erunt illis diſpertit e igue de loquebant va⸗
rijs linguis ꝛc qꝛ p̃dieatoꝝ higua ·i:ipoꝝ elo⸗
quẽcia & doctrma nõ debet eſſe vmi foꝛ mis
ſed diſpetita / nõ eadem ſed diſtin cta: quia
alit deb z loqui dimtibo· aliter paupibo. alit er
deſolatis· alit letis:alit er iuſtis / nunc debet
loqui de ꝓadiſo:nũc de inferno: nunc de grã
munc de culpa & ſic de alij/vt ·· Pti· medi.

ſeipnk ogregatis die pent he ·
oſtis inunũ / faelꝰ eſt reptte

ilamite· & judei· ꝓſeliti cretes · & arabes / ei·
m̃is odicio pſonaꝝ andiat apnd eos liguã
ſuam: deſt doctrinã ſue ↄdicom onfoꝛmez
vñ p̃dicatoꝛ debzʒ eſſe ommbo omia:ſicut di
cit a ꝓłẽs de ſe pſoi:ꝛmthe:ix· Dicẽs oĩ⸗
biis dmia factꝰ ſu:quia ſicut ideʒ dicit· Ro⸗
vij· Grecis & barbancis ſapiẽtibo ↄæ? in ſipi
entibo debitoꝛ ſum / fecit ergo ſpũs ſanctus
qn cꝛ lmguam pᷣ̃dicaroꝝ vł doctoꝝ af⸗

fluxerũt varia ſeruare & ſeripturã diůſimode
mtrare/de thezꝭauro ſuo noua & vetera Pri

nare / tam iſte ſpus ſup ſingulos ſedere ðbʒ
: incytuzʒ ſingularit᷑ & ſigilatim fingulas gra
cias diuer ſis diuſimode ptit᷑/ quia ſicut dicit᷑
ᷣꝛmtho · xiy· Diuiſiones graꝝ ſunt: ide au
tem ſpüs diu ides ſingul ꝓ vt vnle · D.
¶ Nauerte tam cꝙ mali faciliter ſolent de in⸗
ſtis && pᷣdicatoꝛibꝰ & viis ſcientiſicis ſpũ
ſancto repletis iudicare: & maxime ſi vident
eos de humil plebi natos: ſolẽt eoꝝ veritatẽ
& doclrinaʒ vilipẽdere: & eos ebꝛios & fan⸗
taſticos reputare/nũquiũt oms iſti ꝗ loquũ
tur galilei ſunt c. & mali· Siłr dicunt nõne
oms iſti ruſtei ſut de plebe hbu mili nati· vndᷣ
pᷣſumũt cꝛ az nobis d ali tta loqui:illð po⸗
tiſ ſime vident dicere nobiles quibo nõ vide⸗
tur ꝙ; nullꝰ mferioꝝ generis eſt dignꝰ cꝛ aʒ
eis aparè/ & officin m dignitatis habere &
eos rep̃hendẽ vł docere ſicut mar.xiij Di⸗
cebant de xpo nõne B eſt filiꝰ fab: i· vñ ergo
omia iſta vide ſi vis · Nuce:iij· & tani iſt S
Et aduertẽ ꝙ; ſpũs vbi vult ſpiat⸗⸗ & ꝙ ñᷣ
eſt apnd eum accepeõ ꝑ ſonarum & alij mali
nq; viros iuſtos facaſtios et ebꝛios repn
tant qñ dei magnaliai· alta dei oꝑa & iudi⸗
cia tractat / Rcut ad lraʒ patzʒ de ſeculanbus
æqui om̃s ſolent fatuos fantaſtiœs dicere/
quos vident in ſciecijs ꝓhiſicis:de moſidera
ce opm naturalin ſtude /ſicut de xp̃o aꝑet
qñ feueneiꝰ pᷣdicabat dicebãt ꝙ demomiũ
Labebat / om̃s iſti ꝗq nõ intelligebãt a Ios
cũ liguis varije / ipſos dicebãt ebꝛios: ficut
mũd ani qꝛ nõ intelligũt ſciencias añdictas
jideſt eoꝝ ſectatoẽs reput ant fatuos:ſicut
dicit ei· coꝛ int beoꝝi· Ammalł homo non
pꝛecipit ea que ſunt ſpiritꝰ dei / ſtulticia eſt
Ali & non poteſt int ellligere & cetera

Capir. tereiũ. E.

WVidã qm emt clandꝰ ab vtẽo
matris ſue: quem baiulab ant
quottidie ad poꝛtam tepli que
djcit ſpecioſa: vt ab intranti⸗
Vrvns m teplum elemoſinã mdi
garet / eum elemofinã poſtulaſſet a ꝑetro &
johãe qui aſ cendebat ad templũ ad hoꝛam
oꝛacõis oſuetam · intendẽs in eum pe. dieit

anꝝ & argentũ nõ babeo: qnod aute babeo

m nomine xpi nazarem furge & ambula/ap
pᷣbeſa ergo dextera eius leuauit eum petnis
&& ſtatin oſolidate ſut baſes eins & plant e
:& exiliens ambulabat & int ramt cum illis
in teplum magnificans dñm· Iſte claudꝰ
ſignat boĩem peccatoꝛeʒ ab vtero matris
dicit claudꝰ:eo ꝙ ab pſo matris vtero na
turale eſt hoĩ in moꝛibꝰ clandicare: Iobais
ixa Mꝛeteries ĩhᷣs boĩem vidit ceciũ a natiui
tate ꝓ tẽplum intelligit padiſ? feu eccleſia
p poꝛtaʒ int elhgit eccleſia militãs : que vir
tutibꝰ dicit ſpõſa/ꝓ pe. & iohan:bom plati
& ᷣ di catoꝛes intelligunt᷑: qui ꝑ tepluʒ pa
diſi ad oꝛacõ debent ꝑ otenplacez aſcede
:in hoꝛ a cum noneʒ oꝛdinibo angeloꝛum
mtalit᷑ ouerſant Iſta eſt vritas ꝙ in pPoꝛ⸗

ta templi que dicit ſpecioſaiin ecclefia mi
litante innemunt młᷣti clandi ab vtero ma
tris ſue:ideſt młti ꝑeccatoẽs ꝗq nunẽ recte

dicanerũt: qui nõ curant nᷣ elemo ſinas ideſt

teriena bona aceipe: & de ſpuᷣalibo nõ curan
tes iſta ſolent ꝑ ananciaʒ ab hoĩbo m̃dicaè
: & ea diligentiſſime ꝓcreare /tunc pe· & jo-
bon plati debent talibo ſpũ alibus ↄpati: &

eoꝝ miſerie miſereri: & iſ tis non tẽpalia que

Petunt: ſed ſpũalia que negligut debent
largini · debent ergo pſis dicere in noie di
de terꝛenis affectiõibo ſgant: & furſu ad ał

fectionũ eternoꝝ defideriũ ſe erigat & SPee⸗
dant · d· Johãis. v · Vurge tolle grabatu tun
& ambula / tunc em tal cland? ꝑ miſericoꝛ⸗
diã dei poteſt ſurger & a ſtatu pec cati ↄuer

ti & baſim moꝛałl foꝛtitudis irſohdita tem

recipe: & cũ eis qmi plum ↄuertũt templnm

padiſi ꝑ bona opa ãbulãx & exiliẽs dei lan
dans finalit᷑ introre'mathrxxvu. Dolſt re⸗
rectionez.ip? ↄuerſionem vĩent in ſanctaʒ
cimtatem/ & bꝛeuit illi qui ſut ꝑe. ideſt boni
actim Jondelſt bom otenplatim: ꝗ tenpliʒ
padiſi ꝑ ot enplacõnũ æ oꝛaconũ wlũt aſ ce⸗
dere. & de mde að claudos ſanãdoæ: iad Pec

