r/gud nqur lubtihi cca
n ſſealiſemt aufiantur.
nmanml d1glfnie fi⸗
ne dclrt ſmare onugs ür
s oſbinm ümme din
dlczdineſi ondens nt,

ican ollaenee nſter

nec ruſtiea cum nobit mmi

ei guod gunah
ſeme ſal / aͤnd
vñ bde⸗ Ecã rſ dne
fnc,riz ndiu
gadcni tie
,vaniß Me

¶ ſ vis aplie a quoſdami: qui ita fiden:
angelicam aſ ſumũt quod cerimomas legis
nullat enus relmquebant: ſed vtraq; ſeruare
wlebãt ſiẽ apʒ · xv · bos ei iugo ſubdita ſiẽt
legem · aſinus vero qnem xp̃s equitauit ſig
ficat euangelicam diſciplmam/talis ergo cᷣ
bmacõ repellit· duplex ritus a deo repꝛo
batur. ¶ Allega vt mfra nemo. vb die etiã
quod bomi non debent cum malis fideles
cſi mfidelibus & heretieis.religioſi cum lay⸗
eis wmicaẽ contmgat / molos eoꝝ moès di
ſcere vl paezzpe Cum ſancto ſanctꝰ ẽis
X. ¶ Ir dic quod agere eſt cꝛ/
quod ſciliʒ diuerſo ſemine ſeꝛitur qñ diuers
& varijs negocijs occupat᷑/ & qñ do & mũ
do vaeaè onat᷑ quod vtiqʒ pꝛobibitum ẽ
deus em̃ m oꝛde noſtro nõ vult babere Pti
cipem nec ſocium ſed in ſolidum tanti emit
vt ſolus poſſideret/ quia ſeilicet ſicut dicit᷑
m euangelio · nemo poteſt duobns do mim?
ſeruiè ꝛc Ideo de tali ꝛpis diuiſione dieit᷑
eccãſti·iij fili mi multi ſint actus tuu / & ſe
quitur de duplici cꝛce & Jom ini ingredien
ti terram duabus vijs · ¶ Igitur in ſoc re⸗
pꝛobat᷑ omms duplicitas de cõmendat vni
tas & ſimplieitas. qui qnando ſeilicer agit
ꝛ dis dinerſo ſemme ideſt duplici vł multi
Plici intencõe łᷣ fictione vna ſcilliz aparente
& alia exiſtente ſerit/ tũc illud mandatum
domini pꝛeterit · ¶ Il dic ꝙ veſtis lana &
limo cvnt exta ſigmficat pꝛ oditoꝛ iam I' ypo
criticam falſitatem que · ſ· lanaʒ ideſt ſim⸗
plicitatẽ exꝑẽdt extꝰ lumẽ vero ſubtile id ẽ
maliciam celat exteius tali ergo veſte talis
yꝑvcriſis duplicitate nõ debemus mdui ſed
Pcins vł œꝛ poꝛaliter vno vł alio debemꝰ
veſtiri · Melius eſt em̃ vel quod ſimus ex to
to lanei vł lmei ideſt ex toto bom vl ex toꝰ
mali quam ꝙ; ypocſim exterius bom appãꝰ
& mterius mali ſumus/ ſicut emm dicitur
malata equitas duplex eſt miquit as. vñ

criſoſtiꝰ· ypocta à aꝓpaẽ ꝙ; es / à eſto cy

Paès · ¶ Textꝰ.· xix· . yy. Dñno

fuit maxima cura 8 perems & aduems fo

uedis & nõ vituꝑandis aut cotriſtãdis/jdo
Paecipit ſcm ep ſegetes vſ q; ad ſolum non
ↄfiderẽt nec qna racemoꝝ decidẽcia cilige
rẽt · ed peregnis d aduenis dimittentur
Pcpit᷑ etiaʒ ꝙ ipſis nõ expꝛobari ſed ſeip
ſos diligi & foneri · ſcllilcet potiſ ſiẽ pcipit

uichtn

filijs iſrł qni aduene & peregmi m egipto fu
erant/& ideo adnenaꝝ miſerias cognſcebãt
quaè meludit quod eis ampliis miſerẽt
debebant · ¶ Iſta om ma poſ ſunt exemplari
ter adduci ad inducendum ad pietatem &
nuſeracõnem egenoꝝ & paupeꝝ & pegrmo⸗
rum / quia · ſ. iſtis eſt compaciendnzʒ & de
ſuis bonis tandem/ & m axime bic debent fa
tere ili qui quandoqʒ pauperes fuerunt & ꝗᷓ
alienas terꝛas per ambulauerunt: Et qui p
experi enciam quid paciant alij didicerunt·
CExoð·xxuj: ꝓegnus moleſtus non erit·ſei
tis em̃ aduenaꝝ am mas · nã & ipſi ergo pe
grimi fuiſtis in terꝛa egipti· Að tn ẽ ↄot᷑ mł
tos diuites q ꝙ;uis alij fuerũt egem & pau⸗
Peres: ſi tamen pegrmis & pauꝑibns pꝛe
ceteꝝ ſunt erudeles · Il dic qnod pauꝑ &
ꝑegnus eſt peceatoꝛ cui pꝛ ocerto nõ eſt de
trabendum · VSed pocins quãdoqʒ em̃ a do
pegrini ideſt peccatoꝛ es fuimus · Et iõ hu
manam fragilitatem cogitare debemꝰ jnxt a
illnd· ecẽi · xxxj · Diſce exteipſo qui ſũt ꝑꝛ ox
imi tui · quod tamẽ ẽ contra multos quia ſci
licet illi qi pꝛ e alijs fuerunt panꝑes & pe
grini/ &ι qmi aliunde fuerunt irati· vl qui
cetiam ꝑ peccatuʒ fuerunt a deo alieni: ſolet
quando ad ꝓſperitatem vemunt eſſe adue⸗
ims magis duri & contra delmquetes & plꝰ
ſeueri. T Item ibidem p⸗
eipitur · Dic cum mgreſ ſi fueritis terꝛ am &
plantaueritis ligna Pomifera & aufertis ppu
cia & eoꝛnz poma que germinant immnunda
erũt wobis: nec comedetis ex eis / nã vt ðt
ſcolaſcica pyſtoꝛia omnes fructus qui m t
bus ams pꝛimis creſcebant immũdi erant/
fructus vero quarti ãm dno conſecrabãt &
Ffructus qmniti ãm && deinceꝑps ad vſus ꝓ⸗
pꝛios reſeruabant· ¶ Arboꝛ pomifera ſigm⸗
ficat hominem qui ppma bonoꝛum & germi
na bom pꝛoꝑoſiti ꝑpꝛoducit bene pꝛopꝛie po⸗
motum pꝛepucia germina ſunt lonoꝛum
opꝑenꝝ micia: que pꝛ ocerto ĩmũda cenſere de
bemus: eo quod bona intra imcla nõ ſtatim
aPꝛobare ſed potins vilipẽdere d& ĩmunda
etiam mutilia reputare tenemus mn vſus ei
noſtros nõ debet ſtatim cedere: nec etiam q⸗
uſqʒ ſolida & benefacta ſic debemus noſiriꝰ
vſibus id eſt noſtris apꝛobacõibus aꝓplica
re/ pꝛimo em̃ ſunt omma quaſi ĩmunda vili
pendendla: ᷣ tandem ſi ꝑſeuerãt m domino

