me pꝛelatus indigne tabernaculum eccleſie
ingreditur mſi ſomtus dinine laudis & pꝛe⸗
dicacõms apud eum audiatur/¶ Qum ym⸗

mo neceſ ſe qnod moꝛtem pene ð culpe in

curꝛ at qui ſine tali ſomttu m deum cœn ſpec
tibus ad minſtrat pſał · Yt audiam weẽ
landis & enarzam mirabilia tua 762

nouanflon ſabt ſein ſnn
Xvrpirninte anml men
x myls i das anmn ord
nn unes pennies ſey
sirtedes tots Fhs nbane
Nernidch et unts tulann
AurerunpCars eiddens a
GkNeNde
anddbes rgrer
bus perqtatuorordmnts moim dac
s ſale mnis entſalpns il
domeiil nihm i ma
mebatr miin bunto, gert
imn nnnß m attens Ninis
e ſinen anten
dthescdt undabea

deet haen vnamn tumc
ſtbrefulgann ed⸗
nen que ſalles celſſten o
N tar ommes caltum v
t Comaſchnshende
NCitare ſehtet oraſen⸗
er ontextus in Otrentateh
neniclehe ſalez debt funs
vſqad ettrenm vitepi
mumpatur noſtre pfchon
i⸗ Attingt a fine vſiqg ad
Sten miſtn tumea lone oon
it e alag unataid t de
mgaamto bpiend Nann
vitunus Erchmſtanchn⸗
ſe de ſe atenfunan
nafeus . malagrauta nm̃
tur deuno viy in dimi
nabih ib tant otun
udcten Morun ſonump
i aa & ad del landem dg
duſate nolgloncn nn
acus N nan⸗

ee
tabrmucrluſn ceſſt

——

ſgitur patet quod tuinica ia emlna cõu&
ſacõms celeſtis debet babere limbum pſeue⸗
rancie & duracoms: .Malagranata ſeu fruc
tus bone oꝑacdis ſonitum dinine landis &
pꝛedicacõnis · ¶ Textꝰ caꝰ. xxviij .R
Vltra p̃miſ ſa bẽat ſũ mꝰ pontifex tia ſpecia
la oꝛnamen ta.ſ·humeralę/racõnale indicij
ſse tydarim ſeu mitram. ¶ Erat autẽ ſup
hkumerale qnoddam pamentum bnm eroꝝ
pontificis de auro biſſo retoꝛta · œcto biſti
cto purpura & iacmcto cotextum/ annlis et
cathenulł aureis circum quaqne munitũ/&
eum racõnali iudicij quod erat oꝛ nam̃tũ ꝑee
toꝛis colligatum ·. In iſto ergo ſuꝑ bumera
li duo erant lapides omchim · In quibꝰ du
odecim filioꝝ iſrabel nomina erãt ſculpta

&ρε ibi ſeᷣm oꝛdinem pꝛ imo gemituẽ ſue ap

Poſita & cõſeripta hoc fiedat vt põtifex me
moꝛiam filioꝝ iſ rabel ſecum ſem per gereret⸗
&& vt pat riarchaꝝ exempla imitari ſtuder
ſ& vt populus iudeus patrum ſuoꝛum no
mma m humèis pontificis ad ipſoꝝ vtu⸗
tes imitendas totis viribuæ mbiaret/racõ⸗
nale vero indicij erat pannus qnadratus/ad
oꝛ namentum ꝑectoꝛ is oꝛdinatus/ quatuoꝛ
cloꝛibus pꝛ edictis & anro textus/& dno
decim pꝛ ecioſis lapidibus inſigmtus / in qᷓ
bus per quatuoꝛ oꝛdmes noĩm duodecim fi
lijs iſrabel numẽèus erat ſculptus illud etiaʒ
Iſta duo weabula mũdum & veritas con
tinebat & tam̃ ſuꝑer humierali erat retro
fuper bumeros cum cachenis & anulis aure
is inctũ ei ae ſupꝑ hunmeros in ſcriptura pꝛo
eo: nod ab eis dependet foꝛtudo bꝛachio⸗
rum ſignatur:foꝛ tutudo & virtus bone oꝑe
vãdi & ſcienciam ad bene indicandum vt ſic
in pectoꝛe ſit ſciencia in deum ſeu racõ · In
hbumeris vero paciencia bonoꝝ operꝝ ex
ecue · nui· vij· onera poꝛ tant in ꝓpꝛijs bu
eis. Igitur iſta dno dñt coõſtaè de qumqʒ
ſ· de auro diume ſaiepiẽcie de purpura iuſti
cie. de biſ ſo tem poꝛancie · de cocto ſeu igne

foꝛtitudinis & de iacm cto pꝛudencie · quia

veuera iſtis quinq; virtutibus debet oꝛ ari
Pectus id eſt ſacerdotis vita & paciencia/
debet iſta duo cathemis & anulis deiuglii⸗
cĩ cnſonancia & cοdꝗ quia fic racona
le ꝑæctoꝛis tñ ſuꝑ humerali inngitur quãdo
conſciencia/d& vita/œgitaco/ & oꝑac / ſen⸗
(ſus & actõ inuicem concꝛdant᷑ · & quando

Srod

lbonum quod ſcituri && oocetut opere ꝑficit⸗
arr⸗ illud ꝙ canitur- mens a vita nõ di⸗
coꝛ det mſi vita mens remoꝛdet nõ eſt cõſo
nãacia/ && ꝓculdubio mſuꝑer humerali ſunt
duo lapides omchim/quia ſcilicet bona vita
con ſiſtit in duobus · ſ. m declin ando a ma
lo & faciẽdo bonũ onichiꝰ à lapis vnguis 4
eſt oꝛꝑpis oꝛnatus extremitas babet coloꝛẽ
nd denotãdum quod iſta duo ad ternunuʒ
ex tremitatem vite ꝑ pſeueraãciam debet dura
re/ & nũcᷓ deſiſtere vł ceſſaẽ / vl ad deno⸗
tandũ quod ad vngnẽ & diſtricte dñt iſta
duo ſeruari · ſ- bonum fièi amalo carèi· adũᷣ
tendum qu od iſti duo lapides debebant in⸗
cludi auro. & auro mediante cũ ſuꝑ hũerali
firmiter ſtabiliri/ quia · ſy aun dinine ſcrip⸗

tuẽè debet ſta duo nobis tenacit conſtrmgẽè

ne poſſint ꝓꝑ peccatũ cadere vł perir¶ ps
Declma a malo & fac lbonum mqniẽ paceʒ
& pſequè eam· Dacem dico id eſt p ſeuera⸗
ciam ſtabilitatẽ · In raconali ſeu oꝛna meto

