dabit mquiũt nobis carnes / reoꝛ damur pi
ſcium quos comedebamus m egipto · In mẽ

tem nobis ve niũt cucumẽs & ppones poꝛri

& cepe & alleia Ama noſtra arida eſt/oculi
noſtri nõ vidẽt mſi mare- ¶ KKeuera karmi
jſte populus qui erat m deſerto & exierat de
egipto ad terꝛam ꝓmiſſionis & m taberna⸗
lis habit abat && de celo mãna duleiſ ſimum
maducabat ſignat viros religio ſos & ꝑ fec
tos qm ſcilicet egyptũ ideſt mũdũ łᷣ pecca⸗

tuʒ exierunt & vt ad terꝛam ꝓmiſ ſioms id
eſt paradyſi deſertum religioms vł pemten

cie ſubmt rarẽt / vbi ſeilicet mãna deuocõms
e ſcripture poſ ſũt comedẽ/& vbi ſicut pere
grim & hoſpites: eum bic manetem ciuitatẽ
nõ habeãt / debet in iſto ſeculo craſitoꝛ ie ba⸗
bitare · ᷓed quid ꝓcerto multi ſũt qmi iſtã
uitã contẽpuũt & egipti ideſt mũdi q;' dimi
ſerant reeoꝛpantes carnes ideſt carnis delici

as concupſſcunt · Im mẽtem em̃ eis vemunt

carnes & piſces ideſt delicie carnales / cucu⸗
meres & pepones qui frigiditatem deuoco⸗
ms mducut ideſt eminẽcie ſeculaès / poꝛri ce
pe & alleia que colerã ideſt auaricie ardoꝛẽ
gnat: & que lacrimare faciunt ſut cure / ſecu
h/ ſeu negocia & diuicie tꝑales / & bꝛeuiter
iſti am̃ as ſuas aridas ideſt conſuptas: re⸗

puta mãũna ſacre ſcriptuè: & deuocõis dulce

dme bonoꝝ ſpũalum / abhvĩant & refutãt/
& illa que mehil valent ſeiliz mundi bona cõ
fidlerabant & affectant· ꝓub · Mna ſaciata

Cuuhs

ealeanit fanũ · & Job · xx · eſ ſe ſubſentibug

elicias oomputabãt · ¶ Vext? · x·.D.

¶ Cum filij iſ iᷣ i deſerto mãna cont ẽnerẽt
& egipti earnes d cilvs aꝓparẽt iratus dnꝰ
dedit eis carnes multat & eoꝝ ingluuiã ſac
auit / fecit wlare conturnices circa caſtra ad
duos cubitos ꝓpꝑe terꝛam: meanta habũdã⸗
cia ꝙ populus ꝑ menſ de ipſis q;tum wole
bat accipiebat/ & m bhabund acia mãduca⸗
bat · ſed dum ad huc carnes eſ ſent m dẽtibꝰ
eoꝝ / ꝑeuſſit dñs plaga magna/ & wocatus
eſt locus ille ſepnltura concupiſcẽcie / ibi em
ſepiliret populum qui deſiderauerat carnes/
ſta poſſunt a ꝓlicari/ ꝙ mterdum dñs
m malum honũs malam eius pꝑeticõnem ex
aucdit/& malis ei?ꝰ deſiderijs odeſcen dit · vñ
ſepe fit ꝙ cũ videt Iõmiẽm mãna ideſt cibos
ſpũales contepnere/& carnes & egipti fru⸗
ctus carnis delicias & mũdi diicias apetẽᷣ
ſolet igitur oĩa ad votum concedẽ: & eũ m
mundi pꝛoſpèis ampliare: om̃a que ſua ma
la deſideria ei ſinit ꝓlibito ꝓueire · ꝑẽ · Di⸗
miſit eos ſedᷣm deſideria cꝛdis eoꝝ / ibunt
m adiunetiombs ſuis: eiſ dem talia cõcœꝛda
re Ania teuera dnz ſmi að hinc carmbo vtã
turideſt delicijs & pꝛ oſperis ſibi cnceſ ſis
aono delectãtur / ſeꝑ fit quod ſubito a deo
Per moꝛtem & mfoꝛtuma percutiuntur/&
plaga dãpnatiõis ꝓpetue feriunt/& ſie mũ
dus ſepultura concupiſcẽcie dicit ꝓut ſciliʒ
ibi carnes ideſt delicie carnales concupi⸗
ſcũtur/pꝛopter quas lvmiĩes finaliter ſepul⸗
ture tradunt · ps: cncuꝑierũt concupiſcẽci⸗
am m deſerto/ & pꝑluit eis ſicut puiuerezꝭ ear
ms. Adbuc eſce eoꝛum erãt m oꝛ e ipſoꝛum
& ira dei aſcendit ſuper eos. „Q
¶ Ad finem qꝙ moyyſes Poſſet melins onera
ſuppoꝛtare eligit dns ſeptuagmta viros ſe
moꝛ es de ꝓopulo:quibꝰ dedit m ſꝑn ſancto
vt poſſent moyſen ad inbernandum populũ
adiu nare / qui ſeilicet ſtatim eeperũt virtute
ſuſcepti ſpus pꝛophetizare /accidit autezꝭ ;
de ilis hiſtoꝛijs deſeriptis duo ſcilicet· eldal
& me dad deerant qui ad tabernaculum non
venerãt ſed m caſtiis reſidebãt: qui etiaʒ m
ipſa datiõe ſpũs pꝛophetizʒar ceperũt ſie
abſentes ſiue p̃ſentes ſpũm diñ receperunt
¶ Eſta poſ ſũt allegari ꝙ ſpũs vbi vult ſpi
rat & ꝙ; nõ pemtenciazʒ plnſq; qui ymmo ita
bene flnit ſuꝑ abſentes qui m do mibus ſuis

remanent: tãtam porcõem ſpũs ſancti acci⸗
piũt: & ita bene de futuris ꝓphetizãt & ꝓ
noſticãt/loc eſt dictum ita bene ad bona vł
mala futura vł ad occulta dei indicia in ni⸗
gilant & att ẽdunt:ſed religioſi & clerici:qni
deo mmeccleſia ſpualit er ſteterunt /apud deũ
em̃: nõ eſt diſimclio iudei & greci vnns em
dom nins oĩm Roma · ijj · Il dic & illi duo
nõ remanſerunt ex contenptu · ſed quia indi
gnos ſe ad ꝓvpuli regnum ꝛudicabant/ d& iõ
dic ꝙ iſti ta bene inuenti ſunt ꝓphetaſſe
ſicut alij/ad denotandum & illi ſe mdignos
reput ant: & ex hoc ſunt reputandi / ſed vna
eum alijs ſPu ſanctu p oꝛdinacoem & ꝓmo
cõnem im plendi/quia ſedᷣm greg ad ꝓmocs
nes ecleſiaſticas ſunt illi qui ſe retrabãt im
Pellendi & illi qui ſe in gerunt repellendi. Il
ſi vis poteſt dici ꝓ ills:qui a tabernacu lo · i
à Ppꝛ ijs beneficijs ſe ex canſa legittima ab⸗
ſentant: & m caſtris ideſt alijs mñdi nego⸗
cijs: ſeu etiam m ſudijs: vł m ꝓpꝛijs matri
monie occupant ſe/qma ſoilicet ſi canſaz iu
ſtam habeant ſpũm ſancluʒ ad diumãꝗ gra

