tas eccevirgo ſimplex pura recta timens et diugens de

um recedens ab omni malo adierens lbono inimica vi⸗

tijs amica virtutibo angelicis ſpiritibus ſimilis· ſingu⸗
lariter electa nihil relicto ad perficiendam eam: parata
in his locis in quibus erat aptitudo ad celebꝛandũ di⸗
Prangan ſiquidem iam celebꝛata erãt
quia eam ioſeph iuſtus acceperat quã in templo ſxron /
ſauerat:ſed necdũ eam cognouerat. Cognouerat ißam

uina ſponſalia.

mente nõ carne. amoꝛe caſto nõ amoꝛe coꝛrupto. Sed
ſponſata erat ad euadendũ tetros et ad ſigillandum oꝛa

obloquentiũ iudeoꝛũ.imo cunctarũ nationũ ne quod
naſcituruʒ erat de ſpiritu ſancto ſtupꝛali turpitudini ap

pꝛopꝛiaretur Tlir iuſtus erat ex lege iuſtus ex ſide iuſtꝰ

ex moꝛibus:ioſeph nomẽ eius cui ſponſata erat. Nomẽ

augmenti erat virginali ſponſo ſibi cõgruu magiſe; mi
ſterio quoniã omnia erant augmẽtanda ꝑ gratiã:et mũ

di detrimenta iam ad incrementa reuoluebant/De do

mo dauid ꝓpagine ſeruata deſcenderat:vt regals digni
tas peo regimine ſancto virtutis adeſſet. Etꝙ nihil ꝑ⸗
uage nihil pꝛecipio.nihil irregulate ſed omnia ſub ter⸗

immnato regimine agebani᷑ que ſpectabãt ad redemptio⸗

nem homimũ captiuoꝛũ. Et ad directiuũ vite hominuz
factuz eſt de regali virtutu deſcenderat pꝛogenie. qui
ſponſalia pꝛeſumplerit in mariam. Mon in illam dixe⸗

ſuper terrã, gaudia de dño ſuſceperũt.neq; illis collatũ
fuit interne poſſe gaudere. In ſexto die ſub celo pꝛima
gaudia ſunt exoꝛta: et e wſngio et eregione pꝛime atq;
ſecunde triſtitia habuerũt initiũ.lolucres celi⁊ piſces

de virgine Maria

rim que fuit domim earnis mater.quia boe dumtaxat
erat:ſed in illam que ſurſum eſt omniũ mater noſtra.
Necnon et manu foꝛtis dicebat᷑ dauid:vt foꝛtitudo ſit
in animo et moꝛibus hominũ qui ſupernã vitam et e⸗

ternam ſponſam poccupare cõtendunt. Aptius tamen

e pꝛogenies terminat in chꝛiſtũ.vt ipᷣe ſit regia excel⸗
lenſq; maieſtas.ipe manufoꝛtis.ipſe decoꝛus multũq;
deſiderabilis:ipᷣe lvnoꝛũ augmentũ. In ipoq; ſigurata
Pobenies carnis per virtutene in veritate tranſtundit᷑
iomen vero virginis maria. Qõ ſibi cõgruit et mite

rio. Inſigne nomen in paucis pꝛeterqᷓ; in ſoꝛoꝛe moiſi

pꝛeceſſerat:que hanc timpaniſtriando ſignauit. Dece⸗
bat enim vt er pꝛopꝛio nomen tanto miſterio aptaret.
Etenim filius nomen habuit cõpetens actionib eius.

Sic et matrem talem habere woluit vt intrinſeca no⸗
cõflata vnum ens virtutis immaculatũ efficeret᷑: vnuʒ
vas ederetur in quo reponeretur omnia diuina miſte⸗

—

ria. Sed angelus eſt qui mittitur nunciare ineffabile
ſacramentũ.nec decebat hominẽ talia nunciare:quoni⸗
am omnis homo mendax. Et ſi miſſus non a ſeipo loq̃;⸗
queretur verum equidem ſed pꝛimo cõtagio penitus o⸗
mnes obnorij ſu biacebant patriarche ſimiliter et ꝓphe⸗
te. Et ſi magne virtutis viri wlut coꝛpoꝛe:nõ virgines
nõ cõpetebant virgini. Et hominum cauſa tractabatur
cuius ipᷣi pſeuce fieri pꝛo nullo pacto cebebant. Sancti
ſicari pꝛius aliquis potuiſſet in vtero.et deinceps advir
ginem delatum fieriaffirmauerim. ſed nec pꝛeter ſemẽ?
cõcipiendus extra nature vſum.per cõceptos ex ſemine

buit in ſua cõceptione nunciari.quanq; natus et paſ

ſus et reſuſcitatus ſit per cõceptos ex ſemine pꝛedicatꝰ.
Seg diuerſa erant miſteria:illud ſic et iſtud ſic decen⸗
tiam habuit. VUnde regis erat nonus aduentus:inde
debebat eſſe pꝛecedens legatus.DHe celo tunc pꝛioꝛ eiuſ
expectabatur aduentus.igitur omnino celeſtiſ debebat
eſſe pꝛecurrens:qui etiã nullis criminibus teneret ob⸗

.

norxius. Et er noie ex oꝛdine ex oĩbus ad legationẽ ſuazʒ
cogreuntiã bale woen ad virginem mittitur omm

no unpolluta/ Clirgo ſcilicet invtroq; homine decus na

ture poꝛtans exiſtens quod facta erat:fulcita optime in

men et geſta in vnum cõcentum cõcurrerent m vnum

natura per amplius ex gratia. Elna vni aperta ſola ſoln:

nõ multiplicas affectum neq; opus. nõ coꝛpus niſi ab
vno et eundem vnum.Clirginea enim virtus deitatis

peꝛima imago. Elnus ſiquideʒ ſolus eſt deus: nequiens

facere alium deum. Sed ſi pater gignit filiũ: idem euzʒ
patre filius. Perſonaliſ enim diſtinctio deitatis ſubſtã

tiam nõ diſtinxit. Clirginitas quidem germane ſe ha⸗
bet ad deum: ſeipſa vna exiſtens. Virgo pꝛimitiuũ femi

