tim facto ſuꝑ ſe ſpũ domĩ veſtimẽtis ſuis ſe
exſpoliauit: & nudus tota die & nocte cum
alijs ꝓphauit · ¶ Flud poteſt allegari quõ
valde ꝓYfſicit ſocietas bonoꝝ religioſoꝝ & il⸗

las videre & frequetare: & verba eon atten

dere & andiè: quia reuera ſepe accidit & eti
am ipſe ſaul & qui luctoꝛ es ſunt ·i pſi ma
li mũdi pnᷣcipes & tyram & ipſo actu male
wlũtatis ſue quãdo lvnos religio ſos & ſan
ctos ꝓſpiciũt/ & vitam & moꝛes eoꝝ atten
dut & eos ꝓ has laudes et doctrinas et p
dica cões idiũt ſtatim ſpũ dei tangũt /&
m viros alios ſe conertũut / ita ſepe fit
& ipſi cum pꝛophetis ꝓPᷣare: cum religo
fis religioſe viuere wlut / & depoſitis veſti⸗
mentis bon ꝝ tꝑalm & etiam babitus ſecu⸗
laris: xp̃o nudi paupes landes redount/
ficut de quoda m rege francie legitur ꝙ; cuʒ
romam ad pigrin audũ iuiſſet ꝑ mõtem caſ
finũ traſiuit & viſa conuſacone ſanctoꝝ mo⸗
nacboꝝ: ſpũs domiĩ m eum mſiluir & depoſi⸗
to regio culto. ſũptoq; monachico habitu⸗

di occultus venerat · E ſaye · xlinij· vere tu es

ibi eum ipſis religioſe vixit/ qui etiam de lu
ctoꝛibꝰ tyrãnoꝝ iuiſ ſet ꝓmartinbꝰ capien
dis: ꝙ cvttidie fiebat / qui ſcilicet auditis eiꝰ
conutebãtur & cuʒ eis martiriũ patiebãtur
Inde ð xpo legitur· johis · vij. qy mim ſtri
miſ ſi vt eum coõpꝛ ehenderent: cum boc facẽ
auſi nõ fuiſ ſent / ꝓbariſeis merepãtibꝰ q; eũ
nõ adduxerant. Käd. üt · d · fic nuũ y locutꝰ
eſt homo: & ipſi phanſei dixerunt: nũquit
& ws ſedncti eſtis· ¶ Ir iſta cetiam poſ
ſunt allegari ꝙ ſpũs vbi vult ſpirat: qꝛ eti
aʒ qnq; ĩ po actu male wlũtatis homo cœn
uertitur: ꝓphᷣa domi efficit᷑: vt de paulo ex
emplariter muemtur. ꝓotens em eſt deus de
la pidibo facè filios abrale: Luc· ij· .G⸗
6 M.ð fin em ꝙ dauid poſſet ſcire wlñtatez
ſaulis vtia eſ ſet oontra ſe onfirmat a- Fona⸗
thas anucus ſuꝰ certum ſibi ſuꝑ hoc dedit ſi
gnuz ſve /ſcilicet ꝙ dauid m agro inxta lapi
dem fecit abſcõdi: oꝛd mãs q; pvſt prandiũ
ipſe ad ſpacium muros aſcendèt / ze tres ſa⸗
gittas verſus illã ꝑtem traberet & puerũ ad

jn erendũ ſagittas mitteret / & ſi wognoſceret

patrem ſibi ꝑlacitũ pnero dicèt · Intra te ſut

vides igit· Jonathas ſaulem m prãdio oon

tra dauid frementem: ſtatim poſt pꝛandiñ
ad muros iuit/ ſagittas daas m agrũ vbi da
uid latebat ꝓiecit / & puerum ignoꝛ ãtem ad
querendum ſagittas mifit: & cum dicẽt nozʒ
ſunt ibi ſagitte vltra te ſunt/faclendi ſignnzʒ
& recedendi ſpacinm dauid dedit · ¶ Iſtð
muem ex vſitum allegoꝛice ſie · ¶ Der jo na⸗
thã mtelligitur deus pater/ & ꝓ damd ei? ſi
lius eri tus. ¶ Daul vero rex qui mter epu⸗
las dauit moꝛtem deſiderabat cetũ ſacer do⸗
tum pꝛm eipum mdeoꝝ ſignat / qui m epul
paſcalibus xp̃i moꝛtem tractabãt · Duer ve
ro jonathe / turbãa iudayei populi m etate pnu
erili & ignoꝛãcie den gnat:jonathas ègo id ẽ
deus pater tres ſagittas ideſt tria gna dimi⸗
noꝝ eloquioꝝ ad danid abſconditum m a⸗
gro ideſt ad xpᷣm latentem ſub littera ſcilicet
legis / łos: ꝓphs noſcir̃ direxiſſe: & ad
ſagittas huiꝰ ideſt mtell gendas / pueꝝ ſuuz
ideſt popnlum iudaycũ tranſ miſiſſe / qui ſcz
ſagitt as duĩoꝛum eloquioꝝ receperũt & ſcn

pſerunt/& m amicicia ſynagoge reduxerũt

Verũptamen dauid ideſt xpm qui ſub lpis
tabulaꝝ legis latitabat & m agro Hhuiꝰ muũ

,mnt wen
aiſiin
7 . 9 „
codt urienf Itxy
aed re nd .

ſir ſar veni lapi⸗ a⸗
nun ſotinnpunmithiy n.
,uoiantmt nunne⸗ nuhabus
nudq viſ plcri ſnch ſic wꝛt
vler ſounte donio banhiendtt
ugo dedt ſdedes panen ſanedhtn
dumcß SNegen mrcerus pale
bonuellon dequo golu ocrident
ent tſenitis⸗ (r me qnido
pumn ſui diſt an nmunt a4 0
n tulcure ppant aban ſte ma
onmn, lcnhg cini ſulrt ſ muͤd
Feic Kſagal

minbes Dumendus: qbos cum!

