ge remanent & verſantur / omnes tamen ey
mde conſola cões plinmas cõſequunt · Ide
etiã dic de monte eccleſie digmtatum m qm
bus · ſ· alij ſunt ſupioꝛ es· ¶ Alij medij · alij

mferioꝛes. Vk etiam idẽ dic de monte pa

radyſi & de digintatibus gloꝛie ſempit erne
Joh̃is· iiy m domo patris mei mãſiones
multe ſüt O Moyſes legem accep
turꝰ/ fed? mt deũ & Plm imire woluit/ &
ideo · xij· vitulos mmolari fecit/ eoꝝq; ſan⸗
guiĩe Plm aſperſit/ & ſic cfedẽat? eſt dñs
Phło: & legẽ eius ſuſcepit/& quicq dñs p⸗
cipet / ſe facun Ynuſit om̃a inquiũt que lo
cutꝰ eſt dñs faciemꝰ. ¶ñ Dic vere in eecleſia
pꝛimitiã · moyſes · xpuũs wles legeʒ a pr̃e
acceptam P fideliũ daẽ: fedus q; cũ eis fa
cere duodᷣcin vitulos · i.xij· apoſtolos/ vl ge
nèali᷑ mytos apłicox viros occidi & ꝑ mã
tiriũ ĩimolari wolmit mẽptũ · ſ · ipõs ·xij· apo
ſtolꝰ loc iohis paulo ſubſtituto ꝓ martin
um ad ſe wocarit · Dic ergo fem eſt ꝙ Ppꝰ?
iſtoꝝ ſangume ꝓfuſus · i· apoſtoloꝝ & mar
trſ moꝛte & paſſiõe fluniatꝰ / feclus & fis
litatẽ accepit: legem & fidelitatem credidit
& ſuſcepit wluntate dom̃i obediuit / maxi
mum em fie fundamtũ fuit ſanguis apoſto

cae· vt ſic

loꝝ && martiꝝ/ q; reuẽa ? m fide firma?
& cũ deo confedẽat / qñ videt & cõſideat
talium tot & tãtoꝝ ſangꝰ ꝓ fide dno imola
tur/mẽytum · ſ· nõ eſt veri ſimile ymmo nec
Poſ ſibile ꝙ tot hvĩes ꝓ fide wluntarie mo
reretur/ mſi ipſa fides & lex ipſi ſuꝑ verita⸗
tem ſolidaʒ fundaẽt · Luce · xxij· Eic eſt ca
lix ſanguis noui teſtamti mimſteriũ fidi qui
pꝛo multis effudetnr·
Capit · xvi ½ C.—
Icit Exoð. vev. Dñs vo⸗
lens tahnaculum fedeis ediſi
caè ptimo wluit ctas maten
as ſibi ꝓ edificacoe ſpãlit᷑ edi
ficae/ Pcepit erg ꝙ filii iſrł ſi
bi vltꝰ & wlũtarie offèrẽt auꝝ argetũ/es/
jacĩctũ/purpura/cœcluũ/biſtictũ biſ ſũ piloꝰ
capꝛ aꝝ· pelles arietũ rubcatas / pelles iacĩ⸗
ckmas/ligna ſethi/oleũ ad luiaria/aro ãta in
ungueta & timeameta bom odoꝛis/laꝑiðꝰ
omchĩos/ & gemas ad oꝛnãdu epłot/& ra

cnale: & ſuphũ?ale/ ð iſtis aũt vltꝰ oblatiꝰ

pꝑmittit ſe dns velle ſanchficacõeʒ ſibi edifi
poſſint mter ĩes babitaẽ · exe⸗
plar iſtiꝰ domus edificaãdi moyſi ðs m mõ
te ſinay oſẽdit qñ dm̃ gloꝛiã vidit · ¶ Die

vere ad ſpũalem edificaccem tabn aculi ame
coſe ecie vł eccẽ in quo · ſ· d ſpũali᷑ cmo

ratur / neceſ ſe eſt plura cõcurꝛè · ſ· gles vir
tutes ꝗᷓ ĩi deo vltꝰ wlũtarie debemꝰ of
ferꝛe & ſpualit dedicaè · We ergo a nob ꝑ
tit / aux ·i· ſapiẽ cie claritate/argẽtũ ·i · eloqñ

cie ſuamtatẽ- es ·i· p̃dicacõis & oꝛ õis ſono
ritate· vł argetũ ꝙ duleis ſonat · i ſuauita

tem monicois. Es ꝙ aſpẽ reſonat duneiã
ſeu ere relenktorne. Facmtfum.vccleltis cG
uerſacoms & a arencie venuſtatem pur⸗
puram · i: veꝛ ecundie groſ ſitatem · œctum
biſtmctum · i :· duplicem dei proximi & e ari
tatem / biſ ſum retoꝛtam in coꝛ dis & carniꝰ
candidam caſtitatem. ¶Item noꝰ debemns
labere pilos capꝛarum id eſt exempla pe
nitencium & heremitarum- Pelles rubicas
ari etum id eſt ecemꝑla criſti martirum pꝛo
fide occiſoꝛum · pelles iaemetinas que ſciliʒ
coloꝛis ſut celeſtis · i⸗exepla xp̃i cõfeſ ſoꝝ ðe
celeſte viuecium · ¶ Item debemus babere li
gna ſethĩ ꝗᷓ erat meineabilia crebilla et nupa
tribilia w el ꝭ ſtabilitatem perſeueranee·

Hjgann has A uunbis

X munda a⸗
inns ißt⸗ Gnale u

uen unde n
ſufzun iffe
nin/dun tamnen ſo vno:
t donno offerntin
Ktnatoüigniicicd un
dm Vo dean e⸗
ſciotde d 4.
(Oeregt donimgfif
tbin / gn ſcle Sſuck
mlitudinem alr nn q
tpumfoinr hn ani
urtalaa ſuia alr ſr
uarhu quuchunguli ſin
epbnn ntis Nertius
mmnuſui qodã cirulo ſan l
itarinme nah glation en
oraNglsaren
tur uctesban o dan aAns
tantihl muiqnedeche
lim arbun dege er /
eduog abtna,dinine/
evalnn aniͤinton/
iſtuus hs rum

rdenm
pi
1 donr Eenceſo

id bet adihh
blitane Feir 13 D
aur / oli bſic bſſi
aneri nubratis trles aih
iolau 5 õ
eamet bn odoeis /aunde
enas ad oꝛnadu eplve / x n
ntale / diſtis aut vtooblatis
wele ſanchficacbe ſibi edif
ſint mter wes vadtad ee⸗
mug (dnicad moyſi ds mm
dit qn dñ gloꝛã vddt · (De
lem edificacen tabnacul an
ce n quo . do ſynalt inn
A pluni cclrad,· ples yn
o veo& wltane delrndof
dedical e eho ano e
recie clattate/ argeti cloc
S ricacds N on0s ſono
ru daltieſ Onat & Nanti
8. E.aſpe tcſont duni,
arvarencie wnuſtaten cin
, oſtaten (
ꝛecundieso

