tatur ant ſcindit: quymmo ſpinis temꝑliũ
ſollicitu dinnm pungitur: et vepꝛibus quarũñ
ſpme ſunt accute & cuirue & tenaces:ideſt
multa p̃latoꝝ & eccleſiaſtiooꝛum rapina d
auara tenacitat e repletur: & ſic a deo ma⸗

ledicta &τ depnata: & ideo de eo videtur

poſſe dici illud · ꝓver · xxnij p agrum pigri
bominis tranfiui: & peꝛ vineam vin ſtulti:
& ecce totum conpleuerant vrtice: & pue⸗
runt ſuperficiem eius ſpine: ſed macia laꝑig
duim diruta erat / & bꝛeniter vrde t ꝙ deus
man dauit nubibus deſuper: ideſt ſanctis &
angelis ne ſuper iſtam pluant & mbꝛem
ſpiritualium beneficioꝝ infundant: quia· ſ·
iam vidletur dominꝰ ipſam ðderelinquiſ ſe: &c
in ſuis videtur mambo dimiſiſſe:c de eins
regimine non curaſſe: Oſalmi abbomina⸗
tus eſt bereditate ſuaxꝭ & poſſeſ ſionẽ ſuam
ſpreuit V?= die moꝛaliter de vin ea
amie ꝛc̃ expvẽ & dic ꝙ turꝛis & contẽplacõ
toꝛcular ꝛ2c

Capit· terciũ · D.

dit dommum ſup ſolium excel
ſum & elenatum · & eaq; ſube
po erãt replebãt teplũ ſeraphĩ⸗
ſtabant ſuꝑ illud ſex ale vni⸗

dvinon moutilt

ſe Gnki⸗ onem
Runis 15 on cnen delbe⸗
ancitce&cun Anos

vpecutt car⸗
ſyplnnins/ be x.
ni gub nah:oNich ene
Gocn paudiboiſte lectenpla ſ⸗
õõ ſ· amo
imiſpes e ge b deloc vngens:onco mn
denns yſdenc opum: aden gmacl
gens bumits de pprns mertis hor
ſſunens ſwan n dan ſen vutum du

ſunt qle ondssacen deſt ntckecum a

cemunt/ſelcj bumiltzo wnfiderw
Jſumi duomays ptment ab mmlcli
xraos defcwnoſcidr mo lumla⸗
Konſdente xßn leneftaa: mnde regn
'Jgendoe ancemunt edes daſtaffie
m qnia ſeundu uguſinum PFsmeus:
ſſchs nas ſcle eno: N deuo afſte
60 nan N dent aſedole 1 denoche,
vngt nga Swuedi,
rXngg Pen dudelis waredi⸗
lut Niſteſun ſpes wone ſſe en
iiinnz⸗ coſiſſe em v/
uum pitns wiant/ dende rneg,
WM Gm exp benrkig
nbtant · ſrro de iſts ex ls
8 de ijts ſex alss deſde
echtenplawng vtn⸗
m id gie ggee eed
ndr dſſin E.

dechſoreſephin en.

ſn ,ſen
Ax. Zareiet 3,
asnn beyn ralg
rne ns: N

ungenet 4,es spfint
ntne ainſan
dom. ſid w ſidinſns non

„ d Nnis Wi
1s:
nine Adcſtcnaſns. dee⸗
ninlenhaun innit
len mſgnans kryefai ſi
tun a nacni binr y

s ſüubnonet: enonſtv tyanns

fwonen &chaltachnenenptit

ſſtt Perr ſaſn:iſtaiſtvnen g
machen ant ſcchnen nenſplt
neckonen iſus ſipf itatlonopn
miſcrdt arnnoſpnstenhi
õ
eſingꝛcalte Nelnie temnttsſ
1pltop Nercleſaſtum nym
teucttenpltur Aradio
õ
cil wr · ii piguunpgt
tnnfiu: Apevitean Vn altt
Cum npleuemt mee Kohie⸗
ſcen us ſpne ſed uca ai
Inti ent duente vdei da⸗
õ
8 neſuber ſhn puun yn

uaum ctupynfunm ſe,
õ
ur MM. n
mhlili5 ſa tas
Nae norzlterde, .
wi d rns & cheß⸗
nt tecii⸗ .
1 e iee
etit j nar
inz ld ſenhei
Fociaff n en
ſam ſ

N

& ſex ale alte ri du abo wolabãt pedes ciꝰ &
duabo vlabãt & clamabant alter ad altꝝ /
ſanctus ſanctꝰ ſanctłꝰ cõmota ſunt ſuꝑer lu⸗
mmaria cardinũ a wee clamãtis & impleta
eſt domꝰ fumo / per jſtos ſeraꝑp bim qui int⸗
p̃tãt᷑ incẽdiũ:intelligo viros ſancłos qui · ſ
p caritat eʒ aꝛ dent && alios in deum eleuant
& mflamt quia ꝓcerto iſtis alis cõteplacõ
nis ſolent in padiſum wlare / ſolium dommi
& maieſtatem eius cireuire/& templum pa
diſi mentaliter viſita re/ nec non ſanctus ſan
us ſanctꝰ inlonoꝛe beate trinitatis domi⸗
no decantare:tot amq; domũ eceleſie fumo
oracõnis & ſanctaꝝ affectonum implere/&
clamoꝛeʒ diuine laudis & p̃dicaconis alter
ad altꝝ ꝓclamare:& ceardines eccleſie ideſt
alios fideles ad contricõnem &ο deuocionem
con cutere & mouere/ Amos · ix· pcute car⸗
dinem &τ moneant᷑ ſuplimmaria / Eſaie · xl⸗
elama: quid clamabo: ommis caꝛo fenum ꝛc
eð qnid ꝓculdubio iſte ale cõtenplacõnis
quas dełet pabere fideles que · ſ· amoꝛ fer⸗
uens: ſpes erigens:deuocõ vngens:oracio ſũ
plic ans:conſideracõ xp̃i oꝑum:eidem graci
as agens bumilitans: de ꝓpꝛ ijs meritis non
pᷣſumens / taꝝ em̃ alaꝝ ſeu virtutum due
ſunt que œꝛ dis faciem ideſt mtellectum cõ⸗
cernunt / ſclicz bumilitas & confideracõ xpi
JIſta emñ duo magis ꝓtinent ad mtellectũ
ſ· ꝓpꝛios defectꝰ cõgnoſcẽ: inð ku mila⸗
ri / & oonſid cerare xpi beneficia:& inde regra
ciari· Item due concernunt ꝑedes ideſt affec
tum/ quia ſecundũ auguſtinum pꝑes meus:
affectus meus / ſcilcʒ amoꝛ de deuoco: affec
cio amat & cõſiderat affecuoſe/ꝑ denocoõez