Ndos N rſiſez
Nofſos dſ dnauer

espenen ſmddumtnden denns,

nydin
bprim mnos ſedi n

es ſa⸗
er uz la Ptem tfaberet * Plleni 8
iagerag mirnt / wgloſcetet
Nuiti Poero dacet Jnen te ſut
R⸗ Pdans ſoolen w pndio oon
udd fiementen ſtarlen aſ pundi
ros mt/ſgttas us nagnivhrc
cbat pirit plenm ignauen
um ſigttas nfit: A um dect o⸗
ſgre vla er lint/faas, ſonnz
ndiſyrinn id dedie (ſt
wſinm alegonte ſe. Der piu⸗
turdels pater A,dandeh ſ
16. (Cri Wo reng rs epu⸗
tmorten ndenederd eudo⸗
umcipun ndeon bgnat qun ſr
õ
notiae alguntun .
Ho. gna diun
eleinen n2
zuopis bzne ibinnſle
un amndr irerſeN
obs nolt dire
e Irb⸗

azſbuen uf
n deſt natge nſ l

uhit
. rg lis

Go i mil

. 11, ê,
les ha a,. a

deus abſcõditus nõ potuerunt cognoſcẽ: nec
etiã quid ſagitte h · i littẽ ſcripturaꝝ qᷓs col⸗
ligebant ſigna carent /daind ideſt xp̃ʒ ſcine⸗
runt aĩauᷣtere / ymmo: abſq; ꝙ ipſum p ſi⸗
dem capent at q; crederent dimiſerunt abire
Johis po. jn ꝓpia vemt & ſui eum nõ rece⸗
Perunt jn mudo erat & mũdꝰ eũ nõ cogno
unit⸗ ⸗D- Vl die ꝙ daud
ideft peccatoꝛ fugit ab ira regis xp / ſalua⸗
toꝛ etiaʒ a lapide ideſt a e: das duricia m qᷓ
latuerat ꝑ pemtenciam egreditur quãdo jo⸗
natas ideſt colubmus pdicatoꝛ & ſim plex
ſagittas diuinoꝝ eloquioꝝ ad ipſum dingt

s qñ verbis de rep̃henſiombus ipſum ſagit

ta arguit atqʒ ferit· ¶ Textus· xxj· ¶ Die
bhabes q; dauit fugiens ſaulem vemt m nole

ad abim elech ſacerdotem: petijt q; ab eo pa

nes ꝓ ſe & pueriæ ſecum duclis/cui euz dix
iſſet ſacerdos: nõ habeo paes lay eos ad ma
num ſed tãtum panem ſanctuʒ ſi mũdi ſũt
pneri comedant maxime a mulieribus / dixit
dauid ꝙ vaſa pueroꝛũ ſancta ſuc poꝛro via
lluta: ſed dante domĩo ſacrificabitur/fſbi
ergo dedit ſac erdos panem ſanctiſicatũ: gla⸗
diumq; golie qui muolutus pallio qui m ta⸗
bornaculo a die quo goliã occiderat ſemꝑ fu
erat reſeruatus · ¶ Dic vere quãdo danid et
Pueri ſui ideſt æp̃iani xmunt ad ſacerdoteʒ
m paſchate ꝓ pane eukariſ lie ſimẽdo/ante
omma ſacerdos curae habet ſi mũdi ſunt at
qᷓ; caſti: debetq; eis dicè/& iſte pams non
eit laycus ymmo ſanctus & ſolnz a ſan clis
minibus aſ ſum endus: quos cum ſanctoꝰ
& mũdos & coſefſos eſſe cognouerit: debet
eis panem ſane lum tradere / necnõ & gladiuʒ
timoꝛis domim ſeu etiam memoꝛiaʒ cru cis
: qui ſcilicet golias dyabolus ingulatus exti⸗
tit deber eis aſſignare/quia ꝓcerto ſicut Pu
eris datur ꝓanis & baculus vt panem a ca
ne defendant. ¶ Die etiaʒ eniſtiano gladiꝰ
crucis vł diuini timoꝛ is cum pallio Pbumi
litatis additur: vt panem iſtu m ſeu etiam
ſacra mientum & eius virtutem dyyabolus ab

eo nũẽᷓ tollat · jſta tamẽ ẽq ſunt ſancłi: vi

am ſuam debent pollutam dicere: mptũ re⸗
ſpecłu tãti ſacramenti ſed ſe debent ĩmũdos
& mutiles exſtim are · diẽ · luo jobis · inj. jn
multis em̃ offendimus omes . F
¶ Ibk die ſiẽ allegat ſalilatoꝛ: ꝙ iſtos pa

nes ſanctos quos nõ liccbat lapcus comed

P'e/NR

Ricut patet leuitici: xii· dauid layc? fame
licus comedit: quia neceſ ſit as nõ habet legẽ
¶ Vr die ꝙ gladius golie eſt detractoꝛ: qui
gladius dyyaloli dict: qd m ꝑs dr̃. Lingua
eoꝝ ſicut gladins acutus nũcupatur· Iſti
ſunt ergo qui m fem plo riligiomis habitant
& inuoluti ꝑallio: ideſt babitu religioſo vł
diſ fimulato Pumilitatis: caritatis zelo lo
mmes feriunt & cruentant / jſte emm ? gla
dius qui ꝓpꝛium dnm occidit et detractoꝛ
ille qui ꝓpꝛio dño ſcilicʒ ꝓpꝛio p̃lato non p
eit · Ps · gladius eoꝝ mitret m cœꝛ da pſoꝛnʒ
¶ Doeth ydumeus fortiſ ſimus paſtoꝛnm
ſaulis ̊ quo nõ cauebatur erat m t⸗ bernacu
lo quãdo ſacerdos panes & gladiu dedit da
uid qui ſauilh retuliſſet mterficti ſunt ſacerdo
tes. ¶ Ex hoc nota ꝙ ſemp eſt ab in ſidijs p̃
cauendum && maxime quãdo negocia tãgũt
pꝛmcipꝑes & magnates: vbi ſc.hcer nõ aduti
tur: adeſt aliꝰ qui loquitur ꝓpter ꝙ; multa
mala ſequũtur jdeo lxne dicitur· ecct. x. In
gitace tua nõ detrakes regi anes em̃ celi
deferunt ili: quilibet em gaudet referꝛe Platu
re & pnᷣcipibus quicquit vident/So bene dr
ecct.viij Coram extraneo ne facias onſil

um: neſcis em̃ quid pariet ·

Capit · xxv· R⸗

Egit Keg.xx-· ¶ Daud
fugiens ad ethis regem geth⸗
cu m ꝑpendiſ ſet ſe eſ ſe ogmitũ
Aͤumens nequit a Phil ſtim: qui
inimici erant filioꝝ iſ rabel pa⸗
tẽtur / finxit ſe in regis pꝛeſencia furioſum /
mutauit os ſuum: && im pĩgebat m vſha ꝓ
te clanſa: & deflu ebant ſaline de oꝛce cins⸗/
que videns athis ipſum fore nullarenus
credidit / ſed ipſum tanẽy furioſum expulit.
&c ſic ſub oloꝛe mſame Pericliln m ena ſit·
Ad ſpelũcã doliam fugit atq; vemt: vbi ſei
licet fratres eiux ad eũ m cõgregati ſũt & illi
qiu erant m anguſtia & amaro am mo/ && qꝗᷣ
premebantur oꝛe de alieno ad eum conuene
runt/et faclus eſt eoꝝ pꝛ meeps & ei adheſe
runt · ¶ Dic allegoꝛice q; damd eſt cri ſtus
athis vero deſignat populum iud eoꝝ /qꝛ re⸗
uera dauid dei finus m geth que interptat᷑
toꝛcular vł oꝑριe:ns: m op̃ſſione mnndhi
& nuſerie: vemens ſe m aliam ꝑſonam ſcilicʒ

