.clũbe ſpũs ſancti graciam ſeu ſacram̃t alis
cõmuniòis/ nũmnlan fignãt ſectatoès aua
necie & agricultoꝛes tenpał ſubſtãcie & poſ

ſeſſionis / cum ergo in teplo ecelehe ſũt: al⸗
qui q vendũt bonex laboꝛem bonoꝝ oꝑpum
& agriculturã pdicacoõnis ꝓſpere tenꝑalis
retribucënis facũt / aliqui ꝗq vendut oues i.

pꝑ ypooiſim ſub ſpe gloꝛie mũdane ſipliciter
& buili viunt.aliqi q vendũt olũbas · qin
grãm ſpũs ſancti & ececleſie ſacram̃t a officia
& beneficia ꝓ temꝑali mercede oferunt.aliq
numularij: i aliqui auari qii ſolum lncris è
peceunijs intendũt: tũc xp̃e flagello ſue ſe

nuere uuſticie ꝑ moꝛteʒ tenꝑale & eternã ilos

& e*τιſe quaces de templo eccleſie eicet /es
& ccuniã ipſoꝝ auaroꝝ diſperdet: cathe
dꝛas vednciu: colubas:i. ſtatus & dignita

tes ſymoĩacoꝝ ſubuertet: nõ vult em ꝙ do

mus pattis ſui que eſt eccleſia efficiat do⸗
mus negociacois:nec ꝙ; illa que domꝰ oꝛa
cionis eſſe debuerat ſpelũca latronũ ſeu ba
bitaculũ maloꝝ hoim nommet : om̃e em tur
pe lucrũ exinde p̃cipit auferꝛ i & añ oĩa ſecu
laria negocia:nec nõ oĩa vana oꝑa ſymoĩa
ca & yꝑo crita ſcelera ſubmouere.d · auferte
iſta binc & bꝛuit iſa eſt veritas ꝙ cathe⸗
dre.i.officia & dignitates illoꝝ qui im tem⸗
plo eccleſie vndunt oluũbas·ſymonĩaco⸗
rum qui vendũt ſpualia: a deo ſubuertunt
& in ꝓſp eritate manere nullatenꝰ ꝑ mittũ⸗
tur:ſi aut deponũt᷑ aut infoꝛtumjs affligũ ·
tur. Oſee-ix· ODꝛopt maliciã m adnenconum
ipſoꝝ de domo mea eicia eam: numularioꝝ
etiã qni ſũt ibi.i auaroꝝ eccleſiaſ tiꝝ es: a
dommo effũdunt᷑: in ;tui poſt moꝛteʒ ta⸗
lunn diuicie:ipſoꝝ aqnibuſ dazʒ rapiñt & ꝑti
bus pꝑtĩ a familia nbo ꝓtim a latrombo diſpẽ
gunt: ita ꝙ; ꝓ aĩa ſua de qua dum viueret
gitare noluerũt nec miſ ſe nec elemoſine ꝓ

aiĩabo eoꝝ pa gunt qui p̃t caꝑe capiat ꝛc

Cribit jobã :iii. FlInd quod

fontem ſychar/ & quomodo
mulieri ſamaritam 4 ven iebat
ad haurien dũ aquazʒ pdicaumt

⁊ ꝙ quĩq; vioos habuerat ſibi dit: & eazʒ

& mł tos alios ꝑ eam ad ſe cnuertit: quia
iſla oonciues ſuos ad heſum wocanit et ad
duxit/ & quomodo muates aPłlos ꝙ eũ

mulliere loqueret᷑ in meſſem alienaʒ miſit ſi⸗

cut diffinitine hic ponit ſſo./exponit ꝑ doc

toꝛes · de gẽtilitate: qne a pncipio quĩq; vi
ros iqniĩq; ſenſꝰ naturales ha buit:ſed ip⸗

ſis mostuis & cœꝛruptis alteri viro qui non
fuit vir ſed foꝛnicariꝰ.ſ: d)abolo ꝓ ydola⸗
triam ad heſit: qnq; in quit viros habuiſti
ꝛc̃ qne tãdem ad xpᷣm qui ad ciutate ſych
ar in mun dũ venerat & mifirmitate carnis
aſſupte quaſi fatigatꝰ ſedebat/ & de fonte
ſue miſeriœꝛdie acy venie receptura ꝑ fideʒ
vonit que ſalutem & cnerſione retulit: g& nõ
ſolum ſui ſed multoꝝ quos ad xp̃i fideʒ cõ⸗
no camt & quottidie ccat & nuocare
nõ ceſſat mat hi.· ranſeo de iſta exꝑoſi
cione allegoꝛica qꝛ nimis eſſet / ſi quis vellz

ad pũctum tractare :math;xv · E ccemulie

de finibo illis egreſ ſa clamabat poſt ibeſum

Eonit 8 fatigacõe dommi ſng

vn defſi⸗ u
ſatt hela njtie⸗
um ſp vwen
C“ cull⸗
„ „ (
ſobiv.
84 Fbertaß
webens
ppꝛcel
bat wultitude
ℳ cum (c
. acum aae⸗ morum:
ehenng deſcidehat npſe
pſid nouebat ninequußn
barhuig niimn eutt lee
nmo tibtt ct ergo mter ios
ni rvir inss Haann nſi⸗
necbat mgabato / nee lnan
quindo u mucbat nni
vmmnon qln plim fvneret n
iũ wnr wlbat Pſim id iᷣ
pte erou deffelti reto⸗
Hgudd manchat & 4
tis beneheinm teptat / domn
pſu ſnabat: N gabai fun
ſi inge mnqauit tolle geabatu

li& ſtanm ſado at wmo

domind de eece ſinus faclus
care ne detenus hb wntigat
pbatca plema/iqua natbim
bult: vnt gen wmeſtoꝛ y⸗
gnamoſſeoiſſelignumſalon
bar omo ſuſpedi ppe d
Pdaer regniſinn guo andtoi
urmn pfundaſed tande y
ſche meodem low / ap

paſ ſion ſgnumillud napel

motu ſuo
nrſ ſons plenezgita

gnare ſacr⸗
lnar ivug
bꝛos o n
wbſat iſbmanr/ we
gue inter⸗ * daan.
nlihnd nro
—–
umn And umitehſpeen
vnſp demterede
ein ſhwſ
rlires . ſenen ſoß
X ſin urdntate ſcen
A r danet

meſie⸗

ian vpama lmonlvdſpt
P a uade qua dumn huerit
uent emſſine anſie

gnt qußt eapn

Cbt pbii, ſdacd
wnt d fiyꝛchedonmn in
pontem ſjrcbx/od⸗
muſen manlal umnebet
Adbaunendi ana, odeeuſt
õ
epemn adſe nugit: gui
ſvos ad baum warnttet
Grodo nites ilee
cee maen Auemnmmiit/

ibeppnt ſo elnnk ,

miſerere / hie ponit᷑ de filio reguli capharna
um ſed vide:mar · vnj · vbi factum el t ꝛc

Capit · terciñ· &.