ciam recipore nñẽp ceſſant· ¶ Textus · xj.·

ie pointur ꝙ cum joſue videre aldad et
madad ꝑꝛopꝑhetiʒaẽ m caſtris viſus fuit œ
mde dolere/ ita ꝙ pene de inuidia quam ha
bebat ſuper ſupemam graciam dicit moy'ſi
per hec verba · domine moyſes pꝛobile eos:
ꝙ tamen non fecit: ſed ipſum pvtius de inui
dia quam habebat ſuper ſupernam graciam
repꝛehendit/ſiic vere multi ſüt qui dolent
immdent aliosx aliqua ſpeciali gracia pꝛ epolle
re / qui reuera ſunt repꝛ ehendi & ad conſecra⸗
cõnem diuine miſern ꝛ die mducendi· Vnde
moyſes dicit · Quis retribuet vt omms
pulꝰ ꝓphetiʒat & retribuat ei dñs ſpm̃ fem
qſi dicet oĩbo placè ꝙ ſic fiat.
Capit · K.

onmt Hũi.xij· ¶ e pomt ꝙ
. aaron & maria mumebãt mo
yſi fratri ſuo & locuti cõtra eũ
. .

hꝛopter vxoꝛ em eius ethiopiſ
ſam dixeruntq;/ vnum Pſoluʒ
mo) ſen locutꝰ eſt domĩus / nõne de no bis ſi
mꝑ locutꝰ eſt/ac ſi recte viderẽt ſibi mum

de ve: ꝙ fibi domĩns loquebatur: & ꝙ pꝛĩ⸗

& m caſtris bums ſcculſi remãſerunt qꝛ ſcili⸗
cet fieri poteſt ꝙ lom ſeculaẽs qui m ſeculo

ceps & rectoꝛ populi habe batur. Maria le
pꝛa fuit percuſ ſa: & ꝑ ſeptemium meluſa/

tandem ad pꝛeces moyſi qui erat miuſſimꝰ
ad omnes homies qui verſabantur m terꝛa et
m tota domo domimi fideliſ ſimus reputa⸗
tus poſt ſepteneum eſt ſanata. ¶ Iſtud ap
pliea ꝙ non peit fratribus aut pꝛ opmqniꝰ⸗

quia ſtilicet frater vel ſoꝛoꝛ ſi viderit fratreʒ

ſuum m aliquo pꝛoſperari vł noꝛe vł gra
on ipſos pꝛecellere vł antefeꝛ re ſolent mui⸗

dere eis & quandoq; cõtra domĩum murmu

rare · ¶ V ſegm oꝛigmem iſtud poteſt alle⸗
gari ꝙ detractoꝛ vbi nocere credit aliquan
do ꝓficit / & vbi famam alterius obnubilaẽ
mtendit ipſam augmentat & extendit/ſicut
hic patet qꝛ nũcp dñs innenitur tm̃ laudaſ
ſe moyſen ſic / vbi cõt᷑ eũ murmũabat᷑/ait
nũcẽ tal ſeruꝰ moysſes qin tota doꝰ mea fi
deliſ ſiꝰ ẽ· ¶ El p̃t allegari qm mulis æc vx
oꝛes ſũt młtociens cauſa rixe ꝓpter vxoꝛ ez
em eius locuti ſut ctra deuʒ · Pr Põt alle⸗
gari qm̃ murmũacõ ẽ magnu crimẽ maxu
me qn detrabit moyſii· ffi amico fidel pr
ter atq; miti/ ꝓxt᷑ · ſ. tãta punicõ · ſ. leß
peuſ ſio ẽ ſecuta · Et ſi vis dic ꝙ mmoyb
latus ꝗ reuera dz curaè: ſi fres ſocios ſuos

& vicios dz cnt ſe murmůaẽ: ſed oĩa dz be⸗

mogrer ſuꝑpoꝛ taẽ / & fi ĩfoꝛtu miñ eis accidat

deẽt ꝓ eis dñm exoꝛ aẽ · E xcplo tyberij ceſa

ris cui cũ qnidã adulatoꝛ dicèt ꝙ młt d eo
obloqbat᷑ ñ cedᷣo mqt qꝛ in libẽa ciuitate libꝛe
Añt ee mtes et ligue · Leur xix: nõ ꝗᷓres vloõ
nẽ neę meõ: eis miurie ciniũ tuoꝛum.

Capit᷑ · x·
Jeit Nii· xiiy. ¶ Ca caleph et

oſue fra ꝓmiſſõis exploꝛaſ⸗
ſẽt/ad illã occupãdũ filios iſr
mducẽ decreuiſſ ẽt / Palmitẽ cũ
vna ſua colligerũt /& eũ ĩ vecte Pedete ꝓ du
os vẽs m deſtũ poꝛtari fecerũt/& vt Plm
ſic allicerẽt ſibi fructũ eiug demõſtrauerunt ·
Verũptamen ſicut dẽ · jfra · xiij / ſ· quidaz
ð exꝑloꝛatoꝛibo t baunt lIm: acqᷣſicõʒ t
re ĩõſ ſibilẽ eẽ dixerũt / ꝓt ꝙ ad ĩtrocedũ ĩ
egiptũ lłm ↄmoũnt · dierũtq; cõſtituamꝰ
nob duee & retamur m egiptũ · De qᷓ mdi

gnatꝰ e dñs:ipõs exploꝛ ãtes ꝓcuſſit/ppu.

lũ vero ad moꝛiẽdũ m ſolitudie codepnanit⸗

eobet eiß
Hetdi n nn
anſii en 8

Sanl ſtin de mg⸗
dir &naune ſuclt putts·
Itfcant indeoz & gartles qun
nlt qnafenta ſecun iſt
benhnigeaoſtoli N pꝛidnt
gppuſeup prflſoucꝛ a
palntenſau kenü deſt ben
cofitin beſt ñi enofir
deuent eecrinw ade
nind yr ſaliut vpuiim ndin
indin adtenan pnſſions
napſun ppetndum wneupin
ſaraln niduti zqridpo
„mndictd Acno udee
SAlgutogeſun Ps:multi,
ns vich eniſennt/ & ptan
fwols llgerut / gapptern h
nuus ephuatwilv ne ſuis
1is bockhty pianit. 55. Oo
ſttm ſũ deſdeabib⸗ n
nmmnme n hahen
ſirit ee Terpbrate
ecuunensi
ſons d denede⸗
vnibochtade Wamängtit,

Dcunbffies ſocog ſücs
ſe munniaeiſed gia dzbe⸗
/ fiſoꝛmumi ag raht
oraè⸗ Erph tyloni Al
ulator dielt nih de⸗
it qrin iben cutate bre
· Laurix· no qnes vod⸗
urie apin tuoꝛum.

