nõ em̃ abꝛeuiata eſt manus domim vt ſol⸗
uare nõ poſ ſit · ſed iſta ſunt hodie ꝓhibita
:ne aliqua ſuꝑ ſcicioſa miſcerẽt: & ne ſimpli⸗
ces ad ydolatriam traberentur/H̊ etiam ad
uerte ꝙ tune quilibet poterat ꝓ wto coſtitu
ere ſibi ſoꝛtem & ſignum rei fiende:vł nõ fie⸗
de ad libitum oꝛdinare · V ulud poteſt
allegan ꝙ; m factis bellicis andaces foꝛ tuna
iunat/& ꝙ melias eſt muadere qᷓ; eaſpecta
re · H em̃ aſcendens & muaſio ſignũ fiit vie
toꝛie & ſalutis: exſpectare vero ſignum pdi
cois· G . VvX dic ꝙ diuma
ꝓuidencia libencius iunat homĩem ꝓuocatũ
illum qui ꝓuocat/qꝛ ſcilicet iſti fiut denũ
aſcendite && õ ꝓuocatus aſcendit & vm eit
ꝓnoca ntes vero victi ſunt & fugierũt/ qꝛ
reuera ad viꝝ iuſtum ꝓtmet: ꝙ ex leuitate
beiluʒ nõ gnèt: nec lites aut controuerſias ñ
moneat: ſeð potius ꝙ; ꝓuocatus & neceſſi⸗
tate cpulſus ad talia ꝓcedat / qꝛ vt coĩter
tunc ad talia ipſe pꝛ eualet & triuphat / exẽ⸗
plo jepte qui ꝓuocatus cõtra amon optmin
it · · ſibi llnd judicũ · xi· Ergo nõ ego pee⸗
m te: ſed tu ĩ mꝑ dicẽs micbi bella miuſta

iudicet dñs ¶ Vr die e iſti eſt facile deo
udare m pancis ſicut in multis / & occulta
dei ꝓuidencia oꝑante· panci aliquociens vi
cunt młtos / debiles foꝛtes nudi armatos.
Exemplum de leo iuda: qni contra ertem: q
cum . iiij · milibꝰ · ſexcẽtũmilia debellauit ſed
oꝛoſium · · m ach· uj · Facile eſt meludim
tos m mambꝰ pauœꝝ / & nõ eſt differencia
m cnſpectu dei celi liberare m multis anm
Pancis: quia nõ m foꝛtitudine exercitus vie
toꝛ ia belli ſed de celo foꝛtitudo eſt ·
.D. A die ꝙ nõ eſt tutum m ho
ſte onfidere/q; dato ꝙ viclus ſibi obediat
ſe amicum tuum fingat: & ad te tranſ fu
giat: ſi tamen videnit locum tuum / ſtatiʒ no
cere mtitur atq; tẽptat vt patet hoc de traſ
fugis: quia viſa ſuoꝝ victoꝛia contra płili
ſtmi ſurꝛexerunt /& filios iſrł nuarunt /iSðo
dicebant pniciꝑes philſtmoꝝ de dðᷣ mfr.
ſeds reuertat vir m locũ ſuũ: non deſcendat
no biſcum ad pꝛ elium ne fiat nobis aduer⸗
ſarius eum pliari ceꝑimus · V allega vl
timum ꝙ reſtat ſellicet de illis qui pꝛimo fu
gerãt & videntes victoꝛ am ſe jonate adix
erunt cõtra multos: qui reuera optime ſciunt
ſe hmim tꝑe victoꝛie: ſed nõ temꝑoꝛe fuge
adinngere/ & aduerſitatis tempoꝛ e latè cuzʒ
vero hoſtes ſeꝑpati fuermt: ac ſi foꝛtiter ali⸗
quid fecermt ad amucs redire & victoꝛlbuꝰ
ſoelare · j· re · xxij · Dopulus qin fugerat: re
uerſus eſt ad ccſoꝝ ſpolia dete benda · Vr
dic allegoꝛice ꝙ; jonathas qii mterp̃tat co
lumba / ſignat viꝝ religioſum vł cathbolicum
xpᷣianum / qui ꝓꝑ aſperami & art am viam pe
mtencie: & ꝓ ardua virtutum contra ꝓhih
ſteos ideſt oontra demones & betiœs aſcẽ⸗
dere & nõ mſi ꝓuocatus: debet cõtra eos di
ſputare/& ſic mediãte armigero ſuo ideſt ſi
de vł gracia de ipſis poterit triũphare·
J. Saunl ſequens phᷣ ſimi fugiꝰ
entes/ adiurauit ꝓopulũ ne quis vſ q; ad no
clem omederet / vt ſic m hoſ tes vmdicare
valeret · d. maledictus vir qm comedit panẽ
vſq; ad veſperam/ populus ergo vemes ad
ſaltum m quo erat: ſuꝑer faciem agu/ ñ apli
cuit manum ad os: nec de melle comedẽ wo
luit: timens ad iuracʒ / ſed pſequedo hoſtes
vlterius m tacto melle tranſinit / de iſta ant
melle: credo ꝙ erat m mãna:ſcilicʒ impꝛeſſio
aens dulcis pinguie & alba/qualis nuꝑ cẽca

inniõʒ cadebat /iſta eĩ m regꝰ geoꝛgũto dĩ
m tanta quãticate ſuꝑ herbas: arboës la
pides m eſtate cadere:ꝙ multas ſarcmas ſo
ſent cttidie colligere / qualecũq; fuerit ergo
mel jonathas adiura coem patris ignoꝛans
ſumit atem virge m mel cntingẽs comedit:
llum inati ſunt oculi eius / qua ꝓpter con⸗
tra adinmacõem patris fecerat/ cum dommiꝰ?
ad traãſmigracõem inmm enti reſpõdiſſe nol⸗
let: ſoꝛte dephenſus a patre adiudicatꝰ moꝛ
ti fuerit: ipiumqʒ pater occidè wluit: ſed eũ
populꝰ liberauit · ¶ Der mel mtelligitur dul
cedo ꝓſperit atis mudane qꝛ reu era illi qui
pPhilnſum ideſt demon es & vicia pſecunt᷑
Ia tali melle abſtinere iuberur/ & ꝑ abſtinẽ
cia m cum rege ſuo xp̃o hoſtes moꝝ et fide
ſecunt/ quin ymmo ſepe fit: ꝙ ſi ſonathas
li? regis qii cauſa victone fuerat: ideſt al
quis religioſus deuotꝰ ꝗᷓ alias multa bona
fecerat / ad comedenoum de tali melle ad gu:
ſtandum dulcedmem com ꝓbatur/a patre
ſuo rege xp̃o moꝛti adindicabitur: mſi m eri
tis ſeu pꝛ ecibus eixgentibꝰ populi ideſt ſane
toꝛum pꝛ ecibo liberetur /illi em qui mũdi deli
cias guſtant/& maxime illas quas pater eo
rũ xp̃s ꝓhibuit carnales delectacões amãt:
que ſeilicʒ ꝓpꝛie deſignãtur m melle quia fa
uus diſtikans labia meretricis ꝓub. v. mſi
ſanctoꝛũ pꝛecibꝰ iuuẽtur & mñ ipſis alia o⸗
pera bonoꝝ ſuffragentur: moꝛtis ꝑꝑetue pe⸗
nam pvꝛtant · A poẽ · x· erat m oꝛe meo tan
qᷓ; mel dulce & cum omediſſem amaritatꝰ
eſt venter meꝰ. GVel die
ꝙ mel eſt ſacra ſeriptura m qua virga mtel⸗
lectus mtmgitur & ꝑ ſtudium comeditur /
oculi mentis ꝓ diſerecõem illummãtur / idem
die de melle deuocõis vł cõpaſ ſionis ꝛ2c̃·
¶ Vr quõ reges inuiolabilit debent ſeruaẽ

