telddeſ
bilis aun i erh⸗

voyden e
omun geglls vͤ/ &.1

e
nn ſnbel

itanit Vcver
3 nmuetbib 4 ſelzn –

no aene m eg ed
egern Nhan nn
ausdetutten dfle e
emtenam iſabe da tin uange.
ſmriuken mint u mloßta .
ttas: onſenai & vneho vlyrgil
nrchtate rſecacvne pmamd N
n & mitmm & üdin enein en
eim foꝛe nundice m ſanchtatem
n virgulto relgioms in onſeenchn
coms / m wmokone conpaſ ſoniz dz
ſeuari m nmaret en oteſt aleſd k
ſieut diet Yohun . vn lud luer /
iſt angelis i deo in quitatem naya

Crrſin F.
(genaben. e⸗
antei legat daptlalſe
dicaſſe: mdodncit tan⸗
hmaͤtis wdeſerto bah⸗
ſmerdumphis camdl

Ppum pelicej italunvs ſuos 0

ebert heuſte nel ſlieſpe: uit

s fit mencio
ouomodo pſe baptin

ſonodo wmnentes ad ſe dure np̃d

des czehlsgunnnfet gum
lpdaſteanquen ulhtn ſn
orut whs whnenrtzr btzbon,
vo omnin tnm mMlin eiy.
n ſaunpgncunhabtr
m iſſtanſcege N inoricept
ſianm dekumd ad monchlen an⸗
Aon Rigeiicharemis din
armchn Niglſtninhtt in
nbimitnne Nünidns iſiſi
enmamm hſfmm
ter Wrüineſcheunnumn
ane⸗ urr Neni

muns a i
gana Muntid imd
nm.
mn Aehn Adngetinr
an cnantet hlen⸗

Nsa adipt anenet

pf.

ꝛpe ab illis qui ſũt in terꝛa iſ rabel ideſt in
eccleſia vł religione ꝑ diuerſa vicia ꝑ ſequit᷑
& fugat :& tn ab ullis qui ſunt in egypto · i.
in mundo ꝑ denocõnem colitur / quia Prerto
plur es ſut lvdie quos xp̃ᷣc habet ꝓſecutoꝛ es

Mathei

m eccleſia ꝗ; m mundo ceteris ꝑibo / &deo“

lam videtur ab illa terꝛa iſ ra bel ideſt ab ec⸗
cleſia & eccleſaſtis recedere & m egypto · i ·
mter lay cos habitare Johan· vin · Ibeſus
abſeondit ſe & exinit de teplo Cum ioſeph
diu ſtetiſſet m egypto dictum eſt ſibi ꝑ an⸗
gelum ꝙ; pueꝝ & matreʒ eiꝰ capet & m ter
ram iſ rabel reuerteret: ꝙ vtiq; ſtati fecit
in nazaꝛet babitanit Sic vere ioſeph ideſt
homo qui ẽ m egypto ſeiliʒ in tenebꝛis & an
guſtis ꝑeccatoꝝ/ debzʒ pueꝝ xp̃m & matrẽ
eius ideſt puritatem & pemtenciaxꝝ aſſum:
& m terꝛ am iſrahel ideſt m ſtatum gracie ꝓ
ſperare: & m nazʒaret que mterp̃tat᷑ Flos ſan
tas: conſecra co & vnctio vł virgultumi·
ſanctitate & conſecracõne ꝓmanẽ ſ ibꝛ iſtũ
pnueꝝ & matrem eiꝰ cũ dilgencia cuſtodire:
& in floꝛ e mundicie/ m ſanclitate inſlicie /
m virgulto religioms/m cn ſecracõne deuo⸗
cõms / m vnclone conpaſſionis dz iſte puẽ
ſeruari / in nazaret em̃ poteſt aliqd bom eſſe
ſicut dicit · JOołan · i· vn illud luce · i· Miſſ?
eſt angelus a deo mn ciuitatem nazaret ꝛ2c6

Capit · ſedm F.

Egit mathi mn · Jobannes
antec leg at baptiſaſſe vlł pᷣ⸗
dicaſſe: introdncit᷑ tanꝗ wx
clamãtis m deſerto babens ve⸗

— ſtimentum pilis cameloꝝ / &
zonam pelliceã circa lumbos ſuos/& c eib⸗

eiꝰ erat locuſte & mel ſilue ſtre: quibo pᷣmiſ⸗
ſis fit mencio quomodo ipſe baptizʒauit / &
quomodo vementes ad ſe dure rep̃hendebat
/g& quomõ de terꝛoꝛe moꝛtis & midicij me⸗
cioneʒ faciebat gẽm ina mquit vippaꝝ: iam
ſecurꝰ ad radiceʒ arboꝝ poſita eſt 2c/& ſicus
dicit luce · in· oms ad penitenciam inuitabat
d. facite dignos fruetꝰ pemitencie. Fſta
poſſunt a licari:q; p̃dicatoꝛ pꝛiꝰ debet ſa
cere quaʒ docere: quia reuera anꝗᷓe Icbãnes
ideſt aliqnis mo pteſumat ſieri pdicatoꝛ
aut alioꝝ argutoꝛ aut rep̃henſoꝛ curatus vł
baptiʒatoꝛ p̃latus/ debz in deſertum pemtẽ

