per moꝛtem nuduʒ doꝛ mire fecit / ita ꝙ chã
filius eius/i· malns populus indaic?ꝰ vidẽꝰ
tpitudinẽ eius · i Puãnitatem eius moꝛtu⸗
am / jpſaz deriſit cum dieit · vach qui deſtri
is templum dei ſalua temetipm̃ã · Verũptñ̃
bom filij eiꝰ ſem & ja phet ·i·a peſtoli & xp̃i

ani/verãda patris/i moꝛtem & moꝛ talica
tem ipſius opuerunt/ incptum ipſaʒ digmꝰ

racõmbo eſt neceſſaria mõſtrauerunt/ qua⸗
Fpter caneam fllius cham male dicit/ qꝛ · ·
judeoꝝ poſteritas ꝓpter xp̃i paſſionẽ ma⸗
ledictione damnantux ſicut ipſimet dixerat

Sanguis eius ſupꝑerinos && ſuper filios no⸗
ſtros · Doni vero filij · ſ · xiam & apoſtoli
bndictõe tam tꝑale qꝙ; ꝑꝓꝑetua ꝓfruũt· jdeo
de iſta vinea cõqueritur dns · Fenne · ſedo.
Ego plantaui te vmeã electam/& omne ſe
men ven/ quõ ergo conuerſa es in pꝛauum
vmea aliena ·

Cap·. Octauũ· D.

Cribitur Onß YVndecimo ;
Cum gy gantes eſſent ſupꝑ
terꝛ am decreuerunt in campo
ſennaar edificare turꝛe cũ ſumi
tas celos tãgẽt ſi ut in celũ aſ

ceenderent & nomen ſuum inter homines cele

bꝛarent babuerunt ergo lats ꝓ ſaxis & bi
tumen ꝓ cemento · Ygitur cũ edificarent &

— —„
Deneſis

iam turꝛ im in eiuitate babilonica vſ q; ad
duoꝝ miliarioꝛũ extuliſſent altitudine ſcðʒ
oꝛoſinz & ſedz ſolinũ ſup)ſa· xuij· jndigna
tus dñs liguuas eoꝝ cõ fudit/ cõfudit igit
ꝙ alter alterius verba nullatenꝰ in tellexit
Rua ꝓpt ab inuicem ſeꝑati ſuũt ꝑ mundũ
ſecundum liguarum diſtnclões ſe diuſimõe
diuiſerunt · ¶ Lales gygãtes ſũt ſuꝑbi / qui
turꝛim · i · faſtigioſu & ſtatumm campo ſen⸗
naar qui ĩterpᷣtatur fetoꝛ i. m iſto mudo ſe
tido edificare nituntur / ſurſu q; ad celi alti⸗
tudinem i: altos gradus & ſtatus vltra
requirũt ipſoꝝ merita aſcendẽ moliuntur ·
& vt hoc melius faciant/pluẽs qn qʒ in ean⸗
dem ſocietatem coeunt/ & ad oc comũuiter
occupantur qua Ppt ſepe fit / ꝙ dñs Etra
eos idignat/ ioꝝ ↄcHτ—ada qo mala rupit/&
jpſos ab iuicem duiidẽ ꝑ moꝛtem vl p ĩfoꝛ⸗
tuma ↄpꝛ obatur/ & ſic occulte faciete dno
opus malumqʒ ceperant impeditur · Vob
diſſipat cõſilia malignoꝝ ne poſ ſint manꝰ
implere ꝙ ceperat —RR—
ene Cap. Wonãa. A.

ſt cinitas caldeoꝝ aperuit ei
vdñs dicens. Egrede de cogna
ce tua & domo patris tui/æ
veni in ter: aʒ quam mõſtanero tibi/ & faci
am te in gentem magnam Abꝛ abam ergo
m terꝛam canabã ducitur vbi altare dno e
dificauit · & vbi dilatacõ ſui ſeminis:tocius
q; illi? terꝛe poſſeſſõ · P ꝓmittit atq; dat
Vr qne ĩterp̃tatur ignis ſignat mundum ꝗᷓ
ſ/ vr caldeoꝝ dicit ꝓ eo y igne cõcupiſ⸗
cencie mundꝰ cõtinue ĩflamatur · bꝛabã
aut eſt bomo cuins terꝛa eſt terꝛena ꝑeſ ſeſ
ſio- œgnacõ eſt cãnalis delectacõ. domus
patris ſiue parentum eſt a miœꝝ affeclio·
Cerra vero q; deus nobis oſtendit eſt dina
ſpñalis religio & affectio· HDico ergo c a⸗
bꝛabam · icuilibet ꝑeccatoꝛi qni in vr calde
oꝛum · i · in mundo vł vngu e cõcuꝑiſcencie
habitat a deo pꝛincipaliter / ꝙ inð ;,tum
ad affectuʒ exeat ꝙ terꝛã. uter? enoꝝ amo
rem/ oognacõem · i· ꝓpꝛie carnis delect acoeʒ
& duloꝛez do mum patns ſui · i: pꝑꝛij gnis
nobilttatem & onoꝛem cõtempnat ꝑmtus
&& dimittat/qq; ad terꝛam quam pſe deꝰ

WNVodecimo Geneſis ſeribitur
28 Cum abꝛ abã eſſet in vr ꝗᷓ

monſtrati·ad ſtatũ pemiteneie vel ad vitaʒ

ſpũalem ſe tranſ ferat & trãſ ducat · ſic em ſi⸗
bi ꝓmittit᷑ dilatacõ gracie/ ꝓmocio & exal⸗

tacio gloꝛie/& poſſeſſio celeſtis patrie · ſiẽ
etiã ex verbis xpi dicentibo apłis · vt patet

Math·xix· Vos qui reliqinſus oĩa & ſecuti

eſtis me ſedebitis ſuꝑ tronos K- .
Vel dic allegoꝛ ice ꝙ adã eſt xp̃s/terꝛa
iudea/ↄgnac eius fuit indeoꝝ Płꝰ/domꝰ
ſua eſt teplũ & ſynagoga/igit᷑ pdicta vᷣba
potuerũt eſſe dei pris ad xꝑm dicetis egre⸗
dere ẽptũ ad fidẽ & ;tũ ad crudelitate de
terra tua/cgnacõe & domo·ĩ· ð ſ ynagoga
& tẽplo/ſeu indaio Pl o & vom m tra ca⸗
nabã · i· Plm gentile quẽ mõſtranuẽo tibi⸗
vbiiſ. altae tun.i⸗ eccãm edificabis/& vbi
P fide delcãberis et valebis · Yſayy · In illo tẽ
è erat alt aè d m in egypto · „D⸗
Pe viðꝛ ꝙ tlia Vhrslet ya bolꝰ Hoi quẽ
videt m ſtatu relgiõis vł gcie · Mouet em
liem ꝙ terrã ſuã · u ſtabilttatẽ deſerat/&
ꝙ ↄgnacõ em ſuã bono ꝝ ſuoꝝ ſocietatem di
mittat/& de domo ꝓñs ſuiei · de religiõe ꝑ
apoſtaſiã fugiat & recedat/& ad terꝛ aʒ ca
nabã·i· mũduʒ mẽte & coꝛde ſe &flectat /
ibi ꝓmittit ſibi dyabolꝰ ꝓ vanã ſpem q; fa

