dé neceffaria,

Quod nonintelligis cum legis, Uf melius

on

n

cognofces in die vifitationis,

intclligcn-'

i

B.

Dup- ^

DE IMITATIONE

1$2

|

(

l

—

Dugliciter foleo ele&tos meos

| (

vifitare , tentatione fcilicet &

t

confolatione.

D

BinaDei le-

Et duas lectiones eis quotidié

l

&io locre-lego : unam, increpando eorum

&f

petoria & yitia ; alteram , exhortando ad

Exhortato-

T

virtutum incrementa,

N

ria.

ORATIO,

Qui habet verba mea , & fpef' 2

D

Adivlo. nitea,habet qui judicet eumin

bl

randam de yovi(fimo die,

t lt

$otionis

f. Domine DEUS meus, o

li

gmrmm.

mnía bona mea tues.

Et quis

Agnofcens

lifeiy l

homo fuam €0

füm , ut audeam ad teloqui?

ET

miferiam & Ego fum pasperrimus fervulus

Q

T

paspertz- — tuus & abject? vermiculus,mul-

tem,

N

tó pauperior & contemptibilior,

PU

quam ício , & dicere audeo,

dlh j &

Memento tamen Domine;

mflüdo

quia nihil fum , nihi] habeo , ni-

hilque valeo.

'Tu folus bonus , juftus & bt

Y

iil

ctus ; tu omnia potes , omnia

praítas , omnia imples , folum

peccatorem inanem relinquens.

Implorat

Reminifcere miferationum tuae

I.DF

[ (ol-dl

Deibenità-pü | & imple cor meum P dni

tid

N

CHRISTI LIBER IHT. 15?

z

—

— im——À

n Ws ERN

i

tià tuá , qui non vis effe vacua tem & mi-

(

fericordi-

Opera tua,

6. Quomodo poffam me to. ?

4l.-24,

squ

lerare inhac miferá vicà, nifi me

e

confortaverit

Sine qua nf-

i d'

mifericordia &ni

! omniao

at

gratia tua?

poteft.

Noli avertere faciem tuam à

Tne

.

.

163)ö

1

noli confolationem tuam

fotd

ab(trahere , ne fiat anima mez , -

4ut terva frne aqua tibi,

Domine, doce me facere volun- Pf2l. 142,

n

^

Tatem ttam , doce me coram te

A

u

digné & humiliter converfari:

"1

quia (apientia mea tu es, qui in

niculuflv,'»

Veritate me cognofcis , & co-

gnovifti antequam fieret mun-

ermi-

dus , & antequam natus effemia

inundo,

, Dé

CAP,IV.

j

«Owod in veritete e'* by.

eilitatecoram Deo cog-

juRUi&;

p

ver[anduega est.

]lm[h

3. D. L Ili; ambula coram me in

I(C]mquiï

veritate , & in fimplici-

j

nef.

jvele

tate cordis tui quere mefem

;:'

[ g

& ;

154 DE IMITATIONE

EE

Bmbula

ui ambulat coram mein ves

coramDeo;

n

jn veritate

ritate ; tutabitur ab incurfibus

i,

& fimplici-

malis , & veritas liberabit eumà

tàte ;

fedu&toribus, & detractionibus

CItÜ

iniquorum.

L

Nam bxc

Si veritas te liberaverit , veré

vera liber-

liber etis , & non curabis de vanis

POU-)«

tas & fecu-

xitas eft.

hominum verbis,

ü

Ut

S& Domineverum eft,. Sicut

lf

prehe

dicis , ita , quazfo, mecum fiat,

Veritastua me docet ? ipfi me

j

dfu( (|

cuftodiat , & usque ad falutarem

finem confervet,

Ni

admm

Ipfa me liberet ab omni affe-

u

&ione malá , & inordinatà dile-

N

&ione : & ambulabo tecum if

t

inagná cordislibertate,

pl?A

2. D. Egote docebo ( ait Ve-

]A

ritas) que recta fünt, & placita

fl D

coram me,

NI

-di.

