taliter pꝛoperamus / iſta ſunt ergo feſta que
nos debem us ſpũaliter colere: m tẽplo oꝛ
dis noſtri mentaliter celebꝛaè vaũ ideſt cele
bꝛa uda feſtiuitates tuas:ĩdde altiſ ſimo wo
ta tua: q;uis hodie lamtãdo poſſit ill· Tre
noꝛ · ij. obliuionem reddidit dominns m ſy
on feſ tiuitatem & ſabbatum · FV.
r die ꝙ multi ſut mali qui adhne videt
Indaizare: & feſta indayca ſpũalr celebꝛa?
Iquidam em̃ celebꝛ ant ſabbatum && iſti ſunt
illi qui ſemꝑ wolnnt quieſcere: & unlluʒ bonũ
opus facere nec m aliquo laboꝛax / de quibus
m ps⸗ In laboꝛ e wmmum non ſut cũ lvibꝰ

P

nõ flagellabuntuùr ſeo tennit eos ſupꝑbia ꝛc
Alij celebꝛant neomenia ideſt lunam nouaz
gäà iſti ſunt illi:qui ſolent nomt ates dilſigere
nonos ritus moès & ſtatuta mtroducere/
noua & curioſa querè/& ſemꝑ alind nonita⸗
tis aꝓpetere dicẽ vł facere · Actuum nonoꝝ
gᷣmoĩoꝝ videtur denunciatoꝛ eſſe· Alij cele
bꝛ ant feſ tum paſche qð interpꝛet atur tranſi
tus / & illi ſunt qui in ſtabilitatis vicõ ſolẽt la
boꝛ aè/nec nunẽy m aliquo pꝛoꝑoſito Perſiſte
re ſed de bono ad malum de malo ad detèꝰ
continue ptranſire · Nenue · lj· tranſierunt ge
monte m collem obliti ſunt cubilis ſur (Au
celebꝛ ant fe tum penthecœſtes:dictum a pẽ⸗
tha ꝙ eſt quinq;/ & iſli ſunt illi quinq; qꝗ ſu
is deſiderijs obediñt: & qui legem carms ſu
ſcipiũt & pꝛimicias ſeu iuuentutem: ſibi lux
uriando offerũt dicẽtes illud . luẽ. xiiij.· Juga
boum emi quinqʒ / alij celebꝛant feſtum clan
goꝛum: & iſti ſut illi:qui nõ ceſſant tubicma
re & clangere & cum canticis & mſtrumen⸗
tis mũdi leticiam freqnetare· Et tales ſunt
etiam pꝛ elatoꝛ es venatoꝛ ex qmi tubis &
clamoꝛibus vtuntur ꝛc̃ · Job·xxj· tenẽt tm
panum & cytarã & gaudent ad ſomtum oꝛ
gani · Alnj celebꝛ ant feſtum ꝓpiciacõnis qð
etiam dicitur feſtum afflicioms & expia cõ
nis & iſti ſunt illiqui ſperant in fine pemtẽ
& dei miſeriꝛ diam habere & ſeipſos ꝑ peni
tenciam affligere: & peccatoꝛum ſuoꝛ um
expiacoõnem de veniam optmere / pꝛopter ꝙ;
nõ ceſſant ꝗ;'din viuũt peccare dicẽtes ꝙ; ſa
tis eſt de temꝓo:e quo poſ ſunt vemam im⸗
petrare: dicentes illud · ecc̃i · vx · Miſer coꝛ dia
dommi magna delictoꝛum meoꝝ nõ recoꝛ⸗
dabitur domins altiſſimns · Alij celebꝛãt fe
ſtum tabernaculoꝝ/ & iſti ſut illi: qui mnꝰ
ſtatu vł beneficõ figunt pedem ſicut ſũt ã⸗
bico ſi qui ſeilicet m noꝰ offico vł bnficõ ꝙ;
habeãt limitem greſ ſuum & affectuum ſuoꝝ
firmãt: vmmo m omm beneficõ tanꝗ; ꝑegm
:& etiaʒ tanẽ m tabernacuł habitãt:& ſem
er ad aliud àd ambiunt && anbelant · in.
ſpabitaneͤt & filij iſ rᷣ m tabern acuł. Iſxa
ſut ergo feſta magna maloꝛum in quibꝰ in
Hc mundo repudiant & feſtinãt de quibnꝰ
Eſayre.j · ſol epmitates veſtras odiuit amma
mea: Ct it ꝝ neomenia & ſabbatum veſluui
tates alias non feraz⸗/& amos. v. Odiui &
ieci feſtinitates veſtras: ¶ Textus⸗xixe

R⸗ Cum omm die deberet fieri iu⸗
ge ſacrifecium ſcilicet vnus agnus niane: &

alius veſpere cu ʒ l.bamentis ſuis Iſt8& erat

veruz ρ m diebus veſtiuis & ſollen piibu⸗
plura & maioꝛ a fiebãt ſacrificia q m diebo
cĩbus · ¶ Dic vere licet omm die debemns
iuge ſacrificiũ ideſt iuge lõꝝ opm exer ciciuz
facẽ: & maẽ dʒ veſpẽ:·i· ĩ inẽtute de ſeneclu
te : agnũ immaculatum ideſt vitam puram
& uimm aculatam off erꝛe m diebus tamẽ ve

ſtiuis debemꝰ plura ꝑe melioꝛa ſacrificia ſeu

oꝑera bona pꝛecipua exercere mẽytum eſt
ſollenpmus debet ſactificium bonoꝛum opeꝛ
eſſe magnum· Johis quarrodecimo. eme ea
que opꝑns ſunt ad diem feſtum tamèẽ eſt
contra multos qmi diebꝰ veſliuis non faciũt
plura bona · ſed pocins plura mala· Mathᷣ.j.
cnuerſi ſunt dies feſtiui eius m luctum ſie
Pmt hec ſcolaſtica byſtoꝛia juge ſacrificiũ
veſpertmum pmguius erat matutmmm / cu⸗
ius cauſa erat/vt ait: quia multi Pon ebant ð
die ſacrificia m altari / vñ ſacrificium veſper
tmum pmgulus reddebatur / ſic vero ſacrifi
eium veſpertmũ ideſt bona opera ſenectutis
debent eſſe melioꝛa: per elemoſenas pingui
oꝛa/ &́' opera matutme iuuentutis: quia ſcz
Eto plus ad veſperam ſenectutis apꝛopin
quamus: melioꝛa opꝑera exercere delemꝰ:vt
m nocte moꝛ tie: odoꝛe virtutum moſłarũ
dommum delectemus: && ipſe cremacõ nem
noſtre peniteneie ſpiritualiter adolemꝰ· ps
Eleuaco manunm meaꝝ ſacrificiũ veſ ptniũ

Capit᷑.·xxij· N.

