Ni ergomultis diebo ꝑagentes regionẽ
obſitam montibo mueneruũt inmqua nullꝰ pꝑa

tebat ingreſſus niſi ꝑ eufratem flumũ in cer

anguſta mõcium tranſeint em : ſod dmin a
potencia fluniũ ſtare fecit:ſeu areſtamt:&
ſic ꝓopulꝰ intenꝰ?ꝰ ſub in trauit:ſtatim vero
flum? ad ſuũ alueum reuerſus: łlm ad lo
cum illũ montibo obſitũ intelult: ł? ibi
mauſit: infine tn tempoꝝ vt ait iterato ve⸗
ne iliꝰ? flummis cũ ſtatuerent: & int eis di
uĩa vItute apiret: & ad filiũ dei pacifice col
ligeret: regio aũt illa vbi nac ſunt azaret h
nuncupat puis ſta vident pati eclpſim
ex hoc nichil ꝙ oꝛtꝰ flummis eufrates non
diſ at a media vbi Pł?ꝰ jlle tratſlatꝰ fue⸗
rat nõ ſolum ꝑ annum cum cimidio ?mmo
nec pmenſem / cũ in montibo caſpie ꝓpear
cham noe dicat · oriri: quiymo eciam nec
tot? mundus pit᷑ anni eſt dimidio duraꝛ et
in longũ:di tn homo poſs quottidie c coti
nue diebo cõpetentibo ꝓagre: de boc tam en

nichil ad pñs joſephꝰ at & tribuꝰ? ali᷑ vmt᷑
ſentire ſic recitat omeſtoꝛ ĩ Py ſt. dicit em̃
ꝙ alexãð ptes ꝓſidis & medie pagraret/
venert ad iᷣm popꝑnh redeũdi: ad teꝛra iſrł
de qua traſ lati erant licenciaã ꝓpoſtulantes/
qui andita canſa tranſlaconis & quomodo
dñm ſuum qui tot ſibi oontulerat beneficia
relinquera t mdignatus /nõ ſolum licenciã
nõ dedit: ſed eos intermõtes caſpios reclu
ſit & muris validiſſimis de mõtibo ad mõ
tes ꝓtentis ipſos imcludere attemptauit/
verum vt dicit ibidem laboꝛ bumanus ad
pmiſſa nõ ſufficiebat:rogauit deum quem
iph delinquerant vt in populo vellet ꝙ de⸗
ſiderabat · Vic ergo dei potencia factum
eſt ꝙ mmcſpectu principis teꝛre motu fac⸗
to/ montes admontes acceſſerũt:& ingrati
popꝑuli ſunt int montes incluſi inter got
& magot.i: int caſtra/ ſic nominata vſ q;
tempa indicari ſedles ſuas acceprunt · De
iſtis antẽ caſtis gaot & magot vbi ſiti
ſut nõ legi/n qꝛ in deſcripce tꝑe ſeu in trac
tatu de theorica planeta · recvlo legiſſe /
byſter m alio climatem ſeptẽetrional ſcitie
latere: ꝙ etiã videt᷑ & ſcriptũ in deſcripcõe
mæPemudi: ſed de iſtis nichil omnino ad
ſenſu moꝛaleʒ ꝓoſſit deſnire/ & ꝓpt boc ſi
vis moralizare illud primum ꝙ bic ſcribit
„K. Die race ſic debz facere
Penites vł recte ſicut iſti/ videns.n.pecca⸗
toꝛ Populꝰ ꝗ de teꝛra iſrabel tranſ latꝰ eſt in
babilone· u.de ſtatu gra cie in ꝑccatũ debʒ
dolere penitẽ & ꝑ Peniten ciã de medio gen⸗
ciñ · i. de poteſtate Smonũ ſe ſubt rabere regi
ouẽ remotã. i.deſᷣtum penitencie & regiõis
querè & pfluum̃ lacrimaꝝ intrare & ſine ex
itu ibi Nabilit ꝑmanere: & ſic quilibet talis
poteſt cõꝑari illi de quo dicit · Ln · xix. q;
lomo ꝗᷓdam abijt in regione lõginã acciꝑe
ſibi reg nũ:infine aũt ſte fluums lacrimaꝝ
tribnlaconũ penitẽciũ ſiccabunt᷑ / & iter ad
altitudie padiſñi ꝑabit: & anguſto loco mũ
di vł oꝛpis pemtẽs ad celeſſua defert᷑ ·
Pveriuſ ? de anguſ tia delib erabi᷑: illud
ante ꝙ dicit Toſep bus pot eſt allegari ad
łc q; iſ ti qui de benefieijs ſuſ ceptis in gra
ti ſut & bnfactores ſuos ſiue ſit deꝰ fuue bo⸗
mo effũdit relaxacõeʒ ſeu gracia ha bere nõ
debz: ſed pociꝰ arciug in elndi & Pnniri me
reunt Vr illud a lica ad be
n eficium orõis / qma ſi deus ad pᷣces vnius
pagam mõtes træ ſtulit & pncipis crudelis

pcibo ſatiſfecit mł to forcius p̃ᷣces fidelium

exaudit:qn oꝛ deuotũ p̃ces huiꝰ ſibi fun⸗
dit: ideo dicit amen di wbis quitqmid cre⸗
detes ꝑetitis qꝛ accipietis ꝛc: & illud ra⸗
banꝰ li ſuo de natu:reꝝ li v.ca: iijj. & multi
alq doctores dieũt de eſ d: ꝙ legẽ dñi & ꝓ

pbecie libꝛos qᷓ ꝓꝑ taldeos ſucceſi fuerat rep

auit: facit ꝙ hlegit .ca.xxxi ij.dicit hic ꝙ

eſdras queres quali᷑ pꝰ moꝛte ſuã: naſ citu

rus populꝰmãdata dei facèt / cum lex dei in

cenſa fuiſſ: ꝓpt ꝙ quid faciendũ & que fu

iſent oꝑa dei de cetero ſciret: rogauit dñm

vt ſibi ſpm ſanctũ mitteret: ita vt legezʒ &
libeos pditos diiinitus recuꝑare naleret:

auꝰ ergo lucernam in telectus ſibi ꝓmittit
&& ⸗Xlviil:Dies a ꝓlo ſe abſcon dit vna

cũ ſcriptoꝛibus ſibi duxit quos ſibi ad qno

facto calix plenꝰ aqua caloris igne: eſ dre
angelũ poꝛrigit quo bibito ſtati int elect? ſa

