Quoties etiam ibi reperi , ubi

minus prafümpfi?

llmm

Vana ergo fpein hominibus;

Wt

falus autem juftorum , in te

)

DEUS.

üla 1

Jafolo Deo

Benedictus fis DomineDEUS

Ti

verafàlus, meusin omhibus, quz accidunt

ij

nobis.

$

. Infirmi fumus & inflabiles,ci«

hi

]

t$ fallimur & permutamut.

ET

Nemo tam

2. Quis eft homo , qui ita cau

Wi

non ali

eautus, ut té & circumfpecté in omnibus e

cuftodire valet , ut aliquando in

]i

quaado fal-

aliquam deceptionem vel perple-

li

latur,

xitatem non veniat ?

) lmpn

—CHRISTI,LIBER. lII 231

Sedqui in te Domine confi- Sed quiDeo

nititur, mi-

dit, ac fimplici ex corde quarit;

non tam facilé labitur,

nus labitury

e,(lv.

aut citius

Et fi inciderit aliquam tribu-

erigitur,

l

lationem , quocunque modo fue-

rit etiam implicatus , citius per te

)

eruetur , aut à te confolabitur:

ii

quia tu non deferesin te fperan-

tem usque in finem,

f

Rarus fidus amicus , in cun- Rarus fidug

j

Gis amici perfeverans preffuris« . amicus:

Ü

i

"'Tu Demine , tu folus es fide- Prter

[

liffimus in omnibus , & prater te

non eft altet talis.

Ia vita $,

i

3« Oquàm bené fapuit fan&ta

Agathz,

:

illa anima , que dixit : Mens

ninö[ï

mea folidata eft , & in Chrifto

j

fundata,

Si ita mecum foret, non tam

j

facilé timor humanus me folli-

"

citaret , nec verborum jacula mo-

verent.

»

f

Qais omnia previdere , quis Precavere

pracavere fotura mala fufficit? vel etiam

j

uid Pravidere

Si previfà ízpé etiá ladunt, q

lagula dif-

d

improvifa nifi graviter feriunt?

ficile:

e

282 DE IMITATIONE

— — —

-

Ne ergo E—

Sed. quare mihi mifero non

col

de tim*'*. melius providi? Cur etiam tam

f

facilé aliis credidi?

)

Sed homines fumus, nec al/iud

l

quàm fragiles homines fumus,

etiamfi angeli à mulus aflima-

(l

V

mur & dicimur.

li

Nam hó«

Cui credam Domine ? cui,

di

miaesfalli nifi tibi ? Veritas es ; qua non

& fallere,

Tni

fallis, nec falli potes.

proclive.

P/al. 115*

Et rurfüm : Omnis bomo giet-

TT

dax , infirmus, inflabilis, & la-

!onï

bilis, maximée in verbis 5 itaut

flatim vix credi debeat, cuod re*

ii

é&um in facie fonare vid :tur.

Micb,7.

Cave tibi

4. Quàm prudent.r pramo-

Qm

nuifli, cavendum ab homini-

IG

ab homini-

bus ctiam

bus: &quianZiaici bomina , dte

&il

familiari. fHe/fiti gju,s

nec credendum; l1

bus.

quis dixerit : Ecce bic , at ecte

Ín

Marc. 13.. jllig

Wt

Do&us fum damno meo, €

utinam ad cautelam majorem;

Cif

& nonad infipientiam mihi.

ext

Nam fecre.

Cautus efto (ait quidam) cau*

| Vol

tífides rara. tus eflo, ferva apud te quod di-

co.

N

CHRISTI, LIBER II, .zg;

—

-t r

i d

co. Etdum eg(-) fileo , & ab- iater homi-

Qu

fconditum credo , nec ille filere 25*

poteít, quod filendum petiit , fed

D

"

ftatim prodit me & fe , & abiit,

Ps[

T

fabulis & in- Ab ipfa ex-

Ab hujusmodi

; i

perieatia

cautis hominibus protege me

diícecaute«

Domine , nein manus eorum it- j,4.

!

cidam , nec umquam talia com-

u

mittam.

?il

Verbum verum & (labile da

i

in os meum. & linguam callidam

jl

longe facà me.

)

Quod pati nolo , omnimodé

h

(

cavere debeo,

iU

if

j. O quàm bonum & pacifi- Nihil tuti-

n

J

cum de aliis filere, nec indifferen-

us, quàm

parcé loqui

j

]

ter omnia credere , neque de fa-

de aliis,

€ili ulterius fari?

p

Paucis feipfum revelare ; te

d

i

f«mper infpe&torem cordis quz-

rere;

Nec omni vento verborum Non facilé

Tb

T

circumferri , fed omnia intima & credere,

Vix fe pau-

m]]lfIL

externa , fecundum placitum tue

is revela-

voluntatis , optare perfici!

re5

u

Quàm tutum pro confervatio- Omnia Deo

l]

j

ne

'?,84 DE IMITATIONE .

r r i tan o

-

l

re ;

tommitte- ne cælcf'u's gratig, hum;nam fu-

gere apparentiam , nec appetere

| int

Fugere

quz foris admirationem viden-

f

fplendo-

rem;

tur : fed ea, tota fedulitate fe-

Se&larifer- Clari , quae vita emendationem

I

vorem 5

dant & fervorem!

lia

Quàm multis nocuit virtus

D

fcita ac preeproperé laudata!

