quoꝛum aliqui errauerunt a nide. dicetes deum eſſe au⸗
ctoꝛem mali:aliqui vero duo pꝛincipia. vnum mali. al⸗
terum boni.aliqui ſcõᷣm ſidem catholicam ſunt locuti.

quam in omnibus pꝛemiſimus et pꝛemittemus:quos

in pꝛeſenti opere non ſequamur:cum malum non habe
at eſſe pꝛeterqᷓ; in bono.non pꝛocedit niſi a bono.et in o⸗

mni genere cauſe non habet veram cauſam. Nam cum

ſit defectus non habet cauſam efficientem ſed deſicien⸗
tem.quia peccatum ſacit deſicere a deo indeſicienti. et
rebus deficientibus adherere. Cum ſit nihil 1 pꝛiuatio
lni non habet cauſam materialem: ſed materiam coꝛ
rumpentem.um ſit foꝛme viuendi ⁊ ſoꝛmalis pulcri
tudinis deſtructiuum:non habet cauſam foꝛmaleʒ. ſed
foꝛmam auferentem. um auertat a vero ſine non ha
bet cauſam finalem debitam. ſed penalem finalẽq; na-
ture bone non competentem: peccatrici vero conueni⸗
entem. Igitur in omni genere cauſe non habet debitã
cauſamvnde ergo venit.xᷣl ꝓpꝛia voluntate creature ra
tionalis in ſe aut in aliquo coꝛruptibili extra ſe. non in
deo delectantis. In ſe. vt in angelo:quia excra ſe nibil
niſi deus erat.in quo delectari poſſet ſcõm ſue nature

nobilitatem. ſed a deo auerſus. ad ſeipᷣm conuerſus pec

cauit.de quo infra cum de angelis locutio erit.fiet ſer⸗

mo pꝛolixioꝛ. In homine wero in ſe pꝛimo et extra ſe ci
tra deum et pꝛeter deum fuit et eſt pꝛohibita delecta⸗

tio. Nam peccatuʒ non eſt nec eſſe poteſt ex aſpectu ma
larum rerum.quia res male non ſunt. cuncta bona fe⸗
cit deus:nec ex appetitu rerum bonaruʒ.quia bonus eſt
animus appetens.bone ſunt res appetite:ſed ex auerſi⸗
one a deo et conuerſione ad creaturas ꝑ pꝛohibitas et
illicitas delectationes. Erit igitur malum a mala xolã
tate:et voluntas mala non eſt ab alio niſi a ſeipᷣa. Et ſi
dicatur ꝙ dialolus in foꝛma ſerpentis pꝛeuenit in pri⸗
mis parentibus voluntatem.ipſe ab initio peccatoꝛ et

malus exiſtens:voluntatem ergo pꝛimi peccatoꝛis aut

angeli peccãtis quis pꝛeuenit.Nullus. Sed a ſeipᷣa xo
luntas in angelo et in homine facta eſt mala. In ange⸗
lo.quoniaʒ a nullo pꝛeuenta.in homine quia hbera nec

a dialvlo violentata qᷓ;uis deceptioni eius pꝛeſtaret aſ⸗

ſenſum:primum in ſeipſa et a ſeipſa et ꝑ ſeipſam dece⸗
pta. Mon eſt ergo peccatum a voluntate bona exiſtente.

ſed a voluntate libertate arbitrij male vtente. qua con⸗
temnit omnium conditoꝛẽ in pꝛeceptis ſuis.et ab ipio

auertitur qui eſt vnum ſummum.ſumme beatificare

valens et volens:et in eo noluit delectari neq; cauſas

delectatõnis inquirere ipſum exiſtentem ſempiterne.

velut non exiſtentem relinquens.ad creaturam ſe con⸗

uertens. In tali conuerſione creatoꝛe contempto qui
relictus iniuſte creaturam iuſte reliquit.vnde peccatũ

ſeu malum aut quomodolibet nuncupatum oꝛtum et

pꝛincipium habuit.et malum et peccatum fuit non ſni
poſitiuum: ſed oni naturalis gratialis et gloꝛialis pri⸗
uatiuum. MPerlucide igitur non curioſis ſed humilb