vngit & rigat Item duabo alijs wlare di⸗

cũt & iſte ſunt ſpes oracio /iſte em̃ vſ q;
ad ſolium patris wlant /& inde xpi beneficia
ſecum ptant · Ideo de iſtis ſex alis ideſt de
itis ſex contemplacõnis ꝓtibus: poteſt dici
totum illud · ij · ꝓalip · ve . ꝙ ſex erant gradꝰ
qu ibo aſcendebat ad ſolium S⸗
Vl die ꝙ ſex ale ſerapłhim ſunt virtutes
lommis iuſt: dne.ſ· que caput ſeu faciem
iveſt intencõnem cõtegunt videlicz iuſ ticta
vt ſit intencio recta mnocencia vt ſit munda
Item alie due gne pedes weſt affectonem
contegũt & tempancia vt ſit modeſta:ſpes
cele ſtinm vt ſit erecta · Itez due ſunt quibo

debent wlare · ſ· cont emplacio que wlat ad

ye

eeli gandia / timoꝛ ſeu conſideracõ quie wlat
ad moꝛtis & inferni toꝛ mta Iſte ergo ſũt
ale quibo delet wlare amima vm iuſti vid eu
cet ala imnocencie wlat ad ſe ipſum / ala in⸗
ſticie volat ad ꝓximũ / ala temꝑancie wolat
ad mnndum / ala ſpei wolat ad deum: ala cõ⸗
tenplaconis wolat ad celum: ala vero timorig
wlat ad moꝛtem in deum: vł in mfernũ bñ
ergo dicit de iuſtis Eſaie ꝙ ipſi aſſumunt
Pnas vt aquile ꝛc & m pẽ· Qus dabit nue
bi Pẽnas vt colũbe & wlabo requieſcam

Capit · Quartũ F:

Egit᷑ Eſa· octano Cũ rex/
yſrł ezech · egrotaret ꝓmiſit
domiꝰxv· anos ſupadðre vite
ſue &: vt de ſanitate recuꝑpãda

— Eccioꝛ fieret:fecit dommꝰ vm⸗
bꝛam ꝑdecem lineas reu erti in oꝛologio ac⸗
hab · ſol enim in ꝓgreſ ſu curſus ſui ꝑ decem

gradus vł lineas retroceſfit: & ſic vitam re⸗
gi ſuꝑaddidit/ vmbra wero retro cedente ſol
neceſſario in oꝛologio retioceſſit Iſtud aũt
mter cetera dei opa magnum fuit mirabile /
quia · ſ· ſol qui eſt planeta nunꝗ retroẽdus

Sei tam miraculo retroiut · Jgit᷑ allegor ce

loqnendo oꝛologium cõtinne cuꝛrit quouſ ꝙ;
vemat ad termmum vbi cadat:ſignat buma
nam naturam: quia· ſ· ſemper eſt in curſu &
fluxu:quouſ q; ipſam ſiſtere faciat caſꝰ moꝛ
tis Job · xriij · Conſtituiſti termmos eins qui
p̃teriri non poterunt / nam ſicut pPondera &
menſure oꝛologium oontinue faciunt fluere:
& in ceſ ſanter curꝛere:quouſ q; ad punctum
ad boram ad ẽp tenſum eſt ꝓuenit tunc ve⸗
ro ſolet deſcendi:&& cam panoꝝ ſomtꝰ exau⸗
diri Dic vere vita bumana / ſecundum pon⸗
dus & menſuram diuine ꝓuidencie: & ſecun
dum ꝙ a deo ſtatuitur: cotmue halet fluere
quouſ q; ad horam moꝛtis valeat ꝓuemre/
tunc emim oꝛologium iſtuͤd per moꝛtem de⸗
ſcendit ita ꝙ campanaꝝ i deſt amicoꝛum &
vicmoꝝ fletus & ſonitus audiuntur· Ibere ·
tercio Vox m vijs audita eſt: plorat? & vlu
latus mult us per / vmbram etiam iſt.ꝰ oꝛ olo
gyy mtelligo vicia generis Pumam / que · · de
cem lmeas babere dicunt: m qn antum Per
tranſ greſ ſionem decem mandatoꝝ ab muicẽ
diſtingunt: qne etiam vmbꝛa dicunt pꝛo eo

mentis inteligenciã ꝑ ea offuſcant· pʒcœ
opuitnos vmbra moꝛtis / x ſolem intelligit
dii filiꝰ qui etiã malachie · iij. ſol iuſticie nũcu
pat / ꝓdecem mtelligit decẽ ereaturaꝝ racõ .
nabilu ſtatus ideſt· · oꝛdmes aligeloꝛnm r
bumana natura ꝑ regem vero infirmum
intelligo adam eum ſua poſtentate:qui ſciliz
rex ꝛ ꝑaliũ creaturaꝝ dicit᷑:& qui etiam di⸗ ( A
uerhs vicijs infirmant᷑ · ps miſerere mei dñe
quomam infirmus ſum . Ergo diev cy rex
iuda ideſt homo dudum diuer ſis vi cioꝝ la⸗
guoꝛibo infirmat᷑ ita ꝙ ĩ oꝛologio vite bin⸗
mane vmbꝛa peccati iam ꝓceſ ſiſe decem li⸗
neis ideſt vſq; ad tranſ greſ ſionem de calo⸗
gi videbat / qua ꝓpter iam hom mes potu⸗
rant dicere illud a enn vj · ve wobis qꝛ

mulrun teyns ad n
dies declmauit : & facti ſunt longioꝛ es vᷣm⸗

mtem jrdt: umb⸗

. . cmuemt
bꝛ e weſperl / ſed ꝓPcerto deus pater wolens ſe argi dit
iſtum regem ſcilicet hominem a peccatis ſa⸗ qpnlioplt aut vhſe a: ſelcen
nare:fecit ſolem ideſt fillum ſuum benedicłũ ſidonind lunbart domus Wd

