reſurꝛ ectionem · Igitur li qui tractant illos
cmeres ideſt ſacramenta eccleſie/ & qui iſtiꝰ
mecdiantibus immundos & peccatoꝛes mũ
dificant / qui vitulam omburunt ideſt quj
criſti vmbuſtionem τ paſſionem cvnſide⸗

vmtur et replicatur de ſacrifi

. - 4 4,
rant/& qui eineres iſtos cuim aqua ſeriptu?
ſacre doctrine alios aſpergũt & pꝛedic ãt
& im niundi efficiuntur/ ad tantam mundici
am quam mimſtrant mdignos & immũdos
ſe putãt / quicum q; quanẽᷓ mundus & ſan
ctus ſacramenta eceleſie admimſtrat ſeu qui
onus mundificandi alios m cceſ ſione poꝛ⸗
tat ſeu qui ſacram ſcienciazʒ alijs pꝛedic at &
inde aſpergit alios atq; rigat/ pꝛoeuldubio
in ſua exeit acoõne dehet imundiciam cotrabe
re: mquam ſe digne nõ admim ſtraſſe ſemꝑ
debet eredere & timere: & ideo pꝛo ĩmundi⸗
cia ideſt ꝑꝛo tali digmt ate ſe debet per oõfeſ
ſionem abſtergere & leuare· Vnde ſenbitur
Cuz o mma ben efeceritis dicite ſerui inutileg
ſumus · ¶ Il dice cõtra malos ſacerdotes/
qui diz alios pꝛedicãdo & ſacram enta mim
ſtrado mũdificãt a peccatis/ ipſi imundi e
pecca toꝛes efficiũtur: mquãtuz ſcilicet indt
gne ſunz miniſteriuzʒ exequũtur· Cõ ſtat em̃
ꝙ multi ſimplices & ſimplicitate ſua mũdi
& bom ſüit / qui tam̃ ſicut cmeres tangere id
eſt ſacram̃ta eceleſie mimſtrare pꝛeſupſermt
& officiũ mũdificãdi alios aſſũpſermt ſeiſi
officiũ eccãſticũ & potiſſiẽ offim pꝛelature
cũ ad hve mdigni ſut / ĩmũdi & peccatoꝛ es
fiũt /& ſic fit ꝙ ille qui m mioꝛibus erat mũ
dus ad maioꝛ a vehitur fit ĩmundus / allega
ſic vis. R- Textus·xie-
¶ De dicitur ꝙ quicũqʒ tãgebat moꝛ tunz
vł domuz eius mtrabat vł᷑ aliud de domo
ſua tangere pꝛeſũpſerat ĩmũdus erat & ter
cõ & ſeptimo die abſtergere ſe delybat/ qui
emʒz tercõ noz aſpergebatur nũqnam m die
terco ſeptima mundabatur numerus trmanꝰ
ñgnat fidem trinitatis · Septenarins vero
ſignat ſeptem ſacram̃ta / vl etiaz ſeptez vir⸗
tutes / vl · vi miſericꝛ die opꝑa/aſ ꝑfio expꝑi
acem ꝗᷓ habe bat: figt pm̃tẽciaʒ & moꝛtis me
moꝛiã lacrimoſaʒ· Sale illud el t veꝛꝛ illi ꝗ
ex tactu moꝛtiui ideſt ex cõſenſu vł opacõe
moꝛtał peñ efficiũt ĩmũdi/nũcᷓy ꝑ ac expi
aciis · i ꝑ pm̃aʒ mũdãt mſi die terco ·· in fi
de tmtaus / & i die · vn · m ſcptenario ſacm
toꝝ vtutũ & oꝑm / iſta epiacoõ & abluco i·
pm̃e mudificaœ ꝑagat mchil eĩ vʒ tᷣn an ſn
ſepteãrio ł ecõꝰ/qꝛ · ſ· mchil vʒ ad ſalutẽ fi⸗
des n hẽat opa/nec etiz ſaẽmta ł oꝑa valẽt
ad alið ſn fið· ſenbr. fides ſine opibo moꝛtua
eſt · beb · xj · Vme fið ĩpoſ ſibile e placè deo ·

Ottur in ,1
us wemnſſer in ca.
ſt ibi mania de
pulox wna deun

„
ut. Cides iltapjta

trtivl nmn tolans/ eſgurm
ſprimnqnemane diſt norts
nondenante tolit N Dolgten n
Gepit nanaitepikedut wmun
tpentengan gne oontric⸗
tare nodi / ngo ſtudeſt wn

vnt a cades deſt ac ſtimum⸗
ult gfmntns/ norett
ieunuſtinnar in
ſarneanaͤntldni nkert⸗
mmmn ehacttaffia⸗
.. Ddſent,
enpontennan wn ho

nrdnde

7
ſocefit. Je nnnptih vd
ſiteta fut.
wmtur onz

. cids, phimind,
faiun nuin, ſenn,
lenm erequutur. Cſut 67„
ces & ſimpleltate ſunmidi
tan kait nane tanger d
e müniſtrne ſiſentte e
Dcca alos Müpſenmeſdg
i N ponſſieoffi pdatin
igi ſit/ inidi gertꝛs
ile uim miribus it nn)
wbrur ſtinundus/altga
N. exks⸗xix⸗

quriqtigebat noꝛtung R

apſentimädus ent deter
bſergere ſedelchat gii
ſpergedcrm nügſum nde
balin nuncns immn⸗
mrats⸗Beplaunlls m
mma;ay ſoczni
uubuoraafo ay
pntine, & nortsne
Gt ud ſtvn gin
1s ſol dr opacne
imach/nnch paeß
ie mü demtd in⸗
n.r ſptmnmn⸗ nt

ceulum vl ligatu ram deſupꝑ / im müdum enit ·
¶ Aie vere vas coꝛdis reputatur imunduʒ
quãdo ꝓ cuſtodiazʒ vł caritatem nõ eſt liga
tum / nec timoꝛem domimi woꝑtum / vl
per humilitatem abſconditum vl velatum/
E& ideo illi qui coꝛ ſuũ omnibus mam feſtãt
qui ꝑ iactaciam:vł ꝑ vanam gloꝛiam: vł
p nacunviaʒ interioꝛa ſua dilatãt: & affec⸗
cos ſuo nõ cobibent nec moderant/immũdi
merito diei debent · ¶ I dic etiam ꝙ; vas
iſtud ſignat os quod ſcilicet ꝑ loquendi mo⸗
deraciam nõ fuerit ligatum vł ꝑ verecũdiã
& reu erencia in nõ fuerit cooꝑtum / dici de⸗
bebit ꝓcerto & fetidum & immũdum/ os ei
quod ſemꝑ eſt ad loquendũ apertum & liga
tum / ideſt a terꝛ eno temꝑoꝛancie ſolutũ:ne⸗
cel ſe habet eſſe m multis ĩmundicijs & diſ⸗
ſolutum · vñ ꝓub · x v· ficut vꝛbis patens
& abſ q; muroꝝ ambitu /ſic homo qui neſcit
m loquendo ohibere ſpm̃ ſuum⸗ſepulerum
paczns eſt gut tur eoꝝ:

*

Capit᷑ · xvj· O.

