ſa: & mthelis cnubia tranſmea? & iſtaz fe
dam vxoꝛem: ſcilicet e arms concupiſcẽciaʒ
vl ſecularem vit ax alij viris vł ſecu laribo
diuttere: & quita · Verũ ptam en ſi ſic fit et
ipſe pemteat & ꝙ ſcda vxoꝛ ſcilicet pemtẽ⸗
cia vł religio quã aſ ſupfit ſibi diſpliceat &
ad pꝛ imam vxoꝛ em & vitam dmniſ ſam re
die ſtu deat nõ poterit:quia ſeilicet nullus li
cite ꝙ; dimiſit: & que coꝛ am deo homim⸗
bus feda apꝑnit iterato comũgere ſe vale bit
:quia ſeilicet homi non licet ſe retrocedẽ: nec
aſſupto arduo ꝓpoſito retroire / quia ſicut
dicitur· Luc:ix: nemo mittens manum ſuã
ad aratrum: reſpiciens retro eſt aptus regꝰ
de. Il dic ꝙ vxoꝛ feda ẽ culpa et pulchra
grã:ſiègo ꝓgrã dinußis Pſazʒ apliꝰ r̃cuꝑa
re nõ debes/ ꝛc ficut ẽ · ¶ Domins pcepit
ꝙ eum quis vxoꝛem accipiebat:ire ad pꝛ e⸗
lium nõ debebat ſed cum vxoꝛe ſua libere qᷓ
eſcebat · ¶ AQuod ad loe põt allegari: ille
qui nouam vxoꝛ em ſcilicet graciam vł religi
onem acecipꝑit:a bello ideſt ſeculariuʒ negocõ
rum tumultu debet ceſſare/ & quieti contem
placõis vacaẽ · Il die ecõtra ꝙ illi qui vx
oꝛes accipiunt:& qni m carnis oꝑibus ſe ge
runt nũc ad bellandum cœntra vicia vtiles
ſunt · YVl dic ꝙ vxoꝛ eſt mũdi ꝓſperitas
vł etiam carnalis affeclio ꝛc̃ · ſic z.j cor. viʒ
qui cũ vxoꝛe eſt ſollicitus eſt que ſut mũdi

Ieitur Deut · veiiij · ¶ Item
ic pomtur vnum alud mãda
tum ꝓhibitiuũ: vbi dicitur nozʒ
accipies loc pmguioꝛis inferi
oꝛem/& ſuꝑioꝛ em molam/am
mam enim ſuam apꝑoſuit tibi:· Iſtud vt
comuniter expomtur ꝑ doctoꝛ es de timoꝛe
& ſpe/timoꝛ emm & ſpes ſunt due ſpũales
mole timor && mferioꝛ confiderans imfernum
que eſt piẽ & immo bilis / ſpes vero ſuperioꝛ
nſiderans paradyſum: qne eſt mobiiis le⸗
mis & agilis / mter iſtas emm molas mens
noſtra wolluitur et molitur & a furfure ioeſt
a ſuperfluitate enminum expurg atur · Iſta

ergo duplex mala ſcilicet ſpes & timoꝛ non

debet impignoꝛ an: nec per peccatum vſura
rio dyabolo obligari qnia ſcilicet ſine timoꝛ e
mens pꝛeſumeret / & ſine ſpe pemtus deſpe
raret/ & ſic ꝙ vtilis eſt ſpes que tollit peri⸗
culum deſperacõms/pꝛ edicatoꝛ ergo vl pᷣla
to videtur illud ſernptum dicè: q; neutra mo
lam velit a peccatoè t ollere:ſed potius ꝙ; v⸗
traq; ſtudeat coſeruare: inde dedit ei pater
ſuus irꝛiguum ſuꝑerius && irꝛiguum m feriꝰ⸗
Vr ſ vis dice ꝙ mola ſuperioꝛ que tenet
farmam ne ſurſum euolet ſignat timoꝛem: qᷣ
ten et uientem ne wolet pꝛeſum endo / mola ve
ro m ferioꝛ que tenet farmam ne mferins ca
dat: eſt ſpes que tenet mentem ne mfeꝛnuzʒ
cꝛruat deſperado /neu tra ergo ſtarum mo
larum eſt ab lomine tollenda / ſed vtraq; in
quolibet conſeruanda/ euius ergo contrariuzʒ
faciunt adulatoꝛes qui auferunt homim mo

lam timoꝛem dum pꝛomittuut inpumtatezʒ

ſæ etiam quidam beretici diſcolares:qui tl
lunt ab hHomme molam ſpei: dum pꝛedicant
ſalutis imꝑvſ ſibitatem /quales etiam fi erut
nouaciam: qni dicebant impoſſi bile eſſe laꝑ
ſum poſt bapꝑptiſmum / per pemtenelam ad
eandem graciam reſurgere · Il die ꝙ mola
ſuperioꝛ eſt nouum teſtamentum / in ferloꝛ ẽ
antiquum / cuius ſeilicet vtrum q; eſt neceſ ſa
rium & neutrum per ſe ſufficiens ſeu firmũ·
¶Textus · xxiiij circa mediũ · R.
¶ Pꝛ ecepit dommus ꝙ cum quis pignus
pauperis babebat / accipere domnm cuiꝰ? Zat
non debebar mtrare / ſed ſibi offeretur pi
gnus debebat exterius exſpectare · Iſtud
videtur ſie exſpoſitum /qnia ſeilicet ꝑ pignꝰ
pccatoꝛis mtelligitur confeſ ſio dehctoꝛnm/
ꝙ cum ſacer dos vult accipere.non debet
peecatoꝛi violenciam facere: ſed potius q;

wluntarie confitendo pignus offerat exſpe

ctaꝛe / domum ideſt conſciencie ſue non ðbet
mtrare:de peccatis mmis pꝛ ofunde inquirẽ
do:nec circumſtancias notas imueſtigando/
ne ſeilcer ipſum ad fimilia moueat peccata
que non nouerat perſcrutando melius eſt
ergo ꝙ illnd ꝙ quis nobie offert exſpeclẽ?:
ꝙ mmis pꝛofundins mdagemus · Mich⸗
on queraꝰ imquitatem in domo impij
mnlta alia ponuntur hic: ſed vide ea leuiti⸗
xX· && alibi ſupra facla

cirſſta Coeſtmitis
lldauz an
au tur muſil ewiden
li Mnniicifan jmgr
l al jfrteg eno e⸗ f
pesanigunnz c ctend
gsonpemnata afita rmdr
CNNANSNe.
Wummiaqnoſtlgſenafn
dit & öminci qn cu nmoꝛtuo ch
infdde e nonbd iſctenel / gꝛ
den/ pis vi nter mia
frm uſß cilitis fma nin.
brertmnas td alglam arlſin
Udumtemem mn genio N coſfn
Ghegipiſt Vdonels tcin ſin
L gusſeſkegkensſtbimgncl
J un ſhun dacenetad mdadun
len: ſiſdte e t Aaar

