ns & ſpen rate cewms
F luen⸗
aſounncda ,n cnde w. ,
medirada⸗ cxchel . 1.

ne weanit wlrbles⸗ Nnqu

A⸗ Et ſic ergo died quod bꝛachia
eãdelab noſtri ·i. fideles tam noui q; vetdis
teſtamenti debẽt habere tres ealamos tg
ꝑtes penitencie: tres ciffos tres ſcienci as
ſalutares tres ſperales · i. triplicem ſPem fe
licitatis · lilia. i. candoꝛem ommmode Purt
tatis/jſta em̃ debet habere iuſi: exemplo
ſui haſtilis xpi. qui etiam calamos ciffos
ſperulas ·i· pꝛedictas vitutes habint exẽ

plariter ficut iſti/ dicens. oB.xiij. Exem⸗
Plum decli wbis vt quemadmodũ ego feci

Iquid pulra pꝛoculdubio dico ꝙ iſtud can⸗
delabaum id eſt eccleſia cum bꝛ achijs .i · cũ
Pſoms & fidelibꝰ ſuis: debet lampades bo
noꝛum exemploꝛum: oleu m compaſſionis
Pietatis & elemoſinarum & beneficõꝛum / ln
cernas bonoꝛ um documentoꝛũ habere / qbꝰ
poſſint tabernaculu m eccleſie ſpPu alit er illu⸗
ſtrare · Math̊.xxv· pꝛudentes virgies ac
ceperunt aleum jin vaſis ſuis cum lãpadibo.
Eſi etiam debent habere emunctoꝛia i eſt
largitatis & miſeri c: die opera que ſeilicet
emundant & aſtergant ſuaꝝ dimciarꝛ ſup
flua:neenon vaſa aurea plena aqua·i · bonoꝰ
Pauꝑæres plenos miſeria ſecum debent babẽ
m quibns extmguant᷑ & expẽdantur dini⸗
ciarum ſuꝑflua· Sic emuncta ne ſi in ex⸗
tmeta mexpenſa ſeruentur & Pſſint coram
deo m ominibus fetere & cuncls bie vide⸗
abus diſplicè/ quia reu era ſupfluitates Inẽ
naꝝ iſtis candelabꝛis & ſupflue diuicie ec⸗
cleſiaſticꝛum fetere in mentibus lommuz
noſcunt/quando m aqua miſerlan paupeꝝ
nullatenus eoctmguunt. vñ ullud. joh. pan⸗
Peres ſemꝑ habetis wbiſcum & cum wlu⸗
eritis pvteſtis es henefacere · QAuãtis ꝓcer⸗
to ecc eſiaſtici multi habeãt lodie ſupfluita
tum & diuici arum alios emũcloꝛ es ſeilicet
malos officiales familiaes/qui· ſ. a ſuis
do mims · i. ab eoꝛum ſu bditis emungũt
rapiunt qmicquid ꝓoſſunt. Pub· Qm vebe
menter emungit elicit ſangumem. Qui etiã
habent lvdie alia vaſa q Pauperes: in qui⸗
bus ſua ſuꝑerflua extinguant ·i· nepotulos
& carnales amicos malas etiam muliès ꝛ2c.
ſim ilia inquibus bona ſua expẽduntur. ;
vero ſic boe luceꝛne cãdelabꝛi noſti xi/ſeu
eceleſie wꝛ poꝛis ſui miſtici · jõ ilnd eſt can
delabꝛ luis de qᷓ ſupra dictů · Ilł dic
sandelabrũ Sa eccleſia ꝓ eo quod duchilis

dieitur quia diuerſis tranfiombus & œneuf
fiombus verberatur & ducitur & ſic pficit
& foꝛmatur · cuius · ſ· haſſile · i. platus/de
bet eſſe in med io ꝑ inſtictam & equitatẽ &&
& œνοποειdiam & itatem cuius etiam dinᷣ
ſa bꝛ achia ſunt diũſa beneficia digmtates &
officia · quia ficut dicit Jobh·xiij· jn domo
Patris mei manſiones multe ſunt/ & iſta
Pcerto habere debent calamos · i.viros pꝛu
dences: alioꝛum merita menſurantes· ezech
iel · xlij. Calamos menſure m manu eluz
ciffos · ſ· doctoꝛes: alios doctrinis mebᷣ⸗
antes.pẽ · Calix meus inebꝛians pᷣelarꝰ
eſt/ ſperulas wlubiles .i. viros diligentes
& obedientes · y ſayy · xi · fili ammõ obedliẽteꝰ
erunt/ lilia · i· viros caſtas & continentes ·
Ecẽi · l. quaſi lilia que ſunt m tranſitu aque
oleum · i. viros pios & compacientes · eccci
ix · oleum de capite tuo non dficiat: lucer
nas · i· viros doctrims & exemplis- alos il
luminantes. Luc.xi· luẽne ardẽtes in ma
nibus veſtrs/ emũcloꝛia· i- viros alioꝛ um
vicia && ſuperfluitates moꝛ ales emungetes
e cꝛngentes .· · Teſ ſal. v. coꝛ rigite mqui
etes ꝛc̃. vaſa extin ctoꝛia id eſt ſcerdotes
alioꝛum vicia in confeſ ſione extmguentes:
& m aquis lacri marum omma ſubmergen⸗
tes/ omnes aute iſi debent eſſe anrei p ſan⸗
Itatem / ad auſtrum claritatis poſiti Per
ſcienciaʒ: Anſter eſt Pars mundi elarioꝛ &
ſignat luminis gracie & ſciencie finceritatezʒ
Ezech · xl · vidi ediſicium ciuitaus vgentis
ad auſty. b· Er die quod can
delabꝛum loquendo moꝛałr ſugnat virum
iuſtum & maxime cccã ſticum vl platum
qnia reuera iſte debet eſſe aureus p ſanctita
tem / ad auſtrum poſitus per pꝛudencie lũi⸗
noſitateʒ qnia anſtrał ꝑs eſt regio lum ino
ſa/duclił ꝑ pacieneie firmitatem ꝓ t bula co
nem & aduſitatem/ bales haſtule m medio
id eſt fide ſtabilitateʒ/ & a dexts & a ſim
ſtris .i. in ꝓſpèis & adu erſis/ delet balvre
bꝛachia hc eſt bonoꝛum operum pꝛobit atẽ
que ſcz ab vtraq; Pte debent eſſe tna:mptũ
debet tres theologicas virtutes habere ſc
fidem ſpem & ttaren ſ. Item iſte vebet
habere ciffos id eſt ſacre ſeiencie libꝛos ad 4
alios per doctr inam mebꝛiãdum / debet ba
bere ſperulas wlubiles id eſt diligenciam ad
miunctum offieium ſeduliter exercedum: &

