Gb561a
author: Thomas, von Kempen

s

W

4

*

W

i

&

W

—— —

Es

eo

TE

EX

EN

—— .

|

D

A

PA

És

T

d

4

$*

»

^

ä

1

^

m

D

|U-

Ü

i

N12«511670738 021

ï

»

il

ü ngen

'i

vllllll?l?lil

!HIIHH!IHHIIHHI L

TA

JQ;'

1

T

(

—

Á

]

;ä

p

N4

L

m

M

tl

s

lsss

—

ii

-

MSTTSUNS

L^

N—.

i

xv

— W

x

w

u

——

-

*

m

*

L

pv

y

E

TEDIASS- um t

-

g

d h

—

--

v

m

g

M

C N

-

E

w

)

- VIATOR

CHRISTIANUS

; RECTA AC REGIA

ï :Næ COELUM FVlA TENDENS,

pucrTu

THOMfE de KEMPIS;

ctijus

DE IMITATIONE

M

|

CHRISTI,

ALIAQQE PIISSIMA OP[ISCULA.

NOVA CUR.A RECEN»UIT-

EEX

NOTIS

ILLUSTRAVIT

ïACOBUä MERLO

HORSTIUS,

B.MARUE IN PASCULO

-

PASTOR

COLONIUE AGRIPPINJZ,

Sumptibus

GEORGIT LEHM ANNI,

M, DCC IX

j

| d emnibus vegusen.

fuæ

ü/:ï'lïäü

euyeni nist n amgei

—

UL

L

A

Z

E

À

!)

7

A

&x

&

u

A

"

*

j

r

ZX

EN

»

N

N

NSEN

E

NN

——

i

r

$

)

:

W

j

(

a

SS

s

"

h

W 4

n

——

a

(quar. f

»

t

x*

.XX

E

E nUf

Pt

W

W

j

NN

;;

— — P

S

x i

HOMAS A.

EMPIS. Cacaius

Regu.lnris

ObycÁE $0. ab Puly. -:«:w.,z,.

JESU CHRISTO MESSLE,

CHRISTIANI VIATORIS

DUCI, DOCTORI, DOMINO:

Qui eft

PASTOR BONUS,

ANIMAM PONENS PRO OVIBUS SUIS;

Easque ad Vite pafcua ducens,

LUX MUNDI;

QUEM QUI SEQUITUR, NON AMBULAT

IN TENEBRIS:

OSTIUM;

PER QUEM SI QUIS INTRAVERIT

SALVABITUR,

VIA,VERITAS ET VITA:

ViA, inexemplo; VeRITASin promiffog

VirAin proemio:

ViAIncipientium; VR rTAsProficientium;

ViTA Perfectorum.

Quem fÍecurus fequitur,

Quia V1A eft , non metuit feduci,

Quia VERITAS , non poteft falli.

Quia ViTA,non timet mori,

O beatus tali Duce VrATOR

Sed i, utiilleambulavit,

ita & hicambulaverite

VIA-

)('2

CLOIODE

X

*

*

IATORI Chri&iano- grandis reflat

via.

Nam éregionelonginquá in Pa-

triam , éterrá in coelum tendit.

Undé fi-

do & perito viz duce opus habet.

Sed ec-

ce,adeft non aliquis magni Azarie filius,aut

angelus Raphaél € coclo Tobiam ductutus,

fed Angelorum Dominus , /Eterni Patris

Unigenitus Tu , inquam , mi JESU; qui es

ipfa VIA,VERITAS, & VITA, qui veni-

ftià Deo magifter, & VIAM Deiin veri-

|

tate doces:quin & exemplo ducis ad vitam,

Veré enim vita tua nobis vivendi norma

eft ; & qui Chriftianus cenferi vult,tuis

debet inharere veftigiis , tefte Difcipulo,

quem diligebas, Oui Zicit:fe in Cbriffo mane-

7£ , debet , fiut ille ambulavit , & ipfe ambu-

lare». Quid ni ergó fequamut Te, finon

zequis paffibus , faltem à longe , quantum

fert noflra fragilitas? Gloria quippe tmagna

e3 , fequi Domiuttimn.

j

Tu veró fidiffime Dux; qui uuumquem-

|

que noftrüm compellas , dicens, SEQUE-

RE ME ,nam qui fequitur me , non ambulat

[]7]

.

in tenebris , fac ut poffimus

.

da quod ju-

bes. . Vides enim quis nos languor occu-

pet 3 quot nosavocent illecebrae

L]

.

qUOt

remorg &obílacula retineant.

O quàm

ht

"

pauciintoto corde fequuntutte , etiam in-

f

ter eos, qui videntur , imó profitentar te

.

propius fequi

3

Taceo de his; qui à recta

«

at

& regia via , id eft;à veftigiis tuis devii , fe-

(U$

quuntur Deos alienos , & vadunt poít con-

cupifcentias cordisfui, — Nempe qui féien-

Ltl

165

tiam "viarum titarum nolunt , G viampacity

li

utpote duram Q arctam initio , & vias tuas

at

puleras non agtofiunt: ; ideóque eligunt vi-

am illam latamn & paciofam ,qua floribus ac

ifth

a

j

deiittiis amoena ridet , placetque plurin

4i98

Sed, heu, fera peenitentia damnant erro-

ts

rem 5 cumfe fruffrain via iniquitatis laffa-

»U]O, M:

105 inveniunt.

