os ipſis tradidit / quos gabaomtaꝝ populꝰ
illi c crucifixerunt: & ſic fames m terra ceſſa
nit & fertilitas ſuꝑuemt ruſa vero mater ſep

toꝝ ipſoꝝ iuxta cruces lecticulum ſupꝛa ꝑpꝛ

traz ſibi ſtatuit/& aues && beſtias cadaue
ribus abigens ipſos diebus pluribꝰ ſociauit
uos tãde dauid de crucibns depom iubens
vnoꝛiſice ſepeliuit / attẽde tame ꝙ dicit by

ſtoꝛia ; iſti filij ſanl fu rant m eulpa t ga
baonitis occidendis ¶ Allega iſta ꝙ; qnq;
peecato vmns puniũtur multi / ſolũ em̃ ſaul
& domus eiꝰ peccanerat: & tamẽ fames to
tum populũ affligebat / ¶ Sed illud allega
ꝙ quãdo aliqua ꝑs eſt miuriat a iudex tunc
NPteſt reuertere penam /qu ãdo ipſi ꝑti miuri
ate vidit factam c pꝑetentẽ emẽ dazʒ nullo ta⸗
men modo debet relaxare ſupplicium / quo⸗
nſq; pti leſe fuerit ſatiſfactum /ſicut ;̊ vide⸗
mus ce deus famã nõ legitur relaxaſſe: quo
nſq; gabaomtis cõſtituit ſatiſ faclũ fiiſſe ·
Vk illud allega ꝙ; pietas ꝓuocat pictatẽ
pietas erñ matris ꝓnocat pietatem regis⸗
ad ipſa cadaucra deponẽdum vł ſepelẽdnz
V.- VE die ꝙ danid fignat
adam ꝓpter cuius culpam fames·i· carẽtia
diuine gracie erat m mũdo /ad placanduz er
go deum & ad fertilitatem gracie & virtutũ
impetrandam:neceſſe fuit ; ſeptem viri de
ſcriba ſua:i xp̃s & vmũſit as martiꝝ cruei
figent᷑ et ꝑ mr̃iriũ crucifigènt & ꝓ martiri
uz ĩ ſatiſ fa ctõʒ hꝰ Slicti occiderẽt᷑ / vt ſie dei
pris iuſticia placaẽt /& virtutũ copia redð
retur / mater ergo iſtoꝝ erucifixo & marti
rium ſeilieet ſancta mater eccleſia ipſox debʒ
ꝓ œmpaſ ſionẽ defl& / rex vero deꝰ pater ip
ſos ſolet m celi cinuterio ſeꝑelire · dauid noĩa
tur hic ſcʒ caꝰ. xxj. a deo datus:filins ſaltus
polimit arius:bet hlemites vt mfra caꝰ.xxiij
dicitur egregius pſaltes iſił tenerꝛ imꝰ ligm
verm iculus/& dicitur a deo datus quia a ðo
fuit electus/filius ſaltus quia de ſaltu vbi cu
ſtodiebat oues fiut aſ ſũptus/polimitarus
qꝛ m aſpectu fuit pule̊ acq; politus / betble
hbemites quia m cinitate berholeem ſuit natꝰ:
egregius pſaltes ad pſallendu m oꝛgano cy⸗
thara & pſalrerio fuit edectus/ tenerꝛim?ꝰ h
gin vermiculus qꝛ ſuꝑ om̃a fuit tener mitis
&& ini ſiriœꝛs & mãſueturus/& famẽ ad mo
dum iſtins vermis ꝗᷓ teredo dicitur debet eẽ
licet m ſe tenerimꝰ cum ad ꝓfoꝛandum ligna
dura ideſt impugnãdum cœnt᷑ ꝓteruox hoẽꝰ
fu it fortis ꝙ dnrus · ¶ Omma iſta notari
poſſũt com petere lato/quia reuera iſte dẽt
eſſe a deo datuæ nec a carnali a ffechiõe nec
pꝛeee nec mnneꝝ oblacõne: ſed ꝓ ſpecialem
wc acõem & canoĩcam elechonem. Eſaye ·
ix ꝓunlus datus eſt nobis & eius pneipa⸗
tus ſup bumeꝝ eius ꝛc̃ · ¶ Debet eſ le filius

ſaltus ꝑ altam & eleiat am cntẽplacdeʒ: 8

pꝑ omuꝗ ſubditoꝝ diſcretam gubermacõnem:
pſaltus em ſunt loca alta pꝛnpta m deſer⸗
tis & filiꝰ ĩ qbo alia ſolẽt paſei Eſay. tEmel
m ſaltum cõputabr / debet eſſe xolhmit anus
ideſt ſeipſũ ꝓolies per oꝛnatã cõnerſacõem.·
Geneſis· xxx vij· fecerat ſibi ja cb tunicam
plimita debet eſſe bethlemit es ꝙ mterp̃ta⸗
tur domꝰ? panũ & refectõm: q; pſe dʒ ahos
yreficè ꝑ doctrie & elemoſina ꝝ ſubuẽcoem: vt
ſeʒ poſ ſint ſic alij de ipſo dicè illð. Lu· ij tra
ſeamꝰ berbleem & vid eaꝰ hc vbũ ꝛc· debz
ſe egregiꝰ pſaltes ꝑ melodioſam dei lande
& p̃ᷣdicacõʒ · vñ ps · pſallã mt elligã m via i
maculata dẽt eſſe tenrimꝰ ligm vmiculꝰ: qͥ
ſc q;tũ ad ſeſu debet habẽ piã & bemigm
affectõzʒ/qᷓytũ vero ad ꝓteruos dẽt eſſe du⸗
rus ꝓ ſeueram inſticiam &τα coꝛrectõz/ vmicu
lo en mchil molliꝰ dũ rãgit: & mehil duriꝰ
dũ tãgir qꝛ etiã foꝛcia ligna ꝑfoꝛ at & coꝛro
dit · Vic Pplatꝰ qn tãgit weſt qñ requirit᷑ dẽt
mueiri piꝰ hmgnꝰ & mollis / qn vo neceſ ſe
eſt ꝙ alique ꝑ œꝛrectõʒ tãgat debet mueiri
durꝰ? rigidꝰ atz foꝛtis · Pał · xxij· ele git eũ
diis adlonc pueꝝ & tenellũ & ſic iſte ꝓprie
picit᷑ danid qm iterp̃tat᷑ manufoꝛtis vul
tu den derabil: qꝛ ſcʒ ipſe det ſe exbibẽ ami
cabile & deſiderabiẽ bemgter & liberalit᷑ ſe ka
bedo. ps· mem to dm̃ danid & foꝛtem atq;
ſtabilem: vi riliter tribul acdibo & teptacõibo
reſi ſtendo: & demões hetiœs tyranos ma
los ſubdit os potent ſeueriter rep̃ᷣmẽdo.
mie · xxiij · Vuſei tabo dauid germẽ inſ lũ e re
gnabit rex de ſapiẽs erit ꝛc̃ A⸗
Hananias vnꝰ de foꝛtibꝰ dðᷣ inneĩens le
onẽ m ciſterna cecidiſſe & racõe muis exere
nõ ꝑoſſe: ad iłpſu cũ baculo audacter ꝓſilijt
& eũ m fouea mterfecit· Vic vere xps cum
baculo erueis inuaſit leonẽ dyabolũ: & m ci⸗
ſterna muꝶ tpe ideſt in tꝑe frigoꝛis paſ ſio
ms pſonalr deſcẽdit:vbi ipſũ ligauit ꝓſtra⸗
nit ee vicit· Vl die ; ſi qs vult vincẽ leõzʒ
dyabolũ / debet ꝓ cõſidera cõz m eiſterna ifer
ni deſcedẽ / baculũ erucis ꝓ ſpem & deuocoõz
ſecũ bre ctra eũ ꝑ bona opa miſurgẽ/& ſic
m mue ideſt m diuĩe timoꝛis frigoꝛe de ip
ſo potentt triũphaẽ · Vñ ipſe tũe dieet illd · .
reg ·xvij · Nicy ego cams ſũ qꝛ vems ad me
cuũ baculo⸗ D.· Cuũ philiſtini eſ ſent
cũ exereitu. ſua ẽca betłleem / deſiderauit dð

