ebdom adaꝝ annoꝝ /erat autem ille annꝰ pꝛi
uilegiatus: quia ſeʒ om nis ſeruus tũc lie ef⸗
ficiebatur omne de bitum tũc dimittebatur
:et omnis hèditas vendita ad pꝛiſẽmũ dñm
reũtebatur: & ideo iſte annus iubileus a iu⸗
bilãdo dicebant: ꝓeo q; m tubis canebatur
ſũmus ꝙ letitus anus buniꝰ coleba? PDer
iſtum annũ põt mtelligi tẽpus gloꝛie paradi
ſi: ꝙ ſcilieʒ ꝑ nům qnquageſim mntelligitur ·
FPeo ꝙ m fine ſep tem ebdomadaꝝ aãnoꝝ:i⸗
ſine huins vite: que fluit ꝓ ſeptenanũ dien
& etatũ: anus iſte iubileus ideſt eterna glo⸗
ria · cũ ſuis eterins in bilis celebꝛat. ps· Ju
bilate deo oĩs ter: a ſeruite dño m leticia.
In iſto em̃ anno & tꝑe ſcʒ m paradiſo om̃a
debita hum aæe nature·ſ·timoꝛ:langoꝛ:moꝛꝰ
⁊c̃· ſimilia erũt ſoluta.ſeruitus cꝛ rupcõnis
eſſ̃ dimiſſus: & heditas gloꝛie ſepit᷑ne qne
duduz p adam vedita & ꝑdita fuerat: & ſic
plarie hũaꝰ gni ĩſtituta. pẽ. Dñs beèdita
ts mee:tu es q ſtitues bẽditate meã michi⸗

In iſto eꝛgo ãno & miſto feſto ſumma eſt
iubilacõ SZumma laudacõ & graciarum ac
noms exultac / vnde cuilibet amme dicitur

E ſaye · exult a ſatis filia jeruſalem iubilia ſy

on ꝛc· D. VN die
Z iſte annus ſignat feſtum gẽthecoſtes qð
ſcilicet a tem poꝛe quo nos exnumns de egip
to ſcilicet a tempeſtate/ quo ſancli patres e⸗
grelſi ab mferno die qumqnageſima celebꝛ a
tur / quia reuera iſtud eſt fe tum && tempus
Valde pꝛiuilegiatu m/quia ſcilicet ibi eſt re
miſ ſio delictoꝛum ideſt peccatoꝛum / jbi eſt
hẽditatis reſtitucõ: ideſt repa racõ graciarũ
& meritoꝛum / vᷣi ſeruius abolitio ibi liber⸗
tas datur ſpecialis cariſmatum & donoꝛũ
bi eſt iubilus dcantacõ: id eſt exult aco lau
dis pꝛedicacõnis confeſ ſionis & quoꝛ umcũ
qʒ ſpiritualium cantiœꝛum ſanctus em ſpi
ntus ſan cloꝛuz qui i ſta die fiut emiſ ſus: ha
bet debita peccatoꝛum dimittere/ beredit⸗
tem virtutum reſtituere⸗ libertatem donoꝛu
diſtribu ere/ & iubilum laudis pꝛ edicaco ms
& graciarum a ctionis m ſpirare & influere.
Iſte eſt ergo iubileus a inbilando: quia ſeili
cet ſta die debemus iubilare e landes dño
decantare · ps· Jubilate in neomema thuba
m inſigni die ſollenpnitatis veſtre .· JIvbᷣ ſi
vis dic om̃a de pemteneia / vß duma miſte⸗
riœꝛ dia. vł de xp̃i paſſione:ſeu etiam de g
cia / qina ſellicet quelibet iſtarum peccata ſol
uit / liertatem amme concedit & hereditate
* cie & gloꝛie reſtituit ꝛ7. C¶⸗ Textuꝰ.
Ania dom inus pꝛecepit ꝙ bebꝛ ei anno
ſeptinio requieſcerent: & non ſemin arent:
nec etiam ſpõte naſeeneia colligerent / oꝛdia⸗
nit ꝙ anno ſexto fructus duplices pꝛouem
rent/ de quibus anno ſꝙtimo & octano vi⸗
nere peſſent. wluit etiaz ꝙ vetès fruges o
mederent quouſ q; anno nou fruges noue
pꝛocederet c vemrent / donee mqy noua na⸗
ſcant ecletis vetcra ¶ Iſta expoſicõe ſicut S·
exoð.· xvj · mãna dixiꝰ cꝰ duplex poꝛ cõ ſex
ta die deſeẽdebat · ¶ Vl ſi vis die ꝙ frugeꝰ
veteres fũt pꝛecepta & cerimonie veteris le
gis que vere edi recipi de teneri debebant quo
uſ ꝙ noue fruges ideſt noua lex èe noua p̃⸗
cepta venirent / & quia iam nouum teſtamẽ⸗
tum veniſſe videmus iõ / vetuſtatez legis ab
icere c antiquas fruges nõ medere ſeu xe
ciꝑpe ſed abdicaè debemns· jnfra·xx vj· No⸗

ins ſupuenientibu vetera picietis · Et apk?

8t · Non ambulemus m vetuſtate: ſed m no
nitate · „QA. Hic pꝛeci
pitur ꝙ terꝛa nõ vendatur ad ppet uitatem
Terꝛa mquit non vendatur in ꝓꝑ Petuuʒqꝛ
mea eſt. Item ſi alius vendebat poſſeſſoeʒ

ſuam: ſemper vłl ipſe vł pꝛoxmus eius po
terat mfra annum redim ere · Alioquin fine
quiret opoꝛtebat tandem m iubileo vna
cũ libens ſius lib exibat. Sic ẽgo erat ꝙ; gẽ
tiles heredit atem ſuam & ſeipſos abſolute et
ſine cõdicõne vendebant. filij vero iſ rabel ã⸗
nexam condicõnem babebant/ & nec ſe / nee
heredtiatem ſuam ad ꝓpetuitatem vendere
Poterant aut debebant /við ſipꝛa·exod. xxj.
*Fj· ij iij · ¶¶ VYr dice anus ſigmficat vitã
pPꝛeſenteʒ/m qua qzdiu durat licitum eſt cui
libet: ſi peccando ſe ãtea dyabolo vendide⸗
ꝛat: ſeipſum per penitenciam redimere ha
reditatem paradyſi vł gracie qᷓ; perd derat
vbl obligau erat recuperare / & ſi ppſe facere
noluerit paoxiꝰ eiꝰ ſcili cet pꝛ elatus vł pꝛ es⸗