4

u

Terrent nos eorum veftigia, quantum-

vis initio blanda quid enim nifi contritio,

nol

?

qurt

r infelicitas in viis eorum

H

Videtur via it-

mgnd

hzc initio bona;fed novvisffma ejwus ducunt ad

morteum.

ldeó Te Ducem volumus Do-

em"

mine, qui praceffifti nos 5 & quid vis , ni-

!

| IE'

fit ut fequamur?Non poffumus autem (ine

it

Te 5 nifi tu, qui monflras viam, porri-

[

X 3

gas

b L IU

gas & manum, Trahe nos poft te, &cur-

remus in odorem unguentorum tuorum.

Deduc nos Dominein viam mandatorum

Viam au«

tuorum , quia ipfam volumus.

tem iniquitatis procul amove ànobis. Duc

n0s quacunque libet:fequemur fecuri;feduci

non poffumus te Duce.

Efto, ardua, af-

pera, & anguflafit via 5 fequemur volen-

tes , modó tu nos ducas.

Nimium vecors

& ignavus eft miles, qui fequi non vult,

qua videt Ducem praire,

E

Q

CCLIAUAS

es

f

Aïu

»

:

2 m

N

d

i

[EE-NS

NS

E

z

s

t

7

r

N

ihic

EAC

V

AA

G

2

A

BU

z

1

AD

A: o

]

C5 035 cs 5 Cs CO 5 o5 CO5

AD LECTOREM,

ATORIBUS familiare est fectm de-

VI

deferre pecuniam , qua in parva mole

multum pretii contineat ; utpote , qua geffetur

commodius, C facilius fabduci posfte oculis pra-

donum.

Idem peué mibi ufu venire videtur

Ef

$

in boc aureo'THOMJE de KEMPIS Opa-

j

culo.

Hic veluti in medico nummo sultum

babet oaloris & pretii , & quafi in nuce IHia-

da : ingracili,inquam, & exigto libello fam-

man fpirituala. [cientia, C totius pletatz; ac

perfectionis medullam.

Hoc ergà fume tibió Chriflisne VIA'TOR,

fiviaticum vv geflatu commodum &v minus

obsoxium infidiv.

Neque enim bíc naufea,

euriofftas , vanitas facile (abrepent , aut ledhio-

ni tibi fru&um fuvripient , quad in aliis proli-

xé , diferté , at dotié firip

tis libris fuerit fOf-

*

taffe proclivius.

Porrà bujus ego Opufculi nyvo boc fchewa-

te adornatidi curam alorum impulfa jam pri-

dem fufieperamycum novoaOperum S,BERN-

ARDIeditio me fatü teneret implicitum. «

lias accuratior in multis prafens opera veddi po-

4

terat.

388 Co):Ene

-

terat, — Sedid p;pplszm; fecunda . cura , ft vi-

14 comes fuerit.

"ittamen quid bic conatus

fim , quo ufis bujus Opufculi deinceps effet gva-

ztior , C [rudu ad Leitorem uberior manaret,

|

pauci acápe,

1. In multos paragraphos , ffvve periodos

( verfus alii vecant ) & quaff incertos 24pho-

rifinos , Gnomas Axioimata textum diflinxi,

&t *"vel boc modo fir mouitus Letlor , non effe

eurfan , unoque tvadu legendum 5 fed ut ad

ffngulas periodos figat pedem , bareat paulifher,

leila ruminet ac ponderet. 5 deimdé quaf ve-

^

M

bolel2i

L

L

1

üpre jpritüe

du

Mer profequatur.Quam

utlta currentem , feu properd legentetifimi-

unt , tiec faporem ullum prabeut ,qua tardius

Ihecla, & quafi diutius mafficata , animum [e-

genti fübeunt , penetrant , tenent , afficiunt,

acferiunt ?. Itaque ubi finit periodus, ibi qui-

efcat paulifher lectio , C fefe paftat affetlus,

Experientiam ipfiu Leclori appello,an not de-

properata leclio defraudet intelletlum fanul &

affecium gufiu ac (2pore

omnemgtte nevro-

Ka dickioms a« fententia m exbauriat feffinus

d fequentia progveffus,

2. Huc quoque proderunt lemmata mar-

gini appofita , que fer contexionem materie,

as

LO

rebacmceneneneeg

aliás curfim legenti vix confhicuam , & vim

fententie fubindd winu obviam , & velut in

uucleo latentem indieant,

3. ld nova bac editione [hetlatum , ut bic

libellus deinceps non tantum pia le&iotti , fed

€ orationi fer'viat.

Dum oras, Deo bque-

v : cum pia legu , Dew tibi loquitur. — Hitu-

trimque fieri videbi.

Nam Q pias oraudi

;

formulas omniloco ac tempore utiles bit inve«

fies : & Deum vicdisfm tibi 4d cor loquentem

audis, Precandiformulapasfim annotantur

ad marginem,

Earum argumentum C ufus

fingulari Indie traditur , quem oraturus con-

füle.

4. Eadem opera C? forma alios quosdam

ejusdem THOM E libellos addere oifum e$;

il de Imitatione son abffmiles: meo fane fen-

fit non minus pios , exquifitos , ac utiles. Siproe

bari pio Leclori bunc meum conatum «videros

ffimile quid circa ptos S. AUGUSTINI, S,*

BERNARDINI,. * e. lbellos moliar.. In-

terim bife utere acfruere 5 C fic Chriftum

-

féqui flude , ut affequari,

Nam gloria ma-

$gna est. fequi Deminum ; affequi verà fmma

felicitas.

