b maret᷑ a vaticinio ꝓphetarũntex cõfirmaret᷑ a ſigno dũ cia ſua:ita ne coꝛrumpant᷑ ſenſus veſtri a ſimplicitate q̃
ca ipſa vt pꝛius ducatus pegit obſequiũ. Nam de celo da⸗ eſt in chꝛiſto ieſu.Adoꝛant mathematici puerũ nõ fata⸗
ſel tum eſt vaticiniũ ad ꝓpłetã:et de celo ad magos ſignũ tum a ſtellis ſed tanqᷓ; ſtellarum dũm et ſactoꝛem vt re
pꝛeuium eſt poꝛrectũ Et ꝓplete et ſcribe et magi vtiq; nunciare mathemat:toꝛũ iudicijs videant᷑ aſſerentius
r/ hommes de terra terreni fuerunt. vatieiniũ et ſignum omnia inferioꝛa etiam moꝛes oꝛtus et fines ex decreto
/ fuere celeſtia vt in natunitate tanti regiſ omnia vero cõ ndere ſiellarum. cum ipſi geniculant ante puerum.
centu cõueniant:et hunc mire natum puerũ celeſtia ⁊ oc quidem potiſſime in adoꝛatione huiuſmodi mi⸗
i terreſtria wenerer.. ſtice agebat᷑ in eo ꝙ adoꝛatoꝛes hi erant reges ſapien⸗
De pꝛoſecutione magoꝛũ vſq; ad puerum mire na tes diuites oꝛientales et numero tres. ꝙ omnia mũudi
tum et adoꝛatione et oblatione quã faciunt ſcom Ma/ regimina.omnia dominia. omnis iuſticia. omnis ſapiẽ
4 theum ſolum. Lapitulum xy tia.omnes diuicie. omnis ſub celo in bominibo claritaſ
. L Boſequunt᷑ magi ſiellam pꝛeina: et pueniunt omnes anime virtutes.memoꝛia. ratio ⁊ voluntas ad
p ad optatũ locum * quo tanto laboꝛe ſudaue incarnatũ dei filium reſerant᷑ et adoꝛent et vnerẽtur.
. runt. Et ſignum ſtat ſuper ſignatũ non lingua quoniam ſicut ſine ipſo increato factum eſt nihil: ſic ſi⸗
ſed geſtu loquẽs et docens. Dimittite ammodo ſignũ ne incarnato ꝓderit mhil. Nemo autem cunctet᷑ iſtos

1

ingredimini ad ſignatũ Si ſigno ampliꝰ delectati pꝛi⸗
uabimini vſſione ſignati.Omne ſignũ excedit᷑ a ſigna

to. Signũ ꝓpter ſignatũ:non aũt ſignatũ ꝓpter ſignũ.

Acduertunt magi quid agendũ.Non eni ſecuti fuerant

puerum ieſum aliter qᷓ; adoꝛatione latrie adoꝛaſſe: nõ
enim bonus dominus eis in melioꝛibo defuit. Nã ſicut
pꝛeſtitit erum ſignum ſic veram fidem infudit in aĩo
ad ſignatum.ruſtra quidema tam remotiſi paeſpus

*

tanto fuiſſent perducti ſtudio niſi eos in pura fide ſoli /

daſſet qua eum in illa pueritia in illa foꝛma ſeruili in il

la carne moꝛtali in ullis cunabuhlis in illis vilibo faſciiss

in illo pandochio deſolato adoꝛaſſent verbũ eternũ ver

bum mncarnatũ verbũ increatum.ſed pꝛo nobis caro fa
ctum et vmuerſoꝛũ vñm:cui deberetur omnis bonoꝛ ?

omnis gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum. Sed quem animo

pio colunt flexo coꝛpoꝛe venerantur etiã muneribo pꝛo
nitentur Et apertis theſauris ſuis obtulerunt auruzʒ
thus et mirra Oiſtica ſont lec in deſignatione adoꝛa
ti quis qualis quantuſq; exiſtat.et in deſignatione vere
colentiù chꝛiſtum quid ei in ſpalibus donarijſofferäat

et in quibo ſignificatis ſua vota perſoluant:non diſcuti
enda per ſingula ſed perſpicaubo ammis relinquenda.
Beg nec chꝛiſtus ſuis mamb iſta ſuſcepit pꝛout mul

toꝛũ erronea pietas credit qui nil amplius ve ſeiplo eiſ/

oſtendit q́; puer tredecim dierum oſtendere vintanti⸗

bus poſſet: ne inſ pdidiſſent meritum ſi vidiſſent expe
i mos ſuperaſſet etatem. Nam mos et

rimentum. et
etas in ipſo taliter extiterunt vt in nullo diſtare viderẽ
tur. Sed pia mater eius paupercula in peregre poſita
donaria illa ſuſcepit ad fide piam offerentiũ in deſigna⸗
tione pueriin deſignatione miſterij paucis verbis red⸗
dens vicem confirmãs fidem. Et potius fuiſſet trabẽ⸗/
dum ad vitium q; ad aliquid honeſtum ſi puer tredecĩ

dierum manus extendiſſet ad munera foꝛte quia capi
ſo ex decreto ſtellarũ aut magia et non ſit puer bomo.

ic quidem exomnibus viſis et geſtis magi credide⸗
runt omnia eſſe diuina:vbi per omnia humana defue/
rant. Et cum omma iuxta wota vidiſſent imo peram⸗
plius qᷓ; crederent et ſpexarent quoniam bonus domi⸗
nus ſperantibus in eum anime querenti illum melio⸗
ra eius tribuit qᷓ; acceperit et potioꝛa qᷓ; poſſet pꝛouehi
ſpes humana. Dꝛo auro fidem.pꝛo thure ſpem. ꝓ mir
ra conſeruantem ab immundicns et a coꝛruptione ca⸗
ritateʒ. Et qui deduxit in ſigno remiſſo in verbo nõ hu⸗
mano ſed angelico reduxit. Nam cum ipſi inter ſe que
rerent reuenſtone pꝛepoſita qua via eſſet ad patriam re
pedandãa herodi fidem dicentes eſſe ſeruanda.deſuper
a domino per angelum ammonent.ac per hoc reſpon⸗
ſo accepto in ſomnis ne redirent ad herodem per aliaz
viam reuerſi ſunt in regionem ſuam Mon ſpoponde⸗
rant lvxrodi ſibi renunciare inuenta q;q;ipſe poſiulaſſʒ.
Et ſi ſoopondiſſent a ſuperioꝛi domino abſoluũtur mia
rime cum in fraudem fueꝛit facta poſtulatio. Mã ſi ſpõ⸗/
ſio ſieret ad male aut fraudulenter petita nõ eſt ſeruã⸗
da. Supponit enim ſponſio petitionẽ iuſtam licitam.

