ergo daẽ ſibi petijt/que non eum ſolum ſed

etiam & camelos ip ſius adaquauit. Vſte er
go cam legacõms ſue rebecce a parentibus

aperit / & eam filio domini ſui tamquam ꝓ
curatoꝛ ducit ad cœniugem· datis q; ſibi ar
millis & ozꝛnamentis/ ad domum donum
ſui ducit / vbi yſaac meditantem m agro re
perit que viſo eum ſtatim de camelo deſcen
dit & pallio ſe muoluit / pſe vero puellam
factis nupcijs ſibi matrimomaliter opula⸗
uit / eam que in tabernaculum ſare matris
ſue mtroducit/& eam tantum dilexit quod

amoꝛe eius moꝛtem matris ſui oblnuoni de

dit . Et tandem duos filios eſau ſcilicet
jacob gen erauit/quoꝛum eſau malus fuit/ ja
b vero ſanctus & optimus homo füuit .
6 Sice vero poſtquam abꝛabam deus pa⸗
ter de vxoꝛe ſua ſara id eſt ðᷣ ſyna goga ge
muſſet yſaac id eſt criſtum filium benedic
tum / aries q; id eſt xp̃i bumanitas jmmola
ta fuit in cruce/ jpſeq; pſaac id eſt ipſa filij
deitas mełł paſſa fuiſ ſet accidit quod vx
oꝛ ſua ſynagoga ꝑeꝛ infidelitatem moꝛ tua
fuit/ inquantum ſaleet fidem incarnacoms
filij non recepit · Yohᷣ · - jn pꝛopꝛia vemt de
ſui eum non receperunt. Et ezech · xxiiij⸗
No⸗ tua eſt vxoꝛ mea veſpere/quapꝛopter
abꝛabam deus miſit ſeruum ſuum id eſt a
poſtoloꝛum & pꝛedicatoꝛum cetum/ad ter
ras & ciuitates gentilium / vt ſciliez pu ellã
no bilem ſcilicet pſam eccleſiam de lĩpſa gẽ⸗
tilitate nata· fio ſuo xpõ m vxoꝛ em acci⸗
prʒ: qui ·ſ· hãc p̃ᷣdicãdo rogauit vt puteo
& ydꝛia naturał ꝓyye ꝗᷓ bẽbat & de aqua
ſciecia q; otinue hau rie bãt caelos ſuos·iꝰ
figles ꝓłos adaqret/qꝛ reũa eccã cœlleã S
gẽtibo puteo ſuo · i· ſclecjs ꝓhibitis miłtũ
ad aqᷓuit fisles & młtũ etiã fugauit htios
infideles/ ſicut ettam auguſtiꝰ agpamit / qᷓ
etiam añ fidẽ cłicus magnꝰ mt getiles fuit
ergo iſte ſeruꝰi: pdicatoꝝ cetꝰ iſte puelle

uexyy Vdden Keſcut
tuberun r haen.
u VIues mnbl
Penn eſt gecan⸗ cat
rircinioei
Pun qngunu uen n
n dugu nui
al mmnſlſmßi eecſt in
iuqndu ſunt ech ,land⸗
le nd ul y ab dien a
he. A. Cum nhet
WW Ottln uds fis
5Cumdrm ſund win d
ſmaoldkiütpuenn in
can dimeanet / ushoy n
notanihlin lug
nans iſtumg/ ieb wie

yun, it xoclum

Nmagto re

unn de camlo geſenn
eu,⸗ pſemo pulin
malnmomalny wel,

taamarulin ſi⸗ Merns
eam taͤntum dilexit quod
ten matns ſui oblmiom de
1 duos fllos eſu ſalicet &
quoꝛum eſau malis fit / ſa
8optimus bomo fünt⸗
Atquamn aduam deuz pe⸗
ma ſaraid iſt ðſymgog⸗ ge
d eſt enſtum filum benedi
daſt xp bumamtas /mmola
ipſeq, hac id aſt pſiflij
ſii fuiſſer accidir quod v
a per infideltatem moꝛtua
hr fidem mncatnacoms
Vobp n propꝛia vemt &
egerunt. Et gech Xii
oꝛ mea veſpere / quapꝛopte⸗
8 müßt ſamum ſuum den
pꝛedicatoꝛn ceun 40te
sgentlunv. ilqkucl.
bm cclſan de pſ ge⸗
ſuo rponm War dn⸗
dicado rogalut vtoͤp
brei ieede⸗
bauritzt candlos e⸗

Eccleſie pꝛimitine armillas c— ozaαaDſüa/gra
ciarum & virtutum donaueꝛũt/yſaac vero
· xpũs/qui iam ante meditandum in agro
paradyſi per aſcenſionẽ aſcenſerat/ ip ſam
puellam ſibi mrimomaliter deſpõ ſauit eaz
qꝙ; in tabernacłm matris ſue ·i· ꝓ ſacra ſcrip
turã que fiut tabernaculum ſyagoge matri
momaliter introducit intum ſibi ſeriptu⸗
raꝝ dogmata reuelauit/ ipſa vero eccłia pu
ella / viſu pyſaac· i: cgiita xpᷓi maieſtate de
camelo · i: de ſuꝑbia gentili faſtus bumilia⸗
do deſcedit: & pallio bonoꝝ open ſe ĩuoluit
ex boe beſter que viſo aſ ſuero dic ebat heſ⸗
ter eXv⸗ videte dne ſicut angelum dei con⸗
turbatum eſt coꝛ meum pꝛe timoꝛe gloꝛie
tue/ valde es admirabił dne & facies tua
plena eſt graciaꝝ· Sic ergo fit ab yſaac &
rebeccai. a xp̃o & eccłia pluẽs filij · i · pleꝰ
xpia ni gngnuntur quoꝝ quidã jacob quia
bom / alij weꝛo eſau quia mali dici meêntur/
quia reuera filij xp̃i eccleſie diuidunt in duo
quia quidã ſunt jacob ·i· boni deo alij odibi⸗
les· vnð matł · · jacob dilexi/ eſau aut odio
babu · · X · ¶ Cum rebecca ſedz ꝙ dꝛ
lc · xx v· capit tulo duos filios cõcepiſ ſet/⸗
ſ· eſau malum jacob bonũ/ & tꝑs ꝑtus in
ſtaret collidebãt puerum in vtero ac ſi inui
cem dimicarent/quis dnoꝝ naſceretur/ pꝛii⸗
mo tameę faclum eſt ꝙ eſau qui malus erat
natus eſt pꝛimns/ jacob vero bonus natꝰ
eſt vlcimus· Fuit ergo eſau venatoꝛ/& 15
ipſum pater amabat/eo ꝙ de venacõmbuꝰ
ipfiꝰ cõedebat/ jacob vero qui erat ſimplex
& agricola/ qui venacões non ꝓoꝛtabat ad
Patrem /dilectus mtm̃ non ſic erat · Dater
iſte yſaac eſt platus/mater vero eccłia vx⸗
oꝛ ſua · Ergo dico ꝙ iſta mater eccleſia in
vtero ſuo · i. in collegio vl m clauſtro qñq;
cõcepit pluẽs filios ·i· pluès ſubditos/quoſ
dam · ſ· ſi es eſau · malos· Alios wero ſi⸗
miles jacob · i· bonos · Wic ergo fit ꝙ qn
tempus ꝓtus aꝓꝛ opinqnat/vt pote: quã⸗