●

4

cie ſeꝰere: & ibi ꝑ contricõnt᷑ clamare & pla
gere/ pilos cameloꝝ ideſt exempla ſanctoꝝ
induere / zonam Pelliceam que fit de oꝛio
moꝛ tuo ideſt moꝛtis meõꝛ iãa accipe/& re⸗
nes ide ſt omnes carnales wluptates reſtri⸗
gere & accigere/locuſtas que ſaltãt ad an
terioꝛa idẽ mundi conceptuũ & affectuũ an
terioꝝ & exterioꝝ com edè / & mel filu eſ tre
ideſt deuocomz duleedmẽ deguſtare /d& tũc
ꝓc erto cum omma iſta fœent:ipſe poterit p̃⸗
dic are / baptizare & abluere/ & de moꝛ te ðe
indicio peccatotibo mjinas dare / añ enim dz
halxre vitam quãꝗ doctrinaʒ: & pꝛius debet
viam venitatis & ſalntis exẽplant oſtẽdere
qᷓ; iꝑſe pᷣſumat virtualit p̃dicare /quia ſedin
grego · cuiꝰ vita deſpicit reſtat vt eiꝰ p̃di⸗
cacõ o ndenpnat G. Inter
cetera que p̃dieat iobannes ipſe nittĩ rephe⸗
dere quoſ dazʒ qni de ſemie abꝛabe ſe eſſe glo
riabãtur m poc nobilioꝛes ſe eſſe opmabã
tur / fcut patꝭ Folan· viij: Vbi ipſi dicebant
ſemĩe abꝛ abe ſumus & nõ ſernimumꝰ vmẽp/⸗
vñ ipſe redarguit · d· ne velitis dicere mtra
ws patrem habemꝰ abꝛabam potens eſt em
deꝰ ð lapidi bo iſtis ſuſcita? filios abꝛa · Pic
renera quid ſunt qui vltra modum gloꝛ ãtur
in genere ſuo / de quanto ſunt genere nobiſio⸗
res : tanto ſe reputant melioꝛ es: & tanto ſe
credunt digmtates & bñficia habendi dig⸗
nioꝛes: & bhy ꝓcerto ſtulti ſunt: quia ſicut vi
dem ? añns de lapdibo id eſt de ruſticis pen
tibo: de malis qn q;:filios abꝛ abei · ſufficien
tes & dignas ꝑſonos ſuiſetat: eos ad here
dicatem digmtatem ꝓmocozʒ aliqnociẽs ex
altat. ps Huſcitans de terꝛa mopꝑæz ficut ad
laz videmꝰ in eccleſia: vbi dommꝰ qñ illum
ad alcioꝛ a ꝓn ebit qui de vilioꝛi & humilioꝛi
F ſapia de dendi ſicut vide mꝰ int᷑ ruſtics
m quos cõmuiter melioꝛ es clerici mter alios
: quia bꝛenit᷑ ſpũñe vbi vult ſpirat & quecum
q; vult moꝛibo & ſciẽcijs dot at: digmtatibo
te duncijs ditat & ſiolapidex infihos abꝛa⸗
pe mutat / licut ad lraz m 2 Pkis a aruit
: quos dominus nõ ex nobilibꝰ & ſapientibo
ſed magis ex ruſticis & ſĩplicibo elegit pꝛx·
Coꝛintheo· · Widete fratres wcaconem ve
ſtram / qnia nõ multi ſapientes ſecuudũ car
nem / nõ multi potentes / non multi nobiles/

ſed que ſaulta mundi ſunt elegit de? & que

mi firma ſunt Iſta allega de dinerſis koim

*

tatem taſeũt / ſicut patz de multis nobiibo
regibo:quoꝝ oꝛtus ab humili plebe ꝓceſ ſit
Eceliſial lici· inj· De carcere egredit᷑ quis
ad regnn. Vl die ꝙ iſta fiierunt dict a

cõtra indeos qui in ſemĩe abꝛabe glonabat
: & gentiles ab bomiabant: & tam ipſi lapi

des inſennbiles- ſ. gentiles fil abrabe fa

ctiſunt: intum ad ſidem xp̃ianazʒ ſunt co⸗

uerſi: pſi wro qui paus filij abꝛabe fuerunt
ſ· indei ꝑ obſtmaconem m lapides ſunt
uerſi / coꝛ em̃ eoꝝ m induratum eſt quaſi la⸗
pis· Gob. xliuj. QA nõ omnes qui ſunt ex

abram ſunt fili abrabe/ & nõ oms qui ſunt

ex iſrabel ſut filij ſrabel Roma. x D.
Nobãnes baptiſans baptiſ mate m ioꝛ da
ne cum xp̃c ad eum baptizandus veniſ ſet/
ipſum iobãnes tang ere tim nit · d· ego a te
debeo baptizari & tu vems ad me / ſuꝑ ipᷣm
em coln mbam deſcen dente vidit / & vocem

patris pſum wcantem filũ audinit Jeſ ?

vero quamuis eſſet ſancłioꝛ iopãne: ab ipſo
bapuiſ mum nõ recuſauit: ſed pociꝰ hbumilit
ſibi dixit: ſuʒ mm qut ſic em̃ deczʒ nos imple

re omnem iuſticlam. Illnd pot eſt allegari

quando iobãn es ideſt platux qni vocat ad
alios baptiʒandos & mudificados vidir ali
quem ibeſum veniẽtem ad ſe: ideſt quando

videt ſe babere aliquem ſubditum melioꝛez

ſe & ſanctioꝛem / de quo certus eſt ꝙ ipſe ẽ
filius dei ꝑ imitacoõ nem: & ꝙ elumba idelt
ſpũs ſanctꝰ ip̃ᷣm viſitat ꝑ gracie infuſionẽ
ipſu ꝓculdubio debet reuerent tractare &
ſe rputare in dignum ipᷣm tãgere vĩ oꝛrisẽ
baptiʒaꝛe ſeu ſacramta ecclene ſibi miſtrare
ip ſe tamen heſus ideſt ſubditus quantũ cũ⸗
q; fit dignus & ſciencijs & genere & poten
cia clarꝰ· Iohã ·i.pꝛ elato quemcũq; modioo
ſe debz hiic ſubice: & ab illo illa que ptinet
ad ablucõnem vicõꝝ ſine artogãcia & vere
cundia acceptare: vt ſic poſſit alijs ĩpfectio
nbo exemplum virtutis & Humilitatis dare
CEccleſiati:uj Rusnto alcioꝛ es: bunulia
te Anod tam eſt contia malos platos
qmi nõ reuerent / nec ſubꝑoꝛtant bonos ſ cie⸗
tifies & nobiles ſubditos :ſed pocius ipos
habent exoſus: & contra ſuplos & ſientifi⸗
os nobiles modernos ſubditos qui de dig
nant᷑ · p̃latis ig nobilibo & ſufficientibo obe⸗
dire: ipis nõ ſolet ſubeſſe ſed litigioſe & bꝛi
goſe viuendo nituntur eox & ſupꝛa ſe exe⸗

Z *

generebo qmi de ruſticitate ad nobilitatem
& de ſtatu bumili að magnã ſeculidegni⸗

cuttè & aufferꝛedem illuid· CExo · i. Anis
te onſtituit indicem & pꝛincipem ſupꝑ nos

