io tegnn ſu deſtnbuet ſi w
Acipiens wenflan et e⸗
nq gs ſapencꝛs ſi e
olocd dare non ygare Net
e deſt dum t non Onin
legre ſtdn eunp
n quivramunter iennt
mn/unphbitin Limt
s urtnir noa ſn⸗

uce deelnoſeſte. W⸗
l⸗ Xlde

Capit · v· M-

Rũ notabile legit hic · Deutꝰ
xvij. CQuia ſcilicet 2 qs
fingens ſe pꝛophet am nõ miſ
ſus a dom mo: wluerit loqui
Im nomine domim: & fine pꝛ e⸗
eepto ipfins aliquid dicere mterfici ubebat ⸗
bd allegari poteſt oontra malos offi
elales & balliuos dommoꝛum: qui ſine man
dato maio ꝝ(faciunt multa mala) d& nõ eo
rum pꝛecipiunt & loquuntur & exequũt mł
ta imuſta: que tamen ab ipſis dm̃s nõ fue
runt pꝛecepta · vł dicta jẽmie · xxiij · õ mit
tebam pꝛophetas: & ipſi curꝛebãt / non loꝗᷓ
bar eis & ip̃t pꝛophetizabãt · Tales ergo in
uenitur pumri quin ymmo ſepe videmꝰ? eos
interfiei & ſuſpendi:¶ Vl allega contra bere
tieos: qui ĩ nom ine dommi: & ſub vmbꝛa &
titulo vere fida & loquũtur & p̃dicant mul⸗
ta falſa/pꝛopter ꝙ; merentur meurꝛè ſuꝓphł
eia & toꝛm̃ta. Sapiẽ · · pꝰ mediũ · Os qð
mentitur occidit a mim am-

Capitul · vij · N-

Cnbitur Deut · xx · ¶ Donmn?
mandat pꝛoceſſuros ad bellũ
foꝛ tirer agere:hoſtes nõ timè/
ſed m dommo ſolummõ ſperaẽ
verũptñn ꝗᷓ tuoꝛ gha pſonaꝝ remittũt a bel
lo / ſ.· qui edific auerunt domũ ſ nec dñ eã ð
dicaunt ſeu nũcianerũt / qͥ deſpõſauerãt Vx
oꝛem · ſed eam nec dum duxerant / qui plãta
nerant vmeam nec dum ipſam cem fecerant
qui pauidi erãt/ qui foꝛtitudmẽ incurꝛe
rant / omẽs enim iſti deſiderio reu ertendi po
terant coꝛda alioꝝ diſ ſoluere: & ideo meliꝰ
eis erat ante pugnam redire ᷓ;' a pugna fu⸗
gere & aliog eneru are⸗ C Eſia poſ ſunt gnali
ter aplicari ꝙ melius eſt in mmoꝛibꝰ agẽ
ᷓ maioꝛa aggredi & ſuccũbere · meliuſ q; ẽ
m actina viuere:qᷓ m cõtemplatiua deficere
& meliꝰ ẽ m ſeculo ſub laxioꝛi diſc plia ma⸗
nere: & ad religionem aſcendẽ de ꝓ mſtãciã

retrorre/p bellum em̃ m ſcriptura ſtatus reh

gionis contemplacõis & ꝓfectiõis ſigficat
— 7* — „ „ .
m quno ſcilicet ctra vicia magis ardue dimi

eatur: Job · vij· milicia eſt vita homis · Der

locum pꝛopꝛiũ vero ſeu patriam intelligitur

Deutd*

mundi ſtatus /vł cis condico ſiue grad?.
ſsitur iſtud eſt verum ꝙ a bello cõtempla
tiue & pfecte vite/quatuoꝛ gna boĩm imp⸗
fectoꝝ remittũtur/ipſiſ q; onſultur m ſe
eulo remaneãt / & ꝙ arduam bellandi coõtra
vicia vitam nullatenꝰ aggrediantur / && iſti
ſunt illi qui domum ſuã que oma cõtinet:ſcʒ
carit atem nec dum ꝓ execu cõeʒ bonoꝝ oꝑm
nunciauerũt/qui vxoꝛ em ſcilicet graclaʒ nec
dum ꝓfecte dnxerũt · nec ſibi eam pſeueratꝰ
ꝓfectionis pꝛopoſitum acceperũt / qui vineã
ſuam ideſt bona ſua tempoꝛ alia nec duʒ coẽm
P elemoſinam fecerunt / qui foꝛ mid men ag
grediendi difficilia c ſuſtimendi grama nee
dum totaliter dimiſerũt · domus em̃ noſtra
eſt caritas: que bonis affectibus edificatur:
& boms operibus miciat / quia ſeðz gg · ꝓba
cõ dilectionis exhbicõ eſt oꝑis: vxoꝛ elt q⸗
eia qne ꝑ bonum ꝓpoſitum deſpõſatur:&
factam cœn ſtãciam aecipitur: & nobis ma
trimomaliter copulatur· Math · Pꝰ· ſſo ſeph
filij dauid nolito tim ere accipe mariam vxo
rem tuã · Iſta eſt vxoꝛ qua mediãte bonos
finos:ideſt bona oꝑa ghamus/quia ſicut dĩ
m pꝓs· vxoꝛ tua ſicut vitis babudãs m late
ribus domus tue. Ymea noſtra eſt bonoꝛũ
tẽpoꝛ alium vberitas: que ſciliz ꝓꝑ acquiſicet eʒ
plãt atur: ꝓ elemo ſinam alie miſericoꝛde
opꝑa cĩs efficitur & ad vſus oim alicat/
oꝑpoꝛtet ergo ꝙ domus noſtra caritas ꝓ ba
na opꝑa dedicetur/ꝙ; vxoꝛ noſtea grã P fir
mitatez Nſiti vendicetur/ vmea noſtra
tempoꝛa itas alijs ꝑ elemoſinam cõmunicet
& q etiam timoꝛ & jmbecillitas a no bis pe
nitus abdicetur ſi ad ſpuale pꝛ elium contra
vicia de ardua cont emplatiua opera wolu⸗
mus ſufficientes habert: & a rtrociſſione m
conſtãcie eſſe tuti: alias em̃ ꝓvſſemus facili
ter deficere: & aſ ſũpto bono ꝓpꝑvſito retroiẽ
& ſic poſ ſemus fugẽ peccati alijs H vidẽ
tibus cam̃ dare: quia ꝓcerto ſedz doctrinã
ſancti petri · Melius eſt ardua ñ aggredi p
poſt cgnicõnem retroũti · ¶erũ ptn exquo
lellum iſtð aggreſſi ſumus· & exquo ſtatuʒ
ꝓfectionis accepimus: neceſſe ꝙ; foꝛtit di
mittemus & pꝛ epantes m dno: nũqᷓy de no
ſtris viribus p̃ᷣſumamus. pʒ · Viriliter agi
te & cnfoꝛ tetur oꝛ veſtu ꝛc· O
G* ſi vs dic q; vinea: noſtra eſt ſcienci⸗
que ꝓ pꝛ edicacoeʒ dẽt alijs wĩcani ſicut ẽ

