Rpimis denes pinepbiagt
ng tenenteqpnin els e aü eetnt
Ar ans n cedens caner drr: he
krroqlem ni mint kmmn: 4loil
lpunpynr quun lcunm alti⸗
Pupunt: onnaqte duent mat
.o nudcoſeent: tod pfumpet
odo puotnus Nrolltaran bean
newent qod ſltt nuth ani
Nm alenti ſt Kr bcunſt
ennt far aeder dun
denco it wen ol d
õ
e pai fi ial ⸗,

ians
. H⸗ Auihi
cbeus u o, öemi

„ 1
unfnnſn aenhlentet
GWan dnident te

/& ꝓο tozmento ꝙ; alijs ꝓau erat ipſum
ferit/ ſient at aret de illo qui bouem eneum
repit qui tam̃ pꝛ imꝰm eo moꝛ tis ſuplicium
tollerauit vt patz m epiſtolis phalandis ſi⸗
cut etiam piſius ile regis thezaumarius pati
bulu m reglũ ꝙ; cum magna diligencia Xſce
lerit atis ſuſpendẽ dis paue ratiꝑ ſe in ꝓpꝛizg
ſona enũtiauit Eccl · iij · Qui amat picł 3
m illo pibit qꝛ ſicut Sðꝛ Eccle · xxvij · Aui
fodit fou eam in illam decidet & qui · ſtruit

lapidem Pximo offendet in eo/& qui laque

um alio pPonit in illo tenet · vl allega iſ tnð
ꝙ ſepe fit ꝙ eodem caſu: quo quis alicui no
cere credit / ill ociꝰ ꝓficit/& nocum̃tum ꝙ;
ſibi pare crediderat in vtilitatem ipſi? deꝰ
vertit / ſicut patet de illo qui pꝛo ſuſpenſiõe
aman venerat & cum tota ſpẽ & wluntatẽ
ſuam ipſum honorauit & honoracoez ; ꝓſe
ditaſ ſe crediderat: deus ad alteꝝ oꝛdinuait
& e ccõùſo moꝛtẽ qᷓ;y alteri cogitanerat:ipᷣe dei
iudicio rexvꝛ tanit mirabilis em̃ ẽ ꝓmutacõ
occulte dei ꝓuidencie: quãdo vult opari:q;
ſ· bonum ꝙ mali ꝓ ſe babere credunt /ad bo
nos qñq; diutat · ꝓver · · Keſeruat iuſto
ſubſtãcia peccatoꝝ & malum ꝙꝙ illi mali bo
nis p̃parat in caput pſoꝝ girat. Vñ · ꝓũ ·
Juſtꝰ? de anguſia liberat᷑ & tradet im
pius ꝓ eo „R. Vr illud
allega ꝙ pᷣmium inſtoꝝ qnq; differt /ita ꝙ
quaſi m oblinioneʒ ſic tradimur / ſicut de illo
mardoc heo patet:qui mſidias regi reuelaue
rat / & cum ſibi nullum pmum datum erat
veꝝntam rex noſter xp̃e qui coctidie vigilãs
nocte in ſonpne dixit finalit qnãdo byſt ori
ax p̃teritas & ſanctoꝝ merit a in libꝛo mde⸗
libili ſue mtis religit/ipſeſ q; non dũ pꝛima
tos e piens: honoꝛe tam tenpahn honora ðos
de cermt: illos ergo finaliter ve ſtibo regis i⸗
cꝛpis dotibo mduit illes ſup equos de ſel⸗
la regis ideſt ſupꝑ ceſi celfitudinem cõſtituit
illos regio dyademate ideſ dignitate eterne
glorie honcrauit / illos ꝓ prneipes ſuos ideſt
P ang elos conduti & de duci pꝛecepit atq;
mandat/& ſic quicquid tradet:ipſos ꝓ me⸗
ritis ſuis remunerat & honorat bic enun lv
noꝛ e dig nus eſt quem rex Honoꝛe decernit
Vnde in· ps. Gloꝛia & honoꝛ e eoꝛonaſi
L. Vb die mo ralt / cy
veſtes regis fuernnt ille vrtutes qnas xpc
pabuit eirca c⸗pus/ ſ ,carnis / mundicie / pu

HM

nitas: què fuit ſieut eamiſia interioꝛ peniten

cie a ſperitas:que fuit ſicut tuniea ſuꝑioꝛ &

r eꝝ mundalium paupꝑtas: que fuit ſicut c a

mis ext erioꝛ:equus illius regis: fiut ernx in
qua fuit ꝓtatus / dyadema eius fiunt oꝛona
ſpinea: qua extitit cꝛ onatus/ dicit ergo ;
mardocheꝰ qui niterpᷣtat amara cõtricio im
pudicicie poteſt petrũ & andꝛeam & quoſli⸗
bet viros ſanctos ſigmficare / qu ia reuera in
poc fuerunt a rege xp̃o ſũme lonoꝛati quia
veſibo equo & dyadema ideſt ſue paſſio⸗
nis ſmilitudmeʒ fuerut cruciati/&τα ρ aman

ideſt ꝑ neronẽ & eg eam bonore kui? mſigni

ti/ q etiam moralit᷑ ſta poſ ſunt dici de quoli
bet ſancto qui veſti bo regis ideſt humiilitate
caſtitate pauꝑtate tegitur dyadema regis
i·ſpina ðᷣini timoris cꝛ onatꝰ pũgit equoꝝ

ſella regis ideſt beata virgme vl a cruce Per

denochem & fiduciaʒ veit᷑ & poꝛtat᷑ & ab
aman imimico ſuo ideſt a mi pneipbus &
ayranms ccũducit & vexat /illo· n. mõ rex
noſter xpc ſuos m hoc mundo honoraut: in
quantũ ille que ipſe habuit mſignia eis dona
uit & iſtis mediant bo celeſte pmium eis do
nari pat · Eccle ·· Coꝛonaà aurea ſuꝑ caput
eius expꝛeſ ſa figno ſanctitatis hec glorie ho
noris & opꝰ foꝛtitudmis vid ebat enim

