facieꝝ ſignat hbomines varios ⁊æc peruerſos
& tales vide ſupꝛa deꝑ· vbi innenies mo⸗
rali atum contra auaros · vł dic ꝙ mali qin
babent quatuoꝛ facies in ꝗtum facies ſue
exterioris a erencie inœndicõesqnatuoꝛ
variat quia aliqñ eſt bumã ꝑ fickam bemg
nitateʒ: aliqn leonina ꝑ aptam crudelitate
aliquãdo bonma ꝑ ſimiatã rudelitate: aliqn
aquilina ꝓ elatam põꝑoſitateʒ · Ezechie · iij.
apnit rota vna ſuꝑ terꝛam babens quatuos
facies. Itẽ iſti babẽt qnatuoꝛ alas ſupbie
inẽytum iſti vident᷑ ſuꝑbire de quatuoꝛ· ſꝰ
de dinicijs: ſcienenæ: emimnecijs: & de cœꝛpa⸗
liba gracijs· Danie..vijialas babebãt qua⸗
tuoꝛ ſuꝑ ſe: ꝭachariᷣ ꝓꝛ imo vidi & ecce qua
tuoꝛ coꝛnua Ten quatuoꝛ habent manꝰ in
q́;tum pſi habent quadꝛipliee malã oꝑacõʒ
ſiopꝑa ſuꝑpba œntra deum: luxurioſa ꝙtum
ad ſe:mgrata c;tum ad amioœs: crudelia &
minrioſa qytum ad inimicos · zachari · pꝛĩo ·
oſtendit michi dominus·iiij Fabꝛes: ideſt
iin malos opanos · ſ· ſupbos luxurioſos

ingratos & iniurioſos· Itez iſti habent · nn·

pedes: ide ſt · inj. malas affecõnes · ſæ gau⸗
dinm & m anem leticiã / doloꝛem && inuida
tniſticiã / timoꝛem deſperacoõnis/ & ſpein
fatue pᷣumpcõnis: habent ergo gaudium

M

ehhſontllatp ere

4 . nt
eninhe qu aſanz
inphin ſades e n edi⸗
intIim i c n
“ orpme ſon ſgnat d 1
ienl Rarlihne; . r ne
1 ducincNiis aupſeen
d dacns atcben hinn
anut ſd ue

las ſunn de
,elntes bat/ aſpect e,
gamila: Ach
tpſihfitaonantr lungin ß 1
es tut otbi tenre C:
Jldrtitamna eſtmule ue ain
faruos nes uimurfiek⸗ ſey vn.1
viepobnni anbendo tande lummi
nt omdcedo:tande bouma di fimlado
lipig ogin pmittido tande qui
id ancka erubnplacta wiando 0
tle ail ignar erclei geqnantum
blipgre ſun qlatuon bzbuit acts ſal
prifut Duma deſ Kopler pau
11 N nda maſpoſſtolls Derudafüt eo
MMa fyox & audar fima m martibii

ocu fur wum baſ lunn tvmtencte
ſuti/mncnſßſer iko/ Lrut, nme eſt

lideſtclan ybdens p ſcinam &
ſtkin doclont Vl viz ne

d
ins nibe„ elt / gn
um däliquße loqet
atgnn e fiees en
n de reſrechoe artieqn
ttii noen ſ. lo ſaſe⸗
olacdn ,

euichſalmn decht gunne
Ee enit ſigtte rans nite
ſvs drn nibzini qinor
ignt nmn mrasuuneſos
ydeſupndtp woinnenso⸗
tunm onm auaos ldeynah in
tmnol ſyls n jun hats ie
s apemat nyndujs uton
ua agicſtbunipfcan eng
Ai oniupaptan ideltate,
twamapfimizindelttgalqn
aran ipieng Epcbenn⸗
babens ouatuoz
oarda ſh run ba ns duateo⸗
Tiſhant quuun as ni
a wert ſponedectance
niſwant . ees deagt
ſamopenmnec, ,
or njals akbirau
axDmne⸗ 4 MRl
pſe 8 Guprnndn
niu⸗ n ſ ini e
Snunipſeinil
töun , ſun fin
1 euntil A
dems iddeſt⸗
cnd chen fi
vun dinn Ps:

de mundi ꝓſperis Soloꝛ em de mundi aſpe⸗
ris / tinoꝛem de pemtencia fienda / ſpem de
maioꝛi em inencia cõſeqnenda / dieit ꝙ iſti
quatuoꝛ pedes affecõnis ſunt recti q; flecti
nequeunt ad pietatem · wunt vitulmi: quia
ſempꝑ habent ad mixtam aliquiã laſcimiaʒ &
caralitatẽ · Treno ij. ſoꝛdes eiꝰ in pedibo
eius · vl dicit pedes iſtoꝝ ſignãt quatuoꝛ
ipſoꝝ malas oceupꝑacõnez · ſ- auariciaʒ quꝗ
curꝛunt ad diuicias: carms cocu piſcenciam
qua curꝛũt ad deheias/ ambicdeʒ qua cur⸗
runt ad eminæcias / iracuudiã qua curꝛũt· ad
vmdickas vł ſeuicias· Ez echle · i · p quatuꝛ
ptes euntes ibãt / aſpe ᷓ etiam Pon weſt
cvuerſacõ ſe ntillat ꝓ exẽpla mala: & coꝛu⸗
ſcat ꝑ ſuꝑflua o nam̃ta · Os · ilu xerũt wꝛpꝰ
ces tuc oꝛbi teꝛre E.
(W ldie ꝙ tale ammal eſt mulier que cir
ca fatuos iuuenes quatuor facieꝰ ſe olz vti⸗.ſ
inpneipio hnmã atraben do / tande leonina
forcit᷑ cõtradicedo:tandẽ bonina diſ ſimilã do
& ſe pũgi & rogari ꝓmittedo tandeʒ aqui
lma ad cuncta eoꝝ bnplacita wlando Gr
dicq; tale aial ignat eccleſiaʒ / que quantum
ad ſui ꝓ greſ ſum quatuoꝛ habuit facies ſeu
ptes / pꝛi fuit humana ideſt ſimplex pau
Per & nuda m a ꝓoſtolis · Decũ da fiut leo
mna ferox & audax & firma m martriibus
Tercia fiit bouma ideſt lalori Penitencie
aſſueta / in confeſſoꝛ ibo / Auarta nunc eſt
aquila deſt clare videns ꝑ ſciẽciam & fidez
m ſtructa in doctoꝛbo · I ſi vig expone
de quatuoꝛ euangeliſus ſicut epomit gre⸗
goꝛ iꝰ in omelia pꝛima ſuꝑ ezechiel/qiia· ſ.
quatuor ammalia ante tronum filij Iommig:
qnatuoꝛ euangeliſtas deſignãt / facies ho
mmis mat beũ: quni p ceteris loquit de xpi
bumana generace /facies leonis m ar cũ: qui
loquit de xp̃i reſurectione quia · ſ. leo ſuſci⸗
tat catulũ moꝛtuum rug endo/facies louis
lucam: qui pceteris loquit de xpi moꝛte &
imolacone facies aquile. Jobãneʒ qui loqnit
de xp̃o alta deitate & aſcen ſiõe ꝛẽ p omma
vide gregoꝛ iũ vbi ſupꝛa Er die ꝙ lomo

rex eſt amm aliũ leo feraꝝ bos ium̃toꝝ aqui⸗

um (Iſta ergo quatuoꝛ aĩalia eirca
tronu xpi fuiſſe deſcribũt᷑: vt ꝓ boc ipſe rex
regum & dom inꝰ dnanciũ finſ ſe intelligat

