mm eſt fons qui aſcendit de ter: a iꝛigans
ſuperficiem paradyſi/qui tandem in quatu
oꝛ flumma diuidit que ad diuſas mũdi p⸗
tes mittuntur · jbi erat lignum vite de cuiꝰ
eſu vita ꝓoterat contmuari · Ibi etiam erat
lignũ ſciecie bomi & mali ꝓ cuiꝰ eſũ mtilłetꝰ?
Potu erat illuiari/m ens ſciecijs mfoꝛ mari· Fᷣ
ergo foꝛmatꝰ ibi pomt᷑ & vt paradyſuʒ oꝑe
tur & ſcruet ibide dom̃iꝰ deputat · P
Daradyyſus iſte poteſt michi figmificare
vVgmem gloꝛioſa m/que ꝓculdubio in oꝛien
tis lucis gracie fuit fita/ ſurfu ad celeſtia ꝓ

affectum & ooteplaconem erecta/a mũdo ꝓ
cõtemptum diniſa/ & m ſe ſolitaria && ſecre⸗
ta/ aquis graciaꝝ irꝛigata/& vtutum arbo
ribus fecundata/m ipſa em & in eius medio
fuit lignum vite · i· carit as/lignũ ſciæci · i. ve
ritas/fons cuncta irꝛ igãs · i· pietas quadru
plex flnuiꝰ ſue pietatis· quadꝛuplex ꝓpꝛie
tas/ fons etem miſericꝛ die vgims bndicte
m ptes quatuoꝛ eſt diuniſus/ & m quatuoz
flumia di ſpertitus/quia.ſ. vnꝰ de ſuis flu⸗
nijs vadit ad agelos & ad ſanctos vt letifi
cetur. Alins ad iuſtos vt in bono foꝛtificet

Vlius ad miſeros vt in tribulacombns ccſo

lentur· Alius ad ccatoꝛes vt a crimim bo
releuentur · Dhnbardus em̃ dicit ꝙ iſta om
mbus · omnia facta · eſt · Et ꝙ m ixſa inue
nit anglꝰ? leticiam- juſtus graciam. miſeꝛ
conſolacõnem · peccatoꝛ vemam · Vñ ezeche
capꝑitło xxx · Nlumjina eius man ebunt in
circuitu eins · K: In iſto er
go oꝛto deliciarum poſuit deus pater homi⸗
nem quem foꝛmauerat · i· xpm̃ & ipfius fe⸗
cit ipſum pꝛincipalem cuſtodem & dommũ
quod · ſ. factum eſt/cum verbum extitit in
carnatum/homo natus eſt in ea/& ipſe fun
dauit eam altiſſimus · Vx dic ꝙ ꝓadyſꝰ
eſt eccleſia alta facta/& ſi ꝑer ſectas alias
eleuata/& in oꝛente fidei conſtituta / vbi · ſ·
eſt fons ſapiẽcie verbũ dei · ſ· xpũs/qui ꝑer
quatuoꝛ flunuia · i. ꝓ quatuoꝛ euãgelia ac̃p
ſue gracie no bis fundit / ibi lignum vite ··
crux que viuificat ꝑccatoꝛ es:ibi ignum ſci
encie·i· fides qne ſcientificat ignoꝛantes /ibi
ergo ponitur homo · i· quilibet fidelis vt nu⸗
triatur & viu at- quia alibi vero eſt ſalus/
vel etiam ibi de let pom & perfici m pꝛela⸗
tuui& dommum / ſvmo · i· perſona racõna⸗
bilis & iuſta/vt eum oꝑeretur & exerceat
vt eum ſeruet & cuſtodiat homo enim de
bet eſſe/& non fa i· raconabilis & buma?
cui ꝓamdyſꝰ omittit cui cuſtodia d regnũ
ecełie cõmendatur M · V die ꝓ
paradyſus eſt cõſciẽcia viri iuſti alta/ſecre⸗
ta/illumiata/irꝛigata / vbi. ſ · fons debet eẽ
gracie:& quatnoꝛ flnmia ·i·quatuoꝛ vᷣtuteꝰ
cardmales/lignũ vitei.· memoꝛia cru cis/&
lignũ ſciencie · i · virt utis fidei & diſcre cõis/
& ſic homo · i · xps iſtũ pad)ſu ꝓ grãm liben
ter intrabit/ ipſum q; cuſtodiet & ſerua bit·
P Rñs cuſtodit te & dñs ꝓtectõ tua⸗

ln lentfitlaf wonr
eAevaila d
atuir da rian 8
don,v Aſtnece unr
enCsrtmr
gui nepecti⸗ un
o ſpicls ites dert
etbyopun, vcm n
aumr rs rutpia⸗
Gienmledrt epar
lferss auitiretnt n
cbefnge iadeht palpes
tiumnorfimin riſteqa
6bt afontepenticiedein
ſeyrdld imigen
Gad gunddbunt⸗
K
Dro n
oniln .
Nun if
qet m ma
eupwtig
böist ſinehonce
rdot witſe
nlſfüneſinßie
Genidi Rödheic
momniälte nit

ſn ſtoer
wſuſt deus pater lomi⸗

at · xpfn & pfusfi⸗
cuſtodem & dommni
cum webum extitit in
us Ctin ea & pſe fun
8. A rdyſ
la/ & ſeper ſeclas alus
efidei wnſtuta / ybit⸗
bi del ⸗ ſ. xpis/ aulpa
quatuoꝛ euagela ai
dit/ ibilnum re .⸗
catoꝛes: ibilgnum ſel
tificat ignoꝛantes / ibi
qulbet idels vt nu⸗
la ahbi wero eſd ſalus/
om A paſcim pre⸗
vmo v paſona mainn
m etur. ciereat
podur Auno Inmn de
ncnabils 8 bum⸗
i uſtodia , regnil
Vde
vn iuſt Ata ſeet,
vbil · fons det i
memoꝛa cnht
da edſerdis
ts

1

ped . e br⸗

M· CKuatuoꝛ flumĩa fuerũt in padyſo
terꝛ eſtri que ꝑ diuerſas oꝛ bis ꝑtes ſe vndi⸗
que diffundebant · Nꝛimũ erat plłyſon qui
circuit terꝛ am eiulat · vbi eſt aurũ optimũ
videllium onichinꝰ · Vcvm eſt g)ron qui
circuit etbyoꝑiam · Tercium flumẽ eſt ty
gris qᷓ vadit cõtra aſſirios · NRuartũ eſt at
eufrates/jſta quatuoꝛ flum ina pñt ſignaẽ
quatuoꝛ vtut es que in paradyſo cꝛds no
ſtri debet eſſe · Obyyſon em que interpᷣtatur
oꝛis mutac ſignat cõfiſ ſioem qui· ſ· terꝛa
einlat que infpꝛet at doloꝛ? · i. cotricõʒ debzʒ