Vr die q; bellum fignat diſputacoem & pn
gnã cntra hètiœs: que nõ eſt aggredienda
homi imꝑfecto nec dñ m ſciẽcia domificato:
coingato: vl in hituato/qꝛ ſcʒ ſi vincêtur &
ſuccũberet fuga ſua alijs ſim plicibus ſcãda
lũ faceret & eoꝝ inerudelitatis aut piculi cã

eſſet · D· (Dõs peepit/q dũ ali⸗

qua cimtas expugnat/fructuoſe ar loꝛes

ſut circa eã nullatenꝰ ſuccidãt: ſed ſtailes ſil
ur̃es ꝓ m achis ſuccidi iu Et. ¶ Citas ? Pec
catoꝛ qui tũc tꝑis expugt qñ ap̃lato redar
guit & inrgatur arboẽs frucluoſe aliqᷓ bon
ꝗ ſut ipo. Infrucltnoſe vo ſũt vicia b relicta.
Iſia go ẽ veritas ꝙ platus ? qeũ q; coꝛreoõꝛ
vult aliqᷓ; eĩtatẽ ·. · aliqᷓ· ꝑſon ipugre & coꝛ
rigẽ / ſum me debet cauẽ ne m io ſuccidat
arboẽs fructuoſas · i. cõdicões vtuoſas: ſed
ſolũ ſteiles & filur̃es &e vict ſas qꝛ ſeʒ mulltũ
debet cauẽ cꝛ rcõꝛ: ne ꝓ in cantã coꝛrconem
& auſteã pnicoz viem ad dtenꝰ9 ꝓuocert et
fic eo Itutes & n vicia eradicet Mathᷣ xiiij⸗
ne foꝛte colligẽtes ziza mã eradicetis & triti⸗
cũ /ex ꝓpꝛ ijs ſibi arboꝛibo ſiluribo · .· ex iſtoꝝ
maloꝝ iniquitatibo fiũt cõtra eos machme
ad eos ðſtruẽdũ: qñn mala iſtoꝛnz teſ timoĩa
ſũt cã ad eos puĩedũ pPů · v · Iniqᷣtates ſue
Eapiũt ipia⸗Vr ilind allega ad dia boluz 4
Freatozem confundit cuz pꝛopꝛ ijs ſus ma
lis ; . Itr die q;
ciuitas eapiẽda ẽ ſeiencia gencium & dociri⸗
na philo ſofi ca ad vſus catholics conertẽda
n iſto ergo arbvès fruclifere. i· bona docum
ta & bona dicta ſũt ſeruãda / ar boès vero ſil⸗
ur̃es · i mala erꝛõea dicla ſũt Fitus extirpã
da. Mt Elegerũt lbõs m vaſa ſua: malos au
tẽ foꝛas miſerũt: Verũptñ ſic ẽ ſ ſibile de
is arlvꝛibo ſilueſ ri bo ĩius citatis: i. de
ipis m ałl documtis ſ etecijs ipſiꝰ phie vl
getił · vl ſecte:licitũ e facẽ machias.i argu
mẽta ad eã cõfundẽ lã:qꝛ ſeʒ nuq eꝛꝛoꝛ m⸗
fioelinʒ melins cõfũdit qᷓ quãdo ex Ppꝛijs

—

uis libꝛis & erꝛ oꝛibo cotra eũ machie erigũ
tur & iius m alicie cõuicũt/ita tũe p̃t ei
diei ills· lnc · xx⸗ Ex oꝛe tuo te indico fue ne
quã. K. MDie pomtur ꝙ quãdo
Pulus iſrabel ibat ad pngnãdum aliquaʒ
mnitatem:ante oĩa debebat ſibi offere que ſi
Pacem recipiebat & poꝛtas apiebat/ipſam
ſub tribnto vinẽ dimittè debebat. autez
nolebat obedire ſed bellum ꝓocius paraẽ mo

qua ſi compulſa fida famulatur⸗

lieabatur / tũe inpugnari ſpoſiari & ſtrui
inbebatur· ¶ Eic vere kariſ ſinu/ſi quis ⸗
latus vł cꝛ rectoꝛ contra aliquam ciuitatẽ
ꝛideſt oontra aliquam perſonam puniendaz
Pꝛoperat: iuſtũ eſt ꝙ añ om̃a pacẽ ſibi of
ferat ꝙ nuſericꝛditer ipſum iudicet: & q;
ſi poteſt per manſu etudmem pſum trabat ·
Mathᷣ· x. pꝛi mum dieite pax huic dom ui:
ſi pacem r̃epiat & ſe emundare pꝛom it⸗
tat ſub tn buto ideſt ſub obedi encia & diſci⸗
plina ipſum viuere tunc dimittat: & ab an⸗
ſta impugnatione cꝛĩrctione manum
ſuam cmpeſcat: & hoc quia ficut dicitur-
Ezechiel · xvuj· in fine· non vult deus moꝛ
tem vl moꝛientis · ſed magis vt conuertatur
& vinat. ¶ Di vero nolit pacem recipe⸗
re:nec ſub tributo & obediencia ꝙ inſlum ?
fa cere/ tunc neceſſe eſt pſum ſeueriter eaſti
gare: & ſi fit neceſſe deſtruere vł granare vt
ſic illum qui verbo nõ vult coꝛrigi poſſint vr
ba frangere vł domaẽ · Ecẽi · Di vero ma
liuolo tortura & œm pedes⸗ Jali modo eti
am videtur do minus contra impios pꝛoce⸗
dere quia cottidie non ceſſat pſis pacem &
miſericꝛ dirm ſcripturas offerꝛe: quia qne re
cipere non curant ſolet eos ꝑpetuo cdẽpnaẽ
Capit᷑· vij · 2
Egit Deut. xxj· Cnz quis
mulier em gentilem pulchꝛ am
captiuam / ſuam in vxoꝛ em vo
elaat accipere/ ip ſaʒ pꝛ imo ni
domum ſuam debebat ĩtrodu
cere:que að loe ꝙ viri iſrabelitici poſſet vx
oꝛ fieri:jſta per oꝛdinem debebat facere/qria
ſcilicet pꝛimo debebat ceſariẽ capilloꝛ um ſuo
rum radere· deinde debebat vngues ſuos ẽ
cumcidere/tandem debebat veſti menta ſua
min quibus capta eſt deꝑonere/ && finaliter m
domo ſua ſedens debeb at patrem ſuum P P
vnum menſem deflere/& ſie poterit ab iſræ⸗
helita accipi: & viri ipſius vxoꝛ eſſe.
¶ Die allegoꝛice ꝙ talis mulier gentilis &
captiua: ſignat ſciencias gentilium & phy⸗
loſoficam diſeiplmam / que ſeilicet a nobis
captina duecitur: quando per ſubtilitateʒ in
tellectus in vtilitatem eccleſe vertitur ita