ne nomen. Appellauit enim adam ſue nature primã cõ
ſoꝛtem virago.eo ꝙ de viro ſumpta eſſet ſed ſincopato
vrbo remanſit hoc ꝙ dicimus virgo. que eſt ſecunda
pulcritudo humane nature:vt eima ſit. ſecunda ꝓ
epurata natura im/
maculata mens:incoꝛrupta per libidinem caro affectio

virgo cõſiſtit. Elirgo pꝛotinus e

Vnica.ſanctitatis ſtudiũ tota dedititia deitatis.ſanctua
rium ſpirituſſancti.immoꝛtalis actio theoꝛia laudabiliſj

honeſtas allitiens ſupꝛa natura ſenſus. pugna ꝛopu/

gnans.ſolum er celo ſperans aurxilium cum ſenſerit in⸗
gruere bellum auriliarij ſui ſunt ignei ſpiritus.ſplendo

res ſuperni luciferi. Sed diuina virgo filia patris eter⸗
ni mater eterni filij habitaculũ ſpirituſſancti.plus ha⸗
bet in occultis ſuis.qua capiat bominũ mens. quã poſ⸗
coaptauit ille qui cõdidit.ad nil aliud qᷓ; ad diuina pꝛe⸗
ſtruens: vt dei mater eſſet et filia. Moꝛibus exterioꝛib⸗
ſignabat᷑ miriſice:vt nec quidẽ motus coꝛpoꝛis exoꝛbi⸗

ſit ſermo ꝓficere. qu ſeribi membꝛanis. quã ſibi totaz

9)

a. h* 2n6*

taret a iudicio rationis. Tota in ſe foꝛmoſa erat: et ttaa

in virtutibus actiomib fo⸗ma. Exemplar etermi exem
piaris exemplar:vt mil artificio ceieſtis muterij exercen
doꝛum moꝛu.capeſiende vite atq; agende inuemiret.qð
nõ redderet᷑ cõpoſſibile atq; aptum in edificio aicennio⸗
nis in celum. Elitium nihu in ipavendicabat.virtus re
gnabat in pace nõ habebat quid expugnaret:nec mar⸗
cebat virtus eius hoſte ſopio· Eliuince virtutes infu⸗
ſione fundentes potiue qm acquiſitõne adherebant ei.
vt pꝛeter illam internaà mtuitioneʒ qua deitas videbit
quod ſic eſt: cõmunem ſiquidem quempiam in virtute
inſignem excederet viatoꝛem. Diſponentes vero ſingu
lares atq; cõmunes hominũ moꝛes ad id pꝛotinus eni
= erant ei quo melius eſſe non poſſent.nec quiiq; ag ma/
aptitate pꝛotinus erant ꝓpter quẽ omnia fiunt, aut fie
ri ſinunt qui ad ſinem aliũ non cõſtituitur. Dꝛude⸗
tibus enim cunctis ipia pꝛudentioꝛ dum ſpecies omni
bus id ſolum elegit quo melius inuenui nequit pꝛeca⸗
uens quicquid ene potuit minimũ ad offenſam: adinue
niens quicquid per rõnem ⁊ virturem inheſuanter pla
cet. Juituia ex omm ſui perfectõne aſſiſtebat.dum tota
ſe rèadidit eia quo tota in ſubiecto natura ꝓceſſit et ei
ſuper omnemviatoꝛem operata eſt gratie quam accepit
ex qua eriſtens quod erat.in vacuũ non tenint minimã
— lui partem ̈oꝛtis omnia vincens a nulloq; victa nec

gnanimis:in illa ommbo veficientibus nõ defecit. Hoc
lolum ſed ſanctũ et irrepꝛehenſibile habuit imbecuie ꝓ
in paſſione moꝛteq; fflij doloꝛis gladio diuerberata eſt.
Fuiſſet enim ſeuere mentis nõ foꝛtis:nõ fieri illius al⸗
tiſſimi filij cõſociam paſſioni. Et audacter dixerim ipazʒ
pꝛe ceteris decebat acrioꝛi doloꝛe ꝑfodi.hoc enim ampii
oꝛis cognitõnis et exceſſiui amoꝛis ratio ſuadebat.Re⸗
gula modeſtie tenebatur vt nihil plus ſibi nec minꝰ in
omnibus q; iuris oꝛdo poſcebat adeſſet. Exemplo eius
alias in ſanctimonia virgines alloquamur: oſtendetes
quas eſſe opoꝛteat.que nuncios ex celo ſuſcipiũt que di
uinas reuelatõnes inquirunt que circa ſe gratulantur
angelos militare que cõſoꝛtium alloquium auxilium
appetunt ciuium ſupernoꝛũ:que nõ carne ſed ſpiritu vo
lunt fieri chꝛiſti matres. Non eſt per omnia mutabilis
iſta virgo vt nulla demceps ſit aut fecundetur ad tã al⸗
ta deputanda miſteria. In donis ſuꝑerogationis nulla
ſimilis ſibi fiat in his que gratificant. Et ſi manet imi⸗
„ ee a D 6 r. 1. tabilis.nõ tamẽ equa ꝓpoꝛtione poſſibilis cum a ſuarũ
rogatiua meritoꝛium nõ ſolum ex acceptis led ex his q̃
rependit extabat. Sed ſint ſaltem hanc virginem ſecta
trices ĩ ꝓuincia galilea habitẽt ĩ ciuitate qᷓ dicit᷑ nacarea
vt rotent᷑ ad euagelicã rotã. Sʒ ᷣm ꝙ q̃ttuoꝛ rote euan
gelice eleuant᷑ ſic ⁊ ipe ꝑiter eleuent᷑ ad altitudinẽ virtu
tum.ad ſpem ſupernoꝝ:et illa mente ſedula cõtemplen
tur que rote euangelice cõtemplari docuerunt. Mõ enĩ
vera extat quecũq; alia cõtemplatio mẽetis ſi exeuange⸗
lio exoꝛdita non fuerit. Stent cum ſtantibus vt vltra
euangeliũ nõ ꝓcedant. Nil aliud ſapiãt mil plus in mo⸗/
ribus addant et cum euntib vadant quomiã ſpiritꝰ vi⸗
te agende ſimiliter et ſignificande penitus eſt in rotis.
Querant tranſmigrationẽ virgines virginem virginñn