Dpole de

Cogita peccata tua, cum

us

peccatis ;

fplicentia magna & moerore : &

Et nofce

Qug .

nunquam reputes te aliquideeffe

T.

teipfum.

propter opera bona.

Qi

Nihil enim

Reverà peccator es, & multis

qumb

Pa-

um

E

—

& — CHRISTLLIBER fII. ryg :

es ; aifi pec-

eimm

paífionibus obnoxius & implica-

;u(hlbüï

tus,

cator, mi-

fer, infir-

n

Ex te femper ad nihil tendis;

muse,

jb

citó laberis , citó vincetis $ citó

turbaris , citó diffolveris,

Ti! ) li

Non habes quidquam, unde Nec habes

Sdev.

poffis gloriari , fed multa undeé te €''7 glorie-

debeas vilificare : quia multó s.

d) plus

infirmior es , quàm vales com- cu

r humi.

i

l

;

prehendere.

lieris,

(

FJ

3. Nilergo magnum tibi vi- Nihil ergo

deatur ex omnibus, quz agis.

iü te magai

(dut

zitima.

Nil grande , nil pretiofum &

Nifi quod

admirabile , nil reputatione ap-

xtérnum

onttl

pareat dignum : nilaltum, nihil ,

jni«

vere laudabile & de(iderabile, ni-

ot

«

!

fiquod xternum eft.

(

Placeat tibi füper omnia zter-

|

1 (Glf

nà Vetitas , difpliceat tibi femper

tua maxima vilitas,

lt;&P*

Nil fic tiimeas , fic vituperes & Nihil fie

fugias , ficut vitia & peccata tua ; d*«ftare u

fd cum

eccaturm.

n

qu& magis difplicere debent,

quàm quzlibet rerum damna.

Ahqulh'

Quidam non: fincet& coram Noli altum

ine ambulant; fed quadam curio- fapere;

CS)&E

G6

fi-

566 DE IMITATIONE

s

E

fitate & arrogantia du&i, volunt

fecreta mea fcire, & alta Dei in-

| fj

telligere, fe & fuam falutem ne-

du

ligentes

D

fd multis

Hi fzepe in magnas tentatio

exitiofüit; pes & peccata , propter füam fü«

etbiam & curiofitatem, me ei;

!

adverfante, labuntur.

"Teipfuüm

4« Time judicia Dei , expaves

fcrutare

Íceiram omnipotentis, Noliau-

4

gotius,

tem difcutere opera Altiffimi;fed

quàm fe-

tuas iniquitates perfcrutare ; in

IT

«reta Dei.

quantis deliquifli , & quàm mul-

dlgnaf

ta bonaneglexifti.-

0

Cave falli

Quidam folüm portant fuam

EU

exteriori

devotionem in libris , quidemin

*s tb

pietatis

imaginibus , quidam autem in ff*

onf;

fpecie.

gnis exterioribus & figuris,

V

Quidam habent me in orejfe

l

modicum eft in cotde,

to,cu]

Purusá

*terreais

Sunt alii, qui intellectu illumi-

Wt

N

nati &affectu purgati, ad zetetna

f

QU

affectus;

&ilé capit

T. fe—mper anhelant ; de terrenis gra

li

zterna.

viter audiunt, neceffitatibus n*

I

turz dolenter inferviunt : & bl

mCUm

fentiuntquid fpiritus veritatis lo«

Wa

quitur 1n eis.

Quia

P

Ü! — CHRISTILIBER UL ; j

[

—

—

—

f

Quia docet eos ter

rena de- lt qui tet«

uD

fpicere, & amare coele(t

ila:mun-reais flu-

ad di-

jueai

dum negligere, & coelum tota

dieac nocle de(iderare,

:vl;cn?,

u-

pcnt.

gt

: fur

CAP,. V,

ORATIO

a

Gr ZtA$ 4

'

De mirabili effeca divini d

ezti$ pro

AZnoru.

confolatios

k

ge dibina,

N

Enedico te Pater cocle-

ufque ad

1 .J'.'B

Mil

ftis , Pater Domini mei

D. 3.

crutit

Jefu Chrifti , quia mei pauperis

dignatus es recordati,

(quämï

Pater mifericordiarum , & Efto gratus

pro diviná

.or:ant(ï'»

Deustotius confolationis , grati-

vifitatione,

b gm

as tibi, qui me indigaum omni

jl J

confolatione quandoque tua re-

uf

creas confolatione,

j n

Benedico te femper & glorifi-

€0,cum unigenito Filio tuo &

dCo

Spiritu fancto paracleto in fecu-

jcu

la fsculorum.