do vacat alind beneſicium/ ita ꝙ; alius pꝛo
moueatur & ꝙ; exterius Periatur & ꝓ pꝛo

mocõnem ad exterius beneficium emittat .
meipiuut muicem iſti pueri · ſ· ſubditi cl⸗
lid & pꝓtes altri alt; impugna?/ & lvc qꝛ
vult quilibet pꝛimus ad pꝛomocõnem exiẽ
ſed qiid: pꝛocerto eſau qui fint piloſus pꝛi⸗
mus exiſ ſe dicitur / quia · ſ. hodlie illi qui pꝛi

oꝛes ſunt. dum traſiũt Piloſi .· dinites/pꝛi⸗
mi ad beneficia pꝛomouent / illi vero qui ſut
jacob · · bom & ſimplicesi. pꝛomoti in clau
ſtra vel dimittunt · vl ſaltẽ alijs poſtponũ⸗
tur/ bꝛeuiter em iſ tud eſt ven hodie /cp illi
qui ſunt mali/dũ tam fint venatoꝛ es & ex⸗
actoꝛes/ & de venacõnibus diuiciaꝝ ſuaꝝ
ipſis ſuis magiſtris muneꝝ oblatoꝛ es: ſunt
ab eis pꝛedilecti/illi vero qui moꝛe jacob ſt
fimplices/& pilis diuiciaꝝ uudi/ nec vena⸗
cone rapmauꝝ dediti/ ab eis ſunt neglecti/p⸗
lati em̃ & pꝛincipes ni'm fubditum officia⸗
lem vl familiarem diligũt / niſi ilum dicimꝰ
venacõne comedunt / vl a quo lucra:vłᷣ mu
nera: enolumta ꝑeipinnt/ & de cuiꝰ rapina
ptem ſuam aſ ſumunt nec aliũ m officijs ſu⸗
is li beter tenẽt ꝓmouẽt & extollunt. Mic:
ij · Si qmis non dederit m ore eoꝝ quiꝓpi
am/accipiunt ſanclificant ſuꝑ eum lium·
vide · S ꝛ2c· capitulo de vi Pèa de quibus

fit mencio · gñß. xvj· py. We pu

teis ꝙ abꝛ abam ſerui eius· ſaac de ſcrui
eius adaqbant · Et ꝙ eum Philiſtei vi
ribus obſtruebãt · Dorter diel ꝙ abꝛ abã
eſt deus pater/ ſerui eius fuerunt Pꝛophete
yſaac del filius / ſerui eiꝰ fuerñt apoſtoli eiꝰ
& euangeliſte / jdeo ðr p iſti puteos ſenptu
rarum fecerunt / quia · ſ· illi vetus teſtamtũ
ſti vero nounm cõ poſuerunt /ſed Peerto pa
leſtim · i· indei ſtos puteos noſtros mitunt
tere ã obſtruẽ: dum intellectum ſeripturaꝝ
P terꝛenum ſenſum && Puerſam expoſicõnem
exevnantur gee ar⸗

apit · xvin · M⸗

Cribit Gñß. xxvij · ¶ yſaac
WPenex & cecuciens & tuos fi
lios haleret · ſ· eſau pꝛimoge⸗
mtum/&& jacob vltimo gemta
& pꝛimogemio ſuo benedicè
deereuiſ ſet: weamit elim pꝛecipiens ꝙ archũ
& Phar etrã ſuam ſumẽèt & ꝙ in venacõem
iret & cibos ſibi gratos ꝓaret de quibus coe
dens benedictioms graciam ſibi daret/ ergo
dum eſau piloſus ad venacõn em foꝛis pꝛ e⸗
pans iuſſa Patris exequit · jacob frater eiꝰ
minoꝛ domi remanens benedictionem ſuam
ſurꝛijpit & fruatur/de conſilio enim matris
ſue rebeece duos edos pꝛ eparauit/veſlibus
ꝓptimis ſe oꝛnat/& manꝰ ſuas vt videat

Piloſus edoꝛ im pelliculis circumligat/& ſie
cibos nomine eſau patri pꝛeſentat/qni tan⸗
gens manus eius piloſas eſſe filiuim pꝛimo⸗
gemtum ipſum putat /qð licet haberet weẽ
tacb/& ꝙ; manꝰ? erant eſau/ſtatim elamat
wy inquib wx jacob eſt/ manus aut eſau/
& cum cœm ediſſet pamatum / benedictionez
paternam: ſibi & ſuo ſemini ſtatim donat/
pꝛimogemitus vero qui iuſ ſu patris venaba
tur in agro / poſtea reueniens / nichil re poꝛ⸗
tat · SDie ergo faclum eſt quod virtute be
nedictioms jmnioꝛ pꝛimogenitus eſt p̃latꝰ
& iunioꝛi fratri pꝛ imogemitus: quodqʒ ꝑa
ter cecuciens dum mmoꝛ eſt/ filuim pꝛimo
genitum credit: vnum pꝛo alio benedieit ·
Et ſic jacob benediclionem eſau virtute eu⸗
ius m terꝛa pꝛomiſ ſioms que de iure debe
batuùr pꝛimogemto mox ſucceſ fit· Et ſie
jacob id eſt ſulantatoꝛ dictus eſt/ quia
ſubplantauit fratrem / taliter inſte inqnid wo
catum eſt nomen eius iacob· P.
Ver jſtum yſaac cecucientem poſ ſum intel
ligere pꝛ elatum carnalem & ignoꝛ antem &
parum per oracõnem viðent em / per vxoꝛẽ
enim rebecc am que interpꝛetatur multum
accepit intelligitur earms affectio ſeu am⸗
bicõ qne ſcilicet hodie accepit vniuerſum ·
Abacuc · Totum in bamo ſubleuauit · Per
duos vero filios mtelligitur ſubditoꝛum ſu
o.um duplex condicõ quia ſcilicet quod pꝛi
mogeniti id eſt bom qui ſunt filij eceleſie ſe⸗
nes & inaturi exterius venaconi dediti id ẽ
in negocijs eccleſie oceuꝑati: quidam wero
ſunt muenes & inſcij ſicut ſunt cognati &
nepotuli intus in domo eccleſie quieſcentes
& circa patrem & pꝛelatum in aliquibus of
ficjs commoꝛantes ergo diœ quod quan⸗
doq; aeccidit quod yſaac id eſt malus pꝛela
tus per carnis affectionem ſeu ꝑet ignoꝛan⸗
ciam cecus factus vult aliquam benedictio
nem ꝛd e aliquam pꝛomocõnem impꝑendere
& pꝛimogemtum fihum id eſt aliquem anti⸗
quum qui ſatis ſeruit eccleſie mtendit Pma
cie pꝛomouere ſta quod fibi ꝑꝛ ecipit quod
venacõnem & negocõꝛum ad mmiſtracõ em
vacet vt benedichonem id eſt pꝛ omocõnem
repoꝛtet dicens illnd · ij· thimo · ij.· Raboꝛ a
ſicut bonus miles enſti quia ſicut dicitur.
Hapien . bonoꝛum laboꝛum glorioſus
eſt fructus ¶ Werumptamen ſepꝑe fit quod

