Egit · i. eg· xi· ¶ Amon
paimogemtus dauid: thamar
ſuam ſoꝛoꝛem fingens ſe m fir
muz ꝓfaciendis ſibi ſoꝛ ũculis
patre Petijt ꝗꝙ; reptam de cõ
eubitu requiſiuit: & rennentem copꝛ eſ ſit qui
tand em poſt concubitum ipſum mirabiliter
odiuit: & a ſe coꝛruptam & violatam eiecit
¶ Talis amoꝛ qui ex cœoꝛ rup cde naſcitur faci
liter m odium vertitur & nũqᷓ; pſeuerare per

mittitur / vt ſepe videmus ꝙ matrimoma ꝗ

ex tali amoꝛ e ꝓueniunt malo fine ſepius ter
minãtur· Vñ mat bei ·iij· oĩs p̃lacõ c; nõ ꝑlã

tanit pater meus eradicabitur · ¶ Vr die ꝙ

iſte pꝛ imogemtus danid eſt lucifer: qui fuit
pꝛ incipium viaꝝ del: Job · be· quia ꝓcerto
ſoꝛoꝛem ſuam ideſt am̃ am racõnalem lłeter
ꝑccatũ moꝛt ale coꝛrumpit: & ooncubituz
maledictioĩs è& cnſenſus ab ea petit & ſub

ſpecie fratermitatis ideſt ſub oloꝛe bom ip⸗

ſam oꝓꝛ imit & cofundit: qua cuʒ vſus ad
dinerſa vicla ꝓlibito fuerit: ipſam de domo
ſua ideſt de mundo ꝑ moꝛtem eicit & exclu
dit/ & iſto falſo amoꝛe quem p̃tendit in per
tuum odium mntato:ipſam vil em m ifer
num expellit / jdeo bene dieitur hic ꝙ magis
fuit odium quo oderat eaꝭ/ amoꝛ e quo ante
diligebat / ita gitur ꝓ iamitoꝛ em expulſazʒ ta
larem tumeam: que erat veſtis filiarum re⸗
gis ligitur conſcidiſſe: & poſitis manibus ſu
pꝛa caput: cinere conſperſo clamans receſ⸗
hſſe/ſic miſera aĩa peccatroe & rupta nn
de eetero digna dici regis xp̃i vi go filla

mupdmn un igrr ir g ncgh
ſuus nr liinott jolur deus
r ai in ron loon fatm
mizdn pſ ntafat der
ſdigpmetts ſußun ſubditan n
uon Eftanſclennongunt pde
enohfnt gur dramann a
mpe petna m in magn Kdthurne
dunt A ſe tam pſic pentes tnſden
vꝛen neununt. deo medic tur
u pat mrodtt flin

Cptij C
—

Crbt es nen. (
onquſenpmorifume
teumihemddnmunf
Dſoleci pad wile

n rorenfihmns inf
ng pheendiz ſa ſe ius
ifunent riynytm dech
Aiſiit Nreneren ahift gni
Poſt onelhtun pfum mnblter
Kagtan A vghinn tet
Ar n rnpchemſeitin fat
odun vat tur nic pſeuenne pe
r vyt ſpe vdenus matn noni
mmoe puemut nalofne ſpist
J matba ij⸗ oſlub q;ofli
r nleus enblcabitur· ¶M die ,
ogenmus dand itueffrqtfint
un van da⸗ ob e na een
ſunn dilaam mannden kitt-
nortale onunht Pein
gas anſaſis de uit fi
faemtus ſiſbaſulin ⸗
2 zindt, aly ls
Pprint glrrn
nau plbn nt Fereli
rtnact 5

it⸗ deo
qto den mtorenepligt,

. 1
ntu? Nsflnmn

,
—
t e ,n n
mſen iu a en

4 ere
WN.
mmo di⸗

:talarem tumcam iveſt graciam & caritat?
:ꝛemere ideſt accredmẽ ꝓpter remoꝛſus ĩduit
jclam ans & eiulãs ideſt᷑ dolens & deſperaꝰ
de boc mũdo recedit · Cſaye· deſcende ſede
m pulnere vir go filia babilonis: nõ eſt ſoluʒ
vlt᷑ filie caldeon· W ·Vl die ꝙ ta
mar aĩa Peccatrix a dyabolo cꝛ rupta:qn að
domũ abſolon ideſt ad xp̃i graciam ꝓ ꝑitẽ
ciam reuertitur/tumcam talarem ideſt malzʒ
pſeueranciam que taluzʒ ideſt finem attingit
debet ꝓ contricõem runpꝑe / cemere ideſt moꝛ
tis memoꝛiam capiti mentis aꝓonere: per
conſeſ ſionem clamare & rugire · ¶ Vr við
iſtam figuram cntra am bicoſos aliter expo
ſitam m repoꝛtoꝛio tuo moꝛali titulo accum
bere m lra ··
ſui ſuꝑ violacõe ſoꝛroꝛis nõ coꝛripnit eum /

ſuꝑ hoec nõ wolens eum contriſtari cuʒ ſupra

modum eum diligeret: eo quia pꝛimogeĩtuꝰ
ſuus erat/ ꝙ quia monere noluit deus pnni
uit: quia ipſum amon abſolon frater tha⸗
mar ſatis cito poſt in terfecit · ¶ Sic vere
fit ꝙꝙ duz parent es ſeu p̃lati ſubditoꝝ neꝑo
tuloꝝ & filio v ſcelera nõ coꝛ ngunt / ꝓdicoiꝰ
ip̃oꝝ cauſa ſunt: quia deo ordm ãte quibus
impie pcitur m alic;ꝙ magnũ mfoꝛtumum ca
dunt & ſic tam ipſi ꝙ; ꝑentes triſticiaʒ ma
ioꝛem mcurꝛunt · jdeo bene dicitur ꝓl hoꝝ ·

ui pcit virge odit filum ·

Capit᷑ · xj⸗ C⸗
Cribic. . KKeg xnij. ¶Abſo⸗
umm lon qui ſemp moꝛte fratris ad
terꝛ am aliemgenarum fugerat
ꝑ ſollereiã joab && mulieris the
oomice reuocatus a patre/ man
ſit m iſrahel / facieʒ tamen patris vſ q; poſt
duos annos nõ vidit / ait aut ex ſẽriptura de
eus pulch̊tud in e: ſcilicet ꝙ a planta pedis
vſq; ad verticem nõ erat m eo aliqua macu
la:qq; quia grauabat eum ceſaries fingulis
anos capillos tondebat & eos · cc cielis põ
deris publice ponderauit / poſt H antem ipſe
abſolon fuit ad patrem mtroductus/& da⸗
to ſibi oſculo ad gradum pꝛ iſemũ reſtitutꝰ.
¶ Dic vere dieo quando pecc atoꝛ de terꝛ a
longmqua: ideſt de ſtatu peccati joab ideſt
pᷣdicatoꝛ e vł p̃ᷣlato ꝓcurate &ᷣ muliere theo
mite: ideſt beata virgine vł diuma gracia