*

Liber octauus

cerum deſiderantibus patet: peruerſus amo: avolun
tate pꝛogrediens et puerſus vſus ſubſermiens in diui⸗
nam tranſiuit offenſam. Nam non eſt peccatum cibus
a deo creatus in creaturarum ſuſtentatõneʒ: ſed eſt pec/
catum voluntatis puerſe amantis 7 vtentis cibo. Mon
eſt peccatum mulier neq; beſtia neq; puer: ſed volunta/
tis peruerſe amantis et vtentis pꝛeter diuinam legem
puerum beſtiam et mulierem. Neq; peccatum eſt au⸗
rum argentum aut quodcunq; metallum: neq; pecca⸗
tum dicemus eſſe lapidem pꝛecioſum aut veſtimentuʒ
ſeu calcaamentum. aut hoꝛtum. domum et agrum. filin
et amicum:ſed voluntatis puertentis contra legem dei
amoꝛem vel iuſſum. Et vt bꝛeuitate pſtringamus.que
multa volumina petunt. dicimus creaturam aliquam
viſibilem et inuiſibilem coꝛpalem aut ſpũalem.cogni⸗
tam et incognitam.paruam aut magnam.ſupceleſtem
aut ſubceleſtẽ. poſitiuam aut realem.aut in ratione aut
maginatõne hoĩm non exiſtentẽ nõ eſſe peccatum. ſed
voluntatis puerſe amantis aut vtentis aliqua re.que
aut ꝑ legem nature aut plegem teſtamentox dei vete⸗
ris et noui oꝛdinata eſt. quantum et quomodo quare
debeat diligi:et quare et quomodo et quantum rationa
ls crearura debeat vti illa. Et cum multi catholici do⸗/
ctoꝛes et ſancti conati ſunt diffinire peccatum.quoꝛum
diſfinitõnes libet tacere pꝛeſenter.illas non repꝛoban⸗
tes:nec diffiniendo quod poſitionẽ non habet.ſed dan
do paruulis intellectum ſententiunculam talem adijci
mus. Meccatum eſt omne illud quod deo diſplicet fa
cienti nocet. Ad cuius intelligentiam opoꝛtet animum
eſtare attentum. Mam omne quod pꝛohibitũ eſt vel /
e diligi et fieri.aut pꝛohibitum quia peccatuʒ erat.aut
peccatum ſit.quia poſt phibitionem vwolitum dilectum
et factum eſt.ic per hoc idolatria.blaſphemia in deum.
furtum.homicidium. vſura. rapina. inuidia. ixa. ſupbia.
gula. omms luxuria. omnis auaricia. et his ſimilia ma⸗
gna mala non iam peccata quia pꝛohibita: ſed ideo pꝛo⸗
hibita quia p naturam ſunt peruerſa peccata. Comede⸗
re autem carnes in quadrageſima et ſimilibus diebus
non ideo pꝛohibitum quia peccatum. inquit aplus ad
thimoteum. Mihil pꝛohibitum eſt quod cum gratiarũ
actione ꝑcipitur. Sed ideo peccatum eſt ſi poſt pꝛohibi
tionem admttitur:et his ſimilia.ſi quis vellet exem⸗
pla pꝛolixius ꝑquirere. Sed quoquo modo peccatoꝛuʒ
conſiſtat conditio. aut quomodolibet nominentur ſeu
exoꝛiantur veum offendunt et facientem ledunt:cuius
rei cauſa peccata et mala ſunt. Quare autẽe deus ex his
offendatur.et ſi fiunt reputat ſe offenſum cum ſibi nõ
noceant.et quare facientem ledant. oꝛdo diuine iuſtcie
requirebat.vt ꝑ contraria clareret rerum bonitas natu
ralis:cuius declaratio eſt magnivoluminis. ſed nõ pꝛe⸗
ſentis operis. ꝛoinde non vltra inueſtigemus talia:
ſed caueamus pꝛout poſſumus minima et magna pec⸗
cata:et ab ipᷣis ſcom ſapientie ſententiaʒ fugiamus di⸗
centis. Quaſi a facie colubꝛi fugi peccata. Et ſi acceſſe⸗
ris ad illa:ſuſcipient te.Dentes leonis dentes eius.in⸗
terficientes animas hominũ. Quaſi rumphæa bis acu⸗
ta om̃is iniquitas:et plage illius non eſt ſanitas.Pꝛo⸗
pterea terrendi eſſent homines ne peccarent: quod foꝛ⸗
taſſe cauerent.ſi quantum peccata noceant aut que da

mna faciant ꝓuiderent· Quoꝛum damnoꝛum nume⸗

rus omnium calculantiuʒ reſolueret digitos: ſi aliqua
curioſitate ad noticiam quod eſt impoſſibile duceretur
am quomodo numerabitur oamnum. infinitatem
amiſſi boni maliq; inuenti tꝑis et loci penitus ſecũ poꝛ
tans. Quod mocica ſententia eſaias aperuit dicens.
Iniquitates veſtre diuiſerunt inter vos et deum vim

——

De viciis

et peccata veſtra abſconderunt faciem eius a vobis ne
exaudiret. Quam ſententiam ſi quis diligenter inſpe⸗
xerit: omnia fupꝛaſata mala pꝛoſpiciet. Sed vt terroꝛ
incutiatur his qui nature fragilitate.anim leuitate.re
rum placabilitate. conuerſatõnis amenitate. ſenſuum
vagatõne. exemploꝛum imitatõne labuntur. Et con⸗
gruum duxi ſcom ſcripturarum ſanctaꝝ ꝓbationẽ que
pꝛo peccatis damna ꝓueniunt.pꝛout in generali poteſt
ſer mo pꝛoſfundi.et in ſpeciali requirit oꝛdo dicendi deũ
timentibus atq; hoc legentibus enodareaποn
felices peccare delectet: cum peccatum deiconſtituet ini
micum.quando mundi huius ꝑ inoꝛdinatum affectuʒ
facit amicũ.Quod iacobus in canonica ſua dicit. Qui
cũq; voluerit eſſe ami hu ſeculi.inimicus dei oſtitu⸗
etur/Et ſeruus peccati efficitur actoꝛeius.qð in nulla
hominum eueniet actõne.vt quis eius quod efficit ſer
uus fiat.cum factoꝛ operis ſeu poſſeſſione aut artis peri
tia per illa dum efficit dominus appelletur. Et ſaluatoꝛ
hanc puerſitatem videlicet dominium oꝑis in actoꝛem
ſententialiter diffiniuit:in iohannis euangelio dicens
Qui facit peccatum ſeruus eſt pꝑeccati. Er quo trahitur
ꝙ nec vnius domini.ſed tot dominoꝛuʒ quot vicioꝛum
actoꝛ eoꝛum ſeruus efficitur.et calcat ſuper nos pecca/
tum velut rex dominus conſtitutus vt eius calcaneo ſi
nali ſcilicet dominio vrgeamur. Quod iob enunciat di⸗
cens. Calcet ſuper eum hoc eſt peccatoꝛem quaſi rexin⸗
teritus:peccatum certe vita pꝛiuans. Cuius regnuʒ in
nobis non fieri ꝑſuadet aplus. Mon regnet inquit pec⸗
catum in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe: quia peccati regnum
in miſera mundi vita in alia penarum expectat domini
um.cum ex ipſa fiet oppꝛtunus egreſſus: in aliam vero
eterne penalem irreuocabilis erit ingreſſus. Et iuxta/p
uerbioꝛum ſententiam. malum ſemper ꝑſequitur pec/