dè aqua ciſterne que erat ad poꝛtã bet bleem

ſi qͥs mquit mic hi daret potum de aqua ci⸗
ſteme que eſt m bethleem mxta pꝛtã q an⸗
diẽtes tres robuſtiſ ſimi jonat bas abyſai &
ſobeth ꝑ caſta philiſtmoꝝ irzꝛupũt aqua
hauſta de ciſterna regi obtulerũt/qui ſcilicʒ
audaciã eoꝝ admiras: aquã bibere noluit /
fundens eam ſuꝑ terꝛ ã dom̃o lib auit/nõ m
quit ſanguĩem hvĩm iſto ꝛ qui ꝓfecli ſut de a
m̃aꝝ pi culũ bibã · ¶ Illnd allega m õ ſeðʒ
magnoꝝ dñoꝝ magms qñq; picuſ̃ ſe expo⸗
nut: vt faciãt wlũtate dnoꝝ ſuoꝛ· Vl al
lega quõ audaces foꝛtuna iunat · I dic
moꝛalr ꝙ dato ꝙ danid ideſt quicũ q; ſuꝑi⸗
oꝛ qñq; ðſiderat ac tepoꝛaliũ diuiciaꝝ ſi tñ
cõtmgat ꝙ aliqui foꝛtes ſui ideſt aliq pehꝰ
officiales & balhui m piculũ amaꝝ ſuaꝝ ta
lem aqnꝗ diuiciaꝝ ꝓ rapinas && exa ctões de
ciſterna ꝗᷓ m medio philiſtioꝝ ideſt de burſa
Fanꝑu ſubditoꝝ abſtrabãt & auferũt: regi
Pheipꝑi vł p̃lato domĩo ſuo pᷣſentent / ꝓcer⸗
to ipſe nõ debʒ bibẽ nec reciꝑe talem aquã · i·
tale tpalẽ ſubſtãciã cũ etẽne dãpnacpis ꝑicu

lo a ſuis malis fa miliaribus rapt am & acqi

ſit am nõ debet aliqualiter deguſtaẽ/abſit in
quit a me vt ſangumẽ ideſt ſanguĩolẽtã rapi
nã & am̃aꝝ ꝓiculũ iſtoꝝ hoĩm bibã / dz ergo
tał dicere ſuis mal officialibo qui ſeʒ nõ ti⸗
mẽt piculu ef᷑ne dãpnacõis ſæ exponẽ vt ꝓvſ
ſRint magiſtris ſuis pecuĩas cogregaè qñ ta⸗
lia fibi valʒ offerꝛe illud deutꝰ: xxi· Nũ quit
mãdncabo carnes thauroꝝ aut ſangnẽ hyr
τ otabo / ac fi dicat nõ debeo comedè car
nes · · dĩcias pauꝑm ſubditoꝝ: nec dᷣbeo po
taẽ ſangnẽ ideſt pctm̃ nĩm fetidoꝝ yroꝝ cꝰ
tñ ctrariũ faciũt hodie multi qꝛ nõ curãt cũ
yto petõ łᷣ giculo diuicie a ſuis mał iudici
bus & exactoꝛibꝰ acqumat duz tam̃ eis of
ferãtur ipſas nõ refutant & potius amplex⸗
ant & deſit raꝑtis acq̃ſitis libeter coedũt
& veſcũtur iuxta doctrinã aꝑłi.y· r· viy
vbi dicit ome ꝙ; m macello veit mãoncare
mchil mterrogãt es ꝓpter cõſciãʒ quiymmo
qn eſi ſeũt ꝙ talia ſunt male acquiſñta ipᷣi
vldet dieẽ qꝛ talia offerũt illud q; iudei dire
ũt iude dñti peccaui tradẽs ſangnẽ iuſtũ qd
ad noʒ tu videris · Math·xvij · ¶ V die ꝙ
qn dauid ideſt Io a etit ac ciſterne betb⸗
leem ideſt Fciã łᷣ glam ꝑadyñi qui ꝓpꝛie dĩ
bet Hleem domꝰ pams ſiatiʒ tres foꝛtes fui

mmmumnlelſcen dr, 4
u mnne a oue⸗ eigub
jurr clpums unm *
mtecirmnß in pli ii
Itnaſharin oi bo bbebaf
lflun iu imnnoim winent⸗ Aſoon
ild igiinfet tncn baus
Pgolb rsdffrſtkeſnpon Paſu
vvſihdray dſponann vtanamg
ep mio gegs denni, tna ra paſdo
& ſn naitz pebion diponi ur wr
rinſenan yde glom e ro ip

de nryuls iſp neuent/ dan

icder oypredit eſe ereccro eus

Reſawpnins guie deneflent peni

1

U Mbeilud wriſtalegn n
wnynſbnflaunnd,
napenſbäten icis
nciddetita da uſten ſe

dit NPan

rancecypgnfidnhl ſr⸗

Nenodebie nernet
al ſibſtitici din dimncs peu
uss malsz amſanhis vpram d⸗
n no Nt Atulte deglltie letn

tta meyrſungun Aſangiigſt NIOH
& amir pculiiſtor hin dih ae
deene ſus mal off awqpiſnm
Hlui cne difnics ſewe

nig ſtns ſns rmn iis ghhrigai gi tr⸗

vghoffemne lub dat Hiut

dcalv carnes tbauton zut ſnhe hyr
io 1 Ralcat no dch enmede cer

dienapaupn ſindetdnnkr ofr

ſwgne deſt rn iim fncor pian

Gtmmi faeint d nuli rnd anrii
10 pao 1 picib dilicte 405 ul. dra

ibs rquni: , u⸗
5 * infitns alnu er
en isdecſſtö ſirteͦ ncrit
e ut nna raini
* mn naeelo deit nipuen.
lat onegy aizgine⸗
nrertogare⸗ uuf

Ala
ſout t da dd. tlndq ndelde

bacffen 3 Mi
wecuntndes eqy⸗
6 tu vdens ut efn khe⸗

wet11e d
ud ic Raginil ſ
ℳs ſjt

in ond mͤ

betien aui .

