decꝛe ſuo mgrata viro: qui tanta ſibi dede
rat: & non recvꝛdata dieruzʒ adoleſ cencie ſue
cum plunbo fornicata fuit quos etiam de
bonis que ſibi maritus dederat ditauit / &
quicquit ꝓ oꝛnatu ſuo accepat: ad conpla
cen dum lenonibo conuertit: que tãdem pu⸗
buea meretrix facta nec tamqʒ taliter ſaciat a
ſe indi ferent er expoſuit omnibo que omnia
vdens vir ſuus ipſam veſlibo de bonis o n
cel fis expoliauit/pſamq; nudam & confu⸗
ſam dimittens tanquam adulteram damp⸗
nauit / bec ergo in man bo mimiou' ſuoꝛum
tradi: aquibo lapidat: trucidatur con⸗
buntur eiuſ q; lupanar ꝙ ſibi edificanerat
deſtrut: & ſic vir ſuns de ea vindicatur
EIſta puella poteſt defignare humanã
natura cuius pꝛius oꝛtus & generacio fuit
de teꝛra cananea/ incytum in campo dama
ſceno qui eſt in ſyria virgo dndũ fiut:terra
cananea fiut adam ſecũdum ſanctos creatꝰ

Enbit ezecbie. xv) · Cuam
ciiitatem ieruſalem: vl ſyna⸗

& natina bumana vbi onſtituta: pat᷑ ſuns
adã fuit amoꝛeꝰ e amarꝰ / mater eius fiiie
eua quia confracti ſunt a tempracõne: ama
ritati ſunt tribula con e : iſta ergo a pꝛin cipio
nata eſt cum vmbilio peccati oꝛiginalis/
cũ ſagume carnalis libidimis & delecõnis:
ſine ſale d ebite diſtrictiõis:e fine pannis bo
neſte oonnerſacõnis: ſed ꝑius qns ideſt des
filus videns iſ tam puellam ſ naturaʒ hu⸗
manam ſuꝑ faciem terꝛe lacentem & a terre⸗
ſti ꝑadiſo ꝓiectã · & in terꝛenis ꝑ auariciã
implicatam: ſagnine carnalit atis infectaʒ
nudam virtutibo & vicõꝝ confuſione ple⸗
nam: ad amandum tn habilem vberibo na
turalem œnpaſſiomg tumidam: & pilis cꝰ,
dam naturalis affectionis bone fecundam:
ipſam dilexit & eam ꝓ incarnacõnem & gia
ciã mat nõnialitæ ſibi iunxit: aqua bapti mi
eã laut:ſaguine oꝛigmals peccati purgamt
& ſub ꝑaleo fidei ſue ipſam opuit & innol⸗
uit ¶Ruthu) extende palium tuũ: quia
ꝓhinquꝰ es iſtã etiaʒ vnxit oleo pietatis
veſtuut diſoloꝛibo honeſtatis calceauit ia
cincto deſt amoꝛe caritatis / cinxit biſ ſo ca
ſuititatis: ĩduit ſubtilibo ĩnocẽcie & timo?
puritatis:& oꝛnauit eã o⸗namto tocius mo
ralis ſanctitatis · pz · titit regmã a dex ·
tuis in ve · ⁊c ſte ergo anime vł nature
ſic deo ꝓ graciã cpulate: & a ſtatu pecca⸗
ti miſericotdit releuare in manibus armilla
bone oꝑpacõms tradit᷑ collum elaconis ſue
torque ideſt vinculo dumoꝝ mãdatoꝝ cin
& itur /os locuconis ſue in aure temꝑancie
oꝛ natur auris ſua circulo ꝓmpte obediecie
inſerit & caput ſuum ideſt coꝛ corona id
eſt vœ y victotia in ſignit ps Coꝛona
aurea ſupꝑer caꝑput eius ⁊c G ſta ergo tan⸗
dem nutritur ſimula ſancte doctrine && eru⸗
diconis melle gracie deuoconis oleo cari⸗
tatis & dilectionis dicatur auro ſapieneie
& argento eloqnetis pꝛedicacis & ſic effi⸗
citur decora & pnlchra & pulchritudime to⸗
cing moralis pfectionis famoſa & vnlgata
ꝓ diffuſionem ſue bone opinionis · Canti·
vj· pulchra es & decora filia ieruſalem·
K Ved ꝓcerto ſepe
ac cidit ꝙ iſta pnella: iamma de ſua pul⸗
chritudme & de morali & naturali pfectiõe
ſuꝑbit & ſic leonibo ideſt demonibo mundo
& carni ꝓ diuerſa peccata ſe tradit & cũ eis
foꝛnicãs ſunʒ vin xpᷣm deſert & beneficõꝝ
eius oblita cuchis indiferẽt᷑ vicijs ſe expoĩt

quiymmo/donaria graciaʒ naturaliũ quâ a
viro ſuo bdeo acceꝑat in uſum letatoꝝ ſuo 2

i· mũ di carnis dy aboli exponit & ſic ipſam
vileʒ & ab ho miabilem deo facit ¶ Quod vi⸗
dens dommꝰ ipſazʒ bonis tẽꝓvꝛalibo && natu⸗
ralibo ſpoliat & toꝛtoꝛibus infernalibo tra⸗
dens igm & gladijs moꝛtis ppetue velud
ad vlteraʒ eam dampnat / qꝛ ꝓcerto illud ẽ
verũ ; natura humana ſcu peccatriæ aĩa: p
ipᷣm deũ ꝑ mn carnacõem aſſupta:vł ꝓ peni
tenciam reſũpta: & ad moꝝ pulchꝛ itudiẽ 3
& ꝓfeclionem reducta qn gracijs ſibi factis
male vtit: ad eternum ſupliciũ indicat: &