catoꝛes:et parata ſunt iudicia deriſoꝛibo peccatoꝛibus

mallei percutientes coꝛpibus tmiuſtonuinſeed ante⸗
qᷓ; peccatoꝛum ſequatur pena ppetua.indurat ad peni⸗
tentiam tale malum. ſicut induratum eſt coꝛ pharao⸗
nis.vt etiam flagellis et miraculis non emolliretur ad
vemam. Et iob effectum demonis in hominum coꝛda
declarans dicit. Coꝛ eius indurabitur q̃ſi lapis. et ſtrin
getur quaſi malleatoꝛum incus. Et hieremyas populi
peccata deploꝛans dicit. Peccatum iude ſcriptum eſt
ſtilo ferreo in vngue adamantino. Et cacharias hanc
duriciam de ſuo populo narrat dicens. Coꝛ ſuum poſue
runt vt adamantem:ne audirent legem. Qui lapis ſe⸗
cundum gemmarũ peritiſſimos cognitoꝛes alicui me⸗
tallo non cedit:noſtri coꝛdis duriciaʒ ex noſtro ꝑeccato
pꝛouenire wimonäteGsCRKGÜ5 plerũq; hominũ coꝛ
da peccatum. vt quam viam gradiamur penitus igno⸗
remus:nec aſpiciamus terminumvltra quem non pa
tebit pꝛogreſſus. Quod et dauid non tacuit cũ edirit.
Fiant vie illoꝛum tenebꝛe et lubꝛicum: et angelus dñi
pſequens eos. Peccatoꝛum nanq; tenebꝛe ſunt:vt nec
viam qua pergimus terminum ad quem tendimus
videamus. Et lubꝛicum eſt in peccatoꝛum vijs vt de
vno cadamus ad aliud dulcedine tracti. aut aliqua falla
cia decepti:necnon et plerũq; merito pꝛoruamur inuiti
iuxta a pli ſententiaʒ. QAon enim quod volo hoc ago.ſed
quod odi illud facio.Et angelus ꝑ dominium poteſta⸗
tis ꝑſequitur nos quia malus ꝑ arbitrium woluntatis
imo inſequitur et ꝑſequitur noſtroꝛum ferito pecca⸗
toꝛum. Inſequitur vt cumulemus peccata peccatis:
et ꝑſequitur velut a deo fugientes.qui refugij loca ne⸗
quimus inquirere:vt in campoꝛum latitudine nos cõ⸗
pꝛehendat.et ineternum ſubditos habeat ſue imperio
ptãtis. Et idem dauid velut impꝛecatiue ſeu ꝓplxtice

d
ſt⸗
ul
ſer
en
to
en
s
tur
vum
e
roß
d⸗
rin⸗
in
umn
ii
nben
t
ec/
ds.
nlte,
pen,
han⸗
ra
cen
wpli
d
ane
we
igſe/
me/
o
co⸗
mo⸗
npe
int.
di
Rhet
lichus
t de
uuſlle
kinriti
o.
Cteti
ntuts
Pect⸗
utie

et contra vicia ſermonibus do. ſalugto.

cecitatem ad peccatoꝛes euenire ꝓpter peccata denunci
at. Obſcüurentur oculi eoꝝ ne videant. Et alibi. Sup⸗
cecidit ignis concupiſcentie male:ſolemq; non viderũt
chꝛiſtum ſumme iuſticie:de quo damnati conquerun⸗
tur dicentes. Errauimus a via veritatis. et iuſticie lu⸗
men non illuxit nobis: et ſol intelligentie nõ eſt oꝛtus
nobis.Ec ſuꝑ montem caliginoſum leuate ſignum.in
eſaia dicitur. Quod mihil aliud ſonat niſi ꝙ ſupꝛa men
tem noſtram et altitudinẽ intelllgentie ſue ignoꝛantie
nebulis caligantem ⁊ tenebꝛis peccatoꝝ denſiſſimis ob
ſcuratã leuetur ſignũ ſcʒ crucis:in quo ſigno delet om⸗
ne peccatũ:et ab ipo fugantur tenebꝛe viciox/Et ſemꝑ
cum cõmittitur obligat ad penam:vt pꝛimoꝑ parentũ
monſtrat iuſta damnatio facta cõminatione còtempta
Quacũq; die comederitis inquit ex eo moꝛiemini/RRe
plet amaritudinibo conſcientiã culpa cõmiſſa.:vt in ſe⸗
ipſa cognoſcat ꝙ malum eſt ꝙ peccauit. Quod hiere⸗
myas ad hieruſalẽ loquens nõ tacuit.que ꝑ peccatũ do⸗
minum dereliquit dicens. Elide q́; maln amarum eſt
dereliquiſſe te dĩñ̃m deum tuum/MNecnò et ipᷣa lona na
turalia vulnerantur in nobis: cum delectatònem a ope
ram querimus in ꝓhibitis. Quod ille nobis annunci⸗
at qui recedebat deſcendendo a hieruſalẽ. ciuitate ſcʒ pa
cis.quam innocentiam et gram ſeruataʒ intelligimus
in iericho in rerum creatarum defectibilem et lunareʒ.
frigidam et variabilem delectationẽ.qui cogitatõne ac

delectatione necnõ conſenſu anteqᷓ; attingeret quo pr

gebat incidit in latrones:et ertitit vulneratus. et ſemi
uiuus relictusquod in volentibo male agere ſepe con⸗

tingit.vt anteqᷓ; oꝑe compleant ex conſenſu deliberato
in naturalibo puniũtur:vt ſemiuiui ſere videliq; cum li

bero arbitrio relinquantur/Crahit nempe ad aliud ſi
ſtatim nõ reſiſtitur cõmiſſò peccato:vt ꝑ penitentiam