N

Grat'am

Quàm fane profuit gratia fi-

n

&

abícondere.lentio fervata in hac fragili vitá,

1

quz tota tentatio fertur & mili-

(u2

tia!

|

4

CAP. XLVI.

$

9

lo

m

De confidentiá in Deo ha-

qih

01

Lbeudá,quaudoinfurgunt

verborum jacula.

1. D.

tonf

Ili, fta firmiter , &fpe-

u lgu

rain me, Quidenim

funt verba,nifiverba? -

h,n

D

Per aérem volant, fed lapidem

nonledunt.

lon

Reprehen-

fionesfer

Si reus es, cogita, quod liben-

Om

ter emendare te velis: fi nihil ti-

patienter,

k

feu reus

bi conícius es, penfa, quod velis

(Cfen

feuinao. libenter pro Do hoc fuflinere,

€ens,

pa«

D )

N

CHRISTLLIBER III. 28 |

"

Parum fatis e(t, ut vel verba Nädls Vete

w

isadeó

!

interdum fuftineas , qui necdum

turbari,

LW

fortia verbera tolerare vales.

j

Et quare tam parva tibi ad cor Hominis

n

u

tranfeunt , nifi quia adhuc carna- Caraalis eft)

lis es, & homines magis; quàm

LY

oportet attendis ?

T

Nam quia defpici metuis , te-

o

prehendi pro exceffibus non vis,

&

excufationum

umbracula

pul

n

quatis.

2. Sed infpice te melius, & Ec munde

agnofces , quia vivit adhuc in te dediti ;

il

mundus , & vanus amor placen-

D

di hominibus,

i;rgüdl

Cüm enim baffari tefugis , & A quo de-

li

confundi pro defeGlibus , conítac feici timet.

EflM

utique, quod nec verus humilis

1$, nec veré mundo mortuus;

y

nec mundus tibi crucifixus,

Sed audi verbum meum , & At verba

J

non curabis decem millia verba quecuaque

i

li

hominum,

non noceüt;

j

contem«

j jl

Ecce , f1 cuncta contta te di-

üenda.

y

cetentur , quz fingi malitiofiffi-

rent,fi

jf

me (poffent 5quid tbi noce

omni-

236 . DE IMITATIONE

omnino tranfire permitteres , nec

plus quàm . feftucam perpende-

fmgl

res ? Nunquid vel unum capil-

&ty

j

lum tibi extrahere poffent ?

| 0

Deum judi-

3. Sed qui cor intus non ha-

|!

j

cem refpi-

. bet,necDeum prz oculis;faciliter

l

ce, & homi-

O

num judi-

verbo movetut vitupemtionis.

Qui autem in me confidit;nec

fttdi

cia (peraes.

proprio judicio ftare appetit,abs-

h

que humano terrote erit«

W, D

Isenim ac-

Ego enim fuüm judex , &co-

l

m

curaté co-

gnitor omnium fecretorum: ego

5r0

df

gno(cic.imó

W ler

fic difpoait

Ício , qualiter res acta eft ; ego

B

oi1naia,

inj

utiantem novi, & fuflinen-

SEd f

tem.

dism

A me exiit verbum iftud , me

&

permittente hoc accidit , ut re-

| fmltar

velentut ex multis cordibus co-

Juditg

gitationes.

minam

Ego reum & innocentem ju-

Nn

dicabo , fed occulto judicio u-

fitte

trumque ante probare volui.

Udici

Ejus judici-

. Teftimonium hominum

hi

um non fal-

|lt

a

letur;

(zpéfallit : meum judicium ve-

rum eft , flabit , & non fubverte-

] hm ll

tur.

g

La

H

CHRISTI, LIBER III. 287

t

33

Latet plerumque , & paucis ad Occultum

&pé,nua-

penff-

ingula patet 5 nunquam tamen

quam inju-

"d

etrat , nec errare poteft , etiamfi

ftum

]

)

oculis infipientium non rectum

videatur,

nlnnt')

Ad me ergo currendum eft in

lfmfnf

T

omni judicio, nec proprio inni-

tendum arbitrio,

Hdü*.ïj

"

Jjuflus enim non conturbabi- Prof. 12.

Huic ergo

tur , quidquid à Deo ei acciderit.

fecurus ia-

"(l&

Etiamfi ju

fté aliquid centra eum qitere,

i

(

prolatum fuerit , non multum

curabit,

k

d!

ii

Sed nec vané exfultabit , fi per

alios rationaliter excufetur.

i

i

Peníat namque , quia ego fum P/2. 7- :j

Apoc. 2«

lhu

Ícrutans corda & renes, qui non

Coreuim

judico fecundüm faciem & hu-

TO

refpicit,aon

manam apparentiam.

faciem,

Nam fzpé in oculis meis repe-

gnl!F

:.

jl

ritur culpabile , quod hominum

judicio creditur laudabile.

