lati & duces in eccleſia fuerunt: qin pꝛo do
mino moꝛ tem ſubierunt: tunc in nupeijs tho
bie & ſare ideſt xpi & eccleſie de ſe ipſis en⸗
cenium pꝛ ebnerunt.· Mllthe. viceſimo ſecũ
do t hauri mei de altilia occiſa ſunt/omnia p⸗
ata ſunt / venite ad nupcias / ad illas etiam
nupcias ideſt ad fidem ap̃i/gabelus Per an

gelum ad ducitur /quia ſcilicet ad fidem cri

ſti quottidie nouus popnlus pꝑ p̃dicatoꝛ es
angelis aggregatur ſara etiam ideſt gen
tilitas cum magna ſubſtancia tlvbias tradi⸗
tur / quia eccleſia de gentilbus cum din icihs
diuerſarum ſcienciarum: ad fidem vemens
dom mo ðeſponſatur & fin aliter tamen iſte
thobias ſcilicet xpe patrem ſuum cecum ið
eſt populum iudaicum excecatum p ſidem
illum mat / in qytũ in fine tẽvꝛ lumẽ ſue fi⸗
dei ſi bi fuat: qꝛ tũc exultã do clãbit & dicit

1 . 3
V n nendt ,
lop rto⸗ telt lubungen 5
ſt WWalnen e cleſam /ofacon

0 ande .
ter qnonod at / quom ex bye

1

untumrome no?
augez⸗ btenrre ſer
Hulentrcpinl , nie⸗
i cpelbuns ion fun

Oleare kſtnalt ſed fna

eſt dochna pied⸗
um mſtunte, is
ſunteipſin wn ſſenarrum

n 3
dinnmnmnen
Knchnahenm nin
sX anetts d bas poidto /nr⸗
eſtnart ns , ajffſis
apub ſoyumvanlt uſit
ncderrub nt, anenſifuhinn
nenu ercſa mme wremnin guen
manm ablennt Xtaden pa mat/
nchanunt & mit metez deſ pe⸗
Rducts n Eelehafirtunt: upiodo
morten ſneunt nine n peſs to
Xre daſtß ecl hiedeſihßſsn
zunn pꝛebnerunt r veaſnmo ſi
tbaum na Nariun ciſirom/
umr / vnte ad rud/ dunn
pci äl
⸗5 arin / ulee 14 ſdemen
e s Pdatss
thenous rfblis pfe
wihiynn ienganne,d,
urnaguſtſtncnthberii

entilbus cun durs
a eclnde arc

Ecce vicleo thobiã filum menm quando
albugo infidelitatis de oculis eius cecidrit
& qn ſe erraſſe fatebit & gnoſcet/ & qn
mediet ate ſe ilummatum adu ertet dicens
illud J oba“ r. cum cecus eſſem modo vi⸗

deo /albugo· n. ꝓpne cecitatẽ łi iudaici

ſignat / qui ſe albu & inſtum eredit & eſſi⸗
mat/ & iſta etiam cecitas & albngo qnaſi
mebranum oiu eſſe dicitur ꝙ, eo ꝙ ad hbuc
xpᷣm tanẽy de ouo naſcituꝝ expectat Ved
tunc talis albugo de oculis ſue metis cade.
qñ xpm iam veniſſe congnoſces ſe erraſſe
Pcipiet Vñ.ij.rin · i) ? Velam̃ eſt expoſi⸗
tu ſupꝑ cor eoꝝ: cum auũt conerſus fuerit au
fert velamen B poteſt ſubiungere exẽpla⸗
rit er quomodo angelꝰ eccleſiam / oraconez
& ieiunium ↄmendat/& quomõ ex hoc tho;
ꝓmereurat: ꝙ a do temptaret / & tẽptatꝰ
ſolet᷑ inde caꝑitulo j. mic bil videtur in
aljs capit ł Hbuus libri figurale·

dug

Capit · Dnmũ · X.
ADVSODohn-

Rex aſirioꝝ cum cõ
tra arphaxſat reg em
medoꝝ victoriã op⸗
tinuiſ ſet eleuatum ẽ
vꝛ eius in ſupbiam
omne terꝛam wluit
ſuo impio ſubingaẽ
nõ ſuffecit ſibi ſegnum medoꝝ acquiſiuiſſe
quĩymmo nũcios ſuos ad libanum ſicilia
ſynam/& damaſ cum vſ qʒ; in iberuſalem
miſit / vt tribnt a ſibi ſoluerent: & eum in re
gem reciꝑent:ꝑnuncios imꝑauit/& qꝛ om
nes vno anĩo ot radvcert ei:& remiſerũt va
cuos nũcios ſuos: & ſñ bonoꝛe abiert/ĩdig
natus ipſos ꝑ potenciã orimeꝛe z ſubiu
gare wluit: ideo bolofern em pncipem mili⸗
cie ſue eum exercitu inſinito ctra regionem
occidentis miſit onnem terram ſibi ſubiu⸗
gari mandanit: qui mandatis eius obtemꝑ
ans: multas eluitates & terras confregit/
multosq; ipſum vwoluntarie recipiẽtes in do
minum && ded icacoõnem recepit: terras que
prius mandatum nabugodonoſoꝛ cotemp
ſerant:ꝓ violenciam eins impio ſubiugauit
Aſſa pñt alicani ctra ambicõſos
& pᷣſũpt uoſos ille em nabug · qni ĩt erpᷣtat
ſedens in anguſtia p̃ſuptuoſos ſignat qi
ſ.ſemꝑ pſolitudin eꝭ anguſtant vt ad ſta⸗
tum alcioꝛem ꝓmoueant Trenoi · ſedet
in an guſtia dna genciun ideſt am bicio con
tra arphaxſat ii faciunt aliq; factum nota
bile: ꝓpt᷑ ꝙ regnum medoꝝ · i·aliẽy digmita
t em optinet & acquirit:non ſufficit ſibi;
ſit rex aſ ſirioꝝ: & ꝙ efficiat rex medoꝝ
id eſt nõ ſufficit ſibi dignitas q́;' ab atiquo
habnit vł q́; de nouo acqniſimit: quĩmo
ſtatim ad alciora accendit & ad altas dig⸗
nitates officia ambire & ea vſurpare mo⸗
litur / ꝙ Potiſſiẽ fit qñ videt ali benefieiũ