et ſacramentox miſterium deleatur. Quod et factũ eſi

in cayn.cuius inuidia ipᷣm ad homicidiũ traxit.et deum
arguentem contempſit. Et iuxta ſalomonẽ. Peccatoꝛ
cum in ꝓfundum maloꝛum venerit contemnit.deũ ſcʒ
et virtutem et ſeipᷣm et gloꝛiam et penam et ſanctaruʒ
ſcripturaꝑ ammonitionẽ:et pꝛedicatoꝝ doctrinam.qua
ſi anilem reputat cantilenam. Nam facit inſenſibilem
aĩam quodamodo ꝑ actum malum vt nõ ſentiat quid
mali nanciſcatur.quidve bom amittat. vt nec euenire
credat:velut ſi canis aut aliqua beſtia in naui exiſtens a⸗
licuius iudicio ſubmergenda.ligatũ ad collum pondus
non ſentiret.quouſq; ab ipᷣo maris ꝓfunda petente tra⸗
heretur inuita:nmec nature donum de ſuꝑnatando aquis
beſtiam liberat.ponderi grauiſſimo alligataʒ.quod pon⸗
dus non natandi donum ſed ſubmergendi ꝓpꝛium ac⸗
ceperat a natura. Sic euenit pleriq; peſſimo peccatoꝛi
ſi eranime nature ſeu ex chꝛiſti gratia data poſſit ſuꝑ
rri ſed nec ſubinferri peniſ:tñ alligato peccato ex eius
ꝓpꝛietate affligetur in eis. ipſa inſenſibilitate cauſante
materiam ante penam. In ipᷣo vero receſſu a coꝛpe in
poꝛtis moꝛtis anima muiltabitur er peccatis:cũ demo⸗
num ſuſtinebit inſultus.illuſiones patietur. opoꝛtebit

ugnare cum demoniba moꝛiendo:quibo viuendo noęꝛ
uit fepaigrnaragtl uid vero poſt moꝛtẽ patietur pecca⸗
toꝛ.cum de penis erit ſermo dicetur.ſed hic in generali⸗

tate quadam peccatoꝛis mala Riringacie e
inimicus dei.angeloꝝ emulus.et amicoꝝ dei actu ⁊ mẽ
te contrarius.inimicoꝝ dei amicus. demonũ ſeruus.de
foꝛmata imago.indignitas vite.turpatoꝛ nature.coꝛru
ptoꝛ moꝛum.odium ſui.ſubſannatoꝛ virtutum.virtuo
ſoꝛum irriſoꝛ. contemptoꝛ dei in mandatis.trufatoꝛ in
ſacramentis.deriſoꝛ in ꝓmiſſionibus.celi exul.infernip
miſſus ciuis.amatoꝛ mundi.turpitudinis cultoꝛ.ſub/

1

ſellium libidinis. crudelis et amara Vita. pꝛaua conſciẽ⸗

tia.iniqua vxolũtas.intelligentia puerſa. ratio coꝛrupta.
memoꝛia ſterilis. anfractuoſus mons. oeganum et cys

thara et inſtrumentũ dialuli ex malcia et ex voluntate
et non ex ꝓpꝛietate nature.materia infernalis ignis. ce⸗
nobium malaruz cogitatõnumobſcuratus ſol. eclipſa⸗
ta luna.ſtella decelo innocentie cadens. ignis in ſeipſo
ardens.obtenebꝛatus contemplatõis aer. aqua maris
amara. ex feruoꝛe mali quieſcere nõ valens. fluxibile lu
tum in mari damnatõnis.grauiſſima terra ex ponderi⸗/
bus peccatoꝝ tribulos et ſpinas malicie germinans. ci
buſq; terra ſergentis deceptõis antiqui. auis inconſtãs

aquila per ſupbiam alte volans.falco inſidians innocẽ⸗

tie.accipiter vngulans. miluus ad viſcera putrefacta

xſcendens. coꝛuus ꝓcraſtinans penitentia. cadaueri⸗

bus moꝛtuis videlicet oꝑpibus inſidens. columba ſe⸗
ducta.philomena decipiens.calandrius querinus. paſ⸗
ſer ſolitarius in parietibo habitans. regulus pungens

incolas ſeꝑes. vmbra infernalis luminis. nubes aquaꝝ

malarum.obſcura nebula. tonitruum terrens. vapoꝛ ꝑ

cutiens. ventus eccleſie enauiganti contrarius. inquie
tum mMare. naufragus in pelago.et plerũq; in poꝛtu.na

uis ſine gubernatoꝛe.carens omni artiſicio nauigandi
piſcis ſub aquis luxurie natansleo ſeipᷣm deuoꝛans.v⸗
ſus ſeipᷣm alansaper ſe vento inanis gloꝛie paſcens.lu
pus ſimplicitatis deſtructoꝛ.aſinus piger. canis ex ira⸗

cundia latrans. ex memoꝛata delectatõe mali reuertẽs

ad vomituʒ. ſus voluta in ſceno rerum. lepus trepidãs
vbi non eſt timoꝛ.fera peſſima augmentũ bonoꝛum ex⸗
terminans.pardus ſe ꝑ pellem ad malũ varians.ethi⸗
ops defoꝛmis.talpa terre rationalis.veſpertilio volans

vluntarie in tenebꝛis.lucem ſponte veritatis abhoꝛrẽs
appꝛopiatio ti pica omnis defſoꝛmis actus ad omne in⸗

conueniens tam in amimatisq; in inanimatis. poſſibi⸗
le ꝑ hoĩiem deſoꝛmatum hominẽe opari.abuſio rerum.p
uerſoꝛ oꝛdiniſ.deſtructoꝛ modi.ſidei falſatoꝛ.ſpei obtre⸗
ctatoꝛ.charitatis ſuggillatoꝛ.iuſticiã exterminans. pꝛu
dentiam repꝛimens.temperantiã ꝑpuipendens. ſoꝛtitu
dinem effeminans.deceptio vera.obtentio falſa placiti
affectio.veritatis expulſio.res et actus imptinens.im⸗
poꝛtuna macula.vmuerſi querela. diſſociatus collega.
recipꝛocum malum et qñq; tranſitiuuʒ damnum.ſemꝑ
vero actio retranſitiue nocens.intranſitiue plerumq;
agens quod necat agentem.
De peccato oꝛiginai. CLapitulum. XL. II.
Mtelligentiaʒ hoim merito fides chꝛiſtiana
i peecedit.nec erit oꝛdo pꝛepoſterus vt ꝑ in⸗
telligentiam veniamus ad fidem:ſed ꝑ ſideʒ
ad intelligentiam veniamus. Sed plerũq;
intellectus terretur ſidelis huius mala conſiderans.
et vt caueat ad cognoſcendas ipſoꝝ ſpecies animatur.
Sed oꝛdo tractandi requirit:vt de oꝛiginali malo quo
quilibet ex altero ꝓpagatur infectus pꝛimitus diſſerat᷑
Vngde fide chꝛiſtiana nõ agnitione temeraria tu qui le
gis attende Quãuis anima noſtra non traducatur ex
altera nec ex carne quomodolibet ꝓpagetur.quia necex
adam aĩa eue facta fuit qᷓ;uis caro de coſta. nec de carne
ſua velut caro foꝛmata fuit.ſed ꝑ ſe creata per ſe infuſa.
Et hoc infallibiliter tenet credulitas chꝛiſiiana ꝙ dum
creatur infunditur. et infunditur dum creatur coꝛpoꝛi
viuificando p ipſam.et in hoc ceteroꝝ deuitat erroꝛes.
qui circa creatõnem animaꝝ multipliciter et infeliciter
errauerunt. Et ſicut factum eſt in parentibo primis ita