finn. unc ains ſenocoꝛ pot⸗
un mlranen pſinnie de
tilen ſinfitmtan n
M eto de

neltnrgſani
oſtarun
i dnnenlamſtmen

n
ruanch anns ago anfenig

duliwpꝛes n uufne lomn n
an dam pontnut ,

itruut npuntate
jdam horenq lalyes gui 4

memalan ſou din udient
ſbtaten / guals cnan fienit
nidechant mioſſibie a
Primum per Pontenelam ad
can ingen. Nl dirqnl
tnoummn taſtamentunn fnor
cuus ſaleer ynmnqgeſt neaſn
mum ur ſeſiffens ſu fmi⸗
rip anra medu⸗ I.
dommus gaun qnis igus
bat/Krpar dommn au int
nenne ſed yfbioffentur pr
oterds enpeleme ſud
ſpoſtun ſcnuſclar ppt
dlgter conſiſſo deictonun /

5õ
golencn funnt ſerteg
mfeneingfent ſe

rictollanr ende
nciss la in Wl
dünla nalen 36
gſcrutand cee
bsofe eſi
gns n dar nls A

Icitur Deut᷑ · xxv⸗ 4. Cum ali
uis ſine libens decedibat fra
ter ipſi? vxoꝛem ipſi?ꝰ debebat
accipere: ſemen fratri ſuo moꝛ⸗
tuo ſuſcita? vxoꝛ em ipſa gna

bat nõ ſibi ſed moꝛtuo fratri attribuebatur

ipſiuſ q; ad optimis filius dicebatur:qui in
bereditate ipſiꝰ ſucceᷣbat /ſi vero ip̃e frater
nolebat vxoꝛem fratris accie · vł ſemen ipſi
us ſuſcitare/ tunc ipꝑſa mulier calciam̃ta ipſi
us debebat ſolnere & m faciem eins ſpuere:
& ſic lieebat ip̃i ad viri alteriꝰ opulã euola
re. ¶ Die ſi vis allegoꝛice / iſſte vir pꝛimꝰ
eſt ꝑꝛelatus / vxoꝛ eiꝰ eſt pꝛelacõ· ſem ez eiꝰ
ſunt ſubditi fratres eius ſut bom fres & ſo⸗
cij · Iſta ergo eſt veritas ꝙ quãdo aliqs vir
ideſt aliquis pꝛ elatus vł benefici atus moꝛi
tur/tunc neceſſe eſt ꝙ; vxoꝛ eiꝰ viduata: ec⸗
eleſia vł pꝛelacõ fratri vł ꝓqmquo ipſius:
ideſt alicui q ſit de gremio & eũ fraternitate
ipſius coniñgatur: & q nõ cxtraneꝰ ſed ma⸗
Zis compatnota/cfrat er/ ccanoĩcus /l vi

cmꝰ:ad iſtius vxoꝛ is regi meʒ dc conubium
aſſumat᷑/ a quo ſeiliʒ ſemẽ fratris ideſt ſub

diti & fimcli qui cũ moꝛtuo cõmoꝛtui erãt

in fide & monbꝰ ſuſcitentur / qꝛ ſcilicet ſicut
dicitur ꝓuᷣb xviij· Frater qui adiuuatur a

fratre quaſi ciuitas firma· nũquam emz de
bet extraneus ad aliquam eccleſiam ꝓmoue

ri: dum tamem in gremio & confratermtate

cllegij poſ ſit vdoneus reꝑiri/ſi vero frater

Puius ſcilicet bonus ſubditus nolit iſtam vx
oꝛem iſtam ducè nec ad pꝛelaturam pꝛomo
ueri: ſi foꝛte ne poſ ſit ibi alquis ydoneꝰ re
Peniri: tunc alins remocioꝛ potenit eligi & aſ

ſumi/ verüũt amen ipſa mulier ideſt ipſa eccleſi

a talem ſe refutantem merito debet contenp

nere er conſpnere & calciamẽto pꝛinilegioꝝ
nudaè: qui ſcilicer ſemem fris ideſt ſubditos
defunch pꝛ elati noluit ſuſcitaẽ · ¶ Ił die vir
moꝛtuus eſt malus p̃latus fr̃ eius viuus:
eſt bonus docloꝛ & gnarus: qui eſt videns

fratrem ſuum ideſt platum eſſe moꝛtunz: i·

inſcium & ignarum/ & ꝓpter defectum ge⸗
neracõis · i· Pdicacõnis ſhbweror. ſemme de⸗
nndatum: debet vxoꝛem eius ideſt eccleſiã
Pꝛochiam vł dyoteſim ipfius ibidem p̃dicã
do accipè: & negocium ꝓ ſuo fratre ſumere:

Beatů

& ſemen nouoꝝ filioꝛnm ipſi fratri ſuo ſpũ
aliter generae/ꝙ ſi facere noluerit: calciame⸗
ta bonoꝝ tempoꝛ alium ſubuencoõem eleõſi
naruz inſte ꝓvterit ipſa vxoꝛ eccleſia tali fra
tri vł ꝓximo: ideſt tali doctoꝛi vł pᷣdicato
n ſubtrabè & ipſum mfacie conſpuẽ id ẽ ip
S Pterit mcrepae. .D.
¶VIk die q; pꝛimus vir fint moyſes qui
de vxoꝛ e ſeu ſynagoga ſeu lege antiqna li⸗
beris ideſt Iomines m gracia conſtitos ge⸗
nerare non potuit/ ymmo ſine tali ſemme de
ceſſit / quia ſicut dicit. Noman. mclal ad ꝑ
fectum adducit lex/ qna ꝓpter frater eiꝰ en⸗
ſtus vxorem eins ideſt ſ ynagogam ſeu ãti⸗
quam legem duxit / tenuit / ere didit / eepoſuit
& accepit ſem · Math· v · nõ vem ſolnere le
gem ſed adimplere/& iſtam vxoꝛem antiqp
m nouam nuptam ſuam ideſt m eccleſiaʒ c
mutauit & ſic fratri ſuo moyſi ſeʒ ideſt ſe⸗

men & filios gracie confoꝛ mauit/ & fideleꝰ

& catłvli s eſe fecit · Mat h·nj · potens eſt
em deus de lapidibus ſiſcitaẽ filios abꝛ abe
„. Vv dic ꝙ xp̃s fuit p̃muꝰ
vir qui ſine liberis ideſt fidelibus dicitur de⸗
ceſſi ſe pꝛoeo ꝙ paucœs fideles legitur duzʒ
viuèt connertiſſe / ſed reu era frs eius ſcilicet
aꝑpoſtoli: fres atiam p̃dicatoẽs / vxoꝛ em eiꝰ

