vbi qñq; multa iniqua cõmittunt: ſubdi⸗
tos grauãdo ſpoliãdo: & ĩdeo ſeꝑe accidit
nequiciaʒ eiꝰ ſuꝑiot mgr:qui ᷣm babet
ꝛrigere pimit & meareerat & affligit: vł
Penã ei tribiit cõpetentẽ: ille extunc occidit
Pat tem ſuum / ideo ſi iſte pat᷑ vł crrectoꝛ
moꝛit.i. ſi aliqunod infoꝛt umũ ei euenerit ꝓ
detractionẽ & falſe accuſacõnem laniat &
vulturibo · i. ſiis inimicis poꝛrigit eũ deuo⸗
nunn du g diß famãdũ: & boc vt mꝑpetuo ad
ſtatũ ꝓſperũ nõ reſurgat / qꝛ qui arguit d⸗
riſoꝛ? pe ſibi miuriaʒ facit vt ſcibit Puer.
ſurget filij ĩ ꝑẽtes ꝛc mat · x.

Capit. v. T.

Esit danieb: vj · ¶ Dalta⸗
Aar rex babiſom= Acrr⸗

obi eſ ſus a daꝛio rege pſanꝝ/ vilipẽdens obſi
dionẽ: fecit grande cõuium famllibo ſuis de
fecit apoꝛtan vaſa aurea d argẽte a que ð
templo iherm attulerat pater ſuus: & tune
in ipo conumio biberunt in ipſis ̃e & opti⸗
maces ſua vxot d in cõcubie landauerunt
deos ſuos ſed hoc abboꝛres deus: fecit vom
re m pſo cõnimo inpiete vnaʒ manum: que
ſcrppſit per oꝛ dinem iſta tria verba:mane:
techel: phares: q; ſignificat numerꝰ Ppondꝰ
diniſio ſig nabat aũt deus ipᷣm numerabat /
& ponderabat quantum valeret & quia de
ficieb at in num ero & pondere: tunc diuide⸗
bat regnuz eius: & ſibi Penitꝰ auferebat:
ſic factum eſt: quia ̃a nocte rex qui obſi⸗
debat: eum cepit: eum & occidit & regnum
eius & totam ſubſtanciaʒ deuorauit Dal⸗
tazar qui interpᷣtat denoꝛang dmicias ſig⸗
nat /& mundi duntes & potentes qui non
ceſ ſant diuicias deuoraẽ & accumulare: nec
tamen ab eis ſaciantur: qnia vent Poꝛ inſa
ciabilis ꝓuerbio · xiij. Iti ſunt reges babi
lonis: quia ipi regunt mundum vbi non eſt
niſi cõfulio Czech el. i. Ipſi em reg nauert
ſed nõ ex me ꝛ2c· ¶(t qnottidie obſidunt a
rege pſaꝝ ·i. a dyabolo: qui eſt rcx ſupꝑ om̃s
ſilios ſuꝑbie · Job · xl· ſed vere iſti nõ curant
S iſta obſidiõe.ſ. de dr abolo qui ctinue ꝑ
tptacʒ et fbulacõz moꝛtis tꝑax et et᷑e in
teptacozʒ ip̃os obſidet & ĩfeſ ta t: ymõ ꝓcto
irſi vacat cnmijs / lndis potibo cibis ẽe cũ
vxoꝛibus ſuis familibo: deos ſuos ideſti⸗
los de pentela ſua ð qnib magis ſperant
Æρ exulfant in vaſis aureis & argenteis bi
bere delectantur: ſed pꝛocerto ſepe diſpalicʒ
huiſmodi vanitas / Pꝛoſperitas & ideo
dum ſunt in aula babilonis ideſt ꝓſperita⸗
tis mundane: qnando non cgitant de fiitu
ris: deus mit tit mannz ſuam ideſt poteſa
tem & vn tutem inpariete cꝛpoꝛum ipſoꝛũ
ſentenciã ſerbit && dic mane thetel & pha⸗
res quia pſe numerat tempus & vitam eo⸗
rum ipſam pᷣſuponit: pſe etiam Ponderat
inquantum de uirtutibo & vicijs & tandem
dinidit eos·ſ· aiax a oꝛpe ſepãdo p moꝛte:
Vl dinidit eos. ſ. ſocietate fidelium Par⸗
tem eoꝛum ponit cum infidelibus in inferno:

& ideo rex perſarum ideſt dyabolus audita
Dei wluntate & ſentencia pſos opoꝛali⸗
ter & eternaliter occidit qui ipſos tam din

obſiderat m hoc mũdo. uce · xij ſtulte hac
nocte repetet aĩaz tuã eꝛ· V.

7

In ngno i daſtin ecchil ſſ a

5 nensb tu pie A meds
sdeniapla eſunedeſus en
atsſe norlatd ⸗ ſcrunt ſi ve⸗
indeerliun s dulſe
wera meant

C be e⸗j. Cunt⸗
ma eſſet lomatſſinnam ⸗
lco tegs durj nuhenmn e
aljpirs devn mitn
nmllrun lonun pprer xe
un ltit genmueiir ſev ſtnm arfunt
ipudentaqnn danele mter leones leſn
ſuintqnod vdens r weri hnum iom
uur/ N ess actuſetoꝛes cum vroibu⸗
gilſs mtromiſt N ſtatm wram pſopi
ienint a bombo deloꝛat (Kerſeeſt
dus/ guih regnun teſle greg) aſt erclcin
cus eſt purgatoſ deſ mfſernepbiſunt
nuns deſt demones igeettz reidt et

Ureſuanſcennan Elo
tpund de me alen Lhbe

Mre ba mn
ngamntdos: giaſez tſunme⸗

nrut nuden gem
s utolkin Pfien ngalin
gnnr lin
ſan ra dpalvle:l eſt dcrſapons
iebe⸗leltmeſin un
olkdot / deelonienney
Hethabmi, nars mlrein
s uftrrgr ifhin ni pet⸗
unns / lie wtbochs l
Hſuns ſumttv deos nos deſti
ntelaſna qnt magis ſpennt
ntin wns auris Aentasb
Cantur:ſedptooat⸗ ſedſple⸗
divantzs proſpentis A de⸗
tnal bhine if⸗
nancdo non ogtin: i
e nannn ſan ber

vruuten inunapulhl

ſiſe ed'wrtads

ra: optime numerant & ponderant bona ſua:

ip̃aq; mter ſe diuidũt diſppenſant ideo bn

dicit diuiſum eſt regnum tunz & datũ Pſis
& medis i eſt tuis executoꝛibus & alljs ſi
vis dic interp̃tacõnem de pſis & medis ꝛc
vn de tales ſic moꝛ ientes oſſunt de ſuis ex
ecutoꝛ ibo dicere illud .ps. diuiſerunt ſibi ve⸗
ſementa mea 26

