l
nlthecnnsd ectte
Ee udee Ami ſeuchphenu
ſide, Aele deſi no dongn
deſdiſop enge cjflrez en

Cbit gecbil avn. TDioe
echel ple vdra qe n⸗
ldates a latge dertro tepli
Licceiqe vn bis fuſclan
aimiſt omltealbtos etnni
epais dlos tniſ 1
le cubtos N nſ dan me ei
tide naſ/ im le ub os /g
nepais ſ unien film,

d,
bipstmminpylii
re muimu
7 =
n⸗ abßo pteltoiꝛei/
deſgnatsien
ſlmce i⸗ H
iſt paſcitoſit
mtiffie n
iprat calamu
d clſtnber ſenit
wuq cjcmi

„ Ancrſimod
bigtne jnu ha⸗
8 . aien 1 ennſ 23
aſe di1

Anne autez vſq; ad fenes ideſt mags dif⸗

ſficiliter quantũ að tro poloyaʒ · Nunc autem

m e xpl ca biliter quãtum ad moꝛ alitateʒ vł

ad anagogiaʒ: imtellectum noſtrum miſto
flumme circumdncit/ quia reuera quamuis
pr muſtos paſſus / ſecundum magis vel
mmus ex vnendo vl mtelligendo facilit er

tranſeamꝰ / aliquãdo ramez iſtun toꝛ rentez

ita in pnauigabilem innemm?: ꝓlibito
nõ trãſimꝰ ita ꝙ ꝓdefe ctu ingenij nri nob

Pteſt dici illud jo han-iuj. Dne neq; cum

quo baurias heæ & puteus altus e ſt
E. & ſicut ibidem dicit: ſte
fluuins babebat ſuꝑ nipas: & exutraq; pte
toꝛrenti omne lignum fructiferum nõ deflu

et foliũ ex eo: & nõ deficiet fruclus eius m

cibum / per ſingulos menſes affert pꝛ imiti⸗

nua ſua: & enit fructus eius in cibum & folia

eiꝰ m med cinam/ & omms anima vuet ad
q; ꝑnenerit totrens /quia aque eius de ſan⸗
cuaro egrediunt: & ſtabunt ſuꝑ fluuium
piſe toꝛes · Die vere diuia ſcriptura exutra q;
pte fiut ſ. q;ytum adſenſum lralem:Se ſpũa⸗

lem: babet lignnm fructifeꝝ deſt vitalem &
fructuaſam ſcenciam & doctrinam que · ſ·
fructꝰ ſcienciaꝝ nõ eeſ ſat ꝓdncere ρ folia
verbeꝝ ꝓferre: que tamẽ foſia ſeu verba nũẽp
cõtmgit cadere vl pire inxta illud. Mathe

——

y: Jota vnum nõ tenbit a lege / fructus

etiaz ſte : ſcienciay vt Patʒ: ad cibũ merito

rum babendum / folia vero illius ſciliczʒ ſacre
ſe ipture verba valeret ad medicinã malo⸗
rum amme autem ideſt pſone qnas toꝛrens
ſenipture irꝛigat ꝑ graciam viuificant / piſe⸗
foꝛes vero ideſt pꝛedicatoꝛes & doctoꝛes:

ſtare & ſtudere & ni iſto fluuio cõ ꝓbantur

ſiſte em ſunt aque que de ſan ctuario domni
ideſt de ꝑadiſo ꝑ reuelacoz fluxerũt/& ideo
nõ miy ſi de ſis tanti fructꝰ ideſt cmo⸗

ditates deſenderũt & ſic ꝑ ſingulos menſes
Fendũt · Os.· eret taqy lignum ꝙ plantatũ
eſt ſecus decu rſum aquaꝝ tẽ F-
Vv dic ꝙ ligna fructiſera ſignãt viros
iuſtos qui exutraq; pte flummis deſt eccle⸗
ſie ſunt plãtata/etemm fluu? a fluedo dicit
Peo ꝙ; flucluare dmoſcit᷑/ duas etiam ha

delt cõtinue fructꝰ & vtilitates nobis im⸗

ptes . ſ·ſtatũ cleriꝝ/& lapꝝ: mtee

qJuos cõſtat eſſe mulntud ine bonoꝝ fructi
ferou deſt lominũ & iuſto : qui fructum

Se⸗

bonoꝝ opuũm Jſerunt: & folia ſanaꝝ verbo⸗
rum ꝓPducunt /ꝑ menſes ſingulos.ſ:qnotti
die pꝛimicias deuocis & reuerecie deo reo
dunt / qꝛ ꝓcerto folia verboꝝ ſuoꝝ non de⸗
fluũt: ꝑ mi dacij vamtateʒ /pmmo ſtabilit
manẽt ꝑ veritatis & certitudinis firmca⸗
tem /& ideo fructꝰ opum ſuoꝝ cibum bono
rum exemploꝝ alijs ꝓferũt /folia vero ſuonꝝn
verboꝝ medicinaʒ bone doctrme alig circũ⸗
fundũt · Dz· Et fohum eius nõ defluet 26
folium em ideſt verbum viri inſ i non de bet
fluere: ym mo ſemp debet ꝓ veritatez firmũ
eſ ſe: & ſine va ietate & mendacõ ſtabiliter
ꝑmanere·

Explicit liler ezechiel ·

NRDVGSODO⸗
noſor rex babiloĩs
cũ ſubiugaſſ iberł
i babilone Plm ca
ptiuauit: & volmt
c pueri qᷣ erãt de ſe
mie regis: m quibo
nulla eſſet/ macula
ꝛdecꝛi foꝛma: doe
ti ſeiẽcia: naſcerẽt: cibis mẽſe ſue erudirent