—◻

co nſecranda & attribnenda/& finalit m no
ſtros vſus ideſt m noſtram complacenciam
ſunt vertenda· mimia emm paricipacõ repꝛo
batur· & jdeo multi ſunt doctoꝛes iuuenes
& etiam nouicij qmi m ſuis bonis pꝛimoꝛ
dijs plus debito gloꝛiantur: ita quod ſema
gis ſeire uł plus bonoꝝ oꝑeꝝ poſſe facè &ᷓ
ceteri arbitrat /cotra illud · ꝓu· xx. Dubſtã
cia ad ; in feſtinãt m pn m fine bñdictõe
carebit vł aduᷣte ꝙ vt ſcolaſlica ſuper leui ·
quod poma trium annoꝛ um vinee immun⸗
da erant pꝛoeo quod natura mimis pꝛecepꝰ
fine videbatur defeciſſe quod ad hoc poteſt
Plicari/ quod poma ideſt opera neophito
rum & nouicoꝛ um qui ſcilicet mdiſcreti/cn
tra naturam quandoq; aggrediuntur oꝑera
valð ardna & mirada debet immunda repu
tari non a ꝛobari: quia ſcilicet faciliter ſo⸗
lent perire de apud deum && hommes repꝛo
bari / ſicut enim dieit. phũs· a tres in pꝛm⸗
cipio franguntur in fine· Tales emm vinee
ideſt tales perſone que in inuetute alios vi
tuperare in bonis oꝑeꝛibus videntur ante te
pus deſiſtere & deficere compꝛobãtur. Lac

xiiij · Iſte bomo cepit edificare & non Potu

it coſumaè/ 16 talia Poma vi talia iuuenuũ
opa nõ füt multũ aꝛzobãda ſed pociꝰ ĩmũ
da & intilia ſputãda · .
Capit · xi· .X.

Egitur leuitici . xx · ¶ Pꝛece⸗
pit dominus ſupꝑꝛa ·xviij/caꝰ
multa genera immundiciarum
vitari bic auteʒ ſub ꝓena moꝛ
tis ita mandat totaliter decli⸗

nari dicitur enim quod homo nõ debet tur⸗

pitudinem patris ant matris /fra tris d ſo⸗
roꝛis reuelare alias merebatur moꝛtem inc
rere & ſubire/qui etiam patri & matri male⸗
dicebat ſine ꝛem edio moꝛi debebat. alie eti
am carnes multiplices immũdicie repꝛobãt᷑
& ſub moꝛtis periculo ꝓbibetur · ¶ Vide
ſi vis textum & allega exeplariter cõtra di⸗
nerſas ſpẽs luxurie/ vl dic ꝙ pater noſter
eſt p̃latus/ mater noſtra eeclceſa vł᷑ religio/
fratres & ſoꝛoès ſut ſocij vicim/d& maxie
illi q nob ꝓ oſeſſiõꝭ ł familiarit atẽ ſũt iũch/
q; reuera taliũ turpitudines ideſt vilitates
infimias vl enoꝛmia erimina ſi qua ſeimuꝰ
nullo moclo detrahendo reuelaè debemꝰ/ qꝛ

pꝛoc erto tales amiœs fuos: qiibus ſcilicet
fſidelitatem & reuerẽciam exibere tenetur dif
famauerit: & eoꝝ turpitudines reuelanerit:
moꝛtis eterne periculuzʒ ſuſtinere debebit/nõ
deber em eccleſia ſticus patri vł matri male
dicere ſeu detrabeꝛe / vl turpitudines Plati.
vb eccleſie ſue / necnõ ſocõꝛnm apud laycs
reu elare / nec ſecreta ſuoꝛum alijs publicare ·
ſed Pcius ipſe tenetur abſcondere & celare/⸗
mifi foꝛte ꝓpter coꝛrectionem ſit neceſſe ipſa
maioꝛibus reclamare · ꝓPub · xxv· ꝗᷓ viderũt
oculi tui m iurgio ne pꝛoferas / ne emendare
non poſſis cũ delvneſtaueris amicũ tuũ ·

Capit · xiij· P·
Cribi Leuiti · xxj. ¶ Oacer⸗

AQdos nullum moꝛ tuum debebat
tãgere/nec in alicuiug moꝛtui
obſeqnijs mter eſſe etiam/da⸗
to ꝙ eſſet pꝛinceps populi ſui

det axat eet pater vł mr:filius vłᷣ ſoꝛ oꝛ v

go & ad ſvc iſta cõceſſio ñ fiebat n ſacdoti
bus mioꝛibns / qꝛ · ſ · ſũmꝰ ſacerdos q imun⸗
dus erat ad nlim ꝓꝛſus moꝛtuñ accedẽ nec
alicꝰ obſequys int eſ ſe dẽoat · ¶ Ex iſtis poſ
ſumꝰ oñdere qliter q;yto plus qͥs ẽ maio: m
eecleſia tãto magis dẽt oẽs moꝛtuos.i. ex⸗
cvĩcatos & pPctõꝛes/& t actũ & ſocietatẽ ma
loꝝ ſũmo opꝑe delmaè? / ſoli eĩ coõiãcti & ſangun
nei excipiũtur/ qꝛ· ſ.viri xpiami & eccãſſici
adiugi tãgẽ & aſſociaè pmittũt᷑ umi vo
ſacdotes · i · illi qu ſpãlit deo ſũt imciati &
cõſeẽti / ſic ſüt viri religioſi & pꝓfetĩ ex toto
dit moꝛtuos·i· pctõꝛes:imꝓfcões: excĩca
tos: & hẽtiœs abłverè/ & dato ꝙ; ſiẽ Pꝛm⸗
riꝑes ſeu mgm & c ſanguĩei etiã & ꝓpĩqui:
ipõs tñ dñt fugẽ łᷣ vitaẽ q;mis tal tactꝰ &
acceſſus ſit ghał ombo ꝓbitus / iſte tñ ſtri⸗
cuꝰ ẽ ſacdotibo ·i· ecẽis & maxĩe ſũm is ſac
dotiło ·i·latis & maioꝛ ibo ĩt dictꝰ/& maxie
h dʒ eẽ ĩ rugioſᷣ & ꝑfcis q ð ꝑntibo carnalibo
maxĩe q ſut pctõꝛes ñ dñt curae: ſed eos
ap̃o dimittẽ & vꝛrẽ/ꝙ tñ ẽ cõtra multos ee
cleſiaſtiœs:qᷣ ꝑlꝰ debito diligũt cſanguĩeoꝰ
& aĩcos qᷓbo ðdꝛ m euãꝰ. qui ñ odit prem dᷣ
mj̃eʒ & vxoꝛẽ & filios & fr̃es ñ p̃t meꝰ eſſe
diſcipłꝰ· młti ſũt ecẽ̃i q malos ꝑꝓntes pꝑlꝰ de
bito dilexerũt ꝓpᷣas amas ꝓdiderũt jõ dr .
xj· c· Nolite cotaminare amas vĩr̃as ꝛc·

