i: mundꝰ & caro mtroitum iſtum vetant·

quo ĩdigtꝰ vulpibo · i. Smoĩbo & vieijs vm

uſis nocedi ſibi & “ ſuo licẽciã admiſlrat
Vt die ꝙ vulꝑis ſti ſut vſurarij & alij
fraudulenti & heretici & falſi ſocij & amici:
quos ſcilicet ſanpſon dyabolꝰ ꝓ caudas ligt
/& eos inuicem aſ ſociat/& faces ardentes a
nari cie eis admiſtrat/ & ſic ſegeteꝰ ideſt ſub
ſtancias philiſtinoꝛum ideſt pauꝑerum per
i Ros deuoꝛat & deu aſtat/ vt patet ad litte⸗
ram de ſocietatibus vſurarioꝝ / ;uis mali
dinerſas facies ideſt varios nocẽdi cloꝛeꝰ
palvant / m canda tamen ideſt m fine & mte
cõne m ill cõneiunt: & ad wcem cum phi⸗
liſteis ideſt pauꝑereo ſimul wllant / vt etiaz
patet de balinis & aduocatis: qni ignem ra⸗
pme cuntra ſubditos & pau peres fimul pvꝛ

tant: vnde ð talibo ſic ligatis poteſt dici ilʒ

Irenoꝝ · ꝓpt᷑ montem ſyon quia deꝑerijt
vulꝑes ambulaunt m eo P˖
VE dic ꝙ iſti vulꝑes ſunt auari · Matß ·
viiiy vulpes foneas habent ꝛc̃ · Iſti ergo
m eandis ſaces babere dicunt᷑: ꝓeo ꝙ circa
finem vite in cauda mtelligitur magis ardẽ
tes & amplius auari eſſe noſcuntur: & phi
liſ teos ideſt panpes & eoꝝ ſegetes ideſt eo
rum tꝑales ſubſiacias amplius comburẽ &

Grterennaencem mn

genſunmolſtme

ſorunt & anm daneed. tee

eſemmoputis cutare figt Na
Nerens ſaum m moten woꝛtaut⸗
mt um ic neinmim pbiſſin
infrnumqititan danonl deli
mulmen rencren ſt unrun bn
ramumn bben nſſtaſſe pbuſc
nemns ſim bſdendanat nen
Aiaſchefnciss arntsuus
utinsen manten pandRdß⸗
antnid entas gens d w
enfet. J. Ir
Gnſen zmauir niſiaen len
11 ale unſh ne da c

vliſum n
ehtas
ſn denr ſipeſſaunter

ic, rwiſr ſynudo

Der den t tmnderet pmirte
4 8 3
ifmofnn ke ſſtae,
dlatn e mndena

amnnmane ptan gene
ta un len t guedn
aultze
nere non aſſ utdefinhtn

numbug iſſ. 6 Gttudne, ſa

. N.. Ndec
aieqii xpefdde hauße

ue tamen Ppecatum alen vio de
dont ra drog ni ihn
tyr ſoſfidelun / edun ſbioſte⸗
wꝛen u aurat ad nenutjn⸗
ſuli aꝛdes el grelam mn⸗
ater tame & mater ſng vyore⸗
Acaromtroitun lum wtaut⸗
wepr dnaſoN veis ni
dſ w volcrec adniſt
evelpes tiſit vſumt N af

t herere . fifſ ſoc mid.

er ſnpſon dyalo pcldis it
cem aſſoclat/ & ces a boltis
oniſtrit & he ſere daſt ſib
liſtmoꝛnm ddeſtpaupenim pet
t naſtat r aut adltte
Katſdus vunnon ilis nal
ces det varios noted ꝛd
CANdatAnen dltnfieAnt⸗
hueunt: N ad ween eun M
upeno ſnuſ man. , 15
lus morns ih
lbtevs5, unns unl

S
utrſelpts un 1dialis

nonem ſfonquu dec
ener
lusſnt um dn
ſet. dieb
ne peo en⸗

„

——

ledere com ꝓbãtur · vnde ſeneca dicit ꝙ ce⸗
tera vicia ſeneſeũt ſola auaricia iuueneſcit ·
Exo- aculei erant in caudis cor· V die
qꝙ poſtqᷓ ſanpſon xps aliemgenam vxoꝛ e3
ſuam aſſunpſit / vulpes ideſt aſtutos pꝛ edi
catoꝛ es accepit/qualis ſeilicet erat panlus qᷓ
dicebat cum eſſent aſtutꝰ dolo cepi we/⸗.j·
ꝓœr· jpſoſ q; ſimul ꝑ caritatẽ ligauit: & cau
das · i· eoꝝ ĩtencoes ſił iũxit / & ſic philiſtio
rũ ·i. deonũ ſegetes & poſſdſõs ·r mfideles
& peccatoꝛes: igne ſanch ſpũs fidei infſ
mautt / dicens illud luce JIgnem vem mit
tere m terꝛam d quid wlo mſi vt ardeat cũ
exercitu philiſtinoꝝ · Cum exercitus quere
vbi ſignatur ꝓ pPſalmo vbi dr ⁊ C·

Capit · xiiij⸗ „T.
. 3 .
Egitur Judlicum · vj· P3
pſon m gazam cinit atem Płih
ſitmoꝛunm deſcedens / ad ydã
mulierem meretricem intrauit
quem ſtatim philiſtimi cõclu⸗
ſerunt/& ſtatim detinere & occidè woluerũt
iꝑſe vero portas ciuitatis fregit & aperuit⸗/
&& exiens ſecum m mõtem poꝛtauit· Sie
vere cu m xpᷣc m ciuitatem philiſtmoꝝ: id e
mfernum ciiit atem demonuz deſcecliſ ſet / &
mulierem meretricem ideſt naturam humanꝗ
peccatricem ibidem viſitaſ ſet / Philiſtini id e
demones ipſum ibidem detmere nequierũt/⸗
quia ſcilicet fractis & apertis ianũis iſuꝰ ci
uitatis: m montem paradyſi receſ ſit · pſal ·
Ruia cntnuit poꝛ tas ereas: & vectes feꝛ re
as Oonfregit · V⸗· ex?·Xv·
PHamſon amauit mulierem que moꝛabat
m valle ſoꝛ eth: que dalida wcabatur:ad ̃j
Philiſtini vementes ſuggeſ ſerunt ei: ꝙ ſanp

