qui iniquioꝛes ſunt diuicijs pleniores . e
remi.viceſimopꝛimo quare impij ꝓſperat

ſemfnors ſetllns a ſtitu gre p⸗
niin eunrlin l abandre ecſe
ſeechprebant A bieut iſin ſtu
omnal erc cnſ teſnt odieepu mi
Dabolis m ſtatu erceſie eſt wdie ii
Hlls babtacb: ion lacnecd &
o.⸗Vndeamos Audite ſacerdotes d
beruſtl laquch feh eſts ſpelo nt
fanſum ſup talvꝛ +—
tbiochg /erſenpſt wdinur pton
nmſun omms mwyuls yus iſſa
Vuſqiuſqq lgen ſuam 8 patu ſu⸗
Onttret & lden ißiß pdolzrn an cuſ
Ontipwntinlo etideret Kiquis bißs
ſon dirnrer miltiergo eruſalen
gem domin din ſeitt ſeges wlſond
pamugun eept er ediſtan ar.
kngh:ſdclſerſtem tam
rniand carhes ſullal

Fccod mumna: &
„ nufna: N re
aramchog: „ n guge ſihos fu⸗

Pliut:taniüfib ma amnbitioſo
Nangtoanfurdtur:tenbaltr e
deſolir Vrdeewen eni⸗
fcaur ſen deſeſs titinn dated
milurs ngis antoocbideſolta
ata benſale: cltatem damd
ſyon & cepint: Neam tunibus
umerunt: . coſttuerut b gente
evitos antiquos &onnalucfunt
ſucunt biarma & ſcas N on⸗
nntſpcla peruſalem: & Pofueni
R ſunt m imaqueum magnig⸗
8 & wontammnauerit ſinckfeam
gerut babitztons oulil lt
d.Imirbis iA
ſ uurre al illj fnor

& bene eſt omnſbo qni p̃uarieãt᷑ / ipſamqʒ ar
cem ideſt eccleſie ſtatum ſpolijs meruſalem
ideſt diuicys ſecularium ditauerunt: eſcas
ideſt dimelas & conmeſſacones / arma ideſt
pPompas & lites ibide m troduxerũt: & iazʒ
muris & turꝛi bo: caſtris & domibo: pompis
& faſtibus ac cmx erunt / ſed reuera iſta ec⸗
cleſe ꝓſperitas temꝑalis ſibi ꝑ dyabolũ ꝓ ⸗
creata nõ eedit ſibi ad virtutum angmtacoʒ
ſed pocius ad miquitatis accumulacoõnem/
patz in oc ꝙ ſequit᷑: qnia il qui conſu⸗
tuti ſunt in arche: ideſt multi moder ni eccle

ſia ſtiei fuerunt hodie m laqueuz && inſidias
alioꝝ: quia ipſi ꝓ fraudes & malicias alis
inſidiant &π ꝑ male vite ſue ſcandalum: anj
peunt & ſc andaliʒant/& qma ſanctifie a co;
eccleſie ꝑ lnxurias ſuas ctaminauerũt/ideo

habitatores meruſalem ideſt ip ſi ciues ecele
ſie inferioris· ſ. ſecularis a ſtatu gre p iſtoꝝ
malum exemplum: vł ab amoꝛe eccleſie fu⸗

gere cõpꝛobant / bꝛeuit iſta eſt veritas:

ꝙ mali eccleſiaſtice ſunt odie pcipui milites

ðyyaboli &&m ſtatu eccleſie eſt hodie ſua ſpe
cialis habit aco: & alioꝝ illaqueacõ & decep
eio · Vnde amos audite ſacerdotes domꝰ2
iheruſalx /laqueꝰ facti eſtis ſpecł o ret he ex

Panſum ſuꝑ taboꝛ V. „Rn⸗
thioch? rex ſcripſit & oꝛ dinanit ꝓ totũ reg
num ſuum ꝙ; omnis populꝰ vnus eſ ſet / &
qꝙ vnuſquiſq; legem ſuam & patꝝ ſuoꝛũ

dinutteret: & legem ip̃iꝰ ydolatriam cuſto⸗

diret: ꝙ cntmuo oecideret ſi quis bijs iuſ⸗

ſiombo contrairet / multi ergo iĩberuſalem le
gem dommi dim ſerũt: & regis inſ fionibus
Pa ru erunt p̃cepit ergo rex edificari aras: &
tem pla: ydola: ſacrificari carnes ſuillas: &

peccoꝛa cmnmumia: & relinquere ſilios ſuos m
circum ciſos: & comquinari ammas eoꝝ m
mun dichs : & ꝙ qni ſacrificare renueret mo

reret: ablvm mandum etiam ydolum ſuper 2.

altaꝛe dom mi edificauit antioc hꝰ: vt bidez
demonijs ymolaret vbi dno fuerat ymola⸗
tum. Et Ppoſuit pnceps:popnlo: qui ſie
ri cogerent qui filios iſ rabel in abditis effu⸗
garũt-ante ianuas thura & ſacrificia in cen⸗
derunt / libꝛos legis domini conbuſ ſerunt/
& quoſ cumq; legem domini ſeruantes & li
beos legis habentes mnenire potuerunt occi
derunt/ & libꝛos contmẽtes leges ydoloꝝ/
illuc de grecia tranſ tulerunt / eos qui circum

Wach?*

tidehant pneros trucidabãt: && ante domos
eoꝝ pneros a cinen bo ſuſpedebãt · Dic vere
dyabo? miqnꝰ ſũme cupit ꝙ; lex ſua ab om
mbo teneat & ꝙ vniuerſe genera ces leges
ſuas dimittentes legis nature & diume gra⸗
cie renunciantes vnus populus · ſ· re ꝓbo ꝛ
eHiciat /d eidem m ommbo famulet / mitit
ꝙ in ciuitate iberuſalem ideſt m conſctencia
cuiſibʒ fidelis & m eccleſia aras & templũ
ſuum faciat /& ꝙ ibi ydola diuerſoꝝ vicio⸗
rum erigat/ & ꝙ carnes ſuillas ideſt vicium
carnalitatis ibidem off erendas m ducat/q;
q; nullꝰ filios ſuos ideſt affectꝰ & oꝑpacões

