talis caueatur · p=· letabitur iuſtus cum vi
derit vin dictam: manꝰ ſuas lanabat m ſan
guine peccatoꝛis ·)

Sequit᷑ liber ſeds regᷣ·

Doreg:

Capit · pꝛimũ· „A.
RKETE RMJT

to adnlacoõnem ama⸗
lechite:qui ſauł œꝛo
nam po:tabat & ar
millam: qni etiaz ſau
lem ſe occidiſſe iacta
„ bat ex quibus gracizã
— 5„ „ „ .
— dauid ſe adipiſci ſpe
rabat ſed tamen dauid ꝓtmus mterfecit.
Un boc notari poteſt ꝙ rex pꝛ meeps vl
pꝛ elatus nõ debet adulatoꝛ es audire vł re
eipe: nec eos etiam ſi munera offerant ge ſi
etiam inimics ſuos ſe granaſſe aſſerant dili
gere / ſed potins coꝛngere & pumre· ¶ Yk
die ꝙ quãdoq; homo credit repvꝛta? pꝛemi
um vnde reꝑoꝛ tat danpnum & vituꝑerium
Eſaye · lix · exſpectauimus pacẽ: & ecce tur⸗
bacõ / p̃termitto etiam de planctu dauid &c
malediclione moncium gelboe: necnõ de ad
nentu dauid m ebꝛom cum duabꝰ vxoꝛibo
p qð ſignãtur quidem: xpm ad ecclefiã cũ
duobus vopnlis vementem: & ibi etiam re⸗
gnãtem ꝛc̃. & tran ſeo ad moꝛtem aſaelis cu
rioſi · Yerunptamẽ ſi vis ꝑ montes vbi nee
ros nec pluuia cadebat poſt imeacõez iſtã
ſesʒ aliquos occidit/qn inmndᷣ ex tũc ſte
rilis fiierunt: qui ante fertilis fu erant. cet eri
vero mõtes a dommo fuerunt viſitati Iſti
vero vi ſitacõe deſtituti: poſ ſunt mtelligi q̃
dam obſtmati in oꝛ rigibiles peceatores: m
qnibus ſcilicet nec ros deuocois: nec pluiua
miſenc: die aut ompaſſioms poteſt cadẽ:
quimymmo ſemꝑ ſicci indeuoti et quo ad bo
na opa ſtenles ꝑm anẽtes/ceteri q; vicinis
& ſccijs ꝓſperãtibus & letantibo & virtutũ

& opeꝝ cpia exuberantibus · Iſti ſoli cõſue
uerunt ſteniles ꝓmanere ſcilicet ꝙ& eos domi
nus quaſi deſperans de ipſoꝝ ſalute nõ viſi
tat ſeʒ inſpirado œꝛrigendo: ymmo ipõs
m ꝓpꝛ ia ſterilitate dirimit de eoꝛũ ſalnte: ꝓ
ut appz pꝛima facie nõ curãdo bene iſtis vi
detur illud. oſee · Non vi ſitabo ſuꝑ filias ve
ſtras cum fuermt foꝛmicate · Iſta etiam ẽp
tum ad quoſ dam miſeros poſſut a hcari:
quu ſcilicet m tempoꝛalibus ſut it a mn foꝛ tu⸗
nati ꝙ nulluz bonũ poteſt eis adnenire :· Yñ
talibus poteſt dici ilud. eʒech · Letare vmũ
ſa terꝛa m ſolitudine te redigoꝰ ¶ Textꝰ
cad. ij · ſb. icitur m ſcedo
iſto caꝰ/ꝙ aſael erat curſoꝛ velociſ ſimus ſi
cut vnꝰ ex capꝛeis qui eſt m campis.· iſſe
ergo ꝓſequitur abner pꝛĩcipeʒ exercitus iſra
bel/& qᷓfuis ipſum abner dulcibus verbis a

ꝓſecucone traberet ceſſare/tamen nolmit/ nüc

ad ſim ſtram nũc ad dextra declinauit quo
viſo abner auerſa baſta ipſum m ingu me ꝑ
cuſſit/& ſtatim moꝛtuus cecidit · ¶ Ilud ex
pomtur moꝛ alter de p̃latis & ſubditis / qui
ſcllicet abner dux /qui mterp̃tatur patris lu⸗
cerna· in telĩl lonns platus· ꝓ azʒael vero cur
ſoꝛem mtelligitur m ſtabilis ſubditus ꝓt
uus: vł aliqms pnceps malus / quia ꝓcerto
qnãdo ontmꝗgit ꝙ; aʒael ideſt aliquis malꝰ
& ꝓteruus ſubditus: pneipem & dueem ec
elek platum ꝓſequit · po dẽt velocit᷑ mone
ri: & accepto malo ꝓpo ſito benigmter refre
nari qui:ſi ceſ ſab nolnèit tũc haſta ſeuẽ ſentẽ
cie debet ad biberi:vtpote quia tunc debet ex
cicari vł acnus eaſltigari · Verunptamen
haſta iſta dicitur aũſa fuiſſe: quia reuera p
latus debet caute ẽyto plus poteſt & quaſi
haſtam viroꝝ auertens: ꝑeccatoꝛem ex ob⸗
liquo ꝓcutere vł argu ere: vt ſic poſ ſit a ſu⸗
ꝓbia ſua cadere/& a furoꝛe maloꝛꝛ oꝑm ceſ
ſare qui ſi ex directo ꝓcuteret᷑ poſſet fa cilit
amplius mſa mire: qð ꝓotiſſime m cœꝛ recli⸗
one pneipuʒ debet eſſe/ qnia ꝓcerto mſñ iſti
ex obliquo ⁊ indirecte ꝓcuciant / ſed potius
apte & euidenter agranãtur ſtatim && in fu
riam conuertuntur: & fic nullatenus ſupant᷑
lignñ em̃ & nõ ferꝛuzʒ debet ad iſtos vti: &
obtuſa oꝛ rectione nõ aſpera debent peuti /
& ſic ſolet faciiꝰ ꝓ bumilitateʒ cadere/& ꝑ
Pemtenciam moꝛ tificari/& P diſelplmaz de

bhitam ſuꝑari. vn ſeneca pcendo melius ꝛc ·

—

— —

C⸗C. ¶ VNdie ꝙ abner eſt dyalol

qui patris lueerna ꝓeo dicit / quia luce lim
pidi mtelectus vigè dinoſcitur · Mzael autẽ
qui mterp̃ᷣtat᷑ videns deum:virum mſtum
fig nat / qui deum ꝑ cõtemplacoõem videt/&
t dyabolun diliget curꝛit & pugt / ergo ſeꝑe
fit ꝙ azael iſte ideſt homo iuſtus ꝓpꝛiam
fragilitatem nõ attendes:ſed de curſu bono⸗
rum ſuoꝝ oꝑm plus debito pꝛeſumens:ab⸗
ner dyabolum mmis ardenter inſequitur: &
ex pꝛopꝛijs viribus cõtra ipſu pᷣualere cœna⸗
tur / ꝙ vides dyabol?: ſtatim auerſa baſta
i:aliqua teptacoõe & directa ipſum pcutit/⸗
vtpote qꝛ pᷣtentas carnis delicias ſibi ad mẽ
tem reducit: & m inguĩe ideſt m gemtalibo
ꝓ luxurlam ipſu m ledit/ & ſic ſpualiter oc⸗
ciditur: qui mdiſcrete vit vires dyaboli im