„

m hominem:ceam em aſſum endo mntau it: &
in toꝛculari paſ ſio ins moꝛ e inſam: wlũtarie
ſcilicet moꝛtem aſ ſumedo apꝓuit: ꝓpter
etiam herodes tãquaʒ in ſanuʒ veſte alba il⸗
lufit / qua Ppter athisæ ideſt iudaycus ꝑpn⸗
lns ipſum eſſe deuz weſt dei filium ſeu meſ
Ram nõ credidit / ſed ipſum & eius fidem ex
pulit / & eum expellendo occidit / dicen ſciliz
illnd · Uuce· xix· nolumus hũc regnaẽ ſuper
nos / & illuð tolle eum / etiã ita ꝙ iſte m ſpe
lunca ſcpulchꝛi deſcẽdit: Fratres ergo eius
ideſt apoſtoli & diſce puli ad euzʒ per fidem
deſcenderũt && omẽs qui erant oꝛe de alieno
Pꝛeſ ſi: ideſt debitis peccatoꝝ cnſricti ·
Oẽs illi etiam qui m anguſtia tribnlaconis
& amaro am̃o cõtricõms erant Poſiti: ſcilicʒ
gentiles & alij ꝑccatoꝛes plurimi ad euzʒ co
uenerunt / fidemq; ipſins ſuſceꝑperunt/d& fac⸗
tus eſt eoꝝ pꝛ mceꝑps & eum tanẽp deum &
dom inum crediderunt · dicens ilud· ela p· ix ·
veſtimentum tibi elt / pꝛmceps eſſo noſter ·
.QA⸗ . ¶ VYr dic ÿα quãdoq; expedit
Qulticiam ſimnlare · VYnde catbo. Nulticiaʒꝭ
ſimulaè loco pꝛudẽcia ſuma eſt. & ꝓ · xvj·
KReſponde ſtulto iuxta ſtulticiã ſuã ne ſibi
ſapiens viĩdeatur · ¶ Yl die ꝙ boaie ſolũ illi
qui ſunt mopes anguſtiati & t bulati ad da
ind: ideſt ad xpᷣm ad ſpelũcam yſolam: id
eſt ad relgionis ſtatum cõueĩnnt: ipſumq;
ꝓducte elgunt/ dinites vero nec de dauid
deſt de deo nec de religione ſua contendut.

Jacbyſedo · pauꝑes eligit deus · Vnð ap?ꝰ
videte fratres veſtram wcacõem/quãdoq; ñ
multi potentes / nõ multi nobiles ſem carnẽ

:ſed mfirmum mũdi eligit deus · ¶ I H die
qꝙ; ꝓeerto illi qmi ſunt fratres d amð ciuitatẽ
ſectando & fratermtatem diligenðo iſti qui
ſunt mopes ſeilicet wluntarie diuicias con
tenpnendo / & uli qui ſunt m amaro animo
de peccatiapemtendo/ & illi qui ſut m angu
ſtia: tribulacoms ſuſcitando/& illi qui ſunt
pꝛeſſi oꝛe de alieno:ideſt qui ſunt lom dini⸗
tes mundi era &α diuicia onus m pꝛeſſura re⸗
Putando: ad daud ideſt ad criſtum ꝓ gra⸗

cia wemunt m ſpelãca paradyſi diſeipuli ei?ꝰ

finnt/talium q; peꝛ ſonaꝝ dux & rex efficit
& ipſi ſibi tanꝗ pꝛmcipi ꝓpetuo famulan⸗
tur · Vnde Pſe eſt qui dicit. Eſayye · lvj ·
ad quem reſpiciam mſi ad pauꝑculum & cᷓ
tritum ſpu & timentem ſermones meos

7
/

Cribitur Reg · xxii · &· xxiij
NDitc ba bes quomõ doleth ĩ
terfecit ſacerdotes domini ſcili
cʒ -lxxxv: viros ĩdntos ephot

lmeo: d ꝙ; ſolꝰ abiachar effu

git & euaſit · Dic vẽ dobeth qui mterp̃tat᷑

moꝛtuus ideſt ꝑccatum carms ꝙ fetet · vx
doleth qui mterpꝛetatur ſollicitus.ideſt dya
bolus qui circuiens querit quãdo deuoꝛ et:ſa
cerdotes domimm ideſt viros eccſ tics qni
Imo contmue ſunt mduti ſume mititur occi⸗
dere a cuius occiſione ſoluʒ abiachar quim
terptatur ros: ideſt ſolum illos qui ro dini
ne gracie ſunt in buti contingit mirabiliter ſe
ſaluare· Text?· xxi j- ¶ Oec itn habes q;
jonathas cuʒ dauid m deſerto fedus mijt: ?c
ſie legitur cum daind ter ineſſe fedus ſe licet
ſemel m domo · S · xvin· ſcdo m agro · j· regũ
xix · terco h caꝰ · xxiij· ſcilicet m deſerto·
¶ Die vere deus cũ iſto bvie triplr fedꝰ facit
ſcilicet m domo nſciencie ꝓꝑ ontricoem m
agro eloqu encie ꝑ nfeſ ſionezʒ /m deſerto pe
mtencie ꝑ ſatiſ factionem · e die ꝙ jona
thas deus: cum daud viro iuſto confed era
tur & ingitur: qnãdo ipſuz muemt m domo
cꝛdis & cgitacois ꝑ ſii pſius conſfideracõ
nem / quãdoq; m agro opulento ꝑ actiue vi

te fecunda oρ& quãdoq́; m deſerto religi
oms vl contemplatine ꝓ ſecret am ſeculi ab⸗
dic acõem· ¶ Ir dic ꝙ pꝛimũ Pactum fit
ꝓ fidem m domo cœꝛdis & cogitacois ſedʒ

ꝓ cariratem bone opacvis · tercium ꝓ ſpem
m deſertu m tribulacois / quãdo em̃ hmo cũ
deo illo triplici modo iũgitur/cnſtat ꝙ ſibi
firmiter cpulatur· vnde · eccã ſtici· iij· fu⸗
mculus triplex difficile rumpitur