ſuas a ſuꝑfluiz vicijs tircumcidat / ſed pociꝰ

ſe ipſum & ꝑ luxu riam & auaꝛiciam cœqui
net: & in mundicijs vi cioꝝ viuat · Elaie
lxvj · vltimo anima eoꝝ in ab pm macom⸗
bus delectata eſt / ergo iam iſte m templo
eccleſie ab hommanda ydola deſola cõnis ·i·
malos eccle ſiaſtiœæs & p̃latos: ſuper altare
dignitate & officioꝝ cnſtituit & erigit qni
ſcilic et ab hHom mabiis vite ſunt & deſola cozʒ
ſuoꝝ locꝝ faciunt & inducunt · Jere. xxxij·
DOoſuerũt ydola ſua m domibo mquo inuo
catum eſt no men meum /iam libꝛos diuine
legis ideſt ſcieneiazʒꝝ theoloycã de inda de ibe
ruſalem ideſt de eccleſia deſtruit / & libꝛos
ſuos ideſt lucratiuas ſciencias immittit iam
nullos pu eros ideſt nullos fideles circumci
di a ſupfluitate vicioꝝ pꝑmittit / quymmo
illos qui libꝛos dimine ſciecie babent/ ſcilicet
vmos ſcientifics iſtos etiam qui pneros cir
eumcidunt/ ideſt ilos qui oꝛ rigendo alos
a carnis wluptate puriſicant in pugnat tri
bulacõmbo & affligit/pucipes ſuos ideſt be
reticos & ſcelleꝝ paternos ibidem collocat/
ꝑ quos fideles ad bee nephanda opam du⸗
cit multipliciter & im pellit · Sic ergo fit q;p
iſta iberuſalem noſtra multiplicit᷑ deſclatur
&& creſceetibavicijs & legis dunmi cultu ceſſan
te / ibidez dyabolꝰ ꝑ vicia ꝑpclitur · Jere · vij·
‚Indeſolacõne erit terꝛa·

Capit ˖ ſeᷣm „R.

Vm aaritoẽs ant hioc bi ve
nſſent in ciuitateʒ madim vt
Populũ ad cultum ydoloꝝ co⸗
gerent / pꝛimo ante oĩa agreſſi
ſunt matatina: ꝓeo c; ſaẽdos

alij facilt᷑ obedirent / vñ dicit ille pꝛineeps
magnꝰ & clariſ ſimꝰ es in cin itate bac: oꝛ⸗
nat? filijs & fratribo / ergo accede pꝛioꝛ: &
fac iuſ fum regis: & eris tu & filij tni mter
amics regis & magnmificatꝰ argento au
ro & muneribo: vrũtamen mathatias foꝛ⸗⸗
tit reſiſut: & legem dei relinquere noluit:
quymmo zʒelo dei accẽ ſus: ydolum ꝙ fece⸗
rant diſſipauit && quendam indeum qui ad
ymolandi cœtã oĩbo acceſſerat: a eritoꝛe
etiã ĩgis qᷓ alios:vmolaẽ cgebat ſup altaẽ
ꝓPeit & tãde olectis ſecũ ſocijs & aicis ad
mõtes & ad deſerta onfugit/ & ꝗqcqiut ba
bebat in ciuitate reliquit ⸗Sic miſtice lo⸗
quẽdo quando dyabolꝰ rex inferm mittit ſa
tellites ſuos:ſ cilieʒ inferioꝛ es demones:vt
vndiq; cultũ ÿdoloꝛꝝ ideſt vicioꝝ ſuſcitet
& bomines cõmoneant.ſ· temꝑtaconibo: ᷣ
impellãt: ante omma nittunt mathatina.i.
bonos pᷣlatos ⁊ ſacerdot es: clanoꝛeſq; ſu⸗
Eioꝛes & diſ erecõꝛes ꝓſonas deciꝑe: & do⸗
ms pcibo ad ꝑeccata licere: vt ſic ꝓx ma⸗
lum ipſoꝝ exceſ ſis poſſit alios faciliter ſu⸗
are · i· Regũ.xxij · Non pugnabis cõtra
quempiam: ſed cntra rege jſ rabel/nam ꝓ
vt ponit h̊ ſtephaꝰ de logotho · ſicut falox
pꝛimaʒ g em pꝛimo muadtt/ſic dyabolꝰ ad
temptandnzʒ eleries & p̃latos pꝛimo cur⸗
rit regum·x Totum pondꝰ? pln verſu
eſt in ſaul regem / ſed iſte debet foꝛti remr⸗
ſtere legem domini non relinquere. Ve poci⸗
ns ydola vicioꝝ ꝓ vnibo m cluitate eccle⸗
ſie deſtruere: & iudeos · i. ſubditos & yymo⸗
lantes pnnire:& ipſos dyaboli ſatellites ſu
pare:& ſpũalit᷑ occidere:& relictis alijs que
mnciuitate mundi habet.ſ· afffectũ terꝛenoꝝ
bonoꝝ:debz in montẽ & ſolicitudinem pa⸗
diſi ꝑ affectionẽ & onteplacõnem fugere:
& ad B ipſum alios muitare qui dni eſt in
quit ſequat me · C ſaie · i. Venite aſ cen daꝰ
ad montez domm* AL⸗
WMic bha bes ꝙ multi filij ſ rabel aſ cende⸗
nint inſolitudmem && montes: ne ſacrific a
rent ydolis:que iam in nalle & cinitatibus
colebant / ſe abſ conderũt in abditis & ſpe⸗
luncis: ſatellites antiochi oonſtituerunt eis
plium ſabbato ad finem: ꝙ non ſe defende⸗
rent cuim ipſis arma ſumere in ſabbato nõ li
ceret ipſi ergo ſe nõ defenderunt:nec arma
cntra boſ tes ſumpſerũt: & ſic vſ q; ad mil⸗

erat & int alios erat pſona ſolempnioꝛ / ſpẽ⸗
rabant᷑ em̃ ꝙ iſto ad ydolatram melmato.