Fatoꝛes ↄuert endos le vert ere: & eox Pdicãa

do ſᷣgendo de peeceato inb ucere:& manu tãa
gendo⸗i.exemplarit manuducędo ipſos eri
gere talit qñ q; faciunt ꝙ ipſos intenplum
padifi ꝓcurat mtrare.Actuu ix · Ad manus
illum trabentes introdnxerũt damaſ cum⸗
4 Wr dic vt ſupꝛa ꝙ virtus mĩis nr̃e eſt
carnis ↄ cuꝑiſ cencia: que facit omnes filios
clandicare ꝛc: ſicut ſupꝛa vł dic ꝙ illnd elt
oꝛigmale pe ccati ꝛc
Capit mi⸗ F.

Vm in primitĩa eccleſia om̃s
fideles m eru ſalez viuerent /
ita ꝙ multitudmis credenciũ
grat o vnum & aia vna: nec

um dicebat: ſed erant eis oĩia ↄmunia: ita vẽ
dentes domos & agros afſerebant pciñ an
des a oꝝ &e didebet ſingul pꝛo vt
vmcuiq; opꝰ erat: ita ꝙ magna gra erat in
illis: nec quiſ q́; crat egenꝰ int eos: contĩgit
anan ias quidam vendidit agru: & coſcia
vxoꝛe ſua frandauit de pᷣcio ꝑtem pedibus
aPłoꝝ aliã retinuit/ cũ ꝑe · pſuũ mcreparet
ſuꝑ boc/ſtatim moꝛꝰ cecidit: vxoꝛ eing qu
tu nc abſens erat ꝑ tres has vemens: & bec
audiens ꝓtinꝰ exſpirauit: cur in quit petr·
tenptauit ſathanas ꝛ tun nõne manens ti⸗
bi man ebat venũdatuʒ in tua erat ꝑo teſtate
no es mentitꝰ wĩbo ſed deo/ videtur ergo
ſuponere pe·ꝙ ipſe nõ peccauerat retinendo
totũ vł ꝓtem:cũ totũ poteſt retinere: ſed po
eiꝰ ꝙ totũ preciũ Poſuerat ſuꝑ hoc me aẽ
do ſta poſſũt allegari contra religioſos
eiſta em eccleſia pꝛimitina videt᷑ religioms
tipũ gerere: & ipſiꝰ foꝛmã & racoʒ del gnaẽ
conſtat ꝙ ipfi debent wĩt vinere ꝓ cocvꝛ⸗
dam & carit ateʒ: æ& vnum wꝛ & vna aiaz
Poſſidere oĩa que habent dehent vendere æc
nichil fibi ꝓpꝛium reman ere: nichil debent
ſuum dieere ſed oĩa cõmiinia reputare: ĩa ꝗ
habent debent ad pꝑedesx agopłovν1.m diſpe
ſiõeʒ ſᷣlatoꝝ ponere: qui debent vnicuiq; de
neceſſarijs ꝓuidere. ꝓuer ee Marſupium ſit
vnn omim noſtruũ / & ſic ſi ita faciant gram
mag nã dei & populi potert acquirere: ta q;

nullꝰ? egens enit inter eos: inẽptum eos faci⸗
ęt dominꝰ jn neceſſaris habũdare .G.
¶ IWſia eſt veritas ꝙ ſinos aliqnãdo religi

oſi pᷣdictaʒ regulam p̃dicto modo teneremꝰ
nũẽp in digeremꝰ: ſed bonoꝝ habundan ciã
haberemꝰ: ꝓuerbio. Nõ affliget qns fam⸗

quiſ ; eoꝝ que pvſſidebat ſu⸗

verulig neſaa⸗ W⸗
gamalel gne de Pdic⸗ en .
ſtolo h delif tr oi⸗ en
drlollet / ſar ihi enp ifcat de
ten erdeoſt pfii no wrent de
fote deo epugnare yeamni
legan q r cott a opa ce
NX que ven intenche no fumt du
ſcut patet de yocnlan fien
nmalicloſon iuencoiby ſeut die
i⸗ planrzcd pnoplantamt
ſtis erdccabit / la que ſinta
qn vdent deficere no tan de
aeſeüt/ x modicũ vnna Clt
e qe ſter de nanet nee

at:i nmgnn giiint i

nnadn ſe
. Poo pen pedbrs
linnut d üinnn
him md ecdt: mongteq
nsentptns hins Merg br
ptnd nſomut⸗ lut nqutpen⸗
ſatbnas wrfun none nanenst/
itmuderiynti attptſtt
nd niy ſegde,/ nden ggo
tno eezumntntinendh
ncutoii peſt nimen ſedſ
ri apeſuett ſip wenne
rienannn nigeſib
dchapamemn vac ügen
Kfi ſoni nandigu
pkdaken aſt vnat an⸗
rnteg N Wun w: & nih
tiagntbartt dint HMZ
reun ſmum nll
ſoanc m lnße
ur ,
aGddunt melich

,ACchin Gcland Fohn

1(nos all
gitnsg, meppingeni
en bbendanc
ahei

aiazʒ inſti· ſed młti ſut ſieut ananias: qui oe
culte tèrenas dinicias retinẽt: & ante pe dez
aPoſtoloꝝi in diſpoſicõe ̃latoꝝ bona ſua
nõ totalit᷑ exhibent/hcut ad lam faciũt ſepe
ꝓpꝛietary regalaès: ꝗᷓ vix wlũt veitate ſu⸗
aꝝ reꝝ reqſiti a ſuꝑioꝛ o reu ela?: tales ꝓ
certo q; vibo nõ meiũt ſed deo finalit᷑ peut
& ſic ðe ſuo mdac triſte ſolaciũ ferunt ſecũ
eo bene dicit ſapiecie pꝛimo Os ꝙ; m̃tit
occidit aiĩaʒ / liitũ em fuerat eis a pncipio res
ſuax & diutcias retinẽ ſed exqno religionem
mt muerunt / nõ ſine p̃lati lumĩa aliqnid reb⸗
nare · & nullo modo debet ſe mẽda cit excu⸗
ſare:cum apud ſan. ſ-cui⸗ nego ciũ gerit nul⸗
lus poſſit mẽdaciũ occultare. mathi.x.Nõ ?ẽ
occulcũ ꝙ; neſciat᷑ D. FVlla verba
gamaliel que de p̃dicacde ææ miracuł axpo
ſtoloꝝ hᷓ dicta ſi ex boĩbo fuerit confĩ: hoe
diſ ſoluet / ſicut ibi exẽplificat de duoto ſi au
tem ex deo ſit ipſũ nõ poterit diſ ſoluere: ne
foꝛte deo repugnare videami Voc poteſt
allegari ꝙ; vt cvit illa opa que a deo nõ ſunt
& que vera intencõe nõ fiunt duraẽ nõ ꝑxſſũt
ſicut patet de ypoentaꝝ fictiomibus & de
malicioſoꝝ iuen ibo:ſicut dicit᷑ mathixv⸗