Feut ſeribit᷑ Nũi.xxx· ¶ Muli
er nõ poterat wtuz facere ſiue
filia familias ſi wotum faceret/
ſtatim ꝙ vir vł pater audie
bat contradicere pvterat / et ſic
wtum quod feerat nõ tenebat / ſi wero vir k
Eater ſtati nõ cõtradiceret: ſed taceret: c qᷓ⸗
ſi wta eſſentiendo aliquantulum exſpecta⸗
bat:pſum amplius tollere nõ valebat / filia
ro vwua vł repudiata:qne m patris Pote
ſtate nõ erat: ſi wtuʒ wuebat: neceſ ſario ob
ligata manebat: ipſum wtũ pater ſuꝰ nullo
mõ tollebat. ¶ Iſtud ſi vis allega moꝛ aliter
& hic q; pater vir eſt ammus racõn aliꝰ
filia vero vxoꝛ eins ſenſualit as carnat / igit

die ꝙ quãdo talis filia ſeu vxoꝛ ſeilicet ea
ro vł ſenſualitas vult aliud wtum facere

ideſt vult ex wluntate ſua agere: neceſſe bz

vni ſeu patris ſui: ideſt ammn racoõnalis con⸗
ſenſum & conſilium requirere/& ſi ontradi⸗
eat debet qineſcere & ceſſare / iſte etiaz vir

vl pater debet quando filiam iſtam videt
vlł vxoꝛ em ſcilieet carnem wtum emittere:
ideſt alud male concupiſcere / poteſt m pam

eipio ſibi reſi ſtere wotum ipſius refrenare:
cꝙ ſi aliquantulum tardauerit a contradicẽ⸗
do: & carnali a etitu repugnãdo: pau latiz
ſemp ceſ ſauerit/ipſaʒ amplius a tali wto idð
eſt a tali malo deſideno reta rdaè nõ poterit
qna ſclicʒ mala carms wota & Sſideria dũ
adhuc ſunt in ꝑꝛ incipio ideſt m cogitacone
ſſũt per raconem repꝛimi & aufere- Ti
aũt onaleſcẽ pmittunt vix aut nũqᷓ; vſſüt
deſtrui vł auelli .j. Aach. vj· miſi puenerig
eos/paulatim maioꝛa faciet bijs: & nõ pote
ris obtmè eos· ℳ⸗
vE dic ꝙ vir ſu pater eſt deus ſſa v
cnlunx eſt amma: quam pꝛocerto a fatuis
wtis ſuis repꝛime: & tribulando vł m⸗
ſprando ipſam a malo cuſtedi / illud ta⸗
men vallit m repndiata vł vidua ideſt m
amma re ꝓbata & dãpnata: quia ſcllicet ta⸗
lem ſolet pater ſuus deus a malis wotis ſuis
nõ retrabere/ ſed eam ꝓpꝛie wolluntati dimiſ
ſione & tãqᷓe œꝛ rectione indignam ſibi m ſu
is malis deſiderijs nullatenus obniaẽ. Oſee
iuj· non ſcilicet viſitabo fi ias veſtras cũ fu
ermt foꝛ meate · ¶ I dic ſi vis de p̃lato qui
bonos ſubditos cꝛrigit eoꝛnm malis deſi
derijs contradicit / repudiatos vero && p: or⸗
uos tanq; mœꝛrigibiles ſue wlunt ati dinut
tit · Pẽ · Dimiiſi eos ſedᷣm deſideria coꝛchs
eoꝛ um: ibunt m aduentionibus ſuis ·

Capit · xiij · R.

AOnt Nui.xxj. ¶ Cum fllij
iſił de madiamitis triumphaſ
ſent: de quinq; eoꝝ reges occi
diſſent · Anlies & viros capti
. uos ad caſtra duxecũt:quibꝰ
ait moyſes per hec verba · Cur mulieres re
ſeruaſtis nonne iſte ſunt que peccare fece⸗
runt iſ rabel vmros igitur mulieres cꝛru

4

ptas occldit: & ſolum virgmes reſeruamit

smmlsamrſſtuni
ſita mibiuits tullat
iceht noyſes rgan *
tiacle gnen uſtneteſrearig
Gtpufend ou w
prentſe vſes imiapop⸗
piacönig midan preds ſta ſin
quea madyan beſta challop/
ſobenbinn wmndep bun e
vpui ctuns ſpiitr mpitur.
ien deſſts ſe yts ad fide
n utft cho ſr gin ſeleet guc
ſirnfime dehlei gnen ide
en natſuheikicudan ud
e eniſtum con aiie le
tos vdetpignen dune

ns pbat punffat elxit
camiſt ⸗ Eca n⸗

. ps⸗

.
Vult al ſaleer

c Der madyan ꝙ; mterpꝛ et atur ndi cio m
eelhgitur caro que ſemp contradieit ſpũi/ p
qu inq; reges eius mtelligo qumq; ſenſus / p
mulieres oꝛtuptas mtelligo malas delecta
õnes & ogitacões/ ꝑ virgmes vero mtelli
go pnias & ſan ctas aff ectiones· Ygit mo

nale ecamen raliter loquẽdo ſepe contingit ꝙ filij ſrl:i.
elſpiſeg e ge itte:. vin ſpũales contra madyã ideſt cõtra ꝓpꝛi
ſine e wtm ſtm un am carnem militant: & ipſam cum qumq;
alumn tardalt pfins refrnare: ſuis regibus: ideſt eum ſuis quinq; camali
Wenlre a nendici bus ſenſib? vmcunt:ſuꝑant:& expugnãt·ve
dntiglgan dcepellitti trum cuſtodinnt & reſeruant · Itos vero do
doddtne o atlwro d mius roepꝛ ehendit: æ tales e⸗ ruptas mulie
miatnns we no potgtit es cgitacões Slectacões occidi & &ſtrui
enpemnari dh mmadi ßecpit: ſolas vero virgies ideſt pas & mũ
rachnen rpꝛin ncgtrwne das affectiones reſeruan p mittit · nõne mat
spnnituunt vyr Naſnt ſuit qui peccare fecerũt iſ tł: quia ꝓcertoma
2ui, anarni le cgitac es / de ſüt illi qui iſ rl: ideſ vin in
in main h . iſipuetens ſtum vł etiam racõnalem ani mam facumt
5. D ei & p Pccare/ quia peruerſe cogitacõs ſepãt a do
yr ſa 4. ꝓpter ipſas opoꝛtet deſtruere Pdaʒ qua
ſu pater ſt daus in W fiij iſ i' a madiaitis tulerat⸗ „O.

