cardmalium laudem && gloꝛiam que ſeilicet
ex eo debent eſſe ꝓcedencia inqtum coꝛnua
ſue virtutis & gloꝛie mterſunt ei ꝓpter pꝛo
Pꝛiam iuſticiam non pꝛopter ypoẽſim aut
fallaciam recurua / dñt eſſe id eſt ſe ref lexa
per ſui reductionem ad Pꝛopꝛiam conſcienci
am · i· per oẽs clacois repꝛ eſ ſionẽ & tpãciaʒ

Quatuoꝛ ↄebet babere anulos id eſt quatu
oꝛ euangelioꝛum doctrinam & ſcienciam/ &&
ſic quadratum debet eſſe Per ſtabilitatem
& conſtanciam quia reuera coꝛnua inſtoꝝ
id eſt gloꝛia & honoꝛ eoꝛum de qnbus in
ps · Exult abũtur coꝛnua inſti debet ab ip⸗
ſo & a pꝛopꝛia virtute & juſticia ꝓcedẽ &
nũẽꝗ ad mundi laudem ſe ext end ere / ſed in
ſeipſam ad cœnſcienciam reflectere && m ſcip
ſo quieſcere & abſcondendo ſuam iuſticiam
ſe curuare/ decoꝛ eñ tabernaculi erat ſub ſa⸗
gis & omms gloꝛia filie regis abintus
vñ m ps· Conſituite diem ſollenpnez in cõ
demſis vſqʒ ad coꝛnu altaris · vñ illud· au
gꝰ. in ſermone tunc vnuſ quiſ q; tantum in
ſe habebit gloꝛiam & non in altero Ftẽ iſtð
alt are debet habere craticulam ferꝛ eã ad mo
dum rethis id eſt doloꝛem contricoms que
tamẽ delvt ſuſpedi cum cathenulis ſpei ve
nie & remiſſioms/ debet babere feneſtram
ab oꝛiente id eſt aꝑerturam fidei/ & diſcre⸗
cois / vt ſcilicet ibi recipiat ligua bone doctri
ne de exe mplarisaliene conuerſacoms && vt
ſic ibi attendatur ignis diume caritatis &
dilectionis / & vt ſe bi cremetur & caſtigẽ
tur carnes cuiuſ q; camalis delectacoõnmis ko
mo q; m altari ꝓpꝛij cœꝛ dis de ſepſo faci⸗
at locauſtum ſpiritu alis oblacoõms de ꝗᷣ
m ps. Sacnficium deo ſpus contribnlat?ꝰ
coꝛ ctritum ꝛc̃. Craticula em̃ ſuper quam
carnes aſſantur doloꝛ eʒ contricõms deſigt
que ad modum ret bis occulta/ dicitur ꝓeo
quod purgata quaſi ſpũales feras imuoluit
& diſtricte venatur & ligat/ hanc tamen ca
thene ſpei & diunie miſerioꝛdie ſuſtinet ne
diſperacõnem cadat/ cxemplo lainẽcij qui
dicebat m craticula dominum non negaui-
D. Item neceſ ſe eſt quod iſtud
altare coꝛdis babeat debitas dimenſiones
virtutum / vt ſcilicet habeat quinq; cubtoꝰ
in longitudine id eſt qumq; plagarum xp̃i
memoꝛiam & compaſ ſionem / quinq; cubi⸗
tos m latitudme id eſt qumq; ſenſuum coꝛ⸗
poꝛ alium debitum regim e cohibicdeʒ /treꝰ
vero cubitos in latitud ine id eſt ſancte tri⸗
mitatis fidem vl trium virtu tum theologi⸗
carum oꝛdmem & Perfectionem· Talibuxæ er
go circumſtancijs debet eſſe edific atum al⸗
tare coꝛ dis noſtri/ & talibus virtutibus p⸗

paratum & ibi ſiat ſaenficinz bonoꝛ ꝝ opeꝝn

deo gratum. Vn· gñp·xxxv· Edificanit al

tare ibi dommo & aPellauit nomen lo ci illi
us domus dei · In iſto ergo altari id eſt m
ρe &ι coſeicia viri inſti det igms earita
tis ꝑpetuo vinere de nũẽp ibi deficere ꝙ vt
melius fiat ſacerdotes id eſt pꝛelati & pꝛe⸗
dicatoꝛes debent lingna id eſt exepla & do

cum enta/ vl euam ſubuencõnes & elimoſi⸗

narum beneficia continue mi miſtrare / vt ſcz
poſ ſint iſtam caritatis ignem maloꝛum coꝛ
dis enutrire. euiti- vj-. jgnis m altari meo
ſem per ardebit quem nutriet ſacerdos ſubi⸗
ciens ligna per ſingulos dies & ſicut vectes
recti mmittebantur ab vtraq; ꝓte m anulis
altaris quibus poꝛtabatur alt are ſic vere iu
ſtus debet habere duplicem vectem id ẽ du⸗
plicem iuſticie rectitudmem vnam · ſ· ad pꝛe
miandum bonos & aliam ad pumenduz ma
los/& B a dextris & a ſimſtris id eſt mdif⸗
ferenter reſpectu diintum & reſpectu paupe
rum ſine accepee ꝑpſonarum vt a mmiſtriꝰ
id eſt angelis celum facilius deferatur quia
reuera iſti duo vectes ſcilicet duꝑlex m ſc en
cia quando m anuls affectionuʒ cvꝛdis m
ſeri tur & radicatur facit hmmem m celum
poꝛtari && cꝛam deo ab angelis p̃ſentari et
etiam m pꝛeſencia pꝛmcipum & magnatum
per famam && opimonem deſerꝛi & m ſtatu
ſuo debite ſine offendiculo ſuſtmeri· ¶ ps ·
In mambus portabunt te ne nũẽp offeda?
ad lapidem pedem tunm⸗ lapidem dic id ẽ
ad danpnacoms durieiam.
.„T.
Circa altare olocauſtoꝛum erant multa
mſtrumęta neceſſaria ſcilcet vectes ad alta
re oꝛtans ·foꝛ ciꝑes ad ignem pparandum
& faclendum Igmitum / receptacula ad ignẽ
ad altare timiamatis deſtruendum lelvtes
að cineres reœlligendum fuſtinule ſeu tri⸗
dentes / ad carn es ſacrificoꝛ um ſuꝑer ignem
ergendum & oꝛdmandum necnõ ad eas de
caldario extrabendum- ¶ Die vere circa al
tare cꝛdis no ſtri multa mſtrumenta ſpi⸗.