Ois plantac q nõ plant auit pr meus cele⸗

ſtis eradicabit᷑ / illa que ſunt a deo: dato ꝙ;
qñq; vident᷑ deficere nõ tam deficiunt ſed ex
creſcũt/ & modicũ cvnnaleſcũt & meliꝰ. Fo.
Ome qs eſt ex deo manet ineternũ ꝛẽ

Cribit acu · v· Dopli dixe
rũt ꝙ; nõ erat equũ eos dimit
tere verbũ dei & mĩſtrare mſis
I& ꝙ ctos viros ad hoc mmi
Aeriñ el gerẽt: qnibꝰ inoſpec
elu aꝑpołꝝ ſtatutis: e mambpo ĩpſis impoſi
tis hoc mĩſterium tradiderit ¶ Doc poteſt
allegari ꝙ vin ſpeculatiĩ & ſcientifici ꝗ poſ⸗
ſut p̃dicare docere/& qui nouit᷑ ſtudio oꝛa⸗
Em & otenplacõni vacare / nõ debet illud
ſanum officiũ dimittè: vt mẽſis · j paupꝑm
evꝛꝑalibo nutricõibo & actine occupaconib⸗
tenꝑalium laturaꝝ ꝓmocõibo poſſint vaca⸗
re/ talia officia infeioꝛibo & in doclioꝛ ibus
debere omitti: eiſ dem ꝑ aPoſtolicaꝝ ma
nuñ impoſicõnem. vp p̃latoꝝ oꝛ dinacione in

—

ungi· alij vero ſeiẽtifict mimſterio verbie⸗ 6

dieaciomi: nõ ter: ene ad miſtraciõi delłet ſpi
ritu alit deputar ſic em deꝰ ad lraʒ videt a
cere/ cum platuras terꝛenas raro vult viris
ſcientificis & theoloĩcis dare: qno & ad vtili
oꝛa & magis ardua creare woluit & uare/
iſtas aũt iuniſtis & terene ſcecie p wnce⸗
dit:qnos foꝛſan magis vtiles ad hoc nonit
nõ eſt mquiũt equu nos relmquere verbuzʒ
dei & mĩſtrari mſis / cõſiderate rgo viros q́s
conſtitu amꝰ ſuꝑ hoc opus: nos oꝛ acio mi
minm ſterio verbi dei mſtant᷑ erimus / ita ta⸗
mẽ nõ debet moderm religioſi & theoloyei/
qt iſti alijs ſe in gerunt/ & relicto verbo dei
miſterio miniſtrare & p̃fici mſis querũt / q;
ſicut dicit᷑plili · ij.oms que ſua ſunt querũt
nõ que ibeſu xi Hequit in capit · vij · de di
ſpnt acione & lapidatiõe beati ſtephani: ſed
de hoc mebil ad pꝛ eſens ꝛc̃.

boc capitulo octauo dicitur
cum ſymon magꝰ vidiſſet
m ſamaria q; aꝓpłi faciebant
multa miracula ꝙ ꝓ ſuaꝝ ma
nuũ impoſitionẽ ſanctus ſpũs
dabat gentibo eredentibo / venit ad ag los
& optulit ꝑccum aʒ dicẽs date michi bãc po
teſtateʒ:vt cuicũq; im oſuro manꝰ accipiat
ſprũ ſanclũ/pꝑetrꝰ aũt ipſũ repᷣhedens ꝓ loec
verba reſ it/peccunia mquit tua tecũ ſit in
pdicioneʒ qui donu dei exiſteti peccuma ꝑoſ
ſidere / nõ eſt tibi ꝑs neq; ſces ĩ ſermõe iſto/
coꝛ em̃ tuñ nõ eſt rectum co: am deo / mfelle
em̃ amaritudis video te eſſe Iſte ſymon
ſignat ſymomac?ꝰ: qui ab ipſo deno min ati
fuerunt / qui bene magi dicunt: quia ꝑ dona
ſua oecculos veri indicij platoꝝ illudere ꝓbã
tur/ſy moẽs etiã · ixobediet es poſ ſüt dici: eo
tales pᷣceteris ſolet obedire & adulari/&
ſic ꝑoſſũt tam ſymomaci q́ᷓ demomaci ali
cari / tales em̃ ſpũs ſaſici gram · · oꝛdines:
ſacraʒ:lenæficia qui bo ãnexa eſt ꝓoteſtas dã
di ſpm̃ factũ & ſacramẽta mſtiada: median
te ꝑccuma mtunt emere:& illnd ꝙ ſufficiẽ⸗
cijs & vir tutibo optinè nequeũt:muneribus
wlunt impetraè · d · date mic hi banc poteſta
tem · verũtam̃ pe·i:bonꝰ ſupioꝛ: debz tales ac
ter · red arguere:c eoꝝ munera refutaè dices

