die due mulieres / vna ſcilicet ecelefia ſua: ᷓ
quãdoq; filios &c ſubditos vt cĩter babz vi

uentes & bonos / alia eſt carnalis affectõ ſeu

etiam carnalis parentela: que vt cĩter babz
filios moꝛtuos ideſt ignoꝛ ãtes & imꝑfictos
jnter iſtas ergo magna eſt apð ſalomonem
ið eſt apud p̃latuʒ altricacõ / qma ſcilcet que⸗
libet dicit ſiliuʒ ſuũ viuere ⁊æ alteriꝰ filiũ mor
tuũ eſſe/quia ſeʒ quelibet allegat illos cuos
pꝛepomt eſſe melioës & alios deterioꝛes/ſic
patet q; carnał parentela p̃latoꝝ ilios qnoꝰ
ſibi offert aſ ſerit ſufficientes & dignos / illoꝰ
vero quos eccleſia vł eapitulnʒ ꝓmouẽ ni⸗
titur aſſerit moꝛtuos ineptox- ſa ergo
mala mulier carmis ſcilicet affectio vłᷣ carna
lis parentela: ſalomoĩs ideſt pᷣlati om̃o ab v⸗
beribus matris alt erius: ideſt a boms benefiei
is eccl eſie viuent es filios ſuos ideſt bonas ꝓ
ſonas ipfiꝰ elõgat & ſubtrabit:se ſuos moꝛ
tuos ſcilicet ignoꝛ ãtes nepotulos ponit / ſalo⸗
mon tamen ideſt ſapiens platꝰ mediãte gla
dio iuſticie dʒz alten mullieri ſcʒ eccleſie filiũ
viuentem ſcilicʒ bonas ꝓſonas tribuere: & ad
ipſius beneficia ſeu vbera a onere male ve:
ro mulieri ſcilieet carnali parentele vł affec
tione debet puulos moꝛ tus aſſignare/ eoꝰ
ipſi nutrientes dimittere / ł de eis nõ curare
5dDiicens ſcʒ g ſequit date buic infantẽ viuũ
hec eſt em mater eius /iuxta illð math· vin ·
dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuoꝰ
O· V dic ꝙ iſta mulier mala
eſt dyabvlus / de quo ſcilic et poteſt vici illud.
Eccixxv. bꝛ cuis omĩs malicia ſuꝑ maliciã
mulieris · Iſta ẽ eĩ ꝗᷓ oẽs flios ſuos ꝓ culpã
&& Penam occidit. Trenc ꝝ · ij · nũquit come
dunt mulieres ꝓnulos ſuos ad menſurã Pal
me/& filios vero viuentes ideſt ſanctos vi⸗
ros qui ſunt filij alterins matris ſcilicet eccẽ
vł xp̃i ſbi ſubtrabere mititur: & eos ꝓ pec⸗
catuzʒ m filios adopt a & vberibus m ũdaẽ
delectacõis lactare œnatur / ſuos vero moꝝ
tuos peccatoꝛes & filios ſceleratos ad vbe⸗
ra alterius matris ideſt ad digmtates & bñ⸗
ficia eccleſie fuꝛtiue & ſymomace mtroducit
& ſic de filijs ſuis filios ideſt eccleſie facit/
& de bonis ſilijs dei & eccleſie filios ſuos id⸗
eſt ꝑeccatoꝛes facè nititur & cõtendit dicẽs
eccę illud infra illud· xxij· populꝰ tuꝰ & me?

gneſalleer gil

,tntſchl ⸗
ci ddſlnn⸗
ugeſlon o⸗ & ſfi

nin detih no 1o P
dos l xlrind

E, 1 c
ſotunj ccrmo ß

tunt patelet⸗
un rmutin &eigonen / qna ,

eieſclocht flis nidleſſe moxcuos
0os ſc08 ſce Voz vt fatet de muts⸗
inpros NScisnnaia
5 NN d Natun orrnds Xda
403 ctan . wideeſlos degome
tos & WOltuos tepunlter tepſontat. &
os ſoos ni pſpentice vue gor ati
nat· de qiſle due muſtats int
tis Aytvenfs/ balt flum morcuum.
gn vcſ/ Atamen diart e fngtt ſe bi
funvnd deſtopa vindoſa /echtr de v

titt Auſden anoungſiliee lus vu

dNaonſut odataſe diei f
0 mordans aſtcnblan Pwun
J
eigo trieze niöknigin .
ſleer guoit vni yſie ma
funfsue untas nüe nac⸗
n ndich glaſig diume ſonencle ſ

denralc⸗ tta edenitz n
h i⸗ l
õz
ieigni 8 dd
enc⸗

tua/ we
tur/ m fin

Ddende⸗
mnor qui o beet

Atenfic mor
egl os nos
gan eretis ſe
en ter ſos ano
dr Grtſifamas adt
os adin n l deo

Prihgpreldn,

allit nuatsz fi ſvg ih⸗ llis
mus pf⸗ hte ſltalit ſus nor

iſakte gmͦtz mrloz vit ſio
non tme daſtſpins th nihiir gr
d uſhre gan ntlen ſecc eff.
Autbnſalrzrnn miöthnetd
pusmätaſin dmn penge nn
m miim ſclet anipnane r fr
mme dakt elulis nnns yunm ℳ“*
rummadininm1Minme
deu li ſiur emrlir iffni mi
le lai nim a iuti ly icb in
vncenminos ſniin nans in
cqCamleni
ntiskeſatafldain.
(imy id s0ianinſihnin
i6s tes ſheelfi
nare uniie⸗ wei nügutan
X pnn Gerdt⸗ Tantpin ſin
nulenoͤfhlls r ib n
dint nulenshu g uilutes j
ne xfie m nrnsſolerr ete
wig ⸗ etut Kusppe⸗,