¶verbum ſuum / et quõ m caſu iuſticie nõ dñt

pcere cu ci q; etiam filio delmquẽti / ficut iſ
te qui ꝓpter trãſ greſ ſionem fihiũ wlebat oc
cidere & maxime quia inrauerat · damel · vj ·
ſeito rex q; decretum medoꝝ eſt atq; pſaꝝ
vt omne qð conſtitu erat rex nõ licet ĩmuta
ri / exemplo illius regis iuſti qui ꝓ filio m ad
ulterio dep hen ſo ſbi vnñ oculũ: & filio aliu
feeit eruere ne legem quam adulteros fecerat
de ꝓdendis dnobo ocuhs: contmgeret imu⸗
tari/& ne delctum impunitum maneret ·
A⸗ Wic babes quẽcũq; viderat

ſaul viruz foꝛtem & aptuni ad pꝛeliandum
ſeciebat eum ſibi. Sic vere pꝛelatus ſi
bi debet aſ ſociare coſiliatoꝛ es ſuos ſociog et
familiaẽs facè & m officijs beneficijs digin
tatibus co ſtituere & pꝛefeꝛre/ quos ad pꝛeli
andum contra demones vicia && bèticos
gnouerit foꝛtes eæ/& quos m ſciæ cijz et mo
ribus viderit alijs ppollere. Ju dith· ij de v
ninerſis autem vꝛbibus acc epit aux liato⸗
res vlros foꝛtes ad bellum. Z

Capit᷑·. x·· M.
Onitur Reg·xvy · Domi⸗

uus mandanit vt bic hñꝛ po⸗
puluʒ amalechitaꝝ deſtrui: &
omma bona ipſoꝛuʒ oues & bo
ues & ſuplectilia anathematia
ʒari: om̃a & moliri · æicbil ꝓꝛſus ad vitã
ſeruare / nec de boms eiꝰ aliud cuſtodiri / no⸗
cuerat eĩ populꝰ amalechitarum filijs iſrł aſ
cendentibꝰ de egypto / && ideo dixerat ꝙ do
leret amalech de ſub celo vt patz · exo · xvi·
Saul ergo recen ſito populo contra malechi⸗
tas ꝓpanit: populumq; eius m oꝛe gladiji
terfecit: & ad gad regem ipſinz viun cepit/
b pepeit tamen ſaul & populo gad regi a
malech & optimis gregibus ouũ & ammen
tis & ommbus que pnlchꝛa erant/ nec wolin
erũt diſperdẽ ea ſed quie quit vile & repꝛo
bum fuit demoliti ſunt repꝛeben ſi ergo ſaulł
& populꝰ ꝙ iſta non conſunpſerant ſed rep
uabãt auariciã ſuã palliaẽ wleres dixerunt⸗
ꝙ iſta melioꝛ a ad ſacrificãdum dommo cu
ſtodierant / quos dommuns mdignatus ſaul
ad ꝓdendu m regnum cndenpnanit/& ebe⸗
dienciam mehloꝛem eſſe vctimis dixit· Me
lioꝛ eſt obediencia ꝙ; viclime & aſcult aè ma
gis ;y offerꝛ e adiꝑm arietum- Hanl rex
ſignat mundi pꝛ incipes & pꝛelatos / popu/⸗
lus ſignat ĩferioꝛ es uidices & baliuos: qꝛ ri⸗
uera dom inus vult ꝙ; populꝰ amalech qr n
mterpꝛ etatur lambens ſangumon ideſt ,?
pꝛccatoꝛum: ſangumem deſt delicias c ar⸗
nales lambencium vł etiam m ſangume cru
litatis ſe delectancium/filns iſ rł ideſt m de
ſerto buiꝰ vite quo de eg pto tendũt m je⸗
ruſalem / &τ de mudo ad patrẽ non ceſſant ef
ficere vł nocere vł alios m virtutum itmere

inpedire / oꝛ dmauit ꝙ ſaul & populus ſuuæ

.

ſmgtenlrs fant

de mocn is
nn cauſs in mo negigii / din

D õ Gꝛan

Uumills oniſierdme dichnis:
VCecvemWnpils dendicn
(evilt aeacd dignennt ann

ce Nlr Nt ſunfeet domioſ
la anialchreſeuaſſe & r dit eno

piiupvy dilias wigrigar /nu feue

i0 pplit ſt1no eni iut fictenda

Iyt aumint tpni ner wlore n leie v.

mrkarms aunir er il yni⸗
leisſtifin targnſts duaßeſ,

Amnofinsfuent. unlg tamen

“ ungnſ onishamd gup be
EEegint durns diit v Patet

1. K Juiſaheck wle Oſeane mone
ſn wel d n ſid ht
222121
annbegrtn e gſen

us mandan vebed
palzmiehb dſtnis
ommma bon⸗ pſouzausten
„ es ſpletli anathennna
. ni bmoſn. enchl. Fiſis ayti
r de lanz galug cuſtodir /.
lapilanalebtmm ſiz ſt af
tegybto / deo duent yda
lchdeſub llo ve pitz ao⸗rvir⸗
o tecenſto orlo cntna nwlech⸗
nt opelamc, dus moiegeidgi
nd Saregem pfius vn pt⸗/
at tamen ſun Aepnlo N gid egi⸗
oytmis gyigbigz on Nnnen
nmbus ge ulluaerni/nr wl
ejdier ſedqucuit nl neo
demolt ſunt feprehenfiego hunt
iſhonſuſpſtuntſcdte
ngiſiehii wſens diunne
orn ed aarficdum danmeo
mt/quos dommms ndems
dum mgtunm onderunt ;,a⸗

im meloꝛen innete, .