ciet euʒ m gẽtem mgnã · i· ꝙ faciet ipſu talt

climtem & poteteʒ ꝙc ipſü in tpalib? dila⸗
tabit/& terta canabaz mom m ꝓoſ ſeſ
nõibo cõtiuo ſibi dabſᷣt/ fic capitulo fcio vi⸗
debat diaiſ ſe muliẽi/ qᷓcũ q; die oomedẽeitig
eritis ſic dij/& tali fama in valeſcete in terra
canabã/Sſcendit abꝛabam in egyptũ vt ꝑ
egrmaèt ibidẽ/ pharao aũt rex/ſibi ſuã mu
lierẽ abſtulit · Ded tãdem ſibi munè reſtitu
it eaz · Pe vo faẽ ceſſante: in tꝛã ꝓmiſ ſiõiꝰ
rediuit ſie vere cũ quis vrgete fame auancie
terꝛã ꝓmiſſiõis/·i: clauſtra vł Snocõeʒ di
nuttat & in egyptũ i. im mʒm &τ nüdi ne
gocia deſcedit /ſtati adeſt pharao rex egyp
ti/i dyyabolꝰ pnceps mði/qui vxoꝛẽ eiꝰ ·ſ·
diuinaʒ gciã ſibi tollit · WNerũptũ qñn q; deꝰ
ipſũ ad Pẽitẽciam reducit && vxoꝛẽ gciã ſu
am ſibi reddit & ceſſante fame auaricie / ite⸗
rũ m tra ꝓamiſſiõis ·· ſtatũ ſalutis religiõis
vł ad elauſta ꝓducit/ita vt dicẽ poſſtt · ·

Re · ij. dñs moꝛtificat d vynnfic at dedueit
ad infeos et reducit.

Capt. decimũ d.

par turtuꝝ / à duo pulli colubaꝝ. ammalia

iſtis em̃ ẽ vacca iugo ſhᷣdita ꝗᷓ ſigt ſbditos

9

Egit Gñß xiiij · Koth 8
abꝛ abã ;puis eent amici & fres
neqbãt tñ bre omt qꝛ erat poſſõ
eoꝝ mmia · Loth ergo diuiſ?ꝰ ab

abꝛ ahaʒ regiõʒ cca joꝛ daem ꝗᷓ irꝛi gabat᷑ I
vävrt padiſ? elegit/ vbi cito pꝰ cũ alijs captꝰ

fuit · Anatuoꝛ em̃ reges cõt᷑ ſodomã vbi
hit abat venerũt q ipſu cũ Pło captiauerũt
Abꝛabaʒ tñ occurꝛ ẽs/aduſarijs obuiauit et
loth de coꝝ mambdo liberauit · SVic vere coti
die fit/ꝙ illi quoꝝ ẽ poſſõ mimia. ſ. diniteꝰ
buiꝰ mi:fi ſeu ↄcœꝛ dit᷑ habitaẽ nõ pñt p⸗
mo ab mnicęe ꝑ lites & cotrouſias dinidunt.
Terꝛ ea em̃ ꝓoſſõ eſt diuiſiõis occ aſio· Se
ꝑæ em̃ fit ꝙ loth q mtp̃t at᷑ delmãs.i.aliꝰ qꝗ
ab abꝛaba·i·a boꝝ viciõꝝ ſocietate vᷣcliat &
ex hoc cca joꝛdane mũdaẽ ſ pitatis ꝑcſſe ba
bit aẽ ſe put at qᷓ tũ ab hoſti boi·a vicijs & t
bulacõibo captiuat ita opoꝛtzʒ abꝛ abazʒ
; dimitat · iab illo fr̃e ſoc vłÿ amic cꝰ ſo
cietatẽ ꝛelmꝗrat & otẽppat adiuuet ergo
nõ ẽ bonũ bonã ſocietatẽ & ↄœ diaʒ dimit⸗
tè nec ſolũ ſeu ſolitariũ man nec mdi ſpera
vltra Sbitũ affcare ſed ſił ꝓ ↄcœꝛ diaʒ qeſeᷣ
& manẽ · ecc̃ · ii. nõ eſt bonũ hviẽz eſ ſe ſolũ ·

Capt xj · A.

Neit Gñb. xx. Dñs pcepit
— abꝛabe ꝙ ſaẽficaẽt fibi vaccã ca

Pꝛã & ariete fũ annoꝝ colũbãq;
& tturẽ · Abꝛabaʒ ergo aĩalia di
muit / wlucres ſñ dimiſõe ad ptẽ Poſuit/tã
dẽ aues celi:cadaũa ſacfieij nolebt Ocdᷣ· 3
abꝛ abaʒ eas abegit. In ſeo vẽo clibanꝰ ar
des apuit ſacficiũ oſupſit aialia Foa abꝛabe
tũc Ymiſit et ſibi ſecreta pluma reuelauit.
RKeuèa videt & ĩ iſtis ſachcijs fint õs illi
quos ſibi vult dñs ſpũalit᷑ ĩmolari jbi em̃ ſt᷑
aues ·i- tẽplati/aialia:iacti · Aues ergo Pci
piũt nõ diuidi eo ꝙ ↄtẽplati nec ꝓꝑ mudi
negocõnec ꝑ affcões varias ſut diniſi ym
mo ꝑ cõꝑlacõʒ m vᷣm tedũt integri et ꝑfecti.

Veũ · aue necnõ ſecabᷣt nec ferꝛo dinidz· Iſte
etiam aues · ſ· cõteplati dicũt ttuès ꝓpt

ceaſuitatẽ qᷓ ſᷣuãt dnr̃ olũbe ꝓpt᷑ ſimplici⸗

tatẽ qᷓ amañt · Iſti em̃ ꝓ dño dnr oblati · ſ 7

aũt ſicut dictũ eſt ſut actĩ qui ·ſcirca fra i·
cca frena negocia ſolent occupari/manẽ in

ubus Lademonk Eten
unmſb abelrabir
Puatocfidnn⸗ Cbꝛ
Wstitus dn titsn
laemgeirdetn

e Doder

Cit Gs
Cun ſay
YMon ſe naet⸗
nelan ſmj abr
yſb mnufli
emnte genaſnpne
füihunnl gar züt derp
tenbſtchn ſaniki
Gar tiden nalſgton