ideſt eecleſiam & eius regimen acceperũt &

ipſi fratn ſuo moꝛtuo ideſt xpo filios pluri
mos genuerant / illos ſcilicet quos ad fidẽ að
iuſuciam connerterunt · ¶ Textus · xxv·
K. In iſto capitulo peipit dñs
ꝙ os bonis triturantis m area meſſis alicu⸗

ius nõ debvxbat alligari/ nõ alligab inquit os

bouis trituratis m area meſſis tue/vnde vi
detur ex ſcriptura ſuꝓponẽ ꝙ ilł ꝑtibus nõ
cum flabellis: ſed cum ammallbus ſegetes tri
tu rabant · ¶ Iſta videbatur apoſtolus ð p
dicatoẽ expon ere:qui ſcilicet eſt quaſi bos in

area domini ꝓ ſegete fidelinm triturada: &
verbis d& increpacoibus coꝛngenda: & a pa⸗
leis & a vicijs ſegreganda/quia reuera talis
nõ debet os allgatum habere ne aliud come

dat/ ſed pociꝰ licitu m eſt liberum mii tum vt
os liberum habeat / ideſt vt ab l qnibus p̃⸗

dicat victum & ſtipendia vit e ſumat /teſte

emm luca·x· Dignus eſt opiꝰ mercede ſua
nullus tenetur pꝛopꝛijs ſtupendijs milita⸗
re & qui ſeruit altari debet vinere & altari/ &
non magnum eſt ſi is qiu ſpiritualia ſeĩnãt

tẽpvꝛalia & neceſſaria ſibi metat · ¶ Vl die
gnaliter iſtud ꝓvteſt allegari de quolibet ſer
uitoꝛe I' oꝑatoꝛio cui ſcilicet eſt m neceſ ſa⸗
rijs pꝛ ouidendum & m racõis ſtipendijs co
penſandum · Luc·x· dignus eſt oparins mè
cede ſua ꝛ· D. Nie etiã po
miur ꝙ cum quis ꝑ iudicem ad verbera oon
denpnãdus erat/nus plagaꝝ ad quadꝛage⸗
narii numeꝝ attigè nõ debat / de qᷓ etiaz dẽ
apꝰ · iy oor · ꝙ qnqes qͥnq̃gẽas plags vna tñ
mmꝰaecepat ſcʒ ꝙ; vna ſola de quad: agin
ta deficeret ſuffieiebat/ & cauſam redðᷣt ne
mẽy cede laceratus ante oculos tuos babeat
frater tuus · ¶ Quod allegari poteſt ; nun
ï eſt erudelite ontra homiem offerenduz
SͤSzed ꝙ natura ſemp eſt conſideranda & ei
compaciendum · vnð ſen ẽ ad neronẽ dicit ꝙ
nõ eſt homie vtendum ꝓdige ꝙ etlam pyyla
tus de xp̃o tenẽ wluit · dum xps ipfum lace
ratum ad iudeos adduxit / ecce ho mquit ꝛc̃

api xiij · T.

ge cõſequẽter ſeilicet · xxvij. ca
pitulo & · xx viij. de altari ð la
pidibus mferioꝛibus edificãdo
ſed faclum eſt · exoð· xix. Itẽ
m deutronoĩo m lapi dibns ſeri
bendo: ſed de boe vide joſue · viij · Item ð be⸗
nedictõmbus τ maledictõmbus jmpꝛecan
dis · capit . xvin · Cirea lve aduerte ꝙ bic
imp̃cant᷑ aliꝗᷓ benedictões legem ſeruãtibus
& alᷓ maledictões legẽ nõ ſeruantibus- ſtẽ
ſciendum q; alique tribns iſił repntabant᷑
nobiles: quia deſcẽderãt de ancillis / ſicut de
oꝛtu patriarchaꝝ a aret. gñſis · xxxj· Ye
rũptamẽ vt cmeſtoꝛ inquit / & ruben & ſa
bulon qnanẽp eſſent de lłeris vxoꝛ ibus eti⸗
am quandoq; mter ignobiles babebãt / rube
etia m quia cubile patris defedau erat: & za⸗
bulon qmia vlt erinns fuerat / jſta igitur fint
veritas /ꝙtribus nobilioꝛes conſtitute ſup
montẽ gaʒirim q; mt erpᷣtatur diumo: vt fac
toès legis benedicèt / gnobiles ſteterũt ſuper
mõtem ebal: vt legis traſgreſ ſoẽs maledice⸗
ret · ¶ In quibo moꝛalr põt notari ꝙ nobiiꝰ
offieium eſt benedicere q;ᷓ malidicẽ m ꝙ vi
ri ſpuũales & nobiles: & maxeime p̃dic atoꝛ eꝰ
be illi qmi ſpuales ſut iudices: magis tudẽet
ſubditos ad obſeruãciam diume legis mdn

cere ꝓmittendo q; cmmãdo/amoð qᷓ; timo
re / ſpe Pᷣmi & metu ſuꝓ leij. ecvt vo gno
biles tribus / ideſt iudices tpales magis ad B
mtuntur ſubdit os compellere & a malo o⸗
hercere: maledictõne ẽ benedictõe: pena cp
gracia timoẽ ꝗ; amoꝛe / boni ergo ſtãt m mõ
te gazrrim qui mterp̃tatur duuſio quia ſciliz
iſti mũdi tumultubnus vicijs cõcupiſcẽcijꝰ
ſe duidũt / mali vero ſtãt m mõte ebal qui m
terpᷣtatur w ago / quia ſeilicet ꝓ auariciam
oma deuoꝛ ant de coſumũt / quia ſczʒ iſti balli
mi & ſeeulares iudices qni alios cc ꝑellunt ad
bonum· hoc ſolum faciũt ad deuoꝛadũ && ad
emẽdas & lucra tepoꝛ alia emũgendũ/ mfra
x deuoꝛabũt eos moꝛſu amariſſimo·
Capit · xi ij· .„R.