X

PRJE-

1

al

——

e5 95 0s 03

OR5 CRS CO CÀO CO

PRZEMONITIO AD LE-

CTOREM

Quemodo bi libelli cum fru&u legendi,

Idem dealiis quibuscunquepiis libris ac-

Cipe,

Ertum quotidie tempus buic pia lectioni

i

pr&fige illudque inviolabiliter , quoad

firipote? ,obferva. — Si jufla occupatio bo-

vam [fstutam occupat aut furvipit ; proximá

illudvecuperae — Nonne , um certum quotidie

zempus y idque fatis lubonter & largé detur cor-

pori per cibum , fomnum ,recreationem , C&

veficiendo ; par erit & anima , tanto digniori,

aliquatempori portio nonnegetur ?

2. Prapara animam tuam ad lecliouem

inprimis purá intentione , quà filum anime

tuaprofeitum quaras $. deindé brevi mentis

elevationeyqua roges donari tibi ceelitus lumen

antellectus , féu gratiamy qua capax fiat ani-

us veiledla $. ut cognofcas ,quid Deusvequi-

vat à te 5 tna cum ferio propofito , eoguitam

JDei voluntatem exequendi.

Huic pr«para-

tioni aptitfimam Forinulam tradit ipfe Tho-

14as noffer lib. 3.c. 2.. quam proinde pia ledlios

ni femper pramitti faadeo,

3,N

hsst ! Vr E n

VOT

r

3. Non curfru C feflinanter , uti fipra

quoque ad Lectorem monmimus, fed tradlim,

ferió , G magná. eum attentione legendam.

Cun delit4orá, inquit recens pius audlor,ci

quiete interpofitá , ut. drvine illufit ationi ft

locus , fubindé parumper. fabfiffendo , le&a ve-

J

golendo , & quá ratione in

praxin reduti pos-

fint , difpicienda,

Porró certa C ordinata

]e

Jit lecio. Vagam C defultoriam fuce, — Fa-

h

flidwnti iemachi e8 multa deguflave 5 mulli

certo ferculo acquiefiere, Sic inquinatur ma-

,1

&i corpus quam alitur.

Ex ordine itague le-

ü

ge librum , quem fumpferis legeudum. — Illata-

l

men, qua te magu conternunt, C affetlus ino-

Terque tuos propius attingunt , fapius velegere

mibil vetat ,imà porderit pluranum ; maxne

Jfi partitulare Examen adjunxeris,

i

4« Pio: affeclus ledtioni congruentes elicere

j

fiude. — Alias inanis erit lettio , que quidem

intellettum illuminat . fed affe&um non inflam-

mat. — Ideóque inférenda [ubindé pia afpira-

í

tiones ad Deum . quo petattr gratia excquendi.

qua lego,

Propofíta etiam prathica forman-

da , qua ledioni vefpondeant,

Quin C illu-

firiora quedam. didha , vel monita felige , 4c

tepene in'ventrem memoria , qua (ubindé vu -

X 6

Tines

d

mines ac expendas ; oelqua taunquam fagittas

é phavetra opportune , cum ufus fevet , depro-

gnas contza tentationem, boc, vel illad«oitium,

quo magis labovas , & . oel que tanquam cal-

earia virtutis , bumlitatis, patientta , divini

amori, Ct. adbibeas.

f. Claude ledionem breoi. afbiratioue ad

Deumn , ut femen in terram . cordis tui jadum

férvet » ac fecundet , ut frutlum in tempore

fito proferat, Porróue has faflidias , quaft ma-

gno temporis impendio confleut 5 Scito mo-

mento pene , Ó unico menta [ujpirio iffa fieri

po[fz.

Quod f tamenmora nonuulla opuss ne

pigeat : nullibà melius tempts collecaoers, Vi-

de quam in alis multis vebus ,"vanis Jupe , C

parvi moinenti , nulla nou gra'vb fir mora,

Has legendileges ft diligenter obfer-vent bu-

jus de Imnitatione libelli led'ores ,C HRISTUS

deinceps forté plures habebit imitatores.

1

!

F

|

)o(

l

g&'

E

[

j

ELO.

4

A

TYYYYYS

:

:

36

36 3l

;?

$

Lj

eïä;;

[3X.7]

E

$

ELOGIA

Hifce THOMJ£ de KEMPIS

Libris ab Illuftribus fanctitate &

doclrina viris attri-

t

buta.,

St, IGNATIUS SOCIETA-

TIS JESU FUND A-

TOR.

i

S, Te[fe Orlandino," Hieronymum Nata-

em, quodieprimum receptus eft, mo-

nuit, quotidié caput ex hoclibello , in que

meditaretur, legeret : 'Tum alia capita, ut

neceffitas vel infirmitas poftularet.

Idque

dixit B. Pater, cum mirifica (uti femperfo-

lebat) laude ejus Libelli: Addens fore,quod

in fcipfe quidem effet expertus , ubi etiam

fortuitbaperiret ; ut qua prafenti neceffi-

taticonvenientiaeffent, occurrerent, — Z5

Hiflor. Societ, pag. t .Ub $,

Necminus , quod aliis fuadebat facien-

dum, ipfe przflabat,

'Teftatur LUDO-

VICUS GONZALEZ., íolitum fuiffe

.

X 7

S' Pa«

S, Patrem quotidié unum caput ex libello

'THOMJE de KEMPIS (qui tunc quidem

cenfebatur e[fe Toanni Gerfonit) legere, eo

quo pofita fünt, ordine: à prandio alterum,

quodcunque fortuita libri apertio obtulif-

fet, femperquein eo inveniffe , quod pra-

fenti anime flatui congrueret ; Adeóque

tam ei familiarem fuiffelibellum, uthujus

documenta in illius moribus , verbis, &

actionibus quafi fpeclare liceret.