—

v

cultudine i
utur culiti/ cilos

ſks uſmrhulm i
ſs ſotcuals piy ſ w⸗
ſlyfie iulir iiis n
it moittala dut 4 ie⸗
elhſgunt malis ogtwes n
nlun ſhgun maas opacdes
bus aftait igniean mie
nis mores wndicbes Ygitun
nule gennli delt fn ſ aben
vmor de ſmu la de ani e
na ſncti/Mquido a icini
nonlnn pgneim &mn fumw
ſtidntenda uanoꝛ ſin ilin
ſler artnimn wnſiſe
nraſos cwrsſi daſtonne
unudicdincden tüdetig
upbinn A mortlan opacdenn
lans wſtes dateen mnalam
ige Non⸗ eniep ſu
Nicen
nidnn Henee/u zen
tmaculam Xm

Napaat X R domnnt
t d nun ate omt,.
a Rnantan⸗
ittat: &
deron Rerz d N ab an⸗
r& ne manum
nenen. t deltur⸗
nrens. dig mo

gnagnete
Kannkſole sheta⸗ “
. 17

ptif,
Egt Duut ar (Cqus

muleren genglan pllchꝛam.
captilam ſuam mn vwoꝛem w
Gat aeapene ipſegpunon
aubm ſam diobinodn
eeqvn ſnbaſtia pſſten
per odinen dahbet fianin
dektar alri llun i
,dande At Ms ius
uoon dlttet mſinte ſia
õ
s dekrbat patten ſunmpt
leflere & ſie otant bile
vin iſus on ſe
11s Mullen gotſs

et Nlunms

tcedas Fen

Agitur ſi alius filius iſrk videns deum ideſt
alius theologus videtur bums vxoꝛez ideſt
Plicam diſeplm am delecta bilem && pulchra
placuerit quia ſibi ipſam legere ſtudẽ ſoaᷣ
jante omma neceſſe ha bet ſuꝑfluitatezʒ ip̃iꝰ
:ideſt ipſos erꝛoẽs getilium in myuetos eidez
penitux amon ere: & vngues capillos ve⸗
ſtes qmequit ext erius gentile & bèticum
ſapere videbatur gladij mtellectꝰ & fidei to
taliter refiitaẽ / & ſic erit licitum iſtam vxo
rem tibi ſumere & ipſam ſcienciam gentiliũ
ꝓvteris iſ raheliticam facere ſcilicet ad vſum
verltatis & fidei aplicaè· Gn ſis · xij · Eece
vxoꝛ tua: ea vtẽ & vade · ⸗T.
¶ Vk die ꝙ iſta mulier eſt ama peccatix
que ſcilicʒ ꝑnlchꝛa dicitur: ꝓ eo & m pul⸗
chꝛitudine naturalium a dommo deo conſti
tultur & cauſatur/ ꝓ capillos vngues & ve⸗
ſtes que ſunt quedam res quaſi nõ natura⸗
les ſed actu ales nõ vine ſed moꝛtue nõ necẽ
ſed ſupflue/ intelligũt ipſius mali moꝛes &
ccata moꝛtalia/que tunc babet · vnde ca
pilli ſignant malas cogitacões· vngues ma
nuum ſignant malas oꝑacões veſtim ta euʒ
quibus capta eſt fſigmficãt male conuerſaeo
nis moꝛes & cndicões · Igitur quando de
muliere gentili dełvt fierni iſ rabelitica/ð ancił
la vxoꝛ de ſerua lbera/de am̃a peccatrice aĩ
ma ſancta / & quãdo ad xp̃i cnubi / ꝙ fit
m pꝛeſenti ꝓ graciam: & in futuro ꝑ gloꝛiã
eſt adnuttenda: quatuoꝛ ſunt ſi bi neceſ ſaria
ſcilicer ꝙ ꝑ penitenciam & cnfe ſion em ra⸗
dat capillos capitis ſui ideſt omnem crdiꝰ
imũdã cogita coem / ccucidat ugues idel õ⸗
ſuꝑbiam & moꝛtuam opacdem / mutet genti
litatis veſtes ideſt oem malam conuerſacvez
ſedeat m domo cſciencie ꝑ ſui ipſius con⸗
uerſacõ em & defleat patrem & matreʒ ideſt
mũudum ε carnem & omẽm & exm̃ contrax
it maculam & mfeclionem dicedo ills. ſemi
xvvali michi mater mea quia genuiſti me·
Et ſic trigmta dies qui conſtant ex Snanio
triducto ideſt poſt complecõem decem mã⸗
datoꝝ trimtatis fidem: vir ille qni m crucis
pꝛ elio eam acquifiuerat & ceperat ſciliczʒ xpe
xpia nam fibi ꝑ gram deſpõ ſabit:& coꝛ poꝛi
ſuo miſtiœ ſpũualiter iũ gens vxoꝛem d ſpõ
ſam ſpũaliter cõſecrabit · Oſee·- vade & ac⸗
ciꝑe vxoꝛem foꝛ nicariam: & ſequitur ſcilicʒ
ſequenti: ſponſare te michi in fide· ¶ Vl die

