creat ideſt bona conuerſacõ & honeſtas /au⸗
rum etiã ꝙ ſũme ponderat: debet eſſe opus
dewꝛis ſui: ideſt moꝝ grauitas & maturi⸗
tas/iſta em omma debent eſ ſe opimenta bo
ni p̃lati: veſtis & tegumentũ cuinſ libz eccle
ſiaſtici vłetiaʒ viri iuſti:vt ſic dicat eccle
l. quaſi vas aun & ſolidi oꝛnat omm la⸗
pide pᷣcioſo: iſ te in ſuꝑ debet eſſe cherub id
eſt vir angelicus: qui interpꝛetat plenꝰ ſci
æcia ꝑ ſcripture fidei & ſciencie erudicoõnem
debet eſ ſe extentus ad alios per libertatez &
cnpaſ ſionem / debet eſſe ꝓtegens ꝓ paupꝑ
rum adintoꝛium & defenſi onem: in monte
etiam ſancto deivbi imꝑoſitꝰ c ideſt m alto
officio dignitate & beneficio: debet eſ ſe in

medlio lapidum ignitoꝝ ideſt in medio bono

ꝛum conſiliatoꝝ canitat e ardencium: ꝑ bone

ſocietatis frequentaconem: & ſic a die on⸗

dicõnis debet eſſe perfectus m vijs ſuis: p
ſanctitatis ꝓfeſ ſie nem /quia ꝓcerto qui pᷣ
miſſa ommia habn erit pfectꝰ nõ m merito
dui pot erit: ita ꝙ de ipſo poteſt dici illnd
CScR/R . H illo & pfectꝰ
mnentus. & erit illa gloꝛia eteꝛna·
„ℳ.⸗ (C onſequent loqrit
ibidem ꝓpheta ꝙ; cherub qui fuerat in mõ
te ſancto dei de delicijs padiſi:pfectus ſcie⸗

cia & decœꝛe/ q; ꝓpter negociacos etiã qui
Hus ſe in miſ cuerat ꝑdidit omnia ſua dicen

vndicõis tui · Iſta poſ ſunt ex poni de quo
li bet viro inſto æ& maxime eccleſiaſti œ vł
plato quia talis debet eſſe ſignacuſum ſimi

do ſibi ſic. Inmultitudine negociaconis tue
repleta ſunt interiora tua : iniquitate & pec
caſti:eieci demonte ſancto meo & pdidi te

o cherub: æ ꝓtegens de medio lapidũ igm
toꝝ: eleuatum eſ t em ꝛ tunʒ indeœꝛe tuo
pꝓdidiſti ſapienciam tuã & m multitudine in
iquitatum tuaꝝ ꝓdidiſti ſanctificacõnem
tuam: ꝓducam ergo ignem de medio tui /
& dabo te in einerem ſuper terꝛaz in coſpetu
omnmm videncium te: nichil factus es &
non ent mꝑpetunm · Iſta poſ ſunt optime
aPlican contra religioſos et eccleſia ſſiœs
negociatoès ' neg ocioꝝ ſeculi tractoꝛes:
cunaꝝ pncipũ ſectatoes qꝛ ꝓculdubio mł
ti ſüt hodie m mõte ſancto del·i. in eccleſia:
& delicijs padiſi.i.m reli giõe:qᷓ licʒ ſicut ꝑle
ni ſapiencia ſciecia & ꝓfecti dewꝛe ideſt ho
neſtate connerſationis decencia: in mundi
tamen negocijs ſe in miſcunt: & in rebns
ſecularibo ſe delectant qna ꝓpter ſepe fit
mt erioꝛa mentis ſue iniquitate replent ſ

ergo ſunt qui indewꝛe ſuoꝛideſt ingracijs ſi

bi a deo llatis coꝛ ſuum eleuant de ſupbi⸗
unt ic relaxante domino manum fuam:
ideſt ſanclificacõnem gracie ſue vbicumqʒ;

diſ creœ nem & ſapienbiam ſuam perdunt/

tales ergo de monte ſaucto.iꝛ.de ſtatu ſan ⸗

ctit atis eiciunt ꝓdiuerſa peccata pdunt᷑: c

igne dinerſaꝝ concuꝑiſcenciaꝝ vtunt & fi
naliter nichil ĩputant. Os.ad nichilum de

neniet tanẽ aqua de cureens potiſ ſime ðD
clericis mercatoꝛibo d vſurarijs: etiam ſy
moniacis poteſt dici:qui ſcilicet malis & in

bon eſtis ctractibus & vſurarijs & ſymo ·

niacis ꝑ aclonibo in religione vł eccleſa in
decenter vtunt non aduertentes q emẽtes
& vend entes dominus de templo eiecit Jo

an:ip Vbi dixit auferte iſ ta binc & nolite

facere domnʒ patris mei domum negocõis
vtinam ergo tales negociatoꝛes de monte
ſancto dei fuiſ ſent eiecti & a ſtatu eccleſia

ſico deſtituti

Egit eꝛechi Xα Lo
quit dnerbanon, re⸗
gi egypti ſub figura vnius
ꝛzaconis incauernibꝰ quie
ſcetis dicens ſic ego ad te
o pharo rex eg)pti dꝛaco

magẽ ꝗ cubas ĩ mᷣo flunjũ

bonthſin ſesflummsn⸗

smnis ſistene A wl

adre ſaſſe ſumd ⸗a ſun
um acqulbnſledcta laden mit
un rowtalt ſoltt dis ,mnd

a
s nbenare K s indeſerfum deſt n

fftnn pee Kyſces ſuosſiedpere

sideſt malam ſuam ſequelam Apeiren
nag ſpſo poce/ Naſtanu proſ
ce: O beſiis ideſttyang :qmn wna ipt
wirudeipiunt & wiatiito d demoſd
i anmannpunt fmlt pſos dant co⸗
at oñq tajes maigni uſto da ud oo
lflunmtv delgiu er ſtan pſomta⸗
scadnnt pſcrsſich aobamntes eſt
ln ſogunal 5 Kmnlanes qui. . ꝓta
un vnon fiernt pta wrnit & peit
laſten peſtor⸗ dipergat ones gre⸗
gsgarbarvg, Dꝛacones etam deſt