(rꝛegf:

¶ Danid audito facmoꝛe filij

ſuffragante: penitenciam redit ad patreʒ: ñ
tamen ꝓpter lve ſtatim faciem patris vidzʒ
nec ſtatim deus ſibi arꝛidet: ſed adhuc cᷣ
templacõm & ſpũ ali p̃guſtacoi diſiunctꝰ a
deo aliqu aliter lõge manet / poſt tamẽ lapſmũ
lapſum tempoꝛis ſua bebitudo accuitur: &
ad ſpũalia panlatim aſſueſcẽs ad oculũ ca⸗
ritatis admittitur & ad ſpeculacõem pater
ne gloꝛe ſubleuatur/ & ſic veriſicatur illud⸗
Oſee · xxiiy ſi ebetum fuerit fer: um: ecce noʒ
vt pꝛius multo laboꝛe accuetur/ ſicut etiam
de illo ceco dicitur · math· viij · ꝙ ſtatiʒ cla
re non vidit / ymmo ipſe diccbat vðo Iviẽs
ficut arboꝛ es: ſed tandem reſtitutus eſl: ita
ut reſutucus eſt: ita vt videret clare omma
quia pꝛ oecerto viſus mentis non ſtatim ex
toto illummatur / ymmo per gradꝰ & pan⸗
latim ꝓfectionem i ſtam pfrmitur/e ſie poſt
lapſum & reditum abſoloms ideſt poſt pei⸗
tenciam pctõꝝ eins pulchꝛitudo bene deſen⸗
bitur: vt ſic hmo poſt ꝑccatum ꝑoſ ſe fieri
foꝛ moſus & Pulcher dicẽtur m moꝛibus-
D. Debet igitur eſ ſe abſolõ qui
mtetp̃tatur pater pacis:ideſt peccatoꝛ deo
P baptiſmum & pemtenciam pacificatꝰ/ ha
bere pulchꝛitud mem virtutuʒ: talem & tãtã
ꝙ a plãta ꝑdis vſ q; ad verticem: ideſt ab
affectu ad racõem / vl a pneipio vſ q; ad fi⸗
nem nõ debet m ipſo aliqna peccati macula
repiri / & quia ceſaries cogitacõnum: que ſci
lcet capiti ideſt mẽti adheret: ipſum quan⸗
doq; poſſet granare:& in capite mẽtis calo⸗
rem concupſſcẽcie gnare/ delet ſingul anis
ad minus pſam ꝑ cnfeſſionem tondere/&
ipſos pilos vicõꝛum & maloꝝ cogitaconuz
P diſerecõeʒ pondera /& ſic ſpñalem pulch⸗
tudmem cõſeruare: & capitis ſeu mentis mũ
diclam ꝓcu rare· Dameł· apenſus es ĩ ſta
tura muetꝰ es mius ha bes · & Ecẽi ·xxviij⸗
quicqt dederis ideſt quicqᷣt cfitebens mu⸗
nera a pende · ( Volens a bſolon d ſe we aẽ
joab amicu m ſuum cum vemire recuſaret: p̃
cepit ſegetes cõ buri / qno facto ſtatim joab
ad eum vemt. & ꝙ; pᷣcepit abſolon adimple⸗
pleuit· Abſolon qui mterp̃tatur pater pacis
eſt deus /qui ſcilicet amicum ſunm ideſt ho
miĩem ad ſe melius aduocat & inuitat/quã⸗
do ſegeres eins concremat: ideſt qu ãdo tem⸗
ꝑalia ſibi ſubtrabit & tribulacõibo ipʒ uat
Ps · Mbtiplicati ſut infirnutates eoꝝ ?2C

E.⸗ Die ꝙꝙ abſolon vſus eſt vn
cautela qua plurimuʒ aliqni vtuntur / quia
ſeilicet quãdo alteri ex certo ꝓpoſito nõ ma
lo am̃ o miuriato:vt ſaltezʒ ſub titulo facte m
iurie eius oolloquio ſeu noticia perfrunntur
ſiẽ job de ſeꝑſo & de deo dicit · Jo b. xxiij ·
os meum implebo merepacoibus / vt ſciã ver
ba que reſpõdeat michi · Joab em ad abſo⸗
lon nõ vemiſſet nec eius negocium feciſſet n
pꝛius abſolon offendiſſet· ¶ Vl dic ꝙ joab

pꝛ in ceps: ideſt deus quãdoqʒ ad abſolõ id
eſt ad peccatoꝛ em poſtãy multum offẽdit ſe

getem fidelium igne tribulacõis affliit / vk
ſeg etem virtutum in ſeipſo igne cõcupiſcen
cie conſũplit · llecius quãdoq; venit: de euz
miſeꝛi coꝛditer eouͦtendo negociñ ſalutis ſue
ꝓcurat cfficacius & facit· exempliñ de pan
lo & magdalena · jdeo bene dicit roman.v.
Ibi ſuꝑhabũdauit delcm̃ ſux kuñndauit grã

apit xij F-

Egit · i. ſNe · xx · ¶ Abſolõ
filius danið fecit ſibi eurꝛ os et
equites e viros qui p̃cederent
eum: & quia ambiebat ad re⸗

— gnum: jd eo m poꝛta ſtabat d

cünclis de longe ad indicia vementibus ap⸗

ponebat: & patri ſuo detrabens ſe iuſte iudi
caturũ ia ctabat/ qui ſalutando venerant ap
pꝛebendcbat & oſculuʒ eis dabat de dicebat
: vwentur ſermones recti: ſeð non eſt qui te
audiat conſututus a rege: qui ſcilicet me o
ſutuat iudicem ſuꝑ terꝛam: vt recte iudicẽ ·
¶ Die igitur iſte abſolon coꝛ populi attraxit
?c muenta opoꝛtunitate regnum innaſit et
ꝓpꝛiim gemtoꝛem ⁊&τ a regmi ſolio depulit /
oocubmas eius fedamit: & pſuʒ oceidere te⸗
prauit. ¶ Reu ea ſic facinnt ambicõſim
colloqnijs de clauſtris: curꝛus em̃ d equites
tideſt mũd põpam ſibi agregant/uſtos in
dices ſe eſſe ſimulant/omium ſocõꝝ ſuoꝛnz
ſbi amicici S= axplaudẽdo & adulãdo oſcu
lando & familianttatem oſtendendo ꝓcurãt
& ſi contra patrem ideſt cõtra platuʒ vł ſu
pioꝛ em cõiu racõem ſeu cõſpiracõnem facien
tes ipſũ litibnus & accuſacodibns impugnãt/
it a ꝙ quãdoq; ðᷣ ꝓpꝛia ſede ⁊c digmtate ip
ſuni eiciũt atq; fugant /concubmas einsi·
familiares & amicos eius vituꝑant atz gra

nant:& qꝙ; deterius eſt quãdoq; moꝛtem il⸗
lius machmantur & trackant / & ſie finaliter
loc ipfiꝰ impant regnãt. Vnde i. reguz.
xvj· Irꝛ ues zambꝛi ꝓcuſſit & oecidit. olla

regem iſrabel & rgnamt ꝓ eo/⸗ jdeo bene dẽ
Michee · vij · filius contumeliam facit patri

iſequit᷑ & mimiei hois domeſtici eius ·
Capit · xiij · G.

