Item quomõ ipſe om̃s repᷣbendebat ·

in· ¶. De tenpt ace dñi ductᷣ eſt s.

iiij . ¶ Aſcendens ilbeſus m montem vocebat
eos ibi de cõſilijs euuangeli·
v · ¶ De le ꝓſo ꝑaliti œ filio centuriõis æ febꝛi⸗
canti ſanans ꝑꝰ deſcenſu dñi de mäte
vi· ¶ De humilitate centurionis & quomodo
m łti xp̃m ſequi wluerunt & aſcendente ibeſu
in nauiculam ſecuti ſunt eum · .
It em exeu nte xp̃o de nain ſan auit duos demo⸗

maoœs quipecierunt intrare poꝛ ·

vu· ¶ Dñs weauit matheũ & cum eo comedit
Item diſcipuli iohãis ieiunabãt diſe puli xpi nõ
Item nouñ vmum nõ debet mittl m vtres ve⸗
Item pnceꝑs vnus roganit eum vt vamret ⁊c

vñij. de ſuſcitace filie moꝛtue archi ſynago
gi & de muliere fluæum ſa guinis paciente ·
x · abães venit nõ mãdncans neꝙ bibens
& dixerunt demonmum ba bet ꝛc
x. De tranfſitu diſ cipnloꝝ ꝓ ſata. =
Item de murmurace phariſeoꝝ otra dominũ
eb ꝙ in die ſabbati quenclam ſanauit habentẽ
za idam manum ꝛc
Item de arboꝛe bona ferente bonũ fructum
Atem imudus cum exit hoĩe ambulat ꝑ loca .
It em iſti ſunt mat᷑ & puen inei qui faciunt ⁊c
Item de ſemĩe val ziania ·
Item de grano ſinapis ¶ Itẽ de theʒauro pᷣci
oſo inuente de margarita & de ſagena.
xi. ¶ De collacõe beati io bannis
Item de qumq; pambns tc
Item aſcendit ſn mõtem ſolus creare.
Item quomð diſ cipnli tactabant᷑ fluetibꝰ m
man & xpc eis aꝑiit in mari & crediderũt eẽ.
„Xn De muliere chananea.
Item domĩꝰ ſanauit cews & mnt os.
j · ¶ De tranſfigura oõne domim.
Item de ſolucõ tribut a dommo & petro·
xnij · ¶Qm ſe nõ bnmiliauerit ſicut Puul? ille
xv · ¶ De ſquo neqy qni debebat domĩo decẽ
milia talenta: qui altri peccumam noluit ꝛc
xvir ¶ De vinea & denario dinino
ſtem diſciꝑuli qneſierũt qs eoꝝ videret eſſe.
xvij. ¶ De ſitu cui domĩꝰ maledixit
Item de duobus filijs qni miſſi erant in vine⸗
am vnꝰ? dixit vadam ι nõ init
ſtem de vinea quõ ſerui accid erunt heredem⸗
x vnj ¶ De nupcus quas rex fecit filio ſuo
Item an licet cenſu dare ceſari an nõ
xXX De decem virginbus ·
tem de illo qui ſuis ſeruis reddidit bona ſua
Itẽ de ſeꝑache bonoꝝ & maloꝝ in die indicij ·
xx ¶ Conſilium quomodo xm capent
¶ tem qnomõ maria mag dalena alabaſtrum
vng enti effudit ſuꝑ caput eiꝰ
Item quõ petrꝰ pᷣceteri wluit moꝛi cum xpᷣo
¶¶ Item de oſ culo iude ꝛc
xxi ¶D.eciũ ſaguinis eſt reſtitutum.
item barrabas dimittit xpc autem occidit
Item velum templi ſeiſ ſum eſt ·
t em quõ ioſeꝑph ab armathia ſepelinie -bᷣm
Item de cuſ todibus ·
Capit · eunangeli.matci motaliʒa⸗

Dꝛimũ ſ¶ indei dieerunt ꝙ in pꝛincipe bemoĩo
rum belꝛebub xpᷣe eicerat demonila
u ¶ As ſurdus & mutus cecus a dño ſanant᷑
domĩ? dixit effe ea ꝙ eſt apire
iii· ¶ Amid demoĩacꝰ qui boĩem allidebat ſpu
mare fecit & ſanat a xpo

kem ſcipuli alyquos Jemõts noõ põterant

Item qð eiciebat demõia in noĩe xp̃i & tñ·

ri. ¶ De illo cui dñꝰ vade vende oĩa que ba
tem de peticoe matris filioꝝ zebedei·
Vtem de ceo ſedente ſecus viam
ve Lqjndas vendidit n ſtem dedit eis ſig
nũ quemcũq; oſ culatus fuero·
Quomõ ichãnes nudꝰ fugit · De tumca dñi
vi ¶ Quõ ille tres marie valde mane venerũt

¶Capit. Eunangeli. luce moꝛaliza

Dꝛimũ · ¶ De deſpõſacõe virginis
Item quo modo vingo benedicta viſitanit eli⸗
zabet · Et de zacharia pat io pꝛĩo factꝰ ẽ mu⸗
De paſtoꝛibus vigilantibus.
De maria mag dalena quõ la nit pedes dñi
ui · ¶ Ape nulla miracu la in ſua patria dum ro
garet facere volnit dicene ꝙ nullꝰ pheta ·
i · ¶h De piſ cacõe vbi pꝰ ſᷣmonẽ łᷣo factũ
nauim m altum ducere inſ ſit vbi młtitudinem
piſ cium captiuauerũt vt rethe rũꝑet
iy ¶ Tranſies ibeſus ad cimtatem naim ef⸗
ferebat filius defunctus vnꝰ matris ſue
v · De quĩq; panibus multiplicacõe /tranſ⸗
figuracne & filijlunatici creacõne
vi· De eo q deſcendebat de ierłm ĩ bericho
vu. De querela marthe otra ſoꝛoꝛ em mag⸗
vii · ¶ De ↄmodace triũ panũ nocte ab ami
ix · de tribus fratribo quoꝝ vnꝰ pecijt heredi⸗
tatis diuiſionem a xp̃o ꝗ dixit ꝗ; me cõ ſſituit.
x. NHoiex opp̃ſſi ſut ſub vna turꝛi igit᷑ po⸗
ulꝰ credidit illos eẽ magnos peccatoł quos
Etiam de vinea tribꝰ annis nõ ferente fructa
De muliere qnedã que habebat ſpm̃ ĩfirmita·
x. Domm? ſanamt ydropicũ Etiam de ce
na mag na. QAuõ woles edificare turnin debet.
xii· De inuencõe dragme De filio ꝓdigo·
xii · de villie miquitatis ꝗ fodere nõ valebat.
¶ tem de duute & lazʒaro
xiin · ¶ecem vini lepſi mũdant. Item dixit
dñs ſicut fulgur inſpirante veniet ita filiꝰ bo.
xv de qnadã vidua qne ꝓpter in aꝑ ciuita
tẽ de iſtis dnabo in trantibꝰ tẽplum phari.
xvi · de zacheo jtem dñỹs inſ ſit ſibi diſ cpulos
x vii ¶ de oblacõne vidue que dno minnta.
xvin · Apc in mõte diucius omuit ita ſu·
xix‚ gde dnobo diſcipuł euntibo in eumaus
Et quõ xp̃e pꝰ reſurꝛectionem in medio diſ