tum pPa tefiet ·

vnum ſunt / quos qñ ſuos facẽ nequit: tune
ſaltem ipſos diuidendos per diſcoꝛdiam ſol
licicad meʒ ꝓcurat & gladio ſalomonis id .
tribulacõibus ipſos detruncandos & affligẽ
dos ꝓclamat · dicit ergo nee mic hi nec cibi
ſed diuidatur: ac ſi diceret ꝙ equo nõ poteſt
totum ba bere nec ex toto ad peccatum con
uertere / pſum tam en poteſ per ſolleitudieʒ
dinidere ut ibi ꝓfcè valeat pꝛ ocuraè vt pa
tet de religioſis & clericis m tempvꝛ alibo im
plicatis: qui qnia diuidendi ſut ꝑtim dei &
ptim dyaboli fiũt · i. Reg· xix · tu & ſiba di
uidite Poſſeſ ſiones · O⸗ .
V die ꝙ ille mulieres ſignãt religiones me
dicantes / qui ſeilieet oꝛ am deo ſalomõe cõ
tendũt ⁊& alie alijs ſe pferũt & ſuos filios vi
uentes & aliaꝝ moꝛtuos eſſe Seunt cuiꝰ.ſ.
veritatem gladius ſalomonis ideſt dei ſentẽ
cia m iudico cõ periet qudo ſinguloꝛ ũᷣ meri
Vr qc ꝙ talis altricacõ vi
detur mter mũdum & religionem / quia ſcili
cet religio dicit filios mũdi eſſe moꝛtuos &
ſuos ſolos eſſe viuos vt patet de multis p
ſunptu oſisg religioſi s qui om̃s alios pᷣter ſu⸗
os extimant ꝑ ꝑccatum moꝛtuos & delec⸗
tos / ecõtra vero mũdus filios religioms ꝓꝑdi
tos & moꝛtuos tẽpoꝛaliter repᷣſentat: & ſu⸗
os ſolos m ꝓſperitate viu gloꝛiatur & cla
mat · ¶ Yl die ꝙ iſte due mulieres ſunt ve
ritas & ypoeriſis / habet filiam moꝛtuum · i·
opera vicoſa/ & tamen dicit & fingit ſe br̃e
fiium viun weſt oꝑa virtuoſa / ecoõtra de ve⸗
ritate & iuſtcia quoꝛuʒz ſcllicet filius vuut
ideſt quoꝝ ſunt opa bona ſeꝑe dicit ꝙ filins
ciꝰ mortuus eſt ideſt ꝙ baleat opa mualia
que ſeilicet nulla dełeant oſe ui pᷣmia· Iſta
ergo altrica cõ m nõ bene dephẽditur / quia

ſc licet quid ſit viuũ ꝙ ſir moꝛtuũ / que ſie

ypoeriſis que veritas nũc nſc tur / in fine tñ
ſeʒ in indic gladius diume ſenteneie i ſtuꝰ
minuemet / quãdo mèit a & demèita ſingulo ꝝ

vninerſis oſtendet · · · iij · In igne deela

rabit vmꝰ cuiuſcũq; opus quale ſit·

Cap t᷑ Cciũ · Q.
Duodecim duces babmit ſa
lom on qui p ſingulos menſes
adm.m ſtabant cibana meſe

ſue/& habebat ſaloinõ eqnoꝝ œꝛrieulum &
equeſtrium & onera poꝛt anciũ mfimtaʒ mł
titud mem/& pcedebat ſapiencia omẽs oꝛie⸗
tales / fecit tnamilia parabolan & qumq;mi
lia carminum / & diſputanit de natura arbo
ruʒ & herbaꝝ / 8 naturis etiã piſciũ auiu &
beſtiaꝝ vt dicit᷑ m capitulo ſequenti / & ſalo
mon cum vellet edificare domum dñno: miſic
ſibi byraʒ rex ſodomoꝝ cedros & abietes ðᷣ
libano/ ꝓpaueruntq; biblij & artifices ligna
& lapides ad ediſicadum domnm/ita ꝙ m
monte dolabãtur quadrabant᷑ & ppabat &
demde in ieri ſalem poꝛtabant / ſicut hic ca⸗
pitulo · vi· dr. & ſic actum eſt ꝙ dauit tem
plumi in ieruſalem wx ſecuris vł mallei nõ e
audita/ & Gᷓ e; merita antea fuerunt pꝛepa
ta:· euera talis ſala mõ fuit xps qui ſeili
cet fuit rex ſapiens & pacificus & ſuꝑ oes
lHomines ſapieneia mſignitus: colocn. Pꝰ. in
quo ſunt omẽs the ʒauri ſapiencie & ſciencie
abſcõdite / & ecẽ̃i · · fons ſapieneie verbuz dei
Iſte ergo duodeeim perfectoz ideſt duodci
apoſtolos babiit / qui ſibi fidi vł eccleſie ci
bos ideſt fideles multiplices mim ſtrarẽt · pẽ
Filij tui ficut nouelle oliuaꝝ m cireuitu me⸗
ſe tue · trla etiam ghaꝝ equoꝝ ⁊te bonoꝝ ſub
ditoꝝ babet / ſeʒ equos cu riales ideſt rengio
ſos qui curzꝛu ideſt regule ſunt affecti / eque
ſres ideſt p̃latos d cleris qui ſpũali mili᷑
cie ſunt dedicandi / onera oꝛtantes ideſt ſe⸗
culaes qui oneribus negocõꝝ mundialiũ ſur
ſubiecti. Abacuc · iij· feeiſti viam equis tuis
jram igitur rex gentilis/ gentilitatem deſigt
Ique ſcilicet cedꝛos & abietes ideſt altos &
ſublim es pls ad ſalomonẽ ideſt xpᷣʒ & ad
fidem ipſius de liba no ideſt de mũdo miſit
⸗de quibꝰ ꝓ magna ꝑte domus dei ideſt ea
cleſa dei edificata fuit. Can.quarto · fercu⸗
lum fecit ſibi rex ſalomon de ligmis libam ſer
ui etiam pſius regis jra m ideſt miĩſter ipiꝰ
gentilitatis ſeʒ mũdi tyrani ligna & lapideꝰ
ideſt ſanctos viros ꝑ martiria dolanerunt⸗
& m monte huiꝰ mundi pꝛepauerunt/& ad
ſalomonem xem m jeruſaleʒ ideſt m parady
ſum miſerunt/æ ſic að edificacõem celeſtis
templi materiam pparanerunt & eidem ob⸗
ſequium pꝑꝛ ebuerunt · P.gał · xxij· conſtitu
it lathomos ad cedenduz lapides · Vn jobis·
xvj: erit inquit tempus vt omms qui mter⸗

