in montem contemplacòmis & diuinum cô
ſoꝛcium ſe ſenciunt per deuocoõnem babuiſſe
ſolent coꝛnuti effici & ſuꝑbi intãtum quod
alios ſolet con tep̃n ere & ſe ſanctos pꝛe alijs
reput are Palleo Põꝑe ext erioꝛis vultũ ſu
um coperire· Alij igitur tales nõ ſolent lilłe
ter reſpicere ſed eos pocius a bvꝛrere· y ł
dic ꝙ moyß ſigmficat legem que ſcilicet duõ
cꝛnua id eſt duo teſtamta contmet que ta

ul ira ta erat ecnſoꝛco dmn- quod tam ipſe moy men Populus indeoꝝ noõ videt/ qum ymmo
opulus ibenter 2002 ſes ignoꝛabat radij em ſplendoꝛis de vultu gloꝛiaʒ & mim ſterium legis videre nõ vtu
vacat/ &vrtuta e. 4 ipſius emicabant qui cznutam ſimilitu di⸗ it ſed oeius m credulitate velamie vel tinit
at aqllnrune fimian nem pꝛecendebant/qua Pter moyſes vela⸗ vñ. ij· cox·ri. ¶ Vſq in vdiernum diem tñ
Snds ntihtet hult men ante faciem ſu 3 Pſuit cum populo lo legitur mo)ſes velamen eſt poſitũ ſuꝑ cꝛ⸗

quebatur-. ne ſeilicet tam mirabili claritare

mtuencium facies lederentur· ( Dicut Licit
exodus · xxxiiij· ¶ Di vis die ꝙ ſic accidit
loquendo quãdoqʒ ſpirituałr moyfi qui m

da eoꝝ · ¶ Moyß legitur habuiſſe faciẽ ſplẽ
didam & pꝛe ſplendoꝛe cnutam. tamen

legitur habuiſſe manum lepꝛoſam ſicũt dici
tur ſupꝛa· exodꝰ .xxxiij Diec vere ypoẽte

Keiem connerſa cois babet ſplendidam te ho
neſtam & pꝛe ſplendoꝛe conuerſacõnis quã
abent coꝛnua ſuꝑbie pꝛecedẽtem && alios

ſupbie contenpnentem &ρ alios ꝓterue oꝛ⸗

mbus ferientem & cum conſtat manum
opꝑacois habet lepꝛoſam·i impiam & mnu
dam ſicut patet ad lram de multis malis ec
cleſiaſticis & alijs qui qn ſunt in facie · i. m
aꝓparencia pulchꝛ ioès vł m mente quo ʒad
ſcienciam clarioꝛes tanto ſunt m mambo · i⸗
in oꝑacõmbus turpioꝛes · Eñß. xxvij · wx
quidam wox iacob eſt ſed manꝰ manꝰ eſau⸗

Capit · xxv· d.

KRKos . xl. dicitut · QAuod tab
naculo completo pꝛeceptum ẽ
gnod engeret quodq; vnctlio
mns oleo vngeret / Poſuit ergo

N

arᷣcpam: cũ pꝛopoꝛ ciatoꝛio: &᷑ dnobus cłhe
rubin: & altare incẽſ / velum && candelabꝛꝝ
lumims/&& menſam pꝛopoſiconis/ ante tab
naculñ vero poſiit / labiũ cum aqua/altaæ cſt
igne / atrium cum tẽptoααι Üρποqui

bus factis: opuit nubes tabernaculũ & glo

ria dm̃ impleiut ilud. ¶ Dic ꝙ tabernacu⸗
lum eſt amma beata qne · ſ · poſtẽp eſt cõple
ta virtutibns. moyſes ei. deus pſum m ce
lum erigit: oleo ꝑpetue coſolacois inungit.
pzẽ · In ſole poſiit tabernaculũ ſuum. Igit
Iſti adiungitur altare · i· xpe archa· i: beata
virgo/ cherub in· i. angeli/ ꝓpiciatoꝛ ium id ẽ
dei miſeracõ · velum · i· dei ꝓtecltio· candela⸗

bꝛum · i· dei cogmeo: meſa ·i: beata fruico·

lauatoꝛium i· ꝑpetua refrigeraꝰ. altare cuʒ

igne i. fenuens dilectio · tẽptoꝛ ium ſeu atni.

um · ie etema man ſio d habitaco.· E⸗
¶ VYx die quod tabernaculũ eſt homo iuſiꝰ
vbi eſt archa ꝓfunde bumilitatis/pꝛoꝑici⸗
atoꝛum pietatis/ mcenſum oꝛ acois/ cheru
bm cntemplacois candelabꝝ diſcrecõms ·

menſa elemoſine & fraterne compaſſiones/

lanatoꝛmum cœntricoms &οα cnfeſſionis. at
um bo ſpilitatis / columne onſtancie & fir⸗
mitatis · & ficut.S.xxv. ¶ VE dic quod ta
bernaculum eſt eccleha· vbi ſeillicet eſt archa
id eſt bom pꝛelati/ tabules legis / virga iuſi
cie/& manna deuocionis repleti/ & pꝛopici⸗
atoꝛio miſeraciõis opti/ altare incenſi pĩes

moyſes in erecto tabernacu o

deuèti / cherubmi Iomin es ſcientifici /eandᷣẽ
labꝛum vin lnxurioſi/men ſa viri pij paupe
rum virtutum lauatoꝛ inm.i: confiſſores/
altare olocauſti vbi carnes cremabant᷑ · i·
pemtentes / atrium id eſt alos· loſpitantes
tale ergo tabernaculum · i· talis ꝓſona ſanc
ta ꝓfecta/ a moyſe id eſt a deo vł p̃lato
meretur per pꝛomocionem temꝑoꝛ alẽ & eter
nam erigi/ && oleo conſolacioms vngi && per
noꝛ em && reuerenciam cli · ita quod glo⸗
ria domi talem implebit iſto mediante alijs
a Parebit/ ita quod de eodem dici pvterit ·
illud· aꝑoc· xxj · Ecce tabernaculum domi⸗
m cum homimbus ꝛc̃

