at qð ſperatur. Qui ſunt facientes ex malo metu mala⸗
q; ſpe cõſilia mala.Quis edicit᷑. Quis buccina ꝓuoca⸗
int: Vbi cõgregant᷑ cõſultoꝛes maloꝝ: Quis pꝛimo di
ctat nephas ſupꝑ quo eſt cõſulendum vt fiat. Cui aſſen⸗

ſus datur. Qð cõſilium magis placet conuentui mali/

gnantiũ.Edicit mniquꝰ auctoꝛitatẽ habens. Iniquitas
eni ſine auctoꝛitate nõ imperat.Et ſi ubet:eius fruſtra
tur imperiũ.Cõuocatur ſtultus miniſter:qui letatur in
malis actibo ſuis parere maioꝛib. Cõgregant᷑ in domo
impietatis pᷣumptuoſus et arrogans anticipat pꝛimũ
verbum:omnes in eo cõſentiunt qui celerioꝛẽ viam ad

inuenire nouit ad patrationẽ ſceleris. Id cõſilium ma⸗

gis placet:qð atrocius eſt. Inito oſilio:furenter furioſi

ꝓponunt.Quid facimus:quia hic homo multa ſigna fa

cit: Neſciunt quid faciũt:ideirco quid facimus inquiũt.
Si ſciuiſſent:nec locũ habebat hu ſermonis exoꝛſum

Sed qð adijciũt ſcʒ quia multa ſigna ſacit.reſponſioniſ

verbũ et accuſatõnis habet ad eos:quoniã multitudo ſi
gnoꝛum arguit credulitatẽ. Multis quidẽ irrefragabi
libus ſignis debetur credulitas: Incredulitasvero accu
ſationẽ habet. Signa ſi qua ſunt inuitatoꝛia ad ſignata
certam virtutẽ habent.Ald ſignatũ eſt ſignum nõ ad ſi⸗
gnuʒ ſignatũ oꝛdinatũ eſt. Si ſigna faciebat multa cre

dendum ei erat:quia muluplicit᷑ inuitabat eos. Et ipſi
iudei ab oꝛigine ſignis aſſoliti erant. Et ab ipᷣo ſepe exe

tiuerunt dicentes. Volumus a te ſignum videre. Nũc
q; perſidi ſigna magna fatentur ⁊ nõ credunt.Accuſatio
eoꝛũ eſt inexcuſabilis iſta cõſfeſſio quia multa ſigna facit
Cui adijcitur certa damnatio:eo ꝙ veriti perdere placi⸗
ta aduerſus innocentem pꝛo ledendo ↄſiliant. Et aiunt
LSi dimittimus eum ſic:omnes credent in enm. Et
venient romani et tollent noſtrũ locum et genteʒ In
autoꝛitate atq; lbertate intrepide chꝛiſtus operabat᷑ mi⸗
racula dabatq; de veritate doctrinã.iudeoꝛum cõfunde⸗
bat moꝛes.arguebat erxroꝛes:audiebatur a turbis.earũ
habebat ſequelã.in reuerentia plurib erat. cõmouebat
animos multoꝛũ virtute ſignoꝛum:que inficiari aut in
ſimulari vera eſſe nõ poterant. Sed pfidi iudei non ad/
uertentes furendo dicebant. Si dimittimus eum ſie
agere ac pᷣdicare ⁊ omnẽ ꝓceſſum eius in huiuſcemodi
libertate:iam multi credũt.tandẽ omnes credent in eũ
timentes ſibimetipᷣis vt fierent de ommbo credituris.
Sed q; lonus euent? eis:ſi fuiſſent qð futurũ in alijs
foꝛmidabant. Eſt quidẽ hic ſupplemento diſſerendum
ad tralendũ in liquidum cauſam.quoniã a ſeculo cõſili

um per homines tanti miſterij factuʒ nõ fuit: in quo ab
emulis veritatis ⁊ a neſcijs ꝑfidis neſcienter pxr moꝛtẽ

de vita omniũ agebat. Et puerſi velut in tenebꝛis igno
rantie perſiſtentes cõplere tractabant diuinũ ab eterno
cõſilium et dei placitum:vti erat ꝙ ſuus eternus filius
in carne aſſumpta pꝛo toto humano genere moꝛeretur.
Et mira erat altitudo diuini cõſilij ſuꝑ ſalutem generis
humani ꝙ in anima moꝛtui.de pꝛoximo in coꝛpoꝛe moꝛi
turi. etnas ſubituri penas.ignari miſterij de vita ex moꝛ
te cõſultabant.iniqui de magna virtute. iniuſti de ſum⸗
ma iuſticia.captiui de redemptione.venditi de pꝛecio.in

firmi te cõferenda ſanitate:nihil boni pꝛeter cõmodum

tempoꝛale pꝛo ſeipis intendentes. Inuidi tractabant
de magno beneficio atq; officio charitatꝭ ceci de lueis mi

