piſces meroꝛis ꝓpter triſtici am & detractio
nem: ſunt piſces miqui ꝓpter iniuſticiam de
equitatis ſuffoca cõem & ꝓpter rapmaʒ cru
deli tatem & exaclionem. Jone ij · pꝛepanit
dommus piſcem grandeʒ vt deglutiret jonã
ideſt pauꝑem⸗ Vſt ſut ergo qui mnemãtur

łdie ad ter: a m ideſt ad bona terꝛ ena ꝓ aua
riciam cecidiſſe/& caput recte mtencõis:nec
nõ manus bone oꝑacois pemtꝰ ꝓdidiſſe jux
ta illud judicum ·xiij· Ecce bolof ernes iac et
m ter? a & capnt elius nõ eſt m eo: J⸗
AlI dic archa teſtamẽti: nũqᷓ patitur
dagon inxta ſe / quia reuera æs nuc poteſt
pati iuxta ſe m templo eccleſie ſeu m ſtatu
gradu vł p̃latura ydolum dagon ideſt malũ
eccleſiaſticum vł pꝛelatum / die de dagon
ſicut ſupꝛa inmediate / neceſſe eſt em pm
foꝛtumum a ſtatu ſuo cadat: vł ꝙ; ꝓ apo⸗
ſtaſiam a religione recevat: vł etiam ꝙ; per
moꝛtem cœꝛruat & ſuccumbat/ qumymmo
nos videmus ꝙ; dato ꝙꝙ iſti quãdoq; a ſuis
cambus reuelentur & p adiutoꝛum amiev⸗
rum ad gradum pꝛſſemum reſutuãt · SDapi
xuy Im ago em̃ eſt & opus eſt adiutoꝛinʒ
opoꝛ tet tamẽ ꝙ finaliter decidant:et ꝙ; per
m foꝛtũia vł ꝓ moꝛteʒ a low iſto ſublim ð
ſtruãtur: & a con ſoꝛ c arche finaliter depo⸗
nãcur / quia bꝛeuiter nullum pdolũ ideſt nul
ins fictus: poteſt diu iuxt a archam xp̃m m
ſtatu religio nis ' ecc leſie ꝑfiſtere / qumymꝰ
neceſſe eſt pſum cito a tali ficta ꝓfectiõe L
a tali obtenta pꝛelacõne defic ere vł cadèè/&

ipfius nequciaʒ a are Mapiẽ · j. ſpiritus

ſan ctus diſc plme effugiet fictum · & ſeneea
mchil ; ſimulaeꝝ eſt & fictum poteſt eſ
ſe tiuturnum · Vñ eſaye · xix. Domin? imgre
dietur egitum & cœꝛruent ſimnla cra eius
vnde ctiam ſeneca libꝛo de moꝛibꝰ dicit: ꝙ
one loneſtatis nũcy eſt longa ſimulaco.
R.· NWE die dagõ inxta archã m tẽ
Plo eſt/qñ m eꝛde noſtro eſt auaricia iuxt᷑
ſcienciam/mams gloꝛa inxta bonam opacõ
nem / ſecularis negociacõ iuxta relgionem / di

–—

abelus iuxta amam / ꝑcccatum inxta conſcie

ciam / jſta emim mſimul nõ poſſunt ſtare:qñ
ymmo: ſi areba ſtat ideſt ſi bonum m coꝛde
perſeu erat / neceſ ſe eſt dagon ideſt viciuz ca
dẽ et ceſſare· fatui ſunt ergo quidem religioſi
& clerici/ qui ſeruire deo mundo wolunt:et
ſacram ſeripturam ad lncrum tempoꝛale con
nertant & bona opera ad mundi gloꝛiam fa
ciunt: & ſic diuerſimode dogõ iuxta arcłazʒ
dyabolum mxta xᷣm· malum iuxta bonnni
ydolatriam hereſim vł ſoꝛtilega iuxta fidẽ
delicias iuxta pemtenciam· ſciecias cimles
inxta cheologica / viciñ inxta vtutẽ ponũt/

ſerctian ta gopiul
bſtes npit ni uenn⸗
nma Ittatyr7 / Aulmt ylk
o nons vbuſ⸗ 7 Fc⸗ b⸗
almn amlis lih gruiſim
luny id veeſ alegmnqen
ndeigrent ves dektt inett
ſenra mnamn edaſnca rnchic⸗
Ean dnſeeladt hror
Gmnas N dchau eiiRaned
gere nceipſu ipid ſeenum pfff
tug i ſiſs iſl daterc naſiti
re emnam lons hms ſiſſiaend
tils o maſj derute es anbe
uun ereſſeunnlim ehan inc
ae durlie nal heiciütun ſalie
Xmao Pene⸗Nalod cut
naupednſin g ar pom
enſernKpc enn
tur e Pariſt nmechshes.
sſuos

d obp

buumſ.
maſo etijm onptenund

nnm g; vneqe mures deſt

Anichchs 8 ontlt if
pugnani Veiefint
1 Nankit n depſide
denſhes nd band ali

ylp noꝛtya lo Iſto ſablinſ
va anſna⸗ arbenzlte daye

bmitg niimn pdeieſtn l
wtde P din iuxta ancban ßm m
doms ! Gelchepfiſtene ampm
wum Jwo ataſ ſhay⸗ roer
tentn p adnt deſtene Nr cide &
ene gapan· Vape ſpinns
dſepjne effugier felum. Eſneen
, muheu At&fehmnnſi
un⸗ chyrair Dinnkuge
um & aument fmnon eis
ſcneca lbꝛo de moꝛib⸗ geit
rs niiy it ongn ſnnſa.
N de dago gtn ic n 14
1m ndeno ro t aanen t
jmams gonindtn bwnam I
lans negocd intn hn
Gta mum⸗

. tr ſtumh ende
ai⸗ ſgn deſt plcluj

& tamen conſtat iſta ſimul habitare ñ
poſ ſut / boc eſt dommus coquerttur· Eſa
ye liiiy d· juxta me diſcoopuiſt. & ſuſcep ſti
alteꝝ / pepigiſti cũ eis fidũ ꝛc· & cſey· exx.
viij· dẽ wãguſtatũ eſt ſtratuʒ ita vt alter
decidat · vt palliũ vrm vtuq; opire nõ pPõt.