rab exc ellencia ſue deitatis q;dãmo do retro⸗ xeſbidin dolſent tan wens putne
cedere: & ꝑ ſũmam bumilitatem tranſ actis Hn mendebat phiben & detem ⸗
nouem gradibus ideſt nonem angeloꝝ oꝛ di raciptiue, tudaleza qy nnllus
mbus: ad decimũ gradum ideſt ad buma⸗ udbenns ded cutaten & nchrat
nam naturam: que etiam in tragma deeima Kim ufnte nteipai drugfer chi
figurat᷑ ꝓꝑ incarnacõnem deſcendere de ven Fuchix diucan & in aquss dehcaꝝn me
re vnde ſeribit Eſaie · xviij · retrocedit ſol gatur qoniam p yaa putrefat itapa
& addidit vitam regi ſic ergo factũ eſt ꝙ one qus lalrbat damm piſis cidat
vmbꝛa peccati in oꝛologio vite humane ſi⸗ lſie eir quf caluer pumnahmn no ba
militer retroceſſit: & vita & ſanitas gracie s onſoclum
ipſi regi ideſt hmmi a ꝓplicuit & acceſſit: Caryit, ſeemdi P.
quia ꝓcerto homo tunc tꝑis eſt ſanatus:cũ
ſol iuſticie xp̃c ꝛd gradu m decimũ eſt reuer Ege. re xnii. vdt
ſus: & ꝓ beatam incarnacoõnem in vminez Ate tanpfum duos cala
ſt eonuerſus · Pẽ Conuertere domine vſ q; as

enos Kou
quo · Genefi · xx · Pol egreſ ſus ſup terra —
& loth egreſ ſus eſt ſegoꝛ . R—R dem,las: ayon ae
‚V dic moraliter ꝙ boꝛologium ꝙ fluit diranN dechi ſtpn Keur
eſt wluntas / ſol vero qui illnmmat: eſt gra ncgpniuta, enklon nchch u 44
cia quia were tuc rex ſNe ideſt hmo infirmꝰ? ſd nenis ſemdilnn in r
& langiuudus ꝑ·ſcilicet ꝓccata ſauat quan⸗ und na lmam capen nee
do ſol dinme gracie: ꝓ decem gradus: ideſt . gaſatkappanain ar or
Padimplecõzʒ decem mãdatoꝝ ad ipſũ reuꝰ ſrmeſpe n pte ech ueneca
tit / & qñ vmbꝛa ignoꝛ qcie vl pec cat tm ſaptumen C vam
oꝛ ologio cꝛ dis ſui minuit᷑ et aufert: vmbꝛe acſnernns . Nd
· P ccàti diminuc/ & ſolis ſeu gre illumia⸗ . ſeine ſtnaenne en dew
co/ d dece graduũ decẽ mãdatoꝝ ad ĩplecõ Eelegnt gent en dnſtue
: n alud eſt: qp regis aĩe · i· a Frectꝰ cura o in dleenteg iſidf abcet niuſ
e ſaluacõ · Ds · dñe ſaluũ fac reges mhan hrnine nam don n⸗
Dequit᷑ liber Jeremie· pfiſasihn/ adonmd ſurtr

to dinn kany

Capit · Dꝛimãa .M.
EREMTE ORe

ceptum eſt:ꝙ lumoa
re ſunm accipet & in
eufratem abſconderet
infra petram:qui poſt
multum tepus ad eu⸗
fratem redit:& lumba
.- re putrefactũ imuenit
ꝛita q; nulli opus ant vtile eſſet: Dxt aũt
ſibi dominꝰ ꝙ lumbare:domus iſ rahel erat
ue ſibi dia adheſerat ꝙ t am vicijs putre
ctum intendebat ꝓhibere & de terra ꝓ⸗
pꝛia captiuare. Iſtud alleg a ꝙ nullus eſt
ita ad herens deo ꝑ caritatem & ſanctitatẽ
: ſi in eufratẽ ꝙ interpᷣtat᷑ frugifer ideſt in
Fuctibo diuiciaꝝ & in aquis deliciaꝝ mer⸗
gatur qnoniam ꝑ vicia putrefiat it a ꝙ ad
heſion e qua habebat dommo ꝓꝛſus cadat
Eſaie.xiij- quaſi cadauer putridum nõ hba
bebis conſoꝛcium

Egit. Jere . xxinj. p vidit
.* ante templum duos calatoæ=

plenos ficubo/ vnnm qui babe
bat ficus bonas aliꝰ? vero val
de malas:ita ꝙ non poterant
manducari / & dictu eſt ꝙ pꝛimi ficus pꝛi⸗
mam captinitatem filioꝝ iuda deſignabãt
qui ſub ie nia ſe tradiderant wluntarie. De
cundi vero mali vltumam captinit ateʒ ilo
qui cum ſedechia ꝓ violenciam fuerant cap
ci pꝛimi em ꝓ magna pte redierunt vltimi
in ea ptiuitate pierunt „C. Jilnd
allega ꝙ iſti peccatoꝛes: qui pacient᷑ & wo
lun tarie ſuſ tinent captuutatem aduerſitate
&ᷓ meruerant:c pacient expectant dñiwlũ
tatem dicentes illnd ſupra: iram domi poꝛ
tabo quoniam peccau ei: domino ſunt ac
cepti & ſic ficus boni in calato diume oonꝓ

bacõis oſtituti facilit᷑ etiã miſericvꝛ biã eble

qunt: & ad ꝓſperitatem && gloꝛiã reducũt
ecotra vero illi peccatoꝛes peſſimi ſunt: qui
penas habent a deo mmiſſas: nõ wluntare
ſed acte: nõ pacient᷑ ſed violenter ferunt
quia.ſtales m ſua captiuitate obſtinati pPe
unt & ad dei miſeriꝛdiã non accedunt

Capit. Teꝛc mũ ⸗D.
——, —
Cribit Jere. xviij. Illud q;
infra capit · dicit de figulo ꝗᷓ
ſedens ſuꝑ rotaʒ faciebat vas
qnod tñ diſipatum fiuuſſet de
eodem lnto fecit aliud vas ꝓ
vt placuit ſibi / cui quedaꝝ figure aſſimilat
filios iſ rabel quos deus deſtruebat & quos
finales reedificare & œnſtruere iten mten⸗
debat poteſt ad occultã dei pᷣdeſtmacõneʒ
addnci qne.ſ(· alios edifficat ſaluat & plan
tat alios deſtruit & dampnat/ & qnq; illu
q́y ante deſtrui ꝑ peccatum ꝓmiſerat: iteꝝ
p penit enclam reꝑat & refoꝛmat /c& etiam
tempoꝛalit᷑ qñq; facit quia ullũ quẽ ãtea de
pꝛeſ ſerat aliqñũ iteꝝ ad ꝓſpenitateʒ reſtan⸗
rat Vn ibidem dicit᷑: ꝙ ſicut lutum in ma⸗
nu figuli ſic ws in manu mea domꝰ ſrabel
:ideo bene dicit · Romo.ix.ꝙ figulus ade
eadem maſſa fecit vas/ alind m bonoꝛe/ ali⸗
ad in cotumelia
Capit · Quartum E