Aoa: i. infemoꝛ e ſuo ſcriptum rex roæ
gum 27 lud ꝙ exponit ſupra mpꝛm⸗

eipio eece vent? turbinis veniebat ab aqui⸗
lone nubes magna & igmʒ inuolues: Poteſt
expom ctra diuites malos: qu ſũt ventus
Ppt᷑ va nitaceʒ / turbo ꝓPpter violeneiam &
rapacitatem ab aquilone vemiẽtis ꝓpter fri
gus ꝓpt tepitateʒ nubes ꝓpt᷑ ignorãcie ob
ſcuriratez / mãgna ꝓpt ꝓſperiteteʒ d reꝝ
facultateʒ. Ignis ꝓpt᷑ crudelitate; muoluẽs
ꝓpt᷑ acquiredi mſaciabilitateʒ ꝛc·
F: Il ex pone de ſpũ ſan
cto qui eſt ignis: nubes: vẽtue ꝛc aĩalia ſan⸗
cra ſieut ponit Ezcchiel.i· ibãt vbi
erat imꝑetꝰ ſpũs illue gradiebãt᷑: & vnũ q/
q; ante facieʒ ſuaʒ am bulabat. & reũtebat
cum ambularent /& hec erat fimilitudo ani
malium & aſpecłꝰ eoꝝ qu aſi carbonũ arden
cium: & quaſi aſpectus lampadarum bec
erat viſo m medio animaliuz ſplen doꝛ ignis
& de igue fulgur egrediens ·Dic vere de⸗
bent facere ſancti virt: quia vbicũq; impetus
ideſt motus & inſpiracõ · ſ· ſpũs ſancti ip⸗
ſos monerit cõtmuo debent ire: & illud q fu⸗
geſſent ſine cõtradictone coplere: cuj? ta⸗
men cõt rarium faciũt illi: qui bonis ſpiritus.
git acõ bo: & mſpiracõibo nõ obediunt ſed
reſiſtunt clu · vij: dura facie d in &cir⸗
cumeiſis ꝛtdibo: ſemꝑ ſpũi ſancto reſiſti⸗
tis vnuſquiſ q; iſtoꝝ ante facieʒ ſuam am⸗
bulat:m 'ptuʒ de bons eternis qne ãte nos
ſunt: & ad ipſa ꝑ bona opa affectꝰ & deſ⸗
deria gradit & aſpirat /tem ꝑalia queq; que
vſt nos remanẽt: nec reſpicit:nec affeclãt
philipen · iij· que retro ſunt obluiſcens ad
ea vero que ante ſunt extendens me ipſum:
deſtitutu ꝓſequoꝛ ad brauium ¶ Item cum
ambulant nõ reuerti dicunt: qnia ſi quilibet
vir inſtus: ideſt invia moꝝ &ᷓ;' incepit & in
bono ꝓpoſito nunqᷓ; ꝓ recidiuaconem vł
ałvſtaſiã vł neglieciam deſiſtit a bono ope
ſiue ceſſat · ILob · x vj· ſemiram ꝑ ᷓy nõ reus⸗
tar ambulo ( Item ſimilitudo de aſpectus
iſtoꝝ & curſacõ debet eſſe qtaſi aſpectus
carbonum ardencium ignis ꝑ feruidam cari⸗
tatem: & quaſñ aſpectꝰ lampadaꝝ ꝑ lucidã
vneſtatem:& de medio talium debet egredi
igis boni amoꝛis: aquo etiam exire debet
fuſgur iuſti rigoꝛis v fi vis ꝑ anima⸗
lia mtelligo malos vt ſupra expoſituz· S.· pce
denti/ qui nõſecundũ raconem ſed ſecundum
impetum ſpũs ſui oc wluntatis ſue gradiãt

an faciẽ ſuã · ſ. ad mũ di bona qᷓ halt ante ſe
P deſideria defæũt /nũqᷓ aũt ꝑ pemtẽciam
a ſuo malo itinè reuertũt: ſed moꝛe car bonũ
& lãpadũ ꝑ auariciã m flamãt /& iõ in me
dio taliũ igme·iauari balliui et famnli cõu⸗
ſant:aqᷓbo ꝓculdu bio fulgur rapĩe cõtra ſub⸗
ditos egdit & caſat -G. PDdc ezech .
feciſ meõz ð ·iij · ſã · aialbo ie dicit q iux
ta aialia apuit rota vna ſuꝑ terꝛ ã babes. inj
facies hoc eſt dicm ꝙ uij:enãgeliſle rote ſił
il cte:ecce rota ĩ medio rote: & totum œ pꝰ
rotaꝝ erat plenũ ocł:& erat vna ſim ilitudo
ommũ:iiij· & facies & aſpectꝰ rotaꝝ & opꝰ
erat viſio maris /ſlatura q; & altitudo crat
in rotis & aſpeclꝰ hoꝛribi/⸗& ꝓ·iiij· ptes eũ
tes ibãt:& nõ reuert ebãt cũ incederẽt & ad
quẽcũq; locũ declimabat ꝗᷓ pa erat/ ſeꝗbant
& cetere cũ q; ambularẽt aialia / ãbulabãt pi
ter: & rote iuxta traſentibo ibant: cñ ſtãtibo
ſtabãt: && cũ eleuatis a terꝛ a ꝑit eleuabant
ſpũs aũt vite erat ĩ rotis quo cũqʒ ibãt ſpi
ritꝰ illuc & rote eleuabãt ſequẽtes eũ · Ver
rotas iſtas ꝓpoſ ſumꝰ intelligè bonos ſubdi⸗
tos d ma xĩe religioſos łI cleriœs:ſicut ꝑ aĩa
lia m telligimꝰ Flatos:bomin · ſubditi rote di
cunt᷑ ꝓeo ꝙ erat wolubiles && mobllee:ꝑ obe
dienciaʒ d moſcũt · oʒee/rotas ip̃as pnte me
wcauit wlubi les iſti ergo debet ee · iiij · EH ba⸗
bẽ · iij facies ꝓt᷑ vtutũ cardiãliũ ꝗᷓtermtatẽ
qlibet em̃ · inij · eſſe dicit q quatuoꝛ vᷣtutibo
m fignit vtpote qꝛ dicit tẽpatꝰ iuſtꝰ/ foꝛ⸗
tis/& pꝛndes / vnꝰ etiã · d ·m medio alt eriꝰ p
intimã caritatẽ · qꝛ quilibzʒ debet habere aliũ
in medio ſui cꝛdis ꝓ memoꝛiaʒ:copaſſiõis
jcaritate & vnitatex / rota em m medio rote
ponit qñ ꝑ mẽoꝛiã & amoꝛẽ alt in medio-i ·
m oꝛde alten? ſtabilit ſicut · d · ꝓu · x vj· fĩ

