ret· Er ad hec pPoteſt agplieari ꝙ vtile ẽ
quandoq; homimi inimicos babere vt dum

babeat quid timere debeat: diſcat ſe cancius
euſtodire: & vt veritatem ſuam poſ ſit on
tra eos exercere ſimiliter pꝛetermitto / ſed vi

Ae exodi decimoqnarto⸗ vbi de e &X joſue

xvij· ¶ Textus cadꝰ⸗ terc. ⸗C:⸗

.

ma⸗
cuſſn⸗ g p⸗
A engig
ſon⸗ olic vtchet
de. 1 nn
,nf glin n
we⸗ N
amn N S
mpu⸗ Pinnl 1 nuunen

S

2

⸗
„

fn pat d low⸗

ſtum nenge A mm
camn que Mdet Rſiede penene d
rle eunndimittis dan
Vndeſnce n guun zmicd eno n
i gnci nt A cc,an⸗ do aedasn
otuv merenun/ mouf ſus xnmub
ninus af nuorn entus noeu
ſhlne no. nd nie audiiat lr jer

naenvautnd⸗

ſuun qn daio yludzm pmapippel

fun onederdun deciſſe, pfim cyt
Eentetncts fufet gu pſundens mit
lustprun nSdn nſttui in deſen
keinat dD Vpia
e 7 mtepretzun fütun
nk⸗ als ſaleer fſin Fdee
ocoma ſis ſai ati

Gr & vs ſus imm

Non.. e dtens lin.
ndndſcſmec
Naclet Gmn lklee Knſti⸗
e aptmane⸗ CTbdeg ennmne atl
na ſpes gan de pedus untisſ

de ffelbus N rnbus
18
ne quam quaſ W
peedicato: lvmm prſen “R
eleror ne, dere & paſſt
uſneuins:baffic hus erd u
n vt pſin oſſt mimnlian deſtn
dpanhumſan zwokediattn nafn.

Orhur Jndieint ſero
De ebnſs ß nſ⸗
delibns non mteſſechs ſed
ſub tubuto red⸗ chs vde o

ſue deeimnoſſptimo . .ς

die dertmoockauo⸗ de ve q
ente ango poptlm pioto cen⸗⸗
nen eetinentteprun fe ſ
be 1. aumo (uod i/

Eglon rex moab pinguiſſimus oꝑ unebat
pvpulũ iſ rabel violentis/nã quia ðd no pecca
uerat tradiderat eos qns iſti regi: qua pter
ayoth fihus jere qui vtraq; manu vtebatur
p dextra wllens lierẽ ν: fecit popalum
ancipitem & captis m unðẽ bus ad regem ac
ceſſit: vt ſie ab amicicie ſpẽ fatibꝰ pſum re
regem occidere t/ offert ergo regi munera &
ab eo grõſe reedt: cito pꝰ ðᷣſceſ ſũ ad ſocõs

ſolus reuertens: regem m eſtino cubiculo re⸗

ent cui cum verbũ ſecretum ſe velle ei dicẽ
aſſerèt: rex vninerſos emiſit / quem aioth ſolũ
intuens ipſum gladio an cipiti tranſ foeit &
oceidit: & clauſis foꝛtiter boſtijs per poſtẽi
olem ꝑtem domus fugit et tandem clangẽꝰ

bucem a mo abitas plurmos interfecit · Ills

oteſt alleg ari exemplłr ꝙ valde vaeuũ eſt
cum mimico ſolum remanè/ & illum amicuz
gredẽ: quem violenter afflixès tali qñ q; wo
luis danpuum dare / dato ; ipſum videas
tibi mu nera offerꝛe & amiciciam ſimulare/
cnſtat em̃ ꝙ; ſi locum & tempus opꝑtunũ
muen erit: oontra te ſtatim mſurget: & numi
ciciam que tubi latuit oſtendet / jdeo bene di⸗

cit iſle. Weruntame cui benefeceris nõ credaꝰ

Vnde · ſeneẽ. m ꝓ cum amicœ nemo tutuꝰ
m graciaʒ redit & ecci-xij. nõ credas mimi⸗
tuo meternum/ m ocuł ſuis lacrimabitur
mimicus: & ſi muenerit tempus nõ ſaciabit
ſangume tuo · Illnd male andiuat ille rex P⸗
ſarum · qm dato ꝙ cudam pꝛmcipi ꝓpꝛiũ

filiim co medendum dediſſet / ipſum cuʒ du

cem exercitus ſui fecit: qui ꝓſuadens milti⸗
bus tyrum regem cœnſtitui & aliũ deſtitui
Peuranit. D⸗ Vv ſpualiter
dic ꝙ eglon qui interpꝛ etatur feſtintas in⸗
utilis eſt caro eius ſeilicet feſtum & delectaꝰ
nõ vz: que tamen filios iſrabel ideſt xpianoꝰ
& fideles ſibi ſubiugat & eos ſuis immũdis
ſuggeſ tiombo o ꝓpꝛ imit iugiter atz guat / ai
oth qui interp̃tatur laudabilis ſignat virum
luſtũ & maxiĩe bonũ eccãſticũ vł p̃latũ qui
jere · qui moœla mterpᷣtatur filus mterptatur
ſilins dicitur ꝓeo ꝙ ute pegrmum & meœ
lam ſe reputans: im ſoc mido nõ tanqᷓ; poſ
ſeſſoꝛ ſed tanqy meœla cnerſatur / ꝓpter q;
aà dno laudabil iuideatur· Vn ecci ·xliiij· lau
demus viros gloꝛ ioſos patres noſtros· Il⸗
le em vtraq; mann debet vti ꝓ dextra/qꝛ ſci

