mtelligit qᷓ m dina gracia phᷣapalit᷑ ſiuat᷑
ee que regem ideſt animũ de lin quentez con
tinue redarguit &ι ꝛtat Iſta eſt ergo ve⸗
ritas ꝙ qnq; rex m̃tis noſtre· ſ. animꝰ acci
pit ſibi mœncubinaʒ vxoꝛem dyjaboli ·ſ · he
rodiadem: que mterptat gloꝛians in pluri⸗
bus ideſt in carne que mn ꝑllis pulchꝛitudi⸗
ne gloaat :mquãtum ipſius malis delecta⸗
cõnibo acquieſ cit:de quo tamen iobãnes · i·

ſciecia pſum redarguit: & ſibi non licere

hanc meretricem babexe vł fibi a cquieſ cere
pdieat / qua ꝓpter ſepꝑẽ fit: ꝙ iſte rex ideſt
animꝰ ioban ideſt bonã cõſcleneiã in carce⸗
rat: ᷣſumq; vincuł malan œcupiſcenciaꝝ
vł᷑ eõplacenciaꝝ alligat: & ſic wtum redar

gucõis impedit e retardat: ꝙ; vtiq; quan⸗

do ſtum iolbannẽ in carcerem male coſuetu⸗
dinis diu fſeruat: amimꝰ em carnex oblectat
& ioh anez ideſt conſ ciencie rephenſionẽ nõᷣ
diligit: & ideo vt ĩpnñꝰ carni oblectacõni⸗

bus poſſit libere vti:in earcenbo malaꝝ cõ⸗
placenciaꝝ & cnſuefudmum ipſum claudit
Exzechi. xX:: Doſuerunt leonem in carcerez
ne andiret wox ip̃iꝰ amplnis ſuꝑ mõtes: fi⸗
nalit autem ſic accidit ꝙ cũ berodes & hbe

rodias & cou me ſunt in cmnijs ideſt dum

anim?ꝰ & caro & male affectionesx vacãt de
lectam̃tis & ſolacijs: ſtatim ſolet fili herodi
adis meſt carnis on cupiſcencia ſaltare: et
ꝛam ipſiꝰ nunc ad gulam & ebnetatem:
nũc ad pigriciam & luxnriaʒ ſaltus ſuos oꝛ
dinare · Eſaie · xii Valtabunt ibi ſirene in
edibo wluptatis : tantum ergo facit iſta fi⸗
gura meretrecis · ſ· oncupiſcencia: q; io exto
to de caꝑitat & cnſ ciecia penitꝰ clepit: &
rex il te ·ſ.ammꝰ cuz meretrice ſua ſcili eʒ
cum carne ſine timoꝛe dei ideſt fine doloꝛis
ſcrupulo foꝛmicat dices· ſ. cſcieneie ꝓpne
illud · Eſaie. xnj. ecquo doꝛmiuiſli nõ aſc en
det qui ſuccidzʒ nos . NWyir
allega exemplarit᷑ quomodo nõ a mat peſſ i⸗
lens eum qui ſe corrigit/&& quomodo nõ d ili
gunt viros qui eoꝝ ſcelera repꝛehendunt :
ymmo pis qn ꝙ; ꝑenas & miſerias ꝓcur: it
ꝓuerbio·x. Aui arguit deriſoꝛem pſe ſẽ ꝑ
miuriam facit W allega quomodo ma ſi
qui nõ andent publice bonis nocere:ſolet ſil oi
vias & occaſiones querere: vt ſub cloꝛe a li
euiꝰ iuſticie poſſint iniquitatem: unꝑlere: ſi
cut fecit iſte qui ſub ſpecie iuramenti deœl la
uit iohaãnem · Seneca dicit qin nocẽ vult im
iquam cauſ a mnenit C. C ã
xpc ſeceſ ſiſ ſet in nauicula in locum deſerti iʒ
ſeoꝛ ſum: ſecute ſunt eum turbe & miſertu S
eſt eis: & curamt languidos eoꝝ /cum er ꝗo
veſpere factum eſt venerunt diſ cipuli eius di
centes ei ꝙ turbas dimitt eret: vt quilbʒ de
deſerto recedens cibos ſibi congruos ꝓpcu
raret: deſertus eſt inquiunt locus hic dirnit⸗
te turbas vt eũtes ĩ caſtella emãt ſibi eſ cas

xp̃ᷣe autem wlens ſuis auditoꝛibo eſcas dare

cũ eſ ſet ibi puer vnꝰ qui ha bebat quĩ ꝙ; pa
nes oꝛdeaceos & duos pꝑiſ ces: pcepit tur⸗
bas deſcũbere & accipies dictos pa nes
piſ ces benecixit & fregit ꝓꝑ diſ cpnlos tur⸗
bis dare iuſſit / diſ cipuli ergo turbiæ; diſt⸗
bnerunt: & ſic qninq; milia bommũ p̃ter mu
lieres & puulos ꝗ numerati nõ ſumt de iſ ᷣs
Ainc panibo & dnobꝰ piſcibus vſq; ad
aturitateʒ oomederunt / ita ꝙ . pbinn
fragmt oꝝ ſuꝑfuierunt: clligit/e mnmqiuit dnñs
fragm̃ta ne pꝑcãt ſatis iſta pat ẽt B.mat h. vj

S: vl ſp

de & dicil iſt an doce
derues: od enprurnn clwd eſ
nagant & g pſos dſoumfent ote⸗
iboſppllbo dicando dſſtnblt /

wo que it nides cape no wſ ute d

tloꝛa ſcamta ſelpne debet ab p
ſepuſs deſt aſclentfias vins reſen
demat, ium ſubleunn / linplees añ
fuſta elox & da ſemnta & dor
ſipuan debent cape: ngmta ww
ſbeles enptue ſenerins no wſſunt d

ſan / gappt dollaes tala debent

ſbeſondv reſerurede ⸗ bins

inling codicby dochmar V A
runmſdii ontmanbo ſcheenf ponde

cum. Rcor unthe i Non wtu

logniquai ſpial bo /ſed
a pull in xpo le wim
int ung , 4

dolas mtim miſſ, dno wre pĩ

e ngt Nnomdco n e
gutan mimiuin
3 Pns mſenas paunit
b.Hu ugut enſann piiſi
Nalega quomodo ma ,
intpillerkens wegeſiirſiii
rafors ngar r ſib allea
wſint nigutaran mnlee: D
rn ſab ſce umnan den i
Poera t n noi it in
Innenrre C. (C
rin namcul n oclin deſetten
Cte ſont eum urbe ffſertus
mutlan guos h cum aſ
mncomanmtdſchtlens di
nnndas anttarr rguſtde
etdas choſb ngnios u