ſelicʒ cotrieõ cofeſ ſio & ſatiſ falio fides ſpꝰ
& carltas debet exercitum vicõꝝ irꝛũꝑe &
tale aquã foꝛtiter ꝓcurare vnð bic dr̃ oc fe
cerunt tres robuſtiij ſin·

Capit · xx· C.

. Icit᷑ Reg:xxiij.· Addidit
uroꝛ domi raſcitur cõtra iſ ił
-factumqʒ eſt ꝙ dauid timẽs
S& gloꝛiãs de multitudme ſub⸗
ditoꝝ: p̃ciꝑpet ꝑpulũ numera
ri / ꝙ cuzꝭ ioab exequitur/iratus dñs octogiĩ⸗
tamila plebis occidit / ita ꝙ dauid angeluʒ
pcucientem euaginato gladio vt extenderet
manum m ieru ſalem vidit/ cui ꝓ bec verba
flebiliter dieit / ego inquit ſü qui peceaui/ ego
qui mique geſſi:iſt qmi oues ſũt quid fecert
vert at obſeero manns tua cõtra me / quibꝰ
verbis placatus dñs angelũ ceſ ſa fecit / ibrð
alt are cõſtruxit / m quo etiã loco abralbaʒ pꝛi
as filium ſuũ immolare wlnerat · Abſolon
poſtea illudð teplum feit/q tractat beatus
gregoꝛiꝰ ſatis diffuſe & ſuppomt: ꝓãqlitati
bo ſubditoꝝ diſponatur vita regẽciuz vt ſe
pꝑe malo gregis delmq̃t etiã vita paſtoꝛiꝰ
& ſem n erita plebium diſponãtur ꝛda
retõꝝ/etiam vide gloſam Sie ergo ſi Poiĩt
grex · ꝙ populus iſle meru erat/ q; damd

rectoꝛ eoꝝ peccat: vt ſic ex peccato eius ů

ipſe ſed ꝑoꝑnlus qui al demeruerat penã por
taèt.· Ad boc illud poteſt alegari/ꝙ nõ ſo
lum mala vita ſupioꝝ ſubditos mficit / ym?
etiã pctñ ſubditoꝝ ſuꝑioẽs ledit/& B quis
miꝝ quõ occulta dei iuſtcia ad hoc ſe poſs
ext endẽ: q; pclm̃ ſubdici popul ſ ſit apud
dei iuſtictaʒ taliter demereri / ꝙ ex bve plati
bonitas pꝓoſ ſit ad culpam laxan /vt occa ſi⸗
one delicti plati poſſit delmquens płꝰ ca⸗
ſtigari/ magna ergo apud deum videt eſſe
mter platos cõnetas qũ vmꝰ m alreꝝ re⸗
dundat miqnit as. V allega iſta quõ pꝛm
ceps vł platꝰ:ſi videt populũ ſuũ Fhpter eꝰ
Fecats Pnniri debet ſume dolere: S ꝓ oui⸗
us ſuis velle penam ſubire: 8& pociꝰ m per
ſona ſua qui delmmqnit penz aPetere & ſuſti
nere cum pena ꝙ; ſuos actoꝛes debeãt ten?
D. . Vl die moꝛ aliter ꝙ m le
ge pcc tu erat ſcʒ exo.xxx· qy quociẽs vpn
lus naretur ꝙ qulibet ſolueret certũ cenſuz

vegu

ſeilicet dimidium eich/qui qidem cẽſus dñe
a Plicaretur & inuſus tabernaculi ponetur/
quo facto nulla pliga m ꝓꝰ ſequeret᷑ / due
ergo muen erũt lm numẽeaſſe ſeilicet moy
ſes · nůi Pꝰ. Sed qꝛ cenſum ſoluit plaga m

populo nula fuit · tem dd h: ſed quia exæ
ſupbia nũauit / & eenſuʒ domĩo nõ ſoluit/ 5
plaga ſecuta eſt ꝗᷓ popnlũ mioꝛanit: Sic ve
re quociens aliqs numẽat de reœgitat ſunum
in tenoꝛ em populi: ideſt ſuaꝝ graciaꝝ acti
ones deo offerꝛ e: & cum moyyſe ꝓᷣ qualibet
ꝓpſona ideſt ꝓ qualibet virtute & gracia de⸗
bet ſpalem cenſum ideſt ſpecialem regracia⸗
conem offerꝛe / & ſic nõ cõtingit iſtum ſuum
populũ dim inui vł᷑ perire · Si vero lõ mn ſu
pꝑbiam & pᷣſunpcõem euentus:populum me
rioꝝ ſuoꝝ nũat & cõ ſid erat / ſi cenſũ gracia⸗
rum actionis nõ ſolnat/nec totum deo att᷑⸗
buat ſed ſieut damd ex ̊ gloꝛiazʒ ſibi querat
neceſſe eſt ꝙ cont ra eum plaga diuine pũi⸗
cẽis veniat m iſlũ popnlũ ſuñ ſeʒ vᷣtutũ ſua
rũ cumnlũ vRᷣmat / neceſſe ergo grãrum actõ
ms ſolnere: alias nõ lieet Homim nuaè ſua me
rita · Exoð · xxxj: & · ij · f · xij · vbi job &e
aulus ſua merita nuant / ſed ex hoe nõ ſuper
kine⸗ ſed pocius actioẽs graciaꝝ ꝓpinant:
ſicut de paulo patz·ij · or · i· diẽ · nos nõ ſu
mꝰ ſufficientes ogitare aliqua a nobis· q· a
no bis ſit ſed ſufficiencia noſtra ex deo eſt ·
Vk die ꝙ tunc angelus ideſt dinma ſen
tẽcia gladium tribnlaig repõit q dauid·i⸗
pctõꝛ ſe bumiliat & ſe dignum pumri reœg
noſeit/& ſe ꝓcudendum iudicat & expvit &
maxime: qu ando m loco templi ideſt m eccle
ſia vita & ſacrificia ideſt oꝛacões bona o⸗
ra ſoluit
E Deqt tere?ꝰ liᷓ regãa-

Cxpruk-bmäůũ. A.