dieatoꝛ aut quihbet omo iuſtus delet ipſu⸗

p̃dicãdo vł oꝛ ãdo redim/& a peccaci ſer⸗
micõ liberaè/ ecemplo xpi qui quia Pxumꝰ nỹ
erat ꝓ in carn acõem / jdeo nos redemit & be
reditcatem ꝑadyyſi nobis reſtituit &c exemit ·
Pe. u es q reſtitues meã micbi· K
Et ſi vis die ꝙ bebi fignãt bonos / geẽtiles
vero ſignãt malos / hereditas eſt gracia ſeu
gloꝛia vendicio eſt pe ccari cõmiſſio ſeu cul⸗
pa· Igitur iſtud eſt verum ꝙ bhebꝛei & pa
gam/i: bon mali:qñq; bdit atem gracie &ᷣ
gloꝛie /· i⸗illud ius q̈ ad illam hẽditatem ba⸗
bebant: dyabolo peccando vẽdũt & a ſe alie⸗
nãt atq; pdũt · verũpt amẽ diufimõe / qnia ·ſ.
hebꝛei:i.bom:ſi cos qñq; pecca huiꝰ vẽdi
chem celebꝛ aè ctmgat: llud ñ erit ad ppetu
itatẽ: qꝛ · ſ iſti deſperãt / ſed potiꝰ de rſſitu⸗
cũõe ⁊ᷣ pm̃a ogitaẽ ſ hãt/terꝛ a em ꝛdis hn
mam dm eſt / & iõ Pãzʒ n dees ad ppetuitatẽ?
dſ ꝑãdo vẽdẽ · Sed quic; accidit: ſemꝑ de
be? ð iubileo · ·ð diuĩa miã ſpẽare/& de pm̃a
ꝓgitaẽ · ſKeg· abſit a me vt vẽdã hèd 278
Sz reüa oriũ ẽ de malł q2· e illi qũ vẽdũt:
nrñ dẽliquũt ſñ odicõe ad ꝑꝑtuit atẽ vẽdẽ
x. ſ· ꝑ ðſpacõʒ ſolẽt ſe ex toꝰ dyaꝰ exponẽ
8 rſtituce pm̃e nlłatẽꝰ gitaẽ · iõ hedi⸗
tatẽ iſtã ñ pñt apliꝰ rehre/ vñ ſen br. vꝰqᷣſ q;
adillð ꝙ& vẽdidit nõ reũᷣtetur ampliꝰ ꝛc·

vyliroen cgl be dama
drn m w bit 8
õ
mn n prentci alo Gnutan⸗
ſbrtde w / ge qus ho ⸗
en ã deuolent m wutacde
ſumetonne denon pmuta
ſſid ilu denq wunt fne mn
lat / gin no ſota quequr
doanſie at· mroffenns i
mnirine wler ytup dio dedicr⸗
ſlat nmnimmn at Nilei.
brrin ilud qd nutibitur &
ilingurihſcnt ſiue boſ
neagrfiet: no vndein eered
it icgitſencirn ſeradn
in . d ſiudhys
s naltw iceſt de ii

. mitlet wno uſtis delet Pſ⸗
or do ndimd N a fereniſen
mngchen/ ſeo nos dedenit Nbe
padyſt nobis ſtitit ctnt⸗
tis nenicb. K⸗
die beh ſgnit lys ginls
mabs/ bueditis eſtgrul ſal
ſeio M weani wmiſfo ſal cul⸗
ſtud eſt verum ꝙ, bebꝛe tepa
malicſiq bidt ren gneeS
d us hed lan hitaren bu
wo percundo Fid 1 ſidte
dit wuptmu difnoͤr gien⸗
õ
ai tngit,/lion ot abteen
ſtßei ſotnt ri u
a ſut mnd en wedie e
vigidik ad pprtlitag
ec quc ccdit:ſanp de
n wma peate deßft

we vt ved flin⸗
ſhodbe ſpeninie
ſtſtm n d
tac; ſftſte

VYr ſi visdie ꝙ xpᷣani & ĩſidles ĩ hoc dꝛñt
ſqꝛ xp̃iam ſi peccãt ſpem certam & ĩſtitui
ꝓotuerũt ꝑer pemteciã ſemp gerũt / mfideles
aũt nõ ſic: qꝛ iſti hereditatem gloꝛ ie & gcie
contmue dealmquẽdo vendut & perdunt / de
tamẽ racõe mſideltatis m qua ſunt / ipſaz re
cuꝑare nõ pvſſut · Fſti em ſine cndicone &
abſolute v detur paradyſũ ꝓdere.mali vero
xp̃iani ſemꝑ dnm ſut m via bũñt ondicõnẽ
anexã mẽptũ pñt ꝓꝑ pm̃aʒ ad ſtatũ gre reue
inre⸗ .
Leopit xvij. .

E gitur leui · xx vi · De male
dictiom bus que ponuntur hie
:caꝰ.xxvj · omitto gra bꝛeuita
tis: qʒ foꝛte · deut · xxie · Alu⸗
gqqd de bijs dicã · In iſto · xxvij ·

EX vltimo caꝰ agit de decimis· Et de hie

ꝙ decimũ amal eo oꝛdie quo venit ꝓ decĩa
debet dari / ita ꝙ illud ſiue eſ ſet loniũi ſiue ma
lum nõ poterat cũ alio cõmutari- Idem aũt
ſiebat de wto / qꝛ · ſ· ſi quis dño aliud am̃al
Vvl rẽ aliã deuouerat ſine mutacõe il cñ alio
ſiue melioꝛi fiue deterioꝛi ꝓmutari nequibat
ſed illud idem ꝙ wũat ſine mutace redde
bat/quinp̃mo ſieut Ar̃ quiequit vł deuotis
dño conſec hat. i offerꝛens illud cũ alio
mutare vellet vtuq; dño dedicabat /& illud
ſcilicet qʒ; mutatum eſt: & illund cũ qno mu⸗
tabatur. ſ. illud qd mutabatur / & ideo ſub
dit Om̃e inquit ꝙ cõſcrat᷑ ſiue Io ſine amal
ſiue ager fuerit: nõ vendetur nec redimi pote
rit / quicquit ſemel fuerit cõſecratuzʒ: ſanctuzʒ
ſanctoꝝ erit dño · ¶Iſtud ſi vis aplica ad
lrãm de ilis amalibo ideſt de illis ꝓſoms: ꝗᷓ

wtum obediẽcie in religioneʒ deo deuonen

tur conſecrant / qnia ſeilicet neceſſe eſt ꝙ

ipſis m ꝓpꝛijs pſonis nõ ꝑ ſubſtitutos do

mmo famunlent qui em̃ dno ad religionem
yb ad ſacerdoeiñ eſt aſtri ctus: nõ pot aliuʒ
looo ſui vt oĩter ſubſtituere · Sed ipſe in ꝓ
Pꝛia ꝑſona tenetur beneſi e deſeruire. H emʒ
ſiue debilis ſine foꝛtis fu erit: nẽ debet mu⸗
tari · ſed vnuſ quiſ q; ſeᷣm vires ſuas debet
domino famulari · juxta illud apłi· vnuſ qᷣſ