apit · v⸗ NXK.
Egit Reg. v · Doſt dagon

iuxta archam depoſitum & ca
pite & mambus detrũcatum
vt ſupꝛ a viſum eſt qnia phi⸗
22 liſtei archam domi detinebãt
&& cũ ipſam habere: cum eẽnt ydolatre nulla
tenus digm erãt: peuſſit eos domĩus in po⸗
ſterioꝛ a: ita ꝙ oꝑtuit ; pelliceas facerẽt ſi
bi ſedes: erupunt etiã muès mter eos m max
ima ẽtitate / it a vt ebulirent v lle & agri m
medio regioms: & quonſ q; archa circũdu⸗
cebatur: Populus plaga grauiſſima ꝑcucie⸗
batur · llud poteſi alle gari ꝙ gentiles i⸗
mdigmi ꝑeceatoꝛ es: nõ debẽt ſancta dei ſacẽ
menta vł etiam eccleſiaſtica beneficia detie
re / ſeu etiam contra ſeculaès: ꝙ; nõ debet de
cimas vł eccleſiaꝝ vſſeſ ſio nes & in ra tan
gere: nee ipſa apud ſe etiam ꝑoſ ſidẽ: ſed po
tius pãaz filijs iſ ił ideſt eccleſia ſlicis remitte
re: & etiam boms ꝑſoms ſufficietibꝰ aſſigre

Rtales ergo mali detentoꝛes arche decima⸗

rum eccleſie iurium & etiam benefioõꝝ ce
cleſe: duꝑlici malo ꝓcuciũtur: ſcilicet malo

culꝑe: & m alo pene. Malo d culpe qꝛ tũc
poſtenoꝛ a putreſeũt: ꝙ; facit pcim luxurie
qno infieiũtur/& ꝑ qð gracta & fama pꝛiuã

tur · ps · Dercuſſit mimics ſuos m poſteri
oꝛa & obꝓbꝛium ſempiternum dedit ulis.
malo etiam pene qꝛ mures ideſt raptoẽs ti
ranm & pncipes ſeculares mali & plati vłᷣ
officiales cõtra iſtos euoctur & apud eos
qᷓydiu eccãſtiea iura vł beneficia minſte reti

nent ebulire noſcũtur/a quibus quaſi omẽs

talium ſubſtãcie deuorãtur · ij: machab··
anthiochus em ebulire fecit de pſide eos qiu

pugnanerũt cõtra nos / ſicut ad lram vide?

de ruſticis qui iniiſte decias & iura eccleſie
detment/quos tãdẽ officiales & pncipales
depauꝑãt atq; grauãt· Inð. xiij· egreſ ſi mu
res de caums ſuis auſi ſut ad pꝛeliũ nos vo

ſuſtmere; pꝛouᷣb⸗ no amat peſlilens eum: qͥ

care · Vnde ergo ſequitur ꝙ q; ꝓcuſſi ſunt

m poſterioꝛ a: & quia luxuioſi facti ſunt et m
mudi: ideo ſedes pelliceas ſibi faciunt/quia
ſeilicet viri carnalezg molliter & ſuauiter ſedẽ
& viuere ſeonꝑ querunt · E zech. xxiij· ſedi⸗
ſti m lecto pulcherꝛimo: & menſa oꝛnata ẽ
ante · VI die ꝙ; talis archa wcatur terꝛ a
ſancta/que ſuos ꝑ ſſa ſoꝛ es & detentoẽs in
dignos ſcilicet tam iudeos ; xpianos: quãꝗ
do peccabant flagellabat /& ſede eoꝝ maibo
fubtra bebant· Nui· x. terꝛ am ꝙ viim? de
uoꝛ at babitatores ſuoss M⸗
Cum qumq; cinitates †p biliſtion a deo
ꝓpter: arche detencõem ignom ĩoſa plaga cir
ca poſterioꝛa fuiſſent ſic ꝑcuſſe & muribus
etiam qᷓᷓ plurimũ in feſtate: illud remedin m
nenerunt ꝙ ſeilicet archã domi nõ vacuam
remitterẽt. ſedð ꝙ quinq; aues aureas· &
qum qʒ mures anꝛeos ſibi darent / ꝙ euz fe
ciſſent plage Pums ceſſauerũt · ¶ Sic vere
quãdo peccatos qnq; ciuitatuũ ideſt · v. c̃
eupiſe encie ſubdii dici wlunt placare arch
am Fderis id ẽ deũ: neceſſe eſt ꝙ; qnq; aues
& qnq; mues ideſt qnq; cꝛꝑis ſenſus m au
tum cnuert at: & c de coꝛꝑalbus ſpũᷣa es
fciat/ & ꝙ per ꝑemteneiam ipſo deo offe⸗
rant qn q; em ſenſos a dicũtur & mures
ꝓeo ꝙ; vicõn feces m ipis reperiũt/& quia
mens & cœnſciencia ab pſoꝝ cncupiſcecijs
ſicut a muribꝰ cœz rodutur/iſta aurea & ſan
cta domĩo offeramꝰ: & ſic plagam vicoõꝛnz

& toꝛmẽroꝝ ſalubꝛiter eu ademꝰ: A⸗

Nic ha bes qꝙ; philiſtim peuſſi & tnbula
tr dic ebant non maneat archa del ap& nos:
quomam dura eſt manꝰ? eiꝰ ſuꝑ nos· ſta
videtur wx quoꝛũdam peccatoꝝ/qui ſciliʒ
archam dei iſrabel: ideſt bonum p̃latum vx
quemblibet viꝝ ſanctum p̃dieatoꝛ em vł oꝛ
rectoꝛem ſeuerum nolũt apud ſe man ere:qn
ſe vident ꝑ ipſum oꝛrigi: & iuxta dementa

„

ſe oꝛripit · Al iſtud die contꝛa quoi ða

nantas & eoꝛum ſimiles: de quibus audi⸗

ui / ꝙ mſurgente tem peſtate duos religio⸗
ſos quos hebãt m manu voluerũt ĩ maè ꝓ⸗
icẽ diceẽtes: ꝙ demões magis ſolet bonos ⸗
malos ipugre: et ꝙ ꝓpt illoꝝ rligioſoꝝ och
um credebant naufragiũ mmuere.