ſterio.terreni de celo:homines de deo.filij dialvli de ſilio
dei. Et hec et ſimiliaignota ignote ab illis ſiebant. z: ο.
inde veniant in imaginationẽ que hinc parte iudeoꝛũ
pꝛo tempoꝛalibo intendentiũ.que pꝛo cõmunivtilitate
moꝛtaliũ erant huic optimo cõ ſilio. Equidẽ pꝛo iudeis
dumtaxat tempoꝛalia cõſpicientibo ⁊ a diuims bonis a⸗
uertentibus intellectũ.erant varij oꝛatoꝛes. quoꝛũ po⸗
terat quis in cõſilio huiuſcemodi ſic oꝛare.Hominem
nobis infeſtuʒ extoꝛrem fieri a patria. vt pax ſit his qui
illam affectu pꝛimo colunt:ſentio dignũ Alius. Oi ad/
uerſus hunc abs re odio exardeſcimus:cum tamẽ eum
inſequendi iuſta cauſa pꝛerogata nõ fuerit: nulla excuſa
tio criminis remanetAilius.Quo iure deſeuitur in ho⸗
mine ſeruiente: Allius. Deperit omne honeſtum: ſi ſan⸗
xitur in pena ꝓ cultoꝛe honeſtatis.Alius. Neſcio ad qd
ſunt edita iura:ſi nõ ſeruantur in cauſa. Ventiletur er⸗
go cauſa hominis criminati:anteqᷓ; iudicium penale pꝛo
cedat.Alius. Oiuine atq; humane legis non eſt ſine p/⸗
pꝛia culpa iudicare hominẽ in perſona. Quid fecit homo
iſte: Alius. Aid quid lex: ſi eius nõ cuſtoditur honeſtas.
Alius.Oiuinum eſt necnõ eſt humanum quempiã pꝛe
ſeruare:ſi eum legis pᷣuaricatio nõ accuſat.Allius. ri⸗
men a delictum quibo impetere ſatagimus hominẽ aut
fecit aut nos fecimus impoſturam. ſi fecit.ſcom legẽ nõ
pꝛocedere turpe ſit:ſi feemus impoſturã verſa vice mul⸗
tandi ſumus Alius. Cur ſeuimus in iuſtum.noſtras in
iuſticias arguentẽ. Et ſi defoꝛis audaciam fingimus in
tus cõſcientia nos accuſat.Alius.qᷓ; turpe cenſenduʒ ꝙ;
cõſtitutus in cauſa queratux ad iudicium: ſi pꝛimo non
ſollicitatur examine.Alius.O qᷓ; turpius ſi quiſpiã in⸗
uenitur innocentie tutoꝛ atq; deſenſoꝛ. etiã ſi ſuſpectus
eſſet in cauſa.temptandũ eſſetꝓ eius tuitione: ne iam
publico iudicio deperiret. alius. Lex nõ agit mſi aduer⸗
ſus ꝓpter quos poſita eſi. Si pᷣuaricatoꝛ eſt legis:cõnin
cat eum malicia ſua nõ impetuoſitas noſtra. Allius. Eti
am ſi iuſtus eſſet plectendus eſt pena:cum ipᷣiusverbis
eſt moꝛibus reſpublica cõmouetur.Alius.Hõ eſt neceſ
ſaria illa virtus:per quam ſepe tumultibus inhoꝛreſcit.
Alius.omo factionis piculo patrie: ſit igitur abolen⸗
dus.Alius. Is qui ſibi vendicauit plebeioꝛũ fidem. faci
le poteſt ad id quod voluerit coꝛda ipoꝝ inflectere: quo/
rum eſt pernicioſa ſeditio.Alius.Et ſi iuſtus aut iniu⸗
ſtus.omnino a politicis moꝛibus diſſimilitudinẽ habet:
nulla ratione tolerandus eſt amplius. Allius. Et ſi iuſt?
gut illum auellamus ad nos:aut nos ſibi honeſte ſocie⸗
mus.Alius. O q; de’decoꝛuʒ requirere ad aſciſſurã quẽ
perſequimur. nec min fedũ ſi ſibi ſocietate copulemur:
quoniã aut eum iuſtum.aut nos fatebimur peccatoꝛes
Alius.Et ſi nulla ex vtraq; parte aſciſſitio facienda eſt
quid cunctamur in eum aut exilio aut moꝛte decernere
Alius · Exilio tradere mitins et honeſtins eſt.Alius.ca
ptus mittatur ceſarem.Alius. Sub intermmatione cu
iuſpiam ſupplicij pellatur a finibus noſtris.Alius.Alli⸗
getur cõpedibus in ſilentio.Alius.iat fedus vt nõ ad
uerſetur:etiam ſi placita noſtra nõ querit. Et his ſimi⸗
lia que potuerunt in tanto conſilio poꝛando edici. Sed
atrocioꝛ atrocius cõſilium pꝛotulit.. Vnus aũt ex ipᷣis
cavyphas nomine cum eſſet pontifex anni illius:dixit eis
os neſcitis quicqᷓ; neq; cogitatis.qꝛ expedit vobis vt
vnus moꝛiatur homo pꝛo populo:⁊ nõ tota gens peat
Atrociter iſte hominẽ innocenteʒ determinauit ad moꝛ⸗
tem:cauſa necis nõ queſita.nec dearticulata examinatõ
nis officio. Sed hec dicta ſunt ſolo intuitu populi iude
oꝛum. Pꝛo vtilitate vero cõmuni neſcie tamen a ꝓphe⸗
tante dabatur de huiuſcemodi moꝛte cõſilium: ſicut eu
uangeliſta interpꝛetatur verbum. Moc autẽ a ſemeipᷣo

non dirit:ſed cum eſſet pontifer anni illius ꝓphetauit
Anceps verbum.Al ſemetipᷣo dixit:⁊ nõ dixit a ſemetipᷣo
Aſemetipᷣo dixit voluntate ꝑuerſa et odioſa ſeu inuidio⸗
ſa. Mõ dixit a ſemetipo futurũ miſteriũ non aduertens:
neq; ſciens q;tum boni ex illa moꝛte humano generi ac⸗
creſceret.Ac per hoc cum eſſet pontifex anni illius ꝓphe⸗
rauit:vt aduertatur in hoc miſterio ꝙ ꝓphetia diguitati
nõ pſone ſtarui nõ homini ſit tributa.Quid ꝓplxtauit⸗
Auia ieſus moꝛiturus erat ꝓ gente:ſcʒ iuleoꝛum. Et
nõ tantũ ꝓ gente ſed vt filios der qui erant diſperſi con⸗
gregaret in vnum Illos vicʒ dei finos qui pᷣdeſtinati
ab eterno futuri erant oues vnius ouilis ſub vno paſto
re:tranſituriq; in gratiaʒ chꝛiſtianã. Merſpicuũ eſt qua⸗
le miſterium ab illis inſcie tractabatur:ſcienter tamẽ p⸗
ut futura tempoꝛaliter damna cauebant. Et ſi me non
fallit quid mali cogitat inuidia: foꝛtaſſis illa nõ erat cau⸗
ſa in animo pontificis pcauendi futuris piculis. ſed ſup
poſuit vt moꝛs erex cauſa ſuppoſita licentioꝛ atq; iuſtioꝛ
omnibus videretur: et magis ammarent᷑ ad illius necẽ
quo per eum piclitabunda patria ſeruaretur. Innidus
enim vt exoſo poſſit inferre iacturaʒ.nõ ꝓpꝛia ied cõmu
nia damna deuitanda ꝓponit: pꝛo republica. pꝛo tuenda
patrin. oꝛationẽ in cõtione aut in multoꝛum cõſilio facit
ſemper intendens in oppꝛeſſionẽ pꝛiuate ꝑſone. ſub pal
lio publice vtilitatis. So loſa hingua et aſtutum cõſiliũ:
pꝛoponere bonum publicum et pꝛiuatũ eliminet. Diffi⸗
culter vitari poteſt periculum in ſuſpecto de leſione boni