Ita teffa-

i LUDOVICUS GONZALEZ , qui

goanni IHL, Lufitania Regis juffa B. Ignatiá

|

evitam acimores fHudiofius obfervaerat ; in

Ain, qua M. S. Romae extant in domo Pro-

|

feffa.

Idem confirmat PETRUS RIBADE.

NEIRA /b r. cap, 13. Vit, S, P.

ä

IGNATII, x& fic

babe£,

HOM]E de

KEMPIS de Imitatione

3

Chrifti Libello plurimum tum uteba-

tur, illiusquelectionem valdé femper pro»

bavit?. Atque illins Libri fpiritum, &do-

€rinam haufit, tam avidé atripuit,tam per«

fe&iéin fe expreffit : Ut (mültorum judi-

cio) Ignati vita folida quedam , eminent;

a€

A E-

acviva effet imago, corum praceptorum

omnium , quz aureo illo Libello conti-

nenture

T UE U IN . r i U lMR . 1.« - N

CARDIN, BARONIUS,

ABIANUS JUSTINIANUS, 2eCon-

j

areg. Orat. Epifcopus A4djacenfis libr. 2,

p4g. 1 de facro Coucion, loquens de "Thomá

í

noftro, itafcribit : Libellum de Imitatione

ii

Chrifti, quem ceeteris omnibus privata au«

L

thoritatis preferendum ab iis, qui vitz fpi-

1

rituali dant operam , cum viris graviffimis

fentio,

Sané Illuftriffrinum. BA R O-

NIUM inter evinoftri doctiffimos juxta

acpüffimos, nullido&trina, nulli pietate

fecundum, non femel dicentem audivi,

à nemine erga divina bené affeQo, fine

fpirituali profectu aliquandolegi

!4

pofle, T ille.

ia

3

ïït

—CARD.

&

:9v

£

CARD. BELLARMINLIS.

Lib, de Scriptoribus Ecclef. ita de

boc libello loquitur,

l

Pufculum eft utiliffimum ; & jure in

totá Ecclefià, fummo omnium con-

fenfuü, receptam, & frequentatum, & in

omneslinguas converfum. —Ego cetté ab

adolefcentià, & usque ad fenectam, hoc

li

4

Opufculum fepiffimé volvi , & revol-

vi: Et femper mihi novum apparuit ,

[

& nunc etiam . mirificé cordi- meo fa-

pit.

T

[

JOANNES VENDULIUS

(

Epifcopus TORNACENSIS,

l

S quoties Thomam à Kempis fibi depo«

ff

|

fceretadlegendum, (quod indies facti-

lt

tabat) non alià voce, quim DA LIBRUM

ad] i£oxi utebatur, — Zta teffatur He-

li

lnq

ribert. RosyY)dus.

li

a3)o(S

j

| lg

LU.

ï

*

'öäää&

E

LUDOVICUS GRAN-

DENENSIS,

Juflris ex- Ord, Predicat, Eccleffae

fles,Sivriptor ,& Spiritualis vita

N

Magifler.

fl«

íe

n

Icin p;æfat. 4d bofce libells in. Hifpan

Ü

cum idioma à fe converfos mirus 7 mu

[

J

1u5 efl dn eorum. encomiis.

Loagum. effet

adferve fragula : Vix tamen abflineo ,

3

J

s

»

hac pauca proferam,

Cenfet Librum effe omni laud

e ac famä(

li

majorem; ut poft audita quantalibet ejus

encomia, fi ipfe experiri velis, cogaris

dicere cum Regina Saba:. /Major eff (apien-

tiay G'operatua, quam vumor, quem 4u-

r

drvi, . 'Tu ipfe; Le&or, inquit , facpe-

li

riculum, Proba, tange, guíla, videbis-

M

que vim verborum , & manna comedes,

inquo omne genus faporis, ut olim ftae-

lite, reperies. Et poff pauta » offendit y

hiceffe quafi Alexipharmacon contra om-

nes morbos animz ; 44dditque , immen-

fam Dei providentiam agnofci in hoc libel-

05

l

m s m

io , utqui tam paucis;fed fpiritu plenis ver-

bis tam multa fuggerit adeó efficacia ad mo-

yendum cor hominis;&c,

Demui concludens ajt: Ut ergó eum cit-

cumferas , finuque geítes affidué, excu-

: dendum parvà & commodá formá cutavi,

l

neeffet oneti, qui le&usipíe moleftus non

eft, habeatque fidum via hujus vitz co-

mitem, folamen in adverfis, doctorem

ducemquein dubiis: Artem praxinque re-

— .. &téorandi hinc haurias, ac pié vivendi nor-

mam, nec non bené beatéque moriendi

fcientiam.

Quamobremamicum huncrecipe, nec

Àlateretuo dimitte, femellectum , iterum

ä:

iterumque releges non enim tzdium ad-

feretejus lectio, mihi crede, quin decies

[

repetitaplacebir, &in verbis licet eisdem,

[

novafemper occurrent, videbisque divini

fpiritas indolem, qui nunquam exhauri-

tur, Accipe munus hoc grato animo,quod

Deus immensi bonitate nobis contulit, co-

que in commodum tuum utere & -

ftuere,

H«c Lud,

Granat,

BAL-

W^

*

74

( -

£Ov

-

"BALTASSAR ALVAREZ

"a

é Societate ]c(u.