Capiti · Eunang elij iohã nis eünange ·

Dꝛimũ: de nupcijs jtem quomõ domiĩꝰ ex.
ii· de fatigacne domini & locuce mł eris
ſamaritam cum eo ꝓpe fontem ꝛẽ
ij gꝗe ꝓbatica piſcina & ſanatis ibiden
iur de mnliere conphenſa in adulterno ·

Cirtiß
ſeutde

Umnnd t ſ
nnie ne.
nſionſpie n
immöhneintil
anpi⸗ ps .
Gcdoein etimn 5 we⸗
uiti mimus ſin m
mnwndi mbeginalt/
,(Apl ſmeurtnii;n
Gwor atbi da s ſtammam
7,(Vyror nagis wur end
/alpens eamma tue!
Funcii pblip: aunt ein
Gpmtnun
Odufinn u⸗
Darfwegmyh
ſen wonipemnaſinc
darnt n nicn nfil
1 Alnizns piiibbe

4 Cnnlihrlnt ſſenden

Auhrbmntttenlianhn
utvkfuln wes ieit
efſkchennrzſunngee
uniani
e Oalsganedt d
,Dallss cunadt i
erllud

dcka v ſtauit eli⸗
Pptio fac emu.
tbus.
laut pedes dut
apatnade
P nu ziher
pmmon Pploſcti
ſit vbi mliitudinen
tbe er
lultatem namn ef/
n mans ſir
ltipleache / tanſ⸗/
eacyne
de ielmn ienchs
tra ſoꝛoꝛem mag⸗
ann nocte ab ami
vmd preiſ bard⸗
et s mer öſitunt⸗
vna uri igif w⸗
s peccatods quos
no erente fuchi
bat ſpn ifnmita
ci Etum de ce
ae tunm debet.
dere no valebat.

duf Iten dirit
veniet ta flis lo⸗
ptermn cpauta
b5tiplunpban.
ſe oidiſepnlos
le duo minnta⸗
omlit ta y ſu⸗
ntboin eumus

ve (De cew a natiuitate
vi · ¶ De reſurꝛ ectione la ʒari ꝛc
vii· ¶ Detrus & iobãnes venerunt ad monn⸗
itum dñi ſed ciciꝰ iobães ſed petrꝰ pꝛioꝛ in.
Quõ dominꝰ apnit mane flenti & quõ a puit
thome && alijs diſ cipulis
viij · ¶ã Dñs ſians m littoꝛe iuſſic diſepnlos
& rethe mitterent in dextera naui & piſces.
Item petro dñs dixit petre amas me & boc ter

Capi t·actu· apoſtoloꝝ moꝛaliʒa·

Drimũ · Diſeipul queſierũt de futuris/ꝗb⸗
domiin? nõ eſt vr̃m noſce tẽpus.
VIVn quomodo matbias ſubſtitutꝰ aſt iude⸗
i⸗ ¶ De miſ ſione ſpns ſancti in a Poſtolos

in· ¶ Qnomõ petrus ſanauit quendã claudum-

iij· CQuõ pꝛio aꝑpłis oĩa erat cõa & quo⸗
modo oĩa ꝑtabant ad pedes oꝓpoſtoloꝝ &

; quidã anamas & ſua vxoꝛ meneierunt.

Item nota de verbis gamaliel .

v. ¶ 'i ſtatuerunt tritos viros qui ꝓnun

ciarent verbũ dei quos ſtatuerunt in ·2c

vi · ¶ Pyrnion magus wluit emere grãz ſpũs
ſan ci/cui petrus pccuma tua ſit tecum in p;

Item quõ philpꝰ ouertit enũchũ eãdoꝛis qͥ
legit eſayam in curꝛu ⁊c
vnñ ¶ De co nuerſine ſancti Pauli.
vii · ¶ De ouerſione cꝛnel ꝑ beatum petrum
Item quomõ petro oſtenſu eſt ꝙ; verbum dei
deberet oniibꝰ p̃dicari in viſiõe ſepentum·
v· Cauomõ petrus captꝰ ab herode ab ange
lo mirabiliter liberat ¶ Item de moꝛ te berodis
x· Daulo & barnaba exiſtentibo in lnſtꝛo qda

claudo ꝑ paulum vĩes wlnerũt eos adoraſſe

ſed ipſi Thibnerunt & ſtatim pꝰea paulus ꝛc

xi· ¶ Auomõ oꝛ ta eſt deſcenſus mit᷑ paulũ .
xi · ¶ Daulus circumcidit tbimobeum licet ſci

ret illud xpiame nõ eſſe im ppnendum·
It em paulus & ſilas wcati ſut eunãgeliare in
tribo ꝓumcijs tem quõ panlus & ſilas fue
runt in carcerati eo ꝙ; quendã puellã ſanauert

a ſpũñ m mundo & quomõ tandem liberati-
xii · ¶um paulus eſſet athenis & futuram re
ſurꝛ echonẽ p̃dicaret młtum Sriſus eſt verũtñ

pter hoe nõ dimiſit ꝛ2c
tem quomõ dyomſius magnus eſt cnuerſus
xiiij ¶ Quidam nõ credentes panlo nec m ißeſu
eiciertint demõia in noĩe dei quem paulus colit

vrußai ꝙ vna die dixit vnus demon ad ꝛc
X V⸗

be ſuſcita ce cuiſ dam inuem= queʒ pau

lus ſuſcitauit ꝗ in pdicace ð cenaculo cecidit
Item ꝙ paulꝰ contra coſilium iuit m eruſalẽ

& ibi captus & alligatus ꝛ2ꝛc

Iten paulus querebat mambo victũ ſuun
xvi · Qnomõ paulus ſemel captus & apella
uit ad impium romanum & mełtis tribulaco:
xvii· ¶ Dns oſtendit paulo ꝙ romã neqʒ &:
xvij;j ¶ De naufragio ꝙ paciebat᷑ panlus
xix· Cum paulus euaſiſſet naufragium viꝑa
mnaſit mannm eius & dixerũt viri ꝙ eſſet lo⸗
micida eo ꝙ iaz amari eu aſerit & vltimo ꝛ2c