Cnbit Banie. vj. Cum da⸗
mel eſſet honoꝛ atiſ ſimns in pa
lacio regis darij muid erunt ei
alij pnepes/ & ideo ip̃m mitti
2 in lacum leonum ꝓpter lvc
deum colebat ꝓcurauerũc / ſed ſtatim affiut
dei ꝓuidencia que damelez mter leones illeſũ
ſeruauit / quod videns rex incraſ tinum ip̃m

liberauit/ & eius accuſatoꝛes cum vxoꝛibus=

& filis mtro miſit & ſtatim cam ipſo ipſi
fuerunt a leo mbo deuoꝛati ¶Kex ilte eſt

deus / cui? regnum teſte greg. eſt ecclet a

laeus eſt purgatoꝛiñ ideſt mfernꝰ?: vbi ſunt
leones ideſt demones rugietes accidit etiã
in regno xp̃i ideſt in eccleſia eſt qnq; da
mel: ideſt aliquis ſancl9 hom o clericus/qui

pter ſu am ſcienctam & bomtatem ab lom:

m bo vnoꝛat/ & ideo vere Pabet ſtatim mi⸗
muvs mindos: quia ſéom ſenecam lib⸗o de

moꝛibo & ſi nullos facit m iuria/ multos tn

facit inuidia: vnde ſepe fit ꝓpter ꝓſperi⸗
tatem qua fulgent mł ceteros: moꝛs eis ab
mimicis mterp̃tat/& ideo dato ꝙ diſpPlice⸗
at regt moꝛs mnocentis/ tamen Ppter de⸗
eretum medoꝛ inmutabile: ideſt ꝓter aus
8cretũ quo ſtatutũ eſt hommibo ſemel mo⸗
riſem a oſtolum ipſe diſ ſimilat Pmit⸗
tit / ergo damel ideſt iuſtus mortuus mla⸗
cu ideſt m fouiaz vl m Purgat oꝛuũ & lapis
tuue ſuperponit m ſepnlehꝛio vbi ſeilicet ab
abacuc ideſt a bonis amicis Pulm ẽto pioꝝ

ſuffragioꝝ ſpũaliteꝛ ſuſtentat Med Peer⸗
to leones ideſt demo nes ei non poſ ſunt noce
re /ymmo ab ipſo lacu ideſt a purgatorio a
regi ideſt a deo liberat᷑: ad & aliã gloriazʒ ſub
limat᷑ ſcilicet ad graciam Padi ſi / alij antem
m lacu ideſt m ĩferno ponunt᷑ cũ vxoꝛ bo &

„
Bamels
Cr iſta die contra exeeutoꝛ es teſtame⸗
toꝝ quiiſ. mortuo diuite lecta teſtiã ſcriptu

filijs ideſt eu in fautoꝛilo & imitatoꝛ ibo ſuis
vbia leonibo ideſt a demonibo deuoꝛ antur
Pptuo/ſup eu m rugiunt leones & ſic mui
di & homicide quod de alijs credut: ſibi ip̃is
nocent & aliis ꝓficiunt & ualent Er die
ſpũ aliter p modam exenipli quando quis per
miidiam ꝓeu rat altri malictam : tranſit ſuꝑ
ipſum & idem p̃indicium ſepe meurꝛit qS
alijs mremperabat ficut patet de aman &
mardocheo qui fooit foueam meidit in eam

Capit · ſeptimm M⸗:

Esgit danieb · v. Dimel vi
dit m medio maris qn atuoꝛ
Vntos puguare /& ſtatim be
ſtie grandes & mari piter aſcẽ
derunt mter ſe diſnimiles & fe⸗
roces Mare quod eſt ſeructabile· Feremi ·
xVvij:quatuoꝛ venti ſunt quatuoꝛ affectio⸗
nes quatuoꝛ.ſ· ſpes timot gandium & do⸗
loꝛ / & iſte inter ſe pugnant quia m co: de
bom inis ſemꝑ eſt pugna inter i as affectio
nes & paſſiones Ideo bene dicit in Pla cõ

fiſa ſunt hec omnia ſpes timoꝛ gaudium do

lo t/ & ideo ſeꝑe accidit ꝙ vſt iſtos ventos
buius cœnflictuʒ ſequũt quatu oꝛ beſtie foꝛ
tes & diuerſe /ideſt quatuo: peccata moꝛta
la: Nam ex ſpe ſequit p̃ſump: ex timoꝛ⸗
deſperaco: ex doloꝛe ob maco: & ex Zgau⸗
deo lſnxurie c⸗ rupcõ/ & ſie ot bumannm
ex iſtis quat ioꝛ ventiæ ideſt beſtijs diſſipa
tur ꝓPuerbio·xi cogitacões varie verſant

in coꝛde viri/ ideo eceleſiaſtiei· xxxviij-· a coꝛ

de qnatuoꝛ oꝛinnt· l dic ꝙ quatuoꝛ ven⸗
ti ſunt ſuꝑbi nobiles beſlie ſunt crudeles m
ferio tes: qui quatuoꝛ dicunt ꝓeo ; m qua
tuoꝛ mũdi ꝑt. bus collocant · Iſli ego interi ſe
pugnãt & ꝑ rixas & diſcoꝛ dias iugit ſecũ
certant· ꝓubio. xiij inter fupbos ſemꝑ lunt
zurgia „ D HFHaniel vid it
ydam beſtiam leoni ſimile: « Pabebat alas
ſicut aquila /& ſublaeæ ſunt ale eus & ſub⸗
lata ẽ de terꝛa: & ſuꝑ pedes quaſi lmo ſte
tit : & ꝛ eius datum eſt ei. beſtia ſigmfic at
ſupbum & ideo dicit ſimilis leene qne ẽ beſn⸗
a ſuꝑbiſſima /quia ſuꝑbi buims mundi ſune
erudeles moꝛe leonis paupes deuoꝛando / ſi⸗
cut patʒ de militibo /officialibo: balliuis / iſ ti
qñq; babent alas aquile per quas in altum

vebunt᷑: ideſt altas ꝓſonas nobiles ꝑ qas
ſeruent ſublimatur ꝓmouentur & honorant
ſicut videmus: quia non eſtita modicus
balliuns vł vſurarius quin babeat maioꝛeʒ
in curia vł patria qui ipſum ſubleuet d ſub
pvꝛtet / iſ autem aquile dicunt᷑ funiles: qe

