rum lampades: ideſt quoꝛuzʒ connerſacõnis
ſplendoꝛ nõ poteſt diu durare/ ymmo cum
oleum bone conſciencie intecionis ðe diume

gracie mterioris iſtis deficiat / neceſſe balet
cito extiguẽ & deficerere / Weneca nichil qg
fſimilatum & fictũ eſt poteſt eſſe dinturnum
EGit l die ꝙ qlibz plꝰ dz ſe diligere ẽy alos/
quia caritas mcipit a ſe ipſa · vn vbi homo
nõ poteſt ſine ſui pteiu dicio alteri ſubuemire
debz illum dimittere d de ſua ſolũmodo ſaln⸗
te tractare/ exeẽplo pꝛudentum virginũ que
dixerunt ne foete nobis ꝛẽ ¶ Vl iſta allega
cy ſemꝑ quilibʒ debet eſſe ꝑatus / ꝓeo ꝙ xp̃i
aduentus eſt meogmtꝰ & mmetus/ vt qua⸗
cum q; oꝛ a clamoꝛ dinme weacõnis inſonu
erit & ipſe xp̃c ꝓ moꝛtem decreuerit nos vo⸗
care:talit ꝑatos nos veniat vt cum eo poſſi
mus ad cel nupcias introire · at Bi. cliij⸗
Eſtote pati quia neſcitis · ·c R.
¶ Domo quidem ꝑegre ꝓſicens / vocauit
ſeruos ſuos & tradidit illis bona ſua/ & vni
quide dedit quĩq; talenta · Alij vero vnũ alij
vero duo/ vmcuiq; ſedᷣm ꝓpꝛiam vit tutem:
& ꝓfectus eſt ſtatim / ergo qui quĩq; talen⸗
ta acceꝑ at lueratus eſt alia quĩq; et qui duo
ac ceꝑat alia duo qui autem vnum ambiens
ſodit mterꝛ am: & abſcondit peccumam dñi
ſui / cum ergo lapſo tempe rediret do minꝰ &
poneret raconeʒ cũ ſeriis ſuis/audito q; vnꝰ
quĩq; & alius duo talenta lucrati fuerant /&
ꝙ ꝑcenmam ſuam multiplicauerunt/ ipſos
ſuꝑꝛa maioꝛa conſttuit · d· cuilibʒ:euge ſerua
bone & fidełᷣ ⁊c̃ Intra gaudiuʒ di tui accel
ſit autem qui vnum talentum accepat dices
ei:dom ine ſcio quna homo durus es metens
vbi non ſeminaſti: & congregans vbi non
ſpPerſiſti: & timens abij & abſcondi talentuʒ
tuum m terꝛa / ecce habes ꝙ tuum eſt: dns
veio ſerui neglienctam arguens: ipſu ex ver
bis ꝓpꝛijs condepnauit · S. ſi imqᷣt homo du⸗
rus lum: & meto vbi nõ ſemio: optebat te
pe ccumam meaʒ dare nũmularijs vt ſic &
ego vemens recepiſſem m eum eſt cũ vſu⸗
ra · Iſtũ ergo fecit talenco cõmiſ ſo ꝑpꝛiuari:x
illi qui quiqʒ lncratus fuerat dari / ſeruũ vero
illu mn tancy & mutilem fecit mext eriotes te⸗
nebꝛas alligari · d- babeti dabit᷑ & babuda⸗
bit: ille autem qui nõ habet etiam ꝙ videtur
babere auferet ab eo ¶ Va exponunt ſeri⸗
oſe ꝓ grego· m omeliꝙ ille homo qni ꝑegre
Pficiſcitur eſt ſaluat oꝛ noſter qnim ea car⸗
ne &; aſſupſerat abijt in celum: carnie: enim

locus ꝓprie terꝛa: qne quaſi ad ꝑpegrinandũ

Oneit dum p redeptoꝛem noſtruʒ in celo cool

locatur · Nnxi · Domo qnidam abijt in re
gionem long ĩquam acciꝑpe ſibi regnuz / iſte

ergo ſernis ſuis idel t fidelibuæ ρ61anis tra
didit bono ſua ideſt gracias gratas datas:

& vm dat qumq; alij duo: aln vnum boc ẽ
qꝙ vnicuiq; dat && diſpenſat gracias ſuas
ſcᷣm magis & minus dinerſis dièſimode
pꝛebʒ eas / quia ſi cut de ·i ꝛintho.xi Di⸗

uihones gracian ſunt: idem autem ſpũs di

dens ſingul ꝓut: vult aut em ; de iſtins

talentis ſuis quilibz negociet: & ꝙ quili⸗

bet gracis iſtis ſic vtat ꝙ lucruzʒ & fructũ
virtutum & meritoꝝ multiplex repoꝛtetur.

Luce.xi Regociamini cum venio: & ideo

quidam ſunt qui peccuniam ſibi c miſſam.i·
gracias ſibi cnceſſas multiphicant/ & alij
quimq; talenta:aln duo lucrant incpũ ſcðzʒ
magis & minꝰ? in bonis opibus ſe xercent:
ſcdm ꝙ plures gracias naturales acceꝑpũt
lucro merito:ũ ꝑlꝰ reꝑortãt· Lucexi- Cui
młtum datum eſt multũ exigit᷑ ab eo / ideo
in indicij die vł in moꝛte quado deꝰ qui ab
ipſis ꝓfectus fuerat: ideſt qui quemlibʒ eo
rum in manu fui liberi arbitrij dunſat iſ tos
ſeruos ad racoeꝝ wcabat / tunt tkes bene oꝑ
antes ſupꝛa mł ta cnſtituet: & in gandiuʒ
domini ſui.ſ· in ꝓadiſo multiplicit᷑ pmiabit
erunt ñ qma aliqui ſunt pigri ſerui qui pec

cuniam ſibi cmiſſam ideſt ſcieciam gracia,

vłᷣ induſtriam ſibi a deo onceſ ſam in bono

nõ mł tiplicant ymmo in terꝛam ipſaz fodi

unt & ad ter:ena lucra & negocia a licant

ibiq; totum ſenſum ſuũ cumulant atq; pat

iwdeo tl es finali᷑ ondepnant & in exteioẽs
tenebꝛ as alligant: mat B:xij: Ligatis ma⸗
nibo ꝛ pedibꝰ mitte eum in tenebꝛas exteri
oꝛes:& dicet domin?ꝰ/ſciebas qꝛ homo du⸗
rus ſum muſt?ꝰ rigidus & ſeuerꝰ qui wolo ool⸗
ligè vbi nõ ſeminam boc eſt wlo ꝙ quilibet
vir virtutes & menta repottet vltra graciã
qnã ſibi ꝓ ſemme dedi: & ꝙ ipſe augeat &
młtiplicet graciam & ſcienciazꝭ o ſibi con⸗
miſ:qualit᷑ ergo illanein terꝛaʒ fodiſti/qua
re ipſam in terꝛenis negocijs poſuiſli: nõ po
cius tradidiſti nũmularijs ideſt panpibꝰ ſi
fuerit pecunia temꝑał: vł audito eibo ſi fue
rit pecunia ſpũał & ſclencia:vt·ſ· lucrum ð
bitum repoꝛtar em: ac ſi · d-mſte intenebꝛas
eice meꝛuiſti: qui magisg terꝛena ẽ; ſpnalia
dilexiſti 1. F ſta wola Ei al
legant. ꝓꝑ grego.de p̃ᷣdicatoꝛbo: quia ſcvᷣm