ſciæcijs: & boĩs ꝓnĩcic: vt fierent ſic digni

ſtaẽ in cõſpeclu regis · Rex iſle ẽ dyabelꝰ
qᷓ m babilomã ꝗᷓ interp̃tat ofuſio ·i · m mũ⸗
do vbi ꝓpꝑetua ofuſio durt rſa iſt? regis
i · mũdi ꝓſpentas:ꝗᷓ dy abolꝰ c bat & refic it
peccatores / uieri iſti ſũt ſãci vin ꝑfech &
religioſi/ qͥ ð ſemie regio ·· S genẽ xpi ꝓ electi
onẽ & ad optacʒ ſut nati· Iohã · dedit eis
ptãteʒ filios dei fien: hijs qͥ cretũt ĩ noĩe eiꝰ
nid ergo YFcto qñ nabugo. i. dy abolꝰ po⸗
teſt p̃uale ↄtra ier m·.i.ↄtra eccł azʒ I religiõzʒ
& iaʒ ꝑ peccatũ ſuo dño ſubiugare & po⸗
pnlũ eꝰ in babilõ · i · in amoꝛ? Hui? mũdi S
ducẽ / e ſũme fittit: ꝙ pueri d ſemiĩe regio
i· viri eccẽaſtici & religioſi q ſut ſeꝗces & ſe
mẽ regũ · i ꝑſon aꝝ ſanclaꝝ & fũdatoꝝ:q qn
ꝙ; ſũt inmaculati & ſãcti: inſciecia ſpũ ali &
theoloyca eruditi: & moꝛ ali pulchꝛ itudie iſin
gmt / vtãt cibis mẽſe ſue · i mnndi delicijs
& ꝙ ſperis: & ĩ ſtaurẽt᷑ in is ſcẽ babiloms /
i· mdi ſciecijs malicijs & cãtileis B totũ vt
ipᷣos ꝑeſſit kꝛẽ ſſãtes ate ſe mferiꝰ m ĩferno/
qꝛſextaema gaudij lncꝰ occupat · Yü · xiiij·
& hic ẽ q; multi eccẽaſici ñ cãt ãt hodie ñ

dicis: & iõ bom debet facer eſic fœ erũt tres S
illis agartas: & anamas: miſael: daniel qᷓ mſꝗa

regis ſpreuerũt/ && abſtmẽtes fuerüt ctre

mati Fotamĩati / H dño placuert: & pluribus

ſciecijs efulſert ſic vẽᷣ bom debet cauẽ ð mſa

ſtani. de mũdi ꝓſperis & abſſinẽ cia: & pau
ꝓtate wlũ taria viueè/& ita dno placè: & ſic
iſN pueri m igne n fuerũt obuſti / ſic nec vi
ri abſtinetes igne luxurie ↄbnrũt/ &τ 180 bn
d ·eccle · ꝓpt᷑ crapulã młti ꝑierũt/q aũt ab⸗
ſimes e adiciet vitã / ſicut iſti pueri abſtime⸗
tes:fuert mueti pulꝑtioẽës: regi pᷣceteri ã

pliꝰ placuer̃t: ſic vè qͥ ſunt abſttm ẽtes coꝛã

rege xpo:plꝰ placẽt & plꝰ pollet pulchꝛitu⸗

dme moꝛ ali & ſciã ſpũali/& minꝰ ſut v⸗

ti ig ne ·.i Ocupꝑiſcẽcia carnali ·
Capit. ſecundui · D.

ECEgit daniel ſedo Vivit ſõp⸗

caput & œlũ exauro optiõ / xct
us & bꝛac bia ex argẽto: vet er & femoꝛa ex
ere / tibie aũt fertee pdũ vero ꝑs erat ꝗᷓd azʒ
ferea ꝗᷓ̃dã fictilis teſtea/ nã quanto ſtatua

iſta ad pꝑedes a ꝓpĩqbat tãto metallũ eiꝰ de
ter?ꝰ? erat/ tãdeʒ vero ðᷣ quodã mõte abſe ſus

ẽ vnꝰ lapis ꝓuꝰ ſine maibo:qᷓ ꝓcuſſit pꝑdes

& aαα Hmös magn? in terza (Dtatug

bec eſt eccleſia b religio ꝗᷓ ꝓcto ꝓgreſſu ip̃is
nEtiplicit᷑ mittat ſtatũ:pꝛinꝰ ergo eccſeſie

ſtat?ꝰ ſignat in capite:qꝛ caput · ſ· pncipium

eiꝰ ꝓcerto fuit anꝛ eũ p ruboꝛẽ feruetis cari⸗
tatis p figoꝛ eʒ cõſãti ſime firmitatis ſicut
patuit m martiribo & a lis q fuer̃t pꝛin i
Mcdꝰ ſignat ꝓ ſecũdã ꝓtẽ ſtatue · ſ· ꝓ pec⸗
ſoꝛes/& by ꝓPeerto fuerũt argentei .j. cadi⸗
di ꝓmcidã caſtitateʒ · Iecij fuerũt docto⸗
res & hy ĩteleglt ꝑ es ꝙ ſume reſonat qꝛ

fuerunt ſonoꝛiꝑ eloquencie oneſtate ve⸗

nuſtatem/& ſic patet tres ſtatꝰ & tres et

tes eceleſie pꝛimitiue ſed vere pedes & tibie

fimg eccleſie vł religioms ſcilicet nos alij
quia nos ſumns ꝑtim ferre per crudelitatis
& ſenicie duram ferocit ateni & m deuocio⸗

nis fragilitatem partim autem teſtei per

auariceie crudelitateʒ ꝑ carnalem mfectionez

8 8ilicijs et ſacijs buiꝰ mũ dT. legibo et me

mũ nabugodo. ſ. ſtatuã gradem
& ſublime:terꝛ ibile ad videdum/

mngt ent d
n ☛

lubnecben .
galncl qun ban 2 ſunt ſubdtr
Cmnmneſt: uns ne & beſunel
11 intibi pdes 4 les gan ſunt arcare

6ade e engo
i manmelaye wniß / eſteß
n

wten trrfig

fuaunt argentunp L
tanten fenon deſt Canſ twles &

Otentugalnfuaunt cecn dſt ſononpyr
penchs oft ſions landis & oncos &

Vcan achonis chmonen / pedes antem
mnſtatuam ſuſtnent daſt lom ayy achu⸗

lre debent ſe rn pfomtudmn vgo⸗
tm terle p bumitaris & pentange ſqnu
ſimaſgut erckhamin qur captr cſt
iprmne prien reſpeci alor debent
ſimmi gcetnptes cſtpſme jto it
ſptdeſt paatores ppnqunꝛes dem
ſelgedu effiio ſupwues tanto de t

rſhnottyneidres vid
eNgec:
nsprraenentgcdat un no R

n ſlritteg wlrpelchnn⸗
e X ſi Pial/ Nimg P ſitp,
vapſeucn⸗

Chpit. ſcandiſ. b.