imitanteſ.vt in nullo viſibili vnginalis ligetur affectu-

Nil diligat ꝙ caſtiſſimi ſponſi dilectionẽ impediet.nec
querat duigi a quo cceat ſeparari qui non poſſit beare.
Et ſi rota cum voluitur tangit ; quiſqͥs diligat pꝛoxi⸗
mum ſicut ſemetipᷣm quis virginem non diligentem

gis arduum potuiſſet illas intendere. In illum finem

virtutũ meritis angeloꝛũ vicerit dignitatẽ:quoꝛũ pꝛe:⸗

Pii perditur irrecuperabile bonum. Poterit ſiquidem e⸗
.

neminem ꝓpae viligat. alrectus naq; comuniter dili⸗
gens nemim alugatur eo ꝙ omnes diligu ab ommibut
iiber manet.Cranimigrationibo intendetes nõ graua⸗

tur ponderibus. Curginei galilee mihil terrenu querut
Ainumalia ſunt pennata. deuitant vicaria terrenoꝛum:

ne penne virturu ac deſiderioꝛum impediantur ex vuco
SHaupertas eis in pꝛecio eſt et eo amplius quo ex ipia
maio: appꝛoximatio fit ad ſponſuʒ qui pauperes requi⸗
rit ſed diuites nõ repellit.Eieruntame vngo pauper ꝓp
pius accedit ad crucem nuda rebus tepoꝛanbus. Elir/
go nudam crucem aſtrinſʒit ardentius et tanto illꝰ ar⸗

lwvꝛis feuctus guſtat ſapiaius quo ſibi fructũ terrenarũ
Arbo: uʒ interuixitiKöuenit dicatis ο virginibus ciui

tatem nacareth incolere ꝓpter floꝛem campi. et lilium
ualhium dnim omniũ chꝛiſtum ad floꝛenaum per euʒ
et iuxta eu ad aliavita:qm̃ in iſta nihil manet aut floꝛet
qð in vſpe nõ decidat et areſcat vel marceſcat.et ſubvir
gulio eꝰ directõis ſieri qᷓ; virga direciõis ga regm ey
Exoꝛbitauerũt angeli qui nõ ſteterunt ſub virga dire⸗
ctionis eius:et ꝓthoplaſti obmiſerũt ſemitas equita⸗
tis.Alia quecunq; virga percutit ſed nõ dirigit. Clirga

Vro eius anteq; percutiat dirigit.et dirigendo ꝑcutit et

percutiendo in viam rectã dequcit· Elirga eius virtutiſ

eii virga.imo ippe virtus ⁊ virga quã ex ſion miſit omni ·

potens dñs omnmib dominari ad directionẽ patrie non

animo ebes,ad opus decens impellebat et coꝛpus.NHun anide vie. Cõſecratio ⁊ ſanctitas ſunt in ciuitate
q; mente fracta ex magnis rerũ menrinitafii nide ma nagareth qua incolit virgodauitica mo virgo diuma qᷓ

pꝑnieiunt virgines huius virginis ſectatrices oem ani
mam celeſtia ſuſpirantem et cõtendentẽ captare quod
et in virtute periectũ:ꝙ cõſecratio et ſanctitas exſeipis
ctitas ſine cõſecratione. Cõſecratio aũt eſi cum aliquid
ad dei cultum ex omnibus ſuis partibus oꝛdinatr᷑. Sed
melioꝛ ↄſecratio templi viui qᷓ; moꝛtui cum homo exo⸗
mni ſe oꝛdinatur ⁊ oſtertur ad deum nihil retinens ad
leipm.nec ſe cõuertens ad alium vſum.as enim non
eſt vaſa dicata deo in alios vſus inuertere. Punitus fu
it pꝛotinus balthaſar.quiavaſa templi ad communem
menſam adduci fecit vt cum eis biberent cõuiuantes.
HNullum maius ſacrilegium reperimus niſi cum quis
ſemetipᷣm iam ex fide arq; ſacramentis ſanctum ſe ab⸗
ſtulerit a ſancto ſanctoꝛum ad deterioꝛa cõuerſus.Er ſa
crilegio interdum anathema inter homines incurritur
et pꝛeter reſtitutioẽ ablate cõſumpteq; rei per peniten⸗

parturiunt. Sed nec cõſecratio ſine ſanctitate:nec ſan

tiam indulgentia inuenitur. Cõſecrat vero deo ad alia

reuolutus niſi ad derelicta reuerſus nullam miſericoꝛ
diam cõlſequitur. Sed nunqd dicata virgo deinde ſtu⸗
prata quoquomodo in id quod rehq̃t faciat aliquando

regreſſum: Hullo modo dixerim. Eſt enim virginitas

mtens miſericoꝛdiam cõſequi nõ autem coꝛonam aſie/⸗
qqui virginalem: neq; illud cantare canticum quod ſolũ
centum quadragintaquattuoꝛ milibus coꝛam agno cã
tare cõceditur. Statimq; cõſecrationi ſanctitas iungi⸗
turquia eoipſo qui ſanctus efficitur quo dño conſecra⸗

tur. Sed nec virgo ſancta quia virgo:ſed quia dedica⸗

ta deo. Et cum ſanctus aliquis factus aut ſancta ſiue a⸗
liquid ſanctum vlterius violare nõ licet ſicut nõ vulta
deo diſperdi. Hinc enim apls ait. Templum dei ſanctũ
eſt:quod eſtis vos. Si quis violauerit templũ dei diſ⸗
perdet illum deus. Hion tamẽ illaʒ appellauerim ſancti⸗
tatem ea que vulgo dicimus miracula perfeciſſe:ſed ſu⸗
per naturam ꝑgratiam in vita et affectibus atq; moꝛi⸗
bus fidei.He ſunt igitur regiones hec ciuitas quas vir
gines debet excolere quas inhabitare de bent q diuinas