Capit · Sexcũ · .K
. Egit Deſter ca · · cxXj
Sompnium mardochei
p fieb ant wees tumultns &
tonitrua terꝛ emotꝰ /& cotur⸗
bacðõ ſuꝑ terra / videbat eriam

q; duo dꝛacones maximñũ in muicem coflige

bant: ad quoꝝ clamorem cuncte cocitate ſut

nacoes: pugnarent cõtra gentem inſtoꝛ qui
timore tribnl acoe & anguſtia territ? / iam ſe
ipſam ſpectabat mortem: quibus · ſ· uſtis
2 dm clamantibo ecce fons puus creuit
influuium magnũ / & in aquas plurim as
redundauit & m lucem ſolem q; ↄuerſus eſt
vł ſecundi aliam littram luo ſol ortus eſt
z Pbumiles tũc exaltati ſunt & Zuorauerũt
inclitos Sic vere cum a mundi pncipio
terremot? & tomtruũ temptacõis lu cifert cõ
tinue fiut bellum mier duos ðꝛ acones: ideſt

inter racõnales creaturas: dy abolũ/& bomi⸗
ſic factũ eſt: q; cmote ſunt nacves demona

& infemũ neceſ ſario ex ſpcctabant: tribula⸗
cõnes & anguſtias ſuſlinebant: quaꝓ pter
ad dominum clamantes liberacõn em deuo⸗
cius implorabant dicens illiid pz. vem ad l
berandum nos / &. ideo de nutu: fons puus
ideſt beata virgo ꝓua & humilis/ in fluniũ
magnum creuit: mẽytum dom in eſt in fim⸗
tus cõt inere potuit & in aquas redundauit
etiam plurimas : in ẽtum ſ. pum ano gene⸗
n młta bñficia ꝓpiauit: & ſux et ſa ol· c der
filius ſul iuſtieie mundo oꝛtus && natus ex⸗
titit / & ſic pax tranquillitatis bone wlunta
ts homjn nata fuit / tune em bumiles · ſ.
captiui qui erant in limbo /iuſti qui ſunt in
mundo exaltati fuerunt cõtra inclitos ideſt
demones & t)rãnos p̃ualuerunt & virtute
illius ſolis: & fontis /moꝛtis et erne pieuſa
euaſerunt Malachie: t ij· oꝛietur nobis ſol iu
ſticie timentibo no men meũ N.
die q qñq; in aliqna eccleſa vłᷣ cõ⸗
nentu vemt terꝛ emotus & turbacõ vtꝑvte
qlua qn moꝛit pᷣlatus ſtatim eſt in electiõe
is && cõtecõ fit em qñq; ꝙ tune duo magni
dꝛ acones ideſt duo magm canonici vĩ pꝛio
res malicõſi & am bico ſi int ſe ꝓ badent a
digmtate cõfligunt/quo ſtatim Racto naco⸗
nes & ꝓtes ſe diuidũt & mlai contra iuſtos
Fualere cõtendũt · Ved ꝓcerto ſipe fit ꝙ
neuter duoꝝ dꝛ aconũ optinet / quymmo ſcpe
fit ꝙ aliquis fons ꝑuus / ideſt aliquis humi⸗
lis hmo pauꝑ & nulliꝰ reputacõms eligitur
& in fluiũ magnũ · in pᷣlatũ cõuertit & ſic
tandẽ m Incem & ſolem ꝓ ſan ctã & eocplaxẽ
vitam mutat᷑ / & ficꝑ ſuũ boni & hn miles
mou ent᷑ & exaltant᷑ mal vero & ſupbime
diante iuſticia deuorant q;ꝛ ꝓcerto ſepe fit
ꝙ qñ dñs ſuſcit at de terra inopem vt ſedat
cũ pneipibo: & ſoliũ gloꝛie teneat / tũe depo
npunt᷑ Potentes de ſede & exaltant bnnules

Capit . ſexti .0.

Egit . heſter · xvj· Dicitur
wv pvpulꝰ iudaicus in captiui⸗
tate poſit? iuſtis legibo vte⸗
bat / circa quod nota ꝙ; iu⸗
dDdei in terra ſua vbi erant libert
legem dei nõ ſeruabãt ſed pociꝰ ydo lis ſer /

& iniqnoꝝ contra pxpulũ iuſloꝝ & ndeliuz
pualebant / ita ꝓ runc omnes iuſti mortem

uiebant /m captiuiti tamen & tn bulaci ne &

ſeruitute dñm cwluerũt:legem ili? ſeruanerue

ſicut ponit · iij · libꝛo eſ dꝛ eica · xiij ·· Illud
pteſt allegari ꝙ vexacõ dat intellectñ· Eſa.
xxviij. dc ꝙ plus ꝓficit hom ini aduerſitas
ꝓſpent as quila ·ſ. m ſperitate Poſiti dñni
& eius legem obliuiſcunt ydolis && vicijs
famulant / in tnbulacõne vero ad ſe ipſos re
ueꝛtunt /& ſe ꝓter peceata fua pumii intelli
gentes: ſeruire dno: & mandata eius facere
cõpelluut.ps cum occideret eos: querebant
eum . Il expone vis ꝙ vt coõmunmt omo
m elior eſt in terra alena q; in Fpꝛia

Eaplicti Deſter
Liber

Incipit . Job

mtedopoen n
ſoln uqra qu
nanatiue pnunt
jvtam ago Vn
int iten bys no⸗
mine ob· & eat yf

e
„, (Aa emens deum: lec
ſenplet decns Atm eEln ddes
aa ſont dW⸗ G
els a malo d tria
ſel/ ſſchoent vy/ „wla onum: .
ranacrign etamga boum: E qn
lacamelon: quimg ere
faml lta mmis &re
nte aſine: & famla mu
atlis ve et a err
pcend ſnoder de n Rwge 4
. vurugus Intem bis quemterpta
ſtinane & wſihato: veſt diſgens ſtuuj
ſis A aleꝝ aſflator paofus & dulo
ſs unplexdeberſe bums & node
his heekis debet eſſe Xluſtus timens
un:& malen omnũ fugitimns qun etia
Ahe dig Job n inteptat dalens gnia
tſecebct eſſe peilpps pwſeres du
IS eDNNStl& Femebunde NKe
ſutmta tuenties ddſtimter ultos
Prere Vntutſo N Romndusetcke⸗
nbn numefficlis Aeſſion gufu⸗
t ante me eo pſſeſſio vitutunſtan

lelet eſſ muliplex ua reuen ppſe den

bee viyflios lceſꝛ. hy.
7 n .
na flus deſt rd . anant

eola
vyrlatnnm idit di . inures

ee.
Rlund 4 do:& mand
n. N

Krpfe
D

Pept

andate
n dedert 4eils aeen

W. eos:
qlerebn.
ſt m wnitnin en vnn

filie / oſſeſ ſio q; erat·
milia cameloꝝn: quing
gente aſine
ra talis vir

zus vite dolens trif

magnus ſum ef fect

Capit · Pꝛimũ⸗ .A.

