ter euocare· Criminoſi em̃ debet ab altari · i.
a ſtatu eceleſie eict & euelli & ab eccleſaſti⸗
cis beneficiys deſ titui & depom. ps Depoſu
it potentes de ſede & exaluit bumiles
k. Vi quis habebat bouẽ coꝛnupetã
debebat eum recludere· Alias ſi bommem oc
cioèt tenebatur / bos vero lapidibo obꝛ ui me
rebatur· Tal bos eſt malus ſubditus & di
ſeipulus ꝓteruug & ceruiœſus/quem ꝓtto
dominus ſuus · ſ. Platꝰ & iudex debet reclu
dẽ mfra clauſti laqueos q; ſtatu toꝝ regu
larium · vl etiam ſi ſic neceſſe m bono de car
ceè foꝛte ne noceat œbereè. Ab ſuis mał ex
emplis & factis alios nocuerit · Vl ſpaiiter
vł temꝛaliter occidẽit ſeandaliʒadt ub le
ſereit/ dommus eius · ſ· iudex vl Platus de
peecato tenebꝛe/ & a deo quia ipſum non re
elnſit aut manu tenuit puĩetur. Ibſe vero
bos coꝛ nupeta · i· malus ſubditus lapidibo
obꝛui · · tem poraliter & eternaliter caſtigari
vł mmus ꝓmẽtur / exemplo hely . Regũ
iij· qui ꝓ ſilioꝝ ſuoꝝ crimmibus eſt Puit?
bene tali dño videtur dũs loqᷓ · ezech · xxꝛij⸗
Pſe miquus m iniquitate ſua moꝛiet᷑ Ani
mam aũt eius de matua requira · L·
Vt die ꝙ talis bos eſt mulier coꝛ nuta cet
niſa & oꝛnata que vagaẽ & diſcurꝛẽ dele
ctat vt aſpicientes pulchꝛitudinem malis
tenpt acõmbus & cmplacencijs feriãt deũ
ergo talium ꝑntes vł manti debet tales re⸗
celudẽ & ne diſeurꝛant ꝓlibito ad feſta & cõ⸗
uinia vics & plateas ſpectacła œbhẽcè. al
Vi quis ꝓ ſuas tenipt acoõnes ſpũaliter oc⸗
eidẽit apud deũ tenebũt ipſa vẽo bos mala

Poode

& fatua muliet eteme dap̃nacõnis lapibibꝰ
obꝛuet · ¶ Di quis mulierem pgnantem pcu
c ebat & aboꝛtini aciebat tenet noxe/qᷓ'tuʒ
maritus ipſus expetiſ ſet · ¶ Pic vere ſi q
verbis vl factis pcuſ ſerit cõſeieneiam muli
ris pgnantis · i· alicuins ſimplicis fetu boni
Ppoſiti im̃gnant ꝑtumqʒ bom opis im pe
dierit & aboꝛſum peccati ꝓeurauerit tenebi
tur de peccato & iuta m ariti i· Blati łᷣ ſu
Perioꝛis arbitum iſte tenebit᷑ in ſoꝛo cõſeiẽ
ceie ſoluẽ & ſatiſ facẽ ꝓ pemtenciam de delic
toi magnum em̃ peccatum eſt ſimplices ſcã
dalizare / & fetumn bom ꝓpoſiti ꝙ cõcepint
en ecaẽ· Mat · xvii Quis ſeãdaliʒattit vnũ
de pu filł iſtis mimmis qui in me credũt ex
pꝑædit a vt ſuſpẽdat᷑ mola aſinaria collo eꝰ
& ſubmergat in mare/ · i· neceſſe eſt ei quod
mola dinim timoꝛis pmat᷑ & vt mare ·i· m
amaritucnem pemtencie ſubiungat- C
MA.· &Di quis fodẽit foueam vł ap⸗
paruit ciſterna m nõ operuit eam cecide⸗
ritq; bos vł aſinus m eam / reddet qui fecit
foueam p̃eium iumtoꝝ /ciſterna vł fouea ?
Pecatum ꝙ da to ꝙ nullus debeat facere
Sed tamen fecerit ipſum debet abſcondere
& celare & a conſpectu hominũ ne ſeã daluʒ
vł malum exemplũ panat opire/q ſi cõcra
rium fecerit foueaʒ q; ꝓpꝛij peccati publice
reuelauerit & eiſternam alterius delicti dif⸗
famando & detrahendo a eruit & eius oc
ceaſiõe & ſui mali exempli oſtenſione aliꝰ bos
& aſinus · i. alius ſimplex mtus cecidẽit · i·
ex eius exemplo deliquerit moꝛtis & dam⸗
pnacõnis ipſius reus erit · Ille em̃ qui foue
am apꝑtam dimittit·i: qni ꝑeccatuʒ publice
facit/nõ ſolum tenet᷑ de peccato ꝙ cõmit⸗
tit:ymmo etiam de peccato ꝙ; exeo & occa
ſione ipſius alius homo fecit/ vtile ergo eſt
non ſolnm peccata non facè · SPʒ etiam ſi fa
cta ſunt ipſa m conſpectu m mum ne foꝛ⸗
te ſẽandalum pariat opire / vñ ergo de · apo ·
xvj · Deatus qui cuſtodit veſtim̃tu m ſuũ
ne nudus ambulet · Quod tam̃ nõ faciunt
multi qui peceata ſua non ſolum nõ opinnt
neq; celant/ mmo ipſa ex mduſtria publi⸗
cant atq; iactant/yſaiij ꝑccata ſua ficut ſo
dom a pꝑꝛ edicauerunt nec abſconderunt ·
M· Vr die eiſtema eſt ſacra ſep
cura vlł fides noſtra cuuꝰ.ſmterioꝛa ſecre⸗
ta nõ debet bobo & aſinis · i · ſimplicibo ape

riri SPʒ pocius ꝑ ſimplicem expo ficnem al

qualiter oꝑiri/alias ſi ꝑ ſerupulũ erꝛoꝛ is ibi

piclitent atq; cadant / de moꝛte & dãpnaci
one eoꝝ tenebꝛe qꝛ · ſ· occaſionẽ delmqñdi
ipſis dediſſe videt · pꝛ cdicatoꝛ ergo vl do
ctoꝛ dʒ ſeðʒz p opꝑire celũ nnbibo & daè t re
pluuia · nõ e em̃ tritũ ciſternã fidei tłibo aꝑi
re/& & ſecret is dei corã eis diſputaè · Po ne
ceſſe eſt cñ qᷓdã ꝰ ſimplicis doctrie talibo
p̃dicaè inxta ills · · co · m · ¶ cy punlus in
xpo lac dedi wob edẽ nõ eſcaã· Ex· xj.