*£

Capirt · vj⸗ .D⸗

„

Gnitur ez · v. Wie bale

vaccas que lactabãt vitulos
inxerunt ad planſty nouũ / ſn

vitulosq; earũdem domi recluſerunt: & ar⸗

cham apud bethſames ducẽ dcreuerũt/ibãt
ergo mdirectum vacce ꝑ viã qui dncit betb
ſames: & itmere vno ꝓgebãt: nec adeſt dex
teram nec ſimſtram declmabãt: nec ꝓpter vi
tulos qui domi rem anſerunt accepto itmere
deuiabant: ſed ſolũ ꝓpter eos mugiebant: et

pPlauſtrum arehe domim recto itmere defe⸗

rebant · ¶ Per betbſanies que interp̃tat do

mus ſolis:paradyſum mtelligo bi ſel iuſti
cie xp̃e regꝗnat · Eſaye · je eluicas ſolis woca
bitur: ꝓ iſtas vaccas religioſos & clericos
aceipio/qui ſalicet ingo donuni ſunt ſupo⸗
Riti/& ad planſiꝝ religioĩs: & eccleſie coꝛr⸗i

gus wtoꝝ & ſtatutoꝛum ligati ꝓ vitulos

:iſtoꝝ pentes aſſumo:qui ſeiliz m domo id

eſt m ſeulo remãſerunt: & ab iſis dſnʒ erãt
cum ipſis lactari & foueri cõſueuerũt · ergo
ſit writas:q; ꝓoſtẽ vacce ideſt religioſi uł
elerici ad ꝑlauſtuꝝ religioĩs ſunt ligati/& ad
dei ſeruici oꝛ dmati/ ad deferendũ archaz
dei ideſt fidem vl regulam depurati necnõ

adeunduzʒ m hetſames ideſt m domam ſok

iuſticie paradyſum ſpãliter cõbmati.diẽcte
& inſticie ꝑ viam mſticie debłet ad iſtam ei
nitatem meedere nec ad dexteram per amo⸗
rem delectabilium: nec ad ſiniſtram ꝓ timo⸗
rem terꝛ ibiluum dehbent de via hniis diuert?
-ſed mter ſfinum ꝑ bona opera continua/ vt
m betſames ideſt m domum ſolis paradyſuzʒ
Pſfint feliciter a lic are · ps· pes meus ſte
tt m directo m eccleſijs tuis benedicã te do
mme/& dato ꝙ iſti m domibꝰ parernis vi
tulos quos lactabant: ideſt parentes & con⸗
ſangumeos quos nutriebãt dimiſerunt / nich
ivinus nũep debent ꝓpter eos accepto itt
nere virtutum retr oducere: quinymmo ſuf
ficit ompaſſioms migitum emittere/d& de
ipſis alias nõ curare Vſtud potiſſime debʒ

eſſe verum de pꝛ elatis qui reuera vitulos ida
eſt nepotulos qui remãſerũt m domo paterna

nõ dehent ꝑ camalem effectuʒ m mente ge
rere: nec Tter eoꝝ amoꝛ? a caritatis ſemi⸗
ta declmare· ps · Obliuſſcere Populum tuuz
&& domũ patris tui⸗ .

mꝰ ꝙ philiſtini tolletes duas

pꝛa ꝙ; archa domĩ poſita erat

XAVI die ꝙ p bliſtei ſunt mali ſu perioꝛ es⸗
ꝗui reuera ad tr⸗ bendum Planſtra arche do⸗
mim ad reg endlum eccleſiam dei/ ſeu ad op⸗
imenda eccãſtica beneficia non obligant / nec
ꝓ mouent hvdie: mſi vaccas deſt mſi perſo
nas carnales & Iuxuric ſas qui ſcilcet vituloꝰ
ddeſt filios & concubmarios domi babent/
Fpter qpaffectũ mugi loqᷓ & curã gerè nũ
c ceſſat · Es · Imponet ſuꝑ altare tuũ vitu
los · Witu emm ſup altare domĩ im pPonũt
quãdo a malis eccleſiaſticis ſpurij m eccle
ſia gnantur vł quãdo ignoꝛ antes pſoẽ ad
ſtatum eccleſiaſticun. ꝓPmouentur/ & ideo

„

contra tales vacca trabentes arcbam do mi⸗

m videter loqm ſenptura ame=: iil. Nudite

verbuz domim vacce pĩgues que eſ tis m mõ
te ſamarie / que calnupmam facitis egems &
dicitis domims veſtris auferte vt viuamus
Hequitur ꝓpter ꝙ eleu abũt m cõchies:& re
liquias veſ tras m ollis feruentibus ꝑ aptu⸗
ras exibitis: altera contra altra · E xpone ſi
vis quo modo iſti m olla mferm finaſiter Po
nẽtur &τ quomõ nunc alter contra altrum B⸗
bachatur- Q. Nic dicit q
cuʒ philiſti deduceret & reſtituerent archaz
dommi quam ceperat: viri let ſanite qui erãt
de filis iſi metebant triticuʒ m valle / & ele
uantes oculos:viderunt archã & gauiſi ſüt
cũ vidiſſent & ſacrificia etlam optulerunt.
Weruptamen quia ꝓbibitum erat/q; popu
lus nullatenus archam videret/ ꝓcuſſi ſunt
a dom mo plaga magna & moꝛtui ſũt S P
pulo ſeptuagmtaocto vin / de plebe vero qnh
quagmtamilia In hc videt mirabile cp Pbi
liſtmi cum eſſent ydolatre nec arche nec viri
dei cultoꝛes vidẽdo archam nõ fuerũt moꝛ
tui/filij vero iſił viſione eins perierunt / cuiꝰ
cauſa potuit eſſe/ qmia videre archam genti
libus non erat ꝓhibitum / ſed filn iſrk mñ eſ
ſent ſacerdotes fiit ſpãliter denegatum / vt
Hatet nui:inj· ¶ Illud ergo poteſt allegani cy
ille qui Pet ev Phibiceʒ:peccat multo
pPlns alijs / dato ꝙ eadẽ ſit ſpes delich · Roõe
etiam alegari ꝙ; mmꝰ peccat gentilis m eo
dem genẽ peceati qᷓ; filij iſil xpiam /qᷓᷓ layci
rel gioſiq; debet mmꝰ em̃ homimi deſpilcere
delictũ ext ranei q; ꝓpĩqui· pꝑs · qm̃ ſi imicꝰ
meꝰ maledixiſ michi ſuſtmuiſ ſez vtiq; Du
vero hmo vnammis dux meꝰ & notus me

K qui ſimul mecum dulces capiebas ciloz ·

1.
N e ai⸗una
mmuf⸗ n t cora n
ſrir rgrk 1s delmnq

miſtsapemenet⸗
ditzs: Nmnt 2d ſamar
ſun mürtnigen
Pnbſ ſt s gun
i fiitn midim nel aluste
rafns artton gien ſinne pps

AInn mun nihln ppban ternst,

Setfitln idutt. leair
lipiens eit⸗ l A
inpin ſirg isniſt fnade
nnserants ntend Kns
eto qnido digite Areguid/ min
Pgrciam nano N ad negimef

temido d n
mn
õ en hard)f

an ſmuelen ntecy ſi .
grn
2 Nnn nngen pfun .

magns ſ

⸗ .