ritualia id eſt multe virtutes neceſ ſarie eſſe

pꝛobantur· Et pꝛimo quideʒ foꝛ cipes que
ſignant doloꝛem cntricoms que ſeilicx duo
habet moꝛe foꝛcipis bꝛachia mqnantum
dolet de commiſ ſione mali & de omiſ ſione
boni· vnum ergo clauum in medio id eſt ſpẽ

veme ſeu pꝛopoſitum non reiterandi⸗

2

„ y; 4 „
Pran WD tachch
Nenn ⸗
1 pfſſp 1 le ſgunt

,eſa ndennesl
DeMAEOGN
0rlan extenon ca

dunnnasune
sgiuſit morA
ziemsiranen ſaent pl

eNectem upſteme eun⸗
t vnncs ppiclte Gnnenu
nntdetoont anun naf⸗
reneNesEnnePrng
NGNRoNN. Prldchone A
gabhcamdetthis eese
õ
ſnr lcntes u ynur nans n
quuſelier nm ſr mn
vturnnpunnulg An be
dinmtilenawn.
liſwrmelſng uehse Pin u
Rerſps emellans eſd
Crifunſchetellec ſrite
chekudfi fehiinne
ſikidarhn Anqnſni
landüninm paſieni,
vuln ſondapnen nmamn

N eninen/
MM MW ſ,n,
len/ rs e 4 ſ ant

va dn
.annts 4 onomnolan

& aſam ad bummdi na
a mſis id ſtmoß,
Purum oßerlu mnu
Pnawm vta mim i⸗
n Kalus defimtur guia
s ſailtcet duplex n ſoen
ig affeclion ands m
etommemm dam
deo 1D angelis Pſertan e
pimcpum & magnatun
imonen defen & n ſtinu
Fendiauo ſuſtmen . /po.
abunt te ne nucq cffias
hunm. lpiden di ide
lunclam.
locanſtorum gant muſta
ſariaſcheet etes ad ai

„
pes adignen Fprnndun

ntum reeptel dd gn⸗
mas aſauatun ling⸗
venbun iul ͤua
ſenfemun lpr hn
Indimn necno 4d as
( Deanar
mlta mſtuninta r
evirtutes ne⸗

nino guide, ſorcpes ſ4

v been
P nal eaße

ſignant memoꝛiam caritatis m martirium
ſanctoꝛum & maxime laureci
P deo cõbuſtoꝝ · vl etiam m emoꝛ iã igm
i· Paſſio mis xp̃i & alioꝝ/ teꝛ & dicitur bi
uſit es que ſignant virtut?

terioꝝ earms af⸗
flictioms quia ſcilicet timoꝛ & pemt ecia car

nis/i.carmg wluptatem ſolent Pungere &
eas de caldarla cupiſcencie extrabere & m
igne contricõis ſpũ aliter ontremare/ eti
am tres dentes habere dicitur mẽptum pem
tencie tres ptes tenere ꝓbatur · ſ. contricõz
cnfeſ ſonem & ſatiſt fachoneʒ quibus ſicue
quibuſdam dentibus carnes is carnales ð
caldaria dyaboli extrabuntur. Quarto necẽ
ſunt lebetes que ſignant moetis memoꝛiam
quia ſcilicet cmeres noſttre rerſoluciomis de
bent per memoꝛiam recolligi & in loœ mũu⸗
do . i. mmunda conſciencia rexvni · QAumto
ibi ſunt neceſſarij vectes ad ipſum poꝛ tandũ

ſcileet ſpes eterne ſaluacis qne · ſ· duplex
eſt mãytum ſeilicet neceſſe eſt Peraẽ euaſ ſio
nem gloꝛie paradyyſi æ ſic ſi ale are oꝛdis
noſtri habeat iſta quin q; mſtrum̃ta ſciliez
doloꝛem & cõtricõnem/paſ Rionis xp̃i & ſan
ctoꝛum recoꝛdacõnem Pemtenciam ſeu car
me macacoõnem/moꝛtig noſtre conſid aco
nem / ſalutis futuè ſpem Se affcoõnem: digne
tuerunt ibi ſacrificia ſpũs contribulati of
ferꝛl: & bona opor domio im molari & igne
cair tatis ſanci ſpũs cntremari. ta quod
tunc poterimus dom ino dicere illud Ps=. La
uabo mter innocentes manus meas & circũ
dalo alcare tuum domine⸗ QV.
V ſi vis dic quod altare eſx. vir iuſtus
að immolaconem bonoꝛum open ſpiriruali
ter dom ino dedicatus ꝛ2c Per omma ſicut ⸗
¶ Ir die in malo altaè poteſt figna ma
lum pꝛ inciꝑem vł pꝛelatum in quo & apud
Jiem carnes alioꝛum cremantur & pems &

xacliomibus affliguntur. Nti ergo halłæt
multos ſubſeruientes ſibi de

. Pꝛimo quideʒ
foꝛcipes id eſt l· pꝓuos baiul

os/qui non fa⸗
ciunt mſi ignem mpmarum & exactionum

ſuecendẽ · alij ſunt ignium recept acula id eſt
iudices vł maioꝛes qui accuſacõnes accep
tas ſolent audire & recipè ad maio&s in ferre

alij ſunt ſis fuſtinnle i: mali dt miatoẽs qmni

ylaye. dupliei cotricoõne cntere eos domie
ſedo debent ibi eſ ſe reccptacula ignitum ꝗᷓ

