Gb567_fol
author: Nider, JohannesandNigromonte, Johannes de

4
D
Ae 2
4
. . G 4
5
74
1
„
7 1
7
.
. *
†
37 .
5
N 12 –5 1194 1885 021
IIIIIHIIMIIIIIIUIIIIIIII
U8 Tübinger

ncipit tractatus de otractibus ercacoaum MNeuerendi pr̃is fratris
ohãms Mider ſacre theologie ꝓfeſſoris oꝛdinis pᷣ̃dicatoꝝ

PVm mercatoꝝ officiũ tot ſuſpectis otractibus circum
uolutu agnoſcatur moderno temꝑe · vt exꝑti ammaꝝ
medici uiſtũ ab minſto vix valeant diſcerneé · Idcirco
famoſoꝝ doctoꝝ mmixus ſentencyjs peincipaliter nunc
ꝓpono tractare matertas quinq; in tottidiẽ capitulis
Vrn mu erit quot exigantur ad emendũ venden⸗
du uſte Hecũudũ erit de ↄdicõmbus ᷣm quas valoꝛ
rei vendende poſſit ↄgnoſci erau erit de regulis ſᷣm quas vrderi põt
aliqualiter quo mercatvees magis vel minꝰ ſecuri ſint Quartu erit de
multis ſpẽbus ↄcractuũ ſub conpendio· qñ ſint uiſti c qñ muiſti uin⸗
tũ erit de cauſa ⁊c origine tranſlacionũ taliũ oĩm in rebus tempoꝛalib

regulas æ doctrinas cognoſcendi in emendo ⁊ vendendo d
yſit pᷣciſe æ in omm c aſu licitu vel illidtuũ iuſtũ vel minſtum ·
vix aliquis. aut pꝛudenciũ nullus dare p̃ſumit. ꝓpter pꝛuden
dam filioꝝ huius ſeculi· qui peudencioꝛes ſũt filijs lucis ſcʒ

do notandu qꝙ ſequencia mn toto vel m magna ꝑte ſũpta ſunt de dickis ſan⸗

cti home. SPeatte eciã mat lxi de kracoiua ſacre theologie doctoris · q pꝰ

multas quas habuit cũ magms mercatorib collacõnes luculentiſſ ime de
hac ſcripſit materia multũq; ſe fundans in pfatoꝝ duoꝝ doctoꝝ ſentencys
ercio notandũ ꝙ tranſlacionũ reꝝ vmius dommi ad aliũ ſunt quan⸗
tũ ad ꝓpoſitu ſuffiat tres ſpecies quib tranſfert dñium. Prma liberalis
ſeu gratuita diffimao donacõ ſiue dacio que actiue eſt ↄſenſus gratuitu⸗
ſeu liberalis potentis tranſferre rem in aliũ vt ſit vel fiat ſemp vl Illimita
te realiter iſtuus eo modo quo ſua nõ fuit ante ↄſenſũ hiuꝰ modi. Sict
ſenſus quia ex qacti bo volu ntatis inte riori ba primo maxime om̃is depen
det tranſlado- Dici potentis tranſ ſerre · quia ſi ſupioꝛ vel dñs rei ꝓhibet
nõ eſt uuſta donacio ſeu dacio· Picit᷑ vt ſit vel fiat · qꝛ aliqñ nõ ſtatim eſt al⸗
terius · ſz poſtea tranſ fer · Exempli gracia denariũ quẽ dedi tibi ad leruã⸗
du hodie dare poſſum vt tercia die ſit tuꝰ poſtq; pluuia ceciderit · Dicitur
gratuitus ↄſenſus ad dr am non gratuiti qui intendit equiualens uł aliud

temꝑpale. Oratuita em̃ donacioo elſt · que fit ſic libere· ꝙ dans nõ intendit n

ſperat obligacõem vł retribucõ a recipiẽte ꝓ re data · licʒ em̃ dãs ekmã⸗
...
R

.
*

uot exigant᷑ ad uſte emẽdũ vendendũ Tapkem pmũ ·
antu ad primu nõndu ꝙ certas omm quaq; ſuffidetes

m ghacione ſua· Yntelligenda ergo ſut ſequenca cũ moderamme Hecu

ſtẽdat ſperet ⁊ deſideret retribucõeʒ a deo · nequaq; tñ poteſt aliquis aut

debet intendere obligacõem ciulem. vl retribucõe; tanqᷓ; debitum ciuiliter

ꝓ re vł eiꝰ dacõe · Picitur ſemꝑ vł illimicate.ad dram mutuacõis quia
fit cũ pacto reddendi capitale.
dendo nec limitate fit ad tempꝰ. Sicit᷑ eo modo quo ſua nõ fuut ante ↄſen⸗
ſuũ.qꝛ poſſibile eſt ꝙ res q̃ prius fuit mea aliquo mõ · viʒ ad tempꝰ. vł ſub
aliqua ↄdicõe vel ſolũ ad certum vſum detur michi alio mõ· viz ppetue ſi
ne oↄdicõe vel ꝓ omm bñplacito ↄuertendo · Propter defectum pmi viʒ con
ſenſus.⁊ ſcði viʒ pẽatis nõ poſſũt dare ſine licẽcia pueri meri ſerui· amẽ⸗
tes · Meligioſi clerici vbi ꝓhibent᷑ ſimiles. Vt dec epti c molentati quia
diſſenſus ½ muoluũtariũ cauſat᷑ m quibuſdam ab ignoꝛancda · In quibu ſdaʒ
a uiolencia. c ſ̃m ꝙ ignoꝛancia vel uiolendia plus eſt in cauſa trãſlacõms
ſ̃m hoc redpiens · illud ſciẽs.minꝰ uiſte recipit · ymmo muiſte rem recipt
qꝛ tranſferens aut nõ eſt mere volũtarius aut ſimplicit᷑ muolũtarius· d
hoc vero ꝙ aliquis recipiat dacionẽ 1d eſt ad dacionẽ paſſuiã exigit᷑ eẽ
oↄſenſus eius · æ poteſtas recipiendi paſſuia. ꝓpter cuiꝰ carenci am frater
minoe nõ poteſt recipe pecumam · qꝛ iſte nõ poteſt eſſe dñs Mec religio⸗
ſus ſine auctoritate peelati Huic aut daciom coꝛreſpõdet alia ſpẽs
tranſlacioms uidelicet liberalis vſus accomodacõ.q̃ ſimiles ↄdicõnes exi⸗
git tam m dante q; in acapiente vt ſit uiſta· licet dommu non tranſferat᷑
rei ſʒ vſus libere ecuda ſpẽs tranſlacõms eſt ꝓꝑmutado · qͥ fit non me
re gratuite ſʒ condicõnaliter ex paco dandi vnam rem ꝓ alia· Et omu⸗
m vocabulo vacat᷑ empdo* vendicõ Et fit dupliciter. vno mõ nõ repua⸗
to dommno in re æ tunc nõ habet nomẽ ſpeã le · ſz vocat᷑ empcio ⁊ vendicõ
Ec deſcribiẽ ſic · Empeð eſt dacio ra vt pcyj ꝓ alia re. Pẽdicio vero ẽ da
cio rei ꝓ re vt pꝛeciuũ Alio mõ ꝙ reſeruatur dominiũ in reſed vſus tranſ
fertur vt m locacõe ⁊æ conductõe ſeu conuencione · Eſt autem locad o dacio