Egit Jobꝛ. v · ¶ Erat in ibe⸗
ruſalem ꝓbatica piſema quiq;
poꝛ ticꝰ babens/circa quã iace
Iboaat multitudo magna lãgu en⸗
— cium ceœꝝ clandoꝝ aridoꝛ ũ
exſpectãcium aqne motum · angelus em̃ dñi
ſem temꝑꝰ deſcẽdebat mpiſemã & aquam
ipſiꝰ mouebat: & tunc qui pnꝰ aquam intra⸗
bat quacũ q; m firmitate teneret ſanꝰ conti⸗
nuo fiebat / cũ ergo mier alios eſſet ibi vnus
qui.xxx viij· ãnis graui mfirmitate detet?
iacebat ingabato / nec ſanari potuerat ꝓ eo
quando aqua mouebat nullum babe bat
lom in em qui ipſum poneret inpiſcma: ſed
qñ venire wleb at pſum aliꝰ p̃cedebat & ſie
ꝓpter ꝑtatoꝝ deffectũ retro alios in fimus
& ſguidꝰ manebat: & aliꝰ p̃curꝛens ſanita
tis ben eficium reptat/ dommꝰ ſibi miſertus
ipſu ſanabat: & grabatũ ſuũ tollere ſibi iuſ⸗

ſit · ſurge inquit tolle grabatum tuũ & ambu

la & ſtatim factꝰ eſt homo ſanꝰ & ſubiũxit
dominꝰ.d· ecce ſanus factus es iam noli pec
care ne det erius tibi cntigat De iſta aũt
ꝓbatica piſc ma/ĩqua nathimi hoſtias laua⸗
bant: pomit ꝑetrꝰ comeſtoꝛ ꝙ aliqui dixerũt
regmam oſteoiſſe lignum ſalom om in qno ð
bebat homo ſuſpẽdi / ꝓpt cꝰ moꝛtem indei
ꝑderẽt regnũ ſuũ quo andito illud hignũ ſepe
linit m ꝓfundũ · ſed tandẽ ꝓbatica piſcina
facra eſt m eodem loœ/apꝛ opĩqnãte ergo

paſ ſiom lignum illud mcipiebat ſurgere & a

motu ſuo aquaʒ piſeme agitare ¶ Iſta piſci
na poteſt ſignare ſacram ſcripturã que quĩq;
ꝓtibꝰhabere dicit ꝓ eo ꝙ m ipſaz p qum q;

libꝛos moyſi ſub mtratur / weabatar etiam

bethſaida /qne interp̃rat domꝰ frugum: do⸗
mns peccudũ:domꝰ venatoꝝ qꝛ ſacra ſcrip⸗
tura:e domꝰ & repoſitoꝛiũ frugũ dĩmoꝝ
ſacramtoꝝ & documẽtoꝝ / peccudũr ſiphliei
um & impfectoꝝ/venat oꝝ ·i· doctoꝛꝛ p̃d ca⸗
toꝝ ſapientũ Job · iij· IAbi conſtituta eſt do⸗
mus omii viueti / circa iſtaz piſemã młlti ſũt
languæetes imEti veritateʒ ſciẽcie deſideran⸗
tes e& ſanari ab ignoꝛancia cupientes / ſed re
nera ad hoc ꝙ in firmi & ſiplices poſſint ibi

ſan ari vł in ſenpturan odicibo infoꝛman:
necel ſe eſt ꝗꝙ angelꝰ?.idiuma mſpirao vl bo
nus doctoꝛ deſcendat de celo:qui ac ſerip⸗
ture ſacre moneat & ex vnat ſine angelo em
iſine doctoꝛe/ mfirmitas igno:ãcie in hac
piſema ſa nat᷑:mſi foꝛte xpᷣc ꝑ ſe ipſuũ vĩezʒ ſa
ciet & ꝓ reuelaconem ſibi ſecreta ſua mamfe⸗
ſtare dignet marci·xvj · Anglꝰ? dñi deſcen⸗
dit de celo & accedens ꝛc ·
4 Vr die ; iſta picina ſignat penitenciaʒ
: circa ꝗᷓ młtitudo languenciũ peccatoꝝ ſpe
mt m trare qꝛ illi qni ſunt ceci ꝑ ignoꝛancia
claudi ꝑ miuſticiaʒ/ andi ꝑ minriam ſperat
fin alit᷑ ꝑ pemtẽciaʒ ſe ſaluare iſta eſt que di
cit betbhſaida domꝰ frugum:que fruges vir
tu tu m ibi olligunt / domꝰ peccudũ qꝛ ſipli⸗
ces qui hvſtie dñi fiũt ibi ꝓꝑ nachimeres·iſac⸗
dotes ofitedo / domꝰ? venatoꝝ qꝛ ĩi venato
res ibi finalit abluè opmant᷑ / & bꝛ euit iſta
eſt domꝰ omums qne qnq; babʒ ꝓvꝛticꝰ: in
ytum om̃s qui qnq; pꝑccant ſenſibo miſtaʒ
ſperant mtrare & ad iſtam confinẽ oon ꝓban
tur / vñ illud dictum · Vob: ij. Ibi conſ titut a
eſt domꝰ omi niueti:& oĩa flumma mitrant
mare. eecleſi · i. Ded ꝓcerto niſ angl? mt ue⸗
mat · iemſi dei miſericoꝛ dia mt cedat: que m
piſcina penitẽcie ac' oonpũclionis moueat:
tłis mfirmꝰ & penites ꝓmcłbilo labvꝛ at / ſo

luz em̃ motꝰ aquer ſolꝰ ↄpunclõis actus

peccatoꝛẽ ſpũalit᷑ ſanat /verũ ptũ nõ exc lu di⸗
tur qn qñq; dom inꝰ ſine pemtẽcia aliquos li
beret: ſicut a puit m paulo· ſolo em verbo ſola
q; mſpiracõne pᷣt hiem libera? & abſ q; pem
tecia a crimibo expiare: vnð Roma uj- Ar⸗
bitramur iuſtificare vĩcʒ ſine oꝑibo: qꝛ aliqᷓ
ſut qui ꝑ pemtenciã ſicut ꝑ viam iuris on⸗
mums ſaluãt /aliꝗ wero ꝑ ſolã dei gram ſpũ a
lem de ſicut ꝑ pꝛiuilegiũ ſanant ita ꝙ; cũ ip⸗
ſis qſi expanilegio diPelſat · NRomaux· Wiſe
reboꝛ ceum wluero / ſurge mquit tolle grabatũ

tuñ & ambula · Eſꝭ em̃ grabatũ lectꝰ panꝑ

um qui ſignat peccatũ · qꝛ homo qn ꝑ cõtri⸗
cõnem ſur git & ꝓ cõfeſ ſionẽ grabatũ pecca⸗
ti wolteS bona opa in cedit tũc ſanꝰ a ꝑec⸗

cato recedit · verũptn nõ debzʒ amplꝰ pecca?