ficit ws arhitretur ſe obſeq uum pꝛ eſtaẽ Sda

plum ſuum wyx ſecuris & mallei nõ auditur
nec Pena vł tm bulacõ ſentitur/ qnia ꝓcer⸗
to lapides ideſt ſancti qui ſunt materia buiꝰ
temph::pꝛius m hc mundo ꝑ tribnlacõnes
dolantur: & ꝓ virtutes quadꝛãtur & ſcul⸗
puntur/& ideo quãdo ibi aſcendũt nequãẽp
amplius turbant & m tranquillitat e m dei
ſanctuario cõllocãtur · Apvẽ· vij · nõ eſuriẽt
neq;ʒ ſitiet amplius / neq; cad et ſuꝑ eos ſol ne
& vllus eſlus/qnomiã pꝛ ioꝛa traſierunt.
NKN. V iſſla allega contra letigi⸗
oſes cleriœs qui ſcilicet dum templum ecele
ſie m pꝛ eſenti edificatur & rgitur / nulla wx
murmmnac is à quèle diſſencois aut diſcoꝛ⸗
die debet andiri / ſed om a tranquille & pacifi
ce fieri & quilibet lapis ideſt quelibet ꝑſona
pacieter in loo & gradu ſibi debito collocari
Eſay.x · nõ fint q mouẽt ſeʒ penã & qui aꝑe
riret os & garꝛiret Iv dic & ſecuris d
malleus ſignãt miniſtros crudeles ictus ve
ro iſtoꝝ deſignant illatas tribulacões / wces
vero denotant talium terꝛoꝛ es & cõmĩa coes
quãdo ergo ſalomon weſt pᷣlatꝰ edificat &
regit templum eccleſie ſibi ſubiecte / valde de
bet curare ꝙ omiĩa tranquille ꝑagãtur/& q;
ſecuris & malleus ideſt crudelis mim ſter &
official pꝛoeul tollatur/ && q; wx & ictus
omms tribnlacõis && turbacois talinzꝭ ibi nuil
latenus audiatur / nec aliqua cru deł exactõ
ſimplicibus inferatur· Job. ij· iũli piter ſñ
moleſtia nõ audierunt woc em exactoꝛis ·
Textuss· ⸗S· NDyra rex gentik
ad miniſtrauit manũ ſalomoĩ ad templuʒ edi
ficãdum /ſalomõ vero oleum & triticum ſibi
dabat/& domn ipſins nutriebat /ſerui etiazʒꝭ
Pyyrã cum ſeruis ſalom oms templuʒ edifica
ucrunt /ligna & lapides parauerunt · Dy
ram eſt mundus ſalo mõ eſt xps / quia vere
mundus adnini ſtrat æpo materiam ideſt ꝑ
ſonas de quibꝰ templum eccleſie conſtituit ·
alomon vero ideſt xp̃s mundo admiſtrat
cibaria & triticum doctrmne: & oleum graete
& miſeriœꝛ die quibus mũdus ſpiritualit er
alimentatur/ ſerui vero hyyram & ſalomoms
ideſt ſerui mundi & xpi hommes bom & ma
l Paſ ſiun templum eccleſie edificant mãy tum
cum ſenuis xpi multi ypoenite & mali verbũ
dei p̃dicant atqʒ docẽt · Vnde apꝰ· ad phił
quid mquid dum omm mõ ꝑ accu ſacõnẽ

m ieruſalem ergo celeſti vbi xps edificat tẽ

ſin p weri tatem xps annũcietut. vnde idẽ · i

thymot ·ij. dicit ; m domo magna nõ ſo⸗
lum ſunt vaſa aurea & ar getea / ſed etiaz li⸗

gnea & fictilia ꝛc·

Capit · iin. T.

dolatis & ꝓfectis lapidibo/ d&
diſtinxit eaz m tres diſtmctõ
nes: m altũ quaꝝ inferioꝛ do

mus m Sðno dinidebat ſcllicʒ m mcerioꝛi oꝛa

culo & extètoꝛi domo / ſic ego factũ ẽ ꝙ oĩs

parietes tem pli ĩferioꝛ is tabuł cedꝛims pa

uimentum vero tabulis abietims oꝑeriebãt
et deſ᷑ tabłas lamis aueis oĩa ꝓ ccuitũ tege
bant /mchilq; erat m tẽ ꝓlo ꝙ nõ anro vndi
ꝙ; tegeretur / fecit q; ſalomõ anaglifa ideſt ce
laturas & turnaturas m tabulan umcturis
vt nec qnid aliqua ruma ſeu diſtinclo depᷣ⸗
bendi poſſet/ m medio vero tabnlaꝝ ſculpfit
ymagmes ꝓmm entes ſcilicet cherubin atq;
Palme · Die vere verus ſalomon deus cuz
templum eccleſie facere wluit ipſum delapi⸗
dibus ſectis & qu adꝛatis ideſt de pſoms ſã
ls foꝛtibus & ſolidis edificauit / templum
em illud de qnadꝛuplici materia conſtabat⸗/
ſcilicet de lapið ibus ſectis: & tabulis cedꝛĩs
abietmis & lammeis aureis SDie vere ececle
ſia hũit viuos ſcʒ martires qni ꝓ martiria
fuerunt ſecti / tabulas cedꝛ ĩas ideſt confeſ ſo
res qui ꝑ contemplacoem fuerunt alti & qni
ꝑ virtutes fuerunt ſculpti:tabulas abietmaꝰ
qui minoꝛis ſunt valoꝛis id ẽ bonos ſeculaẽs
qiu m paumęèto ideſt m mfimis m mũdo fu
erunt poſiti/lam mas aureas ideſt doctoꝛ es
qui ſplendoꝛe ſapiencie fiierunt lucidi: m qui
bus ſcilicet om inbus erant virtutum ym agi
nes picture & ſcienciaꝝ caracteres ſcripture
& œnꝛdie ligammina & iunctara / quia ſez
mter tabulas templi & mt er ꝑſonas eceleſie
anaglifa ideſt toenature caritatis que nullã
rumam diſſencõis aut diſcoꝛ die a arere ꝓ
mittant · Job: xl. vna vm cõiungit nec ſpi
raculum quidam meidit ꝓ eas/m ip̃is etiaʒ
dehent ſculpte mter cetera dne ſpeciales figu
re ſellicet palma que ſignat vicłoꝛiam & che
rubm ꝙ ſignat ſcientiam/quia ſcilicet cheru
bin mterp̃t atur ſcie ꝑleĩtudo: ad denotãdũ

Egitur. iij · Keg · vj· Edifi⸗
cauit ſal omo do mũ domim de

ſernſnc dai ſeeularen
creckam tegllaten & kien
en ſunt ties ſkaus ſluidon q
lato ob wniaro dmiele n n
tur ejecb ri e lme raſt dan⸗ P
air Nt ucm n o ceeq n
souli rabi e Auod aut tcu m
iuſechin ad denot du erclefa ⸗
Uun note hundyſi deht nentulter n
e NNden dituen bid nonee
õ
N- Noſhan onnenſacd Nis d N q
gameſtante cic es fütptes 9 tres
ceſelcet aw nenoꝛia t wiuntas / mn.
wlli, lynw duple tua ſſyd⸗
enn ſpioun nfnoem. Eineellec
ſrulitul puucheun / wnwnn god
ſhdtenglin Nene Jai cali

dbis uduns dten nſliae ſuabe

de Eüheii⸗ Nenanpadnilapd
dr biſs dunns deniteng
amntane gin eedg Aalcham.