Capit᷑ x viij · .MN-
Onitur ſReg·xxiiij· ¶ Cũ ſaul
actu aliter perſequeretur damid
:accidit q; ꝓ ventre purgãdo
ſpeluncam mtraret: m cuiꝰ ꝓ
fundioꝛi ꝓte dauid cum vins
is fugerat & lattebat / dauid ergo fibi
quanꝗ pſecutoꝛi miſertus ipſum occidere
wluit ſed oꝛã clamidis eꝰ p̃ſeindens / & de

lc cœꝛ ſuum gxrcuciens pPemtuit pſũ:abſit

——

ann ſpde
cesſelt wt cterhin de
pub w
dekenifag ſnri nib

t mimus tus ptum h

faens nbins mhets 'cau
⅓Nor n ſpeln⸗
lcttqiy unnn iu na⸗
oſtnus firise n ſlin gnant
alr purgare delt maam wuntatem
Inpler: adon dnaſon cninm
opnd elſicden ddenne Knn
ltmnm patt denalnsquſcnd
luncan migons vl ecleſemtnn
Xad ve limmtur A pꝛeſunt
lem dincſſon vwum mitant t
uman ndicham unam ert
orznt/ idog enam miſtu mue
duin⸗ Ciuanemen, in
dehndmm bäran
to· idee Patntdgitnnd
ditns leet Re
tla elenten dna

e Go rjnhi
x he⸗⸗„ A
wead vup ſalcer n daſaro⸗

r das ei iſto bie npf ah hat
domo onſantie wntrichen mn
ſendist nſſionen mdelato
9 Kfachonen⸗ G de on 3
us: cunn dand vno uſto wonſtden
igttunquado pſ⸗ muemmt m domno
Ngtacys p ſu pſius oyfdonch
do n agrwepulano pachieyj
apon quddoyn dalotoregt
vnrenplitmep ſantan ſeul ab⸗
.It die puumi pꝛclum fit
1domd oldis N ogltchss ſd
en ne opadds⸗dunn pſpen
um tblae Aid gühendl
ngie nodoſinn anſn M
wpulatur vnde⸗ criſtan
tnpler dffal unplun⸗

et: m el
ſpauneam mtdd dauns

. vn
pre daun
fündeon zund ℳ

bat/
ent 3 3 pne
(071 g9 / 6ℳ
ie lumi iln ſnnſi
vo: .
um walt

inquit vt extendam manum m xp̃m domi
quo facto ipſum mimicum ſuum ſauleʒ ad
fletu m ꝓuocauit· ¶ Iſtud Poteſt allegari
qꝙ homo nobł cꝛde / nõ debet aliquid oceul
te vł ꝓmcioſe peut ere / & Potius pnblice de
bella re / qumymꝰ ſi koſtem m poteſtate ſua
imnuemt: debet ſibi ꝓcere:& maie quãdo vi
det ex caſu & a foꝛ tuna & ex dei ꝓuid encia
& nõ ex ꝓpꝛijs viribus ſubiectõem huꝰ fa
clam eſſe/ quia ſicut dicit ſeneca · Sufficere
deber victoꝛi vindicare potuiſſe · Vnde ſene
ca: de moꝛ ibus dicit: magnaꝝ vjrium eſt
ledentem negligere: tali em mõ inimicus me
lius vincitur: & ad fletum e doloꝛem ꝓuo
catur/jdeo dicit ſeneca · ꝙ; ꝓcendo melius vi
ces: ſicut poĩt exemplũ de julio & antbomo
de ben eficus mi ſeneca · li Puͦb · xxv · ſi ſitie⸗
rit inimicus tuus ꝓotum da i li ꝛc̃· ſic emm
faciens carbones congeres ſuꝑ capud eiꝰ.
O- ¶ Vl die ꝙ m ſpelunca religis
ms łᷣ eccleſie qñ q;: imuemtur ſaul malus rex
ideſt malus platus: qui ſolum querit ventrẽ
ſuum purgare ideſt malam wluntatem ſuaʒ
implere: & ſterooꝛa diuerſoꝝ criminum per
operis excuſacõem extenus releuare / ſicut ad
litteram patet de multis qui ſolũ ad hec ſpe
luncam religionis vł eccleſie mtrare querũt
& ad le illi dommãtur & pꝛeſunt vt feto
rem diuerſoꝝ vicoꝛum emittant:& vt ſuꝑbia
luxuriam: vm di ctam: auariciam exercean t
& ciĩcant/ quãdoq; etiam m iſta muemtur
dauid ideſt bonus ſubditus qui ſolum ibi ꝗᷓ
rit latere & a mudi tumultu ſe abſcondèê/&
oꝛacom & deuocoõi wcaèë Mathei. vjy mitra
cubiculum tuum &τ oaα patrem m abſcondi
to· Quid ergo ꝓcetto talis dauid bonꝰ? ſub
ditus licet videat regem & ſupioꝛem ſuuʒ
talia factentem & mala opa exeqnentem: da
to ꝙ; etiam ſit mim icus & perſecutoꝛ ſuꝰ &
ſuoꝛum / non tamen debet m eum manum
mittere / net eum impugnaẽ difamaè: & ſpi
ritu aliter occidere / ſed potius m pacien ciæcia

diſſimulare:& defectus ſuos bemgmꝰ qᷓy po

terit ſubꝑo: tare/ quĩymmo ſi quid de cla mi
de fame ſue detrabendo p̃ſcĩdeit: & ſibi ob
loquendo de p̃lato lmguam ſuam laxauerat
:ſelpſum redargu ere & cœz ſuum pcut ere ð
bebit. Exodi · xxij· di s nõ detrabes: & pꝛĩ⸗
cipi ꝓopuli tui nõ maledices / ſicut et. am de
aſa dỹ · ij. reg · vj · qꝙ moꝛte pcuſſus mt eijt

quia mãnũ ad archam vaeilanteꝭ miſit: ad
benotandnm ꝙ etiam ſubditus nõ debet p̃ᷣ⸗
latum vacillã tem vł delmquẽtem detraben⸗
elo tend ere: cum ad ipſum nõ ꝑtmeat de ma
ioꝛibus idicare · Exemplo conſtãtint imꝑa
toꝛis qui m œnſilio gnal libellos epiſcopoꝝ
vbi eoꝝ crimina vł accuſacões cntmeban⸗
tur œnerim ari mandauit / dicens ꝙ maioꝝ
iciã nõ amioꝛnbus ſunt iudicada /

