ſociare: cũ eis particpaẽ poſ ſumus / ipſos
tamen comedere id ẽ eoꝝ vitaʒ nobis ꝓ ma
lam contemplacõnem & onmuincaconem
m ꝛ poꝛalẽ nõ aliqualiter debemus/ exquo
tamen nobis conſtat quod iſti moꝛtui ſunt
ipſos omnino debemus fugere · ipſos q; per
aſſocietatem aut freqnẽtacoõnem pꝛeterquã
m caſibus licitis declma/gc eos viles & ab
lum inabiles reputa?· vñ · nui· xvj. Vepꝑa⸗
mini de tabern aculis hHom inum impioꝝ·
¶ Vr die quod ammal mundum viuens e
Peccatoꝛ adhuc vitami- famam ſuam reti
nens/ animal vero inmũdum moꝛtuum ſig

ſficat peccatoꝛem iam vita · · bona fama
Paiuatum / pꝛimis ergo poſ ſumus tactum

ideſt ſocietatem oĩcare: ipſos tam inbemur
no medere:deſt ab eoꝝ mutacõne cauè:
colloqnium ant con ſoꝛeiuz ſiue miuria de

negare · ſcdis vero debemus & vitam fugè

& lloquia &e conſoꝛcia declmare · & dic
quod moꝛticinium qð ꝑ ſe erat moꝛtuũ ſigt
illos qmi wlũtarie & quaſi ex pꝛopoſito pꝑec
cant/ qui ſcilicet ſume ſut canendi⸗ alij vero

qui ał moꝛiumt & qui ꝓ violenciam tepta⸗
Wis vl tribulaœis vł vire gracia ſpoliant

nò ſunt ita exetradi:ſed pocius ſugpoꝛtandi
galathvj· SDi pꝛeoccupatus fuenit frater
delicto ſu oꝛ tare · ſequitur conſiderans ca
uet ipſum: ne d tu tepteris · T.
wlatiha omia erant mũda pꝛopter ſpecies
ſcilicet aquilam griffem alietũ miluũ & vul⸗
turem iuxta genus ſuũ/ & omnem coꝛ miti
generis/ſtructõnem/nectuam/larum/& an
cipitrem in geuere ſuo / bubonem / merguluz
ibiim / emgnũ/ onocroculum/ poꝛ phionem/
herodionem/caladꝛiõ iuxta genus ſuũ· vpu
pam vero & veſpertilionem. Et nota bic/
quod multe ponntur hie ſpecies auium vbi
ſubiũguntur iuxta genus ſun notat ꝙ in
vno eod em genere auiuz multe ſunt ſpecieꝰ
ſubalt eme ſicut exempliſicat᷑ plinius de an
ticipitre & vulture que cum ouẽs gnalit᷑ ſũt
inmũde · ¶ Dic ſi vis quod ꝑ iſtas vigmti
auin ſpecies mtelliguntur diuerſe condicos
ommu & peccatoꝛuzʒ· aquile em̃ qui alte w
lant & gerges que hmmes deuoꝛat ſut ma
li reges & ſuperioꝛ es qui ſcilicet alcoꝛi pꝛe⸗
mment digmtate/alios etiam excellunt in ſu
Perbia & crudelitate/alietꝰ que alaudas ra⸗
Pit.miluꝰ qui pnllos inu adit ſignat malos
baliuos & raꝑtoꝛ es infeꝛioꝛes /qui ſciliʒ ma
gnos nõ audent innadere/ pullos tamen id
eſt innocentes & pauperes ſolent coontmue
laceſſire · accipitq; / clu bas odit heꝛodiug
vt pectoꝛe ledat/ onocroculus que ro ſtro
cꝛrodit ſigmficat inuidos atqʒ detractoꝛeꝰ
qne ſcilicet ꝑectoꝛe animo ſoſent alios ledè/
colum bas ideſt ſim ꝑlices odire & omĩs dẽ
tibus & labijs comedere· vultur que cadaua
ſentit · vpupa que m ſtercꝛibus man facit
ſigmficant luxurie & etiam immũ dicie ſecta
toꝛ es · ubo nocturna æ veſpertilio que de
nocte wlant ſigmficãt beretiœs & latrones
&& occultos criminum oꝑeratoꝛes: jbijs larꝰ
&& mergulus que aquas freqnentant ſigmfi⸗
cãt deliciarum & caſtrimer gie pꝛofeſ ſoꝛ es/⸗
Cmgꝰ cxtra cãdida mtus ingra & ſtruallas
lbabens & nũẽ wlãs / ſigmficãt poẽtas &
ſimulatoꝛes / omne quod eſt coꝛnnti genens
quod ſcilicet ſemper dicit cras figmficãt pi⸗
gros pꝛocraſtmates & pm̃e dilatoꝛes poꝛ⸗
Phio ideſt pellicãꝰ qui pꝛo pullis ſuis ſe vul
nerat ſigmficat nepotum filioꝛum &τ amic⸗
rum earnalium immoderatos dilectores· ca⸗
ladꝛion que ad egrotu m ſanandum faciem

xettit/amaritudo vero vultum auertit/fgm
ficat falſos Ivĩes m pꝛoſperitate: Hminum
amatoꝛ es· ſed in aduerſit atibus deſertoꝛ es
Omnes igitur tales aues ſut immunde que
tangi imitari a ſanctis Iom im bus non ſunt
digne⸗ NJ. (Om ne watile quod
quatuoꝛ pedibꝰ graditur imnndum erat mſi
ſoꝛte pedes poſterioꝛes ꝑ quos ſalit eſſent ã
terioꝛ ibus longioꝛes ſicut habet locuſta:tũe
em̃ erat animal comeſubile & ñ ablvmmabi
le.· Auatuoꝛ pedes ſunt quatuoꝛ cꝛdis af
fectiones ſcilieet doloꝛ & gaudium que ſunt
anterioꝛes /qꝛ concernunt pᷣſencia/⸗ & ſpes