nion lun
ſot .
Antanſ pnd ia
us vrgnon e hedet⸗

bi ſucd tos edo N ereß
pſias ſt vta ſna & noꝛl
jua ſallcꝛtiſte ſit Aaui yr
ubtqn lquam ntiſſßpitn
ſuot/ xy fur br ouurin
hulun cla ſin dan donm
ten nanbig obſenlare· Hall me
do&non wlllent mone eis/ &
qor manis ſaate oidmiteſ
uswN opacdn A gindan
bus ſxns ſvneſie wonnenachis n
barbam uderedeſt dmirge cn
ten/ cgort mans dſcoch del
lumltten un irs miwlhr5
tnoes nans hmnes/ ſnita
e deſtuar ertmor vneſtati/⸗
münnme deſt frqnentas maln
tlten ylen vrorem ducge dct

v ſan ininirvneſan
tanen Worenſtatdeſt ſ

us i⸗ 3 e nicedei
Unt deo ſo /z. Alun
1o /deng. NPare

toeſſr pinrips e
et pater yß n ſi s pul ſai
gee nflus yl ſozo v
nsin ſumd ſendos aimun⸗
dün Pns mmortun accide nee
uns ntaſe deozt⸗ (Cx ſishf
hintainge
o magis de oes ncrtuoz n an⸗
Frlorts talli ſoltiriii
be Kelnas ſolei nh ngun
/qr vin ann X ceciſlel
& aſſociaẽ pmttüt· Vam vo
ll qn ſpalt deo ſüt imciati
uut vn rengich & pfen er toto
s poꝛezimpfches: ncbie
cos Wvent/ dato fein⸗
nön A cbſngiin eni tpin
tfigel rrusti aul 1
. git iln, Phins ſen ſtn⸗
tv vlrißg a nire ſims ſe
z8,mir loitdit/ nat
6pfrüq pini cmmel
Aötes ndet cne ſid ees
e d cotna multer
ne / R
dchto iigitad,
Dm ell
e& floꝛ vße
hn ſüt rulgn⸗ dec, ſii
1, Kias mus ,h . .

C¶ VDace:dos ñ debebat accipe ali
quem vilem aut in Ioneſ tam vxoꝛem ſeilicet
ſcoꝛ tum:captinam: ancillã: viduam:aut re
puditam:ſoꝛdidam ant meretricem ſed po⸗
cius virgmem aut pnellam de Populo ſuo na
taʒ quia bꝛeuiter ſicut bic dicit· Saccdos
ſeu pontifex ſuꝑ cuiꝰ ca put fuſum eſt oleũ
ũctõis & cuiꝰ manꝰ m ſacerdocium conſeẽ
te ſunt / veſtitus ideſt ſanctis veſtibus non
debet caput ſuum diſcoopire/ veſtimta ſua
ſcmdere/ad moꝛ tunm mtraẽ/aut vilem aut
mlvneſtam mulirem in vxoꝛem accipe · Dz
puelle virgim de populo ſuo nubè et ſtir
gnis ſui/vulgo gentis ſue nõ miſcere ·
cerdos dux && potifex pontem faciens eſt Ppꝛe
litus / qui ſcilicʒ ptem ad celnm debet facẽ
& ibi ſubditos verbo æ exẽplo ducẽ / vxoꝛ
ipſius eſt vita ſua & moꝛuʒ ſuoꝝ copago
quia ſcilicet iſte tũc alicui vxoꝛ i ſpũ aliter
nubit qn aliquam vitaz ſpãlem accipit & cu
ſtodit / ergo ſicut hic dicitur ſacerdos ideſt
pꝛelati & clerici ſume delẽt dom mo ſanctita
tem maribus obſeruare · Pãacti inquit erũt
deo & non pollulent nomẽ eius/ & ideo iſti
quoꝝ manus ſacrate & oꝛdmate ſunt ad a⸗
tus bone opacõms:& qui mduti ſunt veſti
bus ſacris honeſte connerſacsis / non delent
barbam radere ideſt dimittere cum virilit a
tem/ caput mentis diſcoopiẽ ideſt deponẽ
bumilitatem/hu militas em velat & celat in
terioꝛ es m entis virtutes/veſlirãta ſemdere
ideſt deſ truere exterioꝛ ẽ lʒyneſtatẽ/ ad moꝛ
tuum intrare ideſt frequentaè malam ſocie
tatem vilem vxoꝛ em ducere ideſt pꝛofitèi
vł ſectari: alicuius male vite ſoꝛdidam vi
litatem: vxoꝛ em̃ ſua ideſt vita ſua & cõdi
cõ ſtatus ſui debet eſſe virgo ideſt pura &
mnnda/ que ſcilicʒ ad hec nõ ſit vidua:nec a
Eło repudiata & contẽpta/ nee captiuitati
timoꝛis ſeruil ſubiecta / nec ſeruituti peccati
aliqnaliter ſubingata / nec in ſe vib metrix
ant immunda/ nec etiam de alieno ꝓplo ioẽ
mmiam ſingularitateʒ ſubditus totaliter
alena/ ſic em erit ſanctus & mundus: & ſan
cto de ſeruicõ ſancte & mũde deditꝰ deſacra
tus nij· S. eodem mcenſum Panes offe⸗
runt deo ſuo / & ideo ſancti erüt. C. D.
Il dic allegoꝛire quod ſacerdos eſt crſtuꝰ
ſpũ leticie vnctus / ſciliz ſacra veſte puriſſiã
pumilitate veſtitus / quia reuera iſte ꝓ ſpãli