ſt cNenpla ⸗
Res wuben

eles ucnminds ir
um⸗(Iten vclonn
aun
iunamm

Aeſtis

Oleum oliuare ·i· ſuanita tem Pietatis & ele
mencie/aromata id eſt tymamiata frangn
cia/ bone fame & ſpũales redolencie lapiðꝰ
om chmos qui reſpctei ocł os tremoẽ faciũt
i: cõ ſidèaconem moꝛtis & diuine iuſticie ·
bijs emm rebus && virtutibus tabernaculnz
federis · i· ſan cla & mnunda conſciencia con⸗
ſtituitur/& inde raconale indicij ·i· vita ra
cõn al oꝛnatur/& ſie ibi deo gratifie immo
latur/ dum tamen iſto vltro X wluntarie a
nobis dommo offerantur/ quia ſciliʒ me ſiil
eſt meritoꝛiuz niſi quod vltron eum && wlũ
canum / io dicebat in pz. Voluntarie ſac
fic abo tibt · Tex caꝰ. xxv. . P.
Oꝛecepit dom inus ſup archaz ð ligins ſe
thim / qni ſẽlicʒ · p. ſanctos erant ligna ad ſi
militudmem albe ſpine⸗ que nec aqua pote⸗
mnt pntcrefieri nec igne cremari/ que etiam
erant alba & leuia & albe ſpine ſimiha/ erat
iſta archa quadrangula & ſine pedibus ſedðz
Joſephum/mtus & exterius deaurata qᷓda
ꝛona ſeu quodã circulo ſeu labio aureo &
ſuꝑ circumc mta/ quatuoꝛ circulos in qua
tuo angulis habebant m quibus mittebã⸗
tur uectes quando eam alius depoꝛtauit. ꝗᷓ
dam tabła aurea que dicebatur pꝛopꝑiciato
rium archam degebat/ & lvc m longicu di
ne duos cubitos cuʒ dimidio/ in latitudme
vero cubitum cum dimidio ꝓvſſidebat/&&
mfra ſe tabnlas legis ve nam cum manna/
libꝛ de vtero virgam qne floꝛuerat ontme
bat/ duo vero cherubin deſup ſedebant que
alias alterius ad alten extendebant ſicut
dicitur Exodvih- & deut. & ſic patʒ
qnod iſta archa/quo ad materi am erat au
rea & ſethin ea/ quo ad foꝛ mam quadꝛan
gula & zοaatov quo ad comitanciam Ba
bebat ꝓpiciatoꝛium & cheru bin/quo ad cõ
tenta habebat tabulas/ mãna/libꝝ/& vgã
iſta antem archa infra altaè latanenſe ſe dz
quoſdam bodie eſt ineluſa. ¶ Kllegoꝛ ice
iſta archa eſt eccleſia que pꝛo tanto archa
dicitur quod nifra eam cuncta que ad ſaln
tem ptinet rexonuntur. Gñb. vj. facies tibi
archam de ligms leuigatis vt ſaluet᷑ vmuer
ſum ſemen ; Saaerg⸗ de ligms ſethim id?
de factis homimbus quos ſcilicet aqua wolu
ptatum nõ cumpat & igms cupiditatis
non vrat/& quos albedo caſtitatis/leuitas
Paupꝑtatis/& ſpino ſitas aſpẽitatis mduat

Crod

debet eſſe cnſtructa/ & mtus & exterins
id eſt affectione & connerſacone / debet eſſe
per ſapienciam deper ſanctimo mam de au⸗
nta quia ꝑſone eccleſiam conſtituentes de
bent eſſe ꝑ ſapienciam ſplendentes & auree
ꝑ indefeclibilem firmitatem debet elſe ſicp
inee · cañ · ii· Reclmatoꝛium aureum fecit
ſibi rex ſalomon. ſſta ergo debet eſſe ꝗdꝛa
ta ꝑ conſtanciam in mutabilem quadꝛangu
la ꝓꝑ quatuoꝛ cardin ales virtutes/quatuoꝛ
babent circulos · i. quatuoꝛ euangelioꝝ doc
trinã m quibus ſcilicet vecles qurerant de l
ms ſethim && ſpmoſis & qui erat exteius
deaurati · i· pꝛ edicatoꝛes && doctoꝛes q doc
trmam habẽt auream/ de oꝛreclionem ſpi⸗
neam / ꝓ ſeueracia m ſetlimeam. Jugit᷑ dñt
inſeri mytum · ſ. ipft ba bent m euangelion
dochrina cõtinue meditari· Iſlsq; media
tibns archa poꝛ tabantur ad denotadum ꝙ
ſanctos p̃dicato eceleſie m fide & m mo⸗
ribus ſuſtentãtur/ qua muis 8 multis vecli
bus · i. modᷣms p̃dicatoꝛibus poſ ſit odie
dici/ꝙ ipſinõ ſunt vectes foꝛtes & ſethmei
ſed viles debiles de ferꝛ ei / de qbꝰ dyaꝰ yſa ·
Noꝛtas ereas cõtera·i malos p̃latos vectes
ferꝛ eos conſtrmgam · i⸗ p̃dicatoꝛes ꝛ2c· Its
areha dicit habere triplicem diuiſionem ſcz
longitudmem fidei altitudmem ſpei & lati⸗
tudmem caritatis. V. erũptñ quilibet iſtaꝝ
habet aliud pfectum & aliud imꝑfectũ cubi
tus em ꝓfectionem ſignat dimidiꝰ? vero cu⸗
bitus im ꝓfectionem ſignat quia reuera lõ⸗
gitudo fidei duos hʒ cu bitos · i. duplicẽ per
fectionem mẽptum·ſ· deitatem & hbumam⸗
tatem credit vnam cũ dimidietatem ·i impꝑ
fectionem babet mptũ · ſ. nõ facilit. SDed
emgmatice cgnoſcit carit atis etiã latitudo
impfectionem in poꝛtat mẽptum toto wꝛde
& tota amima deum m ꝓxmũ nũq́;' amat⸗/
ſpes etiaʒ cũ ſua altitudine dimidium cubi⸗
tũ · mpfectionem patitur mqyt ũ ſpes no
ſtraſemꝑ cũ alo timoꝛe miſcetur. & bꝛeuit
nõ ẽ ̊ aliqᷓ menſura ꝑfecliom qͥn habeat ali
quem defectũ imꝑfectioms. n Paradyſo ve
ro noſtra defectio ſuꝓplebitur quãdo ꝑ bea
titudinem omnia cõplebunt · j· cor Ex he
gnoſcimus & ex pte pꝛophetamus. Cũ
autem venerit ꝙ ꝓfectuzʒ eſt euacuabitur ꝙ
ex pte eſt· E · IFrem iſta archa