& timoꝛ que ſut ꝓoſtenioꝛes qꝛ ccernũt fu

tura · · cor · xx · Mꝛius q; ammale ẽ / demð
quod ſpũale· Igit ꝙ; om̃e wlatile ideſt cĩs
mo conteplaconi datus ad wlandñn me
taliter ad celeſtia electus ſicut eſt religioſuꝰ
vbl clencus: in mũdus debet iudicari: qui qᷓ⸗
tuoꝛ pedibꝰ graditur ideſt qin quatuoꝛ cot
di afrectiombus circa terꝛaʒ videtur occu
Pari: nõ dehet em religioſis & clericis magiꝰ
habundare pedes ; ale · i a ff ectio ꝗᷓ cõtẽ
placõ/nec debent ti cirea terꝛam && terꝛ ẽa
negocia curꝛ eꝛe / ſed ſurſũ circa celeſtia woli⸗
ta?è. Et ideo illi clereci imundi merito iudi⸗
cant: qui plus gradiunt᷑ ꝗꝙ; wolãt & plus in
terꝛ eis negocijs ẽ; m celeſtibꝰ deſiderijs oc
cupat᷑· verũptn ne omio condepnemꝰ & cir
ca terꝛena negocia occupatos. cienð q;
ſi ꝑdes paſtoꝛes affectiões & deſid eria fu
turoꝝ anterioz ibus pedibus · i· Pſencium ter
renoꝝ affectiombus Pſerunt /& amplius ꝓ
ſeueranciam ꝓlongant᷑ & ꝑ excellenciã mul
tant tunc ſtum mundum nõ mdicabunt
ſed apud deũ & homines comeſtibilẽ & min
tabilem tãgibilem · i · Frequẽtabilem d ecnent
qnia reuera altiꝰ circa terꝛena gdies:tune bo
nus & mũdus exiſtit qn amoꝛ futuroꝝ/ a
moꝛẽ pnciũ ſuꝑat/& qñ ſaliedo ſuꝑiꝰ ꝓ deſi
Sriuʒ et᷑noꝝ ratio ſenſualitatẽ pcedit · apoẽ ·
iij Nouii ſima tua plura pꝛioꝛiba- ¶ Vł
dic ꝙ ꝓs pᷣoꝛ ſigt ſenſualitatẽ poſterioꝛ rõ⸗
nem . Iſta ergo e que debet pꝛecellere ad hoc
ꝙ homo mundus poſſit apuð deũ eſſe/ma⸗
ꝛoꝛa em debent eſſe in nobi⸗ poſſerioꝛ a pꝛio⸗
nibus & ſpũ alia ſenſualitatibus. apoẽ · ij.
Poſterioꝛa vo tua plura pꝛioꝛibꝰ· ¶ Il die
ꝙ poſterioꝛa ſua ſigmficant ſenectutẽ ante⸗
noꝛa ſigmficant iuuetutem- qiuanñ volum?

mundi eſſe/ bona opa ſen ectu ns /debłet iuuẽ⸗
tutis opibus p̃pollee. A. Or̃e
ammal quadꝛupꝑes ꝙ; ſuꝑ manus ambulat
mmundum exrat vbi nota ꝙ ille qui ſuꝑ ma⸗

nus vult ambulare: neceſſe ha bet ſe ad ter⸗

2am meuruare: & manus inferins ad ter?

melmare · ¶ Die ergo die moꝛ ali ille qᷓ
manus ideſt opacones ſuas ad terꝛ am ideſt
ſolum ad lucrum terꝛ enum aꝓplicat · & qui
terram & terꝛ ena amplexat ideſt diligit ſeu
tractat τα ad terꝛ enã ſe extedit totaliter e m

elmat ĩmũdus apud deum & bonoꝛnm tra⸗

ctu & coſoꝛ eo indignus iudicat· ¶ Tex?
¶ Qui tangebat amalia imũda vł qui ea
moꝛtua depoꝛt abat imundus erat extra ca
ſtra redibat · ¶ Rmi diœ ſicut videt immũ
dus ſeu moꝛtiemũ comedit qii ipſu de ĩ̃iꝰ
vitã ſibi mœꝛpꝛat imitãdo / ille wero cum
tangit qui talem frequetat · aſ ſociacõ vero

illum/ ꝓoꝛtat qui ipſum ſuſtmet defendendo
It qui ſibi fouet: nec qui fouet pſiꝰ miqui

tatem ł excuſando vl nõ pumẽdo ſeu argu

endo / ſicut ad Faʒ faciũt adᷣnlatoës quima

los & moꝛtiemos diuites poꝛtãt ſicut faciũt

mali indices & ſupioès qui ſuos moꝛticmos
familiares & amicos defendũt cotra iuſliciã
& adinuãt ipſos qnia nõ pumũt ſed miqui
tatem ſuꝓpoꝛtant exemplo hehy qui filios
non coꝛngebat & eos pocius ſuſtinebat ·
· reꝗ·ij · Omnes ergo tales comeſires tac⸗
toꝛ es ſeu ꝓoꝛ tatoꝛ es iumentoꝝ & nuquoꝛũ
ſunt imm undi & bonoꝛum tactu frequencia
t& cnſoꝛcio ſunt indigm · nui · xe · Qnicqᷣt

tetigeit immũdus uimmundum faciet · tales

ergo qui tactu aliene ſocietatis vł aliem ma

lli:verbi & exempli immũdus ?&ρ peccatoꝛ fa
Cus eſt/debet extra caſtra ideſt extra cinita

tem ſpei aliquamdin manere/ & aqu a lacri⸗
marum ð penitencie ſe leuare/ & ſie m veſpẽ
ideſt m obſcuritate timoꝛis ꝓoterit caſtra-i
ſpei ſecuritatem mtrare & conſciencie imm̃⸗
diciã rehẽre · nꝰ em qui mðꝰ exiſtit ꝑ moꝛ
tcicinum ideſt ꝓ peccatum moꝛtale ꝑ porra
tum vł ꝓ malam moꝛticimũ co ſoꝛcium:
debet ſtatim caſtra mt᷑re · i. ſe dignuz mt᷑ n⸗
di caſt ꝑadiſi ſpera / ymꝰ priꝰ ſetenet per
ofeſſõz lauaẽ ad hic m veſpꝰ ·.· m aliꝗᷓ õ⸗
ris I' t cois ealigie anẽ ad caſtra· · ad ſpẽ
celeſtiũ audat ſe traſ ferꝛe · eʒech· xij · Pforet
pietẽ m humeris poꝛtabis m caligie offeris

ntalinmnnd; Nr
mrſmn miniet a
Gnagectaetd
rleghid ine⸗
tt Gnumeadis intder⸗
Aeur & viatun did da
Abnen kdatum idicarur
ſt wnun qnod mmmdiſi
nunos fieit & uod erw
õ
rs ulqtoune immni
Tl y (llina
fil mmenitun bie alcz nuſte
oadrll/nigdalecamaleon ie
iba ſta ei nnu da it & no
Unimkedamtitume ano ge
Gnun deſtzammaldus ſue
pas lingnaum vl fetle vr ſip
SHacia adetit tonmninn
Er le gum⸗ dutm inr
Stilus wiltani,een

ad en ſttſit oi
chuenr.
ldase benein

4 fgficit adrhrois quum
mos dultes ſoitit ſelt fialt
N ſuhs giſtos nontores
Nemlcos deſndat wötia uſt⸗
ripſos qun no puniit ſid nigti
bortant erenpho behyni flios
ebat & eos welus ſiſ tmrebat⸗
Innes ergo tales omneſirs tie⸗
ꝛtatoꝛes umenton & mquoꝛũ
d & bonoꝛumtactl ftequeneia
ſunt ndignn nu . Auicg
nadus ummundum factet tais
u ahene ſocletans l atanmi
anpl immudus prettorf
lebet umn caſtn diſteum gult
õ len⸗
mimuefelun fen aſß
nlaite tmor vtlit e
en nmale N oſſtenee n
ndem qn nd exiſtt ker⸗
ccatutm mnct deybe