Aeunn

coniuge: cũ ſcilicet in beata mcarnacone ſed
coniugem non accepit mulierem vilem: ſed
nobiem / nõ coꝛruptam ˖ ſed virginem / non
vm inem ancillam: ſed virtutum domina
non ſub peccato captiuam · ſed liberam ele⸗
git virginem gloꝛioſam / cui ſe carnem aſ ſu⸗
mendo coniumxit que etiaʒ de Plło dei iſra
helitic nata fuit · ¶ Wl dic quod uxoꝛ eſt
anima quam · ſ. ſi ſit virgo ideſt pura ſanc
ta & immaculata de Pło ſuo · i · de xpiani
tate & fide nata libent᷑ ducit · Oi vero vilis
repꝛoba & im mũda fuerit ipſa accepit ſed
cntẽpmt. Vl die ꝙ vxoꝛ homiĩs eſt digni
tas officiũ ł beneficium ſeu dioteſis ?' eccã
cui cniungit: & ad quod in hoc ſeculo pꝛo
mouet / ſiue ſit eccãſtica ſiue etiam ſeculariꝰ
ſed vere de talibus vxoꝛibus alique ſũt vir
gmes ide ſt ille eccaſtice dignitates que mũ
de ſunt & ſancte nullo ſ ym onie vicõ vł nu
lo carnali efccũ cꝛrupte · Alique vero ſunt
coꝛ ruꝑte && immũde & ſempꝑ aliquo adiũcto
officõ maculãte /ſicut ſũt munlte ſeculi digm
tates quoꝝ quedam ſunt que mags dãti an
nuatim vendutur · Alie ſüt ſic repudiate q
ſcilicet ab ommbus bonis hominibus refutã
tur · Alie ſut ſicut captine vł ancilie que · ſ.
ſeruituti & priculo ſubmitunt ſicut ſut gnai
lit ille qne Ivdie ſunt alœꝛes ꝛc· Fgit iſtud
eſt ver ſacerdos ideſt quicum q; bonꝰ ec
cleſiaſticus nũꝙᷓ talia publica officia petere
nec tales immũdas & immundicie vicõꝝ ꝑ
mixtas vxoꝛes ſeu ſeculi digmtates dił re·
ed magis virgmem ideſt aliqy mũdam/
ꝓuis pauꝑem & ſterilem p̃eligẽ: cũ qua poſ
ſit mide & ſancte vinẽ & manẽ · vn · j· eſ ð ·
x diſcite a gẽtibꝰ terꝛe ab vxoꝛibus ali
enigems puis qꝙ die mꝑti nõ curant q̃leʒ
vxoꝛem habeãt/quimymmo vxoꝛem foꝛm
cariam vł beneñciũ vł digmitatem foꝛ mica
rie · i ſ ymoniace acquiñtam libenter accipi⸗
unt & pꝛ ocu rant: oſee · ij. Accipe tibi vxo⸗
rem foꝛmicariam & fac filios foꝛmcacoim.
C-E Vl die ꝙ nõ licet alicui eccã⸗
ſtico vxoꝛem alt eriꝰ geris ideſt digmitatez
vl ben eficium alteriꝰ ſecte ſeu eccleſe aſſu⸗
mẽ vl concupiſcẽ· ded de populo ſuo id ẽ
deputata eccã I patria debet ſibi voꝛẽ ſeu
leneſicium ptocura · Mat h · vj. Non licet ti
bi habere vxoꝛ em fratris tui · Il dic quod
vxoꝛ aliena/eſt digmtas ſeu officiũ ſeculare

ꝗquã · ſ. ñ lieet fcerdoti ideſt eceleſiaſtiœ ac
cipere vy ad eam anhelare: ſed ſolũ de ꝓpło
ſuo ideſt de ſtatu eccleſiaſtico vocoꝛem 8
pꝛomocõnem acquirere vel habere quod tñ
eſt contra multos c lericos m curijs reguzʒ &
& ſecularibus officijs conſtitutos de quibo
neemie·xinj· Inuemt indeos ducentes minlie
res mcapicidas. Vl dic quod ſacerdos non
debet cmiſcere ſtirpem generis cum vulgo
gentis ſue / qnia ſcllicet illos qui ſunt de gne
ſuo: patria: ⁊ cſanguinitate non debent co⸗
miſcè nec in officijs & beneficijs eccleſie ſue
pnere / nec etiam eos ibidem eum dunitibuꝰ
& nobilibus ꝑpatrie cniugare / ficut cotidie
ficiunt munlti ꝑꝛ elati qni aliunde deuenien⸗
tes tot am eceleſiam ſuam & patriam ſibi
cmiſ ſam de ſuis conſangu ineis implent/d&
ſtirpem generis ſui cum vulgo Populi ſui mi
ſceret · · · Item dicitur quod oĩs
qiu habuit maculam nõ offerꝛet panes deo
enec accedat ad miniſterium eius ſcilicet nõ
ſit cecus vł claudus ſi babuerit pꝛuritũ vłᷣ
grandem vł fractam manum: ſi gibbns · ſi
li Pus: ſi albuginem habos in oculo:ſi iugẽ
ſcabiem: ſi impetiginem babens m cꝛpoꝛe
ſi armoſus· Iſte em ſut tredecim macule ſeu
impedimenta:que hommem reddebant indi
gnum ne mim ſtraret m tabern acł o:ſacerdo
talia officia· ¶ Yrruntamen dato quod pa⸗
nes & incenſum non ꝑmitteret offerꝛe de pa
mbus / tam qui offeruntur ſacrific / pmitte
bantür wmedere · ¶ Dic vere moderm ſacer
dotes & clenci a dei mimſterio reddunt᷑ in⸗
digni:quãdo ſpũalibug maculis ſunt fedati
teſte emm beato gregoꝛio · Iſta tredecim
pæccata deſignant / Ynde dico quod cecus
eſt:qmi non videt per contemplacõnem / clau
dus qui facillando mcedit & ꝓ maliciam &
cauillacõnem parui naſi qui naſum ideſt ſen
ſum dimĩutum bhabet per ſublatam debitam
diſcrecõnem / naſi grandi qui ſenſu mmis ha⸗
büdat per pꝛ eſupᷣco nem · Roma · xij non
plus ſaꝑe quam opꝑoꝛtet · toꝛti naſi toꝛtum
& pPeruerſun per hereſim vł ꝑ infidie machi
nacõnem · contra quos· ſo·xvj· Nolite pui
ſenſibus quãtum ad naſum ꝑuum / ſed mali
cia puuli eſtote quãtum ad naſum · LCoꝛtũ
magnum / Pedem etiam habet fractum ille:
qui debilem habet affectionem· fractam ve⸗
ro manum habet ille qui remiſ ſam sec laxam

