magẽro ſuo · Gene.xxxvij· yſaac dilgebat
ſau eo ꝙ; de venace eiꝰ veſcebat. F
¶ Vndit joß beſtiam de reges terre & exer⸗
eitus eoꝝ congregacões: ad faciẽdnm bellũ

cum illo qui ſedebat m equo albo & exercitu

eius · & a Pꝛełeſa eſt beſtia & pſceudo pꝛo⸗
phłeta qui ſeducebat eos: qni acceperãt cara
cłerem beſtie & adoꝛauerunt ymagmem eiꝰ
& miſ ſi ſunt m ſtagnum igms ardentis &
ſulphuus / & ceteri occiſi ſunt gladio qui ex⸗

ſedentis oꝛe ꝓcedit/ & oes ſaturate ſunt car

nibꝰ eoꝝ ¶ Vſta beſtia ẽ dyabolus. reges
terꝛ e & exercitus eoꝝ ſunt mũdl dites & po
tentes & eoꝝ familiaès indices qui mũdum
regunt & regnt· jſti ergo pugnãt & ↄc dieſit

»

tenciefletun &:
w: abutur / au
tencle erecuteh
pſeudo & ppbes
aunt adoꝛan ſe
catun / quia neut
ha unt dign ſi
aſeur N
ſont ſwsz plos
ſeqnaces cucmt
Pome ardote fito
lengoꝛ dapyabi
nbo deuoꝛadi pp

conem ſapeten an
igmit eummcars
pwr lum neſedue⸗
ter pfum modeen
E ſedebt ſüpen⸗

¶Depẽs le eſti
adnocatus, vbal

„ .

Xwam

aſdits Supttis ls rit
Rriafin is iſ⸗
cumne daams fſch lt
ſd d qnifen terevt pf
pant ercnient g vaſtatem
pelhs ſibſtmans or detan
rpuſlor ſmnox illup.
Aon. N orci (diuc⸗
õ
ncfapiepi nugidnſ
5
w munt Mont dech e
Ges run iu dſſt⸗
Amandlant, 3
i,dam E reges tant Sein
b Man ee friſmtl

ce⸗
cnges alr Vemnl

us l Attgi

oe

—.—

ctraſe dentem in equo albo:ideſt etra xpᷣm
qui m equo ideſt m oꝛꝑe albo mũdo habitt
& moꝛ atur & tn exercitũ eing ideſt cotrail
los qui ſunt bom & inſti qꝛ bonũ ctra ma
lum eſt vitã moꝛ te/d& cotra viꝝ iſſtũ pec
catoꝛ:· Ccc·xxxnj. ſed vere finaliter mmoꝛ
te & indico beſtia & ſui reges & exercitꝰ: i·
dyabolus & mũdi diuites cũ ſuis imitatoꝛ.i⸗
bus aꝛ endentur/ & m ſtagno igms ideſt
młabudaãclam mfernalium toꝛmetoꝝ vbi e
ardoꝛ && igms inextinguibił ſulphur fetoꝛ
mtollerabilis mittent /& gladio ſue dure ſen
tencie feriẽtur & auibus ccli ideſt a demõibo
wꝛ abũtur / auibus ideſt ab angelis dei ſen
tencie executoꝛibus dãpnabũtur/ & maxie
pſeudo & ꝓphᷣe & illi qui beſti dya bolã fa⸗
ciunt adoꝛari ſcʒ illi qui alios incitãt ad ꝑec
catum / qnia ficut d RKo · po. nõ ſolũ qui ta⸗
la agunt digm ſunt moꝛte: ſed etiã bij ꝗ eis
ↄſenciũt.¶ Vl dic ꝙ beſtia e ãtixpc/ꝓphᷣa
ſignat ſuos apłos reges exècitꝰ ſunt ſui
ſeqnaces & cum recipiẽtes qui om̃s igne ſul
Phure ardoꝛe feto & gladio: && diuĩe ſenten
cie rigoë dãpnabuntur: & auibꝰ ideſt demo
mbꝰ deuoꝛãdi ꝓꝑetuo exponentur. .

Cribitur Apvẽ x. TViit

iohes quẽd am angelũ deſcen
denteʒ de celo hñte claue abiſ
ſi: & habebat catbenã magm
m manu ſua: app̃ᷣhedit dꝛa⸗
nem ſepẽtem antiquũ qni eſt dyabolꝰ/&
ligauit eum m carcè ꝑ mille ãnos / et ſiuit ſu
Per illum ne ſeducat aplius gẽtes / poſt opoꝛ
tet ipſum modicum ſolui q; videbũt ſedes:
& ſevebũt ſuꝑ eas & qñ indiciũ dabit illis ·
Verpẽs ille eſt fraudulentus vſurariꝰ vł
aduocatus: vxł aliquis auarꝰ & dines: qniẽ
ſerpẽtmꝰ toꝛtuoſus maliſus venenoſus di
abolus & ſathanas: ideſt aduᷣſariꝰ om̃bus t
bubo && vicims: qꝛ manꝰ eiꝰ contra oms ꝛc
Geneß.xvj· qiu etiã bene dieit antiq?: qꝛ ta

L Capit xX

les mieni vt citer diu vinũt / angel? tel tam
ti xps de celo deſcẽdit ad indiciũ m valle ioſa
phbat/ & iſte ꝓcerto habebat clauẽ abiſſi · i.
pteſtatem claudẽdi & apiendi mfemũ: qui
deitur abyſſus ideſt ſine biſſo i. ſine cãdo
re lucis & puritatis / illð em̃ claudit bonis &

apit malis.· S.nj · Dabet elau em moꝛtis & ĩ
fermi/ qui claudit & nemo apit 2c. Eſte etiaʒ
babet cathenam ideſt ptãtem ligandi & car
ceãdi eterms vin cuł condenandi/ jſte fi⸗
naliter a rebẽdit iſtos dꝛacones d ſerpen
tes ideſt auaros / mflamatos / toꝛ tuoſos /et
malicõſos/pauꝑum adũſarios nociuos:l
gabitq; eos m cearcẽ mfernali ꝑ mille annos
ideſt ꝑ tꝑa lõgioꝛa vſq; adiudiciũ/& ſiᷓ⸗
bit ſuꝑ eos ſigillum ſcʒ eteme danpnacõmis⸗