Pulo && contra deum murmua
uit · Cades interp̃tatur comn
tata/vł mare tollens/ & fignat mundi pꝛo

OUntur Hui. ve. Cum popn
= lus vemſſet in cades moꝛtua
eſt ibi niaria & defecit aꝗᷓ ꝓo⸗

ſperitate que mare ideſt moꝛtis amaritudi

nem de mente tollit & faciliter mutatur &
deꝑit/ maria interpꝛ etatur amara que ſigni
ficat pemtenciam que ꝑ ntricõem amari⸗
tatẽ reddit/ergo iſtud eſt vꝝ quãdo homo
vemt ad cades ideſt ad ſtatum mudane mi
tabilis ꝓſperitatis / pꝛocerto ſtatim maria
ideſt penitencia ſibi moꝛitur /qmia nuncᷓ a⸗
pliꝰ pm̃e amaritudme am plexat/ & ꝓpter
lc aqua din ine geacie tune deficit / ꝓter ꝙ;
murmur & conten ſepe wenit / pꝛoſperitae
em Pemtenctam mterficit/& P moꝛtem pem
tencie aqua gracie deficit/ & pꝛopter eins ð
fectum murmur & diſcoꝛdia m populo vł m

mente naſcitur/atq; creſeit/& ideo de maria

matre hũ dicit ꝙ mnuptijs vbi erat/ aqua

nõ defiuit · Johixij· ymmo etiam m vmum
matata fuit · ¶ Textus·xx· & xxj · ¶Dic

pomtur quomõ aqna de petra pꝛoducit᷑ vt

X. eruben

¶ Item bic dicit ſic vas qᷣ nõ habiut open

biberent hom ines & iumenta. Dedl vide ex
ocdli·xvij· vbi ſim ile ponitur ibi expoſui:
*P. NDopnulus iſ rabel wlens traſi
re Pr ompendium &α ter: am ꝓmiſſiõis ro
gauit regem edon/ꝙ ipſum ꝑ terꝛ am ſuam
tranſire pmitteret / ꝓmittens ꝙ ꝓ viam ter⸗
ram pnblicam & reglam pgeret ad dextram
ſeu ad ſim ſtram nõ diuertẽt · aquam de ſuis
Puteis non biberet-. Agros aũt & vmeas iᷣ
mtraret / quod ſi de bonis terꝛe ſue aliquit ip
ſum accipere contingeret: mox iuſtum Plia
ſibi daret / rex auteʒ edon bec om̃a denega⸗
uit / & dare tran ſitũ fratri ſuo ſ rłᷣ no uit/ſed
að pꝛeliandum cœntra eum ſe ꝓauit pꝛopt
iſrł ab eo dinertit & viam allam magis
longam ad terꝛam ieru ſalem pꝛopꝛrauit.
Irł æ edõ / & iacb te eſau qui fuerũt fres
Poſ ſunt ſigmficare amam & carn em/ qu ſc

fres mmuicem ſunt coniuncti · jirł em̃ vidẽs de

um. Edon ſangumeus mterp̃tat quia ſcili⸗
cet am̃a deum xoteſt cognoſcere/ caro vero
coe ſan gu me dmoſcitur vinere & conſtare⸗
Cum ergo iſ rabel ideſt amma babe 1
terꝛ am pꝛomiſſioms ideſt m parad yſum
etiam impꝑfectioms ſlatum && neceſſe habe⸗
at ꝑ terꝛ am fratris ſui ſcilicet corpoꝛis ſiue
caꝛms traſi valde timet ꝙ ab eo impediat᷑
eo a canea itmere retardet /iſte ergo iſrł
ideſt ſpũs ꝓ viam rectam pemtencie ꝓ viã
publicam miſericoꝛdie / vl elemoſine / P viã
regiam iuſticie ꝑꝛoꝑomt irc/aquas delicia⸗
rum nõ pꝛoꝑomt bibere/ ꝓ agros & vmeas
ideſt ꝑ extenus negocia nõ mtendit meedere
nec ꝑ aliquam miuſticiam pꝛopomt ad ſi⸗
niſtram ſeu ad dext ram declma? ꝙ ſi aliud
de bis iſtius terꝛe ideſt mũdi delicijs gu
ſtanerit ꝓmittit ſacrifica? ꝓ pemtenciam
emendaẽ᷑ · Sed quid reuera iſte/edõ ideſt ea
ro cuʒ Popnlo ſuo ideſt cũ gula & vicijs car
nalibus/ talia pacta renuit: & iſrᷣ ioeſt ame
ſeu menti contemplatine: p̃ſtare traſitum cõ
tradicit / ymmo ad ei obuiam bellando du
contmue ſe pꝛ epat & ̃munit/Non tranſi
mquit ꝑ me alioquin armatus occurꝛam ti⸗
bi · Inde ergo ſepe fit ; mẽs ſeu ama neceſ⸗
ſe babet aliaʒ viam ire magis latam de coem
quem vere & ipſe eodẽ/ideſt earms impug
nacões/ a nia ompendij ideſt ad ſtatum ?
via perfectio nis & abſtmencie retroire cgit

