natũ. HNominẽ conſitet᷑ in chꝛuti vocabulo.qm̃ non deꝰ
ſed homo vnctus eſt:ſiliũ et deũ patrẽ viuũ et ſcmſpm̃

gamoꝛtẽ.cum ipſum fatet᷑ veniſſe in mundũ nõ aliter hic

viſi bilẽ qᷓ; ꝑ ſuſceptã carnẽ. Ab oꝛe vtriuſq; ſexus hãc
cõfeſſionie chꝛiſtus dñs exquiſiuit:quãdo petrus inter/
rogatus cũ ceteris quẽ dicerent filiũ homis a patre ſu⸗
perno doctus reſpõdit. Ego dico quia tu es chꝛ ſtus ſi
lius dei viui qui in hunc mundũ veniſti. Et nüc a mar⸗
tha quẽ equa et ſimili cõfeſſione fatet᷑. Hec ↄfeſſio me

retr nobis quicqͥd chꝛiſtus oꝑat᷑ in nobis et ꝑꝛeter hanc

confeſſione oĩa ſunt irrita xota moꝛtaliũ Et cu hec di⸗
xiſſet:abijt et cocauit maria ſoꝛoꝛe ſuã ſilentio dicens.
ODagiſter adeſt et vocat te Non credamus martham
ſuo arbitrio a dño receſſiſſe quãuis affectione ſoꝛoꝛis ĩ

anuma teneret᷑ qua ſciebat anxiã viſione magiſtri ſed a

chꝛiſto recepiſſe innuitionẽ aut ſignũ vt ipſam accerſiſ
ſet:aliter mentita fuiſſet dicens. Magiſter adeſt et vo⸗
cat te. Etenĩ dñs quãuis loqueret᷑ cum martha. et illã
ſuis inquiſitionibo ad cõfeſſionẽ vere fidei pꝛotraxiſſet
quauis eam diligeret vt ſupꝛa textus eloquit᷑: nõ ſuis
pꝛecibo fratrẽ reuocabat a tumulo plus meriti et virtu
tis aſpiciens in maria qua velut dilectã diſcipulã expe⸗
ctabat:nenõ queſita ob abſterſa ſcelera videretur data
contẽptui. Sed nec acceptoꝛẽ ꝑſonarũ dñm iudicemꝰ
huiuſcemodi ⁊ omm labe carentẽ cũ fuerit ꝓpenſioꝛ ad
mariã.ſed maioꝛũ virtutũ potius inſpectoꝛe:et eoſ qui
peccauerũt materna caritate fouente Et cũ duas vitaſ
in his duab mulieribus legamuſ eſſe ſignatas.actiuã

eęt alta meditantẽ plus cõtemplatiue qᷓ; actiue vonatu⸗

rus eſt chꝛiſius:cui actiua ſemꝑ pꝛioꝛ occurrit.que ad
magna ↄſiderãda miſteria iuſia eſt vocare ſoꝛoꝛẽ ſcilicʒ
ſculationẽ internã que actioni quaſi germane ſociat
teni in actiombo ſenſibilibus ſolũmodo conſiituti.
non poſſunt inſpicere alta reſurrectionis miſteria niſi
reuertatur introꝛſum m illud ſecretũ.vbi ſedes eſt ſa⸗

pientie.vbi eſt ſpeculatio writatis. vbi veritas ipſa re⸗

fulget. vbi abſq; ſtrepitu regnat writatis imperiu.et in
ſilentio capiunt dogmata deitatis. Pꝛoinde martha ſi
leter accerſiuit ipia ſoꝛoꝛe Acſi diceret: Acceſſiad dñm
exponens miſeria.queres miſericoꝛdiã. alta reſurrecti/
oms miſteria ꝑptentans. Sola repulſam patioꝛ tecum
optata vota feram.non me qui potens eſt exaudit abs

quintus

te omnino te vult accerſiri:mecũ penitus venire feſti /

na. ipſe te vocat vt venias VClere ſic eſi ꝙ nec ſine iuſſu
domini actio ſpeculationẽ habet in ſoua:et niſi deus xo
cet ipſa non venit. Supꝛa ſenſum eſt mminũ alta con
teplari. Sed cũ dicit:magiſter adeſt et vocat te dei ap⸗
pꝛopinquationẽe inſinuat facta electis eius cui poſſibili
tas humana ꝓxima fieri nequit:niſi ꝑ pꝛiusipie nobis

appꝛoximet. St dñs nobis pꝛeſens vt ſibi pponmus eẽ

noſtra ſpeculatione pꝛeſentes:a quo nunq; ſubyrfugi⸗
endo aut quõlibet aliter poſſumus eſſe abientes.adeſt
pꝛofecto dñs oĩbus inuocantibꝰ eum in veritate vocãs
vt ꝓpius accedamus velut ad magiſtrũ celeſtia et diui:
na docentẽ.qui magiſter verax eſt viam dei in veritate
docet:vt ꝑ eam inoblique gradientes in id wmamus a
quo ipſe venit ad nos. Querit iſte magiſter inſtruere
ignoꝛantes:⁊ viã vere ſlapientie atq; imoꝛtalitatis mõ
ſtrare moꝛtalibus: Sic eni ꝑ ſapientiã dicitur Tlia ſa⸗
pientie monſtrabo tibi. et ducã te per ſemitas equitatiſ

gquas cũ ingreſius fueris non coartabunt᷑ greſſus tui.

et currens nõ habebis offendiculũ Sed we his qui hu
ic vocationi non pꝛeſtãt auditũ Scriptũ eſt enim voca
ui et rennuiſtis.extendi manũ ⁊ non fuit qui aſpiceret
deſpexiſtis omne cõſiliũ meũ et increpatiões meas ne
glexiiis. Ego quoq; in interitu veſtro rideb et ſubſan
nalo cũ vobis qð tinebatis aduenerit Et multa ſiqui
dem que ibi ſequunt in vltione eoꝛũ qui vocationem
ſummi magiſtri deſpiciunt Manet in erreꝛibo qui non