ne ꝓpt᷑ in gratitudinẽ ipſũ contigat deterius
ſuſknere Joha:vuj· Wade & amplius noli
peccare G. VWVV die ꝙ młti
ſiuml cur: ebãt ad piſcinã: vnus ſolũmodo ſa
nabat ·q; dato ꝙ om̃s fideles ad penitẽciã

generalit cuꝛrant pancitam̃ ſaluteʒ reptãt/

qꝛ dicit᷑ pꝛimo czmthe:l. Om̃s cur:ũt ſod

vnꝰ tollit bꝛaum Et ſunt wocati pauci ve
V dic quomodo dili⸗

ro elechi mat Bi.1)
gẽcia valde eſt ꝓficua: qꝛ qni eſt magis di

ligens ad piſ cina intrandũ aut aliquod oꝑpꝰ

lonum ꝓꝑ agendũ bz eſſe pꝛioꝛ ad pꝛemiũ
& ꝗ alos Fnenir curꝛ edo ipſos quo ad ſa⸗
nitat em vł lucrũ ̃cedit ¶ Vk die ꝙ iſti
lãguentes ſignãt illos qui ſũt in purgatoꝛio

:ꝗ piſcina ꝑadiſñ ingrediũt· ſcm & aꝗᷓ di

ume miſericzdle ad in dnlgedũ monet ſe⸗
cundum ꝙ ab ang eloa deo oꝛdin at / ſed
quit renea qdam ibidem ꝑ lõga tenꝑa ſunt
m miſena & lãguoꝛe: q; non bñ̃t boiem qin
eos ibi mittat iqii ꝓ eis int᷑ cedat vł oꝑa
ſacrifactoꝛia faciat: & ſic oxvꝛtet ꝙ lãguoꝛ
& doloꝛ diuciꝰ in purgatoꝛio pſeuert:q uo
vſq; venat dommꝰ ꝗq ipſos liberet atq; ſol

net· qñe inꝗt nõ habeo bomĩem ꝛc̃. vn quiſic

in purgatoꝛio lãguent poſ ſunt de ſuis aĩcis
cqueri dicedo ilind. s· Amici mei & Pxiĩ
mei alõge ſteterũt PW. V die
moꝛalt᷑ ꝙ piſ eina eſt mens:cuiꝰ qñq;ʒ poꝛ⸗
ticꝰ ſunt qnq; ſenſus: circa quos młti ſut
langnentes · umbti affect? et a Petitꝰ? vici⸗
oꝝ laguoꝛe torpẽtes / iſti ſpnñalt᷑ nõ ſanant
nec ad virtutũ tepanciã redncunt niſi ante
oĩa aqne ↄpũchioms ab angło·i.a racõne:
in mens piſcma moueat ¶ V die qumq;
poꝛticꝰ.nlex moy ſi quĩq; libꝛoꝝ nullu ꝗ po
tuit ſpunalit ſana?/ quouſ q; angelꝰ? teſtamti
xpc ð celo deſcedʒ ꝗq aqu hꝰ piſcme & ſei
enciã huiꝰ legis mouit expo ſuit et implenit
aggei ſcdo moucbo celn & terꝛã & tũc ve
niet defi ·c ¶ VE dic ꝙ iſta piſcina eſtcu⸗
rea romana vl c?bʒ plati vł ſeculares que
dicit betſaida domꝰ frugui:diuiciaꝝ:dicit
eria domꝰ peceudũ qꝛ ibi ſunt młᷣti boĩes
beſtales Eſai · Orm̃s beſtie agri ludũt/ ibi do
mꝰ veãtoꝝ qꝛ ibi ſut młti raptoẽs ꝓ auarici
am terꝛ enoꝝ veuacõneʒ & acquiſiconi vacã
tes · Ezechie·xxxij. hi pncipes aquilonis
& vniuerſi venatoꝛ es m iſta ſunt młti poꝛ
ticꝰ?.vmłta officia dignitatis & gradꝰ? vbr
quilibzʒ cupit intrare & ſtatũ optinere: & mł
ti languetesi.ambicioſi beneficia affectan⸗
tes: multi ceci & ignoꝛ antes: młti claudi &

in moꝛibo vacillates: multi aridi indeuoti &

mopacientes circũqnaq;ꝛia cet ad ſubintra⸗
dum ac: ꝛticũn:in aliq bñfid nec non
ad pᷣuemendũ affectu om̃s ſtudet · ſſo·xxx.

Nobãnes pᷣcurꝛit ciciꝰ petro & venit Pꝛio:
ad monumtũ: vnde qn ſit ꝙ ꝓ angelum ii⸗
occultaz dei inſticiam aqua humane fragi
hitatis Cvtp ute qn aliquis epns vyl benefici

₰fK

.
atꝰ mont) ſtatim curnt iſioꝝ ambicioſoꝝ

multitudo qui in trare & ſe ingere recnant

:& tam dato ꝙ oms curz ant: om̃s ambi

om̃s cupiãt/ vnꝰ tantũmodo ꝓmoue ſ·

qui ꝑꝛi venit ad intrandu . munera offeren
dũ: ſe p̃ alijs altiꝰ ingeredo / ille pumꝰ re⸗
iectꝰ? alis recipit & ſanat i. œꝛintheo.1x-
Oms curꝛũt ſed vnꝰ accipit bꝛamiũ: ſed qᷣt
ꝓP certo cune ibi aliqui ꝗ neſciũt bñ cui⸗
rere: nec ſe bene mgẽ: nec habent aliqueʒ ꝓ
motoꝛem qui ipſos poſſet poꝛtare & ꝓponẽ
:ſicut ad lram boni & ſufficiẽtes viri pauꝑ⸗

es: qui reuera ſatis poſſent motum aque ex

ſpectae: qꝛ diutiſ ſume opꝑtz eos attedere &

lãguere:qꝛ ſi nõ habent poet atoꝛem vł ꝓ⸗

motoꝛeʒ: neceſſe eſt pſos retro alios paup⸗
es & languidos manere: ꝗq ante alios ven ut
& qᷓ am bicſe ſe ingeret ſolet oĩa repvꝛtaè
re: & maxĩe qn poꝛtatoꝝi fantoꝝ &α adin⸗
toꝝ ſeu platoꝛꝛ vł aſſidencũñ mgroꝝ poſ⸗
ſunt auxiliũ ꝓcurare / dñe inquit wiez nõ ha
ꝛc vnde quilibʒ pauꝑ dicere pᷣt illud.ps.lõ

fuit qui adiuuaret: & cõ ſiderabam ad dex⸗
tram & videbã & nõ erat qii cgnoſcèt me /

vnde niſi tales a qᷓſi miraculoſe ſanent
&& ꝓmoueant: nũq; ꝑ cmune curſu inpiſci
na eceleſie balnean t. ſed reiecti ext erius di⸗
mittunt. vuð a xpo dicit illud · ps. Tibi ð
relictꝰ ſum pauꝑ: oꝛphano / tu eris adiutoꝛ.
V die ꝙ angłs eſt platꝰ piſeme eccle⸗
ſie ppoſitꝰ:ad quẽ cum om̃s cureãt vt ſanẽ
tur ꝓmoneant Pip ſuꝛille ſolꝰ ab ipſo poꝛ
tat remedium qni prius venit ad obſeqũ vl
qii habent meditatoꝛem pꝛoereatoꝛ em vł
Capit · qnartũ N.