Onitur Deut · xx vii · ¶ Intep
malas mterp̃tacões ſeu male⸗
dictiones que filijs iſra bel mſi
legem ſeruanint permittutur/
dicit ſic ꝑcucier te dñs egeſta

9

te / febꝛe / frigoẽ & ardoè / coꝛrupto aere & rii

bigie ſic celũ ꝙ ſup̃ te ẽ eneũ / terꝛa ẽ cal
cas ferrea / det eñs low ymbꝛe t᷑ re tue pnlue
rẽ ð celo deſe det ſuꝑ te ciins / tradat te dñs
cꝛruẽtẽ añ hoſtes tuos ꝓ viã vnã mgredi
aris ad eos / & ꝑ · vij · fugias / oĩ tpe eolüpi
am ſuſtieas: nec hẽ as qui libet te / vxoꝛ ẽ acel

pias & a? doꝛmiat cũ ea / domũ edifices dẽe
aliꝰ bĩtet m ea· vĩieam plãtes et ñ vindemies

eã/ ſemtẽ multũ iacies in terra:et modicum
oggab olinas bebis &τ nõ vngeis oleo · Ad
uea ꝗ tecũ vſat᷑ in tra: aſcedet ſuꝑ te de erit
ſublimioꝛ. tu aũt deſcẽdes ⁊t& eris ĩfcrioꝛ: Iſe
x& multe alie maledcões mterp̃tat᷑ H male ſe
uãtibo del legẽ · ¶ Dic reuera hodie ptim ſpũ
liter pti lraliter ĩtellecte ſte ĩterptatur il qui
mãdata dm̃ viliꝑẽdũt · Auia ꝓcto ſic við
mꝰ iſti ꝓcuciũtur egeſtate & fame auaricie/
febre male cõcupiẽ frigoẽ ĩdeuocõis d deſi⸗
die/ardo imũdicie coꝛrupto aere lueuie / ru
bigie inuidie / jõ ip̃i celũ ereũ:terꝛ am ferꝛ eã
& pluuiã puleã bnt / qꝛ celu cfficit eis ereũ
.i duꝝ & nuli? mfluẽcie emiſ ſiuũ: etiã terra
ĩis efficit᷑ ferꝛ ea:·i · mutik ſteil ate ſicca:
aer etiã efficit᷑ eis pnluẽꝰ·i · ſicc? t bieꝰ er ve
toſu: & ſic hñt puluůem ꝓ plnuia ſeritateʒ
bumiditate· panpert at em pꝛo opulenela

umele 8 mad
ner ninnsi ainun
Nemni ebui ba ie
i nmmrmmalji
mafvalguc: nam iſo na
ctar nicl ſnrfit li daß
õ
iiſicgtimeeſtrets Kie⸗
midata & vod t gaprer
tepenlake ſpialagemiit And
lvdr pactihtur unen uunce
fſeitet· xůx deo fryceli⸗
ſp e ſ ſpbis ſi cjpir
lin ſtes ndels Aclnonf tiin
f Tenn nan iycalamt aſt inen
fftappliqnipteunntcgt
nnamiuadifril Rauſſeiss.
irair Plienpilenar
ſaqefirepllus nſdan .
5 ecſt gi tengha eſpecrit l
p ſpualiml –
decb idiſ⸗ use n

iene anen XLern
05 (Regocid
dnunme C es
Xp bapnſng dy d Wyſ⸗
rane n d
ug.,. ſrend viamiz
elbimug,,

mo
tale viel

bins,

Ora⸗ Dat rxpiy⸗ nt
nals nnp taces ſal male⸗
ochoye e fiip ſabeſmf
gen ſeliint pnmnninn /
deet ſepalcie te dis egeſt.
PeN adn oipt ate
idun en diena a
der int locd ynmetnetuepite
t der ſupte cins / tndat edis
lvſtes mos p ni vni ngred
&p· nij· figus /0 pe wſip
,ner bins gnn bett/ rori ar
emat clr aa domi edifſces &
n vienn plites e n vndemes
lt iades in tenac modirum.
Soꝑ no vngess o⸗
e min ſiide ih te enf
nut deſceides Nens fmanſſit
le mailedcbesnteſptat Hn⸗
lgeVe man roltnn hi

,saIeritnin
lmirli , ſe nd

4 figeini ,ſer
WS
nen g ſalikit⸗

s as prlue! atitez
ci as pun ſankt
bit = , lengl

e panß

quia ꝓeerto dũ peccatoꝛes ab obſeruãcia le⸗
gis & mãdatoꝝ ſe retrabũt: oma bona tꝑalia
eis deficiũt· nec a celo mfluencia nec ab aere
plumna nec a terꝛ a fructuũ cœpꝑia// ſicut eẽt ne
ceſſe ꝓueniũt:vñ: jemie·ij: Doſuiſti terꝛ aʒ
m foꝛmcacõibus tuis j0 ꝓbibite ſüt ſtelle
pluuian / & ſerotmns ymber nõ fiet / & ſic em
ſeqn t ꝙ illi qui habet oliuas nõ vngũtur o⸗
leo/ili qui multũ frumentũ m terꝛa iaciũt pa

rum reculligũt / illi qui habet vxoès vitupia

meurꝛũt / ſic etiã fit ꝙ tales a ſuis hoſtibus

ad litterã ſubpeditãtur & ip̃is ð pauꝑtatis

ad ueue qui ſũt cũ eis ſcilicet vſurarii & extra
nel ð boms eoꝝ ditãtur: qꝛ bꝛeuiter cõcludẽ
do:pctã nr̃a cauſa ſũt quaè paupꝑtates/lites
guc᷑ras & vitupia in curꝛ imus & totũ fit ꝓ
eo ꝙ diume legis mãdata nõ cuſtodinimꝰ
emie · v· miquitates nr̃e declmauerũt hic/

& pecc ata nra ꝓkibnerũt bonũ a nob/qꝛ m-
uẽti ſüt m ppulo meo impij ꝛc · Iſta poſ ſüut

moꝛ alr & allegoꝛice dici cõtra ilos malos ec
cleſiaſtics qui cũ ſint filj iſrł:·i. dei ꝑ fide
& ſcietiã elare vidẽtes:et he dit atẽ eccleſie tã
& filij legittimi poſſidentes /ipſi tñ legem &
mãdata dei nõ cuſtodiũt / qua ꝓpter multa
tepoꝛ alia & ſpũali a mcurꝛ ũt/& m eſt ꝙ iſti
Fdie paciũtur eſuriem auaricie / febꝛẽ cocu⸗
piſcẽcie ꝛc̃ · vt S· & tdeo fit ꝙ celũ qð ſuꝑ ip
ſos ereũ ideſt ꝙ ſupioẽs ſui ſeʒ pnᷣcipes & pᷣ
lati ſut eis erudeles & clamoꝛoſi ꝑiter vꝛi
oſi· Terꝛa etiam ᷓ calcauit eſt ferꝛ ea qꝛ ſeʒ
mferioꝛ ł?ꝰ qni ꝑ terꝛ am mtelligit eſt eis
durus mdeuotꝰ fer: e? & anſteèus· ꝙ; plꝰ

elt iſti recipiũt puluèm ꝓ pluma ·ie tẽwꝛa⸗

lia que ſut hic puluis an faciem vẽti recipiũt
P celeſti gra / terꝛ ena exſpectãt l acceptãt
ꝓ ſpũali influencia/et ꝓ eterna gła finalit er
de celo ðᷣſcẽdit ſuꝑ eos cims · i. mferm ardoꝛ
& mcẽdiũ. Fſta em ꝓchdolor ſe bñt ꝓ oꝛdi

