lis per omnia patri filius Et apud patrem deum etiam
mundus erat in verbo eterno qð erat apud deum vt in
exoꝛdio ſcriptum eſt:et verbum erat apud deum In cu
ius ſapientia ea in Cre qua diuina mente geſtus eter
t qñ ad hoc veni in mundũ vt fie
ret hominibus de eterno patre noticia ꝑ me quem miſi⸗
ſti et me tua opatione cognoſcerẽt vt vtriuſq; cognitio
fieret crxedentibus in ſalutem:pꝛoinde pater manife/
ſtaui nomen tuum hominibo quos dediſti mihi de mũ⸗
do.Tui erant et mihi eos dediſti et ſermonẽ tuum ſer⸗

ne ex nihilo pꝛodijt.

uauerunt Scom ſebꝛeos multa ſunt nomia dei vnũ

quoꝛum pꝛimoꝛibus patribus deus celatum retinuit.

ſicut ſcriptum eſt.ego dũs qui apparui abꝛaam yſaacet
iacob in deo omnipotente.et nomen meum adonay nõ

indicaui eis:ſed reuelauit moiſi cui hec facta ſunt weba

Nunc vexro filius nomen paternum dicit in manifeſta⸗

tionem dediſſe diſcipulis Alttamen nõ credat᷑ de aliquo

nomie diſtincto dediſſe ſed de virtute:qð eis manifeſta

uerit virtutem paternam in qua omnia facere atq; di⸗

cere aſſerebat. Nomen enim in ſcriptura ſepe ponitur

pꝛo virtute:iuxta id quod ſcriptum eſt.Adiutoꝛiuʒ no⸗
ſirum in nomine domini qui fecit celum et terram:hoc
eſt in virtute et potentia dei patris quiomnia fecit no⸗
bis adiutoꝛium fiat. Et alibi. Deus in nomine tuo ſal⸗

uum me fac id eſt in tua potentia ſalus adueniat Aut ſi
ſedᷣm relationem accipimus.nam deus eſt ad ſe de ſic

nominando deũ: ad filiũ autẽ pater. Ygitur qui fatet᷑ ſe
filiim patrem omnino habere conſitetur:et qui patrẽ
dicit frlium ſentit Manifeſtauit ergo filius nomen pa

tris in ſeipſo cum ſe filium appeliauit. et illis hominibꝰ

ui ſibi de mundo eterna pꝛedeſtinatione dati erãt a pa
ire in nomine cuius innititur vt ſciatur. Erant et ſunt

— — — — — — — — — -- J ——

— — — —⸗

— —

ch
cei
moo
eter
veno⸗
c
um
t
nedi⸗
abat
No
o
ento⸗
naaſed
naſo
Moebe
ophs
nſte
8
tet
ritatd
Cauta
Qars
Keriſc
ntem
heſlins
ptami
eromiͤ
ophlo
tiofif
ſerüt⸗
WW
R
ode⸗
mern
myrin
ra
octer
inrſe
mnſc

Gto

ſonſe .

Xni
hnſn
wini
tinut.
ſunre
Bupr
wiha
ſeſta/
iquo
feſta
Gdi
nitur

zo/

mive
t no⸗
oſ
Uſ
Vſec
tekſe
patt⸗
enp
inube
tape
ſote

dilectionis domi. Galuato⸗

omnia deipatrꝭ.ſed dati ſunt homines fſilio a patre ad

doctrinam ad fidem ad ſalutem:vt doceat vitam agen⸗/

dam. infundat fidem deſperandis et largiatur in fineʒ
iuſtis ſalutem: iniquis vero merito ſupplicia meritoꝛũ
Dati ſunt homines ſilio vt homo factus eſt: vt der erat
omnes poſſidebat vt pater.et hi qui dati ſunt er pꝛede
ſtinatione eterna ſermonẽ patris ſeruauerunt quẽ au ⸗
dierunt a filio:qui ſerma in illis apoſtolis atq; diſcipuł
operatus eſt iuxta virtutem eius quam deſcribit apoſto
lus. Eliuus eſt ſermo dei efficax ? penetrabilioꝛ omni
gladio ancipiti:et ꝑtingens vſq; ad diuiſionem anime
et ſpiritus. Eliuus dei ſermo ex viua dei voce apoſtolos
et diſcipulos imo cunctos inuitauit ad vitã:ſed illi pꝛi⸗
miet ſtudio ſius hunc ſermonẽ pꝛo vita tenuerũt. Nõ
enim diceretur viuus niſi ſeruatoꝛibus eius vitã eter⸗
nam ꝓmitteret. Efficax etiam eſt: quia virtutem effica
tiuam habet in his ad que oꝛdinatus eſt. Nenetrat in⸗

terioꝛa plus q́; gladius materialis ſenſibilia coꝛpa fodi

at. et diuidit ſoiritualem vitam ab animali vita:ſeu ani
mã ⁊t voluntatẽ ſegregat ab omni viſibili mũdo. Quẽ
ſermonẽ in ſua virtute apoſtoli et diſcipuli ſeruauerũt
ceteriq; ſimiles Et cognouerũt quia omnia que dedi⸗
ſti mihi abs te ſunt:quia verba qᷓ dediſti mihi dedi eis.
Et ipſi acceperunt et cognouerunt vere quia a te exiui.
et creuiderũt quia tu me miſiſti Verba ſaluatoꝛis qð
iam factum erat et quod futurũ in apoſtolis expectaba/
tur inſinuant. Et quia ipſi dona mea ſiue a te patre da⸗
taa me accepta cognouerunt abs te pꝛoceſſiſſe: ac ver
ba que dedi eis non eſſe alia niſi que a te patre accepi.
quia ipſi acceperũt veꝛba ⁊ accipientes accepti facti ſunt
et qina cognouerunt me a te veniſſe teq; me mittentẽ.
que omnia ſunt extra rationem et vſum.et ſupꝛa natu⸗
ram et ſenſum:ideo egopꝛo eis rogo non pꝛo mũdo ro
go:ſed pꝛo his quos dediſti mihi quia tui ſunt. Poga⸗
bat filius patrem pꝛo ſuis ſcilicet pꝛo his qui ſunt pkis
non acſi pater omnino aliquos ſecretos haberet a ſlio
aut pater eos vt filius non amaret.cum ſupꝛa dixiſſet.
et non dico vobis quia rogabo patrem de vobis ipſe enĩ
pater amat vos:et nunc pꝛo eis rogat qin ſunt patrꝭ ſed