nna: quam picemtoa firlis Oꝛecepit moyrſes purg are:& auꝝ:dc oĩa
Puume: & trbrlando vr mm⸗

talia que ignem ſuſtmere Porerãt:igne pꝛece⸗
enn amalo cuſtcdi ilngta⸗ pit purificaꝰ. Illa vero que ignez ſuſtmere ñ
n prdatn vödm deſt ꝓoterat:ſie veſtes & fimilia: peepit aqua ex⸗
ata & dipntar gunſcllectt piacõnis mũdari/pꝑꝛeda iſta ſignat animas
r ſuns dels mis wys ſis que a madyan ideſt a dyalolo ꝑ pemt enciã
ſed emm pruewlintzn dinf ſubtralaqtur:& oottidie ꝑ dñm & eiꝰ platoꝰ

nenclione ind gnan fli na d&& pꝛedica toꝛes ſpũaliter rapiũtur · ed re
s nllatenns obnias⸗ Oſe nera de iſtis ſic raptis & ad fide pemteci
vſitalv fias velng el fu am cõᷣuerſis duo ſut gna/ſeilicet quedaz ne
Natre ſivsdeßleto ui ſut mfirme g& debiles && ignem tribula com
congt A omm mas i ſuſtinere nequeũt/quedam vero que ſũt foꝛ

tes & ignem iſtum competeter tollerare pñt
Sꝑ ideo mopſes: ideſt deus illos quos foꝛ⸗
tes & pfectos videt ꝑ ignem dure tribulacᷓ

tt /reprdatos wmrop or:
orngbies ſue wlunati dinnt
niſt eos ſcn deßdan/ uſs

lus ſ⸗ nis ꝓbat purificat & exercet. pz Igne me
naduenanlu li⸗ examiaſti ꝛc̃· Ecã · In igne ꝓbatur aurum
, N. ilos vo qs videt debiles & mfirmos aqua
j. eæpioms ipeſt dulcedme ſue miſeriœz die la⸗
zr. (Cnnffi uat & cum ipfis miſeri cꝛ diter agendo eos
ſtüi. C f ab igne tribulacõ num pꝛeſeruat / ſicut patet
emidemnts nung m qnibuſ dam quos per martirium ſicut Per
cng en dee ignem adiſe weat/& ni alis quos p ſimpli⸗
t. Nalſts A non ces oonfeſ fionem ſicut ꝓ aquam expiacõme
1dcaſte urie⸗ purgat. Ps- Traſiuimus ꝑ ignem & aquã
c wba Cin n, & eduxiſti nos m refrigerium · ¶ Ir ſi vis
. pun dic ꝙ aqua expiacõis eſt lacrimoſa crꝛ ep⸗

ho ꝛc· ficut S· ¶ Il die ꝙg ignis ve aꝗᷓ fijnt

duplicem baptiſ mum ſeilicet flaimis & fluis
quoꝝ ſcilicet altero neceſſe eſt amam purifi⸗
cari ꝗᷓ' a madyyan ideſt a dyabolo cõtegi ab
ſtrabi vł affcrꝛe alła vt ſupꝛa⸗

Capit· xxiiij · P⸗

Egitur Ndi. xxij. ¶Tnbns
gad / ruben / manaſ ſe / videnteꝰ
* ter: am ſeon regis amoꝛ eoꝝ
& og 'ĩ gis baſan qui erat ioꝛda
nez paſcuis habundabat & ꝙ;
ipſi multa peœꝛa poſ ſidebant ſillam terꝛaʒ
P bereditate Pꝛo allendis ſuis gregibꝰ mo
yſe petleꝛũt:& totam aliam que erat vlt᷑ i02
dan em pemtus quit auerũt · ¶ Oie were treꝰ
tribus ideſt tria gha pſonaꝝ ſcilicet ruben qᷓ
Patrig cu bile fedauit id lnxurioſi / gad qai
mterp̃tatur accinctus ideſt auari qui ad la
bvꝛandum ꝓ mnndo ſemp ſunt accĩcti ·/ Ma
naſ ſes qui mterpꝛet atur obliuio wdeſt ſupbi
qui ſcilicet dei & ſui ĩpſins ſut obliti: e non
curant vltra 02 daem:ideſt vltra fluniũ indi
cij deſt vltra mõteʒ ſcilicet m paradyſo poſ
ſeſ ſioẽm accipe/ymmo ſũme curãt bic citra
iſtum joꝛ daem ſcilicet m hoc mũdo diuiciaꝰ
& poſ ſeſſioẽs quibus poſſũt pecꝛa ſua id ẽ
vxoꝛes ſuas & filias alire & ditare· Iſtam
ergo terꝛam a moyſe ideſt a deo videntur
ꝓpoꝛ cõe & bereditate accipere:& terꝛ am £
miſſionis ideſt Paradiſum qui vlt᷑ joꝛ daeʒ
moꝛtis latitat pꝛoꝛſus dimittẽ & qmit are:
& contenti pñtibus ſolet ꝑpetuis nõ curare⸗

Capit᷑xxv. .Co

Omtur Nl. xex. ¶ Oꝛvina⸗
it dom inus ꝙ recte vꝛbes le
uitaꝝ pꝛo refugio illoꝝ qi ho

miẽem occiderat oꝛdinarentur:
S c ibi tranſ fuge ab occiſi aĩ
cis ſaluarẽtur: quouſ q; ſumus ſacerdos mo
reretur:& tune liben pemtus efficiebat. Edi
tamen nõ wlũtane ſed a caſu homiẽʒ occidiſ
ſe repiebatur · ¶ Oic vero ſi qnis lomiẽm · i ⸗
racem / vl etiam xpm̃/vl etiam gram m ſe
ipſo occiderit ꝑ peccatum cœnſtitute ſũt Ribi
einitates refugij ideſt diuerſe pemitencie &
religioms ſtatus: ad quos fugiens liberatur
nec ab ameis occiſi ideſt a deo & ab ãgel

R
₰

Eerhenmiter occidatur · ¶ V ꝙ ciuitas re⸗
fugij eſt eccleſia qmna ſcilicz ille qni eſt lvmi
cida ſui ipſius ꝓ peceatum non habet reme:
dium:mſi ciutatem remedij ideſt eccleſie fi⸗
nem & diſciplm am & moꝛtem ſummi ponti
ficis ideſ t æ;&i paſſionem s moꝛtez · ps · do
mine refugium factus es nob· ¶ Il die q;
lvmicida non habe bat niſi tnia remedia ſcz
pacem cum amtis / ciuiratẽ refugi/ & moꝛ
tem pontificis · Sic vere peecatoꝛ qin ſui ip
ſins vt dictum eſt vmicida nõ habet reme⸗
medium. mniſi tria ſeilicet einitatem refugij·
hec eſt beata virgo/ moꝛtem pontificis bee
eſt xpi paſſio/ pacem cum amicis hec ? Pe⸗
mtencie ſatis factio & xp̃i ſanctoꝝ ꝑ pem⸗
tenciam placacõ/ pemtencia em̃ iudicem pla
cat /paſſio ſemꝑ autem ſalnat/maria trãſfu
gam pꝓtegir atq; ſeruat · vnde camitur ſub
tuuʒ pꝛcñ diũ coõfi gimꝰ ſancla dei geĩtrix-

Capituł ·xxvyy R.