peccuma tua tecum ſit inꝑdicionẽ ꝛc/ & ſiłe

babere dani uij. Munera eua tibi ſint & do
nu domꝰ tue alteri datu hodię apud mł tos
platos eſt contrariũ: qui nõ repndiãt ꝙ of
fert: ſod magis offerũt vt peccuĩa tribnat᷑
d quid vultis michi dare & ego eũ wbis
trad am.mat Hi.xxVj· Widet em allegaè cũ
aPho illud. i. czntheo. ve· Di ſpnalia ſenn
namꝰ? non magnũ eſt ſi carn alia metamꝰ
= A⸗ Ethiops quiò enuchus
& mꝗr gaʒ aꝝ cãdatis regine etbiopũ: rece⸗
dentis de iberuſaleʒ vbi cauſa oꝛacois vene⸗
rat / ſedens in curꝛ u legebat libeũ E ſa)re · ſ·
vbiꝛ l dicit genraconez eus quis enarꝛabit
Dbilip? ant ex ſpus ſancti mandato curzur
ſe ad inges: & oc caſiõe accept a ꝑ ſcriptura
qᷓ legebat ſibi viam veritatis pᷣdictas: pſuũ
ad xÿ m onertit & deſ cendete de curꝛz u on⸗
tinno baptizanit: tadem vero ſicut in geſns
beati mat legit idem ethiops beato matheo
in ethiopia pᷣdicanti: qᷓ plurima bona fe cit/
Pſuq; Bijs que ad fidem pꝑtinẽt ẽ; plurimũ
cwadinnit Iſta ꝓvſ ſut allegari quomodo
oꝛac/ deuoco: lectio ſut ad fidem mannduc
tina: ſalutis aĩe cauſatina/ille paganꝰ can⸗
ſa oꝛacois de ethiopia in heruſalem vemt:
qui legendo ſcrip turas ſedens in curin ſe oc
cupabat & ideo ꝑ illũ ad fidem wcari me⸗
ruit cꝰ ſcripturaz legebat / quia m ſcripture
lectionibo occupat: ad om̃e bonum facilit᷑ in
clinat · iij · thimo · ii · Vc riptura dminitus in
ſpuata vtit elt VI allega quomodo ſoei
tas ennchregĩaꝝ·i.d itib? & pncipibo b?
mundi ꝓfech: & quo modo philipi aP .
qui interpᷣtat os lãpadis:ideſt viroꝝ ſane⸗
toꝝ religioſoꝝ qui os lãpadis dicunt Cqiua
loqui & docere verbis & illumĩare exenplis
alios dinoſcunt ) ſocietas & allocue taliv
ꝓficit/ ipſos ad baptiſmu· i ad Puritatem
oſciencle in nit at piter & indncit· ps Cum
ſancto ſauetꝰ eris:dato q aliꝗs ſit ethiops
ideſt peccatoꝛ fuligine demgrat?: ſedẽs in
curꝛii.i-in altis ſeculi dig nitatib eleuatu:
& cur iculo diuerſoꝝ negocioꝝ agitat? / ſi
tam̃ ſcriptura? libent legit & ſociete libent
diligit/ipſoꝝq; vrba & docum̃ta andit: fa⸗
alit ad ſalute ꝑnenit To· vi · Rui ex vo ẽ ꝛẽ

Capit. vij⸗ M
Eati pauli cõuerſio fiut valde

mirabił: na cũ aclualit pecca⸗
ret: & adducendũ vmctos m

PBeruſale ꝗ ſi idei xpo crediderar pꝛõparat

damaſcu:ſubito circumfulſit eum lux de ce⸗
lo cadens interꝛam: andiuit wcem dni ipſu
deſupꝑ arguentis.ſaule ſaule quid me ꝑ.d eſt
tibi œn·ſti.cal· ego ſum ibe ſus nazarenuæ:
quem tu pſequeris:ſurge & ingredè cinita
tem ꝛc· paulꝰ ergo qui priꝰ dicebat ſaulꝰ qͥ

ex circũfulſione dinim lumis fuerat ad ter⸗

ram ꝓſtratꝰ & execatꝰ:de terꝛa prexit/ ſed
aptis occuł micbil vides ꝑ manꝰ tractus a

ſocijs in damaſcum: ab an aniã baptizatus
fint: & ſquamis de ſuis occuł cadentibus
viſum recepit /& cibo ſupto onfoꝛtatus in

deis & gentilibo pᷣ̃dicauit· vas electioms a
domino dictꝰ fuit/ vade inquit xp̃e anama
qm vas elechonis eſt miebi iſte: vt poꝛtet
nomẽ meum ꝛam regibo & pncipibo & fi⸗
lis iſrabel: q'vtiq; faclum eſt/ qnia quanto
exiſ tens in ꝑſidia:fuerat nequioꝛ /tanto ad

fidem couerſus eſt melioꝛ & cnſtãcioꝛ atq;

maioꝛ: ſicut de ſeipſo dicit Roman· vVbi
ha bũdat delictum ibi ſuꝑbabũdat & gra⸗
cia · Eſta poſ ſunt alican ad modum &
foꝛmã:qma poſſut ↄuerti oĩes abſtinati &
in ſua malicia onfirmati / opoꝛtet em̃ ꝙ; deꝰ?
ante oĩa ipſos luce cecit ati“ ſua duma gra⸗-
cia inſpiret interiꝰ & infindat/ demq; ꝑ tri⸗
bulaconeʒ ext erioꝛem ipſos ad terꝛaʒ depꝛi⸗
mat:& ſu aʒ ſuꝑbiam ꝓ violenciã vł timo⸗
rem moꝛtis iudicij & inferm cœnterat : tandẽ
viſum pᷣſũpte ſapiencie auferat: & ꝓ cnſ ci
en cie ſtimnluz ipſu atrocit᷑ rehedat: ſaule
inquit quid me ꝑſequersiœ gnoſce quãta
cntra dᷣum feceris: & tunc ſequit ꝙ i ſos
ſpem ſalutis erigat:& ad ingrediendůũ cõ
ſideranduʒ affectadum padiñ cimtatem
ipſos inducat · d. ſurg ere de mgredere ciuita
tem. Gene ſis. xxxv Purgite ge aſcen da⸗
mus in betbel· & tunc neceſſe ẽ ꝙ tłes ap⸗
tis occuł nichil videant.iꝗ; mẽtis oceulos
ꝑ mentis diſ crecõnẽ apiant: & ſe eſſe nchil
cogitãt: vł ꝙ nichil videãt. q aliqua mũ
di bona nõ reſpiciant Mat.xvn. Neminẽ vi
derũt niſi ſolũ Bm. Cãde opoꝛtet ꝙ bonis
ſocijs & fidelibus pᷣdicatonbo iſti omntrãt
a qiubo ꝑ manꝰi. ꝑ bona exepla tra hat: &
ad anamã que interpᷣtat donu grevad diut
nam gram && mĩam in damaſcũ qui int pta
tur ſanguĩs potꝰ iſanguĩs xpi eucariſtie
recepcneʒ mtroducant: vbi ꝑ lacrimaꝝ ex
uberãciam baptizant᷑: & ſic ſqamis vicioꝛu

mmũdici's ꝑ wnffſſionẽ cadentibo: viſus

Ptatur ostulr
gftn letuaſne Ana
nalſoſt dommo eit elec
Quma necdlſes felt ba
ten (Il dr pau ui
tarvcxt dtra y pnis oet
bar doner rodac damaſe
per preſt ſignane anarod gu
teena Paffecione vſtrati
aſcrechs pdere kagy cni⸗
lect? aptos babrat: cptum
prem & mn mudanis negoci
tos mchi tan p ad blute
ner qut ſpell it ad ꝛam fin
los babet &n⸗ ydebunt / my
autaren tane ſi guemntaj
ymis. daſt nfemu yline
ymar dapnatiszmtauennte
um dſcrechis epe ſe oe
Clenans oeruſos cume
dr ſap locun grego die
roraiſos Clae. ry