ſeilicet eccã habet ſupra ſe pꝛ opꝑieiatoꝛium

Incptum in ipſa innemtur pꝛopꝑiciacõ & re
miſſio pꝑeccatoꝛum. Pabet & coꝛonam au⸗
ream meytum in ipſa muemtur oꝛona me
ritoꝛum / Paber cherubm · i · ſociet atem ſan
ctoꝛum & angeloꝛnm & cõſoꝛcium ſapienci
um 8& inſtoꝛ um. cherubni eſt que ſcᷣm·jo
ſephum erat foꝛme wlatilium nulli altei aſ ſi
mulancium quas moyſes in ſede der vidit
que plenitudo ſciencie interptatur · Dit
Viros inſ tos ſeiẽtificos de diſcretos wolatiles
de ctemplatiõs & m ſede dei ꝓ con teplacõ
nem aſ ſuetos/ quos reuera archa eccleſ e &
religioins debet ſuꝑ ſe in ſtatu Placois ha⸗
bere & ſecum vt eoꝝ reg at cõſiio contme·
Ezech · eleuauerũt cherubin alas & exalta
ta ſüut · F· Item iſta archa debz
cõtinẽ tabulas & libr·i· legem diuinã & ſci
enciã/ mãna duleiſ fimum quod de celo plu
erac ·i· deuocoõnem & clemenciã/ virgam aa
ron que floꝛuerat · i· ſeueram coꝛre Monez et
uſliciam legem · ſ· ad fimphees erudiendũ
ere · dabo legem meam m viſceribus eoꝛu
MKãna dulcedinis ad delmquentibus pacid⸗
qum / e indigẽtibus dulcis ſubueniẽdũ. pg
Dluit illis mana ad mãducandum. CFirga
vero inſticie ad ꝓteruos ꝓcuciendnʒ/ & ad
omnes diuine paſcue dirigedum · pg vuga
directionis virga regni tui · G. Vr.
dic quod archa iſta ſignat animam bonam
vł quamlibet bouaʒ ꝑſonam & mame bo⸗
num eccãſticum vł Platum / quia ſcilicʒ tał
debet eſſe ſichineus imputribins ꝓ onſtan
ciam / ꝑ pacienciam delet eſſe aure? mtus
p dium am ſapienclam/& extra ꝑ boneſtam
aParenciam / iſti debent babere quatuoꝛ an
gelos · i· quatuoꝛ bonas affectiones/i· do⸗
loꝛem de pᷣſentibus malis cõmiſ ſis gaudiuʒ
m ſpũ ſancto de p̃ſentibus bonis factis / ſpẽ
m deo de futuris pmijs / timoꝛem de futu
ris penis · Ecẽi · xx vij ex coꝛde quatuo⸗
ountur bonum &τ malum mita & moꝛs · bo
num inquit & malum & Vir tus & viciuz in
p̃ſenti mẽytum ad gandium & doloꝛem vi
ta & moꝛts. pꝛemmim &τ toꝛmentum ptũ
ad deſderium & timoꝛem· Item iſte debz
labere quatuoꝛ circulos·i quada nꝑlicẽ cear
din alem virtutẽ / debet habere duos vecles
deauratos · i· duplicem foꝛtitu dinem & fir⸗
mitatem · ſ. m coꝛde contra tenptacõnes et
m cꝛ ꝑe contra tribnlacõnes / etiam debet

pĩe labiũ aureũi. vbũ otinẽs mẽdaciũ et ve
ritatẽ/ dʒ br̃e ꝓpiciatoꝛ iũ aureũ · i · clemẽciã
& pietate & dʒ br̃e cherubi ados · i· clem clã
& pietatẽ dʒ br̃e cerubĩ auẽos ·i· viroꝝn ſapi
entum ſocietatem · vł cherubin que mt erp
tatur plemtudo ſciẽcie · ſciencia & ſubtili
tatemiſta em omma ꝑtinent ad platum· vł
etiam qnemlibet vij eccãſticum ſiue iuſta
videlicet ꝙ; faciliter penitentibus ꝓpicient
pg · Apud te ꝓpiciac eſt ꝛẽ · quod cheru⸗
bm · i. a viris contemplatiui & ſcienti ficis
Ghcomitetur · ecẽ?. Cum ſapientibus ambu
la- A& a quatuoꝛ virtntibus cardmalibo do
cetur. eʒechi · j· Auatuoꝛ facies vm && duo
bus veclbus ie duobus foꝛtudimbus ſeilz
a dextris && a fimſtris · i · m pꝛoſperis & m
aſperis roboꝛet · Nui.xnj· Palnutem poꝛta
uerunt m vecte duo viri· Td. Fte
jſta archa eſt pꝛ elatus debet oontinere tria
ſcilicet tabnlas cum libꝛo · i. diuine legis eru
dicõem / mãna dulce · · elemoſinam & ſubuẽ
cnem vb benignitatem & conſolacõem d cõ
paſſionem / virgã floeidam i· iuſticiam &
coꝛrectionem · juʒeta illud j · theſ ſal. v · Coꝛ
ripite mquietos/conſaſamim puſillamineꝰ/
ſuſcipite mfirmos / quia · ſ· Platus debet ru⸗
des· mſoꝛ mare· mquietos cꝛripere · pufil⸗
lamines conſolari/ & afflictoꝛum miſereri/
Ixr ſi vis allega de hoc ſicut ſuꝑꝛa de eodẽ
dʒ etiã br̃e tripliceʒ dirãſoẽz ·· tres vtuteꝰ
theologicas·ſ. lõgitudẽʒ fi altitudieʒ ſpei
& latitudiæ; cantatis / qꝛ ſiẽ dr · j cr · xuij.
Nũc aũt manẽt fa hec fivs ſpes cariꝰ ꝛc̃ di
lata vt S· ¶J· Vb dic ꝙ archa ẽ xp̃e
q ex auro et ligꝰ. ĩ. ex ditate & bunamtate es
ſtat/ ꝗ· ſ· ſeũ chemubi · i ãglos qbo dnat⸗
Luc· ij· facta cũ eo młtitudo celeſlis ext᷑ ci
tus ꝛc· ꝓpiciatoꝛiũ pietatis cũ dixit adultẽ
:dimittũt t᷑ pecã tua:· Jo ·viij qᷓtuoꝛ circu
l ·i. qtuoꝛ euãgeliſte: duo vectes ·· duo Plłi
credetes m circub · i. m euãgelijs otĩue omo
rãtes ꝛc expõe oĩa alia vt S. ℳ VE
die ꝙ archa eſt brã vgo cuiꝰ lignũ i. ama
fuit ĩputribił natuè mꝗytũ nullu peci ſen tijt
coꝛruptelã ꝗᷓ ſcʒ ĩ ſe tinit ta/i. xpʒ natura:
qꝛ ſcʒ ibi fuit: mãna ð celo wiens· · diiitaꝰ
tabula legẽ cõtinẽæ ianima/vga ð fra na
ſees· · coꝛpus / iſta ergo fuit aureata id eſt
ſancta mtus & ext᷑ ·i m cꝛde & cꝛꝑe ꝛc·
die ꝓꝑ om̃a ſic ¶ Tex?· xxv · E.