Judect

let nulla debet muemri m eo ſimſtea vl vi

„

cloſa:ſed euncta dextra et virtuoſa/ dato eni
qꝙ vir pfectus vtraq; manu babeat tam dex
tram ẽ ſiniſtram / & dato ꝙ; vtraq; clſcre⸗
coem habeat ſlilicet adminiſ trandi ſpnñalia
& terꝛena / vl dato ꝙ; duo oꝑa exæceat ſezʒ
contemplatiua & achua: vl dato ꝙ duplici
ſciencia polleat ſcilicet ſpecu la tiua d practi⸗
ca/ mchilo mius vtraq; debet vti ꝓ dextra:
mꝗtum etiam iꝑſa opera que ſimſta deſt
mmus ydeonea videbantur ad dei laude &&
amime ſalntẽ oꝛdĩat / et ſic ipſa facit eſſe dex
tra atq; ſancta · NRom̃ · ij · ſi uiſticias legis cu
ſtodiat:pꝛ epucium eins circumiciſio facta ẽ
& fit de illis de quibns dicitur· qudiecum · ij ·
ꝙ m gabaa erant · læx. viri ita ſimſtra pꝛ eli
antes / ſic dextra gladins anceps quem iſte
habet ſignat pemteneiazꝝ que eſt anceps pꝛo
eo quia mtertus ꝓ cœntncõem ſemdit/ ex⸗
terins ꝓ ſatiſ factionem ledit/ vl etiam iſte
gladius eſt/oꝛatio que ꝓ eo dieit biceps qꝛ
deum placat & reconeiliat / boſ tes vero ſPũ⸗
ales impugnat · Dic ergo c qñ aioth · i·
vir ꝓfechis:qui poteſt dici laudabilis & Pe⸗
regrmus: & qui vtraq; manu ideſt omi ſuo
opere muemtur dexter virtuoſus vult ſu
peraẽ eglon ideſt mutilem feſtiuitatem & glo
riam carms ſue & de eiꝰ poteſtate filios iſ ił
ideſt affectiones & motus amm liberare de
bet ipſum ſecrete ꝑcutere & afficere gladio ã
cipin oꝛacõi ł pemtencie /ita ꝙ pmguedmẽ
deliclarum ſuarum dibet reſtringẽ && ſterc
ra diniciaruʒ ext᷑ ꝓicẽ & hoꝛrere: d& t andem
lſſia ſenſunm a mundi delictabilibus clau⸗
dere/ ipſum moꝛtuum ideſt ipſam carneʒ
moꝛtificantem dimittere & abire/ tali em gla
dio caro moꝛtificatur & ſpunᷣalr occiditur et
rabhel ideſt mens a peccati ſeruitutibus libe
ratur NRomanos · vj · liberati a peccato:ſer⸗
ui autem facli dei · E. VE
die ꝙ iſte rex eſt pꝛelatus/aioth autem eſt
ambicvſus quiin regem ſuum pꝛelatum occi
dere ideſt cꝛrumpere cupiens gladium anci
pitem & linguam adulatricem ſibi acuit ip⸗
ſamqʒ ad vtramqʒ partem nune ꝓ nune cõ
tra ſedᷣm ꝙ m agis credit placere ſemdere &
loqui ĩſtruit vtram q; manum ad diligeter
obſequendum ad dextram conuertit & etiaz
ſe eſſe totum dxtrum & virtuoſum && mebil
babere ſiniſtrum vł vitioſum diſ ſimulat
pꝛetendit munera etiam pꝛ epat ꝗᷓ ante oma

9

pꝛemittere non ſtponit tandem vero obla
tis muneribus iſte ſolet ſecretum colloqniuzʒ
petere: & tunc ſolet regem pꝛelatum gladio
imgue ancipitis & adulatricis ꝓcutè: & ipᷣm
viroꝝ ſuoꝛum gladium m cœꝛ ipſius mfigẽ:

& ita ſo et eum cꝛrumpe & decipe ſpna

liter occidere: & ſe liberati obtento benefi co E
digmtate reſtituere vł ambire · Tobie· oc⸗
ciderunt regem filij eius: Videmus emm bo
die multos reges ideſt multos magnat es et
pꝛela tos moꝛtuos effemmatos iacentes &
per gladios ancipites linguarum adulatoꝛũ
& maloꝛnm conſiliatoꝛum ſuoꝛum miſeros
& langu entes & nulla vitute pPollences: ſed
m vicijs moꝛtuos & fetentes/conſtat emm
hodie ꝙ tales gladij ſunt cauſa moꝛtis & p
dicõms ommum ſupꝑerioꝛum · vnde m · pc ·
gladij ancipites m mambus eoꝛum: ſcilic et
adulatoꝛum ad alligandos reges eoꝛum m
comp dibus & nobiles eoꝛnz m mamcis fer
reis · T· V die ꝙ aioth lau
dabilis eſt pꝛedicatoꝛ qui cum gladio ancipi
ti verbi dei pꝛeliatur contra oglon ideſt con⸗
tra peccatoꝛem vt eum oceidat ſpũalter &
conuertat · Dꝛimo tamen debet vti muneri⸗
bus ipſum ad gloꝛ iaʒ alliciẽdo: tandem gla
dio aſpere ꝛ reclio me ipſum per toꝛmenta
mferm deterrendo · Deb · v · eſt ſermo dei &&
efficax && penetrabilioꝛ glacho acipiti · WE
dic ꝙ rex iſte ẽ dyaꝰ qͥ dr rex ſuꝑ oẽs filios
ſuꝑbie · IJob. xl· oontra quem pugnat pꝛedi
catoꝛ gladio verbi dei: & etiam iuſtus cum
gladio pemtencie & oꝛacõmæ Vicut B pa
tet ſangar qui indicabat iſrabel non legitur
cum gladio aliquem hom imem occidiſſe & tn
cum bono fomeꝛe ꝙ; eſt mſtrum entuʒ bebeꝰ
rude & non acutum dicitur ſexcentos omi
nes peremiſ ſe · Ad hoe poteſt a Plic ari ꝙ;
quandoq; m ꝛ rectione vł pꝛedicacione
plus pꝛoficit ad alios oceidendum ideſt coꝛ
rigendum & cnnertendum: bebes verboꝛuz
ruditas: quam acuta ſcienciarum ſubtilitas:
& plus iunat bemgmtas reſecata/qᷓᷓ ſeueri⸗
tas exacuta/ita ꝙ plerum q; vtile ymmo ne
ceſ ſarium eſt excoĩcacois vł aſpere correcti
omis gladium retondere: && tamen vomẽ dul
cis & blandimentis exlboꝛt acois Hoſtes id ẽ
vicia e demones ac etiam iĩpſos peccatoꝛeꝰ
&& impios ĩpuqre / jdeo Pet ro paſtori eccleſe
dem̃ e pxne gladiũ tuñ i vagmꝗ· Mt·xxvij⸗

canei. S.