in inferno ctriman do dampnat᷑· Eꝛechie ·

vii igit᷑ iuſti ſunt & in deo adulterat iudi
cabunt eaam ⸗-D. V die q;
iſta puella eſt eceleſia / que in pneipio fuit
nuda ꝑ pauptatem: c& diniciaꝝ tenuita⸗
tem: & ꝑ cred encium paucita tem fuit ſagui
ne plena: ꝑ martirum penalitat eʒ/ ad terꝛ az
iecta : ꝑ cõtemptum & adnerſitatem / feti⸗
erꝛoꝛꝝ nõ bene lota: nec ſale ꝓfecte ſapiẽ⸗
cie ſalita / ꝓ fidei ſanctitateʒ: ꝓ hereſi abſter
ſionem: & puntatezʒ / verũtn dñs miſertus
eſt eius ipſaʒ ab erꝛ oꝛibo lamit & purgauit
reddita pace/ ſagu in eʒ martirũ iam ab ea ab
ſter ſis & eã pꝛi? de iectaʒ iaʒ mirabilit dilꝗ
tauit: & pdic is vtutibo ad oꝛnauit: anroq;
& argẽto ditanit gracijs honoꝛe & regim me
ampliauit Oed quid iſta vides ſe dewram
ꝓſperitate floꝛidã iꝗ nõ ceſ ſat virũ ſuum
xpᷣm: & eiꝰ ſeruiciũ ctẽpnere: quymmo iã
videt᷑ tẽpꝰ adoleſcẽcie ſue: d panꝑtatẽ qnã
in pncipio habuit oblimiõi trad ere: & iam nõ
ceſ ſat cũ leomboei: cum mũdo carue & dyya
bolo: ꝑ vicia foꝛmcar: & diuicijs a deo re⸗
ceptis ip̃os oblectare:bonaq; eccleſia ſtica m
vſus deputare demonũ / qnapt᷑ videmꝰ q;
xp̃c iſtam tãqᷓy adulteraʒ iam reſput weſii⸗
m̃tiſq; bonoꝝ teꝑꝛenoꝝ eam exuit: m ma⸗
mbo tyrãnoꝝ eam tradidit / qui· ſ· am tri⸗
bulacoibo laẽmãt & diuerſis aff cuõibo eaz
cremãt/nam qꝛ eceleſia boms ſibi a deo ce⸗
ceſſis male vtit /iuſto dei indicõ fit vt a pn
cipibo affligat: vt ſic iſta ꝗᷓ pmitiua ſui ſta⸗
tꝰ? oblita: So de tãtis bo mo m Fta exiſit:co
gat tribulacõibo ad eum reutere que derelm
quit *T. V die ſi vis Pli⸗
ca cõtra quaſ dã mulieres ꝗᷓ ꝙuis de vil ple

—„

Pe qnq; dimitibo aſ ſumãt & oꝛnamtis dini

cijs deheis im lant iſte tn aliquociẽs foꝛ mi⸗
cant᷑ & iſte cobun p alis merent (Ik die

cõtra in gratos:qmi ð mchilo eleauat bnfacł

oꝛez ſuum deſerũt: & aljs ſe cõmittũt:tem⸗
pꝰ pꝛiſtine pauptatis ſui obluuſeunt᷑: & bo⸗

na ſibi onceſ ſa ab hoĩe vł a deo in vſus ſup

bie: & in off endiculũ ſui creat oꝛis aut bene⸗
factoꝛis expendũt / ſicut ad lrãm patet de
multis qui de vili ſtatu ad diuicias perueue⸗
runt 2c

Capit · Octanua·· V.

Cnbit ezech · Xij.· Wicut
mt ezechi·quedã aquila grã
dis/ magnaꝝ alaꝝ/ longo mẽ⸗
bꝛ oꝝ ductu / plena plumis &
Vvꝛ/iarletate vemt ad libanũ tulit
medullam cedꝛi: e ſumitatẽ frondium eius
euulſit:& traſ poꝛtauit eaʒꝝ in vꝛbem nego⸗
ciatoꝝ / aquila iſta eſt filius dei: qui ꝓpt᷑ in
menfſitateẽ eſſencie fiut m agnꝰ:de plumus vir
tu tum ommũ fint plenus / iſte em venit ad
libanum huiꝰ mundi vbi m cedꝛo ideſt in al
tiſſima virgme tulit noſtre hum aĩtatis me⸗
dullã / cuiꝰ frondes ideſt defectꝰ auulſit de
abſtulti / eandem ip̃az in vꝛbem negociatonꝝ
· inꝑadiſum que eſt vꝛbs ſanctoꝝ aſceſione
poꝛ tanit · Doſt aquila dicta medullã ce⸗
dꝛi in vꝛ bem negociatoꝝ tranſtuliſſet: plan⸗
tauit vmeaʒ ſuꝑ aquas multas in terꝛa bo⸗

na: vt faeiat fru ctu. & ſit in vmeam grandẽ

ita tñ ꝙ rami vmee aquilazʒ que ipam plan
tauit reſpicere tenebãt facta eſt ergo vmea
& fructifieauit: & emiſit ꝓpagines: ſed qne
dam alia aqmila etiam magnaꝝ alaꝝ erat:
ad ᷓy iſta vmea incepit reſpicere d auxiliũ
ab ea petere ꝓpter q; aquila pꝛima que eazʒ
plantancrat ipſam euulſit: & ventus vi ens
mſuꝑ ipſam arefecit omne mq; ꝓſperitateʒ
amiſit Vic vere lodie alle goꝛ ice loquendo
enſtat em̃ ꝙ wera aquila ſcilicet dei filuis
poſtẽy með ullam eed⁊i ideſt humamitatem
noſtram accepat: & in vꝛ bem negociatoꝝ
ideſt in paradiſum vbi ſancti negoclatoꝛes
& mercatoꝛes qiu ſcilicet etena pꝛo terꝛ enis
mereari ſeinerunt onmemorant᷑: eam etiam
aſcendendo detulit / vineaz eccleſie ſue plã⸗
tare wluit: & eam m terꝛa bona · ideſt m fi⸗
de enſtiana ſuper aquas multas: ideſt ſuꝑ
fluuium graciarum & ſcienciarum fundauit

„ „ d
iaſte ſpemnein dnd Aanſernnti da
tunſeellanumpeucum cöfügguntef
dommng ſemm fetmyt auxlum: N nt

(s Wnttiioulaconum merenennt/ ta

Pſpertaten goꝛam pdident pr
nus ergo primi aqui , non ſecundan
ſerm n dommono m mundo pe /r
n donmw fie ontten paſcmsm d
unßzaſs deobetil ma det n (W
nmideegyp. deſt de gantlitate Npau
ttetmſtuiſt/ eeſſt gentes d pataſ
anenendt paintes ſnos vih d mans
fimen utdeſtuſt mn dumen

Rendmman um onnes Piengredeett
Van cttemmant an de flu⸗
ie N deqtels viaf
en egoz ospeima zula ded
cleſa fideplintzu

1

nba⸗ mundi yb ncedeo deſt mnal
vngmetlt noſtebumattsne⸗
cud frondez daſ deſterd zunſit &
tenden yin vllen octen
diim gue at vebs inthy tiſ̃n
Wſi; mulocta milli ce⸗
lem ngocutox ninſ liſſet plun⸗
enz ſip aqlas miltasin tara bo⸗
at fuckt. & ſt m vmean grande
mmi vinet abiazgpe ßanpan
Peen tencbat facta et ergo vmen
enmt Kemkt phegnes ſed qne
aadlitim magnn inen
ſta vnez ineipt repree N aurſ
–
m Auulft Gnyll ge
ntſn mmmn tentekeſ