Capit · terceã . J.
Cribit math. un· Cum ibe⸗
ſus a ſpũ ſancto ductꝰ fuiſ
in ᷣſerto & xl. diehus ieinnaſ

gqu pſum de tribo tenpt auit
e ſibi peccatũ gule obiecit · d. dic vt lapides
panes fiant / peccatum auaricie · d. bec oĩa
tibi dabo peecatum ſuꝑbie vł inanis gloꝛe
d.mitte te de oꝛſum quia nõ off edes: eo q;
angcli in manibo poꝛtabuut te / que xpᷣe re⸗
futanit: && tenptacõnem triplicem ſuꝑanit
Dic quando aliquis bomo 4 ſpu ſancto
ducit m deſertum ideſt mm penitencie vl re⸗
ligionis ſtatum ibi ieiunio & abſ tinencie ſe
dedicat: ſtatĩ adeſt dyabolꝰ qui ipm viole

ter inadit & tria pnepalia vicia vlicz ana

riciã: gula & manem gloꝛiam eidem oſtedit
:ſuggerit em̃ talibo ꝙ panes .i.cibox accipi⸗
ant: & lapides ideſt duriciam & difficulta⸗
tem abſtmẽecie in panig ideſt in aboꝝ wolup
tatẽ outãt · deillud.uy Ne:xix⸗Coẽde & bi
be grandis em̃ reſtat tibi via: Ac ſi diceret
cõplexio tua eſt debilis: & tempus vite tue

erit lõgum: & fic fatuũ eſt abſtiere·&& bonũn

eſt wmedere:foꝛtem eſſe:ſug gerit etiaʒ aua
riciazʒ: oſ tedit em̃ homini in cogitacõ regna
mundi && gloꝛ am eoꝝ dimicias & ꝓſperi⸗
tatem ſecularium · d. ei ſi cades adoꝛaueris
me:ideſt fi ſugeſtioni mee conſenſeris & muũ
dum cupieris: tuo ꝓpoſitd ſilieris: & ad ſe⸗
culum redieris: bec om nia tibi dabo: dinit?
te facilam & temꝑaliter pꝛomonebo.d/illud
Eſai.xlv: Da bo tibi thegauros abſconch⸗
tos:ſecretoꝝ archana / ſed quid ꝓcerto ejñ
videt ꝙ nec gula nec anaricia ipſum poteſt

vincere: ſtatuit ſupꝛa pĩnaculum templi: ele

nat eũ in mente ſua:facit ꝙ ſe ip ſum ſãclũ
&ι magnum eſtimet: & de viribus ſiis p̃ſu
mat: ſibi dicens. Pi filius dei es ⁊c ideſt ſi
bi ſu ggerit qnod aggrediat difficilia: & vl
tra vires ſuas piculis & tenptacombo ſe ex⸗
Ponit: & ꝙ in manu teneda dei & angelo⸗
rum cœnfidat / ac ſi dic eret ſanctus es: fili?
dei es: nõ em ſuccumbis in tenptacone: qꝛ
angłi domimi te ſuſtmebunt: & deus te ca⸗
dere nõ ꝓ mittit: ſic ergofit ad pſumendu
de ſe ad maniter gloꝛandum ipᷣm innitatur:

ſet / ſtatim af fuit dyabolus:

.

. il⸗ nt in
lucg bn nr qn un an
ve pen 4 kc,odiuefſim⸗

minone contw ſehſum manis i
ſupcons cbet neſpoden dedn
tandy ſed timedue / Nno eſt pftn
cafidendum: ſed waus bamit n
ſſic em ſtam tnpucem tenptachne
elladere: & tna bo ts meula no timi
de pſo wificꝛbit y de xpo ſubi⸗
dyalvlus pſim melmquer: ner eum
anptreßlumet / angel wyo ſibi ad
In ſb ſpualt miſtmbunt: quu qñe
ntchen dyalcliſia: ad pſonp
nttt & b gck duſtodtur⸗pz.
ſus mandzun de tett⸗ K

NR n wo muemi teptat

dinfüit cn e ed ſoſd di catſo

deſerto /
ton quo poteſt notart q

tate & cmiitate vunc

mnitate vnut minoꝛezt
ln ir nmu peß wnſiſtunt:
tarnh ſe wlimt y'm ſingulant
ſet nßſtnt. Ecceſe nſ⸗

Penkence
ſtatum biremnd e dti

ſtr clſtoitnſqn yn pol

Kmuanem gonamedenoſtidt
4 endq Pemis clos vcp'
udes dirdancam Fafflen
ſmmigen pateit nalbu wi
e dld enr Cnceb
ndsͦ ei teſtit tbi vr Neſidtot
wtu at dehls Efenpus pretie
ume ſe ftii eſtebſtnae hii
aiaefutm Melyyteng
atrantmmmi nwoluuj ijnn
glrun r l A pſyn⸗
almin 0, aſicidhes adonauens
ſage ton ner nſcſcſs u
is:ud pppn ſlets: d ſe
cas erOnn thece deii
nKRtapls zprduip o

Dethibamd coc⸗
amrnim ſi en
erglnemii, e
aeſufiuln h, .
eeſybrh ll
nng c miſoßn
zil Hiade laſi
. aet aftcln n
r . oſer

6
pelis Kten acn 1
nn neda lag nde,
* geget ſrlllsce
dt Nnde an

deiͦſe,

vt ſic eum m peceatũ deiciat &ε ꝓſternat/
videt em̃ ſibi dicere illnd · i wꝛint heo · xvrij·
Fideł deus qui nõ paciet᷑: nos tenꝑtari ſu⸗
pꝛa illud ꝙ ꝓoteſtis / ſed faciet cum tenpta⸗
cne ꝓuentũ /& bꝛ eut᷑ illi qui ſunt in deſerto
& religione: a dyabolo diuerſimode tẽptant᷑
& qn vm peccato vinci nequeunt:alt ero teꝑp
tant ideo bene d · Cccle ·i· ili attendes ad
ſermitutem dei:ſta m inſticia & timoꝛe/& pᷣ⸗
para aĩam tuam ad ten ptacoʒ/quia iſti tep⸗
tant contra wtum caſtitatis / de gula corra
wtum pauptacis/de auaricia contra wtuz
hbin militatis & obediẽcie/ de Pſumpene & ſu
pbia · ꝓubꝛio· xxx. Der tria monet᷑ terꝛa · Ved
reuera iſte debʒ ſagacit᷑ reſpõdere /qꝛ cõtra
gul am ꝙ; nõ in ſolo pane viunt homo / ſeð po
cius in omni verbo dei /& ꝙ religioſus plus
delet aet ere cibum ſpũ alem ẽy cꝛpalez
contra ad oꝛacõnem & cnſenſu auaricie &p
ſuggerit debet reſpõdere ꝙ dñs eſt adoꝛan
dux & nõ dyabolus/ ſibi eſt ſeruiendũ nõ
mãaãmone / contra ſenſum manis gloꝛie & P⸗
ſupcõnis debet re ſpõdere: ꝙ de? nõ eſt tẽp
tandꝰ ſed timedus / & nõ eſt ꝓprijæ viribꝰ
confid endum: ſed pocius humuit meedendũ
ſic em iſtam triplicem tenptacõn eʒ poterit
euadere:& tria hoſ tis iacula nõ ti mere /tunc
de ipſo verificabit ꝙ de xp̃o ſubiungi: q;
dyabolus ipſum relimmquet: nec eum ampliꝰ
tenptare pſumet / angeli vero ſibi adberent:
qni ſibi Puali mĩſtrabnnt: quia qñ quis tẽ
ptacõnem dyyaloli ſuꝑat: ab ipſo mꝑace di⸗
mittit & ab angeł cuſtoditur·pz· Angelis
ſuis mandauit de te cẽ· R
V die xpc nõ inuenit teptatus:quam
din fuit eũ a pł / ſed ſolũ dũ erat ſolitanꝰ m
deſerto/m quo poteſt notari:ꝙ; qui m ſocie
tate & cmuitate viuũt minoꝛ es teptacões
ſentiunt / mmnoꝛi piculo onſiſtunt: qui ſo