h.
Egit Jere · xxxe v · De captiun
tate fuerunt quedam famille m⸗
daeoꝝ qui quodam arcori ritu vi
nentes quaſdðã de mandato pa
trum cerimonias mirabiles obſeruabãt / qui⸗
dam em̃ dictus rechab de cuiꝰ ſtirꝑe ꝓceſ
ſerat hic ipſis dederat in mãdatis: ꝙ ipſi
vxoꝛ es & filtj vinum in ſempiternum nõ bi
berent domꝰ nõ edificarent/ſem entem non
ſererent / vineas non plantarent led mtaber
naenlis q; diu viuerent babitarent / vt ſic
ſupꝑ terraz multis diebo viuerent & maneret
iſli ergo qui in tabernaculis extra ciuitatẽ
manebant timentes caldeos ad jperuſalem
refugerunt: vinum ꝓiectum a jeremia refu
tauerunt: & ideo mandatum patris ſui ſer
naue runt / tueri a nabugodono · & a moꝛtis
piculo meruerunt · In iſtis ratbapicis vi⸗
detur habuiſſe exoꝛdium ſtatus && cndicio
hered itaꝝ & pꝛimorũ etiam monachoꝛum

& ſie bene videt dictum ilſud ꝙ ſcribit᷑ in
byſtoꝛia triꝑtita: vt patz libꝛo boc. capi ·xj⸗
: vbi ſecunð aliquoꝝ opinionũ dicit ꝙ mo
nachi habnerunt oꝛ igineʒ a udeis vbi dicit
miſtice & · Kec babite qui int erptãt aſ cen
dentes vl excelſi ſeu teneri patribo vł d lite
Patrum ſignãt viros religioſos: & quoſ cũ
ꝙ ꝑfectos qui · ſ· aſcendnnt per celeſtium
ar echonem: excelſi ſunt ꝑ vite eminenciam
& pfechonem / teneni ſunt patribo p parentũ
noꝛem & ſubnencoõnem delicie ſunt pa⸗
trum ideſt ſu pioꝝ & p̃latoꝝ: dei etiam ⁊
ang eloꝝ ꝓ placentem & ſanctam connerſa⸗
nem. vnde ſenbit delicie mee ſunt el ſe cũ
filns bominum: tales ergo patrum ſuoꝛum
ideſt dei platoꝝ & ſenioꝝ mandata ſeruare
a vino · ſ· inquo eſt luxnria ideſt carms
delicns abſtinere: a ſoementis ſacone ideſta
dmiciaꝝ acquificone ſuꝑſedere /s domoꝛũ
edificacne abſſinere: vineas etiam qne m
ebꝛiant hmines: ideſt carnales affectiões
& adulacõnes de bent auellere non plantare
E8 babitare debent in tabeꝛnaculis boc eſt
P pegrinos & lvſpites ſe debent in ſeculo
reꝑutare de cum apoſtolo illnd/ nõ babe
mus hic ciuitatem manẽteʒ ſed futuram m
quirimꝰ /ſic em̃ din ꝑ graciam potuerunt vi
nere :in ſanclitate & inſticia ꝓſiſtere jeruſa
lem ideſt ꝑadiſum finalit᷑ intrare/ dᷣ caldeo
oꝝ ideſt demonũ ſeuiciam nõ timere / tales
qui terꝛena contenpnunt:a demonibo tucoõ⸗
res funt & mundi tribula coõnes de tempta⸗
nes cauent: facilius & euadunt · Ox. nõ
timebunt a timoꝛe nocturno
Capit · quintũ F:
Cribit᷑ jeremie. ⁊ xxiij. Di⸗
cit ꝙ jeremi.cntra jheruſalẽ
p̃dicaret capꝑcitas imineret
& tribulacõ totum populum
cnturbaret / factum eſt ꝙ pe
pulus inda in bruſalem fedus cum domi⸗
no ppigit: & ĩ pacto qᷣlibʒ ſeruos ebꝛ eos li
beros qmmiſit: & ad maioꝛẽ firmitatẽ pacti
vitulum occiderunt ꝑ medium diuiſerũt:
& inter duuſion es vituli tra ſierunt / verum⸗
tamten populus cito poſt a pacto receſ fit: &
ſeruos quos liberos dimiſerãt quilibet in ſer
uitute retraxit ꝗᷓ ꝓpt ra dei ↄtra eosfoꝛciꝰ
inſirrrexit: que pſos cito poſt caldeis ſuis
hſtibus ſubuigauit · YVitulus occiſus elt

Eßpe in duas ꝑtes in paſ ſione p ſepacõ nem
ꝛpis ab anima diuiſus: ꝑ cuiꝰ .ſ·- mediã
ptranſitur/quando ſua occiſio æ paſſio ad
memoꝛiam renocat ⸗& tunc pactum traſe
undo firmat: quando deo ad bonorẽ & me
moriam paſ ſionis aliquid ꝓmittit & ꝓꝑo
nit. Iſta ergo veritas ; qñq; multi ſunt
qui tꝑe tribulacõnis immmete: & officio pᷣ
dicaconis ſonitu conmouæte: & infirmitatis
impꝑetu purgante /qñq; de peccatis ſiis ti⸗
moꝛe œneuſſi penitent: & Pactum de non
paccando cum deo facientes /ſe ctiões vi⸗
tuli ideſt paſſionis xpᷣi memoriaʒ adbibent
:&& ſeruos quos iniuſte poſſiderant.ſ. pec⸗
cata ꝓpꝛia vł bona aliena que occupaue⸗
rant dunittunt reſ tituũt & relaxant Eſai⸗
DOinut tite eos qui cœnfracti ſuut liberos
& omne onus dirumpe / ſepe fit ꝙ in boc nõ
ſolent ꝑ ſeuerare :ſed recidiuãdo & peccan⸗
do a pacto iam facto recedere: ſeruos dimiſ

ſos ideſt bona reſtituta pauꝑibo / vł ſeruos .

dimiſſos ideſt peccata oonfeſſa ſacerdotibo
reſum ere ꝓpt hve iram dei oontra ſe ꝓuocat
ita ꝙ finalit᷑ neceſſe eſt eos tpalit᷑ & et er⸗

naliter depire / caldei jdeſt demones cont ra

eos finaliter veuient qui eos in babilomam

id ẽ infernum captinãt & detrabunt de⸗

ducunt Tren oꝝ. i.ducti ſunt m captunta
te mante faciem tnibulacõn is

Capit · ſext· . G.