(

Ü

7. $. Domine Deus , judex ju-

ORATIO,

j

Non fiden-

jf

fte, fortis & patiens , quPhomi-

£ plmþrt't

num nolli fragiliratem & pravi-

confcien-

if

tatem ; eítorobur meum, & tota ;j;7; 2 De

fidu- clementia.

|

188 DE IMITATIONE -

-

*

Nihil cibi

fiducia mea

*

non enim mihi o

coafcius,

fufficit conícientia mea,

! dij

coram Deo

non es fecu-

'Tunofti,quodego non no« | po

bor

rus.

vi; & ideó in omni reprehen(io-

ne humiliare me debui , & man-

fueté fuftinere.

dm

Ignofce quoque mihi propi-

fign

N

tius, quoties fic nonegi, & do«

naiterum gratiam amplioris Iu*

| ln

ferentiz.

l

Unde po-

Melior eft enim mihi tuaco*

&let

tiusDei mi-

y

fericordià

piofa mifericordia ; ad conlecue

n

quàm tuà [n

onem indulgentiz: quam mea

Áiit

H

N

juftiià n

tere.

i- opinata juftitia , pro defenfione

latentis confcientiz,

Qu

1. Cor. .

Et( nihil mihi confcius füms

v

Pfal. 142*

|

tamen in hoc juftificare menon

JUeR

&t

poffum: quia remota mifeticot-

dia tua ,non jufificabitur in (0It*

N

0 0/nfa "olU6Hfe

fr

fpediu tu

CAP. XLVIÉ,

(hgn«

uod omnia gravia pro

bus |

terua vita faut toleram

l

da.

tief

Ferpatiea- y. D.

Ili , non te frangant la-

nequ.

terlabores,

r

& dura,

bores , quos affump'lt

pro

»

z

g l(

D

ul

CHRISTI, LIBER Ill. 285

—

EE BI

P

It

propter me , nec tribulationes te

dejiciant usquequaque; fed mea

Db

promiffio in omni eventu te ro-

boret & confoletur.

j

hi

Ego (ufficiens fum ad redden- Nam mer-

l,&m

dum íüpra omnem modum & c** immeas

menfuram.

a eft;

li

j

iNon dià hic laborabis , nec

?

femper gravaberis doloribus,

j

Exfpecta paulifper ; & videbis Eclabor

celeremfinem malorum,

momenta.

j

ücus.

Venietuna hora , quando cef-

fabit omnis labor & tumultus,

!

u

Modicum eft & breve, omne

quod tranfit cum tempore.

J

2. Agei quod agis ; fideliter la- Non ergo

bora in vinea mea , ego ero mer- pigeatla-

"

ces tua.

hmum;

j

Scribe, lege , canta , geme,ta- Aa nca

l

HM ?

ce; ora, füftine viriliter contraria; ? t &ra-

vioribus

I

|

digna eft his omnibus & majori-

d3gna effzt

(.

bus proeliis vita eterna,

zternitas,

?!

, Veniet pax in die una,quz no-

[]

ji

t3eft Domino : & erit non dies

i

neque nox , hujus fcilicet tempo-

n j

ris , fed lux perpetua, claritas in-

p

fini^

a:o DE IMxTA-nqNä

mo

finita, pa;;ir—ma, & ;aquies-f';-

&

€uta.

]i

Rom,z,

Yon

Pfal.119,

Non dicestunc: Quis me libe-

vabit de corpore mortis bujus? Ne-

!libo

Tamlargé

N

peafaas

que clamabis : Heu mibi , qtia it-

modicos

colatus meus prolongatus est ! quo-

Tut

l;

laboref? niam przcipitabitur mors , &fa-

lus erit indefe&tiva 5 anxietas

ttdün

Qnr

nulla , jucunditas beata , focietas

dulcis & decora,

Jo T

San&i

h

3. O fi vidiffesSan&torum in

quàm olim

,

munado vi-

coclo coronas perpetuas , quanta

les, & de-

quoque nunc exultant gloria, qui

'tyie

fpedi!ar huic mundo olim contempubi-

M Iegn

modo in

les ; & quafi vita ipfa indigni pu-

ccclis glo-

Un;.

ziofi.

tabantur; profectó te ftaum hu-

miliares usque ad terram , & affe-

lt ii

Élares potius omnibus fübeffe;

J

quàmuni praeffe :

Cum illis

(

Nec hujus vitz lzetos dies con-

hic pauli-

Tl

fper tribu-

cupifceres,fed magis pro Deo tri-

lari ; lu-

bulari gauderes; & pronihilo in-

bf

Afidia

crumcen- ter homines computati , maxi-

fe,

mum lucrum duceres.

jtfen

ii

4. Ofi tibi hac faperent ,

profundé ad cortranfirent; quo" — Uij

mooo

l

[

! CHRISTL LIPER III. 291.

1i' lpqdo auderes vel femel conque-

f

ri1t

u Fïnam

" Nonne pro vita zterna, cuncta

laboriofà funttoleranda?

fit feu lu-

nóffes, quid

Non eft parvum quid , perde-

crari ,feu

re aut lucrari regnum Dei,

perdere coee

1

Leva igitur faciem. tuam in lum.

j

Et quaata

)

ä codlum. Ecce ego, & omnes San-

fit felicitas

; &i mei mecum , qui in hoc fecu-

!

Á

beatorum

" lo magnum habuére certamen,

goft labo-

modo gaudent , modó confo- res,

*Ufï lantur , modó fecuri funt, modó

!

U

requiefcunt , & fine fine mecum

in regno Patris mei petmane-

buntu

Iv

ja

CAP. XLVIII.

