efficitur ꝑ iactãciam veſtis conuſacõis tota
diſ ſuit ꝑ mſolenciã os vere ſue locucõis ita ẽ
fetituʒ e ĩmundum quod alios cõꝛ rũpit &
mficit ꝓ detractoꝛiam & mſamiam qnã ꝓp
ter hoe contigi meretur & repꝛimi ne han eli
tus ſuaꝝ malaꝝ locucõm aliox ꝛ rũpat per
nequiciã vilem ergo & ĩmundũ ſe põt dicere
ꝓ vmũſalem œꝛrupcõem & ſpuriciaʒ dicẽs
illud ꝙ ſeribit · Auaſi plaga lepꝛ e videt᷑ eẽ
in domo- quia vero lepꝛoſi:i· pctõꝛes ſolẽt
ſolitudinẽ ſingularitatis diligè / ſocietates bo
noꝝ fugẽ / intencõis caput ꝑ lactãciam mũ
daẽ/os ſuũ ꝓ verſucias locucvis contegè/ d
veſtes conuſacõis ꝓpꝛie lauaẽ. cont illð ·
x· apita vra nolite nuda?/ veſtimenta
vra nolite ſemdẽ. IJn domo qñq; oꝛiebat le
pꝛa: erat lepꝛ a domus: maeula z roſina la
pidi H ꝓgieti imp̃ſſa: cetis pietibꝰ parietis
masis p̃ſſa · Igit ſi talł lepꝛa aaèbat in
domo quibo adhè bãt de ꝑiete / ſubmouẽi to
ta domus debebat radi & domꝰ alio luto li⸗
miri/lapideſ q; & pnluis abraſus debat ext
eiuitatẽ ꝓici & Pꝛtari & ſi tał lepꝛ a in ali
qua ꝑte domꝰ oꝛiebat lepꝛa ꝑſeu erans indi

E ſauare veſtimenta ſua tenebatur.

cabat᷑ & ideo tota domꝰ deſtruebatł & lims
gna & lapides extra opidũ in locũ ĩmũdum
ili poꝛtabãtur · SDic vere ſi lepꝛa hẽſis
vłl ꝓdiciõis in aliqua domo.i- in aliqua vil
la collegio naſcit/ſtatim ſubmouẽdi & de
medio tolledi que laꝑides i· pſone que macu
la huinſ mõi oꝛ rodutur ne forte ꝑ alios alij
lapſu tpis macula ſiłi cꝛrſipatur ſcdʒ em
btm̃ barð · Melius eſt poteat vnꝰ y vn
tas / totaq; domns iſta debet ꝓ cꝛrectõem
radi & puluis mali & hetiee docirme abmᷣ
eici & luto àv. i alia bona doctrina ipſa doꝰ
in ſtrui vł liniri / alij qui non ſut lapides id ẽ
alie bone ꝓſone loco pꝛimoꝝ ſeilicʒ m offici⸗
is dignitatibo & beneficijs ſubſtitui & rpom

Job ꝓdit multas & innumerabiles & regre

ſacit alios pꝛo eis quod ſi talis lepia nec ſic
Vlit ceſſare ymmo ad alios inuematur tran
ſire & itꝝ in alijs ꝑſoms & lapidibus ſubcre
ſcere de vemire / tunc non poterat ſacerdotem
vl pꝛelatum talem domn.i. talem villam k
collegium de medio tollere / de extra opiduz
ideſt extra cĩonez fidelium excitando dicè
& ex toto ſi ſit neceſ ſe inuocato bꝛachio ſe
culari ſubuertere/& delere / ſicut factum eſt
de oꝛ dine temꝑlarioꝛum. L.
Vſi vis dic quod lepꝛa eſt vicium pꝛo
dicionis ꝗᷓi ſᷣ iudex in aliqua domo vł villa
reꝑit ſtatim ipſos lapides quibus ad herz · i ·
pſos pꝛ oditoes deſtruere vl euellere & lo⸗
œ & officio qnod tenebant alios ſubſtituẽ
debebit / & alio luto ſcilicet cemento carita
tis reconciliacioms & amoꝛ is debebit talez
domum ſeu portam iungere vt ſic in fideli⸗
tate domini ſui ꝓoſſit de cetero ꝓꝑman/ ꝙ
ſi contingat talem domum vlllam vł patri
am ex toto coꝛruꝑtam eſſe:& lepꝛam iſtlam
ſeilicet pꝛ odicionem per omnes eius paites
vemre/tunc & tota ipſa domus ſeu villa rur
ne & periculo debebit ꝑemitus ſubtacere / vt
& ſic quos alioꝛum pena non terꝛuit: poſſit
pꝛopria pena ſua eTwnecte lepra emm id ẽ
hereſis vł pꝛodicio perſeuerans alios ferꝛꝑ ñ
tollitur / mſi tota domus lepꝛoſa: tota vlla
vł ꝑatria ꝓditrix vł heretic a deſtruatur-
¶Textus · xniꝰ. cav. Quando domꝰ
le ꝓſa examĩabat ſolebat claudi & mtroitus
hit atoꝛibo dnegari/ᷓ qui tũc tꝑis intrabat
vł vbi doꝛmebat immundus efficiebatur

ermi
r, falrern
8 nae ſole ncurꝛete⸗ q

ne an
e⸗ ſayef
ghennie omds ſhr

namicwen dtune zißsdons

atoneſntsehitndde
eit⸗ e8 S
mtroret ſclucet cum tan pfid
dus /,ewieatus ſoſtet nn
ne piᷣ nt/nu nir Anc
inmuous in MMlin ia N.
pnanſi gurmugenn iy
bmnm· Nih lyii n mſte lor a
Almſalaens / lpum aue
lenglmics ſal caſtimangar lep⸗
awwe Crconls SAeracd an⸗
pnin dooſnnee w. Rn
ſal nfanin uüſeliet n
debus detmn erteon viena.
odiſtqnunor genn eer
rmmtsir inaß e in
Rene duutior nnamt hyfin
otum wite⸗

Ciptvj⸗

emeclo tolee/ vertn opidl
von, ſdelun eretando diee
iht nereſſeimnotatobachio ſe
ten & daen ſrutſchem ſt
Anpanoꝛuhr.
de quodlepra ſt vinum po
ſuer in alqu dono vl yli
pſe pides gubis ailei⸗
tots daſtmge yl ulere &lo⸗
quod tencbant alos ſbſtitus
o luto ſelleet cemento canita
cioms & amoris dehebit tale,
rtam ungere vt ſie mn fa⸗
ſuipoſſit e teten mand 4,
talen domum vllam vr pan
onuptan aſe lynn ſin
dronan pronms aus tatis
S ſau nlla nut
& ttoti puicomg u M
bockebit enas ſablacne / vt
, nutt: oſſit
ium pa Nt k⸗
DM ſepra emmide
ſua wbercere / epe d⸗
c weſſeucabs Zosfit
bicio peſſeus iimat⸗
ta dommts epꝛoſe