litarij eſſe wolunt vł in ſingularitate vite &
mon conſiſtunt · Eceleſianiiiy YVe ſoli / quia
ſicut dicit Peneca ommia mala docuit ſolitu

do: qd poti ſime verũ eſt de ſolitudme ſpũa⸗
li: qn homo caret caritatina ſocietate:& ma
net in ſolitudme peccati/ ſegregat? a dei &
ſancloꝝ virtutũ & bonoꝝ opum cõmuitate
Vr dic qnia dyrabolus tẽptau erat pꝛ imũ
ada m de tribo de gula ſcilcet de eſu pomi / de
auaricia ſu le ſtiencie ſciẽtes mquit bonuʒ
& malym / de mani gloꝛ ia nequaꝗ inqᷣt mo

rlemmi:ſed eꝛitis ſicut dy/inqua quidã tẽp⸗
ta cõne triplici iᷣe adam fuit viclus/cgruñ
fint ꝙ ſeðꝰ adam eiſ dem temptaret᷑ / m ꝗ
ipſe dyabolꝰ ĩm nõ vmceẽt ſed pociꝰ vince⸗
retur yvt ſic · ſ· triplex caſus primi homimg
ꝓ triplicem reſiſtenciaʒ ſcdi homĩis ſan aretur
A. V dic ꝙ tunc dya⸗
lbolꝰ hoĩem foꝛeius impedit / qn ppſum ab ip
ſo fugere & ad ſertum ꝑe mtẽcie traſire cre
uit / tenptacõnes tũc foꝛcioꝛ es mſurgũt:qn
bo mines ipſas amplius enadere ſperant &
querũt / laban em tunc jaob pſecutꝰ eſt qm̃
ipſe ab o fuger e ꝓꝑpendit pꝓharao tunc popu
lum iſ mabel accrius pſequit᷑ / qn eum audit
de ſuo do mmo ſacrificatuꝝ in vðᷣſeꝛto recedẽ
qnq; reges tũc gabaomtas ĩpugnãt/quãdo
audiũt Ipſos cum ſilijs iſ rabel confederatos
fuiſe ſodomite tune ad hoſuʒ lot h pulſant
quãdo angelus Hoſpicio receꝑat / meretrices
ad ſalomonem venerunt:qñ ſapienciam a dño
ſuſcepat / demoĩatus filins tunc a demone
graui? allidit qnando ſanandus coram dñno
Pꝛopinquat:vt dicit math·xvuy Vic ve⸗
ro pharao dyabolus / laban mundꝰ/qñ q; re.
ges qumqʒ ſenſus / ſodomite & meretricesi·
male cogitacõnes: ſolent hominem grauius
muadere: quãdo intendit ſe a vicijs ſepare
æe deſertum mtencie in trare/ angelu deſt
xp̃m ſecum habere / & filius iſ rabel ideſt ſan
Lis ſe confederare / vñ dyyabolus videt dicẽ
illud i. Reg uj Moab receſſit a me: vem
mecum contra eum in Plio 26 N.
MVubiugit bic ꝙ petrus & andꝛ eas qui
m nanicula erant: & retia ſua piſcãdo in
mare mittebãt: quos ad ſe ibeſus oontinuo
cauit:& piſcato⸗ es kmmem ideſt ꝑcca⸗
toꝛ es fecit / we nite inquit pꝰ me faciam ws
fieri piſcatoèρ vĩz / ſtatĩ relictis reti ba ſuis
ſecuti ſunt eum Pcedens vero v dit alios du
os fratres · ſ. iacobum & iobannex/qui vna
cum patre rethia refi cie bant qui wcati ſta⸗
tim ſecuti ſut eum / &ταctis rethibꝰ & patre
pꝰ eum abierunt Mic were qui m nauicu

la mũdi flnctuoſi ſtãtes: rethia cupiditatis

& mdi facultates poſ ſidẽt qñ q; a xp̃oſpũa
liter ꝑ n ſpiracẽẽ: & wcalit᷑ ꝓ ſcriptura & pᷣ⸗
dicacõnem / realif᷑ ꝑ bonoꝝn exempla de coꝛ⸗
rectioneʒ & tribnlacoõneꝭ wocant & ad ſtatũ
ſalutis religioms ſpũalit᷑ muitant/qm ꝓcer
to ſtatim ꝙ ſe weatos vt p̃mifſũ ẽ ſenſiut

nanem fluctꝰ? muũdani ſtatꝰ: &rethia cupꝑi
ditat um vł malaxꝝ cnplacen cia / diunicia⸗
rum patreʒ :ꝛideſt omeʒ affectionũ carnaliũ
amiciciaꝝ de bent dimittẽé: x̃m ꝓ inut acoʒ
ſequi: & ꝑ bona opa ꝓpare mar vn-· Mag
ſequar te quocumq; ieris:tẽ S=

Capit · · quarti · A.
N Vthßhi · v· dick -Wides mbeſ 2

turbas aſcendit m inontem:
& cum ſediſſet doceb at diſ ci⸗
pulos In quo notat ꝙ ille ꝗᷓ
, alios vult docè: debet turbas
mundi negociatoꝝ vł malaꝝ œgitaconnz
fugere/montem cnteplacõ is & vite pfecii
onis aſcendere: & ibi m traqnilitate am⸗
mi ſedere & qmieſcere: & Rhc pᷣdicando ali
os po terit docere· Eſai.xl. VHuꝑ mõtem ex⸗

celſum aſcẽde qui euuangelꝛas Mic p⸗

cipit dommꝰ ſi qnis cum aduerſario ꝑ viaʒ
vadat: ante omnia pacem cum eo facere ſtu
deat: ne foꝛte ipſũ iudici tradat qui mĩſtro
eum cõmittat qui eum in car cereʒ ſtati nut
tit· ¶ VDic vere cum nog in via bonius vite
babeamꝰ vnum foꝛtem aduerſariuz. ſ· ꝓprie
cnſciencie remoꝛſum: qminõ ceſſat nos in
pugnare && moꝛ dere: neceſſe eſt vt ſumus
m iſte via p̃ſenti: ipſum pacificemꝰ: & ꝙ

omne peccati offendiculum amouentes trã.