nnic, et vſa
ienr unſfetn Da
NN vros eet Raſtins n
guſclvct ano pean
1 pedecl pdelles *
pyucl id nmileuineng
pagenamaſiict/ & un.
ſi nmn yl' cleltm
onon engnu mnſtiun ng
alo duochaubin de lns ol
Alutoll, Autudins tentg
lca tilsbent le mn orad
cep eldchenl NNod
bnqimeßtinn Dexen
ſatian adſerdnen del
pegen wnpiſ ſonent
pdere nndrox inpe
. 4 lelimnsſunn
malcſnnn viſti⸗
aar aſatinſt dehete⸗

NS nbisdiin

adier des nie de
duobus frtuditbsſez
ſimſtrisi In pꝛoſpenis n
lüi nj- palmnten wꝛta
dao vn. , te
elatus delrt wntnae tna
um lbro ., diune legs enn
ce 4 elanoftnam &eſubu⸗
taten & wnſolacben & o
floꝛ dam uſkiclam &
Ka d) theſſek . Coꝛ
loonſalaminn puſtlamind/
os/quia · Paus dehet l⸗
e mquiettos boꝛtipue pufl
n/ & afflcloꝛum miſren/

de lvc ſeut ſupꝛa de oode

cm anfoij i m⸗ Vrute⸗
gitud ſei alitudiez ſpei
tatis/ qꝛ ſe N ra Ni
ber 68ds ſpes cand :0 d
Sde q arcea epe

C Oꝛecepit dom inus fieri do cherubin ai

reos ꝑ ducliles nõ fuſiles ſed malleo factos
qui iuxta archam pꝛopiciatoꝛium ex vtro⸗
q; latere ponerent & q; due ale finguloꝛum
alterius ad alterum mngẽtur ita quod ĩis
ſe mutuo tangentibus archa ꝓPpicia toꝛium
tangerent pꝛecipiabatur etiam iſti mu⸗
tuo ſe reſpiceret & ꝙ vultus ſuos ad Pꝛopi
ciatoꝛ inm verteret · ſ. duabns vt dictuʒ
eſt operirent duas vero alas exterius extẽ
derent & leu arent ꝓut vero dicit loſephus/
cherub in · erat quedam ammalia quaꝝ figu
ra nũc; erat viſa/ ſed a moyſe viſe de agno
fu erant conſpecta. ( Der cherubin pᷣlatos
vł vmros eccleſiaſtis Pſſumus intelligè
qui ſcilicet duo ·i. ꝓ caritatem & ſanctita⸗
te ſplendidi ꝑ ducules . malleis bula cõni
Pucli ad malleacõnem p cꝛrectionem &
paclenciam aſſueti/& iuxta archam · i· inx
ta religionem vł eccleſiam ad eius Ptecł
onem & regnũ conſtituſ.reg. Fecit m oꝛa
culo duo cherubin de lignis oliuarnm/ dece
cubitoꝛuʒ altitudims/texit quoqʒ anro/qꝛ
reuera tales debent eſſe mn oꝛaculo ſeilicet ec
cleſie ꝑ deu ocõnem/ouo ꝑ dilee kionem / ehe
rubm qui interp̃t atur plemtudo ſeiencle Por
ſcientiam & diſcreconem / de lignis oliuan p
pietatem && compaſſionem decem cubit oꝝ
P decem mandatoꝝ ad implecõʒ cvopti an
ro ꝓ ſplendetem & lucidam conuerſacoönem
uid vltra reuera dico ꝙ; iſta cherubin vz
viri eccleſia ſtici ſeu inſti debent eſſe ammʒ
libus i- aliſs Homim bus diſ ſimiles p ſanc⸗
te vice ſingularitatem ipſoꝛq; ſinnlitudo in
ſede delet mſpiei & mneniri p dei exem pla⸗
rem ſimil tudmem & cnfor mitatem ale. i⸗
affectiones iſtoꝛum ſe delet innicem tange
P amiciciam & ſocietatem & alter alt de
bet re picere ꝑ mutuam dilectionem & cari⸗
tatem/ vultuſ q; mentis ſue debent ad pꝛo
Piciatoꝛ ium · i: ad dei pꝛopici aconem & mi
ſerio: diam vertere p ſpem & bonam intẽc
nem & oꝛd matam ad dm̃ wluntatem. be&
Piciamus in auctoꝛ em fidei & coſuma⸗
toꝛem ibm̃· ezeh. jDuo penne ſinguloꝛum
iungebantur· ps Oculi mei ſemꝑ ad dnñm
qm̃ ipſe euellet de laqueo des meos. Iſti
ergo quaſ dã alas affectionuʒ ſuaꝝ & Ppi
ciatoꝛinm · i ·ad deum & ad opiendnme ·