nem/qina ſcʒ legẽ dei nõ cuſtodimimꝰ / jdeo

multa vicia mcurꝛ imꝰ crudᷣles c malos ſuꝑ
ioès & rełelles mferioè muemmꝰ/& ꝙ de
terius eſt ſpiracula cũ terrenis /&& etnalia cũ
tꝑalibo omutamꝰ. Ecce ègo c iã añ boſtes

nros ſcʒ dyaboſũ carnẽ & mũdum ſpnaliter

cꝛ ruimus: ꝓ vnã vi ſcʒ ꝓ graciam
& ꝑ baptiſmũ vł ꝑ pemtẽciã cõtra eos veni
amus: ipſos tñ nõ vieimus / ym eos ꝑ ſep
tenas · i· ꝓ ſeptem moꝛtalia vieia fugietes:
ꝛã eis ſuccũbimus & ꝑimus /ita ꝙ iaz de

nobis p̃t dyad diei illud qd ponit᷑ m caꝰ ⸗
cedẽti: Mer viam vnaʒ wement cõtra te & ꝑ
ſeptem fugient a facie rua. Et bꝛeuiter omi
die pacinnt calũpmiã: & a ſpũ alibus et tpa
libus mimucis: & nullꝰ eſt qni libet nos quia
ad litteram domꝰ nras vmeas armta & bo⸗
ues & aſinos ſeculaès rapiñt/vxoëοnrãs i·
eceleſiam & beneficia alieni ſceʒ ãbicoſi & ſy⸗
mo miaci a nobh auferũt & cũ eis doꝛmiũt &
aduene qui nobiſcũ verſant · i· layci && mino
ris ſtatus homĩes ſuꝑ caput nim aſcendunt
& nos ergo ſubicint & ſubmittũt que · ſ. oĩa
petã niã faciũt · ¶Ezech · xxeiij· ſcelns tuũ d
foꝛ mea ces tue fecerũt tibi bec· Cſb.
Ik alio mõ ꝙ iã i eeclcſia celuʒ ideſt de
us noſter ereus.i· durus æ ſiccus ꝓ ſue gra⸗
cie ſubtractõem /terꝛa ideſt Ppnli ſubditi yi
dentur ferꝛei ꝓ obſtmacõem & in deuocõem
plunia ideſt doctrma videt puluera & cine
rea ꝓ auaricie finale mtecem / ſcieẽcie em doc
trmne eccleſie que ꝑ pluuiã deſgnãtur puluẽ
ſũt/mẽptum ſcilicet aggregãdũ puluèm diui
ciaꝝ oꝛ dinãtur/vt patet de ſciecijs ciuilibꝰ
& mũdanis: ita ꝙ; eccleſa iã põt died illnd ·
ob · eece nũc ĩ puluẽ doꝛmio / etiã puluẽz ac
cipe poſſuꝰ ꝓ bona tꝑalia qmia ſcʒ ita eſt ꝙ;
tota pluuia ideſt tota cõſolacõ nrã eſt in pul
uẽ acquirendo & terrenoꝝ cemere clligendo ·
Eſaye · lxv · ſerpẽti pulms panis eiꝰ. Auid
plura iam videmꝰ ꝙ in eccleſia p̃dicatores
multũ ſemẽ bone doctrine ſemiant paꝝ tñ de
fructu ſalutis amaꝝ reꝑvꝛtãt / multas habet
eceleſia oliuas & vieasi multos dinites pĩ⸗
gues qui tam̃ oleũ elemoſinaꝝ & vinum con
ſolacõim alijs nõ diſtillant/ abacuc uj. Non
erit germen m vmeis: metiet opus oliue &e
arua nõ offerent cibum⸗

Vequit lib Foſue ·

Capit᷑ · ̃ᷣmũ · A.
VA 70
¶ moꝛtuo moyyſe)
iſrabelititici ꝓpuli
pꝛ inceps factus/ꝑ
joꝛ danẽ vellet traſ
ducẽ populuz in ter
ram ꝓmiſſionis &
an oia ꝓPponeret ci
7 uit atem jericho de⸗
ſtruere:mifit illue certos exploꝛatoẽs qui cũ
a rege ciuitatis quererẽtur ad moꝛ tem raab
meretrix ipſos m domo recepit:& ſub ſtipu
la lini ipſos m ſolario abſeõdit & ſic inueſti
gantes illuſt/& ipſos fugiſſe diſ ſimulauit /
Põx ꝑſeqᷓ ꝑſuaſit:quibo faclis explo ratoès
motana aſcederũt et vbi Eduo ſleterũt et tã
de rdeũtibo alijs:& ñ iuemẽti v:ꝛad joſue ſine
Piculo redlierunt · Yeꝛꝝ quia raab iſtos ſal⸗
uanerat ſignum ſibi dederunt: q; qn caꝑetur
cinſas fumculum coccmeum in fen eſtris do

mus ſue peneret/ & ꝙ ſecuʒ amiœs & fami
liã aggregaèt & ſic ſe & ſuos a piculo libera
ret / ꝙ vti q; factum eſt/qnia ficut dr- joſue
ij· eu m cagetur ciuitas viſo fune ad fene⸗
ſtram domus eius pPẽdenteʒx nõ fuit cobuſta
ſed ipſa cum amicis fint liberata æe da po⸗
pulo in ꝑꝓpetuum aggregata Allegaziceſ/
moyſes ſignat legem / joſue eſum / jeric ho qᷓ
interpᷣtatur luna ſignat defeclibilem mũdũ
exploꝛ ot os p̃dicatoẽs joꝛdams baptiſm
terꝛa ꝓmiſ ſioms parad)ſum/ raab vo mẽ
trix eſt ama vł gentilitas peccatrix/ fums
vero coctmeꝰ ſignat paſſionem xpi E eius
ſangumem rubicũdum · Dico ergo qp moyſe
mortu o ideſt veteri lege ceſ ſante · joſue filins
nun: ideſt pũs filiꝰ dei pris rĩgimẽ populiiſ
rmhelitici ideſt populi fidelium aſſupſit queʒ
ſeilicet ꝓ fluuium joꝛdams ideſt ꝑ baptiſm̃
in terꝛa ꝓmiſſionis ideſt ꝑ parad) ſu tranſ
dueè deſtmauit · Vtrũptamẽ qnia ꝓphana.
ciuitas jericho ideſt mudns & maloꝛn Homi⸗
num congeries ſti fideliuʒ populo dabant
impedimentum / wluit ante oma cinitatem
iſtam evlere: congeriem maloꝛ ũ deſttru ere &
eos ad fedem conuertè: & ſic eos qytuʒ að
eſſe infidelitatis & peccati ꝑemtus extirpare
Pu · xij. verte impios & non erunt/& ido ex
ploꝛ atos iſtius cimitatis ideſt axvſtolos &
pꝛedicatoꝛ es miſit: quos raab meretrix ie ẽ
gentilitas per crudᷣlitatem & fidem ſuſcepit
I &J eos ideſt eoꝛ um doctrmam ſub ſlipula
lim ideſt ſub coꝛdis hbin militate celauit & tqj
dem quia iſtos receperat & eis dederat funẽ
rubeum ideſt memoꝛiam ſanguinis & paſſi⸗
onis xp̃ᷣi m feneſtra cordis ſuſpẽdes ſe & ſu
os ab eterne danpnacois & mtẽitu liberauit ·
Exoð ·xijnon ſinet percuſ ſionem angeli vi⸗
ſo ſangume mſuꝑ himmari domus leder e/
Fſti vero exploꝛatoꝛ es ideſt ſancti pꝛedica
toꝛes a ſpiculatoꝛibus ideſt a demombus et
tyranms liberati & ſaluati fuerunt/ dum mõ
tana ideſt contemplatine emin eciam aſcede
runt/& dum ibi partes dies ideſt pꝑ tria reli
gioms wta: cntra triplicem mundi con⸗
cupiſcẽciam pemanſerunt quia reuera pꝛedi
catoꝛ vł religioſus ab hoſtibns ſpnñalibus
eripitur eum tria wta religionis ad monteʒ
Perfectioms eleuatur · ideo bene dicitur: Sñ·
x. Nec ſtes m omm loc circa ꝛegionem
ſed m monte ſaluum te fac· CL · D.·