obediencie obſequinm exequendum / cala⸗
mos quibus ſeilicet camitur id eſt laudem
diumam ad gracias per agen dum / lilia id
eſt innocencie & contmencie candoꝛem ad
caſte & Foneſte conuenſandum / Oleum pie
tatis ad indigentibus compacien dum / lu⸗
cemas ſaplencie & veritatis ad alios illumi
nandum / emunctoꝛia pꝛudencie pemtencie
& largitatis ad ſuperflua vicõz um & dini⸗
ciarum abſtergendum τι emungendum va
ſa extmctoꝛ ia: emunctoꝛnum id eſt temperan
ciam / paupertatem vl offenſionem ad ſu⸗
perfluit ates huius conſumendam / confeſ⸗
ſio emm extinguit vicia: qne a contricone
ſeu penitencia emunguntur/ panpertas ex⸗

tinquit dmicias ſuperfluas que: per largitu

dmem ſtrmigitur / temvꝛ ancia vero extin⸗
guit ſuꝑerfluos moꝛes: que per p: udenciaz
cæuellun tur · ¶ Vl etiam dic quod emuncto
ꝛia vicd: um ið eſt ſupꝑerbie/ auaricie/& lux
rie/ ſunt auctoꝛitates ſeripture/ vaſa vero
vbi emuncta etmigunntur ſunt cꝛ poꝛa no
ſtra fragilia conſiderata / quia ſcllicer quic⸗
quit ſenptura emungit & redarguit conſide
racõ noſtre fragilitatis extinguit / vicium
q; ſuꝑbie & luxurie quod a ſeriptura redar
guitur: in conſideracone iſtius vaſis ficti⸗
lis emungitur: exmguitur: % aufertur. Die
etiam ergo homo candelabaum perfectiomꝰ
vbi lucema gracie & gloꝛie conſtituetur: vt

ſic m templo domimi && m celeſtis regis on

uinio cibetur · ECxod ·Xl · Doſuit eandela⸗
bꝛum m tabernaculo teſtimomj eregione/ &
Pic m textu dicitur vt lnceat ex aduerſo/&τ
ad denotandum qnod vir iuſtus maxime
pꝛelatus vł pꝛedicatoꝛ debet ſtare ex ad⸗

nerſo alioꝛ um ſèilicet vicia eoꝛum coꝛrigen⸗
do && arguendo non palpando · Oñß· xxvj.
Eregione factum ſuoꝛum figet tabernaculũ
Vr ſi vis dic quod ſeptem lucerne ſunt ſep
tem ſpiritus ſancti dona vł ſeptem virtu⸗

tes 2c. ſicut ſuꝑꝛa·

Capit᷑ xvri · D .C.

AIecltur Exodi.xxvj Ta⸗
bern aculum factum eſt a filijs
iſrabel in deſerto in quo pꝛ eci
pue dñs cæleret faclu eſt aut
— iſtud tabernaculum de tabuł
de ligms ſethim factis lamims aureis cwoꝑ⸗

tis ſurſum ſtantibus & erectis duo bo bafe
bus argenteis ſinguł ſuſtetatis · jn lat eribo
incaſtratis ac ſi eſſet vnus pꝑies ſimul iun⸗
ctis. SEt veclibo mmiſ ſis per longum ta⸗
bernaculi ꝓ anulos anreos quos hebat foꝛ⸗
tiſ ſime roboꝛatis & habebat tabula m lon
gitudine·x. cilbitos / in latitud me cubitum
& ſemiſ ſem/ in ſpiſſitudĩe quatuoꝛ digitos
erat aũt iſte tabule:xx · a ꝑte mèidiei & X-
a pte aquilonaris & ſex a ꝓte occidetis · Et
ſic tabernaculũ a meridie et ab aquilõe && ab
occidẽte erat clauſum: ab oꝛ iẽte vero vñ lux
ſubmt bat apertum / erat ergo lõgitudo tab
naculi cubitoꝝ xα; latitudo- & altitudo
cubitoꝝ · x-¶ Rmi ꝑ tabᷣnaculũ in deßto in⸗
telligit eccã que militat in hboe mũdo cꝰ· ſ·.

lõgitudo fidei hz · Xxx · cubitos ꝓpt fidẽ tni

tatis &; eredit / latitudo caritatis · x· cubi
toꝝ ꝓpt᷑ decret a mãadta que pficit / altitu
do ſpei · x· cubitoꝝ ꝓpt᷑ p̃ᷣmia ꝓcõplem̃to

xx. mãd atoꝝ que exſpectat & ſentit: ettam
iſta det eſſe clanſa obſtructa & obfirmata a
ꝑte auſtri:ꝓſpẽitates/a ꝓte adqlonaris cõ

tra aduͦſitates / a pte occidetis · i· cõtra iniqᷣ
tates / aꝑt a vero debet eſſe a ꝑte oꝛiæetis ·i·ad
diuĩas gras & tutes & ad affectãdas eter
ne gloꝛie firmitates · Iſtð aũt potiſſime ha
biit eccã m pꝛincipio ſui ſtatꝰ qꝛ · ſ· tũc ꝓ
ſpera ↄtepnebat tuc occaſũ vtutũ/& vicoꝝ
ſtatũ ꝑitꝰ neſciebat ᷣ ĩſpeũ iſtoꝝ oim clau
ſa erat · ezech · xliiij · vidi xoꝛtã ĩ doꝰ dm̃ clau
ſam · ſupple ne meret terꝛoꝛ aduſitatũ / dul
cꝛ Pſperitatũ / & fetoꝛ imiquitatũ/a ꝑte ve
ro oꝛietis · i:· ad bona ſpualia & eterna: & ad
ipm̃ ſole iuſlicie ꝑ deſideriũ apiebant && ad

ſolum amoꝛẽ celeſtiũ pãdebat · ezech · xluiy⸗

oꝛ ta hec aꝑta erit pꝛincipi D.
git᷑ dico ꝙ tabernaculum eccleſie vł reli⸗
giomis delet conſtitui de tabnlis imputribi
libus & ſethiinsi· de ꝓſoms ſufficientibus
atq; inſtis qne ſcilicet debet eſſe ſet hĩnee ꝓp

ter imputribilem ꝑſeueranciam / merema bi⸗
lem pacienciam / deaurate ꝓpter claritatem.
ſapiencie / ſurſum erecle ꝓpter eleuacoem cõ