ſibi datis. Sunt omnes homines dei patris qui crea⸗

uit:ſunt dati filio vt redimeret poſt peccatum. YIdeop
eis rogat vt etiam pꝛedeſtinatio ſaluandoꝛum ſilij oꝛa⸗
tione ſit iuuanda:ſuiq; ſanguinis effuſione complenda
Non rogat pꝛo mundo:quo nomine illi intelliguntur
qui mundo colligati ſunt eo dulci vinculo vt nolint ti⸗

meantq; diſſolui. Quõ non pꝛo mundo rogat qui oẽs

ſaluaturus aduenerat. qui querebat omnes ſaluare 10
mnes qui ꝑerierant querere.omneſq; perierant et indi⸗
gebant miſericoꝛdia dei.An ſolos illos axoſiolos cũ di⸗

ſcipulis ſaluare decreuerat. An ipſi ſoli ſaluandi erant.

Quomodo alij increduli et peccatoꝛes veniſſent ad gra
tiam ſi ab oꝛatione dei filij excluderẽtur. Sed ad remo
uendas ambages id direrim qõideo non pꝛo mũdo ro

gat quia pꝛeſciti etiam participium oꝛationis cheiſti nõ

capiunt ſicut effuſi ſanguinis meritum pdiderũt. gdᷣ

autem inter patrem et filium non credatur in poſſeffio

ne diuiſio:adiunctum eſi Et mea oĩa tua ſunt: et tua
mea ſunt alumniã ſi fides ſimplex non iuuaret wer⸗
ba iſta paterent᷑:qm̃ magna diuerſitas inter meũ et tu⸗
um.MNam ſi meum quomodo tuum Si tuum quomõ
meum. niſi quia pater et filius vnum ſunt. et ex foꝛma
ſerui pꝛopter quam iſta diuerſitas loquendi poſſet com
retere inter patrem et filium diuiſum aliquid non cre⸗
datur Et ob hoc pꝛo eis rogo.quial et clarificatus ſum
in eis.Et iam non ſum in mundo.et hi in mũdo ſunt:
et ego ad te vnio Ad futurum pertinet qð velut pꝛe⸗

ſens dicitur. quia clarificãdus erat per eos in oꝛbe terra
rum ꝑ pꝛedicationis ſonum ꝑ toꝛmenta et paſſiones ꝑ
ſanguinem et moꝛtem omniũ tirannoꝛũ cõtempto ter
roꝛe:vt iuſte credi poſſet ab omnibus.crederetq; a mul
tis ꝙ deus eſſet qui tales legatos taleſq; ſamulos poſſi⸗

eret. Et ipſe dei filius iã in mundo non erat vlut vn⸗

de amatoꝛibus mundi.ſeu quia in pꝛorimo erat aſcẽſu⸗
rus in celum. ablaturus ab eis et a ceteris pꝛeſentiam
coꝛpalem:vt non haberent amplius viſibilem ducem.
magiſtrũ atq; paſtoꝛem.Et ipſos adhucopoꝛtet detine
riin mundo.non amoꝛis ligamine aut ſeculari actione
ſed vt teſtiſcentur omnibus wpulis nationibus ⁊ lin⸗
guis quea me viderunt et audierunt Ego autem ipſis
mundo relectis conſummato totius redemptiõis mi⸗
ſterio ad te venio.non ꝙ vnq; abceſſerim. ſed cum hũa
nitate aſſumpta ⁊ in tot periculis cuſtodita ingrediens
poſſeſſionem hereditatis eterne:quã tu pater in me ve⸗
re credentib et diligentibus pꝛomiſiſti.
WVWieſus etiam rogat pꝛo vnitate diſcinnloetun cete
roꝛumq; credituroꝛũ et ꝙ ſeruentur illeſi ſeom iohan⸗
nem ſolum. Xapitulum XVII
NMNus natura deus diligit vnitatem.et tã di⸗
v uerſa in vnam cõſtituit foꝛmam: que diſſol
ueretur niſi vnus eſſet qui condidit et qͥ cõ⸗
ſeruat atq; gubernat.Arguunt omnia cõſer⸗
uari appetentia vnitatem:a qua cũ ſit receſſus ſit mul⸗
tatio.que pꝛeterqᷓ; in vno et ad vnum ſe tenens debili⸗
tata coꝛruit:et ſepius euaneſcit. VUnum pꝛetermittens
vt in multa labatur neceſſe eſt. Recedens ab vno ange
lus:ad ſeipſum cõuerſus coꝛruit.Et homines pꝛimi al⸗
terum qᷓ; vnũ audientes:in multa mala et nature bvne
aduerſantia deuenerunt In vnitate fit conuerſatio exi
ſtentium. Vnus eſt qui dedit eſſe et idem et pꝑmanere
in quo pꝛetermiſſis irrationabilibꝰ de quibus nõ eſt ad
pᷣſens ſermo.rationabiles creature poſſunt facere vni⸗
tatem. Omniaquecũq; ſunt in eſſe pꝛoducta ſicuta ſei
pſis non habuerunt vt eſſent.ſic non habent vnde poſ
ſint ſemp eriſtere niſi conſeruentur a quo extiterunt:
minus aũt eſſe bene poſſent niſi et idem bearet.Ad crea
turam rationalem conditoꝛ ſic reſpexit vt eſſet et ſemꝝ
eſſet et vt ei bene pꝛe ceteris eſſet:qm̃ ad hoc cõdita erat
et poteꝛat adipiſci Sed qm̃ ex ſupbia contradictum eſt
diuino imperio neceſſe factum eſt humilibus pꝛoſeuciſ
dei filij auxilia impetrare atq; illam vnitateʒ expetere q̃ᷓ
non ab vno eterno deo ſeiungamur et magis aut adix⸗
reamus vt vnũ ſimus:ſicut ait apoſtolus. Qui adhe⸗
ret deo vnus ſpiritus eſt cũ eo. Ideo ecce ieſus rogat
Pater ſancte ſerua eos in nomĩe tuo quos dediſti mi
hirvt vnum ſint ſicut et nos vnum ſumus Oꝛat pa⸗
trem filius et ſanctum vocat.nõ factũ ex virtute aut ex
moꝛibus ex aggregatione virtutũ ſed ab eterno exiſtẽ⸗
tem.qui hoc ab hominibo querit vt ſint ſanctiet imma
culati in conſrectu eius:et hec eſt voluntas eius in no⸗