45

Eia DomineDeus amator f2n-

Jl

vt

3 NamDens

€ ieus, cum tu veneris in cor ! Cor ve-

IT'[AM

meumyexultabunt omnia interio-

nieus ve-

TU

ram adferg

4Ineae

t

i

cenfolatig«

G ,

f4-nem,

158 DE IMITATIONE

Pfal. 32.

— Tu j gloríamea ( exultatio

|

1

P/6- 31-^ coydis mei, Tu fpes mea & vefu

l ope

l

gium meuim , in die tribulationt

Tan

9H€ .

Wi

2. Sed quia adhuc debilis fum

)

Qua noftra

debilitas

in amore , & imperfectus in vir

|. ul[s

eget.

tute ; ideó neceffe habeo à te

Áj

confortari & confolari: propte-

Tüni

Tetni

rea vifita me fzpius, & inftrue

difciplinis fanctis,

Qs

üm

Pravis af-

Libera me à paffionibus mas

fectibus

lis,& fana cor meum ab omnibus

f

purgatis

affe&tionibus inordinatis: ut in»

Uttun

proficit

NI

amor.,

tus fanatus & bené purgatus; ap*

tus efficiar ad amandum , fortis

tti

tili

ad patiendum , ftabilis ad períe-

X

verandum.

Wem

Magnz

3. D. Magna res.eít amor,

UT

visamoris$ maenum omninó bonum : quo

t

Íolum leve facit omne onero-

Creamq,

fum, &fert equaliter omne in-

uT,

zequale,

hïtamï

Viacit, le-

Tür,

Nam onus fine onere portat;

nivac con* & omne amarum dulce ac fapi"

D

dit omnia; ao efficit,

hube[ [

:

i Wof

Amor

CHRISTL LIBER IIl, 155

ass o

»!NE

.;/

nl

Amor Jefu nobilis , ad magna N;mquam-

n

operanda impellit , & ad defide- quiefcit ;

hii

randa femper perfecliora exci-

tat.

ii

li

Amor vult effe furfum , nec

: Ea&idf!

d

ullis infimis rebus retineri,

iafima ;

j

BIf

u

Amor vult effeliber, &abo- Se&atur

magna ac

» 9t0

mni mundana affectione alienus,

li

iM

ublimia,

&

neinternus ejus impediatur afpe-

&us : ne. per aliquod commo-

yi

dum temporale implicationes

fuftineat , aut per incommodum

b

ont

Qu

g

Uccumbat,

,fgl (

Nihil dulciuseft amore, nihil "Tendie

Sortius , nihil altius , nihil latius , femperad

lum

m

nihil. jucundius , nibil. plenius 9'£iaem

nec melius in coelo & in terrá :

?

quia amor ex Deo natus eft, nec

$ 6& D

potefl, nifiin Deo , fuper omnia

g

ereata quiefcere,

j

4. Amans volat, currit, &

jco

letatur : liber eft, & non tene-

7 nür

t£ur

Wi

Dat omnia pro omnibus, & , Et in folo

n

eOout

habet omnia in omnibus 5 quia fü

inmo bo-

ia uno fummo fuper omnia qui-

9 quiefcit,

elcit;

—

1£o DE IMITATIONE

efcit , ex quo omne bonum fluit

li

& procedit.