Beneß

reꝝ noticia· queſ· pꝛo eo homine int᷑ dicit
qꝛ ſ. non eſt bonũ ꝙ cirea ſciãs ammꝰ ꝑlꝰ
debito occu ꝑet᷑ / qu)ymo neceſſe eſt ꝙ a m
mo ſciẽcie a etitu ꝓ debitam pendẽciam
refrenetur · NRomaõs · xij · Non ꝓlus ſapere
q;' opoꝛt, ſape & oc ideo qꝛ ſciecia inflat:
Caritas aũt edificat ſicut dꝛ · j· cor · viij· ve⸗
rũtñ quidã ſut fieut adam qui plus diligunt

ſcire ; vinere/&&τ cicins ad ſciẽciam &ᷓ; vitã

circuire/ vbi aum · i · ſapiecia/ vid ellium ſtrm

gens:i abſtinecia/ onichinꝰ qᷓ oculos facit
tremulos · i · timoꝛ & triſtreia debz eẽ · Gyõ
qui int pꝛetat luctacõ· i· cn ſideracõ que · ſ ·
cotra ſpuales vſtes debet luctari que debet
ethyoꝑiam/i:vicioꝝ & ĩferni caligiẽm cir⸗
cuire · tigris que int pꝛ etat velocitas eſt di
ligecia · que debet bona oꝑa velocit exercere.
Eufrates qui int pꝛetat frugifer eſt elẽoſiã
que fruge ſua debet pauꝑes enutrire. Vſta
em̃ quatuoꝛ flumĩa.i: iſte quatuoꝛ vᷣtutes⸗
debet a fonte penitẽcie derinari yt mð poſ
ſit paradyſꝰ cſciẽ irꝛ igari · ecẽi · cxxxviij ·
ex czd*o quatuoꝛ oꝛiunt· ⸗O·
Cap · erciũ·
Omo poſitus in paradyſo
omiĩa ligna habuit m ſua po
teſtate & ĩm lignum vite
erat m medio paradyfi⸗/
excepto tñ ligno & fructu
ſciecie boni & mali/ qð ſolũ
ſibi dus interdixit · verũtñ ſic factũ eſlt ꝙ ð
nullo legit cõmediſ ſe mſi de illo qð ſibi fue
rat intdictũ · Nð ad e poteſt a ꝓhlicari q;
homo natuãliter mtit m vetitum / minꝰ em̃
aPetit homo illa que ſibi ſut libera & oceſ ſa
licet ꝓlꝰ valeant ᷓ illa ꝗᷓ ſibi fuerũt denega
ta/ qmymo res eo ip̃o ãpliꝰ ↄcupiſcit quo
denegat / ſicut narꝛ at ð quodã qm cẽtẽariꝰ
vixerat nee vmẽᷓ ciuitatem ſuam exiu erat

rex ad miras wcauit eum & iõ mt dixit

exitum ciuitatis qui ſtatim exire tenptatꝰ
fiut nee quieuit quonſ q; rex exeſi di liceciã
ſibi deðdt/ꝓũ · j. ſtulti ea que ſibi ſũt noxia
cuꝑiunt · Vn·ro· vij · Occaſioe accepta pec
catũ ł mandatũ operatũ eſt in me omnem
coõcupiſcecia mn· . D· Vr dic qꝙ lig
num vite eſt diuina gracia/lignũ ſciẽcie eſt

ſeu graʒ coꝛrunt/& pociꝰ a Petũt fieri doe⸗
ti ; boni eſſe ſicut ſũt illi qui qᷓrunt ſcienci⸗
as curioſas & dampnatas ſicut etiam ſunt
illi qui ꝓ ſciencia dimittũt hoꝛ as & ſiłia/&
ꝓp᷑ ho tłes ð paradyſo·i· de ſtatu ſalutis
eiciunt & a ligno vite quã cotep̃ſerant·i· a
vita eterna gladio diume ſentencie & igne
iehenne finaliter excluduntur: ecẽ· vi· õ
plus ſaꝑe ᷓp neceſ ſe eſt· .· V de
ꝙ lignum vite eſt ſacra ſcriptura lignũ ve⸗
ro ſciene ie eſt mũudi ſciencia & doctrma binc
eſt ꝙ adazʒ & eua qii erant in paradyſo &
in ſtatu eccleſie milhitantis cicins curꝛũt ad
lignũ ſciecie mũdaẽ & lucratiue q́;“ ad lignũ
vite ſacre ſẽenpture & gracie diuine · ꝓpt᷑ qð
ſut digni abm eici & bonis eccleſiaſticis ſpo
liari · Iuxta illnd oſee · mia tu ſcieciam
repuliſti cxꝑellam te ne ſacerdocõ fungariꝰ
michi· Mπ Deus vero de limo terꝛe
ſine ſemme virili ſexta die foꝛ mauit adam
quem quia nolebat eſſe ſolum: dec ernit ſibi
dare fimile admtoꝛium & ideo in pſu ſo⸗
poꝛ em miſit & de coſta eins euam foꝛma⸗
mit ; vxoꝛ em & ſociam ſibi dedit · Ter⸗
ra iſta muiolata eſt beata vᷣgo imaculata de
qua ſolꝰ adam ſciliꝗ æpus ſine virili ſemme
ſexta die:i:ſexta etate fiut factus· vn illud
jemie · Vlla terꝛ a mculta eſt qſi oꝛ tus w⸗
luptatis · ¶ande vero ſoꝑoꝛ moꝛtis m ipꝑp
ſo ĩmitiitur & eua.i ſancta mater oim fide⸗
lium eccleſia de eius coſta·i: de eins latẽ cõ
ſtituitur & foꝛ mat que cum iſo ꝑ fidẽ ſo
cialiter deſpõſat · Oſee · i. Vpõſabo te michi
infide · Wl die ꝙ in hoc ꝙ mulier facla ẽ
de viri latere · nõ de capite vl de ꝑede datur
intłigi ꝙ; vir debet vxoꝛ ẽ ſuam tamẽp ſibi
collatèalem & ſociam diligè & eam nõ ſibi
pꝛeficè nec ei obedire qiua de viri capite nõ
eſt facta· nec eam plus debito vilipẽdẽ qꝛ
de pedibo nõ eſt ereata · ſed eam debet quaſi
ſibi equalem honorare & eam ſociã reputaè