. 8 ſedieſ
ididneir Nrſlinuten Wa

man derod aand guieit
is R wec M ntleugm vale &
tes ocloszvdaunt mhi gaiſſit
dſſnt lenfen mim opfilnn
õ
Arenus mlmn nanr paſßine
mopaga magni & norui ſird wo
peuagntnolto vn deplehe won
ntamia ihre vde ninblech i
tumſenyoeftenecandtener vr
ulrrcs vdedondrnnöfigſtnn
fln woiſil vſioneens mrenntliß
ſpeur Aſe qun ydee mniun n

s non eint pbban ſofyltmts

ſn t
(ordots fn ſitmanuini

(oewnm algn
ene Miagfeund
. rgate ſtſps dul i⸗
nnd pece Pnls
nd ſ ihnid en
en i Ac nnn

Ymoueri m eretur ·

Etiam Keut de ſancto legit᷑ ꝙ; a ſarꝛacenòᷣ
moꝛ tuo petijt · Anis m mſferno grauꝰ pum

retur · qui reſpondit: ꝙ mali ap̃iani qꝛ ſeiliz

illi qui veram legem babebant cõtra wolunta
tem domini facientes: grauius delin quebãt
:8& grauioꝛes penes ꝑ cõſequẽs ſuſtmebant
Vnde · Luc·xij. ſeruus ſctens wlũtatem do
mim ſui & nõ facies plagis vapulabit mul⸗
tis. K⸗ Vbv die ꝙ iſta archa
ſignãt terꝛ am ſanctam que reuera magi= vi
detur ſecuz diligere malos getiles ꝗ; malos
xp̃ianos ꝙ patʒ:quia illos ñ occidit ſed nu
trit/ ilos vero ſtatiʒ vt mali fiũt affligit fla
gellacoibus & expellit / grauius em̃ offendit
deus quãdo ꝓpꝛij filij ꝑ ꝓbibicoõem & legẽ
m terꝛa & domo ſua peccant:qᷓ; quãdo alie
m populi ipſum vituꝑant atq; turbant· vñ.
Jemie · xj · quid eſt ꝙ dileclus meus m do⸗
mo mea facit ſceelera multa. V die ꝙ; po⸗
ꝓulus nõ debet videre archam nndam ſiẽ⸗
numen ·inij · vbi expomtur·

Capit᷑· viſj ⸗D.

eit᷑ Regũ.ie · e · ¶ Saul
miſ ſus a patre querè aſinas ꝑ
ditas: veimt ad ſamuele3 qur ip
ſum inũ xit m regem iſra bel.
PVPHaul eſt æp̃s quem deꝰ pa
ter miſt m mũdum qnerè aſinas:id eſt ſalua
re am̃as peceatoꝝ:quem ſamuel ꝓphᷣa m re
gem vn xit: mytum ꝓphaꝝ cetus ipſuzʒ re
gem futuꝛn F eete regnabit
rex & ſapiens eritꝰ Die c ſaul eſt p̃dicatoꝛ

:quem pater ſuus xp̃s miſit afinas querẽ ·.

amas peccatric es cnuertè & ſalnaẽ: qꝛ pꝛo
certo quãdo diligẽter ecequit/ inungi pꝛius
p graciam m amo: & ad regimẽ placois m
lc mũdo & ad regimem paradyſi m futuo
IJ. Fuxt
ꝓpham ſamuelem anteꝗᷓp ſaul m regem inũ⸗
clus ad regnum ptmgeret plura legunt ei⸗
dem cõtigiſſe: pꝛimo ꝙ; innemt duos boiẽs
magnas foueas ſalientes: ſeo quia ad quẽ
cum taboꝛ inuemt tres viros: quoꝝ vꝰ poꝛ
tabat tres edos alius tres panes· al? vini
lagenam: qui etiam dnos panes eidem cõtu⸗
tulerunt/30° qnia poſt hoc obuium babuit eu

nium ꝓphan: & ſtlatim dedit illi coꝛ· aliad

& mutatus eſt m viꝝ alteꝝ mſiliente m

ea ſpiritu domini eũʒ eis ꝓphetanit· bijs er
go factis ongregatus eſt populus m maſ⸗
phat: & quia m iſi quis:melioꝛ iſto nõ èat
quia etiam ab bumero ſurſum toto populo
peminebat: ideo ſoꝛte ſuꝑ eum cadente ſuꝑ
populum rex eſt factus ex pcepto domĩ e
electus · Die moꝛ allter aliquis ſaul qui m
terpꝛ etatur abutens: ideſt quis peccatoꝛ &
dei miſericoꝛdie abuſoꝛ/ rex ideſt ſui ipſꝰ di
ſeretus rectoꝛ ſi ficiat᷑: vł ꝙ ad celeſte re
gnnm pꝛomoneatur: vł ꝙ ad tempoꝛ ał pꝛe
lature regimen eligatur/ ꝓlura neceſ ſano reqͥ
runtur / debet em̃ aute omĩa oleo diume gra
cie mterius vnctionem recipere: debet ſcdᷣo
duos viros ſaletes foueas ideſt duplicẽtar
tatem dei ſeilicet & ꝓximi/que ſola foneam
mferm traſilt & euadit obniazʒ debet inueni⸗
re / poſt iuxt a quẽcum taboꝛ ideſt iuxta me⸗
moꝛiam crucis tres viros ideſt tres pemten
cie ꝓtes cõtricõem: evnfeſ ſion em/& ſatiſ fac
cionem ſimul reꝑne / contricõ em̃ ptat vmuz
quia mebꝛiat ꝓ compunctioneʒ · Eſay/xvj ·
ſupploꝛabo m fletu iaʒet vmea ſabama ine
bꝛiabo te lacrima mea/cnfiſ ſio ꝛtat tres
edos ꝓ quos fetoꝝ peccati triplex confel ſio
denotatur ſeilcʒ quado confitetur homo pec
ca tum eœ: dis/ pccatum oꝛis/ ꝓchm̃ oꝑeris
vnde de iſtis tribus ꝓꝑtibꝰ cnfeſ ſioms dici
poteſt ilnd ꝛij · Pa · x· Doſt tres dies reuer
timini · Satiſ fa cio vero poꝛ tat ties panes
:ideſt tria opa ſatiſfactoꝛia ſcilicet elemoſi
nam/oꝛ acõem/& ieiuniũ / etia mi coꝛpꝑis affli
Cion em / de quo · Auc · vndieciꝰ.amice acc
moð a michi tres panes . Iſt ergo tres viri
ſellicet contric / confeſſio / ſat ſfactõ / quos pe
mtens muemt: duos panes ſolent ſibi cnce
dere mẽytum ſcilicet deuocõem & compũeli
onem ſibi ſclent conferꝛ e · pẽ · fuerunt micki
lacrime mee panes/& ſic ſequitur reſiduũ ſci
licet ꝙ iſte nouũ cœz a des recipiens muta⸗
bitur m viꝝ alteꝝ/&& aꝝ ideſt bonaruʒ
ꝑſon aꝝ con ſoꝛcio ſe cniũgens ſpiritu domiĩ