ſcom oꝛdinem altiſſime pꝛudentie abadam ꝓagatis

ſeruatur in cunctis:tamen culpa oꝛiginalis ab amima
ade tranſiuit ad animas poſteroꝛũ carne mediante que

Liber octauus

per concupiſcentiam generatur. Nam peimo pſona vi/
ciauit naturam. natura viciata viciauit pſonas.quot⸗

quot ex humano ſemine dicimus pꝛopagatas ad vitaʒ

ꝓductas. ſiue nondum natas. ſed in vtero matrum per

infuſam animam viuas. que ſi etiam in vtero moꝛere⸗

. .

tur.merito peccati oꝛiginalis multabuntur carentia di
uine viſionis: ſiue vident mundi lucem oꝛiginalis ma
cule dicimus maculatas. pꝛeter chꝛiſtum non de emi⸗
ne factumet ſanctificatos in vtero:qu licet in pꝑeccato
concepti fuiſſent cum peccato nati non ſunt.ſanctiſficã⸗

te eos in vtero gratia ſpixituſſancti.que gratia oꝛigina

lem deleuit et culpam. Quod peccatum ꝓpter hoc oꝛigi
nale dicitur.quia omnes cum ipſo naſcimur.et ab ipſo
in humana nataura omia mala ſumpſerunt oꝛtum. nõ
ſolum ſpũalia ſed etiam coꝛpalia wlut pꝛo vindicta ſen
tentiante diuina iuſticia in hoĩes ꝓceſſerunt. Cuius de
riuatio ad poſteros multoꝝ cõmouet animos.vt aliqui

diuinam iuſticiam dicant repꝛehendant velut iniuſtã
Oulti vero inhereſim lapſi ſunt dicentes nõ eſſe oꝛigi

nalem culpam. et baptiſma ſupflue eſſe inſtitutum ad
ipᷣm abolendam. Sed qm opus agimus de intelligen/
tia et vita chꝛiſtiana.non exꝑedit aduerſus tales diſpu⸗

tando diſſerere:ſed humli fide ſicut ꝑ fideʒ accipmmus

credere et tenere ſcʒ peccatum oꝛiginale deriuari ab ada
in poſteros. hac ſcʒ diuina et irrepꝛehenſibili iuſticia.qꝛ
qᷓ;uis ipᷣim peccatum non ſit voluntarium neq; actuale
in naſcentibo poſteris.ᷣ ſicut fuit voluntariũ ⁊ actuale in
parentibus pꝛimis:nõ tñ debuit neq; debet aliquis pa
rens melioꝛes ſe filios generare. Nam ſi adam er pecca
to cõmiſſo nondum ꝑ debitam penitentiã deleto vãna⸗
tus erat.non debebat ſaluos filos generare: vt filioꝛuʒ
qᷓ; parentum potioꝛeſſet conditio.Qmi ergo oꝛdinatiſſi
mum eſt ꝙ natura humana ſic conderetur.et ꝙ condi⸗
ta ita ꝓpagaretur:ſic et † peccans ita puniretur. Pꝛo⸗
inde ſicut in conditõne ſeruatus eſt oꝛdo diuine ſapien
tie. in pꝛopagatõne ſeruatus fuit et eſt oꝛdo nature.pꝛo
peccato in punitione ſeruari debebat oꝛdo iuſticie:patet
ꝙ non eſt contra diuiuam iuſticiã.ſi ad poſteros culpa
tranſmittitur. Et ſi de natis er ipis qui ꝑ baptiſmũ re⸗
nati ſunt quiſpiam animus heſitaret ꝙᷣ non deberent
oꝛiginali culpa teneri:facile a dubio abſoluitur ſi ꝓpaga
tionis oꝛdo penſatur: et oꝛiginalis macule cauſa in ſuo
pceſſu tenetur. Nempe anima vt ſupꝛafatum eſt nõ eſt
ex traduce ꝙ anima tranſducatur ex anima ſicut caro ex
carne:nec naſcitur chꝛiſtianus ex chꝛiſtiano.ſicut ex ho⸗
mine naſcitur homo. Et carnalis natiuitas ſeu ꝓpaga/
tio humanitatis eſt ex natura infuſi ſeminis et ſuſcepti
chꝛiſtianitas vero nõ eſt ex natura ſed ex diuina gratia.
Nemo igitur pᷣt dare ſemini ſuo naturam quod ꝑna
turam ipſe non habet:quod ſi poſſet. ſequeretur ꝙ res
inanimata et irrationalis poſſet habere chꝛiſtianã gra ⸗
tiam et virtutem: cum ſemen mfuſum maneat in lacte
ſex dieb;. et nouem maneat in ſanguine cõmutatum.
duodecim vero in carne coagulatũ.decem octo mem
bꝛoꝛum figurationẽ ſuſcipiat.anteq; anima infundatr᷑.
Vlle igitur embꝛio virtuteʒ et gẽam chꝛiſtiamtatis ha⸗
beret. cui adhuc anima nondũ eſt infuſa que p traducẽ
non eſt. et homo illud quod accepit p gram infunderet
pnaturam. quod eſſet contra oꝛdinẽ gratie ſimiliter et
nature. Et videretur ꝙ ſic vna ſpecies in alteram muta
retur:ꝙ ex hoc ſequeretur ꝙ gratia fieret natura: et nia⸗
tura fieret gratia. nec indigeret baptiſmi gratia ex na⸗
tura maculata ꝓpagata pſona. Sed addito die vno et
fiunt quadraginta ſex. et ſtatim anima infunditur cum
de nouo creatur. et in ipſo creatur inſtanti cum infundi