ipſos imelndet vbi nullus poterit aꝑire/ & B

quið facit deus: vt nõ ſeducãt ampl pau⸗
Peres & vicinos:quos ſuis falſis oſilijs frau
dibꝰ malicijs vſuris rapims dum vnient ſe⸗
ducebant: Eſaye.xmj. heu cecidiſti qui vul
nerabas gẽtes· vn dr m pʒ· ꝙ nõ relmꝗ̃t ðs
virgam peccatoꝝ ſupꝑ ſortem iuſtoꝛũ vt nõ
⁊c.qũn tam en iudiciũ venerit ·i· ſedes tꝛom
Nſiti fuerũt /tune vere t ales modic tẽꝑoꝛe
ſoluentur/ dũ oꝛpꝰ reſũpſerit & iudex in
dicauerit /tune ſtatim m corpoꝛ ama tleꝰ
itaʒ ad ſuꝓplicium rapient & m eterms tene
bꝛis moludentur / ſi meluſerit nemo erit qui
enge Yob. ⸗D. Il dic qñ ern
ſtus deſcendit de celo ꝓꝑ mearnacõem tũc at
tu lit ſecum clauem & cathenam ideſt pote⸗
ſtat em meludendi & ligandi demonem da
cnem antiqnũ ideſt lucfeꝝ / qʒ etiam fecit.
m pꝓaſſione vt nõ ſedncat vmiẽs ſigit priꝰ
liſte tamẽ iteꝝ ſoluetur ſcʒ temꝑe antxpi ſe
cundum aliquos / ſd ill erit modꝰ ſcꝭʒ q ꝑ
tempus & tpꝑa & dimidium temꝑis: & tue
vſq; ad indiciũ durabit · ſed ſtatim Hacto in
dico ꝑpetuo reclanſus erit· ¶ Textus ·
¶ Dicitur bie oſtᷓy ſedes poſita fuent
& iudieium factum fuit illi qui decollati ſut
ꝓpt᷑ teſtimomũ iłbũ /& qui nõ adoꝛauerunt
tæſtiam / nec receperunt ymaginem eiꝰ/T eiꝰ
caracterem m frõtibus ſuis & m manibꝰ? re⸗
gnabũt euz xpo ꝑ mille annos · ¶ Wic vere
facto indicõ deœllati ꝓpter ibeſum:id ẽ mar
tires qui nõ adoꝛant beſtiam ·i qui non obe
dinnt carm ꝓpꝛie:ii· vVvgines & cont in entes
qui ymaginem mane ꝓſpeeritatis nec cara
Cterem dyabolice ſuggeſtioms recipiũt/ vt
om̃s ſancti confeſ ſoꝛ es / oẽs tales ꝓcerto ſũt
cum xpo r'gnatuii. C. um co
ſumati fu erunt mille au ni tunc ſoluet ſatiha
nas & carcẽ ſuo & exibit & ſeducet gentes ꝗᷓ
ſũt ad quatuor angelos terre gog & magog

—

& congregabit eos m plium: c aſcendet ſu

per altitudmem terꝛe/& circuibũt ca ſira ſan
cloꝝ & ciu itatem dilectã: & deſcẽdet igms
de celo && deuoꝛabit eos / ſeduchus aũt miſ

ſus eſt cum beſtia in ſtagnũ igms & ſulppu
ris: die & nocte rruciandos. Gog τ ma

Zog qui ſut duo mõtes / & ſem aliquos duo
caſtra m tyria oꝛitali vltra mõtes rifeos:ſi
gnãat duos ſtatus ſcʒ eleꝝ & religiõemi & ꝗ
ſuũt ſupꝑ ãgulos tre ſignt terꝛẽ os cupidos &&
au aros qui terꝛ eis oꝑibꝰ ſempꝑ vacãt ſat ha
nas qui ad lram qñqʒ exit de inferno ⁊& veĩt

tenptaẽ fi vles iſte dic ext hodie & ſeducit

illos qui ſut ſuꝑ angulos quatuoꝛ terꝛ e gog
& magog r illos qui m mũdo & mi clauſtꝰ
Habitant/& ilos qui mhabitãt ꝓ am bicõez
& auariciã diuicijs tpalibus & terꝛ ems/ nã
tales faciliter cõgregãtur ad pliũ: q; facilit
ꝓbpter tpalia ſur gũt pᷣlia · lites · iurgia· diſcoꝛ
die & aꝓellacões / nã hodie tales auari qui
ſut quaſi innuᷣabiles intelligũt aſcẽdẽ ſuper
altitudinem terꝛe:ideſt ſuꝑ alta officia dis⸗
tates beneficia clauſtralia I ſecularia / iſti m
nadnnt caſtra ſanctoꝝ:ideſt bona ſim pliciũ
& pauꝑm & iuſtoꝝ ciuitatem etiã dilectazʒ
iꝰ e ſanctam religioem ł eccleſiam c alioꝛuz
ſtatus circuerũt & cõturbãt: ipſam cõclndẽ
wletes: verbis & miurijs bonos guant· pz·
ſam empaciẽtur vt canes /circuibũ t cĩtateʒ
Ded vere finaliter igms eternꝰ mfligetur eiꝰ
de celo ideſt a celeſti ſentencia & diuma / d
deceptoꝛ eoꝝ r dyabolꝰ m ſtagno igms cũ
beſtia · i eum peecatoꝛibo ponetur dire ꝑpe⸗
tuo ereidzdd. D. Vr die q;
ſathanas & aduſarius eſt bilinguis: verbo⸗
rum relatoꝛ: quo ſeducete & obloqnente/ tã
m gog ꝗ m magog id ẽ in mũdo & religio
ne multi inuicẽ ᷣliãtur detrabũt & loquũtur
iſti em̃ caſtra ſanctoꝝ:id ẽ ſtatus bonoꝛuʒ
circuerũt & exploꝛãdo in ſidiãtur. & cinita⸗
tem religiõis eccleſie detraclone lacerant &
pdant · ſed vere fin aliter ſutꝑʒ tles relelles de
tracloꝛ es litigioſos / d ſuꝑ ſathanã id ſup
hoꝰ relatoꝛem igmad ẽ etema dãpnacõ ð ee
lo weĩet / eos dñs dapnabit de et nis meen⸗
ijs fulniabit · Aath·x· jgnẽ veni mitt? m
terꝛ. ¶ Vr dic ĩ terꝛã ꝙ talis fathanas ſi⸗
gnat mali cõſos balliuos:qui nõ ceſ ſant cot

