& fictilia/ & tamen in ommbus vas mim⸗
ſtrant᷑ cibi qui ſeilicʒ ꝓꝑ bonos d& malos eccẽ
mmiſtros ſacram mmuſtrant /&& fides pꝛeſẽ
tat & bona płĩa efficiunt Vnd epbilipeni.
quid em dum om ni modo ſiue ꝑ occaſiõem
ſiue ꝑ verit atem xp̃e annũciet & in hoc gan
dio .C.- tem ſi querit qua
lis fuerit in comedendo modus & regula re
ſpondet & in illo fidei ecclefia ſtice conui⸗

nio nullus eſt qui nolentes ad bibendum og

at / ſed quibo accipit ꝙ delectant: quia ſcili
nullus eſt qui fidei vinnm bibere conpellat /
vł qui ad ſideʒ xpi vinre ccgatur / ſed vnꝰ
quiſ q; ꝓ libito wcatis ad ſacramenta fidei
ad mittit & leuat᷑ / nõ vult dem mus bale
re ſeruos ſeu iberos wactos: ſed wlũtarios
quia vinũ fidei e gracie nõ dat niſi wllenti
dat tameʒ ꝓlibito cuiꝰcũq; petenti · mat he ·

vij · omnis em̃ qui petit accipit q;tum em

vult · de illo poteſt acciꝑe quia ſciljcet quantũ
plus ſvmnn: tantum poteſt a deo de fide de
moꝛ ibo de gracia / & virtutibo im petare·
Vnde mathe · iiije quud xpi conuiue co⸗
mederunt de piſcib quantum wlebant Vñ
Joban·vij· qu fitit veniat ad me ee bibat
aqua vite gratis· V ſi vis Pilea omm
a iſta ad ↄuiuiũ padiſi ꝙ in domo ſecurita⸗
tis & in oꝛto amemtatis / & ꝙ ab aſſuero · i·

a deo qui eſt ommum beatitudo ꝓabit && in

quo vin um eterne cõſolacems & ebꝛ ietatis
totentis ꝓpetue wluptatis / cuili bet Flibito

cocedet / ibieꝛũt lecli aureri.quies & tranqli

ter in cocuſſa/ ibi erũt vaſa au rea alia & ala
ie ſanctoꝝ dra ſecũ dum ſua merita ſubdiſlin
cta·i œuij. Stella differt a ſtella in clarita
te ¶ Di vis dic ꝙ vaſa iſta alia & alia ſũt p
dlcatoꝛes / vmñ vero celeſtem doctr inam
ſignat qnãꝗ nullꝰ debet cõpelli audire:qnia·ſ.
p̃dicatoꝛ nõ debet auditoꝛibo ĩportunꝰ eſſe /
nec plꝰ placeat offerꝛe qꝛ alias poſſet faci⸗

lit er diſplicè. Cum rex aſſuerus ſuum

ſolẽpne conuiuium iam · vij· diebus continuis
celebꝛ aſ ſet cntingit quod vino calefactus⸗

S

gis Feaat
1 aao red 3
ſochen 4 nandauit 7
un de anſnncr ſap capit
an „oofn
Fun ieſrdfnuges bof ile

„(Hynuc c
ſen gaf zſtarct era
⸗ 4

eno
as pi neit deſ vaſ a ve⸗

uun ane⸗ cbea valdel

*£
ſic/ &
4 & uin ce „1-
findent, mi Geplu
chs manitis 9
poteßne Pan: nn R.
lor dewſti⸗ mers regs videbat
enn nobocn nuza! heſt loco
e mede
ſnnegno deo nK Ne
eſtuu⸗ nnfuß⸗
N
,uto milteres n Pispemmen

)
Nvt vin v. temi
s Nndn Fhepalss rrln wld
s ſu oſſütervn nſce de⸗
inn ntelt ape
iſ.vaſa nonanm deſt anima 1
ſtip fdan pontut: tegnn ,e ner
ram beattudinis q, capcezernialt:nd

Oed
6 Nen

um ſtiſit pulchea valde m naural o⸗

lr ter lexpe vno cantatis calthrl
s plin chrnue adſe weat & mutat vi
dyadena agnſclcz gacam & glon
ſuocaput aus onmt: t d natunlem!
monie; palchnmdſe;z comms ſuis Leng
inyadiſum aſtedard. lud wn elclame
Xwy m lem trmi menm N ind· a.

unbilula mend' ibananjlmns ſal

nhbn ſe fri ſtam pala lvowꝝ
n vieli chſtnnta Nin vnmio rona
oelpita weacben e ge deſpat /

Maun wnnep pentencam ctenpnt ſtd

nexteroil
o nſidens vn inpum wiupen

dt Wed Peert
eandd e mndignatus
pfanpunt Nahn zad Frauter

we 2* 7
8 en 6pbilpene.
wentaten e nedocczfͤgn
§. ninhege
Weitinne I Gten gua

hos ſa iinos cts ſd nſtinn⸗
vmi ſda , gere o dir iſ at
mne Pototuikihten natte⸗
ſonns R ipedt Nhit fune
ddei pteſt rche gla clret guni
õ
por gia mutininntir.
pemrbe i ab iantilc/
urdepſitr aenun wiben ſi
umvir qi ſtt wint :d ne bber
egets. Iſ etonm
daipidſichin doneſelith⸗
j atp mnmntits a biſſr
anctornm kemndo tri

vmum etene ſcacins Kchetn/

nts Ppnerlpemz all i
,ltllarvißil,
ant 14

znant ſloſn

o .(ſeeſſithe6
ens unrſe,
ee ad tonle nſ ii⸗
roftuce Ae, funt
Pr Cun ſiuedi
ſpice V adsn
um un ſlnel
erens
tantnßf

reginam vaſci que in palacio regis fecerat
magnum cαπä ſemman mandauit / ꝙ
ad ſe veniret ĩpoſito dyademate ſuꝑ caput
eius pulchꝛitudiẽʒ pſiꝰ vmuerſis populis
qui imn cninio interfuerat demõ ſtearet / erat
enm ſicut bic dicit pulchra valde/ vaſci ve⸗
ro wcata ad regem venire ctenpſit / opt
ꝙ q; reg em offen derat/& quia ceteris min
lieribo ð ↄtenpnendis maritis malũ exepꝑlũ
dederat: de c ſilio maruchan: qui erat vnꝰ
de ſeptem dueibo: qui facieʒ regis videbãt
fuit xegno depoſita & priuata· beſt᷑ loco
ip ſiꝰ ſubſtitut a facta eſt etiam lex:ne de
cetero mulieres maritos cotenpnere pꝛeſu⸗
mant/& vt viri vxoꝛibus emmeant / & in