dotabitur && ꝓpBare incipiet: mytum ðᷣ oc

cultis & futuris p: edicabit & meditabr: &
ꝓcerto iam ceteris maioꝛ cffectus / & alijs

etiam m virtutibus p̃emin ens / ad regnuz tẽ
pꝓoꝛ ale moꝛtale & eternale elegi ꝓmerebitur
ꝛ8 ad ſeipſu m debite regedum & ad texv⸗

ralem digmtatem iuſte iubernãdum / & ad
celeſuis regm glonam optmendum vigne è

merltoꝛie aſſumetur/ & ſic de ipſo vicetur il
lInd exoðᷣ · · ſurꝛexit rex nonꝰ ſuꝑ egyptuzʒ
.V. V dic ꝙ ſumme ꝓficit bo⸗
na ſocietas qꝛ reuera ſaul abutens:jdeſt pec
catoꝛ nõ faciliter m viꝝ alteꝝ mutat: & de
malo m bonum conuertitur ·˖ ſpuũq; diumo ce
litus mſpiratur:et ꝓphᷣa ideſt vir ſpnalis et
contemplatinꝰ & futuꝝ meditatinus effici⸗
tur: quãdo ꝓphaꝝ ideſt bonaꝝn & ſanctaꝝ
pſonaꝝ ſociet atem ſectatur · ꝑe: Cum ſanc
to ſanctus eris· Mutatus eſt m viꝝ alterũ
ad galat h.i· viuo iam nõ ego ita ꝙ eſt fa
cilins poſt H ad regnuʒ ſeu ad celeſtis regm
apicem eligatur. VWln videntes ſaul ſubito
mutatum m ꝓph̊ᷣam m videndo && deriden
do dicebant nam & ſanl mter ꝓphas· Sic
vere ſtatim qꝙ; hodie aliquis diuma gracia m
buitur vł ad alique lvnnm ſtatum deo me⸗
deãte erigitur / nucy deſinũt mũdi detracto⸗
ris quĩ iſtum deridere conãtur · V ſi vis
vide foꝛ mã electionis. qꝛ electus debet eſſe
ſaul qn mterp̃tat exꝑetitus qꝛ nõ ſolũ ſe de
debet mgerè ſed exſpectaẽ ꝙ ab alijs exſpe
Ctatur. heh: v · Nemo aſ ſumet ſibi honoꝛem
m ſi qui weatur · Item debet eſſe alijs mv
tutibus maioꝛ /& m toto popꝑnlo nullꝰ debz
eſſe melioꝛ: & ficut ſaul ſe abſcõdit/ita ꝙ ſa
ninelem fint requiſitus / ita iſte debet Hono⸗
rem fugere & mtus trabi & aſſumere· vnde
greg · ſieut mdigm ſe mgerẽtes aut repelledi
ita & digm qui & fugiunt muiti ad regimẽ
ſunt tra hendi · Dic ꝙ ſaul pꝛiꝰ mtelligt ꝓ
ꝓbetaſſe q; ad regimen elcctus fuiſſe/ad no
tandum ꝙ ad regimẽ p̃lature nõ debet ele⸗
gi mſi qni ꝓpha: ideſt vir & ſcientificꝰ c m
futuris meditatiuꝰ pꝛudẽs & cir cũſpectus
tent muemri/ & tamẽ hdie Poteſt dici
lud ꝑx· S nrã nõ vidimꝰ & ia ñ ẽ ꝓpha ·
2.

Capit. viij⸗ NR.
L

—

Onitur Reñ · xj· Naas pꝛiĩ

rre: ſed ĩſte cum ipſis nullũ fedus wluit fac?
nec eoꝝ ſeruiciũ recipe mſi oculos dextros
eis eruẽt & ſic eos viuere ꝑmitteret & m ſer

uos reciꝑet & haberet · Iſti ergo condicõem

ceps amonitaꝝ vemt abſcõdẽ
dum iabes galaad/ꝑpopulꝰ añt
ciuitatis wluit ipſi ſeruiẽ / dĩũ
tamen cum ipfis vellet fodꝰ m

buins foꝛmidantes: anxilium 2 ſaul qui noui
ter m regem electus fuerat pecicrũt /qni cuzʒ
acualiter tunc de agro ſeqᷓs bones vemiret⸗
dictos bones occidit: æ& m Fruſtra diuiſit: &
Ptotum iſił ſub mcermĩacõne/ ꝙ ſic fieret
ommbus ſin guloꝛum mſi vemrent ad p̃liñ
ꝓ nũcios fruſtra miſit · cnggati ergo · ccc·
& · xxx·m ilia viroꝝ ad ſaul & ad ſamnelem
venerunt qui m tres ꝑtes populũ diniuiden⸗
tes: naas & amonites debellauerunt/ & po
pulum iabes galaad liberanerũt. vnd iſtoꝛũ
fuit ilud verbum cras erit nobis ſalus cũ m
calnenit ſol.· Ciuitas iabes qne mterp̃tat
dolens ſeu ſiccitas ſignat mũdum · naas qin
ſe pẽs miterp̃tatur ſignat dyabolũ · ſaul vero
qui mterp̃tatur expeditꝰ ſignat xpm̃ / bones
eins ſignãt martiès/& filij iſ rabel fignãt oẽs
fideles / oculꝰ dexter amaz/ ſimſter vero car
nem denotat · àa mon qui mterpᷣtatur populꝰ
meroꝛis pꝑeccatoꝛes dʒ danpnatos deſ gnat
Cum ergo naas ſerpens antiquꝰ d)abolus

pꝛĩceps amomt aꝝ:ideſt populi meroꝛis oĩ⸗

um eccatos qui ſcilicet eſt rex ſuꝑ om̃s filᷣ
os ſuꝑbie · Vob · xl· a pꝛĩcipio obſedẽit iabes
ciuit atem hiuus mũdi: que reuera dolens ſic
ca & ſterilis poteſt dici: nõ ſufficiebat ſibi:
ꝙ a m diuerfis pecc atis ſerumet/quinymmo
babitatoès oĩm iſſlius ciuitatis ſeilicet oim
moꝛtalinn oculos dextros ideſt am̃as wole
bat eru cre/ c ad danpna cõem eternam ſecuzʒ
m mferno poꝛ rtare · Nlii · xvj. nũquit oculos
noſtros vis eruere/ilud em erat vꝛrendum