bis ſanctificatio noſtra. Et ait aliquando. Sanctieſto

te qm̃ ego ſanctus ſum.Et ſeraphin clamabãt alter ad
alterum:et dicebãt. Sanctus ſanctus ſanctus dñs de
us exercituũ. Sanctitas in repꝛehenſioneʒ non venit.
coꝛrumpi non debet:neq; fas eſi aduerſus illam quippi
am decernere.ſed ſanctitas ab eterno.non ſacta ſuchb⸗
ſed faciens quicqᷓ extra ipſam ſanctificatur que vero ſic
eſſe aut aliter eſſe non poteſi. Et qm̃ ſanctus ſanctũ mi
ſit. vt faceret ſanctos.ideo rogat ſanctus emiſſus celitꝰ
non boſt multos dies illuc reuerſurus ſanetum ſancto
rum patrẽ:vt ſeruet tueatur atq; cuſtodiat ſanctos qᷣs
ſibi pater dedit.ſeruet in ſuo nomine.in ſua potenti vir
tute · in vnitate virtutis et gratie:ſicut pater am vnũ

4

Liber duodecimus de teſtamento

ſunt in conſubſtantialitatel C um eſſem cu eis: ego ſer
uabam eos in nomine tuo. Quos dediſii mihi cuſtodi

in:et nemo exhis perijt niſi filus perditionis Vlt ho⸗

mo loquebatur deſcribens tempus ſue pꝛeſentie et ab?

ſentie:nam vt deus in omni loco et tempoꝛe eque pus
erat. omnẽq; ſuſceptam curam refert in paterna feciſſe
virtute vt nemo periret ex ſuſceptis niſi perire dignus
non eſt ex impotentia paterne virtutig.non ex negligẽ⸗
tia filij humanati.ſed quia filius pditionis erat:nõ cre⸗
atus nona creatoꝛe factus aut ꝑditioni addictus ſed a
ſeipſo depꝛauatus filius pditionis erat:diaboli videlicʒ
qui omnẽ animã nititur ſecum pderem geſennam. ſi⸗
cut ipſe non alius ꝑdidit ſemetipſum. Et peccati filius
quo quis a deo deficiens perditur. Perditionis filꝰ iu⸗
das ſchariotis erat:qui iam receſſerat a cõſeruatoꝛe ie⸗
ſu vt pꝛoditoꝛ chꝛiſium pdere queſtuans.uius pᷣſe ciẽ⸗
tia dei ab eterno mater ſibi erat.non vt neceſſitate pde
retur:ſed quia ꝑdendus erat ſua depꝛauatione non pꝛe⸗
ſcientia dei.pditioms filius ab omni cognitoꝛe appella⸗
tus eſt.qui cum duodecim electus iam diabolus factus
erat ſicut ipſe pꝛedixerat ſaluatoꝛ. Monne ego vos duo⸗
decim elegiet vnus ex vobis diabolus eſt. Mon natura
non cõditione non factusa deo ſed ſua diſtoꝛtiſſima vo
lũtate:ſicut uli ſpiritus incoꝛpoꝛei quia ſeipſis facti dia
boli coꝛruerunt ALe per hoc qui perit ideo perit :quia ipſe
filium pditionis ſe facit. Sed e iſto tanq; de ſingulari
et famoſiſſimo pdito ex famoſiſſima cauſa: ſcriptura pᷣ⸗
locuta eſt. Ydeo adiungiturl vt ſcriptura impleret̃ nõ
neceſſitans q erat fiendũ ſed neceſſitata ex facto. ſicut
in pleriſq; ſcexipture ſententijs legitur pꝛeſertim in pſal
mo quinquage ſimoquarto et centeſimooctauo. Nũc
autẽ ad te venio. Acſi diceret Ex qͥad te pater venio tu
eos cuſtodi et ſerua eos in nomine tuo.qñ̃ tua pꝛeſen⸗
tia necubi defuit:ſed ab eis ſubtrahenda eſt omnino pᷣ/
ſentia coꝛpalis que vbiq; diffundi eodẽ momento non
coteſt. Et hec loquoꝛ in mundo:vt habeant gaudium
meum impletum in ſemetipſis Dum in mundo ipſi
erunt munduʒ non diligentes:nunqᷓ; ab his que foꝛis
ſunt gaudendi materia erit eis. In interioꝛibo pꝛepa/
randum eſt gaudiũ. Ideo ſec loquoꝛ hec peto vt gaudi⸗
um de vnitate de conſeruatione paterna qð meum eſt
impletum ſit in ſemetipſis:ſeu de me gaudeant qꝛ ago
ipſoꝛum cauſam apud te deum patrẽ. Quare ieſus hoc
pꝛo diſcipulis petat exponit. Ego dedi eis ſermonẽ tu⸗
um et mundus eos odio habuit: quia non ſunt de mũ⸗
do ſicut ego non ſum de mũdo Elti viceꝛet Pꝛedicaui
eis ſermonem tuum nihilq; humanu atch tpale docui
quẽ recipientes ab ipſo mũdo abdicati ſunt qͥ eos odio
habet velut ab ipſo auerſos:in ipſo exiſtẽtes adhuc coꝛ⸗
poꝛe mente diuiſos. Et non ſunt de mundo amoꝛe mo

ribus neq; vita: ſicut ego non ſum de mũdo qui menõ
cognouit.qui tales etiam ad hoc elegivt pꝛeterqᷓ; ꝑ con
ſiſtentiam coꝛpalem de mundo non eſſent. Pꝛedicqauit
ieſus diuinum ſermonẽ in lingua carnis diſcipulis ſu⸗/
is.qui qualis erat effectus oſtendit:vt non eſſe de mun

do actiuos faceret auditoꝛes Paternus dei ſermoad fi
liationem adducit eos qui capiunt:auellit ab humaniſ
quia diuinus non deſtruens naturam ſed ſubleuãs ad
gratiam.et facit in odium eoꝛum qui mundũ diligunt

deuenire pꝛo eo ꝙ diſſimiles eoꝛum affectus geſtus.vi

tam et moꝛes facit. Et inter diſſimiliter viuentes ſem⸗
per odium fuit. Ideo pꝛo eis filius interpellat ad patrẽ
Segd quid rogat iterũ aperit.. Mon rogo vt tollas eos
de mundo:ſed vt ſerues eosa malo.DHe mũdo nõ ſunt