vł dignitat em buins munch aſprare. ij ⸗
Reg.i adonias aũt flius agith elenabat᷑
dicens ego regnabo: quit ergo fit: ꝓcerto
iſii tunc qnãdo vident electionem in ſtare/
ſolent nuncios ꝓloeutoꝛes/&& pꝛoſonetas
ſuos mittere: & nuũc ad vnum nũc ad alin
diſ curꝛere/ multa & magna ꝓ mittere ad
regnandũ ſuꝑ ipſos & ad laturam vł of⸗
ficium optinendum ipſos valeant in elmare
D· cum abſalone illud.ij· RKe· iij · quis me eo
ſtituit᷑ indicem ſuꝑ teram vt ad me veniãt
omes vt iuſte iudicez / ſed ſeuera inſto dei
iudicio fit: ꝙ vno animo cntradicunt ei/
& nuncios ꝓlocutotes ſuos ſecretos repu
diant & cntẽpnunt: & ꝙ in die electionis
vbi elegi foꝛſan exiſ timabat:oms ad elect
ionem ipſius ſe ogonũt /dic t illud · Luce
xix · nolumꝰ hũc regnare ſup omnes nos j
& videns ille ad bolo ferneʒ pnᷣcipem milicie
ideſt ad pncipum & lapœꝝ pot enciã ſe cᷣ
uertit: totq; ꝑ eos tribulacõnis excitat ctra
iſtos: ꝙ eiuitat es & mumcõnes ideſt tem
pales poſſeſſiones iſtoꝝ impedit & ſubner
tit dicit illud .· xix illos ante qui uoſuerunt
me reg nare ſuꝑ ſe: addncite huc & inter⸗
helte: & ſic ꝑ violenciam ad cõſenciendum
in eum ipſos git: ita ꝙ bꝛenit cnpel
luntur dicere illud ꝙ etiam iſti dixerunt:
deſinat obſecro ira tua cntra nos Tequit
vem nobis pacificus dominus:& vtere ſer⸗
uieio noſtro ſicut placuerit tibi. D.
Iskx allega ꝙ nabugodonſoꝛ eſt d)rabo
lus: qui videns ſuꝑaſſe ſe arpha ſat eũ exer
citu ideſt cum maloꝝ miniquoꝛum mterfecta
multitudine /nõ ſufficit ſibi mſi in alios nõ
ſibi ſubiectos / deſt in bonos & religioſos
manum mittat: qni pꝛimo nuncios ſuos/
ſ· leues temptacves ad eos mittens repul
ſam patit:quia · ſ. Hmines ſtatĩ a pncipe
obedire vl ſubici dyabolo de dignant ideo
ſepe fit ꝙ; Pꝛiciꝑem milicie ſue bolofernem
qni mterp̃tat inſirmans: vitulum ſagina
tum ideſt ꝑccatum luxurie ꝙ; mter alia vi⸗
cla optinʒ pꝛincipatũ & q; mpĩgnatoæg de
licioſos vitulos niuens & laſciuos mfirmat
ntra ipſos dingat:quo mediante multos
ſuꝑat paueos vero qui in anxilio ſancte mu
lieris vidue beate virgmitati ipſum vin cat
inuenit: vbi enim aln nuneij & alia vicia de
ficiunt / bolofernes ideſt luxuria pꝛ in cipat᷑
vnde dieit ꝙ cecidit timoꝛ bolofernis ſuꝑ
habitantes terram

Capit · Seeun dã C.
Egit᷑. iudith iij · cum bolo-

ſu biugaſſet/ & quoſ dam
virtute amoꝛis: quoſ dam

cant icis obniantes eiſ dem

bus viros foꝛtes ſibi in auailiatoꝛes accepit
cum qnoꝛum ad iutoꝛio leunis ceteros ſup⸗
auit · Di vere dyabolus: qui qnoſ daʒ vir⸗
tute armoꝝ idelt violencia tem ptaconum
ſuꝑerat /qnoſdam vero wluntarie & quaſi
ænduſtria peccantes: dequibo dicit Job
Cuaſi ex induſtria receſ ſerunt adeo Kibi.
ſubiugãt: de omibo vrbibo ideſt demonibo
& ſtatibus quoſ dam foꝛtes auxiliario/ ide
eſt quoſ dam hereſiarhas ideſt alioꝝ pecca
toꝛum patrones ſibi agsregat:quibus me
diantibus de illis facilins victoriſant : iſti
qui alios ad ꝑ ccatum incitant:d)raboli ſũt
anxiliatoꝛes: qnoꝛum opꝑe vincit facilus
P ccatoꝛes · Dic babes nabugodo⸗
noſoꝛ pꝛeceperat boloferm pꝛincipi milicie
ſue / ꝙ& omnes deos terꝛe deſtrueret de de mo
liretur: vt ipſe ſolus ab bijs naconibus que
Per holofernem / poſſent ſubici dicerentnr
fſie tamen factum eſt ꝙ indith ſanctła mu
ler caꝑut bolofernis am put auit & ſic nabn⸗
godonoſoꝛ poten ciam & ſuperbiam enerua
rut · Iſtud applica ontra pꝛeſunptuoſos
ꝑ inuidos qmi ſoli wlunt dij &æ dommi ex⸗
cellentes && ineliti reputari: qua ꝓpter cete
ns viribo laborauit: q alij dij ideſt alij mag
m Potentes famoſi eradicent: vt ſolum ipſi
apere inter bolofernes videantur ſi cut de ſa
turno legitur quod plutonem filinm ſuum
occidit: & hoc ꝙ dicebat enm ſapientem: &
timebat fame ſue ꝑoſſe detrabi ꝓpter cum/
cum ſolus deus ab omnibus vellet credi
„ ud poſ ſet lican cntra imꝑium ro⸗
manoꝝ qui mediante milicia ſua deos terre
ideſt reges mundi ſubnertebũt: nullũ coꝝꝛ
de medio ſubmouebant regnaq; jpſoꝝ: &
ꝓuincias redimebant: & ſic cum effuſione
ſanguiis totum mundum ſuo imperio ſub
ing abãt: ſoliq; dij terꝛe ĩpatoꝛes & dñi dici ẽ
toto oꝛbe wollebãt: & ꝙ; ab hĩna biliꝰ vivba
tur leges & ſtatuta ſcribe bat:ĩ qᷣbo nullu de
bẽ dici aut eſſeĩ oꝛbe regẽ p̃ter celarẽ diceb at