ntallechunn. ot

lecifnbcaheree
ins ſien l 7

drvdene
W*h ſnm 2peanne

aſtnichiſte wen
ama⸗ fottet
eſce, “ t/ nn qnant⸗
an vgn rawa
seſtmſor n tiaorve
Nſipſodet ſonnuſ,
Ramhſicheicetg
4 d⸗
aſfwr apitn dnedun
mapfſiten bis aſtnnn
ci nfimnt ortengil
pſeelrerttntan v tacimngnn
mmd Nnfinder daengyi⸗
gexmnmn phosdteindinn⸗
xſipbian p nalenci /no⸗
õ
eſnenaraufzt A pannſe
õ
neechers vhaſer gnat
Keme Nuneſannt giſo⸗
hursegu Ndngdeſtu
Niffektin adhmadn
car d.ingee Angtdeeint

l

1cyllese
Ltunenetcſſteglisch
tbel Et niſols

ichl vdemt ich
ginn s0ſ

rmtalis diſcècn eis repit/ 8& to añ peio

res fuerat: tãto & melioꝛ es vĩes ↄtant . ita
ꝙ vaſa dileclionis a deo weare merent : &

ad officiũ p̃lacois p̃ceteris eligant vnde de

talibo dicit· œzmtheo . i · ꝙ Dtulta mundi
ele git dommꝰ N. Evr dieqp

Flatus qn vult obſtmatũ cꝛrigere / debz eũ
Prꝛimo pꝑ foꝛteʒ tnibulacionẽ ꝓſternere: d& ad

terraʒ· .ad moꝛ tis coſideracoʒ eicere / tandez

P nſolacõnẽ erigere:boms pedagogis de ſo
cijs committere vt ſuꝑꝛ a /& ſic ſaulꝰ? qui mt
Ptat abutens conſilio efficiet· paulꝰ:qni int᷑

Ptatur os tube vł electionis miraculum: in
qtum de puerſoꝛ e & m alo ipſe efficiet bonꝰ
: & iſti ꝗ;tum ad tubał p̃dicacdis officiũ mi

raculoſe a dommo erit electus · E ſaie · luij·
Clama ne ceſſes ſicut tuba æ exalta wcem
tu am ¶ Ir die ꝙ paulꝰ qui ad tenazʒ ꝓſtra
t execatꝰ eſt:ita ꝙ aptis occuł nichil vide
bat donec introduct? damaſeum viſum rece
Pir: ꝓvteſi ſignare auaros qui ad ter: ã ideſt
terꝛena ꝑ affectionẽ ꝓſtrati ſolent viſũ vere

diſcrecõis ꝑdere/ ita q; quis occulos intel⸗

leclꝰ aptos habeãt:;'tum ad ſapiẽeiaʒ ſecu⸗
ſarem & in mũdanis nego cijs lĩpidos acu
tos/ mehil tam q; ad ſaluteʒ ſpectat vident
mec que ſpeclãt ad aiam ſtudent · pg· Occu⸗
los habet & nõ videbunt/verũptñn pvſtquaʒꝭ
cuntatem damaſci que interp̃tat᷑ ſangumem
Pmãs: ideſt in femũ vbi ſanguis crudeliter
mnat dãpnatis intrauerint:cũ incipret vi⸗
ſum ðſcrecois recipꝑe & ſe ognoſoere · Luce
XvpCleuans occulos cum eſſet in toꝛmetis
rvidit ſuꝑ ꝙ locum gregodic ꝙ aduerſitas
apit oeculos Eſaie · Xxxviij · Nexacõ dabit

mtllectuunn. .O. Illud ꝙ ſequit

panlꝰ querebat ſe ad iñgere fratribnus m
jheruſaleʒ: lli vero timebant de fugiebãt eum

neſcientes ipſu ouerſum ſcient es quanta ma
la mferꝛe fidelibo ſolebat ¶ Doc potelt alle⸗
gari ꝙ mala ſama difficile tolitur / qy qin ſe
mel crimmoſus exiſtit:dato ꝙ; in vent ate ſit
ꝛreptus /tam ꝓ ſuſcepto habet. Ezechiche·
Kxij · Wi ebetatũ füerit ferꝛu m:nõ vt Pꝛ i9
inlto labo: e exacuet· Vocij pau wecez audie⸗
ent es mehil videbant. ¶ Hoe p̃t allegari q;
modernoꝝ p̃dicatoꝝ anditoꝛes multa audi⸗
unt: ſed mebil vident: audiunt verba ſed nõ
vident exẽpla: qꝛ młti muemũt qͥ bonũ dicſt
Pauci exenplarit facuunt ideo mat he.xxiij·

Amia

Que dicunt wbis facite: & que faciũt nolite
Kcere · ¶It die ontra auvitoꝛes qui bene
p̃dicatoꝝ verba libent᷑ audiũt :nuq tam ac⸗
tendunt ad facta/nec wlũt abeis cape aliᷓ

bona exepla opandi·deutrono · vy- Voceʒ au

diuiſtis : faci em non vidiſtis ꝛc.
Capit ·· v ⸗D⸗

& git a duũ·æ. Coꝛnel cen
turio gentił italicꝰ ꝑ impato
rem in paleſtine ceſarea coſtitu
tus / relgioſe viuebat:&& times

— deum młtas elemoſinas facie
bat: & ſepins deũ exorabat: qua ꝓpter dĩna

miſeriœꝛ dia ipſũ opire nõ ſuſtmens: angelũ
ſibi miſit ꝑ quẽ ad beatum pe · direct? fidem
v& baptiſmũ ſuſcẽepit. Illud allega quomo
do etiam elemoſinam getiibꝰ && alijs ẽ deo
grata / que apnd deũ ſaluteʒ ſue poſſeſ ſoꝛi mme
ret / ita ꝙ duu ina clemeia vt coit᷑ bviem piũ
& miſeri cꝛ dem puis alias ſit peccatoꝛ non
ſuſtinet ꝙ; dãapnet / inxta verbũ · iero. d· ſe nõ
meroꝛ em babere oĩem male moꝛtuum pijs
opibo aſſuetũ / ſicut de beato gregoꝛio legit
ꝙ paganũ ab mferiꝰ? ſuis oꝛacoõibus ſuſcita⸗
bat / eo ꝙ ipſũ fuiſſe elemoſinarnũ audiebat
deo dicit᷑ thobi · iij · ꝙ elemoſina a peccato
liberat & nõ patit᷑ aĩas ire ĩ tenebꝛ as.Q
¶ Cum iudei abhoiarent᷑ gentiles: ita qg in
pꝛimutina ecele ſia xp̃i diſcpuli qui ꝓ maioꝛi
Pte iudei erant gentilibo nõ p̃dicaret: nec eis
eearent / ſed pocius m iudea cũ iudeis ba⸗
bitarent / faclum eſt ꝙ pe · quadã die in io⸗
pen manebat vbi inſolium vm? domꝰ aſcẽ⸗
derat & oꝛabat/Factꝰ? eſt ẽgo m exthaſi lIm⸗
theũ p.iiij angelos a celo dimiſſum: ommbo
dꝛupedibo ſpentibo & wlatilibꝰ plenũ ſibi
pꝛeſentatũ: m viſu mtuet · & tũc de celo audi