Inbind dutes aſſi üt
edlcn ieedn ueunnf⸗

m eſt ex
deſgtnmien emnbanu

e:Nmaerime
cunt paſte Ellaamde
beſnen dun ſndi⸗ „deſti gun

dnit/ plim daun Fmemduſnezn,

fugpro ch n mnd Gflendent:

nmn e, AUinlv denoch
3 yl gefumn ip aͤlae 5
eret Dõ
Kaer et ertib⸗/ an

. nſcerel,n. n
iaſtenei meni gulona 44

nunpneei nerto labi

unndeczeſuordeſt ingrchs ſ
Wlatscnfuum annt kſipbi⸗
rllwernte domno manmn ſuan:
hfcadnem gee ſue wbecum
nen & ſipiebhan ſuun pndint
o de monte ſutto rdeſtann ſin⸗
acunt pelucſa pecatn phint
aſix onelpiſcennap vunt uf
cbl rutr Bs nebilun de
,aqu qecunſs ypvtſ fine
ratonto & vſunns: giamſy
vteſtcha:qul litet mals den
rnchbis vſuans & no⸗
Noondoin eligone A lſain
vtunt non adilgtentes iy emetes
tes domnns detenſ,o et ſi
ſbdirt afent in –
nmg batnsmadon he
ergo tales mgocatyis den
aRuſſar aut s in-

viri⸗

ſies dicens i ſorde⸗
tmgi6006

& dhcis meus eſ fluuiꝰ/ & ego feci met ipſu
1& po nam frenũ in maxillis tuis: & adhere
re faciam flummũ tuoꝝ ſeamis tuis / & ex⸗
cra bam te de flummnibo tuis/ & ꝓiciaʒ te in
d eſertũ: & omnes piſ ces flummis tui ſuꝑ
ſciem terꝛe cadent / beſtijs terꝛe & wlatili⸗
libo celi dedite ad deuorandũ. Tales dꝛa
cnes vident eſſe mullti mali eccleſiaſti ci:E
mundi diuites & auari / vł' mali pꝛin cipes
& pᷣlati:qui dꝛaœnes dieunt eo ꝙ ꝓ anan⸗
clam rapmam vl ſeuiciam inf laman ᷑.· Dy
ſunt ergo qm cubant in fluminibo delicisn⸗
:hy ſunt quibo adherent multi piſ ces ideſt
multitudo malaꝝ familiaꝝ nepotum cſan⸗
gumeoꝝ & œnpatriotaꝝ/ hy? ſunt qrn bonũ
quo q; ꝙ habent non attribuũt deo: ymmo

ſe ipſos ſe feciſſe & ſua induſtria ſta tum ſu

um acquiſimiſ ſe dicũt ad landem virtutum
ꝓpꝛiaꝝ: quia ꝓcerto tales ſolet dñs Freno
moꝛtis infrenare: & eos indeſertum ideſt in
infernuin ꝓicere: & piſces ſuos ſibi ad berꝰ
tes ideſt malam ſuam ſequelam & parente
lam cuʒ ipſo ꝑdere/ & a ſtatu pꝛoſperit atis
eicere: & beſtus ideſt tyrãanis: qui a ißi?
moꝛtui diripiunt & wlatilibo ideſt demoĩibo
qui animam r- piunt finalit᷑: ipſos dare co⸗
ſtat em̃ ꝙ tales maligni iuſto dei iud cio
de fluminibo deliciaꝝ & a ſtatu ꝓſperita⸗

tis cadunt : piſ ces ſibi adherentes ideſt ip⸗

ſeꝝ cõſegumei & familiares: qui. ſ · ꝓpter
eos m honoꝛe fuerant piter wꝛruũt & peũt
pcuſſo em̃ paſtoꝛe diſpergent oues gre⸗

gis- 3ac hari.x . Dꝛacones etiam ideſt

ſittibundi diuit es: poſtᷓ; diu fuerũt in flu⸗
min bo deliciaꝝ iuſ tum eſt ꝙ extrabantur
ad deſertum miſeriaꝝ: c mxime illi qui di
cunt ꝙ ipſi fe cerũt ſe metipſos :ideſt illi qui

bona ſua non deo ſed ꝓpꝛie induſtrie attri⸗

buũt / ipſum deum ẽy plurimũ ofſendunt:
qua ꝓpt er de fluminibo deuocõnis qᷓtum
adl anim 2: vł de flumin bo delici⸗ ꝝ q;tum

ad ꝛpꝰ meret ext rabi & mdeſertum pec

cati vł miſerie religari:nam illi qui bona ſua
ſpũalia ſibi attibuũt merito labi mdiuerſa
vicia ꝑ mittunt illi vero qmi bona ſua tꝑalia
ad dei gracia non referent: ad deſertũ pau⸗
ptat is merito denoluũt vnde Gꝛego.xxx.
inoꝛalium diecit ꝙ cnditoꝛis diſpenſacõre
agitur: ꝙ deſe onfidens anima: tempta⸗
coms iaculo fẽriat vt ĩfirma qᷓ; ſit innemat /
& faſtum ſuꝑbie pᷣtermittat· O⸗
ic etiam fic mentio de ba culo arundineo

egpti:de quo etiam babet᷑· nij· regũ ·xvñij⸗
Elſaie. xxxvj · Egyptꝰ em baculo arũ
din eo conpat᷑: qui nullaʒ ſoliditatẽ habes:
cum ſe ei inniti bomo wluerit: ꝓtinꝰ fragit
& caſ ſatur aꝑet enim eſſe fo:tis & ſolidus=
verumtñ ſi deſuꝑer innixus fueris: onus m
Poſitum non ſuſtiet / cum ſit mtus vacuꝰ
& manus. Caes ſunt falſi amici: qui exte⸗
rins vident ſplendidi: & ꝑ ꝓmiſ ſam fide⸗
licatem ſolidi/ quos tamen ſi qnis ꝓbauerit
vł in aliquo neceſ ſitatis articulo eis inniti
& in eis confidere noluerit / vł onꝰ alicuiꝰ
laboꝛis ſuſcpiendi ipſis impo ſu erit:ſtatim
ipſum ꝑ inpacienciam & infidelitateʒ fra⸗
trum videbit:it a ꝙ illud ꝙ ꝓmittere vide
bat.ſ.fidelitatem nõ faciet nec tenebit· Do
liditatem enim & ſtabilitat em babet ſolu⸗
modo exterius in aꝑencia: vacuꝰ aũt eſx &
m ſoldus int erius mœ ſ ciencia: qnia ſcilcʒ
iſte fidelitatem habet in oꝛe: nunẽp in ope
vVl in oꝛde vnde. Eſaie · xx vj· eece confid
ſuꝑ baculum iſtum arudmenm onfractum
egip tum cui ſi mnixns fiuierit hbomo confrin⸗
get: & pfoꝛabit manum ems ſic eſt pharo
ommbo confide ntibꝰ m eum · Vl dic ꝙ;
iſte baculus ſignat ꝓ ſperitateʒz mundanã:
mundum: œρs: v; vitam tem palem / vl
dyabolum iſta em om nia licet videant ſoli
da: ſunt tamen fragilia atq; fluida: qꝛ vbi

quis magis ꝓppſis in nitit᷑ & onfidit: ibi cici

us fragilia & defectibilia ea ſentit: qma vbi
quis dineins ſperat viuere: vł in ꝓſperita⸗
te gaudere: ibi baculus iſte ſibi ꝓꝑ moꝛtem
vl infoꝛtumũ cicius frangitur: & eum ma⸗
gi per cpit variare ꝛc·