einn ſt nu kwezeſe ſoin⸗
Opt X AN

t Gbd. Prszaße
abe ſiiftait ſhi vacrica
nci ti anp ilg
turi⸗ Abeabay ogo aiala &
ſi dimiſorad pte wſut ta
dala ſacfiehjnolebit oede⸗ y
degit Fn ſeo veo clband ar
an upſit ialn bn Abꝛabe
vi ſeenta Pinma nud aut⸗
ciſis ſiſcis hnt dsil
dns ſoialt inoln añſt
aulemicdsdls go
ooriplrjne nud
Nröes yvinas ſit diniß Vm
In tedit intgt et kfect⸗
abtneefmo dnde ,
cplai diil fals,
Vaige,

r rrg rrry

Vries dux gregis que ſignat platos · capra
macillenta que fignat penitentes laboꝛio ſos
Fgit᷑ quilbz iſtoꝝ debet eſſe triennis: qnia
ſcilicʒ vacca:i·ſubditi debet eſſe triennes ꝓ
fidem trimitatis ẽ; dełet ſimꝑłlꝛ credere vł
p tria wta religionis obedieciam/ paupꝑta
tem/ & caſtitatem que debet firmit er ↄtmè
de quo · ęcẽi:iij· Fumculus triplex difficile
rumpitur· Aries · i plati debet eſſe trẽnes
per tres Vtutes theologicas / fidem ſpem de
caritatem ᷓy debet veraciter babere · de quiv⸗
bus · /· coꝛmth·xiij· Nunc aut manet / ſpeꝰ
fides/ caritas/tria hec · Capra vero · i· pem
tentes debet eſſe triennes ſedz tres ꝓtes pe
mtencie/ · ſ· ctri cõnẽ cõfeſ ſionem & ſatiſ⸗
factionem/quas debẽt veraciter implere / de
quibꝰ exodi ·iij · Niam trium dieꝝ ibimus
m ſolitudie · vt & ſic qlibet iſtoꝝ dicat illuo
ecẽi · xij · In tribus bnplacitum eſt ſpiritũ
in eo · Tria ergo ſacrificia · i- tales ꝓſoẽ ab
auibus · i· a demombꝰ & temptacomibo im
petuntur · ſed ab abꝛabã · v a deo vł bono
pꝛelato defenduntur· Clibarius etiam ar⸗
dens. ii caritas ꝑfecta tales in flãmat ipſos
ꝙ deus immolet ⁊æ pꝛ eſentat ·

Cap · Duodecimũ⸗ H⸗

Cribit Geneb decimo qñnto·
Cum ſara vxoꝛ abꝛabe ſte
rilem ſe videret: tradidit agar
„ ancillam ſuaʒ abrabe viro ſuo
— vt ſibi in ea filiũ gnaret/ que
tãndem inter genua ſua pareret/ & aſcribet
ſibi partum/ agar aũt cocepiſſe ſe vides cõ
tempfit qña⸗ʒ/qᷓ; cum affligeret fugam iuit
agar / ꝗ; tãdem in deſerto angelũ vagãtem
æ fugietem muenit · fibiq; dixit. agar acilla
ſarai vn voms & quo vadis/ cõſulit ergo an
gelus ꝙ rediret ꝙ ſub manu dom me ſue
ceruicem ſuꝓonèt & ne ãpliꝰ ſuꝑbiret cõtra
eam · filium etiam ex ipſa gnandum p̃dixit

. ab ipſo duodecim duces ꝓceſſurꝰ ꝓmiſit

Iſtud poteſt expom moꝛaliter & dici q;
abꝛabam eſt homo qui reuera habet vxoꝛẽ
& ancillaʒ quia · ſ· ſara vxoꝛ ſua ſignat ani
maʒ· ag ar vero ancilla ſignat carnem · Sa
ra ergo amma de ſe ſterilis videtur quia · ſ·
anima de ſe nec ꝑ ſe nichil ꝑoteſt oꝑerari vł

ſcere nec ꝓtum cuiuſ q; bom operis generaẽ

neſis

eum nõ habeat oꝛgana: & ido oꝑoz tz ꝙ an
cilla cuius caro pariat ſibi filium / . i. faciat
fibi opus bonum / quia liez amẽte Teedat bo
m opis oꝛdinacõ ficut a dno/ tam?ẽ a carne
Yeedit execueõ boni opis ſicut ab ancilla ·
Verũptñ qmia iſta ancilla · i· caro cõc epiſ ſe
& aliud bom feciſſe ſe vidẽs/qnq; in ſuꝑbi⸗
am erigitur/dommam q; ſuam ctempꝑnẽs
in deſerto mundi eirca bona oꝑa terꝛena va⸗
gat᷑/& angelns ·i: deus vł bonus p̃dicatur
aũt p̃latus ipſum rephẽdit tam ð cõteptu
domine q· ſ · de fuga · Dicit ergo ſic agar
ancilla ſaray vñ vems & quo vadis · O tu
agar que interp̃taris ſompnum vigllie ·.i · o
caro que ſemꝑ ſopᷣmas vgilias & lu dibꝛia
mundi huius/ que es ancilla ſaray⸗i a nime
rogo vnde venis / aduerte & quo vadis 5
qualis eſt natiuitas tua: & qualis moꝛ⁊ vn
naſcèis / qualiter moꝛiaris q; vilis ingredi ẽ
doſ/& quam flebilis moꝛiendo/& caue ꝙ ð
cetero dominã tuam ammã nõ coõtepnas.
SPz ei ſeruias oledias & intẽdas/ quia · ſc
ſicut dicit᷑ m ps · Ocul acille debet eſ ſe m
manibꝰ domme ſue · C. V die
ꝙ quãdo dna anima laxat frenũ an cille · i⸗
carm/ ita ꝙ ipſam domma ꝓmittit cõcũbe
re carnaliter cum abꝛ abami- aliqua carna
li vł tꝑali wluptate vti ſtatim cocipit yſ⸗
mabelem · i· malnm ꝑꝑoſitum qui.ſ contra
Yſaac · i · ctra virtutes cottidie facit bellum
cõcipit etiam qñqʒ diuicias delicias & ſecu⸗
lares ſciẽcias && alia mundi bona/ita ꝙ tũc
cum iſta ſuꝑbia ꝙ efficitur / dñe ſue anime
nequaẽ obedire dignatur · qump̃mo ſi dña
anima ipſam velit a ſuꝑbia repꝛimè & ꝑ ab
ſtinenciam affligere / ſtatim ſolet ad delertũ
vicõꝝ trãſire & a iugo virtutum fugere &&
abire · Vermmne ꝛij· a ſeculo cõfregiſti iugum
rumpiᷣ vmcula /dieiſſi nõ ſeruiam · Iſta
etiam ꝑ angelum & per pꝛedicacõnẽ vł reli
gionem vl cõfiſoꝛ em eſt redueenda & ſibi
dicednm eſt agar aucilla/& talis p omma
ſicut ſupra⸗ H. VWN dic recte ſara
ſignat michi aliquos magnos cnfiliarios
pꝛ meipum vl magnatum qui qũq; babent
aliquam ancillam · i aliquam ꝑſonã vilem
& ſeruulem · ſ · de humili plebe natam quã
diligunt & ideo ipſam abrabam viro ſuo·i ·
dñno & magiſtro ſuo ſuponunt & m eius
ſeæuicõ ponut/ & vt ipſi exm̃ filium ſuſcpiãt