ꝙ omus ſuũ poꝛtabit/ qui ergo coſecratus ?ẽ

domino: & in oꝛdine vł regione deuotꝰ nõ
Pt amplius nõ cn ſecratus fieri: nec ad mũ
dum redire: ſeu a clericali ſtatu retrabi: ſed

cummn

ibi debet ꝑpꝛtuo exquo ſemel euolierunt: vł
tacite: vl exp̃ſſe ꝓ œnfeſ ſionem fecerit:deo

Perpetuo conſecrari · ¶ VIl die ꝙ qnicqᷣd
eſt decimum ideſt quicumq; ſeruat decem
mandata dommo cõſecratur / & ſibi ſpiritu

alit er dedicatur q aliqueʒ agꝝ vł aq alis
deuoꝛau erat: ſi illud valebat redim ere quin
tam partem vltra ↄmune pꝛecium adhibere
debebat / vñ ad fidem quod offerens rei ob⸗
late affectionem deponent: & ne penitencia
ductus a pꝛomiſ ſione qua ſpoſpõderat re⸗
ſiliret.oꝛdinamit dñs/qꝙ extraneus in em̃do
pꝛ eferꝛetur · & quod amplius ſolueret ipſe qᷣ
obtulerat quam alins teneretur ¶ Die poteſt
allegare cntra illos qui faciliter de ilis qui
dom ino facere pꝛ omittunt) ſolent penitere:
vtpote qñ pemtenciam vł᷑ᷣ peregrmacõnem
Pmittunt ſacere · ſed ſi redi mere vł mutare
optuerit: dño aliud amplius addere:ð wtũ
non indeterius:ſed in melius cõmutare

Sequitur lib Nui ·

—

VRCA OR
dm acem taber⸗
naculi · Sciendũ
ꝙ tabemaculum
m deſerto conſti
tutuz pcepit dnꝰ
ꝓ populus m qᷣ
tuoꝛ ꝓtibus cir⸗
„ cuiret / && ꝙ oon
⸗ „ tna eu m excuba⸗
ret · vn Peepit ꝙ tribo inda/ yſachar/dc ʒa⸗
bulon excubarẽet ad oꝛiẽtem / ruben / ſymeõ /
& gad ad meridiem / Effraym / benyami / &τ
manaſſe ad occidenteʒ /dan aʒer neptali
ad aquilonem · ¶ Ded iam multociens diaᷣ
ꝓ tabnaculũ moꝛaliter intelligit᷑ cœꝛ Pnma
nũ quatuoꝛ vero mũdi ꝑtes ſiẽnt q̃tuoꝛ car
dinales vtutes qꝛ · · oꝛens lucẽs eſt pꝛudẽ
eia/ meridies feruens eſt iuſticia / occidens
humidus eſt tpancia/aqnilo gelidus ſeu ſoli
dus ẽ foꝛtitudo & cõſtãcia/igit di c ꝙ cir
ca tabernaculũ ꝛdis dñt excuba? & vigila
re ꝑ iſtas qᷓtuoꝛ ꝑtes · xij · tribo irl · i· xij · ſpe
ciales vtutes · q; ſellicet ꝑs oꝛiẽtał · i. pꝛu⸗
decia debet hr̃e ſecũ iudã/ yſachar/& ʒabu
lon / ideſt vcutẽ m affatu/memoꝛiã m mtel
lectu /firnutatẽ m oꝑe vł m aclu Judas ei
iterp̃tat cõfeſſio & ſignat vbi veritate · yſa
char interp̃tat memoꝛãs ł' memoꝛ aco & ſi
gnat illa que ad ſIm ptmẽæt: noticiã & ſaga
cltate · zabulõ mterp̃tat iuſiurãdũ & ſignat
Pm firmitatẽ & ꝓmiſſoꝝ ſtabilitatem qʒ

ꝓPeulduho oꝛies ·i.o pꝛudẽs det hr̃e venita⸗

te m oꝛe/memoꝛiã ſeu nonciã m mte/ſtabi
litatẽ & firmitatẽ m oꝑe/& ſic ð iſta clarita
te oꝛiet ali.i Sð pꝛ udecia cum ſua tripliecitate

pteimꝰ dĩe illud. Mt· ij. vidimus ſiellã eiꝰ
m oꝛiete⸗ D. Ide dio ꝙ ꝑs me
ridion ał ·i· ferues iuſticia dẽt ſim plr hre tres
alios prlarchas/ſeu tres triũ priarchaꝛ tribo
ſ.rube/ſymeoneꝭ/& gad/& iſli michil alis
ſigficãt ni tres ſpales vtutes ꝗᷓ qñt iuſticiã
cĩcaẽ / · i· ſciẽcia m exammãdo / bemgtas m
andien do / ſereltas in exeqndo · ſciecia em m
telle giẽ ꝓ rubẽ qui mterptat vidẽs ꝑ mediũ

qꝛ ſic iuſt? index det vſu ĩtellectꝰ ſui ꝑ medi

um negocoꝝ fingẽ vt ſic ꝑoſ ſit uitate & me
rita cauſaꝝ ſentiè. Interp̃tat᷑ etiã rubẽ videꝰ
filium quia · ſ ſemꝑ debet iudex fili dei pꝛe
oculis habere & ad ipſu ſicut ad inſlucie re⸗
gulaêm reſpicere & videre/& timoꝛẽ eiꝰ ab
mſtancia pꝛec auẽ · Job · ſemp em quaſi qᷓſ⸗
dam flnctus tuũ diuinn & pondus eins fer
re non potui: Interpᷣtat᷑ ettam videns ĩ me
dio / qma ſeilicet iuſt? index debet m medio
ꝓ equitatem ſedẽ & nõ plus ad vnam ꝑtem
ad aliam pendere/ & ſe etiam medium &
mediatoꝛem mter deum && Populũ cognoſcẽ
& mter ꝓtes delvt ſicut mediatoꝛ cõcꝛ diã
ghare · vnð ſcribit Ego autem m medio ve
ſtrum ſum · Cbemgmtas ꝑ ſymeonem intel
ligitur meroꝛ ſeu audiens mterpᷣtatur/qnia
videlicet ad iuſticism ptmet ꝙ memoès ſint
& querimonie ꝓcium audiantur & ꝙ index
ad andiendum cauſas negocia bemgnns
& aff abilis habeatur · pẽ · Andite om̃s qui
iudicatis terꝛam · Inde tam de ſciencia p
de audiẽciã ipſoꝝ dieitur ſapiencie · vj · Au⸗
dite reges & mtelligite indices fru gum ter
re pꝛebete aures wos qui continetis multitu
dmes⸗ C. eu eritas autez
pꝑ gad/quia ſeilicet gad mterpꝛetatur acem
ctus/ figmifieans iuſ tum iuuare / dico qui ſe
debet armare & accimgẽ vt malos poſſit pu
nire: & in nocentes innare · Gñß · xlix· gad
accmctus pꝛeliabitur · Item dico ꝙ ꝑs occi
dent alis eſt temꝑancia / occidens enim tem⸗
peratus eſt m furoꝛe & caloꝛe & iſta ſimilit
tres debet habere patriarchas ſcilcʒ effraym
benyamin/& manaſſes/ & iſti ſunt pieta⸗
pauperes nutriendo bumilit as a faſtu ab⸗
ſtmen do / paciã ꝗᷓ fit m mißas renittendo·

uzr ,0Mtide
nusiſuhi
taturcaua .
imtanu au
mien ncgs ete nm deſg
nelinqu derm mehet un
tudo cantang fortieet ppugn.
epiſaiuse
debr tbenmelld rdes bdine
igte eelbe gp pqun
lvſtari⸗
Cprt· leim

utſni guuro/
ſisqiqg wpoliz e
pitmeonn tirmnur
Naiinle ea
„ Erd8: Mld aud
qneest nfn nſandumnar
dde) ſrrdotez onnqetitn