ſuis domibo pncipales exiſ timant & maio

res iſta ꝑoſſut exꝑo ni miſtice & allegoꝛice
Oer aſ ſuerum mtelligit · xpᷣe rex regũ
qni.ſ. vaſci reginam ideſt animã æanam
ſibi ꝑ fidem dſponſauit: & regni ꝑadiſi re⸗
ginam beatitudmis q; capaceʒ efficit:ergo
cum iſta ſit pulchra valde in naturalibo co⸗
ſtat ꝙ rex ille xpᷣc vino cantatis calefact
uS :Pſam ctinue ad ſe wcat & mnuitat vt
ſ.dyadema regni ſcilicʒ graciam & gloriã
ſuꝑ caput eius ponat: vt eiꝰ naturalem &
moꝛalexꝭ pulchritudieʒ coniuis ſuisi.angel
inpadiſum oſtedat · d. illud vemi electa mea
& pon am te in tronũ menm · & illud· Can-
Veni dilecta mea ðᷣ libano cꝛonaberis ſed
culdubio ſepe fit: ꝙ iſta in palaco bonoꝝ
emꝑotaliũ coſtituta⸗ & in cninio wꝛona
ium occupata wcacem re gis deſpicit/ &
ad eum venire ꝑ penitenciam cotenpnit: ſed
in exterioꝛibo reſidens vin inpium vilipen
dit et ideo ꝓcerto xpᷣc indignatus grauiter
ipſam pnnit: & de regno ꝓadiſi qð optiſet
ſi vellet detrabit & deponit.d· illud · ꝓver.
pꝛimo Vocam & renuiſtis: expandi ma?ꝰ
meas & nõ fiut qui reſpiceret / ego aũt in⸗
teitu vaſ tro redibo aĩam veꝛo ſanctam & bu
milem ſibi querit ꝙ; ad gloꝛiam el egit & ex
tollit X*. V dic moralit
v ir ulle eſt intelletꝰ vł ſuꝑioꝛ poꝛcõ rao
nis vxoꝛ ſua eſt wluntas que ꝓcerto tẽꝑ
alibo oblectat a comuijs ideſt bominibus &
delicijs viꝝ cotenpnere videt nec eiꝰ modi
cis ſolubꝛibo obedit circa cunua feinaꝝ
ideſt circa malos actꝰ & delicias vacat ſol
lereius/quo circa vir eiꝰ debʒ eam ð gradu
lbertatis ꝓ penitenciã deponere/ & ꝓpter
viam ſuam accrius caſtigare/ & vin dbere

Heſs

Añnari vxoꝛi:mſp carni:raco em wolntati/ðʒ
oſtendere aicit illud thimo · ij. Anlieri do
cere nõ ꝓmitto: nec dnan in vm ſed eſſe in
ſilencio · Y dlc ꝙ rex iſte ſignat de nu
mero oumm: p̃latum ſuꝑioꝛeʒ: regina vero
iſta de fign at curatum vł pᷣlacum infẽrioꝛẽ
vł quẽ eum q; malum indicem: pncipem:vl
rectorem: qꝛ ſicut videmꝰ œctidie regina⸗
vaſci ideſt mali uidices:prin cipes: & Plati
molles: feminei: & inpfecti qmi tamen ſut p
rapmas & vaſtacpes ſubditoꝝ ꝓprievaſ ci
dicti: im cuiilas: & circa femmas ad lram
occupati ad illum: qui ipſos in tali ſtatu ꝑo
ſuit. ſ. ad aſſueꝝ regem xpᷣm ꝑ bona opꝑera
venire cont enpnut Sed mn ſuo ꝓpꝛio pala⸗
cio.ſ.in eccleſa vł digmitatis ſtatu laſcim
nnt: & ex cedunt: & ſic etiam ont epnen di
viros ſuos.ſſuꝑioꝛes & p̃lat os:alijs infe
rioribo exemplum ſunt: qua ꝓpꝑt᷑ ꝓcerto ſe
pe fit ꝙ iſte rex aſſuerꝰ xpc ſtos de regijs
officijs & dignit atibo ꝑ moꝛteʒ ꝑ in for
tumium deponit occulta em dei ꝓnidencia
ini quos ſuꝑioꝛ es.ſibi contrarios:et rebelles
& maxime quã do videt eos efeminatos &
& molles ſolʒ deponere:& lo cum ſuum alijs
melioꝛibo ſubrog are vñ de iſto dicit · Job
Pdit multos & mnumerabiles & regnare
faciet alios ꝓeis t die ꝙ iſte eſt paꝑa
Vl ſuꝑioꝛ platus:vł pncepꝑs qni in palacio
ſuo ideſt in aliquo eccleſie vł curie ſue gra⸗
du officio vł beneficio vidʒ dñari aliquam
malã & ſupbam reginam r aliquam mul
erem & eneruem pſonam.circa c αι fe
mmas ocenpatã & nicholonimꝰ ſibi & mã
datis canomeis contraꝛiã · & rebelleʒ: pſum
debet ꝓcerto deponere & aliam bonã ꝑſo⸗
nam loco ipſius ſubꝛ ogare: dyrademate
inrid cois caput ipſiꝰ mſigmire dicit illud
AMathe: x anferet a wobis regnum dei
& dabit genti facienti fructꝰ eins.facto em
?&π verbo debet doceri non cotenpnè ſuꝑio⸗
res & ſe ipſos etiam cgnoſcere debere eſſe
ſubditos & minores ſicut młes viris ſuis
ſu bdite ſunt . Vtr dic al⸗
legoꝛice ſicut c munit exponunt doctoꝛes
ꝙ pncipalit᷑ regis xp̃i & dei vxoꝛ ſynago

ga que ſa vaſti que mterpꝛetat fims ſigna

tus ꝓpꝛie dicit᷑ ꝓ eo ꝙ iſta certo et ſignato

fine termin ari debebat: ergo iſ ta eſt veritas
quando rex noſ t er xpc fidelibo ſuis conui

nuim magnum fecit: & vtiq; fiut qn pſe ona
liter veniens ſe pſum ſacramento altaris ad