—

—

ſonem decipet & vbi eſ ſet foꝛ titudo eius di

ceret/ipſumqʒ ipſis traderet ꝓmittẽtes: ;
ab eiſ dem pꝛemium repoꝛ taèt: ſta ergo da⸗
lida pꝛimo ſeptem fumbns / tandem alijs no
nioꝛ ibꝰ lig anit / poſtea ſeptem crmes cuz
liciatoꝛio m terꝛ am mfixit que oma imple⸗
ta cum clamaret/philiſtmi ſuꝑ ſanpſon faci
liter dirupuerũt: cui tandẽ finaliter cum ge⸗
mere non ceſ ſaët foꝛtitudineʒꝝ ſuam m ſuis
crimbus eſſe dixit/ bec ergo ſam ſonem ſuꝑ
genua ſua doꝛm iè fecit / & wecato tonſoè ſep
tem erines ſibi abraſit: quo e cto foꝛtitudo

udit

eius defecit / do minus ab eodem jerel ſie /
naʒzarenus em erat ſanpſon/& nouacula ſu⸗
Per capnt eius non aſcenderat/ & ideo ſumãꝗ
foꝛ titudmem optmebat / vbi ergo ſepteʒ ea
pillos amiſit: foꝛtitud inem etiam ꝓdidit:&
m pbiliſtmoꝛum manibo vxoꝛis ſue fraudu
lencia datꝰ eſ · ¶ Vamſon moraliter eſt ſpi
ritꝰ· dalida vero que mterpꝛetat᷑ ſitula ba
bitãs m valle ſoꝛeth: que interpꝛetatur opti
ma vmea: eſt caro que ſcilicet delicias ſitire
cognoſcitur & m vmeam ebꝛietatis babita
re vt cvitet delectatur/quando ergo acetdit
ꝙ ſanpſon ideſt ſpũs adamat iſtã mulierẽ
meretricem ſcilicet carnem pꝛiam m eiꝰ
conſentit laſctuiam ſtatim adſunt płhiliſtini
:ideſt demoẽs ſuggerentes iſti meretrici car⸗
m: ꝙ ipſum virum ſuum ideſt ſpũm decipi
at/& ꝙ ad delectioes ſuas ipſum taliter tra
hat: ꝙ ſpũalem foꝛ titudĩem ſibi tollat: qui
bᷣ libenter iſta mètrix obediens ſtatim mti⸗
tur iſ tum ſeptem funibꝰ ligare:ideſt vmů⸗
ſis malis compla cecijs oblectare tande ſtu⸗
det nouos funes ideſt nouas delectacões et

c mplacencias adłibere/ & poſtea ermes id

eſt cogit acões c affectus ipſiꝰ: m terꝛ a i⸗
m terꝛenoꝛnz amoꝛe cnatur mfigere / que tñ
oma ſanpſon ideſt foꝛtis ſpũs ſolet rũꝑere
I& ſe de malis œgit acoibus delectacõmlnꝰ
&& affectiom bo faciliter liberare. z. Raque
us contritus eſt & nos liberati ſumꝰ· Quia
Peerto qᷓᷓdin ceſaries capilloꝝ: ideſt multi⸗
tudo uirtutum & donoꝝ m ho mie pſeu erat
tanta efficitur ipſiꝰ foꝛ titudo:q; nullꝰ fuĩꝰ
alicuius male concupiſcencie uł complacẽcie
ipſum tenet aut ligat Job· xxxix. nunquit lr
ga bis mocerõtã ad arandum loꝛo ſuo/ &
ideo iſ ta mulier caro tantuʒ fecit: ꝙ ſanpſon
ideſt ſpũs cœnſenciendo m ꝑeccato: ſuꝑ ge⸗
nna ſua doꝛmit & delectat/⸗ & ſic ſatã cłi⸗
nes ideſt ſeptẽ dona ſpũs ſancliẽ ſubtrabit
fibi & furatur: quo facto ſratim domius ab
eo recedit/& reſiſ tendi foꝛ titu diem perdit:et
a philiſtinis ideſt demonibꝰ capitur & liga
tur/& ſic vxoꝛis ſue meretricis ideſt carnis
frandulencia decipitur & danpnatur · Vnd
Ecci · xxv · Hꝛ euis omnis malicta ſuꝑ maliti
am mulierum- „₰ℳ. e xtus
xvj.pꝰ mediũ · Wic babetur c poſtcp
ſamſon mediãte mala muliere dalida fint ce

ſane tõſus ſoctitudie puati ſmt plyſiſnin

ypſum ceperunt:eaꝑtum excecauerunt: exee
catum m carcè poſuerunt & mcarceratum
molere & eꝛa m ſe ludere fec erunt / ſed tamẽ
hc factum eſt ꝙ ſanpſon excecatus a phi
liſteis qm ipſum excecauerunt: fimnl m do
mo ſui conuiuij ruma domicilij omẽs perie⸗
runt · ¶ Vic vere q ſanpſon:i aliquis foꝛ⸗
tis & virtuoſus hHumo: mediãte mala mulie
re ſcilicet carne ꝓpria ceſariem virtutuzʒ e ꝑ
ↄſeꝗᷓns teſiſ tendi foꝛ titudmẽ ꝓdit/ ſtatim a
pbilſums ideſt a demombus ꝓ diuerſa pec⸗
cata capitur: oculis diſcrecois oꝛbatur/ &
ſic excecatꝰ obſtmnatus & ebetatus m carcẽ
male conſuetudinis in cluditur /& tandẽ mo
lere ideſt ad mundi lalvꝛ es & negocia circu
ire ompellitur: & ſic cꝛam ipſis philiſteiꝰ
ideſt demombus ipſoꝝ weatꝰ: obediens lu
dere & ludos diuerſoꝝ peccatoꝝ facere com
batur /finaliter ta men m eoꝝ cœnuiuio ſci⸗
licet in in ferno vna cum ipſis moꝛit᷑ & dan
pnatur/& ſic homo ꝑ fraudnlenciam mulie
ris cquã amabat ideſt ꝑꝛopꝛie camis non ſo
lum excecatur: ymmo etiam vita ſpũali &
eterna Pꝛ in atur · i· Regum X Concit auit
achab jezabel vxoꝛ en: abhominablis factuꝰ
elt. Textus·xvy cca finen. F⸗
Nc bhes ꝙ ſanp ſon mediãte dalide fran⸗
dulencla factus cecus dum œram pPhiliſte⸗
is luderet / a puero qui ipſum regebat pe⸗
tijt ꝙ pauli ſꝑ quieſcendo: ipſum ad colun
Enas domus mitti ꝓmitteret: ꝙ factũ cũ eſ
ſet colunpnas foꝛtiter cœoncuſſit/ & totam
domun que clunpnis in uicebatur ſupꝑer ſe
ſuꝑer phliſteos quni conuiuebant excuſſit
II23²c. ſic ſe ſimul & eos oꝓpꝛeſſit: capillis em
ſuis recreſcentibus: fo titudðo eius recreu erat
à⁊& ĩideo clũpnas faciliter ſtrauit: & ſic plu
res moꝛiens c;ÿ viuens occidit·
V die ꝙ ſamſon eſt peccatoꝛ dbilis & ce
cũ?? c tence tempoꝛis foꝛtis efficitur / qñ
r pemtenciam ceſaries virtutuʒ m eo recre
cè ꝓbãtur / quia ſcilicet nõ poſt lapſũ ma
gis qᷓ;' ante rolvꝛatur: ita ꝙꝙ clunpnas pꝛĩ
cipalinm vicoꝛum concuciens: Philiſteos i⸗
demones vmcere compꝛobatur/ && ad maio
rem triumphum poſt caſum reſeruatur eiy
ꝛ int h ·xij · Cum em mfirmoꝛ foꝛtis ſum ·
vide de dalida quomõ excecauit ſanpſonem
expoſitum S libꝛo·xij· caꝰ de aranea · S v⸗

