ntenclam 2d ſtatum ſusn
nvigae dſtmn viz i /
Amwin ſauia N eqtllla
i.j- yß gens cali⸗
,6. dit noy
de cuius manll Rridi
noſas rſtatando .
lum redeundo:i ghdi⸗
ül 1
Aughere heenda e

perem
ſurm tmet echein,
s han e Uemn

D. Moyſes faciens ſigna coram

pbaraone manum ſuam m ſinu mittebat· *
yp diu ibi ſtabat ſana erat · Cum aũt ipſam
or aʒ pharaõe extra hebat tũc lepꝛoſa fiebat

SPi vero ipſazʒ iteꝝ m ſinum retrahebat: ad
ſamtatem pꝛiſemam rediebat- Manus in
ſeriptura ſignat bonam oꝑacõem · Sinꝰ ſig
nat cõſciencie ſecretum intentoèùmm. Dico er
So qñ moyſes i· vir iuſtus tenet manũ ſu
am · i: bona oꝑera ſua mn finu ſuo ·. in cõſei
encie ſecreto/ ipſaq; in abſcondito & ſecre⸗

to facit / tune vero ipſa opera pſcuerãt vti⸗

la atq; ſana· Si vero ipſa de ſinu ſecreti ſui
p oſtentacvem extrabãt & oram pharaõe
i· ꝛam mũdo demõſtrare ipſa gaudeat/
tunc vero lepꝛa mams gloꝛie polluũtur /
P iactancia deput ant/qua ꝓpt᷑ neceſ ſe eſt⸗
manus opacõis noſire/ad ſinum noſtʒ
ii ad ſecretum redeat. alias in ſamtate d
mundicia nũquam apnd deum pſeuerat/&
ideo lmo qui gaudet facẽ oꝑa ſua bona c
ram lomibus ut videat ab eis: rep̃hendit
in ps vbi dicit vt quid auertis manum tu
am & dexctrã tuaz de medio ſinu tuo in finẽ
„Q. Fe die ÿ moyſes eſt p̃latꝰ
eins ſinus eſt clauſtu/ & mẽby eius eſt qui
libet ſubditꝰ/ergo dico dato q; moyſes ba
bear manus ſuas: i- ſubditos bonos d ſan
ctos ſpũᷣalt᷑ & ſaõs mdᷣos ·qñ tñ ipõs emit
tit de ſinu clauſtri ſui: exteins ad terzenas
miniſtraces: vł mira ſeculaës eos mitten
do: faciliter ſolent lepꝛam lnxurie & auaricie
meurꝛerẽ/q; diu ext᷑ fuerint: mmũdi & lux
urioſi manè / ſed ꝓcerto tũc iteꝝ ſani effici
nnt᷑: qñ ad finum clauſt i pꝛimi p̃lati mdu
ſtriã ret hunt· ideo dicat bonus religioſus

foꝛis in tepoꝛ alibo occupatus jllud. u · x ·

Reuertar ad domũ vñ eæiui · K;
It die q; iſta manns eſt homo que de ſi⸗
nu diume gracie & caritatis emiſſus lepꝛo⸗
ſus efficitur peccatoꝛ/qui tam̃ tunc tpis
ſpnałr ſanatur · qũ ꝑ peniteciã ad hũc ſumũ
retitur · Fe · xlvij· Reũuᷣtere ad vaginã tu⸗
am o mucro . · Ir dic de apo
ſtatis qui tunc lepꝛoſi & pecceatoꝛes fiunt/
qñ de fſinu moyſi · i. de clanſtro apoſtotan⸗
do / vyl m publicũ miter ſeculaès Phdeũt / tune
vero ſpũ alr ſami efficiũt᷑ ad clauſtꝝ de ad
xp̃i yl plati ſui gremium rentunt᷑ ſicut ad

IFam patet de religioſis & de ſcimomialibo
qnimis frequẽtãt doꝰ ꝑentũ:& etiã curias
ſeculaès vł domos etiam pꝛelatoꝝ/ ſta⸗
tim emñ ſolent mcurzꝛè lepꝛã & auaricie adu
lacõnis ee ſuꝑ bie ꝛc· jõ talibus da· J.xxxj⸗
Reũtẽ ad ciuitates tuas vſqueq̃ Slicijs diſ
ſoluèis/ filia vaga
Capit tercium ⸗ „T.

— WdWT Esit Exoð · iij · vij· ¶ Ler

cium ſignum ꝙ; pꝛecepit dñs
. p moyſen fuit de aqua cõu erſa
m ſagumem a ccepit em aquam
de flnmme / & fudit ſuꝑ aridã
& facta eſt ſaguis · ie vere loquẽdo ſpñ
alit᷑ ſeꝑe fit/ ; dum aqua · i· aliqua ſimplex
ꝑſona de ſuo flum iine · i de ſtatu religiõis
deuocõms vł cõpunctiõis exthitur/& ſuꝑ
aridam effunditur · ad mimſtacõem terꝛe
noꝝ cõſtituitur/tunc vere ſaguis/i·carna ł
& lnxurioſa efficitur/mſi eum diligẽcia p̃ca
ueat ne labatur. ps · Conũtit aquas eoꝝ
in ſagumeʒ · vl ex one ſic · apo. viij· c.· x vj·
V. Iv die ꝙ talis aqua ſignat
vſurarios & auaros malos officiales de bal
liuos quu nõ ſuꝑ terꝛam effunduntur · i· qu
in terꝛa vł patria dñantur in ſagumem · i⸗
m Rnas crudeles & ſaguineas comutatũr
X. Exoð · iij · ¶ Doſtẽy aaron
Piecit virgam ſuam in tetꝛ am coꝛam phoẽ
et verſa eſt in colubꝝ/ weauit pho m canta
toꝛes & maleficos & ſapientes & ꝓiciũt fin
guli virgas ſuas & ſinuliter m colubꝛos ſut
cõuerſe · Virga tam̃ aaron virgas deioꝛ auit
magoꝝ · Iſtuð poteſt allegari ꝙ magi · i·
lvmines ypoẽte & ficti · qũq; ita bona oꝑa
in a arencia faciunt ſicut aaron · i· ficut bo
ni verũtam̃ iſta eſt dna qꝛ virga aaron ſuꝑ
ſtat alijs deuoratis/i. oꝑera iuſtoꝛ pſeue⸗
rant oꝑeribus yꝑpoctaꝝ cſuptis/quia reũa
miracula id eſt mirabilia & ſingularia opera
qne faciunt inſti ſut mirabilia · jlla vero que
faciũt ypocte ſeu mali ſũt defectibila · Deñ.
Nichil ꝙ ſinulatum & fictum eſt/ꝑoteſt eſſe
diut num · · Y· Vl dic ꝙ aaron ſer
uus & ſacerdos/ ſignat magnos dños d p̃⸗
latos. Aagi vero ſignãt mferioꝛ es balliuos
&& vaſallos · Cum ergo vterq; babeat vir⸗
gas verſas m olubꝛ · i· m malã & rapacez
familiã · Il cum yvterq; virgam viri dcvis