Cribit᷑ eʒechi.xxix. Aſſur
regem ſuꝑbiſſimum eʒechiel
cnpat cedꝛo / dicens ſie ec ce
aſſur inquit quaſi cedꝛus in li
bano pulcher ramis:frondibꝰ
nemoꝛ oſus:altitudine mter oondenſas frõ
des: eleuatum eſt cacumen eius: aqne nu⸗
trierunt ilum: abiſſus exaltamt eum: Flu⸗
mma eius manabant incircuitu radicum eiꝰ
riuos ſuos emiſit ad vnmerſa ligna nemoꝝ
ꝓpterea el euata eſt altitudo eius & multi⸗
plicata ſuper arbuſta eius: & eleuati ſunt ra
mi eins in aquis multis: in ramis eius fece
runt nidos wlatilia celi ſub frondibus eius

babiãt om̃s beſſie ſaltuũ:ſub vinbꝛa eins ce
tus gen ciũ pluriuiaꝝ cedꝛi vero fuerũt alei⸗
oꝛes illo m Padiſo dei / abietes non fuerunt
ue fꝛondibo eius / ome lignum padiſi non
eſt aſ ſimilatum ei & pulchtitudinis eiꝰ qua

ꝓpter emulata ſunt eũ om nia lgna wlupꝑ⸗
tatis que ſut in ꝓadio / ſed quid Pcerto do⸗

mmꝰ? dicit/ ꝓeo eleuatum eſt t einug in

altitud me ſua/traditus eſt in manꝰ foꝛtiſ⸗
ſimaꝝ gencium: & ſuccedent eum crudeliſ⸗
ſim naconum confringũt arbuſta eius po
puli terꝛe / & ſicut dicit ꝙ de duclꝰ eſt cũ
ligms: wluptatibo: ad ter tã vltimam ·cum
deſcendentibo ar infernũ: ad interfeclos gla⸗
dio/ & cõſolata ſunt ſuꝑ eum omnia ligna ꝛ⁊c
DOer taleʒ cedꝛũ in telligo mundi dimtes /&
ſuphos m mundi dignitatibo & officijs cõ⸗
ſututos vc ſunt ad lraz aliqui mali ſecula⸗
res vl eclerici in platoꝝ vł pncipum officijs
eleuati · Mẽ· vidi impinm ſupꝑ eleuatum &
exaſtatum ſicut cedꝛos libani / qꝛ iſti hodie
in lbano buuis mundi ꝓ ꝓſperitatem ſunt
pulchꝛi frondibo · i· diuer ſis poſ ſeſionibus
ſuũt nemoroſi dignitatibo & officijs ſuut ex
celſi/ int frõdes & mt᷑ altos & magnos dini
tes ſunt exaltati: ita ꝙ inpadiſo i. in eccła
vł patria panca ſunt ligna que eis in gloꝛia
aſ fimilent / ita ĩe abietes & platam id⸗
eſt &ſi diuites antiqui / nebiles excelſi /mi⸗
lites : Pncipes: vl plari ipſoꝝ mundane ꝓ⸗
ſperitati & gloꝛie nullatenus adequant / ſ⸗
cut ad laz videmus de multis adnocatis &
of ficialibo regijs & ſimilibo: qin mudana glo
ria magiſtros nobiles antecedunt qnia Ho⸗
die quaſi totus hnoꝛ & ſperitas ſcculi ad
iſtos eſt deuoluta E& ſaie gloꝛia libam ad te
vwemet decꝛ carmeli & ſaron: & bꝛenit᷑ alti⸗
tudo ſui ſtatus ſuper alics eleuat᷑ / arbnſta
etlam eoꝝ ideſt familiares: & conpentes: ꝓ
pter eos ad officia vł beneficia eleuart᷑ / w⸗
lucres celi ideſt nobiles / beſtie terꝛe iðeſt
ru ſtici / pnh gencũ ideſt mediocres layci
aput tales n dificant & oſpitant babit ant
& cnmorant ſub vmbꝛa ſue iuridictionis
ita ꝙ wolneres ideſt nobiles nõ dedignant
indificare ideſt moꝛ ã contrabere aput ipos
Damel : uijrerant ſubtus eam babitates
beſtie terꝛe: & in ranus eiꝰ cõ morãtes aues
celi racõ aũt iſton eſt: quia aque diuiciaꝝ
intereũt iſtos & abiſ ſus iveſt dyra bolus ex⸗

altanit eos & flum ina diner ſaꝝ pen ſonum
& lu croꝝ irꝛ igauerunt iſtos qua ꝓter nõ uii
rum ſi contingit ipſos eſ ſe magmfics et ex
celſos / ſed quia iſti de tanta ſua altituð ine

& ſublimitate erigunt mſuꝑbiã: & cꝛ eoꝝ

mnanem gloꝛ iam exaltant ideo finalit m ma⸗
nus crudelium ideſt demonũ tradunt it a
qnq; fit q temꝑalit᷑ ꝓ m foꝛtuniũ ſuccidũt
Iit a ꝙ arbuſta eoꝝ: ideſt m bi failiares:
& filij qui ꝑ eos exaltati & Pꝛomoti fuerant
tempali confrinngunt beſtie ideſt ſimpli⸗
ces ſubditi de vmbꝛa ſui dom mij liberantur
ſipſis q; obedire amplius nõ dignantur iſti
etiam ao locnm inferm vł terꝛ am infimam
pauptatis deducunt /ita ꝙ ligna terꝛe mfi⸗
me: ieſt panꝑes quos depꝛeſ ſerat de cauſa
ipſoꝝ non modicum conſolant᷑ dicitur illud
Eſaie xinij quo modo cecidiſ u lucifer qni ma⸗
ne oꝛ iebaris crruiſti in teꝛã qui vuln eras gẽ
tes /& tu vnlneratus es: ſicut & nos noſitri
ſimils facꝰ? es⸗ „Q. V die ꝙ
ſta arlbvꝛ eſt eccleſia que ꝓpt᷑ flum ina do⸗
noꝝ ſancti·ſ·que eam vegetauerũt/ ꝓpt
abiſ ſum eterne oꝛ dmacõmæ : & aquas dmii⸗
ne gracie & deuocõis: que eam nntrierũt /
ita eſt vdie exalt ata diuicijs: & potẽcijs di
latata / qy cedꝛi/ abietes/ plataui/ideſt mũ
di alti pneipes diuites: & deũ ſibi nullaten?
adequat/ alia etiam ligna padiſi weſt alie
ſecte ꝗᷓ fueruntſ· lex nature & ſecta etiaz le⸗