Alam & mortierin coſonun

. 4.ſedonijtti⸗
Eten
ea eglieth
4 aͤbren f Pu
S 4,.
4 lcie zi, weſ ſforet
calg henſ

¶ V die quod veſprtilio figmſiat finertt
vite quia ſcilicet vſ q; ad veſpram debemuꝰ
mmundi eſ ſe ideſt vſq; ad moꝛtem debemꝰ
nos mmuudos reputare: & intrandi taber⸗
nacula pa radyſi indignos eſſe/quod tamen
cntingit nos mmundum com edere · i · alip
immũdiciam facere vł moꝛtieinum pecca⸗
ti moꝛ tal tangẽ vł veſci · Iſta poſſunt ap
Plicari ad exœĩcacõnem maioꝛ em vł mino
rem/animal inmmnnduʒ vł moꝛticinum ſin
gnificat illum qui maioꝛi ex cicacõne ligat
& vita gracie & a ſacroꝝ cõmumione pꝛiua⸗
tur ille qui ex ꝑticipacõe cũ talibus inmũd⸗
rex cõmumeatus mmoꝛe excic acge effi
cltur & vna cum alio extra caſtra · i· exci⸗
cacõnem fidelium indicatur / quia · ſ. iſ tud
eſt verum qnod in mundi ſe tangentes im⸗
mundos faciũt && quod excĩcati alios ex-⸗
cõmum catos red dũt / ideo bene dieit bic ne
tãgatis quicꝗp eoꝛum ne immũdi ſitis·
Tex?.·xjj y. (Aliqua animalia in
mũda numerãtur hic ſcilicʒ muſtela:ſ.mus
codꝛillus / migdale camaleon ſtellio lacta
talꝑa · Iſta em̃ mmũda erãt & moꝛ ticma eo
ru m ĩmunda mtãtum: quod quicqt moꝛti⸗
einum de iſtis ammalibus ſuper quodecũ
vas lingneum vx ficlile vl ſup veſtẽ vl pPel
les vł eicilia cadebat totum imundum faci
ebat · qumymmo quicumq; liquoꝛ vl cibꝰ
m vaſis talibus ponebatur antequaʒ aqna
lota vſ q; ad veſperaʒ ſtetiſſet torũ imuduz
reddebatnr· Illa wro que erant lignea: vna
cũ dictis pelibo & veſtibns aqua lanan mã
dabantur /& ſic munda ad veſperam redde
bantur ¶ Dic vere dico ꝙ m h mi do inue
niuntur multa ainmalia inmunda ideſt mł
ta genera peccatoꝛum/ videlicet muſtele ᷓ
valde flexibilis eſt nature & frandulẽter ra
pit que ſigm ficat doloſos ſemp comedit ꝙ
ſigmficat guloſos. Cacdrilluzg quẽ ia culuʒ
nõ ledit ſigmfieat obſtinatos & ceruicoſos
migdale quod eſt crudele de incenſe fugit /
figmficat fallaces & pꝛodicõſos/ gamalion
qui vento viuit ſingmficat ſupbos & vam
Zloꝛ ioſos / ſtel io qui pellem habet Pictam qᷣ
ſingmficat laſeiuos & curoſos / lacerra qne
ſepulchꝛa in habitat que ſingificat iĩmun⸗
dos luxurioſos talpa que ſub terꝛ a manet qᷓ
ſingnificat auaros & terꝛ enoꝛum ambicõſoꝰ
Omnes tamen iſti imundi ſũt ge ab lomibo

exeerandi & moꝛ es eoꝛu vili pendenbi fu
giendi quia bꝛeuiter talis imũda cœmedit.
vlł moꝛticmum eoꝝ ideſt eoꝝ vitam moꝛti
foꝛam pꝑer aſ ſoctacõnein & per affectionem
cum tangit / ſtatim eoꝛum ĩmmundiciaz im
ſe ſentit & immudum && peccatoꝛ em: eoꝛũ
exemplo & verbo faciliter ſeſe facit · jgit ſine
ſit vas ligneu m ideſt ſpiritualiter leue ideſt
Per wlnntariam paupertatem / ſi fit ſic vas
terꝛ eum ideſt ſpnaliter grauie ꝓꝑ timoꝛ em &
& bumilitateʒ ſine ſit veſtis ideſt homo ali
os veſciens vł pellis ideſt homo alios calci⸗
ans ꝓ elemo ſinam pietatem · ſuie ſit cilici
nm ideſt homo alios pungens ꝑ iuſticia? &
ſeu eritatem / vl ſeipſum aculeans ꝓ peniten
cie auſteritatem ſed tamen tangit moꝛtici⸗
num ideſt ſi frequentat peccatoꝛem coꝛrup
tum & infectum & maxime hereticum facili
ter ĩmundus æfficitur/ && q;uis a pꝛincipio
bonus eſſet tñ erecta ſocietate & auditu de
facili maculatur. Ecẽ̃i·xii· qui tetigerit pi
cem mquinabit ab ea. P. Am̃
eti: m liquoꝛ inferioꝛis affectõis ſeiencie vł
locuecis talium vaſoꝝ ideſt taliũ hoim̃ qui
ſimilem tactu moꝛticmoꝛum ideſt hereticœꝝ
& peccatoꝛuʒ quandoq; coꝛrupti / ita ; nñ
eſt dignum a bonis recipi vł audiendo gu⸗
ſtari / moꝛticinum emʒ fedat vas quod t an
git: vas vere liqnoꝛ em/liquoꝛ poſtea ꝓotato
rem/& ſic talis imundicia ꝑ multas ſucceſ
ſiões de vno altꝝ tranſ funditur de vno
ĩmundo mn'ti alij imundi con ſutuuntur-
&ic vnus infectus hereticus vłᷣ œꝛruptus
Peccatoꝛ multos alios coꝛrumpit && imundi
ciam ſuam ſucceſſine ad plunmos tranſ mit
cir. Noma.v· ex vno Homme peccatoꝛes
conſuituti ſunt multi · ¶ Illud ot eſt axpl
cari ad pcim̃ oꝛigmale/quod ſcilcet de adaʒ
m alios ſueceſ ſiue mittitur ita quod natu⸗
ra filij ad tactum nature paterne & ꝓ ſuccõ
nem generis viciatur ¶ Iſta ergo debent la⸗
uan ꝑ cpꝑunctionem & lacrim acõne: ſi con⸗