Egitur Nũi · xxvj · ¶ Ad finẽ
. ſoꝛ eium diſtribnco nõ con⸗
finderetur · pꝛeceꝑit dñs occa
one filian ſapbaat / ꝙ quili⸗
bet de tribu ſua vxoꝛez aceipe
fet: & quelibet mulier m ſua tribn nuberet &
ſic diſtincta tribus bereditas m ſuis famili
is ꝓmant᷑t. ¶ Dic ſi vis aꝓplica cõtra illos
qui alijs tribubꝰ ideſt m allems eccleſijs vye
oꝛ es ideſt beneficium cupꝑiunt accipe: & nõ
tenti ꝓpꝛia rribu ·· TPꝛia dyote · Reli
gione vl collegio vxoꝛem de beneficium alibi
vendicare/ꝑꝛ ecepit ergo dñs ꝙ nomo aliũ⸗
de coniugem accipiat &ρ ꝙ ambulacoem
ad aliam tribum i aliam eccleſiam vł colle
gium ſine canſa nõ tranſ feat ſeu vxoꝛ em vł
beneficium ibi querat · iiij· RKeg · xij contẽ
tus eſto gloꝛie tue & ſede m loco tuo· ¶ De
vxoꝛ bus etiam ideſt de dignitatibus offi:
cigs & heneficijs vult ꝙ; de ꝓpꝛia tribu idẽ
de germine pꝛopꝛio vir vł pꝛ elatus vł ree
toꝛ ipis aſſignerur c de aliena ꝓpꝛia pa
tria vł eeccleſa ipſis nullatenus oꝛdmet /
Cam en hodie male ſeruatir qnia ſcilicʒ illi qui
ſunt de Pꝛopꝑꝛia tribu ideſt ð collegio vl pa
tria: & qin ſut ꝓpꝛij filij eceleſie Ivdie repel
luntur- alij vero qni alinde vemüũt ideſt ne
Ftes & familiares pꝛelataz um talibus va⸗

eantibus vxoꝛibns & leneficijs aſ ſignantur
vnde illi de patria poſſũt cicere illud. Eſay
po. here ditates veſtras ooꝛazꝝ oculis veſtris
aliem deuoꝛ ant · quia reuera ſicut dicit Mat
Vviij. multi vemunt ab oꝛ iente && occidente
ideſt aliunde: & recumbunt cum abꝛabam
yſaac & iacb ideſt eum pꝛ incipibus & pꝛe
latis / filij autem regm eiciuntur foꝛas/q; ẽ
contra multos pꝛincipes noſtros: qui in do
mibus ſeruicijs & officijs ſuis alienos de a⸗
liems terꝛis & tribubus aduocãt /filios au
tem regmii· Homimes terꝛe & patne ſue eici⸗
unt & repudiant & no amant ·

Sequitur liber deutronomij⸗

D He
ſe⸗
chue
tinäil Tums j.
nmnsflis il cyſipten ppſ⸗
npnſionsanut imetinſ
gecſam momen danmi
Elam ebiſein vſe⸗
taminent N onfincant / g e
ta non tehtant: nee onuga ſm
ne on qyfli iunilox flas no⸗
Rqflos ſos n erx flicbug n
bmnant ſidns gans en d
Achlaws eon ſuccdant. ydol
tuerit ciungt biden d
Pulk nauitſanckis gdon node
teeig das tuus⸗ ( Mar Aen
enhd grbeanſe
demteßtiches nfn

s ſubelde wrumq⸗

en egn ein L s Nre
5 meipe

.K.
E byſtoꝛ ia deu

ca pono pꝛo eo et

capitulare/ & &
eo vt cviter n
ſolz vVba ſua indu
. = Ccliue E lraliter re
eitare 2c. ¶ Textus vij · C Dꝛec epit 80
minus flijs iſrł/ ꝙ; ſeptem populos de ter⸗
ra ꝓmiiſ ſionis eiclant ſubuertant /ſeʒ Etheũ
gergeſeum/amoꝛreum /chananeũ / pheſeũ /
Eueum / gebuſeum / & q pſos penitꝰ in
term inent & confundant /qq; cum eis pac
ta non teneant: nec coniugia fimul faciant:
nec non ꝙ filij ſui: illoꝝ filias nõ accipiant:
& ꝙ filios ſuos cum eaꝝ filiabus nubere nõ
ꝓmittant:ſed potius ꝙ aras eoꝝ deſtruant
& qᷓ;' luœs eoꝝ ſuccidant:& ydola cõterãt
t euert ãt / cam̃ ſubiungit ibidem dicens: po
pulas inquit ſanctus es domino deo tuo:et

te eligit deus tuus · ¶ Moꝛ aliter loqnendo
Iſti ſeptem populi fignificant ſeptem vicia⸗

ſi vis vide interp̃tacões infra: & a lica ſin

gulos populos ſinguł vicijs / filij iſ toꝛ ma

loꝝ Płoꝛꝝ ſiqnt malos actꝰ & opacões · Fi
lij vero ſignant malas cgitacões / popnli au
tem iſrł ſunt viri iuſti/ filij eoꝛum ſut bom
affectus / file autem ſut bone ſpũales dlecta
ches e conſenſus · ſtud eſt verum: ꝙ popu
lus iſraheliticus:id eſt populus fidel & eccle
ſiaſtieus debet de terꝛ a pꝛomiſſionis: ideſt
de mẽte ſua ſeptem populos:ideſt ſeptem ge
nera vicoꝛum moꝛtalium eicere: & cuz eis fa
miliaritatem ſeu coniugium male conſuetu
dins nõ debet cõtrabere: nec filias eoꝛ ideſt
m alas delectacões debet filijs ſuis: ideſt ĩte