Explicit · Exodi ·
Liber
Incipit · Ncuitici ·

Cyaſi Prmi

en e
pbeuſtinde
tur mniumnsſ̃
faum iid / oc
ttun domo of
Mimmn nblh .
ds Nng
dN Mönde
lkannn g
mini nodan ſne nanlien
unegſcleroenm fachin
mongnufi eb ſat nie deirtag
imiſaninoßn nleſnenn i
kumtudtlitdidi ephn
ckieitincngnnu

ocee
l tandenſern
patieſdaran mniniüme

. r
zma — nnää D
guafton e enden
1 llt ſe dent . Oſunt

Capitulũ. Oꝛ imũ· A

ſv&cVJ. IC. &

Hſocauſtum diceba
tur antiquitus ſacri⸗

ficium illud / quod to

totum dommo offe
rebatur/ mbilqʒ ſacer
dotibus relmqueba⸗
—— tur ant diuidebature:
dicebatur ergo elſe
animal mundum & ſine macula œ⸗ Poꝛis qᷓ
licum q;: qꝛ ſcilieet nõ cetum ? fraclum / non
impꝑetigmoſu etẽ. ſicut infra/ debebatq; aãte
omma ſacerdoti offerꝛi Pelle ſua excoꝛiari⸗/
per membꝛa debebat dinidi/& ipſa memb⸗
cum capite: pedibus: e anda & miteſtinis de
bebant lau ari/ tandem ſuper altare crema
ni per tale/ locauſtum: quod dicit ab lolo
quodð eſt totum & cauma ꝙ ẽ incendium
quaſi totum meenſum. ¶ Doſ ſunt mtelli⸗
gi ili qui ſe deo totos offerunt & qui de ꝓ

pꝛ ia wluntate ſua nichil ſibi retinent · Ped
totum cœ: & œ pus deo tribnunt & comit

tunt/ſicut ad litteram ſunt bom & Perfecti re
ligioſi/ qn reu era pꝛimo debent eſſe mundi

Pper Puram int enconem nullam pꝛ oꝛſus ſub
uellere conuerſaciomis hbabentis maculam · i⸗

y ocriſim I'.QHjnfectionem ſacerdoti debent of

ferꝛi per peccaoꝛum ſuoꝝ confeſ ſionem / pel
lem debent dtepvnere id eſt omnem malam

Pꝛecedentem conuerſacõn eꝭ/d membꝛa ſua

ꝛid eſt membꝛa vite ſue delent cncidere &
diumere ꝓ conſderacionem & contricionem

& ꝑ omnium membꝛoꝝ ſuoꝝ occupacionæ

ſomma debent lauare & purificare ꝑ laen⸗
moſam mpunclionem / capnt cogitaciomꝰ
pedes affectionis/ inteſtina delectaconis /
tandem mali ꝓꝑoſiti æ duracõms debet ad
iungere & omma ab om pæceati ſoꝛde lanaẽ
& abſtergere/ & cuncta ſuper coꝛdis altari
P carit atem domino contremare / bolocau⸗
ſtum emim dommo m odoꝛ em ſuanitatis
redditur: quando tota vita homimis in al⸗
tari ꝑer pemtenciam religionis ðdomino dedi
eatur Er quando ſibi mehil retmet ꝑ ma⸗
num ſecerdotis 1. Plati deo totalit er dedica
tur. ps · holoc auſta medullata offeram tibi
ſb. . ldic ſicut hic dicitur oblato
amm ali ſecerdotibus/ debent manum ſuper
caput hoſtie im ponere/ ſangu mem fundere
Pallem detrabere/actus m fruſtra ccid ere
& ſuper ſtruem lingnoꝝ omma domino con
tremare ꝛc / ſicut jnfra Sic vero quando q̃ͥs
ſe offert ſacerdoti vt manum p ab ſolucõnez
ſibi imponat / vtpote qñ vẽit ad confeſ ſioẽz
pꝛoculdubio ſacerdos ante oĩa debet facere
quod ſanguis ·i·pctm̃ ꝑ confeſſionem funda
tur quod Pellis i. omnig excuſacõ tollatur
quod omma membꝛa peccati ſemdantur di
uidantur & diſtmcum inueſtigentur. & q;
ſuper ligna · i· ſuper crucis memoꝛiam Y ſu
pPer ſanctoꝛum exempla hmo cnſtitu atur
& quod caput intencõis / ꝑedes affectiõis
jnteſtmum mterioꝛis delectacoms mundet/
& quod hic totus domino tulenit offerat &
ꝓ ẽ aritatis incendium comburatur · ¶ Yr

dic quod ſacerdotes ſangumem lboſ lie delet

ſuper altare fundere mqnantum Pheecato
confitẽtis dñt cora altari ꝓ deuocʒ & oꝛoz
mtercedere & in ſtare: imfra·uij. hauriet ſa⸗
cerdoos de ſangume inferens illum in taberna
culum · ¶ Textus. C. (¶ QAQuando
de capꝛis && ouibus fiebat Folocauſtum/ne
ceſſe erat quod fieret de ammali maſculo &
annicu lo- ¶ Dic wero quando ſimplices m
religione ſe Ioocanſtum deo wlunt facere/
ipſi debent ãmculi:ii inuenculi dño ſe offerꝛe
& religionem ſe mtrare / vl ad quecum q; lo⸗
na oꝑera ab ipfius iunentutis pꝛimoꝛdijs ſe
donare · ccci · xj · Mane ſemma ſemen / ve⸗
ſpẽ ne ceſſet manus tua. ¶ Ananda de aui⸗
bus fiebat oblaco ſeu wolocauſtum domino
ſomꝑ debebat fien: vł de t turibns & de pul
lis columbaruz que · ſ anes diuimnis Ncficijs