E. J0P. CVA
totꝰ ſit moꝛalis &
moꝛalizabilis nich
il int endo ponere ni
ſi ſoluz aliqna que
naꝛratiue ponunt
ſdieam ergo ꝙ vi
erat ĩ teꝛra bijs no⸗
mine iob: & erat᷑ vr

ille finp lex rectus: & timens deum: & rece
deus a malo / & nati ſunt et · vij: filn de tres
vij milia onum: tria
eta inga boum: & qu
& familia mult a mmis/ & reue
debʒ eſſe cuilibet vir ꝓfect? q
iſte debet eſſe vir ideſt vigoꝛoſus
& virtuoſus In terra bijs que int erpᷣtat᷑ fe
ſtinans & c ſiliatoꝛ ideſt diigens & ſtudi
oſus & alio cõſiliator pacificus && dule
Vimplex debet eſſe bumilis & mode
ſtus Kectus debet eſſe & iuſtus timeng
deum: & maloꝝ omniũ fugitinus / qui etia
debet dici. Job qui interpᷣtat dolens qnia
ſ. ipſe deb et eſſe ꝓculprs d ꝓmiſeris bn
lis & gemebundꝰ/ & ſic
iſte erit inter oꝛientales ideſt inter iuſtos
magnus in virtut ibo & fecundus eccle. j
us & pᷣceſſi om̃s qii fue
runt ant e me: ergo poſ ſei ſio virtutum ſuaꝝ
debet eſſe multiplex quia reuera ipſe debz
Pabere.vij· filios ideſt.vij.dona ſancti ſpũs
tres filias deſt tres tbeologicas virtutes
vij · milia omum ideſt. vij · miſe ricordie opa
tria milia camleoꝝ ideſt trium pcium Peni⸗
tencie· ſ· otricois cofeſſiõis & ſatiſ factionis
onera ſuut ꝓoſſeſ ſio euus / qungẽta mga bo
uum·i.quinq; ſenſuũ carnalium obabitacõ
& qningente aſine ideſt quin q; libꝛoꝝ legis
& dininoꝝ mandatoꝝ bumilis recoꝛdacõ
t familia multa nimis deſt ceteraꝝ virtu⸗

tnm habnndans cumnlacõ. Vnde inkra⸗
opibns manuũ eius benedxiſti / & poſſeſ ſio
eius erat intera ·H· l dic
iſte vir eſt bonns pᷣlatꝰ quiſ· debet eſſe vir
in becillis & rectus ſine accepcõne pſonaꝝ
vl inſtieie oꝛnitat e ſimplex ſine plica id⸗
eſt ſine malicia & di plicitate tin ens deum
ſine ſeruilitate/recedens a malo non timoꝛe
ſed caritate / Job dictꝰ ideſt dolens ex paſ
fione & pietate in teꝛra bijs · oſiliãs & cõᷓ
ꝛdans allos cum feſtina ſedulitate / mag⸗
nus inter oꝛientales virtutis & fame muſti
Plicitate: ita ꝙ ꝛam de ipſo poteſt dici qð
ſequit nõne fidraſti ſernum meum Job:
non ſit ei ſimilis m terra: vir ſimplex &
rectꝰ & timens deum · Igitur iſ te habet in
Poſſeſſione ſua filios ideſt ſu bditos carita⸗
tinos filias ideſt ſimplices:pꝓfectos:came
los ideſt viros paciecia & bumilitate one
ribus tribulacõnum ſubiectos / boues ideſt
viros bonoꝝ opum laboꝛibo dedit os:aſiõs
& oues ideſt viros miſericœꝛd es lacte ele⸗
moſinaꝝ irꝛiguos & fecund os:p̃ᷣlatus enim
non ſolum habet filios: mmo & filias: nõ
ſolnum boues yymmo & ones:nõ ſolum eame
los:ymmo & aſi nas:quua · ſ. ſub pꝛelato m
domo eccleſie nõ ſolum ſunt ꝑfecti ymmo et
imꝓfecti: non ſolum ſapiẽtes: mmo & ſim
plices:non ſolum laboꝛiooſi: ymmo debe⸗
les.nthimo · In magna emim domo nõ tã
tum ſut va ſa aurea: mmo &e argentea lig
nea & fictilia: vnde et iam inter iſtos ſubdi
tos aliqui numerant ſeptenario numero/ ꝓ
pter.vij· opa miſeriœꝛdie: aliqui ternario
ꝓbpter trinitatis ſimplicem fidem aliqni qui
nario ꝓpt quinq; ſen ſuum cuſtodiam.
(C. Vł dicꝙ inſpnali poſ
ſeſſione viri uſti debent eſſe filn ideiſ t᷑ oꝑa
carit atiua: filie ideſt o pa pija:cameli qᷓ one⸗
ri ſe inclinant ideſt humilitas & obediecia
:ones ideſt fimplices sc innocencia: boues
ideſt foꝛtitudo & teꝑancia:aſine.i:traquil⸗
litas & paciecia: familia multa nimis. i. ali⸗
aꝝ virtutum bonoꝝq; agtuum & affectuũ
fertilitas & opulencia. Phili: iiij· habeo aũt
omnia & babendo D Veptẽ
fiij ob viciſſim cnima faciebant nunc pe⸗
nes vnnm:nunc penes alium cmedebãt &
:tres ſoꝛores ſuas: wcantes ipſos vt ſecum
comederent & vium biberet mimtabãt Job
vero de ſalute libꝛoꝝ ſolicitus erat: & ideo
conpletis conuiuijs pꝛo ſingulis ſa crificium