traxit imundiciã & peccati actualis/ & etiã

per baptiſmi ablucõnẽ / ſi fit tamen in ĩmũ⸗
dicia ꝑeccati oꝛiginal/& ſic m vſpere moꝛ
tis munda reputabuntur: & m caſtris pa⸗
radyſi in vſus filioꝛuz iſrabel ideſt ſanctoꝛũ
& angeloꝛum purificata pꝛedicabuntur·
¶ Il die quod liquoꝛ vł cibus immũdi va
ſis ſingnificat ſcienciẽ vł eloquẽciã pctõꝛis

que ſcilieet immunda & abhomin abilis red
ditur quando ab immundo vaſe pꝛofertur
quia ſcᷣm · SS: Cuiꝰ vita deſpicitur te ſta
tur vt eius pꝛedicaco contenpnatur·
A⸗ Vas fictie in qno moꝛ ticimũ
cadebat pollue batur: & ideo frangi quam ci
to iubebatur: vas vero lingneum lauabatur
& mundum efficiebatur: & inuſus fil oꝛum
iſrabel iterum vertebatur / VYVas wero ſclli⸗
cet fictile quod eſt ſine bumoꝛe & firmita⸗
te ſigmſicat hominem in ꝑeccato abſtinatũ
nullo bumoꝛe compunctioms contrituz ſed
in clhano concupiarum decctum /fragilita
ti obnoxinm && ſubiectum/ vos vero lmgne⸗
um ſingnificat hominẽ magis firmum quo
dam naturali Pnmoẽ compunctioms hume
ctum- Jgitur in vas terꝛeum ideſt in lvmi
ne ab ſimato & in penitente cadat moꝛtici⸗

num alicuiꝰ ꝑccati moꝛtalis & maximc he

reſis · Iſtud pꝛoculdubio debet frangi e p
pumconem de medio tolli vł foꝛ titer caſti⸗
gari · Si vero iſtud vas ligneum ideſt peni
tens && contritum fuerit tunc per confeſſio
nem erudicõnem & lacrimacon em purificari
debebit & facta pemtencia in toto ſicut pꝛi
us mundus erit· Textus·xj· .D.
¶ Omne enim quod reptat ſuꝑ terꝛam ab
lm inabile erit nec aſ ſumetur m cibuʒ quie
quit & ſuꝑer pectus quadꝛuꝑes graditur⸗
⁊ multos babet pedes ſine per humum tra⸗
bitur non comedetur ſed abbominabile erit
nobis ¶ Talia reptilia fingnificãt auoros
qui ſcilicet & οειε & pectoze tanguntur
terꝛ am · terꝛena que tinctant & diligunt /tã
ꝛpore qnaʒ aff ectu · quia reuera tales qui
non ceſſant per anariciam cirea terꝛam id e
circa terꝛena repere/d& pꝑctoꝛe coꝛ dis & affe
ctus ipſam terꝛ am & ipſa terꝛ ena tangere⸗
& per humum terꝛ ene cupiditatis ped es ſu
os multiplices: ideſt ſuos filios de famulos
poſt ſe ducere erudire & trabere /non ſunt co
meſtibiles æ& tangibiles ideſt mutabiles vel
freqnentabiles / Vz ꝓcerto ipſi pocius dñt
eſſe abbom in abiles & deteſtabiles / ſicut ad
litteram videmus de iſtis vſurariis & aua⸗
ris: quos quilibet abhommatur: & quos de
us & Populns deteſtat᷑ · ꝓu · viij · Labia m̃a
deteſ labunt impium · C. Cum
moꝛtiemnm cadebat ſuꝑ ſementẽ ñi ſiceum
erat/ ſemẽ nõ polluebatur ex moꝛtiemo · SDi

veꝛ6 aqua erat madida tſic tactu motti
cini efficiebat᷑ immũda · ¶ Vic vero ſi ſeme
affectõis noſtre houmoꝛe deliciarum aſper
gicur & imbuitur reſtat ſi moꝛticinum id ẽ
aliqua moꝛtifera tenptacõ locueo· vł exẽpli
mali dacõ vł alterins male pſone ſocietas
delectacõ ipſum tetigerit quod ꝓ maluz3 co
ſenſum faciliter polluatur. Pi vero iſta bu
mectacõ deficiat & ſictitas abſtmencie vł
panpertatis hubũdat/tunc ĩmundicia tẽp⸗

tacoms && mali conſenſus iſtam faciliter ſ⸗⸗

intrat· ſed muuda & ſine macła pꝓſeuerat·
Conſtat enim quod ille qni diuichs aſper⸗
gitur: tactu moꝛtue tẽptacoms: faciluis in:
fieitur quam ille qui in ſictitate panꝑtatis
& abſtmencie cõmoꝛatur· ł die ꝙ moꝛ
ticinum figmficat peccatũ/aqua vero delcã
cõ m ꝑeccato · qunia ſcilicet moꝛ ticinum id ẽ
actus peccati mentem non inficit mſi aqᷓi
delectacõ ſenſuʒ & cõpſacencia ſubſit ꝓctmñ̃
eĩ a deo eſt wlũtariũ ꝙ ſiñ ẽ wlñtariũ ñ ẽ
peccatuzʒ ſevᷣm anguſtmũ. die ſedʒ glo
ſam quod aqua eſt baptiſmus /qnia ſcilicet
illi qui aqua baptiſmatis noñn ſunt leti ſcilieʒ
mfideles/ ſi tangunt moꝛticma ideſt ſi om
mittunt moꝛtalia peccata/non tantum pol
lunntar nec ita pꝛofunde delmquũt ſeu tan⸗
to peceato inficiunt᷑: ſieut illi qui aqna bap
tiſ matis abluũtur: quia ſeilicet m eodem pec
cati gñe plꝰ peccat ſidł:qᷓ ĩfisł/ bapuzʒatꝰ
etiã ; getil: qꝛ · ſ · infidles Ppẽ excuſat igno
rancia· fideles vero excuſat cvnſtancia·
Fontes && ciſterne: & õms aquarum con⸗
gregacõ non polluebatur· dato ; a moꝛticio
tangeretur. ¶ Dic vero fons ſacre ſeripture:
ciſterne ꝓ hie: aquaꝝ congregacõ: i moꝛ ał
ſapiencie nõ mficitur: nec mala aut munda
redditur: ſed a moꝛticmo ſi a malo docteè?
vł pꝛedicatoꝛe tangatur. cœnſtat em̃ quod
iſte fons ſapiencie & ſacrarum ſcripturaruzʒ
q;tum de ſe nõ ꝓoteſt ꝑollui vł mfici:quis
cõtmgat eũ ꝓ hèticum male exponi / vł per
malum hoĩem pᷣdicari · Il quod fons talis