kohrdiene ne m Zules

i, andh
4 aiin euliwef
mn s ubets db nuog:

.i. pꝛ incipes pᷣlati iudices & officiales illos
malos exſlurꝑet/& ꝙ; mediãte iuſ ticia ĩpõs
de mediio iuſtoꝝ tollant / & ꝙ eos pumant
ꝛrigant & caſtigant/α de boms ipſoꝝ
mebil pꝑemitus cncupiſcãt/ & ꝙ iuſliciam
faciendo ad bona ꝑum toꝝ ꝓ anariciam non
reſpiciant aut attedãt · Nath· xnj · exibũt
angeli & ſepabunt malos de medio inſtoꝛũ

SX mittent eos m cam mum igms: Sed res

uera iſte ſaul e populꝰ ſuus quibꝰ facla eſt
iſta comiſ ſio:ideſt ſuꝑioès & iudices ad iſ
tos malos· pumendos diſerecõnem faciunt/
ſellicet pin guioꝛibus & diuicioꝛibus pcunt /
quicquit vero vile & reꝓbum eſt ideſt pau⸗
peres d viles ꝓſonas demoliũt punit & cõ

lumũt / ꝓpter ꝙ ꝓculdubio regnum ſpũals

& etrnale amittũt/ qꝛ bꝛeut illð eſt ven ;
nr ſuꝑio ès et iudices panꝑs ĩpotẽtes qᷣſe de
fendere nequiunt dep̃dando moliñtur. ping
ues vero & dmuites ſuſtment & eis etiam de
linquentibns ꝑcunt: nde mnocæecius · pau
perum canſas cum moꝛa negligitis / dinitũ
cum mſtãcia ꝓmouetis m illis rigoꝛem oſẽ
ditis / m iſtis ex mãſuerudme diſpẽſatis ꝛc.·
Wide ſi vis in mampulo caꝰ de am bicõne
nec valet excuſacõ iſ toꝝ ꝗᷓ ſequit / qma ſci
glic er iſti debeant vt ſacrificent domĩo ſe ſpo
lia amalech reſeruaſſe/d& vt det elemoſinas
ꝓPanꝑeꝝ dinicias congregare/quia reu era de
us nõ ap ꝓbat iſta nõ em̃ ſunt facienda ma
la vt euemant bona / nec oloꝛe inſticie vult
laxare habeans auaricie · nec valt quis m
olediẽs ſibi fiat: vt acqniſtis diuicije ſe vel
le elemo ſinas facere dicat. cumus tamen con

tranum quaſi omẽs faciunt: qui ꝓ bona can
ſa ſe agregare diuicias vicũt / vt patet m re
ligioſis qni ſeilicet velle edificare mona ſteia

m vſurarijs & cupidis qui ſe dełet velle da
re elemoſinas aſſerũt & pꝛ etendũit / cũ tan?
dicat. exci.xx· Rui offert ſacnificiuz de
ſubſtãcia paupis: quaſi qui ymolat filmi in

coſpectu patris. SHi vis

allega de ſeueritate: ideſt de ſeua ventate di
que quãdoq; pumt pæceata patrũ m filios

vſ qʒ d terciam & quartam gnacõem: tra⸗

ſierant em̃ plus qy quatuoꝛ ghacoes: exquo
ꝓatres amalechitaꝝ nocuerat filijs iſrł m Z
ſerto/ quo uʒ tamen nequiciam iſhi eoꝝ filij
nũe plaxerunt· Juxta illud trenon:iiij. Da⸗
tres veſtri peceauerũt c nõ ſut piiti e noꝰ

miquitatem eoꝝ poꝛtamus · Werũptamen
ſu Ponendum eſt q iſta ſunt vera / ꝙ i ſti
filn fuerunt imit atoꝛes nequicie patruʒ/ vt
patet de iſto agad cui dixit ſamuel ſic gladi
us tuꝰ matres abſ q; filijs facit/ſic fiat ſins
libens mater tu ꝛc̃⸗

Egit᷑ Keg· xvj · Nic babes
dauid erat mĩoꝛ frm ð quo
. non ſperauit pater: ꝙ patʒ qꝛ
fratres ſuos omnes ꝑer oꝛ dinẽ

ſamueeli optulit dauid ĩ paſcu⸗

s erat vbi ou es paſcebat: qui inſuper pcu⸗
tere cytharam & ꝓpulſare demonem nouat
& qui foꝛtis roboꝛe:vir belliſus:pꝛudens
E ver big: & pulcher viſu deces erat⸗:m reg⸗
fuit electus & vnctus: 8& ad regnuz iſrabel
p dommum ord matus: ad regis ſaulis ſer⸗

uicium aſſũptus: & eid em ꝓoſtea ſubſtitu⸗

tus/ ſauli em tythariſtam petenti fuit dictũ
de dand · vidi betblemitem virum foꝛtem bel
licoſum pꝛudentem verbis & pulci um viſu

& ſcientem ſallem: & domimns eſt cum eo:

quapꝛ opter eum accerſies rex adnoc auit
& armigeꝝ ſuum fecit · Mie vero dic q;
illi qui ſunt ceteris mmoꝛ es p bumilitatem:
& qui a patre ideſt a parentibus carn alb?ꝰ?n

◻

Ppbonũtur ꝑ carnis affectou ſam ſedulitateʒ
Dedð ena gregem paupum ſtudent paſcẽ ꝑ
pietatem & elemoſine largitatem / qui ſci
unt cytharam ſcriptu re pulſare ꝑ dic acõʒ

qui ſciunt demones weſt peccata de coꝛdi⸗
bꝰ homim expellere ꝓ cnuhonem ad pemtẽ

ciam / qui ſunt foꝛtes ad reſi ſtendũ/qui ſunt

bellicoſi ad heretiœs & impios necnõ & de⸗

mones & vicia ꝓpugnandũ /qui ſunt pꝛudẽ

tes verbis ad diſcrete loquedũ cum quibus

ſcilicet eſt domĩus per graciam ad eos adin⸗
uandum /& qmi ſunt pulcha viſuad boneſte
cnuͤſan dũ tales diœ digm ſunt at ſeruici⸗
um regis xp̃i aſ ſumi/iſtiꝰ ſubſtituti &c vica
rij m eccleſte digmtatibꝰ & beneficijs fien: 8&

m reges & pꝛelatos eligi · nð dan· pᷣ. mã

datum fuit eunncho ꝑ regent nabuchoodono
ſoꝛ ꝙ mitroduceret de filijs iſił pu eros ð ſe