O· VWi bos alic? bouẽ altꝰ occidẽit vodt

bos viuꝰ in pciũ eiꝰ · Cũ cadauẽ bonis mor
tui int᷑ vtyq; duim duudet SDic ve ſubditꝰ
vmꝰ:ſubditũ alteiꝰ offedẽt qñt duo di cõ
mũit ſñ accepcde ad iuſticia ſciẽdã ĩtẽ ðʒre
cadaũ q; ·· illu qͥ lefꝰ ẽ ꝑ cõeʒ cõpaſ ſiõʒ int
ſe dinide / illũ vero qui leſit dñt vẽdẽ · i· pum
cge ſubmitte/& etiã ð ↄm aſſenſu p̃ciũ moꝛ
tis l leſõis alt᷑iꝰ int᷑ ſe ptiri & m exacliõe iu
ſicie cot ↄſentire· qꝛ reuera duo dm̃ pnei
pes ᷣᷓ p̃lati vtuq; factũ · ſ· cõpaſſiõʒ a ꝓte
paciẽtis minriã/pꝑ piĩcõʒ a ꝑte faciẽtis/qñt
cõit ꝓſeqᷓ & ad ce execucz iuſticie cvit
inclmari ille debet cꝰ eſt bos coꝛnuꝑeta id ẽ
ſubdit?ꝰ qui fecit miuniã nõ debet ipm̃ defen
dẽ / ſed vẽdiche & puĩce exponere · vñ· aug·
dic ꝙ inſticia cõis eſt virtus ·

Capit:xtij· P-

Noð · xxijj· Cu qms furari
vemebat nocte · Si depᷣbẽdeba
tur & vulneratꝰ moriebat pcu⸗
ſoꝛ 8 Gicidio nõ tẽbat᷑ · Di vero
fur wlebat ð die furari ſi qͥs eũ occiderit de
bebat tãcy Hieidia puiri/ & ſic a Paret ;
m inꝰ ꝓcit᷑ furi noct᷑ no ꝙ diut᷑ no.& ꝙ ma
gis pᷣuilegiat publicꝰ latꝰ qᷓ;ᷓ occultꝰ · Sie
vere cũ mt nos fiunt młti ſpũales fures ſẽʒ
detractoꝛ es qͥ furat᷑ famã / homieide qui fu⸗
rãt᷑ ꝑſona raptoꝛes ꝗᷓ furãt ſubſtãciã / be⸗
retici qui furantur fideʒ vłᷣ hom inem iſtud
eſt veꝝ ꝙ magis ſunt repꝛeheſibiles illi qui
oecculti ſut: ꝙ ill qui ſut mamfeſti· Et ſie
do ꝙ magis eſt vituꝑabi' Stractoꝛ occul⸗
t? c;y minriatoꝛ mamfeſꝰ qꝛ ſic dr · Ecẽs.
x· que admõm ſi moꝛdeat ſerpẽs in abſcon
dito/mchil eo mmꝰ bʒ qm occulte det hit

Itẽ raptoꝛ abſeõditꝰ ſicut ẽ vſurariꝰ vl ex

actoꝛ/dqns łᷣ platus quuſ· cante i:· ſub †
te

iuſticie aliena rapit ẽ; raptoꝛ publicꝰ·
homicida ſecretꝰ ſic eſt ile qui occidit vene

no / aliꝰ apt?ꝰ · Itẽ occulte ſed nocẽs vł

bereticꝰ q́; quiuſ q; infidelis I ꝓꝑ ccatoꝛ no⸗
toꝛ ius. Itẽ ꝓditoꝛ in ogiitꝰ: q; quilibet
notariꝰ immicꝰ/ quia bꝛeuit a quilibet non
p̃t caueri/& qᷣſ·neſciũt eẽ mimici/& q pe
de nocle furat᷑ nõ de die · i· qui nocẽt ał ſcõ
dite nõ aꝑte ſut magis piculoſi/ & idᷣo dñt
magis ee /deo & homibus odioſi/ & ideo 8
iſtis r · Jere · pacezʒ cũ amic ſuo loquit &

occulte pomt ei inſidias Textꝰ caꝰ·ej

AQxIti ibidẽ dr ꝙ ſi quis wlũit ſpꝛ
nos ↄburet & poſuerit ibi igne & ignis egreſ
ſus ſegetes ſeu ſpicas cõbuſſerit danpnum

qui ignem ꝑſuit emẽdare debebit Pic vẽ

ſi pᷣlatus vł iudex vult cõburẽ ſpinas/id ẽ

pccatoꝛ es puĩre/ſũme debz eanere ne igmꝰ

coꝛrcdis metas inſticie traſcedat/& ꝙ ſega
tes cũ ſpinis ·i· iuſtos cũ peccatoꝛibo non
muoluat. Melius eſt em malis ꝓcere cõtra
bonos cũ malis muoluere· Mat · xij ne foꝛ
te colligentes zizamam:erꝛ adicetis ſil & tri
ticum · · N · ¶ é die ſpie ſut vicia
que ſi cõburere & euellere cũ igne oꝛrcõms
cupias/caue ꝙ; czrcõis t mios ñ excedas:
Eſegetẽ virtutum poſ ſet in eo ꝑer deſperaci

onem comburere/ & ſic dommus eius id &

deus damnacioms ſue damnum poſſet a te
repet ere & fic te oꝛteret de dbamn acione
eius per exceſſum cꝛrectioms tue facta in
die iudieij re fpondere/ quinmmo melius
ſlet aliqua vicia in homine dmittere quam
ipſum m mis aſpere coꝛ rigendo ad deterius
pꝛ ouocare / allega ut ſupꝛaꝰ Exo · Xij·
P.˖ Vi quis alteri mutuau erit vł
comed auerit vł pꝛecio conduxerit aliquid⸗
& pꝛeſente donumiũ rei debilitatuzʒ fuerit E
aliqualit er ꝑeioꝛ atum non tenebatur qui mu
tuo acceperat emendare · SDi vero pꝛeſens n
eet dommus dicte rei tunt reſarfire damnu
mutuarius tenebatur· Iſtud peteſt alle
gari / quod quililet Poteſt eſſe cura de re ſua
& qnod magis pumtur ille qui ſcienter ꝑpn
cialiter permittit rem ſuam dammificari p
qui abſenter vł ignoꝛ anter · YVEꝑvteſt alle⸗
quod plus qnqʒ vʒ abſencia qnaʒ pꝛ eſencia
cteet. Viſtð a quibꝰdam exxvit moꝛłt·.

lrang gencadnd ⸗
ofun blatunſubdron⸗

1 pſis no nauſo vir⸗
hon docut ner noatgut
uunaä lrtAdad mendal
dun /xl bie/vl m mfnw a
hlet ſe. P drente nempie
e mnmncialens / pe
forltut⸗ amma aut eins de
VN N dntalensa
ſuamonkrur ta nt aminan
T· Dseyitq
cine oif icuum noſo⸗
der mis nis afrinicisn
offene deamin gyo pmn
diſwien mo ges wien
are iene Pimaefßfent
1 Dwhſen dectns niet
Nofen ngentun .
onamtus Aq demmum
ſherngflan. Pe
dren nunun nd
lrv eo ſa toßen

.