Abeo bene dr · galat H. v· ; earo concupiſeit

adüerſus ſpiritum d ſpiritus aduerſus car
nem. ⸗A. Texꝰ.xx· ẽca finẽ
¶ Die pꝛecepit dom inꝰ ꝙ aaron vadat ad
Patres ſuos/& & ſancus veſlibns denudet᷑
& ipſis filijs eius eleazar induat && m mo⸗
te oꝛ / eleazar a moyſe ducitur/& ibi a ſacs
veſtibus in duitur/& ſummus ſacerdos con
ſtituitur/ aaron ant em bidem moꝛitur/qui
triginta diebus a populo deploꝛatur.· ¶ Dic
vere cum quis ad ſacerdotium aſſumenduꝰ
& loœ patris ideſt pꝛelati ſubſtituendus:
debet ſupercilium montis ideſl mentis con⸗
templacoõnem: vł vite ſublimitatem aſcenð
re / veſtes ſacras ideſt virtutes mduere & ſic
mediante moyſe ideſt adiuuante diu ma le⸗
ge digne poterit ſacerdotium & eccleſiſti cũ
gradum ſeu officium obtmere / oꝛ Zis emnm
mterpꝛetatur lumen ſeu mons/quia pꝛocer⸗
to iſtud lumen cntemplacõmis aſcendit qui
digne aaron ideſt ſancto pꝛ elato vł epiſco
P pꝛedeceſ ſoꝛi ſuccedere querit / hene ergo di
ctur · Job · xl · Circumda tibi decoꝛem d in
ſublimi erigere & eſto gloꝛ ioſus & ſpecioſꝰ
¶ mduere veſtibus: Aaron moꝛtuus eſt e p
triginta dies a populo deploꝛatꝰ/ſic & nos
in reſigione terꝛ ena pꝛo moꝛtuis facimus &c
Per tngmta dies miſ ſas pꝛo moꝛ tuis dec⸗

tamus
bat quia moyſi cur ednxi⸗
J ſti nos de egypto vt moꝛe
femũr m ſolitudme/ deeſt pams: non ſunt a
que / anima noſtra nauſeat ſuper iſto cibo
leuiſſimo: ficut capitulo.viceſimo: fecerat
ille populus / fimilem murmuracionem di⸗-
cens / quare nos aſcendere feeiſti de egy'p⸗
to: & addnxiſti m hunc locum peſſimum
rqui ſeri nõ poteſti qmi nec vicuʒ gin gnit nee
cas: nec malagranata / inſuꝑ & aquam ñ
pabet ad bibendum / igitur indignatus domi
nus ꝓ murmure miſit in Ppulum igmtos
ſerpentes d quoꝛum plagas moꝛ tes q; plu

Xmoꝛnm/vemt ꝓpopulus ad moyſen dicens:
Hcganunus / quapꝛ opter ipſis ſanandis

Capituł · xviij. K.

Ieit᷑ Numeri · viceſimo · ·
Dopulum circumeun⸗

—

em terꝛam edon cepit tede
re itmeris la ꝛ is/ dice⸗

r. —

pꝛecepit dominus fieri ſerpentem eneum:

eum m palo ſuſpendi vt ꝑereuſſi a ſer⸗
pentibus dum m iſtum ſerpentem a ſpicerẽt
janarentur / ſicut ergo fie bat illi quos ali
quis ſerpens viuus & venenoſus moꝛdebat
ſerpens mnocuus moꝛtuus &ρ eneus m palo
ſuſpenſus dum reſpiciebatur ſanabat.
¶ Iſte populus murmurans: genus huma⸗
num deſignabat qui ſeilcet m ſolitudme hou
ius mundi / qui reuera eſt locus peſ ſimus:
qui per pꝛedicacõn em non ſentur /pane ver
bi non reficit/ aqna gracie non bibitur / ficu
bns malagranatis ideſt boms ſpiritualibus
& virtutibus non ditatur / a pꝛmcipio non
ceſſanit contra domimum murmu rare: && els
dem per mala opera repngnare/quapꝛopter
igmiis ſerpentibus ideſt demom bus intꝰ ip
ſum Permiſit dom mus percuti/qui non ceſ
ſauerunt eos ab adam vſq; ad criſtum mi
ſerabiliter moꝛdere: & ſpiritualiter enecare/
qqua pꝛ opter plagas tribulacoõnum && vico⸗
rum cum antiqui patres plangeret & clama
rent / wluit dommns ſerpens eneu⸗ qii mo⸗
re ẽis pꝛ edicando reſonaret/m virgims vte
ro ſicut mãytum m foinace cœnflaretur fa
bꝛicaretur/& ꝙ per moyſen ideſt per popu
lum mduclum m palo ideſt m cruce ſuſpẽ
deretur / ettam mſuper moꝛietur: & ꝙ; per⸗
cuſ ſus a ſerpentibus ideſt demombus vici⸗
is & tenptacõmbus Per aſpectum & per fi⸗
dem ipſius ſanarent / iſte etiam ſerpens moꝛ
tuns viſus & creditus bumanum genus il
lis plagis ſanauit quibus antiqmitus ſeꝛpẽs
lucifer m perſona ade totum bumanum ge⸗
nns letaliter vulnerauit/ꝙ etiam loquendo
moꝛolit er cortidie efficitur ꝙ illi qni ab ig⸗
mtis ſerpentibus ſcilicet a mundo carne dy
abolo igne triplieis concu piſcencie mflamma
tur · Di ſerpẽtẽ in palo pPend entem idelſt cri

ſtum & cius bumamtatem m eruce moꝛien

tem per cmpaſ ſionem & deuocõnem aſpi⸗
ciunt ſami & liberi ſtatim fiunt / jdeo axoſt ·
bebꝛ eos· vndecimo⸗ circa medium · Monet
nos ad hunc effectum Sicens/ aſpicientes
auctoꝛ em fioei conſumatoꝛem ibeſum: pᷣ
poſito ſibi gandio ſuſtmuit crucem cnfuſio
ne contenpta / conſiderate eum et cetra ·

Textus · capitꝰ.xxj· D⸗

ac⸗
giſpun zenie ac,

tiepnaurani niug i .

tmaediffulkis/ua uien it⸗
Gintiptogeu ſn krornm oßrfun
ſſhtfngltis & muapteds
er bte eſtn Aſpend u
r pte te / ed gud: prento ſif
iihiſee cſt yn oenpanm!
duo inpidmant: tolenmur /i
ius noſte fagl tans wupt:
noſoldabimr mnſcoyl moaſß
ffeltts nobs ga ter K krab
sKprteabiis ffitur /n lelen 5
nimnnſonnddie reſgons & Peni
fielia ſtkin ela dſefonds
ugumn en neumn nang dd on
ue⸗
5 pr mi

4.

Cgar Mirrij
rdenore og &/

pagas mbuhncinn X ych⸗
tiqulpatreg plangettt clin
dommnzſerhens els guno⸗
Kand Wonaet m rdins vte
dum mfenzet corflinchir eßz
& noyſmn deſt r n
him m pahicdeſt ncne iiſi
im mſipyy noritin za⸗
ntibus d Oonombis nc⸗
nbis ger aſocllum rrrfi⸗
nanut / iſt etan ſapens mor
ceditus bumanum genns i
aut quibus mbqatug ſapis
ona 2de tMruin Vumenum ge⸗
volnenut i, etlam ogueh
vrtiche iann lln
bus ſalatanutwemey
isanmailnu nimn
n ru⸗ riubalnn b el
mantirnm n anee mouen
Fonen & denoconent ſp⸗
ſctim funt / oed

7Cca mnedinn
Cum dieens ſpes
8 corſumatoren bolmnp

Pnio
oſſtnitcunn
wifatnttanin⸗
er P
capr.