erant apta / nullo que alia inter ſacrificia no
mmant ·. pic vero nulla auis wlans i·. nul
la ꝓſona in altitud ine ſciencie vł mũdi emi
nencie babitans eſt deo grata nec ſibi offer
ri pntari digna / mſ ſeilicet columba per ſim
plicitatem / turtur ꝑ caſtitatem: gemebũda
per contricõms & timoꝛis acerbitatem / ſole
enm gemebunde dommo ſunt accepte qui
ſ. ſoli illi qui ð pꝑeccatis libet ſuis gemũt do
mino fiunt grat· ps · Sacrificiuz deo ſpũs
contribulatus ꝛ2c. & eʒech. ix. Signa thau
ſupꝑ frontem viroꝝ & gemencium · ꝗrto ·
Dexts ,ca · v. 6 H. ¶ Quando de
auibus fiebat olocauſtum ſeu quodcumq;
ſacrificium / ſacerdos deberet anem ad alta⸗
re referꝛ e/ caput ad collum retoꝛ quere⸗/ Polle
pꝛo parte rumpꝑe/& ſangumem ſup crepidi⸗
nem altaris eFFundere & plumas & veſicam
extra pꝛoicere/ & in loc vbi ponebant eme
res iuxta alt are reponẽ / aſcellas auis debe⸗
bat cõfringe & caſ ſaè/ferꝛumqʒ ſup anuem n
debebat leuaè nec eam diuidẽ vr ſecaẽ / ſed
magis integram dom mo immolaè. ¶ Per
aues Krmi imtelligunt viri ſpũales ſurſuʒ ꝑ
contimplaconem wolantes / quia pꝛocerto m
oblacõne qua iꝑſi ſeipõs offerunt dommo/⸗/
multa ſunt attendenda · quia videlicz iſ ti ꝰ
caput œꝛr dis ſui retoꝛquent & reflectunt ꝑ
ſui ipſius conſideracõnem && diſcucõnem / Pel
lem cꝛ poꝛis ſui rapiunt per penit enciam de
afflictionem/ſangumem deliciaruʒ & pecca
ti definẽ faciunt ꝓꝑ abſtinenciam vł ꝓ con⸗
feſ ſonem/ ꝓplnmas diniciarum deponunt ꝓ
elemoſina ni & affectionem vł ꝑ cont ẽptuʒ
& ab dicacdem / veſiculam ſuꝑbie pꝛoiciunt
ꝓ bumilitatem & ſubiectionem/& hec omia
m loc cmerum ponunt ꝑ ſue moꝛtis & in
cineraconis meditaconem/aſſcellas ſeu bꝛ a
chia affectuum ſuoꝛum cciungunt per tem⸗
peranciam & modific acenem / ſeipſos nõ di
uidũt per affectionum ſuoꝛum aduerſa aPe
tibilia diſperſioneʒ/ nec ꝓꝑ amoꝛis ſui ad mi
di carne & aĩ cos diſpercõz mags ſed ſemet
ipſos integros im molat ꝓ totalem ſui deo
ꝑ oblacõem && ꝑ gnale coꝛdis & cꝛpis ad
diumũ fᷣuiciñ dedicacõeʒ: ps vwolũt arie ſaẽ⸗
ſicabo tibi ꝛ
De ſacſicijs wtiuis. Cap:ij. „Se

o .Y V .
( Ieit Neuitici · vi· Ane

dam dommo debebant᷑ · quedã ſacerdotibꝰ

aſſignabãtur: quedam vero ipſis ſacrificã⸗
tibus dimittebãtur/ domin? habebat reneꝰ

ſangu in em: & adipem / ſacerdos habebat

armum & pctuſculum Dacrificans vero
pꝛo ſe & ſiis babebat reſiduum · ſicutpatz
leui tici · tercõ · & ſeptimo· ¶ Dic vero de
ommbns bonis noſtris debemus grñaliter ſa
cere tres partes · qiua ſcilicet partem de
bemns deo offerꝛ e & in vſus altaris ſui vł
Pauꝑeꝝ ſuoꝛum expendere ꝓtem debemus
ſacerdotibus tribnere & xiÿ mimſtris deci⸗
mas & pꝛimicias erogae/ ptem vero debeꝰ
nobis retmere & nobis & famub noſtris re⸗
ſeruaẽ · ¶ Ik dic ꝙ iſta boſtia ideſt illa ꝑ
ſona que domino vult offerꝛi & ſpãliter de
dic ari: debet m tria diuidi:ſeʒ deus debet ba
bere renes ipſins ꝑ caſtitatem: ſangumẽ cru

delitatis ſue ꝑ bemgnit atem/ & pmguedmẽ

dulcedims & wluptatis ſue ꝑ abſtmenciazʒ
& maceracõʒ · Sacerdotes vero && mimſtri
dei debent babere exeo barmum deyetrum i ·
ſubſidioꝝ ſubſtent acoõem/ & pectruſculum
vbi eſt eoꝛ ideſt amoꝛem & dilectionem / reſi
duum debent babere domim &τ amici ſui p
ſeruicium & ſubuencõnem/quia pꝛocto qui
libet bo debet m tria dimndẽ: & laboꝛes & ob
ſequia ſancta in tria diſtinguẽ/& deſeipſo de
bet ꝓtem deo / ptem ſac erdoti: & pꝛelato⸗
tem ſibi vł pꝛ oximo erogareecci. In trib⸗
beneplacitũ eſt ſpiritui meo CTexꝰ·iiycꝰ.
- Cauda nõ pꝛecipit᷑ offerꝛi
canda boum vł hirœꝝ / ſed ſolnmodo arie⸗
tum vl agnoꝛum ſicut a ꝓat · leuit · iij ·
MWoues poſ ſuut ſigmficare tardos & negli⸗
gẽtes/hirci vero fetidos d peccatoès / oues
vero ſimplices ſignificant mnocentes. Igit
dico quod cauda que finis eſt cꝛpoꝛis ſigfi
cat ꝑ ſeueranci am operis que pꝛocero tunc
a domino acceptatur quando cirea opus v
tu oſum verſatur & pꝛopter hoc caudam bo⸗
uis & hirci deſt ꝑſeueranciam negligencinz
& mmunndozum expꝛobat/ omium vere id
eſt ſimplicium & mnocencium pſeueranciaʒ
a Pꝛobat & acceptat / quia ſcilicet deus ꝑ
ſeueranciam m bono diligit pſeueranciam in
malo odit · ¶ Il dic quod bos figmficat ne
gligenciam/ hircus immundiciam quoꝛum
canda ꝑſeu erancie nõ eſt bona / ouis vero ſin
niſic at mnocenciã: cuiꝰ ꝑſeu eracia ẽ optĩia

Gitirſaaſchen tammal
concedunns/ Cts de ent
ſpls wunkart noſteßre
ndignatun donm mus: 0
4lquan culſolawem hn
à deum totan mmon*à
Ago nllod iGaanu⸗
llum amtoren Me e
Ount iamoꝛen fiotum a noh⸗
vrtis i gennnua nſiſtt
dgn ents ga ſclleer mn
uchonen adren and
XNbrentn gicgut utenus:
dommnooffene debemus &
iye nez detcimns deir
nſtp ſuſg manem
nn niren mman5
Nn ns ate nuur
erl n Lchnm⸗
adipes omnis