Onit᷑ ij · Negum ·xvj· ¶ Die
babes ꝙ; ſiba videns dauid re
gem fugitinn: & m deſerto pe
regrinum panes vmum et alia
eeernceia attulit miſboſeth: & ma

giſtrum ſuum accu ſauit/& ſie rex poſſeſſio
nes && miſboſeth ſibi dedit/ ſemei Cantem de

genere ſauDrei maledicebat/& decrepitudĩe
montis lapides & eum iacebat/ & multis m
iurijs lateſcens ipſũ: vin ſangumum appella

bat - Illud poteſt allegari oontra quoſ dazx

adulatoꝛes: qui quãdo vident peccatuz ſu⸗
um: & maxime quãdo vident pneipẽ vłᷣ p̃⸗

latum m aliqua neceſ ſitate onſtitut um: ſo

lẽt ſibi adulari / ſe ei m miſeriœz dia p̃ſenta⸗
re & aff erꝛe: & ſic regem e ſuꝑioꝛ em amicũ
ſibi facere & placare tandem vero ſolent de
trabendo alios aecuſare: & eos depom ꝓ vi⸗
ribus ꝓcurare: & ſie heredit at em ĩnocentis
ideſt beneficium vł officium ſolent quãdo⸗
q; eum fraudulencia repoꝛtare · Gñß. xx vij
vemt germ anus tuns fraudulenter & ſubri⸗
puit benedictionem tuam / malnm igitur de
penculoſũ eſt ꝙ rex vł ſuꝑioꝛ ſit mmis ere
dulus: & maxime mſi pꝛ eſens fuerit ac euſa⸗
tus: ſicut m iulla cimtate antiqnitus ſcribeba
tur vbi iudicia rdd ebãtur. audi aliam ꝓtẽ
ſi em̃ dauid miſboſeth pꝛins audmiſſet be
reditatem ſuaʒ ſibi nõ abſtuliſ ſet nec eiꝰ ad
uerſario credidiſſet · . (Al8
de ſemei poteſt allegari oontra malicõſos qui
ſcilcet ſeunt odi inudram &τα maliciam ꝗᷓm
alæt entra aliquem ẽpdiu ipſum vident ꝓ
ſperari diſ ſimnlare: quem tandẽ ĩ tribulacoe

viderint ſolet contra pſum mſurgere & euʒ

miurijs verbalibꝰ & realibꝰ impuguare/ido
bene dicitur · ecẽ · xij In oculis ſuis lacima
bitur immicus / ke ſi muen ent tempꝑꝰ nõ ſacia
bitur ſanguĩe · ſi mtuermtr tbi mala muemes
aum illum pꝛioꝛem · ¶ I ſi vis dic illud ꝙ

ſſu pſſint lein/ viſte
linukanfſgl nder

“ . cuis .
uſivddenen cuins ſunt man
m

unt ſup n

1 ſeunfn iantes y:u
. Go
no diunn gwn ſide
DM eN
ne ſiſine ent Kt an
ſockfuil, ſdt lnoe
rent/1 td
, rate
ncuurd
Cna 7

fanut nie hich
Konſdt dran
pumngqn donmnd umn
gaut A Mobn⸗ hri 4 4
ps nutr ſtimni ⸗7 nn
centi tir rnft al n lun

cpuſimn tub auſtaxbtres inprem

õ
prſiſßint tdim teptib ſihie
id peſt arc dn dwan aul
õ
s ugns: fſatn meis acan fne
us deroninan gtans ſkren tum d
iceſt un ofinhan wyflan ſa
ſit tanen quia notten a; erngt

Ehlat ci bs bevß ſpꝛap

nt lon ſae m h ea Fra a
6

.

erdteſit' ſie an abſclon Pl
oduiſſihc diſ apilo ndeyed nel

Abſe A derid dmadnſas

glſende dedendo oſihumd

N Rnaliter ddlrarn ſalan
geo ſuſ
Achuum ſu ſpenſus u nat⸗

mqu
gerd⸗ qnnoꝛ es fide

esſnrgidne fu iipuium e

es Ninfanne uo amnde mon/n
dum Peop nſtinreedatd

ecxioꝛes. 8 e e ſenchn .

eſar . de
N lganden n

„, , n
mins pſir riy liumm Pel
. Ili⸗ vt lege wunß⸗ u⸗ ſonj
tsiuiido nan praeihſu
mirmeqzido vden pje e vr ß⸗
nalqna ned ſitate wnſſitttum ſ⸗
dlm Keamwiſencrd Pſatx
Kene Aa gen Nſih ien mic
ent Npaarene tunden o ſolen de
ndozios aeruſare N cos dan Py/
peumm: fe betdiaren inoemnt
mefiaum yl offcun linr nio⸗
faubalencia tepaan Gibxxvi⸗
manus nuis fundullta Eſihn
eictonentuan minnm 8ttund
ſRheſiper ſitmms 8
– nKprCans funnt eella⸗

wcnre annaitus
tut n Aantut an
o iudicia idd iu aud aun Z
bpims ubuſſt .

denanſpaſ Gſulſſenralt

ren iujfti (s
1o ondioſſi⸗

vußt c malcuummn

ſſimmare n mlurgene d a

ſer ontra . 1⸗
der S Lreiibe mpibe
arhrich , ls ins i
ut Nn rn, n
ſiconene⸗ nentes

ſeubie

dauid im pediuit oceidi Semei maledictiõe

dicens quid ſi tibi dommus pᷣcepit vaðe et
maledic dð ꝛc̃ · Doteſt allegari ꝙ vir paꝛu⸗
des quãdo mfoꝛtumjs videt ſe tribnlatũ:nõ
debet le vindictã contra miuriantes ꝓꝛum
pere. ſed potius cõſiderare ꝙ; talis con ſidera
cõex dei ꝓuidencia ꝓuemt: & ꝓpter ꝙ; ſua
demerita a domĩo bic ꝓcedit · Amos⸗ u)· nõ
eſt malũ inciuitate ꝙ faciat dommus.

Capit · xiiij⸗· J.

