fané&tus dolor & dulcis fletus , ex

b

compaffione fanctorum vulne-

l

il

rum Domini nofiri JESU Chri-

ity

^

fti largiter effufus!

Cóntra ten-

!F.q

2, Quandoergo gravaris, aüt

ü

AUf

fationes

tentaris, autinfirmaris; recurre

ceruifti-

j

mum in

citó adorationisfcutum , &ian-

usf

&z crucis vexillum,& in fancto-

paflione

j

d

Chrifire- rum vu

lnerum. Chrifti fixuris

st

medium. gusrevitiorum tuorum faluufe-

ram medicinam,per devotam ota-

m

Ainle

l

tionem & feriofam paffionis ejus

N

Qd

recordationem,

Ts

Pondera fancte crucis magni-

hi

ile

mdinem,longitudinem,& altitu-

Ls

Ti

dinem, inqua JESUS Chriftus

NT

pependitnudus, diris clavis pro

mæa N

te confixus,

h"l

li

Numeraattente, quàm mult

tisot

acutz fpinz in corona Domint

Nrémo

fuerunt, que fanctum vertticem

L

capitis Filii Dei tam acriter puf* | g

xerunt;

l

LILIORUM.

73j

gt

xetunt, & largiffime cruentari

FOM

fecerunt.

i

Pone hzc & coetera arma pas-

0g

fionis JESU Chrifti juxta te, pro

qi

boná cuftodiá dieiac noctis , ne

T.

invidus hoftis diabolus inveniat

1

te vacuum à divinis imaginibus,

& inquinet cor tuum fordidis pi-

T

Cturis & urticis,

)

[ K(

3. Sit tibi proindé le&tulus s at

)

n.

tuus fine plumis , in memoriam liries refps-

[

fan&z nativitatis Domini no(tri eada exen;-

Mu

i

[

JESU Chrifli, quafi anguftum

Plo Chrifti

n(&fllfu

& pauperculum prafepe, virtuti-

in prefepio;

Cruce,& fe-

U

n

bus plenum ; in quo puer JESUS

pulcro po-

j

vagtebatin cunabulis , pannis in- fici,

volutus, modico fceao pro ferico

us f

pallio te&tus,patvoque lacte Ma:

tris Virginis refectus.

fia

Sit duritia & vilitas culcitrae

tug, recordatio queedam duri &

r

Japidei fepulchri Domini noftri

j

V

JESU Chrifti pro te crucifixi &

veré mortui, & in corde terrz fe-

o^

pulti ac grandi lapide claufi.

Jmsff i

Hic ergó in pacc Chrifti quief-

«l

y

Hh 3

€e;

726

VALLE'

ce, omnium oblitus,que funt in

tjus

mundos omniareputans vilia &

libe

pronihilo, qua magna videntur

lj

& jucunda, ut cum eo reforgas

[

nunc in virtutibus & gratià, & in

D

noviffimo die cum Eleds in glo-

[

fitis

rià fempiternà, Àmen.

CAP. XIII.

Atitj

Vang,

De invocatione fancli no-

Dd

minis Jefu & beata Maria

2I

Virgini AMatris

' W y

ejua*.

lia

í

Pfalm. f,

Trige Domine Deu mew, if

ung,

con[pes

utuoviam mean,

"It

Viztuz Domine

JESU Chri-

j

fle, viz pulchrz, vie mund

fecurz,ad ambulandum in eis re-

lmþgy

UT

&& &perfe&té, Etomnes femi-

14N

tz tuz pacificae & fanctas, ad per*

d"[b"g.

ducendum omnes fideles tuos

L

humilescorde , inregnum tuum

coelefte.

H

Mdm

JES"S & — Ubicunqueergo pergis » am-

Miüafem-bu]as, flas, & refides, invoca

"lf

per in me-

moria,

Jefum & Mariam piam Matrem L

ejus;

LILIORUM.

727

—

du

ejus;& huncfan&tum verficulum

D

libenter pro conductu viz lege,

j

'

dirige Domine Deus meus, in C0* pj 1 g,

fheciu tuo oiam meam.

Deindé confimiliter iftum ad-

l)

de: Perfie, pie JESU, greffus

meos in (emititue , ut non move-

ntur vefligia mea , ad videndum

vana Gloquendum otiofa , ani-

"

ma mes nociva.

p

2. Pofthzc etiam , hunc dul-

cem verficulum pro viatico cibo-

rum affume , & quafi baculum in

u

manu firmiter tene & (epe orans

| muyï)

devoté lege.

sit

jESUS & Maria, fint mecum Oratio bre-

TA

femper in ia ,. in omti loco ,

ö-vïs & ner-

voía ad JE«

gmit"

inomni tempores pro bona cufto-

(um & Mas

m*

dià: Ne forté per devia errem, & ciaq.

xl

difpergar per inulta phanta[mata

intus C& extra.

j

Hac fan&daoratio, 7ESUS &*

gnufïl í

JMaria , brevis & ad legendum,

ærmw

levis ad portandum, íacilis ad

i

tenendum, dulcis ad cogitan-

jl

Hh 4

dum,

[.]