gis gracie ſibi nullatenꝰ conpant / vñ laz fa

ũ ẽ ꝙ; ĩ ramis ſuoꝝ officioꝝ: wlncres celi
mnumdi nobiles gaudet in fitare / beſtie ve⸗
roi:Fopuli mferioꝛes fimplices ſubditi ſub
vmbꝛa fidei ſue letant habitare / qꝛ iſta ar⸗
boꝛ de tanta ſui ſublimitate & ꝓſperitate ẽ

in ſuꝑbiaz er ecta. & œꝛ eiꝰ q; plurimũ ele⸗

natum/iam panlatim in manꝰ crudeliſſimo⸗
rũ.i- pncipum & tyrannoꝝ tradit / arbuſta

eiꝰ · i pſone eccleſiaſtice frãgunt & ſubpedi

tant aue i nob les & lxſle.i⸗ iguobiles ſub
eſſe eece maxime itꝑ alibo dedignat / & ideo
dicit ſub is · i de muriſ diche eiꝰ de omagijs
effugẽ ꝓbant /populi etiã · i· fi deles alienas
ſectas quottidie fugiũt & ꝑ ſe ſmata vm⸗
bꝛã eccleſie drelmquut / ita / iaʒ gladijs · i·
tnibulacõibo tyrãnoꝝ talit eſt trũ cata: q iã
ad tertã vltimã ideſt miſeriam eſt deducta
Treno · i · facta ẽ quaſi vidua dña gẽciũ pn⸗
ceps ꝓuinciaꝝ facta ẽ ſubtrbuto · R·

„ *. * * . .
terꝛ am lt nidediunt , Cie rin de

i At vnfw ſpba nu ene ayo e
ſit vautev Au ſit nbeat n cadt

iUPeemtiofgunn denonte deſtu
e ilan nacvnui que wnut epebr
ſdetur di noſoch wi riha b unt ſe
xs qnia · plan adi rewlo mefeelſe
Nondit ontby tan paſteus lom py
ſtuss mal queomunt xrnpinchl wod
hequ omma ſta vdent uſitz no tinti
narnatue ſid wes iilt No: dinatiut

Cpim G⸗

dt ech⸗ vncanpu plenũ
4 e erent nunch

15 .
ſppy /0 Zenemom,;
nnennkir⸗
ne nlete miütants u

ſſtercſſiant Pt finmde⸗
hſeque eum wgetalgit tpe
netane Admmzchnt Nanlas du
e X denocs: gie en nntnait/
xvdieeritan duc gid prrecſed
peedi licris pliti / beſini
irprs diums/ i ſinulyrm⸗
ſalu enan ni padiſ baſt ale
eruntſ“er nane ſeckh lazle⸗
ſbi mulaten onpant vninß
omsſuon ffion: winees cii
anchls gudit nft e bſte d
Vn nſmnoꝛes finpices ſuidtt it

ſdaſveltant beotne /griſnn

õ

meecha⸗ E a Srnrei,
um puulinn D n.
cpun ninct – ndr
rartliſtee igunt
leſtei iguchlegi

bo dedignut / d dee

& altus: qui aquis deuocõnis nutritus: flu⸗
minibo · ſ. rigat :et ſic ad ꝓfectionis altitu⸗
dinem exaltatur: ita ꝙ abietum:et platano⸗
rum ideſt mundanoꝝ ſapiencium mulla ſibi
ſublimitas adequat᷑ /ligna etiam paradiſii·
alij fideles ſibi nullatenꝰ cõꝑatur /m ramis
em ſuaꝝ affectionũ mdificant aues: iðeſt
angeli ꝓdelectacõneʒ / ſub vmbꝛa ſuoꝝ exe⸗
ploꝝ habitant beſtie deſt populi ideſt homi
nes ſimplices & ignari ꝓ mutacõneʒ verũta
men quando ex tali ſanctitate oꝛ ecu p p̃⸗
ſumpcõneʒ m anem gloꝛiam eleuat᷑ / ſepe
ꝙ relaxante domino manum ſuam in mam
bus erudeliũ deſt᷑ dem onum ꝑ peccata ea⸗
dere pꝓmittunt. ꝙ finalit᷑ ad mfernum ideſt
terꝛ am vltimã deducunt. Eſaie.· xiiij detra
Ccta eſt ad mferos ſuꝑbia tna bene ergo con/
ſult ·i . wꝛin theo · Aui ſtat vid eat ne cadat
2c Oꝛetermitto figuram demoꝛte & deſtru
ctione illaꝝ nacõnũ que ponũt eʒechi· xxxij
vbi dicitur ibi moſoth ibi tuba ibi elant᷑ ſie
de aljs qnia. ſ· ipſam alibi reœlo me feciſſe
de onortionibo etiam paſtoꝛis boni & pa⸗
ſtoꝛis mall que ponunt. xxxiuj michil pono
hie quia omma iſta vident poſita nõ tantũ
nar ratiue: ſed ꝓvcius lialit᷑ & oꝛ dinatiue

Capit · xvj· D.

Egit ezechil· xxxvj · · Yr⸗
dit eʒechi · vnuz eam pũ plenũ
oſſibo:que erant multa valde
ꝰ⁵-Dviſupꝑ faciẽ campi fita vehemẽt

-

& acceſſerũt oſ ſa ad oſ ſa vnũ ꝙq; ad iũ ct
uram ſuam: & ecce ſuꝑ eos nerui & carnes
& extenſa eſt ſuꝑ eos cutis c ſpiritum non
habebant: ꝓphetauit ad ſpũm dicens: de
quatuo? ventus veni ſpũs & inſufla ſuper
interfectos iſtos:& remiuiſeant: & ingrei ſus
eſt m ea ſpũs & fueerunt & ſteterunt ſuꝑ ꝑe
des ſuos: excercitus grandis minis valde.
*Eſta oſſa poſſunt ſignare congeriem omni⸗
u m peccatoꝝ /qui ſunt m campe huiꝰ mun
di vl in cam po eccleſie militantis: qui ſũt
nudi ſine cnuerſatio nis decꝛ e: ſicci ſine con
paſ ſionis bumoꝛe: abinuicem diſiuncl ſñ
dilectionis amoꝛe: ſpiritu carẽtes ſine gracis

Sa;

VIr die & talis cedtus eſt vir contẽplatinꝰ

ac cidit ergo ex dei wluntate
ch ezechiele ꝓphet ante facta eſt onmoco:

& deuocionis vigoꝛe: ſine nernis ideſt ſineę
con ꝛ die ligamento / vl fine foꝛtitudini⸗
fulſimto /& ſine carmbo ideſt ſine pietatis
mollicie vlł lenimto · Inñ ibide ezchie · xxx vij·
dicit mn pſona peccatoꝝ aru erũt oſſa noſt⸗
ra abſe ſi ſumns / ſed ꝓpbeta ꝓphetiſante
ideſt pᷣoicato p̃dieãte vł p̃lato redar guẽte
Im iſtiæ fit qnqʒ comocõ contucõnis ⁊ aſeẽ
dũt oſ ſa ad oſſa ꝑ affectionnʒ ſpũalis d euo⸗
nis & a Plicatur vnum adiuncturã
ſuam ꝓ ligamtum cõcoꝛdis vmonis & ꝓeo
etiam ꝙ; qnilibʒ ef ficit cõt entus ꝓpꝛij gra⸗
dus & ꝓmocõis /jin iſtis ergo ſtatim creſce
re incipiunt nerin ideſt ſpũalis foꝛ titudo /
carnes ideſt piet atis fluida plenitudo id eſt
lvneſtatis exterioꝛ gratitudo quatuoꝛ vẽ
tus ideſt aquatuoꝛ bonis affectiontbo venit
in eis ſpiritus ideſt diume gracie ſauctitudo
vnde dommꝰ? dieit talibo penit entibo illud
ibidem dieit : Dabo ſuꝑ wos neruos &ᷣ ſu
percreſcere faciam in wobis carnes / & ſuper
extend am in wois cutem: & dabo wobis ſpi
ritu m & viuetis · Nic ergo fit ꝙ m ſufflante
ſpũ · ſ· ſuꝑ oſ ſa arida: ideſt ſuꝑer in deuo⸗
tos peccatoꝛes: & eos ſubint rante / ſtatim
incipiit ꝑ graciam viuere: a terꝛa ideſt ab
effectu terrenoꝝ mſurgere: & ea cõtenpnere
& erecti ꝑ ſp em & ctemplaœnem & recti⸗
tudinem mentis ſtare · vnde ſupꝛa · ij· ingreſ
ſus eſt ſpiritꝰ& ſtatuit me ſuꝑ pedes meos
T· r die ꝙ qnatuoꝛ
ꝓtes a quibo venit ſpiritꝰ in mentem aridã
& in deuot am ſunt quatuor conſideracõnes
quibo penitens debet vti ſcilicet / natiuitatis
vtilitas· moꝛ tis neceſſitas inferm aſperitas
para adiſi felicitas:quia ꝑeccatoꝛ qui iſtas
pꝓt es bene cõſidrat & attendit ſpm ſanctum
in ſe facilt rapit ꝛc ficut ſupꝛa ¶ Il de q
talia oſſa arida ſunt ypocrie qui ẽ;nis ha be
ant nernos cõfederatine olligatiõis / carnes
ficte cpaſfiõis /cutem honeſte ccuerſatiõi
ſpi tn vt dicitur nõ hbbebãt: mãytum ca
ret ſpũ gracie & deuotiõi= ¶apẽcie „i10
ſpũs diſeiplme effugiet fictum

Cabpit· xvi V.
Cibit ezech· xxx vjij⸗· Mi⸗

natur dommus cuidam pꝛ inci
pi futuro qui dicet gog qui cũ

magms exereitibus aſcenſurus eſt & in nò
uiſ ſimo ãno ꝝ ad terꝛam iſ rabel:ad ſpolia
populi dei de trabenda & dieit ſic· In igne ze
li mel locutus ſum quia m die illa erat mag⸗
na cœnmoc ſuper terꝛam & c&ιmmouebuntur
a facie mea piſces maris / wlucres ceh / beſtie
terꝛe /& omne reptibile ꝙ mouet᷑ ſuper hu⸗
mũ cunctiq; honm es qui ſunt ſuper faciem
terꝛe & ſubnertent montes & cadent ſepes
& omnis murus cꝛruet m terꝛam & gladi
us vmuſ cum q;ʒ ad ꝓxi mum ſuũ ignem ſul
fui pluniam ſuꝑer eum & ſuꝑ execercitũ eiꝰ
¶ lud poteſt exponi contra dyabolum: q
cum exercitibo ſuis ideſt cum congregie ma
lon non ceſſat contra populum domi ideſt
cotra bonos quottidie milit are: eos boms ſu
is ſpũalibus ſpoliare/qui ꝓcerto in noiuſ ſi⸗
mo annoꝝ ſcilicʒ in die udieij cum toto coꝛ
po te re ꝓboꝛ um ꝑibit / tunc em fiet cõmocio
& mirabilis ec mntaco: quia ſcilicet mig⸗
ne furoꝛis ideſt iuſticie & rigoꝛis ip ſius dei
emouebunt a ſtatu ſue mundane ꝓſperita
tis piſces maris ideſt velnptuoſi / wlucres
celi reſt ſuꝑbi& ambicõſi: qui non querunt
mſi alta / beſtie terꝛe tdeſt anari atq; diuites
jreptilia ideſt ifimimali pauperes homines
qui ſunt ſuꝑ faciem terꝛe ſcilicet eccleſie: hoc
eſt dictum mali clerici & regulares /tales er
go ſüt de exècitu iſtius regis gog ideſt dy
aboli/ & ideo dommꝰ? finaliter ignem & ſul⸗
fur ideſt ardoꝛem & fetorem etène dampꝑ na
cõ nis ſuper eos pluet gladiuʒ ſue dure ſente⸗
cie in eos mittet montes ideſt ipſoꝝ altos
ſtatus deſtruet ſepes & muros eoꝝ · · ipoꝝ
malos fantoꝛ es ʒ& ꝓtectores ſubnertet / &
eos o mnes m in feꝛ num damnabit mter fici⸗
et & oecidet / quia ꝓcerto gog cum ſuis ecẽ
citibo ideſt dyabolus cum diuerſis kbomm ibo
iudicio deſtru et & maloꝝ ſtatus ꝓſperi⸗
tas ſubuertet · p· Igms ſulphur & ſpiritꝰ
ꝓcellaꝝ ꝑs calicis eoꝝ

Capit ·· xxi ·· X.