ſue m colubꝛum i· m rapacit atem cnuertat
Imytuuu tam m aioꝛ p mmoꝛ rapims è& ex
actionibus vacat/ virga tam aoron maioꝝ
deuoꝛa?᷑ dicitur. Incytum oõfficiales maio⸗
rum officialibus minoꝝ inmittit᷑/& inẽytũ
p iuris dictionem paꝑe: vlł regis uaſalloꝛum
diuma ctidie repꝛimtur / & tunc Pp̈e dꝛa⸗
cnem deuoꝛat/quãdo vnus malus alium
malum grauat vndð illudferꝝ ferꝛo tollitur ·

Capit᷑ q̃tum · A·

Onitur Exoðd· v · Dꝛe
ceepit dommins aaron dices
tolle vgam tuam &xten⸗
de ſuꝑer fluuios & riuos &
lacus de plandes egipti/ &
cnueꝛtantur m ſangu miez
⸗& ſit eruoꝛ in ommi terꝛ a egipti: tam in lig
neis vaſis/ ;m lapideis / peuſſitq; aquaꝰ
E verſe ſunt m ſangu inem /& cõputruit flu
uius / & piſces qui erant in flinuo moꝛtui ſt
se non poterãt egyptij bibeie aquam flumi
nis / & foderunt ſibi aquam ꝑ circuitũ flu⸗
minis c adbibedum) Der ẽp in ſeriptura
poſſumus mtelligere elimoſinam · Ecci · uj
Sicut aqua extmguit ignem ſicut elimoſia
eutinguit ꝑccatum · ꝓ cruoꝛẽ mtelligo cru
delitatem rap imnamqʒ d diuᷣſitatem · deutro
xxxij· Ineh abo ſegittas meas ſanguine ꝛc
Dic amus ergo ꝙ hodie ꝓ totum egyptum
i· ꝓ totum munduʒ tota/aqua pietatis oæ
uerſa eſt in ſaugu mem crudelitatis/ & hoe
non ſolum in lacubus paludibus · i. m ſta⸗
tibus ſecularibus/ymmo etiam m riuis &
flumimbus .i.m eccleſiaſucis & regularibo
vaſa em̃ lignea ·i· plati eccleſaſſici · vaſa la
pidea · i · pꝛincipes ſeculares & layci/pꝑꝛiſpi
teri ſunt cruvᷣlitatis cruoꝛe/ mchilqʒ babent
cuiꝰqᷓ pietatis aut bemgnitatis humoꝛe/pꝑi
ſe es em · i · viri fluxibiles deu oti & pij/ qui
erat in flumme eccẽ moꝛtui ſut · ipſumq; flu
men q̃ſi iam eſt factũ putredũ ꝑ ꝑeccata/d&
vt bꝛ euins cõcludã: qᷓnſqʒ ſe veꝛtãt egyp⸗
tij · i· pPanꝑeres:ſiue ad cłicoæ:ſiue adl laicoꝰ
ſiue ad Afierales pꝛincipum / ſiue pᷣlatoꝝ⸗
rotum muemunt crudelit ate & eruoẽ plenũ
ſita quod non myeniuut quid poſfint bibe⸗

—

re id eſt a quo ꝓvſſunt certu mq; beneficij

refrigerium reꝑvꝛtare · IJdeo omm bus caſi⸗

bus poteſt dici illud ſaye · pmo · Manus

noſtre ſanguine plene ſunt · P.
Vkvł die qnod aqua ſignat pꝛoſperitatezʒ
mundi que fluit & deficit ficut aqua: quia
reuera m ſanguinem carnał affectioms ho⸗
die vertitur/ ita quod piſces buius flumi⸗
ms · ſ· mundam diuites per ꝑccatuzʒ lnxũᷣie
moꝛiuntur. Vl die quod quia flunius
religioms. vaſaq; lgnea & lapidea id eſt ec
cleſaſtici debilioꝛ es & foꝛcioꝛes: ſunt plemi
ſangume id eſt ꝑeccato/ita quod totum eſt
putredum dᷣ cꝛruptum / piſces id eſt viri
Pij molles & bemgm & deuoti iam penitus
deficiunt / ideo egipcij id eſt ſeculares: tam
non inueniunt quid ibi de aqua bone doctri⸗
ne / vyl de puritate exemplaris uite qnod ibi
dem poſſint bibere vł haurire/ & pꝛopter
mala exempla eccleſiaſtiœzum multiplici⸗
ter excurꝛere . Sanguis & non aqua/
id eſt carnalis vita & non plena vł bona⸗
mala doctrma & non bona⸗/ exem pla inutilia
& non ſana: poſ ſunt hodie in flumine eccle⸗
ſie reperiri/ & m vaſis id eſt m conſciencijs
vminum · Apoch· Erat ſanguis vſq; ad
frenos equoꝛum- Et egypcij etiam id eſt re
ligioſi & pomtentes iam non inuemiunt m
finmme huius mundi: quid pvſſint tute bi⸗
bere / quin m mo neceſſe eſt eis terram pꝛo
pꝛij cꝛ poꝛis: per penit enciam fodere / vt
aquam viuam ſcilicet diumam graciam w⸗
lebant reperire · Ideo de dyabolo poteſt illud
pPſalmiſta · Ani cœnuertit aquas eoꝛum m
ſanguinem & ymbꝛes eoꝛum ne biberent
Exodus · vuij.
Secunda plaga fuit de rams:pꝛ ecptum
enim aaron/ qnod extenderet manum ſuam

ſuꝑer fluiuum & ſuꝑ rinos & ꝑlaudes pha

rao ns dicens ſic · Ebulliet inquid flunins
ranas & aſcend ant dom um tuam & cubicu
lum lecti c ſuꝑer ſtratum tuum ingredien⸗
tur domus ſeruoꝛum tuoꝛum. necnonsc in
populum tuum ⁊& mfernos tuos et cetera-
Et m reliquia ciboꝛum tuoꝛum · Sicq; fac⸗
tum eſt quod rane terꝛ am egypti occupꝑa⸗
uerunt & vſq; ad lectos & cu bicula homi⸗
num mtrauerunt· cKane loquaces ſig⸗
nant detractoꝛes quia reuera vdie quafi oc⸗
gugant totum mundum⸗