Der

iſtad poteſt ad lram diei de am̃a getili
Pcicatoꝛeʒ onuerſa qnia ad hoc ꝙ; coꝛ oꝛi
noſ to ideſt eccẽ iungat᷑ neceſſe eſt qna
tuoꝛ faciat que ſupius expꝛimũtur ꝛc· vt S
Textus · xx v. V· HDomo qui
babebat duas vxoꝛ es vnam pdilectam æ
altera odioſam: & fuerit filus odioſe pꝛĩogẽi
tus: wluit dimdere heredit ateʒ mter filios
ſuos / nõ poterit filium pdilecte pꝛimogem⸗
tum facere/dabitq; ſibi vð ommbꝰ que poſ⸗
ſidet cuncta qnplicia: ipſe em eſt pꝛ incipiuzʒ
libꝛoꝝ eius: & ei debentur pꝛiogemta:¶ Di
ꝙ homo poteſt ſigmficare pꝛelatũ due vx
oꝛ es eius ſunt carnalis affectio p̃dilecta &
pꝛopꝑꝛia eceleſia odioſa/ pꝛ mogeniti fili ſut

eccleſie & illi qui ſunt de eccleſia:vł de pata
ꝓereati/qiu videntur hdie filij adioſi ſecũ⸗

dogemti ſut carnales amici.quos ſeilicet vx
oꝛ eoꝝ p̃dilecta ideſt carnis affectõ gnanit
gsit iſtud eſt verum · ꝙ quãdo homo Me p
latus vult mter filios & ſubditos ſuos bona
ſua:ideſt beneficia diuidere / nõ debet pꝛimo
geĩtos eccleſie filios poſtꝑonere: nee carnali
ter dilectos iſtis primogenitis anteferꝛ erð
eſt pꝛincipales facere · nec pꝛimogenita ideſt
beneficia pinginoꝛa que debebant᷑ alhjs: eis
debet tribuere · ſed iſtis pꝛimogemtis filijs
deſt viris ſufficiẽtibus & boms ab eceleſi a
Sereatis cũcta duplicia:ideſt m duplo meli
oꝛa alijs:debet dare · Iſti em ſunt pꝛmcipi⸗
um libꝛoꝝ eius:ideſt iſ li ſunt ꝓpꝛie filij eccẽ
ideſt ̃lati/ & ideo pꝛimogemta & pmguia
deſt ꝑꝛmeipalia beneficia talibus debẽt dari
cuius tamen oont marium faciũt modo młi
qui filos ꝛꝑales ſpñalibns ante ponunt/
ita ꝙ ꝓſi pſangendo ꝓvſſuüt dicere ill· treñ ·
pʒ · c.· iuj. m oꝛõe· Deꝛedicas nra verſa eſt m
alienos / illð gñb· xx vij· Pꝛimogemta mea
ante tulit /nũc etiam ſurꝛipuit benedichoẽm
meam · ¶ Vl dic ꝙ due vxoꝛ es ſut am̃a ꝗᷓ
oditur/& earo que diligitur / vir tamen ſapi
ens non debet filios ideſt affectus & opera
earmæ pꝛimogemtis filijs ideſt amime affee
tibus & openbus añfer:e ꝛ⁊c̃. .
Textus · xxj · ¶ Di genuerit quis filinz P
teruum && cõtumacem qui nõ audiat patris

&& matris im perium: debebant pater mat

aPꝛebendere & ad ſenioꝛũ midicium ducè:
☛ . —
& dice fili? iſte mater ꝓteruns & cõtumax
mãdata nr̃a audire otenpmt / cõ meſſ ſacõ be

vacat / lnxurie atq; coniuijs lapidi bo obꝛuet
eũ vmũſa multitudo. ¶ Iſtud poõt allegari
cõtra mialos & ꝓteruox: qui ſeʒ patri ſuo ec
cleſie obedire nolut. Sed ꝓterui ctumaces
lndis & omeſſacõibo intẽdũt/qiua ſcz ſerpẽ
tes · i· plati eoꝝ lapidibus.i.duris oꝛrecli⸗
ombo merito ipſos obꝛuũt & ceõfundat.
Iſta em̃ eſt veritas:; oẽs debet eũ laꝑidaẽ
& obꝛuẽ & caſligaẽ & cvꝛrigẽ: merepare &
arguere qui paretibus ſuisi.tam carnalibo
& ſpũalibo min ſtis & licitis dedigtur obedi
re/& magis ſtudzʒ cõmeſ ſacdibns & luxurie

mtende de vacaẽ/ ptiſſime de apoſſatiꝰ

debet diel: qui reuera ingo obediẽcie ſe ſubtra
pũt: ꝓmeretur ab ombꝰ lapid ari- y ·
Die Peipit ꝙ ille qui captiuã dux?at vx
oꝛem:ſi ſibi tãdem diſplicẽt poterat dimittẽ
ipſaʒ ñ pvterat mn ſeruitutẽ reducẽ: nec p Po
tenciꝗ oιπε Ded lbèam pmittebat ab⸗
ire · ¶ Dicut vere ſi quis habeat aliquẽ aĩcũ
ſibi cõmigio · i· familiaritate & amicicia coũ
um/nullo mõ ipſũ debet oꝓꝛ imè ł?ᷣ turba
re:nec ꝓ potẽciam ledẽ vł guaè: Sed poci
us ſi ſibi non placet opoꝛtet grate dimittere
& ſe ab eis conſoꝛcio ſegregare: quia ſicut
dicit ſeneca· Turpe eſt eum illo bellum ge⸗
yere: cum quo famualr vixeris ·

Capitub · ie· N

Icut dẽ Deut · xxij · Moyſes
wlẽs q inxta fint ĩnicẽ rex et
egocia / feeit ꝓhibicõem gha
em:q vir nõ vteret᷑ veſte mu
iebri · ¶ Ad loc allegan p̃t &
nullus dẽt alterius officiũ vſurpaè qꝛ /ſ· m
ter cõiuges viri nõ dñt muliebꝛia officia ſa
cè: nec taliter effemiari Yᷓ demolliri: c ſe ve⸗
lint mrebo femĩeis occupaẽ · Veñ · ſi te ma⸗
ritum: c viꝝ cogita/mulier nũ p erũpẽ ꝙ vi
ro codepnato mtat extẽioꝛ a negocia ꝑtrac⸗
tae/quiymmo feĩa m domeſticłs mulieribo⸗/
viri wero m arduis & virilibo ſe dñt iugit er
exercè&ê; tñ eſt cof viros effemiatos:& cot
feias pſupᷣtuoſas q̃ veſte virile mtũt mduẽ
mẽytũ omina negocia etiã regimen/domus
& alia que viros ccernũt wlũt viris poſt⸗
Poſitis oꝛ dinare.¶ Vnde Pub · gallicum eſt
de ralibus dom mabuz ꝙ ipſi deferunt bꝛ a⸗