le animas trücidati fuerunt: mathatias aũt᷑
& ſui ꝓpoſuerũt etiam in ſabbato arma ſu.
mere & contra ſtes ſe defendere vinliter ·
Ilud poteſt allegare ootra multos religi
oſos:qui de cinitate mundi & de valle ter⸗
renoꝝ exeunt: ad mõtem pꝓfectionis aſ cen
vunt eccleſiaſticum: & m cauernis religio
nis ſe abſcondere: & ab )' dolatria & cultu
vicioꝝ que in mundi ciuitatate olunt : &
in munes & liberi eſſe eredunt facientes illsð
Geniſi.xx· nõ manebis in omui cir ca regi
one:ſed in monte ſaluum te ſfae Sed re
nera demones ios ibidem teptacõnibus in
ſecunt: & in diebus ſabbatis ideſt m ipſa
qruete œntemplacõnis: & in m ontibus ꝓ
fectioms: & ſpeluneis religionis: cõtra eox
pᷣliant᷑ / qui quia arma bonoꝝ oꝑm non ſu⸗
munt:nec loca occultaſ.ꝛda opilãt a ma
lis d eſiderijs nee claudnnt: nec ſe contra lbo
ſtes virili defendunt / ideo ipſi qni in mnn
do nõ ꝑierant in religionis vł perfẽctionis
apice:vicijs ꝓeunt & ſuccunbunt / Ktuũ er
go fuerat illis ad iſtos montes fugere nᷣ vel
lent ſe fortiter armis bonoꝝ opꝑm defenſare
ſeð reuera nõ ſic mathatias & filij eius ideſt
non ſi bom & pꝛudentes religioſi & clerici:
qmia iſti in iſtis montibus & ſpeluncix vrri
lit bonoꝝ oꝑm arma ſumnnt & ſe pos vm
hter reſiſtendo defendũt: ibi non peunt I
derelinqunt / nec piculũ dampnacõis incur
runt Vl die ꝙ dies ſa bbati ſignat feſta m
quibo dyabolus contra bomin es foꝛcius in
ſurgit: ꝓeo ꝙ eos vagos & occiſos cogno
ſeit: quia tunc arma bonoꝝ nõ aſ ſumnnt:
ſed pPocius occije lnſibus & litigijs intedũt
& ideo temptati a dyabolo facilius ſuccun⸗
bunt · Vrenoꝝiij· weaſti quaſi ad dieʒ ſolẽp
nem:qm deterent me incircuitn / bon tam
Ppter ſabbatum nõ ceſſant arma bonoꝛum
opꝑũ aſ ſumèê/& ideo nec buſtes eos audent
ꝓ temptacones inuadere vł᷑ ſi innadunt ſo⸗
lent œntra eos fortit dimicare:deillud mar-
vin · vtiq; licet in ſabbatis bene facere ·
Se mathatia:ꝙ ipꝑſi & filij ſui ad iunctꝰ ſibi
allis qui wolnntanj erant m lege & fulgiebat
a malis magnum exercitum cœllegerunt:
viros impios pcuſ ſerũt pueros m circumci⸗
ſos cireumciderũt · filios ſupbie funt ꝑſecu⸗
ti & aras quas fẽcerunt ydolatre deſtruxe
runt:tandem vero moꝛiẽs filios inſtruxit &
eos ad pugnãdũ ꝓ legibo ſalubꝛt᷑ erudiuit

plartte taſden flos E ſubdito⸗
nſtrureſ id dimeadim ſiſt neer e

gbo iani deſlid · lrb ij acmngm.
ctore fljtotales t

Cpt. Jocd A.

Cge machakron ij. 2
rext iudas matbabeus p
tee ſuo: innabat eum fn
ſn:& dlatanit glonamp
ſuo / mdiut ſe loꝛica ſie
dis & ſccnrit ſe mna brlſca. preg

bio ſwcatra ſmſi iclus ſi eon

vtt ſis: Aant ani leons uenah
ngenspſecltus iſt mmnws pfentzs e
kunblint tuirats nde: N chgregaui
iufes . nommat! A vl cadnoniſſir
kren efiſifune nmnici peinont angs
dnnaid condurbat ſunt
na Rrehponnr exemplar E e

np pig. Jdas ſimnf
en
Kndes Pghifens Arhalan
ig ifos nas
de mnn fumeepz delerd

eiegſnmn usſi

sadiſtosnontsfignenw
tter armis vroy opn defhnſn
nſiemathatzs &. flſeing deſt
n Lpeudentes welgioſt eic:
mn iſts montbus Eſpelmncs vfi
opmarma fumunt ſe ſvs in
mndo defnlir , bi nonpant
t/nerpjali danpnacismeur
cddes ſban ſgnar fitan
ſus ontia wmines foꝛaus in
q eos vagos occſos ognd
nct uma bnor noa ſumun:
zortiß lſbus Xltgisintcdüt
nptan n4ed Fohas irc
nenenweaſ auſiad aczel

tant
e incirautn/ lon
detelent mn (ſr mmam

Matbatias qui mterp̃tat᷑ a deo datus:
ſignat bonum p̃latum & ſupioꝛem a deo da
tam & ꝓmotum. Debꝛe · wv. Nemo aſſu⸗
mit ergo honoreʒ: niſi qui wcatur a deo /ſi⸗
cut aaron / talos ergo debet viros deuotoʒ
in lege dei wlũt arios ſibi adiũgere: & eos
mi conſilis beneficijs ſecũ ha bere · Eccle i⸗
viri iu ſti ſint tibi cu / impios vero de bet
pſequi: punire & de medio tollere/ incircũ⸗
ciſos vero ideſt carnales æ& ſuꝑfluit atibus
moꝝ && diuiciaꝝ honuſtos debet oꝛrgẽdo
circumcidere: aras wero ydolo n ideſt aua⸗
ros & luxurioſos in quibo ſemꝑ vigʒ ignis
cupiditatis: & carnes carn alis wluptatis:
thus ſupbie/ & fumus vanitatis debet de⸗
ſtruere & tandem filios & ſubditos ſuos dzʒ
inſtrure: & ad dimicãdum ſi fit neceſſe ꝓle⸗

gibo aĩare · d· illud · Machᷣ · ij acc ing inũ &

eſtote filij xotentes ꝛẽ ·
Capit · Verceii .

Egit mac babeoꝝ · ij.· Vur⸗
rexit iudas mac babeus ꝓ pa⸗
tre ſuo: & innabãt eum fratres
ſui: æ dilatanit gloꝛiam popu⸗
lo ſuo /m duit ſe loꝛica ſicut gi
gas & ſuccinxit ſe arma bellica: & ꝓtegebat
gladio ſuo caſtra ſimilis faclus eſt leoni in

oꝑibo ſuis: & ſicut catulꝰ leoms inu ena cone
rugiens:pꝓſecutus eſt mimics: pſerutãs eos

P ambulanit ciuitates iude: & cogreganit ꝑ
euntes: & nommat? eſt vſ q; ad nouiſ fimũ
terze: & repulſi ſunt mimici ptimoꝛe eins: &

omnes oꝑarij miquit᷑ conturbati ſunt In
iſtis verbis recte ꝓonitur exemplar et regula

cuiuſſibʒ· boni pncipis · Judas em mterpᷣtat
cnfitens vł gloꝛificans· Aachabeus inter⸗

p̃tat mgemoſus ꝓtegens ꝑcuciens/ quia

reuera bonꝰ p̃latus vł pꝛinc eps debet deum
laudare: pꝛudens & circum ſpectus ſubtilis
& ingemoſus eſ ſe: in nocentes ꝓregere/ pe⸗
ſtilentes ꝑ cutere gladio iuridiconis ſpũalis
vl temꝑalis. vlł gladio feruẽtis oracõnis cꝛ
dialis / Sbet eaſtra fibi ſubiecta ideſt terꝛito
rium ſuũ & eccleſias tam bona ; pſonas ꝓ
tegere loꝛicam iuſlicie accipe/ arma bellica
virtutem indnere: vt ſic poſſit gloꝛiam &