ſi⸗
cl bentt ca deſdi

Homus ſepꝛ oſa & mfecta: eſt mundꝰ qim
tunc tꝑis a dommo fuit clauſus quãdo eiꝰ
ingreſſus & amoꝛ fuit nobis ꝑ dom mũ int
cdictus ſcilicet · j· johis ·ij · Nolite diligẽ mũ⸗
dum ꝛc̃· Qui ergo m iſta domo lepꝛoſa · i.
min munda ꝓmalam complacenciam mtrat/
& ibi dor mit & tempoꝛ aliter ſe delectat ·
Peerto faciliter inmundieiam culpe & max
ime auaricie ſolet mcurꝛ ere · qura pꝛ opt ne
ceſſe habet ꝓ onfeſ ſionem & pemtẽciam ſe
lauare · yſay· j. Lauamini mundi eſtote ·
¶ Itl die quod iſſa domus ſignificat excᷣ
mumcatum /qui tunc a ijs clanditur quãdo
occaſione iſtius lepꝛe coĩcacõ eius alijs vᷣne
Satur · Si ergo tunc aliquis talem domuz
in troiret / ſeilicet cum tali ꝑticipauerit inm⸗

dus ·i⸗ eccicatus ſcilicet minoꝛi excvĩcaco

ne & ipſe erit/ nui · xix · Qnicquit tetigẽit
immudus ĩmundum facit · Yr? dic quod ſiẽ
Ptʒ ex p̃miſ ſᷣ quatuoꝛ genera lepꝛe mueme
bantur · YValʒ lepꝛa m veſte· loc curioſitas
veſtinz ſeu laſcinis / lepꝛa m cute loc eſt gu
le inglimĩes ſeu caſtrimargia· lepꝛa in car⸗
ne hoc eſt carnalis delectaco ſeu luxuria/ le⸗
pꝛa in domo ſeu in ede lc eſt rumoꝛ malꝰ
ſeu mfamia qui ſcilicet appʒ m domo & lapi
dibus ideſt in exteꝛioꝛi vicinia. Vñn vidtur
quod iſta quatuoꝛ genera lepꝛe poſ ſunt fi⸗
gurari m iſtis qᷓtuoꝛ lepꝛoſ̃ de quibo dĩ · uij·
e.vj · Anatuoꝛ viri erant le ꝓſi iuxt a in⸗
troitu m poꝛte ·
Capit · vij · .

Jeut pomt lleui · xiuij · CanK
lepꝛoſus ab aliquo mundabat
ſad reſtituconem ipſius mul
ta reqiurebant / debebat emz
. ante omma ad hoſtia caſtroꝝ
vemie: & ſacerdoti ſe oſtendere: ſacrificia of
ferꝛe: ſanguine paſ ſerum occiſi debebat eum
ſacerdos aſpergere/ extra Ppꝛiuzʒ tabernacu
lum aliquamdiu debebat manere/ omes pi
los cꝛ poꝛis barba & ſuꝑcilia radè/ veſtes
& coꝛ p? lanare/ & ſic oblatis duobꝰ? agnis

ererr mundus caſtra mundoꝝ mtraèë.
C

Vere peccatoꝛ: quando lepi a vult mun
dari: & fidelium cĩoni reſlitm / tunc debet

omnia ſacerdotibus ꝓ cnfeſ ſionem oſtedᷣ

Uu c· xvij · jte oſtendite ws ſacerdotibus·
Et oblato ſacnifies ſpũs cont bulati/ ſangne

Nenn

paſ ſeris ideſt xp̃i debet ꝓ ſue paſſionis me
moꝛiam aſpergi / capillos malaꝝ ogitaco⸗
num & affectionum debet a ſe radere && auel
lere / barbam fatue ſapiẽ: & ſuꝑcilia ſupbie
eponere/& lacrime contcos ſe lauaè & ab
ſtergẽ/extra ꝓpꝛinm domicilium quãdoq;
Peregrinando man?/& tandeʒ duos agnos
ideſt duꝑlicem innocencilam cœꝛ dis coꝛpo
ris domino offerꝛe · et ſic mundus poterit
fieri & ad ſamtatem gracie reumere · Mt·
xj · Ceci vidẽt ſoꝛdi audiunt·claudi ambu
lant· leꝓſi mundantur · ¶ Textus · xinij ·
¶ Ad mundacõnem lepſi reqiẽbantur duo
paſ ſeres aqua viua m vaſe fictili:lignum ce
drinuʒ: & yſopus: vermiculus ideſt file coc
cmee · VYnus ergo iſtoꝝ paſſeꝝ occidebat:
& ſanguis eius ſuꝑer illas aquas m vaſe il⸗
lo ficuli ſtillare ꝓꝑmittebatur/& tandem paſ
ſer alius viuus yſopus && ligno cedrino cuzʒ
filo ccecmeo ꝓ modum aſperſoꝛij ligabat
Iquibus m aqnis rubꝛicatis mimctis le ꝓ⸗
ſus ſepeies mtingebatur/& ſic paſſer ille vi
uns abire m camꝑpum pmittebatur· Daſis
ꝙ; pilis & lotis cœ poꝛe veſtibus homo per
ſeptem dies extra ꝓpꝛium tabernaculũ mo
rabatur / octauo vero die duos agnos ſacer
dotibns offerebat/⸗ && mundus effectus ca⸗
ſtra mgrediebatur · ¶ Lepꝛ oſus ſigmficat
genus bumanum . quod ſcilicet m adam fu
it mfectum / de caſtris id ẽ ð paradyſo eiec⸗
tum · ita quod veſtimẽtum ſue moꝛtalitatis
fuit diſ ſutum · Caput vero ſui cordis fuit
crimbus virtutum nudatum · Fob . /· circa
finem Andus egreſſus ſum de vtero. Ad
hoc ergo quod iſte lepꝛoſus mundaretur &
m caſtra paradyſi reducẽtur plura necſſaria
concurꝛerunt/ neceſſe emm fuit quod mtue
nirent qno paſſeres ideſt duplicis xp̃i nate
vnitas & veritas/aqna viua ideſt baptiſmi
puritas · vas fictile ideſt æp̃ti nature moꝛ⸗
talitas / yſopus qni tumoꝛes ſedat ideſt ip
ſius eriſti humilitas / cottus ſeu vernmucuh
filum ideſt ignei oloꝛis ideſt ipſius xpi ar⸗