pꝑctoꝛis duodecim erant laꝑides pcõſi · qꝛ

ſ· m mente ⁊ racõne ꝓontiſicis debet inue
miri duo deeim articuli fidei · idem · ſ. ſculpti
tenacit er & meludi · aꝑxẽ · xij· jn capite eiꝰ
id eſt m oꝛde / coꝛona ſtellarum duodecim
ſt& ſic fiat quod ſacerdos vł pꝛelatus ſecũ
debet m pectote ſeu m ooꝛde poꝛtare nomia
patriarchaꝝ && memoꝛiam ſanctoꝝ patrum
vt eos imitet᷑ nomĩa quoꝙ filioꝝ iſrł · i · ſub
dito tum vt de eoꝝ regimie curet & pꝛo eiꝰ
ad deum pꝛecetur & pꝛocuet · In bumeris
ſuis · i · m vita && conuerſacõne debet patri⸗
archaꝝ ꝓvꝛ taè nomina · ſ·ſanctoꝝ oꝑera d
exempla vt ſiec ꝓopulo ſubdito exemplariter
demõſtrentur & mutanda pꝛ eſentat. apoẽ.
xxj· Dabebat poꝛtas duodeci m ⁊c ang elos
xij · & ij- nomia ſcripta qne ſunt nomina
duodecim tribuum filioꝛum iſ rł. Iſte m ſuo
pæctoꝛe ſeu m ſuo pectoꝛ is racõnali ſeu raco
ne ðbꝑʒ hre noĩa ſcripta ſ· iudiciũ & veritas
vt ſcincet ſenper babeat m œꝛde indicium
qnantum ad pꝛoximnm / veritatem q;ptum
ad ſepm m deum inſte indicãdo/veritatez
recte ſeru endo/ iudicium quo ad malum pnu
niat/ veritatem qua bonum eligat / vt ſic de
tali Pontifice poſ ſit dici illuð · ps · oꝑera ma
manuum eius veritas & indicium · Et ſie g
bꝛeuiter recapitula quod ſacerdos pontifex
vel p̃latus dełæt babvre racõnale iudicij ei⸗

racoõnem & diſcrecõnem / vt ſic ſeriptura ve

rit as & iudicium: & duodeeim lapides ba⸗
xat id eſt duodecim articuloꝝ fidᷣm verita
tem & cogmeõnem / que & quatuoꝛ oꝛdim
bus & in quatuoꝛ coloꝛibꝰ meluſe ſint id ẽ
vt babeat quatuoꝛ virtutum car dinalium
perfectõnem/ quod etiam babet annulos &
cathenas id eſt caritatem & dilectionem·
FYtem iſte debet habere ſuperhumerale id eſt
onusz bone vite/quod ſuper bumeros poꝛ ta
tur vbi ſint duo omchim ꝛ eſt bom factio
& m ali oeclmaco que pꝛincipaliter manda
tur / cum nomumbns filioꝛnm iſrk id eſt cũ
loms ſanctoꝛum patrum exemplis:que imi
tanda alijs demonſtrentur / & ſic de iſto di
cetur illnd ps· quod in veſte ꝓPoderis cuius
ſcriptus erat oꝛbis terꝛaꝝ & ꝑentũ maglia·
.L. Vꝑł dic quod omchmuns qui fe

eit oculos tremulos eſt tim oꝛ vł co ſideraco

que ſcilicet duplex pꝛ eipitur vt ſeilicet de
amiſ ſione gloꝛie in eurſione miſene timeat
racõnale & diſcrecõnem ſignificat / que ſcili⸗
cet duplex eſſe debebat /· eo ꝙ pꝛelatus di
ſcretus m ſpiritualibo & tpalibo debet eſſe ra
cionale indicij q; oꝛnabat ſacerdotis pectꝰ
duodecim lapides pꝛecioſos habebat qᷓ qua
tuoꝛ diſtmgu ebant oꝛdmibo / viðlicz m pꝛi
mo verſu ſardium cœphazium & ſmaradum
In ſecũdo tabern aculum ſaphirium & ia ſpi
dem · In tercio ligurium achatem ameſticũ
In quarto criſolitum onichmũ ⁊ᷣe berillum
In iſtis ergo lapidibo nomĩa duodecim fili
oꝛum iſił ſculꝑebantur & ibidem oꝛdmate
ſecundum etatis ſue oꝛ dinem Ponebantur⸗/
ita ꝙ pꝛimogeniti in pꝛioꝛi veꝛſu & in pꝛi
oꝛibo lapidibo ꝓ oꝛdineʒ locabant · Sacer

dos ile Poteſt ſigmficare p̃latuzʒ qui reuera

tot habet p̃cioſoꝝ lapidũ genera quot babzʒ
officia vel bnficia & tot habʒ ſecum iſrł fili
os quot habet bonos ſubditos && ꝓfectos
Egit᷑ cũ iſte babeat in veſtimento ꝓoſ ſeſ ſio
num ſuaꝝ ſuos lapides pꝛecioſos / iſta ſua
bũficia diuerſimode diſtmcta ita ꝙ m qua
tuor verſibo·i· varijs oꝛdinibo ſunt diuiſa ve
rũptamẽ illnd debet eſſe verum ꝙ pꝛimoge⸗
mti id eſt ſemoꝛ es pꝛudencoꝛes & melio⸗
res filoꝛ um iſrł id eſt ſubditoꝝ debet in ip

ſo pectoꝛe & affectione plati pꝛim ſedere·

& m pmis lapidibus ſculpti & pꝛimis offi⸗

cijs vl beneficijs aſ ſignari/m pꝛimis lynoꝝx

& digmtatum verfibus & gradibns colloca
ri / ibiq; oꝛ dmem etatis & ꝓfectois & virtu⸗
tis q; habet pꝛius vł poſterins collocari · he
ſter . · Wibebant aureis omnis ꝓoculis vꝰ⸗
quiſ q; ſeᷣm oꝛdinem etatis ſue/ ſ. quia il⸗
lud debet eſſe verum ꝙ platus in affectiõe
mente ſua debet pꝛimo & pꝛincipaliter po⸗
nere & babere meliores & eos etiam mdig⸗
mtatibo & gradibus cõſtituere pꝛios fa
cere potioè ⸗M,Mk. X die qua
tuoꝛ oꝛ dines ſeu verſus in racõnali ſeu m põ
tificis ꝑectoꝛe ſut quatuoꝛ affectiones in cu
iuſ libet iuſti corde / videlicz gaudium de pn
t merito ſeu bono/d doloꝛ de pnti vicõ ſeu
malo:ſpes de futuro pᷣmio/& timoꝛ de fu⸗
turo toꝛ mento / duodecim lapids pcioſi ſut

