m & quod inſtum fuent :ꝛc xſpe
clo peuntoꝛej ſum mift opanos
1& mreede ndder papiis noni
che& tantum vftimo ſicut pamo d
um ago ſngulſfingulos dennoz e
hupnmo wiennt/ aiotat ſunt

Mtepruncſſant quod cum no fieret wi

bant ont banmntamlasd. pyn

mi da bonat ANtum edruntipaes

o8 eſtiqui wrtaumd wnns dei

Jubis dommh bee vnba redde

o noſty
ſe ulro /ſteg nlennemaſ.
epu⸗

uo ſo n d
Kum deraner ſimte ikiene
ndlchnen betere Elmincat⸗
donte adact dcbetem Agant.
egdardie we: ſni oer
mpetatemmetepens ſepannt ſne
amomecthinmm dmiſitbigem⸗
menone egooponit tenſee ſen
faut Etgomſans im funs ege
ſum carentvtndobt doner vnnoſi
um madex, irnty eN;
ſfſunitui ſimans nnt
taihe mmepait Mlet mndene
ſbiqas Vlltſie abend, ſad
d Aßatottundeſcenn d
imechrong ane Elsinn
o wiſenaren wartp naulgat
A mmi kam wle
. Damainen c,,
ontrun giunan
equben mot ſun

4
4 . Ana0
t pſ w in ehnr⸗

wlvrong PR,
udchm. 4 mtsill ⸗
A ganrtolütalu⸗
1 nmad

nnſtatem
onſ Crentieſt

Mo

querit vmdictam & a deo medelam / in wĩe
ſimili ſibi nõ habet miſeriœz diam: & cum
caro ſit reſeruat iram: ꝓpiciacõnem quent
a deo · Ved ꝓcerto rex xpc contra tales in⸗
gratos finaliter ſurget & eos toꝛtoꝛ ibo mfer⸗
nalib? tradet · d· ſerue nequã nõne optuit te
miſereri ↄſerui tui ſicut & ego ⁊c.ſicut dicit
Jac : iy· Judicium ſine miſeriꝛ dia fit illi 4
non fecerit miſeiœꝛdiam ꝛc. ¶ In decimo
nono ca · Ponunt multa que quia ꝑ ſalnato⸗
rem vident ideo tran ſeo ad alia ·

Capit · x vj · T.

„
Onit mat h xx. ¶ Anidam
Paterfamlias babens vmeas /
exiuit pꝛimo mane oducere op
,arios in eadem / couentiõe ant

facta de denario ꝓ laboꝛe diur
no / hoꝛa pꝛima quoſ daʒ in vmea miſit / tã⸗
dem hoꝛa terciaꝝ meridiana alios && alios
m foꝛo reꝑit & ommbo idem ꝓmittens p̃ci⸗
um ad vmeaʒ deſtmnaiuit / finali hoꝛa nona
aliquos reꝑpiens ocioſos:& ipſos ꝓ eodem
p̃cio m vinea cum alijs cœllocauit · d · quid
bic ſtatis hic tota die ocioſe: dicũt qꝛ nemo
nos conduxit / ite inquit & vos m vmeaz me
am & quod iuſtum fuerit ꝛc veſpere autezʒ
facto ꝓcuratoꝛeʒ ſuum miſit oꝑarios wca⸗
re & mercedeʒ reddere pcipiẽs:a noniſ ſimis
inciꝑe & tantum vltimo ſicut pꝛimo dare:
cum ergo ſin guli ſingulos denarios acciꝑent
:qui primo venerant / arbitrati ſunc ꝙ plus
accepturi eſſent quod cum nõ fieret murmn
rabant ontra patremfamilias · d. by noriſſi
mi vna hoꝛa t antum fecerunt:pares nobis il
los feciſti qui ꝑꝛtauimꝰ Honus diei & eſtus
quibus dominꝰ bec verba reſpõdit:amice

W

nõ facio tibi iniuriam: ex denario em̃ conem⸗
ſti mecum tolle quod tuum eſt & vade/qꝛ

wolo buic dare ſimiliter / ſubiũgit binc ꝙ ſic
erunt nouiſ ſimi pꝛimi & pꝛmi nouiſimi ꝛc
¶ Eſta ꝑabola poteſt a heari ad mulltos
motus & modos foꝛtune ſeu occulte dei ꝓ⸗
nidencie ENaem habent vnum iudicium
in uo nõ eſt raconem muemire:niſi ſic wlo⸗/
ſie iubeo / ſit ꝓ racõne wluntas / iſte em tatũ

dat: paꝝ ꝓmerito ſicut bene merito⸗ &qñ q;
cicius ſoluit vltimo venientem:taꝛdius vero

amplius laboꝛ antem/quia etiã in mundi cur

ſu videmus nouiſſimi efficiuntur pꝛimi: &
pꝛimi noniſ ſimi quia qui amplius m vmea
eccleſie laborauerunt: & pꝛimo ſolui pᷣmian
& beneficiari meruerunt aliquociens pꝰ po⸗
nu nt / illi ẽ qiu paꝝ vl nic hil fecerũt ſclleʒ
adulatoꝛ es cõſagumei ꝗ vltimi eſſe debue⸗
rant pponunt᷑ / ſicut videmꝰ incurijs domi⸗
noꝝ vbi ſemp ſolent pᷣ̃diigi magis noui· vñ

Leui · xv. Monis ſupnementibo Vetera Pici⸗
— . * . — ₰—

etis vnde qnãdo iſti bene meriti conquerũt
de ſuis in gratis dommis vł etiam de foꝛtu
na·d · ſe diuciꝰ laboꝛaſſe & nichil vltra alios
recepiſſe.d.illud luce · vx · Der totam noctem
laboꝛantes mcłil cepimus videt ꝙ iſta re⸗
ſpõſio eoꝝ:quia mali p̃lati vł dñi dicũt ip⸗
ſis / nõne exdenario conuemſti mecum / ideſt
nõne ſufficit tibi ꝙ veſtes & cibos habueris
& remittũt eos qnq; vacuos & ſine honoꝛe
·d · tolle ꝙ tuũ ẽᷣ de vade / wloe n · huie nouiſ ſi
mao dare ſicut & tibi foꝛtuna em̃ iluo idem
reſpõdit de ipſa cõquerentiba: an inquit nõ
lieet michi facere qdð wlo · ſ· de bonis meis woõ
lo qui nichil fecit dare tãtum ſicut tibi qui ſa
tis meruiſti / tolle quod tuum eſt & vade/
quaſi diceret nichil habes tuũ mſi ꝙ wlo da
re / ficut dicit al? ſoma· x· Di ex opib⸗
iam nõ eſſet ex gracia:aliqn Icia nõ efſet gra
cia/ & EPhbe. vj mchil mtulimꝰ? m hbunc mũ
dum v. Eallega contra
quoſ dam ꝓ õpoſos dom inos qui pꝛima ⸗