¶ Cicut bhic innuitur ſilij iſ rabel terꝛã evõ
circu entibus iuxta termimos moab duo mi⸗
mirabilia contmgerunt / vnum de flumme ſeu
detorꝛ ente zarech qui ante eos eſt ſiecatus/
& ſi mare rubyꝝ ooꝛ am euntibus eſt diniſu
Alind inxta arnon de quibuſ daʒ rupibꝰ &
ſcopuł qui ad eoꝝ aduentum geſtierunt &
ſignum leticie dantes: ſeipſos melinanerunt
& tranſeundi ſpacium p̃buerunt/ ivo ſeðzʒ
ſcolaſticam hyyſtoriam ſcᷣm iudeos hic ar
ſcopuli toꝛrencium / & in ps drĩ Montes ex
ultauerunt vt arietes/ & colles ſicut agnio
uium· ¶ Iſta poſſunt exponi miſtice & diei
ſilij iſ rabel fignãt religio ſos · qui ſcil ccet ꝑ
ſolitudmem religionis circumeundo terꝛ am
edon ideſt mundum pꝛ opxrant ad terꝛã fuᷣ
ture pꝛomiſſioms / ſed pꝛ ocerto iſti duo m⸗-
uen erunt nocumenta ſcilicʒ flaniũ zare ch ꝗ
ſignat carnis fragilitatem/ & montes arnõ
qui ſignant peniteneie difficult atẽ zareth ei

mterpretatur archa meroꝝ ideſt eccleſie peni

tencie diffieultas / quia reuera iſta duo nos
ſolent a pꝛogreſ ſu bonoꝛum operum impedi
re: ſcilicet fragilitas: & voluptatis fluxibili⸗

tas ex pte noſtra/ aſpẽèitas & difficultaꝰ

ex Pte rei / ſed quid: Ycerto ſi fuerimus veri
filij iſ rł ideſt viri cõtemplatim & iuſti:iſta
duo im pedimenta tollenrur/quia ſcilicet flu⸗
uius noſtre fragilitatis woluptatis ſiccabi
tur ſolidabitur / in ſcopuł vero aſpentatis et
difficultatis nobis geſtiet/& letabit᷑ & faci
lis ꝑmeabilis efficitur/qꝛ reuera bom mue
munt m ſolirudĩe religioms & penitẽcie dif
ficilia eſſe leu ia & facilia eſſe foꝛtiſſima· At
x· Jugum em̃ meum ſuaue eſt onns meum
leu e⸗
Capit᷑ · xviij· YV·
. . „ »„ .
Egitur Ni·xxii · Nic poni
tur de moꝛte og & ſeon regis
amorreo ꝝ/ſ mebl ibi notabi
le iudicam videns paltach rex
. moab qm̃ vcti & deſtructi fuᷣ
erunt amoꝰ rei timuit populum iſrłis & idᷣo
pꝛo maledicen do ſibi balaam ariolum audi
uit / dum ergo balam ad palach pꝛ operat et
ſpe munerum vt dicũt aliqui contra dei wo
luntatem & pꝛeceptum populum maledicere
Pꝛoꝑponeret /occurꝛit ſibi anglens in via eua
ginato gladio contra eum:quem vidẽs aſina

Noaeviti

diuertit abitmere d fuſce ceſa angelo cũ gla
dio · ſtem occurꝛ erunt ſibi mutuo & inſtric
to quodaʒ:ꝙ declinare nequibat:aſſiſtente
tantum adheſit parieti/ ; pedez cedentis a
triuit / afina emĩ angelum cuz gladio vidbat
ipſum / non balaam vid ebat / mcipit ẽgo aſi
na loqni aperuit enim dommus os ilinæ/ &
cepit PHam repꝛ ehendere & de hoc ip ſo ſa
co fuſce ꝙ ꝓcuſſerat vituperae:qᷓ̃re me ꝑcu
tis ecce iam tercõ eſt/ nunc etiam domn us
oculos Phᷣe aperuit angelnm cum glado
vidit / qui viam ipſius aꝓpꝛehẽdit: æ ne po
pnlum domini malediceret imꝑauit ¶. ſſta
poſſunt dici allegoꝛice ð indeis gentilib⸗
balaam em pꝛopha poteſt ſigmficaè iudoꝰ
qui legem ꝓhᷣas habneret · Aſina vero ſigni
ficat gentiles beſtialiter c bꝛut alit vixerũt
anglus ſignat xpm̃ vł eius fidem qui gladi⸗
um ſeueritatis & inſticie ſecuʒ poꝛtat iſta
ergo qᷣdẽ ẽ veritas · ꝙ aſina pꝛius vidit an
gelum qᷓ;' pꝛopꝑhᷣa ideſt gentiles pꝛimo ere⸗
diderunt & xpᷣo & ip̃i cicius ꝑ fidem vide⸗
runt ; indei quaa · ſ· gentiles ipſü ꝑ fidẽ vi
Srũt & iudei in ꝓfidia remanſerunt qui pꝛi
us erant beſtiales & ceci: fuerunt illum in ati
E& illi qui pꝛius vid erũt ſũt excec ati / neta
illlud Ilis. ix · ego in bũc mundum vem vt
qui nõ vident videant /& qi vident ceci fi⸗
ant / in fine balaam angelum vidit: qꝛ inda⸗
icus popꝑnule finalit er conuertetur & credet:
& xpũm & elus fidẽ pꝛecipiet & ognoſcʒ
Eſayye · le tunc videbis de afklees 26.
V. ¶ Il die ꝙ balaã pꝛophᷣa qui
interpꝛ etatur turbans ceos / deuoꝛ ans popu
lum ſine ſubſtancia eoꝛum/ſignat mundi ſu
Perioꝛ es ideſt pꝛelatos pꝛ meipes & etiã ele
ries vl dinites / quia ſcilicʒ iſti licet ſint ꝓ
pPbete ideſt ſapientes & ſcientifiei reſpectu a
lioꝛũ /ipſi tamen ꝑ dſcoꝛdias popnlum tur
bãt / patet de aduocatis qnꝛi nutriũt omẽs li
tes / rapinas populum deuorant & cuʒ / ſua
ſubſtacia eoꝝ finaliter ſut/& tamẽ ſedieʒ ta
les rapmarum diuicie nũq;diu apud eos pſe
u erãt/ ſic patet quia tales raptoꝛes vt cĩt
ſemꝑ ſunt panpes aduocati · ¶ Alij vero frau
dulenti quamᷓ de ſub ſtãcia populoꝝ ſicut
dimites: tamen apud beredes eoꝛum minime
diu reſtant /quia ſceᷣm. ꝓuᷣb·xj· lij rapiũt
nõ ſua & ſemꝑ m egeſtate ſunt · Aſina vero
Poteſt populum ſubditũ beſtiale d ſimplicẽ