rei vel dacio vſus eus cuius nen rei dommum per illam daconem nõ

tranſ fertur pꝛo re vt pꝛecio · Conductio vero eſt dacio pꝛecij pro re vł
vſu euis cuius dommuim non tranſſertur · Sub permutacione pꝛedida
com pꝛehenditur cambuim ſeu campcio que eſt quedam vendicio empcõ
vmus monete pro alia Et eaſ dem habet difficultates ſicut empcio ⁊ ven⸗
dicõ. Similiter hic includitur negociacio per quam quis non lolum inten⸗
dit emere ſed emptum vlterius vendere /E. ercia ſpecies eſt mutuacio
adcuia que eſt gratuita dacio pecunie vel vei alterius quam vel equiualen
tem tenetur reddere recipiens uuxta pactnm; Putuado vero
paſſiua eſt talis rei recepcodicitur dacio quia dominuum tranſferxur

ded gratuita donacio ſine omm pacto ð r'd

——

Pdeo ſcript᷑a vocat eam frequẽter dacionẽ vt exo di. 21. luce · l6· Putuũ
date uͦl mde ſperantes Hic᷑ gꝛatuita qꝛ ſicut donacõ gratuita puꝛe ⁊ ſim
plicit᷑ c gratis fit ſine limitacõe · ſic iſta debet gratis fieri ſalua iſta limit aci
one de reddendo · Ideo vbi ſup · xpᷣs ait · Putuũ date mechil inde ſperãtes
ſuple vltra reddicionẽ rei· Picdt᷑ em̃ mutuo.quaſi meum tuũ facio · Moc
tamen qð tibi mutuo nõ ſimpliditer deſimt eſſe meum. ſj ſolum ad tempus
per quod debet eſſe tuum · Pie ecam poſſum dicere . me apud te tantum
habere m debitis. Pic? quam vel equiualentem reddere tenetur ac · Quia
mſi ſic. tunc eſſet libera donado.· Sicitur iixta pactum quia mutuum red
piens non tenetur rem mutuatam ſimpliciter reddere. niſi pacum ita fue⸗
rit · poteſt em tale pactũ fieri ꝙ reſtituat ſi petitum fuentt · vł ſi aut dum ve
nerit ad pmguioꝛẽ rneck tuc ſi non venerit ↄdic o.reddere nõ tenet᷑
js ſuppoſitis patet ex deſcripcõe donacoms · que quot requirant᷑ ad
ipᷣam vt tacum eſt. Sed ad ſcðe tranſlacõnis ſpeces æ modos · ſpecla
liter ad vendicõem † empcionem * mercacõem vndecim ↄdiciones requi⸗
rut Drimo vt m dante ſit volutas dandi ſeu ↄſenſus.a ſimilit᷑ pẽas.⁊ im
recipiente voluntas recipiendi et poteſtas. vt declaratũ eſt in deſcripcõe
donacoõms · Scdo requirit᷑ vt mchil in pacto 9mittat᷑ qð ſit ↄtra ſubam
dacõms vel in ſe malũ.vł repugnans daciom · quia tales pꝑmutacõnes *
tran ſlacões non fuũt gratuite. ſz ex pacto t ↄdicõ naliter. vt do ſi des · vel
do vt des michi tantũ · Reqiurit᷑ ꝙ talis ↄdido ſeu limitacio vel pactu tale
nõ ſit ↄcra ſubſtanaã dadonis vł in ſe mala.vł repugnans ↄdicõm vł ad
dicom limitanti · Exemplum de addicione que eſt ↄtra ſubſtanei am dado
8· vt ſi aliquis diceret ego do tibi hoc ſic ꝙ ego habeam dommum eius;
Premphenr de addicione que eſt in ſe mala · vt ſi dicerez ego do tibi hoc · dũ
modo neges xp̃m · ibi tam dans q; accipiens peccat· Exemplum de addicio
ne que repugnat ↄdiciom vel addidom limitant · vt ſi dicerem · ego do ti
bi hoc · cum poteſtate reemendi a te ꝓ tanta pecuma qu antũ voluero· tu
diceres placet ſic tamen ꝙ nũq; iſta poteſtate vtaris Hic vna condicio re
pugnat alteri · vbi tamen aduertendum ꝙ in primo & tercio exemplo nõ
redditur ꝑ talia dacio muiſta ſed ommno nulla. t ſimiliter eſſet indi⸗
candum mn vendidone vel empcione condicionali vel limitata· erci re
quiritur vt quicquid in pactum venit liciti bona fide ſeruetur quua permu
taciones pꝛefate uidelicet locacioms conuenciomis condudioms ⁊c ſunt cõ⸗
dicionales Ydeo ex pacto requiritur ad hoc ꝙ iuſte ſint · ꝙ totum quod im
pactũ venit ⁊c lictuᷣ ẽ · bona fide ſeruet᷑ ſiue ſit expꝛeſſum ſiue tacitũ duũmõ
ex lure uk oſuetu dĩe ĩtelligẽð uk ſubĩtelligẽð ſit ße ſtelligñciã vboꝝ cõ eʒ