exij· virtut es/que ·ſ· in ꝑecto & m mente

cuiu ſſibet debet eſſe que ſcvᷣm dictos quatu
oꝛ vſ?.i · ſẽe dm q̃tuoꝛ aff cões p̃dictas abm
nicem ſut diſticte · Igit᷑ ꝑꝛimꝰ verſ ꝰ.ſ· gau
dium & leticia ſpũaliter hẽt tres lapides ·i
tres theologieas vᷣtutes /.ſ. ſardiñ ꝗᷓ ẽ ſpeꝰ
q;ꝛ ſordinis pellit tinoùn/ ſm aragdus qui
eſt fides qꝛ ſ· ſmaragdus acuit viſus ſpẽ
doꝛ em/ topazʒius qui eſt caritas qꝛ topazi
on excedit oẽm valoꝛem · ps. Dilexi man⸗
data tua ſuꝑ auꝝ & topazʒion quaſi d.meh
il m thezauris regnum ſem pluuium pcio⸗
ſius reꝑeritur /de caritate etiam dicit · · cor.
xiij· quod caritas omma xoteſt/ſc ðꝰ vſuꝰ
ſ· doloꝛ vł triſticia pemtencialis ſimul ha
bet tres p̃cioſos ꝑticulares laꝑides vł vtu⸗
tes · ſ. tabemnaculum qui igneum babet colo
rem hec eſt contricõ/ ſaphirum qui ſedm di
as hoſtia clauſa aꝑit hec ẽ ofeſ ſio. VNaſpis 4
ſanguinem · i. wluntatem ſirmgit h eſt ſa⸗
tiſ factõ ſeu abſlinencie acreacdem- Cõ ſtric
cio em̃ ſicut igms vnt/cufeſ ſio hoſtium o⸗
ris & cꝛ dis aꝑvrit/ & ſatiſſactõ ſeu afflic⸗
tio veluntatem ſtrmgit· Cercius verſus · ſ·

ſpes homo ſimiliter tres virtutes ſeilicet igu

rium qui fluxum ventris reſtringit bec eſt
caſtit as ſeu mundicia/ achatẽ qui tepeſta⸗
tem auertit & pericula vincit hec eſt ſtabili⸗
tas vł paciencia · Ameſticũ qui vĩeʒ vigi
lem facit & mala cgit acõne tollit hec eſt ce
templacõms ſublimitas: & celeſtium ſapie
encia quia reuera virtutem ſpei dz oncmi
tare coꝛ dis mundicia/ paciencia/ & celeſti⸗
um contemplacõ & noticia ꝛc·

1
ns Olommaa Unbisdtl

r ddmus Gans

r upfindinn.
* apins puf⸗
ſeh debſſ ivwemn piunde
niti ſi ſpolerertimnmdun-
dilmmdun
iuc e lp folteen muf a
õ
lr eſt egn od aiunpe
ſtasponkt crcds der nt
oNan dlre adſpinla dman
Vtunbihnan ſtenapen
amimmmun i bpiengeant⸗
u wontumindceſnun de
outmnpiimm ned ab r&
humelpinilmn pibregeri
vin ne da
ſ r ſa Caltintan

ſckt ſing
n „
D ſirzſat
4 vsdie

kile. For pin nſaſ ga
ſouslte lirms lalides . /
S vtutes .ſetdii jeſpes
littinoem/ ſnaragdus ii
ſwangdus Aut viſus ſpẽ
Juns gan ſttantas gtopagt
en valorem P8. Dien man,
aum & topagon poſ dench
s regnum ſcon plumun beſo
ſde cantate etlam diet · w⸗
rltas omm⸗ wwreſtſco⸗ yſis
niſtica pemtenclas fimulbi
s pticllares lapides vl vtly

cuſum qun igneum balet x

ntrich/ ſapirum gar ſhn 8
ſ apt ec fſſo daſps
e wluntatenn ſinngit zae
ſunencie acrencem/
5 ynt, aufſ ſ⸗ Eſane,
4prnt/5 ſulilhi ſi
n ſnglt⸗ Carlis u
niltertres vntutes ſcllcet lg
um wutns uaſtungt bere
undicia/ acbate quitee
it ber t iin

mrclla lel gnikrig⸗

Auartus verſus ſcilicet imoꝛ toꝛmentoꝛ us
debet ſimilit habere tres virtutes videliʒ
criſolitum qui demones tret bec eſt bumih
tas/ onichinum qui ymagines moꝛe ſpecu⸗
li rep̃ſentat bec eſt veritas / berilluz qui ẽyto
plns pallet tanto eſt melioꝛ hec eſt abſtmen
eia ſobetas · Iſtos ergo · xij lapides· iſtas
xij· virtutes debet concmẽ veſtis Põuficiꝰ
1d eſt onuſacõ & ꝑꝓfeclo cuinſ libet ſacerdo
tis / iſtoſ q; debet m ſuo ꝑctoꝛe geꝛẽ vt poſ
fint exemplariter relucere · et ſi vis aꝓplica
nomma patriarchaꝝ ſem interpꝛetacones
ſuas ad nomina lapdum & virtutum.jdeo
de talibus duodecim lapid ibus dicit · apoẽ
xxj· quodð murus cimitatis · i. vir iuſtꝰ ha
bebat · xij· fundamta- .R. Tyda

ris erat oꝛnam̃tũ ceapitis Pontificis & erat

facta de biſ ſo admodum piramidis ſurſum
erecta · In fronte erat lamma aurea admo⸗
dũ lune mede figurata/cꝰ œꝛ nua erãt ſuꝑiꝰ
elelata/ que. ſ· ſuꝑ front em pontificis pen
debant & nomen dei tetragmaton habebat
Filud poteſt allegari quod quicumqʒ eccã⸗
ſtcus ponufex vł ſacerdos debet in capite
cꝛ dis ſui habere duo ſpñalia oꝛnam̃ta ſeʒ
Vitam biſſinam · i - conſciecie puritatem &
lammam auream · i. ſapi encie elaritatem ·
Iſta vero mitra mundicie ſurſum debet ꝑer
cuntemplacõem mcendè & ab ipſa debet ip̃a
diume ſapiẽcie lamma depẽdere que videlieʒ
no nen dei · i. reuerẽciam timoꝛ em ipſius
debet ꝓꝑetuↄ contmꝰ/oꝛnna queqʒ elacõis