Anban dpentnnumn chyb
d ale mmlili Ee hu
fnpbinn⸗ defiehir/ nſus ee
ſennsſ, nd ydere gely⸗
innnlient/3 alquon⸗ .
di ter rge dons ſ⸗

1e. . . 0 4
lr nedenancti
lend. Ainc n daſfrebit

e ui ſob. ſinpo unß
85 tun dium & pondug eins fer
Interptat enam vidasime
ſeer uſth iderdebet n mechi⸗
RNöpirsed Vmamptem
apeden & ſa arn wadehn e
m mirr deum &A poptli ogniſt
tes delet ſieut mediato wedi
ſoibt Egoautem nmedo v
Denpmtas pſynennen ntrl
2 ſai aubiens nterptituy/ qni
uſtictam pemet ymanois int
epeium andanter &qgnder
m cauſes negocia bemggius
Pahearur ps Nditt oms n
uam Jndetan de fend
pſon deinnr ſpenr 3

&ntligit ndices fugiin ter
auns ny i wnmmmns nubtu
Vuntis te,
Glar ud nmnput aid
ns in tuin luate/ dico qun ie
Aenge vt wos N . .
vrare Gr Ni⸗
tates mrare Gde n
abtur Jen dnc,
210ccidens n n
tanpmncial0 egi

nfinonkh ſlifin

Archas e r
abere bans wa
. mmaN 5
Kus pumitzs wvo⸗
utnlenco ivsfnien

2 /t D
Gsfin 1

clemectam cuius facilit as/ panpes habet nu
trire · ſheniamm mterp̃tatur filus aſini?
ſigmfic ans bumilit ateʒ / que moꝛe azini ſolzʒ
obedire · Manaſſes interpꝛetat᷑ obliuioſus
& ſignificat pacienciã /que alioꝝ miurias ſo
let obliuſſci & nõ ſentiè · Virt?ꝰ eñ tpãcie ſolzʒ
a ſupfluit atitibus abſtme vt pauꝑibus ꝓ⸗
uideat ſed etiã humilitatem ꝑ paciẽciam te
neat mẽte / a ſupbia & ab ira tempet &
gat . Vnde de iſto occiden te dẽ · ezech · xlvin
Ad plagã occideralem poꝛte tres · Itez dico
qꝙ; aqulo naris que dura eſt & ſolida ·i· foꝛti
tudo habet tres / dan & aʒer & neptalim · i⸗

que ſeʒ ſignat tria que foꝛtitudinem noſtraʒꝭ

iuuãt · ſ. oĩs rectitudo /lacri magmtudo/a⸗
moꝛis ãplitudo / cau ſa ſigtur in dan:qui m
terpꝛ etatur cauſa/lucꝝ denotat m aʒer qui

mterptatur beatitudo / eius.ſ· ſpes facit bo

minem magis fo: te: amoꝛ deſiguat in ne:
ptalim qui dilatacõ mterp̃tat · quia ſcilicz la
titudo caritatis fortifſicat ꝓpugnãte. Iſt
ergo · xij patriarche ꝓ iſtas ꝓptes quatuoꝛ⸗
debłt tabernaculũ coꝛ dis circuire/ & circa eũ
iugiter excub ałẽ ·ij· pal · ꝑ quatuoꝛ ꝑtes erãt
ſtiarij⸗
Capit · ſe m⸗ D.

iñs ꝙ; qñq; populus leuitaruzʒ
poꝛtare onera tabernaculi t ene
bat · Verũptñ ſic erat ꝙ pꝛet᷑
ſacerdotes: nullꝰ au debat illa
qne erãt infra velũ in ſanctuario videre/&
ideo ſacerdotes om̃a que erãt m ſanctuario
ſarcham/ꝓpiciatoꝛium/ cherubi/& altaè/
velo & alijs maoluebãt / & ſic leua leuite ꝓ
pꝛijs bumeris deferebat / nullus ergo pᷣter ſa⸗
cerdotes iſta nuda videre debebat/quiymꝰ
ſi anꝗꝙ muolũent / ab aliqno nõ ſacerdote vi
debãtur morteʒ ptocius meurꝛebãt · Fgit
leuite oa onèa tabnaculi traſferebãt. Alia ĩ
lueriꝰ · alia ĩ nebicuł trãſiebãt · Vſta ſi vis
a Plica ꝙ; nos ſumꝰ leuite · i viri eceãſtiei
& m eccleſie officijs & bñ ficijs ↄſtituti Sbe
mus onera tabernali ideſt onera eccleſie offi⸗
oꝝ q; & boneficoꝝ noſtroꝝ m ꝓpꝛijs bume
ns poꝛta & m ꝓpꝛijs pſonis noſtris pnci
pahter exercere & nõ ſubſſitutis aut vicari
is cõmendað · · coꝝ· vnuſ q q; onꝰ ſuũ poꝛ

J.

eVITct
t

Effeayym em̃ qui mterpꝛetat facilitas ſig

Jcit n·qnarto. ¶ Dꝛecepit

tabit: ¶ Vl die ꝙ illa qᷓ m ſanctuario erant
abſcõdita ſignãt xpiane fidei ſeereta & ſerip
ru ra ſeu deitatis ſacramẽta/ ſacerdotez qiu
Aicũtur quaſi ſacri dices vł quaſi ſacra do⸗
cẽtes / ſignãt viros ſciẽtifiœs · Alij vero leui
te vł plurales ſignãt oiẽs ſimplic es & mdo
ccos · Iſtud ergo eſt veꝝ ſolis ſacerdotibo
ideſt ſolis viris ſcietificis & ſapientibus lici
tum eſt vaſa ſancluarij mterioꝛ ig fidi nre ſe
cure mueſtig aè/ tractare tangè/ vl videre
Alijs autẽ vero licet iſta nnda conſderare:
nec ꝑpſerutando cernè / ne foꝛte eꝛroꝛ es bere
ſes mcurꝛant/& neceſ ſe babe ant ſpualiter:
ſacerdo tes ergo ideſt ſacri doctoꝛes & pꝛe⸗