ſin ſignificãt viros ſcientifieœs & pꝑfectos
rfilie vero ſue deſignãt inferioꝛes ſimplices
& ignaros: Ita ergo eſt veritas ꝙ fili job
ideſt clerici & viri ſcientifici qui ſut in eccle
ha debent viciſ ſim cõuiminm ſpeciale facere
vbi. ſ. docendo & p̃dicãdo poſ ſint audito
res: & etiam alter alt recreare: debent etiã
filias ſoꝛoꝛes ideſt ſimphces & lay cos ad
iſtud cnuiuium wcare: vino ſue docume
pſos reficere & potare / ficut ad lram vide
mus de religoſis mendicatibo: qni alter⸗
natim ſibi & alijs p̃dicant & ad pdicaoes
ſuas ſimplices & ſeculares & maxnue ſoꝛo
res ſuas beguttas & filias ſuas inuo cant
& innitant dicentes illud · can· nj . Egredi⸗
mimi filie ſyon · Job etiam pat iſtoꝝ icleſt
pᷣlatus ſummam curam & ſolicitudinem de
debet d eſalute iſtoꝝ libꝛoꝝ ideſt ſubditoꝝ
habere & ideo ipſe ſacrificium landis & oræ

cioms pꝛo ſingulis debet domino facere &
offeꝛre

dinites per filias vero intelliguntur mfum
& pPanperes . Iſu ergo filij ideſt dmuites
quandoq;ʒ ſolent alternatim coniuuia facere
verumtñ ſemꝑ debẽt ſoꝛoꝛes ſuas ideſt pan
Pes adnocare Luce: . Cum facis on
nmium wea pauꝑes / vł tempe carniſie dea
bent alternatim coniu ium elem ofinaꝝ impẽ
dere paupibus & egenis / ſicut ad lteram
faciunt boni & miſerieꝛdes diunt es: in iſtis
ctuit atibo: qui inter ſe ſolent connemre/ &
vnus ꝓoſt alium cmnumiũ elimoſinarum de
ſubuencõn um pauperibus pꝛeparare
F · . Dic dicit ꝙ cum filij
aſſiſterent woꝛam domino affint inter eos
etiam & ſathan:cni cum diceret vnde venis
reſpondit circuiui terram & ꝑ ambulaui eã
ergo iſte ſathan nõ legit a dommo aliquid
pecijſ ſe: ni ſi ꝙ ſãclũ job oſſet affligere
& pꝛimo cum t emꝑale ſubſtancia ſpoliare
tandem vero in oꝛpe percuttere & granare
VPic ꝓcerto die ꝙ bodie vbi q; nuenmt
filij dei oꝛam dommo ideſt in quacumq; bo
na ſocietate ſiue religioſoꝝ ſine etiam lay o
rum ſemper eſt dare aliquem ſat han qii in
terpꝛetat contrarins vĩ adnerſarius traſ⸗
greſſoꝛ vł pꝛeuaricatoꝛ⸗ ideſt aliquos ma⸗
los rebelles & œntrarios omnium lbonoꝛ
aduerſanioꝝ dinine legis tranſ greſſotes &
ſue ꝑfẽclonis pꝛenarcatoꝛes / qii pꝛocerto

offerebat :Job ſignat bonum platum/ filij

v dic quod filios intelliguntur

non faciunt niſi teꝛram & Patriam explo⸗
rando per ambulare & circuire & boc non
vt poſ ſint pꝛcficre / ſed vt poſſint quem af
fligant & cui noceant muenire/ & occaſio⸗
nem ledendi alios reperire ſicut ad literam
videmus: de Ztrackoꝛibo inter religic ſos /
de muidis inter clericos/ s de balliniæ inter
lays Vnde ſcribitur aduerſarius veſter
tanquam leo rugiens circuit querens quem
deuoꝛet · Et bꝛeuiter iſi nicbil allud que⸗
runt niſi ꝙ poſſint ob qmni interpꝛetat do⸗
lens ideſt ganperes dolentes affligere e
eos in rebns & œ:ponbus ræpinis & mole⸗
ſtijs inpugnare: œnmiſſiones enim talia fa
elendi libent er accipinnt/ & Pſa duriſ ſime
execucni tradunt michilq; in boc mundo p
Fteſtatem necendi ap petunt · Appoca-
ono. aculei erant in caudis eoꝝ & pote⸗
ſias eoꝝ nocere hminibo menſibus quinq;
⸗ Vp'allega dyabolne ſempeꝛ eſtin

ter bonos vł etiam ꝙ dyyabolns non pteſt
nocere homini niſi a deo accepit teſtatem

G: Dic babe⸗

mũs quod laxatu mann diuine poteſtatis
& Pꝛotectioms / & data licencia dyabolo:
quod ꝑoſ ſet affligere iob: ſatim pſo wo⸗
Nrante: tribulaeiones quatuoꝛ ſibi per oꝛ⸗

Amem euenerunt/quarum ſ cilct ꝓꝛima fuit
P

cum boues eins ararent: & afine inx⸗
ta eox paſ cerentur:imuerunt ſabbei tulerunt
q; vmnia: necnon pueros occiderunt gla⸗
dior vuns q; ſolus euaſit: qi cladem ad iob
fugiens nuncianit· Ignis etlam de celo
tunc cecidit: qui ones eins: eoꝛum cuſto
des pneros: vno ſolo euadente conſump ſit
„„CLaldei etiam tres turinas Recerunt:
& irruentes camelos Puerunt;: pueres
vero cuſtodes pꝛeter vnum: gladlo occide⸗
runt P filijs etiam && filiabus ſuis in demo
fratris ſui pꝛimogeniti veſcentibus: & vi
num bibentibus: ventus a re gione de ſer
ti vehementer irꝛuens: quatuo⸗ angelos
domus oncuſſit: & liberos omnes oppꝛeſ
ſit/ ita quod vnus ſolus de fammulis qui
bic nunciaret remanſit / flebilis atq; nu
dus: nudus jnquit egreſ ſus ſum de utero
matnis mee nudus reuertar illuc
KNeuera videtur quod in domo Tob
ideſt in eceleſia ſancta dei bic eſt diclum
in c etu fidelm/ſatban adũſariꝰ noſter dya
bolꝰ huꝰ tribnlaces dinerſimodᷣ ſuſ citae
& ĩ ducit cſtat m. ꝙ ibj bodje ineut boge⸗

fſiuenm ume f a lrga
ſonzy tan atiſſe⸗ 1 vdenn di
ater denud une vn der
eerniin —
fuct N amos Erdbel Amnder Hain
Gh . An.
naiſta nebabemd hei omuan
laliut popinnt ab lſtlo npr
ur tanet mritanipinaſſmn tuſinn
ynno ſirn eus motuj fuemnt ae ſe
Is vno pb ſa prenb alqipauc ſipfuie
nm ſt aid e legan dun ſob deſ
Peſbſebaben mmed N eſdas deſ
ſres A nſidees mrds & dentie ſ
Qwntnsg,omnabeſbe weſt omnchg
tls& e nſidite monnmi d denn J
deloninvwr deſtdeſidäido un
eſſin uſtſie. atbe we nin 6
der au mo Alech/uymmo *
nn by ſts beſſchyſons R