1 welntſrrenl 8
Kloreunt⸗ Meſcaant a
ntama lntat nan r
iqin enidimgencund
ſoprelie tene ide nſe⸗
pebe nſantin nig cinfict
õ
s ſu uluss ſir ta lig
ifſn gegi wpnun /.
ninoꝛes ilchref lgelar⸗
ſum nun dien peebebit
lendſitun veſinfenet dr
Dne ana enictunn none
gyrtomen ppoatas ddo mn
ſewlchant pogne ſacnkie and
joncohn Bimedee
nus ſinfier cunio A ug,
chin admnlaf imol

red prn ⸗, xe Epwey
A nid nialir nanis

ſundih rpadi ar inen
fonendeſat

nomm
negocla ee. .
ſieg a fügiat Nen i
ng

14.
ſpunptezan ſtardid

HBangllis & non aqua/
s vta & non plena vl lona/
&. non lona / erempla inutia
wſſunt kdie in flumine eccle⸗
N vihaid NRm oorſcere
Mt. Ert ſangeis viqh
oꝛum Et egypeiſ etam daſtre
vmtentes lam non inuemunt n
us mundi: qind wwſ fut tutibi
nmmo neceſſieſt as ternm pio
per pqntmam fobar/ vt
n ſalcer dilmmam gucam w⸗
· eo de dyabelo potelt lied
Aui oonuettit agas orum m
yendꝛes Mrumedberent
dus viu). .V L
8 parfitdenneparn
‚qnod enmban nuu .
um ſaß nus Aflul 5
uld flunins
lo in a ic e ti
oant domum unm au

ningredien⸗
. tuln tuum n,

„

In domibus em̃ regum ſuꝑioꝛum pꝛinei
pum p̃latoꝝ & maioꝛũ etam & minoꝛum
ymmo in ipſis cu biculis & ſecretis camèis
eoꝛũdem lvdie ebulliunt · Tales rane · i · viri
detractoꝛ es & garanloſi adulatoꝛ es magni
loqui verboſi fliuuus em̃ mnndane ꝓſpe
ritatis ranas pꝛocreat mãytum filios mag⸗
mloquos detractoꝛ es litigioſos & clamoꝛo⸗
ſos generat · jdeo Vapiẽ dieit ꝙ ꝓ piſcibus
eructauit fluuius ranaꝝ multitudmem ·
D · ¶ De pulnẽ terꝛe peuſſe nat ſũt
eimfices in tanta q;titate ꝙ totã terram oc
tupauerunt/& regem & populum mnabilit
afflixerunt · Auſce aut alia vite in eg ypto
in tanta qtitate nate ſũt / ꝙ domos egyp
ti qn aſ pemtꝰ impleuerunt. Sic vere de ip
ſo puluẽ terꝛe · i · de miſero ſtatu & bumili
plebe naſcuntur qñ q; cimifices & alie muſẽe
i · ꝓui balluni & ꝓcuratoꝛes qui qꝙnis nullr
ns ſint valoꝛis. ſolet tam̃ eſſe genus hHominũ
infeſtare/ gregẽ & populum/· maioꝛ es &
minoꝛes indebite f lagellare. ⸗S⸗
Niam trium dieꝝ pcedebãt filij iſrabel⸗
ite in deſertu ni vt ſacrificarent dño in ſolitu
dine qina · ſ· ſacrificium non audiebant in
egypto inter ydolatras dño immolare d jõ
ſe wlebant ꝓdigne ſacrific ando in ſolitudi⸗
nem elongare · ¶ Di vere digne de tute wolu
mus ſaerificare domino & laudes & ſpũ cõᷓ
tribulati eidem ſacrificiuʒ iuimolare/añ omia
debemꝰ aPetẽ/ꝙ de egypto · i· de peecato
V mũdo mẽtaliter exeamns⸗/ & ꝙ ꝑ viam
trium dieꝝ · pꝓ coꝛ dis cõt cõnem oꝛi cõfeſ

ſionem & opis ſatiſ fconem de ſertum penitẽ

cie ſubintremꝰ & ibi deo ꝓꝑ bona opa immo
lemns hmo em̃ nũqᷓ digne dño immolet / qᷓ
ſe paraõis · i· dyabolo dm̃o p dien iſtoꝛnz
trium ſPacium non elongat & qui deſertum

pemtẽcie nõ ſubmtrat /diẽ ills· pẽ Ecce elõ

gani fugiẽs e manſi in ſolitudmẽ· F-
Vkv die ꝙ egyptus eſt mundus /deſertũ
religio / triuiu dieꝝ via tria religionis vota
quia ꝓcerto dum lomo eſt in egipto · i. m
mundo & mði negocijs egiptijs peõꝛibo ſo
ciatus vi põt ꝓpbona oꝑa dño im molaẽ &
ideo neceſſe eſt ꝙ egyptum i· mũdũ de ſua
negocia fugiat & ꝙ viam trium dieꝝ · i · p
tria religiõis wta ·. ſ· ꝓobed iaz cõtra ſupꝑbiã
& paupꝑtatẽ contra auarieiam/ꝑ caſlitatem
nt᷑ luxuriam/ad religomæ è Pẽitencie ſo

litudniem eat · jone · ii. Cepit jonas introire
m ciuitatem trium dien ꝛc

Capit qntůu.· · G·

Ieut point exoð · ix· de · xij ·
Inter ceteras egypti plags
na fuit ammaliu ꝑ tempeſta
tem occiſio- Altera fuit vlee

rum & veſicaꝝ ꝓ cinẽis ſpar

fionem inductio- Alia tonitruoꝝ & gradi⸗

num emiſ ſio · Alia locuſtaꝝ om̃e vinide cõ
ſumẽcium introduclio· Alia tenebꝛaꝝ ocu
los exc ec ãciuʒ ꝑ triduũ obſeuracõ. Alia tã
dem pꝛimogẽitoꝝ moꝛs & cõſũpeõ.· Vic
vere egyptij & peccatoꝛes de plaga młtipli
cium vic* ledentur quia · ſ. ate om̃a tẽpe⸗
ſtas tẽptacõis occidit m eis animalia · i · am⸗
malitatem ſpũalẽ: · ſ· diſerecõnis ſenſũ/ dᷣ
motũ bone oꝓoſicõis · Scdo cmèis muẽtũ
ſp ſio · i. bonoꝝ oꝑeꝝ · Sicq; babet muẽ tũ
elacõ ſeu vẽtoſa oſtentacõ. efficit m eis ve
ſicas timoꝛis · ̃ſũpenis · Tercõ accidit
m eis tomtruoꝝ igninm e gnd inum · i · di
ſcoꝛdiaꝝ innidiaꝝ iniuriaꝝ/ turbacpes tã⸗
dem ꝓlocuũſtas · i · ꝓꝑ motꝰ carnales occidũt
m eis ommis rei viridis · i · omñ vtutũ & vi⸗
roꝝ bone cõuſacõnis conſũpcões · Quarto
ſuccedũt ten ebꝛe · i · mẽtis excecacões c ob
ſtinacõnes/ vltimo moꝛiunt pꝛimogemta
eoꝝ · i· anime ꝑ eternas dap̃nocõnes & affli
cuões · Et ſie patet ꝙ ven eſt ; m pSs ſeri
bitur · Aulta flagella peccatoꝛes ſupantes
aut vt ſic ꝑeccari diẽt qñs ill&.i. plaga im
mici peuſſñi te/caſtigacõe crudeli· D.
V dic tenebꝛe facle ſut m egypto tribꝰ
diebus ita vt nemo vidęet tridno fratrẽ ſuũ
tridnũ tenebꝛaꝝ ſignat triplicem mẽtis ex
cecacõnem / illam · ſ.· qua homo nõ ꝑmittitur
vidẽ celeftium ꝑpetuitatem terꝛ eſtꝛium va
nt atem & inſtabilitat em/ mfernoꝝ pericu⸗
lum && acbitateʒ/qñ em̃ m egypto i oꝛde
peccatoꝛig iſli tres dies tenebꝛaꝝ ·i · iſta tri
plex excecacõ mentis pᷣcedunt reſtat ꝙ; pꝛi
mogenitus eiusi amma ꝑ vicia moꝛiatur
& ab angelo ꝓcuciẽte id eſt a dei ſentẽcia et᷑
naliter occidat · In plagis egypti vbi aqᷓ
cnuerſa eſt m ſanguineꝭ ammalia moꝛtua
tenebꝛe facte/ pꝛimogenita occiſa ꝛc̃ · Si⸗
milia · geſſen yhi erant filij iſ i de hijs oĩbo