cõmunis:bonum publicum ſi pꝛefertur aut malum pa

trie ſi timetur. Hinc quidem ea imagine a caypha factũ

eſt: quem magis inuidia incitabat ad malum inferenduũ
exoſo.qᷓ; amoꝛ patrie ad pᷣſeruationem eius. Qui omni
bus oꝛatoꝛibus auditis velut animoſioꝛ in nece iuſti et
aſtutioꝛ in verbo moꝛtifero:arguens de ignoꝛantia oꝛa⸗
toꝛes ait. Vos neſcitiſ quicqᷓ; nec cogitatis. Mõ placent
mihi nec expediunt patrie iudeoꝛũq; populo veſtra cõſi⸗
lia:impertinentes ſunt oꝛationes veſtre: neſcitis ergo
quid opus ſit neq; cogitare noſtis picula poſſibilia eue⸗
mire ſi homo iſte ampuus viuit. ſi moꝛte non veletur: vt
plebs iam eiꝰ ſignis ac doctrinis cõmota quieſcat. Ego
autem vtilius cogitaui vt iſte ſolus moꝛiatur:ne noſtra
gens aut patria noſtra depereat. Yam adimplebar᷑ ꝓple
ticum direum⸗V eo dum conuenirent ſimul:accipere
animã meaʒ cõſiliati ſunt. Er pſona chꝛiſti hec pꝛedicta
erant. Ego vidi q vtile eſt noſtre genti. Erpeditvt vn⸗
moꝛiatur homo pꝛo populo. Sollers verbum. ſed nõa
ſollerti homine dictuʒ: vnus ꝓ populo moꝛ at᷑. Nec di
xit occidatur:ſicut nò alterius autoꝛitate. ſed ſua volun
tate moꝛeretur:et ꝓ populo vt ipſe pꝛo popull vtilitate
vellet ſubire moꝛtem. Et ſuff cientiaʒ chꝛiſti etiam no⸗
lens dixit ꝙ vnus et ꝙ moꝛtuus omniby valeret ad vi⸗
tam. Quid igitur viuus ſi moꝛtuus omniũ vitam ſol⸗
uat. ſi ſub tremendo moꝛtis imperio a moꝛte wopulum
liberat. Quid regnans erit facturus ſi talia facit moꝛti
ſubiectus. Spiritus quidẽ ſanctus per os huius atro⸗
cis locutus eſi:vniuerſalemvtilitatem futuram er mo⸗
te chꝛiſti pꝛenunciãs.Sed nec mirum:etiam pos aſi⸗
ne pꝛotulit vrritatem. Addebatur autem et modus et
tempus ſicut etiam cautela:ne tumultuario impetu po
puli captus fieret libertatil Dicebant auteʒ. Mõ in die
ſto:ne foꝛte tumultus fieret in populo YJam de moꝛ/
te cõſilio cayphe firmatum erat. et vt ei mmmutabiliter
irrogaretur.ſtudebant exadiectis conſilijs populi vita⸗
re tumultum:apud quem ieſusvr ppheta magnus ⁊ mi
racu oum inauditoꝛuz patratoꝛ enmius in fama erat.
Auãobꝛem verebantur ne extoꝛqueretur de manibus
capientium. Ab illo ergo die cogitauerüt pt in terfice⸗

Vndecimus

rent eum Verba ſunt euangeliſie veclarantis firmatu

cõſilum ſuper interſiciendo chꝛiſtum: ab eo die quo cõ⸗
gregatio pꝑnicioſa facta fuit in atrio pꝛincipis ſacerdotis

¶ Yeſus ergo iam nõ in palaʒ ambulabat apud iudeos.
ſed abit in regionẽ iuxta deſertum in ciuitatem que di⸗
citur effrem:et ibi moꝛabatur cum diſcipulis ſuis VHe
clinabat adhuc ieſus moꝛtem ad tempus:de/ꝓximo illaʒ
wluntarie ſubiturus. Et foꝛmã edidit quid agenduʒ m
pſecutione cõſtitutis.petere remota loca oꝛationibus et

cõtemplationibus apta· et fructibus bonis intedere ad

fructumq; cõuertere omnẽ pſidiam omnẽ pſecutioneʒ
homiuum malignantiũ. Ob hoc petit effrem que fru⸗
ctificatio interpꝛetatur.ibi moꝛã trahit cum diſcipulis

ſuis:vt eos ſemotos a turbis attentius erudiat et ipſi
quietius capiant. Moꝛtaliũ cõſiliuʒ in moꝛte termina⸗
tum erat.Addebatur edictum ad executionẽ eius:vt in

euitabiliter capereturl Oꝛorximũ erat paſca iudeoꝛum.
et aſcenderũt multi hieroſolimã ante paſca:vt ſenctiſi⸗

carent ſeipos. Querebant ergoieſum: et colloquebant

adinuicem in templo ſtantes. Quid putatis quia nõ ve
niet ad diem feſtũ. Dederant pontiſices et phariſei mã
datum. vt ſi quis cognoueritvbi ſit indicet: vt appꝛehen

dant eum Religionẽvtebantur aliqui iudeoꝛũ in tem

poꝛe quo paſca celebꝛandũ erat.et memoꝛes ex ſeriptu⸗

ra et cõtinua nõ interpolata narratione patrum ad fili⸗
os illius pꝛime oꝛdinationis in egiptoꝛ diuine virt utis
oſtenſe illo in tempoꝛe ſatagebant munde atq; honeſte
illud paſca manducare. ꝛoinde cum iam pꝛorimũ eſ⸗
ſet.multi de illa regione iuxta deſertum effrem aſcende
runt hieruſalem ad mundandũ et purgandum ſeipſos
ab immundicijs quas cõtra phibitum legis cõtraxerãt
ſicut in libꝛo leuiticoꝝ traditum erat:et etiam ab vxoꝛi⸗
bus ꝓpꝛijs abſtinebant.eque aut pluris exiſtimantes a⸗
gnum immaculatũ lege poſita manducare q; leuiticos
panes quibus niſi ſacerdotibus et leuitis et mundis a

mulierũ cõtractu edere nõ licebat.ſeu ꝑ oꝛationẽ facien

dam in templovt ſalomon in pꝛima templi cõditione
oꝛando ſtatuerat:aut per oblationẽ et benedictioneʒ ſa⸗
cerdotum et oꝛationẽ ipoꝛum ſicut erat ſolitum p wpu
lo exoꝛare.Ad chꝛiſtianoꝛum negligentiã hic mos meri
to poteſt obici.cum ſe ꝑ abſtinantiam abvxoꝛibus aut a
cõcubinis et per penitentiã ceteroꝛũ criminuʒ virtute
ſacramentoꝛũ ſeipos purgare atq; lauare nõ curant: vt
accipiant ſanctum paſca dominicũ coꝛpus chꝛiſti. Qð
ſi ſic iuſſum eſt.ſanctiſicamini qui fertis vaſa dñi:mul⸗
tomagis ſe ſanctificant qui volunt accipere coꝛpus chꝛi