i. vt exm luerũ & obſequium Pabeãt / ipſoꝰ
cum magnis ꝓmouent & extollunt: qui
tam ſtatim vt ceꝑpint ꝑ duicias imp̃gnari
incipiunt ſuꝑbire/ & ſaram dñam ſuam · i⸗
illum qui ipſas in officia ꝓmouent m grate
ſolent ceontempnere & de eo non curare/
qua ꝓpt ſepe fit ꝙ tales ſolent eos affligẽ
& ꝓpt᷑ in gratitudmẽ ad fugam · i · ad amiſ
ſionem ſtatus q́; eis ꝓcurauerunt compellẽ
& vꝛ gẽ/ & jdeo recte ꝓpoteſt talibus conſuli
ſc gracia dom̃ioꝝ · i· gracia benefactoꝝ hin
milientur: & ꝙ cõtra ipſum mſurgẽ nõ conẽ
tur · Ecẽi · iiij · Wagnata builia capit tuũ ·
E ·VW Ldie ꝙ ſara ſignat pꝛelatum
qni ancillam ſuam · i· ſubditũ ſuum ꝓmittit
ymmo eliam pꝛocurat dimicijs & beneficijs
aliquociens impgnari qua ꝓpꝑt᷑ ſeꝑe fit ꝙ ta
lis eoc epiſſe ſe videns & diuicias vł ſeiæci⸗
as ac quiſiuiſſe tra eum ſupbit · ipfu met
x eiꝰ mandata coõtepnit intm/ ꝙ ſi ſara vel
ipſum afflige vl coꝛrigẽ nicitur / ſtatim p
aꝑoſtaſiam vł ꝑ aꝓpellacõem ad deſertum
mundi vł ad romanam curiam cito fugit/
& vagabnundꝰ? ꝓ mũdum pambnlat & in⸗
cedit · Angelus ergo · i · quiuſqʒ bonus debet
talibus oonſulere ; redeant de ꝙ ſare · i · pꝛe
lato ſuo obtempꝑerent & q; bumilitate pᷣma
ipſius pacem querant dicendo illnd · T · Re
uertere ad ciuitates tuas vſ ꝙqno delicijs
Aiſſolueris vaga filia⸗ · Vr die

pꝛima vxoꝛ abꝛ ahe fuit ſynagoga que

a pꝛincipio fuit ſterilis & in fine yſaac id ẽ
xpᷣm qm interpᷣtatur gaudium generauit/
ancilla ſua getilitas vł eccleſia collecta de
gentibus que concepiſſe ſpiritum ſalutis
Vides dominam ſuam · i· eceleſiam de iu⸗
deis natam pꝛo eo ꝙ dominũ crucifixerant
contempnebat ſicut dicit · Ro · iij · jlla ergo
tamẽy dommam alij onorare inbentur &
cntra eam ſuperbire vetantur/ vnd. R o iij ·
Doſtq apoſtolꝰ dixit/ m eccleſia non eſt
differencia iudei de greci/ ſequitur quid er⸗
g80 habet iudeus greœ ampliꝰ nichil ꝓ oma
ꝛc· Vl dic ꝙ etiam nos qui ſumꝰ ex gẽtibo
non debemus finagogam &puis induratam
& ſterilem vilipendere/ſed eam quadam rẽ
uerecia honoꝛał/ ꝓ eo ꝙ ab ipſa ſcriptuẽ è
fĩdei ꝑꝛ incipia habuiꝰ. RS etiã papa facẽ
Sꝛ qui·ſ·rotulũ/legis moyſi a iudᷣis oblatũ
m die cõſeẽcõ ſui oſculari nullatẽꝰ ddiẽt ·

Eneß legitur · xvxi · Abꝛa
bã pᷣceptũ fuit octauo die
om̃e maſculũ circumcideretur
, Secky certa Poꝛ cõ de ſui carne
ppucij auferꝛetur · vt ſic ꝓplꝰ
dei a gentibo diſtinguẽtur. Octaua dies eſt
eeds gracie ꝙ poſt ſabbatũ legis ſuccedit
Mos ergo qui ſumꝰ m iſto octenario i-
m ſtatu & tempoẽ gracie debemus eſſe a cũ
ctis ſuꝑfluitatibus circumciſi/ & maxime
a pꝛepuc carms noſtre/ · i · a cõcupiſcencia
carnali/& ſicut ſoli maſculi non femine circũ
cidebantur· Sic etram lvdie maſculi i· Per
fecli: non fimmei imꝑfecti ſe a vicijs circſi⸗
cidune /& ſicut m circumciſione nomen im⸗
pon ebatur · Vic bom qui a vicijs circumciſi
ſunt · nomen bone fame alijs cõſecuutur ·
CEcẽi · nomine eterno hereditabit illum dũs
deus noſter · YVr die ꝙ octonari? eſt tẽ⸗
Pus future reſurrectio nis / vbi ꝓPeerto caro
noſta a cuncuis ſuperfluis paſſioinbus cir
cumcidetur/& a cunctis defectibus ſeclude
tur · Auc · ij · Octauo die venerunt circumci
dere puen · D · Antecᷓ abꝛ abam
& ſaray yſaac genarent: p̃cepit dñs/q; no⸗
men ſun ercſcet & cdliceretur abꝛabã · Par⸗ y
ergo nom̃ ſuũ min uẽt & dicètur ſara · Wer
abꝛ abã intelligit mtellectꝰ/ p ſaray aũt vʒe
oꝛ em intelligo wluntatẽ· Iſti em duo ſiml
debẽt yſaac · i. bonã ꝓlem & bona opera parẽ
& frucũ vcutum genare · SDʒ reua ad lvc
requirit ꝙ abꝛabã i· intellectꝰ creſcat veri
tatem cognoſcẽdo/ſarap⸗i. wlũtas dereſcat
ſe a ccupiſcencijs refrenando · Intlłcꝰ em
inẽptũ Pot · debet in aclu ſuo · i. in agnichne
verit atis creſcè / wlun tas autẽ in actu ſuo
id eſt in ↄ cupꝑiſcecia boni ſe debz raconabilit
moderaè · Vẽptũ em eſt ecci · xviij · Doſt