0 , 1 1
na onn Atatismaltan

lknn denſin ſn

e g n ,,
tsncende
enendin lepenar i
ria E⸗
ſlindſrerdos
Kq
rflninknfdſi
giane vp dete
elbano ſuen anni

quo Gadcla dedt.
eunglg d
ſip an, oenter tolt un
Nes Aria h
lczc

re exeo barmnum dedtrunvi⸗
ſtatacben / peckruſculum
Qamoren & dlechonem i/riſ
t balme domim A amdſſti-
ſinencönen /qain pet⸗ n
et mn tra dinde: & alwres dob
am tna diſtngle & deſapſode
/ptem ſrerdot: prelato/
bꝛoximo erogare cc· Intib
ſtſpintuimeo Cexdiieo.
Caida nopꝛeeſfitoffeni
Wr piron /ſc guümodo aud
orumn ſaut aſadt dalt i⸗
ſaut nſicae tar os nege⸗
Wro ſeldos N peettois/
uda gie fns aif n
nuan oums ue roc 1
1 tatr quendo afca opus
ur popter we endn
Npſauunctam nezigen

gnocenduum pſilehe n

anſalecet N
accehtat / n⸗ cencan mn

mnond dligt tiatne

Exod/xxiĩx · .GS. Tolles de atrlete

adipem candam & aruinam · deus ſpũa⸗
liter omnem adipem bſtiaruzʒ ſibi wluit re
tine & ꝓtiſſime tria gna adipum · ſ adipẽ
vitalium · adp& iecoꝛis/adi pẽ renum. Jſtos
em̃ adipes wluit deus te ommi ſacnific ſibi
dari: & mde ignẽ ſuum m altari nutriri/ re⸗

nes ilia: & ſanguinem ſihi retinmit/& hec oĩia

ſibi contremari mandamit/cuncta vero alia
alijs relmquit / & ſic patet quod deus m ſac
ficio eligebat hoſtiarum mterioꝛa/de alijs di

mittebat exterioꝛa · ¶ Dic reuera deus m lv

mine mterioꝛ a eligit exterioꝛa faciliter pter
mittit / quia ſcilicet mterioꝛa noſtra domino
Vncedimus / ſatis de exterioꝛibus no⸗
ſtris wluntati noſtte facere poſ ſumus nec
mdignatur dominus: ſi exterius recipimꝰ
aliquam conſolacõem dum tamem oꝛdin ẽeꝰ
ad deum tot am mterior em affectionẽ · Iſte
ergo vult quod illi off eramus omneʒ adipẽ
vitulium · i. amoꝛem vite ꝓpꝛie / adipem re
num · i amoꝛem filioꝛum a nobis generatoꝛ
virtus em̃ generatiua conſiſtit in rembus/
aoipem iecꝛ is quod ſcilicet amare cœgit i⸗
affectionem & amoꝛ em ſanctoꝝ && amicꝛ
& bꝛeniter quicquit interius amamus totũ
domino offerꝛ e debemus & ad deum oꝛdi

nare/ renes id eſt carnis delecta c/ ſanguus

inſuꝑ · i· quiſq; iracundie motus & infla⸗
maco ꝑ pemtenciam cremari && igni diumi
timoꝛis cntricõms et doloꝛis ardere diuine
delecta conis omburi & dommo offerꝛi/&
ad eum oꝛd inari adipes omnis bone affecli
omz. Ignem caritatis m alt an cdis ſolet

nutrire & ideo ipſum ſibi vult dominus ſPe

eialiter reſeruare · Vnde · leuit. uij. omms a⸗
deps: domini erit inre ꝓpetuo · Ibł die cy
triplex pin guedo triplicem concupiſcenciaʒ
denotat quam ſcilicet dommo im molat qui
q; cam amoꝛe dei dimittit & mde pꝓ carita
tis incendium ſe pꝛinat · ¶ Texꝰ. .
¶Leuiti.iij. & alijs plunibus locis dicitur

.quod ſacerdos qui offert ſacrificiũ bet ba

bere pellem eins/& ifra · vy dicit quoo pa⸗
nes qui onferunt ſiue ſint in ſartagine ſiue
clibano ſiue in craticula œcti: ſacdotis erũt

a quo off eruntur / pellis eſt ſubſtãcia tpal
nichee · iij· violenter tollitis pellem eoꝝ de

ſup eos / igitur qñ aliquis ſacerdos ideſt ali⸗
quas ſacracõnes ſuis pꝛedicacombus & in

RAN

dactiombus offert deo aliquod ſacrificium
i. connertit ad deum aliquem peccatoꝛeʒ re
uera ab ipſo dehet habere pellem ſubſtancie
temꝑpoꝛalis / quia ſcilicet ſedin apoſtolum qᷣ
ſpiritualia ſeminat/nõ m agnum eſt q; pꝛo
ſuſtent acõne ſua tem poꝛalia metat ·j· conꝝ·
vi F⸗ Cum ſaceꝛ dos ꝑcca
bat & deum placa wlebat accipiebat vitu
lum& eum immolabat ſangu ine eiug mtm
to cigito contra velum ſepcies aſpergebat
m eodem œ:nua altaris meenſi mterius m
tragebat reliquum vero ſanguinis ſuꝑ alta
re wlocanſti fundebat/& vna cum rembꝰ
adiꝑibus comburebat / carnem vero pelle &
fimo extra caſtra poꝛtabat & ea ibi m loc
mundo vbi mfundebantur emes meẽdebat
ſidem auten ꝑ om ma flebat quando ſyna
goga && ppulns relmquebat/ & ſic qnoci⸗
ens ſanguis lvſtie m ſanctuariuzʒ mferꝛeba⸗
tur · michil de ſtia relmquebat᷑·ſed totum
domino cremebatur. ¶ Allegoꝛ ice per ſacer
dotem poteſt mtelligi adam/ per ſynago
gam populus ab eo deiuatus/ ꝓ vituluz ve
ro mt elligit xpc · Igitur iſ tud certum eſt
S tollendo peccato ſacerdotis & ſ ynagoge
ideſt ade & Populi neceſſe fuit occidi vitu⸗
lum · i· xpm̃ ſan guinem q; eius ſuꝑ alta cru
cis fundi/& vbi adipem & renes ſue mterio
ris affectionis igne caritatis accendi· Nnl
la em̃ caritas fuit maioꝛ quam quod vellet
Pati deus ꝓ homine/innocens ꝓ peccatoꝛe
juſtus ꝓ imiuſtis/bonus pꝛo malis- oß⸗
xiij· aioꝛem caritatem nemo babet quã
vt animam ſuam pomt quis pꝛo amicis ſu
is/ velum emm tabemaculi meſtipſum taber
naculum paradyſi iſto ſanguine ſepcies fuů
it aſperſum mqu antum ipſum celum ꝑ xp̃i
ſangumem mediante ſpiritu ſeptempꝑlici ar
uina angelca repatum. Inde altare mcenſi
ideſt deus pater tangitur: mquantum iſto
mediante ſanguine peccatoꝛibus omplaca
tur: clocñp · .· pontificans ꝓ ſangu inẽ cru
cis eiꝰ ſ ꝗᷓ m terꝛa ſunt ſiue ꝗᷓ m celix· Iſte
ergo extra caſtra ideſt extra cintatem fint
p paſſionem cremandum/& ibi igne · i· ſole
fint aſſatus/ & quia m ommbus membꝛs
paſſus eſt/ideo dicitur fuiſſe totus meẽſus
&& mbuſtus. K. Ir die moꝛ a
liter / quod quando quis vult peccatum ſuũ
redi mere: && dominum placare / ip ſe ꝑpꝛocte

debet vitulum ideſt abſtmenceiã carms ſue
deo ꝓ pemtenciam immolare: ſanguin em ſu
um ideſt ꝑeccatum per cnfeſ ſionem funde
velum ideſt deum / ſepties ideſt pPer ſep tem
opa miſericꝛ die iſto ſanguine ideſt pꝛo i⸗
ſto peccato aſpergere && altare incenſi ideſt
oꝛ vconem iſto ſanguine mẽptum debet pꝛo

