diem gracie diſtixerũt · Sunt xij-men ſes qᷓ

ſolem xm ꝑ grãm cõtinueruut · Sunt xij⸗

fructꝰ? q ſana doctrma alios nutrierũt-Sut
xije ſigna que gloꝛiaʒ boms penam re ꝓbis
ſignificauerũt Iſti ergo potuerũt dice illud
Gñ.· xij.· Fratres ſumꝰ filij vin vmꝰ?·

Capit · xxiiii · F·
— —
„ ger. xxxv · legi · ¶ um
thamar in babitu meretn cõ ſe
deret in biuio /accidit ꝙ pñi⸗
archa judas trãſiens cũ ea cõ⸗
–*° cubuit quiſ· ꝓ arrabone an⸗
nulum/armullum/ & bacculũ ꝓpꝛium ſibi ð
dit / qui · ſ. duplicem ꝓlem· i- aram & zaret
in eam genuit/& cum ꝓpter adulteriuũ duce
ret᷑ ad ign em oſtedendo p̃dicta pignoꝛa ꝗᷓ
ſibi judas dedèat liberata fiit / de viro inqt
cuius hec ſũt cõcepi ꝛc vide plemius Pyſtoꝛi
am. Gñß.· xxxvinj: Vudas iſte ſignat xpm̃
qui leo de tribu jnda dꝛ · Ita vero mulier
ſignat a nimam que cum babitu mẽetricio · i⸗
cum młtiplici pctõ & cũ male cõuerracõnis
cõtagio in buio mũdi ſedʒ qui mũdꝰ recte
biuium dicitur quia ibi hmo facile Suiatur
Pz quid ꝓcerto pleꝝ q; ontnigit ꝙ; verus
noſter iudas xp̃us iſlam ꝑ miſeriœ diã re⸗
ſpicit & muemit/ ſecum ꝑ graciã cœ LPabitat
& concꝑ bit/annuluz q; fidei / baculum ſpei
ſeu memoꝛie xp̃i crucis/ & armillam carita⸗
tis ꝓ arrabone cõcedit/ duplici q; fetu · ſ· bo⸗
na affectione mmterius/& bona opacone exte
rins eam imp̃gnat & vbi demones iſtaʒ ad
ignem culꝑe & pene nitunt trabè / miſericoꝛ
dit er iſtam ſaluat:quia ꝓcerto nnẽy amma
male cncupiſcecie m pnti cõburitur vł etiã
igne jehenne num; poſt moꝛtem dap̃nat
dum tam̃ per dictum arrabones · ſ· armillã
baculum & annułm oſtendere mèat ita ꝙ&
tũc poterit dicẽ illᷣ. ñ·xxj· In baclo

iſto traſiui ioꝛ danem & nũc cum duabotur
mis regrediar · jn bacło em erucis I ſpei ioꝛ
danis T fluxꝰ moꝛtalitatis nr̃e põt tute tra
ſire duplex ꝓtꝰ duplexq; turma bonoꝛuzʒ
oꝑm · ſ.· intenoꝝ & exterioꝝ Poterit ꝓturiri
V·Vel dic ꝙ tlis młr eſt falſꝰ
cſiliariꝰ uĩ ypoẽta:qui ne ↄognoſ cat᷑ pallio
fłaꝝ palliacnũ & fraudũ ſcuelat ut ſic oo
cuꝑitũ indea· familiaritatẽ dñoꝝ hẽat/ ab
eo dinicijs mpꝛ egnet/& a nullo paſtoꝛ ali⸗
annuloq; epali: armillaq; digmtatis ditetur
V die c; bodie dato q; aliqua pſona oburi
meruęit ſi tñ arabonẽ oſtẽdẽit ·i· fi bona mu⸗
nera judici bo obtulerit ſaluat.i. vnꝰ lapis P⸗
cioſus ꝙ oburi & pnmiri homieʒ nõ pmittit
dicẽs illdð yſat aliij · Ca abulaueris ꝑ aquas
tecũ ero cũ trãfieris ꝓ ignẽ nõ oburè- Wa
die ꝙ indas eſt imquꝰ iudex q ſeꝑe alio pn
mire nitit de eo cerimẽ quo ip̃emet innodat
verũpt ñ qn crimẽ in ppſuũ mfleclitur q;uis
hbomo fit culꝑabił ipſu libera conat. Að
vxoꝛ fueciſaris oculos imieciſ ſet in joſeph jta
ꝙ ipfins petiſ ſet ccubitũ ꝙ; & ille negaſſ
& fugiens palliũ dimiſiſſet· Illa vero ſe vi
dens cõtẽptam cõtrariã viro ſuo dixiſſet &
eam joſeph opꝛimere wluerat accuſaſſet
& pallium dimiſſũ in argum̃tũ fidei oſten⸗
diſ ſet / ꝓPpter ꝙ vir ille mmis voeoꝛi credu⸗
lus joſeph carceri mãcipauit/de quo tãdeʒ
dñs miraculoſe eũ exp diuit· Do teſt allega
ri cõtra fallaciã mulieꝝ que nõ timẽt qn q; in
Pudice libidme aꝓpetẽ nec timẽt falſũ erimẽ
imponẽ & argumto fidei multa fingẽ e p⸗
tendẽ / nec facit cõſeiẽciã innocẽtem dãpna?
Ei bꝛ euis eſt em̃ oĩs malicia ſuꝑer
maliciã mulieꝝ · Doteeſt etiã allegari cotra
viros modᷣnos qui:ſ· mimis credut ſuis vx
oꝛib& maxime vbi agit de pudicicia cõ⸗
iugali · Poteſt etiaʒ allegari q; qnicũ q; iuſtꝰ
exẽplo joſeph ſe debz poeiꝰ ꝓmittè diffãri
& mearcerari ᷓ; legeʒ domi pꝛetèire/& max
ime quia dominus ſolet tales finaliter expe
dire & maioꝛem gloꝛiam ꝓmouere/ ficut
a Paruit in ſuſanna uł in iſto vł p̃t allega⸗
ri pro veritate & ꝓ in nocencia ꝙ ſi ꝑer aliũ
ſuꝓpꝛimit᷑ finaliter tam vincit ij · EſS. iij.

Vup omnia vincit veritas.