—

Auceè.· vee iohãms · vj D Eſta exponunt
cõmunit᷑ ꝙ quimq; panes oꝛ deacei vetus te
ſtam̃tũ deſignãt ꝙ a qumqʒ libꝛis m opſi ac
cepit oꝛigmem: qui bene oꝛdeacei dicunt: ꝓ
eo ꝙ ĩ illis ſub palea yſtoꝛia medulla ſeſuũ
oõtinet᷑ / duo piſces nouũ teſtim tum ſignãt
ꝓeo ꝙ ibi duplex caꝛitas pᷣcipit᷑ inqna tota
lex & ꝓp bete pendere noſcunt /cum ergo m
deſerto huius mundi ſunt quinq; milia woim
qui do mmũ ſunt ſecuti: ſcilicet vminerſitas
fidelium: qui ad fidem xp̃i ſunt wcati/& ⸗
pter quin q; ſenſuum aꝑpetitus ſub numero
qJuinario ſunt cœntẽti / vult dñs ꝙ eibis ſpi
ritu alibo refocilentur / ita ꝙ qumq; pambꝰ
quos puer moyſes nobis obtulit · ſ· qumq; li
bꝛos legis antiqui/ duobuſqʒ piſcibo hoc eſt
doclrina euuangelica cont mete duplicẽ ca⸗

ritat em ſpũaliter recreant / vult ꝙ om̃s iſti

ſuꝑ fenũ ideſt ſuꝑ viroꝛem gracie & carita
tis: vł ſuꝑ ſpem viroꝛis eterne gloꝛie recũ⸗
bant/ & ꝙ diſcipuli ideſt plati doctoës d pᷣ
dicataꝛes:iſtos ſeripturaꝝ cibos ecponendo
fragant:& q; ipſos diſcumbentibo & andito
ribo ſiplicibo p̃dic ando diſtribuãt / reliquias
vero que iſti rudes cape nõ poſſũt:ideſt ſub

tilioꝛ a ſacramta ſcripture debet ab ipſis di⸗

ſcpuls ideſt a ſcientificis viris r eſeruare/&
de mſa talium ſublenari / ſimplices em groſ ſa

fruſtra ciboꝝ & rudia ſacramita & documta

ſcripturaꝝ debent caꝑe: fragmta vero ideſt
ſubtiles ſcripture ſentecias nõ poſſunt degu

ſtare / qua ꝓpt doctoꝛes talia debent alij⸗=
ſubtilioꝛibo reſeruare: & · x bin is ideſt

in libꝛis & codicibo doctrin am xij- articulo⸗
rum fidei cont mẽtibo ſapient reſpondere · d·

cum · No.i· ꝛint he· iij: Non potui vobis

loqui quañ ſpũalibo / ſed quaſi carn alibo tã⸗

quã pꝓuulꝰ in xpo lac wos pvtũ dedi nõ eſcã

Vr die ꝙ quin q; panes
ſunt qumq; xp̃i uulnera / dno vere piſces ſůt
duplicis nature miſtẽia:xpi nos ẽgoCqui in
deſerto religionis vł huiꝰ mundi viuimꝰ)
iſtos cibos ꝑ fidem & deuocõnem comdere
debemꝰ / etiam ſuꝑ fenñũ ꝙ bodie eſt & cras
melibanũ mittit ideſt ſupꝑ memoriam noſtre
Fragilitates recũbere & ꝑ ſpũaleʒ recre acõʒ
in xpi ↄuuuo poterimꝰ ſaciare · WV die ;
ꝓ iſtlos q œmedendo nõ fuerunt conſupti/
ſed pocius multplicati: ita ꝙ ommbo ſuffe⸗

cerunt / poſ ſumꝰ? intelligere ſacramtũ alcaris

qꝙ ſãmo nõ mmniit᷑/& ꝙ iſta quinq; mili⸗

bus ſicut vni ſufficere con ꝓbat ꝛiir Reguz

v · Com edent de ſup ertt Vk die iſti ci

bi ſignant ſcienciax: qne diſtribuendo multi⸗

plicit᷑ / & cum auditoꝛes ſaturati fuerint ꝑlꝰ
rem anet diſcũbentibo: q; ab alns repoꝛ tabat᷑
mat h·i. Dabenti dabit᷑ & habũdabit · Vl
ðdic S elemo ſims/qia qn diſcipuli xpi ideſt
deuoti fid eles bona ſua diſtribuũt liberaliter
exiſtenti bo m deſerto ideſt pauꝑibꝰ & ege⸗
nis / ſepe fit ꝙ Plus habent de reliduo ẽ; in

elemo ſims expenderunt/ dom inns em̃ multi

. r⸗ bona talium liberaliũ / quia ficut dicit

Nuce vj· Date & ðdabit wbis /&& ꝓverbi ·
Am dat panpi nõ mdigebit · Et aduerte ꝙ

xpc loquit panes multiplicaſſe:ad denotan⸗

dum ꝙ tempꝑe ſteꝛilitatis & neceſ ſitatis de
bemus elemoſinas magis dare/ alias autem

nõ legit panes fregiſ ſe niſi in cena: & eun⸗

tibꝰ imn via: & octomilibꝰ in beremo / inquo

not atur ꝙ bom eſt licitum bona ſua diſtribu
ere: & in deſerto i .· pauꝑibo m via ideſt vi⸗
atoꝛ bo && pegris: m cene cõuiuio ideſt diſci⸗
pulis familiaribo & amucis / et ſic iſti ſut tres
panes de quibo dicit. uce·xj· Rmice ac⸗

moda michi tres panes E.
ꝙ illud qð p̃dictum eſt/ ſecute ſunt eũ tur
be multe ꝛc: poteſt a licari ad hoc ꝙ malꝰ

nõ poteſt ita ad deſertũ religiomis & ſolitu⸗

ðmis fugere qñ turbe malaꝝ cœgitacõnum

alfectionum ĩpſum ꝓtinꝰ ſtudeant cõmu

tare WE ſi vis qdð pomt bic & ꝙ etiam
replicat ĩ multis paſ ſibo ſenpture · ſ · pt mu⸗
lieres & puulos / vbi videt inu ꝙ mulieres
& puuli nõ ſolent cum ꝓuectis & maioribꝰ
numerari: poteſt aꝓplieari ad hoc: ꝙ numer?ꝰ
ſignat etẽne gloꝛie aſeripcõnem: quia ſeᷣm
veritat em pſone viriles & ꝑfecte ſoluʒ mere⸗
tur apud deum cnputari: & mn electoꝝ nu⸗

mero numerar · Sapien· v· Eece quomodo
con putati: aut inter filios dei & int ſanctos