dum tales pꝛimogeniti exterius iuſſa pats
& vtilitatem eccleſie · faciunt/ tunc inſtigã
te matre ſua id eſt carnali affectione & am
bieone juuenes domi manentes ſe pꝛimoge⸗
nitos eſſe dicunt:mquantum ſibi debi oon
tendunt pꝛ omocõnes/ quia cibos id eſt mu
nera ſymomace patri id eſt pꝛelato offerũt
& manus id eſt oꝑera obſequia & ſeruicia
que fecerunt oſtendunt/ vna cu m pelle car⸗
nali affecloms vł conſagu mee oniuncl⸗
oms quam pꝛecedunt genera/ſic ergo fit ꝙ
taliter decipiunt patrem id ẽ pꝛelatum qui

ſe faciũt pꝛimogenitos id ẽ m agis bene me⸗

ritos credere/ & ſic ſolent lenedictionem id
ẽ ꝑꝛomocpnem qne debebatur pꝛimogem⸗
tis & antiquioꝛibus repoꝛ tant · Vicq; inni
oꝛ es antiquioꝛibus pꝛeferuntur/ pꝛimoge⸗
niti vero bom & laboꝛioſi/qui ꝑoſt venaci⸗
onis & laboꝛu m ſtudia pꝛo remuneracõne
reuertuntur ad patrem in ſubiectione rema⸗
nent/ & ſubplantatoꝛ eꝰ & impij pꝛomonẽ⸗
tur & tenram pꝛomiſſioms id ẽ bona d pin
guia beneficia conſequuntur/Ecẽð · x· Vi⸗
di ſeruos in equis & pꝛimcipes anbulantes
ſicut ſeruos ſupꝑer terzꝛ am· mater enim coꝝ
id eſt ambicõ que optime ſeit parare cibos
qnibus pꝛ elati libéter veſcuntur/ duos edos
1d ẽ munera nplicata & magna accipi mã⸗
dat veſtes ꝙ; optimas id ẽ exterioꝛem pPõ⸗
pam recipi cnſulit & tandem manus pilis
id eſt dimicijs e muneribus cireumnolin pꝛe
cepit quibus tactis mannaliter apꝛ ehen ſis

jſte pater id eſt pꝛelatꝰ ipſum eſſe pꝛimo

genitum aſſerit atqʒ dicit · Nunquit tu es fi
hus meus pꝛimogemtus eſau · Met · i· Tu
es filins meus dilectus m quo michi cõpla
ciui/ tactui.n. magis credidit quam auditui
quia ſcilicet iſti plus wolunt munera tangere
quam pꝛomiſſiones audire · Tili mmquid ac
cede ad me vt tangam te · & ſequit · Ecce
inquid odoꝛ filij mei ſicut odoꝛ agri plem
cui benediæit dommus ſeruiant tibi tribuæ.
eſto dommus fratrum tuoꝛum & cetera
vide ibi⸗ C ·¶ I dic ꝙ yſaac.i·..
malus pꝛ elarus quãdo vult dare benedicti
onem id eſt beneſicium vł ̃bendam vwocat
pꝛimogemtũ pᷣdilectum & ab eo p̃electum
& ſibi dicit quod ad venacoõnem vadit &&
ſibi cibos off erat id eſt quod munera ſibi ꝓ
curet & querat vt benefieium quod vacat

rsaas uftunnt.
—=
mnhar uſtcu mſensu
de uril lnj
lahiti dus pftos iud
finogenuum oſee pum
(AKgerlen kam wenen
Drh Reu ndaens Ntius
nlen ſoptune enantt n
mifenanens . mtntus ſa
ſihis panns amechen
nuan balr cal ln dyl⸗
Dur, ſyon. dun pemn ſa⸗
n mmns ſegaee abium
Gltb pror cenlor reſan
ſan ſte Kgnie agref
Nortdiod

ab hio nminmacone
mn ubikone nma⸗
tatoꝛe? & mnpij pꝛomone⸗
omiſ Rons de bm Apn
nſequmntur Ecẽ x. Fi⸗
& pꝛmeipes anbulantes
tenam mate emm con
n optimeſit parne eos
beter veſcuntut/ duos Oos
phcata & magna accipi ni⸗
ptimas ide extenoꝛen pis
ultt & tandem manns plis
munen bus cirumnolu pye
is mannalter apꝛebenſis
pꝛclat pſim eſſe pꝛimo
cqdielt⸗Aungeit tues fi
genitis ſau⸗ At u du
olecus mqno michi ape⸗
agis credidit quam audtu
pus wlunt mmnen ter
ns ubi lmntu
Ingann te , ſalit. Cece
mal ſiaut odoꝛ 1g.l plem

ESn

Verumptñ ſepe fit ꝙ dum ꝓcurat venacðʒ
ſuam · i munera que debet ſibi offèꝛe ab alio
anticipat qui oblatis edis ·i: muneribo pꝛo
pꝛimogenito receptatur & aliꝰ ſepꝑe frauda
tur· Sieq; fit ꝙ i le qui pꝛius cibos offert
e qui ꝓꝛins munera ſimo maca patri ꝓfert
benedictionem &τ ꝓm ocõnẽ ab eo pꝛius re⸗
fert vt qni pꝛioꝛ aꝓellat pꝛioꝛ agat/⸗ & qͥ
pꝛioꝛ offerat reliquias pꝛioꝛ tangat ſolent
ergo iſti mali ſuꝑioꝛes aljs ſuꝑãtibꝰ ſe ex
cuſare dicentes · vemt inquid germanus tu
us fraudulenter & abſtulit benęclictiõz tuã ·
benedixi ei & ent benedictus. ¶ Wr dꝛc ꝙ;
iſte pater eſt iudex qui reuera illum non ve
cognoſcit quem mediãte pilo · i · medianti⸗
bus muueribo vł affectiõe examinat atq;
tangit & jdeo fit q tłis benedictiõeʒ altẽiꝰ
impoꝛtat · Dum ꝓ xp̃o index iniuſte iudi
cat & alterius inſticiam ſibi donat cotra ꝙ;
Yſay · v. ve qui iuſtificatis impium ꝓmu
neriba & iuſticiã aufertis iuſti ab eo- D.