ORATIO.,

" De die «ternitatis , e? ba-

Homznis

hW

sniferias

jus vita angufitis.

bujus eitt

S

I Supernz civitatis manfio zzj/oran-

— beatüiíTima! O dies xter- 45 6 44

J

beatitudi-

r

nitatis clati(fima; quam nox non

j

:

nem f«fpi-

T

; Obfcurat, fed furna veritas femper

.

rantis utilis

" irradiat

»

dies femper lztayfem. ,,,5 [;co

Dd per fecura & nunquam (tatum pzapara-

tionis ad

|mutans in contrarial

)' O ptinam, dies illa iluxiffet,

& orationenm,

Sufpira ad

2

Na

€Un* aiemfeici-

m«

293 DE IMITATIONEAA (

tatis äe-

terna j

cuncta hac tempomlia finem ac- m—cr

I

cepiffent !

tIq

Lucet quidem $

anclis perpe-

[

tua claritate fplendida, fed non i

ni(iàlongé & per fpeculum pete-

grinantibus in terra.,

!u

2. Norunt coeli cives , quàm | (

gaudiofa fit illa: gemunt exules jy,

filii Evz , quod amara & tzdio- j

fa fitifta,

Ob dies hu-

I

Dies hujus temporis parvi & j

Q

jus vitz

breves &

mgïi , pleni doloribus & angi iij

malos,

ils :

r

Ubi homo multis peccatis in«

l

quinatur , multis paffionibus iï'-ïno,

retitur , multis timoribus üfin',abæþ

gitur, multis curis- diftenditur, j

multis curiofitatibus diftrahitutsi

mulüs vanitatibus implicatüt» j

multis erroribus circumfunditut

multislaboribus atteritur , tenta"j.

tionibus gravatur , deliciis enetey (

vatur , egeítate cruciatür,

m

Adfinem

!

3. O quando finish

orum m-'ï':

N

eorum pcr

lorum ? quando liberaborà mife«,,

: gemitus

tà fervitate vitiorum ? quando[,

memo-

u

]

uX

! CHRISTLLIBER III. 253

: memorabor Domine tui folius

?pï'a mens

4

.ad Deum

quando ad plenum lztabor in te

anhelat.

Quando ero fine omni impe-

dimento in verá libertate , fine

f

omni gravamine mentis & cor-

*

potis?

M

Quando erit pax folida , pax

u

imperturbabilis &fecura;pax inte

Ó

! & foris, pax ex omni patte firma?

-. JESU bone; quando ftabo ad

,W'

videndum te ? quando contem.

( labor gloriam regni tui? quan-

do eris mihi omnia ia omnibus ?

1

O quando ero tecum in regno

tuo , quod przparafti diletis tuis

ab etierno?

M

f

z

KRelictus fum pauper & exul

L&

J in terra hoftili , ubi bella quoti-

, diana, &infortunia maxima.

.4-. Confolareexilium meum, Deplorans

mitiga dolorem meurm , quia ad 8ravem

ais far-

[U

; te fufpirat omne defiderium me- d

um'

anm

Jf

Nam onus mihi totum eft,

; quidquid hic mundus offert ad

T folatium,

fo

N 3

De-

E IMITATIONE

294 .D

um Mi s — — o —À—á

-

D«fidero te intime frui, fed

Wi

| nequeo apprehendere.

Xt lactam

Opto inbarere cceleftibus;fed

fug

ejscum decrimuntrestemporales, Gtim-

fdy

fpiritu per-

mortificatee paffiones.

petuam;

Mente omnibus rebus füper-

effe volo,carne autem invité füb-

hii

p

eífe cogot.

U0!

Sic ego

homo infelix mecum

faQus fuüm mihimet-

| (

iritus furfum;

Vi

ipigravis, dum fp

Acy

& caro quarit effe deorlum.

m

Eüamtem. — f. O quidintus patior, du

mox

])I(

poreora- mente cceleília tracto ,

.

&i

tionis ta. carpalium turba occurri

t oranti!

lioni

moleftam, DEUS meus , ne e]ongeris àme

]

neque declines in ità à feryo tuo»

i^

Fulgura corufcationem tuam

liom

& diffipa eas ; emitte fagitas tua$,

& conturbentur omnes phanta*

]

hitu

fia inimici,

plc

R ecollige fenfus meos ad te:

fac meoblivifci omnium munca"

ïxi

nf':

norum ; da citó abjicere , & con*

|

J

f;i t

temnere phantafmata vitiorum

uc-

CHRIS

——

'EI,LIBER II 295

ET

j/

Succurre mihia zterna Verit;s; Adverfus

quam opcm

ut nulla me moveat vanitas,

a

x

Adveni caleftis fuavitas, & g

Deo po-

Y

ula $

:,&J

fugiat à facie tua omnis impuri-

tas,

jf

- Ignofce quoque mihi,, & mi-

]i

fcricorditer indulge , quoties

prater tealiud in oratione revol-

VO.

(i

j

- Confiteor etenim ver?, quia ttumiliter

valdé diftra&té me habere con- fragilita-

if

fuevi.

tem tuam

j

: agnofcens,

*

(

Nam ibi multotf&s non fum

ubi corporaliter fto aut fedeo:

fed ibi magis fum, quo cogita-

]

tionibus feror.

. Ibi fum , ubi cogitatio mea

i

eft, Ibi e(t frequenter. cogita-

WA

tio mea,ubi eft; quod amo.

glLf)

Hoc mihi citó Occurrit, quod

xsft

naturaliter delectat , aut ex ufu

placet.

toh

6. Unde tu Veritas aperté di- Marz, z,

u

xifti: Ult enim est £hefaurus tuus,

ilfi e3 & cor tuum,

)

N 4

Si

296-. DE IMITATIONE

Vide,ubi

Si coclum diligo , libenter de

the(aurus

tuus;

cceleftibus penfo,

Nam ibi

Si mundumamo , mundi feli-

haud dubié citatibus congaudeo , & de ad-

tuus,

cor & amor verfitatibus ejus triftor.

