
1

Sic vere cum quis de mare id eſt de mũ⸗

do: vl de peccato egrediens / deſertum reli
gionis vł pemtencie ꝑer ambulat: conſtat
quod bi inuenit aquas amaras plurium tri
bulacõnum && diſplicenci arum que ſcilicet
ſunt ſibi amare id eſt difficiles atque dure/
quod ipſas nequid biłxre:id eſt in paciencia
ſuſmere pꝛ opter quod ſolet de ſtatu illo cᷣ
queri & ꝙ deſertum kuins intrauerit mur
murare talibus delet dari in conſilio quod
lignum / id eſt cru cis criſti per conſidera cõ⸗
nem accipiant/ & quod toꝛmenta & amari
tudmes toꝛmentoꝛum ipfius videbant/ ip
ſumqʒ in aqua amara quam bibunt id ẽ im
tribulaconum am aritud ine quam ſenciunt
miſceant vnum q; cum alio repenſant/ & ſic
Ycerto buius amaritudo in dulcedmem eis
vertitur · & quidqᷣd erat difficile leue & faci
le reꝑitur. Exodᷣ. xv · A ligno obdulœꝛ ata
eſt aqua amara/ qꝛ ſem. Sgo. Dulce eſt ꝙ
tollẽ amus quãdo co ſideramus qᷣd bibit: ad
Patibulum xpuũs/ qui em̃ noſtre amaritudi⸗
nes quas in deſerto pꝑemitencie vł religionis
ſuſuneamus re ſpectu amaritudines erucis
& paſ ſio ms xp̃i mełil ſunt / ideo ſi hoec lignũ
a omt nlces fiunt/ſicut de nouico legit

eui aſpẽitate religionis a facto wlenti reee⸗
dere / Paruit m cruce xpuũs oſtendẽs pla⸗
gam latèis & dicens / ſic B ſalſa panem tunzʒ
oꝛdeaceum qui comedè non potes/& ex tũe
receſſit cptaco de receſ ſu bened ctum ergo
lignum ꝓ qð fit iuſſicia · Napie·xiiij· Dic
vemit ergo Iomo finaliter mn belym: qð int
ptatur foꝛtis id eſt ad foꝛtitud inem & co⸗
ſtanciam mentis vbi ſcilicet duo decim fon
tes · i · duodecim aꝑ ſtolos ſeptuagita pal⸗
mas · ſ· ſeptuagmta eriſti d ſc ꝓulos potèit
muemè quoꝛum virtus & ſclidit as ſua in ʒ
ſtanc ia potèit ſtabiire· .S⸗
Vv dic ꝙ amara aqua eſt foꝛtis tenpta
cõ vl ghaliter quſ q; tribulaco qne tũc facili
us ſuſlinet qn ad lignum · i· ad crucis me⸗
moꝛiam recurꝛit qn ad xp̃i paſſionẽ d de
uoconem venitut ·

ad buc carnał vides ꝙ paes
& car nes adð coet ‧dum nõ ba
bebat cepit cõtra dnim murmu

—— raè · Egyptiq; quas di miſerat

4

delicias memoꝛ aè dicens. Cur eduxiſti noꝰ

m ſolitud mem vt intficẽs nos fame⸗ Vti⸗
nam moꝛ tui eſ ſemus in eg) pto qñ ſedeba
mus ſuꝑ ollas carmium & a met ebamꝰ pa
nes in ſaturitate/ ꝙ; audiens dom inꝰ pluẽs
vl earnes & panes · Coc nices em̃ ſuꝑ caſt
toꝝ multitudine ceciderũt de qnibus ſingu
li quantum wluerunt acccperunt/ mãna ad
modum pꝛuine de celo cecicit / qð populus
pꝛo pane babuit/ & cllegit & murmurare
cõtra deum ceſſauit · ¶ Dic vere plurimum
q; œntingit/ quod poſt agreſſionem alicu
ins ardui pꝛoꝑoſiti ꝑoſtqʒ ingreſſum deſer
ti religioms / pulu ad loue carnalis dolet
de eſu carnium dimiſ ſo/ & de panis defie
tu id eſt ð famis vł abſimẽcie in foꝛtumo
liquociens inmiſ ſo/ recoꝛdatur quod care
nes & Panem / id eſt carnales delicias & tẽ
ꝑales:ꝗqᷓs in egypto mði dimiſit & murmu
rare contra ſterilit atem/ paupertatem/& ꝑe
nuriam quam mtrauit/ dommus ergo quã⸗
doq; talibus ex ſua m eff abil gracia mittit
wlatila pꝛo carmbus id eſt celſitudmeʒ
teplacoõis/ mmittit etiam mãna duleiſſimu

abar eutqy annſenen
guſusq els quaſ ſi
ſous vdel ſeut dinnu⸗

SEget Exo· xxj· Dopilꝰ

im plioſſud
tmoA.bet AEn
fuaulu atautabbikedn
ibljqnqad erig l
ſono wnutebetur⸗ eut den
itn inb minblis ga ci fn⸗
lunmp fügulos ebrent w
nngonor Dardg an

qulmins lidne⸗ Heſik
mags pannent npt nage
olglar yt ninns/ ncſden
nunchat ncanw orent ſ
yyſynm ſumn dirt
valalim ynmn ſmnabz⸗
unnins pltnſtat⸗ bꝛephn
um qyynan anteanm ma

aniltpman ſe wenoꝛzr
llaſelne, ſunein

gions
0 1 .
cuee pi N
cens / ſo nsle
vmede nor emtun
ereceſſt & ex ie

.

buc ennal vddis paẽs
carnes 88 πddum noba
rat cepit dta dimmumn
1,Egypti cnas dimiſent
eae deens Cur edun ſti no
yt intficis nos fime⸗ It'⸗
ſemus mn ) pto qu ſedeba
amum & a metelam⸗ a
caudiens onmnd plue
es⸗ Colnicis eñ ſup caſt
cceideiͦt de gnidrs ſngau
erudt A unt Wanad
rde clo ceactas pnis
alt / N wlegit Nmmmin
ſlut.ſ Er mn plinmun