dgudit vocantẽ diuine magiſtrũ:ad cuius verba interna

pꝛeſtanda eſt auriſ. Coꝛꝑalis eni licet in ſono a doctoꝛe
verba ſuſcipiat:quid ſapiant ipſa non ꝑcipit. VUnde w⸗
lut auris coꝛpis martha internã ad magiſtrũ tã alte do
centem inuocat aurẽ mentis ſcqʒ mariã que domi remã
ſerat nondũ mota:quia pꝛius qð aniale·deinde qð ſpi⸗
rituale eſt. eſtinat auris mentis ad toꝛias diuinas:
et abijcit tarda molimina cũ ſuꝑnũ audierit adeſſe do/
ctoꝛẽ Hincilla vt audiuit ſurrexit cito:⁊ venit ad eũ
Cito ſurgit quẽ dñs vocat:et male ſedebat qui vocatui
cito ſurrexit:aut melioꝛa nouit eſſe ad que vocabatur.
OVale ſedet ſpeculatio mentis domi terrenoxꝑ:et cũ cõ/
ſultoꝛibo oneroſis. Male ſedet auris interioꝛ:ſi non aſ
ſurgit audire diuina ſolum humanis illecta Sed pꝛe⸗
fertur oĩbus qui adeſt ipſe magiſter. Et maria ſolita
erat videre ieſum in cinus viſione atq; eloquijs inter⸗
ne iocũdabatur vt etiã ab omni actiõe coꝛpus compe/
ſceret:que cũ pꝛiuabatur ad tẽpus reddebatur arden/
tioꝛ ad videndũ.Ad quẽ audiens adueniſſe maxime qꝛ
vocauerat concito gradu venit:ſtupens eius memo⸗
riam ſic apud ſe ſeruaſſet magiſter Daria ergo cũ ve⸗
niſſet vbi erat ieſus:videns eum cecidit ad pedes eius
dicens.Domine ſi fuiſſes hic frater meus non fuiſſet
moꝛtuug Bene cecidit ad illos enerandos pedes:qͥs
rigans lacrimis capillis tergens.ſupꝛa quos oſcula cre
bꝛa defigens:perungens totius deuotionis vnguento
remiſſionẽ omniũ ſuoꝛũ receꝑat peccatoꝛũ ⁊ xvocem ſa
lutis audierat atq; pacis eterne. Pꝛocidit ante pedes
qui eam viſitaturi aduenerant et ſuſcitare germanuʒ:
qui pꝛo ipſa laboꝛauerantſſuꝑ quos ipſa gradum pꝛaue
actiomis deſixerat ne laberentur in peiusin quibuſ ter
minati fuerant greſſus imqui.m quibus iuuerat in ſa/
cramẽta celeſtia. Male ſtatur in ſe. ad ruinam ſe parat
qui ſtare in ſemetipſo diſpoſuit.Angeli magni et pꝛimi
hominis caſus edixerit q; ꝑpiculoſiſſime in ſe ſtat᷑. Sed
cecidiſſe ante dñicos pedes obedientia pꝛompta hũuili
tate pꝛofunda et reſurrectionis initium abolitio caſus.
immobilis firmatio. ſituatio inconcuſſa debitum crea
ture ſolutio debiti.quies itineris lalvꝛioſi pꝛoſtratio ad

ſeſi
luſſu
c
ape
ſi
nobis
lses
ugi
Aceſt
ſos
tdiun
tate
musg
truere
mõ
liͤſa⸗
bitati
8 twi⸗
aiha
nwen
icceret
nens ne
tlubion
lmſigvi
tonem
inon
Nerng
ctore
lew/
ltedo
tema
ſpi⸗
mnas:
ed⸗
geün!
ddtu
atur,
cc,
non al
pre
9lolra
Mer⸗
mw
n/
1
no
e/
ius
ſet
d
ge
to
14
6
e
er
1

—

.
62 ¾

De mixaculis

ſalutem humanitatis in deitate humilis latria. Sed
nec martha cecidit ad pedes ieſu.qm minuſ veneratur
dilectũ omnis in amoꝛe remiſſioꝛ:nec honoꝛat honoꝛã⸗
dum neſciens ſicut ille qui nouit. Excedebat marthaʒ
in amoꝛe maria.et de chꝛiſto nouerat altioꝛa:qᷓq; mar⸗

tha omnẽ fidei altitudinẽ in chꝛiſto cõfeſſa fumſet. Sʒ

pꝛimo aſpectu non pꝛoſtrauit ſe ad pedes:foꝛſan nõ ta⸗
tum nouerat quantũ duce chꝛiſto nouit in poſterum.

SBeg ſi hoc traiciat᷑ in tropos.anĩa plus q; caro ſpũs q;
coꝛpus.ſpeculatio qᷓ; actio.auris interna q; exterioꝛ pꝰ

diligit atq; cognoſcit:et omnia diuina ꝓfundius vene⸗
rat᷑.Calia ſed non tot maria vt martha fat᷑ ad chꝛiſtum
Dñe ſi fuiſſes hic:frater meus non fuiſſʒ moꝛtuus
Adhuc vt mos eſt mulierũ ſenſualiter loquebantur:⁊
ab amoꝛe ꝓpꝛio exoꝛdiebant᷑ cũ vtraq; frater meus ex/

pꝛimeret acſi nihil eſſet ieſu et ante moꝛtem intimaue
rant.ecce quẽ amas infirmat᷑. Inſpicienda ſunt huiu⸗

ſcemodi verba ꝙ pꝛiuſqᷓ; moꝛeret᷑ erat amatus ieſu nõ
frater noĩatus:ſed moꝛtuus dicit᷑ frater meus.nã vna
queq; a ꝓpꝛio fodiebat᷑ doloꝛe.quãuis dolendi eſſet cau
ſa cõmunis:velut in vno funere vbi multe ſunt ꝑſone
ꝓpꝛio doloꝛe plangentes. Sed vnũ eſt funus.vna cau
lſa plangendi:ſcilicet qui deceſſit. Sed qꝛ viuens erat
amatus ieſu.id dixerim qm̃ chꝛiſtus eſt vita:et qui re⸗
cte viuunt ſunt amati ieſu:etiã ſi aliqñ ſpũaliter infir⸗
ment᷑. Moꝛtui non ieſu:qꝛ deus moꝛtẽ non fecit nec le
tat᷑ in ꝑditione moꝛientiũ.et totũ eſt hominũ ⁊ nõ dei
ꝙ in ꝑeccatis moꝛimur.ꝙ coꝛꝑalis vita moꝛte cõcludi
tur! Yeſus ergo vt vidit eam ploꝛantẽ et vidit eos qͥ
venerant cũ ea ploꝛantes:infremuit ſpũ ⁊ turbauit ſe

metipſum et dirit. Vlbi poſuiſtis eũñ Cotũ ſe chꝛiſtus
in humana contraxit hũane cõpatiens flentibo.factus