dducit᷑ ad dommum ꝑ iudeos
quedam innlier in adulterio de
Pben ſa illis ergo ſciſcitãtibug
qᷣd ð ipa indicaret cũ mo)yſes
⸗ hꝰm odi lapidari madaret:
ex boc ip ſum capꝑe wlentibo vt ſi dicèt eam
eſſe lapidandam cotra miſerieꝛdiã ꝙ; pꝛe⸗
dicabat facere videret / ſi vero eam dimittẽ
dam legis traſ griſſoꝛ baberet: deꝰ median
do vtrũq; eoꝝ tenptatiuã neqmiciã increpan

do:inclinans ſe digito incepit intæꝛã ſen bè

tercemſbeinnſ
chodo nlit. ai odepnet ⸗
ſehunch ſetpft deh mn tar
cPprn didehin femoſͤl
tita ſoxognoſe: Aſir cuſe
ſenila zqnociss omiſiſſe/ dbz
Vditatini accuſacbe ce ſane
llaſenptum qy m tena ße ſe
peetra ſu vdehꝛt: gb vi
ckbit / li go dis ſnpſent
ſiẽna cuiuſcig ſpmi mt
ſiderii⸗ in & roanoiſum:wn/ i
genmk etcxa nfa bene
ſtmi vdibemd nos mdegws
cndn & ad nale de is ope⸗
t tlſacvfrd xudiens
denihz vch necedende

catd ſtpimi ſcat ſ de n
nes anos aecuſeſſed weldſt
vy fiuonodo is veſtie
ms ti nal ait noel
,4,. . Pen
n donutensie
ſutkſüß⸗ * at⸗
ggedenſnn naib ln
Pllenmn da ſalugtors

ccuſicih⸗ ieer aiag pin ſe

baf nr watatojen i
kinie ntalojn
le ane 4 nl
d 1a eotae
npoeourſten Nedrn
ſtdenci ngiornſ⸗
paumte dnemnqut bignobe
Rpaup en pt ld lo
ant: Nwſdenbamn 1dder⸗
nonr qn agwſcirne/
ga poqff mmallcllnen
mu pammun: anſi ntſſo
mt. ſed relch rraus di⸗
zho deek lud ps. Thid
ipbeno' tu ens adinto⸗⸗
lsdtßhncplemcele⸗
qnt amonns anit ine
topſileſel hiſſefn
npins mred ſei
drruen piogunmim

qmni 7

KFEEEEP LDO IHEEFDPDEP —

dicens qui ſine peceato eſt pꝛimũ in illꝗ pꝛi⸗
us lapidem mittat: quo cõpleto quilibʒ rece⸗
dere cupieb at ipſe vero vt locum daset exe⸗
undi iterum mterrazʒ ſerbebatcum ergo ſe do
ſeriberet: oms vnꝰ p?ꝰ alium incipientes a ſe⸗
nioꝛ ibo receſ ſerũt: & ibeſũ ſolum cum muli?
ſtantez m medio reliqn erũt.ips auteʒ mulie⸗
rem abſoluit: eam ab ipſis liberanit dicens
nemo te odepn auit: nec ego te otepnabo vað
ampliꝰ noli pꝑceare Iſta poſ ſut exenpla⸗
rit᷑ allegari ad młta pꝛimo ad cautelas ma
lignoꝝ qui ꝓponñt lvibo ꝓpleumata bicoꝛ⸗
nuta: vt quocũ ꝙ; ſe vertunt vł reſpõdeant
᷑ in ami capiant/ pꝛudẽtes tam viri ſeiũt
euadere: & mediam viam tenentes ſeinnt b?
mahieias ni capnt faciencium retoꝛquere ·
RR.. VI allega quomodo nõ

vecet ep crĩnoſus erimmoſũ accuſet & quo⸗

modo qulibet antec odepnet alium: debet
ſceriptura &; ſeripſit deꝰ in ter: a ſue coſciecie

· ꝓpꝛia ſinderiſim re moꝛſu legè/& tbi pec⸗

cata ſua ognoſcꝭè/ & ſic cũ ſe vidz m aroꝛa ł
finulia aquociẽs ↄmiſiſſe/ bʒ abbuinſmodi

vidicatiua accuſace ceſ ſare/ dicit em̃ q; m

illa ſcriptura q; m terꝛa xpc ſenipſit quilibet
pæcc t a ſua videbat: qi bo viſis ctmuo rece
debat / cũ · ergo ðñs ſernpſerit miñte & in eo
ſciẽcia cuiuſ cũq; ſenpturã m delibileʒ ſcilicz
ſindereſim & remoꝛſum: oonſtat q; ſi tam bn
legerimꝰ & peccata nr̃a bene põderauerimꝰ
ſtati videbimꝰ nos in dignos ad alios indi
candũ & ad male de alijs opman dũ /& ſic ð
talibo accu ſacombo & iudieijs quieſcemꝰ:ad
nri oſideracõzꝭ ꝓvciꝰ recedemꝰ.d · qui ſine pee
cato eſt pꝛimũ : c ac ſi.d · nõ decet peccato⸗

res alios accuſare:ſed pociꝰ ſe caſtigaẽ· mat

vij· Quomodo vitẽs veſlucã in occulo fra
tris tui/ trabe aũt m oculo tuo nõ confideras·
A. Vr illud allega q xße
fecit ſego ſeribeẽs vt locũ recedendi daret / Pt

allegari quomodo pꝛudens iudex ðᷣbʒ młta
diſ ſimila?·& ſub wꝛꝑpe vmꝰ ad mt endꝛe vt

mten tum ſuũ poſſit melus habere · Vk al

lega de miſeri œꝛ dia ſaluatoꝛ is: qui nõ vult

mulierem peccatricẽ · i aiaz pire / ſed ipſaz ab
accu ſacoibo· i.demõibo de tepta com bo libera
re & tunc erimia relaxa re / nõ vult domin?
moꝛ: ec · ſed vt ↄuertat & viuat. E ꝛec hiel
xxviij ¶ V illud dicit ꝙ a ſemoꝛibo re
Fedẽ incepunt allega ꝙ ſemoꝛ es qñũq; ſunt

Paiotes cetens: & qui alios indict ſi bene ex
ammarent᷑ repient ceteris nequioꝛes· Ar
vide ſupꝛ · xiiij:ca.xluj. Sxx. Vbi mulier elt
aia peccatriæ accuſatoꝛ es ſũt vicia ꝛ·

Capit · v. M.