)) Ex CAVJD
ſenuerat habebataqp
etatis plurimos di
es:cũ q; oopiet᷑ ve
ſtibus ñ calefiebat:
qua ꝓpter ſerui eiꝰ
q;dam ſunamitẽ ab
iuiiſaac nome adule⸗
ſcentulam virgmez

pulcheri imaʒ de cunctis fimbus iſ rabel ipſi
Aneſiuerunt: ad B vt ſtaẽt coꝛam eo de fone

ret eum doꝛmiret q; cũ eo & calefac eret ipʒ
ip̃e vero rex im ſinu puelle doꝛmit / ipſa au

tem eideni ꝑ oma miniſtearet ſibi eã addux

erunt/adducta ergo ad regez om̃a p̃miſ ſa fe
cit & q;uis ipſam rex diligeret ipſam tam en
carnaliter nõ cognouit. Kex iſte ſignat
xp̃m:qui ſeilicet etatis hẽbat plurimos dies
eſt / quia ſicut dicit deutro · v · Egreſ ſus eſt
a diebo eternitatis qui cũ dato ꝙ multis ve

ſtibus ideſt multis ſanctoꝝ boms opibꝰ a

pncipio opiretur / nũꝗᷓ tam̃ ad hec ꝑ carita
tis meedinm ad aſſũpceʒ carnis calefiebat
quouſ ꝙq om̃s fines iſ rabel virgo cetẽis pul
cherꝛ ioꝛ & mũdioꝛ ſcilicet abiſag qui mterpᷣ⸗
tat᷑ patris incendium/ſunamitis que mter
p̃tatur moꝛtificata & lxatiſcata vᷣgo maria
que ſeilicet iſtũ dominũ patremi & creatoꝛẽ

ſuñ ꝓ caritatem meendit: & ſe ꝑ penit enciã

& hu milit tem moꝛtificauit fibi diuimtꝰ fu
it queſ ta & ad eiꝰ obſeqmũ oꝛdinata / iſta
em̃ oꝛaʒ eo ſtetit ꝓ oꝛacõem / fibi miniſtra
nit ꝓ ſubiectõem / ipſum fouit ꝓ deuocõnem
eum ipſo doꝛ miuit ꝑ cntemplacõeʒ / de ſie
eum calcfecit ꝓ dlectionem & hᷣ ſcilicʒ m tã

tum q eum melmanit ad beatã mearn a cõoʒ

Iſia ergo ꝓpꝛie abyſaae ideſt patris mcen
dium duła fuit / quia ſcilieet patreʒ ſuũ deũ
amoꝛis meẽviuun calefeit / ꝙ ipſum regẽ

cEeli dei filiuz m ſinn ſuo ideſt m vtero virgi

nali ꝓꝑ mearnacpoem beatam doꝛmire & recli
nare cegit /de abſ q; hboce ꝙ carnaliter r eœ

gnoſctur mi ſeipſa deũ miẽm & viẽm de

um freelt / jdeo bene dicit m ps· audi filia &
vide & melina aurẽ tuam ꝛc̃ · d concupiuit
rex deœꝛ em tuũ qm ipſe eſt deus dñs tuꝰ.
AVtkł aꝓplica ad qualibet virgmem vł qp
libet amam/ꝗᷓ ſcihcet ad dei mimſteriũ &e ſer
uicium eligitur/ & ad ſtaãdum cꝛam eo m
religione ł m eccleſa oꝛdin atur. quia ſcilicʒ
iſta debet eum ꝓ deuocõem fouẽ/ & cari⸗
tatem calefacè & ad doꝛmienduʒ & quieſeẽ
dum ꝑ graciam m fſinu cnſciencie debet euz
P bona oꝑa melmare / virgo tamẽ mte mẽ
te de oꝛpe ſempꝑ debet manẽ & caſtitateʒ p
Pruae conſeru are & cuſtodire · ij · co. x.
eſpõdi ws vm viro virgmem caſtaʒ ex
bibere 5vöo·Textus. P.
Adonias ſemoꝛ mter filios damd eleua⸗
batur dicens ego regnabo: fecit q; curꝛꝰ eq
tes / & cnfederatus eſt cum joab pꝛ in cipe
& abiſachar ſacerdote / victi mas ymolauit
ſilios regis de multos de populo ad onuini
um wcauit/ & ſe regeʒ eſſe weari abſ q; mã
dato & ſciẽcia parns ſui tunc tꝑis oꝛdmanit
tdeo tame oꝛ dmante contranũ factum eſt /
quia ſcilicet ipſo cum ſuis conumnium cele⸗
bꝛante / frater ſuns ſalomõ inmoꝛ qqui ab ip
ſo weatus nõ fuerat mediante mterceſ ſione
matris ſue berſabee & gad ꝓphete d ſadoth
ſacerdotis quos etiam cœntenpſerat adomas

ꝓ ipſum dauid fuit m regem ſublimatꝰ ſu⸗

pxr mulam regi poſitus / & m ſyon in regeʒ
ꝓſadoch ſacerdo tẽ inunctus: & m trona dðᷣ
cum magno gaudio conſtitutus/ſalomõ em
matrem ſuam:ſadoch: & natan/ & totu? ro
bur exercitus ſecum habuit/ & ideo regnum

a patre ciciꝰ im petraint / adomas vero & cõᷓ

uiue ſui andito ꝙ alius regnabat fugerunt
&& ſie regni ambico & couiuij leticia m triſti

ciam verſe fuerunt · ¶ Ilud poſſet aplitari

& exemplariter cntra ambicſos qui ſeilicʒ
contra woluntatem dauid ideſt dei regna ide
Platuras officia & bñficia ambiũt: & ad fi⸗
nem c ipſa eiciꝰ obtmeãt: joab & abiachar
ideſt pꝛ meipes ⁊e pᷣlatos ſibi ofederant &
adiungunt / feſta & coõmiua celebrãt & ſe re⸗
guum optenturus opmãtur & credunt/ de
ſalomõe vero ſapiẽte: & de nat han ꝓpheta

neſdlt hſansent

int Mablin en
tebmebeſite ngltm ſpfins wyer

un pbine

Eſdoch . esz apane
en mms nne
MArſodn E nneneſai

Crurdncn nn

xnſprlniunr inmi
1 ,pambr &n
ivyfiaummd .
õ
pnnet mgs i /Pnnls d lan
or⸗ 4 Nalgal
ſvdmmisqniialitntngnmefün
i go⸗ Diomd Wo güvlpeende
nhüfint Aſüptus wrod Ama⸗
Snune quſſclcer nana nir gnan v
atopyſt nonen nudi egopeinau
ni mvqu tmrmnr erß elitad eie⸗
lſtu pnoumin/ lmetroer n
lomun ſt ic ton lum ſlenclo ſ

indi⸗ Ildeg ſionon uner ſe

mufnßfes gnnten gamen

ſeglernegumden
Omne ee eie
ennt Puumogtnto dho⸗

Jiorti& puc

.