mie regio: decoꝛos facie: eruditos ſapiencia
eautos ſci encia: doctos diſciplma/qui ſta

rent m palacò· VWl ſi vis allega ille qui

eſt mioꝛ & onceptibiloꝛ & ve quo mid ſpe⸗
mtur qñq; m regem vꝑł p̃latum eligitur vł
ad aliẽ; digmtatem vł gradũ erigitur & illi

qui melio :es dignioꝛes eſſe credũtur & q

a patre ſuo mũdo tãᷓ pꝛunogemti p̃ferun⸗
tur m electiombus repndiant & a deo poſt
wnũtur · Ecẽi. v· multi potentes opꝛeſſi
ſunt valð & ĩſuſpit abił poꝛtabit dyadema
D · Vpuũs domim receſ ſit a ſaul: d
exagitabit eum ſpũs neꝗᷓ: qua ꝓpter dauid
qui ſciebat pſallere queſierũt: quo ꝓcuciente
að cytha ram reuocillabatur ſaul/ & melins
babebat/e ſpũs malignꝰ ab eo fugiebat .
Dand eſt pꝛedicatoꝛ / cythara eſt ſacra
ſeriptura· ps· Exurge pſalteriuʒꝭ cythara
uia reuema ſi ſaul qui mterp̃tatur abutes:
ideſt ſi aliquis pꝛopꝑter abuſum reꝝ tpalium
cfficiatur fuvibundus & maſam concupi
ſeenciam / vl exagitetur ſpũ neq ꝑ ſuꝑ biaz
vł muidiam vł pꝑer aliquam mala m œn⸗
plaeceneiam / ſpũs domĩ ideſt ſciliczʒ ſpũs ſan
crus ſeʒ ł dei grã ab eo recedat ꝓpter iniqui
tatem & m aliciam / ſepe fit q du daund id ẽ
p̃dicatoꝛ cytharam ſcriptuẽ tangit ideſt di⸗
cit & ſonũ bone mſtuchoms emittit: ipſum
ſaulem ideſt peccatoꝛẽ cõuertit:ita ꝙ ſpũs
ideſt mala wolnntas ab eo recedit & moꝛ bo
ſui ꝑæccati alleuiat & fiſtit/ & idem dicit de
ſono oꝛ acis: cuiꝰ melodia ſi a dauid ideſt
a viro iuſto fiat dyabolꝰ nõ Põt · d · ills gñ⸗
iiy weẽ tuã audini domĩe m paradyſo id ẽ
cpac em tuam quã facis ad dom inum tuñ
VN die ꝙ cythare ſonus ſignat memoꝛiã
patroms xp̃i ꝛc̃ · vt s· dyabolꝰ em valde ti⸗
met talem ſonum/ideo viro ſancto ſolet dici
illud amos · v· aufer a me tumłtũ carminzʒ
tuoꝝ: cãtica hyre tue nõ audiã · ADℳ.
Vl die cꝑ dauid eſt xp̃s qni ſelicet medi
ante cythara crueis: ſpintum malignum ſei
licet lueifeꝝn fuganit / & ſaulem ideſt adã quẽ
Tpter abaſuʒ ponu vetiti obſeſſerat liberauit
VWV dv ꝙ eythara noſta eſt caro: ᷓ;' cũ
p pemtenciam tangi mus: ſpũm malignum
ideſt petm ſeu etiã malã wluntatem a ſaule
aburente ideſt ama peccatrice fugamꝰ · Fob ·
xxxi· verſa eſt m luctũ cythara mea Vk
dic ꝙ eythara eſt plectrum ligue: qt᷑ᷣ ꝓcto
ſi ꝑ confeſ ſionem ſonuerit: ſtatim abutẽs a
mma ſana erit/ o bene dẽ⸗ eſaye.xxiij. Su
me eytharam circui citatẽ meretix oblimisi

tradita: bene cane frequẽta canticuj. Wkł
die ꝙ ſaul mſaniens ſignat aliqnem dinitem
ſeu pnciꝑẽ iracundum: quẽ ꝓcerto ſi furẽtẽ
& ꝓnocatum viderimus neceſſe eſt cum cy
thara ideſt cum duleis locucõis melodia lim
amus:vt ſpiritum ſcilicet magnum iracũdie
ab ipſo fugere faciamus. ꝓubᷣ· xxv · Waciꝰ
cia leuiat pnicipem · Illud etiam gnaliter dic
quia ꝓcerto quãdo hmo eſt plenus maligꝰ
ſpũ & wluntate/& qnãdo mſanit vł ꝑ œn
eupiſcenciam ſpũalem vł ꝑ iracundiazʒ actu
aliter / mellus vt coiter alleuiatur ſanatur &
cꝛngitur quãdo pꝛelatꝰ vł pꝛ edicatoꝛ ſeu
quecũq; eaſtigaco cuʒ melodia ideſt cũ ver
boꝝ dulcedine eum duleiq; mductõne circa
eum modulat᷑. Vnð ꝓuᷣb · xv · reſpõfio mol
lis frangit iram · Sermo durus excitat furo
rem /quia ſicut dicit᷑ · ecẽi·vj· verbum dulce
multiplicat amics &ι mitigat mimicos ;
Iſta autẽ potiſſime ꝑtinẽt ad dauid reſpeũ

ſaulis ideſt ad ſubditu m reſpectu dm̃ plati

ſeu regis / vl ad filium reſpectu patris /qnia
Rcut nam talinz debet mulceere & cũ humili⸗

tate paciẽcia ptrãſire · Vl die ꝙ ſaul rex

iſrabel deum videncium:eſt deus qm ꝓcto
ſi ontra nos ꝓpter peccata m ſaniat: eytha
ra noſtra ideſt crueis memoꝛia oꝛacoq; ł co
feſſio ipſum placat de ſupat · K
Nic mueĩt notatum ꝙ licʒ aſinus ſonuʒ
eythare libenter audit: ſi tamen ipſaz inue⸗
mat/ cum pedibus frangat & calcat:
Sic multi ſunt qii veebum dei lbeẽter au
diunt/ipſum tamen tranſ grediendo frangũt
&τ& vlipendo calcant & pꝛemunt / vide jnfea
cao.xiiij · Ruomõ ſaul ſuum cythariſtam wo
luit confodere ꝛ·· ¶ In bve caꝰ pomtur
quando dauid ad ſeruicium ſaulis regis
iſrabel ſe trãſtuht / ſibi vnũ aſinũ plenũ pa
nibo pñtanit. Vic vẽ religioſus qui ſeruici
um regis xp̃i.i. ſtatũ religioms digne cupꝑit

m trare: debet ſibi ilum aſinumi· coꝛpꝰ ſuũ

ꝓpꝛiuʒ laboꝛ bus pem tecie deditũ cũ panib
ideſt cù bvĩs oꝑibo ł cũ elemoſinaꝝ ſubuẽcoe
ſeu laer moſis ſingultibo pntare · dicẽs illud
ps · fuerũt michi lacrime in ee panes dieꝛ ẽ