ſuo peccato oꝛõms locum & officium fie⸗

quentare · quia ſcihcet iſte altare mcenſi per

ſan gu in em tangit qui pꝛo peccato ſuo ad al
tare accedit racionem facit · Igitur ta⸗

lis debet ren es tocius wlupꝑt atis adipem to

cius aFeccõmis & ſangumem ꝑccati & in⸗

fectio me ſuꝑer altare Holocauſti ideſt ſuper
cꝛ ſuumper conſideracõem ponere & totuʒ
ibiper contrieionem meendere pellem vero/
fimum & carnes ideſt malam pꝛioꝛ em con
ueꝛ ſacõem que eſt pell / malam pꝛimam
in famiam que eſt fimus / malam pꝛimam
vitaz qae eſt caro / debet extra caſtra eccle⸗

ſie ꝓPicere & totum igne penitencie concre⸗

mare bic peccatum ſuum expiare /& ſe do⸗
mmo concoꝛdare ·
ſacerdos peecatum ſunim & Popꝑpuli expiat
quando ſangumevituli memoꝛ ã ſannuims
paſſionis domini vł ſacramentum eukari⸗
ſie dom ino jmolat / & in altari coꝛdis ſui
per conpaſſionem cremat & qnando cames
& pellem extra caſtra poꝛtat ideſt qnando
ipm extra eiuitatem fuiſſe paſſuũ memoꝛat
eiciamꝰ ad eũ ext᷑ caſtra ĩꝓpiũ eꝰ poꝛtãteꝰ
¶ Ibi fit mcõ de pctõ ſacdotis · r ſi ſic ſa
eerdos qui mũctꝰ ẽ ꝑeccauit: facies deliquẽ
Plm ꝛcẽ̃ · Itẽ ibide ñ poit ſi ꝑccait ꝓ i9
raciã ſeꝰ ſic qñ agit᷑ de pcõ ſynagoge· Ite
ibi vero nõ pomit᷑ ꝙ; aliq ꝓ ipſo oꝛare dẽbat
8 ſynagoga vo dẽr ꝙ ſacdos ꝓ ea oꝛaẽ vðbe
bat. In iſtis ergo notat᷑ guitas peccati ſa⸗
cerdotis/ pꝛimo qꝛ pccãre facit płm mꝗ⸗
tũ pctm̃ ſacdotũ a Pło facilit᷑ fhit m exem
pln· ſed qꝛ ignoꝛãcia nõ põt eũ excuſare m⸗
cytũ · ſ· iſ te tenet legẽ dm̃ ſeire & mt /lepraz
ðſliguere ; talter nõ eſt de ło qñq; põt
ignoꝛ ãcia excuſaè: tercõ qꝛ ꝓ ipo nõ eſt qui
oꝛz ł oblacõʒ faciat qꝛ ipᷣe qui ꝓ alijs oꝛ a

debeat Peceat · eceleſiaſtic · xij · AQims miſere

bitur incant atoꝛi a ſerpente percuſſo ·
L. Vnũ videtur HB ſuppo⸗
nere ſcilicet quam m oſtia ꝓ petõ nõ debat
pvni nec thꝰ nec oleũ · Die vo ipſe qui ſeipſo

Veꝗl die ꝙ tunc

deo ꝓ pelis ymmolat.i· lle qui Peitz ꝓ pec

cato nõ hr̃e oleũ ·i· leticiã ſed mags doloꝛ ez
& cotriconez / nec thus · i · ſpem ſuauitatis et
ne / ſed poeiꝰ toꝛmti timoꝛ em d conſevᷣracd⸗

quia vidili pẽitus magis debet t᷑ſtari qua

letari: mags timẽ toꝛm̃ta ᷓy ſpera p̃mia
RNomanos· vnum ſatis notabile bic & inf ra
eapitulo · ſeptimo · ¶ Ami ſcilicet vbi olo⸗
canſtum ſolebat immolan / pPoterat etiam
immolari victima pꝛo delicto/ llocaſtum
auteʒ totum cõbuſtum:niſlos ſigmficat: ᷣ
ſtia vero ꝓ pełõ pẽitẽtes deſignat · Idẽ dici
tur eſſe ergo locus ĩmolacõis amlvꝝ ad de⸗
rotãdũ ꝙ ad eundẽ gradñ geie łᷣ glorie po⸗
teſt ꝑemtẽs poſt lapſu attmgè: ſicut iuſtꝰ
qui nũqy muetus ẽ enoꝛ miter peccãre / & illa
eſt expoſicõ mterlimaris / de Pctõ a ꝑꝛicipio
& amme emitto ꝓter pꝛolixitate. 6. Tex?.
¶ Hic pomt q; vas vbi coquit loſlia pꝛo
peõ / ſeʒ ꝑs ꝗᷓ ſaẽ dotibo dẽbat ſi erat fictile
:dẽbat confrigi / ſi vero erat ?uz dẽbat lauari
& fricari· ¶ Die vẽ cũ carnes ꝗᷓ ſũt ꝓ pcõ
i. carms delectacõʒ duo gna vaſoꝝ · i. dno

gna vĩm timeant & ꝓ cocupiſcẽciã decot

ſ· quidem fictiles ̊ eſt dictũ mali obſtma
ti fragiles / alij erei · ſ· alliq qui ſüt magis foꝛ
tes & ad cadendũ difficiles · Iſtð debet fie
ri quod fictilis ideſt ille qui ̃ fragilitate ſo⸗
let cotidie recidinaẽ debet fragi ꝓ tbulacõez
& aſpẽ caſtigari/ereus vero wdeſt bonꝰ ſi ip
ſũ extra conſuetudiem peccaẽ contigit debet
lau ari ꝓ confeſſionẽ & fricari ꝓ moderataʒ
coꝛ rectionem · plus em̃ eſt puiendꝰ fictił · i·
aſ ſuetus ᷓy ereus qui tamę eſt alas ſoliduꝰ
& poſt loconem gpaltẽcie erit fortis & bonus

