muſta. hec iſte · ꝓbat eciã iſta. ꝙcotꝰ vbi pus· ſic dicẽs Vnũ quẽq; in oꝑe
honeſto reipublice ſuiẽteʒ oꝑtʒ de laboꝛe vuiè.hoẽſto dixi ꝓpt᷑᷑ meritces
hiſtriões τ. im honeſte viuẽtes · Hed afferẽs iſta vk oſeruãs hoẽſte ſeruit
vtiliter reipublice · ergo opoꝛtet eu de ſuo laboee viuẽ · ec hoc ſolũ ſed
vnꝰ quiſq; põt induſtriã ſuã ⁊ ſollicitudmẽ uiſte vendẽ. Induſtria em̃ iſtiꝰ
trãſferẽtis res de pr̃ia ad priam reqᷣrcẽ᷑ magna vt ↄſideret quo que pr̃ia
habüdet ⁊ indigeat · ergo poteſt uiſte vltra ſuſtentacõem neceſſari ꝓ ſe
Ifamilia ſua ad iſtam neceſſitatem deputatã recꝑe peecium coꝛreſpondẽs
induſtrie ſue · ⁊ vltra hoc aliquid tercio reſpõdens periculis ſuis· Er quo

em̃ in piculo ſuo tranſſert· ſi eſt tranſlatvꝛ · vel cuſtodit ſi eſt cuſtos ꝓpteꝛ

huiuſmodi periculum poteſt ſecure aliqiid acciꝑe coꝛreſpondens. ⁊ max:
me ſi quandoq; ſine culpa ſua m tali ſeriucio ↄmumtatis dampmficatus ẽ.
vt pote mercatoꝛ tranſferens.quãdoq; amiſit nauem onuſtã maximig boĩs
Dalius quando q; mcendio caſu ali amittit pꝛecioſiſſima que cuſtodit ꝓre
publica · Mec omma confirmantur ſic·quua quantum deberet alicui mmni⸗
ſtro reipublice legiſlatve iuſtus ¶ bonus retribuere · tm̃ poteſt ipſe ſi nõ
aſſit legiſlatoꝛ de re publica non extvꝛquendo accipere · ſed ſi eſſet bonus le⸗
giſlato: in patria mdigente· deberet locare ꝓ pꝛecio magno · huiuſmodi
mercatoꝛes qui res neceſſarias afferentqui eas allatas ſeruarent · ⁊ non
tantum eis familie ſue ſuſtentacõem neceſſariam muenmire: ſz eciam indu⸗
ſtriam piciam omnino locare.ergo hoc eciaʒ poſſunt ipſi ſibi ĩ vẽdendo
xquo patet ꝙ uituꝑabiles negociatoꝛes de republica extminabiles ſüt
qui nec tranſfer unt: nec conſeruant nec eoꝛum mduſtria melioꝛantur res
venales · nec certificatur aliquis alius ſimplex de ualoꝛe rei emende · ſz mo⸗
do emit · ut ſtatim ſine ommbus iſtis condiciombus uendat · Exulandus eſ
ſet iſte quia ꝓhibet immediatam cõmutacionem uolencium emere uel ↄmu
tare jconomice · per ↄſequens facunt quodlbet uenale uel uſuale cariꝰ
emẽti q; deberẽt ulius uẽdenti · ſic dampmificãt utrãq; ꝑte Ixc Sco ·

Quinto volens rei pᷣcium ſcire vel rem vendere ↄſideret vtrum iuſtũ ßci⸗
um talis rei ſit taxatũ plegem auilem vel aliã ꝑ ↄſuetudinẽ ſeu cõeʒ cur⸗
ſum Vel an ↄmittat᷑ taxacio pcij ipᷣis contralentibus vnde Sco · dicit
Quale ſit pꝛed um alicuiꝰ rei uuſtum ad quantum ſe exte dat · quando q; le⸗
ge poſitiua quandoq; ex ↄſuetudĩe ĩnoteſcit · lex emm reſcindit cõtractũ
vbi ↄtra hens decpit᷑ vltra medietatem iuſti pᷣcij · ⁊ tñ ifra illud ſi ex ali

quo appaveat muiſticia · debet reſtitucio fieri coꝛreſpondẽs Quandoq; a=t

relinquit᷑ ipᷣis ↄtra hentib ſeu ↄmutantib vt penſata mutua neceſſitate re
putant ſibi mutuo dare equiualens hinc inde æ acciꝑe. Ourũ eſt em̃ mter
homm es eſſe ↄtracꝰ in quibo ↄtrahentes non intendant aliquid de mdiu
ſibili uſtida remittẽ ſibi mutuo· vt ꝓ tanto oẽm ↄtractũ oↄcomi tet᷑ aliqua
donacõ.· ⁊ ſi iſte eſt mõꝰ cõmutanciũ quaſi fundatꝰ ſuꝑ illud legis nature
hoc facias aly quod tibi uis fieri ſatis ꝓbabile eſt qn ſut mutuo cotenti vo⸗
lũt ſibi remitteſi deficiut ab iſta uiſticia reqᷣſita· ſxc Sco· Qñ aut ſanctꝰ
thomas dicit vt ſuß tactum eſt. t hic per ſcotum ꝙ p̃cum rerum quando
q; non eſt pundualiter determmatum: ſz magis oↄſiſtit in quadam eſtimacio
ne ·t ꝙ modica addico vel dimmucdo non undetur tollere uiſtide equalita⸗
tem· hoc verum eſt ſecundum uidicium foei contendoſi· edam in foꝛo con
ſciencie quando ignoranter ⁊ ſine dolo fit · Ses certe quantumcumq; mo
dicum mmus datur vel magis acapitur ſcienter.pure racione empcioms
ꝙ res radon abili ter eſtimatur bona fide muiſtum eſt coꝛam deo. Attentis
igitur pꝛemiſſis quinq; ↄſiderad ombus ⁊ bona fide · ⁊ mten cione pꝛehabi⸗
ta ſi tunc habetur vel haberi poteſt ↄmode de pꝛecio rei vendende vl emen
de certtudo que in hac materia eſt poſſibilis ſecundum hanc agendum eſt