ſciencie: ſtantes ꝓpter foꝛtitudinem ꝓma⸗

necie/ſubtilit᷑ meaſtrate & iũcte ꝓpter liga

me caritatis & amicicie / & inuicem m vnũ
pietem ligate ꝓpter vmtate pacis amoꝛig
&& coco:die· Exo · S. due Pẽne de ſingloꝝ iñ

gebãt rõxijj Młta mbra vnũ ꝛ? ĩ x ſuůꝰ

rmarle Noneſonefones
fm inĩs Iblacns
Vdvſtipru⸗ ſanſfüum
wecps nſantlorumn do
Ps hntnuz m
deetimn kfolſme nennn
ſunun / uller uts
mysz algto ſtlin ißn
bendedo br caſte vuede Kin
paunndocht ole/Ao er
anrpſperuam pirns
eneſine
wniniepidenderemtn
nnme pſilemtumn de
unmnl nmn didz
z untuo mis⸗ vme
nwolen tin ahn
/. igulen cecſnm .
n deuſtnch, en de .
eyg en iſſe ad
naqncpnſtntrnn
Raammn

norſlqnadn
olenngle
Wuctarnann
nnmn legshei⸗ r 8

a
in latit
e cubitum
hidie quatuo⸗ “
aptemadie er⸗

ututo cantats xicubi
1mi dnn que pfet aliti
yt pma paphimto
exſpettat & ſantitenam
obſtrucha Nobfimmata a
tates / apte acſonans ch
pte occldetisi, ta in
det dſe ayteoꝛictig vad
tutes N ad aſfedas eter
atesſtd aut potiſſime ba
apo ſun ſtat qꝛ i · tie
tuc oecaſu viutu/& vien
bat ſſpeu iſtox omn clan
vidi wꝛtã i dov din clau
er tettot aduſttati / dul
ſtoꝛ in gitat /a bte ve
na ſpialia & aed 16
daͤei apchnt
c irchat gech „lu
ta eit pꝛmnipi .
alrmarulum celfe nlnrli
nu de tahulis inpuinnbi
nſtiru de tabnt ig
ems ſufficlentibis
8,l depſons nun⸗.
,,Alet eſſeſetbinee ß
leetdh lam meremabe
pſaueane tnen⸗

, te ppter 4
deaurate ß ☛

ftem iſte tabule e eccleſtaſtiee vk religioſe

ꝑpſone debent ha bere ſingule dnas vaſes id e
teſtam/ que ſcilicet ꝓ eloquenciam & doct
nam ſunt argentea/ pꝛo fundam̃ to dñt ha⸗
bere annulos anreos · i· ſpem eterne retnibu⸗
cõms pꝛo ſuꝓplemento vectes ·i.viros foꝛ⸗
tis cnſtancie ꝓ comple nẽto anulug eni an
reus etern am tribulacdem ſignat / caret eni
pꝛ incipio & fine/ & ſic deſignãt eterm tatez
quia dicitur aureos ſignantes pꝛ ecio ſita⸗
tem/ & quia onſiſtit in anima d ꝛ poꝛe
ideo cotinet duplicitatem / m ideo tabule ta⸗
bernaculi · icbone pſone foꝛtes cntra impnul
ſum tẽptacõis & tribnlacoms reddunt ꝛqũ
vaſibus ſeriptu ſacre fuleiuntur: quãdo
vectibus i· ſanctoꝛum & doctoꝛum exem⸗
plis & anctoꝛit aubus/&æ anulis imoſitis i·
de eterna foulacone menconem facientibns
ſtatuunt᷑ / qui ſe licet vectes · i· ſancti doc⸗
toꝛ es de lignis ſethim id ẽ ſpmoſi & repꝛ e
bendedo / albi caſte viuẽdo/& imputribiles
perſeuerando dnt eſſei & auro tecłi mẽptum
debet ꝑ ſapienciam reſplẽdere- S Exo. xxv.
facies & vectes de lignis ſethim coopes eos
auro · ( E. ebt ergo iſte tabule
ſ·viri iuſti habere decem cubitos m longi
tudime · i ꝓ ſeueranciam in decem mandato
rum operibꝰ·quatuoꝛ digitos in ſpiſſitudi
ne · i · quatuoꝛ cardmales virtutes. In lati⸗
tudjne vero caritatis debet habere cubitum
id eſt pnram & ſimplicem affectionem & ſe
milſem · i. aliqualem celeſ lium qyẽpy impfe⸗
ctam deguſtaconem debent eſſe ab vtraq; ꝑ
te vigma qni onſtant ex qu mario quat᷑ na⸗
ro:i quatuoꝛ euangelioꝛum & qu in q; libꝰ
rum legis habẽ ſpũalis: ad implecõnem ſup

addendo ſex tabulas qui eſt numerus Pfec⸗

tus ·i. bonoꝛ um pfechion em· Vñ de talibnꝰ
tabulis dr̃. exodᷣ·xxxvj· fecit tabulas tahna
culi de lignis ſethĩ ſtates · ¶ Tabnaculũ ſe
Deris quoð factum fuit a filijs iſrabel m de
ſerto: ꝗ;tum ad foꝛmam erat oblon gum. ab
Oꝛiente apertum & ab ommbus alijs ptibꝰ
circũclanſum/& deſuꝑ cooptum in duas p
tes · ſ· mſan cta/& in ſancta ſanctoꝝ diſtm
ctum / materia iſtius tabernaculi fuerunt
tabule deanrate: que ſurſum erigebantur /

coꝛtine mundiſ ſime que circum; ducebãt:

Pulles arietum rubꝛicate & iacmete quibus

tabernaculam opiebatur/ & deſuꝑ ſaga ſilli

eoꝛum ꝛc- .
licims id ẽ pemt encie dimcia vł rigoꝛe· Job
xvj· Vagam conſui ſuper cutem meam-
Laga emm vndeci m Pumt enciaꝭ que fit ꝓ

Eĩa. xj quibus tabn aculum tegebat: qua⸗
tuoꝛ emm habebat oꝑimta ſcilicet ꝛ tinas
biſfinas/ pelles/rubeas iacinctinas/ & ſaga
in rabernaculo vero Pmeipalit᷑ erat quatuoꝛ
ſcileet archa cum ſuis adiacẽtibns·:ſcilicet
Pioiciatoꝛ io & cherubm && contentis in ea
altare timeatis que erant in ſancta ſancto
rum interius menſam cum pio vĩs pamibo
Jæ candelabi que erant m ſanctta/ extenus
velum vero coloꝛum ꝙ; a ſũmo vſ q; ad de⸗
oꝛſum pꝓẽdebat: & ſancta ſanctoꝛum ta ncy
ſecrecõꝛ em cameram a ſanctis · i a pte alia
tah naculi diuidebat ita ꝙ ſpacium ſancti