yr dane do Nott ip⸗
mumbugedo. ſiäli rden

xübiniteti rdidin

capt a exinroopto/p
bꝛacha angito: rg Afnone
õ
zdãfehls tiſti/ i anroſtanii
ads irpijſlittimmneali de
ttidejnwd goi note ſis
psͤtißfienatn palſt hs
Ands migtd intan Ctin
cUeſal nigos ren grh i ß⸗
t nttat ſiti⸗prmn ago eeen
min cmirclnit Fichinn
tofünt ma zudore nin⸗
ſere ceſlinſſime fntin
, mummm d b, /
em marun 1

n ſim ne
ſhur lei e daſ
lyfin unta ,
i rra icid

e ige =
sſumugin , isn deld
edinn ſon ſe
vnn MNo

patz de modernis eccleſaſuicis:qni ſũt cru⸗
deles & duri/ qꝛ omnes alios wlunt ſubpe⸗
ditare: ſunt etiaʒ lutum & teſtei: ideſt ana⸗
ri terꝛei & luxnurioſi: & ideo talibus accidit
quod ſequit᷑: quia dicit ibidem pᷣciſus eſt
lapis de monte qui tota ſtatuaʒ caſſauit
MVic vere dyyabolus lucifer qui de monte pꝑa
diſi cecidit totam eccleſiam bhodie concutit
& Frangit C. (Erdic
qꝙ; ſtatua ẽ religio: capnt eiꝰ eſt funda toꝛ
pectꝰ & brachia fuerunt pꝛim eius oonfeſ⸗
ſores & ſancti qui ibidem fuerũt / vent aũt
clanſtrum eſt: cums inteſtina ſunt ſubditi
qui ſunt ibi / pedes autem & tybie ſunt eiꝰ
ſequaces famulr officiales qui funt circa re

ligioſos & maxime layci conueſi / eſt ergo
religio grandis & ſublimis meritis & vir⸗

tutibus & terabilis m imicis. Caput ergo
eins ideſt fundator fint aureum ꝓ caritatis

ruboꝛ em pectus & brachia ideſt ſancti pa⸗

tres fuerunt argentum ꝑ caſtitatis eandoꝛ?
veut᷑ antem & femoꝛa ideſt clanſtrales &&
nuentus aln fuerunt erecti ideſt ſonori per
p̃dicacois cnfeſ ſionis landis & oracõis &
graclaꝝ actionis clamoꝛem / pedes antem
qui ſtatuam ſuſtinent ideſt boni layci actu⸗
aliter debent eſ ſe ferꝛei ꝑ foꝛtitudmis vigo⸗
rem :terꝛei ꝓꝑ humilit atis ꝑ eniten ej qua

lozꝛem D. Vr die

ſatua ſignat ecele ſiam in qua caput ideſt
eepit anei & prelati reſpectu alioꝝ debent
eſſe aurei & cetere ꝓtes ideſt ꝓſone qto ſũt
eapiti ideſt pꝛelatores ꝓpmquioꝛes & in
ſtatu gradu & of ficio ſuꝑioꝛes tanto deb ẽt
eſſe inſeriotibo melioꝛes vnde vegeciꝰ?: tune
res publica bene regebat qnando nõ pote⸗
rnt eſ ſe maioꝛ niſi qui minoꝛ Et nota ;
eccleſia bene dicit ſtatua a ſtando qmia m
ſtabilitate fidei eſt fundata · Os. fundanit
terꝛam ſuꝑ ſtabilitatem ſuam & eccleſia in

eternum ſlat ¶ V dic ꝙ ſtatua eſt bomo

dines pot ẽs grandis & ſublunis quẽ om̃s
timent · Ite ergo qũ q; habuit caput ideſ
oniginem. aur eum: qnia ex nobili plebe trax
it oꝛiginem bꝛachia eins ideſt vxoꝛ amici
& cællaterales ſunt argentei ideſt pleni ꝑec⸗
cunia & argento ideſt mfulgetes gloria tẽ
pali / vent eius & femoꝛa ideſt filn eins & fi
lie qui de ſuo ventre & femoribo exierunt ſũt
erei ideſt ſonoꝛiꝑ iactancias pompas gau⸗
dia & cantilenas ꝓ rixas & diſ coꝛdias. lob
puęæri coꝝꝶ cxultant luſibo/ pedes && tibie id

rnek

ſtatuam:ideſt iſtum dinitem cum ſuis me⸗

eſt eoꝝ famnli officiales / ptim ſunt ferꝛei ꝑ
crudelit atem:quia alios feriunt peꝛ rapinas

& in in nas / ꝑtim ſunt terꝛ ei ideſt cupidi &
auari: quia ſicut vid emus ballini diuitũ &

potentum ſunt crudeles & rapaces/ & ſunt
etiam cupꝑidi & tenaces · Eʒechiel ·xx.om
nes iſti:ſerꝝ: blumbũ:ſtagnum cc. Ded ꝓ

certo de monte ideſt depadiſo venit qnq; la

pis:ideſt occulta dei ſciẽcia: ꝑcucientes q;

„

bꝛis cœllateralibo & ſeqnatibo del truit atq;
rumpit: & hoc qnq; temꝑaliter & poſt moꝛ

tem eternaliter: quia.ſ· ollaterales ideſt con⸗

ſiliatoꝛes ſeqnaces: & execut oꝛes && adula
latoꝛes diuitum: & ceteri in ſuis criminibo
vł rebus acquiſitis ꝑticipantes: cum eo ꝑ
petue dampnabũt Eſaye pparare filios e?
occiſioni SE. V die ꝙ;
ſtatua eſt diues canſidicus vb mundanꝰ?:
qui tenet auꝝ ðᷣ argentum :lapides pcõſos
terꝛas & poſſeſ ſiões qui eſt terabilis & ſub
lmis . Ved quid ꝓcerto ſepꝛ vemt quidam
lapis puus:iðeſt quidam nouus muenis &
aſtutus: qni incipit regnare eauſare vł mer
cari: qni tandem frangit illum magnum &
poſſe ſiones eius acquirit: ipſum ꝓſternit
& in om̃s fit mag nus:ideſt m tota terꝛa &
patria nomiãt?ꝰ: ſicut ad lrãʒ tota die vide
mus de diuitibus quoꝝ quidam peunt alij
loo eoꝝ ſurgunt · Eccle· xi· multi pocetes
oꝛeſ ſi ſunt ꝛc· YVl die ꝙ ſtatua iſta eſt

.

lomo qui qñq; in capite ideſt mpnecipio &

in iunentute eſt aureus ideſt ꝓfectus & bo⸗
nusz & tandem in pectoꝛen in amplioꝛe eta⸗
te fit · arg enteus ·. minꝰ valens & tepeſtes

a ſeruoꝛe: tandeʒ fit erens ideſt ſono:ꝰ que

ruloſus. Ded in ſececttute fit terꝛenus mdeſt
cupidns auarus terꝛeꝰ impuis frigidus: &
in denotus: qiia acres inpneidio frangũt
in fine &π ideo ꝑ lapidem diume ſciencie ꝑꝓpe
tuo confringunt ¶ YIl die ꝙ ſtatua ẽ mn⸗

dus qui habuit qnatuoꝛ ꝑtesrquatuoꝛ im

pia. ſ. aſ ſirioꝝ aureum Ppſaꝝ argenteũ: gre
ꝛuin ereum : romanoꝝ ferteum: lapis ve⸗
ro puns eſt xpe de monte de vergme ſine

manibo.i·ſine virili ope ſciſus qui m iſtam

ſtatuam.i.mundi regna cum ſuis ſectis &
ydolatris cnquaſ ſauit : & ꝓ fidem ecc leſta
mons magnus fact? ẽ: quia jam totum mũ⸗
dum impleint.
2