tur wʒ monẽs vt oom edat · d. ſur ge petre · p ·

macta & maduca / ſed cũ iſta tanq in mũda
& lege hebita refutaret: ctinuo ſub infert
ꝙ de? purificauit: tu neitu ne m mũdum
dixeris· vas ills mox recipit ĩ celu/ & ꝑꝓ hac
viſionẽ intimauit pe·ꝙ nõ ẽ ꝑſonaꝝ accep⸗
io apud deum/ & ꝙ deus ita bene vult ſal⸗
uare gẽtiles hoĩes vt iudeos & ꝙ; indfferẽt

debet eſſe ρi quo ad bonos τ malos / ex⸗

m de factũ eſt ꝙ dſeipuli gẽtilibo p̃dicane⸗
rũt: & eis cõicantes ipſos ad fidẽ & eccleſiã

recepunt: tune ergo intrauit nuncius wꝛne⸗
ln gentił ꝗ fideʒ & baptiſ mũ petebat/ & in
viſione cog nouit ꝙ nemmez refutare vebe⸗
yet· Inde enã factu eſt ꝙ diſcrecõnem ceri⸗
momalem ciboꝝ legaliũ dimiſerũt: & cũcta
aĩalia dum tam ſana eſſent oꝛpibo incibai⸗
ria recepunt ¶ Dic ontria quoſ daz ꝗ ſut tã
m ſecło qᷓ; in clauſtro:qui ita ð ſua iuſticia
p̃ſumunt ꝙ gentiles & in mnnda aiĩalia.
peccatoꝛes & ĩpios vihꝑẽdunt / ipſos con⸗
municare de dignant/& eis pᷣdicare nõ ſa⸗
tagũt ſed cotenpnunt- Luce.x vnj. Cõtenp⸗
nebat phiſeus publicanu.d em illud Eſar.
xv. Recede ame nõ ap ꝓpꝛies michi: qnia
inmud? es / ſed illud in ſuis diſ cipuł domi
nus repudiat: & maxiĩe in ꝑ uin plato p̊“
chcatorilbo illud nõ aρ bat / vult em ꝙ ta⸗
les nichil inmundu m reput ent / nullu puis
peecatoꝛẽ repndiet & ↄtenꝑnẽet: ſed genera
liter bonis & mał viaʒ ſalutis ondant: & adð
omnes indifferent᷑ ſe habeãt cũ ſapientibꝰ
& in ſipientibo grecis & barbaris ðᷣbitoꝛes
exiſtant / debitũ ſuũ ſolnant: nõ em̃ opꝑꝰ eſt
valentibo meclicꝰ ſed male babentibo· mar⸗
x · ꝙ deꝰ pnrificamt homo nõ debʒ in mũ
dum dicere qꝛ quos deꝰ baptiſmo lauit vel
ſaguine redemit: nõ bent alij onteupnere
ſed caritatis amplexibo ada mare/ mathu:
α vIj: Nidete nõ ↄtenpnatis vnũ expupill.

Capit.ix⸗ Fr

Egit aetuũ · xi· ¶ Der?ꝰ eaß
tus ab herode vt p? paſca ab
eo occideret᷑ pꝛimo in carcèẽ fu
it miſſus:duabo cathenis vice
tus:a quatuoꝛ ꝗᷓt ermonibo mi

ltum cuſtoditus/ veru? cum oꝛacõ fieret ab

eceleſia ſine int miſ ſione ad deũ ꝓeo:faclux
eſt ꝙ eandẽ nocle qua incraſtinũ debebat
occidi:int᷑ duosg milites in carccre doꝛmienti
:angelꝰ dni aſtitit: & lum in bhabitaculo cir
cumfulſit: ꝓcuſ ſo latere excitanit eũ dicens

Vurge velocit᷑ p̃eĩge te:xalcia te caligas tu
as: & circunda tibi veſtimtum tuũ & ſeqnè?

me / ceciderunt ergo cathene de manibo eiꝰ?:

& ipſe pꝰ angł ibat: & qt ꝓ angłm fieret

neſciebat / quhymmo ſe videre ſonpnũ exti
mabat / traſeuntes ergo pꝛimã ſcdaʒ cuſto⸗
diam/venerunt ad poꝛtam fert eã qne dncit
ad cinitateʒ: que vltro aꝑpta ?: & de poteſta

te herodis exunt: & vtinuo angelo receden⸗

4 -

te pe. ad ſe reuerſus angłi tñ miſterium cog
nomit · denunc ſcio vere: qꝛ miſit deꝰ angelu
ſun ꝛc ipſe ergo ad fres venit & ſic ſe mua⸗
culoſe hberatum innenit ¶ Reuera tal ꝓpl⸗
ceſ ſus videt qnq; fieri in ↄuerſione pecca⸗
toꝝ/c ſtat ꝙ pꝑqui interp̃tat diſ ſolneng
i. g ccatot ꝑe.robuſtꝰ ad diſ ſolnendum le
gis die vin cula aſ ſuetꝰ:ab berode dyabo⸗
lo ꝑ peccatũ capit᷑:in carcere male ↄſuetudi⸗

nis trudit: quatuoꝛ quat᷑ monibo·i.quatuoꝛ

mał affectionibo tradit᷑: duabo cathenisſ
placencia peccandi: & difficultat e peni⸗
tendi ſtrigit: & ſic ibi doꝛnut quieſ cit: & im
ter duos malos milites:ſcili cet inter exceca
cõnem m̃tiæ: & in c fideracõ nez finis ibi cõ⸗
moꝛat᷑ nec œgitat ꝙ de eius moꝛte & dap
nace tractet: & ꝙ m ae ſlen dãp
nandꝰ a demoĩibus exſpectatur. Luce. xix

Runc auũt abſe cõdita ſut ab occul meis: ſed
deꝰ ꝗ¶vidit danp nacõis piculũ:angelũ ſunzʒ