derfiſdeltyeif ui nt ij fe de

chons/ Kchta icen Pik
Altaffigee ub: hn,
ſtatim ſoo⸗
mbahetcnts aunr Wr⸗
evenenint qnanmſ eltpinafit
m lones ems anmt :Maſie tt⸗,
aſcruriur illa tgunt
inechon uos cbengt gla⸗
q ſalus oufſt nn caden ad iob
ncant. gns etam dete
t: mnones ens: A eoun ſto
d8 Nr ſol adente wrſunpfit
ag edam hes unnas eaunt:
gtes cfntos Npngunt pintes
dodesput Wunn:gladoerhhe/
is anm flhis entn
un pꝛimegenn nſumltaſn
lrmmlus: unns/10 7
mr nuus ſluut ihe e

anntes ideſt auari qni circa teꝛ rena laberẽt
ſ& aſine iuxt àa eos paſcent es ideſt carnales
qui comelſ ſacõnibo vacant / ibi ſut oues ideſt

Rinpliceꝰ qui illa que ad ſalutem ſunt necel ſa

ria ignorant / ibi ſunt ca mek weſt alti pnci⸗

pes & ſupbi qui gibbum & tumoꝛem ſupbie

& p̃ſunpcvis ibi ſũt filj & filie · i· mali relgi
oſi & religioſe: qui comeſtiõibo & vini Pota
chnibo Pebꝛ ietatibo mÿant anelat: ibi
ſunt pueri ſtoꝝ omniũ cuſtodes ideſt ma⸗
li p̃lati qui pueriliter alios gubernat / ſtos
ergo diuerſimode pdit: && alios alijs cuſpis/
nam quoſ dam ſpũaliter interficit ꝑ ſabeos
qni eloquentes mtetp̃tant᷑ ddeſt ꝓ ꝓpꝛiam
eloquanciam ſugeſ tionem/quoſdam ꝑ cal
deos qni interpᷣtat᷑ qu aſi ferre vlł quaſi ma⸗
mille idſt ꝑ mundi ꝓſperitatem de lactacvzʒ
quoſ dam ꝑ ignem auaricie cuꝑiditatis
quoſdam vero ꝓ ventum ſuꝑbie & vanita
tis · Iſtis enmn qnatuoꝛ plagis yabolꝰ job
ideſt xp̃m de panꝑanit & poſ ſꝗ ſiõe bonoꝝ
pſonaꝝ tam eccleſia ſucaꝝ &; ſeculaꝛiũ mul
tipliciter denudauit vñ de ipſo vietur dici
ĩlud · Mate: xiiij: relicta ſyndone nudne ꝓ
fugit/ & amozx et robuſt? inter foꝛ tesnudꝰ
effu giet D-. V ſi vis om
nia iſ ta que habemꝰ hic · ſ q; omnia anima
lia bꝛuta vob ꝓierunt & ab hoſtibo rapta: fue
ruut ꝓempti verũtamẽ paneiſ ſimi enaſerunt
quymmo ho ri eius moꝛtui fuerunt /de ſer
uis vero job ſeu pneris aliqui pauei ſuꝑ fue⸗
runt poteſt ad boc alleg ari ꝙ cum job ideſt
xp̃c ſub ſe habeat homines & beſtias ideſt
ſideles c infideles xpiaõs & gentiles Iſta
eſt veritas ꝗq; omnes beſtie ideſt omnes gẽ
tiles & alie mfidelezæ moꝛinnt᷑ & dampꝑnant
5ie homim bovero ideſt de fidelibo ſunt pau
ciſſimi qui ſaluent᷑. athe·xx: multi em ſut
wcati panci vero electiquy mmo etiam de
min ibo iſtis ideſt depſonis raconabilibus
⁊ de xpi fidelibo: ill qui ſunt filij & file ideſt
illi qui ſunt ſpeciales filj dei ideſt electi &re
ligioſi magis peunt: vento ſuꝑ bie: d epu⸗
lacõe caſtri matgie dampnacdezʒ ſuccunbũt
quoniã ill quni pueri eſernii· ſubditi ſim⸗
plices & ignari: quia · ſ. de illis aliqui rema⸗
nent & ſaluant / iſti vero quaſ oms ad vici
a ꝓbabunt / ſecundũ em auguſtinum: ſimpli
ces & ydeote rapiunt celos: & nos cũ literis

noſtris mergimur m ꝓfundum -Vk dic

Vs

c ſabbei q̃ui inpᷣtãtur eloqlientes ſut adu⸗
latores: vlł etiam aduocati: qui reuera puer⸗
os cuſtodes ideſt p̃latos et ſuꝑioꝛ es: gladio
lingne ſue ꝓcuciunt: ita o boues et aſinas.i·
vtilitates & lucra ab ipſis pᷣ alijs im portãt
& rapiunt J⸗ V dic ꝙ; in
domo dei bou es ioſt viri ſcientiffici & ꝓſecti
debẽt in agro ſacre ſeripture arare ideſt ſtu
dere:legere Pdicare aſine vero ideſt ſimpli⸗
ces iuxta eos debent paſci eoꝝ doctrinis: &
p̃dicacõibus in foꝛman /a pueris veꝛo ideſt
a pueris & inotentibo p̃latis debet comamt᷑
cuſtodii Sabbei tamen qui interpretantur
clamantes & detracko nes litigioſinſtos mo⸗
leſtant et tam maiores ᷓ; mfeiores infeſtat
pꝛimo · Reg:xxvj·quid clamas & in quie⸗
tas regem ⸗V die ꝙ generalit caldei ſig⸗
niſicant bumani generis immucos · ſmuudũ
dyyabolum ⁊c carnem: Caldel enim interp̃tan
tur quaſi fere / iſte eſt mundus cum auaris
q moꝛe feraꝝ deuorãt aliena interp̃tant᷑ etiã
quaſi demones /iſte eſt dyabolus cum tyra
nis · Interp̃tan tur mſuꝑ qnaſi mãmille: jſta
eſt caro cum illecebꝛis: que · ſ· delectacouem
delectacõnibo ſuos lactat· Iſti ergo caldei
ideſt iſti ho ſtes bumani:m tres turmas pꝛe
ictas ſe diuidunt: & ſic camelos & pue⸗
ꝛos ideſt malos bonoz raiñt ſpũᷣalit᷑ &
occidunt / vl moleſtant tempoꝛaliter & affli
Junt R. Nve ÿ cameh
alti & gibboſi figmificãt altos pꝛincipes p̃
latos quos ꝓcerto tres turme caldeoꝝ que
in terpᷣtant mamille mdeſt tria genera ꝓſona⸗
rum lactando m amoꝛẽ ſuum rapiunt & iob
domino ſuo ideſt deo ipſos ſubtrabnnt atq;
tollunt/ pꝛimi ſut nepotuli & amici carnales
ſecundi ſunt verboſi adnlatoꝛes / tercij ſüt do
noꝝ & muneꝝ oblatot es: ab iſtis enim tribo
generibo caldeoꝝ:qui quaſi mamille dicũtur:
noſtri ſuꝑioꝛ es maxime pꝛ elati lactantur &
recreant/& ideo ab ipſi» talit᷑ rapiuutur ꝙ
nulli alij ali' emolumentũ de / eis cõſequnt
ita ꝙ ipſi plati vident dicere illnd Eccle · in
tribo beneplacitũ eſt ſpũi meo L.
Vtr ſi vis die ꝙ domus pꝛimogeniti mꝗᷓ
filij & filie omedentes vento irruente ſternũ
tur / domos & curias pneipum & prelatoꝝn
deſignat / qui ꝓ eo primo geniti fratres dicũ
tur: quia alijs di coꝛes et potencõꝛes eſ ſe no
ſcuntur Vñ ſeribi · dabit pater pꝛimogenito