Cibit · ezechiel.· xl. Te⸗
pPluz quod vidit ezechiel cũ
ſua mirabili diſpoſñitione &
fabꝛica non eſſet faciliter ex
— Pæſitiuũ ſed qui ſigficacõnẽ
ſcure d eſiderat videat gregoꝛi:m omelia ſu⸗

Per ezechie · non enim eſt meum tam diffi⸗
alia exponere: qui non quero mſi aliquid de
ſegete ſer pturaꝝ excerpe vt pvſt meſſoes
vſſim aliquem mamplã collg ere / dicit ergo
eʒechiel m deſeripesne templi vidit qdã
Ppicluram in piete: quam cherubin nomina
bat / erat pictura ammalis q duas habe⸗
bat facies ſcilicʒ ab vna pte faciem hommis
& ab altera faciem leoms: iuxta qu amlibet
faciem palme ſpecies pigebat: ad ᷓ;y ipſa fa⸗

eies eherubin vertebat Iſa pictura Ppo⸗

teſt miebi ſigre viros eecleſiaſtiœs e ma:
xime p̃latos qui m templo eccleſ e ſunt loca⸗
ni/ quia ꝓcerto iſte debet dici cherub qui m⸗
terptatur plemtudo ſcieneie/ quia iſti debent
eſſe vin ſcientifici & diſereti ſup:ta. xxve-tu
cherub extentus ꝓtegens / plenus ſapien
cia & ꝓfectus decœꝛe / debet etiaz habere du⸗
as faciles:in quantũ in facie apencie exterio
ris nuerſacõms & moꝛis / Pfi delbet eſſe
diuerſimode duplicati quia ſecundum diuer
ſitatem loœꝝ tempum & pſonaꝝ ipſi debet
eſſe mœndicõmibo vari ati quia m pꝓpſi de⸗
bet eſ ſe facies lvmĩs / & fa cies oms mquã
tum debent eſſe aliquociẽs humam & bemg
ni: quandoq; vero ſeuen & leonini vt ſint ſi⸗
cut bm in es quantum ad miſeriœꝛ diam &
benignitatem / leones wero quantu m ad iu⸗
ſticiam & ſeneritatem /vt ſic facies huma⸗
n e lonos ad ꝓmonendum /leonina
vro reſpiciat malos ad pnnien dũ · E zec hi·
Pꝛlmo facies homms Acies leoms werks
tamen quelibet facies debet palmam reſpice
req; miſericzdia &e iuſticia ſe delẽt ad pal
mam eterne gloꝛie & ad vicioꝝ victoꝛiam
oꝛ dinare ſiue ſit homo miſeriœꝛ s ſiue iuſtꝰ
ſemper dehet intencõnem Pabere rectã & ad
lc ꝙ; palmam gloꝛie pꝰmevnm c⸗ piat an
helare dicit illud can. Et aſcendã m palmꝗᷓ
& app̃hendã ꝛẽ * Textug
xlij · Dic fit mencio ꝙ ſaeerdos quãdo mi⸗
ſtrabat in teplo in du ebat veſtimta ſancta
qn vero ad populum redibat veſtimãta exu
ebat: & ſua comunia mduabat · Nic vere qli
bet ſacerdos ideſt quilibet laceꝛ dux ideſt qin
libet iuſtus:quando in ſanctuario ꝑadiſi:vł
m tem plo eccleſie ꝓ ſuiens dñi execucõzʒ mi⸗
ſtrat veſtimta ſancta ·i.ſanctã & fidele oõ⸗
uſacõzʒ debʒ ĩduè: & cõtin encia mo ꝝ ſpũaliũ
ſe oꝛnaẽ · xix · ſãcli eſ tote quia ego ſũ ſancłꝰ

ſenicnin
aun uun, ſgam
tn. ſe
iuhiin taſt 1 affa⸗
nenen imiarche

ltus ſun .
.quna ſalc; him ſan.
ſieunt Duntites gun ſr n ,
1 ow manſens ſnem ſancte wuer ſa⸗

cee
nsbalxbis A uroad vpulun 5
Aungnat enmis morss ſrlſr is &

cürewetbis o ſereplatm nchl ta da
ilnanwi hnſpen rſſc̃n

Cipt „ .

Egeegebemin (Jn
dt rnechte wetam in ſanchun
tro: & nitclaußa/ dicku iſt

0 lbii fwiti bee clanſi ent
A rvoyrmnfbrp eanqn

dmrm/ das ſabe mgnſſis t pilam

ricnl airepipieeps ſte ſdebrin
5 ecpſtimuneſtra vige: que
inchajoh htats Ncattats wn⸗

tienppve WEN
ntanshglic
vne dn ———

urcn drendipſam non tmif⸗
n6 Juncn wop opian
0oSnnonſt. Elalen⸗ enis
Piemer⸗
. . n 1t *
ſbreſſise Bn /deninus eſolns

n diller
oen tenpunk donn deht
vndichmbo vartan guam pſe de
HRacgtonis/ ats con mani
bentſſe alqquoces bumani hng
ndeq weroſenen Xleonin vtſint i⸗
nmes umntum a0 mſenw an
taten / rs m gunni n ad i
Vſaaitztem/ r r fuges bina/
at nos 45 pmorendun /lonn
ciat nalogad punendi Cxb.
cies ummms defic es loms weii
trt aices deet pilman teſpeet
ſenoda iſ ten edtd
me goned d vcen Nadren
eſueſi wmo mienons fien
dirtntenunn unn n inin
,pomcbymn CPA
mnan gbꝛepin .

. . Mndi N
diet Mo N 6 „ Jortes

venda ſeados guado in⸗
wſtimt: ncti

Verumtñ quando redit ad populum ⁊& qñ
ad actiuam reuertitur & ad mundi negocia
cõuer ſa cnemq; ſeculariũ alicat tũc debz
illas ſanctas weſtes exuere veſleſq; cmnes
indnere: ickſt onuerſacõnem magis affa⸗
bilem & cmuͤnẽ accipe vt ſic illis cum ꝗ⸗
bus babitat ſe ſtudeat (ſine peccato tam)
Pviribo foꝛtare. Leuiti. vj· veſciet ve
timentis alis ꝛc. VI dic ꝙ ſecundũ locum
& pſonas gradũ ſtatum & officinz ꝙ ba⸗
bemus neceſſe eſt aſſumere ſanctas veſtes
moꝛeſ q; in duere magis graues /quãdo ta⸗
men pᷣdicta ceſſant: tunc poteſt homo ꝓpꝛi
as veſtes reſumere /ſicut ante conſueuerat
ſe babere · i. Coꝛinbeo ix · omnibo omnia fa
ckus ſum 4 die ꝙ loca qnqʒ nocent ſen
ꝓficiunt aduirtutes: quia ſcilicʒ ſi m ſan⸗
cło loœ man ſeris veſtem ſancte couer ſacõ
ms habebis: ſi wero ad populum && ad ſan⸗
cta negocia exieris moꝛes ſeculares & lay⸗
os repoit abis vñ ſen epł a.ix nichil taʒ dã
pnoſu bonis moꝛilbo qᷓy in ſpeculo reſidere⸗

Crpit · x x .K.