tales mali maloꝝ fantoꝛes ad moduʒ aquile

pinas vinũt de ſagume alieno (Yeremne
alis tuis muentus eſt ſaguis pauꝑm &&
mnocentuʒ alias erã malos nõ ſuſtinerent n
ide ſagumem emungerent: τ de coꝝ rapi⸗
ms etiam emolumentum baberẽt ob pulli
aquile lmbunt ſagumem Ved quld vere ſe
pꝑe accidit c ale iſte a falibus amehilant/
& quod homim pe moꝛtem ſubtrabuntur
iſti ſui amici & fautoꝛes vel ſibi ꝑer alqð in
foꝛtumnʒz auferunt᷑ de ter tena dignit ate ꝓ
ſperitate ꝗᷓ;ᷓ ſuper alios optinebant: ſuꝑ pe⸗
des quaſi homo ſtant / lc eſt dictnm ip
ſi cadunt a ſtatu ſuo ad terꝛam · i. ad pau⸗
ꝓem ſtatum:ita ꝙ; ſi erant eqnites fiunt pe⸗
dites / ideo dicit ꝙ ꝛ pus eins datum eſt
ei: quia tunc tempꝑis redeunt ad coꝛ ſuum:
&& cognoſcũt quid ſunt / vnde & quid eſt mũ
di ꝓſperitas quam ſic ꝓdunt E ſaie reddi
te pꝛ iuaricatores ad coꝛ: reœꝛ dammi pꝛio⸗
ri ſeculi /ſñicut em̃ videmus quando inferio⸗

res ꝑðᷣunt alas ſuas:ideſt fautoꝛes ſuos qui

eos m p̃latoꝛum curijs ſi ſtinebant: ipſi ſo⸗
lent ſimiliter de terꝛa tolli & a ſtatu vł of
ficio vł ſaltem reput acõne depom · gac harle
xiij · Dercuciam paſtoꝛem & diſpergentur
eues gregis C. die
ꝙ poſt mortem amicoꝝ ſuoꝛum & alanꝝ ſu
arum anullacõnem ipſi ſimili᷑ de terꝛa per
mottem tollunt & m inferno ire des coon⸗
pellunt vbi ꝛ eoꝝ ideſt triſticia & deſpe⸗
racõ ſibi dat᷑ & pemteneia de male ctis ſi
Pſſet · Eſaie doloꝛ meus ſup doloꝛem / m
me cꝛ meum merens E die leena ꝗᷓ
eſ beſ tia it a luxurioſa q; tamẽ pardo foꝛm
catur ꝙ eſt ammial pictum / ſignat mulie⸗
erm adulteram que cum pictis & pnlchais
iunembus foꝛmeatur/ & leom ideſt mari⸗
to pꝛoꝑꝛio fraudem facit S. ergo iſtius
grae per quas elenat᷑ & ſuꝑbit ſcilicet ulch
ritudo nobilitas ꝓo tencia woluptas ¶ Sed
quið wre iſte ale pꝛimo ſubtrabuntur / ei q;
ſcilicet pulchꝛ itudo ſua ꝓer ſeneclutem defi⸗
cit / ipſa tandem de t erꝛ a viuere tantum trã

ſit: & ſuper pades ſuos tota nuba m ꝓpiijs

naturalibo relicta in infemo cœgitur ꝓpetuo

ſtare / & cꝛ eins datur ei perpetua triſticia
lam entan Decunda beſtia quam vidit
damiel erat ſimilis vꝛſo / Ecce inquit alia be⸗
ſtia ſtetit ſimilis vꝛ ſo m parte & moꝛe eins
tres dencium oꝛdines: & in dentibus ſins
erant tres pꝛmcipes: qui dicebant ei · Dur⸗
ge omede carneæ plurimas & cetera-

„D. .Deſua

poteſt ſignare pꝛ meipes malos & pꝛelatos
qiua reuera vꝛſo qui mel ſum ere diligit ſunt
ſinules: quia mel ſcilicet dulœꝛem wlupta
tum & deliciarum &ε dil gunt & vellas/ bir⸗
ſutum diuiciarum gerunt· Nam ſicut vꝛſus
apes in qetat iimics panperes per rapmas

ut comedat / ſic ipſi pꝛ in cipes & pꝛ elati Per

rapinas vt mel deſt ipſoꝛum bona rapiunt

& euellunt / Iſti Habent os magnnm ideſt

magnam curiam & hſpicium ſeu clauſtrum
vbi ſunt plures dentes deſt plures perſons
in tnbus oꝛdinibns ideſt in pluribo officijs
diſtin ctiombus gradibus oꝛ dinate / qnidaʒ
ſuperioꝛ es: quidem mediocres: alij mferio⸗
res / ſed mn iſtis dentibus & oꝛdintbus ſunt
rres pꝛmcipales dentes: ideſt aliqui magni
n officus ſuperiotum gracijs excellentes:

:quia exc ellentes & principes m ſuis curig

&α of ficijs prelati m ſuis ſpicijs ſem Per
babent aliquos fautores adulatores ꝓ quos
reguntur & ordmantur /ſed quid dicunt iſte
bſtie deſt iſti onſilianij ſautores & magi⸗
ſiri roeerto non ꝙ regant bene terram ſu⸗
am vł faeiant iuſuciam: vł ab miqnita⸗
te caueant: ſed ipſi dicunt eiſurge: comede
carnes plurimas: lvc eſt dictum deuora ſub
ditos: exwria:rape comede carnes wdeſt ſub
ſtancias alioꝝ E. .
¶ Ir die ꝙ iſta beſtia eſt infernus qui
eſt ſimilis vrſo quo ad uoracem m ſaciabili⸗
tatem hc babet tres ordines dencium ideſt
tres dracias mordaciun tor mentoꝝ: ſeilicet
limbum purgatorium & baratrum / Iſti em̃
dentes dieuntur in mferno ꝙ; deuorz car⸗
nes plurimas: quia iſta tria loca hodie de⸗
uorant quaſ omnes perſonas: quia bara⸗
trum deuorat dampnatos / limbus pueros
non bapti ʒatos / ꝓurgatoꝛ ium penit eciam
acluros Edroiurtbiorum triceſimo · Tria
ſunt inſaciabilia & cetera:

—

foriet deo de morte diat. prad en⸗
taro venlet 9

ſunſt pnepes c de qrolbz: uad

7 . .
eulam del punden gwoiſto

0onodo: gate
—☛ ſt qulibet au

d
biſlaeſtpe gnifur fmls ⸗ vdel

meratotloinpft jrumaduamram: o

nti ab nmi rsoꝛdnts deſttres ,
en ma pſom detas orp N anm.
ispeinapes ſnt nebſtatus eecſöſn n
t p noe danc iob. Cecbie un
ſcnnenaum ug ton: & virgnaqr
nt xpo pomvvnem qꝙ pſe wmodat
)letumoepet & vnet pfida ſuenm
micames plunmas winmmes biid vt
fidehby adiungant n wꝛpe xpi mſha
ichi beretn ſinacon· p vntenci re
hirfam ps Cyud orawnmn meam
Rkommnigcaro wnt Nar ſſta be

huſm:eſt vanloqn baen tres oꝛdi

auan deſttria genen bonn oe
aclanm nchmncſi &plaſpbema
deuctant cures piunas qe nda

Ra MZ Ppnas Gttacho cuns
P Fentnns ydiß
mantwn dbrode nmin.