date ſalubꝛidenidit qua ,
oſſſo fune areneb ſaunlt⸗
Enmdoro dimaſſans in
ſjanoni ful⸗⸗ troene
inan aupi niſmtidel/ n
de jtute eſtunur ary lt
Urbeben Fdenabnmuime
agenshoigrois ain paer

Cprckin

ſalt ſenbieur ſoſne
hoe fliſſabeten
ſons nenten / vrd⸗
uum nrrcino pifß
auuugt. Ded ſ vitute
Ameſqn din ſacerdotes qu
Mtanfddeig ndsſus 6
Wos werut
7Nte ſcaaebteſueſun ⸗
Gaqu ſipeicis N ain

wyo mfen o⸗
esn are mofulin
luꝛdans enr

ſeren

mr.
idii
vnns Aras piſo g
kngnieei

ntum /wint anteomna ei

utaten
Neongnenn nlondilnce
den niene N ſi dos zg
Atans Rcrad Pentus erippere
vente mpios & non eunt / N doet
ſtus antzns idſt anſſolse
bes mift guos nabmorherb⸗
wrudltaten fden ſſapt
ſt oꝛun docknnan ſab ſtepula⸗
cꝛds bumiltate celaut N j
ſtos mepent Nes deentfine
Qnwenorun ſmngumm Apaſſ⸗
RNA rns iſpſcits ſes 6
tedenpnchs N mtin frnnt
gon ſint pnifoyin ihel n
ie nſiy nman bonii tr. /
uumnts blſt rigie 1e⸗
atonlus õ
ta iliat ſiennt dun n

Vrv die moꝛ aliter ꝙ; duz ibeſus ſaluatoꝛ nẽ
ciuitatẽ diaboli & congerie vicõ vult in no
bis deſtru ere & ꝑ ioꝛdanem ideſt ꝑ fluniu⸗
lacrimarum nos ad terꝛam ꝓmiſſioms id e
ad ctemplacõem paradyvſi tranſ qncè: ſolet
pꝛimo exploꝛ atoës ſuos: ideſt bonas iſPira⸗
cõnes ad cimtatẽ cꝛ dis mittere. Dos ergo
quãdo raab metrix: ideſt bonas peccatrix re-⸗
cipit: & ſub ſtipula limi ideſt bumilit ate &
puritate cuſtodit/ & ad mõtana cõtempla⸗
coms traſmittit / & ibi ꝑ tres dies ideſt m fi⸗
de ſpe & caritate ipſos manè peipit / ſathel
lit es regis jeric ideſt motus malos & tenp

tacões: qui iſtos bonos exploꝛatoës deſt bo

nas affectiones & mſpiracos occidè querũt
cautela ſalubꝛ i deludit/qua ꝓpter iſta tãdẽ
oſteſo fune coccmeo ſeu rubeo: ideſt credito
& recꝛ doto diume paſ ſioms miſterio: ſei P
ſaʒ a moꝛte pene & culꝑe defendit: & ciuitaꝰ
jerico m qua ipſa mãſerat: ideſt vicõꝝ cõge
ries dei virtute deſtruitur at q; pit · vñ ſcri

bit᷑ ad beb ·xj. Fide raab meretrix non ꝑpit

ſuſcepiens exploꝛ atoès cum pace·
Capitub. ij „C.

Icut ſeribitur oſue · ij. Ad
le ꝙ flij iſrabel terram Pmiſ
fioms mtrarent/iordanem flu
ulium necelſ ſario ꝑtraſire habu
è erunt ˖ Bed ſie virtute dinma
factum eſt ꝙ duʒ ſacerdotes qui portabãt
archam federis pedes ſuos miſerũt in alueo
ꝛſta aqᷓ ſiccata e ꝑ traſuerſum / retroceſ ſerũt
q; aque ſuperioès & a fluxu ſtererunt/ aque
vero mferioẽs m mare moꝛtuum defenderũt
(¶ Fuu? joꝛdams qui interp̃tatur riuꝰ in⸗
dichj: ſignat religionis vł eccleſie ſtatum / m

qᷣ ſcʒ qlibʒ tenetur ſeipſum tanẽ; m rino pu

nficare: & tanq in iudicõ examiaè: & ad pe
iteneiam cõdenpnaẽ .y cr · Si nos metip

ſos dundic aremꝰ nõ vtiq; indicaémur· Dic
ergo fit ꝙ filij iſrl religioſi & clerici: qui dei
Patnis ſpãles ſunt filij qui ad terꝛ am ꝓmiſ

ſio nis: ideſt ad paradyſum tranſiẽ wlunt/
& ideo ꝑ ioꝛdanem religioms tranſeũt/ & P