tãte & m ſpũ loquente: lex & pbete ſcri⸗

piencia & meõꝛia fibi dat ſic igit eſ dꝛa die

bunft᷑ a qumque ſcptoribo: & ſic infra qua

tuoꝛ dieꝝ ſpaciũ plenare reſartit: angelus
aũt in lege ꝓl m iubʒ edoceri: & queda inbz
palã fieri: que ſapietibo abſ cõdite:tatin tra
di quedã inqr palã facies: quedã ſapietibus
abſ cõdita trades:ſcnptores igit ꝑ die ſcri
lebat nocte vo paneʒ conmedebant: eſ dras

aũüt pdic loꝗbat & dictabat:nocte etiã non

tacebat ſta ꝑnñt alicari ad h̊ ꝙ ĩ tellectu
ſapiencia: meõriã ſpũ alez: qe babeat ad hoc
leg ez diniaz. n clie legis ĩteligenclã cõ ſeqt
qꝛ ſ. omo ſe ðbzʒ a cõi tã hoĩm y negoconꝝ
q git acm ſe cernere: & ſecretũ ſolitudĩs

ment al mtrare: 83 etiã diebo quatu. ꝓ quos

ſtatꝰ pñicie ĩnuit : bideʒ & ĩ ſtatu penit cn⸗

Qe s abſtinen eie pſenerare: qꝛ reuera illi ſoli
duimas reuelacdes ꝓcipiũt qui qua drageaz

peĩt encie obſᷣnare nouerũt:ſicut S moyy'le ex
empla habemꝰ ꝗᷓ qualibʒ vice xl · diebus in
mote ſteit: & ſic leges domicam accit·
Exo.xxxiuj. Aſ cende ad me in mõteʒ &
eſto ibi ꝑ quatuoꝛ dies / Alia aũt.ſ.quomõ
angelꝰ reſpiratine loqt & quomõ etiã qᷣdeʒ
ſut ĩ ſcriptura ſm legem: in publice ꝑpñt dici
oĩbo:alia que ſecrete ſut chcenda ſoln ſapien

tibo pſe patet in ca · que ſequut: mł ca de fu
turo mdicio ctinent: ſed qꝛ nł pmt ꝑ mo

dũ viſiõis iõ ñ iueĩt ad alið ꝙ aPlic a bi⸗
le indicanerim.2c

Se quitur · Liber · Chob ie.

& oñes nent ve⸗
tulos dureos 2d0:3
dos/he ſous fige
bꝛt oſoci vommn
pGebat domemn
ore dtenpin
ſouum zwinlin r4 modo factus fuiſſct v⸗ͤ
eepit vroꝛe de tnbi ſu: N genur ert
lim quem mfinaa imer dommu ch
utis⸗ vſtngeabomm prccitv/ & fnal
Nn cpptntate wſttus de abis gennlium
aymnedit cum otiblles N amic ans
ſin vmederintiße wr Afllus zſt⸗
nt deſclaros ofortans Crcnbat:morz

Ats Gmoti;hnitats ücaptins ſus

inenns ion cpayta n ſpetu i
Nie n deriam mment:gai n pi
Fum vpralit a ſcnich
immyo tibulicn tden

acnsſe Puttt
leſcaidtn
tquos ſolag
, ae gno
ocalerplo agmcan; grerſ 4

rncu, moa fhidrt feigteſdrnc

tan dn ſpa oqueter ler ppheteſ⸗.
Knnſpi oqugte ler pybereſa⸗

barkaqunqne ſaptenbo S ſenfn
tnor denſpec plemie nannt angelis
ur n lege plm nbzedoeni Eqlech ub⸗
ſen quſitlyalſcicutitumn
õ
ibſcota odes ehhtons gt pdeſt
lrbit wcte vopane ann debmm Ne
ur pde bibat hbr mleiliun
tncihr ſupir Aplein bgi,letr
nainmni fiidſſ hiarlii
lge dmni rels tini⸗ .
land ſeda di fibrini ne
echnſecaten :eſigetl oltdt
2l nmte ctd d gutup u⸗

vtp Vtlol , gaonden )

ugru wenhit qmobbbt ſtrimrli

imãa .O.

hopIN. DE

tribn & cinitate nea⸗

& omes irent ad vi⸗
dos / hic ſolus fugle
bat ↄſoꝛcia bominũ
& ꝓgebat dominnz

ſuum ad ibrłm:cũ modo factus fuiſſet vir

accepit vx oꝛez de tribu ſua: genuit ex ea

filum quem ab mfancia timere dominũ do
cuit: & abſim ere ab omni pæccato ſ8& finali
ter in captinitate poſitus de clbis gentilium

non comedit: & enm otribiles & amici eius
paſſim comederent: ip̃e vero de filius abſ TI⸗
nebant deſolatos c& foꝛtans circuibat: moita

ſalutis cmõitaqʒ ſanitatis cũ captinis ſuis

eſurientes alebat / qua ꝓpter in cõſpecku ſal
manazar regis graciam muenit: qui ̃m plłi

mum honoꝛauit & a ſenacheryb vero crude

li tiranno tribulacõnes płimas ſuſtinuit/&α

occidi remiſ ſus fuit · Alobias m ommbo
ſtis: pot optime & gerẽ typum bom ſecula
ns · ¶ obias em in terpꝛ etatur ↄuerſus: ad
vmiuerſa pietatis oꝑa ſe oonuertit:qꝛ reuera

licet iſte ſit inter ydolatras ·i · int er malos ſe⸗
cula res:qui ydola ꝛe boues aureos·i peccata

& aurum & argentum per auariciam colunt
ip̃e tñ deum colit & diligit/ templum elus
deu ocoõnem frequentat/& ydolatriam ctri
bulũ ideſt cultu · ſ. vicõ fugit & ſpernit &
& filios ſuos in tim oꝛ e dei mnſtuit / elbosq;

polim cũ eſſet ſumoꝛ

tulos aureos adoꝛ

adoꝛare ad templuʒ

gentiliũ · i. delicias eirnalium ab looꝛret /&&
in ſe mmaculatum cuſtodit: dato q; quã⸗
doq; contmgat ipſum captinitatem & m tri
bulacõem in currere / non ceſñſat tamen capti
uos & turbatos cõſolari/imdigenuboneceſſa
ria largiri/ moꝛtuis ſepulturam dare & pie⸗
tatis opa p̃parare qua ꝓpt᷑ ꝓcerto ſepe ad
literam ꝓuenit /ꝙ regũ & principũ (do fa⸗
uente) graciã & beniuolenciam acquirit/& e⸗
cntra qñq; ꝙ ad maioꝛẽ ſui ꝓbacõnem ſe⸗
natheryb · i tyranoꝝ malenolentiã & tribula
cõnem incurꝛit/młte em̃ tribnlacões inſ toꝝ
ſunt:fieut & iſti dictũ fuit mfra capi ·xij · p
angelum/qꝛ acceptatꝰ eras deo nece ſe fint