q adiunat a fr̃e tãqᷓ' cmitas firma/& gal. vj

alt᷑ alterꝰ onera Poꝛtate / ac ſi dicat ſic alter
in medio alterꝰ:rota tn iſta ſuꝑ terꝛ aʒ aꝑẽ
dicit: qꝛ quilbʒ vir iuſtus ſuꝑ t erꝛaʒ ideſt
ſuꝑ terꝛ enã ꝑ ipoꝝ ctemptu m eſſe tenet᷑ ·
cele · deꝰ in celo tu ſuꝑ terꝛ aʒ caleãdo ⁊
ſpernẽdo tert enã ꝓſpenitatẽ / debet eſ ſe inx
ta ſan cta aĩalia frequetãdo ſocietate /debet
eſſe quatuoꝛ facieꝝ cõtinedo quadꝛ uꝑlice v⸗
tutũ cardmalinz quatermitat eʒ delez eẽ vn?
in medio alt enꝰ ꝑ mutuaʒ dilectiõe & carita
tez debet etiã eſſe m eis vna ſimilitudo om⸗
mum ꝓ cõmuez viclꝰ & habitꝰ ꝑitatẽ/& ꝑ

mutuã moꝝ oformitatẽ: vt ſic poſſit alteri
dicè illuð Eſa· xiiij. nr̃i ſimi es factꝰ aſpe
ꝰ eoꝝ dʒ eſ ſe qᷓᷓ viño maris:pꝑ cõtricõms
amantudiẽʒ: & ꝑ pemtecie aſpitateʒ debet
etiaʒ m eis eſ ſe ſtatura ꝓ cõſtacie firmit atẽ
altitudo ꝓ m̃tis ſublſitatʒ/& aſpeciꝰ hoꝛril
P caloꝛis abſtintie hijſpidaʒ difoꝛ mitate · ps
¶ Terꝛi. es & q reſiꝛc̃· job.iij. m oaruerũt
pili car em ee he iſi debet ire in · iij· onas
affecliões / vt · ſ · ꝓ gaudiũ ð lõ & dolo⸗ ez ð
malo timoẽz ð ſuplicõ ſpẽ ð pmio:ad bona
pa ãbulet et in cedãt:reuti etiã nõ debet cũ
ãbulauer̃t · qꝛ nũqᷓᷓ ðłet vſiſt łᷣ retrocedre
a bõ ꝙ meepũt qꝛ ſicut · dð. neõ mittes manũ
ſuã ad aratꝝ æ aſpiciens retro.2c Etz tales

pleni oceł eſſe dicũt: qꝛ .ſ. iuſti viri oceuka
diſcerecois c circũſpectiõis illumiati eẽ ten?⸗

tur vt ſic vidant cõſiderãt quicqt að ſccu
lũ ꝑtmè ꝓbat · a iia1. ple · eruũt occłᷣ añ &

¶Vñ · eʒec. i· dicit rotaꝝ cœꝛpꝰ colla et ma

n & Pẽne & circuli plena erãt occuł/ad ſi⸗
militudinẽ caude pauonis ad Snotãdum
iſti boni religioſi & ſubditi t Pabere pen⸗
nas cõtẽplacõis / maꝰ bone oꝑa cõis collum
guſtatiue denocis/& occłos diſereconis: &
ſilitudmezʒ caude pauonis:.i· piclura bone cᷣ
uſatiõis/& quocũ q; declinabat/ que pꝛima
erat ſequebant & cetere/quia ſcilic mt᷑ bo⸗
nos relig ioſos & ſubditos debet eſſe tal⸗ Pu
militas obe dieneia: & talis moꝝ confoꝛmi⸗
tas/ꝙ; vbicumq; vident declmare & incli⸗
nari illos qui pꝛ imi & ſuꝑiotes ſut inter eos:
ſcilicet bonos pꝛelatos & Ioneſlioꝛes & ſeni⸗
oꝛes ꝓcerto alie debent ſeqiu ꝑ imitacõnem
& obedienciam inclinari Mathe. g. magt
ſter ſequar te quocumqʒ iers ¶ Ille ergo ro⸗
te ideſt bom ſubditi debet ſequi aĩalia ſan cta
ideſt bonos pꝛ elatos c& viros doctos ſciliʒ
obediẽcie & ſe eis coufoꝛmando· ¶ E zechiel
x·egredienti lv rote quoq; ſubſecute ſunt
ita eum es debent ire bene operaudo:
cum eis ſtare foꝛ titer perſeuerado: cum eis
el euari a terꝛa tert ena deſpiciendo & celeſtia
af fectando ¶ E zechie· elenauerunt cherubin
alas & eleuate ſunt de terta co am me /& ra
cio eſt qnia ſpũs vite debet eſ ſe in eis ideſt
ſpiritus ſanctus qui debłẽt ei vircutẽ & gra
ciam dare /ipſi vero debet eum ſequi de mſpi⸗
racione & wei ipſinsg obedire Tezechlel
pꝛimo vbi erat impetus ſpũs ibi gradiebãt

meuto cc⸗

nt ſinctus m -
n iuſ hun ni
Gaenet. elus woſu m rm
nurdſiſtatenceinei⸗
ond eccle ſterA maymeagoſtore
nire u de ſ.no cuſ eſt olor e
lsdeat ile: peo ꝗy eecleſiaſtica iunſd
ſaccleſts & ſpat ig totalta dart aſe
Krn fnan tein ſapbins d
pden datuſten ppugmaalan
jmn ſio enam hono deſſ digntate ece
ſtica debxr ſocere llo lymmes ſdel pho
ncpulo/ lmſlaton a modi dlek de

tr klgere / pcantaten mox vuts deben
fie / ſipeneinn debet ſplendere: arci.