2⸗ 4 8 *4 4 D H D e e ie Ne s dar

7
1

Capit᷑ x v· ⸗ N⸗

Egitur ſludienz. xvi · Wie
m multis ptb? hinus libꝛi ſe⸗
piſſime replicatur illud verbũ
m diebus illis non erat rex m
i(ił: ſed vnnſ quiſq; faciebat
e ſibi rectum videbatur / & ſubditur m mł
tis locis: ꝙ filij iſfrahel deum dimittebant/
ydola adoꝛabant: & ſe m diuerſis vicijs im
plicabant / B autem m illo · xvij· & · xviij· cꝰ
fit ſpaliter mencõ de quodam micha nomĩe
eu frateo: qin de pecuma ſua fecit ydolnz de
m domo ſua conſſituit ſacerdocium: & quẽ
dam leuitam fecit ſacerdotem: & poſta fili⸗
is dan extitit ſpoliatus ꝛẽ7. Dic ſilr q;
quãdo m iſrabel ideſt m eccleſia ! atria col
legio vł clauſtro: officõ vł benehic nõ eſt
rex / index/latus/vł rectoꝛ / ſed quil bot p⸗
mittitur vti ꝓlibito wotis / tunc reu era filij
iſrahel ideſt ipſi ſubditi faciliter deum obli⸗
uiſcũtur & deſerũt: & ad ydola ideſt ad mũ
di bona ficticia aet enda & adoꝛãda: vł
ad ydola iveſt ad mulieres e ad luxurie vi
cium ſe conuertũt / multaq; ꝑccata ccit tũt
& faciunt / reglr̃ em̃ eſt verum: ꝙ; abſencia
bom judicis vł pꝛelati: multoꝝ maloꝛũ eſt
cauſa/& ideo p̃lati vłᷣ ſupꝑioẽs nõ bene faci
unt quãdo ꝓpter defeclũ ꝓuiſioms officia
& ben eficia dimittunt vacare/ & quan do ip
ſorum rectoꝛ es alibi m locis ſus ſine canſa:
dimittunt vagare · Jeremie · vy paſcat vnꝰ
quiſ q; eos qu ſub manu ſua ſunt ꝛc̃·

. Feit udiẽ · xe · Vuit vir

e eri⸗ de moõte effraym
babens vxoꝛ em de betlehem
quam ad domum pat ernam re
N cedentem: ſecutus eſt vir ſuns
vt reducere poſſet eam · Cum ergo reducerz
eam & iuxta iebus ciuitatem gentilium die
adueſperate tranſiret / ibidem remanẽ wluit/
ſed ad ciuitatem gabaa que erat iſrahelita⸗
rum ſcilicet filioꝝ henyamm lvſpitatus tra⸗
ſiuit· vbi tamen male ſibi ſucceſ ſit/qma ma
li viri eiuitatis vxoꝛe eius nocle taliter ab⸗
vſi ſun t/ ꝙ dum tandem a d vin ſuum redi⸗
ret ante hoſpitis ianuam exſPiriuit/ tantum

N

Grtts
—☛—Rũ
agenen nen
oͤng Gtun, 80t 40
gicſ en ſe vmmt . weʒ
ſolnm 0r icge⸗ n ſal wlut
nt⸗ ſn ppe ge
nd e on
Pun eſe. eahden de

1 oncemner

wnlk H
temddiſpule ſrine t

r
Nnenod e
oubes ih⸗ hüts it
.ntꝛ ſſtnen nel eic
oꝛl ſmmu i nan

õ e
eman nitn ihn ine
hrun pprſs tibis nſun
gnn amnfſe ewt nit ſn
Ounext: Anmoeigonaͤſſ
vetneint.Neümnentird dan
tortoſliiſpilles nuerin in
limnqnit peoboſe deetur dec i
necntſins. ...
lelautis ſ gut ſon A wor ausa
ſie en ſintis dſinanfigen
nedt d donun pan s: deſtn n
Admndk diticas Nad ſell dent
waptetenl Dhbat ng ae gr

2 dtſpiatdrttnent Ndemi

Oonunnganepe ntencn Füm
el men fnbeſal dRdengne
, hoccurtunt Nezm dard
zroſttumnt. aga tan ablvmiae
unt njttunt⸗

lerugen es goft
. Uchs/ zd
Ppeumndnre neſleerf um

arent / au yr ſe vnp

ccatn
ter W afn Rnir muent n
Rdons W e

flius, nl mle ſid nſltth,
vri vibto wus/ une nulan ſiſj
1t pfſabot halter dam o⸗
deſeiit: Nad pdoli deſt adina
tecia wetenda & adorida vß
deſtadmiliers zdiurnte vi
Dnuertit mrſta, pecata ttat
tnegſ eñ ſt wnm q eſea
es vl pꝛelati multon naboꝛi aſt
deo lan yl ſyooes ho kene hie
otte defeli uifons ofig
dunittunr vicare/& undo
nes alb n locls ſuz ſne canſi⸗
vagre Jeenie rpaſer w.
guulab mana fua ſunt5

rs vroꝛe elun . nrlin edt⸗

Ktiins vidrns: vxzM moꝛtuam in duo⸗
decim ꝓtes diuidens: ꝑ vmuerſos filios iſrł
miſit ad vmd ictam crimims: oes filios iſ 'e
cõtra gabaa etiam mutanit Vſtud allega
qꝙ quãdoqʒ eſt tutiꝰ ſtare m ſtatu et Sradu
ſeculari vłᷣ mferioꝛi qᷓy aſcenðere ad maioꝛẽ
& q; ardnã vita eligẽ & dimictẽ ẽʒ / iſte
em̃ vxoꝛem ſuam ideſĩ carnem ſeu wlũtateʒ