In omni aũt cauſa ſuperioꝛ poteſt ſuũ inferioꝛẽ in auꝰ

toꝛitate ſubiectũ a ſponſionibo ſub ipſo factis iuridice

liberare. Deus auteʒ ſup omnia dominus in ſomno re
ſronſum dedit ꝑ angelum ſuum ne redirent ad herodæẽ

hberans eos a dubio de agendis et a vrbis impiſſſimi
lrodis.Qui per aliam viam non ducatu ſtelle reuer
ſi ſunt in regionem ſuam. Reuerſi ſed cõuerſi ad domi
num omniũ deum quem in carne adoꝛauerũt pueri.re
uerſi ſed auerſi ab omni ſeculi vanitate ab omni ſupſti
cioſa ſcientia: quoniam cognouerunt in puero fatũ nul

lum adeſſe ſtellarum ac eſſe per doctrinã docentem ſin

pliciter gradiendũ Et quauis greſſu coꝛpoꝛis aliam vi
am qᷓ; venerant repedando ad patriam inceſſiſſent lon

ge alia via qua venerant motu mentis ad ꝓpꝛia ſunt re

uerſi. Nam venerunt in fide ſigni. reuerſi ſunt in fide
ſignati. Flenerunt mathematici reuerſi ſunt in fide ca⸗
tholici. Elenerunt vagi reuerſi ſunt religioſi. Regio il⸗

loꝛũ erat oꝛientalis plaga:ciuitas pbi nati aliti erant

„

Pꝛimus

89 . . — d...’è’J .
ſubticet᷑. Oꝛiens quidem omniũ hominũ in cuius re⸗

gionem opoꝛtet reuerti cum per fidem cognouerimui
chꝛiſtum.eſt illa pꝛima et immaculata creatio rationa⸗

lis anime que facta eſt ad imaginem et ſimilitudinem
dei:lumen cuius vultus ſignatur ſuper illam. Nec mi

hi ex aliqua parte lucet ſi videre moꝛes velim vt reuer

ſionem a peccato tangam ineternam patriam. quoni⸗/
am iſti non ſunt reuerſi a peccato ſed a chꝛiſto quẽ ve⸗
nerant adoꝛare:potius autem credendi cum venerunt
ad chꝛiſtum reuerſi reliquiſſe peccatum. zoainde pꝛe⸗

ſigitur foꝛma vt ab oꝛiente condite noſire nature vni⸗/
amus ad cognitionẽ graties qua non deſerẽtes ſed no

biſcum ferentes pꝛout chꝛiſtum poꝛtauerunt in mente

relinquentes in coꝛpoꝛe.reuertamur iterum ad oꝛien⸗

tem nature condite ſed per aliam viam.ſcilicet per imi

tationem operum chꝛiſtiquam condita natura nõ ha
buit quouſq; dei fiius carnem aſſumpſit. Et alia eſi

Via nature qua quiſq; vrrum et bonum querit.Alia eſt

via gratie qua inuemit Eſt oꝛiens deo deus pater a quo
vnitur ad chꝛiſtum filium a quo iterum per viam cru
cis reuerſio ſit ad patrem. S

De latione pueri ieſu ad templum vbi ſunt epipha

nie quarte celebꝛate ſcõm Lucam ſolum.

Capitulum xVI

Efertur ad templum puer in pꝛeſepio iam

d adoꝛatus a magis vt in templo cognoſce⸗
retur ab ipſis iudeis uſtodita eſt lex in la⸗
tione eius voluntate nõ neceſſitate: ne iam

puera ſolutione legis inciperet. Et iterum per tempy

cõputat᷑ eternus dum completiſ quadraginta diebus
eſt latus in templum quod ante per Salomonem ſaʒ

ctum et diruptum et iterum reediſicatum eſt: et ad eßs
imaginem quod nullum abhoꝛreat coꝛruptum atq; dee
ſertum ſi reintegratum eſt etiam ſi illa pꝛima facti op
ris pulcritudo perdatur. Irrecuperabilis quidem eſt

illa pꝛima innocentia ſi perditur. quamuis poſſint a⸗

lia oꝛnamenta ſuperapponi. Non enum eſqras et nee⸗
muas vt templum pꝛimo fecit ſalomon refecerunt. ne
q; luit in illo copia illa auri vt Salomon poſuit ⁊ mul

ta que habuit illa nobilis edes.Attamen ita refectum
eſt vt domus dei diceretur et oꝛatiomis et obſecratiõis
et ꝓiciationis pꝛo populo.er angelus tuitus illud fu

it. Et in illo apparuit chante er multa ſigna in illo ce
ſt exterminium pꝛimum cum er

lebꝛata ſunt:etiam po
titit reparstum. Igitur ſpes magna pꝛerogata eſt ab⸗
iniquitate deſtructis: ſi nouerunt reſtaurare ſeipſos.
Hinc et puer Yeſus qui ab eterno verbum deus no⸗
ſtram humamitatem non abhoꝛruit quam fedauit Al⸗
dam. Etenim quia reparationi apta erat quam et ipſe

reparauit. Apparet igitur in templo puer Jeſus quis
quahiſq; ſit. cum infans nihil aliud q́; infantiam mon.
rans:ab vtroq; ſexu et etatig grandeue teſnumonia.
ꝓ plus qᷓ; homo erat accepit. Symeõ Anna vidua ſpi

ritu pꝛopłxtico conteſtantur: ſicut alibi declaratum eſi

t quamuis humana lingua et coꝛruptibilis magna .

et mirabilia de ipſo pꝛonunciet: deſuper eſt qin coꝛdi⸗

bus infundit hoc quod loquitur lingua carnis:vt etiä
in templo epiphamatus eriſtat per linguas. per ſpiri/

tumſanctum domini eruditas vt illa de hoc puero lo⸗
querentur: quoꝛum nemo niſi per ſpiritumſanctũ po
tuit habere noticiam.