De viciis

dat: quia creata non erat. Ille autem embꝛio peccato ca

rebat.quia ſibi anima infuſa non erat.quia ſicut res in⸗
animata et irrationalis virtutem aliquo modo non ſu
ſcipit:nec viciũ aliqua ratione admittit. Contrahitur

ergo oꝛiginale malum ex pꝛimoꝛum parentum paga⸗

ta et damnata ꝓpagine in ipſa infuſione ac vnione ani⸗
me ad coꝛpus:lta vl in neutro ſit pꝛeter alteruʒ. ſed ſit
in vtroq; ꝑ alcerumain carne quia in peccato et libidine
concepta eſt:et in anima qꝛ rei in peccato concepte vni
ta ſeu infuſa eſt. Que ſtatim cum vnitur carni rebelli.
defectum oꝛdinis naturalis iuſticie incurrit.quo debe⸗
bat ſuperioꝛ obedire.umpare mferioꝛi.vt nec ſupioꝛi de
bito modo ſeruiat. nec inferioꝛem recta ratione guber⸗
net. Non ergo generat natura gratiam:neq; natura per
ſe aut ꝑ gratiam generat naturam aliam: nec gratia ge⸗
nerat naturam.neq; gratia ꝑ naturam generat gratiã.
ſed generat homo ꝑ naturam alium hoiem. qui non ex
natura ſed ex voluntate atq; fide ſuſcipit chꝛiſtianaʒ gra
tiam atq; fidem.Ac ꝑ hoc luce clarius patet ꝙ ex chꝛiſti⸗/
ano homine naſcitur damnatus oꝛiginaliter homo. cũ
bomo chꝛiſtianus ex eo generatꝙ eſt homo. nõ ex eo ꝙ
chꝛiſtianus eſt. quia ꝙ homo eſt habet ex natura deo ſic
wolente. ꝙ chꝛiſtianus eſt: habet ex gratia deo ſic largiẽ⸗
te. Ex vno gen erat:ex altero in alterum ꝓpaginem non
emittit. Et ſi diceretur quare gratia non generat gram
ſicut ꝑ naturam homo hoĩem. facile reſpondetur. quia
gratia datur voluntati ꝑ fidem.non ꝑ generationẽ · ho⸗
mo vero ꝓducitur et ꝓducit per nature operatõnem nõ
per fidem. Et ſi capere talia ratõne non poſſumus.fide
ſcõm aplim teneamus.qui dicit ꝙ omnes naſcimur ſi⸗
lij ire. pmaxime cum per compationẽ vnius chꝛiſti mi⸗
ſerentis ad romanos loqueretur. ſalutem omniũ ſeu
multoꝛum fuiſſe habitam:ſic ꝑ vnius hominis delictũ
culpam in omnes fuiſſe tranſtuſam: ſic inquit. Sicut
pvnum hoĩem in hunc mundum peccatuʒ intrauit er
er peccatũ moꝛs: ita et in omnes homines moꝛs ptrã⸗
it: in quo omnes peccauerunt. Oundum in hoc loco
appellauit aplus vniuerſum genus humanuʒz. Di eni
vmus delicto multi moꝛtui ſunt.multomagis gĩa dei

et donũ in gratia vnius hominis ieſu chꝛiſti in plures

abundauit. Que littera ex ſeipo melius ſonat ⁊ clarius
loquitur qᷓ; ſi qua expoſitio adderetur.ꝙ peccatum ade
tran ſiuit in omnes:quia moꝛs que ꝑ peccatum inflicta
eſt obtinuit et obtinet omnes. Ideo ſtatim ſubdit apo
ſtolus dicens. Si enĩ in vnius delicto moꝛs regnauit
per vnum hoĩem:multomagis abundantiã gratiax et
donatõnis iuſticie accipiẽtes in vita regnabunt ꝑ vnñ
ieſum chꝛiſtum. Ygitur ſicut ꝑ vnius hoĩls delctum
in omnes homines in condemnationẽ: ſic ꝑ vnius iu⸗
ſuciam in omnes hoĩes ꝑ iuſtiſicationem vite. Sicut
eni ꝑpinotedientiam vnius hominis peccatoꝛes conſti⸗
tuti ſunt multi:ita ꝑ vnius obedientiam ſcʒ cheiſti:iuſti
conſtituentur multi. Ex quibus verbis apli ſatis mani
feſte colligitur. ꝙ ſicut vnus chꝛiſtus liberare venerat
omnes ſic vnius peccatum omnes infecerat: quia nec
indigeret libertate immnnis a crimmne. Nec quiſpiam
ſuſpicetur ꝙ de actuali peccato hominũ.ſed ſolũ de oꝛi
ginali hic loquitur apłs: q;uis actuale fuerat in pꝛimis
parentibus. Quod oꝛiginale peccatum nullus eſtimet
ꝙ homineʒz maculet quia concipitur aut ſecum trahat
quia naſcitur:vt conceptio cauſa ſit inficiendi. et natiui
tas cauſa tralendi.ſed cum concipitur libido vicioſa in⸗
ſiſtit. cum animatur caro cõcepta.ipſam oꝛiginalis cul⸗
pa inficit.quam cum totus homo naſcitur ſecũ trahit:
ſed a trabendo ſolũ ſanctificatis exceptis. Et quis ocu⸗

lis carnis qualiter tranſfundatur oꝛiginale malum ne⸗

5

t
i⸗
1
ſi
6
s

et contra vicia ſermonibus do. ſaluato.