ꝙ bomo habz plura talenta: ideſt płes gra
ciax & ſciencias a deo recipit: ſecundum boc
pꝛedicando & docen do magis debzꝛ ꝓficere
: vt lnerum cum vſura de animabo nuerſis
ꝓoſſit domino repoꝛtari. Euce:xij.Cui con⸗
mendanerũt mlłtum plus peteret ab eo / ita
ꝙ de laboꝛãdo & pᷣdicãdo ſcᷣm magis &
minꝰ nullus ſe valeat excuſare · vñ ᷣm ipſuz
illi qni dicũt dommo: ſcio qmia bomo durus
es: ideſt ſcio quia pdicacoms & rengiom=
ſtatꝰ? di ficilis eſ t & durus:idᷣo nolo teadi⸗

tum michi talentũ ideſt ſcienciaʒ micbi tra-
ditam in tali negocio exꝑo nere nolo tã ar

dua querere/ſufficit᷑ michi in ſciencia æ ad
mĩſtracõne vinere: & t alentum micbi tradi
tum in terꝛa ideſt interꝛenis occupacombꝰ

ſepelire: nolo ſalutezʒ multoꝝ querere ſufficit
mic hi ꝑ teꝑalia iuſte viuere:& vtilitate P⸗

pꝛia nõ de aliena curare/ iſti a dommo ſicut
ſcrui inntiles redarg unt: & etnis tenebꝛis
conelndunt . ¶ Vr ſi vis illnd ꝙ bic dicit
habenti dabit & babundabit: ei autem qui
nõ habet etiã ꝙ babere videt auferet ab eo
ꝙ etiaʒz iſte prfas exemplo mõſtranit q vnũ
talentum ab ulo abſtulit: & ipſum alt eri qui
plus habunclauit dari mandauit: allega de
mundi foꝛtuna: etiam de munch pꝛancipibo

& t)annis: cum iſti habeãt multos ſeruos

& ſubditos:quoꝝ quidam habundant: alnj
indigent: quidam ſunt dmites alij panpeæ

qiudam magna lucra faciunt ſicut ad lram

ſunt eoꝝ officiales:quiclam qui ſolum vnuzʒ
talentum habent ideſt inodicaʒ habent ſub
ſtanciam & boc in terꝛa abſconditam ideſt
in terꝛenis a griculturis & laboꝛibo acqniſitã
:ſicut ſunt inferioꝛes ſubditi agricule && ſimi
les· Ilud eſt vxrum illi dni & tyranni ab
illis qui parũ ant nichil habent.i:ab agricł
& foſſoꝛibns ontinne capint: & illud mo⸗
cdlicum qd habent ab eis auferunt & tollunt
alijs dimtibo ſcilicet ſuis canſidicis & of
cialibus diuidunt: oonſtat em ꝙ inferiotes
ſpoliant & de ſpolijs ſuis clites officiales
ſuos munificant: etenĩ ſua oontinue a pau⸗
pibo anferunt: dĩtibus vao aliena coontinue
cumiilant · Eſale ·tercio · Kapma pauꝑis m
domo ma. ℳ. Ge dic ꝙ B
dicitur · ſ. ꝙ ille qui talentum non multiph
canit ille fuit pꝛinatus & ceſus ille alteri da
tus: & ipſe in tenebas lig atus: ille vero qiu
luerum domino aPoꝛtanerat fuit magnifi
catus: & in gaudium domini receptus &

neide ,oFicialto domm
1 ned a Se nalkiones cnij
. . 1s ſun ntmue ſubnouent 5

m aufret i eo ſeut ad ing ont
icntis dre qy qn no fut vſus
ſo omiſſo llud pdidit / qnma quad
creltat ingemum ſuum quac/ ſitvy
nun / vß qn pfum mterꝛ ſcondit
do iym in dibd teeſtibo wym
geerro ydt / majrum mde & eles e
Rtdignonngam ſe def lelit / guu ſe
um ſie erereico N mngemo in ar
gbucham wrporovngeſeuat .
N dit pralentum mich ie ſoiß
nodum wut Wuntate dom
epandere: vt ueo rrum virtut
poſſt gpymandiſapientes no faaitt
i necnens negoczs ſcpllunt n
m maleis ſaſum ſul wnen da
mn ertedt qma ſeut dieib ſen

bentis int yt haane mala lene

Nelcerunt.: ideo

mnfine qu
dals voſtcum gs do peten

ner
narlidtlani di ſe n
lieretur ,
uurfn nuntum de bis end
. nert odinſ noſcunt . u end
loꝛes tenbp tuo utan
D *M eponent ne

84
Nn indi
dnoe gean mit n
eſtotan nſ
nunplis MWucn⸗

silud bedet
bi Sbebundahtii Altin qu

ſpir Gemphnöllrnt vi
nibioibſlt: & Püundtng
bundaut dan mandaut. Alcgꝛde
ſpꝛnna eumm de muncſpmeyit
nnig cum iſlibitrit multos ſnos
Nos: ep qudan bebnimt: al
gndan iur alt sahjpanne⸗
nagalum fuint fat ad un
Ffaatsiguidum guſalin vnig
balmt aaſt noden bimt ſib
Xbeintena Alſcondten deſt
8Agraltunge livibo Agliſiri
tnftori ibdin giolts⸗ iin
dAwungqindmn Ktſunma
le
.brs onimnectit ſu⸗ .
barntabas Anhllt n