XXV. Cedzi L
na leno nlennt ve

1esipetut
„¹ 5 lltl teo⸗
e nchiyarni bnon 8
crru fintlihno nns ie

uns Enmmnnn tllulau unihins

Lnanbahu mnſi n od,
Nwſic mmdo wwtihſu lubpft
magnes W chelbin tey
Ane t mn wis ſiondn dassl,
denham eſiene wit iun dicp⸗
ddis ſeins auinuns ditde ſeisſ
Ohs wethus ſo ds; ehfcut inplin
ailib urupio nnm ollt
ſatcrdelpblis ſils rlilkuh
eans Almsuns Arede
Lbir nius inmmigziiymmni
antſth thiſs ahis dtan
õ
gutſeihknblis Dind
Awtns Keoſchlss

mCtsred ee.
ummN Atinsntid-

mao
rt Ermmis ules Rdolas

mindi n
a e iennrlobent

eauſ, edee
ſche zſenpture
bus „ geriſ e
spcdd, ſccta
nes pi⸗ De gmm5 und r ei
anun m nragoonit
riallutinß curtariecſenm

„*

om̃s pſone eccleſie & fideles dñt abẽ pal
mam ideſt vite pſeueranciam è victoꝛiam

diſcrecõem ſcieneiã & ſapiãm · Apvẽł · vij ·
amicli ſtolis albis & palme in mambꝰ eoꝝ
&α bꝛ euiter m templo iſto nõ deber ſe ali⸗
quit qum auro cartitatis & ſapientie veſeia⸗
tur / vt ſic ta mi tectu m: ; pariet es & pani⸗
mentum ideſt tam ſupioèg g mediocres ⸗
mferioꝛ es:fide & mambus ſplend ere videꝛ⸗
tur· Apoẽ·xx j. ipſa ciuitas aunꝝ mũdum ·
Tres autem ptes habuit iſtud templum/
q; eceleſia tres hiut ſpeciales ſtatꝰ placoꝛũ
onmugatoꝝ & contmeneinm ? eceãſticꝛũ
qui etiaꝭ m duos ſtatus ſubdiuidũtur: ſcili
licet m ſancta ſanctoꝝ/& m ſancta ideſt m
eccleſiam regitlarem & eccãz ſecularem/ iſt
em̃ ſunt tres ſtatus ſaluãdoꝝ qui m omm p
lato job omũgato:& daniele contmẽti ſign
tur · eʒec h·xiij · jdeo bene poteſt dici ilð gnõp.
AxVldit Puteum m agro tresq; conger
es ouiũ ac cubã es · Quod aũt tẽplũ ĩ mõte
fuit factum ad denotãdũ c eecleſia xp̃i ſur
ſum m mõte paradyyſi debet mentaliter ma
nere & manetem ciuitaten hic nõ querè / ſed
de futura potius cogitare: dicens ad ꝓhbył
· Noſtea connerſaci m celis eſt · vkẽ y tẽ⸗
plum eſt ante cuiꝰ tres ſũt ꝑtes · i · tres potẽ
cie ſilicet rac memoꝛia && wluntas / vna ve
ro iſtaꝝ ſcʒ racõ duplex eſt:quia ſeiliʒ dare ẽ
racõem ſu pioꝛem & mferioꝛem: c mtellectũ
ſpeculatiuũ && pꝛacticum / com pom ergo de
bet iſtud t emplum ↄſe encie vł am̃e ex lapi
dibns quadꝛatis: ideſt ex conſtãcie ſtabili⸗
tate. Eſaye · lii. ſternam ꝑ oꝛdinẽ lapides
tuos ex tabulis cedꝛinis ideſt ex cõtemplacò
nis ſublimitate/quia cedꝛus alta libam- eʒe
XXvlj· Cedeꝛũ 8 hbano tulerunt vt facent
tibi malum· malus em̃ nauis altitudinẽ con
templacois deſignat/ex tabulis abietinis · i⸗
ex inſticie rectitud me ſei equitate / abies
em̃ aꝛ boꝛ eſt rectiſ ſima · E ʒec hiel · xx vij⸗ ab
ietes doſayr dolauerunt m ramos tuos/ ex
laminis aureis ideſt ſapiencie claritate ibidẽ
auꝝ oꝑpꝰ decꝛis tui debet etiam eſſe m mõ
te deſt m paradyſo p aff ectionem · pẽ· qs
aſcendit in mõcẽ dm̃ debet babere celaturaꝰ
& ſcalptas ideſt multiplieitatem virtutuzʒ
& ꝑfec łtõnum mter quas ſeiheet ſpãliter bre
ym agin em cherubm ideſt ſcienciaz & diſere
cnem/& ymagmen palme ideſt ꝑſeueraue

₰

—

ʒ Ẽ

nſum acõem/s bꝛeinter nichil m ea debet
eſſe quin totum auro tegatur ꝑ ſplendidaz
nuerſacõem /& ſie dicetur de ea il · j· cor
ij · Templum ſanctum dei eſt c eſtis we:
qui ergo templum dei violauerit deſtru et il⸗
lum deus · ¶ Lextꝰ. V. In mte
terioꝛi oꝛ aculo facta ſunt duo loſtia ð ls
oliuaꝝ / ſeulpta erant in eis cherubin & Pal⸗
mme: que om̃a auro woꝑta ꝓoſtes aut em ho
ſtoꝝ qhq; angu los ha bebãt. Ruia P tem⸗
Ppum eccleſia intelligitur/ vñ videt ꝑ do
mu exterio em que erat m aioꝛ mrelligec ſta
tus lapœa ꝓ mterius wero oraculum deſiqᷓ
tur ſtitus & qngregacõ clericoꝝ hoſſia er⸗
go illiꝰ oꝛ aculi p̃latos ſignãt: ꝓ quos al as
fidẽ & ad eccleſiã necnõ ad eccãſtica bñfitia
mteant · Johis · x· ego ſum loſtium qui non
intrat ꝑ ho ſtium in ouile ſed aſcendit alinn⸗
de ficut faciunt ſymomaci & m tru ſi: ille fiir
eſt & latro videamus ergo qualia debet eſſe
ſtia domus dei ſeilicet lati / dico ergo ;
debẽt eſſe duo: quia eſſe ombinati ꝑ caritatẽ
debent eſ ſe de igms oliuaꝝ quia oleum ele⸗
moſinaꝝ fundere ꝓ pietatem habera poſtes
cum · v· angulis ideſt virtutes que faciant
quinq; ſenſuum diſcretam ctinenciam & ſa
gacitatem / debet habere cherubm ideſt ſe c⸗
cie plenitudmem / debet habere palm as quaſi
victoꝛie & ꝑſeuerancie longitud mem deblec
habere anaglifa ſeu celaturas ideſt virtutuz
pulcha itu dme /debet quẽadmõm lvſtij eſſe
wlubiles ꝑ diligencie ſollicitudmem/d ꝑ oĩa
debet eſſe cooꝑti ſpirituali auro ꝑ ſplendidã
cnuerſacis ſanclitatẽ/qiis ꝓchdoloꝛ ho
die multi magis conẽtur ſe cvoꝑpire auro ma
teriali ꝓ auaricie turpitudimem vnde Sibið
dicitur: mchil erat m templo ꝙ; nõ auro te⸗
g eretur/jdeo de taſibus ecc eſie hoſtijs ſeu p̃
latis poteſt diei ills eʒechᷣ ·xſiiij· bina hoſtia
erant m templo / ſequitur & mepſis oſtis
celatura erat cherubin m ſculpture palma⸗
rum · Vtl ſi vis om̃a /ſta expone de p̃di⸗
catoꝛibus quibus mediantibns ad mosg &
ad fidem & de ſacerdotibus & rectoꝛbus ꝑ
quos layci ad ſacra mẽ ta eccleſie admittunt