Capt · xxv· NN.

familiaès pharaõis regis egip
ti in carcere regis cum ioſeph
Poſiti · ſ. magiſter pmcernaꝝ
ſompnium vna nocte/ magiſter eñ pincer⸗
narum videbat cꝛ am ſe vitem qua erant
tres ꝓpagines m quibo vue floꝛ ebãt & ma
tureſcebant /ita ꝙ ciphum Pbaraonis acci
Piebat:d ibi vuas expꝛ mebat:& poculum
regi dabat/ magiſter vero piſtoꝛum tria ca
niſtra farine poꝛt are ſe ſompmabat · & in ſu
Perioꝛi/q; omẽs cibos qui ſibi ſolent arte pi⸗
ſtoꝛia continebat · lijs q; excelſius pꝛee⸗
mmebat · aues cibos cõmedere onſpiciebat
Iſta ergo ſomnia fueꝛunt a joſepł expofi⸗
ta/ talter quod pincerna infra dies debe⸗
bat ad pꝛiſcinuʒ officium reſtitui/& ptum
regi poꝛrigere. piſtoꝛ vero debebat ſuſpẽ di
& aues eiꝰ eames cõmedere · Obarao rex
egipti deum ſignat regem celi carcer autem
eius ſignat iſlum mundum qui ſellicet con⸗
tinet pincernam & piſtoꝛem id eſt popu lũ
bonum & malum- Pꝛopter defectum em̃ pꝛi
m parents mali æ& bom de domo phamõis
d eſt de paradyſo fuerunt eiecli & m Puius
mdi careè viculi · Ped pꝛocerto vterqʒ ſom
pmat m carcere id eſt vterq; gitat de fuᷣ
turiꝰ: boni enim qui m pincema ſignificantur
vidẽt vitẽ m dñm/qui habet tres TPagies
is ẽ tres perſonas/a quibus accipint vnas
i:fidem de qua ſcilcet pſi expꝛimunt vinũ
i· bona opera que infimdunt m calice regis
eriſti mẽytum ita letificant regem criſtum
Winum letific at coꝛ hominis. Mali ve
ro qui ꝑer piſtoꝛ em deſignantur vident ꝙ
ipſi habent tria camſtra id eſt triplice m con
cupiſcenciam & omne genus ciloꝛ um id eſt
carmis & oꝛis & glumen & anes deſuper w
lantes d vamtat em & ſuperbiam· Daruth
iij· In auibo celi ludunt et cetera · Kuid er⸗
go finis amlvꝛ um pꝛ oculdubio ſecundum
expoſieõnem joſeph id eſt ſecundum ſancto⸗
rum doctrinam bom ſunt pꝛemuandi. quia
ſcilicet pĩcema id eſt cetꝰ bonoꝛ uz poſt tres
dies / id eſt poſt tnia opera buius vite ſcilicʒ
in die iudicij ad gradũ pſemũ · ſ/ ad beatitu
dinẽ imoꝛtalitatẽ reſtituẽt in domo regꝰ
padiſo recipiẽt/& ad ꝓpinãdũ vinũ leticie
ceũ ãgeł admittet ecõt vero mali poſt eoſ dẽ

eut Gñß · l· dicik Duo

& magiſter piſtoꝛum videũt

tNR

abat wlledd vnd alch
aro ſclipelſſercmn

pllauprior lluu⸗
eno Genmilnunt:,
ſerm ſoir geh ce
dap enmn dien cuten
lan ſpptt; nrtepigles ſa
ders pre mo ſißulepe
E or ſcala ona ve
We derO Vtat
temſgea ca de ngͦt
iſn vnt lit i tut &
mipaflumms pppetan⸗
nutt oceſpran yercein/
neſs nnumn uſrmny
Invalat oꝛb, tpalum
toaiikelfſi
nuenitſpren vitr 4 macne
e Vdanldn Ner
Eones en
tes —
.- tm.
abunt. ſenit bidec⸗

umeanre inlene ta

eut

. 8 4
ckre egis e

pincen/

tregen celcarer zuten
1mundum quiſelitet onn⸗
piſtoꝛem id eſz wpuli
hiopter deftelum en pi
dom de domo Poamos
muemmnt eecn m piius
Pe peocerto vterqq ſn
ideſt vter, wgitat deſi
i m pincema ſiqnficantur
n/qun halet gres tpagies
a quibus accpiut uas
lret pſi epꝛimunt rini
infüindunt m calice tegis
letſicant tegem crſtum
cat corormms⸗ Mal ve
em dchignantur vident
camiſim id Ottipireman
omne genns alorum b/ſt
gummdt masdſtu w
an eſiaptbuan. Hanitb
dunt et ceten- Ruid e⸗
ꝛoculvubo ſeelndum
ideſt ſecundimn ſn⸗
niſunt PNrmanch d
ſt cet⸗ wnon yſien⸗
orer baius vtteſli

Gas. .„, K! .
milai due AQ˙,.

lo ſuſpẽdunt/ & eoꝝ anime ab auiboi. de⸗
mombo com edent · de ut :· xxxij· Conſumet
fame deuoꝛabũt eos aueo moꝛſu amariſ
ſimo

Capit · xxvj · H.

Egit Geneß. xli · VWidit
phbarao ſompnũ.ſ · ſepteʒ vac

. in locis paluſtribo poſtp erũ⸗

pebat ſept ẽ alia macre cõfecte que cõſũptiꝰ

& deuoꝛ atis pꝛioꝛibꝰ ni'm ſaturitatis de⸗
dere veſtigium · Vz ſili macre & in qualo
re toꝛ pebant vidit etiã ꝙ ſeptem ſpice pul
lnlabant eculmo vno acq; puleherꝛ ime · Alie
vero ſeptẽ peuſſe vꝛ edine oꝛiebãtur & ſti⸗
pula qui pꝛioꝝ ꝓulchꝛiuudinẽ deuoꝛabãt ·
Pꝛimo ſciendũ eſt numèꝰ ſeptenariꝰ vmũ⸗
ſitatem ſignat ſeðʒ greg · eo ꝙ; vmuerſa te⸗
Poꝛ a ꝑ ſeptenariũ dieꝝ curꝛnnt. Et ſic di⸗
cam ꝙ ſepteʒ vacce pigues ſignãt vmũuſos
diuites ſeptez vero ſtipule plene ſignãt vni
uerſa eoꝝ tẽpoꝛ alia bona/vacce vero macre
ſignant demonnm vmuͤſitate · VPeptem au
tem ſpice ſqualide deſignãt illa q; deſignãt
mferi vmũuſale aduèſitate & ſic ergo dico ꝙ
m ripa flumimis ꝓſperitatis mundãe m ue
munt᷑ odie ſeptem vacce · i mdi dinites di⸗
mieijs impiĩguati qui ſeptem plems ſpicis · i ·
vmuerſitate bonoꝛuʒ tꝑalium ſunt refecli⸗
Hed reuera ex alia ꝑte.ſ. poſt moꝛtem iſti
imuemũt ſeptem vaceas macreæxi· vniſita
tem toꝛmtoꝝ / a quibo iſte vacce pigu es cũ
ſpicis ſuis deuoꝛ abunt᷑ & eternalit coſumẽet
Demones em̃ dimites deuoꝛ abunt & ſeqñ
tes adn erſitates cedeẽtem ꝓſpẽitateʒ va
ſtabunt · Vn ſequit ibide ꝙ vement ſeptez
anm tante ſterilitatis ita ꝙ obliuiom detur
cũ cta retrobabũdãcia So cõtra iſtas vac⸗
cas loquitur · Nmos · inj· dicẽs audite vbũ
dom̃i vacce pigues que eſtis in mõte ſama
rie que calũpmam facitis egenis cõfringi
tis paupes dicetes afferte vt bibamꝰ· quia
eccleſie dies dicit dommꝰ?/& el euabunt ws
in cochis & reliqas veſtras in ollis feruẽtibo
C· ¶ V dic ꝙ iſte vacce pꝛiẽ ſignãt
aliquos hommes pigues diuites & ſibi ſuf⸗
ficientes / ſieut ſut quidã qni in nipa b?ꝰ mũ
di tenueruut de ſuis redditibus bonos ſtat?