Curonoy

tronomij · pau⸗

rioꝛibus affectibus copulaè/ nec etiam ecot
filias ſuas · i. mtis ſpũales deleæctacões: dẽt
cum iſtoꝝ filijs: ideſt cum malis vicõ ope
ribus maritare/qum ymmo aras eoꝝꝶ · i. ma
las cgitacões / ydola eoꝝ ideſt malas opera
cõnes /lucos vmbꝛoſos ideſt malas excuſa
tiones debet tot aliter exſtirpaè. Gñß.· xxxv·
Abicite deos alienos qui ſunt m medio vr:
& mundamini & mutate veſliment a voſ tra
quia em̃ xiani ſancti ſunt & elecli/ deo de⸗
bet eſſe a talibo conſoꝛcijs alieni · D.
¶ Vxk die terꝛa pꝛomii ſionis eſt religio ł
eccleſia: a qua ſcilicet eiciendi ſunt ſepteʒ po
puli ſeilicet ſeptem gna hommum peccatoꝝ
Etheus em qui mterpꝛetatur ſtupidus / ſigt
imbecilles d timoꝛo ſos: de quibus dicit ꝙ
trepidanerunt timoẽ vbi nõ erat timoꝛ / ger
geſeus qui mterpꝛeratur tolonum eiciens/ ſi
gnat raptoꝛ es & vſurarios: qui panꝑes ci⸗
ciunt de domibus & ꝑoſſeſſio m bus eoꝛum
Job. xxiiij · ¶ulgum pauperuʒ ſpoliauerũt
ꝛc· Amoꝛreus qi mterp̃tatur amarus ſeu
loquens / ſignificat mnindos:qni de ꝓſperita
te alioꝛum amaritantur /& contra alios lib
ter eloqnũtur· Job · x. loquar in amaritudme
anime mee · Cananeus qui mterp̃tatur poſ
ñndens vł negociatoꝛ ſign at ãuaros qui poſ
ſident male ſeruando & negociãtur male ac⸗
quirendo · Ezech · xx viij· jn multitudine ne⸗
gocia cõnis tue impleta ſunt mterioꝛa tua in
iquitate · Oheſeus qui mterpꝛetatur ſperãs:
ſignat detractoꝛes:qui ſperãt amicicias ali
rum · ꝓub xyj · vie verboꝝ ſperat pꝛniceps
Jebuſeus qui interp̃tatur beſtia vłᷣ concul⸗
cati/ ſignãt Inxurioſos: qui ſcilieet beſtijs id
eſt motibus & delecta conibus carms ſunt
pabulnm & pꝛ eſee · gachaĩ ·xj·. Daſcẽo peœ
ra occiſioms. Eueus qui mterpᷣtatur fe?ꝰ
Fſſimus: ſcilicet erudeles ſuꝑerbos:de qui
bus dĩ gůß · xvj · Dic erit ferus m regio ne
fratrum ſuoꝛum tabernacula · Iſta eſt ergo
veritas ꝙ; populns iſrł ideſt viri inſti:nõ ð
bent taſibus malis populis ideſt peccatoꝛi⸗
bus confederati nec eoꝝ cnſoꝛeia familiari
tatis I œnnubia diligere vł ſectan / vl poei
us tales dełyent de terꝛa ꝓmiſ ſioms ideſt ð
eccleſia eici & a re & ydoſa ·i.vicia eoꝛüdez
deſtrui & ſubici/ vt & ſic ipſi filij iſrabel · i.
vꝛrri eccleſiaſtici ſunt ſancti dom mo & elecłi
leuiti·xix·ſancti eſtote qũ ego ſumꝛc.

It die ꝙ et beꝰ eſt timoꝛ /gergeſeꝰ eſt rapi
na/amoꝛreus eſt muidia/ cananeus eſt aua
ncia / fereſeus eſt ira vł detractio gebuſeus
eſt luxnria/eueus ẽ ſuꝑbia qiu ſeilicet popnli
ſut de terꝛa ꝓmiſſioms mentis nr̃e eiciendi
& ibidẽ filij i ral · i · virtut es de merita ſubſl
tueudi⸗
Capit · ſeᷣm C.
Egit Deut · viij · ¶ Filioꝛum
iſrł veſtim̃ta nõ fuerũt cõſũp
ta & calciamẽt a nõ ſut attrita
Et dĩ ibi ꝙ terꝛa ꝓmiſ ſionis

vmeaꝝ: in cuius campis. Erupũt flnnio
abiſi / cuius lapides ferꝛei ſũt/& ð cuiꝰ mõ⸗
tibo: eris metalla fodiũt m qua abſq; penu⸗
ria vinit/ & reꝝ oĩ m babũdãcia cumnlatur
Dic ſi vis ꝙ talis terꝛa debet eſ ſe eccleſia
vx religio/quia videlicet ibi debet eſſe flunij
graciaꝝ: olea miſeriꝛdiarum · oꝛ deuz domi
& groſ ſaꝝ ꝓ ſimplicibus doctrmaꝝ fru mẽ⸗
ta ſubtilium & vtilinm ſcienciarum · mella de
uocõnũ / vma cõſolacõnũ · ſItem ibi debent
eſ ſe ferꝛei vl conſtãcie firmitatem debet ibi
eſ ſe es ideſt viri ᷣdicatoꝛes / quibns debent
ibi non atteri veſtimenta: quia ſcilicet culto⸗
res habere exterio ꝛis lvneſtatis & detẽcie P
Petuitatem nec etiam calciameta atria que
ſcllicet ſunt de pellibus ammaliuʒ mo⸗ tuoꝝ:
quia iſti etiam debent habere ꝓꝑtuꝗᷓ moꝛ:⸗
tis conſi dera cõnem humilitatẽ / ideo iſta
eſt terꝛ a ꝓmiſſionis quia filijs iſ rabel ideſt
viris contemplatiuis ſed denm videntibns
debet m habitari que a cananeis ideſt a ma⸗
lis bomin ibo debet purgari / breuiter iſta de⸗
bet eſſe terꝛa ð qua dicit S· iiij· wos tranfibi⸗
tis & poſ ſidebitis terꝛã egregiã· ¶ Textꝰ
„D. Dic dicit ꝙ in deſerto
per qʒ filij iſ rabel ad terꝛaʒ ꝓmiſ ſioĩs ibãt
tria genera ſerpentum qui ipſos filios iſ rabel
multiplicit er infeſtauerunt & v ulnerauerunt
ſcilicet ſerpẽs flatu vrens ſcoꝛpio & diſ pas
qui ſeilicet ſiti inter ficit quęʒ percuſſit / ibi eti
am vt ait: nulla penitus erat aqua · ¶ Die
m deſerto buius mũdi ꝑ qð ad eteme ꝓmſ
ſionis habitaeulum ꝓperamꝰ ſunt ſpuali
tria mala: ſcilicet ſcoꝛpio faciem lambies cau
da & pũgens / oc eſt carnis fallacia/ ſerpẽs
flatu vrens lc eſt hoſtis malicia/ diſ pas