vendendo vel emendo ˖· Si vero non tunc ſu fficit quecumq; ꝓbabilis euiꝛ

dencia: qu ando non eſt aliqua m ↄtranrium. Exempli grada ſi vnus ho⸗
mo qui creditur mtelligens · ⁊ verax diceꝛet rem tantum valere · vl ꝙ ſie
vendidiſſet ſimilem aut emiſſet.ſi auteʒ habent᷑ motiua ↄtraria ↄſenciatur
tunc magis motiuo ꝓbabili. Obi notandum primo ꝙ quando m tali ma
teria dubitatur an plus valeat vel minusmodica ꝓbabilitas ſufficit ad e
ſtimandum valoꝛem rei: uius racio eſt · quia eciam cõitas ex paruo moti
uo mouetur ad eſtimandu m rem aliter q; prius Hicut ſi piper ſoluiſſet
xjj · t expertus emeret · ꝓ.xinjj · ſtatim hommes mouerentur cogitantes ꝙ;
ile aliq ſciret pꝛopter quod tam remiſſe venderet · vel tam peecioſe emèt
ſecundum hoc hommes regerent ſe · emendo vendendo · ecundo
notandum ꝙ ſtãs in dubio quid ſit verum pᷣciũ rei ⁊ cõmittens emẽtẽ ſue
ſduſtrie · quẽ neſcit artatũ. vł ſimplicianũ in tali mã qñ bõ fide eidẽ vendẽ

2

talis nõ uidet᷑ ↄuindi miuſtꝰ eſſe·nam ſi talis vellet dare decẽ ꝓ re quam
eraʒ daturꝰ ꝓ ocdo · quia dubitabam an plꝰ valeret · ego habeo motiuuũ ꝓ⸗
babile m iſta materia ad credendu rem decẽ valẽ. ſi nõ obſtat aliud motiuũ
in ↄtcrariũ Et ideo põt res aliqñ carius vendi hoĩ expto q; ſimplici · licet
valde ſepe ↄtrariũ fiat · ⁊ male mſi bona fide credat᷑ res valere pᷣeiũ ꝓ quo
dat᷑ · Cerao nõndũ ꝙ qñ dubuim eſt quantũ res valeat · tũc mag piculo⸗
ſũ eſt hoĩes ꝑ cautelam inducẽ ad tantũ dandũ. q́; ſimplicit᷑ ſine tali caute
la dare ꝓ tanto· qui⸗ rõ eſt · quia ſi ibi eſt exceſſus · ille eſt maioꝛ cauſa iſti
us exceſſuie empcõms qͥ emptoꝛem ad hoc induxit · q; qui eũ ſuo arbicrio
dereliquit uarto notandũ ꝙ qñ quis nec ſcit nec credit cõitatẽ erra
re:eciam ſi ꝓbabili dubitat an eꝛret cõitas in pcio rei · tuc licte pot rem
ſuã ſᷣm eſtimacõem coẽm vendẽ ymmo ſi vult vendẽ. debet in tali dubio
ſcom iſtã vendẽ · nõ ſcõm ſenſuũ ſuũ Si vo ſcit vł credit cõſtatem erra⸗
ve m eſtimacõe pc rei ·tũc nullo mõ debet eã ſequi.qe ecã ſi reciꝑet veru
⁊ iuſtũ pᷣciu.tñ faceret ↄtra ↄſcĩam · Sed neceſſe eſt ſibi vt iideat · ne fin
gat ſibi dubiũ · vbi habet credulitatẽ eouerſo Ex pᷣmiſſis patet aliq̃lit᷑ ·
q; ſit rei valoꝛ quo ac quot mõois emptoꝛ vł uenditoꝛ ſe habere poteſt re
ſpectu pᷣcij · qe aut ſcit vł credit. A·pꝛeciũ eſſe ſᷣm erroneã eſtimacõeʒ ꝓ
re. iſtam nõ debet ſequi · Aut ſcit vł credit · A· pꝛeciũ eſſe verũ nõ ſm eſti⸗
macõem erroneã · iſtã eſtimacõem debet ſequi · Qut dubitat an · A. pꝛecium
ſit iuſtũ puta qꝛ nulla ẽ eſtimacõ vł erronea de re vẽdibili. tuc debet
curre ad rõem penſando ſũptꝰ · labores·eciã bona fide ꝓ ut meliꝰ põt fieri
nec nõ melioradonẽ ſiue realẽ ſiue eſtimatam a& uixta iſta rem vendẽé⸗

Ye regkis ſcðm

n quas uideri põt qualiter * qũo mercatoꝛes magis vꝑ mi⸗
nus ſecuri ſint. —

Capkm terciũ ·

uri Et ſüt regule . 20· Et pᷣme quinq; ſüt ſcoti · Pri⸗
a eſt ↄmutacõ negociatiua vbi ↄmutans intendit mer⸗
cart de re quã acqͥrit· quia emit nõ vt vtat᷑ ſed vt vendat
⁊ hoc carius que ↄmutacio negociatiua dr pecumaria uł
lucratiua·talis mq́; mercacõ ẽ vtilis rei publice ꝓbat ſcotꝰ Hu⸗ rei pu⸗
blice eſt vtile habere ↄſeruatoꝛes rerũ venaliũ vt ꝓmpte poſſint inuemri
ab indigentibus volentibus iſtas emere · In vlterioꝛi eciam gra du. vti⸗
le eſt rei publice habere afferentes res neceſſarias qiubus iſta patria
non habundat·. tamen vſus ibi earum eſt vtilis æ neceſſarcus·