Capie. tercium F-

— —

— —

—

Cribit᷑ dani. iij. Nabugo⸗
do · fecit erigi quan daʒꝭ ſtatuã

an eaʒ maxime quantitatis in
/ . quodam campo: & fecit wraz
ipſa ccarizare melodijs in om⸗
nibo genẽibo in ſrrum̃t oꝝ: et dato ꝙ ſtatua
nou baberet vitam: nec ſe ꝓoſ ſet mouere
tamen wluit ꝙ oinnes adoꝛarent eam alio
quin mitterent m foꝛnacem ignis / ſicut pa
tuit de tribo pueris ſanctis qui noluer̃t ipaʒ
adoꝛare miſ ſi ſunt in ignem · Rex iſte ſig
nat iſtos ꝗ́ͥ regunt mnndum vł eccleſi am
maioꝛes · ſ && pncipales/ ſtatua iſta ſi gt
aliquos mmiſtros inꝑitos ad modũ ſtatue
ab eis ꝑ affectionem vł ꝑ dona cãtos vł
aliqnos eunſiliarios: qni quãuis fint ſtatu⸗
ales & ignari/ pſos tameʒ eolunt & credũt
tan deos & ab alijs wlunt cœli ſicut ad ſi
tram videmus/ꝙ vix eſt date aliqu eʒ udi
cem vł platum quin ſecum babeat aliquã

ſtaniam ideſt aliqnem cnſiliarium ſtatual?æ

cui ſcilicet pncipaliter credit eum adoꝛat
: & ab aljs eum honoran facit: & quem m
domo & m cura ſua ſuper omnes erigit &
ext ollit /& iſti t ales dicunt aurei:quia ſa⸗
tis habent de anro ad dandum ſuis maio⸗
ribo munera. Iſti etiam habent ſecum citha
riſtas hoc eſt dictu adulatoꝛes:qm non ceſ
ſant in eoꝛum auribꝰ cithariʒare adulando
laudando: & alios impie accuſando: & eis
in ſuis nequicis fauendo / quia ſicut dicitur
ꝓverbioꝝ · Qui derelinquit legem laudãt
impium .Anid ergo ꝓcerto nabug odo⸗
noſoꝛ : aliquis pꝛ mceps mnndi vl eccleſie
nſtituit in campo vno ideſt in vna pa⸗
tria: cmitate/eccleſia: vlł religione: vnam
ſtatuam ideſt vnum ignoꝛantem indicem
per affe ctio nem vł perſonarum accep cõne⸗
erectam / in culus auribꝰ? illi de familia ſua
non ceſſant reſonare: c ſam tanquam de
um adoꝛare: & qmis eam non velit adota
re verbis adnlatotijs c mendare / ipſe vere
mittitur in foꝛnacem ignis:quia ſcllicet ſta
tim igne ire rixe & auaricie depꝛedatur: &
ideo pueri ſancli ideſt bone perſone que huiꝰ
ſuꝑerbias ab boꝛ rent: ab eoꝛum pꝛomooone
conburun“ g in igne rapine ponunt. C ſaie
qui recetia malo : pꝛede patuit · ꝛc
GS. Hueri ſancli
& abſtmentes pꝛeeepto egis miigne miſ ſi

t ibi onburentur. Sed ſtatim dens feẽit
ſoꝛnacem quaſi roꝛis ventum Flantem & fi⸗
lins bominis cum eis viſus miniſtri aut qui
foꝛnacem accenderunt conbuſh ſunt iphs
nichil pacientibus in fornace & boc m babi
loma . Dabilonia que interpꝛetat᷑ cnfuſio
eſt munndꝰ : foꝛnax eius eſt ardoꝛ tempta⸗
vnum & tribulationum⸗ ſex eius eſt dya
lus qui dicitur pꝛinceps mundi Joban⸗

uando ergo rex dyabolus babilones

ideſt mundi mnenit aliquos viros ꝓfeclos
qui ſuis ſugeſtionibo nolunt obe dire & qun
ſunt abſ tinentes a vicijs: ſtat im vult
nant in igne aduerſitatum & tribulaonum
vt ibi timoꝛe vł amote oonbnrantur: & ad
loc habet plures miniſtros fibi ſuffragan⸗
tes: habet em̃ Inxurioſos & luxunoſas qui
trabunt ad ignem aduerſit atis Vedg quit
ſtatim vere ꝙ iſti ſunt in tali igne:pꝛocer⸗
to deus adhibet ventum ſpintus ſancl: &
roteʒ ſue mſerica die & conſolacms: & ad
iutoꝛium ſue ꝓteclionis. iuxt a illud · pꝛ imo
choꝛinteoꝝ. decimo non Pacietur vos temꝑ
tan ſupta illnd quod poteſtis et ſic ſu a ta
li igne non leduntur: ſed pocius ſi cnſtãter
in eo pſeuerant: eoꝛum vincula ſcilicet vi .
cia peccata onſumuntur & purgantur: qt
deus nunẽp deeſt bomm tnbulato dum ta⸗
men velit eum requirere Eſaie Non ambu
lau eris in igne non conburereris èc ardoꝛ ig
nis non erit inte quia dommus de? ſſrabel
Ved ꝓcerto ſepe accidit ꝙ üli qui erane
mmiſiri foꝛnacis qii gaundebant de toꝛmẽ⸗
tis alioꝛum & qui eos vt ſunt mali ballmi:
pſi ab ea foꝛ nace con buruutur & alij exeũt
illeſi quia ſepe dei iudicio fit ignis cern⸗
delitatis: qui de foenace babilonis ideſt de
curia mali prin cipis erumpit: iſ te mmiſtros
ſuos officiales & ballinos innoluit vt tales
ad tribulationes paupe: tates deueniant
quas pſe alus int entabant:quia ꝓuerbio
rum decimo ſeptimo & viceſimo quarto qui
inruma alterius letatur no n venit min punitus

etiam vident ipſi boni landes de graci
as in ipſa foꝛnace tribulatioms referunt cre
atoꝛi dicentes benedicite · & cet era: quando
iſtos malos videt onbnri 2cẽ C Vnde pſal⸗

miſta · Letabitur inſ lus cum viderit vm⸗
clictam D⸗
Foꝛnax babilonis fiut incen ſa ſtupa
8& licata pice & maleolis vt ſic filos