de hijs que habet cuneta duplicia /?go iſta
eſt veritas : ꝙ ili qui in domo fratꝝ ſuoꝝ
Pnmogemtoꝝ:& in curijs & hſpicijs diur
tum & magnatum morant/ & qui panem
& vmũ eoꝝ cõmedũt: & aput eos officijs

deputant: duerſis piclitant vicijæ / & caſi

bus & ꝑiculisg ſuponunt᷑ / ventꝰ em && flatꝰ

dyabolice temptacoibo ibi pcipue ſolent fla

re qui totum domum iſtam ſolet ad malum

concutere & mouere: & ſic illos qui ſunt ibi

P vicia oimere & dampnare conſtat em̃
iliqui curias ſectantur diuitum: ſunt vt

comumter adulatoꝛes: raptores: inuidi &

ſuꝑbi & ſic euidens eſt ipſos vicloꝛꝝ turbine
oPꝛimi & innolui / Vnde ſeneca de iſtis
dicit / Si quis cum magnatibus babitat
aut veritas: aut eoꝝ amicicia pdenda eſt
Mathe· xj· Ecce qui in domibo regum
ſunt molliboueſciũt. Vl dic ꝙ in talibꝰ do
mibo officijs & ſtatibus omo facilit er peri
culum patitur & lvc /quia uentus muidie:
qui vt conmimter a regione deſerti ideſt a
malis deſertis & inſufici entibo perſoms ſo
let Ycedere / ibi flat qui totam domũ qñ
concutit & conturbat & illos qni ibi babi⸗
tant ogꝛimit aliquociens atq; dampnat /
Eʒzechie: pꝛimo · Ecce ventus turbinis
veniebat ab aquilone · M.-
¶ Vl die ꝙ frater noſter pꝛ mogeni⸗
tus fiut lucifer quna ab eodem patre deo fiut
gemtus & creatus · O& luciferum genui te
& Job ·xl· Ecce vebemoth quẽ feciſti tecũ
Pe imogenitꝰ vero quia pꝛima creatura dei .
eccleſte dinoſcit job · xl. Iße eſt pncipium
viaꝛ dei vnde alui ſeribit Conuiuimn vero
eius & mundi ꝓſperitas cuiꝰ ſciliet dommi
um uendicat ipſe ſibi · vnde· Luce nij· oſtẽ⸗
dens ↄp̃o omma regna & gloꝛlam dixit bec
omma dabo tibi ſi cadens adoraneris me: qꝛ
michi tradita ſunt & cui wolnero dalv ea fer⸗
Zo iſta eſt veritas qʒ quando filij iob æe filie
ide ſt filij dei xpiani & xpiane / ſen etiam ge⸗
neraliter tam vini mulieres / vl etiam tam
eccleſiaſtici &; ſeculares:m domo fratris ſui
pꝛimogemti dyea boli/ſeilicet in mundo:& cõᷓᷣ
ninoi eius: ſeilicet m mund ꝓſperitate bi⸗
bunt & comedunt / ge de eib s biu⸗ nu inij
ideſt de mundi boms: dinicije :delicijs lante
ſumunnt / vinum etiam mundi ſcieuciaꝝn ban⸗
nunt auq; ſumunt/ ſubito fit ꝙ vent o tij ⸗

bulacõnis a regione deſerti ideſt ab oceultq
dei ꝓuidencia mnſurgente: & quatuoꝛ ange⸗
los huiuſ modi domus: ideſt quatuoꝛ ꝑtes
Yſpeꝛitatis mundanñe ſcilicet dinicias delici⸗
as honoꝛ es c ſciencias concuciete & deſtru⸗
ente /ipſe tales conniue ideſt in mnudi ꝓſpe
ris & cniuantes: ſubito aliquociens o Pꝛi⸗
muntur/& ꝓ infoꝛ tumum vł Por moꝛtem

ad caſum flebilem deducunt / ventus enm

Seſerti ideſt tribulacõ moꝛtis: iſtam concu⸗
tit & ſubuertit:c conuinas eius ꝑ dampna⸗
coõnem Per tribulaconem tempor alem oPꝛi
mit atq; pdit · Ezechie. Xxvij. ventus an⸗
ſtri contruit teĩ coꝛde maris diuicie tue &
theſauri tui c multiplex ꝛc

Capit · ſecunð „N.

