bono lato ſupiori occurꝛere: ſibi ꝑ mobe⸗

dien ciaz & rebellẽ diſcoꝛ diã obuiare · Gene

Wanus eiꝰ coontia omnes? ſicut patz de ma⸗
lis obſtmatis ſubditix religioſis / iſti er ſũr
mmis ſeui ꝓ crudelitatem: ita ; vix audent
aliq aꝛ opĩqnaè eis / vl ſecũ cõtrabꝰẽ ſocie⸗
tẽ · iii NegIlã ipſe filins eſt belial ita vt ne
mo and eat ſibi loqui /qnoð etiaʒ de balliuis
& exactoꝛibo pot eſt dici: quia inxta eos nõ
eſt tutum manere: ne foꝛte ſeuiciam rapinaꝝ
ſuaꝝ ſuſtinere oꝑteat & ſentire / ill em nullis
vmcuhlis diuine legis vł regulariũ ſtatutoꝝ
teneri ꝓoſſunt/quiymmo quãuis a ſupioꝛibo
ſuis ꝓ ꝓhibicoònes & ſtatuta ſepiſſime vin⸗
ceant / omnia ſolent frangẽ & ꝑ apoſta ſiaʒ
vl ꝑ aꝓplłł ones ⁊ diſeoꝛ diam recedẽ /ð& ꝓ
deſertum mundi vł vicioꝝ ſtatum vagari
ere · ij · A ſeculo fregiſti iugũ: rupiſti vi⸗
tula· ¶i ſunt quimorant m monunmtis · i⸗
in fetoꝛ ibo ꝓ luxuriazʒ/ m mõtibo ideſt in ela
ene ꝑ ſuꝑbiam / in deßto weſt in ardoꝛibꝰ
ꝑ auanciam mundi vadũt/ꝑ veſtimtoꝝ vir
tutum carenciam in domo elanſtn vł eccle⸗
ſie in t ranquillitate & pace manere nolunt ꝓ
pter vagacitatem m ſoletiam/ clamant ꝓ
detractione & iactanciam/ & lapidibo ideſt
moleſtijs ſe conſcidũt ꝑ cꝛ dis amari tudĩezʒ
& duriciam & nõ miꝝ cum valde młtis de
mombo plem ſunt ꝑ vicioꝝ omniũ redũdan
ciam / iſti ergo deo vł p̃lato wllente eos cꝛ⸗
rigere ſe oonũt / & ſibi cum idignacõne di⸗
cunt / vt quid vemſti ante tempꝰ toꝛqnere
nos: ac ſi dicerent / nolumꝰ m pꝛeſenti toꝗ̃re
vł crripi / ſed on ſolari pociꝰ de letari / rdeo
dicit ꝓuer · xv· Nõ amat peſtilens eum qui
ſe cꝛripit Tales ergo domari nequeunt ſed
obſtinacõne & ꝓteruia/ in cꝛrecti viuũt/
Eceleſiaſti · i · puerſi difficile coꝛnguntur ·
„A. Vr dic ꝙ ille demo⸗
niacus ſedᷣm quẽdaʒ bnmanum genꝰ deſig
nat:qm a pncpio legis naturalrs & dine vm

culis ligatꝰ fuerat / ſeð tranſ grediendo rum⸗
pebat monum̃ta ideſt opa manufreqnẽta⸗

bat /virtutibo nudus erat/ & laꝑidibo ſe cci⸗
dẽs · i cultura deoꝝ lapidibo ſe turpit᷑ laceras
mcbilomiꝰ clamabat/mquantum ſuas fatui

tates ꝑ iactãciam ꝓpalaꝰat· wrunptñ ſed

xp̃c hunc demoĩacum ſananit & cxpellens S
mones /gregem poꝛ cꝝ qui mxta montem
paſcebat ipis habitanduʒ cõceſſit: qui grex
ſtatim cum impetu in mare fugiens ſe ſub⸗

merfit · Dic vere xp̃e de nauicula exiens:

deſt de virgine naſcens: illud genꝰ Enma
num ſan auit:& eu m expulſis demonibo: poꝛ
s ideſt peccatoꝛes voluptuoſos & maxĩe
infideles ad habitãdnm cnceſſit / qui nuc
iuxta mõtem ſuꝑbie paſcunt / in fine tamẽ
m mare ideſt in inferni amaritudine omnes
ibunt a Po · Dic imnpetu mittet babilon in
in ernun D-· Demones de
bomibo expulſi ſunt habitandi tam m poꝛ⸗
cis licencia acceꝑunt:poꝛci vero cum demo⸗
nibo m pceps in mare ru erũt & ibi in aquis
moitui ſunt & paſtoꝛes ammirati fuerunt ·
Doies qui ad ymmaginem dei facti ſunt
ſignãt pᷣdeſtmatos: quadã ſecreta dei yma

gine & gracia apud ſuam eternaʒ ſapienciã

cſignatos: o: ci vero qni in mundi ſunt &
ſine race ſigãnt ꝑec ea toe: & re ꝓbos apð
deũ oc cultã inſticiã moꝛte ꝓpetue putatos
ſta eſt ergo rei vritas illi ꝗq ſut hĩes · i⸗
qui ſut p̃deſtiati dato ꝙ qn q; ineniant ple
nmi demoĩhus ideſt plem vicis om nibus &
ſubiecbi in mnndis ſpritibo: & babere cete
ra vicia qne ponunt. ui. Pcedẽti/iſti tamẽ
fin aliter ad ſeculũ & ſpualeʒ ſamtatem pue
niunt: ε dimiſſis omnbo vicij's dimmomi⸗
ſterio bom finnt: ecõtra vero illi qni poꝛci ſüt
ſvoluptuoſi & re ꝓbi:hcʒ qñq; ſub paſto⸗
nbꝰ? & platis viuãt: & ſpem ſanctitatix &
bonitatis qñq; habeant: fin ali᷑ tam̃ demo⸗
nibo ꝓ pꝑceara ſubiciunt /qui tũc cum impe:
tu & m diſ cète in mare· im flnctuoſa mun⸗
di negocia ſe p̃eipitant: in aquis wolnꝑpta

tum ſeculi ſub mergunt & ſic finalit moꝛti

ppætue exponunt. Exo:xv· Vubmerſi ſunt
m mari rubꝛo abiſſi oꝑpuerũt eos· C.
C Dic babes qꝙ geraſem vidẽt es ꝙ ibeſ