ſrabel denoraret &&ε cetera Morali.

dam terꝛe⸗/ ꝛ eus zaſipiſs be

Cibe Samenſ. Nobngo
vdt ſompnum /videban n
qutꝛet eece ar oꝛ imn medoo te
1: & aat magnu & foene
Altltudo dus mmi: &peen
tas ens contnges ceſi e apetl ao ner

Den tenam / foln us pulebenn Kfnel

ans mijs / Neſe muͤſop nea ub ean
btit amnaiilſletme n umis ei⸗
pltlhnt wlicns al /Nexe⸗ naſcebatur
nnmnscimo une nnuit ece vgll de celo &
ncbit ſuͤtte ſuctidite oren Hemdite
unnz els ,enutte folaeius .
edas Nigurbſtegihch
D Al de⸗
tufine Kemnfws sftecen

eder ey oꝛe 3 A ummrc

nſie Prechongs nta lic⸗ enn
decmo non Patetg wog ten
Ppra ludicd wtiſigeſeſtatt
non ſedunfun: ſedſpeinsſſnſſite
pſeuemnt:eonun vmollſalce 7
ccata onſiummtit Apungan: 4
nunq deeſtmm tnbul zto duntt
Atam eynirm Eſne Nonanbl
m nen anlunmms A arborg
antinte quadommmus de⸗ iſabel
pruto ſir acbtiliqemn
ſpꝛmmns qn gandebant detommi⸗
mn Nqneds N ſunt naſbaliui⸗
fornace onbuniur aln erelt
naſen daudcoft gus en⸗
eindeſonge bibſonsz di
pmapf nnpn um 4
N lalws melt

aliqua dona que offerunt᷑ que parum valent
pix que ligat & inficit ſunt ſolacia œ poꝛis
tactus & geſtus / malleus eſt vetula magi⸗

ſtrella:que ment eʒ iunencule malleat verbis

ſuis/ napht a ſm ph ẽ bitumẽ cognatũ ig⸗
mbns & ꝙ igne viſo rapit eũ & ſignat oſcu
la & affatus/ miſter ergo nabugodo ideſt
demones accendunt hodie foꝛnac eʒ luxurie
cum ſtuꝓpa tideſt enm doms e muneribꝰ
eum piſce ideſt eum coꝛ palibo geſbꝰ & af
fectionibo: cum malleis ideſt cum verbis ve
tulaꝝ fallacibo cum naphta ideſt cuʒ oculis
& taclibo & hys adlvc vt filij ideſt xpiani⸗
igne luxurie conburaut / pſi tamen nichil ti⸗
ment ſi fuerunt abſtinentes in deo confiden⸗
tes tẽ/ vt in pcedente capit

Capit· quartũ F.

Enbit damie. iij. Nabugo⸗
vidit ſompnium / vide bam im⸗
quit:et ecce ar boꝛ in medio ter
ze: & erat magna & foꝛ tis:&
altitudo eius mmia: & ꝓceri⸗

tas eius contin ges celũ: & aſpectꝰ ei mom
nem terꝛ am / folia eius pulcherima: & fruciꝰ
eins mmis / && eſca vmuſoꝝ in ea: ſub eam

babitant am malia beſtie ter? e m ramis eius
whtabant wolucres celi /& ex ea naſeebat ur
omms caro tunc inquit ecce vigil de celo
elamabit foꝛtiter ſu ccidite arboꝛem / Peindite
ramos eius / excuttite folia eius: & diſpergi⸗
te fructꝰ eius/& fugiant beſtie que ſubtꝰ eã
ſunt/ & wolucres de ramis eing alligent vm⸗
culo ferteo /& cum feris foꝛis ſit paſeẽs her

bam terꝛe/ coꝛ eius ab bumano inmutet &

ꝛ feredet ei / roꝛe celi tmgat verumtn ger⸗
men raticum eius in terꝛa fimte ¶Mrboꝛ
iſta ſigmſicat mundi pncipes diuites: qui
in medio terꝛe ideſt m plamcie biuꝰ mundi
ver ſant iſti em ſunt magni qno ad faculta⸗
tes foꝛtes:quo ad poteſtates æt maxime cõ
tra paupꝑes / quia vix aut nunc poſ ſunt ba
bere ius ſuum de eiſ dem : & ſut alti quo ad

genetis nobilitateʒ: ita ꝙ quaſi celũ tangere

b elacõneʒ vident / & pot eſ las eoꝝ:fama &
per tas p terte latitudinem dilatãtur/⸗
ſti habent plures ramos ideſt ꝑlura pꝛedia
villas vlł homagia / etiam iſti babent folia