cut ponitur leuitici · ix ·
Dom mus wolens babere m
altari ſuo ignem perpetuum.
pꝛecepit ſe· ſgms m altari
meo ſenper ardebit / quem nu
triet ſacerdos ſubiciens ligna per ſingulos
dies / pſe igms de altari debebat eſſe nõ ali
unde vemre / ſed ſem per de illo oontinnari ð
lebat qni de celo debebat eis dari/ ſicut po
mtur. jnfra· eapituꝰ·xx. m fine. Nam ſi m
mim ſterio altaris nꝰ ignis poni debebat mſj

on umrindutdſcgidiedin

Pmieqi cnwirn Ren
Enitd den gafen
vercenaſtctquin unbib a
i atan eelie ſtudent inen dl
dekumſelret nunch er ams in⸗
cus wmmulli umtatonn.
vnil nutefulmp igns mñ
cdi deyſe ewdi nr de grehe
n anſit exs. grs en nfem.
pradomno ſentencia llun deuoꝛ
ntürbdo ds n gnen deun
nt Eqnan ns oripſcan n
N. Oundocnis niltan
ibunt/ ns de lrydon is ſo in
tis nhebat annbis mlahs
unrredlhnſts vmnhr en
ſucnmrsdynrilit aſyn

weneiswnhat⸗ (De guod hg

nitm mihse
rlcidiscrenantur n
aitetsſntionn Fübrium

n a nns eres
un mironn ra nes

8

cyecl cames ſit pres
cz di gin vaſorl dno
nt ceupſſctc dewqt
des bedciwal otna
cra ſ. Aiq giuſüt mags ſor
ndüchffieles d dchtſit
deſtlleu fuglitate ſ
bius teltt fugi pthulchg
n/aas wio deſtlon ſ
diem pircas wntigt tet
one & fican , modertaz
las añ eſt püend! feb“⸗
sgntame dſt alas ſolidu⸗
peeie it fortis & lonls⸗

piruliij

, ia r.
ut ni lu
Domms wlenn baberem
n ſuo Gnen paßebiumm

qui Sdeſuꝑ datus erat · vnde nadab & abiu
filij anron qui ignem aligenum · i· ignem cõ
mun em in turibulo contmuo poſuerunt ſta
tim percuſſi fuerunt igne egrediente a do
mmo perierunt · ¶ Igmis datus a celo eſt ca
ritas: altare vero eſt cꝛ hominis ſeu eccleſie
integritas. quia reuera/dominus vult ꝙ; m
alt ari ſuo ideſt in eccleſia vł in homims cõ⸗
ſciencia ſemꝑ iſte igms ardeat æc quod ſac⸗
ideſt pꝛ elatus vł pꝛedicatoꝛ ipſum lingmꝰ
id eſt exemplis & documentis foneret / alie
num vero ignem mundanum qi magis de
inferno vemt quam de celo hic eſt dictus ar
doꝛ au aricie: iracunde diſcoꝛdie:& muidie et
Inxurie quẽ non vult in c altani pom dz
rociꝰm̃ꝑẽitꝰ abdicari /qua ꝓpter ſacerdotes

& eccleſia ſtici qui in turibulo coꝛdis ſui vb

m altari eceleſie ſtudent ignem alienum pꝛe
dictum ſcllicet mundi et carms cncupiſcen
ciax Ponere neceſſe habent a dom mo peuti
x& mala moꝛ te finaliter ꝓ ignis mfernał m
cẽdiñ depire · exodi · xix · de igne egredient

& igms conſuet eos. Fgms em mferm egreſ

ſusa dom mo ſentencia illum deuoꝛat qui
in turꝛibulo coꝛdis ſui ignem alenum poꝛ⸗

tat & quem igms concupiſcẽciaꝝ inflamat

N- Ruando cmẽès in altari habun

dabant / vnus de ſacerdotibus ſe ſacris veſti
bns mduebat & cmeribus re collectis ad pel

uim pꝛ edictas veſtes exponebat & extra ca
ſtra cemeres deꝑoꝛt abat / ip̃aſq; m loœ mnn
do exterius reponebat · ¶ Die quod ligna ꝗᷓ
m altari coꝛ dis crem antur m pabulum igm
earitatis ſunt bona oꝑa cuius cmeis eſt ipõ
rum memoꝛia- ſacerdos ergoi. quicunqʒ
mo iuſtus ſe debet veſtibus ſaens · i· vir⸗
tutibus monere && de altari coꝛ dis ſui cine
res ideſt lbonoꝛum opeꝝ ſuoꝛum memoꝛiã
reclligere & ne mde ſuꝑbiat depoſitis ſanc⸗
us veſtibus · i· amota omni extrabibicoõne
ſanctitatis ſue debet tales emeres i. taliuz
bonoꝛum opeꝝ memoꝛiam extra ferꝛe & de
rde pemt?ꝰ abdica?.· juxta illlud· lne · xvij.
(Quando omnia bene feceritis dicite ſerui
inutiles ſumus.¶ Di ſanguis lvſtie cecide
rit ſuper veſtem ſacerdotis / debebat eam la⸗
uare & attactu & mundiciam ſanguims de
putare · ¶ Sie vero quando bvſtia ·i· pecca

toꝛ cꝛam ſacerdote fundlit & onfitet ſan⸗
Su mem ſuum ideſt peccatum qñqʒ cntigat