Gacg

hes dies · ſ· in die inclcij in in ferno patibu⸗

cas pinguiſſimas ꝗᷓ paſcebat

ſeptem vero macre ſeqñtes ſignãt eoꝝ filioꝰ
& ſucceſſores qri ·ſ· qnq; ita ſunt pauꝑereꝰ
maen & infoꝛtunati ꝙ piguedme p̃deceſſo
rum ſuoꝝ & bona que acquiſierunt cſumũt
deuoꝛant atq; vendũt & cum nlł a ſocietate
aut ſufficienciam ꝓinð recipiũt aut acqrũt
Et ſic fit ꝙ ſq̃loꝛ vꝛedo macies d iſoꝛ
tuĩuzʒ ipſoꝝ vacuitas q; ſtipulaꝝ·i pauꝑeꝰ
& tenuitas bonoꝝ ſuoꝝ alioꝝ plemtudmeʒ
deuoꝛat & quidqd bom alij pdeceſ ſoꝛ es cu
mulanerant/maloꝝ ſucceſſoꝝ infoꝛtunitas
deu aſtat · Voß · iij · Vlij laboꝛauerũt & vox
in laboꝛ es eoꝝ introiſtisa · Vl die ꝙ iſte
vacce macre ſut auari balini & officiales vł
pneipes raptoꝛes & wꝛatoꝛes qii · ſ· ſüt t ã
te tenuitatis & pauꝑtatis tantaꝛ: q; expẽ⸗
ſan & in ſaciabilitatis ꝙ in chil pemtꝰ ſuffi⸗
citeiꝰ qump̃o dato ꝙ om̃es vaccas pĩgues
pPꝛime · i· om̃s diuites ĩines ſibi ſubiectoꝰ
ſoleant rapims & exactioni bo deuoꝛ a cõſu
mere & vaſtaè ni'm tam ſaturitatis vł ſuf
ficiencie veſtigiũ in eis a aret ymmo pau
Pertate miſeria ſemꝑ ſcualent · Vñ ꝓu· x·
Alij diurdunt ꝓpꝛia & dicioꝛ es ſut· Alij ra
piunt non ſua & ſomꝑ in egeſtate ſũt ·

Capit · xxvij · D⸗

Eneß · xliij · icit · ¶ um
fratres joſeph ad ipſuũ in egip
tum vbi dnabatur vemſſent/
ipſe fratres ſuos ↄgnoſceẽs nõ
oo/eſt agnit? ab eis / fecit ergo eis
couiuinmê/&& quia ſeiebat qui erat pꝛimoge⸗
mti fecit eos að męeſas pꝛioꝛ es ſcᷣm ꝙ erat
antiqnioꝛ es/dꝑ dato ꝙ ibi eſ ſet benyamyn
adoleſcetulus/ab eo pcipue pdiłcc/ eo ꝙ;
erat frater pſius vterinꝰ/ipſum tam̃ ab an
tiquioꝛ.ibꝰ fribo pꝛĩo ñ ymo qꝛ erat mmoꝛ
locũ vltimũ ſibi dedit · Woꝛabr joſepb eſt
xpꝰ · Gñſ̃.xlix · Eiiꝰ? accreſcens joſepł/fra
tres ſui fut om̃s xani · Ro. viij· Dꝛimo
gemtus in mtis/vtrmi & magis diłci ſt
religioſi & cłici qui ſibi ſpecialiter ſut ↄiũcli
HDic ergo ꝙ joſeph xpus yuis hodie ſit a
Ffratribus. i. a fidelibus abſcõditꝰ & ignotꝰ
ipſos tam̃ innicem diligit cognoſcit · Et
que ſit eoꝝ etasi eoꝝ ꝑfectio optime iudi⸗
cat & diſcernit· etas em virtutẽ & ꝓfectiõʒ
ſignat in qua qñ quis eſt pꝛ ouectioꝛ tanto

vnoꝛe padiſi eſt dignioꝛ Sap · iiij · Venſꝰ
ſut cam Homiĩs & etas ſenectutis vita imma
culata/qñ ergo iſti fr̃es xpifidles in cõuinio
ioſeph· iin padiſo ſut locadi optime ↄfidèat
Iſie xpᷣs etate·imẽita ſingłoꝝ iposq; ſecũ
dũ pꝛimogenita ſua · i. ſecldu vtutes/qnuas
Pabent ſolent oꝛdmare ꝓpꝛimos & vltimos
cvllocare Et loc ſn quacũqʒ accepcõe pſo⸗
naꝝ que q; ꝓcto fres vtrimi · i · viri ecci ei
p alijs pᷣferant qumymmo ſi in moꝛibo
fut cetèis miõꝛes vlterioẽs ponũtur / ibi em
nõ eſt accepcõ ſeu diſtme iudei & greci:quiĩ

ymmo ſeꝑe fit ꝙ pꝛimi ſut nouiſ ſmi && no⸗

uiſſemi pᷣm· · E ·V dic ꝙ ioſeph
eſt pᷣlatus qui reuera ſume debet cognoſcere
etate.i: merita ſubditoꝝ· & dato ꝙ ipſi eũ
nõ cognouerũt · i· nõ vifitauerũt nec munera
obtulerũt nec adulãdo al lauſerũt pẽ tam̃
debet eos cognoſcè && ſufficiecias cogitare·
ergo qᷓ ipſe facit cõmiuũ · i · ꝓnifionẽ aliqp
ipſe delet in mẽſa bnficõꝝ eccleſie ipſos col⸗
locare pꝛioẽs qui in etate·i· in vVtutibo ſũt
maioꝛ es qꝛ vere dato ꝙ ibi ſit beniamin:i·
cꝙ illi pabeãt aliquos fres vteinos · i· aliqᷓs
ſaguin eos nepotulos vł aĩcos ſi tam fſint
iumoꝛes · i · moꝛibo imꝑfectoẽs · nũcy debet
eos bonis & ꝓuectis pᷣponẽ᷑ · Sed pmiſ ſis
melioꝛibo ipſis vlcimũ locum dare · ps jbi
beniamĩ aduleſcentulus ꝛc· Vñ beſter · · bi⸗
bebãt om̃s aureis poculis ⁊? vnuſqᷣſ q; ſedʒ
ſuã bibebat etatẽ · ¶ Dato ꝙ joſeph fratres
ſuos oꝛdinate ſẽm etat es ſuas collocaſ ſet
ad mẽſam && ſie bema mĩ pdilectꝰ & vtemus
eo ꝙ eſſet minoꝛ vltimꝰ locaret᷑ nichil tam
ꝓpt᷑ hoe ſibi deꝑijt/ ymmo poꝛcõ ciboꝝ qy
ſibi joſeph dedit poꝛ cõnẽ alioꝛ ũ frin in qumn
qʒ; ꝑtibo p̃exceſſit vł excelluit · Vic vere cũ
fratres ioſeph · i· fideles eccleſie nũc in lociꝰ
qduũ & digtatũ diſimõe fſint looati ita ꝙ;
ſepe fit ꝙ illi qui ſüt vteini · i. xp̃o magis ꝑ
caritatẽ cõiũchi & ab eo pvtiſ ſie pdilecti in
mẽſa bonoꝝ eccleſie ſut vltimi cõſſituti quia
vere odie plmqʒ accidit ꝙ illos quos xpuꝰ
vꝰ ioſeph plus diligit/& quos ſibi caritas
ſeu ſanctas p̃fert mags vltimꝰ in eceiẽ vł
mũdi digtatibo põit dicẽs illð Nuce⸗xiiij ·
Recumbe in noniſſimo loco ex hoc tam̃ m⸗
chil cepit ꝓpter iſta/ que ꝓcerto poſt moꝛ⸗
tem qn xps diſtribuet cibos głie paradyſi:
jſti alijs Pficientur & pꝛ cõ gloꝛie ꝗᷓ; babe⸗