cupiſcẽcias tuas nõ eas:& a wlnptate tua
auᷣtè. i p̃ſtes ame tue cõcupiſcencias ſu⸗
as faciẽt te m gaudiũ ũmueis tuis. Dz erg.
dicẽ ſarai ð abꝛabã ·i· wlũtas ð ĩtł'ctu illud
ꝛ iiy Ili oportz creſcẽ me aũt miui· V·
Vl dic d aiuũgilo ꝙ; qñ vir creſcit ꝑ Eũilita
tẽ tũe faciũt yſaac·iriſũ & gaudiũ p ↄem io
cuditatẽ/tuc em̃ ↄiugiũ ꝓſpat᷑/qñ młr ſbi⸗
cit᷑ & dñãt· Að tñ ẽ of᷑ mtas dñas hodi
emas ꝗᷓ virig dñari renitũt · yſa·młres dñate

datu⸗
oge
K. ccaNd⸗ ert 1
e an in
ae eunt
or

ſuemiſi n ſe 4,

4

nmi hͤbr Ali itud
NNe Rd pteſin S
UNNCNNNe dund
ntcht Rhwrdrihn ken
aſtuncun po ſb dar lon
Jpt deemn iſt ſ mennian
lit pechngnaatenyler n
upſir nplnen nn
di ſpentas carſi ſt alter n
ſleeſe igeb f befut ni
ſon ſacrs tu bihutid
arammn 8
nKälngeandd

erenmanalien w

mmis deler ſoulte ucd
penuit⸗ ni⸗ eſen

G.
s lzian⸗ ti⸗
„ Peepti fu Nbꝛa

ain dies eſt
. u egis ſuctedit
e ochenarlo e,.

—

mqia vas cleclmeiſ
Aomi. s altutut
temno heredifabit iſim düs
Vr de q; &onart⸗ Atti⸗
mnechons, Vbi peerto cano
s ſupeffuis paſſiombus r
à cunctis deelbus ſeclnde
Nauo de Nrunt Gan
D. Vurcer raban
e denarent: deept dis no⸗
it & decetur abiabã Puny
minuet &dcltur ſin. We
nt mtelecli ſaupy aur ve
wluntati⸗ ſti n duo ſm
mã plen A bon open pan
un genan Pyrela ad oe
a inteled creſcat ven
do ſanp Wutas Loreſet
ciſ refr enando ntlladen
bet in acll ſuo .e m agnane
/wlntas auti natlu t
akrnſi bel⸗ nimna bilit
a eſtci⸗ Wiy Wo
rö d)lpetue iu⸗
nſo tue cclpiſencias .
dia ümwmcts tuis. gag

R.· Vt die vn eſt p̃latus qni de
let creſcè virtute auctoꝛitate/ mulier eſt ſ
ditus que debet minui humilitate vt ſie ſib
ghent Yſaac · i· riſum hic eſt dictum vt ſie
pſeuerent in gaudio ꝓſperitate debet em
pꝛelatus creſcè & ſe magnu oſtendè ne fanu
liaritas pariat cõtẽptum ſubditꝰ· Subdi
tꝰ? vero debet humiliari & minui/ ne ſupbia
pariat deſpectum · Veneẽ · xvy bumilitate
ſub mann domĩe tue ꝛc ·
Cap · decim ũqrtũ · ⸗A-

Eneſs decimoocttauo ſeribit

fectõnẽ luxurie viꝛis abutebã
— tur/ adnenas & panpes reci⸗
pæe dedignabant/ &τ habundacia panis &
vite ſuꝑbia fru ebant᷑/ſic dꝛ eʒech · xvj· pt᷑
ꝙ quia ipſos deus delẽ deereuerat. locutus
fuit dñs abꝛabe dicens ꝙ deſcendẽ wlebat
vt videt ſi crimen illoꝝ fame & clamoꝛe Ho⸗
mmũ reſpõdebat/ abꝛabã aũt audita donu
ni wluntate / ꝓ loth nepote ſuo qui babita⸗
bat in ſodomis ſolicitus/ eum dno allegare
incepit/ & ꝙ non decebat deum ꝙ ꝓderet
iuſtum cum ipſo / ſibi dicit · domius vero cp
ꝓpt᷑ deeem iuſtꝰ ſi innenirẽtur ibi toti cuu⸗
tati ꝓꝑceret bemgnitatem mgiter repꝛomiſit
Iſta poſſũt ocemplariter allegari/quomõ
mði ꝓſperitas: canſa eſt młtoꝝ maloꝝ qꝛ
ſeilcet ſiẽ ꝛ ezech · xvj· bec fiut miquitas
ſodome ſoꝛoꝛis tue habundãcia pamis/&
ſuꝑbia vite/& manũ panꝑi nõ pꝛrigebant
Item poteſt allegari q; index nõ debet verb
crede ymmo ad mquiredum veritat em cri⸗
minis delet ꝑſonaliter deſcendẽ licet ta mp
pꝛ mata ꝑſona facu coõtigerit veritatẽ ipſaʒ
ſcire ſicutſ· c ſtat ꝙ domiĩꝰ crimen iſtoꝝ
ſaebat & tam̃ velle vðᷣſcendẽ ꝓ verit atis ſcru
tinio ſe dicebat · ¶ Item poteſt allegari q;
quãdo infoꝛtumũ eſt futuꝝ quilibet debet
.Eſſe ſollicitus de amieis/ex hoe abꝛalbaʒ qui
amoꝛe lotb cum dño diſputabat · Item-

WVodomite populi ꝑeſ ſimi
dieebant᷑ quiſ· ꝓꝑ boꝛribilem m

Pteſt allegari ꝙ iuſtus nõ debet oꝛ are pꝛo

iniuſto ꝙ lret a pena/quãqᷓ ſit ꝓpinqꝰ/
quia abꝛ abaʒ nõ legitur rogaſſe ꝓ loth nee
ꝓ eo allegaſſe mſi mptũ ſuꝓonebat eũ iuſ
tum · Item poteſt allegari/ ꝙ pauci iuſti
ſunt qñ ꝙ; cauſa ſalutis magis ꝓopuli/ fieut