cas domns / ita ꝙ de talbus qne d viros

regũt:& viroꝝ negoeia facere wlunt · Pt bici

Feremie · xxxj: faciet nouũ ſuꝑer ter: am: fe⸗
mma circumdabit virum / contra illud. thi⸗
apLi ij. mulierem docere m ercleſia non per⸗
mitto/nec dommari m virum: & merito qꝛ
femma non debet eſſe vin domia ſed ancil⸗
la. In cuins ſignum muſeres pꝑerfide fignũ
Pedis: ſupꝛa caput pao oꝛnatu poꝛtant /que
etiam perlis & pꝛecioſis lapidibus oꝛnant/
lve autezʒ faciunt vt eſſe ſubiectas & ſub vi
roꝛum pedibus ſe oſtendãt / inxta illud· gñ.
iij · poſt medium· ſub viri poteſtate eris⸗/ip
ſe dom iabitur tui/ verba ſunt dei ad mulierẽ
P. V die illud ſpn⸗
aliter pertmet ad pꝛelatos qui vin nomie eõ
tmentur quia ſcilicet multi ſunt ita hebetes
& cffemmati: ꝙ a femmabo ideſt a ſuis ſub
ditis ſe permittunt gu bernari & regi/ ecocra
multe fonme ideſt multi ſubditi tantis ſup
biis mduũtur ; viros ſuos ideſt pꝛelaros
gu bernare mtunt᷑/& ſie viri femine: a femia
wro veſtibus viroꝛnm mounntur. Femie:
mulieres dommate ſunt eis· Textꝰ xXxij
C Si quis per viam mcedens aniculam ſu
pPer pullos mueniret cubantem· non debebat
vt erq; ſimul capere: ſed matrem captis fili
v) debebat libram permittere JIſtud expo⸗
nunt doctoꝛes ſic/aiunt emm cq; mater iſ ta
gmificat litteram ſacre ſeripture: que m mł
ts paſſibus ſub ſe habet pulos: occultos id
eſt ſenſus & mtellectus ſpirituales abſcona
dit os. Igitur nos de matre iſta ideſt de bi
ſtoꝛ ia vł littera non debemus curare. Sed
pullos qm ſubtus lactãt deſt mtellgentias
ſpiritu ales debemus aſ ſumere et tenere/quia
ſcilicet non eſt magna vis de litterali byſto
ria · dum tamen haheatur ſpiritu alis mtelli⸗
gẽcia / ad litteram: ſectatur & hie filios dimit
tere & matrem retmere oœnatur. contra illud
axvſtoli· Romañ vij· Non ambulemus m
wtu ſtate littere / ſed m nonitate ſpiritus ·
¶ VYr iſtud poteſt allegari cœntra duros &
erudeles qui non ſolum ſeuiunt m perſoms
ſed etiam m rebus non ceſſant ſafkteere ſi
pullos noſtros ideſt bona poſ ſint babere utꝰ
ſie matrem ideſt ꝑerſonam liberam quam de
bebat dimittere:& eam Ccaptis huius filijs)
non curare / ciuns contrarium multi faaunt
q ſcʒ & bona rapiunt & perſonas perimũg
vl affligunt ·

B wirl ſc

õ
lut e W.
vfamsorprdſer prthem die
i c i M
etochmwandtafuat e
mtetur vend do camautni da
dica b funt tunr cum ſno oppꝛt
deun Oe ychnoꝛeſt onft⸗
tayno ndt idoanſtr n
ſuous wnmme/lãdo; audu/
blpvſoanche ſtud ſtago wya
dyapls Nqnan puelm deſt aig
ſonanpperalun OPpumittune v
vpfiſtenmn danaunt date
Aiquen qnenn undend d wum
tanpprtlamt inumnd ſiſfinn⸗
fwcamciclamor wrdis: ſihon ſ
ſtatbns en . 5 in &
Ahrhme inan⸗ oipr
we Nds a eno claman.

Kcamon
nihenmſe, d cntn dyel

ne vn um die
nhen cumd
6 neenmmpeſt,

nmmate ſunt ets⸗ Tutkin
Wan weedens zucllann ſu
uemnrer elbanten non darba
lcapene ſalnrunt aapisfil
libram permttere d erw⸗
g ſe aint emmm q mmuri
aamn ſicn enptum: nen nl
bͦſebelet pulos: oulos d
hteleclus ſpirtuales abſeon⸗
nos de matte ſia delt de bi
n non Gebetuis cumte⸗ Dech
Ntus btat deſt mtelgentus
emus a funere er teneſe/ u
ſt magna vis de frenlhyſn
men baratur ſonndt neß⸗
gameſatktata, flsont
,mmurtunn anm ud
ni if on Ambulemas m.
ſeo m nomitate ſpritus⸗
et alegen ooltin durs⸗

w oms
oun ſeunune nn
nſ ſafficen ,

H
.
S

n nõ po

Inde · job · NRKii⸗ Nubos vimittut hmůes ·
vſtimenta t ollent es ſequitur de ciuitatib⸗
ſecerunt viros gemere & amma vulneratoꝛũ
clamabit ; ⸗C. It ſedm ali
os dic ꝙ mater iſta eſt carnalis concupiſce⸗
cia / pulli eiug ſunt carnales affectus & ac
tus· Fla eſt ergo que omo teni & eradica
teſt· veruptamen pulli eiꝰ ſeilicet ma
li affectus onſenſus d& actus tenẽdi ſunt de
repꝛimendi: & ne ad affectum veniant com
peſcedi · Iſta eſt em̃ auicula que m mndo car
nis noſtre cubat · Fſta eſt illa que abꝛabe
ſacrificium fedat & qne thobie oculos excect
& obfuſcat. Iſtam neceſſe eſt q; ꝓmittã?ꝰ
m carne noſtra vniere / ſufficit tamen ꝙ pol
los eius poſſumus ꝑ tꝑanciam retmẽ/ ad hᷣ
videtur facere illud · Exoð ꝙ; mater & filiꝰ
nõ debebant m die eade ĩmolari ideſt ꝙ con
tupiſcencia carnis: & pſius mali actus non
poſſũt ſimal ꝓ homiẽm eneruari · B poĩt ills
non arabis m boue & aſino · Item nõ indue
ris wſtimto lino:lanaq; cõtexto ſicut B hẽt
Se leu it xie · ,D- ¶ Die dicit
ꝙ ſi quus oꝓpꝛeſſerit puellam d clamanent
dato ꝙ; nõ andita fuerit ipſa nullatenus pu
metur. i vero nõ clamauerit: dato ꝙ au⸗
dit a nõ fuerit tunc cum ſuo oꝓꝛeſſoꝛe ocei
detur. ¶ Dic ꝙ clamoꝛ eſt confeſſho:qᷓ quã
doq; nõ auditur / quãdo onſtat interius in
ſola coꝛdis contricoe / quã doq; anditur m v
bali pꝛolocu cõe · Iᷓſtud eſt ergo veꝝ ꝙ qñq;
dyalolus aliquam puellam ideſt aliquam p
ſonam ꝓ peccatum oꝓpꝛimit: tunc vere ſi ꝑ
confeſ ſonem clamauerit: dato ꝙ ſacerdotẽ
aliquem qui eam audierit nõ inuen ent moꝛ⸗
tem ꝑppetuam nõ in curꝛit / ſufficit em̃ amime
peccatrici clamoꝛ oꝛdis: ſi non ſit ſacerdos
qi andiat verbum oꝛis/ ps · Clamauerunt
ad dommum cum tribularetur & de neceſ
ſitatibns eoꝝ eripuit eos · Verũptam ſi ſit
ꝓ pecatum oꝛeſſa:& nõ clamauerit/ nee
wcæ coꝛdis nec clamoꝛ is contra dyabolũ op
pꝛeſ ſoꝛ em emiſerit tunc vna cum dicto ſuo
oPꝛeſſoè meternnm peribit · E.
¶ Vl die ꝙ clamoꝛ oracõem ſignat / qᷣciẽs
ergo dyabolus caro vł mðꝰ ꝑ tenpt acõem
vꝑł tribulacoem nos nititur ozimere & p
malum cvnſeuſum cœꝛrumpxre: tociens debe
mus ad deum ꝑ oꝛacseʒ clamare / & tunc ſi
deuote clamanerimus & dei auxiliñ ĩploꝛ a?