ſoꝛ illoꝝ eſt / ſed reuckra mulieres ideſt pſo⸗
ne mobiles & carnales & effemĩate / pueri id
eſt pſone puriles inſcie d ingrate/ in tali nu⸗
mero nõ debent pom:nec apud dei aſenpeoz
m electoꝝ numero coputari / vñ de quolibet
dãpnato poteſt expom / lllud iob · iij · Nocxeʒ
llam tenebꝛ oſus turbo poſ ſideat / nõ conpu⸗
tet m diebo anm / nec numeret m menſibus
F- Apᷣc iuſſit diſeipulos ſuoꝰ

pcedere tranſfretum donee dimitteret tur⸗
bas/tand em vero vimiſ ſa turba aſcendit in
mõtem ſolus oꝛare/ veſpere aut em facto na
nicula in qua m diſ cipuli aſcenderant iacta
bat in medio mari magnis fluctibus: erat
ventus cõtrarius illis: nocte venit ibeſus am
bnlans ſuꝑ aquas & cum naue m traſſ ceſ⸗
ſamt ventus:ita illi qui erant m nam mi⸗
rati ſũt & adoꝛ au erũt eum diſcipuli: & dix
erunt vere filins dei es ½ Die & nauicula
eccleſie inqua diſcipuli xp̃i: ideſt vniuer ſi
fideles tranſ fretant & nauigant ad gloꝛ iaʒ
padiſi: dum eſt m manbo mundi:multis tri
bulaconum fluctibo agitat /ventus em̃ tep
tacõms dyabolice cõtrariat eidem: ipam q;
ſemꝑ mittit ſubmergere in ꝓfundum / illud
aut potiſ ſime quãdo xp̃c abſens ab iſta na
ui videt: & racone noſtroꝝ peccatoꝝ xpᷣc ab
iſta ſua nauiculat quantũ ad graciaꝝ excele

ciam abſent at: qmia deus videt eccleſiam
ꝓpt ꝑccata ſua dimittere: qua ꝓpter nee⸗

ceſſe eſt eam inultis tenptacõnibo & tribn⸗
lacõnibo flnctuare/& multis ꝑiculis ſubia⸗
cereꝛideo dommꝰ? videt dic ere lud Teremi
xReliqui domum meam: dimiſi heꝛedita
tem meam: & ſubiũgit caſum qnia facta eſt
micbi hereditas mea quaſi leo in ſilua/de⸗
dit coontra me wocem ideo odmi eã⸗ Weruntñ
loo & tempꝑe xpc ſolet ſuꝑ aquas & fluctꝰ
iſtaꝝ tribulaconum calcare: & ad diſcipu⸗
los luos in namcula eccleſie miſericorclit ꝑ
graciam reuenire: & ſi ſua benedicta gracia
&& pꝛeſencia facit vntum tempt aco num: &
dyaboliecaꝝ inflationũ ceſſare/ & flnet?ꝰ tri⸗
bnlaconnm quieſcere: & totam nauiculam
eccleſie tranquillare. Thobi·m · Doſt tempe
ſtatem tranquillum facis:et pꝰ lacrimacõne
g luctum exultacõz indncis G.
VWV die ꝙ nauicula eſt aia: que tempta⸗
tiomibus tribulacoõnibo affectionibuſ q; &
git acõnibꝰ continue fluctuat: & a ueto ſi
bi cntrario :ideſt a mundi inani glona con
tinue monet & agit niſi quãdo xpc ad eaʒ
ꝑ gratiam venit c eam ſua ſpũali gracia pᷣ
ſencia cir cumunit: xpᷣi em abſencia reddit
mtis nauiculam Flnctuoſaz / ſua vero pſencia
ipſam facit ſtabilem & quiet am· Auguſti.
Ingqmetum eſt coꝛ meuz donec quieſ cat in
te dñe: & dic ꝙ xp̃e quarta vigilia noctis
veniſ ſe legit᷑ · ſ. m quarto pũcto pꝛ eſencie cri
ſtus viſitat mtem noſtam: ꝓꝛma vigilia ẽ
diſ cuſ ſio ſeu meditacp.ſ cda contricio.tereia

9

eonfeſ ſio qnarta ſatiffactio ſeu conſtans p
ſeuerandi intencio / in iſta p ad nos vemt
& q dampnacoms piculo nos cuſtodit · ps
Wenm ad liberandum nos domine deus vir⸗
tutum o ſtende faciem tuam & ſalni erimus
WV die ꝙ nanis eccleſie m mare buins
mundi fluctuabat ita ꝙ totus ꝓopulns qm
cntinebat moꝛtis piculo ſubiacebat: quo
vſq; ipſe æxp̃e media nocte ꝓ beatã in carna
tionem & natmitatem venit qii om nia tran
qmillauit. Vl dic ꝙ exeplo criſti nos debel⸗
mꝰ? turbas negocioꝝ & ſecularium bominũ
:turbas egitationum et af feclionum relin⸗
quere im mot em contemplacoõnis aſcendere
& ſoln ibi dommũ exoꝛare D.
Cum xpc nocte veniret ad diſ cipulos
qii i nanicula fluctuabant ambulans ſup
mare turbati funt diſ epuli.d·qꝛ fantaſ ma
eſt: nõ em̃ aduertebant ꝙ oſſet criſlus: ſed
magis credebant & eſſet aliquis fantaſſi⸗
cus ſpũs /criſtus vero videns eos claman⸗
tes & timetes diait eis babete fiduciaʒ ego
ſum nolite tim ere: ꝑetrus vero inter ceteros
aud acioꝛ diit: ſi tu es iube me vnne ad te
ſupꝛa aquas / queꝭ cum ibeſus ad ſe wcaret
Ptrus de naui deſcendens ſuꝑer aquas
ſiecis Peclibo verſus iheſum ahlicaret vi⸗
dens ventum validum timuit & ideo mergi
incepit / ſed ſtatim cum ad ibeſum clamaſ
dicens domine ſalnũ me fae:xp̃c ex teſa ma
nu ipſum recepit: & incredulitatem ipſins
increpanit dicens modice fidei quare dubi⸗
taſtiiac ſi diceret ſi non dubitaſſes nunqnã
ſub mergi inc epiſ ces Iſta poſ ſunt Pli⸗
can ab oſtendedum vent atẽ fidei que quo⸗
nlam in homme fixa eſt certa & in dubia:qᷣt
quit in virtute fidei facere vult facit:modica
tamen heſit atio v? dubitacõ impedit opus
iſtnd:reqnit᷑ em̃ ꝙ bomo ĩ nullo dubitet co⸗
plendum: ſed pocius illud ꝙ vult fieri ere⸗
dat ꝓcerto fienduʒ · vñ re ctłe cauſa qualiter
iſte vetule & pſone ſimplices facũt quãdoqʒ
mirabilia expiñta:qui tam homo rationaliz
& ſenſat?ꝰ nuqnam inuenit eſſe vaa: ꝓpter
firmã credulitatem ẽp habent: quã tam bo⸗
mo ſenſatus nũ quam babet:quia ſemꝑ inq;⸗
rit caſum reꝝ et ꝓꝑ cõſequens ſenpꝑer dubitat
in ꝑpꝛemiſ fis cum nõ viderat rationem & in⸗
de fit ꝙ illud idem ꝙ a ſimplieibo inuemnt
verum: a ſapientibo illud expiri wlentibus in
nenit falſu / icdeo dlomin? dici: mathi ·xvij⸗
ſi quis credens dixerit hbiuc mõti ꝙ ſe