Buaß

patz hie dominꝰ ꝓmittebat ſe ciuitati ꝑeẽ
ſi decẽ iuſti mueniret ibidẽ · Iſta aliter ex⸗
ponè nõ opoꝛtz ·. .· Cres ageli a deo
miſſi ꝓ ſodoma deſtruenda/inueti ſunt ab
abꝛabam && ad cõuiuiũ muitati qui ·/ſ· ſub
arboꝛe quieuerũt pedes lauerũt & panes ſhᷣ
cmericios d vitulum comeverunt /qui tãde
fibi ghacõz yſaac ꝓmiſerũt · Dic vere qñ a⸗
bꝛ abã ·i:homo/offet do ſacrificiũ cõniuiũ
ſpñale · ſ.loturã pedũ ·i· cfeſ fiõʒ mᷣificatiãz
vmbꝛ am arboꝛis e· crucis memoꝛiã refri⸗
gãtiuam /ſub ein ericium panem · i moꝛtis
c ſideracõem in cmneratiuã/lac ·i· deuoconẽ
vitulum · i:ſPũalem ooꝛdis exultacpõem tũc
ꝓ certo yſaac ·i·riſꝰ eterne gloꝛie ꝓYmittit
& ſibi a dño & ãgelis eternu gaudiñ & leti
cia ꝓꝑmat᷑· yſaixxv · Leticia ſempiterna
erit eis gandium ⁊c exultacõem optmebunt
N. V die ꝙ pater abꝛabã eſt deꝰ
pater vł p̃latꝰ qui · ſ · muitat angl os · · vi
ros angelicos & iuſtos/ad cõfeſ ſioms lotu⸗
ra/ ad arboꝛis crucis memoꝛiãa //ad lac deuo
cnis / ad recoꝛdacõem futuẽ incmeracõms
e ↄmeſtõneʒ vituli xp̃i inſacro altaris· Ra⸗
uentur inqd pedes noſtri && requieſcite ſub
arboꝛe ꝛ2c. Cum duo angli ſodomã in foꝛ⸗
ma iuuenũ adu eniſſent in platea manſiſ
ſent · Aoth recepicit eos hoſpicõ · Ded cum
viri ciuitatis vt ipſis m omnibo abuterẽtur
foꝛes domꝰ rꝛuerẽt · loth vero per angl os
quos credebat homies/ a tanta immũdicia
liberadum/ vxoꝛeʒ & filias virgines / ipſis
malis Homini bo: ad ſactandum ſuam lib idi⸗
nem offeret ꝙ reciꝑe non valebant ymmo
foꝛ es ip̃m cõfrigebãt:tandẽ ꝓcuſſi ſunt ab
angłis cecitate / ita ; hoſtium inuenire nõ
valebant. In craſtino vero angłi lorh vx
oꝛ em & fiias eduxerunt jocu m ſubuer ſiõis
vꝛbis: futurã cred nolu erunt/ ymmo cũ eiꝰ
dieètur a loth exirẽt ipſum loqui delira⸗
toꝛie crediderũt/qua ꝓpꝑter & ciuitas & ip⸗
ſi cũ ꝓpꝛio igne & ſulphuẽ in craſtino pe⸗
rierunt · ⸗D · Iſtud poteſt allegari ſi⸗
ne alia expoficõe ad tria / videlicʒ ꝙ in pctõ

ctra naturam-mens plus alijs vicijs ex

cecatur/ tłes em dicuntur cecitate ꝑcuti
pꝛo eo ꝙ ſuꝑ omnes homines bij ſunt ceci
ſti etiam & hoſtinm non inuenerunt· Sʒ
pro certo iſti hoſtium paradyyſi vbi ſut loth
e angeli non intrabũt · vſay · lie · paſpam?ꝰ

ꝗqnaſi eeci parietẽ · Et pꝛopter lve ſodoma
bene interpꝛ etatur muta/quia ſeilicet tales
in iudicõ muti erunt ꝑꝛo eo quod excuſac
nem aliquam non habebunt⸗ ps. Muta
fiant labia doloſa · Item poteſt allegari q;
nimus malum tollerandum eſt pꝛo maioꝛi
malo vitando / ſicut loth pꝛoſtitucõnem vx
oꝛum & filharum ſuſtmere wlebat vt crimẽ
ſodomiticum vitaretur Vtem poteſt allega
ri quod impoſſibile eſt eum a moꝛte enpere
quemſè occulta dei pꝛ ouidẽcia decreuerint
Pumi/ ſicut patet de iſtis generi bus loth:
qui nolu erunt credere vt exirent diſponen
te dommo quin cum alijs cum quibns de⸗
reliquerunt interirent · Ecẽ?. j. Nemo poteſt
cꝛrigere quem deus deſpexerit · hoc em cot
tidie ꝑcipit quaſi:ſ· Iᷓ muolũtariꝰ mfata
ruit/ nõ obſtante cõſilio ↄtrario c mfoꝛ
tumo letus curꝛit/ſem ꝙ occulta eũ iuſti⸗
cia ſen ꝓuidẽcia ipſuũ dueit · Vk allega iſ⸗
ta exeplart᷑ ad bonũ hoſpitalitatis que libe
racõnem ſui & ſuoꝛum mètur Wnde apoſ·
ſpitalitatem nolite obliniſei · per bãc em
quidam angel placuerunt vſpico receptis ·

caße dy. M.
Near Gñß. xx · Cum

deus cluitat em ſudome cũ ali⸗
is qᷓtuoꝛ ꝓpter hoꝛ rẽda crimi⸗
na ſua igne ſulphure delendaꝰ
beereuiſſet/ dictũ füut loth cp
vna cum vxoꝛe & filiabus cuntatem exiret
quia quod in omni cirea regione nullatenꝰ
remanẽ· Ved in monte pocius ſe ſaluaret /
diclum etiam fuit eis quod non reſpicerent
retro cum incederent Pea quod ad mon⸗
tem mtro itinẽ pꝛopaènt/ verumptam̃ cum
iam irꝛ itarent fulgura: && audirent tomtma
& ignis:& ſulphur de celo mittẽtur in oꝛ E
ſicut teſtatur ſolinus qui de ſodoma lo⸗
quẽs dicit/ ꝙ ipſam de celo tactã teſtatur
hbũꝰ nigra/ xoꝛ loth reuſa retro reſpexit/
pter quia inobediẽs fuerat/ſtatim in ſał
ſtatuã reuſa fuit · ¶ Tiuitates iſte mũdum
deſi ꝗnt c etã m̃di ſtatꝰ/vbi pluima crimi⸗
na babũdaẽ noſcunt᷑: ꝓpter q̃ deus ſubũſi
onem επ ignem 8& dampnacoõnem eiuſ dem
com minatur· conſulit dominus deuotis ſu
E: quod inde quantum ad effectum exeant

& in montẽ religionis vłᷣ perfectio nis c eti
am cntemplacõms aſcendant/ quodq; m
omni religione id eſt m mundi negocijs &
officijs æc delicijs nõ maneant ſed recedãt ·
Et quod omnino caueant ne retro ſe reſpi⸗
clant & ꝙ ſcileet ad vicia que confeſſi fue
runt per recidiuacoem non reddunt/ nec ad
mundi bona quibuæ rennneiauerunt per de-⸗
ſideria retrocedant/ nec per apo ſtaſiam ſe
abitmere ſa'utis quam pꝛofeſ ſi ſunt retrou⸗
tant / quia ficut dicitur · Luce ix- Tlemo
mittens manum ad aurum reſpiciens retro
aptus eſt regno dei · Metro ſe enim non
debet reſpicere pemtens recidiuando- Reli⸗
gioſus aꝑſtando/ contemplatun g m mun
di ſe negoeijs impilando· quinymmo ipſe
debet contmnare iter ſuum in bona paofici⸗
endo. Ved pꝛocerto quid am ſut ſcilicet vx
oꝛ loth/que ſciheet tomtrua tempꝑtacoõnuʒ
audientes/ jgnem concupiſcencie ſencientes
fulgura tribulacõms videntes / retro reſpi
ciuut / ad vicia ſeu bona terꝛ ena que dimiſe⸗
rant ſe conuertunt/ jter quod inceperant di
mittunt/ & ꝓer in conſtancie vicium retro⸗
cedunt /ſicut etiam de infidelibus amicis pa
tet / qui ſcilicet audita modica tnbulacõne
b difficultate ab mcepta fidᷣlitate deſiſtũt
tales emm ſuxt religioſi qui ſcilicet ad bona