quia de medio · ſ· de latere eſt foꝛ mata · Oñ
j · Mulier quam dediſti michi ſociam ꝛc.
V ſi vis allega oontra loquacit atem mu⸗
lierũ q; vir ereatꝰ ẽ de terꝛ a ꝗ ẽ muta & nõ
ſonoꝛa · Mulier vero facta eſt de oſſe· de re
ſe licʒ que eſt ſonoꝛa & dura plenus em̃ ſac⸗
cus terꝛe non ſonat pꝓlenꝰ vero ſaccus oſ ſi⸗
bus tumłtuat & mð fit ꝙ mulies de oſ ſibꝰ
facte ſunt loquaces · Viri vero de terꝛ a foꝛ⸗
mati ſüt taciturm· V· Cum adaz
& eua eſſent in paradyſo poſiti & ad ꝓdu⸗
cendum ꝓlem inuicem coõiugati · Serpens
qui erat ſapiecioꝛ onrubus ammãtibus terꝛe
accepit de fructu ligni vetidi · Et primo de
cepit mulieꝛem ꝓmittens ei ſi comedẽt ſciẽ⸗
ciam & etiam aliqualiter deitatem dic ens ·
Eritis inqd ficut dij ſcientes bonũ && malũ·
Mulier em decepta coõmedit · & viro ſuo Po⸗
mum comedendũ tradidit/qui etiam ad mu
lieris wcem cnt᷑ p̃ceptum donii manduca
uit · ꝓpt᷑ ꝙ vterq; maledictionem incurꝛit
de paradyſo eiectus fuit · Et deus etiã ate
paradyſum angelum & ignem · i· miꝝ igne
um & gladium verſatilem ad cuſtodiedum
iannam colloc auit · Allegoꝛice per adam
pꝛinciꝑem· uł p̃ᷣlatum magnum intelligoꝛ ꝑ
euam vxoꝛem eius aliquem oſiliarium & co
cllateralem ipſins aſ ſumo · Perpons aut in
ferioꝛ es balliuos denotat/ꝓomum vero veti
tum ſubſtãciam deſignat · Dico ergo ꝙ a⸗
dam qñq; eſt in parapyſo · i · pnceps vĩ pꝛe
latus m ſuo deliciaꝝ palacõ · Vl ſue aucto
ritatis faſtigio/ vbi ꝓPcerto ſemꝑ vt comũit
habet euam coningem i· aliquem magnum
cſilianum. i· collateralem · Si ergo && colla
terali ſuo a deo omnis rapina inf dicitur &
ne comedãt poma ligni ſciencie/i· ne deuo
rent vl rapiant bona ſubditoꝝn & maxime
cleri œτ & religieſoꝝ & ſcientificoεα. virozuz
eiſ dem denegat · ezebß · xlv · Sufficiat vob
pnecipes iſrł iniquitatem && rapmam inter⸗
mittite indicium & iuſticiam facite · Sed
quid ꝓcerto ſerpẽtes venenoſi · · mferioꝛes
balliui · lignũ ſciencie cũ fructu ſuo pulchoꝛo
ad veſcendum ſuaue · · diuites ſubditos cum
ſuis diuicijs · Vꝛimo eue · i. illi pncipali cõ⸗
ſiliario magi ſtro ſuo deferũt & ad poma · i·
ad bona ipõꝝ rapiẽda eũ inducunt occaſiõeꝰ
qʒ faciẽdi exacliões & affligẽdi ꝓpłm / ißis
ſignt & oſtedũt dicẽtes illð qdð ibidẽ ſequit

Di medeitis neqy m oꝛiem̃ri · ſi rapuditiꝰ
bona talium neqᷓꝗ peccabitis quia · ſ. in ve
& m boc derelmquũt · uia etiam bona ſub

ditoꝝ in neceſ ſitate ſunt noſtra ꝛc huiꝰmõi

yỹ mo mqumunt · Si ſic fecèitis eritis ſicut
dij i: a arebitis alioꝝ dom̃i & magiſtri ·
hijs ergo ablatis & delatis/eua ·i malns cõ
ſilliarius. ade viro ſuo · i· pncipi vł Flato ·
llud ipſũ loquit · Et ſic ð omededo mo
Vetido · i de exigedo a ſubditis m debit a ſh
ſidia/de imponendo falſo crimie miter eos 2⸗-
ſentitur/ qua ꝓpt & ſerpens deferens eua
ſulens && adam cõſenciens & aucloꝛitatẽ
p̃ſtans / & balliui cõſiliarij/ & magiſtri a
deo maledicunt· Erumpnis culꝑe & pone
finalit᷑ ſuponuntur & a paradyyſi gaudijs
cuduntur · ꝑc̃:xxj· Et ſi/ vis dilata
lene cõntra ſeculares pꝛmeipes/qni cõſi⸗
lia facere non ceſſant quomõ bona clericꝝ
que tñ ſunt eis vetita omedant & ↄſumãt·
T. VE die ꝙ adam eſt/raco vl
ſpiritus · ECua ergo comuncla / eſt · caro · ſen
ſualitas/ ſine oꝛpns/ pomum eſt temꝑoꝛ ał
deleclacõ. Henpens vero eſt dyabolus de tẽ
Ptacõ / jgitur dio q; adam & ena · i· ſpiritꝰ
& caro mmuice ↄiungunt᷑/& vt pꝛole bonoꝝ
operꝝ · Eua ·/i· caro pariat/cũ caro ſeu coꝛ
Pus ſit pncipiũ operandi imuicẽ deſpon ſan
rur. Vz ꝓcerto ſerpens·i. dyabolus pomũ ve
tidũ·i· malã delectacõʒ. Oꝛimo mulieri · i · car
m pñtat que ſuo vino · ſ · ſpiritui vt oſenciat
ſtatim Poitat Pic ergo adã: eua mediãte
ↄmedit · qñ ammꝰ carne in ſligãte male dele
ctacõi ↄoſentit qua ꝓpt᷑ vt q; paradyſuũ· ſalu
tis & gre ſtatum perdit & maledcpem vl⸗
q; mcurat/ qꝛ & ſpus amaritudine/ caro
vero miſertiã inð ſentit/igneꝰ vero gladius
i· ↄcupiſcecia & &ſpłacõ ip̃is oppoõit᷑ ꝓpt
que ab egreſ ſu paradyyſi:i· a reditu ad grãʒ
ſecludunt · ꝑẽ In ignem deicies eos in miſe
rijs & nõ ſubſiſtet · Cõ ſtat em̃ ꝙ adam &
eua-i:am̃a caro poſt ſerpẽti diabolo cõ
ſenciũt & Pomũ vetidũ cõedut · · opꝰ ꝓhibi
tũ faciũt nõ ſolũ ꝑadyſu · i· ſtatum ſalutis
& gracie ꝓdũt:ymmo miſeriã m̃tis & cꝛ⸗
pis ↄcupꝑiãʒ & iracũ diã tãcy ignẽ & gladiũ
necnõ difficultatẽ pẽitendi & ad ꝓadyſum

gẽe reutẽdi ſenciũt ita ꝙ laboꝛibꝰ & mißijs

ext ſub ſt · i· incurꝛũt. Gñ. xxij · Abꝛabam
at poꝛtabt ĩ mãibo ſuis ignẽ e gladã/ ⸗V

t peudibo quit
x clt befrrlans ii⸗
Gwbaimul n a li⸗
mdyt glaj umin ⸗
Cde cllan ſu norng
iitaͤfſisz fin dinſ⸗
dem cblnt . Npis qne
nlani ver Kunni dedy
Nnclend
unRrddld
Ans on und)ſune⸗
nnsiy ponis d ntn
ſitmnaſcns , lſemlr⸗
peſummiprni⸗
m nin ngriiri
ſolſqno ſimar de ſgoy
iß nr liſeſse ſit nie
Rarlankik uig 4

dinſugenſtet gnd

n ini
duſerrdf. fin 1
ncſe ohle s

nunch eſt· caro ſen
pomnm eſttempwal
vero eſt dyabolus de te
dam & ena·v ſprrt
Gand & vt puole oron
ro panlat / cl caro ſeu or
wandi mnce deſponſin
eng i dyalplus wnu ve
ch Qrimo mulcni.icat
o·ſ.ſpinuj vyt oſenciat
ego ada ala mediãte
ene inſtigate male dee
vtq,pandyfu ſeln
erdit & maleddem Vt⸗
Ps amaritudine/ caro
entit/gnc wro gabis
u s gyrtt
dyfe anolu abhr
im dacles eos /n miſ⸗
löſtateñ qacdam
ſi ſaen dialolo w
chedutvoß! bibi
ſüa⸗ ſtatum ſolutts
o wüſera mtis a⸗
Aiig giufel