- Si carnem diligo , qua carnis

funt, (zpé imaginor.

lq

Sifpiritum amo , de fpirituali-

bus cogitare delector,

fy

T

Quacunque enim diligo, de

Bo RiRZwIRW.

hiclibente

t loquor ; & audio, at-

f

uf

que talium imagines mecum a

domum reporto.

pof

Felix cui

Sed beatus ille bomo; qui pro*

Tini

fereno cor-

| f lta

1

de orare

pter te, Domine , omnibuscrea-

coaceditur.

turis licentiam abeundi ttibuit:

qui naturz vim facit, & concu-

l

pifcentias carnis fervore fpiritus

(ity

crucifigit : ut (erenata confcientia

tlj

Ya

puram tíbi orationem offerat;

j

dignusque fit angelicis intereffe

b"

I

: choris , omnibus terrenis

foris & intus exclu-

El

fis.

thm

fed

Q

CAP.

Í

CHRISTLLIBER Ill. 257

üetü

CAP. XLIX,

i[ 'J ]

De deialefio &terna vitez

ii

€ quauta [tnt cevtanti-

u

c us bona promiffa.

1.D. L lli, cum tibi defiderium Defide--

j

&terna beatitudinis de- rium ater-

fuper infundi fentis , & de taber- 9* vite ia

animo fo«

naculo corporis exire concu

jgg,i';'

pi-

vendum,

fcis , ut claritatem meam fine

V1-

ldiol?

(j

ciffitudinis umbra contemplari

poffis : dilata cor tuum, & o-

r

mni defiderio hanc fanctam in-

fpirationem fufcipe.

blïïüü

)

Redde ampliffimas füpernz Cumid £a.

boniati gratias , qua tecum fic t* Dei be-

1

üneficium

dignanter agit, clementer vifitat,

agaofce,

J

ardenter excitat,, potenter fuble-

Vat , ne proprio pondere ad terre-

na labaris.

T

Nequeenim hoc cogitatu tuo pcaa profi-

j

f

j

aut conatu accipis, fed íola digna- ciendum

tione fupernz gratiæ & divini re- te finulari

Ípe&tus :: quatenus in virtutibus P?-

& majori humilitate proficias, &

M

[/

N ;j

ad,

ATIONE

: DiiMIT

$—— —

pl

ad futura certamina te praepares,

mihique toto cordis affectu ad«

|f

harere , ac ferventi. voluntate

ftudeas defervire,

l

2. Fili, fzpe ignis ardet , fed

[

fine fumo flamma non afcendit,

Defideria

h

Sic & aliquorum defideria ad

*

noftra raró

cocleftia flagrant , & tamen à ten-

là

pura ab af-

tatione carnalis affectus liberi

li,

fectibus

earnis,

non funt.

| lls

ldcircó nec omninó pure pro

honore DEI agunt ; quod tam

; f

defideranter ab eo petunt.

"'Tale eft & tuum fape defide-

QDOI]

rium , quod infinuafti fore tam

D

importunum,

Non enim eft hoc purum &

Ti

3f

perfectum , quod propria come

moditate eft infectum,

hw[

Pete,quod

. Pete, non quod tibi eft de-

U

Dcogra- lectabile & comodum , fed quod

fum;nmn

tibi,

mihie(t acceptabile atque hono*

bif

tificum

quia fi recté judicas,

B

meam ordinationem tuo defide-

rio & omni defiderato perferre

!

debes ac fequi,

r

Novi

CHRISTLLIBER III. 255

[

Novi defiderium tuum, &

Ü

frequentes gemitus audivi,

J

Jam veiles e(fe in libertateOptas cce-

gloriz filiorum Dei : jam te dele- !eftem pa-

i

&lat domus &terna & cocle(tis '/am ? fed

euadum

(

patria gaudio plena,fed nondum

perviam

Tt

venithoraiíta : fed e(t adhuca-

arcam &

j

N

liud tempus, fcilicet tempus bel. afperam.

Id

li , tempus laboris & probatio-

nis,

Optas fummo repleri bono, Visater-

ul

fed non potes hoc affequi modo, ^2m glo-

Ego füm: exfpecta me( dicit

riam?

Sed aemo

p

Dominus) donec veniat regnum

Ccoronatue

Dei.

f

ante victa«

4« Probandus adhuc in ter- riam,

a multis

wum "

rjs, & in multis exercitandus.

primum

T

Confolatio tibi interdum da-

probari ne«

bitur , fed copiofa

fatietas non ceffe eft,

jl

concedetur.

,dg

j

Confortare igitur , & eftoro- Age ergö

& patere

buílus, tam in agendo, quàm in

Ortiter,

JA

patiendo naturz contraria.

lh

!

T

u

Oportet te novum | induere

hominem, & in alterum virum

u

&nutarie

r

Neé6

Opor-

Z

300 DEIMITATIONE

Oportet te fzpé agere , quod

ü

B

'non vis 5 & quod vis , oportet

relinquere.

Maximé

€um votis

nod aliis placet ; proceffum

habebit : quod tibi placet, ultra

t

& ftudiis

l

tuis omaia

non proficiet,

coatraria

Quod alii dicunt , audietur:

t

evenimnt, quod tu dicis , pro nihilo com-

EJ

putabitur.

Petent alii , &acci-

Qrr

pient ; tu petes , necimpetrabis.

d

j. Eruntalii magniinore ho-

minum , de te autem tacebitur.

i

Aliis hoc vel illud committe-

l

tur , tuautem ad nihil utile judi*

f

cabertis.

lm

Propter hoc natura quando-

lu

que contriftabitur ; & magnum,

f filens portaveris.