ad pꝛ otegendum archã eccleſie debet extẽdẽ

alas/ ad exterioꝛài. ad regimen exterioꝛi
nego cõꝛum / necnon ad amoꝛ em & vtilita⸗
tẽ ꝓximoꝝ deñt ſimliter dilat are / qꝛ reũa
tales cherubin eic viri ſcentifici & contem⸗
pPlatiin nõ ſoln m debent Pꝛ opiciatoꝛium · i.
deum ꝑ contemplacõnem reſpicè nõ ſolum
debent alter altu per dileclion? tangere nee
non ad tan gendum ipſum eccleſie oꝛ aculũ
pꝛ otẽde/ ym mo etiam ipſi debent alas ſue
diſcrecõms & affectioms exterius ad pꝛox
imoꝛ um vtilitatem extendere && ad amoꝛ?
ſubditoꝛum / necnon tempoꝛ anum negoco
regimen dilatare/& ſic cuil bet dicatur illus
ezee h . xxviij· Vn cherub ext entus e pꝛo
tegens plenus ſapiencia & pæfectus dew?e
in delicijs paradyſi dei fuiſts ꝛc. .M.
Et ſi vis die ꝙ iſti duo cherub in Poſ ſut
ſignare Petn & paulum · vl alios quoſcũ q;
duos ſanctos qui ductiles propter martiri
um· poſ ſunt dici· vł die iſti cherubm ſig⸗
nant agelos qui cherubm i. ꝑleni ſciencia
Poſ ſunt dici/quia reuera iſti alas cõtempla
cms ſue ſuꝑ pꝛopiciatoꝛinm id eſt ſup ip⸗
ſum deum eleuant, ipſaſ q; alas mutuo iun
gunt myt nm ad contemplacõem deitatis
ſimul conueniunt & mtendunt.· Alas vero
exterius dicuntur extendẽ mẽytum ad nos
& ad exterioꝛum dei iudicoꝛum regnũ ope
racõnes ſuas ꝓtendunt/ vultus ſue cogmico
ms & affectioms m pꝛ opiciatoꝛ ium id eſt
m deu m vertunt & ſe mutuo reſpiciunt dili⸗
gunt atq; wlunt. N r dic
ſi vis quod ꝑꝛopiciatoꝛium fuit xpũͦs qui
ſedʒ ps · pꝛopiciatur omnibus imquitatibo
tuis & ſanat oes infirmit ates tuas/qmi: ſ.
circa & ſuꝑ ſe cherubin id eſt angelos habu
it/ quos ſellicet deus ſerui cu ſtod iam de mi⸗
mſtenum depntauit· ps Angeiis ſuis mꝗ
dauit de te vt cuſtodiãt te m ommbꝰ vijs
tuis · Exod .O. Dꝛecepit
do mmꝰ? quod fieret meſa m tabern aculo di
cens/ ſic facias menſam ð ligns ſethim ba
betem duos cubitos longitudinis/e m lati
tudine cubitum & ſemiſ ſem/& inaurabis eã
auro puriſſimo/ faciesq; illi labium p circui
tum / & ipſo labio cotꝛonã mtran ſibilem id ẽ
mtcellatam qnatuoꝛ digitoꝛum/ & ſup illa
alam wꝛonã dictam aureolam & m quatu
oꝛ angulis quatuoꝛ circulos pꝛecepit m ſin
guł pedibo fieri/ vt welilo im poſitis poſſ

men ſa poꝛ tari/vectes vero de ligms ſetbim
fieri wolnit qs auro puriſſimo Saurari m⸗
da it/ pom autem wluit mẽſam m taberna
culo ad aqnilonem/& panes ꝓꝓponis cũ thu
re/ mandauit mſupꝑ & vaſa libammuũ · ſ· ac
ceptabula/ phialas / thuribula/& ciatos oꝛ⸗
din auit & meſa ſimiliter ſupponi· Der me
ſam ſem ſanctos intelligit ſacra ſcriptura qʒ
ſ. in tabernaculo eccleſe ad aquilon em i⸗
cont᷑ frigus tbulaconũ pomt· vt · ſ· mũdi
fbula coes & miſerie ꝑ cteplacõnem & con⸗
ſolocõz ſeripturaꝝ tepent · ps· paraſtti m e
ſpectu meo mẽſam ꝛc· Iſte ergo ẽ S lignis
ſethm / quia eſt imputribił ꝓ ꝓpetuacoʒ du
racoem q;· ps Ineternũ domme ꝑꝓmanzʒ ver
bum tuum: auro puriſ ſimo dicit deanrata
ꝓpter excellentem oondicoem quia ſ. au
ſiberalum arciũ i· puꝝ auꝝ ethice/ ſeu mo
raliꝰ ſeiencie eſt purius / auꝝ vero ſeripture
eſt puriſſimnm- Půb · ii · Et puriſ ſimi fru
ctuus eius Labio aureo id eſt mũda doc
toꝝ & pdica toꝝ eloquẽcia dełet circũ cĩcta
ub · viij· labia me deteſ tabunt impium-
quatuor ãgeł & quatuoꝛ pedibus : quatu
oꝛ deponendi generib? eſſe debet ad oꝛnata
ſ. pyſtoꝛiaœ miſtiœ allegoric & tropolo
gio · Ezech · .· qtuoꝛ facies vni et ꝗt uoꝛ cit
cub · i. ꝗtuoꝛ doctrie ꝑtibo/⸗ iueit diſtmcta/ ᷓ
ſt docẽ ꝙ pꝑtz ad vitatẽ / erudiẽ ꝙ ptz ad
vtilitatẽ: arguẽ ꝙ; ẽ maledictũ · coꝛrigẽ ꝙe
ma efcm̃ vñ apoſ · ad cœr· Onus ddelrma di
uiĩtus ĩſpirata utił ? ad docẽdu / ad arguẽdũ
ad erudiẽdũ ad coꝛngeduz. Sz quid vlt re
uera iſta dnt habẽ cz onam aureã mẽytum
ipãʒ ſeiẽubo ꝑꝓmittit᷑ p̃miũ ceñciale / dicit en
am bre czona aureolã mẽptũ ipãm doeeti⸗
bus ꝑ mittit vltra hoc pᷣmiũ accidẽ tale pS
œꝛ ona aurea ſuꝑ caput · Coꝛ nua iſta tñ au
rea ·i·pmiũ eenciale & digm tatis gle padiſi
ꝗᷓtuoꝛ eſt digitoꝝ mẽptũ. iſtababz qtu⸗
oꝛ gha pncipalia pᷣmioꝝ ꝗᷓ· ſ· vifio fruicᷓ
taco / && huãamtatis xpᷣi oteplacõ · eʒ cch· · qᷓ
tuoꝛ pẽne vm · & ibidẽ ꝑ ꝗqtuoꝛ ꝑtes eũtes
vãt · · D. Quid vlt reuèa iſta meſa
diuĩe ſeriptuè bʒ ſuã meſurã ·ſ· lõgitudiẽm
duoꝝ cubitoꝝ · i· ſclcãm noni & vetẽis teſta
meti/& latitudieʒ vmꝰ cubiti & ſemiſſemi⸗

duocõʒ ſcõꝝ ꝗᷓ · ſ· cubitũ h abʒ mẽptũ vera⸗
cit credit / ſemiſ ſez tenet · ſꝛmẽrtũ de bois fu⸗
turis ad vlteiꝰ ſentit ꝙ tñ nõ opletũ ſed im

pte ꝓphbeta?·. ſta ẽ ergo ꝗᷓ cõtz· xij· Panes

9 1

xij articuloꝝ ꝗᷓ ꝓ vita fidliñ ncẽij babʒ ei

am libamiĩa ſciãꝝ & ſacmtoꝝ / vaſa vo ſub

mecia hẽt młᷣta·i· młtitudiẽʒ doctloꝝ ·ſ· ad
libamia ſacmtoꝝ miſtrada & ad libaina do
ctriaꝝ fũdẽda a do ſũt oꝛdiata du etiã ibi e
rat acceptabilia ꝗdã ãt aceto et iſti ſt᷑ q ðo
cet cũ acredie carcvis. Ciati q ſut vaſa ru⸗
ſtiœꝝ & iſti ſiqnt illos ꝗᷓ docẽt mfirmos cũ
qoã ſuꝑpoꝛtacoe ↄpaſſõis /phiale ꝗᷓ erat va
ſa vitrea dcã a philim ꝙ ẽ vitꝝ & iſti ſt illi
q̃ oſolat puſilla in es q ſũt fragił & vitree cõ
dicis/ tuibula ꝗᷓ erãt ad thuiedũ. Et illi ſut