.

eſt terꝛ a frum̃ti · Olei meliꝰ dẽe

ſiti occidens: lve eſt mundi auaricia & au⸗
ditas: aqnam nõ habens / loe eſt dinme gra
cie carens / caro er m pꝛ imo planditur / ſed
infine pungit & dampnat dyalolus ſugge⸗
rendo e& temptaudo ad pectatum vrit & m
flam mat / mundus vero cum dinicijs ſuis ſi
tim au aricie ꝓuocat & v terq; aqu aʒ diui⸗
ne gracie deſtru it & de ſiccat · E ſayye · Nobi
les mterierunt fame :multitudo eoꝝ ſiti ex⸗
aruit · ¶ Il die . deſertum eſt religio: in ꝗᷓ
ꝓPeerto lvdie mueninutur aque · ideſt dinine
gracie penura/ ſerpentum vero ideſt maloꝝ

vĩm habundãcia/ibi em habũdat ſerpens q
flatum verboꝝ alios vrũt: ideſt detracta?s
ſcoꝛpioẽs qui retro ledunt & añ blãdimæeta
faciunt: ideſt adnlaꝛ oè / diſpades vo qii ſi
ti interficiũt:ideſt mali fa miliaès aliene ana
ricie vſurpatoẽs:ideo bn dictũ ?ẽ · Ezechᷣ In
quit vĩes ĩpij & ſubmerſoẽs ſũt eetũ e cum
ſcoꝛpionibo hĩtans·

Capi · i/ E

Jeut dẽ Deut᷑ xv. ¶ De ano
ſeptĩo rᷣmiſſiõis & dᷣ pᷣus liber⸗
tate donãdis / ſed de hoc vide
exoð.xxj · vnñ antem dicit bie
nsõ opabis in quit in pꝛimogeĩ⸗
to bouis: nec tondebie pꝛiogenitum onis in
cuſpeclu dicunt dei tui / ideſt ceẽdes eo p
annos ſingulos in loco quem eleg erit CIn
ſcriptura loquendo m oꝛ aliter ꝓ ouem mtel⸗
ligitur ſimplex & m firma mnocẽcia /per bo
nem veto mtelligitur foꝛtitudo vł inſſicia /
Pꝛimogemta antem iſtoꝛum bona opꝑera ſut
que qnãdoqʒ a ſimpliciiate/ uãdoq; a foꝛ⸗
titudme mentig ꝓeedunt · ¶ Ded reuera ſic
debet eſ ſe ꝙ iſta pꝛimogenita ideſt iſta bo⸗
na aꝑera non debent publicum deduci / nec ꝓ
manem gloꝛiam mamfeſtari / nec lana ſeu ve
lam me ſecrete bumilitatis pꝛiuari/cz aʒ do
mmo enim debent talia pꝛ imogenita: ideſt
talia bona opera noſtra comedi: ideſt ad ſo⸗
lem dei gloꝛiam oꝛ din ari & nulla vana glo⸗
ria qneri quo modolibet vł ſeperari Math.
· Attendite ne inſtici am veſtram fa ciatis
ꝛam hommibus ꝛc. Vnde gᷓ m pꝛimoge
nito bonis opari ꝓhibemur: & attondendo
¶¶ In pꝛiniogenito onis com peſeunt quia ſi
quid combuſtum exercere incipimus in a⸗
Ferto oſtendere cicius non debemus . 26

a ſanicii oꝛdinatl ſts
eNmmdicffiinn ſwudinm⸗
(Genctnqno ſenenod
pehentin ſd eram NN
nmum dift ebarur vt eepon
Ette iſtaat diſfetrncumte⸗
ſons ſcytimum: Nannum ii
gnageßnun / ect ſprinus n
entolebit ſid dſſebat gbie
minbat ſl dlonm ſguntd
aſelret gaclam & Jorwn⸗ T
enn ncam dgnt mapteſ
ſpinqhenmmnſtet⸗ dlens
nam puopte bachtenpmnd
iynſtannt. Id Axenun

herataſptino ano deſt n

Hu cet a

dad waum nmaner /
wſtnorte,n r⸗
V 2
n A duen hleis .
addnttitee
nendnint lene lnn
ſeddit Erg Enimm

VSr
KNN
. lr⸗ ſruins eNted a
effecbitun dih liund

gutabzten /ſe vſade 6
mmüm

oſe
re ſprenn

rebatur. P j.
nttinn ſant

.
kennero, ren

Deuc

d⸗
roeß e . e n
kn mpain üdireen WPed c eum vita noſta ſinple⸗ qnid m Pa non remittitiir clebitum ideſt pena/ym⸗
Naic,e nuedyaheſe , d choat: dignum eſt vt ſecreti ſi velammna ñ mo Hem komo Pꝛo anno pꝛeſentis vite
nd ad pectin ſagh. relmqaat nec humanis oculs duaſi ſubdue⸗ ſe oluere differt neceſſe eſt ꝙ ſolnz ma ala tũc
us wr vnt en . to vellere ſe oſtendat · Vl die ꝙ; Pꝛ imogei⸗ em dicet iſið· Luc · redde debes· *
Huocat ey . nehgſats ta ſigmficant viros religioſos &π clericos tãa 6
t ede hee aqnidui q; mrer cetos magis dignos. Ved iſtoꝝ Capit᷑· iiij. .G⸗
ſme min Eye⸗ ſtt quidam ſunt pꝛ imoseniti bom ideſt viri foꝛ
ed „* doeon ſtier, tes atq; perfecn quidaz bꝛim ogemiti onuis·i⸗ Egitur Deut · x vj⸗ 4 Die ⸗
nueniltur;, eſtralgo mi viri ſimplices at q; infirmi. Iſta eſt ergo ve * cipitur de luco ideſt de nemo⸗
ſepatun que ·deſ diige ritas: ꝙ non eſt m talibus operandnzʒ:quia re circa altare non plant ando
caſ ao deſtnalon ſcilicet perfecti iſti ad Publica mundi opera ad tollendum ritum gentiliuz
Aos drſchens be negocia non ſunt trabendi:nec m eis occu õ lucvs dijs ſuis dedic ds
urehol deſtdernege pari eſſe debent/ pꝛimogemti vero ouis id ẽ Et ideo dieltur ſic nõ plãtabitis & omnem
dlunen bidimet ſimplices non ſunt tondendi: nec vellere bo⸗ i arboꝛ em iuxta altaè vl relig E· ¶uc? ſeu
utde iiſſd pedes o noꝛum tempoꝛalium pemtus denudandi / qꝛ 6 arboꝛ vmbꝛ oſa ideſt vicoꝛum excuſacõ ſta⸗
atoz imlis ſenm breuiter iſtud eſt verum: quia lana bonoꝛ uzʒ tuta:que dicitur a ſtando/ & que erat vmꝗ
se deo bid ui⸗Eeß tem poꝛalinm debet ſimpheibus & imperfec go fcta ad landem & ad culturam dyabo
nj vübmaſizſireit tis pꝛo ſuſtentamento dimitti/ & cy viri ꝓ li/eſt peccati obſ tmacõ & cõfirm acõ/& dy
1 g aun fecti & ſancti nunquaʒ dełet m tempoꝛ alibo abolj ymitacõ· Iſta ergo ab altari eceleſie de
i.i, E negocijs occupari· Sed œꝛam dño comedi bet remoueri/qmia ſtihcet lucus ideſt vicõꝝ
ideſt m ſolo dei ſeruicð mancipari · · cꝛĩth. ſtatus & obſtmacõ nũꝗᷓ delent m religioſ