& alioꝝ igne

carnem · i.· ſuditoꝛum ſubſtanciag habent ex
trabere & ra pere · alij ſunt ſicut leletes ſciliz
notarij & cn filarij qui emeres ha bent ſer
uare id eſt memonaʒ accuſaco num hba bent
mregiſtraẽ vt non obſlante Pumcõne iam
facta oſſunt alias ſi fit neceſſe ipos ꝓpt
cit impngnare finaliter autem vemunt.
alij qui ſunt ſicut vectes qui poꝛtant eos i.
adulatoês & mali cõfeſ ſoꝛes qui ſeiliʒ iſtos
non ſolent coꝛrigere ſed Poeius ſu Poꝛtaè &
malafacta eoꝛum vłᷣ diſ ſimnlare vł eõmen
dare & ſic ſolent eos ſuauit tranſ ducere ad
infernum & poꝛtaè. ʒachariev · Quas iſti
deferꝛunt anfoꝛam vt edificetur ei locꝰ ſen
naar · Et ſic igitur iſlud altare dyaboli mul
as malis in ſtrumtis in ſtruitur && amultis
autem malis familiaribus frequentantur ·
Iſtð e ègo altas coꝛnutũ ꝑ ſupbiã m ane ꝑ
vanam gloꝛ iã vacuum p vircutum carẽcia
ereli ꝑ ſonoꝝ ꝑ ĩactãciã &e inpaciẽciã/ igne
repletũ ꝓ anariciã/ carmbo comburendt ap
tatum. per camale luxuriam ꝛc.· vide textũ
v· Pcedenti deo de temꝑlis & altaribus. i⸗
de moderna eceleſia & multis malis Pꝛinci⸗
pibꝰ poteſt dici illd · i j·macha · vy Templũ
luxurie plenum erat c cõmenſacomb⸗ & al⸗
tare illicitis que lege ꝓhibebatur· ¶ c.
I die ꝙ alradè ſignat eccleſi am que de⸗
bet habere quatuoꝛ angulos qatuoꝛ coanna
2c · Mone omnia que ſut ſupra caꝰ cedẽti
v elrca ſe debet ba bere multa mſtrnmta . i·
multaꝝ perſonarum genera· foꝛcipes · Pdi
catoẽs q ignẽ caritatis bñt face ĩ alijs ardẽ
& lucẽ q bñt duo bꝛachia·i oſcienciã. vtuſ
q; teſtis cuʒ vno clauo ue coſeien ciã vtriuſ
q;/ igmum recept acula ſunt illi qui ignem t
bu lacõnis xp̃i & martirium ignem que in⸗
fernalium toꝛmentoꝛnm recolunt /liletes ſut
illi qui einẽs ꝓpᷣe moꝛtis attẽdũt:fuſtinule
ſunt boni iudices qui cꝛnes & ꝛ uales pu
gunt && extrabunt de caldaria Peccati· Vec
tes vero qui omma ſupoꝛ tauerãt ſunt Pae
lati qui alta& eccleſie ſuſtinent atq; Foꝛtant
om̃s aũt iſti debent eſ ſe erea · firmi de ſolidi
mẽptum ſcilicet ſemꝑ in bono Perſeueran de
bent· job. Nũquid eum eo fabꝛicatus es ce
lum qui ſolidifime quaſi ere fundati ſüt ta
lia ergo mſrum̃ta· i. tales pſone debent al
tare domim ið eſt eceleſ azʒ vl officium ſeu
ſacarmmtum eccãſticum frequæta.dicẽs illd

ps · In troibo ad altae dei ꝛc· .
Cum dñs duo altaria fieri mãdaſ ſᷣ.ſ.alta?
locauſti & thimiam atis / pᷣmũ extẽiꝰ vbi
carnes imolabant & cremabãt: ſecz intẽiꝰ
ſ. ĩfra tabnaculũ vbi mceſum & thiamata
adolabãt · Sic tñ fiebat ꝙ ð altari ext᷑ioꝛi
poꝛtabatur igins ad mtiꝰ vt ibið adolet m
ceſũ · Sic vẽ cũ &s oꝛdinauerit duo altaria
ſ· duplicẽ eccãʒſ· militãtẽ vbi carnes nr̃aꝰ
hemꝰ ꝓ pmaʒ coburè & affligẽ & nitèioꝛ ez
ꝗᷓ ẽ in tabnaꝰ gꝓadiſi ·. · eccãz triũphãtẽ · vbi
th? oꝛõis & thiama odoꝛoſe dᷣuocois dño
offert · t tñ wen ẽ ꝙ ignis caritatis di
lectõis 8 extèioνπt nſſert ad intétoꝛe & de
altari olocauſto“ ad altaè thiamatũ & 0
doꝝ qꝛ · ſ· caritas ſcʒ apłm nũꝗᷓ excedit
pmo illaeadẽ ꝗᷓ hic m cœꝛ dibo fidliũ meipit

ibi durat & pficit/ &ι ꝗᷓ m eccã militãte na⸗

ſeit in triũphãte oplet · et nota ſi vis ꝓmt
ta fu erũt q iſtã duꝑlice eceãz ſigbant · ſ· Pꝰ
Sptũ f̃ra ꝓmiſſõis.ſᷣꝰ tabnaculũ in vſto
laboꝛis & teplũ tãdẽ fem̃ m loc pacis et ꝗe
tis · 3 ip̃ʒ tabnaculũ ſigficat vtraq; videlicz
qytũ ad duas ſii ꝑꝰ.ſ· ſeã ſcã ſcõꝝ · qᷓrto
duo alt aria · ſic hic· qntꝰ atriũ ext᷑iꝰ & tab⸗
naeulũ imfꝰ ſicut h patebᷣt & młta aa val⸗
de ꝛ.· ⸗.· VI dic ſi vis ꝙ tles du

alitates ſigqnt duplicẽ ſtat ũ eccẽ militãtis

ſſ.ſtatũ lapcœꝝ qͥ ẽ ext᷑iꝰ. & ſtatũ clei coꝝ
qᷣ ẽ intiꝰ vł etiã duplicẽ cleicνW ſtatũ · ſ. clei
cos ſeculaès· & clèi cos regulaes 2c.· Arl die
ꝙ iſta ſut duo caritatis mãdata: vł duo te
ſtimoĩa q̃ꝝ · ſ· vnũ ẽ alto p̃ſtãcins d vnũ
ſe bʒ ad ꝓximũ ſic extẽiꝰ. alisð ad vᷣñ ſic m
tꝰ dteſtèis etiã vet? ſe hʒ ſic ext iꝰet pᷣcedeꝰ
qytũ ad ſeſũ ſralẽ nouũ vo ſiẽ ext᷑iꝰ et digꝰ
& ſuccedẽs ᷓptũ ad ĩtelligẽciã ſpũᷣaſẽ· Iſta
ſũt duo cheubi ꝛc̃· & buit᷑ vt dr. Aat · xxij.
In bus dnobo gẽdʒ tota lex 26 »A⸗