Icit̃ iob· be · Ießs pteri ens
idit oiem cecũ anatiuitate:
Aguem wolens illu miare lutuʒ fe⸗
cit ex ſpnto & lininit occulos
— EA?/ & dixit vade & lauare m
natat oꝛio filoe mterp̃tat᷑ miſſꝰ: abijt &
lauit & recupato viſu redijt qnẽ tandẽ di mi
rabilia recitã tem udei de ñnagoga eiecerunt:
xp̃e wero ipſũ rec æit / de iſta nataroꝛia que
miſ ſus interp̃tat dicit epphamꝰ ꝗᷓſ come⸗
ſtoꝛ: ꝙ tum manaſ ſes rex iuda Eſaiam ꝓ
Phetaʒ ſecari ſerꝛa lignea fac ert vltra mo
dum iddem eſa· ſi tiret/ acp a mi ſtris poſtula
it ab eis ꝙ; ne gatam: ſtatim in os eius ce⸗
lieꝰ deus miſit && ex tunc tbidex fõs aꝑnit ꝗ
tandem reediffic aret· emitas nifra muros fu
it poſitꝰ/& ſic ſyloe·i· miſſꝰ ꝓpt᷑ aqnã miſ
ſam deſuꝑ fuit dictus · Cecꝰ a natiuutate
ſignat genus bumanũ qd a mundi exoꝛ dio
fuit eecuim ꝓ peccatũ m acdlam cc ecatũ & lu
mie dinin e gre ſpoliatum / fin alit᷑ de? oceul
ſuc miſeriœꝛ die videns ſaluuam ſuam ab ipſo
emiſſaz· i· ꝓpꝛium filiũ pulueri nñ humani⸗
tatis adiũt : dam lutũi· ꝗ; dam mixtu
ram xp̃m deũ & vieʒ inde coonpoſut: quo &
cꝰ fide occulog mt ales bumam generis occit
los ceei limuit && Pſum lauarimnatatona ſy
lde · i aqua baptiſ matis iuſſit / ꝙ ſie viſu vẽ
diſere conis recepit diume gracie & claritate
vidit vinilit᷑ / vñ infra eodem / lutũ poſuit ſu
oculos meos lani c vido N.
Vl de ꝙ xp̃c ſignat p̃dicatoꝛ eʒ vł p̃la⸗
tum/qui quãdo vidʒ aliquem cecum.i. aquẽ
Peccatoꝛeʒ excecatum vicijs / ante oĩa debet
ſputo ·i· verbali docirma ſua latumi: memo⸗
nam ſue nature lutee ſibi facere · & luto.i me
moꝛ ia ſue vilitatis moꝛtis ðᷣbʒ occłos ſaæe
metis linire/ tandem debet facere ꝙ mm aqua
vyloe · mfõtem lacrimaꝝ qui celt? nucritur
ſe abluat / & ſic lum diume gre acquirat / tuc
ille pot eſt dicere ꝙ ſequit ille homo qui dicit᷑
iheſus lutum fecit & vnxit occulos meos·
¶ Cum peterent diſepnli de cec nato ·d⸗

quid peccanit B aut pentes eiꝰ vt cecꝰ na⸗
ſceret: quibo reſpõdit de?ꝰ neq; h̊ neq; ꝑen⸗
tes eins:ſed vt manifeſtarent opa dei m il
lo Woc ꝓpoteſt allegari quomodo deus vti
tur creatura ſua qñq; ad miſeriaʒ vł ad pꝛa
uum vt eliciat exinde ſuaꝝ gloꝛiam & bono
ꝛem: nec ipſa creatura ð hoc pᷣt ↄqueri: quia
ſ·factoꝛi licet factura ſua quo cũq; modo w
luerit vei/ ſicut c cludit apłs Roma: xq;
figulꝰ Kacit vas q; dam inbonoꝛ em & almd
in cotumeliam: de eadem maſſa vti in vno
lua miſerieꝛdia in alio ſua iuſ ticia valeat ð⸗
clarari. ſære: xxi. Dient lutũ mann figuli
26 Tex. Illud dicerũt ceco illuminato qñ
on medabat xm/ in peccatis natꝰ es cec?
& tu doces nos· Noc pᷣt allegari quomo
do arꝛogantes ab alijs & maxie a paupibo
do ceni nolũt: ſed ſe ipſos melioes exiſtimat
R& quicquit race dixerint vilipendut vnde
pſe videtur dic ere illnd ꝙ; aĩci ꝛob ſibi dice⸗
i beRun noſci gnoꝛeꝰ: quid m
telligis ꝙ neſciamꝰ.E ccle. ij. Waup locu⸗

—

tus elt: & dicunt quis eſt hic ꝛc

Vm xp̃e in bechania veniſ ſet
. & laʒ aꝝ moꝛtun/& lam p qua

& fetè incipient e & in ſp elucã
lapide ſupo fito latitatez veniſ
ſet/exotatꝰ a martha ad ſepulcbꝛum venit
& fles & oꝛans lazaꝝ de ſepul doꝛo wcauit
ꝛdices lagare vem foꝛas:& ſtatĩ ꝗ erat moꝛ
uꝰ reprexit: & ligatis pe dibo & mambꝰ m
Niutis velata facie ſudario ꝓdijt / que ihᷣs
ſolui Hcipiẽs libeꝝ abire ꝓ miſit: chcens ſol
uite eum & ſinite abire. Per lazan pot eſt
peccatoꝛ intellig:: & nõ ſoln qmcũq; ꝑecea⸗
toꝛ: ſed maxime ille qui ꝑ cſenſu eſt moꝛ⸗
tuꝰ: & ꝓ malã oſuetudine ſepultꝰ:& m ſpe
lũca ꝓfunde iniquitatis lapide dure obſti⸗
nacois oꝑpᷣſſus & io quatuoꝛ dien quoꝛũ
pꝛumꝰ eſt mala dilecłᷣc csS malꝰ? oſenſ?
terciꝰ mala oꝑpœ-qnart? mala ↄſuetudo:iã
ꝓ malã famaʒ fetidꝰ & m fect?: wĩcuł mala
rum ↄplacieciaꝝ ligatꝰ: & ſudario male ex
ſecucis velatus. ps· Dicut moꝛtui doꝛmien
tes in ſepulehꝛo: quo ꝝ nõ eſt me moꝛ ãpꝑliꝰ
Pſi de mann tua rcpulſi ſunt / ſed reuera
qnq; ſit ex ſpali gra: ꝙ tales deꝰ a pecca
to ſuſ eir at & os nura uloſe lberat · d. lazaẽ

—

tuoꝛ dies in ſepulchꝛo iacetenn

vem foꝛas: vnde ergo tal lazʒarꝰ qni int erꝰ

tat a domino adiutꝰ nucupatꝰ ꝓeo ꝙ ſi⸗

ne ſpqali dei a diutoꝛio nulli t's a pæccato re
ſurg ere dinoſ cunt̃ E phe· v · Durge ꝗ doꝛ⸗

mis: ex ſurge a moꝛtuis ꝛc/qn em deo placꝭ
bwiem weare et a ꝑccato ↄn ertere: nullũ eſ t
adeo ꝓfundũ vicioꝝ ſepulcbꝝ: reßrecxi
anem · i. oneſione ipſiꝰ valeat impedire. Ps-

Maltati a deſ cendetibo in lacum: verupcam

circa iſtiꝰ ſuſ citacoʒ Bs legit fremuiſſe &
Ffleuiſſe:q; tam in ſuſcitacone adoleſ centis
nee · vi· Duelle. m at H nõ legit feciſſe
in quo nota ꝙ difficilioꝛ eſt ouerno ꝓfun⸗
di ꝑecc atoꝛs:& illiis quilam ꝓ malam co⸗