1

O

ſetu ynſſͤs epluu⸗
idli. akidi flisl 1
lbamuſe haſni u
gaimkk peden pdn
tan ſrenit/ A vt Pln
mens nöͤſtnngun⸗

Ne paradiſi ſcilicet pater && ſanctus ſpũc/ vo
lẽtes ꝙ; populus fidelium:qui m deſerto hu⸗
ius mundi natabat: ad iſtam terꝛ am ꝓmiſ
ſioneʒ acquirẽdã muitaret/& non ob ſtãti⸗
bus gygãtibus: qni ĩpediebãt / ideſt demo⸗
inbus monẽtur/oꝛdmnauerunt ꝙ duo lvies
ſeu pſone ſeʒ gabꝛiel maria palmiteʒ cũ vna
ideſt dei filum cum humanitate m huc de
ſertum deferunt / vt ꝓ huius beati fructꝰ pa⸗
mtenciam œꝛda populi ad cocupiſceciã iſti⸗
us patrie cõmoueret/ & maxime tam̃ iſtuz
fructum m vecte ideſt m cruce pꝛo redepco
ne ſua pꝛ ecedentem cocupꝑiſcerer & vid eret
dicẽtes illud ꝙ hic dr jſta reuera fliit lacte
te melle: ſicut ex hijs fructibus oognoſcit·
T. ¶ Vl die ꝙ palmes abſciſa

eum vua cdens m vecte eſt xpñs & eiꝰ ſan

guis abſeciſus & moꝛtuꝰ ꝓẽdẽs m cruce/ duo
Poꝛtãtes ſũt duo populi iudaicus ſcilicet &
gentili ideſt illi qui de vtroq; populo credi⸗
derũt & maxime ſancti patres · Fn creduli ſi
gmficant iudeos & gentiles qui credẽ nolu
eruut/ quia reuera ſic factum eſt· c iſti duo
baiuli ideſt aꝑoſtoli & pꝛedicatoꝛ es vtriuſ
q; populi ſeu ꝑ ꝓnfeſſoꝛes duplieis cenſum
Palmitem ſeu botrũ ideſt exemplũ pᷣcedẽtem
crucifſueum ideſt xp̃i crucifiꝰi fidem pꝛe⸗
dicauerũt/ꝑꝛ edicando vſ q; ad deſertum hꝰ
mundi vt ſcilicet populum induceret ad cre
dendum/& ad terꝛ am ꝓmiſſioms ideſt pa⸗
radyſum aꝓpetendum & cncupiſcendum /
ſed reuera mediãtibo aliquibo exploꝛ atoꝛ ibo
i: cõtra dicẽtibo/ aliquibo iudeoꝝ Phiſeis /
& aliquibo getilum PBis: multi m crudelita
tis vic& remãſerunt/ & egiptũ ideſt mundũ
Pvelus elegerũt/ qua ꝓpter m deſer to inferni
cũ ſuis exploꝛatoꝛ ĩbo · cũ ſuis m al & hè⸗
ticis do ccon bo pierũt · pẽ · Mꝛo mchilo bũe
rũt terꝛã ſuã deñdẽabileʒ: nõ credideꝛũt vẽ
ro eiꝰ & mnrmurauerũt m habitacõibo ſuis
NV·¶ ¶ Ik dic ꝙ exploꝛ atoꝛes boni
fuerũt apłi exploꝛatoꝛes mali fu erũt phᷣiſei
ph̃ᷣi & heti · Iſti ergo łm ad terꝛ am ꝓmiſ
ſioms:iad paradyſuũ mdncũt. Illi vo totis
viribo cõtradicũt · Sz qꝛ mags mal lboĩs
credit iõ incrudeli peccatoẽs moꝛti ꝑpetue
ifer ni ſolicitudine condenpnãtur / illi em qui
pꝛelia filoꝝ enach gygãtum ideſt dmonum
teptacoões metuũt && pꝛo terꝛa ꝓmiſſiõis

Neiatmn

¶ Cie veſe duo beati exploꝛ atoꝛ es terꝛ ſan

P b ioyſo laboꝛ aẽ ʒ militare renuũt · ſed po
cius de deſerto pm̃e vł religionis ad egyp
tum · i ad mũdum vł ad peccatum retroũᷣ
ti cõtendũt / nõ ſüt digni dictaz terꝛ ꝓPmiſ
fionis in gredi vł vidẽ. ſed otins tẽpvꝛ alit
necel ſe habet ex diuio mdics depire / vñ hie
r nõ videbunt ter: ã ꝑ qᷓ; iuraui priba eoꝛũ
nec quiſ ex illis qui detraxerſit michi ime
tuebitur eam. Math· xxij· nuptie quidẽ fae
te ſüt ſed qui imitati fuerũt nõ erãt digme⸗

Capit᷑ · · xj A⸗

Feut dr Ni.xiiij ¶ Viẽs do
mius populum murmuraãtẽ wo
luit ipſum delẽ & pereutẽꝭ moy
ſen vero dientem de potetem fa
gere et alteri populo maioꝛi p̃fi
ceere/ nolnit vero moyſes Abed fuſa oꝛ aco
ne Pkło mterceſſit & nã deo ne deleret
Ppulum temperanit. Eic vere platus nõ
debet populum ꝓpter ꝙcũq; delictuʒ dimit
tere / nec m eoꝝ dapnacõe cnſentire / ſed po
tius ꝓ ipſis dommum exoꝛare/ quĩmmo
quãcũq; vtilitat ẽ temꝑalẽ debet cõtepnere
yt poſſit ſalutem populi ꝓcurare / populiq;
ſalutem d vtilitatez debet ꝓpꝛie & pꝛauate
ſue vtilitati pponere p̃ferꝛe/ vñ jſtꝛ debet
dre · or · x · Ombus ꝓ oma placebo ñ querẽs
vni vtile ẽ / ſed ꝙ multis ꝛc· ¶ Fih ſrł
cvtenebꝛati wluerũt cõtra wluntatem moy⸗
ſi cananeũ inuade: dato q; moyyß dicet eis
dñs nũẽ cũ eis eet / do tenti ex pꝛopᷣ
is mribns videbatur confidere/victi fuerũt
& multi ex eis ceciderunt. ¶ QAuod ad ſoc
allegari poteſt: ꝙ ille qui m ꝓpꝛijs viribus
plus debito cõ fidit ex ſe cntra lvſtes ſuos
dyabolum & carnem cum pꝛeu alere ſe credðt
facilit᷑ atenptacombus vincitur/ & ab lvſti
bus ſpũalibus ſuperatur/maxime qñ domi
nus nõ eſt cũ eo · i. qñ ipſũ diuia gra nullate
nus cõmitatur. Pub · iii. Vme me nichil po
teſtis firere · vn · i. cr. Nõ ſumus ſufficiẽ⸗
tes cgitare ex nob aliud tãqᷓ a nobᷣ ſed ſuf
ficiencia noſtra eſt a deo ·