üänne an Pyb Krtne tali
ante au naons domitoz leadot
ſbus enalſumn cun qn
l dmoxg n —
Rã ninenßtn wng
uden ithae enn
um re⸗ cjden
lann Ein „

ſtos danid eſala⸗
furgan hej

L anffdantis aſ aum pib peinel

lcher ſrerdotr clnas ymolauit

egs N miltos deſppeio d onnini
rut Kſeregegſeden Nqra

Kinapunnkfutine isadmart

otamè o:dminte ontanu facum e,

1ſirer pſo cum ſuſs onunmin cl

rre· ſarer ſuns liomo innoꝛ gujisb ip

catus no fieat nedant ntoriſſtone

z ſue keſſibee xged pphere ſidotb
ots quos tam wntenpſant addomas
ſndaud fürn wgen ſhlinatd in

Amn teg ſis Anſſonn tg

Gch radone nunctus: Nbonn

magno Finde⸗ conſtitutus ſlonon
nenſum ſidoeb Amtan,/ Xtotujt⸗

tus ſclun bꝛbint/ e gin
crits ſl numli

SC —

J9 egu

& ſadoch ſacerdote: & de pſonis ſapien ti⸗
bus ſanctis ꝓphetis & deum lentibus
nõ curmãtes: ipſos nõ aduocant ſed repellũt /
ſed ſepe fit ꝙ ſalomõ pacificus filius danid
iunioꝛ: ideſt aliqna ſimplex ꝑſona mter ali
os minor de qua ſcilicet nõ ſperabatur: & qᷣ
ad regnum ſeu p̃laturam nõ machinabatur
qni ſcʒ bʒ ꝓ ſe matrem ideſt virginem gloꝛi
oſamꝭ robur ecercitus ideſt martires: natãỹ
ꝓpbetam d ſadoch ſacerdotem / deſt ꝓphe
tas & ſacerdotes/ ſis mediãtibns a patre
dauid ſuo deo m regem p̃latum & ſupioꝛ eʒ
eligitur: gracia dei mũgitur: & in trono ſeu ĩ
cathedꝛa ideſt m digmtate officio vł bene
fitio coliocatur/alins vero qui om̃o ſperabat
repellitur / ita ; eins feſta & conuima m tri⸗
ſticiam conũtuntur / ſdeo bene dicitur · ecẽi·
xji · mnlti potentes o pꝛeſſi ſunt valide /
& m ſuſpicabil poꝛtabat dyadema/illud eĩ
quãdoqʒ fit qui minꝰ ambit & minꝰ ſperat
optinet/ magis vero ſperans & am biens ſu
perſedet · .C. V allega ilᷣ
ſic: ꝙ adamas qm p̃cipitauit regnare fuit
uatꝰ regno · Salomõ vero qni eaſpectabat
ad regnũ fuit aſſũptus. bonos & m alos ſi
gnant / qui ſcilicet mali qui nũc regnare wolũt
cito poſt moꝛtem mũdi regno pꝛinãtur / bo
ni vero qui pacienter exſpectãt ad celi re gnũ
poſtea ꝓmouentur / bene ergo diei · i· tren
iij· cꝙ bonum eſt pꝛeſtolari cum ſilencio ſa⸗
lut are dei · ¶ Vl dic q ſalomon iumoꝛ figt
ꝑſonas ſimplices & ignoꝛ ãt es / quia reuera ſe
b fit ꝙ licet regnum & regimen eccleſie ſeu
beneficium debebatur pꝛunogenito filo ado
nie / deſt ꝓpſoms antiquioꝛibꝰ & ꝓuectis ni
chilomĩus ſepe fit ꝙ uiuenes d inſeij ad pa
trem & ad p̃latum ſuꝑioꝛ em mittunt domi
nam matrem ſuam ſcilicet e arnalem affectio
nem / vl ad lram aliquam i pnius ooncubmã
que bene berſabee ideſt puteus ſaciens dici
tur: ꝓeo q; tales p̃lati oblectamtis taliũ ſo⸗
ciant /mittit etiam ꝓphetas & ſacerdotes
ideſt aliquos maioꝛes dominos cum quib⸗
ante fecerat pacluz ſuum / ſic ergo fit ꝙ ta⸗
libus fautoꝛibus intercedetibns mula q; cat
nalis amoꝛis ipſum ferente: iſte m regem 5

latu m vl beneſiciatum eligitur & mungitur
adonias qui mterp̃tatur dommus ideſt iu
ſtus & pꝛudens ſubditus: euj de iure debe⸗

batur dm̃um reꝓbatur. Ecẽx· vidi ſtulti

in igmtate ſublimi / & diuites ſedẽ deoꝛſuʒ
vidi ſeruos m equis pꝛineipes am bnlãtes
quaſi ſeruos ſuꝑ terꝛ a, Vhł dic danid
ideſt bonus pᷣlatus nõ debet curare de iunem
li etate / dum tamen precedat alios m ſenſus
maturitate / debete;h m ꝓmocombus iunenez
pꝛefeꝛre antiquis dũ tamẽ tẽpoꝛe niuems ſit
ſalo mon ideſt ſapiens pacificus & mitis.

Capit · ſedʒ· .D-

Cribr · iy Reg · ii.· Danid
cõſtituto ſalo mõe m regno cũ
videt diem moꝛtis ſue a Pꝛo⸗
pmqnare/wluit facẽ ſunm te⸗
9Rſainitũ / pcepitq; ſalomom ſuo
filio: ꝙ ꝛoab qymis ſep fui fideliſ ſiꝰ ſibi cg
natus ſuns germanus: & ꝓeo: ꝙ; duos pn
cipes iſ rabel abner ſcilicet e amaſan ꝓdito⸗
rie ocetderat facere occidi ſanei qui ſibi male
dixerat a facie · abſolon fugienti pcepit puiĩ⸗
ri: filios vero · iij · bezellayy galaadite qui ſibi
cum victualibus occurꝛ erant m deſerto ma⸗
dauit p̃miari & cnuiuas mẽeſe ſolomoms m
antea oꝛdmari · Per dauid mtelligit deus
pater ꝑ ſalomonem vero dei filus: ab ipſo
rex iſrabel ideſt rex fidelium cõſtitutus. igi
tur iſti ſalomom pnmcõem maloꝝ & p̃mia
eem iuſton mandauit qꝛ Peerto deus pa⸗
ter xpo filio ſuo om̃e indiciu dedit að pumẽ
vnm malox: ꝓm ouendũq; bonos oꝛdmauit
Joßis · v · pater nõ indicat cyqᷓy ſed om̃e iu⸗
diciũ dedit flio · E. Vr die
ꝙ dauid bonꝰ platꝰ qui reuera ꝓpter fami
liaritatem ẽ;cunq; vł nſanguitatem quazʒ
ha bebat cum joab ideſt cum aliquo celerato
nõ debet pſum impũitum ditere quinymmo
cum ſalomone quem m regem cnſtituit id ẽ
cum iudicibo ſuis quos alijs p̃fecit debet ð