Textus- .JX. Do mus et: ã

exterioꝛ templi duo habebat hoſtia & ligns
abietims que babebãt poſtes de ligms oliua
rum cum quatuoꝛ angulis qnodilibet illorum
loſ tio erat duplex de ſe ĩacẽ teneẽs apie bat

& palme & cherubin ipſaq; lvſtia auro ope
quãdo ad requ lã opiebatur & palme & ch̊ᷣ
ubm m eis ſculꝑe batur/quia ſicut dictũ eſt
domus templi exterioꝛ ſtatum lapœꝝ deſi⸗
gnat / jdeo bene oſ ſunt ꝓꝑ hoſtia buius doꝰ
ſeculares pncipes & iudices denotari / quia
reuera iſti debet eſſe duo ꝓ coõmunez ſin et ali
oꝛum diligentiam: quia ſcilicet nõ dErt eſſe
vnns ſcilicet toti ſui ꝑ pꝛij luen auariciazʒ
& ꝓ ſingularitatis ꝓcimomã debet eſſe qui
libet duplex ꝓ dei & ꝓ xpicaritatem binari
am / & debet ſe in nic em tenere ꝓ paceʒ amo
rem & conoꝛdiam/&& m ſe muſcez cnuti &&
a Plicari ꝓ mntui adiutoꝛ conuenienciam
Czec bieł · xlj · ex vtraq; ꝑte bma erãt loſlia
que m ſe muicem a Plic abãtur / ſergo dñt
elſe de ligns abietims que ſunt recta/ qꝛ dr
habere poſtes oliuaꝝ qne ſigmficabãt pieta
tis & miſericoꝛ die dulcedmem: que quatuoꝛ
debet babere angulos ideſt conſtancie et ſta
bil tatis quadꝛa turam & fortitud m em res
em quadꝛ ata nõ faciliter wolnit / ſic vere nec
pꝛndens vmo facilirer a verbo vł ꝓpoſito
ſuo mutat᷑: nec ꝑpꝛece vł pꝛecõ: aduſitate ł
ꝓſperitate:adulacoe vł detraclione a rectłi⸗
tudine variat /& ideo tale hoſtium ideſt ta⸗
lis ſuꝑioꝛ ope quadꝛato ad regulã dicit foꝛ
matus / ad denotã oum / q; ipſe debet eſſe p
cotãciam quadratus/& ꝑ temꝑ atiaz regu⸗
latusApẽ xx ciuitas mquodꝰ poſita eſt
oꝑerantur iſti auro ideſt boneſtate conner
ſacis fulgoꝛe ſcupãtur ym agme cherubim
ideſt ſeencie ſplendoꝛe decoꝛetur pictura
palme & pſeueratie ſeu victoꝛie potentia et
vigoꝛe · Avc: vij palme m mambus eoꝝ
VE om̃a iſta potes allegaẽ de quolibet viro
regulato caritate / pro iuſo ad alios dilata
vt S. J. Hie dicit ; m tẽ⸗
plo erant feneſtre oblique que extẽins erant
ſtricte mteruis vero late ꝓpter lum en mteri
us rec eptum dilatabatur/ & multo Plus &p
Vrdetur mtux lumĩe fundabatur. Sic
vere diev ꝙ; m templo eccleſie illi qui ſunt P
lati & ſuꝑio: es / vł illi qui ſunt feneſtre pe⸗
cquas ilumiãtur vt ſunt p̃dic atoꝛ es docto⸗
res / dehent exterius quo ad aſpectum exten
oꝛ em eſſe ſtrcti /mterius vero quo ad aſpe⸗
ctum bonoꝝ tem poꝛalium debet eſſe lati/d
ſic obliqui ideſt occõnaliter lux honoꝝ exem
pPloꝝ ſuoꝝ templum eſſe illumiãbit ẽe obliq;

ideſt ĩductiue & circũ ſtabiliter lux ſuc ꝝ do
tumentoꝝ alios ſpũ aliter illu ſtrabit· Yk
dic feneſtra ideſt m gꝛeſſus m tẽplo ꝑara
dyſi pꝛimo eſt artus / dem̃ latus & arta eſt

vita que ducit ad vitam & ideo obliquꝰ po
teſt dici ꝓYeo ꝙ cum difficultate põt mtrari
Vv ꝙ mgreſſus m templum cccle ſie vłᷣ

ad eccaſlica beneficia ſtrictus & difficilis ẽ
m pnciꝑio: poſtqᷓy auteʒ omo itroierat gau
dioſus eſt & latus/ & io obliqnꝰ dicitur qꝛ
ꝓ mult as circũnolucões & circũſtãcias vbi
ſubmtratur · l die fineſtra coꝛdis que
det eſſe ſtri cta ad eateriora lata vero ad m⸗
terioꝛa: quia ſcilicet paꝝ d& ſtricte delłet ex⸗
terioꝛa diligè & de ipſis accipe/ late vero &
hbunuiliter debet ad conſideracõem ſuoꝝ mte
noꝛũ ſe dilatare & obliꝗᷓ & ccui/ideſt p cn
ſideracões diuerſas debet lucem gracie m tẽ⸗
plum conſciencie mtrodueẽ & plusqᷓ; a a⸗
reat debet de iſto lumme oſſidere · Ik
die ꝙ feneſtre ille ſunt religio ſi que ſcilicet a