¶ Vr die ꝙ yſaac eſt deꝰ qu · ſ duos filios

habuit · i duos popłos ·i iudaycum lm
pꝛimogemtum · oſee xj· pꝛimogenitus meꝰ
iſrł & gentilem etiam mmnoꝛ?. SHed reuera
dum eſau iudaicus exterius cirea ſenſu litte
ralem ſcripture remanet/minoꝛ gentilis do
mi remanens · i. mterius ſenſum ſcriptuẽ ꝑe
netras patris benediclionem · ſ. fidem xpi
anam habet: & celi benedictõnem finalit᷑ ꝓ⸗
cipiet · Iſte em̃ dum patre ſuo deo ad mſii
ctum matris ſue gracie cibum vtutum cum
Pellibꝰ bonoꝝ exempꝑloꝝ pꝛeſentat benedie
cionem fidei & gloꝛie / que fratri ſuo pꝛi
mogenito · i · lo iudaiœ debebat rexvꝛtat
At. viij· MEti vement ab oꝛiete & occidẽ
te & recumbant cum abꝛ abam yſaac & ja
c b·filij aũt regni eicientur foꝛas· Cſau ant
ꝓſequit · ja ob benedictum & iudaicꝰ Pls
odit & ꝑſequitur xp̃ianũ/ vl iſtud poteſt
allegari de occulta dei ꝓPuidencia que ꝓpt
& cõtra wluntatem d ſpem hominũ ſunm
in troducit effectum · Decreuerat em deus

ſe jacob benedictõn em datuꝝ / qᷓ ꝓpter pſe

feeit ꝗꝙ cõtra ꝓpꝛiam intencoem ipſũ yſaac

benebicèt & ꝙ frater ſuꝰ tũc tẽ poꝛis foꝛis
eſſet quia · · ſepe fit ꝙ deus hommem ꝓpt
mtenconeʒ tac ĩſtrumto ſuo vtit vt fims

quem mtendit efficaciter coſequaturd Vk

allega cotra ypoeritas qui ſimiles ſut jacob

qnia · ſ· ſut manus · i · oꝑa ſua woperiũt pel
libux · i· fictis palliacõnibꝰ qna ꝓpt᷑ ſeꝑe fit
ꝙ benediclõnem repoꝛ tant.¶ Vl die ꝙ de
ypverita poteſt dici ꝙ wox inqt wx jacob ſ̃
manus manꝰ eſau qmia·ſ· wocem habint bo
nam & verba honeſta ficut qui fuit bonus
manus habuit impias de opera mala ſicut
eſan qui fuit malus

Capit᷑ xix. E.

eut dicit Gñß · x vij · Va
cob fugiens iram eſau Fratris
ſui receſ ſit mmeſopotamiam
ad laban auũculum ſuũ vt a
fratris impetu ſaluaret· Dã
ergo eſſet in via ſuꝓoſito lapide capiti ſuo
obdoꝛ miuit/& m ſompnis ſcalam celos tã
gentem aſpexit & angelos ꝑ ſcalam aſcede
tes & deſcendentes dnm q; m mxũ ſcale vi⸗
dlt · tandem vero venit ad puteum cuiꝰ os
grandi lapide claudebat vbi oues & came
li adaquabãtur poſt hoc lyam & rachelem
vxoꝛes accepit & ipſius laban młtas diui⸗
cias acqui ſiuit · Reu era ſic debet facere ja⸗
cob ſuplantatoꝛ ii· quilibet qui vult dyabo
lum ſulantare · Si em videt ꝙ eſau frat
ſuus · i· dyabolꝰ vl etiã ꝓpꝛiũ oꝛ pꝰ ipſu ꝑ
ſequatur m patria patris · ſ· in mũdo & eũ
P diuerſa vicia cnetur:oceidẽ debet ſtatim
patriam & mũdũ ꝑ cõtemptum exire & ad
laban · i. ad deum p oꝛacoem & ad matris
ſue · diuine gracie mandatũ debet in terꝛ ã
alienam · ſ· ad religionem vł eccłiam vł ad
moꝝ pfectõnem trãſire · Gnß · xij· egredere
de f᷑ra tua & 8 cognacoõe tua & vem in ter⸗
ra ꝙ; mõ ſtrauero tibi/dũ ergo talis viã ꝑfe⸗
ctõis egredit᷑ neceſſe ẽ ꝙ a mdi tu młtibꝰ re
qeſcẽ wlens capiti ſu onat lapidẽ · i · xpᷣm
qui eſt gctra firma ꝑ ſpe & deſiderium me⸗
tatur ꝙ ſi fecerit m pace ꝑ mentis tranquil
litateʒ quieſcet ſcalam plenam deo &τ angeł
per qᷓ; m celum aſcendẽt · i viã virtutũ qui
xp̃us & viri angelici aſcenderet in celũ cog⸗
noſcet tandem pnteum ſcripture ſacre qui
grandi lapide .i- grãdi difficultate clauſus
eſt & qui ꝓ adaquandis & potandis came⸗
lis && onibꝰ iemagnis & puis oꝛdinatꝰ eſt
reperiet tandem dnas fllias laban rachele
& lyam·i·duas vitas filias dei cotẽplauiuã
& actiuam in vxotes accipiet && ipſꝰ labã

diucias id eſt virtutes & merita/vl gloꝛi⸗
am eternam a deo percipiet & acquiret &
fie poterit dicere jllud Gñß · cꝛ eſcere me feeit
dominus in terꝛam panpertatis mee · Ded
ſicut videmus qnod jacob quãnis eſſet val
de ditatus/eſaun tamem fratrem ſuum ſciliczꝭ
occurꝛentem ti mebat.nec ipſum babere w⸗
luit ſocium vl vicnium · Vic dato quod ho