unciiſtemweſtuſtaa, debet ircaſ⸗

ädne:guitainen m du funn Nm nub

ſidiat pe⸗ nſncaſemper det il
ſnanaäüctiedis pioflum
Wdg ecammeumwon,
nudioſgind IS peldnboe l

efirnamnento eclcſe d

ettone
flio bominis dog,

niftlenarlir
cyrotan arp wla et ina
eNnclipien eit oecll ,d ſi⸗
ecdepalons id notiden
nelgoſ eſibon thalene on⸗
plets mal bwie opaös lum
e dendeds Nckos dſctecdnis
nezcalde prnonikn pelun ec
/ oclq derlnalut/ glepyini
tebant à dtme u ſiſcynt o⸗
vlos ibbtns delit itile bu
rdinea & tils non anfomi⸗
cung vdet dellnane Eincl⸗
güpimi Eſupotes i ntrebst
Nöhrdatos X unſtons Ken⸗
õä
encian an dend
nate gocun .
ponfubdn ditt hn a

Voõſequẽter vidit eʒechi · firmam ẽtum ſuxꝑ
capita ſanctoꝝ aĩallum ꝙ erat de ſpecie cri
ſtalli: & in firmamento erat ſedes: qui erat
de lapide ſaphiri: & in trono ſedebat ſimili⸗
tudo filj bominis qui in ſe gerebat ꝑ circui
tum igms & electũ. & circa ſe bab:ꝛbat qua
R ſimilitndineʒ areꝰ celi: quaſi cum fiierit in
die plnuie & in nube / ſed ꝓcerto qnãdo ſu⸗
pꝛ a firm entum celi qd erat ſupꝛa caput eoꝝ
fiebat wox /ſtatim animalla pennas fſuas
ſubmittebãt ſic wcem que ſancta fuerat
andiebant Ee ꝙ firmamentũ ſig nat
eccleſia m que bene fundata eſt ſupra firmã
petram :que criſtalina dicit/qꝛ ĩ eo ſpledor
veritatis fidei: c etiam ſtabilits ꝑpetue ꝑ
manencie reꝑit / ſub etiam iſto firmamento
dicunt animalia ſancta habitare:quia nulliꝰ

eſt bonus ant ſanctus mſi ili qu m firma⸗

mento eccleſie ꝑ fidem tc graciam dinoſ cũt
manere · Geneſt. · Rellag poſuit in firma⸗
ment o celi In iſto aut eccleſie firmm̃to eſt
tronꝰ eceleſiaſtice &τ mayxime apo ſtolice p
lature: qui.ſ· de ſaphiro cuiꝰ eſt cloꝛ cele
ſtis dicit eſſe: ꝓeo ꝙ eccleſiaſtica iuriſ di⸗
ctio celeſtis & ſpũ alis totaliter debet eſſe.
Eſaie. luij · Fundlabo te in ſaphiris da
iaſpidem ideſt iuſticia ꝓpugnacula tua
m iſto etiam trono ideſi dignitate eccleſi⸗

aſtica debet ſedere filiꝰ hommis ideſt ꝑſona

racoualis / ꝓphoneſtatem ad modũ electi de⸗
bet fulgere/ p caritatem moꝛe ignis debet
feruere / ꝑ ſapienciam debet ſplendere: arcũ
etiam celeſ tem ideſt ſticiaʒ debet circa ſe
poſ ſidere: qui tamen in die plume & in nube
eſſe dieit · ꝓeo ꝙ mſticia ſemper debet eſ ſe
cum miſeri œzdia &. cũ dulcedis pio flumo
ten eri. Geneſis i Arcum meum ponam in
nubibo / quid ergo ꝓculdubio ſi cotingat ꝙ
de firmamento ecelene & ꝙ de trono indi⸗
ciarie oteſtatis: & a filio mminis ideſt a p
lato exeat apoſtolica wox ideſt a domino p⸗
ceptum vł ſtatutũ: ſtatim animalia ſancta
que ſubt ?ꝰ ideſt ſubditi bom debent ſtatim
alas pompe & ſuꝑbie deponere: & illnd ꝙ
mandat reuerent audire, nũquã em debet
aliquis eſſe groſſum aĩał/ nec ita alta aut
ſancta aut ſolempuis ꝑſona: qum mauda⸗
ta dei pᷣlatoꝝ verba & documẽta maioꝝ

eæ ſen eoꝝ debeat reuerent audire & omneʒ

bompã ſubmittere: & pennas cuiꝰcume
nobilitatis vł ſufficiencie ſue poſtponere:
M ꝙ dilecit vl pdicat᷑ bumiliter auſ cultare

Seh

clic en do illud Aba cuciij: dñ e audðiui audi⸗
tum tunm⸗ I: VYvr die
ꝙ tronꝰ ſaphirꝰ eſt beata virgo & ſi que⸗
ratur quare dicit ſaphirea tr actatũ fiutſu⸗
pꝛa de lapidibo capit.de ſap biro / filiꝰ aũt
vmmnis eſt xpᷣe qmi ſ· in iſte trono ꝑ mear
nacõneʒ ſedit & ibi ſicut ſplendidus & fer⸗
uidus apuit qnando ergo wcem iſliꝰ? audi
mus /ſtatim alas ſuꝑbie deponere debemꝰ
& cum reuerencia exequi ꝙ nobis manda⸗
tum ſentimus. Os· bodie ſt weæ eins andie
ritis: arcum etiam pdicaconis & iuſticie ba⸗
buit quo peccatoꝛes ſagitauit: in plumia ve⸗
ro fuut: ꝓeo ꝙ ſpe venie pſos dulciter con⸗
ſolatus refrigerauit ̃dicacõ em arcꝰ dicit

Iia debet pngere:in die pluuie quia debet
inguere eal⸗ vi. qui ſedebat ſuper
quũ habe bat arcum: vł dic ille filius
vmjiis.ſ. Dei filius in trono ſedebit in iu⸗
heio: vbi ꝓ mag num rigoꝛem quem pᷣten⸗
t igueus apebie: & vbi arcum uiſticie ten⸗
it : quem cum pluuia miſericvꝛdie quãtnm
id bonos duleiter tempabit / malos autez ſa
gitabit : i ta ꝙ omnes ſub mittent alas ſuas
nqnantum vocem ſuam omms creatura ti⸗
mebit. Geneſis i wocem tuam domine an
dini & timm eo ꝙ nndus eſſem: tunc dicet
peccatoꝛ qunando ſe nudum & ſine indumto
caritatis & gracie ſenciet & quamdo nuðde
quicquit fecit omnibo wtum fiet · Jere · euj·
nudaui femora tna ante facieʒ tuã: & aꝑii
ignomina tua: limitus tuns & ſcelus tunm.

Capit · ſecundũ ,R.