Operaconem / vt ſie de tali ſit excecato / elai
do/ & pedibus manibus que contracto/
dicatur illud. Mat h·xxv. ig atis podibꝰ
& manibus mitte eum m tenebꝛas exterio
res. Item li pus eſt ille qui licet clarus per
ſcienciam ⁊ diſcrecõem videat: oculus tam
evꝛ dis ſin mfectus eſt ꝑ immũdiciam ſimo
nie · Albnginem bhabet ille qui mente & affe
clu babet candoꝛem mundane gloꝛie · gilbꝰ
eſt qui patitur tumoꝛeʒ ſeu gilbum ſuper bie
ſcabiem babet & mger eſt qui cottidie ver⸗
ſatur m immundicia luxurie. jmpetiginem
patitur qui pꝛuritũ & ardotem ſuſimet libi
dinis· parmoſus ſeu ponderoſus eſt/cuꝰ hu
moꝛ mterioꝛis a ffectioms ad gemtalia fluit
per deſideriũ carnis. Pꝛ euiter igitur eſt ve
rum quod illi qui talia paciuntur mdigni ſa
cerdocõ: vł quouſ qʒ eceleſie miniſterio ĩpu
tãtur / homies enim bene foꝛmatos ideſt bo
nis moꝛibus mſtructos: nõ vicõſos vłᷣ ma
culatos: vult dominus mimſtros habere/
malos vero: infoꝛmes: vicõſos & compoſi⸗
tos ſoſet abicerẽ de lvꝛ rere· jnfra.ij.¶ Amal:
cicatricem poſtulas: ſcabiem aut impetiginẽ
habens nõ offeretis do muo / ſed quia pꝛocer
to vnum reſtat de iſto capitulo: quia ſcilicz
dato quod iſti pꝛopt er mdignitatem debe⸗
bant panes off erꝛ e vył m eccleſia miiſtra?
panes tamen oblatos nõ vetantur cuzʒ alijs
mandneare / ſic vere pꝛochdoloꝛ hodie mul⸗
tos ha bemus eccãſtiœs:qu licet eccleſie nõ
deſeruiant ant miniſtrant: ne digmi ſut mi
mſtraẽ ꝓpter vicõꝛnm maculas quas cõti⸗
nẽt / panes tamem oblatos ab alijs ideſt fru
ctus eccãſti œx beneficõꝛum & alioꝝ laboẽs
ꝓciꝑe nũcᷓ ceſſant qumymmo tales bñt ha
bũdancius eceleſie ꝑanes: &; illi qui cottidie
m dei ſenuicõ & mĩſterio offerat & laloꝛant:
jta ꝙ iſtis ꝓpꝛie Pt dici ilud Gohᷣis. ii ·
Abij laboꝛ auerũt et wos m labos eoꝝ mtraui
ſtis · VYr die ꝙ ille qui het maculã ⁊ ille: qui
nõ dẽt ad altaè accedẽ ſed m ſacerdotis offi
c mĩſtraẽ: quſqʒ a tali macula wolit ꝓ Pei⸗
tẽciã ſe purgaſ/qciẽscũ qʒſe ſentit talibo ma
ls vicij ſeu vĩcuł irꝛ etitũ: & maxiĩe qñ cecip
exciĩcacõem maculãt᷑ tunc ſe dełẽt ab mtro
itu tabnaculi ·i· eccleſce ret h & m officij ec
elehaſticis nullat ẽꝰ miſtra ſ mdignũ ſe ĩyn
tãs dz a miſteio rtroiè.· Leui ·xxij. oĩs H m 5
fint ĩmũdicia: qui acceſſit ad ea 2c·

guentluunh ſe⸗
mellam Cuamm
Frunmnanſchilaneii⸗
ftaſeeider donn dene n
plo Ouilte it mptadet
ns omeiebar ſed tacn eumnen
ſncbat⸗ tan pans lyricl
cis git r guilus omcg
mebtbir Urms ſrs un
nialyrmigi nivurciſt ar
rnuns i ra in imu ſntai⸗
ney nentatte alct mllus
epe nalchſis.ten panes odlan
oSEgeſtnnt denekena taln
aAmmilti macuiat A reptdiatd⸗
nale pſom piſſunt haber dun d
doticeſt pons criſicas o
iſe. Junpans lyr deſt mnda
vſeulm ſ.lons xnag. mi
mmnics:rs velas anian ſ.
mntun b pſor vepchemlt Fi
mmammadtin (ſl de darn
babii ualeg dieſn vihrim
meosſiis ſalt netdended x

ſnt hſn prdan ded amg

loih ſiſine deghe ſedotihigeſ

enllnum ſrzan
n ve Abewerr ſer
in vhnefſ⸗

Ee C Enhlien anplin

cem s
1

Aesdnnad
pter nd gmtaten debr⸗
zoffene vl n erclcſn mimſinz
en oblatos no wratir a, ali
ſer me piochdoloꝛ lodiemiſ⸗
z ecxiſtiws: ui et arlſens
t minſſtunt: ne hg ſir mi
r vichꝛum marulas quas cotͤ⸗
memn oblatos abaliſs iceſt fni
wn denchinam N lion de
Cſent qunmpnmo taes bitle
ceclee pꝛnes , l qni ttdt
niſtenocfeitzkuan
ppie fir da lu ilkij
enter non Ulnis un lrriu
viln lit narlii le: .
acregl ſed n ſeerlons off
ſhatilinnella wfit pe
ceeſſe ſenttiſp
lintifiis nwrcen
mellie tineſedir⸗
. cclſee efhe nngen⸗
lriſtei nh i
Mlater rposlrn
Hoftot Lau .
cllrud:
1 g a⸗

Capit utk · xiiij⸗ G⸗

Onit Leuitici-xxiiij- (Tria
enera pannz erant aput iunde
os: ſcilic et pams pꝛo poĩcõms
gquos ſoli ſacerdotes qui erãt ſi
ne macula debebant comedẽè:
& in loo ſancto. ¶ Item panes alij qui po
pulo offerebantur & m parte ſacerdotuzʒ ca
debant · & de iſtis licebat oomedere omm bo
qui erat leuitici gnis · Etiam ſine baberent
maculam · etiam ſi eſſet filia ſacerdotiæ · vr
dua: vl repudita e ad domum patris reũᷣ
ſa⸗ Yrũptamem quiſ q; aliemgena nec etiam
filia ſacerdotis · dum tamẽ adlłouc aliena ð
Pulo actualiter eſſet nupta:de talibo pambo
nõ cmedebat ſed taẽp extranei a talibus ab
ſtmebat · Item panis layci. clero & popnlo
es erat & de quibus omn es generalit er co
medebãt · ¶ Ber tres ſpẽs panum poſſuũt
nitelligi tria gna viroꝝ eccãſtiœz/· ſ· paĩs
pꝛopms & ita ſunt bona ſpiritalia · ſ · vir
tuteꝰ & merita: que ſcilicet nullus poteſt ac
ciꝑe malicõſus · ¶ Item panes oblati a popu
lo & iſti figmfieant beneficia eceãſtica ꝗᷓ eti⸗
am multi maculati & repudiati ideſt multe
male pſone puſſunt habere dum de ghe ſaẽ