Exauo ſequit᷑ ꝙ mercatoꝛ qui affert rem de patria vbi habundat ad pa⸗
triam vbi deficit · vel qui iſtam emptam ↄſuat. vt ꝓmpte inu emat᷑ venał
a volente eam emè · habet adu vtilẽ rei putiee 1 Per⸗ regula.negocdia⸗
cio · qua mediante quis debito mõ lucru intendit michil de ſe mhoneſtu im⸗
poꝛtat.ſz licitu hon eſtuũ c vtile bonũ ſibi ⁊ aljjs vt qñ aliquis lucru mode:a
tũ negociando querit ·quod oꝛdinat ad domus ſue ſu ſtẽtacõem · vł eciã ad
ſubuemendũ mdigẽtibo. vel eda cũ negociacõm ĩtẽdit ꝓpter publicã vtili⸗
tatem.ne ſcʒ res neceſſ arte ad vitam. patrie deſint · ⁊ lucrũ expetit nõ qua
ſi finẽ ·ſ quaſi m ſtipendiu laboꝝ· Sentencia eſt ſancti fheme 3 ercla ꝛe⸗
gula mercatoe tał põt uixta diligẽciam ſuam pꝛudenciã · t picula licite ac⸗
apere in conmutacõe p̃aũ coꝛveſpondens · Pꝛobat idẽ quia vnumquem⸗
q; in opere honeſto rei publice ſeruientem· oꝑtet de ſuo laboꝛe viuere ho:
neſte. Poneſte dico pꝛopter meretrices hy ſtniones m honeſte vmientes
Sed afferens iſta ut conſeruans · honeſte ſeruit ⁊ vtiliter republice ergo
cα (Kuarta regula q́;uis ad vendẽtem exigat᷑ vt bona fide nichi ſe cre⸗:
dat racõe vendiconis vltra uiſtũ pᷣcium reciꝑe · tñ alia occaſiõe poſſet ali
qñ aliquid recipi vltra illud·rõne donacõms ſicut quandoille ex pietate
liberali᷑ daret. primũ pʒ·quia alias nõ ſeruaret᷑ equ alitas iuſticie inter
datum ⁊ε acceptũ: Scoðm pʒ deſe. uinta vegula ſatis ꝓbabile udet᷑ · ꝙ
qu ↄtrahentes ſine dolo mutuo deſe ſũt cõtenti. ꝙ talẽ ecia ↄtractu ↄcomite
tur aliqua donacõ p̃ſertim cũ pcij taxacõ relinquit᷑ ipſis contrah ntby vel
omutantiboy · Patet quia pſciſa taxacõ pꝛecij interdũ ignota eſt vel dubia
ed durum eſſet inter hommes eſſe contractus in qiubus non mtenderẽr
aliquid ſibi nutuo remittere de rigoꝛe pꝛeſciſi pꝛecij vt ꝓ tanto omnem cõ
tractum ↄcomitetur aliqua donacio PHer:a regula q;uis nũq; liceat ſci:

enter rem carius vendere q́; valeat licet tamen eam vendé carius q; em

pta ſit ſi eſt melio: ata m ſe vł in hommu eſtimacõe·primũ patet quua alia⸗
muſticia ↄmitteret ꝓpter mequ alitateʒ dati ⁊t accepti ſciẽter · fm ꝑʒ ex me
lioꝛacione de qua uide in ſecundo articulo in teraa condicione.
regula quamuis numquã liceat rem carius vendere ſcienter q;
li eſtimacione credit vel credere debet eam valere tamen quando vendens
plus leditur ex carẽcia rei · q; res eciam m ſe valeat tunc poteſt eam ſuper
uendere ſuper valoꝛem eius tantum quantum racionabiliter eſtimat · vel
eſtimare debet dampnum ſuum rimum patet ex pꝛecedenti · ſecundũ pa
tet quia res quam 1nn facit venalem .licet nõ ſit in ſe melio⸗eſt ta

men primo melioꝛ · Octaua regula ſicut non eſt muiſtum quando quis
ſper at res plus ſoliéras q; iam ſoluũt velle eas ſeruare c non vendere ·

— BB— .

1

—

ic eciam inuiſtũ nõ eſt feſtinare in vendendo quando quis habet res qs
timet minꝰ ſolituras dumodo nec credat nec cauſam credendò habeat eas
ꝓ tuc mmꝰ valere q; reapit Pater ex notabilibo ſecudi articuli circa· ·
ↄdicõnem· SZico notanter quas timet quia multa facit hõ m ſpe vł timoꝛe
ſine ↄſciendaà vkł credulitate lon⸗ regula.quãdo quis nec ſcit nec cre
dit comunitatem errare in taxa pᷣcij Eciz ſi ꝓbabiliter dubitet an erret cõ
mumt as tuc licite poteſt rem ſuã ſcdᷣm eſtimacõem cõmunẽ vendere · ymo
ſi vult vendé debet in cali dubio m iſtam vendere · ⁊ nõ ᷣm ſuu lenſii.
vero ſcit vł credit cõitatem errare in eſtimacoe nullo modo debet eaz ſeqᷣ
ean⸗ regula. &n
du bitatẽ Yn quanto res plus vł miꝰ valeattũc modica ꝓbabilitas ſuffi
ct ad eſtimandu valoꝛẽ rei pʒ ibidem ndecima regła Prans in dubio
quid ſit verũ pꝛeciu rei· ⁊t cõmittẽs ementẽ quẽ neſcit artatũ vł ſimplicia

Patet ex 2. articulo m q· ↄdicione in · notabili·

nu. ſz exꝑptũ ſue mduſtrie t bona fide. vendens· ſic nõ uidet᷑ cõuĩc muiſtus

patet ibidem Aodecim regula. Sicut cuũ magis ſecura ↄſciẽcia.⁊ fi
de poteſt vendi res ecia cuiꝰ vera eſtimacio ignoꝛat᷑ quando vendiẽ homi⸗
in experto circa rem non arcato aliqua neceſſitate · nec habenti ad eam in
oꝛdmatum deſiderium· nec aliqua cautela verboꝛum operum vł ſignorum
circumu ento vel inducto ad emendum eam pꝛecioſius quã ſine iſta cautela
emeret ſic ſine dubio mmus ſecurus eſt de bona fide ĩmo ſuſpeciꝰ de mala
m triby caſib· pmo quando uendit᷑ ſimplia ſiue inexꝑto· ſcdo quaãdo emẽs
eſt neceſſitatus · terco quando ementem aliqua arte ſignoꝝ fẽoꝝ vł verbo

rum eciam ſi vera ſint inducit ad emendum canꝰ q; alas · Prima pars

patet ꝑ quintam. ꝓcda patet quo ad primum.quia tunc totum onus eſti
macioms venditori meumbit · QAuo ad ſecundum patet · qua artatus cari

us emit faciliter non voluntarie ſimpliciter· ſed voluntarie mixte. c tamẽ

pꝛopter artadonem emptoris · venditor non poteſt plus recipere · ſed poci
us deberet miſericoꝛditer cum eo agere· (Quo ad tercium patet quia ven⸗
ditoꝛ aut verecudia ductus aut ignoꝛãcia· partim m voluntarie habſtualiẽ
emit maxime quando mendacys circumuemtur emptoꝛ xquo eciam
patet ecĩa tcia·regula qñ· dubuum eſt quantũ res valeat· tunc magis pe
riculoſum eſt hommes per cautelas inducere ad tãtum dandum q; ſimpli⸗
ater ſine tali cautela dare pꝛo tanto patet quia ſi eſt exceſſus ille eſt ma⸗
ioꝛ cauſa iſtuis exceſſiue empdoms quo emptoꝛem adò hec induxit q; qui
eum ſuo arbitrio dereliquit · ¶ Deamaquarta regula QPultum alleuiat
contradus mercatozum inter ſe ꝙ expertus experto dat ad emendum æ e⸗
auſo. Et h ĩtellige añ ẽp ñ ẽ artatꝰ ncẽntate ł ĩoꝛ dſata affedoe ĩpulſꝰ.