.

Secquitur de q- intis epiphanijs.

— —— — — — o ö ſ ————

— —– –

— „ — —

— —

— —

l

— r —— — —— ee — —– — — —

ctus fecit ieſus ſcom Lucam ſolũ. Capitulũ XVII
uit per omnia latere chꝛiſtus in puerili eta⸗
n te anteq; ad illam que dicitur adoleſcẽtia pue⸗

niret quin aliquid de ſeipſo ſupꝛa illam etatem
oſtenderet ⁊ qð plus in ipſo q; in cunctis ſuis coetane

is erat.et notus puer fieret apud ſcribas et pontiſices

templi ob aliquid inſigne virtutis:ne cum perfecte fu⸗

iſſet etatis quis eſt hic velut eſſet incognitus ſibi obij⸗
ci potuiſſet. Gactus duodenis veniens cum parentib-

in templum in hieruſalem: ipſis ignoꝛantibo remanſit
in ciuitate.Acceſſit ad templumn audiens interrogans
ita vt omnes mirarent᷑ etatẽ pꝛo ſcientia. et ſcientiã in

etate.et cõpoſitos moꝛes.et omnem ſui conſiſtentiam

nihil habentẽ imptinens et perhibenteʒ talia ꝙꝑ ommfria
virtus ſuparet etatẽ vt merito credi poſſet exceſſuʒ ab
hominibus habuiſſe diuinũ:vt etiã nõ ſolũ hi alij aſtã

tes ſed mater que illum genuerat miraret᷑. Cui querẽ

ti quare ſic fecerat clara voce diſſeruit:ꝙ nõ ioſeph ſed

patrem habebat deũ et aſeipſo quãuis coꝛꝑe degeret in
terris velut a ſuꝑno ſuperne ſempꝑ exiſtente ſuꝑ omnẽ
intelligentiã ⁊ lueem inacceſſibilem inhabitante ꝙ dei

eſſet filius declaratus eſt:ſicq; in templo epiphaniatuſ

Geſtoꝛũ ſeries et vtilitas alibi tacte ſunt. H
De baptiſmo ieſu ⁊ ſextis epiphanijs ſcõm Matſx
um Marcũ Lucam et Johannẽ.Capitulũ XxvVIII
Apticat᷑ a YJohanne ieſus in ioꝛdane non indi⸗/
b gnus ad ipſum ſed ad nos pꝛo quibo ipſe rolu⸗
it indigere atq; agere:velut ſi neceſſitate pᷣme⸗

retur ſicq; noſtra egit vt ſua:quia ipſe caput oim ntm.

ſi quid exoꝛauit ad patrem pꝛo nobis acſi ipſe illã indi⸗
gentiam pateret᷑. Qui cum aquis immergit᷑ vti eſſet
peccatoꝛ quem nullũ potuit maculare peccatũ apparu /
it exxoce paterna quis ⁊ qualis eſſet:ſpũſſanctus in co

lumbina ſpecie in viſione atq; atteſtatione Johannis

Sic enim omnes euangeliſte tradũt Bapticatus au
tem ieſus confeſtim aſcẽdit de aqua.et ecce aperti ſunt
celi:et vidit ſpũm dei deſcendentẽ ſicut columba et ve⸗
nientem ſupꝛa ſe. Et ecce vox de celo dicens. Mic eſt ſi
lius meus dilectꝰ in quo mihi cõplacui Dicta vero ce

teroꝝ euangeliſtarũ huic conſona veritate reſpondent:

ideo non ponunt᷑. Ecce igit᷑ ſanctiſicaturus aquas in il⸗
lis intingit᷑ non purgandus.Et mirabilioꝛi modoa ce
teris ꝙ ſic dei filius epiphaniatus eſt in etate virili ma
gnis agonib et opationibus apta:et diuine credat᷑ fie⸗

ri omne quod agit᷑.cum ipſe velit cum hoſtibus inuiſi/
bilibus et viſibilibus habere congreſſum /patris lega⸗
tionem pficere.deſtruere legem tartareã. diabplicaʒ ſu/
perare tirannidẽ. ſoluere ſanguinis pꝛeciũ.pꝛo captiuiſ
fabꝛicare gradus vere aſcẽſionis in celog vt ſupꝛa illos
inferat quos in doctrina moꝛibo et vita poterat habere
ſequaces vt nulla ſit heſitatio inter homines. ꝙ iſte ſit
cei filius factuſ homo quẽ pater voce ꝓpꝛia manifeſtat
et ſpũſſanetus in aſſumpta pꝛo tunc dutaxat columbi·

na fpecie pꝛoteſtaf.

De miſterio totius vite chꝛiſti poſt baptiſmů et / D

terminate. Capitulum XIX

⁰

Arpptixatus ieſus aſcendit de aqua ioꝛdanis ad
b maioꝛa ſe tollens:vt virtus ſequatur ad virtu

tem. et bonis melioꝛa nectant᷑et moꝛum diſci

plina pꝛeſtruit᷑ in ommibo actioniboa ſermonibus eius
vt ſeqᷓmur veſtigia ipſius.Nõ amplius agi põt qᷓ; poſſe
fieri chꝛiſti foꝛmaz. Diffoꝛmitas veꝛo trahit in moꝛtẽ.
Deus erat:poterat ferre aurinum. Momo erat:oĩbus
pꝛeſtitit exemplũ:vt quemadmodũ ipſe ambulauit et

De miſterijs

He quintis epippanijs quas de ſeipſo duodenis fa

liter epiphaniatus eſi ſcõm omnes euangeliſias inde-

verbi increati
nos debemus ambulare. In oibus actionibus eius ſe

deum verũ et hominẽ verum eſſe mõſtrauit. nec vana
natura in aliquo ab altera eſt cõfuſa: cum ſuis ꝓpꝛieta⸗
tibus ſemp manentibo ieſus fecit humana diume di
muina huane. In duplici foꝛma opatus eſt. in foꝛma do
mini et in foꝛma ſeruili. Oiſtincte quidẽ ſunt huiuſce?,·

modi actiones quarũ ad aliquas inuitamur ad adoꝛsq

dum et venerandũ: ad aliquas pꝛo imitatiõe vocamur.