Cribit · .· Res· xvij.· Acby
tofel ſum?ꝰ oſiliariꝰ dauid cuiꝰ

ſi quis conſulet dommnz / fuit
pꝛimns qui dommũ ſuum ne⸗
gauit /& qni abſolom adheſit / & qui mtrare
ad patris cõcubmas ſibi wonſulit/ & qui dðᷣ
oceidẽ wluit & ꝓmiſit/ euiꝰ con filium ſup

opꝛeſſione dauid cuſſiarchites impedinit/

jdeo doloꝛ e & in uidia ſtimulatus abiens:la
queo ſe ſuſpẽdit /vt dẽ m c apitulo ſequẽti⸗
Ulud puteſt allegoꝛ ice dici iuda qui ſez
iſtum achitofel qui mterp̃ᷣtatur frater me
us irruens: frater meus tractans: frater me
us denommari cogitans/jſte em̃ cum danid
ideſt cum xp̃o familianꝰ conſilianiꝰ ſeu apꝰ
fuit/ & tamen qmia moĩtem eꝰ excgitauit
& tractauit & cũ turbis iudeo ꝝ ſupꝛa ipſuzʒ
ir mit / jdeo a ſocietate ip̃iꝰ & a Feia & a glo
ria cecidit & receſ fit / jſte em̃ abſolom pefſi⸗
mo dauid filio: ideſt populo indayco noſert
ad heſiſſe: & dauid ideſt magiſtꝝ ſuũ xpᷣm
negal ſe & de eo occidendo conſilum ̃buſſe
& finaliter ad lram ſe la queo ſuſpendiſſe ·

Actuum ·. · ſuſpenſus crepuit mediꝰ? · Il

iſta poſſunt allegari / illi qui m domĩo fa
miliante & cvnſilio alicuius ſunt maioèg: &
qm ſibi videntur ꝓpmquioꝛ es & fidelhoꝛ es
fama & repntacõe apud ꝑopulum: peccato⸗
res ſunt: quãdoq; m ſuo amoꝛe inconſłacio
res & ſi m foꝛtu mium ſibi accidat ad recedẽ
dum ab eo pꝛonpcꝛ es & a ꝑſecucõne ipſiꝰ

accrioꝛ es· ps edebat panes meos magmfica

uit ſuꝑ me ſuꝑplantacõem⸗ R
V illud die contra ſuꝑbiam & inuidiaz
que ſeilicet iſtam tanto doloꝛe affecerunt.

quãdo vidit cõſilium ſuum repudiari &

altenius aꝛobari / ipſum ad ſuſpenſionis la

„9

cnfilium erat m illo tpe quaſt

queum attraxer̃unt · Vr dic moꝛ aliter cõ⸗
tra malos eccãſticos vł p̃latos/qui ſcilicʒ m
domo dauid i qne ſiſt eccleſia alijs pponũ
tur m ſenſu & m conſilio ideſt m mũdana ſa
piencia aꝑpud homies exaltãtur: & ſic ad lit
teram videmus de multis aduocatis & cleri
cis & de multis pꝛ elatis & ſcientificis quo
rũ dicta & cõſilia dei p̃ſagia eſſe reputãtur:
qui tamen in moꝛibꝰ ſunt pſi magiſiro ſuo
xp̃o mſideles c ad ꝑſecucõem pſius que fit
vicia & peccata alijs ꝓmoꝛes mytuz ſeʒ
iſti vt cĩter alijs ſunt peioꝛ es / iſ i em Sdicũ
tur achit ofel id eſt frates ogitãtes / vnde il
lud diluculo ſurgent es coꝛrumpunt om̃s co
git acões ſuas: fratres tractantes ꝓ negocõ
rum diligenciam: quia ſcilicet om̃a tractamẽ
ta & mundi negocia traſeunt ꝑ manns eoꝝ

O ſeeij. filij mominis hij viri qui cogitant m

iqnitatem & tractant conſilium peſ ſimnz m
vꝛ be hac · Item fratres irꝛuentes ꝓ rapmazʒ
& ſeuiciam: quua iſli nemim pꝓcunt ſed ꝓ ex⸗
actões contra pauꝑes & ſubditos irꝛuut at
ꝙ curꝛũt · Job · vj· ſup pupillũ irꝛuitis æ ſub
uertere mtimim amicum veſtrum · Item di⸗
cuntur fratres cadentes /quia ſeilicet iſti ca⸗
dunt a ſtatu gracie ſpnñaliter / cadunt a ſta
tu ſecularis eminẽcie qnãdoq; ꝓ mfoꝛtuma
tem poꝛ aliter cadnnt a ſtatu huius vite per
moꝛte c: ꝑalr & finaliter/eadũt ab obtentu
eterne gloꝛie in mfernum eteꝛnaliter / vbi ſez
ad patibulum id eſt m fernum ſuſpenduntur
& ibi ad extremum ſuꝓplicium condenpnan
tur crudeliter e phẽmter · Eſaye · ix · qui fu
gerit a wee foꝛmidims cadet m foueam è
qui ſe explicuerit a fouea tenebit laqueo ·

Egitur. ij· Reg·xvij Abſo
lon contra patreʒ miſurꝛ exerat
m pꝛelia /m pꝛ elio victus fuit
/¶ nam cum m mulo ſederet/ &
Aub quercu frõdoſa tranſiret /
eapnt eins ſicut dichiun eſt cuꝰ ceſaries erat
magna adhbeſit quercui · & m illo ſuſpenſo m
ter celum & terꝛam mulus cui mſederat p⸗
tranſiuit: ꝙ vidẽs joab tres lanceas accepit
& eas m abſolon mfixit quem adhuc palꝑi⸗
tantem decem munenes armigeri dauid occi
derunt. & tãndem ipſum m foueam magnã