dens amoꝛ & caritas · lignun ced: mũ ideſt

ipſius xp̃i crux & ſue paſſionis aſpẽitas⸗
ſanguis paſſeris occiſi ideſt ſanguims effu
ſi vtiltas. Iſta emim omma bumannm ge
nus lepꝛoſum purificauerunt & caſtroꝛum
paradyſi eidem aditum reddiderunt · ¶ Ve
iſtis enim duobus paſſeri bus ideſt de iſta

duplici xpi natura humana ſcilicʒ et dinina⸗
vna ſola fuit occiſa: In natu ra bumana· &
m vaſe fictili pbum ãe moꝛtalitatis moꝛtua
vnꝰ paſſer paſſus fuit homo/m̃ ſeds paſſer
euolaè dat? eſt: mẽptũ ſempꝑ illeſus ꝓꝑmã ſit
& mẽptum paſſioms acerbitas ipſum aliqᷓ⸗
liter non afflucit· jſta tamen m ſanguie paſ
fſions moꝛtue mtincta dicitur fuiſſe: m ptũ
ꝓ paſſionem ipſius xp̃i hmis noſcitur eius
diuĩtas conſen ſiſ ſe / cedꝛo cũ coctmo carita
ts: yſopo hi militatis alligata dicit mẽp
tum ipſius deitatis caritas & hunulitas m
ipſo cedꝛo ideſt in ip̃o lgno crucis ſũme ap⸗
paruiſ ſe monſtratur.6 paulus apł?ꝰ dicit
ꝙ pꝛopter nimiam caritatem qua dilexit
nos deꝰ flmm ſuum tradidit & pby · ij · dr
quod bunuliauit ſeipſũ factus obedies uſqʒ
ad moꝛtem · Om ma tamẽ iſta ſcilicet paſſer
uiuusz: & ſanguis paſſeris occiſi: & lignum
cedꝛ inũ m aqua ĩmerſa dicunt / mẽytum ſcʒ
ꝓpſe aque baptiſ mi a ſangne & paſſione xp̃i
& ipſius deit ate & cruce virtutem ꝓpꝛiam
ſoꝛciunt· Iſte ergo aque mixte cum ſangne
weſt baptiſmꝰ & xp̃i paſ ſio iũcte ſimul ſpe
cies ideſt mediãtibus ſeptez donis ſpũs ſan
cli lepꝛoſum iſtum ſeʒ genns lonmanũ aſ p⸗
ſerunt & a lepꝛa pececati lauerũt / ſicut poſt
ſe ſeptem dies · i · Poſt curꝛiculum vite buiꝰ
ſcʒ m octaua future reſurꝛectõis ee toto mu
dus efficietur: quãdo raſis & abſterſᷣ om bo
moꝛtalitatis ſuꝑfluitatibus caſtra paradiſi
ingredietur & ad illos a quoꝝ ſocietate ceci
derat ſcʒ ad fihos iſrł ideſt ad beatos ange
los adinngetur · ¶ Text? DVoſt mũdacoõ
nem em lepꝛoſi: & ipfius punficacõʒ pᷣmi⸗
ſam ſeptez diebo debebat extra ꝓpꝛ ium tab⸗
naculum manè · quia ſcʒ dato quod bumanũ
genus ꝑ xp̃i paſ ſioneʒ baptiſmũ & cruceʒ a
lepꝛ a peccati oꝛigialis mũdet᷑: nõ tam̃ ꝓpꝑt᷑
loc ſtati tahnaculũ paradiſi mgredit᷑:ymꝰ
extra ſcilicʒ m bac valle miſerie ſeptẽe diebo · i ·
ꝓ totam vit am iſtaʒꝝ que ꝓ ſeptem varium
dierum finit ꝑmanè iubet᷑ quſ q; weĩet octa⸗
na · i. futura reſrꝛectõ vbi mter mũdos vt p
mulſ ſũ eſt m coꝛpe et am̃a celeſte habitaculũ
ſoꝛelet · et ſic de homĩe videat dem̃ ild· exo·
xxij · Veptẽ diebo ſit cũ matre ſua.i · cum
moꝛtali vita: die vero octaua dabis eũ dño
NNR· V ſi vis dic moꝛ alit ꝙ ad hve
lepꝛoſus·i· mo pctõꝛ mũdet᷑ / neceſſeẽ

ſacer doti ꝓ confeſ fionẽ ſe oſtendat/& &p
deo duos paſſeres · i· coꝛ pus ſunm de aiam
offerat /& ꝙ lignum cedꝛinũ · i crucis memo
riam/œctum caritatis: & ρορùâπ bumilta
tis/ necnõ vas fictile cũ aqua ideſt cꝛ cõtri⸗

tum cum lacrimis ſecuũ ferat & ſic dum vnꝰ?

Paſ ſerum ſuoꝝ ſciliʒ o pus ꝑ pemteciazʒ ĩm

molatur · Alius paſ ſer ſcilicʒ ama libꝛa euo

lat & recedat · Nam cum ſanguis·i· pctm̃ in
aqua viua lacri maruʒ: & vaſe ficuli ideſt m

ꝛde humili ꝑ cnfeſ ſionem funditur d cũ
lacrimarum delictis ꝓpꝛijs rubꝛicata medi

ante bumilitatis yſopo/lepꝛoſꝰ peccatoꝛ aſ
pergitur & lanat/ ab ommi œntagio mũda
tur & ad caſtra xp̃i·ſ· ad graciã m pſenti &
gloꝛiã m futuro tãquã mundus & innocẽs
recept atur· p. Lauabis me & munda boꝛ

& ſuꝑ niuẽ dealbalvꝛ · ¶ Text? Mie poni
ꝙ lepꝛ oſus mundatus debebat duos agnos

offerꝛe ſacerdoti/ quia de ſangume debebat
aurem dextram / Pollicem / manus / de pPedes
dextri ipſius lepꝛoſi tingere ꝛc̃ · & ſiłie ha⸗
bemꝰ· exoð · Mex. )õ vidle & expone ſicut ibi
Mie pomtur de illo qui a lepra & jnfr c ſe⸗
quenti de illo qui a fluxn immundi ſenunis

