdiga: ſi libera non iuſta. An nõ
licet mihi facere qð oraul omnibo creatoꝛ nemini de
bitoꝛ ſum. Cuius voluntas ſup om̃es.ſuꝑ quam nulla
qui nullius agoꝛ imꝑio. mihi quoq; omnia ſunt ſub/
iecta. cuius voluntas ſi occulta ſemꝑ tñ iuſtiſſima. a
quo cuncta.qui a nullo:qui omiia pᷣt.pꝛeter quẽ nullus
pt.qui omnia diſcernere habet.ſub nullo pꝛotinus de⸗

certari:a quo nihil iniuſtũ.ſine quo cũcta in ꝑperaʒ va⸗

dunt:qui nullis legibo alligatur.qui ommia ſuis legib⸗
ligat:quas qui pꝛeterijt ſemetipᷣm amiſit. NRꝛoinde nil
a me pꝛoceſſit iniuſte. Sed oculus tuus neq; eſt.quia
ego bonus ſum.tibi dans ſtipulatõem ſcom iuſticiam.
et huic adijciens ꝑ miſcpiaʒ. Poꝛro neq; eſt oculus ſcʒ

SS —= — —

De parabolii

intellectus:arguens eum qui male aut nequiter agere
nihil pt. Quia bonus ex natura:nihil ſibi pꝛeualere pᷣt
malide notam habens. Nam deus ſidelis eſt abſq; vlla
iniquitate:cui peccant in ſoꝛdibo ſed nõ filij ſui. Et iob
quidem.xxiij. Ipſe enĩ ſolus eſt et nemo pᷣt auertere co