r tercia & · ix·quot muenerũt fa miliares tot

indomibo ſuis recipiunt de familia ſua fa

ciunt · Ite inquũt wos in vmeaz meam / ſed

—

in ſero ideſt nifine om̃s equaliter pᷣmiant/qꝛ
pan aut nichil ab eis reoꝛtãt tolle nquiũt

tuñ eſt & vade / ſicut iſti ſeruitoꝛ es facili

ter recipiunt ita facili᷑ reiciunt & paꝝ ipſis

de lucro tribuũt ¶ Il die ꝙ Pater famili⸗

aseſt de? qui et na p̃deſlinacoe ad vineã id

fit ꝙ vltimo cõuerſi & minus vt prima facie

eſad eccleſiam vł ad fideʒ vĩ ad alios ſta
tus alios wcauit tẽ oꝛ ibo qua quoſ dã oꝛa
pꝛima ideſt in puericias alios hoꝛa tercia ideſt
miuueitute/alios hoꝛa nona ideſt m ſenectute
ad fidem vl pemtenciam weare non cel ſat
quibo denarium diurn u ideſt eteme vite Pmi
um ꝓmittit generalit & diſpenſat Ginſa ta
mẽ eſt verit as occulta iſtius pat fa- ſentecia
vl iu ſticia & ꝓnidencia ; nõ ſemꝑ plus &
pꝛins la boãꝛtes aljs pferunt / ymmo qũq;

patet meriti ad celipᷣmium p̃ponnit᷑ / ficq;
tit ꝙ primi nomiſ ſimi etiaʒ aliquociens ba
beant᷑:pa tz em illi qni vltimo conuertun⸗
tur ad dominuʒ feru encioꝛi ſtudio: qnq; an
tiq moꝛes in meritis: & p ↄſequens in pꝛi⸗
mis antecedunt / patz etiam ꝙ gentiles vl
timo ad dommum cuerſi qui diutiſ fime oci
ofi exſtiterant: cum nullꝰ eos ante ałos
cõduxiſſet: indeos qui a pꝛmcipio ſid eles
exſtit erant fide c moꝛibo ad gloꝛiaʒ pᷣuene⸗
runt: patʒ in ſuꝑ ꝙ ſubditi ſupioꝛibo: ſecula
res eccleſaſticis & religioſi: lapci ſcietifi⸗
cibo qñq; melioꝛes exſiut & nouiſimi pꝛmi
fiunt: qnq; etiam occulto dei iudicio boni ca
dunt: mpi vero cuertuntur &π loc aliovꝝ

m gloꝛa ſuccedunt · Tob ꝓdidit multos &
mmnumer biles & reg nare faciet alios ꝓ eis

de quo nõ poſ ſunt ↄqueri pꝛioꝛes/ quia cuʒ
vides gracia & gloꝛia: non ſint ex meritis
noſtis: ſed ex dei miſericoꝛdia iuxta illuo
Titum :ij. Nõ ex opibns iuſticie que fecimꝰ
nos ſed ſeᷣm ſuam miſerioꝛdiã ſaluos nos
fecit / nulli facit deus miuriam ſi alt erum al
teri añponit / ꝓpt᷑ ꝙ dicit nõ facio tibi inian

riam: wlo hinc dare ſicut tibi ac cipꝑe ꝙ tuũ

eſt: & boe qmia hicut dicit· oma.ix. Nõ eſt
wlentis neqꝙ; curꝛentis:ſed dei miſerentis·
¶ Ve epone vt exponit grego · de illi qui
in mundi pncipio & in fine conertunt ad i
dem: ꝙ tam̃ pꝛimis & vltimis ſemꝑ piſa-
deus Patus eſt dare mercedem· vñ pem au
roꝛa d qui vemt extrem? diſpenſatoꝛe w
cante / tand em recipit ſicut qui venerat ante

ſicut deus oſtendit qn q; ven inꝰ? aggre⸗
biamur opꝰ certi Sð munere ſum9 X⸗-

CCv łIdic moꝛaliter ꝙ venea eſt aĩa/oꝑarij

ſunt ſenſus & affectus: qui ad bñ opanduʒ

debẽt mitti & ſi ocioſi fuerint increpari: & ſi
om̃s ſiuml babere nequeant: ſaltem vnꝰ pꝰ
alin m debet paulatim ad virtualem opacʒ
mclinari: pꝛemium etiam eterne retribucõis
cunchis dabit quãdo m ſero in fine ſeculi no
ſiris ſenſibus etẽna gloꝛia oncedit ¶ Die
babes:ꝙ diſ eipulo inter ſe querent es qͥs
coꝝ videt᷑ maioꝛ m regno celoꝝ dommnus
ad humilitatem reducit ſed 8 boc nichil ad
pꝛeſens .Vyʒ die dicit ꝙρ duo
ceci qui ſecus viam mendicãtes ſede bat au
Bito ꝙ ibe ſus nazarenus tranſiret incepunt᷑

foꝛtit clamare fili dei miſerere noſtri cumq;

turba eos increparet vt t ac erent uli multo

magis elamabant milerere q vt ibeſus ag

nonit? occulos illoꝝ tetigit & viſum eis re⸗
tituit: qui ſtatim ipſum cum alij ſecut fue
runt: adn erte tam ꝙ marx: & Luce X vu
Nõ poni mii vnus & qꝛ vnꝰ erat altro foꝛ⸗
mo ſioꝛ ideo ibið alho ſubticet ¶ Allegoꝛice
dno ceci ſunt duo popnli:iud ei & gentiles/
qui ceci ꝑ ignoranciam: ſedentes ꝑ pigriciaʒꝭ
mendicantes ꝓ auariciam: ſecus viam ꝑ in⸗
anem gloꝛiam apꝑpenciam & ꝑ munch nego
cioꝝ ↄpꝑlacenciam ceci merito eſſe dic eban t
xXpc enim nõ obſtante turba ſacerdotuꝭ &
phᷓ iſeoꝝ illos ꝑ fidem illummauit: & illos
duos ꝓopulos:ſeu multos de ipſis ꝑ graciã
ſu am tetigit: et ad ſequendum ſe ꝓ ſidem &
bonã opacoʒ in dnxit Mat hy.in· vbi ð duo
bus fratribus quos ibeſus de nani wcauit
dicit: ꝙ relictis rethibo & patre ſecuti ſunt
eum ldic ꝙ;& homo dum eſt in vita po
teſt dici cecꝰ ſecus viam mendicans: expo⸗
ne vt ſupꝛa: & ideo iſte quando auduut ihe
ſum tranſſeuntem:& ſibi apꝓĩquante ideſt
quãdo videt ꝙ nunc: eſt tepus merendi
ꝙ nũe eſt dada nobis poteſtas xpᷣm & eiꝰ
miſericꝛdiam inueniendi: ſtatĩ cum clamo⸗
re oꝛacõnis & cnfeſſionis debz ad eum re⸗
curꝛere & illumĩaconis ſp nalis · ſ· gracie &
influẽcie bene ficium imploꝛare: quid vis in
quit vt faciam wbis / dne inquiunt vt apiẽ
tur oculi noſtri:ps: Illumina oculos meos:

quĩymmo etiã ſi tał viclʒ ꝙ t ba pꝛeteriẽs

ite praconũ fantaſ matum cœgitacoõnuz &

tepalium ſolicitudmũ tumultꝰ: & mundi ne⸗
gocioꝝ aufractus ipm mcreparet: & a cla-
moꝛe cofeſ ſionis & oꝛ acnis ipſum impedi⸗

at vl retardʒ/m̃e tñ młto magis d inſiſłᷣ
contra turbe uimpedimtuʒz & a xpo miſerice
diam inploꝛare · d- miſerere mei fili danid: t
ꝓcerto ſi dñs viderit ipſum clamãtem & m
illo clamoꝛe pſeuerant ein ipᷣm illumĩabit &
tan git ꝑ graciam &ρ veram ogniconem / ce⸗
citatem peccati & ignoꝛancie ſibi follet: ita
ꝙ ꝑ bonam oꝑpaconem & diſcrecõnem poſt
xm imitando ſeqnitur & cuꝛret & d- illud
Math: viin/ Mgr ſequar te quocumq; ieris
Die pomt Peticio matris filioꝝ zebe dei
ed vide mfra marquarto De ingreſ ſii do
mmi ſuꝑ aſinam vide luce:xix:de euerſione
menſaꝝ & eiecione clumbas vendencinm⸗
vide infra Nobanms ſ cdo·

(CCapit v. . A⸗

ſp wien bin⸗
4 Lefrue nobahent/ nguun
pbiſſt veloſitas & aCtenci
neionb ps Neffieae ne⸗ e
Anicce ſclet opla⸗ foꝛe mno⸗

baſit litmn hifmſlent cheſt⸗

gido nets bt a lus adn
tiles curtit &. fruchus aus ſoe
limn eisinuemte ſiandi / lins wi
prmſſinnes wyba & mctan 8 epit
in ro Nlluim ingenit Pde yßß
tumin goboſgafonon e vetwor
ti: ſolg wndſachts vroꝛ :nul
opacdis fuctus inuemt / qua ppt
fuctuoſia deo maledcunt & vno:
troꝛis coni ſacoms ſece ſcr ant x
tepauptans dapnant wrlvſt enjm
amneci maent ſecan tenpalrer /
amerent arſti & vroꝛan ſue amul
erßif Un arlie acne⸗
ſuſt nit bnn en omaſcd i
Cenno Ktdunn nnd atode
R D enterllbid den
ncgn wonſtans öga eſtſ

dosflisApunodarſſizu,
em wro alerben
enrena duclus ui
en⸗ ann vdint ſimilit/
gedemin ur non⸗

igno da / vem 8
dictda/ wentenin
Sna, roda
nror it edderunee⸗
det n efnere u
iei e anere pai
aflegbet k
Immmndode

mſente Kſb⸗ ppiquutr eſt
WGe:eſtteptsnerndi
cseſtn ngi
zdan mutniendeſtai dun dmd⸗
õ
nt X luniichns ſpialtz ,gaves
igterfunn npun id en
yt haum wos din nqumne eyt
al wſen ps ſlunnucalſiz nus
pgiſal igthitmm;
nihraſuun agtting
nſlandritum , Xnund ne⸗
afadheßnnaput ec⸗

4ſfons Kandnoin inpe
encï ialongein
uhre mprdting Ne Fonn en
õ

ris tfncinin,
Kuentenßn tnt⸗
e wm aylin i
rum d wnch i
unn 4 4
m pern

ſ .
an idiun
vuinm gum aa 44 . lud

. ,ſma, cs
4 , ie rMuplin 6 1
5 vommäͤflrz,
nt le Dengnllic⸗

Cribit machxx· Cu ſemel
xp̃e eſurirʒ & ficum ꝓpe locuʒ
Aſpiceret / iuit ad eaniñ quid
N. foꝛte fru clun m ea repiret / qꝛ
eum nẽ fruc? ſed ſolum folia

repiret / nõ em erat tẽpus ficuũ ſicut· d.mar

xj· Ideo ficum contmue maledixit / dicens

nunẽ fructus ex te naſcat & ſtatim aruit
ficus / ita ꝙ nũẽ ampllius fecit fructus ꝛc.
Fa⸗ ficus poteſt verboſos ſvies figna?
qni folijs verbon habundant: fructũ tamen
opꝑis & efficacie nõ habent /regulare etiã eſt
ꝙ vbi eſt verboſitas & iactancia & elacio
maioꝛ: ibi oꝑis efficacie nec non diuiciaꝝ
amucieie ſolet oppia foꝛe minoꝛ/ ꝓuͤbio · VYbi
verba ſut plurima ibi frequent egeſtas /quia