ſingmficat gram ſacra mentalem quam pꝛo⸗

culdubio moꝛticinũ tangens ideſt malus mi
niſter ad miniſtras nũquam poteſt inficere
quin)mmo ſemper ſoler mũda && ſincera ma
nere · virtus em ſac ramtoꝛum depẽdet a do
non a mim ſtro: & ideo nunquam dim inii⸗
tur aut deficitur mimſtra mũdicia łᷣ delicte

nen onmmunnfean
cononnmil uee
geſitalat 5 Pfi n
ſeun deſtagnil/ ant lum

KW
e tatune offethat⸗ P
1 apod

ſtler vammma heht
ſ E mminda onde
leorrhoue guapopte on
da d n ſtuendart ſemu
dum tep tid ſelt iſus d
ſino bs nbbato gun
delrtptim ſm anuncden
ni vonnn migbiumaln.
dar in/ xlep ſrendi
tolsbuuns vnr nracllin / ly
Pertanontla ſanp ſe deht wie
mundunputae ſutailid⸗ Lud
Cundjabnſkemts d ſend
. Pontencle mn dom
Medotrnn⸗ 4 rün
Utturtunfi⸗ ins goda
. is nun de wenn

hardſſſſllen ntoiz, ſz,,
1arecn ntmni· ſwab i⸗

one

4

lua ſbaptſe nus quia ſalcer
baptiſnatis non ſint let ſalez
tangunt otema dſwmn.
oꝛtala peteata nontantumm wl
e ta pꝛofünde delnnit ſel tin⸗
inficunt: hcut iliqu ubep
blnutunqlua ſellcer n oden pee
perer fol iy ifl/ bipujt?
qrſeinfles ppe eralſit gno
s wro exclſſat nſtancia⸗
ciſſeme: & oms acſlarum in⸗
n Pwlucbatur deto a moꝛtep
(e weo fors ſoleſahtune
Ge: Aquan ngregacw:rr mnoꝛ⸗
bmßecttur: nee nau ant nmen

ſed amcetn ſ⸗ mib telkel
wmſutmiquo

Tapi v.
Egitur euit. xij.· Mulier
„ que pepererat:vij·diebo ĩmũda

manebat/& ſi eſſet pastꝰ ma
ſculus ipſum m die octana cir

— cumcidebat & poſt quadꝛagĩ

1
*
1

raa dies in domo ſtans: tandem e toto ad

cĩonem omnium rediebat: & atrium cum
alijs ſubintrabat · & ꝓ punficacõne ſua ſac⸗
ficium ideſt agnũ/ ant olumbarum pullos
aut turtures offerebat · Dic vero quãdo
mulier · i amma pepit aliquod bonum opus

vexm ſolet immundicia ſupbie vl mams glo
ne cotrahbere/quia pꝛopter non ſtatim ẽ mũ

da / ideſt nõ ſtatim delet ſe mundam & ſan

lam reputaẽ · ſicut phiſeus dices · Ine. xvunin

Jeiuno bis in ſabbato ꝛc. qu in ymmo ip̃a
debet ꝓtum ſunm circumeidere & exammna
re: & omnem vanã gloꝛiam abinde pꝛeſeim
dere vl fugare/ & ſic ꝓ ſeptem dies ·· per
tocius huius vite cur iculum / vł p ſeptem
Peecata moꝛtalia ſempꝑ ſe debet vilem de im
mundam putare· juxta illud. Luc· xvij.
Cum om̃a benefeceritis dicite ſerui mutili ſu
mus: cquouſqʒ ſclicet ꝑ quadꝛ aginta dies:
idem ꝑ ſtatum pemtencie in domo pꝛopꝛie
cnſciencie recluſa: agnuʒ innocencieturtu
rem caſtimoĩe:œlumba fimplicitatis & mo
deſtie deo oterit immolaẽ · quod cum fece

rit tunc purificata & munda pot erit atriuz

paradyyſi felicer introiẽ. Jaeb · iij · purifi⸗
cate cꝛda duplices animo · Vr die ; par
tus poteſt ſignficare maloꝝ operum factõ
Nem: aqna ſi purificari volamus quadragi⸗
ta dies ſcilicet tempus pemitencie vł quadꝛa

geſime nos recludere mn domo conſciencie &π

tanden oblatis agno turtuè & clumba i⸗

innocencia caſtit ate & ſimplicitate mũdi &
Puriſicati eſſe potẽimus de tẽplum ſeu atriũ

Paradvſi cum mundis ideſt cum ſanclis deᷣ

angel mtroiẽ.· Vextus · xin· Der tantũ
ſſabat mulier ſpaieum · anteᷓ; purificaret
P quantu partus muemre ſteterat antequã
yuufic arerur ſcilicet ſi eſſet maſculus P · xl ·
dies & ſi eſſet femma ꝓ octogmta maiꝰ que
tempus requiebat᷑ ad pnrificandũ pꝛo ptu
femm eo ; pꝛo pnero maſculo⸗ partus qui
cuʒ libidme concipitur & cũ imundicia na⸗
ſcitur ſigmficac peccatũ: Jod ſcilicet facit

cõcipi ſibido deſectacõnis: & quod facit es
plen & pfici ĩmundicia opacõms · Igit iſtð
ren eſt: quãto iſte fetus ſtetit in ventre vv
luntatis & cõplacencee dincins/tanto pꝛoc⸗
to purg acõ pemtencie debet durare longiuꝰ
t quanto mater ideſt amma plus wluit fe
tum peccati ſecuʒ retin ere tanto ſe debet di
utius per pemtenciam affligere: c purgacõ
nem pemitencie diutius toleraẽ /qꝛ wero quã
to maioꝛ eſt moꝛa & obſtmaco: tardioꝛq;
cnfeſſioms ꝓturic / tanto difficilioꝛ ẽ pur
gacõ & mundac / vt ſic de pꝛopoꝛcde cul
& pꝑene dicatur de amma pemtente illud·
axvclł · xvii· Auantum gloꝛificanit ſe in ð
hcijs: tantum date ei tormtum & luctum · SD
viuificacõne tardioꝛe. vl ciciore vide S. li ·
ij ·c · de puero · ſ · Ik dic qnod puer eſt lx
mo qui octaua dieruu ideſt m tem poꝛe re⸗
ſurꝛ ectioms vltime a cunctis moꝛtalitatis
defectibus circumcidit & mundabit & ſic
quadꝛagenario mde tranſacto ad templum
parady ſi ꝓducet vbi maio offert

Capituł · v· E.