Cribitur Judic · qrto · Deb
bora ꝓphetiſ ſa vxoꝛ lapidoch
judicabat populum iſr⸗ bel ſe
dens ſuper palma / cuz ergo ja
bin rex canaã miſiſſet ſ) ſ rã
exercitus ſui oontra popnlum domim: woca⸗
nit ðᷣbboꝛa barach filium abmoem: cõſti
tuit eum pꝛmcipem populi vt contra ſyſara

dimicaèt: adi ecit tamen de dixit fibi q; vie

toꝛia ſibi nõ aſeriberetur / ſed q; mulier ð ſy⸗
ſara triumpharet: ꝙ ſeilieet factlum eſt/quia
tandem comiſ ſo prelio ſyſara ꝑer pedes fu⸗
giebat/jael antem vxoꝛ babercmei pſum re⸗
cpit: & aquam petenti: lac dedit: & doꝛm
ent em occidit & caput eius clauo tabema⸗
culi cum maleo perfoꝛ auit · Illud quidam
expvnunt allegoꝛ ice ſie / dicũt em̃ ꝙ debboꝛa
que mterp̃tatur loquens ſeu apex/ſignat le
gem diumam que de fidei & virtu tum api⸗
ce loquitur / que ꝓphetiſſa dicitur pꝛoeo q;
de futuns ꝓp hare dignoſcit᷑: & ſub palma
ſedet / eo q; Palma m celeſtis gloꝛie & ꝓmit
tere compꝛobatur/ vxoꝛ etiam dicitur lapi⸗
doch qmi mterpꝛetatur fulguracõ: ꝓeo ꝙ; in
ea folgur & ſplendoꝛ fidei reuelatur / ꝓ ba⸗
rach qui mterptatur œꝛuſcacõ accipitur pe⸗
pulꝰ iudoꝝ q ruera ad modcũ vtutibo cꝛu
ſcauit q; ſito euanuit & fecit ꝓ ſiſara qui
mterp: etatur excluſio gaudij: mtelligit dyy
abolus qm ſcilicet a gaudio paradyſi fuit ex
cluſus & hic m triſticia poſitus & meluſus
:iſte em cum exercitu vico nõ ceſſat contra
filios iſ :ł ideſt iuſtos contmue debellaè/ vt
ſic poſſit a parady ſi gaudio excludere / P ia
hel vero mulierem gentilem: jſrabeli tam co
Hderatam & adinctam mtelligitur eccleſia ð
gentilitate aſſũpta: quia Feto ſta eſt veri⸗
tas ꝙ a pꝛin cipio ðᷣbboꝛa ꝓpPhiſ ſa deſt lex
dꝛuina vbł etiam ipſe deus legis factoꝛ / etiaz
ipſe moyſes legiſlatoꝛ miſit contra ſyſarazʒ
& exercitum ſuum:ideſt contra dyabolum
vicia qui filios iſ rabel: ideſt ſanctos patriar
chas grauabat barach ideſt populum indai
cum:vt ſeilicet contra ipſum pugnaret & vt
eius poꝛtam eneruaret · Ded quid Peerto iſ
ti nõ fiut victoꝛia data:nec victi diaboli glo
ria attributa: quia reuera nõ populns iuda

ycus nec pſius finagoga dyyabolnz ſupamt

6o veozant tun n
velſatmime dtenr vumul
õ 6
donoſer de⸗ Aed aeq a⸗
mnclas vmnet ſnnentſonten d
alolim cirnen r mumnaͤm nn futuo⸗
bis tliſeen lun diuſiun
Gnun wlen tz ltanten. ſatn
ſyſin fnmna gum nir ſnpleupy li
taliels elere ſilns qy ſeul

doſis guanelta ſchr it iſt im

uscgleindinaum gus faciun
Aun ulen nuds tuus menctam
Wen fwund cunndand dum dmnon
adlitmn totum mentis taemacun
en: vl lbatun qno mt ſumpfor⸗
buhunt pſun ſylrmn ideſt qpa

eny n duntuſre peucimt

Aun q pſtmnmt himeh woa

uend defde e vnu un ap⸗
sPpbae digneſek:eſib palmz
piam ds gore Pinit
padbatur Werkam Acturiiz,
qun mteppꝛetaun fiſgunch peoyn
ur & ſplendor fida rlelatu / phe⸗
imtepptaturwruſe wacephnrtr⸗
vyqan ab modii nflyꝛu
ſoto aanui gdfut p ſſini qui
xrureneliſo gaudi nteligt dy
ſchcet 2 gaucko pandyfifint n
e m tnſlea witus neluſus
cumn enereite vonnoee⸗ ſi ctn
N A uſtos oontmn akli
tapamdyſ gaudo arelren/u

uhoaRw;
lyri ulli l deſt lor

nem ißſed uſ. cpnte⸗ ee
6d,a ontn dyehin
ſumdat ſncos Pumnit

os ſoe: de pun bai

ibabenct de 63 urer
groi

ce ondi P 60
6 meruane⸗ ihnub
hetiu ariſi., alß u

4
tr ni jauts Mafrue

ſus ſivniß

Sed jael gẽtilis mulier ideſt xp̃iana eccleſa
ex gentilt ate ꝓmaioꝛ pte ſĩpta contra ipſu
pꝛ eualuit: & cum maleo ligneo & clano tabᷣ
naculi ideſt mediante ligno crucis & clauis
mbus fuit vommns conclauati :necnola
cte qᷓ fuit ſem carnẽ nutritus vc eſt dictu
mediante fide quam de xpi mearnacone &
paſſione tenet & eredit ipſuz turpiter ꝓſter
mit / & virtute ipſius en eruanit de filios iſ⸗
abel ideſt fideles de ipſins mambus libera⸗
nit Jud.·ix· ecce mulier fracmtũ mole ſupia
eẽs illi ſit capiti abimelech et ↄfregit cebꝛ eꝰ
P⸗ Vk dic ꝙ; talis mulier eſt
beata vir go que reneaa jael weſt dei aſcenſio
dicitur / ꝓeo ꝙ in ipſa deus carnem aſ ſume
do aſeeſſ ſe ꝓbat᷑ · Eſay · x · aſcendet deuꝰ
fuꝑ nu bem leuem d ingredietur egyptum·
Iſta em lacte ſuo mediante quo ſcilicet nu⸗
triuit xpm/ m ligno crueis cum clauis & lan
cea ſuffrag ante quibus ipſe xps moꝛ tem ſu
ſmuit:jpſum ſyſaram dyabolum ſuꝑauit et
ideo victoꝛam cntra pſu ſibi ſoli ſancta ma
ter eccleſia attribiit · Iudic: xin· vna mulier
hebꝛea fecit conniiſionem m domo nabucho
donoſoꝛ regis · Vl illud allega qg quãdoz
melius vicit ſiſaram cœz uſcantem ideſt di
abolum carnem vł mundum in fatuoꝝ cœꝛ⸗
d bus rutilantem / & plium dinerſarum tẽpta
cõnum contra nos ſuſeit antem. Jahel qnam
ſyſara femma:quam vir ſimplex:q; littera⸗
tus laycus: ᷓp elericꝰ ſecularis: ; ſecularis
religioſus / quia reuera ſepe fit ꝙ iſti fimpli⸗
ces cuʒ lacte elimofinarum quas faciunt &
cum maleo cruciz cuias mem oꝛiam & deuo
em ferunt & cum clauo dinim timoꝛis/ qui
ad litteram totum mentis tabemaculum reti
nent vł labatur: quo coꝛ ſunm ꝓfoꝛ ant atz
pungunt pſum ſyſaram ideſt dy abolũ car