Capit · xix · D⸗

Egit ſNeg · xxv· ¶ Nabal qui
de dines magnꝰ cuꝰ paſſio
erat magᷓ moꝛabat ĩ carm elo
:ſte tame erat peſſimꝰ & ma
licõſus: vxoꝛ wero eius abigail

erat prudetiſ ſima & pulchꝛ a/ factum e igi

tur ꝙ cum iſte oues ſuas tonderet & tonſo
ribus ſuis conunnuʒz faceret: miſit ad eũ da
nid Cqui latebat tũc tpis m deſerto) ꝓ ſe &&
ſocijs ſuis benedictionem & graciam:ĩdeſt ci
bos ſeu viaticuʒ peciturus/iſte aut em nõ ſo
lum noluit eis aliqd dare: ſed meepit obloqᷣ

de dauid: & ininrias dicere/ & ipſum ſeruuʒ

fugitinum wecare/quo audito danid iratus
Dſtatim cum omnibus que nabal habebat
wluit ꝑdere/ mſi ſapiens vxoꝛ eiꝰ abigail cõ
curꝛiſſet· Iſta em andita fatua reſpõ ſione
viri / ſtatim munera ꝓauit m occurſuʒ dauid
cucurꝛit & verbis pꝛudentiſ ſimis ſił et mi
neribus ante niſſis iram eiꝰ placuit / ita igit
viro ſuo ebꝛio indicare wluit / ſed m craſtti⸗
no pꝑiculum m quo fuerat ſibi dixit: ꝓpt᷑ q;
emoꝛtuum eſt cœꝛ eius mtrqnſecus / & factꝰ
eſt quaſi lapig/& ꝑoſt deceʒ dies defecit &
moꝛtuꝰ eſt. ¶ Iſte nabal qu mterpꝛetatur
ſtultus: qui ſignat aliquem diuitem & max
ime pꝛelatum p: mciꝑem vł ſopioꝛem/quiĩ
deſerto huiꝰ mundi licet ſit malicſus & pꝑeſ
ſimus dinicijs tamen babũdat · Ps · jpſi pec
catoꝛes habũdantes m ſeculo optmuerũt di
nicias iſt igitur ad tondendas oues: ideſt
ad exœꝛ iãdos ſimplices & pauꝑes cotmue
vacãt/& etiam tonſoꝛibo ſuis ideſt ballimꝰ
& familiaribus ſuis ad iſtam rapme tonſiõʒ
ſeruientibus cõniuia & feſta pꝛepat/ & ipſi
officia & beneficia & alia lucra tepoꝛ alia ſub
miniſtrat: & cum dauid ideſt xps qui m ꝓ
ſona pauꝑerum petit & clamat ꝓ elemoſinaꝰ

nichil donant: ſed ꝓotiꝰ ipſos ſeruos dauid
ipſos ſcilicet pauꝑes vituꝑant & moleſtant
& murmurado & maledicendo ipſũ dauid
xp̃m blaſphemãt · Judicũ · ve · jnt epł as ma
ledicebant abimelech· QAuid ergo ꝓcerto nõ
reſtat mſi ꝙ dauid & viri ſui /ideſt xp̃s cuzʒ
angelis ſuis cotra tales irꝛuat / mſi foꝛte eo⸗
rum vxoꝛ ſapiens: ideſt pꝛudencia ipſos re
darguat i: dona & elemoſinas xpo & pau
peribus tribuat/& ꝑ bumilitatem & pemtẽ
eiam ipſi dauit xp̃o obuiet & occurꝛet / que
nam elus imꝑediat & cõ peſcat · jdeo bene di
citur ecc̃i·xx vi: mulieris bone boatus vir ·
Q. V illnd allega ꝙ nabal.i⸗
pꝛelatus tunc debet magnum conunuũ facè
& magnuu gaudium quãdo oues ſuas · i⸗
ſubditos pvteſt tondere: & nudos & paupe
res mentaliter & ſpũaliter facere & bellus bo⸗
noꝝ temꝑoꝛalium de aff ectione pſoꝝ auf
fer? eᷣ exempio ab: abam: qui tunc magnuʒ
onumium fecit quãdo filium ſuuʒ yſaac ab
lactauit: deſt ablacte bonoꝝ terꝛ enoꝝ per cõ
tenptum abſtraxit · Gencſis . xxi · ¶ Vl ecõ
tra qic de malis Platis & domims: qui tunc
tem poꝛis ſume gaudent/quãdo ſubditos fu
os excꝛiaè & euellè bonoꝝ t᷑renoꝝ pꝛiuare
ꝓoſſunt/& quando ſufficietẽ occaſioneʒ ex
cꝛiandi & depꝛedandi eos inuemũt · Job ·
gandentq; vebem enter cum inuemũt ſepul⸗
choꝝ & loquit de illis qin fodiũt aurum·
„ ⸗. V= illud allega ꝙ epdin ho⸗
mo ? ebꝛiꝰ & m ipſo feruoꝛe wluntatis non

debet exa ſperari vl coꝛrigi ſed potius diſſi

mulari & ſu oꝛtari:ſed m craſimo cum ira
c& ebꝛietas ceſſauerit de bet tangi · Vnde ecẽci
xxxj· In conuiuio vim ne pꝛoximnʒ argu
as/ && ſeqnitur nõ pꝛ emas eum m reꝑetendo
non ſolet ei homo ebꝛius vł iratus obiur⸗
gacõ em acquieſcere / qui tamen refrigeratus
ſolet patienter eum cœꝛrigitur ſuſtmere · Vk
dic ꝙ nabal qni mterpꝛ erat ſtultus eſt ꝑee
catoꝛ/qui eſt peſſimus & malicoõſus: ĩ miſen
cꝛs: in innioſus:imngratus: obſtin atus obli⸗
nioſus & ceruicoſus: dauid em̃ paſtoꝛes eiꝰ
& greges eins defendè at: & ideo fuit m gra
tus ꝛc. tals ergo cums cꝛ emoꝛitur & lapi
dificatur ꝓ obſim acõem: poſt decez dies id
eſt deee mãdatoꝝ trãſ greſ ſionem moꝛitur⸗/
è morti tpah & pꝓpetue codenpnat· Ezeß.
Xviij ama que ꝑeccat ipſa moꝛitur ·

Capie xx. .

Cribitur Keg-xvi-¶ Cum
ſanl pſequeret᷑ dauid: & in me
dio exècitꝰ? ſui tabernaculo qui
eſeeret doꝛ miret: ciphumq;
aque & baſtam ad ca put ſuuʒ
balvret: dauid de mõte deſcendẽs caute ta
bern aculum regis mtrauit: ipſumq; doꝛ miẽ
tem innemens / baſtam & cypbum abſſtulit
:ͤ rediens m mõtem it ꝝ aſcendit & clamare
meipiens buiuſmõi verba ducit / vnð reſpon⸗
debit verbum: ingreſ ſus eſt vnns de turba
vt mterficeret regem: vinit domiꝰ quia fihj
moꝛtis eſtis wos: qui nõ cuſtoditis dommn
veſtrum xpᷣm · vbi mquit eſt baſta regis/&
vbi ciphus aque ꝛc̃· Abner ergo mento re⸗
pꝛehenditur qni domĩum ſuum non cuſto⸗
dnnt ſed doꝛmiens ipſum m periculo di⸗
miſiſſe ꝓbatur · ¶ Deꝛ dauid qui m mõtibꝰ
moꝛabatur & qui mterp̃tatur mann foꝛti⸗
m boe loco poſſum dyabolum m mtellgere⸗
quia ſcilicet valde eſt foꝛtis:& m hoc loco m
montibus ideſt m ſuꝑh̊ & m elacõe ſuperbie
ſemp dinoſcitur habitare· Job · xl· ꝓpſe eſt
rex ſuper omnes filos ſuperbie & ibi mõtes
eiꝰ herbam fuerunt · ¶ Der regem iſrl xp̃ʒ
mtelligo· ꝓ abuer vero qui mterp̃tatur priꝰ
lucerna mtelligitur raco/jſta eſt ergo veritas
ꝙ rex iſrahel xps contra dauid manu foꝛtẽ
ideſt contra dyabolum ſuꝑbũ & montuoſum
militans: quando q; m ſacramento altaris ł
etiam ſpũbliter ꝓ graciã m tabernaculo coꝛ
dis hnmani recipitur vt ibi quieſcat habi⸗
tet &τ moꝛetur. n nullo añ lo o xps dultiꝰ
doꝛmit ẽᷓp qñ immũdo coꝛðd ꝓ graciam reqe
ſeit Can · pꝰ. duz eet rex m acubitu ſuo ꝛc