728

VALLIS

—— v

.;

pi

dum,fortisad protegendum, fi-

delisad cuftodiendum , focialis

| p

| li

adambulandum , delectabilis ad

recreandum , amicabilis ad con-

| [

folandum , potens ad adjuvan-

dum, prudensad perducendum

| quj

poit

recto itinere omnem pauperem

| bnsl

peregrinum & feculi contempto-

rem,ad vitam zternam.

padi

Hic fancta oratio habet fecum.

ford

Éncomia

ejusdem. meliorescomites & potentiores

tüfy

d

j

milites, prz omnibus regibus &

principibus mundi, & altiores

lg dQ

)l

fan&tos , prz omnibus fandtisin

coelo & in tetrá

ij

[

Hzc fancta oratio trahit ad fe

j

in fervore fpiritus totam coele*

D

dit

ftemcuriam, qua fequitur cunt

omni reverentiá Dominum fuurm

taif

Atf

JefümChriftum, &Dominam fü-

u

am fanctam Mariam,Matrem Je-

fintar

SU benedictam , omnilaude di-

gniffimam ,. ab omnibus.hono-

j

"m (

randam.

(xa Ma

Optimi co-

Ws

) (

Quiillos pro fociis fecum ha-

mitesin hu- bet in via hujus vitz, etigm-pios

aj

p

LILIORUM. 7:5

suant

pattonos inveniet mortis tem- jus vitz via

n '

frii

pore,

Noli jam ipfos deferere

fi cupis cum JESU & Maria fem-

Hs

yist

per vivere & gaudere.

Lsadcor,

Bené ergó & fecuré ambulat,

AT

l

qui JESUM & Mariam in corde

jali

Dd

portat, ore fzpé nominat, la-

biis benedicit, manibus plaudit,

rnïïmïï'

pedibus tripudiat, voce clamat,

corde jubilat, oculis plorat, vul-

iyetkfüï

tu fufpirat, oftulis placat , bra.

yuí

gf

chiis am pleitur, & flexis geni-

bus adorat,

j

m

3. Beatus, qui ZEfum & AMa-

riamíedulo invocat , devoté fa-

lutat,amorosé commemorat;exi-

j

mié honorat, lxtiffimé collau--

u

dat , altiffimé glorificat , ar-

t

dentiffiméamat , fuaviffime cru-

qut

Ó

&t jucundiffime celebrat &

um

cantat.

at

at

j

O quàm dulciseft JESUS, &

)

quàm dulcis (ancta Maria , diie-

p

&la Mater ejus ! Beatus peregri-

nus, quiinomni loco & ten:po-

Áf

umfu

rl

1e exilifuiincorpore , meminit

if

D

Hh $

s

730

VALLIS

N

patriz codleftis , ;QïESUS &

loc

Maria gaudent pariter ; cum

fj

omnibus Angelis & Sandis

fu.

fuis in maxima latitià & aterna

J

lorià,

ltb

Beatus peregrinus, qui non

m

uzrit manfionem in mundo,

Q

ied cupit diffolvi & eífe cum

Chriítoin coelis,

&DI

,

Beatus pauper & mendicus,

| if

qui quotidie tranfit pro pane co-

]i5 & donec recipiat unam mi-

| hr

| dama'

cam , non ceffat fupplicare humi-

liter ante Dei meníam.

Of

j

Q fl]e[

Beatus qui vocatur ad coenam

h

Agni,

& donec perveniat ad con-

lp

vivium füpernumyaccipit ejus ia*

cramentum.

f!.'t'! ge

W l Pl

Qui devoté

4. Quoties enim aliquis de-

communi- yoté communicat

, aut facerdos

Q

cat,cum J*-ad honorem Dei reverenter

iif

fu & Maria

Q

devotécelebrat, toties cum be-

mmauducat,

tOn((',i

nedi&to JESU & benedicta Ma-

tre ejus [piritualiter manducat

m ^

bibit.

| mïgq

liof

Itte eft difcipuhïs JESu ,Pga:

Mi —À— À—M——À

LILIORUM.

x

i

Y

pellanus beatz Mariz uüifginis;

fociusAngelorum,concivis Apo-

fjm

$

ftolorum,domefticusDei ,cogna-

tus Sancterum,amicus coeli,

um

[

Hic turbas fugit, fabulas vitat,

verbaJEfucogitat, &cor fuum

J

|!

J

cum coeteris fenfibus fuis folicité

du

euftodit; ne JEfum, & Mariam,

G omnes fanctos offendat.

Hic accipietbenedictionem & P/a1, 2X

ld

mifericordiam à Domino Je(ufa-

J

J

lutarifno? &quàm citó ad eum

w

clamaverit, exaudict eum de coe-

d

lo fancto fuo , in quocumquelo-

co fuerit & periculo.

ad (

Nam cum difcipulí in mari 7oap, e..

j

navigarent ,' & pre timore füb-

;PW

mergendi Jefum invocatent, fta-

tim ipfe JEfus affuit , & dixit:

; Ah

J

Quidtimid: effu? Habete fiduciam :

l"[ J

Ego fumy nolite timere.

u

Voxenim JEfu , vox dulcisad:

confolandum, fortis ad protegen-

W

dum , jucunda ad lztificandum,

j

benigna ad indulgendum , gra-

tiofa ad tribuendum vitam.

setecnam,

p

Hh 6

CAP,.

V ALLIS

'

CAP. XIV.

i

i

De forti certamine contrá

tit

vitia, per exempla

Vjl

Sanclorum.

MW

Lrliter agite , C? confortetur

fik

Pfal. 30.

cor veftrum.

& crucem

fl

Sandorum — Sicut per paffionem

exempla .

ESU & fanctorum Martyrum

ton

Tigy

doceat ad- poenas,difcimusadverfa tolerarez

terrena.

verfa patb. Gic eriam pet beatam Virginem li

AMariam , & per omnes fanctas

dl

«ontem-

nore.