ſanctoꝛum in longum &α m ſatum ê mal⸗

tum decem cubitoꝛum erat/ altera vero ꝓs
viginti cubitos m longitudine cõtmebat ·
F· ¶ Exponamus iſta pꝛimo moꝛa

liter & dicamus ꝙ iſtud tabernaculum ſigt

amimam virtuoſam. vł gñnaliter quemlibet
viꝛz iuſtum ad dei habitacõnem (que fit ꝓ
gaciam) ſpũaliter oꝛ dina tum· apvẽł·xxj.
Eccẽ tabernaculum dei cũ hommibus & ba
bitabit cum eis / & ipſi populus eis erunt-
Debet ergo ta bern aculum mtenoꝛis bomis
ſ· mens cõſciencia eſ ſe oblonga ꝓ pacien
cie longammitate/ad oꝛientem id eſt ad 8
um & ad bona etema luminoſa & clara/ap⸗
tum ꝓ affectionem && caritatem / aliunde ve
ro vndiq; elauſum per diſcretam cu ſtodiã
eẽ ſedulit atem / quia ſallicet meridie id eſt a
pte carnalium amicœzum ab aq nilo ne id ẽ
a parte temꝑoralium bonoꝛ um / ab occidẽte

id eſt a ꝑte carnalium vicõꝛum ſe ðbet clan
dere per cõtenptum / a parte vero oꝛieẽtis · i·

ad bona ſpũalia & eterna debet aperiri per de
ſiderium & affectum psẽ os meum aperui

E atraxi ſpiritum qnia mãdata tua deſide⸗
rabam· yſay · In cubiculum tuum clande o
ſtia tua ſuꝑer te · Coopertu m etiã debet eſ⸗
ſe qnaduplici operimento ſeilicet toꝛ tinis
biſñinis id eſt caſtitatis cãdoꝛe ſeilicet pelli
bus rubꝛ icatis id eſt cantatis ardoꝛe/ quia
ſellicet caritas operi multitudmem pecca⸗

toꝛ um pellibns celeſtis coloꝛibus & iacmcti
ms / id eſt boneſte conn erſacoms ſplendoꝛis
Jemie x· jacin ctus purpura mdum̃tum
agis de pilis capꝛ aru m ſeu ci

cranſ greſ ſione decem mandatoꝛz um ſignant
,ꝓ eo ꝙ decem de calogũ / vndecim Enſ greſ
ſionem ip ſius / ſaga vero aſpeam Penit ecia
deſignãt tali ergo quadꝛ uꝑlici oꝑim ento-⸗
caſtitatis carit atis oneſtati & aſpeitatiꝰ
ſe debet bomo tegẽ: ne ventus elacoms / pul
mis terz ene affectiomis/ & pluuia carn ali⸗
deleckõniæ puſ ſunt eum ſubmtrare · Ezeciel
xxvij. biſſus varia de egipto texta eſt ibi
m velum· Jacinctus & puùrpura de mſul eh
ſei Kacta· ſunt · opim entuz tuum . Diſſus em
ſignat caſtitatem / purpura ſignat caritate
ſiacinctus celeſtem conuerſacoem vl Fvne⸗
ſatem · Inſula que in mari circumdat Pem
teneie am aritudinem & aſpeèitatem/ dico er
gZo ꝙ ad cõſtituconem moꝛabl tabernaculi
. coſciencie vmi iuſti debłet concurꝛe multa
aun·i ſapiencie limpitudo ligna ſethim im
Pu tribilia · · Paciencie foꝛtitudo tabule ſur
ſum erecte · · contemplacõnis altitudo · vec⸗
tes recte foꝛtes & longi · i: uſncie rectitu⸗
do / velum biſſinnm interius i. innocencie
Purit as & ſanctitudo/ (oꝛtine ſeu tẽptacõ
variata extèrus / .i. continencie mundicia &
pPulchꝛitudo que ſcilicet debet eſſe quadꝛ ico⸗
Ioꝛ id eſt mytum ibi debet a Parere quatu
or virtutum cardmalium muſtitudo / & ido
Aanime ſic oſite poteſt diei illus. ezec eiel
xvj in pſona do mini dicetis ſic· Indi te
biſ ſo. calciaui te iacincto· indui te ſu bulibus
weſtiui te diſeoloꝛibus ſimulam & mel & o⸗
leum comediſti & decoꝛa facta es velbemter
„G⸗ Item mtus m œꝛde ſuo debet
eſſe archa eum cperubin · i· dei de angeloꝛuz
ſpes memoꝛia & Suoc / altaẽ mcenſi id eſt
ſeruens apud deum oꝛ aco/ candelabꝛum lu
mims id eſt ſeiencia && diſereco / menſa cum
pambo · i· pietas elimo fina & cõpaſſio · vt
ſic ð deo dẽ de tłi tabnaculo dic at illð dr
jnfra exoð·xl · Cumq; intuliſ ſet archaz m ta
Lernaculum:a endit añ ipſam velũ⸗ poſuit
Altare aureũi. ſubiecto- D⸗-
ſ vis dic ꝙ tabernaculum eſt beata virgo
que archam teſtam̃ti i· xpum contmuit / cã
delabꝛ um cũ ſeptem lucernis · i· ſpũm ſanc⸗
tum cũ ſeptem doms habuit altaè deu oco
nis / men ſamq; compaſ ſon c ſieut ſupra
7. G Edic allegoꝛ ice ꝙ tabernacu⸗
lſum eſt eccleſia vł religio: ꝙ debet eſ ſe mt?
xlanſum: ante aptum / de tabulis deaumtis

.
9

.

maum / pallibus & ſagis optum/ vio textuůͦ

in pcedenti· In huiux ergo vne debet
concurꝛ?è multa genera rerumi ·
ſonarũ.ſ. tabule plane recte & aurate · ti
ſunt illi in rectitudme iuſticie & m fulgoꝛe
ſapiencie ſunt ſplendentes · Item velum ve
biſſo retoꝛta iuſti ſunt illi qui honeſta conũᷣ