mundi quibus renuncianerunt libenti am⸗-

mo mtrocedunt & contempto religionis &
contemplacõnis monte/ verſus vallem mun
di negocõꝛum reſpiciunt & accedunt / taleꝰ
ergo m ſtatuam ſalis mutantur/ mquantũ
ſcilicet peccatoꝛ es mſenſati dun ob ſlina
ti effieiuntur mqnantum in viros miquos
vertuntur/jdeo dicit dominns· Nuce xXwij⸗
Rui agro eſt non reſpiciat retro · Memo⸗
⁊es eſtote vxoꝛ is loth- R.
Cum loth de ſodomis fugeret ne igne & ſul
Phure deperiret/ petit a domino/ quod li⸗
ceret ſibi ciuitatem ſegoꝛ paruulam mtroire
ſed quia ibi fiebat creberꝛ imus terꝛemotuꝰ

neceſſe habuit exmde fugere & ad mõtem.

aſcen dere & ibi ſe ſaluare · Podoma eſt
vita carnalis que igne & ſulphure luxurie ſe
tet/ ſegoꝛ vita coniugalis que terꝛ emotus
multarum ſollicitudinum ſuſtinet/mons ve
ro eſt vita cõplatiua et eccleſiaſtica vłᷣ clau
ſtralis· que ſtabł & tuta maẽt · Loth ergo
qui mterp̃tat declmãs eſt ille qui iuxta · pẽ

cum ſbdeckeunn la
zusiue öjneuna
ni, aranen ds Ee
ſtnnd eichs nan
zarſeltanti ,⸗
auniſeni

Cbben Sab d.
AWr drdsfüdsn
r eneelm
demeli/yindbe
— ſrlyno nntme
bher ſfe mynmn
onmng Ann onni t am /
honſenlnho, ſar inmal
itfitinng niſnens Xl
Ritkſcnagin dl nn f

au netedit,
ee e retro e niſpß
– que onffſ fn
dr non reddunt/ nec
u nen riangunt Por de⸗
ang 1 Fünen .
pꝛoſiſſi ſunt retro
1t diettur. Luce Tend
4axr.
ad aur iesner⸗
e⸗ lclens retro
Pmten and

vn anonuemiſe⸗
/ Ite quod mnecperant di
mnoonſtancie vicum retro⸗
gam de mnidellus zmicis p
tndita wodtca tioulacdne
e ab neepta fiͤltate del ſit
nt relg oñ qui ſelleet adlona
renuncianerunt ibenti am⸗
t & wntempto religioms &
monte / werſas valan mun
ſpiciunt & accedunt / tale⸗
ſalis murantut mjuantũ
es mſenſatt dun & 00 ina
nqantumn viwos wiquos
declt dominns⸗ Vucexyf⸗
non teſplciat tetro⸗ Marv⸗
2is lotb⸗ ℳ..
womns figirtrn ie ſul
jyrtita bomno/ guod l⸗
m ſegan panuulan meſ
t aebenmus teanot⸗

1.

Conſilium deelmiat a malo/& faciat bonã̊
qui · ignem & ſulphur carnalis vite fugit
& inſegoꝛ u ſtatu coiugali tutus manè cre
dit: ſed finaliter attento motu temptacẽnũ
tribnlaconum:& miſeriaꝝ i ſtius ciuitatis
ad montem religioms vł eccleſie aſcedit/&
ſic a carnali mflamacoe ſe liberat & euadit
an i venite aſcendamꝰ ad montem dñi.
oth in ſodomis legitur bonus fuiſſe/ nec
nũq́; luxurie & ebꝛ ietati natauiſ ſe/ m mõte
tam vero ꝓſe ſaluando fugauit / legitur ſe
mebꝛiaſſe cũ ꝓpꝛijs fiiabꝰ meeſtum & ad
ulteruum commſiſ ſe · Vz vere lodie ſüt mul
ti alij/ qui de valle ad montem·i. de mũdo
ad religionem vł de ſeculari ſtatu ad eccle
ſia ſticum aſcendunt/de ſic periculũ dãpna⸗
cõms euadere & ibidem ſe ſaluaè credunt/q
cum ibide ebꝛiati: luxurie vacantes /dete
rioꝛes fiuut && daãpnacois periculũ plus m
curꝛũt/ de hoc cõquerit dñs· Jemie Nuid
eſt mquid ꝙ delectus meus m domo mea
facit ſcelera multa ꝛc ·
Cap· decimũſextũ R-

. CEnbitur Genß Xxj. Nbꝛa
ham duos filios babuit · ſcili⸗
cet yſaac de libera & yſmahel
de ancilla/ yſmabel aute fuit
ferꝰ? Fomo venatoꝛ & ſagitta⸗

riꝰ: S& qno dicit᷑ Infra:xv. q; manꝰ eiꝰ otra

omnes/& manꝰ ommũ ctra eum/& in re⸗
gione fratrum ſuoꝝ figet tabernacula/ yſa
ac/aũt fuit bonus mãſuetus & letus verũi⸗
Ptñ yſ mabel ſem apłm gał· uij ſemper
yſaac o pꝛ imebat/& eidem moleſtias infe
rebat/ quaꝓpter cum ſara mater yſaac B
quadam die cern eret/ dicit ad abꝛabam / ei⸗
ce ancillam & filum eius / nõ erit beres filiꝰ
ancille cum filio libẽ/ igitur a gar cũ filio yſ
mabel eicitur vtres aque æ pams ſibi abꝛa
ham m ſcapuł imponens/ dimiſſa ꝓ ðᷣſer
ta/ſicies q; aqua coſuũpta vagatur/angłs
vero doni a Pares oſtendit puteum ficieti