Egit jererie xdex vuj · quia
jer emi · vera Hdicabat: & regẽ
Pncipes ʒe popnlum iheruſalẽ
captiuãdos a nabugodono⸗

8
publice dicebat: & ipſos de
ſuis crimnubo arguebat: pꝛincipes a rege

impetranerũt ꝙ in lacum mitteret & ſic in

domo helchie:m lacu quo ñ èat aqna ſed lu

tum miſſus eſt vſ q; ad os in lnto ſepultus
:vt ibi ꝙᷓ; cito moꝛeret·. Jeriareꝰ q midam
ethiops relaxacoõnem ipſiꝰ a rege impetra⸗
mit/& ip ſum fubductis fimibus & pannis
veteribus & putridis quos de domo regis
ſumpſerat:de lacu & lInto leuauit / ꝓpter ꝙ
ſalutem anime &σ vite ſue deus dicto ethio⸗
pi ꝛepmiſit · Alega iſta ꝙ; bodie in curij
pnopũ & potentũ nõ eſt qui andiat verum
dieè vicia redarguere in foꝛtunia ꝓmulga⸗
re:qꝛ ſtati pncipes ĩ dignãt: && tł es voridi

WS m carcè vl alias Fnare cotinuo moliut

nrlupdem up m

gtltoshſun ee antats uß
AAs pies a un tidos deſtin
ans hannos Ktens ani ſirus ipſi⸗
morn ppief uglten ncredu
pibſon deltt nian a, de .

uts ruſiluunt .· N de re. eſtp

toꝛ guen ebiops aſtpanp ape n
Gerati & Marcefixmund ggando pan
putrdos weſimorns & putmſhchons
nmoꝛlam fbidonat A cantates ſimbn
Pamhgat Nnſaibtt mfümculs Wat
õ
aleganr fmtres mmoꝛes pſe dieunt en
tune xreideſt ymo de au muudi m.
to auinqe& piaulomorts eteme caruht
guudo abhorv boeſt lrato fnnaſcop̃
Ispudiss / deſt hum labru montur

Eeaqpandofünbo deſt cordtz ipſon cingi⸗

ſgee lega vt iyn

Cat ſehta .

. Cumgod
. las finſſet Pfichus relqun

N ibel H cumyſ mael dp
4

lun ſib Srce wmis lon
ediſſt chn,

ſenltfukſtne
ſuenn züihern, teynhe

toum geh needre ſrmns dimjf

nteſtet palplh, dbſtos
aranſtſaſedin

eemninonoſ urir
nalt neeeſſſteos piſt te⸗
ne/ cdel ichſtdenoneg nt a
nn Wuend ann osin dihlonan
Nnum taptindt A dernnant de
Tieno ſ.dulifnntn ptnnn
teſcm mhulan i

Ns

etnnie myn gri
frem⸗ wpdicbar: nege
peupplim alli
Cuprtados A Mongodeno;
pller dechet: 8 pſoede

“

amos · v· oderunt inpta oꝛripientem &α lo

quent em ꝑpfecte:ab bumati ſunt · Galla · inj .
mimicus factus ſum wobis wra dicens · vxł
allega ꝙ quandoq; mueniunt ſeculares mi⸗
ſer oꝛdes &; eccleſiaſtici · Ethiopes emm
gentib panꝑem innocentem de carcè liberat
vbi pnᷣcipum & ſacerdotum milicia ipſum
dãapnat DV die jemi·fignat
xp̃m quem quia vere pdicabãt pncipes ſacer
dotum moꝛ ti dampnauerunt & in lacum · i⸗
mſepulchꝝ occłr poſuerunt ſic nomen eius
delere ex hominum mem oria crediderunt/

treno. Lapſa eſt in la cum vita mea:poſue⸗

rnnt lapidem ſuꝑ me/ ethiops tamen ideſt
gentilitas ipſum credendo leuamt & fidem
eius recipiens & a funibo caritatis anplex
ans pannos veteres && putrid os ideſt me⸗
moꝛia ꝓpꝛie fragilitatis mmiſtrans ipſum
& iphñ? fidem deluto miſerie & de m creduli
tatis lacu ſaluanit · VV die jere · eſt pec⸗
catoꝛ quem ethiops ideſt panꝑ xp̃c a lacu
Pecc ati & auaricie libe rauit quando Pannos
putridos ideſt mortis & pntrefactionis ſue
memoꝛ iam ſibi donat & caritates fumbus

ipſum ligat Vñ ſeribit infumcuſis adã tra

Pam eos in vin culis carit atis VE illud
allegant fratres minoꝛ es ꝓſe dicunt emm
tunc jere · ideſt homo de lacu muudi in lu
to auari cie & piculo moꝛtis eterne ext rabit
quaudo ab ethioꝑe ideſt beato franciſco pã
mis putridis / ideſt humili Kabitu mouitur
& quando fumbo ideſt coꝛdis ipſoꝝ cingi⸗
tur & ligat allega vt ſupra

Capit · ſeptimũ F.

. Egit Jere · xlj. Cum godo
lias fuiſſet ̃fectus reliquijs
rabel/ cum yſ mael ad ip⸗
ſum ſub ſpecie vemẽs lom oe
cidiſſet / fKactum eſt ꝙ octogĩ
ta viri raſi barbam / ſeiſ ſis veſtibo:& plan⸗
gentes ſqnalentes in hernſalem vemebant
& in mambo munera & tbhus babebant: vt
ſ‚godolie munera offerent ⁊c thnra in do⸗
mo dommi mcenderent & oꝛ arent· Iſtis
ergo yſ mael pᷣdictꝰ ꝓditoꝛ obuiã venit /&
incendes & plorans ipſos ſub ſpecie bom re
cepit/ſtatim eos in terfecit / & cadauèa eo⸗
rum in lacum ꝓiecit/ dici tamen ibi ꝙ int

7

eos decẽ viri fuerunt:qui dicerẽt ſe in agro
theuſaurũ oꝛdei frumenti & olei & mell ba⸗
bere:quoð ſe ſibi ꝓmiſere daturꝰſi eoꝝ ꝓce
ret ammabo/q; factum eſt · Iſtis em̃ ſolis
æpcit ·alios vero occidit/& etiam om̃es
reliqinas captiuauit Dic ꝙ yſm ael iſte eſt
dyabolꝰ / qui ꝓcerto ſub ſpecie fletus ideſt
ſub ſpecie bom & pietatis ad homies intrat
& eos ꝓ diuerſa peccata in terficit /at q; ne⸗
cat/maxime autem quando inuenit pomi⸗
nes qni ſunt raſi barbam ideſt inbecilles d
eFemmati ſqualentes vultu ideſt conuerſa⸗