Pualium

ſacone alijs exem plis ſunt placentes Alis
coopꝑtoꝛ ium de pellibus rubꝛ icatis: ſti ſut
martires ſe ipſos ꝓpꝛio ſangume ru bꝛican
tes · Aliud coptum de pellibns iacintinis
i· confeſſoꝛ es celeſtia tantũmõ aꝓpetenteꝰ
Mlind ð ſagis pilis caprims: Ich ſunt illi
qui de fetoꝛ e ſuoꝛ um pcccatoꝝ ſunt pemtẽ
tes · Item iſti debent eſſe in archa · i· viri ce
leſ tis gracie contentiui cherubin ·· vin cele
ſtium cont emplatiui / alt are meenſi n· viri
oꝛacõnum emiſſiom / candelabꝛ um.i· vin ln
gentes & alioꝛum eruditini / menſa n. viri
pij & alioꝝ nutnitiui· Tales ergo res ·i · tleꝰ
Porſone debent talvernae ulũ eccleſie cõſti tuꝰẽ
& m ea etiam babitare · p· do mie quis ba
bit abit in talernaculo tuo aut requeſcet m
monte ſancto tuo Qui mgreditur fine ma⸗
cula && qin operatur iuſ ciam ꝛ· ⸗R⸗
Vb die ꝙ tabernaculum eſt paradyſus / vbi
ſunt tabule dolate · i martires / vela & ten⸗
ptac · i. virgmes / quatuoꝛ oꝑtoꝛia ·r. mk
ti modi cœnfe ſoꝛes · ſ· biſ ſim · ꝓpꝛie car⸗
ms moꝛtificatim / rubꝛicat · i· carit atini / ia
cmctmi 1· celeſtes d contemplatii / de piliꝰ
capꝛarum · i· penitencie ꝓpaſſim · ibi eſt ar⸗
cha · · eterm thezauri infimtas / cberubm · i⸗
angeloꝛu m ſocietas / altare · i. deuocois ſan
litas / cãdelabꝛum ·i· beare viſioms clari
tas/mẽſa.i. beate fruicis ſacietas/& ligna
ſet pim imputribilia-i in ommbus in defectl
bilibus etermtas · et ideo illud eſt iſtud tabᷣ
naculum de quo dicit · beb · ꝙ illud eſt am
plius & perfectius tabernaculum nõ manu
Ectum ·i- nõ huiuſ mõi creacois· L.
Taberaculum fedèis duas babebat ꝓticu⸗
las: quãdã · ſ· vltimã & mterioꝛẽ a ꝑte occi
detis ꝗᷓ· x· cubitos hebat m lõgũ / & totivxẽ
m latũ/ & totidẽ m altũ/ & fic ꝗdꝛata eẽ no
ſcebat᷑/ & ita ſancta ſanctoꝝ cõiter wocabat᷑
m qua-ſ· archa cũ cherubĩ & ꝓpiciatoꝛio/
mãna/vga/& tabn corin ebat / inxta ẽ eti
ã altaẽ mcẽſi ſtatuebat / ad ꝙ ſolꝰ ſacdos et
mdut? ñ ſñ thuẽ łᷣ ſanguie mgredi inbebat

mnſonionn gan din
õ riga an
Gum putmn aſiaſcles
Ptaitſünil die ſcln
“ ſcerdte /a ſaendes wr⸗
vreutbus altornit/nun
ſons nenonnx kur o dhe
gmrnimmn/ wonnes
ſntti vrnir ninn/ mis mo
õ
Pdonticlin nol nun ſunt n
eumhit ſtis induns d
Wundeldun tnnſa
R Dhmpnmiusmtetnihgi
H undmſenat Duneege
nuns nſfihmeann
In chiteſtait bhunzn
Nnhni h⸗ tat⸗
zi iſſce ecelach,
e⸗ ſy ſan: im⸗
mntendillrufhe an ſoe
pten

dmnorue ſpnth n

.
enunn inrdneptes

nendui dmnin Vnle
platiui Aae merſſi Vn
uſkiom/ candelabum uevit 1
um eruditim / menſa n virt
ntiui Tales ergo ftes tlet
alvmaculi eecſefte oſktus
abtare⸗ ps domie quis bz
aculo tuo aut fequeſcet m.
10 Qumgnditnr ſine ma⸗
Atur Addde . Pe
NaAlN A pardſus o
Nlate wadres Wade te⸗
mes/glatuo; optoria i
ſoꝛes .· bifim .· ppre ca⸗
in/ nibꝛlcat 6 cantatiniin
res wntenplinn de i⸗
emtencie ppaſ fin bieſt ar⸗
ezaun rfimmms boulne
etag Atarer dend)is ii
Rron re Dos
tefnacigs ates lin

ridihavin ommbus nd

Crod

exterioꝛ vero & pꝛima ꝓ que in dnplo longi
oꝛ erat ᷓ; iſta: ommbus ſac erdoti bꝰ erat p
via/& ꝑ velnm int er medium erat a ſan co
ſanctłoꝛum diſtmcta / vbiq; erat candelabꝝ
cum ſuis lucermis a meridie/ menſa vero cuz
ſuis m ambus ab aquilone · ¶ñ Der iſtud ta
bernaculum poteſt intelligi eccã ſancta der
qne pꝛ oculoubio duas habet ꝑtes ſeiliz mi
litante qne eſt mgreſſu & oꝛiente que ſanc⸗
ta debet dici & eſſe/ tnumphante que ſciliz
ſanc oꝛum ꝓ excellenciam poteſt dici · Iſte
etiam ſunt due ptes diſtin te quaꝝ pꝛima
m duplo maioꝛem quam ſe da/ Plun busq;
licitum eſt mgredi eccleſiã quam erit eccãʒ
triumphantem/quia ſcilicet bom & mali ſe
intrant ſimul / ibi vero ſoli intrabunt bom qꝗᷣ
ſacerdotes · i· ſacriduces Pterunt dici: & ꝗᷣ
virtutibus erũt oꝛnati/ ſanguie · i. xp̃i paſ
ſioms memoꝛia:& thure id eſt oꝛ acmms fra
grancia pᷣmnniti/ & ido omnes ſacerdotes
ſancta poterãt mtrare/vnus vero ſolus ſine
ſocio in ſancta ſan ctoꝛum poterat introire/
ad denotãdum quod multi ſunt wcati Pau
ci vero elect· Iſtas em̃ duas habitacnes
velum depictum · i. celum ſtellatum dimðt
/ illncq; nullus penetrat miſi qni iſtud velum
te npli tranſcendit/ctinet ergo illa mterioꝛ
do mus parady'ſi altate aureum i- diuimta
tem archã teſtamti.i·huma nit ateʒ & duoꝰ
cperubm·i. angeloꝝ & ſan cloꝝ ſocietate i·
Pcõꝝ remiſſiõʒ· Iſtð aũt ãteriꝰ oꝛ aculũ c
tinet cand labꝛũ fidei cum ſeptem lucerms
donoꝛum ſpiritꝰ? ſancti/ menſam ſenpture
cum duodeci m pamibus·i. cum dnodecim

apoſtoloꝛum & articuloꝛum doctrinig cuz
vaſis libaminum id eſt cum ommbus ecẽꝰ

ſacramentis/ pꝛopiciatoꝛium autem intiꝰ

E& non exterius ſeruatur ad denotanduʒ ꝙ;