Bglugtoꝛis

moꝛes ſancto euangelio coaptauerũt.que ſua ſunt que

rentes nõ que ieſu chꝛiſn:nõ renouantes ſe in ſpu ince

rioꝛi.aut plene hoĩem veterẽ expoliantes.et induentes

nouũ qui ſcom deũ creatus eſt in iuſticia et writate et

ſanctitate:nec carnẽ ſuam cum vicijs et cõcupiſcentijs

gitatõnem eius:et aĩa eius quodcũq; voluerit hoc facit cruciſixerũt.fructus dignos penitẽtie facientes. aptos
Miec acceptoꝛ pſonarum eſt deus.vt ex hoc ſua lona di⸗ catõi deifere/ Ideo pauci electi. Qu pauci: audi in
9 ſtribuat: ſicut eti petrus ait actuum. x. In weritate cõ⸗ ſigura ꝓphetas dicentes. Attenusbitur gloꝛia iacob. et
eri:qm non eſt acceptoꝛ ꝑpſonaꝝ deus. Et ad galathas pinguedo carnis eius emarceſcet. Et erit ſicut congre⸗
tul h. Deus pſonam hoĩs non accipit· Et ad romanos. ij. gans in meſſe qð reſtiterit:et bꝛachiũ eius ſpicas leget
Non eſt acceptio pſonaxꝝ apud deum. Ac p boc ſi pꝛo qꝛ Et erit quaſi querens ſpicas in valle raphaymꝛet relin
di plonarum acceptio apud deum nõ eſt. cur in eum mur quetur in eo ſicut racemus et ſicut excuſſio olee duax
, mmuratio audet hũana.vt eum dicat alicui feciſſe imuri aut triũ oliuarũ in ſummitate rami. ſiue quattuoꝛ aut
9 am:cum nennni quod iuſiũ eſt deneget: et pluri p mi quinq; in cccumimibo eius/Etalibi. Quõ ſi pauce oli⸗
i ſericoꝛdiam ſupꝛa debitũ largiatur. Sed oculus ĩm ue que remanſerũt excutiarur ex olea,. et racemi cum fu
neq; eſt. quia ipe ſolus eſt bnus.vtiq; ꝑ naturaʒ aqua ertt finita vindemia: bi leuabũt vocẽ ſuam atq; lauda⸗
variari ſic impoſſibile ſactũ eſt. ſicut nò eſſe qð eſt/Ele bunt/Et alius ꝓpheta in chꝛiſti pſona et pꝛedicatoꝝ ei
on runtamen aſſertiua ſententia claudit oꝛa cunctoꝝ· adij exclamat.Ele mihi qꝛ factus ſum ſicut qui colligit in
63 ciens in retributõe oꝛdinẽ pꝛepoſteratũ.. Sic erũt no autumno racemos videmie. Na he ſimilitudines ſpũ
nre uiſſimi pꝛimi:et pꝛimi nouiſſimi. Ac ſi dicat. Er iſta letico edite ſunt.et ꝓ veritate factoꝝ que wlo iſfraeli⸗ .
HM pꝛepoſteratõne quam palvlice intellexiſtis capiteꝙ ſic tico et hieruſalẽ incompabiliter acciderũt: hoc pꝛeſagiẽ
n erit in retributõne illa quam expectat chꝛiſtians credu⸗ tes atq; figurates.ꝙ ſicut ex oleis et de oliuatis ſtudio
litas:ſiue ad pꝛepoſteratõem duoꝝ pploꝝ:ſiue ad oꝛdi⸗ poſſidentis pauce remanẽt que excuti poſſint.et ex vin
1 nem in beatitudine ꝑmanẽdi referatur. Sed ſi ſequẽ⸗ demijs factis pauci ſunt racemi qui remanent: ſic erit
e tem ſententiam cum iſta in ſenſu cõnectimus. intelle⸗ aucitas ſaluandoꝝx reſpectu eoꝝ qui ſuppliciũ iuſtine⸗
nan ctus alius vtiq; timendus carpitur.ſq; ꝙ multi ſuntx bunt teni EAios terret littera iſta dum legitur:ſʒ
kat cati pauci vro electi. Vt iſtarum ſententiaꝝ fiat iſta cõ plures et ꝑamplius terrere deberet · qm iudiciuʒ dei eſt
ui nexio Si multi ſut vocati: pauci vro electi. Quia mul ſõm vritatẽ. cuius irrefragabilis eſt ſententia:qui di⸗
eſu ti ſunt pꝛimi vocatõne.accedentes in id qð vocati ſunt cit ꝙ multi ſũt vocati pauci vero electi.quoꝝ numerus
taun ſed neſcio quo dei occulto indicio.fiũt nouiſſimi in ope ſolu ſibi eſt cognitus:vt etià inter moꝛtales nemo poſꝰ
non ratione:necnõ ⁊ quod flendũ eſt:retrocedunt ab eoqð ſit dicere. ad electionẽ ꝑtineo.et alius ad repꝛobatöem
en acceperũt ſancto mandato in ꝑditos moꝛes. Et qui vi⸗ deditus eſt. Sed ſepe agitur vt qui apud vulgare ſalli⸗
ut debantur nouiſſimi et indigm et peccatoꝛes: fiunt pꝛit bile iudiciũ habetur electus:in cõſpectu dei factus ſit re
eus mi pꝛecepta diuina impᷣuaricate ſeruantes. Pꝛoinde pꝛobus.HNecnõ et electus ſit apud deũ:quẽ opinio hu⸗
dſri apte adiũgitur:l quia multi ſunt vocati.pauci vero ele⸗ mana cõdemnat. Electio ⁊ repꝛobatio nõ humano ſed
eſtit cti. Hoc etiã ipᷣe ſaluatoꝛ infra declarat dicens.Xlmen diuino ſunt libꝛande iudicio:qꝛ inter iudicia diuina et U
c dico vobis publicani et meretrices pᷣcedent vos in re hũana cõpoſitio nulla cadit/Aeruũſamẽ eſẽcni i qſI Ee, . D Are er
inel gnum dei/Hoc etiam magis expientia et ſide claret:qᷓ; dam imagines cum celeſtibꝰ habent:et via regia gradi i
toten eloquentis diſſerendi.Attamen in compoſitõe ꝓficien/⸗ untur.nõ eroꝛbitantes in alterã ꝑtium: et conditiona⸗
i. tium eque lucet:ꝙ fiunt nouiſſimi pꝛimiet primi no⸗ tam pꝛedeſtinatõnem adiuuãt oꝛdinatis atq; a oſitis
uiſſimi.Nam noiuſſime tanq; aboꝛtiuo chꝛiſtꝰ apparu⸗ argumentis.Non eni pꝛedeſtinatio aut electio ſimpli/ Nr ρSa.-
u⸗ it paulo. vt ipᷣe teſtatur: ſed ipe plus omibo latꝛaint Et citer a deo facte ſunt. vt nullo additamẽeto electio et pᷣ⸗ K7C
b ” ante ipᷣm in vocatõe chꝛiſti fuerunt ſeptuggintaduo di deſtinatio tendant in gloꝛiã:ſed auxilia plurima ſunt/p
n ſcipuli:quos ipᷣe merito et oꝑatione pꝛeceſſit. Et cũ ſte eis/ſcʒ Fira opſeruatio mandatov.ſicut et ſaluatoꝛ nit.
ſie— V phanus eſſet inter grandines lapidum:paulus tũc ſau Si vis ad vitã ingredi:ſerua mandata/Et repurgatio
Qo lus lapidantiũ vſtimenta ſe eruabat. in eum plus cete⸗ nes interioꝛes poſt lapſus. Sic enĩ ſcribtũ eſt. Laua a
din ris ſeuiens. Et ꝑſequens eccleſiam ei. diuine vocatus malicia coꝛ tuũ hieruſalẽ. vt ſalua ſias/Et opatõẽs p/
nti ſtephano quẽ pſecutus fuerat.anania quẽ a cheiſto ro⸗ tinentes ad vitã.Sic quidẽ ipe pꝛemonuit. Opamini
Giſt cante in magiſtruʒ ſuarum actönum acceꝑat ſic ſactus non cibũ qui perit.ſed qui ꝑmanet in vitam eternã.Et
ab ſupioꝛ.vt pe pꝛimus in dignitateſilli loca poſterioꝛs te de habundãtia iuſticie ſuꝑ iudeos dictũ eſt. Niſi abun⸗
ſ nerent/Et nouiſſimus latro chꝛiſti vocatõe anteqᷓ; ex⸗ dauerit iuſticia vtᷣa plus q ſcribaꝑ et phariſeoꝝ nõ in⸗
Igo piraret:p:iuſq; petrus aut alij diſcipuli eterne vite pꝛe⸗ troibitis in egnacelor/ERen Dür factio diuine vo/
/ mium ſumpſit. Sed nec in compoſitõne ꝓficientiKu et luũtatis:Nam ſcriptũ eſt. Qui faut voluntate płis mei
In65 meritoꝝ ſic nouiſſimoxꝝ intelligatur po ſitio.ſicut in oꝛ⸗ qui in celis eſt. hic intrabit in regnũ celoꝝEt coꝛdia⸗
id dine ſituandi.vt qui nouiſſimus ille vltimus. ſed ſicut lis remiſſio ad ledẽtee. Oimittite inquit et dimittetur
ola pꝛius et poſterius.ante et poſt.magis et minus.pꝛeha wbſetnar huũilitas. Cõminatus eſt ſaluatoꝛ. Niſi
ſube bens et minus hñs.pꝛehonoꝛatus ⁊ honoꝛatus.Eteniĩ cõuerſi fueritis et efficiamini ſicnt ꝑpuulus iſte. non in
ua multi peimi ratõne poſterantiũ:qui et ipſi poſt ſtant ra trabitis in regnü celop/Et ſcramen top ablun —
llos tione pꝛimox. Apte quideʒ dixerim contẽplari ſub hac ecoꝛatões virtutũ/Et neminẽ chꝛiſto in amoꝛe pferre
imagine ꝓceſſionẽ beatoꝛum ꝓcedenteʒ coꝛonatim.vbi —ſ nomibo aũt ꝑſeuerantig. qꝛ nõ qui inceperit ſed qui
N pꝛimi ſiut nouſſimi. et nouiſſimi primi/Aleruntamẽ pſeuerauerit ſaluus erit. Et hec ſimilia ſunt ad electõ
1 nimis terret iſta ſententia:qð multi ſunt wcati pauci nis ſeu pꝛedeſtinatõnis teſtimomũ et iuuamẽ appoſita —
wro electi.Sed nec in vocatoꝛe culpa iaculetur.ſed in et netaſe in nemo pꝛeſumat deũ de wocatõe aut 3. P= T Dn, )
. eos qui rennuũt iuxta ſalomonis verbũ. Vocaui et rẽ⸗ ũe electõc cauſari.aut ſibi de predeſtinatõe inferre.Nã Ar n A--
ninſtisMecnõ et illos qui ad fidem venerunt.ſed non nõ ſue pdeſtinationis eſt ꝙ ſaluamaur.ſi illam adiuueri
6 ambulauerũt digne ad vocatõnem celeſiem. neq; ſuos mus appoſitis. et nõ ſue pꝛeſcientie eſt ꝙ damnamur:

—
₰„4

2. Tr 1r-PAi 1K. 7
.

„*

5sls

Liber

ſed noſtris demeritis pꝛijs.

De patola duoꝝ filioꝛum miſſoꝛum in vineã. ſcõm

Batitvxum. 21 KLapitulum. XXII.

Vloniã antelata pabula eſt de vines in deſi⸗
q gnationẽ opatõms in iuſticia faciende. aliag
palwias de vinea ſine interpoſitõe iungem
Et pꝛimo illam qua ſaluatoꝛ conatus eſt iu
deoꝛum ꝓpłm oſtendere negligentẽ.et pꝛeferendũ eſſe
in bona oꝑatione gentilem. Conatu oꝛdinato ſaluatoꝛ

id agebat:vt hoĩ es redirent introꝛſuʒ ad cognoſcendũ

ſemetipos:et diſcernerent differentia inter actiuos et
inertes.et qui diuina iuſſa ꝑficiunt.quiv deſpiciũt:vt
in ſua retributõne cõmendetur diuina iuſticia:non ſibi
hoim placito derogetur. Et interrogatiue loquẽs ad cõ
fuſionem male ſentientiũ ait.. Quid aũt vobis vide⸗
tur. Homo quidaʒ habebat duos filios: et accedens ad
pꝛimũ ait. Gili vade hodie opare in vineaʒ meam. JYlle
aũt reſpondens ait NMolo. Poſtea aũt penitetia motus
abijt. Accedens aũt ad alteruʒ dixit ſfimiliter. At ille re⸗

ſpondens ait. Eo dñe. Et nõ iuit. Quis ex duobʒ fecit

woluntatẽ patris.Dicũt ei.Primus.Dicit illis ieſus.
Amen dico vobis:qꝛ publicani et meretrices pꝛecedẽt
vos in regnũ dei. Ab exoꝛdio creatõnis rationalis cre⸗
ature duos filios ſcʒ duos ꝓplos creatoꝛ oĩm habuit.
ſcʒet obedientẽ et contumace. Et etia in ulis intelligẽ⸗
tijs ſepatis reperta eſt iſta diſtinctio.vt in vno reppere⸗
rit adixſionẽ:in altero auerſionis inuenerit pꝛauitatẽ.
Et in hominibo pꝛimis totũ ſi populus dici poſſet infe⸗
ctum inuenit. Etenim ambo ꝓthoplaſti pᷣuaricati ſunt.
Segd cum ſuccederet ꝓpagatio filoꝝ. virtutibo altrinſe⸗
cus ſunt diuiſi.vt vnus iuſtus alter repꝛobus hahere⸗
tur. Et hoc ſiquide m ꝙ cultus iuſticie in vinea diſpari⸗
ter ſit reꝑtus.et ab ipis vſq; ad chꝛiſtũ et a chꝛiſto vſq;
ad finẽ ſeculi.certis diſtinctõnib ſacramentoꝝ atq; mo
rum ſit pꝛocurſus hinuſtemodi pplox. Sed gentilis a
tꝑe noe velut vnus duoꝑ filioꝛum requiſitus eſt in vi⸗
neam accedere iuſticie ad excolendam recte latrie atq;
virtutis vitem.quanq; vera dici nõ poſſit diſtinctio po
puloꝛum vſq; ad vltricẽ diuiſionem linguax: Erat enĩ
vſq; ad ſuꝑbiam illam edificande turris:ſuperbe moliẽ
tis in celum:lingua vna et ꝓplus vnus. Et vſq;ʒ ad ſi⸗
gnum circũciſionis datũ magno patriarche abꝛalx.que
nõ fuit multatio ſed electio.nõ aꝑta cognoſcitur varie

tas pplox. Sed qui populus iudaicus dicitur ꝑ ipam

circumeiſionẽ in abꝛaham requiſitus eſt. vt iret in vi⸗
neam vre iuſticie inculpate obſeruaturus pꝛecepta do
minica.et ſpopondit:et in moiſe ⁊ ſpopondit.et in ꝓphe
tis et ſpopondit. Sed nõ iuit in illam iuſticie vineam:
que ex ꝓmiſſione eſt ⁊ ex fide.credens ꝑ circumciſionis
et legis iuſticiam ſaluũ fieri.quam nunq; impleuit.vt
in actõnibo aplłoꝝ petrum diriſſe iudeis lucas theophi⸗
lo cõteſtatur.Et paulus ad philippenſes.nõ querit iu/⸗
ſticiam legis ſed ſidei. Quam vitem in vinea dñi ſaba
oth nunq; excoluit populus iudeox: neq; qð pꝛomiſit
executõni mandauit. Sed tandẽ ductus enickei⸗ po⸗
pulus nationũ requiſitus ab aplis ceteriſq; ſubſequis

euangelicantiho regnũ dei.ꝑ fidem venit ad chꝛiſium.