vt tenptacoi ꝓbaret te
Capit᷑ · Secund·.OD

Egit tlobie · ij· Lum qua⸗
dam diet i Kiieto⸗ ſepul
tura occiſoꝝ qnos ꝑ plateas
ingulatos repiens infim ine ab
ſcondebat/& noctu ctra man
datum regis ſepeliebat: ꝓpter q; mierfici juſ
ſus fuerat: jixta ꝑiete obdoꝛmiſſet: accidit
ꝙ e nido yrũdmũ ſtercvꝛa caliða ſuꝑ ocu
los eiꝰ caderent & ipſũ pemtꝰ excecarent ꝗ
pPlaga cecitatis ꝑenſſus:non eſt ad iracũdia
motꝰ:ſed magis ꝑ paciencienciam ad graci
arum achonẽ puectꝰ?· Iſta allega exem⸗
Plariter ꝙ juſt? tribulacouibo nec foꝛtuitis
ſeu mfoꝛ tunatis caſibo nõ debet rbari / ſed
ocins quieqnid ſibi acadat debet m dei ju⸗
ſticiam redncere: ſe juſte pati: debz & pa
clent er:eum graciaꝝ aclõne omnia ſuſtinere/
exo Job qui dicebat dominꝰ dedit domꝰ ab
ſtulit: nõ em cõtri ſtabit juſtũ quicquid ei ac
cidit · fiẽ Sꝛ ꝓuxij· Vepe em̃ cotmgit ep ju⸗
ſtus etiam ctra wluntatem tyranoꝝ opa
miſeriooꝛ die exequit / dicens ipſi ſenat he⸗
rub · i ty ranno illud · Acuauu. v. obedire
opoꝛtz deo magi q; hommito:& tamen ta
lis vt cõmnnit᷑ cicius & facilius in foꝛtunijs
flagellat /quẽ.n· diligit dominꝰ cꝛripit/ &
quaſi pater mfilio ſieut ait ſapiens m eo de
lectat Vk dic ꝙ thobias eſt
mo qui qũq; aduertẽs ad pietes · i ad mũ⸗
di negocia ſe deflectit qñq; in delicijs dæ ꝓ
ſperietatibo dele ctat & doꝛmit yrundo ve
ro dyabolus qui more yrnndinis in aere

in ſuꝑbia paſcit᷑ / komo videns ſtercora diui
ciaꝝ m oculis coꝛ dis eĩus= p cneupiſcenciã
Ficit & ſiec viſum ſpũalis viſio nis ſeu diſe⸗
recioms & ſapiencie/ nec non lumen diume
& rcie ſibi tollit/ & eum ꝑ auariciam exce⸗
cat & Peruertit /ita ꝙ in illis que ad deum
& að ſalutem ꝓtinent ipſum totallt cecum
reddit vnde tales qui iuxta parietem terꝛ e
naꝝ pvſ ſeſſionum ꝑ auariciam excec ant᷑ vi⸗
detur oſſe dicere illud · Eſai · lviij· palpa⸗
mus quaſi ceci parietem & quaſi oculis ob⸗
ſtrałimur ille em qui fatigatcur ad ſepulſtu⸗
im doꝛ micõnem accepit / ideſt ille cui mlo
is opitbo difficultatem laxionem mueni
ens: dð oꝛmicõnem querit delectabilium & ab
huinſ modi boms & pije operibus ceſ ſat &
quieſ ſcit/talis dico cec itatem vicioꝝ & ln
men gracie ꝑdit/quod tamen nullat enꝰpdi⸗
diſſet ſ in fatig abili᷑ in bonis opꝑibo vigilaſ
ſet / non optet ergo in boms opibo fatigari
nec ꝑ malam conplacenciam dorm rre aut in
vicijs & ꝓſperis delectari⸗:itheſ· v. Non
doꝛ miamꝰ ſicut ceteri ſed vigilemꝰ& ſob ij
ſim
Capit iij⸗
Egit ¶¶bobie · i · ¶ YVt die⸗
tum eſt in ydolatrijs dom inũ
querebat/& m boms opibo in
iſfſtſtebat / qui poſty filium ha⸗
buit: execatus eſt/ filins vero
eius aſ ſociato ſibi raphael archang elo in ra
ges medoꝝ ꝓ recupꝑandis decem argenti ta
lentis deſcendit / vbi ſaram filiam ragu elis
que ſeilicet ſeptem viros habuerat:quos en
demonum nomme aſmodeus occiderat in
vxoꝛ em aſſumpfſit/ & eum a demonis po⸗
teſtate liberauit/& eum in do mo patris ce⸗
ci cum mmagna ſuꝑbia duxit:quem canis aſ ſo
cians reuert entem pceſ ſit/ ille etiam piſcem
deuoꝛ aꝛe wluerat occidit & cum felle eins
patreʒ cecum adcn ſilium angeli finali :il⸗

luminauit ſicut omiĩa illa appent inf m.
ce

& · aij · ¶ Et bec bede ꝓ thobiam allegoꝛi
Pvpnluz ind eoꝝ intelligit / qui m pncipio ſo
lus denm colnit & amauit & inter gentiles
& ydolatras ſolns fide & boms oꝑibo deo
ſeruiint · Amosi. tantumodo wog cogno⸗
ui ex ommibo gentilibo domus jſ rabel ſecun
dum carnem natum ꝓdaxit ant genuit ꝑ
mfideltatem excecatus eſt in quantum · ſ