cccleſam pꝛmeipes cõcita: quaꝓpter iuſtũ

eſt eos m m ferno igne finaliter meerire ⸗·

Vr die ep il qui m clanſiro l religise vaA

tãt circa tpalia negocia/ faciliter p̃liãtur per
diſcoꝛ diam: & igmũt ꝓ anariciã/ terꝛ ã wlũt
aſeendẽ ꝑ ambicdem / caſira circuunt Per ſui
obſtentacbem ꝛ2· E. AVdit io⸗
hãnes tronũ cãdidũ d magnũ & ſedetẽ ſup
euzʒ/ a cuius cõſpeclu fi git celuzʒ & terꝛa/ &
maẽ moꝛs & infernꝰ dederũt moꝛ tuos ſuos
& ſteterũt moꝛtui/& lbꝛi apti ſunt & iudica
ti ſunt / ſed ea que ſeripra erant m libꝛis de ſe
cũdũ oꝑa eoꝛũdem/& allatꝰ eſt aliꝰ liber yi⸗
te:& quui nõ eſt muẽætus m libro vite ſcript?ꝰ
muſſus eſt in ſtagnuzʒ igms & ſulphuris.
Tronus iſte ſignat celſitudĩeʒ maieſtatis
ni qua xp̃s leſebir qn m iudicõ aa ebit/
ita em magmfice veiet q; a oſpeclu ſuo celũ
& terꝛa fugient: mẽptũ a ſtatu &e foꝛma p⸗
ſeĩa mutabũtur: & trã ſibũt ad ſpẽm pulchᷣ⸗
oem / & tũc mare· mfernus. mors· &c terꝛ a
dabũt moꝛtuos ſuos / qmua mortui reſurgẽt
vbicũq; fuerĩt & ſtabũt m valle is ſaphat m
ſPeũ trom id ẽ in cõſpectu indicis nĩi xpi
Iñ apoſtolꝰ. nos opoꝛtet oms ma meſtari
Ite tbunal xp̃i/& tunc li id ẽ ſinguloꝝ con
ſciencie apientur ita alter m alteriꝰ coſeien
cia intuebit quicꝗt boni I' mali fecerit m hac
vita & qmicquit alij fecerũt dum vlxerũt/&
ſie ſeᷣm hinius ſcripturam & opa: menta
demerita recipient iudieium vniuſ / liß etia
vite id ẽ ſeeretum mẽtis dinĩe tũc erit apis
& qni ꝑ deſima cõem & aecepepez ſeriptus
vero füerit ab eterno neceſſe habebit dãpna
n & m ſtegno id ẽ m habũdancia ignis ꝑpe⸗
tuis meendijs coſignari· Exod.xxxnj. 3Pρc
cauerit m me delebo eũ de libꝛo meo qʒ ſeri⸗
pfi · F·¶ Vt die a cõſpectu in
dieis id ẽ a ↄſiderawe iudicij moꝛs id ẽ feti
dus & luxurioſus / mare i. tumes & fluctuo
ſus ſupbus / mfernus id ẽ m ſacdabił auaruꝰ
debet dari wmere / && cõficeri moꝛtuos ſuos
id ẽ vicia & peceata / & lipꝛos ↄſceiẽciaꝝ api
re/& a ſacerdote iudicari/ & ad penam code

ſcedentẽ ſubire/ alioquin m libꝛo vite idẽ et

ne gracie nõ ſeriłetur · & ſie igne ꝓpetuo cre
mabuntur · ¶Il die ꝙ quãdo iudex babz
ante tronnz mortuos ſuos id ẽ ꝑſonas accu
ſatas: tunc vere debet facere q; libri apꝑerian
tur id ẽ ꝙ finguloꝝ merita elnceſcãt· & ſe⸗
cũdũ ea det eos indica · Verũptñ q uicquit
aPaẽt m libꝛis id ẽ in libell et accuſacoiba

kgnat
ſudditos mfenols ·e
elcſam b relgoem v

ſtate & dſcrce pſon

nam & exempla ter
ſcelum ego tena⸗
ons madi ſtatus ſut
nis pumis oſuetudin
le moderm ſtatus no
ni pꝛimuz en celum
ſed peerto mane iin
ls muta , amarit
ſeulo & nchuſpo⸗
*. nunc eñ mad .r
Ktait X defecerũ
insſillsn ſ⸗
valum vbit qydan
natam ci pid,

ſiaunoni
elaſte
enaſpecnudes ne
wws wltetois hunfilit
X ene ,b defngulran
eritic alen dtaihaſen
Aurqt mn naſſtcent nbar
Aut al) femit dum girtit
sſapunn Nopiy nenti
at idnn müüf Wana,
m nuns dule tirent l
den re ſeiptis
bgeno ecl ſe bebwot dapna
oden bobiinei gusthe⸗
gaſigan Sapr f
deepci deſtio nto izo⸗
F Nrdea peh
deageude nena
oſis nar / nterd
nſms di nbeehl un
Scſan naltl; ii

—

4 4 —

ſeu Yeeſ ſibus ſinguloꝝ/ipſe tamẽ a ꝑte ſua
ſemꝑ debet bre libꝛ vitei⸗ cõſciãm lene re⸗
gulatam / equitem ideſt niſterium cuz pieta⸗
te & clemẽtia moderatã / vt ſic ſeᷣm merita
iudicet equaliter/ &ε nota ꝙ iſtum iſdicem
celũ et fra fugit a ſpcũ ei?: qꝛ vᷣ totꝰ mðꝰ
ſolet tremẽ m cõſpectu iudicis m iuſticiã iu⸗
dicãtis · Jud ex em debet eſſe rigidꝰ & anſte
rus m a arencia/ mitis & bemgnus m con
ſelencla⸗· Iv die ꝙ liber eſt wluntas & a
moꝛ indicis in quo om̃s iud ieã dus qui ſerip
tus nõ fuerit ꝑ accepcõem & recõmendacoz
& muneꝝ pᷣſentacoeʒ / vl al vere neceſſe ha
bet mitti m ignem ideſt miſeriam & tribula⸗
em:& ſine remedio condemnari/qma ſi qͥs
nõ dederit m oꝛe eoꝝ qu Piah ſuſcitaui ſu
p eũ pliũ ·

Capit · xxj · .G.

Jdi inquit iobẽs celum nonuʒ
& terꝛam nonam/pꝛimum em
celuzʒ & pᷣma terꝛ a abijt: & ma
Are iam nõ eſt · Celum altuz
ſignat ſupioꝛ es. terꝛa mfima
ſubditos mferioẽs · celum ſtellatuzʒ ſignat ee
eleſiam ł religioẽm vbi ſtelle id ẽ clare hone⸗
ſtate & diſcrete ꝓſone debet lucere ꝓ doctri⸗
nam & exempla: terꝛa auteʒ ſignat ſeculaès
ſcelum ergo & ter: a ſunt hodie noua: quia
om̃s mũdi ſtatus ſut lodie mnouati: & a bo
ma pꝛimis ↄſuetudimbo immntati/ quia ve
re moderm ſtatus nõ vidẽtur eſſe illi ꝗ pꝛi⸗
mi · pꝛimuʒz em̃ celum & pꝛima terꝛa abijt⸗
ſed ꝓcerto mare iã nõ eſt / eſt em bi ſacta ta
lis mutacõ.i: a maritudo piie iã ceſſauit m
ſeculo & m clanſtro· ps. quid ẽ tibi maè qð
2c· nunc em̃ maè · · pma joꝛdams ideſt dᷣno
cofugerũt & defecerũt ꝛc̃ · D. Y0
hãnes ſublatus in ſpiritu in mõtem magnũ
& altum / vidit ꝗ;dam & nobilem ciuitatem
oꝛnatam cũ lapide pᷣcõſo ita mẽſuratã ꝙ lõ
gitudo latitudo & altitudo erat equales/ &
erat ciuitas aux mũdum /deus erat lucerna
& templuʒ eius in eo nõ erat / nec ſol nec lu
na illncebat/ quia lucerna eius eſt agnus/&
porte eins non claudebantur die ac nocte/
nichil oin qunatum mtrabat m illam. Ci
uitas iſta moꝛ alr eſt vir ꝓfectꝰ? beata vir
go / iſta videtur m mõte alto ideſt m eminẽ⸗