mnnèbo amplificat? poteſt a licari tra
modernos dommos / qui reuera nulluz ſeruũ
ant familiarem diligunt mſi lucrum apptet
:8 nim vtilitat em illoꝛuʒ faciet & peccumas
multiplicet & augm̃ret tales em ſolz magm⸗
ſicari doms & bn ficijs ampliari / euge maũt
ſerue bone ꝛc: Gene· xx v· ſaac amabat eſan
eo ꝙ; de venaconbbus eins paſc eretur / illos
vero qui lucrum nõ ꝓcreant ſolent reicere &
vilipendere & talentum eoꝝ vł officium vl
beneficium ab ipſis qnq; tollere/& ipſos re⸗
pPellere & fugare · d· ſeruũ mutilem reicite: qꝛ
quicumq; munera & lucra nõ ꝓcurat diniti⸗
bus:eicit/& alius offic ilius ſub ꝛogat /
potiſſime videt de officialibo dommoꝝ/qꝛ
mſi ꝑ rapinas exactiones lIneruʒ acquirat
dommis ſuis continue ſubmouent : & ipſoꝝ
talentu m ideſt officium ſtatim alteri datur ·
ebei. Nafir et a wobis regnum di: *
dabi facienti fructum ¶ Il die ꝙ babeti
graciam dabitur gloꝛia & habũdabit/ei aũt
qui nõ habet ſupꝛa graciam / && qʒ ha bz · ſ·
fama auferet᷑ ab eo ſicut ad lraʒ contingit m
ypẽcritis vł die ꝙ qui nõ fuit vſus talento
ſibi cõmiſſo illud ꝓdidit / quia quãdo hmo
excitat ingemum ſuum quãqᷓy ſit vtile & bo
num / vl qn ipſum m terꝛa abſcondit vl quã
do ip̃m m rudibꝰ & terꝛeſtribo pomt ipſum
ꝓcerto ꝑdit/ inqytum rude & ebes efficitur
& ad ignoranciam ſe def lectit / quia ſcm ne
gocium ſine exercicio & ingemo in artubus
& bꝛachia m cꝛ poꝛibo rrꝛigeſcüut · R·
It die ꝙ ptalentum inteligit᷑ ſenſus qnẽ
Homo dum vuit ad wluntateʒ domimi debz
expendere: vt exeo lucrum virtutũ exquirẽ
poſſit ꝙ mundi ſapientes nõ faciũt / ymmo
illud mterꝛ ems negocijs ſepꝑcliunt m cautel
&& in malicijs ſenſum ſuũ contra dei wlunta
tem expẽdunt quia ſicut dieit ere · iij · Wa
pientes ſunt vt facitant mala: bene ant facẽ
neſcierunt: ideo infine quãdo paterfamilias
deus vult cum eis ponere raconem ſcilicet m
moꝛte illud talentũ · ſ· di ſenſus && racõ pſis
auferetur/imquantu m de bhijs que ad ſalutezʒ
ꝓt ment obliniſci noſcunt:qua ꝓpter in exte⸗
rioꝛ es tenebtas ꝓpetuo reponunt: teſte gre⸗
go· hac aũt aĩadner ſione ꝓeutit pececator
:vt moꝛiens obliniſcat ſui / qii dum viuens
oblitus eſt dei / vñ: Eſaie Derdam ſapienciã
ſapientnm- „D. Pic fit mencia

quomo do in die mdicij boni a malis ſepabũt
& illi ad dextram / iſti ad ſim ſtram nent
ſit etiã mencio quomodo de oꝑibo petatis
dns diſerepabit / & quomõ ilos ꝗ pietatis
execuerunt opera ad padiſuʒ wcanit / illos
qui cõt rariuz fecerunt etiam qui erga tnibula
tos & paupꝑes ſunt crudeles m ignem patũ
vyabolo odempnabit ¶ Fit etiã mencio quo
modo pietatis oꝑpa pauꝑibo mꝑenſa xpc in
extremo iudicio ſibi Ra cta fuiſſe repu tabit:et
quomodo m ꝑſona paupũ ſe metipſu de bo⸗
neratũ clam am bit ¶ Iſta omnia allega ꝙ
bom mali qui nunc poſſunt vix diſtingut
in mundo / m indicio optime diſtmguentur
quia tune m pꝛeſencia om mũ bon a dextris
ideſt in eterna ꝓſperitate poneat᷑/ſicut dicit
Puer· iuj · VNias que a dextris ſunt nonit dñs
puerſe autem vie que a ſimſtris ſunt tez
iſta ꝑoſ ſunt allegan quomodo opa pietatis
inter cetera lona vident deo placè de quibo
ſolum legitur in indicio m̃cionem facè ſicut
ſatis · d · a Poſtolus pietas ad omma valet
Seen iſta poſ ſunt allegari quomodo deꝰ
bona vł mala facta pauꝑibo ſua reputat/&
quomodo ꝓꝑſona panpꝑum in pſonam dñ re
pꝛeſentant/ vñ: mathx: Qui recipit ws me
recipit & math. X rii:QAni rec epit talem ꝓ

uum m nom me meo me recipit ꝛẽ
Capit.· xx· D⸗

Achꝛ xviij. dicit · ¶ Conſiliũ
capiendi xp̃m fuit ſũptum in
atno pnecipis ſacerdotum qui
dicit cayphas / vnde bie dicit᷑
ꝙ congregati ſunt pꝛ inci pes

ſacerdotum & ſemoꝛes ꝓpuli in atrium pn

cipiæ ſacerdotum qui dicebat cayp has /vt
ilſum dolo tenerent & occiderent / dicebant
enñ nõ in die feſto ne foꝛte tumultns fieret
m populo ¶ Iaa poſſunt allegari cõtra ma
la que finn t in eurijs dominoꝝ qmia hodie m
atrio pneipis ſũmi ſacedotis / hoc eſt m cun js
epiſcopoꝝ & pnᷣcipum mũdanoꝝ cngregã
tur ſacervotes & ſemoꝛes /ideſt mal connli⸗
arij tam layyci &ᷓ clerici / tam regulares ſe⸗
culares/ & boc nõ vt ibeſus ideſt mſticia de
fendat / ſed pociꝰ vt dolo fraude e miuſli⸗
cia ꝑiurat quia omnia colloquia & conſilia ꝗ
finnt hodie m pnᷣcipuzʒ ꝑlamtis lvc ſolũ fiũt