demonia cum ſan auerat: & ꝙ; grex poꝛ ι

ſubmerſus fuerat timuerut valde & miceꝑ ut
eum rogare ꝙ a finbo eoꝝ recderet ſicut 8
petro fiẽe legit · ¶u · v⸗ Petr? ſtupefact?
dcaptat pciũ: dixit ραοοπι me dne qᷣ
hł mo peccatoꝛ ſum Eſta poſſunt alleg ari
cntra quoſ dã peccatoꝛes qui qꝛ indignos
ſe reputant: ideo libent nõ celebrant nec eri:
ſtuʒ ſibi aſſociant: ſed po cius eiꝰ pteſencia
foꝛmidant / timet ex indignitate ſua ad pꝛe⸗
ſonciam tam ſãcte rei fieri det eriotes: qua
ꝓpt᷑ melius iudieãt eſſe remocioꝛ es· dxitur
llud ꝙ; ſupꝛa eodem · Domine nõ ſum dig
nus vt intres ꝛc. ſ cut ponit · Marv⸗ pc
noluit ꝙ iſte demoniac?ꝰ ſanatus pꝰ eũ iret
ſed poei? wlmit ꝙ iſte demoniac? ad ſnos

redeir et / & ꝙ facta ſibi a deo beneficia nũ⸗
ciaret ¶ Sic vere illi qui a dem on bo liberati
& a peccatis onuerſi ſunt: non ſtatim ſunt
digułdnm ꝑ inutacoõnem ſequi: nec ad ſta⸗
tum ꝓfectioms ant ardue opaconis tranſire
meſiuus cſt em ꝙ cum ſuis ideſt cum mun
dams mpꝑfection gradu maneant: & & ſe⸗
quendo dom mum pꝑ inꝑſeueraciam mtro ce⸗
deret · Dic fit mecio de ꝑaliti curato ſed vi
de de hoc melins. Ruce. quinto·

Capit vijj. D.

Arhi ix dicit ¶RTñs weato
mat heo de theolonio cũ pubit
canis ꝑeccatonbo comedebat
& hoc vt eos couertet: aſſeres
m edicus:nõ ſanis: ſed male

Pabentib? opus erat ¶ In quo vtiq; pᷣlatis

& ſanctis viris dat exemplũ ꝙ peccatoꝝ
ſocietatez nõ debet boꝛrere: ſed Coclus iſaz
frequetare:vt verbo & exẽplo poſſint eos a
vicijs medicare: quod tam eſt contra młtos
pᷣſumptuoſos qni de ſua ſanctitate glorian⸗
tes:dedignant ſocietate malo ꝛ/& ſic ꝓire
ipſos pmittitũt m fetibo vicioꝝ / qð etiam
ↄtra ꝓꝓocritas poteſt dici:qui fingunt ſe ab
hommari pecc atoꝛes: cum tamẽ pſi ceteris
ſunt Pe ioꝛes Eſaie · Jus ꝓphbanu m vaſis
eoꝝ & debent recedere a me nõ aꝓPꝛopinqs
michi: quia mmundꝰ es C·
NDOucc ba ber ꝙ diſ cipuli iobãnis ieimn abãt
diſ cipul vero xpi nõ ieinanbant:de quo tñ
iobãnis diſcipnli quererent: excuſauit eos
domin?ꝰ: ꝙ in pꝛeſencia ſpõſi nõ decebat fili
os ſponſi ieiunare: ſed vemet inquit tempus
quãdo auferet᷑ ab eis ſpõſus:tunc vtiq; ie⸗
iunabũt ſubninxit etiam: ꝙ veſtimentũ ve⸗
tus nõ debet nona tõſi ra repari: & ꝙ vinũ
nouñn non debet in vetereg vtres mitti/ non
em ſibi œnneniũt nonitas & vetuſtas:quia
veſtimtum vetus nimpit & fit eioꝛ ſciſſura
vteres vero veteres ꝓpteꝛ nonũ vinnum rũ
punt & omnia effundurt Iſta poſſunt
allegari ꝙ deus plus diligit ſpũale gaudinz
&& mmiam auſteriratem aut iemni pꝛeſẽ⸗
cia em ſponſi xpᷣi qtum ſibi facit carit as ba
benas laxat: & in libertate & leticia facit vi
nere / P ſiꝰ veæo abſencia efficit terioꝛ ſerui
lis facit ieiunin: & alias auſteritas freqne⸗
tare VtI allega ꝙ illa que cntraria & di
ſpararia nunc; ſimul in eadem ſocietate vł

nurgantas inte vꝛcs

dan cantv Ocq
db dum d, Domme flamta
funcraeſt ſcd vem Empone el ma
ier cum ergo plmãdo Puellaz ind
apis adlemſf & vddi ſc ibi auls
tumbruznte decebꝛt recedite no en
la moꝛtua ſed doꝛmt / de quo cum
dendenunt iyn / o y uelan eſſea
gnoſcebant/ ve tmẽs manum pu
cexc que moꝛtua fuaat ſtatim te
Pe vre gully lomno videns ſũ
deſtaia ſuam moꝛtuam fuſ ſe ppe

ſtnmdeht ad Pm pdemohnae⸗

ſtam fuelan ſuſtttet orne

ED
ſuam neliſcet denegaeoban.
un &cundd i vnnptn ad q iſt
aumn alqna e uirunt pꝛimo
u . bgnc, ntret ſcko nn
nen⸗ gcaanu tbicines, mums
. inds mhde eraſant / tzi
hofeecan praclum dir⸗ miſe

uſtce eluet bie 5

ede

d erdregſſy⸗
2nerer!
. Pnedicls an ire
useng ſrgonz iir⸗

ro ye qo
ynschr arn, 4 nples

——
eRw. dint i urig
emncodin enteos
4 nRondenbtos
. s udeſinſwchnndſnn⸗
Gu ſetri mlon & ſeyre
mtntüt nfiilb vcou /g etan
wertas wriſtdä gifngutſec⸗
npetators ann trme pf cene
rs Elit Yus pilann ufs
lmt nubna neno ynpnis
ummundes E⸗
er dſapulichins ennbit
wo rpin eimnbant cenotn
ſarminagan: aſut 0
Fapgugaſpcifoclahnfi
aunmn ſed Nin ſt unpus
mnct wesſpiſtd dn Nit⸗
õ
rtnetntißntipen n

