apud mundanos pꝛincipes ſuas malicias ꝓ

curare: & tunc non ceſ ſant ipſos ad thezau⸗

ros ecleſie dep̃dãdos totis viribus amma?
alunt em̃ ꝙ templunt eceleſie plenum eſt pe⸗
cunijæ & theʒaurig / aunt eciã qð illud era⸗
rium templi ad regeʒ & publica negocia dz
ptinere: & ꝙ; pnᷣcipes ip̃m licite pũñt tollere
¶ Die ergo iſti bigami & curilaes clerici ma

.

ritati p̊ aljs celeſie nocent:& ad rapiendumt
bona eccle ſiaꝝ οα moleſtandum cleriœs ph⸗
eipes excitant & muitaut: & ad hoc mitti eli
odoꝝ ideſt malos officiales & balliuos ꝓ⸗
ere auit: ſed ad lrãꝭ patet de clericis vxoꝛ atis
vł bigamis: qui m regũ curijs vł oonſilijs
cõmoꝛant᷑/qnia ꝓcerto nocè eccleſijs & ac⸗
euſare elericvs p̃ alns dmoſcunt · vñ in capi ·
ſeqñ ti Symonẽ zelatoꝛ peccuniaꝝ male lo
quit de onia · .G. (¶ Dieit bie
eliodoꝛꝰ qui eranium tepli ſpoliabat a du⸗
obus angelis ſibi aꝑpentibo fint accrit᷑ verbe⸗
ratus & plagis impoſitis ſemiuiuꝰ relictus⸗
ſed tandem onie ſu mi ſacerdotis p̃cibus eſt
ſanatus iſto aũt ſanato dixerunt angeli p̃li⸗
bati onie ſacerdoti: gracias age: ꝓpt᷑ ipʒ em
eſt ter reddita vita tua / tu aũt ſanatus anũ⸗
cia mirabilia dei que fecit / qꝛ ille qui venerat
ſpoliatoꝛ factꝰ eſt templi virtutum mira-
billum p̃dicatoꝛ· ( vis allega bic de cõ
uerſione pauli / heliodoꝛus qui interp̃tat do
meo generatꝰ: ſignat beatum paulum do &
ad dei opus generatum · clu ·ix · Wax elec⸗
tioms eſt michi iſte · Iſte em̃ ad inſtmctum
ſymonis pſiti templi deſt ad ſuggeſtio
nem phᷣiſeoꝛꝝ & ſaceꝛ dotum i heruſalem · ſ. .
eecleſtam theʒauris ſuis ſcilicet bonis ꝓſoms
& pianis fidelibus pꝛimo ſpoliare queſinit
ed ꝓcerto a deo flagellatꝰ & m flagelis
enerſus tẽplum eceleſie onoꝛ anit: ꝓ bona
opa ſanctifie auit /mirablia dei ̃ alijs nucla
nit / & ſic de ſpoliatoꝛe ditatoꝛ: & pſecutoꝛ
clus eſt p̃dicatoꝛ· ¶ Vl allega generaliter
qꝙ flagella cõ tribulacõnũ ad duo ꝓficit ꝑec⸗
catoꝛi / quia pꝛimo mala que ꝓpoſuerat facè
non pmittit / ſedo qina ipſum ad deum con
uertit & dei lauda nem facit · Infra ca · ix·
In agmcnez ſui dednctꝰ? eſt ꝑcuſſus a dño
plaga¶ Il ñi vis die ꝙ illi qm bona eecleſie
rapiunt pcuſ ſiones & toꝛmenta finaliter ine
surzunt⸗ . H. Duo iuuenes
virtute decori / & opt? gloꝛia / Ppecõſi amictu
ap puerunt belyodoꝛo ſpolianti templuz/
ꝓtinus ꝓeucientes pla gauerunt/ & ſic eum
ne theʒauros templi caꝑet imꝑedierũt · Sic
vwere duo iunenes ideſt pꝛelatꝰ && pneceps ſe⸗
eulares / ſimul debent in inſticia cõuenire &
eunt ta malos raptoꝛes ne bonis noceant/qli
bet cum ſuo gladio dimicare & ſpnaliter eos
ꝑ exchᷣmunicacõz d tẽ paliter ꝑ penã oꝓalo

affligere · iſti tam̃ debent dici duo ꝓpt᷑ cõ⸗
coꝛdiam é inter ſe debet habere · virtute de
cꝛi ꝓpf᷑ iuſticiaʒ qua oontra malos debent
vigere · optuu gloꝛa ꝑ bonam famam qua
p ceteris debent ꝑollere ſpecioſi amictu ꝑ ho

neſtam vitam qua ꝓpe omnibo debent ſple
vere⸗Relu Ecte duo viri aſlterut inxta
illos in vel ti albis /V ldic iſ ta de duo⸗
bus nris inucibo angelicis petro & panlo:
qui œntra eliodoꝝ ideſt eontra neronem vl
dyabolum couenerũt: vł qui malos docen⸗
do & p̃dicando cœnuerterũt/ & a malo retra
xerunt ꝛc̃ ſi cut ſupra. l die idem de ſ y⸗
mone et iuda vl de qbuſ cũq; duobo ſanclis
cnbinatis.
Capit . mij. F⸗

Achabeo · iin · dicit Jaſon fr
onie ſanctiſſimi ſacerdotis oo⸗
tra ꝓpꝛium fratreʒ ſacerdociũ
ambiens regẽ antiochũ admit
tit et ꝓmiſſa młta peccuma
ex pulſo fratre ſacerdocium a rege optinuit
qui obtento pnᷣcipatu: ſtatim ctribulos ſu
os ad gentilem ritum tranſ ferꝛe cepit: & le⸗
gitima cimita tũ inra deſtituens:pꝛana ſtatn
ta ſanxunt / circa ſacd otes et circa altaris of
ficia nequacᷓy dediti erant/ ſed ontepto tem
plo ſacrifiens neglectis paleſtris et ludis va
cab ãt /& pꝛimos honoꝛ es mhil ba bentes:
gratas gloꝛias optimas reputabãt: & bijs
ſiłes eſſe ꝓꝑ omma cupiebãt quox panlo añ
bſſes & ꝑẽpꝑtoꝛes habuerant. Iſle io⸗
ſon qui mterpᷣtat deſiderans ſignat ambicõ
ſum: qni bonoès & emmecias deſi derare nõ
ceſ ſat. ꝓuerbio·xαα. Tota concupiſcit &
deſiderat/antiochꝰ qm ĩterpᷣtat pauꝑ ſiles
vl pauꝑis ſilecinm: malum ſi ꝑioꝝ ſignat
qui paupes ſubditos grauans: ip̃os ſiletes
& triſtes efficit: inẽstum pᷣ timoꝛe ipſiꝰ nul
lus eſt:qui loqni pᷣſumat · i.macha·i Mcce
pit ſpolia multitudis gecium: & filnit terꝛa
moiſpectu eins. Iſta ergo eſt veritas ꝗ
iaaſon ideſt malus latus:non ꝑcit ome:nec
racõne firmitatis: nec racne bonitatiæ / qma
thes nõ pcunt alis ſangumeis vl mſtis
qn eoꝝ ſacèdocinum ambiunt: & o fficia oon
cupꝑiſcunt / ideo ſeꝑe fit ꝙ ad regẽ antiochũ
ideſt ad malum pᷣlatum ſe tranſ ferũt: & me
cdiante peccunia ſacerdocinm ideſt beneficiũ
acquirũt/pꝛioſq; fratres & amiœs a ſta
tibo ſuis deponunt · Jere · Omnis frater ſu