vt det᷑ locus fraudibus & figmentis & vte
xpõm·i. paupes & innocent es ꝗ xpᷣi ꝑpſonã
in boe mundo repſentãt ꝓ doles & Frandu⸗
lentas maclhomacones ſuis exac tionibo ſu bi
ciant & toꝛmtis ps. Cõgreg ati ſunt & c⸗
uen erunt in vnum. veruntn tales mali cohilt
arij multum bene cauęt ne talia fiant in die
feſ to/ideſt in low publie & apꝑto:& hoc ne
tumultus fieret in ppulo: qꝛ tales mala
Fraudulenta ſua conſilia que machmantur
contra xpm: ideſt ntra eccleſias & panpes
nõ ſolum publice facere ſed pꝛmate:& nõ no
toꝛie ſed oeculte: ſciunt em ꝙ tumultus in
populo fieret: & ſi pppulꝰ ſuas videret ma⸗
licias ipſos foꝛſitan cum dentibo lamarent:
querèt ergo iſti ſua ſecreta oonſiha fac ere : &α
noticias hominũ declinare·qmia io banis. iij⸗
Ois qm male agit odit luce A.
¶ Cum el ſet heſus in bet hama in domo fy
monis lepꝛoſi: acceſſit ad eum mulier habes
alabaſtrum vn guenti nar dipiſ lici pcion &
effudit ſuꝑ caput ipſius recunbentix: & ſi⸗
cut dicitur. Johan xj· Dupꝑ pedes quos ca
pulis ſuis terftit: & impleta eſ tomus exo
doꝛe vnguẽti: quidam ergo diſcipuleꝝ bve
indig ne krebant.d.vt quit ꝓdicõ hec / pote
rat em̃ venundari multo ac dari panꝑibus⸗
ibeſus autem ipᷣam excuſauit: & deuocõneʒ
ipſiꝰ ap ꝓbaut: & curazʒ eiꝰ erga ſe magi=
qy erga pauꝑes ↄmendauit · d · Paupes em̃
ſemꝑ ha bebitis wobiſ cum & cum wolueritis
teſtis eis bene facere: me aũt nõ ſemꝑ ba
bitis: nuttens autem hoc vng nentum in
corp?ꝰ menm ad ſepeliendũ me fecit. Euc
xpᷣc in domo ſimonis qui interpᷣtat᷑ obediẽ⸗
cia & in betbhania domꝰ obediencie vyᷣ domꝰ?
afflætionis ſpũalit diſ cumbit: qñ ĩ boni obe
dientis co ſciencia ↄquieſ cit:tal em domus
& talis domꝰ hoſpitari bene pm dicuntur
quia renera nunẽ requieſcit gcias domuæ
quam vbi obediencia humiltas e afflictio
peniten cie & penalitatis cõſernantur CIn
iſta domo muller ideſt bona wlnntas ipſuz
vnguent om vngit: & vas alabaſtri id elt
coꝛ firmu & ſolidum. ſ· ꝑ deuocõnem a parit
& caput eiꝰ ideſt diuinitateʒ & pedes idelt
eins humanitatem deuoconis vnguento re⸗
creat: ita ꝙ tota domns coſciencie: odo⸗
re ſpnalis ſuanitatis implet: æ& opus ilud
ele moſinis panpum antefert / maius em ha⸗
num eſt denoco erga deum: , cõpaſ ſio erga
ꝓximum / plus deo obeduncia qy elemo⸗

ſina vł ſacrificiũ placeti.Aegũ ·xvj. Nũcp
vult dominꝰ? blocaunſta: & no pociꝰ vt obe
tiat oluntati eius / melioꝛ em eſt obediecia
quam victima. .K Allega
iliud cõtra infamiam que de leui non tollitur
ſy mon iſte lepꝛoſus fuerat: ſp modo nõ erat
quia iam ipſum din ante domiꝰ ſanauerat
tam adhuc wcabat lepꝛoſus dato ꝙ eſſet
ſanus realiter / inqno notat ꝙ quãdo qnis
qnq; lepꝛam alicuiꝰ crimims vł defectꝰ in
curꝛit vix poteſt amplius nomen ideſt fa⸗
ma re cedere: quin)m mo dato ꝙ ſanat &
einendet de crimine in tantũ ꝙ dignꝰ poſ⸗
ſit dici dũm ſpũᷣalit᷑ hoſpitarii ſolet tñ nomẽ
illud ideſt nom mfamie q; ineurꝛit apuid eũ
Pptuo reman ere. Ezeclol:xxui Multo labo⸗
re ſudatum eſt & nõ exiuit de ea mimia rubi
go eins ¶VY! allega ꝙ nunq aliquis opus
ita pium vł meretoꝛiun facere poteſt qum ſa
tis inueniat qui opns illud delectet᷑ moꝛde
re:ficut Hic miſta apmit que domimnm vn⸗
guento opus ſanchiſſimi nõ faciebat: & tñ
nõ carebat de tractoꝛibo dicentibus vt quit

pdicio bec. E? allega boe ꝙ detracto⸗
nõ peit dommo vł ami: ſicut patet boc S
ſtis/ ꝙ de tractoꝛ ſub ſpecie boni & œloꝛe

& occafiõe virtutis ſemꝑ nittit᷑ aloiꝝ bonis
derogare / ſicut patet hbic vbi iſti ſub ſpecie
elemoſine faciende deuocõz alterius detrabe
bant · ¶ Vl allega iſta ꝙ ſemp eſt ad rem
magis neceſ ſariam pꝛimo & pꝛmcipaliter re⸗
cuꝛredũ:& negocium magis ogens facien⸗
dum ymmo pꝛimo & magis cœgentibo ꝓfe
rendum: fieut hic dicit ꝙ panpes ſem ꝑer
erant cũ qiſcipuł remanſuri: æpc antez cito
ab eis reccſſurus ideo ncludebat ſibi pꝛi
mo obſequium vnchonis ᷣleni debere/ cum
elemoſine panpum poſ ſent alias ficri & ſine
Pcile differꝛe ꝛc ⸗D. Cc ba
mns ꝙ cum xpᷣe diſcipulos fugituros &

eum dimiſſuros ̃dicet/ petrus andacins

ceteris ſe actauit:ſecum in moꝛtem & in car
cerum ituꝝ nunẽᷓ ſe neg atuꝝ ꝓmiſit / & tn
ipſe pꝰ dñm neganit & turpins derelincmit
ceteris. ¶ Alega ad boe: ꝙ vt cõmnt illi ꝗ
magis ſe iactant minus reddunt: & illi qui
foꝛecioꝛes & cnſtancioꝛes amiœs tempe pa
cis ſe eſſe aſſerunt: tandeʒ quando venit tẽp
tacio & tribulacõ paimi cedũt. Hene · In tir
oꝛ eams magis indulget latratibo· ¶ Vr
dic ꝙ petrus qui erat futurus eceleſie Pater
& ꝗ foꝛcioꝛ credebat eſſe alijx ꝓut ex vᷣbis