ſa ergo erellit in vmeã latam & iam
qnaſi ꝑ totuʒ ſeculũ ſe diffundit/ꝓpagines
deſt fideles emiſit / & iam fructꝰ? diuiciaꝝ
multaꝝ acqnſiuit Geneliis · ij .· plãtauit dns
deus padiſum wluptatis a pncipio/ Iſtud
tamẽ verũ eſt ꝙ rame bniꝰ vinee deſt filij
eccleſie ſem ꝑ iſtam aquilã · ſ· Seuʒ tenebãt
re Picere /& ꝑ fidem ſpem & denocõnez in
ꝑſum oculos mentis figere/& ad eum totis
aff ectibo banelare · Vnde illuð · pg· ad te le⸗
uaui oculos meos X.

Ded iſta vin ea cum ramis ſuis iam videt

deum plantatoꝛ eʒ xp̃m ſuũ deſpicere /& ad
alam aquilq huic mimicax· ſ· ad mundũ / vł
ad mundi pꝛinciꝑes aquilones & raptoꝛ es
oculos mentis flectłere: & ab ipſis auxilium
fauoꝛ em imploꝛare / qna ꝓpter fit ꝙ pꝛima
aquila æpc: iſ tam vin eam cum ramis ideſt
eccleſiam cum filils ſuis deſpicit /pſaz ty⸗
rannis & hereticis mediantibo: vento tribn⸗
lacõ num cõburit/quia dum eccleſia & eccle⸗
ſiaſtici ſperare in dño obmiſernnt:& ad au⸗
xiliui m ſecularium pꝛiucipum cofugiunt: ip̃e
dommꝰ ſuum retraxit auxilium: & contra
eos venti tribulaconum mcreuerunt / ita ꝙ
ꝓſperitatem && gloꝛiam ꝓdiderunt / reſpicia

mus ergo pꝛ im aquilaʒ non ſecundam &

ſperemꝰ in dommo nõ in mundo ·ps · ſpera
in domino & fac bonitatem & paſceris m di⸗
uicijs eins ideo de tali vinea dicit in Ds⸗
vmea de egyp· ideſt de gentilit ate & pau⸗
ꝑtate tranſtuliſt/eieciſti gentes & plãtaſti
ezm extendit palmites ſuos vſ q; ad mare!
& ſeqnit vt quit deſtruxiſti mat eriam eius
&& vmdemiant eam omnes ptergredientes
viam exterminauit eam aper de ſilua ·
V. YL dic ꝙ talis vinea ſig⸗
nat ſoꝛ tilegos quos pꝛima aquila deꝰ & m

eccleſia & fide plantauit: & qn q; in eccleſie

beneficijs /qui tamen ꝓoſtea cũ altera aquila
ideſt ceum dyabolo ſe confederat: & ab ipſa
ali xilium & rnſa poſtulant: quiſ in fine cᷓ
burunt᷑ & dampnant᷑ · Conſequent dominꝰ
Pmuſit ſe plantare aliquem ramũ cedri ſuꝑer
montem excelſum: & ꝙ faciet fructum &
fiet mcedꝛum magnam: ita ꝙ wlucres ſub
eo habitant/ & hbum liabit lignum ſub lime:
& exaltabit lignum humile / ficcabit lignum
virde: & frondeſcet hgnum andum. Illud
aplca ꝙ; dðomiꝰ deus de vno modico ramo

.
Sech

B

facit qᷓ q; magnuʒ cedꝛum ideſt magnaʒ &
norabilem ꝑꝓſonam / & ibi monte excelſo
alicuiꝰ dignit atis cõſtiuit eũ ita ꝙ wlu cres
ideſt nobiles ſub ipſo cmoꝛ ant & fic fit ꝙ
deus quottidie facit ſiccari ſublines et vin⸗
des ideſt ſup bos & carnales /exaltari vero
& fꝛondeſcere facit ꝑ ꝓſpenietatis gloꝛiam
hum iles & Panpes · L pꝛimo d epoſuit o
tentes de ſede & exaltauit PHumiles.

Capit · noniu·· .A.·
Egit ezechic. xix. Rnedaz
leena tulit vnũ de leunculis/&
leo factus eſt: & didicit cape
p̃dam && homines deuoꝛare/

rugitꝰ eius/& audierũt gentes & nõ abſq;
vulneribo cepunt eum:miſerũtq; eum in car
cerem ne andirent: wy ipfſiꝰ amplius ſuꝑ

*°. viduas facè & ciuitates mde
ſetum ducè / ita ꝙ deſolata eſt terꝛa a woce

montes (Calis leo ſignat quoſ dam malos

officiales & puer ſos: qui mpucipio ſut leun
culi deſt parii balliui vł aduocati/ vt quia
mater ipoꝝ · ſ· eccleſia vł religio cintas vł
platus : ipſos ad aliꝙ officium aſſunuit: qui
tandẽ lapſu temꝑis leones:i magis crudeles
t)rinm efficiũt ita ꝙ ab eis ꝑ rapinas hoi
nes deuoꝛant : & ciuitates etiam deſeæte: ε
paupes efficiunt /ita ꝙ rugitu verboꝝ ſuoꝝ
pauꝑes ipſiꝰ patrie deterꝛ ent · ipetri · v· leo
rapiens & rugiens circuit querens quem ðe⸗
uoret · Ved fin alit querela genciũ que contra
tales ſolet inſurgere et poſt multa tribulacõ
num vulnera qñnq; ꝓcurat/ꝙ ipſa mearcerẽ
vl m moꝛ tem vł m depom̃ traditur ita ꝙ
extunc woe minaꝝ iactanciaꝝ & miuriarũ
ſuaꝝ ſup montes ideſt in altis dignitat ibꝰ
& officijs amplins nõ audit / iſta quottidie
videmus ad ſenſum in curijs dominoꝝn: vbi
leones &τ conſiliarij: ſeu officiales eru deles
finalit er deſtruunt᷑ / & iſto dei iudicio eadẽ
menſura qua alios meſſi fuerant meciuntur
Coſequet᷑ ibi dicit / mater tua quaſi vinea
m ſagume plantata cuiꝰ fructꝰ? & frondes
ex aquis multis / && facte ſut ei viige ſolide
ĩceptra doĩanciũ: & exaltata eſt ſtatura ſua
mter frondes / ſed tandem euulſa eſt in iraz
m terramq; ꝓiecta: & ventꝰ vꝛens ſiccauit
eam / arefa cte ſunt virge roboꝛis eiꝰ: et igms.