plantãs ſuplautabit᷑: omnis amicꝰ frau⸗

dulent incedit ꝛẽ tałl ergo ambicoſus: ſtati

quanpo ad pncipatum vebit vł ad pᷣlaco⸗
nem ſublimat legitima cinium inra: bonas
eonſuetudines ſibi ſubiecti populi deſtruere
molitur: & pꝛana ſta tuta ꝓ viribo imſtituit
& ſectat: contribulos ideſt ſuos amiœs &
Fmiliares ad ritum gentilem ideſt ad ſecula
rem laſ ciniam inducere cn ꝓbat · Illud. n.
viZinꝰ de malis:qꝛ plus cupiũt nepotulos
yitꝰ & moꝛes: getilitates“i. ſeculaès & laſci⸗
nos :ꝙ; ꝙ iſrabelite ideſt viri inſi fiant: vñ

de talibo poteſt dici illud ðᷣncet inter fectiõʒ

filios ſuos:qd plnra renera regnante talipꝛe
lato: ſae dotes inferioꝛ es ſubditi nõ vacãt
ad altans officia vł pegenda/ ſed pocius
contẽpto cultu & ritu templi: eccleñe vł al⸗
taris: & neglecta regulari ob ſeruãcia diſ ci⸗
pline:moꝛiłq; religionis deꝑoſitis:pater⸗
nis moꝛibo ideſt ſanctoꝝ patrum moꝛibus
condicõnibo vilipen ſis: ludis ſecularibus ſe
implcant: & gratas gloꝛias ideſꝭ ſeculariũ
moꝛes optimos eſſe putant /hijſ q; ad lrãm
ſimiles m moꝛibo eſ ſe cupiunt.ſ. ſeculanbꝰ:
quos boſtes multociens ſencierunt:conſtat

ꝙ ſeculaꝛ es eecleſiaſtiœꝛ m multis caſibo

ſunt mmici: qð potiſſime de młtis nobilibꝰ
videm? quãdo ad eccleſt am venmt: dedig⸗
nant moꝛes religioſos & eccleſiaſtis ſeq
& in cunctis ſuis actibus onant ſeculari⸗
bus confoꝛmari: ita ꝙ cuilibet ꝑoſſunt ſecu
lares dicè & tu vulneratꝰ es alind ſicut &
nos & noſtri fimilis factus es. E ſaie· xnij⸗
R- ic dicit ꝙ iaſon
qni ꝓprium fratrem a ſacerdocio repulerat:
& ſacer doeium muneribo optinucrat quadã
die quendã iniqnũ qni dicebatur menelaus:
ad regem antiochum cuni peccunia deſlina
uit: qui eadem peccuma ſacerdocinz in ſe re⸗
toꝛ quens: iaſoneʒ magiſtrum ſuum expulit
ſic inſto dei indicio ig qni fratrem ſunm
expulerat: ab alio Fraudnlenter de ſacerdocio
fugatus fuit · Illud alleg a ꝙ in quo pec⸗
cat :aliquis in hoc punit/ & ꝙ eadem men

ſura qua menſi fueritis ꝛc. Dapiencie: xj. &&

Matb · vij· in ſluz eſt em̃ vt qui altri infid e⸗
lis inneniat: ſibi altrum infideleʒ ſen ciat: ab
altro exſpecta c altn feceris · ¶ Vl allega
contra ambicſos qui comunit᷑ in ſuis ſta
tibo beneficijs & malicijs in pᷣiudiciũ frat
ſuoꝝ optinnerunt / finaliter non ꝓſperant᷑
ſed ſupneniente tribulacõne ab iplis: qñq;

bnt, nerſenplar iſa .0...
ierudi d ydconſ
mn den bacvo ſerure copeledant
neſtatm dyelons beruſa de
un xßiamtatis dicht ſue ppecatum
gut:ante omma templi deſt ſtatur
ſaſtcum ommbo oms ſpulibo ſpe
bezauros deſt vutes: vaſa aurea
nadeſt pſonas ſypentes & mtentes
f ſubtnvt: lhos ſmabel deſtercleßi
Ontum gentley deſt al mores ſeal
nut itqy feut vdet im tenplü ece
ſiydet ſe da ten litſed ions qui
Pelm gius , den ſrut d qanz eu
ndaiie upf did mmen dyrn
vriaib itur N l mandatis & ſ
onboobedii :ee bo patz ebys ne
un t vdet lud tepiam idel
nansiun echnſbhnti
ennsd nenmna lbveſt rqueni
indong, gioſrm mien v a

nsnplent /,n Cblati deſtue⸗

1sNRotepla ſolenpntazte deſt

sReatentscgſach b

ſow tah t bini aſtod

ſeanint , R dmo&

nnrin ſſempumtſſulnte⸗
ſttsmnitrornsſincinnn mſtu

lmes cecleſaſtwn nnilteciſh
unc aP wnſime denlitz wbiihl
qrich ad ecſſan venitt dedig⸗
zoxs Nl goſos v cleſſts ſ
ls is 1chtus anant ſulin⸗
doman alllrr wſ nt ſen
X n pulnemt es alud ſalt &

ſn ſnls ſens es Eſie rni⸗

H n yrſon
õ
coummumatp opifumt gnde

Nümcqni gidrtunmnentu⸗
mannochin on ptanudſn

Capit ·· v⸗ -

„*

Cribit macha · v· Poſtquãꝗ
antiochꝰ rex nequiſſimꝰ iberu
ſalem cepiſ ̃/ tempꝑlum the⸗
zauris: vaſis aureis argenteis
. ſPoliaſ ſer: & orãs iſfrabelitas
ad ritum gentili tranſ ſiſ ſe iuſſiſſᷣ/noluit ꝙ
templum mheruſaleʒ templũ domini diceret:
ſed ꝙ templum ionis olimpe publicice wca⸗
ret tunc em̃ templum luxuria & comeſ ſacõ
mbꝰ erat plennm: & ſcoꝛtanciũ cum meretri⸗
clbus: ſacris edibus ſe vltro mulleres in ge⸗
rebant introferentes ea que non licebant / al⸗
tare plenum erat illicitis neq; iax ſabbata cu