Capit xiij. DP·

——— —

Cribit Reg · wů ·¶ Dbilſti
contra filios iſ rabel cgregati

l tndidr deren nns⸗

—

6 (oninn
(Mria ſnaß⸗
xnyhoſt negapirßee
tdenofesplgtuen d
aſtammmlonnes Mintd;
Aeer d
ninomrnhuſia di nufi

. 1s
tr liilttin ,oluſuus nt ſ

iutdor ſta rtſſiu ſt

gchen waisst n unn
ſreneſtqi plindonnnciſtſn
Funes AtouNENNNN Jens Fen
Keden ndno wiünd graxy
edit dand namn fontzal
fuit m locum cotamms idt mmnd
deo pate ſuo deſ inat? mſſue: yt
is deſſftals tm enns q, itunos
li nſitunt nes nodios vlcte 1
ſyletimtats neeno dett panes N de
ſnhzeeſr dan ntehtalge
dnt⸗ Puce⸗.
O den ditngonemi
aecperſibifeganm dſ –☛

ſſe engo

fonswe pcoſ wuhen ſto
ſes de duer vitute ol⸗s
8 ANNe . . dlas /ſ3

lbenteg 5P nuus X wplis ſi
ellun ſenty,

NNm. 0

“
anſinikmi⸗ daud nſpei
d ſboum nſpech d
al ounnſuigire
n taln dihir niſen aibum⸗
puitaptafne Vldeqlilre
ldeun vderinn eſtdenzect rito
n M pyte are na mſanat cytht
ſen daſt aucs menong adgl
pumplent eſp . .
e muert notatum , le, aſius ſng
relilenta audit tamnen lj u
um ordibit fmgit . alat.
mult inr qn ebun de litt an
pſum taman tan gedirdoffnngit
docienr N pionunt vdenfn
Nuonialſum ejtanſtunn
nfodeed⸗ Poween Pre
udo ud n ſentun aienh⸗
Ale niſtie / t ni
pitaui⸗ ehennact
rsli en a,ſi
eu⸗ mia pciti cipanib
Aunlusſ,, Enan iht
vbol cüenoſthan d⸗ 1
15 hutan⸗ des hu
cſis ſugllin neilsdti
e nicenm

45

35 — „ fkuſ

1 3
ockliimm.
ℳſ

golias gethen pr meipalem & foꝛcioꝛẽ mſuo
exercitu babueru ne qui ſcilicet m altitudme
ſex cubitos cum palma habebat: & armis e
reis armatus erat / cum ergo iſte cottidie po
pulũ dei moleſtaret: accidit ꝙ yſay filiuz ſu
um damd ad viſitandum fratres ſuos qui e⸗
rant m exercitu mitteèt vt ſcilicet ił ephipo⸗
lente: ephi dico ideſt tres modios decẽq; pa
nes & decem foꝛmulas caſei depeꝛ tauerunt
ſdau id ergo videns gÿgantem contra conti
nue populo dei maledicere: accenfus zelo ba
culum ſuũ ſuũpſit: & qumqʒ limpidiſſimos
lapides de flumme eligens m pera ſua repo⸗
ſuit: & tres ipſoꝝ cnt ra goliam iaciens: ip
ſum m fronte pcuſſit & tere ictu ꝓ ſtrauit
P pꝛiũq; gladium extra babens capnt ſuum
abſcidit · ¶ Allegoꝛice iſta eeponũtur ð xp̃o
& dyabolo / ſic em̃ eſt ꝙ a pneipio · philiſti
ideſt demones pugnauerũt cõtra fihos iſrł
ideſt cntra bommes babentes- goliani qui

m erpꝛetatur robuſtus: ideſt lucifeꝝ ducto

re: qui ſcilicet ita robu ſtus erat & foꝛtis qꝛ
ficut dicit · Job · xl· nõ eſt ꝓoteſtas ſuꝑ terra
que cõpetur ei: qui factus eſt vt nulln timèr
Iſte em eſt qui ꝓłm dommiideſt ſanclos
Patres & totum kumanum genus granauit
&e dem continuo mſultauit / qua ꝓpter ſie
accidit ꝙ; dauid manu foꝛtis ideſ t cnſtus:
fuit m locum certamims ideſt m mũdum a
deo patre ſuo deſtmatꝰ & miſſus:vt fres ſu
os ideſt fideles tam pntes ́; futuros ꝑſena
liter viſitaret/& tres modios pollete · i· fidẽ
ſancte trimtatis necnõ decẽ panes & decem
foꝛmulas caſei: i decem pꝛ ecepta legis que
ſcilicet panes vite & moꝝ foꝛmule ꝑſſuũt di
ci eſ dem ooncedẽet atq; daret · Luce · xx · o
mio quidem abijt m regionem longmquam
acciꝑere ſibi regnum: & ſequitur & ſeruis ſu
is tradidit decem ranas· ¶ Eſte ergo zelo ſa
lutis ꝓopuli ſui & ammaꝝ: contra golia dyy⸗
abolum baculum crucis accepit/qum qʒ lap
des ideſt cqnq; p̃cioſa vulnera ĩ toꝛiẽte paſ
ſioms recepit/quoꝝ virtute golias iſte per⸗
cuſſus eſt & ꝓſtratus & populus fidelium
liberatus· pg · In quibus viſitanit nos oꝛiẽs
exalto vt de manu mimiœ: um no ſtroꝛum
liberati ſeruiamus illi· ¶andem vero iſte dy
abolus ꝓpꝛ io gladio oceiditur: mẽptuʒ mũ
di phi & beretici quibo mediãtibꝰ dya boh 3
am̃as occldit xi mſpiracẽne conu ſi ſut/ n