e gloꝛie ſi que babet debet ſuꝛſum m deum

reducere d leuare pz· Exult abũt cꝛnna
iuſti⸗ .
Capit᷑ · xxj · „O-

AVeͤrlbit᷑ exodꝰ.xxix · ¶ Quan
do ſacerdotes conſecrari don
eꝛunt pꝛeceptum eſt qnod ad
„ moyſen aPlicarent aqua laua
— rentur pꝛedictis mdumentis
omiinbus veſtirẽtur/& cet noia veſtimenta
ſiclt ſimiliter S ſieut pʒ hic & leui vin·
Si vis dic ad lram ſeu hyſtoꝛiam ſiẽ · ſic
were noſtri eccãaſtici ſi vlunt dommo conſe
crari debẽt pꝛimo ad tabern aculum aꝓplica
lri/ per maioẽm examiĩa cõꝭ/ debent leu ari p
lacri maconem/debent tunica lmea mdui per
innocenciam mterioꝛẽ / debent balere femma

Crodi

lia.i oontmenciam ẽxterioꝛ en/ debent Pabe
re balt eim & tenulas & nucas i· cεαda
Wτ½ vmonenm caritatem & dilectõnem /& de

bent babere tunicam iacinctmam ii. celelte

connerſacoõnem que ſcilicet habet tmtin abula
id eſt diumam landem oracoõnem confeſ ſiõʒ
sc grarum actonem- Item habere debet ra⸗
nale · ptudenciam & diſerrcõnem ſezʒ ba
bebat qum q; coloẽs · i · qum qʒ ſenſuum cobi
bicõ nem & ſic duplex ꝓ ſpũalium ⁊c tꝑaliũ
circumſpectõnem & ſic quadꝛ ata ꝑ iuſtici⸗
am & equalem ſin & alioꝛum menſura coem
t habebat duodecim lapꝑides pcioſos ·i· du
odecim artieuloꝝ fidem && cogmeoneʒ & no
mma filioꝝ iſrabel id eſt ſanctoꝝ paty exẽ
empla & dicka & imitacõnem τ otmeat iu
dicium veritatem & racõnem · Itẽ delet ba⸗
bere ſuperbu meralem id eſt virtutem foꝛti⸗
tudims et oſtãcie cum duplici timoꝛ e.culꝑe
ſeilicet & miſerie & cum nomimbus filioꝛꝝ
iſtł id eſt cum reœꝛdacoᷣne cmpaſſione
aligene & fraterne mdigencie tandem vngu
atur oleo leticie & vugueto diuine gracie ꝓ
leuit atem èc deuocõnem aſpergat quia vi
tuli ſangume ꝓær xp̃i paſſioms recoꝛ dacõ
nem & ſie erit dommo cœnſecratus pꝑer ſan

citatem && perfechionem & ſic eat dignacio

nem poꝛrtare mitram / balere bonoꝛem pᷣ⸗
lacõne & lamamniã nomen dei contmentem
id eſt ſpũalem deo dedicacionem poſtqua⸗ʒ
ſibi potẽit dommus dieere illud · ezech · xvj ·
Nani te aqua/cinxi te biſ ſo/calciaui te iacmm
cto/ mduo te ſubtilibꝰ veſtibo veſtini te di⸗
ſcoloꝛibo ꝛc̃ oleum gracie leticie & miẽ ſuꝑer

iſtoꝛum capit a debebat pomi/ & bie rite de

bebant dom mo conſecrari/ & ad mimſtran

dum tabernaculoi: in officijs eccleſie ad of

ſerendumq; carnem & ſangumez eet ſẽʒ m ſa
crameto altaris ꝑpotèant domio dedicari fru
icioms & longum tencioms. Item ido bene
dieitur · Exoð · xxix· ¶ mm laueris eos
aqna mdues eos veſtimentis ſuis · oleumq;

ſfactum mfundes ſuꝑer caput eius && c ri⸗

tu conſecrabit · Exodxxlx· D⸗
Volens do minns conſecre & dedic are ſi
bi ſacerdotes ſuos pꝛ ecepit oceidi vnnm vi
tulum è duos arietes & altaris coꝛnua ipſo
rum ſangume tmgi aaronq; & filioꝝ aurem
dext m pollicemq; pedis & manꝰ dextẽ ſan
gume pfundi & veſtes eoꝝ ſangne aſpergi

ι●

& rliquum ſangu inem ad baſim altaris ef
fundi / ipfum vero vitulũ foꝛis extra caſttra
ebebant cremari: ſicut dicitur. exodð.
Sic vere quando deus pater wolnit ſacer⸗
dotes : i. fideles ſpũ ales dedicari fecit occi⸗
di criſtum ꝓpt moyſen id eſt ꝓpt᷑ populuzʒ
iudeoꝛnm qui ſcilicet criſtus dicitur uitulus
ſingulariter per vmtatem perſone: dicitur
etlam dux arees pꝛ opter diffoꝛmit atem na
ture iſtum em wluit œꝛ poꝛ alit occidi & ex
tra caſtra ·i. extra ieruſal im molari · ¶ Igitur
ſi dommo conſecrari ſpũ ali᷑ wluerimus ne
ceſſe quod ſangume paſ ſioms ſue per com⸗
paſſio nem tmgamur / & quod pollex pedis
id eſt affectõ pollex id eſt manus operacio /
extremn auris ið eſt attec/ veſtis exterioꝛ
id eſt conuerſacõ mde ſpiritualiter aſperga
tur & quod iſte ſanguis id eſt iſte ſanguis
cœmpaſſio ſuper coꝛnua altaris id eſt ſùper
affectiones & deſideria coꝛ dis / vl ſuper
cꝛnua id eſt ſuꝑer baſim ipſius: eccleſie id
eſt ſuꝑer ſubditos & mferioꝛ es gen eraliter
effundatur. ſic emm erimus domino con⸗
ſecrati / & ad mini ſtrandum ſibi meccleſia
ſeu ad immolacionem bonoꝛ um oꝑerum di⸗
gm facli / deo bene ſcribitur quod ſangius
criſti emundauit conſciencias noſtras ab o
peribus mercius et cetera·

Capit · xxij · „A.