Virgines, Viduas & Continentes;

4

difcimus carnalia vitia vincere »

Y

j

divitias contemnere , honorestu-

r

N

gere 5 G per contemptum omne

ien

um mundanorum cocleftia q,u?-

"QUi

rere & amare;

Ti

)

'foruhï |

O ferve Dei , ftude vi

LT

fortium patientiam infupe

rabi-

l megn

lem fequi,diabolo & confilio cjus

|

&

refiftere , & per debilium puclla-

s Hj

|

rum . conílantiam. virginalem ;

W Iæf

omnia delectabilia carnis cunm

Üf

coeteris vitiis, long&àte proJieere u

& fpernere.

q

s

P

sst

LILIORUM. 73

Si bona tem-þbralia- Deus de-

derit pro fuá clementià pauper-

(l

tatituz , noli inde, mifer, extolli,

npl»

noli flulte cor apponere 5 quia

nefcis , quamdiü bic eris, & iftis

p

Jl

füetis,

. Noli longam optare vítam,

i

(

fed bonam ; quia melior eft bona

Mu

conícientia, quàm omnes thefau-

Kdt

ri mundi.

Quantó enim plus

Á

babueris de rebus terrenis, tantó

1 ïllg*

] h

diítrictius indé judicaberis,

2. Heu fallax gratia , & bre- Brevis &

p

n

d

vis gloriamundi, in divitiis , ho- fallax mua-

J

j

noribus , przlaturis , & deliciis ! 8'oria-

hujus vite gaudete ; poíftque

,meüï

lii

fequuntur maximi dolores & fle-

tus ; cum diabolo femper arde-

r& , ubi nulla eft redemptio à poe-

)dg qt

nis eorum,

jnil

llf

. Sed, óquàm magna jucundi-

Lonh"

n

PTO

tas Electorum,cum Á ngelis ftm-

j

perlatari j ubi famma felicitas

(j

omnium bonorum , cum Deo &

a

1

«,,r;'[*i*ï

Sandlis ejus, fine fine durabit!

1[6

j

O quàm felices viri & pruden-

l

)

Hh 7

ies

us

VALYTIS

734

tes virgines , qui omnia propter

Tur

Chriftum reliquerunt , & perar-

&0n

&am viam ad sternam patriam

D.

ervenire Ítuduerunt.

]

prafens vi-

, Scitote ergó omnes fideles

I

ta perpetua devoti fervi JESU. CHRISTI,

lu&a,

DA

quia oportet vos contra vatias

d

tentationes carnales & fpiritua-

les pugnare, vigilare ; orate je-

tnf

junare , & laborare , quamdià

I

vivitis..

H

fl

Oportet carnem caftigare , ne

li, [

intumefcat

P

.

& concupifcat

huj

contta fpiritum ; & ne deci-

LT (

piat & pravaleat contra ani«

I U/

[

mam , trahendo ipfäm in gehen-

n

Seculi gau-

€

(i hic carnem de-

V Codmied

Dfmj

dia fequitur Jicaté nutrire ,

& poflea in infer-

«teraa mi-

aviffime torqueri?

feria,

nogr

u

E: quid juvat hic lau

dari & ho»

norari ab hominibus , &infutu-

Dy

Á

ro confundi & condemnati curm

lg & [dl

irapiis & demonibus ?

Ín mundo doctor & magnus

Alje dli

N

Ti

reputari , & in numero Electo-

fum

iæl()[ul

E

—

LILïOEUM.

"

Yj

js

rum non computari . maxima

j

confufio & derifio eft coram

Palïllr

Deo, & omnibus Sanlis ejus,

Pati pro

. Pro Chrifto autem pati & vi-

Chrifto

jf

lipendi à malevolis,maximus ho-

maxima

i

nor , laus , &gloria apud Deum gloria,

1 WP

omnes Sanctos;

m

[pm

Hinc ipfé ait difcipulis fuis , &

ofiy

confolatur ubique omnes fideles,

quifw

pro nomine ejus injutiam &

preffuram patientes : Beati eri- M^tt^. y-

[;galh

t5 , cuim "vos oderint bomines , &

mgu )

exprobraverint propter tomen me-

TM

W.

Gaudete C? exultate , ecce

u p

enim merces "veftra multa. eff in

n

sär

d

€clis,.

CAP. XV.

u

De in[labilitatein loco &2

1 mïü

imordine.

/

al

Taliles eflote in omni opere . Cor. 15.

j

$

Domini femper.

&mlw

19

Dic bone frater , quid utilita- Difeurfus

TO

tis & fan&itatis tibi confert huc fabule; &

otiurm vi«

illuc difcurrere & multa ubique

tanda.

&

u

videre & audire, & ad regnum

re?

U H'

€clorum non pofle perveni

Bea-

736

V ALLIS

rmer r

Beatus , qui ab omni evagatió«

M

ne cor fuum & corpus cuftodit,

Aier

& citó ad feipfum cum gemitu

Y t

*

redit & veniam petit.

fmfnn

V tibi , qui fzpe foris eva-

blhïll(

garis , & tempus infructuofé ex-

fJJö'J(

pendis , &alios fcandalizas,

Mf

Pax multa libenter in cellama-

d

nenti , Deo in fecreto vacanti,

M

fiepé oranti, facros libros fcriben-

at

t

ti , fcripturas ftudiofe legenti :ac

T n

fanctis meditationibus affe&tuo»

Tnja

fe infiftenti,

j

2. Ouofüs & fabulofus,mul-

T

d

ta correptione díguus , G à com-

Ti ml

muni colloquio feparandus ; ne

d.

forté fimplices. & pufillos 'infi-

"Itturo

ciat , & vanis verbis ac moribus

perverfis fcandalizet ac pertur-

NI

QU

bet..