ad viam vite reduceè wlens & ob boe genti

lem ciuitatem aſceẽdens: ibidem deluſionem
recepit / & ab buius cuuitatis babitatoꝛibus
m ru inam ſumã incurꝛit / quia ꝓcerto ſeps

fit ꝙ homo qui m ſtatu laycali publiœ vel

gentilinon dedignatur manere ſed ad iſrli⸗
ticam ideſt ad ſpũalem gentem vł eccleſiaʒ
vł relgionem mtitur aſcendere: ab habita⸗
toꝛibus illiis ciuitatis ideſt relgioſis: tot
tanta ſuſimet: ꝙ; meliꝰ ſibi finſ ſet: ; m m
ferioꝛi ſtatu & gradu manſiſſet / loth em̃ nec
m ſodomis nec m ſegoꝛ muemtur peccafſſe/
& tam en m mõte m quo ſalu are ſe xredidit
legitur cum ꝓpꝛijs filiabns inceſtum tur
piter comiſiſſe. Die vere multi ſunt qui mũ
dum deſerunt: & m mõte religionis ſe ſalna
re credunt· Werũtamen tot filias baal deſt
tot hoſles ſpũales muemũt ; ibi grauius ð
lmquũt: jdeo bene dicitur ecci mij· alciora te
ne queſieris· C. VV dic ꝙ;
ille leuites ſi gnat ſpm̃:& vxoꝛ eius carnem/
que reuera ſpiritus diſeiplmam fugiens / libe

ter redit ad domum patris: ideſt m mũdũ
& ad mundli dinicias & ad ſeculi digmtates

& wlũptates / ad hanc ergo quãdoq; vir ſu
ns ideſt ſpũs redncẽ querit/ & de mudo ad
do mum gracie per pemtenciam ipſam trabit

Deld reu era filij beſial ideſt demones quado
q; ſibi occurꝛunt /& eam per dineꝛ ſa cnimĩa
pꝛoſttuunt- & erga eam abbomĩacoem fa⸗

ciunt & cõmittunt · Dic ergo fit ꝙ fatiga⸗
ta ſcilicet uicijs / ad viꝝ ſcilcet ſpum vl ad

xpũñm redire querit / cui vir jlle ompaciens
mo ꝛtuam ideſt peccatricem muemt qua ꝓpꝑ
ter ipſam pꝑer fruſtra ideſt per diuerſas ſatiſ

factioms ꝑtes diuidit/ & per omnes fines iſ

rabel: ideſt ad omnes ſanctos & ad omma

ſatiſ factioms opꝑera ipſam mittit / vt ſcilicet

quot m ſe habuit carnalia delectamenta· tot

de ſe faciat holocanſta / ſicut de m agdalena
dicit grego · juxta illð apvẽ ·xviij · qᷓtum glo
riſicamit ſe m delicijs tãtu date ei toꝛmtum

Capit. xvij⸗ D.

Egitur Judicum· xx. Qum
filn iſ rabel eſ ſent cõgregati co⸗
tra gabaa: ꝓ ipſa deſtru enda
& ꝓpter crimen adulterij puni

☛ endu de mandato dm̃ / das

fuit dux eoꝝ: ſed cuzʒ pluries iuiſſet ſic factũ
eſt: ꝙ pꝛima vice nõ legũtur fleuiſſe æ vi
cti ſunt / ſedᷣa vice fleueũt & tamẽ victi ſãt
tercia vice ſedrũt: flenerũt: ieiunauerũt: ſa
erificauerũt: & tunc viceꝛunt · ¶ Illud ſie ex
pomtur ꝙ adð hoc ꝙ bſtes ſpũales debella
re ꝓoſ ſimus: tna ſunt n eeſ ſaaria:ſciliʒ iu
das qui mterpᷣtatur cõfeſ ſio pꝛecedat: ; ln
us & cõtricõ ſuecedat: ꝙ ieiumiuz de ſa
tiſfacho accedat nõ emũ ſufficit iudas ſolꝰ
ideſt confeſſio. net luclus ſupadditus ideſt
contricũ / ſed neceſ ſe eſt ꝙ mterſit ieiumum
& carnis macriac / ſeſſio ideſt mentis qui⸗
es & per ſeu erans ſtac / ſacrificium ideſt
bonoꝝ operũ execuco/tunt em ſi omia adſũůt
:einitas gabaon ideſt mala eoſciencia deſtru
itur & ab hoſtibus ſpũalibus triumphatur
Vl ſem glo ſam gregoꝛij/ ſuomt cm̃
ꝙ iſti qui wlebant alios ꝓ delicto pumire /
peccatoẽs erant: & ideo quouſqʒ ſe cꝛrex⸗
iſſent: & delicta ſua aqius lacrmmaꝝ lauaſ⸗
ſent: alios vincece vel ooꝛrigere non poſ⸗
ſent / nec ad B digm in nẽti ſunt / quouſ q; fle
nerunt d& de Tpꝛijs crimimbus pemtuerũt
Inde ois · viij · qui ſine peccato ẽ pꝰ m ip
ſam lapipem mittat· vnde greg· ibidem dici
tur reuocentur ad conſcienciam vt pꝛiꝰ co⸗
rigant ꝓpꝛ: ia :& tũc repꝛ ehẽdent aliena

Explicit liber udicum.

*

Capitul· pmũ · .
WTHD· MVLJ⸗

er alieigea viro iſrabe
liti c fiit nupta / ſed
eo moꝛ tuo mter dnoꝰ
ꝓpin quuos moꝛtuiſ

m vxoꝛ em accipiendã
vnꝰ? ègo ðᷣ ꝓpiquoꝝ
agnum defuncti mariti ipſius ruti bene poſ
ſidere wlebat: ſed vxoꝛem accipere nõ cura⸗
bat / qua ꝓpter qnia vnum ſine alio habere
nõ potuit iumi agm⸗ & mulieris ceſ ſet / qua⸗

pter ſedᷣm legem: ipſa mulier calciamenta
eius ſoluit. m faciem eius ſpuit: && domus

eiꝰ domus viſcalciamenti dicta fuit / quia ſe⸗
men fratris eius moꝛtui ſuſcita? voluit.
Mlius autem ꝓpmquus boʒ nomie iĩpſam m
vxoꝛem acc epit · & ſic agnum defuncti poſ
ſedit · Vſta mulier gentilis eſt:de gentibꝰ ſũ
pta eccleſia: ꝗᷓ vrro iſ rahelitieœ filio noemi/

qque mterpꝛ etatur pulchꝛa: ideſt xo filio vir
gims que pulcherꝛima eſt & foꝛmoſa exti⸗

tit deſpõ ſata: ſed reuera poſt moꝛtem iſtiꝰ

Vn ſui⸗ Fam videmns duos ꝓpin quos .