fi dem xp̃i reciꝑe recuſanit / ſara vero que in
ragis medoꝝ habitabat ideſt getilitas que
in mundo uagabat᷑/ cu us viros ideſt docto
res & magiſtros ꝓ infidelitatem & ydola⸗
triam dyyabolus occiderat / ab ipſo minoꝛe
thobi. & angelo ſecum iuucto/ ideſt ab illo
xp̃o cum angelo mdeſt cum dei filio copula⸗
to / fuit lberata/& m domum thobie ceci · i.
in eecleſiam loco excecati indaice populi ſub
ſttuta· Can · viij · app̃hendam te & ducã
in domum matris mee/ in cubiculn gemtri⸗
cis mee ideſt ſnagoge Tic ergo fa ctum
eſt ꝙ/ piſcis ideſt dyabolus qui m flumen
Paſſioms/iĩpſum t hobiam iuuenem · · xpᷣm
deuorare wluit / ab ipſo victus extitit, fint
etiam ꝑ ipſum exentratus e aptus/mquã
tum malicias coꝛdis ſui homin ibo reuel auit
I& fel ſue malicie in ſenpturis poſuit: ad il⸗
lummacõnem legencium & lo canit/& quic⸗
nid de coꝛpe eius ideſt de mẽbꝛis ipſiꝰ.i·
de peccatoꝛibo connertendo acceepit/igne ca
ritatis aſ ſauit/ ſale ſapiencie condidit/ d&
ad vſus ꝓpꝛios reſeruauit / finaliter tamen
pater eius cecus ideſt ꝑpnlus iudaicus ꝑ
ipſum illummabitur in fine ſcilicet tempoꝝ
quando totus jſrabel ſaluꝰ erit D⸗.
Vy dic ſeptem viri ſare ſunt ſeptem
ſacramenta vl ſeptem dona ſpũs ſancti ce
ceſſa amme xpᷣiane que ꝓculonbio dyrabo⸗
lus ſibi ꝓ ꝑeccatum ſubtra hit & eam viduã
& miſeram delinquit/verumtũñ poſtqy oracõ
nbo & fletibo ſe vult dare / ſolet ſibi thobia-
m inoꝛ id eſt ipſe c pſeuerant᷑ ꝑ graciã ſe
iũgere /quẽ dyrabolꝰ nõ poterit ſupare ma⸗
trimomu em virtutũ cum anima nõ peorſe⸗
uerat vbi fletus & orac nõ peedũt / tunc ve
1o ꝓſeuerant viꝝ accepit: cum lacrimis ſuis
ſtratum ſuum ſpergit:& cum P oracone da
ſitum ſuũ deo comittit .

Capit · Quartum ⸗ T.·

Egit thobi. quarto. Thobia ·
pat᷑ qui dudum gabelo coſagui⸗
neo ſuo egenti · x· talent a argeti
mutuo vᷣderat / filiũ ſuũ vna cũ angelo quẽ
dictoꝛẽ ſi bi ðderat in rages ciuitate medorũ
miſit: qui in via ſara cꝰ mariti vij·a dyalo
lo fuerat in t᷑ fecti piſcẽ qui ꝑſuũ duoꝛ aẽ wolu
erat mit fecit:s& exetuit & de uetre eiꝰ medi
nabile mebꝛis extxit monũ ꝙ marit os ſue

s de telld pop

r, peo⸗ yad 8 nops fun: pft d
ſedenan ede⸗ tahpe ocaptuann
de peecalum nn gudatun
domom mont Urats ſarbene par
virtutlbus oaſron vccatum wxno
jn adan . aud in as rre ne
nit ſecſſenuchs kar chnn ſigab
iKa rid. ſbleunde pau
deſtbumano generep in r i⸗
unoeſan wen gentihun Zncro ,
nlus:aſ mode deſt)
lina pymebat ptt css ignat Nyibolm
veſt Futmfenum:fil aman Nmed
eqhr atum O Rgnat ſane
patnim olegumrergoiſta fun wenta
tbobrdens pater q apriepiopmej
lllorbimano Scer indſent par
fadiderat r'taleuta aryent, deſtx.
os mandata: thobja iunjore alu lunm:
duckore angelo: iceſt vm deum & m.
flumeus benedhttumem veges medon.
nmmmmdi deſtnaut: camm ideſt paͤn
tones gGer ad unmt quim ſlonnenſ
Wrrtdan Zerlratſtoſihiunbe
tano debit ſoipſden deſponlant

cendyalvlum quiſpfüm torente paſ

dogaane clediderat: & ob bve mort
n0 elug DTeuranerat .& pfimmt
6 tt /à de mutre gus . ge inſeno:
niid Amedienale eſ⸗ 4

Aumamantude nncfos patre
de
talenaickſl gnguehmt ert rt⸗

cprepilt — execuchem
taunt / A ODumand genereen

. NAtu
tevnn henefu tan Eecleftam
As ſicr t bo ad elen
ſeryt rg demuligede mt
L den 4 ſgeei D id
glen g hotu nen
re

ch eept /
w t/nec.
5 iſit Kſleſapence⸗ dis

ſis ppies nſſnunt /ſllte tanen
tens ceatz deſt niyls daasp
n Aunindbitin nfe ſelte tnon
undotortsſhi alceit *
Fraegſm iſm ine ſptn
mon ſyten dan ſis inclc
amenfn gu pubiloil⸗
preramn ltahr an ybna
inn delngut / muntn uſtchon
feenboſt vtdune ſtrſitoche⸗
d r gſaent; uſt
4 gidyeſl ſͤpentt ſmnina⸗
ommn ripmmi un mmg oni⸗
rbfenst ndſifedline⸗
ſammi mmptur undi
tn ſmabe, ntc
da
en l
/

nm Habnit/ & rediens vxozem in domum
patris duxit· Reæte videt ꝙ ite thob ·
poteſt ſignare deum patrem filius ant eiꝰ
vna eum ange o xpm dei filium ſign ficat 1
in quo angelus & homo deſt dinmitas &
Humanitas ſoclant / nec hoe eſt mœnuenes

cum ſe cundum ſanctoꝝ doctrinaz xpc ytũ

ad ſuas duas naturas in yſaac & ĩ ariete fi⸗
gnat · vt patz · gene · xx. a belꝰ ſang 6
umeus thobi ſignat genus bumanũ quod
de gen ere thobieidelſt᷑ de genere Patis diei
tur / ꝓ eo ꝙ ad eius ſimilitudmez elt creatn.

qnod etiam egenum & mopꝑs fuit: ꝓpter a
de peccatum / Fiut de ꝑadiſo captiuatũ / &
domo min moꝛtalitatis nudatum gracijs &.

virtutibus ſpoliatum / ſicut bene apparnit
in adam & eua:qñ poſt peccatum cœgnoue⸗
rũt ſe eſſe nudos ſicut dicit. gene · uj. x tale
ta ſig nificat x. legig mandata: iſti gabelo