” omneʒ terram ſuo dominio

wnntarie cum beymis se

in ſedicõnem ſumpfſiſſet: de vniuer ſis oꝛbi⸗

nh omnibyimp, pteſtatezl pn⸗

idigni eni eſt gygun vſurpet ahenan

da udreo pdat un der ſauitan n

lpdeedri lud q dilum mntint⸗ eſtl
on Eſne M audi h deicate bebta
ea ddiatn de did egoſu deß
Manpns von ſeded vida eſ

ttiton gnoritv ſiqut vnienk nibiſte
1ts yo tatis

(pe Tor · E⸗

—

ibi di, Caon

Xſepotencie eus ſubrere
R vdtes Kefiios cuit⸗

S 4. 8 2 ſ oſubing

eeneſtgp tii⸗
tur nedex
n dandeſt i nn do⸗
ſonan Keſnft Gnnn m!
bdet Porbig Abg
Nien n ſutidon bien⸗
dyiloli ne Ndre
anuni

C⸗ .
Ne⸗ Deainde

4 6 1
Edr niſbi
Uneztenn ſnnn⸗
vudaſſet / x onini⸗
muttanotg⸗ geſdm
N . untane cimn lucſn
sfoinsſin ze Pugſisoibi,
dorm ainne Antoꝛeg ene
wrdy Kabuns telnosſ 8
3 us:n nb⸗
Ar Vendn a zur⸗
dd AnumuIme
Pcantesꝛde uc d rſr
daſ ermdhſtna nteſennteh
Bar deomw vbw deſl „
nbus goſ dam ſß re
tes , nlano /hr

nniltu dttikn
dn nd clsgceegrtiqiſbus ne
sdellss ſelns vonſent aſct
sadpagaun nannt aſahlſit
tors nn e yneſe fieilus
s lnhaninſd⸗
Rne i H
Aucner e.
nnt pſoſcns abbog uan lus⸗
lafmen/ ivſſent bin drontm
nm, Rlumeſt Gyucſtb ſnth Imnn
rlybfms anpitau e nibn⸗
ſoꝛwwrencan & ſpubiam enen
ſnd aplta vnn peeſſpnſt⸗
s nnſl wluntah donn er⸗
1s Kneltirputan:qun ppigttt⸗
bliont l dnd Kiiſnd
emmsßmcſdret gine
mnterbolofrnes vdeaſtur
* ava plnnn San
brgaurun un
hnli Lae⸗ 4
sd ,annblu tlet i
luil le ontminhann i
zſeh⸗ nllcaſn Mr
umnfiuntig ieg
cn per⸗
ſtrwnbi nn Ein
. Omcet: ſo⸗ npgen 1

.

Juduh

Jeremi · ero deus vinaerſis ↄgregacdibo
iapel ꝙ vtiq; valde abſurdũ extitit vt re
ges in dinerſs mundt Puincije ex cuſenſu⸗
popnloꝝ legittime faclos la do inſtitutos
ſola autoritate & viole neia ſabmonuerunt/
“ ſoſ q; regmis & dignit atibo Poliarent/ ſi⸗
bi q; totum aPlicarent:& ſe ſolos reges in
oꝛ be wcari iuberent / totunuq; mnudũ a Pn
cipio liben trbutis & ſeruitutibo ſubiugaret
dallud ꝙ ſequit mfra ca· v· Sicut vniner

ſa terꝛa qm̃ nabugo dono ſoꝛ deꝰ terꝛe pꝛeter
ipſũ alius nõ eſt· nõ eſt miꝝ ergo ſi illud tã
vio lentum ſtate non potuit/ & ſi ſancta mu
lier· Iudith ideſt ſancta ꝓuidencia occulta
vVb eecle ſia / iſtiꝰ crudelis Principis caput &

ꝓpotenciã amputanit / dignum enim fuit q
qnu ſoli dij terre dici wolebant: ꝓpriũ caput

teſt ꝓpriã impatoꝛiam digutatem amit⸗

terent/qua gaudebãt /ſicut nunc patz q;
impin m ad tranſ lacdeʒ aliam eſt tranſlatũ

Ennl!? romãꝰ hʒ imꝑij poteſtateʒ ł pnecipa

tu dignũ em eſt ꝙ qui vſurpat aliena inſto

dei iudicio Pdat ſua/ ideo iſti ciuitati Pvteſt
hodie dici illuꝰ ꝙ dictum antiquit? eſt babi

loni Eſaie- xlvij. audi delicate habitãs ĩcõ
fidẽcia / ꝗᷓ dicit m coꝛde tuo ego ſu & pt me

nõ eſt amplius non ſedebo vidua & ſterih⸗
tatem ignorabo ſequit venient tibi ſterilita⸗
ts & vidutatis

Capit Terciui · · E ·

— — ——

Cribit · Indi · ij · Cũ omnes
generalit ſe olofemo reddent
& ſe potencie eius ſubicerẽt &
ſe/vxO—α ii/οοο ciuittes
& bona / ſuo dño ſubingarent
Sibi q;:& exècitui ſuo cum lãpadibo tubis
& tympanis oceurerent/ dicit tamẽ ꝙ nec
iſta fae entes / pot er ant ferocitateʒ ſui pecło
ris mitigare / qua ꝓpt᷑ cito pꝰ ignom mabiii
ter dicit pijſſe · Auod · ſ· cotra tyrannos

crudeles allegari poteſt quoꝝ tãta e ſupbia

ꝙ ſubditoꝝ obſequijs beneficijs:bla ndicijs
delmiri nõ poſ ſüt / ſed ex hoe deteriꝰ ꝓuocã⸗

tur/ſem að crudelit atis oꝑa foꝛciom arde

ſcunt / qua ꝓpt᷑ ſepe fit ꝙ iſti in ſua Potencia
gloꝛlantes: & deſolombus Ivĩm nõ pꝑtentes
u ſto dei indicio ſuccũbunt · Vk die ꝙ;

iſte eſt dyabolus q; ꝓcerto qui recipiũt iʒ

& ei ſeneientes cõplaudent fatui fuut eum
eins forocitatem mitigare credunt qꝛ freuera
ꝓpt᷑ he ipſis nõ ꝑcerxſed cõtra pſos m ĩfer
no foꝛciꝰ m ardeſcet Pubi · vj · · Zelus ðe
furoꝛ:nõ ꝓcet m die vim dicte

Capit · Quartũ F

7
.

berat?