Deß

Doſrcy adam & eua peccauerut apꝑti ſunt
oculi eoꝛũ & ognouerunt ſe nudos & a wo
ce dommi timuerunt/& ſe qꝛ nudi erat ab⸗
ſcõderũt & folijs ficus ſuas turpitudines cõ
texerunt · Repꝛ ehẽ ſi vero a dno vemã non
cierunt · Sz ſe excuſantes eua in ſerpẽtem

Adam vero in euaʒ & etiam in deũ culpas

ſuas retoꝛ ſerunt/ꝓpt que parad)ſi palaciũ
pdiderat · Vic vere peccator vidẽs ſe repꝛe
benſu & cunctis gracijs viduaꝝ nudatũ
weẽ & cõſoꝛcium bonoꝝ metuit quapꝛopꝑt᷑

quãtum poteſt excuſaè coõtendit & ſub dia⸗

ſaꝝ palliacõnũ folijs ſe abſcõdit neenõ cum
redarguit/ vemã non petit ſed peccatũ ſuũ
in alios reꝑcutit & refundit qua ꝓpt᷑ vem⸗
am nõ meret · ꝓmmo ꝓadyſi głam ꝑdit iuſ
te · qOꝛ ꝓculdubio qui t pidiẽs ſuas occultat
& celat de peccatis ſuis vemã nõ ꝑetit ·
Ved ea pociꝰ operit & excu ſat iuſtu eſt ꝙ;
pamdyy'ſi głaꝝ amittat && ꝑdat· Dꝛoũ · qin
abſcõdit ſcelera ſua non diriget in terra qni
añt cõ feſ ſus fuerit & dimiſerit ea miſeri coꝛ
diam cõſequit· Angłs qui cuſtodiebat vi
am ligni vite/& iannã padyyſi habebat gla
bium jgneũ & verſacile: ad ꝓbibedum ne a⸗
dam poſt ꝑeccatũ ð ligno vite ſumet · & ne
alius pctõꝛ paradyſu mtraret ſie vero ange
lns · i. Platus cui cnuttit cuſtodia parady
ſi terꝛ eſtris · i· eccleſie militãtis: ſũme debet
cauere ne adam poſt pcm̃i:ne quicũ q; ꝑc⸗
catoꝛ vł mdignꝰ ingrediatur · ibidez· & ne
quouſ q; mõ ſumat de ligno vite · i · de offi⸗
cijs vł bñfieijs que ſũt m c paradyſo/&

ꝓpter cłis angłꝰ vł pꝛeltꝰ debzʒ habere gla

dium ſeuere iuſticie: que tñ debet eſſe ignea
i: caritatiua & debet eſſe verſacilis · i. Vtibil
& dirſceta vt · ſ. Poſſit indignos ab mgreſ
ſu eccleſe oobibẽ/ iis lignum vite · i. fruc⸗
tus eceleſie denegaẽ. Gladius em inſticiazʒ
ſignat qne relimquentes punit & truncat ·
Iſta debet tam̃ eſſe ignea ꝑ canitatẽ vſacił
veto ꝓ mutacõms diſitatem · platꝰ em qñ
iuſticiam ? ſeueritatem facit/ vł qn aliquẽ
glado ꝑeutit ſemꝑ bic debz ex caritate face
re ipſũq; gladium inſlicie: nõ ſemꝑ equaliter
iflig ymmo vtibili᷑ nũc vnomõ nũc ĩ mał
nũc ĩterm in ãdo nũc in remittẽdo debet em
variare · Vicq; gladins iuſticie vſatils di
citur qñ ſeᷣm codicoem looꝝ tꝑm canſaꝝ
& ꝑſonaꝝ diuſimõe variat·ij· Re · xj· variꝰ

eſt euentus velli t nune hũe nũc illum coſu
mit gladio.

Cap. Ruartũ⸗ R.
Cribit · Gnß ·e uij · Adaz

eua pꝛimo genuerunt ca⸗
yn qui fiut malus Poſtea a
bel · Deus em̃ munera cayn
VEcõtemfit · Abel vero: de ad
eius munera reſpexit · Tã
dem vero cayn iuidia motꝰ occidit abel ꝓp
ter quem ipſũ deus maledixit/ & ſignum · ſ·
tremoꝛem capitis in facie eius poſuit. Ipſe
vero ex tũc vagus & ꝓfugus factus fuit-
Vadam eſt pꝑr noſter deꝰ· Eua eſt ſyãgoga
que fuit pꝛimaria eiꝰ vxoꝛ · Cayn pꝛimo⸗
genit?ꝰ fuit Pꝛimꝰ iundeoꝛ de que oſee pꝛiõ
gemtus meꝰ? iſrł · Abel vero innocens fint
xpũs · Dico allegoꝛice ꝙ; adaʒ · i. deꝰ pn⸗
mo euam · i · ſynagogã habnit m vxoꝛem
Oſee · ¶ Aceipꝑe tibi vxoꝛ em foꝛmeatoꝛlam
& fac filios foꝛnmicacõnũ: Et pꝛiõ in iſta
voꝛ em ſua peſ ſimum cay'n filium vũuriſ ſi⸗
mũ Pł m iudaycum genuit · tandẽ vero fra
trem ipfius cayyn · ſ· abel i · xpm̃ mnocetiſ⸗
KRmu ꝓducit/ad cuins·ſ· oꝑera ſacriſicta &
munera reſpexit deus ipſam que ꝓ redepcõ
ne abꝛ abam gnis acceptauit: cayn vero··
ipſius ꝓpłi/iudaici munera:i ſacrificia & o
pera que neminẽ iu ſtiſicabũt cotempſit-
Vs.· · Võ offeratis michi ſacrificiũ fruſtra
mcenſu abbvmm acõ eſt michi · Cayn ergo
id ẽ populuæ iudaicus / abel fratri ſuo · · xpo
eius de ſan ctitati & miraenlis mmdʒ/ dum
de pylato ſeriptum eſt · ¶ Vciebat em̃ ꝙ ꝑ
muidiã tradidiſ ſent eum / ipſuq; ꝑ crueem
occidit & moꝛdet/ qua ꝓpt᷑ ſte cayn inda
icus popnlux vagus ꝓfugus ſuꝑ terꝛam
ad ſa ꝓeffieitur/& ſigni eius ymt mi faci
e vt ab omniba cognoſcatur Judei em ad
lram coguoſcũtur in facie/& ꝶ ꝑeccatum
moꝛtis fratri ſui criſti/vagi & fugi ſunt
in oꝛ be · Oſee · ix · Abiecit eos dns deus qꝛ
nõ audierunt eum & vagi erunt m nacombo
H· Vr fſi vis ðᷣc ꝙ adam eſt ſpũs·
Eua caro· Iſti ergo ante abel ꝓducunt ca
yn q · ſ· pꝛius faciunt mala opꝑera ẽ; bona/
& magis naturale eſt mala facẽ ;' honeſta ·
Vñ ſeneca die/ꝙ vtutes mdigẽt magiſtro-
ſine magiſtro vicia diſcunt· Vl Se graliter