quilitatem illius ſernemꝰ ps. Rogate que
ad pacem ſunt iheruſaleʒ Alioquin ſi teyus
puius vite tran ſeat: ille aduerſarius noſ ter
indici pᷣo m moꝛte & in indicio nos accu ſa
bit & tradet: qui dyabolo miſtro nos comit
tet/ p̃e vero infernali carc ere nos recludet.
O· BDns pcepit ꝙ ni oc⸗
culus dexter alicuiꝰ: vł' manus dextra ſcan
dalnat eum ſtatim debet occulum eruere &
manum abſeindere meli? enun eſt vt ait ꝙ
vnum mẽebꝛum peat c& totum œ⸗p* eins in
infernum deſcendat ſicut · mat Bi · x· diclt
Occł?: manus:ꝑes ſcandaliʒãtes eici m⸗
bent / qmia meliꝰ eſt cecum/clandũ: & man⸗
cum: wdeſt cum vno occulo ꝑde vł manum
regnum celoꝝ ingredi ꝙ́ duos oeculos ma
nus & pedes babentes in ebennam igmis
mitti mathxvnj. Tamẽ ſpũali᷑ loqnẽdo
in ſcriptura ꝑ oernls iĩt ellgit diſ crecio vl
ſu btit oogmicõͤ ꝓ pedes affectio : p manns
opaco onſtat ꝙ qn q; homo habet vtruep
puplicatum jin vtꝛoq; genere/ dextrum poſ

ſidet & ſi niſtrum: homo em̃ qnãdoq; du⸗
os habet occulos diſcrecõnis vł'œορσnicois
ſdevtrum qui videt ſpũᷣalia & de fide &&
ſcriptura cœgitat: & ſiniſtruz qui ſe occuꝑat
circa temꝑalia: habet etiam duos pedes. ſ·
ouo genera affectionum:quenda ſcilieʒ d ex
trum hec eſt affectio & amoꝛ queʒ babemꝰ
ad bonos:quendam ſiniſtrum hec eſt amoꝛ
qneꝭ babemꝰ ad malos / Manns ſimilit oa
bemus duas · ſ· dextram ideſt oꝑpa ꝓfectioꝛa
& ſpualia: & ſiniſtram ideſt mꝑfectioꝛ a &
terel tria & actam: verunptamen ſic eſlt ꝙ
in iſtis omnibo illa que melioꝛa eſſe vident
qnqʒ ſcandaliʒ ant nox/ occulꝰ enim dexter
ideſt ſubtilitas ſenſꝰ? & œgnico ꝙ babemꝰ?
erga fidem & ſ cripturam ſcandalizat nos:
qnqʒ m fide dubitamus: & qnq; ꝑ mmias
ſubtilita tis nos in magis ardiis ; decet in
miſcemꝰ:tũc em̃ poſſumꝰ dicere illud · Ire
nj · Occulus meus dep̃datus eſt ammam:
pes vero noſter dext᷑ nos ſcandalizat:quan
do affectio quoniam habemus ad bonos &
maxime ad carnales amicos occa ſioneʒ pec⸗
candi admiſtrat / manus vero dextra dicit
nos ſcandalʒare: quãdo ontigit de noſiris
arduis & ꝓfectis opibo nos ſuꝑerire: & oꝛ
noſtrum ꝑ inan em gloꝛiaz leuare Iſta er
go ẽ veritas ꝙ ſi talia noſtra bona oꝑa no⸗
bis ſcandala peant andicta ipſa debemus
& ꝓocins a talibo ceſ ſare:q ꝓ eidem ꝑiculo
ſubiacere · TCucins em:eſt cum ſiniſtro occło
mann pede: ideſt cum pꝓfectioꝛi diſ crecõne
oꝑacne & affectione ſe ſaluare:quã magis
ardnua ag grecdh & ibi ſcandalũ & piculum
repire: melins eſt vit am tenere & ſolaʒ ſciæ
ciam ſimplicem ſcire/quã magis ardna de⸗
ficere ꝑire vñ · E ccleſiaſtici: nij Alcioꝛa te

—

ne queſieris· Talis ergo occulꝰ dext er ickel

talis ſ crupuloſa ſubtilitas & talis mannæ“·
talis bona opacõ de qna naſcit glone vani⸗
tas debent aputan & emitti & ſimplicitas
frequentari. D Vk dic ꝙ
pes ſignat oꝛpis vagacõnem manꝰ malaz
oꝑac ne⸗/occulns malam intenconẽ que re⸗
uera quia ſcandalia ant & ofſendiculum moꝛ
tis eterne ꝓpant: & ideo ſunt abictenda a
nobis & eum diligencia amputanda De
capit vy & · vij nic bil pono qmia quãuis fiat
ibi men cio de ꝑlnribo materus moꝛalibo: ex⸗
P ficõ tñ & moralitas ꝑ ſe patet · In ſexto
em̃ ca/fit mencio de ypocritis ꝓlixe oꝛ ãtibo
& ieunantibus / de thoto:de occulo fimplici

ddermn oecllti IA . „,
npgt ſune ole ſiine
ſib acdam pubtee p acannam dn
ens ſicervohlbo deſ nns peln de
qmnad nelus lun pwnefe nouen
htous Poflyprtichven oſtendat
nnnlſqgltl fctonsoffent Em
bpemt nd ſ wrum q leerdonh
is deſt pꝛudentib & vns bond
us ſe deret mo oſ end re: ſie
Lrflinrenc e Pupo xxy. Ca
ticun ami tuo &ſſefetu, exttan
neles V. dieu ſcint vrtutes
bla mo delet laudes vmmu quem
ius etge ne vp lnd opa in pu
hiemat die qni dat benefie
mmni debet Ponſinure ſed wllmtart
dare gan ſeut decck .n crdthet d⸗
"aundigedus
Dg epꝛoſusſigm
mand ſepꝛ 8D Fſen e
Papdolatne & vicion imt
buins nunde anen rer tingens:
hiſſim qu hh t: & cuttans
deareſt. clereſt
eſtannnuet p. ¹
ſa diſ w. . deg en
ſt eato⸗ ſanar .
) deſtaden 4 bl ure glando
bifnnn, nbuſgcdnen te
. deganedonm
fincen. eus ſignt

ucen wſſmdah ar iib I

-

neme4
z mas depdans nannam.