Ob · i· legt ¶ Job peuf ſus in
coꝛ poꝛe ita ꝙ; a planta pedis

eo ſanitas/ bonis omnibus
dya bolo denudatus: in ſterqui

lnio ſedebat / ſaniezq; vlcen teſta radebat

& tribulàcõnes ſibi inmmiſſas in paciecia ſu⸗
ſtinebat vxoꝛ vero eius pſuũ atrociter de⸗
ridebat: et fetoꝛẽ ipſiꝰ abhoꝛ rebat:ſicut Patz
hie vbi dicit benedic deo & moꝛere/ & infra
xixe vbi ipſe job dicit ſic alituz meũ abboꝛ ruit
vxoꝛ mea /a mici vero eius ipſũ arguebãt &
iꝛ rutabãt·& peccatoꝛẽ wlebant ꝓPbare ᷣuũ
etiam eius ſibi obedire nolebant/mfra· xie ⸗
ſeruũ meu m wocaui & non reſpondit michi
Ded fmalit viſa eiꝰ pemtencia & paciencia
vominꝰ:ipſum ſanauit: vijfilios &c. ij. filias
ſibi dedit /amici ⁊æ noti eius ad eum eonue⸗
nerunt : ipſumq; con ſolati ſunt: & qui pnꝰ
eum contenpſerunt:ſibi bona ꝓpꝛia dimiſe⸗
runt: ſicut infra capitulo vltimo totũ Patet
Moralit᷑ loquẽdo job ſignat peccatoꝛ emt
qui-ſi a dyabolo ꝓ peccatũ ꝓcuſ ſus bomg ſu
is · ſ· virtutibo & gracijs ſpoliat & vl cerib
malaꝝ odicõnũ cõſuetudinũ plenꝰ/in ſter
quilin o·i m mũdicia wluptatis vł m fetore
eiꝰ ideſt cõſciẽcia ſua ipſu remoꝛdet & lvꝛ⸗
m cõtinẽcie ſeu infame omorat vb. ſ voco
ret / vbi fui ſui ideſt interioꝛ es affectꝰ & ex

terioꝛ es ſenſ ꝰ qui:ſ·fuire debuerũt:ſibi non

famulantur ſed ntrariantur & vbi amici
fui ideſt ſanchi ipſuz cntempnũt & ar guũt

vſ q; ad uerticem non eſ ſet m

7
polae, ns d

cii ini⸗

ne ,e ma de
unm ct boſtis oe q iſte

cjnt con:
itninns ſmen Chone idu
ligni mia nedhn tomſes

achaͤn horfatgesi babnent
ſene ſor ſeren i⸗ .
donn tres flas ioeſthes Nutest ⸗“
cthr Grd/Ke tib amwr
ceſt nckon :ad amoꝛenn nti .
ſpaalter bſclatnt & wnaſ P
8 graasſbi diſtouit & cocedit danm
zin⸗ PFun mea teſ tituta ſt mebi & op
nares netteqgaiſerunte O.
Idcetemphart Gund md
RNANO1 doe eſt wndrlade d

prte de pſonon aunt ymmo gig gin
mphnai wntn an uchintſi mo 2

ſeentatmn radert nmnc am cſolmn5

nut· dc nes anm hob ſunt ſdes

es A caneas/ vb wntna⸗ vnfeſſio vel

ſtſacko: ehnofin eumium & ordoq

dplim iſcendun anern *
t Rfinan
uſhinlaſhrairhrit cderdit⸗

Degnnd Cape.

albdendenz nſiei

d / ſiing le teſt ndibt
ns ſin mmnſſs n aſaſn⸗
v Wd els i zwoeter de
õ
dioa/ lmere deo mn/f⸗
ſenbtutſraligm dtuni
ami nwaus eſiagubir
gecrawre nlebent Pbnrfli
ſbichedin nolbent mfn mn⸗
n Wi N wn ſeſpondt nibi
At WMad entena Arcial
Pun ſmuut vpflis Niſflit
am& eltsad f zu⸗
k fa cul mwi nie
r niratßtan an
l⸗ * aſisongft

Æ veritate; eiis Set eſtant ſtatim em cum
quis boms ſuis ſpũaliter ꝓ dyabolum fuit
ſpoliatus: reſ tat ꝙ a ſanctis ſuis amneis
ſpũ alibo ſit otenptus Vnde.treno · pꝛim ·
oms aimci eius ſpꝛ euerunt eam/ & facti ſũt
cei mimici/& ideo ponit comuniter: qmia. ſ.
manum ſuam miſit boſtis ad omnia deſide
rabilia eius ſed quid ꝓcerto qñ q; fit: ꝙ iſte
job qui interp̃ᷣtatur doleng ideſt peccatoꝛ de
peecato cõtntus: ſamem vicion:teſta ideſt
moꝛtis memoꝛia medi ante ꝑ cõfeſ ſioneʒ eodu

cit/& ad penitenciarn & Pacieci am ſe cuer

tit dicens in fm.ca · ij. Idecirco ipſe me re
p̃bendo & ago panitæciam: & tunc deus bo⸗
na deperdita · ſe virtutes & gracias: & boc
qnq; duplo rmaiores q́; babnerat ſibi reſti⸗
tuit/ ſeptern fihos ideſt ſeptem ſpns ſanclłi

dona tres filias ideſt tres vtutes cheologi
cas ſihi cccαιr ſic quilib? amiœ*αν ſuo

ideſt ſanctoꝝ: ad amoꝛem ſuum yedit: ipm
; ſpũaliter cſolatnr: & bona ſua · ſ. ſpna⸗

les gracias ſibi diſtribuit æ& cocedit. danie.

iin Figura mea reſ titut a it michi & opti
mates mei reqniſerunt me ⸗O.

Vl die exemplarit᷑ ꝙ mundi amici vxo?

⁊ ſerui q́;ᷓ diu bomo eſt᷑ intribulacoe & palu

Ptate de ipſo non curãt ymmo cqqʒ grama

im ꝓperia cont ra eum iactant ſi vero ad ꝓ⸗
ſpentatem reclierit tunc eum cpſolantur &
amant · Vl die ꝙ cres amici job ſunt fides

ſpes & caritas/ vł cntricio confeſſio vel

ſatiſ factio: elimoſina ieiunium & oracioq
ad ipſum cõſolandum veniunt: & finalit bo
na ſpũᷣalia ſibdiſ tnbuũt & c cedutt·

Seqrut Liber . Eſayye.

Capit. Damã . K.