ſeð reuera ad hoc q; rex iſte m cꝛ de Hũaꝰ

poſ ſit ſuauiter reqeſcere / tria de bent eum ſo
ciare:ſcʒ a bu er pnceps exercitus vtutumi-
lucerna racdis que vigllet / haſta id e memo⸗
ria crucis que ſuſtentet / ciphꝰ aꝗᷓ ideſt Bu⸗
moꝛ deuocoms cõpaſſiõis & cõpuctioms qᷣ
rijget · Sed reuera quadoqfit iſte vigil
deſt raco ita mũdi delics delectat/ ꝙ a cu
ra diligencie tepeſcit / ita ; doꝛ miens eletat
&& tune pꝛoculdubio vemt vnꝰ de terꝛa: ſci
lis dy abolꝰ qui in tabernacluũ ꝓ tenptacs
ſe ingerit/& Paſtam & aquam ideſt memo
riam ſeu diuim timoꝛis lanceã deuocοπα4+

eN. ANpy,

14
fihsiſrbe wtnat uo

ne ynubehn

ſ.
. lr ni ſilunt m e⸗ mul⸗

ſon ommamn ntentur omne
trorndlbot⸗ ſcaunl feuhr
Lic viuntur nnt latrones: ina 6
ſco: onatenert dan rRana .
cdent & ntias Nnet wlu,
J. TRensmord
ſmmugetum peiſſtmi wngnganr⸗
ſugnent wrtninl A dommns
dor olri nep ſinpna ne
nep gplits/ milmmn pbronſl
nueben ſalinne wjrſat qn
ſbtonet ſäm ſaſätatus: cuentum

predoit Nmonſinamtum

nondurnsſſſitatlſemeneue

n ergteſtadhpdautr
zeneſllee vrnfun a
it angaſtmd & cAvp n
thprns naignged wor bed

ſprns neoc diß
ſie diw nouſten g
da tgms guiſaleet
n n * wlunn
4 Genter nint,
Eun eſane Name
Ppte de Dnſdrtund
ec⸗ enn nne

ſe⸗ . Cceleig⸗ 86 mox W

ndomens pſin n perieuio di/
fhnn e dautd guim moͤtbh
/qu mterytotur nann fons
poſſim dyalolum m ntolgere /
rvade eſt fons & m ve om
daſtmſuph n lcde ſupebee
ſaur vadtan b pecſ
Onnts flos ſupeion & di notes
am fürnint⸗ (Pe ngen ſih
,pabuer wro qui mtapptar pn⸗
nreligtur nc/ſti togo mitn
bel ws wnin daund mini foiti
1dyalolm ſpbi norrioſim
lnancoqemn ſcummto lns
tlte pgacamtabemncu wr
eepitut Nr dr qucſent bati⸗
nerur. nlocibeo edid

chummudo ndactn eſe

o dn cet tetnn lhinl fa⸗
n o. du eet ien .

—

/

1

⁊c cõpũctionem tollit / & clamoꝛibus mala⸗
rum cogit acõm regem mqnietat & in oꝛde
quieſcere nõ ꝑmittit · Quise es tu mquit qui
clamas & mquietas regem ccludi ergo po
teſt ꝙ abuer ideſt racõ que nõ bene vigilat ſ
a0 regem / latronem dyyabolum mtrare & ip̃ʒ
Poliare permiſit merito debet redargui/&
moꝛtis filia nũcupari / vigilate ergo quia ſi
ſciret pra milias ꝗᷓ Koꝛa fur veiret vigilaree

vt ⸗
Capit · xxj · „T.
Onitur Kej·xvij. Die po

tur ꝙ cum dauid ad etbis
egem geth fugiſſit: & omni
die a cnuicimæ gentilibꝰ mul
tos ra perent & cuzʒ ipſi regi ge
e li cicẽtur ꝙ; dictax p̃das nõ a gentilibo: ſedð
a filijs iſ rbel aoꝛ tarent de quo ideʒ rex ſũ
me coõgaudebat / ide dauid tali vtebat cau
tela: qui ſcilicet nec viro nec mulieri ꝑcel at
ſed ne contra eum loquerentur omnes ghali
ter oecidebat⸗ 6 ſta cautela ꝓculdnbio ad
hbuc vtuntur muti latrones: quia ſcilicet eo
ſolo: quia timent reuelari poſtquã rapuerit
occidunt: & qui alias ꝓcerent nulli ꝓcunt⸗
*J- X Terras xxvuj. Motuos
ſamuele eum philiſ tmi congregarentur & m
ſurgerent contra ſaul/&τ dommuns ſbi reſpõ⸗
dere noller: nec ꝑ ſunpma nec pꝑer ſacertot es
nec ꝓꝑ ꝓphᷣas/ mulierem phiton ſſam adije
& ſamuelem ſuſcitare popꝑxſcit/qm ſtatiʒ ꝑ
phbitomce ſciãm ſuſcitatus: euentum bell ſi⸗
bi predixit/& ꝙ; m craſtmum cum filjjs ſuiꝰ
moꝛiturus eſſet ſibi certiſ ſime reuelauit/ q;
etiam euẽtus rei poſtea cẽ ꝓbauit · De iſta
ſuſcitace ſellicet vtꝝ fiut vn a am̃a ſamuel
qð Põit angu ſtinꝰ & ecẽ·xl vj· jnſuꝑ vt ꝝ
fint ſpiritus malignꝰ: vt poit beda m gloſa ·
ecẽc̃i· xvji Nõ eſt pñtis negocij diffimre·
Hec ſolum diceo moꝛaliter: ꝙ ſanl ſignat
rumoꝝ mueſtig atos qui ſcilicet multociẽs
ſolent audire iſtud ꝙ; nũquã wolmiſ ſent mne

mre:quia ꝓcerto ſepe fit ꝙ dum ſuſpicoſu?

diligenter mquirit: & a vnus a moꝛ tuis ꝑ
ſcrutari cõtendit: ſepe in foꝛtumũ ſuũ mne⸗
mt: ꝓpter ꝙ diſpliceciam mox incurꝛit/jõ
dicitur · ccẽi·in· nõ eſt neceſ ſarium ea que ab
ſcõdita ſunt v dere occultins / inſuꝑ vacuis

rebus noli ſerutari · ¶ Ak die ſamnel ꝓpha

Paegu

eum moꝛtuus ſignat viꝝ ſciẽtifieum & ꝑe
catoꝛem qm reuera multa bona & vwera ſolet
dicẽ p̃dicaẽ: ita ꝙ nõ reſtat n ſi ꝙ dicũt
ſcite ꝛc· Mathel · xxiij· dicit.