7

pꝛoximũ excuſabit: Nemo ſiquidem. Sed cõmunem

„

rr Lr*“ De pirgine Marig

Hxvoꝛias inquirũt:et wolunt fieri lonoꝛũ atq; perfectoꝛũñ ſic locuturus erat angelus:vt nõ in telligeretur Mõ ſic
nekk bim ſectatoꝛes Et ingreſſus angeluſ ad ea dixit. Aue ignara erat virgo vt nõ intelligeret. Quis ibi tabellio
dil IgIgratia plena dominus tecum:benedicta tu in mulieri⸗ yvt vtriuſq; dicta notaret cõmendaretq; ſtilo ad memo⸗
ibuf bus Aduocatura deo in illa cõtione mtellectualiũ ſub riam poſteroꝛuʒ: Quod ſi lucas ſcripſit pꝛeſens ibi nõ
guͤ ſtantiarum ſingularis ſpiritus amminiſtratoꝛius dei fa fuit. Qui dicendoꝛũ teſtes:Quo ecernente iſte dialo
erüt cus:et nulla mediatõne coꝛpoꝛaliũ vocum ſibi ſecrãtꝗ gus condebatur. Quis interrogationũ et reſponſionuzʒ .
Nr pandunt᷑. Erponitur ſihi virgo que qᷓuis ſuis virtutib uuſtus iudex: O ſi quis aſtitiſſet appoſitis auribo ad ver
no lam in celeſtibus cognita:nõ tamẽ ad thalamicandũ v⸗ ba captanda quãta potuiſſet erultatõne iocundari:cum
pi nigenitũ dei filium clauſum hoc miſterium ab eterno p ad virginem angelus oꝛſus ſt dicens. Aue gratia ple/
edn uiſum a cogninone ommiũ angeloꝛũ. Et quis deitate na. Ecce in pꝛeteriolo virgineo agebantur noſtre ſalutiſ
etp Amnmnes angeli celeſtes intuerent᷑:hoc ab eis mnapꝛeen miſteria. Ecce dicebaͤtur in occulto que in publico diſ⸗
Ci⸗ Kibile ſtabat quouſq; de/ pater wluit reuelare. Inſinua ſerenda erant. Et quetyrannoꝛu non erant ſilenda ter⸗
lr, tur ad creaturã creatoe ille aſſumptiue pcedere: non ad roꝛe.clamdeſtine atq; nocturnis ſilentijs ferebatur. Ec
emuri ſpiritualem ſed ad cõpwſitam. Er ingreſſus ſummi opi⸗ ce celeſtis virginitas terreſtrem virginitatẽ alloquitur
Gc ncis ſuum denunciatur ad opus et tempus miſerendi ſupernavmam. ſpintualis vtraq; ſcilicet ſpiritus et car⸗
lum eius quado pꝛeſinitũ vnerat tempuſ:datur determina nis affatur. Erultate qui creditis. gaudete qui cogno/
ren, ta legatio ꝙ incõpꝛeſvnſibilis virginali claudet᷑ in aluo ſcitis:quoniã miſſus eſt angelus ab omnipotẽte ceo ad
ſoret et yt eam lalutet almitfice ſerioſe docetur. Stupet aud mariam virginẽ. Ingreſſus ad deſtonſata:loquitur an
p toꝛ miraturomnes in ſimulierarchie celeſtes ꝓPad hu⸗ gelus ad mariam Aue gratia plena Mõ appꝛehenſus
n ex iuſmogi legationẽ nuncius celeſtis egreditur quẽ ilico angelus neq; apꝛelxndẽdus.quia nunq; deus angelos
dite⸗ eſt ſecutura diuina maieſtas. Guſpendunt᷑ illoꝛum al⸗ appꝛelvndt ad naturarum vmonez ſeg ſemen abꝛalx.
Mün tis cõſideratiomiby mentes ꝙ deus ad hominẽ immoꝛ⸗ RNQNQuam in qua erat appꝛelvndendum alloquit dicens. J.. C a⸗. ) r n1
Cäek talis ad motalez incoꝛpoꝛeus ad coꝛpus inuiſibilis ddq Aue gratia plena Apparuerunt angeli agar. abꝛaſlx. ia / ⸗
uttet Vuibilé impler et incowſitus ad cõpoſitam creatumm cob. moiſi. ioſt ue. gedeoni. multiſe; plxtis. pꝛo multiſ⸗
mul innimtus habitatoꝛ ad finitã edem. ad peregrinatione; q; miſterijs nõ autem totius humani generis nuncia⸗
nntut vbiq; eriſtens ad miſeriam tempoꝛis eterne beatus ve⸗ uere ſalutem: mſi cum galileam virginem alloquuntur
W * lit accedere. Plus in ammirationib⸗ auget:cum vwolun quoꝛũ ſingulariter deſtinatus dicit. Aue gratia plena.
enoon tas omnia poſſit repente perficere ꝙ deus in carne welit Omnia plena ſunt ſuis cõtentis pꝛout natura vacuuʒ
ulate fieri actuoſus. Hac legationis inſinuatõne intellectua⸗ aliquid eſſe non ſinit. Et multa cocertatio eſt in rebus
maq li paranymphus ille celeſtis in foꝛma ſuſcepta ꝓperauit anteqᷓ; wſſit vacuum ſtatui aut ſi arte fuerit aliquando
manl ad terras.tunc in ſuperioꝛi emiſperio nocturnalibus te⸗ ſtatutum:ippa natura nõ patitur. Pꝛoinde omnia capa⸗
quo nebꝛis occupatas: et inſolito lumine ſplendẽs a taber⸗ bilia eſſe plena cernunt᷑ et vbi plenitudo vniꝰ rei adeſſe
feppts naculo virginis tenebꝛas abſtulit ⁊ intus irradiauit ne cognoſcitur alterius remouetur. Alia ſiquidem eſt ple⸗