pugnare credit / & qui de ꝓpꝛijs viribꝰ? vlt

Pvſ ſe ofidit/qð potiſſiẽ ad nouicios religio⸗
ſos & cvnuſos ꝓtmet: qui m pneipio plꝰ de
bito ſut feruẽts /qua ꝓpter faciliter deliquũt
d& maxime ꝓ luxunã m quã cadũt / do bñ
docet apꝰ · · cꝛz ix · Vic currite vt oomp⸗
bdatis .¶ã Il dic ꝙ dyabolus aũſe baſta in
inguie percutit: quando de ꝑccato contra
naturam ipſum tenpꝑtat & ledit·

Capit᷑ ſc ʒʒ · D⸗
Onit ij.· Reð · ij · ¶ Abner qni

mterp̃tat patris lucerna ad da

uid vxoꝛẽe ſuã micol reduccns
q́ vir ſuꝰ ſequebat pꝓloꝛãs a
voab ad mediũ ptem reducit᷑:
a quo m dolo loquẽte ꝑcuſſus & inguĩe oc⸗
ciditur · ¶ ic vere dum lucerna fidei ideſt
p̃dic atoꝛ mtitur ad dauid ideſt ad xp̃m: vx
ꝛem ſuam ideſ ecclefam reducere/ & eaʒ a
viro carnali ideſt a mũdo & a mũdi amoꝛe

ſeiñũgẽ & oes tribꝰ iſr ideſt om̃a ghᷣa wim

cum ipſo confederari / ſepe fit ꝙ ioab dyaꝰ
ipſum doloſe ꝑ tenptacõem ad ſe reducit/&
m in gume ipſum per luxurlam ꝓcutit/& ſic
eum m media parte ſpũaliter occidit / dum
medietatem virtutum ſuarum ſcilicet bonã
vitam ſibi ſubtrabit/ alam vero medietate
ſcilicet doctrmam ſolum ſibi dimttit / ita ꝙ
ille ſic dimidiatus & m medio poſitus põt
dicere illud · Eſay. xxxvii ego dixi m dimi
dio dierum meoꝝ vad am ad pꝑoꝛ tas mſeri⸗

X

rde rewetae pfmn
getienuntir ennde etne e⸗

derunt. eunptamen dinn din
õ
mtpſ ſtun niafa fut (
nur iuct wralte ie deunt mm.
ſabe ſgnet ſontin ſel minn / gu
oleſenphalrt neuſtodha n vn
Vllnen deNneneuden
grur ſin untts n indd
ſchamd noſte olhtut ſin cuſte
ſlioꝛi deſt ſenſun: no vir: ſi miun
nomen n en diriſed
pdam aty wlemn. Auen ſrſit
ſnmaelli vſlani deſt cpda oͤt
rrkueditnnus ven
netn eerenes
neſin Vdlicetnesa
doͤ i enütiattones de
dfrin, en daſpengdaſt
k Nut Kdomn mends deſin

uum morech iue

.. 1
des dyalol gen fncr nu
ſpradeinn da katt
8 Apfum pelt
ſen fum peltic/
ned ngenntz
mpſam dt . feſcane⸗
igen nſage vi Vre dyalrſt
re enedt/ Nqnide pnis dn o
din quide Ppus vnlt ut
in vnſſe noucos igio⸗
c vner guin pje ponſ⸗
“ Mpolde
6, ul tpror halto deini
n 5 lunm n quã cidit ohj
on in. Bec cumite vt wnßß⸗

raeq dyrlol s aſſebaſtan

ſcutit gando dercrato wntra

fan tetr eedt
Ont᷑i/Rct, ¶Ibrqni

mteptt pans Ncna ad oa
nid vxor?ſua l nbucens
tvr iihſognebt goris
poabad meduü pten cet
dGlo aſite eſ ſus N ngiitoe⸗

(De redun ucena ca e

1natur ddꝛud dtd pnin
ducefe/ )

deſecclchamn ieducee⸗

ſuſtus ex duobus conſtat / ex vita ſeilicet
& dockrina- ſed quando vnũ illoꝛ um tollit
& ſie in medio coſtituit᷑ & ſpnaliter mediat

Cribit᷑.i · Reõ·iiij. ¶ Yboſeth

m Rrex iſrabel doꝛmiebat ſuꝑ lec
uʒz ſuũ in meridie vſtiania au
tem domꝰ purgãs triticuzʒ ob⸗
doꝛ miebat dum purgabat / ba
bebat autem duos viros pꝛmcipꝑes latronũ
rochab & banca: & banca fratres qui tollæ
tes ſpicas & videntes doꝛmire regem: do
mum eius latenter mtrauerunt ſpicasq; tri
tici aſſumentes m m guie ꝑcu ſſerunt: & im
pie iugulãtes capnt eius m ebꝛon ad dauid
detulerunt:& exmde repoꝛtare pᷣmium credi
derunt. Verunptamen dauid inſte ipſcꝛnz
ſaemus abłvꝛruit / & quia in no cẽtem occide
rant ipſos ſtatim mterfici fecit· ¶ Ita expo
nunt ſancti moꝛ aliter ſie/dieunt emm c rex
iſrabel ſignat ſpritum ſeu amam/ quia ꝓc
to ille ſemꝑ habet m cuſtodla ſin virum vł
mulierem ideſt racõem feruid em vl iw Btem
igitur iſta eſt veritas q; quãdo igit᷑ yſbo⸗
ſetbo am? noſter cõſtituit ſibi cuſto dem ho⸗
ſtioꝛũ ideſt ſenſuũ: nõ viꝝ:ſed mulierem:.⸗
nõ racõem virilem & diſcreraʒꝭ: ſed magis te
pidam atq; mollem· Reuera ſeꝑe fit / ꝙ dnz
iſta ancila hoſtiaria ideſt repida rõ triticuzʒ
deberet purgare ideſt virtutes a vicijs ſepa
re ideſt m dilectaconibus doꝛmit & curam
ſollicitudinis vigilãcie ꝑ negligenciam de
relm quit: ſtatim vemũt latrones ideſt ðmo
nes ł tenpt acões: que ſpicas ideſt virtutes
depdãtur: & domu mentis weſt ianuas ſen
ſuum mgreduũtur/& regem iſtum ſcilicʒ am
mã lapſam doꝛ miẽtem & reu olut am ꝑ calo
rem mendianum && ꝑ concupiſcencie feruoꝛẽ
inneientes / ſtatim contra eum debachãtur /
& quia homo citiꝰ melmatur ad luxuriam p
ad alia vicia / ideo ipſum dicũtur pꝛimo ĩ m
guiĩe ideſt᷑ m carne ꝓ luxuriã ꝓcutere / & ſie
ꝓ conſenſum caput ideſt mentem ſolent ſibi
ſubtrabere: & ꝓ diuerſa vicia ipſum ca pere
& granare/& ſic yſboſeth qui mterp̃tat vir
cnfuſionis cu ſtode femia moꝛitur: quãdo
am? qui ad ſui cuſtodiam nõ viꝝ ſed feĩiam
ideſt nõ virtucem ſed molliciem poſuerat a