Hccatoꝛum pꝛopiciaco & remiſ ſio ab eccã
triumphante que eſt interins intra velum
Pꝛ incipalit diumat/qꝛ ſcilicet ſicut in pgẽ
dicit · Apnd dom mum miſeriœzdia & co
hioſa apud eum redemcõ; „M-⸗
¶Vk die quod tabernaculum eſt bonus di
ues qui quãtum ad duas ptes · i· ad dnos
ſtatus poteſt conſiderare videlicet quã ad
mendiem pꝛoſpitatis vłᷣ qtum ad aqni⸗
lonem aduerſitatis · ſtud eſt ergo veruz cp
iſtud tabemaculũ id eſt bonus diues debet
babere ad meridiẽ e quando viget ꝓſpẽi⸗

tatis opulencie tempus candelabꝛnm i· vir
tutem Pꝛudencie ad aquilonem vero · i · qn
viget frigus pauꝑtatis ↄ mums & cariſtie
tenpus / debet habere men ſam cum pambo
id eſt virtuten pietatis & clemencie vt ſic
p pꝛudencia n regatur m PſPeris per elem
ci am vero ſuſtẽ et. alios imn aduerſis vt ſic
de pietate talium dicat pauꝑ iſtud ps pa
raſti in cõſpectu meo menſam aduerſos eog
m tribnlant me. ¶ Tex?.xx vj · ca . R-
Velum mter ſancta & ſancta ſanctoꝛuzʒ
aPenſum factum eſt de quatuoꝛ pꝛecioſis
coloꝛibns ſeilicet biſſo/retoꝛ ta purpura/ia⸗
emcto/ τι cocto biſtmcto/ & contecum: 8
ſeðm · )o ſephum · cunctis floꝛum & herbaꝝ
Seneribus/ nulloꝛum tam̃ ammalium yma⸗
gimbus picturatum · ¶ Velum iſtud ſignat
viꝝ iuſtum &τι maxime eccieſiaſticum vl 5
latum qui ſeilicet de quatuoꝛ cloꝛibus iĩd ẽ
de quatuoꝛ card malibus virtutibus videli
cet biſſo tempoꝛ ancie / purpnra inſlicie/ eo
cto biſticto ſoꝛtitudiins/ jacin cto celeſtiꝰ
pꝛud eneie debet eſſe omꝓoſitus & oꝛnatus
niter celum & terꝛ am ꝓ celeſ tium cont em⸗
Placõnem ſuſpenſus/ mter ſanctuariũ & ſeã
id eſt inter eccleſiam tnumpbant em eccã
militantem/ ſeu mter deum && populum me
dius mẽptuz ſellieet licet iſte cꝛ poꝛaliter ſit
m terꝛis tñ mentaliter eſt m celis. Sapieñ ·
x viij· vſq; ad celas attingebat ſtãs m ter
ra· & deutꝰ. Ego autem ſequeſter & meðꝰ?
fui ꝛc· acubus id eſt punclioinbus timoꝛis
diuim vl cum mundi tribnlacoõmbus debet
eſſe ꝑpicturatus quia ficut m pſał dẽ- multe
tri bnlacõnes niſ loꝝ/ biſſus emim ſeu lumẽ
que de terꝛa naſcit cuꝰ viroꝛ · i · cruditas
Per artificium tem ꝑatur ſignat tpanciã/pnr
Pura que decet regis ſignar iuſticiam/cœctꝰ
coloꝛis ignis qni foꝛtiſ ſimum elementum ſi
gnat foꝛ titudmem / iacinctus vero coloꝛis
celeſtis ſignat pꝛudenciam que ſcilieʒ mt er
alias virtutes magis appꝛ opinqt ad cele⸗
ſtẽ et ſpũ ale natura/tles ergo cvloës dñt ve
lum· cabernaculum id eſt platum vł quem
libet inſtum com poſicone actus diuini timo
ris vł mundane tꝛibulacõis: debet eum pũ
gere && depingere & m ipſo floꝛes virtutum
mſerere/ ammalia vero id eſt beſtialia & ear
nalia vicia abdicaè / eont emplacõ debet eũ
m altum ſuſpendẽ/ caritas vero & cααa dia

debet medium inter deũ et populum culloca
re & ſie eccleſie potẽit dici illud · ezech · xx vij
vbi dñs eccleſie loquens dicens ſie · Dyſſꝰ
varia egy'pto texta eſt tibi m velum vt po
neretur in malo- Jacmetus eſt purpura de
mſulis eliſa velũ em iacinetũ & biſ ſinum in
malo narus ponit qñ iiſtus ad pꝛela cõem
erigit ur vł ꝓ coõtemplacoʒ leuat · .O.
¶ Vr ſKi vis die ꝙ biſſus candidns eſt caſii
tas que · ſ· debet eſſe diſtincta mẽy tũ ad de
um & ad ꝓximũ eſt extincta / purpura ro⸗
ſatea eſt paciencia que moꝛe roſe qpto plus
tentur magis fragat/ jacinct? celeſtis eſt ce
leſtis conuerſa co ſeu hon eſta a arecia ꝛc⸗
ꝑ omna vt S· (. textꝰ· ¶ Coꝛ tma que &
tentoꝛia qñq; dicũt /facte ſunt decẽ de qua
tuoꝛ dictis coloꝛibus que · ſ. ſimnl cũ an
ſulis iacimctinis: & annl aureis muice iuncte
erat ita ꝙ ſe inmediate otingebãt: Iſta au
tem ſaga cilicina vndeci mm ediate ſu Pofi⸗
tas ſeꝗbat a quibo ſi? iũclis tabnaculũ itꝝ
tegebat· ſed quia de mõ tegẽdi varie mtᷣda
Ctoꝛ es ſcribit / jdeo obmitto · bic ſolũñ addes
ꝙ oꝛtine que · x· erat que licet mſuẽ · xvui·
cubitoꝝ in longitudine & qnatuoꝛ in lati⸗
tudine ſaga vero que fuerunt vndecim nũo
xix clibitos lõgitudinis babebãt:quatuoꝛ
vero m latitud ine cotmebant · Iſta duo ·ſ⸗
eurtme & ſaga ſignare poſ ſunt duos ſtatus
Hiĩm qni ſunt in tabernaculo eccleſie militã
tis videlicet & imꝓfcs / vmi em̃ ꝑfecti ſunt
quaſi coꝛtme qui · ſ· de quatuoꝛ coloꝛibꝰ.i·
quatuoꝛ pᷣdictis virtutibo cõponunt᷑ · Við
-d · pcedẽti qui · ſ.x· dicũtur / eo ; decẽ mã
datoꝝ oꝑa ꝓſequũt dicunt hĩre x · · viij ·
cubitos lõgitudums qui nũs ↄſtat ex · xuj· &
ſex add enotãdum & · xij· articulos dñt cre
dere && ſex miſeriœzꝛdie opera facè quatuoꝛ
etiã cubitos habet latitudinis · Inẽptũ iſti
ſolẽt quatuoꝛ euãgelioꝝ cõſilia adimplere·
Vſu eciã anſulas iacmclias:i· bonas & cele
ſtes aff coes habè noſcunt᷑ quibo anub au⸗
reis ·i· Sſiderij caritatims mediãtibo ſibi in
uicẽ ꝑ pacẽ & cõꝛdiã vmũt᷑ & ꝑfectã amici
ciã oiigũtur · job· vna vm coiũgit & nec
ſpiraculũ qᷓt incedit ꝑ eas/viri ant imꝑfecu