3 ambicſus łᷣ quicũq; ꝑeccatoꝛ qui ſeʒ regnũ

ſuper portau erunt · ¶Der abſolõ mtelligit
piecernnt: & magnã lapidum cong erieʒ de
a temꝓvꝛ ale & mundi ꝓſperitatem de ſiderat
contra patrem ſuum & dominũ & cõtra p̃la
tuʒ p̃liat & certat m mulo carnali s wollnpta
tis & ebete mentis equit at / ceſariem capillo
rum ideſt ogitacõnũ & curaꝝ ſollieitudmẽ
mult ã habet / quercui ideſt mundane dignita
ti & gloꝛie ſeculari ꝓ deſiderinm adberet de
e toto mentis cnatur /bic mẽetaliter ibi pẽ
det & bene mter celum & terꝛam pẽdere dici⸗
tur /quia ſciliz ambicõſus nec m terꝛa ideſt ĩ
inferioꝛi ſtatu manere contẽtus: nec ad celũ
ideſt altitu dimem quã aꝓpetit cõſeqnit/ ym
mo ſemp muana ſpe & ĩpendulo cõmorat:
Eaʒechieł.vj eleu auerunt anplvꝰra mter celũ
& terꝛã · Joab qui niterp̃tatur mimicus id ẽ
Syabolus: inueniens wiẽm ſie pendentem &
ſic mſtabiliter manentem & ad illa conſequi
carnaliter ãhbelãtẽ: ipſũ tribo lãceis · ·tbo pnᷣ
cipalibꝰ vicijs ſcʒ luxuria ſuꝑbia & anaricia
ſolet cõ fodere / & poſtẽy mulus · i· coꝛp? ſu
um ꝑ moꝛ tem tranſierit:& eum dimiſerit: ſo
let eum dpabolus m manꝰ oĩm demouũ tra⸗
dẽ: qui ſcʒ decẽ dicũtur ꝓeo ꝙ ſuptraſgreſ
ſoꝛ es decẽ mãdatoꝝ machmãtur / vt patet
de beſia abyſ ſi que decem habebat coꝛnua
Apoõẽxuiy quẽ ſcilicet palpitantem ? dolentẽ
m mferno ſolet mterficere & pumre / & ſic ſo
let abſolõ ideſt peccatoꝛ & am bicoſus de re
bellione & am bicne ſua qᷓ ſẽilieʒ cõtra dñm
Patrẽ ſun vł p̃latũ facere mititur triſte ſolaci
um reꝑoꝛtaè · Ecẽi · xlvj· contra dommnũ pn
gnare nõ eſt facile ℳ. AIr die
moꝛaliter ꝙ abſolon qui mſurgit ↄtra patrẽ
eſt caro: que mſurgit eõtra ſpũm: vł pecca
toꝛ qui mſurgit per inobed ienciam contra
deuz / qnia ꝓcerto iſte debet adherẽ quercui
meſt cruci ꝓ penitenciaʒ /& ꝓꝑ paſſioĩs deuo
cõnem debet ab ea mula ideſt carnalitas fu
gere ꝓꝑ abſtmeneie macreacõem dᷣbet m altũ
ſuſpenei ꝑ ſpem & cõtemplacõem / a ĩoab de
pᷣlato tribus lanceis ideſt triplłici rep̃łẽſone
cntra tria pꝛincipalia vicia traſfigi/ ꝓ coꝛ
rectionem & redargucoõem: & ſic debet decez
inuembus ideſt decẽ mvatis legis tradi per
execucoem eoꝝ: & ab eis mterfiei & occidi
p carnalis vite mterꝛupcõem & deſtructiõʒ
m foueam ſcilicet moꝛ tis vł inferm dẽt Piei

pꝓ futuroꝝ toꝛmtoꝝ cnſideracseʒ/&& cumn
lus lapidum ideſt congenes bonoꝝ documẽ
toꝝ dehet ſuꝑ eum aggregan ꝓ p̃dicacoem
Treñ:in· lapſa eſt m lacũ vita mea ꝛ2c· De
duobus nucijs qui regi victoꝛiã & moꝛtẽe ab
ſoõ nũciauerunt thuſſi ſeʒ & achim as dicit/
ꝙ achimas qui vltenꝰ cu curꝛit quia ꝓ viã
copendij ſcunt ire pꝛius ad regem peruemt ·
De vere multi ſunt qii terdius meipiũt
& tamem quia ꝓ compendiuz religioĩs pau⸗
ptatis vł pritecie cranſeunt alios qiu vadũt
ꝓ viam mũdi cem p̃cedunt & ad regem cri
ſtum pꝛimi ꝓpuemũt ideo bene de ipſis dicit᷑
Mat ·ij erunt noui ſ mi pꝛimi ꝛẽ· C . N.
Dic aduerte ꝙ; dato c abſolon actualit᷑
patreꝭ impugnaret/ mortem qʒ eius ꝓ viri

bus aPeteret / ipſe tamen dauid paterne mi

ſeriœ: die nõ oblitus: ĩpſum peſſimum filiũ
ſuum diligebat: g& moꝛtem illins ꝓhibebat/
vndð de ip ſo moꝛtuo ſũme doluit/ðd& ipſu eti
am miſerabiliter Fleuic dices abſolon fili mi
rfili mi abſolon quis michi det vt moꝛiar ꝓ
te · ¶ Inloc notari põt qñ p̃latus videt ſi
lium ideſt ſubditum ſuum erꝛ antem/& ſe ali
quociens impugnantem/nõ debet ad vmdic
tam mouerl / ſedð Potins ſibi cepati: & ðᷣ moꝛ
te ſpũali etrnali ipſius deflere pariter et cᷣ
triſtari/ dol endo em̃ d cmpaciendo debet
ipſum punire: & pnmendo ipſum deflere &&
ꝓ eo dolere/ꝙ etiam facit domĩus qui ſeilic⸗
nõ vult moꝛtem ꝑeceatoꝛis: ſeð vt magis ꝛc
quia ſibi ſcilicet nõ placet ꝙ lviem in eternnzʒ
pumre euzʒ opoꝛteat · Dapiẽ ·· deus moꝛ tez
nõ fecit:nec letatur m ꝓdicõe viuoꝝ· ꝙ etia
ad pꝛimũ affectum a Plicari poteſt qua ſeʒ
dato ꝙ a filio iniurietur / ſibi tamen copatit
de eius m foꝛtuĩo contriſtat᷑· pz. QAuomõ
iniſeretur Pater filioꝝ: miſertus eſt dommuꝰ
timentibus ſe:reœz datus eſt: quomiaʒ pul
uis ſumus /hHomo ſicut fennz⸗C De nota ꝙ
dauid fleuit ꝓ miquo filio moꝛtno: tame
nõ fleuit ꝓ innoc?᷑ti filio defuncto: vt patʒ
5xi · See notat ꝙ magis e fleda moꝛs,
maloꝛum ; bonoꝝ / quia ſcilicet illi moꝛtui
vadunt ad etẽènam gloꝛiam / iſti vero ten⸗
dũt ad eternam miſeriam / jdeo bene dicitur
Ecci:xxij. modicum pꝓloꝛa ſuꝑ moꝛ tunaqm
requienit / nequiſ ſimi aũt nequiſ ſima vita ſu
pPer moꝛte fatui fleas / cẽyuis abſolõ fint pul
Herꝛimus / fuit tamẽ nequiſ ſimus & moꝛte