Vdientes fiij ſ rabel potenciꝗ
vlofer nis timiierunt valde ne
foꝛte jperuſaleʒ/ capet templũ
deſtruet /ſancta pollueret/cini
„ tates eoꝝn frangeret/ vxozes
& filios captiuaret & ideo om̃s ſe ſaccig op⸗
uerunt/ieium js & orõibo ſe hum inauerũt &
ſacdotes etiã oꝑti cilicio & cinere ſacrificia
optulerunt/& foꝛtit᷑ ad dñm clam anerunt/
& p̃occupau ernnt omnes vertices m oncium
& muri ercumderunt vicos ſuos & ̃para
uerunt frum̃tum & obſidiõeʒ pugne / ſados
vero ſumus heliachim nomĩe: ꝑer ciu tates
circuibat: ad oꝛ andũ & recurꝛ endũ ad dñm
omnes vniũſali᷑ cõmonebat / Peepit etiam
ire anguſtas vias inter motes / ꝓ quos iter
Poterat eſſe m iberuſalem cuſtodiri /vt nec
Pateret tranſitus holoferai/ Sic ergo finalit
factum eſt ꝙ holofemes diumo munere füuit
victus/ & jſ ra hel de ſuo crudeli potencia li⸗
Pic vere kariſ ſimi moraliter
loqnendo q: nos filij jſ rabel ideſt nos xpai
qui deũ ꝑ fivem cognoſcimꝰ videmꝰ d audi
mus:c lvlofer · dyalolꝰ cum exẽciti vicõꝝ
& temptacõ m/mſirnutatem hominũ nec ceſ
ſat ſubiugare/& ſua potencia om nia ccutit

& cõturbat / qꝛ ſicut dicit · Job · xlj . Non

eſt ꝓpoteſtas ſuꝑ terram que conperet ei/q;
ꝙq; cõtra nos p̃dparat:ideo vald e debemꝰ afa⸗
cie eius tim ere & illiꝰ malicias p̃cau& /& hoc
ne foꝛte jpernſaleʒ ideſt animã ꝓ peccatum
capiat & templum deuocois deſtru at/ſanc
ta noſta ideſt ſanctam viam pollnat / eluita
tes hoc eſt ciuium vnitates ideſt cε d—
noſtram dirumpat/8& vxoꝛ es & filios ca⸗

ritatem & bona opa nobis tollat. & deo ad

obniandum malicijs eius quibo debʒ occurẽ
verticem monciũsæ celſitudine coremplacois
occupare ieuunijs ſe affligere/ſanctum ciliciũ
ſ· pemtencie aſperitatem induere/& cinere
moꝛ tis · ſ · memoꝛia ſe aſpegere deo ꝓ bona
opa ſaecrificare ad deum/ꝑ oꝛõeʒ clamare: c

ꝙ anguſta loca ſenſunm cœꝛ ꝑaliũ ꝓ que ta⸗
men iter ꝓponit eſ ſe ad iberuſalem ideſt ad
animaʒ captiuam diſtricte cuſtodiant debz
ſol cite pmu mre / vt ſiẽ lvlofernis dyyaboli:
qui .ſ· bene dicit olofernes iveſt m firmãs
vitulum ſaginatum / ꝓ eo ꝙ; leues / carnales
pigues /& epnlatos inficiat vt poſſĩt ma
chin acoõmibo obniare qui enim talit er contra
ipſum ſe pparauerit:nnn ab ipſo ſpũaliter
vVictus ert · Vnde ergo dicit eceleſiapꝛio
flili accedẽs ad ſeruituteʒ dei: ſta m iuſticia
& timoꝛe: ppara ammaʒ tuam ad temp⸗
tacoönem S. VvE dic ꝙ ibe⸗
mu ſalem eſt eccleſia de qua ſellicʒ filij ſ rabel
ideſt vini eceleſiaſtici valde debet timere ꝙ
ab lvloferne dyabolo ꝑ vicia deſłruatur / de
ideo heliachim ſacerdos ideſt quilibz bonns
platus debzʒ diſcernere & fideles ad orandũ
& reſiſtendum piculoſa /artos paſſꝰ & tra
ſitus vbi mgredi babent loſtes/ideſt ad w
ta religionis/mandata legis / articulos fidei
ſacramenta eccleſie / que quidem ſut pnei⸗
pPales ingreſ ſus eccleſie cuſtodiendũ/& pnᷣ⸗
cipaliter occupandum mouere / nec non ad
muros ruris diſcipline reedifficandos inten
dere velint && oracõni vaca:e /montes con⸗
templacõms oecupare / frumenta meritoꝝ
& virtutum ẽparare ipſos debet docere di⸗
eitur illnd · ij .· macha · Pparate oꝛda veſtra
dommo ꝛzꝛc⸗

CLapit. Quintũ „D.

Egr’. aidirh. F'er vl. A
bioꝛ Pnceps & fiioꝝ zmon
loferni potenti de filijs jſ
rabel qni m ſe contra eũ ſpe
. rabat defendẽ / quit nã deẽt
cepit de jſ rł mirabilia p̃dica? & legẽ ꝓꝑłi
iſił omeudare/ int alia dicere q ſi deus eo
ru m ipſos iuuare decreu erit nũꝗꝙᷓ lvlc fernes
nec qboq; ali? poſ ſet eos pualere· Indigna
tus llofernes: ipſum ad filios jſrabel duci
fecit:vł cum ipſis ex tunc eſſe wlluit / c ve
yvt eum capti eſſent filij iſrahel:quoꝛꝝ deum
nmendanerat: pſe cum eis gladio aſ Rri .

frumentuz ideſt eukariſtie ſaceramentum cᷣ
tra obſidionem temptamẽta dyaboli ppa⸗
rare ſacerdos etiã noſter ieſt ſacer dux bo⸗
nus inſtinctꝰ debec ꝓ circumſpeclioneʒ diſ⸗
curere et omnes potencias amme viſitare &

oꝛum verbararet vt ſic nullum eſſe denm

terꝛe quã nabug odonoſoꝛ expiretur / duek

ego achioꝛ m betuliam / ſed oecurentibo bali⸗
ſarij de ſrabel: ipſum ducere vſ q; ad eini⸗

tatem non potuerunt / qua ꝓpt er pſum ad

arborem ligantes & recedentes ab exercitu di
mißunt quẽ tandeʒ filij jſ rabel ſoluentes &
in cinitatem ſuã ducetes omia que cotigerãt
audierũt /& poſt fletꝰ oracoes cinit ate ſa
lutata ipſum circũdederũt/& in ſuum cõ ſoꝛ⸗
ciũ recepunt ficut dicit᷑ infra xiij. Ita pñt
a P licari ad quelibʒ ſan Cũ ꝓ xp̃i noĩe cruci
fixũ ficut ad andream & ptruũ· Achioꝛ em
interp̃tat frat᷑ meus mõtanꝰ/ſignans illos
ſ· qui fratres ꝑ caritatẽ fuerãt/ dæ montam
p m̃tis ſubliinitatẽ & cõtẽplacõez vl ꝑ vita
em ineciã dici poſſut/ ſtat ergo iſti œꝛ