cmedendũ dedit / tũc ꝓculdubio vxo ſua
ſina goga:que:ſĩ palacio regio.ſ·in ſ crptu
ris ihrł3 & iudea: cnu ſemmabo 1deſt
ſanctis arantibus hactenꝰ fecerat ipſas pa
bulo fidei & doctrine pauerat/ a rege xo
wcat a & ad ſide inuitata vnne renmt &
mariti ſurxpᷣi amplexꝰ fugies:& fideʒ iꝑſi
nus viliedens in ꝓ̈t erua rebellione & mfi⸗
delitate ꝑ manſit: cum em̃ ipſa ꝓpter diui⸗
nas renelacoõnes patrum & ꝓpbetaꝝ ſeri
ptas & ſacriſacones eſſet Pulchernma/ w⸗
luit rex xpc ipſaʒ pꝛimt? ad conuiũ fidei vo
care:& d)ademat e religioĩs cultu in ſingm
re. & pulchritudinem virtutuu ſuaꝝ in ex
emplum cuerſoꝝ wlnit omnibo de mõſtraè
wlens· ſ·ꝙ mulieꝛ illud ps. Aſutit regina
a dextris tuis in ne ꝛc ſeð ꝓcerto wcaconẽ
xpᷓi & apoſtoloꝝ cõtempnens ad counmum
noluit venire nec regis inſ fiontbo obdire/i6
de cœnſilio vij diucum id eſt de cnſen ſu om
nium aſtoloꝝ p̃dicatoꝝ iſta deponenda
& relinquenda codempnat & alia ſubſtitu⸗
enda.ſ eccle ſia de gentibo loc ipſins ind
ca tur: ꝙ vtiq; tunc factum eſt quãdo relic
ta indea a Poſtoli ad gentiles ſe traſ tule⸗
runt/& eccleſiam ex gentilibo ſient nonam
puellam heſter:regi xpo queſierunt/& ſina
goga depoſit a & regio bonoꝛe ꝓpter ſuam
m fidelitatẽ pꝛ iuata:cha dema regis beſter
que mterp̃tat᷑ abſ condita: ideſt ipſe geutili
tati cuerſe: que din m ꝑccatis abſcondi
ta fuerat cõtule run-· Iſta autem ſinago
ge repudiacoõ & gentilium electio tunc fiut
P fecta & ſentencia ſup boc ꝑ vltimũ ſapiẽ⸗
cium . ſ. ꝓꝑ panlum martirum aPo ſtoloꝝ
ꝓmulgata:quando ipſe indeisg intulit iſta
verba act᷑.quia indignos nos indicaſlis re⸗
Ino dei: eece cõuertimnr ad gentes.

Capit · ſecũdum „A.

E git beſte · ij · Anod
repudiata vaſci: mul te pul
cherꝛ ime & ſpecioſe Pnelle
de cunclis ptibo regni que

dum:nad cultum muliebꝛ? & oꝛnatũ eoꝝ ꝑ
tmebat cpioſiſſime ꝓnidet. QAueſite nam
ad egeum eunuchũ: qui cuſxos erat regaliũ
femĩaꝝ min cuſ to diam adpncũt᷑ /& quecũq;
ipᷣaꝝ regi placeret amp. lom vaſci regina

yunt᷑ & ombo ipſis/de ip̃is illis que ad mũ

efficeret: inter ceteras aũt ᷣacta eſt beſter

neptis m ardochei de genere i doꝝ: ide
mardoche? in femmã ad optauerat & nut⸗
erat:que foemoſa valde:in ocłis omniũ gra
cioſa glioſa:& amabilis appebat: enuchus

etiã cuſtos eius ipam ſumme dilexit᷑ :& ſep⸗

tem puellas fomoſiſſimas ſibi tradichiti
ancillas: & omnamentum eius p̈ceteris feſti
nanit: ergo cuz pnelle ſucecſſiue ꝑ oꝛdinacõ
nem ad regis dncent cubiculum: factũ e q;
heſter ſua oꝛdinacoõe duceret: qui ̃am ſu⸗
Per omnes alias diligens in regmam ſibi ele
git : & ipſam d)ademate zονπEnι & ſibi

ꝓ vaſci in cõinge œpulauit: unpcias & co

unum mag nificũ pparauit mardocheꝰ au
te auunculꝰ eius qui de tribu gemĩ curam il
lius habebat: & ſuꝑ ſalute & honoꝛe ipſiu⸗

attecins vigilabat/qni ſ·ſibi pꝛeceperat ꝙ
Populum ſunm nemmi diceret & ꝙ; genus

ſuum nemmi reuelaret: vna ergo int multas
wecata fuit electa & (repudiata vaſ ci)
ad imperinm ſublimata · Dic vere dico
cum mediante & infinite puelle ſcilicet
multe Mνlane anme de vninerſis mundi par

tibus quottidie regi xpᷣo querantur & ſub

magna cuſtodia regallum femmnaꝝ ideſt
ſub cuſ todia pꝛelatoꝝ in do mo eccleſie per
fidem conſtit uant & vmcuiq; de bijs que
ad onꝛatum ſpñaleʒ pertinent ſcilicet de ſan
ctis æ documentis pꝛouideatur: ſic tamen
ſepꝑe fit ꝙ int᷑ multas eligitur vna ſola qne
regi placet: æ que ad regnum glorie debet
ſublimari & dyademate perpetui bonori=

coꝛonari/& inonmnio ſempit erno ſibi cart

tate perpetua cpulan:multi enm ſunt vo
cati Pauci vero electi -Mathei viceſuno
Vi autem querit que ſit iſta di ꝙ iſta
eſt heſter que mterpretatur abſ condita vł
eleu ata que fiit neptis mardoch. que inter
pPꝛetat amara ont ricio in pudencie: & erat
pPulchra: gracioſa: oꝛnata: & a dicto mar
doc heo tanquam filra enutrita: quia ſ cili
iſta ſola anma: criſti: regis comunx effici
tur: & ad regnum paradiſi ꝓmouetur: que
per humanitatem eſt abſ comdita / per amo
rem celeſtium: a terteſtribus eleuata ꝑ amo
rem amoꝛe cœntricioms nepꝑtis & filia: &
Pſius nutricia & alumpna/que per Honeſta
tem fotmoſa / per pudiciciam gracioſa/ ta
lis enin a rege meretur elegi & intꝛoduci pa
lacio 17 dyademate cꝛonari: & Pꝛopter e⸗
am onnubium ££ gaudinm celebran/

breln .
. 8 . goꝛs
nl 65 rauzreg⸗ rcgnape
ai huen. E Kd 4
leqre ten „ nesſans

t onnd q, ſub nſtodld
atnlte unt /N quelbet
il reql io placae L
— bentss iuß re 4
mt ſid men ſic ent ſed vmcap⸗
ſ deſt vntca lel reecleſia etholca X
nana ab loeſt ereta/ iln ſoln aſs ſt
ſtr& tanq vnica ſponſi ſbi Honm 4

regnun padn

ickannftegmedtonalt ofulata oris en

ANNRut de. Nant ſolat
vnxea cuim metuit nirupan / vñ Can
ipſena da diet fe/ vn eſt colimba ne
pfcia mea elcta gontixr mee/ vt 4
feſpo Katſſimni dciumunt xtgi
Lanbmeludaneritem. Etb ns die
lan tbiſta ſtordtr gellari .ſtn
itegeemchotuſtcdireg ſid nman
(deſt ſinopwrife guie tuſtes Nſen
Aunnn Amauſcin tndit qo ſͦ
mundus nhlhis dAvtuti dnt
betincho vhpuke divi⸗ .
5 tutes ſbi m bſeni A1 6 N4
o.· j puaſoli nnerſ⸗ eede
ma ſuhe lr gc undiecdc
nfeimenz X iiu deputantlt