mund abatur ; mgredi ſacra ſtatim non de

bebãt pꝛeſumere ſed ꝑ ſeptem dies mdignoꝰ
ſe pꝛopter pꝛecedentem immũdiciam repu⸗
tare & a caſtroꝛum mgrelſ ſu ceſ ſare m quo
figuratiue notatur-· quod quãdo quis lepꝛ ã
ideſt aliquã not abilem ĩmundiciazʒ & mfami
am curꝛit dato quod mde mundetur & emẽ
detur ſeu mundiciam pꝛiſcmã reparetur ſem
Per debet quadã naturali verecundia ſibi pſi
timere & non pꝛeſunptuoſe m caſtra ideſti m
ſocietates mundoꝛum ſeu maioꝛum ſeiungẽ
ſed mde aliqnamdiuu ſe retrabere quouſ q; ꝑ
fecta mundicia ſeu fama ipſum ꝑ miſerit ſub
mtrare: exemplo illius publicam qui non au
debat oculos ad celum leuare ſed ꝓcuciebat
pꝑctus ſuum & dicebat domĩe pꝛopiciꝰ eſto
michi peceatoꝛi. Luẽ · xv· Dato em̃ quod
lepꝛa culꝑe tollatur / leſa tamẽ oꝑimo neteſ
ſe eſt ꝙ aliqꝗ diu retrabatur: d p̃ſunpcõne &
audacia repꝛimat᷑. Vl die ꝙ ctra mfameꝰ

q dato ꝙ culꝑa traſierit remanet tñ mfamia

que ipõs caſtra eccleſie ſue am plioꝛi ſacri⸗
ficõ ideſt ſine ſpãli diſpen ſacõe mgredi nõ ꝓ
mittit · Vnde m canone dicit᷑ ꝙ ꝑte digmta
tum mfamibus nõ patebunt ·

ſone⸗ eimi
am onnbe
ſcim tugclat vis fii⸗
n. Diw ns iigtum
ſmenßong, Pen Nd ndeu
rdeNelrecnneiſnaß
Teleſermnſiners ſenhe⸗
deſe vlen ablommmabllen
Der nenſruoſam mul eran
olanfennan giu metul
ncmmals vil ſinadef en⸗
s ſcalict batcmal delr
beſilneſannoici eemm⸗
damtntun guod qi talatang
Iitilafrecſentint & mmitantil
Mambome Aefanue debe
NiapGrtnn ſlnons
1Pegetenchint⸗ K deo ut
ſs viespſonton tangannit
tentin ſcl od vriig dealon
gepulinn⸗ Es i
im aig ij, ,el Nibelame

bꝛhanerc. Pe piſ⸗
luha wo loneos
ichitf Nrüyssd de
Pütas/gnaqt

nfünno tiqni
un pe Nanabis
„ e

pbat ds .
gcot/ guia che a H
tan twlicen nanug / des
lepof ingee · ſhie bi⸗
x. ſo vide & erwne ſeutib⸗
de ſo quia Epn& ſikr c ſe⸗
loqni aflum mmundiſanins
tun mgredt ſaenſtanim non de
nen ſoyſpemn ges dhe
acepentem iinmudielam ſpi⸗
ſroꝛum monſi caſlinr n qio
otatur quod quido qus ſꝛia
notabllem imundicia; N mfimn
ato qlod mde munderun & eme
mdicam puſen wencurſen
dada natural wncrundi ſb⸗
onprlunprucſen ciſin daſtn
mundorum ſal mmioꝛum ſaung
llunduſmntv e u i
blaa ſuſmipiinpnſut
gn, biluspublian ui n
, acllun ſumeſid dis
dicebat dommie pꝛopiel en
4 Lic ey Dato ſnche
larur/ Mo tame cbeie⸗
d teberie fni 6
ee. Ir dr aru n

Onitur euitici · xx · Flle
ui fluebat ſemine mmundus
erat && extra eiei debebat om̃ꝗ

ſederit / & lectum eius tangebat eius inmũ
diciam contrabebat / & ideo ſe lanare debe⸗
bat · ſi etiam tangebat vas fichle fundeba

tur · i vero vas lmgneum lauabat talis
ſemen fluens· Idem vero in deum pomma
ate mnliere que menſtrua paciebatur ·

Tale ſemen fluens ſigmific at luxurioſum
de ſe vilen ablvmmabilem & immundum⸗
Der menſtruoſam mnlierem intelligo luxu⸗
rio ſam fenmam · quia vere talium carnes i⸗

mcarnalis vita ſalina defluens ideſt carna

lis ſecta lectꝰ ideſt carn ał delectacõ voſluꝰ
ideſt honeſta cnuerſacõ penitus ſunt mmũᷣ
da mtantum quod qui talia tangunt ideſt
qiu talia frequentant & imitantur immun⸗
diciam lInxnrie & mfamie cõt h dmoſcunt
quia ꝑ loturam cnfſ ſionis & pemtencie ſe
a bluere tenebunt᷑ . & ideo tutuz eſt quod ta
les viles ꝑſone non tangantur aut freque⸗
tentur ſed quod pocius de alioꝛum cõſoꝛ ci⸗
expellantur · Gnß. xxi⸗ ecce acillã hac filᷣ
um eius · iiij · T· v. ¶ Vade lauare ſepties m
ioꝛpane ꝛc̃. Ve vaſe vero ligneo & ficlili vt
. co. iij · Il ſi vis dic quod ſemen fluens ?
bèti cus/quia qui ſemen immundũ ideſt ma
lam doctzmam ſemin at ideo ſancta eccleſia
pſum repudiat & de ſocietatibns alioꝛum

fugat . jgitur caro ideſt camalis vita. ſali⸗

ua ideſt im mnnda doctrina: lectus ·· miqᷓ
ſecta tales non debent tangi nec aliqualiter
frequentari ſed magis effugi & vitan. vñ
ſeribitur · Derticum ommem poſt terciam
monicõnem de vita ſciens aomaz coꝛrup⸗
tus eſt. ¶ Textus xnn· ( Talis immun
dus qu ando mnudabatur debebat ſeptez di
ebus exſpectaè tãdem ſe pſum in aquis vi

uis lauare & poſtea turtures & pPullulos co

lumbarum offerꝛe/& ſic caſtra m veſpẽ po⸗
terat ſubintraẽ · Sic vero ille qui a fedo bn
moꝛe carnalitatis ſan atur debet ſeptem die⸗
bus exſpectare ideſt ſeptem peccatis moꝛta
libus dellerate/ꝓ cntrichem / ſe totũ lauaè

4 Arue
LCeoapitul viſ, G O⸗

q̃q; coõrmgebat inmunda erat
gqumymmo qui carnez eiꝰ / ſali
uam eius / veſtimtum eius/ ſagmã ſuper qpÿ

ber oonfeſ ſioneni olũbas offerꝛe ideſt ſim
plicitatem· turtures ioeſt caſtitatem/ & ſie
mundus erat ꝑ ſanctitatem & tabernaculum
Parady ſi intrare potert ꝓ beatã felicitatem

Capł.ix. ⸗D.