quãdo eſuniens ideſt q aliqquis mdigens ad
tales curꝛ it & fructus alicuiꝰ ſolacij vł au⸗
xilij in eis muemre ſe credit / ſatis folia ideſt
miſſio nes verba & iactancilas iepit fruc⸗
tum vero nullum inuenit/ q de ypoeritis ẽ
verum in quibo ſola folioꝝ & verboꝝ vani⸗
tas: & ſolꝰ conuſacoõis viroꝛ: nullꝰ aũt bone
opꝑacõis fructus inuemt / qua ꝓpt᷑ tales in
fructuoſi a deo maledicunt᷑ & viroꝛe ſue ex
terioꝛ is con ſacoms ſicce ſiccant & andita⸗
te pauꝑtatis dãpnant verboſi emim & vam
amici merent᷑ ſiccari tempꝑaliter/ppoente ve
ra merent areſcẽ viroꝛ em ſue conuſaconis
ꝓdere ſpũali᷑ Marci·xj· Nabi ar bꝛ cui ma
led ixiſti aruit/ bona em connerſacio ſine bo⸗
na vita nõ poteſt durare:ymm o eto deficere
Math. xij. Wemen natum aruit quia non
habuit bumoꝛ em· vñ ſeneca libꝛo de moꝛibꝰ
ait Nunqꝙᷓ bone honeſtatis lõga eſt ſimilacõ
—.. D. ((Domo quidam babuit
duos filios:& pꝛimo dixit fili vade opari m
vm eaz meain:qui reſpõdit patni /nolo / tan⸗
dem vero penitencia duclus iuit pꝰ?ea pater
init ad altrum & dixit ſimilit / qui reſpõdit
eo domime: & tamẽ nõ nit/quis ergo oꝛum
querit dñs fecit woluncatz patris- RKeſpõſuzʒ
eſt ꝙ pꝛimꝰ: & xpe ex loe otra pꝛmeipes ſa
cerdotum.dꝙ; publicam && meretrices pᷣce⸗
dent eos in regno dei/ vent em̃ inmqiut Po⸗
m via uuſtcie & non credidiſtis ei peccato⸗
res & meretrices crediverunt ei· Yta ergo
ſaluatoꝛ videt epvnere ꝓalolã ſupꝛ a dicta
videt᷑ em ſuponere ꝙ paterfa: eſt deus: qui
duos filios Pabef in mundo ideſt dno gene⸗

Mather

ſcdo ·

ra ſubditoꝝ pꝛimos & ſcdᷣos.·eccleſiaſti⸗
rs && lapœs quos ambos ad laboꝛanduz &
bene opandum ni vinea ſua iveſt in eccleſia
vł m amma cõuocat: & ad ſve vtrũq; ſevᷣm
mauis & mm? oꝛdmat / pꝛimo tam ꝓpono
eccleſiaſtiœ i ſta pꝛecipit ſcdo · ſſeculari &
lapy mquiens Item vmeam meam e& q
iu ſtum fuent dabo vobis. math; xXX⸗ Med ve
remagna dꝛã eſt mmn iſtis quia pꝛimi dicunt

& non faciunt · Vcdi vero qñqʒ faciunt d n⸗
dicunt / oonſtat em ꝙ multi ſunt eceleſiaſ ci
qui ꝓarittunt & dicunt ſe velle m vinea der
laboꝛ are:& lve potiſ ſime in ſuſcepcõne oꝛdi
nis vl beneficij: vbi tam puhliee ẽy occulte
ſe obligant ad laboꝛem & ad bonon opum ex
ercicium && culturam /qnia iſtis videt dictũ
illud. i. Ihimo. ij. Laboꝛa fſicut bonus miles
xᷓ/& tam iſti ſunt qin omnino nic bil de p⸗
miſſis facinnt: ſſed g deo wuerant ptermit⸗
cunt · mat he . Xxiij · Dicunt em & nõ Raciunt
Econtra autem alij ſunt ſeculares: & alij
magis leues qui pꝛrima facie mandatuʒ diin
ctra dicũt /& qnãdo aliquið eis m ugit lig⸗
ua & moꝛilv totũ ſpernũt Fere: i. Rſecule

eculo

fregiſtis iugum: dixiſtis nõ ſeruiam/d cum

iſti ad oꝛ reuerſi multa bona opa faciunt: &

contxra illud ꝙ ꝓmiſerant bonum agunt / qꝛ

ſepe ſit ꝙ ſeculares qui de ſeculari cduerſacoe
videt dei patris mandata ontẽpnere:faciũt
Plura bona / & ili qui ex ꝓmiſ ſione tenent
fadta magna / Eccleſia ſtici em babet werba
nõ oꝑa/& ſecula* habet opa non verba/ &
10eo iſti & nõ pꝛimi dicũt facere diuina pꝛe
cepta· cum plus placerent dommo bona opa
quam ꝓmiſſa: g ideo bene dicit iſtis pec
catoꝛes & meretrices ipſos in regno dei pꝛe
cedunt / quia ſeculares qui peccato res vidẽt
prim a facie elgũt: Iſti vero qui iuſti eredi
cr fuerant reihuenturvñ mathi. vij · Veniẽt
ab oꝛientę & occidente & recũbent cũ abꝛa

bam pſaac & jacob: filij autem eicient foꝛ as

¶ Ir ñ vis allega genetalit lud plo ſüt
attendeda verba quã opa :ẽ Joba: Opibo
eredite vide ſupꝛ a libꝛoxuij.capi. viceſmo
ix: YVbiiſta figura ad lraʒ expomt
C. (Domo ert prfami⸗qui
plantamit vmeam & ſepꝑæ circũdedit eam: &
fodit in ea toꝛcular / edifficauit turꝛẽ & ovl⸗
locaiut eam agncle/ & pegre ꝓfeeiꝰ eſt / ecũ
ergo adnemente te poꝛe feu ctuũ fernos ſuos

miſiſſet ad vineam/agriœle: ipſos diner ſis
ſuplicis affecerunt: & tam iterum miſiſſee
alios ſimili ꝑegerunt: qui cum vltimo fimm
mitt eret ðdcens foꝛſitan verebũt filim me
um: ip̃m etiam occiderunt & eum extra vxi⸗
neam ꝓiecerunt: d. Dic eſt h eres venite occi
damꝰ eum & erit noſ tra bereditas. ¶ Re
ergo pr̃fanufinalt vmeam ſuam alijs agri
colis llocamt: Malos male pdet: & vme⸗
am ſuam locabit alijs a gricolis Mud ex
ponunt doctoꝛes allegoꝛice· d· ꝙ prfamih.
deus a pncpio plantamt q;ldam vmeameſ.
ſynagogam. Eſaic· v. Amea domim ſaba⸗
oth dominꝰ? ifrabel el In iſta em fodit toꝛ
cular- ſ. cinitatem iheruſalem/ in qua botrus
cipri fiut cnpꝛeſſus / turꝛem temꝑplum: æ&c
ſepem eis circudit deſt diem legis municoz;
& ambitum· Eſaiævplãt auit vineã electa
lapides elegit: & in ea fecit toꝛcular/& edi⸗
ficauit turꝛ em: ipſamꝙ; agricolis ideſt filijs
iſrabel & indeis locanit qni abram & mopſi
legez ideſt cerimonias oꝛdmauit: & ind eos

m iberuſalem & in terꝛa ꝓmiſſionis locamt

ab eis etiam ꝓfectus elt Tde data lege
ſuis arbitrijs pſis derelinqt. Luce:xlx.Qra
didit ſeruis ſuis lona ſua & ꝓfec? eſt ſta⸗
tim / ſed iſti agricule a piincipio peſſim &
rebellentes fuerunt quia ſeruos dei quos ꝓ
Fructu bonoꝝ opum repoꝛtando mittebant

ad vin eam multiplcit offen derũt: ſicut pa

tet qmia / moy'ſen excẽtauerũt: de regno da⸗
nid expulerũt · Elaie èza lignea ſecauerũt

