dituxr? erat eam aut non. ſz in. b · Hi ſic vel de termĩat tuc pꝛeciũ ᷣm ꝙ cuꝛ

rit tempus ꝓ.a.⁊ tũc facit miãz qꝛ ſupplex indigenciã ꝓximi anteq; eam

ſupplere teneatur quando ſcilicet expectat ſoluconem vſq; m b. Aut de ter:
mmat pe ecium maus q́; ſit uiſtum peo.a. a tunc eſt vſurarius quia tunc

vendit tempus contra primã regulam iſtud ꝓbatur extra de vſuris ·
C onſu lut r autem non eſſet modo venditurus ˖ ſed alias quando uidere

tur ꝙ m curſum temporis plus poſſet lucrari· Qut igitur nunc ponit
certum pꝛeaum aut non· ſed dimittit certificacõem pꝛecij pendere ex aliq̊

futuro i primo ſc; pomit pᷣcium ſᷣm ꝙ nũc ualet res non eſt dubuim qn
facit miãʒ magnam. Si mauis q; nunc valet tamen non eſt ita mmodera⸗
tum peecium quin tempoꝛe ſolucioms veriſimiliteꝛ quandoq; plus quando
qꝙq mmus valeat res vendita. excuſatur radone dubij quua contra neutrãâ
regulam ſacit τ peobatur per c.· nauiganti & racone:

Et ſi obidiat᷑ caſus ibidem in tua. eſpondeẽ ꝙ ibi otnet᷑ monicio vtilis · ñ

peeceptum neceſſarium· Si aut determmacõem peecyj relin quat pendere
ex valoꝛe illius rei futuro· Aut ergo ꝓ tempe determmato ipſiꝰ ſoluaonis
vkł aliquo in quo nõ conſueuit regulariter res plus valẽ q; temꝑe ſoludo:
ms. Sico ꝙ mĩam facit.· vtpote ↄcedo tbi iſtud ꝓ tanto pᷣcio ꝓ quãto va⸗
lebit in b vł aliquo tempoꝛe airca b·dum tñ res illa ↄſueuit ↄmumter eſſe
carioꝛ in b qᷓ; aliquo tempoꝛe pᷣcedenti & autem pꝛeaum velit determma
re · ꝓ tempoꝛe determmato hoc modo · vt ponat ſe tuto lucri vt ĩplu rib⸗
alium in dampno· vtpote volo ꝙ tin ſoluas +† Iſto quantum valebit in
quocũq; temꝑe vſq; ad b quando caniꝰ vendet᷑ vſura eſt quia pomt ſe vł
ꝑtem ſuaʒ quo ad lucrũ vt m pluribo·⁊ illum cũ quo ↄtrahit ad dampnũ

vt in plun by· tüc habet ꝓ ſe illud quod eu emit in plunbe otra ſe illud

qð euemt in paucioꝛib· Eſt eciam ibi alia muiſticia: qꝛ aliqͥ die determma:
to opoꝛter et exponẽ rẽ ſuã vendicõm ⁊t nõ m tempoꝛe Pticu larc vago
mn iſto ↄtingeret ꝙ minꝰ care venderet᷑ q; m die craſtimo inter a b·
p ꝑ ↄñs m tali padto fadi ſe certum de lucro · vltra qᷓ; q; huaa mouſtra poſſz
ꝑptingé: Pee ergo regule dicke ſüt ð uuſto Tmurſto in vendicõe vk vmuta
cõe quacũ q; ꝓ nũc vk futo · hoc loquendo de omutacõe yconomica. q eſt
qn comutans mtendit recipe rẽ ꝓ qua ↄmutat.nõ vt mercet᷑ ea · ſz vt ea u
tat⸗ Neo ſequut᷑ de gmutacõe negocilatiua vbi ↄmutans intendit merca
ri de e quã acquirit · Emit em nõ vt vtat᷑· ſy vt vendat hoc vt cariꝰ =
hec negociatiua vocat᷑ pecumaria vlł lucratua. Pe hac vltra regulas p
dickas adduk duo· Mremu ꝙ talis ↄmutacio ſit vtilis rei publice. ecũdo
ꝙp calis tuexta diligenciã ſuam t4 pꝛudenciã ⁊t icula accipiat m ↄmutaciõe
paũ coere! põdens: yvt habes declaratũ ſupꝛa materia.2 F. S s. Que aut ſit
uiſta occupacõ rei aliene patet in tranſ lacombo dominij vel vſus rerũ
ſiue ſit ꝓꝑmutacio. Empclo · vendiqo donaco ⁊t Patet faaliter ex pcedenti