bunt alioꝝ głoſoꝝ gloꝛie p̃feret᷑/qᷣꝛ reuera
xp̃s illos qui mõ ſut vltimi dep̃ſſi paupꝑe
res/ hijs qui mõ ſut alti & diuites p̃feret/ita
qʒ ꝙ gloꝛia ſibi dat᷑ tãta que alioꝛuzʒ pᷣmia
preexcedet· Math.xx. Erunt nouſ fimi pꝛi
mi & pꝛ imi noniſſimi. . l

dic ꝙ talis joſeph eſſe videtur fectuoſus

pꝛ elatus qui reuera de bomis eſſe ſolet ſuis
fratribus vtètnis & filis nepotibus && com
Patriotis & familiaribus magis dare/ dato
quod alij antiquioꝛes & melioꝛes noſcantur
eſſe / vt dicit· thi N nemo nunquam car
nem ſuam odio habuit. Sʒ nutrit & fonet
eam 4 ne ioſeph inuentus fuit in
ſacco benyamm iumoꝛis fratrum / ad de⸗
notandum quod ciphus diuine gracie vł
ſapieneie in ſacco id eſt m ꝛde bumilium
muenitur / quia quanto quis eſt ꝑer bumi⸗
litatem nimoꝛ & ꝑer puritatem iumoꝛ tan⸗
to calice ſapiencie plus potatur. Exemplum
de beato iohanne qui erat aꝑoſtolus iunioꝛ
æ tamen mtellectu fuit altioꝛ· Rs Hema
myen adoleſcentulus in mentis exceſ ſu · Pie
dicitur · gñſis · Al vij · joſeph emit populnm
egiptum m ſeruitutem regis dando eis fru
Cũ regis / ſic vere pꝛ edicatoꝛ qui eſt diſꝑẽ
ſatoꝛ frumenti id eſt ſcripture & ſciencie re
Sis/ criſti ſeruitutem acquirit / dum frumꝰẽ
tum ſuum id eſt doctrinam vł etiam euca⸗
riſtiam ei pandit · pẽ · Ex adipꝑe frumenti
ſaturanit eos · V dic quod populus ꝓha⸗
raoms id ? ð yaboli ſeruns efficitur dum fru

mento eius id eſt bonis tem poꝛ alibus ſatia⸗

tur.· Vnde Yuerb · Rui accipit iumentum
ſeruꝰ? eſt feneratoꝛis ·
Capt · xvii ·· G·
Enes. xlix. legit ¶Jaob in bꝛe
) ui moꝛlturꝰ wlnit bndicẽ duobo
filijs jo ſeph·ſeffraym && manaſ
ſe cũ eſſet in lecto ſecuciẽs addux
it eos jo ſeph bñdicẽdos ad lectũ · Cũ eꝛ go
̃mogeĩtũ ꝑoſuiſſᷣ ad ðxtrã & ſevᷣo geitũ ad
ſiſta ꝑpr̃ mãꝰ ſuꝓpoſiturꝰ cãcellauit & dex⸗ꝰ
trã ſedo geĩto qͥ eat ſimſter an poſuit · ſmſtrã
veèo ſuꝑ vxtrã pꝛĩogeĩtũ aſſiquit & ſic cãcel
lãdo d mutãdo mãꝰ dext᷑ filoꝝ ſimſt᷑· Si
niſter vẽo dext᷑ ſactꝰ ẽ & bñdictiõzʒ pꝛimo⸗
geĩti repoꝛtauit · NReuea iſte iacob priarcha
oteſt michi ſigre deũ:joſeph vèo figt mᷣm

—

—— —

ſtldnen pecato yno der
rddeſeeN uſtes u
wS Ns dinnſdis e⸗
Canedeememannante

ii noltut

. n fuem
i⸗ 8 n umoꝛ tan⸗
Eratun Eronplin
e qneat apoſtouz umo⸗
Atu füit ator. ps Dena
ls in mentg ereeſſi. ie
viy pſeph enit wopulm
dutem degis dando es fru
e peduator aai Odiſpi
id eſt ſcrpture ſcinciete
tuten acquit / dum fumẽ
ſt dochinam v' ctiamn uca⸗
it. po· Exadpe fumenti
die quod wrulis pba⸗
biſeruus effictur dum fil
loms tanpoꝛalbus ſata⸗
b. Qui acapit immenum

.
Cupi: Wyni⸗ 6

alr lgf ſabnlu
ouir whitbibid diob
vſb cffeyn manaſ
ſſetin lclo ſeoucs adbux

vł cuiuſ q; qui alios babʒ ꝓmouere pꝛmei
pẽ uł p̃latũ ꝓ dextrãq; intelligit ꝓſperitas
pꝑ ſimſtram vero aduerſitas ego iſ tud aſtat
ꝙ joſep b·i · mdᷣus aliquos Poit ad dextrã a
liquos conſtituit ad ſiniſt ram/ quia ſcilicet

diuites pomt ad dextra ꝓſperitatis & pau

peres vero in ſimſira aduſitatis · Ved reue
ra jacob xpũs in die iudicij qn benedictõem
dabit legiſ latoꝛ & ibit de vtute in Vtutem
videbitur deus deoꝝ m ſyon tunc manus
ſue mumficencie cancellabit & etiam eas ꝓꝑ⸗
mutabit · Vicq;ʒ fiet ꝙ dextram ꝓſperita⸗
tis illis dabit qui nue ſut aduſitatis ſimſtra
Smiſtram vero aduͦſitatis bijs dabit qui
nũc ſunt in ꝓſperitatis dextra:& ſic fiet ꝓP
dextri fiet fimſtri & ecouſo & ꝙ pꝛimi erũt
noniſſimi & nouiſ ſimi beung Kus⸗ Eſuriẽ
tes impleuit bonis & diuites dinuſit inaneꝰ
Foſeph ſicut ðr Guũß · xlie · &. · Woluit ſe⸗
peliri in egypto ymo rogauit fratres ꝙ ip
ſum m terꝛ a ꝓmiſ ſionis poꝛtarẽt ꝙ fin ali⸗
ter factũ eſt fiẽ dicit Gnß vltimo · Vic ve
re nec nos debemus velle ſepeliri ꝑ malazʒ cõ⸗
ſuetudinẽ in ꝑeceato ymo debeꝰ rogare fra
tres · i· religio ſos & inſtos quia ð ſuis doc⸗
trinis exeplis &τ oznibus nos educãt· Ps
Eguc de carcere ammã nieam ·

Vequũt moꝛ alitates ſuꝑ ecoð ·

Voodi

Dꝛimñ · A.