mo virtutibus fit dotatus: ſemꝑer debet fra

trem ſcilieet coꝛpus vł dyabolum timere &
occurſum eius ſlleer temptaconum ſuaruʒ
im petum foꝛmidaè pꝛ opter ꝙ dz dominũ
exorare dicens illnd Gnß·xxxij· Kibera me
domiine deus deus de mambus fratris mei
quia valde ipſum timeo· J.· VWL
dic quod jacob eſt criſtus qui ſcilicet ad in
ſtinctum & ad pꝛ eces matris ſue ſcilicet ſy
nagoge patriam ſuam ſeilicet paradyſum
dimiſit & ad laban id eſt ad mundum per
mcãmacõnem venit vbi ſcalam que celos
tangit id eſt erueem inuemt & vbi ſuoſi⸗
to lapide ſepulchꝛi doꝛmiuit/ factumq; eſt
quod dnas filias mundi ſcilicet anmmam &&
carnem ſibi copulauit vxoꝛ es duas & tur⸗
mas ouiũ id eſt gentes duplicis populi ſibi
acqniſiuit ſcilicet iudeos & gentiles ꝛc· ſſte
eſt emm qni dicit EGnfis · xxxij· jn baculo
meo trauſini joꝛdanem/ & nunc cum dua⸗
bus turmis regꝛ edioꝛ / qnia ſcilicet criſtus
joꝛ danem moꝛtis tran ſiuit & tandem cum
du abus turmis id eſt cum fidelibus vtriuſ
q; pꝑnli ad patrem in aſcenſione redinit di
cens illud · Ruce · xv.· Wurgam & ibo ad
patrem meum etẽ· WVk dic quod ſcala
quam vidit jacob eſt beata virgo que ſtãꝰ
in terꝛ a oꝛporaliter celos tangebat ooꝛdia
liter ꝑeꝛ quam & qua mediante angeli ad
æ noz deſcendere noſeuntur/ & cui dominꝰ
per leatam mearnaconem mnixus fiiſ ſe oõ
pꝛobatur ¶ Vkł dic quod ſcala iſta eſt
crux cui ſcilicet dominus perſon aliter fuit
mmxus & que angelos id eſt viros angeli⸗
cos in pſa ꝑ deuocoõnem deambulantes cõ
tmet · G· Et ſtans infra celos
vbi vntualiter tangit & optinet angelꝰ w
lens daẽ lucłãciã jacob · ne eſau foꝛmidaret
P nocte cũ eo luctatꝰ ẽ.· SVʒ cũ ipſũ ſupar
nõ poſſet ſic facie tenꝰ p̃tẽdebat tetigit ãge
lA femur eiꝰ et ſtati emarcuit muꝰ ſuꝰ/jta c;
ex tũc jacob elaud? factꝰ fuit/d qꝛ angelu

viderat de jacob iſrł fuit dict? & ne tim er⸗
eſau ꝑ ãgelũ/eſt cõfoꝛtatꝰ/dictũ eſt er ſibi
nõ weaberis vlt᷑ jacob ſed iſrł nomẽ tuũ qᷣt
Si inqᷣd otra deũ foꝛ tis fuiſti/ q;'to magiꝰ
cont hoies foꝛtis eris/iſrł qui mierp̃tat᷑ vi
dens / deum ſignat illum qui habet cõt ẽpla
onem vł beatificam viſionẽ· Vacob vero
illum qui ad bue habet p̃ſent em luctam &e
huiꝰ vite triculacões. jꝛgitur di q; quãdo
jacob · i. hbomo moꝛtalis & pemitẽs qui ſcilicʒ
eſt ſollicitus de eu adendo ꝓiculo & tempta
cẽne eſau · i · dya boli fratris ſui ab eodem ꝑa
tre geniti & creati plùimũq; accidit ꝙ ange
lus · i · deus luctat᷑ cũ eo ·ſ. aliquas tribula
ces mmittit & ſic dum neruum ſii femoꝛ iꝰ
v carnis eius potencia marceſa cit ipſumqʒ
debilitat & reſtiingit ita qᷓ tum ad coꝛpoꝛis
virtutem ipſu claudieare c pellit / foꝛtitu⸗
dinem ad reſſſlendum eſau dyrabolo ſibi tra
dit eumq; finaliter de jacob m iſ r mntat/
qñ ꝓoſt lu ctam huius vite cen viſionẽ ſibi
dat · vlł inqytum ꝑ cõtenplacõnem ipſuũ ad
deum videndum eleuat & mutat · Juc em
ſolum hmo de jacob iſił · i · de viat oꝛe eo⸗
pꝛehenſoꝛ vł de actiuo cõtempꝑlat oꝛ efficit᷑
qñ neruus femoꝛis ·i · foꝛtitudo carins d vo
luꝑtas ipſius maceratur · ij· coꝝ · ej · cñ em
infirmoꝛ tunc foꝛtis ſu · N- VWVI
dic ꝙ angelꝰ eſt animꝰ jab coꝛpus qui in
uicem pugnant qꝛ ſicut dicit.gal · v· bic
ſibi muicem cõf̃riantur · Verũptam angeꝰ
ñi: Pũs ſanctꝰ carnẽ ſuꝑat qñ fimur eiꝰ i.
carmis wluptatẽ debilitat tũc etiam jaœb.
jſte iſrł dicit & ad vidẽdũ deum ꝑ fidem &
cõtẽplacõem inſtruũit᷑ qn neruus femoꝛis·i.
wluptas cearnis ipſiꝰ macerat · Ro · viij.
Si ſpũ facta carms moꝛtificaueitis viuetiꝰ

eit Gñ · xxix Cum lab
miſi ſſet ꝛa cob filiã ſuã ꝓ ſeruico
vij· ãnoꝝ ꝙ fecat fic facũ ẽ ꝙ
cũ die nupciaꝝ rachelẽ ſibi deber⸗

rebddẽ que ẽat pulc hꝛima ſuꝑpõit ſibi lã que

ẽat t pis & lia m labijs etiã mẽcedibo · ſ·
in ouibo ſibi ꝓmiſſ fiut fibi ſua mẽces mu⸗
tata jta ꝙ laban nũcy libenter wlebat red
dẽ que ꝑ ipſũ fuerãt reꝓmiſ ſa: Inimicaſti

—=

em iqd mẽcedẽ meã deeẽ vitibo fic · gñ · xxxj ·

„
cc
cc nta y
eic⸗ nanechtn

Vn .
tendeN li& cardidun⸗

„ .
jahircls Alenc⸗
leaunundoſelinnuch

ei Cgeltei nlneſt

eſica ynno nmn
dodo bon gnit 1
iclee r d
ing wce ed tenebre⸗
reodle p bo naun
onnn noces ⸗e⸗
ahlepniipt 4
Elbi plam bifinfin
lad bifclum pm, il⸗
qeenus nehlbjrtaun
io peemuacnn liloꝛann ſi
nsſieſiſꝛtitidmne men
mſaeN a tdr
leqanetnſeglias⸗
rlwt hnit ſſtcuge
oꝛirſli amrilt
beent al; ngis wit
u . eininr
an 3 nakuc⸗ der
Va mmn
nae ſn
Hilcon At chaſtfn
t

ins Vte cen vſonẽ ſbi
pwtenplacenen ipſi ad
lelat & mutat. Juc en
wb iſtl. de viatoꝛeco⸗
ACnno tenpater Ficte
Sv ſortitudo caimns ww
naceratur )⸗ on⸗⸗ cn en
bꝛtis ſu · W N
amm ? wbaꝛpus qulim
iy ſeut acit gal · bie
antur Veruptam ange?
mẽ fupatqũ finure? i·
debiltat tut etam acob
d vdeda deum p fidem &
nink qſn nemns femoꝛt
sipſh nacent dori⸗
arms moꝛnfitauelts viumn