Non dona

Non refpicit ad dona, fed ad

fhg,

fed dou:ïm-

donantem Íe convertit füper om-

Tior

tem reípi-

nia bona.

| Doln

cit

Modum

Amor modum fzpe neftit

éd

nefcit.

fed fuper omnem modum fer-

dlfcm]

vefcit,

m

tlf

'Non onus

Amor onus non fentit , labo-

&m P

fentit,

res non reputat ; plus affectat;

T

quàm vzlet: de impoffibilitate

D

üre

non cavfitur , quia cuncla fibi

offe & licere atbitratur,

C

Ad omnia

Valet igitur ad omnia, G mu

Ut te

fafficit, ubi ta implet, & effectui mancipat;

N

non aman$ pbi non amans deficit & jacet.

Jb

fuccumbit,

6. Amorvigilat, & dormiens

l

non dormitat,

flegif

Tater ob-

ftacula

Fatigatus non laffatur, arda

ff»qm l

tus non coarctatur, territus nofi

"H

femper

eluctatur,

conturbatur : fed ficut vivaX

2

amma & ardens facula, füríum

ms ! pm

erumpit , fecuréque pertranfit.

Otlig

Novit hzc

Si quisamat , novit quid hat

MT

€ui amat,

vox clamet,

W

Magnus

—

N

CHRISTI-LIBER IIT. 161

Ardens á«

i

Magnus camor in auribus

Of, po-

Dei eít ipfe ardens affectus ani-

tens apud

y

ma,quadicit: Deus meus, a- Deam cla-

iptt

K

mor meus:tutotus meus, & e- mor.,

£o totus tuus,

gnl(

€. S. Dilata me in amote, ut ORATIO

difcam interiori cordis ore de- Pro«more

u

j

guítare; quàm füave fit amare;

Dei impe-

trando,

j 11'

& in amore liquefieri & natate,

"Tenear amore, vadens fupra. Huac er-

J5 n

goamorem

j

It

me , prz nimio fervore & ftu-

!pom

tibi dari pe«

Q

pore,

te,

Cantem amoris canticum ,fe-

tufi

quar te dile&tum meum in altum,

t

deficiat in laude tua anima mea,

j m*

jubilans ex amore.

(

Amem te plusquam me; nee

t $um

me nifi propter te; & omnes in

te, qui veré amant te, ficut jubet

(f

lex amorislucenséx te.

qu

€. D. E(tamor velox , fince- Variaamo-

f

í

fus, pius, jucundus & amoenus ; "5 elogia

a.Uh'

& proprie-

fortis, patiens , fidelis , prudens ,

tatés,

cqf"' li

longantmis, .virilis , & feipfum

j

pl

numquam quzrens,

Ubi

-3€2 DE IMITATIONE

-

Ubi enim feipfüm aliquis quz-

tit, ibi ab amore cadit.

ln

Eft amor circumfpectus, hu-

milis & rectus : non mollis , non

levis, nec vanis intendens rebusj

J

fobrius , caftus , ftabilis, quietus,

& in cunctis fenfibus cuftodi-

| &

tus.

)

Eft amor fübje&tus & obedi-

Qntr

Dolor af ens Pradlatis, (ibi vilis & defpe-

l ni

finis amori, Ctus , Deo devotus & gratificus,

quäïris

fidens & fperans femper in eo;

0r

etiam cum fibi non fapit Deusi

Hibus, !

quia fine dolore non vivitur in

RT

amore,

ts w

Verus a-

8. Qui non eft paratus oninia

dtfphcg

mor eft per pati , & ad voluntatem flare dile-

omnia con-

$

&i , non eft dignus amator ap*

dOnmn.

formari

aniato.

pellari,

3""5 1

Nec pro

Oportet amantem, omnia du«

Af

eo fugere. ra & amara , propter dilectumlli-

fine

"dura,

benter amplecti ; nec ob contra*

üni

ria accidentia ab eo de* :

. Nob;

fle éu.

D dono

W.

CAP,

NI

-—CHRISTI LIBER III. :45

ss t

quii !

CAP, VI.

De probatione veri ama-

ICaUSJP'

mm$ )

£orés.

]cnsïiï'f

Ili, non es adhuc fortis

I.l)iI:

& prudeüsamator.

T J

S5. Quare Domine ?