Terea ſta Nanmallb

rNA nam
enetitn

Alrntoz maonum deſt 17

urun hſpieun ſucluſhnn
nmns dant deſtpns Perſone
otdnbnsldiſtin Furbcfag
vonbia gndibis dnge giddu
6s: guden nediootes:all nfno⸗
diiſts dennbes Nordinbug ſunt
nepales dente: deſt Mqnnmngn
is ſupmnonm gnoßs enelans
relenns pnnpis nſis cing
/yilu m is kſoiaßs inpr-
gus kunmnes daltons pquos
Lodmnntun ſch ud drunt iſe
anſturjſutors A nag⸗
cuorong, ehint bnetann ſi⸗
Srint uſictam M Dnncnit
trſch idamteſiuge
e mas ke ſt dalun ue .
Cmrarpranitennui
t ſlu if d ⸗
mm nhu bla

Evr dic ferox vꝛſa qne nulli pcit & qne
duas alas babere dicit / eſt moꝛs cuins ale
ſunt due · ſ. infirmitas & caſus:que moꝛteʒ
faciunt vndiq; enolare: & ad loca varia ſe
traſferze: iſta em̃ tres habet ordines denetũ
ſtatum & loν padifſum purgatonũ in⸗
fernũ / & foꝛte ibi ſut principes tres · ſ. tres
mmoꝛ es oꝛdines angeloꝝ: qui moꝛti caſi⸗
bus infirmitat ibo end⸗ bommũ pᷣficiũt
ſecũdum amics ſanctos / & iſti ꝓcerto di⸗
cunt moꝛti: ſurge cmede carnes plurimas
quia iſti ꝓncipes angeli oꝛdmant ſecundũ
occultam dei ꝓindenciaʒ de quolibz: quãdo
& quomodo: quare & vbi & in quo iſtoꝝ
trium oꝛdinum ponendus ſit quilibet cum
moꝛiet ndeo de moꝛte diet. ps· ad te omnis
caro veniet F. Vr die
ꝙ beſtia eſt xp̃e qni fuit ſimilis vꝛſo ideſt
ꝓeccarotibo m pte cytum ad naturam: non
quantũ ad vicia/xres oꝛdines deſttres na
ture m vna ꝑſona.ſ· deitas oꝛpꝰ & anima
tres pꝛmcipꝑes ſunt tres ſtatus eccleſie qni
ſignãt ꝑ noe: daniel & iob. Czechie · xinj⸗
ſcõtmencium ↄing atoꝝ : & virginu/ qui
debent xp̃o ꝓ oꝛacõnem ꝙ; ip ſe omodat &
ſe etia inœtꝑet & vinet ꝑ fidei ſacramẽ⸗
tum:? carnes plunmas ſ bommmes buiꝰ? vite
vt fidelibo adiungant m cœꝛpe xpi miſtiœ
udei heretict ſarꝛacem: ꝑ penitenciax re⸗
ꝓbi xpiam·ps · C xand gtacoõnem meam
ad te omnis caro vemet ¶ Al dicc iſta be
ſtia vꝛ ſina: eſt vamiloquꝰ habens tres oꝛdi
nes denelum ideſt tria genera verboꝝ in oꝛe
ſ. detractionem iactanciã & plaſphemiaʒ
& iſli deuoꝛ ant carnes plurĩas: qꝛ iactã cia
deuotat carnes ꝓpꝛias / detractio carnes
ꝓxiui: plaſ ꝓphemia carnes xp̃i vide ſupta
de manticvra libꝛo de animalid ⸗G⸗
Lercia beſtia quaſi pardus babebat qua⸗
tuoꝛ al as auis? & qnatuoꝛ capita & babe⸗
bat poteſ tatem magnam Dardus cœloca⸗
tus & pꝛeceps eſt ocrita qm qyuis ſit oo
locatus inoonnerſacõne picta & ficta: tam
pᷣceps eſt ad ſangumem ideſt ad luxuriam
& peccatum: & iſte babet plures alas & ca
pita ideſt plures modos decipiendi & ideo
iſto modo acqurunt poteſtatem & bonoꝛeʒ
& reput ꝛconem VYv dic ẽ& beſ ta cuiꝰ qua
tuoꝛ ale ſunt quatuot affectiones: quatuoꝛ
vera capita ſunt quatuoꝛ pnᷣcipalia erimma
ip s oeꝛien cla ꝛc ſicut ſupꝛa · uij · F · ij ·
Vl die ꝙ pardus eſt vir ꝑſectus qui

Doxnelis

habet pellem pictam honeſte cuèſa nis /
& iſte habet quacuoꝛ capita ideſt quatuo:
capitales virtutes ſ·iuſticiam pꝛuden ciaʒ
foꝛtitidmem: & tempꝑpaciam hoabet etiam
quatuoꝛ alas ideſt quatuoꝛ affectiões bene
oꝛdm atas: ſpem:timoꝛem:g audiu: & do⸗
loꝛem cum quibo wlat ſurſum ad celeſtia co
templãdo & id eo poteſtas dat ei in celo e
in tert a: ciœ in terea q ad temꝑalem
ꝓmocoõnem:m celo vero quantum ad celi be
atificacõ nem & debent cnuenire capita cuʒ
alijs: qnia gandium debet babere temꝑan⸗

clam / doloꝛ pꝛudenciam: ſpes iuſticiam / tt

mot foꝛtitudineʒ Gech.iquatuo facies ꝛc
— Kuartabeſt a
erat terꝛibilis foꝛtis nimis diſſimilis alis /
& hbabebat dentes ferꝛeos: & medebat er
cõminuebat: & reliqua pꝑedibo conculeabat
g& capita habebat.x· ¶ Iſta ſignat mudi
dinites & t)rannos: qui ꝓpter ſuaz malã
vitam qᷓp pleriq; dueunt / ſunt terꝛbiles &
mirabiles & alis diſ i niles xpiani: vt de
quolibʒ dicat illud ſapienij. grauis eſt no
bis etiam ad videnduʒ qᷓ diſ ſimilis ẽ anis
vita einæ.x. capita ideſt decem capitalia vi⸗
cia que oꝑponunt decem pceptis ¶ocali.