pꝑte exterioꝝ & mũdanoꝝ ſe debent ſtricti⸗

ficare/a pte aurem mterioꝛe ſcilicet q'tũ ad
illa que ad religioneni & dei cultum ptmene
ſe debent ſpũ liter dilatare· ps.· Eduxit me
m latitudmem ſaluũ me fecit qm wluit me⸗
Al dic ꝙ; tales feneſtre ſunt malicõſi dᷣ
miuſte iudices/quia ꝓcerto iſſi a ꝓte alioꝛũ
ideſt a ꝑte cõmodi exterioꝝ ſubditoꝝ ſtriicti
:quia ſcilicet de illo paꝝ curant/a pte tamen
rterioꝛi ·i. q;tũ ad ꝓpꝛiã vtilitatẽ lati ſut
quiſcʒ ad om̃a deuoꝛãda ꝓ rapmaʒ & aua
niciã ſe dilatãt · Vnde abacuc · ꝓꝰ. dilatauit
mfernus animã ſuã & ipſe quaſi moꝛs & nõ
adumpletur Textꝰ? . ra⸗
les templi exceptis ſolis capitibus exterius
non a Parebant latebant emʒ mtenus mfra
donuim/& auro vndiq; tecte ert/parietes
etiã tabulis cedꝛims tegebãtur ica de la
pidibus parietum nullꝰ penitus videbãtur
trabes qne ſurſum m edificᷓ ſunt ſuſpenſe &
de pariete m parietem ꝓtenſe & ſignãt vros
contemplatiuos m altum ideſt m paradyſũ
ꝓ affectioneʒ ſuſpeſos & ꝑ caritatẽ ad vtrã
petem ad deum ſcʒ & ad ꝓximuʒ extẽſoꝰ
Taphnie viij· attingit a fine vſ q; ad fineʒ
foꝛtiter. ODarietes ſignãt bonos ſubditos ub
actiuos / quia reuera de iſtis pietibus ꝙᷓ; tra
bibus ideſt de iſtis ontemplatinis vł actiꝰ
religioſs vł elericis ſuꝑioꝛ ibus vł ſubditis

is dh,ur ue oeeultnent

nepeentium pfig,

denfnionad medium. —–
eſiymm / tantzl, eſale
dnalis crcnollt al eb/
ln hoſſim iſann. Vi in n
Eert la n lw ynuſ⸗ bꝛlxt nis n
lee nfncꝛen queeſt vta pꝛeſns / me
Unque ſrusaneſcrare woſt moꝛ
Frinum Aſepoen que ſuch wom)
Mmnoronen ded Muptam r
ſan dc ſNegoqp oeeam purgar
cunsſchee ſol annaſchect morspn
bbintamreſt nobs nofa pb nw ya
ſtdubitams anbjgmis qnumuoll
ho ntis iſt & ict/ d inſdion ad n
dunſſtde ſtn bu nortaltts ad ſt
un benindims Mnan ſcenditur N tan
Anpriſnmlionen win deſome
Rann Puernu. endtih demote⸗
oſe⸗ nſint Ginſat eidd ſidh⸗
. deqhtuniſtiteng 4
mlratis esbibent nß m erel
ptes ſclleetr ſtat
4. laencium & Krorꝛun⸗

hrynmit cles wan
. aunsſfe iamua idaſſ bapt
hnkentige
nns . Feen⸗ nen
*R/ chone d pfecho⸗
deſodg nd 4
deſſenne ſeeones

Kera
tenon . midano ſedeitſineh/

ntagte emn nunneſilet te a
urighen ede eltun pinent
ntſpihe und Eimn
Nünmdenu neſer i ut ne⸗
deq; tals fnſſne ſn niſhß
uſtemas ayretd ſtatr i
Nta ramuf enmu ionuſil
aſelredelbu aar i, nin
neri ti d xyen Vtltate lun ſit
ſ oradennihbrpni dan
dluir Ni ibul⸗f diirnit
muzmt i Nrerfinna i

Ampea TN 2
en denttsſat cyörpis henn⸗
dnbenkutbint engntmienfn
.

. 9 5
ontrmn, mh
n iut unm piti⸗ i n
n
. N un 7 ſe &
l ümn nfchfut nnn ſos
rzgne enſe Angi d 4.

nphatuos n3 anttui
enzſihic umgeni
en id dun ugtr fen eg
mn ſn e deſeſ c s
r, u ge met liidli
, amiße

nullus debet bona ſua exteriꝰ ꝑ in anẽ gł am
ꝓpallare ſed potius virtutes ſuas ſan ctãq;
affectionem ſuam debent ab alioꝝ vſibꝰ ab
ſcondere · Apoe · xvj · beat?ꝰ qui cuſtodit pal
lium ſuum ne nudus ambulet · ſola em̃ capi⸗
ta.i bona exteiora eoꝝ opa/& tabule cedꝛie

que ſunt imputribiles ideſt verba & defecti

bilia & honeſ ta debent aarere· lapiss ve
ro ideſt mterioꝛes & foꝛcꝛ es virtutes que
magis ſunt ſpeciales debet oculos hommũ
fugere & lateè. Math · v· attendite ne iuſti⸗
ciam veſtram faciatis oꝛam homimbus ne
vdeamini ab eis· ¶Textus · A-
Cum templum habeat tria c enacula ſeu ĩ
tſticia:ſic fiebat ꝙ pꝑer cocleam aſcendebatur
de infeꝛioꝛi ad medium:de medio ad terceinʒ
vł ſup̃mum /eſt auteʒ cœclea via ſeu ſcala g
dnalis circũuoluta && toꝛtuoſa:que ſcilicʒ vi
tis dicitur que occulta erat m pietibꝰ / & ſo
lum hoſtium videbatur. Dic vere templũ
& eccleſia m ſuo vmuerſo halvt tres ſtatus
ſeilicet mferioꝛem que eſt vita pꝛeſens /medi
um que eſt ſtatus am̃ e ſeꝑate poſt moꝛteʒ
vltimum & ſuꝑioꝛem que eſt ſtatꝰ him pꝰ
reſurꝛectionem ideſt poſt reſũpta m cœꝛꝑis
ſtolam / ſic eſt ẽgo ꝙ ꝑ cocleam purgatoꝛij
cuius ſcilicet ſola ianna ſcilicet moꝛs ꝑ quam
ibi mtratur eſt nobis nota / ipſa vero via qᷓt
eſt dubitamus & ambigimus circumuoluta
nobis pemtus eſt & incta inferioꝛi ad moe
din ideſt de ſtatu hiuꝰ moꝛtalitatis ad ſta
tum beatitudims amaꝝ aſcenditur/d& tan⸗
dem ꝑ reſurꝛectionem œꝛpoꝝ de iſto medio
ad tercium ꝓuenitur. Jemie · lj. de mõte ad
collez tran fierũt obliti ſũt cubili ſui ideſt mũ
di · ¶ Yl die ꝙ cum iſtud templum eccleſe
militantis tres habeat ꝓtes ſcilicet ſtatum