ſti. Sed hi qui aſcenderãt et ceteri iudei querentes ie⸗

ſum ſtantes in templo ad inuicem loquebantur:heſitã
tes vtrum chꝛiſtus aſcenſurus eſſet ad feſtum timoꝛe
perterritus ex eoꝙ notum erat de captione eius.et indi
catione iam pontiſices firmum dediſſe mandatum:qð

certum erat nõ latuiſſe ieſum. Erat iſta heſitatio habes

vtraneꝑ partem:eoꝛum pui pio.eoꝛũq; qui impio affe⸗
ctu de ipo queritabant. .
Mꝛ cogitauerunt pꝛincipes ſacerdotum etiam lacrũ
interſicere.ſcõᷣm iohannem.
Capitulũ XLVI
Epꝛauati pteritarum iniquitatũ demerito.non
d ſiſtunt fluidam in peioꝛa ꝓpꝛiam voluntatẽ:nõ
coꝛrigunt aut depꝛehendunt aut vetera male a⸗
cta.ſed adijciunt peccata peccatis:et ſtudent ſerio vt o⸗/

mnem iniquitatẽ perſiciant. Nec eſt eis ſatis ad crimẽ

iniuſte iuſtum damnaſſe et moꝛtis officio ex cõſilio tra⸗
didiſſe:niſi et iuſtum amicum et amicandi alijs cauſam
alvleant. Sic quidem agebat ſeua perſidia iudeoꝛum.
Mam cogitauerũt pꝛincipes ſacerdotũ vt et lagarum

— — — —

ucgbwnſ
nmie
aſtent
nlepſe
Nrorerit
bonn
Mandese
leuitimn
MuNds
niſan
lihtr
nonezl,/
ov
otwen
ustute
wrue
Vrantep⸗
N.A
ſimoh⸗
vochi
tes ien
lxſiti
more
ttindl
6s
oaſe

ueri

wron
tun
gles
t
cim
Dtra/
hſom
fn.
rN

de dilceptationibus do. Balua.

interficerent. quia multi ꝓpter illum abibant er iudeis

et credebant in ieſum Cogitant iterum moꝛti tradere

quem ſemel depaſta diu tenere nõ potuit.cum vita im⸗
peroſioꝛ adueniſſet· die quarta deſtrueta certuʒ imperiũ
eius ſolaxoce iutens eum egredl ab ergaſculo ihus.e
ca mens et cogitatio ſterilis.vti nõ poſſet iterum reuo⸗
care ad vitam qui ſemel reuocauit:quotiens moꝛs poſ/
ſet illum inuoluere. Sed inuidia cum ſibi aſciſcit odio⸗
ſam iram iudicium rõnis obnubilat.peruertit mentem
nihil ſanuʒ cogitare ſinit.cui ſepe audacia mala ſem ad
poſſibilia repꝛomittit: vt ſaltim temptet etiam ſi ꝑfice⸗
re nequit. Gratis odio chꝛiſtum habebant. gratis et la⸗
carum moꝛti adiudicare diſponunt:et cum nõ babeant
cauſam inueniunt eam que ipos potius debuit adduce⸗
re ad id quo alios adductos dolebant:nitebanturq; ſum
moxere interponere obicem ne plures irent. eumq; in⸗
terſicere qui cauſa ſidei erat.ſignũq; oſtendẽs quo irẽt
omnes amatoꝛes vite annuentes moꝛtem:quoniã ipſe
chꝛiſtus vtriuſq; tenebat unpecium. in cuius expientia
iam ippe laçarus factus erat:ſola voce reuocatus a moꝛ⸗
te.Quid hoc lonum lacari:quid hec iudeoꝛuʒ iniquitas
innuat aduertendũ eſt. Eſt qui fuit experimento maluſ
et dei miſericoꝛdiã cõſecutus eſt: cui nõ eſt retributum
malũ pꝛo malo ſed pꝛo malo bvnum accepit.et ſicut ex⸗
pertus ſe maluʒ ſic deum wnum in ſe ꝓpicium ſenſit: et
moꝛtuus in peccatis vitam accepit in gratia ſpem nactꝰ
qð et in gloꝛia.Hicſana mente cõſpectus.in cõtempla⸗
tione hoĩim peccatoꝛũ factus animos mouet eos adire.
a quo ipᷣe tam alta dona ſuſcepit:iter parat ad fidem. a⸗
ſtruit ſpem ne quis peccatoꝛũ quoꝛumcũq; pondere pꝛeſ
ſus deſperatõe frangat᷑.in ſeipᷣo docens qᷣd benignitatis
habeat diuina clemẽtia ⁊ q̃ͥ noſtra iniq̃tas poſſit abſtergi
⁊qͥd poſſit accipere ntᷣa indigẽtia famebunda. Ma gn? hu
iuſcemodi cxrix eſt:qui experimento ſuaſioneʒ ſacit.Ad⸗
uerſus quem e regione bellum parat. iniquitas vſq; ad

moꝛteʒ inſectans eum per quẽ ſumpta eſt ſidei ſxeiq; oc

caſio:vt cõuerſio moꝛtalium pvita fiat ad chꝛiſtũ. Sed
tot delictoꝛuʒ arch criminũ reus eſt qui obicem facit ne
veniatur ad chꝛiſtũ et ſibi ex ſua lege ſeruiatur: quot poſ
ſit phibitus bona facere mala cõnuttere. Pꝛopꝛie demo
num eſt reis aſciſcitoꝛũ omnẽ interponere ſepem. et fir⸗
mare chaos ne veniatur in fidem:ne quis ſe dei cõſtrin
gat ad legem. Atvbiamplius nequit iſta puerſitas.moꝛ

te decertat in eum cuius vita exemplo atq; doct rina ꝑ⸗

uenitur ad chaſtum:ſicut hi de lacaro cogitauerunt.