Et de quanto quis hmõi pacta nõ ſeruat bona fide · de tãto miuſte recipit ·
ac receptis vti aut ea ſeruat minꝰ iuſte · Pi hic oꝑparj mamales artifi
ces · ⁊ qiucũq; laboꝛatoꝛes ſe diſcuterẽt · ſepe muiſtos ſe receptoꝛes aut po⸗
ſſeſſoꝛes ag noſcerent · Magis aũt clerici quibo in iure a ſacris dodtrrims
ſuffici ent᷑ exp̃ſſũ eſt quo pacto bñficia reciꝑe.tenẽ ·⁊t fructꝰ eoꝝ pape⁊ di
ſpenſare .qũo eaã ipſi viuẽ a ea que ꝑcipiut depᷣuire debeãt · Ancũq; igiẽ
illa pact a nõ fidelit᷑ puant ſe muuſtos ſciant occupatvees ymmo fures vel
vaptoꝛ es·fures mqnãtũ malidã ſuã occultãdo · bona eccie q· ſubtrahunt·
Rapeve es vero ĩqntũ ꝑ põm uuſticie t coꝛrectõi rſiſtũt ne ꝓ uiolacõe pac
toꝝ ab eis quoꝝ inteſt pumãat᷑ · Quarto ad iuſtã vẽdicõz qu ãcũq; aliam
trãſlacõʒ ꝑ mutacõm ⁊c exigit᷑ dac̃o łᷣ recepẽo pᷣcjj nõ imuſti ſcienter ſeu
bõ fides · ſemota fraude vt ſcz uec credat nec caãm ſeu roẽm crededi hẽat ſe
aliqd recipe rõe vẽdicioms vlcra uiſtũ pᷣciũ ſeu rei valoꝛẽ· dẽ nec credat
qe m credulitatẽ oↄſcĩe ſue debet agẽ ⁊c conari vt ñ ſu ꝑuẽdat rẽ de qnto
pt aliũde ggnoſcè vel ꝑ ſe intelligere · Hicit nec cauſaz credendi ſeu racionẽ
quia qiu ↄmittit vendicionẽ rei ſue bona fide vm · ſm famam bono luro et
poſt ea nũq; cogitat de uiſto pᷣcio talis ↄmittens nõ habet cauſam ſeu rõe;
credẽdi miſi bonũ · ⁊ ſic nõ tenet᷑ uidere an uiſte cui ↄmiſit receꝑit uiſtũ p
cium. i vo ſcienter ↄmitteret vm qui ↄſueuiſſet ſemꝑ ſuiſte vendẽ certe
tuc hẽret rõem ſeu cauſaʒ cr edendi vł ſaltem p̃ſumẽdi ð ſuiſto · ⁊c& nõ eſſet
excuſatꝰ nec bona fide reciꝑet aliqd vltra uiſtum pcium· Et ſic pʒ qũo ex
igitur vt vendens rem ſuam nõ ſcient᷑ ſuꝑuendat · vel carius q; debeat·
t emens ſcient᷑ non mmis modicũ ꝓ re det · ſed res vendibilis deẽ ꝓ tan
o quanti valoris ẽ alias inuiſticia ↄmitteret᷑ mequalitas. Qum taʒ ſm
theologos q́; phᷣos in omm otractu equalit as debeat ſeruari Eſt aut equa:
litas mchil aliud q; eſtimacõ mutua· voluntaria · bona fide facta.in qua nec
mtenditur mmequalitas · nec meſſe cognoſe citur . (Quod autem ſit illud · de
illo erit.· 3· 2 articulus . (Quunto peindpaliter volens rem vendere tenet᷑
dare ementi bona fide rem veraciter a ſe vendibilem xalem per omnia qua
lem bona fide inxta contractum ð curſu ⁊ ĩtellig encia cõmum verboꝛum ł
ſignoꝛum credit ipſum velle habere· aut habere debere. Yſtud vltimum ad
ditur. quia ſi quis vellet alterius generis vel qualitatis rem habere quaʒ
exprimit· ⁊c vendens daret ſibi bona fide talem qualem per verba contrac
tus exprimit· non faceret inuiſtum · (Quia talis debetur ei iuxta contrac
tum Siatur rem veraciter a ſe vendibilem · bona fide cui fidei fraus
opponbur que committitur vel in re vendenda vel in verbis

Fꝛaus em̃ in rei ſubſtãcia ſeu ſpecie ĩ quantitate qualitate pot ↄmitti ſe
cudũ tho · ꝛa 2ꝛe · q; ½-lqc ſco · in x · d. ig Ei tũc nõ ſolum muiſticiã ↄmittit
vendens · ſz eaã ad reſtitucõem tenet᷑ ꝓ quanto defraudauit ſin ſubſtãaa
quidem uł ſpecie ↄmittit fraudem.vt ſi dat auricalcũ loco auri· vł aquam
ꝓ vmo · ſiẽ ↄtra quoſdam yſa· pᷣmo dr Prgenri tuu verſu eſt m ſcori
am · vinũ tuũ ꝓꝑmixtũ eſt aqua Quod em̃ ꝑmixtu eſt patt᷑ defẽm quantũ
ad ſpecẽ.· Exquo pʒ ſcðm thomã vt ibidem diat · ſi au ru vł argentum ab
alchimiſtis fẽm · verã ſpeaẽ ñ habeat aurt uł argeuti: fraudulenta α m⸗
uiſta eſt eiꝰ vendicõ ſi tam pᷣcioſe vendit᷑ ſicut veꝝ aurũ uł argentũ quiua
alique ſũt vtilitates auri vł argenti veri ſcdõᷣm natalem oꝑacõem ipᷣoꝝ · q̊
nõ ↄuemũt auro ꝑ alchimiã ſophiſticato · ſiẽ ꝙ habet ꝓetatem letificandi
ↄtra quaſdã infirmitates medicinaliter uiuat· reqẽe us eaã poteſt poĩ
m opacoe.⁊ duiciꝰ m ſui puritate pꝑmanet aurũ veꝝ q; ſophiſticatuũ · Si
aũt ꝑ alchimiã fieret auꝝ veꝝ · nõ eſſet illicitũ ipᷣm ꝓ veeo vendẽ · quia ni
chil ꝓh bet arte vt · ſicut nec aliquibo nat᷑alib cauſis ad ꝓducendu nat᷑a⸗
les « veros effectꝰ ſicut augꝰ diat m·ʒ · de trinitate de hy s que arte demo⸗
nũ fiut hec tchomas· In quantiate eciã fraus ↄmitti que ꝑ menſuram ↄ⸗
gno ſci poteſt · ideo ſi quis ſcrenter vtatur defid ẽti mẽſura in uendendo per
modium. uirgampondus · ſim ilibus deficenter menſurando. ib fraus
conmittitur æ muuſticia · Contra quod deut · xxv · Mon habebis in ſacculo
duierſa põdera · mauis τ mmus nec erit in domo tua moduus maioꝛ min
oꝛ · abho mmatur emm deus eum qui facit hec. ⁊ aduerſatur omnem muiſti
ciam: Ynqualitate eciam fraus ↄmittitur. puta ſi ammal mfirmũ ſcienter
vendat ↄmumter ſanũ · vel vmum coꝛruptum dat · vbi alter vult vmum ſa
nũ ſeu puru·talis muiſticiã ⁊ fraudem ↄmittit · Pic eciã qui falſam monetã
ſcienter ꝓ bona moneta dant.quia nõ dant veru p̃aum ergo ad reſtitucis
onẽ tenenẽ᷑ bone monete · vl equiualẽtis · Poteſt eciam fraus tribo alijs
modis ↄmitti m ven dendo . Drimo ſi homnn in expto circa rem ſeu ſim⸗
plid ſuꝑuendit rem ſcienter. Scðo ſi udit empto:em artatũ nec eſſitate
vk inoꝛdmata affectiõe impulſũ. c¶ ꝓpter hoc ſu ꝑuendit · Tercio quando
venditoꝛ ſcienter uerbis rem que uix valet vnum denarium exhibet ꝓ q
tuoꝛ· Et emptoꝛ ex verecundia · vel quia credit non ſuper exhiberi rem
pluſquam vnum denarium · dat tres denarios pꝛo ea · in quo caſu tenetur
ecam ad reſtitucionem de quanto ſuperuendit · Et multo plus qui ſic ſciẽ
ter rem per mẽdada vel falſitates pꝛocurat. Oe iſtis t ribus poſtea lacius
eciam dicetur · Omma talia ꝓhibet apks d.· ſ. ad teſß 3. Mec ẽ volutas dei
ne quis circumueniat neq; ſupergrediatur in negodo fratrem ſuum