ſignare quam ſciliʒ balaam ideſt ſuperioẽs
nõ ceeſant equitate contepnere & calea?/ igi
tur di ꝙ aſina videt hodie melius angeluz

.-

q́; pꝛophetam/ quia pꝛocerto Ivdie mferio⸗
res fimplices & ſubditi melius vidẽt deuʒ &e
melius conſiderant gladium ſue ſentẽcie: qᷓ
ipſi ſui equitatoẽs ideſt ᷓy elerici pꝛopłe et
rel gioſi & quicumqʒ ſuꝑerioꝛes / gladius em̃
diuine ſentẽcie hodie plus peipitur a ſimpli⸗
cibus: nõ timet a ſuperioꝛ bus: ſimplicibus
& an gelus teſtameti xp̃s /ab ipfis:nõ a mũ
di ſapientibus & potẽtibus contemplatur ·
Eſaye · xxx viij · Nõ videbo dom inum deum
m terꝛa v uẽcium · Afine ergo ideſt ſimpli⸗
ces per a ſpectuzʒ gladij diume ſent ẽcie quan
do ſcilicet m alto loco moꝛtis mter parietes
finalis neceſ ſitatis a quo declmaẽ nõ poſ ſũt
xm̃ cum gladio exſpectare commante cᷣ
ſpiciut:a mala via minſticie duertũt: & ver
berari tribulacombus cieius ꝗ; pccare por⸗
mittunt · eta illnd. Job. x. fugite ergo a
facie gladij qm̃ vltoꝛ miquitatum gladius
eſt & ſcitote eſſe m deum · Mali vero ꝓPBe
ideſt mahl clerici & ſuperioꝛes qni deum nõ
vident nee cgitãt au daciter contra ipſũ pec
eando pꝛeperat & gladium ſue ſentencie nõ
foꝛmidant · Vic ergo fit ꝙ afine pꝛophas
repꝛ ehẽdũt dum ſimplices melius quã lrati
jlayci melius qᷓ clerici / ſubditi melius qᷓ pꝛe
lati operantur & viuũt:· Inde iſti hodie co⸗
tra natu ram loqmi deum landando videtur
: vbi maioꝛes tacere noſcũtur. Inde de an
thomo legitur cum per deſerta viderz pau
lum pergere & homiẽem ſecum loquacem re⸗
Periſſet: dixiſ ſe fertur · tibi allexãdꝛia qꝛ
boſtie xpm̃ locũtur ſviẽs vo ipm̃ ignoꝛãt·
- Ytr ſi vis die ; ſi lo ducit aſiã
ſuam id ẽ aliquem familiarem & ſubditum-
ad aliud malum opus ſcilicet ad maledicen⸗
dum popnlo domim ſcʒ ad panperes mole⸗
ſtandum ſi videt angelnm cum gladio ideſt
xpim cum ſua dura ſentẽcia contra ſe ſtare
t viam illaz ſeu opus illud angelo ideſt deo
diſPhicere eognoſcat ſibiq; rebellem & cotra
nun eſſe deum / ſtatim debet tali itmè vł o⸗
Pe reſñilire/ nee Pꝛopter deum ſui minas aut
Penax dehet vltra pꝛocedere/ ymmo 8bet pe
dem ideſt affectum vl wolnn tatem domim
ſui aterꝛere & affricare & eiſ dem cins di
Plicere · dicens ilug actuũ · iiij· obedire opv⸗

tet Sdeo magis q Hminibns· ¶ Iß dic q
afſina ſignat homiẽm humiem e& paciente⸗
qui licet cũcta babeat ſuſtinere & deleat cuᷣ
mimis pꝛonocatur/& per miurias aſeſ ſoꝛe
ſuo ideſt a ſuꝑeioꝛe vł ꝑꝛelato plus debito
ſtimularur / non eſt mirum ſi eins paci encia
dirupatur & ſi contra dominum ſuum mur

muret & loquitur / ſubditi enim quãqᷓy paci
entes / non poſ ſunt ſemper miurias ſupenoꝝ

to llerare/ymmo quando mimis oontmuant
neceſ ſe habent contra eos reclamaè. Auare
mquit me percutis eece iam tere· VYnde iſti
dicuntur illud job· vj · Aue eſt emm foꝛti⸗
tudo mea vt ſuſtmeam / aut quis finis meꝰ
vt Pacienter agam / nec emm fortitudo ma
vt foꝛtitudo lapidis/neec caro mea enea eſt⸗
Ytł ſi vis dic moaliter ꝙꝙ balaaʒ eſt w
luntas que eſt potencia libera: tamen eſt ce⸗
ca/aſina vero ęſt ꝓotencia ↄgmtina ſine ſub
dita atq; ſerua qne ſcilicet videns q; angelꝰ
ideſt deus cum gladio mfirmitatũ vł mfoꝛ
tumoꝛum ipſamqʒ pꝛoſequitur/ipſam q; de
negat: & ad mundi pꝛoſpera perrranſire de
pꝛehendit balaaʒ ideſt wlluntatem ad iſtã
gladiũ nõ attẽdẽtem ſed ad ſuas cõcupiſcen
cias ꝓperantem mouet: vt delinet via ma⸗
la ꝛc̃. Ceẽ̃i: Infirmitas carme ſobtiam fagit
amam·
Capit᷑. xix· „A⸗.
gFereut ſenbit Nui·xxv· Fili
iſrł exntibo m ſethi / venerunt
ad caſtra muliẽs madiaĩte:ſeu
„ filie moab eũ quibo foꝛnicatꝰ
eſt łò/æ& weauerũt eos ad
ſacrificia ſua/ & adoꝛauarunt etiam deos ſu
os/ Pꝛopter ꝙ inatus domĩns pꝛecepit q;
quilibet fratrem ſuum oceideret & ydolatri⸗
am vmdicaret pꝛmeipes etiazꝭ epuli qui po
pvpꝑnlum non pumerant pꝛ ecepit dommus
ſuſpendi/ & cntra ſolem m patibulis pom
¶ Alega ſi vis exemplariter/q; vnum pec⸗
catũ ad ad t hit/ mala eĩ ſocietas & cbabi⸗
tac;: maloꝛum vicoꝛum eſt occaſio/luxuria
emm traxit iſtos ad foꝛme aconem/ foꝛmea
tio ad ydolatriam / ydolatria wero traxit ad
moꝛ tem / qnia ſecundnm gregoꝛium · pec⸗
catum quod ꝑer peccatum non diluitur moʒ
ſuo pondere ad aliud trahit.