¶vnndin ern ſfle ⸗

ngigifnſ kaexpiſt
t Piſte puell
ſenn nas nſenn .

lt:& ſt⸗
1tadjchtr⸗
ceteris KNſ
Jsucd lebodinach⸗
4 N mac.
ua ꝛdnd ulinſeiid,
uesallas dn c:qui ſpam ſa⸗
n drde, edran ſibiele
Aamdin R edrmutt ſ
W „

tum elne g,
d a Puleh lns

lncecſſiue

belebrr: ly nlbißmiaen

s py⸗ .
. —
lcanr
vmm teuelanet: yn⸗ go inſ⸗
fiitic nultas
4 (epudiat vaſc ) .
Ppüumſbiman Pewees
n nediante Einfimte urle ſalcet
Pauneanmede miuerfs nindl par
Anomtde ngr rh0 glenntur Kiub
n aſtod daelun Kunnaniceſt
aſtod Palatoumdomo Edeſen⸗
n wnſiituant & ncuiq delſogt
maum nalgtuithirt atar dyſin
doummns wubinur: Ktmen
Gar mulas dgn/ mi ſlnere
Neet & res ngrum goedche⸗
õ kpone
RIN mnonmuio ſenptand ſle cant
upena mpulmnemiittenn ſeen
a woeee Wtbe rin

lartonquett guſt ſndog⸗

dr

& maxime ſi genus & popnlum ſuũ tae eat
ideſt nobilitatem generis coõtenptat / vl ſi
mundum de quo nat a eſt vilipendat/ ideo
tali videt ꝓpꝛie dicẽ · Ps Audi filia & vi

de & in au26c & eum rex decoꝛ em tuuni/
& bꝛeuiter illam quam bumilitas abſcandit

ↄtem placõ erigit/&& cntricio adoptat & nu
trit & ρ& mnudi & amicoꝝ carnaſiũ affectio
non im ꝓedit / ad graciaʒꝭ regis & regni gloꝛi⸗
am facili Puenit · ps · Aſtitit regina adex
trig tuis. . H. Ab die
ille puelle qne regi m omnibo ꝓuineys ſunt
qu eſite ſignant diuerſas æiamtatis ſectas⸗
que om̃s regi xpᷣo aliqualit᷑ famnlant᷑ / omes
fidem eins ſaltem ꝓ pꝑte recipiũt/& ſic om̃s
ad iſlꝰ cubiculũ admitti quodãmodo vi⸗
dent / omneſ q; ſub cuſtodibo ideſt ſub ſuis
pᷣlatis && paſtoꝛ ibo cõſtituunt /& quelibet

ea ndem regi xpo placere & regnum ꝓpadðiſi

infutuꝝ optinere ſperantes & alijs pꝛ eferꝛe
noſennt ſed reuera nõ ſic erit ſed vnica pu
ella ideſt vnica ſect ·ſece leſia c atkolica c
romana ab llo eſt electa/ iſta ſola alijs eſt
Flata:& tancy vnica ſponſa fibi ꝑ veram dᷣ
rectam fid eʒ matrionalit᷑ copulata/orms em

alie cõcubine poſ ſunt diei · Iſta aãũt ſola &&

vnica eõiunx meruit nũcupari / vñ · Can · vj
inꝓ ſona dei dicit fie/ vna eſt columba mea
ꝓfecta mea: electa gemtrix mee/ vidrũt eã
filie ſyon & beatiſ ſimã p̃dicauerunt / c regiẽ
& cõcubme laudauerũt eam · Et k vis dic
ꝙ iſta eſt beſter albſcondita electa ꝛc· Iſta
auũt egeo eunuc ho cuſtodi reg aliũ femmaꝝ
ideſt ſũmo pontifici qui ẽ cuſtos p̃latꝰ
omniñ anim aꝝ) incuſtodia tradit᷑:a quo ſi⸗
bi mundens muliebꝛis ideſt virtutũ oꝛnatꝰ
cnpat᷑:a quo· vij. puelle ideſt. vi· pꝛmecipa
les virtutes ſibi in obſequiũ aſ ſignãt vł a

quo · vij · puelle ideſt vnmerſe mundi eccleſie

eidez ſubiugat & ſui cbſequiũ depntantur
fic honoꝛ eins & glona in melius angmẽ⸗
tat᷑ cο. Sacerdoti madian erant file ;
(C⸗ Vtx dic iſte puelle
regi queſite ſunt ꝓtioslares & in ferloꝛ es ec

efe

eleſie / Peſ ter vero eſt romana eccleſia/ qꝛ· ſ.

licet om̃s cuſtodite enuebi noſtri ideſt ſũmi
Ptificis emirtant:iſta tam en p̃fert eeteris
& regi xpo intimius coiugant · Iſta ergo
dyagemate coꝛon ata im pat & alie famulant
2c̃ ſicut ſupaa · Yl expone ſicut exponunt

6
6
i.