n hoc qð dicit · ne ſuper grediatur · excludit inequ alitatem · ⁊ perhoc ꝙ

dicit circumu emat excludit fraudem falſitatem SHʒ numquid venditoꝛ

tenetur deſeckum rei vendende dicere emptori · Rinr ſecũdũ thomã. ZBut
manifeſtus eſt et tũc nõ opoꝛtet· ĩexẽpli gra equus eſt monoculꝰ.aut
occ ultꝰ.⁊ tũc nõ tenet᷑ quantũ eſt de uomum uire empcõis· dumo det em⸗
ptori rem talem· qᷓlem uixta formaʒ ↄtractus bona fide mtelligit eum ha⸗
bere velle · ⁊ dumodo res valeat pᷣau .· Primũ uidelicʒ dumõ det c addie·
qꝛ ſi cibũ daret coꝛruptũ vł intoxicatuũ.quẽ alius nullomõ mtendét habé
vel michi daret equũ claudũ · qñ me ſciret velle rectũ · teneret᷑ inaũ illi di
cere · Nut illi non vendendo mi remiſſuis. Scðm viʒ dumõ res valeat pᷣ
cum ꝛc addit᷑ qua ſi ꝓpter occultacõm defectꝰ. daret tã care ſicut ſi ñ ha
beret defectũ · llictu eſſet tenẽẽ vẽditoꝛ ad reſticucõ; dampmi ꝓ quanto
pcium fuit inuiſtũ · Vñ ſi tu michi vendis equũ oĩno malũ æ qui mchil va⸗
let ad equitandũ c& das michi eũ pro tam ꝑpuo pᷣdo quantũ ſola cutis valʒ
mchil muiſtũ michi facis nõ dicendo michi ꝙ equꝰ mchil valet ad equitã⸗
dũ · quia ꝓpter huiꝰmõi uicij mamfeſtacõem foꝛte emptoꝛ vellet plus ſub⸗
trahere de pcio q; eſſet ſubtrahendu · Ydeo venditoꝛ põt liate indempm⸗

tati ſue ↄſulẽ uau reticendo:mſi ego in ↄtractu interrogarẽ · an equꝰ va

leret ad equitandu c tu dicẽs ꝙ ſic · tüc em̃ ↄtractꝰ miuſtus eſſet frau⸗
lent?ꝰ · SHi aũt ego ex ſimplictate vł maduertencia nõ ↄſiderarẽ illum defe
ctũ: nec mquirerẽ. tu tamẽ ſcires ꝙ ego pꝛincipaliter ad equitandum eu e
merẽ ⁊t ex ſim plicitate vł maduertencia illud nõ dicerẽ tu quidem peccas
contra me muiſte ad extra ven dendo ſed mmus fideliteꝛ 1 cantatiue arca
me agendo· quia non debes michi ſcienter dare ꝓ pecuma mea quod ſcire⸗

me ad illum vſum ꝓpter quem emo eſſe mutile michi · Der hoc emm qua

ſi ꝓ nichilo quo ad me recipes pecumam meam ex quo nichil ſutle equur
pollent Sed dicẽés nuquid ſine fraude ⁊ liate poteſt fieri ꝙ aliquis por

cans merces vel ãnonam ad locum vnum qu ſcit multos ſequi cum ſimli

be mercibus quod ſi diceret non poſſet adeo care vendere ea que poꝛtauit
vel ꝓ adeo modico emere· ea que pꝛeſcit cara futura· ꝓpter talium alibi 8
pdicõnem: Reſpondit tho · qſic quia venditoꝛ qui vendit rem ᷣm peeciũ
quod muemt · non uidetur contra uſſticiam agere · ſi quod futurum eſt nõ
exponat · Si tamen exponeret · vel de pco ſubtraheret habundancioris eſ
ſet virtutis q;uis ad hoc uideatur tenert ex uiſticie debito hee thomas · Et
quia m tali caſu licite fieri poteſt contracus: tamen quia auari fraudem ⁊

imuiſticiam eciam ibi cõmittere poſſunt · Jdairco alyj diſtmgut quia ſi
aliqui de quibus eſt caſus ad nichil aliud vacare vellent mſi admqiu⸗
rendum quomodo venecyjs vel alibi merces vel mo nete ſe diſponerent ·