Dꝛec epit qns fieri afñ iuxta tabnaculũ ad
meidie cubitoꝝ ceẽtũ in longitudie &:l· cu bi
toꝝ mn latitudie copoitũ ·ſ· Stẽtoꝛ ijs colũ
ms/crat aũt tetoꝛia ꝓ ceuitũ ð biſſo ĩtoꝛta
q̃ſ· ꝓ ceuitũ ſuꝑ œlunas ſtabãt & a ſũmo
vſqʒ ad voꝛſũ · v.cubtꝰ vꝑẽdebãt· In ẽcuitu
vero ab vtroq;ʒ latere centum cubitos && ab
vtroq; capite quimquagmta circuibant · ab
vtroq; vero latere vigmti erant colunpne la
mims argentes / coꝑerte capitibus argen⸗
feis cum celaturis varijs adoꝛnate vaſibuꝰ

aitẽ ereis ſũſtłẽtate & in altũ qnqʒ cubtis
meſurate · latũ vero · x· colune ſtatuebat᷑
q̃ꝝ quatuoꝛ in introitu oꝛiẽtali pꝛ emĩebãt
in quibo ꝙdaʒ velũ de pᷣ̃diclis quatuoꝛ co⸗
loꝛibꝰ ponebat · ¶ Die ſi vis ꝙ; atriũ iux⸗
ta eceleſie ſancte ſedem · colñũpne cuius ſig⸗
mficant pꝛ elatos· œꝛ tme vero ſeu tentoꝛia
ſigmſicãt ſubditos · Debet ego iſte cꝛ tine
eſſe de biſ ſo retoꝛta pꝛopter candoꝛem du⸗
plicis caſtitatis debent circumdaè atrium re
ligioms ꝑ officium bone ſednlitatis / debent
dependere a colunpms id eſt a pꝛelatis per
ſubiectionem omnis humilitatis / debent ha
bere qum q; cubitos m altum per quin q; ſen
ſuum cuſtodiam /debent habere centum cubᷣ
tos in longum·i. per fectam perſeueranciam
debent babere quinquagmta cu bitos m altũ
id eſt m inbilo ſeu eterne quietis ſpem & le⸗
ticiam / ante vero mter eos debet eſſe veluʒ
pictum id eſt pictura tocius oueſtatis qui
quatuoꝛ celoꝛum id eſt quatuoꝛ virtutum
cardin alium babebat pulchꝛitudinem & de
cenciam ita quod de iſtis religio ſis poſſet
dici illnd ſuꝑpꝛa capitulo pꝛecedenti vbi dici
tur facies toꝛtmas & biſ ſo retoꝛta iae incta

& purpura coctoq; biſtmcto variatꝰ· Co

lunpne antem iſte ſcilic et pꝛelati I ꝑꝛefecto
res & firmioꝛ es religioſi debent eſſe veſliti
argenteo purpure per mtencõnis nitoꝛ em/
vaſa vero aurea per conſtantis firmit atis
uigoꝛem/qum qʒ altitudinis peꝛ qumq; ſen
ſunm cuſtodiam & tenoꝛ em celaturas. & vir
tutum debet habere ꝓ bonoꝛum exemploꝛũ
oſten ſionem & ſplendoꝛem mter ipſos etiã
pꝛ elatos debent eſſe quatuoꝛ electoes id eſt
alicui alijs eminencões &ι pPerfectioès m qui

bus ſcilicet velnz variatum id eſt regula lex

vxł diſciplme obſeru ancia debet pꝛ mcipalit
pendere per om mmodam iuſticiam & rigo⸗
remevt ſic quilibet eeli columne id eſt cuili⸗
bet pꝛelato vł eceleſiaſtico ſolido firmo
dicature Jemie · · dedi te hodie m ciuit atem
munitam & m clunpnam ferꝛ eaʒ & mmu.
rum ereum ſuper omnem terꝛaʒ/& pꝛeliabũ
tur aduerſus te & pꝛeualere non poterunt ·
Textꝰ caꝰ.xxvj · · D· ¶ IIn tabernacu
lo erãt colũpne m tribus locis · ſ. iiij · mteri
us m ſanctuario que ſuſtmebant velum ·
Item qumqʒ exterius m tabernaculo hſtie
que ſuſimebant tent oꝛium

NWα ſen
duunrtMN, glipeam
15tinge
un i zven: Einſe

õ
ſueit oi eng Po
vwosnſtns 4i⸗ dn
lun inum mempbeen
toſon ub br mliuun
ſonbrſm ſlr wlin⸗ il⸗
Mleondvnes X1deo ein n
gniſcopberſclet hntunn
Atbadnotedgo en
Vls dſtn pmantefn
WqanoNtedd⸗R
qiuſclnn nſnerm
ſinqunor nihnu
lo dochmuntennmnr gu
tus mhnisbimni
di ns Mumnn ſit
—–
sllicungſaſ dehte

Mrmtee ne
nri u

Mitenn rthcſenine
ememd namo ni⸗

dnt * Rai

eda
e
Fffühan PüNauenntian

umqgagntaclbhtagn i
ſal ceme quetis ſpen le
ſomerr os gelrt oſſ wiun
Aun locis Naucſtins qu
tideſtqnatln vmmtum
bat pllchitndinen de
ddeiſtis elgoſs poſſer
idulo pratedend vbedict
aslo ettaVcn

5ð

ſte ſolett pꝛelati pieficto
sreligiof debnt ſe wſtiti
lre pa mntencvnis mntoꝛan⸗
ipernſtuts fimitat
alaeudins per qung ſan
& tenoꝛan cltllas . A vin
we P bonoꝛum genpo
Peordoren mter ilos etid
aſequatuer lachdts d
nenches &. paferkeg nt
uvanatum id ſtnegi⸗ 1

ſauanmu bahrpynydi

mmoban uſtaun ,ngo⸗

whune atculi⸗
n ſoldo ! ſimo

7
1

dedi te

God

Cao. xx vii· ſexagita foꝛis ĩ ato ꝗᷓ ſuſtiebaãt
toꝛtin arum biſ ſinarꝝ ambitũ· Iſtud tamẽ
aduerte quoð ̃me quatuoꝛ: clunpne ſanct
uarij que qᷓtuoꝛ erat deau rate cũ capitibns
ereis d baſes habebant argenteas ſceve que
erant colũpne tabernaculi que erat quĩqʒ erat
deaurate cum capitibꝰ aureis & baſes ha⸗
lbant ereas tercie colũpne atrij erant eree in
ducte cũ capitibus ereis & baſſes babebãt
ereas vbi aduertendum ꝙ colũne quanto
erant in loco dignioꝛi & ſecrecòn tanto erãt
numero pauciꝛes · ſad tanto erant pꝛecvſio⸗
res/quod patʒ quia pꝛime clumne ſanctu
arij nõ fuerunt plꝰ ꝗ; quatuoꝛ / tabernaculi
q̃n/gatrij ſexagin ta: pꝛime e& baſes habue
rũt argẽteas · ſe de ereas t cie tote èate kᷣ eree
fu erũt · ¶ Igit᷑ dicamꝰ ꝙ olũpne ſigmificãt