Jeꝛe · In egyypto lapidauerunt. Ezech· In ·

babilone exterebtauerũt· amos Nocte ꝓfo⸗

maant. MathaxuEccα mitto ad ws ꝓ
pꝓhetas ſapientes & ſcribas ꝛc/ finali ergo

miſit fmm ſuũ beſum xsm quem nicho de
mus ꝓiectum ext ra vineã tdeſt extra beru
ſalem occiderunt: ipſumꝙ; & fidem eins re⸗
ſpuentes bereditatem eius ſe habituros ꝑ⸗
petuo credid erunt:mquãtum ſi fidem xpi pꝓ
ſo moꝛtuo extinguere putanerunt: & ſectaʒ
ſuam ineternũ dnraturam & ipſos in iberu⸗
ſale m maſuros ſe arbitrati fuerunt: venite m
qniunt occidamꝰ eum & noſtra erit heredi⸗

tas: & Toha-xj. Ne foꝛte veniant romani &
tollant no ſirum locum & gentem: οα ρ dit

vt monat homo: ſed eoꝝ opinio facta eſt
irꝛita: quia eo ꝙ; beredit at em dei ideſt ter⸗
ram inda ſe habituros crediderunt ꝑ criſti
moꝛtem: poeius ꝑpdiderunt eand em quia.ſ.
prfa deꝰ iſos iudeos ꝑdidit: & eosx ꝓ ro⸗

manos vendidit & diſperſit: Vin eam ſuam

ſcilicet eccleſtam aut fidem alijs agricvlisi⸗
gentilibo ad fidem onuer ſi tredidit: iſoſ q;
repudiamit & infidelitate dimiſit: ideo bene
oonclndit bi aufètur wobis regnum dei α
dabit geti facienti fructꝰ eius. ⸗D.·
ERe die miſtice ꝙ vinea dñ eſt eccleſia

in qua deus a puᷣcipio poſuit toꝛcular ideſ t

memoꝛiam dominice paſſionis: turtex ideſt
altitudmem cont eplacms: ſepem ideſ tui⸗

cõnem paſtoꝛal ꝓtectiomis. Feremi i. E go.

plantani te vineam meã electam: vt dem ſe
men verum: qm agricoł xpianis & eccleha
ſticis pſam elendam tradidit: & inð bono

rum opum ex ſpectant: ꝓ quibo habendis

ſeruos ſuosſſeript uram legis ꝓſalmiſtaꝝ

& ꝓphbetaꝝ vltimo vero filum ſunm miſit
ideſt doctrinam filij ſui euuangelicam: Inm
em̃ ſut xp̃i ſerui ſpũales qni ad vmeã eccle⸗

ſie mittunt: & ꝓ eos fructꝰ boncꝝ opum re
poꝛtent ſed reuera iſti agriœle ia oms iſtos

expulerunt & occiderunt: quia eccleſiaſuci
legem ꝓphecias & eunangeha: duinaʒ ſci⸗
enciam & gracilam bodie quaſi penitus deie

cerunt: noſtra inquuunt erit hereditas: q; be
reditateʒ eccleſie ac ſi eſ ſe ſuum ꝓpꝛi pa⸗

trimonium ſibi ap ꝓꝛiant: & ſe nõ eſſe agri⸗
cvlas ſed dños pntant· E zechl.xxX vj. De⸗
reditatem meaʒ dederũt ſibi & jdeo ꝓcerto
ſicut iã videmus dñs iſtos agriculos ideſt
vnos ee cleſi aſiſties qmerſimode diſperdit
& ꝓpt᷑ peccatũ eoꝝ vieã eoꝝ ecclene alijs.
agricohis ideſt ſecularibo tyrannis ipſam di

npiendam tradit. Eſai: v· Auferam ſepem
eius & erit in dirup c3
nea ideſt aĩa cuiꝰ cultoꝛes ſunt ſenſus & af⸗

fectus: qꝛ debitũ ſunm nõ Kaciunt nec fructũ

bonoꝝ oꝑnm do reddunt: ſed ſeruos eins .·

lbonas mſpiracõnes ſtrãgulãt & repellunt/

filium eins deſt xm & eius graciaʒ in ſeip
ſis int erfi cinnt/ideo finalit᷑ iſi ꝑduntur /d&
vmea ideſt aĩa ab alijs agriœ᷑ ideſt vicijs
& demoĩbo occupat.ps. De ſtruxiſti mali⸗
ciaʒ ei? & vmd emiant eam om̃s pᷣter gradi⸗

tes/ & extermianit eã ap de ſilua ꝛ2c De la

pide reꝓbato vide ſupꝛa.iij. Regum.vj· in
nine ꝛc.

1

Capit·xvi. .E.

ſit feruox ſuos oꝛa cenc dicere

l die ꝙ iſta vi

CBrxairlegit-CKexqnis

cit nupcias filio ſuo: & nu⸗

patens wſtennipe alej n⸗
unc rer miſtos wralit a ntenel

atenoꝛes iHats poddibo Emanbis r
git,bingutetfierus &liniden de
multien wcat paud erd 1c a
nnt allegonce de gentlio & mdeis /B
i rexdeus pꝛit fllo ſuo vxoꝛem
nrum bumanam dutt, & ad we nn
xſolepmtatem fde xprane: A congre
cclſie Katbolice celebꝛ auit / ad qd w
hino indeos weaint qe ſ huud fideſ
ps pſos ahjs oꝛdmnaur ſRom? ,4
dopeimun grew nma pata ſunt
um ſmi deſt dicatoes & poliꝛtl
1Kaltla ſnt orcſa, deſtpe ypl
Xnanures pfde ſunt mortin ac ſ die
onnafide teſhmonia miteni dar⸗

venrted hupdas del ad ncarnac

dem Eſae wo Os ſectes vemte

ſſed talen ſti d uupe as vemte nol
ſed walus ad vlllim ſuam deſt inſ
R redultaten abienunt &
. & dicatoꝛibo oen derun
tbanmm muſtos alos/id
erdens Pat miſſius laaaltl. *
fo3 badddit Xde *

npeßsſlittfdderg Leos n de

onds ..
d ns evle / ecce 5
tdegden⸗

donmn

Ame, 1. . s:tno 4. D.
nbansſungtdeſt

Wd
wei d⸗ W

0 *.

NNNAdunt: ua egeſalic

NcasNümmngchr dunnlcd.