bo cum rectum ſi? mdex ſui obliqui · In donacione non eſt uiſtida ſi donan⸗

non mere liberaliter donat vel ſi contra voluntatem alicuius a quo depen⸗
det im donando donat · ſicut patet in illo caſu· extra de cenſibus exigit · ꝙ
ſcilicet uiſitantes a uiſitatis nulla recpiant munuſcula· ⁊æ ſi reaperent te⸗
nentur ad duplum reſtituere vel non ſaluantur a maled idione· quam ip̃o
fado m currunt vt didtur libꝛo vj· on autem mere liber aliter donat ſi
mul deceptus · vł quaſi neceſſitate tractus donat quia igrorancia alqł

coactio excludũt ſimplici volũtariuũ ex 2· ethicoꝝ · ⁊ ex h ſeat ꝙ ðceptꝰ

de eo ciu donat q̃ntu ad illã rõ; ꝓpter quãm donat non ſimphiater donat:

—
—

⁊ ideo ſi alicui tanq; ꝓpinquo donet qui eſt ꝓpinquꝰ. nõ ſimpliciter donat e

geno ; C õſimiliter ſi alicui tanq́; egeno qui no eſt egenꝰ . Et ideo uideant
trufatoꝛes qñq; diuites exiſtẽtes · qui tñ tanq; egẽtes reapiũt elemoſĩa⸗
illas.ne muiſte om̃a illa recipiant ·quia nõ eſt ibi in dante voluntariũ ꝓp

ter cõdicõms ignoꝛanciã quã reſpicit in donando. Conſimilit ſi attractus

vt m vſuris donandis nõ eſt mere donacõ liber alis. Conſimiliter dicendũ
eſt de accomodacõe.licet ibi nõ ſit equalis defectus ꝓpteꝛ equale uiciu·quia

rxranſlacõ vſus ad tempꝰ nõ requirit tantã liberalitatem qᷓntã tranſlaoo

doĩny · Pe pmutacse reꝝ dico ꝙ eſt inuiſtida ex eiſdẽ cau ß · ſcz decepa⸗
one ⁊a muolũtario.⁊ ꝓhibicõe ſupioris cui ↄmutans ſub eſt in ↄmutan⸗
do ex hoc põt dici muiſta cõmutacõ q̃ fit m ludo aleaꝝ hmoi · uxta
illud ff. de alentonito lvltema Er ex de vi ·⁊ ho · cleric oꝝ ſuꝑ illudofficia ĩ
gloſa·tñ iſta lex ñ ligat n illo? qͥ muẽdo politice ſubſt legi ĩꝑiali q foꝛte nul

lbi ſe hodie · qꝛ ibi papue illa lex ↄſuemt habè locũ · vbi mumeipalia pᷣiu
dicãt ĩpialibe vt pʒ in ytalia· In empcõe ⁊ce vendicõe muiſtide tacte ſut pp

us tangẽdo de uiſticia m eis Et uixta hoc de locacõe ⁊ ↄductoe ibidem pʒ
Pe mutui dacõe ⁊c ſolucõe eſt jnuiſticia papua vſura· Ciuꝰ uitupacõ
habet in nouo teſt amẽto luẽ · · ¶ Qutuũ date · nichil inde ſperãtes · IYn ve⸗

teort teſtamẽto ezechiek · 29· Ad vſurã nõ accomodabitis: t p ecẽiaʒ ꝓhibi

cio · eẽ de vſuris ſup eo· pret᷑ dictas muſticias pciales in iſtis ↄtracib
vk quibicũ q; ↄmutacõibo · eſt vna muſticia gnalis qñ aliqs vſurpat ẽ ali
enã dño ſimpliciẽ muito ·c hoc tam dño ꝓximo q; dño remoto · ſcʒ legiſla⸗

toꝛe qui nõ vult ym̃o ꝓhibet rem illam occupari· miuto dño · niſi m caſib⸗
plcripcõis * vſucapioſs Y iſtis aũt nõ eſt trãſlacõ doĩnyj · vt pote in fur

tdo ⁊ rapina c hmõi licet

it uiolẽta occupacõ rei ciuꝰ eſt dommiu · Et iſta

miuuſtida ẽ mãi feſtioꝛ qcu q; alia vbi ꝓpter ſolã cõdicõz defeckuoſaz eſt miu⸗
ſticia in -mutacõe vł tranſlacõe ſicut in caſibo ſup̃᷑ dictis

4.