medit eam / ita ꝙ nõ fuit amplius in eis
vrga ceptrum dommanciũ:talis vme a vi⸗
det eſſe ꝓgemes tyranno ꝝ ipoꝝ q; domꝰ
impium & maieſtas: que · ſyin ſanguine ge
violen cia eſt findata/eum efſiſione ſang⸗
umis introdncta: dato enim iſta ꝓoſſint
aliqy din ꝓſperari: ita ꝙ eoꝝ domꝰ videat
ex altari & maxime reputar: virgeq; ſolide
deſt hoĩes foꝛtes quãdoq; exm̃ ſolent gene
rarl: qui etiam alns babeant eum cepꝑptro &
imꝑio dominari fmaliter tamen tał domꝰ
a deo euellit: & ita igne tribulacdis areſcit
& onſumit ꝙ nulla virga foꝛtis. i. nulla
ꝓſona nobilis : nullum ceptrum dom macin
deſt nullꝰ qui habeat dominium inuenitur
in eis: quia bꝛeuiter illud eſt P viea do:
mus: cimtas vł inriſ dictio: ſeu quecumq;
res publica que a ſanguine crudelitatis & ra
ma ſupſit oꝛtum non ſolet diu ſtare ſed
mali areſcere & pire/ſicut Patz de imꝑijs
gothoꝝ nuandaloꝝ: pſaꝝ/ grecvꝝ: & roma
noꝛum: & ſieut potiſſime patz de domibus
ytalie tyrannoꝝ: quia ſicut dicit eſaie · xe.
veſtimtum mixtum ſanguine erit meoonbnſti
one ¶ Il die ꝙ vinea platata in ſanguine
eſt ꝓſona eccleſaſti ea vłᷣ vna cõgnaco vl
ꝓngreg acõ que affectum ſanguiis vł cõ
ſanguinitatis: ꝓmone t/ que quamuis al qᷓ
din ꝓſperent ita ꝙ exmde virge ſolide 1
ꝑſone nobiles ꝓdncant᷑:finalit er tamez de
ſiciunt areſcunt ſiccant:ita nulla virga
foꝛtis: ideſt nullꝰ nobilis in eis repit ideo

bene dicit · michee. ij. ve q edificatis ſyon
in ſanguinibus L

7

Capit · x P

Egit ezec hie · xxj. Dominꝰ
mmat ciuiti ibernſalem ꝙ ie
cducet gladin ſunz de vagina
ſua ad omneʒ carnem/g ladiũ
dic ſunm limatum et exacutũ
& irreuo cabilem / gladius inquit mens vt
ſplendeat limatus eſt vt cedat viclmaS
exacutus eſt pcipit dominus qꝙ; duplicetur
gladius occiſionis magne: ſequit mucro
euag inare ad occidendum / & dicit qꝙ pᷣti⸗
more iſtius gladin tabeſ cet omne œꝛ: diſ ſol
nentur vnnerſe manus: infirmabit omnis
ſPiritꝰ & p cuucta genua fluent aque. Ta⸗
lis gladins vide eſ ſe moꝛs .Iſte eſt gladi
us qui eſt accutus ad penetrandum: & eſt

5

limatus & ſplendidꝰ? ad tenen dum & etiã

gladius qui qn andoq; eſt duplex:mquan⸗

tum occidit wꝛpꝰ & ammam: cœrpus & fa

mam iſte etiam irꝛenouabi dicitur: qnia
vſt quaʒ de va gina diſpoſicõms ſue im
dñs emiſerit irꝛ enouabili llum quem vult
bcuttere vnlnerabt: & ideo iſte ad omnem
carnem mittit: quia omnis caro cũ iſto gla
dio trucidat / & ꝓpteꝛ boc ſte gladins di⸗
citur magne oeccifionis: quia iſta eſt caſa ge
neralis oĩs hoĩs interfectiõis. deutro· xxxnj.
Ene bꝛiabo ſagittas meas ſagnine & gla⸗
dius meus deuoꝛ abit carnes· Cuj ergo iſtu
gladium bene videt de conſid emt: necel ſe
eſt ꝙ oꝛ eins p̃timoꝛe tabeſ cat: & ꝙ ſpus
omnis ſupbie refrenet ꝙqz aque laenmoſe
npunctiõis:ꝑ genua hmilitatis fluæe cẽ
ſeeant C⸗ Vl die ꝙ ta⸗
les gladij ſunt tyranni qur ſunt ex acuti ad
oecedendñ: g ad pugitine rapienduʒ ꝑ cru
delitat em: ſunt ſplendidi ad pompatice in
cedendũ ſunt ꝑ ꝓſperitatem irꝛeuocabiles
Pobſtinacõnem & mali ſil ꝓpo fiti firmita
tem: quia.ſiſli ꝑ ſeuiciam ſunt accuti: per
manem gloriam ſunt ſplendidi: ꝑ fatuit ate⸗
& pᷣcipitacõnem irꝛenouabiles poſſunt cdlici
ennſlo em̃ timoꝛe dei vł nullo amote pꝛoxi⸗
mi: ł nłło ↄſilio alicꝰ boni viri:a ſua małcia
P ſſunt reuocari/ iſtos ergo d yYabolns de
vagina ſue miqnit atis euagmat: & cum eis
iuſtos dilacerat & detruucat: & diuerſig
tribnlatiouibns eos turbat/ qua ꝓpter om⸗
ne oꝛ & omms ſpirit? iſtos merito metuit
& foꝛmidat dD.
Vl dic ꝙ gladius eſt ligua detractionis
ſalmiſ ta ligua eoꝛuui gladius accutus
que limatur oznate loquendo/ ſplendet
adulteria inſerando ſed tandeʒ pungit aſpe
re incin dendo & detrab en do: & eſt irꝛeuo⸗
cabilis vix aut nunẽy fama quam abſtulit
reſtituendo: & ideo ſte gladins dicitur du
plicatus vł triplicatus:mquantum detra⸗
etoꝛ plures ſimul mterficit obloqnendo qꝛ
ipſe ledit ſe & illum quem difſamat: & eum
qni anſcultat ¶ Inde bngo libꝛo ſocudo
de anima vwolens oſtend ere dicitur ligua
alegen do: a lingendo:a ligando & a labun⸗
do · dicit ſie e; ligua dicitur qnia lingit adu⸗
lando · moꝛdet detrabendo· occidit mei⸗
dendo. lgat & ligan non poteſt. labitur
& teneri nequit · ſabit᷑ & auguilla ptrat vt
ſagittatollit amies multiplicat imios

emmatis vnus Er n
upont be gpbeti de an

ttv benilen lim me

ſienut viſſſim maeries / tac'pnm.