8

eia ſanctitatis Ioꝛnata eſt omi lapide pꝛecdᷣſo

ideſt cum grã & virtute/ omis lapis pcõſuꝰ

oꝑimentu m tuum · Ezech. xx viij. I le ergo
eſt mſuratus & adeꝗtus temporatus & mo
deratus m tribus dimen ſionibus ſcʒ / longi
tu dine fidei & i altitudmem ſpei / & m lati
tudmem caritatis / eſt em m fide neceſſaria
menſura qʒ nõ pꝑlus ſape ꝛc · ſNo · xij · m ſpe
etiam ne ſoꝛte ſpes exeat termios ad eoꝛrup
m/ & ideo tota cinitas · i. totus Ivnoꝛ de

bet eſſe an mundum / auu dico: ideo di⸗

c ꝙ lnna eius eſt agnus:quia were claritas
agm & ſciencia dei debet hoiẽm illum in aè &
illuſtrare ꝓ ſpũalẽ diſcrecõʒ / dẽt hre coꝛ mũ
dum: & ideo nichil comquinatum ideſt nul⸗
lum vicium vł pctm̃ debet mtrare in euz ꝓ
oꝑera vl conſenſus deus etiam bha bere dicit
templum ſunum ſeʒ mełil adoꝛaè nichil creð
re mſi veum / ptem eriã eius ſcʒ woluntas &
ſenſus debet eſ ſe apte ad recipiendum bonã
doctꝛinã bona exempla aꝑi libane poꝛtaꝰ
tuas. qacBd. J- V die
ad lram & poꝛta eius debet eſſe apta om̃lł
ꝑ oſpit alitatem· Job.xxx)· foꝛis nõ manfit
peregrmus / hoſpicium meuʒ viatoꝛi patuit

iillnd mayxime babuit beata virgo: qꝛ ſemꝑ ẽ

apꝑta ad retmendum ad miſericordiã cca⸗
toꝛes · ¶ Yl dic ꝙ ciuitas iſta eſt eccleſa ł
religio / vbi debet eſſe ciuium vmta?: que re⸗
nera debet eſſe oꝛ nata virtutibus debet eſſo
mũda· anrea. menſanata · & duninis gracijꝰ
illuſtrata· cniꝰ templũ & lux debet eſ ſe · qui
nullius alteriꝰ fidem vł ſapiam debet reciꝑe
re cuiꝰ tñn con trarium faciũt moderni eccãſti
ci audiendo leges / etlã ſemꝑ debet eſſe aꝑerta
ad recipiendũ fidem & pemtenciã peccatorũ
Vnde illð p̃dictum · job · xxej· foꝛis nõ m an
ſit ꝑeregrinꝰ nullꝰ winquiãtus vł ſymom
aeus dełet m ea in trare nec ad eiꝰ officia ꝓ
moueri· ſed hodie ꝓchdoloꝛ verificatur illud
Trenoꝝ · iiy vidi gentes mgreſſas ſactuariũ
tun / de quib? precepas ne mtrarent eceleſiã
tuã / dilata ſiẽ Wes · cetera m pcedeti · · Vl
expone de gloꝛia eterna/vbi nõ mtrat aqiis
comqumtaus vbi eſt claritas mdefectibilis
„R. Ciuitas nona ieruſalem quem
vidit iobes hebat mu mgnum et altum/m

q̃·xiy erãt ꝑtes: poſtea ꝗlibz·xij. bebat angu

los: & noĩa duodecim filꝝ iſ rabel:m Pvꝛtiꝰ
ſingulis erat ſcripta:& erat citas m quadrs

0°

90α0

0.

poſita/& lẽgituè eius qaãta & latitudo/ la

tera em ciuitatis erant eqnalia · ficut dicitur
Aꝑoẽl · xij· dicitur etiam ; duodecimi poꝛ⸗
te ·xij· margartte / ſingule Poꝛte erant ex ſin

gulis margaritis ill em quidam angelꝰ cũ
arundine aurea mſurauerat & m ſuis ꝑtibo
adeqnarat · Oer iſtaʒ ciuitatem ideſt eiru⸗
um vnitatem eccleſiam intelligimus de qua
ps· Gloꝛioſa dicta ſũt de te cuutas ðdi · Au
1 iſtius ciuitatis ſignat fidem que eſt murꝰ
mn expugbilis ciuitatig· Luc·xxij· ego roga
ui ꝓ te vt nõ deficiat fides tua · Der duode
cim in telligũtur ·xij· apoſtoli & quicũ q; boĩ
p̃dicatoẽs & p̃lati/qui ꝓeo poꝛte dicte ſunt
q; ꝓ eos fideles muꝝ & abitum ciuicatis · i·
fidem eccleſie mtrauerũt · Eſaye · xvi · apite
poꝛtas iuſicie & ingrediet gẽs inſta· Mar
garite etiã que ſut cãdide ſplendide con⸗
feſſoꝛes deĩ fuerũt/ꝓeo c; ꝑ caſtiomã & m
noceciam candnerunt & ꝑ ſapiãm ſplendn⸗
erunt vne xp̃s dici potuit ſimilg honuũ pa⸗
terfamilias qnereti bonas margaritas / / per
duodecim angł os mtelligo ·xij· articulas ſi
dei /quia qlibet poꝛta ideſt quiibet angłs ł
bonus pdic atoꝛ vł p̃latꝰ · xij· angulos bet
ideſt duodecĩ articulos fidei credit/articuli
vero fidei anguli dicunt: ꝓeo ꝙ ipſis ſez la⸗
pidibꝰ angularibus tocius fidei cõgeries ſu⸗
ſtm ete · Foctieen,. elegerunt de medio aluei
xij· lapides diſiuos / ꝑ duoð · filios iſrł & ꝑ
eoꝝ noĩa mtelligo fidenoveteris teſtamẽti &

om nium patriarchaꝝ / q; ꝓcerto & duodci

anguli & · xi)· patriarchà noĩa m poꝛtis ſt
ad denotadum &; ·xij· apo ſtoli & · xij· Pa⸗
triarche cuʒ eoꝝ ſequacibꝰ · xii articulos cre
diderũt/ ſimnlꝙ m eandem fidem & apoſto
li & patriarche conuenerunt / ideo tam apo⸗
ſtoli q́; patriarche duodeci eſſe dieunt ꝓeo
ꝙ eadem fides · xi· art culoꝝ ab ipfis credi
tur & habet. Genehs:xlij· duodecim fres
vmus patris filij ſumus: Iſta eĩ citas eccle
ſie dieit quadꝛata ꝑ quatupꝛ vtutum car⸗
dinalium qnadꝛaturam / menfurata ꝑ debiu
reginis p̃la turam / dieitur adequata ꝑ debi
tam iuſtiam & cenſuram/qnia ꝓe erto la tᷣa
iſtius ciuitatis ideſt ꝓſone delet mter ſe eqᷓ
litat em habere: mẽytum ꝓpoꝛcdliter debent
eſſe m gradn m ſtatu inuicem cõuemre / di⸗
c ergo c ciuitas muro fidci circũcmcta ꝑ
qtuoꝛ Yrutes qdrata: ab ipſo angelo teſta