Tl

En his pro7

bari folet

In his & fimilibus multis,pro-

UT

bari folet fidelis Domini fervus;

vera abne-

gatio fui;

qualiter fe abnegare & in omnt-

W

[

bus frangere quiverit.

laprimis u-

Vix eitaliquid talejin quo tan-

bi creden-

ho

dum judi-

tumdem mori mdiges,hcut vie

cio pro-

dere & pati, quz voluntati tU

prio

Adyerfafünt ; maximé autem

cum

CHRISTI, LIBER III jor

34

pÓ

——

I

cum dlfconvemenua & quæ mis

|

J

nus utilia tibi apparent , fieri jue

bentut.

fit

Etquia non audes refi(lere al-

n

tiori poteflati , füb dominio con-

ftitutus: ideó durum tibi vide-

tur,a2d nutum alterius ambula-

gt

r

re; & omne proprium fentire

T

omittere,

Sed fru-

"u

6. Sedpenfa fili; horum fru-

jl

étum laborum , celerem finem , &um abae-

)u

f

atque prcemmm nimis magnum: ädïloms

& non habebis inde gravamen , "?*

fed fortiffimum patientiz tuze fo-

lamen.

Nam & pro modica hac vo-

llm»

luntate, quam nv 3c fponte defe-

d

ris , habebis femper voluntatem

tuam in coelis.

V

t

Ibi quippe invenies omne,

i

quod volueris, omne, quod defis

derare poteris.

Ibi aderit tibi totius facultas; En quale

ucrütn re-

"

boni , (inetimoreamittendi.

lu

lictz ad

Ibi voluntas tua una femper,

tempus vo«

d

Tn€- luatatis ?

na[( ^

7

p

jo» DE IMITATIONE

mecum, ; nil cuplet extraneum

tj

de

vel privatum.

Namia

lbi nullus refiftet tibi nemo

calis ei ni- de te conqueretur , nemo impe-

g

hil aegabi- diet, nihil obviabit : fed cuncta

| lu

tur, (ed fa.

tti

tisfiet per

defiderata fimul erunt prafentia;

emmtia.

totumque affedtum tuum refi-

It

l mn

cient , & adimplebunt ufque ad

fummum.,

l Tiof

Ibi reddam gloriam,; pro con-

tumelia perpetla ; pallium laudis,

ïve]

DCI

pro moerore; pro loco noviffimo,

fedem regni in fecula,

lbi apparebit fru&tus obedi-

entiz, gaudebit labor poeniten-

Q

tiz, & humilis fubjectio coro-

Í

nabitur gloriosé,

Nuac et-

7. Nuncergo inclina te hu-

$? libeas

militer fub omnium manibus:

j

fubmitte t€ pec fit tibi cure

omaibus

»quis hoc dixerit

D

vel jufferit,

peromnia:

N

Sed hoc magnopere curato,

bo

ut five Praelatus, feu junior ; aut

&qualis , aliquid à te expolcerit

lnf

velinnuerit, pro bono totum ac«

i

fj

cxpus

.C-HRISTLLIBER M ies

J

cipias, & fincera voluntate ftu-.

deas adimplere,

1j

uzetet alius

hoc , alius illud : hiec aliuaz

dé gloriares

j

glorietut ille in illo,& ifte inifto,

quàm in tui

Yi

laudeturque millies mille: tu au-

ipfius coa-

tem necin ifto ,nec in illo , fed

:mig.

temptu , &

[

in tuiip(ius gaude contemptu , & Dci gloria, "

in mei folius beneplacito ac ho-

( lä

note.

Hocoptandum eft tibi , ut fi«

fi

7]

ve per vitani, five per mortem ,

Deus femper in teglorificetur,

fit

CAP, L.

ORATIO

y

Hominis

j*

Qualiter bomo defolatus ;

7 defolati-

qu

fe debet i» manus. Dei

one fel «f-

offerve.

-fliääünl ]

Dei profi-

1

1. Omine Deus , fan&le Pa-

dentiam

j

ter , fis nunc & in ater- confftentit,

j

num benedictus: quia ficut vis, t4ve /e ub-

fic factum ett ; & quod facies NEUEIE

j

bonum eft,

(131'

Latetur in tefervustuus, non Ia defola

j

in fe , nec in aliquoaiio: quiatu tione lauda

"

folus latitia vera ,tuipes mea & Deum.

€oro-

SJFW

304 DE IMITATIONE

corona mea, tugaudium meum

d

& honor meus , Domine,

Q

Quid habet fervus tuus , nifi

i

quodaà te accepit , etiam fine me-

Pl

rito fuo ?

t

Aquofunt, Tuafuntomnia, quez dedifli

&. difpo- & quzfecifti.

(

nuntur

omnia.

Pauper fum, & in laboribus me-

[

is à juventu£e mea : & contriftatue

Pþl.-x z.

animamea nonnumquam ufque

lu

ad lacrymas, quandoque etiam

—

fe

conturbaturad fe, propterimmi-

nentes paffiones,

Tif

Pax animi

2. Defidero pacis gaudium ;

infigoe do- pacem filiorum tuorum flagito;

D

fth

numDcei$ qui inlumine confolationis à t€

pafcuntur,

Tüy

i

Si das pacem , fi gaudium fan-

Qua prz-

&um infundis , erit anima fervi

fente ala-

ll

ris eft aai- tui plena modulatione ; & devo-

3nà :

ta in laude tua.