CEnbit eechie . ij · Conle⸗
cenea tien Cae iel aĩalia
mirabilia g dei glonam con⸗
ſpexerat: ad tetram cecitit pᷣ
timore: ſed in greſſus in eum
Pũs: ſtatuit eum ſupꝛa ꝑedes ſuos: pciꝑi
ens ꝙ quice quit ſibi daret omederet & vo⸗
rret/ & ecce ꝙ manusꝰde celo mittit᷑: in
cua qnidem liber clauſus imuolutus contine
latur:qui œz am eo expandit: & ante s
cculos explicat :hic liber ſcriptus intug &
ſoꝛis erat: ſcripturam q; mnabilem cõtine⸗
hat ſ-lamentacones: carnẽ & ve·: ſ cripture
ſerie poſ ſidebat / iſto ergo lib:ꝛo eʒechi: fuit
cibatus et m eius ad modum mellis exiſtit
dnleefact? ¶Ezeebiel in jſto loc ſigmifi
cat bumannm genus: ꝙ ꝑ ade peccatum

Pꝛ nnitꝰ cecidit /ſed tandem p ſpũs ſancti
miĩſteriũ reſurexit: qui.ſ. ĩin ſupꝛa pedes
& ſtatum gracie ſtatuit & erexit manꝰ .n.
diume munificetie de celo bomĩbo miſ ſa fuit
vb manꝰ etiaʒ ideſt beata virgo: que libꝛn
ſalutis noſtre xpm nobis attulit qii uis
ab et erno fiuſ ſet ꝑ ſecreta diuine ꝓud ecie
a nobis inuolntꝰ & clanſꝰ?: vtpute qma nu
dus fuerat bomibo reuelat? / õm tameʒ fi⸗
nalit deꝰ pater ꝑ natinitatez & cru ceʒ & œ
ꝛonaʒ nobis expadit · . v. alius liber
apt? e q eſt vite iſte em ſ criptꝰ? erat mtꝰ P
deitatem: & foꝛis ꝑ hnmanitatez : & Pecer
to iſta ſeriptura in ſe habuit ſacrament oꝝn
fidei coꝛtpalem verltatem: qꝛ in iſta apuerũt
lamentacones: enit ecia carmina cõt emplã
cinm & gracias deo agencinm &ι feliciter in
patria viueciũ ᷣ dapnatoꝝ & peũciũ In
ſto.n.libꝛo & verbis eꝰ potes ſi vis legẽ la
mta penitecie. Enc. xv· vbi dieit ꝙ gaudiũ
eange· dei ſuꝑ vno. It eʒ ibi ſunt carmina
Pei miſeriœꝛdie & future gloꝛie.Math·
xx v. Wenite benedicli pris mei padiſũ· Itz
ibi eſt ve dãpnacoõis ꝓpetue & cn bic dicit
Ite maleclicti inignẽ ꝛc G̊ aũt liber: q ꝑ
denocõz comedit dulcis ſapidꝰ innemt
DOs:· quã dulcia faueibo meis eloqa tua ſu ·
mel oꝛi L V die ꝙ liber ẽ ſacre
ſcriptuẽ reſera c/qni intꝰ eſt ſcriptꝰ ꝑ ſenſu
ſpũaleʒ & foꝛis ꝑ lrãazʒ byſtoꝛialeʒ: qui.ſ.ẽ
muolntꝰ ꝑ figurarũ œſignacõ eʒ exꝑãdit tñ
ꝛã nobis ꝑ doctoꝛũ expoſi coʒ ille liber oti
net lamtacos mᷣãe miſerie & inœ latꝰ:ſict
e illudps . Den michi qꝛ inœlatꝰ meꝰ ꝓlõ
gatꝰ eſt: & alia ſilia carmĩa laudis & ſpũa
lis cõſolacvis ſicut illud.pe. Laudate dñm
om̃s gẽtes cũ ſimilibo:& ve et᷑ ne dapnacois
continz: ſicut illnd · ezech. x viij· aĩa que pecca
uerit moꝛiet / ſed ille liber mn oꝛe Homims fit
ſuanis:qn ꝑ os p̃dicatoꝛis & doctoꝛis / de
ſcrt ura ꝓrũpit aliquis ſermo dnlcis

D
Capit terciũ. ℳ⸗
Egit ez echi. uj · Oꝛ eceptũ

eñm fint in viſu ezeebie · ꝙ cini
tatem ieruſaleꝭ opngnarz de
A inf ſe & cĩuitate ſartagmẽ
colllocaret Pceptũ fiut ſbi:ꝶ
durante obſidione: ipſe doꝛmuret ſuꝑ latus
ſuñ ſiniſtrum ꝓ iniqnitate domus frabel
Item ꝙ doꝛmuet ſuꝑ latꝰ dextrũ ꝓ iniqui

tate domꝰ inda/p̃ceptũ etiaʒ fiut bi ꝙ pa
nem faceret: ꝙ ſub ſtercoribo coopiret: &
P ĩm manducar; impondere: & ꝙ; aquã
ſuam biberet in men ſura: kariſ fimi ꝑ ciuit atẽ
iberuſaleʒ in telligit ciuitas pacifica padiſi
ÿ quilibet debet velle acquirere/ & ideo vt
ſaʒ habeat nõ debet ceſſare: eum machĩs
bonoꝝ opum impugnare / verumtn ſarta gi⸗
nem moꝛtis vł igmis infernalis videliz vbi
Fccatoꝛes frixant debet int᷑ ſe: & ciuitatẽ
padiſi ꝑ conſidericõnem pone e: & iſtaz ma
gis quam ꝑadiſi gloꝛam meruèit: debet cũ
foꝛmidme ogitare: ibiq; oꝛ ſuum debet ꝑ
ti moꝛem figere & ve ſare · Dum durat autẽ
iſta obſidio ideſt iſta bonoꝝ opum ꝓ acꝗᷓ
renda ſuꝑna irłm execucõ: bomim Peipit
tria facere.ſ· de latere in latus doꝛmire/⸗ pa
nem ſunm ſteroꝛibo tegere: & panẽ & acp
mpondere et menſura wmedere: que ſüt tria
que homo ſpũaliter debet facere ſi vult cim⸗
t atem ꝑpadiſi acqnirere/quia pꝛimo debet p
ntenpſacõnem doꝛmire ſuꝑ latus ſiniſtrũ
ſupernalis felicitatis: quia bomo debet p c
ſideracõnem iacere & doꝛmire:nũc in lat ere
gitando de inferno: nunc m latere dextre
ugitando de ꝑpadiſo · i cormtheo · x ¶ A
dextris & aſiniſtris ꝑ arma iuſtide ( De⸗
cundo debet panem ſuum ideſt mundi ꝓ⸗
ſperitatem ſterœibo oꝑpire: & οgitare nõ
ceſſet ſe eſſe ſperma fetidum: ſaccum ſter⸗/
tum : & cibum vermium ſecundũ (Hern⸗
hardum & mnocen: debet cogitare ꝙ iſta
ommia ſunt vilia: & viliora quam ſtercoꝛa
reputanda DObilpen ſis tercio onmia ar⸗
bitratus ſum ſicut ſtercoꝛa ¶ Lercio panem
debet & aquam ideſt mundi delicias & din
cias Unpondere & men ſura comedere &
bibere / vt ſcilicet ſuperflue non aetat di⸗
micias habere: nec delicias freqnentare / ſed
vſum eoꝛum in meſura & pon dere ſtu deat
temꝑoꝛ are /in vſu enim diuiclarum & deli⸗
cia rum debet eſſe ppndus:quia debet homo
Fonderare quam dif ficile acquiruntur:quã
timide conſeꝛuantur /quam doloꝛoſe pdun
tur EEt em ibi debet eſſe men ſura: vt ſciliʒ
nulla ſit ſuperfluitas: m mo cum ſalomone
dicat illud · ꝓverbioꝛum CDiuicias nec
paupertatem dedeis micebi domine: tnbue
tantum victui meo neceſ ſaria & uxta illud
Vapiencie ſapiens debet facere quicqt