⸗
Egit Reg·xxix ¶ Dauid ſe

ques amalechitas ꝓeo ꝙ tithe
lech ſuccẽdebant: & viros &
mulieres captiuos ducebant!/
neꝝn egptiñ quẽ infirmãtem
t lapſum dñs ſuꝰ dimiſerat muemt: quem
m ductoꝛem eligens: amalechitas diſcũ ben⸗
tes & edẽtes & bibetes & quaſi f tum faci
entes muenit: quos occidens p̃dam quã tu⸗
lerat repvꝛtauit/& captiuuũ liberauit opuluzʒ
& etiã de bvĩs acqᷣſitis m illo bello: equam
rtacõʒ illis qͥ belln deſcederaãt:& ilis q lap
ſi ad ſarcias rmãſcrat aiſp eſauit. ¶ Eſte pu
er egyptiꝰ quẽ dñs ſuꝰ lapſũ et mfirmũ diſe
rãt: ſigt quoſ dã pauꝑes vies: tenebꝛis tri
bulacõnũ lmiſeriaꝝ obtectos qꝛ ſcʒ ficut e⸗
Zyptus interp̃tat tenebꝛ a: ĩfirmitatibus &
miſerijs fatigatos ideſt a dño ſuo ſeʒ a mun
do ↄtẽptos & p̃temiſ ſos /qui reuea ſeꝑe fit
c eũ dauid ideſt deus malechitas qui m⸗
terp̃cãt᷑ terꝛ aʒ lalbetes lvẽs terꝛena diligẽ⸗
tes velit cõ bedere de cnutẽê/quandoq; de
vno panpꝑe hvĩe ſolet ductoꝛẽ ideſt pᷣlatũ
pdicatoꝛe fae ᷑᷑: quo ſceʒ tãdeʒ mediãte d cv
oꝑãte ſolet tales mũtanos carnales & aua⸗
ros cape: & eos ꝓ miſeriã moꝛ tificaètοα vi
tã carn alẽ m eis occidẽ/&& eos vtutibꝰ & ſi
dei ſubingad. .ꝓj. Vt pone ꝙ
ſicut egiptiꝰ woꝑat danid ad amialechitas
& vĩcẽdos & ĩueiẽdos: ſic mali qũʒ coꝑãt᷑
bĩs ad demões vicedos vł ad malos alios
pumẽdos/vt patz de boĩs latis & pnᷣcipi⸗
bus/qui magis offialibo & ſtipdarijs vtũ
rur ad iuſticiã execuẽdazʒ 10 n zos vij· di⸗
ligentibo deu ʒ oia coopant ĩ lbonu · ¶ VV ex
emplant de hiralitate cunlit ate bom pꝛi
eips / quu ſcilicet lapſis & ramanentibus debzʒ
mpati/ & om̃bus eqnaliter codiuidere vłᷣ
ptiri: Neuici· vj Cunctis filijs aaron equah
ter ꝓ ſingulos dinidetur · ¶ Ir dic ſi vis al
legoꝛ ice oontra malos tyrãnos: qui nũc letãꝗ
tur & Inxuriãtur m pꝛedis quas a filijs iſie
weſ a bonis x̃i fidelibꝰ rapuerũt:ſed dauid

Capit · xxij ·

i · xp̃e ſubito quãdoq; dũ nõ adutũt inuĩt
ſuꝑer eoz: & eos ꝓ moꝛtem & m foꝛtuma m
terficit: & illa que rapuerunt mundi bona ip
ſis ſubtrahit · Luc·xx viij · ſulte hac no cte
repetẽt amam tuam a te: que autẽ ꝑaſti cu⸗
ius erunt⸗ .
Capit᷑ · xxi ·⸗.D A-
— —

Cribitur Reꝗᷓ·xxx A Daul
vulneratus a ſagitt arijs ꝓeo
ſcilicet ꝙ totum poõdus plij v⸗
ſum fuerat ad ſaul:ab armige
to ſuo ſe occidi poꝑeſcit/tims
ne Philiſtim veni entes pſum occident illn⸗
dentes/cum ergo armiger ipſum occidẽ nol
let ipſe ſaul ſupꝑ gladium ſuum meubuit: ꝙ;
& armiger ſimile ſtatim fecit/& ſie vt᷑q; ꝓ
ꝛio gladio interijt & defecit · ¶ Daul rex ñ⸗
gnat ſuꝑioꝛem & rectoꝛem/m quem ꝓcerto
totum pondns pꝛ elij ideſt tota ſarema tenp
tacõnum vertitur: mẽptum dyabolus debel⸗
lare ſupioꝛes p̃cetèis conatur:vt ſcilicet eoꝝ
exemplo alij faciliter vmcãtur:ſepe igitur fit
ꝙ poſtᷓ iſte ſuꝑerioꝛ a ſagittarijs id ẽ a de
monmbus ꝑ tenptacões eſt vuln eratus: pꝛo
pꝛio gladio ideſt pꝛopꝛio conſenſu ſeipſum
mterfieit/ mẽptum peecato wluntarie con⸗
ſentit & m pꝛeſencia armigeri ideſt m coſpe
Qu ſubditoꝝ ſuoꝝ ſeipſũ ꝑ vicia tran ſu erbe
rat & tranſ figit: cuins ecemplo ꝓculdubio
armiger iſte ideſt ſubditus qiucunq; ſtatim
ad ſinule ꝓuocatur et etiam moꝛti ſimili per
vieia iugulatur / ſicut emm dicit gregoꝛins·
vicium rectoꝝ:facile trabitur a ſubditis m
cxemplum · ¶ Il die ꝙ iſti quipꝛopꝛis
gladijs tranſ fixi ſunt:innidos & detractoës
deſignant /qui reuera ꝓpꝛio gladio ideſt pꝛo
pꝛ ia muidia vł odio ſepſos ãte omnia vul⸗
nerant: d doloꝛis ſui jaculo ſe cruentãt · pʒ
Gladius eoꝛum mtret m cꝛda ipſoꝛum.
LD. „ Il dic q armiger ſaul eſt
adulatoꝛ pꝛ meipis: qui ſcʒ migĩm ſuuʒ wlu
it mterfie ere quia iſi dom ios ſuos wlut coꝛ
rigere vł gladio viro per cutere & ideo iſti
domini pꝛopꝛio gladio: ideſt ꝓpꝛia vind cã
vVſꝑ poteſtate quam habent ſeipſos mterfici⸗
unt: mquãtum ſeducti a ſuis armigeris && ad