jt Ero· yp. Orrie

& ꝓ pambus · i · dulcedineʒ deuocis & ſie
iſti filij iſr?ᷣ deſerto pemtẽcie aſſueſcunt de⸗
ſideria q; carmum · i. deliciaꝝ cearmum diſ⸗
ſueſcunt & cõtepti ſtatu ſuo a deſerti peĩten
cie nullatenus reſipiſcunt ſed ibidem paciſi
ce extunc viunnt· ps · Oluit eis mãna ad
mandncandum cibana miſſit eis in babnn
dancia & ibidem pluit illis ſicut arena ma⸗
ris wlatilia pçẽnata- GS. Vr ſivis
dic ꝙ earnes ſignãt euk ariſtiam· mãna ve
ro ſacram ſcripturam que ſunt eibi vmenciũ
in deſerto. Exo xvj · Mãna q plu
it dominns flijs m deſerto erat quidam ci⸗
bus qui ad modum pꝛuine albe terꝛ am opꝑe
riebat/eratq; quaſi ſemen czandꝛi album
J3uſtusq; eius quaſi ſimile cum melle co⸗
loꝛis vdellij/ſicut dicitur hic/& ficut dicii
ui.xj.· Płlꝰ ergo iſtud cœlligens in moꝛ⸗
terio & coterebat panes vł cibos exm cõ
ficiebat erat aũt cibꝰ iſte duleiſſimꝰ & mi⸗
rabik / quia ꝗᷓi ad quẽcũqʒ ſapoꝛem wlebat
lmo coõnuͦtebatur· Sicut ðe ſapi · xvj · erat
etiaʒ in ̊ mirabilis quia cũ finguli certã mẽ
ſuram ꝓ ſingulos deberent colligẽ. ſ. mẽſu⸗
ram gomoꝛ · Dato ꝙ qñqʒ aliqui plus ali⸗
qui mmus cæligènt · Vic fiebat ꝙ nee qui
magis parauerat reꝑit magis / nec qui mĩꝰ
colligẽat repit minus / reſiduum ergo ꝙ re⸗
manebat in cam ꝑo oꝛiente ſole diſ ſoluebat
vſqʒ mane ſeruari debebat / quicqᷓd vero
recllectum vſ q; mane ſeruabãt/ ſtatuniẽ⸗
vermibns putꝛeſcebat · pꝛeceptum eſt ergo
aaron/ ꝙ vꝛnam auream mãana implẽt &
eam ad ꝑpetuam rei memoꝛ iam m taber
naculo ſeruaret· ſume inquid vas vnum &
Pone m mari · Iſtum ergo cibum in deſerto
ſilij iſrł habnerunt · ipſu vero quãdo in ter⸗
ram habitabilem eis ꝓmiſſam venerunt &
de terꝛe fructibus guſtanerunt/ eòtmuo pdi
deruut / ſicut patet bic / etiam · joſue · v. ficut
ſancl doctoꝛ es ecponnnt · ¶ Iſte cibus ſez
mãna ſignat oꝛpꝰ xp̃i in ſacramto altaris
& loc pᷣmo racõne nomims/man ſeu mãbu
mterptatur quid eſt /quia · ſ· ſicut dꝛ bic
bebꝛ ei videntes mãna de celo deſcendò di
erũt manbin quid eſt hoc admiratine loque⸗
do · Sic vere quinſ q; bene cõſiderat cibum
iſtnm · ſ· xp̃m in ſacram̃to altaris/ merito
Poteſt mirari & dicẽ man.i: quid eſt ve/
quia · ſ· ibi ſüt tot mirabiła/ ꝙ meito põt

S

fieri queſ io de eodem · Vñ m ps dieit · ꝙ a
dom ino factã eſt illud & eſt mirabile in ocu
lis noſtris: Item ꝑ mãna intelligitur eika
riſtia racõne loci quia ſurſu m ð celo venit a
Preſtate diuma nõ humana· Joh · x · Da
ter meus dabit wobis panem de celo verum⸗
Item mcõne modi quia tãtum babebat /qui
multuz / ſicut qui paꝝ colligebat / quia · ſ. in
qualibet ꝓticulo eſt totum coꝛ pus xp̃i & in
ominbo nõ eſt niſi vnum xecẽi · x viij · Neq;
adiectum eſt neq; minnitur/ qui em plures
Iſtias cõſecratas recipit/ non magis habet
de xpõ/ & ille qui ſolumodo vnam/ vnug
etiam tantum recipit ſicut centuʒ & ecouᷣſo
äg& ideo de èo camtur · Sũmit vnns ſum
munt mille ẽytum illi tantum ille ꝛcẽ. Item
racõe virtutis qnia · ſ. mãna omnem ſaꝑoꝛẽ
habebat/ d quicquid wlebat comedens ſa⸗
piebat · Sic euk ariſtia omnem babet virtu
tem/& ad omnia queq; homo wliũit poteſt
valẽ / dum tam Eo ſciat ipſu debite de digne
recipe & tractaẽ· ſapiẽ · omnem babes virtu
tem omnia ꝓſpiciens · Vñ illud ſimula: cũ
xp̃i melle / · ir caro: eum diuinit ate/vł pams
ſpecies:cũ xpᷣi coꝛꝑe:d humanitate/eʒec h·
xvj· ſimulam mel & oleum comediſti· Ite
racõne finis/ uia tãtum durauit cydiu füe⸗
runt m via/i.in deſerto & defecit eis intèio
Pic vero ſacram tu m altaris eſt mſtrumtũ
& via buius vite/& ꝓ trãſitu deſerti huius
mundi/ quia reuera qn vomemus ad tminũ
hius vie/ĩ ad terꝛ am ꝓmiſſiõis & ad ba
bitaculum paradyſi tune deficiet nobis nu
bes:& mãana/i: ignorãcie obſcuritas/ vł ſa
cram̃ti bnius velata difficultas/ nam qnia
tunc comedemus de fructibus terꝛ e ꝓmiſ⸗
ſio ms·i:quia tune guſtabimꝰ ſuamitate glo
rie ꝓ paradyſi incipiemus vidẽ ꝑ ſpeciem/
quia nũc videmus ꝓ fidẽ/ & tũc amittemꝰ
vm bꝛam/quãðdo ꝓlene videmus veraʒ lucẽ
œr · xiij· videmus ꝓ ſpeculũ in emgmate
ſtunc facie ad faciem · Item racõne ſimilitu
dinis quia · ſ· mãna erat fimile ſemim cꝛã
dꝛi qð eſt moꝛs cambns & mediema Ivmi
mbus ſeᷣm dyaſ·/quia ·ſ illud ſacramtum
eſt moꝛs & dapᷣnacõ impijs / vita & medicĩa
ĩimbus ·i: raconabilibus & boms/ file eſt
de vdellio que eſt gutta amara: ꝓpter cõtri
cõms amaritudinem/q́; comedens debet ba
bere de file pãe oleates ꝓpt᷑ di miſericordiã

quam reciꝑiens debet ſpemre· Quid ergo
pꝛo certo duo erant circa iſtnd manna neceſ
ſaria ſcilicet quod uſqʒ mane nichil reſeruare
tur/ & ql od ad perpetuam memoꝛiam in
vꝛna aurea poneretur / ſic vere de iſto ſacre⸗
mento neceſſe eſt quod ipſum vſqʒ mane
pꝛo omedendo non reſeruemus id eſt qnod
m ſpirituali maſticacone diſpntacone & ꝑ⸗

ſerutacõe ipſius non mmium mmoꝛ entur/

ne foꝛ te vermes erꝛ oꝛ um c& dubitacõnum
circa illud in noſtris coꝛdibus oꝛiantur· ro·
xij . Nõ pꝑlꝰ ſaꝑe ꝗ; õʒ vt S·xij· non remane
bit d eo qᷣtẽy vſq; mae/dʒ erg veracit᷑ cõedi
& fimpłr ↄfitẽi in vꝛna aua · i-m coꝛde
mundo & ſancto per fidem & deuoconem re
poni · Marci·x v. Joſeph autem mercatus
ſyndonẽ inuoluit eum & poſuit m monume
to · D- Vvł ſi vis dic qu od
manna eſt deuocõ vł celeſtis gracia que de
celo vemt que ſi mmis ſine cmeſtione idẽ

ſine boni operis execucõne ſeruetur putreſcẽ?