ram loferne pncipe. orã nerone: vł erga

ptẽciaʒ dei iſ rabel · ſ. xi p̃dicabãt & fideʒ

ipſiꝰ cõmedabãt/factum eſt ꝙ ꝑ eos in le

rhuliã/que interp̃tat domꝰptunes dem mũ

ideſt ꝑadiſum qni nobis dum pturinit & mi

ſit moꝛ te int cedẽte ſut miſſi/ex hic p iſtos

að arboꝛẽ · ſ· ad crucẽ fuerũ t ligati/& in cru
ce moꝛte dãpnati: & a cruce ꝑ fihos iſ rabel

i· ꝓ ãg elos quãtũ ammã ſut ſoluti in bet hu

liam ideſt in padiſũ deducti/ a carne ſua-i⸗

a coꝛpe circũciſi ꝑ moꝛtẽ in ppſoꝝ iſrłitaꝝ
ideſt in ipſoꝝ ãgeloꝝ cõſoꝛciũ ſut aſ ſupti /
ipſe wero bolofernes · i⸗ tyra m finalit᷑ moꝛte
turpiſſima ſut aſ ſũpti· Luc.xix · Aſcendit
m arboꝛem ſicoomoꝛꝝ vt videret ibeſum

„

Cribit JIudi · vij. Doblofer⸗
wlẽs cape ciuit atẽ bethul · dᷣ
alias citates /&& filios iſ rłᷣ ſub⸗
iugaẽ pꝛĩo ſtuduit fõtes ⁊c a⸗
quas eis aufere & ibidẽ coõductũ P que aqua
fluebat m ciuit atẽ c̃fregit/ fõteſ q; ꝗᷓ circa
cĩtatẽ erãt cuſtodiẽ fecit pPm̃ citatis veren
da ſiti aridaẽ cõfect / vñ etiz ſic ĩfra ca·xxj⸗
d· ſãguinẽ peccoꝝ ſuoꝝ bibẽ Pe bãt/ d&

Capit · Vextũ ·
—

ad oli & frumtũ ꝙ cõſecraturi fuerãt deo
cõtra phas & inſliciã manꝰ ſuas wlebãt ex⸗
tẽdere: que tamen cõtingere non debebant
Sic vere dic q; Hlofernes dyabolus qui

Ccõtinue cĩtatẽ ecce vł aie ꝑ tẽptacões obſi⸗

dz:et ſue ſtudz acp gĩ̃e g deugcũis ſubt bᷣ

Gtmd kin thradm
ſnon ec pe Ne⸗
oecldrt aee eein
deNoduom
hor anempatd rin funen
ſoniere gunn ni —
Gno Morntum deſt il n epi i⸗
dno dedicat⸗ nann relin das 4
. 17 3
dulnt volen ireuee ui
nabere pl aufane ſtudent nn
rils pꝛmapilvd nalts adiadus

spydatis/8 officalbus Aemalis be

datoꝝ
lspet qu onnes ſazuinem ſubd

hunt vq woſſut deo vna Neid –
lus deilcata: guefi) non eet tange
Genonnt Tumunt Mſegand whra.
õ
dumppabuntur,

Cxi:· Gpin, KR

Crbt it & jndi. Yo⸗
lens vdrb piaomepntpit⸗
loñdmpnmo ordſe dedit -
woſenndut X cnaenſuß⸗
„ upnk ſunm poſut, Nonte
n mtent:tandem ſurgens deloo an
cnmcho pſtntanenat Veſbntad
gutatit crnt vrp' fuum laut:

a ſa,, ma.
n⸗ ſanmmenhes capins ſu diſcn J
K

it ebclntatis wi ly
upnſnomwſt xlda enen

cans Agnx

Ptunts denini
inm ptunnit G
ntaiaftniſ ern
e ſadenifiritietanen
tedignat Xante pflesſhe
Des üi mmiſitſitin biet
deſtm Widtin cnneſtat
e rriaſſpnoti m pſoy ſilty
pſer ieby ani ſr hit/
v Kbfmes ignin fijlt rt
naſitaſſiyt/ Nuceni AUndit

n ſcwnon tvideret beinn
dar o⸗
Cibi dderi⸗ Duft⸗

les chetntrilehn 1
zus itnts Kfſis lt
ugn =
s ufar Abiniu i l⸗
safet, eeen
Hictate uc

tn dundtin
acuitet;
uifet/r

&& font em lacrima & cõpunchõis / nec non
fontem miſeriœꝛdie & ρaſſiõis ſi ccare/
quo facto:ſtatim ſicut & ardoꝛ maloꝝ ðſi
derioꝝ. ſ·anaricie & carnalis C cupiſ cenceie
in illa ciuit ate cſurgit / que hab tatores eiꝰ
afficit: & afFligit: & imnde ꝙ; iam omnes ad
ſitim auaricie temꝑpandum ſag minem pec
catoꝝ ideſt temꝑalem ſubſtanciã ſimpliciũ
vl ſubditoꝝ ſuoꝝ bibũt/rapmas & exachł
onibo illum ſugunt /quod potiſ ſime patʒ SD
illis qui in mundo babent iuridicã poteſta
tem /qui. ſ: ſagninem alienum: ideſt vitam
& ſubſtanciã t emꝑalem bibere delectant
non occubabit leo donec rapuerit pꝛedam
& occiſoꝝ ſagum em bibat Iſtis etiã no
ſufß ficit ſaguin em peccoꝝ ideſt ſubditoꝛum
ſuoꝝ bibere quin qn ad oleum& frumeutũ
dno coſocratum ideſt᷑ ad bona eccle ſiaſtica
dno dedicata manum mitt ere & ipſu frau⸗
dulent᷑ & violent᷑ ab ipſis eccleſiaſticis ſub
trahere vł auferre ſtudent ſicut ad lrãʒ de
malis pꝛincipibo& malis jndicibus de ma
lis pꝛelatis/ & officialibus de malis bali
uis patz qui omnes ſaguinem ſubditoꝝ bi
bunt / & qn poſſùt deo bona & eiꝰ ſeruitori⸗
bus dedicata: que ipſiꝰ non licet rangere
deuorant & oſumunt: vñ ſequit mfra · xij.
capit qm hoc faciũt certum el t ꝙ in ꝓdice

dampnabuntur.