e. enee
Anon heſt aleflsn
ſed ellam motes tan ſrte wren
non funt e

atet bie de eno qun non
iein duhnemer nodiet .
ſpa gun dubtaſt 4
ytuplo petil nos aqan nq deſoend
pnauculſi imare daſt de chuſtro ad
damundi/& de ontephacomis ſeeunt⸗
Alue vte fluchuoſos llvi es & nchi
A xyn ſepe curnim: & m ipſis aqui
nuidinegochzs nos poſſe ſaluan ſpen
mum qy vontus validus trbulacnu
itr / lie eſt qñg mucijs & imm⸗
laeeneys nepi meamd :qua prer⸗
nentodipuwns pieuli formdam⸗
eoſtacim q itam merſonenl ſentm⸗
n Eend poꝛaconez clamare: &
e edema at tenpe
hai, e woſi nos deugte chmz
ſtennannſmn Duutnce, ertende
s dulk ſuhtemet Eſuccunet J
lerane ſunt on xPiam
qn

.
R ſaſhae
cno /in ſta zuchſte
rebuſe nos N
oſtence 8 um noe domine 4
kdi clem tuam Xh As ⸗
ecunseclefen⸗
Clabar ta 4 totte,

4 nan hiing
kieulo ſub

K norns ppuſngq
lepe ed lacebat,
— ncckep beaatzin⸗
N Nen ntn
. deg mmia tran

Geplo
ubs Redodor ralun⸗ debe⸗

. Kieetlaram be
druoune Rrnnni
nten tn eim⸗
Nin 8 ondere

s Wo ydens e
seos aman⸗
Imetes dint es balte foneenege

thnepinsmoitgting
ordwt:ſitnesnine n d
Aadras/ qnccim heſnsdſewent
emns de nan deſcndens ſr an
s Pilbo wſus beſun pplemey⸗
wmun palalmn tinut deoneg
pit ſadſtanm am ad beſin dnaſßs
edanmme ſli neſc rerril na
ſm mupit: Artuirum pfus
zutdjcens modet ſe gugredubi⸗
ſdiant ſiwn drbta ſis nunqni
g nreplas Nape int app/
õ
lrmmeſfiſtenta Nn atbir
n unfdaſice iſr noa⸗
kitin bend nnu,
nant eig mo in hn e
ſeiwonz lid ynlſn⸗
cum:ſecwan⸗ lenzin

4
etfat Herfu do

e⸗ 5 inimin roralss
. nben uitmt 3
d nert uſenen
nie nsbfrue
ſen bn ndent utonen ot
ſsand wlito nunt

bwuͤi, niwinsſn

tyanſ fer: et in mari· vn marci:ix. Di potes

credere: omm a poſ ſibilia ſunt eredenti / nec
mirum eum talis poteſtas credendi vł faciẽ⸗
di miracula poſſit conſiſtere cum peccato⸗/
iſta em eſt gracia gratis data:que qnqʒ ẽ in

geccatoꝛe/ſicut aoſtolꝰ videt bene ſup⸗

Pnere · i · oꝛ inthe · xiij · Wbi dicit ſi habuero
fidem vt mõtes tranſ feram: caritatem antem

nõ bhabeam nichil ſum:ac ſi di cat ꝙ iſta ſine

caritate fieri nõ vſſunt / fieut patz · Kuce · ix
De iſta qui eiciebat demoma:& tam̃ nõ ſe⸗
quebat xpm/fides em mdnbia totum facit
ſicut patʒ ifra·xvij· Vbi diclum eſt apo⸗
ſtolis:ꝙ ꝓpt incrudelitatem ſuam nõ pote⸗

rant demomũ deieciſſe ſicut infra · xij · Dicit
1 non heſetaueris nõ ſolum ficulneꝗ areſeè

: ſed etiam mõtes tranſ fer: e poreritis / ſi⸗
cut patet hic de petro qni non fuit merſus
ꝛniſi quãdo dubita re meepit modice mquit

fidei quare dubitaſu.· .F. Vl die
ꝙ exẽplo petri nos alij qui qnq; deſcendimꝰ

ad nauiculã ĩ mare ideſt de clauſtro ad nego
eia mundi/& de conteplacõnis ſecuritate ad

actiue vite fluctuoſos laboꝛ es/& nichiloimꝰ2

ad xpᷣm ſepe currimꝰ:& m ipſis aquis ideſt
mundi negocijs nos ſ ſe ſaluan ſperamus/

verum q; ventus validus tribulacõnuʒ nos

agitart / Hĩe eſt ꝙ qñq; muicijs & in mał cõ⸗
placencijs mergi meipimꝰ: qua ꝓpter nõ in
merito dãpnacoms piculũ foꝛmidamꝰ / nos
ergo ſtatim ꝙ iſtam merſionem ſentimꝰ / ao

xXpᷣm debemꝰ ꝑ oꝛacõneʒ clamare: & ipſius

auxilium imploꝛ are·d · dom me ſaluũ me fac:
ä& illudð xs· Non me de mergat tem peſtas
aque ꝛc. ipſe vero ſi nos deuote clam anius
ſtatim manum ſuam adiutriceꝝ ext endit /&
nobis dulcit᷑ ſubue met & ſuccurꝛ et Vl die
q exemplo xp̃i multi ſunt bom xp̃iam wdeſt
boni & ſancti viri: qii pꝛ ima facie credunt
cſſe fantaſtici ideſt ypocrite & vani: quãdo
ſup aquas mundane ꝓſperitatis vident p
cnteptum tranſire: & minndi gloꝛiam con⸗
culcare:& opibo ſequentibo veri ꝓbant / ita
ꝙ ꝓppſis mediantibo alij ad cnculc acõz ſim
lem ꝓuocantur: domme inquit ſi tu es in⸗
be me a d.& cetera: vnde Johannis decimo.