V. ſ⸗ / enre ſof
naͤhn ſirſuft
unt
wn .

MRNW
„ en
Mrooae e
5 M mudelt⸗⸗
ne lofloiſn

ie ponturde

noyſi Nalß⸗ ilemeculum m

anmnynlrobih ue ſ
ſurd guloafft⸗ 4 1 . ſe
ggin oe vin pun e nue
ciſlci cncotes P bch Nmd
ket catae pubee fomemtes V
ſcidanmn pudiee dannage es d
glere e pume / X ſe proceto p
cerdotum pprrui leſt tonoꝛen
lye n alo ſruo wſſidoe · p·
dos mtetemi ecund oꝛchem malct
Rcblontta ppetuar ſicerdotia de
tates A eciſticas & mudanaseſicl
uuſtctſdetd beletur⸗ Koage
Ppnezfit Dnehruis Ni
phar Popolaslſretes Giar
iuſtcla wales Purit⸗ pi. De
1 &,platanit ociſunt quſtach
—*W quallao

Capker

cec Ni dejs 4
am goco nfnitin 1 dd
planggroſigun riplmqde
dmundi praſpen perenßtede
dabag daſt wantann d iſſi
nedeten ſed aaſuas chepſcen
wantem monet vt ddlmet vam

, ufmnitascannsſobiinſgt

pkai 1.

Jeut ſenbi ii eev· Fis
ſck ewntibo m ſchi/ wnerun
calen multes madtaiteſan
lie moab el apito ſanen
eſt Pl& wenlelts ⸗
1 adoruminr nmn Mu ſ
1 ſitls aniten ,, 7
en um oclt uih er
punefis ki pul qen .
pumerant pꝛerept domm
tna ſoem m pubiſs e
exemplanter / Vnuun pe

P,ietAs N. ob
ſocletas /,

Vr p̃t allegari cntra pꝛmeiꝑes pᷣlatos ſeu
indices negligetes q; reu era ſi EPlm ñ puni
unt cũ delimquũt/& ſi ꝑeccare nõ ipſum im
pediunt quando poſ ſut ſuſpendi m inferno
merentur / v ad ſolem ideſt ad ardoꝛem pꝑer
petuum exponentur · Vl poteſt illud allega
ri ꝙ vbi de fide agitur quilibet certare iube
tur / mtantum: q; nulli parenti vł amic ꝑ⸗
cere tũc tenetur· amicus em̃ amicum/&x fra
ter frem debet mterficè / quãdo videt eum m
deu m impie agere & ꝑ ydolatriam vł bere
ſim ſibi m via moꝝ & fidei obniare · Deut ·
Si tibi pſuaſerit frater tuus vt ſeruias dijs
alienis / nõ acquieſces ei / ſed ſtatim mterfici
es eum / quãdo ta men mitelligo cum indicis
autoꝛitate / vl quãdo eſt bellum cõmue con
tra bereticos vł mfideles · P·
Hiec ponitur de illo filio iſ rahel qui coꝛa⸗ʒ
moyſe & alijs tabernaculum mgrediens vna
cum meretrice cobabitaunt / que phin ees ſub
ſecutꝰ gladio cofecitê/& ideo ſacerdociũ ſem⸗
pitemũ ſibi a dño polſieitũ eſt/ quod vtiq; al
legari põt/; viri xpiam & fideles & maxiẽ
eccãſtici & ſacerdotes ꝓ fide & moꝛibns de
bet certaẽ publice foꝛmcantes vl quõlibet
m ſcãdalum publice delmquẽtes debet redar
guere & pumire/& ſic pꝛocerto ꝓotuerũt ſa
cerdotium ꝓpetuũ ideſt honoꝛem eternuʒ &
loc m alio ſeculo ꝓoſ ſidere · ꝓs · ¶u es ſac er
dos meternũ ſecundũ oꝛ diem melchiſidech⸗
Richil em ita ꝑꝑetuat ſacerdotia mdeſt digm
tates & eccãſticas & mũdanas: ſicut zelis
iuſticie & fidei cũ habetur · zelo ergo iſtius

pbm ees fint domus placatùs & ab vlterio

ri plaga populus liberatus / quia reuera zelꝰ
& iuſticia malos pumt · px · Stetit phmo⸗
es & plãtanit & ceſſauit quaſ ſacõ

Capit · xx. „C.

. Omtur Nũi. vevij. ¶ Talpha
1. t moꝛtuns eſt in deſerto te cũ
nõ habẽt filios qni ſibi poſſent
ſuccedere pꝛecepit domꝰ ꝙ fi
⸗ lie ſue ſuccedent loco eius. vñ
etiaʒ legem ſuꝑ hoc domiꝰ ꝓmulgauit dices
ꝙ cum homo mortuus fuèit abſ q; filio / ad
ad filiã traſibit ſucceſ ſio / filij ſignat viros ꝑ
fectos · fem me vero ſignant imperfectos igit

quãda pater ideſt alius pꝛelatus moꝛit tũc

.— .. . .