Pactum: ꝙ m iſta ciuit ate ꝑepegerat: q ſcʒ

. . , „
omnes cines ipſius oculosdextros ideſt am

mas pdere oꝑtebat · d. dy abolo illud · gñf ·
ix· Da michi amas: cetera tolle tibi. Pʒ re

uera ſaul expetitus & expectatus a deo: id ẽ

del filins benedictus: bonos ſuo ideſt axoſio
los & martires:m artirio & occiſiom ſuꝓpo
ſuit: pſiſq; & eoꝝ pꝛedicacõ mediãtibus:
cauit: cum eſ ſent · ccc · & · xxx· milia: id ẽ
cum ad fidem ſancle trinitatis fiuſ ſent con
nerſi/ ipſos m tres ꝓtes ideſt m tres eccleſe
ſtatus ſclicet m pꝛelatos/cntmentes & co⸗
ingatos nſtituit & diuuñt / ſic q; factum ẽ
ꝙ cum iſto triplici oꝛ dine militum & fideli⸗
um ſuoꝝ / ſaul naas ideſt dyabolum ſupanit
& iugum ydolatrie ſue de jabes / ideſt de mu
do abſtulit / et lm qui m piculo ſeruitutzæ

populum fideſium ad fidem & pemten cia c

4 glumn ſten —
ndk niſeſn
–
huitits tuͤns
deo neitocok Agann⸗

paani onmn mnlit r
ehoim urn et
ms ugtetor nbit
lfar an uplo io ſtaun
mihos delctebie opacum wnß
ſmneſtudet onio geti vns
ſtes los Dnes dat wminden
Xocns dnNs dtmma
tum M wdeun la önm dmirr
ocil eama thbi mt. A ſeut vdu
ann relem ſj mult funt mn gutate
iud pechjci dpalibian ydent
ſqui ſelat wy iham mwant
en neinur vdidſi fnſtmme
atenttg afrechonen male e
ntneA muſtgeenutaten vdeun

nonimiſſt etet ge vden
dennt ſpiiin wrſtfftienns 8

ratin e ſaſllnnd
Afifchetene⸗
/ell derter in Nurg
notre non n inlterwrocxr
. gin nterpcatr Pepuld
Rerawres danpn Atos de n .
Nnnus ſayyns annns dyezlolus
montau deſt wpui/ merorisi⸗
tor quiſaleer ſt ler ſupoſts fll
Pbe, 1prieſpoobſidatiaheg
buus nidt ae reneradolens ſi
As writde no ſaffia atſte
duaßſis paratsſcuntt qninynn
otg oin ſtus autats lier oin
n oculos derros deſt amas wi⸗
e t danpn wen anman ſul,
utare ſlu any niqur ocubos
s euge/Ulud en eut verendum
n iſtcutan peygenti 6
e us otllosdatos deſtam
ncptchant d dyigd lid ⸗
ncs mias:dten taſe bi Hr
mnis Nepllits uhe

uz: vnosſoo MAm
delus oos ſon⸗

& dan pnacis & ꝑdicõis cuονπ1 dextrozuz
ideſt amaꝝ erat de iſtius mambꝰ liberamt ·
· machab · v · venit indas cum tnbus oꝛdi
mbus poſt eos · Sic ergo fiut factuz vene
num cum ſol mealuit: idcſt cũ caritas m mẽ
ſa ſolem inſticie xpᷣm ꝓ redenpeone humanm
gnis inflãmanit / mãyptum pſonaliter ꝓ libe
racoe eius deſcendit· malach uij· Oꝛiet no
bis ſol iuſticie⸗ D. Vr die
qꝙ cuitas iabes ſignat eccleſiam mlit antem
quia ꝓcerto iſta ſunt vdie ſicca ꝗtum ad
bonoꝝ ſpñalinm ſterilit atem / dolens vero &
triſtis ꝓpter tribulacõem temꝑoꝛ alium ĩmẽ
ſitateʒ/trenoꝝ · j· Ruomõ ſedet ſola ciiitas
plena populo · ſedet m tri ſticia domia genci
um· Iſta em ciuitas tyrãnis & vicijs ſeruit
& ideo merito dolet & genmit · vnde ſequit
ipſa autẽ gemens cnuerſa eſt retro. ſu. Per
pPens ergo antiq? naas:pꝛmceps populꝰ me
roꝛ is & peccatoꝝ dyabolus/iſtam ciuitateʒ

obfidet: & cum populo ſuo ideſt cum viris

eccãſticis delectabile cõpactum com ponera
ſumme ſtudet: omĩo em̃ pxtit: ꝙ viris eccã⸗
ſticis oculos xtros ideſt verꝝ indcũ eruat
& ꝙ ocujos ſimſiros ideſt carnalem affec
tum vl indeum ipſis ſolum dimittat · Job.
oculi camei tibi ſunt: & ficut videt homo /eti
am reuera iã multi ſunt m ciuitate eccleſie q
iſ tud pactu ʒ cũ dyabolo iam videntur feciſ
ſe/quia ſcilicet veꝝ iud eum:racõem:diſcrecõ
nem videntur ꝓdidiſſe⸗ & finiſtrum oculuʒ
ideſt carms affectionem & malicie ſubtili⸗
tatem: & miuſticie equitatem videtur ſolũ⸗
mõ retmuiſſe/ꝙ patet qꝛ nõ vident nec con
ſid erant ſpũ alia bona:ſufficientes ꝑſonas:iu
ſticiam ꝓtium ⁊c̃ hniuſ mõi que oĩa ſut dex
tra:· Im mo ſolum vident con ſideraẽ et vidẽ
lvna tempalia carms pentes:dona & mune⸗
ra iniquoꝝ ꝓ iuſucia ſubutẽda/que om̃a ſut
peſſima ⁊ ſiniſtea / vñ ð illo pacto cum dy
abolo / carne / & mũdo / into dicere pñt: tam
mali iudices: ꝙᷓ; mali eccã ſtici ·/illud · E ſayy·
xx viij· pepegimꝰ fedus cum moꝛ te & cũ m
ferno feeimꝰ pactum· vnde zach.·· Dꝛacbi⸗
um eius dextru m ariditate ſiccabitur: o⸗
culus eiꝰ dexter tenebꝛ oſus obſcurabit · Et
dic gñaliter de ommbꝰ homibꝰ: duo em ocu
li dati ſunt lvmi ſcilicet duplex conſideracõ
·& diſcreco:·ſ· ad tpalia & eterna/ſpñalẽ er
So & dextꝝ pðidimꝰ: tẽpoꝛalem aũt & ſim