e eſe tgreſſus ufum en
ei (Gi lega quomod
d0 pem ll cum miſt
antmecunadommmnen & uun
calbes colunden ſedent ae
n alchue offecſscſttut 1
puuna ſoet m cunet A ih ſus 4
ib wel ilien canns ſheſto
anme balekoe, ſolt ganota cnmn
me (ldre q dato wmo zn
nlmquert ft tan qnh q, pfum
ebo muſencd de feſpet: & Fallun
unipeſtalqnan Pdrratoti audtt⸗
ptecla fons deſt oetn ſtatü en
eploꝛans oqnentur atq; gemit /
im optin & cquint · (l nul
xtrus qum wee anelle deſt carms
tonen delrt fomidꝛre Laim p p
ſtaſtituſaltz cadere r wnſclent
ingtan ſeeſt tmndddit zad
mnuſtn⸗ vie weodem
ſotes qai dn ſacrar „7
pſun oſduland K umANR
mambo mim 9 indigne reei
e n aenen⸗ ſion deſt veio
ndere dmoſcunt
1da auloſlinn vmnz eA

s repeeni

prsſrctfäm nhote: 1
udemadid Aeetbisegit
be. kilegrborqg denen
donmo Nam ſlt vigtle

pdetalaſdb ſpege on Kober
ſer nmnts ſnppttk abin biis
re / ſat part beyhr ſiſpbſpene
nehcnge denon, Ans enbe
Malpalhpſupſtann
ralinanpun pimapait
engeenm mgswgns fren⸗
wopuim N ugs ogeni v pf
ſelthe dot pengss ſanpe
Kapil nnanin Fcenezeſt⸗
Guns Cen oneldennt ſofi
um whrNSon it an
Erpun pfin teſ ,
iffne⸗ ide
an je dſoule lſtn⸗

niſſures olit A gncar

eius apet pmiſ ſus eſt a dommo eadere/ ad
oſtendendum nullus debetde viribns ſu⸗
is pᷣſumere/ & ad oſtendendũ ꝙ platꝰ debz
cadentibo & dereliquentibo conpati & ex ꝓ
Pꝛia fragilitate alioꝝ fragilit atem ↄgneſcere
& ſic nõ mmis aſpere cꝛrigere ſed pocins
ndolere · Eccleſi · xxiij Diſce ex te ipſo qui
ſunt ꝓximi tuiꝛ c T. Detrus
m atrio pnᷣcipis ſacerdotum poſitꝰ ad ignez
ſe calefaciens cum miſtris ibidem: ad weem
ancille xp̃ᷣm negauit / audito tamien gallo:pe
trus reſPectus a xp̃o:peccatum ſuum recoꝛ
datus eſt & ſie egreſſus atrium amare flen
do pemtuit ¶ Flud allega quomodo iſti qui
ſunt m curia dommoꝝ & cum miſtris & offi
cialibus eoꝛundem ſedent ad ignem au aricie
in aliqii ba officijs cõſtituti faicilit mẽdaca

piuria ſolet in currere/ & ibi plus qaã albi

ad wecẽ acillie ·i carms ſugeſtiõz vł ad pee
cume delectionez ſolẽt grauioꝛa crimma ppe⸗

rrare ¶ Il die ꝙ dato ꝙ bomo grauiſ ſime

delmqueret fit t am qnq; ꝙ ipſum dom inꝰ
oeło miſeri œꝛdie reſpicit: & gallum cantã⸗
tem ideſt aliquem p̃dicatoꝛẽ andit & duclꝰ
penitẽcia foris ideſt extra ſtatũ exit & ama
re ploꝛ ans ↄqueritur atq; gemit / ſic vem
am optinʒ & acquinit · ¶ ꝙ nullꝰ eſt ita
trus qum wee ancile ideſt carms fugge⸗
ſtioneʒ debet foꝛmidare d quin ꝓ ip̃az poſ⸗
ſit a ſtatu ſalutis eadere de con ſenciendo pec

cato dũm negare ( ELudas oſculat? eſt ibe

ſum & tam ipſe eſt qui tradidit ipʒ ad moꝛ⸗
tem & toꝛmtum. ¶ Wic vere lodie mal ſac⸗
dotes qui dñi ſacramto quottidie oſculant᷑
ſunt illiqui ſibi ampluus minicant᷑/ & qui
ipſum oſeulando weſt indigne recipiẽdo m

mambo minuœꝝ ſuoꝝ ideſt vicioꝝ que ha

bent in corde tradere dmoſcunt Marcl:xilij·
Ju da oſculo filinm lmins tradis·

Capit · xxj⸗ V⸗-
„ eif mat hi · xix· ¶ De pꝛecio

angums xpi venditi ſacerdo⸗
tib? reltituto / fuit ẽptus ager
figuli m ſepulturam ꝑegrinoꝝ
qui ac heldemach wcabat.i.
ager ſanguinis Dic vere p̃cio moꝛtis fint
emptus & acqmſitus ager opulentiſſimns
adiſi mquo · ſ · ꝑegrmi ideſt viri iuſti qui

Parhe

ſe reputant peginos & adnenas ſup tertaʒ
m moꝛte quãtum ad amimaz ſepeliunt᷑ & ibi
dẽ feleit reponũt qui etiã locꝰ ager ſagum
Vpꝛie dicit ꝓeo /& ſagu inis xp̃i pcio conp⸗
atur ager enaʒ dieit figuli: peo ip̃ʒ dedit
& vendidit fa ctoꝛ mũdi · Gene.· xx vij. Odoꝛ
ager plem tui benedvat dommꝰ ¶ Indas Pe
mtencia ductus peceum am de xp̃o in inſte
vendito acquiſitaʒ legit᷑ reſtituiſſe & de eri
mine ſuo diſplicencia m Pabuiſ ſe /c ẽ cõtra
obſtmatos vſurarios: qui ſine diſplieencia
èe pe nitencia de mundo recedunt & nicbil
de alleno omnino reſtituè wolũt .
¶ Dar:abas nocens m cunia pilati fuit libe
tatus xp̃c veꝛo innocens crucifveꝰ / q; quia
Pylatus ad wcem populi fecit: ideo excuſatꝰ
eſſe credidit m cuiꝰ fignum manꝰ ſuas lauit
d innocens ſum a ſagume iu ſti buius (
lud allega generalit᷑ ꝙ in curijs malorum in
dicum bom & mnocentes maxime quando
ſũt egeni & pauꝑes condẽpnant᷑ / mali tam
E innocentes dum tamẽ dicant barrabas ꝗ
mterp̃tat filins magiſtri qui erat vir nobilis
& m ſignis hoc eſt dictum dum tamen ſint
vmmes nobiles & dinites: & ꝗq magiſtras
babeant dominos vł pentes contra iuſliciã
abſoluunt᷑ / quia iſti ſunt de quibus dicitur
E ſaie · x· Ve qui inſtifcatis impium ꝓmu
neribo:& miſticiam inſti aufertis ab eo. V
illud die cõtra multos fatuos qin quãdo fa⸗
ciunt aliquit maluʒ ad clamoꝛẽ aloꝝ tepu⸗
tant ſe mmunes/ d. mnocens ſum ws vi⸗
cleri tis/ & ram iſti deberent adᷣnuertere Alnd
Exo.xx u· Nõ ſequens turbam ad faciendũ
malum nec miudicio acquieſcens plurimoꝝ
ſentencie vt a vero denies yy.
Moriente dno velum templi eſt in duas
ptes ſciſ ſum /terꝛ a mota eſt/ tre ſciſſi ſue
ſol obſeuratus eſt & tenebꝛe ꝑ vmnerſaʒ ter
ram facte ſunt/ monum̃ ta plłima apta ſunt
& ſancloꝝ coꝛpa ſurꝛxerunt m ſanctã ci⸗
uitatem iberuſalem intnuerũtæ multis apu
erunt Vic vere m temꝑe moꝛtis etiaʒ paſ ſio