& vermibus id eſt vicijs & malhs cogitacõ
mbus deficè conſueuit · Vl dic quod tune

manna deuocõms && celeſtis dulcedinis fili
is iſ rabel id eſt xp̃i fidelibus deficit quando
Fructus terꝛe id eſt bonoꝛum terꝛ enoꝝ ſua
uitas eis & ſapit/ſtatimq; ſPiritualiũ dulce

dinem ꝑdunt/ quandoqʒ fructus terꝛe id ẽ
terꝛen arum deliciaꝝ diu ieiarum dulcedi
nem affectu peipiunt & attmgunt· ꝓuerb⸗
Amma ſaciata c alcanit fauum- J.
Vtł dic quod aaron · i.deus pater in vꝛ

na aurea id eſt m vtero virgmis/ manna de

celo miſ ſum id eſt filum ſuum ꝓvſuit/ipſum

q; in tabernacula eccleſie ꝑerpetuo per fidem

cu ſtodiendum mandauit · ¶ YVl die quod
manna eſt ſacra ſcriptura/ & per ſtudium
teritur / pPer diſput acõnem && veram expoſi⸗
cõnem per doctrinam in toꝛculas ponitur ·

Item iſta eſt ſimilis vdellio pꝛopt er aſperi
tatem & amaritudinem repꝛehenſioms ſił
pani oleaceo pꝛopter dulcedmem cõſolacoõ

ms · Iſta eſt ſimilis cꝛiandꝛo pꝛopter
hoc quod iſta eſt moꝛs iudeis & hereticis
ipſam male mtelligentibus / d eſt etiam vi
ta bonis quia ſcilicet ſemen coꝛiandꝛi morꝰ
eſt cambus & medicina omimbus / Iſaa
de celo deſcendit mquantum ſeilicet mſpira

ta eſt a deo & ab angelis · pſał · Oanem an
geloꝛnm manducauit hmo · Exo: Xvj ·

R. Cum deus cœnſituiſſet ſab̊ᷣm

cuſtodiẽ & m eo requicſcẽ decreuiſ ſet woluit
die veneris duplicem poꝛ cõem manne filijs
iſ rahel in deſerto nutriẽ / & pluere dupꝑlicem
poꝛcõnem mandauit ei colligeꝛe / vt ſic poſ
ſent in die ſabbi quieſcẽ & quouſ q; mannali
exercicio ceſſare ipſa vero die ſabbi m anna
deſtendẽ ceſ ſabat quapꝛ opter in die veneris
in duplo Popnlus colligabat ipſa etiam die
veneris quicquid erat coquendum coquebãt
& qcqd fiè debuerat faciebant & ꝑſtin die
ſabbi pemtus quieſcebant ſicut pomtur kic
Illud poteſt aꝓplicaẽ generaliter quod bo⸗
num eſt bonos laboꝛ es pꝛeoccupa/ anteq
vemat tempus/ quo la boꝛ andum non eſt/
bono lraboꝛ e foꝛcius inſudaê qupꝛopꝑt᷑ añ
ſabbm· i· añ feſta debemus nros accelał/&
eti am ſi ſit neceſſe duplicaẽ laboꝛes/ vt m fe
ſto poſ ſumus quieſcere tranquilliter dt no
ſeruire · L- Vt die quod ſal ſbᷣm
ſignat requiem moꝛtis. Sexta vero dies ſi
gnat & laboꝛẽ exercicium huius mundi Iux
ta illud · ifra · Dex diebus operaberis ⁊c · gi
tur cum ſabſᷣm requiei moꝛtis future non
ſit tempus mẽngi vł oꝑerandi quia etiã tũc
dominus ceſſabit manna id eſt dulcedinem
racie nobis mittẽ · nos quia ex tunc neceſ⸗
ſe habebimus ab omm opꝑere mèitoꝛie qine
ſcere & ceſſaè/oꝑoꝛtet quod dum anrat iſta
ſexta dies id eſt temꝑns vite pꝛeeſentis ci⸗
bos duplices oollgamus id eſt quod graciã
pꝛo pꝛeſenti & gloꝛia m pꝛo futuro /nobiꝰ
pꝛo bona opera acquiramꝰ ſic m iſto ſabbᷣo
ſcilicet m tempoꝛe poſt moꝛ tem habeamuꝰ
quo m patria viuere valeamus nunc enm
eſt tempus quo per cœntricõnem &e caritatẽ
oquamus delicta & faciamus bona opra
clligamus que manna deuocõnis ſcilicet in
diplici menſura pꝛcſentis future ſaluacõ⸗
ms quia vero mſi manna celeſtis dulcedis
nunc per bona oꝑera & merita cœlligatur ne
ceſſe eſt quod cum ſabh̊m moꝛtis venerit
muenitur · IJdeo bene conſulitur. ecẽ̃i · Ad⸗ ·
q; poteſt manus tua ante moꝛtem o ꝑcrare
quia nec opus nec racõ eſt apð miſeros quo
tu pꝛoꝑaras ·

Capituł vndecimum⸗
A. ⸗

dſihtloehaet 1
dmner gin peaſſt ag
egeſeſim agueelng
t vpli innen
rybimm urte
ſynpmiptit mordacl,
nunidig/. vbifals can
jpnea cſſcacinis/ mau⸗
re llons /cno alla g
nis defrnt atqg arel lnt⸗
idün medacum furta
dancunt ſigtaum⸗ Pe
pꝛctatur addor vy ſectas⸗
pirat ocun ſgtt 7
tut mefm ns⸗ 1
eererfe
Wwehemud,ge ut⸗
mnt agt pis gr

dio
Ne nun ſeltmalen 4
Nun pnnn gg non
gakfndWe de 8 8

ortis. Derta ver dicz ſi
icum huins mundi fur
tdebis openbens 1 gi
edhnie monts fütune non
N openndh oua cha i
Nt manna d eſtalcedinen
tid· nos quia ex tune veiſ/
bomm oprfe matoꝛie que
witet quod dum unt iſta
tentns vite prgſenns
gamus d eſt quod gnela
oꝛam pꝛo futuro / od
cquimmd ſe miſto ſlbo
epoſt mortom vabran
mere valtamus und ennn
o contrconen & caritite
a elamus hma a
manna ducuins ſilcer in
prſans u eßiac⸗
ſmanna celſti dulcedis
a merita olizatur ne
n ſobbmn moꝛtis neitf
ent E⸗
xne orſilicut,
4 ante monoſtoß⸗

gndſianſnif⸗

giell e

— *

„
Egit Exod. xvij. Cuni
populus iſił ꝑ deſertum vſ q;
m raꝓbydim penetraſ ſet &
Pꝛe aque penuri a murmurare
ecepiſſet pcuſ ſit moyſes de p̃