4 Capit · a ocalipſis moꝛalaliz a.

Dꝛimũ · ¶ Jobãnes in ſpñ vidit ſeptem cande⸗
labꝛ a aurea ĩ quoꝝ medio erat ſilis filio oĩs ꝛẽ
ii· ¶ Iuus agelus vmꝰ onidebat a filio huis
in quid ſcio loboꝛem tuum & oꝑa & pacienciaʒ
tuam ꝛc ſed rephendit᷑ eo ꝙ caritatem tuam
Primo reliquiſti memoꝛ igit᷑ ſis vnde excediſti

&& pꝛima opa tua fac aliqu in mouebo.

vmcenti igit dabo edere de ligno vite ꝙ eſt.
Item alter angelus ↄomendat de pauꝑtate ſed
plaſphemat᷑ nom dei ꝑ illox qni ſe dicunt iude
os & non ſunt ꝛc .
Item dicit ſibi ; ſit fidelis vſ q; ad moꝛtẽ qꝛ
ſi vic erit nõ ledet a moꝛte ſedᷣa ·
Item angelus ꝑgami quibnſ dam rep̃pendit &&
de quibuſdam laudat & dicit ſi vicerit dabit
Item alio dicit ꝙ ipſe teneat doctrmam balaã
Item alcer angelus multum oↄmendat de car⸗
tate & dicit ſi vicerit dabit ſibi poteſtas ſuꝑ·
¶ It em erat iezabel que ꝓphetabat & ſeruos
dei ſedncebat & cetera·
ii · ¶ Angelo ſardis dicit ſeio opa tua quia no
men habes vt vinas & miratus es ſed age pe⸗
intenciam ¶ Item om̃datur eo q; nõ babet ſe⸗
cum eos qui inqninauerunt veſlmta ſua illi di
citur qui vicent ambula bit cum filio ĩs ·
Item angelo philadelphie dicit ſcio opa tua
& feci cꝛ am te lvſtium aꝑptum ꝙ nemo ꝛc

Item angelo loꝛdocie ommat domꝰ dicẽs vti

nam calidus eſſes aut frigidus ꝛc
Et dieis diues ſu & nullius egeo ꝛẽ
inj· ¶ Jobannes vidit hoſtium in celo aptum
& qni ſedebat ſiłis erat aſpectui lapidis & ia⸗
ſpidis & ſedilia · xxiuj. & deſup xxiiij· ſemoꝛ es
De trono ꝓcedebant fulgura wces ꝛc̃
v· ¶ Jobannes vidit in dextera ſedentis ſuper
tronnm libꝛum ſcriptum intus & foꝛis ſign atũ
ſigillis ſepte m & nemo innentꝰ eſt qui dignus

ſit apire libꝛ um & ſolnere ſignacula eius ꝛcẽ

Item io ban. vidit mn medio qᷓtuo: aĩalium &
ſemoꝛes agnum cui agno/xxiiijſemoꝛ es &· iiij.

ammalia cãtabãt cãticum nonũ
vi · Cum aptum fiiſ ſet vnum de ſigills vi
vit iopnes vnum equũ album & ſedens ſupxr

eu m habebat arcum & data eſt ei œz ona &
& exiuit vincens vt vmceret ·
Item vidit iobãnes equũ rufum & ſedens ſu
pꝓ eum habebat glatium mag num & data eſt
ei vt ſumeret pacem de terra vt hbĩes ſe muicẽ
inter ficerent & cetera
Item pꝰea iohãnes vidit equũ nigrũ & ſedes
ſuꝑ eum ba bebat ſtat eram & audita eſt wx
inter alia bilibꝛis tritici & nario vno & tres bi⸗
libres ozꝛdei denario vno/ vmũ & oleum.
Item aꝑto figillo quarto vidit equũ paliduʒ
& ſuꝑ ſedens nullus babet moꝛs & infernꝰ? ſe
quebat euʒ & data eſt ei ſuꝑ quatuoꝛ plagas
terꝛe inter ficere gladio fame ꝛc
Item vidit woban es ſub altari aĩas interfe cto⸗
rum ꝓpt᷑ verbum dei & ꝓpter teſumõmm
babebant & clam abãt wce magna ad dñm ꝗ⸗
re nõ vindicas ſagumem nim·
Item aꝑto ſexto ſigillo vidit iobãnes & ecce
terꝛ emotus magnus fact?ꝰ eſt & ſol eſt factus
nig er tãaquam ſaccus ꝛc
vii. Widit iobãneæ ꝗᷓtuoꝛ angelos ſtantes
ſuꝑ ꝗᷓtuoꝛ angulos terꝛe qii tenebat ventꝰ celi
ne flarent ſuꝑ terram neq; ſuꝑ mare neq; ſuꝑ
vllam arborem ſed iſus dickum ceſta quodã an
gelo habente ſignũ dei vim ꝙ nõ nocerent neq;
terꝛe quonſ q; ſerui d ei ꝛc
Item ꝑꝰ ea vidit turbaz mag nã & dinumeraẽ
nemo Poterat & palme in maibo eon·
viij · obãnes vidit vnũ angelum ante alta
re aureum ꝙ eſt in celo & data ſunt ei in cenſa
multa & aſcendit fumꝰ aromatũ·
Item quidam angelus accepit vnũ turibulnz
& inpleuit illud igne de altari aureo ꝙ eſt in⸗
ᷓ ſpectu dei & miſit illud in terꝛã & facta ſũt
tonmitrua woces & fulgura⸗
Item canente pꝛimo angelo facta eſt grando
& ignis miæta cum ſaguine & miſſa ſut in ter
rem & tercia ꝑs tere ↄbuſta eſt & tercia ꝑs ar
lv:ũ & om̃e fenum oonſũptum eſt⸗
¶ Vedo angelo canente mons magnus igne
ardens miſ ſus eſt in mare & facta e tercia ꝑs
maris ſaguis & tercia ꝑs creature ꝗᷓ habebant
aĩs m mari moꝛtua eſt.
¶ Tercio ang elo canent e ſtella magna tanꝗp
facula ardens cecidit in terram ꝑtem fluminnz
foncium & aquaꝝ ꝛc6
¶ Quarto angelo eanẽte peuſſa eſt tercia ꝑs
ſolis & lune & aquila wlabat ꝓ mediũ celi cla
mabat ve ve ve babitantibus interꝛa
¶ Quito angelo canente ſtella cecidit de celo
& data eſt ei clams putei abyſ ſi a aruer̃t
put eum & exiuit inde
ix· ¶ Ichãnes vidit exire de fumo pntci locu
ſtas ſił es equis ad pᷣlium & ſuꝑ capita eo
wꝛone auree & habebãt facies ſicut oĩies ca⸗

pillos ſicut mulierez· 2

tem iobã nes vidit qᷓtuoꝛ angelos alligatos

in flumie magno eufratem qui ex ſpectaunerunt
boꝛam diem d menſem vt ijt ficerent·
¶ ſtem iobãnes vidit equos mirabiles in quo⸗

dam exercitu ↄgre gatos q candax habebant

ſerpentibus 2c
X. ¶ Johan · vidit equũ foꝛtem deſcend entem
de celo amictum nube & ins erat in capite cins
ficut olũpna ignis & habebat ĩ manu ſua libel
lum aꝑtum ꝛc
zxi ¶Vobãm datus eſt vnus calamꝰ & iuſſꝰ
eſt mſurare tẽplum æ altare ·