.muitate ꝓſſunt cõn enire/ nec concoꝛdit
viuere/noni em̃ nõ concoꝛdant cum veteri⸗
bus /inuenes cum ſenibo / ſeculares cum reli⸗
gioſis/ peioꝛ em ſciſ ſura ſolet fieri τ iſcoꝛ⸗
dia aplioꝛ generari/ſimiles ergo ſimilibo aſ⸗
ſocient vt ex condicõne ſi mili maioꝛ ibidem
caritas generet · Deutro :xxij Mõ arabis cũ
bone & aſino · Vr dic ꝙ veteres vtẽs &
veſtimtum ſunt hoĩes m vicijs antiqnati/
nouũ ergo vinum: & nouꝰ pãnus ſignat no
ua xp̃i & euuangehj documta & pfectiomis
euuangel ce ſacramta / die ergo ꝙ; iſta duo
nõ bene ouemnnt ſimul: quia malis lvĩ bo &
m veteratis in malo: bona ſpũalia nõ ſapiũt
quiymmo ſi eis ĩponant & ſi mãdata ſpũa
lia eis dant᷑ & ſi ipſis aliqna pfecta & diffi⸗
eilia oꝑa miũgant : ſtatim ꝑ ĩ paciẽciam di⸗

runpunt & ꝑ tranſ greſ ſione omma diffun⸗

dunt / bñ ergo dicit ſuꝑpꝛa:vij· Molite ponẽ
margaritas ante poꝛ œs & nolite ſanctum

dare cambo Tr. Duceps vnus

rogabat dñm · d · Domme filia mea modo

functła eſt/ſed vem && inpone ei manũ & vi⸗
net cum ergo ꝓ ſanãdo ꝑuellaʒ in domo pnᷣ

cipis aduemſſᷣ &: vidiſſet ibi ciues & turbã

tumłtuantẽ dicebat recedite / nõ em̃ eſt puel

la moꝛtua ſed doꝛmit / de quo cum aſtantes
deriderunt ip̃m / eo ꝙ puellam eſ ſe moꝛtuã
cognoſcebant / ĩe tenẽs manum puelle ipaz
erexit que moꝛ tua fuerat ſtatim reſurz exit
Sic vere quilbʒ omo videns ſuã puellaʒ

ideſt aiaʒ ſuam moꝛ tuam fuiſ ſe ꝓ peccatũ/

ſtatim debet ad ꝑ denocõnez recurz ere
& ꝙ iſtam pu ellam ſuſcitet oꝛare:& qui ſta
tim ſolet ad p̃ces pſiꝰ aduenire & ipſe opeʒ
ſuam nulli ſolet denegare Joban. Ego vem
am && curabo eũ / verunptn: ad ꝙ iſta poteſt
cu rari aliqua requ irunt pꝛimo ꝙ; dins m do
mũ coꝛdis ꝑ gra ciaʒ mtret · ſcdᷣo turba mala
rum cœgitaconũ: tibicines ꝙ; manis gloꝛiacõ
ms & laudis inde expellant / & tandez ꝙ a

ſompno peccati ꝓ tactum dine mi ſerl coꝛ die
cꝛrectioms & iuſſicie eleuer bijæ miſ ſis a

peccato ſuſcitat᷑ & ſic nõ fiuſſe ꝓ dãpnacõʒ
moꝛtua: ſed ſolum ꝓ culpam doꝛ miens abꝙ
bat · mathxv. Hanata eſt filia ex illa hoꝛ a

Capit. Octauũ ⸗G.

Mathe

. Egit matb · x · ¶ Nie dicj

tur cuui dom in? iret ſuſeitare filia, moꝛtuã
archiñnagogi / quedam mulier que pacieba⸗
tur fluxuzꝭ ſangumis· xi· anms:quia ſicut/d·
Muce · Omma bona ſua in medicis expoſue
rat / ſeð deterlus halebat /acceſſit retro & te
tigit fimbꝛiam veſtimti eiꝰ: dicebat/ ſi te
tigero fimbriam vel tim̃ti eius ſalna ero: que
ſtatĩ ſanata eſt/filiam ad qᷓ pncipalit ibant
moꝛtuam mnuemt / ĩam tam̃ finalit᷑ ſuſci⸗
tauit Vie vere cum m mundo iacerent due
mnlieres tam moꝛ tue quaʒ infirme: vz filia
pncipis del.ſ· ſynagoga que nõ moꝛ tua ſed
doꝛ mies diei poterat: ꝓeo ꝙ m ſpe future
redempcoõms viuebat ·i. thimo· v.· Wiuens
moꝛtua eſt: & mulier · ſ/gentilit as in vicijs
antiquata que fluxum omniũ vicioꝝ pacie⸗
bat / nec a medicis ſcilicet a ſuis phᷣis curata
fuerat ſed P ip̃os deterius ledebat᷑:fa ctũ eſt

c dum celeſtis medicus xpc ꝓ iſta fila ſy⸗

nagoga curanda & ſaluanda pncipalit᷑ vem⸗
ret · d · math · xv: Non ſum miiſ ſus miſi ad
oues que pierat domus jſ rabel ipſa in firma
muli er ſeilicʒ gentilit as ardent xᷣm & fun⸗
bꝛiam veſtimeti eius ideſt ip̃i? humanitatẽ
tetigit/ & ſic ſanitateʒ gracie anẽy ſynagoga
recepit finalit᷑ xpc ad filiam ideſt ad ſyna⸗
gogam pꝑ fidem veniet: ip ſam q; finalit᷑ ſuſci⸗
tabit: quia in fine tempis gens iudaica tota
credz : quia ſicut dicit· Ro·xj · Cũ ſubintra⸗
nerit plemtudo gencium tunc omnmis iſrabel
ſalu? eriti V dic ꝙ filia pncipis buiꝰ eſt
ꝑſona ecclena ſtica filia dei patris Muliẽ ſan
gumea eſt ſecularis ꝓſona quia dato ꝙ eccle
ſia ſtica ꝑſona ſpæet pnñcipali᷑ ſalnarni ſic tn
qꝙ ab emoꝛ oiſſa muliere ideſt a ꝑſona ſecula
ri ad ſalutem pneniunt & ꝙ iſli p̃fimbꝛiam
veſtim̃ti xpi ideſt graciam ipſiꝰ & miſericꝛ⸗
diam ꝑ deuocõneʒ tangãt & ſic pꝛimi ſalutẽ
ꝓpꝑetuam coſequãtur · Mat he· x· Erant pꝛi
mi noniſ ſimi & nomſſimi pꝛ im -N
V¶ dic epiſcopus eſt p̃ᷣlatus qui xpᷣe
dicit vnclus/tales criſ mate vncti ſunt: vł