ſtodiebant/nec dies ſollepnes pateni ſerua⸗

bant /nec ſimplicit᷑ quiſ q; in deum ſe eſſe cᷣ
fitebat / ducebãt ad ydoloꝝ ſac ficia: & oꝛo
nati edera bacho ſeruire c pellebant ¶ Die
vere ſtatim qᷓ; dyabolus eru ſaleʒ ideſt ſta⸗
tum xpiam tatiæ dicõi ſue ꝑ peecatum ſubin
gauit:ante om nia templũ wdeſt ſtatum ec cle
ſia ſticum omm bo boms ſpũalibo ſpoliauit:
tpezauros ideſt vtures: vaſa aurea & argẽ
tea / id eſt ꝓPſonas ſapientes & mitentes ſpuᷣa
lit᷑ ſubtraxit: fihos iſ rabel ideſt ecele ſiſtios

ad ritum gentileʒ ideſt ad mores ſeculares

traxit / ita fieut videt iam tenvplũ eccleſie
nõ videt eſſe dei templũ:ſed iouis qui inter
— 2 „ . . 1¹, „1 . C
p̃tat mimicꝰ ſeꝑans ideſt dyaboli Yeo ꝙ ibi
dyabolo plus ; deo ſeruit᷑ / & quia cultum
dni derelicto iupi᷑ iveſt mimieꝰ dyabolus pꝑp
vicia ibi cl itur & ei?ꝰ maudatis & ſaggeſit
oubo obedit : & boc patzʒ ex bys que ſequnt

:quia iam vt videt illud teplum ideſt ecele

—

ſie ſtatus lnxuria & cõmeſ ſacõnibo ẽ plenuʒ
a ſcoꝛtis d meretricibo eſt frequẽtatũ edes
ſacre domus religioſoꝛnz muleribo concubi⸗
nis replent /ianiq; ſabbata ideſt quies men⸗
tis & ontenplacs ſollenpmtate weſt diuina
laus de a peccatis ceſ ſacõ ibi nõ cuſtodiunt᷑ /
ſed pociꝰ bacho ideſt vino & ebꝛietati om̃s
ſermiunt / & τι—ati edem ideſt mitoꝛe veſti
mtoꝝ indun / iſi deo bacho ſeruierunt & in
omm obſequũt ita vt concludamꝰ? bꝛeni
ter nulle qin ſe libent dicat iudeum weſt qui
gloꝛier diei religioſus vł p̃ſpiter: ſed pocins

m ſecularibo aclibꝰ gloꝛiant & pocius vide

29 h

ab alij expellunt᷑ · Ezechi· xvij · ergo ne P⸗
ſPerabit

ti ſeculares qᷓ clerici delectant᷑· Vic ergo tẽ
plum illud mirabilit eſt Pollutũ: ꝑ antiochũ
dyabolum eſt euerſum · pg · Deus ven erunt
gentes deſt gentilium moꝛes m bhereditate
tua tẽ· vñ naum · pꝛimo Ooꝛ te flnuioꝝ ap⸗
te & templum ad ſolum dirutum eſt

Capit · v· ANXA.

cit machabeoꝝ · v· ¶ Vub
ꝓſecucne antiochi due mulie
res delate ſunt pueros ſuos cir
cumeidiſſe qui ſtatĩ a gentilibo
5 pueris ad mamilias ſu ſpeſi fu
runt ꝓ muros pcipitate / quidez etiã qni ſab⸗
batum colere wlluerunt & ad ſpelũcas fuge⸗
runt: ſe defendere wlentes: flãmiæg a gentili
bus pierunt: nolebãt em̃ antiochꝰ ꝙ alique
matres pueros circũciderent: vł ꝙ dieʒ ſab
bati cuſtodirent (Dic vere cum dÿa bolus
nunc; noluit ꝙ aliqne matres ideſt aliqii p̃ᷣ
lati pueroe ſubditos ſuos tenerent᷑ circũ⸗
cidere ideſt a vicijs reſecare vł aliqui ſtu
deant ſabbatum ſpũale temꝑale cuſto di⸗
re: oc eſt a vicijs ceſ ſare & quiete mẽtis va
care feſta ſpnali celebꝛ are · Dinc eſt ꝙ ille
matres idelt p̃lati qui Hdie ꝓuulos & ſubði
S a vicijs circũcidunt de muris ideſt ð al
S ſtatibo pcipitant / pneri circumciſi weſt
bom. ſubditi bene coꝛrecti a dyabolo & mini⸗
ſns eius tyrrannis vna cuz boms ſuis matri
bus tribulacõm bo ſubiciunt/& eoꝝ mamil⸗
lis pendẽtes ĩdeſt platoꝝ doclrin is adheren
tes a dybolo ꝓpelluntur ſabbata feſta ſpũa
liter & tem ꝑlit colentes flãmis diuerſaꝝ tri⸗
bulaconum vꝛunt / regulare er eſt ꝙ tam
plati qᷓ ſubditi qui a malo ſe reſecant & qni
diem laudibo magis vacant: ampliꝰ a digm
tatibo & officijs recitur &ι maiozibo teybu⸗
lacmbo afficiantur/pS· Młte tribulacõnes
iuſtoꝝ N. „ Nic habetur
de eleaz aro: q; omnes indei c; plll erentur ſa⸗
eri ficare Ydoł: & cvntra legem carnes ydola
trijs ideſt ydolis ymolatus / comedere ipſe
noliut ſed pocius moꝛtem ſuſinere wluit quĩ
ymo cum amici ſui ſuaderent ꝙ; carnes quili
bet licituz aſt veſti apꝑtarẽt: ipſe ſe carnes
pꝛ emas fingeret comedere: & ſie ſub tali ſi⸗
mulacone poſ ſet moꝛ tem euadere recuſanit:
& elegit moꝝ &; cõtra legẽ carnes poꝛ ema&

comedere: vl vt ſe cmediſſe fingẽt: & boc
ne ipſe qui ſenex & vij. ann oꝝ erat: malũ
exemplum iunenibo daret / non em̃ mquit
noſtre etati dignum eſt fingere:ne qmis ado
leſ cencium: eleazaꝝ nona genarin ad vitã
alienigen aꝝ tranſiſ ſe eſtimet · ¶ Iſi⸗ poſ⸗
ſunt allegari cxeplarit qñ ſut ſenex: p alijs
abſtinere debent a malo: & boc quia vita ta
liñ ab alijs trabit ĩ ex emplũ/ & ne ſint alis
occaſio rume: a malis abſtinẽ tenẽt: bonoꝛẽ
ſuum debent tłyes granes ſoliciteconſidera
rei & Pociꝰ moꝛtem eligere quã famam ſuã