„

ſtem iohã. vidit heliam & enoch hetare ·
xij. ¶ Ian · vidit tẽpluin aꝑtum in celo & vi
ſa eſt aꝛcha teſtam̃ti in tenplo & tũc facta ſut
fulgura wces .
¶ tem młr amicta ſole & lł na ſubpedibo · Et
lla erat gnans puero maſculo & crucia bat
¶ t em mic bahel & dꝛaœ pᷣliabant in celo-
¶tem muliere date ſut ale dne & dr c n.Tieri
facere nõ poterat
xin · ¶ an · vidit biſtiam vnam aſ cendent ẽ
de man habentem cꝛnna ſept em & capita de
cem & ſuꝑ cæpita eius noĩa plaſpbemie & illa
ſłis crat vꝛſo qᷓ; tum ad ꝑdeg pardi capnt &
os leonis
¶ it em vidit cban.aliam beſtiam aſ cendentez
& data eſt ei teſtas a pꝛima beſtia & Kecit ſi⸗
gna magna m terꝛa ita ꝙ fecit ignem de celo
deſendere in terram inoſpeclu oim hmim.
xj. ¶ Joban. vidit ſuꝑ montem ſycn agnnz
ſtantem inoſpeclu eius centuʒ qᷓdraginta qna
tuoꝛ milia ha bencia nom eius & nomen patris
ſcriptum frõtibue ſuis · Et dieit iſti ſunt ꝗ
cum mnlieribus nõ ſunt cinqninatr
( tem vidit iohan:quendam angelum wolantẽ
p medium celi habentem cunangelium eternuz
vt euuangeliʒaret ſedentibꝰ ſuꝑ terꝛam & cla
mauit wce magna dicens. Tunete dominum
qui fecit celnm & terram
¶ t em qnidam angelus clamamt ꝙ quicum
qꝙ; adoꝛanerit be ſſiam ꝙ opꝑtebat eum bibere
de vino fii oꝛis dommi & cꝛuciabit igne ·
¶it em ichã. vidit nubem candidam in celo &
ſuꝑ eam ſił em filio hois & habebat cꝛonã an
ream in capite & falcem acutam in mambo &
& dictum eſt a qᷓdam angelo ·
Item vidit o· quenda angelum exire de tem⸗
plo hñtem falcem accutã & venit angelꝰ? aliꝰ
qui habuit poteſtatem.

xv· ¶ Jobãaes vidit mare vitreum inxta ignẽ

& eos qui vicerunt beſtiam & magmem ei?
xX v ¶ Aptum cſt templi taberna culi & exierũt
ſeptem angeli veſtiti lapide mudo d candido
amicti circa pectoꝛa zonis cureis && dedit eis

õ
Aukngis intphan
pprafrmn ſrilt ine⸗
gi mrartao o te ⸗
hüsr nidettsehd
GErnkmistfidefbain
geeſihzſurtnmu u
Fitvlm n in n ndiur
Wr (encen vdtnaaen
Orhcianitsfonrantit⸗
Jndhnvdtqid ſumann
Ahſtiqrptuits oatiſts
miy tens hhtgnilne
hugmninnt inn ais
linmojninin Anſen
bmnann den kuengtunir
nieu ncentheta atm
ni Aitmm izlis
tad ntihmia
rn Argtarrdem
denanngwe
Pobi 8 Nupeen.
debet L

ledne & dn w n, Tien

m vnamaſcendente
ſepten & capitade
iplaſphemie de lla
des pardi capnt &

ſtiam aſcerdentez
mma biſta &Kot ſi
P frat gnem de cco
eclu oim hmim.
mentem ſycn agnz
ntuz qcnginta qna
us & noman patiis
dict ilt ſunt 4
ninarr
mengelum wlante
rangclom eternuz
Aſoptenam di
.Tunete dommnunn

lmamt q quſlim
rebat um llene
ucubit igne
ndidam m celo
abebat oNao
tem in min

vnlim ex quatuoꝛ aialibꝰ ſeptem phiales auræ
as plenas ira dei vinentis 2c.
Dꝛim? angelus effudit phialã ſuam inter? 25
¶ SGedᷣus angelus effudit phialã ſuam ſupꝛa

mare & factus eſt ſaguis moꝛtui && om̃is viua

moꝛtua eſt in mari ꝛc
. Tereiꝰ angelus phialam ſuam ſuꝑ fontes
& flumia & factus eſt ſaguis et anditꝰ eſt aliꝰ⸗
angelus · S iuſtus es domme qui in ve iudiea
ſti ſaguinem ſanctoꝝ tuoꝝ
Quartus angelus effudit phialam ſuã in ſole
et datũ eſt ei oĩes affligè eſ tu & igne et eſtua
nerunt eſtu mag no & plaſphe mauerunt nomẽ
dei habetis poteſtatemꝛ c
¶Aumt? angelus effudit Phialam ſu am ſuper
ſedem beſtie & factum eſt regnum eius tenebꝛo
ſuui & mandncauerunt liguas ſuas pꝛe doloꝛe
& plaſphemauerũt deum celi ꝛc·
¶ Lpext? angelus effudit phialam ſuaʒ m fln⸗
mine eufratem & ſiccauit aquas eins Et tunce
iobã · vidit exire ex oꝛe beſtie pſeudis ꝓphete
& ſpũs in mũdi ꝛc
Keptimꝰ angelus effudit phialam ſuam in
aere & facta ſunt tomtrua magna ꝗlia priꝰ 2c
Itẽ babilon dat calie vini midignacõis ·
xvij · ¶ Item iohan · vidit mulierem meretricẽ

cum qua oms reges foꝛmcauerũt.
Item iohan.vidit quõ iſta meretroe eſt oc ciſa
a beſta qᷓ; equitauit & deſolata eſt & cearo ip̃iꝰ.