Opera que facio teſtimoniũ ꝓhibent de me
Capit · xij · PR-

Icit mathi · xxv · um dñs
deſcenderet in ꝑtes tyri & ſy⸗
doms / ecce mulier cananea a
fratnibo illis egreſſa /d& ſecũdũ
marcum domum mngreſ ſa cla
mauit domme miſerere mei fili dauid / filia
mea male a demomo vexat᷑.vñ quia iſta nõ
erat de genere iſ rabel:ſed genere ſyropheniſ
ſa dommꝰ nõ andiens ꝑ trauſſibat · dicebat
em ſe nõ eſſe miſſũ niſi ad oues que pierant
domus iſrabel/& quia nõ erat bonum ſumè
panem filioꝝ & mittere cam bo:quia cum di
cta mulier clamans & oꝛ ans in ſtabat && ca
nes come dere de mieis de men ſis dommoꝛũ
cadentibo allegabat: etiam inquit domine:
nam & cattelli edunt de micis qne cadunt ð
mſa dnon ſuoꝝ / ido miſert? dus ſibi dixit
O mulier magna eſt fides tua:fiat tibi ſicut
vis/& ſanata eſt filia eing m illa boꝛa Iſta
mulier cananea & gentils ſignat animã pec
catricem: cuiꝰ filia ſignat ipſiꝰ cnſcienciam
atq; mentem ſeu wluntate /qñq; ergo fit ꝙ;
mulier iſta ſcilicet ꝑꝑccatnx aĩa de finibo tyn
qui interpꝛetatur anguſtia: & de fimbus
ſydonis:qui mterpᷣtat᷑ cõmotio iniquitatis
f.de ſtatu peccati ꝙ ponit ammã in cõmo
cõnem m conſta ncie & anguſtia deſperacõis
& triſticie: ꝓ contricõnem egredit᷑: & domũ
ſpei ac ſe curitatis ſcilicet ſtatum pemitecie
in gredit: gemens et flebilis ꝓfilia ſua:ideſt
ꝓ mte & wluntate ſua: diu a demone ꝑ pee
catum poſſeſ ſa deum humilit depcat /ðmo⸗
nnim em tunc filiam noſtraʒ vexat:qñn ꝑ pec
catum mtem noſtraʒ ꝑ diuerſas concupiſcen⸗
cias & miſeias flagitat at q; turbat· math
ix Filia mea modo defuncta eſt / ſed ſepe
fit ꝙ dunna pietas ſtatim nõ exandit:quin⸗
ymmo ve xacoõnem illi? filie ideſt peccata no
ſta & mtis noſtre miſerias ſub diſ ſimilacoe
pertranſit / videt em ꝙ ex hoe homo fragilita
tes ꝓpꝛias gnoſcit: & ad recurz enduʒ ad
dommũ foꝛdus m ardaſcit · Sapi⸗xi Diſ ſi⸗
milans peceata lvymmũ ꝓpt᷑ pemtenciaʒ · vn
dommꝰ? videt aie dicere illuð quod ſubdici
tur:nõ eſt mquit bonũ ſumere pa. ꝛc ac ſi di⸗
ceret nõ decet graciam im pendẽ pec catoꝛibo
:ſed filij & ꝓſoms ſanctioꝛibo :ſed iĩpſa debz
ſubiungere 2c. Dne nam & catteli edunt ꝛc ·
loc eſt dictum: & etiam pecc atoꝛes dełent
rſici tuis beneficijs: qꝛ tu veniſti nõ iuſtos

iſed peccatoꝛes ſaluate: & ideo filiaz meam
ideſt mite m meam debes merit o liberare / &
vere ſi dns in nobis pſeneranciaʒ videat / &
iſtum ardoꝛeʒ deuoconis mueniat in nobis
ꝛipſe dic qui eſt panis vite:qii potens eſt
can es & filios.i.peccatoꝛes & iuſtos miſe
rior dit ſaciare · ps · Momiĩes & ium̃ta ſal
nabis domme / ſtam vexacõnem & teptaco
nem vicioꝝ a nobis auferet & mtem noſtra
tranquillam ſaciet.marci: vnj Innenerunt Pn
ellam ſuꝑ lectum: æ demonm̃ ab eo exiui ſe
AA. VWVl die & Nta genti
mulier ſignat gentilitatem: cinus filia ideſt
cuiꝰ gens demonys ꝑ)delatriam ſubiace⸗
bat hanc ergo filiam ideſt gentez gentiliũ
dommꝰ?ꝰ nõ ſtatim a pncipio curauit: ſed ali
quamdin languere ꝑmiſit: qꝛ ipſe qui erat
panis ſihoꝝ: pꝛmeipali ad ones & ad fili⸗
os iſrabel fuit miſ ſus: quoꝝ patribus erat
re ꝓmiſſus final᷑ tameu iſtam filiaʒ hibera
uit : quãdo ꝑ a ꝓoſ tolos fidem ſuam genti
bns pdi aikr. Trelge mj. Gande fiha adon
: 28 te q; ꝓpueniet calix ideſt fides V die
panes filioꝝ ideſt ſacra theologia nõ de
bet ean bo dari ideſt in negocioꝝ ſecul ariũ
vſibus deputari: ¶V die ꝙ canes ſut ob⸗
ſtinati vł infidles vł ſimplices atq; rudes
panes ergo filioꝝ ideſt:ſu btilitates ar⸗
duitates fidei & ſacre ſcripture: qne ſolis
ſpua libꝰ filijs ideſt fivelibo & ſcientificis vi
ris debent dar nõ debet iſtis canibo pdica
n. math· vij· Nonte ponere ante poræs mar
garitas / & nolite ſanctum dare canibne: ne
Dier conculcent eas ꝑdiba & cnu erſi diri⸗
piant nos M⸗ Die dicit qn
ante deum po ſu erũt ceœs & claudos quosg
vt ſanamt: mirate ſũt turbe videces mutos
loquentes:ces videntes:clandos ambn⸗
lantes & man ſeſtanerunt eum. Sic vere
nos debem? gandere admuani & deu mag⸗
nificare: quãdo vid emꝰ ꝙ ꝓpfſius miſe⸗
ricordiã mfirmi ſanant ideſt pectatoꝛ es con
uertunt & quãdo muti ideſt obſtinati ꝑ co⸗
feſſiouem loqunt /ceei ideſ t ignorantes ꝑ di
ſcrecõne vident / clancdi ideſt ad bene opan
dũ inabiles ꝓꝑ bona opa ꝓficiſcunt / gaudiũ
eniangeł da ſuꝑ vno ꝑccatoꝛe peniten⸗
ciam agente · Luce. Ruia ſancti & ange
lici vt ſume debent de cõuerſione peccato⸗
rum gandere. A- WVWidens
xpc multitudinem heminũ qui ipſum ſecuri
fuerat m deſertum: cepit duere pe eiſ dez mi