dato ꝙ nos nõ audiat ſed in ꝑccatum col
labi a dyabolo cꝛ rũpi ꝓmittat punicõezʒ
tamen ſeu dãpnacõ em nõ meurꝛ imus/qnia
ſciliez m nobis erat fecimns · Oʒ qui nos
exaudiret non inn emmus ſepe emʒ occulta
dei diſpenſacõe ꝙ agitur bomo liecet clamãs
& repuꝗnans m peccatum cœllabi dimitta⸗
tur: vt dum fragilit ate ſua experi mento di⸗
ſcit humilioꝛ habeat᷑· jnxta ills beb · v. Cuz
eſſet filius Si diſcit ex hijs que paſſus ẽ obe⸗
dienciam:ac ſi deberet ꝙ filius dei id ẽ iuſtꝰ
& p̃deſtmatus quãdoqʒ tẽpt acõem vł pec⸗
catũ patit vt huilis & obediẽs effici mẽat᷑-

Capit · x. F.
Omt Deut xij . ¶ In iſto

apitulo ponũtur quatuoꝛ ge
nera ꝓſonarum quibus mgreſ
ſus m eccleſã m ꝓpetuo:l ad
tempus negabatur / pꝛimi ſunt
illi qui m membꝛis gnatiuis erant vl acrich
vłtrunccati ſcilicet eunuchus &e ſimiles · Se
cundi erant illi qui defectum natalium patie⸗
bantur ſcilicet manſeres ſpurij alij de ille⸗
gittimo matni momo ꝓcreati · Verxcij erãt a⸗
manites:qm interpꝛ etant populꝰ turbidꝰ:
qui ſcilicet de ſtirpe amon filij lotb fiut geni
tus/ & moabites qui mterpᷣtatur populns
meroꝛis: quni ſcilicet de gnñe moab alterius fi
lij loth fuit natus· Iſti em̃ dno ꝓvpuli filijs
iſ rabel de egypto vementibus & fame & ſi⸗
ti ꝓeuntibus/m deſerto laboꝛãtibus occurꝛẽ
vł panem & aquaz concedere nolnerũt / ſed
potins ad maledicedũ eis balaã excitauerũt
¶ Dicamus ergo allegoꝛice ; iſti pꝛimi ſi
gnant vmines ignoꝛãtes mſcientifiœs:
qui ſcilicet neſciunt alios p̃dicãdo couertere
ſeu ſpũaliter ghare · Secũdi fignãt ſymoni
acs quos nõ legittimus vir eccleſie xps
bonus pᷣlatus gennit vł ꝓduxit ſed potius
quos adult᷑ dyabolus carms affectus ! ma
lus latus illegittimus wolnit introducere ł
creare · Tercij ſunt luxurioſi qui turbidi ſunt
populi mẽytum res fetidas & turbidas ſo⸗
let pꝛe ceteris exercere · Auarti vero ſut aua
ri:qui populi ſunt auaru qni populi ſunt me⸗
roꝛis mẽrtum ꝑ ſollicitudmem & timoꝛem
ſemꝑ ſolent m amaritudme cœꝛzdis pꝛe cete
ris peccatoꝛ ibns viuere & manere· Jgitur

jſta eſt veritas eccleſia dei ſtatum eecleſi
aſticuz officia et lneficia eccleſie nõ debent
mtrae· Iſta quatuoꝛ genera peccatoꝛum ſcʒ
enuchi qni nõ gnant ꝑ Pꝛ edicacõnẽ/illegittĩe
nati ſciliz ſymomiaci qui adulterine cedũt
a pꝛomocoõem amamtes ideſt luxurioſi qᷣ
ſunt Populi turbidi ꝑ earmis mfectionẽ. mo
abites populus meroꝛis ſcilicet anari qui ſẽ
Peꝛ habent ſollicitud mem meroꝛem & deſola
chem· Tales ergo nõ debent ſlatum eccleſie
ingredi /nec ad beneficia eccã ſlca ꝓmoueri ·
ps · Auibus iurauim ira mea ſi introibũt in
requiem meã · Iſti em ſeilicet auari filijs iſeł
ſcileet panperibus m deſerto hu us mundi
eſunientibus cum pane & aqna ideſt cuz ele
moſims nõ occurꝛerũt. Ded pocins balaaz
malum ꝓphaʒ & ariolnm ideſt aduocatos
& baliuos circa eos & ad eoꝝ exhèdit acoez
ꝓnocãt & inducũt/cntra ꝙ dr Eſay · xj·
Ru babit atis terꝛã auſti: occurꝛ ite cũ Pa
mbus fugiẽti⸗ „G Moyſes
peepit populo iſrabel ipſe nõ ablvmiĩetur
egyptum: apud quẽ fuit aduena uł olanꝰ
rnec etiam ydum euz qui de eſau fratre jacob
fuit natus: qui inqnit ipſe eſt frater tuꝰ/al
os vero Populos ſeʒ moabites & amãqites P
cepit abhom in ari & nullum fedus cum eis
vult iniri· ¶ Der fllios iſrł qui de ſeruitute
ad libertatem venerant mt elligo eos de pan⸗
Ptate ad diuicias aſcendunt /ꝑer egipebs ve
mtelligo eos qui ipſos dnim erãt Panpes ali
quoclens nutrierunt ꝓ ydumeũ vero fratrẽ
ſuum intelligo eos qui de eoꝝ ꝓpꝛia parẽete
la ad pauꝑtatem vemũt ISitur o tu popu
le iſ rł ideſt populus dinitum qui de ſeruitu⸗
te miſene ad ſtatum ꝓſperitatis vemi fti: ca
ue ne abhomineris egyptum ideſt illuz ruſti
cum vł apnd quem aduena aliqn fuiſ li/ &
a quo nutnitus & benefieiatꝰ d eras panꝑ
aliqnocies extitiſti¶ Ded pocius ipſum re
gnoſcere & diligẽ ne bẽas verecundiaz qꝛ
Pauꝑ em habuiſti: ſed pocius reputa tibi ad
gloꝛiã/ & pauꝑtatẽ conſanguineum nolj cõ
tẽpnẽ łᷣ fugè: cᷓ nũc ſit Pauꝑioꝛ ep vidi⸗
ſti/tameʒ ſeꝑe fit ctrarium quia multi ſunt
qin ad ꝓſperit atem veniunt nũp amplius
aliquem pauꝑem parentem videre wlũt & il
1os apud quos aliquãdo egem fuerãt vilipẽ
důt · Vub · xixe · fratres Paupꝑpis lomis od erũt