He gentilibus querentibus videre ieſum. quoꝛum
cauſa diſceptatio vtilis eſt exoꝛta.ſcom iohannẽ ſo⸗
lum. Capitulum XI. VII
Amoſum templum pꝛimo a ſalomone cõſtru⸗
fctum. deinde poſt deſtructionẽ reparatũ. nõ ſo⸗
Iluum populo circumciſionis ſed etiã populo incir
cumciſe carnis domus oꝛationis erat.et interdũ multi
gentilium ob hanc cauſam veniebant vt oꝛarent. in ſpe
facti vt exaudirent᷑. Sic enim ſalomon oꝛauerat cõple⸗
to templo ante altare expanſis manibo: vt etiã alienige
na ibi oꝛans exaudiri mereref᷑ᷣ. Qõ foꝛte vſq; ad illa tpa
a pꝛincipio inoleſcens ſeruatũ extiterat. Sicen ſcriptũ
eſt. Inſup et alienigena qui nõ eſt de ꝓplo tuo iſrael. cũ
rnerit de terra longinqua ꝓpter nomẽ tuũ. audiet᷑ enĩ
nomẽ tuũ magnũ et manus tua foꝛtiset bꝛachiũ exten
tum vbiq;ꝛcum venerit ergo et oꝛauerit in loco iſto ⁊ tu
exaudies in celo in firmamento habitaculitui: et facies
omnia pꝛo quibus te inuocauerit alienigena. vt diſcant
vniuerſi populi terrarũ nomẽ tuum timere ſicut pplus
tuus iſrael:et ꝓbent quia nomen tuum inuocatuᷣ eſt ſux

tomum hanc quam ediſcaui. Quo foꝛſan pmoti etiaz
alienigene aduenerãtl Erant autẽ quidam gentiles ex

his qui aſcenderant. vt adoꝛarent in die feſto. HMi ergo
acceſſerunt ad philipum qui erat a bethſaida galilee:et

rogabant eũ dicetes. Oñe volumus ieſuʒ videre Gen
tiles ſic rocati ſunt a genitura. qu ſic viuunt ſicut geni
ti ſunt. nullius legis ſcripte vinculi alligati. diuine dexe
rim tantũ:nõ ulius quã aliquãdo hbomines ad couiuen/⸗
dum humane cõdunt: quibus et ſubijciunt᷑. Quo⸗um
aliquibus altioꝛ et ſanioꝛ aderat intellectus:ex vicinita
te cõfinium. Hepe quidem in cõfinibus verioꝛ eſt noti

cia moꝛum atq; ideomatum? linguarũ vtrarũq; q; par

tuum remotarũ. Id ergo dixerimhi gentiles quaſi cõ
ſinaticij gentis hebꝛaice moꝛes iudeoꝛũᷣ et templi famã
certius ſciebãt.aut ꝓſeliti iam aut de ꝓximo futuri erãt
quã ob cauſam aduenerũt ad templum. vbi exiſtentes
cum ceteris famã ſaluatoꝛis dñi audierũt. qu foꝛte ali⸗
as pceperant. ſed iam maxime: qina tanti apparatu lau
e vtriuſq; ſexus atq; etatis adueniẽs hieruſalẽ ingreſ⸗
ſus eſt templũ. vbi gentiles qui ad adoꝛandũ vnerant
ſatagunt videre ieſum: non viſu coꝛpoꝛis tantum quo
oimmes mtuebantur in eum. ſed viſu mentis. Sed ve⸗

rebantur ſine interceſſoꝛe accedere ad ieſuʒ: adeunt pꝛi
mo philippum foꝛſan alicuius familiaritatis aut noti⸗
cie cauſe. q; alios ꝓſeucantes ad eum de viſione ꝓpin⸗
quioei: affabili colloquio interpoſito cupientes fieri do

meſticos eius Philippus vero melius ratus aliũ cõ
ſulere ſeu habere minterceſſione iſta collegam dixit an

dree. Andreas rurſum et philppus dixerunt ieſu oꝛ
ma eſt pꝛogata quemlibet ſuperioꝛẽ adire opoꝛtune non
cognitũ:ſeu nondũ in amicicia factů. Incognituſ ad in
cognituʒ inferioꝛ ad inferioꝛ? volens amicari ad nondũ
amicatũ: neceſſitate ingeſta inuemat mediatoꝛẽ vtriuſ⸗
q; extrema ſapientẽ. qui caduceare ſciat inter aduerſas
aut nondum cognitas partes: quoniã amicus ad ami⸗
cum caduceatoꝛe nõ indiget.ꝑ ſemetipᷣm adit:mon eſſet
amicicia mediatoꝛe inquireret. Hinc et viatoꝛes incer⸗
ti de amicicia dei adhibent patronos. quos credũt in pa
tria regnare cum chꝛiſto aut in via credũt deo eſſe gra⸗
tioꝛes. vt ꝓſeucas ponant ad deum cõtra ea quevitanda

traduntur: ſeu ꝓ his ſine quibus ſalus eterna nõ tradi

tur Yeſus autem reſpondit eis dicens. Venit hoꝛa:vt
clarificetur filius hoĩis Mon recipit eos ieſus nec ſe cõ⸗
municat eis. ne videretur iam mutare qð dixerat. in vi⸗
am gentiũ ne abieritis: vt pararet ſcandaluʒ iudeis q́s
pꝛimo querebat ad fideʒ. Sed reſpondet ce pñti: qð de
ꝓximo futurũ erat. Elenit hoꝛa ſcʒ paſſionis et moꝛtis ⁊
clarificabit filius hois quia verus homo eſt in toleratio⸗
ne paſſionis:et clariſicabit᷑ quia et dei filius eſt in pote⸗
ſtate reſurrectõis et aſcenſionis in celum. Neq; innote
ſcet ex pleno ipᷣm eſſe qo eſta vt dux fiatad ſequelã oĩm
ſaluandoꝛũ et caput eccleſie colligende de iudeis de po
pulis gentiũ. et lapis repꝛobatus in vnius edificatione
parietis. quõ quo iure in capite duoꝛũ parietũ ſit futu/
xus:niſi pcedat ignominia paſſionis et modus ⁊ effectꝰ
eius. Mꝛoinde dicit Amen amen dico vobis. niſi gra⸗
num frumẽti cadens in terra moꝛtuũ fuerit: ipᷣm ſoluʒ
manet. Si autẽ moꝛtuũñ fuerit:multũ fructum affert
De ſeipᷣo ieſus dans reſponſum petentibus quo tẽpoꝛe
gentiliũ eſſet futura conuerſio p ſimilitudinẽ gramſati.
moꝛtificati ferentis ad poſiremũ fructũ loquebat᷑. qua
inſpertannportuna eſt expoſitio:ſicq; factũ ſide tenet ec
cle ſia/ed ne gratis vſq;quaq; dari videat᷑ cognitio et
viſio chꝛiſti. ad id qð chꝛiſtus egit alios inuitat partici⸗
pes fieri paſſionis:ſi participiũ gloꝛificatõnis inqinrũt.
Pine dicit. Qui amat animã ſuã perdet es Et quigaͤit