rudes & in cõpõit vᷣſignãtur ꝓ ſaga b)iſpi⸗

da atq; groſſa qui bñ ꝑ nũm qui trãſ gredi
tur de calogũ i· ꝑ vndenariũ deſignant ꝓ
bo ꝙ iſti mãdata plnrimũq; trãſ greclñtax

xx· tam habet cubitos longitudinis Peo
q fidem credũt ſimpꝑlr̃ trinitatis / quatuoꝛ

vero cubitos mn latitudine babniſſe dicũtut

ꝓ eo ꝙ qnatuoꝛ euãgelioꝝ doctrinam ſim
Plicit ꝓfitent᷑ · Iſti ergo erant exterius oꝑer

toꝛium ꝙ plus q; cꝛtme ventis & pluuis
erat expoſitũ ꝓ eo ꝙ tales fumplices agcul⸗

turis & laboꝛ ibus exteriug expvnunt / oꝛti
ne vero · i: viri ꝓfecti · ſ· religioſi & clerici m
tus ad ctẽplacois officuum retinẽtur · Iſta
aut ſaga vł iuncta dicunt eſſe · ꝓ eo ꝙ ta
les ſimplices iuncuram dñt ſe immicem col⸗
ligaẽ: qꝛ bꝛ euiter ſiue ſit coꝛtma ſiue ſaguʒ⸗
i:fiue ſit qis ꝑfectus ſiue impfectus· vł la
ycus vꝑ religioſus vł ſecularis /cbtẽplatinꝰ
vł actiuꝰ ꝓ caritateʒ dñt ſimul iungi & ꝑ
pacẽ & conc: diã opulari · Luc · xj· pueri
mei mecum ſunt in cubili · D· VItkł
dic ꝙ qnatuoꝛ oꝑtoꝛia tabnaculi · ſ· coꝛ ti⸗
ne ſaga / Pelles rubꝛe / Pelles iacmelme ſignt
quatuoꝛ fidelium ſtatus. Coꝛ tme em̃ figẽnt
vVgmes & innocẽtes· ſaga dfignãt bemitas
& pemtetes / Pelles rubee martiès & ꝓ xp̃o
ſagnẽ fundẽtes · pelles jacmlĩe cõfeſ ſoꝛ es &
doctoès & celeſtia coteplãtes · Exoxx vi
¶ Oꝛecepit dñs fieri tẽtoꝛiũ in ĩtẽitu tabna⸗
culi a ꝓte oꝛ ẽtis · i velũ aliud ð quatuoꝛ ᷣ
dictis cloꝛibo · ſ · purpura œcto biſlim cto·
jacm clo ⁊e biſſo retoꝛ ta· pcepitqʒ fien qnqʒ
colũpnas deſethim ipãſqʒ auro veſtiri man
dauit/ ipaꝝ capita mãda nit fièt anrea/ ba⸗
ſes vero eneas / velũq; añ eolũnas aẽdi &
duci fiebat Fcepit · ¶ Die ꝙ ꝑ iſid tetoꝛiũ
int elligit lex diuina vłᷣ etiam ſacra ſeriptu⸗
ra que · ſ· ex quatuoꝛ cõſtat ooloꝛ ibus eo ꝙ;
quatuoꝛ expomt mtellectibns / qumq; vero
colũne patres vetèis teſtam̃ti & omnes in⸗
deos deſignãt qumqʒ libꝛ oꝝ doctrmam cõ⸗
fitentur & ten ent qui · ſ· de ligms ſethim ei⸗
foꝛtes & ĩput᷑ biles fuerunt & auro tecti di
cuntur ꝓ eo ꝙ ꝓꝑ ſapienciam ſpleduerunt ·
Eſti etgo ſunt qui m ĩteritu tabernaculi · ·m
pꝛmcipio eccleſie militantis fuerunt tento⸗
ij ei · legis diuine ſuſtentatoꝛ es · Aed pꝛo
ceꝛto mõ ſunt ipſiꝰ im ꝓbi deſertoꝛes quia
N· iudei pꝛinutus bom fuerunt: nũc vo ma
li & obſtinati ſut facti/ & ꝓpt hc bñ d ;
iſte colũne bñerũt capita anea · i. bonũ pnci⸗
pPium & mgreſſu/ baſes antem babnerunt
ntas mẽptu m hñt minũ re ꝓbũ & egreſſũ

e
e i la⸗
recmenii e ſcuunt
ie m ſnefhni
un n ſleet ude

tſe rn
ani xncitqn
n lerntelgunt Laß
nyffſun ntn
. enchlenchtt

ryysnthniqi id
n ini nnack
uabf deſilng
1 Menemalangne un
hnndhmaſpne
jpremtten gen pin
prcruntibiamm
ſncorumerne yngnt
tmmm ylfit ansanſ
õ
õ
nullmnarſclederr aungl
tgeplerats ſtai Nrrori
anr cun daſſner / rage
nendpmapadit leun
npetan iſen ſ
tendddrnn ingnetn
epvenn tlfemnaigen
Mo doehna vamlen. al
mannlyenm ihenr n

atus. Coꝛtme en o
⸗ ſige dfignat banitas
ubre martis & x xpo
les pemñe coſtſſoꝛes &
teplates. CxoNxV
ritetonid miteltutihna⸗
i, wli lid d qnatuoꝛ ß
pinpum wab biſinch⸗
ewꝛta· veopity fen qnq
n piſqy aum nſtin man
mãda mit fͦ auea/lw
qan wlinas axpic &
Deegpiſid tetonn
na vl etam ſocmſcriptu⸗
1oꝛ Ndar chlonbus eo q
mteleenbns / umgg wi⸗
tkis ta tanti & omnes/in
umcplbeor wlmanas
gur Sbelgn⸗ ſlin 1
zfuount a2 tch di
mAlam ſpleduuut⸗
ſpincam ſ H
nirentu tabemacuſi
ſbtants fuerunt .
uſtentarores⸗ E ⸗
dimpei dietrenſ
unt. nuc .
von fuewe hiti⸗