Quod actum eſt per domini foꝛmam non eſt imitabi⸗
le.neq; ad hoc inuitatio facta eſt. Quod wro fecit ĩ fo⸗
ma ſerui:ſi nõ per omnia ꝑ plura imitabile ꝓuocamur

ad illud. nam non quia deus ſed quia homo dedit. et re

liquit exemplum.et ſic per diffoꝛmes actiones manife
ſtatus eſt. non ꝙ vna foꝛma pꝛeter qᷓ; in oꝑibus potuiſſ

ſet videriet agnoſci. in altera vero viſus et cõuerſatus

eſt et agnitus homo.non operans ſibi ſed nobis:pꝛein

tendens notum fieri his pꝛo quibus aſſumpſerat acti/

ones vt crederet᷑ et iuſticia pꝛo pꝛemio daret᷑ ĩ fide cre⸗

dentibus. Et faciebat poteſtatiue vnde de perditione li

beraremur. et ſaluaremur in excelſis ad eius viſionem

eternam.q;obꝛem aliq;diu carne veſtitus ſtetit in ter⸗

ris.Qui loc? in aquis ilico deſerta penetrauit: dedicãs

ſe totum altiſſimo.ſubtrahens ſe a ſeculo inuoluenti.

non ſibi timens aut cauens.exiſtens incoꝛruptibiliſab

omni quod maculare moꝛes hominũ poteſt ſed ſequ?⸗

tibus pꝛeſtrinxit viuendi foꝛmã. qᷓ; cauta ſit conueꝛſa⸗

tio eoꝛum qui purgationẽ acceperunt veterum delicto
rum in quocunq; ſit oꝛdinata purgatio:vbi eſuriuit ho
moet tetatus eſt homo. Et ſic manifeſtus in foꝛma ſer
ui:in foꝛma vero domini dedit i pꝛobo tentatoꝛi con⸗
flictum. Inde egreſſus pꝛedicauis diuina humane. et
legens in ſynagogis vt ꝓpłetatũ erat de ipſo ꝓphetiam

impleri aſſeruit:et ſemetipſum manifeſtauit vt in file
caperet᷑. Super naturã facta miracula declarauerũt de
um increpatũ equoꝛ vndoſum et venti ꝑ obedientiam
et eppulſi ab obſeſſis coꝛpibus demones confitẽtes 9
erat chꝛiſtus filius dei viui et petrus a deo patre doct⸗.

ſic confeſſus eſt. Et iterũ pater declarauit mn monte di⸗ .

cens Mic eſt filius meus dilectus in quo mihi cõpla⸗
cin. Et in templo. .larificaui et iterũ clarificabo Et do
ctrina in verbis eterne vite dimiſſio pecatoꝛum cogni
tio coꝛdiũ humanoꝛũ etiã futuroꝛũ et ſimilia:manife⸗
ſtauerunt in coꝛde credẽtiũ eſſe deũ. Cetera vero quia

fugit quia fatigatus eſt. quia eſuriuit comedit et bibit
et doꝛmiuit lacrimas fudit triſtatus et pauefactus co-

ptus et ligatus ductus et obpꝛobꝛiatus et verberatus
eſt damnatus ad moꝛtẽ.ſicq; et moꝛtuus et ſepultꝰ ẽ.
totum expꝛimit foꝛmam ſerui ſed etiaʒ inter obpꝛobꝛia
et dum viliter eſt in agon boilla foꝛma ſeruilis etiãs pp
teſtas dñabilis foꝛme innotuit:quã pꝛodit cognitio/p⸗
ditoꝛis. pſtratio hoſtium. obſcuratio ſolis.terꝛe tremoꝛ

ſciſſio veli templaris. diuiſio ſaxoꝛũ et monumentoꝛzu,z

apertio. Ac ꝑ hoc vt crederet᷑ vt in ipſo ſperaret᷑ vt ama⸗
retur. vt ſibi obediref᷑ vt eum homo ſue ſalutꝭ amatoꝛ
imitarefr᷑.ſic in vtraq; foꝛma totiens epiphanias acce,/
pit. Pꝛoinde incrudelis certa damnatio credentibo ne
gligentibo nulla ſaluatio:qm omne ſuffugiũ excuſatio⸗/
nis adimitrt.
Pe miſterio coꝛpis et ſanguinis domini ſaluatoꝛis.
vbi nulla epiphania ſed celata poteſtas ſcom Oatheũ
Marcum Lucam. CLapitulum XxX—
Roceſſu incompꝛehẽſibili egit eternum et in

creatũ verbum. Per ipſum omnia facta ſunt.

et ipſe ſua poteſtate incarnatũ ſe fecit.et in ver

lv eructuato docuit humanas mentes agenda et ſpera
da a diligenda et odiẽda. Donauit unitates. ſuſcſtaui

nihilq; fibi addi aut aliqͥd ab ea de mi poteſt.ſed aſſum/

moetuos:et demones expulit ab obſeſſis. Et ſeipſum
aliter non aliũ in verb ſuo fecit.tranſſubſtantiãs terꝛe
na et moꝛtalia in coꝛpus et ſanguinẽ ſuũ vt eſſent hoĩ⸗
bus in aĩia cibus et potus:vt iã in deſerto vite pñtis pa
raret᷑ mẽſa peculiari populo dei.non in fomentũ coꝛpis
ſed mentis:nõ vt caro ſed vt aia nutriret᷑.et vna men⸗
ſa hoĩm et angeloꝛũ.ſi non in eodem loco ſaltẽ in eodẽ
cil vſq; dum eſſet omnia in oib deus. et euacueretur
omnis oꝛdo et omnis pꝛincipatus.et ſpes pꝛerogaret᷑
boibus pueniendi ad deum fruẽdi deo: cũ in hac vita
eitate in reb tranſſubſtantiatis in coꝛpus cibant᷑ ⁊ po
tant᷑.Receſſurus a nobis reliquit legẽ ſcom qua agere
mus. virtutes ſcõm quas viueremus. pacẽ in qua cu⸗
ſtodiremur. ſacramenta quibo mũdaremur et ſeipſum
Vlut obſidẽ pignus et arram ſub ſtipulatione ſolenni
vt pollicitationẽ firmã teneremus ad eternã beatitudi
nem capeſſendã vt angeli diligerent et cuſtodirẽt fer⸗
uentius timerent hoꝛrendius inuiſibiles hoſtes dum