fuit in mnms/ quia ſcilicet vbi erat claritas
cum egypeijs obtenebꝛ aretur ibi erat tranqᷣl
litas/cum egypcii turbimbus pꝛimntur/
ibi erat ſamtas: cum pꝛimo gemti egiptij ne
carentur- terꝛa geſſen poteſt ſigmficaè ſta⸗
tum eccleſie vł religioms qne reuera abe⸗
gypti · i· a mundi cladibus eſt immumis
quia ſcilicet pt᷑ fllios iſrł · i · ꝓpter iuſtoꝰ
qui ibi ſunt· Iſta terꝛa non patitur tribula
cõnes && temtacões exacliones & coꝛ dis ob
tenebꝛ acõnes necnon pꝛimogenitoꝝ · i· ani
marum moꝛtem & dampnacnes quas pa-
titur egiptijs ·imũdus quinymmo fit ſepꝑe

ꝙ iſt babent quietem cum alij tribulantur

ſciencie ſplendoꝛ em nonalij ꝑ obſtinacõem
& ignoꝛ anciam excecantur ſamtatem & pa
cem. tam̃ alij tribnlacõ mbus infeſtãtur-
J. Ar ſivis ꝑ egyptum infernꝰ 8c
ꝓ geſſen int elligitur paradyſus vbi ſunt filij
irł · i. angeli & ſancti qui deum cõtemplãt᷑
& vident qui ſcllicet nulla eg ypti tribulacẽe
vł tempt acõne leduntur ymmo m luce &
ꝓſperit ate ꝑꝑetua conuerſantur /ideo egyp
tus · i- munndams peccatoibns vł dapna
tis videtur dñs dicẽè illud · yſay · Ecce ſer⸗
ni mei comedẽt & ws eſurietis / ſerui mei bi
bent & vos ſitietis/ ſerui mei leta buntur &
ws cnfundemimi / ſerui mei laud abũt pex⸗
ultacõne & wæ clam abitis pꝛe doloꝛe. Et
bꝛeuiter magna eſt diniſio inter filios iſrł
& egyptis / inter regulaès & laycs / int bo⸗
nos & malos/ int ſaluatos dapnatos· Lu-
xvj· Magnum chaos firmatum eſt int᷑ noꝰ

& ws
LELape Er FS.
R 1* .
7 Xoð · ay· legitur Cum

deus decreuiſſet pꝛimogenita
egyptioꝝ tam homm mm quã
iumtoꝝ occidẽ/ pꝛimogemta
vero filioꝝ iſrł intacta dimir
tere a moꝛte eriꝑe & ſaluare/ ipſoſ q; filios
iſrł de egypto ad terꝛam ꝓmiſſioms edu⸗
cere/ Pcepit agnum ſeu edu occidi & domꝰ
ipſoꝝ bebꝛeoꝝ: ſan gume in ſuꝑlimmaribo
& vtraq; poſe ſignari/ſicqʒ factũ eſt ꝙ an⸗
gelus domꝰ ſignatas ſangu ine non tetigit:
nec in eis pꝛ imogemta occidit /ymmo popu
lum ibi babitateʒ de pharaoms dĩo Æ ma
re rubꝛ ad deſertũ adduxit/ dñs vero egyp

cioꝝ / que · ſ· ſanguine tacle vł ſijte nõ fuie
rat/ angelus muaſit/ & ibi pꝛimogenita m
fecit/ipſos vero egypcões tandẽ in mari ru
bꝛo ſubmerſit · ¶ Dic vero cũ a deo ſit oꝛdi
natum & decretũ ꝙ pꝛimogenita egypcðx
i peccatoês moꝛuis eterne debebãt ſubů
riculũ/c ſtat ꝙ ab bac ſentẽcia illi ſoli mere
bũtur ſaluari/qui ſangumẽ agni in macula⸗
ti/ xpi wluerũt ꝓ ſue paſſioms m emoꝛiã cᷣ
ſignari. Sole cm ꝓſone que domꝰ crdiũ
ſuoꝝ iſto ſangume cõſignauerũt & ꝑ moꝛ⸗
tis xpi reœ. dacõem ſuꝑ vtrumq; poſte wꝛ
dis æc oꝛis/ iſtum ſanguinem Pa buerdt / a
peuſſienti angelo · i. a indicãte æpõ ꝑ dam
Pnacõem nõ tangent᷑. SVʒ pocius a moꝛ tig
eterne Piculo ſaluabũtur · Egyptij vero · i⸗
Peccatoꝛes qui mełel de iſto ſanguine habu
ermt & mortis & ſanguinis xp̃i memoꝛiam
& deu ocõem & oonſigcõem nõ accepint ab
in iſto angelo · i · a dura xp̃i ſentẽcia feriẽtur
& moꝛtis eterne piculo ſuponẽt᷑ · de? em̃
illos ſolos a moꝛte eterna ſaluabit in quoꝛũ
domiboir cꝛdibꝰ ſangu ine agni ·i· ſangui
nis xp̃i memoꝛiã videbit · Ezec P· xvi ·
ſangume tuo viue/ipſoſ q; Ras dya
li imꝑio liberabit & ad terꝛã ꝓmiſſioms · ſ.
paradyſũ ꝑ deſertũ pemtencie dſlinabt· Il⸗
los vero qui iſto carent ſangnie in mari ru⸗
bꝛo · i· in ĩferni amaritudie ſuff ocabt ·pe·
j· tꝛecioſo ſanguĩe agm redẽpti eſtis.t
VE iſtud aꝓplica realit᷑ ad paſſionem apᷣi
L · ¶ Vv dic ꝙ ĩ egipto.m mðdo· Ag
nꝰ xp̃i de dei mãdato & oꝛdmacõne occiſꝰ
eſt vt · ſ. Ytute ſui ſangums hebᷣi qni mt pꝛe
tãt trãſeũtes qui · ſ · pic manẽtem eiuitatez
nõ habẽt a ꝓcuſſione moꝛtis eterne ſalnarẽt
mediãte mare rubꝛo · i: amara cõpũcuõe
deſertoq; penitẽcie cadiunãte ad tenã pꝛo
miſſioms · i· ad celi gloꝛiã ducẽtur/ egyptij
aũt em̃ · i· ĩſideles qſtiꝰ agni ſanguĩez · i · xpi