duo genera p̃latoꝝ de iſta vxoꝛe: ideſt ð ec
eleſia ducenda & cptimenda admuicez dſere
Pan- ſunt em̃ quidem mali p̃lati qui bene vo
unt habere: ſed vxoꝛe non curant: ideſt qui
bene querunt emolumentum luctum: ſed
de eccã vł ipſius ſpũali regine paꝝ t ccant
de quibus dĩ̃ ꝓhil pcp. i · Omnes que ſua
ſunt querũt: nõ que ibeſu xpi· & ideo tales
qui magis querũnt tẽ ꝛ alia qᷓ; ſpũalia ſũt

mo babitꝰ? eſt 8 ruth

Biſc alciendi & oonſpuẽdi / ideſt calciamentis
leneſicõꝝ & eccãſcn priuandi vituꝑan
di & alij lo eoꝝ ſubſtituendi. Lebꝛe · x· an
ſrc pꝛim̃: vt ſeques ſtatuat · Tales em̃ qui
ſi ſc. ta ſemen fratris ſui moꝛtui xpᷣi: ideſt ſa
cere vtiltatem ammaꝝ ſuarum renuunt ſed
ſolum tempoꝛalia lnera qu erũt repudiari cõ
ſPui vituꝑ ari merentur & alij ſubſtitui et
ſubꝛogari iubetur alij autem ſunt bom pꝛela
ti ſignati m beʒ qui mt erpꝛetatur m quo vir
tus ſeu foꝛ titudo quia ſcilicet iſti pꝛimo vx
oꝛeʒ ideſt eccleſiam querunt & ſecundario a
grum ideſt tem poꝛ ale comodũ habere wlũt
& ſie vtrũq; babere digm ſut qua ꝓpter vx
oꝛ em iſia recipiunt atq; ducũt dignũ eſt eĩ
ꝙ illi qui pneipaliter querunt ſpũñalia habe⸗
nnt ſanctuario tempoꝛalia & terrẽa & ili
qui ſemen fratris ſui xpi p̃dicãdo & peccato
res conuertendo ſuſcit ãt etiam agrum ideſt
tempoꝛ alem fubuẽcõem habeant acqiirant/
.· r · vij · Si ſpnali ſemia mus nobis ñ ma
gnum eſt ſi carnalia metamns.

Explicit lib Rutb · ¶ Sequiẽ
pꝛimus liber regum⸗ .

nndo mn
n ſeybn:
j ha nomieq.
ut duas
(oaNN
Pprinam
A
kup
cunca/3
end, ſtyl myatr anrpfe ſt
uſts ufhſis poln 1domno p
pumogennum f naſillis aſer often
nmnd piintebat ſe ego ficni

usſtnig cht Eeſtloe matos

Dumut iſa amlaet kelde
fſrſss altafut ſau m ſche
denaſtalsſeht unmes dane
balv 6tflosnfimata .

niepreratur erſſifo ſt xp

.

Karibcb. Geene
NNa er um⸗ e

Capit pꝛimũu· N-

☛ W WR

vnꝰ ð ramacha
m ſophim: elcha
na nomie:qui ba
buit duas vxoeꝰ
ſcilicet annam &
phenẽnam: qua⸗
rũ anna crat ſe
rił & ꝓhenẽna ſe
cunda/ & iſta fe
eunda ſterili imꝑabat: qua ꝓpter iſta anna
triſtis & flebilis pꝛ olem a domino petebat
pꝛ imo gemtum fi maſculus eſſet offerꝛe do⸗
mino ꝓmittebat: ſie ergo factum c iſta p
us ſterilis peꝑit: & poſt hloc multos filios
Pturiuit / illa vero emula que fecũda fuerat
ſterilis facta fiut: ſicut m caꝑꝰ ſe do dicitur

donec ſſerilis ꝑꝑit plurimos & que multoꝰ

balvebat filios mfirmata eſt. Elcbana que
mterpꝛ etatur ꝑſſeſ ſio eſt xpc filins dei pa
tris: qui vir vnus ꝓeo dicitur: ꝙ vna pſo⸗
na:vnus deus m natura duplici: vnus xp̃s
cenſetur & credetur/ ð ram acha etiam &; ex
celſum eſ ſe: Peo ꝙ iſte de excelſo celoꝝ baa
bitaculo noſcetur aduemſ ſe/vnd joBis Vpe

dicit ego deoꝛſum ſum · De itronomij. xxx⅓

iij· Pabitaculum eius ſurſum iſte ergo m B
mundo duas babnit vxoꝛes: ideſt duas ſec
tas fidem tenentes & confitentes: & Pp fidez
& graciam ipſius matrimomum coſectãtes /⸗
Pꝛuna fiut ſynag oga que m pꝛmcipio fiut
fertilis &æ multoꝝ ſancloꝝ gemtrix at q; inf

ſcda fuit eeccleſia de gentibns que ſcilieʒ an
ſui wnuerſionem ſlenlis erat & nullum virli
ſanctuʒ pemitus gnabat / ſynagoga ergo di⸗
ctła eſt phenena que mterpꝛetatur coue:ſio:
quia iſta finaliter conuerſa eſt m arcum Pꝛa
uum / eccleſia vero dicttur anna que mte pꝛe
tatur gracia: quia ſcilicet iſla meruit graciazʒ
ſaluatoꝛi · quid er go: ꝓcerto dicam ꝙ iſta
Paima vxoꝛ que pꝛimo fecunda virtutibus
& ſanclis homibus erat: & que ſocie ſue id ẽ
gẽtilit ati pꝛimitus vili peccatrici & ſterili il
ludebat: facta eſt ergo mõ peccatrix de ſte
rilis · Eſaye · xvij · ven erunt tibi dno bhec ſiẽ
ſterilitas & biduitas / gentilitas vero poſlqp
pemtenciam flens lugens ad fidem fuit
cõuerſa: facta eſt ſterilis: & m bonis pſoms
& virtu tibus mentis babũdans opioſa
xc pinguis · Vnde ipſa eſt qne poteſt dicẽᷣ
illad ẽ̃ ·xvnj · Vedeo vt regma de vidua
nõ ſum & ſterilit atem ignoꝛ alo· H.
Vt die ꝙ due vxoꝛes xPi: ſunt dne ſecte
clericoꝝ & layc Pꝛima ergo ſeilcet vit a
eccleſia ſſica ꝑꝛimo fiiit virtutibus pabun⸗
dans & fertilis: ſed ꝓcerto modo facta eſt
ſterilis & in ams / ectra vero ſecularium vi
ta modo eſt m virtutibus fertilioꝛ que anti⸗
quitus fiut ſte ilioꝛ: quia vt cĩter pluꝛes m
nemũt ceteris ꝓibns bom ſcoula res &ᷓ;y boni
tecleſiaſtici de regulaès· vnde greõ · dicebat
m perſona eccleſiaſticoꝝ timedũ eſt ne nobiꝰ
cadentibus ſurgat qui nobis ſtãtibus irꝛi
tur · ¶ V die iſte due vxoꝛes ſigm fic ãt
duo gnña ꝑ ſonarum. ſcilicet quoſ dam fruc⸗
tuoſos & fertiles: deſua tam̃ virtute p̃ſumẽ
tes & alijs erꝛ udentes: qualis fuit phariſeꝰ
qiu ſepſum cõmedabat & publicanum con
denpnabat · Item ahlos ſteriles & peccato
res flentes ta men & pemtentes & de ſterili⸗
tate ſua dolentes: & ꝓ ptu bonoꝝ op ruʒ do
niinũ exoꝛãte: & ſPum contribilatuan =
ficãtes · ¶Iſta eſt ergo vritas tales pᷣſu
ptuoſi faciliter m ꝑeecatum cadunt/ & ita
ſteniles ſunt / flebiles vero & pemtentes a vi
cijs reſurgunt/8 ſic fructuo ſi & virtuoſi ex