Icitur Leuitici· xxj· ¶ Enter
cetera ſacrificia vnum magnuʒ
& ſollenpne fiebat m feſto ex⸗
piacõms in quo ſcilicet cineres
2 fiebant de quibus aquam expi
acõnis faciebant/ & per totum annum im⸗
mundos purific abant · accipiebantur emm
quatuoꝛ animalia / ſcilicet vnus aries/ vna
vitula trienmis ruffa/ duo lirci que omnia
ad ſinm tabernaculi off erebanturx/& ritu
mirabili immola bantur/mittebantur ſoꝛtes
ſuꝑ hiꝛcvs / ſcilicet vnus deo alius vero po⸗
pulo aſ ſignaètur / & idem ille qui in ſoꝛ tem
domim cadebat im molabatur / Ille vero q
Npulo aſſignabatur m ſoꝛ tem:m peccatis
hopuli ſuꝑ caput eiꝰ ꝓ nũcium ad hoe depu

tatũ m deftũ mittebat/& ibi lib abiẽ ꝑmit⸗

tebat:& lInpis & leõibo exppebat · Aliꝰ vero
hircꝰ vna eũ vitula ruffa maducat᷑ ꝑ ſacdo
tẽ occidi/& ſanguie pſius: ipſuũ tabemaculũ
mterius & exterius expiari/ & bve ſcilicz ꝑ
ſacerdotem linea tumca alias ſcandali bꝰ li⸗
nijs/ʒona linea/&& cid ari lnea mdutum/&
tam pꝛopiciatoꝛium ́; altare anteum:qnã
etiam velum cum digito tincto ſanguĩe ſep⸗
ties aſpergi / coꝛnu altaris ſangume tangi⸗
& vtꝝq; pauim̃tũ ĩteriꝰ et extꝰ iubebat ſã
Zume cum digito aſpergi- Sacerdos emm
illa die cum ſangume ſolus ſancta ſanctoꝛu⸗
mtrabat / && ne viſa maieſtate do mim moẽ
retur · Magnam copiam thuris in thun bło
ſecum ꝓvꝛtabat/ quo totum ſanctuariũ ob⸗
nubilabat / quibus completis ſacerdos egre
diebatur: & deꝑpoſitis dictis veſlibo veſtimẽ
tis ſacerdotalibꝰ mduebatur / ariet em q; cũ
adipibo & ð ſanguĩe renũcul hirci occiſi: &
vitule domimo ſuꝑ altaè imolabatur/& ſie
ipſum altare ab immundicijs ſilioꝛum iſra⸗
hel expiebat · vitule vero & hirci carnes: &
Pelles/& fimus extra ꝓpoꝛtari faciebat vt vſ
q; ad emeres combuebat & m ignem limgne
um cedrmum && yſopũ & œctum biſtmelũ
comburenda cum carmbus in mittebat ·

ic igitur populus a peccatis ſuis expia⸗
batur/tabernaculũ emundabatur / cinis pfi ·
cienda aqua expiacõis efficiebatur/qui ꝑ to
tum annum ſeruabat · ¶ Dicimus allegoꝛi
ce quoð iſta am malia xp̃m figurare vident
ſcilicet hircus emiſſarius qui illeſus dimit
tetur deit atem ſigmficat qne ſcilicʒ in paſſi
bił ꝑſeuerat. alia vero tria am malia denotãt
ipſius bumanitatẽ ꝓeo ſcilicʒ quod tres na
turas cõtmet · ſ · ammã ſanguinem atqʒ car

nem. Inde & iſte dicitur aries ductoꝛ gre

gis · dicitur bircus ꝓeo ꝙ; m ſimiltudmez
carms fuit ſactꝰ. Dicit vitula rufa triems
inẽgtum fragilitas moꝛ talit atis ſue ꝙᷓ; ſexꝰ
femmeus denotat trigita annis pꝛ ingx vixit
& poſt tribus anms & amplins p̃dicauit
ſanguis igit iſtius effuſus ideſt virtus ſui
ſanguims & paſſio ms: interioꝛa ideſt cele⸗
Nia: & exterioꝛa ·i: terꝛeſtꝛia tetigit de expi
auit / mẽtũ ſe ᷣm aplm illa que in celis ſunt
& in terꝛis ꝓ ſanguinem ſuũ pacificauit:qn
ſcilicet ſedz eu dem ip̃e qui eſt ſacerdos d bo⸗
ſtia ꝑ ꝓpꝛ ium ſanguinem ſemel m ſancła m
tramt · beb · ix · Oꝛ opiciatoꝛiñ em̃ i· dm̃ca
ꝓpiciacõ & miſericoꝛdia iſto ſanguie aſper
gitur / meytũ ipſe deus ꝓ xp̃i ſanguinẽ bnãꝰ
gni placatur / altaẽ xpi:r ip̃e amoꝛ pr̃is iſto
ſanguĩe fiut tactus inytum fiit ad pacẽ hu
mani gñis melin atus / velũ em̃ ipſü celũ iſto
ſanguĩe videt tactũ mẽytũ eius vtute hoĩ⸗
bus fit a ptũ/ pauimtum int eriugi· natura
angelica/ & pauirmtũ cxtèius i tota natura
bumana iſto ſangiie fuit tacta inytũ vna
natũua fuit alteri cciliata: & mediãte xpi ſã
guĩe cõꝛ data & ruina ãgelica ꝑ viẽs repa
ta / Epbef · i · ws qui eratiz alu lõge facti eſ
ſtis ꝓpꝑe in ſangne xp6i:p̃e em̃ eſt pax nr̃a q
fecit ex vtraq; vnũ. Iſta em aſperſio menſe
ſeptimo facta dicit ꝓeo ꝙ ꝓpſu ſpẽs ſepit⸗
plex nẽ mutauit· Igit iſſud eſl veꝝ ey oꝛ
pus iſtius birci atq; vitule:i.xp̃i ext᷑ caſ tra
i ext᷑ cnuitate ier'm fuit poſitũ & ibi cũ ap⸗
Pone lgni cedꝛ ini · i: cꝛucis paſſiõe crematuʒ
i·.afflictum /& vſq; ad ceinèm · · vſ q; ad ſu
mã bumamtatẽ ſeu cœꝛ pis defoꝛmitatẽ re⸗
dnctuʒ/vñn ꝓphia· vidimꝰ eũ & nõ eſt aſpe
Clus /in ipᷣo tꝑe em̃ paſſiõis interuenit cedꝰ
i. cꝛucis aſpẽitas/cinis ergo·.i paſſioms
xi vᷣtus/ cũ aqna beꝑtiſ mi miſcet & ſic in
eccã ſeruat/& inð cotidie płs purificat