xviij · ¶ Johannes vidit quõ illa meretrix babi
lona quomõ pumta ꝙᷓ tum m delicijs fuit ·
Item vidit vnũ angelum qui miſit vnnm mo⸗
larem in mari dicens hac impetu mittet᷑ ꝛ2c
xix · ¶ Dãpnata meretrice facta eſt in celo leti⸗

cia magna & qu atuor aĩalia & · xxiij· ſemoꝛ es

dixerunt ał'Va & andita eſt wx qſi aquaꝝ mul⸗
taꝝ dicencium alłła quia vmdicanit ſe domĩꝰ
de meretrice & venert nupcie ꝛc
Jobãnes vidit equum album & qui ſuꝑ eum ſe⸗
debat weatur fidelis verax & cum iuſĩticia iu⸗
dicabat & erat oꝛnatus ꝛc
Item ioban. wlnit adoꝛ are quendam ang elum
loquentem ſibi qui eum ꝓbibuit ·d · ſibi vide ·
Itẽ iobãnes vidit vnñ angelum ſtantẽ in ſole
qui clamauit omibus vt ↄogregarent᷑ ad cenam
agm del vt ↄomederent carnes ꝛc.
Ite vidit vnã beſtiã & exercitꝰ terꝛe ↄgatꝰ.
xx · Johan · vidit angelum deſcendentem ð

celo habetem elaueꝭ abyſſi habebat cathenã
magnam in manu ſua & aꝓpꝛ ebendit dꝛacone

& ligauit eum in carcere ne de cetero ꝛc̃
Ite dieit B ꝙ młti ſũt decollati eo ꝙ nõ ado ·
tem bic dicit de gog & magos· .
Fan vidit iob an·tronũ candidum & magnu

& ſedentem ſũper 28
xxj·· ¶ Johannes vidit eelum nonũ & terꝛ aʒ
nouã & pꝛima terra iã abyyt & mare iaʒ nõ eſt
Item ioban. ſublatus in mõtem magnum &
altum. Vidit ciuitatem oꝛnatam platee eius ex
auro & deuis erat eius lucerna & nõ indigebat.
neq; ſole ne q; luna lucerna eiꝰ eſt agnns ᷣe poꝛ
te eius nõ clandebant die ac nocte & mchil inꝗᷣ
natum mtrabat in illaʒ & habebat poꝛtas · xij ·
Item pauim̃tum eius oꝛnatũ erat xijlapidibo
xxij· ¶ Cimtas iſta nõ babebat noctem nam
luc erna ipſius eſt agnus·
Item tẽplum vidit in ea ꝙ ſimiliter illumina⸗
bat agnus ꝛc·
C. Item johãnes vidit fluniũ aque vite ſplen
didum tanqᷓp criſtallum in medio platee ciuita
tis ꝓcedentem de ſede dei vini & agm etiaz ex
vna ꝑte flumis lignũ vite afferens fructꝰ·xij·
e ꝑ menſes ſingulos reddens fructꝰ · xiy· & fo ·
lia ſua ad ſan itatem gencium ·

Deo · Gꝛ acias·

ſtasanm appinq ad lnis )
no:alyatis parits eiti
ns er lynte ennſ⸗
Snaii err noralyan
ſhns piahlisſenpnnn
minſanptin eſ cpaudltoꝛ ſap
duarr pintvlan d nnterputtz
happenung. Gignata Nal

Crein Nin Meanditss

ð rrEErEPrPEre rr

r r fõ

p opacam na
ture ſiluã flo
res ꝓpꝛiet a⸗
tum lecturuꝰ
peurꝛ erim &
ipe reꝝ natu
re m aieſtate
ſcrutata poſt
laboꝛum && ſu
— doꝛum mole
ſtias iam a ꝓpinquẽ ad litus· Reſtat poſt
moꝛaliʒatas ꝓpꝛietates creaturarum figu⸗
ras/nec non ſupadditas expoſicõnes moꝛa
les emgmatũ poetaꝝ/moꝛaliʒare & exꝑone
re figuras & parabolas ſcripturarim· uia
enim ſcriptum eſt ꝙ anditoꝛ ſapiẽs anim
aduertet parabolam & interpꝛetacdem: ver
ba ſapientum & enigmata/ occultaq; ꝓuer
bioꝝ exquiret & in abſconditis paralolaꝝ
cnuerſabitur ficut ponitur · ꝓuerbioꝛũ·j· &
ecẽi· xxxix· Dignum michi viſum eſt vnũ
tractatulum de moꝛalizacõne aliquarum fi
gu rarũ biblie huie operi meo inſerꝛere pau
cas e młtis eligere & pꝛeter expoficdes om
nes:que pofite ſunt a doctoꝛibꝰ & a gloſis
alquam moꝛalem expo ſicoem ad creatoꝛis
laudem & gloꝛiam oꝛ dmare. Oꝛoteſtoꝛ er⸗
go ꝙ non intedo me intro mittẽ vł curare
de vero & litterali intellectu figurarum yſto
riarũ & enigmatũ⸗ Cum reuera tenuitate in
genij mei non deceat qð mittat ad tam ar⸗
dua manum ſuam · pꝛeſertim cum ſan cti &
docłoꝛ es mehil in tactum wluerunt dimit
tere · nec iuſ tum ſit ꝙ miar ſolem facib ad

Ceg

iuuare: Ved ſolũ aliquas figuras magis no
tabiles eligere mtendo· quas ſolum ſuꝑficia⸗
liter quãtũ ad fimpliciuʒ infoꝛmacõem vti⸗
le iudicauero ad moꝛ es a ꝓplicare pꝛopono
Mec omnia que ponam bec michi attribuo
quinyꝓmo multoꝛum dicta me cofiteoꝛ
in multis paſſibus ipſoꝛum me verbis vel
ſentencijs vti humilit er reognoſco. Nũquã
emim michi placuit alienam glozꝛiam michi
attribuere nec alioꝛũ ĩgenuis derogare· Vcio
enim ꝙ vnuſ quiſ q; m ſuo ſenſu habudat
ſem apoſtolum. Et ideo non ignoꝛo bo
m mi natu raliter diſplicet ſi alius elus labo⸗
res & opꝑe a ſibi attribuat & aſcribat/& alie
no pallio ſe ſe tegat ·