paſſiõis fidẽ wlũt reciꝑe neceſſe habebunt

ef᷑ne dampnacõms e ꝑcuſſioms periculum
ſoſtmere · Vnde · ezechiel · ix · dicitur ꝙ; an⸗
gelus omnes illos percuſſit & occidit quos
nõ ſignatos inuemt · M.· VEdic quod
egyptij ſunt vicia que tunc tẽꝛ is ſubmer
gut qn filij iſrł · i. boni ꝑ maẽ rubꝝ·i.p me⸗
moꝛiã dice paſſõis T'/ ꝑ amaritudieʒ peni⸗
tẽcie ᷑nſ ducut.filij iirᷣ farmã ð egipto tule
rũt & S m̃ panes aſimos ofecerit· ⸗N⸗

Ft s einns in e⸗
lKainmn Ndbns N N
dlabantbibtt s don
bantmind Ai G⸗
teedidus fſimnr
cꝛonmnamſſtabyl⸗
mmmiultit 4rab tara,
muöbrgscdlim
Hu nmn mtſuntes &
mnam dalnnus ſj ſl i dun
Griclw̃nen ncenes lxt ln
Atftun Nosgbuins mudi ni
deen Nedbet in mus
Vt nobs Pdem dolcet d
ſrefſund mue nby ien
cinen ſeun iſfie & pchſen
tenam pniſir us
neſſicthnycutr
tnſchaumm; 7
Hipn neniiro Akans dign
dunb Etago Uecſſit a
nnſihdenghaſt R
gaildnſun o

nglims ximeno,
vanfßren no en
a din ß ſarini fniur
me hiello ſichonet. deh an
Pte eenn ſeſiabit in quoꝛi
d ſangline agn .e· ſangui
na vdedit. Exchayi 1

uilpſen wands heo

t& d Wu pwiſons .
eſerti pemtencte vſtnabt.
ſto carent ſingnie mn man nui
jamantidie fuffocabt /e⸗
inguie gm dept ei
ſca realt ad paſfonen api
ieiggpto⸗mmdo. Ag
Adato Nꝛdnacone otti
ſuiſangums behicnimißie
i VWwanatemd tiotate,
uſſone mortts etene ſlumt
are tubꝛo / uun in
scie wadiunte 1baαο
. e ge buin/ ei
5 Iſ gn ſhient 1
ſit re pente ſilul d
1s80pelſfions hinen u
gechic ii. dclurch s
Grcuſſit & orethßſ
5 K. Jldc .
ant ewrtisſon

Pe vere eat vlici de farma ed)ycia ca · i. de
rma & gentilium ſciecia veram doctrinam
cõficiunt/& panes theologie mde dquũt
Nota doctrinam figura de ſacnito eucari
ſtie· .O. Exo . xi · Cum fllij iſrabel
mare rubꝛũ debent trãſie ad terraʒ ꝓmiſſio⸗
nis vemre p̃cepit dom inus ꝙ dommꝰ & fa
mile in ſil couemrent · qq;ʒ agnum paſcalem
com ederent · Erant cum m omedendo agnũ
multe cerimome neceſſitate/qꝛ oſſa nõ dex
bant cmm mui/ nec alind vſque ad mane

ſeruare/jgne debet eſſe aſſatus· & cũ lactuł

aggreſe bus/ accintis rembus mãducatus-
Calciam̃ta in ꝑedibus baculi in mam b⸗
debebant baberi / Poſtes do mus ſagume dęæ
bebant mung/& ipſe agnꝰ cũ inteſtinis ca⸗
pite & ꝑedibus feſt mantiſ ſime manducari
Iſta omma ꝓvſſũt a plicari ad eſum ag⸗
ni inmaculati · i · að recepcõz cꝛꝑis ibũ xpi

qꝛ reua ad loc ; nos delæxmus eſſe veri he

bꝛei · i. p mundum tſeuntes & nõ manẽtes
etiam debemus filij iſ rł · i. deum ꝓ fidem &
cõteplacõnem videntes iuxt᷑ illnd ꝙ ſcribit᷑
ad tytum. Nos buins mũdi nõ ſumꝰ inco
le · Vz aduene ad hoec in mũdum venimꝰ

vt nobis ibidem no liceat ꝑſiſte · Szʒ tra⸗

ſire ꝑoſſumꝰ mare rubꝝ · i· moꝛtis amaritu
dmem ſecure traſire & ꝓ deſertũ purgatoꝛij
ad terꝛ am ꝓmiſſazʒ · ſ · ad paradyſum ꝑtin
gè / neceſſe eſt ꝙ ſimł ꝑ carit atem && vnita
tem fidei c mumcemꝰ/ & ꝙ agnum paſca
leʒ xpm̃ in ſacramto altaris digmfice come
damus · St ergo neceſ ſarium ad ipfins dig
nam fupcõem ꝙ oſ ſa ipſius nõ cmmnant
& ꝙ nichil de eo ſuꝑfluum ne aliquid dumi⸗
nntiuũ· Oſſa em mtegᷓ ſeruãtur qn quicqᷣd
eſt neceſ ſarium credit michil vero ſupꝑfluum
ſeꝛuatur qn nullꝰ erꝛoꝛ ſupuacuns admiſce
tur · Ecci · viiy· nec adiectũ eſt neq; minuit
ſiſte ergo debet mãducari aſſatus in igne ꝓ
feruoꝛe dilectio ms cũ lactucis agſtibo · i · en
boloꝛe cõtricõis cũ accmetis rembus · i · cũ
moderace con tinencie/& luxurie reſtrictõe
cũ Pædibus calciatis · i- cũ moꝛtis medita⸗
cne/ cum bacuł in mambus · i. crucis ſpe
& deuocõne/cum ſangu ine m hoſtio · i· m oꝛ
tis xi & ſue paſſiõis & ſanguinis recorda
cõe & cõpaſſiõe· ealciamta autẽ que faciñt
de pellibus amimalium moꝛ tuoꝝ ſignt moꝛ
tus memoꝛiã/ baculns ſignat crucem · San