ab oegmali crimie expiat Jõ bñ dĩ · peb · x.
ſanguis thauroꝝ aut bir con & cinis vitule
VV dic aliter ꝙ iſte zʒ? ſpẽs ami maliũ ſing
mficare pñt tria gha ꝓſonaꝝ / aries em̃ dux
greg is fingficat platos / vitula iugo ſubdiꝛ

ta fignificat religioſos & clłeics· duo viri
hirci figmficãt ſecula?ès bonos & malos Yſte

em aries in kolocauſtum oblatꝰ dicit / qꝛ · ſ·
pPlati toti deo off erꝛe tenent᷑/ holocauſtuzʒ ei

erat illa ꝓs ſepties ſacrificiji· de quo nõ hce

bat aliquid retinere: ſed totum opꝑtebat deo
fferꝛ e/nec ꝑs nec ſacerdos ſibi Poterat ali⸗
quid reſeruare/ & ideo ab holon quod eſt to⸗
tum & caſtos quod eſt inc endium dicitur/
pꝛoeo quod totum dñño cremabat · quia reue
ra p̃latus debet eſſe ita deo dedicatus quod
t otum debet eſſe ꝓ caritatem domino dedi⸗
catus & mulli altri/ſeilicet nec carm/ nec mũ
do / nec dyabolo mãcipatus · Nitula vero · i.
clerici & religioſi iugo obediente dicunt mo
re vitule ſubici & deo ꝓ ꝑnitenciam concre
mari:& dato quod cœapus eoꝝ extra caſlra
ſcʒ exterius ĩmũdi negocijs cremet᷑ al qciẽs
ꝑ actiuam vitã adeps & renũculus ſue mte

rioꝛis affectõis in tabnaculo · ſ. ſup altaẽ pa

radiſi cremat & mcẽdit ꝓ cõtẽplacõʒ. quia
ſ· tã de vacca quã de hire bono deo retẽ⸗
to· i tã de bonis eccãſticis qᷓ; laycis illud de
let eſſe veꝝ q; mterioꝛa deꝰ ꝑ affeõem et eõʒ
templacõem hẽbat / dato ꝙ carnes pelle vxł
fumũ/ ·i: dato ꝙ oœꝛ ꝓa mund?ꝰ exterius m
negocijs detmeat / hirei vero · i · Api ſeculaẽꝰ
m duo diuidunt ꝙ; ſem ſoꝛ tẽ diuĩe occul⸗
te diſpo ſicois aliqin do reſeruãtur & ſibi ꝑer
pmtẽciã cõcremãtur / alij vero cũ peccati et
iniquitatibus ſuis alioꝝ ꝓ deſertũ munch
vagare ꝓmittũtur/& alqui vti pemtẽubus
ſinunt & lupis & cam bo exponunt · pS= · di
miſi eos ſedz deſideria cœꝛ dis eoꝝ / ibunt ad
inuẽ coibus ſuis · qꝛ bꝛeuiter iſta eſt ſoꝛs oe⸗
culte dei iuſticie vt S hircis ·i· Sð mũdi fiteti

bus pctõꝛibo: aliq́s hẽbat deꝰ qui.ſ· ſe ꝓ pꝑe

mtẽci offerũt / alios bẽbat ꝓPłs ſiue mud?

qui · ſ. mundi diſereta ẽcuunt: & ꝓ pñtibo
ex᷑no p̃termittũt · Luc · xvij · erat duo m lecto

vno· vnns aſ ſumetur & alter relmquitur:

gitur ſiue agamus de bire ideſt de ꝑm
tente / vk de vitula ideſt de religioſo dcle⸗

rio ſe domini ingo ſubingante·

Wa ms⸗ mqumatos mũdificat· -QA.

anu .
mmtimdh
urnſmme nan non⸗ mnn
iut N pſis Aos an
ithibr faewinſnſ
cdes i
urqucaungg 8 de K
ſta rn daeuss nert
nm merns de enatmhe:
pchnot Nq; ad memarum
Per naht talen ngumen de
1e&e nartmni ſnchop ſaĩ
ſſtſh yul daim m
nous tunfatt tner yi f
um dune niſnand obnuhle
tir quequc att inpetntin
VUlxmaecllun no ſin ſangumed
ſtxablqh fiſtneanguimsn
ſode . N. W
ſtqnaqimdo ammala ſuſ
hicis eim eaſtn onbunb⸗
cahn chs bſinelus yſe
funthinun l coe. 4udum auc
lntqnel mtul ns m un
nifumepaſterdit s wnonit
ncſtſpn ſorinide/ ſpts n
n deſigs cetitudo/ rd wo⸗
diſtutifmie dangi do⸗
tnaſcleaſpeg de⸗ ando.
mantur. ſesdesenthsſitil
turpenipelacdeg

4 ahn ſileer nercim men;
vb maca tug⸗ Pryuh “
gofing 0 obediente dicunt mo
c& deoppentenclam wnere
ped hitg toneana caſla
nid godis denid Mees
vna Deps A renucllus ſuemte
dos in tabncllo np itaip
& ncidit 1 nt iplicy unn
cca quã de br lvno deo ei⸗
ms eecãſties q/ gyels Sed de
pmtaora des peffene ⸗
tchat/ datoqycamnes gele
toq onpa mund etenn
meat Wec vno d ſeclac⸗
dcni yſem ſan duin
s qn dorſeninn df
Gcroman/ a wo gue
bus ſs alonp di nn