i longo tempe vite ſernauerùt ad lectame

te vite modice que ſup eſt deturpaèë / dicen
tes illud ·r macha. ix- moꝛiamur in virtute
enõ mferamꝰ crim gloꝛie.noſtre ⸗O
l'dic ꝙ ad vixꝝ boneſtũ nõ dec et almd
fingere: & maxime vbi fictio ſua m aliozum
ſcandalum poteſ red undare. apienci-
Vpus ·ſ ſapienc:e fiigiet fictum · E ergo
bibitum eſt ne mali fingant ſe bonos: ſic
nec bomi fingat ſe mmalos/cui indei cũ iuda
macha beo· qui cntra eos tum m numerabi
li ex ercitu veniebat: obmant irent: & cont ra
eum bellum onmitterent: a Paruerũt adnẽ
ſarijs qñn q; vi ri ignei de celo miſñ m equis
anreis decꝛi: qui indeis ducatum pſlabãt:
quoꝝ duo machcabeum medium babentes:
armis ſuis in olum ſeruabant in boſtes ve⸗
ro tela & filmma iaciebant: exquo cecitati
confuſi repleti turbacone cadebãt· Fn
dei qui interpᷣtant gloꝛficantes: macha le?
qm interpᷣtat᷑ ing emoſus ingenioſe domirũ
gioꝛificãs: ſignat bonos ſubditos fideles:
qui æntia tvmotheum tyannum: dyabolũ
& eius exercitum ideſt contra tenptacõnes
& vicia pliant (Iſti quinq; vm bonos p⸗
latos denotant: qui de celo nuſſi a o ꝓmo
ti & nõ a terꝛenis affectione ſ ymonia in⸗
troduchi debent eſ ſe. oban. i QAi de celo
venit ſup omnes eſt: qui debent eiſſe quinq;
p quĩq; ſeuſuũ cuſtociaʒnignei ꝑ cantatis
amnoꝛem: cum equis aureis ideſt cum cpo
ribo mundis & caſlis ꝑ caſtam nuerſa
nem Iſii ilos indeos ideſt ſubditos debẽt
pcedere bona exẽpla dãda debent ꝓteg ere
ſe ꝓ eis exponõdo/ & buſtes: tela fulmĩa
Picere:ipᷣoꝝ maliciax repelledo:pᷣlati oontra
boſtes uaes deſt ene demones debent
ia cere tela oracõnũ: oontra carnez tela ieinnv
ꝝ : contra m undũ tela rep̃henfionnm: cᷓ tra
tyrannos t ela œrꝛectiorũ æ canonicaꝝ ſae

gitacoõn um : ſic en faciendo os cadere faci⸗
ent & ſubditos quos ꝓtegũt tutos reddẽt

ideo de quolibet tali poteſt dici illud. Luce

xi:. E nat aſpec? ei? nieut fulgur. vñ
abacuc. in. In ince ſagittaꝝ tuaꝝ ibunt in
ſplendore fulguratis haſ te tue in fremitu ;

culeabis terꝛaʒ: vłᷣ etiax tela pdicacoõnũ de⸗

bẽt emittere: fulgura bonoꝝ exeploꝝ oſte
dere: vt ſic poſſint cotra ſpnñales boſtes de⸗
fendere & mumre D⸗ * Ftem
bic ſuꝑadit ꝙ iudas obtinuiſſet vicloꝛiaʒ
ntra thimoteum: quidã exꝑt e t himothei
fugerunt in gazʒaraʒ fidiũ valde munituz
in acceſ ſibile atq; firmmũ qui loci firmitate
cnfiſi væ ba nephãda œntra indam acia⸗
bant:quo accenſi aĩo illi qu cntra iudã ecãt
p̃ſidiũ expugnauerũt/qᷓyris eſ ſ inexpugna
bile ceperiunt plaſ phemos / & mnpios occi⸗
derunt: fiłe dꝛ infra ca· xij. de cĩtate caphim
¶a boc iſta alleg ari polſ ſunt ꝙ nullbe de⸗
bet mn loci vł ſtatus ſub limtate co fidere:
nec ꝓpt᷑ boc ad murias &c moleſlias inferẽ
das boſtibo ſuis rumpe:quia mehil caʒ fir
mũ ꝙ nõ poſſet deſſrui: g ex boc ſalẽt eos

rra ſe foꝛciꝰ animare / deꝰ ctia ad talium

qui freti ꝓtechone muroꝝ ideſt am icorum
adiutoꝝ & tẽpaliũ bonoꝝ in eg pugnabiles
eſſe credüt ſed ꝓpt ſupbiaꝭ repꝛimmdã ſolet
cos in manꝰ wſtũ ſuoꝛꝝ tradere: & pot cciã
eoꝝ penitꝰ eneruare ꝗũcũq; Ko ſit loco &
ſtatu ſi rmo pacifœ & ſecuro vtle ẽ ſib⸗ Pa
cifice ſe habe e ſtes ſuos nullatenꝰ rtr ⸗
tare · Ps.

turꝛibo tuis ·

C apit. vij. QRα.
Achabeo. viin. dieit ¶ De fit

mencio ꝙ ioſpite iudecs qui
babita bat cum eis cũ væxoꝛ io
et ꝓnuł quah lndi ſpẽ ſc⸗Ffas
mtrare fecerũt: & in altũ mare
ducentes:cũ nichil mali ſuſpica ret ſubmer⸗
ſerũt: indas vero ſtatim H ez audiens
& in mriam ſue gentis: inſe reroꝛquẽs ſubi
to nocte ſuꝑ eos qin ignezʒ fugerunt gladio
intẽfecit: & qma andiut ioſpite ta wle⸗
bant fa cere iudeis qmi ſeců hbabitabat: ideo
ſile eis fecit ¶ Iſta allega quomodo młta
mala ven ũt ex indis de quemocdlo extrema
gandn luctꝰ occupat/iſli cm can ſa Indi ma
re intrauerũt: ſed tamẽ ibi ſub meiſi picrunt
& Poiiſſime iſta ꝑoſſun t chci miſtice c filiʒ

R

Fiat pax in yirtute ua & pax in

ttopuimo noz ny

dembe infrn ſplas mcgr 21 .
umtpi ibs pnte nde

lacbni conertüt. P bro. un A do
ht ann ALtgotii ſngge
l& ad eon Pdi mang ufiu vbi
ſati bo & nezocis ſe gede cende
un hicula puamre ·deo Lekx x.
is immic met nũ Pudas tam pp
emonn Pdic, & ſdeln dipnacejf
indrrabit bi m die iudici po⸗ petn
udis cydipnabt nab.y. Ite maldie
etanu. N die genealt /g il
iſedecpuunt ſine ſit ſaulues qur relgo
dperadunn tnhut / ſie demones ſi
grido mißirmi megut ſine mudam pr
vi nlos iſe hfiders kanidrlc⸗ d.
M Puriſkn wuppetue
al iblenee. d dden
rfuf iedge
e. . ndet⸗ gu inſots der
ic dicit quon