Nos dicit · xx · ¶ñ Oꝛ ecepit
Dñs fieri alt aè thiamatis ſeu m
cẽſi de ligms ſethim/auro mun
diſſimo vo cubito lõgũ d latũ
& ſic in oẽm ꝑtem quadꝛat᷑·
m altitudme cũ duobo cubitis mſuratũ / ha⸗
bebat illud alta quatuoꝛ coꝛnua / craticulazʒ
aureã in medio/& in circuitu coꝛ onã aureã
ſeu labiũ poſ ſedebat · Illud q; m ſancluario
latebat/& Sᷣſuꝑ ſacerdos thiĩama ſeu thꝰ ſin
gub die bo mane & veſpè offebat/qñq; tam
ſangne ad h altaè mtrabat/&ι ꝛnua eins
ſangne cotingebat.ſ.ſeł in ano⸗ ſic. Leuit᷑
vinj · ¶ Dic ꝙ illud alt aè eſt kHomo iuſtus
& maxime religioſus qui de ligms ſethĩ im⸗
putribuł ꝑſeueraeia det eſſe & auro ſapien⸗
cie cooꝑtus / ſanctitateq; && ſapiencia totuꝰ
elarus· git iſte debet eſſe qnadꝛatus ꝓ con
ſtanciamlongus per fi dem latus ꝓ carita⸗

bus recreantur.

tem / & altus pe: ſpem/ τ quatuo: babens

cꝛnua ſcilicet quatuoꝛ virtutum cardin aliũ
opulenciam/ ꝑuam aram in medio ið eſt in
flammatam & ardentem conſclenciam / oo⸗
ronam deſuꝑer id eſt future retribucõms cõ
fidenciam. Iſie ergo debet eſſe m ſanctuario
Parad)ſi ꝑer bonam affectionem & cõtem
placõnem in ſeipſo / debet off erꝛ e thimiama
& thus id eſt deuoconem & oracõnem: & qñ

qꝙ; etia m ſanguinem id eſt dominici ſangui

ms paſſionem & ſui paſonis recoꝛdaconẽ
ſic emm erat altare domimi & ara ſpiritua
lis domim dei noſtrii· „KK.
Di vis de altare vide ſupꝛa de altare ho
locauſti capło · xxvj· Et die ſi vis quod
alt are illud ſigmficat ꝛ et cet᷑: vide ibi⸗
Vv die quod iſtud altare qnod erat abſcon
ditu m in ſanctuario fingmſicat beatos qui
ſunt in paradyſo qiu ſcilicet ſunt anro clari
& ſpectabiles / ſithinei id eſt im putnbiles /
moꝛtales / qui ſcilicet triplicem dimenſio⸗
nem ſellicet tres amme dotes ſcilicet altum /
latum fruicoõnis/ longum tencõnis . Item
quatuoꝛ cœ nua id eſt quatuo: cœꝛ poꝛis do
tes ſcilicet agilitatem caritateʒ ſubtilitatem
im paſſibilitatem/ jllud ergo altare thimia⸗
matis dicitur quia ſancti eterne gloꝛ ie odoꝛi
extꝰ cad. xxx·
P. Nꝛecepit dommns fieri labi

um ſeu lauatoꝛ iuʒ m mgreſſu tabernaculi ð

ſpeculis mulieꝝ/que ante foꝛea tabernaculł
excubabant / quod ſciliʒ mt ellexit comeſ toꝛ
quod ſpecula circumquaqʒ ilh lauatoꝛio ere
erat in aſſerta / vt dum ſacerdotes ſe leuarẽt
vſſent videre ſi foꝛte baberent in facie ali
quid in vneſ tum. Erat eꝛgo illud labium
eꝛeum m qno ſcilicet ſacerdotes manus ſacri
ſicia ablaturi & manus q; pedes tabnaculũ
federis mingreſ ſuri lanabant· ¶ñ Keu era labi
um illud ſaeram ſeripturam ſignat / que ſcili
cet de ſpeculis mulierum ante tabernaculuʒ
excubancium id eſt de ſuis ſanctarum per⸗
ſonarum ſeu am marum nunc in paradyyſo
quieſcencinm cnſtat· quia pꝛoceꝛto iſt
eſt quoddam lauatoiuzʒ vbi quilibet poteſt
maculas defectuum ſuoꝛum ſpPeculariter cᷣ
gnoſcere & eas mundare & abſtergere nul?ꝰ
E debet ad altare accedere nec in eccleſie ta
rnaculo ſubmtrare / mſi ꝑpꝛimo ibi ſtudu.
erit ſe lanare ꝛc· MM

ndes
Are dan C fanſen

Aucenaemrntgtamit

õ
lidnumlcun Genernee
enluemmtun ſelet Num qn
len iinpſehon nepeneumg
getmmjc Alidied er /
gin qfrerafr enſi tat⸗
od ſt beetotun l⸗vmmmn
WNuInqft erſponf mare/ do
ſdadena N zddon ſe moeme
NercäneNmgme a en
WNANRN Vownt⸗ K
An rc ieſhrrod titonadih
diens nndtskſoigndbis ibn
elnrmdmn / nu tiſte de
klamta tin ralun yprun den
1 atonn deryen/ 5 4

, men hanſieb⸗
ehe nn
eſenhs n
ſ ſfara rir Sfrpuin
nnel e. n⸗ O⸗

ſanſcti geſheſe, din

Pl ts mitts.

nua id eſtqnatuo: crſons do
dltatem canltate ſubtilſtatem
tatem ſud eigo Atae tonin
ur quia ſancli teme goꝛieodo
tur. exto ca x⸗
Dreropit dommns fien ſabi
toꝛig mn ngreſſi talrmnzall
en/que ante ſpyes talmmacul
quod ſelizmntellent wmne toꝛ
cireumquuqy ih auatono ere
vt dum ſacadotes ſelllit
ee ſi forte veberent in ficti
Qam. Emt eigo ilud bm
oſalcet ſacerdotes nanns ſin
in & manus q, Pedes tabnuli
eſſun lauabant, ( Hamd
anbyum ſyu huli
sgmuſenum ante abenacl 4
deſt de ſus kraum ſe
ainmarum nunc mn pana⸗
Gnſlatuna pioeton
lauatonuz vb dud
ſuoꝛum ſpee lini⸗
Cuum ſtoygen ul
15 mundare & nihſ
atare aeceten *

.
ſnudne
bincrare/ inſ⸗ on
16:

—
£

Vr die quod illud lanatoꝛ iuz ſignificat pe
nitenciam ſeu lacrima cõnem ſeu cꝛdis &;⸗
pũctionem / quia ſcilicz quando quis intraẽ

vult alt aè dei ſeu ſacramtum altaris ſen etiz

ad ſecretariũ oꝛ dis ſui ꝑ deuocõem vł etiã
ad tabernaculum paradyſi per contẽplacõʒ
vłl ad tabernaculum eccleſie P ꝓmocõnem
Pcerto lauacro lacrimaꝝ ante omia ſe debz
lanare & ſpeeul bonoꝛ um exemploꝝ ſe de⸗

bet videre p cõntemplacoõnem ſui ipſins

oon ſideraconem · juxta illud ps · Lau abo m
ter mnocentes manus meas & eirdumda⸗
bo altare tuum dñe· Et ficut ſetm come⸗
ſtoꝛ em tna erant lanatoꝛia ante ta bernacu⸗
lum · ſ. vnum ſacerdotum c àd viroꝛ u3 &
alind mnlieꝛum · Dic vere m eccleſia ſut ta
genera lacmarum ſcilicet vnum quod eſt mu
ken · i· impfectoꝝ mecipieneium ꝙ fit ex pe
ne umoꝛ e. Alind quod eſt viroꝝ· ſ. Pficien
cium ꝙ fit ex culꝑe cõmiſſe doloꝛ e· Alind
quod eſt ſacerdotum id eſt hominum pera⸗
fectoꝛum ꝙ fit ex ſponſi amoꝛe/ & ex pꝛe⸗
mij deſiderio & ardoꝛe/ ſic wero ex in clat?
ꝓ longacõne & languoẽ ps Neu michi qꝛꝛ
melatus meuus ꝓlongatus eſt. Dicut eti
am pomt iſte ſacerdos tabernaculum mgre
diens nudus & lotis pedibus ſubin trabat/
addenotandum / quod eccãſtiei delent cal⸗
riam̃ta tem poꝛ alium bonoꝛum de P dibus
affectionem deponere/ & ſe P penitenciam
abluè/ vt ſic poſſint in iſto tabernaculo di
gne eſſe · Joſue · v. tolle calciamta de Pedibꝰ
locus em̃ m quo ſtas terꝛa ſãcta eſt. texꝰ
cad. xxx T. Dominus pꝛ ecepit
populum queʒ ipſum numèare contmgebat
dare peecinm ꝓ anim abus ſuis ſeʒ mediuz
ficli opulo qui ad nomen tranſiebat/& ſie
ipſos ad plaga ſaluandas ꝑpmitrebat/ d
qnia nõ fecèt d magna ꝑꝓs populi numèa⸗
ti ꝑenit / ſicut ar · i.· re · xxiiij . Der numeꝝ
in ſcriꝑtura intelligit᷑ pdeſtmaco diuma &
ſue diſpoſicõ wolantatis· Vn · mat H· x- Ca

Pilli capitis noſtri onès nuati ſut & m̃ ſeri⸗

Ptura mali nõ dicunt᷑ m nuᷣo cntenti PS
Multiplcati ſunt ſuꝑ num/ &. ecci· Dtel⸗
larum infinitus eſt numèng Ecõtra de iu
ſtis. dr· ſapiẽ· v.· Ecce quãdo compntati

nominmati ſunt mter filios dei/ jgit᷑ diœ q

omnes illi quando ſunt nommnati id ẽ electi
& pz edeſtmati dñt p̃cinm bonoꝛum oꝑeruʒ

Woodi

ꝓ animabis ſuis ſoluere & dimidium ſicli
Juod conſtat ex · x· ololis: quia ſiclus vigĩti
obolos habet ·i · mandotoꝛum ligis ad im⸗
pPlecõnen debet pꝛo p̃cõ amme ſue dare· vt
ſic ipſum vult domnins a plaga dapnaco⸗
nie ꝑpetuo liberare & ſaluare ¶ textus ·
¶ Die bic dicit dominus pcepit moyyſi ole
im vnclioms fien ad ſacerdotes vnguẽdũ
ad tabernaculuʒ conſecrandum ſeilicz de mi
a pꝛnudencia & electa/calamo c ynamomo:
& caſſia/ oleo oliuarum & wluit ꝙ nullꝰ
alins tale vngentum faceret/ quod quia ca⸗
ro bhumana tali vngento ſe nõ vngeret / ſed
P tabernaculo archa & altari aaron & fihjs
ſuis vngnendis n ſecrandis ipſum aciẽ
cius cuſlodiret ¶ Reuera tale vngentum
deuocõ que ſcilicet ec mir: a amare ont
nis/æ ex calamo effabilis oracõnis- ps=.
Lingna mea calãꝰ ſcribe ꝛc· ex cnamomo o
doꝛoſe & famoſe vapoꝛacõnis & opinioms
Ecẽi · xxiiij ſicut enam omũ arom atizans
odoꝛ em dediſti· ex caſſia que ſeꝛ plurimũ
cunfert pyccatoꝛiei. caritatis & dilectiomis/
& oleo pietatis & compaſſioms. PS·. Mir
ra & gutta & caſſia a veſtimentis tuis a do
mibus eburneis. Qui em iſtas qu inq; ſpes
babuit ſcilcʒ compaſſionem/dilectiõem/fa⸗
moſam opimonem/ oꝛacõnem/ & amaram
cõtricõem · pſe pꝛocẽto Potèit in cꝛ de ſuo
vVng entum deu oconis confitere. quo taber⸗
naculum mentis poterit mungere d& ſacerdo
tem cũ ſuis filijs ið eſt oꝛacoõnem cũ pꝓtibus
ſuis bonis poterit dño cnſecrare. P · In
guento varijs odoꝛibus delectatur cvꝛ ·
Vv die quod vngentũ illud ſignat ꝑfecti
oms diume doctrinã quiua ꝓcerto caro huã
na id eſt carnaliũ vł ſecularium vita nõ eſt
P adulacõem vngenda ymmo in vſus taber
naculi & in vtilitatem eccleſie & landem dei
& ſanctoꝛuʒ eſt ſolũmodo expendenda · Yl

dic ꝙ vngentũ deuocõms & dinine gracie

nõ eſt cuiuſſibet wlentis · ſed quibꝰ datũ fue
rit deſupꝑ · SPacerdotes em̃ tabermaculũ &
vaſa · · viri ſancti tli vnguẽto vngũtur alij
vero ad lve nullatenns admittunt. Y.
Exod.xxx· ¶ Dꝛecepit dommus fieri thi
miama odoꝛis ſuauiſ ſimi de diuerſig aroãti
cis ſpẽbus ſcilieet thure/ ſtactẽ/ omcha/d
glilbano/ mandans omma m pulnerem redi
&i & exm̃ mcenſum ſibi fièi/ipſum quia ſibi