ALiber vngecimus
Alna ſma in toe mu oꝛin vitam eternz cuſtodit em omns noſrs ptriulch partisaction terminet in ſelute
Hiut ſtatutü eſt komini ſemel moꝛi. ſica cheiſto dere IYnſiet mensarimet᷑ piũ aptũq; louuedi modu. In tri
ttinn eſt. vt vita tpꝑalis delicioſa p gloꝛioſa poſiponatur. bulatöne poſitus chaiſtus n ab alio ſed a ſeipo petit in
MVð et chꝛiſtus Pnobis fecit: eu ſi nimiſtrare decreui agagẽcks coͤſilium. noͤ ſe diuertit in ſocios humanos. per
maus.iuxta edictuʒ ſuũ miniſtremꝰ. Sic enĩ exigit. Si pꝛudenti nõ ſcrutat᷑:a ſeipo exegit opoꝛtunitatẽ dices.
quis mihi miniſirat me ſequatur Elt nõ aliter ei? mi⸗ Moſtq; aia mea turbata eſt aut paſſionis hoeroꝛe moꝛt
inſter wlit iſtam tranſigere vita: q; ipᷣe tranſegit. Adici timoꝛe hculſa: oꝛa wnit ſeu cõgreſſus. Gentiles ia inz
tur aute miniſteriũ pꝛemiũ: ne lalvꝛe fruſtrari videat ur· apiunt ad ſidẽ admitti:iudei ꝑſequunt᷑. decernendũ de⸗
Et vbiego ſumꝛillic et mimſter meus erit· Quid dios ſun in ino cõgreſſu nõ pangeſu ſeu p oĩem eſt: ſed . pa
grnus in munere. coꝛona q celſioꝛ. ſublimio palma da trem meü et om wru deinn. Eſt quidẽ tale dei refugiu
ri pt miniſiris regalibo:q; vt rerita pi dignitate reſplen vt cunctoꝝ irrequiſito cõſilio ad illud a diuerſis agitatꝰ
deant: Et ſi diſpari oparatione pſ. onarũ:nõ tñ ſituatio poſſit recurrere.nõ moꝛa tpis.nõ loci cõditio.nõ cõſul⸗
ne locoꝝ. Me aũᷣt heſitarer᷑ de huiuſe cemõi retributõne in tatio amicoꝝ auferre aut cõferre quid pᷣt:nec vlli auxilia
ĩe chꝛiſto ollicente:ſummouet᷑ p id qꝗð pater retribu res magis ſunt pᷣſio q; cu dei eriſtentis vbiq; adiutoꝛiuʒ
turus ꝑ impoſitionẽ honoꝛis induci᷑ S qs mihi mi ,/ qjuerit᷑ Hinc ieſus in ſeipo deliberas id auriniũ petit qõ

niſtrauerit: ſonoeiſicabit en pater meuſ qui eſt in celis! nequit impediri: qð vbi erpeditũ eſt: ſi dignũ ucdicat ili⸗
MNPiniſtrane ſilia:mimiſtrat et patri.vni ſine altero mini co adeſſe pᷣt. Et quid dicã. Nil aliud quidẽ qᷓ; ecce oꝛo pa
ſtrari nõ pt. Igit nõ ſit cõtemptui filius egens in ter; trem vt me ſaluũ faciat exhac hoꝛa:in qua cũ hoſte inui
ris in pollicitatõibo ſuis. eteni patre habet in celis: q mi ſibili et cũ viſibilibo me opoꝛtet ſacere cogreſſum. Et p⸗
mſtris filij honoꝛẽ in ſuperis eſt patus impendere. ini pterea veni nõa me miſſus ſed a te miſſus in hanc cer⸗
ſteriũ guidẽ chꝛiſto erhibengu eſt. put eſt woſſibile te tammis bwꝛaeſ bem indubitatã nactus vt ſuꝑ me filiuʒ
fieri ad ſequelã:cuius ꝑs pfectio: eſt p dilectionẽ et cru tuũ clariſicet᷑ nomẽ paternũ tuũ.larebit quidẽ patris
cem. qu illa eẽ negari nõ pᷣt.quã vita chꝛiſti atq; doctti nomẽ: ſi ſaluauerit a tribulatõne ſilin. Clarificabit no⸗
na in terris oſtenſa cõſtruxit: vt p eaʒ wlut paltà clima⸗ mBen tuũ ſcʒ virtus tua:ſi ertendes illã ſup me: coꝛpuſq;
hionẽ terrenis atq; moꝛtalibus eſſet aſcenſus in celum. ſideli. q tu coaptaſti mibi Nec moꝛa iuſti petiti dilata

WMec quidẽ reſponſio eſt poerecta de moꝛte de ſeqla chꝛi⸗ interpꝛetatio eſt: ſed cõtinuo eſt wollicitatio ſubſecuta.
m videre. 7 nõ delicioſa ſit viſio: ſed Peru Elenit ergo vox de celo dicẽs. Et clarifcaui et iterum
cem et ſequel exhibitã et aĩaʒ mũdo mo:tuam.ꝛoin clarificalv Oerſpicuũ eſt patrẽ woce paterna de celo de