ideſt hum ano gener e ꝓꝑ ſubleuanda pauꝑie

mutuo: ſara vero gentilium ſig nat:cums vi⸗
ros ideſt cuiꝰ Ppulus: aſ modeꝰ ideſt ydo
latria ꝑymebat / piſ cis ſignat dy?abolum⸗
vont ſignat infernum: fel amaꝝ & medici
nale ꝙ; eπ xtractum eſt ſignat ſanctoꝝ
patrim cllegium ergo iſta fuit veritas
thobirdeus pater: qui a pnecipio ꝑ moyſen
gabelo.ihumano generi indig enti & pauꝑi
:tradiderat ·x talenta argent i/id eſt · x. le⸗
gis mandata:thobiã innioreę filiũ ſuum: cñ
ductore ang elo: ideſt m deum & homiez
filium euis benedictum: m reges medoꝝ
in mundũ deſtinauit: & canem ideſt pᷣdica
toꝛes eidex ad iunxit qui in illo itinere ſara
ideſt eccleſiam de getilitatibo ſibi iure here
ditario debitã ſibi ꝑ fidem deſponſanit pt
ſcem dyabolum qui ipſũ in toꝛrente paſſio
nis deuorare crediderat: & ob hoc moꝛtem
& Paſſiõeʒ eius ꝓcuranerat: & ꝓPltrauit &
ſuꝑauit / & de ventre eius · i. de inferno: fel
amaꝝ & medicinale ideſt ſanctos patres:
qui in am aritudie; languebant ex traxit· x.
talenta ideſt.x mandatoꝝ execucdem &
oꝑa:agabelo ideſt a Gumano genere reꝑ⸗
tauit / &τ voꝛeʒ; aſſumptã ideſt eccle fiam
in domum patris ſui m padiſum ꝓduxit: &
boc eſt ꝙ dicit · Po.að gallath.un · miſit
deus filium ſuũ factuz de muliere ſaectũ ſub
lege: vt qui ſub lege erat redimet. V.
Dic habemꝰ ꝙ thobias wlens dare

Tahobie
patriam recuꝑauit: canem patnis ſecum ſoci

dnctoꝛem filio ſuo: inuenit qᷓnendã an geluiri
nomine raphabelem qui ſub humana ſpecie
latitabat: inuemt ergo eum qnaſi quendã
iuuenem ſplendidum & tanc; pcinctum τα
quaſi ꝓatum ad ambulandum: bulc ergo
tilum ſun comiſit: in ipſu min iti neꝛe con⸗
duxit: vxoꝛem ſibi accepit:cũ magna vxo⸗
ris ſubſtaucia: ipſum dit anit.x. talenta ar⸗
genti ſibi recuꝑauit: piſ cem qui Pſu worare
wlu erat: pſum ſuꝑare fecit: & ipſum patreʒ
ſuum illummare fecit ⸗Sic vore kariſ⸗
ſumi ſuper omnia cura debzʒ eſſe: thobie ſeni⸗
oꝛi.i.plato ſuꝑ iori: ꝙ filio ſuo.i.ſubditoꝝ
popnlo de bo no ductore ideſt de bono cura⸗
to vl rectore ꝓnideat: & ꝙ bonum platũ
ſibi aſſignet & pficiat: qui m huins mundi
via ipſum cuſtodit atq; regat: ille etiã debzʒ
querere & ficere aliquem angelum latente
ſub homime . aliquem viꝝ ſanctũ & angelũ
ſanctitatem tn ſuam oc cultãtem ſub huma
na: bening na & coi effigie: qꝛ qinboqʒ alijs
pPficit in platum m vita an gelicꝰ: humaꝰ
vero in couerſiõe beningna eſſe tenet · Vn
de bono rectore dicitur Aalechi · n. ꝙ ipſe
angelꝰ dñm eſt: ſicut · Poc · ij. dicit. vj.
inqnit ſtelle angeli ſũt ideſt eccleſiaꝝ: ille er
go debʒ inu eniri Juuenis ꝓfoꝛtitudinẽ vi⸗
goꝛoſam: ſplendidꝰ ꝑ mundiciã gracõſam:
ſtans ꝓ cõſtanciã virtuoſam: cinctus p
diligenciã enrioſam: ꝑatus ad ambulaãdum
ꝓ obedienciã ſtudioſ a:debet dici raphahel ·ie
medicus ꝑ ſapienciã fructuoſaʒ: vt ſic de ta
li angelo diert ülud · APo. Vidi angela
dei foꝛtẽ. ꝛc· Ergo ille poſt q; cura: dn⸗
catum: platuram & officium ſuꝑ iſtũ filium
ideſt ſuper ſubditos accepit ille ꝓculdubio
debet eos vna cñ canei.vna enm bonis p⸗
dic atoꝛibo regere & cnducere: decẽ argẽti
calenta.ix. mandata ſibi debet recuperare
facere vxoꝛẽ ideſt duimã graciam debʒ ↄm̃
gere & diuicias virtutum ñ bi debet cum ea
Pceurare piſcem ideſt carne docere aprebẽ
dere & exẽetrare/& ſic ꝓcſequẽs faciet avᷣ
patreʒ ſuum dñm letant᷑ cum vxoꝛte ſua &
dinicijs :. icũ dinina gracia & virtutibo re
uenire ita ꝙ tnne poterit patrem ſuũ ideſt
ſuꝑioꝛ em illummare.i·ſpũᷣali leticia recreare
qꝛ ſicut dicit · ꝓver · Gloria Patris e filius
ſapies igo bñ ð tali angelo poteſt dominꝰ
dicere illud exo · xxii· Ecce mittam ange⸗
lum qui precedzʒ te & cuſtodiet in via·2c
VL fi vis ꝑ tbobr ſenioꝛem in tellig er

deũ P ang elũ pꝛelatũ:& pet inntoꝛʒ ſubdi
tu ꝓopulũ ꝛc̃ ſicut ſupꝛa
Capit · Quintit .·A.

