bomo qui fru ges gracia rum & virtutum vi⸗
eitur querere iſte ergo per phialam dyyaboli
ce tẽptacõms ſiccatur ab bumoꝛ e deuocio⸗
ms && conpꝑaſ ſionis / & ideo vere onſuptis
aliquis deuocõnis & lacrim arum:ſtatim p⸗
pacatur via regibus terꝛe deſt capit alibuz
vicijs & peceatis / que in eius conſccencia co⸗
gregantur niſi ꝑ diuerſos motus affectus &
cogit atus cntranios pꝛelientur · pſ. Arniſta :
KReges terie congregati ſunt: & cnuene⸗
runt aduerſus criſꝑim eius· Dearus ergo 4
vigllat ideſt ſolicitus de virtute: & qui ve⸗

Iſtiiment a virtutum cuſtodit / ne poſt moꝛ⸗

tem nudus a ρareat am deo I die
veſtimentuzʒ eſt virtus boneſtatis qne om
nia woperit & celat: qu am bom & mali de⸗
bent cuſtodire/ ne turpitudo ſuaꝝ onc epcõ⸗
num a Pareat circumquaq;/ qu ia ficut dicit
ꝓuerbioꝝ · vcehmo qainto · Infelix eſt qui ꝑ
dit palium- 26 ‚D. Jextus⸗
Peprinu angelss udit phialã ſuam
im aere & exiuit wx magna de templo & fac
ta ſunt fulgur tonitrua weezg/ & terꝛemo⸗
tus factus magnus qualis antea non fuit/
& tunc facta eſt ciuicas magna/ in tres par⸗
tes & ciuitat es geneium ceciderunt Mer
clarus limpidus ſignat ſtatum clercvzuz
lratoꝝ : qui ſunt clar ꝑ ſubtilitatem ſciencia
rum & diſcrecionẽ · In iſtis ergo effudit ange
Ius ſathane phialam venenoꝝ tẽptaconnz:

lis & wlnptatis/& tunc ꝓcerto wx ð tem
plo andita eſt:quia ad lram dicit ; qnãdo
ꝓcurante dyabolo primo fuerunt dati red⸗
ditus ececleſie: andita eſt wx in aere dicens
lodie effuſum eſt venenum in eccleſia ſancta
dei/& quare venenum:quia tunc vere in ſla
tu cleriœꝛum et religioſoꝝ audiri cepunt &
videri ful gura qne ledunt occulos maloꝛnz
exemploꝛ/& tomitrua litium & trubacõnum
wces infamiarum & cœntenconnz / cerꝛ emo
tus tribulacõnum rapinaꝝ innaſionum: &
bꝛeui tota ciuitas magna & ſancta: ſ cilicz
eccleſia diuſa fiut in tres ꝑtes: quia ibi eſt
vna pars que ſequitur ſupbiam & vanita⸗
tem aliaà luxuriam & carnalitatem-alia aua⸗
riciã & cupiditatem / iſte ſunt tres lancee in
fixe in oꝛð abſolon:ideſt peccato:is:& do
ſequitur tercium: ꝙ; ciuitates geneium ceci
derunt / eſt em oſequens ꝙ clericis delinquẽ
tibus: ciuitat es ideſt ſtatus gencium & ſe⸗
cularium pſonaꝝ ꝑ eoꝛum mala exempla &
vicia wꝛ rupant: & Kaciliter cadant in pec⸗
catum/ideo dicit.tꝛeno ꝝ.pꝛimo · Auomo⸗
do ſedet ſola cimtas plena populo & cetera
E AVI die ꝙ aer eſt pꝛelarꝰ
eceleſie vł relgioms: altus & clarus ex cel⸗
lencia vł dignitate:qnãdo ergo talis eſt in
butus phiala dyabolica:ideſt malicia in ig⸗
tate:tuuc m t emplo religionis I eccleñe an⸗
diuntur wees magne litiũ vł contenconuz
detractionum aPellacoõnum · vident etiam
ibi fulgura ideſt mala exempla: qne ab P
ſo & malis ſubditis oſtendunt · Vtem to⸗
nitrua iactan cie & plaſ phemee conmmaco⸗
nes:qnantum ad ſubditos: & vltra terꝛe⸗
motus tribulacõnum & oρHſionum: quia
talis verbis oommatoꝛijs & oꝓpꝛeſ ſionmibꝰ
grauant ſubditos & innocentes/et maxime
llos qni non ſunt de pte ſua: ideo ciuitas
ececleſie vł religionis dinidit in plures ptes
per ꝓcialitatem: & ita in plures ſectas:c ex
lc ſequitur caſus ciuitatis gen cinz ideſt d
ſtructio ſecularium puloꝝ:qui per exem⸗
pla eoꝛum decipiuntur && wruunt m ꝓPfun
dum· Mathbeixu.: Om̃e regnũ m ſe duuſu
eſolabit & domus ſupꝛa domum cadet
V die angelus cum ſua phiala eſt ð
tractoꝛ vł adulatoꝛ cum ſua locue ne vene⸗
noſa: a quo ſcihcet aer ſocietatis in ficit: &
is diſ coꝛdia & diuiſio gnerat F-