et iuit in vineam ſcʒ in iuſticiam fidei.captiuans intel⸗
lectum in obſequiũ eius.chꝛiſto factus obediens ſub de
creto paterno:qui ad huiuſcemodi opandimm iin vineã
duos populos velut duos filios mittebat.vt ſibi crede
retur:et per eum in eumet ad eum referẽtur actõnes
cuncte moetaliũ. Et iudicantibo phariſeis ꝙ primus ft
lius qᷓ;uis pꝛimo cõtumax.deinde ductus penitẽtia pa⸗
ternam ꝑfecerat woluntatẽ:nõ ille qui ꝓmiſit viſſimu⸗

lans:quaſi ſemetipos ignote ſed docte condemnantibi

ſ extus

ilico dominus intulit. Amen dico vobis: quia publica

4

ni et meretrices pꝛecedent vos in regnũ dei. lenit enĩ

iohannes ad vos in via iuſticie et nò crediſtis: publica⸗
ni aut ⁊ meretrices crediderũt ei Vos aũt vidẽtes nec

penitentiã habuiſtis poſtea vt crederetis ei. Ex his lu
ce clarius repꝛobatio iudaici populi et gentilis electio

pateſiunt. Yllius ꝑincredulitatẽ et inobedientiã fidei

iſtius dumtaxat ꝑ fidei iuſticiã emundati. Et ad exag⸗
gerationem culpe addidit ꝙ a publicanis et meretrici⸗
bus creditũ ſit iohanni.qui pꝛeter viam iuſticie quam
pꝛedicauit et tenuit nulla ſigna ⁊ miracula fecit.et non
credebatur ſibi.qui tam magnis oꝑibus atq; ſignis ſu
am validabat doctrinã. Et quod amplius ad cumuluʒ
maloꝝ acceſſit:cum publicanos et meretrices haberẽt
pꝛeuios in credulitate.necipᷣi poſtea ſũt ſecuti. Et nũc
iudei nõ credentes.rõnabilius et deterius condemnã⸗
turicum pꝛeeuntes vident ꝓplłos nationũ. ſicq; ſanctã
eccleſiam rolvꝛatã.ſic late alteq; diff uſamii. ſ
cia ꝑdurantes/Oad moꝛes pabolã iſtam traiſcimus
opoꝛtet omnes credere peccatoꝛes egere miſericoꝛdia
dei · Sed penitẽtia et impenitentia diſpares faciunt:cũ
vnus maloꝝ ſuoꝛum penitentia ductus re ſipiſcit a ma
lis et ad viã veritatis reuertitur:alter vero coꝛ impeni⸗
tens ſibi cõtinue theſauriſat:vt iram diuini iudicij non
poſſit euadereMecno ad potioꝛẽ credamus in conſpe⸗
ctu altiſſimi hoĩem diffuſum in malis omibo peccatoꝛẽ:
reuerſum tñ ad iuſticiã fidei:q; quenqᷓ; immaculate vi⸗
uentem.fidei iuſticiam non habentẽ. vt poſtqᷓ; mundo
chꝛiſtus inclaruit.nullius iuſticia etiã oꝛiginalis vtiq;
cuſtodita.et ꝑ omnia lex obſeruata moiſaica ab eterna

damnatõne nõ liberet.niſi ei vere infulſerit iuſticia ſi⸗

deiet miſericoꝛdia ſaluatoꝛis. Componere quidem fas
eſt ſcõm iſtam pabulam etiã inter ſe om̃es qui chꝛiſtia⸗
ne fidei regulam ſuſceperunt:ſecunduʒ pꝛohibitionem
vicioꝛum aut affirmatõnem virtutum. Etenim vicia
ꝓhibitionem:affirmatõnem pꝛotinus ipᷣe virtutes ha
bent. Ecce pater habet duos ſilios: quoꝛum vni dicit.
Ne facias tale crimen. Reſpondit filius. Non faciam:
tuam volens adimplere pꝛohibitionem. Sed egreſſus
afacie eius ſtatim faat. Hoc idem ⁊ alteri ꝓhibet.ui
reſpondit.Non obediam:ſed omnino faciam:et perfecit
maculationem. Sed penitentia ductus wocatus dete⸗

ſtatur quod fecerat:pꝛo miſericoꝛdis ilico adijt patrem

confitetur culpam:pꝛecatur et veniam:alter vero in
obſtinio perſeuerat. Quis hoꝛum paterne voluntati
magis conſentaneus factus eſt. Monne poſterioꝛ.Ad
affirmationem vero ſuadet et pꝛecipit pater. Gili hoc
in virtutibus eſt ggendum. Preſto ſum ait. Egreſſus
diſſimulat. Hoc idem et alteri. Reſpondit:nequaq; fa⸗
ciam. Et perſiſtens ſic aliquãd iu iuxta negatõnem quã
fecerat:tandem penitentia ductus.male ſe reſpondiſſe
cognoſcens agit pꝛout ſibi fuerat imperatum. Quis in
hac iuſſioue ſeu affirmatione obedientioꝛ patri fuit.
Monne qui ad exercitium virtuoſe aſſertionis acceſſit
etiam poſt neglectum. Sic quidem ſimilitudine para⸗
wle mutuata pꝛeter id quod allegoꝛiam habet diſſeri⸗
tur et aſſeritur inter eos.qui per rudimenta vere fidei
pꝛoficere decreuerunt:que in moꝛibus a quibuſdam ex
toto deſpicitur.a quibuſdam vero interdum deſpicitur
et aliquando tenetur a multis:licet a paucis omnino
moꝛes irrepꝛehen ſibiles cuſtodita eſt.