queamus videre.nec luce mentis ſine titubatione aut
murmuratione inſpicere pꝛo eo ꝙ in eos paruulos qui
non peccauerunt tranſfunditur:omnes tamen moꝛte
multari conſpicimusg:pꝛopter quod credere cõpellimur
que non videmus.Et quoniam multi nõ curant de re
cognito nomine quod aſſcribitur ad effectum:multi ve
ro non curant de nomine cognita re quod ad perfectuʒ
apponitur:multi autem vnum pꝛopter aliud non relin
qunt.vt et nominis et rei velint habere noticiam.ad
quam tenuitas noſtri animi ſe pꝛotendit. ac per hoc no
men infirmitatis iuſte ſoꝛtitur. cum animam impoten
tem reſiſtendi motibus ipſa reddit. Geditas appellatur
cum animaʒ maculet carni vnitam. Pꝛonitas dicitur
cum pꝛonum appetitum ⁊ coꝛpus faciat in malum.coꝛ⸗
ruptio nominatur.cum ad peccati nihileitatem ipᷣa de⸗
ducat et vicium dicatur cum naturalia bona diminuat
languoꝛ recte nominatur:cum tantum durauerit ⁊ du
rare debeat in natura coꝛrupta. Tirannus etiaʒ dici po
teſt:cum violenter dominetur potentie concupiſcibili.
Fomes etiam fertur moꝛe cineris ignem fouentis: ſic
peccatum fouetur in carne per ipſum.qui fomes in ba
ptiſatis non extinguitur:licet per vigoꝛem virtutis et
gratie mitigetur. Stimulus carnis eſt ſtimulans ipᷣaʒ
carnem ad indebitos atq; illicitos motus:et ad conſen
ſum animaʒ agitans. Sed quomodolibet nominetur
cum etiam plura mala nomina ſibi competant:quid au
tem ſit ſcõm rei veritatem eſt alia dicendi ſerie diſſerẽ
dum. Et vt melius tale malum ſcire volentibus inno⸗
teſcat opoꝛtet pꝛimum inſpicere vnde exoꝛiatur.quali
etiam tunc medicina curetur:quia ſeꝑe contingit ꝙ me
dicine magnitudo magnam arguit infirmitatem. ma/⸗
gnitudo infirmitatis curantem medicinam laudibo eſ⸗
fert.vt vna ex altera reddatur laudabilis.et altera exre
liqua vituperabilis habeatur. Nempe init ium habuit
oꝛiginale malum ab mobedientia mentali ad deum in
diuini pꝛeuaricatione mandati. et ex appetitu deitatis
ex actu rei:quia ambo actualiter pomum vetitũ guſta⸗
uerunt.Exinobedientia mentaliad deum ſecuta eſt in⸗
obedientia in membꝛis noſtris ad ſpiritum: vt libꝛa/⸗
mento diuine iuſticie inobedientia inobedientie retri⸗
buatur:vt quod potuit natura humana in parentibus

pꝛimis et noluit:velit in naſcentibo poſteris et nõ poſſit

Que inobedientia permaxime patet in genitalibꝛ mẽ⸗

bꝛis.que ad nutum rationi non ſeruiunt:in quibus li⸗

bido renitente ratione vt plurimuʒ excitatur. Que ob
hoc membꝛa pudenda dicuntur.ſuper que pudoꝛe con⸗
uicti pꝛimi parentes pericomata induxerunt:velut ſen⸗
tientes in eis excitari libidinem vnde concepere pudo⸗
rem.Quare autem in talibus membꝛis magis apparu
erit rebellio in parentiba pꝛimis. ſitq; reſeruata in om⸗
nibus poſteris ſolum dumtaxat exceptis qui ſingulari
ſpirituſſancti gratia ſunt purgati.ſubtiliſſime inquiſi⸗
tionis et iuſtiſſime ſententie laboꝛem imponeret:quia
qui adderet ſcientiam hanc.adderet ⁊ labꝛem: Vnum
vero ſolum non eſt hic ſilentio pꝛetermittendum.neq;
calamo ſeruandum.Fertur ex iuſticia et conſuetudine
quadam.ꝙ ciuitatum pꝛoditoꝛes et eoꝛum peccatũ ſcri
beretur in poꝛtis:ob memoꝛiam poſteroꝛum ciuitates
ingredientium et exeuntium. Quod per ſimile diuina
dictante iuſticia in humana natura extitit oꝛdinatum:
vt in membꝛis genitalihus que ſunt poꝛta pꝛopagatio⸗
nis humane huiuſmodi ſcriberetur rebellionis pecca⸗
tum. Ideo inobedientia et rebellio membꝛoꝛuʒ ad ſpi⸗
ritum iure nata eſt:ex inobedientia et rebellione ad de⸗
um. Ex appetitu deitatis dominationi ſubdimur demo
nis. niſi per fidem euangelicam liberemur: ſed eoꝛum

tentationibus ſemper ex tali appetitu merito ſubiace/⸗
mus:ex actu autem rei paſſiones in vtroq; homine cri⸗
minales et penoſe dominantur in nobis.Ac ꝑ hoc ſi oꝛ
tum huius mali reſpicimus. ipſum dicemus rebellio⸗

nem carnis ad ſpiritum.iuſtam ex merito peccatoꝛum.