Capi · Oꝛimñ X.
Cribit Geneb. pꝛimo

Deus m mòi crea⸗
☛ cieone ante om ma tã⸗
quam magis neceſſa⸗
rIa. 2mo dierum
— e Mran fecit vir
tute cuius tenebꝛas
frugauit-. Candem
vero die ſedᷣa firmamentum m medio aqua⸗
rum cnſtituit quo aquas ſuperioꝛes ab in⸗
ferioꝛibus duufit · Aquas em die tercia in
locũ vnũ cobercuit & aridam a Parè man
dauit. Et aridam weauit terꝛ am- Aquas
qꝙ; congregatas maria nominauit Doſtea
autem mcepit terꝛa berbam virentem & lig
na fru clifera germin are ligna q; & berbe cepꝑe
runt fructus & ſemma ꝓcreare· Damde
die quarto deus duo lummaria magna ſcilʒ
ſolem & lunam vt alteꝝ diei alterum nocti
pꝛ eeſſet foꝛmauit · Muito vero die aqiuigz
creauit piſces qui in aqius remanſerunt &
wlucres qni ſurſum ad aera wlanerunt·
exto vero die deꝰ in terꝛa iumenta repti
lia & beſtias: /& tandem lomm em creauit⸗
Ipſum qʒ in paradyſo locauit & ſic ĩ ſex di
ebus ſua oꝑpera cſumauit· & mundnm ſedz
creaturarum diſcrecõem foꝛmaiut · In ſep⸗

timo vero die legitur quieuiſſe & mehil pꝛe

ter ipſum diem & eius ſanctificacõeʒ feciſſe
MV · Mecte videt ſicut deꝰ ſe habu
it in iſtiꝰ mi maioꝛis creace · Sic ſe ha⸗
bet ottidie in mmoꝛis mði ſcʒ homis creaco
ne/ & m moꝛalis hominis cõpoſicone · Dieo

ergo/c lux eſt fides · fima mentũ eſt ſpes
aque ſuꝑioꝛes ſunt a deo inmiſ ſe tbula cõeꝰ
Aque vero inferioꝛ es ſunt a carne naſcẽtes
temptacões · Terꝛa eſt oꝛpus / herbe & ar
boꝛ es ſunt bona opera fructus && ſemia ſuũt
virtutes & mèita-lunnari. ſignãt diſcrecoʒ
Sol eternoꝝ ſapiẽeiam · luna et᷑ noꝛum noti
ciam · Diſces qui ſempꝑ ſut in aquis ſignãt ð
uoconem · Wolueres vero celeſ tium cotem⸗
placõnem· Jumæẽta paupꝑeꝝ adiutoꝛ ium &
ſubuen cõnem · Reptilia/alion doloꝝ com⸗
paſ ſion em · Deſtie ſignant demonum vi
cioꝛum cõſidrracone · Domo vero ad yma
gmem dei facins deſignat moꝛ al hom̃is cõ
ꝓpoſiconem/&c męetis moꝛalem perfectionem
Naradyſus vero denotat Snalan beatifica
cionem & gloꝛie cſecuedem · C-
Diec ergo ꝙ ad hoc ꝙ; minoꝛ mundus ·i ·
vir perfectus moꝛalit᷑ con ſtituatur/ pꝛimo
neceſſaria eſt lux fidei vt · ſ· mentem illumi
net & vericat em oſtedat & erꝛoꝝ tenebꝛaꝰ
diſ ſipet cõfundat · act · ix · Circumfulſit
paulum lux de celo · Pecundo debet in ipſo
fiei firmamentum · i: ſpes que ſcilicet firma
& ſolida debet man & inter aquas ſuꝑxri⸗
oꝛes tribulacõnum & aquas inferioꝛes tem
ptaconũ immobilis ꝓduraẽ ſpes em̃ in de⸗
um vtro biq; iuuat quia ficut dicitur · Ecei
Axxiiij · Nui timet dom̃iuzʒ nichł trepida⸗
bit quomam ipſe eſt ſpes eius · Vequitur
pꝛ otectoꝛ ſapiencie firmamtũ virtutiꝰ.reg⸗
num ardoꝛis vmbꝛ aculũ meridianũ · Ter⸗
cio ibi debet aar terra arida · · pemtẽcie
æ& abſim encie ariditas/& aquaꝝ·i· delicia
rum carn aliuzʒ debet evhiberi flixibilitas qꝛ
id circo aque inferioꝛes · i: carnis delectacõ
nes maria wocantur/ꝓ eo ꝙ ipſas multe a
maritudin es cõcomitantur · ſiẽ patʒ m liye⸗
urioſis qui ꝓ carms delectacõmbo habedig
mult as moleſtias paciunt · apẽ · viij · & miłl
ti im̃ moꝛtui ſunt ex aquis quia amaẽ fac
ti ſunt · Arida vero terꝛa que naturalit᷑ eſt
ſolida dicit ꝓeo ꝙ pemtecie ariditas in mẽ
tis ſoliditatem mutatur / mãytum ſcilicz vt
Wmumter ille qui ꝑ abſtineciam pemtẽci
am a carims wlupt atibꝰ eſt aridus/ foꝛtis
eſt e ſtabil· ps fundauit terꝛ aʒ ſuꝑ ſta
bilitacẽ ſuam · NRuarto delent m iſto mun
do ſcilicz m homie pom lummaria elare & lu
culente diſcrecõms/quia ſeilicz ibi debet eſſe

ſol . i· ſapiencia de ſpiritu alibus“ luna i. ſei

encia de temꝑvꝛalibus / ſtelle · i. ſciencle de
naturalibus: quia ꝓcerto ad virum ꝓfecuʒ
Ptmet ꝙ; ipſe ſit illumiatus & mſtructꝰ in
Piritualibus te ꝑoꝛalibus & natualibus.
Abacuc ii Sol luna ſteterunt in habita
culo ſuo · Aninto diœ ꝙ ibi debent eſſe pi
ſces qui valde ſunt vigiles ·i· diligencia acti
ne/aues wolantes i· ſublimit as cteplatiue
quia ꝓ certo iſte debet eſſe diligens & mobi
lis q;tum ad mimſtracõnem virtuoſe aclio
ms · Wtus vero wolucris & ſublimis q;tuzʒ
ad wlatum contemplacõms · ꝑs Volucreꝰ
celi & piſces maris qui ꝓ ambulant ſemitas
maris ·i · ꝓꝑ ambulaè debent/ſemit as coſcien
cie a mare & deuote · Sexto autẽ delet eſ⸗