Capit.xij⸗ ſb⸗
X Vmixv · legib. ¶ ie põt

ꝙ quidam mnẽtus eſt qui in

incluſus eſt m carcẽ quonſqʒ ſciretur de eo
quid dominus imparet / pꝛ ecepit ergo dñs
qꝙ lapidaret᷑ & ꝙ; ꝓpter violacõem ſabbati
lapidibus o Pꝛimetur · Iſtud aplica con⸗
tra illos qui ſabbata ideſt feſta nõ cuſtodiũt
ſed ibi oꝑa ſeruilia & maxime peccata faci
unt & cõmittunt: quia erꝛ ãt:quia tales m in
feꝛno lapidabũtur & lapidibus duris ideſt p
Petuis tribnla cõibus oꝓpꝛimẽtur · ¶ W die
ꝙ ſabbatum ſignat ſtatu m religiõis vbi de
bet eſſe quies ideſt traqunlit as affectiõis &
tribulacois/qui igit tale ſabbatum ideſt reli
gionis ſtatuzʒ violauit et ibi ligna colligeit · ·
mũdanã negocia tractaè pꝛeſuppit:lapiclibo
Qure dei ſentecie finalit᷑ ceſus erit. Exo·xx⸗
meñto ergo vt diem ſabbati ſanctifices · YVk
ſi vis iſtud allega ad oſtendeduʒ quomõ le
gis traſ greſſoꝛes acrins m pnꝰ pumuntur
vt ſic pſa lex obſerua ri diſcatur / ſicut etia
plurimis antiquoꝝ exemplis patʒ / ſciliez ð
romolo ꝗᷓ fr̃em ſuũ occidit ꝓeo ꝙ cõt᷑ edie
tum muros vebis traſilijt/& de illo qui fili⸗
um ꝓpꝛiũ ꝑemit ꝓeo ꝙ; cntra honeſ tatem
pugnaſſet:licet victoꝛ extitiſſet · ¶ Iſtud põt
allegari ad ꝓbãdum ꝙ deus antiqnit?ꝰ val⸗
de erat rigoꝛoſus ⁊c puctiuus:qui tmmõ mt
ptatur legis noue eſt pius paciẽs & benigꝰ
& timoꝛis iſta autẽe eſt lex gracie & amoꝛiꝰ
C· (DPic p̈cepit dñs ꝙ filij iſrł m
extremitati bo m qnatuoꝛ anguł᷑ pallioꝝ ſu
oꝝ faciãt ſibi fimbꝛias de vittis iacictims/
vt eũ eas vidẽint mqᷣt reꝛdẽtur mãdatoꝝ
dño/& ñ ſeq?t cgitacões ſuas/ & oculos ꝓ
res varias foꝛ micãtes / ſed recoꝛdet p̃cepto
rũ dm̃/ & faciat ea / ficq; ſancti deo/ꝙ ſedm
cmeſ toꝛẽ ita ſtricte ſeruauerũt phiſei m
anguł pallioꝝ ſpias ponebãt & vt eoꝝ pu⸗
m cibo lege dm memoꝛaret · Adhuc etiã m
pallio: q vtũt᷑ m ſynagoga m ꝗᷓtuoꝛ ãguł
iñcte ſut iacictme / qui pãnus eſt cloꝛis ce⸗
leſtis ad reœꝛ dacoem legis ꝗᷓ de celo extitit
eis data. ¶ Der palliñ mtelligitur cõuſaꝰ p
ꝗdꝛaturã mtelligit qᷓtuoꝛ vtutũ cardĩaliũ ꝑ
fecõ / ꝓ vittã iaemtmã mtelligit celon łᷣ ce
leſtũñ dei mãdatoꝝ adimplec / ꝓ extremita
te Pallij mtelligit coſacõis ſanete ꝑ ſeuerãcia
& ctnnac / ꝓ ſpmas vero mtelligit dimni
nmoꝛ is pũctõ & ſtiũlacõ. Igit᷑ dic ꝙ aliz
Sulosi· qtuoꝛ vᷣtutes cardiales/necnõ extre

mitate pſeuerãcie cũ vittis iacictims ·i· eu⸗
cõ ſirace celeſtis vite &c mãſiõis/& cũ ſpi
ms. cũ timoẽ & cõpnctõe mfeꝛnalł dãpna
cdis · Dijs em̃ mãdatis dei reœꝛdamur er ꝓ
ficiꝰ/& egit acões malas & vags ñ ſeqᷣmur
z repᷣmi? & oculos coꝛdis ne ꝓ res vari
as diſi deſiderijs foꝛnicẽtur cołibiꝰ & repᷣ
mimꝰ. Tic etiã deo nr̃o ſancti ſůꝰ atq; viui
mus cõſtat em̃ ꝙ ſpmas duum timoꝛis/&
ꝓ iacinctũ celeſtis Ioꝛs / ſenſus nros a mał᷑
aPeticdibo cbiꝑꝰ/d& mãdata dei recꝛda
mur faciliꝰ & ĩpleius ·
Capitul · xij. D.