vtriq; conſpicerent nos tertios inter eos apud quos

ſunt tam alta dona depoſita. Mon ſumus angeli poſſu⸗

mus et peccare et ſubiacemus penalitatibus.et in val

le miſerie habitamus. Non ſumus demones:poſſum⸗
enĩ et errata coꝛrigere.et penitentiã agere pꝛo erratis.
Alb illis angeli ſunt liberi :in iſtis ſunt dmones obſti⸗
nati. Mos qui inter eos medij poſiti ſumus: nec liberi
vt angeli:nec vt demones obſtinati. Vniri cum crea⸗

tura vwolens angelos non appꝛehendit. demones abhoꝛ

ruit. vt eſſet homo inter homines:et vnionẽ naturarũ
fecit. Et nunc ſuũ coꝛpus illi nature a q̃ ſumpſit coꝛpꝰ

in duplici ſpecie reli inſinuans dignitate dilectio⸗

nemq; ad hoies quaſi iam vicẽ reddens vt illi nature
que dedit ei aſſumenti coꝛpus et relinqueret ſuum coꝛ
ns ita relinquens qð ferens.ſic ferens quod oĩno re⸗
linquens vt qð tenemus iam ſit in celo.et quod eſt in
celo et nos in heſitanter in terra teneamus. Sed debi⸗

toꝛes ſumus magni depoſiti emphitheotecari non poſ/

ſumus ſaltem immaculati cuſtodiamus.Alduertendũ
eſſe ꝑſpicatiſſime direrim peculiaris ꝓpli dei dignitatẽ
chꝛiſtianoꝛũ non iudeoꝛũ.Alienationes fecerũt ſibi łe
os ſuos quos colerent quos pꝛo ſuis votis oꝛarent: po
pulus electus dei non ſibi deu fecit ſed ab eterno enſtẽ
tem deũ credidit. Nunc aũt in nouiſſimo ptãtem acce⸗/
pit ſacramẽtaliter facere quẽ poſſet oꝛare:atq; cultu la
trie adoꝛare. Sed in virtute verbi eius facit ille cuius⸗
intereſt ex oꝛdine ſacramentale chꝛiſti coꝛpus efficere
tranſſu bſtantiando naturas. Attamen peimus bhuius

miſterij actoꝛ extitit ille cheiſtus vnigenitus dei filius

qui res quas natura ſolita et ſolito et inſolitis ꝓduxit
artis pericia ſic eduxit:in coꝛpus ſuum et ſanguinẽ mi

rabili ptãte cõuertit.Actio ppꝛro laudabilis. modus im

compꝛehenſibilis.ſnis deſiderabilis ꝛeceſſerat exni
hilo creatio vniuerſi: et vnio ſpirituũ et coꝛpoꝝ creatoꝑ
Peꝛeceſſerat vnio diſpariũ naturarũ creatricis et crea⸗
te.ſpũs increati.ad ſpũm rationalẽ creatũ ⁊ ad coꝛpuę
creatũ.Facta erat vnio extremox.et in hoc quaſi deſcẽ⸗
ſus celebꝛatus eſt:cum ſemetipſum exinaniuit foꝛmaʒ
ſerui accipiens. Et acceptũ vtiq; magniſcatũ eſt: non
dũut in natura mutatũ. Sic et accipiẽs Romnia maſit
in ſins eternis. In iſio aũt miſterio neq; diſcenſio ne/
q; aſſumptio neq; vnio facta eſt: ſed conuerſio ſubſtan⸗
tie in ſubſtantiã. non in ſubſtantiã deitatis ſed aſſum⸗
pti coꝛpis Qðõ quãuiſ inſepabiliter deitati vniret᷑ ſicut
in vnione nulla eſt naturarũ pmixtio neq; cõfuſio neq;
additio ad alterã naturam. et neutra natura pampliuſ
quod habet natura eriſtens. vna vt increata altera vt
creata:ſic cõuerſio nõ eſt facta in deitatis ſubſtantiam

tudo pfect

pti coꝛpꝑis ita vt ſubſtantia in alia tranſeat in poteſtate

verbi et tranſeũtis ſubſtãtie ꝓpꝛietates ſeu que dicunt

accidentia maneant.ſubſtantia eis debita non manẽte
vt erat:neq; tranſeãt cũ ſubſtantia tranſeunte vt ſint

illius in quã facta eſt cõuerſio. Sequunt᷑ quidem ſub
ſtantiã quantitas et qualitas:vt qð ſubſtãtia caret qᷓn

tum vel q̃le non ſit. & vero ſubſtantia habet quantũ
vel quale habeat cõpetentia ſibi iure indite ſibi nature.
Non enim ſermo eſt de his que apponunt᷑ ex arte: aut
aliter euentu ꝓueniunt. Igit᷑ tranſſubſtantiatione fa⸗
cta ꝑ verbũ in tranſſubſtantiato quantitas et qualtas
aut aliquid accidens non querant᷑:que pꝛeextiterũt et
fuerunt Sed ſi querenda ſunt hec:in illa querantur in

qqua eſt facta mutatio.et tunc non querant᷑ nec inueni⸗

ent᷑ eſſe ſubſtantie tranſeuntis.qꝛ deſijt quod fuit.nec
ſubſtantie pꝑmanentis cum in illam non ſint conuerſa
accidentia:ſed dũtaxat ipſa panis et vini ſubſtãtia. Gru
ſtra ſuꝑuacue a vere fidelibo querit᷑ de his que relicta
ſunt obijcibilia ſenſibo: cum ſubſtantia non ſubſit am⸗