lapinom ſinint bidie mal ſinos 24
ous ſios wiſktos acincto: pꝛmapes

ſaſots eq lor Einnenes cup dns ied

ulter ſtramtons m octiderunt cam
Edlſcoopueft gnomimmiag ens / am ſe
nieins olba magis ad bee mſamut libi
dne: & qnia vdens ymagines caldeonde
fictad inpetio erpſſas wlorio acenedo⸗
biltas/ enes Atyans in caprbv ſimiͤn
Imne floim beblons / nimur bicner
nſt pasmn tumu ſis yr dannmr am
den / vugpple ehi t pfiſu ma⸗

nusſpſammndanſpol annint vſtimta

Cnuleruut nafumn ting Nauesp deut

Lhne wlignafitgant ledio oſc
ol
lbreſtileraia
uadrto iraſo⸗

„ cv
beſmunde, elm adueſ..
iin ne: r a s ſus
pbennti godſigeſhon e
nig,s dand tan Keis
6 enenb: iſſi . ſs d
des

tto⸗ dupler eti 2 . . S
et aumamiuna mmnonet rixas ſem mat diſ ꝛdias / & m il . ditu verbi dei eas pꝛinãt:& ſic dampnacdis
de vagmn duabie unsgn tos mterficit vno ictu:blanda ẽ & ſubdola gladio eas finaliter truncant / & dato ;
rig epofchnen egrn & lata :S& Parata ad miſ cenda mala: & ex⸗ iſta ꝓſona peat in occulis aliaꝝ: alie tamen
hent biit lun neipn haurienda bona: Ergo qui cuſtodit os ſuũ ſoꝛ oꝛes ſue ſe ꝓpt boe nõ caſ tigant mmo
tns N den ſe gnem vle cuſtodit amm am ſu am quia moꝛs & vita ad idem ſuꝑlicium vna ecplo alteni? ma⸗
* quia omnnis c, *d onne in mann ligue· beda etiam in quodam ſer⸗ gis pambulat æ declinat · Yl die tales
e Nre be ſee⸗ u ſtogia mone dicit ꝙ verbum leiuter ꝓ fertur ſed ſunt male religioſe ꝑſone: que dato c glo⸗
z Gngenn akbans dl⸗ non leuiter reuocatur: ria m mundanoꝝ a Petent es cũ Pſis qnq;
smtekigiin sta he aPoſtaſi am formcantur ita ꝙ m̃ edam
nid gtasna⸗ deun Txryi. Capit· x) „E ⸗ ad ꝓiculum & careereꝝ deducunt alij tamę
arneiueege ne quaqᷓ/ ꝓpt᷑ boe caſtigant:ymmo ad eũ⸗

dem caſum quottidie curtere con ꝓbant

Egit eꝛec hie· Xiij. Oola &

liba fuerunt nle niheres fi⸗ Capit · xij⸗ G⸗
choj Aſie lnno Z lie matris vnius ſicut figurati
bdenuhmn nngfan vue ponit bic ꝓpbeta de imta Cnbit ezechiel xxvij · ℳi
ſantt . Noet⸗ S“ j. S tibo iberuſalem ee ſam arie ‚8& rabilem figuram vnms nauis
5 Hann urfintezzan a) S— fuerunt viliſſime meretrices / ita ꝙ pꝛima videtur hic deſcibere ꝓpheta
4 Huhliuenpenin pu 3 oola pꝛimo in ſaninit libidĩe in aſ ſirios ama conpans cinitatem tyrum
. ſ endadhanan “ toꝛes ſuos veſtitos iacincto: pꝛ meipes & —eo in mar ſedebat & multa

ppſpenegten neeno
nndnunprins
ſeſpſenn .
bſeniclam uunt zeatn pet
bam int ſplndidtp Stutite
wnen meenonables poſſint
ttunoede vl nuſo amotepron⸗
bofiho ar bon vinra ſuu malau
enoren / ſtpt gy dyialis de
miqutans autmatainas
ceær & demuucat: & iuaſi
hus eos tinbat / ula ppte om⸗
nsſpint! ſtos merto menutt
d.
P gadus eſtl guadetnckions
algun enun gadnns dealtus
tur ornate loquendo ſpendet
ſernoſcytmdugt iße
ndo K det bendo Almnuu

4
ant nuni finy umalſiul

:Aber uclats ſun b

utenms maln detm⸗
ſnuſmnruffar lloqnunch q
1 nen diffumat: Kaum

aſcenſoꝛes equoꝝ & iuuenes cupꝑpidins / ſed
finalit er iſti amat oꝛes ſui occiderunt eam:
& diſ coopuer̃t ignominiaʒ eius/q; cum ſo
roꝛ eius œliba magis ad hec inſaniuit libi⸗
dine: & qnia videns ymagines caldeoꝝ de
pictas inꝑietibo expᷣſſas cloꝛibo a ccinctos
balteis / renes & tyaras in capitibo ſimilitu
dine filioeu babilonis / inſanmit libidme:et
miſit ꝓ eis m patria ſua vt doꝛmirent cum
ea dem /qua ꝓpter factũ eſt ꝙ ipfi ſiu ama⸗
toꝛes ꝑpſam nudam ſpoliau erunt veſtimta
eiꝰ? / tuleruut naſum eius & aures p̃ſciderũt
& que reliqua fuerant gladio coõſciderunt ·
llnd poteſt allegari contra malas mulieres
quia d ato ꝙ ita ſoꝛoꝛ pſiꝰ vł vicina ex⸗
lboc fuerit dirfamata de pauꝑata et ſpũalit
interfecta ipſa tamen fieri libidmoſa ꝓpter
boe non omittit: mmo comptos & pictos
uuuenes diligit:qua ꝓpter nuda pauꝑ rema⸗
net / & vitaʒ fame gracie & gloꝛie inde pdit
F· V dic ꝙ t ales male
mulieres ſint ani me peccatrices que ab iſta
matre ideſt ab iſta eccleſia videret cncep⸗
te & ab iſlo patre ꝓgenite vł create: iſte
em̃ cum aſſirijs ideſt cum aduerſarijs ſuis
ideſt mundo/ carne: vl dyra bolo foꝛnicari
vidẽet:incytum in eoꝝ ſugeſtionibo ponpis
& ꝓſperitatibo delectant /it a cũ ipſis ꝑdi
nerſa vicia foꝛmicant: iſti enim amatoꝛes
ſui mundus / caro: & demomia qri ipſam
nuc amare ſe ſimulant iſ tas veſ libo vntutũ
ſpollant naſo denocõnis: & auribo ideſt au