D
uſpiea cbiſſint dangnl
uit anedare delebit Pev

dex vul hurs ſnas pi
eſime debz ciuge ne m⸗
inſtrie hiſcidet / ,ſege
iſſos ei peccatoꝛiby non
is ſſt oñ mals pege ceta
nuoſuere Wat Niſene foꝛ
BAmA:e1 Aadctis d detet
„ deſpweſüt vri⸗
e & euellere ci igne warcvns
pwrtcs t mios n eredas:
un pyſſc in eoper deſpeni
re/ ſe dommus als be
ns ſue damnum trſſerate
oppꝛteret de damnactone
m wꝛrectiomns tue facka in
nderej damymmo mains
a momine midtere quann
ſpert ornigendo 1d detaiis
ſegaut ſupꝛa⸗ fag
ans aln muustant
,tc antunntalnud
mu ra deliltatu ſient
tum nn teiebaturqu nu

gndane . iveno preſns n
ſre darenn
e tel tunt thlktre darun

—
* lle qau Pemnahi
e ren ſuan mn
.
ſnn i⸗
mtfimet

. odi

Sic em delis accomodat rem ſuã ſcilieʒ hx
minem ſubditum cuilibet p̃lato ſub tali pac
to ꝙ eam det cuſtodire & de amma ipnꝰ
rñdẽ · juxta illud iije reg · xx. Qnuſtodi viruzʒ
iſtum · qnia ſi lapſus fuerit amima tua ꝓ am
ma eius · Verumpt am ſi iſte cmodatariꝰ
i. latus facit tm ꝙ ans ſit p̃ſens vt ꝑote
quia timoꝛeʒ domim micutit in coꝛ ipſiꝰ pec
catoꝛis/& anunciat ei vicia & virtutes/ &&
etiam ipſum amouet ne de inquat / ſi tũc cõ
tin gat ipſam rem · i? ipſum ſubditum ꝑ vicia
deterioꝛari/ nõ tenebirur iſte p̃larus iſti p̃⸗
ſenti dom mo · i· ipſi deo ſic malo ſubdito pᷣ
ſentaro nec de amma ipſiꝰ tenebr̃ rnde/ Pi
vero iſta res ſit cõmiſſa · · ſuoditi ammaꝑe
rielit atur ꝑmicia dño nõ pñte id eſt deo ꝓ

ipſum platum ſubdito nõ p̃ſentato vł timo

re ipſius nõ meuſſo/ vtpote qꝛ ̃latus eu m
non docuit/ nec redarguit nec cꝛrexit/tũc
reuera te nebr & ad emendandũ · i· ad Pemtẽ
dum / vx hic/vl in inferno coget · ezech. vbi
dieit ſic · Si dic ente me im pio moꝛte· moꝛi
ens non anunciaueris ei/ ipſe miquitate ſua
moꝛietur, animã aũt eius de manu tua req;
ram · Di vero Anñciaueris ei ipſe mmiquitate
ſua moꝛietur/tu aũt ammam tuaʒ liberaſti
T Dñs p̃cepit ꝙ pꝛimicie & de⸗
cime oim̃ frictuum noſtroꝝ eidem offerat
decimas tuas & pꝛimicias ruas nõ tardahᷣ
offerꝛe/decimam ergo ꝑtem debemus dño
daẽ/ nouem vero ꝑtes potẽa mus nobis li⸗
cite ret mẽ · Oꝛ imicie ſigficant bonoꝛuzꝭ opũ
me haconeʒ denarius qni eſt numẽꝰ ꝑpfcũꝰ
deſignat opeꝝ cœmplemtum &&ι pfection em
Nonuenarius aũt qui denarium non attingit
ſignat im ꝓpfecionem· Igit dico ꝙ pꝛimicie
E decime reꝝ mãrum · i · mnchoaco & pꝓfectõ
bonoꝝ opeꝝ deo ſunt off erende/ & eideʒ pe
mitus aſcri bende/ quia reu era nullus põt vł
bene ineipe & bene pficere/ mſi a deo fuerit
ſibi datum. Vn aꝑłꝰ ꝓhbił· ij. Deꝰ eſt qu i
operat m nobis velle & pficè/cuius contfri⸗
um credidit pelagius qui dicebat ꝙ homo
Poterat inchoaẽ & dominus conſumaẽ ita
ꝙ iſte qui eredebat deo decimas && non pri
micias offerebat · Cum tam̃ ·leuiti · dicat
capꝑnt cum cauda hoſie/:i: pꝛ imcipiũ &
fimis operibus deo debet offerꝛi & deo t᷑ bui
& aſcribi qnia ſicut dicit · romaix· Nen eſt
wlentis neq; torreutis· ſed dei muſerantis-.

Vñ · philipẽß.jiqui cepit in włᷣ oꝑns ꝓfici
H& nouenarium numeꝝ ·i: ꝑfectionẽ noſtro
rum opꝑeꝝ nobis retmneamꝰ &τ nob aſeriba⸗
mus / decim am vero /i· cõplemtum & ꝓfcõ
nem ꝛ am dqno offeramꝰ. vn deut · xi Of
feretis holocanſtum dom ino. V.
Decimas && pꝛimicias p̃cepit dommꝰ of⸗
ferꝛe ſibĩ om̃a pꝛimogemta amimaliũ · ſeptẽ
tam̃ diebus eſſe debebãt cum matre ſua/die