guis meoꝛ iam dmeę paſſonis/ Mãducari
etiam & recipꝑi de bet iſte agnus · i· iſtud ſa
eramentum cum capite · i cum deitate apo
ſtolꝰ·ii n · caput xp̃i deus cum mteſtimꝰ
i· cũ humamtate/ cũ pꝑedibus cum ſacram
toꝝ & articuloꝛum ſequela & vmuerſit ate⸗
Iſte em agnns nũqᷓp digne recipit · mſi hu⸗
manitaz & articuloꝝ veritas ꝑ fidem inte⸗
gre comedatur · ecci · xxxvj · Omnem eſca,
manducabit venter/ feſ tinanter antẽ debet
comedi addenotandum ꝙ circa inquiſionẽ
iſtius ſacramti nõ debet hmo młtum ĩmo⸗
rari nec etiam miſ ſe celebꝛaconeʒꝭ vł euka⸗
riſtie ſũpcoëem /ne foꝛ te vane cgitaciones
vxł dubit aciones poſſut inſurgere quibo poſ
fit fidei veritas vacillare · Et ſicut nullꝰ m
ſi eſſet circumeiſus debeat de iſto agno cœè?
dere · Vic nec de ſacramento altaris debeꝰ
guſtaè mſi fuerimus ꝓ penitenciam a vicio
rum ſuꝑerfluis circumeiſi · vnde johel · Cir
eum cidite coꝛ da veſtra et cef ·

Capitub. vij⸗ P⸗-

Cribit Exodð · xiij· Cum
filij irł maẽ tranſacto ꝑ vᷣſer⸗
tum tanſierent wluit ilᷣ domi
nus contra oma momoda/de
reymedio ꝓnidẽ/τι— quia afflige
batur eſtu ꝑ diem/obſcuritate ꝓꝑ nocte: qꝛ
ibi viam neſciebant & poteant erꝛaeê/pane
nõ habebant d ꝓoterant eſurire · Aqnas nõ
muen iebant & oꝑoꝛtebat fitire/ cum ·˖ ſ. illa
patria talis eſſet: ꝓut omu niter ꝙ; nec pa⸗
nis ibi creſcèt: nec aqna fluẽt: nec etiam ar⸗
boꝛ vireſtet cum eſſet patria ſtenlis atq; ſic
ca · Anatuoꝛ ſpecialia remedia cvnceſ ſiſſe
videtur: quia-ſ· iſte ꝓnidit eis de cœlũpna
nubis ꝓ diłem que eſtu obſcuritate ſua tepe⸗
ra?t/ & de colũpna ignis ꝓ noctem: que ſua
clarit ate totum illummaret ſieut dicit exo.
xuj · Item ꝓurdit eis de mãna: qne fam̃ re
leuaẽt: ſicut dicit exodð · xxj · De aqua de
ꝑetra fluente:que ſitim teperaẽt: ſieut dicit
exoð · xvij · Item de angelo qui eos condu⸗
cent & ne erꝛ arent canèt: ſicut dꝛ exo · xxiij⸗
SHic vere cũ filij iſ rł · i. ſancti viri m deſer
to buins mundi dum ad terram ꝓmiſſioniꝰ
id eſt ad paradyſum pegrinando ꝑeurꝛunt

multa & magna habeant in cõmoda ſeilicet

ardoꝛ em cõcu piſcẽcie / tenebꝛas ignoꝛ an cie
famem & ſiti m ignoꝛ ancie/necnõ ignoꝛãciã
vie recte/i· inſticie / ꝓuidit eis dñs de reme
dijs optimis/quia · ſ· ipſis miſit nubem · i.
xpim filum ſuum pnꝝ & nubeñ qui pdican⸗
do refrigẽauit cocuꝑiſcecie ardoꝛ em/ igneʒ

i.ſpiritũ ſanctii qui illnmmauit erꝛoꝝ & te

neb taꝝ ꝛroꝛem / mãna ·i· ſacm̃tum altariꝰ
quo ſaciauit deſiderioꝝ am oꝛẽ· ac de pet
ſacra ſcriptuẽ qna teperauit mali aeticus
feruoꝛẽ/ angelũ ducæ · i · dumã graciam qua
demõſtrauit vie verit atis ſpledoꝛem·
Q. MVſ die moꝛalit/ ꝙ; nubes eſt ro
ri fluniũ pietatis / ignis meendium caritatig
mãna dulcedo deuocõis/aqua lacnimoſe cᷓ
pũclionis / an gelus mtellectꝰ claè ogni cõis
& diſerecoi · m alachiij · Ecce mitto ange

lum meũ qui ̃parabit viã ante faciem tuã

ꝛc: Nubes que p̃cet evãt filios iſrł in deſto
fa cta erat ad modũ clũpne · Vñ iſta dice⸗
bat œlũpna nubis de die ad re rigeradũ cõ
tra ardoꝛ ẽ/ clũpna igms de nocte ad illũi⸗
nãdum cõtra tenebꝛaꝝ loꝛroꝛẽ ſicut dicit᷑
exo· xiij:· St abat a t iſte nubes ſuꝑ ppu
lum / & pdiu ſtabat immobit᷑ / populꝰ ſiyr
fixig tentoꝛijs quieſcebat/cũ aũt nubes iſta
mouebatur & eleu atur/& fimiliter populus
tentoꝛijs motis nubem ſequens ꝓficebatur/

ipſamqʒ quouſqʒ a motu ſiſteret ſequebat:

uo facto it erum vbi ipſam videbant ſtare

ipſi fimiliter ſiſtebantur / ſicut diciturnũi ·

r · Vñ ibidem dicitur ad imperium deuz
figebant tentoꝛia / & ad im pꝑerium deum
deponebant ꝛẽ · ¶ Der iſtam nubem poteſt
jn telligi pꝛelatus quia pꝛocerto iſte datus
eſt filij iſ rabel id eſt fidelibus ſubditis/ d&
in pꝛ meipem & m ducem: qui ſcilicet ip ſos
ꝓ defectu huius mundi dirigat & ad terꝛ aʒ
pꝛomiſ ſionis id eſt parad)ꝰſum verbix & ex
emplis conducat/ quia pꝛocerto iſte debet
eſſe clumpna racõ ne ſtabils firmitatis nu

bes racõne roꝛi flue pietatis ignis illum iĩ⸗

nans racõne Imprdiſſim e ſcencie & veritatiꝰ
:quia oolumpna debet alios ſpũaliter e tem
ꝑalit᷑ ſuſtẽta/qꝛ nubes doʒ alios do ctrĩs &
beneficijs ir: igare/quia igms debet alios ꝑ
caritatem incendere: Per ſepienciam illimina
re · Ideo de tali pꝛelato dicitur in pſal · Ex
pandit nubem in pꝛotectionem ipſoꝛum &
ignem && luceret eis per noctem · Auid ergo