nanigia poſſidebant :iſti ẽgo naui ſen cim⸗
tati ſic loquit o tyri tu dicis ꝑfecti decoꝛis
ego ſu & ĩœꝛ de maris ſit a fintimi tui ꝗ edi
ficanerũt te inpleuerunt dewꝛem tuum ab⸗
ietibo deſauir: extinxrunt te cedꝛum deli⸗
bano: tulerunt vt facerent tibi malum: què⸗
cus de ba ſam dolauerũt mremos tuos traſ
ta tua fecerunt tibi de eboꝛe in ditto: teri
ola tua de inſulis italie:biſſus varia de egy
to texta eſt tibi in velum: vt pon eret in ma
lo ia cinctus & purpura: de inſulis eliſa fa⸗
cta ſunt oꝑimenta tua. Der ſtam cunt at eʒ
que naui para t intelligit eceleſia militãs
qne dicit tyrus:que mt erp̃ᷣtat anguſtia
pꝓ eo ꝙ iſta ſemꝑ mtribula cõnibo & angu
ſtijs vnut & mo re nauis in Fluctibo amari⸗
tacon em ſemp ſiſſtit · ꝓuerbi.xxx. facta eſt
quaſi nauis inſtitoꝛij Abietes que ſuut ar⸗
boꝛes leuiſſime: ſunt panperes qmi fuerunt
Fꝛimitiue eccleſie fundatoꝛes: qm deſanir
mterp̃tat deꝰ lumĩs eſſe dicunt Peo ꝙ;
ipſi fundatoꝛes eccleſie a Patre lummũ coſti
tuti noſcuint : qui etiam fuiſſe luminoſi &
ſcientifici wonxbaͤt. abi deſurſum eſt
deſcendens a patre lummum cedꝛus arboꝛ
altiſſima ſignificat pᷣlatum qui in digiitate
& ſtatu ceteris eſt alcioꝛ:& in cntemplacõ
nis celſitudine debet alijs eſſe maioꝛ: qui etiã
de libano que interpᷣtat᷑ candoꝛ ceſſe dieitur
Peo q; ᷣ̃latꝰ candidatꝰ ꝑ caſtitatem eſſe te
netur -Can: v. dilectus meus candidus se
rubicundux. Iſta ergo malꝰ:in nani eccłe

tccleſia dicit᷑ quãdò ab piacõnis dignnitate
aſſunut /qꝛ ꝓcerto de cedꝛis ·i· de altis cõ
tẽplatiuis & pfecus pſonis de bet malus na
nis meſt p̃latus eccleſie fieri / ad ̃lature of⸗
ficium eleuari · ps· Iuſts vt palma floꝛe⸗
bit · Nuereꝰ ar boꝛ duriſ ſima & foꝛtiſ ſima
martires fignificat qui foꝛ tes d ſolidi exti⸗
terunt qui ſcilieet de baſan: quod interp̃tat
ſiccitas fuerũt dici/ꝓeo ꝙ fuerũt pems &
abſtinencijs deſiccati · zjac hari · vllalate quẽ
cus baſan /iſti ergo remi eccleñe facti ſunt in
qytum ipᷣam ad poꝛtã ꝓadiſi deducũt. verũ

tamen iſti ꝑ martirium fuerunt dolati: & a

cunclis ſuꝑfluitat ibus gladijs detruncati/⸗
tranſtra iſtiꝰ nauis ſigmficat cnfiſſores q
de ewoꝛe mdito dicunt eſſe / Teo ꝙ iſti caſti
tatis candore pᷣcũctis viſi ſunt floꝛuiſſe /pᷣ⸗
teriola vero deſt apetece doctoꝛes ſignant
qm aromata ſcienciaꝝ mſe reponũt/& de in⸗
ſulis ÿtalie: que interpᷣtãt mens excedens
dicunt eſſe / ꝓeo ꝙ ꝓ ꝓfunðditatem ſciencie
humanã ymagiẽm excedunt · Diſ ſus ergo
qni eſt lium candidiſ ſimũ puritat eʒ conſci
ecie ſignãt · Jacinetꝰ cꝰ ooloꝛ ẽ celeſtis aꝑẽ⸗
cie purpura vero ſignat ruboꝛem & ardoꝛ?
carit atis & amicicie / quia · ſ · velnm ideſt con
ſciencie ſecretum de bi ſo ideſt muudiſſimũ
& puriſ ſimũ eſ ſe debet / oꝑpimtum vero ex⸗
teriotis counerſacõnis dbet eſ ſe ꝓ caritatem
purpureum: & ꝓ celeſtem vitam & apenciã
iacinctinũ · Yeremi.x· Jacmectꝰ & pirpura
mðumentũ eoꝝ / dio ergo ꝙ; nains vł ciui
tas eccleſe facta eſt abie tibo de ſanir ideſt
de paupibo lum inoſis & a patre lummũ ꝓ
graciam illu mmatis / mali etiam ideſt p̃lati
ipſiꝰ facti ſunt de cedꝛie libam ideſt de ꝓſo
ms in deũ eleuatis & velo biſ ſino ideſt pu
ritatẽ cnſcencie decoratis / quẽcus etiaz de⸗
baſan ideſt ꝓſone foꝛtes & cnſtantes ſicce
& abſtinentes ſlicet martires /tranſ tra elo
rea ideſt caſti cnfeſſoꝛes mente alios exce
dentes decoꝛ em ipſius conpleuerũt · Nacm
ctus e; celeſtis apencie/ purpura paciencie
ſibi opimentum caritatis dederunt · Dic er⸗
go poterit dicere antiquitꝰ nauis iſta ꝓfecti
decꝛ is / ego ſum & in coꝛde maris ſicca id
eſt in plemtudine ommuʒ bonoꝝ ſpũ alium
collocata · Iſi ergo tunc temꝑis poterant
dicẽ ilið ſupꝛa · ſedecimo ſimullã mel & oleũ
wmediſti decoꝛa facta es ,W