ſuper altaẽ aureum in ſanctuario offerꝛi / w
lnit qnod talis in cenſacõ/ vl nullus tal pul
nis in vſus bumanos cedèt / quinymmo p
cepit quod quicumqʒ tali odoꝛe ſe delecta?
wllet / de ſuo populo deperiret · ¶ Der ince⸗
ſum int elligitur oracõ vĩ diuimi cultus exhi
bicõ. Sicut dicitur axvẽł · vui · Auam ſcili
cʒ ſibi donuꝰ ſpũaliter vnlt reſeruari & nulii
altri comitari · yſaye · Gloꝛiam alteri non
dabo ne laudem meam ſculptilibo· non vult
ergo ꝙ; bumana caro id ẽ quicumq; lmo
= moꝛtalis tłi meen ſo · i· eultu diumo ſibi ex⸗
pibito · vtat uec in eo quomõilbet delectet
quomodo fecit ficut allexander qui fecit ſe
ſicut deum adoꝛare · & gayyus ceſar qui ſta
. tue ſue pꝛ ecepit thurificari / quia reu era om
.D . nis talis merito perit pſum q; deus de⸗
ſtruit & confundit/ exemplo berodis de ꝗ
dẽ actuuʒ · xij · Auod contmuante populo
& ſibi wces dei & non homims aclamante
id ẽ laudes diu inaz ſibi dicente & eo in ta
libus gloꝛiante ꝓcuſſit eum angelns domĩ
&& cnſunptus vermibus expirauit aduerte
autem quod illud meenſum oꝛacomi & late
re habet conſtare ex thure cuins fumus ſur
ſum aſcendit id ẽ ex oontemplacõe/& ex gal
bano:cuius gu tta ignee eſt nature id eſt fer
uente dilectace/ ſtactem que idem eſt quod
mirza electa id eſt amara conſideracõe &α &
tri cne/ & omchina ſeᷣm meſtoꝛem eſt o
ſtreola modic a ad ſimilitudtinem bumana⸗
vnguis que ſcilicet coꝛ poꝛis extremitas id
Aſt ex ꝓſeuerancie continuacõne Juxta illð
theſ I¶· v · Vemper ſine intermiſfione oꝛ ate
2c. & ſicut de tali thimiamate dicetur illud
ecẽci · xxxviij · Vnguent ario facit pigm enta
ſuauitatis xᷣ bene ſuauitatis / quia vere tał
oꝛacõ dommo eſt ſuauis ꝛc·

Capituł · xxiij · „A-
Fcirur Exoð · xxxij. & · xxxiiij
Cum moyſes eſſet m monte
cum domĩo legem accepturus
ibiq; xl: diebo ⁊e noctibus ie⸗
iunaſſet vidẽs populus quod
non redibat petijt ab aarõ quod faceret ſibi
deos qui ſcilicet eos ꝑꝛ ecederent m deſerto/
acceptis ergo m aunibus mulierum & libero
tum pꝛojecit m ignem/& ſem quoſ dã oꝑe

dy alolico vitulis conflatillis vk ſaltem ca

pnut vituli m igne ſoꝛ matur/quod videnæ

ipſum adoꝛat & letatur & luſibus & comu⸗
mys delectatur/ ſedit inquit populꝰ mandnu
care & bibere & ſurꝛ exeruut ludere/ moyſes
ergo popnlum vides ydolatraſſe & ſuis ve
ſtibns nudatum eſſe/vitulum in puluerem
comminnuit/ & maquis impoſitum: ꝓpłm
bibẽ pcepit/ & ſedʒz cẽſtoꝛẽ ſtatim m bar⸗

bis viroꝛum: qni pꝛmeipales rei erant /ſignũ

ſue ydolatrie aꝓparuit & delicti miracło ſe

aPeruit/ pꝛopter quod moyſes weatis le

uitis ipſos að occidendum fratres ſuos ſci

licet illos qui miraculoſe ſignum delicti ſui

Pꝛtabant miſit / ponite mquit vir gladium
ſuꝑer femur & tranſeat per medium caſtro

rum & occidat fratrem & amicum ſuum ꝛ2c

Eſti ergo pꝛopꝛ ijs amicis & fratribus non
Parcentes eos occiderunt/& ſic crimen ydo
latrie vindicauerit. Der iſtum vitulum
moꝛ aliter loquendo mtelligitur ꝑecc atũ lux
urie quia ſcilicet vitulus ammal eſt laſciuuzʒ
Per moyſen mtelligitur pꝛelatus ſuperioꝛ⸗
pær foꝛnacem mtelligitur dyabolica tenptacõ
Per inaures mulierum mtelliguntur yma-⸗
gmacines de oblecta mina feminaru in / igit
diœ quod dum moyjſes id eſt pꝛelatus bõꝰ
et abſens· ita quodð per quadꝛaginta dies id
eſt magna temꝑoꝛa moꝛ atur quod non vi
ſitat plebem ſuazʒ · eu era ſepe fit quod po

pꝓnlus ſubditoꝛ nim ſe conuertit ad deos alie

nos id eſt að vicia & peccata · ipſaq; ado⸗
rat & diligit cultu m domim derelmquit ·
conſtat enim quod abſencia bonoꝛum pꝛela
toꝛum dato quod ex cauſa legittima ſuũt ab
ſentes tamen eſt ſepiſſime cum crimims ſub
ditoꝛum/ qmia nec iſte ꝓpulus vituluzʒ ado
raſſet ſi ſemꝑer moyſes pñs eſſet tũc emnim
maxime dyrabolus m foꝛnace tenptacois d&
m auribuæ mulierum id eſt ð malis mulieꝝ
tẽptacõmibo vitulum · i. peecatum luxurie eiꝰ
coflat qui · ſ · populus libenter adoꝛ at / ita
ꝙ Indis cõuiuijs vacat/& virtutũ veſtibuꝰ
ſe dnudat/q reuèa q lnxurie famulat & ſer
uit libet cõniuijs && ludis mtedit: et vtutũ et

Hẽſtatis veſtimta relinqᷣt· ſuasq; ignomĩias

rfirt facilit᷑ & oñdit · vn ipa luxuria / põt ipſi
dre lixcioſo ill.je·xiij· Nudam femoꝛa tua
cõtra faciẽ tuã & apebũt igno mia tuaadul
tela tua et mimie? tuꝰ celus foꝛ nicacõis tue

acnln c dent remin

Anieum mn ſe onnnes in
unpern vdunt lt 1
õ
ttenopneroalls nſtrmn
ſcen/donten & mnen
Emlrss rafant: ( dee q
txin ulss Mrt rgpnmgus
ſapſide ele puſtendenee⸗
Grqeod aqun ſgne nundi ſce
pNtmanan
cheſwuncmnt Pluse
Vülnwoſupdan en
tibhus muisddtnund ſeen
nmunſtnn enun erbg teon
ſeholtitnſningun
glisbhcti⸗ 1glin