ſi babet aliquem filium ideſt aliquem ſu bdi⸗
tum ꝓfectum pꝛ ouidũ & diſeretum boditag
ſua ideſt pꝛelacõ ſeu digmtas diſtribiu cõ
ceedi et ad ilſam delet eligi & aſſumi / verũp
tamen fi talis filius ideſt talis pfectus deſi
ciat tunc neceſ ſarium eſt ꝙ; m heredit ate &
pꝛ elatura filia ideſt ſubditus ſimplex & im⸗
pfectus ſuccedat melius eſt em filiam idelt
mimus ſufficiẽtem im pfectum ſeu ſimpliee
eligere ; heredit atem eccleſie beneſicij vl 33
ficij ſine gubernacõne diu dimittere tãmꝰẽ
eſt contra illos hereditates eccãſticas etiaz
viris deſt ꝓfectis & ſufficientibns cõmittè
noluit / ſed ipſas vacãtes dinturms tpibus
pternuttunt / cp etiã eſt cõtra illos qui catlv
licvs filios id ẽ viros ſufficiẽtes pꝓfectos ba
beant fenias tamen ideſt ignoꝛ ãtes & imper
fectos ſcilicet nepotes amics pꝛomouẽt
& exaltant & bèdit atem que debebat nõ fi
liabus ſed fils eis donãt/cum tameʒ ſcrip⸗
tum ſit ꝙ nõ eſt bonũ daè panem filioꝝ ca⸗
mbus. Math. xv. Il die ꝙ ſic m bois mat
nis magis delet eligi mulier dim tam en ſie
ſit flia ꝗ; quicumq; maſculus alienus ſic vere
m beneficijs eccleſie quãdoqʒ debet mulier·
mius pfectus / dum tamen ſit filins eeccleſie
& de dioteß yl patria qua maſculus ideſt 4
cumq; magis pfectus de alia gente natus-
¶ Ir iſta poſſunt allegarn ꝙ nullus poteſt
eſſe ita mrrabil ꝓſona que a lonis paterms
debebat echeredit ari ꝛc· Aduerte bic q mo
yſes m ommbꝰ arduis cauſis cõſulebat do
minm / ficut patz bic de ſucceſ ſione iſtauꝝ fi
harum · Leuit᷑ xxiiij. De blaſphemo ſu
Pꝛa decimo ſeptimo legitur / m quo notari
Wteſt / ꝙ iu dex vl pꝛelatus m ommi facto
arduo debet ad deum mẽtaliter recur: ere &
ſibi añ omnia negociun cmẽdare/& ſic o
terit tutius iudicaẽ- D · Moyſt
nioꝛ ituro diclum fuit a domĩo ꝙ; montem
altum aſcenderet/& ꝙ; teꝛ am ꝓmiſſiõis cᷓ
templaret᷑ & circuiret qq; loc ſui joſue fili⸗
um ſuum ducem pæpuli ſub ſttu eret & ; ad
patres ſuos relicto ꝛ pe tranſ meaẽt · Sic
vere pꝛ elatus vł vir iuſtus m monte ſeilicet
imꝑerfectioms ſtatu moꝛitur mẽptum a val
le ideſt a quibuſ dam popuh moꝛibus ſegre⸗
gatur moꝛituros ſumme debet ten am pꝛo⸗
miſſioms paradyſi contemplari & reſpicere
& eã totis vi ſibꝰ affecta? ſeʒ ð ſubſtituẽdo

Joſue · i · bono ſuecceſ oꝛe ſi ſit ergo poſ ſibile
debet curare/& ꝑ hoe dommum exoꝛ aè: dicẽ
do cum iſto moyſe illð ꝙ h̊ dieit/ ꝓudeat
dommns deus ſpũm omis carnis omiẽem
ſcilieet ſupꝑ multitud meʒ banc de poſ ſit ex
& intra ante eos · Item aduerte bic ꝙ qnia
moyſes & aarõ ĩ dim peccauerũt ad aqs cõ
dicõis mꝗtum ipſum ſanctific aẽ cam po
pulo wlunt ideo ne intrarẽt ꝓmiſ ſiones d
ne ibi ducerent populũ condepnati fuerunt
ſFoſue ergo qui nõ peccanerat electus fiuit &
ibi pꝑpulum mtroduxit· E · Dic

fi vis allegoꝛ ice moyjſes & aaron ſignat

veterem legeʒ & ghaliter omes patres vetiꝰ
t eſtam m ſoſue vero quni mterpꝛetatur
ſaluatoꝛ ſignat graciam vł etiam criſtuʒ/
quia ꝓcerto illi pꝛimi omẽs peccatoꝛes fue⸗
runt& om nes m dommo deliquerũt/& jdeo
opꝑtimaʒ dei m terꝛ am ꝓmiſ ſioms ideſ m
paradyſum ſcu etiam impfecnonis ſtatum
mtromitti nequmerut / om es em peccauerũt
& egent gloꝛia domini · Roma · nj · & ibidez
jnichil em̃ ad pfectum deducit lex necelſſe er
go fuit iſtos m deſerto m mferno rem anere
quia pꝛopter ade peccatum ad terꝛ am Para
dyſi nequiuerãt pen etraẽ · pẽ · Auito iuraui
m ira mea· QAuid ergo ꝓculdubo neceſ ſe fu
it miẽm innocẽtem · ſ· ioſue ſaluatoẽm id ẽ
xp̃m I Sigrãʒ qᷓre ꝗͥ pſſ ꝓpłm ĩ padyſũ m
troducèẽ & ſaluaèê/xp̃e em nõ moyſes / gracia
ñ lex / nonitas nõ vetuſtas· Eccã nõ ſyna
goga/ nos mtroducit ad gloꝛiã & ad vitazʒ
Ro·iijnõ e opibus legis iuſtiſicabit oĩs-
& ad· itũ · juſtificati q ipſius hdes ſuꝰ
¶ Il die ghalit᷑ ꝙ petoꝛes etiz ſufficiẽteꝰ
: maxime il i qui peccauerũt ad aquas cõ⸗
tradcis/ diſcoꝛ des diſculi & rebelles nõ ð
lbet fieri populi duces d pᷣlati dm vł rectoꝛꝰ
ſed pocius ſue ideſt inocẽtes ꝓuidi & fide
les.· hebꝛe. vij. Decebat tab vt eſſet Põtifex
nob· Sanctlus innocẽs d ĩpollutus ſeggat?
a pctõꝛibo et excelſioꝛ ceł factus · Dic vero
ſi vis ꝙ moyjß ñ rogauit ꝓ aliqᷓ ſpali/nee
Sſãguiĩeis ã aĩcis cauitĩ gñe ꝓ ſuffici
eti ſuccceſ ſoẽ roguit ·
Capitul · xxj T.

N · xxviij. & ·xxi. eap. agit᷑
gnalit᷑ de feſtis & ſacrifieijs eo
rudem && de libamentis / Circꝗ