ſad virei ſjni
tcaptt uin uu
biſsmten Mu
ba 4 re⸗ egte

it finmn

R Erod

Capnt em aureuʒ in baſes ereas mman?

quãdo q bñ incipit minus bene fimtur jdo
iudeis ꝓvteſt dici iluo. gal· iij. Di ſtulti
eſtis & mſenſati galate vt cum ſpũ ceperi⸗
tis: carne conſumam · .A. Eß̃ die
quod quando q; colũpꝑne ſignant pꝛelatos
& pꝛ edic atoꝛ es qui ſcilicet quãdoq;ʒ ſenſus
ꝛꝑpales bene oobibet & regũt qumq; libꝛoꝰ
moyſi ſpu aliter mtelligunt & exponunt/qͥn
q; xpᷣi vulnera de nocte meditantur & recv⸗
lunt· vnd & mathatia qui xpm̃ deſignabat

vj · j. m ac h·ij · Að ipſe babebat qu mq; fili⸗

os · Iſti etiam olunpne dicunt pꝛo eo ꝙ;
pſi ad modum cœlũpne ꝓ ſtabilitatem fir⸗
nu/ pPer veritatem plem / ꝑ iuſticiam recti/
Per pacienciam tribulacõnn m ſeripti & per
ſanctoꝛum exempla⸗/ ymaginibus piſci eſſe
tenentur / vl ſie ꝓ eos alij m fide & moꝛib⸗
firmiter ſuſtententur· ps· Ego confirmaui
colunpnas eius · Igitur dico ante taber⸗
naculum eceleſie debent quinq; colupne id ẽ
plati & p̃dicatoꝛ es ſta?/& tetoꝛ iũ ſ ptuè
legis vł etiam dei ſuſ tqere / ita quod capi⸗
ta eoꝝ id eſt pꝛmeipia dũt eſſe aurea ſcilicz
peꝛ ſapienciam/vaſes vero · i. finis debent
eſ ſe erei ꝓ dockrmaʒ & eloquenciam. In pnj
cipio enim eſt ſapiencia clligenda/ tandem

vero doelrina d eloquencia eſt habenda/au

rum enim ſapienciam ſignat/es vero que ſo
noꝛum eſt eloqñciam ſignat ſicut & ſtatua
nabuch̊ dicitur/ ꝙ caput babebat anreum
ventrem vero habebat ereuz / velum ergo m
talibus olũpms debet pẽdere . i· innocencia
& mundlicia pꝛo es ſ· qꝛ pꝛedicatoꝛ & Ppꝛe
latus tenentur p̃ al js mundi caſti æ& inno⸗
centes eſſe · eʒich ·xxvij· iſſꝰ varia ð egy
pto texta eſt tibi in velum. Cõtrarium tam
chdoloꝛ poteſt hodie dici de multis iuxta
Inc xxii. velum templi· i. caſlitas ſeiſſum
aſt a ſimo vſꝙ; deoꝛſum )

Capituł. xhe: .„K:

Yodusxxvij· dicit · ¶ Dꝛ e⸗
cepit dominus fi eri altaè Iolo
cauſtoꝝ ſcilicet pꝛo pꝑe ingreſ
ſum tabernaculi m oꝛiẽtẽ mtã
ltum pꝛo ut dieit omeſtoꝛ q;
ſienfic antes ꝓoterant vidè ad interioꝛa ta⸗
bernaculi ſeilicet vſ q; as velum. Erar emm

iſtud altare admodum vmus quadꝛate fac
tum/& quatuoꝛ ligneis parietibus ſeilicet
de ligms letbim omꝑoſitum/lamini=z eras
circumquaq; veſtitum / erat qumqʒ cubito⸗
rum mlatũ· triũ vero enbitoꝝ interiꝰ ocanũ
inane & vacuum & non ſolidum m qnatu⸗
oꝛ anguł quatuoꝛ reœꝛuis cꝛzuibo ex ip̃o
Pcedentibus mſigmtum /& quatuoꝛ circu
lis ereis vtraq; ꝓte quibꝰ vecubꝰ impoſitiꝰ
Pꝛtaretur oꝛnatum/ infra vero erat crati⸗
cula ferꝛea que m medio Pẽdebat/ apꝑte ve⸗
ro oi——nts erat in altare feneſtrula per & po
nebatur & igme fiebat que ſeilicet ſacficiai.
carnes ĩpoſitas cõbuèbat · Ignis eria ibi in
giter ardebat & ſicut dicitur leuit᷑.vj.· SDa
cerdotes ipſum de ligns impoſitis ꝑ dies
ſingulos nutriebat. ¶ Igitur dicamus mo
raliter quod altare ſignat viꝝ inſtũ vł etã
coꝛ & mentem ſeu conſcienci am viri iuſti ·
Et pꝛimo quidem illud debʒ eſſe ante taler⸗

naculum paradyſi ꝑer contemplacõeʒ & af

feclionem / debet eſ ſe de lignis ſethim in cre
mabilibus & in putribilibus per pacienciazʒ

per ꝑſeuerancia m/ & duraconem/ debet eẽ=

facqus admodum arche per caricaritatem/
Haritaton, & contenconem / quia ſeilitet
caritas tenet m ſe deum ge ꝓximum / debet
eſſe concaunm p ꝓfundam humilitatem
ſubieckionem / debet eſſe vacuum per ſpũa⸗
lem pauꝑtatem & terꝛenoꝝ abclicbem / debz

ſſe non ſolum per ſanctitatis pꝛeſũpcoënem

ſed pocius in ane per timoẽm & ꝑ ſui ipſius
iudicium · ſ · qytum ꝓpꝛiam reput aconem⸗/

debet eſſe laminis ereis veſ tituʒ per ſonorũ

alioꝛum rep̃henſionem ad bonoꝛ um wcacõᷣ
nem & pꝛ edicaconem/ ad iſtud enim Pertiz
ſonare alios ad iuſticiam pꝛedicando trabꝰᷣ
& wocare exemplo phi qiu wcauit nat ana⸗
helem· Johis. po. martha que wcamt ma
riam · Johʒiꝰ dieen illnd jẽ. xlvj. Coꝛ meum
að moab quaſi fiſtula eris ſonabit · ¶ Item
iſtud altare quatuoꝛ debet babere cꝛ nua ·
Iteni iſtud alt are ideſt quatuoꝛ virtutum