ſuetu dineʒ eſt ſepult?: & p infamiam fetidꝰ

q iliꝰ qui recent eſt moꝛtuꝰ: & qui de no⸗
uo in ꝑeccatũ eſt lapſus/lazarꝰ em dato q;
ſuſcitatꝰ fiuiſſet:ligatus tam & velatꝰ exijt

qnouſ ꝙ; iaʒ viuũ pſu dominꝰ ſolui inquo

notat ꝙ dato ꝙ peccatoꝛ ꝑ ↄtrieꝭ motꝰ
ſuſcitet: & vin m ſtatu gre coſituat ad
bec tñ eſſe ligatꝰ.i ad ofeſſionem eſ ſe obli⸗
gatꝰ dinoſcit: vt neceſſe ſit p cnfel ſeonez
& abſolncõʒ ſolnat ad boc ꝙ pemtꝰ libera⸗
tur· ohãais· xie: Holnite eum & ad ducite
michi. Vola em otricio boĩe; vinificat. veri
tam̃ eſt ꝙ oftſſio & abſolc vicul m oblig a
vis tollat: ne foꝛte ſi vntenpbit in idpſum
cadat & relabaokt
Capit vſj. ..D.
anes venerũt ad monumtum
i/ ſed dum curꝛeret duo ſir
jobães qui erat petro iumo: pᷣ
*– currit ciciꝰ petro & venit priëe
ad monumtnm.verũptñ nõ intranit: petrus
aut qui erat antiquioꝛ venit ad monntũ vl
timꝰ:tam ꝓtinꝰ intrauit · ¶ Die poteſt no⸗
tan ꝙ qni ar denciꝰ & celcriꝰ wlñt ad xpᷣm
p bona oꝑa curꝛere vt ſunt indiſcèti innenes
m religione vł in ſtudeo: qui oĩa credũt facẽ
pPꝛimo anno:qni nõ metiunnt vires ſuas: ſed
Hetro.i. antiquioꝛibo ſe pferꝛe onãt: i i tam

⸗

qð affectant: qꝛ curſu otinnare nequeũt: &

tardius ad xp̃m intrãt: & tardius accipiãr

neceſſe eſt ꝙ ante tepus deficiat· gallat ha.

iij:· Curꝛebatis bene: quis vos im pe diuit illi
qui moꝛe petri magis pꝛudent & delibera⸗

te ꝓcedunt: qui nõ im ꝑtuoſe ſed matuèł

ꝑ bona oꝑa curꝛunt: vt qmi viam cõmunem
ſequit/q vntutes ſuas mecieẽtes / ſe pꝛimo

„

gretekar Eendeltats vit
t / ſed wlus pn/ Sgee
ſt ng woſgnin puud
Snnuneun radſiden *
ſtepe us crededo teheſian c,
tm udda Pom daltate
ſinaltt credide t ri⸗ Pe
diet:qꝛ indic? popul! wyſt
clum mtmuctt ſani fiet: Nin
cedy & ſic w ſcai ina matb
ouſſim pꝛim X pꝛmi nonij
Maree flenn ad monumtun
ng in ortolin ſerie pꝛimt!
dedſe pul mmmnm ogregans:
nun indepn ianus clanſis pe
anttcin cs prult de nde ſpn
Gbiſt & weſtate telidictin
mne nit os ianus clanfis dot
Gpreſpn V Kys
& moꝛn gkäid dcl i
Gen geent d
t egane / ufianus.

Nde
e Pgrden .
dutozon re Dennd

.α n Oſ⸗

etbey un ein
nig ldegch,

Breato nn deotſe
d aatnanli
WNE
kenk e
mn ande ſemuſſe &
lenabnd dts
Daͤffiatn nn i
eneguinen i⸗
ſiſpuic diſe gſn⸗
miamnfiede
uag tnane ednd
lpſisindetdn,,
Gitilganstm n 9 Z
u stan Kaindent
Michnn⸗ ſalut nnn⸗
'erto:poc,neh
nt nſtan gie wſi unt 25
erdefſimm leobl⸗
RN nele y crßſſeoe
ſolnzt dd b Pppente hen⸗
Dlirinl
1en oengo ie viifet mi
ſſo abſolo vilnobſgr
efoeſimepßten apiun
bat⸗

rH .

Ct. ſobiv. Dend &n
es Wait 230 onuntun
di ſednm cuneretdiio ſt
chaes gnitt end unietp
õ
m wpti noͦmntm nind
ntigrior mrmnone 7
ngmmnit Derwden
denc cinb wi,

D rbrinſie 4
nſ e ceſed

mpetu leuape nequeunt / iſti dico intrands
ad deũ & ↄſeqnendo ꝓponhcum alios pᷣuem
unt: & vc q; alys deſñiciẽtibo ipſi vinlit p
ſiſtunt/inquocũq; ergo negocõ tam moꝛale
agibil ile qui tarde & deliberate opant⸗
cuvant meliꝰ & cieius conſequũt: finẽ imn ten⸗

tum & acquirũt · ecõtra illi quim pnepio mꝑa

tuoſiꝰ wlut facta ſua facere tardiꝰ coſequũ
tur & ſubcũbunt bene ergo nobis conſulit · i⸗
Coꝛ intheo · he · ſic eurtite vt op̃bẽdatis ſub
ſtãcia em̃ feſtinata mmnuet᷑: que aũt paulatiĩ
colligit manu multiplicat· ꝓubi·xnj · Vl
die ꝙ iobães ſignat ꝓplm iudaicuʒ qui pꝛi⸗
mo vemt ad monum̃tum xp̃i:iddeſt ad fidem
in genere q; pꝛimo credidit / tam̃ nõ m trauit
ꝗa eceleſiaq & fidem mearnacis. recipe noln⸗
it / ſed pocius p icrudelitatis viciũ extra mâ
ſit/ Perrꝰ vero ſignat populũ gẽciũ:ꝗ tardꝰ
monumtum xpii· adfidem venit: & tam
iſte pi nis crededo eccleſiaʒ intranit inquan
tu m indaſe Pło in ifidelitate manẽte iſte
finalit credidit: rñ jobã · pꝰ petrũ m mtraſ ſe
dicit: qꝛ indaicꝰ populꝰ poſ tẽy plemtudo gẽ
cium intrauerit ſaluꝰ fiet: & in fine tᷣm xpᷣo
creoʒ: & ſic verificat illud · mat Bi · ij. qy Erunt
ouiſſimi pꝛimi & pꝛimi noniſ ſimi A
C Nar flenti ad m onurmtum legit᷑ dom
nus in oꝛtolam ſpecie pꝛimitꝰ apuiſſe: de m
de diſcipul inunnm ↄgregatis: & ꝓpt᷑ me⸗
rum indeoꝝ ianuis clan ſis p̃c apit: & pacẽ
ante oĩa eis optulit · de mde ſpm̃ ſanctu eis
cuᷣtulit: & vteſtate relaxai cria dedit/ wemi⸗
ens mqt ips ianuis clanſis dixit pax wob ac
cipice ſpm̃ · ſ. ꝛc ¶ ſtud ſi vis allega ꝙ eri
ſtus ſpualit᷑ ſolʒ aꝑere & grãm dare illis qni
flet ad monum̃tũ ſuũ ideſt illis qui paſ ſiom
& moꝛti pſiꝰ conpacinnt quu in vnũ p cari
tatem ↄgregant/& qui ianuis claſis.ſaſen⸗
ſuũ exterioꝝ clauſis in ſecreto m̃tis verſant
& a mũdams negocijs ſegregãt /calibo pax
mtenoꝝ traquillitatis offert/& ſpũs ſanelꝰ
ei:dona ſpũs ſancti·ocedunt᷑ / tales ſunt ad
quos xpᷣc ꝓ gram vemre dmoſcit᷑/ d& ad eos
mtcare ſpũalit᷑ muenit / tales digni ſunt vt ꝑ
ipſos aliena peecata remittant᷑: ideſt ꝙ ad g
duim eccleſia ſuicũ ſublimunt / nullꝰ em pacez