ſaltem vnchonem & olium adulaconis dili⸗

gunt · Dic ergo fit vdie ꝙ; qui pꝛimo fimbꝛi

am veſtimti eiꝰ tãgũt: & qui pꝛimi adulãdo

& munera offerendo ad eos accedñt: pꝛini
ſanati ꝓmoti & exaltati recedũt:vñ ſepe fit
dum iſte xp̃c deſt p̃latus vł pꝛinceps in
ctendat aliquam filiam moꝛ tuam: ideſt alic;
ꝑſonam inutilem ſanare: & ſibi offieium vł

beneficinz peibo alicuiꝰ pneipis vlł potetis
ncedere:qn q; mulier amoꝛoiſ ſa ideſt iſta
ꝑſona imm unda & mala accelerat pſu adiu
lando tang ere: ſic ſolet beneficinum reꝑoꝛ⸗
tare/ ſi tetigeꝛo in tum fimbꝛiam veſtimti
eius ſalua ero.ideo de talibo poteſt dici illud
Geneſi. xx vij. Wenit germanꝰ? tuns fran⸗
dulent ꝛc &ι loquit 8 iacob: ꝗᷓ quia pꝛimos
cibos patri optulit ideo pꝛimꝰ benedictiõis
gea ciam repoꝛtauit TV · NMenclo
fit hbic de d nobso cecis quos dominꝰ illumi⸗
namt / & cum h feciſ ſet pcepit ne cuic hoc

reu elarẽt illi aute nõ tacuerunt:ſeð ꝑ totã il

lã patriã diuulgauerüt In boe nota qi
dant alt eri ben eficium & remed ium / vl qui
hHabet a deo virtutis pcú non debz laude
bumanam querere/ ſed pocius debz ꝙ boe
taceat ab eis affectare math;̊ x vij. Ilemimi
dixeritis viſo nem ⁊c̃ ſicut ſupꝛa: mat h· vij ·
Si facias elemoſin am neſciat ſiniſtra tua
quid faclat dextra tua: ac ſi diceret nõ que⸗
ras manem glo: iam/ verunptn qmi humæg
bnficium accipit nõ debz ꝓpt hoc ceſ ſare:
ſed magnificenciaz celatoꝝ dʒ alijs demõ⸗
ſtrare: mathi. v· Vade in ciuitateʒ tuam &
anũcia quãta tibi fecit deus: qꝛ ſicut dicit
Hene ca ̊ beneficij lex eſt vt alter ſtatim
oblnuſ cat᷑ dati: alter vero nunꝗ; obliniſ cat
accepti ꝛẽ De ſurdo & muto de quo agit

hic vide meliꝰ · Mathei:viy ca:x. vbi agitur

de noĩbus aPłon & de multis xp̃i erudio
nibo nichil pono De · x· vbi agit qnomodo
iobanes miſit adð m & quo modo xpc co⸗
mendanit & de imłtis infoꝛmatoꝛijs & repᷣ
heſorijs vbis xpi nł pono penitꝰ p̃ter vnũ

Cribit math. xj· Dicit em̃
ꝙ iohan · venerat non mandn⸗

cans neq; bibens: & dierũt in
dei ꝙ demomum babebat / ta⸗

:ecce homo wꝛax & vim pot atoꝛ/ peccatoꝝ
&c publicanoꝝ amicus Aad boc poteſt alle⸗
gari ꝙ detractores & inm di nichil mnemuũt
m aliqno benefactũ /vł quia omnia facta ho
miũ ſolent dãpnare: & mten cones ommũ

detractiombo depꝛanaꝛe Mam tumcũqg

bona mtencõne aliqui cm edunt vł ieiun at

: iſti tam in ꝑteʒ ſiniſtram ſemꝑ in terptant

. d em venit criſt? manducãs &
bibens & c munẽ vitaz ſequens: & dixerũt

& iudicant /& quicquit alij faciunt bꝛreiuter
totum dãpnant:& qequit in eis diffieille vł
mpoſſibile alijs eſſe poſ ſibile exiſ timant /&
omne ꝙ eis nõ placet: in aljs nepharium
eſſe ꝓutant:ſicut yꝑoenite qui ieinnare w⸗
lunt : reputant affabulãtes & cõmnnẽ vitazʒ
ſectant es eſſe leues & guloſos: guloſi vero
illos qui ieiunant & anſſteritatem ſernãt:re⸗

putant ypcritas & ꝓuerſos: & nõ ſine po⸗

teſtate dyaboli credunt eos poſ ſe reſpuere
mundicibos & actꝰ facere virtuoſos: ſicut
infra xij. dicebãt de xp̃o:B̊ non eicit demo⸗
ma niſi inbe hebup pncipꝑe demonioꝝ: cõtra
tales ergo dicit· Romaxiij. 8 mãdncat
nõ manducãtem nõ ſpernat & qui nõ man⸗
ducat manducatem nõ iudicet: tu quis es

qui alieunm iudicas& cetera ;

C apit ·x. P.⸗

cit mathr xij. Cum dñs
ranſiret ꝑſata & diſcipuli eiꝰ
ſabbato wletes ſpicas come
dere: quia foꝛtit᷑ eſuniebant: ex
cuſauit eos dominꝰ racõne ne⸗
ceſ ſitatis / exeplo dauid qmi neceſſitate due⸗
tus oomedit de pambus cnſe cratis / neceſ⸗

2*2

ſitax em̃ nõ habet legem vide ſupꝛa n. RRe

xxij · WrY dic ꝙ; ſabbato ideſt m feſtinita
tibo diſ cipuli xpi ideſt ꝑeecatoꝛes debent ꝑ

ſata ſacre ſcripture tranſire: ſpicas ideſt ſen

tẽcias velle & ipſas ſtudendo cmedere:non
eſt fractio ſabbatoꝝ vacare lectionibo ſlu⸗

dioꝝ: quĩymmo iſta eſt magna neceſſitas

ex qna xvteſt ꝓuenire vtilitas. M⸗
Cum xpe quadam die ſabbati videret
im ſynagoga quendam boiem manuũ aridãa
hba bent em cui cum diceret: extende manum

tuam: ſtatim reſtituta eſt ſanitati de quo tñ

phariſie murmnrarẽt: dicebat ꝙ licitum eſt
ſabbatis benefacere: & ipis m bate ones

ſuas ſi in foueas caderent ſubleuare: addes

multo foꝛcius liccbat boĩez cum eſſet me

lioꝛ one adiiuare Iſta ꝑoſſunt dici cõtra

phari ſeos ideſt n tra malos curatos quibo
maioꝛ eſt cura de ſuis ouibo & dinicijs tem⸗
pꝛalibo quã de ſubdtis ouibo ſpũalibus
mam cicius occurznnt vt reducant ouez er⸗
rantem ;“ quãdo vident fratrem ſuum cum
manu arida:ideſt peccatoꝛ e & deſidem : &
mannali bo na opacone carentem/ cum młto

melioꝛ eſt homo oue: ideo cicius fuerat fibi

.
Vdee frui
Sramun cteſenen (Fd u
ſeiſtum andum ſenae nopo

nuntidno detehebant⸗ nal
vinutes Nlona alo attin
Lppdicacnaz & os betatore⸗
manenſtut antno pſſiumt.dtve⸗
dicxener dſichete onft ſiones audn
unt ſgutimen alos iſic enes e⸗
po aurodint ner qyſibdin n ab alj
ur . doceant ſuſinent: ymmoqn
dent n ſab pꝛochis pꝛedcare N oo
Nes audie ſume nurbant / vn gi „
uincp gnonmt bel phemat⸗Patk
Fos pin mtmſiis & vs qui int
burſtis intnte. A. D
naco ceoo & muto cnrato / vide infn
Nub vi Ape vldet wlepdican
badebet ppꝛgonan wꝛdi do di⸗
ate nkorem lonam & furlumaus
r arlotg nalim Afnααa,
d erfch arlvr ognoſet ac ſ die
Netttvnum bynin⸗ loqui male: aut en
ſtenualam bene melins Acſ boe
19& roefrilcis, em ꝗ
1 Aſte —
mansqymalosfiu

mal weba vdec veſi bomno no d

Pwentts ſclet mals &ne

Pmnglifui ahj D WMather .