. *— . *

Capitulũ quintũ de cautela origine ommũ tranſlacoͤni
m rebe tem poꝛalibol

Itimo nũc videnduũ eſt bꝛeuiter vnde originaliter ꝓuem
at ꝙ rerum dommia ſunt diſtmcta ſic ꝙ hoc dicatur me⸗
um illud tuum. quia illud eſt fundamentum omms m⸗
iuſt icie m contrectãdo rem alienam. æ poſt ommis uſtice
in veddendo eam. de quo ſecundum thomam prima ſecude
queſtione· nonageſima quarta· articulo quinto æ m ſoluci⸗
menti . Et Scðm Sco · vbi ſupa nima concluſio eſt

one tercy argu

lege nat᷑e vel diuma ñ ſut reꝝ domiia ꝓ ſtatu innocencie diſtĩda · jm

mo omnia erant tuc ↄmuma · Patet p auguſtinu ſuper Johãnem capitu⸗

lo ſecundo d. QAuo urre öffendis vllas eccleſie duuino an huano. durmum
us m ſcript᷑is duimis habemꝰ· humanũ aũt ĩ legibo regum Vnde quiſq;

poſſidet nõne humana voluntate · Mam uire duumo dñ eſt terra pleni
tudo euis. Pure hũano dẽr hec domus mea eſt· lxc uilla mea.hic ſeruꝰ me⸗

us · Colle uira im ꝑatoꝝ qius audet dicè · hec uilla mea eſt Ydem dieit ˖ S. ca
pitulo.pᷣmo uire nat᷑e.I2.q ita dilectiſſimꝰ · atio patet eciam ad hoc du
plex · quia vſus rerum ſ̃m rectam racionem ita debet cõpetere hominibus ·
ſicut congruit ad pacificam conuerſacionem æc neceſſariam ſuſtentacionem
MPꝛo ſtatu autem innocẽde cõis vſus ſine diſtmãõe dominioꝝ ad vtrumq;
iſtoꝛum plꝰ valuit quam diſtinctio dommoꝛum quia nullus tũc occupaſ⸗
ſet quod fuiſſet tunc alteri neceſſarium. nec opoꝛteret illud ꝑ nolenaã ip
ſo ab exwꝛqu eri · ſj quilibet hoc qð occurriſſet.neceſſarium occupaſſʒ ad
vſum ſic eciam magi·fuiſſet ſuffiaẽcia ad ſuſtentacõem. qᷓ; ſi pcluderetu⸗
alicii vſus alicuiꝰ ꝑ app:opriacõem illius factam alteri 6 Scda ocluſio·
ſtud p̃ceptum legis natur e in ha bendo omma cõia · reuòcatũ eſt pꝰ lap⸗
um. radonabiliter · ꝓter eadem duo · Primo quia cõitas ommũ rerũ
eſſet ↄtra paaficam ↄuerſacõem.cum malu? cupidus occuparet · vltra
neceſſaria. Eciam cum hoc inferendo uiolenciam· Eſſet edaʒ ↄtra neceſſa
riam ſuſtentacõem · quia foꝛcioꝛes bellatoꝛes · puarẽt alios neceſſaryjs · Vn:
de ex ſcðo pollitice.pollicia areſtotili? que p̃fatam ↄcluſioneʒ tenet rõnabi
lioꝛ eſt polliaa ſocratis qui primam tenuit ↄcluſion emercia concluſio
eu ocato illo pꝛecepto legis nature de habendo omm cõmuma. ⁊ per 9
equeni conceſſa licencia a ꝓpriandi a diſtinguendi cõmumia · nõ fiebat ace
tuabis diſtindio per legem nature nec per duumam non per duimam ve
patiut per audorttatem au guſtini vbi ſupea Mec per legem natu re quia
non apparet quid determinet ad oppoſita ipla autem humana induſtria ð