ſti volentiboi

de trahiciatur in moꝛes. lapſa in baptiſmo et in monte tranffiguratũ.et p inau⸗

De paſſione tuehationis quã chꝛiſtus aſſumpſit. tt dita miracula clarificaſſe filiũ. Nunc rogatus iteꝑ ſpon⸗

cQlarificatione ſibi a patre ꝓmiſſa.ſcõᷣm iohanneʒ ſoꝝ et quoni eum ſuſcitabit a moꝛtuis aſſumẽs in celum
—lum.. Kapitulũ XIL. vIII ſtatuens a xxtris. Mecnõ qð futurũ erat in oꝛbe terrax
Nammiratione ſuſpendir animus ſicut Ppgen Ppaplos et diſcipulos innumeros atq; fideles in pᷣdica⸗

i tilibus eſt reſponſuʒ:et poſt pnunciatã moꝛtem tione et moꝛte et ſanguine: pollicitatio iſia cõplectitur.
Ppoſt cõſiliũ moꝛiendi poſt inuitationẽ ad ſeque⸗ Segd diſceptabat᷑ quid eſſet iſta dearticulata xox dum⸗
lam poſt remiſſionẽ pꝛemij xpᷣs ſe turbatũ in gia ꝓteſtaf taxat audita:ſed nõ cõſpectuſemiſſoꝛ Nã turba ergoq̃

dicẽs. Munc aia meaturbata eſt VUnde turbatur aĩa ſtabat et audiebat: dicebat tonitruũ factũ eſſe. Allij dice
Jitati vnite. crimie carẽs qo eſt cauſa triſticie. qᷓ impec⸗ bant. Angelus ei locutus eſt Pꝛo vniuſcuiuſq; capaci
cabilis etiã erat: Quis tur bauit eg ex oĩ pte quietume tate interpꝛetatio ferebat᷑. Sed qui reivritatẽ nouit es

AVnge ſibi paſſio turbatõis acceſſit. Quẽ ſeqmur. Tur diritl Reſpondit ieſus et dixit. Non ꝓpter me venit hec
batũ. Quis retribuet mĩſtris. Curbatus Eſt ne filius vor ſed ꝓpter vvos Crebꝛo dicru eſt atq; dicendũ ieſum
del iſte cuiuſ aĩa turbata eſt: Aſſumpta eſt illa paſſio:nõ non indigere aliqd de nouo a patre accipe qui ab eterno
aliũde ſibi aduenire potuiſſet. Vt qd aſſumpta:ſi de iſbo cuncta que habet accepat. ſed ꝓpter oſtenſionẽ ad incre⸗
ſcriptũ eſt. patus ſum et nõſi um turbatus:vt cuſtodiaz qulos vt crederẽt opoꝛtebat multa in ſenſu agi et dici.
mandata tua. Ygit᷑ q;obꝛem aſ. umpta turbatio ſi mo⸗ę quibus indicijs declararet᷑ ieſus eſſe filius dei.qui con⸗
riendi mandatũ habet a pre. Timet ſibi. Cauet ne ſibi ſpectus homo tantũ apparebat ex carne: cognic⸗ wroex
MQuid claritatis aut quietis turbatus eru ctuat: Que⸗ ſtigmate carnalis traducis.plus qᷓ; homo in eſtimatõne
runt te videre gentiles:oẽs in ammiratõe tui ſunt. Ele n erat. Et vt genti les ipᷣm videre q̃rentes et iudei ple⸗
lut triumphatoꝛ ex hoſte ingreſſus es hieroſolim. tota quentes en vltra boies imo der filiũ credant:vor patris
ciuitas in aduẽtu tuo cõmota ẽ. extollut te laudib⸗ pue ad eñ de celo dimittit cuius ipe poſcebat auriliu. Et vt
ri ſebꝛeoꝑ: doces in templo dñatiue imptinẽtia eieciſti. credar c celo celeſtis qui in aſſumpta carne degit in ter
et nũc coꝛq oĩ plebe pclamas.nuc ais. aia meg turhato ris.et augeat᷑ deſideriũ gentiliũ. et cõſundatur ꝑfidia ꝑ⸗
Quid erat in carne vigebat carneis oculis. pdit qdins ſequentiũ iudeor: vox eſt emma de cl.

tus erat.animã wrãa habens ſubicibilẽ paſſioni et dolo⸗ De indicio mundi ꝑ crucẽ et diſceptatõe crucis ero⸗
rib aſſumptis nõ illatis: hoe agebat ne homo ſine deo ta. ſcom iohannöö. Capitulũ XIL. IX
nec weus ſine bie crederet. Et honoꝛat in oibus patrẽ. Allta iudicia vltimũ mundi iudiciũ pᷣceſſere in⸗
quẽ ſolũ vt homo in auxiliũ ſuũ vocat inqmens Et qdq m ſia et iniuſta diuina 1 humana. ſed infignius iu
dica: Pater ſaluiſica me ex hac hoꝛa. Sed ꝓpterea wni dQldrciũ crucis quo mundi pꝛinceps impꝛobus pꝛe

in hoꝛa hanc. Pater clarifica nomẽ tu ſi oꝛã gentilib⸗ do malefidei poſſeſſoꝛ impoꝛtunus ſubiectis t annus
ipᷣm videre poſcentibo ⁊ oĩ plebe i udeoꝑ ſe veᷣ et hoiem Dirus ſubiectoꝛũ oppꝛeſſoꝛ pꝛiuandus erat po eſſione:
ſaſſus.ſe dei filii nũc fatet cũ eius frliali roce in triboa amuũdo eiſciendus De quo ſaluato: ait. Nunc iudiciũ
tione poſitus inuocat auxiliũ:q́;uis ad foꝛmꝗ hoĩs a nõ eſt mundi:nũc pꝛinceps huius mundi eijcietur foꝛas
di huiuſeemõi poſtulatio ſit ferenda: foꝛmaz aſtruens. Duerebãat gentüles videre ieſum:iudeiwro mterficere
quid in tribulatõe poſitis ſit agendũ:id innuẽs ꝙ recur vtriq; a dialolo poſſidebant᷑:illi ꝑ idolatriã. iſti ꝑ pᷣuari⸗

ratur ad patrẽ miſericoꝛdiarũ luminũ.vt ſiue ad hoꝛã cationẽ legis. Hec quidẽ poſſeſſio iuſta quodammodo
in tribulatõne relinquat. iue poſitũ ex timplo eripiat:ꝓ ersgt.cum ꝑ liberaʒ xoluntatẽ eſſet idolatria:et legis cõ⸗