5

ſcõm hoc emerẽ talia uł vẽderẽt ſua illi nullã vtilitatẽ cõitati afferent
ſzʒ ſolum dampnu · Exempli grada ſi aliquis pecumoſus haberet notos ſu:
os venecys qui continue nundarent ſibi valoꝛem piperis ⁊ct ipſe audiens
piper carius fien eméthic omne piper vt poſtea venderet ſicut vellet hꝰ
offidum nocuũ eſſet non tñ ꝓpter hoc omnis mduſtria.diligẽcia· ub ꝓpuidẽ
cia mercatoꝝ uitu ꝑanda eſt ·quibo mueſtigant qũo diſponanẽ vma m uit
bo. grana in agris · ſpẽs apud paganos vł venecios · i ſcd; hoc ſe regere
in vendendo ſua vb emendo aliena· Qut talis qui audit alias conſiłes meꝛ
ces in copia adducè · credit · ⁊ nõ dubitat ita eſſe credit ꝙ gpt hoc res
iam minꝰ valeant tuc nullo uire poteſt ita pᷣcioſe vẽdẽ ſicut ↄmuniter vẽ⸗
dunt᷑ vt quidã doctoꝛ dicit · quia credit cõmunmitate; errare in pᷣcio equo ·
erroneũ uidiciũ nõ debet ſequi Hut du bitat ꝓba biliter an ita ſit ſiẽ dictũ
eſt in caſu poſito a pꝛincipio duby · v ꝙ illi qui venire putabant᷑ habebuůt
impedimẽta ĩ uem endo · vb dato ꝙ vemant · dubitat᷑ vtrũ ꝓpter · hoc res
ſint mmꝰ valiture.vł ſi dubitaẽ vtru emens emat res ex ig norancia iſti
us · quod ipſe credit· aut fo:te ex alio ꝓfectu ſuo· quem ipſe emẽs ſcit ⁊ vẽ
ditvꝛ ne ſcit ub aliquod tale qd dubieta tem ꝓbabilem ſducit · AIn hoc caſu
ſcᷣm iſtos bene poteſt quus uendere res ſicut cõmumter ſoluũt.Sʒ neceſ:
ſe eſt ut ſibi uideat.ne ſibi fmgat dubium ubi habet credulitatem ub econ
traqiua affectus multũ latenter · ⁊ aliquando ſatis uek mẽter inclinat in
tellectum ad ſequ endum utilitatem uel delectacionem. eciam m illis ubi ha
bet in contrarium pꝛobabilem racionem · SHexto requiritur ad mercato
rem · uenditvꝛem Quendicionem uſtam . ꝙ ad mmus habitualiter. qius in
tendat ſi ueradter agnouerit rem non fuiſſe talem.qualis ſecundum con
tractum eſſe debuit · ⁊ ſic mmus dediſſe uel plus acc epiſſe· mtidat radona
biliter refundere emendare · quia hoc ſimplititer eciam requiritur ad bo
nam fidem · Heptimo requiritur ꝙ contrahns a uendens uel emens n’
credat nec cauſam credendi habeat contractum quem facit eſſe cõmumta
ti uel republice pꝛeuidicialem · Quius racio eſt quia tunc noceret multis
non paucis. (QAuilibet etiam qu in aliqua cõmumtate uiut tenetur tam
radone caritatis diuinitus mandate. q́; racione emolimentoꝛum utpote ſo
lacij defenſioms ſimilium que habet ab ea eidem cõmumtatt eſſe utilis in
xta ſtatum ſuum . ⁊c maxime non eſſe dampnoſus ⁊ fideliter ſerure · ⁊ ꝓ
deſſe hyjs a quibus uult uictum acquirere dicente Auguſtmo. urpis e
pars que ſe non confoꝛmat ſuo toti · ⁊ turpioꝛ que nocet toti· Suie eciaʒ
peefato membꝛo non ſeruaretur uſtĩa legalis & pᷣmſſis patet q; illicitũ

ſit quoſdam omnes merces frumẽti vel piꝑſs emere · ut poſtea ipſi ſoli de

vna ſodetate ad placitcũ uendẽ poſſmt carius. Similiter ßᷣm quoſdã illici
tũ eſt alicui meliores denarios de moẽta eligẽ · t eoſdẽ cõflare uł ad ↄflã
dũ uendé qiua ſie minꝰ boms denarys manẽtibo tandẽ moẽta uwlificat᷑ et
aliam fieri mõnetã opoꝛtet nou ã/p quã multitudo interdũ pluſq́; ꝑ nouaʒ
exactionẽ grauat᷑. Octauo·mercatoꝛ debet cũ timoꝛe lucrũ reciꝑe rõbiliter
ſm no bilitatẽ ⁊ grauitatẽ ⁊t utilitatẽ · cure · laboꝝ · induſtrie ·t ſũptuũ · qᷣs
quas ↄtingit habẽ · nec nõ om magmitudinẽ. multitudinẽ aut pꝛecioſita⸗
tẽ reꝝ.m quibo ſeruit aut mĩſtrat homĩb⸗ Pico cũ timoee.qꝛ ſibi ſepe de⸗
bet eſſe ſuſpectus iundex in ꝓpria cauſa quan do ualoꝛem opoꝛtet eũ taxare
Sico roͤnad lie ut lucru reciꝑe poſſit ꝓ ut patet ꝑ ſco · in ʒ · articło · 3· ⁊
12. regulis · Dico m nobilitatẽ quia datv ꝙ negociatoris merces adducen

us tautꝰ eſt laboꝛ ſicut militis terrã defen dentis· nobilioꝛ tñ labo: eſt milittꝰ

ceteris paribo q; alterius quia ad nobilioꝛẽ finẽ tendit · ſic eci ſtaret ꝙ la⸗
boꝛes cure ac eſſent eque nobiles graues tñ unꝰ eſſet magis neceſſa⸗
riꝰ alio · ꝓ iſto certe ſibi magis debet᷑ ceteris paribi · ymmo inſpiciẽ dũ ẽ an
ves qͥ uẽèdit᷑ plꝰ ł minꝰ ðpuiat utilitati hoĩm· plꝰ em ðſuut ↄmuĩt at hoĩm
ceteris paribo neceſſarij uuctꝰ et amid?ꝰ ꝓcuracõ · qm ea q̃ ſut minꝰ utilia
Hico eẽ ᷣm magtudĩ; ⁊c pᷣcioſitatʒ reꝝ · qꝛ peneſteca uẽdẽs piſu ł oleꝛa · ⁊
ðuno facili ↄmuĩtati uies ñ tm̃ luc ri vciꝑe p t᷑ſiẽ ĩſtitoꝛ uẽdẽs nobiles *
multũ utiles mercãcas Mec inſtitoꝛ mquiete quodã mõ reſidẽs ceteris pi
bo põt tm̃ lucri reciꝑe eaã de eque magna pecuma · ſicut adducẽs res eque
bonas de partibus longimquis Et ſi quilibet ßm ſtatum ſuum uellet uiuè
* m meritum ſuum ſic lucrum reciꝑe.omma ſtarent eo melius ſed quia
peneſtica de modico p̃cio ⁊a laboꝛe tm̃ uult lucrari ꝙ cottdie bonis cibis et
potibo repleta ſit ultra hoc · contmue plus ſine rõe ditari · que ſi debite
ꝓPeenderet uix nudum panem meretur Et inſtitor de modico laboꝛe t pre⸗
do reſpectue uult ſe æ ſuos tam delicate nutrire æ pꝛecioſe ueſtire ſiẽ unꝰ
de multo maiori ſumma grauiori a utiliori laboꝛe conmumcati ſeruiens et
ita diſcurrendo de alyjs Pne eſt ꝙ quaſi omnes auaride ſuperbie & uolu
ptatis mo:bo laboꝛant per que ſic excecantur ꝙ putant iſta ita eſſe debere
ono uideat ſibi ut nõ ſit clericus uel religioſus quibus ꝓhibetur nec ſit
alis negociacio que lege ſuperioris iuſte ſit ꝓbibita. vt ſit illi pena peccati