Egit eꝛechi.·xxx xiny. ¶ YVi⸗
dit eze chie· poꝛt am in ſanctua
rio:& erat clauſa/ & dictuʒ eſt
Ktbi: ꝙ poꝛta bec clanſa erit
& vir non tranſibit ꝑ eam qm

do minꝰ deus iſrabel ingreſ ſus eſt ꝑ illam

ertq; elanſa pꝛincipi:pnᷣceps iſte ſedebit in
ea. Die ꝙ iſta poꝛta eſt beata virgo: que
in ſanckuario ſanctitatis & caſtatis poſi⸗
ta: ſemꝑ ꝑ vngratis ſigil lũ ment e & ooꝛ

Pꝛe fintc elauſa / vir em̃ ꝑ ipſam non tranſi⸗

uit meptum ipſam homo ꝓ copula m carnis
nõ ogοonit. Eſaie nõ t ranſi bit ꝓꝑ te incir⸗
cumcius & mmund?, dominus em̃ ſolus
ingreſſus eſt ꝓ eam p caruigz aſſumpcoõnem

jdeo ipſi pꝛincipi xp̃o fiut clauſa ꝑ virgini⸗

tatis dedicacò nem /& ipᷣe ſolus in ea ſede⸗
bit ꝑ cꝛpalem babitaconeʒ.ps · hec ꝓta dñi
iuſtus mtrabit ꝑ eam · Ynde cantuiuj. oꝛtꝰ
cluſus fons ſgnatus .D.
bidem oꝛdinauit domin? ꝙ leuite qui re
ceſſerant ab eo & erꝛanerant m ydolis ſuis
ꝙ non debebant ad euzr accedere nec ſanctu
arium intrare / nec in ſacerdotio miniſtrare:

ſoli em filij ſodoch qui cuſtodierunt cerimo

mas ſanctuarij mei cum peccarent fili) iſra⸗
bel ipſi ſtabunt inœſꝑciu meo vt offerant

michi adipem & ſaguinem: ipſi ingredient᷑
ſanetua rimm & a ccedant ad men ſam meaʒ
vt mmiſtrent mebi ¶ Aduerte tamẽ ꝙ iſ ii
ſacredotes debe bãt indni veſtibo lmeis nec
debebant ſuꝑ ipſos accedere quicqᷓy lan eum
vitte linee erant in caꝑpitibꝰ eoꝝ femoꝛalia
lmea mlũbis eoꝝ & nõ accinget: in ſu doꝛe
caput ſuum nõ radent / omam non nutrient
ſed capita ſua tondent / vinum cum mgreſ⸗
ſuri ſunt attrium interius nõ bibent: viduã
autem repudiatam nõ accipiunt: ad moꝛ⸗
tuum generalit non mtrabut populum quid
ſit int᷑ ſanctum & pollutum docebunt legeʒ
ten eri/& iũſ ta iudicia iudicabunt Sic vere
kanſ ſimi illi ſacerdotes & leuit e ideſt eccle
ſiaſlici: qni a dommo ꝑ vicia recefſerunt &
hydolis ſins ideſt dinicijs ꝑ auaricam: ma⸗
lis mulieribo ꝑ luxuriã: vł malis ſuꝑioꝛibo
ꝓ ſymoinam ſerulerunt: non ſunt digni dño
mini ſtrare: nec ad ſanctuarinʒ ſa erificij alta
ris accedere: nec ſacerdocio gaudere ſoli.n·
filij ſodoch qui interpꝛetat᷑ iuſtus ideſt ſoli
filij inſticie qui legis diuime onſuenerũt ce⸗
rimomas cuſtodire: digmi ſunt ; ad men⸗
ſam altaris accedant: & ꝙ ſacerdocio fun
gan t᷑: & ꝙ ad ꝑem ideſt x carnem & ſan
gumem offerant & miniſtrant leuitici Dis
aliemgena non accedet Item omnia viſim̃⸗
ta ideſt omnes moꝛes & cndic nes iſtoꝝn
linea id eſt pura & ſancta debet eſſe & nich
il laneum ideſt mebil carnale vł indecens
debet i eis apere lignũ em ꝙ eſt candiduz
Puritateʒ ſignat:lana vero que de carne na
ſcit carms woluꝑptatem deñngnat: & ideo in
capite oordis & mentis debet eſ ſe vitta li⸗
nea:ideſt pnritas innoc æcie int erioꝛs & in
lum big caꝛnis debent eſſe femoralia ideſt cõ⸗
tinencia caſtitatis ext erioꝛis leuitici tumca
lmea reſtituet ſemoꝛ alibo lineis verecũda va
labit uiſti ergo quando ſudant mœnkeſ ſiõe
vicia obmitt endo nullo modo debent attin
gere ſe ipſos pᷣuerecundia reſtringendo: ſed
pocius laxari omnia integct᷑᷑ confit endo: illi
eriam qui int enplo eccleſie mmiſtrant · non
debent vinum ſupp̃ m quo eſt luxuria bibere
wluptati ſuꝑflue intededo . Ephᷣſe · v· nolite
inebꝛian in vino inquo eſt luxuria: Iſti etiã
non debent comam ideſt diniciaꝝ ſuꝑpflni⸗
tatem nutrire: & ex toto non debent caput
mẽtis a capillis diuiciaꝝ radere vł nudare
tondere debent tamen iſtos capillos ipſos
pauꝑibo erogando: & plus debito creſ cere

non ſinendo: & ſupfluitatem omnimodam
tonſura temꝑãcie reſecando raſura em̃ om⸗
mimodã abdicacone diuiciaꝝ ðeſignat: ton⸗
cio vero que ꝑtem aufert & ꝑtem dimittit:
t emꝑanciã reſecacõneʒ inſinnat: ad denotã
dum ꝙ eccleſiaſtieus debet ſuꝑflua expen
dere & retmere neceſſaria vnde vinat. Puer
v. diuicias nec pauꝑtates derderis mie
bi domine / tribue tantũ victui meo neceſ ſa⸗
ria · Item iſ i non debent viduam aut repu
diatam ideſt retroactã malã vitaʒ ab eis di⸗
miſ ſam ꝑ recitiuum reaſ ſumere / quia ſicut
dicit · Luce.x. Nemo mittens manum ſuã
ad aratrum ꝛc ad moꝛtuos etiam ideſt ad in
fimos & malax ꝓſonas nõ debent accedere
nec ſocietat em cũ iꝑpſis cõtrabere:ſed poru
Inm ad lraʒ debent docere & ad di cern edu
inter ſanctum & pollutum bonum & maluz
debent mſtruere/ & inter vrum de Pximũ
ſuum inſte dicare. ps · Juſte iudicate filij
bommum ei ibidez dom inꝰ: ꝙ illi q
eum derelinquerant & ydola adoꝛuaerãt ia
nitoꝛes mdomo domimi futuri erant ¶Sic
vere ill bodie ſunt in domo eccleſie ianitoè 2
ideſt p̃ᷣlati & mtroductoꝛes qii deum deli⸗
quũt ydola ideſt mũdi bona diligũt atq;
colunt bona ideſt mundi yddla ſunt qui ad
ſimilitudmem non veritatem Peedunt · vk
etiam )dola ſut maioꝛes & ſuꝑiotes qꝛ qui
iſtos adulacõn bo vł muneribo colnerit: ia⸗
nitoꝛ in eccleſia: ideſt officialis:pᷣlatꝰ vł in
troductoꝛ facilit erit.