—

pñicie ipſius oꝛdinare · dicens illud · exodi⸗

exxij. Maleficꝰ nõ pacieris viu?. Vl iſta

allega ontra teſ ta mẽtum vſurarioꝝ & rap
toꝝ: qui ſcilicet ꝗ; din viuũt inſticiam facere
nec de bonis nec de malis reſtituendo ꝗ; dñt
nolũt / ſed heredib? & ſucceſ ſoꝛibꝰ ſins ſolet
oma demandare · Iſti em̃ ſunt qui imponũt
onera grauia ſuꝑ humeros filioꝝ: digito aũt
ſuo nolũt ea mouere · Mathxxiij: vnde qui
dem nugatoꝛie de vſurarijs dicebat: ꝙ rota
vna parẽtela nõ ꝓoterit danpnan:mſi vn?:

& lve qnia pater cõmittit emdas ſuax filo:
& ille onus teſta mẽeti ſuſcipiens ꝓ tꝑe vite
ſue mehł ide faciens / tñ ad moꝛ rem vemit/
mandanit etiam filio & ille ſimiliter filio ſuo:
& ſic deinceps: & ſic vt dicebat ſolꝰ vltimꝰ
qui nõ habet vbi mãdet dãpnabit᷑ /alij vo
qui ſucceſ ſoꝛ es onerãt ſaluabũtur. P.
Textus Adoĩas abyſag ſunamiteʒ
& vxoꝛ em aꝓpetens/ & ex hoc caute ad re⸗
gnum ambiens/quanẽp ſuꝑ hoe mat er reg
it cederet & cycy peticõʒ matris rex m gne
ↄceſſiſſet ꝙ petebat nõ ↄſequitur ſed occa
ſone am bicõis a ſalomone ambicis occidi
mãdatur. Loc allegat ꝙ nulla ꝑſona ꝓpĩ
qua nobis ſine mater fuerit ſiue frater fi ta⸗
men petat a nobis vł malicõſe vł fimplier
ter rem nobis mutilem vł nociuam qum eri

am refutare debeamꝰ/ && dato pꝛ? m ge

nere cõceſ ſerimns/qu in illud debebatur miꝰ
reſemdere / & quin etiam quemcũq; fratreʒ ł
amicum cõtra ſtatum noſtrum ambientẽ de
beamns œtrigè vl pumè juxta illud m ma
le pᷣmiſſis reſemde fidem · Textꝰ· Yo
lens adoinas abyſag ſibi a regi dari m vxo
rem / Po ad berſabee matrẽ ſolomoĩs recurꝛit
ad mtereedẽdũ ꝓ ſe ad ꝓpꝛiũñ filiuʒ pſaz mi
ſit / bene mquit illa loqjr ꝓ te regi/ venit ẽgo
berſabee ad ſalomon em regeʒ vt loquẽtur ei
ꝓ adonia: & ſurꝛexit rex m occurſum eiꝰ: ſe⸗
ditq; ſuꝑ tronũ ſuum/ poſitusq; eſt tronus

matris regis que ſedit ad dexteram eiꝰ / dieit

q; rex ei pete mater mea:nec fas eſt vt auer
tam faciem mieaʒ / que ait detur aby ſaac ſu
namitis adonie fratri tuo vxoꝛ · Adoĩas
de regno excluſus moꝛaliter ſignat pꝛccato⸗
rem & bumanũ genus/ꝙ a padyyſo fuit ex

pulſum: ſuna mitis ſignat dinmam graciam

rex vero ſalomõ fignat xp̃m / mater vero eꝰ
ſignat virginem benecclam. Iſla ergo ẽ ve
ritas ꝙ ſi àdonias ideſt peccatoꝛ vult ſuna
mitem ideſt dininam graciam vxoꝛ em a
micam a rege xpo impet rare / ante om̃a ip ſe
debet matrem regis ideſt beatam virginez p
oꝛacõem & deuocõem adire/ & eam mter ſe
E& deum mterceſ ſitricem & miter mediam po
n ere · & PYeerto rex xp̃s peticõem matris ne
ſclt denegare · Vr allega de aſ ſũpede bea
te marie viginis/quia ſeilicet tunc mater re
gis ideſt beata virgo vemt ad ipſuʒ m celuzʒ

qni ſibi aſſurgens ſtatim iuxta ſe cõſutuit

ſi tronum & ad dexteram ſu conſedit dł
elter / qui ibi ip ſaʒ oꝛ diauit vnoꝛ ifice · Iſta

ergo ꝓ adoma ideſt ꝓ humano genere qð re

gnum ideſt ꝓpadyſum emiſerat: ꝓeo q; ante

tempus regnare wluerat cõtinue poſtulat/

cui ſcilicet rex xp̃c pcticõem ſuã exaudit dł
alter & cõfirmat/ pete mquit mater mea nec
fas eſt vt anertam faciem maamm. SG.
Die habemꝰ ep cũ joab ꝓpt lxm ĩcidia que
miſerat ioab / ſemei: nam ꝓpt᷑ maledictio⸗
nem ᷓy in dð intulerat exoꝛdinacõe dðᷣ oc⸗
cidedi eſſent / wlnit occulta dei ꝓuidecia ali⸗
as cauſas adłibere extrinſecas/ ut ſub elo⸗
re alias pvſſet illos iniquos de bijs crimim⸗
bus ca ſtigare/joab em̃ contra ſalonomez cũ
adoma ſe vſuit / cuiꝰ occaſione mtus ad ta
ſnaculũ fugit & cꝛ nu altaris tenẽs: ex mã
dato ſalomoĩs occiſus fint / ſeney wero a ſa⸗
lomone conceſ ſum fuerat/q; domnʒ m ieru
ſalem ſibi facẽt: ꝙ m illa manens viuè poſ
ſet/ & q; quacũ q; die exiret ieruſalem mteri
ret / ſe poſt triduũ cum dictam ſentenciã ob
oblinioĩ ðdiſſet audito ꝙ ſerui cius ad achiꝰ
gẽ geth iuiſ ſent ad ĩducẽdos uos iuit ipſe
& ieruſalem exinit / ſed cum rediret a ſalomo
ne ſtatim occiſus fuit / & ſic dinina pꝛuden
cia viam & occaſionem p̃buit ꝙ; ipſuin ſalo
mõ iuſ te puiuit & ꝙ maledicẽdo dð dmeru
it: ſibi dedit · ¶ Dic exemplariter patet qnõ
iuſticia dei occulta ſub occaſione vmiuæ pec
cati quãdoqʒ punit alið/& quomõ dato ꝙ;
aliquit crimen videbatur alicui dimiſiſſe: de
us ſcit loœ & tempoꝛ e cauſas alias ſubiun⸗