ſicut ego non ſum de mundo Mon poſtulabat ieſus di

ſcipulos illo in tunc auferri cõmuni moꝛte de ſeculo qͥ

ad teſtificationem introducende fidei diuerſis toꝛmen

tis afficiendi.et a tirãnie et pꝛincipibus ſecul varie ob
truncandi erant:ſed vt ſeruarent᷑ ab omni malo in aia
ne in fide aut dilectione tabeſcerent. cum ex omm par⸗

te mundus odiens deſeuiret in eos doctus ab ipſo dia⸗
lolo. et inſtigatus quõ ꝑ toꝛmenta valida et varia caſti
garet. vt duͦ hec agerentur in coꝛpoꝛe:ipſe mentes ſi prk
ſet ad defectionẽ a chꝛiſto inflecteret. Pꝛoinde oꝛat vt
ab omniinuiſibin malo ſeruent: q;uisin malis coꝛpalis
bus relinquendi. Ald ſimilitudinẽ ſuam ſeruari appetit

cũ vite ſimilitudinẽ inducit. YOdeo ſerua eos vt me:cu⸗

ius anima iĩmaculabilis. cuius coꝛpus ad tempus cru⸗

ciabitur penis et experiet᷑ moꝛtẽ.ſed habebit reſurrectio

nem. qm de mundo non ſunt ſicut ego non ſum de mũ
do vt quoꝛum vita ſimilis conſeruatio ſit equalis.

He oꝛatione quam ieſus fecit ad patrem pꝛo ſancti⸗
ficatione et confirmatione ſuoꝛum diſcipuloꝛũ ceteꝛoꝑ
q; credituroꝝ ſcom iohannẽ ſolü. Capitulũ.xX VIIE
Ufatigatus a infatigabilis amoꝛ chꝛiſti ſem
i per pꝛouidet et optat melio⸗a dilectis. nec
marcet ocio:et feriari neſcit. Ecce amatoꝛ ho
minumcheſtus marnne diſcipuloꝛũ ſuoꝛũ
quos ex omni carne de mundo elegerat.a mundo ſegre
gauerat. et vrbamauerat ad celeſtia:quanta cura quã⸗
toq; ſtudio ſuper eos intendit.fungens aduocationis ⁊
interpellationis officio apud patrem. cõmittens eos ĩ
eius curam atq; cuſtodia vt ſub eius tutela vegt agaãt
conſeruent᷑ ſanctiſicent᷑ et vnum ſint:ſicq; viuant quo
uſq; in ſupna cum tota trinitate in eternum ſuſcipiant
Inquit enim pokoꝛus iſtel Pater ſanctiſica eos in ve⸗
ntate. Sermo tuus veritas eſt Sicut me miſiſti ĩ mũ
qũ:et ego miſi eos in mundũ Alta eſt petitio ſaluato⸗
ris pꝛo diſcipulis eius:vt ſanctiſicent᷑ a patre. Non po⸗
teſt aliquid ĩ hac vita ſublimnus queriq ſanctificari ab
ipſo. Sanctiſicatio et beatificatio ſunt a patre omniuʒ
deo vitaq; digna vtraq; ineffabilẽ excellentiam habẽs
ſed vtraq; pexcedens et exceſſe um. Excedit ſanctificatio
beatificationẽ pꝛioꝛitate: uſi eni iſta pꝛecederet illa non
ſequeret᷑.Elirtute:quia iſta in actione et agonibus eſt.
illa in fructu. ſed plus eſt inferre qᷓ; recipere. agere qᷓ; agi
diligere qᷓ; diligi. ſeruire q;ᷓ ſeruiri. facere qõ ſue eſt vieiſ
ſiue debiti q recipere qð alterius. HNoꝛum omniũ et ſu⸗
milium poſſibilium dici pꝛima ſunt ſanctiſicationis:xe⸗
liqua beatificatiõis. Iſia hominũ: illa dei. Veruntamẽ

tona omnia ſunt a deo. Exceſſus autẽ ſcilicet oa beatiſft

catione ſanctificatio ſuperet᷑ liquet pꝛo eoꝙ fmnis eſt cõ

ſummatus ad quẽ nanciſcendũ oĩa ſunt oꝛdinata moꝛ
talibus et rationabilibus creaturis: vltra quoq; nõ re ⸗/

linquitur quid queratur. Omnia ꝑ ſanguinẽ ſanctifica
bantur in veteri teſtamento. vt merito ſanctificatio di⸗
catur ſanatinis tinctio: 1 ſanctus ſanguine tinctus nũ
cupetur. Et p oblationes et munera fiebant expiatiõeſ
Eſt aut ſanctificatio mundatioa maloꝝ contagijs ab
omnibus criminibus atq; delictis. vt ĩ ſanctificato ni⸗
hil vepiatur imptinens: ſicut ad hieremiaʒ locutus eſt

dñs dicens. Pꝛiuſq; te foꝛmarẽ in vtero nouite et anę/
teqᷓ; exires de vulus ſanctiſicaui te. Qui non habuit in

vtero aliud delicti ſeu criminis niſi maculam culpe oꝛi

ginalis:qua virtute ſpũſſancti mundatus eſt Et virgo
mẽ dñi et iohãnes hoc ſanctificatiõis doni in vtero ac⸗
ceperunt. Eſt et ſanctificatio confirmatio ſeu confoꝛta⸗/

tio anime et coꝛpoꝛis:ad actiones arduoꝛum operuʒ et
ad tolerantiã aduerſoꝛũ. Ende ſanctus quaſi ſanxitus

in virtute · Greca wero locutio agypos dicit qõ nos ſan⸗
ctũ dicimus id eſi ſine terra.aba qd eſt ſine et geos ter
ra:vt ſanctus ſine terra ſit. videlicet non ſineterra ſug

ni⸗

A.
tin
0
o
/
ta

us
n
ſet

ſil

Dilectionis domi. Baluato.

quam graditur. et ſine illa quam coꝛpis ſui toꝛtat: ſeg ſſ
ne amoꝛe terrenoꝛũ quoꝛum affectio ſanctitatem fieri