nem vl mnudum taliter pcucinnt ꝙ ipſum

ſupant atq; ꝓſtemnnt brrach vero dum ex
ercitus idel t ſuꝑiorꝛes & clerci ipſum ita nõ
verberãt aut deumcunt / deo bene dicitur jo
bel. mfirmꝰ dicat ; ego foꝛtis · Textꝰ ·
J. abel vxoꝛ hebertinei vidẽs
ſyſara princiꝑpem ſitibundum & in pꝛelio fa
tigatum wocauit eum in tabernaculo dicens·
Intra ad me domine ne timeas: que ſtatim
apperuit vtrem laclis/& dato ẽ; aquam peu
iſlet · fibi tamen lac dedit vt doꝛ miret · Iſto
ergo foꝛ titer doꝛ miete cepit iſta mulier cla

Jdit

num tabernaculi ſui & cum m alleo tĩpu eiꝰ
tranſfierat: ipſum m terꝛam poſuit & mter
fecit / e ſic ſoxꝛ em moꝛti ſocians nuſerabili
ter obijt defecit · ¶ Iſta poſſunt expom a
liter ẽ; m pꝛecedenti capitulo/ſciliʒ ꝙ ꝑ iſtũ
ſyſaram mtelligo:aliquem m tribulacombus
fatigatum ꝓ dimciarum mopiam ſitibun
dum / vl aliqiem nobilem vl clericum paupe
rem bene ficiatum vł patrimomatum/ ꝓ ja⸗
hel vero vſur arium mtelligo qui lacle temꝑo
ralis ſubſtancie babnndat multipliciter mi
loe mundo / quia reueuera ꝙ iſta deeeptroe
muler ſcilicet vſurarius videt iſtum ſyſaraʒ
ideſt pauperem fſitire ideſt boms tempvꝛalibs
mdigere: ſed ſolet eum m tabernaculo domꝰ
ſue ſecrete mtroducere:c vtreʒ lactis ideſt
arc ham ſuam aperire: & dato ꝙ non petat
mſi aquam id eſi ahnquid modicum ꝓ tẽpẽ
tran ſeundo: pſi tam largiflue lac bonoꝛuʒ ſu
oꝛnm ideſt blandnz vł pecumã ſolet ſibi ad
vſurã concedere: & eum ad tempus ſacia? et
ſonpnum delectacõis & cmplacencie in ip̃o
genare / quia ꝓcerto iſti etiaʒ ꝑluſq; homo
mdigeat liberaliter tribuunt quado ſibi bonã
hereditatem ſeneiunt · Exoðdᷣ.xxv· plus of
fert / pluiſ neceſſe ſit / ſed qnid pꝛoceto duʒ
doꝛ mit ideſt dum non adnertit / contra eum
ſolet mſurgere &τ malleuz; ſue crudelitatis m
ipſum muebere/& clauo crudelis pumconis
& vſurarie rapacitatis ipſum traſfigere/&
per exbèditacoem ipſuʒ moꝛtunm & depan
ratum & ad terz am mdeſt ad miſeriam con
ſeſſum & mſixum dimittere & abire/ pꝛ oub
xvj· Vir iniquus lactat amicum ſuũ & du
eit eum per viam non bonam · R⸗
V die ꝙ; talis muner eſt blandus adula
toꝛ vł malus cnſiliarius ſeu fantoꝛ qui re⸗
nera ſſare pꝛ inciꝑi milicie regisjabi ideſt

mdi pn cipibo et ſuꝑioꝛ ibo lae ꝓ ſkr dul ce

dim em adulacoõms pꝛo veritate offeeunt/d
ſic dum eos in malis doꝛmire & deleectari fa⸗

ciunt ipſos ſpũaliter miterficiũt: & clauis di

uerſoꝛum vicoꝛum trãſ figunt. Judieñi ſevo⸗
aqu am petenti lac dedit/de m filia prmcipũ
obtulit bntirum ꝰ WVV die ꝙ tal mulier eſd
dyabolns vł caro vł mala mulier/ ſed ð hoe
vide ſupra libro duodecimo · ſeilcet vᷣ aſpiee
capitulo tercõ ·

4 Egitur Indieu z. v· Debbo
ra ꝓphᷣii ſa cum barach ad pli⸗
um ctra ſyſara ꝓcederet młn
de filijs iſrᷣ eum ea nõ fuerunt
„ qua ꝓpter iſtos hic ĩ ſuo car
mMie rep̃hedit/& iſti fuerũt rubei: qui mt du
os teminos habitantes gregum ſibilos au⸗
diebãt /galaat q traſioꝛ danẽ qᷣſeebat & dan
q̃ nauibo vacabat. aſſer qui m poꝛtibus mo
rabatur & m littoꝛe maris habitabat / ecõt
wero aliami cum eo ad pliuz acceſſerunt d jõỹ
cõmẽdãtur: yſachar cuius pꝛ incipes fuerũt
eum debboꝛa & zabulon & neptalim: qui am
mas ſuas dederũt diſcremi / & ſicut hic dici
tur de celo dimicatũ eſt ꝓ iſtis/&& ſtelle ma
nentes m oꝛdme & curſu ſuo aduerſus ſ)ſa
ram pugnauerunt · Dic vero multi ſut lo
die qii cum ꝓhᷣiſ ſa ideſt cuʒ ſanclis ꝑpſoniꝰ
nõ curant cont ſyſarã wdeſt coont boſtes ſpũ
ales pngnare & ꝓvtiſ ſime tales ſunt quatu⸗
oꝛ genera ꝑſonarum · A. Peꝛi
mus iſtoꝛum eſt rubeus videns pPer mediuz
ꝛqui fignat ſubtiles clericos & aduocatos q
cum aſtute:quid ſit faciendum videantp̃i
tamẽ ad bella contra vicia nõ ꝓpant / ſed m
ter duos termios ſcilicet deliciaꝝ & bonoꝛuʒ
habitãt/ vbi fibilos greguʒ ideſt verba adu
latoꝛ um:& woces blandas: eoꝛumqʒ fanos
dominoꝝ m aioꝛuz libeter andiunt et auſeul⸗
tant: vnde ipſi ꝓoſ ſut dieè de adulatoꝛibus
illud Job:uije ſtetit quidem cuius nõ cogno
ſcecbam vultum ynago cꝛam oculis meis /
et vwoeem qnaſi aure lenis audiii / adulatoꝛ eĩ
Vmasgo dicitur: quia habet amici ſił itudinez
nõ veritatem: cuius licet audiamns vocem le
uem & blandam loquacitatem/ nõ tam ꝓp