P'hegi

ꝙ m eaput ꝑꝛ imi magiſtri ſui dyaboli ſeip⸗
ſos recoꝛſerunt: mẽytum contra eum p̃dicꝗ
uerunt & eius malicias detexerũt: & euʒ ca
pite ideſt mtencõne ſua fraudauerunt: qua
lis ſeilicet Sladins fuit dyabolus & augu ſli⸗
nus: ps· Gladius eoꝝ mtret m cœꝛ da ix ſoꝛꝛ
Et ſi vis de armis eius golie: id ẽ de malis
elericis et religioſis qui ſut arma dyaboll / die
ꝙ oma erat erea: qꝛ es habet ſonũ ſed non
ſenſum/ & iſti ſimiliter habent ſonuz bone lo
cu cõis: ſed non babent ſenſum deuocois vł
cmpaſſionis / vł etiam m ali qui ſunt dyya
boli arma erei poſ ſunt dici /quia ſut tracto
res & clamoꝛoſi & vrioſi · Iob. xli· oſ ſa bee⸗
moth ficut lamma eris: T.
¶ Dic habes ꝙ daind ante victoꝛiam de
golia: dixit ſe alias viciſſe leonem & vrſum
gÿgantem ficut dieitur hic dauid vicit ·
Sic vere vir iuſtus debet vincẽ ſpãalt
tria ſeihcet golia m magnum: rul ticum id ẽ

muũdum:vꝛ ſum qm diligit dulcia ideſt car⸗

nem leonem ideſt ſupbum dyyalbvium / jlnd
potiſſi me debet eſ ſe m relgioſo qui mũdum
vicit ꝓ vwotum pauꝑtatis carnem ꝑ votum
caſtitatis / dyaboluʒ ꝑ wotum obediencie &
bunulitatis ¶ YVV gy'gas cum magno vetre
eſt mſaciabilis auaricia vꝛ ſus labes eſt lux⸗
urla · leo erecto collo in cedens eſt ſupꝑbia eti
am vt ů · ¶ Il die ꝙ daud ideſt pꝛelatuꝰ
quando videt ꝙ leo & vꝛ ſus vł dyabolus
vemunt ad gregem fidelium ſubditoꝝ deuo
rãdum: ſtatim debet cecur: ere p̃dicado:jdẽ
de ꝑ hiliſtino ꝛc quia ſeilicet pꝛelat? iſta tria
ſcilicet leonem dyabolum: vꝛ ſum lambentem
ideſt hereticos/ goliam armatum ideſt tyra⸗
nos delet vmcere / ipſis q; ſe cConẽ ne gre⸗

geni vl popnlũ domim poſſint ꝑ vicia ðᷣno
rare/vl iſti ſignant tyranos ⁊c ficut .

J. Cum dauid contra goliã gyᷣ
gantem ſingulare cerramen mtraẽ vellet ſaul
armis ſuis ſcilieʒ galea loric & alijs veſtim
tis ipſum mdnit / ſed quia non Hbebat con
ſuetud inem poꝛ tandi ammaiſta / ſtatim ðꝑo
ſuit & baculum && peram necnõ quinq; lapis
des detoꝛ rente acc epit / quoꝛ um tribus ꝓie
lis m tereõ iclu goliam m fronte peuſmum
ꝓſtrauit · ¶ Dcc vere ſi contra goliam dya⸗
bolum qui continue ꝑ tenp taces nobis ĩſul⸗
tat pualere wlumns neceſſe eſt: ꝙ arma &
veſtes ſaulis ideſt bona tꝑalia huis mundi

Ani ſeilicet ſaul ſoeſt abutens dicitur menta⸗
liter dimittamus/ baculum ddeſt crucis
memoꝛiam aſſumamus & quĩq; lapides toꝛ

retis ideſt qumq; xp̃i vulnem de ſua paſſio

mis toꝛrente m pera conſciencie reponamus/
qꝛ reuera ſi ipm̃ cũ lapidibo tribꝰ iſlis 1. cuz
paſſionis memoꝛ ia xp̃i m fronte/ boc eſt di
ctum m pnᷣeipio quãdo ſcillicet tenptaꝛe mei
Pit: vtpote qnãdo tenptaco adhuc eſt m cœo
gitacõne ꝑcutimꝰ: contra ipſum faciliter pꝛe
u alemus/quia pꝛ ocerto qnãdo homo m pnᷣ
cipio tenptacõms xp̃i ꝓaſſionem crucemq;
ipſius & vulnera adducit ad memoꝛiam fa⸗
ciliter de hoſte repoꝛtat triũploum æ& victoꝛi
am ·jdeo bene dĩ beh · xij · Deponentes om̃e
Põdus & circũſtans nos peccatum ꝑ paci⸗
enciam/ curꝛamus ad ꝓpo ſitum nobis certa
men/ aſpicientes in actoꝛ em fidei & conſũa
toꝛem ibeſum qui ꝓpoſito ſibi gaudio ſuſti
nuit crucem .A. Vv die q;
tres laꝑpides qͥbo dyaꝰ ſeu eiꝰ tenptacõ pꝛo
ſtermtur tres ꝓtes pemtencie ſignant ſcilicet
contricõem que ipſum m eodem vemẽs lo co
ictum alium fſibi addit ſatiſ factionem qᷓ ter
cõ ſuccendens ipſum ex toto pꝛoſtermt/dũ
tam en m fronte ideſt m pneipio innentutis
vl tenptacõms iſta vemant ꝛc vt ſupꝛa ipe
ctiam dyabolus cum gladio pꝛopꝛio occidi⸗
tur quãdo pꝑeccatum vł tenptacõ qua ipſe
credit hmin em oeccidete facit hommem ma⸗
gis hu milem inẽptũ ipſe ſcilicet ſe vjdet ſuc
eum bentem & fragilem: & ſic ꝓpꝛium teluʒ
ſuũ ĩ capnt ĩiꝰ retoꝛ ꝗqᷓt· ꝑẽ · gliðꝰ eoꝝ ĩtret
V die ꝙ iſti tres lapides ſũt fivᷣs ſpes
cantas/quia ſcʒ fivs pcutit foꝛtit᷑ · ſpes foꝛ
cius caritas foꝛtiſſime· ¶ Il dic quomõ
ꝓuidencia dei fecit ita beneę vincere mermez
ncut armatum. I die ntra illos qui ex
euſant ſe de armis poꝛtandis ideſt de acti⸗
bus virtuofis faciendis ꝓpter conſuetudie;
ſicut dauſd nõ poſ ſum mquit ſic m ced ere qꝛ
nee vſu babeo. YVb die c religioſus ſi vult
ualere cvntra carnem & dyyabolu: arma car
nalia debet dimittere & ſpualia accipe ſciliʒ
crucis memoꝛiam ꝛc: dicens illud coꝛmt hij.
In carne ambulãtes non ſeᷣm carnem mili
temus. arma em̃ milicie noſtre nõ ſunt ear⸗
nalia · y⸗ V dic quo ad hoe
moꝛaliter ꝙ; dauid mann foꝛtis d vultu de
ſiderbilis eſt pꝛelatus: quu debet eſſe foꝛ tis