menti arũdme ſue occulte diſpõnis mẽſura⸗
ta m ſuis ꝓſoms ꝓꝑoꝛcõn aliter adeqta · xij ·
ꝛtas ideſt dunodecim apoſtolos ceum duo
decim zngulis ideſt duodecim articulis ndi
babuit / in quibus etiam noĩa filioꝝ iſrł id ẽ
antiquoꝝ pati fidem cotinuit/& ſic vtraq;
fidem noui & veteris teſtam enti ſimul coue

mire mõſtrauerunt /& ſic etiã xps eſt iſte pa

terfamilias · qui ꝓfert de theʒauro ſuo wetera
& noua; L. vł dic iſta eiuit᷑s
eſt᷑ ama m qua ſcʒ mitellectꝰ eſt rex/& wolũ
tas regma / Pꝰ pPotencie ſen ſitiue qne munꝝ
dinine gracie & ꝓtectõis cõtmẽt/& · xij· poꝛ
tas id e duodecim apoſtoloꝝ doctrmas te⸗
net duodecim angulos ideſt duodeciĩ articu
los credit/& noma · xij· patriarchaꝝ id ẽ ſen
ctoꝝ patꝝ noĩa & exempla ꝓ imitacõʒ oſtẽ⸗
dit/que ꝑ qtuoꝛ virtutes eſt quadꝛata/ꝑ iu
ſticiam adeq̃ta /ꝑ temꝑanciam debite meſu
rata. Eſaye · xxxmy extendetur ſuꝑ eum mẽ
ſura · ¶ Vl die ꝙ angelꝰ qui menſurat cita
tem eſt bonus qui eũ m̃ ſura aurea id ẽ medi
ate inſticia & pꝛudencia dełet babere eccleſt
am ſibi cmiſſam & etiã ſubditos mẽſurare
& quãtum ꝓficiãt cogitaẽ: vt ſic poſſit eos
ſedm merita m officijs vł beneficij⸗ ꝓmouẽ
A. ꝘäCiuitas nou a ierm bebat ĩ ſius
ꝑtibo ſcʒ oꝛientali aquilonari occidetali au
ſtah · xii · Poꝛtas / qꝛ ſeʒ ab oꝛiente erãt treꝰ
ptes / tres ab occidẽte ⁊ ẽᷓ.· Sic vere ꝑłectꝰ
vmo moꝛaliter q̃tuoꝛ bẽt poꝛtas: idelt qᷓtu
oꝛ virtutes cardmales / ſez oꝛiẽtalez que eſt
ꝓs lueida && eſt ꝑpꝛudẽcia/ aqlonarẽ ꝗᷓ ẽ ꝑs
coᷣſtiicta & ſolida G̊ eſt foꝛ titudo ſeu coſtan
cia / occidentaleʒ ꝗᷓ eſt ꝓs frigida & habnda
h eſt tꝑaneia: meridionalis que eſt ꝓs ferui⸗
da h eſt iuſticia/qma ꝓcerto homo iuſt? ſeu
ciuitas ame ſeu coz dis religio vł eccleſia de⸗
bet balere pꝛ ndenciam ad illumiandum tã⸗
&́ oꝛientem / foꝛ titudinẽ ad mala ſuſtmedũ
tãcy aquilonem/ tempanciam ad ꝓſperis be
ne vtendum tacy occidentem· iuſlicam ad
mala pumendum tãqy meridionalem ꝓtem
feru idam & vꝛen tem- Ezec B.· ⸗M.
Apparuit rota vna ſuꝑ ter: am hñs qᷓtu⸗
oꝛ facies ideſt quatuoꝛ virtutes cardmales
ſed quelibet illaꝝ ꝓciũ ſeu vtutum bet tieꝰ
poꝛ tas ideſt tres ꝑticulas vtutes qu ia oꝛi
entalis pꝛudencia bet poꝛtã ſapietie p qunz i⸗

trat noticia ſuꝑioꝝ /poꝛł᷑ã ſeientie ꝑ cẽy intrat

e

——— . .

—errer—ʒN l

e ocadentalis tpanc
treg alas ptioulacs iin
taut rdls naitates/
cams wlupts panpt⸗
rer ſupf uitates/ & ſi
Elaye ·xc pſe apꝛe
molem terec jten men
ſimilter tres portas d⸗
ſalicet lbenltatem que
tatem ſentenciat malos
cat mter ymuſos⸗ vncl
atrim magis rotunchin
nes de labipibus ſerlis
ei magis detur: gr n
78 vrtutibus pohetur
qr iſta delet aſe plana
fuan⸗ obliqua & pot
an S
Nanner aiu o2
amn ptes maee
Dl wr tep Ssn
dacle· & virtut

tas Heudencemtnat gen

Eer oetas ettudimn
nmndi pwetag Gigea:

dmſinz auterde med
udeng delrt halrfetret
er i ſubd tos miſinn⸗
uit ogta t ſi poſſit o⸗
offeis l keſcns poii
itus wua ielmn bebꝛ iſus
ai ajuhnan ocabetil an
gel, abonmnte itm
baret. Pe meyfech⸗
cno e pens deſtqtu
dmiles ſc oictie anteſt
ſtpudera/ coun geßs
dab ſtornnco ſuahſtnt
ict efthchaidi

1: 8 ſcu⸗
cndionalts que Eſtp⸗
1 qi hit ſe

ò

.