termmauit· non omnia eſſe cõmuma:ergo aliqua lege poſitua fiebat pᷣma

diſtinctio dommioꝛum. vt igitur illa diſtinctio ſit uiſta:. opoꝛtet videre quo
modo lex poſitiua talis ſit uiſta · ¶ Auarta conluſio lex poſitiua uuſta iᷣ
quirit in legiſlatoꝛe pꝛudenci am auctoritatem · Drudendam vt ſecundũ
rectam racionem pꝛacticam dictet quid ſit ſtatuendum pꝛo cõmunit ate.
Auctoritatem quia lex dicitur a ligando· non autem quecumq; pꝛuden tis
ſentencia ligat cõmumitatem nec aliqu em ſi nulli preſideat · quomodo auteʒ
pꝛudencia poterit haberi ad excogitandum leges uiſtas ſatis patet · Quoô
modo autem auctoritas miſta que cum hoc requiritur ad legem iuſtã ſeqͥ

—

(Kuinta ocluſio · ( pꝛincipatꝰ eſt duplex vł auctoritas ſcʒ pat᷑na poli⸗
1 tica:· Politica du plex Dn vna pſona · ſcʒ vł in cõitate · Prima ſcʒ pat᷑na u
ſta eſt ſcʒ ex lege nature qua om̃s filjj tenent᷑ obedire pentib nec iſta p le⸗
gem aliqu am poſitiuã moſapcam vł euangelicam reuocata eſt ſz magis 9
firmata·. Vlla eciam audtoritas politica que eſt ſuꝑ extraneos ſiue illa reſi
deat in vna pſona ſiue in cõitate poteſt eſſe uiſta ex cõmum conſenſu ⁊ ele
dõe ipſius cõitats. Et pma audoritas reſpicit ↄſenſum nat᷑alem q;; nõ
cohabitantes ciuiliter · Sꝓcða reſpicit coha bitãtes qualitercũq;. nulla con
ſaguimitate vł ꝓpinquitate ſibi iundos · vtpote ſi ad cnutatem aliq; edificã
dam vk mhabitandã cõcurrant aliqui extranei uidẽtes ſe nõ bene poſſe re
gi ſine aliqua auctoritate. poterant concoꝛdit᷑ conſentire vt vel vm plone
vtł cõitati cõmitterẽt iſtam aucoritatem. Et vm vel ꝓ ſe tm. vel ꝙ ſucceſ
ſoe eligeret᷑ ſicut ipſe · ꝓ ſe ⁊ tota poſteritate eus Et iſta auctoritas pol
litica vtraq; uiſta eſt quia uuſte põt aliquis ſe ſubmittere pſone vł cõitati
in hijs que nõ ſut ↄtra legem diumam In quibo melius pot dirigi x illum
cui ſe ſubmittit q; ꝑ Pn Erge habemꝰ cõplete quo poterit ↄcedi ſeu cõdi
lex poſitiua uiſta.quia ab hñte pꝛudenciã vel inſe vel ĩ cõſilarijs ſiis· Et
cũ hoc hñte auctoritatem iuſtam aliquo dẽo ꝝ modoꝝ m iſta concluſiõe.
exta ocluſio ſequut᷑ ex hijs ꝙ pᷣma diſtinctio dommoꝝ poterat eſſe uiſta
a lege poſitiu a uiſta. ſiue lata a patre · ſiue pemcipe iuſte pemcipante · ſiue
cõitate iuſte regẽte · Et iſto modo ꝓbabile eſt faduũ fuiſſe· Mam vl noe
poſt diluuiũ diſtinxit fils ſuis terꝛas quas ſinguli occuparent ꝓ ſe ⁊ filjs
ſuis poſteri? ⁊c ip̃i de cõi concoꝛdia minter ſe diuſerunt ſicut legit᷑ gemſi⸗
de abeaham loth. Ibꝛaham dedit elcõnem loth· quã ꝑtem mallet eligere
1 ipe reliquã vellet acaꝑe· Vel lex aliqua ꝓmulgata eſt a patre · vłab a
liquo electo ab eis m pemcipem.vb a cõitate cui ipſa met cõitas ↄmiſit iſ⸗
tam auctoritatem. Mec inquã lex erat ꝙ res tũc nõ occupata · eſſet pᷣmo
occupamtis. ⁊ tũc diſperſert ſe ſuꝑ fadẽ oꝛbis terxe · Et tüc vnꝰ occupa⸗
uit pmo vnã plagam terre· alius aliam· 1 intelligendũ aut quo poſt
diſtmatoez reꝝ t diuiſionẽ tranſlacdo reꝝ poſſit fieri in alium hoſem vł 2
muniatem aliam. Motamdum ꝙ tranſlado reꝝ poteſt fieri vel quantũ
ad dominum vt ſcʒ res a domimio vmus tranſeat ad dommuim alterius
Vel quantum ad vſum ſiue iis vtendi manente tamen dominio apud eũ
en F⸗ uſticia vel muuſticia in tranſlacione vſus. diffoꝛmes habet regu
las uiſte tranſlacioms dominjj · Mec ergo tranſlado dommi poteſt fieri
vkł lauctoritate publica ſiue pꝛmcpis · vel legis auctorttate. vel aucto ritate
priuata ipſius domini inmediate poſſidentis · Hequue cluſio pma ·