quod addo quia quidem pꝛincipes ui dentur aliqua ꝓhibere non ſimplicit᷑ ·

ſz foꝛte ne multum fiant· ⁊ ſub pena tempali ſi ĩ tranſgreſſiõe mandati ve⸗
latur actu poſtmodu vero eciam ſi ſciut nõ pumuũt ym̃o interð excuſãt
Hecimo nõ debet tantũ negociacdom mtendẽ vt ꝑ hoc aliquod eoꝝ negli⸗
gat q ſue ſaluti ſũt neceſſaria · udiat miſſã die feſtiuo notabiii · ad minus

õõ ☛

rrer r

*

verbum dei auſcultet nõ vendat vel emat ſabbati diem ˖ ideſt feſtũ ui olan
do · locis ſacris· non negodie᷑ in eccijs· capellis monaſterjs c euinet ᷣm
pᷣcepta ecẽie ⁊ ſimilia faciat · ¶ Vndecimo uideat ne ↄtractꝰ quẽ fact ſit
ſcandaloſus vł res mali exẽpli quia eſto· ꝙ oma pᷣmiſſa adeſſẽt ↄtradui
tamen minꝰ cautum utdetur eſſe talia facere · .

apem ſcðm

Pe dicõib ſcðm quas valoꝛ rei vendende poteſt ↄgnoſci

cundus articulus erit de valoꝛe rei · Eſt em̃ inter docto⸗
res magnũ dubiu penes quid vẽditvꝛ menſu rare debeat
vel licte poſſit merces ſuas. vt nõ ſupuendat · Ad hoc !⸗
ſpondent quidam ꝙ ᷣm omunem eſtimacõem vł curſum
debet vendere rem ſuã · ꝓed illud mims gen eraliter eſt
dictum. nec aliquis per hoc faciliter ſcire poſſʒ rei valoꝛẽ
Tãᷓ quia in vna ↄmumtate ſũt interdũ de eadem re ↄtrarie eſtim acões · q⸗
rum vtraq; eſt erronea vł mala vł altera Tum qꝛ interdũ multi eſtimant
nerces aliter qñ ꝑata pecuma ꝓ ea dat᷑· alit᷑ qñ t᷑minꝰ ſoluendi ꝓrogat᷑
ũ q: interdũ aliqͥs het merces raras:. adeo vt de eis nulla cõitas indi⸗
cet vel eſtimet · Tũ qꝛ in eadem ſpẽ. vna res vendibilis eſt alia melioꝛ vt
vnꝰ pannꝰ alio· piper pipe· crocus croco · ũ quia dato ꝙ in ſpece mndi
uiduo ſciatur valo⸗. tamen varie interdum & valde cito mutatur eſtima
cio · Et tũc iteꝝ dubium eſt penes quid eſtimãdus ſit valoꝛ · tũ eciaʒ qꝛ da
to ꝙ aliquis ſciat equum valoꝛem m ↄmumtate vł aliqui · tamen vnꝰ ig⸗

noꝛat foꝛte talem. nec tene ärcuire æ per omnes querẽ · Vec putandũ

eſt ꝙ punctuale pᷣcium rei ab aliquo ſemper reꝑiri opo:teat quua vt dicit
ſco · hoc quaſi impoſſibue eſt · vnde medum quod uiſticia ↄmutatiua requi
rit a reſpicit eſt latũ à mtra ean dem latitudmẽ non opoꝛtet mdiuiſibilez

punctum attigere equiualende rei t rei · Et ideo ijn quocumq; gradu citra

extrema fiat uiſte fit · Et thõs dicit vbi ſupꝛa. Yuſtum pꝛecium non eſt qñ
q; punctualiter determmatum ſed magis m quadam eſtimacione conſiſtit
ita ꝙ modica addicio vel minucio non uidetur equalitatem iuſticie tollere
Sed quando notabile dampnum ſcienter vel ignoꝛanter ex vendicione

vel empcione rei pꝛouemt quod debeat ſcire contrahens tunc iſto notabili

dampno reperto vel experto · reconpenſado fieri debeat vt dictum eſt in ſex
ta condiciione premi articuli· Neſpõdetur ergo aliter ſᷣm albtũ ĩ · x · d · õ.