Time , Ó diffolute & jocofe;

Mi

Idque me-

tu purgato-

fatura ignis purgatorii tormen-

rii&infer- tà $ ubr pro quolibet levi & o-

0i5

tiofo verbo & cogitatu maligno;

patieris à demonibus durilfima

verbera.

Multé

LILIORUM

77

lgäüC'

Multó melius eft ergó modó

f

tlmere & cavere, poenitere & fle-

gemlh

3 quàm in futuro cum impiis

fme fine torqueri, &à demoni-

g

Gerté non eftri-

bus fuftigari.

u

fus & jocus in inferno femper ar-

J

dere , undé nulloauxilio poteris

di

t

llberan.

fV

"i

3- Si quis ifta frequenter pen7

(f

faret & (iriCté ponderaret; omnia

ym[l h

mundana citó contemneret ; &

"

omnia dele&tamenta carnis ex-

horreret ; ; utaternas poenaseva-

l

(

deret , & ad cocleftía gaudia poft

(

t

mortem pervemret.

lY

1

Scd va eis modó, &amphus Mirum iifa

(

non magis

jí

in futuro , qui divina 1ud1cm mo-

atteadi,

1

dicum attendunt , & feré omnia "

«t

pro Ievibus ducunt, quia poe-

nas illasin corpore non

g

fünt experti,

Qf

[guö

!

ff

JIM

u[ W

yi

CAPB.

758

-VALLIS

CAP. XVI.

B

De divino folatio , in tri-

qua

bulatione pro CHRI-

df&'f

lir])

$T O.

ülllm

N mundo preffuram babebitü :

go«n. 1. I

fed confidite , ego vici mundtm.

Cl(h

Tf

b

Socius in

Dicitur in proverbiis àmultis:

flo tr

Solatium eft miferis , focium ha-

l8

peeuis fola-

bereinponis, Quiseft iftefo-

J

tio eft mife-

cius tam bonus & pius , qui fcit

fülug

ris.

flbUSP

compati miferis & infirmis?

&N

At Ghri-

Itte eft Dominus nofler JE-

ftus omni-

SUS CHRISTUS , pro nobis

W At

um fidiffi-

flmm

mus;

paffus & crucifixus 5 qui in E-

A

vangelio dicit fe medicum & pa-

Ugj

ftorem effe animarum , & con-

li

folatorem tribulatorum , paupe-

rum & infirmorum, lapforum X

Qller

"Uta]

joam.i6. vulneratorum, Non eff (inquit

D

opus fatis medicus, (ed malé baben-

tibuw.

jiy jüy

Et fimiliter de eodem loquitur

m

4

1

fanctus David , ita confolando

Pfal. 30.

triftes

H

*

uxta eft Dominti bi,

"fhiro i

JUdltg *

qui tribulato funt «orde,

Et

"Is Q]

LILIORUM.

739

dlbu

—— —

Et iterum in alio pfalmo de

quolibet tentato & tribulato , ne

nl

defperet , ita per feipfüm loqui-

]

tur DEUS , dicens

L

*

Cum ipío Pfal. ga.

um in tribulatione , eripiam eum ,

Mm

il

-

€ glorificalo eutn.

9

Eftenim veré magna confola- Nempe

3u

tio triflibus & variis modis affli- tentatee &

qqut

&is,quia Chriftus fuit etiam ten-

ipfe per

,Cü "

l

omnia,

tatus, triftis, & in multis dolo-

i

Jl

ribus pro nobis afflictus,

i

2. Nifi enim effet utilé & (alu- Pati & tri

-

IOHH l

bré animae noflrze pati & tribu- bulari uti-

no v

lati in mundo, non permitteret

1 qLu P

hoc DEUS fieri, qui eft fumme

(b

bonus & juftus , in omnibus viis.

U

p

uis,

um:?v

Qui ergó proprio Filio füe tt0n Rox, g.

j

f

prpercit a flagellis , tu quis es, qui

d

y

audes contradicere verberibus e-

mdll

jus , reus in multis peccatis?

Juftum eft enim,u: fervus ma- Nec oobis

lus & inutilis , non contradicat

iadignum,

) hi

Chrifto tam

«

domino fuo percuffus , faltem in

dura paffo:

psl

modico $ quando Filius in om-

fdl' [

nibus dilectus & in nullo culpa-

bilis,

VALLIS

740

bilis , tantis plagis fuit percuf-

&of

j

füs:

Atic

Juftum eciam

g[ï,ut de eodem

Vr

calice grotus fanandus modi-

cum breviter bibat, de quo me

(

ENIT

dicus fanus , totum amaritudinis

ftty

poculum fibi oblatum bibit; ut

tlo

totum mortis venenunm purga-

Bh

ot-

ret, & hominem in anima &c

LT

pore necatum perfe&té fanaret,&

li m

ab zterna morte liberaret.

Ua

[

Alleviatur igitut multum onus

QUj

fervi , in confideratione gravioris

Wrem

ndetis innocentis Domini ul

pe

"büo

Mitigatur valdé dolor lan-

W &m

gue

ntis, fi diligenter penfat, quo»

niam

hac afflidtio pié tolerata)

eft purgatio pro peccatis , &/pes

l (i

eeternz falutis,

nj

Imó etiam

3. Magnum namque & hono:

honorii- rificum eit pauperi fervo , fiiple

h

cum,

fuerit Domini füi panno eocem

lh

veftitus , & purpurá filii regis in*

Qa

LUE

fignitus,cum quà meretura

Llre, '

is eeterni nuptias introire.