dic atoꝛ es ſemꝑ debent iſta fidei mimſteria

pallio velo alicuius figu re · vl verbi di⸗
Rimulatĩ muo uere/& nuni nude ſimplicibo
Poꝛtanda vl credẽda tradere / alioqu in ſeꝑe
fit ꝙ ænceptis erꝛoꝛibus moꝛte culꝑe & pꝑe
ne ſolent faciliter deperire & jdeo bic dicitur
Alij nulla curioſic ate videant que ſũt m ſan
ctuario pꝛiuſꝙ; muoluentur alioqum moꝛi
entur · ¶ YVl die ꝙ iſta ſignat eceleſie ſac ra
menta vł etiam beneficia quia ſcilicet hoꝛ ũ
tractacõ & admmiſtacõ ſolis ſacerdotibo·i·
ſolis ſacris ducibo dignis ſcilʒ ꝑſoms & ſuf
ficientibus debet cõmitti / alijs vero mdgnis
& ignoꝛ antibus mterdici quia ſcilicet bomi
iſta admimſtrando non leduntur / mali ve
ro & moigm iſta tractando moꝛtis eterne
periculum cn ſequentur· Vnde ſupꝛa dr̃.
qꝙ extran eus qui ad mmiſtranduz acceſſent
moꝛ ietur ·

Capit · terciũin..· cE

quas maledictas & amaras vᷣ
puluis pauimti miſcebatur &
ſeriptura nomis dm̃ debebatur venter eius tu
meſcebat/& femur pi? putreſcebat · Et ſic
ipſins adulcerium claꝝ erat · di aut em ad
Vlterij rea vero erat tunc pocius ipſius aque
eidem pemtus non notebatur · ¶ Aque iſte
maledicte ſignant mũde ſciãs / delicias de ꝓ
ſperit ates/que dicuntur maledicte:que ma⸗
ledictionem eteme danpnacõnis pꝛocurant:
dieuntur amaè quia plura amara & dulcia
contuꝛent · Dicũtur puluereʒ pauim̃t cõtinẽ·

IYVumãi · v. dicitur · ¶ Dic poni
tur c vxoꝛ hebꝛea ſi culpabi
lis erat de adulterio & bibat a

quia eterna bona & pulũa ſolñ hñt/ſeripturaã

vero noĩs diuimi i⸗ ipſius dei memoꝛiã · De
carta coꝛdis deſtruut at qʒ dlent æ bꝛ euiter
iſte ſupꝛa aꝗᷓ de quibo dr̃. apoẽ.viij· Doĩes

moꝛtui ſũt ex aquis qꝛ amaè facte ſüt · Igit

dic ꝙ mulier.i:am a que viꝝ ſuũ erga xpm
fidelł eſt & caſta nee cũ adultẽo dyabolo P

moꝛtale petm̃ adultata/ſed ſi eotigat ipa3

aqs bꝰ mði.i.Siuicias dllicias c ãas ꝓſ ꝑita
tes guſtaè & bibẽ· pãz ꝓcerto cũ ißis bene
vti ſcat nocè nõ poterũt. Di vero peccatrix
& adult era eſt/tũc ſi tales aqᷓs biberit & mũ
di ꝓſpꝛa·ſ· delicias coꝛ pales diuicias tꝑ aleꝰ
eminenelas tꝑales/& ſeiãs ſeculaẽs habuit
& optinuẽit/tũc vere culꝑe & pene piculum
mox ſubibit qꝛ ſancte pſone ex mũdi ꝓſpe⸗
ris nõ ledunt / ꝓeo ·˖ ſ· ꝙ ipſfis diſcrete & tꝑa
te vtũtur· Can· viij· aque multe nõ poterũt
extinguẽ varitate/ male vero cũ ipſis ĩi tẽ⸗
Prrate vti neſciãt: ꝓ eã ſpiritalit occidũtur
qꝛ vẽtres ſuoꝝ cꝛ diuz ꝓ ſupbiã tumeſcũt
¶ I femoꝛa eoꝝ ꝑ luxuriã facilit er cꝛrũpũt
Suᷣij. ꝓſperitas ſlultoꝝ ꝑdet eos· Vñ recte
iſti ſut aqne quibo bom & mali ꝓbãt/q; ſcz
mali ibidẽ peũt/ bom vo imunes d liberi per
mittũt · Juvicũ·viy dne populuʒ ad aquas
& ibi pꝛobabo eos ·
Gapren.nd. F.

2

Unñmt᷑ Nui.vj. ¶ Apud iideoꝰ
crat antiqᷣtꝰ qᷓdã rligio viroꝝ
E mulieꝝ qui nazareni wcabã
tur / & erat qñ vir & mulier ſe
U dño deuonebãt & ppetuo vl
ad tꝑs ſe a cĩ ritu & merito Płi ſepabant
& dño eõſecrabant /erat ritus deuoconis ſeu
ſecracõis/qꝛ ſcilicet ydiu ad tꝑs durabat
ſtatutũ nõ debebat nonacula ſuꝑ eius aſcen
dere && caput nec barbã radẽ. Vnum acetuʒ
aut ſciteram aut oẽ ꝙ inebꝛ ia? Pt nõ bibẽ/
Vnas recetes ſeu etiã ſiccas nõ cedẽ / nec ali
ud ꝙ vua naſcit deguſta?/ moꝛtuũ nõ ð
bebat ragè: nec ad prem mrem I frem ant ſo
rore ſi moꝛiebat᷑ accedẽ. Et fic vſ q; ad tꝑꝰ
finitũ debat ſgficacõʒ ſuã ſeruaẽ / & ſe dño
ſeẽre / c a cũ ctis que ſupꝛacheun? abſtmẽ
W tãde fimto tpe:raſis capillis:oblato ſac
fico teplum poterat introᷣ. ¶ Neũa tales na
zʒarem pnt michi figficaẽ religioſos d qſlibʒ
Vros ꝓfcs:qri · ſ: deo ſut coſeẽti: & duoti