nmũ patet qꝛ qulbet mercatoꝛ rõnabiliter pꝛeſumit᷑ quer lucrũ ſuu

ꝓnꝰ eſſe ad ea emenda in quibe lucrũ habere mtelligit 4 alias nõ emèt
mſi credèt ſe poſſe lucrari: Hcðm patet quia venditvꝛ talis habet tũc ti⸗
toe vendat res remiſſuis · ecma quinta regula qñ homo inexptꝰ va
dat ad inſtitoꝛes mercatoꝛes publicos nõ eſt ſibi ꝑiculum ſi modicũ ex⸗

mere ꝙ ex illa artacõe ca emat ich alias fac eret emptoz· vel ꝙ vendi

hibet · vl remiſſe emit mſi ꝓbabile motiuuũ habeat venditoꝛem ex ignoꝛa⸗

aa. mexpi encia. artacõe · vel aliquo tali vendè tam remiſſe. Et ipſe ꝓbabi
liter poſſit agnoſcẽ rem plus valere · Racio eſt quia ↄmumter tales mſti⸗
toꝛes mercatoees exꝑtu ſut in ſua materia · * oↄſueuerũt paoſius exhibe⸗
re q; valeat· ⁊ eciam q; iĩpſimet ꝓ tali velint dare · illud multu allemat
facta mercatoꝝ Meeima ſexta regłka· Sicut ad ſecuritatẽ ↄſcĩe facit ·
qñ vendit: nulla arte vel cautela verboꝝ inducit emptoꝛem nõ artatum

vel ſimplici anu ad emendũ carius q; alias emeret · Sic ad mſecuritatem
facit oppoſitũ facẽ· patet ex· q·⁊ ſa · Pedmaſeptma regula ſicut in minori

piculo ſtant qui vendũt res apudmultos muembiles 1 venales · ſic debet
ſibi multomagis eſſe ſuſpectus qui habec rem venalem. vł qui exercet of

fidum vel laboeem poſſibilem apud alium haberi · Primu patet quia facili

us ⁊ ꝓpinquiꝰ põt haberi eſtimacõ · q hoĩes nõ ſut artati ad vnu: Hecus
aut eſt m ſcdᷣo caſu m quo ſibi multomagis hõ debet eſſe ſuſpect? . * valde
caué. ne neçeſſitate hommũ exigat aut redpiat vltra rei aut laboris ſui

valoꝛem Zeama octaua reg ula nullꝰ artifex ſiue negoaatoe poteſt ali⸗

quid reaꝑe ꝓ laboꝛe vł ꝓ quocũq; grauamſe ſuo·circa rem vendendam⸗

vkr ꝑſonam ementemhabito· miſi bona fide credat· ꝙ Fᷣuicium hiuuſmodi
vtile fuerit ſit vel erit · hoc ſolo excepto/quan do emens ſcit vł ſcire pꝛoba
biliter et ſine dolo et fraude peeſumitur.quam mutilis * nociuus ſit labo⸗
aut ſeruicium mcchilommus vult habere acceptat. nmum

patet.quia nullus rõnabilis emens vellet dare aliquid ꝓ ſeruicio inu tili

noci uo. ꝓcðm patet· qiua pſumere poſſum ꝙ uoluntane emat · foꝛtem ad

le ſpeãles poſſunt mferri vnde ec ma nona regula-. Hicut qui frumẽ⸗:
ta vł alias res vtiles ↄmunitati vel neceſſanas bonas ad hoc pꝛinapali
ter emũt vt non deſint ciuitati patrie· vel aliqua alia bona intencione: non

aliquem finem ſibi magis r; venditoꝛ uideat . Ex iſtis multe regu

mtendentes canſtiam mducere ſed quandocumq; neceſſitatem vel notabi⸗
le grauamen pauperum uiderint· vendere volunt uxta communem et ra
cionabilem eſtimacionem tales non ſolum licite · ſed eciam merttorie poſ⸗
ſuũt hoc facẽ ⁊c aliqñ cariſtiã ĩpedire · ⁊ ſi nõ oĩno ſaltem vt non ingraueẽ ·

———

.

—

c illi qui in ↄgregando talia nec cõitati ꝓſũt nec vtilitate eiꝰ intendũt
ſed ſolũ lucrũ ſuummichil mſi cariſtiã expectando. graiuſſime peccant e
ſuo laboꝛe.quando vł re vł intencõe nociuꝰ ẽ.mchil oĩno mer ent᷑ ſʒ podꝰ
demerent᷑ ſiẽ aliquando ↄtingit ꝙ in pncipio pauꝑĩ bo volentibo facẽ ꝓuiſi:
enẽ. multũ noceret faciẽdo res cartoꝛes · ⁊ poſtea hoĩes mmis exactionãt
Ppon lit aut vtri q; iſtoꝝ ſe ex hoc oſiderare · qui em̃ mtendit cariſtiam do⸗
let Gan copioſo ꝓuentu Aliꝰ vero vb letus eſt vl otentꝰ nõ t᷑

ſtis. iceſima regula que ſequit᷑ eciã ex · is · qui fadũt res mutiles ⁊ de⸗
fectuoſas · defectꝰ q; eaꝝ ex induſtria ⁊ ſtudioſe obtegut 4 occultant male fa
ciũt.⁊t tenent᷑ ad reſtitucõem iſtiꝰ qð occaſiõe talis occultacoõnis eis dat᷑
ꝓ reb mſi ves· nõ obſtante deſedu ban quantũ dat᷑; Ee ſimiliter ẽ

de habentibe res venales udicandu Diceſima prima regła· q;uis ſcien
ter dare alicui occaſionẽ piculi vł dampni ſemp ſit illicitũ ſicut dicẽ alteri
falſũ ſemꝑ eſt illicitũ tamẽ nõ eſt neceſſariũ ꝙ homo alteri det ſemꝑ auxili
um vb ↄſilium ptinẽs ad qualemcũq; euis ꝓmocõem ſicut edã nõ teneoꝛ

dicere veritatem ſemꝑ quã ſcio ſʒ hoc ſolum eſt neceſſariũ in aliquo caſu ð

terminato· puta cũ aliquis eiꝰ cure ſubdit᷑. vł cum nõ poteſt ei ꝑ aliũ ſub⸗

uemre. verba ſut ſancti thome Articko 3. Ex uo elict ea que de vend icõe
defeckuoſe rei dicta ſũt articulo pᷣmo · V. I2 · Vnde ſubdit ibidem ad teraũ
argumentu
tem dicere de hy s que ꝑtinent ad virtutes· tenetur tamen in caſu illo de
hys dicere veritatem. quando ex eus fadto alteri piculum inminet ⁊. vtri

mentu mſi diceret veritatem ſicut patet in rebus occulte defeduoſis · ſz x

vendicõem alienand S. Diceſima ſecunda regula. ñ ſemper facit õ cani
tatẽ ꝓximi:qui nõ vult ꝓximo ſuo bonũ qð ſibi vellet fieni·ſz qui nõ vult

.