gere:quoꝝ occa ſio ne & illud ; alias delm⸗

quat ſcit pumie · Job · xxiij· deus mvltum
abire nõ patit·· D. If die
q ieruſalem eſt religio łᷣ ecclefia: m qua duz
pꝓ fidem manemus:ꝓ graciam viuere ꝑxſ ſũꝰ
ſi autem mde ꝓ gpeccatum vlł ꝓ apoſtaſiaʒ
eximꝰ moꝛtis culꝑe & ichene nos piculo ſub
iugamus · Vr dic ſcdᷣm ſtephanũ ðᷣ logo
thona cõtra illos qui m ieruſał: ideſt m elan
ſtris vł i eccleſijs vł beneficijs ſuis pſona
liter reſidere nolunt: ſed m gethb ideſt mmũ
dum vagantur & meedũt / quia ſcilicet iſſ
moꝛtem culꝑe & pene multociens incurꝛut
exemplo dme que domuʒ patris egredienꝰ
coꝛrupta fuit · Geneß · xxxuij· & de eſan qui
aduenacõem exiens benedictionem amiſit⸗
geneß · xvi · ¶ Ik dic ſemei ẽ diſeretus

cunmcsb igumn nſne gncte

ubmledhit aatin chsqid deß
Iun pibqümantultu mmorosn

* Tecee
Pppels ſonon nentſo nchoeil
iiqy wat girqut wle Nnian
irtdiuc as / nee ogi vitam /aut mm wr

clan /ſed lyencam /deo domus 0

un ſpun ſhi dedie/ nno in dehetdi
goꝛan ſbi ſipacht ediint ·
quantnt tſſtqy igut uſ
ſſera digis ſtohrnete rige o⸗
lſ githahidendizn⸗ —
be Aent eta durns nich

Sch d 8
nzggg, dinclan zdomid iu

none oncq Inm

deir⸗ Pim la manmns vs rſ
uaciqg die nnt inclen mrei
wſtindui imdil m ſatancljob
widdſſet Adto qyſein ans ad arbi⸗
hniſet d dactdes os ntiſt

ldeneint ſcdcim drtka lond
ſtin oenſig fit fe dninapude

vum Noccaſonen hit ypin ii
iulte piiut & q̈ naldrido doonmn
nchott⸗ Dcetmplintm patt qnG
a da occulta ſib orcaſone mmus pe
nidoq; punt a/Xono dato
tenmer vdehatur Anidmmifſſſde

low tenftne tniſs iißs ilbun⸗
egion drerfone e lid ,iins din⸗

tſctpumme Prir das r
„ . — 4
ne no pattt⸗ 3 adf
cruſilen aſt egi⸗ leſe ien Pe
dan nmmbphun daſeſe
r. RPRN S
m eiri ul
Cen ſchbani dg
nis: N diceſe

enl ditnann

an llos un lencteiß iis in

pꝛelatus qui Im oderato gelo ſeruos & ſub⸗
ditos ſuos a ieruſaleʒ ideſt a ſtatu gracie fu
gitinos quãdoq; reducè miitur/ ſed dum ip

ſe etiam de jeruſalem ꝓ immaderatũ zʒelnzʒ æ&

au ſteritatem egreditur: moꝛte etema mul
tatur/& ſic ſeꝑe fit ꝙ dum ſemei idelt pꝛela
tus ſuos fugientes ideſt ſubditos delimquẽ⸗
tes ꝑ mimiam auſteritem reducit / ipſe ſcilicz
vtum ad am̃am moꝛ teʒ viœꝝ mcurꝛit me
luz eſt ergo ꝙ tales impuniti dimittant p
ꝙ eos mm is mdiſerete reducendo m ieruſa⸗
lem exeatur & moꝛs ꝓpetua incurꝛat᷑ · Mat᷑
viij· ſimte moꝛtuos ſepelire inoꝛtuos ſuoæ·
¶ Il die ꝙꝙ ille ſeruus ieruſalem d eos m
geth ſequitur qui maloꝝ ſubditoꝝ viazʒ gra
ditur ꝓpter ꝙ mors ꝓꝑtua merito reꝑpoꝛ⸗
tatur · ¶ Vl dic ꝙ ſalomon tres ꝓſonas oc⸗

cidit mi quo ſcilicet wcatur ꝙ be? rex & rec

toꝛ ſui ipſius debet m ſapſo tria vicia occið
re / ſcilicet peccatum voluntatis ꝙ ſignat m
adoma qui cum ſunamite cõt rabere wolnit/
pccatum oꝛis qð ſignatur m ſemei qui oꝛe
dauid maledixit / peccatum opꝑis quod deſig
tur m joab qui mannaliter innoxios mterfe⸗
cit.· Text?· cad. iij. Deus
appens ſalomoni m excelſo gabaon cocel ſit
ſibi ꝙ poterit quiequit vellet d quia ñ peti⸗
it diuicias / nec lõgã vitam/ aut nimicoz vi
dictam / ſed ſapienciam / jdeo do mĩus nõ ſo
lum ſapiã m ſibi dedit / ymmo etiaz dedit di
uicias & gloꝛiam ſibi ſupadoit & adiũxit ·
In quo notari poteſt ꝙ qui ꝑetit iuſta &
neceſſaria dignus eſt optmere & accipè non
ſolũ illa / ſed etiaz ſuphabũdanciam · VYr
ad boc allegat ꝙ ſapiencia diuicijs antefer⸗
tur / ꝙ patet ꝙ ſalomon de eius poſtulacõe
magis ꝙ dimiciaꝝ a do mio c mendat · ꝓuᷣ
ij cioſior cũ ctis eſt operi bo ꝛc̃· k„.
Textꝰ?.· Due muliẽs meretrices ve⸗
nerunt ad ſalomonem pꝑetentes indicium / pe
perant em ambe m eadem domo / led cum illa
nocte doꝛmiens ꝓpꝛium filium opꝑp̃ ſſiſ ſet/
caute puerum moꝛtnum alteri meretrici doꝛ
mienti ſuꝓpoſuit mfantem eius vaum ce
pit q; tandem euigilans & mfantem moꝛtu⸗
uns clara luce mtuens: ſuum nõ eſſe ompit
qppter viuentem pueꝝ ſibi reddi a ſalomõe
Ppoſcit · Salomo igit᷑ wles ꝓbare que pn