& eidem ſpãliter dedicati/quia ꝓcerto iſti

nunẽ dñt de capite mtis fui capillos boaꝝ
gitacõm vl affcõim radẽ nec barbã viri⸗
litatis & vtutis ꝓdẽ/nec nouaculuʒ frandis

vb doli m capite mtis nre admittẽ Hre &

H ne foꝛ te dicat᷑ nob ills· ps. Sicut nona
cula acũta ꝓfeciſti dolũ · Ite iſti nõ dnt mo:
tuos· i· pctõꝛ es & vĩes oꝛ ruꝑtos luxuᷣoſos
heticos & ĩfectos aſ ſociaè tãgè quinym⸗
mo data ꝙ ſint ꝓꝑntes aiĩci & cõſanguĩei/nõ
Añt ſe ſup eos mqna? / nec coꝝ malam vit
dilge . vl eoꝝ cõſoꝛciuʒ freqntare· vñ ſenbr
Nõ ctamĩet ſacerdos m moꝛibo ciniũ ſuo
rũ · Cõſtat em̃ ꝙ młᷣti na ʒarei .· i · multi vin
ſcĩ & uſ/imũdi & pctõès efficiũt: qũ mo⸗
tuoꝝ et pctõꝝ tacłᷣ et ſocietate⸗ ſeckãt:ecc/
xnj. Qii tetigerit picẽ mqnabit ab ea· Itẽ
iſti nõ dñt ↄmedere Iᷓ bibẽ & ſibi ꝓcõplaci⸗
am ic⸗ꝑpare alis ꝙ poſſit ĩiebꝛia·n poſſit
ſenſu racõem & diſerecõz auferꝛe/ & deo iſl
nõ debet diligere vinum delician & coꝛpalh
um / ſicera ſciau ſecularium / vuas ſeu grana
diuiciarũ tempoꝛalim / iſti ſüt em̃ qui ſenſu
& diſcrecõem tollunt & ebꝛietatẽ obliomꝰ
m ſipiẽcie idueũt/qna ꝓpt er viri ſpñales de
hẽt ita fugẽ & a cũctis mᷣi bonis ꝗᷓ Pmõi eb
etatẽ pñt mducere abſimere: Nuc.j· vimnm
& ſicerã nõ bibet · Sed naʒarenus erit om bo
diebo vite ſue/ita ; ſi vſq; ad ſtatutũ tꝑs
ideſt vſq; ad moꝛ tem ſeruauerit/ mox tem
pPlum paradiſi ſanctiſicatꝰ mtrare Poterit &
debebit dicens illð pẽ · Introibo m domũ tu
am adoꝛ abo ad teplũ ſanctũ tuu· .G.⸗
¶ V die ꝙ nouacula eſt adulatoꝛ qui m⸗
ſen ſibiliter pilos diniciarum ſecum rapit · pg
Sicut nouacula acuta feciſti dolum a quo
ſcilieet vir iuſtus debet abſtm ere · Sed ve⸗
rus nazarenꝰ ſanctus && floa idus cupit eſſe
videns ideſt nouacula nõ aſcedet ſuꝑ caput

eius Auãdo nazarenꝰ æat m abſtmecia / et

wto /& cõſeẽ̃cõe ſua qñ otigebat corã eo ali
queʒ moꝛi vł ipſu alique moꝛtunʒ tangere:
tota ſua ſanctiſicacõ polluebat / & iõ pilos
ſuos radere & ſãctifica cõʒ reĩcipe dᷣ nouo te
nebat / ſiec vere dũ qs ẽ in ſua abſlinẽcia w⸗
to:rligiõe:l pm̃a/moꝛ tuũ tãgat · i· pectatuzʒ

moꝛ tale faciat vł ipſum per eœæmplac enciaʒ

videat / conſtat ꝙ tota ſua ſcificacio ꝑꝛ ece⸗
dens ideſt omĩs virtus et bona operacõ mo⸗
tific atur et ꝑolluic et apᷣ deũ inntił rputat

pſeetl domm / 2mon ſencot

D oferebant bouen cumleom fan

ſcbent dotnd dorſetan Nnt
oavStinqenns ade
ſimum ſau ſcbatut/ taden dn
agennn⸗ guieſcebent⸗ Aa
ſencs ſonalt nteleta deln
buits ldeſt m ommlus pino ge
ffas ande⸗ ſen Caiplen gnt
itona gn etpiawms det a⸗
ms es debenug Pegcep con
SWposwaſdes dtſwfn
vüadianusrdend unmsi
ſonen tmden wſits Noſhos
ſecenndan pyfſfſfonen
ſlcer m anfffnz ſeertto ſi⸗

n ſocnlatinnl uag ſan 4
enponlgnm ſſit nqnſanſt
entolunt N etni dſtion⸗
dwait guapyte vnn ſpialssde
Ne & àccdbomsbiih
nmiiucer abſimgt⸗ Lud , nnn
biktt.· De ayrenns at ofto
.taqyſi vſq; ad ſtiutũ p⸗
1 moꝛten ſeuauent, noxtem
ſiſanchficat? mrure potent
s l rs nnobom gomuͦti
ſen ſncii a . 6
Pnouaclln iſtaatlato⸗ ii
1os dincciarum ſerum npt *
lacula acuta feiſtidolnan⸗
uſcus delralſiner Dal we⸗
phncus &fouilis apit iſſe
uaculi m Neidet ſip aput
uayren gat m bſmdctͤte
fiinan ,
o Pwlveat / ⸗

Ezechiek · xviij · Di connerſus iuſtus fecẽit

miquitatem om inum iuſtician quaꝝ fecẽat

nõ recoꝛ daboꝛ· Talis ergo tenet de nouo re
inciꝑe pilos vetès ideſt ſuꝑfluitates & pꝑee-
eata per cnfeſ ſionem radere/ & alios Pilos
nouos ſcilicet virtutes naſci pꝛocurare per
mitt ere & ſic ꝓoterit·ñ ſine intẽrupeõe cnti
nuerit teplum intrare paradyſi/ & ſaenificiũ
landis domio offene/& ſanctus ⁊c conſecra
tus dom mo ſemꝑ eſſe/ interꝛupcõ em̃ bono⸗
nim operum qnado ꝑ peccatum fiũt virtu

tes vicia / pſeuerancia vo ſanctitatem augm̃

tat· Math̃· xxiiij · Aui pſeuerauerit vſqʒ m
ſinem ſaluns erit ·
Capit · v · D-

VYmdi. vij⸗ legit . ¶ Leuitarũᷣ
cnſecracõ ſic fiebat /aſpergebã
tur em̃ aqna expiacois/ rade
bãt oꝛ pis ſui pilos/ lanabãt
veſlimenta ſua / offerebãt m
conſpectu domim / aaron ſacerdoti ipſo cuʒ
offerebant bouem cum oleo m farina / de ſic

fiebant dommo conſecrati/ & in tabern acu⸗

lo a viʒĩtiquinq;ʒ annis vſ q; adquinquage⸗

fſimum ſeru itbatur / && tãd em oompleto quĩ

quagenario quieſcebant · ¶ Keuera talis cᷓ
ſeeraco ſpiritualit mtellecta debet in omibꝰ
leuitis id eſt in omnibus viris eccãſticis &

Pfeclis cottidie fieri & cõpleri · Igit dieo &;
ante oma aqua expiacõms ideſt ompũciõ⸗
nis nos debemus aſpergere ꝓꝑ compũctionẽ?