ſemper impediuit et a veris bonis excluſit. Poſtulat igi⸗

tur a patre filius vt ſanctificet diſcipulos ſuos dederat
ſibi pater in veritate:vt nil remaneat in eis inſanctifi⸗
catum.Seu in veritate ſcilicet in pꝛomiſſione complẽ

da.quia ſermo patris veritas eſt:mon fallit ſi pꝛomittit

Necnon ſanctiñcari a patre credatur in chꝛiſti doctrina
confirmari:vt viuendo teneant qð in ſermone accepe⸗
runt. Qui ſermo eſt patris.quia ſermonẽ quem audi⸗
ſtis non eſt meus:ſed eius qui miſit me patris. Et eſt
veritas ab omni erroꝛe libera:omnẽ falſitateʒ pꝛodens
atq; depellens Et pꝛo eo ꝙ futurũ erat pꝛeoꝛabat qm̃ ꝑ
miſſionẽ ſanctiſpiritus ex alto ſanctiſicandi erant velut
quadam iuſticia pꝛeuenta fuiſſet illa ſanctificatio cũ ſi⸗
lius pꝛeoꝛaſſet ad patrem. Et cauſaʒ huius expetite ſan

ctiſicationis adnectit. Sicut me miſiſtim mundum:⸗

ego miſi eos in mundũ. Oiſiſti et ſanctiſcaſti.miſi et
ſanctificaui:vt capitis ⁊1 membꝛoꝛũ ſanctitas ab vno ꝓ
cedat.vt diuerſitas non ſit in autumatione hominum
qᷓq;ᷓ fit inter chꝛiſtũ et ſuos diſcipulos incõpabilis dif⸗
ferentia meritoꝛũ.:· Et pꝛo eis ego ſanctiſico meipſum
vt ſint et ipſi ſanctiñcati in veritate . Si dixiſſet ſacriſi
co meipſum:nulla eſſet in vrrbo cunctatio Sanctꝰimo
tota ſanctitas eꝛat:nihil ſibi a ſeipſo aut ab alio pꝛo ſan
ctificatione addi poterat.ſed de crucis miſterio loqueba
tur in qua pꝛo ipſis et pꝛo vniuerſo mundo ſe in pꝛorĩo
vt boſtiam ⁊ ſacriſicium vſpertinũ vltimũ ſacriſicioꝛũ
ſacrificaturus erat.ꝑ moꝛtem intercedentẽ intercedẽs
ſipſe pꝛo nobis: vt merito moꝛtis eius ſic ſacriſicati ⁊ ip
ſi in veritate ſanctificarent᷑. Me autẽ pꝛo ſolis apoſtolis
tanta rogamina fuſa viderent᷑: ad aſiruendã fidẽ a ſpeʒ
vniuerſis dixit Mon pꝛo his autẽ rogo tm̃.ſed pꝛo eis
qui credituri ſunt per verbum eoꝛuʒ in me:vt oẽs vnũ

ſint ſicut et tu pater in me et egoĩ te vt et ipſi in nobis

vnum ſint vt mundus credat quia tu me miſiſti Et ſi
ad patrem fuit illa viſibilis caro chꝛiſti: ad totũ fuit vir
tus et intentio eius.vt non ſolum illi electi diſcipuliiſʒ
omne genus hominũ ſaluaret᷑ vt in ipſo erat. Nã ſicut
moꝛs eius cum omnes moꝛtui eſſemus pꝛo oibus eſt
ſuſcepta:ita vt oꝛatio eius effuſa Et ad publicũ bonum
et remediũ omniũ non ad pꝛiuatũ ieſus cuncta ſua fa⸗
cta poꝛrxexit.qm ut ait apoſtolus ſi vnus ꝓomnibo moꝛ
tuus eſt:ergo omnes moꝛtui ſunt. Ita oꝛauit pꝛo oĩbꝰ
qm̃ om̃ies indigebant. Rogauit pꝛo diſcipulis:rogat p
vniuerſis. Sed illi futuri erant illius oꝛationis partici
pes qui ꝑ aroſtoloꝛũ verba fidem accipientes etiam pſe
herare debebant. Magna ſpes omnibus poſteris pꝛero⸗
gata eſt cũ chꝛiſtus pꝛo eis oꝛationẽ ſuã ad patrẽ intu⸗
ſerit: vt ſciant quanta cura fuit filio dei de omnibus fu/⸗
turis fidelibus vſq; ad finem ſeculi duraturis atq; co⸗
gnoſcant quanta fulgeant dignitate:quãtaq; poſſint ſe
curitate cõſtare aduerſuſq; tetras confligere poteſtates
Et vnitatem poſtulat in ommibus et cum ipſo patre ⁊
ſpũſancto. vt ſit virtus pfecta et vita beata:et amoꝛ elu

ceat qui appetit vnionem. Sequitenim ex vnione cre

dulitas vt diſcipuli miſſi a filio:ipſe vrro crederet᷑ miſ⸗

ſus a patrel Ego claritatem quam dediſti mihi dedi eiſ

vt ſint vnum ſicut et nos vnum ſumus.Ego in eis et
tu in me:vt ſint cõſummati in vnum.et cognoſcat mũ
dus quia tu me miſiſti:et dilexiſti eos ſicut et me dilexi
ſti Vlerba ſunt iſta totiens repetita oſtendentia exceſ
ſiuũ chꝛiſti affectum. qm̃ ardenter diligẽs reiterat cre⸗
bꝛo:pandit ſepe verbo amoꝛẽ igneũ intergeſtum.
De poſtulatiõe btĩtudinis eterne ꝓ diſcipulis ⁊ alijſ
credituris ſub iure dilectiõis ſcõm iohannem ſolum.