— V

4
e
S
no
e
gl
riei
an
non
gſn
laz
eret
nüc⸗
maͤt
ncti

mus
edi
tci
ume
zen/
ffnon
onſen
oi⸗
gteyi
hunco
ptig
tlenn
jciaſ
mn hs
lſtias
nem
vicig
deshe
dtt.
ſuciam
greſts
et A
Cerfeet
9 diel
unn
rroſin
untati
. A
li hoe
veſſus
achfu⸗
maui
onciſe
uisn
ri futt.
eleſſt
epani
hr,
re ſaei
lamen
pictut
ninog

De parabolis

De parabola plantate locateq; vinee malis agrico/
lis in deſignatione fenebaften iudeoꝛũ ceteroꝛũq; re
pꝛoboꝛũ ſcom qiheũ Arcũ ⁊ Qucã api. XXIII
xparalbolis welut ex incõtradicibilibo ſentetijs
e ſluatoꝛ oſtendebat ꝑſfidiã iudeoꝛũ et cogebat
eos ex ſubiectis exemplis veram ꝓferre ſentẽ⸗
tiam eis aduerſam.ex qua iudicabant ſemetipſos reos
ignari ꝙ contra ſeipſos:ſed in iudicio iuſto appꝛime do/⸗
cti erant. Et cum contra ſeipſos in ſupioꝛi parabvla iu
dicium pꝛotuliſſent:aliam palulam ſubiecit ex qua ſei⸗
pſos amplius reſpondedo ſententiã damnauerũt. Et
magno ſed hoꝛrendo documento ꝑſtruimur: ꝙ nemi⸗
nem deus damnabit niſi quẽ ꝓpꝛia conſcientia incuſa⸗
bit · Qim ſic ſunt iuſta diuina iudicia vt vnuſquiſq; de
ſe ꝓnunciet iuſtam ꝑpeti vltionẽ. cum plene cognoue⸗
rit a ſeipſo derelictam iuſticiã:et imquitati aiam et mẽ
bꝛa coꝛpoꝛis tradidiſſe. Sgubinducta paralvla ſatꝭ oſtẽ
dit q; damnet᷑ merito qui deliquit Homo erat pater
familias qui plantauit vineam:et ſepẽ circũdedit eam
et fodit in ea toꝛcular ſiue lacumet edificauit turrim ĩ
medio eius.et locauit eam agricolis:et pegre ꝓfectus
eſt multis ttibus OBaterfamilias qui et omniũ plan
tauit vineã ſynagogam quam tranſtulit ex egipto:etiã
pꝛimo omniũ oꝛiginalẽ iuſticiam quã locauit agricolis
oꝛiginalis mundi qui deſtruxerant illam.quia cũcta co
gitatio hominũ pꝛona erat ad malũ:et omnis caro coꝛ⸗
ruperat viam maanſe noe ꝓoſt diluuiũ plantauit vi⸗
neam.de cuius vinò inebꝛiatus eſt et in ſuo tabernacu
lo nudatus:vt a tertio derideret᷑ filio. Que figura p ve
ritate oꝛdinabatur ad chꝛiſtuʒ qui nouellã eccleſie plã⸗
tationem fecit in altiſſimis ſuoꝛũ miſierioꝝ mõtibus:
cuius amoꝛe crucifixus et nudatus eſt et deriſus a gen
tibus et a ꝑpfidia iudeoꝝ. Plantauit vineã nouã vt ait
apoſtolus. Iniciauit vobis vineaʒ nouã.Et vinea a vi
et neos dicitur:quia vi renouatur. linea quidem no
ua eſt quam nobis ſaluatoꝛ oſtendit:vt renouati a vi⸗
tijs et in virtutibo innouati eterno regno nouiter pꝛo⸗
miſſo pꝛeparemur. Nam iuxta ꝓphetiam dauticã ipſaʒ
tranſtulit de egiptiaca ſeruitute ſcilicet de tenebꝛoſita⸗
te peccati:ſub qua male ſubacti ꝑ immundicias ſeruie⸗
bamus peincipi tenebꝛarũ. Sed nec in hominibo plan
tari poteſt vinea dñi ſabaoth:niſi relinquamus illum
teterrimũ incolatum.Abijcienda ſunt oꝑa tenebꝛaruʒ
vt vinea plantata ſimus a dño. Et gentes eijciantur.
opera ipſa gentilium que tm̃ ſunt ex coꝛrupta natura:

put ipſi nati ſunt nullis legibo alligati. nullo moder
mine moꝛũ inſtructi.nulla nrinſamaniſcEe nea —

dñi ſabaoth domus iſrael eſt:non adhuc iacdbſfraudu/⸗/
lenter ſurripientis fraternã benedictionẽ. Et q;q; mi⸗
ſterium ibi magnũ pꝛeſignatũ extiterit:mos tñ repꝛe⸗
henſibilis fuit. Non iacob adhuc ſeruientis in vxoꝛe q̃
bigamus imo trigamus et quadrigamus fuit:non de 5
cipientis ſocerũ in decoꝛticatione virgarum. Que oĩa
quaãuis fuerint pꝛeſagia futuroꝛũ non tñ iudicata ſunt
a pluribo habere publice iuſticie hneſtatem Sed non

condemnantes tñ̃i patriarchã quem deus dilerit odio
habens kae afinmeido⸗ geſta trahentes ſua qꝛ an

gelum vicit dſimq; vidit. ſoꝛtitus eſt altioꝛis nomĩs

dignitatem vt iſrael vocaretur wlut a mundo alienus
carni pꝛedominans poꝛationẽ vhementẽ vſq; ad bñ⸗
dictionem detinens angelicas poteſtates vna potitus

benedictionecum eis animo totus factus in ſpeculati
one celeſtiũ:vt iſrael quaſi bomoex omni ſe dicatꝰ do

penitus dicere?/ DHõmus ergo ſimilum et talium con
tio vinea do miſi merito appellatur ex ꝓphetico ſpũ au
ctoꝛitate firmata ꝙ vines domini ſabaoth domus iſra