ðoctoꝛes/&ꝙ repudaita vaſei ideſt ſynago
ga:heſter que erat de genere captiuoꝝ ideſt
eccleſia de gentibo xp̃o e igit / cui · vij Puel⸗
le ideſt vn iuer ſe anime fidelium inobſequiũ
cõcedunt᷑ · Iſtam vero mardocheꝰ · i panlꝰ
appoſtolꝰ:qui inpndiciã cõterit:qui ad lrãm
de ſtirpe germi iveſt de beniamin pᷣdicando
nutrimit/& de ſalute ipfiꝰ curam ſolicitã ſe⸗
Per eglt/ eam tanẽy filiam erudiuit ⸗Die
habemꝰ ꝙ vna queq; cõcubinaꝝ alſ ſueri pꝰ
ᷓ mane a rege exinerat / ſtatim m euſtodix
ſagaci enuchi qin cõenbimis perat ꝓtran ſibat
ad ꝛ egeʒ tamen amphiꝰ redire nõ potrat nee
audebat/ niſi qn rex ipſam ꝓpꝛio noĩne repe
tebat · SVic vere nulla peccat rix anima:poſt
a rege xpo ꝑ peceatum receſ ſit: ad cuſt
odiam enuchi ideſt dya boli ſterilis: c cõcu⸗
binaꝝ & maloꝝ a nimaꝝ pꝛim cipis tranſie⸗
rit/& ad regeʒ xp̃m ꝑ ſe redire non poteſt:
niſi ꝓ ſpecialem graciã wocet᷑/ & mſi ꝑ gra⸗
ciam ad inuet · Iſta em ꝑ ſe poteſt cade / ſed
nõ reſurgẽè/q; ſecũdũ ſenecazʒ virtutes magi⸗
ſtro indigent fine mgr̃o in icia diſcunt·
S NDic babes ꝙ keſtr non
queſiuit cuſtodi ſuo ſpeciale oꝛnamẽtum ſeð
qcqd ſibi dare wlliit enuchus accepit/& tñ
illa magis placet vł plaeuit regi ẽᷓy relque
que ex mdu ſtria ſe oꝛnanerũt In qno no⸗
tat q; mulier es que oꝛnatu naturale coõtente
:& adulterma oꝛnamta nõ ad bibet / pluſ p
eetere vt co mumt᷑ placẽt / vl die ꝙ iſta p⸗
ſona que a cuſtode & p̃lato ſuo: oꝛ nam̃ta
diuiciaꝝ de bñficioꝝ ꝓ ambicõeʒ non exigit
ſed ills que a plato ſibi cõcedunt ↄtento:ad
mehil petit: regi xpo amplius placere coſue⸗
uit · Epheſe · habetes quedam alim̃ta de qni
bus tegamur babẽcia ðæ cõtenti imus ephe·

Capit · Ter ciũ. E
Eſter ·ij· leg ¶ Aſ ſuerꝰ ex⸗

altauit aman filium amadachi
de ſtirpe agad ſuꝑ omnes pnᷣ
cipes regm ſui/ exaltauit ſollũ
eius / cepitq; ꝙ omẽes coꝛam
eo genu flectent & aman genubo flexis
adoꝛarent / mardocheꝰ autem qni ad poꝛtã
regis palacij morabatur: hu ius ſuperbiã ab
lminãs /eidem genua non fle ctebat/& eũct
is pſum adoꝛancibo ille ſolꝰ ipſum adomare

„

W

nolebat ꝙ tunc iratus aman coõtra ipſum ſo
lum nõ fuit in dignatus ſeuire ſed ꝓocius oꝛ
dmauit totũ iudeoꝝ genus ꝓ totũ impium
vna die occidere && delere/ mint ergo lVras
ex Pte regis ꝓ vniuerſas ꝓumcias: iudei
a maiore vſ q; ad mmimũ tercla die int fice⸗
rent & bona eoꝝ a wlentibo rapent /ꝙ vti⸗
actũ fiuſ ſet mſi mardoẽ beiluctꝰ:ieiumũ
remis & pemtencia: & beſter regine oraco c
diligencia:edichum im pium in mut aſſet / do
mĩns aũt mediante heſteꝛ negociñ taliter in
mutauit ꝙ indeis lieratis aman ꝓpꝛio pa⸗
tibulo ꝙ miuſte alijs ꝑ auerat: punitꝰ ꝓt
Pic vere dico ꝙ in curia aſ ſueri:ideſt mn
curiys pneipum & magnatũ ſepe fit ꝙ; aliqs
aman ideſt aliquis ſupbo de genere agad qꝗᷓ
mterp̃tat ſeuitꝰ feſtina/ & filiꝰ amadaci ꝗ
mterp̃tat ꝓopulꝰ ſeruiens peccato ide ſt de
plcbe ſerna punuli:& pauꝑe natus& ſer
uituti ꝑopnli ꝓecceati me hodemꝰ ſubiugatꝰ
jad aliquem magnũ ſtatum ꝓuehit᷑: & alciꝰ
ſolium deſt ad excellens officiũ pluſ p alij
ſublim at / qui Yculdnbio ſtatim ſui pꝛioꝛis
ſtatus obliuiſcit /& ſuꝑbiam erectꝰ / ſi quis
mardoche?ꝰ i. ſi qnis ſanctꝰ o ipſiꝰde dig
nans ſuꝑbiam ſibi nõ obedierit:vł ipſu ue⸗
ta votum nõ onorauit / ſtatim contra eum
mac hinat/& nõ ſolum ipſum / ym mo totũ
genus ſuũ: amics && familiares ſubuert ere
& grauare: ꝓ deũ ſui pot enciam ſata git
molit crudeles em̃ & impij quottidie illud ſa
cinnt quia cum contra aliquem iuſte vł in
inſte fu erit rat? amicus e cõſanguĩeos coꝝ
cpuis in nullo ſibi nocuerunt granant atq;
ledunt / cum tamen dicat ſcriptura · Ezechil
x viij· ꝙ; vnns nõ debet pnniri ꝓ alio ſed
vnuſquiſ q; ꝑccato ſuo moꝛiet᷑: Pepe tam
fit ꝙ heſier reg ina que interpᷣtat ał ſcon⸗
ſa ideſt occulta dei ꝓniden cia aliter oꝛ dinat
& ſuis malicijs obuiãs innocentes de manu
eiꝰ liberat/moꝛto& grauiſ ſimis in foꝛtunijs
ipſum dampnat vñ · Job dieit ꝙ domĩꝰ diſ
ſipat conſilla malmgnoꝝ ne poſ fint im plere
manus eoanm que ceperat·