Egié. Tobi · v Cum an
gelus thobiam mnioꝛ eʒ cõ⸗
Burerer cõtigit ꝙ circa ty
dꝛim flumen pꝛima inãſiõe
Rmanerent wlens ergo inue
nis pedes ſuos lanare in flumẽ: ecce piſcis
in manus exuut ad deuorandum enm/quo
timente imnadi: dixit angelus ad eum:appᷣ
hende bracham eins:c trabe eum ad te/ pi
ſcem ergo in ſiecum traxit & ſtatim palꝑi
tare cepit:& de mandato angeli piſcem ex
ta exentrauit:fel:œꝛ: & iecur repoſuit c ſer
nauit: cetera voro aſſamt ſalimit & ꝓ viati⸗
cuſtodit · An gelus vero ſibi dixit ꝙ fu⸗
mus oꝛdis illius piſcis ſuper carbones po
ſit᷑t omnia de monioꝝ genera ab homine fu⸗
gat: fel vero occulis cecis albugmoſis ap
Poſitum ipſos illuminat & ſanat/quamuis
videa t ſatis mirabile ꝙ res oꝛpalis agat
min ſpintũ:& ꝙ fumus piſcis fugat dyabo
lũ? vł ꝙ ſonus ecithare faciat recedere ſpi
ritum immundum ſicut ſupra poſitum eſt.i.
Reg x vj quia tamen ad moꝛalia tendiꝰ
be diſputando ſuꝑ hniuſ movi non curemus
Isitur diœ c illi ꝑiſ eis poteſt peccatũ
ſignare vł etiam carneʒ fluxibilẽ atq; mol
lem ꝙ ſcilcz ſub aqua mundane ꝓſperita
tis? & woluptatis abſconditur vbi thobie⸗
ideſt curcum q; homĩ infidiat᷑ vt · ſ· ip ſum
ꝓ culpam & penam ab ſoꝛ beat pꝛedetur
ꝓ ver · xxiij · Inſidiat in vijs qua ſi latro ⸗
& ejnos in cautos vid erit interficiet Iſta
eſt ergo veritas ꝙ quando bomo accipiat
manſio nem ſuam ſupra tygrim fluuium qut
interpᷣtat ſagitta: ꝓeo quia ficut ſagitta ve
loeit eiꝛrit ideſt mmundl fluxibilitate q ne
cito deꝑit atq; fluit: & in aqua wluptatis
& ꝓſperitatis vilt recreari quãc fibi pꝛĩa
Rcie ſperat & in tendat abſolni & mundaꝛi
ſtatim tamen eſt piſ eis iſte · ſ. pꝑecceatũ vl
temptaco ſuꝑbie:lnxu rie & auaricie: vl etiã
ipſa caro qui ſibi in ſidiat ipſumqʒ attrabe⸗
re & deuoꝛare ſatagit & molitur · Ded re
nera ad confilium angeli:teſtamentiſ· xp̃i
vl bom pꝛedieatoꝛig : ipſe debet ſtum pi⸗
ſcem ſcilicet ꝑ?ceatum: ſen carnem: vł tẽ⸗
ptacionem ꝑ cõ ſideraconem aꝑgprehendere
8& ad ſiccitatem peniteneie & abſtinencie

x ipſum debet exentrare ideſt qualis ſtt ℳ

qnit infra pſum reſpicere & videre ꝙ pꝛ
certo ſi fecerit: in ipſo tria repiet: vnde con
tra vicioꝛum infirmitatem remedia mult a
ſumet inneniet enim ꝙ in ipſo eſt wꝛ ie⸗
cur: & fel: ideſ t vanus amoꝛ: & fal ſa delecł
acio: & finaliter inuemiet ꝙ ibi eſt fel ideſt
amara deſolatio & dampnatio:ergo ſi iecur
ideſt peccati delectatio: cum carbom bo de
ſolatotijs ideſt cum cn ſideracõne ignis in
fernalis iungit fiet ꝙ fumns conpunclioĩs
& memoꝛie ex inde ꝓueniens: demones &
demonum temptacnem fugabit: vnctat
vere fellis ogitacõ ideſt timoꝛ future ama
ritudinis: albugine carn alitatis ð oculo mẽ
tis curabit: vł enim magis ꝓficit cᷓ tra vi
cia & demoma quam cœgitare q́; falſa ſunt
carnis & peccati oblectamta: & quã dnra
& fellea ſubſecuntur toꝛmẽta:fel ergn ideſt
nſideracõnem amaritudinis eterne debet
bomo ĩ occulis patris ſui.ſ.ĩtelectꝰ ap oneꝛe
& ſic poſſit euʒ ꝓgraciã illuſtra?/dicns illꝭ
e.ix ·ecee cibabo eos abſinthio c dabo eis
potũ aꝗᷓ fellis · H¶ Vl ſi vis die ꝙ iſte
Piſcis eſt dyabolꝰ qui aut eʒ ꝓcerto iſti qui
in flunio religionis & deno conis vl oon⸗
punetioms ſe balneant/ & int igri ideſt m ſa
gitta diumi timoꝛis & contricmis ſeu mun
difficant & ibide m affectum pedes lauant
pifcis dyabolus inſiclatur:qui ꝑ peccatum
ipſos ſi ꝑoteſt deuorat c datur /ſed renera
mo debet ipſum vmiliter ꝓꝑ bona opera in
vadere /& ipſum penſideracõnem exentraã
do & aperiendo quid in uentre & cœꝛde ſuo
habeat diſ cernere/ &ι certo inueniet oꝛ
ideſt maliciam/iecur ꝙ; amare ogit ideſt
delectacionis fallaciam: vł etiam fel ꝙ eſt
amaꝝ ideſt pꝛane intencõnis neqniciam &
future dampnacpõns amaram anguſtiam/
que ꝓcerto ſi bene ogitauerit/ & carbones
ignis et erni/fumn q; laerimaꝝ ð obſcurita
tem tenebꝛaꝝ que m in ferno ſunt ad bibue⸗
rit ſibi ad ſpnalem cecitat ei tollendam &
ad demoninm effugandum qᷓp plurimũ ꝓſi
ciet & valebit:allega vt ſupra C
vl die ꝙ thobi . iſte ẽ xp̃e/piſcis vero dyra·
ſed boc vide ſupra.ca:v· vl die ꝙ iſte piſ
cis imanis ſignat aliquẽæ maguũ dinitẽ vſu
rariũ ꝓſperitatis vᷣſat & idẽe tãqp in ꝓpꝛio
domicilio cmorat᷑ eʒech.xxi& ecce ego ad
te ꝓharao dram magne q tubas ĩ medio flix
nin && dieen meus eſt films & cetera ergo

ein u
neurerton an nibtr
4 ot A⸗ huckeng o VC
aen de waͤ⸗ ts ſoiſi
idndnunn ſeut otes wan⸗
ane it aquem ga
nt Pnan⸗ nue nec haiti guen
E ſocioꝛ yg lauare erec

inmebie Mln ebes ⸗ e
aiqnan ortmert vident .
Etien ſlebss datꝛ eli ten

ſiong Thabus ad⸗ de
bunglo a ded nit ſc. 4 3
deſtiſtt duten p oſdenchnon a⸗
dus iſſun de inmo mund ne ſpe
s rdenbonen odeben d. dſe
deſtid nons 21ſteitten N ſtelit
yimm gitando deducat we eſt bichn.
ſumun ecro de kchup / x ſtiti non
eato ſcreſi wytit rtandat /

getoſpſi gtere ptentpiptntenn

Algun mbrum A tmenteg/(Vñdediun

vdut Hipe gepſiund ut kino⸗
nlorblt deotes ntnſe Nzugnſt⸗
ſpis deitai iflun cdam iſ pe
vdzgonend ricnon ſſosp oſracde
eutit oe ſtchqnles üt mtend od
nr ſn gbran ſia, eutnduep ſcd nig
nten memoꝛe, gltet atqy ſoetet ge⸗
nn vhet pil gin dut tenis 2
ai ne jr vmmnbns Aun
ne efnd denn en
enone ndeibenſſ, d,. n