P- or= = =Pr-
—– Voo
O v 1-
Or 2 — ——— —.-—-- or -
—vS

foꝛtis Atitugo ſubuecta

Baluatoꝛis

hel ſit:que plantata eſt plantatione ſideli et eiecti lapi⸗
des offenſionis ex illa.cui ſepes in circũitu adiecta eſt
ſcilicet ſancta et immaculata lex animas cõuertẽs:quã
qui diſſipat a ſerpete ledet᷑ ſicut ſcriptum eſt. Qiun diſ
ſipat ſepem moꝛdebit eum coluber. Semp eni ſub diſ
ſipatione legis diuine dialvlus inuenit᷑ in pena et hoꝛ⸗
renda toꝛtura Oepe quideʒ in ſepibus floꝛes fructus
inueniunt᷑ et ſpine. Et in lege odoꝛiferi lone fame flo⸗
reſq; virtutũ et odoꝛamenta et ꝓmiſſiones videlicʒ ſu⸗
ꝑnoꝛuũ:et fructus penitentie digni ſuꝑ celeſtia ſe tollẽ⸗
tes. Spine interminatiões penarũ interminabiliũ ad
eos qui ꝑperam agunt.De quibo dicitur. Sepi aures
tuas ſpin s.Spinis quideʒ aures ſuas ſepit qui timo
re illarũ penarũ a malis voluptatibo abſterret. et a ſua
ſionibus emonũ hominũq; malox aures coꝛdis auer
tit ne audiat ſerpentẽ: vt pꝛothoplaſti nõ abſterriti au/
dierunt. Et vbi non eſt ſepes oripietur poſſeſſio. Vbi
diuina defuerit lex:poſſeſſio honoꝛũ naturaliuz intelle⸗
ctualium ⁊ coꝛpaliu in direptione demonũ datur. Et
vindemiant eam omnes qui pꝛetergrediunt᷑ viamalli
laruales latrones qui viam noſtra pꝛetergrediunt᷑ inui
ſiſoꝛcũlaria facta in vinea:expimenta paſſionis ten⸗
tdtionis et tribulationis et omnis aduerſitatis appoſi
ta ſunt.Nam et quot pſalmi e toꝛcularibus inſcribũ⸗
tur ad paſſionem dñi referunt᷑:⁊ ad coꝛpus eius quod
eſt eccleſia pꝛout in tribulationibus ꝓbata eſt. In qᷣbo⸗
lonia malis.electi a repꝛobis:velut vinum a vinacijs
et oleum ab amurca ſecernunf. Er toꝛcular calca⸗

i
uit dominug virgini filie iuda. Solus quidem chꝛiſi⸗
crũcem aſcendit et pfecit vinum ſanguinis eius ĩ quo
abluit ſoꝛdes humani generis:in quo lauant ſtolas ſu
as omnes qui in ſuꝑna aſcendere contendunt. Calca⸗
uit virgini filie iula Nam virgo eſt eccleſia ⁊ filia ſyna
goge in chꝛiſto ieſu ſcom carnem et in apoſtolis ex ipa
Fogteciense inſ Wwteraſcensg eſt moꝛtua. Vlirgo ſi⸗
lia eius eccleſia eſt.vſq; in ſine ſeculi duratura. Et ali⸗
bi ſcriptum eſt. Coꝛcular calcaui ſolus:et de gentibus
non eſt vir mecum. Mon enim adhucingreſſe fuerant
gentes ſanctuariũ fidei quando chꝛiſtus ſoluſ patieba
tur in cruce:calcans moꝛtem.calcatus a moꝛte.Crux
chꝛiſti eſt toꝛcular:in qua et ꝑ quã electia repꝛobis ſe⸗
gregantur. Miſteriũ quidem crucis iudeis ſcandaluʒ
gentibus autẽ ſtulticia:vocatis aũt ⁊ electiſ virtus dei
eſt ſapientia dei eſt.Ac ꝑ hoc toꝛcular eſt ſecernens affe
ctu vita moꝛibus:anteq; ꝑ irreuocabile dei iudiciuʒ in
homines decernatr᷑. Ex hoc vinum eterne leticie defluit
quamuis meroꝛẽ habeat in pꝛeſenti. Et oleum ſcilicet

—

4 Aα½- 2—— ee⸗ –

— 4

Ccu-r rIr-L.

fomentũ interni luminis eſt ex cruceCuũrris etiam in
medio vinee po ſita eſt ad ꝓſpectanduʒ incurſantes ne
inuiſi diripiant:et ad tuendum ſi quiſpiam violentiã
vellet inferre. Sed alte contẽplatioms virtutẽ in tur
re cõſpicimus ſi ſcripturã veterẽ pſcrutamur:ſicut tur
ris dauid que reſpicit contra damaſcũ: In altitudinẽ
opoꝛtet aſcendere qui multa intueri concertat. Et nõ
ſolum ad tuendũ:ſed etiam ad cõtemplandũ ſepe tnr
ris conſtruitur. Sed eſt turris dauid ſcʒ chꝛiſti manu⸗
ei chꝛiſtiane.in qua omni⸗
um wroꝛũ ſidelium fit aſcenſus ad reſpiciendũ dama
ſcum que ciuitas eſt in pꝛouicia ſirie et caput:ab eo de⸗

nomiata ꝙ fuerit condita ſeu ibi aliqͥd iniciatum a ſer⸗

uo abꝛaam ſic noĩato. uius interpꝛetatio non incon⸗

grue in vtranh partem trahitur et vtraq; ad contem⸗/ „.
plandũ aſpectui noſtre mẽtis obijcitur. Interpꝛetaẽ O·1