wletes picas oone
gunfort ſunchente
culant eos domnd chee⸗
enpb dandn eaſſttedie⸗
wedr depanbis mſeentis naet⸗
mnobahrt egen yde ſpu ſſe
Nrarc bebew d inffi
ral 0ſ Kmzwus int
ſopnmtunſr azs biſſn
lx pus ſludndo aſncin n
ſbbron vacne lckonto ſui⸗
ynna ſhidſtnaguneeſftas
tprennerths. e.
Gequdande ſhn vdert
Krqradunbinnmninidi
nancundemt: tvdinnn
dtutacſtſntan deſn /
tanm untll

oecurtendũ: quia fieut dicit Math. vj· Mia
plus eſt eſca ¶ Vl die dato ꝙ phiſei· i.
mali curati indignent contra xp̃m/ideſt con
tra bonos ̃dicatoꝛes: qnando videntepſos
in ſuis finagogis ideſt in ſuis ecelcſijs pᷣdi⸗
dicare/& ſababtis ideſt feſtiuitatibo aridos
ideſt ꝑccatoꝛ es ſpũ aliter curare:ipſi nichil
onimꝰ nõ delłent ceſſare / ſed ſabbatis benefa
cere debent ip̃os ad extendẽdum manꝰ ſuas
ad panꝑes inuitare: vt ſic poſſint eos ab ari
ditate auaricie ſanare ¶ V dic ſicut iſt pba
riſeriſtum aridum ſanare nõ poſſent & tam
ſananti dno detrabebant · Vic multi ſunt qui
ad virtutes & bona alioꝝ att ingere nequeur
& ꝑp̃dica cõnaʒ & alios peccatoꝛes ardos
curare neſciũt ant nõ poſ ſunt. vtpote nec pꝛe
dicare nec diſcrete confeſ ſiones audire neſei⸗
unt/qui tamen alios bñfacientes de traben⸗
ðo cꝛrodunt:nec ꝙ ſubditi ſui ab alijs ſanẽ
tur & doceant᷑ ſuſtment: ymmo qñ alios vi
dent in ſuis ꝑꝛochijs pꝛedicare vł confeſ ſi⸗
ones andire ſũme tur bant᷑/ vñ igit · Vy qui⸗

cumq ignoꝛant blaſ phemãt · Mat hi.·xxiij·

Vos ipi nõ mtraſtis & lvs qui in trabũt
bibunſtis intrar e⸗e A- De demo
niac ceco & muto enrato / vide infra ſimile
Mathi vij · Npc videt welle pdicare c ver
ba debet ꝓpoꝛcionari oꝛ dibo ido dicit aut
facite arboꝛem bon am & fruclum eius bonũ/
aut arboꝛeʒ malam & fructꝰ eius malum/ñ
quið ex fructu arboꝛ cognoſeit᷑ ac ſi dicẽt nõ
decet bonum bominẽ loqui male: aut ecotra
nec malum bene / melins eſt em ꝙ homo ſit
lonꝰ & bonoæ fructus ideſt bona verba habe
at: vł ſiſit arboꝛ malns q malos fructꝰ · i
mala verba ꝓducat / vt ſic hbomo nõ vcipiat
m ypveritis ſcilicet malis/ & ne ꝓpter bona
verba eoꝝ/ ipſos cum mali ſint lonos come⸗
dant / quomodo inqnit poteſtis bona loqui
cum ſitis mali: qu aſi diceret nõ decet /quia
dicit uerbia·xvij Nõ decet ſtultum verba
poſita /&c · ¶ Po · vtinã calidus aut frgi
gidus eſ ſet:ſed qiua tepidꝰ meipiam te euo
mere ex oꝛe meo ¶ Vr die ꝙ illud Poteſt
aPlicari/ vt cõm nit᷑ verba & extenioꝛ a opa
ſecunt ꝛda: qꝛ ſicut hic dicit exbabundã
cia ꝛ dis o⸗ loqnit/j&& Mathei· vij · dicit
nõ poteſt arboꝛ mala bonnm fructum facere
& ecõuerſo / & dicit a fructibo eoꝝn ogno⸗
ſeetis eos · ¶ Omitto illa que dicunt hic de

belzebup & foꝛti armato peeeato in ſpiri
tum ſanclũ /regina ſabba & alijs ſimilibus/
omma em iſta ſuam expoſiconeʒ ſecum poꝛ
tant *O. Inmundꝰ ſpũs cũ
exiret ab homie / ambulabat ꝑ loca arida &
maquoſa querens requiem & nõ mnemt /&
iunc rediens adð domum ſuam vnde exiuit
muemt cam vacantem: ſcopis mundatam
& tune aſ ſumit ſeptem ſpũs nequioẽs ſe &
intrantes habitant ibi/ & fiunt nouiſ ſima lo
mims illiꝰ peioꝛa pꝛ ioꝛ ibb Ma allegoꝛi⸗
ce dicta ſumt contra indeos/qꝛ tune m minn
di ſpũs ab eis exierunt qñ legem p moyſen
ſuſcepunt ipſi vero mmundi ſpũs ꝑ loca an
da circuerunt qñ cœꝛda gentilium ꝓ ydolatri⸗
am m habitauerunt / ibi tam finalem nõ mue⸗
nerunt requeʒ / exinde ꝑ fidem xp̃ieecti ſũt
ge ideo ad domum ſuam pꝛimã ſcilicet ad
iudeos qui actenꝰ ꝑ cꝛrectionẽ fuerant ſco⸗
pati & ꝑ legem oꝛ nati redierunt: quãdo pꝰ
xp̃i in earnacnez a fide eiꝰ ipſos vacantes
inuemt /& ideo iam cum ſeptem alijs ſpiriti
bus ideſt cum vmnerſitate vicioꝝ Mi babi⸗
tant: & ſc nouiſ ſima eoꝝ ſunt peoꝛa &ᷓ; ante
legem fuerãt · Nuce · xxiiij. Erit nouiſ ſimus
erꝛ oꝛ peioꝛ pꝛioꝛe · „D. N
iſta exponantur cntra apoſtatos:quia ſepe
fit ꝙ ĩmundꝰ ſpus ideſt in mũdus religio⸗
ſus de oꝛꝑe vĩs ðeſt religioms vł eccleſie
ꝑ aꝑoſiam egreditur: & ꝑ loca arida ideſt ꝓ
mundum circuit ꝓgredit: & vagat querit
qʒ requiem ioeſt ſtatus tranquillitateʒ quẽ
nõ muenit: ſed pociꝰ ſentit ſempꝑer exterins
tur bacõnem & aduerſitatem / interius vero
conſelencie tumultum & cotrarietat eʒ · Fere ·
xj· Sernietis ibi dijs alienis qui nõ dabunt