ac“*

ſpñᷣalibus hoſtibus iugulatur/ foꝛ tis em &
uigil ſenſus nõ doꝛmiens: l negligens ſenſũ
mulieris a oni debet vt foꝛ es cꝛdis eu⸗
ſtodiat:quem ſeʒ nec negl gencijs ſonpnus
o ꝓꝛimat nec ignoꝛãcie erꝛoꝛ fallat ſeõʒ g5
Luẽ· im patoꝛi pcipit vt vigilat. F-
¶ Vt die ꝙ iſte ſeilicz yſboſeth eſt platus
malus:vir cofuſionis & vanꝰ qui ſeʒ m do
mo ſua & m ſlatu ſuo doꝛmiens: d mn no
re ſuſcepto plus debito ſe delectans: m vꝛ⸗
tis domus ſue ideſt crucis & negocijs loſpi
cij ſui: necnõ m beneficijs eccleſie ſue ł m in⸗
dicijs qui antiquitus fiebãt m ꝓoꝛtis/ quan
doq; ponit & aſſignat mulieres & nõ viros
molles ꝓſonas & nõ homies virtuoſos:qni
etiam m delicijs doꝛ muunt / nee ad opa ſibi

minncta vigilant p diligeciam aũt attedũt

jſie ergo fit ꝙ latrones d tyrãm & eoꝝ of
ficiales & balliui/iſtoꝝ domos ideſt eccleſia
rum poſſeſſiones mitrant: & ſpicas ideſt di
uicias eoꝝ rapiant & deuaſtant/caputq;i.
capit ale iſ tius regis auferunt rapinnt & de⸗
tractant/ & quia ſic doꝛmientes & negligen
tes eos inuemũt / jdo bona ipſoꝝ tã p̃latoꝝ
clericvꝝ rapiunt & deuaſtant / jdeo nõ S
bet ergo ſuꝑioꝛ neglhgenter doꝛmire:nec m ec
cleſiaꝝ ianuis officijs & bũficijs muliebꝛes
& ſonpnolentos deſides mſtituere vł locaẽ
:ſed potins viros ideſt virtuoſos & vigiles
verbi oꝛdmare · bene ergo dẽ Luc · ij.· q; pa⸗
ſtoẽs erat iĩ rgiõe vigilates & cuſtodientes⸗
vigilias noclis ꝛ e ⸗G. l die ad
litteram ꝙ multi ſunt hodie eecleſiaſtici vl p
lati qui ad cuſtodiam cameraꝝ ſuaꝝ nõ ba
bent viros ſed mulieres/qua ꝓpter latrones
ideſt vieia iſtoꝝ oꝓꝛ imnnt· & etiam latro
nes mundi ideſt ſeculaès pncipes eos per ra
pmas cõfundunt: ¶ Ił die cntra pꝛodito
res quos ſeʒ dauid ideſt bonus pᷣlatus nõ de
bet diligere / ymmo dato etia m ꝙ m fanoꝛez
eins pꝛodicõem faciant:debet mmen eoꝛum
faemns ab vꝛ rere: & eos ſeueriter caſtigaẽ
exemplo allexandꝛi: qui et princi ꝑes darij
qui ſpiritum fugentem occiderant: & m̃ glo
riam ab allexandꝛ0 ſperabant ſuꝑ ſepulcrũ
ipſius darij fecit ſuſpendi. ſeut ſenbitur m
libꝛo ꝓłꝛum moꝛalium capitulo de allexan
dꝛo-· ¶ VV ſi vis allega cotra illos qin teneẽr
ſecum malos hmines homicidos &e latrões
quia iſti quandoq; m ſunm ꝓpꝛ iuʒ mgim

5

i-

inſurgunt: && eum depdant vel pimũt & oc
cidunt/ & e exeplũ de atheon que canes ſui
comederunt / & exemplũ iſtis noſiris tevꝛi
bus de duce athena v: quem ſiu ꝓpꝛij ſtipẽ
darij ꝓdicn aliter occiderunt /jſte em̃ m ſi ſe⸗
cum latrones tenuiſ ſet nũꝗᷓ per eos occiſus
ſint tibi conniuc ꝛ2c·

Capit nj · PD⸗

Egit · i. ſeg · v · ¶ Dauid cũ
iret debellare Po pulum jebuſeũ
qui habitabat m jeru ſal: dic⸗
.B tum eſt ſibi ſic nõ mgredieris
–– buc: n obtuleris cecos clau
dos / ꝓmiſit ergo danid ducatum ſeu pꝛ in
cipatum iuli: qiu pꝛimꝰ jebuſeuz ꝓ cuteret:et
qui fiſtulas dogmatum tangt: & qui cecos
& claudos qui obediant: aĩaʒ dauid ab ſlu
liſ ſet: ꝗᷓ oĩa jo ab feeiſſe legit:et iõ extũc exẽ
cit? fint phceps· ſicut Bij· paſ · iiij· repit/
Cepit igitur dauid arcem ſyon: eam edi⸗
ficauit· & m ea babitamt · ¶ Wie ſi vis mi
ſtiee diclum / dauid eſt platus ſuꝑioꝛ: cuiꝰ
ſe licet cura debet eſſe ieruſalen ideſt vondi⸗
care & eam de mann jebuſeoꝛũ & tyranoꝝ
vł vicõ ſoꝝ penitus liberare: & exñ claudoꝰ
ideſt fa cillãtes m fide m moꝛ ibꝰ:& ceœs
ideſt ignoꝛates & obſtmatos pemtus abdi
care:& ab eccleſie ꝓmo cõnibus effugare⸗·
Inde hic dicit cecus claudus mgredien
tur templum domim /quem ergo debet facẽ
iſte danid ſcilicʒ ßlaltus ſupꝑioꝛ: ꝓcerto iſte
debet edictum ꝓponere: ꝙ ile ſubditoꝝ ſuo
ruʒ m exercitu cccleſie erit dux & pla tus beĩ
ficlatus & p̃miatꝰ qui ad huiuſ mõi oꝑa erit