enim ſanguinem bibens ſanguinem ꝓpinans ſanguĩs
oſculum/hãanguinẽ bibit hoſtis antiquus.qui ſuo de⸗
ſiderio implacabiliter malo homines incitauit ad effũ⸗/

uy — -. 25 4

—

— —- +*☚. o n , r-

Liber

dendum humanum ſanguinẽ:vt pꝛimũ fratricidã ce⸗
teroſq; ſequentes. Et tantũ deluſit hominũ mẽtes:vt
ſanguinem eoꝛũ in ſacrificio accepiſſet Qui ſe angunmez
chꝛiſti fecit effundere:ſed pᷣneſciẽs ꝙ ad ſue ptãtis exci
dium Et in martiribo fluere flumina fecit ex ſanguine
Hanguinẽ ꝓpinat ſcʒ peccati delectationem hominib⸗
Et oſculat᷑ in ſangume volens moꝛtẽ inferre pꝛerogat
pꝛimo pacem. uius membꝛũ iudas ad exiciũ chꝛi⸗
ſti oſculũ pꝛebuit. AIgit᷑ aſcende turrim dauid fidem ie
ſu chꝛiſti:contẽplare damaſcũ ſcilicet ſanguineũ malũ
ſanguinis ꝑiculũ vt effugias vt deuites vt nõ teĩ ſan⸗
guine capiat qui tot mala fecit in ſanguine qſnauis di⸗
uina ſapientia in hbonuʒ ſanguinis infuſionẽ intoꝛſerit
Sanguis peccata hominũ ſignat. Quãobꝛem exiſtẽs
in turre dauid exclama contra damaſcum ſimiliter cũ
dauid:libera me de ſanguinibus deus deus ſalut mee
et exultabit lingua mea iuſticiam tuãDi vero in alte⸗/
ram partẽ interpꝛetationẽ inuertimus: quid damaſcꝰ
niſi chꝛiſtus qui bibit deſiderio moꝛiendi ſanguinem
quẽ velut anxietate ſitꝭ ꝓ nobis effudit.Qui bibit ſan⸗
guinem noſtra peccata videlicet velut potũ abſoꝛbens:
que in ſuo coꝛpe pꝑtulit ſuper lignum. Qui ꝓpinauit oĩ
bus ſanguinẽ inuitãs ad paſſionẽ.qui vult venire poſt
me abneget ſemetipſum et tollat crucem ſuã et ſequa
tur me. Pꝛopinauit ſanguinẽ in noſtre redemptionis
pꝛecium.Nam ꝑ ꝓpꝛiũ ſanguinẽ introiuit ſemel in ſan
cta eterna redemptione inuenta. Et petrus dicit quaſi
ad hanc contẽplationẽ inuitans. Scilentes ꝙ nõ coꝛ
ruptibilibus auro vel argento redempti eſtis de vana
VWſtra conuerſatione paterne traditionis:ſed pꝛecioſo
ſanguine qſi agm incõtaminati ⁊ immaculati chꝛiſti ie
ſu.Pꝛopinauit ſanguinẽ in ablutionẽ Nam lauit nos
a peccatis noſtris in ſanguine ſuo. Pꝛopinauit et ſan⸗
guinem in potum ſacramentalẽ:cum dedit in cena di⸗
ſcipulis dicens accepto calice.Accipite et bibite ex hoc
omnes:hic eſt enim ſanguis meus noui teſtamẽti. Et
alibi ſic ꝓpinat:vt interminetur niſi bibatur. Niſi mã⸗
ducaueritis carnem filij hominis et biberitis eius ſan⸗
guinem non habebitis vitam in vobis. Et e regione al
tiſſima ꝓpinando pollicetur. Qui manducat carnẽ me
am et bibit ſanguinẽ meũ habet vitã eternã.et ego re⸗
ſuſcitalo eum in nouiſſimo die:quia ſanguis meus ve⸗
re eſt õäs oſculũ Inſtrumentũ ſi
ue pignus ſiue ſignum pacis eſt oſculu. Pater etern?ꝰ
omnia ſibi et in ſe pacificauit in eius ſanguĩe. Sic enĩ
dicit apoſtolus.Omnia in cheiſto pacificans ꝑ ſangui⸗
nem crucis eius ſiue que in celis ſiue que in terris ſũt
Pꝛoinde hanc dauiticam turrĩ nitamur aſcendere hu
iuſcemodi alta mente contẽplaturi anarcſe Inñta
ta eſt vinea et inſtructa locatur agricolis.iudłis ſiqui/⸗
dẽ pꝛimo:deinde gentibo ſinguliſq; fidelibus in emphi
teoſi et annuũ fructum. Et pegre pꝛoficiſcit᷑ dñs. Qui
pegre ꝓficiſcitur fit notus innotis.et apud innotos in
notus incedit:et ꝑagrat ſibi extraneas nationes Sed
quo pegrinat᷑ qin nuſq; deeſt niſi ꝙ ignote a nobis oĩa
cit. Et nec eſt qui ſcire poſſit conſiſium eius et mmue⸗
ſtigare vias illius:qui poſuit tenebꝛas latibulũ ſuum.
quiambulat ſuꝑ pennas ventoꝛũ.qui vere eſt deus ab
ſconditus.qii et homo eſi ⁊ quis cognoſcet eum Pꝛo
quibus omnibus exclamat apoſtolus ſua ſecreta neq/
ens pſcrutari. altitudo diuitiarũ ſapientie et ſcien⸗
tie dei q́; incõpꝛehenſibilia ſunt iudicia eius et inueſti⸗

—

gabiles vie eius, Gẽ S erigerc er cũ
tu ſub cenſu ex ſiipulatione interiecta

. Inpulgtione im ſeruos ſuos mit
tit exigere. Pꝛotinus iuſticia ineuitabilis om̃es angit:

vt reddant de bitum cenſum de his que acceperüt. Et
XNT.
E FY F D.