— „ 2

dotali ideſt ꝓſonas eecãſticas cotigent eoꝰ

eſſe · Item panes lapci iꝛdeſt mundana bonꝗ
& ſecularia: ꝗᷓ· ſ. boms & mals: mũdiæ &
immũdis: laveis & clericis coma eſſe ceſent
mytum ab ipſoꝝ ꝑcepcõe nulla gnac ho⸗
mmum impeditur · ¶ I dic dato ; vĩes
babeãt maculas diuerſoꝝ vicõꝛum nomi
na eos ſi vis ficut m p̃cedenti · dato etiã &;

ſint pſone repudiate a deo & a mũdo: niich
iloiꝰ ſi ſint de gne ſacerdotali ideſt de coſan

Zuimitate p̃latoꝛum nõ ſolet a comeſliõe pa

num ideſt a pcepce eecãſticarum pꝛebẽeda

rum ʒ ben efiꝝ repelli & m̃ ampliug ſaciati

& pẽ · Ecce ipſi peccatoꝛ es obtmuerunt di

uicias dato em quod ipſi non mimiſtrẽt nõ
ſeruiet bona tam eccleſie ꝑticipẽt & habũdat

D. Vxł dic quod tres panum ſpe

eles ſunt tres virtutes theologice: Luẽ· iy⸗
a mice acmoda michi tres paeæs ſed ſts
vnus eſt ſolis ſacerdotibnus mundis imma
culatis · i· ſol boms ꝑſonis cõceſſux ſ. can
tas nullus em maculoſus aut peccatoꝛ põt
omedẽe panem iſtum caritas em eſt fons

ANrnther

viuꝰ nõ ꝑticipat alienus ſc m anguſ tinums
Alius e nõ ſolũ mũdis & immaculatis ymꝰ
etiam maculo ſis & repudiatis/ dum tameʒ
fint de gme ſacerdotum ideſt xpianoꝛum/
& iſte eſt fides: que ſeʒ boms e malł conce⸗
dit: dum tamen ſacerdotum · · xpianoꝛunt
pꝛopago babeatur/ alins autem ommbo bo
mimbus gnaliter eſt cĩs · ſ. ſpes / quia fide
les & infidᷣles boni mali ſperãt aliqᷣt poſt
hãc vitam / & ſi dico quod caritas ſola eſt
bonoꝛum xpianoꝛum: bonoꝝ tñ & macula⸗
toꝛum / ſpes vero coĩs eſt vniuerſoꝛum ·
Vv dic quod pꝛim ſunt virtutes:ſedi ſt᷑
ſciencie: tercie ſut tpalia · ¶ V die cp 39 pa
nes ſut ſciencie · ſ · moꝛ al philo ſophica et
ciuił ꝛc · dilata ſi vis. ¶ Textꝰ?. ¶ J·
Nic ponitur quod filia ſacerdotis nupta al
tri de ꝓopulo/nõ poterat comedere de ſancli
ficatis ꝗdin extra manẽt & ;diu cum viro
eſſet: veꝝ quãdo repudiabat:vl viro moꝛ⸗
tuo: induebat && ad domum pattis reuerte
batur/ tunc pot erat ſanctificata comedẽè ſi⸗
cut pꝛius · ¶C Sacerdos eſt xpus filia eius
eſt amima /de qua · ſ· S · xxi · pꝛ ecipit ꝙ; ſa
cerdotis fiia ſi dephenſa fuerit in ſtuꝑꝛo flã
mis exurit quia ſeʒ anima filia Si/ſi m moꝛ
te depꝛehenſa fuerit m ꝑeccato/ flamis ppe⸗
tuis meendetur · Ezechiel · xvm · Am̃a que

peceauerit · ipſa moꝛietur/ jta ergo quãdoq;ʒ

exit domum patris ſii xᷓi:eccleſi am vł ſta
tum gĩ̃e & nubit ꝓ deſiderium & amoꝛem:
vni extraneo de populo/ſcʒ dyabolo/carm ł
mundo · Luc · xv· adheſit vni de ciuibo d re
giom bus · & tũc pꝛocto ẽpdiu ſtat tale ve⸗
tandum matrimoĩm: ita filia nõ debet come
dẽ de ſanctificatis / & nõ eſt digna percipẽ
bona ſpiritalia & etema:ſed certe ſi tale ma
trimoĩm ceſſanerit: & iſta vidua facta: Ta
mundo & eius ſꝑmtate ꝑ infortuniã ita re
pudiata: ad domum patris ideſt ad graʒ I
eccãm per pemtenciam redierit / tunc vero ci
bis celeſtibus ſpiritalibns digta fuit ·
la ergo. aĩa vl fragił ꝑſona que a viro
ſuo:·i · a mundo repudiat᷑ / vtpute qnia per
pauꝑt atem & in foꝛtuma omi pꝛoſperitate
pꝛiuat᷑ /debet m domo patris ſui ideſt ad cᷣ
ſcienciam ſeu eccleſiam reuemre/ foꝛtune ſta
bilitat am cognoſcè. & ſe pati ſuo xp̃o reddẽ
¶ vt ſic de ſanclificatis: i· de boms temꝑali
bus & eterms poſ ſit ꝑtẽ ſuam ꝓciꝑe e hre:

Exemplo filn pꝛodigi qui a mnndo repudi
atus & in foꝛtunijs compulſus: ad patrem
redigit & vitulum ſagmatũ com edit:& jdeo
tali filie videtur loqrui diis · Cãtic. reuertere
reütẽ ſunamitis· reutè reùtè vt mtueamur
te/ & ilud ſemie Keu ertẽ ad ciuitates tuaꝰ
vſq;q Slicijs diſ ſolig filia vaga- .R.
¶ Aliemgena nũc debebat comedere de ſan
iſicatis dato ꝙ in domo ſaẽdotis manẽt
n0ẽ ſi foꝛte eſſet ſᷣuns Ppꝑetuus ſacerdotis e
eins venaculus ſeu enpticius conſtitutus/&
de manu etiã aliemgene nõ debebãt ſacficia
accipi & dno immolari: ſed oma coꝛrupꝑta &
inutilia iudicari · de manu inquid aliemgene
nõ offertis panes dño deo veſtro / nec qiuc⸗
qunid aliud dare woluerit: q; oœꝛrupta & ma⸗
culata ſut oma. ¶ Alienigena ſist beticũ vł
quẽlilxt infidelem a xp̃i fide alienum. Iſte
ergo nõ debet de ſanctificatis.i· eccãſlica ſa
eram̃ta peipe niſi foꝛ te vnaculũ ſeu ꝓpetu
um eccleſie ſeruum · i· xpm̃ ꝓ fidem & Pem⸗
tenciam cvnegen⸗ factũ eſſe/panes etiã id ẽ
Doctrine:& alia opa & exempla nue tles of
ferũt a fid elibus nõ debæẽt recipi nec eredi: ſed
magis om̃a dñt o rupt a & hẽtica ñ rputart
ſimplices emi ſume debet cauẽ ab alijs ᷓ
ab bereticis mfidelibo p pᷣdicãtur & off erũ
tur: ne foꝛte ꝓ eꝛroꝛẽ aliquẽ cœꝛ rũpant᷑ · Le
uitici · xj· Nõ tãgatis quicẽꝗ eoꝝ ne ĩmũdi ſi
tis · Il ſui panes aliemgene ſut ſciẽcie ſecu⸗
lares que · ſ· a ſacerdotibns nõ debẽt recipi
vN ſeclari:& maxie leges & medicina ꝛc·
L. ¶ Ammalia que offerebãtur deo
debebãt eſſe integra ſana & nulla macula vi
ciata/ alias a ſacer dote debebãt reꝑpudiari &
nũẽqᷓ qño imolari · Iñ hic dicit᷑ ꝙ oĩs ma
eula nõ erit in eo ſi ceeũ /ſi fractũ /ſi cicatricẽ
bns/ſca biem / vli impetigina e/ nõ offertis eũ
michi/repndiabatur etiã amal qð teſticulos
tõſos / fractos & albatos baberet / ſi ligna ca
ret & ſi aurẽ candã eidem aqs ani putaſſ
¶ Die vere illi qui offerũtur dno: & eidem
m ipſius ſeruico.ſ.ĩ ſtatu eccã ſtiœ pntãtur
mũdi ſancti & im aculati eſſe iubetur/ ergo
nõ dełᷣt eſſe ceci ꝓ ignoꝛ aciã/nõ facti ꝓ con
ſtãciam / nõ cic atri cem maloꝝ exẽploꝛuz &
maloꝝ moꝝ babet ꝑ inſe olẽciaz / nõ 5 puſtula⸗
vł pupillas ſeabiem ſeu imꝑetigine: · i· pꝛũᷣn
tum & imũdiciam carms ſencictes ꝓ luxu⸗
nam/& n ciſſis veſibus: ſeu teſticulis ꝑ

virillitatis amiſ ſioneʒ: ſeu ꝑ metis effemi⸗
cem / nõ pdita lingua ꝑ bone locucois laudẽ
& confeſ ſionis ꝑdicoõem/ nõ trũcata canda
P finalis ꝓſeuerancie depvſicõ3· Ama Pcer⸗
to viri eccãſtici debet ꝑ diſcrecoem elare vi⸗

dere / debet ꝑ conſtãciam & foꝛ titudinem in
tegre manere/ debet ſine cicatrice.i: ſine ma

le conſuerudinis vulne vl ſine inuidie vulcẽ
mentem babeꝛe · Dnt in pelle ſue conuſacois
ſeabie · i· vicijs maioꝛ ibus & impetigĩe ſeu
papillis · · vicijs mĩoꝛ ibus ſemꝑ carè/ teſticu
los ·i· vVtutem bonoꝝ gñatiuam / aurez id ẽ
ꝓnptitudinẽ auditiuã & obediæciaz/caudaʒ
ꝛdeſt virtute pPſeueratiuam & cmpletiuam
jlin guam i· Pdicatiuam v diume laudis &
confeſſiõis m tiãz oñt mgiter cotmè. Ti
vero om̃bo iſtis vł aliquo iſtoꝝ caru erit/nõ
ſut digmi coꝛam dno cœmpρre: nec in eccleſia
triũphãte locũ debebũt aliqualiter optmere
Luce · xiij · vl At · xxij qui woc ati fuerũt ñ
erant digni. de ill em̃ qui iteſticulos ideſt ge⸗
nera coem fidelium: que ꝑ p̃dica cõem efficit
que ·ſ· a duobꝰ teſticuł p̃ticatoꝝ ꝓcedit
ſa vita & doctria pᷣt dici ilud· deutꝰ. Nõ
mtrabat enucbus amputatis teſticuł ab in
ciſo veretro in eccleſia dei / de alijs vero dicit᷑
malach · Pd. Si offertis dno claudũ & lan
guidum: nõne malñ eſt / qꝛ bꝛ euiter illi qui
dno offerũtur ſine peccati macula eſſe tenen
tur· Apvẽ · vij. ſine macula ſũt añ tronũ di
vñ deutꝰ.xvj· Nõ ĩmolabis dño bonem &
ouẽ in quo eſt macula aut quipiam vicij·
„K.⸗ V ſi vis allega hec oma coò
tra ſeculares qui filios cecos/ clandos: & ma
le moꝛieratos d foꝛ matos offerant deo/ fa⸗
ciẽdo eos religio ſos & clericos aũt & bñ fſoꝛ
matos retiẽnt ſibi vt ſeruuãt mũdo:& vt eos
faciat cupidos & mũdanos:œnt᷑ quos:ma
lach.j.maledictus doloſus:qui babes m gre
ge ſn maculam:& wtũ faciens imolat oi
les · ¶ Aduerte hic ꝙ; qnãdo quis off ere bat
ſacrificia/ex wto oblatũ debebat eſ ſe / ſine ꝗᷓ
cumq; macula ſicut pmittit in · S· pcedẽti⸗

quando vero quis offerebat wlutarie ſelliez
oblacõʒ pacificoꝝ ̈bꝰmõ / tunc poterat of
ferꝛ e amal: dato quod bret aliq; de maculis
ſup:adictis · ſ & maxim e aurem vł caudazʒ
ampntatã / vnd ibidem de ſic ouem & bone
enre &τ cauda amputatis wlũtarie offẽꝛe p̃e

ſic cum m mũdo ſut duo ghha ꝓſonaꝝ qui

Kani
n clql iss

ueſtc lennn
anmdin augg re
Vdeſt
An alh⸗ ſvtiein⸗
acGe, caut in

vo ze itunm it⸗ ꝛes & 4
e 4 Ii⸗ nn

4 “ l iai

6 ſxridir naim ſan
l⸗ 1
ſer ſelps / e l ons n in

mici ſann ſus⸗ ſuvohnin
nute Atmiſnordin euis aus
erſhapnifnaſun
incrm. -ſunmqpiam
als no dut pfill putane / nee 5
ſec añ pttun dnioffeiden /
* hu ojcan delmnus. Wil
ralegoꝛſc dero nictnat
dig ter nmam lantiti qud
mnneſos uic Delt nat vnei
fhumnitatedin gcdng Demmpales
tusiſtis fisfinnt Wlergoiſ
anete e
e g
ne qnns ſimt⸗