eſt eis ſimilis in doloꝛibo abſq; peccato non tñ in cã do⸗
loꝛis:volũtate ꝓpꝛia fremitũ doloꝛis inſinuãs.Et ſeip/
ſum turbauit:ab alijs impturbabilis et impturbatus
exiſiens.Non enĩ ſemetipſuʒ turbauit ironice neq; da/
mnũ amiſſe rei aut indigentiã ſeu aliquid inuolũtarie
paſſus.ſed exhibuit ſe flentiba cõpaſſiuũ oſtẽdẽs quia
homo verus erat:⁊ vt deus hunc quadriduanũ ſuſcita
turus erat. Et pꝛemõſtrauit hũana vt alte crederetur
de homiĩe cũ diuina ſuccederẽt. Interrogat qð ſciebat

vt ipſi pderent moꝛtuũ quẽ ipſe faceret rediuiuũ.⁊ vt

magis clareſceret aſtantiũ oculis qð abs dubio agebat
vt non poſſet parari calũnia quãuis eſſ inuidia ſecutu
ra Inquirit vbi woſuiſtis eũ:velut erigens confeſſionẽ
patratoꝛũ ſceleriũ Non enĩ ignoꝛat noſtra facinoꝛa.nec
gliquid agentes ſubterfugere poſſumus eius ſcientiã.
ſed oꝛe vult a nobis mamffeſtari que fecimus:vt agno
ſcamus in qualẽ miſeriã peccando ꝓlabimur. Sic etiã
exquiſiuit ada cum fregit obedientiã Adam vbi es qð
ipſe optime nouerat.ſed inuitabat eum ad confeſſionẽ
fracte obedientiemecnon vt agnoſceret in quã vilita⸗
tem deuenerat.qui honoꝛis ſui faſtigium neſciuerat cu
ſtodire. Sʒ hinc velut ſi diceret. O moꝛtales vbi moꝛ
tuũ poſuiſtis. ex quo terreri debetis. quia ſicut ipſe fuit
quod eſtis:ſic eritis voſipſi quod eſt. Vbi poſuiſtis eũ
qui vita pꝛiuatus ambulare nõ potuit· Vbi eſt nature
conſoꝛs genealogia coniũctus. cõuerſatione vomeſtic?
amicicia carus. O vtinã in coꝛdibus moꝛtaliũ teneret᷑
in quid moꝛs cogit redire coꝛpus:et vbi ꝑeccata triſteʒ
animã ponũt Mꝛofecto dixerim: ꝙ hec oſideratio a via
iniquitatis multos auerteret. Sed velut eſſet inexphi/⸗
cabile malũ dicunt Veni et vide Et lacrimatus ẽ ie

ſus:oſtendens mentis affectũ.quanta cõpaſſione ſuę-

miſeros homines ferebat᷑ pꝛo quibo diuinas lacrimag
fundit:que teſtimonium ſunt doloꝛis et qnoꝛis inuiſi

Baluatoris

Sed animaduertendũ eſt quid eſi ꝙ rex ſeculox vlut
meſtus illacrimat.⁊ creatoꝛ omniũ deus fuſis lacrimii
triſticiam ꝓteſtat.et deus homo rigatus aqua maxillis
internũ pandit amoꝛẽ.et plangendo pꝛefert doloꝛẽ cõ⸗
ſolatoꝛ daturus cito leticiã. Quid eſt qð homibo ſimi⸗
litudine tanta ſe ſociat vt etia cũ plangentibo plangat.
Omne ſeculũ inuitat᷑ ad lacrumas cũ in valle lacxima⸗
rũ ieſus genas ⁊ oꝛa ꝑfudit:cum dei filius lacrimatur
humane. chꝛiſtus homo diuine deploꝛat Una pꝛotinuſ
illarũ lacrimarũ p redemptione humani geneꝛis ſuffe
ciſſet in pꝛeciũ.ſipꝛecioſitas eius appenderet᷑ in ſiate⸗
ra iuſticie:ſi fundendũ ſanguinẽ wiuiſſet in lacrimas
cõmutare. Magis iſta contemplationi ſunt tradenda
Sſaipeo⸗ Sz nec pꝛetereat ꝙ maria ſociata venit qm
unt carnis còſolatoꝛes ſecuii.et ꝙ ad aduentũ eſchꝛi
ſtus pꝛoꝛupit in lacrumas.qm cum anima mouet᷑ ſeu
conteplatio ad aliquid pagendũ ſi qua ſunt coꝛpis tra⸗
hit ſecum:et oĩa fiunt ammiratione eoꝛũ que iup ſen⸗
ſum agunt᷑ in anima.Et ſupnus aſpectoꝛ interioꝛa no
ſtra reſpicit magis qᷓ; ea que ſenſibus exterioꝛib fit.
et ad motus interioꝛes ipſe mouet et interne nobis ſe
ſociat.factus familiaris votis interniſ: vt fere videatur
vnus ex nobis.Nã ita chꝛiſtus exterioꝛi geſtu ploꝛanti
bus ſactus eſt ſimilis vt aſtantiũ animos in ammira⸗
tiõe ſuſpenderet:vt etiã ad inuicẽ loquerent᷑ Dixerũt
ergo iudei. Ecce quõ amabat eũ Vnde iſia oſtenſio
amoꝛis demõſtrata ꝑ dolorẽ:niſi quia fremẽs et turba
tus lacrimas fudit Quidam aũt ex ipſis. Mõ poterat

pic qui aperuit oculoſ ceci natifacere vt hic nõ moꝛeꝛet

Nam ipia confeſſio iudeoꝛũ confundit eos et inexcuſa⸗
te accuſat ſi nõ credunt in chꝛiſtum.cum ſic fateant᷑ ꝙ
aperuit oculos ceci nati:et conſiteant᷑ de ipſo miracula
que nullus hominũ feout. Jam ipſi diuine ptãtis ĩ iſto
argumẽta conficiunt:vt ſi vnũ ſuꝑnaturale potuit fa⸗
cere quod ⁊ reliquũ poterat· Sed bene potuit pꝛeſerua
re a moꝛte qui moꝛtuũ fecit iterũ rediuiuũ:attamẽ no
luit vt eius potentia fieret oĩno potentioꝛ. Si ad calu⸗
mniã ꝓtulerãt hec verba iudei ꝙ chꝛiſti eſſet diminuta
potentia ꝙ vnũ poſſit alterũ nequit:apparebit ilico qᷓn⸗
tum poſſit Si ex animo pꝛotulerũt iuſta eſt ipſoꝛũ con
fuſio.iuſta eos dãnatio ſeua tenet.ſi confitentur mira
culũ ꝙ auctoꝛẽ deſpiciunt.ꝙ ad chꝛiſtũ fide nõ veniũt.
VYeſus iterum fremens in ſemetipſo venit ad monu
mentũ Ingeminat actus ſaluatoꝛ oĩm chꝛiſtus: qui
bus oſtendit amoꝛẽ pariter et doloꝛẽ quibus aſſimila⸗
tus eſt nobis. Et iterat actiones exhibitas ꝓpter nos:

vt veritas ipſarũ magis inclareat Erat aüut ſpelunca:

et lapis ſuppoſitus erat ei In ſaxis cõcauis ſic homo
poſitus erat.et ſaxo deſuꝑ pꝛemebat᷑:et et omni parte
cognoſcamus duriciã peccatoꝛis et obſtinatam vitam
que inferi non terruerũt non allexerũt ſuꝑna: circum⸗
ſtantia nõ eos induxerũt in dileetionẽ ⁊ noticiã creato⸗
ris. Merito data eſt peccatoꝛi ſepultura:cõſilis ad cau⸗
telam et pꝛeſagiũ ſimiliũ futuroꝛũ. Et totum huma⸗
nũ genus in hoc moꝛtuo intellererim ꝙ inter lapides
vdolatrie iacebat defoſſum.maxime gẽtilẽ populum :q
lapides ſculptos ſua religione colebat ait ieſus Col
lite lapidem Lapis ſuppoſitus qui iubet᷑ auferri duri⸗
cia eſt coꝛdis humani.que niſi pꝛecepto dñi auferat᷑ re⸗
ſuſcitari non poteſt moꝛtuus in peccatis:ſicut ſcriptũ ẽ
In ſimilitudinem lapidis aque durantur ſcilicet volu
ptates hominũ:cum ad peioꝛa ſemper decurrunt. Et a
ſeipſo pꝑeccatoꝛ eſt immobiliſ ad peccatum dimittendũ
capeſſendãq; virtutẽ ſcriptura dicente de impijs. Fiãt
immobiles quaſi lapis. Et qð impoſſibile dicitur apð
homines poſſibile eſt apud deum Dicit ei Darrha⸗
3

Domine iam fetet:quadriduanus eſt Hanc vocẽ do⸗
minus audire cupiebat.ad hoc venire diſtulerat vt au-
diret fetentẽ acq; quadriduanũ in monumento:vt re⸗
ſurrectio mirabilioꝛ ſequeret᷑. Sed verũ pꝛenunciat de
moꝛtuo ꝙ fetet qð in cadaueribo ſempꝑ otingit: vt etiã
ad cadauera referatur qð yſaias dicit. Et erit pꝛo ſuaui

odoꝛe fetoꝛ. Nam quãto huũana coꝛpa delicatius nutri
unt᷑:tato fetidius reſoluunt᷑.Et alibi de malicioſis in⸗

terfectis pꝛonũciat. Et de cadaueribo ipſoꝛuzaſcendet
fetoꝛ. Poꝛro cunctandũ non eſi: ex coꝛpibo moꝛtuo⸗
rü huiuſmodi feto: pueniat. nam aſtantes cariſſimi ab
loꝛrent cariſſima coꝛpa moꝛtuoꝛũ vt ſepe nares cõpei⸗
mant ne fetoꝛẽ olfactus ſuſcipiat:et cito humare feſti⸗
nant ne fetoꝛ: inficat remanentes. Sed ſi ſetoꝛ moꝛtu
oꝛũ in iniqtatibus ſentiret conuerſatio moꝛtaliũ oĩno
ſcinderet᷑:nec eſſet aliqua neceſſitudo aut copula ſeu a⸗
moꝛ innectens ſimul cõuerſari cõſentientes Sʒ fetoꝛ
peccatoꝛũ qui ꝑcipit᷑et ſentit᷑ eſt vtiq; mala fama dete

ſtabilis actio et exeplaris infectio ꝓximoꝛuʒ: cũ exẽplo

vnius pperam agentis multi coꝛrũpant᷑. Nam ⁊ ſi ver⸗
ba yſaie traiciant᷑ in alum ſenſum ꝙ pꝛo ſuaui odoꝛe fe
toꝛ adueniat quid dixerim.q; quantomagis quis ad ſe
ipſum accuratius viuit tanto amplius fetet ad pximũ
et infectoꝛũ in aĩia male vinendi peſtilentia inficdens p⸗
uagaf in plurimos et quadriduanus hic eſt vt ſupꝛa p/
dximus. Oed ois abis hic aperit᷑ confeſſio: vt wlut ẽ
quadra virtutũ ſicet quadra vitioꝛũ vt contra pꝛuden
tiam pꝛo pꝛudẽtia.cõtra iuſticiã iniuſticia.contra foꝛti⸗
tudinẽ imbecillitas. contra temperantiã intẽperantia

e regione cõſiſtat.et ſic ꝑ effectũ maloꝝ quadriduanus

denũciatur aſſolitus in peccatis. Sed quia martha vel
timebat ne dñs ſentiret ſetoꝛẽ aut difficultatẽ audiuit
a dño Nonne diri tibi qui ſi credideris videbis gloꝛiã
dei Moc eſt q ante pꝛedixerat Inſirmitas hec non ẽ
Vſq; ad moꝛtẽ:ſed vt gloꝛiſicet᷑ filius dei p eam. Gloꝛia
dei et reſurrectio moꝛtuoꝛũ non ad ſeipſum.ſed ad eos
qui credunt et beate reſurgunt. Gloꝛia dei potentig eſt
eius quam nihil ſubterfugere poteſt. que taliter natio
ni hominũ pꝛimo demõſtranda erat. MPoꝛro credulitas
ad omnia bona incũctanter eſt pꝛeuia:ſine qua nemoĩ
ſe atq; in alio videre potuit reſurrectionẽ iniuſibilem a
peccatis. Et in hac vita quedã non modica eſt glia eri⸗
pi a criminibo:reſurgere a tumulis peccatoꝝ Culerũt
ergo lapidem male grauantẽ duriciẽ et iniquitatem.
Qm̃ ſicut in ſua natura lapis eſt grauis:ſic in ſuo effe⸗
ctu eſt iniquitas grauioꝛ.Hinc dauid foꝛmã conuerſi
ccatoꝛis accipiens ait Qm̃ iniquitates mee ſupgreſ