Rusd uiſtu peium eſt ch m eſtimacõem fori iſtius tempis poteſt ualere
res uẽdita· Vd illud intelligẽdu ſcire opoꝛtet ꝙ pcuim rei uẽdende ualoe
kqlitas debent uł pñt mẽſurari ut carius uł minus care uendatł᷑· Dlura
em̃ ⁊ pᷣſertim quinq; ſiit inſpic ẽda· Mõ aut debet res uẽdi ſᷣm ꝙ melioꝛ ẽ
m nat᷑a·ſʒ ſcðᷣm ꝙ melioꝛ eſt uſui hũano: us em̃ natalit melioꝛ: eſt q; au
vũ uelpams · c tñ pams carius vendit᷑ quia vtilioꝛ eſt vſui huano vt tact⸗
um eſt pmo articulo d· 9· Videat᷑ ergo pᷣmo ꝑ mercatvꝛeʒ vł aliũ qui vẽ
dere vult rem. An res quã vult vẽdẽ a temꝑe quo eam emit ſit melioꝛata
quo ad vſum euis quem capiũt hommes. aut peioeata melioꝛat᷑ aũt ꝛes ali
quando nataliter aliquando artificialit᷑· aliqu ando mixtĩ ab vtroq; Exẽ⸗
plũ primi vmũ qð ꝓ potu querit᷑ melius valet clarũ vł defecatũ q; turbi‚⸗
dũ aut fecibꝛ mixtu:⁊c ligna que deſiderant᷑ ad ſtrucuram vt ↄmu mt᷑ plu⸗
valent · plꝰ ſpiſſa ⁊ foꝛcia.q; gracilia t fragilia.Similiter ad equicandũ
melioꝛes ſũt eqᷓ oco ãnoꝝ q; triu · xemplu ſcði qꝛ ad bñ tegendũ ſe ex
peðlciꝰ agendu melioꝛ eſt pannꝰ foꝛmatꝰ in tumcã q; nõ foꝛmatꝰ. Exem⸗
plũ tercjj ad facienduũ ignem melius valet ligna ſicc a q; humida· que ⁊c na
kaliter c artificialiter quan do q; ſiccant᷑ Peioꝛat᷑ aut res vendibie m tho
mã ꝛa· 2e.q:/¶· Et ᷣm ſco · . x · ſup · d. e VYnſubſtãcia vt quando de auri
Ealco fieret ferrũ · In quãtitate vt de maiori po ndè fieret leuiꝰ. Dn. qu ali
tate vt de puro vino coꝛruptũ. ꝙc do debet uideri an res vendenda ſit me
lioꝛata in eſtimacõe hommũ ⁊ iſte eſt alius modꝰ melioꝛacõ nis q; pᷣcedens
quꝛ:a interdũ ↄtingit rem que in ſe ſimpliciter quo ad naturam nec ſubſtã⸗
cialiter nec acadentaliter eſt mutuata m aliquo *τ ad mmus non melio:ata
mo ecia; quandoq; peioꝛata plus eſtimari ⁊æ deſiderart ab hommibo q; pri
us. * tunc dicitur eſtimacõe melioꝛata· Et hoc conti git ex varys cauſis
vt pote quando ante neſcieb atur q; bona eſſet.⁊ iam ſcitur. Qut qiua eſt
iam euis indig encia· ⁊t prius non fuit · vt ſi res valens contra infectioneʒ
aeris carius emeretur tempore peſtilencie q; extra illud. QNuanto aut plu
res mdigent de re Q eam habere deſiderant minor eſt euis copia · tanto
carius eſtimatur a venditur ; Pendere autem rem ſcõᷣm eſtimacõnem ho⸗
minum eſt neceſſarium c ſecurum · Meceſſartum qiudem · ⁊ opoꝛtet ſic fi
eri eciam ſi ſcuuntur ex naturalis arte plus valere: quanto magis in alijs
vbi hoc non ſcitur.⁊ vbi eſtimacio pꝛmaupaliter in pomt rebus peecum
Udem patet per experienaam. Qertum eſt enim ꝙ aurum vel argentũ me⸗
lio:ꝛatum eſt per artem quando bonum vas factum eſt ex eo Q tamen cõmu
iter opoꝛtet vendi ſcðz pondus · Patet idem ex alio · quia quantũcũ q;
ſit rer veãł· ſi nlłs vult ꝓ tãto emè ſiẽ valʒ optʒ vẽdi rmi ſſiꝰ ſi dz uẽdi

—

5 èM

——

Ydeo dicũt leges aem tantũ valere quantũ vendi põt id eſt ſin ꝙ habe
ri poſſunt emptoees.qui viʒ ex libertate æ elcõe emant nõ qꝛ fatui · axtati
vel decepti. Eſt eaã ſecurũ · quia cu quilibet in ꝓpria cauſa ſit ſuſpectus iu
dex oĩs vendẽs quia ad ꝓpriũ lucrũ affectus eſt· merito aliquo mõ eſt ſibi
ſuſpec⸗. Ergo ſecurnꝰ multo credit aljs ⁊ maxime cõitati miſi bonã a ra
cionabilẽ pᷣſu ppoſicõʒ habeat de euis erroꝛe · O eciã eſtimacõ rebo pꝛeciũ
inponat patet qꝛ em̃ quẽlibet hñtem rem venalẽ opoꝛtet dare eo remiſſiꝰ
quo mmus deſiderat᷑ ab hominibo ſi vult eam vendẽ. cur nõ poſſet eam uẽ
dere eo pᷣcioſius quo magis deſiderab. Yrag- quis hñs rem quã multi deſi⸗
derant ·c pꝛo qua vnus pꝛe alio plus alio exhibet cur nõ venderet eam ce
teris paribo magis danti· dimiſſis aljs qui minꝰ daxrent · ergo deſideriuũ ho
minũ uidetur reba pᷣcium mponẽ erdo ſciat ꝙ hictum eſt in utri ſ q; con⸗
tracti b iſtis permutantem vel vendentem pen ſare dampnũ ſuũ non auteʒ
ↄmodũ ipſius ementis ſiue cum quo pmutat.hoc dico in carius vendendo
vel ꝓꝑmutando Et mtelligo illud ſicut dicit ſcotus. SSi quis multũ indigz
re ſua·⁊ per magnam inſtamciã inducat᷑ ab alio vt vendat vł pmutet ꝓ a
lia re cũ poſſit ſe ꝑſeruare indempnẽ ·⁊ ex vendicõne vk xꝑmutacõe! ſta
multü dampmficatur · poteſt cariꝰ vendẽ q ſi alias ſine tali dampnacõne
venderet ꝑmutaret · Sed ſi emens cõmodum magnum conſequatur ex
ſiſta re ſibi vendita vel ꝑmutata.non poteſt carius vendi vł ꝑmutari · qꝛ
magis ↄmodum conſequitur·quia ꝓoter mauis conmodum euis quod cõ⸗
ſeqiutur nec res mea eſt pꝛecioſioꝛ m ſenec michi melioꝛ ⁊ deo non dapet
michi magis peeciũ appoꝛtare. Secus aũt eſt quando dampmificoꝛ quia
tũc michi eſt pꝛedoſioꝛ. licet nõ in ſe.⁊ ut thomas diat quãdo aliquis mł
cum indiget re aliqua. a alius leditur ſi careat ea · in tali cau uiſtũ pciũ e⸗
rit· vt nõ ſolum reſpicdat᷑ ad rem que vendit᷑ ſz ad dampnũ qð venditoꝛ y
vendicõem mcurrit · 1 ſic licite poterit aliquid vendi plus qᷓ; valeat · ſm ſe
qᷓuis non vendatur plus q́; valeat habent· Si quis vero multum uiuet᷑
ex re altentus qu am acc epit alle vero qui vendidit non dampmficat᷑ carẽ
do re illa.non debet eam ſupuendere vt ibidem ꝓbat · Addunt alyj ꝙ ſi iaz
rem vendere eſt michi dampnoſum. tunc m tantum ſupuendè eam quan⸗
tum dampm ex hoc habeo . bene licet. ſicut pdidum eſt ſup · ſinilit᷑ vt Sco·
dicit ſi iam non ſum venditurꝰ rem ·ſed ſeruaturus eam quia de cõmum
curſu creditur plus valitura q́; iam valet alius vult michi eam vena⸗
lem facere.ego poſſum eam carius vendere ex eadem radice. quia repu⸗
to pꝛobabiliter ꝙ iam vendere ſit dampnum meum. Mon poſſum
tamen ſimpliciter tanti vendere quantum poſtea valitura credit᷑· eẽ ſciẽ