peius: ipſumqʒ debet ducẽ & p̃latum offici

alem & beneficiarũ m eccleſia facẽ/ qui jebu⸗
ſeos ideſt tyrã nos & pctõꝛes ſcinit ꝑ pᷣdica
cem ꝑpcutere/fiſtulas & aque ductus mala⸗
rũ ſcienclaꝝ reßp̃ſentaẽ/ & tãgẽ ceœs &α clau
dos:ideſt malas pſonas obſtinatas & mali
cõſas / qui ſeʒ am̃am danid ideſt bonum Pla⸗
uʒ vt cĩter odiũt eradic aẽ pemtus & auf
ferꝛe & ſic iſte talis Poterit joab qni mterp⸗
tatur pater compiri qꝛ ſcʒ pater & ſuꝑioꝛ
merebitur ab alijs apellari / e tãcp pater et
paſtoꝛ maxime p̃ alijs oꝛdinari. Eſaye · ix·
Pater futuni ſeculi pneeps pacis· emie · iiy

patrem weabis me & pvſt me mgredi nõ ceſ
ſabis. F. Vi vis die moꝛalf q;
dðᷣ ẽ Ss: ꝗ ieruſał· i. aiaʒ a jebnſeis· a malis
cogitacoibus mũdat / & fiſ tulas male doctri
ne eum euacuat / claudos ideſt clandicacõez
malicie b ĩ c ſtcie / cecos ideſt cecitatẽ igno
racie mde fugat/& ipſas virtuti bꝰ edificat
& m arche ſyon ideſt m ſpelũca mẽtis ſpi
ritualiter habitatur: & ibi ꝓ graciam pſeue
rat· ps.nõ cõmouebituir meternum qui babi
tat m jeruſalem · ¶ I dic de xp̃o qui vt bĩ

taret m arce ſyon: i m vtero virgnis glo⸗

rioſe: pꝛimo wluit inde jebuſeuzʒ & cecos de
claudos anfirꝛ eꝛẽ vt S. ¶ Ik dic allegoꝛ u
ce & jeruſalem ideſt eccleſia:a qua xp̃s jebu⸗
ſeum ideſt gentilit atem pcuſ ſit & deſtruxit
:cecs ?α claudos id eſt ꝓhanſeos & ſeribag
abſtulit / fiſtulas omĩs falſe ſelencie & male

doclrme fregit/ & eam virtutibug & bom2s

pſomis edificauit/ & ibi p fidem & graciã ba
bitauit. Et joab ideſt patres ſpũales pꝛela
tos & p̃dic atoꝛ es eſſe maioꝛ es m eccleſie ex
ercicu oꝛdinauit · Inde apocł.xxi: ecce tabᷣ
naculum cuʒ homimbus & babitauit cũ ilłł
:& ipſi populus eius erant. ¶V arx ſyon
eſt religio que magis eſt alta & ſpeculatrix
etemoꝝ: quia ſyon mterp̃tatur ſpecula ·
Iſtã ergo xpᷣs m ieruſał ideſt m eccleſia edi
ficeauit & eam habitatoꝛẽ ꝓpꝛie depntauit.
die ens illud · pg· hec requies mea m ſeculnzʒ
ſeculi H bĩcabo qm elegi eãẽ. ¶ñ Textus.
¶ Dic babes quomõ dauid fuit mũctus ſu
per totum iſ rahel. & ſic di ꝙ; dauid legit
ter inunctus fiuſſe pꝛĩo m betbleem m ſignũ
regis futuri ·j Keg · xvj· ſicut hic ptzʒſcdᷣo
m ebꝛon ſup iudam ů · ij.· tercõ ſic ſup totũ
iſ :ł etiam m ebꝛon ficut hic patet · ¶ Di
vero c electi triꝑliciter a deo oleo conſolacõ
ms vngũtur/ꝑꝛimo ꝓ geciam / ſcdo ꝑ am̃e
gloꝛiaʒ / tercõ in rſurrectõe p wꝛpꝛis ſtolã ·
põ · vnxit te deus oleo leticie ꝛc ·

Capit᷑.v· .R.
Onit ij · Kes · v · ¶ Darmd m

ducẽte archam domim m jeru
ſalem eam cum vmuerſo po⸗
pulo cum in ſtrumentis muſi⸗
. cis inducente / cõtigit ꝙ boneꝰ
calcitrarent & archã magis debito decliaènt

ei, 6
deun qen

vfnti⸗ aeſrd doaſt
dontcttcun n vdens ergo
ederen in dictt aree
ſum to .
omrhau, apet gamn!
mſinatuliin —
btidelnen dnon
miseſnſ ga
Poa mitddo⸗
J * ke⸗
iudayelz dengnit⸗
d isctuer *
diſlim npicp' detueme⸗
xcnmms n ponidnc enn
imatipfis olaldart. nriß⸗
Cun iſtqydand deſt pulus iuck
ſum mcban deſtde fium ſip pl
wtiim ganbenihtne pltum
NormfaCdennenet u
tiN uns n deincen
nipefumalnit gunpprer ada
mum deſt id genr len pulizil
ſilet g un foe lu tnnßt „
pftonis wnue lnecla / Ffnale
duud daſtintius pelisiſtum

Pn & ens ſden eipiet & eam m.

Gunnndditen aaſdo ſclec unt,

6 Cun Atanr Maodado gente
niſlnnd i⸗

ſiys egeoontn tidanos an

ſintihdi vdet ppe
uſ engucdomſtune cen

ſgat⸗ 0don Ner
ia wne dat⸗

*

Clet mie

1. „ / U 1
ſüie, cecbs hutadn
fugar / tecltatz
brngins Nnelhane
babrrng. m pelie⸗ metis 1
52 RKſi , 1
0 wmonebitr 8 ncſan pſue

metem
.
n knenn ſuel
neſyon Poqui vt bi

N
nſmne 1 i e
Ande de zlegor⸗
amd adchrgr
d. Satltuen paſſt eie
N dando d Op
aſn daf nſtos Nſenb
lag omisfſeſaanee 4
hn⸗ Leam piren
edincamt & e
4 Xilip fden xgacljb⸗
Etp⸗ ſtoins ſin sn
ere G cſlemareg n llcſcſexr
nallt⸗ Tndea wihy

tlbus

a, bmunbis L babtzut ci lk
dPulus aus ennt. Et ſyon
ne mags n ſperllatin
qun ſyon nterftzlun pelli
go ps miguſal deſt m ercleſzed
vaan labtttoꝛi ppꝛi dpltur.
id. ps· ber mhules mei n ſulin
ſaqn eg ei⸗ ¶Tenng.
ts quono talid fuit muclig ſu
ſnbel. & ſe di qy dauid legt
s fuſſepio mbethſemn ſgni
n. bug w fenbe peyſch⸗
ſ dam i) tech ſe ſuy toti
nm chrn folthepite⸗ Do
Leltitnphaettna der n eade
ltur moßp gum lih⸗ .
kaa nüntkpati i⸗
õ