ſeriòꝛ ſuꝑ turbamqꝛ iam tridno ꝑ ſeuerane⸗
lant mecum: nec babent quid manducet &
dim itere eos leinnos nolo: ne deficiãt ĩ via
qindem em̃ de longe vene: unt / ergo cum di
ſcipulinichil pꝛet᷑.vi panes: & piſ ciculos
pauœs haberent / iuf ſit eis diſ tribni & fue⸗
runt mde quatuoꝛ milia hommũ ſaciati qui
ſ· ð tam paucis cibis ad ſacietateʒ ſupſe⸗

runtvij· vero ſpoꝛte de reliquijs remanſerũs

DHic cum xpᷣc in ſeto huiꝰ mudi młtos
videat qui iam triduo ideſt infide trimta⸗
tis cum eo ꝓſeuerant: times ne ꝓpt defectũ
ſpualium ciboꝝ deficiant in via perfectionis
& moꝝ volnit ꝙ diſ cipuli ſui ideſt eccleſia⸗
rum miſtri/vij ꝓanes eum piſciculis paueis
ideſt. vij· eccleſiaſ tica ſacramta cum ceteris
ſacramt alibus remedijs ppſius diſtribuant:
vt ſpũalit᷑ refecti:m via bac foꝛcioꝛ es exi⸗
ſtãt. vij·vero ſpoꝛte ideſt.vij vtutes moꝛa
les ſuꝑſunt: que ex ſepteʒ ſacram̃tis ſubne⸗
niũt && ſuccreſ cunt: & iloꝝ quidem de lon⸗
ge venerunt qui de ſtatu ꝑeccati ꝑ penitenei
am ap ꝓmquant · Ioſue.x· De terꝛa lõgin⸗
qua vonimꝰ ſᷣ tui: De cax vj. vbi xpc pe:
cijt a diſcipnlis queʒ ipſu eſſe dicerent wies
& vbi ponit reſponſio & cõ mendaco petet
nec nõ mullta alia xpi dicta nichil pono: er⸗
go adnerte circa xi tranſ figuraconem

Capit · xin· .O-⸗

xp̃c ꝑtrum iaco. & iobãnem:
& duxit eos in mõtem excelſu
.„ ſeoꝛ ſum: & tranſ figuratꝰ eſt
ante eos:& reſp lenduit facies
eins ſicut ſol veſtimta aũt eins facta ſuut al
ba ſicut nix/ Racta e ſpes eiꝰ altera ficut di
cit. Nuce · x · Et aanut illis moyſes &
hBelias loquentes cum ꝓpſo/ ecce aute nubes
lncida obumbꝛabat euʒ / & ecce wx de nu⸗
be dicens. Dic eſt filins meux dilectus tc ꝑe
trus autem tune dixit domme bonũ eſt nos
hic eſſeſi vis faciamꝰ hic tria babitacula
ꝛtibi vnum: moyſi vnum: & helie vnum
Iſta poſ ſunt alicari:q quicũq; vult
ſpũ alit᷑ tranſfigurari ꝑ onu erſionem & pe⸗
nitenciam in virum ſpnñalem & ſanclificum
tranſ foꝛmari:iſ ta que ſecũt ſed dʒ ꝑ oꝛdmnẽ

opari: debet em ꝓꝛimo ſeoꝛſum ideſt᷑ a tum

tu bominm recedere: m mõtem cnteplaco⸗
nis & celeſ tium affectionũ aſcendere.petrũ

‚„—

Onit᷑ math·xvi · Aſſupſit

ler ſelnci, be beſt
ga iplun omimcabunt: &
jtuzad primum Lvnaq; Kſnch Enn
umad ſerundum apnd eum pmane
guin ſtaſüt in quin rota er pendet
beti/tahs eram fir figuntus mu
nube ſplendda & alumie celeſtis gn
gloꝛe obumbꝛabt & fllus da diecte
nto weabit: vr audiat ab alſs m!
ntualem flum eigt: Re eſt mqut
neus diectus Octuà euen tals n
ildei nieupan/ A quundo alud pꝛet
Iu mandent ab alſs debrrent dudin: &
in fuemtoledn. Pee n.6 etum, v
q 4 No. dr Obſena aum &
inamh arnarißen
Zatiſm na iſacllandonegpaß
ſpinttaem Arodn, Tans un
n l.. . nen a mnbomo.
im altenti 26 Pſicho a ſeeulnbo zu
Pncko a ſeculanbo zu

ur ſpoꝛt⸗ t. n Paresnon
nt: gueerſipte, rnins ſihnn
uccn annt: lon qutten e ſon⸗
mund au deſtatn ecnerntene
pmqumt ſcten Datmmnlicn
nd ute rrpbien:
alapls ue gſicſtdinan his
wwnt neſponſo Nhnencic Pit
omaalapidehnchl wrden
nant dra tunſſummnen

Cipr 0
Orit nabern⸗ Upt

rpepemmuc Lobiten .
atatesin nitenexelſi
ſc:ſn: Nimnſfigurtk eſt
Atces Nſplncutfices
ct oNiiniätinsfin ln
rna beniſp⸗ 4 hfe
Erapann lo ne ſi
o/eciint, 6⸗

epentsan

acvbum && io hãnem ideſt bonam ſociet atez
querere/ & œz am eis nõ wꝛam alijs oonuer
ſari ꝓſoualit er & manere/qm ante omnia: bo
na ſocietas eſt querenda:& turba maloꝝ ho⸗
minũ fugienda/ in montem mquit ſeoꝛ ſum
⅜vñ ¶ Veneca m libꝛo de moꝛibns dicit / ꝙ
ſolitud mem querit qui cũ imnocentibo vult
vinere vñ Eccleſiaſti xxvij · In medio cogl⸗
tanciu m legem dei eſto / tunc em homo pP co⸗
uerſionem faciliꝰtranſfigurat: facies ſue mẽ
tis ꝑ graciam & diſcreconem ſicut ſol reſplẽ
debit & illummabit / veſ timtum ſue couerſa⸗
cõnis ꝑ candoꝛem mnocencie cutinencie de
cencie ſicut mix dealbabit & ſic ſpecies con⸗
dicõnis ſue in aliaz alterabit & vertet / facta
eſt in quit ſpecies eiꝰ altera · i· Regũ · An⸗