ꝓſperitatẽ ſibi populi ſubiecti dilatare E zec⸗
viij· Ju cherub ec extentus ꝓtegens vñ

iſtis dieit illud Ephe · vj·. PVtate ſuccinti lã
bos veſtros / indiite loꝛica iuſ licie / dnz etiã
eſ ſe ſimił ſeom: audacter ardua aggredieꝰo

& ꝓpt᷑ nullum quecumq; maguũ ab execu

cone iuſticie tem peſcendo / ſicut catulꝰ leo⸗
ms debet rugere altiſone p̃dicando / && ſic
ini quos debzʒ ꝑſequi / ipſos ſeuerit᷑ pumien⸗
do: & eos debet ꝓſcrutari & mqnirere diiigẽ
tiſſime & amãdo: & ciuitates ad lraʒ ꝑ am⸗
bulare ſubditos vſtãdo:& in ſticiã faciẽdo
Ds · pambula innocen cia ooꝛdis mei / & ſic
talis iudas pvterit dici ille de quo dicit · x ·
xxx · Neo foꝛtiſ ſimꝰ beſtian.ad nulliꝰ pa⸗
ueſcit occurſum: & reuera ſi noſtri pneipes
tales fuerint: tune p̃timoꝛ e eoꝝ inimici ſu
taʒ tenꝑales qᷓ; ſpũales repellunt: ab eon p
ſencia & inſtic ia tenebũt:oparij miquitatis
foꝛmidabũt: Peunt es · ſ· paupes tribiilati ꝗᷓ
in iuriam paciunt ab bys defendunt & co
greg abunt/ & ipſi fimam ꝓpꝑetuazʒ aequirũt
vbiq; nommabũt · Illud eſt verum: quando
in vno loo eſt iuſtux iudex vł p̃latus pꝛu
dens &&α ſeuerꝰ / omnes mali generalit᷑ timent
eum · Oſee · xj· Reo rugiẽs & foꝛmidabũt ſi
lij matris / ip̃e vero ac quirit nomen ꝑpetuũ
& iocũdum Sapiencle · nomme eterno be⸗
redit abit illuʒ dins · · ꝓalipo · xiij · dinulgatũ
eſt nomen dauid m cuucus regiombus · Ye
rũ pcñ aduerte ꝙ diclum eſt:ꝙ fres eius uu
uabãt eum/quia quilibʒ bonꝰ frat canom⸗
cus vł ſubditꝰ:delvxt ſuꝑioꝛi onla botare /⸗d&
eum ſpũalit᷑ ꝑ oꝛacõneæ & nominatꝰ tempꝑp
ali ꝑ obſequia & ſubnen cõnes bemgmter ad
iuare/quia dicit: ꝓubio · xviij · fFrater qui ad
iuuat a fratre quaſi ciuitas firma: cums tñ
ſeꝑiſſime fit ontrariũ quia cœfratreꝰs & ſub
diti libencius laboꝛ ant qnq; ad ſuꝑioꝛem ſuũ
confundedum ẽ ad eum iuuãdum piculum
em m faſſis fratribꝰ.ij.ꝛmthbeoꝝ·x·
.O. Judas pugnans cõ
tra aolomũ /ipſum occidit /& gladium h⸗
bi abſtulit & q;diu vixit᷑/m iſto gladio ſem
per ꝓugnauit & Ioſtes ſuos debellaint /tan.
dem ſoꝛon pnceps ſcrie cont ra eum 2licuit
quem iudas gladio ſupauit · Fllnd Poteſt
expomi ſic aoloniꝰ qui mterp̃tat mia bił
mundum ſignat / qui m oꝛdibo fatuoꝝ vt
pulc ber & mnabilis rutilat gladꝰ eius cum
quo in pugnat peccatoès / eſt ipſꝰ ꝓſperi⸗
tas / ſoron qui interp̃tat pceps neroms eſt

4

dyabolus: qui ꝓcerto indas qni int erpᷣtat᷑
fitens debʒ primo mundum ꝓ cnteptuz
vmcere: & gladium eius ideſt mundi ꝓſpe
ritateʒ ſit terꝛ ibilis labilis & deceptibił
3 onſi deracũ neʒ acciꝑe/& ſic iſto gladio.i.
bae cnſideracoe mediãte ꝓot erit ſeron pn⸗
cipem dya bol um ſupuéore .D.
Mic dicit ꝙ populꝰ videns Plm ſeron
&ο multitud in em ſui exercitus: mc epit dubi
tare de victoꝛia: ſed indas dux eoꝝ in cepit
biꝰ ſermon bus eos onfoꝛtare: facile eſt
innltos oncludi in manibo panoꝝ: nec eſt
differẽcia apud dñm auxilian ĩ multis aut
in ꝑpancis/ qma p multitudine exercitu po
teſtas belli: ſed decelo foꝛtitudo eſt. Vſtud
aPlica cntra illos qui in multitudme exer⸗
citus gloiant: ꝙ victotia magis depen⸗
det ab occulta dei oꝛdinaoone:nõ amilitum
foꝛtitu dine: cu fRignum eſt: quia plerũq;
foꝛcioꝛes a debilioꝛibo vincunt: & plnres
a paucioꝛibo ſuꝑpant. Vv ſi vis dic quo⸗“
modo ſi in becillis & timidi de ſuis vmibus
deſperantes foꝛmidant dyyabolũ: & vicioꝝ
exercitum: qui foꝛtis eſt & multiplex ina
dere / udas ideſt bonns dux vl Ppdicatoꝛ dz
eos ad ſperandũ in dño & in dei auxilio ani