/
/

ECaapit · quartũ⸗ F·

Esit. Peſſer ini⸗ ⸗Cum
J totum genꝰ? ideon moꝛn

—

eſſent per aman maliciam ab aſuero rege

iudicatu mardocheꝰ cũ alijs indeis : nec nõ
& beſter rigina ieinnijs & lacrimis ſe dedt
Ià&. ſaccis ſe mduerũt/& ſuꝑ capita ſua eine
rem aſperſerũt: & oracoibo feruidis ad do⸗
mmũ clamarerũt / ergo quãq; edictũ eſſet
nnſlꝰ ſubpena moꝛtis wcatꝰ mtraret ad
regeʒ mſi foꝛ te rex in ſingnũ clem̃cie cepta
aureũ ſibi ext edèt ad tangendũ · heſter cũ &
duciã bijs indomo: ſũptis regalibo oꝛnam⸗
ts ꝓliberacõe Plłi ſui: duabo omuĩcata puel
lis vna.ſ.cui mmmtebat S altra que defluen⸗
cia in terrã veſtita ꝓtabat: ad regẽ quac
ferocem intrauit: cuiꝰ aſpectꝰ cor dñi ſtati
m mãſuetuð inẽ cduertit & in ſingnũ clem̃cie
virgã auream ſibi tangẽdam extendit que
accedẽs & virgam tanges regez ad prandiu
muitauit / & liberacõnez populi ſuſpeſione m
am an renocõeʒ epiſtoſaꝝ ipfius aman que
ſuꝑ nece ludeoꝝ miſ ſe fuerant: puo vas re⸗
gis epiſlolas: & ſublimacoõnem ſui auuncul
mardochei nnpetrauit ſicut em̃ dicit B & in
ha · capit · iij · eñ vidiſ ſet rex heſter reginã
ſtantem / ꝓlacuit occulis emꝰ & ext endit vir
gam anreã / acceſ ſit & oſculata eſt ſũmita⸗
tem virge cui ſtatim rex intulit in hec ver⸗
ba- QAuid vis beſter regina : que eſt R ticio

tua: etiam ſi dimidiam Partem regni mei pe

cieris dabitur ꝛc *Iſta emm omma
Puſ ſunt ad miſteꝛium noſtre redempcionis
aPlicari /cnſtat emm ꝙ a pꝛ incipio totũ
gZenus bumanun P muidiaz aman ideſt dya
loli / ab alſuero rege ideſt a deo pꝛ opter pec
catum ade: moꝛti fuit ad iudicatum / per
epiſtolas regis ideſt peꝛ pſius ſentenciam
condempnatum ·Geneſis· ſecundo Qua
cumq; die omederitis moꝛte moꝛiemnn/
ita quod maꝛ docheus ⁊ alij uudei ideſt ſan⸗
cti patres edem̃ qᷣd in ſuſ̃ que ĩterp̃tat᷑ gan
dium viri ideſt ſacra ſcriptura /que ſpiritu⸗
ale gaudium eſt viroꝛum pendeie cognoue⸗
rant antiquitus /flebant: ſacro bumanita
tis & ieiumo abſtinencie: & cinere moꝛtig
memoꝛ ie ſe donabant & ꝓ liberacione && te
dẽpeõe ſua dominum exorabant · Dici⸗
tur illux ·Oſalmiſta weni ad liberandum
nos domme dommus virtutum / nullus em
tunc ad regem intrabat: nullus celum oc⸗
cupabat: nullus moritu rus & dampan⸗
dis veniam mpetrabat ·

tin

ſmnbuce,ſb⸗ ruli deu

et⸗ oen ie ene
tmen AMu . 1 ſeden
aun cnpn a:acſoltu m
meſie mnen ndeon o⸗
cGenpe deebe eth teſtabat

„

e o nigan naunſentenn .
cin dſtfluntmedictn eniese
fonrppſum ſbiybeatam nearn
nndee Aſtem ſignum clemencie b&t
lummno genen ſulm beneclrtun fümmnch
(nauit qlemſ ſtibamht rteden⸗
efdnoisX Eſendens: Vnann ſn
õ
oꝝ deſt folun muitando ſupant &n
tencn aus ſtrant: ſuumqya monre llrn
it wonlin,à ntwes ittems /deſtur?
ſunmun: ous lens non taſtmin tip
t mnmcogaudendo wſſumd d cere
lid honfnmn ſolit ſumus alege moꝛ
isnndeticbanur veßuamdin woutate
Pisend ſtatelte ergo Ra WNa
rnmndnenn nalochltatſ.
nſ mlencoda aſd Negne padch
. jegnſin prem.ſ. lencrced
e d

5rdeo
dleit mnſany drera, mn ſt Nein⸗

wropatemſ.
en iinnnut ⸗ ſolinſtae 4
re palino ſuplrarn
usunndrand ade⸗ –

en paaitoeolſs eh kn
. Kertendit vir
ntn Ntſt Naſellti eſtfünitn⸗
rRttenntiltnben⸗
ud vobeſtg ngnuigkiſttt
etan foindun parmn iynmer
baar . mm omma
rao mituim noſte ndenpdofns
clſtt emn gapꝛnpototi
dummun pmudegemmn daſtdy⸗
so rege deſta deo popter ⸗
We:morn fut id udeatum /per
nsngs deſt Erbſi ſauet
enpann Gengs ſcin 4l
de onddents not naian,
r nrobas ar
odnn g
nt ulttd.

Vngde bic capit iijcliclẽ q; non erat licitũ

ſacro aulam regis mtrare nec dum em illuc
aliqu am wc auerat: nulli ad huc virgã vir⸗
tutis ſue. ſ·fihnm ꝑ incar nacoem oſtederat

redemꝑpciε bumane negociũ: deſolatũ ma

nebat/ qua ꝓpt᷑ mardocheꝰ & in deoꝝ po⸗

pulus ideſt ſanctoꝝ patꝛum cetꝰ teſtabat

& flebilit᷑ lugebat/ Yñ de humana natura

ꝓilo tpꝑe poteſt dici illud treno.ſiue.here
i·plorans plorauit in nocte/ ſequi᷑ non eſt
ui cõſolet eam /ſed quð ꝓcul dubio: regi⸗

na heſter ideſt beata virgo: aſſumptis fibi
oꝛnamtis virtutum/ & adinnctis duabus
Paels ideſt duabo virt utibo ſibi familiari⸗

ns colligatis/ vna. ſ. cui mitt ebat · bec eſt

virginalis caſtitas & int egritas / alt a que
ptans caudam veſtiũ que ſequebat hec ẽ
hbumilitas:iſti regi ſe dignam ydoneam p̃⸗
ſentanit: qm vt ſtatim coſtantem & onna
tam & ſanctificatã vidit: oculis eius pla⸗
cuit: & ideo virgam viztutis ſue auream e

pcioſan / ideſt filiumm ben edictu emittens ex

ſyon:ip ſum ſibi ꝓ beatam incarnacõ eʒ ex
tendit & ſic m ſignum elemencie ſibi & toto
humano generi ſuum benedictum filium de
clinauit / ad quemſ· iſta hunulit᷑ ace edenæ=
pꝓ fidm credes & cõſenciens: virgam iſtam
tetigit & & cepit/ & ſic aman ſuꝑbu & ins
oꝝ ideſt fidelium innitan do ſuꝑpauit & po⸗
tenciaʒ eius ſtranit: ſuum q; a morte libera
nit poꝑpnlum: & veteres litteras ideſt vetꝰ
teſ tamtum: nouis literis noni t eſtameti teꝑp
aut / vn iam cõg audendo poſſumꝰ dicere
llud.Ro.vijnunce ſoluti ſumus a lege moꝛ