4 .

cepto domini petra oꝛeb/ & egreſſe ſunt aqʒ

viue Dite Pmt᷑ nui · xx · ; in deſerto ſyn
mmdiges aqua płs/murmuabat cõtra moy
ſen & dicebat · Cur eduxiſti eccleſiam diñ
m ſolitud mem vt & nos & iumenta noſitra
moꝛiamur · Cur aſeendẽ feciſti nos ð egyp
to & adduxiſt m locuʒ iſ tum peſſimũ/qui
nec ficus gigmt nec vm eas / nec malagnata
& inſuꝑ aquã nõ habet ad bibłedũ·; vidẽs
dñns pᷣeepit ꝙ loqueret᷑ ad petra/ & populo
daret aquãa / ꝓcuſſit ergo moyſes bis ſilice
& egreſ ſe ſunt aque elargiſ ſime/ ita vt bibe
ret populus de ium̃ta · ¶ Der deſertam rap⸗
Eydim ꝙ interpᷣtatur tẽptacõ & ꝓdeſer tũ
ſyn intep̃tat mendaciuʒ põᷣt comode ſu
mi mudus/&& vbi ficus caritatis & dilcois=

. „— „ .’ 424 ₰ „
u⸗mea ſolacõnis/ malaqnata ſcriptuẽ ſa⸗

cre & lectionis/necnõ aqua gracie & deuoci
onis deficiunt atqʒ acceſ ſant· Oſee iij· Ad
ultẽium / mend acium / furtũ / e ꝓ iuriũ inun
dauerunt ſuꝑ terꝛam ꝛc̃ · Detra oꝛeb ꝙ mt
pꝛet atur ardoꝛ vł ſiccitas. & petra ſyn q;/
mr᷑pꝛ etat᷑ odium ſignat xpm̃ / qui reuera fu
it ꝑt racõne firmitatis · Ardoꝛ racõᷣne cari
tatis /ſiceitas racõne pauptatisi odium · ſ.
iudeoꝝ racõe ſue mudioſe pᷣuitatis · · cor · x·
Pecra aut erat xpũs: Igit die ꝙ ſiĩ deſerto
bpuius mnndi ficut maloꝝ ardoꝝ & tẽptaci
onum/ penunaq; bonoꝝ ſpũaliuz nos affli
gat/nõ reſtat mſi ꝙ ad petrã · oꝛ eo · i· ad cri
ſtum ꝓ deuocõem cuꝛramus / ipſumq; cum

vnga oꝛ acõms bis vł ter ꝑcuciamns quia

reuera aquas gracie & deuocõmis aquaʒ q;
beneficioꝝ tẽralium & ſpũalium nobᷣ fun
det / ita hommes & ium̃t a e· ſapientes &e
fimplices doms & Fcijs imbnet && imfundʒ
PS Oercuſſit petra & fluent & toꝛrentes in
undauerunt · .N. VI dic qꝙ qñ tẽpꝰ
ſiccitatis & ſtꝛilitatis habũdat illis qni wo
lunt aquam aut pluuiazx impetra?/ debẽt ad
Fetrã ·r ad xpm̃ vł beatam virginem recuꝛ
rere pſoq; virgims · i: oꝛacoõmbus pcutẽ
& ſic ab ipſis poterimus aquam & pluiam
impetra. Jaœb· v · Oꝛauit & celum dedit
pluuam· · O. V ꝑ petram intellige

Ceodt

beatum petu · vl etiam quelibet ſanctu a
ꝓPcerto aqua gracie ſpũał & temꝑoꝛal ex⸗
toꝛquetur qn cum virga affectionis & oꝛa
cõms ſepins ſti mulatur. actu ·xij · Dercuſ⸗
ſoq; latẽ petri excitauit eum⸗ PO-
Vl die ꝙ petra eſt pꝑeecatoꝛ durus & ob
ſtmatus qui qñ moyſes · i- deus p̃ᷣlatus vł
pꝛedicatoꝛ virga tribulacoms vłĩ coꝛrcois
Peutit ipſum aqnam lacrimoſe compũclõiꝰ
ył eli moſfine ſubuencõnis emittere cgit/
qnqʒ etiam eum aquã doctrine & erudicoi=
diſtilla?è cmmpellit / ſcut a aruit in paulo
Jita ꝙ homines & iumta-i- bonos & maloꝰ
mebꝛiat & ꝓfundit · Cõſtat em̃ ꝙ pcuſſio
tribula cõnis vł oceulte in ſpiracõms / ptũ
ad deum ꝓcuſſio orecnoms/;ytum ad p
latum ꝓeuſ ſio redargucõnis & momcõm=
:quantum ad pꝛ edicatoꝛem dſẽreum diſere
tum facit ꝑtra/i- duros & obſtmatos ꝑec
catoꝛes: aquas lacrimaꝝ fluere: aquas eli⸗
mo ſinaꝝ emittere: & aquas ſciẽciaꝝ aliquo
ciens diſtillare/ &ι maxime qñ bis . Plies
frequ entatur pcuſſio ãte dicta/ita ꝙ; ab ip
ſo tam hommes cy ium̃ta potãtur ·i. bom &&
mali diuites elimoſinis & ſciencijs recreant᷑
pẽ: Poſuit deſertum in ſtagna aqnaꝝ/ter
rã fine aqua m exitus aquaꝝn· .
Vv die ꝙ ꝑetra ? ſacra ſeriptura euiꝰ dif
ficultas & duncia non ſtatim cnſueuit acp
doctrine fundẽ ymmo oꝑꝛtet bis vł łieꝰ
ſtudendo & exponendo ſuadeẽ ibidem ſupra
Exo · xvij · Subiungit hyſtoꝛia quo modo
am aletbo venit ad pugnandum ctra iſrł m
rapphidim· Moyſes aũuũt & aarõ & vr aſcẽ
derunt ſuper verticem collis ad dũm ꝓ bellã
tibus depcandum/ cumq; leuaret manꝰ mo
yſes vincebat iſrł · Si vero manus paululũ
remiſiſſet tune iſrł vincebat/quaꝓpt mo⸗
yfi ſuꝑ lapidẽ ſedẽ fecerũt / vr vero & aarõ
manus eius quia graues erãt vſ q; ad veſpe
ra ſuſtentauerunt/æ& ſic factuʒ eſt victis a⸗
malechitis filijs iſr?ł victoꝛia m habuerunt ·
Amalech qui mterpᷣtatur populus lãbes
ſanguinem ſignat demones vł enam quofli
bet homines malos vł etiaʒꝝ quoſlibet maloꝰ
motus carms & ꝛ dis qui ſanguinem cru⸗
delitatis lãbere & aff ectare noſcunt · Iſti er
go cont᷑ iſtł · i - cont populum nõ ceſ ſant bel
lum facẽ & ipſi m raidim qui mt erp̃tat
tẽptaco·im mũdo t bulacõibo et teptacoibo