Clï'

Ejus viri [aundlitate celebris pracla-

V

n

ram de boc libelloexiflimationem Ludovicus

de Ponte, & jpfe perquam religiofüs feri-

o

ptor commemorat b

«f

ferbis,

xre

ju

Jus fententiis frequenter utebatur in

E

ti

Exhortationibüs , eó quod cotdi ad-

harefcant, Deusque illas imprimat bono

affe&ulegentibus, — Et cum effet Vifitator

Dd

of

Provinciz Aragoniz , fecit, ut ineaagno-

r

fcerentejuslibriufum: Cujusemolumen-

(ió

tum experientia illi perceperunt , inveni-

M

entes finguli quacunque ex parte eum ape-

yiti

rirent , quod anima fuz convenie-

ifi«

bat.

In fl/ifll Pq AI'

QVAT 6Z

U

z

$5)0o(&8

"

u-

JULIUS NIGRONIUS

€ Societate Jefu.

Ibellushic, iuguit, videtur mihi con-

L

tinere fuccum totius vitz fpiritual, com»

pendium perfectionis, quintam , ut ita

dicam, effentiam religiofie vitz ac fanctita-

tis, diuturnz meditationis alembico per

virum experientiffimum expreffam, tum

ex alüs fpititualibus libris, tum ex unétio-

ä

neSpiritus fancli,

ZMox verba Senece

Epift. 4« Nefiio quem Sextii Steici librum

commendauti ufurpat ; eaque Tboma nofio

"PU applitat: Cuantum imillo vigoris

eft ? Quantumanimi? Hoc non in om-

nibus Philofophis invenies, ! Quorundam

Ícripta clarum tantum habent nomen, coe-

tera exfanguia fünt, inflituunt, difpu-

tant, cavillantur, non faciunt animum,

quia non babent, cum legeris Tbomam.

dices,vivit, viget, libereft, fuprahominem

eft.dimittit meplenum ingentis fiducia In

quacunque pofitione mentis fim, cum lego

hunc(fatebor tibi)libet omnes cafus provo-

care, Verisfine 'Traet. g. 2dfiet. v. 31 r.

u-

ts

LUDOVICUS MOLINA

éSocictatis JESU ceebrá Tbeo-

logus,

J

ff

Ic nullis occupationibus fe prapediri

[

H

lt

finebat, quin quotidie unum caput

hujus tam praclari libelli legeret; ut tra-

PEI

dunt annuzlitterze Anni 1600. in Colle-

A

gio Madridiano,

li

4

AUCTORES DIRECTORII

1

Exercitiorum . Societatis

s

h

jESU.

of

áfft

Itanti eftimant hunclibrum, uteum

(

unumlegi permittant ab co, qui fa-

cit Exercitia in Hebdomada prima , que

tempore quavis alia lectio intetdi-

ii

citut,

Diretl.Exercit,

Ti

a

Ape 2opATA042.

IIH

q

1

[

GEOR.

1

GEORGIUS MAYR,

/

éSocietate Jefü.

If

W

.:Qti bo[ce ltbellos inGrecamlineuam

n

tranflulity ita foribit ad Claud, Aqua-

ü

vivam Prepo[tum Genes

j

ralem,

t

l

N tanta piorum libellorum copia vix ul-

]

lumextarearbitror , quem tantoftudio

Ti

univería Societas no(tra jam indeà fui pri-

mordio complexafit, atqueillum de Zmita-

]

[

tiose Chriffi: Neque injuria, — Probé enim

novimus B. Ignatium Loyolam ,. noftrum

[

omnium Parentem , ac Ducem nonfolüm

Á

magnificé de eo fenfiffe, fed quotidiano

[

ufü, lectioneque familiariffimum eum fibi ;

)

filiis veró fuis (quoniam quem ipfe ex eo

i

progreffum hauferat , nonminorem in iis

d

vo'ebat, fperabatque) commendatiffimum

D

p

teddidiffes Ut füo exemplo illius non mi-

nus doctrinam haurirentavidé , quam Spi-

ritum fandé, perfetéque viva quadam

imagine in fe ipfi exprimerent.

uo fané

coníecutum videmus, ütSocietas noftra,

dum

*

»

Ms

*

L

"

w

70*

r

M

fs

dum Orbem propé univerfum pervadit,

aureum hunc Libellum circumtulerit,ejus-

queamorem magnis qué ac parvis, tam

in feculi patentiori agro, quàm Religionis

paradifo agentibus inflillarit, ufumque fin-

[

gularem fummo omnium quaftu commen-

]

darit. / Eoquidemopportunius, quod mi-

rabili Dei providentia in tot, tamque vatia-

rum nationum ubique extra Europam fpar-

gt

farum linguas translatus fit.

ul

Cocterum plures dodli , gravesque virí,

(pte

non folàm Ordinis noflri, fedalii quoque

iil

perfep? mirati funt, hunc pium Auctorem

a

tot Gentium, etiam Barbararum, linguis,

Irut

tantacum utilitate nunc loquentem , apud

folos Gracos haCtenus tacuiffe : Cumhzc

dln

tamen lingua tam ob fuam praftantiam,

juno

(ii

quam in coeteras linguas, ac fcientias col-

0

lata beneficia, eum fibiprz aliis jure ven-

jri

dicare poffe videri queat. — Quare non tam

al

meo more, quo hanc linguamà puero me

profecutum effz non invitus fateor , quàm

if

o

aliorum, in primis veró Patrum noftto-

d

rum hortatu,eum interpretan-

) (anä

dum fufcepi,

9&(11

REX

Qul

. REX MAURITANLE

Ix HENRICO SOMMALIO

Societatis JESU. Sa-

g

cerde

L

In Epif. ad Leomardum Bettemium

Ti

Cenobii S. Tradonis Ab-

:

« Batem,

[

Tr

Uanta fit hujus Libelli dignitas ; quà

fe omnibuslongé , latéque probavit;

Tuün

velex hocliquido patet: quod poft facros

I

Codices, nüllus tam crebrotypis fuerit ex-

yit

cufus, nullustam cupidé ab omnibus ex-

fn

peditus, acle&titatus, àfummis, mediis,

CXï

infimis: Nullus, quiintam varias fit lin-

f

guas transfufus , atque omnium calculis ap-

de(;E

probatus. Referam hic, quod nifi gra-

D)

viffimis teflimoniis niteretur , incredibile

h

i

A

videri poffet,

Cüm quidem é noftrá Societate Jefu;an-

W

teannos plus minus duodeviginti , Argi-

(iq

rium Mauritaniz profectus fuiffet;pretium

ln

redemptionis. captivorum laturus; Rex

| "t

um

quialiquando Chriftianus fuerat, eum in

uam

BGX oW

fuam duxit Bibliotheca-n-ï, vatia librorum

fupellectili infttuctam.

Varios hic ille

Codices vifendos porrigit, atque in his

N

Libellum de Imitando Chrifto, vulgari

Turcarum lingoá convetfuüm.

Adjecit

autem pluris fe unicum | illum facere ;

quàm reliquos omnes Mahumetano-

u

rum,

Supervacaneum híc effet percenfere mi-

rabiles, ex hujusLibellileCtione, animo-

j

rum metamorphofes, innumerasque eo.

b

M

rum conver(iones, quos ad ar&tam falutis

fit

(h

femitam , à vialata , & fpatiofa, tradu-

ul

xit: Prefertim cum & illze plerisque notze

a

fint; & proclivé fit cuique in femetipfo

expetiri, qua quantaque mutatio dexte-

g

f

jn

r2 Excelfi, fi vel leviter ejus doctrinam

Audiviego

wl

Pl

delibarit, moxeonfequatur.

ml

nonrató, virosoptimos, &in Auctorum

J

gl

optimorumlectionediu, multumque ver-

fatos, quide hoc Opufculo dicerent : Se

C[Ulän'

cum moeltitiàanimi , vel moleftiis aliis af-

flidi, affe&tiquefuiffent , fubito le&tione

A

unius modó Capitis, in quod forté incidif-

mwm

' RB)»

fent, merorem omnem abfílerfiffe; ani-

mumque à mole(lis avocifíc,

Et pofl

un?

li

nong

—

A -

nomtulla : Fidenter fiquidem,& magná cum

omnium approbatione affevero:In hocAu-

étore totius Chriílianze Philofophie com-

:

perndium contineri,

5

HERMANNUS HUGO -

€Societ, Jeíü,

M

Ultos dicere frequenter audivi , foli-

tosfe exlibello Thoma à Kempisfor-

Q

tuità le&ione quarere in moerore confo-

lationem,nequeferéunquamfalli, — .Lib.de

Orig.fcrib. cap.29.

(

Plura congetere non fert loci prafentis

anguília, (ed nec opus , quando ipía ex-

perientia, certiffima rerum magiítta;

fat locuples tefti

exhibett

æonium

f

j

li

l]e:

Tout

LA

M(t(

LE2

hs

qulïv

4

Ql

ME d.

e2)o(EQ

f

A PONN

prs

AE

"A

X

"

A

CC COv aC aC vcdoe

7M UCUA UOT CO

«t

REO E A NÀ A N AA N N

METHODUS PRACTICA

IV. LIBRORUM

DE IMITATIONE CHRISTI;

p

Qua fcopus, ordo, & progrefTus vitae

m

fpiritualis in hifce libris fatis congruus -

if

obfervari o&cnditug.

ræfenf

OECONOMIA, fugeneralis difpofitia

IV. Librorum de Imitatione

Chrifti,

) [Pfü L

xg,iüïü)

]

Nter SctiptoresA fceticos obtinendae per«

fe&tioni feu Chriflianz vitz inftitutioni

utiles,palmam communi calculo,£acil pra-

ripuit religiofus plané ac pius vir 7/omas

de Kempis,Canon, Regul, S. "Augu[l, inlibris,

quos de Zmitatione Chr.

ifi infcriptos reli-

Uit,

Aft ordinem ac methodam in iis pleri-

quedefiderant , non tam quod illis defit,

quàm quod multos effugiat,

M

XXa

Fuit

Eu

INTRODUCTIO

Fuitnonnemo, quiexperiri voluit , an

verbis utcunque Methodus hic latens ad-

Frl

vmbraripoífit, quàm, ecce tibirepraefen-

il

tamus,

l)

Üi

Obferva ergó, tradi hic Imitationem

f«

Chrifti praticé, quem docendimodum is

li

d

optméaffequitur, qui opere» qualegit;

exequitur,

Et quidem videtur THOMAS noflet

dhn

in hoc opere fequutus methodum natura-

0a

lem, &neceflariam , incipiendo à primo

mag

m,q

& imperfeliori gradu Imitationis Chrifti,

G afcendendo paulatim,usque ad ultimum,

lQ?