ſeeſan ipᷣe fantaſma foꝛtaſſis a virgine crederetur:et ne qð ſi⸗ nitudo nature:aliꝗ gratie. neutra tamẽ alteram exclu⸗
iqund bi erplicatur/ aduenerat verteretur in dubiũ nõ conſpe dit alteram altera ſemper admittit. Precellit autẽ gra⸗
Bed cto legato. Ingreſſus angelus ad eaʒ. In cõclaui erat 5 tia omnino naturam et eius plenitudo perfectionẽ ha⸗
deo⸗/ virgo nectunc lecto cubabat:nõ eaʒ eratauit a ſomno bet quam decebat deiñcq virginem. et ex hoc angelus in
noe pꝛeſſam. vigilanteʒ inuenit deditam lectioni aut oꝛa⸗ ſ quit. Aue gratia plena.Domus regẽ peregrinantẽ ho⸗
nroon tioni vacantẽ. Nox appendebatur ex medio.nec adhuc ſpitatura expectansannona regiapta debetr ommino cõ/ „
tusſa tenella virgo ſua membꝛa inquiete collegerat. Nec pꝛe pleri:alioquin rexab epandochio declinaret. Rex eternꝰ =
anem docta huiuſcemodi pꝛeſtolabat᷑ ipᷣa legatuʒ. Nec in iſia eus futurus peregrinuſ in terra. Pꝛimũ intrare deref
ntes. fige viuebat velut dei cito futura mater quanqᷓ; ex ſpiti uerat hoſpitium virginale. et ne pꝛeteriret defectu dele⸗
nqgis tu ſancto wotuiſſet aduertere quã piam virginẽ dei ma⸗ ctantiũ regiam maieſtatẽ:omnibus regi piacitis virgo/
ſecbt trem eſſe futurã. nõ tamẽ wlut humilis et in hoc a ſpi⸗ perfuſa eſt: ꝓpter quod angelus ad eam Aue gratia ple⸗:
Erd ritu ſancto limitata. ſeipᷣa rem altiſſimã huiuſcemo⸗ na QOulta ſiquidem ſunt quare virginẽ opoꝛtebat gra
rncut di pꝛeſumebat. Ecce ingreſſus eſt angelus nulloaperto tia omnino repleri.ſed ſalutatio de celo pꝛemittitur.nõ
ten⸗ oſtio.nullo dimoto repagulo.nullis feris ex aliquo de⸗ a ſeipᷣo angelus ſalutare pᷣſumens:ſed officuʒ ex parte
dalu firmatis ad honeſtü cubiculum.ad virginale reclinato⸗ mittentis exequitur. excludens omne wpꝛefergo vir⸗
rco rium ad pudice ſtudium. Nihil obſtabat gloꝛificate at . gim aue. Pꝛeter cõditionẽ hoc verbum fuit ad virginẽ
ſeſae ſpirituali ſubſtatie: coꝛpus quod aſſumpſit ſimiliter in⸗ 2 quoniã pꝛius omnẽ radiceʒ iniquitatis abiecerat Zid ce
nco trodunrit: Aliquã enim ſoꝛmam coꝛwꝛis iurta mandatũ teros autẽ appoſita eſt conditio. vt ſi exrcludent pꝛopter
its domini angelum credimus aſſumpſiſſe: in quo ſonanti quod eternumw infligitur cum aue omnino manebuũt
Ine bus vwocibus in auribus alme Virginis loqueret᷑. Ecce Hmnis ſalutatio aut ſalutis enunciatio. triſticiam re,
te⸗ in conclaui creature due inſignes aſſt iſtunt. angelus et mouet adnectens q wteſt eſſe leticia tacite aut erpꝛeſ ⸗/
ſſoi Maria.in maiori wro conclain terreſtris curie paradiſi: ſe. duo hec omnis vra ſalutatio pꝛeintendit. Bicut in
no dialolus et eua. Pꝛeceſſit dialogus vnde ſunt male 0/ ceceptõe pꝛime mulieris ſatagebat dialvlus ſibi omnẽ
ng mnia ſubſecuta: nunc incipit vnde omnia lona pꝛoueni auferre leticiam auferendo deum. quo derelicto penam
ten unt. Dagnus angelus:magnaq; maria. Maioꝛ angel?. omnem inducebat: ſicangelus ſalutando mariaz exclu⸗
* inaiaq; maria. agnus et magna quia vterq; vt crea ldit omnẽ triſtitiam.et diuinam leticiã amminiſtrans.
les tura rationalis eſſet accepit. Maioꝛ an elus in natura: Et ſicut ille malignus blande hoſtis ſeuere amicus nõ
llta maioꝛ maria ergratia. que in terris exi ensviſitauerat ſolum illos peimos ꝓthoplaſtos his malis ſed omnem
ncti internis ſpeculatõnibus angelos in celis. nuncab ißbis ſobolem ꝓppagandam er eis diſponebat inuoluere quod
ſoe onaliter viſitatur in terns. Celeſtis er terreſtnetn⸗ et fecit. pꝛeuidenſ acuitate intelligentie ſue quod ex eis
u eſtem ſuperans in modico loci ſpacio couenerunt de pa per traducem innumerabilis hominum vtriuſq; ſerus
ce dei. de ineffabilibus et diuinis miſterijs. de reparatõ⸗ erat pꝛopaganda pꝛopago:ſic gabꝛiel angelus nõ dum
non ne bumanigeneris abſ; interpꝛetib tractaturi. Non taxat vigini pꝛo ſeipa.led ipam ſalutãdo totius mundi
gn . C
ines