VRREN.
rex nouꝰ ſuꝑ egyp
tum qui non noue
rat opera joſeph ſeu
beneficia que egyp
to ↄtulerat ꝓpt ꝙ
filios iſrł per magi
ſtros operũ ; plu⸗
rimuz oꝓꝛimebat

pſoſq ſibi in luto &e latere paleig edifica

cionem ſuaꝝ vꝛbium faciebat Verũpt am
ficut fiebat ꝙ quanto ꝑlus oꝓpꝛimebãt tã
to eoꝝ łꝰ plus creſcebat qᷓꝓpt᷑ aliud geꝰ
o ꝓꝛeſſioms cogitauit · qꝛ · ſ · wcatis obſte
tricibus omne q; naſcebat᷑ maſceulmũ ſexuꝰ
ſubmergi fecit · Femmas vero reſeruaè mã⸗
dauit · Aales vidẽtur eſſe reges noſtni p̃la⸗
ti/ iudices/& pneipes noui/ i. denouo ꝓmo
ti/vl noui iuuenes & milites noui pᷣdeceſ ſo⸗
ribus ſuis diſ ſimiles & min vicijs mnouati⸗/
quia reuera iſtoꝝ tota cura eſt filios iſil · i ·

bonos ſubditos ſuos rapimis && exactiombo

& tributis & ſeruitutibus oρτιπα½ε & per
ſuos miquos magiſtros oꝑm · ſ·ſuos balli⸗
uos & officiales affligè & grauare/& qui ſe
beneficia joſeph · i· ab aliquibus eoꝝ amicis
ipſli vł eoꝝ ꝓgemtoꝛ es recipit/ſolent ꝓ in
gratitudmẽ cũcta obliniom daẽ: jſtud patzʒ
de multis pneipibus qui ſi babuerimt aliꝗᷓʒ
joſeph · i· aliqu? magnum cõſiliariũ vł ma
giſtu a quo recipiunt & cſilia & obſequia
bene ſolet dum vvcerunt ſuis amicis ab ex⸗
actiombus ꝓcere · Ved eo moꝛtuo ſolent il
los ð eiꝰ gne pluſ; alios mfeſtał: bꝛeuit

—

ſua maſẽuloꝰ filios: iꝰbonas & vtuoſas pſo
nas mitunt᷑ ſu bmergè & extirpare/ femmas
vero ·ie malos & defectuoſos & ad bene oꝑe

randum inhiles ſolent ſeruał & eos pluſ

alios ſubpoꝛtare · nu ·. · xxj · Cur femmas re
ſeruaſtis ꝛc· B. NEdic quod
pharao eſt dyabolus qui · ſ. filios iſrb · i⸗
fideles quos ꝓ ꝑeccatum ſubiugat m tribuꝰ
ſpũ aliter occupat videlicet in luto inficiete
i· in luxuria & palea de leui wlitate · i in
ſuperbia/ m latere igne durateism anaricia
Vſtos em ꝓfcõs maloꝝ opeꝝ⸗/·i ꝓcapł a
vicia ł ꝓ malos pᷣlatos vł ꝑ pdicatoẽs he
reticvs / ſolent affligere & fetus maſculosi
bona opera in eis deſtruere/ ſaq; m flumme
carnis woluptatis ſubmergẽ. feaninas vero
i. molles actus & reꝓbus ſolos in homine
vegetare vult eri dyabolus ꝙ mala oꝑera
in nobis pullulent & ſuccreſcant bona vero
deſiciat & decreſcãt · C · Vr die
ad lr̃am ꝙ; ꝑhᷣo dyalbolꝰ ꝑ obſtetriees egip
ti · i· ꝓꝑ malos p̃ᷣlatos de eecã hodie eradie at
maſculos · i: oĩes vtuoſos / vbi vero fouet
nutrit & plãtat femĩas · i· carnales d defe⸗
ctuoſas vn iſte videt dicè illud · nui.xxj· In
terfice quidqͥd gnis maſculini D.
Vv die ꝙ phᷣo eſt dyabolłꝰ q habet ſemꝑ o
dio filios iſrł · i · xp̃i fideles pvtiſ ſiẽ m aſcu⸗
los · i · Joies vtuoſoꝰ ipſos in pꝛimitiã eccã
vidẽs & inuides młtiplicari ꝓ p̃fectos oꝑe
rum i· ꝓ mũdi tiranos faciebat affligi/ &
ſie noĩe xpi & fidem eius ꝑnt abat poſſe de⸗
ſtrui vł ſubuti · verũptam ſic fiebat ꝙ ẽpto
pPlus affligebat q;toq; pluès ꝓ xpõ mart
rio moꝛiebãtur tãto ſidelium numerus am
plius multiplicabatur & ſtatus eccleſie in
melins augebatur ſieut en· dicit · ꝓ· Non
eſt ſapia nõ eſt ſciã nõ eſt coſilium cont de
um · Et m yſtoꝛia tripertita legitůr q iuli⸗

anus apoſtata wlens xpi ſecta m deſtruere

ſciens ꝙ conſueuerat tribulacomibo ꝓficere
dec ernit vero tribulacõ nibus ſed oblecta cõ
mbus ſanctoꝝ amos inmutare · ¶ Vr poſ
ſet allegari ꝓ generali ꝙ dicitur contra ru⸗
ſucos quia ſcilicet ſi pꝛmuntur taliantur &&
ſubꝑeditantur melius fructificãt admodũ
yꝓmee computãt ꝛ2 . . E. Exod. ij·
TCum pPharao rex egipti mandaſſet om̃eꝰ
hebꝛeoꝝ filios ſubmergedo accidit vt moy

mali ſupeiores lodie in regno & vini deoõne

ſes naſceretur quem mat er iam tribus men
ſibus occultaſſet/ & ipſum amplins ſeruare
non poſ ſet/fitellam ſtirpeaʒꝭ eopoſuit m qna
puulũ vagienten liganit/ipᷣm q; ꝑ flumiuʒ
fluctiare pmiſit/qᷓ; cũ cerũth filia pharao⸗