ſe ſunt caput meũ:et ſicut onus graue grauate ſunt ſu

der me. Tollitur lapis ſituate duricie cum per pꝛedica⸗
toꝛuũ wocem auditoꝛ aut amoꝛe mollit aut timoꝛe cõte⸗
ritur:aut cum pꝛedocta homis ratio peccatoꝛis dedecꝰ
noiut et decus virtutis intelligit Yeſus aũt eleuatis
ſurſum oculis dixit Pater gratias ago tibi qm̃ audiſti
me. Eleuat oculos urſum vt homo vnde cuncta bona
pꝛocedunt:ſicut iacobus dicit mne datũ optimũ et

omne donũ gfectũ deſurſuz eſt. Et quia chꝛiſtus homo

erat ſe miſſum a patreet omnia ſuſcipe ab ipſo lingua

moꝛibus peoteſtar:ad hocq; ſatagebat vt ſicut erat ita
crederet᷑. Et foꝛmã petitionũ pꝛerogat: cum ſupplices
odas et gratiar um actiones facit ad patrem. Legimus
nanq; ſaluatoꝛẽ noſtrũ pluries ſuos oculos leuaſſe ĩ ce
lum oꝛando ad Patre.qñ multiplicauit quinq; panes
duos piſces ad refectionẽ ſequentiũ ſicut tres euange
liſte teſtant᷑:vt quicqͥd ſit ſpũalis alimẽti.et etiam quo
coꝛpal iter viuimus habema patre. Et qñ ſanauit ſur⸗
2 dum et mutũ.ſuſpiciens in celum ingemuit: vt recta

Aur A e en, Dra eenn e eee
4 .l r . Frg,

qumtus

obedientia et auditio veritatis et oꝛis cõfeſſio ad ſalutẽ

non aliũde q; de celo pꝛoueniat. Et cum panem in ſui

coꝛpis ſubſtantiã ſecreta ptate conuertit vt teſtat᷑ eccle

ſia oculos eleuauit in celum.inde ſignationem occulte
virtutis que non aliunde qᷓ; de celo deſcendit:qua vnũ
coꝛpus ſumus cũ chꝛiſio qua et poſſimus in ipſa celoꝝ
ſuꝑna conſcendere. Et cum ſui clariſicationẽ expetunt
a patre:oculos in celũ leuauit. Sic enim ſcriptum eſt
Et ſubleuatis in celum oculis dixit. Pater venit hoꝛa

clarifica filiũ tuum. Quid ad chꝛiſtum verba iſta cõue⸗

munt ſubticemus retoꝛquẽtes in moꝛes.vt qui clari⸗
tatẽ appetunt non terrena poſtulent ſed celeſtẽ:et non
ab hominibo ſed a deo. Quid enim pꝛodeſt ad tepus in
ter homines clarũ fieri ſia dño non appꝛobamur. ſi nõ
ſumus ſupnis aptati.ſi ſuꝑno lumine illuſtrati non ſun

mus. ſi ab eterno et celeſti patre non diſcernimur. Et

cum moꝛtuũ querit ad vita etiam ad celos oculos eri⸗
git. qm inde reſurgedi virtus. Pꝛo celo eſt reſurrectio
oꝛdinata peima ſiue ſecunda Et nemoa ſua iniquitate
reſurgit niſi mente ferar᷑in celum ODater gratias ago
tibi qm audiſti me Ego autem ſciebam quia ſemp me
audis.ſed ꝓpter ꝓpłm qui circũſtat diri:vt credat qꝛ tu
me miſiſti Semetipſum declarat cur gratias egerit:
quia vt erat ſic credi voluit. Hocenim optimuʒ omni
nationi ieſum credere miſſuʒa deo in noſtra carne moꝛ
tali ſua impaſſibili ſeruata natura: Et ꝙ wre ſit ipie ñ
lius dei cõmonefaciens oĩbus ꝙ in ommi gratiaru acti
one petitiones noſtre innoteſcant apud de:et ꝙ ante
q; exaudiamur gratias referamus.etiam ſi petitiones
noſtre cõtemptui traderent᷑.Et ſi ante impetratione;
ocemim gratias inferre quid cum petitionũ noſtrarũ
ſoꝛtimur effectum/ Mec cum dixiſet voce magna cla,/
mauit Nacare veni foꝛas Memoto lapide lacarus put
poſitus erat ab omnibo videbat᷑et idcirco in oꝛdine rei
geſte facta eſt illa remotio:ne reſuſcitandus alius qᷓ; la
carus crederet᷑. Mec de fantaſtico coꝛpe potuiſſet illo in
tunc eſſe cunctamen.qᷓq; plurimis argumentis pꝛobã
dus eſſet ꝙ ipſe reſuſcitatus qui fuerat moꝛtuus. Et
cum ita pateſceret oculis intuentiũ voce magna vocatꝛt
egredi foꝛas. Eloce magna a magno. Tloce magna a
magno effectu a magno miſterio.pꝛo magno miraclo.
pꝛo magno auduu:pꝛo diuulgatione magna p memo⸗
ria magna.Tloce magna in hanc miſeram vitam reuo
cat moꝛtuum qui pendẽs in cruce clamans voce ma⸗
gna tradidit ſpũm.qm eque magnus moꝛiens ſicut vi
uens. Magnus ſup vitam.magims ſup moꝛtem. vtri
uſq; tenens imperij pateitatẽ: cum magna vox ad ali
quem vocandũ emittit᷑.aut nimis diſtat avocante vo⸗
catus aut ꝓfunde ſopoꝛatus eſt:aut circa eum aliq̃ alij
ſoni ꝑſtrepant quos vocis magnitudine opoꝛteat ſupa⸗
ri.aut a vocante faciem habet auerſam:aut intente oc⸗
cupatus in aliquo ſeu aliqua ſurditate tabeſcit. Hec qͥ
dem omnia peccatoꝛibo huius ſeculi vſq;quaq; cõueni
unt:ad quos erpedit vt vox magna plus in effectuqᷓ; ĩ
ſono emittet᷑. Non longe diſtãt a dño peccatoꝛes ſicut na
in iob ſcriptum eſt. Vidi ſtultum firma radice et maleꝰꝰꝰ
dixi pulcritudini eius ſtatim:longe fient filij eius a ſa2⸗
lute. Stult eſt firma radice qui mente ecepta ĩ hac
vita radiceʒ ſue voluntatis fundauit atq; firmauit.cu⸗
ius ſilij deſideria videlicet atq; opꝑa longe ſunt a ſalute
cum ſolum que ſunt terrena ſectant᷑aa ſalute omnium
que eſt chꝛiſtus elongant᷑.Et in pſalmo dicitur. Longe
a peccatoꝛibus ſalus:quia iuſtificationes tuas non exq
ſierunt. Etiam p ſalomonẽ dicitur Nonge eſt dñs ab i
pijs. Sed non aliter impij ſunt:niſi quia a deo elongã
tur. Nam non teus ab hominibo ſed ab ipſo bomines