Ins

ecre t,ꝛ6

ꝙ videns oʒa ſacerdos: manuin ad tenẽdũ
archã a ꝓoſuit:& ſtatiĩ indignatus dñs ĩʒ
ſuꝑ temeritate pcuſ ſit quam cauſaʒ ꝓcuſſio
ms aſſignat ſcolſaſtica hyſtoꝛ ia dic ꝙ aliqj
dieũt illlud accidit ſibi terigerit archa
:cum nõ eſſet ſacerdos · alij dicunt qnia po⸗
ſuerat archam ſuꝑ plauſtrũ cũ ipſam bume
ris ꝓoꝛ taẽ deberet· alij dicunt ꝙ nocte illa
doꝛmierat cum vxoꝛe ſua: & ideo a ſtatu ar
che debu erat abſtmere / videns ergo daind ·
ozam ita pcuſſum mtroducere archam ĩ do
mum ſuam timnit: qua ꝓpt ipſam m do mũ
ebethedõ declmanit: quo quia illi ben edixit
domius ipſam poſtea dauid m domum pꝛo
pꝛiam mtroduxit · ¶ Allegoꝛice archa iſta
xpm d eis fedem ſignat· odon vero ppnlũ
iudaycuz deſignat: quia vere dato ꝙ; danid
.eſt pulus indaycus archam iſtam ideſt
dei filium m pnᷣc pio deduceret /& cum iubił
& canticis m ipſo crederet & ſperaret/& de
muentu ipſius congauderet · wrũptamẽ fa
ctum eſt ꝙ danid wdeſt ꝓPopulus iuda)eus
iſtam archam ideſt dei filium ſuꝑ plauſtrũ
nouũ.i. m pura humilitate poſitum vidit: et
deum factum homm em pᷣdieari audiuit / ſta
tim huius archam ideſt xpi mearnati fidem
recipe foꝛ midanit: qua ꝓpter ad ahenaʒ do
mum: ideſt ad gentilem populuʒ iſta archa
ſcilicet xp̃s cum fide ſua tranſijt⸗ pꝛopt᷑ q;
ipſi do mius cõtinue benedicit / finaliter tam

dauid ideſt indayycus populus iſtam archã

xp̃m & eius fidem recipiet/ & eam m domũ
ſuam mtroducet: quãdo ſcilicet inxta verbũ
apłi eum mtrauerit plemtudo gentium oĩs
iſ ra Hel ſaluus fiet ; NP⸗ JYr
ſi vis allega h̊ contra mũdanos amicœs: qui
ſcilicet amici ſunt qdiu vidẽt ꝓſpera / dimit
tunt vero vĩem quãdo mſtant occiſio & ad
uerſa· Iſtud potiſſime eſt contra eccãſtiœs
qui ſcilicet moꝛe dð videntes qꝙ; archa m ec

cleſa hoiẽs occidebat:ſeleet m pneipio:qñ
quaſi omẽs epiſcopi & clerici maꝛtirizaban

tur ipſam dimictebant/& eiuns ſtatu & bene
ficijs nõ curabant/& eos obethedõ ideſt ſan
Ccltis viris martiribus relmquebant / nũc qꝛ
vident ꝙ; iſta archa ſeilicet eccleſia nõ occi⸗
dit bies ſed potius eos m tp alibus benedix
it / ideo quili ber eaʒ exemplo daui habere cõ
tendit: ipſamq; & eins digmtates iocũde re
Lipit & admittit· bꝛeuiter ergo multi ſunt ꝗᷓ

( A

cgit

onera & picula ſolent alijs dimittete: luẽ we
ro d comoda quãdo occidunt ſolent ꝓ viri⸗
bus vendicare · ¶ Il iſta allegantur ð wꝛ
pe xp̃i ꝙ ſignatur archa/quia ſcilicʒ quã do
ab indigms recipit ſeꝑe fit ꝙ moꝛ tez am̃e et
ꝛpis ſoꝛciũtni · Vnde.j· coĩ · xj. AQui m⁷
ducat & bibit oꝛpus domini mdigne indi⸗
cium ſibĩ mãducat & bibit · ¶ Indignus autẽ
repntatur ille qui ꝑ carms delectacoʒz ſe ma
eulat: ille qui ſacerdos nõ eſt deſt ille qmi ſa
cer dotis & ſacriducis moꝛ es ſanctitatem
repudiat / & ille qui onus pꝑeĩtencie inpoſitũ
Poꝛtare debuerat nõ ꝓ ſe:ſed ꝓ aliũ circũ
Pꝛtat/ qui ſcilicet aljs pemtencie onus im⸗
Pomt: & illud monere cum digito nunquaʒ
curat / tales ſuꝑ temeritate & idigmtate ſua
a deo ꝑtiuntur: & a tactu ſacram̃ti cꝛpis
domim repnt atur/& quãdoqʒ miraculoſe oe
cidũt. ꝙ cn ſiderans danid ideſt iuſt? dz
tim ere: & quãdo ex reuerẽcia a recepcõe ar⸗
che ideſt a ꝓcepcõe ſacramenti ceſſare d&
nas indigne recipiẽcium foꝛmidare / celebꝛ adẽ
em̃ cttidie nec laudo nec vituꝑo dicit augu
ſinus / vnde de tali timoꝛe poteſt dici illud
pẽ · Juſtug cum viderit vmdictam manns
ſuas lauabit m ſanguĩe pctõꝛis. A:
Vt die ꝙ archꝑa iſta ſignat pꝛelatuʒ vt
viſum eſt · Eoð · xxij· boues vero qui trabũt
archam ſignãt ca rmales ꝑentes ſeu qnẽcũq;
carnalem affectum / plauſti vero nouum de
ſignat ipſius lati dignitatem & ſtatum:&
mayxime nouiter fibi datuzʒ · O ꝛa vero qui ſa
cerdos nõ erat & cum vxoꝛe doꝛmierat: ſi⸗
gnat carnalem ſubditum mſufficientem &
imꝑfectum a ſacerdocio / ideſt a ſacerdotum
moꝛ ibus ahenum && a ſacerdotali digmtate
ſemotum · Di igitur contingit archam ſup
plauſtrum nouum ꝓo ſitum ideſt pᷣlatum ſu
ꝓ nouam digmtatem cœnſtitutum m moꝛi
bus vacillare & ꝑ recalcitracꝭ bonm mtio
rum ideſt motun carnalium: & boum exteri
oꝝ ideſt amic carnalium && ſecularium a
rectitu dine iuſlicie declmare: nõ mtereſt
Oſee · j· cuius licet ſubditi: & maxime qui ñ