æ& poſt plos noſtros ideſt ſupfliuitates &
vicia debemus radere ꝑ contriconẽ ſeu diſeuſ
ſionem/tandem veſtes noſiros debłeꝰ lana⸗

re & mundare pꝑ confeſſionem/& cz am deo

ſcilicet m confeſ ſioms ſecreto ſacerdoti nos
pᷣſentare & oſtendẽ ꝑ vicõꝝ noſroꝝ reuela
cõnem. Luc · xvij· jte oſtendite wos ſacerdo
tibus / & tandem delemus offèꝛe deo bouẽ
ideſt carnem noſram ꝑ pemt encie maceracõ
nem & adhibere/ oleum & farinam ideſt ele⸗
moſinam & compaſſion em / x ſie erimꝰ do
m ino conſeerati ꝓ ſanctitatem & pfectõem/
m tahnàculo eccleſie mim ſirare poterimꝰ
ꝑ pꝛ elacdem && pꝛomocõ em· Exod.xxix·
Ioc ritu nſecrabitur aaron-. Tales ergo ꝑſo
ne ſic cõſecrate & ſic ſanctificate eũ· xxv-an⸗
nos qmi cõſtat ex quin ario quĩquies dueto

Aumqʒ ſinſuuʒ colhibicõem de cuſtodiã bũñt

LłinhN
digni domino numſteare · & ꝑ alios:xv⸗
ãno ideſt ꝑ quĩq; libꝛoꝝ legis ſpirituale ad
implecõnem domio deſeruiè/ ꝙ cum fecerũt

digni ſunt ad quĩquagenarium numeꝝ &

ad iubileuz ꝓpetue quietis attmgẽ/ & a cun
clis hiuus mundi laboꝛibns padyſo quieſcẽ
& ceſſare · Aꝑocal · xiiij · am odo em̃ iam di
cit ſpũs vt quieſcãt a laboꝛ ibus ſuis ·

Icit᷑ Nu· ie · ¶ Die dieitur q;
cum paſca celebꝛ aretur/ muẽ
ſunt plures qui ſunt immundi
nec ita eito poterant mundare
:quia ſciliz m eoꝝ mũdacõne
tempns ſeptem dieꝝ aloqnuoci

ens requirebatur / igitur cum iſti pꝛopter im

mundiciam paſcha celebꝛ are nequiret: cum
iſtis tunc caſtra mgredi nõ liceret tunc man

datum eſt eis ex ꝑte dommi ꝙ tũc quideem/

2 celebꝛ acõne paſchatis abſim erẽt ſevðᷣm ꝙ;
ipſum m ſequenti meſe die quartadecima ri

tu ſuo celebꝛ arent- ¶ Iſta poſ ſunt a plica⸗

ri q; quãdo quis ſe ſentit imundum m aliq̃ᷓ
ꝑæccato ꝓollutum / nõ debet ad celebꝛ acvem
paſche ſcilicet ad ſacramentum altaris acce⸗

dere ſed mi ſit ſcãdalum poteſt diſſimula

re & differꝛe / & tandem recuꝑata mũdicia
ꝓ cnfeſ ſionem penitenciam debet iſtum

agnum paſchalem digmfice manducare ꝙ

etiam de im mũdicia pollucõms noctume pt
mtelligi/pꝛopter ẽ celebꝛacõem miſſi põt
aliquãdo differꝛi· Job · xuij. exſpecto donec
inmutacõ mea · Dic jnnem notatum ꝑ quẽ
dam doctoꝛ em quod · ꝙ filij iſtk legimus
paſcha quadꝛuplex celebꝛaſſe/ſcilieet vnnz
m egipto de quo· exoð · xij · Aliud m deſer⸗
to · aliud m gał deſerti exitu de qno agitut
Joſue · x · Aliud ir m tempoꝛe ioſue quod
fuit ſollenpimſſimum paſcha de qno · iij· reg
R. (Dic vere cum paſcha ſeu
paſche mterpꝛ etatur traſitus: ¶Ociendum
ꝙ iuſui qnadꝛ uplicez tran fitum celebꝛa no
ſcuntur· Eſt em̃ paſcha m egypto · & iſte ẽ
tranſitus de vicijs ad penitenciam / paſcha
m deſerto ideſt m pemitencie ſtatu qui fit cũ
traſitu de virtute m virtutem vł de bono m
melins / paſcha galgalis que mterpꝛetat re⸗
uelacio eſt tranſitus de bac vita ad ſtolam

ad ſtolam oꝛꝑvꝛis & de moꝛte ad vitaz mi
ſurꝛectione/m egiptum ĩdeſt m peccati ſta⸗
tum · ideſt ꝑccati ſtatum dimitimus/mpꝰ
pPer deſertum ideſt per Perfectioms & pemtẽ
cie ſtatum perficimus et mcedimus. ſn ter
c etẽna beatitudo nobis reuelatur & deum
facie ad faciem cermmus· In quarto iã re⸗
ſunpto cꝛ oꝛe m celeſti ieruſale Pacifice qui
eſcimus / igitur tranſea mus vſ q; m betlebez
em̃ paſche ideſt tranſitus domim- Exo · xij·
¶ Textus · ¶ Dic pomtur quomodo nube
mota tabernaculum mouebatur & populus
pꝛ oficiebatur et ẽ· Sed de boc vide ſupꝛa·
E xo · xnij · Vpoſui ·
Capit · vij· 1·
eut ſenbit Numẽi· x. ¶ Mꝛe
ccptũu ẽ moy'ſi vt ie facet du⸗
as tubas albas argenteas du
Allles quibo conocaèt multitu⸗
DdDdormmẽ & erat tubaruz vſus ſicut
hic d ad populũ cõnocãdũ ad bella et ad eõ
nniuia & ad feſta/ du tubis ei Popnli ↄnoca
bãtur bellãtes excitabãt/ feſta denũciabãt .
ↄninie letificabãt᷑. ¶Pube iſte ſigficãt p̃dica
toès qᷓ dno dicũt/qꝛ duo teſtam̃ta ſciè de
bẽ noſcũt/ qꝛ duplici caritate iuicẽ cõbmã
tur · Iſti ergo debent eſſe argentei ꝑ eloquen
ciam ducliles hic eſt malleis facli Per paciẽ⸗
ciam vł per malleoꝛum ideſt tribulacvnum
tolleranciam /qui ſeilcet ad quatuoꝛ dicũtur
m eccleſia valere · Ved ad pulum ad fide
cuocandum / ad feſtum Parady ſi nuncian
dum / ad bella contra vicia pꝛeliandum / ſeu
ad bellat oꝛ es contra vicia excitanduʒ/d ad
cmunia: deſt fideles: eceleſtie per ſpem on
ſolandum & letiſicandum. Thube enim no
ſire ideſt Pꝛedicat oꝛes Populum ad fidez &
ad iuſticiam onuoeant· Jobel. pᷣmo. poſt
mediu m· ideſt weate populum / wadiuna⸗
te cetum/camte thuba in ſyon. Itẽ milites
ideſt fideles ad bellandum vecia et contra tri
ulacones excitant/ Amos: moꝛietur m ſo⸗
mtu moab m clangoꝛe thube · Item feſtum
Parad)ſi pꝛ enunciant. pſał. Jubilate in ne
omema thuba m m ſigm die ſollepnitatis ve
ſtre ꝛc· Itez cõniuijs eccleſie Pꝛoſpera & cṹ
ſolacon em letificant / neemie · Clam auerunt
audio magno/ vide 5