Factum eſt ꝙ babilon illa magna venit

phbialam ideſt poculnm ꝓſpenitatis tenpa

ad memoꝛiã ante dom mũ: vt daret illi ca⸗
lix vim: in dignacõnis me eius:tunc em om
nis inſula fugit & montes nõ ſunt muenti .
& ſequit᷑ ꝙ grando mag nus ſicut talentum
deſ cendit de celo ſup bomines:& plaſp he⸗
mauerunt deum ꝓpter plagam grandmis:
quia magna facta eſt vebem ter ¶ Habilon
qne interptat cœnfuſto ſignat mũdum: vbi
omma ſunt onfuſa & male oꝛ dinata/ quia
Peyoꝛes:ſunt melins ꝓmoti melioꝛibꝰ :iſte
em venit in memoꝛiam ante deum: quia hbo⸗
die ꝑ peccata mundi neceſſe eſ deus po⸗
tet homĩes vino indignaconis ſue: ulud aũt
vmnm eſt dãpnatio vł tribulacõ: hodie em̃
non muenitur inſula deſt ſtatus perfe ctus
religionis:qui eilicet mari ſicut inſula ideſt
Pemtencia & amaritudine circumcidet:non
mnent mons ideſt vir alte cntẽplaconis
quid ergo ꝓcerto grando rapine & exacti
onis ;tum ad ſuꝑioꝛes: plaſphemia & iu⸗
rac deſperaconis & triſlis deſolationis q;⸗
tum ad mſerioꝛes.vnde Paca· v· Om̃es
mõtes & iſule ᷣ loc ſuo mote ſut. SGS⸗
V die ꝙ grãdo magnꝰꝗ vt taletũ deſcẽ
dit ð celoiſte grãdo ſigt pñtẽ & et nã dap
na ceʒ que mfert hoĩbus ꝑ peccatum: quia
mento Bpatimur qnia peccamus in fratre⸗
noſtrum: deo venit ſuꝑ nos tribnlacõ gene·
Xluij · Ved iſte grado ẽ ficut taleneũ ꝙ eſt
Pdus & mſum:circa qd notandũ tribn⸗
latio qne nũe infert᷑ vł inuturo Ponderata
eſt a deo: m̃ſurata & limi ata ſcdm demeri⸗
ta pſonaꝝ / do dicit talentũ a tał quia ꝗqᷣł
culpa tał Nena deutrono.x vxij. Vcdðm me
ſura m delicti erit & plagaꝝ motꝰ/& ille ve⸗
nit de celo ſup hmĩes ·ra ſurſu a dei o-dma
cõne bona & uuſta. q;quam nobis ignota/qꝛ
nõ eſt malũ in ciuitate ꝙ nõ Kcerit domin?
amos:ii. Ved ſequit vnũ terꝛibile ſ.· wĩes
blaſphemauerũt deum ꝓpter grandies · qꝛ
dato peccatoꝛes videant ſe iuſte pati ꝓ
pte Rccata ſua.& videant deum ſibi iuſte
offenſũ/ ipſi tamen nõ emendãtur nec ad de
um reuertũtur ſed magis dum ſuis faclis &
verbis irꝛitant & blaſphemant / ꝙ maxime
erit veꝝ de dãpnatis ꝗ erunt in ſiis malicis
obſtiati jer emi · v. Dne vulneraſi eos & nõ
doluerũt: pcuſ ſiſti eos & tn a vns ſius non
ſut reiſi vl expõe de die iudicij: vbi babilõ
imũdꝰ a do ondẽpnabit᷑ & grãdine ideſt
eterna dãpnacoõne puniet: & vbi mõs m

ſula ad lraz mufnie t qe tota terꝛa erit plana

tn ela/ ,munti ſiroe⸗
gr uthreg Hi
cadt de abyſſo & meet
zut drlk wrra ſegnen ca
ficault ſe m delcizs ſus
toꝛmtu & luchis /vn⸗
ge aus ſc moꝛs lueus
magnus nqt dns qmina
ſatu aſt mos iſte bipꝛ
Mirl vj daſertus locus
ſignat aduocatos. & ſop
mundi. idicltu, muler⸗
nn delclau mollcie ſüt nut
N tales aemens
pſonam matoꝛen ſed lan
Seerſ cicts meetn
Cum ſta ergo mule
bus ſdꝛmennt neges tern
teneer Pnaſes büteun
ent pfne

na falan ſienaz
alxare; tan S a

achn
mn es Lenon
vVn len
ſu vo ſat zenl
tigen Srand Phe
d ente⸗ ns:
ſuc de s Wabilen

vqua pecamusmfnate
nitſup nos tnbulacx gele⸗
gradot ſattalenci „0
cασor.nd Syfibiu⸗
ynfimto wient
Antata ſcdindemerd⸗
t taentia tal grnif
Atono gvn Hednne
Npazau mot! &llew
mieg2 urſu a delo, dina
qquan noh gotn /
ratt ro fent cpnn!
qut nĩ mable his
en ppre aniſce,
s vden ſl kerit/

Capit-viij. .
Rut dr Apẽł·xvij. Yobẽes

ſublatus m deſertũ vidit muli
erẽ metricẽ cũ qua foꝛ micati ſuũt
om̃s reges terꝛe/d& orms hĩtã⸗
tes m terꝛa biberũt de vmo ꝓ
ſtitucõis ſue/que ſedebat ſuꝑ aqᷓs multas/
& vidit ꝙ mulier ſedbat ſuꝑ vna beſtiã coc
cineam plenã noibo blaſpheme / bñtẽ vij· ea

pita/& coꝛnua decẽ/& erat mulier circũdata

cœcło purpureo: auro & lapide pcõſo et mar
garitis / & hebat in manu ſua vas aureum
plenum ab hm inacone immũdicia foꝛm⸗
cacois ſue /& in frõte eiꝰ erataſcriptũ b abilõ
magna mater foꝛ inca cõim & ablvmĩiacim
terꝛe / & vidit muliẽm ebꝛeam de ſangne mar
tiꝝ ibeſu/& mirati ſut oẽs muliè/ & beſſia
que poꝛ tabat eaʒ · ſed coĩter dr ꝙ iſta beſtia
aſcedit de abyſſo & intitũ vadit / de muliẽ
aut dicit mfra ſeqnẽti capło · ꝙ ẽptũ gloꝛi⸗
ficauit ſe m delicips ſuis tãtum datuz eſt ei
toꝛm̃tuʒ & luctus /ꝙ vna hoꝛa venerũt pla⸗
ge eius· ſeʒ moꝛs luctus fames & ignis/ qꝛ
magnus mꝗt diis qui indicabit eam · We
ſertũ eſt ms iſte vbi pauca bona creſcunt.

Marci:vj · deſertus locus eſt G· mulier iſta

ſignat aduocatos. & ſapiẽtes ceteros buiꝰ
mundi. qui dicũtur mulier quaſi molł aer qꝛ
in deliciaꝛz mollicie ſut nutriti/& dicũt mè⸗
trix qꝛ tales moè mtricis ſemꝑ diligũt non
pꝓſonam melioꝛ em ſed largioꝛ em donatoꝛ?
Ezech·x yy cũclis meretricibus dat᷑ merceꝰ
Cum ſſta ergo muliere ideſt niundi ſapieti
bus foꝛmcant reges terꝛe/qꝛ vere oẽs regeꝰ
terꝛe et phcipes bñt cũ iſtis ſua colloquia et
coellia & cũ eis aſ ſociantur/oms etiã habita
toꝛes terꝛ e mdigent vino ꝓſtitucõis ideſt
ſua fallati ſapientia diſerecoe & aſtucia ; Le;
Caſix aureꝰ babilõ m manu domi / de vmo
eius biberũt gẽres: & ido cᷓ mote ſũt / & ſeq
tur iſta mulier ideſt ſapiẽtes ſedent & pnj
cipãtur ſuꝑ a.quas multas id ẽ ſuꝑp popnlos
multos / qꝛ aque ſuꝑ quas meretrix ſed et: xo
Puli ſut & tribus & lingue· jnfra eodẽ dicit:
tñ dicit ꝙ iſta mulier pncipalr̃ ſedebat ſuꝑ
vnã beſtiã cecĩeaz qꝛ tles ſemꝑ bñt vnã be
ſtiã: id ẽ vnũ mgim łᷣ p̃latũ cui Pneipaliter
imitũt᷑/ qꝛ pncipl ipõs fonet & ſuſtinet/
cui iſti pncipalit famulãt᷑:& ꝗᷓ; pneipalr᷑ oᷣ