facit :m nnmero pondere & menſura ꝛc

pl ſtoy neynlum adolebat

nſmn (ten igſigad am peg⸗
jbi muleſes que flangchit eunde it
valagpten wnneſis vidit guoſ dagmu⸗
vo intenplo: ui⸗· doꝛſum 1datent
cbir:ador ente adorabant/ anqos vdir
cuimmos ad nares uos Apltaat 6
engoernt lonnxovs ydoltnn qu⸗
· ſfliiſbu hcebent n tenthb: xn ſi⸗
nits abii ſin vpyrt ue de a lo lirl
oncidere fclhant y domms teri
mgent: q oun ſceenn non videba:
ſdun auten , dons fuit gu dam
jen nh uuenz fliis murte i deꝛ ve⸗
ntn diet: hdeed amcaſun K
gcsibatocſen wnibn oecſum:

cepand meeres Pengered. dunid ar;

no nad dertles uuiſeres cnſceit
Plingeydy morton dondis moͤler,
tont oudis mer amoꝛp. b⸗
nunpſtis n A

nen aflic M qu feban

rtdät tate
n ltate
An padig n
Ednn Klommn mi 8 4
emſodtinthg n ſun⸗ ne⸗
Se Nſane undin .
dodgene indeta⸗

aomnendotmneſplnns iuſhi
Asfictus:annwn npc
vnem aege dom renie nltere
ncodeinſtno:ninen aetderne
mdode adſo ir nntheo
sXahnſins parma uſtle Ge⸗
dehit vmnen ſuum eſt mind y/
kem ſiowultvpre Augtin no
dliſenm fadun ſcin ſker⸗
Vabum nrmun ſeundi Dern⸗
X mocen deht oglae git⸗
t vihna:& wlio quam ſtercon
(Oblperſe aco onnmaar
sſum ſerſteronl Aaco Pmnan
Vaquam dAmordedetas Xdin
wonde A wenſan conedefe⸗
vtſchot ſupfffleon pand
pabere:nee delcizs fregencd,

ſ
coꝛumm ndhn mnan ui
i, Manm SAuauf
ne Nrncleiglia debet

palr ſii⸗

Capit. quartũᷣ .n.

Egit ezechi · vii· ¶ Cum ciui
tas iberu ſaleʒ & ſeruitoꝛes te⸗
pli do minum relmquiſſent: &
ÿdolatrie dediti eſ ſent / ita qp
iuer ſa ydola in templi parie
tibo depinyiſſent/ fem eſt ꝙ; ſimilitudo ma
nus appᷣbendit eʒechielem qui erat captinus
in babilone: & adue dau xit eum min meruſalez
in viſione ðdei cui dycit domm? vt viderẽt
ablvmmacõnẽs magnes quas faciebãt filij
iſrahel vt ꝓcul recederet a ſanctuaro ſuo/
YVidit ergo ezechiel m templo pꝛimo mꝑte
aquiloms ydolum zeli qui erat ibi ſanetꝰ ad
pꝓvwoc andum emulacoõnem: qui tandeʒ fodi⸗
ens pieteʒ vidit ſimilitudines reptilin amma
lium ydola domꝰ jſ rabel / vidit ctiam ſemo
res qui incõſpectu iſtoꝝ reptilium adolebãt
incenſum ¶ Etem oonuerſus ad allam ptez:
vidit mulieres que ꝑlangebãt ad eunde Itẽ
ad aliaz ꝑtem connerſus vidit quoſ dazʒ mu⸗
ros in templo: quiſ· doꝛ ſum ad altare ver

tebãt: ad otiente adoꝛabant / aliquos vdit
qui ramos ad nares ſuos a lic abãt ¶ Iſte
ergo erant abbhommacõnos ydolatranꝝ: qua
ſ· filij i rabel faciebant m templo: & m ſe⸗

cretis cubiliũ ſuoꝝ/ ꝓpt᷑ que deũ a ſuo ſanct
tuario recedere faciebant ꝙ& dommus terra
delinquerat: & ꝙ eoꝝ ſcelera non videbat
¶ Aduerte autem ꝙ adoms fuit quidam
geatiſ ſimꝰ iuue nis filius marce: q; dea ve⸗
nus in tm· dilexit: ꝙ de eo amicũ ſum fecit
bec ergo ab apꝛo quem venabant occiſum:
cepunt mulieres plangere & rediuiiiũ crede
& inde a pꝛe gentiles uiulieres conſuenit
mos plangendi moꝛtem adonidis mn olere/
ſicut ponit ouidius methamoꝛ ꝑ· libꝛo · xllij ·
reuera ꝓ iſtas ab Hommacones que fiebant
m templo a filijs jſ ra bel poſ ſut mtelligi qne

dam v cia que hodie fiut meccleſia aquiboda

fidelibo xpianis / iſti enm a ꝓpoſito vident
delmquere vt dictum a ſanctuario ſuo ideſt
ab amore eccleſie faciant fugere & recedere
ipſamq; neceſſe habeant m tyrannoꝛꝛ mam⸗
bns dimittere & de ea nõ curare / iob quaſi
de induſtria receſ ſerunt a deo /ſi em ꝑietem
foderimꝰ : & ſi de babilone ideſt de mundo
ad eoynſiderã coe jeru ſale ddeſt eceleſie ðuchi