Euitici legit · xij. Lepꝛa
multiplex nobᷣ m ſeriptura ma
„ mfeſtatur ſcilicet lepꝛa m ca⸗
pill· lepꝛa mcute · lepꝛa m car
ne. lepꝛa m veſte · lepꝛa m do
mo / quelibet iſtaꝝ lepꝛa erat immunda & a
tactu & a freqnẽcia lvminum euitanda-
Lepra poteſt ſigniſicare quodeumqʒ pec
catum/& maxime peccatum luxurie. que· ſ·
mficit non ſolum pꝛopꝑꝛium ſubiectum ymꝰ
alios ccumſtantes · Ched reuera lepꝛa lnxu⸗
rie: ꝑeccati I mfamie: quãdoqʒ; in capilł · i·
m cœgitacõne:qnandoq; m carne ideſt m de
lecacõne · qñq; m cute ideſt m exterioꝛi oꝑa
cõne/quandoqʒ mficit weſtem ideſt exterio⸗
rem cõuerſaconem/ quandoq;ʒ œꝛrumpit do
mum ideſt totum mtimum & regioneʒ. tũe
enim lepza noſtra eſt m veſte vł m domo
quando luxinia noſta vł auaricia vł pec⸗
catum m exterioꝛi conuerſacone conuerſatur
& quando m do mo religioms vł eccleſie ꝓ
mfamiam diunlgatur & ꝑ mali exempli da
nem alos dilat atur · ¶ Aß dic ꝙ lepꝛa
eſt fupbia: qne admodum lepꝛe timoꝛeʒ .i·
menis degeneracõnem & m flatura perit⸗

4

Iſta ergo quandoque m capillis eſt quan⸗
do ſcilicet momo ſuperbit & gloꝛiat᷑ m crimi⸗
bus ideſt quando gloꝛian tur in delicijs car
nalibus. ¶ Anandoque cute · unbe glo⸗
riatur in cutis pulchꝛ itudine · Auandoque
in veſte · quando gloꝛiatur m generis valo⸗
re. ¶ Il dic quod capilli fingmficant ſcien
cie ſubtilitatem/ caro ſanguims nobilitate⸗
cutis coꝛ poꝛis foꝛmoſitatem · veſles vir⸗
tum amemtatem ſeu bonoꝛum tempotalium
fecunditatem/ domus ſtatus ſeu digmitatis
quam obtmet ſublimitatem / miſtis enim
ommbus poteſt lepꝑꝛa creſcere · & pꝛo hijs
ommbus poteſt ſuꝑerbia ſeu inams gloꝛia
pꝛeuemre && mentem mficere & fedare
F- DOꝛoceſſus qui
fit contra bereticos: videtur babuiſ ſe oꝛtuʒ
a pꝛoeeſ ſu qui fiebat antiquitu contra lex
ſos · ¶ Dicitur einm hic quod ſi ſu ſpicõ lepre
aꝓareat in aliquo / foꝛte quia eſt ſcabioſus
Vl qꝛ uetis aarebat bumilioꝛ & pilus al⸗
bioꝛ / debebat eum ſacerdos recludere ſeptez
diebus: & ſi videtur quod huiuſ modi lepꝛa
nõ creſceret · Ved qnod poſt ĩcluſionem ali
os ſeptem diebus ſeſe nullatenus ang meta
ret debebat eum dimittere & mundum car⸗
ne Hominibus p̃dicare / lanabit inquit homõ
veſtimenta & mũdus erit · quia ſcabies eſt⸗
Quod ſi forte libꝛa creſcebat ipſum lepꝛ oſũ
& eum extrapellere tunc debebat ¶ Dic ve
re audita ſuſpicõe libꝛe / ideſt bereſis coctra
aliquam: debet eum ſacerdos ideſt iudex in⸗
ueſtigare· & ſi ſit neceſſe capere in eluder
Si vero videt quod nõ ꝑerſeuerat · ſed ceſ⸗/
ſat ipſum tanquam mũdum debet abſoluere
& liberare: & eſſe pocius ſcabiẽ qnam lepꝛ azʒ
ideſt aliquem leuem erꝛoꝛem quam heſim in⸗
dicare · Auelibet emm ſeabies nõ facit le
ſum / nec quelibet erꝛ oꝛ facit beretieuzʒ · Sz
Pculdubio ſi viderit huius maculam creſceè:
ipſumqʒ m erꝛoꝛem pfiſcere / tune debet euz
leproſum vl heretieum indicare & a œnſoꝛ
Eõ fidelium ſegregare · Math· xx y. Depa
bit malos de medio inſtoꝛnz · ¶ WVl die ꝗꝙ;
ſcabies & lepꝛa ſunt due ſpecies exĩcacõis
ſcilicet maioꝛ & minoꝛ.pꝛopter ſcabiem erg
ideſt pꝛ opter minoꝛem excĩcaconem nõ de
bet quis a cõmumõe fidelinm ſe gregari · ſed
tamen veſtem conſciencie ſue debet leu are ꝑ
confẽeſ ſionem ideſt a ſacerdote mundari · ꝑer

quaſi leproſum·

lepꝛam vero ideſt ꝑ maioꝛem exc:caconem
homo debet alioꝛum a conſoꝛc dinidi & ab
ipſis tanquam lepꝛ oſus neceſſario euit ari.
Eſaye · lij Nos autem repntauerimus euz3
Cextus · xiij·
G.· Mirn de cuins
capite fuerunt pili / caluꝰ & mundus eſt/ &τα
ſi euã a fronte cecidermt mũdus ð& recalua⸗