impugna?᷑· Ecẽi·xxxiij· Contra malum bo
nuz: sc cnf vitam moꝛs & cõtra viꝝ inſlũ
peccatoꝛ · Moyſes ſignat benum p̃latũ / vir
& aaron ſignant viros iuſtos qui · ſ. verticẽ
collis. i · celſttudmem cõtẽꝑlacvis aſcẽdũt ut
ꝓfideli populo depcent · Igit iſtud eſt ve⸗
rum ꝙ multũ ꝓficit oꝛ aco moyyſi iſ łiticis
oracõ p̃lati ſubditis: oꝛ õ iuſti pugnantibus
deſolatis · Jacob · v · multũ vz dep̃cacõ in⸗
ſti aſſidua/quia uidelicet q;diu p̃latus & a
lij iuſti oꝛ ant tam diu alij cotra mimicos ſpi
ritu ales victoꝛiʒãt · Si vero oꝛaẽ remittũt
tũc aduerſarij ſuosg vmcũt· Stet ergo moy
ſes · i· Platus ſuꝑ lapidem: ſuper bom ꝓpoſi⸗
ti firm tatem · Inuemt em̃ viꝝ & aarõ · i · vi
ri iuſti ꝓ mutuam caritate · Eleuãt man us
inceſ ſant᷑ ꝑ oꝛacõms cõtinuitatem · Sic vi
cet popnlus eius oſtium ſpnñalium vainta
tem · vn ergo dicit iacob · Oꝛate ꝓnuuicem
& ſaluemim· D VI die moꝛałr
qꝙ ey diu moyſes · i· racõ vlł wluntas ad vᷣ
ticem moncium & ad deſiderium eternoꝛnzʒ
p̃parant & manus ꝑ oꝛ acnem ad deum le
uant iſ rabeli motus ſpũales m œꝛde car
nales ſupant · Si vero eleuacõem manuñũ · i⸗
oꝛõnũ remittũt · tũc amalechete ·i· motus

carnales ſpñales ſupãt atq; vmeunt · In

xviii:caꝰ non ponitur mſi de jethro/ moy
ſi omſtitucõem pluriũ iud icum cõſulete/ &
poc tm̃ taliũ /qui timeãt deum/ oderũt aua
riciam ꝛc̃· y magis videt᷑ moꝛale ᷓ; figu⸗
rale ideo obmitto & traſeo mde ·

Capit xij · „A⸗

. Egit Exohair⸗ Cum
dis vellet dare legem populo

* ſuo. ſ. in monte ſynay ardẽ
te & fumãte weiboq; & toni⸗
turuis / & woe tube paulari ere
ſcente / duo phecipalit ſut eis mincta · ſ · ;
ſe ſanctificaent: & veſ timeta ſua lauaret/&
qꝙ tminos ĩ̃s circa mõtẽ aſ ſignarẽt ꝗͥs nul
latenꝰ p̃ᷣtiret ſolis em̃ moyſi & aaron licitũ
fuit montem aſcendẽ m caligm e cum dño
ſurſum ſtaẽ ꝓPopulo vero in pede mõtis ſüt
ib poſiti / quos t᷑nſiᷣ nullatenꝰ ſũt dimiſ ſi
conteſtaè inquid populũ ne vwlit traſcedere
t mĩios ad videndum dommum && pPereat ⸗/ ſa
cerdotes autem qui aceedunt ad dommum

ſaerificent᷑ ſeqnitur iteꝝ ſacerdotes d᷑ ꝑpn⸗
lus ne tranſeant termmos nec accedant ad
dominũ ne foꝛte interficiat illos · ¶ Mons
ſignat ſacram ſcripturam vł eciam eccãʒ in
qua · ſ- dñs dat nobis legem ꝑ ẽᷓy incedere
nõ debemꝰ d quo dꝛ · yſa · i. Venite aſcedẽ?ꝰ
in montẽ dm̃ & docebit nos · Iſte ẽ em̃ mõꝰ
altus ꝓ difficultatem/ mons caligmoſus ꝓ
obſcuritatem/ mõs ardens ꝑ alioꝝ mflam⸗
macõem/ mons fumans ꝓ lacrimaꝝ m ocu
lis coꝛdis inductionem/ mons tonans ꝓ cõ
minacõem. mons tubãs ꝑ doctrĩam & eu⸗
dicõnem · Igit dieo ꝙ il qni de iſto mõte
ſerptuẽ vł eccẽ wolunt lege && erudicoẽz ac
eipe/ duo debent pnecipaliter facẽ; ſ· veſ luñ
ta cõſciencie lauare/ & datos ſibi terminog
non tranſire/ non emm eſt dignus homo
montem diu ine ſcriptuẽ frequenta?/ mi cꝰ
veſtimta ſut lota & cuius mndꝛcia ·i. cu ius
caſtitas eſt ꝓbata · yſa P. laua mim mũdi
eſtote/& in ꝑs· Ams aſcendit in monte do
mim mnocens & mũuũdo oꝛde/ ſacerdotes
ergo · i · viri eccleſia ſſici qui aſcendũt ad do⸗
mmũ · i · ad mõtem eceleſie vł ſcriptuẽ / de⸗
bẽt ſanctificari ne foꝛte pvſſint argui vł pu
mri.iſti etiã fminos aſ ſignatos non debent
tranſcendere ne foꝛte poſſint piculuʒ repor
tare · Circa montem etiam eccleſie babet qᷓ
libet certum tmmum ſibi datuzʒ certũ gdn
officium ſiue ſtatum · Iſtos ergo termmoꝰ
non licet tranſire quia nec eccleſiaſticus de⸗