tpt
n xx Cunliba

aſui p ſauc
tnab e öic,

Goneſis

Mabañ qni interpꝛetat᷑ cãdidacõ fignificat
mðʒ qui moꝛe rei cãdið viſũ diſcrecoõms ob
tendit Wel etiam ip̃e eſt dyabolꝰ qmi ꝑ de⸗
lectamta dulłeẽ & candidum ſe oſtedit ergo
jſti ſut quidã domĩ qui nuũẽᷓy q; ꝓmiſerant
cõſueuerũt reddere ymmo ſeruitoꝝ & ami
ꝛũ ſuoꝝ ſolet ſti pendia mutare qꝛ · ſ· ꝓ ra
chelẽ reddunt liam/ p̃mio reddũt penam:
E albis ouibo reddũt migras ꝓ. virtutibus
reddũt culpas· & reuera ctidie peipit c

ille qui mundo ſeruit: nuqᷓ;' attingit ad bonũ
de eo ſpeabat᷑ · nulla eſt em in rebo foꝛtu

ne cõſtãcia/ymmo cõmunit fit vbi arꝛi
dendo bona Pmiſit / reddit inala · jdeo tles
mðdi dilectoꝛ es poſſũt dicè adpᷣſa. Expecła
uimꝰ ſucẽ ecee tenebꝛe · Sere · xy iij Muquid
redditẽ ꝓlono malum. vł ſi vis iſta allega
contra modernos dños qui ſeruitoꝛibo raro
reddũit ꝓmiſ ſa/qꝛ ·ſ·eũ homo ſeruierit P ra
chele⸗i· ꝓ bono bñficio:finaliter recipit · i· ali⸗
quod bnficium paruz valens & qñqʒ ꝙ eſt
deterius nichil hʒ:ita ꝙ; iam ꝓpꝛie põt dicẽ
illud jere · muacnn laboꝛ au fine canſa & ina⸗
mus ſup ſi foꝛ titud inẽ meã · Cnz jacob Pꝛi
mo ſeruiſſet ꝓlia & tandeʒ ꝓ rachele dicit
ibi: ꝙ amotem ſequẽtis pꝛ ioꝛ i ̃tulit/ ſic ve
re vdie cõmũe eſt cuiq;: ꝙ ſi habet aliquam
vxoꝛ ei:aliquẽ amicũ familiarẽ: & ſibi ſu⸗
puemat ali? magis wlitꝰ.pꝛimũ ꝙãmodo
reſpectu alterius cotepnet & vltimu diligʒ
atq; wlet ANufert pᷣmuim nt ſequẽs ſtatu⸗
at etra ; dꝛ eccle:ix· Ne derelinquas ami⸗
cum antiquũ nouus em̃ nõ erit ſimulis illi.
Vel dic ꝙ; lyra lia/ſed fecun
da eſt vita actiua/que eſt fruetuoſa: rachel
pulchra eſt vita cõteplatiua que eſt Pecio⸗
ſa/jgit diœ ꝙ qñ jacob· i · moꝛtalis bomo-
qui m hoe mðo luctant᷑/de lie conmubio tri⸗
ſit ad raehelis aplexus ·i·de vita actiua trã⸗
ſit ad cõteplatinã/& de ſeculis negocijs ad
celeſtia cõtẽplanda trãſ fert · ctat ꝙ pꝛimã
vxoꝛ?/ i.vitã actiuã & ſecularẽ paꝝ repu⸗
tat qñ ad rachelei. ad vite cõtẽplatine bꝛa

chia ſe tranſpoꝛtat/panq; reputat terꝛ ena

qn guſtat qu e ſut celeſ a:vilipendit q; vite
ſocularis bona/quando ꝑ cõtẽpla cenem cele
ſtia guſtat dona.leui·xxvj · Nlouis ſuꝑuemiẽ
tibo vetera ꝓPicietis ·

—

Egit genekis xx ⸗ Eum
labã oceſ ſiſſᷣ jacob ſocio ſuo
pꝛimo ſeriucij ſui oues que
m grege ſuo qñnqʒ naſcebant
albe qnq; naſcebant varie ſiẽ

Se gene · xxx. jacob magna cantela vſus ẽ

qꝛ:ſ·cũ oues tꝑe p̃gnacoms ad canales aqᷓ
rum ad aquare vemrent ſi wlebat fetus
albos cõciꝑent virgas extoto deœꝛticabat
ipaſq; m canalibo an oculos cõſpicienciuzʒ
ponebat && ſic ouis ad aſpectũ albe virge fe
tũ albũ ocipiebat/ectra qñ wlebat fetꝰ ni
Sros tunc ſolgbat virgas cũ pelle in canali
bus ponere · P vero varias hĩ̃e cupiebat
ptim virgas dewꝛticabat & ꝑtim cꝛttice
dimittebat ymagmacs em̃ amimalis ad aſ⸗
Pectum virge mouebatur & ſic qualis erat
virga tał ꝓtus cocipieba? Dic ja cob
ſignat deum virga qua mediante Paſtoꝛ⸗/
deus regit mũdum fignat p̃latum / oues ve
ro ſignant ecclefiam vel collegium / filij vero
onium deſignãt fubiectum populum / ergo
dioo ꝙ a qualitate virgaꝝ · i · pꝛ elatoꝝ ſeqᷣ;
tur qualitas agnoꝛum ſubiectoꝝ oues e⸗
nim · ie eccleſie tales ꝓꝑtus.i. tales ſubditoꝰ
cunt quales virgas·ie quales pꝛ elat oꝰ
cõſpiciunt quia reuera agmi. ſubditi tales
effieiunt quales virge · i. quales pꝛelati vł
ſuꝑerioꝛ es vl eccleſiaſtici eoꝝ aſPectibns
off eruntur cum virgis enim nigris fuerit
mgꝛi cum albis albi: & cũ varijs varij cum
boms bom / cum malis mali cum mediocri⸗
bus medij. ps Cum ſancto fanctus eris ·
N. V die oues ſunt ſimplices qui
reuera dum ad canales · i· ad pꝛ edicatoꝛes
ſeriptuè ſacre vemunt vtpute quãdo ad au
diẽdos ſermones attendunt ſolent tales fetꝰ
r. talia ꝓpoſita & opera concipere quales
virgaxi. quales· extra res regulas ibi ſolent
vidẽ ſeᷣm em̃ virgam · i· ſem exẽplum ꝙ
m canali · i: in dicatoꝛe ceꝛnitur fetus o
ris vł ꝓpoſicòe anditoꝛibus gnatur · NX
dic ꝙ ſi virga · i· pdicatoꝛ vł pꝛ elatus ſic
ꝛtice bonoꝝ tꝑalium x omms male cõuer
ſacõnis nudatꝰeſt in omm affectu ter⸗ eno
rum priuatꝰ ſolet oues · i· ſimplices qui eos
aſpicinnt cõciꝑe albos fetus · i. facè lonꝰ ac⸗
tus/ ecõt vero quando plati male ccue ſaci
oms ꝛtice ſunt veſtiti tunc fétus & aciꝰ
ouiũ ·i:ſimpliciũ ſubtitoꝝ vicõꝝ mgredme