wſte dert osſe candagr gian

de Apran hihnns diwnos &
ntsatis aſenepe⸗
dmiſten manus wo derdn det
ndihtegnid cyngtt denoſts
X pſehe opibo os ſupeie: Am:
npimmen glomgleuge ſſtee
ras q ſtalawſta lonmopi o⸗
vuli peantaidtt pli dims
atiſaſlni, padn giub
Trne mi aniinſtwoclo
e:ideſtam pfthon dſcrene
eitſchoneſe llum qui nagis
ges lbſcndai Xpguhum

Gns Atvtanteange ſeh . ſ
Phcemſcre gunags nannet⸗
nEeiſina n Acn
ens⸗ Tils goeecn don n
nruobſtlru; n
ccrnn lar
e nelns
. A.
mriputan a eg
n ,n malag
. n .

u 5 nal n ellum mo!

de duo bo dnis / & de ſolitudie abicienda. n
ſeptimo vero de duplici arboꝛe/ duplici via/
dnplici domo/ ſed qꝛ nõ eſt ꝑꝛeſentis oꝑis
omnia ſaluatoꝛ is verba exponè cum nõ poſ⸗
ſet / ſed ſolum circa aliquaꝝ figuraꝝ & pabu
laꝝ cꝛticẽ in ſudare:ideo traſeo ſupꝛa dicla
Capit .· v X.

₰

Jci mathlev· Cum domi⸗
nus deſc endẽs de mõte quẽdã
lepꝛoſum ſanaſ ſet: pcepit fibi
ne cuidem diceret ſanatum w⸗
luit tamen ꝙ ſacerdotibus ſe
oſtenderet & munꝰ m lege oꝛdinatũ offer⸗
ret · ¶ Pic reuera quãdo aliquis lepꝛ oſus · ·
Peccatoꝛ a dom ino ꝑ cntriconem ſanat de
ad deum occulte cõuertitnr: & a lepꝛa vicio⸗
rum purgat ſume ꝓbibet ſibi: ne graciam
ſibi R ctam publice ꝑ iactanciam dicat: ſed
pecins ſacerdotibo ideſt viris pꝛudentibus
q ad melius iĩp ſum ꝓmonere nouerĩt: ꝑ cõ
feſſioue Hoſilij pęticduem oſtendat & dicat
mnnuſ qʒ ſati factionis offerat & im pendat
bꝛeuit᷑ illud eſt verum ꝙ ſacerdotibus vero
ailjs deſt pꝛudentibo & viris bonis nõ fa⸗
tuis ſe debet homo oſtend ere: & ſecreta ſua
& conſilia renelare · ꝓuᷣbio · xxex.· Cauſaz trac
ta cum amic tuo & ſecretuʒ extranco nõ re
ueles V die qui ſciunt virtutes & mira⸗
bilia: nõ debet laudes hommũ querere ſed po
ciuæ petere ne ĩoꝝ bona opa in publicum
ꝓuemat W die ꝙ qni dat beneficium al
teri nõ debet ꝓcraſtmare ſed voluntarie & li⸗
benter ꝙ; petit ſtatim dare:wlomquit mun
dare:quia ſicut dicit·i: cꝛ intht· iiij.· Nyla
rem datoꝛem diligit deus. ⸗
Vl dic ꝙ lepꝛoſus ſignificat geuus hu⸗
manũ lepꝛa y dolatrie & vicioꝝ interfectũ:
quem xpᷣe de mõte gadiſi deſcendẽs ip̃m ear
nem ſumen do:ꝑſonalicer tangens: m campꝑpo
buius mundi curauſt: & ciuit atis padiſi m
greſſum qui ſibi erat interdictꝰ:reſtituta mũ
dicia reſtanramt AVl die ꝙ tũc lepꝛo⸗
ſus id eſt pece atoꝛ ſan atur: qiando a eri⸗
ſto ideſt a deo vł a p̃lato ꝑ monicõnem &
ꝛreclionem ſeu ꝑ tribulacõnem tangit: &
palpatur · Fob · x. Manus domini tetigit me
P die ꝙ iſte tactus ſignat dininam m
ſpiracõnem ·

Capit · vj · ⸗

Cn bit mat hi. viij · ¶ Dic fit
m enclo ꝙ dommꝰ bumilic at?
& fidem centu rioms ſeu rega⸗
li cuiꝰ filiꝰ mfirmabat caphar
naum qui xp̃o derat:domme
Puer meus lacet m domo paraliticꝰ & m ale
toꝛquet᷑: fed nõ ſũ dignꝰ vt mtres ſubtectũ
meum tantũ dic verbo & ſanabitur puer meꝰ
admi rans xp̃c ſequentibo ſe dixit: amen di⸗
wbis nõ muem tatã fidem mi iſrabel · Di⸗
em̃ wobis ; multi qui vemẽt ab oꝛiente
& ocedente reconlent cum abꝛ abam yſaac
& lacob in regno celoꝝ: filij aũt regm eiciũt
intenebꝛas exterioꝛes pner ergo m illa oꝛa
fuit ſanatus: & a febꝛ e eadem hoꝛa que tunt
erat · vij · liberat? ſicut hic & ioh an · iiij · dicit
Wuerte tamẽ ꝙ math̊ weat iſtum puerum
johan. filium luce. ant ſeruum luc er vij ·
Iſta poſ ſunt allegari: ꝙ qui ſideliter cre⸗
dunt && bumilit petunt facili᷑ optmẽt a do⸗
m ino ꝙ; requirunt · Dapiẽ. vij · petite & acci⸗
etis Iſta potiſſime faciunt centurio qui erat
de capharnaũ getilis ſpclũ iſ ra belitan h ẽ
dictũ ; faciuut hodie layei ſeculares rſpectũ
eccle ſiaſticꝝ/ lodie em vi muemt tata fi⸗
des m iſrabel ficut in capharnaum ideſt in
eccleſia vłᷣ religione/ſicut in ſeculo vł ĩimũ
do qꝛ melioꝛ es ſut bodie in multis layci qᷓ
clerici ſeculares rectoꝛes / ſubditi qᷓ; lati &
ideo finalit de ꝑtibo mundi r emotis ideſt de
ſtatu ſeculari multi ad padiſum vement: &
cum abꝛ am yſaac & iacob ideſt cum ſanclis
&& patriarhis mn ꝑadiſo recum bet / illi qui reg
m huius ſpuales filij debu erat eſſe religio ſi
& clerici mn tenebꝛ as exterioꝛes ſcilicet inſer⸗
nales eicient & ibiden ſubeumbet/ & ita fit
deus de lapidibo: filios ſuſcitet abꝛa he/
filios vero iſ rabel m carceribo etermis religat
at q; dãpnat / ideo p̃c de filjs ſuis ideſt vi⸗
ris eccleſiaſ ticis videt coqueri · d· illud Eſai⸗
pꝛi Tilios nutriui & æaltaui: pſi aũt ſpre⸗
uerunt me /ſequit ve ſemĩ nequã ło gra⸗
ni ꝛc T. W die ge
tiles ſunt remoti ſeu e tranei: qui cũ abꝛabãꝗ
xp̃o ideſt cum ſanctis ſuis ad fidem eceleſie
& ad padiſi gloꝛiam ſunt ad miſſi / filj vero
regm fuerunt iudei qui a regno xp̃i ſcilicet a
ſide ecele ſia & patria ſunt excluſi/quia ſicat·