eſt ſacerdos deſt homo ſcientificꝰ vł pfectꝰ

ſed potius qui cum vxoꝛe iacuit ideſt quã
do eſt carnalis luxurioſus & infectus ĩ iſtã
archbam ideſt in platu m manũ mittere ideſt
ipſum oꝛrigẽ vl arguè ł obloquedo ſe in⸗
tomittè/qnĩymꝰ magis dẽt ſub diſ ſil acois

dinerticulo ꝓ tranſire· ał ſi ir: eu erenter illaʒ
archam tan geret: moꝛtem eternam ꝓ teme
ritate pſunpcis ſue facile poterit repoꝛtare
ad q ficit illud de lbyſtoꝛia triꝑtita: ſci
licet conſtantmus imꝑatoꝛ de crimibus epi
ſcopoꝝ noluit iudicare: ſed poeiꝰ libellos cõ
tra eos oblatos m conſilio gnali woluit oont
mare / cuilibet igitur tali oblocutoꝛi põt dici
illud S. · Quare nõ timuiſtis mittere manũ
m xp̃m dommi ſimile etiam habes ſupꝛa-
.y· Regꝗ·xxvj· & ſicut ibi ditur dauid dedit
illum occidi qui manuʒ i regem ſanleʒ iacta
uerat ſe miiſiſſe. ad denotandum ꝙ illi ſub⸗
diti digm ſunt pena: qui ꝓ rebelliones d diß
fam acoes cntea platos ꝓpꝛ ios mouent bel
la. iſta tamen ſunt contra multos ſubditos
:qui uis ſint ꝑſ ſimi nõ ceſ ſant tamen Pla⸗
tos ſuos tangè & obloquẽdo ſeu moleſtãdo
vexare cum tam en dicatur · Exod. xxi· dijs
nõ detrabes & pncipi ꝓłi tui ñ malediceꝰ

Capit᷑ · vj · R-
Egit ij · Keg · vij⸗ ¶ Tuz da

1
uid ducèt arcbam domi m do
mũ ſuam: mira exultacoe gau
debat: & accinclus ephot Imo
— ogana manu tangebat & eũ
tſvꝛis & bucemis coꝛam domĩo ſaltabat: &
ad ſſibet ſex paſſus bouem & ouem deo im
molabat / & ſic honoꝛem regium mia m lau
dem domim captiuabat quem videns vxoꝛ
ſua micl filla regis ſanl: vilipẽdes incepit re
darguere & iſtis verbis leticiam eiꝰ merepa
re & mquit gloꝛioſus fuit rex iſ rabel diſco⸗
opies ſe ante ancillas ſeruoꝝ ſuoꝝ/& nuda
tus eſt quaſi nudetur vnꝰ de ſcurꝛis cui da
uid legitur reſpõdiſſe dicẽs: ludaʒ vilioꝛ
fiam: & hum lis ero m oculis m cnſpectu
domuim · quo elegit me · ¶ Ita poſ ſut allega
ri exem plariter / quomõ vna Pvt eſſe tanta
potencia:tãta maieſtas: tãta ſublimitas: tã⸗
taq; felieitas vły ꝓſperitas / qu in quãdo de
de rebus dininis agitur: & quãdo ad culruʒ
dei & eius hono: em vemtur / ſtatim debet
pnmiliari: veſ timtas mudiał exmi: & ꝓ von
paſſionem & contricõem mũd ari/ epłot li⸗
neo ideſt mũdicia coꝛdis mdmi: & leticia mẽ
tis repleri/ ſaltum bonoꝝ affectuum facere/
et ſacrificia bonoꝝ adiplere: ouẽq; ĩnocenẽie

& bonem ſoꝛtitudmis & onſtaneie p ſingu

los ſex paſ ſus ideſt ꝑ ſenarium oꝑm miſeri
ꝛ die dommo offerꝛe &ι nmolare/ & dato
q; micol femia regis ideſt quem nobiles per
ſone actus & bhumilicatem pſius repz epen⸗
dant: nõ debet ꝓpter hec ceſ ſare: ſed gloꝛaz
ſibi dat am a deo attribuens: debet deuocõez
& bumilit atẽ mũdis ſclicet feſtibus añ ferꝛe
& ſic m eo verificabitur illud · eʒechel · xxx·
q;to maroꝛ es bumilia te m oibus / conſſat
em̃ ſupibi Hmiĩes vilipẽdut/miol danid i
vꝛde ſuo reſpicit: quãdo faſtum ſuꝑbie pt
m ittit. Job · x j· deridetur iuſti ſimplicitas-
¶ l die q; mulieres que viros ſuos ꝗ ſunt
deuoti & bu miles deſpiciunt/æ eos qñ ſunt
ſupbi & fa ſtidio ſi amplius diligunt: vide ſi
vis pulchꝛ ã gloſaʒ gg · de kũilitate dauidiꝰ

Capit · vij· O⸗
Onit ijj N e·. x. ¶ Dauw ſer

uos ſuos ad cnſolandum amõ
regem ſupꝛ a patris ſui qui de
nouo deceſſerat cum miſiſſet/
iſſe cred ẽs ꝙ að exploꝛ an dũ
veniſſent: illos valde vituꝑauit: barbas eĩ

——

medias eis raſit / & veſtes medias vſ q; ad

nares p̃ſcidit / ſic eos að dauid dñm eoꝛũ
remiſit: q dauid cognoſeens nuſit eis obuiã
/⸗äQ quonſ q; barbe eoꝝ recreuiſſent O mane
ret ĩ jencł ipſiꝰ mãdauit: ꝗͥs cũ ſeuit pꝰea
vĩdlauit qꝛ ſeʒ amõ ĩgẽ occidit: cĩt atẽ eiꝰ ra
bach ſtruxi /& ſibi ſuñ lm ſubiugauit.
Illud poteſt allegari exemplariter ꝙ viei
um ingratitudinis duriſſime vindicatur / ¶⸗
te eĩ conſulatoꝛẽ d eriſit / & ſeruos ipſius cõ
fudit / qua ꝓpter & popuꝰ ſuꝰ finaliter ꝑnt ·
¶ Ił die quomõ mala ſuſpicõ eſt młtocies
canſa młtoꝝ maloꝝ / qꝛ ſcilicet iſte ꝓpt᷑ ma
lam ſuſpicõem: exploꝛatoès iſ tos ſeruos da
uidis legitur dehonoꝛaſ ſe & exloc duon pre
miũ repvꝛtaſſe · ¶ VV dic ꝙ mali conſiliarij
ſunt qũq; cauſa młtoꝝ maloꝛum / pncipes
em iſtins leguntur ſibi illð connlium dediſ⸗
ſe: ꝓpter ꝙ ipſe & pncipes ſiu leguntur pe⸗
nes lugubꝛ es ꝓſoluiſſe · D. Vr
dic moꝛaliter q dð eſt xp̃s ſerui ſui ſunt ec
cleſiaſtici vl etiam quilibet piam/ amõ aũt
qui mterp̃ᷣtatur doloꝛ dyaboluæ/ & Ppulꝰ
amomtaꝝ: qui mterpt atur populs meroꝛis