29 Mach

. al llthi
t aſt wteſ as ddet. .
en P. Pecs 1d iusde Erabel- -relistoſ c ecclaſtict nu
Negie ttſii⸗ G ioſpitis iſtoncre ant ſn lann deper en net aliquid ſine P
te daresh⸗ 5 nan i N facè:nec eis ſe adiun gè ecu aribus ludos . R ſine Plati licecia poſſidẽ ſſes pe⸗
en Nita iel enfenenn confidere vl a muina eſt⸗ B oe/ Fre Rarh lude · i xp̃i milicia & . Rz
Ntla drarc G üdi arina ideſt ad fluct młti mueĩent ꝗtali reigroe
hie Knb lacné mudi ne gocla ſe tra ſſere/ uoſa Ct / Atalia donaria ſub tuĩcis ł
pſſiud⸗ dnch ereno, d⸗ talis ſocletati ranſ fere / quia ex cõtract et / ideſt qui occul uaria ſab rureis a
Xn dmnſp xiploy g. talis ſocietatis ꝓpter eoꝝ actu 1 ulte ſine Plati licecia
unon ulls oſte dicta mala exempl egis & ſtatuta regulari ntra
dad ſtese, icta poſ ſent facilter ſpũale & etenũ Pla & as poſ ſidet / gularia pecumaæ & dinici
4 etènn nauf S Poſ ſidet/ Ppt fit j — imet
in ddes à gium reptare · Folan .iuj. Non o& ra ciz pei t fit ꝙ iſti m bello cõtra vi
notan. ſſerv n iudi ſamarit aĩ on co& mumcent peunt et finalit᷑ moꝛti et . 21¹
aunt qnidz N vclort e e. rit ais ic⸗ 2t1 et ne ſubiacet .· A .
4 neae opteth 4) getiles: ſignat d . Vr die ioſpite ix· Decuma tua tecu inpdicõ u⸗
ngged mae dei⸗i xp̃i am atngdem cũ quibo nos ali,in udas i· bonꝰ Platus qn ꝑei ſab die ꝙ
nd „ 1 Nunt, cofitentes:mioti im hac v oS . e it ſubditos
nn NW “ ſerie babitamꝰ?. Eſai. xj· ſür . dar vals mi ahtne ve kere ato: ſũme dz dolere
o accnſ, den agno & pdus abit lupꝰ cũ à dz oblacões apnd ei facere
onn nn ⸗ pdus cum edo cubabit ¶ & offere vt reſur: ec uois te pnd deũ facere .
gnale Orim ude fraudulent ſeaphas i Eſi ergo 7e urꝛ ectõis temꝑe ipos dignet
nnl,t Nn ine 8 qñq; aſeedere Phbas ideſt alta mũdi bnfici dns in dulge ignet
aſce . 9 nficia 8.
e a ima Knpagn 8 aleebent ciant: ſub ſpe ludi tẽ palis Capit · viy T.
lbwen mn decitr a . n naris. i ad ꝓfunda müdi /
alegen ,drin os deducüt / vbi pẽ j negocta
la eſenen ſſin de inde inferm ꝓẽto pꝛimo nos in vicij Ycit machale: i 3ſ⸗
ſin ſab P,l,dk de inferm ſuplicijs r ieis e: e Decoſtan⸗
ndllliguffe bulacoõnẽ couertũt. ꝓal te videbãt intri gtilibo mterfect/ e ꝓpii
Propſſe Renga,di⸗ miſcebit/ Stuc ek⸗ — Riſ? doloꝛe et age mita lat turbas le
ſeſunhe eNenheſitls credẽ & ad eo go talm ſuggeſtionibus ret agẽtibo ꝓpia ſe moꝛte diffudit. Doteſt
hmane deh edfin di ſtati bo & ꝓdicvz marls.irfln xibil mũ a Plican ad virtutẽ foꝛ titudĩs / qꝛ te ſie
„* itnn dAt man aiaꝝ picula oeijs ſe eredẽêqꝛ exide ſolẽt qaede n e audaciꝰ vł foꝛcins ẽp a dee
Ktcpaln toronn en Picula ꝓuemre· deo ccle·xi tere inſeĩz ſieut de cath o . mit⸗
gedüt ſed neſ pogrcbles Sas inim u⸗No cre⸗ — . de cathone legit .
Imm ſo grrſtſe penidiſſa Semonh Pvic ludas tam̃ · · xe ſRã vecidit weru gꝛ nn⸗ ae e i
õ vmdicabit bñ H dãpnacez finalit c Nai/ideo dieo cucut anta⸗
. ,idigl õ ie iudicij ipos . alde fottiuꝰ & virtuoſi A
ſnonetr 8 ſtdA cendijs cõdẽpnabit· mabᷣ: . getuas in P ecldi c ali Ke uoſiꝰ reputabatur ſe
laraſ, ennlehe⸗ iguc eternä. Jl' vic Fer v le⸗ maledicli m ſeß aliũ/ſic ſpũalit᷑ valde virtuoſi
babe & ſtes os nillatmnd ni⸗ F oſe : ic genera E/ qꝙ; uli q ꝓdi Scte m vmcat & cnigat ꝗᷓ =
Fran ſinct as bert ſe decipiunt ſine ſy it ſeculaẽs aen vij · elioꝛ eſt paciẽs H alios· Suͤbt
W Mtdteſus & pexnn ad peceãadum trabũt / ſine d qui religioſos o ſno paciẽs vᷣiro foꝛti:& q dñnat
, etz, n Cen es q . x pugnatoꝛe vꝛbiũꝛ ẽ
tzprado in iſemñ megit ue demones q files al er toꝛe vꝛ biũꝛ ẽ Deneca d
yre - . en alen e megũt ſine mudani Pdi moꝛibo dicit ꝙ foꝛcioꝛ ꝗ ſep̃z vincit ẽy d
esalos iſe Gnres ftaudwli? aſfinoſie keftis fiiecik:diffiele-- atiapmi vmerre
finalit᷑ pumet: g& a iuda xp̃o igne ꝑ ar ligũt lleen · eſt ſeipm vmcere

burẽt & eoꝝ ſca
e phei· ſtatꝰ & ꝓſpen
en drtec aoe kmmil
illu ſerat finali illudet · ꝓu ilnſoès deu? e
oeS V