.W

Wrima ocko ſit de pma trãaſ lacõe· trãſ lacõ doĩni audonitate legis uuſte
eſt uiſta. Pꝛobat᷑ qꝛ ſi lex uiſta potuit iuſte det mĩare pma doĩnia · ⁊ non
mio⸗ eſt auctorit as leg ub pnᷣcipis qð hẽo hic ꝓ eoð. poſt diuſionẽ doĩni⸗
on q; añ. Ysit᷑ pꝰ · ꝓpt᷑ eãd cãʒ ⁊ eũdẽ finẽ potuit uiſte trãſferre doĩniũ
pꝰ q; fuerat alicui a ꝓriatũ · Ex hoc dico ꝙ p̃ſcripcõ in ĩmobilib · ⁊ vſu⸗
capio mn mobilib ẽ uiſta trãſlaco · ut pʒ eỹ de p̃ſcripcõ · nigilãti i in gloſa ſu
ꝑ ulud aliena. De 2. vero trãſlacõe ſe ſh q̃ fit audtorctate puata ipſius dñ̃
mediate poſſidẽtis dẽʒ ẽ peeden mã p totũ · et id ſufficiat 7 pñnti ðᷣotẽtib

CE xAplicit tractatꝰ. de gtractib⸗ mercatoz ſReuerendi pris 2 ris.
Yobãanis mder ſacre theologie ꝓfeſ oris oꝛdinis pꝛedicatoꝛum·

1

„7 Ciendu mgꝰỹ Johãnes de nigro möte oꝛdinis pdicatoꝛꝝ ſtracta

tu · ab eo edito otra impũgnãtes Puilegia oꝛdims nri ijfra ſc ri⸗
ptios poſt articłos · s 8 Pbat eẽ vos katholicos.vna cuũ coꝛrela⸗
rryjijs eis annexis.
imꝰ articulꝰ eſt de audiedis miſis: Pro talis pomt᷑ p⸗
poſico: 5· ulla ums diſpoſicoe 5e prochiam tenẽt die bꝛ doĩmcis
ſolẽpmb⸗ mſſas m AWys prochialib⸗ ecẽys audire. ſz vbicũ;
ffütt maioz eoꝝ deuoco ;bi pñt audire. ſuis Pis pmiſſis p⸗
rochys Er audire miſſã illis diebo vbilibet adeo liberu ẽ. q 9ſtitucõ ſyno⸗
i ſ hoc diſponẽ 8. xp̃i fideles ad illud artans. los no lig at ·
Excund? articulꝰ eſt de obl acõibe· qui tab eſt 4 uratis ſuis pro
chiam ad oblacõʒ illis dieby mĩme tenẽt᷑.· ſʒ in volũtate dantis
erit ciu obligacõ vemat diſtribu ẽda. allic hoc in qtuoꝛ caſi b⸗
Premꝰ qn oblacõ habet roem cenſus“ uũ ſcz aliquis ex fundo
cẽie ſibi oc eſſo debet certã oblacõem amnuã facé · Scos qn aliqius in vi
os vbł m teſtameo pmittit aliqd offereð eccie erceiꝰ cũ cleri ecẽie ñ ha
b vñ̃ ñ ſuſt ente. Qu art? Pter conſuetudmem tenentur emm ꝑrochiami
certis ſolempmtaubus ad oblaciones ↄſuetas.
Erciꝰ artickꝰ e de celebꝛacoe e miſſan ꝗᷣtal &. Si s recepit in
ſe onꝰ vt faciat celebꝛari miſſas ꝓ vuns aut n 8. ille miſſe
! ſolui nõ poterũt ꝑ aliquẽ ſacerdotẽ curatu cũ roõne beneficio
ru ſuoꝝ ad miſſas dicẽdas teneat Et loquor liic de illo · cui tel
tatoꝛ vł alius quicumq; cõmiſit abſolute diſtribucionem pecu.
marum oꝛdmmadonem de miſtis is di dicendis in ſatiſ factionem ꝓdelictis ſuis