ulatoꝛibus: officialibus balius dicto gla

dio ſeu dm̃o abutuntur / ipſi tamen armigẽi
peſt adulatoꝛ es ſeu mali conſilarij ĩmũes

von eu adunt / qu a ſcilicet ipſi pꝛopꝛijs gla⸗
dijs peꝛeunt/mquantum ꝓpter abuſum pv⸗
teſtatis ſibi cmiſſe ſpiritualiter & etern ali⸗
ter occiduntur / dici poteſt ꝙ etiam contra
cnfeſſoꝛes & pꝛ edicatoꝛ es frequentantes
curias pꝛ incipum: qui ſcilicet libencius ſolet
adulari q; weꝝ dicere: qui nec andent magna
tes repꝛ ehendere ⁊ ſic vt q; ſolent perire/ ſi⸗
cut bene dicitur · ezechiel · Ipſe impins ĩ imqᷣ
tate captus eſt/ ſanguimem autem eins de
mambus tuis requiram / ideo talibus ſupe⸗
rioꝛ ibus loquitur ſerptura · eſape. Dopule

m eus: qui te beatum dicunt ipſi te decipiũt

& ſequitur & erunt qui beatificant ſeduc?
tes & qui beatificantur pꝛ ecipitatt Tex
tus. „C. Moꝛ tuis ſaule & ſi
lij eius ſuper mantem gelboe: venerunt phili⸗
ſtmi ad ſpolandos moꝛtuos/& mũenerũt
ſaulem & tres filios eius interfectos iacenteꝰ

m monte gelboe & p̃ſcmderunt caput ſaul:et

& ſpoliauerũt eũ armis ſuis /& miſerũt Per
terꝛ am philiſtinoꝛum per circuitum/ vt an

nũclaretur m templs ydoloꝝ & m populis

& poſuerunt arma eius m teplo aſtaroth:
& ſuſpenderũt coꝛ pꝰ eiꝰ m tẽplo bethſam . ſ
viri ja bees galaat: de no cte veĩentes: cada
uera ſaulis & filioꝝ eiꝰ moꝛtuoꝝ de muro tu
lerunt/& ſuccenſa cintate ſecum aPoꝛ taue
runt / &α iuxta jabes cinitatem ꝓpꝛiaʒ ſepili
erunt· ¶ WHiliſtmi qui mterpꝛetantur pocu
lo ruentes: ſunt demones: qui ſcilicʒ poculo
ſuperbie inebꝛiati de empᷣmo celo cꝛru erũt
oſtẽᷓ igitur iſti ſuper montes gelboe: vbi
nec ros nec pluuia deſeendet:ideſt ſuper mũ

di altas digmtates & excellencias tres filioꝰ
ideſt animam & tres poꝛtas eius occide⸗

runt: & gladijs tenptaconum ꝓcuſſerunt: vt

pote / quia füium ſeilicet mtellectuʒ oceiderũt
piguoꝛanciam / tereium filium ſcilcet m emo

riam mgratitudimis obliuiſcenciã / ita ꝙ iſte
cũ filijs ſuis iam moꝛ tuus iaczʒ: m terꝛa per
terꝛenoꝝ affectum æ& anariciam ſtatim ꝓ⸗
culdubio cõnertunt /ad caput recte mtenc⸗
ins ſibi tollendum/ && ad eos armis · i· virtu⸗
tibus alis ſpoliandis & ad eoꝝ moꝛtem.i·
ꝓPeccata dennciandum publieandum && dif⸗
famãduʒ jpſos qnoq; m muro bet hſen ideſt
m mundo ꝑ affechonem affugu nt:& ꝑ ela
cõem ſuſpendunt / betbſen em̃ mterp̃tat doꝰ
doꝛ mientis.· doꝰ ſecuritatis· doꝰ habũdãcie

ogennt ehns N n
uior N aenloddiel hapin
een detidii deſſdene
ntelger giu mem nihs mn
nonkeb oibinn: enditun n
mit uſtardſpiimtis eſn
s cunni po M1liip inſus an
Miepindictam mand ſuas anabat n

gimte ecenoꝛi)

oni ſcc

rm tenpſsz ydolo vm ip uis
uunt amma eus n tepſo ſkaroth:
t ßd ed m tehlobeigſem
laat de nolte wiintes cida
SNfhon e mortton demmott
ſuccenſantzte ſccum wpertep⸗
iuxti lxs intlten xpꝛmſpil
Oblſimiqui nmupurinni /pert
ſunt damones: ui ſali, ponſ
cbꝛun deenpino cib wnugut
ar iſt ſuper nontes geloe · vbi
Phaua deſcengettdeſt ſuper mi
ntates ecsleneias negflio⸗
nun N nes oltagels oceden
Jodes tengtaonum taninnde
afünmn ſoilet nteleel,goenen
eriumm flun larnin
neun / llin. aiugiſt
utiedms u e⸗

& fertilicatis/& ſignañs ſatis ꝓpᷣꝛie mundũ
iſtum / qui reu enn eſt domus doꝛ mieneium
ideſt delicõſoꝛum/domus ſecuroꝝ ideſt ſu⸗
perboꝝ d obſtmatoꝝ / domus babũdancie
ideſt duutum & opulentoꝝ. In iſta ergo ci
ui tate ideſt m mundo moꝛtui peccatoꝛ es ſu
ſpenduntur: & ibi per affectionem nimiam
affiguntur · udith·xiiij · ſi ſuſpendi te ca⸗
pnt olouerms ſuper muros · Viri vero jabes
galaad ·iiuiſti cadanera taliũ tollnnt mẽptũ
ſcilicet mala ideſt malo ꝝ vitam d& moꝛ tem
memoꝛ aliter recipiunt:g& m œꝛde ſepeliant
& abſeõdunt / & ſie ex cõ ſideracõne maloꝛũ
ſeipſos coꝛnigunt & conuͦtunt. Puᷣb · xxiiij ·
Der agꝝ pigri Iominis traſiui: &c ecce totuz3
opierant vepres & ſpme/vidi igit᷑ ideſt ad
libui oꝛ & exemplo didici diſeiplmam.
¶Jr etiazʒ de cadauẽ ideſt de moꝛte Pene
mtellige: quia reuera: qñ àqs tyrannns a de
mombus occiditur: ſuſpenditur: & m infirꝰ
weatur / a iuſti oꝛð ſepiliendus eſt vt pena