Verusamos

D.Quia propter

modicam eon credie

s & OE:»

contrarietatem deficis à coeptis , adver(is,

& nimis avidé confolationem

j d d

&gmqil

quaris,

Fortis amator flat in tentatio- . Sed unidi-

n b

lecto cons

nibus, nec callidis credit perfua-

| fäPi[ 1

fionibus inimici,

anter ad-

"m

Sicut eiin prO- &

&ret

fperis placeo, ita nec in adverfis

yuil

difpliceo,

2. Prudensamator,nontam Non do.

"

donum amantís confiderat,quàm mum, fed

5 a

dantis amorem,

dantisani«

Affectum potius attendit

mur fpe-

l Omnïï

, Cac.

quàm cenfüm : & infrà dilectum,

omnia data ponit.

T

-Nobilis amator non quiefcit

jo"

in dono , fed in me fu

per omnel

donum.

Non

164 DEIMITATIONE .

"

Sed non

Non eftideó totum perditum,

angatte

lii

fi quandoque minus bené de

quod featis

me , vel de Sanctis meis fentis,

4.

noleas,

vàm velles,

flicy

Affe&tus

Affs&usillebonus & dukis,

(f

eu pia de-

fideria, fi-

quem interdum percipis, effeQtus

ünnr

gratiz prafentis eft , & quidam

i

gna funt

gratix.

preguftus pattiz cocleftis : fuper

4tlg)

quo non nimium innitendum,

fitomy

quia vadit , & venit.

Jtopr

Sed malis

Certare autem adverfus inci-

To D

lg

defideris dentesmalos motus animi , fug-

obniti v

ir- geftionemque fpernere diaboli,

Mi

tutis c(t,

infigne eft virtutis, & magni me

gmtu 1

titi,

Qttyy

| Senfüs fi-

ne coafea(ía

. Non ergo te conturbent

Qu

alienz phantafiz, de quacumque

i

noaü macus

lat,

materia ingeftz,

U

Forte ferva propofitum , &

lt (gg'al.

intentionem rectam ad Deum.

N

Nec eft illufio, quod aliquan*

Nam quod

I""hh:

hoimno invi

do in exceffum fübitó raperis,&

tus,agit po- flatim ad folitas ineptias cordis

tius patitur. reverteris,

slbu

lllas enim invité magis pate*

ris, quàm agis; & quam diu d-

Pll-

m

N

CHRISTI LIBER III. 165

—

fplicent & reniteris, meritum eft

gerdir:i

1

& non perditio,

"33

4« Scito, quodantiquus ini- Demoa

micus omninó nititur impedire

varias obji«

cit pietati

&

defiderium tuüm in bono, & ab

remotas,

omni devoto exercitio evacuare :

Plsïc&ü

&

à Sanctorum fcilicet cultu, à pia

|l:

paffionis mez memoria, à pec-

catorum utili recordatione , À

at

proprii cordis cuftodia , & à fir-

mo propofito proficiendi in vir-

j

il

tute,

u

"

- Multas malas Cogitationes in- Etper mae

Berit, ut tedium tibi faciat. & ?* ogita-

tiones £e«

hortorem : ut ab oratione revo-

dium iafer«

cet, & facra le&ione,

re moliture

eqn

Difplicet fibi humilis confef-

gl

fio , & ((i poffet) à Communio-

fijt

ne ceffare faceret,

»PO

nad

p

. Noncredasei, neque curesil- Videne

luod D)

lum, licet fzepius tibi deceptionis 4€quieícas.

yti

J

tetenderit laqueos,

Lal

. Sibiimputa, cum mala infe-

tit & immunda. Dicito illi:

r maoll

g

Ya-

|

166 DE IMI-T—ATIONE-

[

Sed forti- — Vade immw;dc fpiritus , eru-

| amp,

ter & ge

| Dtax

rose t'epe!:.c

^* befce mifer , valdé immundus

estu , qui talia infers auribus

uPe'

mala íug.

gerentem. meis,

)

dllfm

Difcede à me feductor pef-

fime , non habebis in me par-

WE n

tem ullam :fzd Jefus mecum erit;

Untu

tamquam bellator. fortis, & tu

Ni

ftabis confufüus.

lt

Munaiens

Malo mori, & omnem

fupu

te irmo . poenam fübire, quàm tibi con*

propofitos: fentire.