mulci cum thubis de g

interpᷣtatũr viſio paeis: & tran ſitus qui fiet

li·xiiij·.capo. vł.t. . vbi multa inuenies
“ ¶ Die aduerte vnnm

notabile ꝙ qnando pꝛinceps & capita mul
titudims erant onuocandi thube vnic ſoni
tu pulſabantur / quan do vero ꝓPopulus weca
batur vł ad pꝛofiſeiſẽendum excitabantur:
tunc tubarum ſomtus m longum pꝛotende
batur qnandoq; planus/quandoqʒ mterſa
ſus fien inbebatur / m quo poteſt notan
pꝛm cipes & capita multitudinũ ſellez pꝛm
cipes iudices & pꝛ elati facilius debet tubis
ideſt pꝛ edicacõmbus obedire / alij ſeilicet
vmca wox delet ſufficere ad tales weãduz
vbi tamen wx pꝛolixoꝛ pꝛedicacõ vłᷣ mo⸗
nicõ mterceſ ſioꝛ et grauioꝛ & dinturmioꝛ eſt
neceſ ſaria ad populum excitandu m/ vx ad
virtutes & bona Oꝑera pꝛouocandum/⸗/ quia
reu era bom ſuperioꝛ es cito & faciliter obedi⸗
nit vbi populus ideſt duri & ruſtici rurales
difficiliꝰ & tardiꝰ ad lona opera ire wlunt
& teo de petro & andꝛea de apoſtolis &
pꝛelatis dicitur · Math. iij· cum a criſto
weati eſſent dicitur ꝙ ſtatim relictis rethi⸗
bus & patre ſecuti ſunt eum de difficultate
vero conuerſionis popularium dicitur. pů · ·
weaui & mnuiſtis/extẽdi mã?ꝰ meas & ñ fu
it qᷓ aſpiceet.
Capitul · viij. R.

—*„

Feit᷑ Nũi· xij · ¶ Oꝛ tü eſt mur
mur Pli q̃ſñ dolẽciũ ꝓ laboꝛe
cõtra dñm/qꝙ cũ audiſſet dñs
,.,. ratus eſt & acceſ? e m eſt in
eos/ignis dm deuoꝛamit extre
mã pteʒ caſtroꝝ/ſed oꝛãte moyſe ab ſoꝛbtꝰ
eſt igms · ¶ Itud ̃t allegan ꝙ deus ſũme
odit vicium impaciecie & murmuracõis/&
& maaie qñ quis de labo quẽ ꝓ deo ſuſtiet

murmũuat & tfſtat: in q; · ſ· ſũme erit pacien⸗

ela bnda·nã ignę i maioꝛẽ bulacoeʒ ſolz m
talibo accẽdẽ/ & eos tꝑaliter & etnalr̃ cocre
ma?/ & fie de dolö mnrmuacõis ad ignẽ tri
bulacois neceſſe eſt eis ptranſire · exoð. De
igne egredientur & igis coõſume eos. Er ſi
vis allega uõ oꝛ aco iuſti ꝓficit tribulatis.
Nacobi· v. multuʒ valet depꝛecacõ iuſti aſſ
dua: ¶ V? dic ꝙ iſti qui erãt m caſiris Vlti
mi extrem i quo modo põt weari ꝙ ignes
& tribulacõs nõ innadũt homiẽs illos qui m
exercitu eccẽ ſi F pmi· phcipales dĩ & mgñ

SSW
adoſoe snen
gnso lgeres

mgr agis yrſeĩ

ſonocmnmmai n⸗
ſſum ablunene Ep⸗
aſhmm etir.
zalo alox dkba⸗ .
7 ſenobs camts/
debit mu inun⸗
ſeum qvs oneb min
as wnitalelmis ß
ton nobs Mt,
Nor N alin Auma noſtaant
vſti whernſh nant⸗
ſetputscnearn dien
Ggpto diaum priſians
s babitꝛbat & de cco nan
mivucabat⸗ ſonr nws nel⸗
tos qn ſeleet pri beſtmni
tig euenunt &t adtenan n
tpinchf deſrum reigions
eubnnturet/ vbi ſellcck naina
ſorneſſit onede d
Gin Rbiptestum n manir
npiit den n ſaſelon
tare⸗ De qud peero mal
tawntiplut & egpt deſt
ennt ew pintes cames del
bwnapſint · In marem e

ſmnes oſiis jdeſt gole⸗
es W

ſons opulmiunden pie⸗
mnuſts eid mid mess nſ

t⸗
Cpiul nij “
nur pliqff dolni plloꝛe
cotn dim / c cl aldiſſa dis
Aatus eſt & acc dem ſtin
os gnis dn deuo aut enne
von ſcd onite moyſe ſati
Noßt Alegen qydels im
nimpaateie Xnmnumme /
gus de linj guly doſſtit
ſurm q lint ipacln⸗
muvnablitbalie ſogm
vans alt eneſ chcre
poimnmndachs 2 ettt
Aes penuſre⸗ od. De
gns ſam dos Ef
c uſt pfelt nbuns

iſ/
depꝛecaco in/
tu, nnlt 4 csr
!

odo wvt n 20
oneriſenii⸗ Nr
nnſit monch

ed ſolum illos qui ſunt extremi ideſt pau
peres nuſarabiles & menditi quia hodie mũ

di tribul a cones illos ſolent in noluuere os ex

tremos m mundi gradibus vide neſſe/ Pꝛi⸗
mi vero ideſt ſuꝑioꝛ es & diuit es tribuaco⸗
num igmbus nõ tangunt / ſed potius bono⸗
ribo & idiuicijs extollũt᷑/ita ꝙ; gnaliter miſe
rie & tribulacões ad illos qui ſunt tribulati
& miſeri deuoluũtur · j· rꝗ·iiy pepcerũt pĩg
nioꝛibus amalech/qnicqiit vero vile & reꝓ
bum demoliti ſüt · O. ¶ Il di
c extremi ſignant negligẽtes qui ſcilicet m
om̃bus factis ſuis tardi vltimi wlãt eſ ſe ·
Iſtos ergo ſolet ignis tribulacõis inuadere
pꝛimos veꝛo ideſt diligetes celès ſolent nõ

tangere Vulgus ꝓmiſcuũ det flagrare de⸗

ſiderio carmium cepit q; manna cibum dul⸗
ciſ ſimum ablvꝛrere Egipti cibos aꝓpecè &
p alioꝝ ciboꝝ vſidẽis taliter ꝓclama. quis