Znamm war uſ panns det
tnnquumathatdtis le
eeckeſnaeſ aſe ſun ppii 1,
nſbiippimt ſendcleagt⸗
dios phtmnt Ec n e⸗
tmidedoir i io penn⸗
lmus dys ſtus Clllis beſt
aiſtesduatinockchuct
aey mi dor ceft aiss
Ntſeulantotfums pn di
dt. a⸗r Pufinn ſipen
nanpaz ldecſan
al ltmsfunſeſte N⸗
Aüfmifunnn,
ſec ſanos en /
mtantr s pllu⸗

„

muitatis vt vemirent / qnbo nolentibo miſie

alios ſeruos.d·ecce pꝛandium meum ꝑaui/

thauri mei & altilia mea occiſa ſunt: oĩa pa⸗
ta ſunt vemte ad nupcias / muitati vero no⸗
luerunt ſed vnuſ qniſ q; in villaʒ ſuam ad ne
Sociacõʒ ſuam abijt / quidam aut ex eis ſer⸗
uos ſuos tennerunt & affectiombo & cntua
melijs occideruut/&ꝙ andiens rex mi ſit exer
citus ſuos & ꝑdidit illos/& mittes ſeruos ſu

os alios ↄuocat dicens nupcie pate ſunt ſed

qui muitati erant nõ erant digni Ite ergo ad
exitꝰ viaꝝ qnoſcũꝙ; mueneritis ĩuocate að
nnpcias / ſerui ergo abeuntes congre gauerũt
bonos & malos / implete ſunt nupcie diſeum
bentibo/ mtranit aũt rex vt videret diſeum⸗
bentes/& vidit ibi homĩeʒ nõ mdutum veſte
nupciali:& ait illi quomodo buc intraſti non
habenz veſtem nupcialeʒ / at ille obmutuit /
tunc rex miſtros wocauit:& euzʒ intenebꝛas

exterioꝛes ligatis pꝑedidibo mambus mitti

iuſ ſit / ibi mquit erit fletus & ſtridoꝛ denciuz
multi em wcati pauci vero ꝛc Eſta expo⸗
nunt allegoꝛice de gentilibo & indeis / cõſtat
em ꝙ rex deus pꝑat᷑ filio ſuo vxoꝛem ſcilicet
naturaʒ bumanam duxit / & ad hoc nupcias

& ſolẽpmtatem fidei xp̃iane:& congregacoʒ

eccleſie katholice celebꝛ auit / ad qð cõum iuz
pꝛimo iudeos weauit qꝛ ñi biiꝰ fidei ſibi ꝑti
cipes ipſos p̃ alijs oꝛ dmauit· Roma · iij. Ju⸗

deo pꝛimum & greco omnia ꝑata ſunt /dixe

runt ſerui ideſt p̃ᷣdicato:es & aꝓpołi:thau⸗
ri & altilia ſunt occiſa / ideſt xp̃c &ι Pphete
& martires ꝓ fide ſunt moꝛtui /ae ſi diceret
omma fidei teſtimonia & miſteria Pata ſut
: venit e ad nupeias ideſt ad incarnac nis fi
dem · Eſaie · lxvx · Vm̃s ſiciẽtes vemte ad aq̃s
ſed reuera iſti að nupcias venire noluerunt
ſed pocius ad villam ſuam ideſt in ſynago
gam ꝑ meredulitatem abierunt / & multos
de ſeruis xpi & p̃dicatoꝛ ibo occiderunt · ſ·
ia.ſtephanum & multos alios / ideo rex no⸗
ſter deus pat miſſus exercitibo · ſ. romanoꝝ
illos perdidit & deſtruxit/ & eos in dignos
mipcijs ſalute fide xpiana iudicans / ſeruos
ſuos p̃dicatoꝛes adalios cnuocandos ad
iſtas nupcias ideſt ad incarnacõis fidem mi
ſit / Cu· xii· YVobis opꝑt ebat pꝛ imũ loqni
verbum domim / ſed qm repnliſtis illud &
idignos woe iudicaſtis et ne vite / ecce cõuti
mmi ad getes/ iſti ego ̃dicatoẽs ad exitus

latlyer

viaꝛꝛ e i ad gentiles qui nõ erant in via ſalu
tis: ſed m eitu mit tunt: qui fidem recipien⸗
tes að eccleſie nupcias mducunt / int᷑ quos
boni & mali ꝑiter oncludunt ita ꝙ diſcum⸗
bentibus tam bonis ẽy malis nupcie iam im⸗
F· Fob.· i. Waruus &α magnus ibi ſunt
ed reuera mfine ſecul i: rex iſte deus ad
ſuos fideles iudicandum: & ad diſcum betes
videduz & examĩandũ ĩtrabit / & illos quos
nõ indutos veſte nupceiali: ideſt caritate d
gracia: eternis viculis carc eri bo & tenebꝛ is
cndepnabit / dicens àamice quomodo buc
intraſti nõ babens veſtem nupcialezʒ / & quo
modo in eccleſiam vemſti & fidem pianaꝭ
ſuſcepiſti/tam̃ veſtem nupeialem · i· graciam
d caritarem nõ acquiſuuſti /ſed pociug ꝑec
catis & vicijs ſoꝛduiſii/ at ile ſtati obmu⸗

tuit: qma ꝓchdoloꝛ peccatoꝛ nullam excu⸗

ſacõnem habebit/ymmo ſine reclamacõne in
tencbras ibit vbi erit fletus & ſtridoꝛ den
cium / bene ergo diei APo.xvj · Meatꝰ qui
cuſtodiuit palium ſuum ne madus ambulet /
&& ſequit multi ſunt weati/& q; om̃s gene⸗
raliter ad fidem wcati ſunt/& tñn multi ꝓpt
defeclũ veſtis nupcialis ad mfernum deſcen⸗