xiijhabebat capita ſeptem / dentes iſ toꝝ
ſunt eoꝛum officiales & ballmi qmi cicunt
detes a demẽdo ꝙ ita ſunt rapaces & ana
re nature ꝙ alijs demunt & ſubtrahũt qꝗᷓe
quit poſſunt & iſti dicũt ferꝛ ei ꝓpt᷑ dura⸗
crudelitatem: ſunt magis foꝛtes ad dmici⸗
as & quo ad potenciam ſecularem: m tan⸗
tum ꝙ nullns poteſt coõtra eos pᷣualere: &
ita ille beſtie ideſt ſti pucipes potent es me
diantibo ſuis dentibo · vi ſins coadutoꝛibus
bodie omnia deuotãt & cnfundũt: illud
ꝙ non poſſũt cõſumere /ſillox contra quos
nõ ꝓoſſunt pualere vilipendũt deſpiciũt:
capita habet plura et plures dignitatex vil
las & caſtra „VN. d
die ꝙ iſta beſtia ſunt eauſidici ballim offi⸗
ciales & tales dent es ba ent virtute quoꝝ
demunt bona alioꝝꝶ ſunt pnᷣcipes pᷣlati cum
quibus ſunt :ꝑ quoꝝ virtutẽ faciunt multa
mala: nam habe nt dentes ſuꝑ eosl.domi⸗
nos magnos magiſtros: ſub quoꝝ vmbꝛa
ipſi denoꝛant omnes alios circumſtantes ꝑ
auariciam & rapinam: & ilud ꝙ non po⸗
teſt ſub peditare: cõeulcant pedibus id eſt
contempnunt ꝑ ſupbiam mentis (Iſti ba
bet hodie plura capta:vdigintates pᷣbẽdas=

MOs. Ip̃i peccatotes in ſeculo ꝛ· K.
¶Apuit quedam beſtia mirabilis && ter⸗
ribilis foꝛtis magna/ habens capita deee
& cenua deceʒ & mter omnia iſta oenna
oꝛtum eſt vnum cꝛnu modicum: babens
ocłos qᷓſi ocł os boĩs:bec loques grãdia:&
a facie eiꝰ reciderunt tres de alijs coꝛnibus
que ſunt eunlſa: & it creuit illud coꝛnu: cñ
quo bellum faciebat cõtra dei ſanct os & pᷣ
ualebat / putanit poſ ſet mutare teꝑa &&
reges / ſed tandem antiquꝰ dieꝝ venit ad
iudiclum ſed et: & poteſtas iſtins eſt abla⸗
ta (Si uis expone alle goꝛice ſicut expo ſuit
gloſa de anxpo & dhcit/ꝙ beſtia eſt regnu
racnum capita ſunt: decem regna: coꝛnna
ſunt reges/coꝛnu modicum eſt anapc: con⸗
tra deũ loquens grandia: reges ſubiciens
oculos clari int ellectꝰ habent:iſ te enim cõ⸗
tra ſanctos pngnat & pᷣualebit ad tempus
:ſed tamen fina liter veniet antiquꝰ dieꝝ cri
ſtus ad indicium:& ceſſabat ems poteſ tas
ſeð de boc michil ad preſens ſed expone mo
raliter & dlc / ꝙ beſla eſt pꝛinceps vł p̃la⸗
tus magnus &ι foetis babens plura capita
ideſ plura loca capitalia villas caſtra:oꝛ
nua ſunt pꝛincipes offficiales ſui: mediãtibo
quibus alios ooꝛnu impetit deterꝛet: ſec
alum accidit ꝙ oꝛit inter eos vnum enn
modicum:ideſt vna modica ꝑſona: qne pꝛi
mo eſt inꝑuis officijs: que tamen occulos
ſue clare diſrcecois cautelaꝝ & cauiliacois
habet:que ꝓpter eos loqnens ſue eloqnen
cie ideſt iactancie & adulaconis mmarum
& elechonis: ipſe pꝛenalet cœntra alios: &
maxĩe cotra ſanctos inſ tos & ſubꝑedittat
tres vł plures / alij officiales a facie eius

enellunt z de ſuis ofſicijs deponunt /qnq;

fanente foꝛtuna in tantum creſcit in munch
ꝓſperis:ꝙ dei ſanctos vł panꝑes religio⸗
ſos & alios meliotes cncutit & conculcat /
deum cõtempnit: reges terꝛe ideſt nobiles
& potent es bumiliat & affligit: vt patʒ de
ils qun ſunt cum regibo & platis de quibo
pꝛimo teſ ſalonicen.ij deo nõ placẽt & eũet⸗
is bom mbo adnerſant · Ded finaliter venit

xpᷣc antiquꝰ dieꝝ: weat eos ad indicium ꝓ
moꝛtem ſubitamam & ſic poꝝ poteſtas de

cit / ideo de tali oꝛnu.ps. cznua peccat oꝝ
conterent
Qapit. vin L.

Sgir danieß · vj. Yidit da

niel ꝙ troni po ſiti ſunt: & antiqus di erum
ſedit: veſtimentuz eins quaſi nvx: capullr ei?
velud lana munda: tronus flammaigms:
rote eius ignis accen ſus:fluuiꝰ igneus ra⸗
pidiſq; egrediebat eidem: & libꝛi apti ſunt
& iudciñ factũ:& tunc oĩm beſtiaꝝ ablata
eſt poteſtas: & filio bommis ſibi pꝛeſenta⸗
to dedit antiquus dieꝝ poteſtateʒ regnum
glonam & honoꝛem Innis deſ crbit ver⸗
bis iudicis vł iudicij ſtatus: quia ꝓcerto
in trono.i· m placo e & poteſ tate udiciana
nõ dz ſedere niſ antiquꝰ ideſt bomo ſapies
& maturns:qui debet habere capulos ideſt
mterioꝛem af fectionem: && veſ timentum · i.
exterioꝛem connerſacõ nem albam & mundã
ſanctam & puram caſtam & boneſtam & in

munem ab omni affecłione & ac cepcõe mu

nerum & perſonaꝝ: quaſi mæ ideſt quaſi la
na alba capillis eius ſicut lana alba & ſicut
nx dato ꝙ bodie multi pdeceſſoꝛes & iudi⸗
ces ſunt contrarie ondicoõnis · Eccleſia. x⸗
Vidi ſtultum indigmiate ſublumi tronꝰ
ems ideſt autoꝛitas rote circa eum wluen⸗
tes deſt miniſtri ſui wlubiles: & aperti
ad obediendum / debent eſſe igmti ideſt fer⸗
uent es & earitatini / vl ignei ideſt nigidi
ad malas puninendum & inſtos pꝛomouc⸗