vobis requiẽ die ac nocte & tales qui ſerui⸗

unt demombo & vicijs nõ ſunt digm reqiuiẽ
muenire nec in temꝑalibo ꝓ quibo ſpũ alia re
linquerunt digm ſunt ſolacium optinẽ /qua
Ppt vt videmꝰ iſti ſine requie vagant: ita
ꝙ ꝑ pauꝑtateʒ ad doma ſuam ideſt ad clau
ſtrum c& reliquerant remeare cgunt.dieit
illud . oſee·i· Wadam & reuertar ad virunm=
meum pꝛiotem ideſt ad ſtatum meum an⸗
terioꝛem /qꝛ bene erat michi tũc magis qua
nunc: quia ergo ꝓcerto fit ſeꝑe tales ad
domum religioms reuetentes qm quottidie
ſcoba oꝛ rectioms abſtergunt & virtutibꝰ?
adoꝛnant / ſolent ſecum alios ſeptem ſpũs

accipe nequioꝛes / koc eſt dictum alios ſibi
aſſociare & adiũgeꝛe: c ſic ꝑ vite ſue inmi⸗
diam & diſ ꝛdiaz ſolent wꝛpꝰ? illud & col
legium inquo ſunt amꝑlius moleſtare & di=
uerſis ſuis vicijs & infamijs lacerare ta
nouiſſuna eoꝝ opa p? reditum peioꝛa Ha0
ribus ſolent eſ ſe. ücrn v. ys rurſus im⸗
plicati vicijs ſuꝑ ant & facta ſunt eis pPoſte⸗
rioꝛa pꝛioꝛibo deterioꝛa· 9
Cum xpc ᷣdicaret actualit᷑:& diceret᷑
ſibi ꝙ mat᷑ ſua & fratres ſui foꝛis ſtabant
querentes loqui ei / nõ legit ꝓpt er boc pᷣdi⸗
Aοπ dimiſiſſe: ſed pocius manus ſuas m
diſcipulos extendes dixiſſe: ecce mat᷑ mea
& Fratres mei. uicumq; Fcerit waluntatẽ
patris mei qni in cels ei ipſe fret meus ſo⸗
roꝛ mea eſt Dic poteſt notan ꝙ qui in p.
ticacõne vh alio ſpiali exer eicio occuꝑant
nunc; ꝓpꝑt᷑ carnales ꝑ entes vł ꝓpter tẽꝑ
alia nego cia debent illa dimittere/ uia ullos
quibo ſpnñalit᷑ ꝓficit debʒ matres & ſoꝛo⸗
res ſpnaliter refuitare ipſoſ q; carnalibo ꝑẽ⸗
tibus anferꝛe- Tero. Der calcatum pge pa⸗
trem ꝛc K ic fi men cio
de pabola ſemĩantis fimili tractatur· Ance⸗
vuj mar in. Wed qua iſta pꝑ xm fint ex
Rta: ꝑ beatum grego vero in omehia fint

tractata: deo ipſam nõ tetigi: ſed ad aliam

pabolã ſequentem t ranſm. Momo qnidam
ſemianit bo num ſemen m agro ſuo: ſed dum
doꝛmirent bomies: venit eius inimic?ꝰ & ſe⸗
minait ziz amaʒ: cũ creuiſ ſet herba & frue.
tum ſeciſſet. tune appunt zzanie fui aũ̃t eiꝰ

7 .

accedents dicebant dne: nõne bonum ſemẽ
ſemĩaſli in agro tno: vnde ergo br̃ zama
qui reſpõdit inimicꝰ bomo boc fecit/ vis in
qntiunt unꝰ & lligam?: nõ inqt ne foꝛte
eradicet is kmul & triticuzʒ: ſimte vtraq; cre.
ſcere vſq ad mel ſem: & tunc meſſoꝛ es zza.
mam ad cõburendum P Hi ticulos olligen⸗
es allgabunt: tnticum aute m oꝛreũ me
ngregabut:. Iſta expomint P em &.

docłoès de beręticos conſtat e ñ quidaʒ boy

mo weſt Hmo ſingulans & excelles: ſciliczʒ.
inpimeipio ſeminauit pᷣdiando & docendo.

agro ſno id eſt in eccleſia mulicante: opti⸗
PRemen. ſ. voclrinam euunangelicam &
Se Ka⸗ ſed cum tomies weſt ao⸗
e nt morrem à ſeculo re⸗
ent. nit iie alol⸗ in media
berstigs in ariio cun bons ſemme.

efſe / Gim bone & ſan bochnte

ziʒaniã verbvꝝ beretioꝝ inmiſit: fient paãtet
quia ſtatim quãdo aoſtoli moꝛtui fuerũt
bèſes arnana/enchiſiana/& manichea: pu
lulanexunt: ſicut iam patꝭ in dinerſis xpia⸗
noꝝ ſegetibo atq; ſectis quo lbuius 3uanijs
infecte ſunt. Eſai· i. We ſemmi necy. Iſta
ergo zuama ideſt heretiwꝛ ſecte & collegio
nò vult deus ꝑ ſuos ſeruos ſ. viros catho
lioos exſtirpari: ſed pocius vult eos vſq; ad
tempa indicij tollerari: & boc foꝛte ne mter
eos cotmg erit triticum ideſt aliquos bonos
exi Nent es vł futuros cũ eis eradicari ideſt
temꝑaht᷑ moleſtari & ſpnalit ante conuerſa
cõnem enelli: conſ tat em ꝙ apud eos multt
ſunt: pdeſtinati qui quottidie cõnertuntur⸗
de alnæ & ignoꝛamꝰ ſi foꝛſtan ad deum re

uertent ideo quã diu eſt temp?ꝰ venire pſos
opoꝛtz expectare · In tempe vero mel ſis · ſ.