& ſie eam cõſolatur · Abꝛabam ſignat bo

num platum/qui reuera m domo ſua que ẽ
eccleſia habet dno gna filioꝝ:quoſ dã lbõoꝰ
moꝛe yſaac quos · ſ· diuina gra generanit/
quoſ dã vero malos mo yſ mahel quos ſibi
vxoꝛ aneilla ·i. dyabolus vł ſymoniaca ã⸗
bics vl carnalis aff ectio ꝓcreaiit · SDz re⸗

uera inter iſtos ſemper ſolent eſſe iurgia:qꝛ
yſmabel qui fignat malos/ maxime diſ
colos && Puerſos/qui reu era ꝓ cõtradictõneʒ
& rebellionem muidiam & detractiõeʒ omi
bus ſe obieiunt & in regione frat ꝝ ſuorum
tabernacula ſua faciũt im;tum omium ali⸗
oꝛum cõtradicũt wlun tatibus· Itaq; maꝰ
eoꝝ cõtra om̃s èe manns ommũ eis obſunt
i· thes· ij· Deum nõ amãt && cũctis homi
nibus aduerſant· ſti ergo ſempꝑ ſolent ꝓſa
ac ꝑſequi/quia · ſ. mali ſempꝑ ſũt ſoliciti bo⸗
nos offendè/ eis mimicari · Ecẽi xiij
etra bonum malum eſt & cotra vitã moꝛꝰ
& ſic cõtra virũ iuſtum peccatoꝛ · Sz qo
Pcerto iuſti non debet eſſe bèdes in eccleſia
nec q;tum ad benæficia tẽporalia: nec ẽ;tum
ad bona ſpũalia jdo abꝛ abam · i· latus de⸗
bet eos eicè/ & bona cũ matre ſua ſymoma
vł affectõe carn ali ab eccleſia ſegregare⸗
dicens illud juð. xj· heès m domo noſtra eſ
ſe non potès qnia de adultera natus eꝰ.
D. VI dic etiam moz aliter loqueẽdo
due iſte mulieres ſara libera agar ancilla: fig
nant ammã & carnem/ & dic yſaac filius
fignat bona oꝑera que ab amma ꝓducũtur ·
yſmabel aũt filius ancille/ ſignat oꝑa mala
que a carnis cõcupiſcencia ꝓcreãtur/pſaac
ergo ab y ſmabele impugnari dꝛ:qnia ↄſtat
ꝙ carnis oꝑa ſolet ſpnalibus operibo mimi
cari/& cõtra ea pliari · gał · v· caro cõcupiſ
cit aduſus ſpm & ſpus aduerſus carnem-
Dec enim ſibi innicem contrarantur / ſeq⸗
tur mamfeſta ſũt oꝑa carms· Abꝛabã aute

ci. omo qñ vidʒ iſtos duos filios · Yſ ma

hel & yſaac · i · malos effectus/ cogit atus/
& opera coõfligè contia bonos/ & m domo
coꝛ dis ſui videt ipſa oꝑa camis opera ſpũs
moleſtare · Vtatim dʒ ancillã & filium eiuꝰ
i. carnem & opera carnalia deicere & depꝛi
mere & ad deſertum pmtẽcie mittẽ & panꝰ
aquam per abſtinenciam ſihbi imponẽ &
ſit ibi anglłm teſtam̃ti xp̃m potent muemre
qui puteu miſericꝛde ſibi ꝓoterit ð᷑mõſtraè

Cap · decim̃ſeptimũ . IJ.
cCneſis · Xxij⸗ ſeribif. Vo
Z 5 lens deus tentare abꝛabam p
cepit ſibi ꝙ filium ſuum queʒ
diligebat yſaac tolleret / pſum

—

ſuper quendam montem quem ſibi oſtende
rat occideret/ & ei immolaret · Tulit ergo
abꝛ abam ſecum filium ſuum yſaac vna cũ
duobus iunembusz & aſino quos ſcilicet ad
pedem montis dimi ſit ipſe aut & filius qui
ligna quibus erat ſacrificandꝰ ꝓoꝛtabat mõ
tem aſcendit/ jgnem & gladium m manibꝰ
tenuit && ligna ſacrificd pꝛ eparauit · Vnc⸗
cenſis ergo lignis accepit abꝛabam filium
ſuum & ꝓicit ſuper aram cum ꝙ; manum
ad gladium extraberet ſiue extenderet pꝛo
ſilio occidendo & dommo immolando/ſta
tim affuit angelus qui pꝛohibet & qui arie
tem qui in montem mter vepꝛes hebat cvꝛ⸗
mbus loœ pueri interfieere ſibi iubet · Die
ergo fit/ ꝙ; dum aries occiditur yſaac libe⸗
ratur ſanꝰ q; ad inuenes reu ertitur a quibꝰ
inferins aduentus ipſius exſpectabatur.
Abꝛabam eſt deus pater yſaac dei filiꝰ.
Iries ipſius dei filius cꝛ pus· ligna vepꝛes
& ara cru cem deſignant · gladius & lanceam
& clanos/jgnis: etiam paſſioms ardoꝛ em
ſignant: duo iuuenes remanentes duos po⸗
pulos ſignant non cre dentes iudeos ſcilicet
& gentiles Aſinꝰ autem qui eos comitat
ſtulticiam fignat qua inereduli hebetant·
Hico ergo ꝙ; abꝛabam interpꝛetatur deus
pPater/ qui yſaac filium ſuum im molandum
m an crucis decreuit ita quod gladium &α
ygnem id eſt ipſiꝰ paſſioms a ſperitatem cõ
tra eum pꝛeparanit/ accidit tamen quod y⸗
ſaac id eſt filij deit as mil patituraries vero
id eſt eriſti ſola bum amtas immolatur · dũ
ſcilicet oꝛnua eius id eſt manus ad moduʒ
ꝛnuum extente/ jnter vepꝛ es id eſt inter
ligna crucis clanitenus alligantur/& cruciꝰ
cꝛ nibus aſtringuntur · Mbacuc ij · Coꝛ⸗
nna in mam bus eius/duo vero innenes id
eſt duo populi/indei videlicet c gentiles m
infidelitate ſua pꝛo maioꝛi parte manſerunt
inquantum ad montem fidei non aſcende
runt / nec incarnacõms aut paſſionis miſte
rium cognouerunt /qui etiazʒ a finum · i· ſtal⸗
ticiã habuiſ ſe dicuntur pꝛo eo c iſti in ſua
ſtulticia obſtinati leguntur nec credidiſſe ꝗᷓ
credẽda fuernt ꝓbãtur · Euc · xxuij- O ſaal
ti & tardi ad eredendum · bijs qui locuti ſut
Ypbete · Ro · j. dicentes ſe elſſe ſapiẽtes ſtul
ni facti · W · Doſtẽ abꝛabam de
ſara vxoꝛe ſua filiũ ſuũ yſaac genuiſ ſet / ipſu

ꝙ filiũ jm molaẽ tẽptaſſet/d loc filij anietẽ
occidiſſet / filiꝰ vero nichil mali paſſꝰ fiiſ ſet
accidit ꝙ; ſara eiꝰ vxoꝛ moꝛtua ⁊ vidẽs
abꝛabã ſicut dꝛ hic. Gñ · xxiuj Seruũ ſuũ
eleaſar miſit m meſoꝑotamiã / tena · ſ· getiliũ

vt & filio ſuo yſaac ꝓcuraẽt vxoꝛẽ/ erẽᷓ iuit

in ciuitate nachoꝛ vbi erat puella pulchꝛiã
rebecca filia baculeis que deſcendit ad fon⸗
tẽ/vt impleret ydꝛiam ſuam aqua/ ab illa