¶Bofiquam eʒechie. deſeripfit ciuitatem
ryri mſimiltudinem nauis dicere in cipit de
diuicijs & gloꝛia iſtius cimtatis / & pomt
quomodo ad nundinas eius diuerſe gentes
de diuer ſis mundi ꝓtibo ducunt dinerſa mira
bilia & mercimoma / que repleta eſt & glo⸗
rificata nimis in cꝛde maris / ſed iſtius fi⸗
ms fuit interitus / vnde ſibi dicit · In aquis

multis adduxerunt te remiges tui ventꝰ? an
ſtri contꝛinit te m oꝛde maris / dinicie tue

thauri tui/ mſtrumentum tuum / naute tue
& giibernatoꝛ es qui te ſuper lectilem tuum
& in Populo tuo p̃erant / vmi bellet oꝛes rui
cum vniuerſa mul itud ine tua cadent in oꝛ⸗
de maris / in medio maris / opes tue fibila⸗
nerunt ſuꝑ te negociatoꝛes populoꝛum ad
nichilum deducta es & non ers im ꝓpetuũ
Ellud poteſt aꝓplican œntra mundanam
religion em vł eccleſiazx qne · ſ. pncipio fut
nauis ſalutifera:modo quomodo ſupꝛa dic⸗
tum eſt fabaicata · Ita em antiquitus babe⸗
bat nũdinas ſpũales in quibo ſpũalla ꝓter
renis dabat /& ſic ſanctos negociatoꝛes bo⸗

nis celiſtibo ditabat / & ideo antiquitꝰ popn

li ſeculaẽs ad iſtã ꝑdeuocioneʒ confluxemint
mercimonia ſua ſcilicʒ redditus & poſſeſſo⸗
res attulerunt & eam ſũmis opibus diraue
runt nunc etiam að alias nouas nundinas/
ſcilicet vbi dant ſpũalia ꝓ terteris / benefi⸗
tia ꝓ ꝑc cunijs/ alta officia ꝓ carnalibus
amicicijs / iam qnaſi totꝰ mundus m cepit cõ
fluere/mercim oma muneꝝ pᷣeum adulacõm
offerꝛ e / ita eg iam onſtat eccleſiaʒ diuucij⸗
opulencijs plenã eſſe / põpis & ſuperbijs la
ſciuire ſed Ycerto timendum eſt ne ventus
auſtri ideſt ꝓſperitas ſua pſam cnterat &
min mare tribulacõnũ & amaritacom ſubner
tat iam enim videmus ꝙ dinicie thauri &

multiplex inſtru mentũ in cpiũt & ab ec ecle⸗

ſia deficere /naute & gu bernat oꝛes qui ꝓſut
ſuo populo: ideſt lati: bellatoꝛ es etiam ·
p̃dicatoꝛes & viii mſti iam incipunt cadere

ſicut ceciderunt a virtute moꝛ al/ ita etiam

videmus eos aꝓſperit ate tempvꝛ ali quotti
die decliaẽ: qꝛ iuſto di iudicio fit ꝙ q ꝓpt᷑ tẽ
palia wluerũt deſerẽ etizã ipᷣaʒ gloꝛia tpaleʒ

cõpellãt amuttè quaꝓpt᷑ iam cerniꝰ ꝙ opes
tpales ceſſãt: ꝙq; iſta nauis eccẽ ad nicbi⸗

lu deducit᷑ negociatoèsq; · i · ſeculaès iã e⸗m
contẽpnendo ſuꝑ ipſam ſibilant & inſultant

Mavsntn wudt mcsſug
Lcontra nigmmmd inbin 8 .
mpun grecdn ph / cadeon ſe
mnmor/NM ota iperlis ſuu au i
nihs beblor /imuc ra' l
ſumls ytana pſis mind ſiplos domt
vr irios gluls nabigodo noſoi .
s alerunder/lins Eeſar/ N A) arnntun

on puoleitnofpiſeruut N quifün

ſentateflonlcunt nautas naues Xhr⸗
tuies ad ſbugandos vpllos haonent
tiacnchsmutdipebns wpilnmad⸗
nonivrtibuta & munen detulent quo⸗
tanecun nezinmis N inpe ſis puo
c aegnfns mytug uſn deſ liuus ſr/
ſhnr nn nteſn nnneni
panptatemn ſ 8 . E
aen n chun n⸗
Inpiom fup exal⸗
Mulnſiet eense.

—„

Chtr if⸗ 3.

4 uam mngeir⸗
6 tapuſche neßbendtpn

ſn Iyn/u deſaz ſpera

kleuati
vKno

dipſ/

Pone Sn beden del

deus ſam
ſcde /ma

tedeſtincn

n deduch s & on ais intuni
fwrſſt atplen ntu mmjbanun
ni dn ne ſn piepo fut
rmcdo quomado ſpꝛa de⸗
iem hei Atcutus babe⸗
bmnas ſpiſſesin qlibyſpitla yter
at ſe ſincſos cgociatoꝛes bo⸗
ſtbo ditabn N den anrith ayn
isad ſti pdergelonggayflwentr
nona ſu ſellc eddins evſſſſ⸗
Alerunt Neam hins ylusnue
ic enam ao alas nouagnundinas/
idant ſialu ptatenss /nefi⸗
uunms/ ataoffica y carnalbbis
m quſttol? nundism ehte
cctmom mumn Peum adilgan
nagin aſtr lndul
ſcd peeto nimendum Atnenn

. J pſam antent
pſ tas ſua p iiter

ſſat 4α*%
encgae
ndo ſip 5

Inde eſaie · i · Kepleta eſt terꝛã eius àrgẽ⸗
to & auro & non eſtfims thezauroꝝ eiꝰ &
repleta eſt terꝛ a eiꝰ ydolis / & ſequit dies
dni exercituũ ſuꝑ omneʒ ſuꝑpbum & ex celſu

&& arzoganteʒ & bunuliabit 2c Qiia bꝛeui

ter ꝓoſtquam terꝛa ideſt eccleſia mcepit re⸗
plen auro argento & diuiciys/ſtatim reple
ta eſt eqnis ideſt vris luxurioſis & ſuꝑbis
ydolis deſt viris ignorantibus & pigris⸗/
quaꝓpter iam meipit dommꝰ ſuꝑ ſuperbos
& arꝛogantes clericos viſitare: & ipſoꝛum
ſupbiam humiliare · Vnde illud humilia te de
humillabit ciuitas J
WV ſi vis contra mundi magnos ſtatus
& cntra magna mundi im ꝑeria: quale fuit
impium greœꝝ /ꝑſaꝝ/caldeoꝝ/ penoꝝ ro
manoꝝ /& cœntra ſupꝑerbas ſecuh cinit ates
qualis babilon/nimue/cartago & troy?a/&
ſimiles vł contra ipſos mundi ſuꝑbos domi
nos & tyrãnos: qnalis nabugodonoſoꝛ /ty
rus/ alexander/ iulius ceſar / & alij qui mun⸗
dum puiolenciam oꝓreſſeruut/& qui fũma
ꝓſperitate floꝛuerunt nautas naues /& bel⸗
latoi es ad ſubiugandos vpulos habuerũt
ita ꝙ a cunctis mundi ꝑtibns populi merci⸗
monia· itributa & munera detulerũt / quos
tamẽ cum regim inis & im ꝑ je ſuis ꝑ uiolẽ
ciã acquiſitis ventus auſtri weſt flatus foꝛ⸗
tune ſubuertit m mare deſt in amaritudmẽ
& panpꝑtatem ſubmerſit & ad nic hilum con
pulit & redegit · ps · Vidi impium ſuꝑ exal⸗
tatum ficut cedꝛ us ꝛcẽ·