7
9
—
.

— dam.Eb

–ag aue⸗

Ni

ſmul anm illa nunciat adeſſe ſalutem. et eterne triſtitie

fienda depulſione. Minatur dominus per ꝓphetas ſuos
ob iuſtas cauſas hominib ve:quibus remotis ꝓ omni⸗
bus marie indicitur aue. Ale geti peccatric· populo gra
ui iniquitate: ſemmi nequã filijs ſceleratis. Gens pec⸗

catrix q̊ ſemper influxi mali nõ peccare deſinit. Populꝰ

aut homo quilibet miquitate grauis: q maioꝛa mala pec
cãdo ſuperapponit. Semen nequã iunt qui malos imi
tantur a quibusvelut ſenyna ſeminantur. et in alios e⸗
tiam ſemina iniquitatis diffundunt. Scelerati auteʒ

filij ſunt in ſeipſis abſq; pudoꝛe peccantes: quibus vite

—

dominus eternũ e pꝛomittit. Quibus maus abiectis

ad melioꝛa cõuerſis videtur virgin p eis dici aue ec
cauerat hieruſalem cõtra dominũ loquens et adthuen⸗
tiones faciens in pecca tis et ex cogiitione peccabat. et
peccatum ſuum iactanter extulerat. Cui ſtatum dicitur.
Vle anime eoꝛum quoniã ſunt reddita eis mala. Moli
ergo exercere lingua tuam cõtra dommũ.nõ querat ad
inuentiones in peccatis cum cogitio peccatum arguit.
omnino de vita nõ efferas quod te delquiſſe cognoue⸗
ris et tuis auribus intonabitur aue
impio in malum: retributio manuu eius fiat eis. Im⸗
pius eſt qui deum in veritate non colit ad religione cõ⸗
trariam affectu aut opere colligatus ein eternum Wre⸗
pꝛomittit.cum diuina dictante iuſticia maluʒ agens xe

tributionem manuũ ſuarum in vltione ſuſcipiat. Sic
etiam iob aſſerit de ſeipo. Si impius fuero ve mihi eſt.

Zid religionem wero pietatis cõuerſus: aut allatum vir /

gini ſoꝛcietur ntermmabilis ambitio in bumanis re
bus et inſatiabilis appetitus ad eternũ ve. cõtraria w⸗
ro applicantur ad aue. Scuptum eſt enim. Ele qui cõ⸗/
iungitis domũ ad domum ⁊ agrum agro copulatis. Mi

mis ambir qui aptitudinem nature aut artis velit ſub

ſuo dominio copulare. Ex aptitudine nanq; nature om
nes cõiuncti ſunt agri.nõ terre moleſ oiſcõtinuatur in
parte mſiꝙ maria mediterranea in eius ſupficie rõne
pꝛofundarũ valliuʒ.que receptacula ſunt aquarũ inter⸗
poni videntur. In abiſſalibus vero partibus terra non
interdicitur. Et quanq; terra vna moles vna cõtinua⸗
tio vna. diuerſitatem multiplicem ſoꝛtitur ex dommis.
tamen vnitas eſt naturalis elementi. Somificatio eſt
exarte materiẽ pparante natura. Et oĩs don ' in ciuita
tibv inhabitatôibo. alteri p vſus comoditate reſpõdet
Velient aũt multa imo cuncta impꝛobi appetẽtes om/⸗

nia ſimul iungere dominio ſuo pꝛout ſunt ex naturaet

7

ad aue Peruertentes iudicium. peruetẽra deo. Contra

quos per eiaiam dominus eternum ve cõminatur. Ele

qui dicitis bonum malum.et malum bonum ponentes

tenebzas lucem. et lucem tenebꝛas:ponentes amarum

dulce. et dulce amarum. In quo amplius peruerti pol⸗
ſet iudicium rationis. quõniã qo eſt naturauter bonum⸗

aut exeo qͥbonũ eterna bonitas eſſe decreuit ĩ malu qõ

ſubſtantia et poſitione caret. iudicando conuertere.aut
malum omm bonitati aduerſum in bomtatem male de⸗
cernendo tranfferre: Attribuere tenebꝛis habitũ lucis
et luci hoꝛriditatem tenebꝛarum inferre: ſubuerſe no⸗
ſcitur iudicium rationis. Ouſtus infectus remota excu
ſatione cenſeretur:ſi ama amarun
omino iudicareælc per hoc wnum malũ.qui in
aliquo iudicant patreʒ omniũ deum qui de ſua pꝛouidẽ⸗
tia murmurant.qui cũ iuſte punit ei euiciam. ſibiq; in⸗
nocentiam tribuut qui abiſſum udicioꝛum eius no in/
telligenteſ.et in pꝛouidum aut acceptoꝛem perſonarũ
opinantur:qui ſperſas ſuper homines penalitates.qui⸗
bus poſſint ad melioꝛa conuerti repre hendũt qui flagel
lis eius pijs aut iuſtis detrahũt: qui miſericoꝛdiam et
patientiam eius in peccatoꝛes.et in his malis que cõti⸗
nue fiunt confudunt Zenebꝛas vero lucem ponunt. lu
cemq; tenebꝛas.cum mendacium in veritatem verita⸗
tem in mendacium tranſferre conantur cum quod ha⸗
bet imaginem tenebꝛarum luceveſtiunt:et quod eſt ad
ſimilitudinẽ incis tenebꝛoſitate obuelare contendunt
Amarũ vero dulce foꝛe pꝛedicant. cum vite hinus ama
ritudinevelut a dulcedimne paſcuntur illecti. DOulce ama

—

rum dicunt cum abdicatione tempoꝛaliũ rerũ⸗cum ſpi⸗

O rituale ſtudium abhominent᷑ decepti. Qunbus iuſte do

ex arte cõiuncta. Hans iuſie w. Charitatem wero dilige⸗

tibus caſtum ve/ Multi ſunt qun ebꝛietatem ſectantur

nõ dumtaxat vimi ſed amoꝛis peruertentis affectũ. qui
bus per eſaiam eternun etiam ve dommus cõminatur
dicens. le qui mane cõſurgitis ad ebꝛietatem ſectan⸗
ꝛietas ꝓtinus eſt vbicunq; abijcitur aut nõ te
netur oꝛdinata menſura quã pꝛetermittetes oꝛdinatur
ad ve. Qui vero ulam in ommbus ſeruant diſponütur
ad an imnis iniquitatis actoꝛ reus eſt coꝛam deo.
Iniquitas autem eſt ſtante cognitõne veritatis et lbo⸗
in. fuga optimi et ſpontanea cõtrarioꝛum electio. Con

tra quos per Eſaiam dicitur. Ve qui trahitis imquita⸗

tem in funiculis vanitatis. et ſicut vinculum plauſiri

peccatum. Trahitur iniquitas in funiculis cum addũ⸗
tur peccata peccatis. Vanitas autẽ cum animus per in
ania diffunditur funiculoꝛum facit ipa cõtextum. Pec⸗
catum vero inuinculati plauſtri ſimilitudinẽ ducitur:
cum ex cõſtitutis malevergentibus rotis parte poſterio
ri eleuata. anterioꝛi depꝛeſſa peccatoꝛ homo detrahitur.