cõne diffoꝛmes && denigrati ſeiſ ſis veſtibus

& a cunctis virtutibo exuti & denudati vi⸗
delicz ꝙ iſti godolie ideſt mnndi pncipibo
ſtudent placere & munera vꝛtare & thura
deſt adulacõnes deffere:tales pꝛoꝛ ſus ſpũ
alit niterficit & eoꝛꝝ ideſt ipſorum ferentes
aĩas in lacũ inferni ꝓicit & im mittit · Eſai ·
xxñnij · cõgregrabũt cõgreg acõe vniꝰ faſcis
in lacu/verũtñ qñqʒ mteꝛ ipſos peccatoꝛes
inuemũt · x · ppinies · · aliqui viri decem legis
mandata ſeruantes quiiſ· in agio coꝛ dis ſui
habent theuſanꝝ virtutũ & meritoꝝ abſcõ
ſum. ſ· frumentum de quo fit panis hoc eſt
dinine ſciencie vtilitas / oꝛ dium palea tectũ
c elt ſe ipſum abſcondens Pumilitas / oleũ
eſt lenitiuũ vc eſt cõpaſſiõis benignitas
mel ꝙ eſt guſtui ſapidum/ lvc eſt denocõ
nis ſuauitas · Iſta em̃ ſi quis habuerit ab
yſ mael dyabolo nõ ledet ſed de mambo eiꝰ
pᷣſeruabit & tollet᷑ / APo · vj · bilbꝛis triticl
denario vno & tres bilibꝛ es oꝛdei denano
& vinum & oleum non leſeris Vl die
iſte yſ mael ſignat malos baliuos & iudices
qui ꝓ certo ſqualent es & paupes raꝑpinis &
uexeacõ mbo inteficiut Illis vero qui babet
theuſaꝝ in agro ideſt diuitibo & munera ꝓ
mittentibo ꝑ cũt · pꝛimo Re. peꝑcerũt pigꝭ
nioꝛibo amalach/ quicquid vero vile & rey⸗
bum fint demoliti ſunt · Vl allega ꝓditoès
& latro nes & homicidas qui fingũt ſe flere
vt poſſint Hmmem decipe d ledere

Capit · octanan R

Cribit : Jere · xliij · nm reli
quie jſ rabelydolatrie ſe dediſ
ſet: ctra wluntatem & cõſiliũ
Jeꝛ emie & x/ ſtatim incepit

eos jeremias redarguere & aduentũ nabugo
donoſoꝛ ·egiptiq; deſtru clonem: & ipſeꝝ
capcënem & occiſioneʒ p̃dicere &αα eοα
ſeueriter ꝓPphetare / ꝓYpter ꝙ vt dicit come
ſtoꝛ contra ipſum cmmoti fuerunt: ge eum
lapidibo obꝛuerunt/egypcij vero ipſu ꝓpbe
tam norantes: eum in ſepulchris regum
ſepelierunt · Iſtud allega ad duo exepla⸗
riter · Pꝛimo ꝙ non amat peſtilens eum q
ſe cꝛ ripit ꝓver · quymmo ſi qius contra m
ipſos ventatem loquit᷑ ab ipſis ꝓt inns im⸗
pugnat᷑ · ꝓverbio · ix · qui erudit deriſoꝛem
ipſe ſibi ininnam facit: Ilud allega / qg
qñqʒ extraner magis npaciunt hommi ?p
ꝓpmqu ſeculares vł cᷓy religioſi / quia · ſ·
ipſum egipcij ſepelierunt & ſui eũ occiderũt
Mat hel:x · inimici hminis domeſici eiꝰ
Epiphamꝰ dicit: cum jeremuas eſſet
in egypto:oꝛ acone ſua aſpides d& ccodꝛil⸗
los fuganit · a quibo antea egyptus infeſta⸗
bat quy mmo etiam ſecundũ ꝙ tradũt be⸗
bꝛei de puluere einſ deloci: ax houc ccodꝛil⸗
li fugant᷑ /& aſpidum ·ꝑ ·euſ ſura ſanatur / &
dieit etiam idem epiphaniꝰ ſe audiſſe a vi⸗
ris ſemoꝛibo: qui ex ſæuoꝝ anth'gom && tho
lomei ſtirpꝑe deſcenderaut & alexander ma⸗
cedo ad tumulũ ꝓphete vemens de loci mi⸗
ſtenium cœgnoſcens: ipſum in alexandtiam
tranſtulit: & glorioſe etiam ſepelinit: & ex
tunc aſpidum & cc illoꝝn qiu pꝛius ciui⸗
tatum m feſtabant: rabies aufugit & ceſſa
uit · Iſt& alloga ꝙ cũ ta ſr wana⸗ qui m
terp̃tatur excelſus dño / ideſt viri ſancn ad
deum eleuati/vl etia m xpᷣc dudum a indais
occiſus venenoſa ammalia id eſt demone⸗
& vicia ſua oracõne fugauerunt & ſupaue/
runt dum veniebant / vtile eſt ꝙ pnjueren
ſepulture ſue ideſt memoꝛiam moꝛtis ipo:
ſum anꝰ vt eoꝝꝛ anxilio cotra ſerpentes hni⸗
triũphemꝰ /allexãder em̃ ideſt lomo qui v
det ciu tatem wepis ſui a taibo venenoſis
am malibo ideſt a vicijs & demom bo infe⸗
ſari:ðbet iſtum ꝓphetam ideſt xp̃ᷣm moꝛ⸗
tuũ vł quẽlnbet vi ſinclum ibidem ꝓ deu⸗
nem traſ ferꝛe te eum ibi ꝓ ingem memo:
am ſepelxe / & ſic ꝓculdubio poterit iſtoꝛ
ſerpentum impetũ pcauere · Mathe· xxvij⸗
. Jnuoluit rpꝰ? in ſyndone munda:& po
ſuit illuð in mommẽto ſuo · Epipbamꝰ ide
bielt ꝙ jeremias dũ eſſet in egipto / dedit

ſingnũ ſac erdoti bo ydoloꝛꝝ :q; quando vr
So ꝑeret ydola eoꝝ coꝛruerũt ꝓpt ydem
ſacerdotes ymmagmez vgmis v pneri: ſta
tu entes in ſecrero templo abdito ad orabãt:
de quo cũ ptholom eus rex ipſos mterꝛogaſ
ſet dixerũt / loc eſſe ꝓphete traditũ eis mi⸗
ſteriũ / & 1ta credebãt m rebo elſe futuꝝ
¶Iſtud decit fuiſſe impletũ / qn io ſeph &
mana cũ puero in egyyptũ fugierũt / qꝛ tũc
hcut dicũt iſtoꝛie omma eg)pti ydola coꝛ⸗
ru erũt · Eſaie· vnj⸗ dñ egredlet egyptũ: &
vꝛruet omma ydola eiꝰ· Iſte etiam vt ait
dedit ſingnum: ꝙ quando omnes gentes
adoꝛabant lignum / domin?ꝰ vemet ad iud ici
um Ved vis allega vl de incarnacde:vł de
eruce: vl ꝙ ante iudiciũ totus mundꝰ debz
xpo credere //& lignum weſt fidem crucis se