*-

—

ò

Apl

noticia reꝝ inferioꝝ portã cõcilij ꝓ ꝗᷓ mtrat
noticia actuũ & agibiliũ exterio Vn pꝛimo
10 6. v· Tres ſut qui teſimomũ dant in
celo · i. tres ſunt vtu tes qne celeſti ſub mini⸗
ſtrãt pꝛu dẽcie/ vt & viro pꝛudeti dcat᷑ ils
ij · Reg·xxiij · dauid ſedet m cathedꝛ a ſapi
entiſ ſimus mter tres· Item aquilonaris for
titudo tres ſinuliter bẽt poꝛ tas id ẽ tres ali
as ꝓticulaès vtutes ꝑ quã ingreditur ciuita
tem mẽtis/& iſte ſũt ſpes humilitas & oꝛõ
ſpes em attendit ad pᷣminz · oꝛõ ꝓcurat ad
iutoꝛium humilitas debilitat aduerſarium /
ſtis em tribus virtutibns ro boꝛatur foꝛti⸗
tudo mẽtis: & ꝑ iſtas ſicut ꝑ tres poꝛtas ĩ⸗
trant merita domũ cœꝛdis vns ð iſtis tri b⸗
ꝓtibus foꝛ tudims poteſt dichillnd · ij. Reg·
xxiij· irripueꝛũt tres fortes caſ philiſtioꝛ
Itẽ oecidentalis tpancia het tres poꝛtas ſcʒ
tres alias ꝓticulaès vtutes / ſcz timoꝛem ꝗᷓ
tpant ꝛdis vaĩtates / abſtinẽciã qᷓ tpant
carnis wlupts panpꝑtatẽ wlũtariã ꝗᷓ tpãt
ren ſuꝑfluitates / & ſic de tpancia Pot diei
Eſaye · xl · y ipſe apꝛ ebendit tribns digitꝰ
molem teree· Item meridionalis inſticia hẽt
ſmiliter tres portas id ẽ tres ſp ãles Vtutes
ſcilicet liberalitatem que m iat bonos / ſeueri
tatem ſentenciat malos · equitat em que indi
cat mter vmuᷣſos · vnde iuſticia põt pici il
atrium magis rotuudum qð hebat tres oꝛdi
nes de labipibus ſectis · iij · Reg· vij · juſticia
em̃ magis dicitur: qꝛ maioꝛ & vtilio: cete⸗
ris virtutibus ꝓhibetur / dicitur etiã rotũda:
q; iſta debet eſſe plana & vera: & nnnẽp ꝑ
fallaciã obliqua & ꝑ diſſimulacõem variazʒ
angu loſa/tres etiam oꝛð mes dicit hre mẽy
tum tres ꝓtes ſeu virtutes p̃dicte ſemꝑ dñt

inſticiam cõmunicaè. Ite ergo ſunt dnode

cim ꝓtes & ꝓoꝛ te ꝑ ꝗᷓs mtrat ad aiãm ſpns
ſanclus · gracie · & virtutes · qꝛ ꝓcẽto ꝑ poꝛ⸗
tas pꝛ udencie mtrat deꝰ ad nos eꝛudiẽduz
Eper poꝛtas foꝛtitudiins itrat ad nos ro bo
randũ ꝓ ꝓoꝛtas tꝑãcie ad nos modificãduʒ
ꝓ Poꝛtas inſucie ad nos uſificãdu. Vnde
vauid m ps· aperite michi poꝛtas iu ſtcie/
Vnsð de tali triplicit ate dr Ecci · xxv. m tribo
bene placitum eſt ſpiritui meo. O-
V dic c ciuitas eſt eccleſia / poꝛte · xij ·
ſignt fide que dnodeci articulos bet / ſed iſte
Poꝛte m tres diſtniguũtur ꝓeo ꝙ m q̃tuoꝛ
Plags terꝛ e circũqᷓq; eſt eccleſia ſceu fideles/

vt trimtatis miſterium eredatur: c fides ip
ſius teneat. ¶ l die ꝙ einits eſt homo ꝗ
in oꝛiente puericie/m aqnilone adoleſcẽcie/⸗ĩ
meridie iuuẽtutis/m occidente ſenectutis/ne
ceſſe eſt ꝙ tres poꝛ tas ha beat: ideſt ꝙ ſanc
te trinitatis fid em credat / l tres poꝛ tasi.
tres virtutes theologicas ſeʒ fidem ſpem &
caritatem / vł tres poꝛtas id ẽ mᷣi cꝛdis o
ris & opis gerat · vt dicat ilind pᷣdictum Ee
cleſ aſtiei ·xxv· m tnibo bnplacitum ꝛcẽ · No
na eiuits ieruſalem duodenaria cotmebat eĩ
duodecim ſtadia. xii.port᷑s · xi · ã gulog ·xij·
nom̃a filioꝝ iſ r?· um diclum ſit ꝙ iſta
eiuits am̃am ſigt ſciendum eſt ꝙ ꝑ ſtadia
que dicunt aſ tãdo: mtelligitur ſue pſeuerã⸗
cie ſtabilits: per fundament a que habet ĩtel

ligit virtutum cardmalium firmits p poꝛ

tas eius mtelligr̃ ſacramẽtoꝝ vullts/ꝑ lapi
des pcoſos nitelligr ſuaꝝ virtutum moraliuzʒ
nobilitas / per apoſtoloꝝ noma doctrĩie apo
ſtoloꝝ auctoꝛit᷑s/per nomina filiqn iſrl ſan
ctoꝝ patꝝ exemploꝝ ſanctits ſeu bomts iſ
te ſut ꝑtes ciuitatis moralis ideſt ame ſiueꝗ
bꝰ nõ dieèt neq; ieruſalẽ neq; noua/que dnzʒ
ſPũalit᷑ cõtmet ierulalem: paciſica & nona
ideſt gracõſa & placida dici debʒg·xx vidi
ciuitatem ſanctam ieru ſalem nouã de ꝛc· ſed
quid m ombus iſttis ꝓfecte ame ptibus debzʒ
numerus duodenarius/ per quem fivs c atho
lica intelligr relucere: num erus duodeãrius
xijartulos ſiẽt/q;ios ꝓcerto m ommbꝰ ac
tibꝰ ama ſancta poꝛtt/qina reuera nulla ꝑs
ipſius ſufſiei ens eſſet: mſi vbi fidei vxits re
luceret / quia nec porte ſenſuum nec fimdam̃
ta virturum cardiãlium: nec lapides pco ſi
virtutum morahum agłi ſacẽmentoꝝ: nec no
mma ſeu doctrina apoſtoloꝝ: nec exempla

ſanctoꝝ patꝝ ꝓficinnt mſi duodeãri?ꝰ ſidei
ſemper aſſit · vñ Rom· xj. Sme fið impoſ

ſibile eſt placere deo Vl dic ꝙ; iſta ciuitꝰ
t eccã ſtadia que ipſam menſurauerunt ã⸗
geli fundamenta / fuerunt priarche / porte fu
erunt apoſtoèli / anguli fuerunt virtutes /
lapides Hcõſi fuerunt vugmes d confeſ ſoẽs
apolſ toli ſunt plati & p̃dieatoẽs: filij iſrł ſut
omes fideles . In iſtis aut em om̃bus duode
nanꝰ ipſi gnuͦs teneat. V die iſta eini
ctas eſt homo/qui m oꝛiente puencie:m aqm
lone qdoleſcencie: m meridie iuuetutis: in oc
cidente ſenectutis: neteſſe ẽ ꝙ tres poꝛ tas

hẽbat: id ẽ ꝙ; ſancte ᷑nitatis fidem credat:ł
3 Poꝛtas · i. 3? vtutes theologicas ſeʒ fidem