Feit᷑ Nui·xvj· ¶ Choꝛ e quidẽ
mg? leuitici ghis adincls ſibi
ducẽtis qꝛqgmta viris:dathã
. & abirõ qui erat mt᷑ rubemtꝰ
maioès murmũauerũt cotra moyſen & aarõ
ↄtnbules & fres ſuos/& inuides ꝙ; aarõ ꝓ
pter ſacdocin:moyſes ꝑpᷣ ducatũ plꝰ cereriꝰ
NHꝛabãt᷑ ſe/& dictos oplices ſuos leuitas di
gnos ſacdocõ aiebat · Dathoa vo && abirõ qᷣᷣ
erat ð ghe rube pogtti duces ᷣbẽè fie ꝓtẽs
bãt/erga dathã & abirõ ad moyſen veire co
tẽpſerũt veraces · ſed pocius ad reſſtedũ ſibi
ſe & affiẽs && cõtribulos ꝓauerũt/qꝛ ꝓpt
oꝛ ate & flete moyſe & eoꝝ muidiã puire po
ſtulãte facł? ẽ vebem̃s terꝛẽotꝰ/̃cepit moi
ſes lo ꝙ ſeꝑaret ſe a tabnacul hoĩm ĩpio
rũ/ ſtatimq; aꝑta eſt terꝛ a & ip̃ᷣos cũ vinũs
ſa ſuꝑlectili familia & cõgregocõe duoꝛanit
: abſoꝛbuit: & tandem itꝝ ipſa wꝛ ago patu
la ſe reeluſit / tunc etiã choꝛe ideſt illi ecci qͥ
ſacerdotiuʒ ambiebãt: a moyſe wocati fuerãt
& bauſto igne qᷓbo m turibulo ſuo: aarõ ſi⸗
militer ſuo ꝛã dno ſtabant & quid elige
ret dñs m ſacerdocium exſpectabant / rep̃pt
derat em̃ eos moyſes de hmõi ãbicõne di⸗
cẽs/ multum erigimim filij leui/ nũqᷣt paꝝ
wbis ẽ ꝙ ſepauit ws dñs ab om̃ populo et
inxit ſibi & oꝛ din auit ꝙ quilibet cũ thuibn
lo ſuo cora dñno ſtaèt / & wolutatem din vtꝝ
illi vł ipõꝝ alins · vyl aarõ eligi deberet ad ſa
cerdocin exſpectaèt / tũc ergo cũ terꝛa dathbãꝗ
& abirõ abſoꝛbuiſſ:& iſti qui cũ ſuis thun⸗
bul ſtabãt igne ab ip̃is ſuis tubul exeũte ſũt
œꝛ a dño deuoꝛ ati/ & aaꝛõ vero mter igneꝰ
illeſus perman ſit & ſic in ſacerdotio conlu⸗
ptis ambitioſis aduerſarijs ſolns manfit⸗

„

ibit pune.

zokt al ͤ
lue nij/foalic /,
zul mſmnu. Mder ſt⸗
do gnen anbſiung
nttd arndonum diſt eee⸗
ſelt ſondtiigcha
MnKſus ſignarhers
Myambiit dacatumid
ne: prnpſtune: A ſngii⸗
Niſt ſouniurmn ditban⸗
bis/ onng añ tals de ſis
ſununt x ſ diyws talbus
nbugeſſicnedir los wmioqin
de wuͤtrte tenet deſpienun
nmt Kſith pfend pſosg
s Wenr tnſe
NReos babene d nincbe
Ddan dominds Nr
go ſihniofieh limn
ietiim wrat⸗ mopſſene
ns wine nolbanr/ ſed w

ralur 'onhadin nt / ſo

hrsp e &q

* Puts tund
ns durlhus deſ , ,
dotibug intaſeſ Ktde ſis

ſaN aiinuns
nn dduna
iid s
n Pi etu,
„operun enz

getiducts wefie ptes
&ird woyſen virec
8 ſid weins ad rei ledafth
Xchtnbllos panertr Pt
noyſe eoy muhij uin
lons tmutd bcyt nol
rit ſea tabnacul ijn ipo
aeſttena & posci vini⸗
la & cogregoche duoꝛzuit
unden tw ipa wrago hatt
nc eti dweidaſtili cc 4
ir a moſſt wernficit
ecbom tunblo ſo: mſ⸗
i dno ſſabant Adge

rchaun/ aſtllan il
ſs bebmdine d

cat quis m boc c pu mt · Iſti em̃ peccabãt
aPetendo rem ſpũalem ſeilicet ſacerdocinz
ideo igne tanq re magis ſpali eõſupti ſut
datan vero e abirõ peccauerunt aꝓetẽdo
rem terꝛenam tempoꝛale ſcilicet populi du
catum & ideo a terz a pumti abſoꝛti fuerũt
E. Vv die gnaliter contra m
nidiam / qui nõ põt pati pꝛoſperitatem alte
rins:etiam bonoꝝ: vł melioꝝ: vl a deo ſpe⸗
cialter electoꝝ: quãcy m nullo eos ledenciuz⸗
vł nocencium / ſieut etiam bie moyſes legi
tur dixiſſe · ne reſpielas mquit ſacrificiuʒ ip⸗
ſorum / tu ſcis ꝙg nec aſellum quidem acce⸗

perim ab eis / n ec afflixeriz quempiam eoꝝ

Vnð · ſen eca dicit ꝙ ſi nullos mimiœs facit
minria: multos tam facit muidia · Iſti ergo
igne pꝛ opꝛij thunbul ideſt doloꝛ e pꝛoꝑꝛ ij
coꝛ dis/& cœꝛroſione mnuidie comburunt m
hac vita/ finaliter vero abſoꝛbebuntur infer
nali miſeria · ¶ Vl dic ꝙ iſte due ſecte ſigẽnt
duo genera ambicoſoꝛuz / quidam em̃ ambi⸗
unt ad ſacerdotium ideſt eccãſtieum ſtatũ
ſicut ſunt religioſi c clerici iſti figurantur

m cboꝛe & ſuis ſequacibns qui erant leuit e⸗
Alij ambiũt ad ducatum ideſt ad iudicatu

ras: pꝛepoſituras: & ſingularem pncipatum
& iſti figurãtur in dat han & ſuis complici
bus/ omnes em tales de ſuis ſufficientijs p
ſumunt &τ ſe dignos talibus offieijs & ſta⸗
tibus eſſe credũt illos vero qin talia officia
ex dei wlũtate tenent deſpiciunt & cnt ep⸗
munt / & ſe eis p̃ficere: ſosq; de ſuis ſtati⸗
bus abieere conãtur ſatagunt & contendut
& eos babere dominos vilipẽdunt tales
go pꝛeſũptuoſi: rebelles: miidi am bici ſi
ꝛqni etiam weati a movſe:ideſt a ſuperioꝛi
bns vemre nolebant / ſed potiꝰ murmuant:
rebellant: & cntradicunt / ſolet domin? ter
ribilit᷑ pumẽ · Ignisq; rixe & diſcoꝛ die de ſu⸗
is ꝓpꝛhs turibus ideſt de ſuis cꝛdibus &
domibus in ter ſe ſolẽt aliquoties exi / qui ip
ſos & eoꝝ ſtatum ſolẽt conſumere ledè b w
rare/ terꝛza finaliter eos deuoꝛat & infernns
eos traſ glutit deſtruit atqʒ dãpnat/& nõ ſo
lum ipſos ſed eoꝝ ſequaces complices ſie
caſtigat: ps. Apta eſt terꝛa deglutĩauit
dathan operuit ſup gitacõem abiron/ qꝛ
igit ſequaces talium cum talibns pereunt⸗/
pꝛecepit dommus c talium conſoꝛcia fugi