Perpzl

fuerimus: ꝓculdubio multa abhommabilia
&& enoꝛma videre poterimꝰ (eremi.· xlij ·
in agro vidi abbommacones / ſunt ergo m
iſta qninq; p oꝛdinem deteſtanda: ſcilicet
ydolum:reptilia & eos adorantes ploran⸗
tes adonid em: doꝛſum að altare vertentes⸗
: & ramos ad nares aꝓplic antes/ ꝑp ydolum
ergo celi mtelligunt mmundi detractoꝛes
:qui zelo muidie ſunt ydola & repᷣſent atoꝛes
quia ·ſ. ihi ſut qui verbis ſuis de tractoꝛij=
emnlacoõnem & muidiam ꝓnocant & rixas
& odia ſepe cauſant· Os m ſculptilions ſuis
ad emulacoõnem eum ꝓuocanertnt Per
reptilia de picta inteligo mundi malos di⸗
uites & potentes qui dicuntur repcilia: qꝛ;
reptant ꝑ auarieiam circa tem palia iſti em

oꝛnatu ſuꝑfſno depmgant: & a ſemoꝛ ibus

ideſt amalis aduocatis & conſiliarijs: & ab
ulijs adul atoꝛ ibo clunt /& malis cõſiliarijs
& adulacòm bo alioꝝ q; actionibo meceſ ſant
Inde actuũ · xxv · dicit ſeuioros indeoꝝ
poſtulabant aduerſus panlnm dampnacõ ez

iſti autem principes && diuites bene vn inerſa

reptilia dicunt · quia quidam bufoni in fla⸗
tu ꝑ ſuꝑbiam /alij lacerto candato ꝑ maliciã
ahj lin ato viſco ſo ꝓ lnxu tiam aſ ſimilant/
& ſic de alijs · Os hic mare magnum & ſpa
cioſum manibo / illic reptilia quoꝝ non eſt
numer?ꝰ plorantes adonidem int elligo iuues

Sc iuuenculas curioſos qui de alijs perſon s

iuuenibo plorare vident᷑: in ꝓptum ꝓ eoꝛum
m uo amoꝛe ſuſpirare vident dicere illud.
cant:ii.fulcite me floꝛibo:ſtipate me malis
quia amoꝛe langueo ꝑuertentes doꝛſum ad
altare inteligo malos religio ſos & eccleſia⸗
ſt œs/ qui occulos mentes ad oꝛtũ ſolis
ideſt ad clarit at? mudane ꝓſperitatis vtũt
ab altai vero ideſt a dei ſeruicio ipſos diuer

tunt & magis qnerunt ſecularia quam regu⸗
laria: & tem pꝑalia q; ſpũ alia C eremiej ·

verterũt. ad me doꝛſũ & nõ faciem / ꝑ illos
autem qui a ꝓlicant ra nos ad nares intelli
go delicioſo s qui ſcilicet mramis & rebo odo
riferis delectant & m hoc exced ere con ꝓbãt᷑
Pec em̃ omuin ab ho mim abilia ſũt apud deũ
& de teſtabilia apud munduʒ· Vn mala ch⸗
„ij· ab homin acõ facta eſt iſ rahbel in ieruſale⸗
ideſt in religione / qnia cõtam nauit indas
ſanctifica co; domint / quon iam dilexit filiñ
eni dei deſt ſp erntatem mund/quare aute⸗

iſta faciant apeʒ: qnia ip̃i vident᷑ credere
derelinquit dñs terꝛam /& ꝙ dominus
nõ videatpꝑs.dixerunt quomodo fit deꝰ ꝛc

Capit v· O.

.
Egit ezecbiix. Eʒechiel
vidit · vy. viros: ideſt. ſex an⸗
. gelos :qui habebãt vnusqᷣſ qꝙ;
Ge vas mterfecliõis in mann ſua

iideſt gladium erat autem in

i medio eoꝝ vir vnus in dutꝰ lineis: habens

atram̃tani ſcriptoris in mann ſua · Iti ego
p̃ceptum eſt a wee domini de gloꝛia excuͦte
ſignaret than ſuper frontem viroꝝ do⸗
lencium & gemencium: ſuꝑ cunctis abbo⸗
min acõ nibo que fuerit in medio iberuſalem
ſalijs vero qni poꝛtabant gladios dictum ẽ
p medinzʒ ciuitatis vt tranſirent: & ꝙ bomi⸗
nes vtriuſ q; ſex? occiderent:et ꝙ a ſanctu
ario dommi incipent: & ; nulli penitꝰ Pee⸗
rent: miſi illis ſuper quoꝝ frontem thau ſig
num viderent/ Sic ergo factum eſt: ꝙ oↄta
mmanerunt domum: & impleuerũt attria
interfectis: & ideo dicit ibidem:qꝛ miqui⸗
tas domꝰ iſrabel & inda magna eſt nimis
valde: & repleta eſt terꝛa ſanguinibo Mo
ralter ꝑ ſignum than ꝙ factum eſt ad mo⸗
dum crucis ſignat crux: vłᷣ cmemoracõ di
uine paſſiomi : p illum qui indutꝰ eſt line⸗
is in telligit pᷣdicatoꝛ: qui ſcilicet verbis
& exemplis unpꝛimit in frontibus ideſt in
mentibo bominum ſignum illnd qui ſcilicet
Per caſtitatem lineis indutus: & pꝓ ſcienciã
debet eſſe ſcriptoꝛis att ramtario cmunitꝰ
iſte em̃ eſt angelus qmi pott at ſignum vite
Vl deivun C Æσ °5côαπτεα1αυ. p an⸗
gelos aute cum gladijs mtelligunt ange
li vimndices: qui ſcilicet ad exe cucdem din⸗ .
noꝛ indicioꝝ pati ſunt Ynde ſcibit vnnis
cumſcum q; enſis ſuꝑ femur ſuum/ nod
ergo ꝓcerto fin alter qu ando dominꝰ vide
rit domus iuda ideſt ecclcia: que P fide
trinitatig con fit etur quia iuda int erßtat cõ
fitens / & domus iſ rabel deſt rehgio: que
ct emplacõnem debet deum videre l & terꝛa
ideſt mundus: bene fuerunt pleni ſaguinibo
carnalitatis: & eoꝝ miquitas:bene intronnt
ſcilicet in fine mundi: tunc nue tet angelos ſu
ox vt gladijs iſticie vin dictã eterne dap
nacvms exerceant in eiſ dem / && ſic fiet ꝙ

nnlli penitns pcent:ynuno ſenes & mueneg
& virgines qui malefecerunt interficient/
& ſuper omnia a ſanctuario dom im ꝛmeſt 7
ſtatu eceleſiaſtiꝛnm incipient: & eos Pꝛèe

cunctis pnnient atq; ledent / quia quanto

quis ꝓpinquioꝛ eſt deo: ſtatu& gradu &
ſciencia: tanto ſi delinquit acrius eſt Pnni⸗
endus /quia ſicut dicit· Luce ·xn· ſeru? ſci⸗
ens wolnntatem domini & nõ faciens vapu
labit plagismultis (Oꝛeuiter ergo illud ve
rum eſt ꝙ ſolum viri gementes & dolentes
ſupꝑer peccatis ſuis & alioꝝ/fignum t hani.
crucis xl memoꝛiam in wꝛdis frontibus de
ferentes: tunc tempꝑis ſaluabunt & ab an⸗
gelis ꝑ cucictibus/ & Hccatores m oꝛti &&
dampnacõm cradentibo non ledent/ ſed
ab ipis angelis diuino munere defenderur/
Wnde a Po. vij- nolite nocere teree nec ar⸗
boꝛibo : quonſ q; ſignemus ſeruos da m frõ⸗
tibus eoeum.