plius eis Et vt me nõ fallat erroꝛ aptius dixerim ꝙ ac

cidentia in ſacramento appareant potiuſ qᷓ; enſtant:de

ſub eis omnino remota pꝛeexiſtẽte ſubſtãtia. Magnuſ

et ſapiens ergo dñs ⁊ laudabilis in oꝑibus ei qui ſic ꝓ
uidit homini quem creauit. „
De muſterio fidei catholice. Capitulũ XXI
Ltiſſima virtus que deus eſt obumbꝛauit cre⸗
a gture humane.fidẽ videlicet vmbꝛam faciẽs.
ſub qua hominis oculuſ requieſcit:et velut aſp
ſus nebulis ignoꝛantie.puluere carmiſreſperſus.in ter
ram deſfixus.innixuſq; ſolũ intelligentie naturali reſpi⸗
cit in altiſſimã virtutẽ nobis ſe ꝑ fidẽ vmbꝛã contẽpe⸗
rantẽ vt per ipſam poſſimus intelligere ula que hũana
ratione negatũ eſt appꝛehẽdere:ſicut in yſaia ſcriptum
eſt. Niſi credideritis:non intelligetiſ. Qua credulitate
ſeu fide pꝛimũ erigamur in deũ oĩm conditoꝛẽ viſibili
um et inuiſibiliũ.nec aliquid extra ſe hñs qualibet enti
tatem niſi ab ipſo ⁊ nec ſine ipſo creatũ.quia omnia ꝝ

ipſum facta ſunt entitatẽ habentia:et ſine ipſo factũ eſt
nihil:peccatũ aũt entitatẽ non habens.qui creauit ⁊ an

gelos ſubſtantias videlicet ſepatas.celũ gloꝛie. ſtellax
ſirmamentũ et ſtellas. Elementa diſtinrit elementa⸗
ta ſenſibilia inſenſibilia fecit poſtremã creaturã ratio
nalẽ hominẽ ad maginẽ et ſimilitudinẽ ſuã faciẽs:quẽ
in mundum velut in regnum omnib patronatum in⸗
trodunt in regẽ eius ſubijciens ditiomi oĩa coꝛruptibi⸗
lia ſenſibilia et inſenſibilias ſicut ſcriptum eſt. Omnia
ſubieciſti ſub pedibo eius. Qui nõ velut indignus opii
ſui omnia creauit ex nihilo.quia ſpũs dñi ſcʒ voluntas
eius ferebat᷑ ſupꝑ aquas noſtre pductionis.non ſub aq̃ſ
alicuiꝰ neceſſitatis:qm in deo nulla neceſſitas neq; in⸗

igentia ſed liber atq; liber.et ex amoꝛe puro fecit qᷓ vo⸗

luit in celo et in terra·et in mari et in oĩbus abiſſis.oĩa
tona valde cõponẽs vt cõmunicaret ſeipſum bonis ra⸗
tionabilibo a ſe ſolũ ꝑ amoꝛem creatis angelis et homi

nibo:quia non erant quos bearet et quibus innoteſce⸗

ret niſi ante creaſſet ⁊ manſiſſet incognitus niſi ſibi ſo
li.et imparticipatus niſi a ſeipſo ſi creaturam talẽ non

feciſſet:que ipſum ꝑ intellectũ et fidem cognoſceret. et

in amoꝛe peternã fruitionẽ participaret. Cetera vero
creata ſeoꝛſum ab iſtis ad vſum mentis per conſidera⸗
tionem:et coꝛꝑis per ſuſſentationẽ ad vniuerſi pulcri⸗

tudinem facta credunr. Et ideo non ſunt equalia. quia
ſi eſſent oĩa equalia non eſſent oĩa nec vniuerſi pulcri⸗

taet wlut non indigentia. ſed pia voluntate
ita non alieno auxilio fecit qui fecit:quia nulluſañ ipᷣm

ſin,

dicunk
nanete
Nſint

guanti
natre,
te: aut
loneka;
uahtag
terüt et
nturin
mlenie
fuit nec
nuerſa
a. Frn
relicta
biteme
mcec
Nuta
Dagnot
ue
WI
Alit gre⸗
n ſcis,
ohtaſ⸗
lsinter
Nlnreſo⸗
conteſe⸗
hüana
riptum
lulitate
viſtbili
bet enti
mmnia
attüeſt
nitaan
,ſtelnr
einentat
lrärutio
ſique
Uint
ptibit
Omnia
noopl
luntas
nbagl
in⸗
.Oia
iorn/
Pormi
teſcer
biſo
ſon
etet
wro
ela/
len/
gnia
lcri
fate
n

re miſteris verbi increat

nmnullus cumipſo. nullus poſt ipſum in opere creationis
pꝛeſtitit pꝛeſtat pꝛeſtabitq; ſubſidia Etiam dñat᷑ oĩibus
regit omnia ſine motu.pꝛeſidet ommbus ſine ſitu. p
ſens eſi omnwus ſine loco: intimatur magis cuilibet

creature q;ᷓ ſibupſi creatura intimef. Et mẽſure tẽpor
hoꝛarũ et dierũ ebdomadarũ menſiũ et annoꝛũ longe
ſunt ab ipſo. Accidẽtia vlla non recipit noĩa de eo dicta
miil ſibi addunt aut inponunt. nec alter ex altero red

ditur ſimplui nature deitatis cin nihil addi vel minin
poteſi. Aneffabilis eſt us: ſaltem eo modo quo ineffa

buis dicitur meffab.lis non eſt? Ercedit intellectũ an⸗
gelicum et humanũ incõpꝛeſænſione:quia incõpꝛehẽ
ſibilis eſt. afeciũ omniũ creaturarũ in lonitate.qꝛ nul
lus amoꝛequatur tonitati eius amãdo.vt diligat᷑ quã⸗
tum ſua reqiurit lonitas mec in hui/ vite tenebꝛis nec

in partibus ſuperis. Non narrat eum ad plenũ ſnben,

ra legibilis nec lingua volubilis explicat quid ſit dus.