aũt octaua debebant domino offerꝛe / ſi ve

ro eſſet animal inmũdum ſicut eſt aſinꝰ/ ð
bebat cum oue buius pꝛimogemitum cõmu
tari · Si vero ille cuins eſt pꝛtimogemtum
afini redimẽ & cõmutare woebat / ſtatim ip
ſum afini pꝛimogenitum interfici vł necare
debebat · Vñ · exoð ·xiij· Oꝛimogenitum aſñ
ni mutabis oue ꝙ ſi redimeris int ficies ·
Der pꝛimogenita noſtra poſ ſum in telligẽ
bona opera que ꝓ eo pꝛimogenita noſtra di
cunt᷑ qiia heditas eterne gloꝛie talibus oꝑa
ribus ſicut veris & pꝛimogemitis bedibꝰ de
bet᷑ talia ergo pꝛimogemta · i bona oꝑa no
ſtra debẽt deo offẽri·i. ad laude dei ⁊c gł aʒ
oꝛ dmari · Si añt contingit ꝙ babeamꝰ pꝛi
mogemitum aſim ie alid bonuz opꝰ qð ba
leat aliq; aſſinimtatem vł ſtoſiditatem ad
mixtam vtꝑote quia factum eſt indiſerete·
vł cum alicuius vane gloꝛie intencene pꝛo
culdubio nos tenemur ipſum·i· cum bono &
ſimplici oꝑere cõmutaẽ & bonam ouinam &
ſinplicem mtencõnem illi ao nẽè & ſic po⸗
terat illud q aſininm fuerat dom ino cõpla⸗
cẽ /ſi ipſum commntare wluerimus ipſuz ꝓ
certo mł᷑ficè · i. pemtus ſubmonere debemꝰ
verbi gracia · Si quis ieiunat ł aliud bonũ
facit ad vanam gloꝛiam/illud eſt ꝑꝛ imo ge⸗
mtum aſiminum / ſi vero mala & mams in⸗
tẽcõ ſubmouet tune aſim ꝑpꝛimogemtuʒ cũ
oue ſpũaliter cõmutat᷑ · Si vero malam in
teconem tollere rennit. TCunc ſuum aſfinum
pꝛimogenitumi: bonum opus ſtolide &π in
aniter factum redimè nõ dignatur/ qua gp
ter iſtud opus tãcy m nullo meritoꝛium &
pemtus mchil valens ðᷣbet intfici · i· deſtitui
&& confundi & apud deos & hom mes cõdẽ
pꝓnari/qua reu era aſinus non eſt off erendðꝰ
mſi mutatus cum oue/nec bonum opꝰ cuʒ
mala mtecone vł ſine diſcrecone factum ðdo

pꝓlacet m ſi fulciatur bona && ſimplici wolunta

te que · ſ· ꝓ ouem m ſacra pagina ðſignatur

Vñ dieit de amicis ·job vltiꝰ dederũt ſibi
vnnſ qsq; ouẽ vnã · 2* VL
dic ꝙ pꝛimogemti platoꝝ ſut ſubditi quos
ſe dełet ꝓ bona exempla oꝑa ᷣ docum̃ta vo
offene. SPi vero bñt aliqnod pꝛimogẽttuzʒ
aſimi · i · aliquẽ malũ ſubditũ /ipſi ꝓcerto de
bet eum ꝓ viribo cũ oue mutaẽ . i· bonu ſim⸗
Plicem F cere ꝙ ſi nequeãt dũt eũ mtficẽ
i. dure coꝛnigẽ && pumre · Vl etiaʒ ſi ſua
cri mina exigant ipſũ debet occidẽ Icarcẽèi
mãcipaẽ. vn S· malifics de medio tolli qin
ſua ſtulticia & malicia wllueit coõmutari ut
Poſſit ſpũalit᷑ dno immolari & digne ad ip̃i
us ſeruicinm a Plieani/ ſieut ð cananeis dir
Hapiẽ·xij: necy eſt naeo eoꝝ & nat al ma
licia illoꝝ & nõ p̃t mutari in ꝑpetuũ · Xr
dic ꝙ aliqs pꝛ ioꝛ H religioſus hat pꝛĩogẽi
tã aſini. i · alique maln ſubditũ vl ſccium
debet ſi ꝓõt ipſu mut a cũ oue · i· cũ alio ſim
plici I ⸗Bpneſto ꝙ ſi platus ſupioꝛ nolit facẽ
tũc Pt ad eiꝰ mtfectionẽ i· ad eiꝰ rigoꝛo⸗
ſam punicõʒ & cꝛrecnoẽʒ vacaẽ. Tutiꝰ em
eſt ſi põt ꝙ de eo ſe expediat ꝙ ſi nõ poſſit
neceſſe eſt ꝙ ſuam aſimnitateʒ cõfundat
Exo · xxij · y Dus pcepit nõ co
medl carne ꝗᷓ a beſtijs fiũt pguſtata · ᷣ cam⸗
bus rel mquedã· nõ comedet inqᷣd carnẽ que
a beſtijs fuit pguſtata · Der comedẽ in
ſeriptura intłr mutacõ. Ille em aliũ coedere
dr / qni vita & ex epla ipiꝰ ſibi mtalit᷑ mnœz⸗
pat/& qiu moès ipis ipiꝰ mutat᷑ /ꝑ beſtiaꝰ
mtelligũt motꝰ bꝛutales & carnles· ꝓ car⸗
nẽ vo intłer ꝑſona lnxdᷣoſa: ergo caro ·i· car
nał luxlioſa ꝓſoã p beſtie · i· motꝰ ear⸗
nales ꝓ luxiã ſuff oc auerũt && ſpũałr occiSv
rũt nõ debzʒ a nob comdi:i p mut acõzʒ recipi
& aſſũi quiymmo tał ꝑſona debʒ camboi.
alijs pecoz οτ dda & inntãda relmqꝗᷓ &
caibo etiã · i · inferni ðmõibo cõdenpnari · &
reuẽa ſ eſt vm ꝙ tles ſic carnales & in
mũdi nõ ſũt digm mãducari · i· amari Iimi
tari ab hvĩbo · ſed Poeiꝰ a beſtijs & a cam bo
qꝛ ſ· moès eoꝝ nõ ſut rõnabiles aut bũami
ſed pociꝰ beſtiales ĩutiles c canim · ij · Re ·
Caẽs cõedẽt jeʒabel m agro · ¶ Il die ꝙ be
ſtie ſũt hèticii vł alij ꝑccõꝛes qui ſi quẽ at⸗
trectauerũt & coꝛrũpermt nõ eſt digꝰ ab ali
is mãaducari2c. S.· Exo. xxi Cuü ora
pꝛimogẽlta eent dm/ coeeſſit qns q; libet
aił ogẽitũ pvſſet vij· diebus cũ matre ſua