Suocois: 16 8 iſtis ꝗᷓtuoꝛ ghibo vaſon-i·do
cloꝝ: vñ apłꝰ. j· thes.v· NNogã?ꝰ ws fr̃es
cꝛripite inqetos ſuſcipite ĩfirmos coſolami
puſillais pacietes eſtote ad oes ſẽꝑp gaude
te ſn in᷑nuſſõe oꝛate ꝛc̃. Et ſic ẽ meſa dm
vbi dᷣnoti nutunt· mathxv. Auia catelli e
dũt dᷣ micis q cadũt m̃ſa dnñoꝝ ſuoꝝ & v
bi ſupbi iudei eſuriẽ paciẽt· pẽ Fiat menſa

eoꝝ cvꝛa pis m laqu. .· Vr dic
iſta mſa ſut qtuoꝛ gna vaſoꝝi. ꝗᷓtuoꝛ gna
dochiaꝝ :c· ſi m lrao· ¶ VV dic ꝙ in iſta

meſa qnatuo: vaſa i. libꝛi ꝓpbetaꝝ mioꝝ
Auatuo: ꝑedes ·i: qᷓ̃tuoꝛ ꝓPhete maioꝛes
due cꝛonev job/& pñs ſeu lex & hyſtoꝛi
aꝝ libꝛi· ·[K. Vr die mſa e fides
nra ꝗᷓ e ſethĩea & in coꝛ ruptibił:q; nucᷓ; de
ficiet. Lnc. nõ &ficiet fides tua/Saurata qꝛ
ſeꝑ màbił ſpledʒ/ qᷓtuoꝛ kñs cculos qꝛ tu
oꝛ euãgelia cotʒ/cũ vecli bo ĩpitis · i · cũ foꝛ
tiſſis cu ltoꝛ ibo q̃s hñt / iſta etiãa⸗xij-bʒ pa⸗
nes · i· vmiũ ſit ate articuloꝝ/ vaſa libamim · i⸗
vmuſitate ſacmtoꝝ /œꝛ onã mtcellatã młt
tudieʒ Ytutũ et meitoꝝ coꝛ onulã reſpledẽtẽ
i:certitud ine ꝓmioꝝ: vñ etiã fieli dr·axocẽ.
Eſto fſidel vſqʒ ad moꝛte ꝛc. D.
¶ Vb die ꝙ meſa tabnaculi fignat pietatẽ
q́y dñt hre viri xpiaĩ & ecci quia ſcʒ iſte de
bet bre panes ad eſuriẽtes ededu thus odo
rifeꝝ · i· Vba odoꝛ ifera & dulcia ad tſtes cõ⸗
ſoladũ / coronãa aureã · i. bnficeciã ad dignos
pᷣmiãdũ:qꝗᷓſ· in ꝓte aqlonari ·i. in frigoẽ tri
bnlacõis & m ſteihtate panptatis det pnei
palit mueiri/ad indigẽtiba ſubuemedũ pg·
Nuũqt potit ꝑaè mſam ꝛc · V die ꝙ tlis
męſa eſt homo pins & miſeri œas ꝛc· vt Z

ð

wmngogne kanirbin
miptumtoꝛnent m
layeli/ Cicilhis
ſrnmnſi llirla &
lynijnmpcunlann /
õ
mmim mr dſumneh⸗ mmoc⸗
unfatemtis mſo weut
ummerd g ſhſuntqei
ENoONNSEADhuN
tntninue dielaanerunt
Mente ſabbato in eterne nen
anplin pnumg ſlmh
ſilee linſons i hnh
ntunoopcintitn ys n
geen nupen zl Zai
.

wo pzm
no cor derſ ſun bn
kectc fide⸗ ſuneſenint
Brinſahau⸗
tesmmng d dicdenmr
n Stiſaftiqnidwo⸗
ſſſetnenin, N

urſincos

N duol am djey vot

guenz. llerar

deregn achms babn

aſlas
lnq, vitu iſt ſt ill
8 iſütfngk Averee 5
Get Athinegi. Er üſtt
nonade d fficin dse
1 atuor Sn veſen. de
. tbes.y. Kogil woffss
5 ſſpite ifrmos chſolami

es eſtott ac ig ſi gade.

ris Er ſeinis j
en duale
t 5iiſi diou ſion en
paclit · ps Fiat menſa
z. A. TNae
a veſon.⸗ dtuoꝛ ga
r Ge ic g in iſta
aſa d. bbꝛi PPbcan nion
i qtuo: pbefe muores
b& pis al er & hyſ oꝛi
V die ni fbes
n wꝛnptibil:e nicy de
ciet fdes tua / daumta r
jtuoꝛ bis ecllos q ta
wibn Poitts el ſoꝛ
EWit Qatviſrze
Aticllon veſalbamin.,
ton wꝛli nkeklatinit
linßltii
mutor wronuli e

noprri i ſolr .
„molte ?· .,
abmi ſrrfienn
a& Ci qun rt
ſuneres dedi lon,
on dulcta d iſtes
4 bocrid 1d die⸗
en in fngee n

. .

3

rê⸗ ſbuenidi/
„ n: .
mſinas . .

Duo decim panes de ſim lia puriſ ſima de
duahus decimis debebant fieri/qui igne co⸗
ch: ſuꝑ menſam puriſſimam: ſex & ſex altri
ſecus dehebant ſtatui/ pathena aurea: cum
thure limpiſſimo ſuꝑ quãlibet debebat Poni
qn alibet vero die ſabbati debebant mutari
& nouis ſubſtitutis pambus & incenſo- P
mi panes a ſacerdotibiis m loc ſancto dele
bant omedi · Thus vero ſupꝑ altaè debebat
incendi · ¶ Duodecim panes ſunt xij · apli
qui ſcilicet fuerunt ſimilia que eſt flos fariĩe
frumenti·mqytum ipſi fuerunt flos & elaco
tocius mundi/ cantij· Floꝛ es aꝓparuerũt
m terꝛa noſta· Joh.xv. ego elegi wos de
mundo-igne etiam tribulacoõnum cœcti ſunt
inqytu m toꝛmenta & martiria ſuſtulerunt ·
ꝓſay · xliiij · Caleæfactus ſum c cxi Pa nes-
In menſa & eccleſia ſex & ſex altematim ſũt
Hſiti myptum ꝑ carit atem ſemꝑ fuerunt cõ
iuncti & nũquam ꝑ hłſim aut ſeiſ mata ab
mnicem ſunt diſiuncii· vnð camtur bec eſt
vera fraternitas ꝗᷓ nullo potuit ſuparan cer⸗
tam ine ꝛc̃· Igit iſti ſunt qni thus deuocõ⸗
ms & oracõms habuerunt m menſa legis di
nine continue ꝑſeu erauerunt/quouſ q; adue
mente ſabbato · i. eterne requiei pꝛemio: ex
emplum ꝑ moꝛten ſubtrabi merueruut/qñ
ſeilicet ſacerdotes · ii ſancti angeli in lo co ·⸗
m paradyſo ꝑ caritatem eos comederunt &
ſibi intimauerunt ipſoſ qꝙ; in ſuũ beatum col
legium receperunt · alij vero Panes & confeſ
ſoꝛ es poſt eoꝝ deceſ ſum locoꝝ eoꝝ m men
ſa eccleſia vł fidei ſucceſſerunt. hebᷣ·x- au⸗
fer pꝛimũ vt ſequens ſtatuac- V.
¶ VYldie quod duodecim Panes fuerũt pa
tres veteris teſtamti qui duodecim patriar
chaꝝ ſucceſ ſo&s fuerunt · Alij vero qui ſub
ſtituantur fignant ſanctos noui teſtamenti
qui duodecim dicti ſunt: qnia duodeci apo
ſtoli ſucceſſerunt: vły quia duodecim articu
los crediderũt· Igit iſtud eſt ven quod in
m en ſa ſacre ſcriptu legis diume & fidei oꝛ⸗
*odoxe: pꝛimo fuerũt duodecim pꝛimi pa
nes i: Patres veteris teſtamenti: qui ſci licʒ