Et

ucia

'Tace & obmutefce, non at

in Deum,

diam te amplius , licet plures

mihi moliris moleftias.

Doini«

Pfal, 26,

PU

nus illusinatio mea & falus filtá»

quem timebo ;

Si confiflant. advver[um me ct

0.

ffra ,non timebit cor meum.

.

ImninUs a

u

d

]

utor meus , & redem-

PtOF meus,

Quia &

poft ca(üm

f« . Certa tamquäm miles

refumevi. bonus

*

*

& fi interdum ex fra-

resadpu- gilitate corruis , refume vires

gaaadam, fqrciores prioribus,confidens de

am-

N

CHRISTI LIBER I!I. 147

—

amplio;i gratia mea? & multum

us

nmuus

precave à vana complacentia &

T

füperbia,-

Propter hoc multi in errorem Sed cave

u r

ducuntur, & in cecitatem pae- tibi fidas,

né incurabilem. quandoque la-

d

buntur,

u

)ïii31 D

Sit tibi in cautelam & perpe-: Quod aliíis

tuam humilitatem , ruina hac

ad ruinam

fuit , tibifit

fuperborum de fe (tulté pra-

ad caute«

( t

y ul

fumentium,

i lam.

t nüfj

Ts

Ia

NU EX EZZ

AA a

/./.

s J

?

D .hk

"]

(j[»li

,

w

n L

melm :'

&

(

(

]

p "

n*

jud

CAP.

g

168 DE IMITATIONE

(

CAP. VII,

$

De occultandá gratid füb nl

D

bumilitatis cuflodis,

mj

Occalta , D.

7 Ili,utilius eft tibi & fecu-

devotionis

! | lt

h

rius , devotionis grati- |

]

£ratiam ;

am abfcondere , nec in altum te |

| nb

effcrre , nec 'multum inde loqui,

lmpam

neque multum pondetare ; fe

N

magis temetipfum —defpicere,

tl

& tamquam indigno datam tt-

|

Ü

L

mere,

i

Eft enim

Non elt huic affe&ioni tenz-

uN

N

valdé muta

bilis & ia-

cius inhzrendum, quz citius po*

im s

!

tefít mutari in contrarium. .

(

certa,

Cogita in gratià , quam ; mile

J 0!:'01]]5

& inops effe foles (ine gratiá.

Xilun[

Nec meti-

Neceft in eo tantum fpiritud

Iunrq

l

reprofe- — isvitae profeétus ,cum confola-

€tum ex

At [

hu,usmo i

tionis habueris gratiam : :fed cum

L I

bumiliter , & abnegare , patien-

doni:,

Qf [

Sed potius terque tu]ens ejus fübtractio-

exrcfigaa- nem:ita, quod tunc ab orationis

BU

tione;

A

ftudio non torpeas , nec reliqua

[

RIf Co

Patientia ;

opera tua ex ufu facienda , omni*

:

Et conftaa-

l

d

tiainope. DO dilabi permittas ;

ribus piis,

Sdd

hüll Qu

CHRISTI, LIBER III. 169

J

Sed ficut melius potueris &

intellexeris ; libenter, quod in te

4f

ll

eít, facias : nec propter atidita-

IT

tem,feu anxietatem mentis,quam

du

fentis, te totaliter negligas,

iij

2. Muiti enim funt; qui cum

p dU

non bené eis fuccefferit, ftatim

[

impatientcs fiunt aut defides.

du

Non enim femper eft in po-. w putes

W

teflate hominis via ejus , fed Dei dona Dei

)

eft dare, & confolati , quando fsbeffe ho-

miais àrbi-

vult, & quantum vult, & cui

trio.

L

vult, ficut fibi placuerit, & non

yed*

amplius,

Tncautus

aU.