tentationem demonum.et omnium dominium paſno
num. Monſtrabit autem lucidius tale malum adhibi

ta cura:quod aut pꝛo chꝛiſto fuſo ſanguine aut ſanctin⸗
cato flumine aut ſanctincante flamine dpellatur. 520
inde ſi ſanguis pꝛo chꝛiſto fuſus in quo tota hoĩis imple
tur pꝛo chꝛiſto iuſticia curabit huiuſmodi malum:ergo

tota fuit hominis in ipſo malo coꝛrupta iuſticia.quam

debuit ſeruare ad deum. Si vero ſanctiſicatum flumẽ
illud depellet. ꝙ ſanctiſicata creatura damnatam abſo /
uat.igitur non ſcom ſanctitatem et virtutem ſed ſcom

iniquitatem et vicium delectatio et vſus fuit in creatu

ra. Di vero ſeptifoꝛme ſanctiſicans flamen cura medi

cinali talem labem abſtergit: pꝛoculdubio certuʒ ſit ibi
fuiſſe depoſitionem timoꝛis et pꝛeſumptionem aboli⸗
tionem pietatis et creature cultum. ſcientie pꝛiuationẽ
et ignoꝛantiam.abiectionem foꝛtitudinis et ignauiam.
alienationem conſilij et erroꝛem. depꝛauationem intel
lectus et cecitatem.ſapientie repudium et creature ſa⸗
poꝛẽ.cuiꝰ curatio patebit cũ de baptiſmate erit ſermo

De ꝑccato veniali. Caplm. XLIII.
L Vlltiplicat inquiſitõnem cheiſtiana et gloꝛio
m ſiſſima fides:nolens in modico viſplicere ei
in quem credit.etiam minimoꝛum malo:ꝛũ
cupit habere noticiam.idcirco de venialibus
atq; leuibus malis libet inferre doctrinaʒ. Nempe mul
tiplicatum malum multiplicem ingerit pugnam. aut
exeo bella conſurgunt.et eo acrioꝛa.quo mens a creato
re magis auertitur et conuertituxr ad creatumꝛet eo le⸗
uioꝛa quo minus anima in auerſione ſeu conuerſione
perſiſtat. Sed leue malum venialis nomẽ accepit.quia

facile meretur veniam qui cõmittit. pꝛo eoꝙ licet fer⸗

uoꝛem charitatis impediat:tameu velut moꝛtale homi
nem charitate non pꝛiuat:pꝛout ſi quis in flammanteʒ

ignem aliquantulum aque pꝛonceret.qua flãma repꝛi⸗

meretur.ignis vero ſeu ignitus carbo non extinguere
tur:cui rei ſimilitudinem in venialibus eſt reperire pec
catis. Sed ſi aqua ſuper flammantem ignem fundere
tur intantum vt flammam repꝛeimeret.et vnde flãma
inſurgit manciparetur extinctioni:moꝛtalis mali ſimili

tudo notulam poꝛtat. Peccata venialia vitare omnino

difficile dicitur:qᷓ;uis per gratiam dei poſſint cum firma

voluntate actuumq; cuſtodia. Et qᷓ;uis apoſtoli poſt al⸗

mificam ſanctificationem ſpirituſſancti peccauerunt le
uiter iohanne dicente.ſi dixer imus quia peccatum nõ
habemus mendaces ſumus:et noſipᷣos ſeducimus:nõ
tamen aſſeuerandum eſt fieri non poſſe.quod in nemi
ne pꝛeterqᷓ in chꝛiſto et virgine legitur factum.MNec p.
ſpiritumſanctũ abſoluti erant apoſtoli ⁊ quomodolibet
et quantũcunq; ſancti maximi ab oꝛatione dominica.
in qua petitur venialia dimitti peccata.et dimittuntur

cum dicitur. dimitte nobis debita noſtra cc. Moꝛtalia

vero ad illam oꝛõnem non pertinent pꝛo remiſſione.ni
ſi contritio pꝛecedat.et ſacramentalis conſeſſio ⁊ aucto
ritas interueniat.dum impoſſibilitas non impediat.
Pertinent tamen omnia mala parua vel magna in om
ni genere ad oꝛationem dominicam vt diuina imploꝛa
ta clementia deuitentur:quod tunc petitur cum in fine
dicitur.ſed libera nos a malo. Nec ipſa ad eternam per
cipiendam ſalutem ipſum qnenqᷓ; impediunt.ſine qui⸗

bus hoĩm vita non agitur: niſi moꝛtalia cõmittantur

Liber octauus De viciis

et non diluantur. Si vero ipſa peccata venialia conte/⸗
mnuntur et pꝛo ipſis laltem generalitate quadain atq;ʒ
indiſtincte non doletur vt nec cõmiſiſſe peniteat qui cõ

mu ſit:welut moꝛtale peccatum quod non diluitur. eter⸗

num meretur exicium. Mon ꝙ actum venialiter moꝛta
le fiat:ſed pꝛo eo ꝙ agentem non penitet.moꝛtem pꝛo⸗
culdubio irrogat:vt non ſit peccatum moꝛtale id quod
venialis culpa:ſed culpe venialis coꝛdis impenitentia.

Vpla ſiquidẽ velle ſub certo numero pꝛeſignare:mul/

tiplicarentur ſuper numerum capilloꝛũ. Et multa que
venialia ſunt ex genere fiunt ſepe moꝛtalia ex peſſima
intentione:pꝛopterea ſanum non iudico d his certam
velle ferre voctrinam. NMemo autem de ipſoꝛum leuita⸗
te pꝛeſumat:quoniam depꝛimentia onera ſepe fiunt ex
rebus leiubus aggregatis. Et gutte plurime ſexe con⸗
ueniunt in toerentem:vt tranſuadari nõ poſſit ſine pe⸗
riculo moꝛtis. Et leuibus vulneribus iteratis intule/
runt viuentibus certam moꝛtem. Stultum eſſe nul⸗
latenus ambigatur nec dubitetur tran ſiſſe in repꝛobũ
ſenſum:qui quod deum offendit leue dixerit peccatum

Penitus ne leue dixeris: quod in diuinam tran ſit of?-
fenſam. Mon enim eſt leue:pꝛo quo vimittendo quoti⸗

die opoꝛtet oꝛare. Macula tamen eſt auctoꝛem non in⸗
terimens:niſi alijs adiectis increſcat. Et quicquid ma⸗
li non interimit in homine charitatem atq; timoꝛẽ.nec
diuina pꝛecepta et conſilia pꝛomiſſa contemnit.nec ab
impenitentia detinetur: citra terminum eſt moꝛtalis.

De ſeptem vicijs capitalibus in geneer.