Eg

ſtrum plaſ q; decet r etinemus
Capit . ix · ⸗C

Cribit Reg · xii· & ci⸗ Cã
hopulus regem ſupꝛa ſe pꝑetiſ⸗
ſet e domim?ꝰ eis ſamuelem m
regem dediſſet wluit illis oſẽ
dere / ꝙ ſibi nõ placebat ꝙ re⸗
gem poſlulaſſent: & qꝙ iphsfe gem mia &
nõ m bemuolencia con tuliſet · fecit ergo dñs
audiri tomtrua: wces: plumnas et tẽpeſ tates
intimnit populus vebemẽter · ¶ Illud poteſt

allegari ꝙ regnũ mũdi iuris dictõ: ᷣ alij

ſr alios reges ðʒ pneipes ſut effeci a piꝰ/
deo nõ placuit: ymino ꝓpter peccata vĩm
łe euemẽ ꝓmiſit/ & ponꝰ tale ſupioꝛitatis
regnum magis ex tyramde p ex iuſticia ve
mt: & magis ex dei ira ᷓ ex miſericꝛdia

celſit · Oſce · xiiij · dabo tibi regem m furoꝛe

meo W⸗ Cum populus phi
liſtmoꝝ congregatus contra filios ſrabel m
pꝛelum / nõ ſunt muenti m vniuerſo populo
domiĩ qui m die belli haberent gladium pꝛe
ter ſaul & jonathas · vnde etiaʒ timentes fu
gerunt/alij ad hoſtes trãſfugerunt· alij ĩ
ſpeluncis ſe abſcõderũt /ita ꝙ eum ſaul pau
ciſſimi remãſerunt· philiſtmi em qui dnabã
tur filij iſrabel / caueant ne arma ſibi face⸗
rent / & ideo nullum fabꝛ um mterꝛa dimiſe⸗
unt / quin m mo oꝑoꝛ tebat ꝙ flij iſił pꝛo
ferꝛamentis ſuis exacuẽdis & ꝓ ſumnlo wo
mere ſeuri ſarculo vł ligone quãdo vtebã⸗
t a philiſtim deſcẽderet: qua ꝓpter m die bel
hk gladios ſeu lanceas nõ halebant · Der
philiſtin · qui infideles erant: demões ſeu bẽᷣ
tici mtelligũtur · ꝓ felios vero iſrł catłvlici /
Ontinuũ ei eſt pꝛeluim ſeu coõtronerſia mter
iſtos / quia reu era filij iſ rabel ideſt xpiam ita
lodie ꝑ iſtos hoſtes ſpũales diuerſis tẽpta⸗
cõmbus impugnãtur /ꝙ; quidem eis conſen
cientes ad eos tranſfugiunt · Alij ꝑ anarici
am m eauerms terꝛe: ideſt m boms tempoꝛa
libns ſe abſcõdint:ita m die belli tenptas
is: cum xp̃o rege panci remaneãt aut ſub⸗
ſiſtunt ps. Eilij eſfrrem m tendentes arcbũ
cnuerſi ſunt m die belli / ſi etiam contra bᷣ⸗
ticvs diſputando bellare opoꝛteat: panci m
uemũtur eum gladio verbi dei: ymmo ꝓch⸗
doloꝛ quaſi oms muti te mermes exiſ tunt/

& ſi queritur qnare oe: ꝓcerto quia m toto
exercitu fidelinʒ pauciſ ſimi ſunt qui gladija
aut lanceis ideſt virtutibꝰ aut oꝑibꝰ boms
ſeu ſanctis aut ſanctoꝝ patꝝ doctrims et ſei
encijs ſunt mumti: ideo ad ſtandum m pꝛe
li tribulacõis tenptacõis diſputacois cõ
tra demones ł heretics nõ ſunt apꝑiu /iſti em̃
phłiliſtini ideſt demones vł heètici ſũme ca⸗
uent ne fabꝛi qui arma fabꝛicant: ideſt bom
doctoꝛ es vł pꝛ edicatoꝛes ſuis docinis ali
os armant & arma virtutum & fidei vocu⸗
mentoꝛum pꝛepãt: muemũtur m iſił ideſt ĩ
eccleſia: & eos q;tum pñt impediunt & re⸗
tardant/& ꝙ; omnes ad fabꝛos ſuos ꝓpꝛ
os ideſt ad hereticos doctoꝛes dinmos aut
ariolos vł etiam de legiſtas & mũdi ſapien
tes recurꝛ & eoꝝ cn ſilijs ſe regere velint
tum poſſũt ꝓcurant/& ꝙ mferram̃ta ſua:
ideſt mtellectus ſunt ꝑ ignoꝛanciam dubia:
vł he betata: ab ipſis coſilium pꝑetere: & fa⸗
beos iſrł ideſt tleologos dimittere / ſcienciã
q; euangelicam contenpnere: & ſcẽtia ꝭ poen
cia m cmda re ſume captant:vt ſic m bello
tenpt acõ num ꝓpter defectum armoꝝ ſpña
lium deficiant & ſuccũ bant / de bꝛ euiter ꝓp
ter defectum fabꝛ oꝛum ideſt bonoꝝ pꝛedica
toꝝ doctoꝝ vl pꝛelatoꝝ multi ſuc hodie cri
ſtani qui ad fabꝛos pbiliſtim:ideſt ad bè⸗
tiœs currunt ꝓpter ſciſmatici & mali fi
nnt / ſicut ad lraʒ patet de grecis ſelauis ſuri
ams iacobinis & nubianis: & ceteris ſciſma
ticis xpiams/quibus ꝓcerto deſectus fabꝛo
ruzʒ & boncꝝ doctoꝝ fiut cauſa: recurſus ad
doctrin as eticos & fab: os demonũ pbil
ſtmon/& ꝓ cœnſeqnens eius canſa danpna
cõis & piculon & ideo defectu illoꝝ fabꝛo⸗
rum cr · JNeremie · xxiij· traſlulit nabuchodo
noſoꝛ fabꝛum & melu ſoꝛ em de ieru ſalem:et
duxit eos m babilon/eæ ad hᷓ fecit ꝙ legitur
m bhyſtoꝛia triptita: ꝙ ſeilicet pagani cum
Auliano aꝑoſtata impetrauerunt / ꝙ xp̃iam
nõ andirent᷑ artes liberales ſeu philoſopłhiaʒ
Nextus byſtoꝛie· V ſic dum arma
ſeiencie nõ haberent nõ poteſt contra eos di⸗
ſPutando ſe deſendere arꝛiani/ ctiam epi⸗
ſcopos catholieos mitti m exiliũ ꝓcurabant
vt ſic dum fabꝛi deficerẽt ꝑpuln armis ca
rentem liberius debellarent · ad hoc etiam fa
cit exemplũ de ciuitate athenarũ: quã qᷓdẽ
rex obſid erat: de pactum cuz ciuibꝰ wlebat

facere / dum tamem ſeptem phos qui eat m̃
ciuitate mobſides fibi darent cui paralolice
quidam phoꝝ reſpõdit: ꝙ lupi gregem oui
um obſidentes: cum paſtaꝛ ibus pactum &
pacem facere ꝓmitteꝰant / ſed ante omĩa ca

nes gregis ſibi dari petebãt/ paſtoès vero vi

dent es ꝙ ſi canes deficeret: lupi libere oues
comedere poſ ſent/pactum huius reſpuerunt

eines etiam cinitatis eadem 8 cauſa dari ho

ſi phᷣos / ne populum ſublatis rectoꝛibus
faciliter depirent dare wluerunt· Sic

vere / qnia dyabolus & berici gregem cini⸗
tateʒ eccleſie impugnantes:canes phos:id ẽ

doctoꝛes pꝛ edicatoès && viros ſcietificos bo
nos iudices & pꝛ elatos ante omma tollè ni⸗

tũtur / vt ſie tenptacõmbus & erꝛ oꝛibus poſ

ſint fideles leuuis debellare: dum nõ ſit qͥ poſ

ſit ppſos mſtruere vxł iuuare · vn damel ij.