Mahko vr dot e

4 nenoq rſprtudle /
Esit macha iih? Cum meba⸗

noꝛ impiꝰ ont ra indã Pliat?: ip⸗

me ſuupſen

—
epenk oa ioi⸗ det D. S
mmanfan ininin udas dimiczs co Die dicit quomodo no⸗
asaiifeniline J s venmezloit Fuſtes qnadã die mul⸗ . R ſu die ſabbati vellet muadẽ: mlti
unlun ingudn erpa defir brmirefge ei dr enta or na qtimae dueli ſeclant elt
wurlnamisft, ſe aurie nctoꝝ ſepelire vellet mneta ſunt 7 5 em ſuggebant ꝙ die ſabbati nõ coflige :
e Cng fugaunt gede na es eon aliqᷓ denari ydoloꝝ: 6 ſed ꝙ pociꝰ ſabbato gloꝛã daet ipſe ugeret⸗
mainchiſntent Trdelor Rai vHοναo]' vona Hack af Porte mee o ſet dieen
rdn i ap cleg moitm legts gehn biens alxbar: abbati celebꝛ aẽ iuſ fiſßꝛquibo alſeretibo le
is gurihe . cõnẽ ierbemn dAacge ia moꝛtuoꝝ obla⸗ gie,aeego celi ꝗ ſabbatü cli uſſir de re 6
1 ema. imn t: τα de reſur: ctie . o mqt potens ſu ſup ter
werrere ira ſfuitura inſte & cõgrue ogitauit ( H ione ſuit arma & regi terꝛaz cn mi H
— ſta poſ⸗ egis negocia impleri ipſe
1d otaße, en ſpebrt ſut allegari cotra ꝓpꝛios religi . ſupꝑ bo die ſabbati cõflixit / ĩ i pſe ergo .
tſbnaſtede les qbo nõ aιι religioſos clauſtra ſabbati cõflixit / i quo tñ oonflictu
antur hodie/ ſeut deum m is videt vti tyrãni / qi
celeſtibo dñan eredunt: fie ſe

ios ĩ ta dnari dicũt: videt᷑ eis in terꝛa
quicqt facere licet: & ; ĩpedire ipos mala

opa nullꝰ oſſet / vñ ipßi videt dic ere · Ez ec

xxj· Lõge recedite a dno / nobis eẽ data ter:a
ipſſeſhõz. Tales ergo nec dignant feſta
le: quiymmo cõtra in ſtos & ſimplices ſo
let m ſabbatis.i:in diebo feſ tins pn gnare:et
eos rapinis & exacliõibo infe ſtare: ꝓpt ꝙ;
ſolent moꝛteʒ et ernã in curꝛere: qꝛ hicuũ eſt
ſabbatie & feſtimtatibo bona opa facẽ: m
to foeciꝰ ilicuũ ẽ malis opibo inbiare
A. (de dicit ꝙ onias qi fue⸗
rat ſũmꝰ ſacrdos vir bonꝰ && iuſtus: mode
ſtus monbo/eloquio dꝛnus / & a puero in
virtutibo exercitatꝰ viſue e inde cotra nic ho
noꝛẽ pᷣliatoꝛẽ:manꝰ ſuas cxtẽdẽ dæ ꝓ ſe po
:S& exeroitu ſus denmi exoꝛare: viſus el ſGi
appere gloꝛ ia mira bilſ. Fratrũ & ciuit atis
amatoꝛ· ereĩas ꝓpheta ſibi gladiũ aureſ
poꝛ riẽs & ſibi talia verba dices Mccipe iſlũ
gladinm a deo miſſu in quo deicies hoſſes
Npuli mei iſrł qꝛ viſiõe iude miltes coõfoꝛ⸗
tati: manu qͥde pngnãt es: ſed dñm tdi⸗
bẽ deß cãt es ſe in bo ſtes foꝛtiter cie cerũt
et c foꝛtati di penitẽcia qᷣq; mila ð ſlibo
ꝓſtrauerũt (Richanoꝛeʒ vero ducem hoſti
lis exercitꝰ occiderũt: aduertendũ tamẽe q;
dicti omias & ierennas iaʒ din moꝛtui erant
ſed in viſione mac habeo a arebãt QAKſ⸗
pſ ſũt allegare ꝓ illis qui bellum dnr tra
ifigᷣles ꝓfið /& ctra ĩpios ꝓ miſlicia p̃liãt
cũõſtat ꝙ ꝓ tłibo onias et ſemiaæ. vſ ãcti qui
ſut ĩ padiio dñm depcãt ꝙq; gladiũ ·r po⸗
teſtatẽ Vin cedi & ci deolzes pis aſ⸗
ſignaè noſcũt: q ꝓcèto ita fit cõt ꝙ pſen⸗

cia cuini adintoꝛij cfoꝛtati mis ſupat
& boc potiſ ſime qñ maĩbo pnug nãt & deum

ꝛ dibo oꝛãt Jſta em̃ duo iuſto militi xpia
no inſtum bellũ exeqneti neceſſaria ſũt: ma
nualit pugnare vt homo debitũ ſun faciat:
& deũ e dialit exoꝛare vt ipſe reſiqnũ ſu⸗
pleat vna mann faciebãt opꝰ: & alteri tene⸗
bant gladium⸗ „P. G ſi vis dic
de bello ſpñale c tradp abolũ carnez & mun
dũ / vYbi adinuamur ꝑ ipos gladijdinini ad
intoꝛij pᷣmunimur: mqno vt comuiĩt bo⸗
ſtes vmcimꝰ?/dum tam̃ ꝑ bona opa manna
lit᷑ pugnemꝰ/& ꝙ; m nobis eſt faciamꝰ/&
vt ded reſidun ſuppleat ipſu ꝛdialt m
ploꝛemꝰ vł de iſto oma chcit ꝙ ad bec &
ſumꝰ ſacerdos ideſt platꝰ vig nus ſit a dno
æxaudiri & fubvitis fidelibo opitulari: neceſ