ammi ꝓvteſt acipe niſi qui iannis ſenſunzʒ &

affectonũ clau ſis: ſe a mudi negocijs wolue⸗
rint abſentare· vñ ſequit ꝙ iten vemt ibeſ?ꝰ

iantis elauſis & ſtetit ĩ medio diſcipuloꝝ ſu

ev: & dixit eis pax vobis ¶ VV die qñ xps
ianuis vteri virgmał clauſis m mũdum ad
diſ cipulos ꝓ natiuitateʒ vemt / tunc pacem
lvĩbo dedit & pacem int᷑ deũ & hvĩem refoꝛ
mauit · mache · in · Et interꝛa pax boĩbo bone
velũtatis K⸗ llud qð ponit
de thoma qui noluit credere dictis & verbis
alioꝝ diſcipuloꝝ & a ρ Poꝝ xm reſuſcit atũ
mñi occuł videret & palparet manibo Doc
ex poni a gregoꝛ io: ꝙ deus aliqũ ſanctos ſu
os ſcrupulo dubitaconis erga dina nuſteria
pꝑ cutit:vt facta m dagme verit as eluceſcat
& ꝓ ꝓbacõm elicit am illud de quo de modo
fuerat notum fiat: qᷓñ dieeret q tbhomas du
bitãdo cicatrices vulneꝝ tetigit: & dubitã
ter vuln? a fideliũ mtibo ãputauitꝭ WV die
contra quoſ dam qui nõ curãt de auditu · ſed
de viſu & tactu:nõ curat enim de verbali ꝓ⸗
miſſione:ſed ꝓveiꝰ de manuali oblacoe:& de
mnneꝝ manuali tactu & palpace / nitetige⸗
ro mqᷣt nõ credam:ideſt n acceꝑo nõ faciam
Gene · xxvij· Accede ad me vt tangam &
ꝓPbem ſi tu es filius meus eſau ·

Capit · viij · .Pr

Wm ducipnli piſcarent᷑ & noc
e illa mebil pꝛedidiſſent: maẽ
facto affuit dñs in littoꝛe ſub
ſpecie aliena⸗ & pcepit illis ꝙ;
ret be m dextraz naingij mitte
rent/ ꝙ; cum feciſſent: iam nõ valebãt rethe
trabere pmł titudinẽ piſci qᷓ tunc tẽpis cap⸗
ti erant/œ gmta ergo ꝙ de? eſſet petrꝰ tum⸗
ca ſubcictꝰ miſit ſe m mare:& alijs nauigio
vemẽtibo: ĩe ꝓ mare ad dñm venit: & tan⸗
dem tracto rethi pleno mgnis piſcibus · ſ·
centũ & qniqnagitat ria-diſcipulis/xp̃c Pa⸗
nẽ & piſces ad omededum dinuſit · Iſta
allega ꝙ aꝓpłiii ̃dicatoꝛes diu ſine cri
ſto:i:ſine xpi grã ſũt ã din nichil pꝛẽdũt/&
rethe p̃dic a cois ꝓ mcbilo in ſeculi mare po⸗
nunt/qꝛ nullos piſcesi· nłlos fluxbiles pec
catoꝛes capiũt & onertunt/ & potiſime de
nocle · i · q fine lumie diuine gr̃e pᷣdicant ᷣ
piſcant/ & qñ ad ſimſtraʒ nauigii ·i·ſub ſpe
bonoꝝ terꝛ enon: vł gloꝛ ie tenpal qne ꝓ ſi⸗
mſtrũ intelligit retbe pᷣdicacois fue mittere
noſcunt / ſed quãdo xpc ꝓ gram vnlt eiꝰ ad
eſſe: & ad eiꝰ mſticlux & ad dextrã nauigij

ideſt m ſpẽ eterne retnbuconis fethe pᷣdica
cõms nonerũt ponere/& ad wlũtatem ſuꝑ⸗
nam oĩia oꝛdinare: tũc habũdant᷑ piſces ca⸗
piunt & pec catoẽs ouertũt: igit᷑ ad dextrã
eſt ponedum rethe:pſente dño et nõ ablente
cꝰ contrariũ multi pᷣdicato:es faciũt· qꝛ ſo⸗
lum ad land ẽ humanã pᷣdicãt & ſic ad ſim

ſtraʒ nõò ad dextra rethe pPonut. Puer bieinj⸗

Al dic ꝙ; petrꝰ & quilibz

mſtꝰ? debet tum ca boneſte onerſacis ſibi

ſubeĩgere: in mari penit encie ponè: & ad hm
qui eſt in litoꝛe ꝓadiſi ꝑ bona oꝑa venire &
ab ipſo pꝛandium eterne refecłionis recipe
Lice · xiuij. E cce pꝛandium paui vente⸗
¶ Vr die ꝙ iſta ad conmda coz fidei petri

qui ꝑ nanæ ven ire wluit: ſed in man ſe poſu

it: & ſie ſuꝓꝑ ſito ſuꝑ aquas vł ſaltẽ ꝑ aq̃s
iut Nic ſequit᷑ de petro au ter dieit do⸗
minꝰ petre amas me paſce oues meas:ĩquo
dicũt tniplicẽ ꝑetri neg acõʒ purgatã / fit etiã
hic meeio de pꝛimatu eccleñie dato tro &
etiã de moꝛte eiꝰ / de phãe eunangeliſta / de

modo ſii deceſ ſus inẽpcũ de eo dicit criſtꝰ

Sic eũ wlo manere donec venam / que ita
exijt ſermo & opio inter fr̃es ꝙ diſ cipulns
llle nõ moꝛt᷑.i q; moꝛi nõ debebat ꝛcẽ̃ igitur

ita ad cõinendacoʒ petri & iohãais poſ ſunt
ad duci: ſed de bys oĩbo ad pñs omitt amꝰ

Expli. Jobã. Vncipi· Nc?ꝰ a Po ·

Vetua

ltuEH

Capit · pꝛimũ A.