Capit · Septimim R

Crbit.ix &. x. Indi · Vo⸗
lerns judit h placere pneipi bo⸗
loferm primo orõi ſe dedit ci⸗
licio ſe indmt/ & cinerem ſuper
caput ſuum poſuit/ & orat o⸗
rium intranit: tandem ſurgens de loo quo

cram dno ꝓſtrata ia cuerat veſtim ta vi⸗

duitatis exnit coꝛpꝰ? ſuum lanit:mirra op
tima ſe im vnxit: crines capitis ſin diſ crina⸗
nit & iocunditatis veſtibo veſtiuit mirram
capiti ſuo impoſuit & ſandalia pedibo circũ
cinxit: aſ ſumſitq; dextralia ĩ aures: anulos
& lilia æ oꝛnametis ommibo ſe paut. IAta
ergo ſic oꝛnat a: a pncipe cõcuꝑiſcit᷑: & in
tabernaciilo e mtroducit & a cunctis ſer
uis ipſiꝰ hon orat — Si vis dic in bono⸗
ꝙ indith que interpᷣtat gloꝛifica ns ſignat
anumã xpᷣiaʒ que deum glotifi caꝛe te net er
So ſi illa vult placere pꝛincipi noſtro xp̃o:
iſta debʒ intrare oratoriim ſecrete medita⸗

dih

onem in domo nabugodonoſor.

is: accipe eilicium ideſt aſp eritatem pe
nitencie & mac eracdis emittere ad deñ vo⸗
cem & gemitum oꝛoõis: randem debet de
terra ideſt a terꝛenis ꝑ afchõe celeſ liũ ſur
gere veſtimta viduitatis ideſt ↄuerſacig
Peecati ſeu veterem ho nineʒ exaere p la cri⸗
moſam coρnNcäionem ſe lauare: ο crin es
capitis ideſt affectus & gtatus wrdis
P feſſiõeʒ pectin are & expandere & diſ⸗
criuare: miro odoꝛe deuocis ſe vngere ve⸗
ſtibo iocunditatis ideſt cuer ſacõe bon eſ ła
ſe induere: mitram alte & eleuate cõrempla
is capitis ſiue cꝛdi ſuo debet imponere
ſcandalia dimmi timoꝛis pedibo affe ctionũ
ſuaꝝ ex vnere && dextralia beatoꝛũ operuꝝ
ſuis bꝛachijs a licare debet etiam accipe
m aures qui aures oenãt ideſt virtutes pa
ciencie qua ·ſ.pacient:annulos qui facilicer
wluunt: lilia que coloꝛem eandidum ſoꝛciũ
tur ideſt candidoꝛ em caſtitatis & cotinen
cie binjs igit fi anmma ſic oꝛnata fuerit: ꝓ cul
dubio pncipi milicie noſtre xpo mirabiliter
cõplacebit: & vſq; ad tabernacł eiꝰ.ſ. ad
padiſum vemet: & m eterne quetis cubeu
lum ſub intrabit vt in ps. Aidi filia & vi
de & inclina anrem tu am & obliuiſ cere P
pulum tuum ⁊c · pꝑs · xliiij de anima beata
aſtitit regina a dexetris tuis & in ne de
AIpſe vero anime ſubdit illnd inmediate
poſitum ⸗L- VEñ vis die
ꝙ bolo. quem indith wlens occidere talit
vt p̃miſ ſum eſt ſe oꝛ nauit & dyabolꝰ quẽ
ꝓPcerto indith ideſt ſancta anina vł ſanta
eccleña ſpũalit᷑ vincit & ſuꝑpat qñ p̃dictis
oꝛnamentis & veſtibo ſe oꝛnat. Vl die
ꝙ Juduh ideſt beata virgo qne ꝓcerto pnᷣ
cipem miiicie ſupboꝝ ſen re ꝓboꝝ. ſ· dyy abo⸗
lum qui populu jſ rabeliti cum ideſt p pulũ
fideliim cemptacib⸗ obpungnat: aliquã
deuocvis ip ſix ſubtrabit & ciuit ateʒ eccleſie
caꝑe & deſtruere tempꝑtat deſtruxit & ſuꝑ
auit & e? Potenciam eneruanit & dei xoꝑu
lumde pPſius mambo liberauit ipſum etiam
nunc cottidie ſuꝑat & deuotos ſuos ab ip̃o
liberat & defendit vũ ꝓprie de ipſa dicitur
infraxuj. vna mulier hebrea fecit confuſi

. 8,⸗

Cane. Octanũ; Nℳ

VYVoith·x. leglt. Vin bolo
fernes pꝛinceps milicie regis

aſſynoꝝ eſſet in obſidiõe bethulie factum
eſt ꝙ quedam mulier iudith nomĩe vanjs
apata ſe ad ſuum onſpectum pꝛeſentauit
:qi ſtatim ſpecie & pnlchritudine ſua rap
tus in ccnpiſcenciam carnis exarſit / &£
pſius concubitũ exqniſiuit: ule ergo mal⸗
in ebꝛiatus et ſopitus:cnbiculum intrat:ſed
mulieꝛ illa videns illum ebꝛiũ & ſopitum
euagmato ipſius bvlo. gladio caput ip ſiꝰ
ampntauit & caput ancille ſue t radid it &
enoluto œz canopum eiꝰ abſtulit & re⸗
ceſ ſit:mane aũt facto cum cubiculariꝰſuus
ipſum moꝛ tuum repiſ ſet in ſolio & caput a
cꝛpe videret ab eſſe / in cepit dicere & cla⸗
mare ecce mquit bolofernes iacet mterra/
& caput eius nõ eſt in eo:quo andito exerci
tus ſuꝰ dilabitur & ꝓicieẽtes arma relictis
cꝛp? fugere cõpellunt boſtes vero ſui a ci⸗
nitate exeuntes: & ipſos vinlit ꝑ ſequen⸗
tes tentoria & ſuꝑleclilia omma depᷣdant
& de deuicis fugitiuni omes exercitꝰ vni⸗
nerſalit᷑ locupletant cum feſtis & œnunns
iocundant Poloſemes iſte poteſt ſing⸗
nare mundi & eccleſie pnᷣcipes & rectoꝛes
in gloꝛia exereitus & ſubditoꝝ multitudine
gloꝛiantes · Iſta ant eʒ iudith poteſt ma
lam & oꝛnatam mulierem & pec catuzʒ luxn
rie deſignare: quia ꝓculdubio iſta eſt ven⸗
tas ꝙ pnceps noſ tre milicie xpiane: tam
ſeculares c cecle ſiaſtiei/ multo vmoq; &
potu delicisq; & vicijs hodie ſunt in ebriati
ꝑ neglien ciamſſom pnoleciaʒ: maloꝛq; mui/
liereʒ pulchritudiẽ decepti:& allecti carnis
concubitus: appᷣhendunt ita ꝙ babere ſe⸗
eum in ſuis cubiculis mulieres huiꝰ modide
lectant᷑ ideo iſte ſunt que caput ideſt capi⸗
tale ſuum: & temꝑalem ſubſ tanciam eis tol
lunt: & ipſos ꝓſtratos & pauꝑes m fuo
ſa guine ideſt luxnria wluptatis difamat o
deſerunt: & receꝑperunt caput ſuum ideſt ca
pitale & dinicias ſecum tollũt:n curant em̃
mnlieres de luixnrioſo poſtquã caput ſuum
habere poſſunt nia ſtatim ꝙ; dmucias ex
hauſerunt de pſis amplius non curantes re
cedunt Judic . xvj. raſis crinbus ſamp
ſons cepit dalida eum abicere »Die ergo
pꝛinciꝑe vł pꝛelato carnaliter per luxuri
riam moꝛtuo vł ogeſ ſo exereitus eiꝰ ideſt
ſubd toꝛum popnlus per dinerſa vicia de⸗
bellatur & pꝛopter defectum œꝛrectioms
virtutum & moꝛum vnitas diſcipatur / faci
le eſt enim quod ſubditi dement: z oram