ẽe Octana autẽ die ipſum pꝛecepꝑit ſibi ad
dnci & reddi / ſepteʒ dies ſignat vitam pꝛe
ſentem que ſcilicet ſeptem dierum cireulo vol
uitur · Octaua vero dies tempus eſt futuri
ſeculi vbi ſeilicet coꝛpoꝛum reſurꝛ ectio cele⸗
bꝛatur qii m octaua etate complebitur ſi
& criſtus octaua die reſurꝛexiſſe pꝛ obatur
ergo cum omma pꝛimogemta id eſt omnes

inſti deo debeant im molari/ d ſibi ſpiritua

liter dedicari iſtud pꝛecipue fiet in octaua
die m reſurꝛ ectione/ qnando ſcilicet coꝛ px⸗
ra & amme ſimul gloꝛ iſicabuntur / ſeptem
emim diebuns / id eſt ꝑer decurſum ſeꝑtem eta
tum cum matre noſtra id eſt cum mundo
vinimus· In octaua vero die id eſt in futu
ra reſorꝛectione eum dommo enrmus Vr
dic ꝙ octaua dies ſignat circũcifionem vi⸗
chõꝛum ſcilicet ꝑcnitenciam in qua ſcilicet ho
mo deo offertur & redditur/qui ꝑer ſeptem
dies id eſt ꝓ ſeptem peecata cum matre ſua
id eſt cum mundo moꝛabatur / uia ſcilicet
mſi homo ſeptem dies quibus fuit cum ma⸗
tre ſua id eſt cum mundo/ id eſt ſeptem pec
cata moꝛtalia tranſierit· & ad octauam di
em id eſt ad circumeiſionem pemtencie at⸗
tingerit /offerei deo tam in eccleſiaſticis ꝓ
mocõmbns quam m celi pꝛelacõnibus non
Poterit nec debebit · Leuit · xij · VDeptem die
bns erunt ſub vbere/ octauo offerꝛi potue⸗
runt dom mo · ¶ Il die contra mimis in ue⸗
nes qui non ſunt pꝛomouẽdi vł in ſtatu ee
eleſie quouſ q; ſept enarium virtutum ceple⸗
uerunt &α aτπa circumciſionem pemten

cie attingerint offerꝛendi · 4

Onitur exodus · xxiij · Oꝛ e⸗
cepit dominus quod ſi quis
inneniat aſinum vł bouem m
imici ſui erꝛateʒ debet eum re⸗
ducere · Si vero ipſum in fo
neam cecidiſ ſe reperit debet pſum ſubleuare
Juimicus noſter eſt dyabolus vł pecca
tum · Aat h·xii Jmmicus Hmo lvc fecit
Hos vł aſinus ſignat peccatoꝛem qui ſcili
cet quandoq; dieitur erꝛ are quando per igꝰ
ranciam vl mfidelitatem peecat quandoqꝙ;
dicitur eſſe in fonea quando ſcilicet per pꝛs

fundam obſtinachnem delinquit⸗

dͤet ſi⸗ krn
noimpinhitomen lu
domm douonbes na⸗
imus ch lt celbeanns
bs ſyfmntim ſngunen
wroqler iy n lcte natn
lanecimns N wrreupſſeenti
wou vuthens wrder
pmuands ſaqſenpen
tutbas A mennspfitand⸗
lote vcuam ruet ad ſocni
(. Nns de
nnliade nutſis , n iuentute,
deni. and, Genns
Pnit pſenet
ney Nde ced⸗
mamt mnsimnens⸗ ich
di ſecnaſſabi 5
onſt domnd

rart⸗ redchtur, quprr ſyten
ran peecata am mane ſin
unco moꝛabatur/ quia ſellcet
ten dies qulbusz fint lum ma⸗
cun mmn / id eſt ſpten pee
a tnnſiert N ad octauam di
Qrcumſhonen pumtencie at⸗
fan ded tan m erckſaſticss
quam m ceſl pꝛalacombus non
delebit· Leut. vj. Deptan de
b vlrre/ oclauooffemni wtue⸗
.·I de wnta mmis ine⸗
int pꝛomouidi ytm ſtni ee
pſchtenanun vimntun cple⸗

allam crcumelkonem pemten
offenendi⸗

7
Oriurebtsanij le
pir bomii guod fiqlis
imuematafnun yr louem mn

miciſi atej debt am ne⸗

wro ipfumn in
n ſnſlun

Si quem ergo talem bouem vᷣł aſnum id eſt
ſi quem dyaboli ſeruum ¶ eceatoꝛ em erꝛo⸗
neum vł in vicijs ꝓfundatum vidẽimꝰ ip
ſum ꝓcerto expꝑedire ſubleuare dc a vicijs li
beraè debemus qina· ſ. exemplis monitis et
inductiombus ipſum debemus de fouea vi
o&ν eruè/ & adiuuare monitis &α moncliõi⸗
bas/& ad viam reducè veritatis:· P.
Vr dic ꝙ talis fou ea eſt mala mulier ·
pů· Fouea ꝓfunda os aliene cui natꝰ eſt
dom mus incidet in illãa · Talibꝰ eꝛgo ſic m
fou eatis in peccato luxurie conſeru atis
& obſtmatis ddebẽꝰ compati/ & eos iuuaẽ
pꝛo uiribus/ ꝙ poſſint ad viam ſalutis re⸗
uerti · Pů · xxiuij · Erue eos qui ducuntur ad
moꝛtem · Multa ꝓticularia iniũcta ſut filijẽ
iſrł tam affirmatiue & negatiue/ ⁊c jõ hie

Qlicit ſic. Exo ·xxu· Ter m an
no a Parebit omne Ln alfnuen tuum corã
dommo deo tuo tribus vicibus ꝑ ſingulos
annos michi feſta celebꝛabitis· Non immo⸗
labis ſuꝑ fermtum ſangumem vicltime mee /
non œques eduʒz in lacte matris ſue · i · oble
ctacõne carms & ncupiſceneie nõ cquãꝰ
q vacui vntutibus cꝛazʒ domino nõ ap⸗
pareamus ſed ꝙ ſemꝑ plem & opulenti vir
tutibus & meritis ꝑpſiſtamꝰ· Ruth · iij. No
lo te vacuam reuerti ad ſocrum tunm.
C.·AXVl ſi vis die q ẽ xpũs qin · ſ.
in lacte matris · i. m iuuentute non delvbat

decqui vl occidi· Dz tempus vinb etatis

Hocius exſpectari· vñ ipſemet dicit non dũ
venit ꝛa mea · Vl die ꝙ edi · ie religioſi
non debent mimis inuenes ad religionem ad
duci · ſ · quouſq; babeãt diſerecõz· Exo.

rxi · Nꝛ omiſit dommꝰ ꝓopulo ſuo da⸗

re ductoꝛem angelum dicens ſie · Ecce ego
mitto angelum meum qui pꝛecedet te & cu