ter hoc vlutuʒ cognoſcimus aut interioꝛem

wluntatem · Secũdꝰ iſtoꝝ eſt gnꝰ galaad
qui mterpᷣtat cumulus teſtis:qui ſignat ſu⸗
Perbos qui directe cumulus teſtis dicũtur:
ꝓeo ꝙ tumulus xc tumoꝛ p̃ſunpoõnis & m
flate elacõis ſue/ mterioꝛem ꝑtem atteſtat᷑
& ibi tranſioꝛdanem qi mterpᷣtatur rinꝰ iu
dicij dicũtur qnieſcè/ qꝛ ſeipſos n eſcinnt iudi
care: ſeð vltra ſui ipſiꝰ veram cogmedem ſo
lent quieſcẽ & manere/ cum tamen dicatur-
r cxr:xl · SVi noſ metipſos iudicaremus n
vtiqʒ indicaremur· Tercius iſtoꝝ eſt dan/
qui mterpꝛetat canſa: & qui m nauibus dĩ
vyacaẽ & ſignat illos q mc anſis litigioſ nec

nõ m nauibꝰ ideſt in fluctuoſis mũdi nego

cijs ſe ſolent pluſ ꝙ; deceat occupare· Math⸗

erat nauis ĩ medio maris· Ruart? illoꝝ eſt
aſſer: qui mterpꝛetatur diuicie ſeu beatus/&
ſignat mudi dintes & m littoꝛe maris buiꝰ
mũdi ꝑ affectum manentes:& temꝓorali be
atitudme ceteris gandentes · Abacuc iij.
m mari via tua · Iſta ergo quatuoꝛ gna per
ſon arum ſcilicet illi qui diuicijs ampliantur/⸗
jſti qui m litigijs & negocijs occupantur /il
li qmi ſuꝑbiam mflãmatur: & iſti qii ꝓ va⸗
nam ſapienciã illuſtratur: nõ curãt hodie ſpũ
aliter pugnare:nec contra dyabolnm aut vi⸗
cia debellare: nec d ebboꝛam ſeu barach ideſt
ſanctos & mulieres pꝛopãtes ad ilſe pꝛ elĩ
con cĩcaè / vn de Populo moderne eccleſe di
cit ſeripta· eʒech:vij· Nõ eſt qui vadat ad
pꝛelium / ira em m eo & ſuꝑ populũ eiꝰ. Sed
reuera ad illud pꝛelium vadũt tria gha pſo
naꝛum bon arum / ſcllicet yſachar qui mterpꝛe
tatur domius memoꝛ ãas / neptalim qui miter
pꝛetatur conuerſacõ vł dilatacõ / ʒabulon qui
mterpꝛetatur habitaculũ foꝛ titudims:quia
pꝛocerto illi qui dei habent memoꝛiam & cœ-
gmedem: iſti qui babent caritatiãm dilata⸗
cem & hvneſtam conuſocõem / illi qui habet
foꝛtitudimem && mentis roboꝛa coem quales
ſcilicet fuerunt ſancti doctoꝛes confiſſoes et
martires / tales dico contra dyabolum pꝛeli⸗
antur & veritates ſuas diſeremĩ & laboribuꝰ
exponentes: de celo & ꝓ ſtellas / ideſt a deo
& ab angelis adiunari merentur / vnde iſti
ſunt illi de quibus baruth.iij · vbi fuerunt gi
gantes viri momiati a pꝛmcipio: ſtatura
magna: ſeientes bella 2c·

Capit · v · N.

Icut dẽ ſuð · Vj Deccanti⸗
bus filijs iſrabel/ tradidit eos
dommmus m manu madiã ·xj·
ams:qui quolibet anno cuʒ ſu
is gregibus m terꝛam iſił ve
mientes: omnia ſata moè locuſtaꝝ vaſtabat
cum ergo gedeon triticum m toꝛculari vir
ga excuteret: a aruit ſibi angelus dom im
p mittens ꝙ; m foꝛtitudme ſua populũ do
mini liberaret / cui dum gedeon ſacnificium ſci
licet ax mos panes && agri carnes & ius car⸗
mũ offer: et angelus ſupꝛa petrã oĩa fundi

Ktent nſe oren
arrhi⸗ alpren
Wreer

rKanniran crnfaa⸗
puchafieſnntonunis gont
Kaarmmemas ditts amals 8
es fundee N de onmaſmaen
ſtum plomm mtencden N dwiee
ipfus nutꝛcben wnere Konma 2
meyraitr otdimme qyſonna fren
vie xcans tunes beſl wgtan
ectmin· xpls deopytlnmis
ornnii ſncta funno ſis inehe
tigediecionis d ea depyo pꝛi
elebutsafinn ehtt Niſin
Konidtmtin nnchs efeciht
Kſe mudyen Ghes a fageoſt,
ll Kagüns noſte ntrtansd
mn ceſunm P cpntumplachemn endet⸗

mes aus.

4

lrigis & uehg anpt ntur
bannfine Oeclpentur
encli. Niſttqun de
luſer de b va⸗

anr e cone Aut hodeeſpi
Ane er de hum zut vi⸗
ab 1 N 1.
X mlitsen diſ

mnins menoꝛis/ncptaln guu nter
wnuerſaw yr latac/ ibllon qui
tur behitaculi wrtitidinsegnl
pndeibelent nendram . co⸗
qabent eitatan alhtzu
wuiſtmn andſochen /liguibalet
dmem & ments foloꝛacben gl als
ĩeunt ſanck dortoꝛes wnffiſ ſoeze
Mles dic autn dyalohmn ol⸗
wuntates huas bſoren & ilonlus
: de celo & p ſtelas / deſt a deo
is adiunatt merentur: vnde iſtt
guubas dantheiſ⸗Mifienut gi
n monian apuncio: ſtitun.
ſcentes wland⸗