dunt: ꝓpt᷑ ꝙ cnſultur · Eſai · li.· Conſurge

conßge iberuſalem induere veſtimtis glotie

tue cinitas ſan cta F. ¶Vt die
cꝙ nupeie iſte ſignant ſtatum eceleſiaſticuzʒ
: inquo thanꝝ & altilia wdeſt actiui & conte ⸗
platiui ſuis doctrinis & exẽplis bonos anti
quitꝰ refec erunt / qui infide xp̃i ideſt in iſto
conunio ideſt m eccleſie ſtatu moꝛtui ſunt:
ita & in ſaguine ſuo ideſt a bona vita ſtatũ
eccleaſticum fundauerũt / quig autem ſut
qui ad illud conuiniã vemre renuũt / ſicut no⸗
biles & anari qui magis negocia ſecłi & ſta
tum ſecularem ; ſtatum eceleſiaſticũ eligũt
& exqiurunt · Job · xxxj · Eſſe ſubſentibꝰ? deli
cias conpntabar / Alij wero ad iſtas nupcias
ideſt ad eccleſie diuicias ardent venerunt /
ita c; iam diſcũbentibꝰ fdeſt clericis religio⸗
ſis & ſacerdotibo pleni ſunt mquibus boni &
mali ſine dubio ſimul viunt / Verũtame quia
nullus ad illud cõuium̃ ideſt ad eccleſia ſtica
vl beneficia venire ſeu itrare debuerat ñ ſan⸗
Ctus / deo de? rex noſter ĩfine ſeeuli illos qui ſi
ne veſ te nupciali ideſt ſine gracia & couèſaci
one ſpũ ali mtrarũt redarguet/ & eos intene
bꝛas ext erioꝛes ideſt m ĩferno recludzʒ dicẽs

euomodo buc intraſti inbignus: vbi nullns
debz ingredi niſi dignus Creno · imj. Videt

genꝰ in greſſas ſanctuariñ ſuum / de quibꝰ
pcepat ne intrarent eccleſiaꝭ tuam: & młti
ſunt wcati pauci: ꝛc̃ quia multi mtrant eccle
ſie ſta tum: pauci ꝓeipient padiſi fructum:

ſed pocins mfernales tenebꝛax & luctum.

—

G. ¶ Eud ei cum pPoſtulaſſent a
E K liceret eenſuʒ dari ceſani:fecit ſibi xpᷣe
afferꝛi numiſma ceuſus / de qno cũ ab eis
poſtulaſſᷣ cuiꝰ mmago eſſet: & nũmiſma
tis ſuꝑſcricõ: ipſi dixiſ ſent ꝙ ceſaris xpᷣe
reſpondit dicens: rendite ergo que ſunt ce
ſaris ceſari & que ſuntdei deo: ac hi diceret
ill debent reddi nũmifma cuiꝰ vmmago
in eo eſtmpꝛeſſa ¶ Die ꝙ cũ duplex ym⸗
mago poſſit impꝛimi m numif mate anime
bumane xpiane: ſ. m mago dei ene fit per⸗
graciam: & ymmago ceſaris qne dð xit a ce⸗
dendo & interpᷣtat poſſides pnceps ideſt
figura dyalvli: qii malos pꝛmeipe s mũdi
poſſidet: & pꝛecat oꝛem cedit & dampnat/
que ymmago in aia inpꝛmit ꝑ pꝑeccatum:
ſie ẽ ꝙ illud nũmiſma ideſt aĩa iſta illi dno
finali reddet eꝰ ymmago & figura ꝑ inoꝝ
cõfoꝛmitatẽ in ip ſa inemet: quia aĩa iuſta
que in ſe ymmagmẽ dei rep̃ ſentabit deo red

det᷑ anima væo peccatix ceſari ideſt dya⸗

bolo ꝓpter oonfoꝛmitatẽ finulitndinis offe
retur: o · xix qni acceperũt caractereʒ be
ſue adoꝛaneꝛũt ymmagineʒ eius miſſi ſunt
m ſtagnum ignisardentis In·xxiij. mul
te redargucones τ maledictiones ponunt
& multa etiaʒ dicta moꝛ alia que oĩa expo⸗
ſita ꝑ ſe patent. ¶ In xxuj · vrro multa de yl
tima tribnlacõne ponunt᷑ ſed vide inkra· En

.

ce ·xvij· &·α vbi ponam

NR·xxij·ca. Donit pabola S
decem virginib?ſequiq; pꝛu⸗
dentibus et qunq; fatuis:qne
ſfſpõſo & ſpõſe venien tibus ad
— nppeclas obuiaʒ exierũt: S om
nes iſte lampades tenuerunt m manibo: iſta
tamen fiut dꝛĩa quia peudentes cum lampa
dibo olium babuerunt: fatue vero baabnerũt
lampades ſed oleo caruerunt: tandem ergo
moꝛam faciente ſponſo cum omis virgines
doꝛmiſſẽt: media nocte elamoꝛ efficit᷑: ecoe
inquinnt ſpõſus venit: exite obuam illi: que

eum ſurꝛexiſſet & ſuas lampades paſſet/⸗
fatue carentes oleo ſapientibꝰ dixerũt date
nobis de oleo veſtro qnia lãpades noſtre ex
tĩguſint: quibo reſpõdentibo ne fote nõ ſuf
ficiat wbis & nobis: ite að vendẽtes pociꝰ
& emite wbis: dum auteʒ irent emere venit
ſpõſus: & que pate erant cum ipſo ad nuꝑci
as intrauerunt & clanſa eſt ianua: fatue aut
virgines venient es ſibi appiri pecierũt · ·
domine dñe api nobis: ſed eis dixit dominꝰ
MRmen dico wbis neſ cio ws:· Conclnudit er

ꝭo dominꝰ quilibet debzꝛ eſſe ꝑatus qina ne
ſcit qn ventet ſibi ſpõſus. (nan pabolãa

nunc poſſem ita bene exponere ſicut expo⸗
nit ꝓ doctoꝛes:& ideo dicamꝰ ſcvᷣm beatũ
anguſti:& ſc m alios magis nonoz: ꝙ·x ·
virgines ſignant vniuerſitatem animaꝝ fðᷣ
lum: que ꝓeo · x· dicunt qnia obſernancie.x.
mandateꝝ ſubiugant᷑ /ite tamẽ memoꝛãt᷑
eſſe bone & male:pꝛubentes & fatue: qꝛ de
fid ehbo animabꝰ cõſtat aliquas eſ ſe bonas

& aliquas malas/que tam oms· v& vdi⸗

cunt/quia om̃s tam bom ᷓ; mali quinqꝙ; ſen
ſuum paſſionibo ſubmittunt / vl qmia boni

quinq; ſenſibo imꝑare: mali eis ſeruiẽ noſ cũ⸗

tur / iſti tam int ſe multum differunt: quia
quamuis om̃s lampades ideſt bona exem⸗
pla & ſplendoꝛ em aliqualem bonoꝝ opum

habeant: bone tamẽ anime oleũ pie intencois

gracie && denocnis cũ lainpadibꝰ iſtis ha⸗
bent / male vero lic et exterioꝛem apen ciã ſple
dentem qñq; habeant: oleo tamen pie inte⸗

caπSο carent: acceptis lampadio nõ ſupſe⸗

rũt oleum ſecum: ſicut maxime faciunt yꝑo⸗
crite qui nõ cinant ha bere veritatis mtoꝛem:
dum tam babeat᷑ cxt erioꝛis aꝑe ncie ſpledo⸗
rem: oontra quos tulius· quit ꝓdeſt foꝛis