m indicio quãdo ia m tempꝰ merendi tranſi⸗
uerit: tunc meſſoꝛes ideſt angeliipſos ꝑ fa⸗
ſticulos.i:ſc dm diſ linctionem vicioꝝ m ifer

nRum cõ burendos ligabũt: bonos vero in hoꝛ

reum domini im padiſi repo ſitorium oon⸗

gregabunt · mathr uy Triticum cõgregabit

m hereum ſuum: palęas aũt oburet igne in

tmgunbili. „D.. V dic ꝙ

Nmonidaʒ ideſt xc vł bonus plat? ſem⸗

4

ꝓ ſemmat:& inpꝛincipio ſemĩat bonum ſem⸗
ideſt lonas pſonas m agro ſno.i. in eccleſta

militante: ſed quia iam vĩes & pᷣlati doꝛ⸗

miunt ideſt neglig entes exiftunt: vemt cya
bolus de ſupſe mĩaut zizaniam ideſt œpiaʒ
malonꝝ & mutuliũ ꝓſonaꝝ quos in iſto agro

eccleſie ſinmatit: & eos ibi mediãte ſymo
nia: auancia: can nali affectu: mirabilit traſ

plantanit vñ xpe vł religioſis ſeu eccleſia

ũ fu ndlat oꝛlbo ꝓpoteſt optune dici:dne nõne

bonum ſemen ſemmaſti m agro tuo VYnde
ergo bec zꝛania :& e ꝓcerto poteſt reſpõ

dere ꝙ inimicꝰ homo boc fecerit:qꝛ ſemĩacõ

plantac / & ꝓmotio talium ab inimio dya

lylo:efficit ꝓ cuiꝰ ĩſpia cõz iſti in eccleſia ſe
minant Pepiẽcl. x nj. Demen em alienũ erat
a pnᷣcipio: ſed patris famillas.ſcriſti paci.
encia eſt ranta: ꝙ tale ſemen inpim mo⸗
do nõ vult ab eccleſia eradicare · ſed pocins
pmittit eos cum triti / deſt eum bonis vi⸗

nere & man ere: quonſ q; rempꝰ meſfis ideſt

dies iudicij vmat vbi ipſos diſtinguet ab
inuicem: & iſtos in infernum conburet triti
cum ideſt bonos antem in boꝛreo ꝑpadiſi ol⸗

ioeabit / mel ſoꝛes enm angel bonos a maß

m
berdunr cſan nn
teie eo qnerunt ermare P
X maxime nideles:

(G i.
vta pſos & eos den
mnns & o
uunt mn Wus det decarnio el
eN. chix Fis inqui
fend Khmdemi leti
moqdeſemda hns dec e⸗
.ulea biuine n/ kae ner
ſidennt oeculta biuine
iytunj vita mior bns pfeelt ln
tamlus deus lalos hleere ſumt
n ego tais zns de angalon wd
uſaspimiſſus nongt nezoum
ßonq; pumc expectandz luber.
Cxpeckate modeum donee mple
ins fitũ noſtror / guia. ſ.lli qan
finnli malos endeabut: A bvonos v
lurio llocabent / deo. mathh i
ng ſepabunt malos inſſox tẽ
deq mimrus vynv / deſt pdito⸗
tſemiat gynmna cum emn ideſt m
ſns muachnumta cum lonsp in
o no wpſſunt diſcerm ab mmicem v
ando habz crenent: & Feclh ſeeu
Ett: tanc vewe e .
Kenan dn fuſſ zamia tum
D num mirt bond
t meclo de gran .
nus oiboſemibd 1 ſympse
onmes e . euncreſat ſi
“ ns olenbortt
gen ſcp iſid.

& 4.
eAttentesid
Kanng Hhan
Eann ibeti
ſen nunn celipabter
eeneasdr
4

rchene⸗ tenpergomeſſizf,
quado amtemp' meyenditn
Ik.
naſuuss deſte ge pſszd z,
ſcdm aſimchonen nicon mnif
moꝛ lgabut: oos mom bv⸗
imad ſinpeftanum an,
t,mnthrig dnnaumdngibe
n uum peltas and obunet gen
dſkpe r wns Patd ſen⸗
1: Knpꝛmchto ſaniar bn ſen⸗
s ſonusmaro ſwi narlfi
ſdquuun is s n dn
nsans aflur nurc
miaut mnun / apu
an t Geos binneciteſynd
euna ATRcu: nnablt naſ
kalnlgefsſi haſft
c1 pic oprime t
ſemmſtm g:otio ne⸗
n emma
e Feto wt tift
a ahreſtentih ſni⸗

nedmah
e gumnli

ʒiʒaniã a tritico /ſemiatos a iuſtis ꝓmotis q
modo diſcermnõ poſ ſunt finalit᷑ dinidẽt /&

illos eternalit᷑ ccremandos ligabunt./ illos

vero ꝓpetuo ſeruãdos mꝑadiñ aceruabunt /
vñ math iij · dicit · Mittet filꝰ hommis an
gelos ſuos & colligent de regno eius omma

ſcandala/ & eos qui faciunt miquitatem d&

mittit eos m cummũ igmis ibi erit fletus &
ſtridoꝛ dencium · V die cyin iſta figura

rep̃bendunt quidam iuſti qui in moderato

iuſticie zelo querunt extermiare peccatoꝛes
/& maxime infideles:ſtatim vellent irꝛuere
contra ip ſos & eos dentibo deuorare · vis in⸗
quuunt imns & clligamus ziz amam / fimile
Job. xxxj. Aiuis det decarnibo ei? vt ſatu⸗
remi / & ſimile math.ix· Vis inquint diceri⸗
mus ꝙ deſcendat igms de celo ꝛc iſti nõ cõ
ſiderant occulta diuine inſticie:nee ꝑpenoũt
ẽptum vita maloꝝ bonis ꝓficit: qualit᷑ pa
terſamilias deus malos viuere ſimt / repꝛi⸗
mit ergo talis zelus & angeloꝝ mdictum qͥ
cauſas p̃miſ ſas nouerũt:negocium reuocat
onq; punic expectanda iubet. Aꝓpo· vj
Expeclate modicum donec impleat nume
rus fratrũ noſtroꝝ / quia · ſ. illi qui m indicio
finali malos eradicabut: & bonos vero in di
lꝛrio cllocabunt / ideo. math. iiij · Exibunt
angeli & ſepabunt malos iuſtoꝝ ꝛcẽ · Vr
dic ꝙ mimicus homo ideſt ꝓditoꝛ quãdo q;
ita ſemĩat ziznmã cum tritic ideſt mala co⸗
ſila & mac hmamta cum boms:qꝙ; inpꝛinci⸗
pio nõ poſ ſunt diſcerm ab mnicem / verũptñ
quando herba crenerit: & affectꝰ? ſecutus fu
erit: tunc ꝓcipit fuiſſe zizamia cum tritico:
& malũ conſiluum mixtuũ bono⸗· T.
MNc fit mẽcio de grano ſynapis ꝙ eſt mi
nus oĩ bo ſemibꝰ quod cum creſcit fit mains
ommbns oleribo:ita ꝙ anes eeli poſ ſunt reqᷣ
eſcere ſup illud · Sic vere fides xp̃iana fuit
a pncipio ſatis modica: nune ꝑ graciam dei
tantum ereuit ꝙ cu nctis oleri bo:ideſt cũ ctis
mundi ſectis & erudelibo maioꝛ exiſlit/ ita
ꝙ ſicut iaz videmꝰ wlu eres celi:ideſt multi
Pꝛ incipes & potentes:ideſt multi phᷣiſei ʒᷣ
ſapientes viuunt & habitãt m eadem · pg ·
PHupꝑ eam wolucres celi bhabitant V die
ꝙ ſepꝑæ fit ꝙ aliquis modicus & humilis ꝓ/
monet & maioꝛ alijs efficit: & oleribus id⸗
eſt ſuis ſocijs antefeꝛt /ita ꝙ wlucres ideſt
pꝛ incipes vł nobiles in ramis ſue iuriſ dicti