—

SM % DE SE
nere regaliſecũdum he⸗
bꝛeos/ tante auũt ſancłi
tatig exiſtit vt ponit o
meſtoꝛ ꝙ; cum exterins
ſenacher)yb ieruſalez ob
ſideret: inxta aqnas ſij

—

loe fixiſp t entoꝛia ita ꝙ piſeina & boſti⸗

bus & ciuitatibo cmums eſſent/ Eſayas
orando a domino impetrauit & optinuit: ꝙ;
cum hboſtes veniebant ad piſ eina & ſine aqᷓ
opiebant eum vero ciues ad piſeinã deſcen
debant aque & babundãcia vemebant ita
qꝙ boſtes miab ant vnde aquas in ciuitate
Pabebat in cuius memoꝛia aque ſ'loe ad
huc non cotinue ſed certis & mterpanlatis
boꝛis ebuliunt ſicut ait epipbaniꝰ? -Talis
fons videt᷑ eſſe gloꝛia padiſi quia ſta elt
que ex oracõne eſaye ideſt ex oꝛdinace dei
ſolis cimbo ideſt ſolis bonis & iuſtis ſe ex⸗
bibet / boſ ibo vero ideſt impijs & peccato⸗
ribus ſe ſubtrabit atq; latet: iſta eſt enm
que ſecundum anguſinum nulli negabitur
digno · Vl die q; iſta eſt dinma gracia Zec
deuocio qne ſolis cimbns ideſt ſolis inſ tis
& ſauctis bominibo oncedet boſtibo vero
ideſt pꝑec catoꝛio / qm ſunt de exercitu ſena⸗
cheryb dyaboli/ qui eru ſalem ideſt ecele⸗
ſiam cõtinuo ob ſidet den gatur · Vn ſ cribꝛ
tur iſtum fontem innenerunt valde ſiecum
loni mnuenerunt ipſum opuletum & plenum
quia fons conpnñchionis & denocois a ma⸗
lis innenitur aridus: a bonis vero dulcis
& ſapidus & amenus quod etiam: verum
eſt de fonte gracie & paſſionis:vł de fon
te diue ſcripture ſeu cuiſlibz ſPuax᷑ reitera⸗
conis. zacha .xiij Erit fons patens domui
iacob / ille etiam fons non continne: ſed cer
tis boris erunpit: quia diuma gracia ſecũdũ
dei occultam oꝛdmnacionem quando vule

ſe ſubtrabit atq; venit/ cpunetis etiam &
deuocio non ſolet continne Fluere: ſed mter
paulate eeteris & diuẽſis hoꝛis a Sᷣo oꝛdina
tis ſolet erumꝑe & manare:ſpiritꝰ enm vbi
vult ſpirat:quia ſicut dicitur · Amano·ix⸗
non eſt wlentis neq; curtentis ſed dei miſe
rantis P· die ꝙ talis
fons dðbet eſ ſe pꝛelatus qma.ſ.iſte ſe debet
qtum ad malos exhibere ſiceum ſterilem et
auſterum:cptum ad bonos vero affluent em
& plenum:hiccum em̃ durum et rigidũ bẽt
eum boſtes iheruſaleʒ tyranni eccleſie ſẽtire
lbom vero qui Heruſalem idel t eccleſie ſunt ci
ues & amici ipſum debent affluentez et pu⸗
rum liberaleꝭ & fliidum inuemire Vn eccle
xij· benefae houmili: & non dderis impio ꝙ
tameʒz eſt oontra mult os eccleſiaſticos & p
latos qui ſcilicet liberalioꝛes ſũt ad yſtriões
& tyrannos nobiles: qui eccleſie ſut boſtes
q; ad bonos & panpes qui ſunt cines: ma
gis q; & affluen cius malos ꝓmouent: bo⸗
ms vero ſubditis & panꝑibo ſiceos anaros
& impios ſe demonſtrant / Vnde ſcribitur
dilexerunt bommes magis tenebras ẽ lucẽ
vl die ꝙ talis fons eſt iudex vłl pꝛelatus
pſonaꝝ acceptoꝛ qnia · ſ · ſolis cinibo wdeſt
ſolis nepotibo notis & familiaribo liberaleꝭ
exhibet boſibo vero & extraneis quibocũq;
ſicens ſtenlis & anarus apꝑet quia · ſ· ali
quas beneficloꝝ ſuoꝝ temꝑalinm ſolis illis
municat qnax· ſa· generaliter iſtis negat
cum tamen ad fonteʒ ꝑtineat ꝙ ſit patens
&& conmnnis omnibo & non latens

Capit · ſevᷣm „C.

Cribit᷑ eſaiẽ · v· Qemidam
Patfamilias plantauit vineã
electam & ſepe circundedit eã
Ne. Exæ lapis elegit ex ea ed fica
mununit turꝛem in medio eiꝰ: & toꝛ
cular extruæit in da: & expecctauit ꝙ; face⸗
ret vuas: & fecit labꝛnſ tas · Iſte ergo in
dignatus cœntrarium / incepit totaliter eon⸗
mmnuere / quit inquit debni facẽ vince mee
& non feci / ge nunc oſtendam wobis quid
Hciam vinee mee: anferam ſepeʒ eins & erit
mdirepeonem diruam maceriem eius & in
conculcacłionẽ: non putabitur è non fodiet
K aſcendent ſpine & vepꝛes ſuper eam / τπ
nubibo manda bo deſuper ne pluant ſuꝑ eã
ymbꝛezꝭ Ranſſimi ſcut hic ibdeʒ cponit

vmea domini ſabaoth domꝰ ſrabel eſt/. f
ecele ſia vł religio: q;·ſ- in agro binꝰ? mun
di plantanit: ſangiine ſuo rigamit/&& ſepem
ang elice ꝓtectionis ei circũdedit / turꝛ em
contemplacõms in ea fabꝛicauit:lapidesq;
ideſt offendicula & erꝛoꝛes in ea ſuſlulit ðe

amomt Vnde ſcribit · Domo quidaʒ plan

tauit vmeam /& ſepeʒ circũdedit: & fodit
in ea toꝛcular: & edſczin turꝛ ez: qua ꝓpt᷑
a pneiꝑpio ex pecłauit ꝙ hec vmea religiõi=
vł eccleſie vuas virtutes: & oꝑes bonoꝛũ
epum faceret/ & ꝙο vino cõſolaconis ipſum

Aominum recrearet . Hed reuera iſta iam

videt facere non vnas: ſed labꝛuſtas/ non
eꝑa bona: ſed vana/non actus virtuoſos:
:ſed ocius in vtiles & defectuoſos · Tere *

vija quom odo cnerſa in praua vinea aliena

& ideo dominꝰ indignatus beneficia ſua
ab ea ſubtrabit:ſepem & mace rieʒ diuine ꝓ
tectionis ſubmonet: demonibo & tyrannis

in direpcionem &τ cõculłt acõnem exponit ⸗
lam em̃ ſicut apꝑet ſenſii: iſta eſt vinea P

exammacõnem aut diſ cucoõnem nen focit᷑
p œꝛreclionem a ſuis ſuꝑfluitatibo nõ pꝑn