5

HDHeeternã beatitudinẽę Capitulũ.XIX
a capeſſendã a deo ſunt omnia oꝛdinata. ita vt
etiam coꝛpalia et moꝛtalia dũ tranſeunt dũ
in vſum veniunt. aut in conſiderationẽ reci⸗
piuntur ſubſeruiant.et cum oĩa in ſerniciũ ſola creatu⸗

rarationalis de nihilo vt poſſideret illuxit Erat ꝓmiſſi
oneſtacita ex expꝛeſſa culpa in ꝑditione mutata eſt: repa

rabilis quidem non ꝑ homine ſed ꝑ deũ in hoĩe.Pꝛoin

de oĩa geſta chꝛiſti pꝛo nobis ad illaʒ ſunt: pꝛo q̃ pꝛiuſq;
crucem moꝛiturus aſcendat vltimo illa pꝛoleucis petit

a patre inquiens Pater quoſ dediſti mihi volo ut vbi

ego ſum ꝛilli ſint mecum vt videant claritatẽ meã qᷣm

cediſti mihi:quia dilenſii me ante mundi ↄſtitutionẽ
Cur pater filiũ p oĩibus tradidit Vt ei omes traderet.
Eurei tradidit homineſ. Cur oꝛdinate extitit hec ſeque
la. Quãobꝛem paterillo in tunc paucos illos diſciplos
et poſt aſcenſionẽ eius immiſſionẽq; paracliti eueſiigio
ſucceſſione continua ſibi tot milia hominum aſciſciuit.
Vt ſecum eternã beatitudmẽ ſoꝛtirent᷑. Et cum omne
datum optimũ et omne donũ pfectum deſcendat ꝓce⸗
datq; a patre luinuʒ.idcirco filius petit a patre: vt quos

ſocios habuit in vita ſimiles in pena in moꝛibus cõfo?⸗

mes in fide ſtabiles in fidei opibo efficaces in ſpe gaud?z
tes in caritate feruentes ſecum habeat in eternitate cõ⸗
ſoꝛtes· vt in eodem loco ſit merces lucis et exercitus ſi
delis:agonum poſitoꝛis et agomſtarũ regis et cõmilito
nis. Tlolo vt vbi ego ſum et illi ſint mecum in patria qᷣ
mecum fuerunt in via: in conſolatione qin in tribulati
one. in leticia qui mecum in triſticia.ᷣ in gloꝛia qui mecũ
in ignominia vt videant claritatẽ quã dediſti mihi:qui
non boeruerũt penales mũdi tenebꝛaſ quibus me ſub
didiſti. Quo iure chꝛiſy ita petebat Elno vũtaxat amo
ris videlicet qui nihil negare nouit cui aliquid negare
non cõuenit:hoc eſt quia dilexiſti me ante mundi cõſti⸗
tutionem. Vt etiam exaudiatur ocius imo inheſitanter
paternas aures introeat honeſta petitio. et qð petit tri ⸗
buat ſibi pater:ſe ſuosq; diſcipulos cũ mundo cõponit
dicens! Mater iuſte mundus te nõ cognouit:ego autẽ
noui te. Et hi cognouerunt quia tu me miſiſti Et notũ
ſeci eis nomen tuum et notũ faciam vt dilectio qua di⸗
lexiſti me in ipſis ſit:et ego in ipſis Pꝛoſeucãdo ieſus
paternam interponit iuſticiam patrem luſtũ appellans
vt ioſe ꝑ iuſticiam exaudiat᷑.qm̃ iuſtus dominus iuſtici
am dilexit: et equitatem vidit vultus eius. Acſi dicere
chꝛiſtus velit. Pater iuſtus es et rectum iudicium tu⸗
um. ego non te rogaui pꝛo mundo ani te non cognouit
quod et ſupꝛa predictum eſt:quod vbi rogarem foꝛſan
iuſta petitio negaretur.ſed ego tui cognitoꝛ oꝛo te ⁊ pꝛo
his qui cognouerũt vtrunq; te mittentẽ miſſumq; me
quibus notum feci nomen tuum in fide quia meus pa
ter es et virtutem et potentiam tuam in qua me feciſſe
omnia et facere faſſus ſum:et pamplius notam faciaʒ
cum ſpũſſanctus a te et a me ſuꝑ eos miſſus aduenerit
Quid pꝛo eis rogo Beatitudinem infallibilem. vt cũ
manſione meatim atq; tuatim cum oſtenſiõe mee cla⸗
ritatis eterne eos diligas dilectiõe qua dilexiſti me: vt
illa ſit ſemp in ipſis et in ipſis ego exiſtam. Ab eterno
pater eternũ dilexit filiũ eterna dilectione nec impꝑmu⸗
tabilis eſt dilectio patris ex tꝑe.ſed ab eterno preuidit
filium incarnari.et coꝛpus ſibi miſticuʒ coaptari. Et ex
dilectione qua ſe deus in participationẽ venire diſpoſu
it. pꝛimo creauit quod participare illum poſſet.deinde
coꝛruptum et perditioni traditum iam creatum rede⸗
mit tali modo per filium qui nunc oꝛat ſicut ab eterno
ſit dilectus vt incarnaretur vt naſceret᷑.vt coꝛpus hu⸗
iuſcemodi fidelium ſaluandoꝛũ ſibi daretur ita exaudi⸗

.

atur:qo ſic erplicat. Alt dilectio qua dilexiſti meĩ ipſis

ſit. cõplendo pꝛedeſtinationẽ dilectiuaʒ. et ego in ipſis
Wlut caput in coaptato ſibi coꝛpoꝛe:dirigens gubernãs

vfdlinans regens ? beatificans eterne. ſicut eterne dlie

Epplicit liber duodecimus de teſtamento dilectiõis
ett ſermone in cena domini ſaluatoꝛis.
AIncipit liber tertiuſdecimus de paſſione domini ſal⸗