ms: que ad flumen ſe leuada gracia venerat

muemſſet/ & eũ coꝛpoꝛe elegante vidiſſet/
matrem puenq; ſꝑpcctabat m littoꝛe wcauit
ſibiq; ꝓuulũ nutriedũ cõ miſit /ipſũ moyſen
i:de aquis aſ ſupꝑtũ wc auit ꝗqᷓ tandẽ adultũ
eum in flium adoptauit · Per regem
egipti intelligit rectoꝛ mũdi qui ſ.a pꝛmci
Pio ꝓpt᷑ peccatum ade decreuit/cũctos fili
os hnmam generis oꝛig inali vulnere ꝑimen
dos· ꝑ mulierem bebꝛeam intelligo ſanctam
eccleſiam matrem noſtram que · ſ. ebꝛea / id
eſt tranſiens dicitur ꝓ eo ꝙ; non pabet bic
manent em ciuitatem · Ved ad futuram mo
uetur · Igitur diœ quod quociens iſta ma⸗
ter eccle ſia parturit moyſen id eſt aliqueʒ no
miter natum/ pnmo debet eum tribns men
ſibus terꝛe id eſt in tribus virtutibus theo⸗
locis mſtruere/tandem debet eum in fluuio
baptiſmi mergere & fitelle ſpei id eſt diuĩe
miſetievꝛ die comittere:de tuuc pꝛoculdubo
ſtatim adeſt filia regis id eſt dium a gracia
que fcilicet flunium baptiſmi frequentat qᷓ
ipſum de periculo liberat & m filiu m recipit
& adoptat/ & matri ſue pꝛopꝛie ſcilicet ec⸗
cleſie lacte doctrine nutriendum/& ſic moy
ſen id eſt de aqnis aſſumptũ. & per aquas
baptiſmi ſaluatum merito ipſum weat ·
· Vl dic quod iſta mater fig
nat carnalem concupiſcenciam que filium ſu
um ꝑccatoꝛem tribus men ſibus ſeruat m
quantum peccatis ſuꝑerbie luxurie & auari
cie ipſum ligat/ tandem vero ipſum m flu⸗
uio ponit quando fluctus mundi negocoõꝝ
& tempoꝛ alis pꝛ oſperitatis ipſum epomt
Ffilia vero regis id eſt diuma gracia vł bea
ta virgo ipſum de flunio mundl liberat quã
do a mundi fluxu ipſum detrabat & per pe
mt enciam ipſum ſalnat & m filium per cari
tatem adopꝑtat & lacte ſane doctrme nutri.
enoum pꝛocurat & mulie i hebꝛee id eſt pe⸗
miencie vl religioni que tranſit de hoc mun

do ad patrem nntriendum aſſignat vt di⸗

camus diume gracie illud Jobãnis · xixe
Mulier ecce filius tuus/fili & eccleſie mater

tua et cetera⸗

Pena ſu ſip cui m/
in bdec pnt geent ⸗
ccldens pſun cenck n
bundun tr pumln bef
lem ardeten fbi dedtt guimt
fmmonppfüt Klnguam
VSe en we
loguefur ſoln chſe
loqnes Pe wndehef
i⸗lonns wigols de agua
bltins aſſiyns ni euen
num mulex . dllcedines min
dalcax miop dul wp aut
H ſugggeſurta itud⸗ p
Nennt pereatoꝛes ne Aqmue

elemd.. Derregen
eee os fili
dun ſrcnn
aar Aea
aai⸗ 0 ona 1
Atem Ped ad —
dic quo oeiniſlimn
unt moyſen talque, o
eumo debet alem tnbus men
kin tmbus Vrrtutibus theo⸗
andem debet eum in flumuo
r & fitele ſpei d eſt diuit
nttene . tunt pꝛoculduho
ads Rduna gaca

dum baptimi ftecnentat d

ulolibemt & mflum ree pt
matfi ſue pꝛopꝛieſclleet e⸗
tmme nutnendum / ſe moy
nis ſſumpti · & per aquas
um mento pfum weat ·
El dic quoc iſta mater ſig
ncupiſceneiamn que filum ſu
trbus menſivus ſetat m
ts ſupaidue uune e alan
ſtanden ero pſummfiu⸗
do fluckus mundi negowz
zoſpentats liment
udt dumgnieis i ia
efiunio munc llerat qua
1 ündenbit ebet
ſilnat mn ſliumpel dor
lacte ſne dokdnd .

ulie ibadz Ap

NG · V die q puulꝰ iſte fignat vul
gum bumiliũ ſubditoꝝ filia regis eccła ſig⸗
nat / que · ſ · n flumine dmine gracie vl pem
tencie lacrimoſe balneare nõ eeſſat/ ita ergo
filium ſuũ·i/fi delium vulgum / matri eoꝝ·ſ·
rectoꝛi bo & curatis ceteris nutriendũ.ſ.lac⸗
te doctrine & etiam ſubnecioms frene ↄmit⸗
tit & mecedem eterne gloꝛie ꝓmittit/vñn iſ⸗
ta eſt que dicit ibidẽ acciꝑe puen & nutrire
eum / ego reddam tibi mecedem · · V·
¶ Seðʒ joſephũ . ¶um fila pharaõis mo
yſen muetum in flumme pꝛimio quadã mu⸗
lieri egypeie nutriendſi dediſſet pꝓuer de lae
te ipſius bibere nõ wlebat: qua ꝓpt᷑ wcata
eſt mater eius bebrea que finem exſpectans
in lit toë reſidebat do ſoꝛoꝛ eius dixiſſe legi
tur · exo · ij Vis vt woem mulierẽ bebꝛ eã
vt nutriè Poſſit mfantulũ pomt etiã idez ;
dum puer aliẽytulum creuiſſet · Obarao dyy
adema ſuũ ſuꝑ caput moyſi poſuit qui ſta⸗
tim illud de capite Pieeit/ꝙ ꝓdicõſe factuzʒ
rex cõſiderãs ipſum oecidẽ wolnit · Ded ad
ꝓbandum vtuꝝ puerilem lvc feciſſet/carbo⸗
nem ardẽetem ſibi dedit qui nutu diumo ip⸗
ſum in oꝛe Poſuit/& linguam ſibi obnſſit: &
mð factum eſt ꝙ ſemꝑ im ꝑedicõꝝ & tarde
lingue fuit. ſicut · ·· dꝛ obſecro te dqñe nõ ſu
eloquẽs ꝛc Vic vere debet facẽ bõꝰ moyyſes
i· bonus re igioſus de aqua mũdane fluxi⸗
biltatis aſſũptus / quia veuera lac egyypcia
ru m mulieꝝ · i dulced ines müdi ſciẽci aruʒ
deliciaꝝ verboꝝ adulatoꝝ aut delectacõnũ
non debet ſuggere juxta illud · ꝓ. · fili ſi te
lactauerint peccatoꝛ es ne acqnieſcas eis/ſʒ
lac mulieris hebree matris ſue · · dulcedmeʒ
deuocõis doctrine & gracie q;' ſibi dat eccła
vb religio mater ſua· debet ſuggẽ & guſtare
i. Pt:ij · Nac cõcupiſcite racõnabile · dya
dema etiam · i · HDͥnoꝛ em & digmtatem qua
ꝓharao · i mũdꝰ vł dyabolus ſibi ꝓꝑ viax in
iuſtas vult inponẽ debet ſuper refutaẽ carbo
nem · i. ardoꝛ em caritatis ſeu diumi timoꝛis
m ponitencie debet eligeꝛe & lin gu am ſuam