Cpt xᷣ 5

zuffit: no facto angelus cames cuz virga
tetigit: & ſtatim de petra flamma Prupit ꝗᷓ
ſacrificium conſůpfit / angelus vero m flãma
celum aſeendit · ¶ Iſta ſequendo 859 ex⸗
pomt moꝛaliter ſic / ̈ cum quis in t orcula
ri wꝛdis cum virga recte diſcrecõis tnticuz
a paleis ideſt vtutes a vicijs ſegregat: & p
amoꝛe madianitarum ideſt demonum qui
euz gregbus tenptacõnum ſuarum cũcta vi
ridia ideſt cuncta honeſta & virtuoſa conſu⸗
munt in omine:m cꝛzdis ſui latebꝛis ſe oe⸗
cultat:& ſibi triticuʒ itèoνι affectõnum di
ſcuciat at qʒ terat / ſtatim ſolet adeſſe angelꝰ
deſt diumaco:reu ela cõ & inſpiracõ ꝗᷓ reu era
pmittit madian: 1 eſt dyaboli exercitꝰ ſui
ſupacoõem &: populi dei ideſt bonoꝛ ũ amme
motuum libera coem & ideo quid debet face
talis gedeon qni intepꝛetat᷑ circuiens mn vte
ro ideſt tał omo ſe diſcuciens & circuiens:
quando videt talem angelum ſibi aſtaè & ĩ
ſpirare · reu era ad momcvem eius ipſe debet
agnum ſuum: ideſt ꝓpꝛiam carnem ꝓꝑ pemtẽ
ciam & contricõem cquere: panes a ſimos · i⸗
lona oꝑa ſiue fermento manis glorie facere
:& carm um ius ideſt ipſas carnales cogita
chõᷣes fundere/ & bec om nia ſupꝛ a petra eri⸗
ſtum ꝑ bonam intencõem & deuocveʒ & ꝑ
ipſius mutacõem ponere/& omima ad ipſuʒ
ment aliter oꝛdmare ꝙ ſi omma fecerimus
& ius & carnes & panes: ideſt cogitacõem:
delectacõem: & opns deo optulerimus & de
cxerimus· ſancta flammo ſpũs ſanch cari

tatis & dilectionis: de petra de xp;o ꝓꝛ ũpet

:que buius ſacrificium acceptabit & aſſumʒ
&W omia carnalia in nobis exſiccabit & vꝛet
E& ſic madyan dyabolus a facie noſtra ſue
cũ bet & angelus noſtre interioꝛ is deu ocoiꝰ
m celum ꝑ contemplacõem aſcendet · Ecẽi ·
xx va poꝛ igme vꝛet carnes elus·
D. Vl dic ꝙ cum angelꝰ
ideſt pᷣlatus vł pꝛedicatoꝛ: virga coꝛrectio
ms vł monicõis petram cuʒ carmbus ideſt
ꝛ peccotoꝛ is duꝝ petreum & carnale tãgit
:min ipſo flamma cœntricois & dilectioms m
cendit: que carn es & ius ideſt carnales cogi
es & aclus attennat & co ſumit / & ſic p⸗
ſum gedeonem pecccatoꝛẽ madyan ideſt dy
abolum ſuꝑare facit / ipſe vero angelus predi
catoꝛ vł platus ex hoc aſcendit mẽptum cele
ſte meritum bic ac. juirit. Vk die ꝙ cum

M

angelus ad litteram vł etiam xp̃s petram ·iĩ⸗
cꝛ duꝝ p mſpiracõem tãgit · ⁊c ficut · ꝓx
imum vł vide g · libꝛo · xiir cav. xlix · ð mi
racuł igmtum · S. v· vbi inuems aliter expo⸗
ſitum. dommus gedeoz
ꝓmiſit ꝙ; ꝓꝑ mannʒ eius filios iſrabel ð ma
dyyan libera ret ; vt facilius credẽt & ſpe⸗
raèt / vnnm ſignum mirabile ſibi dedit: quia
ſcilicet vellus de nocte m area dimiſit / ros ey
de celo deſcendens vellus mriidit/ & area ſie
ca mãſit / ita ꝙ exp̃ſſo vellere concham roẽ

impleuit / econtra vero gedeõ aliud ſignũ pe

tijt: ꝙ vellus ſiccum eſſe wlluie cadente celi⸗
tus roèë: totam aream que pꝛimo ſicca fu?at
irꝛoꝛari popoſcit/ ꝙ; tamen ꝑ oꝛdmeʒ factũ
fuiſſet madiamtas fortiter expuquit · Ta
le ſignum noſtre ſalutis & liberacoi a demo
nijs & vicijs qui madionite iniqni & c tra
dicentes dicuntur factum fuit/ & nobis da⸗
tum in xp̃i mearnacõe.Vellus em̃ ꝙ de car
ne naſcens neſcit carms paſſiones: beatãꝗ vir
gmem ſignat que qᷓ;uis a carne nata fuerit:
carms tamẽ paſſiones & vicia ignoꝛauit: et
m care pᷣ̃ter carnem virgmaliter ſemꝑ vie t
Iſta eſt ergo que m area ſicca huins mũdi
Ppoſitam roꝛem celeſtem xp̃m cõcepit / et eo
expꝛ eſſo & ꝓturito⸗&& m cocha ideſt m wa
de fidelium ꝑ fideʒ recepto iſta ſicca: ideſt v
go ſicut ante fint ꝓmanſit / qnia ſicut vellꝰ?
pꝛius ſiecum faclum eſt roꝛ idum: & m ſe⸗
cundo ſigno illud vellns roꝛidum muẽtum ?
ſiccum · Vic vere maria que pꝛius erat vit
go & a carnaſitate ſicca: facta fint pgnans
& roꝛida: quia ſicut xpᷣe deſcendit m ea ſi
pluuia muellus: & ſicut ſtillieida ſuꝑ terꝛazʒ
imn ps. Cũ ſecũdano itꝝ aparuit virgo mte

gra atq; ficca/ & ſicut etiam faclũ ẽ q area

mũdi que pꝛius ſicca fuerit & a gracia nuda
Virtute ſiccitatis iſlius velleris iveſt vircute
virginitatis iſtis matris: fiut ꝑ graciam ro
rida & bũectata / quia ꝓcerto ros iſ łe xp̃us
de iſto vellere deſt de iſto vtero matrig ex
pꝛeſ ſus: & m concha eccleſie rrceptus per a
ream mundi: ꝑer fideʒ graciã eſt diſperſ ?ꝰ
ꝛ& ſic totus mundꝰ exiſtit ſpnaliter made
factus · vnð ipſe eſt qui dicit · Oſee · xiij · ero
quaſi ros & iſił ideſt btã virgo germiãbit
quañ lilinm· Et etiã de iſto ſigno noſtre ſa⸗
lutig dicatur ilind Eſayye · vn . ꝓpter loc da⸗
bit dñs ie wb ſignũ / ecce virgo ꝛc·