Panni feu

Panni JES U funt humilitas

€or

Lfg(

LILIORUM. 74t

yem.ï

cordis , paupertas in neceffariis,

patientia in adverfis , perfeveran-

j

tia in virtutibus.

;

Qui virgam Dei pro munere

qucr'

accipit, falutem anim ex verbe:

Is

ul

re reportat , & coronam amplio-

)

j

ris gloriz in cotlo recipiet,

u

Beatus , qui intelligit fuper ege- Pfal. 49.

j

num & pauperem Jefum , pro no-

H

bis nudum & inopem fadum,

G

cum effet ditiffimus omnium , &

ll[llmc',

fequitur eum fapienter , ferendo

agfi j

crucem fuam in quotidianis labo-

g

tibus , pro faluteanima fua us-

)

que ad mortem,

X

g

u

l

CAP, XVII.

ple

il

s

De cuftodiá confcientiejin

omiai loco C& tempore.

Nima mea in manibus weh Pfal, 118-

zi

À

LG[VO'l

femper.

Nihil utilius & falubrius cu-

«anüü

ff

J

pienti ad vitam &ternam perve-

u

nire , quàm femper cogitare de a-

nimz fus falute.

m[[[]lff

jl

Lege & percurre omnia ; non

[

€

742

VALLIS

eftfalus animz , nifiin Deo & in

d

boná vitá.

Hinc ait Dominus

p

&t

& redemptor animarum difcipu-

Mattb. 16 lis füis : Quid prodefl bomiti , fí

Tif

mundam suniver[um lueretur , ani-

m«

r

me vero fue detrimentum patia-

tur?

fj

Dhy

Animz cu-

Qui iftud frequenter cogitat,

ra nihil po- & magis de animee fua falute cu-

N

tiüs,

IIf)

ram getit , quàm detemporali lu-

L]

E]

hic ve-

Tsf

cro, vel corporali cibo

ré apiens negociator eft, quia a-

E

1

M

terna & fpiritualia omnibus peti-

turis przponit

quztite

Pt

M

Ifteeftunus debonis & fideli-

Mattb, 25.-

'wntm

bus Chrifli fervis , qui de duo-

W

bus talentis , quatuor ; & de

ühu,m

i

quinque , decemfacit : & unum

non abícondit in terrá 5 nec fe-

Nem.

Dona Dei

1

ad lucrum

cludit ; nec à fe projicit 5 nec con-

ln, DI

temnit j fed pauperi potiüs tti-

Fmap

&

animz re-

fereada,

buit, ut profe oret ; autad alta-

AR

re Deo offert , regratiando ipl

PJI il

l

etíam pro minimo dono , quo

"D

LE

accepit,

Beatus fervus fuper pauca fi-

E

delis

LILIORUM,.

743

n

u

delis & prudens , qui omnia tem-

gt

pora fua utiliter expendit, & de

d'lfiipu'l

extraneis rebus ad fe non perti-

nentibus tacet ; fed tanquam fur-

iil

TL

dus & mutus propter Deum fa-

j

Ctus, pacificé tumultus feculi per-

tranfit, & animam fuam ante fe

p

in manibus fuis femper portat.

Noli ergó de ftatu aliorum cu- Aliena 008

bt

tiofé quarere , nifi quantum cha- curanda.

npg[gïiïal'

! hm

titas Dei & fraterna compaffio e-

Xigit.

*üa flhl"

ybsr

2, Noli laudes hominum ap-

petere, qua vanz funt ; necvi-

ff

Ut

tuperia expavefcere : quae non

obfunt 5 fed animam purgant

y ld

& humiliant , & in coelo alté co-

W

ronant.

j

. UP

Nemo digaus eftà Deo fübli-

j n

t.nei(

mari , ni(i qui fcit pro Deo vitu-

peria pati,

WQUL'

a

Sicut enim , tu Domine Deus,

paffuses pro me 5 ita & ego de-

allaüd j

beo pati pro te, & te fequi pro

o 14

poffe,

'Tu enim fin&o Petro

T

dixifli ; Sequere me.

Joan,ar,

«

Sed

VALLIS

744

Yafirmitas

Sed heu mihi Domine , quia

um pati pro te,

[li

humaaain (3m parum pofli

exequen 1S

Szpé propono;

& de decem vix

J

boais pro-

Multa funt vet-

pofitis,

unum perficio.

us

ba , fed opera pauca.

'Totum

[

eft culpa mea , & excufátio nulla,

L

Nam defidia & negligentia pro-

f'æcq

priaaugent peccata mea,

|ft$n

Quid ergo reftatad ifta dicere

ii

UT

& cogitate nifi veniam petere

& orare ? Peccavi Domine , mi-

L

ferere mei,

Tudy

Sic enim omnes Sancli ante te

lütm

fecerunt & docuerunt : & adhuc

f

5-'fr4m |

quotidié omnes fideles faciunt.

Omnes fancti & amici Dei, o*

m ;

rate pro me : quia infimus Jurr.

Ulllüa (

&comnibus bonis indigeo , & ab

Igea-iqm

omnibus juvari humiliter petoe

Wt

EM

Oratio fa-

3. O fanGe fanctorum, Do-

l

DEUS meus , inclina au*

T

laberrima, tnine

rem tuam ad precem pauperis

"m j

|

fervitui, Addjuva me, G (aboms

ero , & meditabor in juflificatioms

ln ïtten

uT

bus tuis feimper,

OQUi-

l)i[iï)ngm

P.