—

tabeis m HH tune moyſes deſt

lex & ſeiencia/ hæ- ideſt ſanctitas & in nocen⸗

cia ipſum comunicabunt: & bona doctrina
cptuʒ ad primum bonaq; & ſancta vita quã
tum ad ſecundum apud eum ꝓmanebunt /

qquia iſta ſũt in quibo tota lex pendet & ꝓ⸗

phbeti/ talis etiam fit figuratus & mutatus
a nube ſplendida &τ alumie celeſtis gracie &
gloꝛie obumbꝛabit: & filius dei dilectus me
rito wea bit: & vt audiat ab alijs m dei ſpi
ritualem filnim eligit: Dic eſt inquit filius
meus dilectus · d. ꝛc: quia reuera tales mereẽt
filij dei nũcupari/ & quan do aliud pꝛ edicãt

ſeu mandant ab alijs deberent audiri: & ſi ⸗

lati fuermt olediri· Jo· ij . Auecumq; wobis
dixerit facite / E xo · xi . Obſerua eum & ex⸗
anudi weem eiꝰ · Si em̃ moderni p̃dicatotes
eſſent a tuꝛ bis & a ſeculanibo negocijs ſegre⸗
gati/in mõtem cnt ẽplacõms eleuati/ & per
ſpiritalem ↄuerſacõnem a comnĩbo moꝛibus
im alterati ⁊ c ꝓfecto a ſecularibo audirẽt
& ver ba coꝝ & p̃dicacões libenciꝰ im plerẽt

ica c alij dic erent ilind ab acuc:ii· Domme

andui auditum tuum & timui/tunc ꝓcerto
p.· ja· iohã: ideſt ſocij & vicmi ipſoꝝ ſan⸗
ltatem & gloꝛ iam videtes poterant dicere
‚Dñe bonum eſt nos hic eſſe:quia in ſocie⸗
tate talium gloꝛiabunt ad eſſe /tria em̃ ta⸗
bernacula ſe velle facere dicent: mẽptũ ſancte
trinitatis fidem pſoꝝ p̃dicacõne cognoſcẽt
domine in quit ꝑetrus bonum eſt nos bic eſ⸗
ſe faeiamꝰ hic tria habitacula. Eyb die q;
illi qui ſunt · ꝑ ideſt agnoſcentes ꝑ diſcrecoʒ
& ſapienciam / ia; ſuplant antes dpabolum

munoum & carnem ꝑ bumilitatem paupta
tem && cont menei am · Johã· ideſt gracioſi ꝓ
puritatem& mnoc encilam: digm erunt cum
xpo mõtem padiſi aſcendere: & pſum con⸗
teplari ſpnaliter d videre · Eſaie · x . Regẽ
m decote ſuo videbunt · D. Vr
die ꝙ inſti debet in ſe ip̃is xpo qui interpta
tur vnctus ideſt pietate moyſi legiſ latoꝛi ·i
verit ati helie qui achab repᷣhendit: & ꝓphe
cias baal occidit / . i. iuſticie & vitati tria ta⸗
beruaeula ppare: · ſ· pietati in affectu ſeu in
concupiſcibili/ veritati in ĩtellectu ſeu m volũ
tate iuſticie m iraſcibil: debemus domiciliuʒ
dedicare/& tune poterit dici illud · pẽ · Auã
dilecta tabernacula tua domme virtutum-
„ K. Rurdam puer oblatus
eſt xp̃o vt ſanaret / erat ſicut dicit lunaticꝰ
vidᷣ.marix Illi qui tribntum ſeu ditragma
recipiebãt ð ſingulisz ꝓ romanis aqueſti ſũt
Petro de xp̃o: eo ꝙ non ſoluerat cenſuũ illum
quo cõpꝑato xp̃cꝑtrũ ire ad mare & hamũ
mittere pcepit & ſtatereʒ m oꝛe pꝛimi piſcis
ipſum reꝑtuꝝ p̃dixit / quem ꝓ ſe & ꝓ petro
ne ſcandalizʒarentur ex actoꝛibꝰ dari iuſſit /
nuncqd mquit ſcandalizemus eos vade ad
mare & ſtaterẽ quẽ ĩ oꝛe pꝛ imi piſceis reꝑies
da eis ꝓ me & te· ¶ Eſta poſſut allegan
exẽplarit q; młta ꝓ euitando ſcandala ſunt
facienda que alias fiert nõ deberent / conſtat
pe tributo nõ erat obnoxius & tñ ſuſti⸗
nentibo ſcandalum fieri wluit tributarins /

erm quãtum cũ q; ſit liber vł nobilis debet

qñ q; contra libertatem dignitatem vł nobili⸗
tatem ꝓpꝛiam multa diſſimulare & facere
vt ſic ſcandalum & alioꝝ offendiculum va⸗
lear euitare/& ne cauſas litium & diſcoꝛ dia⸗

rum poſ ſit ſi ſecus fac eret ſuſcitare.ve· em̃ ho
mmi ili ꝑ que ſcandalũ venit · Cvr die q;ÿ

xp̃c & petrus qni pauꝑes && maxme religio⸗
ſos deſignat/ ꝓeecumam nõ habebãt / piſces
vero qui ſtaterem in ozʒe poꝛtabat mundi di⸗
uites ſign abat qui in mare buiꝰ mundi va⸗
gant᷑ duicijs & ꝑcunijs cumulant/quan⸗
do ẽgo xp̃e pe · i·religioſi & paupꝑes ĩdigẽt
ꝑecenma & maxime quãdo habent ſoluè na⸗
mgala laudona vl tributa ad pſſces ideſt
ad diuites enm bamo bumilis pſſcacõnis &
ſuplicacoms recurꝛunt / ꝓYcerto ipſi diuites
ſeeulares debent ꝓ eis ſoluere ꝓ tranſeũdo
ꝑiculo vł euit ando ſcandalo ncẽ̃ia miſtrare

in boc ipſi piſces ideſt mũdi diuites w⸗
luptuoſ xpo & ſuis paupꝑibꝰ ꝓficiunt q;
loc & tempꝑpe ſuis ꝑeccunis & dimcijs ppis
neceſſaria ꝓuidẽt:ſicut Tone ſcdo⸗de piſ ce
legitẽ Rui ionam in mare ꝓuctum recepit
& eum ad littus ſalunz & ſanum detulit &
eiecit: ergo bono diuiti dicit illud Ps. Tibi
delictus eſt pauꝑ ꝛc G

geit mathai·xviij· ¶ Dic pom
— tur de illo pPnero Pohto maio
ribo m exeplum qui dicit fuiſ