ſtrenne agere. ꝛẽ Om̃s ergo virgines idelt

om̃s aĩe xpiane taz bone ce male ſperant ad
nupcias ang ni:ideſt ad oninium ꝑadiſ fi⸗
naliter ingredi: omneſ q; exſpectãt ſponſuʒ
ideſt xpᷣm in reſurt ctione vltima ventuꝝn: &
nupciaꝝ introitum nceſſurum. veruntñ qꝛ
nũc tardat neceſſe eſt ꝙ iſto interim ꝓ moꝛ
tem cꝛpale m doꝛmiant& ꝙ tam bom quã
mali debitum moꝛtis ſoluant · Aath.xx vj
Doꝛmſte iam & requieſcite: finaliter tamꝰ
media nocte: ſubito ex inſpirato clamoꝛ tu
be ang elice fiet: qui om̃s doꝛmiẽtes & moꝛ⸗
tuos ꝓ reſurꝛectioneʒ aduocabit: & ipis ax
nentnm indicis pateſaeiet · d. ecce ſponfug

Venit :exite de ſep nlchbꝛis obulã ei· Neꝛoĩmꝰ

6 .
loſi dint donn mili &

Hii. wruntn q̃
Hls non

3
wos ite Pins 1 n tt
ideirent aunmetin *“ Npe ſuf
mung nne * L ydete
ſeen ſed e vrlle⸗ tancdo
ſtid whe pfeimt l Moä“
teliynds vp aenmn deſt avma
olgenialon dam vwſds nſckeb
ſls/ acſidurget wdete gnud nue p̃te⸗
bss vann gona/vana aus & comenda
mndamox. Daltto xuj A dren vbiſ
deon in quiw babebant ſiducam / furg.
Lopttllent wbrs. Ned peeto du ſte n
nt oleum bvne ſclenge emere: daſt dun
ic punt kvnam wajciam balrre x de
ntite opyn pentere/ tade wan eo
Honam quce lptentes one qu babe⸗
geim n ſvndbl cun ſpynſo yß⸗
IMpras mergbat pad R elant;
ſeSſa eyoen⸗
ue aenud oisſtibunt N nſen⸗

40 entesno
enen ApOnen ven
deceteroim 8 ſe cl um

mathe wi N⸗ .
qui dyut a nathevi öonn

michid mmen
bp edtobwtmnen den

₰ 8 novos. gy
vin —
e peo xchaunt 3
Nchand nuchſiman
JQB
nalepabehtes hegtce
menbwſla⸗ lquns ſſſ. ſpnns
nis aeten ong vivt⸗
Raansunonc̈nihcnng
Nſhen toſhmmnmt nalont
ſnnuntefninſi
htammt emultom dfrunt; Git
nis ons unpades aiſtlvna orn⸗
ſpleccten calnn loer iym
dtelon tami anmoli pentmwe
Vdcanàànpi) ſibe
le um Kcr anmbim ni ſpl
iig bakrantlotunnpent⸗
cnt rterns anptalv to ipſe⸗
ſcumſtat narmefennt yo⸗
õ
Abalrt tamns hene ſgſc⸗
ncwstin ent Ritfin
aecet One Earece
pmtn ntch ni 4 ,
,detad oninnnn
6 angnn ſgaſctii
ngredonnd g &

ſemꝑ ſonat mquit wox illa terꝛibik in auribꝰ
meis / ſurgit e moꝛtui vemte ad indiciũ dñi
tunc om̃s tam boni ꝙᷓ;' mali ſurgent: pa⸗
des ſuas ideſt bona ſua oꝑpa p̃pabunt & nu⸗
merabunt/& dicent domme nõne m nomme
tuo ꝓphᷣtiſaui ꝛcẽ̃· veruntñ qꝛ mali & ypo⸗
crite oleũ recte intẽcõnis non babuerũt ideo
lampades ſuoꝝ opinionũ extmguentur in
fructu & vtilitate omnimoda pꝛiuabuntur-
Huerbio · xiiij:· Lucerna impioꝝ extiguetur
iſtis ergo nõ ꝓficiet / ſed iuſtis & ſapientibo
dieant date nobis de oleo veſtro ꝛc̃ ideſt iu⸗
netis nos virtute meritoꝝ veſtroꝝ / qꝛ tunc
boni poterunt re ſpõdere ne foꝛte nõ ſufficiat
nobis & wbis / ite pocius ad vendentes / ac
ſi dicer ent oleum meritoꝝ no ſtroꝝ nõ eſt tã
tum c; ad ſaluandum nos & vwos poſſit ſuf⸗
ficere / ſed ire pocius ad vendentes & videte
quid wbis ꝓficient illi ꝓquoꝝ captando fa
noꝛe lãpades & nõ olenm:ideſt oꝑa vana ſi
ne conſcienci a bona dum vixiſtis in ſecło ba
buiſtis/ ac ſi diceret videte qnid nũc ꝓficit
vwbis vana gloꝛia / vana laus & cõmendaco
nnndanov · Deutro · xxxij· dicent v bi ſüt

di eoꝝ in quibo habebant fiduciam / ſurgãt

& opitulent wobis · Wed ꝓcèto dũ iſte w⸗
Innt oleum bone cõſciencie emere: ideſt dum
mceipiunt bonam conſcienciam habere &τ de
vamtate opum pemtere/ && tarde bonam cõ⸗
ſcienciam querè/ ſapien tes & bone que habe⸗
bant olenm cum lapadibꝰ cum ſponſo xp̃o
nupecias incrabũt padiſi/ & clauſa ianna pa
Diſi ideſt excluſo temꝑe merendi iſte ꝓpocri⸗
te & fatue perpetuo foꝛis ſtabunt & in ferno
dolent es nunc; a pconem venie ſeu celi ianue
decetero imꝑetrabunt mathi.vij · Nõ omnis
qui dixit michi domme mtrabit regnum ce⸗
loꝝ er go oleo bone conſciencie mum amur&α
ſemꝑ ꝑati & in bono vigiles muemamur:vt
quaxumq; hoꝛa ſpõſus xpᷣc venet cum ipſo

ad nnpcias in ducamur.eccle·ix· Omm tepe
ſint veſtunta tua candida: & oleum de capi

te tuo nõ deficiat ?c & marci.xiij. Omnibus
dico vigilare) · F. Ek die ſi vis

llud ꝙ hic pomt ꝙ fatue virgmes ꝓeo ;
oleum nõ habebant lampades ſuas extigui
dicebant / Poteſt cõtra y pocritas allegari quo