iritur A Enid
evnnt. 5 d

aſban ards en an
s,qbielte iſe⸗ eud,
cie Spris dnd, -
1 sehan delhe

*
Mtud verum eſt quod ſanguis ideſt pena
ſudoꝛ & laboꝛ vł etiam martiriũ talium vſ
q; ad interioꝛ a velaminis / vſ q; ad para⸗
dyſum tranſit/velum celi penetrat & trãſcẽ⸗
dit/ pannum tamen eccleſie oꝛnat & colèat
& aſpergit ipſum altaè diunie carit atis/&
ipſum pꝛopiciatoꝛium diume piet atis tan
git: mquantum pꝛo ſe & pꝛo alijs vomam
im petrat & attingit ſicut ad litteram aꝓpa
ruit in ſangume martirium · qui ſeilicet deuz
placauit: & ipſos/& alios a crimimbus ex
piauit · heb · ix · Oma pene in ſangne mũdan
fur quicumqʒ ergo ſacèdos ideſt quicumqʒ
iuſtus ſacra docens mitrare vult tabernacu⸗
lum mentis ſue & penetra?: ficut ꝓ contem
Flaconem vſ q; ad ſanctuarium paradyſi /ſẽ
Per debet talem ſangummem ideſt memoꝛiam
Pene & martiriũ ſanctoꝝ ſecũ habere/ vł ſic
Pſ ſit ſibi & populo deum complacè/ thus
euã oracdis poꝛtaẽt᷑ tenet vt ſic ꝓpiciato
num cdiume miſericvꝛdie obnubiletur & ado
retur & quicquid petit impetretur · heb · ix
Tabernaculum nõ ſine ſanguine dedicatuz
eſt & abſ q; effuſione ſanguinis ñ ſit remiſ⸗
ſio ad vnum. K. Aduertendnz
eſt· quia quando anim alia iſta ſcilicet vitula
& hireus extra caſtra comburebãtur / lignũ
cedri/ c ctus biſtinctus / & yſopus in igne
Nnebãtur. ad denot audum quod iuſli &
penitencie łᷣ tribula cms eremãtur mcendio
tria pꝛmcipaliter dñt eos concomitaè / cedꝰ
alta ideſt ſpei foetitudo/ yſopus mundifi⸗
cans id ẽ fidei certitudo /cctꝰ cloꝛis ignei
ideſt caritas feruoꝛ & amplitudo· Iſla em
eria ſcilicet ſpes fides caritas ſũt iliud ꝙ cre
mantur p tribulacões & pemicenciam neceſ⸗
ſitati vt ſcilicet ꝓ fidem foꝛ cius: ꝓ ſpem fa
cilius: && ꝑ caritatem libencius fuſtineãt ꝓ

xp̃o grauia· quibus ſcilicet factis cinis ide

memoꝛia vite talium erit mundificaturus/⸗

& ſi aqua lacrimaꝝ affuerit tocius immun

dicie abſterſinus erit · pẽ · Aſperges me do
mme yſopo mundaboꝛ lauabis me & ſuꝑ
niuem dealbaboꝛ · Vl die quod cims ẽ me
moꝛia moꝛtis que ſcilicet ſi aqua lacrim arũ
adiungitur mens immunda & peccatrix ex⸗
pPiatur & ab omm macula reatus liberatur.
Vl dic quod ſacerdos facilius populum ex
Piat quando ſanguin em criſti imn altari per
miſ ſe tribalaconem liberat / om nia taz veſti

uuha

menta linea habere ad denotandum q; pun
tat em m capite mtencoms / in tumca conu⸗
ſacõms & fomoribus carmis & in zona iuſti
cie ſumme pꝛofiteri inbetur. Il die quod
deus denſa nebula in ſanctu ario ſuo vult ba
bundare: ne maieſtas ſua nuda poſ ſet homi
nnm a Pa rere / ne ſcilicet pꝛe terꝛoꝛe ipſum
opteret giè. ſieut ſuꝑꝛa· exo: xix: &· xlij⸗
& m muſtis alijs locis oſtenditur dommus
in caligne aꝓaruiſ ſe & m furno & igneo
globo & nebula legem dediſſe ad denotanð
quod deus vult quod in ſanctuario mentis
ſemper aliquam nebulam ignoꝛ ancie babea
mus vt vult quod pꝛo ꝑte huius vite ma⸗
ieſtatem ne eins intuitine videamꝰ/aut
ſecreta deitatis & reꝝ plenarie cognoſcamꝰ
quia ſcilicet tunc ſides noſtra merituʒ ñ ba
beret & mes noſtra pꝛ eſupeõe foꝛmatam m
traèt / domns ergo min nebula loqui: & m ne
bula Pabitaè dicit / pꝛoeo ꝙ; dominus me⸗
tem nebuloſam timoꝛ oſam reutentem & ob
ſcu ram diligit & ibi babitae ſpuũaliter delcã
tur·r· Domiꝰ dixit quod habitaret m ne
bulam · ps caligo ſub pedibus eius jlla que
ad ſalut em pertment/ m tali nebula coꝛdis
contriti melius reuelantur · Exoð · Yoca⸗
uit domius moyſen de medio caligims-
De mõ vero purifiandi cũ cmere · vide nũi⸗
xix ·

„ Capit:x· C D.˖

Egitur Neuitici · xvij· Die
ſuppõit moyſes animã oĩs car
„ ms ſangumem eſ ſe / & ideo ſan

gu inis eſum pꝛobibet ommno

ſed ipſum domio mandat of⸗

rsꝛ · It ſic amma que viuit m ſanguie poſ

ſit a ꝑccatis ſins per ſangumem expiari ·
Dic quod ſanguis ſpũalis eſt affectio ſeũ
amoꝛ: quia reuera talis ſan guis eſt pꝛ opꝛie
amme noſtre vita · Augꝰ:· ſcio amma mea
quoð amoꝛ eſt vita/ & ideo ſanguiem nõ de
bemus comedere meſt amorem affectoeʒ no
ſtram nõ debemus m noſ ipſos reducere nec
ad nutrimtum carms noſitre cmnertere ſed
ſoli deo offere & ad deum oꝛdmare / qꝛ reue
ra ſanguis affectioms: amimã naturaliter vi
uificat & delectat: & ideo ſi deo offerat ip
ſam ſpiritualit᷑ purific at atq; mũdat · eze ·
xvj · ¶ En ſanguie tuo viue ¶ Il dic quod

Knguis iſte eſt ſanguis xpi mi ſacramẽto al⸗
tans vl etiam memoria & ↄpaſſio paſſiõis
& ſan guis ilon xp̃i· quia reuera m iſto & ex
illo conſtat ſpũalis vita ame noſtre & ideo
talem ſangume nõ debe?ꝰ comedẽ / . nõ reco
lendo abſoꝛ berę & abſcõde: ſed ipſuʒ miſ ſas
celebrãdo vł paſſRonẽ aꝰ recoꝛ dãdo offer
re ut ſic poſ ſumus am̃as expiare. Job · xvj·
Terꝛa non operies ſanguinem meum.