ſe eſt ꝙ ſit onas qui interpꝛetat merẽs do
mino ideſt ſpũ ontritus & tribulatꝰ ꝙ ſit
bonꝰ inſius modeſtꝰ moꝛibo & eloqnio vł
m verbis ex ercitat ꝰ. Oebꝛe · vij. Aheſus dice
bat vt nobis eſſet/gntihex ſanctꝰ innocẽs
mpollut?: ſegregatꝰ a peccatonbo: excelſi
oꝛ celis factꝰ & tales a domino exaud iun t
ita ꝙ eoꝝ pꝛecibo adinnãt & ſpualibo boſti
bus dommant · Iaobi. v·/ Anltum em va⸗
let dep cacõ iuſ ti aſhdua: eco tra ſi mali fue⸗

rint pꝛe ces eoꝝ ꝓ nichilo rexutant. Joban

v · Vcimꝰ ꝙ; peccatoꝛes deꝰ nõ audit/ ſed
ſi aliquis dei cultos: eſt hnc/exaudit

Exphicit ſcꝰ liber machabeo·

& pœnſeques figure tocius ve · te

—

qus byſtoꝛias A palplas ertiſend
Pſſin ad moꝛes hoimn Aplcve/ q̃⸗
no ſum dign? wꝛngam caliamt ſan
is ſouen: ner fica aut dichi ad ꝗm.
ls ſenbint tingi / ſpeo tan y ỹ
henoꝛoſſatang pnmfft no ndign
Ime Necatolen & ndignü finpi
mi aable mos dſeappmiyte, viden

tenſtiiten eins dmbnag tnge

un nnteng ſlic ſam Euumm
eng⸗ achpumd dd opitulante den
demdeque m iiſs emuͤgaͤns qutar
wſita no fieit ſus caph ſupzddam

Watſcdl

Trwnſege
c shauttoens

WN

ahr.

E CVRSO
eſtamento ve⸗
teri & moꝛaliza⸗
tis figuris qᷓs de
dinerſis libꝛis ex
traxi reſ tat ad
Pyſtoꝛ iaʒ eunã⸗
gelicam manum
mittẽ / vt iuxta
moꝛẽ ſolitum ali

quas hbyſtoꝛias & pabolas extirpendo illas
Poſſim ad moꝛes boĩm aꝓplicare / qpuis em
nõ ſum dignꝰ cœꝛrigiam calciamti ſaluato⸗
ns ſoluere: nec facta ant dicta eiꝰ ꝗᷓ in euuã⸗
gelijs ſcribunt᷑ tangẽ / ſpero tam̃ iße qui
ſe ab em oꝛoiſſa tangi ꝑmiſt nõ mdignabit
ſi me peccatoꝛ em & mdignũ ſimplici oꝛde
int publicanos ad ſe a ꝓpinẽytezʒ viderit ve
ſaltem veſtimt oꝝ eius fimbꝛiaʒ tangam: vt
cum ip̃ᷣam tetig ero ſaluꝰ fiam · Euuangelinz
ergo math·pꝛimo deo opitulante ꝓcurꝛ am/
de ide que m alijs eunãgelijs que a mat ho
poſita nõ fuerũt ſuis capił ſupaddam ꝛc

ncipit · E

unãageliũ mat; ⸗Ca A.

WM·nTVO
eſſet heſus in beth
leem iude ſtella oon
tinno a Paruit quu
magos ab oꝛiente
in indeam ad puen
adoꝛãduz adduxit

ſa em̃ ſtella regẽ

indeoꝝ natum oſdendit: & eos vſ q; ab do⸗
micilum anceſſit:que ſuꝑ locũ vbi erat paer
immodilis din ſtetit / &ꝙᷓ videtes niagi ganiſi
ſunt : & houuiꝰ ſigmi docł/domũ in trauerũt &
Pueꝝ cum maria matre e?ꝰ muenerũt & aꝑ⸗
tis'thezauris ſuis: ſibi aun th? & mirzꝛam
bumilit᷑ optulerunt · I¶ti magi qin erat gẽ
tiles valde remoti a ibernſaleʒ ſignant pecca
tores qui lõge venientes eſſe noſcunt: ſtella
iſta bonũ pᷣlatum vł p̃dicatoꝛ em ſignat qui
exeplis & doctris ſuis alios illuſtrat · Vſta
ergo ſtella eſt p̃dicatoꝛ debz m oꝛiẽte ideſt
in ſtatu virtutum lucere: magos · i.peccato

xyes && ſim ꝑlices ad ibeſũ ꝑ ſide & ꝑeniteciazʒ

addncere iter ſalutis pᷣdicando eis oſtendere
& eos ꝑ bona oꝑa & exempla ad ibeſum cre
dendo:ad quẽ cũ ꝑ deuocõneʒ && vite pfecti
onis att inger ſup locum ꝓ pſeueranciã debz
ſtare nec mde ꝓ cnſtanciam ſe monere · d·
cũ helia · i Regũ · xviij Niuit dommns in
conſpeclu cuiꝰ ſto· Vtare em̃ debzʒ oꝛ dño
vt m ſe ſit bonꝰ firmus ſtabilis/ ancedere ve
ro debz alios vt ſit illis virtualit exeplaris/
oſue · ij · Vac erdotes ꝑgebãt ante popnluʒ
que ſi feeꝛit vidẽtes enʒ & audio magno pote
rit gaudẽè / quia reuera gaudium magnũ eſt

ſecularibo & ſubditis ſtellaʒ ſtãtem ideſt bo
nũ p̃latũ vł pꝛioꝛẽ vidẽ · Vic · n ĩi magi. i·

ſimplices & peccatoꝛes tali ſtella lluminati
doctrinalit᷑ anteducu: in bethleem que ẽ do⸗
mꝰ? pams ideſt in eccleſiam ꝑ pemtenciã ve

ment: & domũ cnſciencie ꝑ cntricõnem in⸗
trantes illũ qui eſt pam vite · ſ· pneꝝ ibeſũ

cum maria matre ꝑ graciam muemet: & au⸗
rum dilectionis caritatine: mira ã moꝛ tiſicacõò
ms canſans:thꝰ deuocoõmis oracõnis ſibi of⸗
feret/ & ſic ductus ſtelle anc edete ideſt bone
ꝓſone viam virtutum exeplarit oſtendẽtis

ſolent m tu etis recrea e: & eos ad ſaluatoꝛe

iheſum ſpũalſi᷑ mtroducẽ: & ſaluare ideo bñn
dicet · Geni · xvj · Vuſpice celum numera
ſtellas · ¶ V dic ꝙ puer ibeſus ſignat puri
tatem innocencie queʒ en aria deſt amara ge
nerat pemtencia / ergo qui iſtum pu erũ ideit

conſcencie puritatem muemre deſiderat: ne⸗
ceſſe eſt ꝙ ad ſtellam ideſt ad deum & ad
ſanctos ꝑ deuocõez vł bonoꝝ exeploꝝ imi⸗
raconem aſpiciat/& ꝙ; pꝰ eam ſequat virtu

alit᷑ · Bic em̃ eum maria ideſt cũ penite⸗
cia puerum i beſum qui interp̃tat llna toꝛ