iſtũt / allega llnd greg ſupꝛ a dictum ·

C. VE dic ꝙ elchana eſt pꝛe⸗
latus/ qui dicitut vir a virtute: vnns a ſim
plicitate: de rama a vite & ſeie ncie ſublumi
tate/ euins ſcilicet duplex eſt vxoꝛ ideſt acli
aa vita & cntẽplatiua ꝛẽ· WV die ꝙ ãna

Kerilis eſt beata vgo/ que ſamueſem idel t
xpm m ira culo peꝑit/ quem ablectatum tem
plo obtulit / qin etiam tand em magnꝰ? ꝓpha
Rctus fiut m iſr?. V dic ꝙ anna que ñ
pꝛius ſamuelem domiĩo redoidit ſeu etiaʒ m
templo optulit qnouſ q; ablactatus fuit fic
dicitur bic eſt eecleſia que ſamnele ideſt quẽ

cũq; ſubditum nõ debet ad miniſtranduz m

templo ideſt m aliqua pꝛelatura l officõ ad
ducè vl pficè / quonſq; ipſum ablactatuzʒ·

ablacte woluptatis carnalis abſ tractum vi⸗

derit eſſe / vnde comeſtoꝛ videtur mnuere
ſupꝛa geneß · xxj vbi de ablactacõc Yſaac lo

quitur / vbi abꝛabam conmum feciſſe legit

c puer nõ pꝛiꝰ ad menſam patns ſedebat
qnouſ q; ablactatus fuit/& tuc ſibi cuiur

um parabatur: & ad menſam patris ad-

mittcbatur: ad denotandiʒ ꝙ nullus ad me
ſam patris xpᷣi: jdeſt ad beneñcia eccleſiaſſi
ca debet admitti / donec a lacte carnalitatis
ipſum contigerit ablactari/ quia ficut dicit
j· cr · in· Domiĩs qui lactis eſt ꝑticeps cx⸗
ꝑs eſt ſermonũ iuſuicie- Vl die lac ſ gnat
verba adulatoꝝ: a quo ꝓcerto ſumme debz
ablectari & recedere qui m templo domim
vult viuere vł manere / & ibi aliquo off icõ
vł beneficõ mimſtrare / vł m mẽſa eccãſtice
digmtatis aſcendere vł ſedẽ · Gñß · xxy cre⸗/
uit puer & ablactatus eſt ꝛc·

Capit · ſedzſ · D.

Esgimur Reso. Pel ſer
dos habebat duos filios peſti
feros ſcilcet offmi & phmees:
qui m tem plo m ſacerdotis of
fico mim ſirabant: & tam̃ do⸗
minum neſciebant/& ſacerdotis officium ig
noꝛ abant: qui cum mulieribus doꝛ miebant
aum fuſcmula carnes cctas de ſacrificiũ
lebetib?ꝰ rpiebãt/ & michilomĩus carnes cru
das ab ipñis ꝑctebat: & ipſos ad dandã eti
am com pellebant/& ſic ꝓppulum a ſacnificoõ
retra bebant: que quãuis ſciet beli pater eoꝝ
ipſos nõ tam ꝓpter hoc caſligauit/ neec ab
officõ ãmouit/& quis verbo ipſos legatur
repꝛ ebendiſſe: pſos:tamẽ aclu aliter nõ oꝛ
rexit⸗ qua ꝓpꝑt᷑ ipſi pater & filij vna die Pie
runt/qiua ſcilicet pater ſenex & cecuciens de
ſella cecidit / & nfFractis ceruicibꝰ exſp'ira

X

nit. dno vero filij m pꝛelio ceciderũt quãdo
archa domim quam poꝛtabant a pbiliſtis
capta fuit · ſiſte hely qni mterpꝛetatur ext᷑⸗
neus a dno / qui vt dicluz eſt erat ſenex et ce
cu cies:& tn ſumꝰ ſacdos eſ ſet ſignat malos
ſupioꝛ es domin os & platos · Iſti em̃ a dño
ſunt extranei ſegnes & ſenes ſut: ioeſt negli⸗
gentes & pigri/& ꝓ ignoꝛanci am cecuciẽtes
& obſcuri: filij iſtius ſignant malos mferio⸗
res eccãſtiœs · Iſti em dicũtur ofm ꝙ mt⸗
pꝛetatur mſama conuerſionis / & finees qni
mterpꝛ etatur oꝛis obturaco: quia ſcllicʒ iſ ti
ovdie habet coꝛ mſanũ & m cncuꝑiſceneijs
effren atum: & os ad deum laudãdum et P
dicandum mutum && obturatum. CEſay lvj ·
WVñmniuũſi canes muti nõ valetes latraè & bꝛe⸗
uiter iſti ſüt qui dũm videntur neſcire/ & of
ficiũ ſacdotis videt peĩtꝰ ignoꝛ aẽ· Femie · ij
Sacerdotes nõ dixerũt vbi eſt dñs & tenẽ
tes legem neſcierunt me/& iſtud patet qmia
iſti cum mulieribns luxurioſe doꝛ miut: ciboꝰ
alienos ꝓ auariciam rapiunt/ & cum fuſtinu
la rapiunt ilud ꝙ ad ſe nõ ꝑtmet: eleuãt vi
oleter & tollũt · Job agnum nõ ſuum deme
rut ꝛc. Carn es etiaʒ crudas ideſt malas min
leres ba bere wolũt: necnõ carnes crudas id ẽ
ꝓſonas iunenes && camales ſecum ha bẽ eli
gur: cctas vero ideſt eruditas & maturas
repudiãt & dimittũt: Exempꝑlo roboam qui