ſler eſt · SDi vero m caluico lepꝛa oꝛitur im

mundus indicabitur · Caluicium qnod m
chil aliud eſt quam caſus nuditas capil⸗
loꝛum / poteſt ſigmficare wluntariam pap⸗
tatem: quam pꝛocerto qui debite amplecti⸗
tur mundus & ſanctus apnd deum efficit/
mẽytum quod quanto quis capillos diuicia
rum ſuarum paupeꝛibus per elemoſfinas di⸗
mittit fluere/ita quod caluicium pauꝑtatis
ipſum exłoc contingit mcurꝛ ere/ nunquam
pꝛopter hoc debet vilis nec immũdus reputa
rie· Sed magis mũdns & honoꝛ abilis apud
deum & homiĩes credi · Verũpt ameʒ quãdo⸗
q; contingit quod m caluic oꝛitur ſuꝑbia &
inams gloꝛia · quia illi qui diuicias dimittẽ
do vł pauperibus erogando ſunt pauperes
facli: exmde quãdoq; ſuperbiũt & fiunt ar
rog ãtes & alios cõtenentes ꝓperiuz iudicã⸗
tes / iuxta illud · rom ãos. xiij· Is qui man
ducat mãdncãtem nõ iuchcet. Et ſic m cal
nicõ eoꝛu m lepꝛa naſcitur mẽptuʒ de panꝑ
tate ſua gloꝛ iari & alios contenpnere cõpꝛo
bãtur & tamen ſicut aret · Ecẽi · xxv·
panper ſuꝑerbus mter ea que deo diſplicent
numeratur· Il dic ſi vis quod ad caluiciũ
eſt fluxus lacrimarum &τ abradaco vicozũ
qui ſcilicet ꝑer confeſ ſionem & pemtẽegiam
efficitur / ita quod honio mũdus & ſanctuꝰ
creditur habetur / verũptamen quod quã
doq; de tali mundicia ſuperbit & gloꝛiatur
deo leꝑꝛ oſus dici mereatur /ſuaq; mũdicia
m lepꝛ am: & ſua ſanctitas m culpam cõuer

titur & mntatur· Numeri· Maria ⸗Paruit

cadens lepꝛa quaſi mx· ¶ Textꝰ·xij ·
. Sicut bic ſuxpvni
tur lepꝛe ſigna erant oloꝛ rufus de albns ꝓ
ꝛpus clffuſus: cutis humilioꝛ m capillis
flauus · ¶ Inde ſicut hic patet m capite: &
in barba: & m fronte lepꝛa generabatur/ &
ibi cognoſcibilms videbatur⸗
. Sequit moral-·

lhnlratmoaaut
llEtſedoend ſt .
ebaltans ncapitt Ars in
tecnenda tum e dan L
ochn fmnnont. vardaen!
ſgnhent Kpramfn caſtat
dadm aprerei ſonc ta qran
manfitt⸗ ſet depſphatche
iſ bauul od ſttmn at / l
geaus, 1 Terlaiy ¶ri⸗
jlſ lponbit itl pri/
puqledam micla aba lH uffal
ſnſipfe ligia wnodens r n
Pan oſtenr iſta ago dnamfi
Was obt a w Ren
nbiſt mniſt albia
am nelde ſ oneſetdimt
vchaſſenmichmnn plin un

nmi Ornpaing mſls e⸗

bunlpym lſs nunz
9 uan his nainit ee

uum funt on lhhp bſmtiaam

Narßzdeſtpreln findies nann

s nuh ls ri
nues gedi Pauptane .

uPtane ado⸗
cmod mealichorinr ſcbbin d
ia qun il qui dinclas dimitii
rus no ando int paupees
N ladoc ſupeiduͦt ufint ar
ios chtmnentes penag udeci⸗
dilid rom0sxin Ia quinan
dncitem no tuckeet. Et ſe ncal
nlyn naſitur mjtuy de panp
rinn & alios antenynge te
nai fielt Aparet. c̃ary.
bus mter en que doo iiſpſonn
Ilde ſi vig quod ad calnigi
lcnmarum & abmdacd vani
a onfi honen bntiin
ta quod vmo mudis Elnch⸗
bairni/ witmmn abi⸗
linunlau itrt H
ſsdinarans Mug nd
vſa ilitsn cuſun ue
itur. MlummAana pann
(entheoif
. Oeuthi pet
lor ufus dabe
nn ant ſa⸗ tepl S
ſ . cuts bumilo⸗ ,
ee ber hant neht⸗
ſſde ſut br ⸗ in/&
ſcꝛu gnenln
Em fwone e⸗
abilns vdeba

Peut non .

Pic vero quando in foinme a Paret albe
do ficte caſutatis ruffedo malicoſe wlumta

us / flauedo duplicitatis/ & depꝛeſſio exceſ

ſiue humilitatis / ſignuʒ eſt quod ile qui haʒ
talia non eſt bonns. Ved magis eſt le ꝓſuꝰ
Pũaliter xx cꝛruptus· qia reuera illi qui
ſũt lepꝛoſi ant peccatoẽs ant cœꝛ rupꝑti & cõᷣ
mumter fingunt ſe eſſe cetens magis humi⸗

les atq; caſtos/ & amplius aParãet ſubti

les ſcientifici & aſtuti · ecẽi· xx· Eſt qui ne
quit᷑ ſe humillat & miterioꝛa eius Plena ſunt
dolo. ¶ Et fic dic quod iſti habent lepꝛam
ficte huilitatis in eapite alijs melmãt /lepꝛã
malieie in barba mõytum ſe babere dommã
ſapienciam ſimnlant · barba em ſapieneiam
ſigmſicat/ lepꝛam ficte caſtitatis in frõte
ideſt m a aencia honeſta quam ommbus
mamfeſtat· ſicut de oſaphat de quo dicitur
ij· parał quod ſtatim oꝛt a eſt lepta mfa⸗
cie eius· ¶ Texꝰ.xiijj. ¶ De iſtis ficut bic
dr ſi ꝑlẽ ſuꝑp onebat ſubẽ leptã/& erat tal
lepꝛa queda m macula alba łᷣ ru fra humili⸗
tate ſuꝑficie reliqua cꝛrodens vł inficiẽs
pſam veſtem· iſta ergo ſi manifeſta erat ſa
cerdos dehbebat eam vidẽ & ipſam veſtem
comburẽ · Si wero eſ ſet dubia lepꝛa debebat
eam includẽ & ſi non creſcẽt dimittt· ſi ve
ro creuiſſe reperi ebatur ipſam quam cito cõ
cremaẽ · Sic vero aliqua veſlis ideſt aliqua
ꝑſona lepꝛam beſis mcurꝛẽit & claꝝ perſpi
eunm fuerit pꝛoculdubio ꝑ ſentẽciam ſacer⸗
dotis ideſt pꝛ elati vel indicis coneremari
bebit. ſi vero fuent dubiuʒ debet mfra clan
ſuram obiuracõms recludi & ſup vlcra non
creu erit ſic dimitti.ſi vero poſt recluſionẽ