ſulunt atq; regãt/& ꝓcerto iſta leſtia ideſ
ipſi mali pncipes & aut oẽs talium in iquo
ru m dicũtur cccmei rubei & ĩflamati / dicun
tur etiam beſtia qꝛ vere qu aſi oms ſut beſti
ales luxurioſi hebetati et ignoꝛ ãtes lbot etiã
plura capita ideſt plura capita pꝛedia &&
magia/plura etiã cꝛ nua ideſt plures balli⸗
nos & cllaterales ſibꝛ m diuᷣſis offieijs ad
heretes /quibus mediãtibus multos ſub di⸗
tos ſuos coꝛ nu ꝓcuciunt at q; ledunt: zach;
iij· Vſta fũt coꝛ nua que ventilauerũt indaz
& talis beſtia ideſt talis faut os maloꝛnzʒ
ſunt plene nomibus blaſpheme.· qꝛ vere iſi
habet plura noĩa mfamia & blaſp hemia ple⸗
na/ qꝛ dicũtur luxurioſi rapto?ès &aloznʒ;
fantoꝛ es ſuꝑbi & pPõpoſi ꝛc · ꝓub · x · Nomen
impioꝝ putreſcet / ſup tales ergo mmtũtur
& ſedent· mulier ergo ideſt llaces aduocati
quia iſtas iſti domim beſtiales ſuſtmẽt de

tales a0 lram ſunt lvdie veſuti oꝛnati ditati

purpura cœcto auro lapidibo & margantis
c cũclis duncijs pᷣcõ ſis · e. C cce iſi pclõ
res ꝛc· etiaʒ habet vas aureũ ideſt mtellectũ
ſubtiliſ ſimu elaꝝ & ſpledium quaſi anruz⸗
ſed illud eſt plenum malo liquoꝛe ſeʒ ĩmũdi
cia & ablvmiacõe foꝛnicacis ſue: hoc ẽ die⸗
ti ĩmũdieia coꝛ rupta & venenoſa ſeculari ſci
encia: & cœpia cautelaꝝ que eſt abhominacõ
cꝛã deo / quia ficut dẽ · · u · i · Baprẽtia
huius mundi ſtulticia eſt apud dnm. Iſta
m frõte ideſt publca fania/ nomie & a Pa⸗
rencia ſua babet ſcriptum vna nomẽ coe / qꝛ

dicũtur babilõ weſt plem coõfuſione & pctõ:

mater foꝛ mcacõim terꝛe & ab homiacom/qꝛ
vere ab iſtis magiſtris & aduocatis:quia a
matribus pncipalibꝰ ꝓuen erut mũdi:foꝛmi

cacoes· ablvmmacões. falſa cõcilia pᷣue co⸗

ſuetudmes cautele & malicie: quas iſui ſemi⸗
nant circũꝗᷓq;/ oma ſunt ab minatiua ap
deum · Eſaie · li. ama eoꝝ m abbmmacvi⸗
bus ſuis delecta ẽᷣ et iſti ꝓcerto ſũt ebꝛij ſan
gume martiꝝ beſu· martires i beſu ſũt pan
res quu in hoc mũdo ſuſtmẽt multa mala
ſtoꝝ ergo ſangume id ẽ iſtoꝝ ſubſtãcia tẽ

Porali ſunt tales ebꝛij & repleti quia iſtu co

tinue bibũt banriũt ꝓ excꝛiatoꝛ es frau⸗
des malicias ⁊c rapias.j·tſſal · v · HRn ebij
ſut nocte ebꝛij ſunt/& maxime a Pa ret ebij
i. ſine ſenſu:quia comter m moꝛ te deficit ta

libns ſenſus · ps· turbati fut & moti ſut ſiẽ

ebꝛmis: & omiĩs ſepientia eoꝝ deuorata eſt.
ſa mulier ideſt iſte pſone pollent hodie tã
ta glo ꝛia tpali:; om̃s hvĩes de eoꝝ ſperi
tatibus admiratur ſed vere doloꝛoſus ſequi
tur ſibi finis / qꝛ dr ꝙ beſua que eos poꝛta
bat: id ẽ mali Pheipes taliũ fantoès: de abiſ
ſo venerũt:et tñ m ĩt eritũ vadũt ð abyſ ſo ·
de dyabolica mſpiracõe vl ſym oniaca pꝛo
mocoe vł violẽcie o ꝓpꝛeſſiõe: facti pneiꝑes
EVßplati / nyera ill Olee · vm· iſi regnauerũt
ſed nõ ex me:pncipꝑes extiteũt ſed nõ ꝓ ſpi
ritum meum/& ideo m infimtum moꝛtis et
ne neceſſe eſt eos ire / mulier etiã id ẽ iniquꝰ
ind ex ballinꝰ vl official vl quicũq; malus
ſopiẽs vſurarius vł diues ꝗᷓtuʒ in vita ſua
ſe gloꝛificanit & m vᷣlici fiut: tm dabit ſibi
m mferno toꝛmtum & luctus· Oſce: uij· glo⸗
nã eius m ignominã mntabo / naz m vna bo
ra ſeʒ m pnñcto moꝛtis œpal wemet plage
eius id ẽ eterna dãpnac / fauꝰ ſine ſatura ce
luctꝰ ſn aſolacpõe mo:s ſñ curacõe:igs ſñi ex
tinctõne / fuerũt em m hac vita fameliti ꝑer
auariciã: lugubꝛes ꝑ triſticiam. moꝛ tui per
pigricia- igniti & inflãmati ꝑ iracũdiã/180
merito eis mfᷣligitur ꝓꝑpꝑetuo fames· luctus ·
moꝛs. & igms/ & P quia magnꝰ eſt dns ꝗ
Põs indicat & cõdem nat · Ezech· xm · qua⸗
tuoꝛ iudicia mea: Rſſime (glad inm· famem
beſtiemn·: ſtilen cia Oimictam m jeruſale ·
J· Iy die ad lram ꝙ iſta muli⸗
er meretrix luurioſa qſte moꝛat ſuꝑ aꝗᷓs de
lictaꝝ: que foꝛ mcatur cũ regibo · i· cum cleri
cis & religio ſis qui hñt alios regẽ / cuius vi
no fallacitate qua om̃s ha bitatoẽs terꝛ e vł
prie mebꝛiãtur / & tales ſunt mdnte auro &
purpnra: & ceteris ̃cõſis vt magis alliciãt
mtuẽtes/& m frõtibus taliũ ꝓcerto ſenbit
nomẽ? ſuũ / qꝛ vere quilibet põt legè ĩ frõte · ·
m a Parecia iſtaꝝ cp ip̃e ſut babilõ · · digne
cofu ſione/matres & nutrices foꝛmcacoõnuz
& ablvĩa cõim · Nemie · i· frõs mulieris facta
eſt tibi & noliiſ li erubeſeẽ.e Iſta etiã mulier
qñq; bet vnã beſtiã que portat eã / id ẽ alip
vetulaʒ marellã: que eſt eius cõſiliatrix/qꝛ
cĩter tale opꝰ nõ fit n mediãte aliquo fau⸗
toè: & iſta ꝓcerto eſt plena noĩlus blaſi he
me/q; tales mediatrices hñt nomẽ vile· tur
P:- et mfame finaliter antẽ beſtia & mulier
i mediatrix & mètrix vadũt in mteritum
moꝛtis: cptum babuerũt ꝑic de gloꝛ ia e