;——— — — — — — ——

- -⸗ — — — — — —
. —KK------ —ꝗỹꝗ-

1 ſnsz
Ri
er
nos
edies,
einont⸗
kli
lidi r
ſcpe
Ufhri
Zegtert
ccſ
gunme
Mon;
nea
larii
ope
kemnui
Gpt
NEr
deflinz
lens
abkn
Cpon
1n
hſer U.
lemm
he
nav/
ſon⸗
eum
berer
Pici
Cttr,
1dam
ego
1, Ne
uci
Giter
ſtbe
ſum
terho⸗
ne
da.
Con
wer
töne
mnis

t
er

X
iu
e
1s
ne⸗
gin
4
.

de diſceptationibus do. Balua.

temptus in iudeis etiam ſpontaneuseſſet. Pꝛeceſſerat
quidẽ in fauoꝛẽ pꝛincipis mundiad iuſtã poſſeſſionẽ cul

pe oꝛiginalis occaſio ꝗᷓ penitus tarde ſentientibo vider
iniuſta: quis fine ꝓpꝛia culpa in ſeipo nõ volũtarie pa
tratox criminũ multationẽ occipiat. Secl oſtendit ma
gnitudine pene criminũ magnitudo. Eren ſoluͦ ex illa
pꝛimaria oꝛiginaliq; culpa oĩs homo moꝛiłvt necqͥ nun
q; veliquit voluntarie ſit exemptus. Futurũ erat ꝓ hu⸗
luſcemodi cauſa iudiciũ.ſi iam amplius malefidus 2 de
ceptoꝛ eſſet in poſſeſſione quieta manſurus: qui agebat
ꝓ ſeipo cauſam ſuã nemine obſiſtente. Nec erat captiuo
ſpes a ſeipo aut a cõſoꝛte aliquo cũ ſimilis nõ eſſet. nec
ab excellentioꝛi natura incoꝛ poꝛei creati ſpirit/ de redẽ /
ptione auxiliũ ſpe fruſtrata. virtute depꝛeſſa. bello dece/
ptionis captus a captoꝛe tenebat᷑ incluſus:ſicq; conſtri⸗
ctus vt metuſomnino ſpem ſuparet. Sed aduenit qui
poterat. ſubuenit qui pualebat.interceſſit/es redemptio
nis adduxit. qui nõ redimendi obſequio ſperato ſed ſola
charitate volebat:et ſus fecit aliena cauſam. Querebat
nõ ꝑ violentiã ſed ꝑiuſtã ſententi a poſſeſſione deten⸗
ta excludere poſſeſſoꝛeʒ. idcirco ſub uſto tribunali vole⸗
bat ſtare: p ſe aut cõtra ſe ſubire iudiciũ. Sategit factis
dictis aſſumpta cauſa captiui puenire in hoꝛã qua iudi /
cium ferret᷑:et iu dex modus locus teſtes inuicẽ cõueni
rent. Aderat tempus iudex pᷣſio ſemꝑ locus et modus
erat:et parati teſtes celici et terreni. Per bhoc ſic loquit᷑
chꝛiſius Nunc autẽ iudiciũ eſt mundimunc pꝛinceps
mundi hinus eiſciet foꝛas Ad tempus teſiiſicat apls.
At vbi wenit plenitudo tpis.miſit deus filiũ ſuũ factuʒ
ex muliere factũ ſub lege.vt eos qui ſub lege erãt redi⸗
meret:vt adoptionẽ filioꝝ dei reciberemug. Judexe⸗

quꝰ deus deſup ſpectans de quo ſcriptũ eſt. Dñns iuder
eſi:et nõ eſt apud illũ gloꝛia pſone. Et iuſtus es dñe et

rectũ indiciũ tuum. vt nec pꝛincipem mundi velit iniu⸗
ſie iudicare a mũdo eijciendũ:neq; ſuſceptoꝛẽ cauſe hu
mani generis ſupioꝛẽ facere ſupꝛa dignũ. Locus hieru⸗
ſalem erat cõgruens ex interpꝛetatõne miſterio: quoni
am agebat poſt deuictu hoſtẽ de pace homis et dei. Et lex
cei erat ibi. ſi nõ cuſtodita moꝛibo tñ in ſcripturis.cõtra

qusã iudicatus ſibi acceſſit ſumma ratio ſup eiſcienduz

pꝛincipem quẽ ab initio habuit hoſtẽ: ibiq; erant quos
mundi pꝛincipes ſuis placitis aptitauerat. Non ſic ap⸗
tus paradiſus inobedientie locus.etenim pᷣterq; a duo
bus nõ incolit᷑nõ roma vbi erat culmen imperij Foꝛte
quidẽ nõ ſic ſibi iuſia cauſa fuiſſet ſi ab extraneis ngene
rationẽ et legẽ et ritum moꝛtis ſententiã accepiſſet. Et
quanq; a gentili romano ſententiã moꝛtis acceꝑit ſua⸗
ſione hoĩm ex quibo ſcom carnẽ oꝛiginẽ traxerat. nõ eſt
aduerſus hoſtẽ ſua defalcata iuſticia: alias aũt niſus ſuit
literare eũ. Et ſoꝛtaſſis ꝙ viſis tot ſignis a gentilibus
nõ fuiſſet moꝛte damnatus:quẽ poſt moꝛtẽ pdicantib-
aplis vt deũ et dominũů acceperũt. Modus erat ꝑ cruceʒ
Teſtes vero angeli celeſtes et infernales.necnõ lingua
rum oĩm: aderant in tã famoſa ciuitate. Sed oĩbus pᷣ⸗
termiſſis tempus tangit? modũ:qui ſic ab ipo depꝛom
ptus eſt. Et ego ſi exaltatus fueroa terra: oĩa traham
ad meipm. Crucẽ intendebat et ſuppliciũ eius in exal⸗

tatione iſia ieſus.modũ vicʒ quo mundi pꝛinceps exeo

pellerefnam ligno vemneit ligno deuictus eſt:ꝛet dum de⸗
ſeuiſſet in hoiem innocentẽ quẽ ab omni macula liberũ

repperit. a iuſta poſſeſſione atq; vominio iuſtiſſime ꝑ de

ſideriũ plenonori eſt viectus. Huius quidẽ congreſ/
ſus atq; cõflictus modũ:in poſteruz paulus aperuit. Cõ
uiuiſicauit nos cum illo donans nobis ola delicta. delẽs
qaduerſus nos erat cyrographũ decreti:q erat otrari
um nobis. et illud tulit de medio affigens illud cruci:ex

polians pꝛincipatus poteſtates traduxit cõfidenter ps

am triumphans illos in ſemetipo. Mouus qundeʒ tri⸗