ctra inuidos ꝗſ· qñ q; videt alios magis
acceptos ĩuidet eis vel ẽ;?tũ ad vitã ẽptũ
ad famã occidũt eos · Vl die ꝙ; caym mt⸗
ptat᷑ ꝑeſſime · i: auarꝰ/cuiꝰ caput e tremulũ
qꝛ ſ· auarꝰ ſꝑ ẽ ĩ timoẽ · juxta illð ſenece:qᷓᷣ
tũ acceſ ſimꝰ ad ſucceſſu/tm acceſſimꝰ ad
metũ ·tales etiã ſůt vagi ſuꝑ terꝛena⸗qꝛ nũ
qᷓ ſut ſolidi nec ĩ aliquo ſtatu ſvei · VV die
ꝙ adã ẽ deꝰ·pꝛĩogenitus eius lucifer/qui ẽ
pꝓhcipiũ viaru dei · ob xl · Iſte ergo muides
m filiũ · ſ · wieʒ occidit / ipe vero nũe vagꝰ
& ꝓfugꝰ? ꝓ buc mʒ diſcurꝛit ·
apit · QAnintum · C⸗

dei filias oĩm / ꝙ eſſent pule
bꝛ e/ acceperũt ſibi vxoꝛes ex
B oĩbo qᷓs elegerant Exiñ aũt ge
niti ſũt gygãtes q i ſecło fuerũt viri famo⸗
ſi & potentes · Filij dei ſunt eccl aſlici ꝗ ꝑ

Fehane Viventes filij

ſpũ ale wcacõz a deo ſüt ĩ eccła gnati Fſui

tñ qnz videt filias vĩz eſ ſe pulch as/& ex
iñ accipiũt ocubinas · Filij aut ſui adult ini
gygãtes ſut inptũ · ſ· pres eoꝝ de bonis ee
cleſie aliquociẽs ditant eos /ita ꝙ in ſeeulo
magm fiut Vel die ꝙ filij di ſut qq; fide
les NE
ꝓeerto dũ in vxoꝛes accipiũt gygãtes · tũe
mala & monſtruoſa opera & generantur &
Pꝛoducunt/qꝛ ꝓcerto omms filins · id eſt
omne opus qd ammõ a carnis delectacone
naturam gyganteã · i· enoꝛmæe. d ia racõnale
ſapit D. Cũ diluuium immerz
ſuꝑ terꝛ ã pcepit noe ꝙ; faceret archã de lig
ms leuigatis vt ſaluaret vmuerſum ſemen
in ea· facta ſt archa cũ mãſiunculis & tri⸗
ſtegis/& habuit tricentos cubitos in longi
tud me: qnquagmta cubitos ĩ latitudme: &
triginta m altitudme:limta fuit biamie in
tmſecus & exthſecus/lvſtiũ fuit mferius m
latẽ · ſurſũ vero fuit feneſtra criſtallina m ſũ⸗
mitate · Archa etiã deoꝛſũ erat lata/ſurſum
aute ſtricta & in cubito cõſuata erat/omm
gne vmẽciuũ fructuũ atq; ſemium in archam
mtroierũt. Verũptñ deoꝛ ſũ amalia ſui ſũ ve
ro wolatilia ſtatuunt. De iſſis etiam viuẽti
bus poſita ſut arcba de mũdis ſeptena de m
mundis aũt bina · ſ. & maſculus & femina

tã de wlncbo reptilibꝰ & iumtis· eſte etia⸗ʒ

agsregate ſũt m archa ꝓ amalibo nutriẽdis

lie him ſut carms deleckacões:quas

.
°

Piq p ſe felũ aialia que in archa fue

rũt ſut ſaluata: Cuũcta vero alia m aquis di
luunj ſüt deleta · Tande vero diluniũ · xl

diebo inceſ ſant duraneat omẽz q; carnẽ oon

ſũpſerat & ceſſae inc epit · Archa autẽ ſuꝑer
mõtes armeme reqeuit/ſicut om̃a ponuntur
Sñnſ.vj. cũ explanacõe q;ᷓ ꝓõit mgr̃ m by⸗
ſtoꝛia ſcolaſtica- ·E. Dica ergo al
legoꝛ ice ꝙ archa iſta ſignat ecciãʒ militãtẽ
que · ſey de lignis leuigatis.i.dð ꝓſoms bois do
latis & a ſuꝑfluitatibo vicõꝝ abſtep ec ſi⸗
tuit & in ꝗᷓ noe cũ filijs · i · xpc vl boꝰ p̃latꝰ
cũ ſubdᷣtis dñat᷑/& ipo cũ viribo ad ſaluacõ
nẽ efficit filiũ & foꝛmat/ ꝗᷓ ꝓculdubio bi⸗
tumie caritatis & gr̃e inteiꝰ cytũ ad affcõz

& extèi?νtũ ad opacõzʒ imungit & linitur

xo·xij· facies em archã de ligms cab)ꝰ m

teiꝰ & exteiꝰ Saurabis eã/jſta archa b ce

nacła mãaſiũcłas/& ſut tſtega ·i:diũſas ſta
tuũ diſtmces · ſ. officia bnficia digintates
auetꝰ collegia religiões · fic dꝛ. Voß̃is · xiiij·
In domo pris mei mãſioes młte ſt᷑.In iſtiꝰ