4r an
depſpetten gaud mpz. vir

ncon dict ſc eeen
ctores mſſei une wicer,
do fnecall ſig e us tdin

can .
Ve nſicnani * menndng
d
s Diysden
idels/a h. „ deeth
riſtrnen, ſeinnass.

icaltspat sſi ſin⸗ 4
nſeathunhliſtnii,
rchetos lntbiozrieg
zſels d. Jrgeda⸗
Fels Nnsdegſ
deli iatg pan ſii
nid tigons dendchnis r an⸗
onsſebknt NntAAtN
Adiumitimors & ntinslen nun
can dbicen arfchun nbts un
3 5 julbplis nſdrunmun Pwaanm
Immſtdaer ihini ib t
ehr oſin vnltoplna enn
vihun hanſdencönen ttenm
endo gndin uene Nande ſo
ltenge & Pcctonmuenc
nalciam etir anaar dt deſt
tacions AAam: A inun g
eſtpymentenons necſicang

e
EN ſum . oſurad bebuen

SGr otmgatq; thobias ideſt aliquis pau per
ap ꝓm quet ad iſtum fluuium · i: ad ſperi
tatis ſtatu m· vl ad alicuiꝰ d uitis domuʒ
vbł locũ ſtatim q; tales piſees tyranni vſu⸗
rarij & diuites iplum velle ditan vl ſe velle
iuxta ſe locari & ediſicari vident/ ſbi inme⸗
diate detrabũt ee muident & eum deuorare
ita ꝙ ipſos cõ pellunt ad ange lumi·ad dñm
clamare / & ontra eos atvel ium implorare

domine inquunt in uadit me· Job· xxiiij
Knime vulneratoꝝ clamabunt / Pieuloſum

eſt ergo t alibo apꝓmquare && eoꝝꝶ babitaci
onibo & eoꝝ dom bo & poſſeſ ſiõibo vicin are

qꝛ fluuũ mundane ꝓſperietatig ſoñ ſibi w

lunt ap ꝓriare/ & ideo ſolent omes vicinos
& ſocios ĩpugnare nec paciũt᷑ aliquem quẽ
impedire valeant pedes ſuos lauare ·irrecre
aconem aliquam optinere vident em̃ dicere
illud . Ezechie Xj. Nobis data eſt teꝛra m
poſſeſioneʒ Thobias ergo ideſt panper
ab angelo-i· a deo cõſulit / ꝙ& ſNum piſcem
ideſt iſtũ diuitem p cõſiveracõnem app̃bẽ⸗

das/& ꝙ ipſum de flumo mundane ꝓſper

tatis ꝓ co ſidera cõnez extrabat / &ρ ad ficcũ
weſt ad moꝛtis auſteritatem & ſteꝛilitatẽ
ymmag nrando deducat/ boe eſt dictum q
ſtarum eiꝰ cito de factuꝝ / & ſtatũ mortis
ſue cito ſucceſſuꝝ cogitat & at tendat / & ſic
Pcerto ipſũ cogitare pot erit palꝑit antem· i·
dublum mißrum de timentez / ¶ Vñ de diuiti

b dici · Papie · v · cpꝛ ipſi turbabũt timo⸗

re oꝛribili / dicentes mtra ſe & augnſtia

ſpũs gertes/ Iſilium etiam eſt ꝙ panꝑ qꝗᷣ

vidz gloriam iniquoꝝ ipſos ꝑ cõ ſracõem
exeutèt: hoc eſt ꝙ quales ſũt interiꝰ cõſidet

vt · ſ.· nõ gloriam ſuaz exterioꝛez: ſed miqui⸗

tatem mterioꝛeʒ cogitet atq; ſpectet/qꝛ ſ.
tunc videt c illi qiu ſunt teꝛ rbiles quo ad
mundũ / ſut ab bummabiles quo ad deum
luxta iliud ⸗ Luce · xvj· ꝙ minibus altum
eſt: abbuminac eſt apud deum / talem coſi
deracõneʒ videt babuiſſe dauid m ps · vbi
deꝓ ſperitate:maloꝝ dicit ſic ec cleſtie · ipſi pee
catoꝛes inſeculo optinuerũt diuicias 2c' dixi
ergo ſine cauſa inſ tificauit coꝛ men ꝛc donec
mtrem mſactuariũ dei & in telligã innouiſ⸗
ſimis⸗ D · Si vis dic c thob ·
iſte eſt deus/qr ꝓceꝛto piſcis in manis:i·
aliquis malꝰ diues:deũ mꝑ ſona pauꝑum &&

Thebe

religioſoꝝ denorat / & eum m membris ſuis

fatigat & mfeſtat / ſeð ꝓcerto deꝰ tales de
fluuio ꝓſperitatis ad ficcitatem moꝛtis ex⸗
tra hit & eum exentrat & ꝓlternit/ & ſuper
carbones infermi aſ ſat & coburit/& de ven⸗
tre eiũt·i · de ſui intrinſecis & abditis medi⸗
cinas pauꝑum · ſ. diiicias qnas diu abſcon⸗
derat ext rabit/ & de hb js cecos ideſ mopes
qnq; iluminat /in ᷓytũ de anaroꝝ ſubſtãc is
ipſos poſt moꝛteʒ talum conſolat & ditat
carnesqꝙ; · ·teniꝑales ſubſtãcias iſ toꝝ q; of⸗
ficia & beneficia que tenebat ſibi & angelo
reſeruat/ in ẽ;tum in ꝓ ſona paupũ ſenutn⸗
ri pdic at · Eſaije ·xx Vnj· refice laſ ſũ & ecce
lve meu m refrig eriu/ impios && tyrannos
tollit de medio: vl ſaltem vt poſt eoꝝ moꝛ
tem de eoꝝ dancijs iuſtos alat/& vt eoꝛum
bona que auare agganerant ꝑ plurimosz di⸗
ſtribun at & diſtinguuut / vtpatʒ ad ſiteram
de clericis tenentibo plura bnficia:& auaris
babeti bo multas diuicias/ qꝛ ſi poſt moꝛtẽ
eoꝝ multi ditant & beneficiant᷑/ & thobias
& angelus ideſt pauꝑes & inſti vł ipſe xpe
m ꝑſona panꝑum inde młtipheit᷑ recreant
ideo dicit · Vapie · x· ; inſti tulerũt ſpolia
impioꝝ & · ꝓu · dicit ꝙ reſeruatur a iuſto
ſubſtancia peccatoꝝ · Vnde Job xx · dici
de malo diuite c cofligens nudauit paupes
domũ rapuit & nõ eidficauit eam / nec etiam
eſt ſaciatꝰ vent᷑ eius/ educet egrediẽs de va
gina ſua / vadent & venient ſup eum loꝛribi
les / deuoꝛ abit eum ig nis que nõ ſuccendetur
& eodem dicit᷑ ioidem ꝙ diuicias quas dae
uoꝛ auit ꝛc .-