ms pů Potiſ ſime ſancta terra id ẽ Fecenee⸗

terenꝰ debet ꝓ timoꝛẽ moueri.pẽ · Neſpicit
t erꝛam && fa cit eam tremẽ petre ꝛdeſt eꝛda
quãtũcũq; dura debeẽt ꝓti moꝛẽ ſemdi. ocł·
) Wein dite wꝛ da veſtra c nõ veſtim ta ſol
i: ſpledoꝛ & leticia oꝛ dis debz p opaſſionẽ

obſcurari · Yobeł.in. Vol ccuͦtet ĩ tenebꝛas

—ð

Menumta ideſt coꝛda inmunda de caba
ueribus vicio; plena ꝑ cœnfeſhonem debet
apmi / & ſic wꝛpa ſanctoꝝ ideſt ipſi pe nitẽ⸗
tes ſanc ti ſpuñalit reſurgent ita ꝙ ſanctam
ciu itatem p adiſi ꝓoterunt ingredi m illam
requiem & ibi felici᷑ introduci.Debꝛcox.i
Fel tne mꝰ ingredi in ulã reqd em ·.
Domo ꝗqnidaʒ dines ab aram atbia noĩe
ioleꝑpb qui diſ cipulꝰ erat ibeſu a pylato ꝑ
cijt cꝛpꝰ? eiꝰ ꝙ captum in ſyndone mũda
inuoluit & in nono monumto mquo nõdum
quiſce pontꝰ fuerat ſepeliuit & grãde ſaxũ
ad boſ tium monumti aduoluit. (ſe bomo
ſignat virum mſtum / qui ðꝛ bomo ꝑ racnẽ
& diſ crecõnẽ: diues ꝓꝑ virtutum & meritoꝝ
Pſleſſioneʒ: diſcipulꝰ heſu ꝓ obedieciã &
nitacõ: ab aramat bia ꝗ int erpᷣtat vigilia
ꝑ diligenciã & diſcuſhõz. nobilis ꝑ gen ero
ſam an mi odiconem: decurio ꝓ decalogi ad⸗
impleconem dict? ioſeph ideſt augmtum ꝓ
cõtmẽciam virtutũ cumulacõz · Qeneß P. i?
acreſcens voſeph: quia reu era tale cpnz
xp̃i in ſacram̃to altaris digne recipit / & eu
in ſynd one mũda.vm puritate ↄſcieneie po
nit/ & in monumęto.i.in de bumili & de
uoto ipᷣm ſepelit & reondit: grande q; lapꝑi
dem · i. pondꝰ? diuini timoꝛis ad hibet virtu
te cꝰ? ipſum defendit: meli? & cuſtodit/cuili
bet em illud wꝛpꝰ? recipiti dꝛ iij. RegũX:
Cuſtodi virum iuſtũ qm ſi laꝑſꝰ fueit erit
aia tua ꝓ aĩa eiux. Vl dic ꝙ i hoe jo ſex hꝗ
Zat iuſt? recipit a pylato qᷓ eat iudex ſſꝰ?
pt dici ꝙ dato ꝙ iudᷣeꝝ ſacẽdos ſit pꝑeſſiꝰ
crucifigat dñm i ſe ipſo ꝓ vccia ſic fecit py⸗
latꝰ nichilonimꝰ ipſe poteſt io ſeph qui erat
luftꝰ · i. cuilibz bono xpiano veꝝ corpux xi
tradere: ſacramta eccleſiaſlica mĩſtraè: ipſe
ioſephixpianꝰ hcite Poteſt abᷣ pſo pciꝑe/
quia virtutes ſacramtoꝝ nõ eſt a nilre
a deo: ideo mĩſtri mali nõ xoſſũt ſacram⸗
ti effica ciaʒ in illo qui digne recipit viciare
.mat Bi vn. Vos autem cum ſitis mali ſci
tis bona dare filns veſtris R⸗
¶Cuſtodes quibo fiierat eõmiſſũ cuſtodiẽ
:pus dñi in ſepulchꝛo a facie angłi deſcẽ
dentis de celo cꝰ? aſpectꝰ? erat ſicut ful gur
& a facie terꝛ emotꝰ qui tũc factꝰ eſt ita ſu t
terꝛiti: ꝙ quaſi moꝛteꝭ c ruerũt qua ꝓpter
dñm pꝑdiderunt /qꝛ ipſis ſic ꝓſtratis xpᷣc ſe⸗
pPulchñ & 1is ig noratibo abit & reſurzꝛexit
vñ ipſi teſtificari ſunt ꝙ pſis doꝛmẽtibꝰ

xpc erat eis ſubreptꝰ & de eeꝝ cuſlodia ꝓ⸗

ongatꝰ. ¶ Illud poteſt expone lli qui in
paſcate wꝛpꝑꝰ dnim œ:ð ſine ſepulchꝛo cu
ſtodiũt recipiũt quãdo ipſũ valde male cu⸗
ſtodit qnĩm mo ipſu ꝑ vicia ſepe ꝑdunt
Angk? em̃ qui deſcendit de celoi. dyyabo⸗
lus cuiꝰ aſpectꝰ ꝑ violenciã tẽꝑtacõie ardz
& penetrat ſicut fulgur. uxta illud Lu.xx
WVidebam ſathanã tanẽ fulgur de celo ca⸗
dentẽ vna cum teremotu tẽptationis ipſos
ꝓ pꝑece atũ ꝓſternit: ita ꝙ in vicijs ſtatim
doꝛmm̃t atq; cadũt & ſicthezauꝝ que cu⸗
odire debuerãt ſpoliãt & ſepulchꝛo ſue cõ
ſciencie a xpᷣo queʒ recepant euacuãt Mar.
vltimo Durꝛexit & nõ eſt hic ecce loc? vbi
poſuerũt eum · Et ſi vis dilata viam tuam
quomodombłta genera vicioꝝ vident cir⸗
ca ſepulchꝛũ doꝛmire:& male dnm cuſtodi
re.i. Reguz: xX vj Midit dns filij moꝛtis
eſtig qii nõ cuſtoditis æpöm dominn Diec
dicit cũ cuſtodes criſ tuzʒ reſurꝛexiſ ſe &
augelnm de celo deſcediſſe teſtificarentur
pneipes ſacerdotũ ipſos pecimia eoꝝ pũt/&
ꝙ ipſu a diſcipuł ſuis furatũ dum doꝛmie⸗
bãt dicerẽt pacta ꝑeecunia mduxerũt: ꝗq ac⸗
cepta ꝑeccunia ſicut fuerant edocti fecerũt