3 Capit. Xx*⸗ „C.

bulo domꝰ din vidit ezechi
el erant due ꝑtes ſ.acquilona
ris & meridionalis/ p quas
Populus intn bat in viſtibulũ
¶Verumtñ ſic fiebat ꝙ ille qui illuc intra⸗
bat nunq; ꝑ eandeʒ Nꝛta rediebat: ymmo
ſemꝑ ꝑ poꝛtam ooſitã exibat & econtra/
cxcepto pncipe qui eadem ꝑta qna mtræ bat
regredi ꝓoterat ſi wle bat PDars acqmilo⸗
nans ſterilis & frigida in ſcriptura fignat
mundi ſtatum aduerſitatis & pauptatis/
MDars vero meridionalis luminoſa & calida
deſignat ſtatum ꝓſperitatis / veſtibulum
aũt deſignat ſtatũ huiꝰ vite vł cuumſ cũq;
n ũdane eceleſiaſtice digmitatis · Iſtud eſt
erum moraliter loqnendo / ꝙ uullus eſt qꝗᷣ
æaclem porta ingredieb at per quam mtrat⸗

quiymo vt cõmnit er ꝑ ntrariã poꝛtam id
eſt ꝑ ontrarium ſlatũ & modum de mun⸗
do vł eccleſie egredit Illi em qui intrant
P.viaʒ acquilonarem ideſt ꝑ munditribnla⸗
neʒ & ꝑ panptatem ſolent ꝑ viam oxpo⸗
ſit am. ſ· ꝑ viam meridionale ideſt ꝑ ſtatũ
ꝓſperitatis exre / ewutra vero qui ꝑ meri⸗
dionalem intrauit:p ac qnilone aduerſit atis
exibit quia renera ili qm in iſto mnn do ſunt
in aduerſit ate: erũt cum exin erint in cel ꝓ⸗
ſPeritate: eœntra wero illi qui hic intrant ꝑ
ſe culi cnſolaconis: finaliter exibunt ꝑ infer
m tribulacoõnes / non eſt em decens: Jymmo
vt cõmumt cſt impoſſibile ꝙ de acquilone
ad acquilonem ideſt de pPauꝑtate ad pau⸗-
Etatem vemens / nee ꝙ de meriche ad meri⸗
diez ideſt de mundi gloeia ad celi gloꝛiã pꝰ
accedas/ qnĩmmo vt cnmumt acquile
naris ꝑ merid'e & ecõtra gradit & ð mũdt
tribula conibo ad ꝓſpera: nec non ð mund
ꝓſperis ad aduer ſa ꝑnenit Illud tamen
Pteſt falli · ·. inpncipe. i. in iqinbuns vnis
Pr in ciꝑibo & ſpuũalibo qui a do Pꝛiuile giati
P Fttãa intrat p ꝗᷓ; & exgſit: qma ð ꝓſpe⸗
rietate mũdi ad celi ꝓſperitate ʒ tranſeũ t
& ec tra qñ q; tribnlacoe mũdi ad inferm
vᷣſolaconeʒ tran fierũt vnð· ij Regũ.xnj·nõ
reuert eris ꝑ viã qua veiſti

Pit : x D⸗
Cribit ezechil.·xlvij. Ticie

ezechiel · ꝙ ipſe vrdit a qs re⸗
dũdãtes a latere dextro tepli

X ecce ĩqt vi bũs fuĩculã in

manu ſua & ĩ meſꝰ ẽ mille cubitos & tranſ

duxit me ꝑ aqᷓs vſq; ad talos: et reuẽſꝰ mè
ſꝰ ẽ mille cubitos & traſ duxit me vſ q; ad
genua/tãdẽe merſꝰ ẽ mille cubitos: et traſ⸗
duxit me ꝑ aqᷓs vſq; ad reẽs:et fiãlit merſ?
alios mille cubitos toꝛretẽ mag nũ qnenò
Ptuit ꝑ trã fire:qm̃ ĩtranerãt aqᷓ toeretis
fude que ñ poteſi traſ natan aqne que ex eut
a latere dextro tẽꝑli iab ĩo ꝓtectoꝛe et ab
ia ĩfluẽcia et ĩſpiracõ e xpi ſignãt aq̃s diu

2

aꝝ ſcripturaꝝ: iq̃bo ꝓculdubio ſut dinſe .
te⸗ i Plachtare et qifficultate abĩmcẽ bich:
tes: nã ſᷣm ꝙ vir qᷣ ꝑtat calamũ mſure.i.cri
ſtꝰ q ſ̃ᷣm aꝑpł vnicuiq; diſtnbiut ſit vnlt
mẽſurã fivi: bvie dinerſimoð ꝑ iſtũ fluum
ſcripturaꝝ dᷣucit:nũc vſqꝙ; ad talos.i· pa⸗
rũ cifficilit᷑ ad hſtotiã: nnne væo vſq; ad

denna⸗i. magis difficilit᷑ ꝗptũ ad allegoꝛcã

rentonnelgnumffuck

us haebar up nhas: Kenni on
1foha exeo:n defeiet fuchus als n
lum / gu inglos nenſes ffntn al .
ſu: Aent ufus eus nbun foli
in ned qmnin/&oαπanà uet ad
fpimmttotrenz qtin Agie eaus de an⸗
lmoegtediant: & ſabunt ſup flnmum
ſtimes Oir wre duia ſoiptun entnq
nſit ..tqhtun adſaſun lilen eſpan
Ibibetlgnnnfnehiſn daſtvtalem &
ataamnſcean dochinm qu⸗l⸗
ie⸗ ſemian noͤee ſat pdnecre d ſoſa
trp iſneguetmme f aſau mrba niqy
mpr cadyeyl pyre it, llo, Alatbe
Eri mon ifinbtr algr / ſuchiz
ſe omn eptj md chü nento
nbälnden la ved ilis al h
Phlre web en

L valett d medicna malo⸗

em d .
ſptuenn At . bherqus trens

dad run vußicane pi⸗