quod veſus ſue conſciencie & affechonis ta
li ſanguine ꝑ aliquam malam delectaconem
& ymagmacone tangit & mterficitur/ QAna
Paopter ipſe ſe lauare ꝑ confiſſionen tenet᷑
O. Die facit mencõnem de libame
tis ſacrificõꝛ nm / eirca quod nota/quod in oĩ
ammali ſacrific ato offerebat libamen/ideſꝭ
aliquit hiquide cum eodem ſcilicet oleum de
farina & vinum & farma oleo diſtemꝑata
& m ſartagine durata · ſicut dicit᷑. S.i· Fn
omm ſaeriicõ erat ponendum ſal / thus quã
doq; cum ſacrificõ offerebatur/ nũ antez
fermentum aut mel m dei ſacrificõ ponebat
ſed mde amoueri penitꝰ iubebat angnꝰ pa⸗
ſcał / ꝑ ſeptem dies fermentum non debebat
m hebꝛeoꝛum tabernaculis inuemiri · ſed ſo⸗
lum de pane aʒimo debebat populus tũc nin
triri · ¶ Keuera ſic debet eſſe m omm ſacrifi
cõ bom operis qnod patramus / vł quando
nos ipſos m eccleſia vł religione do miĩo im
molamus / multa nos debent ccmitaẽ · ſ·
ſal diſcrecõnis/ oleum caritatis & dilectiõis
Firma dinine legis & ſue meditacõins / vi⸗
num ſpũalis gaudij ⁊ cõſolacõnis necnon
thus oꝛacõms & deuocõms / ſacrificum em̃
cuinſ q; boni oꝑeris ineptum redditur & m
acceptum efficit niſi cum ſale ·i· cum di⸗
ſcrece ſapiencia condiatur & niſi olco ea
nitatis vngatur· quinymmo om̃e opus quã
uis de ſe ſit bonnm & virtuoſu / ſi tamen ſal
& oleum · i- diſcreco & caritas defecerint ef
ficit m ſipidum & m ſalſũ· Math.v. Li ſal
euanuerit: m quo ſaliet ad mchilũ valet vlt
duo antem nobis pꝛmcipaĩter mterdicũt
ſcilicet fermentum malicie/ & mel adalacõis
e blandicie · Ama reuera quicqiud bom fe⸗
cerimus ab iſlis duobus pꝛ ecauere debemuꝰ
vt ſcilicet ſacrificõ · i · oꝑeri noſtro fermẽtum
malicie interius vł mel adulacẽ nis exteri⸗
us nullatenns miſceamus · Ded vere & ſim
Pliciter & ſine adnlacoõne & mala mtencõne
quicquit fecerimus faciamus · j· coꝝ· v · nõ
m fermento malicicie & nequieie · ſed m aʒs
2c. Il dic quod mel ſigmficat dulcedinem
fauoꝛ is humani fermtum mtenconem alicu⸗
ius erꝛ oris mali · Iſta em̃ dno ſunt ab omm
bon o oꝑeꝛe pꝛopꝑellanda ꝛc· OD.
¶ I dic quod quando quis ſeipſum des
offert m altan per penitenciam contremanð
debet adiungere moꝛ datis cõtricdis / fimulã

bone & munde affcoõmæs· oleum oompaſfio⸗
ms & thns ꝛc̃· ficut patet / hec tria gna pa⸗
num dommo pꝛecipiebant offerꝛi ſcilicet cœ
cti in clibano i: cœcti in ſartagine · cocti m ẽ
ticula· Dic ſi vis quod tres iſti panes ſunt
tres theologice veritates ·ſ. fides que ?ẽ pa
ms cœctus in craticula · quia · ſ· ibi ſunt mul
ti oculi ideſt multi articuli · ſpes que eſt pa
ms œctus in ſartagme quia · ſ·ibi eſt ardoꝛ
deſiderij olen tam conſolacoms:caritas qne
eſt pams cœctus in clibano/qnia ſcilicet eſt
ardoꝛ pfecte & gnał dilcis/ & ſic iſti ſunt
illi tres panes de quibns dommus cuilibet
noſtruʒ illud Lucxj· amice accomoda mi⸗
chi tres panes · Il dic quod panes in cliba
no eſt doloꝛoſa cntricõ / in cratiela vbi ſüt
foꝛamina & apꝑture eſt ad aꝑiens culpã con
feſſioms / Sartago vero vbi eſt oleũ opeꝝ
pietatis eſt ſatiſ factõ · Iſtos ergo tres pa⸗
nes deo offeramus. et allega vt z· (Texꝰ?
leuiti⸗viij⸗· ¶ Volens dommus conſecrare
aaron & filios eius p̃cepit eos leuaẽ indei ꝛc̃
vide exod.xix · vbi mueniunt om̃a poſita
que h · ſ· leuit · viij · & · ve · fuerunt ꝓ moyy ſen
executa de nadab / & aliud · leuit᷑·x in igne
wombuſius vide caꝰ. vj· ꝛc

T.
s,

Capit · qrtũ · Q.
Egit Leuit · x· ¶ Animal

nõ reputat᷑ mundũ in lege mo
yſi mſi rummabat & vngulã
dinidebat · alia vero ꝗᷓ nõ rum
nabãt nec ungulas fixas babe
bʒæt nõ debãt a filijs iſrᷣ ↄmedi / nee eoꝝ ea
dauũa tãgi & ſic ſus & leꝑpꝰ erũt ĩmũda ꝓeo
vnũ licet rumiet nngulãa nõ diuidit · alind
vo qꝛ dato ꝙ vngulam figat rumĩaẽ tñ nõ
nouit · Rmi ꝓ rumiĩa cõʒ intelligit ccũſpec⸗
cõis deliberaco/ petõꝝ ntcõ / ũgula añt ꝗᷓ
oꝛnatꝰ ẽ & extremitas pedũ && manũ / ẽ bo
na opacõ & affco / diuiſio vero eſt iiꝰ opa
cõis ſagax diſcrecõ & diſticẽ · Igit iſtud ?
veꝝ ꝙ nꝰ dẽt putari indꝰ nec ab alijs ↄme
di ꝑ mutacõneʒ /' tãgi ꝑ aſ ſociacõnẽ ẽ digꝰ
mſi qui ꝓ deliberacõz poſſit rumiare/d ꝑ di
ſerecõzʒ oꝑa ſua diuidẽ · diſtiguẽ & tractare
ad hoc em̃ ꝙ; quis a filijs iſ rłᷣ·i a bonis p⸗
ſonis comedi incoꝛ ꝑari mutari tãgi frequẽ
tari dignus habeat/ necẽ eſt ꝙ ſit kHmo de