T

At fübtra-

Sed (ite fübtraxeris , ficut fe-

Qür

&a,languet piffimé foles, non poterit currere

ac decit, viam mandatorum tuorum : fe

Bat

li,

magis ad tundendum pectus ge-

Dua ejus incurvantur ; quia non

€

CHRISTI,LIBER III. 20f

i

eft illi f(icatheri & nudiustertius,

quando fplendebat lucerna tua

tl

fuper caput ejus, & füb umbra

i

alarum tuarum protegebatur à

tentationibus irraentibus,

ii

3. Pater jufle & femper lau-.— Parztrm

dande, venit hora , ut probetu: t* nterim

fervus tuus,

eta

probatío»

Pater amande , dignum eft, ut aem ;

hac hora patiatur pro te aliquid

fervus tuus.

Pater perpetue venerande,ve-

nithora,quam ab zterno pracfcie-

Ü

j

bas affuturam : ut ad modicum

tempus . füccumbat foris fervus

tuus; vivat vero femper apud te

intus,

n

j

Paululum vilipendatur , hu-

milietur, & deficiat coram ho-

; rl

minibus , paffionibus conteratur

»

r

ütiterum. te-

wc']i

l

& languoribus

cum in aurora novz lucis refur-

gat, & in codleftibus clanfic

?-

tur.

Nam fic

Pater fancle, tu fic ordinaü? d

rdinat di-

[]

306 DE IMITATIONE

vina provi- & fic voluifli: &hoc fadum eft,

deatiaad | quod ipfe przecepifti.

tuam falu-

tem,

4« Haceft enim gratia ad a-

micum tuum , pati & tribulariin

—— À««!

Quin gra-

tix & amo-

mundo , pro amore tuo, quotief-

tiid tribue, cumque , & à quocumque id per-

miferis fieri.

Sine confilio & providentia

tua, & finecaufa , nihil fit in ter-

—

fa.

r

P/fal, 118.

Bonum mibi, Domine , quod

Cum mul- bupiliaft; pe : ut difeam juffificae

tiplexinde rjopes fy4s, & omnes elationes

tibi fru&us

proveniat,

cordis atque praefumptiones ab-

:

li

iciam,

(

Utile mihi, quod confufio co-

opetuit faciem meam : utte po-

l

tius ,quàm homines , ad confq-

l

landum requiram.

Didici etiam ex

hoc; infcrü—

Adeoque

gratiasage tabile judicium tuum expaveíce-

Deo tam

f

benevolé

re : qui affligis juftum cum im-

t£ccum

pio , fed non fine aquitate &

ageati ;

juftitia,

j. Gratias tibi ago , quia non

Q

pepercifti malis meis; fed attrivi-

d

"

CHRIST!,LIBEIE III. 507

l

fti me verberibus amaris , infli-

gens dolores , & immittens an-

D

guflias foris & intus.

(

Non efl,qui méconfoletur,ex Qui fuos

jl

omnibus,quz füb ccelo funt,nifi aoa percu-

FH'

tu Domine Deus meus , cocleítis tib aifi ut

anet,

medicus animarum : qui percsz-

rl

tir & fanas , dedueis ad inferos &

ld

vedaci.

Difciplina tua fuper me , &

d

virga tua ipfa me docebit. Tob.

ji

13. Pfal. 17.

13

&. Ecce, Patet dile&e ,in ma-. Itaque ul-

T

nibus tuis fum ego , fub

virga tró te offer

correctionis tuz me inclino.

Deo pro-

bandum;

Qu

Percute doríum meum, & col-

du

lum meum ,ut incurvem ad vo-

y

luntatem tuam , tortuofitatem

meam.

j

Fac me pium & humilem di-

vell.ï'

fcipulum , ficut bené facere con-

fuevifti , ut ambulem ad omnem

1

j

nutum tuum.,

'Tibi me, & omnia mea, ad

] HM

corrigendum commendo: melius

ff

eft hic corripi , quàm in futuro.

L

ü

508 DE IMITATIONE

Cum opti-

Tu fcis omnia & fingula, & nil

mé norit

telatet in humana conícientia,

quid tuz

faluti.con-

Antequam fiant , nofti ventu-

ducat.

ra5 & non opus eít tibi , ut quis

te;doceat , aut admoneat . de his;

quz geruntur in terra,

T fcis, quid expedit ad pro-

fectum meum , & quantum de-

fervit tribulatio ad rubiginem vi-

tiorum purgandam,

:l

Fac mecum defideratum be-

neplacitum tuum , & ne defpicias

|

peccaminofam vitam meam,nul-

li melius nec clarius , quàm tibi

foli notam.

,

, Da mihi, Domi;le, fcire

rectum de

Pete etiam quod fciendum eft; hoc amare,

quodamandum eft 5 hoc lauda-

;

l

omnire ju-

dicium , & I€

quod tibi fumme placet j hoc

divino con-feputare, quod tibi pretiofum

forme :

apparet 5 hoc vituperare, quod

oculis tuis fordefcit,

Nam quod

Non me finas fecundüm vi-

ab oculis &

fionem oculorum exteriorum

auribus fu-

ï

mitur, fz-

judicare, neque fecundüm audi-

tum

—CHR-ISTI ; LIBERIIT. 209

]

tum aurium hominum imperito- piffimé fal-

rum fententiare : fed in judicio litur.

vero de vifibilibus & fpirituali-

f

bus difcernere, atque füper om-

3j

nia voluntatem beneplaciti tui

femper inquirere.