meliori mõ quo hoc fieri poſſit ſine exßſſa mẽcõe cuvati aut alteriꝰ cuiꝰ⸗
cũq; ſacerdotis obligati ad taxatas miſſas rõe ben eficõx ſuoꝝ dequi bo ſuf
ficientẽ habet iuctum æ veſtitum ad quas miſſas dicendas eoꝛum eccleſie
donate ſunt· (Quarta ꝓpoſicio; MM
uavtꝰ articulꝰ ẽ ð decis ꝓ qͥ ſit ꝓppoſicõ tak · Et ſi ðcimaꝝ ſolu⸗

5 ſit de pcepto m ſoluẽdo. mchilomiꝰ tñ cui ſoluẽda ſit nõ eſt m

pcepto ced debitoe ꝓ libito voluintatis ſue illas exponere pote:
in opere pietatis· une Poſiao ·
mtꝰ articulꝰ ẽ de audiẽcia Aſeſſiõis. ꝓ quo ſit talis ꝓpoſicõ Tan
ta ẽ fribo mẽdicantib debite pñtatis libera audiẽdi ofeſſiões in⸗
ydulta facultas. qꝙ xpifideles volẽtes ipis ↄfiteri:eciã ſemel in ano
tuc ꝓPrio ſacerdoti ↄfiteri E nec ab ipo ↄfetedi petẽ licencã ·

oncluſio pma
ab eo elicta ex textu clementiãꝝ cũ gloß

Oocluſio pm
aljjs uiribo eſt talis ög᷑ratres pᷣdicatoꝛes minoꝛes ſut gůa
les ↄſeſſoꝛes ĩ tota dij oceſi illius epiſcopi cui ſuũt legittme
Gitatltt oerelariu plures ſe exten⸗
dit auctoritas pdictoꝝ fratrũ q́; aucoritas ſacẽ dotũ cheliä 6‧2‧
ullo mſerioꝛ papa. põt ĩhibere ſubdito ſuo nec alteri mè ſeculari qn
fratri legittime pñtato ↄfiteat᷑ ſi voluerit · vt pſu ppomt vltima 4 articuli

atz qꝛ nullo ĩſerioꝛ pt᷑ deꝛog aẽ auẽti ſuꝑioris in qntũ talis oꝛrela?

dicit vlbma pars articu

Mullus tenerur petere lnĩam a curato ſuo vt

H m foimmm. Concluſio z.
Caãtã uuriſdicõʒ hñt ĩ hoc cãu fr̃es pdicti· qntã bt ſacẽ dote ꝑꝛohiĩalei

areochiam nõ tenent᷑ pcc̃a de quib ofeſſi ſůt eiſ: oꝛ relariũ
dem frib. t a qͥbo ab eiſdẽ abſoluti ſiit · ite ofiteri ſemel ĩ ano ſacerdoti ꝑ
vochiali· Probat᷑ quia nullꝰ tẽt᷑ ↄfiteri pccẽ̃a que nõ habet · Sz ↄfeſſi tal⸗
b fr ibo. talia peccata non habent ergo 2 1Concluſio æ„ ½
Ep̃s vk dyoceſanꝰ nõ pot aliquẽ pᷣdictoꝝ fyn ſibi pnñta tu ꝓ audiẽcia
ofeſſio nũ · ſine cauſa legittima refutare · Gozrelauum
Elumen fr̃m pñtatoꝝ ꝑ pᷣſidẽtẽ ſᷣm exigẽ vmüuſitats ſubiecdte dyo
ceſano:nõ põt djoceſanꝰ diminuẽ quin pocius opoꝛtet vt tantum nume⸗
rum admittat oncluſio quinta.
mSi dyoceſam nollẽt 74— a

res ſibi pñtatos ad ↄfeſſionũ audienciã admit
tere ipſi mchilommꝰ poſſunt illius dy oceſam ſubditoꝛum ofeſſiones ve⸗
lint ipſi nolint q; audire.· H
Odpinatiue pociꝰ qᷓ; aſſertiue poſita udicõ ciuꝰ cũq; melius ſencientis
coꝛrigenda ſubmitto; oncluſio ſexta