. Vr diec alr ; vollus & area m
telliguntur duo genera martiꝝ · S· maria ꝓ
vellus: alie marties ꝑ aream· Sed reu era
iſte ſic ſe halẽt: qnia vell ro facto area ſic
ca manſit/H eſt ꝙ ſe ᷣm modum ſicca quo
beata virgo concepit nulla alia cõcipe potu⸗
it / ſod om is matermtas quo ad vc (Meilis et
ſicca fuit/qꝛ ſeilicet ſedᷣm iſtuʒ mõm mõtes
gelboe nec ros nee pluma veĩat ſupꝛa nos⸗
ie reg· vij· Econtra vero qñ area fuit bume
fcta: vellus fuit ſiccum / qmia ſcilicet ſeᷣm
iſtum modum quo cetẽò matres concipiunt
ſſcʒ ꝓ œpulam carnalem: boata vgo fuit ſie
ca: & ab illo oncepeõis gne ſemꝑ ſalua/q
ſem iſtum carms modum: ficut dr aggei⸗
j· Thibiti ſunt celine darent roꝛem ſunm·
Eſte ẽgo due martis quoꝰ m roꝛifu ſioẽ · i⸗
m concepcõe connemãt modum cum conci⸗
piendi variaãt: & nũqy ſimul ideſt ſimili mõ
generãt mmo alternatim modum ꝑtus ſe⸗
men m ſe mntant. K.⸗ Vr
dic allegoꝛice alr/qꝙ; vellus ſignat popnlum
iudaycuʒ: qui m pꝛ incipio ꝑ fidem adheſit
So · Nmie · xrij ſicut adheret lumbaẽ ad lum
bos viri ſie aggultin am muchi domum · Per
aream aũt gentilitatem: que ſellicet ad mo⸗
dum aree totã mũdi ſupꝑficiem cotmebat ·
Jemie · lj. filia babiloms quaſ area manenti
ſicca: qꝛ ſeilicet ꝓles iudayea pꝛ imo fint ro
re diume gracie ꝓfuſa/gẽtilitas wero ſuit ſte
rił & mala: Sed reuera mõ couerſus eſt oꝛ
do quia ſcilicet vellꝰ eſt ſiccũ æ& area roꝛida
mq;tum ros ideſt fides ⁊æc gracia a iudeis ð
fecit & gentilibus populis eſt conceſſa: & m
tum populus iudaycus ſiccus m fidel & ĩ
credulus factus eſt: fide m gen tilium ſuſcta
ta· Nohislx: us ad B; vemt m mũdũ: vt
qui nõ videt videant: & qui vident ceci fiãt
V expvne de clericis e laycis: quia re⸗
nera ecãſtici qui moꝛe velleris dommo ſũt
niũ li: eſſe debent molles bumules & bem
Igm: ſolebãt eſſe roꝛe diume gracie p ceteris
madefach area wera idelt pvpuli ſeculaes re⸗
Peclu ipſoꝝ erat mdeuoti aridi atq; dun ·
Pe vere hodie vid emus contrarium ſingum
iſtud controuerſum eſt. quia ſcilicet area
magis eſt roꝛida & vellus. ſecula?s deuocõ
„fes ſüt ᷣ regulares / layei qᷓ; clerici / ſubditi
GI plati om ꝓbatum eſt: vñ gg? expvonens
illud apli y. cꝛinth:x· Rriu ſtat videat ne

eadat dicit/timnduni mqp nobis ſtantibꝰ

irꝛ detur· ottile em fit ſicut ſon ſiblliter
videmus: ꝙ bomi efficiuntur mali/d imali e
contrario finn bom · Vl die ꝙ vellus & a
rea fſignãt amimã && carneʒ/qne FTeerto vice
verſe ſe habent / quia ſcilicet qnũ ama eſt roꝛe
ſuo ideſt celoſti gracia & deuocve plena:tunc
neceſſe eſt ꝙ area ideſt earo roꝛe ſuo i. car
nalitate wlupt ate & aſperitate ſit vacua at
ꝙ; ſicca/& ecntra qnando area ·i. caro roẽ
ſuo ſcileʒ earnali & tempvꝛali wluptate bin
mectatur: tũc neceſ ſario vellus · i· ama roꝛe
ſuo · i. diuia gracia deſiccatur & in ficcitate
ſuam indeuocõis mceompaſſioms mutat
Vnde videt᷑ ꝙ caro & ama poſſut ſibi mu
tuo dicẽ ilud Sñf.xiij. Di ad ſimſtraʒ ieniꝰ
ego dextraʒ tenebo ſi dextra eligeris ego ad
ſimſtram ꝑgam: Verbũ fuit abꝛabe ad lot
q reuera ſi caro deñgnatur ꝑ lotb qni miter
Pꝛetatur declmãs: ꝓeo ꝙ ita a via virtutũ
faciliter deelmat:te nec ſimſtra aduerſitatiꝰ
m hac vita: & careat roꝛe ꝓſperitatis bẽat
ſe am̃ a:tunc ad ſim ſta vicum & toꝛm en
toꝛ um mutatur: & ſiccitatem ſeu ſterilitatẽ
virtutnm ſoꝛtitur. MHh.... Vr
dic ꝙ iſta duo ſigna pꝛ imũ ſcʒ & ſevʒ ſint
duo tꝑa ſcilicet xns & furxurum. Iſta etiaz
duo ſignant duo gna pſonarum / vellus foꝛa
tum diuites: area nuda paupes / ſii ſunt er⸗
go qui contrario modo ſe habent / quia ſciliz
vellus ideſt ipſi diuites m pꝛimo ſigno ideſ
m pᷣſenti tempvre roꝛe ꝓſpenitatis & diuici
arum ſut plem/area vo ideſt panpes ab iſ⸗

iſto roꝛe ſunt ſicci & ꝑ bonoꝛum tenuitatem

ſunt aridi atq; macri / ſed vere quando ve⸗
nerit ſeᷣm ſignum: ideſt tempns futuꝝ tũc
mutabitur oꝛ do reꝝ:quia ſcilicet area erit ro
rida/ & vellus ſiccum· i: panpes erunt boms
omibus deſiccati/ tunc em qui modo ſunt di
uites erunt paupꝑ es / illi vero qui nũc ſũt pan
Pxres erunt diuites · Auc . Hepoſuit Poten⸗
tes de ſede & exaltauit humiles. Eſunente?
impleuit boms & diuites dimiſit manes.
Et ſic quãdo loth m dextera: abꝛalbam tenet
ſimſtram/& eœntra qua videlicet loth pec⸗
eatoꝛ eſt: nunc m dextera ꝓſperitatis: et ecõ
tra abꝛabam iuſtus m ſimſtra pauptatis et
adnerſitatis/ctra veꝛo m alio ſeculo erit vt
Ptz · Mt . xxv. vbi dẽ illis qui erũt ad dex

tèâa. dicet veĩte: & iſᷣ ad ſim ſtra diceti ſte.