ſiccitate peĩtencie veſtigia ſacerdotũ:.i. ſan

oꝛum patꝝ: qmi archam fidei catłvlice de
tulerunt ſequetes: diuĩe ꝓuidencle ſe comit⸗
tunt· Sev Pcerto iſta eſt venta: ꝙ euz m

iſto flumie ideſt ecclefh a ł religione: ſüt mł
te aque:ideſt multe ꝑſone/quia ſic dĩ axxẽ·
Aaue multe populi multi/ quidam ſcilicet ſu
pPioes ideſt tehse qindã inferioẽs ideſt ma
li/ ſic fit ꝙ ſupioẽs de inſti dum in iſto fluie

m fluxu ſcilicet moꝛ tał vite ſtãt: in ſeip

ſis trocedũt ẽcQ manẽt: & fluxũ maloꝛꝝ ſuo
rum aꝑp etitum clbibent & refrenant & ſic
m dnlcedie deuocis & gracie ſemꝑ mianent.
Ps · Joꝛdams cõuerſus eſt retroꝛſu· Inferio
res vero aqne ideſt mali & camales religio⸗
ſi & elerici: nõ ſolent ſta ſed fluere: & flnxu
ſuoꝝ maloꝝ deſid erioꝝ nõ reſiſtere ſed obe
dire/& ideo ad moè moꝛtuum: ideſt ad amꝗ
ritud meʒ peccati & inferm ſolent deſcendere
se ꝛbidem cœꝛ de & cœꝛ pe decliare Eʒechiel
xlvij · Aqne iſte que egrdiunt ad riunlos ·
ſabuli oꝛ iental: deſcẽdut ad plana deſeti:m
trabunt mare · D. ¶ Ir die
ꝙ ioꝛdams ſignat fluxibilitatẽ binus moꝛ
talis vite / vel etiam ſtum m quo ſunt duo
genera aquaꝝ ideſt ſecularium populoꝝ qui
dem · ſ· ſupoës bom alij mſerioes carnales et
mali pꝛimi ergo ſut bom acliui qui ſtant
m bono pſeue rant & gracie dulcedmem mſe
ſeruant · ſedi ſut carnales & mah: qui ao ma
re peccati & tandem mferm dᷣflnũt & decli
nant · Ved ꝓcerto ſacerdotes virtute arche
federis quam vꝛ tant:·i· ſancli patres vir⸗
tute fidei & regule quam obſeru ant: necnozʒ
ſilij ſrabel i· lomi religio ſi clerici qui poſt
eos ſub eadeʒ ꝓfeſſiõe pꝑambulãt inter iſtas
duas aqnas · i- mter bonos & malos ſecula⸗
res / miabili diſtmelione ꝑ ſiccitatem religi
oms vjł pemtencie: ſeu etiam panꝑtatis ſie
rilitatem traſeunt/&& pedes ſuaꝝ affectionũ
m iſto mũdi flumĩe ꝑ aquam ideſi maſaʒ cõ
placenci am ĩmergũt.ſᷣ ad ꝓmiſ ſioms.iad
vit am ſpũalem & eternam ſicco veſᷣgio vl
tra ꝓcedunt· C xodð·xiij· dniſa ẽ aqua & m⸗
greſ ſi ſut filij ſrabel ꝑ medium ſicci mans /
eratq; aqua qᷓſi murus a dextris & ſim ſtris
C-E. ¶ Ir die ꝙ ioꝛ dams rinus di
em indicij ſignat / vbi Peerto archa teſtam̃
ti xps mirabilem diniſionem & diſtmctioõem
mter aquas ſoꝑioẽs & mferios: .l. mi er bo
nos & malos/quia ſcilicet illos faciet ſurſuzʒ
cum angeł m gloꝛia ſtare/ alios vero faciet
m a maritudine mfemi deſcẽdeê/& bonos ſer
unabit ne defluant/ malos vero cõ pellet vt

.

cꝛruant / vide tune poterit dommus dieee
Fpꝑulo iuſto:d populo peccatoꝛi illud- deu-
ꝓpſe aſcendet ſuꝑer te: &erit ſu perioꝛ: tu aũt
deſcendes & eris in frioꝛ. Cvp dic ꝙ joꝛ⸗
damis ſigmficat baptiſmum: per quem ſciliʒ
neceſ ſe habent tranſire qui per terꝛam Para
vyſi cupiunt poſ ſidere · Sed vere de aquis
iſtius flumims: deſt de iſtis qui baptizan⸗
tur m baptiſmi flumine boni & electi dulce⸗
dmem gracle cuſtodiunt- repꝛ obi vero ama

ritudinem peccati tranſeũt: ita c illi tanẽ ſu

bioès ſtãt ĩ gra:mali vo ſiẽ ifètoès delcẽdãt
ad maris naufragia/ hoe eſt ad mundi delec
tabilia: ad vicõꝛuʒ flagicia & finaliter ad m
ferm amaritudinem z ſu licia/ allegat vt
ſuß. 6 Vr ſ vis die ꝙ dum ſacerdotes · i⸗
vmi eccleſiaſtici æ ꝑꝛ elati ſub archa teſ tam
ti xpo per deuocõem & oꝛacdem perſiſtunt⸗
puli ſubditoꝛum aqnarum: fluxus ſeculi
peꝛiculnm non incurꝛunt · Sed dum iſti ð
fluuio exeunt: tunc aque ad curſum cõmu⸗
nem & ſolituʒ reuertũt / qne per eoꝛum pem
tenciam arcebantur/ muſtum emm pꝛoficit
ꝑꝛ eſencia bonoꝛum m ſtatu Periculi /ipſoꝛũ
emm meritis quando q; pꝛ obibentur aque tẽ
ptacõnum & tribulaconnm qne ſi pꝛeſentes

non fuerunt ſtatim finunt et cet.

xxij · viros
E& m loœ caſirosum pvſuerunt. & ibim ſi
gnum ſiccitatis o dams & facli miraculi

Capit · Terciũ.· F.

Onitur Joſue · iij · C lios iſ
Hel tranſacto joꝛdane ad ter
ram pꝛomiſſioms pꝛocedẽteꝰ
rubẽ gad & manaſſes ſicut
miſeraãt pꝛ eceſ ſerunt / ipſi vero
ij· lapides de medio alphei:per
ſinguloꝛnm tribnum ſuſtulerunt

ſtituerũt: & alios vndecim lapides loco iſto
rum m loœ vbi ſacerdotes cum archa ſtete
rant tranſeunte populo: ad ꝑpetuaʒ regi me
moꝛiam poſiierunt · tandem vero ſicut hic ſe⸗
quenti ðr cao. lapideis cultris circũciſi fue⸗
unt: & paſcha celebꝛ auerunt/omnesS emm
illi qni m deſerto nati fuerant meircũciſi erãt
& Pꝛopter hoc ante terꝛe pꝛomiſ ſiom= op
tentum & poſt joꝛdams tran ſitum: 4 joſue
circumciſi fuerunt · ¶ Iſta eonuntutur a
ſnclis allegonce / ruben qui mter⸗ eptatur

videns filium gad qui intep?etatur lacm⸗
ctus/ manaſſes qui mterpꝛetatur obliuio ſi
Inat patres ſactos noni & vet eris teſtamti
qui ſcilicet viderunt filnm dei per fidem de cõ