ſſe beatus marciał / quem dñs
aduocans ſtatuit in medio:
ſic dixit qnicũq; humiliauerit ſe ſicut ꝓꝑnulꝰ
iſte hic magnꝰ eſt ĩ regno celoꝝ ꝛc̃. ¶ Doe
poteſt adduci ad boc ꝙ xpᷣc diligit mnocẽ⸗
ciam & bumilitatem: & quomodo ipſe zelat
ꝓ panpibo & ſimplicibꝰ dicens qui recipit

parnulum me recipit: & qmi ſcandaliʒat 27.
CDicit hic ꝙ qui centum oues habebat

pdidit vnam qui relmquit nona gĩtanone
in deſerto & va dit illam quer ere que erꝛauit
& ficut dicit · Luce · xx · Et cum muenerit
eam inpo ſuit in bnmeris ſuis gaudẽs & cõ⸗
uocas amios gaudet plꝰ? ſuꝑ illam ; ſup
nonagĩtanonẽ iſtos qui nõ mdiget penite
cia non em eſt wluntas apnd page veſtrũ
vt peat vnns de puſillis noſtris (Aſta ex
pꝓonunt de angelis ᷣ hmiibo ‚/mpnecipꝛio
em̃ deus habebat centum oues ideſt ãgelos
& bomines:qniaſ.octuaginta vnũ qne co⸗
ſtat exnouenario in ſeipſo multiplicato an⸗
gelos ſigmſicat:qui in nouem oꝛdmibo ſut
diſtinch / vnꝰ? vero reſtans numerꝰ huma⸗
nam naturaʒ deſignat que ab illo hmin e to
ta ꝓceſſit/ videns ergo ε ouem vnam 8
grege ſuo ꝑditam & erꝛantem· ſ. bnmanum
genns / dimiſ ſis nonaginta nouem angelo
rum oꝛdmibo in padiſi deſerto: venit ĩ bue
mundum pſonalit querere onem iſtã ſcilicet
bumanam natura; & ſuis Bumeris ꝑ beatã
incarnaconez mipoſuit & ad deſertuz padiſi
cum angelis repoꝛtaiit & amph? ſup mu?
ne & ſaluaco e ei? ad lraz gauiſus eſt quã
ſup nonagintanoueʒ eſt & ſup ageloꝛꝝ oꝛ
dines quos ſeilicet non aſupſit młto einm
plus videt deus boĩes & angelos dilexiſſe
& de eoꝝ ſalute amplins letatus fiuſſe in
quantum naturam pumanam non angelica

legit aſſũpſiſe · dullud · Puer. vin· Delicie

mee ſunt cõfijs bminũ ꝛẽ ¶ Vſñi vis al⸗
lega ad oſten dendũ quãtũ gaudium eſt deo
& angeł ei? ſuꝑ cõuerſione hoĩs ccatoꝛis

Capit · xv. P⸗

Egit math. xix· ¶ De vno
ſeruo nequã bic agit qui debe⸗
bat regi decem miha talenta/
qm cum nõ haberet vnde ſol⸗
neret que debebat: mſſus eſt
cum vxoꝛe & filjs venudar: &£ omma que
habebat᷑ diſtrabi vt ꝑeccunia ſolueret: veꝝ
qmia ſeruꝰ iſte ad ꝑedes ſuꝓplex ꝓceſ ſit &
dilaconem popoſ cit paclenciam inqmt ha be
m me omnia reddam tibi/ dommus vero mi
ſortꝰ eſt ems:nõ ſolu m dilaconez dedit m⸗
mo totum debitum relaxit ¶ INſie tamen ſer
nꝰ? dimiſ ſus cuidam ſeruo ſuo qui debebat
ſibi centum denarios ſimile face wlnit / qni⸗
ymm o cum dila conem peteret ipſum in car⸗
cerem donec red deret debitum allegamt.
CKex ergo andiensg boc: ſeruũ reuocat &
ſuam impietatem incꝛ epans ſic poꝛat.ſerue
neqnam omne debitum dimiſi tibi qum ro⸗
gaſti me nõne ergo opoꝛtuit te miſer eri ſerut
tui: ſicut & ego miſerrus ſum Fratus ergo
rex pſum carceribo tradidit donec vmnerſuũ
debitum reddeꝛet & iᷣm verberibo coondenp
nanit ¶ Iſta pꝓabola ſalnatoꝛis exponit ꝓ
ſe pſam ad boc pꝛicipalt᷑ videt tendere⸗
ꝙ illud ſibi ꝙ aliqs vult fieri: alteri dʒ facẽ
& qui a deo vł p̃lato relaxari deſiderat: dʒ
iſtos qui ſunt obnoxij relaxare: & ſuis in iu
riatoꝛibo miſericrdiaz petentibo indulgere
ccle·xx vii· Dimit te ꝓximo tuo noceti te
Luce.v· Dunittite & dinuttet᷑ wois/cuiꝰ
tam fit ontrarium quia multi ſunt ficut ſer⸗
uꝰ? ilte qni bene wlunt ꝙ ſecum agat mile
riꝛ dit tipſi vero nõ cum alijs agere wlnnt
niſi crudeliter: wlunt em̃ ꝙ ip ſis miſericoꝛ⸗
dit indulgea t & tam̃ fi qiis eis aliquid de⸗
beat vł aliqnam iniuriaʒꝭ faciat nolut qui⸗
eſcere quin ledat · on ſtat em ꝙ& ommũ de⸗
cuilibz ↄdonat: cuilibet ꝓcit & remittit/ &
tamen crudeles & mali alijs ſuis debiton⸗
bus vł minriatoꝛibo nõ remittũt ſed pociꝰ
crudelit᷑ punire vł exire cuncta wlunt ſicut
ad lrʒ patet de multis qui in infirmitate po

ſiti ſibi ſpũñaliter poſtulant & ſupliciter a o

miſereri: & tam quando ſanant ſolent alios
impie debacari Eceleſa · xxviij omo boĩ

denes T woti
indence e eſau occulte d.

ſeti dedanto llo⸗
/bon piina qloſdaz m meam
Cen boꝛateſclan merdian os &
n ſwo reyt & onm o den pmite
m ad vyengdeſtmamt/fnalt boꝛ

quos replens ocioſos: e pſos .

5elom vinea cum aljs wllocamt.
be ſtatis be toꝛadie ocoſe: dicüt
nos wndurt / te inquit X ws m ym