ideſt poſt perefs abiuracõnem muenta eſt

lepꝛ a creuiſſe & tał veſtis ideſt talis P ſoã
m bhereſim lepꝛam fiuſſe relapſam · tunc ve⸗
ro debet com bimi & ſeculari in facie deman
dari:· Math. paleas coburat igne inextmg⸗
uibilis. IVr die de pum cone
maloꝛum · quia ſcilicet index vł Pꝛ elatꝰ vi⸗
det aliquem veſtem · i· aliquam pſonã intõ
m̃/ ſi ſit talis lepꝛa ideſt tale crimem ;n
Pvſſit nec celari nec emendari: debet iſtam
veſtem combuẽre id ẽ ꝑpſonam iſtam p acrẽ
pPenam oꝛ poꝛis oondenpnare:· SDi wero nõ
ſit adeo euidens lepꝛa crimims vtpote quia
nullum ſcandalum fiut ibi / v qnia ſpes eſt
uod delinquens ſe coꝛniget: & quod lepꝛa

Lunn

ipſius cenmis ad deterius non pꝛocedet de⸗
bet m loc penitencie l m bono carcere reclu
Jere/& vſ q́; ad tempus infinitum ab eo ip⸗
ſum debet peniteneie vinculis alligaè. Vſta
quoð ſi videt lepꝛ am ipſius criminis non ꝓ
ceqe ſed cel ſare / debet talem pacientem mun
dum indicaè & de elauſura carceris liberare
Si vero videt quod talis clauſura ſeu talis
miuncta pemtencia non pꝛo ficit tunc Pſuʒ
cmbuere ideſt ſentenclaliter eondenpnaè de
bebit ˖ Sie iſtum & modum ſeruat deꝰ/ qꝛ
ſcilieet ilos qui ex toto ſunt lepꝛ oſ obſtina
ti in oꝛrigibiles atqʒ mali de eoꝝ ſalute de⸗
ſPerat: ſeꝑ ꝑ moꝛ tem ſubitame interficit &
mferno comburit · Alios vero de qnoꝛũ ſpe
rat ſalute ſolet m carcere tribulacnum inclu
dere: & eos ea ſtgatos mundaẽ & mũde ꝓ⸗
ſperacit er reſtituere/ ſi vero ipſos ꝑ clauſu
mm tribulacõnũ videt non poſſe œꝛrigi ſolʒ
eos finaliter m inferno cremaè vt ſie de quo
liber dicatur · jo his · xx. Omnem palmitem
frutum ꝛc̃ tollet eum · & omnem qui fert fru
ctum purgabit eum ꝛ ·Textꝰ.· ¶ Di le
pꝛa a aebat m aliqua pte veſti / debebat
illa veſ tis meludi / & ſi vero vł creſcerit de⸗
bebat aqua lauari Ci vero locus ĩpſius ma
cule adð huc obſcurioꝛ aaret: debebat ipa
macula a ſolide veſtis abꝛumpi quod ſi ad
m aliqua ꝑte veſtis alia ſimilis macł a naſce
batur/tunc quoniam lepꝛa erat wlatilis to
ta veſtis igmbꝰ mancipaẽ delebat · ¶ Ye
ſtis eſt pꝑeccatoꝛ· quo ſcilcet dyabolus ſe in
duit qnando ipſum de cnglutmat & adiun

gat macula eſt peccatũ · qꝛ ſeiliʒ lepꝛa dici

tur ꝓ eo qnod ꝑ ipſum hmo cœꝛrumpitur
& fedatur · Igit ſi contmgat lepꝛaʒ ſeu ma⸗
cula ꝑcti m aliqᷓ ꝓꝑſona generari & naſci Peul
dubio · ſacerdos ideſt pꝛelatꝰ debet ipſu po
benigniter cꝛ rigere/ & m clauſura & m ſia
tuoꝛum ponẽ per conftſſionem & per Pemtẽ
ciam emundare · Si vero poſt loturam peni
tencie adhinc aareat m iſta weſte ideſt m
iſta porſona veſtigium macule pꝛecedentis
m aliqua mala cnſuetudine vł aliqua ma⸗
la condicõne & reli.quijs crimmum pᷣmiſ ſoꝝ
ſtatim debet ſacerdos vł pꝛelatus illaʒ ma
culam abꝛumpere & id vicium ab eo ſepa?
ſi iſte reerdinando talem maculam iterat / ita
quod itꝝ ſinuł culpa m eo aaẽat / ita q;
ſpem cꝛrectioms de ipſo ãpiꝰ nõ habebat

tune vero igne tribulacois & aſpè pumevis
debet comburi/ vl að lFram ſi crime hoc req⸗
ſierit / delet igmibus concremari · Sicut ſi e
hereticus & relapſus:qꝛ reuera qui ꝓꝑ benig
nam locu coem momcõem vł caſtigaconem
nõ ceriguntur. Sed recidiuant cttidie
m ſimilia relabantur: neceſſe eſt vt aſperiuꝰ
coꝛrigãtur· quia vbi nõ ꝓficit igms / incen⸗
dium aPonatur · jobĩs · xv· Vi quis in me
nõ mãſerit mittet foꝛas.ſRcut palmes & are
ſtet & in ignem mittet᷑ & ardet · R.
¶¶ epꝛoſus m ãd abat᷑ extra caſtra eici: & a
mundoꝝ conſoꝛ cõ ad ſacerdotisg arbitriũ ſe
pari/os eius det veſte cotegi/ne ipiꝰ abhelitu
Pſſint alij infici vł œꝛrũpi/caput eiꝰ debe
bat eſſe nudnm veſtimtum eius diſſutum/
& ipſe ſeipſum debebat cla maẽ vilem ſoꝛ di
dum & immndum: ſolus extra caſtra ſolebat
manè?᷑ & a mũdanoꝝ conſoꝛc iubebat peni
tus abſtmẽ · Reu era tal le ꝓſus vꝛdet eſſe
Pctõꝛ & maxime ille qui maioꝛ ibo crimibꝰ
eſt infectus & fetoꝛ ibo imn famie maculatꝰ &
potiſſime hèticus && excoĩcatus. quia reuᷣa
tał conſoꝛ cõ earitatiuo diuidit ꝑ inudiaz
ſolus & ſine bone ſocietatis cpula ſeiũgi⸗
tur ꝓ diſcoꝛdiaʒ/ caꝑput ſue intencõis nudũ