—

crucifixi tenere ꝛc
Explicit Jeremi.
In cipit Ezechie ·

—————

Zechel

teng⸗anmänmir
bhs wndcoms na
ei pnt eech /
in lby ſtax an
malum balrbat qu⸗
nor eolj deſt · i.
Hesenenſis ficie
nisa te ntenon/ ace aqule apte 4
Iutfices leona dertis/ haem bons
ſinſtis babebit enam quatior alas qna⸗
in mmiam mgebentur: Apa con
matd is tegebant: faclesqg KNale deſur
õü
nusint uncfe ſib pemis mand bni
vnebant des it aa ſinl ud me e
tulibalrbmnt: udles oii neh err/
pechs ſn 15 Mmultudn carloumn
ſisanchneinn nnlabanteſc cannlee & ful
n dmnidſanmnalun prꝛumpebant: &
binthiſtaanmil babhir ees
ſismanne: N pedes N ommn qmdin⸗

Acaqttabrbechant
ni ant uatmon kies quanu

68. Gontaor wapds⸗
4 3. r nanus: uatuor Ndez⸗

el .
ſr
daesagnie, zus Pindene nn
tnfmtindlk akb de
ume —
„I h
dſedd
lan len

pleon

lobe

„

Ror n,, ſigeit/ tie
KNe

tomm
ingnum .

N

3

R erditc⸗
do A tet egypti *

Capit · Oꝛima .X.
ZeceeL- Vτ

dit nij. ammalia mira

nij. ꝙlibz iſ toꝝ ani⸗
maltnn abebar qua⸗
tmoꝛ facieʒ ideſt · ij⸗·
htes extenſas ſ-faciẽ?
Hmĩs a ꝑte ant erioꝛi / faciẽ aqnile a ꝑte ſu
pioꝛi: facies leonis a dextris/ faciem bonis
aſimiſtris / habebãt etiam quatuoꝛ alas qua⸗
rum & inuicem iungebantur: & pa eoꝝ
duabo alis tegebant: facliesq; & ale deſuꝑ
eytend ebant: ꝑne vnius að pennas alte
rins erant iuncte & ſub pennis manꝰ bomĩs
onebant᷑ /pedes aũt ad ſimilitudinẽ pedis
vituli habebant: & pedes eoꝛũ recti erant /
aſpectus illoꝝ ad ſimilitudineʒ carbonnm
igmis ardencium rntilabant: ſcintille & fiil
gura demedio animallum ꝓꝛum pebant: &
ſic patet ꝙ iſta animala babebãt facies⸗
alas manus: & pedes/ &e omma quadeu⸗

plicia quia habebant quatuoꝛ facies/quatu

oꝛ alas: quatuoꝛ manus: quatuoꝛ pedes ·
ſtam viſon eʒ exꝑo nit gregoriꝰ de iij·
ellangeliſtis: ſed nos ad pᷣſens ipfam expo⸗
namns de omnibo vins inſtis. Die ergo
ꝙ vrri iuſti & eccleſiaſtici qui in quatuoꝛ ꝑ
tibo mundi ſunt poſiti:poſmunt in iſ tis qua⸗
tnoꝛ animalibo deſignari:qui ꝓ tanto am⸗
malia diennt: quia vite gracia anmantur/
ſti qn atuoꝛ facies ideſt quatuoꝛ virtutes
cardinales ꝓ quas gnoſ cunt a deo hbabe
bant: m ẽ;tum.ſ.tenpanciam qne eſt facies
bomiĩs iuſticia que eſt facies leonis: foꝛtitu
dinẽ que eſt facies bouis:pꝛndenciam que
eſt facies aqnile virtu alit habebant/ homo
em qui refrenat & temꝑat aPetitũ ſignat
cempãciam: leo qui eſt rex & diſ cernit int
ipſum & ꝑcucient es: ipſoſq; ſecuudum q;

Serhel

bilis coondicõnis ſient
em ponit eʒechi a· &

mains& minꝰ leſerun pu nit:ſignat iuſlci
am:bos vero qui eſt animal foꝛte & pacies
laboꝛis ſig nat foꝛtitudineʒ & cõſtanciam/
aqmla vero que viſuz ba bet clariſ ſimũ ſig
nat pꝛudeciam & ſapientiam ſi gnat vt · ſ.
iſt habeant faciem humanam interiꝰ quan
tum að ſe: faciem leonis ideſt inſ ticiam ad
dextram quãtum ad ſtatum ꝓſperitatis:
faciein bonis ad ſiniſ łã · i. foꝛtituvme qnãtũ
ad ſtatum aduer ſit atis:facieʒ aqnile nPen
denciam deſuꝑ quãtum ad ſtatnm ſupiori⸗
tatis· Ezech. iij. mt ellexi chernbin eſ ſet
quatuoꝛ vultus viri · Item ſte debent
habere · iij. al as · i · iin· bonag affechion esqui
bus poſſint ad ſupꝑiora futura wlare ala
em̃ gaudij wlat ad merita: ala doloꝛis wlat
ad heccata:ala timoꝛis wlat ad infernum/
ala ſpei wlat ad padiſum: quia·ſ-gaudium
de bono:doloꝛ de malo:timoꝛ de ſuplicio⸗
ſpes de pꝛemio ſũt. iiij · ale iu ſtoꝝ quibo wo
lant ad ſalutem. Vñ · danie · vij-alas babe
bat anis qutuo: ſuꝑ ſe. e jſtis antem
alis eſt verum ꝙ; vna cum faciebo deſuꝑ ex
tenditur mquantum · ſ· iuſtoꝝ virtutes &
affectiones bone ſenſum in deum referuntur
& ipſas deſuꝑ datas fatent dici illud Ja-
Pꝛimo omne datum optimũ & omne donum
pfectũ ſed de ſurſum eſt deſcendens a Pa
tre lummũ altenus autem ad alta dicunt
luncte: inquantum:ſeipſe affectiones iuſto
rum int ſe caritatine ligant: intantũ qꝙ do⸗
loꝛ:gaudium:ſpes:timoꝛ vnius: gaudium
doloꝛem ſpem & timorem alteriug congan
den do & cõdolendo tangere videant Exo.
vbi decherubm dicit & exten ſe erat
ale eoꝝ alteriꝰ ad altꝝ ¶ Adnerte etiam ꝙ
de iſtis affe ctionibo dne ſunt de Pſenti · ſ·
gaudium & doloꝛ em: & due de futuro ſcili⸗
ſPes & timoꝛ:& ideo bene dicitur due ale
extendebant. ſ· ad futuroꝝ co ſi deracõnem
ſ ſpes ad ꝑadiſum timoꝛ ad infernum due
vero ale wꝛpus tegebant ¶· gandiũ & do⸗
loꝛ quantum ad p̃ſencũ & ꝓpmqnoꝝ medi