△
7

ꝓeerto iſte debet populo · i · ſubditis ſuper⸗

ſtare & cum eis ꝓſonaliter cõmanere peꝛ in⸗
ris dictionem excellenciam/ pꝛemnnere &
exemploꝛum dacne / ſuper eos & cram eiꝰ
pꝛ eſencialiter ſe monſtrare/ꝑopꝑnlus vo ſub

ditoꝛum ſedet confoꝛ mare pemtus iſti nu-

bi id eſt bono ꝑꝛ elato diſcreto: & ſpirituali
g& ideo cum ipſo moto ꝓ bona opera debet
moneri/ cum ipſo eleuato peꝛ contemplacõ⸗
nem debet leuari / cum ꝓficiſtente debet vir
tutibus pꝛ oficiſci/cum ipſo ſtante & man?
te ſcilicet in bono ꝑpꝛoꝑvſito debet ſimiit᷑ po
pulus mfide && moꝛibus ſtabiliri · Vnð de
ſanctis animalibus id eſt de pꝛelatis & de⸗
notis id eſt de ſubditis dicitur · ezechi. Po.
Cum euntibus ibant & cum ſtantibus ſta

bant && cum eleuantibꝰ a terꝛ a pariter ele⸗

uabantur & cum ambulaẽèt que pꝛim a erat
ſequebatur ꝛc. . Vl di ꝙ œ
lunpua eſt xpũs qui ſcilicet m die pꝛeſentis
vite nubens pluuioſus miſericꝛs mueni⸗

tur. In nocte vero id eſt futuro iudieõ. vk

m moꝛte igneus · i· ſeuerus & iuſtus & rigi
dus / in nocte · i· er ga impios & obſcuros/ip
ſe eſt em qui ſcᷣm dinerſas perſonas tẽꝑo⸗
ra: diuerſiſic at ſe ipſum/ & illa ẽ nubes miſe
ricoꝛ diam pluendo / nunc igms iuſticiazꝭ ex

equendo / ita ꝙ ſibi PiPiie ſem per poteſt

di ci illud · Eecl · xx · APoſuit tibi ignem
& ac · Vñ iſte eſt qni dicit illud· ecci· xxiiij⸗
Ego m altiſſinus bito & tronꝰ meꝰ m colũ
na nubis / de ip̃o dr. deut᷑.xxiiij. Deꝰ noſt

ignis coſumẽs eſt · D. AJrkvS

dic de malo ꝙ nubes eſt malus qui dicitur

evlumna nubea pꝛopter mſtabilem vamta⸗
tem columna ignea pꝛopter ardentem cupi⸗

ditatem/& dicit ſequi ꝑoplũ pꝛopter facilẽ
maloꝛum ſuoꝛum exemploꝛ um confoꝛmita
tem/populus emm nubem id eſt pꝛelatum qͥ
ſibi pꝛimum ſolet ſequi & eis malis moꝛi⸗

bus con foꝛ mari/ qui ſicut dicitur · ecci·x.

Aualis rector ciuitatis talis populus qui
ha bitat m ea· Tales emm duces inuemun⸗
tur hodie multi ſcilicet tenent hodie pꝛ emi⸗
nẽciã hinꝰ mdð · · ¶L · populꝰ dm
in egipto traſ maè rubꝝ eductꝰ vellz ad tra
ꝓmiſſõĩs ier m ꝓcedẽ & ꝑ regiõʒ p hiliſtio⸗
rũ bꝛeuiꝰ & facilꝰ et plemꝰ incedẽ ꝑoſ ſent⸗/
dñs vwoluit ne foꝛte łꝰ philiſlioꝝ ſibi bel

la moußt et tedio aff e? iti m egipto reitt

—

ecaterons d NNds
eſſe Ach ries duff
tur vw mnciauſtns .wnn
is rins Efolbu⸗ n
e dMelbusttmanti- 1
nuilrtmpiub pdueut
nigo ſclean wutos ſios de
horunt er ſenlnum camal
Gler osjrin keſſüt abe
onge e ſcs oꝛd ontm
n ahmendde ſe
dockfran Nan⸗Ren
Numad anty A ieſpieiets ve
egnode. ⸗
pkrputzfhelim npmi
erieg d
n nin ſier i nue
mnt ann
dentence d pntſione,
umtn emd⸗ lid s Eln
nan ntcndii⸗ 8

nekel
by e/ui⸗ 4
N. otes beb eg

„

Piopoſito ebet ſimit ne

wobas ſtablr.J 1 de

A. Nc
quiſlleet mae prſentis
tofis & niſnicvis nuen⸗

d eſt futuro udich. vh

ſcuenns Ninſtis & ngi
1 Simpio; &. Ghſcuros /ip
mdueſes aſomns N ded⸗
epfum/ & laenubsi
ndo / nunc igms uſtlelg e

ſib pꝛ.
..A Poſuit bi gnem
ſtqnicdhtt ilud · ci vrii⸗
s bito & tron? mey?n li
af. deut xrii. De⸗ noſt

. O. Anve

wbes Qwalvs dridientur

nopte wilen vant
nea pꝛoß ter ardentemn el⸗

cik ſequn pppli pꝛepr⸗
um exnpbim/ onfpmta
nmn nurnid Nru run/
lerſelu es nalg ne⸗

qui ſicut diatur ceX⸗
t prlus gai

im ambuladt arhen ent

ſenper wpteſt

Dixit ergo eis dñs/ꝑ deſertũm & difficił᷑
eſſet via ꝓ eo ꝙ ibi vbi non erat homo non
tim ebãt plia ſeu bela Sic vere populus
nouicõꝝ & nouiter de egipto.i · de ſtatu in
fidelitatis vł de peccato ſeu de mudo egreſ
ſoꝝ & ad fidem penitenciam conuſoꝝ debet
a via philiſtmoꝝ/“.a ſtrepitu mundanoꝝ
& peecatoꝝ ſubmou?i/ne foꝛte ꝓ ipſoꝝ ma
loꝝ exempla dicta & facta / bella tpt acoim
mſurgant / que iſtos faciant ad egyptum:
id eſt ad vicia retrouerti/ nouiter em ad fi⸗
dem religionem ſeu etiam ad pemtenciam
conuerſus: bellis t ptacõnn m mſurgentibꝰ
ad fomit um reuertitur· Si pbiliſte.s id eſt
peecatoꝛibus & mfidelibus miſceat᷑/ & jdo
neceſſe eſt ꝙ tales ad mfenoꝛa deſerti ducã
tur/i. in clauſtris & cœnuetibus/ necnõ eũ
alijs boms & fidlibus & in ipſis vijs pentẽ
cie diffieinbus teneantur · Vt & celeſte iłe⸗
ruſalem ſine piculo ꝓducant & inde eſt ꝙ;
religio ſi ſolent nointios ſuos de via philiſti
noꝛum :i: ſecularium & carnalium amicoꝝ
tollere c eos ẽ;tum ꝑoſ ſut ab eis abſcondẽ
& elongaè: ne ipſos foꝛte oontmgat ad egip
tum · i· ad ſeculum retroiẽ ſcientes q; ſeðᷣm
doctrinam xp̃i · Marci- Nemo mittens ma
num ad aratꝝ & reſpiciens retro aptus eſt
regno der⸗ WM VYvł ſi vis dic q;

pPopulus fidelium qui ꝑ maẽ rubꝝ · i · per

/.