rei ectis ſembus iuuenes eſt ſequut?ꝰ iij· reg

xij· Et ſic ſuis malis ſcãdalis ſcculaès a ſa
crificãdo ideſt a cllacde bonoꝝ tempoꝛ alinʒ
eccleſijs impediũt: & etiam eos a ſacfico bo
noꝝ operum ſuis malis exem plis repellunt
Vnde gr· in paſtor· Nemo amplins m ec
cleſia nocet: q; qui ꝓuerſe agens oꝛdinez ſan
ltatis habet help / ergo ſupꝑioꝛ platus iſ toꝰ
nõ caſtigat: ſev quia ſunt neꝑtuli vł amici
vicia eoꝝ diſſimnlat/quapter omẽs ſimłꝰ
moꝛs eterne dãpnacõis ar⸗ Pit/ & diumunm
iudiciũ eos dãpnat /quia reuera nõ ſoluz ille
q ꝑccat pũiri mèt᷑: ymmo etiã p̃latꝰ vłᷣ pa
ter vł quicũq; ad quem ſpectat cꝛrectio: ſi
nõ coꝛrexerit/ reus crimĩs indic atur/ ꝓpter
talium enim cuſpa archam teſtameti quam
vꝛtabant ideſt eccleſiaſticus mĩſter a phi
liſteis ideſt a gent bis ſeculari bus capitur

& depꝛimitur/ipſi wero qin delmquũt/&& pa

ter eos ideſt ſuꝑrioꝛ qui nõ punit caſu moꝛ
tis etne dãpnat· vn augꝰ ad macedoianu

vſis dihlrnten feuthat
en ſevpelunm ſunn 4
Epdannſtenſeb⸗
zurermmus dnignr /r
mnmd icfrs fnr n 4 n.
mmiglirulnocl / noj i
lnafetoin c git nplite n
nno ſt yt lcenas udates bwnat
Eſinftastſoms honfide
Vt darenas d iend d
Rmſuffucetes dſomns gdeprtus
lares ſvoꝛ ſcſet miſenwrdit vie
zum pmocde ſubulte wgerane l
clin y lolan houn clnta yd⸗
doliſmi mo lmme yl alſn
donſffcirun pſorautalbo
ie 8 eppte yndede taln up⸗
neaee Füniabavdeite
lds pltus mans⸗
uemz en dei ere
endreſt qufil mal⸗

xps ba

butr 1
tns lren deltatis mtaſt⸗

ucenz eſo exm
aun. p n az enehn ſgu
fernteut, le in⸗

dete „
deene; r X paru dote x

w
poas inn a Rieſeh u⸗

oper GX

Phut /
Aten 4

ſn nier epher kpin
. efdde cpon

Nci

esmun d viſteslhurz

s ndet ithighonk ſin
gotes no dirmit vli HD 4
n neſicunt ne Niſmub patet N
nuien bos lwroſe do⸗ imiit: lhs
aumciam npint / um fiſann
lud p ad ſeno pemer eluit vi
lut Job⸗ gum no ſuum deme
WNngennda deeiasmn
AWNt: Nno canes aldas de
lunenes & camales ſeclim habe el
las wro deſt audtis & matuns
& dim ittut: Exenplo roim
nbus inuenes eſt ſhut⸗ ljn
ſaus mals Caals ſecllils a ſa
lcta wl we lonon tan wralnz
ciit: & etiam eos a ſcfich bo
mſuis mals denplss upelunt.
. npeei Aeno ampinsn
tii, a pneſt agus dd
nletb Gy erzo ſypoꝛ Perts 6

at: ſch quia ſune netntul . nc
5 rprronis fit
1diſſnuli / n
uus c l/An
. irauen ig

Aßlath

epiſtola · xliiij· ſicut ſemper eſt miſerioꝛditer
pumendum: ita nec crudeliter eſt ꝓcendum

Capit · terciñ · E.

Icitur Regẽ · iin· Senuerat
behy ſacerdos & caligauerant
ocul eiꝰ mtm̃ ꝙ nõ poterat vi
dere lucernam domim antecp
extin gueretur / qynis iſlud põt
mtelligi lraliter ſellicet iſte erat eccuciens
ꝙ; nõ poterat videre lucernam cum etiã ex⸗
tinguẽtur / ſuꝑficialiter tam videtur textus
dicere q; ille melius videbat lueermam extin
ctam qᷓy accẽſam / qd etiazʒ poſ ſibile fuit ꝓp
ter viſus debilitatem / ſicutc patet m noctua
que nõ Põt vidẽ lumen ſolare ſed lunare ·
Ersgo dicam miſtice: ꝙ iſte bely qui mt
Ptatur extraneus a domiĩo:gt ſignaẽ maloꝰ
mundipnecipes & p̃latos: qni a dño ſunt re
moti: quia reuera oculi indicij ita hdie ꝑ car
nalem a ffectioẽm caligãt m p̃latis qui a do
mmo ſüt vt lucernas ardetes · i bonas de lv
neſlas & ſciẽtificas ꝑſonas nõ cõſider t nee
vidẽt/ lucernas vero cxtinctas ideſt ignaros
& mſufficiẽtes pſonas ſcʒ nepotulos ł fami
liares ſuox ſolet miſeriꝛ dit᷑ vidẽ: & de eo
rum ꝓmocõe ſubtiliter ogitare lumen emz
claꝝ·i lonaꝝ ꝓſonaꝝ claritas videt᷑ talib⸗
odioſa/lumẽ vero ſunare vł ołlſcuꝝ:ideſt cõ
dicõ m ſufficiecium ꝓſonaꝝ:talibꝰ eſt ama
bilis & accepta / vnde de tali viſu Põt dici il
lud · exod · xiiij Pilij iſ rabel vid erũt egipcõs
moꝛtuos ſuꝑ litus maris· E
Vk die ꝙlncerna accẽſa ſignat xp̃ʒ viuũ
lucerna wero extmeta ſignat xp̃m moꝛtuuzʒ
lucerna em̃ dicit᷑ quaſi lux mteſta/quia ſcz
xps habnit lucem deitatis mteſta humam⸗
tatis / lucema ergo extincta ſignat xp3 moꝛ
tunm · Delyy fignat populũ iudaycum & ſa
cerdðotum & phariſeoꝝ ſtatum: qui reuera
fuerunt cecuciẽtes & parũ diſcrete videntes