dominibus ſius ideſt demonibo c tempta
ciombo ſuccunbunt: vnitatem & caritatem
amittunt /quia pꝛin cipem pꝛelatum & ſuꝑ
iorem a mulieribo captum & per Inxurlam
in famem & ſpecialit᷑ moꝛtuum eſſe vident
Aachari. tredecimo · Oercute ꝑaſto
rem & diſpergentur oues gregis
iſta deceptrix mulier malos pꝛincipum cœn
ſilatoꝛes && adulatoꝛes deſign ant / qui ſci
licet cum ſpecie amicicie ipſis magnatibus
adulantur / & tanta ſciunt dicere & facere
cꝙ vſ ꝙ; ad cubiculum ideſt vſq; ad ſecre
ta conſilia ad mittuntur / vbi cum ſe intro
dnctus videant: & eos in amoæe ſuo bene
raptos ↄgnouerit: & eos bene ebꝛios & doꝛ
mientes ideſt ignaros & neglientes inne
munt / ſtatim ad anferenduʒ eis caput ideſt
debitam mtenclonem & cœnſcien ciam con
nertuntur inquantum ſcilicʒ ipſoꝛum malo
conſilio mediante/ & eoꝛũ adulacone falſa
ſuffragante: vie & cœnſilia repernintur qui
bus iſt pꝛmcipes & dommi ad ex accones
& rapinas cntra deum & inſliciam œnci.
tantur: inquantum capite conſ ciencie ꝑdi
to: in ſan gume credulitatis wluptantur: &
in terra ideſt tertenoꝛum amoꝛe iacent tota
liter & uerſantur: & modo fit ꝙ exereitus
ſubditornm dilabitur & grauatur· vnde de

talibus malis cnſiliarijs & adulatozibnus

Poteſt dici illud/ꝙ yſ boʒech dicit ſecundo
Regu·quarto ꝙ; duo latronens in greſ
ſi innenerunt eum doꝛmientem ſuꝑer lectum
in onelaui/& inteꝛficientes eum: ſub lato
capite abierunt: duo enim latrones ſunt il
la dno genera ꝓæſonaꝝ :ſcilicet mali œn ſili
arij ſeu detractotes & adulatoꝛcs: qui pꝛo
eo latrones dicuntur: quia pꝛincipibus ca
put & cnſ cienciam: alijs vero famaz et tem
poꝛaleʒ ſubſtanciaʒ furant O0
AI chc qnod iſta mulier fignat
flſos amiœs: qui omnino ſludent diuitũ
amicicias et familiaritates ont abere: ad
boc vt xvſ ſint capita ideſt eaꝑitale et diui

cias eoꝛum ſubtrahere: & lncru temporalem

inde accipere et acquirere: quod cum fece
runt:et ipſos mortuos panperes ꝑ de preſ
ſos viderint: ſtatim ſolet eos dimittere &
de ipſis amplius nõ curare: ſufficit em̃ eis
ꝙ poſſint caput talium ſecum ferte eccleſi

tredecimo fi nichil habueris derelinquet te
d ſi ha bes Guiuet tecum „

1n om
v ſentiſi⸗ n gt onmto⸗
dyaloll enn epem execl

ſunt wyn nitet aui ſemund?

pynte ptl catqetamen
ſponte ptim wacte ſubicie
* tecleſam fide pſnenndo fin
vneck bet en veona que vner mim

des noſtra⸗

ipbor⸗

Erplot Zditd
ie n⸗

JFpt Veſir.

mntur innanten ſale blamn 6
lo mediante / corl tlcegle
anterpl N arſiſa npennter
iüpmepes Adomm ad Nacneg
Fnas daum & iſlicamwng,

im uummcepte anſcenne g

Gngunecrdtltite wißtntune

Ge Enenonganon ont tot⸗
Nufah: N Nodoftg eWns
chtonm diabitur Egnnatur vndec
ns mals wyflarys & sdlatout
ta ilo ,nurbeut lando
Grmuanoqdoolitmmensn ge
henur eun donmientn fipg leckun
laui & intetfianes eum: ſublro
Penut: dioenmn renss intl
genen lora ſclet nit conſt
cetnewes Ntdletons Pe⸗
nones deuntm :ain pincht
rſcndan: A tog
. 4 e lclni Alin
e: d

miws. i
vEnleul nta

EIr die ep iſta mulier ſigniſicàt Anariei⸗
ciam ſymomanm / ſen carnalez affecõem / que
reuera multis modernis pꝛincipibo talit᷑ ho⸗
die mnitunt / & multos taliter in fatuant/
c caput recte inten cõis: & debite coſciencie
ipſis ſubtrabunt ſeu furant̃ ꝙ patz de mul⸗
tis ꝙ; in ꝓpꝛio ſangumn wlupta tis ideſt
in ꝓpꝛio amoꝛe cſanguineoꝝ ſuoꝝ implica
ti ſunt / ꝙ iam ĩ terra deſt in terrenoꝝ amo⸗
re iacere && de celeſtibo vł curare pemitꝰ cõ⸗

ꝓbant êd loc eſt ꝙ; hic dicit ecee wlofer⸗

nes iacet in terra / & caput eius nõ eſt m eo

êRweo repbendunt tales · Joſue primo cui

in pſona plati dicitur· ſurge cur iaces ꝓnus
in terra Moralizacõem allegoꝛi cam & mi

ſtieã q; ponunt doctoꝛes & gloſe · ſ p iudit.
mteligit᷑ eccleſa / ꝑna bugodonoſoꝛ dyyabolꝰ?