mare: & ad nõ timendum dyaboli poteſla⸗

tem inuitare · dillnd:ij palipomixx. Nolite
timere hanc mult itudinem nõ eſt pugna no
ſtra ſed dei cẽ¶· Aduerte & filij qui erant m
arce iberuſalem erant duces illoꝝ qii veme⸗
bant ontra eam. Hic vere bodie ſepe fit
ili qui tenent arcem & apicem dign itati=
in heruſaleʒ ideſt in eccleſia: duces & adin
totes ſunt tyrannoꝝ & prmcipum qi milr
tant contra eam: qꝛ pſis dant decimas &
libert ateʒ nocendi: & populũ eccleſiaſticum
depꝛimendi / vnde ſubditi poſſunt dicere il⸗
lud cantii. filig matris mee pngnanerunt
contra me: ꝙ de ꝓdit oꝛibus pot eſt dici qui
in terꝛa in qua habitant ext raneos boſ tes
inteoducunt NR. Cum
plnres duces antiochiſ· nicanoꝛ & goꝛgi⸗
as &ρ alij oongreg aſſ ſent ſe ad p̃lium cnt ra
iudam m multitudine cœpioſa: factuz eſt ꝙ
idem nichanoꝛ de victoꝛia fuitura plumens
ꝓ negociatoꝛibo maritinaꝝ ciuit atum mit⸗
teret: vt filios iuda pſie pᷣcio venderet cum
victonã habuiſſet: ꝓmittebat·n. lx mãci
pia indeoꝝ futura ꝓt aleta argeti ð pᷣcio &
captĩtate futura iundeoꝛ ꝓmebatat ſe ſu
plere duo mlllia talẽtoꝝ:que ſĩguł amis an

nutu diumo cõtranui factum eſt: quia du
ces regis & eoꝝ exercetꝰ œ pioſa a iuda &
ſuis fuerunt victi & młti occiſi:& alij turpi
ter fugati/negocioꝛes vero qm ꝓ emendis
indis ven erat fuerũt ab 1pis ſuis peccunijs

—

s a Poꝛtan erũt ſpoliati/ilð em ponit Bet

ymachhbeo · vij. Illnd a Plica ontraß
ſumptuoſos in dices qui paucitatem hoſtin
vilpendetes: & in ſuoꝝ multitudme zc foꝛ

titudme cnfidentes: victoꝛ iam ſibi ꝓmit⸗

tunt/ & iam eſſe de infoꝛtnnio certi credũt
vVñ qnq; fit ꝙ ſuos boſtes anẽ eos vĩcũt
alijs vendunt: & ꝙ eoꝝ terꝛas alijs diſtribn
unt:i nõ aduètente ꝙ qñ q; Sus cœntrarium
oꝛ dinat: qii nõ in multitudine bellatoꝝ ſed
in ſuo beneplacito victoꝛiam ad miniſtrat

Tic ergo ſepe fit / ꝙ illi qu pᷣſumebant vi⸗

cere ſuꝑant: & qui alios ſuꝑãt emere ab eis
ſpoliãt: ᷓ vtiq; tũc acceꝑpit qn illi pauci ad
i recurꝛunt auxili & de do ſe no pteſumũt
illi mti m ſua ſuꝑbia cnfidũt/nõ 8bz quis

quamcumq; foꝛtis & potens ſibi victoꝛam

Pmittere: ſed pocius boſtes ſuos quamᷓ
Pauꝑes & humiles foemidare quia ſicut di
cit ille inimicum qnamuis humilem docti eſt
timere: do ad repꝛimẽ dum pſupcõnem taliũ
dicit i. Reg non gloꝛiet accĩictus eque vt
diſcin ct?: & boc quia dicit capit. prtcedẽti
facile eſt apud dum młtos in manu pauœ⸗
rum concluidi· Vl ſi vis allega contra il⸗
los qui glotiant ð foꝛtitudme alioꝝ:tribu⸗
lationes ſuas exiſ timant conſolationes &&
aliorum granaminibus & dampnis ſpe
rant ditan mercimouijs aq;locris: qbus ſe⸗
N fit ꝙ in eodem negocio. Vñ alio ꝝ pꝛei⸗
dicium ſperant vtiliratem: acquirunt miſe⸗
nam : ſicut ad lraz erat ð iſtis merc atoꝛibꝰ

qui vbi in aliems miſerijs ſperau erunt lucrö
cnſocuti ſüt pindicium & dampnum. C ſai⸗

liex ſpectamꝰ lucem & ecce tenebꝛe

Capit · qnartũ RK⸗
—
Cribit᷑.macha beiiij · Ceim
ſili iſ rabel viciſ ſimmchanoꝛ?
& ptolomeũ:ꝑnᷣceps antiochi

/ N quos vna cũ goꝛgia ſiſias mi:

—

ſerat ocomtra eos goꝛgias: ad⸗
hue ex aduerſo ſtabat:q i ſos inuadere pꝛo
pꝓonebant: adũtes iudas d vit filijs iſra bel
ine cœncupiſ catis ſpolla:qꝛ belluʒ cõtra nos

thioch?ꝰ dabat ꝓtributo raconi⸗ veumptñũ

mns ,pemficeſibnent ſch ut

& ſucms. mon ur⸗
ns vofiulis/ i ſtos qios offun⸗

Alatns: Miſtꝛaſt in leena de qua d

fune vde e goelumen eg in teeſt te

e ſut Gogus autem pe mraßtat

plctancin :ſigut dyatwlum:qmine
ces mundi cndels Ntynnnds h
epſadit pſtent . deqno wteſt en
Iid. Geueſ xNuj Ccce vr luclabet

vſq; ad mane :qui tengtt fimm an

ſiaim enaraue ⸗taeſt wntas Gyin
tſi · ialinu fals eerlfte dim wnff
siqigptolonen de nebꝛmwr e deſte⸗
vi nundi ſupant pezi litate N ct
nn deiſto fortk vic;ongant t aſt⸗
eto gorgiss dyalog
d ac Eanne letdil
nens:ſcd arqufleopio/ in

nin Adnantanen
.
keneplci anndniliteri

ſeäſpens bſtes is gunni
sbemlasſbrnan gunſiat
mmdmm quamnizbunlen dochet
o tprmidun ſipernentli
Reg von gonet cihs agte
nchy: be audet cprt edi
Ntpra din nlts nmmn tuu⸗
nclich r nsalgtwiml
glaant dfortinchne iloy nbu⸗
ſas vſtmant Corſelatones &
um gammumbns & dunfne ſpe
mm nacronis i gs nbieſe⸗
nnngte Ji eßftec⸗
ſpean Wten: Aginiini,
at a li entdſts narige
b n lmenſmns prun
un t ordham ρnu,
unſifn anun/
ſpecm ucm