& reſurꝛexi ſe dñm neg auerũt Illud ſi vis

allega exeplariter quõ peccunia & auaricia
Kcit verit atem dimitt ere/mendacium diccere
& articulos fidei aliqnociens negare & ab
illis que qñq; teſtificatꝰ fuerat ð mare bene

ergo dicit · Eccle · x· eccunie obedmit oĩia

Explieit · mathꝰ Incipit marcꝰ

N

Pz valge

☚

Capit. Ormun „
qnr ſtm
totum vte
nter pdit:
matwow
ca que re
ſupadd⸗
capit · d
cum deus
che frue
ſbianet/ vſuz eſtaſeſpul ſus yl
diſrecnen excederct / N ide acceſa
uin enennt / drcbunt en ym füro.
lsenit ſenle etiamn dicebt y lrheb
Wbit/& qnan heipe denonier d
es ln h⸗ aleza Pv ul
frient Pdicant / & opa vrtuoſe
Pudie tantumq demonn 8
nond ſwtentiam de obſſis cc

ſuis docirmnis er
aphlunt (Iſch wa
X ſine ſenſua Viris * ordu

us vigt a nindans i
unt/ quh uicumq ipdie idu⸗
8

ſt X de hiut ſin Alon medit
zmedita

Ruraricd exain⸗
. ertimat/
ucen beſi ũ t de Sypher
ld⸗ .
1s r beepticus iſ⸗ 4
* ſ dae virtucſe arn
“ ſliam, ve nnunn ntench
. diendt adis ehebeb

es
. 7 re .
von midee Annd In

Mi hate e Sner bibens
t . ns & d

Capi · ſeom . d.

6
(N

m N
wpitridodſinſplie⸗⸗

3 8 Eannas Akis
dcui u quu⸗
1o uen an iidſiec

aſſpdes ii, .
n 4 u lennd Gifannit
dtu pos am coy pur/&
adicpal usntidum hmn⸗
pahfanandigitger⸗
Frcannahiutfinnnt edoeh hene
nrxlſecfinnegunit lſ
1cipaant qu petlnn Aauindi
Wtatem dimletge/ mendaciun deege
hnalos chjalqnogens negane i
iteſtfrat, tun narlin
t,Eer Druneoltſtit

Palat nucl) ſuptnne⸗

.

. Capit. Dꝛemũ A
5

quit eſt in maꝛco
totum vt cõmu⸗
mier dicatur in
mat Hho ineo Pau

ca que remanent

3 ſuꝑaddaʒ / m · iij⸗

..— capit · dicitur ꝙ;
—, cum deus qnadã
die feruentiſ ſime

pdiearet / viſuz eſt diſcipuł ſuis ꝙ; bumanã
diſcrecõnem excederet/& ideo acceſerunt vt
eum tenerent / dicebant em ꝙ m furotez wer
ſus erat ſeribe etiam diceb at ꝙ belzebub ba
bebat / & qmia m peipe demonioꝝ demo⸗
nes eapelebat Thllad allega ꝙ viri iuſti qui
feruent pdicant/ & opꝑa virtuoſa Peceteris
agunt /in tantum ꝙ demonia ideſt vicia
demonũ pot enciam de obſeſſis peccatoꝛibo
ſuis doctrinis expellunt· ¶ Iſti hodie funoſe
& ſine ſenſu a viris carnalibꝰ credunt/nic bil
q ꝓfus valere a mundams lom inibo repu⸗
tant/quia quicumq;ʒ hodie mũdana contẽp
nit / & de ſaluti ſui & alioꝝ meditat fatuus
& lunaticꝰ extim at/ ſicut de ꝓpheta ꝗqa8
in iñgẽdũ ibeſu dixerũt alij · ij · Kegũ · ix⸗
Kuid ad te venit ſubꝛepticius iſte / eriam ſi
quns muabilia opa & virtuoſa facit ſtatim
mali illud ꝑ ypocriſim & malam intencõnem
Rctum aſſerunt/ hoc ma gis belzebub cnaã

veritati die attribuũt · Aarci ·xj. Nemt j0⸗

hãnes non mãducans nec bibens c dicunt
demonin babet ꝛc·
Capit · ſesmę· ·H⸗

D

I

—
E git im arci · vij⸗ e belu
cum finſ ſet adduc? Ivmo ſut
dus de mut? vt in oneret ſibi
manum/aꝓpꝛ ebendens eum de
turba ſeoꝛ ſum / miſit digitos
ſuos ĩ aunculas eiꝰ/ & ſpuẽs tetigit liguuã
eius:& ſuſpiciens in celum ð xit effett a CP
eſt adapire /& ſtatim ſunt aꝑte aures eius
& ſolutum eſt vmculum eins & loquebat᷑
reke ¶ Die reuera cum ad dommum quot⸗
tidie vemunt peccatoꝛes / qui ſurdi & muti
eſſe dicunt ꝓeo ꝙ illa que ꝑtinent ad ſuam
ſalutem nõ poſ ſunt loqui ſeu dicere / vl alij
neſta vł vtilia p̃dicare vtilia · ſ· cꝛectioz
& bonam moniconez nõ poſſunt audire/ nec
ad aliquã bon am doctr mam wlunt wꝛ ſuũ
a Plicare · Fere· vxj· Incõciſe aures eoꝝ & au
dire nõ Poſ ſut / ſed qñq; xp̃c vł p̃latꝰ ſNos
ſeoꝛ ſum a tumultu negocioꝝ & hvm mũ dn⸗
cit ꝑ contẽptum: donec ſaliu a bone doctr ine
liguam talium tangit/& ſic ad rem loquen
di ideſt confit endum landandnin & gracias
agendum ipſos acuit & diſponit /ipſos etiã
digitis ſins ideſ t donis ſpũs ſacti vł digi⸗
tos ſue liberal gracie vł diſtribucois/vl di
gitis ſue manudicõis oſtenſioms & intenci
onis / vl digitis ſue ꝑcuſſionis vł cꝛ rectio
nis illon aures ideſt auditum & attencõneʒ
apit / vinculum ligue eoꝛz ideſt verecundiaz
ignoꝛ anciam :ob ſtmacõn eʒ: mſolenciam m
pudieiciam: reſoliut / ita q diligent᷑ loqui &
recte audire & actendẽe eos facit. vnde de ta
li ſpã ali medico poteſt dici ꝙ; ſequit bñ om⸗
ma fecit/quia ſurdos fecit audire & mutos
loqui mahᷣixj. Surdi audiunt ceci videt 26c