Capit · xj · T.

lcit᷑ leuitici · xxx.· ¶ Dic pcipi
ur Hoim multa p̃ceꝑta vt di⸗
cit ñ maledic as ſurdo: & coꝛã
cec nõ pones offendiculũ: nõ
obſeru abitis ſonpma: nõ faci
etis wbis figuras aut ſtigmata: nõ rabetis
barbam / nec m rotũdo attõdebitis comam:
nec ſuꝑ moꝛtuo ineidetis / carnẽ veſtrã non
ꝓſtitues filiam tuam ꝛc· ¶ Iſta om̃a noſᷣ
Pũalit er inhibent᷑/& pꝛ imo quidem ſurdos
& cecos ·i: ꝑſonas ſimplices & ignoꝛãtes q
ſ· verbũ dei nec audiunt nec mtelligũt nõ de
beꝰ malidicẽ vl cõtẽpnẽ nec offediculum
alicuius mali ſcãdali ł exepli cora eis ponẽ
facè: ne foꝛte occde accepta pũt rumã pctim
curꝛẽ · Tales em̃ ſimplices qui neſciũt p̃ca⸗
uẽ facilit cadũt qn offediculũ·i. occem mali
m vbis aut factis nĩis ineinnt. jõ bñ dẽ At
x viij · ; qui ſcãdalizalut vnũ ex pufilł iſtiꝰ
qui m me credũt / expedit ei ꝙ ſubmẽgat m
maè.· Jtẽ ſop̃mai· falſas opiones nõ demꝰ
credẽè nec friuola ꝓms accipꝑe:nec ariolis nec
deiuatoꝛibo hẽticis aut adulatoꝛ ibo fidẽ da
re nec ad anguria ſeu garꝛ itus auũ · · ad v⸗
ba & gar: nlacões ꝑſonaꝝ accẽdẽ vł vacaẽ
ſcut faciebãt · iiij· reꝗ · vbi dr ꝙ obſeruabat
ſop̃ma ſcribabãtur anguria ꝛc̃ · Itẽ nõ debe
mus barbã · i· virilitate am radere/nec comã
capitis · i· Vtutẽ coꝛdis aliqualit᷑ decurt are
qua · ſ. virilitas amimi ́; baꝛba ſigmficat:
nõ eſt abiciẽda: nec cma Vvtutũ aliqualiter
detõdenda · vñ ſeribitur Nouacula nõ aſcen
derat ſuꝑ caput eius Rotũdit as aũt / que fi
gura eſt valde mobił inſtabilitatem mẽtis
denotat: que tunc coma m rotundum tõde
tur: cum mconſtancia mentis virtutem ce⸗
ſarie m nobis trũcat · Item figu ras aut ſtig
mata non debemꝰ nobis facere ideſt malo⸗

maloꝛum ymãgines/& extra wro debemuꝰ
accipere nec m noſtris coꝛdibus aut moꝛi⸗
bus ꝓmutacoõnem impꝛimere / nec Per reue⸗
renciam ant complacenciam adoꝛare · ¶ lE
dic quod iſta dicuntur contra qnoſ dam di⸗
uites qui ſcilicet quoſ dam familiares con⸗
ſtitunnt quos quaſi pꝛodijs colunt mẽptuzʒ
eis plus debito creount · Jales ergo figure
ſtatuere vł ſciſ mam nobis pꝛohibetur/ de
eoꝛum ad oꝛacõnes vetantur. Item carnez
noſteam non debemus ſuper moꝛ tuo ideſt
ſuper peecato luxurie vili d fetido meidere
& diuidere/ nec de ſanguine delectacõis car
nalis aliquid ſibi dare/ vł filiam noſtram id
eſt amnimam dyyabolo pꝛeſtitu ere ſic ſibi pPer
diuerſa vicia maculand a offerꝛe.caro emm
Per luxuriami non eſt mcidenda: ſed mtegra
& caſta ſeruanda/amima non debet Pꝛoſi⸗
tui nec ꝑ ꝑpeccata d)rabolo ſubiugar ne fo:
te oſſumus de ea dicere illud·/ Mathel · ev⸗
Filia mea male vexatur a demomo-
¶ Texru s cad. xix · JV. (Die
Pꝛeeipitur quod ammalia diuerſi generis ſi⸗
mul onnemre ſeu babitare non faciunt / de
qquod veſtimemta ex lana & lmo non texãt
& quod agrum ſuum diuerſo ſemine non ſe
rant · Idem ant em precipitur- deutro · xxij ·
¶ In verbis 1ſis. kariſRimi videtur tantũ
illi qui eiuſ dem ſunt cudicõnis & ſtatus ſi
cut pauperes aut duutes ficut clenci vł lay
ci debent ſimul cbabitare & ſocietatem alter
alterins frequentare/ cpulam vero & ſocie
tatem perſonarum ſibi diſſimilium fügere/ &
iſtoꝛnm qui ſunt diuerſe condicõms ꝛ ſta⸗
tus conſoꝛcia non amare / vnde dicit ſapies
Ececi · xiiy quod pondus ſuper ſe tollit qui al
chꝛi cõmnicat / quid mquit babit abit caca
bus ad ollam ſi ſe colliſerint confringentur ·
Sequitur omne animal diligit ſimile fibi⸗
Iſtud potiſſime debet ſeruare comugis vbi
Pꝛ ocerto paritas condicoõnum ſumme delet
attendi / quia ſcilicʒ diuerſe condicõms ama⸗
lia non debent inuicem cœpulari. nec ruſticuꝰ
nobili muliere: nec ruſtica cum nobili wniu

gari · facile eſt em̃ quod quando ager ideſt

lectꝰ tali diuſo ſemie ſerit/ alt ab altrofa⸗
cilt cõta mĩat / vñ ibidẽ. Ecẽi · xiij · dr / que
cvĩcacõ oĩ ſcõ ad canẽ / ant ꝗᷓ ꝑs lona diui
ci ad panꝑem / & ad idẽ ꝑ om̃a p̃t applic ari

ill ꝙ dr̃ · xxiy. Non arabis m lone & azmo.

d
4 faltuse
ueun ſ⸗ nn
cod ſendueſe ſemme ſin
Xvrßs egorgs delſat
do vac onat quod vnq;
deus eñ n wde noſ to no vin
apen ner ſolun ſed n ſhd .
yt ſons ſidat / qu alen
nuin lo m tin biobt⸗
ſmudni ſavctil anpis bulf
ciſtly fli ni mmia int lus
utir dedipie arce vnini i
Nimnm dulbts vis⸗ 1 Gtun n
x owts ittsN e
ns ſinpllitis⸗ qii qundoſc
ꝛdis dineſo ſemnne det aia
Plcimmnuel ſiho mit ſah⸗
afi nſtmre ſint ie lio na
cnin pemt /V. degnſts
un lſtatan que ſlna del

andz
nan non eſt nej ſ *MR
auanda aninz zon etee d
enda mma non d ⸗
rcata dylrſo a

Neſanpinte on adtine
menmn er lam & no non terit
grun ſuum dueno ſanme nonl⸗
lanten precpttur⸗ deltſo in⸗
s iſt kanſſimi vdenir tinti
en ſunt wudicns , ſtitis i
aut duntes ſcutclena l lay
obabitare & ſocletatenn alte
lentane/ opulam wro & ſocle
Nrumſrdiſſmämmfügere ,
ſunt dineſe oordicome N ſtu⸗
anon amare vwe deck ſppe⸗
nod wondlus ſuper ſitoltqu 4