K

14, 1 Cu
. tin veſſinnchmnon
ſia . 9 cpeantecl

Curam

—

eſt/ goꝛ gias em̃ & exercitꝰ ei?ꝰ ꝓpe nos eſt:
ſed ſtate ꝓpe muicem cntra inimies vr̃os
& expugnate eos: ℛ paᷣ hec ſu metis ſpolia
ꝙ facta eſt/quia pꝛimo goꝛgiam vicerunt
& fugauerunt demũ wero ad diripiẽda ſpo
lia redierũt: mter que auꝝ et argetũ iacmctũ
purpura & alias opes maximas innenerunt
Iſti rres hoſtes: quos liſias ideſt dyabolꝰ
contra nos mittit: mundum carnem dyyabo
lum ſignat / qin m hac valle miſerie fideles
fatigant /ptolomeus qui mterpᷣtat᷑ ad m̃ſu⸗
ram de ductꝰ: carnem ſeu eoꝛ pus ſignat: ꝗᷓ

finaliter ad bꝛeuem mſuram deducit: qñ in⸗

fra ſepulcheũ deducit & arat· Eſai. xxxiiij⸗
Pup eam mura vt redigatur ad nichilum
nic hanoꝛ qui mterp̃tat᷑ lucerua: ſignat mũ
dum: qui fatuis peccatoꝛibo videt ſtabilis
& lucens:& moꝛe lucerne ocł os m̃tis debili⸗
tans & offuſcãs/ & tñ iſtos quos of fuſcat
allciens · Vñ iſta eſt illa lucerna de qna dici.
⅞Aarce vide ergo ne lumen in te eſt tene⸗
bꝛe ſint Goꝛgias autem qui inrerp̃tat pᷣci⸗
ſio luctanciũ: ſignat dyabolum: qui lncta.
toꝛes · mundi crudeles de tyrannos finali
ter p̃ſcidit & ꝓſtẽenit. dequo poteſt expom
allud . Geueſi · xxeij · Ecce vir luclabat cum
eo vſ q; ad mane: qui tetigit femur eius &ε
ſtatim emareuit · Ita eſt veritas ꝙ iudas
& ſui:i· aliqui fideles eccleſie dũm con fiten
tes: qũq; ptolomeũ & nichanoꝛ ẽ:ideſt car⸗
nem & mundũ ſupant ꝑ caſtitateʒ & cõtẽp
tum / de iſto foꝛtit᷑ victoꝛigant: vt q; ſtatũ
relſigionis & pemtẽcie ſubmtrat / ſed quid ꝓ
certo goꝛgias dya bolꝰ adbuc latet ꝗ iſtog
ſilios in caſtris bonoꝝ mundanoꝝ nõ mue⸗
mens: ſed ea reliquiſſe oꝑibo / in montibus
ſap bie eos querè meipit: mptũ quos ꝓ luxu
riàm & aua riciaʒ nõ poteſt vincere: ꝓ ſuꝑbr
am ſupare pᷣſumit. Iſtis ergo debz Pdicari
ñcꝙ ſpolia illoꝝ quos oceiderũt:ideſt bona &
diuicias ſeculi quas dimiſerũt nõ cõcupiſcãt
ſed pociꝰ œ ntra goꝛgiaʒ dyrabolum: qui cõ

tra eos lat et liatuꝛ os ſe ppent/& cõtra ei

ꝓſeuerauciã ſtent / && ꝓ bona opa dim icẽt
& pꝰea obtenta victoꝛia / poſt banc vitaʒ
Polia padiñ tuti inter ſe duidẽ t / illa emm
Polia ꝗᷓ poſ ſũt haberi añ plenã victoꝛiã · ſ·
bona mudi:nõ debent a fidilbo:sc maxĩe a re
liio ſis concupiſci /ne foꝛte dum ad iſta col⸗
ligenda vacarent / cõting eret eos a goꝛ gia

WMach

dyabodꝰ ꝑ auariciaz trucidari /qꝛ ficut ꝓũbi⸗
Velins eſt nunc humiliari cu mitibus: q
diuid ere ſpolia cum ſuꝑbis · Sed iſta ſpolia
que poſt banc victoꝛam conſumptã rep̃ſen
tant hom mi bona gloꝛie padiſi que a bonis
cncupiſcunt /& tune ab ipſis lete tute po
terunt adip ſeil · Eſaie · ix ⸗Exultant victo⸗
res capta pda: quando diuidũt ſpolia / d&
tunc muemet ab ipſis: anꝝ ideſt clara viſio
& eterna ſapiencia/ argentum ideſt diume
laudis dulcis reſona ncia /iacmtꝰ? . i. celeſ tis
immſitas & ꝑ manecia purpurai- ardens &
Enea caritas & amicicia opes multe. i · bo⸗
noꝝ habũdãcia·ij macha · vii · pꝰ ſabbatũ
i. in octaua reſurꝛectiõis & nõ mõ / SDbilibus
viduis dim ſerunt ſpolia

Cap tuk. v. H.
Egitur Mach. ſfij. Wolen=

judas purificaè templum qð
ab antbiocho ri erat poilntum
: gc miectis ydoł ſuꝑ altaẽ ip⸗
fus maculatum: 8. ſacrificijs

*

fKclis se libatis demombus mqumatum ele

git ſacerdotes ſine macula wluntatem babe
tes m lege domĩ. vt emendarẽt facta/& trã
ſtuleru nt lapides cntamiãcois: ſcilicʒ ydo
lum ſup altare po ſuerunt m locũ ĩmũduʒ ·
Vic were judas dux belli: ideſt papa vł
ep̃s videns templum eccleſie ab anthiocho ··
dya bolo pollutum / & altare ideſt ſtatum
eceãſticum ycolis ideſt vicijs mquin atum /
mmũdi ſacrificij ideſt imũdis operibꝰ ibi
dem demombus ideſt ad ſuggeſtione demo
num ſacrificatis: & factis multipliciter de⸗
fedatũ: debet ſacerdos ſine macula ideſt mũ
dos mimſtros querè/qii legis diume i fi⸗
dei & ſacre ſcriptuẽ ſit emulli/ qnos ibide de
bet oꝛ dmaè & m eccleſia p̃ficere: vt poſ ſint
ĩmundicias vicõꝛum de eccleſia abſtergẽ &
mundare / dicens illud Eſaye ·· lauamĩ mũ
di eſtote lapides vero contamĩacõis ideſt ꝓ
ſonas imundas: peccatces & inutiles: qiu
mõ ydoloꝝ ſut ignari: mdeuoti / deſuꝑ alta
re: ideſt de eccleſie digmtatibus deponere &&
in locum ĩ mudum ibeſt im ſtatu m mfirmũ
collocare · Judas cum
mũdaret templum dĩ: de videret q altare
pollutum erat ꝓeo ꝙ ſuꝑ illud pvſitũ fuerat