bet ad maioꝛ a ambire/ nec fimplex ſubt itꝰ

debet fidei & ſeripture montem id eſt ad ar⸗
buitatem per enn lofan mdagmem tan⸗
gere/ nec ad videdum doñm i⸗ ad mqredũ
ſecreta fidei plus debito ſe leuare · Inxta il
lud · lRKom anos · xij· non plus ſaꝑe quam o⸗
poꝛtet ſepere / ſed ſape ad ſobetatem · Alias
qmi pꝛeſunptuoſe montem wlunt aſcendere
id eſt ſeripture alta ſecreta mquirere/ facili⸗
ter poſ ſunt per erꝛ oꝛes & bereſim depire ·
Illi etiam qui per ambicõnem terminos ſia
bi datos & gradus & ſtatus m mundo ſu
bi conceſſos aſcendere querunt: per moꝛtem
eternam pereunt & ſuccu mbunt · Solis em̃
mopſi & aaron · i· ſolis viris ſcientificis iu⸗
ſiis & dignis licitum eſt montem iſtum
aſſendere/ ſcripture difficultatem/ & eccle
ſie digmitates tangere/æ ſurſum cum deo

poſ ſidendo vł contemplando perſiſtere·

— 6 Rw
ſate niſne mlis ſn⸗
rad poſu mtge
Platum n qnd 4 ſif
ſtae llrp eris inno.
dahr etapbumit
panſtalce finmitacem
plutus geſlis ,babinun
befda ſnplerarmn /ſneg
aruſis filfaten frme
anddebt ſtun tingeneem
lint nadninliaes zun
bielangit riſſun pfin
ynmno ſmnp ſcet d aldien
tes 9 ſituonidn ndos
balmerlure Nin un
ſtmneim ·ſmmna hi
lep andec eni⸗ n.
i 4itellſint ner an
ngn koneki aaſie
lineſ ſin

.
bntiis/ ſo una
kant

yſpe laamim mid
Ans aſcendit in monte do

müch cvꝛde/ ſaeerdotes
faſtelqni aſendi ad do⸗
ten ecleſe vh ſenptue/ de⸗
efortepiſnt mn u pu
nmos alhgiatos non debnt
efoꝛte wſſint piellth anr
nontem enan ercleſe babt
mmum ſbi datuz 7catu an
atum. ſlos ego femmo?
quia ner eccleftaſtcus e⸗
nbire/ nee fmpeer ſubrit⸗
pture morten deſt adar⸗
rapuloſam Ndagmenn kan⸗
eaͤum donmn v ad mcſidn
1s debito ſe leuare⸗ Jur
3 · non plig ſye un
ſolxend bilumn. Alis

dere
em wlintaſien
ſemon tei⸗

taſanctz mqquue

es & berſin deynte.

ambiconem terminos ſi

oW
AtuS RAmN
uſt r motn

t:
dere uerunt: fa i
3 ſuccumbint. e
.. (obes vins ſaentlſch
1 ſos 4

nten
ſeitum en acle

Ali verò qui ad iſta ſunt indigmi/ delet ad
pꝑedes mõtis · i.· inferius m ſtatu ſubiectiõis
V ita mios ſimplicis crude itatis biliter
remanere/ v n ergo dicitur. Pů · xxij · ne traſ⸗
grediar tminos antiquos quos poſuerunt
patres tui· ·D· Exod·xx· ponuntur
decẽ mãdata · Ded iſta ꝓpꝛie moꝛalia ſũt
& ideo nõ moꝛalizanda· In fine tam iſtiꝰ
ceapłi p̃cipit qñus ſibi altare de terꝛa vłᷣ in
deſertis vł m politis lapidibus fieri qui ſc.lʒ
ferꝛ eis inſtrumtis nõ ſint ſeta/wlint etiz qp
ad aſcendendum ad altaẽ nulli gradus con⸗
ſtituent: ne foꝛte turpido mĩſtrãciũ · i· ſua
gentilia viderẽtur / cũ iſti miniſtri & etiam
ſoꝛte alij tune nullis femoꝛalibꝰ vterentur
Der altaẽ poſſũ in telligẽ viꝝ eceleſi aſticuz
& p̃latum m qno · ſ. ſacficium laudis d in
ſtieie debet p̃ cetẽis immolari/qꝛ reuera iſte
debet eſſe de terꝛ a p humilit atem. ce lapið

p cnſtancie ·ia firmitatem · inſectus · i. im

pollutus ꝑgeſtus & babitus ruditateʒ & p
bone fide ſimplicitatem / ſine gradibo factus
p acceſſus faciliratem. ferꝛum erñ crudelita
tis nõ debet iſtum tangé nec multi gradꝰ .i.
multi int medij finaliaès/ jamtoꝛes vł cu⸗
bicularij debẽt acceſ ſum ipſius impediẽ/qñ
ymmo ſemp ſedet ad audiendum cœnquèn
tes & ad ſubuemeduz indigẽtibus ꝓmptũ
e facilem exloibere · Nam turpitudo mim⸗
ſtrancinm.ſ. ſimonia/d ſuꝑbia/ꝑ ſonaꝛq;
aceepc ctidie cõſpicitur qn multi gradus
ianue & diuticula ſunt ante altaè / i · quãdo
ad p̃latum vł pꝛineipẽ/ acceſſus difficilis
inuemt᷑ / quilibet eñ iſtoꝝ ſolet ꝓ dando in
greſſu alind extoꝛ quẽ/& ideo ſolent ſimoni
am vł auariciam cõmittè/ & ita neceſ ſe eſt
mimſtranciũ turpitudinẽ a ar?è. C.
Itr allega hic ꝙ altaẽ dei de terꝛa & de
inſectis lapidibus ẽe de impolitis lapidibuꝰ
ſolent fien ad denotandum/ dñs in electi⸗
onibus vł aſſũpcõmbus ſuoꝝ ſcruitoꝛum
vl cleiœꝝ gnis nobilitatem vłᷣ veſ ligij ve⸗
nuſtatem · ſemoꝝ curio ſitateʒ nullatẽꝰ vult

attendi / illos em qui ſut de terꝛa · · de infi⸗

mo ſtatu & paupe/illos qui ſũt unpoliti &
mſecti·i.· rudes ſimplices & ignari/ qnq; ad
altania ſua · i· m p̃latos wlunt eligi/& alijs
aſtucꝛibus & nobilioꝛibꝰ añpom / ſicut ap
pParuit in aꝑoſtolis & in eccleſie fundatori⸗
bus pmitiuis/ illos etiaz? in paradyyſo ſibi v