tñ tſtegis tegis ꝓoſiti ſt᷑ ex oĩ gne aialiũ vx

latiliñ · i ex oĩ gne ꝓſoãꝝ qꝛ · ſ· bi muemũt᷑

aĩalia mũda & inmmda i- boa & mala ſ. wla

tilia viri otẽplati /jnmt ai. viri actĩ reptila
i pecatoès vfecti Pz ð iſtis illð ẽ ctũ q;
in ſtriticijs · i. in ſtatibo eccẽ aiãlia reptilia
dñt eſſe Sdoꝛſũ in ſtatu ſhiectõis · Volatilia
vero· i · viri ſpuales & oteplatiui dñt eẽ ſur
ſũ m ſtatu Placois/qꝛ reuera dignũ ẽᷣ/q in
Fdibo ecẽis ille qui plus valet ſit ſuꝑioꝛ ille
vero qui miꝰ ſit inferio- I · Vr etiã
aiãlia ſut actĩ qui occuꝑãt᷑ Svoꝛ ſũ/ circa t᷑re
na wlucres ſut oteplatiui qui occuꝑãt cca
celeſtia & ſup̃ma · Su· xx· Celũ ſurſu terra
doꝛ ſu · Itẽe iſta archa ·i.eecłia habʒ hſli
um mferiꝰ ꝑ ẽ; mtrat lvc ẽ fides & feneſrã
ſuꝑiꝰ ꝓ ᷓ;' lux veri tatis videt᷑ hec ẽ viſiõis
ſpes hic em̃ mferiꝰ abulaꝰ ꝓ fidẽ· ſurſũ antẽ
m pat᷑ a ãbulaꝰ ꝓ ſpẽ qꝛ ſ· nũe videꝰ ꝑ ſpe⸗
culũ ĩeuigĩate tũc aũt facie ad faciẽ m clari⸗
tate fic dꝛ ·j·· cr · viij · Ytẽ ſta archa habe⸗

bat lõgitudiẽʒ fidei que hebat trecẽtos enbi ꝰ

tos ꝓpt᷑ t᷑nitatẽ ᷓ credit · altitudinẽ ſpei in
t gĩta cubitos ꝓpꝑt fruclũ ᷑ ceh mũ·lx· & ·c·
· ꝓpt triplex celeſte pᷣmũ ꝙ; expectat lati⸗
tudiẽʒ caritatis ꝗᷓ hʒ·l cubtos ꝓpt᷑ ſpm̃ ſcm̃

q datꝰ ẽ die · xl. ꝗ eã iflamat. ephe.iij · ſ

fitis ĩtelligẽ ꝗᷓ ſit lõgitudo latitudo ſblimi ꝛẽ

gnt nleßlſans ſulduat 1
cun qpruſq nfinu⸗ . i
linsfüet ſiutbiut un
ſden N eeati em niſe
Ounnabdurfialter tnſup ma
vnrniinartins ſtan
hto Ndd aidor
dAaiianſnenn⸗ pe fund⸗
nonbus ſixhs diigt di⸗
Parqann.
ctlan nrpfells gledeleb
dne,fot Aan ipn / lun.
ſutſn grebim in
rſſſuta nns n ecta
Wpanntafoede igrslenn
fölnsdit aſtu
des Np Ewoke G
Woöſtm idſipebſn⸗
, mede
fisdirlirl
dpulrnes nict
delrt balnefe cende

i. pe vy Plath

ma35 alua

nd Peuldubiobi
encitüe ⸗
nn anchi deſigns cn
unbis eiſtn Peb ſer
A ſut ſlegr. RK “M
ica biffga digg te⸗
„it Omntates
nifois nlteſt niſts
iti ſt ex eigne aialu w
ſoin r ſb imnemi
darrin N walrſwli
urtxu vn a0i vpti
ai P ſts letti
ſtanbo ecce aiiſa reptiin
lrn ſbicclots Wolattla
&ilitui dit e ſar
qr rauen digi i
lus valt ſt ſupioꝛ ile
cupat dorſi/ ciratne
Hatimicuioecupit ca
ueer⸗ Cl füurſütan
Ncha vechia bahg eſ
ef hrifiess fi⸗
ts niät e . f 5
lib friſmniante
ſnic vdelp ſpr⸗

acie ad faclem a⸗
be⸗
ſitſtaan .

e bebat nebteos abi
cbt⸗dtituaine ſpen
A tañni iect
Cinat- N, E⸗
en hbina

Item in jſta arc ba eccleſie mferius fiut la⸗
ta ſurſu ſtricta ibi notat᷑ ꝙ deoꝛſu eſt la
ta in militante · Incptũ multi ſunt weati
ſurſu · Stricta in trinphante/ incptũ pauci
ſunt electi · V etiam dic/ꝙ iſta deoꝛſum
eſt lata in militãte/ mptũm multi ſut ſub⸗
dici · multi actim · młti mꝑfecli · Surſum
vero ſtricta incptũ Pauei fut pꝛelati cotẽ⸗
platini pauci ꝑꝓfecti · ys· liiij. Multi filij des
te magis ᷓ; eius que habet vi ·· G·.
Hꝛeuit archa iſta eccleſia cõtinet wlucres
ctemplatiõs/amãlia actiuos maſcł os per

fectos/femmas impfectas/& mũdos bonoꝰ

imnndos malos · clbũ tñ bonoꝝ tpꝑalium
ſcripture & gracie habet ꝓ omibo nutriẽdis
& ꝓ elecuis & re ꝓbis educandis · Dañ · iuij ·

Eſca vinũ in ea· Iſta eſt ergo que in cubi⸗

to·iin xp̃o cõſũmat & ꝓficitur que in di

luuio tribula cõnũ & temptaconũ ꝑ qnadꝛa

gena vite p̃ſentis fluctuat & cõcutitur vbi
etiam quiuſ q; m futuro ꝑ fidem & graciazʒ
muætus fuerit ſaluabitur · quiuſ q; vero ꝑ ꝑ⸗
fidiam vł peccatũ extra mãſerit pꝑeribit &
damna bitur finaliter tñ ſupꝑ mõtes armenie
m parady ſi montibus ſituabitur ρ quie
tabitur.ſ. im iudicõ quãdo ꝑns tribnlacom
diluuin auferetur · ps fundam enta eius in
mõtibus ſanctis diligit dũs ꝓoꝛtas ſyon ·
N· V die qd amma eſt archa vł
etiam vir ꝓfectus que debet habere longitu
dineʒ fidei/ altum ſpei/ latum caritatis. &
tal ſicut ſupra que bitumiẽ dinĩe gracie de⸗
bet eſſe limita/mtus in oſciæcia/& exteriꝰ in
aꝓarencia/que de ligms leuigatis · i · de bo⸗
ms affcoibus debet coſtitui / inferi? ẽytum
ad alios debet ꝑ elemoſina eſſe lata ſurſum
vero ẽ;tum ad ſe ꝓ abſtineciam debet ſtrin⸗

gi · Inferius debet habere hoſtinm lvſpilita

tis ad pauperes introducendum- Wurſum
vero debet habere feneſtrã diſcrecõis ad lucẽ
veritatis ſpeculandũ · ¶ In hac ergo debet
eſſe wlucres ·i.· munde cogitacões ammalia
iviue opacoes ſemĩa.ii ſciencie c vtutes
& ſic diluuinm tribnlacõnũ & tep̃tacõnum
iſtam areham ſubutet Sed finaliter in pa
radyſi mõtibo requieſcet allegoꝛice vt ſupra