deeiiiss“
Alſioni vicinus
dDijiis ⁊ ſaluatoꝛ bethaniã viſita
uiit: ſe totũ cõpilans ad ſupplici
bp um moꝛtis Et in craſtinů ſuꝑ
ſegit aſinã ⁊ aſellũ:vt pꝛenota
uimus in aſcenſiõtbus. Et in⸗
greſſus eſt hieroſolimãa et in tẽ
plũ qð imꝑioſis actibus atq;
VyVyVrbis ab imptinentib et ide
centibus purificauit:viffimens ſententia verbi ſui qo
ea que ſunt diuinis cultibus cõſecrata in vſum aliũ nõ
Vrtantur. DHiuina nanq; iuſticia non vult:ꝙ natura in
aliud q; ad id qð eſt facta mutetur. Qðõ cũ ſit er homi⸗
num puerſitate atq; malicia ſeu ipſe fieri pmittit ꝓpter
noſtra peccata:damna ſequunt᷑ et penaliter tolerat᷑. Ab
ipſo enim creatoꝛe cuncta ꝓpꝛijs vſibus et rationibus
ſunt creata:⁊ oꝛdinem habent a quo ſine periculo nõ po
teſt eſſe digreſſio. Que wero abarte ſpuſſancti ab homi⸗
nibus etiam manuſacta noſcunt᷑ et vſibus dedicata di
uinis: non licet ad aliũ vſum intoꝛquere Conturbatur
enſi ibi oꝛdo iuſticie:vt diuerſis dñis res vna ſubſerui⸗
at.Curpis eſt cõmutatio: vt qð erat diuinũ tranſeat in
humanũ.Et omnis reuerentia tollitur. cum ad buma
num vſum tranſeunt conſecrata diuinis. Et finem wve⸗
rum puertere rerumiſine fine finem nanciſcitur ferũ.
Et domus oꝛationis verti non debet in cõfabulatoꝛiuʒ
hominũ:aut in ſeculare negociũ. Moneſtius enĩ mane
rent deſerta ſiue dirupta loca dedicata diuinis ſi ad diui
na non reediſicant᷑:q; reparent᷑ ad cõtrarios aut impꝛo
pꝛios ſeu imptinentes hominũ vſus.Cum emim huiu
ſcemodi loca deſerta manent:ſaltem memoꝛia cũ quan
tali reuerentia viget qð dei habitaculũ fuit.Cum vero
ad vſus repantur humanos dei memoꝛia tollitur:quia
ibi humana memoꝛia celebꝛatur. Nec aliqua qᷓ́;uis mo
dica vſq; debent vſui humano ſeruire: ſi diuinis vſibꝰ
ſeruierunt. NMam ſine diuina offenſa non agit᷑: nec ſine
diuina vltione tra ſitur. Nempe legimus in daniele ꝙ
balthaſar rex babilonis qui nabuchodonoſoꝛ ſucceſſit ĩ
regnũ ſecit grande cõuiuiũ:et vaſa que non ipſe ſed pa
ter eius de templo dei qð erat in hieruſalẽ aſpoꝛtauerat
fecit deferri ad menſas ad vſum ↄuiuarũ hominũ mu
lierum vrxoꝛũ et cõcubinarũ.Sup quo nephario malo
Vltricẽ ſententiã non pꝛoꝛogauit iuſticia ſancta dei. Ea
demq; hoꝛa digiti apparuerũt in obiecto aſpectu parie⸗
tis ſtudentes diuinũ iudicũ ſupeum:qð audita inter⸗
pꝛetatione danielis in eum ſequenti nocte deſeuit. Nã
interfectus eſt ſui regni habens alium ſi ucceſſoꝛẽ. Poꝛ⸗
ro ex hoc cõmonefactũ eſt nobis:quãta ea que ſunt mò/⸗
cipata diuinis opoꝛteat cuſtodiri reuerẽtia Ged nec cu
iuſpiam animũ pulſet qð multa in domo dñi ſunt ſup⸗
flua et accurata nimis aut autumet ſpũm deum eſſe et
coꝛpalibus non curare. Magis autẽ iudicet deũ ha⸗
bere in omnib⸗ et de omnibus honoꝛari:vt omnis crxea
tura coꝛpoꝛea a incoꝛpoꝛea ſenſibilis inſenſibilis ratio⸗
nalis et irvrationalis. pꝛimũ ſuo modo diuinũ pꝛetẽdat
bonoꝛẽ. Creatoꝛ oĩm deus eſt:igit ab oĩbus ſibi et de oĩ
P+ ZeKentoe

—
5

tertiuſdecimus

bus deferak. Mec ſubmittat᷑ pauperũ cauſa. Exr hoc eniz
redargutus eſt iudas:qui dolebat effundi vnguentum

ſup caput atq; dñ pedes.ælbundanti reru fecit om̃ipo⸗
tẽs ex quibus poſſunt pauperes refici:et in domo dei R⸗

eri que ſplendidũ cultum efficiãt. Quidam blaſphema

uit atq; ceriſit chꝛiſto in tam pꝛecioſis atq; vaſis niti
AUlis ſacrificabat᷑:

:qui ſtatim ꝑ pꝛobꝛoſaʒ moꝛtẽ termina⸗
uit miſeram vita Et necdů verbo deriſionis expleto: dif

fuſa ſunt ꝑ inferio:a ommia interioꝛa eiuſ. Vleruntamẽ

pie retinent᷑ ad cultum diuinũ et pie neceſſitatis tẽo⸗

re pauperũ erpendunt᷑ ad vſum Ad altioꝛẽ aũt intelligẽ
tiam nos trahit huiuſmodi nactoꝛ templi: vt templuʒ
viuũ dei viui.ab impꝑtinentibus et maculis per fide vir

tultem et terrentẽ ſcopam iuſticie emundet᷑ Non expe⸗

diunt impoꝛtuna negocia templo viuo. Et ſi ſpiritus ẽ

Wus non imundus ſed in mũdicia tota:pꝛoinde habi⸗

taculũ ĩmaculatũ in aiabus hominũ querit. Interioꝛ

homo domus oꝛationis eſt imo ſpeculationis diuĩe vbi
p fidem illam claritatẽ ineffabile cõtemplamur in cui

tecto fiunt diume illuſtrationes. et in pauimento con⸗

ſpicitur miſeria peccatoꝛũ:et ſunt cherubin ſcientiaruʒ

NDi. Quũ ſpeluncã latronũ facere arguit dñs ⁊ ſaluatoꝛ
Spelunca locus cõcauus eſt aut in montibus aut ĩter
rg eminenti que deoꝛſum nõ vergit vt fouea:quã ad te⸗
pus inhabitant qui pꝛedari cupiũt tranſeuntes? latẽt
in illa vnde ſunt appellati latrones. Spelũca ſpe lucis

caret aut ſpecie: ꝓpter qð iuſte nominat᷑ ſpelunca. Nam
ſi luminis ſpeci haberet:non diceret᷑ ſpelunca. Et ſi la

tronibo latentibo aliquale lumẽ refulget: viatoꝛibus tñ
Periculũ ex ea pꝛouenit wlut ex tenebꝛis.Ac ꝑ hoc ſalua⸗
toꝛ pꝛohibet qaiam quã ſuũ habitaculũ facit latronũ lati

bulũ fieri:et quã repleuit ſue ſplendoꝛib claritatis ſpe⸗/

cie lucis virtuoſe inulte carere non patitur. Latrones i

uiſibiles demones ſunt q̃ animã latrocinant᷑ altiſſimo.