mino off erebãtur de amalibus agnus/arieꝰ
vitulꝰ/ bos / hircꝰ /vacca /capꝛa/agna t᷑t/
eõlumba / & paſſer · Item de rebus/ wro li⸗
quidis oleũ & vmum iſta ſacrificia poſſunt
ſignare · MNeuera· diuerſas & varias virtu
tes que ſut a nobis qno offerende debemus
em fibi offerꝛ e mnocẽtẽ bonẽ qni tarde m
cedit ·i tꝑãciam / bedũ qm libeter ludit id ẽ
bonã leticiã / hircũ eapꝛ ã que plus pũgũt
i: pm̃tencia/vaccã agnã quoꝝ fimꝰ ſte⸗
rilibus agris ꝓficit · i · elemoſinã vitulum 4
jugo ſe ſubicit ideſt obediẽciã/ turturẽ qᷓ eſt
anis caſta· i: mũdiciaz / colũba que eſt amis
finiplex & ſigt modeſtiam. Itẽ dẽmus ſibi
offerꝛe farmã.i. mũdã cogitacoem / panẽ. i.
euk ari ſtie deuocen / ſal · v ſepienciam de di
ſcrecõem/thus ·i.caritatem d oꝛõem oleuz
ii miſeriœz diã & cõpaſſioẽm/ vmũ i. ſpu
alem ſpẽ & c ſolacõem / d& bꝛeuiter iſta dñt
eſſe ſacficia ſpũalia⸗/qꝛ ſacficiũ do ſpũs cõt᷑
bulatꝰ qᷓ deo ſũt acceptabilia at q; grata Io
em̃ de ſeipſo facit agnuũ bonẽ ariete & ſimilia
qũñ ipſe aufert innocẽciã deo / foꝛ titudiẽz iu
ſtitiã/ bona ſpũalia · pʒ· ſacficiũ laudis ho
noꝛificãt me · G. It᷑ die ; m
paradyſo dñio offerũtur varie res i. varia
gna ꝑſonaꝝ/·ſ agnus ·i· ſvies imnocẽtes/a
ri es · i. boĩes iuſti ciaʒ diligẽtes / vitulus ideſt
ſpũalibus gaudẽtes ꝛc̃. dic & refer omĩa ad
pſonas· ¶ Nota hic ꝙ apð iudeos erẽt· vij⸗
ſollenpmitates legales / ſabbatum vbi ab epi
bus ceſ ſabatur / neomenia vbi pneipiuʒ mã
ſis & noue lune pꝛmcipium celebꝛatur: & di
cebacur a neo ꝙ eſt noua & mene ꝙ eſt lu
na / paſche ideſt paſcha m quo agnus paſca
lis com edebatur & dicitur phaſe ideſt tran⸗
ſitus domim / penthec ſtes die quin qua⸗
geſimo poſt paſcha dicta a penthecon ꝙ eſt
qumquaginta mqna de fmugibns nonis Pii
micie off erebantur feſtum clangoꝛ ũ m pꝛĩ
cipio menſis ſcptimim quo oꝛnubus pec
rum buccmabatur / fetum pꝛ opiciacoms ð
cima die menſis ſeptimi: m quo vitula rufa
concrema batur & cinis eius pꝛo immũdis
expiandis adð rotum annum reſeruabatur / et
feſ tum tabernaculoꝝ qnintadecima menſis
buins quo populus ſeptem diebus in taber
naculis moꝛ abatur / & aduerte & iſta ſepe
tem feſta ſuas habebant rachõnes·

qð nota/ ſedᷣm ꝙ poſſumns cœligere/do⸗

cum uoſtan n.
imoumnus albi fans un.

py nelgonen deegpro n all⸗
1eo 30 gucian de Amandu mmei
dliamccand pturſinnns
hrans cum ſegen den ſaendian
ccpinis cun pincins vnon
ſolamis/ſſtum cangons agn
un pun meutelubamus à aun
& iacinnolme lmche d⸗
hiſſone Anſimerkane adem gr.
iun rcpiaausz rallnus q
mnpkntap vaere ufft wmbuſdor
Ppaſionen gudeanus ſühun⸗
nudoum Nümns:landod
enundo peregrnos N idnen
& Juando nos n babnee ien
tatonenmns: ad futumm pau
unicnaue ſuſare
drm is pualm alar en

disnoſchn mertalter celchras vai

UAcen/ & biater /,
puaſa ge hifai d
ut aeceptabiſa at gata G
et Gnu bond artete & ſtmilia⸗
t nccttii deo fordtidizin
ſpialr e ſaſianlands bo
„ 6. Tdien
no cutut vanrte es ee pari4
·agnus i tvis moinga
uſtandi gins/ inls deſt
betes c: dir & fr onia ad
a bie apd idevs it · vi⸗
egales /ſabbꝛtum wbiabchi
neomenia vbi ptepin mi
pꝛmeipiam cachatun di
g Anoua Emeneeſtlu
eſtpaſcan qn⸗ gnurdl
tur Ederiy lal en
pmtumſts hi nla
Sudtefmkennl
andefuhhs wonbn
. ſtum clangorumhen
mim gno wrn bus hin
Auunpoein
ſptmme mn gno vruin⸗

nNaz eelebꝛ atur ſabbatũ qnia ibi dommꝰ re⸗
quieuẽat/ neom ema quia tunc mens legal m
cipiebat/ paſcha quia tũc vpulus mare ru⸗
bꝛum tranſeerat/ penthecſtes qnia tunc ſcʒ
die Jqum quageſima ab exitu de egipto popu
lus legem acce perat/feſtum clangoꝛis: q ea
die iſaac libe ratus fuerat & ideo cum coꝛnu

bus arietims clangebant: ꝓpter arietem quẽ

pater loœ eius immolauerat / feſ tum pꝛopi⸗
ciaconis: qꝛ ea die poſt vitulum oconflatilez
moyſes de mõte dᷣſcendens pꝛopiciatuʒ eis

dom mum nunciauerat / feſtum tabernaculo

rum: pꝛo eo ꝙ populus indeſerto m taber
naculis babitauerat · P · Die
moꝛaliter loquendo: ꝙ talia ſeptem feſta ce
lebꝛ ant ſpiritualiter fideles m eccleſia mi itã
te/ & ſic dicimus ꝙ ſabbatum celebꝛamus:
quãdo a malis openbus quieſcimns & ceſſa
mus / neomenia ideſt lune nouitatem olimꝰ
cum noſ tram œnuſa coem m bonis moꝛibus
innouamns / paſcha facimus:cum de mũdo
Ad religionem / de egipto m ieruſalem / de pec
cato ad graciam / de amaritudme ſeculi: ad
celi amiciciam ꝑtranſimus / penthecoſten ce
lebꝛ amnus cum ſegem dei ſcienciam & fidem
accipimus / cum pꝛimicias bonoꝛum opꝑeruʒ
ſeꝛuamus / feſ tum clangoꝛs agimꝰ cum de⸗
um pura mente laudamus & cum de arietis
& yſaac immolace & liberacde ideſt de xpi
paſſione & reſurꝛ ectione eidem gras agimꝰ
‚/feſ tum pꝛ opiciacois recollimus qñ de weĩa
imꝑetrata ꝓ vacce ruffe combuſtionem · i· p
xpi paſ ſionem gaudeamus feſtum vero ta⸗
bemaculoꝛum ꝓfecimns: quando nos eſſe m
boc mundo peregrmos & aduenas cogita?
/& quando nos non babere bic manenteʒ ci
uit atem cri mims: ad futuram patriam men