Foꝛ nax eſt peecatũ lu xurie/ſluppa ſunt

T:exterioꝛaA veſtimta & oꝛnamta pulehrio⸗
ra: qnia bene wlunt parari & oꝛnari: ip̃i &&
Vxotes & filij habent fructos ninuos wdeſt
diuicias infimtas /ita ꝙ eſca vmiuerſoꝝ eſt
in eis: quia multi homines vinũt de bonis ſu
is: & ideo wlucres celi ideſt mundi nobiles
duntes & balliui verſant in eoꝝ ramis ideſt
in eoꝝ officijs · villis / hoom agiſs ( Vw
lucres ideſt clerici & p̃lati qui ſ· gaudent
ldie wlare diſcurꝛ ẽ ꝓ officia pꝛincipum dʒ
magnatũ.ps. Suꝑ ea wlucr es celi habitãt
multa etiam ideſt multi ſimplices ſunt eis
ſubditi & ſub eoꝝ dommio co moꝛantur / de
bꝛe nit᷑ qnaſi omms caro ſubicit m hac vita
Veð quid ſepe accidit: q; dum tali ꝓſperi⸗
tate fruunt:nec ea debito modo vtunt: ve⸗
nit vigil de celo ideſt occulta dei ſentẽcia: ꝗᷓ
ſuꝑ humanis vigilat mceſ ſant/& peipit ꝙ;
arboꝛ hec ꝓꝑ moꝛtem ſuccindat /& de taß
ſenti euellat / & ο ei non remaneat nec vᷣ⸗
ſtimentoꝝ: quia totus mundꝰ recedit: nec
fructꝰ diuiciaꝝ:nec rami p̃dioꝝ: nec wllu⸗
eres: nec beſtie ideſt aliqui aſſiſtetes & ſub⸗
diti familiares vł amici /quia bꝛeuit᷑ ficut di
eit Iob diues cum moꝛ tuꝰ fu erit / nichil ſe
cium affert / tunc enñ ena cuabit deus omnez
FPnᷣcipatum i. Coꝛint heo · qna nullꝰ quem⸗
eumq; mag nꝰ m hac vita habebit ibi famu
lum vl ſubiectum: ſed quilibet ꝓ capite ſolꝰ
erit dicit illud Jeremi · xv · ſolus ſedebaz / qꝛ
auaricie repleuiſti me / ſed aliqn accidit illud
ſequit᷑ ꝙ ipſe vigil ideſt dei ſentẽcia Pei⸗
pit: ꝙ iſte alligetur foꝛis in inferno extra
eccleſiam: ſeu extra mundum: ſaltem inpur⸗
gatoꝛ io vinculis ferꝛeis ideſt vinculis duriſ
ſimis eterms && ineuitabilibo dinme ſentecie
& oꝛd inacõnis punicõnis /& c; cum feris · i·
cum demo nibo conuerſent/ & ꝙ vlterius p
deſperacõnem & toꝛmtoꝝ acerbitatem cꝛ
ipſ? immutet & ꝙ ꝛ fere · ſ. mꝑfeclum &
deſperatum det ei quoð maxime verum eſt
de dampnatis/qui odiunt deum & qnoꝝ ra⸗
cõ eſt ab ſoꝛpta/ ſed tamen quicquit fit ra⸗
dix ſemp in tacta ꝓꝑmanet & ſeruat i· ſPes
reſurectiõis / quia boni mali reſur gent qꝛ
omnes reſurgemꝰ ſed nõ om̃s imur abimur
ĩ· Coꝛintheo · xx · de deo qnia de qnolibet ẽ
dubium vtzꝝ ſit in purgatoꝛo: cipit vigil
i· dei ſentencia && oꝛdina co: q; roꝛe celr on
tingat᷑ ideſt ſuffragijs & gracijs eccleſie/q;

*

ſeiliez ꝓ amicis noſtris mottuis ſemꝑ debe⸗
inꝰ roꝛ em bñficioꝝ celeſ tium · ſ· elemo ſinan
&ο oraconum mit ilare ſuꝑ eos · d· illud · gene ·
xx vij m roꝛ e celi erit henedictio tua.

.R. L die ꝙ arboꝛ eſt

cccleſia vł religis que eſt magna fottis ⁊c
mdeficiẽs: & ad celũ cotemplacne erecta:
& folijs · i· ſc ecijs ſuis & eloquẽcijs ſacre ſcri
pture eſt plena fructibo wdeſt diuicijs & fa⸗

cultatibo fecunda/ ramos habʒ plurimos i·

:dignit ates : officia: & ideo wolucres i· viri

nobiles & cõtemplatiui / beſtie ideſt ſimpli⸗
ces ſubditi m ramis buiꝰ comot ant & bꝛe⸗
uit᷑ omĩs caro muenit ibi cibũ ſuum ſpuũaleʒ
ideſt ſide graciã & œꝛ paleʒ & tempale ſub⸗
uencõneʒ / nobiles em & ruſtici: & diuites &

paupes: c templatiui & actiui eccleſie fiunt

ſubditi:& in eam inuemũt tam tempalit qᷓ⸗

ſPu aliter ſufficiens nut rimtum: & eſca minqt
vniuerſoꝛ erat m ea (Sed vere hodie iſta
arboꝛ relgio vł eccleſia quaſi ſubemdit per
peccatum / quia nullus facit debitum ſuum/
& ideo iam ceſſant m eecleſia folia ſciencia⸗

rum/frucłᷣ diuciaꝝ rami ꝓu entuum & be
neficiozꝝ hodie depdunt / wucres celi deſt
mundi no biles: e beſtie eſt ruſtici aufuigi⸗
unt eam contempnẽdo & pſequendo :cotra
eam armando ſe/ & bꝛeuiter iſta ar boꝛ weſt

eccleſia hodie eſt ligatà vmculis ferꝛ eis ideſt
ſtatutis pncipum ſecularium: in tãtum /q-
nõ poſſunt ſemouere & cum firis ideſt cum
crudelibo muudi p ncipibo pſam moꝛ dentibꝰ

& deuorantibo habitãt & moꝛant qnia om

nes amici euis ſpꝛeuerunt eam & facti ſunt

ei mimici ¶ Creno·i. & bꝛeuiter nichil eſt ibi
ſolacij vl vigotis niſi radix ideſt fides que
ſempꝑ remanet intacta:qmia ego rogaui ꝓ te
vt nõ deficiat fides tua · Luce · xxij· Niſi etiã
ros celi ideſt gracia & deuocoõ que ſemꝑ oc⸗
culte ſuꝑ eccleſam a deo diſtillatur VN
dic ꝙ wlucres ſunt contemplatui leſtie ſüt
aclimi qui hodie defecerũt in eccleſfia Gr
die ꝗ, wolucre nobiles ſunt vaſalli / beſtie ſunt
tyranni quibodie non deſignant᷑ eccleſie ſub
eſſe · E zec hi · xxx)· In ramis eiꝰ habitauerũt
wlatilia celi & in ramis einsfuerunt vmner
ſe beſtie regi onis L. Gr
dic ; arboꝛ eſt paradiſus vbi ſunt folia &

fructus ideſt eterna ꝓſperitas indefictens:

Vl fructus ideſt deitas / ſolia quę ſunt exte⸗

rius ideſt xpi bumanitas: ibi ſunt vmi eſt
diuerſe man ſiones & oꝛtuum diſtmnctiones
ibi ſunt wlucres ideſt angeli beſtie deſt ho
mines & bꝛeuiter omnia mueuunt icibũ ſuũ
Eer dic ꝙ wlucres ſunt iſi qui ſunt ſurſũ

in ramis ideſt mmanſiom bo eccleſie triũpł ꝗ⸗

tis / beſtie ſunt viatoꝛes huius mundi/& de
frucltibo arbev: ideſt de gracijs ſancto ꝛuz &α
ſuffragijs hic viuũt & ſpe iſtius arboꝛis.