pwfgin n Kher n rd
efronen erches Cnalm K K
natdiſdiin ta ande
Naun npINeNINdm de⸗
Vnwaftntgblton tſtne
õ nßimt
ane ſd ad ſthtun cei pbentur ſcd
fala dals o beltlimr miſta muln
taroum / r aſc, feur dr ⸗ urb
ſiin mubtndneſrtitas kiſ nul
ſiiimmſdnnftuſtlee
Pei gn pendrd y zw⸗
riren alſuimoen
ſgcſs cnas Natgends Rauc
nnenutur ſuffielentes a wadyr
49 dyalylun delrlidnm: N

noga nnalseyrie ams
es. ce quat
hn ſpick nalte man
W Venmnud –
un ne Ordian ſe h
1 n

g, „
onh Ap/
Slen A
i . it ſ ntib
ofinn lw ficnnn nſaſbiit⸗
kanmz;. ldeen

ſorr. .
ddgnamaſegnſchfit
ſolka pns Xfieimnmn, und
nant i0 gha onnmn wius fu⸗
ntes:ane⸗ nuda paubes ſanten
mtnnonodo ſi balnt uu ſih
ſt pfdums n uinofoilſt
entwne me pſpontanss 7 dinici
ſen /anea vo ideſt paupes abiſ⸗
nt ſhee Nonorunt tenditaten
q; maen / ſed vre qundo w
aſigrumdeſtanpus fütun tir
ur ordo leu gniaſcheet neretn
alus feum /ahrz ur mn
deſccat / tune n. gino vlit 6
mmhe mnſiilitn
rtuus Air kta
5 lait huncd

Capit · vj · *T.
. . . .
..— Egitur Indicũ · vij · Cũã ge⸗

deon ad pꝛ elium cotra amani
tes ire decemẽt & ad hoc mag
nu populum congregaret wo
luit dommus nõ ꝙ baberet p
latoꝛ es plures: ſed pauœꝰs & electos/ mul⸗
tus mquit eſt pppnins tecu mĩ tradetur ma⸗
dyan m mann eius: ne foꝛte gloꝛiet iſił: &
dicat meis viribus liberatus ſum · Qeꝛ ec epit
ergo q milites ſic ꝓbaret ꝙ ſcilicet oẽs ip⸗
ſos ad aquas ducèt. & ꝙ ilos qui flexo po
blite aquam melinati biberent / repudiact / il
los vero qiu genna flectẽ nõ dedignarentur:
ſed manu aquam ad os ꝓiectaʒ ficut canes
lam bedo biberent eliget Pie ergo factuz eſt
ꝙ de decem mulibus ccc· ſolum fuerunt qui
aquam manu & lImgna biberũt qui cum eo
ad p̃lium iuerunt &οα madyan deuicerunt / alin
vero tanq reꝓbi ad ꝓpꝛa receſſerunt ·
Gedeon wero qni mterp̃tatur circuiens in
vtero ſignat xp̃m:qui ſellicet m vtero virgi
nis nonem mmenſibus circuinit· jlle ergo cuz
exercitu fidel cõt madiã · i· cõtra diabolũ pᷣ
liatur / & maxime ad illud ̃lium faciendum
vmuerſitateʒ pᷣlatoꝝ & eccã ſſcτι aduocat
& hoꝛtatur/ita ꝙ ad ipſũ iam mfimiti cõflu
ere ſed ad ſtatum eccẽ cõ ꝓbantur · ſed quid
reuera deus nõ delectatur m iſta multitudie
bellatoꝛum / qꝛ ſcilicʒ ſicut dr .· Math. vj ·
Nõ m multitudme poteſtas belli multiplica
ſti em gentem ſed nõ magm ficaſti leticiam
Eſaye · ix · quia ꝓeerto dato q; xs multoꝰ
hba beat hbodie m eccleſa bellatoes: multos re⸗
ligioſos clericos & pꝛ edicatoẽs / panci tamẽ
in uemũtur ſufficientes ad madyan:ſcilicet
ad dyabolun debelladum: & ad xp̃m verbis
⁊& operibus impugnãdum / quia ſicut Mat ·
xx młti ſunt wcati pauci vero elecn / ſi er
go bonos a malis:vtile S a vanis cognoſcere
wluis: opoꝛ tet reſpicè qualiter m aqrus ſcri
pturaꝝ lacrimaꝝ & miſeri cordiaꝝ ſe babet

mnenes emm cꝙ qᷓſi m omẽs aquas iſtas

diume ſcripture- vʒ compaſſioms && deuo⸗
coõis mł ta loquũtur & diſſentierunt/qhymꝰ
etiazʒ ſicut ex eoꝝ verbis videtur genua coꝛ
dis affeclionis ſue ad iſtas aq̃s depꝛimũt
& deflectunt / ſed ꝓcerto ſi ipſoꝝ manꝰ id ẽ
opa reſpicis tunc mũemies ꝙ ad faciendu k

de

implẽdũ illa que p̃dicãt: lacrimaꝝ & pemtẽ
cie: wompaſſioms & miſeriœꝛ die ſolnm cuz
lingua tangunt / mẽptum libeter verba ſerip
turarum: & dinine legis mãdata lm gua p⸗
dicant & dicunt/ & inꝗptum de aquis lacri⸗
maꝝ cmpaſ ſiõig && deuocõis multa loquũ
tur & dunſerunt‚qnymmo etiam ſieut ex eo
rum verbis videtur genna coꝛdis & aff ecti
oms ſue ad iſtas aquas depꝛ mũt & defle⸗
cũt · Dzʒ ꝓẽto ſi ĩoꝝ mãꝰ . i. oꝑa reſpicis
tũc mueies: ꝙ ad faciendũ vł impledumil
la ꝗᷓ pꝛ edicant ſeu dicũt manũ Ponere nũ
́ wlunt/& ſic nuẽe cum manu:ſed cum lm
gua ſolum aqᷓs tangunt / de quibꝰ Math·xx
ij. dicunt & nõ faciũt: alligant em onera g
uia & impoꝛtabilia imponũt in hum eris i⸗
nũ / digito aut ſuo nolnt ea mouere: qua ꝓpt᷑