Cap · Ve xtũ⸗ F
Eneß · oclauo ſcribi · um

R
2£*

BeneS⁰6

diluuiũ quicuiſſet dimiſit noe colubã ꝗᷓ cũ
fit anis munda && nõ mnueniſſet vbi requieſ
ceret pes eiꝰ inſi foꝛte fluctuancia cadaue⸗
ra qne · ſ- tangere nole bat: reũſa eſt ad noe
iteꝝ qui aꝑtam feneſtra pſam ĩtroduxit in
archam · Tandem vero emiſit cꝛuũ qui
mueniens bumani gñnis cadanera ad archã
rediè noluit · Ved cum cadaueribus foꝛis
manfit · Noe ſignat deum patrẽ qui reu era
& columbaʒ & œzπαπä bonos &ι malos p
crea cõnẽ emittit iꝑpſoſ q; ad huiꝰ mudi dilu
nium · i · ad fluctuũ tẽptacom && tribulacoõnũ
dirigit & traſmittit · Werutn qꝛ med iante
iſto tep̃tacõnuzʒ vł tribulaconũ diluuio q̃ſ
totus ömꝰ plenus eſt cad aueribor imun⸗
dicijs & carnalitatibus i· columba · i · Pſoã
bona ſimplex & clumbina vero inem ens in
mundo ·ie in mundams negocijs & delicijs
Vbi ſpes affectionis eius requieſcere debe⸗
at · juxta illud michee · i · Vurgite & ite qꝛ
non habetis hic reqinem wluntarie redit ad
patreʒ ſuum deũi · ſ. ad ſecreta oſciẽcie ꝓ cõ
pũ ctõnem/ad bona eterna ꝓ cõtempꝑlaconeʒ
affectõnẽ && ad oꝛõnem recurzẽs / deliciarũ̃
cadauera negocõꝝ q; & vicõꝝ · dilinuuz vi⸗
lipẽdẽs /dices ilud· Jobãnis xv Qxini
apatre & vem in mom & vado ad patrem·
Pzʒ reuera cꝛiuis · i. Horeẽs coꝛuim carnales
& nuundi reditu ad deum/vl ad cõſciencie
ſecretum non curãt/ ymmo exterius in cada
uer bo · i. imundi ĩmdu nicijæ & carnalitatibꝰ
ſe delectãt · qua ꝓpter m archam ſalntis è
paradyſi vñ exiuerãt nũẽᷓ intrãt & ad noe
i· ad deum qui pſos ꝑ creacõnem remiſeat
rediꝛ e ꝓ penitenciaʒ refutant / dicetes illuck⸗
jere · v. Ind urau erũt faciem ſuazʒ ſupra gxtrã
wlu erunt reuerti · Juſti ergo archam para
dyſi ſeu ſtatũ ſalutis in trare refutant & in

ſuis vlcnibꝰ & vicijs eefuagãt. ps Qui

bus mraui ni ia mea ſi introibũt m requiẽ
meam. ℛ£%n EVſita ꝓpotiſſime a Paret
de religioſis qui de archai: clauſtro emit
tuntur. ad tpalia miniſtrãda carnales vero
æ œ:ꝛuini qui · ſ moè coꝛui ſemꝑ craſtinãt
penit ere dicẽtes cras ex toto re amet in muü⸗
do. boni vero in mũdi negocijs aut ðᷣlicijs
requiem aut delectacõem nõ ĩueniunt qnzʒ re
deunt ad deuocoõnem & ad clauſtꝝ qui ſe⸗
cum deferunt ramũ oliue · vin ſe bonũ opus.
V die ꝙ apoſtatis /quoꝝ qnidã ex toto

vemanè cica cadauera · i · cirea ĩmũdiciã lux⸗
urie · Alij vero redeũt ad noe·i· ad p̃latum in
archam .i· in eccłiaʒ vł in clauſtu · ¶les
ergo ra muʒ oliue ꝗᷓ miſeri œꝛ diã ſigt ſecum
poꝛ taè dicut ꝓ eo ꝙ; iſti qui ad pm̃teciam
redeñt miſericvꝛdiã & pace ment. Auẽ· xv·
Hur gaz & ibo ad pr̃em meũ & dicaz pater
Peccaui m celũ crã te · Et do dꝛ ;ÿ noe
extẽ ſa manuʒ app̃bẽdit colũbaz/& eo p
latꝰ debʒ tales miſin cꝛ dit᷑ recipe & ipſis
cedè miam vemiaz & tutelam dicẽs illð · e·
Keuertere & ego accipiaʒ te & illud ꝛc· vom
el ecta mea coluba ·· A· olumba fu
it emiſ ſa añ ad vidẽdum ſi ceſſaſſent aꝗᷓ di⸗
lunij ſuꝑ tra qui veſpẽ redijt ad noe ferens
ra muʒ viricdlis oliue m oè ſuo && diluninʒ ceſ
ſaè ſigns Sic vere dudũ cũ iã diluuiũ pccã
& dapᷣnacis gẽ? oſupſit hũanuʒ miſſꝰ eſt
a noe· ie a deo pre ð ia archa padiſi colum
bai · xp̃s bemgſſimꝰ atq; mitis q· ſ. in hc
mdo ramuʒ oliuue viretis- i· Poꝛcoz nĩ̃e hũa
nitatis aſſupſit qꝙ;' tandẽ in aſcẽſiõe in ar⸗
chaʒ padyſi ad noe dum pĩr̃em vtulit & eiꝰ
vtute ceſſaſſe & ↄſuatum fuiſſe vicoõꝝ dilu
mum intimauit dicẽs ill · thob · xij· Apꝰ?
eſt vt retar ad euʒ q miſit me · Voles deꝰ
mnire pactum eum gne bumano & de cetèo
nõ eſſet futuꝝ diluinzʒ nec cõſũenda ꝑ dilumũ
omms caro/ꝙmiſit archuzʒ ſuuʒ ponèẽ mn nu
bibo vt eẽt fignuʒ federis plabati · Nrchnz
mãd meum poõam in nubibo & eit ſignnz fe⸗
dẽis mt me & ĩt terra · Vic deꝰ wles huma
nuʒ gñꝰ aſſecuraẽ ꝙ diluuinz etne dap̃nacõ
nis nuõy ampliꝰ muduz innoluet vmuͤſu · ar
chum ſuũ detẽdit & pauit illuʒ. ſ. filinz bene
dictuʒ q; in nubibo·i· m puiſ fimis marie vi
ſceibo poſuit ibiq; colo? duos pneipales ru
lbeum · ſ · vt celeſte aſſupſit · Kukes vero
cloꝛ ſigt carnẽ · Celeſtẽ vero figt ammam
Pic ereo fuit deꝰ pater mediãte ilo archu
buãno gni cõfedẽatꝰ lõ vero dap̃nacõis di⸗
lumo eſt ſaluatꝰ · Vñ dꝛ de xpo · ecẽi · ꝙ ipe
eſt qᷓᷓ archus refulges int᷑ nebnlas głie · de
ſicut archꝰ iſte deſigt pluuiaʒ· 2c vide in
titulo ſuo·

Capt᷑. vij · .K.