„ „mmo
opant, der nn⸗
pbmd Gunt Fiems ſi
,5 , anqne

ſopiyfj .
ig degt munrat & a .
õ
ußhelenlſind „damn ſancys
firſinns⸗ Amihpieſſims dand .
Pamatfniin vininii ſnſfndn
Oon DMhaumnts pſcnſoüſhnd

huſhänug'ſenganoiſſmee

yuns ſidofſſinns Ans ſnemiſin
ſprmde vrmtſſinns. n iſts ggon
ipntpno at kyn gaa s N gorns

ins, yjrunbus fcenis a vontens

õ
Uintdusſuns iinbita wrſumere n

is ſteg nidienen Fünumg
runlibas mnen ſiadam⸗ nſnii i⸗

uun rins d dorg ide
n domo arvin nd nn

etayy

ndigebar nonen ns pplba⸗
de pſomoꝛto ine dolit ipſ .
tiſerbilter flaur dreis · bſolifil
ſonqnis nebidetyr
venitn vtcp q Pleus vdet ſi
Mſubdtumſunm aſten Eſa al

ns pigunten n darn id die

wouen ſcd insſihoete edor

lNemal pfis delee pertte ad
n dolendo en ainpaclendo delt
punre &. pummndo pſin def
olar crinn iar donis iſale;
moiten accrtons ſch nags i
ſoleet no Pact, win intenm
egofvitent Vupie dens nortez
tenee Ktatan m pdicde von⸗ petia

õ

1clio immieut ed tanmn apalt

s mfornio wimnſn ß; quon

o mſemsaſtn
aake gonill

ſinafinnfi.

moꝛlar py.

turpiſfima conſumatus O.
Hiec etiam nõ ſolum m ip̃o vwer: ymmo m
om mibuns qui magis gracijs P ceteris pfulſe
runt / qni ſcilicit vt witer ceteris delinquerũt
: vł moꝛte magis miſera deceſ ſerunt / ſicut
aꝓparuit de ꝑꝛimo angelo qui cecidit · 8 ⁵¾99
lomiĩe qui peẽcauit / de ſalomone qni ydola⸗
trauit de danid qui adulterinm & homicidi⸗
um comiſit / Sðiſto abſolone qii contra patrẽ
ambiuit / de ſanpſone qui cecus ru ma domꝰ
defecit/ ð jnlio ceſare qui cõfoſſus m ſenatu
perijit/de milone qui a beſtiys deuoratus fu
it / de ſeneca qui apcõne vene m balneo dᷣefe⸗
cit · de plinio pho quem fanilla ardentis mõ
tis conſunpfit/ Sð illo phᷣo deo dante quẽ tur
ma canum comedit / de eſtula pio patre me
dicoꝝ qui fulmine ꝓijt / de allexandꝛo magꝰ
vweneno pẽpto / de tulio m conſilio gladijs cõ
foſſo:de tyro gladio truncato & capite eiuꝰ
m ſangume wlutato; & tamen conſtat qꝙ
lucifer fuit ſubtiliſ ſimꝰ· adam m ſciencijs ꝑ
fectiſſimus · ſalomõ ſapiẽtiſ ſimus. danid ꝓ
pheta maximꝰ in virtutibꝰ ſanctiſſimꝰ.ab⸗
ſolon pulcherꝛimus ſanpſon foatiſſimꝰ· mi
lo robnſtiſſimus: ſeneca moꝛaliſ fimux· ꝓli⸗
mus ſtudioſiſ ſimus. julius ſtenniſ ſimꝰ: al
lexandeꝛ potentiſſimus · In iſtis ergo nota
ri pPoteritq; nõ eſt bonũ graeis & gloꝛijs:vi
ribus & virtutibuns p̃cetèis aliquociens ba
bundare / quia ſeilicet tales dñ exmð ſuꝑbiũt
ſolent dies ſuas miſarabiliter conſumare/me
lius eſt ergo medioerem ẽ ſũmuʒ m gracijs
natu ralibus tenere ſtatum: mfimũ ſupꝛe
mum cotent us ergo eſto gloꝛ ie tue e ſede
m domo tua·viij· reg · xinj·

Capit xvr DP.

Cnbi r Ges:air. Cun
danid reducètur a popnlo miſ
boſecht filins jonathe / qui ſciliz
cum eſſet mfans de mambo nn
tricis ſue ceciderat/& ido elau

dus emat: Ppter ꝙ rege fugiẽte merat: ꝙ ſer

uus ſuns ipſum contenpſerat: & ſibi ſternere
aſinum noluerat: regi reu ercenti obniam ve⸗
mt/& ſibi illotis mambus & tonſa verba oc
curit / veſtesq; ſuas nõ lauerat:poſtẽᷓy fue⸗
it rex electus / iſ te ergo cum ſe excuſaret:
ſeruum ſuum qui ſe ↄtenpſerat accuſaret / rex

qui bereditatem eius & eidem ſerũo dederat
ſicut ſupra caꝰ · xvj· fuir diclum inter eos di
uiderat & medietatem herdidatis dictio mi⸗
ſboſech reliquit · alia m vero mediet atem de
dit ſeruo ſuo: d. fixum eſt ꝙ locutus ſum:
tu et fiba dinidite ꝓoſſeſſiones · ¶ Miſboſeth
qui mterp̃tatur os cõfuſum ſignat peccato
rem: qui os confuſum bene dicitur/quia o=
eius cofiteri ꝑeccata ſua confunditir / ille eſt
ergo qui ſemper m moribꝰ clandicat · c per
cn ſtãciam nũqᷓe m rectitudine ſtat/ ymꝰ
ſemper ꝓ m cœnſtãciam facillat: & ꝑ maliciã
nũc ad vnã ptem nũc ad aliã ſe dilatat · in-
reg xviij vſ queqͥ clandicatis in duas ꝑtes
Quãdo em nutrue nrã ſellicet beata virgo/
vł diuma gracia iem in ꝑeccata cadere ꝑ
mittit/ſtatim dyabolns m eo claudicacoem
menſtancie & malici e mtroducit: nullus ei
m rectitudie inſticie ꝓſeuerat: mſi nutrix ſua
dinina gracia ipſũ manu teneat & conducat
:ille etiam toto tenꝑoꝛ e vite ſue claudꝰ incõ
ſtans & delicõſus m moꝛibꝰ efficitur: quia
tem ꝑoꝛ e mfancie & iuuentutis de mambus
nutricis ſcilicet diuine gracie per peccatum
cadit: de manibus nutniicis ideſt de manu
ten encia pꝛelati per apoſtaſiam vł obſtma
cõem recedit · ub · Adoleſeens inxta viam
ſuam vadit de cum ſenuerit nõ recedzʒ ab ea
jjſte eſt ergo cui ſeruus ideſt coꝛpꝰ pꝛopꝛiũ
obediè recu ſat: ſed ꝓotius ꝓ carnales motus
contra ipſum murmurat & rebellat: & aſinũ
bnmilitatis ſibi nõ ſtermit aut p̃dpat · ſed po⸗
eius hereditatem ſuam ſeillicet eternam gloꝛi
am ſibi ſubrrabit:& apud regem xpm odibi
lem euzʒ reddit: quia ergo iſte miſboſeth id ẽ
pꝑæccatoꝛ cum rege xpᷣo ꝓ im itacõem nõ int:
ſed potiꝰ indigne & m paratus regi xpo ad
eum m altaris ſacramento m paſcate reuertẽ
ti vł in iudicõ ad mũdum vt om̃s indicz re
uertenti occureit: ita ꝙ pedes affectonis ñ
lauit barbam mundane ſapiencie vł pilos tẽ
poꝛales opnlencie nõ radit / veſtesq; ext erio
ris onuſacois & a arencie nõ mudabit jõ
a rege repꝛ ehenditur de bereditas ſeu ꝓſpe
ritas ſua dimidiatur ſibi/ mquantum ſelie
vna ꝑs h̊ eſt temꝑalis opulencia ſeu cꝛ pa
vita/ alia ꝑs ſeilicet eterna vita & gloꝛia ſub
trahitur/ſibi penitus denegatur/quia reuera
qui xp̃o ad futuꝝ jadeum vementi: vl ſaẽ⸗
mento altaris Hominm a ꝛopinẽpti: l etiã