viros inſtos · apoij . Tmi vicerit faciam il

lum clũm nam in templo dei mei- Sd pꝛoẽ
to ſe m quod ſunt tres locꝛum diſtmetõs
ſem loc ſunt iſtaꝝ colũnaꝝ ſcilicet iuſtoꝝ
diuſe condicoõnes ⁊ ideo cum tria ſunt p̃ci
Pne iuſtoꝝ loca ſcilicet ſanctuanum paradi
ſ tabnaclm exteriꝰ · i· religio· atriũ · i. eccaã
ſecularis · cõſtat ꝙ panucoꝛ es ſunt in pꝛi⸗
mo quam in ſedo & tercõ· & in ſcdo qᷓ; m t
eio · quia ſcilicet m ſanctuario paradyſñ non
ſunt quatuoꝛ · i· niſi ili qui quatuoꝛ euange
lioꝝ doct: mam tenuerunt qi quatuoꝛ vir
tutes cardmales habuerũt & qui qꝛatuoꝛ
dotes ꝛpoꝛis meruerunt. In tabernaculo
Pfeckõis ſeu pfecte religoms ſut pluẽs (. v⸗
ſi omnes illi quinq; ſenſꝰ debite cobibere no
uerunt · vł qui qumq; libꝛos moyſi ſpũ alit
impleuerũt ?ᷣ qui xi qnqʒ vulnèa in memo
ria tennerunt· In atrio ante ece leſie ſũt ſex
agnta uł gnaliter om nes illi qui ſexis decẽ
lnt · i· qui ſex opara pietatis bit qui ſex die
bus bonos laboꝛes ſuſtmnent & qui denariũ
decalogi bene viuendi cmplent · ſſtud igit
eſt veꝝ quod puimi ſunt pꝛecioſioꝛ es ſedis
& ſecundi tercijs. licet ples ſint tercij quã
ſecundi && ſecundi qua pꝛ imi / quia ſcilicet
plues continet eccleſia q cntinet patna· &
plures habet ſecularium condic / etiam qp
Pfectiomis religio · yſayye · luij · Mult filij de⸗
ſerte magis qᷓ;' eius que habet viꝝ· & Mat
xx multi ſunt weati pauci vero electi ·
textꝰ ¶ Sicut patet bic & m caꝰ pꝛece⸗
venti fuerunt tria vela de quatuoꝛ cloꝛibo

pꝛecioſis facta ſcilieet biſſo retoꝛ ta/ tecto

biſtnclo/ Purpura & iacmecto ſcilicʒ vnnm

quod pẽdebat ante archaʒ ſancluarij. ſedʒ
P pendebat retro men ſaʒ & candelabꝝ ſeʒ
ad tabernaculi in troitum· Tercium ꝙ Pẽde
bat ſuꝑ qnatuoꝛ altas oolũpnas ad atrij ex
terioꝛis in greſ ſum · Sie vere cũ eccleſia mi
litans habeat tres ptes ſcilicet ſanctuarium
ſtabernaculum & atrium i:religionem que
debet eſſe ſanctuarium ſanclitatis cum ar⸗
cha clauſa bhumilitatis altari diuim cultꝰ ora
cõnis & bomtatis · Item eccleſam que de⸗
bet eſſe talernaculum que debzʒ cõtinere men
ſam ꝓletaus & candelabꝝ docteine & veri
tatis· Item ſecularium ſtatum qui debet e⸗
atrium extèius qui ſeilicet debet babere colũ
nam ſeilicet fidel firmitatem & tẽtoꝛia biſ⸗
ſina · i. nſciencie & mundicie puritatateʒ
illð tñ eſt veꝝ ꝙ in vtroq; ſtatu gradu &
loc innemuntur vela picta & oloꝛibus p̃⸗
cioſis cõſeripta · i - mari ꝓfecti quat uoꝛ car
d mallbus virtutibus adoꝛ nani/qꝛ ſcilicʒ vt
apud religioſos & apud eleri cæ & apð lay
cos poſ ſunt vela quadricularia reꝑiri viri v
tuo ſi honeſti ctidie intuẽi · ſicut patz quia
de quolbet ſtatu fuerũt martiès è& ↄfeſſoëꝰ
KRo · inquit iudeoꝝ tantum eſt deus nõne
te gencium/q dicẽt nõ vteſt vnus ſtatus
cntra aliuui pꝛeſumẽ/quia vbiq; potẽs eſt
deus ſuam graciaʒ influere/æ ſua vela qua
dꝛicularia ſemmat· ⸗C. ¶ V dc qnod
iſta tria loca fignificant tres ſalnãdoꝝ ſta⸗
tus ſcilicet contnentes pꝛelatos & coinga⸗
tos vł religioſos doctoẽs & laycœs ꝛc vt ⸗
V dic quod iſta tna ſcʒ tabernaculum · ſcã
& ſancta ſanctoꝝ ſigmificãt tres ſaluandoꝝ
ſtatus ſcilicet ſtatum pemtencie ſtatum iu
ſtieie ſtatum gloꝛie: exemꝰ cinitatis ieru ſa
lem que pꝛimo fiut dicta jebz id eſt cõculta
ta eccleſie penitentes/tãdem ſalem i· pax ec
cleſie iuſti/ tãdem jeruſalł id eſt viſio pacis
eccleſie beati/ && ſic quo ad iſta tria ſumunt
aliqui illud e yſay · Ti reuertamimi & quie⸗
ſcatis ſalui eritis · euerti enim ſigmificat
mtenciam / quieſcere iuſliciã m qua ſcilic,
in qeſcit a vicijs/⸗ in cõſcien cie tnqjlitate
:ſaluꝰ aũt ſignificat gloꝛiã · ſalui inquit ètiꝰ
ſi vis dilata ſicut ſupra eodem · Ił dic q;
iſta wela que ĩgreſ ſu ſuper colũpnas ſtabat