ideſt aliquẽ angelicum pᷣ̃dicatoꝛem vł p̃la⸗
tum ſibi mittit: qꝛ ipſũ aꝛguẽdo peutit & ad
ſurgendum de ꝑccato exeũdumq; de picu⸗
lo excitat & in ducit ꝑcutit latꝰ: ergo ·· coꝛĩ
Et pectꝰ eins:pꝑ cnt᷑ cneʒ cadunt cathene
vicioꝝ:ꝑ cõfeſ ſion eʒ æ abſolucõnem ſurgit
p peccati diſplicenciã pᷣeĩgit ſe ꝓpt᷑ terꝑã
ciam & ab ſtmenciã:& ꝑ ſuꝑflnaʒ reſecaco
calciat caligas ſuas: ideſt młtipliceʒ bona
af fectionẽ: cireũdat ſibi ve ſtiñtum:.ideſt bo
nam ouerſacõnem: ſequit iſtum ang elũ p̃di
catoꝛem ꝑ bonam imitacionẽ & ꝓꝑ obdiecie
execucõneʒ. Exodixnj. Angelns me?ꝰ ce⸗
det teteuſtodi & obſerua mandatum eius:
pꝛimaꝭ & ſecũdã cuſtodiam tranſit ꝑ culꝑe
& ꝑene euaſioncm: & ſie ad poꝛtam feꝛreã i.
ad duram penit enciã que ad ciuitateʒ padiſ
pdecit᷑ ꝑ ꝓpꝛie carnig maceracoõnẽ. d ita li⸗
ber de ma nu herodisi.dyaboli efficitur: &
fratribo·ifidelibo adiun git p graciam & 8⸗
noc nem· Lucei. De mann mimiꝛ libera⸗
ti ſumꝰ.ſeilli ad laudandum deum & ange⸗
lum qui ipſu liberanit i·platum qui ipſũ con⸗
uertit ꝑ graciaꝝ acłioneʒ.qñ ſe liberatũ og⸗
noſcit& euaſiſſe ꝑiculũ & dãpnaciõz dices
uunc ſcio væe miſit dñs angelũ ſuũ & libe⸗
rauit me. ps· Laqueꝰ contritus eſt & nos lu
berati ſumꝰ NQ¶ Dicipuß audiẽ⸗
tibo pe.ſtare añ ianuaz· nõ cre dentibo dictũ
eſt ꝙ angelꝰ eins ꝛtẽ ¶ Doc poteſt allegari
quomo do quilibet babet angelũ deputatum
Mat hi: vi· Angeli ecꝝ vidẽt faciẽ pris

pfuoſumt/ Eſie en w
ner & gns n extiguet .
ta zn qn rchaa maie
deum magnſican gandebt
nal pfüͤyrti deffbi⸗
ſn peucet dipi l .
cunt Nobes quu interptat
ſbbeſtqn m ſna pulchn
X qrinachin de ſpoliac
oecidũt: A pa deſt oonſan
enutmemd wnant / qu wi
ſedere: & adillaton laudil
merita virtuten fuayland:
deleckant / tales diclt ab a
teloꝛe mcone pcuciunt &
ence remo i intm c⸗
ema tali pſos peutt
yabadelitoꝛbo pelamat ·
ges & magnaes PN mund
lalet adularods mt deſ

detmckores alon deuoatt

Capt⸗ x

ſolnens
dee encſnn ſe
ne, bdechetv⸗
demal
dr e eoſen
eanan,
er edrr d ſ
. . Käffleen
ntdam i,
leeseſtlſ r. n
*M selcre

edicnngepe
chet Pantlwd:agoran
parce cadint catbene
ſorgz ſelcen ingt
plenci peigtſ. ppt terpi
nengais ſutfin ceram
sſuus leſt nnltplee i
ibar fbiwſniumni1h
nMeut ſunangelid
m imtane polrclecte
Wrnl Drgerenel ce⸗
Xſenamadein eus:
n Wedam mai
õ
tmi geedcungtdi
e mis macne&,
waͤsidſihlcfiin /
t zamge pgiunn,

,
Denmunmgr

hrdenun mn
uerflum
nggllid g
Ali Xdapnacd
ali dipac

„

tdie ngdlͤſui

Cum berodes quadaʒ die inceſarea indu
tus weſte regali ꝓ tribunali ſedèt: & tyrũ &
ſydoniũ quibo iratꝰ fuerat adularent eidem
vocęes dei æ& nõ ĩs acclamarẽt:lvoẽ diclũ
ꝙ laudes do et nõ hoĩbo vᷣbitas ſibi adulado
diceret / pſu eo ſuſtin ẽte e ap ꝓbantez taqp
deum cllaudarent / affuit angel?ꝰ domini g
ipſũ ꝑcuſſit & ſtati conſũptꝰ a vermibꝰ ex⸗
Pirauit. ¶ Ilnd poteſt exeplanit᷑ dici quo⸗
modo ded illu deteſtat · & pumt qui ꝓpꝛiã
vdicõnem nõ cgnoſcit / ſed vltra ꝓpꝛia me
rita ſe laudari/angelꝰ em· i. dina ſentencia ta
les peutit:& vermiũ ·i· demonũ multitudo
ipſũ oſu mit / Eſaie vltra vermis eoꝝ nõ mo⸗
riet. & ignis nõ extiguet· ¶ Vr allega oon⸗
tra añxp̃m ꝗ m regia maieſtate ſedebit & ſe
deum magmficari gandebit / Wo fermis mfer
nał ipſi ꝑpetue deffeabit: & angel? · i. xpe
ip̃m ꝑcuciet & dãpnabit x dic qui di
cunt herodes qui interp̃tat gloꝛians in pel
libo: ideſt qui m ſua pulchꝛitudie gloꝛiant:
& qui iacobũ ideſt ſpoliacõnem dyaboli m ſe
occidũt: & ꝑe · ideſt oonſcienciam mẽtis in ſe
enumeraè cnant /qui wlũt m oꝛnatu regio
ſedere: & adulatoꝝ laudibus ſealpi:& vltra
merita virtutem ſuazʒ laudari:ab adulatoꝛibo
delectant/ tales dicit ab angelo dei · i. ab in⸗
terioꝛe racõne ꝓcuciunt:& a vermibo ideſt a
oↄſciencie remoꝛſu interiꝰ oœꝛrodunt᷑: imꝗ tuʒ
oſciencia taliũ pſos ꝑcutit/q m ſe nõ ſentit
ꝙ ab adulat oꝛibo ꝓclamat · ¶ Il die ꝙ re
ges & magnates hꝰ mundi exteniꝰ publice
babẽt adulat oès / int? ideſt occulte vermes

detractoꝛ es alioꝝ deuoꝛ atoꝛ es ꝛẽ

Capit x As

Anlo & barnaba regionem lu⸗
ſtrantibo otingit dum eſſet
lu ſtris: vir quidaz infirmus ſe
debat clandꝰ pedibus exutero
matris ſue / dum ergo audiens
pau·loquẽtem: haberet fidem vt ſanus fieret
tunc ad eu pau. urge & ſupꝛa ꝑ·tuos ſta
recłꝑᷣ /qui exiliens am bulabat/tube aũt lica⸗
onice clam auerũt dy ſimiles fachi lvibo deſcẽ

derũt að nos / barnabam ergo iouem dixerũt

Pan-vero ꝙ dux eſſet vbi mẽècun wocaue⸗

runt/ ipſi addinctis theʒauris & coꝛoms ip⸗
ſis ſacriſica?:miſi a Ii ꝓhibuiſ ſent wluerũt