el m: D. ¶ Il die filij iſie

ſunt religioſi pdumei vero & egyptij ſut ſe⸗
culares & layci quu ſcilicet ab ipſis nõ deꝑt
ablvĩari ſ̃ pociꝰ ĩ caritate & bemnolẽcia ſup
FPoꝛtar· vñ apꝰ. Infirmum in fið ſuſcipite
amanite vero & moabites ideſt ꝑ ccatoẽs
& bètici dicitur ꝓpetuo deteſtari nee eox ᷣ
ſoꝛcium frequentari · ¶ Textꝰ xxnj· ¶ Cã
quis noctumo polluebatur ſonpno:vł alip
im mũdiciam contrabebat·. ſtatim extra cꝗr
ſtra exire debebat & m vſſpè lotus aꝗᷓ: itꝝ
redibat · Vicut lhuic & ſupꝛa m multis locis
& paſſibus continetur. S. c vere ſtatim cũ
quis aliqno moꝛ tali peccato polluitur: ca⸗
ſtra pa raclyſi exire ꝓ conſideracõem tenet /
quia ſcilicet ſtatim debet immũdum ſe repn
tare & colabita cõe ſanctoꝛum in dignuz ſe
eſſe iudicare/& a tabernaculis paradyyſi dig
nñ extrapelli & eici / cogitaẽ qnouſ q; ſcilicet
aqua compunctionis & confeſſioĩs ſit lotꝰ:
& quouſ q; m ipſo veſpera vwonèit ideſt quſ
ꝙ ardoꝛ concupſſcencie fit m eo dimiutus/
tunc emm poteſt caſtra mũdatus mtrare:et
de mgreſſu paradyſi ſpꝛare · pe · Ingre dere
m requiẽ meain qmia domiĩꝰ benefecit tibi.
J. Mie pꝛeeipitur ꝙ filij iſ rabel

cum eſſent m caſris: ÿPaber ent locum depu⸗

tatum ad rquiſita nature ſcilicet ad purgan
dũ ventres:verunptamen ſemper vnũ Paxs
illũ debebant m balteo poꝛtaè debebant ter
ram fodere: & ſlercus ꝙ; egeſſaãt aperire:
ne foꝛte Põt feditas domũ qui caſtra iſ rłiꝰ
eircuibat offẽdere & grauare. ¶ Die vere lo
quendo moꝛaliter lvmo peccatoꝛ debet ext
caſtra ideſt ext᷑ wĩonem ſanctoꝛum ſe repu
tans / certo loco vl cꝛam ſacerdote fedita⸗
tem ſuoꝛum vicõꝛum ꝑ confeſ ſionem egere:
& paxillo acute compuctioms terꝛam buili
tatis fodere: & terꝛ enitatem vilitatis pꝛop̃ᷣe
cogitaè · Et ſic ꝑ ſatiſfactionem immudici⸗
am vicoꝛ um debet a dei ocuł qm caſtra cꝛ
dis noſtri curat & cnſiderãt/ & a pĩñicõne
ſue iuſticie contegè & celare / tũe em̃ feditas
peccatoꝛum noſtroꝝ a dei cn ſpectu tegit
quando qð ꝑ cœnfeſſionem egeſtum eſt: p
terꝛ am ideſt ꝑ moꝛtis memoꝛlam: vł p ſa
tiſ R ctinam pemtenciam operitur / terꝛa A
eſt ſubiacẽs bumilitas vł pemtencie graui⸗
tas vł noſtra cœn ſiderata ter: eſtritax: que
ſcilicet dei oculis de nrs peccatis ſatiſfaciut
E& ipſa ne amplius videãtur ſepꝑel unt at q;

ſee ſelene e
G te igcfun .
ngonen nfine nlut
aleinbats Erlce

ſes tllufunt e hubotu⸗

lli rfhpi i 4
ulanu utniſen Guns
attnien Eudam ru d
Gerin aunnunce N dyamitetere
õ
rrumſckt nedGa N
Gie vuce pmnttmndns cnio n
nummulli auſten ſaun pꝛclit
nequi ibitos ſws ontvlune
ntate ſun ad uinoz dom nos ſi
adnidan dylim parwſti
torr q nan fait nal pama

amali uuemgla ſeanda lic⸗

nuite nneſoe den tued⸗
tltatis udre dum dn donms
unn nqis ſenilinet
ſ Squmnegedint/ emrat⸗

0 elus 8
lurm vfnjdum nans Auan

onfſfoß ſ⸗ag
Zm iſ ſun wiͤt heſ ͤf

waſniins,

cncpſenge ſi

n wtrſt caſty nnidenis nnareg

ſupendyſiſplane g
Aadph ſpeare⸗ Pse ngreder⸗
emean qnudond Kie

eptecpitur fleiſra⸗
ntn ihskinbens
ad,ifti naune ſlctr punen
s nmuptanon ſinpr mupa
bantm baltotwet dSarlutt ter
n: ſtus cegiſſoit iprnne:
Vr fditas domni quicaſtmi iſtlis
ffedee & gruar⸗ (Be web
oꝛ uter vmno peccator debt et
Rexk ciionen ſanciorm ſenzi
oloo V oꝛam ſaerdote foſe⸗
um vchunm p wnfſſorangn⸗
o acute vnpilonznmliſ
miantäln ma vd
Sſepbeitonmn inmudic⸗
wlcidcul aucſta