templacõem accimli fuerunt per obedienciaʒꝭ

& per bom operis ececucõ em / obliti ſez min
di per temꝑoꝛalium contenptum & abeicaoõ
nem · ps · Obliuiſcere populum tuum & do⸗
mum patris tui· Iſti ſunt ergo qin armati
virtutibus filije iſrabel ideſt fid eles xpiaõs
ad terꝛ am ꝓmiſſioms: ideſt ad celi gloꝛia3
Peeſ ſerunt & viam ſalutis aljs oſtenderñt-
Vnð iſti ſunt illi qui dixerunt · nii⸗xxii nos
etiam armati & accmcti ꝑgemus ad fihũ an
filios iſ rabel:donec introducamus eos ad lo
ca ſua/.xij· viri kgnãt · xij apvſlolos/· xij.
vero lapides ſignãt · xij· fidei articulos de al
ueo ſacre ſeripture aſſũptos/qi ꝓ tanto la⸗
pides dicuntur quia ex ipſis tota fidi mach
ma fabꝛicatur: & ſuper ipſis ſtructat virtu
tum omnmium tanqẽ; ſuper fundamenta ſoli⸗
da ſituantur · Vñ iſta eſt cinitas que bebat
duodecim poꝛtas:que cœnſtat ex duoclicim
lapidibus pꝛacõſis· noĩa · xij· Poſielon
m eis ſcripta erant vt dicitur· apocł. ¶api⸗
8ðs vo locœ jſtoꝝ m flnuio repo ſiti ſigt doc
toꝝ fideliũ ecpoſicoões de libꝛos / ſacre ſerip⸗
tůᷣe fluuio additos & adiũctos· Dic ergo
ꝙ trãſacto joꝛdane · i· recepto baptiſmo /ter
rã ꝓmiſſõis ·ſ.· ꝓadyſũ acquirẽ wlmmns⸗
neceſſe eſt ꝙ ruben. gad:d manaſ ſesä/i· ſan
ctos patres /& bonos p̃latos / p̃deceſſes c
pꝛ imos babeamꝰ: d q; eoꝝ vitam:es ẽpla:
& veſtigia retineamꝰ/necnõ · xij la pides
1·rxij· fidei articulos quos · ſ·xij· vini·apo
ſtoli de ſcripturaꝝ alueo extraxerunt fi de &᷑
oꝑe aſſumamꝰ/& ꝙ noſipſos cultris apið
is ideſt duris pm̃e oꝑeribus a vicijs cij cum
cidamꝰ/necnõ ꝙ paſca eu kariſtie ideſ t cꝛ
pis ãi aſ ſũpepem loco && tpe celebꝛemius.
ic em̃ terram iſtam optinè poteri mus/
a joſue ideſt a jbeſu poſſeſ ſionẽ celeſ tij 5ẽ głe
capiemus· deut iiij · Feranen ws tra niſbi
tis: && poſſidebitis terꝛ am egregiaʒ.
moꝛaliter q; ad hoc ꝙ homo ad terꝛam ꝓ⸗
mij fiõis: ideſt ad vitã ſpũalem traſael o ꝑ
dane ideſt contenpto ſeculo ꝑeruemat/ neceſ
ſe eſt ꝙ duod eeim articulos credat: e cꝑʒ p
contmenciam carnem ſuam circumcidat ꝛ &
paſcai: ſacramẽta altaris celebꝛet & aſcſia

.

meich alc⸗ nhels d

(Mweqii
agti SFalto vr nar jobde

.
wurt bo ſunmtammu⸗ A

linmunmn ſi rtu Ein um
mmalynlin fun ahals iſt⸗
Aun las e tne fute nalam ym.
,umun n run ſuduent denſfon
Alrego Adcudun maneſe n
neſororum tn s nnrlerdn
dommfutng: uncta wgtach vl
Yyvſtum ſic ſtatin delrmus as oh
AAlqmnenta i imalum ae
3 Sõ dat: Me⸗
Neonmn i ſo balean ſonus e
„ „„. Poe Pinge
tnſtr zmeis ii peeto ſtatatim.
Anecangreehiendess ſe nte on
nmdgN Ynndign ne dilann

eng namnur ſpe
Wteommna
ndgeſt Gei . Drge

lenptiwe wſſdde

. Wiſtaeſt eintas qu bebat
Gatas ne onſtat er diocheim
unſs. N Ndn n (wlon.
Naennt Vr datn Po ap⸗
vſſtop nfknio wpoft fit ee
i poſiches E beos ſigeſenp⸗
oieehiihs Nnne
oanei napto lan/ noer
padyyfi acqiuni winmns/
muben. gad:. manaſſes ſin
& nos ßatos pdeedſſcis e
õ
etmenm! nen qy n ides
articllozqnos r) vnrred
prunz Mberanun iu⸗
ung α⁹ oßtlsalhu lye

„, vunbusa Es A,Cl
15 gunlis iſs cuN

uuk utemnſle dbſt

m be rellbuemns⸗
cptmn poteninit⸗ 4
hſ gſcſore tge
fhmer rem i

Capit · ij · SS

quomãa vbi wmederũit ð frue
tibꝰ terꝛe / mãna deficit eiſ dẽ

I& quia bic agit de celibꝛacde
paſche: vide nui bAua danbliei Paſchate ĩ
uemes bic babes ꝛc. ¶ Dic habes cum o
ſue vidiſſet angeluʒ euagmato Sladio: ipſũ
eſſe angelnʒ nõ ſtatim œgnouit: ymmo an
no ſter an aduerſarioꝛum eſſet pꝛim itus mq
ſiuit: qui ſt itim ſe eſſe pꝛmeipem exercitus
vomim aſſeruit: & calciamenta de pꝑedibus
ſolni nuſit dicens . Solue inquit calciam en
ta de pedibus tuis locus m quo ſanctus eſt
¶ Bic vere quãdo aliqs angelus: ideſt aliqᷓ
cœgtt aεοαaffectio vł' mſpτααπob de nou
aParet ideo ſtatim debemus ſibi cr edè nec
ipſam recipere· ſed potius ipſam debem?ꝰ ex⸗
ammaè & diſe atẽ. ne foꝛte angelus ſathã in
angelum lucis ideſt ne foꝛte malam ymagi
nacnem m bonam ſtudnerit tranſfoꝛmadẽ
ibi ergo eſt dicendum an noſter es an ad⸗
nerſarioꝛ um & ſi nebis mnocuent: qꝙ angel?
domim fuerit: & ſancta ogitacõ vł ſanctũ
Tpſitum ſic ſtatim delvmus eis obediẽ &
cacla nenta vicõꝝ & camalinm aff ectiõim
a ꝑ dibus abdicare · vnde dicit᷑. Nolite cre
de omm ſpui: ſed ꝓPbate an ſpiritus ex do
ſit · D.· Itxł die ꝙ angelus
eſt noſter am eus qui ꝓcerto ſtatatim nõ ?ẽ
amiciciam recipiendus· ſed ante om̃a exami