dior᷑ luee pimo Depo ſut potentes de ſede
2c̃· ¶ I dic ꝙ iſte puer peceatoꝛem ſig nat
qui diecit᷑ pner racõne ig norancie: ſedens in
domo racõne pigricie: ꝓaliticus ꝓꝑt bonoꝝ
oꝑum mbecillitatem: male toꝛtꝰ ꝓ inuidie
pcitatez / qni tamẽ ſeptima hoꝛa ideſt ꝑ:vi·
ſacramta vł ſeptem dona ſpũs ſancti cura
tur: a febꝛibo peccati dina cia liberat & il
le bene · d. puer ꝓpt᷑ recuꝑatã puritatẽ ſᷣuꝰ
ꝓpt᷑ humilitatẽ?/filiꝰ ꝓpt᷑ caritãte · Mathi ·
1 Wic eſt fili? meus dilectꝰ?.· W· Do
crus ſymonis ꝗ magis febabo tenebatur
tunc temꝑis eſt curata: qn xp̃c ſibi dixit ꝙ
ſurgeret & ꝙ ſibi & alijs miſtraret In boc
Poteſt notari ꝙ febꝛis malaꝝ concupꝑiſ ceci
aꝝ & affectiõz boĩeʒ dimittit: qñũ admiĩſtrã⸗
du & ob ſeqnedũ dliget᷑ laboꝛaduzʒ mt edat
& ꝛpem negliencie excutit &æ cnt epmit/
bñ ergo dicit · ijthimo· un · Tu vero vigila
m ommbo:labora miſterium imple ꝛc Pe
mencio fit de duobns ſequi wlentibo ſalua⸗
toꝛem: cum ꝓpter turbas: tranſ fretũ ſece⸗
dere wluit / quidaʒ ſcriba nõ wcatus xpᷣm
ſequi wluit · d. magr ſequar te quocũq; ieris
Hed xpᷣe quodãmodo iſtum repulſit &
panuꝑtatem ſuam ſibi retulit· dicẽs / vulpes
foueas hbabent & wlucres celi nidos: filius
aũt bominis nõ habet vbi caput ſuum recli⸗
net: ac ſi dicat caue ne ſequeris me: R diui⸗
cias qneris quia cum pauꝑ ſum: ip̃as habe
re mecum nõ ꝓoteris ant dolebis / alius aũt

cum inſtancia wcatus a xpo legitur: quin⸗

ymmo cũ pxteret licenciam ſepeliendi patrẽ
ſuũ: nequaẽy a xp̃o ſibi licencia cõceſſa ex⸗
titit: ſed po cius dixit ſibi ſequere me: & di⸗

mitte moꝛtuos ſepilire moꝛ tuos ſuos / ille e

go qui ſe ingerebat repellit: ille qni dilacꝰ⸗
petit vocat & imꝑelli Wota ergo ad
ſequendum p̃m in hys que ſcilicet ad ſta
tum eccleſie ꝓtinẽt && pᷣlaconig: illi qui ſe in
gerunt nõ wcati:ſicut ambicoſi faciuntde⸗
bent reſpii & repelli / illi qui ſe repntant in

bignos && illam nõ ambiũt: ſed cirea patreʒ

ſepiliendum ideſt circa oꝑa pietatis in ſecu
lo & inſ tatu ſubiectionis vinere querunt: ad
xXpᷣm & ad gradum ec cleſiaſticũ ſi ſit neceſ

ſe debent enm violencia ꝓtiabi & ĩpelli: & a

ſepultura patris ideſt a curis ſecularibo de⸗
Nlli / ꝙ etiam xp̃e cõtinne ad lrãaz facit: qꝛ
ſcribas && ſapientes vltro ſe ingerentes of⸗
ferentes & am bientes qñq; repellit: ſim pli⸗
ces vero de quidbo mẽcio nõ fiebat ad digni

kates Seclite ꝓtrahiit : impellit: ſicut in ele

chionibo videmꝰ cotinne euenire quia nemo
aſſumit ſib i hbonoꝛem: ſed qui wcatus eſt a
deo tanp aaron hebꝛe v. NX
Vkt dic iſta de p̃deſtinacõne dinina: qne
quoſ dã nolentes & rennuentes ſolet ad ſe
trabere/quoſ dam vero wlletes dʒe aPetẽtes
videt aliquociens refutare: qꝛ ſicut · d.aꝑpo⸗
ſtolus omaix. Non eſt wlentis ſed dei
miſerentis Vx dic ꝙ ex iſis verbis & vi
det oꝛtus ile modꝰ:qi in ꝓfeſſioue religio
ſoꝝ ſeruat᷑: quia illis qui xpᷣm ſequi volunt
uł cupuunt: & in religionẽ ꝓfiteri volunt de
bt exponi religionis difficultates: & ad di
mittendi pentum carnalia: hominuʒ ſeculari
nm ſocietates: vulpus dicat pᷣlatꝰ foneax bzʒ
acſi diceret vnlꝑes villoſi & groſ ſi velleris
ideſt dĩtes auari vulpmi et malicioſi in iſto
ſecło foneax:ideſt tènas habitacõnes poſ
ſidet: wolneres cch ideſt ſuꝑbi & abicoſi ni
dos altaris & chgmitatum tenent: filius ve⸗
ro bomĩs ideſt ile qmi vult eſſe religioſux bo
nus dei imitatoꝛ & filius: nõ debet iſta que⸗
rcre: vł habere ꝓpꝛinm: ſed ab omni reꝝ ꝓ⸗