.„(*

eri viui matri eſ ſet afferꝛi gladiũ impat &

mfantem viuũ ꝓ mediũ ſemdi matrũ & cui⸗

libʒ dari ꝓte oꝛdmauit ae mdauit/matii⸗
ergo pueri viui ſuꝑ filium diuidedum & oc
cidenduz ſtatim viſcera ſunt cmota/& ſta
tim mcipit a rege ꝑetere ꝙ nõ occideret᷑: ſeo
Peius altri matri daretur / obſecro mquit do
mine mi rex date buic mfantem viuñ d nõ
occidatur / altera autem ectrario clamabat
nec michi nec tibi ſed diuidatir / ex bijs ẽgo
ogmtum eſt matrem pueri eſſe illaz que ip
ſum nolebat occidi qua ꝓpter ſalomon pᷣci⸗
pit filium ei reddi · ¶ Iſta exponũt quidam
allegoꝛ ice de ſynagoga & getilitate / que · ſ·
ambe mulieres meretrices dici ꝓotuerunt⸗/
ꝓeo ꝙ ambe ydolatriam aliquociens olue
erũt & vi ſuum legitimum ſcllicet deum &
fidẽ ipſius aliquociens dimiſerunt · eʒechiel ·
xiij-filij hominis due mulieres filie matris
vnius foꝛ nicate ſunt m egypto / ille ergo ã⸗
be ad ſalomonem ideſ ad deum p fidem ve
nerunt/& in vna domo que eſt eccleſia ꝓ bo
na oꝑa peperunt ſed reuera de iſtis matriba
vna ſcilicet ſ ynagoga filum ideſt populnz
ſunz ꝑ erꝛoꝛem mcrudelitateʒ ſuffocat/&τι
filuum alterius ideſt populum gentilem ad
xp̃ianitatem onuerſum vł ſibi occidi vł at
tribni ꝓclam at / mẽytuʒ totum mũdnꝭʒ iſtũ
vł ad fidem ſuam debere oonuerti vł alias
depᷣuari exiſtimat/& nullam gentem ꝓpter
ſe ſalnari ſperat / ſed gladius ſalomoms id ẽ
dei ſent encia oontrarium inuemt qui viuẽtẽ
filium ideſt ſaluandum populum alteri genti
litati credenti & nõ ſibi aſ ſignat· ¶V die
ꝙ iſta verba que bie Ponũtur poſ ſunt eſſe v
ba gentilitatis Snerſe ego & mulier iſta ſei
lcet ſymagoga habitabamꝰ m domo vna
ſeclicet m ieruſalem vbi ſcilicet gẽtilicas pꝛi
mo credidit ᷓ; alibi· ſicut patzꝭ m centurione
qui diait / vere filius dei erat iſte / cunq; pꝑeꝑ
nſſem peꝑit & hᷓ̊ quia ſcilicet poſt crudelita⸗
tem gentiltatis m centurione multi credide⸗
runt / ſed iſta doꝛ miens m lege ſolicet filinz
ſuum ideſt cred entes ſuos ſeilicet iacbuʒ &
ſtephanum moꝛti tradidit / filiuz vero meũ
ſeilicet conuerſos ex gentibus pa oꝛes furati
& occldere contendit · L Vr
dic melius q; due mulieres que ad ſalomõ⸗
veniñt ſunt due ſecte hvim̃ ſeilicet cat holiea
& ſciſ matica que m deu m eredunt & maxiĩe
pꝛima iſtaꝝ ſignat eceleſiam grecam d oꝛi
entalem: apud q́; aliam mulierez ſeʒ latina et

ołcident alis eccleſia dicitur pepiſſe: mẽptu

iſta mediante ροnoſcitur credidiſſe & fi⸗

dem ab ea ſuſcepiſſe / ſed ꝓcerto iſta pſon a
muli er ideſt pꝛimitina & oꝛietał eceleſia:S&
illa que pꝛimo credidit gracia iam affctã be
retica & ſciſmatica filum ſuũ ideſt populũ

ſuũ ꝑ erꝛoꝛes ſuffocat: filium viuentem id ẽ

populum alterius muliens ſeu eccleſie occide
ta lis credentem ſane ſubtrabere & ad erꝛ os
ſuos connert ere tenptat fliumq; ſuũ moꝛtu

um ideſt populũ ſuũ bereticũ et dãpnatũ ad
vlera alten?ꝰ matris ideſt ad ꝓniĩcias & ter⸗
ras eccleſie cathvlice mꝗptum põt aponit &

dilatat: ſalomon tamen ideſ xpc gladio ſuo

occulte inſticie iſtud im pedit/ quia vinentez
populũ eſſe filum eccleſie oſtendit e gracie ſi
lium moꝛtuum verelinquet · Mat H.·viij· ſini

te moꝛtuos ſepeliè mortuos ſuo. Il ðe

a; iſ ta mulier que moꝛtuũ filum alteni cõtẽ
dit attribnere & vineẽtem mfantem ſwi aſent

lxre- finagogam & eccleſiam ſeiſ maticam Sẽᷣ

ſgnat quarum vtraq; ſcilicet filium deſt xo
pulum ſuum qui m veritate eſt moꝛ tuus di
cit viuũ & m vita gracie conſtitutum /filiuzʒ
vero ſeu populnm alterius ſeilicet eccleſie ca
tholice qui m veritate eſt vinꝰ & ſanctus di
cit eſſe moꝛtuum ideſt meredulem & danp
natu m · Ezech · xii· jnterficiunt amas que ñ
moꝛiuntur & viuiſicant am̃as que nõ vinũt
A⸗ V die ſcᷣm greg mater
ſta que filium quem lattabat occidit: maluzʒ
ppbicat oꝛ em ſignat/qui ſcilicet ſubdit qᷓe pꝑer
doctrmnam lactat m 8licijs toꝛpẽs & doꝛmi
ens p malam vitam ocedit & necat· VE
illud a lica cõtra qnoſ dam que ſcelera ſua
alijs imponũt alioruʒ bona ſibi attribu ũt &
aſeribũt/&& ſic filium ſuum moꝛtuum alijs ſ
dunt & alten? filin viuent em furant & ſub⸗
tipuumt dicunt em filiꝰ tuꝰ moꝛtuꝰ eſt & me
is vinit · ¶ Vl die ille dne muleres ſunt
mundus & religio / q ꝛ mundus filios ſuoꝰ
ꝑ vicia ſuffoeat / religio wro viuentes & in⸗
ſtos ſeruat/ mũdꝰ tam ad verba eccleſie id ẽ
ad beneſicia religiõis filios ſuos moꝛ tuos id⸗
eſt põꝛ es & malas pꝑſonas nõ ceſ ſat ao
nere/ & ab ipſis vberibus viuentes ſuos fili
os ideſt bonas pſonas nõ ceſſat ſubtrabere
& ipſos ad ſe ideſt ad mũdana vicia ꝓpoſ

1 . ſe attrabere⸗ quos qñ Iodie nõ põt: ſolet eos

iſalomonis gladio ideſt cunctis tribulaco ms

dignos eſſe dicere. N. p did

ꝙ ad ſalom onem ideſt ad p̃latum veniũt ho