pnrirat em innocccie: & ſalutem aĩe repiet:
& tria ſpũalia munera que pꝛemiſi eidez of⸗
ferꝛet & ooncedzʒ: heſus em ſiue maria nõ m
uenit: quia ſalus & penitencia nõ habetur
ps · Vnn emt eũ interꝛa deſerta in lo boꝛ⸗
roꝛis: c . H. Audiens he
rodes criſtũ in bethleem eſſe natum :ipſum
ſtatim ꝑdere ꝓponit: & ideo ipſum velle ad
oꝛare diſ ſimlãas magos illuc cante mint:
& ad ip̃m adixe pᷣcepit· Vte inqnit interꝛoga
te diligent de puero: &τ cum inuenitis renu
ciate michi vt vemens adoꝛem eũ / ipſos tñ

angelns amouit ne ad eundem redeant: &ι&
ad regionem ſuam ꝑ aliaz Nam vadant/

ꝓpt᷑ herodes pueros occidit & inter ips ſe
Xm oc cidere cre vidſt · Dic vere ſi hero d es
rex impins ideſt dyabolꝰ nox fraudulent
incitat: vt ꝑꝑccando ad eum vemamꝰ: & vt
pneꝝ ibeſuʒ auferat: & pſu eiuſ q; denocvz
m noſtris ꝛ dibo ĩterimat & oceidat /illud
debemns ſine ope pᷣcauere & ad inuit aconẽ
eins nullatenꝰ aſ ſentire / ſeð pocins ꝑ aliam
viam qy pſe ſuggerat.ſ.ꝑ viã virtutũ c nõ
vicioꝝ ad regioneʒ noſtramſ· ad padiſum
venire · Rui em ad regioneʒ padiſi cupit ire
: nunqᷓ debet ad herodem dyabolum reue⸗
nire / nee eis malis oꝑibo obedire: nec p viaz
c ipſe ſuggerit Pcedere vl traſ ſire.d. illud
iiy Regu vr Nõ e bec via nec ẽ hec cun⸗
tas:quiymmo aliam viaʒ · ſ. uſticie mileni⸗
eꝛ die & penitencie debet querere: & caz ſe⸗
qui & tenè mæta illud Eſaue ·xxx. Mec via
ꝛambulate in ea nõ declinetis ex ea neq; ad

dext rã neq; ad ſiniſtaa V die generalt

ꝙ ill qui ꝑ vnam viaz ad betbleem domũñ
panis ideſt ad eccleſiam vł ad xpᷣm vommt
pꝓ aliam renertunt /quia qui cum humilitate
ingreditur cum bonote reuertit & ecnuerſo
:qm ingredit cum ſuꝑbia ſymomia & violẽ
cia:reneꝛtit in region em ſuam·ſ· in moꝛtem
vł mĩſernum cũ ig noĩa & penuria.ꝛij. Reg·.
xiij. Mõ renuerteris ꝑ viam qua vemſſti / vti⸗
le eſt ergo vt ad xpᷣm ideſt ad eccleſiam &
ad mundi ſtatus cq bhumilitate penitecia &
iuſticia veniamꝰ vt᷑ ad regione noſtraz ꝑpa⸗
di ſu cuz gloꝛia redeamꝰ:quia qni nunc dim
cias && mundi gloꝛiaz amplectunt paupes
& viles finalit᷑ reu ertent·· C ·
WV allega exeplarit quomodo berodes
ideſ᷑ mali ſub ſpecie boni hbonoꝛis adoꝛacvis
exibendi ſolent viam & modum occidendi
Pugrum udeſ łt mnocentes querè / qnoꝝ malis

ciam qui ppendit debet exẽplo magoꝝ illu
dere & ſue nequicie miſterin non p̈bere / ſed
diſſimilando & recedendo alibi declmare/
iſtuð potiſſime debent bom familiares ma⸗
loꝝ pꝛincipum:qꝛ quãdo magiſ tri eoꝝ wlẽ
tes pueꝝ iſimplices inferioꝛes pᷣdando oc⸗
cire:ſi omittat eis ꝙ mqunant cõtra eos
vt occa ſione accepta ſub ſpẽ adoꝛacvis · i.
ſub oꝛpe inſcie ipſos ledant · d.eis · Ite &
int erꝛogate diligent ð puero ideſt de ruſti
: vt ego veniens adoꝛem eum: ideſt occi⸗
dã eũ vł ſpolieʒ: ipſi ꝓcerto debẽt pociꝰ ꝓ

aliam viam ꝓcede: & ſeruicium eius dunit

tere:q; ſuis mmiqiit atibo opem dare Numeri
x vj· R ecedite de tabernacuł hominu impi⸗
oꝝ ne innoluamini cum eis Vx allega qn
miqni nõ poſſunt aliquem pticularit tange
re vł ledere : ſolet contra eos ſibi fimiles ſe⸗
uire vt Poſ ſint int alios inſurgere: ſic patʒ
de pꝛudęetibo qui ſtatuta generalia faciunt:
vt ſub illis eccleſiaſtis quos palam nõ au
dent ꝓſeqni œnp̃hendant D.
Angelus ſciens ꝙ berodes eſſet queſitu
rus ꝓuerum iheſum ad ꝓcuciendum eũ: mo⸗
nuit voſeph: vt puerum & matrem accipies
fugeret m egyptum: vt ſic puerum illeſum
de herodis maibo cuſtoclret. Sic vere cũ
loerodes dya bolus qui interpᷣtat · gloꝛians
in pelliboꝛideſt ca ro que in pulchꝛitudie pel

.

lis gloꝛ iat nobis cõtinue nittat ſubtrahere /

& in nobis occidere puerum noſtrum lbeſuz.
ideſt xpᷣm: qui nobiſ cum ꝓ graciam habitat
vl pueruz ideſt onſciecie innocẽcie pu
ritatem: ſtatim debemꝰ ad moniconem an⸗
geli ideſt bom & ãgelici pdicatoꝛis vł plati
ĩegyptũ: q tenebꝛe & ãguſtia ĩterpᷣtat᷑.i.in
tenebra bmilitacõnis & otricõnis refugẽ
cum ipſo puero matrem eiꝰ ideſt penitenciã
eontrahere / geſic eũ ne nobis geat poterimꝰ
cõſeruare · E xo·n· Acclpe puerum & nutri ꝛc
¶ SNi em pner ille m egypto ideſt intenebꝛis
& anguſtia epntriconis & hunulitatis tene
atur & marnia mater eiꝰ ideſt penitecia ama
ra:ſ.caſtitas ontinencia eidem adiungatur
tunc a nobis tutiſſime pſeruatur: nec P bero
dem dyabolum ſeu carneʒ ſubꝛipit aut neca
tur. Eſau. x) · Erit altare domini in egppt
VW die ꝙ xp̃c ideſt criſti gracia nõ poteſt

AQin ſeruari niſi matrem eius i. mariam ꝑ de
uocõnem bomo ſtudat anplexan E.

Vr dic ꝙ puer ibe ſus · · iuda peꝛ ſeqnit
& tñ in eg ypto ſernat: poteſt mterptetari

4.