LILIQRUM. 74f

qun

Q utinam merear unus d& þu-

t0 t

fillis gregis tui effe in regno,

ul

quod preparafti humilibus & di-

f W

ligentibus te,

[qut

Diligam ergó te, Domine vir-

( nUHJn

tus mea , ex toto corde meo, ficut

itt

!t

precepifti ore fan&o tuo,

Iu

Ípes mea, & falus mea , & totum

i

M

defiderium meum.

u

Da mihi intellectum clarum;

n PCW

j

€ontra omnem errorem 3 cor

mundum , contra omnem impu»

ritatem ; fidem rectam , contra

Ql anti"

omnem dubitationem 5 ípem

ul

firmam contra omnem diffiden-

a

Ti

*

tiam

5

chatitatem ferventem,

uch

avf

J

contta omnem acediam & negli«

)

gentiam ; magnam patientiam,

j

contra' omnem turbationem ;

[j

?&Wl

fanctam mieditaiionem , contra

uf

P]

.

con»

turpem imagínationem

lndW »

tinuam orationem , contra dia-

pf

n

boli impugnationem ; diigen-

il

d

tem attentionem ad. lectionem,

ia,fil

contra frequcntcm mentis eva-

jj^

H

gationem

?

bonam occupatio-

Mu

li

netni

0i

746

VALLIS ;

nem , contta cordis tedium &

fomnolentiam 5 devotam facrae

1lby

paffionis. tua recordationem ;

N

contraomnium vitiornm motti-

h

Q

ficationem.

Adefto mihi in his

1

*l

bonis DEUS meus , & confirma

Áite

me inomnibus verbis fancts tu-

lk

is, Àmen,

CAP. XVIII,

EURT

finj

De folitudine e filentio.

Yn

Pfal, 54.

Cce elongavi fugiens , & matre

E

Yi

fíin folitudine, Quare? Pro-

ht

BI

pter muita bona indé provenien-

nlwmus

tia,& ad cavendum diftra&tiones

cordis mei ,in multis rebus vifis

H

W

ld

& auditis ; quia que oculus non

videt, nec auris audit, cor non

D

ll;

j

dolet nec citó turbatur,

li t

Ipitur latére, & tacere, bonum

(nf

eft pro pace cordis, & obtentu

führæ '

M

devotz orationis.

bus;

Solitudo & ^ Ad hoc juvant locus fecretus

l

&i Vg1

filentium — & receffus à turbis, ubi none

"i

magnapu-

ritatis &

ftrepitus, Sicut enim pifcis extra

As àit

aquam citó moritur, ita mona-

pietatis

ixTEpu

prafidia :

chus extra cellam leviter diftrae

nl

am

üitur & inquinatur,

Mam

41

LILIS)RUM.

Em

—

Nam prudensapis mel ex flo-

t

ribus colligens , flatim indé evo-

jont

lat, & fecretum gaudens repetit,

n m

& hoc in alveario cauté abícon-

diit

dit , ut habeat undé in hieme la*

qrit

tenter vivat,

T

Ideó enim fuavitatem odoris

abfcondit , neforis vagando fru»

l

&um laboris fui iterum perdat,

l

[]

l

Nam preciofa aromata ,in py-

:

,(

xide claufa fortius fragrant 5 a-

"

perta & oftenfà, virtutem odo-

(

jt)

ris citius amittunt,

ümf (

Flores quoque manibus atta-

so

€ileduntur $ intra fepta po-

g

marii claufi fervantur , & muris

ij «t

altis firmati cutantur,

Jf

JJ

Creftunt rofz in hortis claufz

ere,hff

eurg ; arefzunt, & calcantur

qo

pedibus in viis proje&ta,

Sic vagus & inftabilis mona- Oftendit

ucUSIE'

vatiis ex^

yim

chus vilefcit (epé foris vifus 5 fu-

emplis áe

o

giens autem turbas & manens in-

j

fimilibus,

Md

tus , reputatur fanctus,

j

Candela ardens à vento citó

d

M

112

ex-

748

VALLIS

extinguitur, in lucerná latens cu-

L

ftoditur.

(l

Sic fervor devotionis in fecre-

[

tario cubiculi tutius fervatur, &

fhy

t

in negotiis externis facilius diüï-

patur,

l

m

2. Igitur cellam & filentium

dilige , i vis devotus & pacificus

N

intus permanere.

Al j'

Coufortio

Oportet , quod . valdé fortis

äif, [/

hominum — fc & cnftoditus, qui foris inter

.

non macu-,

homt

nes ambulat , & interius

lari rarum

im].

& difficile, non impeditur nocivis.

DI

Maneas ergo libenter in foli-

DT

tudine , & in cella , devotionis

Mj

caufa ; ficut beata Virgo /Mariá

Wt (

manfit fola in cubiculo claufa,lo-

L

quens cum fan&to Angelo ibi

r

: Udlem

miffo à D EO de calo

?

ut €*

t

I

tiam ad te veniat fanétus Ange-

W

lus, Domini nuncius codeftis &

Vr*

"V

J

Á

cuftos animz tuz fidelis 5 &

"vfum

recedatà te longius fpiritus mae

Wühm

lignus , cum omnibus phantafiis

Wt hu

uis.

LT

Notabiles

Dixit quidam devotus filentii

*

.!mþtef (

£n0mx ia amatorem

*

Rarà loquor di bo-

lm.

guni-

LILIORUM,

*

749

u

minibus , fine 4!:'91;4 lefíotie canf;; commen-

entia intus,

ationem

filentii,

f

f

Et aliusquidam: Oportet ,ut

us

Jit valdé adificahile verbum , quod

sl

J

l

emendet. füentium.