Godi

dieant quos mundus amplius vilipẽdit &
calcat iõ.· cor · j. videte fratres wcacõz mi⸗
nui q; nõ multi pientes ſedᷣm carnem· non
multi potentes/non multi nobiles · SDʒz qne
ſtulta mũdi eligit dñs /vt confũdat foꝛcia
conteniptibilia & ea qne non ſũt & tal non
vult etiam dñs & tale alta? · ſ. platus ẽdꝰ
habeat · i. ꝙ gradus cõſanguinitatis vłᷣ mũ
dane nobilicatis attendit /ſed ſine ꝑſonaruzʒ
acc epcõne & affectõne/ ad ſe ad iuſticiam
&τ ad eccleſie ꝓmocones omnes facilit᷑ & m
differenter admittat · deut · · ſũ eiuis fit ille
ſiue ꝑeg̃nus nulla erit diſtmctio pſonarum
D · ¶ “”Vtxł die ꝙ altaẽ fignat eccleſa
ſticas dignitates/ad quas · ſ· non eſt ꝑ q⸗
dus cõſangumitatis aſcendendo nec ꝑ ẽdꝰ
nobilit atis fa miliartatis vł tempoꝛ alis po
teſtatis aliqualiter attedenduʒ/́;uis odie
multis magis placeat canticum grnnum qp
q́ alind diu mum officium · Vr die ꝙ al
tare ſignat mentem humanam vbi ſacficiũ
laudis c ſpũs contbulati dño im molãtur
apides qui iſ łů altare oõſtituũt ſũt oꝑa
ſectio aũt ſeu policõ que ſolum ad hec fiunt
vt pideant cuius ſignum eſt/qꝛ fundamẽti
lapides qni videri nõ babent nullatenꝰ pol⸗
liunt · Signat tumo fit at em vł a Petitum
bum ane laudis /vult ergo dommus c& alta
re ſuum · i conſciencia viri iuſti lapides ſec⸗
tos nõ habxat · i· ꝙ cpera oculis hominũ pla
cencia nõ requirat/ ſed ꝑcius de terꝛa · i. ð
inſectis lapidibus/ii de humilibus ſine cu
rioſa vamtate operibus/ alt aè Eums fiat·
Mat · vj· Attendite ne in ſticiam veſrã faci
atis cꝛam hommbꝰ? vt videamim ab eis
E· AYAI dic ꝙ alt aè eſt fides ad qp
ſ.nõ eſt ꝑ gradus accedendum inẽtuʒ · ··
gradus maioꝛitatis & minoꝛitatis non ſũt
in tri mtate ponẽdi ſicut fecit arꝛ ius / qmi ꝓo
ſuit patreʒ deum/ & filium creaturam / cuiꝰ
ſ· turpitudo Paruit inẽtuuʒ /ſ: ſcvʒ by
ſtoꝛiam triꝑtitam conſtantinopolis in lat⸗
na venter erepuit & ꝓꝛupit · vł cuiꝰ t pitu
do talium · i Pereß manifeſtat & eoꝝ vitu⸗
perin cõ ꝓbat ·
Capit · xii· F-
Icut pomt᷑:exoð·. xx · Dꝛe
ceptum fuit in lege ꝙ ſerui po
ſc ſex anis uiuiſ ſet ĩ ſeptĩo

ſieri gratis dimiitteretur/ qð q; ciim quali
veſte mitranera cũ tali remittent/ & ſic Sꝛ ·
deut᷑ · xv. Neqnaqᷓy vacuo ſed cũ viatico/
& cũ bndictione dm eoꝝ ipſos dimittẽ tene
bat᷑/ vxoꝛem aũt ſi ꝗ;ᷓ a pꝛmcipio habne⸗
rat ꝓoterat ſecũ ducẽ/& etiam liberos ſuos
quos vxoꝛ ſua ſibi an ſeruitutem Potẽat pꝑe
periſſe · ¶ Inſcriptum ꝑ nùm ſenariũ mtłr
laboꝛ & operaco ·j· cor · Dex diebus opa be
ris/ ꝓ ſeptimũ vero intelligit᷑ quies de cõſo
lacõ. Gnß· ij· reqquieuit die · vij . ab omm ope
re/ p ſeruitutẽ vero Sſignat vł culꝑe ł mi
ſerie ſubiugacõ · o.viij· vanitati ſubiecta
eſt omnis creatura· Dicamꝰ ergo ꝙ ſeruꝰ
eſt homo m moꝛtali miſeria cõſttutus/anꝰ
ergo ſuus mðꝰ: vl etiã ꝓp̃ cꝛꝑꝰ vl etiã
tepoꝛał dñs vł p̃latus · Iſtud eſt ergo veꝝ
ꝙ ſex anniæ·i · q́ diu durat tpus laboꝛis &
oꝑeraacõis · ſ· ẽydiu durat miſeria vita pnñꝰ
neceſſe eſt ꝙ; ſeruus i: homo moꝛtalis ſer⸗
inat dommno ſuo · i· Plato⸗ ꝓpꝛ io coꝛꝑi/ ſuᷣ
mudo/ mẽytũ ſ. neceſſe eſtèê coꝛpus paſ
ſioms & mũdi tribulacõis/ Platiq; tẽpoꝛ alł
iuridcni ſe ſubmittat · Verũptam qn ſepti
mus anus/i· quies moꝛtis vł futuẽ vite
venẽit: tũc buiꝰ ſeruitus ceſſabit & ſpũs · ſ·
meus i- ammꝰ?ꝰ a cũctis paſſiombo carms
& a cũctis mũdi bulacoibo liber erit · · cor
xv. Tal ergo de ſeruitute mũdi & coꝛꝑis
ꝑ moꝛtem exiens duo debet att ẽoẽ/ vt ſcilʒ
viaticũ · i· diuinã Fciam / ſeu euk ariſtiã ſecũ
babeat: ut veſte quale immðʒ poſt bapꝑtiſ
mũ attulit · ſ ninocẽciã ſecũ tollat · Cũ quali
eĩ veſte innocecie mediãte baꝑptiſmo ↄtin git
ipʒ in gredi/cũ tali neceſſe ? eũ mediãte pĩa
egrdi · Vt ſic · ſ· egreſl? nõ cleuiet ab ĩgrel ſu
& vt ad baptiſmale mnocæciã ẽy in ĩgreſ ſu
bũit redat ꝓ pm̃aʒ in egreſſu· deiut᷑ · xxvuj ·
Hñdic?ꝰ eris mgredies & egrediẽs · Vxoꝛ
aut eius · i. gracia ſeu etiã culꝑa · ſ· cũ filijs
i. cũ oꝑibo quos dũ m hac vita ſᷣuuèt hũit
eã poſt moꝛtẽ ſecy't mẽptũ ꝓpt᷑ graʒ & cul
pam / ne ꝓpter mala oꝑa ꝑenam vł pᷣmum
aſſeqᷣf · apoẽ · xiiij · Oꝑa em̃ illoꝝ ſecũt illos·
O: Vl dic ꝙ ſeptim? and ẽ ſtatꝰ qᷣe
tis oteplacõis · Dex vero ãm vſiqnt ſtatuzʒ
actiẽ vite & laboꝝ ſeu oꝑacois · SPic ergo fit
qꝙ; oĩs mes ð acliõię ſeruitute eripit/ qñ ad
ↄtẽplacõis ſeptenariuʒ ꝓuemt᷑/ vxoꝛ tñ ſua
ſibi remanʒ qn pꝛſcĩa grã & carita cũ ſuiꝰ