. *°⸗

„

te
ſni
cle
lte
nü

06 %
inre
eſt
ge⸗
r⸗
von
Sin
ſind
onſi
E⸗
en /
ctio
ate
1go
me
getn
Gort⸗
ofuni
lemno⸗
Reſ
aeti
te
ioneg
tone;
rni⸗
Ucer
put
neetei
Gl
loin
ba
Er
eif
m
aco.
ſemo⸗
freuo
ſ
tni
i
li
e
i
.
e/
d
eni

ut Nar⸗

e
1,
1
n

— — — —. —

De mitaculis

longe per impietatẽ effugiunt. Et de ypocritis et falla⸗
cibus ſalas ꝓnũciat.opulus hic labijs me honoꝛat
cos aut eoꝛũ longe eſt a me. Quod verbĩ Otra ſcribas
phariſeos dñs impꝛoperat. Et alibi pvſalam dñs cla
mat.Audite me duro coꝛde:q lõge eſtis ꝗ iuſticia.Qui
longe ſunt a iuſticia lõge ſunt a chꝛiſto:qm ipſe factus
eſt iuſticia ꝗ deo Pꝛoinde opꝛtune voce magna clama
tur ad eos:qui tam longe in ſuis iniquitatib a dño re⸗

Baluatoris

tionẽ que peccatum habet. ſed ideo creatam quia de ni⸗
hilo exoꝛtam.aque nihil aliud eſt niſi quedam metis di
ſtractio illaqueatio anime. ſuffocatio ſpus. que illa q
ſalutis ſunt cogitare aut audixe non ſimit: que aut ſub
ſpecie neceſſitatis aut curioſitatẽ aut per damnatam
cupiditatẽ animũ implicat. Hec ſuꝑ fiuos ade ſcilicet
ſup lomines peccatoꝛes wlut iugum graue peſſt undat.
ab eo die quo naſcimur quouſq; moꝛiamur. Sed ideo
criminoſa quia volũtate pꝛopela ci illa ↄtrahimur:ac

ceſſerunt. Nam nulla diſtantia maio: q́; inter de ⁊ ho
mines rchtoꝛet, opoꝛe graui Buner at ugitiuus
Diii ionas: ad quò ecitandu in interioꝛa nauis naute

Aſcenderunt. Pꝛofunde oemiüt qui dei obedientiaʒ
vVlut ionas effugiut. Et aſcendut nauẽ eunteʒ in thar
ls:terrena gaudia exploꝛare tentantes barſis enim
exploꝛatio gaudij interpꝛetat᷑. Ijbiq; quieſeunt:ſed doꝛ
mientes moꝛtui ſunt. De qinbo apoſiolus at. Erurge
ain doꝛmis:exurgea moꝛtuis et illuminabit te chꝛiſt?.
Bi doꝛmit quõ exurget a moꝛtuis Sia moꝛtuis quõ

doꝛmit aut a doꝛmntiõe reſurgit: uſi 2s Wemi
tio quies videlicet m peccatis unt etiam nonulli qᷣ
rum aures pꝛuriẽtes docto⸗ requirunt: qui nõ vera

ſed placita loquant a writate auerſi vanitatibo ſecli de
lectati:qui wocem ſuauẽ non audiũt niſi in magnitugi
ne donoꝛũ aut toꝛmentox ineuitabiliũ pꝛoferaf᷑. De qᷓ
bus ꝑ apoſtolũ ad Chimotheũ dicit᷑. Erit enim tẽpus
cum ſan doctrinam non ſuſtinebũt: ſed ad ſua de ſide⸗
ria coaceruabunt ſibi magiſtros pꝛurientes auribus
Vritate quide auditũ auertent:qd fabulas aut cõuertẽ
tur.Aliquid male doctrine pſtrepit in auribuſ hbominũ
cum conteptui habet᷑ ſana doctrina neq; ab auditoꝛib-
ſuſtinef. Et que querunt magiſtros huanis auribo de⸗
lectantes vocẽ audire nolũt ſenſib aduerſantẽ. et ille⸗
cti vanitatib ſeculi.a veritate auditũ auertunt.et Zuer
tunt᷑ ad fabulas imptinẽtes:ad illas videlicet narratio

nes que nec habent nec habere poſſunt aliquid deo die
gnum. Hos ſic ſupatos erpedit magna voce ſunarn
pa

ciem quidem auerſam habent qui cõtumaci amim
cta diuina ſeruare contemnũt: de quibus ꝑ pſalmiſtaʒ
dicit. Auerterunt ſe et non ſeruauerũt pactu:quemad
modũ patres eoꝛũ cõuerſi ſunt in arcũ pꝛauũ. Conte⸗

et moꝛibo imitantes:et cõuertunt᷑ in arcum pꝛauum.
Pꝛauus eſt arcus ꝗ quo ſpicula recte non pꝛodeũt:⁊ 4
quo in amicum velut inimicũ ſagitta dirigkk. SGed xc
non eſt arcus pꝛauitas:ſed intendẽtis. Qui enĩ pcutit
guem debet ptegere: eum odit quem debet di ligere. Et
iuſto iniuſticiã parat et damnandũ impiũ liberat a pdi
tione:vlut iudei pꝛo quibus ſec ꝓphetata ſunt iuſtum
chꝛiſtum tradentes exicio barraban impiu liberantes.
ontra quos etiam ꝑ hieremiã dñs loquit᷑ Et verte⸗
runt ad me terga et non facies cum docerẽ eos dilucu
lo et erudirẽ:et nollent audire me vt accipent diſcipli⸗
nam. Semg enim cõtumaces et peoteriii faciẽ ſcilicet
Vvram cognitionẽ a dño auertunt. et terga vertüt diui⸗
na dogmata audire nolentes:de quib p alium ꝓphetꝗ
dicitur. Et noluerunt attendere et werterunr ſcapulaʒ
credentes:aures ſuas aggrauauerunt ne audirent· Et