7

tat qꝛ ſic c nõ aliter intelligendũ eſt illud pceptũ legis nature qð tibi vis
fieri:alteri feceris.· Pne qui vult ꝓbare ꝙ ꝓximo ad aliquid tenear qðᷣ

mchi vellem fier prius dehet ꝓbare ꝙ ego tenear ſeu ex debito obligar
ei facere tale bonum· Exempli gracia. Ego emo libeum michi utilem a li,

berano: quem alter ecinm libenter emiſſet· quem pꝛeuem emendo · Hi ergo

alterum permiſiſſem libꝛum emere bene quidem fedſſem · ſed non tenebar ·
ymmo ego deſiderarem ſi alter prius veniſſet ad liberarium vt michi libꝛu

dimiſiſſet. ſed non erat michi debitum. Ex iſto edam patet veritas caſus

ſuper primo artieulo· . ia · de ſciente merces multas futas de quo m ſoli

oſtat. quomodo poſſum ſilere c emere m foꝝ cõmunẽ illud ignoꝛatum.

uamuis homo non teneat᷑ ſimpliater omm homini verita

ꝓxĩmo ſuo bonũ qð ſibi debẽt velle fieri cet᷑is paribo.⁊t ſᷣm ꝙ reda võ die

3

2. Viceſima tercia regula q;uis ſepe lici te fieri poſſit ꝙ mercatoꝛ emat abv
no ꝓ lo· ſtatſ det alteri ꝓ · a · eſto ſciu erit priꝰ de 2· emptoꝛe ſiue eciaʒ

pus ↄtraxerit cũ eo q; emeret rem a primo . tñ tinendu eſt ꝙ multũ cau te⸗

loſe t doloſe tales ↄtradus fiant · Et ideo nõ poſſũt gnaliter ſimpliciter

ſemꝑ uiſtificari· ꝓpter quod eciã homĩes magis uiden? eſſe retrahẽdi a ta
libs ↄtractiba q; aſſecurandi de eis· pᷣmũ patet pᷣmo ſi qui caſualter emiſſet
ꝓ io · ⁊ ſtatim occurrẽet ſibi qui cũ gaudio * graciaꝝ achõe . ſa· dare vellet
Scdo quando eciaʒ no caſualiter talis occurrit. ſʒ eciã ſcienter · põt em eſ⸗
ſe ꝙ quis ſciat vel veriſimiliter p̃umat primũ venditoꝛẽ ſats eſſe lucra⸗
tũ en Pepoe qe emit ꝓ ſex·c ᷣm emptoꝛem eciã ſatis lucratũ eſſe qꝛ dabit ꝓ
oſſit ergo valde caritatiue fiert· ſic ꝙ vnus ſolus nõ haberet totũ lu
crũ i mult lucrarent᷑. Aut ſi prim? dixiſſet medio . ꝓcura m emptoꝛẽ ta
li? rei : ego dabo eã ꝓ ſex · Et ſcõs dicèt. ꝓcura michi talẽ rem a ego da⸗
bo ꝓ ea decem. Simlliter ſi primꝰ vendens habeat rei pꝛeciũ imponẽ · vt ſi
pemceps vel offtgalis eius ligna de ſiluis. plũbum de montams vellet da⸗

re remiſſuis . q; pus quud ego habeo uidicare ꝙ iam minus remiſſe vẽdat

cuũ bene poſli it ſtare ꝙ antea mmis care vendiderit. Et quia dubiũ eſt an
plus vr qdiu velit tam remiſſe vendẽ. nõ obſtante mea remiſſa empeõne
poſſũ vendẽ ſicut omumter ſoluit · Ptat eciã ꝙ primꝰ vẽdens habeat mã
datũ de non vendendo carius: vel oſcienciã de hoc ꝙ plus recpiat ſcdᷣus
man datũ tm vel oſcienciã de emendo remiſſius. vel primꝰ deſeauũ ſciat in
re ꝓpter quẽ eſtimacõne ſua non plus valet· vel credat multas engee⸗ re⸗
venturas. ꝓpter quas! foꝛte poſtea rein ſuam vendere non poſſet.· Scdus
auũt ſciat locum vbi multo plus ſoluet. nter tot ergo motiua * arcuſtan⸗
cias que c quas primꝰ vendens põt habere tam remiſſe vendedi.a ſ. ſcðus

tam care emendi medius non habet cauſam uidicandi primum mmis re⸗

miſſe vendere · aut 'm mimis pꝛeaoſe emere.maxime pſumpus tribo ſupꝛa
o.iiia. ⁊æ alyjs regulis tadtis ꝙ quilibet eoꝝ bonã fidẽ a cam bñ credendi

habeat. a exptus ſit jn materia nullus ſit artatꝰ· nec aliqua cautela aut

aircuũuencio fiat Viceſima quarta regula eſt ſpeãliter de capſione ſeu

cambio pecumaꝝ vel aliaꝝ reꝝ que eſt quaſi quedam vendicõ vl empcio
vmus monete ꝓ alia· habet quaſi eaſ dem difficultates ſicut negoclacio·
⁊ qua circa iſtam campſionẽ multa mala fieri poſſut ſit illa regła · ro
q̃ cũq; re cauſa vel oꝑacõne poteſt mercatoꝛ lucrũ recipe racione merciuũ

ꝓ tanto em̃ poteſt campſoꝛ recipe lucrum pecumiarum de quanto iſta ꝛes
cauſa ! oꝑacõ arca pecumas! locum habet ⁊ exercetur ſicut circa merces.