filijs · i· cũ lois vtutibo & meitis ſecũ maʒ
Pzʒuꝰ bebꝰvᷣbebat lib abiẽ ano · vij · vt dem
eſt:vxoꝛẽq; ſuã ẽ babuẽat & libꝛos cũ ſᷣuꝰ
fcũs fiut debebat ſecũ ducẽ Si vero dqñs ſu
us ſibi vxoꝛẽ dedẽèat · Ila cũ ſuis liberis de⸗
debebat dno remanè · Sic vere cũ homo mũ
di & dyraboli uitute ·i:- ð ſtatu Peccati an⸗

mno ſeptimo.i pꝓ · vij· ſacm̃ta egrecit᷑ dz ꝓ ali

am vVxoꝛ ẽ q;ᷓ anñ fuitute pcci hbabuẽat · ſ · S
ciã & caritatẽ & eꝰ libꝛos ·ſ· Na oꝑa ſecum
hè ad litatẽ && illis q ꝑ fuitutẽ pccĩ m oꝛt
fic ata fuerãt reuiuifica cois ↄcedè digtateʒ
Vxoꝛẽ eĩ quã habułat ꝗᷓ libea èat · i. gra &
boa oꝑa ꝗᷓ Hebat an ſᷣuitutẽ ꝑcci moꝛtiſicata
fuerãt nõ moꝛtua ſed q;tuʒ ad mèituzʒ/ & iõ
iſta ſibi fœ reſtituunt imtuʒ ꝑ pmãz reui

uiſcè ↄ bãt. vxOzẽ vero ᷓ; ſibi ddit dũs
Iſte · ſ · dyabolꝰ ſů mðꝰ · ſ carnis ↄcupiãʒ

vl q;cumq; oꝑibo mat · dz iſtis dms dimit

tè/& lihß egredi & exiè/ dices dy?aꝰ vłᷣ mdo

ill. Mat B·xx. Tol'e ꝙ tuũ ẽ· Exodᷣ·xxj·
DPD· Cuz ſernꝰ hebꝰ poſſ anno · vij · lib.

egredi ſi vellz · Si pe diliges dñm ſuuz es di

nollet/ ſed magis in fuitute manè vellz / de⸗
lbat ad hoſliuʒ tahᷣnaculi corã dijs adduci
& /delxbat pforari auris eiꝰ ſubula & fic⸗
fiebat ſeruꝰeiꝰ ſempit᷑nꝰ · Dic vere cum reli
gioſus qui m ſeruitutẽ domi mtrauit poſ
ſit poſt annum pꝛobacoõms liber exire && ve
ſles & vxo ꝛem quam pꝛ ins kabuerat ·i· lib
tatem & quecũq; bona ſecum opꝑoꝛtanerat re
poꝛtare · Si tamẽ vult remanere m ſeruicõ
donum nec velit ad mundum retroire/ debʒ
aꝓplicari ad deos id eſt ad ſanctos pat res
& pꝛ elatos/ qui debent eũ ad hoſtiũ tahna
culi ſiſte id eſt ad conſid cr⸗cõem && affectio
nem ingreſſus paradyſi m intare/ anremq;
eius debent ſubula dinim timoꝛis ꝑ p̃dicaco
nem ſuere/ & ſic enuſſo ꝓfeſſiõis wto debet
ſeruus ꝑppetuꝰ dei eſſe deut · xv · Erant ſec
dotes dm̃ m religiõe ꝑpꝑtua· J· Dic
videt ſuonẽ ꝙ cumqs caſu vł ſine delibe
racõe occidit viem magis eſſe dinine occul
te ꝓnidecie aſcribednzʒ o malicie occidetis ·
Si qs peuſ ſit md boiẽ wolens occidẽ eum
moꝛte moꝛiat · Ti vo nõ ẽ ĩſidiatꝰ ſed ðꝰ
didit eũ ĩ maĩbo eiꝰ. Cõſtitutũ locũ vbi fuᷣ
gè deoat ac ſi ñ dieẽt ꝙ tlis dʒ capitłr pu⸗
mri vñ vidr ſuPonẽ ꝙ deꝰ vtit cãcy iſtru
mto/qᷓ ꝓpt᷑ vt ait iſte dʒ carẽ iia łb coꝛm̃to

na lbpun uüein
z ſc ones „„
tainammtn
niarnvſrtiz eſtiſſh
connedſen Panncnd
nfonen ſuun vPiun
Pniheungannut
ter erre⸗ Cinmmnofen
aſticu cclſe a audli
os bnfeg ααρ
iewtmtis te ol d erilut
Liaihte
altehtein neidee /Nus ſ
tcerttenebrt/ lvs wnd adi
rin⸗ Tal bos t malus iu
ſipllis Noting cmnicdſis
dommns ſung Pat Nud
denfnclauſtn lareosqſ
numm vletan ſ ſr nrcſſ⸗
fßer e wantabm A,
ngls eelsalis wulint⸗
enraiwonilin

il/ dnis ns ſ iuder ve

ole tuũẽ⸗ od. xj.
95 heb wſbanno vj⸗lb.
pe dilges dun ſung edi
in Kütitemand welz de⸗
tnaciln on diß idruet
er auns &d ſubla & ſi⸗
enpitn? Dic weecum ſel
nitutẽ domm mimuit wſ
ꝛobacrms ller cite &
namn pꝛlus haluont lib
lvna ſecum opwꝛtauent re
e vult remanere m ſennco
ad mundummetroſre/ debz
81 ( d ſantos pattes
dehent d d wſtin tebn
d anſdarchen A afielo
anadyſim utue/ auncng
laduin anobtlet
mſrffos wiod 6
aſſe deutar. fa

be pptu⸗ ay ſnedelle

umes cin N ne
mags eſſe Aunind o V
uz5 malcie ocedet
ee lens oec Naum

bpie pꝛecipitũt ꝙ ſi fumatuùs fuit hom inẽ eů
nictus mox moꝛte moꝛiatur · pꝛeeipit etiaʒ
qui ꝑ mnſtriam & ꝑ infidias hominem
occidèit ab altaẽ domini debebat vt moꝛe
ret euelli · Sic vere hètici qui fimplices dño
fuirãtur/ pꝛ oeoq; in ſeruittuem peccati dep
munt / ꝙ etiam de alijs malis ſuggeſtoꝛibs
Pteſt dici/quales ſunt vetule ruffeane/que
verbis m mductioꝛibꝰ: furant᷑ inuẽculas ca
ſtitati/j& ſubiciunt wluptati. thi Der blan
dos ſermones decipiunt mentes innocenci
um · Joh· x · fur non venit niſi vt furet · Al
taẽ ettam· i. ſtatus eccleſiaſticus/ nõ de xe
a œꝛrecłione ſeu a pumcõne hommem eripe/
qui fratrem ſuum i· ꝓpꝛium ſpm̃ vł Pximi
m ala exempla cõſueuit pim? & crimmali⸗