Capit Sextũ 1. ES⸗
Cribit Tbi. vij. ¶ um ſa

rn filia raguelis- vij viros ba⸗
buiſſet/ c eo dyabolꝰ occidiſ
ſet / tbobe pſuũ ducẽ timmit tam
ad angeli cõ filuz ipſam duxit
Dnee eum dyabolꝰ nocuit ſeu leſit nam ad cõ
ſiliũ angeli iecur piſcis moꝛtui ſuꝑ carbones
poſuit/& að odoꝛ em fumi eiꝰ demones fu⸗
gauit/ quem rahabel accipiens in deſertum
ſupꝑioꝛis egipti religauit / tandem vero miti⸗
more dei vxoꝛem inſtruens: & eam ad oꝛ õʒ
inuitans cũ ipſo tribo diebus oꝛ acõe vacauit
& ſic intrans ad puellam in dei bñdictione

ñine nocum̃to ſuſcepit: ſicut enĩ angelus fibi
dixerat: demonin ſolum ſuꝑ illos pteſtateẽ
paber: qui ſicut equꝰ & mulꝰ ſine dei timo
re cum ſuis vxoꝛibo habitant/& qui in actu
cõiugali vł pᷣter delectaci onez amant. Iſta
exemplarit᷑ vſ ſut allegari cõtra libidinoſos
qui ſeſic bꝛuta fſne dei timoꝛe ſolã delecta
conẽ qnerũt / quia ꝓ certo tales p ſpuͦm foꝛ
nicacõis peunt / in quantũ etiam cũ Tbaijs
vxXoꝛi bo foꝛ nicacõnezʒ cõm ittũt nuſti vero
cum dei timore & bonꝗ mtencone & oracde
debẽt oiugiũ celebrare & ſic nõ balet demo
mum ideſt ſpm̃ lu xurie foꝛmidare/& Potiſ
ſime ſi pſſcis moꝛtui iecur ideſt ſi xp̃i moꝛi⸗
entis amoꝛem ſupꝑ carbones fernẽtig carita⸗
tis ꝑp cuſideracneʒ noluerunt adð bibere / dicat
ergo lonꝰ cmũx vxoꝛi ſue / illud quod iſte
dixit hic/ſilij ſan ctoꝝ ſum?ꝰ & no Poſſumus
ita coiũgi ſicut qui ignorat deiß. F.
It die ꝙ vxoꝛ noſtra eſt beneficium vł
ecclefia nobis data quia ꝓcerto qu ihoq; iſti
vxoꝛi bꝛntaliter & ſolumodo Tpter lucrũ
& delectacõneʒ & vtilitatez tẽꝑaleʒ coingit
& eidẽ ꝑ ꝓmocdeʒ cõiũgat᷑ neceſſe eſt ꝙ a
dya bolo ſpũalit᷑ & temꝑalit bimat / ille ve⸗
ro qui talem vxoꝛem accipit nõ vt pſit ſed
vt ꝓfit/ nõ vt libidini c wluptatibo weet
ſed vt cum timoꝛe dinino & oracone & diui
ne landi ſe alicet: a demonio nõ ledet: ſed
ſanus è in wlumis ſpñalit᷑ reꝑitur /& cum
vxoꝛe buiuſ modi ꝓle bonoꝝ opum iocũda
tur diuicijs temꝑibo & ſpũalibo ꝓſperat
ps · vxoꝛ tua ſicut vitis babũdans in lateri
bnsdomꝰ tue =

Capit · ſeptimlu .H⸗.

f
3 Egitur · thobi · octano
Anod raguel pater ſare pꝰ
j” quam thobi⸗/ in vxoꝛem fi⸗
liam acceperat/ & ad eam
itraurat timuit: ne foꝛte ſibi
ſicut alijs accidiſ ſ: oc ẽ ne
ſꝛte a demonio ſuf focatus fiiiſet / fecit de
nocte m domo ſua foueaʒ facere / vt ipſum
vſ ſet ſicnt alios ſepelire diſ poſuerat ſed ſa⸗
num ipſum repiens in laudes dei Fpærat &
exultat/ & duas vaccas & quatuoꝛ arietes

—

occidens nupcias p̃pararet in ſtaurat thobi.

ego augelum ad gabelum mit tt qui ꝑeeu m̃
am recupat / & ipſum ad nupcias adducit
tandem vero ragnel mediet atem bonoꝝ ſuo
rum filie tradidit/& cum magna ſubſtancia

thobiam niugein ſecum duxit qui pꝛece⸗

dens /felle pſſcis oculox patris illumma mt
& cadente albugine qua ſi membꝛanum oui
viſum recuꝑat/& videns filium ſunm / do⸗
mmũ lenedixit · Iſta⸗ exponunt quidam
allegoꝛ ice/ dicunt emm ragueleſt populꝰ
gentilis cuiꝰ filiam ideſt ipſam gen tilit at ezʒ

rem duxit in ẽ;'rum ipſam a fidem nuer

ſeu gentilium cõmunitatẽ thbi·xp̃c m vxo⸗

tens de ea eccleſiam ſuam fecit ſed reuera i

Pne pio ille raguel ſcilicz gentilis Populus ðu

bit auit/& timuit/ ne foꝛte ille eſſet ver? ma

ritus /& ne foꝛte mundo decipiendo fuiſ ſet

a demomo moꝛtuꝰ vył ozſus /qua ppt

ipſum ſepelre diſpoſuit/ in quantum ſcilicet
in perſona tyrannoꝝ: nomen xp̃i & eius fi⸗
dem oꝛmere & tollere feſtinauit / ſed fina
liter cantu gallo'um ideſt doctrin a pꝛ edica
toꝛum inſtante ipſum verum eſſe maritum
virum ſanctum & legitimnm reperijt & co⸗
gnouit/& tũc nupcias vẽ & firme ſidei inſti
tuit & m dicit / m quibus ꝓeuldnbio / vac⸗
cas & arietes ideſt martires & cvnfeſſoꝛes
de populo ſuo pꝛeparat & expomt /conſtat
emm ꝙ de populo gentii cnuerſo multi in
pꝛimitina eccleſia moꝛe vaccarum agrum
domini cum cœluerunt /& tandem per mar⸗
tirium obierunt /& multi arietes ideſt pre⸗