tacnem: oꝛpus · n. tegere reſpicit tempus

pꝛeſens: alas vero extendere reſPicit ad fui
tun Eſai.· vj. duabo alis t egebant oꝛpora
ſua & duabo wlabant ſi vis dilatare:oſten
de quomodo quelibz ala ideſt qnelibzʒ affect
iones & plunbo coõſtat p̊ſens ꝛ P
Sed ꝓculdubio manus bumane ſub alis eſ
ſe dicut: qꝛ · ſ.opa racõnabilia: que p manꝰ
miĩs wcant᷑: alis affectionũ uſtoꝝ ſemꝑ

& municare debent: no em̃ ſufficit velle ni⸗
ſi aſſit & ꝓficere: & paꝝ vaſet affectio niſt
cũ ꝓoſ ſibile eſt:aſſit manualis oꝑacõ · phi·
en· opat in nobis velle & pficere · Iſta
etiam manus ſeu ogatio debet eſſe quadꝛꝝ
plex quia in qnãtum ad ſe exerc ere oꝑa pe⸗
nit encie: ẽytũ ad bonos opꝑa beneficie: qtũ
ad malos opꝑa inſticie: ẽ;tum ad deũ opa
bonoꝛis & renerecie · Ezechie pn mosimanu=
bominis ſub pẽnis eoꝝ · Item pedes ipᷣoꝝ
animalin erant recti:ad denotandũ ꝙ intẽ⸗
cio & finis uſtoꝝ qui ꝓ ꝑedes qui ſunt finis
coꝛꝑis mtet: vitulina ideſt ſiuplex & recta
eſſe tenet᷑: ꝑedes etiam inſti ſunt quadꝛnpli
ces :inptũ:ſinten cio debet habere· quatuo
con dictiones: vt·ſ·ſit ſancta ſine iniquitate
ſimplex ſine duplicitate:recta ſine varieta⸗
te :otinua ſine diſſencie inſta bilitate · Ezech
i ꝑ quat uoꝛ ꝑtes eutes ibant: aſpectꝰ etiã
eoꝝ id eſt ↄuerſacio debet moꝛe carbonũ ꝑ
caritatem ardere: & pdoctrinaz ꝓximi ſcin
tillare: & bona exempla in alioꝝ occulis ful⸗
gurare: & ſcmtille & fulgura vid ebũtur de
medio iſt ammalinm emanare · Poca.
qnarto de trono exeũt fulgura wces & to⸗
nitrua —C. Vv die
ꝙ facies que continẽt om̃s ſenſus / fignãt
diſcrecõnem: ale qne volant:ſignant contẽ⸗
Placionem /manꝰ que faciunt: ſignant oꝑa⸗
cionem/ ꝑe des qni pus poꝛtant: affecti
onem/ aſpect? ideſt habitux ; omnes con⸗
ſiderant:ſignat nuer ſacionem dio ergo ꝙ
facies diſ crecõnis viri iuſi debet eſſe qua⸗
diuꝑlex: quia qn q; debet eſſe bumana dul
cit alijs indulgendo : humane & benignit
ſe babendo/ qnq; leon ma ſenerit malos pu
niendo: & iuſuiciã faciedo qnq; bouina t ar
de & mature ꝓcedendo: ſolide & foꝛtit er in
vna ꝓpꝑoſito ꝑ manedo:qñq; aquilina clare
& ſubtilit cnſiderando: & ſenſum & ad de
um ꝓ affectionem wland o· vnde · Daniell ·
vij capita quatuor erant inbeſtia ſimiliter
ale ſue conteplacs debet eſſe quatuoꝛ: qꝛ
debet conteplarit᷑ onſiderare: primo ſe ;⸗
tum ad vil em natinitatem: vitam mißimã
& moꝛtein aſperaʒ ſecũdo mũdum ꝗᷓ ſit fal⸗
lax * tran ſitoꝛius: q; laborioſus· ercio in
fernũ ctũ ſit durus:durabilis :& ꝓpiculoſos
Quarto ꝑadiſum qptum ſit amenꝰ:ꝑpetuꝰ
& gaudio ſus allega vt ſup: a · Ite; di

iſti debent habere quatuoꝛ manꝰ? idſt ꝗquas⸗:

tuoꝛ ptes bone opacõnis · ſ· pemtẽciam bea⸗

tificam/uſticiam & pꝛudenciã ꝛc vt ſupꝛa
Item quatuor pedes bone affectionis ſciliz
gaudium de bono facto/ doloꝛ em de malo
cmiſſo / tinoꝛem de ſuplicio infermi / ſp em
de gandio padiſi · Item pedes debent el ſe

vitulini & recti ꝑ fimplicitatẽ & rectitudmẽ

int encõnis debet etiam i ta animalia babere
aſpectũ ſplendentis cõuerſacõis: que emit⸗
tat cintillas cantatis et dilectiõis: etiã ſi ſit
ueceſſe fulgura aſpere œꝛrectionis. Os ful
gura oꝛruſ cacõeʒ ꝛc̃ & ſi vis dilata ꝙ iſte
aſpeclus ermt ad ſimilitudineʒ lamp adarũ
& dic de lampade ſicut ſupꝛa libꝛo · xnj.ca·
xXx vj . d lim ; D:
Vl dic ꝙ; tale animal fiut xp̃e: qui ba
buit faciem humanã qnando fuit mearnatꝰ
boumam qñ ꝑ moꝛtẽ fiut imolatꝰ /leoninã
qñ reſurꝛexit: aquilam quaãdo aſcendi/qui
etiam quatuoꝛ alas ideſt quatuoꝛ gloꝛifica
ti oꝛpis dotes babuit / & ſcintillas bone
doctrme: & fulgura bonoꝝ exemploꝝ emi⸗
ſit: & tunc moꝛe carbonũ: pꝑ inſ ticie nigoꝛeꝭ
ardebit: quãdo ſeculnm indicabit: quia tune
ſecindũ · Os· erunt ſagitte potentis acute
Vt ſi vis dic in malo ꝙ aimal quatuoꝛ