Egit Geneſis ix. Noe m
cepit eſſe vir agricla & exercere
terꝛ aʒ · plantamitqʒ vmeaz / bibit

vmum mebꝛiatus eſt & nudatus iacuit in
tabernaculo ſuo.qð cum vidiſſet Cham fi⸗
lius eius verenda patris diſ œot · ſed de
ridens patrem nudatum / hoc ſem & jaꝑbet
& ſuis fratribus nunciauit/qui ſtatim palli
um humeris ſuis im ponetes auerſa facie vſ
ad patrem retroceſ ſerunt · ipſumq; copꝑe⸗
ruerunt & eins turpitud inem nõ viderunt-
qui cum euigilaſſet/ cham cũ poſteritate ſua
ſeruitute & malediclone damnatꝰ ẽ ab ip ſo
Pem vero & iaphet bñdictioms graclam ab
eo meruerunt · ¶ Iſtud poteſt aꝓplicari q;
vtile eſt qñq; vicia & defectꝰ vĩm diſ ſiłare
Piculuʒ vero ipſa detegere uł vidẽ/ qñzʒ em
noe.i· aliquis platꝰ:uł pꝛĩceps:vino m quo
eſt luxu ria.ivicijs & carnalit atibo / ebꝛ eus
in tabemacło domꝰ ſue reqnieſcit c delectat

f pitudmeqq; luxurie ſue & alioꝝ vicõꝛʒ ſuo

rumata homibo mamfeſtat/ꝙ; nudꝰ ſine ve
lam̃to iacere videt/& ꝙ deteriꝰ eſt:ab alijs
videri nłł atenꝰ opinat/cuʒ tñ vicia eoꝝ nu
da ab omibo videant · j x vij· Nludaui femo
ra tua: an faciem tuam ·& appuit ignomĩa
tua Ped Pcerto tales nl omõ wlunt vi⸗
deri/nec exploꝛari/ quiymmo ſi ad noticiazʒ
ſuaʒ veniat/ ꝙ aliquis lomo defectꝰ ſue tur
Pitudiins viderit: ſolent dolere & ip̃is pnbli
ceæ vł occulte: maledictõneʒ vł pumcoõnem
inferꝛe/& maxime qñ ſciunt: ꝙ ille qui vi⸗
dit dendet talia: q acta ſua mtit alijs pub
licare · Vnde ecẽleij · non eſt em necel ſe ti
bi ea que abſcondita ſunt vide oculis tuis.
Et ido illi qui ſunt ſapient es filij/quãdo ta
les turpitudines mfamias de magnatibo
e& maxime de ſuis patnibꝰ / · i· de ſuis pꝛela
tis pꝛincipibus audiunt /ipſas videre vł
explo rare non curant iuxta ild. Math. Aõ
queras miquitatem in domo impij ymmo
pPalium diſñmulacõnis induunt & ab mnqui
ſicõne introcedunt/ipſos quantum poſ ſunt
recuſant/ne a areant/ atq; tegunt/ Ppter
tales a talibꝰ defectuoſis magnatibns bene
dictiones d gloꝛias acqnirũt / mali em ſupe

rioès illos potiſſime ſolẽt diligẽ: qui crinn⸗

na ſua ſtudet abſcõde et celaè/ & diſ ſił acoiꝰ
pallio traſiẽ & ne apꝑeãt excuſa?. A.
Vt die ꝙ noe eſt pat d pꝛelatꝰ noſter / qᷓ
ſ· ſi m delicij dormeat:ita ꝙ t pitudo dſe
ctuũ ſuoꝝ in aliquo a Paẽat · Dem et jafet
ri. loi filij c ſbditi ip̃m oꝑi et excuſa mtut

s Wt n0N
blachs aden ſdun he⸗

cueee mn. . .
lonm mauv Ai
puatoien Lplmtaa n
ntorſter nehnunt / lag
Grmumm di; me
õ
ſprlvne eus arlantaten
m Eindebt tundet
stengan da mttwenf
lom fiſ eg ſen Aapber .⸗
m/ ndi pims aenbiti
ton pfusopnenunt nefun
niniyeſtnrri ina noſtar

vyrcmenn ſius dan mal

ſtey wſintis g maß
Gamedanmnm fantpf
mndsetsſthenesein
. Don Woſlgſ d
idintnlii en
eſtyna ggernn s
e yme dey
Iwp/ qus⸗
nain ima

Cp. Octaus.

iden i
n

8 Om quo
S mkaſv i
nucſet dilec⸗ N
me ſue xaloy yichnſ⸗
õ
d 1ge Rn
dtel eſtabalt
t / elztn vicia eon nu
eviyludam ſimo
im appiit ignomia
les nlomo wlmnt vi⸗
uymmo ſi ad notica;
is omo ARN ſuetut
deent dolere & ps publ
diclone vl pumonem
n ſaunt: g ile qui v⸗
icka ſua mtit a,s pub
. non eſtem neceſſetl
ſunt vide oculs tuns ·
pientes fli/ quado ta
famias de magnatib
Arrio/n de ſuns pꝛeln
dant ſpſas vider⸗
t neeta ld Natb · ſ
mn dano intj ynmd
g mntum d ii
ſes quuntun pvſſunt
atqy tegunt/ptar
ſs nugnatbig bene
niut / maien ſuß
ſet diſge eui in
1 clae/ dſſlewi
t excſe. N.
prrlt noſte/

eringtc
prir En H
R anſimnu⸗

Eha m vero · i. mali & ꝓterui ſubditi ipſu
deridè /turpitudin es fectnum ſuoꝝ alijs
pꝛodere · eas m libellis & a licacõm bo re⸗
nelare oonãtur qᷓppᷣt tales ſeruitute & ad⸗
uerſitate damnantur bom vero & pacifici
ꝓſperitate fruunt · Cum ſcriptum ſit leuit᷑
xx· qui reuelauerit t pitudines priꝰ ſui
moꝛte moꝛiat · .O. V dic ꝙ noe
decimꝰ ab adam qu inf᷑pꝛetatur requies
xpm ſignauit/qui decalogũ legis impleuit
& reqniem parady'ſi donauit/ vinea qnam
plantauit domꝰ iſ rabel eſt · S.· v⸗ Iſta · n⸗
eſt que exſpectata eſt vt faceret vuas · fe⸗
cit ante ſpmas /quia · ſ· iſta v mũ cõſolacõ
ns dño debuit offere/ jpſa cum ipſum ſpi⸗
ms wluit œꝛonaè & acetum moꝛdatis tri
bulacõis eidem ſtuduit pꝛopinaẽ & eum in
cruce aceto potare. Pë: In ſiti mea pota⸗
uerunt me aceto · NRiua ꝓYcerto eſt iſta qne
ipſũ creatoꝛem & plantatoꝛẽ ſuñ criſtum vi
no toꝛmtoꝝ mebꝛiauit/ ita ꝙ im m lecto