Aetaihkt

amꝰ/ ab eoꝝ tabnacułᷣ & familiaritatilp
recedamns / ne foꝛte cuz eis pereamus · qnia
reuera quaoo videmus conſpiratoꝛ es de

tractoꝛes contra moyſen & aaron:ideſt con

tra bonos platos vł pꝛineipes congregatos
& ad detra hendum vł macbinandum com
Poſitos /non eſt tutum nos talibus coniũgẽ
uia ſciliz pꝛ elatis e pncipiba pualentibus
cvatra tales / ſolent eoꝝ ſequaces & compli⸗
ces Penas conſiłes luẽ vł deflere:bene ergo
dicit hic cedite tabernacuł homium impis
rum & nolite tangere que ad eos ptiner/ ne
muoluamim cum eis F. GVr
dic ꝙ terꝛa que dathan & ſuos ſuſtinebant
ſigmficat ambicoõꝝ terꝛ enam ꝓſperitatem
& ſtatum vł etiam illam terram vł patriã
quam occuꝑant que ꝓcerto pſos qnandoq;
deuoꝛat mẽytum ſeilieʒ dan pnacdis & tribu
lacõms · eoꝝ materiam adm iniſtrat/ ꝙ ſcili
cet videmus ſpũaliter mmultis qui eſſent bo
mi & vtuoſi/niſi terꝛa ideſt terꝛ e ꝓſpꝛita⸗
& fluctos negocõꝝ ipᷣosq; ꝑ vicia d euoraẽt
& ſenſum m eoꝝ mgemum abſoꝛberet · vñ
DBeneẽ · m epła · xix. Ingemoſus fuit methe
nas/ magũ exemplum eloqueneie daturus /
eum felcitas inuoluiſſet/ quod etiam tempo

raliter vides m alijs / conſtat em de tyra⸗

iis & malis domims: qui ꝓpꝛia terꝛa m ꝗᷓ
HH einitas vł patria q́; occupant:
ip̃os fin aliter occidit c deuoꝛat. & eos qnã
doq; cum ſuis ſequacibus ita tollit de medo
nullũ veſtigium reſtat ſupꝛa ·xiiij· quaʒ
Vidimus deuoꝛat habitatoꝛes ſuos·
Vt iſtud allega ſi vis contra aliquas abbi
cias vł etiam ciuitates que ſcilicʒ p:elatum

b indicem ſuſtiere nequiñt · Eed omẽs 4

ibi ſtant & contenpcëmbus deuoꝛ are cõten
dunt / ſicut patet de cultoꝛibus vinee qui b⸗
uos patrifamilias vnum poſt alium occide⸗
runt ꝛc · ¶ I die chꝛe d ſui ſeqnac es ſacer
docinm amb entes jgnem & thuribulum ha
bniſſe leguntur ad notandum ꝙ; ambicõſi
ꝓbñdis digmt atibus thunibnlis ſuffungijs
deſt adu lacoõmbus & jgne ideſt muneribuꝰ
alios per ana rieiam mflã mantibns vtuntur
vt m eis onfidere dmoſcut⸗ .G.
¶ Textꝰ xvj · m fine · ¶ Cum clwꝛe ſuiq;
ſeqnaces ſacerdocium ambientes: & ante de
um thun ficare wlentes / inſ to & mirabil der
lndicio:jgne de ſuis ꝓprijs thuribuł exeũte

cõbnſti ſunt & ꝓpter ambicõem puniti/pꝑꝛe
cepit dñs ꝙ illa turibula m lammas fabꝛi⸗
carent & altan holocanſtoꝛum affigerentur
vt ſic qcũq; ſac ficãtes vidẽ tes laiãs t᷑rerẽ
tur & punicos dicti crimis/ & a ſimili am⸗
bicois metu ſimił ſuꝓplicn terꝛeretur · Iſta
poſ ſut alicari/ pena vmꝰ debet eſ ſe terꝛ oꝛ
multoꝝ / poteſt etiazʒ allegari ꝓ conſuetudiẽʒ
illoꝝ: ꝙ celeratos m locis publicis ſuſpẽdũt
vł loc eoꝝ aliud ſignũ ſue pumcois & neq⸗
cie cſttuũt vt omẽs qui talia ſign a vidẽt
timeant & a ſimili delicto caueãt / & mð eſt
etiami ꝙ byſtoꝛie anti q; maloꝝ vim̃ depi⸗
gutur / Yeo ꝙ ex eoꝝ aſpectu viẽs a cmibꝰ
coerceatur · Vñ etiã de xerſes rege legimꝰ q;
quendã malũ iudieem focit ex coꝛiari & ſedẽ
eius pelle iudicialem cooꝑiti / filum eius loco
indicem conſtitui/& vt m dicta ſede ſuꝑ oæ
rium pats ſedendo iura reddèt mꝑauit / Hoc

ergo fecit / vt quociẽs aliquã ſentẽciaʒ daret
I pnnicois fratris ſui memoꝛiam baberet/&
ſic ab miuſticia deuiaẽt / ergo dico ꝙ m eccẽ
alcari dełet maloꝝ & am bicõſoꝝ pene ſeribi
& depingi vt ſellicet terꝛoꝛ is ſuplicõꝝ poſ
ſint alij a fili bo negocijs rtardari ꝙ etiã ð al
tari ſacre ſeriptuè dici / poteſt m quo ꝓcerto
multoꝝ maloꝝ && ſuaꝝ puĩcõm ſiqᷓ & hiſto
rie recitant: vt oẽs ꝗͥ mehil altari ſacrificãt
ſideſt qui m ſacra ſenptura ſtudent dum he

aſpiciunt terꝛ eantur et a ſimilibus terꝛeant

& arceantur · Apocał · xvii · QAui m mari
operantur longe ſteterunt & clamauerunt:

vmwentes locum mcendij eins · .P⸗-
¶ Maron qui erat iuſte ꝓmotus & a deo ele
clus qᷓuis eſ ſet mmedio eoꝝ qui pꝛopt᷑ ſuã
ambicoem mcendio piclitarent: tamen nõ ſe⸗
gitur eſſe leſus · ¶ Die vere iuſti ẽyiis ſint
m medio maloꝛ um igne ſue cupiditatis et a
uaricie nullatenꝰ ledntur · ſed ſeipſos bonos
& ſinceros ſeruantes: & innocent᷑ viuere cõ
pꝛobantur · ¶ Lextus · x vi · NDic dieit
cum populus ꝓpter moꝛtem thoꝛe & dathã
& abiron & ſuoꝝ mo yſen & aaron lapidare
vellent / ſtatiz aperuit gloꝛia domim:que ip
ſoꝰ fugien tes coopezit ad tabernaculum &
. ꝓtexit / Hpulum vero murmurantem að ſe⸗
diconem monentem . ira dei mox puinuit ip
ſoſ ; mcendium mox inu aſit· Simile pom⸗
tur. S.· xii vbi cum populns moyſen vellet la
pidare aperuit gloꝛia dei que e Populũ ter⸗