— —

— ——

C*

Patet quia ſicut merces variant᷑ in eſtimacõe hoĩm ſic ⁊ monete licet foꝛ
te nõ tam ↄmuniter & tam in mag na quantitate Item ſicut poteſt haberi
cura.laboꝛ.picula.⁊ alia hmõi circa merce᷑ adducẽdas · ſic arca pecumas
ſuo modo · Hi ergo ꝗpt᷑ tales cauſas recipit mercatoz quare nõ ꝓpter eaſ
dem cãapſoꝛe · ſic tñ ꝙ hoc faciat ſicut ſup dictũ eſt de negociaciombo · penſ ãdo
bona fide rõbili · vk cõmum eſtimacõe pᷣaoſitateʒ · grauitatẽ vtilitateʒ oꝑ
is· cure · laborẽ offic ij ⁊ alioꝝ hmõi m hoc poteſt reciꝑe plꝰ vł minꝰ vel
de qu anto cõi eſtimacõe moẽta in melius vł peiꝰ mutata eſt Qut ſi aliqua
llaꝝ cauſaꝝ excu ſat que de mutuo exprimit᷑ · vt ꝓpter intereſſe · v uitadi
onẽ dampm · Poꝛro de 3· ſpẽ ꝑ quã ecſã dñiuũ tranſferẽ vt dictu eſt pri⸗
mo articulo pᷣmo capitulo · x.· eciã ſpeciales ſiit difſicultates· Vdcirco
de eadem 3· ſüt regule· Prema licet mutuans poſſit de uire reaꝑe vł re
petẽ rẽ mutuatã ł valoꝛem rei nichil tñ poteſt vltra hoc qdð ſit pecuma

mẽſurabile reciꝑe: repetere vł ſperare racõe rei mutuate vel rõne mu⸗

tuacõms. Ser bene poteſt recipe aliquid a mutuũ recipiẽte · nõ ꝓ mutuo
ſi ſponte vł ex alia uiſta cauſa dat᷑ aut pia Primũ patʒ ex deſcripcõe mu
tui · Fesn ꝓbat᷑ ex mtencõe ſanqti thome ⁊ Scoti quia in mutui dacõne
tranſ fert dommiũ · hoc em̃ ſonat vocabulũ mutuo do tibi meũ ·ergo qui 9
cedit mutuo · nõ manet dñs pecunie mutuate·⁊ ꝑ ↄñs ſi ꝓ illa pecuma red
piat aliquid vltra ſoꝛtem. ꝓ nõ ſuo redpit · ſiue vendit nõ ſuũ .· Olia racõ

eſt eſto ꝙ pecuma maneret ſua.ñ habet tamẽ ex natura ſua aliquẽ vſum.

ſicut habent aliqua alia ex ſe germinancia ſʒ tm̃ ꝓu enit frudꝰ ex induſtria
alteriꝰ ſcʒ vtentis · Induſtria aut huiꝰ.nõ eſt euis quu ↄcedit pecumã gꝗꝰ
iſte volens recꝑe fructũ de pecuma vult habere fructũ de mnduſtria non
ſua quã tamẽ nõ dedit ſibi iſte alius· ex hoc ꝙ accipit mutuum ab nio Ee
hec eciam eſt racio quarę ꝑ oppoſitum frudtus pignoꝛum germmancium
computantur in ſoꝛtem Cercium patet per thomam quia non efficitur qͥs
peyoris condicionis ex eo ꝙ alteri mutuauit · ſed ante mutuacionem po⸗
tuit talia recipe ergo poſt- ecunda regula · q;uis ꝓ pꝛinapali vſu pe⸗
cunie nullus aliquid vltra ſoꝛtem racione mutui poſſit reapere · tamen ꝓ
ſecundario vſu pecume quis poteſt aliquid pꝛecio dignum recipere · Pri
mum patet ex pꝛecedenti ſecundum patet quia tunc pecuma non mutua⸗
tur ſed locatur vel conducitur Pro cuius intelledu notandum primo ꝙ;
duplices ſunt res · quedã quarum vſus pꝛincipalis eſt earum conſumpceio
ſic vſus vini pꝛinapalis eſtjvt bibatur · pams vt cõmedatur· Er talia

eoꝛum vſu conſumuntur

uet ale res quai: vſus peind palis non eſt eaʒ oſupeõ vt domꝰ vſus eſt
habitacõſecuris ſecacõ. Scoo notand ꝙ pecuma duplicẽ põt habẽ vſuü · v
nũu peincipalem viʒ ↄſũpcõeʒ ſeu diſttractõem ᷣm ꝙ ĩ ↄmutacõe expendit᷑
Ppter quod pꝛincipaliter eſt inuẽta · Aliꝰ vſus eiꝰ ẽ ſecũda riꝰ viz vt oce⸗
dat ſolu ad oſtenſionẽ diuiciaꝝ. vel oſtentacõem vel ad ponendu eam loco
pignoris vł ad diſcendu numerare ipſa mediante · pd iſtos em̃ fines pot᷑
pecuma ĩpſa locari ſicut equꝰ vł aliud locabile ꝓ vſu iſto. retento domi
mo pecuma licite reopit᷑ c tũc ex toto eſt ↄtradꝰ locacõis vł ↄductioms ·
nõ autem mutuacio · ſeu mutui dacio. Et debet ĩdem pond? reſtitui miſi foꝛ
te ſufficiat locanti equale ſn pondẽ vl valoee · Ex p̃dicis ec patet qre li⸗
cite ꝓ vſu vaſoꝝ argenteoꝝ aliquid poteſt redpi · quia ibi dommiũ retine
tur apud concedentẽ · Et eoꝝ vſus pꝛincipalis nõ eſt ipᷣoꝝ oſuũpcõ tamẽ
quia ſecũdarius vſus vaſoꝛum aegenteoꝝ poſſet eſſe ↄmutacõ·talem vſiũ
eoꝛum vendere noõ licèét. Terci⸗ regula quauqͥ; in nullo caſu uſura ſit li
ata tamen m quibsdam caſibs licet mutuanti plus de pecuma eſtimabili re
cpe qᷓ; mutuauit · ſj illud nõ fit ꝓgter mutu acõem ſʒ Ppter mtereſſe vl a
lia de cau l⸗primi patet. ſm pʒ m multis caſib · Primo rõne pene cõuẽ⸗
gon alis du tamẽ nõ fiat in fraudẽ vſuraꝝ Exempli gracia dicit Sco ·
go mdigeo pecunmia mea ad mercandũ. cõcedo tamen tibi ad certũ diem
addiciens penã cõdicõnalem.qꝙ mſi tali die ſolueris quia multũ dampmfi⸗
coꝛ:alias ſolues poſtea tm̃· Viterius pena hiuc adiecta liata eſt quua licet
me ᷣuare indemnem ſic Pmendo illum cum quo contraho. Signũ aut quã
do non eſt m fraudem vſurarum manifeſtum ẽ iſtud quando mercatoe ma
gis vellet ſibi ſolui die p̃fiæo q; in craſtmo cũ pena adiecta: Ee p oppoſitũ
eſt in fraudem · qñ vltra diem tranſiri pocius q; pecumam ipſo die ſoliu
vellet. Heðs caſus eſt rõne mtereſſe:· rõne dampm vitandi debitoꝛ
em ex cuiꝰ non ſolucõe creditoꝛ notabiliter dampmficat᷑ ˖ tenet᷑ de uiſticia
ſatis facere creditori de intereſſe · Et licet iſte creditoꝛ non põt habere adi
onem contra eum in foꝛo exteriori · vt pote · quia non ſunt pacta vel mum⸗
menta tamen in foꝛo conſciencie debitoꝛ tenetur vltra ſoꝛtem ad inter
eſſe. Peraus caſus eſt quando utrumq; ſcilicet capitale c illud ſuꝑflu
um ponſtur ſub incerto · Quod ꝓbatur extra de vſurs: nauiganti F.
MNMonnę arguendo per locum a ſimui ·quia ſicut ibi incertitu do excuſat ·
ita ⁊ hic ſine pacto eciam lieet quia ſolus animus ſine omm pacto vbali uk
alio ſigno equiualenti oſtẽdens debitori ꝙ mutuans non mutuaret mſi ſpe
lucri non facit illum recipien tem vltra ſoꝛtem habere alienum ſine pacto⸗
ideo nec teneri ad reſtitucõem.
equit᷑ de ſpecieb⸗ otracun ·