? anfdeuit/ Na pnane

tegunt pg. Deati qnoꝛ remiſſe ſunt iniqui
tates ꝛc. Et ſic expomt ſteęphanus de lego
to. m ſua po ſtilla- PR· „ Itez
hic adhibetur mandatum vbi dicitur ſic/n
tradas ſeruum dommo ſuo qui ad te confu
Zerit / ſed habitabit tecum/& m vna oꝛbinz
cuarum requieſcat / nec cõtriſtes eum: nec of
feres mercedem pꝛoſtibuli:nec pꝛecium ca⸗
ms m domo dei tui · Vinea pꝛ oximi tui m⸗
greſſus tolle de vuis q tum tibi placuent ·
foꝛas aut on poꝛtare nõ licebit · Vegeteʒ eti
am amici tui ſi mtrauèis: manu potes tenè
& comedere/falce autem nõ potens aliud di
ſtirꝑe æ auffèe · ¶ Iſta poſſunt aꝓplicani
ad multa ſcilicet ꝙ cum quis ſeruꝰ dyyaboli
vł mundi ſeilicet ſecularis/vl mſideł ad te
ideſt ad te religioſum vł mfidelem ad fide
vl regionem cnfugerit: vt pote quia relicta
gen tilitate fidelis / vł relicto mundo religio⸗
ſus factus fuerit ⸗/ pꝛoculdubio talis ſi nouit
conuerſus aut fugiens: nõ eſt exſperandus
nec ſcandalis aut murijs moleſ tandus: nec
P turbacoem aut ſcandalum icꝝ ad manus

Aomim ſui mundi: vł dyaboli reuertendus/

ſed potius ſupoꝛtandns: & m vna vꝛ bium
noſtrarum ſcihcet m eccleſia vł religione pa⸗
ci ſice viuere ꝓmittendns/ cmus tamen cont
rium inulti auſteri faciunt pꝛ elati m religio
ne:qui ſubditos ſuos compellunt pꝛe anſte
ritate ſua ad pꝛimos dom mos ſuos ſeilicet
ad mũdum vl dyabolam pꝓ apoſta ſiam re⸗
troire: qdð etiam faciũt mali xpam: qꝛ ſcilicʒ
ꝑ ſua mala exempla & ſcandala qñqʒ facit
nouiter conuerſos ad fidem itꝝ ad vſum gẽ
tilitatis redire cum dicat dommus· Aath.
x viij· ; ſi quis ſcandali auerit vnũ de pu
fſillis qui m me credunt/ expedit ei ſuſpenda
tur mola aſinaria m collo eius & demerga⸗
tur m ꝓfuũdum maris- Auantum ad ills
pᷣceptum de mercede meretricis vł de pꝛe
cio canis non offerendo / poteſt diel ꝙ in
lve veſter domiꝰ dona miquoꝝ penitus re
ꝓba canis eni rapmam ſignat mẽtrix ve
ro luxuioſam deſignat / ne igitur mala młier
Pvſſit dicè ſe velle meretricare vt ð lncro ob
liuioẽ vł elemoſinam faciat & ne dicat ho⸗
mo ſe velle rapere vt exm̃ deum bonoret vl
Pauperem enutriet/ re ꝓbat domiꝰ vtrũ q;
ſcilieʒ mercedem meretricis & pꝛecium rapa
citatis vł cams: ac ſi diceret ꝙ ſibi nõ erat

Deic⸗

aecepta elemo fina I oblacðᷣ que fiebat luero
yl conuicõ / nõ em̃ ſũt facienda mala vt veni
ant bona · Vñ ecci · ymmolaris ex miquo ob⸗
lacõ eſt macula ſequitur dona miqͥn ñ ꝓbat
De vmea vero mtus comedenda de non ex
Nꝛ tãda/ Poteſt dici ꝙ vmea fratris noſtri
xp̃i eſt ſacra ſeriptura: de cums vuis idaſt
de cuiꝰ? ſentencijs & doctrims licitum eſt cu
ilibet ſe ſaciare & delectaẽ· YVerunptamẽ ex
tra ꝓPoꝛtare hoe eſt dictum iſtas vuas dinia
rum ſeripturarum ad exterioꝛ a mundi nego
cia a li care: nulli eſt licitum vł coceſſum/
nõ vult enim dominꝰ ꝙ illa que ad ſalutem
ammarum oꝛ dinantur: m ſecularium nego
cõꝛum vſibus ecpendãtur vł ob mũdi vai⸗
tatem ſtudeãtur vł addiſcatur/ ꝙ eſt cont
illos qui m mũdaiĩs cantilenis & alus dicta
mimbus vtũtur ſacris verbis docmatibꝰ/
cptra illos etiam qui ad mũdi laudem d& tem
Pꝛ alem vtilitatem theologiam pꝛedicãt ſeu
docent de ſegete vero vicim manu terenda/
nõ falce trũcada/poſ ſumus dicẽ ꝙ; ſeges vi
cim eſt cõdicõ ł conũſacõ ꝓxiĩ: & tunc pᷣla
tus dicitur mtrare: quãdo ipſam mcipit viſi
tare examĩare crigẽ vl pumẽ / ſed ꝛeu era
ipſe nõ debłet falcem duẽ & anſłè pũicoõrs ſta
tim aponere / ꝓꝑ dulces momeces ipſe debet
manuter frica: & quaſi blãdiendo & noʒ
exacbã do pꝛ oximũ caſtigaè· lve aũt ĩtẽdo
illis qin pemtent & de quotum emendacõne
pꝛelati ſperant: quia alias ſi eſſet obſtmatꝰ
vł pꝛoteruus poſſet auſtere puiri & falce in
ſucie ſeges vicꝛum trũcari / juxta ill.· apoẽ
xiiij · Mitte falcem tuã & mete qm̃ matuat
Textus · xxinij · L. Wic po
nitur ſi quis babe at vxoꝛeʒ ꝛc· que pꝛopter
aliquam feditatem oculis ipſius di ſpliceret:
poterat libellum repudij ſibi dare: & ipſam al
teri viro dimittẽè: aliam loo eius puchꝛ ioòm
accipere · Verunptamen ſic erat ꝙ ipſam ſie
vpudiatã: & ſic cꝛam domio vilem factam
nõ poterat aplius rehre: nec ſi vellet itꝝ eaz
recipe: licebat eã ſibi ãpliꝰ cpulari · Vxoꝛ
ſeda eſt ſecularis vita / vł etiam carms con
cupiſcencia · Nxoꝛ vero pulchꝛa eſt vita con
templatiua vł pemtencia qnia igitur iſtud
eſt verum ꝙ; quia vxoꝛ noſtra pꝛ ima ſcilicet
vita ſecularis vł cncupiſcencia carnał mł
tas contmet m ſe feditates: qua ꝓpter viris
Pñalibus diſplicet et eoꝝ off endit multipl

wolnnt ates/jdeo iſtis licitum eſt talem VNO
reʒ repudiare & dimittere/ & ad pulchꝛioꝛ?

vxoꝛem ſcilicet ad vitam relgioſam & coõte⸗

platiuam euolaẽ:& lya lipa & fedoſa dimiſ