Ettertiusait: Mobile eff ver-

u

p

bum , in fuo tempore diftum,

u

W

t quartus adjecit

*,

*

Qui os

fuum firmiter claudit , mon

detra«

e n

i

bit ,nec mentitur.

r

B5

O quàm laudabile & iucun-

u

j/

dum loquentis verbum , nil mali,

nil vani, nil doli , nil fal(i habens

tll

admixtum!-

2

Multi mulra-loquuntur , fed

9J

lfj

non fine periculo linguz prona

Wi

U

admalum. Pax igitur multa ca»

nüi[o

flodienti os foum , & manenti in

n

cella , & fepé oranti,

0

j

[,x

Lauda quoque taciturnum

c L

(

virtuofum , increpa vagum ver-

ol

bofum , cave dolofüm.

Fuge

o

)

(

tumultum , dilige fzcretum ,-fe-

quere humilem & devotum , fü-

phïq')

ine patienter tibi moleftum,

ll

u

propter Chriftum pro te crucifi-

xum,

1i:3

3 .Ffa'

u

ll

7$0

V ALLIS

— m d

q

3. Frater inzerrogavit fenem,

uod ftatutum in ordine , pro

ili

ace & devotione maxime proft-

hi

Tria reli- cuu

m ? Refpondit notabile ver»

N

Servare à patribus filet-

giofoaece- bum 5

LUle

fatia,

ziun flatutun ; Vitare tumulm

bominum , C otium.

| tire

Hzc ttia in ordine valdé ne«

f

ceffaria, Deo & Angelis acceptas

l

laborare manu, contta

fcilicet

D]

otium ; amare lection

is ftudium,

W.

& con-

Q

contta cordis tadium ;

| uf.

tinüare orationis ufum , con

trà

bt

diaboli dolum,

i

Hac laudant fanéti Pattes an-

:

K

t

tiqui & novi , quia frater tacens

itus

$i

& Deo vacans , ac ipfo c

fttob

benedicitur , & ad contemp

landa

Ut

divina (ecreta aptior invenitur,

la

*

& altius illuftratur,

H;ba

Vagus vero & fabulofus , qu!

lg

otiofe circuit donis cocleftibus

Oj

/)I&

indignus efficitut, & aliis eft mo-

LU

ll

leftibus,

li

INefcit. fuperbus dià tacefe;

h [

qum

LILIORUM. »f

—

;

quia cupit do&tus videri ;&pre

Wï

aliislaudati,

u

Qui prefümptuofé loquiturjà

multis vituperatur : qui autem

j

!

f

u

verecunde tacuerit , gratiam ab

!

adftantibus meretur,

tl

Magna humilitas cordis, fen-

tire de feipfo viliis femper melio-

iil

Ta3.

j 4

Grandis füperbia , abundare Abundere

n "

n fuo fens

n

in fenfü fuo , & lare in propria!

voluntate , Deo & communi- ^ lepra

Ó

tati fratrum contraría,

peífGima re-

ligioforum,

ue

Hazc eít lepra peffima,

quam

odit DEUS, & percutit fepé fu-

n

(

bitanea morte,

a

"s

- Simplex & innocens, humili-

| he

y

ter obediens, ubiqueletus & fe-

yi

Curus,

j

Laudabilis fama habere pauca

verba , cavere levia, loqui utilia,

»

[

& omnia agere cum modeftia.

Omnibus adde modum , modus est Cate,

J

;alll!'l

/

pulcberrima virtus.

Et hoc eft , quod ait Chriftus:

,

Habete falin vobis, & pacem babe- Mattb, 18

".

fe

li 4

752

V ALLIS

À

re inter vos, Et Paulus Apo&ö-

(l€b1

€olof. 4.

lt

lus : Omnis fermo «veffer fale con-

Wi

fob, 6,

ditue fit, Ec fan&tus Iob ; Quomo-

M

do poteff comiedi ; quod. mon eft [a-

leconditum ?

EU

] T

4. Caftus & pudicus cuftodit

cor fuum , os fuum , & omnes

5

Tint

BN

(enfus füos , pronos femper in

e-

4m

malum $3 ut non peccet ,

i

um ac proximum offendat,

Cr

€ompun-

Non eft corde compunctus,

&io cordis, qui vana libenteraudit, &r

jlqül

P

ecitg;

& curiofitas

coram aliis.

fah(m

orisauri«

:

cripeil

l.'l(Cs |

Perdit citó compun

umque ma-

flps

le coave-

gratiam , qui non cuftodit cord-äs

niunt,

& oris januam,

Wt t

[

Homo pronusa

d quuenduni-

facile excedit loquendi menit

tf

Tam.e

H ,

Si haberes Jefum crucifixum

Ilm

in corde tuo fixum,non exiret i«

D

tó de ore tuo verbum vanum

QUper

otiofum.

"Iitri

Sed quía non habes Jefum fir-

Jngu

miter ii corde tuo claufum , ideó

*(Mlä ]" ,

atium forinfecus,

fapé quaris fol

debile

.n!egnoï

;)

u

LILIORUM.

—X

——

753

a m

»

debile ö;frivolum,

parum juvah"s

Apo[

intus à doloribus prementibus

cor tuum.

L

Solusenim Jefus praflat verum Fruttea ex.

n

Ti l1

animz folatium ; & fanat omnes tr2 Jefum

languores vitiorum.In brevi mo-

quzritur

i

jl

folatium,.

mento & unico verbo poteft li-

& 9t

lat

&i

M

berare dolentem ab omni malo,

Nam amplior eft gratia Dei in

T

bono, quàm culpa in malo.

t

Curaudis vanos rumores fécu-

j

?

li, qui fepé te conturbant & di-

l &[CJ»

rahunt in corde? Quate negligís

m&lü

dulces fermones Chrifti , qui te

confolari poffunt,& confortare in

yi

j

omni tribulatione tua , dieac no-

cte?