—= I— 6-

ſe extus

nihil ab ipſo creatoꝛe cunctoꝛũ accepimus.de quo non
cogamur ſub emphiteotica pactione atq; ſtipulatiõe pᷣ
habita cenſuali:coꝛam iuſtiſſimo iudice reddere rati
nem.Hac enim lege ſunt cuncta largita homĩ ſed ęZ
qõ ſequitur de occiſione atq; verberatione ſeruòzũ 1 fi
lij dumtaxat oſtendit iudaicam pꝛauitatẽ in pꝛeteritos
Aphetas et im ieſum ñliũ dei vnigenitũ. Qui vt poſſint
in libertate ꝑnicioſa regnare:quicq̃d in eis a diuina bo⸗
nitate actum eſt detrulerunt. Nec poteſt omnis illa oc
ciſio et vapulatio in alios ex tipica locutione tranſfer⸗
ri. Nam deinceps a chꝛiſti moꝛte nemo non recipiens
verbum in pꝛedicãtibo alium interſicit aut verberat ni⸗
ſi chꝛiſtum. m̃ ſi qui chꝛiſti verba non receperunt ab
euangelicantibo.et ꝓpter illa expꝛobꝛauerunt aut occi
erunt illos. chꝛiſtum repꝛobauerũt: quẽ ſi tacuiſſent
gut negaſſent nullo modo fuiſſent illa mala ppeſſi. Et
ſaluatoꝛ diſputans cum iudeis ab eis exigit de hac cru⸗
deli actiõe iudicium dicens! um ergo venerit domi⸗
nus vinee quid fatiet agricolis illis.Aiunt enim Ma⸗
los male perdet:et vineã ſuam locabit alijs agricolis
Contra ſe iudei ſcij vel neſcij iuſium iudicium pꝛotu⸗
lerunt Sic vnuſquiſq; a ꝓpria cognitione ſuadente ve
ritate damnabit᷑.Ac etiam pꝛedixerunt ꝙ ad cultũ hu
ius vinee ipſis repꝛobatis atq; multatis ſubintraturꝰ
eſſet pplus nationum:exeo ꝙ vineam ſuã alijs locabit
agricolis qui reddant ei fructum tpibusſiiſka al
uatoꝛ ipſoꝛum audita ſententia pꝛo eo ꝙ repꝛobandus
et occidendus eſſet ab eis:ſubiecit tpum ꝓphetatum
quidem ſed nec ſcriptũ qualiter geſtum DZicit illis ie
ſus Munqᷓ; legiſtis in ſcripturis :lapidem quẽ repꝛoba
uerunt ediſicantes hic factus eſt in caput anguli TLa⸗
pis quidem repꝛobatur in ediſicio locum non inueni⸗
ens in extenſo ꝑ directum pariete:ſed cum puentum
eſſet ad anguluʒ vbi alius paries cum alio ex tranſuer⸗
ſo iungebat᷑ ita vt angulus ſtrueretur lapis repꝛobatꝰ
in vno pariete acceptus factus eſt in capite duox vt il
los diſpoſitione fabꝛicatoꝛis poſitus ſimul in parte illa
connecteret. deinde vocatus lapis angularis: ſicq; ſal⸗
uatoꝛ repꝛobatus in pariete iudeoꝝ factus eſt in caput
anguli duos ꝓpłos iudaicũ atq; gentileʒ velut duos pa
rietes in edificatiõe ſpũalis ediñcij vnius domus que
eſt eccleſia in vnam domũ celeſtẽ cõſummato miſterio
tranſferenda copulans et connectens. Exr his enim cõ
ſtat eccleſis quãuis ad tempus conſiſtat iudaicus po⸗
pulus repꝛobatus. Sed a dño factum eſt iſtud Inõ
inſione humana et eſt mirabile in oculis noſtris. Et
ꝓnunciat eſſe fiendum:ſcom ſententiã quam ipſi ꝓtu
lerunt! Ideo dico vobis quia auferetur a vobij regnũ
dei et dabitur genti facienti fructus eius Regnũ dei
multiplex eſt: ſed illud auferendum iudeis dandüuq; gẽ
tilibus eſt vite agende viteq; ſigniſicande:vnũ in acti⸗
one alterũ in ꝓmiſſione.Vnum ſcipturarũ intelligen
tia quã nunq; meruerunt habere iudei.et eſt om̃e ſacra
mẽtale miſteriũ quo abluunt᷑ anime in ſalutẽ:et alteꝝ
ſcilicet eternum qð ipſi ꝑ figuras ⁊ pꝛophetas in ꝓmiſ
ſione acceperunt. Eſt etiam ab eis ablatum ab eo quo
ab eis chꝛiſtus repꝛobatus: et apoſioli tranſierunt ad
gentes. Datum ipſis gentibus que crediderunt: red
dunt in chꝛiſtianiſmum tranſlate fructũ dignũ penitẽ
tie tpibus quibus exigere placuit plantatoꝛi. Et q;qᷓ;
multi ſint vocati pauci vero electi.firmiſſima tamẽ in
electis ſuis manet eccleſia que ab exoꝛdio ſue conſtitu
tionis reddidit fructum in martiribo in doctoꝛibus in
confeſſoꝛibus in virginibus in cõtinentibo in cõiugatꝭ
in pueris in iuuenibus in ſenibus ĩ om̃i etate atq; cõ⸗
ditione ſexus ex obſeruatione mandatoꝛũ et cõſilioꝛũ

—rP

D
1

De parabolis

chꝛiſti:ſub exercitatione virtutũ et ſub puriſicatione et
remedio ſacramentoꝛũ Et qui ceciderit ſuꝑ lapidem