Ome dictũ aut aſſertũ ptinaciter & aliquã quĩq; ↄcluſionũ pᷣdictaꝝ mme

diate poſit aꝝ · vł ecam ↄtra aliqð coꝛrelarioꝝ eoꝝdem. eſt tanqᷓ; ereoneũ

lyretcũ ↄdempnandũ Concldo ſeptima.
Hacerdotes prochiales nolentes dare coꝛpꝰ xp̃i vl ſacrainsta eccleſie

niſi ſibi oſeſſis vx de licẽcia eoꝝ · vᷣ ↄmmãtes prachiaĩs ſins mſi ↄfeſſi fu
eritis m.nõ dabo vob coꝛpꝰ xp̃i vł ſacramẽta:Cales vł ſa piũt hereſim ł
ſaltem moꝛtalit᷑ peccant · Patet·nam tales p̃ſbiteri ꝑrochiales talia ↄmin⸗

antes vł talia fauẽtes Qut ſuis ꝑrochiams tales ↄminacoes faqũt qe nõ
credut ↄfeſſos fratribo p̃dicatorib mmoribo poſſe ab eis abſoliu. Pel

dato ꝙ poſſit abſoliu credũt tñ ꝙ adhuc teneãtur eadem peccata que frib⸗
poictis ↄfeſſi ſũt ſibi iteꝝ cõfiteri · Et quodẽq; iſtoꝝ duoꝝ dixexrint hoc ſa⸗

Peret hereſim· vt patet ꝑ ezuagãtem joh̊is · 2. 2 vas elect ioms · AQut tales

cõmmacões faaut vt ſubtrahant a religioſis p̃dictis ↄfeſſionũ audienciam
ne ipſi religioſi habeant graʒ cũ ſecularibo ⁊ ↄcurſuũ eoꝝ⁊ p ↄſequens ne
ꝑapiant beneficia a ſecularibur. ¶ uc ſacer dotes talia facientes peccãt moꝛ
taliter peccato muidie· rapine auaricie · Quia ab eis auferre volut ſubſidi⸗
um tempoꝛale ſiue lucrũ qð religioſis pᷣ̃dictis ꝓuemt ex admĩſtracõe ſpũa
lium. vt hmõi ſubſid ium ad ir ꝑrochiales ſacerdotes ꝑpuemat.

extus artculus . .
Extus ticulus eſt de abſolucõe caſuũ veſe ruatvꝝ epᷣo
qui talis eſt · Zyoceſani edam cũ ſuis ſynodis abſolu⸗
cCcoõem pꝑpticularium delictoꝝ vltra caſus m urre exßſſos ſi⸗
i ſped aliter reſeruare nõ poſſũt · In p̃uidicium frm p̃die
toꝝ qn ymmo ſepedicti fratres a caſibꝛ nouis ſic reſeruati
abſolué poſſũt ſibi ↄfitentes · ũ quia exempti ſuc · ũ
quia oꝛdip acõnibo p̃latoꝝ ſubiecti nõ ſiſt extra de exceſſib platvꝝ· mmis
miqua. Uſta 9ſtitucõ clemẽtis. remouet caſſat omnes ↄſuetudmes et
ſtatuta facka & oꝛdmata ↄtra ßmiſſ a. Et infra · Pos etem̃. ũ igẽ 9
cedatur hic q;tum ad foꝝ pñiale fribo ipſis audtoritas illa quã hñt ſacerdo
tes prochiales a uure que eſt de om̃i crimmeexceptis tm̃ caſibo epis reſer
uatis m iure· mamfeſtu eſt ꝙ fratres p̃dicti non tenent᷑ ad caſus ꝑ ſtatuta
ꝓuinaalia vł ſynodalia reſeruatos · cũ non ſint eoꝝ oꝛdmacõmbo ſubieqti
vt dickum eſt · Mam negando ne ipſi abſoluant m caſibo epis m iure re
ſeruatis· de ommibo alys conceſſiſſe uidetur. quia vnum negando alterum
tacendo conceſſit extra de p̃ſumpcionib·nõne . Et ꝛ · dil · qu alis · Et. · q
ex. eo;

Eſie Eſt fins Mru opis.