Hed opoꝛtet deducẽ eſtimacõem ꝑiculi ⁊ cure circa rem ſfuandam · Fem
auũt quã iam ſũ vendicurꝰ.nullo mo licet cartus vendẽ pro determinato
pcio q́; iam valet. Pro indeterminato vero pᷣcio bene poſſũ · ſi de omum
curſu nulla eſt certitudo an poſtea minꝰ vł plus ſit valitura · vt ſi cente⸗
nariꝰ piꝑis qui iam valet centũ detur ꝓ tanto pꝛecio quantũ valebt᷑ vltra
annũ.contractus eſt licitꝰ · eciã ſi tũc multo plus ſolutꝰ ſit vt ꝓbat · Sco.
p c:nauiganti. ꝓpter dubum licitũ eſt · ¶ Dicit eciam aſten m ſuũma ·li· 3·
ti·iI. ꝙ ſcm aliquos quos non im ꝓbat licet vendentes nõ poſſmt ꝓpter
dilacoem pᷣcium augẽ · poſſunt tñ ꝓpter accełacoem ſolucioms · pciu mi⸗
nuere. Vnde eſto· ꝙ mercatoꝛ ſtatuat in coꝛde ſuo ꝙ pannũ quem habet ꝓ
ſex. velit dare p nouẽ ſolð · Yta ꝙ omm volenti ſibi dare tm ſuue ſtatim ĩ
otmenti ſiue ad termmũ certum dare velit & longe libencius ſtatim ſoluẽ⸗
ti q́; vſq; ad termmũ aliquem. P talis mercatvꝛ hoc apud ſe deliberãs · ſi
mulq; cum hoc de lucro pate ſolucioms cogitans.apud ſe dicat · licet m co⸗
de illud lucruũ ta xau erim quicumq; tm̃ peꝛecium ꝑatũ haberet · cu quo de lu
ero meo aliquid oꝛdmare poſſem.de pᷣcio taxato diminuẽz. talis nõ eſſet v
ſurarius uidam eciam dicut ꝙ licet ↄtractus quo quis vẽdit maio⸗
ri pcio ꝓpter ò ilacoem ſolucõms ſit de ſe iucioſus · tñ excuſari poteſt ex ꝑ⸗
te vẽ dentis . puta ſi nõ mtendat vendẽ carius ꝓpter tempus ˖ ſz ꝓpter dap⸗
num a laboꝛem· quem imminere ſibi uidet in ꝓcuradone ſolucioms habẽ
de. Et reckitudo inten cionis · Miuuſ modi apparet ſi mallet non vendè tali
bus . qᷓ; vendere eis ad credencam. quando libenaus venderet alijs ꝓ p̃⸗
do mmori. q; iſtis ꝓ pꝛecio maiori BHnde licet caſus dubuus ſit · non pote⸗
ſt tamen excuſari · ſi pꝛopter credenciam rem plus veudit q; valet ſimpli:
oter. vel q; veriſimiliter ſit valitura tempoꝛe ſolu coms. vel ſi non vendet
aliter mſi peopter credentiam plus reciperet · ec allexander lombardus
nec im ꝓbare eum uidetur allexãder ille · Qu arto principaliter poteſt res
vendi carius qᷓ́; empta eſt exparte vendentis uidelicet radone ſeruicij qð
drca eam fecit vel per induſtriam. peudenaam. ſollidctudimem· ac periculũ
vel racione officy quod circa eam habuit & hac racione collectoꝛes hoſpi
tum.campſoꝛes.mſtitvꝛes · cau pones· peneſtic t quicumq; ſtacionaryj po
ſſunt rem nullomodo eciam mutatam.nec m ſe nec in eſtimadione vendere
cariꝰ q; emerunt · Et hoc peopter ſumptus labo:es curas induſtrias.· ꝑi
cula·æ alias occupaciones racionabiles · vel grauamina quas vel que ha
bent in conpoꝛtando res hommibus vtlles · vel neceſſarias conſeruãdo vl
eyxponendo ad commune foꝛum · ⁊t ibi ſtando vt quilibet mdigens pꝛomp⸗
te poſſit habere t ex conſequẽti multo foꝛciꝰ Po qͥ res aliunde adducut

—

Wter maioꝛa grauamĩaque ↄmumiter circa res tales habere uidenẽ· Etr

illud ſic ꝓbatur. quia nulla eſt racio quare alius artiſex ꝓ ſuo laboꝛe pof

ſit aliquid reci ꝑe c nõ talis ꝓ ſuo· cũ quandoq; tam grauiter laboꝛet vnꝰ
ſicut alius.⁊ tam gratꝰ ac deſideratꝰ eſt ho ĩbo laboꝛ huuꝰ. vt illiꝰ. Vnde

apoſtolꝰ dicit vnꝰ quiſq; ſcõᷣm ſuũ laboꝛem mercedẽ recipiet · Vnde eciam

ſanctus tho · vbi pus. ſic dicit · põt quis rem carius vendè q; eam emit · vk
quia in aliquo rem meliorauit · vł quia pᷣcium rei eſt mutatum ſᷣm diuerſi
tatem lod: vel temporis · vł ꝓpter piculu cui ſe expomt tranſferẽdo rem ð
loco ad locũ · vel eciam fieri fad endo ⁊ ſᷣm hoc nec vendicõ nec empeõ eſt