eüſ
u hün entt,
na bexn
i echn ox mnere⸗
c mum iideis nt̃
n r in em pit
1 mfitiu un ñ ſai
z auh he cvnſtat ſl⸗
fumſiun ens Am

docee nd
etnn virdh 8
id er ncn ct
zmhus gace Vhene
ngteifigſim ſchrt
1s iggautce ainefe
tane unen

hnim theimnii⸗
ntet iteer dſatuen
nent vſpiten aus umas ee⸗
,vh⸗ Ormsbifti tenn nims
em mſehnſttts niho ſen
wspliunin ifilis vats tor 9
ſsnins mmumis weſtdu ß
nuedandetonbes Koſkint &
dedyllol ſeuds dait di mltm
ſetasvt N rfdt N
ls z dt ſfubmtädened
ericte eh tolt⸗ Caywr Dula
ne Mias nmch A dleicat &⸗
us natbus⸗ 4, jn ſiu
nr gſerhrnun i,
utsnſtsn dar odenm
Drleren otenis dernit
Asmonſcäcndd, e, d
onſntadert ilr ndh an
iſt ſedendar 8 a
wi Endn e uid
4. A Adede de

Ciit vj⸗ 0

s ſs d anſolinchm an
regan iapta patns ſ qnide
ono dereſſat cum naſlſet/
cNde,d rnde
ſonr: Ws ae Wtuhzut Rabee
s as nſt/ & wies niadlad dſad
sßadt ſe eos ddaud dinenl
ſeydauidgiolens nftes lu
ouſqybulke vor nmuſſita⸗ nune
tp pfi, nidanlt s al ſuit
tarſmoͦſgiocedlt ſtteai
ſnm aſtſti glnſingu⸗
alegen garguteh

ummesduſimemmenun
ſlunadeſt uſndsß 6
14 ie ih flinp/
t qufe vdſin irliis
le nulutin
edeqe⸗ cen,
ſinlir nm⸗ iſelirt
ſipin dh. ae mpße
ionſlanf

dotem ake
ſeſganſtanddn
cs perf
Gaſſe, die
Ghs⸗ . 88 C nit
whe nle , nl

.

& maloꝛ um ſpũnm peccatoꝛes ſignàt/ ſta
ergo eſt veritas ꝙ; amon rex filioꝝ amõ.i.
dyabolus rex om mũ malignoꝝ meroꝛi eter
no triſticie danpnatoꝛ & reſeruator ſeruos
dauid ideſt eccleſia ſtios IH fideles mtir ſpu
aliter deturpare: & m ꝓſona eoꝝ ipſu dauid
xp̃m offendere & grauare/cum em ſeruoꝛnzʒ
xp̃i foꝛmoſitas m duobus conſtat ſcilicet m
barba pꝛndencie & virilitatis/ & m weſlibꝰ?
Hneſte a arencie & honeſtatis dyyabolꝰ m
iſtis duobꝰ ſos detruncare ſatagit: & eos
ꝓ tenptacoões delectacoes mnhoneſtare di
mittit · Dic em̃ fit ꝙ iſtos a virilitate ęffei⸗
nat: a ſapiencia cbetat/ & ſic barbam di⸗
midiam eiꝰ truncat/ ꝙ potiſſime fit quãdo
diſe recdem que ꝑ barbam mielligitur eis di
midiat / vtpote qꝛ diſcerecõem tꝑalem eius di
mittit: ſpũñalem eius penitus cecat· Eſay
wvij · Qmms barba radetur mterius / eiꝰ vlt
h etiam veſtes koneſtatis: multis pſemdit:c
eos ꝓ luxuri am inficiẽs:vates eoꝝ ideſt ip
ſas partes verecundas: hc eſt dictu ipa ſue
luxurie denndat om̃bus & oſtẽdit /& ſic ho⸗
die dyabolꝰ? ſeruos dauit ideſt multos eccle
ſia ſſicœs vituꝑat & oonfundit/& vitupꝑabi
les eos reddit/ ĩcytũ barbã pꝛdẽtie & veſtes
decẽcie eiꝰ tolllit · Eſayy.xx· ãbula uit ſeruꝰ
meꝰ yſaias nudꝰ & diſcalciat? & diſco op
tis natibuss Q. Ita iſta potiſſ
me diei poſſunt yweritis qui ſcilicʒ æ bar
bas & veſtes medias ꝓdiderunt: & quãdaʒ
Virilitatem extenius retmẽt / illaz vero quem

ita ꝙ iſſi ſic dimidiati Poſ ſut diei il. Eſay
Mx viij · Ego dixi m dimidio diey meoꝝ
2c· ꝙ igitu r ꝓcerto tales ſic denudati non
ſũc digm coꝛam danid: ideſt cꝛaʒ xpo nec
m eccleſia milit ãte nec triũphãte aparẽ: &
jdeo m jericho qui mterp̃tatur odoꝛ eins id ẽ
m pPemtencia qua nichil ſuanins redoler deo
debet manere / vt ſic barbam amiſ ſam ideſt
virilitatem & virtutẽ ꝓoſſent acquirè & ſie
ſe digne deo pñtare/ œzam eo m padyſo
vl etiam m beneficijs eccãſlicis mimſtrare-
Cxodi.iuj· nõ aarebis m cõſpectu meo ſa

tus m conſciecia debet eſſe: pemtꝰ amiſerũt:

ruus. Iſte aũt dð ideſt xßs finaliter cont

iſtum regem amon ideſt dyabolum m iudi⸗
& dimicabit: & ciuitatem ſuam ideſt re ꝓbo
rum geriem igne ꝓpetuo cõcrem abit & eũ
mterficiet/ & ſic elecroꝝ ſuoꝛum caſus d m