ibi ſteterunt & vſ q; ad ſabbatum:i- a8 re
quiem & libertaten noui legis mibi pmanſe

runt.& thus oꝛ acms babu erunt: igneq; de
ſiderioꝛum cœcti & exu ſti fuerunt · Vz vere
aduemẽte ſabbato legis nomi ſeu libertate g&

T. Dicuat pꝛelpit bie/ Leui · xxeiij

eiei tune iſti panes & eoꝝ ſecta defieit & a
lioꝛum nouoꝛum panum · i noni teſ tameti
aPoſic & oꝛdinacõ mox ſucceſſit/ quoꝝ
ſeilicet ſecta &æ tradicõ vſ q; ad alium ſabba
tum: i eſt vſq; ad paradyſi requieʒ ẽ du⸗
ratum/& tũc vmbꝛis ſublatis eſt gloꝛie cla
ritatis ſucceſ ſura· pã· pꝛo patribꝰ tuis na⸗
ti ſunt tibi filij iſrł. & leuit xxv. nouis ſup
uenienti bo vetera pꝛoicietis · Vp ſi vis dic
dicti panes erãt de ſimula excocti cũ thu
re ꝛc̃ · Sic iſti ꝛc vt Ixł ſi vis de quod
Panes pꝛini: ſunt doctrine de cenimomie pꝛi
moꝛum patrum/ qui duodecim dicunt᷑: qꝛ
a duodecim patriarchis nati ſcilicʒ a iudeis
obſeruate: & eiſ dem date fuerunt / ge alij
duodecim ſunt doctrine & tradicònis apo⸗
ſtoloꝛum eoꝛum ſeqnaciuz que ſeilicet ſo
Eꝛiοι ſucceſſerunt & menſam ſeriptu

re ſacre fidei im pleuerunt · .

Meecepit dominns fieri candelabꝛnm ad
tabernaculum illum inandum ꝓductile ð au
ro puriſ ſimo: cuius ſcilicʒ figura erat erecta
in ꝑte auſtrali tabernaculi/ & babebat vni
bhaſtile m medio/& a quolibłet latere tria bꝛa
chia ſurſum reflexa:que a moyyſe calami ſut
wcata: eo qnod de cala mis aureis cõcams
fimul iunclis erant pꝛedicta bꝛachia fabꝛi⸗
cata/ in qnolibet bꝛ achio m mibns ſui par⸗
tibns ciffi erant adnictis modis/ & ſPerule
wlibiles/ & lilia que in uncturis calamoꝝ
ad oꝛ natum & pulchꝛitudmem erant poſit a
In iſto vero haſtili m quatuoꝛ locis: ciffi
ſperule & labia ſuꝑ erant ſita · jſind ergo cã
delabꝛum ſeptem lucemas ſeu lampades de
ſuper habebat: m quibus oleum continue ar⸗
debat / babebat etiam emucloꝛia & vaſa /ad
ad eectmguedum emuncta que omma ex au
ro purii ſimo erant facta· ¶ Iſtud candela
bꝛum quod tabernaculum illum inat: fidem
ſignat: que eccleſiaʒ ſeu mentem lumin e ve⸗
ritatis illuſtrat/ que ſcilicet de auro puriſ ſiõ
facta ðꝛ eo quod mebil mquinatum aut er
roneum m ea repitur/ & ad auſtrum etiam
Poſita dr̃ vbi eſt claritas/ꝙ eo quod m hac
mehil eſt pꝛeterqꝗ; Vitas · Fᷣ. parał.xiiy Et
apud nos candelabꝛ lumims && lucerna eꝰ?
Iſta enim duas habet ptes ſcilicet diuimta
tem & humanit at em / & ideo iſta ab vt q;
Pte tres habet calamos ſeu bꝛachia m vno
baſtili poſica/ qꝛ ſeilicet dextẽa diuimtatis

pabet tres ꝓſonas in vna natura: Siniſ tra
vero huãmtatis habet tres naturas m vna
pſona/& ſic bñ dr̃ · j·. JOoh· v · tres ſunt qui
teſtimomũ dãt m celo · i. m deitate· pater
verbũ & ſpũs ſanctus· & hij tres vnũ ſunt ·
Et tres ſunt qui teſtimoniũ dãt m terꝛ a:·i⸗
in xpt humamtate ſpũs:aqua/ & ſanguis/
ſpũs dic · i· deit as: aqua ſpecularis i am
ma/ſanguis ·i· cꝛpus /quia · ſ· in xpo ſut in
vna pſona filij tres nature ſupoſit e · ſ · dei
tas: amma & ꝛpus . ſta etiam eſt que
habet haſtile m medio · i· certitu dmẽ & rec⸗
titudmeʒ verit atis / habzʒ ciffos m omni ſui
pte ·i· plenitudinẽ inſtieie de bomtatis / babz
ſperulas · i. circulos aureos/ & ſpei future
etermtatis que·ſ· in circulo carẽte fine & pnᷣ
cipio deſignat᷑ / habz etiã lilia · i: cãdoꝛ em in
nocẽcie & puritatis / habet ſeptẽ lãpades ·i·
vij eccãaſſica ſacramta/habet ſepte lucnas
i.ſeptem ſpũs ſeu dona/ het oleũ diuiẽ gra
cie/ het emũctoꝛia ·i · doctoës qui ſuꝑfliita
tes erꝛ oꝝ & dubioꝝ qui pñt oceurꝛẽ ſolent
abſtergẽ / habzʒ etiaʒ vaſa plena aqua ſciencie
i. ſanctos apoſtolos & ꝓphetas vł eoꝝ li
bꝛos: inquibus ſuꝑflutates erꝛoꝝ poſſumꝰ
extinguẽ:mytũ in ip̃is poſſumꝰ ventatẽ oĩ
um repꝑiẽ · Iſtud eſt ergo cãdelabꝝ de q dr