ꝓoꝛ ſuũ poſuerunt adamanten ne audirent legẽ. Mꝛ0/

inde ſic faciem auerſam habentibo magna voce clama⸗
ri erpedit: vt ſaciẽ ad dñm vertant. terga reuertant /Et

qui occupant᷑ in nimia ſollicitudine negocioꝛũ mundi
magna voce indigent vt auellant᷑:a quib velut a vin⸗/
culis irretiti ſi unt. Nam occupatio magna creata eſt oĩ

bus hominib lugum graue ſupꝑ filios adam:a die exi

tus de ventre matris eoꝛum vſq; in diẽ ſepulture ĩ ma
trem omniũ. Sed neca deo creatã credamus occupa

Phoc ad magnam occupationẽ abigendã magnaã opoꝛ⸗
tet voce clamari Moꝛro Enicioſa ſurditate ta belcüt.nõ
qui non audiunt aurib⸗ coꝛpis ſed qui mentis auribuſ
writatẽ audire non ſtudent:ſed ſi aurib coꝛpis ſermo
nes pcipiunt abiecta obedientia iuſſa nõ faciu nt. Mul⸗
a ſurditas maio: qᷓ; in obedientia eſignat᷑:iuxta qð di
citur. In auditu auris obediuit mihi. Et alibi. Audiaz
quid loquatur in me dñs. Et ſamuel donnno dicebot
oquere dñie quia audit ſeruus tuus. CEcõtra de repꝛso
bis dicif. Et non audiuit ppulus meus vocẽ meam::
iſrael non intendit mihi. Et de augientibus et non fa⸗
cientibus ꝑ egechielem dñs querulaf. Audiunt ſermo
nes et non faciunt:in canticũ oꝛis ſui verrtunt illoſ. Et
pvſaiam de ꝑmcioſa ſurditate dñs clamat. Quis ſur⸗
aus niſi ad quem miſi ſermones meos: VYgit in hoꝛuʒ
maloꝛũ deſignationẽ voce magna chꝛiſtul clamauit 90
Lacarũ.hos enim criminoſos magnis vocibus expedit
eratare. Et ſiquidẽ vor magna cum ꝓfunde deterret:
niſi cõuerſi fueritis gladium tuum vibꝛabit arcum ſu⸗
um tetẽdit et parait illum. Et en mãdata moyſi dice⸗
ret pꝛo contẽptoꝛibus ſiatim adiecit. Ego ſum dñs de
us tuus foꝛtis gelotes. Et in pſalmis claret aperte vox
magna eius in cõminationibus eius.Cõuertãtur pec
eatoꝛes in infernũ:omnes gẽtes que obliuiſcunt᷑ deuʒ
Pluet ſuꝑ peccatoꝛes laqueosigmis ſi ulphur ſpũs pꝛo
cellarũ.lox domini confringentis cedros.Tu vero de
us deduces eos in puten interit?. Et plena eſt ſcriptu⸗
ra in cõminationibus dñi:ex quibuſ wlut ex magna ro
ce opoꝛtet peccatoꝛẽ ſepultũ in vicijs reuocari. Oagna
in peomiſſionibus vox chꝛiſti cum penitentia agentibo
regna celeſtia pmittunt᷑Agite penmitentia:appꝛopinq̃t
emm regnũ celoꝛuʒ. Vlox magna contra vitia magna:
magnaꝓ virtutibus magnis. Vox magna a magno.
quia magnus dñs ⁊ laudabilis mimis.⸗ magnitudinii
eius non eſt finis:tam in penis qᷓ; in beatitudinibw ma⸗
gins/Eleni foꝛas qui male infra Vitia iacebas. Cleni fo
ras in lucem qui tenebꝛis obuolutus eraſ. Vleni foꝛas
in publicum qui occulte operabaris imqua. Semꝑ oc
culta nonnulla vitia petunt Veni foꝛas qui iacebas cõ
peditus in carcere. Liquet de chꝛiſto pꝛophetatum eſſe
Educ foꝛas populum tecũ vt ab oĩbus malis eductus
que ſuſtinebat in carcere palam publicã dei bonitatem
aſpiciat! Et ſtatim pꝛodijt qui fuerat moꝛtuꝰ Bene
ſtatim pꝛodijt ad rocem magnꝗ imperij magni. Ma de⸗
us dedit ei vocẽ virtutis.vt qñ impasperat tanta wloci
tate creatura obediat:vt vix ab obedientia diſcernat m
perium Ligatus manus et pedes inſtitis et facies ei
erat ſudario ligata Omnia hec in miraculo auxiſſem
efficiunt ꝙ ſtatim pdijt moꝛtuuſ anima reuocata de oe
cultis ſedibus.ꝙ ligatus ambulat ꝙ vellatis oculis w⸗
nit in publicum fetoꝛ qui timebat abceſſit. Quanta
ſunt et qualia incõmoda ccatoꝛũ.Ligatur manus ne
uippiam bonifaciat. ligant pedes ne que ſunt bona de⸗
ſacherregen ſiquidem ad affectus ptinẽt. Velatur fa
cie ne que ſunt agenda cognoſcat. Monitur in tumulo
ſepelietur in celeribus. vndiq; lapide clauditur. ex oĩ⸗
uerſo in animo induratur.vt ex ſe aliquid neqin ſed