D*w

tanto ordine, ut qui alium fectari voluctit,

videatur minus commodé;quo tendit , pet-

Y

Vventurus.

lr

i

Agitergó primàm de VITA PURGA-

TIVA, quzeftinitium, & quafi funda-

loí

mentum Perfectionis: In quá introducit

i

Migiftrum vitz fpiritualis docentem ; quia

Ti

hac vita non tam alté progreditur, ut vi-

deaturindigere immediato magiflerio Dei,

& Difcipulus adcó eft ignarus rerum fpt-

ritualium , uteiaudire & aufcultare Magi-

Ítrum, potiüs quamloqui, aut interroga-

reconveniat,

VIA

IN LIB. DE IMITATIONE,

,0

VÍA ILLUMINATIVA, totam

a

eruditionem do&lrinz fpiritualis continet,

tidt

ideó meritó introducitur Deus cum homi-

neloquens, quiainea digaa Deo tradun-

iord

tut documenta: Quod pauci extra divinas

ND

ml

Litteras praftiterunt, ut Deumloquentem

al

digné Deo introduxerint.

Dífcipulus autem jam provedlus Dei

iil

m

documenta non tantàm aure excipit , fed

T

j at

opere exequi conatur: In quo cum fzpé

] pnn

J

magnas patiaturtentationes , & difficulta -

hn

te$ ; quandtue progratia, & divino auxi-

Jumif

io5 quandoquepro venia, & confilio d

D

eum recutrit,

wlü

i

Itj

VIA UNITIVA ,anima Dcouni-

tur, quod maximé fit patticipatione Cor«

)UKGAl

poris, & Sanguinis JESU Chritli :

duo funt,

In quà

6 fundä

praparatio adunionem, &ipía

j

unio, lUtrumque adeó magnum eft ; ut

yto

m

merito introducatur Deus docens,

& homo practicé exe-

, V

ieuOD"

quens.

r [

MCMAZ

"

'ïä*??

mglfo

XX3

De

V]J

INTRODUCTIO

De Via Purgativä.

li

Sam veri(ut ad fngulai Vias decoeniamus)

li

Purgativam in duas dividitpartes: In prio-

til

ri, qua traditur toto. 1. lib. de initi Vie

Purgativetradatur. — In po/t'eriori,quæ trá-

ls

ditur toto 24 lib. de progreffu Incipientium,

quinque quafi gradibus,

[j

VWeture

fen capitibus cofztj-

Q

(s

1. Quid fitimitari,& fequi€hriftum.

[

2. Ne quisin imitatione erret; Duce; &

Magiftro utatur,

3. Quia Magiftrernon prodeft, fi Difci-

pulo defit voluntas difcendi, excitatur in eo

defiderium vincendi paffiones.

W/'

4. Exhocdefiderio, & victoria confe-

Lj

quitur propofitum efficax non peccandi,.

M

L

. Hocpropofitum timore Dei; & cot-

dis compunétione folidatur.

Progreffus, & tetminus hujus Vite

tlü

quatuor aliis gradibus, feu capitibus con-

tineturt,

1. Extimore Deioritur odium mundi;

0

«ui Dco adverfatur.

2. Mun-

- INLIB. DE IMITATIONE. -

2. Mundus neglectus perfequitur. fer-

vum Dei, qui eget, ut fe defendat, pa-

nibus,

tientia in adverfitatibus , & perfecutio-

d)

) pm

3. Qui adverfitates conflanti animo tole-

] Y

raterumpitin Chrifti dile£ionem, & men-

u

tis dulcedinem.

Ttüty

4« Seddebet potius animum converte-

jun

rein hac vita ad Crucem Chrifti , quàmad

confolationem: Ideó docetur viam Cru-

cis, & mortificationis defiderare,

Quod

[ur.

ivae,

defiderium eft terminus Vite Purgat

)u

j

De Vià llluminativà.

i

g

VIA ILLUMINATIVA totz

verfatur im imitatime Chriflü, quem qui

TU

fgl

perfedó. imitari u

cand

(f, C perfetle purgatus

effe cupit ;

,I)

o

1. Deiindigetcolloquio & intetna ora-

ws W

tionis converfatione,

)

ul

2« Exeaconver(atione erum

pft in affe-

umhumilitatis,

mmunw

3. Humilitas omnem abjicit fimula-

XX 4

tionems

1 'Wü

INTRODUCTIO

tionem, & puritatem cordis, ac veritatem

introducit,

fi

4. Veritaserumpitin Dei , & proximi

Q

amorem,

$. Ex hocamore fequitur odium fui, &

exercitium paenitentiae,

6, Quodexercitium, nenoceat, mo-

derandum eft defiderio exequendi tantüm

D

divinam voluntatem,

lr

7». Ut eam quis exequatur, obedientiam

(

aviditate magna complectatur,

fit

8. Qua perfecta effe nequit absque in-

x

differentià in rebus omnibus.

l

9, Ex indifferentia fequitur perpetua

E

D

paxanimz,

10, Ex pace fequitür libertas fpiti-

LU

'?

tus.

N

1 t. Ex libertate fpiritus fequitur defide-

N

rium volandi ad Chriftum, &exuendi car-

Ái

nis farcinam.

12.. Quodcum ita fieri nequeat, faltern

folitudinem anima concupiícit, ut fola cum

íolo Deo converfetur.

13. In ipfa veró folitudine non jam bea-

tus effe poftulat,fed focius Patfionis &Cru-

eis Chrifti,

14, Cui

[5

IN LIB. DE IMITATIONE

—— ' —— ER

t

14. Cuinon propriis merms fed gra-

tia & miféricordia Dei , fperat copulan.

i

Quod eft terminus omnis Perfe&tionis.

h &

De Via Unitiva.