.—.—- f

Ve ſpedeb⸗ traduũ ſub cõpendio quaudo ſint uiſti æ quado iniuſti

apłem quartum:

e

videndũ aũt ſub opendio vᷣm Fer de drñcijs tranſla:
cõ nũ rerũ SHõ q, m tranſlacõe rei tem⸗
pał que ꝑ priuatã ꝑlonã fieri põt ſuũt · ꝗ¶· mõi m qub ſẽ⸗
p tranſfert᷑ dommiu rei viʒ donacõ mè lbera· ꝓmutacõ·
mpcõ · vendicõ · mutuacõ aduia mutii dacõ ſeu pecu
nmie oↄceſſio. YOſtis quin q; coꝛrñdẽt:q alie tranſlacões ſeu
dꝛĩe · Mã donacõi coꝛrñdet vſus liber alis accomodacõ · pꝑmutacõi coerñ det
ꝑmutata uł mutuata aero hodacs- Fmpes, cõdudtio · vdẽicõi locaco· u
tui dacõm mutiu accepcõ· Outuacòi tñ actuie ñ coerñdet aliqd e ſ trãſ
lacõe vſus rei · In pmis qnq; tranſlacõibo tyrãſfert᷑ doĩmũ. Pn coꝛ rñdenti
bo vo medyjs vy in mutuata accomodacõe · Cõductõe ⁊ in locacðe nõ traſ
fert᷑ dominiũ. ſz uis vł vſus vtendi retento dñimo · fit eaã alhqñ tranſlacõ
rei vmꝰ m alteꝝ auctoritate nõ pᷣuate ꝑſone · ſz legis pncipis vł cõitatis
auctoritate. vt m p̃ſcripcõe ⁊c vſucapie · In donacõe eſt actꝰ mere liberał
n alys vero m qd liberak Na⸗ mere bber al eſt qñ traſ ferẽs nõ expectat
aliquã reddicõ; debito uiſticie · ctꝰ ſm quid liberal ẽ qñ ꝓ eo qð tranſſfer
expectat aliqᷣd ſibi reddi · Ad hoc igit᷑ vt om̃a pᷣmiſſa uſſte fiant de do⸗
nacõe vt ſit uiſta exigit᷑ vt ſit liber alis trãſlacõ ex ꝑte donantis · ⁊ valun⸗
tas recipiẽ di ex ꝑte illiꝰ cui donat᷑ · Et libertas ex pte amboꝝ huiꝰ donan
di. t illius recipiendi ⁊æ ꝙ nulla lege ſupioꝛe ꝓhibeat᷑ iſte vk ille nec p adu
alterius a quo dependeant m iſta tranſlacõe · Propter defeckũ pmi. nõ po
teſt quis dare pezumã fratri mnori:quua iulle ñ vult eſſe domm? · Propẽ
defectũ ſcði nõ poteſt monachus ſine lcẽcia abbatis · nec fihꝰ familias ſine
volũtate pẽtis · nec eẽ clericꝰ m aliquo caſu ſine volũtate vł ſaltẽ ↄtra vo
lũcatem pape· Vſus liberał accomodacõ que coꝛreſpõdet donadom ha⸗
bet ſimiles leges vt ſit uiſta quia requirit m accomodante liberam volun⸗
tatem ⁊c in recipiẽte ꝙ velit reciꝑpe rem accomodatam ad vſum. ꝙ non
ſit voluntas aliqua legis vł pꝛmapis obſiſtens illi accomodacõi er
mutacio eſt ↄtractus ĩ quo dommia reꝝ tranſfeeunt᷑ vt rei vtilis ꝓ re vti
li m mediate ſicut vmi ꝓ blado huiꝰ modꝛ · Et dic᷑ reꝝ pmutacio vt do
des T alis vt ſit uuſta.exigit primo vt tranſferens ſit dommus rei ·
EX vt aſſmt omma que dicta ſunt imuſta donacõne· preter primum udelicʒ
liberalem tranſlaaonem · Mam in permutadone· empoone * vendicione
ac in eis correſpondentibus non eſt mere liberalis tranſlado ſeu gratuu⸗