—,
A

¶ Baa pꝑſſũt aꝓplican ad p̃dicatoꝛ es:quia
reuera qñ ipſi ſuis doctrinis & exenplis faci⸗
unt clandos: ideſt peccatoꝛes & m moꝛibꝰ
claudic antes:recte ꝑ inſlciã mcedre: digm
ſunt ꝙꝙ gentiles · i. ſeculares ipſos deos:ideſt
ſanctos debeant exiſtimare:& ſacrificia bono
rum temꝑalũ ipſis tribuere / dicens dÿ ſil'es
Rcti oĩbo deſcenderunt ad nos /tales dyy er
celeſtes merent dici/ & tam iupit qu dicit
inuãs pat᷑:q; mercuriꝰ qui dicit᷑ appiẽs ciuĩ⸗
tatem poſ ſuͤt wocan eo ꝙ peccatoꝛes ꝑ eos
ſicut ꝑ patres ſolent iuuari: & ipſis cæli cui⸗
tas aꝑi · ps· E go dixi dyy eſ tis & fily celel tes
excelſi om es:talibo debet ſacrificia ·i. terꝛeni
Hnoꝛes afferꝛi que ſi vltra modũ excedunt
debent ꝓ eos refutari/teſtante grego. p̃dica
toꝛibo debet tẽꝑalia:qui largiunt᷑ ſpũalia
WV. Gr die q; nullo ſan ctꝰ homo
bʒ ſuſſinere ꝙ aliꝗs ipſuũ deũ reputet:ideſt
ꝙ maioꝛes landes ́; ſua requirant merita
ſibi foꝛ met / vł ꝙ ſacrificia vam laudis ſibi
offerat / ꝙ de ipſo aliqt vltra veritatem exi⸗
ſtimẽt · Eſaie ·i.· Nõ offerat michi thus de ſa⸗
ba / cuiꝰ contrariñ fecit herodes. qui ſicut ſu⸗
Pꝛa ca · xij · Viſu eſt: deũ ſe weari ſuſtmuit /
& ideo triſte ſalari repvitauit · Textus:
¶ Daulo lapidatꝰ & extra ciuitarem Inſtris
tract?: vbi pꝛiꝰ? ctanẽ deꝰ fuerat eſtimatus
a turbis extra vꝛ Fᷓ ꝓiectus moꝛtuꝰ fuit ere
ditus: qui tandẽ ꝑꝰ tubaꝝ rec ſum ſurꝛexit
& circũſtantibo fratribo ciuitateʒ intramt:
& die pꝰtera de ciuitate receſſit & valefaci⸗
ens fribo dixit: ꝓ multas tribulacões oꝑpoꝛtz
nos mtioire reg nũ dei ¶ Illa allega illi ꝗ
in luſiris que erat ciuitas gentilĩ ·i· in mũdo
qui eſt babita c peccatoꝝ / ſicut dy aliquoci
ens hnerat᷑ ibideʒ/ qñq; verſauice ꝓ mfoꝛtu
ma lapidant᷑ / vbi em̃ foꝛtuna wiem eleuat
tibidẽ ipſu qũq; lapidat & cõdenpnat. vnde
Deneca foꝛtuna vita eſt cũ ſplendet fragit
Er die ꝙ m boc poteſt notari ꝙ qñq viri
ſancli poſ ſut licite ſe moꝛtuos & alia ſimilia
figere vt ſic ꝑoſ ſint ĩpioꝝ ſeuiciã decl mare

Capit · · xj⸗ 9J.

R capit · xv· fit mcio quom odo
determmatũ eſt ouerſos ad xpi
fidem ad onns graue ceremoni
aꝝ legis nõ teneri ꝛc nõ indig⸗

lxponere vide oi / Illud aũt ꝙ tandem ſeg⸗
tur: oꝛta eſt diſſencio inter panlũ e bar
nabaʒ ſtatuentes reuiſitare ꝑ eos fr es in fi
de & moꝛibo ſolivare / ita ꝙ abinnicem ſüt
diniſi: vnꝰ quidã electo vno ſocio ad vnaz⸗
ꝑptem: alius cum alio ad alieam uut. Hoc
allega ꝙ; occulta dei ꝓuidencia inter vnos
ſanctos qn q; ꝓmittit diſ ſencões: vł aliqua
alia lenia ſcandala: & boc quãdo videt bo⸗
modi mala inbona poſſe cuerti: & in meli?
ↄinutari / ita ydn ſ fun ſent ſiml in vnd
loco: fructũ no feciſ ſent / nunc aũt ab inuice
diiſi ſut: æ& ſic in pluribꝰ locis pᷣdicanerut
8 nullũ xpᷣi fideq; eiꝰ mł to amplins adan
xerunt᷑ bona go erat illa diſ ſencio: exqua oc
caſionalit᷑ oꝛta eſt fidei xpi multiplicaco /
vnde xpc · d. Lnee· xij ; nõ venerat Pacem
mittere in t erꝛ am ſed guerꝛaʒ ẽ

ECribit᷑ actuũ · xvj. ¶ Daulus
cir cũcidit thimoteũ ꝗ erat gen
tił / cũ tam̃ ſciret circũciſ ſiõez
nõ ef ſe neceſſariã: pſã et alas
cceremomas nõ ſe fidelibo in⸗
ponẽ das:ſicut patz incapitulo pcedeti/ hoc
tam̃ fecit ad indeoꝝ ſcãdalũ vitandu quo⸗
rum mbtitudo illis ꝓtibo crediderat: qi ad
bnc circũciſſionẽ tenebãt / nõ Poterant enim
ita ſubito ritꝰ nonas acciꝑe: & ſuos moꝛeg
antiquos abdicare/ſiłe ꝓbat᷑ infra ca·xx
vbipau · ð ofilio ſenioꝝ: & nazʒareu & legis
obſeruaitoꝛeʒ ſe ſimilamit· & cum alije naʒa⸗
renis templũ punficandũ intrauit / vt legis
obſeruatoꝛẽ ipſũ iudei crederẽt: & illos que
de ipſo audicrãt falſa exiſ timarẽt offerens
ſaerificũ acceptanit. ¶ Illa poſ ſüt allegari
ad duo ꝓ uitado ſcandalo & prculo / liertũ
eſt fieri ꝙ alias erat illicituʒ: & diſſimilare
c nõ eſt verum. Luce · xxui ij. Fingebat ſe 15
gius ne illud em eſt ꝙ cito & facilit nõ po⸗
teſt mutan qð dii fuit ob ſeruatũ pꝓuerbio·
xxinj. Adoleſ cens inxa viam ſuam ambu⸗
lanS: & cũ ſennerit nõ recedʒ ab ea
Dau ·& ſylas wcati ſunt a ſpũ ſancto
pdicare in frigia· bichima: & galacia: wca⸗
ti vero ſunt in macedonia eunang eliʒare: ſi⸗
cut paulo ꝑ viſum oſtenſu / vbi videbat ſi⸗
bi ꝙ bomo macedo ad eum venibat qin eiꝰ
auxilium inploꝛabnt C Woc poteſt alligan
quomodo ſpüs vbi vult ſpirat: & quomodo

qnoſ daʒ tepudiat: & qnomodo pᷣdicatoꝛes