.

—

—,—
„—

—

.* —
.
.
—
—
„
*
ð

+ P– ⸗
1

E.

„◻

R
9

69

deo ſcripta vocat eam frequẽ ẽter dacionẽ vt exo di . 21. luce · 6. Putuũ

date uͦl mde ſperantes DPict᷑ gꝛatuita qꝛ ſicut donacõ gratuita puze ⁊ ſim
plicit᷑ ⁊ gratis fit ſine limitacõe · ſic iſta depet gratis fieri ſalua iſta limit aci
on e de reddendo. Pdeo vbi ſup̃ · xpᷣs ait · Putuũ datr michil inde ſperãtes
ſuple vltra reddicionẽ rei · Picit em̃ mutuo.quaſi meum tuũ facio · Moc

tamen qð tibi mutuo nõ Ppliate deſimt eſſe meum. ſz ſolum ad tempus

per quod debet eſſe tuum · Vnde ecam poſſum dicere.me apud te tantum
habere m debitis. Pice quam vel equiualentem reddere tenetur a · Quia

mſi ſic. tunc eſſet libera donado· Sicitur uixta pactum quia mutuum reecd

piens non tenetur rem mutuatam ſimpliciter reddere · mſi pactum ita fue⸗
rit · poteſt em tale pactu fieri ꝙ reſtituat ſi petitum fuentt · vł ſi aut dum ve
nerit ad pmguioꝛẽ foꝛtunã· E. tuc ſi non venerit ↄdico· reddere nõ teneẽ
js ſuppoſits patet ex deſcripeõe donacioms · que quot requirant᷑ ad
ipam vt tactum eſt. Sed ad ſce tranſlacõms ſpeces modos · ſpecla
liter ad vendicõem empcionem *τ mercacõem vndecim odiciones requi⸗

rut Drimo vt m dante ſit volutas dandi ſeu oſenſus.a ſimilit᷑ pẽas.⁊ im

recipiente voluntas recipiendi et poteſtas. vt declaratũ eſt in deſcripcõe
donacoms · Scdo requirit᷑ vt mchil in pacto omittatc᷑ qð ſit ↄtra ſubam
dacõms vel in ſe malu.vł repug nans dacioni · quia tales pmutacõnes *
tran ſlacões non fiũt gratuite. ſz ex pacto dicõ naliter. vt do ſi des · vel
do vt des mich tantũ · equurit᷑ ꝙ talis ↄdicio ſeu limitacio vel pactũ tale

nõ ſit ↄtra ſubſtanaã dadomis vł in ſe mala. vł repugnans ↄdicõm vk ad

dicom limitanti · Eemplum de addicione que eſt ↄtra ſubſtanciam dado
FPren ſi aliquis diceret ego do tibi hoc ſic ꝙ ego habeam dommum eius ·

xemplum de addicione que eſt in ſe mala · vt ſi dicenez ego do tibi hoc · du

modo neges xpᷣm· ibi tam dans q; accipiens peccat Exemplum de addicio
ne que repugnat ↄdiciom vel addidom limitant · vt ſi dicerem · ego do ti

bi hoc · cum poteſtate reemendi a te ꝓ tanta pecuma quantũ voluero· tu
diceres placet ſic tamen ꝙ nũq iſta poteſtate vtaris Mic vna condicio re

pugnat alteri · vbĩ tamen aduertendum ꝙ in primo æ tercio exemplo nõ

redditur ꝑ talia dacio muiſta ſed ommno nulla. It ſimiliter eſſet udi⸗
candum m vendione vel empcione condicionali vel limitata· Tercio re

quiritur vt quicquid in pactum vemit liciti bona fide ſeruetur quia permu
taciones pꝛefate uidelicet locacioms conuenciomis condudioms ⁊c ſunt cõ⸗
dicionales: Ydeo ex pacdo requiritur ad hoc ꝙ uiſte ſint ·˖ ꝙ totum quod m
pactũ venit ⁊ lictu ẽ · bona fide ſeruet᷑ ſiue ſit expꝛeſſum ſiue tacitũ duũmõ
ex iure uk ↄſuetu dje ĩtelligẽð uk ſubĩtelligẽð ſit ße ſtelligñciã vboꝝ cõeʒ

R

Balancde Q

Focus O

N

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VxXVMaster GmbH WwW.yxymaster. com