ta · Hed ibi tranſferens expectat aliquid equiualens ei ꝙ tranſfertur⸗

Pter qð ibi ꝓrie eſt ↄtradus quia ibi ſimul trahũt᷑ voluntates ꝑcium.
rahitur emim iſte ad tranſferenduin in illum a cõmodo quod expectat
ab illo· expectat tranſferendum i ſe· Scðo exigit m ꝑmutacõe vt dũñs rei
ſine fraude ſeruet equalitatem valoris in comutatis ᷣm redã rõem. Hicit᷑
ſine frau de ad excludendũ fraudem in ſubſtancia quantttate · qualitate c
e quubs habes ſup materia prima· . .· ꝓYicit᷑ ſeruet equalitatem valo⸗
is in cõmutatis m redã racionẽ. attendentem ſeʒ naturam rei nõ ſunpli⸗
citer qe ſic melioꝛ ſeu nobilioꝛ eſt mus q́; panis· Sed attendatur nał᷑ᷣa rei
in ↄꝑacõe ad uſum hũanũ ꝗpter quẽ fit iſta cõmutacio. ſta aut equalitas
nõ oſiſt it in indiuiſibili · ſz eſt ibi dicit ſcotus in iuſtic a ↄmutatiua medium
magna latitudo que aũt ſit iſta latitudo a ad quantũ ſe extendat ex tri⸗
bus mnoteſcit · Añ q; ex lege poſitiua Cñq; ex ↄſuetudine·quandoq; aũt
relinquit᷑ ipſis cõ mutantib vt penſata mutua neceſſitate reputent ſibi hĩe
inde equiualẽs dare ⁊c acaꝑe. Surũ eſt em̃ ↄtracꝰ eẽ inter homin es in è⸗
bus ↄtrahẽtes nõ intendãt aliquid de illa indiuiſibili uiſtida remitté ſibi a⸗
liquid mutuo vt ꝓ tanto omnem contradum ↄcomitetur aliqua donacio ·
t ſi iſtemodus ↄmutanciũ eſt quaſi fundatus ſup uülud legis nature ·

tibi vis fieri facias aljj· Satis ꝓbabile eſt ꝙ quando ſunt mutuo contenti

mutuo volunt ſibi remittere ſi deficiunt ab illa uiſticdia requiſita. Ven⸗
dicio empdo vt ſint uiſte ſimilia exiguntur· Ybi em̃ tranſfertur dommi
um rei vtilis ꝓ nũmiſmate vel eouerſo:quia enim diffrale erat res vſua⸗
les gimediate gmutare. Udeo muẽtũ eſt mediũ ꝑ qdð tał ↄmutacõ facilite:
fieret ꝙ vocat᷑ nũmiſma· Et dicit omutacõ numiſmatis ꝓ re vtili empcõ
eouerſo vero vendicõ · Ad tales igit᷑ vt ſint uiſte exigũt᷑ ſimilia ſicut in p⸗
mutãcõe dictũ eſt qꝛ opoꝛt ibi ↄſiderare nümiſma ex vna pte.ſicut hie rẽ
ꝑmutatã · Iddo ꝙ in hys vtriſq; contradibs licet pꝑmutantem vel venden
tem penſare dampnum ſuum· non autem cõmodu ipſius ementis ſiue cũ ;
pnmutat · hoc dico in carius ven dendo vel pmutando. * intelligo ſic · Hi qᷣs
multum indigens re ſuaper magnam inſtanciam alterus inducatur . ad
vendendum vel eam pmutandum pꝛo re alia · cum poſſit ſe pꝛeſeruare in⸗
dem pnem. Et ex iſta vendicõe vel ꝑmutacõne multum dampnificatur po
teſt carius vendere. qᷓ ſi alias ſine tali dã prificadone venderet vel pmuta
ret · Sed ſi emens mag num cõmodum conſequetur ex re vendita vel per
mutata non poteſt carius vendi vel permutari · quia maius cõmodum con
ſequitur. Mam ꝓpter mauis cõmodũ eiꝰ qð ↄſequitur ne res mea ẽ in ſe
pᷣcoſioꝛ nec michi melioꝛ·c ideo nõ debet michi maius peecum appoꝛtare

1

s

1

=

ↄuẽdonalis vel radione inter eſſe
fluũ poni᷑ ſub incerto vt declaratu eſt ſupꝛa· Ex nõ pacto eciã aliqñ li⸗

Secus qñ dampmficoe · qꝛ tunc michi eſt pcioſioꝛ · licet non in ſe · u:

tuata accõmodacõ.conducõ.a locacõ in quibo dominiũ non tranſfertur.

Hed vſus vel iis vtendi · qꝛ coꝛreſpondent ꝑpmutacõni empcõm ⁊e vendi

com · ideo cum eis conuemũut vt dictum eſt ˖ Erc ſimilit quantu ad condicoões

lam poſitas ᷣuanda eſt uſticia conſiderãdo ibi vſum · ſicut ĩbi dommuim

e mutui dacõne ibi ad iiſte contrahendũ mutuum. opoꝛtet ſeruare

ęqualitatem ſimpliciter in numero ⁊c« pondẽ exceptis quibodam. Exci piut᷑

eſſ m iſta mutuacõe duo caſus in genere · Añ q; em̃ licet acciꝑe vltra ca⸗

pitale expacto quandoq; ex nõ a Primũ tripliciter· ſcʒ vr rone pene
t qñq; vtrũ q; ſcʒ capitale ⁊ illud ſuꝑ

cet vt quando pecuma locare᷑ alicui ad oſtentandũ vel ad oꝛnandũ vł ad
oſtendendũ · Talem em̃ vſum habet pecuma ex ꝓpria natura ⁊ tũc iteꝝ de

vſu eus vltra ſoꝛtem recipi poteſt · qꝛ tũc nõ eſſet mutu acõ · ſj locacõ vel
29ductio · vt eciam ſupea dẽm eſt in materia tercia· . 204· 26 2/ Poꝛro re
gule pdicte oſtendũt quid uiſtum æ& quid inuiſtũ im ↄmutacõmbo ſtatim face

B =

tis doc eſt qñ vterq; ↄmutans ſtatim dat illud ⁊ recpit ꝓ quo ↄmutat·
ed ad ſciendũ qiud iuris ſit qñ ↄmutãs nõ ſtatim recipit ulud ꝓ quo 9
mutat · ſz differẽ la recepcõ.· Artsdende ſut dicte regule date ad intellig
dũ qd uiſtũ vl in uiſtũ m ſingulis contractibo Et inſup due alie · pma ꝙ
ↄmutans nõ ↄmutet vł vendat tempꝰ qꝛ tempꝰ nõ eſt ſuũ · ſcðᷣa ꝙ nõ po⸗
nat ſe in tuto ſemꝑ vł im pluribo. Et ex iſtis reguł duab apparẽt multi ca
ſus in ſpeãli. vbi gra·dicat᷑ feſtũ natiuitatis dñi. a. Et ſeſtũ ſancti iohãms
baptiſte b. Yſte cõmutãs tradat rem ſuam alteri in.· a· AQut igitur fũc vẽ