ab bmmandũ ydolum: & ſepiꝰ demonibo
ymolatum: depoſuit illud de locœ ſuo: & lo⸗
eiꝰ de lapidibo integris altare nouũ cn⸗
ſtruxit: ſuꝑ quod ſaenficia dom ino ymola⸗
ri mãdauit: lapides vero depoſiti altaris ð⸗
crenit ad ꝑte ponere: quouſ q; ꝓpheta dñi
ſurgeret qui de ꝓſis in beret aliud oꝛdimari⸗
videbat em̃ ꝙ ſine ſcandalo illud ſtare non
poterat altare: exquo ſuꝑ illnd demombus

ymolatum fiierat: qꝛ illud nõ poterat ab illa

ſine in famia aliqualit mundari: nec ſine ſcaã⸗

dalo poteſt in eo dño ymolari · ſia poſ⸗

ſut alleg ari cõtra ĩfames eccleſiaſkœs quos
reuera contingat altare dni ideſt aliquem
pᷣlatum vł ec cleñaſticũ enoꝛmite crimmum
Pllii:et delo abbommã do· ſ. peccato luxu⸗
rie:hereſis:vł ſ ymonie ſubſterni: vłᷣ ſacrifi⸗
cuis demonum ideſt malis oꝑibus maculari
dignꝰ eſt a ſtatu ſuo ꝑ iudam ideſt ꝑ papã
vł ſuꝑioꝛẽ deponi: & ad ꝑtem ideſt ad ſta⸗
tum pꝛiua tũ & in fimũ œnſitui & alius in
teger nonꝰ: vrtutibus innonatis loœ ipſiꝰ

ſubrogari· Keuiti. nouis ſuꝑuen ẽtibo vet era

Picietis: qmia dato ꝙ aliquis eccleſiaſti cꝰ

qui aliqñ crimina publica comiſerit: ꝑ penit?
ciam poteſt mnndari/ nuqᷓ; tamen ſcandalũ
vfr wtam pſiꝰ in famie quã mcurit poteſt
ab eo amplius ſepaꝛi: niſi forte pꝰ cõdignã
emẽdacnem ex reſponſo ꝓphete: ideſt ex
diſpenſacõne paꝑe cõtingat aliud oꝛdinari
& inde eſt ꝙ · Ezechiel · xlj · ſac erd otes il⸗
los qui illis immolanerut ꝓbibet miniſtraè
cnceſſit tamen ipſis ꝙ poſ ſint edituoꝝ &
amtoꝝ officium exerc ere: dato ꝙ; peccatuʒ
talium ꝓ penitenciã t ollat/ infamia tam nõ
facili᷑ abꝛogat᷑: ideo ipſis ſu blatis aliꝰ ap⸗
ponat᷑.hebꝛeaufert pꝛimũ vt ſequens ſta⸗
tuat. X. Mic dicit ꝙ indas
& ſui videntes ſancliſicacõnem deſerta: al⸗
ta? ꝓphanatũ: poꝛtas exnſ tas jn atnjs vir
gulta nata:poſtofoꝛia dirupta plãxerunt: &
impoſito cin ere ſuꝑ caꝑitibo ſuis ad dñm la
crimabilit᷑ clamauerunt /& pꝛimo c illa que
erant intrin ſeeus mů̃tra domum: edem q; ?ꝛ

atria ſanctificauerunt: nouũ altare de lapi

dibꝰ ad fimilitudinẽ pꝛioꝛis int egris edifi
cauerut/vaſa ſancta nona fecerunt: candela

bꝛum menſam & altare incenſi mt emplum

Poluerunt: incenſum ſuꝑ altare: panes ſuper
mſam lacnimas ſuꝑ candelabꝛũ otdinanerũt
velum a Penderũt: ſacnficia obtulerũt & tẽ
ꝓlum ꝓphanatum dedicanerunt: & faciem

templi otonis aureis oꝛnauerũt:paſtoſoꝛia

delnſtrata repauerunt: ianuas in eis poſue⸗
runt & ſic cum in genti leti cia dedicaceʒz te⸗
pli inſeqenti anno eodem die quo ꝓphana⸗

tum fuerat celebꝛauerũt. Oic vere dico qñ in

das & ſui: ideſt papa & car dinales & ſacti
xp̃i fideles vident ſanclificaconeʒ vmnerſa
lis eccleſie: p virtutum ſterilitatem deſertaꝛ
& a boms ꝑpſonis vidnatam: & qñ cnſide
rwnt ꝙ poꝛte eiꝰ ideſt p̃lati ꝑ quos intratur
ꝑ auariciam ſunt exuſte:alt are ideſt viri re
ligioſi inquibo t hns oracõms & denocõnis
redolere debet: ꝑ luxnriam ſunt ꝓpbanati
atria ideſt ſeculaès clerici vrgultis ideſt vi
rentibo carnalibꝰ affectionibo nepotum &
maloꝝ familarium turbis ſunt pleni: paſto⸗

foꝛa ideſt ſeculares qui alios habz p elimo

hinas & temꝑales ſubuencones palſ cere ſut
dirupti diuerſis vicijs deſtncti ſum ma poſ
ſunt copaſ ſiom triſtari: & iſ tam ruinaʒ t am
vniuerſel em lacrim ali lamtari· quia mxta la

mtacnem e. Ireno · · vrdet : q; cogitauit

dominus diſſipare muꝝ filie ſyon luxit añ

murale: & defixe ſunt mterꝛam poꝛte eius /
ideo ꝓcerto ſũme debent iſti ſupioꝛes labora

re & curare: q; iſta ſanctificac reꝑaret &
virtutes quas mde anthiochꝰ ideſt dy⸗
abolꝰ abſtulit itu reſtauret Donãt ergo
ibi vaſa noua ideſt pꝑſone virtutibo mnona

te altare ſacrificioꝝ ideſt boni actini qni ſa⸗

crificia bonoꝝ oꝑum do offerant altare incẽ
ſoꝝ ideſt boni ctemplatiui quithuns ora e;
nis do incendant /candelabꝛum luminis“·
vin diſcreti & ſcientifici qui alijs doctrinis
e exempł edifficent & erudiant/mſam ꝓ⸗
Pſitiouis ideſt viri miſenœꝛdes quu Panes
& elimoſinas do in ꝓſona panpũ mimſtrẽt
velum apenſum ipe vin mundi caſi religi

oſi qui ſpe eternoꝝ ſemꝑ pendent: tales de
bent plati in eccleſia conſ lituere:ſacrificia bo

noꝝ opum introducere: paſtofoꝛia dirupa
ideſt paſ tum elimoſinaꝝ ibidem rept are:
ianuas exuſtas. i. Plat os defectuoſos refi
cere: & ſic debent templum eccẽ ſpũalit re⸗

nonare & Sdo nouiter dedicare RKoma. xij.