baptiſmũ ꝓhbaraõis · i. chyaboli euaſit diui
num · dbet philiſtinoꝝ ·i · mũdanoꝝ vł ꝑec
catoꝝ conſoꝛcia fugè ꝑ deſertum religio⸗
nis vł ꝑemtencie ad ꝓmiſ ſioneʒ paradyy'ſi
venire dicendo illud ps Elongaui fugiẽs
& manſt in ſolitudine ꝛc⸗

Onitur Exoð·xni· Egyp
ij & filij iſrb mtrauerunt maè
rubꝛ boc / quia egyyptij pſe
quentes hebꝛ eos ipſos occidè
wlebant · Verũpt am̃ ſic actũ
eſt/&ꝙ bebꝛei ꝓ ma?ẽ ſine ꝑiculo aꝑtis aquis
& ab vtroq; latè reſtricus & diniiſ ſis tran
ſierunt/ egyptij vero ibi remãſerunt· Yvł

g 5

dic moꝛ alit ꝙ egyptij dyaboli vł ꝑeccata

qui hebꝛeos nitunt in ſeruitute tene · Verũ
ptam̃ ſi iſti hebꝛ ei ad maẽ rubꝝi· ad peni
tencie amaritud mem tranſeunt / ſic tunc iſi

liberi e ſalui el atunt· Aquis vero compun
ctioms mediantibus egiptij·i· peccata ibidẽ
pPereunt ⁊c ſuccũbũt ·.· DH. V dic
ꝙ maẽ rubi eſt mundi ꝓſperitas/vł etiaʒ
vita p̃ſens/ vl mundus / qui dicitur maẽ ul
fluctuoſitatem/rubꝝ ꝓpt᷑ camalitatem / be
bꝛei ergo · i · viri iuſti ꝓ iſtud maẽ poſ ſũt ſi
ne piculo tranſire quia· ſ· aqua woluntatum
nõ ſolent iſtos qptum ad aff ectionen tangẽ
Jqqu mymmo iſti ſolent ꝑ ficcitaten pauꝑta⸗
tis & pemtencie penetraè ita · ſ· ad ierm ce
leſtem feliciter ꝑtranſie · PS· filij autem iſ ra
bel ambulanerunt ꝑ ſicum in medio mari·
Egyptij autem ei mali nõ Sc vere / quia
iſti mare rubꝝ p̃ſentis vite ſine piculo non
tranſeunt/quia videlicet aque deliciaꝝ & vo
luꝑptatum ipſos muoluũt & ſic ꝑ diuerſa vi
cia ipſos deſtruũt & cõfundũt· ps· Inimi
cos autem eoꝝ dimiſit in maè/quia bꝛ euit
illud eſt verum q; boni & diſcreti viri ſolent
quãdoq; ꝓ mũdi fluxuzʒ & tempoꝛ alia nego
cia bene vtendo illeſ traſire/ vbi cum mali: qᷓ
bene ꝓſpis vti neſeiũt ſolẽt ꝑer vicia ſuccũ
bere & periè/ ſoli autem filij . i· ſoli diſereti vi
ri deum videtes & ꝑ deuocõem & cõtempla
cõem ad deum mẽtaliter vidẽtes amari flu⸗
ctuoſi ſeculi nõ ledũtur· vbi tam̃ alij naufra
guntur. vC.· In ipſo actu pſecucõ
nis qua egyptij filios iſr? com pellebantur
Exire dicetes omes moꝛiemur · Inmut auit
dus egyptioꝛum woluntatem / dedit q; filiiꝰ
iſrabel graciam in conſpectu eoꝝ · jta ꝙ va
ſa aurea & argentea que ab eis ꝑcierunt be
bꝛei ipſius libenti ammo egyptij conceſſerũt
& ſic vltra mare rubꝛꝝ & ipſñis egyptijs cõ
pellentibus cum egyptioꝛꝝ ſpolijs receſ ſerunt
ſud exemplariter pot eſt aꝓlicari ad
occultam dei ꝓuidenciaz que occulte poteſt
wluntatem om mum mutare & etiam cotra
ꝓpoſitum m cõtrarium aꝓlicare /que etiam
bonos: bonis maloꝝ ſolet aliquociẽs ditaẽ
ſd& mercedem q; meruerat: ex alio late qnã
ſperabat᷑: eundem ꝓcuraè/ conſtat emm ꝙ
fili iſrabel ſeruierat egyptijs multis temꝑo
ribus / nec receperant aliquid ꝓ mercede/ &
ideo quãdo receſſerunt: wluit domius/q; ꝓ
talem modum & vaſis egypedꝛũn fierec eis
ſatiſfactio/ vt baberent mercedem de ſerui⸗
cio: Sap̃:e Juiti tulerunt ſpolia. Ytł᷑
die ꝙ idcirco wluit dominus egvpti ſpolia

depoꝛtar/ vt tabern aculum fieri deereue
nit poſſet exmñ fabricari· Sic were qnando
ſpolia egypri id eſt ſctencie mundi ꝓhia·ſ·
Petria & alia ſimilia ad com poſicoõn em ec⸗
eleſie funt vtiles/ ideo vult dommus ꝙ a fi
delibus ſtudeantur/im ammo repvz tentur·
Ivł dic de boms temꝑoꝛalibus que quia ꝓ
vita pꝛeſenti ſũt neceſ ſaria / ideo ꝑ mittit do

minus c a filijs · i· a religioſis c eccãſticis

acquirantur-

Capit᷑ · ix· . D-

Neit Exoð· xy· Egrelſi
fiſij iſ rabel de mari ambnlaue
runt per deſertum & venerunt
in marꝛach/ vbi aque erãt ita
awmare: quod ipſas bibere pꝛe
amantudine non valebant / de quo cum po
pulus murmurauit/ moyſes ad dominum
clamanit qui oſtendit ei lignum quod cum
miſiſſet m aquas in dulcedmem ſunt muta
te/ exmde autem venerunt m belym vbi eat
duodecim fontes && ſeptuagmta palme-