dum: ideo fluuius igneus rapidus ideſt cxe

cutio & ſentencia aſpera & rigoꝛoſa a facie
eins debent cntra ipſos emana re:qmia nul
lum de bet timere qnoniam per iuſticiam & ri
go tem faciat iudicium equitatis ¶ Debꝛ eos
pꝛimo (Facit mmiſtros ſuos flamam ig⸗
ms hie tronꝰ de bet habere plures miniſtros
qu ia indicium non debet fieri niſi oꝛam pln
nbus aſſiſtentibus && ouſiliarjs: libꝛ de⸗-
bent eſe aperti: quia ſecundum ꝙ m libꝛo
legnm & canonnm innemtur ſcriptum de⸗
bent pꝛocedere: & filio hominis ideſt bonis
& notabilibo ꝑſonis finaliter debet dare po⸗
teſtatem gloꝛiam & honoꝛem beſlan antez
ferocium iniquoꝝ racõne carenciũ debet an⸗
ferꝛe & repꝛimè poteſtatẽ deutro·xx v. qnẽ
in iuſtum videris codempnaberis queʒ vero
iuſtum videris victoꝛie palmaʒ dabis: vł
die ecõtra ꝙ in tronis & dignitatibo ſeculi
ſedentes p̃lati & iudices ſunt bodie in can:a
pppa q; babet milia miliũ miſtrã ciũ & aſ ſi
ſtenciũ ſed ipſe rote & mĩſin ſui ſut ignei ꝓ
rapinã & exœꝛiacõz & iã fluniꝰ igne? ·ri⸗
goꝛ cruslitatis et rapiã a facie tł in egðdꝛ ĩ ſE
ditos vndiq · jobe ·i· añ faciẽ eiꝰ ignis wax

u vocaldenten da
4 nndiqy vntlanz Geffen
,areten wonmmui o

vteſt ibemte Arieten: de mamb ail⸗

/crmn ub nigrun fuclu
mnfe ierſeraen
almſmnle,Anin; 1 –
nu m/ e un :ui quc ba ede
omnur deſtſcenciaz vtnuſq teſtnnit

owrNla delt clencin natutalen Nf

uncam tenpalen/ v! duo wemun dde
nrnm:quu foere eſt epicop. O wꝛnntn
yl duo offenn deſt dupicem unchon
1·ſporlem Atanalen / g⸗wmna nn⸗
nwpeis ale Iſle qigfiuente fottul
nipnfcai X ſt pntencim ſeculari

n untun ; on muemtneſiteren/ ſ l.

fennt pmmtbic⸗ deſt pls x inſ .
ospſen/ e tentun balrt ynun o:

0r deſtnmn offigan o pugnat wntra

Mihun: Aphat ontan eun Efngit

unna pokteie aus d regnant locd ein ,
Kke

P ghunenclid wtef d
“ rſſerfbefan K

mprs w
led tamenin suaet waſus l

enng Ot cenn ed dch 4

un Z

.. Alsg⸗
8e 8 enr oin k D
— mmsſ preſeitn,
wndeſtren
Nndengchtn
lades:
eacde ua pee
pcerto
den nſſiant, ia udiclana

.
urns:qu deht N ſopies

demn aPſ ecapllos deſt

Ennr bba &at
e muſt ibeaſſors g ih

ſiinl undicynis –=
nmindgntate ſaliem on
tentas enen an wlnen⸗
t nmſtn ſu wlbles DM
dienpum dehenteſſeignt delifir
& eantanni / igne deſt igdr
us punmerdumn & nſtos ponol⸗
ſdeo uuins .nels npidus deſt e⸗
X ſentenen Pen & ſponh 1 ſe
leyt cvſmni ihasetuna ninn uul
crnnae unan ,m can n
car udeelin egnltats bꝛeos
2at mmiſtros ſios flunam ⸗
oig drbehnepiunesminſto
dcammnan debtfin icnan Ple
(Nhentbus N rſianſs Aed
aen:cpn ſandrc
KCanonhm intentu iptunc

meidcſtlyn
1ortchre flobumme
butv ensfur tele
vlonmumn ſeſtan ante,

Capit · ·· .· M·
Cnbit Same. viir. „Cum

eſſet damel m regione bealm

vidi mquit & ecce aries vnus
babens duo oꝛnna & vnum
omu mains alio qui œꝛmł ſuis vetilabat

ꝑ omnes mundi ptes & nullꝰ pot erat reſi⸗
ſtere ſibr: fecit quia ſecundum wluntatez ſu⸗

am /& magnificus eſt: tunc vemt birc? ca
pꝛaꝝ ab occidente bhabens coꝛnn in ſigne: an
oculos vndiq; ventilans / & effemmatus ẽ
m arieten : con mmuit coꝛnua eiuns/& null?
Poteſt liberare arietem: de mambo eius ta⸗
men in fine / cornu illud magnum fraclũ eſt
cnſuptum . Anis iſte ſignat aliquem re⸗

ligioſum ſimpliceʒ / & matuꝝ yvłl qnemcũ q;

vin bonnʒ & lvneſtum: qui qũq; babet duo
oꝛnua ideſt ſcienciaz vtriuſq; teſamti vł
duo cπρa ideſt ſcienciã naturalem && af-
fluenciam temꝑalem /vl duo cꝛmua ideſt
mit ram: quia fotte eſt epiſcopꝰ & cꝛnntus
vł duo officia ideſt duplcem iuridictioneʒ
ſ ſpũaſem & temꝑalem /qꝛ cꝛnua m ma⸗
mbo eius aba? Iſſe qũq; fauente foꝛtuna
magnificat & creſcit ꝓ vtenciam ſeculareʒ
in tantum ꝙ non muemt reſiſtetem / ſed ſo⸗
p aceidit ꝙ venit hire? weſt vilis & in ſuß
ficiens ꝑſona/que tantum babet vnum co⸗
nn ideſt vnum officium quo pugnat contra
Pꝛelatum: & p̃nalet contra eum & fragit
cꝛnua potecie eins / & regnant loco eius ſie
quaſi nullꝰ poteſt reſiſ tere ſi bi pꝛimia ꝓo