Aui vero ad contrariũ trabendoſe pꝛeſtruit diſſociabit᷑

a w:et ꝙ pꝛo omnibus virgo alma percepit cõiungetur

—

„ER

Oyn A V

W nabitur ve. Coͤuerſus ad ↄtraria merito et imꝑerpetun

pꝛeſtabitur ꝙ ommbus marie dicitur aue apiẽtia
huius mundi ſtultitia eſt apud deum: et pꝛudentia car
nis moꝛs eſt. Et pleriq; ſapientes ſunt vt faciant mala
bene autẽ facere neſcierunt. Mon querit aut dehuiuſce
modi ſapientes:ſed eis eternã miſeriam cõminatur di⸗
cens. Ve qui ſapientes eſtis in oculis veſtris et coꝛam
vobiſmetipis pꝛudentes. Sapiẽtes in oculis ſuis ſunt

qui in his que cupiunt ſiue agunt non iudiciũ veritatiſ

nõ ſententiã alioꝛum recte viuentiũ. ſed ꝓpꝛia regula
tionem attendũt et vſq; adeo ſibi placentes et cõſento
neiſibi ſunt: vt in nullo eis cõtradici poſſe videatr᷑. Vt
ſuam ſapientiam inferãt. aſſerunt eſſe ſtultitiam ſapien
tiam ceteroꝛũ.Nec exquirunt a doctoꝛibus honeſta cõſi
lia oblata reſpiciunt. nõ credentes extra ſeipos in alijs
ſapientiam inueniri.magis autem ſapiẽtes in pꝛopꝛijs
oculis eſſe videntur ⁊ pꝛudentes in ſemetipis:qui ſpꝛe
ta omni vtilitate cõmuni et pꝛoximi pꝛuatis cõmocdis
ſiudent omnẽ induſtriaʒ quam poſſident anatura. quã
didicerant ex vſu quã ex alijs tradenti perceperũt ſpꝛe⸗
tis ceteris ad ſe ↄuertũt et actõe dũtaxat recipꝛoca ſibi

ꝓuidẽt in futurũ. Eritiſtis mſi reſipiſct pꝛotinꝰ vndi⸗

q; xexeſipiſcentibus vero adiſcit eſeln in omnibꝰ⸗
9 coſiſtentiam iuſtitie per quam omni

pacata cõſiſtunt
nulle inſurgũt in ammoex moꝛibus paſſiones nõ que⸗
ſtiones ſoꝛinſice: reſpublica in pace quieſcit. non de ſtet
damna miſer qð aduerſus euʒ pꝛeualuit male cauſans
nõ lachꝛymabit᷑ quiſpiam de peruerſo iudicio. Eos autẽ
qui ob cauſam oꝛdinem iuſtitie puerterunt. debita pena
coõſequitur. Nam ſcriptura dicit. Ve qui iuſtificatis im
Hare pꝛo munenibus et iuſtitiam iuſti aufertis ab eo.
Zd regminis ſceptra tenentes factum eſt verbũ iſtud
quoꝛum eſt exercere iuſtitiaʒ illamq; diſtribuere aufer⸗
re ſiue conferre. Sed cũ ipſa in obliquitate ſe woærigat
ad pꝛemium ſiue ſuppliciũ ſcom exigentiã meritoꝛum

m dulce. aut dulce amari

ſer
mun
ſur
lem
lſti⸗
ove
lm
Mon
eal
Hemn
npin
ten
ſenen
Uaft
ſe iu
wvunt
huow
fuma
gem
ſmnete
legbu⸗
toerh
eaur
muine
luer
Mtd⸗
chit.
Ayir
lgaaſe
ledum
lentes
uplt
u
It
indt
polime
enjC
mn
Mesnn
wryd
mus
(erxm
lſeſtia
log ab
leneine
Maque
aluir
erno
diſe
ler
lnnon
leſe⸗
Echeo
mnle
Nene