fR

*

bene oꝑpando/& vultu vᷣeſid eabili amicabi⸗
liter cuinendo & honeſte onuͦſando / iſte er
go ad pꝛelium contra philiſtim ideſt contra
demones vicia & hereti cos & ſocios debet
viſitare d vctualia ſpñ alia & temꝑalia eiſ
dem / poꝛtare arma ſaulis ideſt ſeculĩ põpam
debet dimittere / baculum pa ſtoꝛ alem debet
accipere/ & detoꝛ rente ſacre ſcripture delvxt
qumqʒ lapides ideſt continenci aʒ quĩq; ſen
ſuum vjl etiam dinme legis doctrmam eligẽ
& fic ꝓoterit contra goliam ideſt cõtra dya
bolum vł cõtra carneʒ hereties vł t)rãnoꝰ
viriliter triũphaẽ ¶ ¶extꝰ. NMic dicit q;
dauid poſuit arma golie quẽ occiderat m ta
bernaculo ſuo· De quo notatur ꝙ quis de
carne vł dyabolo pꝛeualuit: arma eius id ẽ
ꝑccata a quibus impugnatus extiterat m
ta bernaculło ſin coꝛdis debet reponere: vt ſei
licet pꝛecata ſtudeat ꝑpetue memoꝛie cõmẽ
dare & recidinum ootmue foꝛmidare vl a
eptam victoꝛiam ad glonam dei oꝛdina?/
Ecẽ · v· de ꝓpiciatu ꝑctõꝝ noli eẽ ſine metu

Capit᷑ xi ij · ⸗A;

ſet ionatas ꝙ; dauid victoꝛĩ
hbabuerat contra Hoſtes cõglu
tmata eſt ama eins cuʒ amma
damd / exſpoliauitq; ſe tuĩca

ſua & veſlimenta ſua vſ q; ad gladiũ archũ

& baltheum dedit ſibi ¶ Die vere bonns re
ligioſus debet ꝑfectam caritatem dauid ideſt
xp̃i conglutmari & ideo veſtimentis bonoꝝ
tempoꝛalinm ſe dẽt ꝑ conteptum & abdica
cõnem ſpoliare / gladium omis crudelitatis
dimittere: archum potencie & iuriſ dictõmæ
ſecularis cõtenpnere balteũ gloꝛie & mag m
ficencie temvꝛalis totalter abdicaè / & oĩa
xp̃o dare iamoꝛe pſius de ipſis nõ curare
& ſic ionathas ideſt clum ba ſimplex ſciliʒ
& humilis dauid qui fecit victoꝛiam m iſrł
ideſt xpo: pot erit m ſtatu religi oms vł eccẽ
digmfice adherẽ maxime quãdo conſiderat:
iſte eſt qui goliam ideſt dpa bolum vwoluit
vmcè & populum liberare dies cũ pe.t ·
xix ecce nos reliquimꝰ oĩa & ſecuti ſumꝰ te
⸗ Hie dicitur ꝙ ſaul cum ar
reptus a dyabolo inſamret: dand cytharaz
peuciebat vt eum de demomo liberaret: qui

, „A½ ⁹ * —
Egit RKes · xviij⸗ ¶ Qu vidiſ

Finuns blaen
taprar Moe ſnerfmibs mm
otnuntipultes dni utmu .
6 Narplilninis cii
iqtli imn ii cib llenue
n deſtpredicntoꝛen giicßttann
lia fditngt N ſonidott⸗

nibulecbzbus

ſure ihl d wan didd edegi

Xfatmn qnicoq talkgordfffe
mmiuntr ſibietian muide wnatun
xy. Nonl amat peſtlens am qni a
CPdeliß ltyann
ſlectitunſlu beſ redawre
femt tir 10 peetm ideſad caman
mnun un lncel tnptachis tiiſſien
fan Pdcah& ſpialter chthan
vilegtimpedne gappea e dehe
cnn etenen a
ewlackmdung Kobſtne
iur deild⸗ mos Afra

ruore caymina lren

Ci ei we (Qvee

ſ iontis , damnd og
bablent ontnn boſles gn
tmatzeſt ana ans eiganm
danc/ polaug ſe it⸗
wſainmnti lun iqib gudiinbii
baum decht /1Di mrlonns re
dent pfichmn cintitn daudideſt
guutnan & des vſtimentslwnot
Mamſe dert nteptam boſen
(pdlan Fadumonis anidätatis

ae Negin ent N unſ dCians

enpner biltu gie Onyhn

is Gnnpnerbalti got
cle tanwrls toti ſeralolh.

dare ramou

lãceã arꝛipiens voluit dauid ad parietẽ trãſ
ſigere: ſed dauid ſciuit prudeter lanceam de
clmare: andierat em ſaul ꝙ mulieres dauid
ſibi pꝛetulerat quãdo redeunti de p̃lio accla⸗
mau erunt: ſaul ꝓcuſ ſit mille & dauid ð eceʒ
miiia. a die ergo illa nõ recuis oculis ipſũ aſ
piciebat / ſed pſum omm̃o occidere ꝓpone⸗
bat / dato ꝙ ipſe dauid hoſtes ip̃iꝰ continue
deu incebat · ¶ IFllud allega qg innidia Ppꝛij

ben efactoꝛi nõ ꝑcit & maxi me quãdo ſibi m

lauð pꝛ efertur et quãdo virtus eius pullulat
atq; creſcit / non poteſt em̃ inuidus talẽ oʒ
reſpicere: dato ꝙ ab iꝑſo beneficia plurima
recipiat / qiin ymmo dato ꝙ m p̃ſencia eius
cytharã melodioſe tangat ideſt dato ꝙ dul
citer loquatur & reſpõdeat: að wotu m ſerui
re ſtudeat: lancea tamẽ ipſum pꝓfoꝛ are id ẽ
tribulacënibus & iniurijs fatig aẽ mititur &

tenpt at · Vnde ſeneca · ſi nullos mimioos fa

elt miuria: multos tamen facit muidia ·
¶ Ik die ſaul mſamẽs eſt peccatoꝛ qᷣ ſei.
lieʒ cythariſtam qͥ eũ a dyabolo liberare miti
tur ideſt predicatoꝛ em qui cytharam ver⸗
bi dei ſibi tangit: & ꝓ ipſo ſanãdo et a pote
ſtate dyaboli & vicõꝝ ſaluãdo eidez p̃dicat
& effatur: quãdoq; trãſ figere diffamaẽ &
miurari: & ſibi etiam innidè conatur / ꝓub ·
xxv · Non amat peſtilens eum qui cꝛripit ·
C ·¶¶ eY dic ꝙ ſaul eſt dyabolus:qui
ſcilicet cythari ſtas ideſt ꝑꝛedicatoꝛes ſum⸗
me mtitur ad pietem ideſt ad carnem ꝓ lux
uriam cum lancea tenptacois trãſfigere: vt
officium p̃dicãdi & ſpũaliter eytharizandi
valeat im ꝑedire: qua ꝓpter iſte debet a tali
lancea quantum poterit pcauere/ et ideo tazʒ
dyabolus ẽ; homo durus & obſtmatus vi⸗
dentur dicè illᷣ: amos.v· Aufer a me tumk
tum cantiœa tuoꝝ: carmina lire tue nõ au
diam · ¶ Il die ꝙ dauid qui erat pulcher