cum eo debet tẽpoꝛaè · Vñn de moyſe legit ·

heb · ð ipſe beacins reputaimt imn ꝓprium
xpi/ theſauris eſt egyptioꝝ · Ido ſce&ʒz allaʒ
litteram · yſa)· dꝛ bhabes carbones igms ſe⸗
de ſuper eos· & erunt tibi mrefrigerio· NDe
bet ergo tał vir ꝓfætꝰ eſſe lingue tardioꝛiꝰ
uxta ild. jacbi · · Vit omis homo velox

ad aundiendum/ tardiis ad loquendum ꝛ2c ·
X. Dum moyſes quadã die videt
vnum egyptium qui vnum hebꝛ eum ꝑcuci
ebat d eidem ininriam faciebat occidit eum
m ſabulo ſepeliuit · verũ q; rumoꝛ exiuit m
publicum:fugit in terꝛ am madian vbi jetro
ſacerdotis madian oues pauit cuius filiam/
vxoꝛ em accepit/& dnm oues paſcerzʒ in de
ſerto:viſiones mirabiles ibi vidit· Vſtud ex
Pomtur ſic · Moyſes qui interptat aſſũptꝰ
ex aquis ſignat hommẽ pomtẽ tem quu · ſ· in
aquis lacrimoſe coõpũctioms debet iungit᷑ in
ueniri & ibi a matre ſua.i: a pemtęecia vt a fi
lia regis i· a dinina gracia recipiatur debet
aſtitui & inpom· Egyypeiꝰ ſignat pecc atũ
vl carnem/ hebꝛ eus vero ſignat anmã ſiae
mentem · jgit dio ꝙ qnado moyſes· i· pPeni
tentes vidit ꝙ frater ſuus ſpiritus ſeu amꝰ
qui debet dici hebꝛ eus i· trã ſiens pꝛ o eo
ad deum & ad paradyſum debet traſire feſ
tinꝰ o .ꝛzimit᷑ vł miuriat ab aliquo egyp⸗
tio/ · i. a ꝓpꝛio oꝛ poꝛ e vł a ꝑccato/ſtatiĩ
debet cõtra eum inſurgè & ipſum ꝑ cõfſſio
nem occidè & ꝑ ſatiſfactionem ſub ſabulo
aſpeèitate pemtencie abſcondẽ vł celare⸗
& tunc potẽit fugè ad jetro ſacerdotem · i · að
deum ꝓ deuo cõnem/d filiam eius in vxc ꝛzc
acciꝑe:ſ· ſcienciam diſcrecõnem ſeu graciã
& deuocõnem/ & ſic potẽit oues i · xp̃i fide
les paſcè ꝑ p̃die acõnem & erudicõnem / viſi
ones celi vidẽ ꝑ celeſ tium cõtemplacõnem ·
Ezech. vij · Eleuanit me ſpũs adducit in
jeruſ'm in viſionem de · V allega iſta
ghaliter ꝙ; de lege nature quilibet tenet op
p̃ſſos & t bulatos defendẽ & eis oõtra impi⸗
os ſubuemire · Suß · xxiiij · Nibera eos / qiu
ducũt᷑ ad moꝛtem/ & eos qui debetur ad in
teritum liberaè nõ ceſſes · RÆ · Woy⸗
ſes paſces gregem cum duxiſſet oues ad de
ſerti intetoꝛa/ a Paruit ſibi dñs in ru bo arde
te · vidit em̃ in monte oꝛeb rubum ardẽtem
qui nõ cõbnẽbatur/qui cum aꝓpinquaẽ vel
let vt qui loc eſſet videt / pcepit ſibi domiꝰ
ꝙ calciam̃ta de pꝑedibus ſuis tollèt eo ꝙ lo
cus iſte terꝛ a ſan cta eſſet · Reu era ſic vide
tur feciſſe domius pater:quia quando filios
iſtl · i · fidles ſuos ðᷣ ĩꝑerio phõnis·i · dyabo
li &c& de egypto · de infeno liberaè decẽemt
vnum fignum mirabile pꝛimitus demõ ſtra
uit · ſ· fignum beatiſſime incarna cvis/quo

☛●

mediãte ſuũ ppnluz lilerauit ipe em tũc in
rubo arboꝛe ſpinoſa-i:in beata virgĩe ſpimꝰ
Pemtẽcie ccumcepta moyſi · i· bumano ge⸗
nerl vl iudeoꝝ Plo aParuit ipſũq; arbo⸗
rem igne ſanni ſpũs inflãmauit & mirabilit
impᷣgnauit· Nũqᷓy tam iſta arboꝛ beata vgo
ab mtegritate vᷣgim tatis fuit mutata nec
ꝓ incendiũ carnalitatis cõbuſta · Vz ſemp
virgo inteꝗᷓ reſeruata. verũptam̃ ad oc ꝙ;
moyſes · i· iudaicus ꝓpłꝰ mèatur iſtaʒ vi⸗
ſionem cernè & mcarnaconis ſacram̃tũ cog
noſeẽ · Neceſſe ẽ ꝙ de pedibo affecnõm ſua
rũ calciamta carnał cœgnicõ is ſenſuq; lr̃aẽ
anferat · Et quod mð ꝑ fidei cwgniconem in
cadat/ qui em calciamto carnalitatis ſapien
cie inuoluit᷑: ad tantã viſionẽ & ad tãti ſac
m̃ti cgnicõem ꝑting nõ metur / neceſ ſe eſt
ergo pꝑ fidem tale calciamtũ ſoluere: & oẽm
mũdi ſapiẽciam amonere/ qꝛ ſcilicz terrã in
qua ſumus a eccleſiam ſanctã & catholicã
c ſtat eſſe· joſue · SVolue calciam̃ta ð pe
pibo tuis locus eni in quo ſtas ſanctus eſt·
· W ſi vis dic ꝙ ad hoc ꝙ bomo
diumas reu elacoes videat neceſſe eſt q; ad
interioꝛa &ᷣſerti · i· ſecreta oõſciẽcie gregẽ af⸗
fectionũ ſuaꝝ ducat & ꝙ calciam̃ta frenoꝝ
bonoꝝ de pedibo affectionũ ſuaꝝ tollat ·