2——

Henlſus coꝛpalis nunq; pcipit quia incoꝛpoꝛe eſt. Et

ſi ex tꝑe vrbũ caro factum eſt nihil in ditate mutatuʒ
eſt: vt nec etiã in illo coꝛꝑe deitas ſenſibus percipi poſſʒ
nec in cena et ſacramento deus mandens deitatem cõ
pꝛeſſit nec guſtus percepit.necoculus vidit.nec olfa⸗
ctus olfecit. nec auris audiuit. nec tactus reſperſit. nec

impaſſio nata carne aſſumpta veitatẽ vnitaʒ attigerüt

quomodolibet paſſiões. Nec doloꝛes et triſticie anime
chꝛiſii dei affecerunt in aliquo deitatẽ. Elnus eſt in ſub
ſtantia: trinus eſt in ꝑſonis. Nec vmtas ſubſtantie ꝑio

narum trinitatẽ excludit. nec pſonarũ trimitas ſubſtan

tie vnitatẽ diſcreta ſeu continua quantitate multipii⸗
cat. Mec inducant᷑ exeplares ꝓbationes in elucidado pᷣ
dicta et non pꝛobata. et omnibo fides in ſuo maneat ro
bvꝛe pꝛemiũq; magis creſcat in pura credulitate.ſed ſo
lum ſufficiat ꝗꝙ diuerſoxꝝ vna foꝛma in qua diuerſa cre⸗
ata conuemũt.et nexus vnus et durãs ꝑpetuus creq/
toꝛũ arguit vnitatẽ:et eſſe cuiuſlibet rei fo⸗ma et vtili⸗
tas ſeu bonitas pꝛonũciat trinitatẽ. Mam eſſe rei cuiuſ
libet patrẽ crcatoꝛẽ enunciat ſoama qua diſtinguitur a
ceteris ſapientiã filij clamat: vtilitas ſeu bonitas cuiuſ
libet rei ſpũſſancti bomtate eloqui. Et pater a nullo.ſi

lius genituſ a patre ſolo:ſpuſſanctus pꝛocedit er patre

atq; filio. Nec maios pater filio aut ſpuͦſancto necfiliuſ

ſpu ancto aut patre maioꝛ eſt: nec ſpũſſanctꝰ maioꝛ pa⸗

tre ſolo aut filo ſolo.nec vna cuiuſq; pſona maioꝛ aut
mino: eſt duab:nec due maioꝛes aut minoꝛes vna h⸗
ſona pſiſtunt. In deitate nulla pꝛioꝛitas nulla poſteri⸗
tas muenit ex trinitate pſonarũ. Equalitas in eternita
te in impaſſibilitate in unmenſitate in immoꝛtalitate

in increabilitate. in potentia ſapientia et bonitate rex

He omnipptentia dei. Capitulum XXII
Onus eſt inquã ducatus fidei: qui ſub omni⸗
b potentia dei ducens de ipla nos facit recta ſen⸗
tire qua credimus. Et cum omnia iſia ita ſint.
ꝙ non poteſt deus niſi bona: nam quodlibet minimũ in
conuemiens impoſſibilitateʒ dicit in deo. Et ſi ſeẽm /
phetam dicit. non eſt malũ in ciuitate qð deus non fa⸗

ciat ꝑmiſſiue. non poteſtatiue.qui legit in telligat. Agi

tur ta eſt vere omnipotẽs ꝙ non poteſt aliquid malefa
cere cogitare aut loqui.nec actus penales vt metuere.
wlere triſtari tedere eſurire ſitire calere frigeſcere. aut
quomodolibet pati aut moꝛi:nec facere ꝙ ſit et non p⸗
ſens pꝛeteritũ a futurũ ſint idem. nec ſacere maioꝛẽ
ſe vel aliũ vel aliquid finitum in quacunq; ſi ubſtaãtia vi

ſibili aut inuiſibili. ſenſibili aut mſenſibili: nec actꝰ coꝛ⸗

poꝛales vt comedere aut bibere ambulare ſedere doꝛ/
mire et his ſimilia. Si qua en coꝛpoꝛeitas in toto ⁊ ex

totoet a toto creatoꝛe omnium remouent: in ſeipſo et
per ipſum eta ſeipſo exceptoꝙ talia creare poteſt extra
ſeipſum nec tñ de ſeipſo: auia nõ ſolũ coꝛpalia ſed etiaʒ
ſpuùalia. non de deo tanq; ex materia ſed a deo tanq; a ſu
pꝛema et efficiente ommũ cauſa credunt᷑ creata. Cum
autẽ in ſeriptura ſacra legunt᷑ verba actus coꝛpoꝛeos de
ſignantia non eſt intelligendũ deus coꝛpaliter fece⸗

rit: ſed qm ſcriptura loquebatur exiſtentibo in cope p
ſenſus coꝛpoꝛeos non fruſtra dates ſed ad xc pcipien/
da quodãmodo oꝛdinatos nripientila wiſlne in lin⸗

gua narrantibo. aure audientibo in exe plis: que ſi coꝛ

poꝛalia non ſunt cõſiderantibo et in copoꝛea d ex (oꝛfo
rea natura genitis. Ydeo ſacra ſcriptura nullius loqn⸗
dlrgeneris verba de deo vitauit: duͦtaxat omnipotentiã

inſupabile indeficientẽ inculpabilem irrepꝛehẽſibileʒ

nunciarent et ſapientiã infallibile; incõpꝛehenſibilem

omnia cõpꝛehendentẽ in intelligibilẽ oĩa intelligenteʒ

et pꝛeterita et futura vt pñtia. pñtia pꝛeſenter pñtia co
gnoſcentẽ inuariabilẽ omnia variata et varianda vari
antem ꝓclamarent: bomtatẽ incõpabilẽ. indeficienteʒ
omnia ſupextendentẽ oĩa implentẽ ommia reficientezʒ

impturbabilẽ impmutabilẽ T in his ſimilia enarrarẽt
Hoꝛũ ſiquidem declaratio volumẽ magnũ requrreret