tis in ꝗᷓ detiebamur vt ſmamꝰ in nouttate

ſpũs:nõ veruſtate lre ergo iſta eſt veritas

ꝙ cũ regnn aſſuern:derm duabo cõſtat · ſe
in inſvicia && miſericzdia: iſ u regme padiſi

dimidiã regni ſin ꝓcem · ſ. miſericꝛdie di

ſiribncez ſibi orulit deus: id eo iſta regina

dicit mſeriœꝛdie: altrum vero partem·ſ· in
ſticiam ſibi retmuit/& ideo ſol inſticie nu⸗
cupat: quocies ergo ꝓ aliquo ſuplicat rex
ille nichil ꝓſus ſibi denegat: ſed petticoem
eius exauditã iudicat: & poteſtatem in me
dia pte regmi ſuꝑfacienda miſericoꝛdia ſibi
donat:quem vis mquit beſter regina: ꝛc
vñ : uy Reg · ij. dieit mat mi nefas eſt
vt auertam faciem tuam S.
Vvł ſi vis die ꝙ illnd · ſ. pᷣdictñ · ſ. ꝙ nul

lus mtrat ad regem mſſSRi wcatꝰ?: videtur ad

buc durare: cõ ſtat ꝙ nullus ad regeʒ xpᷣm

G

mpalaciun padiſi introducit᷑: niſi pꝛins ꝓ
fidem & graeiam ab eo wcet wcac en m-
greſſum pcecdlit:qꝛ gracia gloꝛiã antecede
rat Dec hebteov.: nnilus aſ ſumat ſibi bo⸗
noꝛem ſed qui wcat a deo tanqᷓ; aaron. E
dic ꝙ nullꝰ? ingreſſus ad regem xpm ſcili⸗
fide & gracia & ſanctitate gnus efficitur
niſi qii ꝑ ſpecialem mſpiraodem & graciã
adeo eligit & weatè/qꝛ.ſenullas ex ꝓpria
virtute ſaluus eFficit ymmo neceſſe eſt ꝙ

a deo ſpecialit᷑ wcetet: nõ em̃ eſſe wlentis

neq; curꝛentis ſed dei miſᷣantis · No.ixqꝛ
ſicut idem ſaluat oꝛ dieit: nemo poteſt veni
re ad me niſi pat᷑ mens traxerit eum · VYn
ob. x · dicit ꝙ ꝓpꝛias oues wocat no
mmatim:& pſum ſecunt & wcem eius au
dinnt · YVl dic ꝙ altro de dnobo modis
in pune intrabat ad regem · ſ· qnando pᷣno
cabatur: vł qn vga anrea in ſignũ clemeæ
cie tãgenda ext endebatur/ſic vere dico ꝙ
að reg em xp̃m nullꝰ mtrat: nec in paradiſo
ſue pꝛeſencie ſe ꝑñtant niſi ipſum vł miſeri
cꝛdie wocaco Il iiſ licie virga ſeu cꝛectio
introducat: · Iſtis em̃ duobo modis deus
vtit / vt aliquis ad pſum ꝑ fidem & pe⸗
nitenciam mducat᷑: qꝛ ¶. alios iſp irando
wo cat: & ip̃os ſine violecia trabit & aplicat
alios vero virga aurea coꝛrecriõis & tribu
lacois tangit & mediante virga hmius ſibi
coputati ales efficit & tam virgam:ſignũ
magne clemencie eſſ dem oſtendit: nunp

enim magis clemcte ſi gnũ oſtedit peccato⸗
ꝛi ꝙ qnãdo vrga œꝛ rectiõis ad deum ex
tendit vt ſine piculo dei pꝛeſencia ꝑ frua

tur · vñ . ij. Macha. vj· dicitur legittie

diu peccatoribo: ex ſentencia agere: mag ni
bene ficij eſt iundicium Vr ſud allega de

paretibo & p̃latis & p̃dicantibo: qui qñq;
wcacoõne ide ſt dulci monicõne: qnq; virga
aurea ideſ t aſpera oꝛrectione& reßbenſiõe

debet vti vt anditoꝛes & ſũbdliti: poſſunt

ad ſtatum gracie introdnci · vñ. ꝓver · tu V
ga pꝓcutis eum & animam eius de infeno li
berax : fignum em̃ elemende in virga oſten
dit Aui pPeit virge odire filium pᷣdicatur
. D. Hi legitur ꝙ beſter
mint auit aman ad prandium yvt veniret cũ
rege erat em̃ ſeruus poſt regem de qua qui
dem inuitacõe ſũme gauiſus eſt ſe iactebat
& ſume beatuz ſe reputabat: regma tamen
bie ꝓ beato ſuo non fecerat:quia mediante
cali uiuio ꝓpſũ occidere ꝓponebat:ꝙ faclũ

ria & officio ſubſſitutus · Regĩa beſte
que interpᷣtat abſ conſa poteſt ſignare foꝛ
tunam / abſ conſe & occult e mundi negocia
diuerfimode ꝓcuranteʒ. Il ta eſt em mun⸗
di regma & domma: a qua vniuerſaliter ꝓ

uenuint tam bona &y mala / qua ꝓpter ab

antiqis fuit credita quedaʒ dea ſoꝛttuna
aut ꝓpꝛie lo quendo occultam dei ꝓuiden⸗
ciam / vł ſaltem effectus iſtins ꝓud encie
occulte ſed alias plures dixi eſſe eredo/ qꝛ
ſ· ab iſ ta ex cauſis nobis ignotis dinerſa
Pneniunt que pꝛima facie irraclonabiliter
facta eſſe videntur/ergo iſta eſt veritas q;
iſta regma noſtra heſter: abſ conſa foꝛtuna
ſ: qũꝙ; aman ideſt aliquam malam pſonã
ad cõniuium ſuum ideſt ad gandia munda⸗
ne ꝓſperitatis weat / vbi quãq indignũ
cum rege ideſt iuxta reges in ſublimibus
officijs ipſum locat. Os · vidi impiũ ſuꝑ ex
altatum / ita ꝙ exboe letat quam plunmnm
& exultat: & ſe beatum wocat & reputat/
ig norans que ſibi occulte iſta regina ꝓcu⸗
rat & ſeruat / ſed renera ilind ꝓ bono ſuo foꝛ
tuna nõ facit: ſed pociꝰ: quia eum fſic allectũ
grauiꝰ dampnare & cõtempnere ipſum cu⸗
pit· Vnde ſeneca deſentecijs oꝛatoꝝ di⸗
cit: ꝙ omnis blandientis foꝛtune ſpon ſus:
cum ꝓiculo nitoꝛ eſt: & inde eſt ꝙ ſuabio
dum nõ aduertit talis de ciο mundane
ꝓſperitatis eicitur:gloꝛia & bonore ſtatu:
gradn: & officio ex ui & qnq; œpaliter
ſuſpenditur & morti temꝑali & ppetue mã