Capt ſedi · „M.
Nodꝰ? vij · 8c. iij·8ꝛ Inter

Ifsgna que p̃cepit dñs facẽ c am
Phone ꝓ liberacoõne li iſriti ·
Pmũ fuit de virga verſa in coln⸗
bꝛẽ · Vñ exo · iij · Dr ꝙ vga y tenebat moy
ſes ꝓiecta fuit in terra ſtati vſa eſt m clu⸗
bꝛũ ita vt timèt moyſes nõ ſolũ vgam re⸗
cipe ſed etiam hãc vidẽe· dñs cũ ſibi p̃cepit
ꝙ caudã draœis accipet ꝙ cũ fecisſet/ m v
gam it en eſt cõuerſus · Iſtud aplicat an
ſtatũ Pli iudeoꝝ vga em̃ qua mudꝰ regit
ſiqt filium de pris ps · Reges eos m vir
ga ferꝛea · Moy ſes vero qui iuſtũ tenet po⸗
pulũ ndaycu ꝗ reuẽa m pᷣncipio iſtã vgaʒ
ſ- diumã maũ ſua tenuit/ mẽptũ ipſü cre⸗
didit & amauit ꝓ clubꝛ ꝗᷓ eſt res coꝛ pał
& viua in tłr xp̃i huãnitas ꝗᷓ· ſ. fuit cꝛ po
rea & moꝛtał · Ric ègo ꝙ vga &ᷓp tenebat
moyſes · i· de?ꝰ quẽ credbat ꝓłs iudeoꝝ in
terra fuit miſſ?ꝰ tũc ꝓculdubo in draconem

retroꝛſum·

i· in moꝛtalem wĩemi eſt oſus/jta ; moy

ſes iſte · ſ. Płs iudeoꝝ factus eſt tremebũ
dus & a fide mcamacõis dm̃ fugitiuꝰ. Ju⸗
deꝰ? em̃ vgã et wluby mutauit di filij ꝑſoꝛʒ
ĩem fa ccã ablvꝛruit: & eam credẽ accipe
& recipe reeuſauit · NYohi:j. ſin eũ nõ receꝑe
runt. & vbũ caro factũ ẽ · Verũptñ de di⸗
nie diſpeſacoms mãdato ſic fi et / ꝙ moyſes
iſte · i. iudaieus ꝓpłs iſtũ ſerpẽtẽ xpmñ cau⸗
da · i· infide ꝑ crudelitatẽ accipiet / tũc ergo
vtetur im vgã mẽptũ ipſu finalit er dm̃ credʒ
ſita ꝙ tũc ꝓpꝛie po᷑it dici il pz vgã v
tutis ſue emittit dñs exſ yõ dnari in medio
inimioꝝ' tuoꝝ · i· in medio iudeoꝝ qui mõ
ſũt xp̃i & figi immici.· A. W dic
qꝙ moyſes ẽ ðꝰ/q qñq; in maũ ſua tenet ali
qnã vgaʒ· ialiẽy bonã pſonãꝗ qᷓ·ſ· in ſtatu
gre maũ tenz/ eũ m bono retinzʒ atq; fouet
Veũptñ ſepe accidit ꝙ d laxat manũ ſuã
& ſedʒ occulta ſue diſpẽſacõis ipmñ pecca? P
mittit/m tra eũ ꝓicit:dũ ad amoẽz freõꝝ p
auariciaʒ uł aꝑoſtaſiaꝭ cadẽ eũ ſi nit / qᷓ reue
ra m dracẽʒ vtit mptũ m viꝝ ꝑeſfim̃ omn
mutat· ð vtiq; ad faʒ ð młtis vidẽꝰ qui
m eccã vł regiõe anq; m tena ꝓicerẽt: anqy
ab frena ad mimſinda ꝓmouent erat vge
· ꝓſoẽ iuſte & recte:ad regẽdũ alios optuẽ
qui cũ poſtqᷓy ad tra·i· ad miſlrãda terꝛa di.
mittũt: vtpute qñ ad alꝙ officiũ vlł dis⸗
tatẽ ꝓmouẽt /tũc draœẽs.ii rapaces & cru
deles efficiunt᷑: & m malos omin es cõmu
tantur. quid refert (mquid tulius aut quis
m belnam ſe conuertat: aut per miqnitatem
fermos moes indnat · ſic fit de talibus quan
doq;: ꝙ moyſes id eſt deus ipſos m canda
id eſt m ſenectute ad miſeriœꝛ diam recipit
& eos per pemtenciam ad ſtatum ſalutig re
ducit/ & ſic m virgas id eſt m viros inſtoꝰ
mutant & a draœnina ſeuicia && nequicia
conuertuntur/ tim? . i· pſa gens conu erſa =
O · ¶ “t die ; moy⸗
ſes eſt pꝛelatus: de cuius manu quandoq;
virga id eſt religioſus aꝑſtatando & ad ter
ram id eſt ad ſeculum redeundo: fit q; dꝛ a⸗

c venenoſus multipliciter pꝑeccando/ ita

moyy'ſes pꝛelatus ipſum timet recipere: ma
lam vitam ipſius abłoꝛrendo ꝓ caudam tñ
id eſt m fine: iſte per moyjſen id eſt per pꝛe
latum capitur/ab ipſoq; punitur ita ꝙ ſeꝑe
ſit ꝙ iteꝝ m virgaʒ · i in bonũ vin mintat

ſurwum eß zr
ſeneſigefun ntmroe
nnchenn ,,vj uſtus tene
nßineſe a ſ
zm ebCN ui⸗ orde
ceeſento/ pg n a0⸗
Gfietſ tune onlornk
lirqſam o had
oNunmcven Analan Rar
caniddo endſtune
une wo epin nans goꝛ
pucumen dem / ue
Gy mans uns voſyiad
, ad ſonin nstit als
unpſaa niquam apnd deum
eoſono qui ganar bre oa
nn lvnibis e ydeat abas:
rs videet vtqud nansn
nRdrtarunde medo ſinu
Wr Nregnſ
insſinm ſtdaſ Xnin
lkr ſbatc ſgo e dato
r nmis ſuus ⸗ ſabder
lis bilk alir miez i.
z 4 ſucdun limins
Vblonn, na ſalis wv⸗e
nuntdſh an en uumes .
mnihnreſſ ient:mmid
unt ectenſ

. onã q. ſ.
Nn c.l. mſtatu
371 reth atiy ſonet
acnit d/ e
ſie dſcheig ni fĩ
e d eig ini vcr
. eccasp
Piclt: du ad amoeʒ tre
ſtiſcidtaifne n
t nchum vin piſin omn
2 kaz mlis vde⸗ qui
Mmten Peuct: ne
umd mda Pmoldent et vge
recerad regedun Aos optiẽ
ad tra lad miſſada tenea di
eqn ad al offici vyl dio⸗
tue ducẽsr rapaces &
&m mablos vmmes wmi
ur mnqud tulius) aut quis
mertat: aut per micſnitatem
duat⸗ ſe ſi de tanbus anan
es d Ad eus ipſosm cand
ute ad miſenicor diam reelptt