delithe /tiñ bebũt ibi fin aliter de tormtis . j.
Mac h.j· ſm multitudiẽm mulltiplicata ẽ
ignomia eiꝰ· R. Widit jobes
muherem ſup beſtiã ſuaʒ eqiitãtem: && illa
beſtia bebat decẽ cꝛnua ſed dicitur ꝙ iſta
crnua occiderũt illã mulierẽ formcaria: de
ſolatã eam fecerũt:& carnes Pſiꝰ oomedert
&& ipſas ignbus crem auerũt Vſta muli
er eſt index aduocatꝰ formcariꝰ & variatꝰ
ſcʒ acceptoꝛ muneꝝ & pſonanꝝ/qui a beſlia
i. a malo plato ſuſimetur & fouetur / ſed ve
re accidit cornua iſtiꝰ beſtie:.i· fili et ſue
ceſſoẽs p̃lati vł pneipis ꝗ ab eo oꝛiũtur odi
ũt & ꝑſecũtur illã mulierem:·i. them malam
patris ſui cõ filiariũ / iuſto dei iudicõ opante
ipſum iuxta ſua demèta pũiente qñʒ depan
pant & denndant: & faciũt deſolatuz: && car
nes ei?. i. vxoë m filios poſt eiꝰ deeſ ſũ coẽ
dũt ꝑ rapmas: & eos cõbunũt & ꝑ dinerſas
tribulacões trucidãt & affligũt / ſepe em ac⸗
cidit ꝙ illos quos patres diſexerat: filn ꝑſe⸗
quetur:& carmbus ſue tꝑał ſubſtãcie ſaciã
tur · k· Edie ꝙ mullier ẽ

dyyabolꝰ vl antixpe ad quẽ reges ideſt mũdi

recloës foꝛmcãtur & inguntur ꝑ peccata/
quia iſte eſt ꝗ ſuꝑ aq̃s mundane ꝓſperita⸗

tis ſedet d puᷣtitur / iſte equitat beſtiam · i. HDu

mĩem pclõꝛem beſtialem & carnalem: ꝗ ꝓẽ
ta fit cꝛznutus ꝑ ſuꝑbiã & elacoem. fit etiã
bñs plua eapita ꝑ obſtmacõem & ceruicoſi
tate/ dr etiã octieꝰ ꝑ ſangenã carnalitatẽ·
Vſtuʒ ègo eꝗtt diaꝰ & ducit eũ ꝑ luctũ deli
ciaꝝ et dĩciaꝝ iuxt᷑ arbitriũ wlũtatis. Iſta
etiz mulier dyaꝰ lantixp̃e bebat m mann
ſua poculum aureum ſacram ſcriptu ram/qᷓm
ipſe optime exponit · Verũ ptñ ipſa tũc erit
plena immũdicia et ab homĩaede ꝑuerſa & bᷣ
tiea expõne / vl poculũ eſt dyabolica temta⸗

cõ/qu a ipſe inebꝛ iat peccãtoẽs / ideo dicitur

babilon mater foꝛ nicacoim & abhomiacoun
1¶q; dyabolus ẽ mater oĩm maloꝝ · iſti tñ &

beſtie ſue · i · pctõꝛi ſibi obedienti dabitur m⸗
tenit?. fa mes · ignis · luclus / luet ꝗ feeit / nec

conſumetur · Job xx·
Fcit᷑ Apꝑcł · xviij. Vidit jo

bannes q;dam angelum deſcẽ
detem de eelo bñtem claritateʒ

clantateſnon exen
Nu, lumind big
br morts ſeder.
leq babibelt mi
ſtatu rechtudne x.
tcd demdon rn
tov ſpis mmudi.
oms wlncres imm
lox / ge diel iobis
eſt cocupſceia cari
ba vite / na reges t
alos balet ege / i
cu iſta antire dẽ⸗
cõmſcido deas
ngcitoes ego on
ns & Relcnß ſörde⸗
qult cocllum extte
maralrenvl reigio⸗
neſits pieiez me
is/nepags in⸗

edeqmri
chenges deſt nüdi
iugunturp Pecata/
mimchane pſpentu

enutit kſtin ,lv.

Aawan⸗ ſit en
ucen & erulooſi
ena tamaltnte
duct ipmi del
rma wüitats⸗ n
tße bebat n mmn
cram ſe piu am n
Venpen pß le
Pniacbepth
Aſtdyapſlca tmnt/
aiwis bocht
n Ahmimin
,mdg ſtn &
Len datar n⸗
wer gket e⸗

W

dei: & terꝛ à illum inata eſt a claritate eins/

qui cla mauit woce mag: cecidit babilon iſta

magna/ & facta eſt babit aco demomoꝝ / &&

om̃s mmudi: & wolucres ĩmũde: & c ea foꝛ
mecati ſur oms reges & om̃s mercatoês ter⸗
re: de virtute diuiciaꝝ eiꝰ dinites facti ſunt
I& ideo cõſulit alla wx que vemt de celo.d·
jexite de ea popule meus: ne ꝑticipes ſitis S ᷣ
liciaꝝ eius/ & de plagis eiꝰ nõ capiatis/⸗ qꝛ
puenerunt vſ q; ad celum ꝑeccata eius/& re
cꝛdatus eſt dñs miqnitatum ei? · Ange
lus iſte ſignat xp̃m ſeu ꝓfectos viros p̃dica
toꝛes / qui de celo io ẽ celeſvti oꝛd macoe ꝓue⸗
nerũt:iſti plem ſut claritate id ẽ lucida diſere
ZBe v claritate ideſt a Parecie boneſtate⸗