Epttry⸗
N
Pkleitirni
⸗
ſtututes gs⸗

Fsen
N 8 d e ſdttin

bii atir ſa ſern

„. SH 1
jy yl xjqu wran fliſti

⸗ te NM'en muteſtcules ge⸗
delium: quep Hoicꝛchan eflc
duchtteſteil pdieto peedi
dochtia pt diei llnd. deuto. ;
nudans amnputatstaſdecl ab in
4 dchaden de As wrodicſt
P: Döoffertssdno clada ln
nöne maſi eſt/ gꝛbeauterili
nn ſne pecati macu aſetmnen
ij ne maculi ſit añ tmmi di
wr inolabis dio kuen 4
ſt macula autq iſpian vici.
Vlſivis alega ec omna dh
gfiios tes dandos N nd
& rmatos Gfennt deo
rgioſcs genos ut liſin
ent ſbi vt ſelat nudo r co⸗
dos &, midanos ant l nn
ledics dſie i ir h
lam miu hal in toe

ehe ido quis offerebat
wro obltil

datrdbit aſel ſun
Hnittih r Freden
la ſcut pn Cot Watantſe

19 ofſele
is off ) tunc rtmid

Kcn 1 emo y de n
—

deo offerũtur / ſciliez boni eecleſia ſtici qui te
nẽt ex woto: I tacito: vl expᷣſ ſo/ & bom lay
ci qui vident tm̃ wluntarie tenen · Vſtudẽ
veꝝ quia illa am alia ideſt iſte ꝓſone que P
wto ſoluenda & compledo dno immolatur
⁊c in eius ſeruicium depntant ſieut ſunt reli
gioſi & clerici dñt eſſe pfectõꝛ es dᷣ ab om⸗
macula en mmũ mundio: es: ᷓ illi qni wllan
tanie off erunt &; ſeculares qui ſuꝑ erogac
nis opa wlũtarie execũtur- In iſtis em mk
te macule & multi defectus ſolet ſuſtineri / q
in religioſis & clericis eſſet neceſ ſariuʒ ĩpꝛo
bari/ & multa ſũt vicia que apud deum reſi⸗
gioſos & cleriœs mdignos facæet: que ſecu
ſaribus nõ nocerẽt quia ·ſ· illi tenetur eſſe ꝓ
fſecli ex wto et ncẽ̃ite · Nti aũt ex woluntate
jdeo cleicis dr.· Math. v · miñ habundaũit in
ſticia veſtra plus ꝙ; ſeribaꝝ & pbariſeoꝝ nñ
intrabitis regnuʒ celoꝛ; Texrus Mic
pᷣcipit ꝙ nullum amal ſibi off erꝛi debeat 4
uſqʒ ſeptẽ dien m etate ſpacium trãſeat 2c·
vide Z· exod · xxij · in fine · Mic p̃cepit dns/
ſine ille bos / ſiue illa ouis non ĩmolabitur
vna cũ fetibus ſuis· Iſtud exponũt aliq ſic
ꝙ mater eſt miſericꝛ dia fetus elus fut bona
opa· Iſta ergo mĩ & fetus ſui ñ dnt dno of
ferꝛi myptum · ſ· ſtatim ꝙ pm̃a incipit oꝑa
eus nõ dñt pfecta putare / nec digna adhuc
nec añ aſpctum dm̃i offeꝛẽ da.tãqᷓ ꝑfecta
⁊ digna iudicare de bemus· Il illud expo
ne allegoꝛice de xpo qui eſt mater nr̃a / de qᷣ
dẽ ꝙ ꝓpter mmiam caritate qua diligit v

1 ——

muerſos ·ij · gũ · j Vicut mat vmcũ amat

filium ita te dilig ebaz · Oꝛmnipales ergo fe

tus iſtius mr̃is fuerũt apłi / ergo iſtud fuit
veꝝ ꝙ; eadẽ die nõ fuerũt ĩmolati· nec paſ ſi
mr & filij ·i · xp̃s & diſcipuli / quiymmo iu
dei diſciulos cuʒ xp̃o app̃ᷣhẽdẽ wluerũt/ ip
ſe dixiſſe legit · me ꝗᷓritis ſimte hos abiẽ

Capit. xv· n.

Icit᷑ leuiti·xxiij · Die ponũt
ſeſtiuitates legis Aded aliid
pns omitto · qꝛ foꝛte infra in
libꝛo nůoꝝ aliquid de hijs di⸗
cam · Mulier iſ rabelitica co
eepat filium de vno egiptio / qui urgat?ꝰ cũ
rviro iſ rłitic blaſphemanit nomẽ dm̃: male⸗

chicens ei/ ergo ipſe meluſus a moyſe:fuit apo

NRittad

pulo lapida tus: Alleda exeplariter cont
ſpurios qui nati de eg)pcõ · ſ · de adulter io
vl foꝛ nicace / fiunt qñ qʒ blaſphemi & rix
oſi & miale moꝛierati & iniurioſi:quapꝛ opt
aliqn mcarcerant & etiã ſuꝓphcijs exponũt
Vvr die moꝛalit᷑ ꝙ muler bebꝛea eſt wlun⸗
tas & am̃a · YVir egiptiux eſt cꝛpus a quo
pꝛ ocerto tũc blaſphemuʒ cõcipit: qun maluzʒz
aim maluzʒ deſderium ꝑ cõꝛpis ſuggeſtione
& tepta cez. ncurꝛit malos ideſt affectus
Bdeum videt maledicè mẽptum ſemꝑ nitit
ſuis uiſ ſio nibus contraiè: & ido tł blaſphe
mus ideſt m alꝰ affectꝰ debet mearcè timo⸗
ris melndi/& lapidibus ideſt diuĩe ſcriptue
ſententijs & repᷣheſi oni bo cõp̃hẽdi · S · xx· laz⸗
pidibo obꝛuet᷑ & mechns & adultera·

71
324

Capit · xvj · „O⸗

Euit iei legit . xxx· Annns
inbileus notabliter apð hebꝛe
os pncipaliter obſeruari / erat
autem iſte annus quinquageſi
Drrmnus ab egreſ ſu fiioꝛzũ iſrabel
ab egipto · & ex tũc de quĩquageſimo m quĩ
qua geſimũ obſeruat᷑ /quia ſcilicet iudei oma
ſeꝑptenaria obſeruare woluerũt / & ſic ſeptimũ
diem / ſeptimum annũ ſeruauerunt / & tandẽ
iubileũ tanẽy vltimum anum m fine ſeptem