ſunt ſedati naũ: ij· facies eoꝝ ficut nigredo
olle. ¶ Vl oic ꝙ; vge ſignificãt oꝑa & rigo
reʒ diume gracie & iuſticie qulibet vberat
filios peſtiletes · ꝑ& Wirgã vtutis ſue enut
tet dns exſ yon · Iſte em virge qñq; ſunt
nude & decoꝛticate mãptũ manifeſta eſt:ði
indiela ſũt occulta / dico ergo ꝙ ſolo aſpe⸗
ctu tallum virgaꝝ · ex ſola cſedeacõe dei

iudicõꝝ & ſue iuſticie opum · oues ·i· bom

ſimplices debet bonũ ꝓpoſitũ cõcipe & bona
opa pturire ſolus em aſpectꝰ mſticie & vir
ge nigoꝝ ſui & tribulaconũ quas inmittit
facit Hoiem cõcipe ſpm̃ ſalutis & finalit᷑ pa
rere oꝑa gcie & ventatis ſiue vtutis ꝙ etia
de boms ſubditis qꝛ · ſ· nõ debet exſpectare
qꝙ a p̃lato vga ꝓcuciãt᷑ ymmo ſolo aſpectu
bñ opari tenentur · yſay· dñe a timoꝛe tuo
cõcepimus ·
Capit. xxij⸗ O.

Cribit Gñnß. xii · VNyna
filia jacob wles vidè muls regi
onis cana neoꝝ exiuit ad viden⸗
dũ · ꝙ; cũ vidiſſet ſichẽ ſiuꝰ emoꝛ
Pncipis t᷑re·adamaiut eã rapuitq; doꝛmiuit
cũ illa vi oppᷣmẽs vgmẽ: Et reuda dina

filia jacob ſigt aĩam filiã dei patris/ regio

jſta ẽ mũdꝰ vbi · ſ · eananei getlles · i· petõ
res nioꝛãt /ſichez aũt eſt dyyabolꝰ & emoꝛ ẽ
lueifer pat᷑ eiꝰ qm in oc ſeculo pneip aãt Yo
His · xiuj · vemt em pheeps mi bꝰ ꝛc̃ Ygit᷑
dico ꝙ qñ filia ja cob aia xpiana · vl etiã ali
qua ꝑſona religioſa cupit vidè młres cana⸗
neoꝝ delectacones ludibna & molliciẽs pec
catoꝝ && ſic de domo religiõis uł de ſecto
coſciecie að mdi regionẽ ꝓ aliqnã malaʒ cõ
placeciã trãſit/& in aliqbo mdi negoeijs nõ
credes malefacè / ſed bñ extimãs ſuag ſeruaè
vgiĩtatẽ · i· ſue cõſcĩe ĩtegritatẽ ſe mngẽit im
mittit/ſtatĩ adeſt fiche dyabolꝰ / qui ꝑ ma⸗
los oſenſꝰ eã raꝑit & ꝑ mala oꝑa violat &
coꝛrũpit/& vgit ate Pũñal pudieie ſibi tol⸗
lit / eãq; ſecũ ad domu pri ſin·ſ· ad infernũ
ꝓr᷑ bit atq; dueit · vtile ergo ẽ ꝙ aĩa domũ
ↄſcie nõ exeãt q;q; exteiꝰ ad mði negocia nõ
Enſeat ne foꝛte dyaboꝰ ipas vapiat & coꝛrũ
pat Mt · x.· Inquſq domo ĩf ueitis ibi ma
nete &π m n exeatis · WVL die ad lraz ot iu
nẽculas ꝗᷓ domũ pats exeũt ꝓ vidẽdis mdi
ludibꝛ ijs ad mũdi feſta & couima vadunt⸗

vhi.ſ· a iuuembo luxurioſis facile decipiũt
& mẽte coꝛ pe cꝛ rũpũtur· Idez vero eſt
de mõialibo que plus wlũt ꝓ mũdum peneꝰ
amicos circuièê/; in domo clanſtri manere
Vñ ſepe fit ꝙ oꝛru mpũt & caſtitatis pn
doꝛe pꝛiuãt · Thi·v · diſcũt circuire domoꝰ
& cũ luxriate qᷓrunt nubẽ

Capit · xxiij · H.

Eneß legitur · XxXyi· Cum
joſeph filius jacob iumoꝛ plus ali
. S fratribꝰ dilgetur ꝓpter ꝙ tu
2 mcã talare ei fecerat/ ipſũ q; ſecũ
domi/ cũ fratres iret ad paſcua detinebat/
& factum eſt ꝙ ſop̃mauit qð ſol & luna &

ſtelle. xj· ipſum venerabantur & ꝙ manipu

li ſctum ſuum mampłm adoꝛ abant ꝓpter
ꝙ; ̃i fratres fibi qᷓᷓ plurimũ innidebãt:qua
ꝓpᷣter cum pater ipſum in paſcuis ad fr̃es
viſitandos mi ſiſ ſet ipſoſ ꝙ; deſith in doca⸗
ym traſmiſiſſe compiſſet ſtatim ꝙ; eum vi⸗
derent in moꝛtem ipfius cõſpirare ceperunt
Ipſum ergo talari tumca exuerunt && in ci⸗
ſterna vet eri eum includunt/& eam ad pa⸗
trem mittentes pu erum a feris occiſum fin⸗
gunt/ ipſum vero puerum yſ małelitis mer
catoꝛibus vendunt qui tandem in egyptũ
eum deferunt vbi deo opante domiꝰ egyp⸗
ti efficitur ita ꝙ pater & fratres ꝓꝑt᷑ famã
ſuam leu andam ad eum finaliter deſcendũt
&& vadunt & inxta ſompnij viſionem fibi o
bediunt & ſeruiunt · ..· rſta alle⸗
goꝛice cmuniter exponuntur de criſto/jſte
eſt emm joſeph filius ja cob id eſt dei patriꝰ

ab ipſo ſuꝑer omnia pꝛedilectus · Math. uj.