ſigmficat pꝛelatos qui cuſtodiunt ecclchaꝝ

ingreſ ſum mẽtum ſcire debent qui ingred
tur l̈ qui erit· Iſti ergo fiue mi religione ſũ
m mundo ſũ in eccleſia debent eſſe virtuti⸗
bus picti & quatuoꝛ cardinalibus decoꝛati
»D. Nota quod tabernaculum
nullum babebat boſtium· ymmo ab otiente
erat apertum vbi vnum cloꝛ atum pẽdebat
velum· tic vero eccleſia que nõ clandit gre
mium pPenitenti ſempꝑ ſe debet & intrantibꝰ
& redeuntibo & indigentibus aperiri & nulli
beneficinm vl miſericoꝛdiam denegare · Vl
dic quod inſtus ſempꝑ delet eſſe aptus· ſacer
doti ꝓꝑ confeſſionem/ pauꝑi per elimoſinaʒ
jR/boſpilit atem & compaſſionem ommbuæz ꝑ
nullam victiciam muoluconem dicens· job
xxxj · Foꝛ is vero manſit peregrmns viato
rni patuit · Dic dicit quod m atrio paries a⸗
quilonaris tantus erat auſtralis / in quo no
ratur ꝙ m eccleſia nulla debet eſſe accepcõ
Perſonarum / quoð debet refutari & ita bene
pꝛ omoneri pauꝑ vt din es· ruſticus vt no
bilis· aquila ficut anſer · Item ſicut omnes
colunpne atrij eiuſ dem fabꝛice vl ſtematis
etiam om nes tabule vł coꝛtme / quia ſcilicet
omma que erant m tabeꝛnaculo mter ſe erãt
ſimilia & confoꝛmia in genere ſuo · Dic ve
re tabern aculo eccleſie illi qmi ſunt einſ dem
pꝛofectionis & gradus debent eſſe eiuſ dem
confoꝛ mitatis & ſtatus· vt ſcilicet in moꝛi
bus &α in babitibns inter ſe conueniant &
ommiaa in vnum concurꝛunt- vnd ſicut ca?
pꝛecedenti dicitur quod vna menſura erat ſa
goꝛum ommum &&. Apvcal·xxy dicit q;
latera cimtatis erat equalia quod tñ ẽ hodie
contra multos qui ſcilicet tam m eecleſia ẽp
m religione alijs nõ curant eẽ m bono ſimi
les ſed magis & m moꝛibus & m geſubus
ſunt ipfis diſſimiles & diffoꝛmes & potiſ⸗
ſime bon per ſoms que eos m fiis ſtatibꝰ
pꝛ eeeſſerunt contra quos- Apocat · dicit be
ſtia quam vidi diſ ſinulis erat beſtie quam
ante videram · Daxilli æ& omma vaſa alt a⸗
ris erunt erea dicitur hic m quo omnes pax
illi qui taber naculum ecclefie mediantibus
carit atis finibus per ſtabilitat em firmant
id eſt pꝛ elati q; alia id e religioſi vł clerici
debent eſſe erei id eſt ꝑxr confoꝛm̃ pꝛ edica⸗
conem & graciaꝝ actones ſonoꝛi ?c. Et no
ta quod pPaxilli m tabernaculo emt neceſ ſa
rij ad ſuſpendendum ad dilatandum ſeu ex

cedendum ad ſtabiliendum ſeu figendnm-
Sic wero pꝛedicatoꝛes vł pꝛelati debent a
lios ꝑer contemplacõnem & ſpem celeſtium
ſurſum ſuſpendere dicen tes illud · col · ij
Que ſurſum querite debent eccleſiam angere
& extendere & eecleſiam ꝓer caritatem dila⸗
tare & diffund ere dicentes illud. yſaye · liiij ·
Dilata locum tentoꝛij tui pelles taberna⸗
culoꝛum tuozum extende· debent etiam &
eccleſiaʒ & perſonam figere && in fide & mo
ꝛibus confirmare & ſtatum eoꝛum ſpiritu
aliter & tempvꝛ aliter ſolidare dicentes illnd
bidem · Lõgos fac fumculos tuos a me &
claues tuos conſolida/& & ti paxillio dica
tur illud · ſaye xxii · Figat paxillos in loco
fideli/quaſi diceret talis paxillus debet eſſe
m fide & m fidelitate fixus vt alios melius
figat & firmet · ·E.· Der dommũ
dictum eſt m moyjſi · Dice pꝛecipe filys iſtł
vt afferant michi oleum oliuarum puriſ ſim

& ardeat lupilotonſum/æ ardeat lucerna imn

tabernaculo meo iugiter contra veluz / & col
locabunt cum aaron & filij eins ꝑer dies ſin
gulos vſ q; mane/m veſpere ant accendeba
tur lucerna m tabernaculo ꝑ totã noctem ar
debat d tabnaeulum illuſtrabat.· In mane
vero aduemẽte lumĩe extinguebat· ¶ Der o
leum m ſcriptura mtelligit elimo ſina vł ;
libz opus pietatis/q · ſ· oleũ alijs liqnoꝛ ibo
ſuꝑnatat/ laꝑſos cofoꝛtat/ eſurietes cibat⸗
lum̃ pabulũ pᷣſtat tumoꝛes ſedat pugnato⸗
res inungit & ex amara oline radice ſurgit
Eic elemoſina alij bonis oꝑibus ſuꝑnatat &
Pualet/lapſis & eſurientes reficit & r efonet
lum hom exepli alijs p̃bet / tim oẽz aliene ſup⸗
bie cõtra ſe ſedat & adð pugndũ otra dyalo
ln ſume inuat dũ tñ ex radice amara · v ex cor
dis doloꝛe & copaſſõe Pcedat / vt ſic lo pꝛi
ns mẽtẽ ſuꝑ pauꝑem efudat/ q́;ᷓ manũ ad
ſubuemẽdũ ext edit / ergo dico qÿ moyyſes · i⸗
latꝰ vł pᷣdica toꝛ dzʒ Pcipe filijs iſrl · · xpi
fioelibux ꝙ ĩi offerãt oleu dño · i· opa pieta
tis && ; m̃ fiat lnẽna lonoꝝ exeploꝝ m tab⸗
nacło eccẽ milit ãtis ꝙ; ſ· aarõ & ſubditi eiꝰ
id eſt eccleſiaſtici vin debent pꝛ ecipue accẽ
dere & per elemoſinarum ſubuentoem quam
faciunt debent totum tabernaculum eccleſie
lnmine bonoꝛum exemploꝛum decꝛare ali⸗
oꝛum oculos illuſtraèê/qꝛ · ſ tpe nocturnoi·
tpe t hulacõis et pauꝑtats qnt pᷣeipue fieri

iwrrunyors lunt anni
õ nniſ
UNdwlmnmankn
Grumnmati Npd
encswintnans dge
Aummthi iNahn
reiſmna 1·Iu ſotneqnep
gate ne plinn nmpi lug
unor ilwianm,.