etene gloꝛie recreant / bidem · i. coꝛ mt heo.· v·

Der ſidem ambulamus & nõ per ſpem·
„AM.⸗ Alb dic ꝙ ſta
arboꝛ eſt vir perfectus & maxime xpc/ bie
em magnus ꝑ mentoꝝ facultateʒ/ foꝛtis ꝑp
conſtancie firmitatem / altus ꝑ contemplac
nis ſublimitatem quia dato ꝙ ſit m terꝛa:
tam een debet ſurſum vſ q; ad celeſtia ſubleua
rip cœnt emplacneʒ & deſideriũ & affeclũ
Mapiencie · xviij· Vvſq; að celos atingebat
ſtanæ m terꝛa /illud pꝛecipne fuit verum de

xpo qui erat in terꝛia quantum ad bumam⸗

tatem & tamen in celos attingebat quantũ
ad deitatem -Geneſis. xxviij. Vidit iacob
ſcalam· Item hic ẽ pulcher m folijs conuerſa

cõnis & locucõms / plenꝰ fructibo bone opa⸗

cõms /& habet pulc bꝛos ramos lone affecli

onis / & ideo eſca vmubſoꝝ eſtm eo / quia

Pauꝑes ab eo temꝑaliter nntriunt᷑: & duu⸗
tes ſpũaliter / ita q cibus ſpñalis edicnis
exemploꝝ & pꝛedicacõnis: cibus temꝑals
ſubnencõms m eo repit / & ideo angeli qii
ſunt wolueres celeſtes : ideſt vii ſe pientes &
diſcreti / leſtie ideſt fimplices dʒe ignari circa

eum couuerſantur/ ili enim aſſociando &

cogaudendo: iſti doctrinam ipſinus haurien
ðo /& bꝛ eniter omnis caro participat bona
ſua · Vnde ſcuptum eſt vmdebit omuis caro
ſalut are dei · Il dic ꝙ rami eius ſunt of
ficia / beneficia d pꝛebende & pꝛoceto ibi ſut
wlncres ideſt boni vrri inſ ti & ſpñales / qꝛ
Perfeci viri non ꝓonunt᷑ in officijs mii bo⸗
nas perſonas & iuſtax: talibus oonferunt bo
na ſua/ & maxime bona eccleſie curas 8
pꝛ ebendas / beſtie autem debent eſſe ſub⸗
tus/ quia pꝛocerto viri beſtiales in eccle⸗
ſia debent eſ ſe inferins in ſtatu depꝛeſ ſio⸗
nis & ſubieclionis non pꝛelationis & cete

N- Jextus

an
br nignſn
n f nine Fffndſſi
bchion un 1ilim redimer

ℳ 4
ſe ml⸗ nuc⸗ eiſta Kbebi

o
4

t: enpaltinbee vta: N ginalte
gen Nun ig un teommdng
jedeponit A pncunkinsnfamliof
/lenſum & acnem pre acctbtatet⸗
nenton abeo tollt: Acumm ans ym
tem oꝛpalem fubnertt: A de vnnem
ſtan pfum vett: metum figummpn
nſrſemu mimr N Aom
dotals ecatar tiſta ft:mqumnmi
nſinandoſnſim mcnen hor ſat
nles non qufrnng nouunt⸗ bs
ubetſilt Enotfä .chd. EF
nen Katnerne 4
5nlàpdunt:ſoge

tilpiniaCni : u

imn⸗ raſ os vnum
madue: N guaſn nleimnlalwe
E.

as dele 4..:
aum ſns leps aͤmittae

ae em
nlcegne ſea W Malrant bite

ſtnce deſt . dicuintur4
lune ee ser .

endhs decyſa
pmatanſ me xpe /he

chfücchnefirunnde
niacantum d buman,
fumenincios tngint uni
n⸗Ceks win Tothab
en heta rn folſg wnneſ
beuchns gend fnitbo ech⸗
bilet pichro; nnos lol :fed
dev c vmu ſo eſtne / gin
eptenpulir ufrunr: dul/
1inelus ſuil ſs ehchns
predramns: (lis nnpals
neotept/ deo mgelinn
8 ccſtes :deſt mſ pientes &
de daſt hnpices & gnan anc
gontut/h elm Arldo &
dorindelnnan pfig ban
nite omms cuo partipe 1
ſapnmatnbirenke,

4 . gmmai ii
a, ebeAunn 4 1

mi

raco ſi bi ab

.
„*

Cum nabugodonoſoꝛ deamblaret in au⸗
la bebilonis imc epit effeꝛri magna ſuꝑbia in
ſe ipſo / clmq; deum ẽy plurime offendiſ ſet
nec ꝑeccata ſua ad diuinũ cõſilinz redimere
vellet: ſed pociꝰ diciret: nõne iſta eſt babilõ
ciuitas magna edif ficani in domũ regis
em roboꝛe foꝛtitudinis mee:& in gloꝛia de⸗
cris mei ſtatim ſubito dei ſent ecia contra

ipſu: que ipſum in beſ tiam cõmutauit: & in

ꝓpaia gloꝛia aliauit⸗ figuram / ſenſum &
ulit & cœꝛ ficut fere ſibi dedit
quaſi bos venuʒ omedit: & eum de reg⸗
no ꝓpꝛio eiecit.· Ecce ſie eſt ꝙ aliqñ homo

gloꝛiat in crnit atibo: pdijs & poſſeſſiõibo

ꝗᷓs edifficamt & acqniſimit /& alijs boĩs ſu
is: nõ ppſa duune gracie ſed magis ꝓpꝛijs

virtutibo afcribit: nec curat elemoſinam poꝛ

rigere indigenti:iueta conſihum boni pdica
toꝛis / ſubito venit ſent ecia contra ip ſum:
qni eum að ſtatũ pauꝑtatis & miſerie dei⸗

cit: & tempalit᷑ m hac vita: & etena lit er m

altera & eum qñũq; cum regno munðane glo
rie depo nit: & m cum feris infernalibo po⸗

nit / ſenſum & racõnem pte acerbitate toꝛ⸗
men toꝝ ab eo tollit: & curam eius ꝑ moꝛ
tem c—*alem ſubuertit: & de homme m be⸗
ſtiam ipium vertit: M figuram pꝛiſti

ne ſue ꝓſperitatis cnfundic (Vk alio mo⸗
do talis peceatoꝛ beſtia fit: in q;tum mfine
inſanen do ſenſum && raconem pdit/ ficut de