¶ ꝓcerto ;din lucerna nrã xp̃s fuit accẽ⸗

ſus & vinꝰ: pſũ vidẽ à ↄgnoſc neqᷣuerũt ·

jobis Mundnus ꝑ ipſũ factus eſt & mũsꝰ

eum no cognonit· Tandem vero exti cto
ideſt moꝛtuo ſeilieʒ viſ miracul m paſſione
faclis/& tandem diſcipuloꝝ ꝓpætratis: mce
Perũt ipſum videre: & m ipſo crederede v⸗
tutem ſue fidei wognoſcẽ ee ſentire / ſiẽ ap puit

R

m illo centurione qni vidẽs eclipſim ſolis c
alia miracula paſ ſioĩs dixit vere filiꝰ dei erat
iſte · Iſta etiam ad ſanctos & martiès ap
pꝓlicari ꝑoſ ſũt/quoꝝ virtutem & ſanctitatẽ
dum vinent populi œgnoſcè nequerũt · Luc
xiiij oculi eoꝝ tenebãtur ne eum agnoſce
rẽt / poſt moꝛtem vero eoꝝ aparẽtibus mi⸗
raculs fuerunt viſi & cogmti: z etiam ꝑ fi⸗
dem & deu oco em cõſpecl· Vr die ꝙ an
na ſterilis eſt hata virgo: que ſamnelem · i⸗
xPm miraculoſe peꝑit quem ablactatũ m te
ꝓlo obtuſit / qui etiam tãdem magnꝰ ꝓEłꝑa
m iſrl fuit ·

Onitur RKes v⸗. Cum ar
ba teſtamenti ſub helyꝰ ſũmo
cerdote cecuciente & caligan
te ab ofm & finees malis ipſiꝰ
filijs reg eretur / & vt ſaluaret
ꝓopulum m p̃lium contra philiſteos ducẽ⸗
tur / ab ipſis philiſteis mfidelibus fuit caꝑ

ta & m eoꝝ u riſ dictõm m azotum adduc⸗
ta & m loco dagon dei fuit m templo iuxta

eum cnſtituta· ſic q; factum eſt ſicut dicit
m capitulo ſequẽti ꝙ vir tute arche:)dolũ
dagon cecidit/ & num te archam de ma
ne reꝑptum fuit/& itꝝ reu elatum altro mane
ſuper lnmen hoſij templi truncatis capite &
mambus iacens apꝑuit · ¶Iſtud expvnunt
aliqui / per archam teſtamenti mtelligit lex
dinma ſeu etiam fides c atbolica / ꝓ beli vero
&c filios iſrᷣ mtelligitur ꝑpuluig ndayeus.
per philiſteos vero mtelſigitur popul? getił
quubus dʒ gon qui mterp̃tatur piſeis triſti⸗
cie: ideſt dyabolus erat dominus at q; deus
jſta ergo fuit veritas que cum belluzʒ ideſt

ctrouᷣſia ſem fuerit ĩter iſ iłH & philiſteos
: ie ĩ in dos gẽetiles: ita ꝙ ixſi indei m ar
cha teſtamenti ideſt m lege & fide gloꝛiaxgt.

:& elus virtute ſe eſſe ſaluãtes & hberates o

pmarẽt᷑: nutu nidei fa ctũ eſt: ꝙ iſta archa
ſcilieʒ lex & fides: ad phuliſteos ideſt ad gẽ
uiles traſiut: mptum ſcilicet iſi fidẽ xi p

iudei abnegauerũt ſuſc perũt/ & m loc de
ſui poſuerunt: mꝗytum loc ſue ꝑ fidei fidem
catholicam babuerunt: & ᷣm lo co dagõ·i⸗
loco dyaboli erediderunt · Dagon em̃ d)rabo
lus tunc apud gentes ideſt apud eccleſiaʒ ſũ

ptam de gentibꝰ obtulit: qn archa teſtamti

que eſt fides catłvliea ad ipſos tiſlata fu⸗
it/& dato ꝙ quãdoq; fuit reuelatus & cul
tus ydoloꝝ & mter cllatis tempoꝛ ibꝰ apðᷣ
xp̃ianos reſtirutus: ſicut appuit ſub iuhaꝰ
imꝑatoꝛe finaliter tam̃ ſtate archa & ꝓſe⸗
uerãte fide cathvlica: apud eos factꝰ eſt pe
nitus deſtitutus: & dagõ dyalvlus capite
ideſt mtẽce e& mambꝰ ideſt ydolatrie opa
cõne pꝛuatus. E ſayye · xix· dñs in gredietur
eg yptum & mouebũtur ſim ulachꝛa eius-
‚P. V dce archa eſt ccceſila
que reuera tũc tꝑis a phil ſteis capitur: i-
a ſccularibus deprimit: & a tyrams & pꝛĩ⸗
cipibꝰ affligitur quãdo ab beli ſene & cecu
clente qui lucernam extmetam vider meliꝰ
y aecenſaz regitur / deſt quãdo a pꝛ elato ſe
ne negligente cecuciente & ignoꝛãte: affectu
oſe etiam malos melius quaʒ bonos viden⸗
te & pꝛomouente iubernatur/ & qnando a
malis ſins filijs ideſt a malis ſacerdotibo &&
clericis && eccleſe ſubditis cõdueit & tracta⸗
tur/quia reuera eredo ꝙ nulla eſt vdie can
ſa quaè eceleſia a tyraãms & ſecularibꝰ oppᷣ
m iur:mſi qꝛ hely & filij ſui & plati & ſubdi
ti eecãſtiei erga dommn deum delmquè ↄp
batur/ & ſi vis de iſtis malis filijs: & de iſ⸗
to malo patre ſuo qui nõ wꝛrigebat illos / po
ne illud ꝙ vſitum eſt ſuꝑꝛa caꝰ vij · & alle⸗
ga de pꝛeſſione eccleſie et eccãſticoꝝ illð · pẽ
radidit eos m manus genciuz & dñat ſũt
eis qin oderunt eos· ¶ Vl dic ꝙ dagon i⸗
dya bolns ſedens m templo Honoꝛifice iuxta
archam: fignat malum eccãſticum vł pᷣlatũ
qui ſeilcet m tem plo eccleſie ad aliq; officiũ
vł beneficium eriqitur/& ibi honoꝛat & coli
tur: & iuxta archam ideſt xm & ſanctos
m eecleſia cõmoꝛ atur tales ergo dicũt ydo
lum dagon / qui mterp̃ta tur piſcis imutiẽ im
qnꝰ piſcis nemoꝛis: qꝛ vero iſti ꝓpꝛie ſũt y
Aalum ꝓpter ſiclonem ypocritam ·· crm·
wvin · ydoluz ideſt mutiß eſt feut piſeis ꝓp
ter carnalitatis rem ollicoem- abac · j· facies
lominis ficut piſces maris ſunt piſces inuti
les ꝓpter omm modam imꝑfectionem ſunt