ſPe && caritatẽ/tres ꝓoꝛt as.iem di ꝛ diꝰ
oꝛis & opis gerat/ vt dieat illud ̃dictlum⸗
Ecẽi xxv · m tribo bñplacitũ ẽ ꝛc · Nona ei
uitag ieruſalem multa du odenaria ↄtmebat
cõtmebat em̃ · xij. ſtadiaxij· ãgulos · xij· la
pides pᷣcõſos · xij·noĩa aꝑoſtoloꝝ · xij· noĩa fi

lon iſtl. O. Cum dictũ ſit ꝙ ſn

ra ciuitas amam ſigt/ſciendum eſt ꝙ ꝑ ſta
dia que dicuntur a ſtãdo mtelligitur ſue ꝓ
ſenerancie ſtabilitas / ꝑ fundamenta que ba
bet mtelligitur virtutum cardinalium terꝛe
mitas / ꝓ poꝛ tas eius intelligit ſacramentoꝝ
vtilitas/ lapides peõſos mtelligitur ſuarũ
virtutum moꝛ alium nobilitas/ꝑ apoſtoloꝝ
nom̃a doctrme apoſtoloꝝ auctoꝛitas/ꝑ no

mina filio ꝛ iſ ił ſanctoꝝ patꝝ exem ploꝛum
ſanctitas ſeu boĩtas / iſte ſunt ꝑtes ciuitatis

moꝛalis ideſt ame:ſine quibꝰ nõ dicẽtur ne
q; ieruſalepi ne q; noua/ que duʒz ſpũ aliter cõ
tmet ieruſalem ideſt paciſica/ & nona ideſt
gacõſa & placida dici debet g· xxi · vidi eiui
ratem ſcãm ierłm ꝛ⁊c̃. VDed quid m ommbuꝰ
iſtis ꝑfectis aĩe ꝑtibo dʒ nis duodearius:ꝑ
quem fides cathlica mtelligi relucè/ nnme
rus duodeariꝰ.xii: ſidei articulos ſigt/ quoꝰ
Pcerto m ombus aclibꝰ ama ſancta poꝛtat
qꝛ reua nulla ꝑs ipſius ſufficiens eſſet/m
ſi bbi fidei veritas relucèt/quia nec poꝛte ſen⸗
ſuum / nec fundamenta virtutũ cardmalnz
jnec laꝑides pcõ ſi virtutum moꝛ alium / an
głi ſacramtoꝝ / nec nom̃a ſeu doctꝛma apo⸗

ſtoloꝝ. nec exempla ſanctoꝝ patꝝ ꝓficiũt

niſi duodenariꝰ fidei ſemꝑ aſſit · vn Ro · xj⸗
ſine fide impoſſibile ẽ ꝑlacè deo · ¶ Yl die
& iſta eiuitas eſt eccã cuiꝰ ſtadia que ipſaꝭ
menſurauerũt fuerũt ãgeli⸗/ fundamenta fue
runt priarche. poꝛte fuerũt apłi: ãguli fue⸗
runt virtutes · lapides pᷣcõ ſi fuerũt virgieꝰ
& confaſoꝛes · Apoſtoli ſunt ᷣlati p̃dicato
res· nilij iſ iłᷣ ſunt o mes fidelęs In iſtis aũt
om̃bus duodeãriꝰ nũs id ? livs catłvlica re⸗
ſplenduit & m ipfis fidei veritas ſemꝑ fuit
AItv–f dic ꝙ iſte duodeãnꝰ ẽ nobis ſtad
um ad cur: endum/fundamẽtum ad ſuſtinẽ
dum: poita ad mtrandum. qgl ad foꝛti fi⸗
Cadum . lapis p̃cõſus ad nos ditãdum· apo
ſtolos ad nos docendum pr̃iarcha ad nos
ſPiritualiter generadum· „. i

dit iobes eiuitatem nouã: euius platee erãt
de auro puriſſimo: ꝑ lucide tanẽ vitꝝ cuꝰ
fundam̃tum erat oꝛ natum cum lapið pᷣecſo
ibi em̃ nomuat · xi · lapides pcõſos quibus
erat oꝛnatum fundamentuz ipſius ciuitatiꝰ
Pꝛimus lapis fuit aſpis· ſecundꝰ ſaphiruꝰ
terciꝰ calcedõius. q̃rtus ſmaragdꝰ· qumtus
ſardomus · ſexuꝰ ſardiꝰ · ſeptimꝰ criſolitꝰ· oc
tauꝰ berillus: nonꝰ topacius. decimꝰ eriſſo
paſſus vndecimꝰ berillꝰ.duodecimꝰ ame⸗
tſtus · Iſta ciutas eſt ama I' quilibet vir
ꝓfectus: cuius platee cõſciencie delent eẽ au⸗
ree ꝑ ſanclitatem · vitree ſeu lucide ꝓ ſapitie
claritaten fundam̃tũ em̃ coꝛdis ſui debz hĩe
duodecim oꝛpam̃ta ideſt · aii: virtutes ſigu⸗
ratas m iſtis duodecizʒ lapidibꝰ p̃coſis/ vt
ſie ꝓpꝛ ie illud fundamentum ſicut vas auri
ſolidum oꝛ natum ſit cũ la ꝑið pᷣcoſo Ecci. v.
Eſt ergo pꝛimꝰ lapis iaſpis: qui fantaſma
ta fugat: & in cãtatoꝛ.ibꝰ reſiſtit: ſoꝛ des o⸗
culoꝝ purgat · & viſum acuit / H eſt fids: ꝗᷓ
eſt pꝛima ianna aliaꝝ vtutum: qꝛ ſeʒ apꝰ
Sine fið impoſ ſibie eſt placẽ So · ad ro · xj·
Iſta em fantaſmata ideſt demo ma fugat/
& m cãtatoꝛibꝰ ideſt hbeticix obuiat: oculuz
cꝛdis & viſum diſcrecõi acuit atq; purgt
vnde eſaye. lm· ponã iaſpides pugcula tua
Seðdꝰ lapis eſt ſaphirꝰ qui celeſtem hẽt oo
loẽm / & ſecundũ dyyaſcoꝛidem · Vtutem letifi
catiuum hłt ꝑ quem ſigtur ſpes: que tota ?
lucida & celeſtis: my tum celeſtia ſperat bo
na/que etiã deſolatos letifieat/& ivo de lve

dicit dñs am̃e vł eceleſie Eſaye · lmj· funda⸗

bo te m ſaphiꝝ· ¶ereiꝰ lapis eſt calcedõiꝰ:
qui ſecundnz dyaſcoꝛ idẽ facit vincè canſaꝰ
& calefactus attrabit paleas / ꝑ queʒ mtellr
caritas que aliaꝝ vtutum eſt ſæuatruè que
cauſas ideſt tenptacões vimcit /que paleas
ideſt mfirmos ad ſalutem trabit · · œτν.τπ
Caritas oĩa ſuffert ꝛc̃ · AQutꝰ lapis ẽ ſma
ragðꝰ/qui eſt viridis cœloꝛ is cofoꝛ tãs ocu
los qui viſum cõfoꝛtat: & ꝓtãti dat ꝓſuaſi⸗
ora verba: && dimicare wolentbꝰ vz ſecudum
lapidarinʒ & ꝑ jſtum int elligr pꝛudencia:ꝗᷓ
oculos alioꝝ cofoꝛtat mẽtuʒ deleãbłe eſt
videre koem pꝛndentem / viſum nitelleclus
ſeruat / verba pſuaſoꝛia & eloquecia dat/ &
dĩnare & ̃dieare wlentes ſuper om̃a innat
Iſta ergo eſt primi card inalum vtutnz: p
lv mno ſumme debet a Petẽ ſcʒ prudencam