necnon ipſam a ſeipſa ſexe violenter diſtrahunt inui
te. ac inſidiant᷑ in abſcondito aĩabus wlut aialibo in ſpe
lũca ſua inſidiatur rugiens leo.Aliam ſpeluncã nõ fecit

altiſſimus ſed in ſemetipſo ſpeluncã dialvli fecit iniquꝰ

In huius ingreſſu dñs ⁊ ſaluatoꝛ deſiccauit ficulne
am. uius deſiccatiõis ſeriem opoꝛtet inſpicere. cũ ve

niſſet ieſus de bethania ad montẽ oliueti:et ſuꝑadductꝭ
aiolibo equitaſſet hieruſalẽ ingreſſus.tẽplo purgato. re
uerſus eſt in bethaniã. Mane aũt facto reuertẽs in ciui

tatem eſurijt. Et videns fici artvꝛẽ vnã ſecus viã wnit

ad eã:et nihil inuenit in ea ni ſi folia tm̃. Et ait illi. Nũ
qᷓ; ex te naſcat᷑ fructus in ſempiternũ. Et arefacta eſt cõ

tinua ficulnea. Euangeliſta alius dicit. Mon enim erat
tempus ficoꝛũ.Si miſteria tractaremus ſinagogã in⸗

telligimus repꝛobatã.cui oĩa iſta conueniũt:ſed ad mo

res diſſerendos ↄceptus ſermo cõpellit. Talis actio po

tentia eſt ſaluatoꝛis quam plenã eſſe iuſticia noſtra cre
dulitas firmat. quaãuiſ euangeliſtap ficulneã ſubnectat
lucidã rationẽ:pꝛo eo ꝙ nõ erat tẽpus ficoꝛũ Ergo ſitẽ

pus nõ erat cur maledicta fuit. cur in ea ſaluatoꝛ quod
nõ erat inuẽturus queſiuit. Sed reuocauit ſaluatoꝛ e⸗

ſuriẽ welut poſt dꝛaginta dies ⁊ noctes ĩpaſtus fecerat
in deſerto:cui nature nulla dñabat᷑ neceſſitas. Sed nõ
ventrẽ imo mẽtes querebat reficere.cuiuscibo erat pa
tris pficere voluntatẽ:et ab hac fame quotidie angeba
tur.Acꝑ hoc ꝑ ſignũ hic nos ſaluatoꝛ edocuit.Na eſuri⸗
es ficulnea ſignũ:carentia ſignũ:arefactio ſignuʒ fuit.

Elſuriſt:qui oĩa viuentia paſcit.nutrit atq; gubernat.

Qui defectibo dñabat᷑ eſurijt paſſibilitates humanas
aſſumpſiſſe ſe mõſtrane et cõmunicationẽ ipſoꝛũ habe
re ad homines.Eſuries non videtin eo qͥ patit᷑:ſed di⸗
cto aut facto ↄgnoſcit᷑ Pꝛoteſtatus eſt igit ſaluatoꝛ eſu

5
Oefent Pruhrce

ſ

ee ———

ſbitues
Pur
edlſeybi
porſncy⸗
eſtocon⸗
entürtg
tſaleate⸗
antiter
muiglti
gteseltit
Aſelres
nee en
Erſin
oubest
veſeln
tonälti
atsſr
Aenmrs
ticno⸗
Munteikri
Gnipinſe
ino ſeet
Nrini
t ſculne
..Cli ve
dduc
Grgnor
tig ncin
pünt

rfl Nf.

ickc
imtt
ooginn
lad mo
chio o
mcte
nectat
Goſite
N vos
rorer
ſeeen
Gelti
ennt vl
nehe
ſeſuni/
emat,
Hanas
t
dd
eeſt

De paſſione domini BaluiatoꝛMis

xiẽ:aut verlv ex oꝛe dimiſſo.ac acceſſu ad ficulneã. Quõ

libet ſe habuerit oꝛdo rei:eſuriei mentis extitit ſignum
Eſuriebat eni ſalutẽ omniũ aĩarũ:vbi ſue dilectiõis ar
gu menta magna monſtrant᷑.quã eſuriei nomine oſten
debat.Scimus nẽpe quanta pena eſuries coꝛpus affici
at:et quanta intentione coꝛpus famelicũ appetat ſatu⸗
rari. Elenit ad ficũ:quã viderat ſecus viam. Synago⸗
ga ꝓpe legẽ:gentilitas ſecus naturã.Anima ꝓpe gratie
viam.Folia in ea inuenit:fructus appetitoſ penitus nõ
inuenit Ficus contra multarũ arbꝛũ moꝛes pꝛeter flo
res pꝛoꝛumpit in fructus:et vicinã pꝛe ceterꝭ deſignat
eſtatem. Suꝑ quo patulã habemus ſententiã ſaluato
ris:cum ſuũ aduentũ vellet deſignare vicinũ. Cuiꝰ fru
ctus melline dulcedini cõpatur. Cales animas de que
rit que ſine ſignis pꝛoꝛumpant in fruetus nec floꝛes ſa⸗
ciant decidentes.Nec obſtat ꝙ ſponſa ſe iactet floꝛes ap
paruiſſe in terra:ſiue qð egredi voluerit ad videndũ ſi
vinee floꝛuiſſent Allius ibi.alius hic ſenſus:ſed nulla ra
tione contrarius.Querit deus aĩas que ſemꝑ pꝛenun⸗/
cie moneant reuelande in nobis future atq; fulgentiſſi
me claritatis:velut ficulnea pꝛenuncia eſt eſtatis.Cuiꝰ
fructus dulcedinẽ illam poſſideat:cuius ſuꝑni ciueſgu
ſtũ deſiderant in ſuꝑnis.ſcilicet non peccare:aut penitẽ
tiam agere poſt peccata. Mulla in hac vita dulcedo nobi
lioꝛ qᷓ; virtutũ aut deflere ꝑeccata. Et miro quodaʒ mõ
agit᷑ ꝙ fletus dulcis eſt miſeris:et penitẽtibo wrre lacri⸗
mis guttule ſunt dulcedimmis.Sed plerunq; ſaluatoꝛ
dñs folia inuenit et non fructus. Folia ipſa ſunt verba
legis et ſcripture aut expoſitiones. Que ſolia decidunt