ruit & moyſen de manibus eoꝛ um liberanit
¶ Iſtud allega ꝙ tunc ſamme a Paret dei
bemgmtas quando magis mſtat periculnʒ
& neceſ ſitas: tuncq; magis ſolet auxliari:
quando videt honos ab impijs moleſ tari / ſo
let em̃ quandoq; m ipſo actu ꝓſecu cõmẽs bo
nos pꝛotegere:& malos mcendio tribnlaco
ne & ĩ foꝛtuĩo moleſtare ·)· coꝛmth · x· facit
cũ tenptacõne ꝓuentum ſcilicet m paſſion
bus ſanctoꝛum compnit plurtes accediſſe ·
Vnde · ꝓb. inſtus de anguſtia liberabitur
& tradetur impius/ ꝓeo tamen populus cũ
combureretur & in eendiuʒ pateretur pꝛo eo
ꝙ cvntra moyſen murmurauerat/ aaron cx
p: ecepto moyſi & locum mcendij cucurꝛit⸗
& Rans inter moꝛtuos & vinentes: thimia⸗
ma eo obtulit: & oꝛans ꝑꝛ o populo incendiũ
diminuit & extinxit. ( Sic vere quando in
cendium vicioꝛum ł tribula cõnum naſcat

popuinm ſubditoꝛũ:ſtatim de bet adeſ ſe aa

.

ron ideſt pꝛelatus E eccleſiaſtiœ: um popꝑu

lus.qui pꝛocẽto debet ad boc meendium con

curz ere: ſe mter moꝛ tuos & viuentes: id ẽ
mter peceatores & inſtos medinm pPonere

vt ſeilicet moꝛ tuos poſ ſit ad graciam ſuſci⸗

tare. viuos vwero ideſt iuſtos ne tali mcendio
peant liberare · debet ergo thimiama oraco⸗
ms ꝓ populo offerre & ſic poterit vicõrum
vł infoꝛtumoꝝ incendium ſuperaẽ · vnde ð
lonis prelatis Poteſt dicere illud bebos · xj·
ante medium. Obturauerunt ora leonuʒ: ex
tmguẽrunt mꝑetum igmis: effugauerunt a⸗
ciem gladb-· F. Textus ;

¶Volens dommus aaron ſacerdotiuʒ confir⸗
mare & murmur populi fedare: & wolens oñn⸗
dere ipſum aaron electum ſpecialiſ ſimum ſu
um el ſe · pꝛ ecepit ; ſingule tribus ſingulas
virgas aridas: cum q; ſuperſcripcõne ſingu

lorum nom inum tribuum & in tabernaculũ
onerent: aaron autem ſuam virgam ſic⸗

cam cum inſcripcione proprijs nominibus
Poneret cum eiſ dem · cumq; omnes ile vir⸗
ge coram dommo per nocteʒ fuiſſent dimiſ
ſe e meraſ łnum producte: innenta eſt vir
ga aaron germinaſſe · necnon frondes & flo
res et fruelus ſeilcet amigdala protuliſſe:
quo ſignum ſacerdotium aaron fuit a domi
no confi rmatum. ¶ Virga qnoq; ſicca que
floruit: poſita eſt m tabernaculo et in archa
ad perpetuum monumentum: moral·

caNewaNt
Afsſlut
dun gaſeadol pa⸗

f nnoll/ Efrmei,

Gter mons beſt aleus & vno:
tz deſt ſoldas chfim atus
suar aſtcatA Nprn
ois tie wrcr Amn
quiſctte vllt uſtcan eer
floꝛ dan & fuuchfinm dom
Eneehii fik litereo yye
trum dnanci⸗· M.
uaron /ſat tpuli dape
ſcnſgnat vngnemn lnedettg
Woe Carnals wuptatis pontu⸗
hagohee gemmautflonn
fniclfiemit di wngo de,
Finnt Hon quad Semen
d undidefruckus n
dcn tennn d
dun ſik s nedienal p
1 noimitaamoxip

ule & bꝛeuiter al yirgis d

eiſtarim geler 1eſſen
Leceleſtaſktrumn wpui
bar ad bwe meendiem wn
Wtds Vientes:de
nſios edun ee
uos poſſit ad gaclam ſiſc⸗
deſtiuſtos ne tal meende
eet ergotbimnm onw⸗
me& ſevtunt nnn
cendumn utrni⸗ ynde d
ſt direne luc bebos r⸗
uraucrunt om leonny et
wmignscffu elerunt
F Tertus ·
5 amon den dotin; of⸗
tpopel danes wes 6
clthun ſrt / en
piltu e⸗
ny iya⸗ ſn er c
buum tabemn

1

Die vere ſi tu vis ſeire ſacerdos idelſt
rreſpice virgas eoꝝ ideſt iuſtictam · vx? juiſ
dicton es qnibus regũt populum/& ille cu⸗
ius virga ideſt iuſticicia erit arida ſine bũo
re carnal affectioms recta ſine curuitate X'
declma cõe ꝓſonalis affectionis/ germinans
ꝓ bonam cœgit acõnem frondens per latam
dilechionem / floꝛ ens ꝓꝑ bonam cnuerſacõem
e fructificãs ꝓ bonam opera conem/& tał ꝓ
certo erit aaron dei electus / ideſt p̃latus iu⸗
ſtus & bonus / dignus & ſufficiens et accep
tus · Alij vero quoꝝ virga ſeu mridica iuſſti
cia remanet ſicca & a germine frõde floë fiu
u p̃dctis ſterił & vacua/ digni ſunt repn
diari & a ſacerdoc:ł p̃lacõe: ꝓmoce · of
ficõ retroꝑelli/ & ſie poterit illi dici illð · Pebᷣ⸗
vga eqᷣt atis vga regni tui. ¶ Et nota ꝙ aa
ron mterpꝛetatur mons foꝛtis ad reuocan
dum ꝙ pꝛelatus qui tali vga dicat᷑ eſt vt
cĩter mons ideſt altus & honoꝛatus & foꝛ
tis ideſt ſolidus & coõfirm atus qui ſcilieʒ ta
les quoꝝ iuſticia tal eſt vt p̃miſſi ſũt/apð
om̃s alti & Ionoꝛ ati & m ſtatu ſuo timeri
qui ſeit e vult iuſticiam exercè/ & virgam
floꝛidam & fructiferam domino pꝛeſentaẽ
Ezech. xix. facte ſut ex eo vge ſolide m cep
trum dnancin. R. Vr die
q aaron ſignat populũ iudayeum · YVirga
ſicca ſignat virginem benedictaʒ ab omĩ hu
moꝛe carnalis wluptatis ꝑemtus alienam.
Iſta ergo ſicca germmauit:floꝛuit:frõduit:
fructiſicauit / ideſt virgo concepit peꝑit: &
g nanit ilum qui eſt germem gracie: frõs le⸗
ticie:flos niundicie:fructus iuſticie / ideſt di
lmim benedictum: reuera amigdaluz; põt di
ci qui eſt fructus medicmal ꝓeo ꝙ iſte mũ
dum ſanãt & redimita a moꝛbo peccati & ne
quicie/ bꝛeuiter alijs virgis ideſt alijs vir
gimbus ficcis && ſtenlibus manentibus iſta
ſola floꝛiit & ſine ſemme virili deum & hĩ⸗
nem pturiuit · Eſap⸗xj· egrediet virga ð ra
dice yeſſe & flos de radice eiꝰ aſcẽdit: & ra
qmeſcet ſuꝑ eum ſpũs domini · Iſta em̃ ad
lraʒ fiut de radice ideſt de gne yeſſe qni fu⸗
it pater dauid/ideſt de radice ideſt de cꝛpꝑo
re huius virge aſcendit flos iuſticie dei fihꝰ
ſuꝑ quem requieuit ſpũs ſanctus · ¶ Aduer⸗
te hic ſi vis ꝙ dixit dus moyfſi. jlle quem eli
goꝛ: germmabit virga eins/ & cum ipſo plꝰ