Pie eſt filius meus dilectus/ veſtitus ab et
no ſompnians & pꝛouidens · ꝙ a ſtellis &
fratribus id eſt ab angelis & Iominibus e⸗
rat merito adoꝛ andus/ fratres igitur iſtiꝰ
quos pater ad paſcendos greges miſerat e⸗
rant Phiſei quos ſeilieet deus ad ſimplices
inſtruendos m ſeripture paſcuis oꝛd maue⸗

rat iſti tamen de ſichem qui interpꝛ etatur.

bona canſa Indotaym ꝙ mterpꝛ eratur de⸗
ftio traſiuerat inẽptũ de boa cauſa in ðfectũ
ade lege in ꝑcãtũ/ð bono intellectu in malũ
Pbe ſe mutaret /miſſ?ꝰ ẽgo joſephi · xpᷣꝰ m
paſcua mᷣi hꝰ ꝓ ſuis fribo viſitãdis/
ĩbo redimẽdis/ipõs in docaym cepit ĩcp⸗
tũ ·ſin defcõne pliũ eos vmuſos ſueit · Pẽ·

dtabmaan, i⸗
Fan pfbnnt. ſten
ſa rcadorarertun nrtne
tanls nnoſtemutt/vbi tin
Ncacns dig egbti kalls
Vroſperbent adotati
Dltas tidlades Nlen
ner untſo wmig d
Eanbulwntofingan
uiisſno oſi derar⸗
lsaidis lumlanßr
Kayſiſ mcri 4
Gramy laler tmn ngtn
nus nſſtee da wiuntat.
eneniſ Kdonnh wtt
NrN Ne
terruffnen
vn ardesacſin ſt⸗
eomſecl matani.

us wiit n
un pen
anchuſttnee
ri caſtitatig p
cut ercuire gon de
tnube i

e ARentſipſüqhſeel
PaRdun arctct
OPar NNlana &
wmenbantit Ngnon

12 mnp Een adoꝛ Dbant
q; pinni mnidebztqu
4 rſoſ delithin doca⸗
piſſe ſtanmi, an ve
Pfius chſpian ceperunt
tumca exleriint n ci⸗
ndludunt/& camad dx
GNAKr a⸗
puerum ents e
nt qui tanden mn egypti
deo opante domid egyp⸗
nter & fames prt fin
d eum finalter deſeendit
ſompnij vfonon foio
„ fl. ale⸗
crponuntur de aiſto ſte
zas ndd Adapant,
wa reͤlelns Ntben.
S dlecis NeſAtus 10 .
pꝛouidens · c, aſtlls
a5 mpchArninhu
bus/ Futres gllut ſn
e ſſerat e⸗
ſacehnſnhire⸗
ſellcet deus 1 mpliees

nuemt eos in terꝛa deſerta in loco Hoꝛro⸗
ris & vaſte ſolitud mis:· ¶ Vſti inuidentes
ſibi tumea bnamitatis ip̃ᷣm exuũt occidẽdo
& eam ſanguine cruẽtant- Ipſu flagitando
in ciſterna eũ ponũt oꝛꝑꝰ ſepꝑeliẽdo/yſ ma⸗
Pelite tñ ·i·apłi eũ emunt /im ꝑ fide recipi
endo jin egiptuũ⸗i: in getilitatis łlm eũñ de⸗
ferunt ̃dicando/ vbi tandẽ dns efficit: fi⸗
dem ſuam & eccł am dilatando/ jta ꝙ; fres
ſui:i.judei:qni pꝛimo eum vendiderãt:finali

ter ad ip̃m venient · ſ· ad eum cõuertendo⸗/&ä

vc qñ fame · i pauꝑtate:& m opia laboꝛaue
runt & ꝑ mundũ vagando.ps;. Fame paci
ent vt canes & eircuibũt ciuitate/ ip̃i couẽ
tant ad mãdncã da ·Æ . Vr allegori
ce Pẽt exxomi qrmo ꝓuidencia dei bʒ diuſos
modos occultos: ſua oꝑa faciendi/& qm̃o
non eſt poſſibile ꝙ poſſint ꝑ homĩeʒ imuta
ri/qniymo ſepe fit ꝓ eaſ dem vias:quib ho
mo dei oꝛd macone iꝑdire mittit᷑ /ad plenũn
effectũ ipſiꝰ ꝓnemt · Iſti em̃ viſionẽ ſõpnij
ſui ne adoraret eum imꝑedire wolentes/iẽm
ext erius vendiderunt/vbi tande pꝰ laboꝛes
& carceres dñs egipti factus eſt jta ꝙ ip̃m
vbi nõ ſperabant adoꝛ au erũt· dom mꝰ em
młtas tribulacões & miſerias qnq; imitit
nec curat ſibi homĩeʒ vł ad ꝑccata laxari:
vł tribulacõmbo fatig an ꝓnuttit/ q; qd &
qualis finis coſequi debeat ip̃e ſentit/ excel⸗
ſus em dns & bu milia reſpicit & alta a lon
ge cognoſcit · vñ etiã iße joſeph dicit fr̃ibꝰ
Gn · xlv· Nolite timẽ mquit/nunqͥd poſſu⸗
mus in ſiſtere dei wluntati.· wos cogitaſſttis
de me malũ /& dommꝰ vertit illud in bonũ
vt exalt aret me · V. Duodecim fu
erunt filij racob · xij · fontes in helym / duode
cim lapides pᷣcioſi in veſte aaron· xij lapi⸗
des mſecti m altari · xij · panes ꝓpvĩs · xij ·
lapides de joꝛdane ſũpti: & m ſignũ ꝓvſiti
xi boues ſub mari eneo conſtituti · xij · ſtelle
m cœꝛona mulieꝛis·xij· Poꝛte · xij· angeli · xij ·
fund amęta none ciuitatis. xij· loꝛe diei. ↄrj
meſes anni.xij· fruetus ligmxij· ſigna celi.
Keuera ꝑ iſtũ numeꝝn duodecim pñt mtel
ligi xiy apłi/vl etiã quiſ q; fideles · xij· arti
cu los credetes/& duodecim apł os inuttã⸗
tes qꝛ ꝓcèto iſti ſut duodecim priarche qꝛ
alios ſpũaliter generauerũt · Vunt xij · fon

tes qui alios gra & doctrina irꝛig au erunt

ſunt dnodecim p̃cioſi lapides qui veſtes ſa

cerdotisi:eccł a m oꝛnauerũt Hut du odecl
inſecti altaris eecłe lapides qui ip̃m altare
i. fidẽ eccłe ſuſtinuerũt · Sunt xii Panes
q ſub mar: ſacre ſcripture triturauerũt. Sũt
xij·ſtelle que mm illummauerunt & m co⸗
rona mulierisi·eccłe reluxerũt · Sũt xij·
ang eli qui fun dametum ciuitatis eccłe ſta
bilierũt · Vñũt duodecim fundam̃ta que ec
cleſiam foꝛtiſicauerut Sunt xij· oꝛe que