. CAP. XIX.

uPndb

Derefugio pauperis ad De-

ji

d

X

um adjutorem fuum.

ld

qui

lliderelictus est pauper,orpha- Pfal, p,

n tuerr adjuror,/ Beatusille

y d

pauper , cui Deus eft adjutor in

j Mbï

omni tribulatione fuá, confolatot

in aqguüxä ,unica fpes & confi-

ó lälm'*)

dentia in extremis, corona £loriz

yl

inreguo terna beatitudinis.

mrmlu

e

1

J

Pre-

VALLIS

754

Vo!uata-

Preciofa virtus voluntaria paue

]

rie paupet-

ertasaffumpta pro Chrifto, cu-

taïis *tuco-

B

mia.

jus merces eeterna permanet cum

Angelis in ccelo, quo fur non ap-

[)/7

propiat ad furandum , nec raptot

ad predandum , neque latro ad

li

fi

occidendum.,

!

K

In multis periculis & curis

l tolllt

quotidianis funt divites hujus fe-

9g

culi , à quibus liber eft fervus

m

Chri(ti,renuncians omnibus qu&

à

funt mundi,

ude

Maena libertas anima fidelis

|

gtlbl

qua nil proprietatis habet in ali-

ua re mundi propter regnutm

fC(Upn

3

R

Dei

& amorem JEfu Chritti fed

*

omnia poffidet in Chriflo , qui

PUR

pro nobis pauper & dolens fa-

A

&lus, Quipendens nudusin cru-

ce , non habuit ubi caputfoum

m

n

M

reclinaret vel manum aut pedem

"

AW

usquam moveret,

Chriftus ea

o (

Quis huic pauperi in omnibus

if

excelluit, indigentiis fimilis ? Veré nullus,

WtC

Propter hoc exaltatum eft no-

nia in.

Qfe D

men ejusfülius , fuper om

xOme

coclo

LILIORUM,

75f

t

l

Qu

cclo & in terra , & füper omnia

benedictum in fecula.

j

O Lona pauperies , nift te Deus

BU

ante tuliffet ;

Nunc tia durities cunclis deffe-

lo

Ga fuiffet,

&

Felix paupertas rerum , que

tollit füperbiam oculorum , &

occafionem — multorum — vitio-

rum,

ii

2. Vereilleeft pauper fpiritu,

qui de nullo verbo & fato bono

12535[?

uperbit , nec in altiore gradu e(-

b([ in "

€ Ccupit, ne gravius cadat.

yogïx'if

O quàm magna virtus abdica-

Wisï

ta paupertas , nil habensin pro-

d

prio 5 quz animz aperit cceli

j

portam , auget gloriz coronam,

i

& cum Martyribus meretur acci-

gpll['ïïïl'

T

pere patientiz palmam , poft hu-

Y

il

jus vitz anguftiam;inChrifti fer-

vitio confummatam.

müm".'ï"

Nam hoc eft veraciter & fide- Felix » qui

proCh:rifta

d

liter Chrifto fetvire, pro ejus a-

j

[

pj

mote penuriam , & alia multa in-

I,:

commoda füftinere.

: OIUEI

[:

li 6

d-

7j6

V ALLIS

d

Beatus , qui de neceffitate , &

infirmitate (uá facit virtutem : &

| U

de omni , quod patitur , fequitur

Dei voluntatem.

à

Noli ergó pauper nimis con-

triflari , cum inopiam paterissnec

D

indignari , fi derideris , aut amicis

Umi

tuis relinqueris,

Du

Etabipfo

Converte cor tuum ad CHRI-

tjus

folatium

STUM,pauperem pro te factum

inopiz

& infirmum 5 quare folatiuni

| C

quarit:

toum à Deo, & in Deo folo; fi

Vent

optas femper effe in gaudio.

n

Nam omnia alia folatia foris

m'mm

quarfita , nulla funt, nec durant;

L

AElen

nec füfficiunt , quantumcunque

Qümt

videntur magna.

I.!bon

;. Elige itaque JESUM

m

CHRISTUM D«ifilium, ir

tsl

fpecialem amicum & cognatum

DUnL

tuum , reliquos omnes relinque

EV

propter CHRISTUM,

maxlm

Cave omnem focium voleti.

hr (]

tem te impedireà fanclo fervitio

N

CHRISTI, & trahere ad fecu-

lidol

[

lum & portas inferni — Lata

'Rerp

€

a,

LI-I.iORUM. 7$7

-—À

P

eft enim via;qua ducit ad inferos; Mat£. 7.

& multi funt , qui intrant per

eam,ait Jefus Chriftus.

Solus ipíe fufficit ad. perfe-

Huc eainms

m

&um folatium habendum, quij,

[o

lus ipfe

Wa

poteft dare regnum coelorum, fa

fficit.

T

omnibus relinquentibus regnum

mundi ,

& omnem ornatam

iU

ejus,

Tranfitenim mundts, & con-

M

i

U[

cupifcentia ejus, tanquam fumus

1. Joum z,

jl

venti, & flos agri areícens,

Sta ergó frater paüpercule;fir-

P

j

"u

miffimé in bono propofitofem-

c QUs

perferviendi Deo; & permane

cum fratribus tuis,die ac nocte in

um(lü

laboribus multis, in loco ifto,

n

quem propter Deum primitus

wf