Capit · ſextum .
Egit eꝛec hie · xij · ¶ Dꝛeceptũ
eæʒec hie: ꝙ vaſa ſua moꝛe traſ
migrandum & ſe mutare no⸗
lencium Ppararet:ſibiq; dictũ
eſt fin bominis fode pietem:
m bumeris poꝛt aberis: in caligme ofcereris:
faciem tuã velabis vt nõ videas terꝛam: vt
dictum eſt ſibi: ꝙ bhic ſignabat: & pnceps
iunda · ſ. fedechias eſ ſet captiuandꝰ & ex ce
candus: & in babilonẽ caꝑtus duecendus &
tñ eam non viſurus & ibi moꝛiturꝰ llud
Poteſt dic de homme moꝛtuo iſte em de hoc
ſeculo ad alind tranſ migrat : pies ideſt ſe⸗
pulchrum fodit᷑: & m bumerig ꝓoꝛtat: in
caligine moꝛtis effert & ſibi facles ſudario
opit ¶ Il die de mine pꝑccatoꝛe: qiu p
ſpem future pe nitẽcie inĩfernũ defert :faci⸗
es mtis ſue ſudario.ij. amoꝛe mũdane gloꝛie
m wlnũt : in caligme ignorancie & peccati
pꝑptat : & ꝑ obſtinacõ em Pemtꝰ excecat/ita
c terꝛaz · mundũuũ & tertena bona ꝑ que ve
bit᷑:mim babilone·i in ĩ fernũ : ad quẽ captiuꝰ
ducit: videre cõſideraconem non dicit :
quia peccatoꝛ dum eſt m mũdi ꝓſperis nũ⸗
; in talibo meditat nude de aĩa Heccatrice
dicit ſoꝛdes eius imꝑedibo eius nec recꝛ⸗
datus eſt finis ſui

Capitulum · Septimum

—
m. Cin⸗

citele ne vl ſn⸗⸗
lzemmn n lectam:
un de zusdi mpna
hem ,md duns,
4 n
2
mnſab gun . enen
4 nela uns d mo⸗
egnm 1t funs am

n anea: Par “,
unn en can ng pamchd n

502

trr apmb nilunſ /nid l
ut ans nottri Aumtopacho m
8 wmnmn ſtam ao aqia lant agn
ndamt: Aleo vnxt diſ wſoꝛ ſtn nſtur
tto lcrant :diſſo tinut udtnion
nt/omamete omant armilag in ma⸗
t dedt toꝛqnen wllo crcudect: m an⸗
in fup onnes ofutt crallos eus annw
nſenut: ronam deonisin tapitt ens
wſut ſmulam ma N olenm 2d wmeden⸗
dum ſbidedit ſe pnlcher ia bca fit
ri nonm hna pfins ad gentts ni
is tmfut : plin enam delons hn
md aento taut X lvnms om⸗
8 aniu ſcd ſtafidmtiam bahens in
nlelamgnta vno ul tanta ſb dede

anm chchta dieng adtli tenceſ⸗
Aun pinnbo ſdrnicaka fuit

dee en mmmp ſuornm
4 ttncdatu ,
ſtn t.A Aann Xan⸗
dut eſficanerzt
us de e

Cupttſennn

Egeeechte ry ſgee⸗
rrt Mepi
exchey vaſa ſin noetn⸗
Ignnoum Nſe mitatero⸗

unanmppanntſhedili⸗

aftn wnmns fode armn.
nmns wrralms n calgneoffins⸗
tui miabt nryi nbus tmunmn y⸗
kderbas e ſer captinmnd ece
Xin babllone captus ducendus
on viſurus & bi moꝛrrun (id
nadeonme mattid te en de o
dalndim mgnt:ges deſſe
:E e:n
um fot: Am pamens rtad in
emo:tsfeit Nfliſcesſln
Ge die de hmmne peratoꝛ gup
nricemitmi dfr/co-
future pentice n t
danoe, iM MOH⁵ù
⸗ſue danop nN N
14 onnaed”lccat
nain ⸗ t, excecat ta
vabſnußen ,in
Im

— —

gogam:a deo pꝛius dilectam:
ſed tandem ydolatria dampna

tam:ſub figura pnelle dicens /
erat quedam pnella cuius radix & genera

cio fuerat de teꝛra cananea: pat ſuns amo⸗
reus: mater ſua tethea / iſta a pꝛincipio qñ
nataeſt: non fiit a ſuo ſaguine munda :nec
aqua lata: nec ſale ſalita: nec pᷣeiſus vmbi⸗
licus eins: nec pannis innoluta:quidazʒ dñs
videns ſuꝑ faciem terꝛe ꝓiectã: ſaguinez in
fectam:nudam && confuſione repletam: mi⸗
ſertus eſt eius: qui iam ad mundum mu⸗
liebꝛ em ven erat & verba eins intumuerat:
piluſq; eius germinauerat: ta ; iam a mari
pterat expandi palium ſuꝑ iſtam: & ope⸗
ruit eius nuditatẽ & iurato pacto ipaʒ acce

pit vxoꝛem/iſtam ergo aqna lanit : ſagume

mundaint: oleo vnxit di wloꝛ by veſtinit
iaemcto calceamit: biſ ſo cinxit / ſubtilbo in
diit:/oꝛnamento oꝛnauit/armillas in ma⸗
mbo dedit :toꝛquem cello cir cũdedit:in an⸗
rem ſuꝑ omnes poſuit: circulos eins annbo
mſeruit: & ronam decꝛis in capite eius
pPoſuit / ſunulam mel & olenm ad omeden⸗
dum ſibi dedit: & ſic pulcherĩa facta fuit
ita ꝙ nomen & fama ipſius ad gentes extẽ
tas per tranſiuit: ipſam etiam de bonis vir
fuus auro & argento ditauit: & bonis om-
nibo ampliauit / ſed iſta fiduciam babens in