aPoſtoloꝛnz panca
ſub bꝛemtate trãſcur
ro & pauca de mul⸗
tis accipies ad finẽ
opis iam fatigatus
accelero/ ideo de in⸗
. da ꝓ.dtitoꝛe & ſuſpẽ
fione eius vide ſupꝛa:in arcixx vij. Illð aũt
c h vici᷑ ꝙ xpᷣe dpeit diſcipuł de futuro
tenpe queretibꝰ/ nõ eſt inquit vr̃m noſcere
tempa que ter ꝓoſuit in ſua poteſtate:
Hoc poteſt alleg ari ꝙ in viros religio ſos
xpi diſcipnlos & amicos nõ optet vacarę
ad ifeſtigandu fiituroꝝ temꝑm racõnẽ / ſi

cut faciunt aſtronimi: quiſcurant curioſas

ſciẽcias qꝛ quãluis iſta poſſut habe re inplu

rimis verit ateʒ/ habent tam anexaʒ ma gnaʒ

vamtatez: pPancam vtilitateʒ g magnã dif⸗

trachonis a ſalute aĩe laxitatem ita ergo ſa⸗

piencie dinĩe relmt / nec circa boc mes no
ſla plus debito ditra hat: qꝛ deus eſt qui
mutat tꝑa: ficut dicit Danieł · ij. Micioꝛa te
ne que ſieris. Eccleſiij. ..D.
Mathias loo mde mortui fiut clectꝰ/&
ꝑ ſoꝛ tes facto ieunio a deo mamfe ſtatus.
¶ Moc poteſt allegari ꝙ; querẽ wluntat em
dei ꝑ ſoꝛtes nõ fuit in pnepio illiciiũ: dum
tñ verit as que querit a deo ſola mamſeſtari

Petat:ieiumjs oꝛ acibo exquiat / c ſtat
deꝰ quocũq; mõ wouerit pᷣt cuicũq; nego
cij vaitatẽ oſtendè: & qtum eſt de ſe ſoꝛtes

nõ videbant eſſe malum /ram om̃s antiqui
tam in fidelex ꝗ;ᷓ catholici dinoſcũt ſoꝛcibꝰ

vti eſſe: ſapiente · teſ te ſoꝛtes mittũt in ollã

& a dnño dirigunt᷑ / ẽpais ergo eccleſia vſuʒ
ſoꝛtinm ꝓhibuerie ꝓpt᷑ fimplices: & ꝓ eo

iſt gdite lgue ſcut igns : e
di ſyus p tr ſpls in c
la el golunes chn p
ſcn tq pitit ol vn
nam ſuamn mieligebat pſos
nagrah aiſhjifin fii
deentes ego it qui galla e
cerent mimbant / none imquiut
bqumt galle ſüt: qlanodoe
pos vny quisqg ſoam ſuã llos
Rarr ncet giſt lean an
un keaton lcatoy gaſſaiit/
, diopiſiepi deſt vnn feige
mn mu pimmd clegio vl ſut
un bm vntade ctatis
Nwaditumaltb quneſtete
& morſdo ſomant in⸗ vides
ipſos ig vſten e domd 0
ns N grrizs noplet eeditat
diſperditzs far ppee: ma
te be yo ner de odicꝛn:
nci vdoclmni, necad 1
ai ſe nodine
untaſudifnwens⸗
nanneie e loge
iaa a . . ſiglih i⸗
ſddſeen dehet iſy
Edpi aden ſed dſtin
se ltap
dedaſſ reuſts,

NNateicde nfnoin
Nelb KK d an e

rri 1

ncren
lahae
neateneſce
v paie ⸗R
eupgſes fni
Ools laft Kthens
en dnden
dapdtangiſit
deſpamnag nyn ſlhen
Pipedmnn dſapk definn
ibl noſtingiir in neſcne
emmürniumſr
lgmn vn nww igols
ſ aniws no qpir ucin
5õü
Conmi:ulſcurztt anneſis
as ſtapſit bibefe npt
bEerttan nere migne
an vtltatg ngnidf/
aluteaielartren tiagoſ⸗
õ
Prodenbet :qeceik
lardat Dmntk 13 vun
e. A.
erm

Djeunv0 nuntlns⸗

rnAnmAan
aTM M
. 6 ipoligidun

, deo ſola nauftſtin

pagani ꝗdam vim ditatis in ſoꝛtibꝰ eẽ
credᷣbat / vñ ficut poĩt plimꝰ ctas ſoꝛtes det
fortune oſecrabãt: virtute quaꝝ veritatezʒ mn

1 1 —
Anet

nenire ſe cerciꝰ exiſtimabãt / poſ ſumꝰ tamen

dic ere: ꝙ ſoꝛtes ꝗᷓ ad deũ ſolũmodo media⸗
re vł ĩmediate reſerunt nõ ſũt ꝓbibite / qꝛ
male: ſed pociꝰ male & illicite ꝓ eccleſiaʒ ſunt

Phibite / de hijs tam nolo aliquit determiare

nec ſtilũ meũ circa talia dilatare 2c.

Capit · ſegm. C.

9*

ſonꝰ adueniẽtis ſpns vebemẽ
tis & replenit totaʒ domũ vbi
eerrnrat ſodentes: de apuerunt illis
diſperdite ligue ſicut ignis: & cepnnt loqui
varijs liguis ꝓ vt ſpũs ſanctꝰ dabat eloqii
illis / eñ ergo plures nacõnũ li cõuemſ ſent
ſic acũ eſt:q pñtibo aPol vnuſ quiſ q; lig
uam ſuam mtelligebat/& pſos loquẽtes dei
masgna lia quilibʒ ligua ꝓpꝛia andiebat · an⸗
dientes ergo ꝙ iſti qui galilei erant talia fa⸗
cerent mirabant᷑/nõne inquiũt om̃s iſti qui
loquunt᷑ galilei ſut: quomodo ergo audimus
os vnꝰ? quisq; liguam ſuãᷓ illos loquetes ꝛc
Kecte videt ꝙ iſti beati aPoſtoli figu⸗
ram beatoꝝ p̃dicatoꝝ geſſerũt / fit em qn q;
cy diſeipnli Pi ideſt bom religioſi vl cleriei
m vnũ pꝛmo ·ſ· collegio vl ſtudeo ogregã⸗
tur: vbim vnit ate caritatis & conꝛdie co⸗
uerſant ſludedo & otenplãdo ibidem ſeden
tes: æ mũdi tu multibꝰ quieſcẽtes: in ſcecijs
& moꝛibo imemant᷑: ꝙ vidẽs ſpũs ſan cꝰ
:ipſos qñq; viſitat & domũ oſciencie ſue do
nis de gracijs replet & ditat· & liguas eoꝛnʒ
diſperditas fecit appere: inytum fecit eos
nec de vno nec de alo p̃dicare: & ſuam elo⸗
quenciã & doctrinaʒ nec ad illnz nec ad aliũ
Phca?/ & ſic ſem odicõz loowꝝ tenpm &
ꝓſonaꝝ verba ſua diuſi mode variate/ && apu