Rex nabuchodonoſoꝛ m furoẽm & iram ma
gnam verſus p̃cept vt pernirent omẽs ſapiẽ⸗
tes babiloms· E Vr ꝙm
ciuitate am̃e faber eſt diſcrecõ/qᷓᷓ philiſtini· i·
demo nes ãte omĩa tollunt:et ſic ꝑpuli ilinꝰ
eiuit atis:ideſt motus & affectus ſibi ꝑemtꝰ
ſeruiunt & obediunt · Puͦß · x· Vbi nõ eſt iu
bernatoꝛ populus œꝛruet / ſalus autem vbꝛr
multa conſilia · ¶ Dic pomtur ꝙ contra fili⸗
os iſrabel venerũt cunei ꝓhiliſtmoꝛ um ſciliz
vnus qui ibat contra viam effraym alꝰ qui
ibat betheron/alius qmi init ad iter trinij⸗
PHic vere dico ꝙ pbiliſtmi ideſt peecata
coᷣtra filios iſrł:.iiotra fideles pugnãt ad 3
euneos / qui ad tria pctã capitalia & vicia
g naliter reducũtur / vnꝰ em̃ eoꝝ ẽ auaricia:et
ille tẽdit ad effraym/ qui mterpᷣtat᷑ fiigifer /
iad mñdi fruct? /d cuneus ſedᷣs eſt ſuꝑbia
& ille tendit ad lłetherõ: ꝙ mterp̃tat dñs

vamtatis ſignãs mũdi dicias honoès atq;

gloꝛias: Terciꝰ cuniꝰ eſt luxuria · & iſte te⸗
dit ad iter triuij · i. ad carms dᷣlectacões & D
licias: caro em̃ iter triuij dr / ꝓPeo ꝙ iſte ad⸗
modũ trinij qdẽ m termims & cõfinijs alioꝝ

difficiliꝰ cuſtoditur / ideo de iſlis tibus cu

neis pt dici ills · damelis . vi. beſna wdeſt
dyabolus bebat tres oꝛdĩes deciũ m oẽ ſuo·

Capit. x . .

Onitur Re xiiij · Nic po⸗
mtur jonathas & armiger

*

Gſſimot
, ſtu
E ns l
linn ſ⸗
le tgſih a⸗
icllien nahtar K
c ſoft i, afſgii
eerien . f
inſin deba⸗/ ſeig
P ſ
Artuin d
ſinout m
vprispynl P vöinc

Uuemn ⸗ up

1 6 .
66 atus nnzcans
it Taſerti zndere ido⸗
e, 6 Gmitm &. vrtaten i
cſeben daugteqpent pbn aſih
ne ſelt hint unl/ ni 49
iuplum laſ⸗ ſole nn
ſuummalttio pes A- ⸗
plarmealct. cum gem K⸗
unfmnus n defnt nii orlltade
lbera vmi: nanme mare wſttu
õ
di elay ſanes nd abmitur eut
bat aunforte tareſpodent ode
hon abꝛcunta ſt mans dom
lan no vyſſt · ſed a lnt lxdee
neaſquiſtſanoſ ml: n
e ad cletnim ilmmn/bet.
lere nne flet krrent pweo

inſbſſatn Aßiun tg ſadedt

Ae Ran Odmne. J Uud
ſlicganynfalisehet des
unet &nars mundeed

lom. K. Wr
1.
ne S
romii toſunt eſr nyil iins
deſt notus affellls ſbe pemt?

obediunt⸗ Nhen Nbindeſtin

Pepalng onul Cins uten vor
nn. Waſonturgg ninſ⸗
wnnüt eini Riiſtworun ſiig
ibbat wntn vum ffayn ah gur
won/alis un mt ad itey nini⸗
en dio blſtmi baſtuerit:
ſni nta fcſiles ugnitid
adtna pctã ptaln & va
uchtur d en n eaumtine
Gayn qumteftit fighfr
AfmuNNtunens cs 6 ſgbi
õ
s ſ 18nididiecas knole
Taad and tlumnn, aa
wems letuis 4

r,d, ſkead⸗
,,vmuo
mmunch

ſuus videntes ſtacdem pbiliſ troꝛum: ſoꝛ tẽ
ſui piculi vł ſalutis: m dictis Hſtium poſu
erũt: ꝓponentes ſcz ſi bhoſ tes dicerẽt aſeen
dite aſcendẽ debebãt de vicẽ · Si voro lo
ſtes diceret exſpectate tunc nec vin cere nec
aſcedere ꝓponebãt / & illð qua ſi ſignũ & ſoꝛ
tem a deo ſibi dan credebãt / ſic igit facluz
eſt ꝙ philiſtimi dix erunt aſcendite qui ſtati;
aſcenderunt & mambus && pꝑdibus reptan

do: prlus jonatas: poſtea armiger cntra eoꝰ

ꝑꝛexerunt e ſecum ꝓſequetibꝰ popłis / fugi
entes piliſtim aduinxerunt Iſta poſſunt
alleg ari exemplariter ꝙ quãdoq; ꝑ ſoꝛtẽ m⸗
quinit wolunt as Sdei: & veritas c aſus futuri

Iqqʒ; occulta dei ꝓmdencia quado videt ꝙ

mo ſibi cõmittit: & veritatem alicuiꝰ nego
cij ab eo deuote qu erit ipſam qñq; ſibi oſte
dit ſicut habentur exempla mfinita de achi⸗
oꝛ qui ꝓ ſoꝛtem dep̃benſo · Joſue · vij · ð ſaul
ꝓ ſoꝛ tem mamfeſtato · .· reg · ix · de mathia
P ſoꝛ tem electo· Actuum· pꝛim o& de ali⸗
is infimtis / non deficit mſi occulta dei pꝛo
uidencia homĩ: maxime marce cõſtituto/ d&
ideo multi mirãtur qᷓit᷑ wlũtas domini ho
die etiã ꝑ ſoꝛtes nõ requiritur ſicut tũc fie⸗
bat / quia foꝛte ita reſpõderet hdie ſicut tũc