in ramis palma ꝝ in ieruſab mtrati: E mſu
m cam ace in neceſſit ate vł aduẽtu ſpureꝰ
illotus & imũdus deo occurrèit / mediãte bo
noꝝ ſuoꝝ ſcilie et bona am̃ e graciazʒ & gloꝛi
am fibi tollit/ Poꝛcõπ ſuã ſibi trũcat diĩdi
at & pᷣſcidit. Dañ · v. dimiſ ſũ eſt regnũ tu
um d datũ eſt mũdis · jõ · iij · reg · viij · tolle
tecũ mun?᷑a: vade m oecur viri dei / munera
mcp·i · Vtutes..¶Q. Illnd qꝙ

ille miboſeth comenſalis regis dauid cũ re⸗

ge fugitio ſeu m tribulacõe Poſito nõ mit · ſi⸗
bi tñ ad pꝛiſemam gloꝛ iã reſtituto obniã &
m occurſis veĩt · Ad lve poteſt allegari q;
mũdam amici dato ꝙ fint alicꝰ còmeſał &
domelſtici & dato ꝙ m meiſa ſua cõſueuerũt
aſſiſtè/ & tãqᷓ ſpãles amieci cõ ſtitui / ſed tñ
ipſi cũ eũ ad tribulacõeʒ veĩre cõſpiciũt / ſta
tim eum fugiunt & dimittũt / & cũ eo ire rẽ
nuũt. ſed ꝓcerto qnñ ad pꝛiſemũ gduz reſti
tuũtur: tũc ſibi occurꝛ a laudẽ płetur:
ac ſi & vera ꝑmãſiſ ſet amicicia: ipſu m pꝛo
ſpeitate repoſitũ cõitant: & de ĩ gtitudie et
mecõſtãcia ſe excuſaè ꝓ viribo moliũtur/ de
iſtis ergo bene dĩ ecci:· vj: Eſt amicꝰ ſociꝰ in
mẽſa & nõ ꝓmanebit m tpꝑe tribulacõis · Ite
illnd ꝙ hie dieit ꝙ ſemel q; pꝛimo regi fu⸗
gienti mſultanmit & maledixit / ĩe pꝛiꝰ ð do
mo ſua ſibj oceurꝛit/ cũ ipſũ ad pꝛiſciaʒ glo
riam reſtitu ere vidit · Doc pot allegari ꝙ;
qm homĩ m tribulacõe vĩto iiuriat᷑: R nõ ad
ſtatũ ꝓmocõnis cũ aduenzit / pſi occurꝛũt
aPlaudant && adulantur·⸗)

Capi · xvij· X:

Egitur · ij· RReg · . Popu⸗
lus iſ qui pꝛiꝰ ad ðdð ſcquen⸗
do ꝑæſſim: ſed pulcha imũ filiũ
eꝛ abſolõ receſ ſerat finalr ficto
ab ſolõ: ad danid eſt reductus
ſed cũ altrieacõ eſſet mter pꝑpulũ qiis ma⸗
gis eſ ſet ꝓpmqꝰ ipſi dauid regi cõtigit ꝙ ti
ba filius botri tuba cecinit & populũ iſrł ad
ſequẽdiunm danid diũtit & magnã populi mł
titudĩem ad ſe xit & dixit nõ eſt nob ꝑs m
danid: nec heꝛedit as m filio pſai / retẽ ad ta
bernacula tua iſæł / poſt iſſum antem mi⸗
ſit daind miltes ſuos · ſ· joab ꝑe ab yſai qui

eiba mnterfecerũt & caput ei abſtulerũt & to
um ppulum ad dauid reddiderunt · Dic.

—

vere qñ vniũſus mũdi łꝰ mpnᷣcipio a da
uid ideſt a deo receſſit: & pulchꝝ eius filiuzʒ
licet ꝑeſſimũ ſcʒ luciſeꝝ ꝑ ydolatnaʒ diutur
nis tempoꝛibus ſecutus fuit iuxta illud Job
· qui dxxerunt deo recede a nobis /ſciẽcia