ꝛp lvlofe antieriſi?ꝰ intelligit omitto gracia

bꝛenitatis · dyabolꝰenim pncipem exècitus
repboꝝ · ſ· an ti xpᷣm mirtet cui ſe mundꝰ pti
ſponte ꝑtim cœacte ſubiciet que tamen ſan⸗

cta mulier eccleſia m fide ꝓpſeuerando fin alit

vncet hec em victoꝛia que vincit miuindlum
ſides noſtra

Explicit Judith⸗
Ineipit· Deſter

— — —

2

Capit · ODꝛimmm. ſ.
VSERV

Rex aſſyrdon qui
rgnabat ab mdpa uſ
q; ad etbyopiã ſupꝑ
cetũ & duas ꝓuinci
as 3⁰ anno regni ſui
feeit grande conni⸗
ui m pꝛincipib
iĩis ꝓu inciaꝝ longe tenpoꝛe/& hoc in illa do
mo mirabili ð qua legit m hyjſtoꝛia alex · q;
colunpne erant argentee/ tectum ſicut firma
mentum gemmis luceutibo & ad inſtar ſtel
lan & ſigno ꝝ diſtinetum / vij⸗ alt diebo po⸗
ſtea paratum eſt cõimnnlum in veſ libulo oꝛ
ti nemoꝛis / ꝙ regio cultu & mann coditnm
eſt:erat autẽ ecutraq; ꝑte tentoꝛia mira vari
etate cotexta/&& in pauimento jecli aurei vt
dicit cõmeſtoꝛ/ vmeam bhabebat mirabilem
oꝛtus eius / ideſt vites erãt argentee: palmi⸗
tes aurei: botri diuerſa gẽmaꝝ varietate
diſticti/ ꝓopulum autem: vninerſis qui m
ventus eſt mſulis: ad cuium inuitanit
Aſlſuerus ille qui interpꝛetat · heatitudo
magnus ſuper omnes deos & qui eſt beati⸗
tudo ad gloꝛ iſicandum/ atrium ad recipien
dum / hoſ lium ad nos in ꝓadiſum mtroducẽ
dum J70-xX⸗ Ego ſum vſtium / ille ergo
3ʒ arno regis ſui ideſt in · ztem poꝛe mun⸗
di · ſm tem ꝓe gracie cunctis ſuis fidelibv in
oꝛto regio ecceſie ſancte matris mirabile cõ
niuium pparauit in qno.ſ· œz pus ꝓpꝛium
cgmedendũuũ dedit & m qno ſaguinem ſuum
loc vini effudit uce · xiuij „ Domo qui⸗
dam fecit cenã magnam & wecauit multos
Conuimum dieit᷑ a on ꝙ eſt ſimul & vino
vis q; ibi ſimul vuitur / & ſic ꝓpꝛie ſidem

eccleſie de fignant vbi & min qua dinerſe na
cones & ppnli fimul vinere con ꝓbãtur/ &
quia nobilitatẽ cuiuij fecit ſpitis: ſeu do
mi cndicio / loci diſpoſiec / cibon a oſc
cπονεa ν zcH / ergo ſi de rege querit di
ꝙ ille eſt aſ ſuerus deſt xpc ꝛẽ · Ved ſu
pra ſi quenit de loœ dic ꝙ illnd conniuiũ fit
in domo in oꝛ to ideſt m eccleſia que dicitur
domus racone ſecuritatis/ dicit oꝛtꝰ? racone
fructuoſe amemtatis / dici᷑ domus vbi co⸗
lumpne argentee ideſt p̃dieatoꝛes eloquen⸗
tes d argentei debent eſſe:tectuʒ vero ſupi
us ideſt p̃latoꝝ ſupioꝛum ſtatus quaſi fir⸗
mamentum ꝑ cnſtanciam debet emmer e⸗
& m eis delet ſtellaꝝ & ſignoꝛz ideſt vir⸗
tutum copia ſplendere · Geneſi · pꝛimo ſtel
las ꝓoſuit in firm amento cel/oꝛtus etiam il⸗
le vineam ſacre ſcripture continet: que vites
argenteas ꝑ eloquenciam / palmit es anreos
ꝓ ſapienciam / vuas de lapidibo pꝛecioſis ꝓ
virtutem &τ document oꝝ ommuz luculecia
pabet etian inxta oꝛtum iſtum veſlibulũ re⸗
ligionis ꝙ ex omm pte habet tentoꝛla ideſt
ptes ad deum ꝑ affectionem extenſas que
ſcilicet mire fuerunt ſanclitatis & pulchriru
dinis & lvneſtatis / habebat etiam lectos
aureos caritatis & pauim entum ſpacioſiſ ſi
me bumanitatis- Can quarto oꝛtus cneln
ſus ſoꝛoꝛ mea oꝛtus cocluſus fons fſignatꝰ
S. Itẽ ſi querit qni fuerũt cõuiue die
generaliter g omnes pncipes & ꝓfecli · i· oẽs
boni ſupioꝛes prelati / omnes ꝓpm reges foꝛ
tiſ ſimi mdeſt viri ſimplices & mnocentes &
mundi: & cont ra vicia foꝛ tes robuſti & vt
bꝛ euius cnclndatur / omnes populi qui ſut
in mſulis ideſt oms qui ſunt in mundo / ſunt
ad fi dei cœnuinium mintati alijs atq; alijs
viribus / ommibus enim dicitur illud: Math
viceſimo ſecundo · O mma parata ſunt veni·
te ad nupcias dicit deminus ·Pic dicitur
vas alijs at q; alij v ina offerebantur &
potulis aureis bibebant in wnuinio aſſueri
erat vmnm humanum ꝙ etiam reg ali
magmficeneia erat dignum / ſic tamen fie⸗
bat quod nullus dignus erat qui nolentes
ad bibendum œgeret / & ſic oꝛdinatum erat
a rege ꝙ vnuſ quiſ q; ſumeret ꝙ placeret
Sie vere dico ꝙ vmum ſacre doctrme &
feruoꝛ ſancte fidei pabundanter in œnuimo
eccleſie ꝓpmatur/& cibi ſpũales ideſt bona

exempla & documenta / vas alijs ddeſt pſo
nis / ſed ꝑ perſonas virtutibo & meritis defeo
rentes quaſ dã ſcilicʒ bonas && ſanctas quaſ
dam vero fictus & ypocritas minſſtrantur/
in illo emim cduiuio ſunt vaſa alia & alia q;
ſicut thimo · ij JIn magna domo nõ ſolũ
ſunt vaſa aurea argentea / ſed etiam lignea