incipientium ꝓficiencium & pfectoꝛum / cᷓ

ſtat ꝙ mediãte coclea vintutum bonoꝛũ
operum cuius ſcilicet ianua ideſt baptiſmuʒ
vVl pemtencia eunclis patet / de vno ad aliũ
aſcendimus/ & de impfechone ad ꝑfectõmꝰ
cumulum puemimus- pPë aſcenſiones m cœꝛ
De ſuo poſuit m valle lacrimaꝝ · VE dic
q; cum eccleſia habeat tres ꝓtes ſeilicʒ illoꝰ
qui hic ſunt m miſeria / illos qui ſunt in pur
gatoꝛij anguſtia/& illos qui ſunt ſuꝑius m
celeſti leticia · Sic eſt ergo ꝙ ꝑ cœcleam ꝑ
fectioms vbi ſeilicet ſunt multe reuolncõ nes

multi gradus:jnſte virtutes:que tameʒ ab

is alian debet eſſe abſeõgite & innote / S
iſto mſimo ed medium / de mundo ad purga
toꝛiñ de purgatoꝛio ad paradyſum debet q
llet pueire· pz. Ibũt de virtute ad vᷣtutem
videbitur deus deoꝝ m ſyon · ¶ Il die qꝙ;
cclea ſlignat dei ꝓuidenciã /que reuera mul
tis circũuolucõibus nobis · eſt ambigua:& a
ſpechbus bumane notieie multum incgm
ta & ignota· RNomañ ·xj· o altitudo diuici
an ſapiencie & ſciencie dei / qᷓ; in comp̃benſi
bilia ſunt iudicia eius: & inueſtigabiles vie
jſolnm em lo ſtium illius œclee ideſt ſ- oluz ᷓ
dam exterioꝛes cãe vł occaſio nes diuimoꝛũ
iudicõꝝ nobis a ꝓp arent/que ſint autem mi
terioꝛ es vie cãe I quot & ꝗtum circumſtã
tijs ill agatur de templo eceleſie nulitantis
ꝗptum ad mtriſticia ſeu gradus ꝓmocõnuzʒ
ſine agatur de templo oonſciencie qytuzʒ ad
gradus ſaluacõnũ / ſtud eſt verum & ſola
coclea ideſt ſola diuina pꝛouidencia & grã ẽ
via per quaʒ conſcenditur & queritur quo
modo de vno ſtatu ad alium: & de ymo ad
ſupꝛ emum vemtur/qꝛ ſcilicʒ nullꝰ eſt qui tẽ
poꝛ aliter de ſpũ aliter ꝑoſ ſit ñ mẽytũ occulta
uidencia decreu erit viaʒ daꝛe· Johis. xiij·
Ess ſum via veritas & vita; D.
Textus · In templo facta ſũt tria tabu
lata ſeu deãbulatoꝛia circunꝗq;/& m quoli
bet facte ſunt luricule ideſt apodiatoꝛia m qᷣ
bus poſ ſunt immuti mferins reſpicere · Dic
erat ſedᷣ m bedam ꝙ mferius medio & ſu
mo erat latius/ ſupꝛ emũ vero ceteris erat
ſtrictiꝰ & bꝛeuins· Vic vere eum m eccleſia
ſint pluès im ꝑfectioms gradꝰ vtꝑote mferi
oꝛ m quo ſignatir mũdꝰ/ mediꝰ m quo deſi
gnatur ſtatus ſecularium elericoꝝ/& ſuperi
oꝛ m quo deſignatur ſtatus religioſoꝛum
Iſtud debet eſſe/ ꝙ pto ſtatus eſt ſuꝑioꝛ
dełxt eſſe ſtnictioꝛ & artioꝛ/& quãdo lvmo
vult ad ſuꝑioꝛ em pfectionis ſtatum aſcendꝰ
ranto debet artioꝛ em vit am ducè & tenere⸗
ꝙ etiazꝝ ad illos qui ad gradus honoꝛis aſeẽ
dunt referꝛi Pt / quia ꝓcerto ẽyto altioꝛeʒ g⸗
dum m eceleſia optinent / tanto ꝑſtrictius S
ambulatoꝛ ium ideſt ꝑ artioꝛem penitentie
viam deãbulare debent vt ſie m mundo qui
mferiꝰ eſt ſit vita latioꝛ / m eccleſia ſtri ctioꝛ
m religione vero & m pꝛelatura arcicioꝛ/ m
quocũq; deãbulatoꝛ ia ſeu ſtatu debłet eſſe lu
ricule ideſt apodiamenta ſpei ⁊c fiducie qᷣꝑꝑ

lvmo imitatur neq; ꝑ pꝑeccatũ et deſp eracoʒ
coꝛ ruere ompellatur / ſed pꝛocerto videtur
templum modernum m cntrarium ver⸗
ſum eſt quia ſcilicet mferioꝛa ſunt ſtictioꝛ a
ᷓf media:qᷓ; ſuꝑioꝛa /layci ꝑlꝰ &ᷓ clerici cle
rici pluſᷓ relgioſi vł plati / qnym? pto
ecce aſcendit altins:tanto ibi viuitur latius
atq;ʒ letins · vnde iſtud eſt hodie templũ illð
c vidit ezechiel de quo dicitur · Ezechielis
xly jtaq; in ſuꝑerioꝛibus latius erat tẽplnz
eecleſie ſtrictum ̊ in hac vita ꝑ tribnlacões
:ſurſum vero m patria latum crit ꝓ conſola⸗
cones/ malleus & ſecuriæ nõ ſunt audita m
temꝑlo eum edific aret 2c við S caꝰ pceden
Cextus · Dan im entuz & pietes de
triplici onſtabant matreria ſeilieet de lapidi
bus tabulis ligneis & auro · Dic vere jnſti
ex tribus conſtare debent ſcilicz ex lapideGi·
ex ſidei ſoliditate / ex tabul idelt ex ſpei ſb
limitate / ex auro ideſt ex carit atis pcoſitate
A wuꝝ·xiij· Nũe auteʒ manẽt tria hec ſpes
ſides caritas maioꝛ em hoꝝ eſt caritas · .
tet 9. C. Templum m longi
tudme duas ꝑtes habebat ſcilicet pꝛioꝛ e &
cĩoꝛem que erat ad oꝛ ientem· poſterioꝛẽ ſe⸗
crecõꝛ em que erat ad occcidentem / ꝓ ꝑtẽ em̃
oꝛientalem m pꝛimã domũ mgrediebatur &
demde m ſancluarium ideſt in domu occlde
talem: vbi erat archa altare cherubin ꝓpici⸗
atoꝛium accedebatur/& vna domꝰ ab alia
ꝓ quendꝗ ligneã ꝑietem abmuicem diuideba
tur · Dic vere dum eccleſia babeat dnas
Pt ees ſcilicet triũphantem & militantemjlðs
eſt ver ;ÿm oꝛiente ideſt ꝓ tpe binus vire
eſt pꝛma domus ſcilicet eccleſi a miitãs tã⸗
dem vero m occidente ideſt in tempoꝛe poſt
moꝛtem ſuccedet pꝛecõſuʒ ſanctuariuzʒ Para⸗
dyſum ſcilicet eecleſia triũꝑphans /jdeo de E
dnabꝰ? mampbus poteſt mtelligi illud ps. In
vdie mãdaut dommus miſericœꝛ diã ſuaz &
nocte cãticum eiꝰ· ac ſi dicat m die pᷣ̃ſentis
vite debent acquiri miſeriœꝛ die & gracia m
eccleſia milit ãtes:m nocte wro vł occidente