viaꝝ tuaꝝ nolumꝰ. Tandẽ illo abſolõ id e

lucifero m arboè ſuſpẽſo: ideſt m cruce victo
ad regẽ ſuum deũ ꝑ fidem redyjt de ipſu rece
pit credidit / veꝝ qꝛ m pnᷣcipio fuit mter
iſtos redeũtes quedã cõtrouſia:qꝛ ſcilcet ali
qui ſe alijs pferebãt & aꝑnd regem ideſt apðᷣ
deũ digmoꝛeꝰ dicebant: vt ptz qꝛ indei gre
s coõtepnebant & greci ind eos ideſt ex iu⸗
deis cõůſis in uidebant / vt dr a ctuũ · vij· cp
ſfactũ eſt murmur grecoꝝ adnerſus hebꝛ eos
ita ꝙ aliqui dicebãt ego ſuũ pauli: alij aũt &
ego a ꝑello: & ſiec mter eos diuiſus erat xpᷣs
ly n· in· jõ occaſõe hꝰ diſceſioĩs tiba filiꝰ
botrir cetus her etiꝝ · tuba ſue p̃dicacoõiꝰ
incepit canere & a ſequela veri dauid ideſt
fide xpi lm / tiba łᷣ ſiba egreſſio / botri pꝛi
mogeitus mterp̃tat / qꝛ hẽtici a deo recedũt
& egrediunt & eſſe filij botri ideſt luciferi qui
dei fint primogenitus creatura noſcũtur/
ego iſti mter ceteros arcius neſtoꝛiꝰ diſcotꝰ
m˙amcheꝰ?/ & alij fiłs qᷓ taẽ filn dyaboli po
pulũ pùterunt/ nouas ſectas & bereſes inue
nerunt/& magnã ꝓtem mũdi ad ſe & ad ſu
os erꝛoès traxerũt/ ad lram patet de gre⸗
eis · ſelauis · vngu aris · ſtru ijs ruthems · geoꝛ⸗
gianis- armemis neſtoꝛiams· vnbiais· &
alijs ſeiſ maticis xpiais: qui ſeʒ tibe ideſt hè⸗
tiœzν buccinas audiẽtes: a vera fide xpi & a
ſua eccleſia receſ ſæũt: & dauid regẽ ſuũ xpʒ
& eccleſiã dimiſerũt · Vñ iſti hẽtici bñ equi⸗
pant illi draĩ de quo dr̃ Aoẽ ·xij· ey cau
da eius craxit ſecũ ꝓtem ſtellaꝛx celi/& miſit
eas m terꝛã · Vñ ſemie · i· dixit Pł? meꝰ re
ceſſimꝰ nõ vememꝰ vltra ad te / dð ergo no
ſter xpᷣs milites ſuꝰ ideſt auguſtinũ · greg·
ambꝛoſiũ & alios doctoẽs & pdicatoẽs ꝓꝰ
illos miſit / ita ꝙ iſtis mediãtibo c aput erꝛo
rum eoꝝ m magna pte abſiulit: & ad wra
fidem multos conũtit: quia ſcilicet ꝑ iſtos et
ipſoꝝ doctrmã plurimi ſeiſ matici tidie c
uertũtur & ad & eccleſie vnit atem reu⸗
tentur · Joſue · ii reuſe ſũt aꝗᷓ m alueũ ſuũ ·

[WRe Aißde⸗ „
kploilibe d Faonte er

itun frint /

2

Mone

entſcpden

i ent
iheſn usſen lonanef

wtheiniſen
=
NN
lee wn e ng

ns0 ſu igtoe ben *
uſt mrqnuc⸗ Cceſegfu ſene ia
uum audlſt ni offteum ſun
pꝛmeparun tn aun ra .
ſet/ton anin y hno hsnp
nitsdiuraffui imni aßrhue⸗
ſin pmouen nti ſid tatuj ſtan p
noeliun ,uſlee lega vdaſt
unſun zpra ain ihde ſocr guand⸗
ntaeunmanedens irneſenn
ſe niniaizec d n ri oper
ſedſupe vſtni·

Ci As. (
ſines tnnon tmai pi
nenſſe: cſint doinmum
lrtend cuſa ens m
. ſpode Prte ſanl domd
naſginontngdteder X

1

ni/nſundi ſoſue ar
nby onbus haht.

nhimes i

4 „——
un gabionn ii aat hev dald a

oniſeminr ii
e etent ntern epf.
Ralniſigoſdos e Bgenr d
Wwllu.

—

renint en
nieefnſin Kſecnes ntact

chrin ger ſot bodſceſoz tbafſe
aeuus ec ay nibi ſießdtaet
Pit cangt a ſinle wn iuth dan⸗

Ficpln nlal ſta gſo hmipif

erusmitaßtit / grbenel deo terediit
unt Nalefilbvnn dallieſin qu
dnt pimo efidis eatin noitt
umeg Eds TCns nnd diiet
amche/ N aj fls tiipfi drtvin
i putennt/nouas ſlis &. bereſs le
r/ magnã pten nid a ſe ol
s macit/aab lümtiur ege
õ

Armems, neſtoꝛians vnbiais. 8

natas Guis atiſe thr weſthi ⸗

õäs

õ
eſein ſiſthenbie⸗

. ⸗ I ea 8
e l dmoi deoch Ap
us rtſeu pen ſklar . Pe
iniew tui . Ne
. cad. r0b⸗ n⸗ no
3 itsclilfuge n
e gis A hdtes f.
adα des e .
. z nediitiocißl .
nia ſlte
sanit naſclet e
Aros anſl ertin e,
orwauunmn und⸗
n engerlſe n ,
d n⸗ 8
pieitui ſi

2

—

Jeitur RKegſi ·xxj· Illsᷣ aũt
bic pomt qui mterzogant
m balbela m quo dat᷑ mtelligi
c illa ciuitas erat antiqintꝰ lo
cus cõſilij ſeilicet habela lugens
ſeu miſerabilis mterp̃tatur ergo locus oon⸗
ſiſij dr qꝛ ꝓcẽto oſiliũ & ſapiã apð lugẽtes &
fſtes·i·apð lves ↄ ſidracoi & ſolitudiĩ dᷣditos
a mundi leticijs abſtractos melius ꝗ;ᷓ apud
ceteros inuenitur · Ecẽ̃i ·vj· Coꝛ ſapienciuʒ
vbi eſt triſticia de am aſa autẽ ꝓdicõe a jo⸗
ab mteifecto ꝓeo ꝙ dauid ꝓmiſerat ſibi du
catum populi quem joab amittere metuebat
Ad boc poteſt adduci quomõ ambicõ ho
minis eſt ſibi aliquociens cauſa moꝛtis/ſie
em̃ neqnac occiſus fuiſſet/joab autem nnẽp
eum occidiſſet mſi officium ſuũ ſeʒ populi
Pꝛ mcipatum pꝛopter eum amittere timuiſ
ſet/ non ambiat ergo homo alijs impare et
maxie alioꝝ officia vſurpa/& p̃cipue ꝓxt
ſuam ꝓmocem neceſſe eſt aliuz a ſtatu ꝓ⸗
pꝛio decl mare /quia ſeilicet ille qui videt ſta
tum ſuum ꝓpteꝛ eum defſicè ſolet quando
q; contra eum mſaniẽ dicens qui noſtra tol
lit mimicus ẽ · Vnde · ij · cr · nolnꝰ expoliari
ſed ſupei weſtiri ꝛc·

— —

Erbi ir Hezxrh. Cum
fames fenmo m terꝛa iſrł pſe⸗
ueraſſet: cõſulinit doinmum: ꝗᷓ
vt erat eſſe cauſa famis / qui re
— ſpõdit ꝓpter ſaul æ domũ eꝰ
qui nunſte gabaonitas occiderat / & ſub fic
e zeli fidei ꝓ eo ſeʒ ; gabaomte nõ erãt ð
Ppulo iſrłitiœ / jufiuradũ joſue patꝝ ir⸗
ritum fecerat / de qnibo om̃bus habet · joſue
v.· fames huiꝰ facta erat j-deo danid añ oĩa
cum gabaomtis qui remãſerunt quid ꝓ ſatiſ
Rcione ꝑeterent mt erꝛogaſſet: & ipſi a vi
ros circũfigendos deſcripte ſaulis poſtulaſ
ſent ſeptem viros ipſins ſanlis nepotes fili