. E6 Der dommni
noyf⸗ iemg *WMR
r olum oliatum Punſhi
vnlim/rden ucm m
ugiter wntn welig / 17 wl
non fl ens prr dies ſn
eim veſpge aut accendeba
Gernacula tota nocten ar
culnm iuſſebat. Pnmnane
umie ertngiebat⸗ (ODer⸗
im mtel tt elinoſna h
ts piſ· olau als iqnoꝛbn
s cyſoetit danins abat⸗
t mones ſedar pugnato⸗
caman olue ndece furgit
nlboms opibis ſupnatat &
Aurientes efict tefoner
As Potitino, Alene ſip⸗
Ar & d pugndu oin dyah
un eendice aman rean
ipaſſöe peeda nfelifu
upen ians n. ad
dinogdin, o, en
D papefl ſlaexpi
t eu dnooh⸗ Piera
na bonon cepn mh,
. no &. ubdii 6

cxemp nn o⸗
tipſctefel

tilitatis eu emt tune poteſt iſta lucerna int᷑⸗
eipi & ſecludi quouſ q; itz noctem i· tepꝰ
neceſſitatis contigit ſubnifer: i · quia ſeʒ iu
ſti debent in nocte · i· in neceſſitatis temꝑo
re elemoſinas facere / de die vero . i · quãdo⸗
non eſt neceſſe poſſunt᷑ ſine periculo abſtmẽ
ꝓuᷣb · xxxj · Non extinguet m nocte lucèna
eins· F⸗· Vl dic quod lucerna e? ſi
Zmſicat ſidem que veꝛo ſole oꝛiente extig
uatqiiia fides euacu abitur lum ine pareſcẽ
te & ſplẽdoꝛe verit atis qui erit in gloꝛia ab
ſoꝛ bebit᷑· In nocte em buins vite neceſſaria
eſt lucerna fidei/tunc eni cum eterna dies ef
fu cèit non ᷣit neceſſe credè ſed euncta clara
luce Poteꝛimus ↄgnoſcè & vidẽ· yſay· Nõ
erit tibi ſol amplius ad lucendum nec ſplen
doꝛ igms illumm abit te ſed erit tibi do mmꝰ
in lucem ſempiternam · Non occidet vlt᷑ ſol

tuus & luna tua non mmuetur- Dic inue

ni not atum ꝙ mons oliueti antiqtus mõs
luminis wcabatur ꝓeo ꝙ ibi naſcebat ole
nm qno lummaria nutriunt / & ꝓPeo ꝙ ibi
refulgent limmaria teẽpli/ & pꝛoeo quod il
le mous racõne altitudinis a ſole ꝑlus cetẽᷣiꝰ
illummabat᷑ / ſie vere tria lumina ſunt amme

neceſſaria · ſ· lux ſciencie que ꝓ oleum· lux

gracie que pꝑ lu men templi · lux gloꝛie que pꝓ
lumen ſolaè notatur-

Capit xx. G.

Xodꝰ · xxviij· vmt · ¶ Pꝛe
ceptum eſt moyſi ꝙ aꝓplica
ret ad ſe aaron/& filios eius
medio ſilioꝝ iſ rabel ut ſacerdo
c fũgètur: nui · vij· pꝛecipit

leuice de medio alioꝝ ſepent᷑ & oblata dno

conſecrentur/ ſic vero aliqui ſacerdo cõ babeet
fungi & in ſtatu religioms vł ccleſie dn

cõſecrari/& ſibi ſpecialiter dicari-ſicut eſt
aaron & fili eius omnes leuite: B eſt dmᷣ
Eiſcopi & elêtet &£ qnicumqʒ re igioſi & ec⸗
cleſiaſtici debẽt ante omm a ſeꝑpari & medio
aliozum/ per ſancte vite ſingularitatem /&&
ꝓ pꝛeſtãcõꝛem ſanctitatem bonitatem/&
etiam ad littera ꝓſtatus & mox &τ phibit?
geſtus & ſocietatis diffeꝛtatem · quia ſcilig
iſti dñt alijs melioꝛ es eſſe/& ſic ſe dñt a co
muni vita alioꝛum ſeꝑpare/ vn petro dictuzʒ

Srd

guia ſcilicet qaando dies ꝓſperitatis vł ſef

eſt · diligis me plꝰ hijs · JOo . xxj. apłis die⸗
tum · Math. v. Niſi babundauètt iuſticia
veſtra plus c;y ſenbarnm & Phariſeoꝝ nõ in
trabicis in regnum celoꝝ- ¶ Munera que mi
ſit iacob leguntur fuiſſe de optis terꝛe fru⸗
gibns/ lectulum ſalomonis ambiſſe legunt
foꝛtiſſimi de foꝛtibus / vt & iſti ſicut ſepe
rantur de ſeculan bus mſtatus ꝓfeſſiõe: ita
quod ſeꝑentur in moꝝ ꝓfectõne · nui · xvj·
eꝑamim de medio multitudiins. Iſt de
bent ad moyſen · i· ad pꝛ elatum ſuꝑioꝛẽ ap
plican ꝑ exammacõnem · vt · ſ· cognoſecat
iſtoꝝ ſcienciam vitam & diſcrecõnem/ de ſi
digm ſunt aſcendẽ ad huiuſmõi pꝛe aconeʒ
quia·ſ· ſicut iſti eſſent luſci mutilati & ma
li foꝛmati a ſacerdocõ repellebant & ido aꝑp
plicabãtur & eaαaπmabantur . Dic vere ec⸗
cleſiaſtiei ſi ſunt in moꝛibus bene foꝛ mati a
mimſterio officõꝝ & beneficõꝝ eccãſticõꝝ
debet repelli/ & ideo neceſ ſe eſt eos ad ſuꝑe
riores alic ari & diligeter exammari⸗ exo
xxviij · Aarõ & filios eius alica ad boſti
um tabernaculi: D. (¶Die agit
de veſlibus ſacerdotuzʒ verũpt am ſiet dicit
cmeſtoꝛ & elicit ad hoe loo mmoꝛes ſecer⸗
dotes & malos es quedam habebant comu:

nia quedam differencia veſimenta. vñ ait

gnaliter quod omẽs ſacerdotes quatuoꝛ ve
ſtimtis vtebant · Ommis em ſacerdos pꝛĩo
& ante omma aqua manus lauabat dem̃ fe
moꝛalia linea mduebat quibus m miſ ſis ꝑe
dibus & ſtrictis cca renes pudibunda cela
bat/ ꝙ quidem inſtrumentum ſolum vſqz
ad genua deſeendebat · Tãdem vero indue
batur tu mca lmea longa vſ q; ad talos pꝛe
tenſa & cꝛ poꝛi & bꝛachijs adaptata. po⸗