Quidam incauti , propter de-

& indifcres

votionis gratiam , feipfos deftru-

| qlmü

tus zelus

mggü

ld

xerunt : quia plus agere v

olue- a

Itisage

h

j

runtquàm potuerunt, non pen- cuit ;

fantes füc patvitatis menfuram,

m

[

um

fed magis cordis affe&um fe-

quentes quàm rationis judicium.

d f

n

Et quia majora prafumpfe-

Qui fübe

hu

runt , quàm Deo placitum fuit

? limius vos

If

i

fe

idcitcó gratiam citó perdiderunt, lare conati

Facti funt inopes , & viles re- fuat , (ed

d

i

licti, qui in coelum pofuerunt ni- ftis aliis

2

dum "^^

170 DE IMITATIONE

|

Cave tiró;

[

dum fibi:ut humiliati & depau-

facile hic

E

errabis fine perati , difzant non inalisfuis vo« — | m

l

magiftro. . lare,fed (ub pennis meis fperare,

- Quiadhuc novi funt & impe-

Nec pro-

s

prio crede

ritiin via Domini,, nifi confilio

|. QUto

judicio,

difzretorum fe regant , faciliter

Qeit,

Prxftat te

decipi poffunt & celidi,

qum

fapere mo-

3. Quodfi fuum fentirema:

fi

dicum cum

gis fequi, quàm aliis exercitatis

[

humilitate , credere volunt, erit eis periculo-

r

A

quàm mul fus exitus, fi tamen retrahi à pro-

tim cum

Pore|

elatione,

prio conceptu noluerint,

| il

Raro fibi ipfis (apientes, ab aliis

N

regi humiliter patiuntur,

Ils

Melius eft, fapere modicum

nf j

cum humilitate , & parva intellis

| j

|

--

& !

gentia, quàm magni fcientia-

Qb d

rum thefauri cum vana compla

m

centia.

C

Melius eft tibi, minus habete

ln

!j [US

quàm multum unde poffes lu-

f

erbire.

m

Memor

Non fátis difcreteagit , qui f

miferix

Q

tuz fempe

, totum latitiz tradit , oblivifcens

ad

prifting inopiz fuz , & caftiti-

i

eíto pavi"

1no.

u

dus )

s

CHRISTI, LIBER ilI. 1 7:

Y

W

li

moris Domini, qui timetgratiam

fU

oblatam amittere,

J

fpm

Sed tempo«

Nec etiam fatis virtuosé fapit ,

u

qui tempore adverfitatis & cujof-

re auguítize

^

non pufilla«

i u

que gravitatis , nimis defperate fe

nimis,

M

gerit & minus fidenter de me,

li

quàm oportet, recogitat ac fen-

tit,

fetitt

i (

4.

ui tempore pacis nimis

Qui inpa«

£e fecuruss

l

gt

fecurus effe voluerit , fzpe tem-

n

in preelio

d lh"

pore belli nimis dejectus & for-

£repitus eft,

i

midolof(us reperietur,

qtts t!

Si füires, femper humilis & Homilis

& providug

]tuïn

modicus in te permanere, nec

non facile

« 0^

non fpiritum tuum bené mode-

.

impingit.

"

j

fati & regere , non incideres tam

u

citó in periculam , & offen-

Tf

4

fam.

'Confilium bonum eft , ut, Inpaceer-

fervoris fpiritu concepto , medi- 8ó de bello

jnis^

I^

j p

teris,quid fututum fit abfteden. €98it2 -

te lumine,

Quod dum contigerit, reco- — Etpoft te-

t ggi[ll »

nebras rur«

n

Bita & denuó lucem poffe rever-

I6

um fpera

h&

ti» quàm ad cautclam tibi , mihi j

uceme

H z

aU-

172 DE IMITATIONE

"autem ad gloriam, ad tempus

fubttaxi,

lr

Utilis tibi

6. Utiliot eft fape talis pro-

ifta proba.