liberatiꝰ & rummãs && ũgues ſui ꝛ pis

i oꝑa ꝓ diſcrecõzʒ debitã diſtiguãt /alias ſi
vnũ iſtoꝝ duoꝝ deficiat digꝰ nõ eſt ꝙ ipſu
ſpũ ali᷑ om edat neq;ʒ tãgt ſed tãq ĩmũ⸗
dũ fugt & dimittat/& tũc ꝓcto dẽt repnta
ri ſus ſeu ꝓoꝛcꝰ:r qͥlibz luxurioſus ĩmũdꝰ
I& lepꝰ caĩcłꝰ · i. quilibzʒ timidꝰ: & in tris
auaticiam annullatus . j-cn · v. (Di qs
int᷑ ws nomĩat foꝛmcatoꝛ aut anarꝰ pde⸗
lijs ſeruies / maledictꝰ/ ehoſus cũ huiuſ mõi
nec cibũ ſumẽ.· ¶ I dic ꝙ rũmĩacõ ſi gficat
otricʒ: & pcti ꝓpꝛij maſlicaceʒ / vngle vo
diuiſi aſpctõeʒ/& diſliclõ figſicat pctĩ ma⸗
loꝝ oꝑm ofeſſõem/ & diſtictã ſac doti reue
lacõem/ q; vero qui iſtis dnobo creuit nũqᷓ
apud deũ mũdꝰ erit · ꝛc ſiẽ · Il die ꝙ vn
Zula ꝗᷓ eſt extremitas videlicʒ pſeueraciam
ſigficat & etiã ſut S·. X¶ Piſcis qui
Penas & ſquamas nõ habebat ĩmũdus in le
ge reput abat& ſic nec tãgi nec omedi me
rebat /pꝑiſces viſcoſi & lõgi ſicut ſũt anguille

E conche erãt ꝓhibiti / ita ꝙ nulloꝰ debebãt

comedi/moꝛticma vero eoꝝ nõ debebãt tan
gi ſed magis ablſviabile c& exc ecradũ hr̃i pẽ
nule · ¶ Rmi qnilibet. ſ. piſcis vł ſaltat E na⸗
tat ſigficat virtutẽ contẽplõ is ꝗᷓ ſe aiãm ꝓ
quietẽ mẽtis facit vacaẽ/ & ipſazʒ ſpũalit ſala
taè/ & vſqʒ ad celeſtiũ celſitudme tnſuola?
Squame ꝗᷓ duriciã & foꝛ titudinem maioꝛ?
habere videntur: & quibus mediantibꝰ oꝛ
Ens defenditur & fouetur / pacienciam poſ
ſunt fingmfieare quia ſeilicet cpus interio
ris animi ſolet ne ledatur a tribulacomibus
fen ſare qꝛ ſedðᷣm Venecã doloꝛis remediũ
eſt paeieneia: Diſces ergo:& iẽs: qui in a
qua dulci deuocionis:vel in mari amare con
tricioms ł religiomis ba bent viuere tunc ꝓ⸗
Pꝛie indicant mundi quando Pẽnulis contẽ
placioms & ſqamis paciẽcie ſint mirati vt
ſ· ꝓvſ ſint ad celeſtia ĩteriꝰ wla?:& aduerſa
terꝛeſtria exterius foꝛ tit er tollerare/ quia re⸗
uera piſces ideſt religioſi vł clenei qui ꝑ w⸗
luꝑptatẽ ſut viſcoſi flexibiles:Ffra gilex ac ĩigna

i / qui pennulis cntemplacõmis & ſquamis
foꝛtitudinis & pacien cie ſunt pꝛiuati/ nõ de

bet ab alijs ꝑ imitacõnem cmedi / nec ꝑ fre⸗

quentacõnem tangi/& ideo de ſqamis foꝛ

titudims & paciẽcie bom relſigioñ p̃r expo
ni illud · Job · xli · Coꝛpus eius quaſi ſcuta
fuſilia omꝑactũ ſqamis ſeſe pꝛ imentibuꝰ

mmninda egatdees in cupie
quaſcleet igui zpber vut
Gmnve, foelum Wbuc wn
viran vet ſn allfaſtca
ſunjaynwunin nonu.
muncvn anplertfeb
nrnen ſcetirep cenſini ceca
v ſpen veepiut mobis nod
lanmmdiVua gn erca
s RRdeddtes dten
ſomme les atcpilpeſſ
tamon onder d e eon vte
an umyl Gron N
nanmal imulr daimn
timm mz anſt ga in
ſnmnbzinsihg
naininmnd
fols helts declnae Keos .

talit ,ſenr z,emidionl
ſees vſſol & i

n no dehebzt tan
nagis Dbriible exeectic hi
riller ſepſos v ſalrat ?
Feat Virtute cnteplots aſnp
mets hett vadt plyſtiatſi
vſq; ad celſti celſtucne cſug
mejdumi forntubnen naut:
vdentur: qubus medimubd ar
fnditur & fouenr pacngam wl
gmnfieare qia ſalcet wupus in aib
mn ſoler ne lechtir a tikelacönli⸗
eqg ſedm Deneca doloꝛs fenchi
lencia Oſcts ago: wis un

igir mnebin.
uutlitangull

alei deuocioms: wel im man anmman

ns b reigons bihnt nimme ine⸗

biemt mmnd; umto iuls antt

ns &ſunspaciin ſut mitl vt

nraocelſta ſtm wlac & duet

zcrmus fortter tolemne/ aſin
g idaſt telgioſ ceneiui
it vſeoſ fbabſezfegle . en
is ontenplacvmns /i⸗

enn de
nr pinu’
rengeſt Eunk 3fo

ms

V.·¶ Die videt ſuponẽ quod am

malia inmũda ſiue eſſent gfſbilia ſine nata

bilia ſiue wlatilia: qina dicit quod non delłe
bant comedi:nec moꝛtici ma eoꝛũ tangi / po
terant dnpliciter onſiderari: mꝗytum vina
vł mmq;tuʒꝝ moꝛtua/& quod vma dum erãt
tangi quidem poterant: manducari vero nñ
debebãt ymmo nec manu tangi. Iſta poſ
ſunt aplicari ad vnũ· quia ſcilicet ammal
ſig nficat lvmmem: qui ſcilicet debet eſſe p

graclam ammatus ꝓ bonam actõnem greſ

ſbilis ꝓ cntemplaconem wlatilis / ꝓ deuo

nem nat atił / & ſic dico qnod ammal in

mundum ſigmficat peccatoꝛẽ · al vero mũ
dum ſigmfic at viꝝ iuſtum · verũptñ aialia
mmunda peccatoꝛ es in duplici differencia ·
quia ſcilicet aliqui ad hnc wiunnt qui ſcilicet
cmnioez fidelium adhuc conumcti ſunt &
vitam ideſt ſacra eccleſiaſtica ꝓꝑticipare poſ
ſunt / alij vero iam ſunt moꝛtin ideſt ꝑ excᷣ
municacõnem a coꝛpi eccleſie diuiſi & a ſaẽ

mentoꝝ ſoeietate ꝑ cenſurã ecc ãſticazʒ ſepa

t. ſgitur precipitur nobis quod ſcilicet am
malia inmunda viua tuʒi. peccatoꝛes / fide
les / tñ & eccleſie ꝑticipes bn tangere:·i· aſ⸗