ʒachar · Ecce cãdelabꝝ aureũ totum · d lã

pas eius ſuꝑ caput eiꝰ & ſeptẽ luẽne ſuper
illud⸗ y⸗ Vvx die quod
candelabꝛum illu ſignat criſtum quantuzʒ
að ſuum ꝛpus miſticum ſeilicet eccleſiam
militantem / & ſic dic / ꝙ iſtud cãdelabꝛum
labet ha ſtile:.i:ipᷣazʒꝭ ꝑſonã xpi tãc funda⸗
mæetum && caput: qꝛ ſeᷣm aꝑł m caput ec⸗
eleſe xp̃c/ halłet duas ꝑtes· ſe tempꝰ añ le⸗
gem & poſt /& ſic dic ꝙ iſte bẽt tria bꝛa⸗
chia ab vtraq; ꝓte:i· patres && fideles noui
ee veteris teſtam̃ti /qmiiſ· tres dicũtur ꝓeo
ꝙ ſide tnitatis hũiſſe noſcant᷑/ vł ꝓ eo ꝙ;
tribo virtutibo theologicis · ſ· fide ſpe & ca
ritate fuerũt ſuffultii vł ꝓ eo e de triplici
ſtatu ecce doctoꝝ · i. cotineciũ & nubeciuz
qui·ſ. figurat ſcʒ in noe/damel & iob. eze
Cõſtitiſſe merent · Gñß · noe genuit tres
filios & ſic die: ꝙ; ab vtraq; ꝑte ſeʒ añ
mcarnacõnem & poſt / tres thalanu ſut tria
bꝛachia id eſt fidelium tria genera ab iſto
haſtili ſcilicet a criſto per fidem pꝛoceſ ſe⸗
runt / qui ſurſum p ſpem te deſiderium ere

cli: ſe ad ipfum xpiñ ꝓ caritatẽ itrũ teflex⸗
erunt: & ſic ſinguli thalami id eſt ſancti: ſi⸗
dem ſpem & carit atem & ſui diſpoſicõis oꝛ
dme habuerunt / ideo de iſta reflectione ꝗᷓ
quaſi ſcilicet ſancti ad ſuũ criſtum vnde per
creacõnem exigerunt reuertunt: ꝑ deuo⸗
cõnem & caritatem reflectuntur poteſt dici
illud · eccꝰ· j. Ad locum vnde exiuerunt flu⸗
mina reuertuntur vt itrum fluant· eʒech.)·
Ammalia ibãt & reu ertebantur et cetera-
X. De iſtis bꝛachijs can⸗
delabꝛi: id eſt de iſtis fidelibus & ſanctig
aduertamus / quod iſti dicuntur tribus ca
lamis confecti /tribus ciffis oꝛnati / tribus
ſperuł wlubilibus circũ eincti/x in qualibet
iunctat᷑ repũdijs lilijs ſut vallat· Circa qð
ſciendum · ꝙ iſi tres que erãt concani reſo⸗
nãtes & ſolidi: vtpote qꝛ aurei: ſignant creꝰ
Ptes penitencie · ſ· cõcamtatẽ in tẽioꝛis con
tricoms. hic eſt em̃ qui canat ꝓfoꝛat cꝛ
hbumanũ/reſonanciam confiſſõis/ duriciam
aſpẽ ſatiſſactõms · Iſti em ſũt illi tres dies
de quibus · ij. ꝓal. Et dicit poſt tres dies
reueꝛtimini. Item tres ciffi qui de ſui natu⸗
ra habẽt caꝑe liquoẽs & effundẽ ſigmſicãt
tres ꝓtes ſalutatis cloctrie ꝓhiſolophice mo
raliæ & theologice · Iſti eim tres ciffi qui
bus bom ſtudendo mebziantur & quibus
ſimplices inebꝛiant dum loquuntur / ciffus
em m doctrmam ſignat qui ſalicet mebꝛ iat
atq; ꝓotat calix meus mebꝛians quam pꝛe
elarus eſi vnde iſti tres panes de quibus
dieitur· luce · xx In perſona ſimplicis indi⸗
gẽtis · Amice accomoda m̃ tres paẽs · AIrꝰ
ſperule annuli ſeu circuli pꝛ incipio ſeu fine
carentes & wlubiliter calamos ambientes
ſignant tres partes beate ſpei que ſcilicet
verſatur erga etermtatem pꝛ incipio & fine
carentem ſcilicet ſpem beate vi ſiomis · ſpem
beate fruicõnis & ſpem beate cẽcõnis: Iſta
emm ſunt tria ſperanda d m coꝛde wluen⸗
da d contmue meditãda · cʒechiel · x· Jp̃aꝰ
rotas cœꝛaz me wocanit volnbiles · Alia que
ſunt pura & candida/ ſignant innocenciam
& caſlitatem: que ſcilieʒ debent vini iuſli in
eunctis ſuis partibns habere:vt ſeilicet m oi
bus que clicunt ant ſaciunt ꝓoſſint caſtita⸗
te ſeu caritate mundicia quantum ad ſe m⸗
nocẽcia wero quantũ ad pꝛoximos relucere
Cañ · En dilectus me? paſcitur inter lila.

nsNWdb us NN
norum eknum. dum
Ernus . Eerofnmn
cemas bonoꝛum docuntento
oſnt tahmml/n crclfe
ſpam Abam putel⸗
anmmiäun mr i isl,
Maum deur ulmt mnune
ngtrs Enſnwrde oen
nmaͤnt aſtregent ſunn din
anehantaen
ſueoosmſena un
nqibenngum Nen
Oanm upffn⸗ De enune
tnch nenel ſoumnar & .
Ni unumn ſhl
eſfseni lis⸗ ſpfie
iſtnn fennnnn

.

nfai udenanle
rmzerelnt 1
sſnins wiſcr
nswetgesheed
etcſinnithiknh

n
nsoße l os enuch

tem tres affi qui de ſun natu⸗
banes Nffundeſignheat
utads doerie poſcotpre no
ologice. Iſti emm tres eſfigi
udencho mebe untur & quihn
ebiant dun loquuntu / affus
am ſonat qui ſalcet mebꝛiat
lir maus melauans qlam pie
de iſti nes panes de guibus
ey In perſonꝛ ſinplies indi⸗
accomodam ties paes⸗ I
lſeu cncclipꝛineipoſeufine
Wodlter caamos anbiente
spates beate ſpe que ee
a etermtafen nd
leem lar ntne dſ