„ —
itdi Oar r. (Deio
Priormſſos Adhus ber/
ratt donids ſc deee vde
Rod dVnn auten diit bie
no opabe mqnitin pumagi/
tondebis picgentin ons n
dunt datu / eſtcides o
gm lw quem elgenr Ji
ndo moꝛalter pouen mtel⸗
Em fima mnorela er b
igimr foꝛtitido vlr inſicia/
ntem ſtorun bomn openſir
fnplciate gnidogzaſbr⸗
Ee Nredun · (Vd uenft
ſtipeimogenta deſtſttb⸗
debnt publcun Non /ic⸗
m nanfſtun nr int i 1
umnlaito rin ra bo
nttala rinogenti ride
vlin wmede deſtid ſ⸗
dinzr Ennla vena e⸗
oltet vkſehunn

vij . Mꝛecio enpti eſtis nolite fiei ſᷣun vĩm · i⸗

ad dei ſeruiciũ oꝛ dinati eſtis / nolite apete

re mundi of ficium ? ſeruicinm· F.-
¶ Dic dicitur ꝙ ano ſeptimo debita nõ re
petebantũr: ſed eoꝛ um reꝑetic ad ſequẽtezʒ
annum diff erebatur vt expomt comeltoꝛ ·
Et ſic iſta cat differencia mter annum remiſ
ſionis ſeptimum: & annum iubilei qum⸗
quageſimum /ſcilicet ſeptimus annus debita
non tollebat ſed differebat. Jubileꝰ vero oĩa
remittebat Iſti duo anni ſignant duos ſta⸗
tus ſcilicet graciam & gloꝛiam· Septimns
enum graciam deſignat /pꝛ opter ſeptifoꝛ mẽ
ſpũm quem miniſtrat: Jubileus autem glo
riam pꝛopter hereditatem parad)ſi perdicã
y reſtanrat. Iſtud eſt verum debita id ẽ
ꝑecata ſeptimo anno ideſt per graciam nõ
ex toto tolluntur: quia ſcilicet ad huc reatuꝰ
& obligacõ ad peènam remanet / qin anno ſe
quenti ideſt poſt moꝛteʒ m purgatoꝛio reꝑs
titur · Shed reuera mblleus ideſt gloꝛie ſtat?

omma debita totaliter etiam quantuʒ ad ꝑe

nam dimittit & hominem libeꝛum pꝛoꝛ ſus
reddit · Et ſi vis adhnc dic ꝙ m anno ſep⸗

timo ſeruitus ex toto rᷣmittebatur/& homò

liber efficiebatur / debitũ tamen ex toto non
quit abatur / ſed vſq; ad annum ſequentem
differebatur. Vic vere ſeptenanum gracie
& ſacmament oꝝ remittitur· ſeruitus ideſt cul

& eccleſiaſticis inueniii / ſed pocius ſi pecea⸗
re contmgat ommia bent a pꝛelato reſerari
& a ſtatu & obſtmacõne ĩmutari· S-vij. Cõ
fringite ſtatutas / lucos q; ſuccindite· YVE
die ꝙ ſtatus ideſt dyaboli ymago & ymita
cio/lucus ideſt ignoꝛancia & veritatis obũs
bꝛac / ſüt ab altaò eccleſie regellenda/ vl die
altare eſt coꝛ ꝛc. r om̃ a ſicut S

Capic. v⸗ D. 3

Onitur Deut evj. ¶ Judi⸗
es pꝛecipuintur m ꝑptibus ſe⸗
dere: ꝙ fi ambiguũ aut ꝙ; emẽᷣ
get negocium debebant ad ſaẽ
dotes recurz ererè & eoꝛum iu
dicinm querere & tenere/q ſi quis ſuꝑbiens
tenere dignabatur ſtatim mterfici inbebat /
cunctus inquit populus andiẽs ti mebit vt
nullus demceps intumeſcat ſuꝑbia. ¶ Alle⸗
ga bic ꝙ hie habes exemplum de aellan⸗
do de minoꝛe indiee ad m aioꝛa / ſeu etiaʒ ad
eum recurꝛ endo:quãdo de negocõ vł de ſen
tencia dubitabat · Item bic allega exempla
riter quomõ ſacerdotibus ideſt pꝛelatis eſt
obediendum & quomõ obedire dedignãs &
ſuperbiens grauiter pumiebatur & allega ſili
ter ꝛc· ¶ Al die ſi vis allega quomõ vnius
pena ẽ froꝛ multoꝝ · ¶ Textus · .