N

tumas quas dyabolus nũc attẽte pſequis
vidicabit · ¶ Il die ꝙ iſti ſemiberbes ſint
Yditoꝛes: qui ſcilicet mediã barbam nõ bñt
mẽrtum bona intencõe carent · Vl dic con
tra mœ ſtates qui ꝓ media pte ſũt femmei
&& im becilles: mẽytum nũc ſunt deſides: nũc
viriles / ſtam figuram credo me expoſuiſſe ĩ
ſermone letare ieruſalem & etiaz S. liv. xij· co
de roſa · F· x · ¶ Vl die barba ideſt virili
tas ſeruoꝝ dauid id ẽ viroꝝ eccãſliœꝝ du⸗
as ꝓtes: ð ebet babere ſanctam vitam: & bo
nam doclrmam / ſed ꝓYcerto dyabolus vnazʒ
iſtarum ꝓtium multtis ſolet auferꝛe: mytuʒ
ſeilicet bonam vitam ſolet ab eis tollere:ſana

vero docrmam ſolet eis dimittere / & ſic iſ

ti valde a dyabolo deturpati dicuntur: quia
Pcerto nichil eccãſtiœ turpiꝰ: ꝗᷓ ꝙ male vi
uat/& impꝛndenter ſcientifice pᷣdicet ac loꝗᷓ
tur: nõ eſt em ita turpe michil ſe & male vi
uere/ ſicut male viuere & malta ſcè. jdeo dr
Jacobi. nij · ſcienti lbonũ facẽ & nõ facieti
peccatum eſt ili. ¶ Textꝰ. R-
iſto caꝰ habes q; multe nacões quib⸗
filij iſ rabel aliquãdo ſeruierãt ſcileʒ philiſ tin
edom & amon / ipſis ſubiecte fuerunt & eis
verſa vice ſeruieꝛunt · Doc ad foꝛtunã rerũ
Põt alicare: que ſcilicet ita woluitur ꝙ iln
qui aliquãdo dnati fuerãt ſubiugantur: & qᷣ
ſerui erant dnantur ſicut immũdi nacoibus
plurimis inuemtur. Vnde jerom?· xlix·· poſ
ſid ebit iſ rabel poſſeſſoès ſuos. ¶ Il dic mo
raliter qg vtute dauid ideſt gracia xpi ; ⸗
mo qui aliquãdo aliquibus malis nacombus
& varijs peccatis ſeruierat: jpſis ſubieclis ſu
pioꝛioꝛ Arclturen⸗ ꝙ ſibi ſpũ aliter famulã
tur: mẽytum reca dacõ ipſoꝝ ipſius humili
tatem ꝓficit / & ſic ad bonũ ipſius oꝛbim an⸗
tur. Eſaye · ix· erant capientes eos qui ſe ce
perant & ſubicent exactoꝛes ſuos ·
* ☛π
Capit · viij · D⸗
=ð
Cribit᷑.i Reñ·xj. ¶ Dic ba⸗
bes de peccatoꝝ danid gradi⸗
bas deam bulabat em̃ m ſola
rio domus: ecce occioſitas vi
Adit baln eantez ſe berſabee: ecce
eurioſitas cupuui ecce male conſmneiens / w
lũtas imp̃gnauit: ecce luxurie wluptas / viy
eius reuocans ipſuʒ ad doꝛmiẽdum cum ea

inducit: ecce excuſacis falſitas / tãdez ipſuz
ꝓpꝛias litteras deferentem mterfici inſ ſit:
ecee pꝛoditionis vmicidi tem eritas / ſic
igitur patet quomõ vnũ ꝑec catuzʒ ad aliud
trabit: & quomõ de moðic að maius tran
ſit Jeremie · ix. de malo ad maluʒz egreſſi ſut
Vrias occiſus eſt ꝓpter litteras quas ꝛc̃.fic
xp̃s & ſancti ꝓ doctrmam euãgelicam quazʒ
docebant · ¶ Il dic ꝙ dyyabolus illu ꝓ tenp
taces liben cius occidit cũ litteras & ſcien ci
as ognoſclt · ¶l die ꝙ vrias ſignat inde
os: vł eciam malos ſcientifis: mẽptuz ſez
ex litteris quas nouerunt moꝛs illi in ſempi
ternam ducatur / ficut patet malis p̃dictis
: qui ſcilicet ſempꝑer ſolet contra ſe pdicaè: ¶
etiam de iudeis qni nolunt credere ꝙ; ſeriptu
ra ſua docet/& ſic moꝛtem ſempiternam me
rebuntur ex ſuis litteris repoꝛtare:y cor · viij
lra oceidit / vide ſupꝛa lio caꝰ de colum ba ·

Capit · ve · 1 T.
Onit ij .· ſK eg·xij. ¶ Dic bes
quodãmodo quomõ dauid a
nathã repbẽſ? ſub figura ouiꝰ
, ſub repte peccatum ſunm hũi
ilit rœgnout: & ꝓpꝛiaꝝ ſuaꝝ
veoꝛꝝ ſibi futura adulatria indicanit dicens
vxołs tuas m oculis tuis dabo pꝛoxiĩo tuo
& doꝛ miet cum eis m conſpectu ſolis huiꝰ

„

illud allega exemplariter ꝙ nullas quãcp ſit

rex vł magnus debet eſſe ꝓteruus: quin qn
peccaſſe ſe ognoſcit & ſuꝑ hoc a nathan ꝓ⸗
płeta: ideſt ab aliquo p̃lato vł p̃dicatore ł
alio bono viro redarguitur · debeat ſe humili
are: pctm̃ ſuum recognoſcere: & emẽdacõem
Ymittens vemam poſtulare· Ecci: quanto
magnꝰ es bumilia te m om bus· ¶ V die
hie contra adulatoꝛes quibns inſto dei iudi
e ſepe conpingit ꝙ ſicut alioꝝ vxoꝛes ma⸗
culant /τπ ſic & alij vxoꝛ es eoꝝ fedant · jwet
illud ſap· lxxxxix· In q peccat quis: ĩ hoc &
punitur · V. Illud ꝙ poĩt
bie ꝙ ſeilieʒ joab videns c eapta erat vꝛbs
aquaꝝ ſeilcet rabach mãdauit ðauid ꝙ; vei
ret & ne ſibi victoꝛ ia aſenberetur ciuitatẽe ca
pPet & delłet · ¶ Ad hoc põt allegari ꝙ; joab
miles ideſt quicũq; iuſtus nun debet ſibi
victoꝛiam contra dyabolum aſceribere / ſed
totum dauid ideſt deo attribnere/ τα bato

p ſe poſſit tenptacõem vincere / debet tñ
dauid ideſt i anxilinm imploꝛare: & ei:nõ
ſibi victoꝛ ie laudem dare/ ad ꝙ; etiam ap
plicant aliqui ilud apoẽł.iin vbi viri ſancti

oꝛes oꝛonas ſuas accipiebant m onſpectu

trom ponebant · ad denatandum ꝙ; œz ona
noſta ideſt gloꝛia victoꝛie noſtre ſi qꝗ́; babe
mus damd ideſt deo eſt attribuenda m con⸗
ſpectu troni maieſtatis ſue ꝑ humilitateʒ ꝓ
pꝛio capiti: tanẽy nõ habita ex ꝓpꝛio capi
te deponenda / & ei qui eam dedit reddenda

:& ꝓ gracian aclioneʒ aſſenbẽda / quia ſciliz

ipſe eſt qui dat oꝛonam victoꝛie triũpłbãti
ps. Poſuiſti m capite eius oꝛonam ꝛc ·