De virgine Maria
1 ſepe quibus incumbit in il a ex auctoꝛitate decerncte er toconiũ decentiſſime aptaret᷑. Ipa wero er acceptis oĩ
muneribus peruerſi.peruertunt et tribuunt eiuns cen ½ virtute ſe gratificauit ad oim deuʒ patre: et oimode gra
. ſuuram cun aduerſatur ipia iuſtitia: et quem iſpa cons plenaſalutat᷑ ab iſio celicola qui ad terra miſſe US a e crm“
Aeumnat ipſi abloluunt. et fit impius iuſtus qui reus tam feſtine deſcenderat Dominus tecuʒ · Dic quide ) ſe
. eſt ipſa iuſtitia decernente.a iudicio egreditur liber ini⸗ o virgo eſt: nulla plenitudo gratie tibi ampuio: cõſiſte⸗
H quus vbi remanet innocens cõdemnatus. Eque ma- re woreſt. Omnis lingua deinceps balbutn cum in tuã
8 lum dixerim impium iuſtificare in iudicio ſubmiſſione nititur laudem:venerari te ſientio decentiuſ eſſet. Si
t munerü.eta iuſto debitam ſibi auferre iuſticiã. Super minus eſt tecum et cumipe in omnibus rauombus
„ greditur autem ſi hec adderetur iniquitas ꝓ impio de⸗ ſit: diſpari tamẽ eſſendi modo. tecum tame intrinſeca⸗
1 lberato iuſtus traderetur exitio. Nam quanq; malũ ſit cuuset dlligentius adevt pꝛeteponionẽ quã in thalamo
llimpium iuſtum dicere iuſto auferre iuſticiam. excedit ventris ti celebeauit cum humana natura. cum nulla
Gaü493 autem omnino ſi iuſtus et nõ innocens punietur. Dif creatura vominus colligacus aſtringatur vt nec ſolum
i fert enim per omnẽ modum no ſubuenire iuſto de ſihii ad ſeipam ſit gratia plena ſed vt refundat in ceteros ex⸗
W corg enti iuſticia. et ipam per iniuſticia ledere: cum alios igentes: et detur in illa intelligi ꝙ plenitudine gratie fu
de⸗/ ud ſit nõ inferre iuuamen aliud inferre iacturam. Yu/ tura chꝛiſtianitas poſſit accigere que numeroſuate ſin⸗
in⸗ ſte iiuſticiam puertentibus apponiturve:pꝛo ipawre la gulari virgini pꝛeferenda ee. Sennn ad tota chꝛiſtia
in/ vꝛantibus virgini oblatum eſt aue/. Quid aute in moꝛi nitatem oꝛdinabat᷑ quod ſiebat in virgine. Sicut vna 4
bus hominum damnoſius inueniri poſſit q; iniquitatẽ pꝛima virago nõ pꝛo ſeipa tantũ ſed pꝛo omnibus ple⸗
ui; firmare per leges:Nã quis rectoꝛ falces poꝛtabit ſi ̃ᷣm nitudinem culpe ſuſcepit. nec vt dumtatat cum hac vir
Gl legem iniquos ſentiat in ſubiectos: Elnde reſpublica gine dominus deus eſſet: ſed er pꝛeſagio monſtraretur RH
net X ſumet augmentuʒ. aucta quomodo ſtabit ſi ex niquis qq;tum ad futura ſideliũ plebem dominꝰ potuiſſet aſtrin „ . n me
com è9) legibus pꝛeſidentiũ erit pꝛolata cenſura: S exoꝛbita⸗ gi. Et benedicta tu in mulieribuſ dicta eſi pꝛopter id ad õ
Nln. tio ex legibus eſt. exoꝛbitantes quomodo reducetur ad qðᷣ oꝛdinata eſt: et ob hoc ꝙ ipia ſe totũ tradidit in plac
enas equum: Elnde arcebutur vagi hbominũ moꝛes. Fiet o⸗ tũ ea deſuper elegentis. NHeq; iſta benedictio ſibi ſon pꝛo
d ha⸗ mnino ludicium auctoꝛitatẽ habebit iniquitas: nunqᷓ; pter eam ſolã applicata eſt:ſed vt in eg ommiũ benedicẽ
ſeſtll equa erit retributio meritoꝛũ: alus malus erit deplo doꝛum et vocatoꝛum in extremo iudicio ad percipienda
gunt? rabit damma et exilia iuſtus:innocens diſcriminibo ſub regna celeſtia ſimiliter ⁊ eterna benedictio ante celebꝛa
eu iscebit. Köfuſa erit humana cõditio ad vitia nemo obex retur enunciata. per angelnm de numero angeloꝛũ: in
euu d virtutes nullus adiutoz. Erunt pauperes emolime⸗ quoꝛum ſimilitudinẽ beatitudinis electi ſunt tranſterẽ
mſpfu ta craſſantiũ:ab eis iuſticie iudiciu pꝛocul erit. Oppꝛeſſi di. Non benedicitur ſuper homines ne filium diceretur
ſed recdlamare nõ poterunt. Elim patientur humiles. inqui exrcedere: magis autem in diſtinctꝛonẽ ſexus iſia in mu
eti, rentes pacem impeobe vabuntur: vidue pꝛeda fient lieribus benedicit. quoniã chꝛiſtus in viris:ipᷣa in mu⸗
tia pupilloꝛũ ſubſtantia in direptionẽ erit. Quamobrem lieribus · et viri et mulieres in ipis in benedictõnibo ce⸗
tiacer per Elaiam dominus dicit. Ve qui condũt leges iniq̃s leſtibus benedicant᷑:quanq;ᷓ ex ipo chꝛiſto benedictio in
Nnala et ſcribentes iniuſticiam. Scripierunt vr oppꝛimerent omnes homines ſua pietate ꝓueniat. l
nbte in iudicio pauperes.et vim facerent cauſe humiliuʒ po⸗ Heſitat tacite virgo turbata nouitatẽ vter
urd puli meivt eſſent vidue pꝛeda eoꝛũ et pupillos diripe⸗ weum cogitans. Capim III
n rent. Claret iſta et expoſitõne non indigent. et per eos He cum audiſſet turbata eſt in ſermone eius:
gſunt NQCyötra quos per ꝓpletam dominus loquebat᷑ futuros ſi⸗ q Er cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio Cöfla/
itati miles arguebat:quod ſi ad cõ rariam relabitur partem uuit in vnuʒ lec vecba virgo in anmo ſuo. et qo
legl ) peo v donabitur aue Multa we in ſacra ſcriptura repe⸗ dicebatur per angelum ſibi peregrinũ et inſolitum vide
öſento ridmus ac varias malèdictiones habent.tamen ſuppoſi⸗ batur marnme cum ſe tam humile reputaret:et ſupꝛa id
tis ex malis actibus rationes:que ſingula hic annecte⸗ quod exiſtimabat de ſe. huiuſcemodi ſalutationẽ eſſe co
. ” re faſtidio eſſet opus · Ideo tamẽ iſta woſuerim: vt aue gnoſceret. Percepit auribus quod angelus ꝓferebat in
ſten . quod ab angelo nunciatum eſt virgim pꝛimo remotio⸗ voce.Coꝛde cogitabat quod audiendo perceperat: qua⸗
ſucd nmnem eius quod wv impoꝛtat inſinuat. Attamen ſic vt id lis eſſet iſta ſalutatio celeſtina in terriſq; peregrina.
nae ter quog inferturab effectibus et actibus hominum gitabat mittentem ſimiliter et legatum in ſuis fulgoꝛi
opeſs ercludatur et loquendi genere ad alia cuncta que in w⸗ bus pꝛoceſſibus ⁊ ſermonibus pꝛenotabat. Et cumm