ſtodiet in via mtroducat ad locum quẽ pa
raui/ obſerua eum & andi wocem eius ne co⸗
tempnendum putes qnia non dimittet cum
woeem eius non aꝓparebis in onſpectu meo
vacuns · euera talia mandata ſpñalit
Aantur nobis / deus em̃ vult ter in anno
cꝛam ipſo ompeamꝰ · ſ. in ontriche evꝛ
dis/ & in œfeſ ſione oꝛis/m ſatiſ factione ope
ris/ de quo dici ſupꝛa · v · via trium dieꝝ

ibimus vt ſacfieemus dqño · ¶ Ntem ꝙ tribꝰ

vicibus ſibi feſta celebꝛ emus · ſ. m fidei ſin⸗

ceritate/ in caritatis veritate/ & in ſpei iocũ

ditate· vñ · ecẽ̃i · Intribns beneplacitum eſt
ſpiritui m eo· D- Fem nerel (e
eſt ꝙ ab hoſtia diuini · i ab imm olacõne bo
noꝝ open noſtꝛoꝝ/fermtum hereſ̃ malicie
& ypocſis offeramus E.· Pꝛo
miſit do minus populo daẽ ductoꝛem ange
lum dicens ſic · Eece ego mitto angeluz me
um qui pꝛecedet & cuſtodiet in via ĩtrodu
cat ad lo eum quem parau obſerua eum &
andi weem eius / nec contepnen dum putes
quia non dimittet cũ peccauis/ && eſt nome
meum in illo. Si aũt andiẽis eum && fecèis
que ego loqnoꝛ immicus ero inimicis tuis
τ affhgam affligentes te· Qnãauis iſtð
poſſit itelligi de xpᷣo qui eſt angłꝰ teſtam̃ti
eo ꝙ a patre miſſus mundu fideles cu⸗
ſtodit & eoſ dem ad paradyſum pꝛeceſ ſit
& eos ipſi vntualiter introducit/ ad p̃ſens
tam̃ ꝑ angelum itelligo p̃latum angelicũ &
deuotuʒ / qui · ſ· a deo dat᷑ & mittitur vt ꝑ
ipſuʒ populus exepłr p̃cedatur / virtualiter
euſtodiatur/& ad locuꝭ paratũ · ſ. ad para
dyſuʒ finaliter ĩducatcur/quia reu era talis ã
gelus debet eſſe a deo miſſus & datus/nõ
affeclione vł ſymonia ꝓcreatus / debet eti

am populuʒ p̃eedẽ mommbꝰ virtuoſis opi

bus exẽplariter anteiè: debet ĩſup popnlũ ab
adũſari · i a demombus beticis tyrãmꝰ
defendẽ/& viaʒ ſalutis oim p̃para& / be ſic ip
ſos ad parab)'ſum iĩtroducere/ & ſuis moni

tis & pꝛedicacombꝰ necnõ ſuis deuotis oꝛõ

nibus celeſte habitaculuʒ ꝓcurare · Aalach
ij · Ecce ego mitto angeluʒ meũ qui ppa⸗
rabit viaʒ ante faciem tuaʒ· Et mo ꝓcerto
iſte angelus · i· p̃latus angelicus debet a ꝑo
pulo obſeruari:· wx eins cũ reuencia andiri
nullo mõ contẽpm · Sz ſibi humiliter o bediri
nomẽ em̃ dei m ipſo eẽ dicit᷑ / mytuz pſoãz
dei rep̃ſentat/ mẽytũ ob dei reuerenciã ei
dem obedit mãytuz cum quis peccat ad ꝑe
mitenduzʒ crimina oꝛdbinat nõ dimittet ĩquit
cũ peccauis · Iſta eſt etiam cvneluſio ꝙ cuz
Pvpulus bene audit angelum iſtũ pᷣceſ ſoꝛeʒ
ſi cum quis bene obedit reuᷣtetur ſuũ pᷣ
latum & rectoꝛ em / deꝰ efficit inimic?ꝰ iiꝰ
inimicis /eũq; ab afflictione liberat & tuetur
& ab affligentibus & iniquis / bene ergo de
cet · apoſ · colk · i. Filij obedite parẽtibꝰ · i⸗

platis noſtris hoe em̃ iſtum eſt · · F·
Cum filijs fint ꝓmiſ ſum / ꝙ terꝛas eue

groſſei & eananei & alioꝛum infidelium
adire && occupare poſ ſent / ſuper omina pꝛe
ceptum eſt eis / quod deus eoꝛum nõ coleret
/äNlſX quod fedus cum eis non mirent / quodq;
opera eoꝛum non facerent · Sed quod lues
teos & ſtatuas eoꝛ um deſtruerent & dele⸗
rent· Sic reuera cum contingit cum fllij iſ ra
hel id ẽ boni clerici vł religeoſi ad terꝛas ca⸗
naneoꝛum id eſt mminum peccatoꝛum de
ſimantur vtpote quia ad aliud officinm L
beneficium inter ſeculares pꝛomouentur in
quo neceſ ſe ẽ cum ſecularibus viuere et eo
ruz negocia gerere ipſoꝛum conſoꝛ cia fre
quentaẽ· Summe cauere debet ne deus ta
lium id eſt vicia que clunt velit colere ope⸗
ra eoꝛum / & eis federa male ſocietatis iun⸗
gere vl ligare quinymmo iſti debłent deos
eoꝛum id eſt vicia deſtruere & eos median
te iuſticia ſubmonere · Auod tamen eſt cõ⸗
tra multos pꝛedicatoꝛ es qui mittuntur ad
cananeos id eſt ad peccatoꝛes delendos et
cꝛrigendos & cnuertendos/qui tamen de
os eorum adoꝛant id eſt vicia eoꝛum diſſi
mulant / oꝑera eoꝛum faciunt/ita quod qnã
tum ad auariciam & adulacõnem ipſis ſe⸗
cularibus deterioꝛes fiunt / fedus cuz eis m
eunt mytum mcłil aliud quam diuitum fa
miliantatem querunt · Oſee · xij fedus cum
aſſirijs iniuit & oleum in eg ypto ferebat-
ſtem die de pꝛelatis qui non curant chba⸗
naneos id eſt tyrannos eradicaẽ/ ymmo ſtu
dent ſe eis confederare/ eiſ dem in ommbo
complacere per ſuoꝛum nepotum matrimo
ma ſecum eis familiarit᷑ olligare · Cxo&ν5⅜–
xnij. G. Dicit dominus iſrabe
litiœ populo quod boſtes eins non mitende⸗
bat ſtatim vno anno delere ne foꝛte terra
in ſolitudine redigeretur & beſtie contra eũ
multiplicarentur ficut etiam dicitur · judic·
pᷣo. Dommus totum populum cananeum
a facie filioꝛum iſrahel delere wolut vt m ip
ſis filij iſrabel ad vſum armoꝛum exerci⸗
carentur. Ded bic pꝛ eceꝑit vt ſub tributo
viu ere oogeretur · ¶ Per loſtes tribulaco⸗
nes intelligo qui · ſ· Contmue nos moleſtãt
per beſtias & motus carnales aſi mnos qm
bꝛntaliter nos infeſtant. Iſud eſt ergo ve
rum quod de tert a noſtra ſeilicet de cœoꝛ poẽ
boſtes noſtros ſcilicet mundi tribulacones
ponitus & ſubito nõ euellit quiym mo ĩpſas