Egit ezechi. x x vin . (In pſo

na & figura pꝛ imi angel pꝛo⸗
pbeta pulchre rep̃bendit pꝛm
cipem tyri/qui de ſua ſapiẽcia
na ſupbiebat dicens ſic / elen atũ
eſt eoꝛ tuum: & dixiſti deus ſum ego & nõ
lmo: & in cathedꝛa dei ſee /in cœde ma⸗
ris/ eñ ſis homo ⁊ nõ deus / & poſuiſti cꝛ
tuũ quaſi œꝛ dei/ecce ſapiẽcioꝛ es tu damel
& omne ſecretum nõ eſt abſeonditum a te
m ſapiencia tua & pꝛudeneia tua feciſti tibi
ſoꝛ titudinem: et acquiſiiiſti auꝝ & argẽtũ
mt heʒauris tuis / in negocõne tua multiplici
feciſti tibi foꝛtitudineʒ / ꝓpt ea eleuatuʒ eſt
coꝛ tuũ quaſi dei / ecce ego addc ſuper ta

Alſienos r obuſtiſſimo geneinmi & iu dicabũt᷑
gladios ſuper pulche itudin em ſapiencie tue
& polluent dewꝛem ituum && mterficient
te in medio incircum ciſoꝝ / moꝛieris in coꝛ⸗
de maris -Iſta poſſunt a ꝓplicari contra
mundi ſapietes & aduocatos qui ꝓceteris
babent coꝛ altum & eleuatũ videt emm di⸗
cere deos & non Iom ines/ mẽytum.ſ·ailqui
Vltra alios hommes ſapiunt: & mytũ ome
ſecretum diu erſarum queſtonũ diſſolu ere ſe
pᷣcedunt / ita ꝙ dameli ĩdeſt cuicumqʒ viro
ſancto vy theoloye in ſapiencia ſe ꝓponunt/
& m cathedꝛa dei ſediſ e ide ſt inſ tudijs do⸗
cuiſſe vł m iu dicijs vł ofñejs ꝓtribunali in
ra red didiſſe ſe dicunt / iſti ergo ꝛ ſuum
quaſi wꝛ dei vident ponere: mprũ ſe alijs
noſcant᷑ ꝓferꝛe & de ſcieucia ſupbire.pꝛima
Coꝛinth: vi j.ſciencia inflat: caritas vero
edificat / quid ergo Ycerto iſti in ſapiecia ſua
ideſt in eonſilijs: iudicijs: aduocacõmbo:
& lecłoni bo acquirunt foꝛ titudmeʒ tẽpalem
multiplicant theʒauros æ& diuuicias mfinitas
& in negociacone vſuran & mercimomaꝝ
quas alij exercent dilatant & multipic ant bo
na ſua: & acqnirunt: foꝛtitud in em pot encie
ſecularis /ita ꝙ ſicut videmꝰ pauci ſunt ta
lium qui reſiſtant hodee poteſtati / ſapietes
em̃ ſunt vt faciunt mala bene aũt facere ne⸗
ſciunt · Jerem · i ij · ſed deus tradit tales fina⸗
liter in mann robuſtiſſimaꝝ gencium · ſ · de ·
m onum/qui gladios mfirmitatũ & tribula
cõnum que ipſos acuũt pulchꝛitudinez ſue
ſapientie pollnũt / decoꝛem ſueq; gloꝛie tẽpa⸗
lis deſtruunt / & ꝑ moꝛt em temꝑalem eos
qnqʒ ſubito młficiuut / & incꝛde maris · i·
in iferno ꝓ e᷑nam dampnacpnem occidunt
BlEſtis ergo dieit illud: Eſaie · xx vij·ſapiẽ
cia tua & ſciẽcia tua bec decipit te: dioe
ſti ego ſum & p̃ter me non eſt altera / & ve⸗
met ſuꝑ te malum & nõ ſctes oꝛtum eius &
irꝛuet ſuꝑ te calamitax qᷓ; ſõ pot eris expia
1L (ꝓpbeta loquitur
ibdem pꝛimo an gelo dicẽs tu ſignaculũ ſimi-
litudmis ꝓadiſi dei fuiſu/omms lapis p̃cio
ſus oꝑpimentum tuũ: ſardinis: capaſiꝰ: &
iaſpis : criſolitus: onix: & berillus: ſaphirus
carbnnculꝰ :ſmaragdꝰ:aurũ opns decoꝛis
tui:tu cherubin extenſus ꝓtegens: poſui
te in monte ſancto dei / in medio lapidũ igni
toꝛum: ambulaſti perfectis vijs tuis a die

litudinis: ꝑ dei & ſanctoꝝ imit ationem:
plenus ſapiencia:ꝑ ſpiritualeʒ diſrecõnem
pfectus deœꝛe: ꝑ boneſtam c uerſationcm
im delicijs padiſi eſ ſe ꝑ affectionem & cn⸗
templaconem /omnim lapidum pꝛecoſoꝝ
oporimentum habere: per omnem virtutum

adepc nem: quia m opimeuto perfectionis

ſue: debet rel ncere ſardinis qui tinoꝛe⸗ pel⸗
lit & facit andace & ſpei vitus & ſolidi⸗
tas /topaſiꝰ qii lunam ſequit:ideſt obedi
(cia && imitaconis lbonoy cnfoꝛmitas Va

ſpis qni oculos clarificat ideſt fidei ſplen⸗

doꝛ & luciditas: criſolitus qni demones ter
ret ideſt humilitas/ onie qui oculos facit
tremulos ideſt dei timoꝛ & ſua cœnſiderata
ſeueritas: berillns qui litibo obuiat ideſt pa
ciẽciã e bemgnitas ſaphirus qui diſ coꝛdas
recvnſiliat: eſt ꝑfectus amo: & cantas:car⸗

bun culꝰ qui ſume emittat ideſt diſcrecõ ſa⸗

piẽcia & ſagacitas/ſmaragdꝰqui viſum re