onis cõmoꝛant· VY. Mulier
quedam accepit fermtuz & mtria ſata far me
poſuit & ſic totam maſſam farine ferm̃tari
fecit fementum quod facit paſcam fernere
eſt caritas: qm quando mulier ideſt amma
in tria ſata farine ideſt in tres ꝓtes mentis
irracionabileʒ & ↄcupiſeibilem potenciaʒ ad⸗
hibet / totam facit fermẽtari & ad deum ſur⸗
ſum eleuari· WVI iſta mulier eſt eecleſia ᷓ
tria ſata ideſt tnia hmmũ genera/pueros/iun
uenes/& ſenes/ fermto fit & caritatis ĩ bi
bit /& ſic ꝑ am orem diuinũ ferment ari facit
om̃s ꝛ· N. Wic addit de illo
qui muenit thezana in agro & vedidit om⸗
ma que babebat & emit agrum Item de illo
qui querebat margaritas innenta vna pᷣcio⸗
ſa dedit omma & conꝑauit eam · Doc cx
Ponit᷑ a doctoꝛibo ꝙ theʒaurus vł pꝛecioſa
margarita fidẽ xpi vł gloꝛiaʒ padiſi in agro
ſeripture latenter Sſignat / iſtum ẽgo agrum
ſcripture ſacre debet quilibʒ ſtudẽdo emere:
b ceteras margaritas ideſt ſciencas ꝓhicas
contẽpnere/ & ilaʒ vnicam pᷣcioſaz:ideſt xpʒ
vl gloꝛium ꝓadiſi vł doctrmam eunange⸗
licam ſolicite querere & amare & om ma pꝛo
ipſo dare · Doe eſt dictum ꝙ nichil terennz
debz reſpectu ĩpſiꝰ reputare: ſed quãt ũ ad
effectum omma cuʒ eo ꝓ mut are dicit ilud
Hapꝑien · vij· diuieias nichil eſ ſe dia m oon⸗
pacõne illius / ille ẽ qui thezauꝝ gloꝛie pa⸗
dife& margaritam xpm ꝑ deuocõnẽ querit
&& ꝑp contẽplacõnẽ muemt: ſtatim amoꝛez ali
aꝝ renꝝ deſerit / & quicqnit alind in mundo ẽ
vilipe udit. De ſagena vero miſſa in mari
exponit idem ſaluatoꝛ de eccleſia: que nunc pi
ſees ideſt hommes bonos & malos ſimul œn
tinet in litoꝛ e: cum hiuꝰ vita in indicio vlti⸗
mo piſcatoꝛes huiꝰ ſagene rectoꝛ es deus c
angeli inter iſtos piſces:diſc ernent/quia bo⸗
nos m vaſa ſua ideſt in padiſi reꝑſitoꝛia
eligent & aſ ſument malos vero foꝛas in ba
ratrum mittent · i macha.i· Capitibo ampu
tatis foꝛas miſerunt: de hoc ꝙ xp̃m filium

faler weabant.

Capit · xj · M.

1
Egit mat hexuij· Cum be⸗
rodes tuliſ ſet herodiadem vxo
rem phi fratris ſui/& de Ive io
bannes baptiſta ipſũ argueret

d/ ſibi vxxoꝛẽ fratris ſui dum vineret ba
bere nõ liceret: allig auit eum herodes in car
cerem/ipſum occldere cuꝑiebat:ſed populũ
timebat: enm ergo in die nat alis berodi fe⸗
ſta & coHiα parent / accidit ꝙ; filia bero⸗
diadis coꝛam rege ſaltanit: ꝙ regi & ſimul
diſ cũbentibo oplacuit: ꝓꝑpt᷑ ꝙ rex ſubuma⸗
mẽto ꝓmiſit ſibi ꝙ quicqt peteret ab eodẽ
ſibi daꝛet:illa vro pꝛemunit a a mèe trice ma⸗
tre ſua:capꝑut iobãms q erat in carcere pecijt
rex autez ex boc ratũ diſſimilans: ſed ꝓpt᷑
inſ mrandum: alias nõ poſſe aſſeres: caput
iobãnis amputari: & puelle ſaltãti dare mã
dauit / que ſtatim caput in diſco Poſitum
oram ommbo ſimnl coniuantibo matri de⸗
dit Moꝛalt᷑ loquendo ꝑ iſtũ regez potelt
animꝰ vł mtellectus accipi: aquo œ nſtat
iĩem totum regi MWeretrix iſ ta ſignat car
nem: que reuera vxoꝛ phᷣi qui interpᷣtat os
lampadis & dyraboli qii viget mtellectus
ſplendoꝛe potelt dici: eo ꝙ ſibi & ſuggeſti
onibus ſuis ſolet facilit᷑ in clinari / qui ſuper
iſtins regisiſuꝑ anim dicit᷑: ꝓco· vt q;
eſſe neget racõ nalis oon ꝓbat᷑ /p iſtam filiã

ſaltatricem cõcupiſ cencia intelligit que a

matre ſta meretrice ideſt a carne tanquam

fllia generat / que pꝛo eo dicit ſaltare quia

coꝛam reg eideſt wꝛam animo· ſolet: nunne
vmꝰ peccati:nũc alteriꝰ deleckacoes offerre
: vt ipſum ad volnntatem ſuam: & ad ma?⸗
tris huiꝰ wtum valeat in clmare ꝑ vobanne
vero mquo eſt gracia: ſindeſ ſeu oſciencia