cvgttaes renonete ⸗
nites extingllit · & tot.
mt. Pextus lprs
eſt wloꝛ is m cui pnei⸗
no pot noce nmnoꝛan
lc · iſte ſt foꝛttudm
ſoꝛ is ſangunel delrr
ſangumen fudere o ſo
ſte ſlet noem pelere.
cded nocumtum omels
lonica reh tendo effen⸗
po. deoffichs de foꝛti
ttuo virtutes cllſtode
tia ycia eſt mimca: ad
nicula ngida N aduſa⸗
enſoltus: igne woaſſi
nes fuñt & terct· & ti
it & iſte t inſ eiã i

itats fallter cocipit dͤ

wps wed tolit & timoꝛe
m ſecun reddit: vñ de
ſtieia E ome inſto diei
dit filu wis cuiwrpe
tanus ſapig eſt benlſ: e
Tcon ectia picula boſ
vch Reit Niter benllos
melioꝛ pqu⸗ mtelligt
tes preula ſume vah.

uin Ulrr doloꝛis ranedii

ibetapga ſa, topaf⸗
lreitc, paſia
unn hmus quſem lapi

ſnnfag dalnene
dl Ppdum ſupat dag⸗
u, ton gne ſt Peuddr
mannsmtena , tbniuni

t 3.
D ali ſ udem c

. an viutu
n., z. ¹3 Pulch
Wio;biahn es

n ult b fis:
ſtpheè do- ad ro „
deſt denoma figat /
betias cluat delin
ects acut tq puns:
uſpides fusclla iu⸗
1 qaicelſten bero
ſondan. Nutem luff
Etur ſpee: gue ota?
ud ceeſtin ſpent b
ckieat/ N do delve
ße Epelm finda⸗
aobps cſt calccob:
de fict vince cuuſi⸗
rpalens hqr mtelt
tum eſt ſruatm / ne
s vmnct / gor pꝛlen
tan tabit ⸗rn,
uiâ̈lysin
ubs atfelis oel
ttitdit ginſi
ſencki ciden

t ipedencni
7 . Zaeablecſt
n viſum nteleclus

Ad-

& boe qꝛ ſiue iſte paꝝ noſcuntur valẽ· vñ
bene dicit ſapiens · ſap· vij. dixi ſapiẽtie ſoꝛoꝛ
mea es: & prudencia amieã meã wẽcui· Añ̃
tus lapis eſt ſardomns qin luxùam expellit
I& vmiem bumileʒ & pudicu m facit᷑/ & ſig
nat tpantiã: ꝗᷓ luxuriã · i omeʒ ſupfluitatẽ
tollit: humilitate et pudiciciã ſemꝑ gignit/ð
qua ꝓſper · no. lio de vita cõtemplatina ait
tem ꝓvꝛãcia facit hem ꝓcum ſobꝛiũ mode⸗
ratum pndicũ· hec em libidims affectus tẽ⸗
Pat / deſideria ſancta multipliẽt / vicõſa caſti
gat/mter nos cõfuſa om̃a oꝛdmat. pꝛauas
cvgitacões remonet · ſanctas in ſerit · wlup ·
tates extinguit · & totũ hem tempꝑat & co⸗
pomt: Vextus lapis eſt ſardiꝰ qni ſangnei
eſt cloꝛ is m cuiꝰ pncia omx lapis maleficꝰ
nõ põt nocè · timoꝛem pellit. & audacem ſa
cit · iſte ſigc foꝛ titudmem/qꝛ ꝓcerro iſte oæ
loꝛ is ſanguinei debet eſſe/ mẽytum ꝓpꝛium
ſangumem fundere nõ ſolet timere· quiymꝰ
iſte ſolet timoẽm pellere: & hvẽm audaceʒ fa
cè: & nocumtum onitis · i tẽpt acõem dya⸗
bolicã reſiſtendo refrenaè. vn 2oſi? l
P. de officijs de foꝛ titudme dicit · ꝙ foꝛ⸗
titudo virtutes cuſtodit· inſticiã frenat/c
tra vicia eſt inimica: ad laboꝛẽ foꝛtis. ad pe
ricula rigida & aduſa · Veptimus lapis eſt
criſolitus: ignẽ velociſſime rapiẽs/qmi demo
nes fugt & terꝛet · & timoès nocturnos pel
lit: & iſte ſigt inſticiã· que ignez Zeli & ſeue

iit atis faciliter cocipit· demoes ideſt malifi

oos hes tollit / & timoꝛe maloꝝ ſublato pr̃i
am ſecurã reddit: vñ de iſto lapide ſeʒ de iu
ſticia & Home iuſto dicit Dan·x. iſe vi
dit filiũ hoĩs cuiꝰ wꝛpꝰ erat q̃ſi criſoltꝰ Oc
tauus lapis eſt berilſꝰ: cuiꝰ virtus ſcedᷣm dy
aſcoꝝ ẽ cõt ra ꝑicula hoſtium. & cõtra lites ĩ
victu facit & ĩter berillos ille qui è pallidio: ẽ
melioꝛ quẽ mielligit paciencia: que in ter
lites & picula ſũme valʒ. qꝛ ſicut dicit ſeneẽ

cu iuſlibet doloꝛis remediũ eſt pacie- Nonꝰ

lapis ẽ topaciꝰ ſeu topaſiõ mdecliaãbile/lapꝰ
clariſſimus: qui ſcem lapitidariũ ad ſangne
ſtirmgenduz: & ac balire nõ pmittedũ valz
ſoim̃ lapidum ſuꝑat claritateʒ / & iſte ſigt
caſtitatem: que eſt ꝓcuſdubio rara vtus/qꝛ
rara auis m terꝛ a & thuiuriũ:qne ſangne Inx
urie reſtngit && feruoëm cõcupiſcẽ cie comꝑe
ſct. & aliaꝝ vtutuzʒ pulchꝛitudmẽ ancedit

Napꝑiẽ ny o ꝗ; pulchꝛa es caſta gnacõ cum

elaritate · Deeimꝰ lapis ẽ criſſopaſſus quẽ
lux celat.& ꝓdit obſcuritas/m ob ſcuro er
ſplendet / && ſubvino poſitus ipfinæ clanitas
abſcõ ditur atq; pallet/& iſte eſt bumilitas/
que ſubdmo ·i. in xymims a Parencia nõ ꝗᷓ
et ſplendere / ſed in obſcuro ideſt m abſcõd
to & ſecreto. quia ꝓcerto humilit as obſcuri⸗
tatem querit· & omeʒ hom̃s pnciã · omẽmq;
famã glonã ſemꝑ fugit · Math. vj⸗ nitra i
cubiculum tuũ d& ora pr̃em tuum qui in ceł
eſt qui videt m abſcõdito · Indecimꝰ lapiꝰ
eſt iacinct?: ꝗ eſt lapis ſedz tpa cõdicozmu