io tota terꝛa ideſt tota patria illuſtrabitur

claritate ſuoꝝ exemploꝝ & documẽtoꝛum·
uc· j. illumĩaè bijs qui m tenebꝛis æc m vm
bra moꝛtis ſedẽt · Iſti ergo clamãt alta w⸗
ce ꝙ babilõ ideſt mũdus cecidit & coꝛruit
aà ſtatu rectitudme verit atis/facta eſt habi⸗
tacõ demõioꝝ i crudelium anaroꝝ & rap⸗
toꝝ/ſpũs immũdi.i.ĩm ũdoꝝ lnxũio ſoꝝ /&
oms wlucres im mũdi id ẽ ſublimuñ & ſuper
boꝝ/qꝛ dicit iobis Om̃e ꝙ eſtin mdo / aut
eſt ccupiſcecia carins/ant oculoꝝ / aut ſuꝑ
bia vite / nã reges ter: e & mũdi pnicipes ꝗ
alios habet regẽ / vł etiam clerici & religioñ
ꝛcũ iſta cinitate id ẽ cũ mũdo foꝛmecãtur: ſe
ei cõ miſcedo & de aꝰ negocijs occupando/
mercatoès ergo & oparij m iſta ciuitate / lu⸗
eris & delicijs ſũt ditati ꝓ auareiã/& ideo ſe
quit cõcilum: extte de ea ſcʒ ipſuʒ otẽnãdo
mẽt aliter: vł religioem mtrãdo coꝛpꝑaliter: &
ne ſitis ꝑticipes in eis i:eiꝰ vicijs & pecca.
tis/ ne plagis ipſins & dãpnacoibꝰ peatis/
qm̃ ꝑeccata eiꝰ ad celuʒ añ dñm aſceend erũt:
ita ꝙ neceſſe habet reœꝛdari deus miqni⸗
tates eius/& eos rigoꝛe iuſticie vmdicaè ꝛc
N. Erat quedã malier mètrix

circũdata auro & lapidibꝰ pcõſis & diuicijs

mſimtis/cũ qua reges terꝛ e foꝛ meabãtur / et
de cuius diuicijs negociatoẽs terꝛe ditabat
que tãta gloꝛia pollebat ꝙ ipſa dicè vide⸗
batur ſedeo vt regna vidna nõ ſũ: & iue
tum nõ videbo / ſed qytum gloꝛificanit m de
ſlicijs tãtum datur ei toꝛ metum & luctꝰ/nã
vna hꝛa vnerũt iſte plage moꝛs luetꝰ faes

igms/ & igmbꝰ eſt ſuccenſa/ & dicitur ibi q;

reges qui cum ea foꝛ mecati ſunt/ & mercats

tes qni ex ea ſunt ditati plan xerũt de dolue
runt / de lõge autem ſteterũt ptimore viden
tes fumum mcẽdij eus / & dixerũt ve ve ci
mitas illa magna ꝗᷓ amicta erat byſſo & pur
ra & ccbo deaurata / auro & lapis pᷣcõſo &
margaritis: quõ m vna ſvꝛa deſtructe ſunt
tãte diuccie / mulier iſta / vyl cuntas ſignat ec
cleſiam vł religioẽm · que dicit mulier quaſi
mollis aer· iſta debet eſ ſe mollis ꝑ benigmta
teni. aer etiam ꝑ cõſciencie puritatem / dicit
cĩtas qᷓſ ciuũ vmtas ꝓ cᷓ oꝛ die vmtatem·
iſta dudũ amicla erat biſſoi· caſtitats pu

nitate/ purpura ideſt martirij ſeu conſtãcie

ſtabilitate/ cotto ideſt ardenti earit ate au⸗
ro ideſt ſapientie elaritate/ argẽto Ideſt elo
quencie vennſtate: marg aritis ibeſt ſancto⸗
rum viroꝝ & bonoꝝ muluphicttate/ lapide
peſo · i om̃ moda ſanctitate · ideo tune pv⸗
terat dicè ſedeo vt regina vidua nõ ſũ/quia
vere eccã & ĩligio antiquitꝰ ſedebat quieſce
bat· regbat:· & pncipabatur,/ d hee quia tũc
vidua nõ erat/qꝛ ſemꝑ erat deſpon ſata ꝓpo
viro ſuo ſcʒ deo vł bono p̃lato ivo non pa
ciebatuir luctuzʒ nee deſolacoem ſed ꝗd. ꝓcto

bodie põt dicè eccleſia vł religio illuc · i.· NRe

xnje vidua mulier ego ſum/moꝛtuus ẽ em̃
vir meus / quia viri eccleſie ideſt bom plati
moꝛtui ſunt/&& ideo iſta mulier eſt foꝛmea⸗
ria: quia reges terre ideſt ̃lati mo derni euzʒ
ea foꝛmecati ſunt.quia nõ ſũt ꝓpꝛij viri ſui ·

qꝛ tot ſunt vicijs insenti ꝙ digni nõ ſunt ei

œpꝑulari & cõiungi / mereat o añnt fur ili ꝗ
ſymomã emunt eceleſie bñſicia vt ditẽcur·
& bꝛeuiter iſta fuit. ꝙ qytum babuit ãtiqni
tus eccleſia de delicijs honoꝛe & gloꝛia· cãtũ
bet odie detribula combꝰ? et doloꝛ e · nã hodie
venerunt plage eins ſcʒ luctus ꝑ reeꝛdacõʒ
pterite ꝓſpericatis: fanies ꝑenurie æ& panꝑ
tatis· quia hodie auferunt ſibi pnelpes bona
tem ꝓoralia: moꝛs quia caèt vitam gracie &
deuocoms igms ideſt ardoꝛ tribalacomæ⸗
vl fames auaricie & ambicoõms. ideo qꝛ ec⸗
eleſ a tanta hodie patit reges foemcarij ma

li p̃lati. & negociatoẽe ideſt ſimomace ꝓmo

ti m eccleſia: timet hodie videntes eccleſiazʒ
ſuccumbere Inget eti am & cont ſtantur duʒz

daſolacoeneceleſie contemplãtur· de longe

tamezʒ ſtant · quia nullꝰ eſt qui as ꝛopmq̃t

ad pugnandũ ꝓ eceleſia cotea pncipes & ti
rnnos· petrus autem a longe ſequebatur vt