ſperitate ſed pſum poeins abdicaẽ: michiiq;

in hoc mundo ꝓpꝛinm querè vł habere:vbi
ad lraʒ caput valeat ĩclmare:d·tam apołᷣ.
illud ad hebtęo xij· Nõ habemꝰ hic citatem
man entem ſed futuram inqnirimꝰ / ſibi d cha⸗
dici ꝙ de patre ſuo·i. de ꝑentela ſua carnali
curam nõ habeat: ſed ꝑocins moꝛtuos pec⸗
catoès ſeꝑalire ĩ vicijs alios moꝛtuos dimit
tat: æ& ad ſequendum dommũ diligent᷑ inte⸗
dat:vt ðᷣ ipᷣo & ſibi ſbo poſſet dici illnd ſa
pien·quarto RRelicts retibo & patre ſecuti
ſunt dim y. Textꝰ Ruce · vij⸗ &
Matbi ·x viij. Aſcend ente dommo in na
mculam ſecuti ſunt eum diſ cipuli eiug: & ec
ee uentus magnns factus eſt in mari ſta vt

namcula oꝑiret fluctibo: ipſe vero doꝛmie⸗

bat:et acceſ ſerũt ad cũ diſ cipuli eiꝰ & ſuſci
tanerũt eum dicentes domine ſalua nos ꝑi⸗
mus: qui increpans cos clixit quare tim idi
eſtis modice fidei: ſurg ẽs mꝑauit ventis
& mari: & ſtatim tranquillitas magna ſecu⸗
ta eſt/ ita vt mirarent aſlantes & dicerent

: quis eſt bic: quia venti & mare obediunt ei

¶ Vſta poſſunt allegari: qꝛ dato ꝙ domi⸗
nus ſit pſonalit & ſpualiter in nauicula ·i⸗
in eccleſia vł cllegio / nichilomiꝰ ſope fic q;
venti tribulacoõnũ & teptacoõnum ibi talit ſu⸗
ſcitantur ꝙ fluctibo miſeriarũ ee moleſtiaꝝ

deu
,eſſnasnſu
weicint uume ſta:in ſc; 0 e
i tibnlanum ,
tenptacdcqy me⸗ at baſta
nint inpile/ fe nan lue
ſurt vl pſaneliu ercſefi gibulante
ſrlltren Apren euctatus B
zy mnuoeztus anodo ſuſcitari pmni
en vt comuter en pelbo no excltal
qn fieratat) fuer ſtanm ſngt /
tatus eſttanqy dormies domm?
Duo demomati zccel leruut:
uecllli exeuntl/ quãuss marcis
wnmt niſ ynum / tiñ ibim venta
emnt / ſid qe ynns ent nobiloꝛ iden
nct· ſt ego danonian ſeut dee
monummas manebit :ſeu enam nim
ticpiurta eos nllitmufire tute au
ſaner Nodi ey ſedenomad
imtoni aact die e noctem wonume

.
.

8
nnby ent nech acpems ne; vn

nenſorent pnmo vineula drum
anuͦsſt kapdin cdedebar K
me Wingtſte wſtitond,
n dono mange wich t ſch
s m deftum ¹bemnontraggl

1 And eum ma o donon
ego wro vyt,
on vntmet ſermiaſa

lens t emoniarus

d equvurcſinſgele,
rua flus ödinr ſni⸗
Pprun ſl ibomter ,
eſes un wan 1Gaih .
hmdo ppunm quge drlekreri
put prlert icnared tan pol.
eheton obeenhbecenen
n ſeäfirumn ngnninh flit
eruhn odepenmiiſucni,
bikat ſa wau nong rc⸗
Pri nqſs alos murtios dintt
gunchn domidligent ni⸗
ſi boppſſtr ar incſi
wNdd nir⸗
. r Lr
drii Vemänkdamthan
ſeng ſur an dſchu ine e
smgns lneſinn n,
opett futoipſi ⸗
aſnt Sadſcpla

. zllutst,
=
in. 1 ögungmt ens
enamuiltesugni li
ants de

=

p vicia & in fortunia fere fubmer git᷑ & caſ⸗

ſatur / dominus em qñq; videtur doꝛmire

mẽynum ſolet auxilium ſuũ diſ ſimilare: vt
ad ipſum muocandũ:ꝑofſit illos quiin tri⸗
bulacone & teptacone ſunt aĩare: gaudet em̃
deꝰ videns tribulatos adð ſe feru ent recurꝛ ere
& ipſos ſoꝛtit᷑ & paeient ſuſtmere:ſicut legi
tur de beato Anthomo ꝙ verberatus grauit
a dyabolo:cum dicèt xpo ſibi apꝑenti: dĩe
vbi eras quando male tractabar: & reſpõdit
ſibi dommꝰ:tecum eram:ſed qꝛ de paetencia
tua valde gandebaʒ:ideo inuare nolebã doꝛ
miebat ẽgo ibeſus · Jone pꝛimo · Fonas aũt
doꝛmiebat ſopoꝛe graui: cũ nauis pieulum
pateret verumptñ ad eum deuote recurrit
& a ſompno diſ ſimilacõms elbenokie 5

ci
bo excitat/ tune ſtatim ſolz ad eſſe Ter;

tenptacõnũ qʒ tribnlacõnum ꝙ am plꝰ nõ ſe
uiant im ꝑare / & ſic nauicule ideſt aĩe tẽ ꝑe⸗
ſtate vl ꝓſone ſeu eccleñe tribulante: tran⸗
quillitatem & pacem excitatus reſtituit: qᷓ
non muocatus amodo ſuſcitari ꝓmiſit / dnñs
em̃ vt comuiter qñ p̃cibo nõ excitat᷑ doꝛmit
qiu ſi excitatꝰ fuic ſta rim ſurgit / RS. E xci
tatus eſt tanꝗ; doꝛmies domm2 -
Duo demomaati ac ceſ ſeruut: xp̃o de na
uicula exeunti/& quãuis marcus & lucas nõ
Ponant niſi vnnm /tam̃ ibiin veritate duo fu
erunt / ſed qꝛ vnns erat nobilioꝛ ideo alꝰ ſub
dicet · Iſti ergo demoniati ſicut dicit̃ hic in
monum̃tis manebãt: ſeni etiam nimis erant
:ita ꝙ iuxta eos nulli tranſire tute audebãt
Marci:v· Addit cy ille demomatꝰ de quo

mcionẽ facit die & nocte m monum entis &

montibo erat neq; catbems neq; vmculis te
neri teat ymmo vicula dirumpebat &

clamãsſe lapidibo cocid ebat/& ſicut · luce·

vii · Vbiungi tiſte veſtuñto nõ induebat
nec m domo manere wlebat / ſed ruptis vin⸗
culis in deẽtum a demombo aggebat᷑/& nõ
mi qꝛ apud eum vna legio demonũ moꝛa⸗
bat᷑:legio vero continet · ſexmiliaſexcentum
ſexag mtaſex · Iſte ergo demoniatus occur⸗
rens xp̃o ꝓ bec verba clam abat: qint michi
& tibi ipeſu fili dauid: quare vemſti añ tem⸗
pus tꝛ oquere nos ꝛc̃ Oer tales demomiatus
poſ ſumꝰ mtelligere ꝑeccatoẽs & obſtinatos
eq ſemꝑ ſolent ibeſu filio dei ideſt deo vl