teſtate ab ac · r impius pualet verſus iuſtuz
ſed tamen in fine frãgit wꝛnu eiꝰ ideſt eiꝰ
Ipteſtas / qnia ſeꝑe aceidit ꝙ qui fregerunt
alioꝝ pot eſtas: poſtꝙ din regnauerunt / &
mundum tribulau erũt / ita ꝙ nullus potent

ei obuiare finaliter confrĩgunt: & P moꝛteʒ

ſubit aneam moꝛ iunt · Eſaie · xxx. ſubito dũ⸗
ſperat vemt contrieio eiuius Æπ dic ꝙ bir
cus fetidus && aliquis luxurioſus c m mun⸗
dus qui qnq; vnuũ coꝛũu in ſigne ſ. generis

nobilitatem vl ſeculi dignitatẽ && poteſtat?
& lve inter oculos quia iſ pꝛe oculis ſemꝑ

habet p̃ſum t cõneʒ & ſupbiam aliq; bonum

ſ pſum halxt iſte ægo pugnat contra arie⸗
tes coꝛnutos ideſt cntra bumiles ̃dicato

vidit ſe eſ ſe ſuꝑ poꝛ tam blay

res & eos couterit tam fin aliter ipſe perit
N VI dic cp aries
eſt p̃dicatoꝛ eum œꝛnibo duplicis teſtamen
ti / cui nullus reſiſtit: ſed vndiq; circuit pꝛe
dicando / ſeð qnq; vemt bircus fetens ideſte
pꝑccatum luairie: p ei pᷣualer & ſuã deſtru⸗
it poteſtatem V die c aries eſt dines
adnocatug cum pluribus cmłb deſt offi
cijs & dig mtatibo qui in tantum pꝛoſperat
m ter ta: ꝙ ꝑ rapmas & exachones oes vi
cinos conturxbat / ita ; nullus pot eſt ſis ma

licijs obuiare: ſed m oecidente moꝛtis vemce

lbircꝰ? fetens: ideſt dyabolus qui circa tales
effren at ꝑmoꝛtem temꝑalem / vl bircus·i:
moꝛS q́; cmitatur fetoꝛ/& hoꝛroꝛ eos con⸗

frmgit ꝑ dampuacõaem et ernaʒ / ita ꝙ nul

lus eis amplus ſuf fragat /quia omnes amæ
ei eius ſpr eu erũt eã inter auguſtias trenoꝝn

Pꝛimo · iſte bircus. ſ. dyabolꝰ habet vnum
coꝛnu ideſt excęl enciam nobiliatis natura⸗
lis quo pollet vnd- Nob nõ eſt poteſtas ſuꝑ

terꝛ ã que cõpet᷑ ei qrñ ſemper ꝓ ſuꝑbiã ba⸗
bet ante oculos mtis ymmagmis ſue⸗
O. Damiel vidit vnum
modicum cꝛnu ꝙ factum eſt magnum &
tunc videns ſe foꝛtificatũ: inſur ꝛexit cont ra
ſlellas & deiciebat eas m terꝛã ↄtra ſanctu

arlum dei: & cculcauit ilud & magnificat?

eſt contra foꝛ titudmem celi & ꝓſtrata ẽ we⸗
ritas in terrtam - Tales ſuut multi qui pꝛi⸗

mo ſunt modici qui ad dignitates ꝓſperita⸗

tes & diuicias vt foꝛ te qui ſũt de Pumili ple
be & in ꝑuo ſtatu: tadem cun fuerunt gran⸗
des : qꝛ pſñi ditant : magnificãt᷑ ipſi mſur
gunt cvntra deun ꝓ vicia & peccata / & ſtel
las æ ſanctuarum ideſt dei ſanctos pfe⸗
ctos religioſos: vł ſanctuarium ideſt religi

onenem ꝑ rapmas & exexa cliones deſ truãt

&& coculc ant/ira ꝙ ad lrãz ꝑ talium frandes
& malicilas foꝛ titudo celi impugnatur & ve
rit as depꝛ imit · C ſaie · lix · a
verltas ⁊c̃ D⸗ Daniel
ſe aſ ſſit vidiſ ſe hircum qui vetilabat ꝑ qna
tuoꝛ partes cel / nulla erat beſtia que ſue
poſ ſet reſiſ tere wluntat: Werumtñ ꝛnu
eius mſigne ꝙ babebat anñ oculos oonfractũ
eſt & quatuoꝛ loc iſ tius ſurexerunt Il⸗
lnd expone libꝛo de animalito ea · de angne/
vbi agitur de ydea cuius ablato vno caꝑite

duo ſurgebant

—–—

I.

Cait ⸗

⁸
Esgit damek · x. Wivdit da⸗
mel: ecce vir vnꝰ? vaſtitꝰ lmeis
zrenes eius aceĩcti auro obꝛ iſo
: coꝛp? quaſi criſolitus: facies
eſt ſcut ſpecies fulguris: oculi
eiꝰ vt lampas ardens: bꝛachia eius & que
deoꝛlis erat quaſi ſpes eris candetis: & wx
ſermonũ eiꝰ quaſi wx multitudinis ſte
eſt vir pfectus qui veſtitꝰ debet eſſe lmeis:
ideſt cãdoꝛ e puntatis in cõſciencia / renes ei?
ideſt act? & motus renum debz eſſe ei ctꝰ
:& reſttritꝰ fulgure caſtitatis m aꝑencia &
cdᷣuer ſacõne dʒ eſſe aurea & lvneſta maxie
quo ad renes ideſt quo ad actꝰ veneris/ oꝛ⸗
pns eiꝰ debet eſ ſe criſolitꝰ· i· cioſa & ſancta
jKacies eꝰ ideſt affectio debz eſ ſe ficut ful⸗
gur ꝓꝑ ardoꝛem caꝛitatis / oeuli cꝛdis ſui ſi ⸗
cut lampas ꝓ ſplendoꝛẽ diſciecõis ſubtilita
tis: bꝛachia ei ideſt virtus debet eſſe erea
& ſonoꝛa ꝓ p̃dicacõneʒ & ꝑmeritotiã oꝑa
cõnem / & cadens ꝑ caloꝛem ſuꝑne caritatis
Mat he · xx viij · veſtimta eiꝰ albe vt nie ſic
ergo ꝓfectus lmeꝰ quo ad puritareʒ:aureus
quo ad Ivneſtateʒ:criſolitꝰ quo ad ſanctitate
: fulgurens quo ad carit atem: lam padens
quo ad ſciẽcie claritatez:ereus qno ad bonoꝝ
opum dinturmitatem: quia es eſt metallum
durabiliſ ſimum / Wñ de tali viro poreſt dic
illud · gacharle · vj · Ecce vir oꝛiens nome ei?
& illd · Job· i. dic ꝛẽ
— Tarke A. AK