noilte onfirmari bnic ſeculo: ſed renouamĩ
in noultate ſen ſus vri .·
W ſi vig dic ꝙ indas qui int erpᷣtat᷑ c
fitens ſen ipſum confit entem ſignat /qꝛ ille
vl illa templum cnſ ciecie ꝑ vicia refoꝛma
tum renonat & refpamat / ibi em edifficat al
t are bolo cauſti vbi ſacrificia ĩcendũt⸗ 1delt

Aenpfti, f eſtam fſihe gz,
deſtnt in ons ames 5
unr fet) n aurea; &

oupiditatss uſtne/altwe eidie
Ntones ndibtas pybenatu/ 8& 1
abpvminadum ideſt peceatu mortan
ſiblmat / ſtofiriz ant inis Kitn
tjtis nius diſ ſꝛt: tic grat val

õ
ynſifonem clamare: & ad tenpuan

Enticam enouandi totſs conado o

nedlicat git d atare e vt ſupta

Edꝛe ir domm das cel peepit
Nralffcaren l domn / mento

tif,Chomi Templü ſanchum
Aud eſns wa/ n ego tenpll ce n
i deſtlet llum deus „

e bilr⸗ miles nys amoch.
ne mun /n br imunciegaan

eflos ſnbaſq,lanmun afflgeb⸗
ynm qf iüdas F ſui

tanplum mun
t: esqnampfunmna nſſtabant

deit bir cindg dum tumme

eebib noitirnlites rdnali,
e e dcitumnunsXrbur
KNe itn oncllcrs
arinmadag nbent

nrei i mit s moch vi
Krein⸗ vch dyabeieſt

, e
ongsr pz eulanes 15

unninitan

qna imrra ⸗
dnonſ. olpdetggttant

mmusdſipne mhuklheſ vonſnntas
mle:Kdeneſin
pemeſünedint ſtlicporzlidn
Kaummt ig, ſtaſuttfiem ment

Vmtesqnis ndeantoreb, deſty

vbabſlrnp teſtunet Dorit og⸗
vad nola deſtppoe hnntvqnun
ltm ſionfcun de llnn arininn/ ſ
ar bny gun ofunt nenei
oſttmn wtenplttii uthis ndh
ometndant cndelbꝛun unms
õ
Cng affont Landen fſin ⸗
ous Vet nſenades gufie⸗

molat donn gſonapenbn

“
r fu ⸗
opunm modi 4 en rim

nolntr
e⸗ 4 itcboͤn
1sen 4 ne eſ⸗ At
wwus depcre

immhieſaibK.

nerian wt ens

fruidam dilechionẽ / alt ari mcenſ idelt odo
roſam oracõneʒ/ candelabꝛum lumims ideſt
lneidam diſereconex / mẽſam ꝓſiconis.j.
elemoſinaꝝ cõpaſſionem / velum a Pendens
ideſt puritatem & caſtam affectionez/& ſie
oꝛnat facieʒ templi cꝛonis aureis mẽpytum
ficiett enꝰ mtroducit bonam aureaʒ & coꝛo⸗
na dam onu erſaconem / & ſic templũ mentis
& ſacrificia ibidem ymolat p bonoꝝ opum
execucine · Et dic ſi vis iſſe iudas inpꝛm
cipio qñ videt templũ conſciencie ſue ab an⸗
tiocho p vicia depꝛ auatũ / poꝛtas ſenſuũ̃ ig⸗
ne cupiditatis exuſtas/ altare cꝛdie per af⸗

ſue deo dedicat ꝑ ſanclitatem & deuocpn ezʒ

fecliones mdebitas ꝓpbanatũ / & ydolum

abhominãdum ideſt peccatũ moꝛ tale ibidẽ

ſublimat / poſtofoꝛia earitatis & atrium pie⸗

tatig penitus diſ ſipat᷑: tũc ꝓcerto valde dzʒ
Pecvntricõnem dolere: P compunctionẽ flere
p cnfeſ ſionem elamare: ad templum per
penitẽciam renouandũ totis cõnacoibo an he
lare: edificat igit᷑ ibi altare ꝛc vt ſupta vnde
i. Eſdꝛe i. domin? deus celi pc epit mic hi
vt edifficarem illi domũ / de merito qꝛ ficut

dicit · · Choꝛ in. ij· Cemplũ ſanctum dei eſt

quid eſtis ws / qin ergo templũ dei violane

rit: deſtruet illum deus p.
Hie babes ꝙ militeꝰ regis antiochi acce⸗

pant arcem ſ yon:& ibi in mümebez erant/
mbe filios iſ rabel q; plurimum affligebar/
quym mõ q indas & ſui templum mun da⸗

bant: ipſos quam plurimũ mfeſ tabant Et
veo dicit hic q; iundas dum tẽplum munda

nit ne ꝓPopulo nocerẽt: mulites oꝛ din auit: mõ⸗
t es ſyon ꝓ circuitum muris & tur ꝛibus val⸗

lauit/ & ne itv conculcaret᷑ agentiboꝛbidem

exer citum ad cuſtodiam cœllocauit ¶ie
vere: qꝛ milites antiochi dyaboli ideſt noſtri

milit es pncipes ſeculares ab ipſa arce iuridi
cioms temꝑał q; occupãt: nõ cel ſant iudã
& filios iſ rabel ideſt latos religioſos circa
templũ eceleſie oecupatos diuerſimode mo⸗
leſtare/ neceſ ſe eſt ꝙ ipſe indas d ſui deſt

eccleſiaſtici mann armata ſe defedãr/ milites

& ſtipendiarios habeãt / d ꝙ domos ſuas
turꝛi bo & muris mniant & cntra mahlicias
eoꝝ mannalit ſe defendant & ſic vim vi re
iciant & repellãt/ſicut em videmꝰ ad nichil
alud weãt noſtii milites officiales de laxei
Pheipales: niſi ac templum & eius libertates

p

frangè clericos & tem pli buiꝰ cultoꝛ es affl
gere: & cõtra eos machmas i machmamẽ⸗
ta erigere/ qua ꝓpf᷑ iam neceſ ſe eſt eceleſiaſti
vs etτ ρςtarë: & eοαinri- Pniri⸗
bꝗ obuiare: ne nocẽ valcãt pᷣcauere · Eceleſi ·
xxxiij cœntra malum bonũ eſt: S ecvtra vi⸗
tam moꝛs/platus em̃ ſupioꝛ debet ibi viros
ide ſt ꝑſonas v irtuoſas Smouere que poſ ſint
eccleſiam defendẽ ⸗„. YEr