videret finem petrus dico ideſt cleneus/pe
crus tamẽ nõ fuit a lõge m meſa mcena / ſie
nec plati nec clerici ſũt longe qñ debet eapere
fruclus vł p̃bendas: pẽ· anmuci mei de lõge
ſteterunt & ꝗ oderũt me exſpectau erũt me
Ftis . hodie Põt dici ꝙ ſeqnitur ð eccleſia ve
ve ciuitas magna · ve dico tꝑalit᷑ quo ad ꝑe
nã.ve dico ſpũaliter quo ad culpaʒ · ve cico
eiuitas magna que biſ ſo puitatis dndũ fiut
opꝑta/auro ſapiẽcie/argẽto eloquæcie / purpu
ra firnutatis / cocto caritatis / & lapidibꝰ om
mode ſanclutatis / & quaè ve: qꝛ certe hodie
ſut iſtitute tãte dicie Jole Axavicias qs de⸗
noꝛanit euomet · & de vetre eiꝰ extrabet eoꝰ
deus·. O · Vv die & iſta mu
lier Põt ſigre mundi dimtes: qui fulget auo
lapidibus && diuicijs infinitis / gloꝛa ꝓſpei
tate etiam œꝛ ꝑali / qui qñq; ſpoliãtur gloꝛia
ſua: & venerũt ad magnã pauptatem famꝰ
b luctum tribulacdem mſoꝛtumũ & toꝛmẽ
tum / & eunc reges · i· pneipes & plati ꝗq pᷣꝰ
ipvᷣs ſuſtmebãt & fouebãt: & ſe eis cmiſce
bãt ab eis coſilia petendo vł eos gubnãdo
negociatoès etiã ideſt noti & familiaẽs: ꝗ
ab eis & ꝑ eos bñficia dinici as & officia op
tmuerũt de lõge ſtãt: nõ curates ampliꝰ de
ipſa· vt ipſi adiutoriũ faciẽtes / lugẽt t amen
& dſolãtur& quãdoq; vba lngu bria dicũt
Iſed iſid eſt totũ qꝛ nullꝰ eſt qu ſibumanũ
Poꝛnigt adiutcẽ · ſed dicũt ve ve cĩtas illa ma
gna / magnũ dãpnũ eſè mqũt de iſto ĩfoꝛtu
mo · Vnde baruth · ii· nõ eſt ꝗq nõ cõ ſolet eã
ex om̃bus caris eius: .D. Di ch
mulier mẽtx eiuit as babilõica qñ cecidit &
cœꝛruit. nõ habuit amplius duncias ꝗᷓs pꝛi⸗
us habebat · vñ dicit ipſa pdidit anꝝ &
argetuʒz· lapides p̃eoſos. margaritas· biſſũ.
pupura · ſericũ · cclũ · lignũ. thꝰ. ebur · fer
rii es marm oꝛ: cynamomũ · aromata · vn⸗
gẽtum. vmum · oleum · ſimullã · triticũ · copi
am armentoꝝ · oniuzʒ· equoꝝ · redaꝝ · mãei
pioꝝ & Pꝝ · & bꝛeuit᷑ dr oĩa ſiᷣri a ſua
receſ ſerũt ab ipſa / de ipſa ſuccẽſa eſt igm/&
timnerũt om̃s qui nauigabãt vidẽtes locum
mecendij eus: Celũ antem & ſancti exultaue
runt de eius deſtru ctõne: qꝛ õs truciaue⸗
mnat du durauerat- Iſta mulief ſignat mun
di ſapietes è dinites / ꝗ ꝓcerto qn cꝛruũt
in mfernũ ꝑ moꝛtem / tuc iſti pdunt oma
ſpera · ꝑdũt em̃ auꝝ mudane ſapiẽc e: argen

tum eloquẽcie. lapides margaritas id ? co
piã amicꝝ: nã amiei carnales non pñt nec
wlunt eos iuuare ſpũales ſcʒ ſancli qmi ſunt
in glorja ipſos cõtenut de ab vꝛent · Tres j·
oms amici eins ſpꝛeuerũt eam: & facli ſunt
eiꝰ inimici · Ytẽ ibiñ eſt biſ ſus puitatis: pur
pura digmtatis que eſt wſtis regũ . ſericum
Hneſtatis de quo fiũt ꝑamẽta. cctus carita
tis: lignũ urs & eſt imputbile coſtãcie &c
firmit atis · ceſ ſabit etiã ibi ebur extèioꝛis pul
chꝛ itudi nis: es reſonãs d i mpa ciẽtis celſtu
dims · fern crudelitatis· marmoꝛ duꝝ lõga
nimitatis· cynamomũ & oꝛnamẽta ꝑpulo
rum famoſitatis. vnguenta & thꝰ id e leni
ta & ſuauitas laudis & adulacõis. vmũ &
oleum mũdane cõſolacõis / ſimll aʒ & trticũ
i· habũdãciam cœꝛ ꝑalis deleclacois / ones
boues equi rede ideſt habũdãciã temꝑe lis fa
cultatis: & bꝛ euiter oma deſideria eoꝝ geqt
habebãt de bvĩs gratuitis & foꝛtuitis cũcta
Pdãũt · qꝛ ſicut dicit᷑ Ireñ·j.· manũ ſuã miſit
ideſt potẽciã & ſentẽciã lvſtis: ideſt deus 4
die habet oẽs pelõꝛes ad oĩa deſideria eiꝰ
& inim ici eiꝰ aꝑpꝛ ehederũt eã mter angu⸗
ſtias: & plus etiam qꝛ ipſi ſuccẽſi ſunt igni
mextmguibili/ celum autem & ſancti populi:
& tota curia celeſtis de loc nõ triſtatur ſed
letatur /quia dinm am ſentenciam aꝓpꝛ obãt
de rigoẽ iuſtieie dm̃ laudant: & maxime le⸗
tantur de damnace illoꝝ qui ſe & alios dũ
viuẽnt truciabãt · Sap̃ · v.· ſtabunt iuſti m
magna cõſtancia adueſus ꝛc̃· ideo vere nos
ꝗ nauigamus ꝑ hoc maè magnum / debemuꝰ
timere locum meendij iſtiꝰ ſeʒ dap̃nacõnem

iſtoꝝ/ fumũ ideſt mfectõim ſuoꝝ hoꝛribiliũ

toꝛ mẽtoꝝ / & cauè ne in ſimile ꝓiculum mei
damꝰ: quia peſtilente flagellato ſapientioꝛ
erit ꝓuidus. Hapie · x · videntes ergo tur⸗
bantur timoꝰ honorabili· ſapie · · VI ex⸗
Pone de eccleſia que videt Ivdie ꝗᷓſi damna
ta & qſi cꝛruiſſe & om̃bꝰ ſupradictisz vide
tur carè 2c2 „Aü: Vidit io Bes
angelũ vnũ/qiii babebat vnũ lapidem mola
rem: & miſit m maẽ dicens · boc im petu mit
tetur babilõ illa magna: vltra nõ mueĩctur
c wx cytharedoꝝ & muſicaꝝ nõ erit am⸗
plius in ea mole: & wx ſpõſi & ſpõſe nõ au
dietur in ea amplins: & lux & Incène nõ lu⸗
cebunt m ea · ic vere qn augelꝰ xps Pie
cerit m maè ideſt peccatos amaros / lapiob

—

qar mulan &
vce quia udica
tupit teram
non ſuon de ma⸗
den drebãt deo
bit de hoſter in
& wyoꝛ agn pau
opat ſebiſſo can⸗
inſtficaches ſane
tun edchj b
ax ſym wcat n
meretnx ideſt
nata & uchcata n
tuoꝛ deſt agell
Xpatriarbe ait
ce / tine eñ ons
a puſil m⸗
Kinſte egubt
yy gundſi n
wr landis ioſ,

pelönes 1d oindeſddein d

tum qu pſi ucciſt ſunt g
cchm Autem N ſanclt ppllt
tleſns de lve no mnſ ſtaturſcd
imman ſonenan prchit
bn ubant: Amiumme
we loxqujſi alos di
Deß d ſahunt uſtin
cdueſus 1 deo wie nos
we maè magnin dium
ncendi iſd ſez daßnahnen
deſt nactom vor berbii
calenem fmleprulun ne
(llente fagelro ſpiene