& inuenis & ruffus: ſignat byſtriones: qᷣn

ſcilicer catus rex iſmabel ideſt pꝛelatus ᷓ re⸗
ligioſus nõ debet diligè: ſed eos & oẽ3 ma⸗
ne leticiã abdica? · ¶ Il dic ꝙ iſte ſigt adula
toes q ĩ auribo hpim cythariʒãt & ſemꝑ ver
ba melodyoſa & placencia eis cantãt/iſtos

ergo debet rex iſrł ideſt bonꝰ pnceps vł᷑ p̃la

tus rep̃henſioms ꝓcutere: & a ſe pemtꝰ ſub
mouere. diceng illud amos· v· aufer a me 2c
¶ Saul mõnꝰ ſpũ exagitatus ꝓphãbat in
medio domus ſue · Iſtud exponũt quidam

Pg

ad pꝛ edicatoẽs qui ꝓphãnt ideſt qui pꝛe⸗
dicantt amoꝛe terꝛ enon m medio dom?:.i.
pꝛopter comodum pꝛinatum nõ ſicut iuſtꝰ
de quo dicit ꝙ m medio eccleſie aꝑeruit os
eiux· Iſti ergo a ſpiritu maligno exagitã⸗
tur: qui ſcilicet de ſpũñali negoco lucrum ter⸗
rennm adipiſci conãtur · Philipenß · ij · Omẽ?
que ſua ſut querũt:non que iheſu xpi·

Capit · xv· D-

Onitur ſReg xix⸗ ¶ Dauid
maritus micl filie regis de lo
ch m quo credᷣbat eſſe auffu⸗
git: vt iram ſaulis declmaret⸗
Vvvyoꝛ vero eius ſtatuam m le⸗
clo dauid loœ ipſing poſuit: ꝑelleq; caꝑpꝛ a⸗
rum poſuit ſuꝑ caput eiꝰ: ipſam opuit ve
ſtumentis / cum ergo rex mãdauit ꝓ dauid
vem entes a Paritoꝛes eius crediderũt mue⸗
mre danid m lecto ſuo: & loc eiꝰ ſtatuam
cum veſtibus & pellibus inuenerunt · ¶ Der
1ſtam regis filiam mtelligitur eecleſa: que ẽ
filia regis xᷣi / ꝓ dauid vero bonus eccãſticꝰ
E pꝛ elatꝰ. ꝑ lectũ danid ſpãale pꝛelaturazʒ ł
beneficium mtelligo m quibus dauid id ẽ bo⸗
nus p̃latus quieſcit· ¶ Iſta eſt ergo veritas
ꝙ recedente vł fugiente damd ideſt bono p
lato de hoc mũdo ad patrem: & lectum ſuuʒ
ideſt pꝛ elaturam vł henefictlum vacuũ di⸗
mitt entem: ſeꝑe fit võoꝛ eius eccleſia poĩt
ſtatuam: ideſt fert aliquàm ſtatualem ꝑ⸗
ſonam m loco & lecto ideſt i ſtatu gradu &
& offico ipſiꝰ qui receſ ſit: qui ſcilicet adð mo
dum ſtatue: nec motum bone oꝑacoms / nec
ſenſum diſerecõis habet / ſed pPotiꝰ? qui circa
caput mentis pellibꝰ carnalibꝰ affcõms te⸗
gitur/ & veſ tibus temꝓoꝛ alis oſſeſ ſioms ꝑ
auariciaʒ imolatur/&& ideo bꝛ euiter hodie fit
illi qui m lecto eccleſe dauid ideſt illi qui
bonum & pꝛudentem p̃latuzʒ irſnemẽ eredut
ibi ꝓcerto ſtatuam cum pellibꝰ capꝛims &
veſlibꝰ: ideſt ꝓſonam ignoꝛantem plenam
carnali affecuone/ & ſolũ inuolutum aliqua
boneſta cœ nũᷣſacõms veſte ł aliquali poſ ſeſ
ſione inuenerũt / qnia vdie pᷣlati cireuerunt
m melotis que ſut pelles viliſ ſime / ſignãtes
diuicias: m pellibꝰ capꝛims que ſut pelles
fetidi ſime ſignãtes carms delicias & delec
tacoões · beb ·j · ES.⸗

—
¶ At die ſecunbum aliquos moꝛ aliter p
Hauid ideſt vir inſtus debet a lecto cnſei⸗
encie & maginacoms ſue recedere mquan
tum ſcilicet ſe non debet iuſ tum reputare ·
Vxoꝛ em̃ ſua pꝛudencia delet m lecto coꝛ⸗
dis Ponere/ ſtatuam cum pellibꝰ capꝛinis/
qð fit qñ facit homiem ſe peccatoꝛ em igno
rantem caſurum & fetidum cxſtimare/& ſic
quando lactoꝛ es deſt demones vemunt &
dauid ideſt viꝝ inſtum de p̃ſunpeõne tem
tent: mirantur quã do loo dauid ſtatu aʒ m
u enerunt/& quãdo loco virtutis timoꝛeʒ et
pæccatoꝝ con ſideracõem att endunt / & ſic il⸗
uſi fine danpno recedunt. F.
Hic videns dauid conſum atã maliciam
ſaulis contra ſe fugit & ad ſamuele/ ad quẽ
cum miſiſſet ſaul nucios vt dauid raperet et
adduceret/illi vementes m gabaioth. daui
cu m ſamuele & etiam †5†han cuneum cum
eis muenerũt ſicq; factum eſt ꝙ; quãdo ipſi
luctołs qui ad rapiendũ dauid fuerant miſ
ſi irꝛuente m ſe ſpiritu:ad ꝓPandũ cũ alijꝰ
ſunt cnůſi: quibꝰy moꝛam trabeubo ſaul ali
os luctoꝛ es miſit: qui & iꝑſi ꝓphare cepunt
: qð etiam tercij nũcij conſi militer fecerunt /
ita ꝙ nulli ad ſuũ dommũ redierũt / ſed cum
ſamu ele & daiud ꝓphanda remãſerũt/ adul
teriũ vero & ipſe ſaul ꝓꝑſenalit᷑ vomt/ & ſta