. ud⸗
ra⸗

Cze 1ttu
itsnn
oſſts ediſe
ddomm Eß
.,, ſyſſe ta

dm
SSs
geliz dnene tut⸗ g

t
nr vaeber edin ipi

4 rrhen nymm⸗ Kiges B

1 07 9
daln udtei
phins i

nen Picgende

Pnn nis de

oodi

wkiat *
gne nns ſltatti .
Elertur des Noyſes ergo id eſt pꝛelatus recliens de ſub terpꝛet at aſſüptus Se aqqua· i. illis qui de
ſidet i nit N , ditum Hopulum m abſencia deliquiſſe vidẽꝰ acqua mundane fluibilitatis ad religionem 4
ſar Dlr woputh manc ſolet vitulum i · peccatum luxnrie vilipẽdẽ vł eccleſi am aſ ſumuntur ſcilicet viris Pfec 4
desy ihin cerno plbiz r &π Gam viliꝰ puluere vemonſtraè tis && reli gioſis quia reuera ſepe fit quod de
um ſe wifuſn ſe ſis 4 hr e aeer⸗ ſe en £ nrum monte cntemplacõis aſcendunt & cum ðo *
1aqnis im in in puſte t n eens ia cere & in re eo conſoꝛcium & familiaritatem contrabunt/ 4
ſed eſl bwſtum pi Amtcie 4 3 Marencia Pol ſit eoꝛn Juendam ſplendoꝛem alte honeſe conuũ⸗ .
g. d ſtatinm ban Hecatum ſcilicet per pemtenciam & diſpli⸗ ſacõnis exm̃ excipiunt/& acquirunt/ꝙpter .1
Pemelpales ie cant /ſ 1 cenciam a arè/ x ſic debet leuitas . i. pꝛe⸗ ꝙ ita fit quod populi.i. ſeculares m valle ſe
beruterdich win e dicatoꝛ es mittere qui fratres ſuos qui dere culi remanentes/ talem ſplendoꝛem m ſolite 7
nodnoyſiswe lm querunt debent gladio verbo del Pcutere conuerſacõms reſpicẽ non Pſſunt · ſed po⸗
dotedde e tis le & carnem i. carnalit atem in eis occidè vt

H lpare/ ſe nntos extimẽt ſeu credãt / ymmo ſine
futren& amicmſun num Peccati vidermt debent arguere & pu⸗ ſuꝑbia radios vircutum 8 ſe eiciãt & emit⸗
ropꝛys amnls fanin nre · ezechi · ie· Tranſite ꝑ ciuita tem && Peu tant· quia ꝓcerto illud eſt veꝝ quod bonas
Sotnitnnt fecnme tite nõ pareat oen lus veſter non miſeramim religioſus humils ſupbus qnq; creditur/qñ
tent. Dar ſſum zer 1 ſenem / adoleſcenten/ gæ virginem / Puulum virtuoſe & ſingulariter cõnuerſatur · ſicut ð

endo mteſigntur Precatulua
et vtulus ammal aſtlaſcin
ntellgitur pꝛelitus ſuperoꝛ/
tdligitur dyabalta tenptacs
wulerum mürligunur yme
eaminz keminaruint ggit

Pſſunt ipſum ſuſcita/ iſti leuite.i. p̃dica⸗
toꝛes nulli oĩo debent parcere nec fratrẽ aut
a micu m palpare/ſed omnes in quibus ſig⸗

& mulieres mterficite· l dic vbi ð fi⸗

de agitur nullus delet pꝛopinquis indulgè.
Fr

ſed ꝓ fide zelaẽ & ꝓ iuſticia dimicaè
dic quod aqua ſignat mundi coſciencias

ſcilicet puluèm vituli.i. anariciam elacoõz

ſuꝑbie ſeeum poꝛtauit/ puluis em̃ auaricia

ciꝰ ipõs cœznutosi: ſupbos sc elatos ypo
critas ſuꝑſticioſos eſſe credunt/ quamuis
m veritate iꝑſi coꝛnua ſuꝑbie nõ habeãt nec

jobãne dicebatur. Math·xj. vbi dr veĩt
jobãnes nõ mãducãs neq; bibens dicũt 2
Auid ergo ꝓYcerto tał moyſes id eſt talis
Vir pfectus ad euitãda mala maloꝝ indicia
debet ſplendoꝛem cõuᷣſacoms & virtutum

ſuoꝛum abſcõdere & pallio cuiuſ dam affa⸗

vitulus vero ſupbiam ſignat. ¶ Ili ergo qii bilis exterioꝛis vite induere · vt ſie Poſ ſit ſe
um noyſes iſt pec at s li⸗ talibus aquis id eſt mundi ſciencijs mebꝛi⸗ alis ↄformare/ & ſplendorẽ ſue ſanclitatiꝰ
quod per quadꝛagnnta dic d antur ſtatim eoꝛum barba · i eoꝝ pꝛudẽcia abſcondere vl velare/dicens de talbus ma
mpwia noratur qud non v 1j ſt ergo ſupbie conſignatnr qua Ppter a fra le iudie antibus illud. deut · xxxij. ¶ Abſcon
i, Kauen ſpeft gno p tribus ſuis id eſt ab angelis mm iudic finali dam faciem meam ab eis conſiderabo eoꝛuzʒ
ter occidetur ꝛc·.

enm ſe wnuemt ad deos alie
vrda & pecatar ipſih ado⸗
cultum domun derelwopit⸗
qucd alſercia ondꝛum but
nod en auſaleittina ſutab
atſcpiſime aum iininsſi
anee iſte ppuns vtuſnad⸗
er nmopſes pns ſſet tucemm
lulis n foꝛnat aatrnchbe
heum dbeſtö nale⸗ H
n .iecatuim lxurie et

Capit᷑ · xxeiij· ſb.

Onitur exoð.exxiiij · ¶ Cum
moyy'ſes aſcendiſ ſet in mõtem
ad dominuz & legem ab eo ſu
ſcepiſſet & tandem ad populũ
deſcendet · tanta gloꝛia m fa⸗
cie ſua ag aruit quod populus Pĩ recipere
non valebat qumymmo facies eius coꝛnn⸗

nouiſ ſima- „C. VV die ꝙ multi
ſunt ficut moyſes qui ſeilicet qn aſcendunt