4

Liber

poſſibilia ſunt omnia diu ine poteſtati Dicit eis Sol⸗
uite eum:et ſinite abire Apoſtolis et diſcipulis dicit:
et miſteriũ abſolutionis hic cõſecratũ eſt. NMam pꝛimo
chꝛiſtus peccatoꝛe mnanmmaſt uſcitat: deinde ſacerdotib-
tradit᷑ abſoluendus. Nam ſi pꝛimo nõ ſuſcitaret᷑ a chꝛi
ſto in aĩa ſacerdotalis abſolutio ruſtra pꝛodiret. Hinc
ignoꝛãtia oes detinemur an qan verbo lacerdotis ablol
urtur ſit ſuſcitatus a chaiſto in anima. go ſi vtrunch in
idipſum cõuenit:mulla ſit de abiolutione cũctatio. Di
alterũ ſeu neutrũ defuerit adpuc moꝛtuus fetet et iacz
in tumulo. quauis ex vera penitudine aie chꝛiſtus lepe
reſuſcitet vbi abſolutionẽ ſe acerdotũ impoſſibilitas adi
mit. Et libero arbitrio redditur abſolutus cum ſinit.
vt non neceſſitate ſed voluntate libers ſe cõpelcat a vi⸗
cijs:et amatoꝛ ſiat poſſeſſoꝛq; virtutũ Wulti ex his qᷣ
aderant viſo miraculo crediderunt in chꝛiſtů] Wulti
inerut ad narrandũ phariſeis a ſeribis: vnde lecutum
eſt ꝑricioſum conſiliu. Collegerut ergo põtifices c.
Se eiectione demonis cein nomen legio ſcom mathe
um marcum et lucam. Capitulum .
Nimicus demonũ chꝛiſtus nio nature qᷓ ſpũs
i ſunt. ſed ipſox puerſe voluntatiqua ſea domi⸗
no auerterunt:mũdo degens ſepe obuiã habu
it. ſuo ſecreto diſpenſationis miſterio quo eos ad ſe ve
nire cogebat aut quia chꝛiſtũ euitare nõ poterant tan⸗
qᷓ; eoꝛum vñm:quem nondũ in deitate ſed etiam nue
eos in humanitate terrentẽ ſentiebant. Nam cũ pue/,
niſſet ad terrã geraſenoꝝ que eſt cõtra galileã de naui
egreſſus eſſet ad terrã Loccurrit illi quidaʒ vir ſpu im⸗
mundo qui habebat emoniü. Jam tpib⸗ multis 1 ve
ſtimento non induebat᷑ neq; in dmu manebat:ſed no
cte et die in monumentis erat. Et multis pib demõ
arripiebat eum et nemo poterat illũ domare. et vincie⸗
batur catenis et cõpedibus cuſtoditus:⁊ ruptis vincu
lis agebar a demonijs in deſerto damans Tconcidens
ſe lapidibus. Interrogauit autẽ illuũ ieſus. Quogd tibi
nomen eſt. At ille dirit Legio Quiq intrauerunt mul⸗/
ta demonia in eů Me pꝛolxioꝛ materia ſit loquẽdi:qᷣd
ſermo litteralis et allegoꝛicus habeat ſileak. Inſinuat
iſta legentibs quales homines demon efficiat cum ce⸗
perit eos poſſidere: ac qui ſunt demoniaci homĩes cum
ipſi ſibipſis facti demones qm nullus vemon magis
impugnat hominẽ qᷓᷓ ipſemet: cũ ſupbia ſua in ſemet⸗
ipſo fuerit depꝛauatus. Eijcit veſtimentu a ſeipſo con⸗
cuſſus a vemone vel aſe. vt illam habeat nuditatẽ quaʒ
othoplaſti ꝑ inobedientiã incurꝛerunt:gratia dei expo
jati et a felicitate paradiſi eiecti. Sed hanc nuditateʒ
agitatione demonis factam illã impudentiã dixerim qᷓ
homo peccare nõ erubeſcituxta quem ſenſum hieruſa
lẽ ꝑ ꝓobetam a dño increpat᷑ rons meretuicei⸗ mulie⸗
rig facta eſi tibi: noluiſti erubeſcere. Sepe quidem da⸗

mnati hommes in tantã impudentiã vniũt vt neq; ꝓ

pter deũ omniũ inſpectoꝛẽ quẽ latere nihil poteſt. nec
ꝓpter angelum noſtre cuſiodie vputatum intus in
conſcientia. nec ꝓpter homines exteriuſ pudeat deteſta
da mala cõmittere: cum ſepe bomines dei timoꝛe reie⸗
cto ne ab hominiby erubeſcentiã patiant᷑ pperam agere
refoꝛmidant. Sed cum abiecerint pudoꝛis habitũ in

eam ſcelerationẽ deueniũt vt in rebo peſſimis gloꝛient

De quibo p ſalomonem dicit. Letantur cum malefece
rint:et exultant in rebus peſſimis. Quid autẽ eſt non
indui veſtimento niſi non frenari pudoꝛe ſpoliari eco
re nature.nudari gratia.erui hbonoꝛe.indite rationis i
milem beſtijs fieri que agunt oĩa ſine rubvꝛe Nec iſte
manebat in domo ſcilicet in ſancta eccleſia dei qu ſan⸗
ctitudo decet.nec infra cõſcientiã habitabat: ne ab ipſa

quintus

interdum compũgeret᷑ et reſiliret a malis Fit ꝛotinuſ
in perueriis: vt pꝛopria conicientiã magis eſtugiat q;
iudiciariã ptãtem. Sed habitabat in monumentis in
opibus moꝛtuis obuerſatus: nocte et die: vt tenebꝛoſi
tas peccatoꝛũ et penarů euma malo non auerteret: ne
q; dies veritatis lumimniſ ad melioꝛa cõuerteret. Erat
aut in monumentis ſalicet moꝛtuoꝛu imitatus exem /
pla. Semp enim depꝛauatus homo ſi querit exempla
maioꝛu vt liberius agat quod male diſpoſuit.vt ſibi ſo
cios inueniſſe videat:ne ſingularis appareat in peccat

Querit ma us exempla maloꝛũ qenb poſſit eſſe deteri
oꝛ:mon bonoꝛũ quibus poſiet reſiliens malis ad meli
oꝛaconuerti. Erat in monumetis: ſed nec vnde dicta
ſunt monumenta captabat. Et ad exaggerationẽ iniqᷣ⸗
tatis maloꝛuũ cedit ꝙ epulturas hommũ cognoſcenteſ
ſocios et coeuos moꝛi conſpicientes necnon ſepe defe⸗
rentes ad tumulos cadauera moꝛtuoꝛũ nec ſic aliquã
do compungunt᷑ vr a nephandis opibus reſipiſcant.
Hic vir multis tpibo ex diuturnitatetempoꝝs deten⸗
tus a demoniby erat:et multis tepoꝛibo videlicet mul⸗
tis hoꝛis ſed interpolatis hoꝛiſ dmon arripiebat illum
qm̃ multi ſunt qui longa conſuetudine tempox a con⸗
ſuetudine ſathanica detinent: ſed fit intercapedo tẽpo⸗

ris vt actu ſemꝑ ad mala non defluant.ſed nequaq́; in C

diſpoſitione mala in tercapedat yt multis hoꝛis nõ exa⸗

gitet peruerſa voluntas.xet in effectum deducatur mala

facultas O q́; male iudicatur de arrepticijs coꝛpoꝛe H