moꝛtis ꝓcipietur cãticum & Fone m eccle⸗

ſia triũphate · textꝰ Frecit ſalomõ m
oꝛaculo duo cherubin de ligms oliuaꝝ ꝗᷓ bẽ
bãt. x· eu bitos ĩ altitudĩe &c æ· ĩ latitudie qli
bzʒ em̃ ala cꝰq; qninq; cubitos hebat && ſc
alaꝝ extenco decem cu bitoꝝ erat / Coſuit. er⸗
So cherubin m medio oꝛ aculi:ita ꝙ quelibzʒ

eherub vnã alã vſq; ab ꝑietem oꝛaculi ꝓten
debat · ala vero alter altꝝ contingebat / op?
autem vnum m duobus cherubin / ita q ꝗᷓ
libet cherub m ombꝰ altn ſimilis erat: & võ
quiſ q; faciem ſuã ad domum exterioꝛeʒ ver
tebat · Iſta poſſunt aplicari ad viros ſci
entifioos ac ꝓfectos a ſalom one ideſt a deo
& oꝛ aculo eceleſie cõſlitutos / & maxĩe ad
eccãſties & pꝛelatos / cherub em mterpꝛe⸗
tatur plemtudo ſciencie / ergo dico ꝙ iſui de
bet eſſe duo ꝑ mutuam caritatem / de ligms
oliuaꝝ ꝓ dulciſſimam caritatem / alter altri

ſimulis ꝓꝑ moꝛum confoꝛmitatem & ꝑ abdi⸗

catam omem cerimomicã ſingularitatem/d⸗
bet alter altꝝ attingere ꝑ conœꝛ diã de vni⸗

tatem / pietes ideſt ſocõs & vicmos de bent

contingere ꝓ amiciciã & liberalitatem & vul
tum ſunz ideſt onſidera cem & curam ſuaʒ
debent ad exterioꝛ ẽ domũ ideſt ad populũ
vertere ꝑ bom regimims execucõem ſeu oꝛõ⸗
nem vl pꝛ edicacoem/ anro wero debent eſſe
coꝑti per bonam & fulgent em conuerſacõ
nem/& ſic habebunt mlatitudme decem cu
bitos ideſt decem pꝛeceptoꝛ um c plemen
tum & pꝓfectionem / maltitudine wero eterne
ſublimitatis finalit er habebunt decem cubi⸗
tos ideſt denariu m retribu cõms ſuꝑne/ita
ꝙ iſti cherub dicetur illud·. eʒechieł · xxviij⸗
lenus ſapiencia & pfectus decꝛem: m de
icijs paradyyſi dei finſti / ſequitur anrũ opꝰ
deoꝛ is tui cherub extentus & Pcegens: po⸗
ſui te m mõte ſancto dei · D-
VV die ꝙ due ale viri ꝓfecti maxime bo
ni & ſcientifici pꝛelati: ſunt vita contempla⸗
tiua et actiua/ala qne contmagit pietem deſt
deuʒ eſt ontemplac / que ſeʒ qumq; babet
cubitos quia ſcilicet cntemplac ſeu con ſið⸗
racõ con ſiſtit in qu in q; ſeʒ m meditacõe ſui:
mundi / iudicij / mferm/& paradyſ / fuic vil

m mgꝛeſſu/ᷓ;y miſer m Peeſſu /ᷓ; filebilis in

egreſſu · Item ; impngnatus a demombꝰ

& laceſſitꝰ tẽptacõibo:qᷓ allectꝰ vlecta coõibx

diectꝰ f bulacoibo:qᷓ;' iplicatꝰ crimiin bo / de
Panꝑatus virtutibus / irretitus malis coſue
tudimbus / Mundi etiam ſcilicet q;tum fal
lax:q; vanꝰ:itũ ĩſta bił:qᷓ iſan?ꝰ: udcu p
tribil ifem qᷓ tſtibił: ꝓadyñ qᷓᷓ on ſolabilis

2ꝛc dic de quolibet circum ſtancias / vt ſi de

iſtis qu in q; cubitis ſcilicet qnĩq; ꝑennis illi⸗
ale poſſit dici illð · exodixxviij· facies altaẽ

WR4—

ng lenficia que nobis wtult:

Eet wain: Nipſum gunmtuphenen

Nuare vnde dntur en.
õ
Iß dic ydupter ladtplere

di pnm /Inn ſaitr qu din

daun balt gumy runs mijtun
usa nobs di gitur pre qunq ſen
ter munen lmq gie p nobis tmlt,
gem:ndepeb:n gectato onuſorcu
muüſſo: ioue cond ſo ala wro canra
nebals Naqainqcne pus ſunt
NKS de de deniom.cxo⸗
muſtade. E. de
cneſtoꝛylalloj teny guedamhr

gen balrhi,r multoais mherut ane

dinerſis s tmpl ſid vinut diu ſi
n glpps lle n nullo low wtent ad.
in monſcleet onn igchrr lun kr
maren r morend RR
nennetapprerd Panen ſie

Dedſieaorſous
S N N

upioꝛ ngulo d rl Pbcdtur

domn
sze lr
14 ,6
n lomone ,9
n gceiſtun & 1
— n⸗ cherub en nee⸗
inn ergodi
ſud
A arren deign⸗
0
R cananl ater alt

rit & ann ſin
ldoſtag/ Arpuli

ey lon/ jeginnns eran cem ſuoꝛb⸗