1

VIA UNITIVA in perfetlá u-

yif

nione cm Deo confiflit

qua maxime babe-

)

ftur per füfceptionem. — Sacramenti corporis

Chriflüü ad quam triplex. praparatio requi-

Vitttr.

khim'

Y. ARemota,

2, Proxima,

thï

3. Conjuntla ipfi Communioni,& utra-

: fpm

que triplex.

Singulos hos perfe&ionis gradus T HO-

j

de

M AS pluribus capitibus declarat: Quos

Jl

fuoordine annotabimus ; capitibus ipfis

fummatim ac mcthodxcc

at

per(trictis.

ol a

AXs m) W6 UM

NU AE

n

ä? E

&

"

1j

)()( f

SPE.

:

INTRODUCTIO

[ 504

CRO CRO CA5 CA2 C9

Cpo Go Ua

CR2 CR

G

N

i W r tu

SPECIALIS METHODUS

iïngülorumLibrorum THOMJE

fit

AKEMPIS. Delmitatione

D

Chrifti.

1j

LIBER I

i

W

In quo initia Viz Purgativa

traduntur,

i

1. Quid fit imitari, ev fequi

lri

Chriflum,

m

Equi Chriftum , non eft alta de Deo

3

fpecularis fed Chrifti fanctam vitam

0f

.

imitari. Cap. 1.

G

Melius namque eft operari bonum,

quàm illud tantüm noffe, | Ideó mcelior eft

Nit

homo fimplex & rufticus , quibené opera-

Ql

tur? Quàm füperbus Philofophus, qui

f

alta quarens , fubtiliter contemplatur,

D

Cap. 2,

Vr

Utautem operemur, cognitio neceffa.

f

riaeft, non quz humano magiflerio difci-

tur.fed que divino: Ethac cordis mortifi-

If

&

catione comparatur, Cap. 2.

Ts

2. Diix

IN LIB. DE IMITATIONE.

2. Dux feu Pater. [Diritualis

:g

eligeudus,

j

Sednon omnia credenda funt, vel fa-

J

cienda, qua homini in mentem veniunt,

vel audiuntur , fed oportet, ut virtutis Ti-

ro Magiílrum feu Patrem fpiritualem quae-

tat, cujus du&tum fequatur, & cui fuas om-

T

nes cogitationes , Q acliones aperiat.

Cdp * o

Sacra. quoque Scriptura, aliique pii Li-

u

bri humiliter, fimpliciter, & fideliterle-

gendi: Nonut docti videamur , fed ut in

&

Ípiritu inflruamur; quandoquidem non

j il

omnia ex Mag. fpirit, difcere poffamus,

Cap. 5.

Homonovusin rebus fpiritualibus, no-

ho

gt

vitate, G dulcedine leCtionis alle&us, le-

i opïüf

&ionife totum tradit , quafi ab hac praeci-

pué petenda fit perfe&tio, — Hincturbatur,

lf q'dl

fi Mag. fpirit. huic fuse voluntati reftat,

eumque redarguat,, Sed moxadvertit Per-

fe&tionem non effe in multa le£ione, fed

neüfþ'

Ü dift;l-

in mortificatione proprie voluntatis lo-

mof[lh'

candam: Et vincit banc tentationem füb«-

de f& opinione,Cap.6.

æisüong,& humili

Li4

m

XX 6

INTRODUCTIO

i

— —

— ss ss ]

Liberatus opera Patris fpirit. primá ten-

tatione, continuo in aliam F:crmd.;m gra-

vioremincidit ; nam divinz gtauæ immes

mor in Patre fpirit. omnem fuam locat

Ípem, putans fe tali duce fecuré ad-Perfe-

[;

€tionem tendere.

Sed quia ut plurimum

Patres (pxrit, viri Deo dediti, coram mun-

!

do viles,

& abjecti videntur; adverfarius

k

"l'ironi fuggerit, non efle rationi confo-

l

num, virumnobilem, divitem, eruditum;

f

prudentem, &c. adeó familiariter, &fre-

ti

quenter Patrem fpirit.adire, & confulere;

qua tentatio multos profternit, Cap, 7.

f

Ea fuperata, fücceditrertiatentatio, om-

?es fuas bonas cogitationes,& actiones non

jam Patri fpirit. foli ,. fed cuivis etiam indi-

candi: Et perdit Tiro nimia garruluateque

filentio acquifiverat. Cap. $.

Serió Magiller fpirit. contradicit Tironi

h

bac in re alii illum laudant; Ex quo illi

li

quarta inlürgit fentatio mutandi Patrem fpi-

ln

li

rit, quem fibi adverfantem videt,quin & lo-

cum, & exercitia.

Sed hzc tentatio fupe-

Qor

randa eft fpoliatione omnis proprii judicii,

rehg

contemptu quarumcumque illuítratios

vl[d l

num, queà Magiít. fpirit, non approbaa-

L

8ur, Cap. 9,

4

IN LIB. DE IMITATIONE.

w

as

i

Ex t:;cdio,quo afficiturTiro,ab hanc Ma-

] g!a'

giftri refiftentiam,in contrariam partems4«

ff

liá tentatione , quz in ordinequimta eft, ver-

Id

titur : & qui anteatotus videbatur rebus

Wt

divinis deditus , jam non , nifi de rebus , &

timut

negotiis fecularibus agit $ in eisque con-

j

folationem , & delectationem quarit, De-

eriti

bet autem à Patre ab iis negotiis , & confo«

j Q

lationibus , que multum divinas retardant,

yi

iufi

revocari ; Gin oratione , variisque devo-

!u

tis exercitiis occupari , ne otio languefcat ;

n Hkm