Capit · terciũ C⸗
Arci· x · dicit· ¶ De quedam

demonmaco ducko ad eſũ vt
ab eo ſanaret dicit hic/ꝙ pat
ipſRius dixet xpo attuli ad te fi
lium meum habentem ſpirituz
mntum ab infancia ſua/qui vbicũq; a re⸗
pendit allydit eum: & ſpnmat ?&τ ſtridʒ denti⸗
bus & areſcit ſeꝑe etiam eum in ignẽ acᷣ
miſit / vt eum Pderet/ & attul eum ad diſci⸗
pulos tuos: & eum ſanare non potuerũt xp̃e
ergo iſ lum ſanauit/& ſpm ſurdum mutum/
i· ꝗᷓ mutit ateʒ ſuroitatẽ m eo cauſauerant

ℳ

exFfugant (AIie demomac? hignat cca
toꝛem quia iſcipuł ſanari non potuit: ab
ſignificandũ c ſolꝰ dens & nõ homo pecca
ta dimittit · Luce . vij · Ams Poteſt dunitte
teccata niſi ſolus deus · Iſte ergo qñq; ab
mfancia a demonio ob ſidet: ideſ t demonuz
ſeruicio ꝓ vicia ſubiugant᷑: a quo && ꝑ que
młtis ſpualibꝰ in firmitatibo occupat: &
pꝛimo quidẽ iſtum facit ſurdum inquãtuʒ
nõ indignat bonum audne: mutum mytuʒ
nõ vult dicere allidit eum mqnatum tabł ſo⸗
let ꝑ auariciam ad hona mundi effiindere &
ad ea œncupiſcere et amare / & bꝛ euit iſtuʒ
ſacit ſpnmare ꝑ luxuriam: ſindere ꝑ detrac
tionem vł macun diam / areſcere p inuidiam
m aquã etiam ipſum Picit ꝓ gule ingluui?
& eum in ignem mittit ꝑ malam cocupiſ cẽ
ciam: & fic diuerſimode ipſum mittit ꝑdere
ꝑ dapnacõnis moleſtiaʒ/ && bꝛeuit᷑ quãdo
mmundꝰ? ſpũs mẽtem occupat ꝑ ꝑeccatum
pſam ſolʒ diuerſimode innadere: & nune per
vnum vicium nune ꝑ almd jnſeſtare: ita ꝙ;
qn q; ita eſt obſtinatus èe malns: ; diſ ci⸗
pnliæpᷣrſ· pdicatoꝛ es & pᷣlati ipſu nequeũt
ꝛrigere couertè ſanare: quĩymmo neceſ⸗
ſe eſt ; ipſe ppe ꝓ ſe lſi ſ. ſpunaleʒ mſpi
racõnem & wevnez ipſum dignet miſerioꝛ⸗
dit᷑ liberare: tales em̃ demoniaci & õbſtmati
deo dinuttunt quia ꝑ alios nullatenꝰ œn⸗
nertunt: E ccleſi. 1. Weruerſi difficile oꝛngũ
tur: ab ipſo autem qnq; miraculoſe ſanantur
ad ſalutis ſemitã redncunt ps. Derelictus
eſa pauꝑ oꝛphano tu eris adiutot ( Vl die
ſerui ſauctos ꝙ iſte ſignat genꝰ bumanum
demom bo ꝓ ydolatriazꝭ & diuerſos erꝛoꝛes
ſubditum/ ꝑ mopſen & ꝓphetas & ali⸗
os diſ cipuloa ſanan ac ſalnan non poterat /
quĩymmo ip ſum dyabolꝰ grauabat: neceſ⸗

ſe ergo emt: ꝙ ipſe dominꝰ ꝑſonalit inter⸗

uemret: qmi ꝑ ſẽm nõ ꝑ diſ cipnlos iſtũ ſal
naret· Joba ui. Ego veniam z& curabo euz

(Diu cipuł petentibo a xpo: quare q;d am

demoninm nõ poterat expuliſ ſe:dictũ eſt

boc genus demonioꝝ nõ eicit niſi in oracde
& ie unio.de iſto eſt Mathx vij · Deopter
incrudelitatem ſuam nõ poterant ipſum di⸗
ſcipuli eieciſſe: & fie patz qꝙ; fides iemninm
oꝛacõ ſumope cntra demoma & peccata
Cum dominꝰ vellet iſtnim demomacum
ꝗuem pat᷑ ſuns ſic ad xpᷣm duxit ſanare: dy

abolus incedit eum crudeliꝰ inpngnare: ita

ſicz ð ba clo elne · ui. Ke in

—

ex pulſo demonio hmo qſi mostuns erat
& ceci dit: ſed ipſum domimus ſubleuauit
ESee vere cum dyabolꝰ videt ꝙ bomo dʒ
de ſua poteſtate ꝑ penttenciam recedere: &
xpc ip ſum vult de ſuis manibo liberare⸗
vtpute qnãdo vidʒ ꝙ pat᷑ ſuusſip̃dicatoꝛ
ad dom inũ mittit addncere & apoꝛtare: tũc
foꝛecius ꝑ turbacões & tenptaciones eum
inuadit & ne ipſum ꝑdat cntra eum plꝰ? in
ſurgit: ta men paꝝ ſibivalet: quãdo deꝰ
pſum ſalnare decreuit: quia dato ꝙ moꝛtu
us ideſt obſtinatoꝛ & peccatot aareat
ſibi qũq; manũ ſue miſeriœꝛdie poꝛrigit / &
Pſum ad ſtatum & vitã gracie reducit. ps.
Vuſcitans de ter:a inoꝑem ꝛc. ¶ Vrł dic ꝙ
qnãdo quis a dyabolo ꝑ tẽptacnes foꝛtiꝰ
inuadit: tunc magis eſt ꝓpe ꝙ a dy abolo
liberet & ſalꝰ ſibi ꝓpetuo det D.

Dic dicit quodaʒ qui demoma in noie

criſti eciebat: & t am dnm non ſeqnebatur
en em cum diſciꝑn

hiberent deus wlut
ymmo ipſum ſic qᷣ mitti mandanit nolite m