redderit ẽ; plus milit quia ſeilicet virga illa
nõ ſolum germin auit ymmo frõduit fioꝛuit
& fructicauit: ad denotandum̃ ꝙ deꝰ ſup
babundãciꝰ p̃miat: ꝙᷓ ꝓmittat /ſicut aꝓpa
ruit in ſalomone qui ſolum petebat ſapiẽciam
ed dominus non ſolum ſapiẽciam ymmo
etiam dinicias & gloꝛ iaʒ ſibi dedit · iij · reꝗ·
uj· vnð jacbi dẽ c ipſe dat om̃bus: afflu
emur & nõ im ꝓperat · ¶ Il die ꝙ exemplo
eius quilibet vir pfectus: plus debet facè qp
ꝓmittere d habundancius bene facere: quã
auſus fuit dicere & aſſerere/ ꝙ eſt cõtra młᷣ
tos qui multa ꝓmittunt & pauca rddunt ð
quibus Ecẽixx · exigua dabit && młta im ꝓ
babit · vnde ſenbit · vbi verba ſut plurima⸗
egeſtas frequẽter ·

Capit · xiiij · L⸗
Egitur Nũi ·xviii ¶ Dictum
eſt aarõ· tu & filij tui cuſtodi
te ſacerdotium verum/ om̃a
que ad cultum altaris ꝓtinet:
uſcerdotes ilud mimſtrabunt

Pi quis extriiꝰ acceſſerit occidet᷑ / pomt eti

am bhic ꝙ leuite debebãt habere decimas ð
om mbus boms filioꝛ um iſ rahe⸗ pſi vero
leuite de decimis pꝛ ecepit vdᷣbebãt ac cipere
decimam pꝑtem & dare ſacerdotibus/ mchil
debebãt hiditatis habere m populo / vðᷣcimaꝝ
oblacõe cõtenti · ¶ Sie vere ſacerdotes id ẽ
ſacri duces ſcilieʒ boni & ſancti viri debet eir
ca altaè domini ſcilicet m officijs eccã ſticis
mimſteare / nullꝰ q; extraneus id ẽ nullus pee
catoꝛ/ſimomacus/vłl indignus / ſed det ad
lvc ingerè qͥ quomõ mde leuite etiã ·i· cleici
& rel gioſi: nõ debet mnndanas bĩd tates et
opes querere · Ehed diuiciaꝝ oblacõne ideſt
ſuoꝛum pꝛouentuum eccãſliœꝝ pꝑc epcone
debet contenti eſſe/& ad hc de illis debet ſu
is ſacerdotibus ideſt ſuis maioꝛ ibus pꝛimi
cias ideſt ſubuen ces & ſeruicia debita mim
ſtrat/q; tamẽ ẽ ctra multos ambicoſos cle
ricos quibus decime ideſt beneficia eccãſti⸗
ca nõ ſufficiunt/ ymmo tem poꝛales digm⸗
tates:regiimqʒ officium ambinnt atq; cupi
unt/& terꝛenas ꝓvſſeſſiões pꝛo ſe d ſuis ac
cumnlant & acquirũt/ cvntra quos dicit · lu⸗
ij· Contenti eſtote ſtipẽdijs veſtris/& HB
dicitur etiaʒ ſic ¶ In terꝛa eoꝝ ſcʒ ſeculariũ

mechil ꝓoſ ſidebitis nec hebitis ꝓtẽ mter eos
Ego emm hereditas veſtra ſum m medio iſ
rabel · ¶ Textus · xvin · ¶ Die dicit᷑ cꝙ om̃ a
que offerebantur dommo vł miniſtris einꝰ
ſiue eſ ſent decim e ſiue donaria: debebant eſ
ſe optima elementa / deo em̃ debebant melio
ra dare/& non egregia & pmguia reſeruare
c&ꝙ tamen eſt contra illos qii deo & religiõi
dant filios defoꝛmes & fatuos d ꝓteruos.
Dic etiam cvntra illos qui deterioꝛ es fructꝰ
ꝓ decima ſoluunt · deterioꝛem denarium of⸗
ferunt / de veſtibus & victualibus deterioꝛa
pauperibns ꝓ xpo tribuũt / & qiucquit eſt
egregium et electum ſibi retinent aſſumunt/
et tamen iſti debent attedere illud malach· j.
Maledictus qui habet m grege ſuo maſeulũ
& offer no 8bile ·
Capit · xx · A

Feut ſeribit Nĩt. xic- ¶ Mic

. vacce ruffe. Sed de hic m
Qe leuitici · xvj· hbic vero atte⸗
2 de vnum notablle dicitur emʒ
. de erimbus vacce oombuſte fiebat aqua
expiacõms: ex qua ſcilicet omnes immundi
purificabantur / & cum tali aqua mundare
mundos a domino videbantur / YVerunptñ
ſic fiebat ꝙ vir mundus qui carnes combii

faciebat /& ille qui collectos mundific atiuoꝰ

emeres m loo mundo reponebat / vl q imm̃
bi aqu a mundificatiua aſpergendo munda
bat immundus fiebat/& rem mundã & mũ
dificantem tangendo/& immundo mundici
am dando & ĩmundiciam œntrabebãt / ꝓp⸗
ter vt mundus fieret m veſpẽ ſaluabat ꝓ
eineres mundificatinos / qui erant de emert
bus vitule combuſte · ¶ Intellige miniſteri
nm paſ ſionis xp̃i/vł etiam alt aris ſacramẽ
tum· vł alia ſacramenta que mixta eum aꝗᷓ
lacnmarum mundant · & immundos weſt 3
Peccatoꝛibus faciunt iuſtos/cuius emm re
manet poſt ombnſtionem . Abic & memo⸗
ria poſt paſſionem Sd ſacram entum eukari⸗
ſtie alia ſacramenta poſt criſti moꝛtem et