Turbati ſunt & moti ꝛẽ? O. VE
dic iſta otra malos nobiles & fatuos & ali
os qui qñq; a ſtatu ꝓſperit atis cadunt dig

nit ates hereditates officia ꝑdunt: a ſocie⸗

rate bominũ eicinnt: quaſi bos venum con⸗

medere: & quaſi ruſ tici in laboꝛe vmere: &

pꝛiſtinas elemoſinas delicijs dimittere: &

cum feris ideſt cum pauꝑibo nuerſari co⸗

gũt Ved quid ꝓcerto ipſi videtes ſe ̃os

depoſitos deſperaconem micurꝛunt beſtie ·

naſ cie que ſecundũ yſidoꝝ dicuntur a na⸗

ſtando ideſt crudeles &τ dones fiunt: coꝛ
buinanum et cnſcienciam ꝑdunt: & œꝛ fe

re ideſt impiam moꝛtem acquirunt: & in

vros malos ſe onuertunt.i. Regũ muta⸗

tus eſt in vnum alt eum Jeremie a malo in

malũ egreſ ſi ſunt .„D. .⸗Doſ

nabng odo. occulto dei iudicio beſtia factus

eſt de rengno eiectus & ad ſtatũ tribulacõ

nis deuenit: pꝛmeipes eins negau erut eum

quam du fuit bel tia / ſed ſtatim ẽp rece:

xx)· ꝓphane impie dux tolle cyderim depo

QeeA

pit pꝛiſtinum ſeuſum /fi ʒuram: & ſtatum
pnecipes eiꝰ cgno nerũt ſicut pꝛinutus re⸗
ceꝑunt. Tales ſunt amici mun di: quia ſta⸗
tim ſtatum tribulacõnis & m firmitatis: &
ſtatim qᷓ; occulta dei ꝓmdencia aufert ſibi
ꝓſperitatem/regnũ ſenſum: & ſtatum: vere
pncipes ſin ideſt amici œgnati & peces eiꝰ?
deſpicinnt eum/nec wlunt eum ampliꝰ vi⸗
dere nec regem nec dommum eum amplius
aPeillare: quem ſi acciderit ad ſtatum re⸗
dire tunce pꝛincipes ipſum recipiunt: & ei ſi⸗
cut pꝛimitus ob ſequnt᷑: & quem pꝛꝝiꝰ ſiciut
beſtiam cotempnebant: tunc t ancy regem
et dommum reuer et eccle ſiaſti ci.xuj. Di ba
bũ dau eris cumet tecũ ꝛꝛs c . Na⸗

bngodono. rex babilonis fact? beſtia ſine

ſenſu fſenum nedit ſicut bos: inter beſtias
hbabitans & m Riluis: ſocietateʒ ontempne
bat /& ideo tunc a pꝛin cipibo eſt ont eptꝰ
Rex iſte babilonis ideſt onfuſiõis ſignat

malos p̃latos impios & crudeles. Nabu⸗

godono · interp̃ᷣta t ſedens in anguſla quo
rum vicijs eecleſia poteſx dici babilon ideſt
c fuſio: iſti em̃ hodie ſunt mut ati in beſtias

quia ſunt multi beſtiales & luxurio ſi ſocieta

tes bominnum ideſt ꝓſona ꝝ racõnabiliunʒ vi⸗
tam bonam co tempnentes: & ideo de iſti
dicitur · Danieb. iin. oꝛ abhumano mmute
tur: & ooꝛ fered etur ei: & ideo vere reges &
pñnᷣcipes & layci ſolent tales cõtempnere &
eoꝝ ſtatum & coſoacium ab boꝛrere C Vr
dic ꝙ pꝛincipes ſui ſunt maioꝛes pᷣlati eccle
ſie vł religionis qui videtes eos tales ſic vi
uentes beſtaliter bent eos ſtatim regno id
eſt de ſuſ cepto regimine pꝛiuare¶ E zeebiel
ne coꝛον π Di ant Penit encia ducti fiant
iteꝝn homines ideſt viri bom & pfech ſenſuʒ
& moꝛes recuꝑantes : tunc ſenſum eis vi
debit poſſunt ipſos priſtine glone reſlituẽ
: & eodem loco & alibi iteꝝ pꝛelaturam eis
reddere K⸗ QAuãams
daniel diceret nabugobonoſoꝛ malam inter
pᷣtacioneʒ de actoꝛe & balt haʒar /de manu
m piete vt patz infra: itr a ꝙ vnum diceret
de regno eiciendum alt occideudũ: ex boe

tamen ninqnã fuerunt moti contra ipſum:

ymmo ipᷣm donis & honoꝛibo ditan erunt ſi⸗
cut dicit᷑ · iiij v· ea ⸗Ric vere quamuis da⸗

niel ideſt p̃dicatoꝛ nos a ſpere coꝛriga

ſt t &
futura picula nobis dicat : ex boc non debe

mꝰ indignari ſed ei coꝛde bunuli regraciar

Kuia qui wꝛrigit ſapientem graciaʒ apud
ecum mnentt ꝓuerbioꝝy. Auauis nabugo.
& balthaʒar oꝛrectionem && interp̃tacone
danieł gracvſe reciꝑent & eum bonorarent/
nunc tamen ꝓpter boc ſe emendauerunt/
& id eo pierunt (Dic vere ſunt aliqui qui li
bent audinnt oꝛrectionem: ſed nuq ꝓPpt
boc emẽdãt/ & ideo fine peſ ſimo t ermmat
(Exzechik · xxxlij· Andiunt ſermones meog
& in capita oꝛis ſui vertũt illos · Ruamuis
dandꝰ ſume dilig eret danieleʒ tam ꝓpt᷑ cõ⸗
ſuetudinem & deeretũ factum:tradidit eum
iuxta ꝓmiſ ſa leonibo deuorandũ / contra P
pꝛiã wlũtatẽ: ſicut dꝛ infra · vj · ca · Vic ve⸗
re reges & vii ꝑfecti ſume debent cauere qt
SPmittãt:qnia turꝑe eſt regredi verbũ ſuum
iuxta illud ꝓuer · xij· labiũ verit atis firmũ
erit (E iulmedat: teſte yſtona ſ colaſtica
ꝓnabngodo. patre ſuo regnum rexit: dũ
a regno exultare t & bi plura iniqua conmi⸗
ſit / & ideo quãdo pater ad regnum redijt:
fililum qii delinquerat carceri mãcipanit /⸗&
ei plura toꝛñta inflixit tandem pat᷑ moꝛtuꝰ
eſt: & filiꝰ eins qui erat in carcere ad reg⸗
num itꝝ ſublimat: iſte aũt qui vidermt pa
trem ſun in beſtiaʒ pꝛius mutatum: iten m
bomineʒ figuratum: timuit ꝙ de moꝛte ad
vitam it reueniret: & deo frcit capi tre⸗
centos vnltures: & patreʒ diuides vnicuiq;
vulturi ꝑtem dedit / & eos auolare ꝓmiſit
dicens ꝙ vt omn es inſib coneniret impoſ⸗
ſibile eſ ſet: patrem ſuum quẽ omederant
reſumere vita · Dic vere kariſ ſimi qn q; acci

dit ꝙ eiulmevach ideſt aliquis iniquus ad
regnum id eſt ad aliquod officũ ſublimat