ſtea vero babebat balteum ſeu ſemgulũ qua

tuoꝛ digitis latũ/ floꝛibus purpureis œcti
neis & iacmlis mtextum / quo ſeilicet ſacer
dos cingebatur/& quo tumca lmea ne de⸗
fluèt ſtrmgebatur · Auarum vero mdum̃tũ
erat tyara que quaſi medietatẽ capitis ope
riens victis erat vndiq; circumſtricta/⸗ &
ꝙ biſſino velamme vſ q; ad barbam deſuꝑ
coptam · Iſtis ᷓ quotuoꝛ oꝛnam̃tis mino
res ſacerdot es mduebantur è quando mi⸗
mſtubant m tabernaculo ꝓabancur · ¶ſKKe
uera iſti poſ ſunt wiũtate ſacerdotũ noſtro

ru m/s generaliter oim eccãſticz um ſigcaẽ

quia ꝓcerto iſti debent && ante oĩa femoꝛalia

£

lmea quibus gemtalia tegebantur .i⸗ virtu⸗
tem puriſ ſime caſtitatis babere que ſcilicet
& renes & genua/omnes actus/ veneros
debet tegere & ſtringere ne turpitudo alicꝰ
inboneſtatis a areat/ om̃a debet caſtitasz
o perire · Item iſti debent halbere tum cam li
neam longam exterioꝛ is honeſtatis que vſ
q; ad pedes · i · vſqzʒ ad vite finem attingat
Per ꝓſeueraneilam && continencie longamimi
tatis vt ſic de iſta duplici veſte lmea femo⸗
ralibus && tunicai: inteꝛioꝛi caſtitate & ex
terioꝛ i honeſtate && mundicia· dicat illud ·
Leuit xvj· tunica l mea veſſtietur · ſacerdos
femotalibus liguis verecunda celabit. Itez
iſt debent habere balteum ſeu ſemguluzʒ pic
turatum: de quatuoꝛ pꝛ ecioſis coloꝛibus
factum/ && qnatuoꝛ digitis menſuratum/
ñigmficat & illud qnatuoꝛ virtutum cardi⸗
nalium ligaturam quibo · ſ· tot moꝛum co
pago tmgitur:ſtringitur/& oꝛnatur/&& inð
quicquid eſt ſuꝑflnum œbiłetur · ſic patet
iuſticia ſtrmgit miquitatem:foꝛtitudo ſtrin
git laxitatem pꝛudencia ſtringit leuitatem ·
temꝑancia ſtringit wluptatem· & vide 2·.
aurum quare a ꝓlicabat ad quatuoꝛ colo⸗
res · Cxπdd xX Indues lmeis tumeis / tmi
gesqʒ balteo aaron & libꝛos eius / iſte balte
us quatuoꝛ virtutum dicit eſſe/ menſure
ꝗᷓtnoꝛ digitoꝝ/mẽeptũ det inmitti weritati:
ꝗtuoꝛ euãgelioꝛũ/V mẽptũ ꝑ iſtas vtutes
menſurantur & ſtrmguntiur ſuperfliitates
& quotuoꝛ affectionuʒ/ tandem mitra linea
iſtis ommbus ſuꝑuemens·i·tim oꝛ dei m ca
pite eoꝛdis ᷑ intencõis pomt / vbiq; vicliꝰ
caritatis ſtringitur/ vt ſic timoꝛ filialis non
fuilis/ & velamto biſ ſino innocẽcia ſeu cꝛ⸗
dis mundicla deſuꝑ ponnnt a quo ipm̃ ca
put mtencois oꝛnat Timoꝛ em alijs vᷣtuti
bus ſupemjĩet & ipm̃ caput cũ ſenſibo / id eſt
ipm̃ m etem cum affectibo/ welat & obibet
capillos/ꝗᷓ & cogita coões ne ſuꝑfluant ma⸗
nn tenet. ecci ·xxv. Timoꝛ dm̃ ſup omma
ſe ſuPoſuit &. ꝓub · xvx· Der timoꝛẽ dm̃ ð
clinat omnis a malo. Et ſic dico ꝙ eecleh⸗
aſtici dełet habere qautuoꝛ oꝛnamęta ſciliz
caſuitatem pꝛo femoꝛialibus- honeſtatem
pꝓꝛo tumca· quatuoꝛ virtutes pꝛo zona. ti⸗
moꝛem domim pꝛo mitra · Exoð. xxv· m
ponas eis mitras/ erunt quia ſacerdotes mei

m religione perpetea. ¶ Te de? · /XX viij⸗

. Vltra indumenta pꝛe⸗
miſ ſa ſcilicet femoꝛalia tu nicam lmeam &
balteum. anabar chus ·i · ſumus ſacerdos plu
ra habebat alia oꝛnamenta ſ· tunicam iacm
chmaʒ que coꝛ pus uſ q; ad pedes tegebat
quam deſuꝑer caꝑncium & m fine lum buz
ſeu oꝛ am foꝛtem & contectam/quemadmo
dum vt ait textus fieri ſolet m exterius ꝑti
bus ue facile rumpatur habebat / vbi · ſ· tu
nica tintmabula aurea / cum malis pumtis
& quatuoꝛ pꝛecioſis coloꝛ ibꝰ contextis vn
diq; dependebant /que ꝓontifice tabernaculũ

intrante & dom ino mimſrate ſomtum da

re debebant. Pontifex em moꝛ tis periculinʒ
mcunebat ſi ſonus non audiretur m taber⸗

naculo cum mtrabat- ¶ Oic vere dico quod

epiſcopus vł ſacerdos vl quicumq; m gra⸗
du eccleſiaſtiœ oſtitutꝰ vlt᷑ femoꝛalia caſti
tatis tumcam lmeam & purit atis balteum
ſcu vin culũ caritatis tyaraʒ diuim timoꝛis
& bumilitatis/ debet babeꝛe vnam tumcã
jacin cmam id eſt coloꝛe fulgidam & cele⸗
ſtem conuerſaconem que ſcilic er celeſtem co
loꝛ em habebat vt mter hommes celitum vi
tam clucat· philipẽ· Conuerſacõnis honeſte
pPluna ldebent con comitare ſeilicet oꝛa ſeu⸗
limbns foꝛteter ontextus in extremitate · H
eſt virtus ꝑſeuerãcie que ſeilcʒ debet foꝛtis
& ſolida eſ ſe/& vſ qʒ ad extremum vite pꝛo
tenſa ne ſcilcet rumpatur noſire ꝓfectiomꝰ
tunica. ſapiẽ · viij · Attjngit a fine vſ ꝙ ad
finem foꝛtiter· Item m iſſa tumea bone oon
uerſacõis debebãt eẽ malag ranata id eſt bo

na opera & exempla auro ſapiencie & quatu

oꝛ card malibꝰ virtutibus circumſtancona⸗
ta & picta vt ſic iſte/ ſic illa terꝛa frumenti
vixi & olei qua ficus & malagranata naſcũ
tur ſicut dicitur. deutro · vij · Item debent
eſſe aurea tintmabula id eſt aurea documen
ta & verba ad erudicõem alioꝛum ſonum ꝑ
pꝛ edicaconem dulcia & ad dei landem & S
ciarum aclionem dulciter modulancia. qmia
pꝛocerto quicumq; ecclenaſticus ʒ maxi⸗.