Cribit᷑ dani · xiij.· Vu ſanna
ingreſ ſa eſt pomenum vmi vt
illic recrearet & laneret / emiſit
aũt puellas: & remanſit ſola:

miqui :qin azʒ volnernnt maculare: ſeð quia
nõ cõſenſit eis: ꝓibuerunt teſtimomum ad⸗
ultenj contra eam / que cum duceret ad moꝛ
tem af fuit damel muenis: qui c ꝓbamt eos
mendac es : & ſic ſuſannam liberauit: & ſenes
ad ſuplicium cõdempnauit · Suſanna eſt
anima / vir eiꝰ ideſt xpc/ viridarium xpi ẽ
religio / aqua que eſt ibi eſt fons deuocõnis
vVvnguentũ ꝙ eſt ibi dulcedo conſolacõms
ancille anime ſunt gracie & virtutes duo ſe
nes ſunt mnndꝰ ꝛe dyabolꝰ: da niel eſt pᷣlatꝰ

& ſtatim af fueruut duo ſenes

Pſpiter vł ſacerbos / aecidit ergo qñq; ſu
lanna ideſt aĩa xp̃iana venit ad virioaria⸗
viri ſii xpi ideſt ſtatnm religionis: vt bi re
ereet & ſaluet: & vt ibi aqua deuocõ nis&
lacrimaꝝ a cunclis ſoꝛ dibo & vicijs abluat
&τ vt vnguento diuiciaꝝ graciaꝝ & coſo⸗
lacõnum ſpũaliter iungat Ved qñqʒ acct
dit: ꝙ iſta aſe emittit ancillas ſuas ideſt vir
entes ꝓ aliqua peccata que cõmittit in religt
one: & ſola ſine virtutibus vult reman ere
obannis. ſoꝛoꝛ mea reliquit me ſolã: &
tunc were ſtatim in furgunt aduerſꝰ eaʒ dno
ſenes : ſcilcet mundns & dyabolꝰ: quu temp
rant dam & volunt ꝙ mſſceat᷑ cum eis ꝑ vi
cia && ꝑeccata: ſcilcet cum mundo ꝑ anarici
am & lu xuriam: cum dya bolo ꝑ ſuꝑbiam irã
ꝑ innidiam: qꝛ tunc eſt ſola: & non hbabet

adiutoꝛium gracie dei / multuʒ eſt m magno
: ſed qiiandoq; dei auxilio fit: q; ipſa reſiſtit

& non conſentit: & tunc iſti ſenes ſcil cet dy
abolus & mundus mpnunt ſibi: & ꝓcurant

quieqnit mali ꝑoſ ſũt / tribula oõnes laloꝛ es /

verumtñ dei iunamine: & ope damel ideſt

cvuſilio ſacerdotis pſa enadit nec pit mani-
bus eoꝛundem · ps.ad dom inũ cum tribula

rer clamani & exaudiuit me P.
VW die ꝙ pomeriũ eſt mundus vbi eſt
amma vxoꝛ ioachim dei patris que dum cre
dit mundi wluptatibus vti: aqua & vngue⸗
to deſt mu ndi ꝓſperis /tunc emittit ancil⸗
las ideſt virtutes. & ſic ſenes ideſt caro &

mundꝰ temptant eam ſcilicet caro de luxu⸗
ria / demon de ſupbia & tunc ipſa eſt in pi⸗

culo moꝛtis eterne/ mſi clamet ad dominnzʒ
ꝑ cnfẽſ fionem & oꝛacnem: & niſi d aniel ·i
a criſto ꝑ ſuam graciam liberetur -ODs· me
exſpectauerũt peccatoꝛes ꝛc. Vl dic q;

ſuſanna quia erat ſola fiut inꝑieulo cdemp

nacnis & ideo bonum ſeniꝑ habere amics
ſecum ſocios bonos ne ꝓpter ſolitudmem ve
niant nobis mala · Eccleſa· iij· nõ eſt bonuz
eſ ſe hmin en ſolum · VY dic ꝙ ſene⸗ ſunt
iudices moderni quia ſi fit aliqua ꝑſona in
nir dario ideſt in inredichione ſua qne coꝛ aʒ
eis negocia habz niſi eis ſit fanoꝛabils & n
eoꝝ faciat wlũtatẽ eis aꝓplaudẽdo ł' muera

pntãdo vẽ nõ timẽt ſenteciaẽ cõtra ip̃aʒ ve
rumtamẽ damel ideſt xpe in fine ipſos cru⸗

deliter condempnabit quaſi iudicio iudicis

iudieabitur · Mathe. vi ½F JGJ.

nilce ſond fepte / a es 1er
pumeunt:yaumdeſnren .J

nus confuſione, vl ſt Ve qund er mnt⸗
tat wruſ tus/ ſte ait dict ant quns d
ſapra oyten Nſteemm ſiplo ſancte ecc
ſewꝛonat tam a reg by a ceter s por
sadorit: qud pcerto reges A popa
dut a phcpio maxumas impenſas :ꝛ
uddtos: oſſe ſones ſacdotbo bel :
ſacc dotio & vins ecckeſial hcs: v/
gliceſt xpm m pſom ppꝛiap denod
nutnerut pfi wo fugut Ndicut:
onmg denoanet anſumat: daſt
W e finmnt / ſedipſibal
õ
u lon, ara ecrleſte dauo xc

nunt/ & eo ſicut dan
ſel pieat eimn
Prunnto⸗ſie m enſtmo aamenle

rta Pun qnaſi pubc
4 ſeadotesno wſſn Pubhi
talia lona ut amo dicere

ndog der auxlo ſciy elſlt
nſiennt &tune ſct ſanes ſalcet dy
8mundis wnunt ſhr peumnr
tmanfefſit /ibllaches dloics
dei nunme: Nahrdenck heſt
berdottz pſi enidt nept nan⸗

unden o nd dantfni dun ibiſt

man enldilt mme H
deg wmeni eſt mundes vlieſt
pror vꝛclin da pams gin din
õ
uundi pfhens /unc emttlt nol⸗
rtutes N ſe lales deſt co
ptunt eam ſolcet eno delnat
ondeſgba uripſaeſtinpe
scmne h thand d onn
ponn Scnnmnädn,
eſanhwam iuan ee
tauerut peccatons N:

In babilone erat pdolum nomine bel:qð
Kex populꝰ clebant / ita ꝙ re infinitã
qptitatem cibo ꝝ cntinue tradebat ſacerdo⸗
tibo belis: vt ponerent wꝛam bele qm̃ Frin⸗
gebant ꝙ omni nocte deuoꝛarent: illi aũt