Homina vero ſi qua ſunt quib nominat᷑ deus i oĩa di⸗

ſpofitionũ ſunt. ſed nutlũ repit ur nome eum totaliter
expꝛimens maniſeſians aut claras. Sed nomẽ ſub
ſtantiale enm innotuit moyſi cũ diceret ei Ego ſum qᷣ
ſum. etera vero agnoĩationũ et diſpoſitionũ ſunt no⸗
mina ꝑ nulla et in nullis creatoꝛe reddentia variatum

necq; poſſibile variari. In hoc igitir maxrime omnipo /
tens credendus eſt ꝙ male agere ſeu in aliquo defice⸗/

re non poteſt. Poteſt vero deus omma cõuementia oĩ
bus modis.quia poteſt ꝓducere non eſſe in eſſe p crea/
tionem.multiplicare ꝑ ppagatione.d incõpleto cõple

tum facere vnum in alud mutare.vt pane et vinũ in

chꝛiſti carnem et ſanguinẽ tranſſubſtantiare. Et de oĩ /
potẽt ia fuit ꝙ potuit ſic incarnari et naſci Apparuit dei
oĩpotentia in mũdi pꝛeteritis: quia res creaint er nihi
lo. Apparuit in medo quia creata verterent᷑ in nihiluz:

nili ſua potentia contineret Apparebit in fine quia coꝛ

poꝛa ſumma celeritate ſuſcit bit.
De ſapientia dii. Capitulum XXIII
AIgritas fidei noſtre ad cognoſcend claritateʒ
c ſupꝛeme ſapientie nos inuitat. quꝗ chꝛiſtia⸗
nitate iſta teuenda ſunt: ſapientia dei limpi
diſſime cognoſcit ommia lona mala. pꝛeterita pꝛeſen⸗

tia et futura. actualia et poſſibilia et incõpꝛehenſibilia

nobis et inninita. nec diuerſificat in ſeipſa licet duerla
nomina ſoꝛtiat. Inquantũ eſt ꝓgnoſcitiua omnin pol

ſibiliũ dicit᷑ ſcientia ſiue cognitio. Inquantũ cognoſci

tiua ommü que in mundo ſunt dicit viſio. Inquantũ
cognoſcitiua oĩm que bene fiunt dici᷑ appꝛobatio. Vn⸗
quãtum cognoſcitiua eoꝝ que damnanda ſunt dici re
pꝛobatio. Inquantũ cognoſcitiua futurox dicit pꝛeſci ⸗

entia ſiue pꝛeuiſio. Inquantũ cognoſcitiua eoꝛũ qᷓ ab

ipſo fienda ſunt dicit diſpoſitio. Inquantů cognoſciti⸗
ua eoꝛũ que pꝛemianda ſunt dicit᷑ pꝛedeſtinatio.⁊ non
ſolũ cognoſcitiua omniũ ſed ratio cognoſcẽdi.Cogno⸗
ſcit contingentia infallibiliter. mutabilia immutabili⸗
ter. futura pꝛeſenter. tꝑalia eternaliter. dependentia in
dependẽter. creata increate. cogitanda et cogitata et fis
nem omniũ nouit ſaluandoꝝ et damnandoꝝ numeruũ
infallibilem infallibiliter cognoſcit. Cognoſcit numer
ndus menſurã quantitatẽ qualitatem omniũ reruʒ
Puic ſapientie non deperit tempusnec latet locuſ nõ
ſubterfugit actus. patet omnis intellectus: niſflus q;

SDè

. 4

ectus occultus. Devolutate. Cap. XXIIII

Atum eſt fidei chꝛiſtiane attingere inacceſſa..
inuiſa cõpꝛ.chendere: et abſq; meritis eſt doniun

D
fidei: cum qua et ex qua et ꝑ quam nobis diun /
voluntas innotuit. Que pꝛimo à tepla hberg eſt. et
. ſeipia et ꝑ ſeipſam: quam ad aliquid pagendum aut
ans. 2auEA13 n 0alia nnce uou npuoſoa

nec diueria vo ita diueriiſicant woluntate. Que ſic eſt

*

efficax vt nullo modo poſſit impedii:ſic recta vt nullo

modo poſſit obliquari. ſic ſapies vt nullo modo poſſit
errare.ſic bona vt nullo modo poſſit mac ulari/que cau

ſa eſt ommiũ factoꝛũ et fiendoꝛu pꝛima et ſumma et xa

tionabi is et inefflabilis et iuſtiſtima cauſa viſibiliuz et
inunſibiliũ ꝑ iuſſionem et per pr V
neſiro reſiſtere woteſi Sepe ioieph fratres ſuos de ſua

Venditione ne timerent confoꝛtans ait. Nohte timere
non dei poſſumns reſiſtere xoluntati. Heſter. uij. habe⸗/ W
tur dum oꝛaret Domine in ditione tua cuũcta ſunt po⸗
ſita et non eſi qui tue poſſit reſiſtere volutati.Et ſi pecec wlur
mo volẽti. Adaperiat coꝛ veſirum in lege ſua et in pꝛeeee

catur cõtra vo luntate dei non tñ reſutit voluntati dei.
Pon eni peccarei niſi iptłe ꝑmitteret.nõ pmitteret niſi
vellet: nec wellet mſi quod iuſtum eſt. Alldua eni iuſtiſi
yna et occultiſſima cauia eſt apud iIpium nõ pſerutabi/
ſis nobis: qua iple peccata ſieri omnino pmiutit.cuiuſ
wluntatil cauia nullo modo eſt querenda.cum ipla ſit
oĩm cauſa intinue cõpꝛehenſiom: que a finita ratione
reature cõpꝛehendeda non eſt. Et lantüſcire pꝛo hac

e ſuficiat ꝙ unquitas apud ceum non eſi:necunqui eſt gnumm mnia ſenſil .
coõparata in oꝛdine ad writatẽ. reputat mere eſſt—·

—2

ter led uſtiſ me vult que vuit. Qui volũtati attribue
vunt ſanciiꝓpꝛios bonos actus vt iacob ců exquireret
opatre ylaac cur tam eito cilos ſibi plautos inuemiſſet

⁊cſroncit. Ciolutas cei fuit vt cito mihi occurreret qð B ibiles ſe abſe⸗ .
wolebam. Et ioſeph cum vencit us eſſet a fratribo dela⸗ HMec aliud etiã eſt animùs volens:niſi ꝙ nõ violétatus

tiiſq; in egiptũ factuſq; egipti dũs p pharaoneʒ ad ꝓpui
dendum populo in annis ſterilitatis: mirantibo ? pauẽ?
ibus fratrib dixit. RNon veſtro conſilio ſed deixolunta
ie huc miſius fui. Et damnd in pſalmo cõfitet in lonis