Q

8. Falluntur fzpe hominum

K

fenfus in judicando : falluntur

u

G amatotes feculi , vifibilia tan-

tummodoó amando,

Homiocis

l

Quid eft homo inde me-

judicium

u

lior, quia reputatur ab homine

nihiladdit

nul-

major?

vel detra-

Fallax fallacem,vanus vanum, hit.

til

coecus coecum , infirmus infir-

j

mum , decipit, dum exaltat : & QuodDeo

veraciter magis confundit , dum judice es, id

U

vere és,

j

inaniter laudat.

W

Nam quantum unusquifque

eft in oculis tuis ,. tantum eft,

j

il

u

& nonamplius, ait humi-

Vita ejus,

lis fan&tus Francií-

cap, 6. ;

CUS.

|

nf

u

CAP,

g

;310 DE IMITATIONE

CAP. LL

u

od bumilibus infiften-

t

v

um e[t operibus ,cum de-

t!

fiGtur. à fummise

Summis

L D.F

lii , non vales femper in

— —

3

& arduis

ferventiori defiderio vit-

noa i*m per

jaüftere

tutum flare , nec in altiori gradu

Yi

licet.

contemplationis confiftere : fed

neceffe babes interdum , ob ori-

&

ginalem corruptelam , ad infe-

— ——

d

riora defcendere : & onus cot-

f0j

ruüptibilis vitz , etiam invité, &

cum tadio portare,

h

Obftat

conditio

Quamdiu motrtale corpus ge

llj

ris,tzdium fenties , & gravamen

LE

carnis ;

cordis,

. adeno-

Oportet ergó fxpé in catne

bis multa

1

cauífa ge-

decarnis oneregemere : eo quó

non vales fpiritualibus ftudiis &

[

mitus,

divinz contemplationi inde 1-

nenter inbarere,

IH

ad hu-

Iaterim

2. Tunc expedit tibi

humilibus milia & exteriora opera contu-

aln

OccUpA*: pere, & in bonis actibus te re-

ldf«

ereare ; adventum meum & fu-

——

W

P

N

.. CHRISTI,LIBER IIl 31 :

pecnam vifitationem firma con-

Etk Dei vi«

fidentia exfpeclare

D

D

exilium firationem

ij

tuum , & ariditatem mentis pa- patieater

f

tienter füfferre , donec iterum à ex(pecta,

me vifiteris, & ab omnibus an-

fl

xietatibus libeteris,

Jl

ld

. Nam faciam telaborem oblí-

i

vifci , & interna quiete perfrui,

: [il

Expandam coram te prata

t

Scripturarum ; ut , dilatato cor-

lml

de, currere incipias viam manda-

J df

torum meorum,

j

1j

Et dices : Non funt condigne

pasfiones. bujus temporis , ad fu-

Rom. : e

J

turam eloriam , qua vevelabitur

iu nobis,

[

CAT. LII.

ORATIO

u

Peccatorís s

bfh't']

eQuod bomo non veputet fe

dignum f&

con[olatione dignum ,[ed.

caff:g atio-

^2e5, nom

1di1$'-?

magis verberibus.,

n

Omine;non füm dignus

confolatios

I.S-D

26, ob pec-

confolatione tua , nec

cata fatene

j

tis.

p

aliqua fpirituali vifitatione : &

P

ideó jufté mecü agis , quando me | Agaofce

lj

t y

indigaum

"

inopem & defolatum relinguis,

$

E coníola«

d

Ele

ss

314 DE IMITATIONE -

Si enim ad inflar maris lacry-

Tiü

mas fundere poffem ; adhuc con-

| B

folatione tua dignus non eflem.

: Magisau-

Unde nihil dignus fum, quàm

po

tem cafti-

fla

ll

[s]

gellari & puniri: quia gravitet

gari,

& Ízpe te offendi, & in multis

df

3

valdé deliqui.

Tidi

Ergó vera penfata ratione,

&tf

nec minima fum dignus confola-

tione,

l

Etfi fübin-

Sed tu clemens & mifericors

lgn

tont

déteOcus. Deus,qui non vis perire opera

ex merà — tua;ad oftendendum divitias bo-

[UOS(

clementiá

ltl

coonfoletur.

nitatis tuz in vafa mifericordig ,

ES

etam prater omme proprium

meritum dignaris confolari fer-

| QU

frie

vumtuum fupra humanum mo-

dum.

Vite

'(uxs enim confolationes;

)

Wn

f

non funt ficut humane Egnfabu-

lationes.

|. N

l hOc

-3. Quid egi , Domine , ut

mihi conferres aliquam coeleftem

! D

confolationem ?

l lgnol

Quid enim

Eco nihil boni me egiffe re-

1

$

J

lo , fed femper ad vitia pro* (

l dolor;

repervit ia -

num, !

CHRISTL LIBER II 512

Ea Reius

te nifi de-

hr

num , & ad emendationem pi- merica?

ii

grum fuiffe,

f

Verum eít, & negare non

poffum.

Si aliter dicerem , tu

] flu'

Ítares contra me, & non effet,qui

g;;ri:g:

defenderet.

Ts

Quid merui pro peccatis

meis, nifi infernum , & ignem

qit

eternum ?

In veritate confiteor,quoniam Digna uti-

mfd !

dignus fum omni ludibrio & queaoa

contemptu , nec decet me inter E'*tia fed