Mie ponit᷑ ꝙ ſiqui ad ſeruiendũ dijs alie⸗
nis mduceret: mterfici & lapidibns obam S
beret/ & ꝙ etiam ſieut S. xiij· pomt · ſi nõ ſo
lum erat de extraneis: Ymmo etiam de fra⸗
tribus filijs vxoꝛibus Se ꝓPbinquis · VBic m
quit manus tua pꝛimũ ſuꝑ eum: & poſt te
omĩs populus mittat manũ· Iſtð põt alle
gari c; pietas fidei ẽ pietatis ꝑntũ pᷣferẽda
Et ꝙ coſanguimtatis vmculum ſolum vbi
quis m ydolatriam vł heſim labit/ mtãtuz
ꝙ frater a fre vł filus a patre occidi iulet
¶ Et allega ghaliter cont bẽtis qui alios
monent ad ydolatriãdũ & ad male ere den
qꝛ ſeilicet ſtatim debet de medio colli ⁊e la⸗
pidari ideſt duris ſent eneijs ca ſtigari ꝛc̃
¶ Dooinnã regis eligendi piĩt ̊ dñs dicẽs
nõ poteris alterius getis viẽm regem facꝭ
qui nõ ſit frater tuus: ſi cõſlitutus fuerit ñ
mnltiplicabit ſibi eqnos: nec redncet ꝓplłm
m egypꝑtũ equitatꝰ. ſubleuatꝰ ñ bẽbit vxo
res plurimas que alliciant coꝛ eius:nee arge
ti aui m meſa põdera: legat deutromiũ le⸗
gis: nõ eleuet cꝛ ſuũ ſup fres ſuos ꝑ ſup⸗
biam · nec declmet ad dextrã ſiue ad ſimſtrã
Iſta om̃a cpetũt · vł pneipi vł p̃lato quia
reuera iſte ſemp debet effie eligi de aſſui de
gremuo. de ſecta vł patna dũ tñ ſufficiẽs
muciĩat. Nõ eĩ dẽt p̃ſici bticꝰ oꝛtodoxis /
layeꝰ clencis ſeculais cleicꝰ rligiob / ext᷑ neꝰ
domeſticis · SVʒ de collegio ze ð gremio dz
aſſumi cuius vita ᷣ moꝛes melius poſſunt
alijs confoꝛmari⸗ I.
Cuncle femine ideſt euncte eccleſis maritoꝰ
de eadem trbu aceipiant vt hereditas per⸗
maneat m familijs / & bene dicit vt bere⸗
itas ꝓymaneat m familijs: quia pꝛocer⸗
to quãdo rex vl p̃latus de aliena t᷑ bn ideſt
de aliena pra ſumit. hditas beneficõxꝝ eccẽ
võ remanet m familijs ſuis: mmo ad illos
Aui ſut de illiꝰ plati ꝓtibo dennat l ſcz illi
beneſigantur pꝛomonentur / filij vero ee⸗
cleſie dimittuntur. jdeo poteſt dicere illud⸗
Trenon · xvſt capitulum i A pꝛ meipio
oꝛ dis· hèditas nra vſa eſt ad alienos / dom?ꝰ
mra ad extraneos. Taß ergo rex iudex vł p
latus / debet gnalit er tria fugẽ/ & tria facè ·
fugẽ dic debet tria ſeʒ põpam de elacõem d
lc eſt ꝙ dẽr no multiplcabit ſibi equos·
Item auarielam & anibiczem: & vc eſt

dieitũt ep non congreg abit argenti & anti m
menſa pondera· Item amicoꝛum carnalium
affectionem: & hoc eſt ꝙ dicitur non multi⸗
Plieabit ſibi vxoꝛes & carnales parentes ð
qunibus ſcilieet filios e nepotulos recipiat &
ꝓpter quoꝛum affectum miſticiam & delin
quat · Conſtat emm ꝙ iſta tria deſtruunt
ldie reges pꝛ elatos & ſuperioꝛes noſirog
ſeilicet Ppa m qua extendunt plus q lite: t
ananicia ꝓpter ẽ congregant plus ᷓy dece
at/earnalis aff ectus ꝑ quem nepotulos con
gregãt & diligũt plus qᷓ; opteac/ & iõ dicit
ſoliꝰ / ꝙ ĩ caphãea m die mſulamos fit: nłᷣ
lnz regem eligere qui pater eſ ſet · qum ymd ſt
liberos educare vellet exue batur regla pote⸗
ſtate · vl vt ait fiebat ne regnum fièt Peredi
tarium. Item alia tria dehebat facere ſeilic
ſtudere Pnmilitat em ſeruare / iuſliciam cu⸗
ſtodire decet emm regem vł ſuperio: ez ey

C.

ba beat pꝛudenciam & ſcienciam: jdeo bene
dicitur ꝙ ipſe debet eligere libꝛum legis
Item decet ; habeat bumilitatem e mo⸗
vſtiam / ideo dicitur ꝙ nõ eleuetur ꝓ ſupbi
am ſupꝑ fr̃s ſuos · Ite decet ꝙ fuet equita
te łᷣ iuſticiã ido dicit ꝙ per accepcõnem per
ſonarum ant numerum non debet deelm are
ad dextram vł ſimſtram: ad vnam partem
plus quam ad aliam/juxta illnc Eſaye ·xxx⸗.
pſt medium · bee va amlulate neq; ad de
xtram neq; ad ſimſtram · Icremie: rgnabit
rex & ſapiens erit & faciet iudicium iuſticis
am in terꝛa/& aduerte q; bic dicitur ꝙ pꝰ⸗
ſederit m ſolio regm ſui deſtribuet ſibi wo
lumen legis:& accipiens exemplar et cet
In quo notatur ꝙ regis & ſuperioꝛis eſt ſe
dere / & m vno loc ſtare non vVagare/& eti
am dum ſedet ideſt dum eſt m oc quniete
m übꝛis debet legere ſtudere/exemplo an
tiquoꝛum regum qui vt cõmumter fuerunt
phariſei & licterati/ exemplo etiam karoli
magm: qui tabulas poꝛtabat & m ocio ſeri⸗
bere non ceſſabat · Luce· decimoſexto. Ve⸗
de cito & ſcribe qnmquaginta · ¶ Vl die
ꝙ rex iſrabel eſt uſtus qui vxoꝛes pluri⸗
mas ideſt delectiones carnales vł ſollicitu⸗
dmes tem poꝛales non debet babere ne am⸗
mum eius poſ ſint allicere vł turbare

*

ein Gtornitl⸗ Lhi p
nutauroceidt amman

Cpelvh

Cibitir Deut ·o
mandat yꝛ oceſſur
Pinme agrne ſtn
N ſon donno ſonmn
ſonlpei lloꝛ ginplonan temiet
bCni dficalenur doniß ne
Neiitſel idaneit depilnn
Nee NNDderdl0
ern vNanduniſan dw
jqun paidieit Aeniſdmudr
nnt /omes enin iſt didetio e
ealune aen diſ ſuee &
ee Xaloz r hin
engnge dn
ien gahn mmo
ges, 8 Nien
meſl di ankirn

hnnitttn RW n ſin
ecũ in
nm , fenoꝛen
denam

Numeum on dhrt declnene
1vt Kmſdamnd vnan prien
d alum /urt⸗ ind Eſyexvr
n.bee pa zmlillte ugzo de
d fiſtem . gemic⸗ ſynabt
ent fic et dicum iuſtci⸗
duent bie dictut pe⸗