riat :& alij? ſuus foꝛſan inimicꝰ? eidem in
C

ficio ſubrogat: ideo pulchre loquit ſeneca
be de tranqiullitate cum foꝛtuna : lectoreg
inquit requie quos foꝛtuna nurꝗᷓ' reſpexit
quam quos deſenut: noli huic tranquiullita
te oonfidere: in momento mare euertitur e
eadem die quo manigia luxuriant ſoꝛbent
V dic ꝙ iſta regma eſtocculta dei irſti
cia due aput deum regem: ꝓcurat talibus
dum non a& uertunt aliquocies malũ fuum

Capit · quinüAut .J.

eſt qina fſ- in ipſo cnuiuio tractatus eſt eiꝰ
interitus ita ꝙ; de oonuuio ad ſuſp endium
eſt deductus/ & œnuinio & gloꝛia ſpolia
tus/& inimicus eins mardoche?ꝰ ſibi in glo

8
2

Eglt beſſe · v. Quod im⸗
pio aman non ſufficiebat: ꝙ
. generalit om̃is mdeos moꝛzti

trabendos ꝓcuranerat: ni fi & ontra mar⸗

docheum indenm inſpeciali ſeuiret: ꝓ eo ꝙ;
cram ipſo genua non flectebat: & ideo de
coſilio vxons trabem excelſam in domo ſua
repari fecerat & ad regem ꝓ moꝛdocheo ſu
ſpen dendo licenciam requireret ꝓperauit/
cu mirabili onmercio deus in contarium
mmutamt: nocteʒ em illam rex m ſompno
du xerat & hyſtoꝛias antiqnas ꝓ legi fece⸗
rat de mardoc heo in uenerat ſcriptum ꝙ in
ſidias duoꝝ ennuchoꝝn qui regem occidere
wluerant reuelauerat: & tamen ex mde
nullum pmiũ reꝑt auerat: qua ꝓpter rex
uolens mardocheum ꝓ fidelitate ex habi
ta honoꝛe/aman qni ꝓſuſpenſione ip ſi? ve
nerat impetranda w cant: & ab eo qualiter

bonoran dꝰ eſ ſet: quem rex honorare decrene

rat in genere requiſiuit aman vero ꝓpter ſe
ipſum peticõnem huinſ modi faclaz credes
lnorari:ad huc amphus ſperanæ: ſic ait bo

mo m quam quẽ rex bonorare cupit debet in
din veſtibo regis: & mponi ſup equũ qui ?ẽ

ſella regis: habere ſup caput regum dyyade
ma/ & pꝛimus de regis pꝛincipibus & ty
mannis : teneat equum eius: & per plateas

cluit atis in cedens clamet & dicat: De

eſt bomo quem rex volnit honorare: quo an
dito pꝛecepit rex: quod ille aman: quu pꝛi⸗
mus pꝛincipũ erat: omnia que dixerat mar
docheo ud eo faceret: &quod ip ſum pꝛe

dicto mo do pꝛotinus per cinitatem Pꝛe am

bulans honoraret / quod ſcilicet inuitꝰ amã
ſtatim exſecutus eſt & ſie faclum eſt: ꝙ;
ipſe qui venerat ſicut credebat: pꝛo eo ſu
ſpendendo: venit pꝛo eo honoꝛando / inera
ſtino vero in eodem patibulo: quam mar.
docheo pauẽat fuit ſuſpen ſus/& ipſe mar
docheus m ding nitate ipſius ſubtogatus
ſieut infra ponitur capitulo ſeptimo & octa
uo⸗ ſia poſſunt exemplariter
allegazi ad multa & primo qnidem contra
vindicantes & crudeles quibus non ſuffi
cit vna crudelitas niſi ad bibebant duas
vl multas ficut patet in iſto cui non ſuffi
ciebat ꝙ jude? vniüſalit oecidrz nᷣ eta mar
clo cheum m domo ſna ſpeciali ſuſpendio n
gularet quia ſcilieet ſeꝑe fit quoð dens ali
nd diſponit & quam crudelitatem in laium
exerc ere wlnerat in caput eius reducit

2

6 „
reede uitund,
4 tt 6 e ⸗
ve edidenl wo ſuſpenſioe
n ſeut enetdeil gis nim
nerat Ecum to *
kennſt wrut s rwe cic⸗
lam Pum ten o dmmar

.
clnott yaten ohltanentipe d

fonportiit ninbis en Prutacᷣ
ate de puidentie mlido vult opaniqp

ſpnm q; naſ pſihabete cedunt / b
cſch diütit. prer eſruu uſto
Muiga ctato & waun g in weho

shpentm ain ſen t. Jn Pi⸗

47 Jiſth Ge anguſda lemt & tadet in

s vo „* TJrild

õ
gmoblnone, ſe ndmur / ſut le llo
mecheo patetimfdias ſegi encliue

X amſbi nufum pmum datum gat

ntmi ner noſie ße⸗ qitduevigis
cemſonpfi dort fnaſt nlido NyRto

Efutie ſrctor werta n beo nde⸗

1 ₰ .
ſoh ue mtstitlipſi qnen da pema
bos epens: onoie tam tenpih lwnonidoz

Eecermt, ſos ero fnalten weſilongsn

lee dn wu ls ſup egios deſch
s deſt ſup cef . —
lesne Pcel caftudinen vſtttut

e ena .
doeereni, 4 deſt dmtate etermne

a . ſit: 7
Fahene
en ndenn nent: nß Gnzrtt
pſo nſpecial ſen tnmer ⸗

detet erih⸗
ai . wcanr abtonalti
“ gon rerlnen e dennn

ere ecifut man mn Ppte ſ.

ee
mann bunſe nodißelag geces
an adkitenplisſe eſcathr

n an Remrbnome apt dartn
veſt egts: Lmpon ſpeqii u
nds bineſiheitrgin dedt