. onros efco ti
, W

Annt

molarem ideſt duram ſentenciam/ && põdus
eterne danpnacoõis que ipſos m mferno molʒ
& cõteret m toꝛmẽetis ſcʒ in die indicij/tunc
dicitur fulmiata ſentencia / babilõ ideſt re p⸗

boꝝ congrega ce impetuoſe & cito mitten

tur m mfernum / vbi non eſt wx cythare ··
leticia alicuius canoꝛis aut wx mole id ẽ pa
ms delicatus ideſt delectam tum alicꝰ ſapv⸗
ris aut wx ſpõſi ideſt coiunctõ alicꝰ amo⸗
ris / nec lux lucerne ideſt limpitudo alicꝰ ſplẽ
doꝛis:qꝛ aufet ab ĩpijs lux ſua· Job.xxviij ·

D Egit Apoẽl · xx · Dãpna⸗

ta muliere meretrice: facta eſt
in celo leticia magna/& ꝗq̃tuoꝛ
amala & · xinij-ſenioès dixerũt
. alła/& andita eſt wx quaſi a
quaꝝ multaꝝ & tomtruoꝝ dicẽcium alła
& hvc quia iudicanit dns de mètrice mag̃ ꝗᷓ
ꝛrũpit terꝛ am/& vindieauit ſangumẽ ſet
noꝝ ſuoꝝ de mambꝰ ſins/ d dicitur ꝙ lan
dem dicebãt deo puſilli & magm/qꝛ regna⸗
bit deꝰ noſter in ꝓꝑetuũ/ & venerut nuptie
& vxoꝛ agm ꝑauit ſe/& datu m eſt illi vt c
opiat ſe biſſo candido d ſplendido qui ſunt
iuſtificaces ſanctoꝝ/ de ꝓelamatuʒz ẽ ſcriꝑ
tum & edicluz ills ſcʒ beati qni ad cenã nup
claꝝ agm wecati ſunt Dic vere qñ mulier
meretrix ideſt cõgregacõ re ꝓboꝝ erit dap⸗
nata & iudicata m mdico/tunc amalia qua
tuoꝛ ideſt euãgeliſte/ ſemoꝛes ideſt ꝓphete
& Patriarche erũt m m agna leticia & coſola
cve / tunc em om̃s heati alta woce dicet allelu
ia & puſilli & magmilaudabũt deum / & 8S
ſim llter regnabit in eis meternum. Eſaye ·
xel vj. gandiñ muemtur m ea; graruʒ actõ
wx landig ipſi em beati gandebut de in ſti⸗
cie implecõe/ de m aloꝝ dãpnace:de ſua ſal
nace. & ſanguis truciatus & pene bonozuʒ

vendicacone / tuc eĩ erunt n nptie agni: id e cõ

ſolacõ & feſtiuitas ſempiterna: vbi agni vx⸗
oꝛ ideſt eccleſia militãs tunc trinphãs: enit
Pata & oꝛnata dotibꝰ ame & cœꝛꝑis / & op

ta biſſo ſplendido ide ſt eterne gloꝛie clarita

te/& cãdoẽ ptatis iuſcie & ſanctitats /

& tunc veꝝ erit deeretum dei: beati erunt

qui ad cenaʒ agni wcati ſunt / qꝛ beatus quur

mandacabit panem m regno del. Quc xiij·

coꝝ ſuꝑ veſtimenta mea.

Pv Widit jo es eelnm aptum
& ecee equꝰ albus· & quu ſedebat ſuꝑ eum
we abatur fidelis & verax: Se cuʒ inſticia iu
die abat & pugbat/ oculi eiꝰ ficut flãma
igms/& m capite eins multa dyademat᷑ / ha
bens nomen ſcriptum ꝙ nemo nonit mſi iyſe
I3à‚-˖e veſtitꝰ erat veſte aſperſa ſanguĩea / de wo
ctabatur nomẽ verbũ dei & exercitus / qui in
cclo ſunt ſequebãtur m eum in eqnis albis
veſtiti biſſo albo && mũdo & m oꝛe eiꝰ gladi
us ex vtraq; ꝑte acutus / & ĩ ipſo ꝓcuciebat
gentes: & regbat eas in virga r: ea/ & bẽ
bat ſcriptuzʒ m femore ſuo rex regũ dominꝰ
dommãciũ /& ipſe aꝛ ebẽdit vtramq; be⸗
ſtuam:& miſit eaʒ m ſtagno ignisc ſulꝑłu
r18. Sn ſigt viꝝ pfectum dʒ bonum pla⸗
tum/pñncipẽ ſcu regem / ille em debet bre equũ
album ideſt ozpns mũdũ & immaculatuzʒ
& caſſum / equꝰ em̃ wꝛpꝰ ſigt · Eſaye x
Cqui eoꝝ caro & nõ ſpũs · iſte debet el ſe fi⸗
delis m cõmiſſis.verax m ꝓmi Es. uſtꝰ m
iudicãdis: foꝛtis m dimicãdo contra malos
& aduerſaros eccleſie & oontra dyabolum re
ſiſtedo · . Juſte indicate filij hoim- Oeuli
eius ideſt intellecbiis & mens debet eſſe ſicut
flãma igms ꝑ clariſ ſimã diſcrecoʒ/ ĩ capite
autez · i mente debet bre multa dyadema
ta: r multimodam virtutem & ꝑfectionem
quibns am̃a eins debet eſſe coron aa & oꝛ⸗
nata: qꝛ m capite eius corona ſtellaꝝ · xij · ſu
pra ·xij. nom iſtias ideſt ſua pfectõ ſua fa

ma · ſua bomt as debet eſſe tmmõ ſibi nota⸗
qꝛ nõ debet alij ꝓpalare/nec ꝓfectoem ſuaʒ
p iactãciam & ycſm declarare / ſufficit eĩ
ſibi ꝙ ſolns ſciat gub·xxx· Decretum ext
neo nõ reueles · eſahye xxj · Secretuz me
um michi: veſlis tm ideſt ext erioꝛ a aren
cia debz eſſe aſperſa ſanguiĩe:qꝛ vere ſanguĩꝰ

penalit᷑s & paſſio xp̃i debhet m cnũ ſace cu

iuſlibet relucè ꝑ ꝑpemtenciam & macacòeʒ &
paſſioms cõpaſſioem· vłl ſanguis mdeſt pe

na laboꝛ & miſiia alioꝝ debet ꝓ compaſſiõʒ
ipſum cingere: & eius affectum doloꝛibus
eolorare · Eſaye· beiy Iſperſus eſt ſanguis
Etiaz dicit q;
iſte debet hr̃e verbũ dei ꝑ ſeriptᷣe pᷣdicacpez