ſe iumeta ·i· adiutrix ꝓximoꝝ compaſ ſio·

RKeptilia · · vicioꝛuu que in nobis reꝑtat
medit acõ beſtie · i· demonum crudelium ti⸗
moꝛ & cnſideraco / vt ſic dicat homo illud
deu tro · Mee ſunt omnes fere filuarum iu⸗
menta in monkihus & boues · Talibo etiam
creaturis ſpiritualibus pꝛ eambulis freqũt
creatur hmo ad ym agmem dei / bomo dico
interioꝛ i· interioꝛ raco & moralis perfectio
xp̃i ꝙ ymago & imitacõ / quia finaliter po
nitur in paradyſo id ẽ m eccleſie militantig
ſtatũ c offico & finaliter in parad)yſi celeſ⸗
tis gaudio & ſolacõ · Gnß · ij. Olant anerat
dominus deus paradyſum wluptatis a pñ
cipio in quo poſuit hm mem quem foꝛma⸗
uerat Et fic ſeqmitur ſeptima dies id eſt
mentis tranquillitas & quiet acio & etiam
eterna requies cœn ſolacõ · Sex enim diebo
id eſt ſex perfectioms gradibus omma que
ad mimnoꝛum mundi id eſt ad mterioꝛis v
mims conſtitucionem ſpectant ꝓoſſunt ſpi
ritu aliter fieri · Et ſic dies ſcptima id eſt
quies mentis in hac via/ vel eterna traquil
litas m Patria Poteſt ſequi · Vnde hominm
dicit Exod · xxiii · Dex diebꝰ operaberis
ſeptimo aut ceſ ſab & ibide dicit᷑ ſex annis
ſeminabis terꝛ ã tuam · SVeptimo autẽ di⸗
mittas vt quieſcat · D. Vr dicãꝰ
quod mundus eſt eccleſia· In cuiꝰ · ſ. cm
poſiciõe concurrunt multa genera creaturaꝝ
i· perſonaꝝ & pꝛimo quid eſt ibi lix · i na⸗
tura agelica que bʒ wies illuinaè & erꝛoꝝ ob
ſeuritatẽ fugare · Siit ibi aꝗᷓ inferioès & ſu
Piołs ·iſcĩ q ſt᷑ ĩ pria: iuſti q dgũt m via

õ
engt tanſaim
õ
ones oſir Gummvdh
GoRNNE WaRt nprhnn
nm npit N agnelt
ſiexbr · mohlis u.
lulit hoyjnanida
gupilini& wan
erir eeſtugolemn
Gt disgoA, Auidnfum!
dErdeſo Mdd pip,
C Ndc
Pndls id Ar ſeſoid
nie us psnt
Xſnins Naus ſmno
dtos aſt heduor men
ns unnmnly vchuh D
lusſ. ſion diſrp tilein
lir nin ſtels cmtb
ntriſinmn , geſ⸗
Erſfmnninipaüſher
Ncrs e dei Xgn
„Zen ppinis Wd

NN
sp e

„ NNp
tarepz.) d We
8 5 hndet n Kaſa
Aſ
Ne & ac amnntude 4
All ſe go.: .
nien zm 4 Frirgz
Nd. lam
Na à nyceg.
/8. d
d manf

& beues. Tallb etiam
bus preambulss fieqũt
magmem dei/ lomo did
1mGd & Morlss puficlio
imitacd gunfimlrer
bide m ecleſte miltanng
Hulter m pandyßcll⸗
v. Gim y Wuntaumt

yſum wuptans agi

lmmem quem vꝛma⸗
tun ſept ma des id eſt
s & quietacio etiam
ſcach Per enm debo
Ns grakbus omma qpe
diid eſt ad ntenoꝛ is
nam eit ſlirſi
ſe dus tuu 15
pia ul cona nuui
ſau⸗ Vnc kyminn
Perdichetalans
ibae det ſo
mo aute de⸗
rn rack

Eſt etiam ibi firmamẽtũ inter vtraſ q; aq̃s
medium/iiᷣ ſtatus pꝛelatoꝛũ/& eccłiaſti⸗
coꝛum quiſ· inter deum & pPopulum me⸗
dins curꝛit/& mteèr ſupiora & in ferioꝛ a fir
mꝰ ĩãde & moꝛ ibo pfſiſtit · Itẽ ibi ſũt hebe
viretes · i· ſimplices opulares arboꝛ es Fruc
tifie antesi-boni actini /& ſeculares ſtelle lu
centes · i· clerici atq; doctoꝛes/piſces natã
tes · i. viri deuoti aues wlantes · i · viri con⸗
templatiui/ibi eſt ſol·i · xpũs qui per carita
tem calefacit lumm aria · i· beata virgo que
noctem·i peccatoꝛ es ꝓꝑ piet atem humectat
et rigat/terꝛ a ſeu arida ·. i· viri ſicei & abſi
nentes · Maria· i. viri amari contriti && peni
tentes ibi ſüt iumenta · i· illi qui alios per eli⸗
mofſinas iuaant / reptilia · illi qui circa ter⸗
ram repũt · ſeilli qui agriculture vacant· be⸗
ſtie & fere · i· nobiles qui liberi ꝑ flumia am
bnlãt/homo ad ymaginẽ dei factꝰ.i.iuſti⸗
qui pfectõnẽ x̃i moẽs in ſe & ſuis actibo
repſentãt · Iſte eſt eꝛgo ille mũdꝰ de quo di
cit dñs ·jo·xix Auã diu ſũ in mᷣo lux ſum
mði· Et idẽ· jo · j. Mũdꝰ ꝓ ipſu factus eſt.
E ·¶ Vl dic ꝙ; firmamtũ eſt loꝰ
pꝛ elatus qni.ſ·dehet eſſe ſolidus atq;ʒ firmꝰ
inter aqnas ſuꝑioꝛ esiinter deum angelos
& ſanctos/& aquas mferios · · fideles & ſi
d.tos eſt mediatoꝛ & medi?/& duoby mag
nis Iiin maribo . duabꝰ ſpecãalibo virtuti⸗
bus· ſ. ſole m dectibili.i.iuſticia·luna mu⸗
tabili ·i· clem ẽcia / ſtellis lucentibꝰ· . pꝛude⸗
cia debet eſſe mumtꝰ. Iſte · ſ. latus ergo
de t eſſe fimamẽtũ ꝑ c ſtancle firmitatẽ
medius inter deũ & poꝑłm ꝑ oꝛacis ſuf
fraginm ꝓ pꝛelacõis anctoꝛitatẽ· Wedia⸗
toꝛ vero inter alios ꝓꝑ coꝛdiam && caritate
illuminatꝰ & ſtellatꝰ ꝓ ſapienciã & ſagaci
tat em ꝓ iuſticiam & pietatem/nee nõ ꝑ v⸗
tutum młtiplicit ate·fiant lim inaria mn fir
mamto celi. Gn · j. XP·
Vkł die ꝙ aque ſuꝑioꝛes que ſut criſtalline
ſolide lucide ſuũt viri iuſti qui ſuꝑer celos
ſp & cõtemplacõe moꝛ antur/& qui ꝑ ſapi
enciam lucidi & ꝑ cõſtaneiã ſolidi dinoſeũ⸗
tur Ps· benedicite aque ꝗᷓ ſuꝑ celos ſũt dño
Nne aũt mferioꝛes ꝗᷓ m vnũ fut cõgregate
& maria ab amaritu dme ſũt dicte & fluctu
oſe & tumłtuole ſignãt pctõꝛes qui · ſ· per
malam am iciciam mvicẽ cõgregant /ꝑ in⸗
mdia m amaritantur/ꝓ mevnſtanciam ſunt