nobiſenmqʒ viuere & manere ꝓmittit ꝙ vii
qʒ facit ne beſtie carnalinm motuum & ten
ptaconum cœntra nos creſcant & ne virtu⸗
tum ſolitudo c carencia in terz a noſtri coꝛ
poꝛis inualeſcant conſtat enim ꝙ cuz quis
ſine tribulacone in pꝛoſperitate viuit terꝛ a
ſua·i. ꝑſona ſua· ad ſolitudinem & ſterilita⸗
tem virtutum faeiliter tedit & beſtia deuo
rans · i· carnis tenptaco ipſum faciliter oꝛ
rumpit & muadit ita ꝙ dya bolus dieit illʒ
deut · xxij dentes beſtiarum mmittam

m eos cum furoꝛ e trabencium ſcilicet m ter

ram ſerpencinz · Vtile eſt ergo viro iuſto ba
bere tales hoſtes ſcilicet mundi tribulocoes
vt m eis exerceatur ne peioꝛes hoſtes ſcilʒ

beſtie i carnes beſtialitates & inmundicie

contra eum augmententur ideo in. ps Mul
te tribulra cones iuſtoꝛum 2c. 12
Vt iſta poſ ſunt allegari ꝙ melius eſt
monueri malos ꝙ nullos && ĩ terꝛ a ꝓmiſſio

ms . i· ĩ eccleſia chanan eos · i · peccatoꝛ es ad

tempus dimittere ꝙ; beneficia vacua relmꝗᷓ⸗
re / quia ſcllicet beneficia m ſolitudmem redi
gũ tur quando ſine cultoꝛe diucins dimit⸗
tuntur/ Paulatim etiam & ſucceſ ſiue debet
mali ð eccleſia eici/quia ſciliʒ melius eſt ibic
molos miniſtros ad temꝑꝰ dimittere & eo⸗
rum vicia ſub diſ ſimulacõne tranſire quam
mimſris ecccleſiam totaliter viduari/quod
vtiqʒ eſt contra multos pꝛelatos qui ſcilicꝭ
beneficia vacanda din dimittunt pꝛo eo vt
aiũt qunia nullum dignum mnemre poſ ſunt
ita quod pꝛopter deſctum rectoꝛ is ipſa be⸗
neficia deſtrunntur & pereunt. FP.
Vv?᷑ die quod cum filij iſrabel id eſt viri
contemplatiii & iuſti/ vadunt ad occupan
dum terꝛ am ſuam id eſt ad domandum &
ſubiugandum carnem ſuam · Dominns o
ſteg eoꝛnm id eſt carmis tenptacones non
ſolum ſtatim delere m eis: Sic poſ ſint cuʒ
humilit ate viuere & virtutem ſue oonſtan⸗

cie contra eas exercere/quia ſcilicet nulla x

tus ſine hoſte regnat/ipſos hoſtes id eſt ip
ſas carms tenptacõnes vult cum eis ſubt⸗
buto & ſubiectione viuere & manere · Gñt
iiij · Vnb te erit apetitus tuus & tu do⸗
mina beris ipſius/ quia ammal beſtie id eſt

peccata ſpiritualia ſicut e it ſupeꝛ bia elaco

mams gloꝛia contra tales multiplicarentur
& ſe m ſylitnomem ſpiritu alez redigentur

*

—
.1 E

ntthlüäniaften
Vſnevlan gidincn
Atnchn idſit⸗ſe
HaAts dommni de egnn
ſenpbilat iqnos hpen
qubus niſ peer 4 geun
terdelypang mn lgun
õ
las en guynant c ag de
pigniranfanigs vir dal
mogin pucen veg amm
ſir ſopil loſl onmnque⸗
wer oblbur gupoi wl
Nalteſiſett Ahrtegnes
un ſefoupurr ſeut
necmnayne nik /ewnans
runi nin nſt nfinets
fehe linn eutri
ire lont 1,,2
rulsh e Grn us

ͤ .

Wnde tridoloc

Kenunaarshſt ſah
8s ſtäitateNnmunde;

ugmententur deom. Pe ul
es uſtoenn :, .H.
legan ymelus ſ
nuſos & itma pmiſſo
ananeos i peccatoꝛes ad
req benefcia voela reln⸗
enefica m ſoltlidmem redi
ſine cultoꝛe diucelns dimit⸗
tim Eiam ſareaſſwe dchet
riſqenaſclig maingeſt bic
vos ad tenp? dimttere ⸗
diſmulacyne tunfte qan
eam totaliter miduan / guod
amultos preltos gun ſalcz
da din dmittunt tao eo vyt
n dignum muemte wuſ ſunt
er dekiclum feeloꝛis pſabe⸗
ndar N pereutt. P.,
aum iſecbl dſn
& iuſti/ vadint ad enpen

ſuamid eſt ad domandlun ½

camem ſuam. Lunm

cms unttwns in
hemas⸗ Ve oſin ad

. Erod

virtutũ opulen cia pꝛinarent/& quia re/

nexa ſepe fit ꝙ ili carms tribulacõnes & te⸗
ptacõnes nõ ſenciũt de ſua caſtitate ſupbi⸗
unc · i. ſic niultiplicatis m eis beſtijs ſpi
ritualibus vicijs/nouiſſima eoꝝ peioꝛa pꝛi
oꝛibus finnt / vnile eſt ergo hoſtes. tribula
cönez 3. temptacones ſentire vt diſeamus
bumiſes fieri & nullatenns ſupbiẽ⸗ Fuxta il
lud heb · ij . Didicit ex bijs que paſſꝰ e o be
dienciam / & · j. cor · v. quos tradidi ſathane