Iq; ſicut Erbnm declarat mentez: ſic iſte p
dicando debet metem & wlunt atez cuilibet

declarare · & ſi talis fuerit:racõnabile eſt ꝙ
exercitus celi ideſt collegiuz · conuent?: vile

patrie· fibi ſubiecie: ſequtur eum ꝑ obediãʒ
& imit acõ em / & cetere pſone in firme & imꝑ
ꝓfecte:&& maxime ſubditi ſui / qui ſi latuꝰ
talis fuerit: ſequatur eum m equ is albᷣ ideſt
m ꝛpoꝛ ibus puris & mũ dis eum ĩmitãdo
& obediendo ſupra · xmj· hij ſequũtur agnnzʒ
quocũq; ierit· Iſte ergo debet bre ĩ oꝛe gla
dium ideſt aucloꝛitatem verboꝝ & ſentẽtiaꝝ
indicia niã: bis acutã ſcꝝ vnã ad ſeuere pum
endum obſtmatos · aliaã ab bem gne caſtigã
dum Pitentes / vyl gladiꝰ biceps eſt vtrũq;
teſtamtum:que p̃latus debet bre/& ideo ta
ls debet pcutẽ & regè virga ferꝛ ea: ideſt du
ra cꝛrectõe ferire gns & un pios ſine lege vi
uentes / vnde ipſe debet calcare toꝛcular vi
m furoꝛis domim / hoc eſt diclu ꝙ ipſe dẽt
eſſe mimſter & executoꝛ furoꝛis id ẽ iuſlele
dinine contra malos. Eſa e·li · Toꝛcular
calcaui ſolꝰ 2c· X. Vk die
cp iſte eſt xps:cuiux eqꝰ? ideſt beata vngo ł
Ppꝛ ia cafo fuit alba & immaculata/vaſ tiꝰ
eiꝰ ide ſt hũilitas fuit ſan gume madidata/
exercitus celi ideſt ãgeli & xp̃iam ſequũtur
eum honorando vl obediendo / vl exercitus
eſt indei & gẽtiles fidem eius credẽdo/me
quis albis ideſt innocẽcia mi baptiſmaleꝭ ac
qmiredo· iſte hẽt gladiũ ideſt duram & bici⸗
cipitem ſentẽciã ſeʒ coꝛpꝰ & am̃am cõdem⸗
nãdo & ipſe ealcat & pcutit getes & impi
os ſine lege vinẽtes pris iudicium exequẽdo
R/& iſte eſt fidelis wera iuſtus & verbũ dei
cꝰ nomẽ nullꝰ ꝓprie ſeit n ipſe/q het dyade
mata ideſt digmtates mfimras & eſt rex re
gũ & dns .. W. NRoquete qᷣdã
angelo beato io hi:wluit ipſũ ꝓnus m terta
adoꝛrare/ ſed dieit ei angelꝰ?: vide ne fec eris
cõſernꝰ em tuꝰ ſum ᷣ fratꝝ tuoꝝꝛc᷑ · dicit
aut Geneſis · xxm· ꝙ abrabã vides · xxx vnj
angelos adomuit. Fn lve attende nobilita⸗
tem hamane cõdicõis/nã ãgelum vidẽs na
turã hũanꝗ deificat ã verbi mcarnace / & ex
loe totã naturqꝗᷓ nobilitatax /im mit: noluitq;
ab wmie adra?/ & tñ ãte xp̃i aduetum per
mitrẽ videbatur / ſicut m abrabã eſt oſteſuzʒ
Iqn :xxx vnj· angelos adoꝛare wluit: ꝙ.i
ſi Pniſerüt. 8 NXN. Vpit iolbanes
quendã angelũ ſtãtem m ſole:qui woce mag
clamabat cũctis auibꝰ wlãtbo ꝑ mediũ ce
li ꝙ cegregarent ad cenã agm dei: vt man
pncaret carnes trit un & foꝛciũ equoꝛuz

& ſedẽciũ m ipſis /& carnes oĩm fuoꝶᷣ puſil
loꝝ & magnoꝝ· Vſie zagelꝰ ẽ xp̃s:qui ſlat
m ſole m ſplendoẽ gloꝛie eterne m qua vem
ens ad mucheiu: a Parebit facies eiꝰ ficut ſol
lucet m virtute ſua· iſte em m indicò clama⸗
bit & aduocabit wlucres celi: ideſt demões
vt ibi coõuemãt ad cenã dei id ad diem iu⸗
diciy vbi carnes que latẽt ſub veſte id ẽ aĩꝰ
que latẽt ſub cœꝑe· foꝛcinm & tnbunoꝝ id ẽ
impioꝝ pncipũ & ſuꝑioꝝ. equoꝝ · i. munlie⸗
rum oꝛruptaꝝ: ſuoꝝ ſaſ ſoꝝ luxuioſcꝝ. ſer
uoꝝ id ẽ maloꝝ religioſoꝝ · magiſtroꝝ id ẽ
diuitum· auaroꝝ puſiloꝝ ide ẽ maloꝝ pau

P & mĩoꝝ: ꝓpetuo truciẽt & mãducent ·
eut · xxxij· dentes beſtiaꝝ mittam m eis:

& deuoꝛabũt eos anes moꝛ ſu amariſ ſimo/

detes em̃ & moꝛſus aiuũ fignãt imaitatẽ dy
abolice crudelitatis que damnatos lacerabit
P. Vv die ; angelꝰ qui ſedebat
m ſole id ẽ m mũdane gloꝛie ſplłẽdore: ẽ ma
gnꝰ pnceps vł p̃latus: impins tñ & raptoꝛ
ꝗ ſemꝑ ſecũ vult hr̃e aues ꝗᷓ wlant ꝑ cel.i·
Viros ſuꝑbos fideles & raptoẽs / tles faciũt
de domo & familia ſua· & tłes miquos ſo⸗
cum faciũt cõuemè ad cenas feſta & ſolatia
dom? ſue · ſed ad quẽ finem: certe vt pñi o
medantr rapiant exœzient atq; vaſtent car⸗
nes id ẽ tempales ſubſtancias illoꝝ de terꝛ
ſua:· magnoꝝpuſiloꝝ·ſeruoꝝ · trbunoni⸗
ſubditoꝝ · va ſalloꝝ. & foꝛ ciũ id ẽ diuitũ · ag
colaꝝ qui ex foꝛ titudme laboꝝ bñt ilud qð
hñt· & bꝛ euiter iłes in iqui raptoes & ſupbi
nõ tenẽtur m officõ pncipũ & magr̃oꝝ: mſñi
vt dinicias & mu nera extoꝛꝗᷓant mgris

.

ſicut nec falco mittit mſi rõne pᷣde ; ꝓcurat