fluctuoſi/& ꝑ diſcoꝛdiã tumłtuoſi · p· lvij·
Impij qnaſi mare feruens qð quieſeꝰ nõ va
let · firmam̃tũ igit · i · bo? p̃latus debet iſtos
abmficem dundere && inter eos diiudicare &τ
diſtiguẽ & ab muicem eos ſeꝑae · Mt·xxv
Hiuidʒ agnos ab edis & poet quivã agnoꝰ
a dext᷑ s/edos aũt a finiſtris vł die ꝙ a⸗
que de quibo tam piſces vł volneres ſut cre
ati ſignat ſtam mort alem vitam/vł iſtiꝰ
ſeculi wlnptatem · que · ſ· eſt pheipũ & oꝛi⸗
g o piſcium.i:maloꝝ/& wolucrũ·i.bonorum
ſeðd pꝛo certo piſces ·i · volnptuoſi in iſlis a
quis ꝓ cõplaceciam remãſerũt · volncres ve⸗
ro.i- cteplatiui && iuſt ſurſũ ad bona ſpeci
alia & eterna ꝑ affectũ euolauerũt/ & aqs
wlupꝑtatis ſeculi in quibus nati fuerant re⸗
liquerũt/mali en nõ ſolent locum natiuitatiꝰ
ſu⸗. ſ. mnndũ dimittere ſea/ibi gaudet moẽ
piſcium natare · A bacuc·j· facies bommis
ſicut piſces maris · Dom vero jſtu locũ ſo⸗
lent fugere/& ſurſũ ad paradiſi gloꝛiã euo⸗
lare · Vñ canitur in ymno qui ex aqͥs oꝛtũ
genꝰ ꝑptim remittis gurgiti ꝑti leuas in ae
ra · V ſi vis dic ꝙ illi ꝗ ſut wolncres · · ſciẽ
tifici & ſpũales libeter reliquũt patriã ſuazʒ
& locum natiuitatis ſue: ſcientes q; nemo
ꝓpbeta acceptꝰeſt m patria ſua · piſces aũr
i. wlupꝑtuoſ & im beeilles æ ignari neſciũt
Patriã dimittere vel exire ꝛ2c· G⸗.
De? m pꝛ nicitpio fecit lucem pꝛim oꝛ dialeʒ
de qua dicit byſtoꝛia ſcolaſtica⸗ ꝙ ipſius
materia m ſolem ceſſit/itaq; de ea ſol ꝑoſtea
fa ctus fiut· ¶ Iſta cpuis ſole eſſet pꝛioꝛ in
tpe · fuit tũ mmoꝛ in opeꝛe/ qꝛ · ſ· nõ erat ita
clara iſta lux pꝛim aria ꝗᷓ Pꝛeceſ ſit ficut ſol
ꝓoſtea qui ſucceſſit · Talis lux videt fuiſſe
beata vgo que reu era fuit puriſſima moꝛe
lucis . Gnð ·. · Videt deꝰ? lucem cpeſſet bona⸗
de iſta èm fuit factꝰ ſol iuſticie xpũs c ab
ip̃a fuit hũamtꝰ imeànatꝰ · ita ergo cyuis tẽ
poðꝛ ip̃o ſo e · xo ho mie · fu erit pꝛioꝛ in vtu⸗
te/ tn efficaciter fiut mioꝛ / Vnde ð iſta po
teſt diei illð. heſter x· fons puus cermit in
fluuiũ magnũ/& m lucẽ ſolẽqʒ auerſa eſt ·
die ꝙ iſt i lux qua p̃ceſſit ſolem/& ante ſo⸗
lis cre aco i vices ip ſiꝰ exercebat ſigmficat
legẽ ante graciã/iobeʒ añ xpᷣm/graeiã ante
gloꝛiaʒ/m iciũ ante pfectiõʒ · Jobem añ ſal⸗
uatoꝛe/qꝛ · ſ-iſta tanꝗy minoꝛa & im ꝑpfecli
oꝛa pꝛ eceſſerunt/jjlla vero tamquã maioꝛa

—

& magis vtilia ſucceſſerunt· Vnð anguꝰ in
omłkia p̃mittit inquid ohãnes ante xpm̃/
param̃phꝰ ante ſponſum / ſeruus añ dñm ꝛc
. Benarius numèꝰ m oe vider
eſſe pꝛiuilegiatꝰ quia deus omma opera e
ituconis creacoms mũdi ſex diebus co⸗
pleuit · In loc etiam ꝙ xpus ſexto die · i·
ſexta hora diel moꝛ tuus fuerat/ quia etiam
mo ſexta die fint creatus/& qꝛ dies iſte
ſeptime diei que figmficat requiem fuit on
imctus per iſtum numen poſſum mtelligẽ
la boꝛ eʒ bone operacõms · Exoð · Vex diebꝰ

operaberis/quia pꝛocerto iſte nnmèus · i· bo

nus laboꝛ: bene numẽatux & meſeratus no
bis in hoc cõmendatur / qiua deus ipſu mũ⸗
dum creando ſacrauit/& ipſum mũdum re⸗
ereando ꝑ ſue paſ ſioms mimſterium bñde
it · Vſtũ etiam:dies ſeptima ·i· eterna reqyi⸗
es mmediate ſequit / quia · ſ. poſt honeſũ
laloꝛem · Juſtum eſt: ꝙ celi requies habeat
Apoẽ · xiuj · Amõ iam dicit ſpirit us vt re⸗
quieſcant a laboꝛlbo ſuis · Vexta die ergo
fuit omo creatus:að dnotandum ꝙ ip̃e de
bet eſſe laboꝛi bonoꝝ oꝑeꝝ dedicatus/ quia
ſicut dicit · Inc· xiij · Vex dies ſunt ſmn quibꝰ
oꝑoꝛtet oꝑerar · Yo b· v· quia omo naſcitur
ad laboꝛ em ·

Capt · ſedm e¶· JI.

Feut dicit Gñns ſcᷣo· Do
minꝰ a pnᷣeipio paradyſu wo⸗
luptatis · jn oꝛiẽtali plaga plã
tanuerat/ & ibi poſuit hminem
= quem foꝛ mauerat · Erat autez
paradyſus ille terꝛeſtris/locus amemſ ſimꝰ
pꝛope globum limarem poſitus/ & in ſecre
ta mundi ꝓte locatus/diũſis arboꝛibus inſi
tus:fontibus & flumimbus irꝛ igatus / ibi e⸗