„ „

in interitu carnis ſue vt ſpũs ſaluns fiat·

Snideneia nũcp dimittit mme ſine o ſite

vt ſemp babeat quid timeat & exècita ci⸗
. 02 & cauctoꝛ mde fiat⸗ ſicut etiam videmꝰ? —

de altis dommis && de regnis que vt cõiter
ſempꝑ babent aliquos pꝑetuos lvſtes cum
uibus quaſi ꝓpetua gerunt bella/ſcut pa⸗
tet de byſpams cum pugnant cum affricis
ſde latims qui pugnãt cum ſictulis/ de ang
licis qui pugnant cũ ſcocig/ de gallieis qui

pusnãt cum flamigis & ſic ð alijs · Videt

—

eĩ digna ꝓuiclecia ꝙ vtus ammoꝝ toꝛpe⸗
ſcet: ſi Ppꝑnlꝰ? hoſtes contra quos vires ex⸗

erceat nõ haberet qua ꝓpt᷑ oſtes Hominibo

occulte ſuſcitat/ & hic regmis & pſoms bo⸗
Vum & vtile foꝛe putat/ ſcut pomt oꝛoſi?
de eartagme vrbe · ſ. romams rebelliſſima
qtuni romani poſt infinitas cedes & cla⸗
des uiciſſent & cepiiſſent / din liberatum elt a
ſenato romano vtꝝ illa vꝛbs deleri debet aſ
ſerentibus pluimis nõ eſſe vtile delet / vt
in vꝛ be rebelliomibus dedita vtus romana
in bellis execita ?èt quia al ſine hoſte & ti⸗
moẽ viuèt/ ꝑ toꝛpoꝛ em & deſidertum & de
ſidiã facilit laxaet/ quia· ſ. dicit vegetiꝰ. ſi
ne exercicõ ingema in artubus & brachia in
ꝛpoꝛibns irꝛ igeſcũt · ¶ Dic pcipit popunlo
iſ rabelitico q; cuiu cananeis Plis.ſ pecea
toꝛibo & miquis fedus nõ ineat/& m ter
ra ſua manè nullatenus eos ſinat/ non babi
tent mquid in terra tua que foꝛte peccaẽ te
faciant m me ſi ſeruieris dijs eoz· Dic vere
&&sο nue debemꝰ m fidelibo· ſ. indeis ſar
racems & pètieis cõfedèari/ vl cum eis ami
cicias contrabè/ vł nobiſeum moꝛari pmit
tẽ / ne foꝛte contigat ſmplices erz oꝛibo eo
rnm decipi & ad oꝛandum deos eoꝝ n. ad
credendum ipſoꝛum pfidiam inclinari. Idẽ
dic de vſurarijs & alijs publcis peccatoꝛi⸗

„„

bus. ps Hõ babitauit ii medo domꝰ mèe
qui facit ſuꝑbiam.
Capit · x vj⸗ L-
. Icit Exoðdxxiij· Cuũ mo⸗
ſes accepturus eſſet legem a
dom ino aſcendit ad montem
ipſe &τ aaron/æ& nadas && abi
. — filij aaron ſacerdotes futuri/è
ſeptuaginta ſemoꝛes ex iſrabel- Sic q; fac⸗
tum eſt ꝙ moyſes ſurſum ad montis vorti⸗
cen aſcendit p̃dicti infra in montis latèò mꝗ
ſerũt · Vmuerſuʒ vero iſrᷣ in pede montis
moyſes ſolus aſcendit. Vbi quadꝛaginta
diebus & noctibus ieiun auit & in duabus
tabulis legem ſer ptam & digito rexoꝛtanit
Qpꝛedcti auũt aaron filij & ſenioꝛes domini
iſrabel viderunt/ & ſub eiuz pedibus quaſi
opus lapidis ſaphiri ad modum celi de ſere
num eſt affixerunt ſuꝑ populum/ & facta
eſt manus domim & viderunt deum maie⸗

ſitatem cum leticia omederunt · Lic vere
ad luc ꝙ aliqs digne meatur accipe legem
dei & fieri legifer & ̃latus inter d eu, c pvʒ

pulum ſequeſter & medius multa ſunt ſibi

neceſſaria quia · ſ· ipſe delet dici moyjſes aſ
ſlumptus ex aquis quia debet eſſe de aquis

flnxibilium delectaconum abſtraclus Pip⸗

ſan abdicacõnem delet aſcendẽ ad montez

eeleſtinm cõtemplacõnum debet ba bere ſecũ
aaron & ſemoꝛ es ·i· viroꝝ pandencium aſ ſo
ciacoõnem debet in traè caliginem nubis id
cꝛdis conſciẽcie cõtricõeʒ debet duas tabu
las habere intellectum è& wluntatem ſeu ra⸗
Enem ꝛe affeclionem vt · ſ· Poſ ſit ibi deuꝰ
ſciencias & vtutes ſenbẽ ꝓ graciam & mſpi
racõnem debet ·xl⸗ diebo & noclibus ieiuna
pe p pꝛie carms macaconem · Dic em̃ faci⸗
ens legem domim ſuſcepit inytum diumaʒ
wlũ tatem agnoſcat deum etiam iſrł vide⸗
bit · Ph. ſaphin qni ſub pedibus eius eſt i.
ſcabellum pꝑedum ſuoꝝ ·ſ. humamtatẽ bea⸗
tifice ctemplabit & guſtabit· Nullus em
videre deum in patria nec cõgnoſcere legem
ipſius m via merebit mſi qiu abſtmeciam
cõtẽplacõnnm & ſenioꝝ ·i· bonoꝝ ꝑſonarum
aſ ſociachem ſectat · Eze · viij · Sedebam in
domo mea & ſenes iuda ſede bant coꝛã me
AM. Vel ſi vis allega illud qð tres
ſunt pꝛincipales gradꝰ & ſtatus ecclcſe· ſ⸗

ſellieet ſup̃mus medius & infimus · ſupᷣmne
eſt Flatoꝛ um qni figurat᷑ m moyſe ſurſum
aſeendentem· medius eſt elèicznm &α reli⸗
gioſoꝝ qni figuratus ect in aaron / in latere
montis eum ſuis remanentem . jnfimus eſt
layooꝛnm qui figuratus m Populo mferius
reſidente vnnſ qiuſ q; em̃ ſcem exigenciam
debet deo aꝓpꝛopinquare montem ꝑfecti⸗
oms aſcendere & ſeᷣm magis & minus viſi
onem dei iſ rabel pticipare & legis dinie no
ticiam acqquirere & habere/ perfecti em ſurſũ
ad verticem contemplacoms nonerũt aſcen
dere/ mdeiocribus vo nõ ſufficit lateralit er
circuire/ mfimis vero popularibus neceſſe ẽ
inferius arta tempoꝛalia reſidere/ & parum
de tempoꝛ alibus deguſtaẽ / vnuſ⸗ quiſqz tn
ſem gradum ſuum ſolet conſolacõnem a do
m ino ꝓcipeꝛe d fidei noticiam poſſidere j·
cꝛ inth.·xij diuiſt ones graciarum ſunt ·
-R Idem autem ſpus diec de ſacra
ſeriptura ſicut apicem ſoli ſcientifici in pſa
caligme miniſterioꝛum intrãt· Alij autem
in latere · i· lateralit᷑ circa coꝛticem yſtoꝛia
rum minoꝛant᷑ / alij vero ſcz ſeculaes de lõ⸗