tio & alier-

batio, quàm fi femper profpera

natio,

protuá haberes voluntate,

Nam merita non funt ex hoc

Merita

| :.SI

nonexvi, Exi(limanda, fi quis plures viíio-

fionibus,

Sl hr

nes aut confolationes habeat 5 vel

[ Ha«

fcientia,

fi peritus fit in Scripturis , aut

honore,

Itl

zítimanda;

in altiori ponatur gradu,

hg

Sed Dei

Sed f1 vera fuerit humilitate

M

magisamo- fundatus , & divina charitate te-

t

re, & fince- pletus, fi Dei honorem puré &

£a humili-

o

10

integré femper quarat. : fi feip-

tate,

Qs

fam nihil reputet, & in veritate

n

defpiciat , atque ab aliis etiam de-

Iüngl

fpici & humiliari magis gau-

D

l

deat , quàm hono-

rari.

Piti.

: f

lm

U

Ibl [

A

.öo

llm, (

DT

Sim

CAP,

d

i

.. CHRISTI, LIBER III. 17

— 1

u

CAP. VIIT,

De vili eftimatione . [ui-

ORATIO

Ws

Epffus , dm oculis

Humillan.

pw;;i

Dei.

E5f2 coramg

U

Oquar ad Dominti meum

n

L S.L

E] ä';: 1$.

n fim

pulois & cinis :

jat

Agnofce

$i me amplius

feputavero, eccecoram Deo

a

tuftascontrame: & dicunt te- vilitatem

iufiS !

fümonium verum iniquitates m :

li

mez ,nec poffum contradicere,

m

Si autem me vilificavero, & Et»ihil

.te,uti es,

hati(zi:

adnihilum redegero , & ab omn

l

xftima.

m Pu

propria reputatione defecero, at-

i

que( ficut füm ) pulverizavero , sic viciaiag

n

erit mihi propitia gratia tua , & erisdivino

jl

vicina cordi meo lux tua : & om- miai ;

n

nis zftimatio , quantu!acumquc

yone

minima , in vallenihileitatis meze

ubmergetur , & peribit in ater-

num,

Ibi oftendis me mihi,

A

quid Ut clarius

fum, quid fui, & quó dex

'eni taihilum

j

quia nihil fum , & ne(civi,

tuum pser-

5i miht ipfi relinquor, ecce ni. Videas-

Eo reli-

il; & tota infirmitas : fi autem

&us tibi ai-

H ;

fubi-

| 28

174 DE IMITATIONE

Yil potes; 6

"

iu

bitó merefpexeris , flatim for-

hts

Deus adfit,

omoia.

tis efficior , & novo repleor gaue

lung:

10,

C

'ü.c ft*

Ejus favo-

Et mirum valdé , quod

B

ze furfum

enté füblevor , & tam benigné à

ii

ferris; pon-

Af

dere carhis

te complector , qui proptio ponr

Vg

adima,

dere femper ad ima feror.

2, Facit hocamor tuus, gfar

tis praeveniens me,& in tam mUt*

tis fubveniens neceffitatibus ; ?

.Quoa

gravibus quoque cuftodiens me

tj

periculis, & ab innumeris (ut Ve*

1é dicam ) eripiens malis.

Ainas te ?

Me fiquidem malé amando»

perdeste;. meperdidi ; & te folum quarem

!,D,F

amas

Deum? ip-

do, & puré amando , me & tepr

riter inveni, atque ex amore pro*

ts

Tum lucra-

[

ris&te:

fundius ad nihilum me redegi»

&j

|

Quia tu, Ó dulciffime, acis

mecum fupra meritum omne ,

blwr QfE

ln

fupra id, quàm audeo, fperare ve

rogare.

cüïx*gms

Na

Laudá er-

3. Benedictus fis Deus meus:

!6 G&[

goDeum quia licetego omnibus bonislim

rilcjsl

tam bonum indignus , tua tamen nobilitas

bencficum, j 6nita bonitas numquam cefat

e

N

CHR

—

ISE, LIBERTIT. r7y

MM —— — À WA RRÓ

hn*

benefacéte etiam in gratis , &

Y

H;l

j

longéàteaverfis,

Convertenos ad te, utfimus Etiam ia

BOA j

od

grati ; humiles, & devoti: quia immeri-

j

s

alus noflra tu es, virtus, & forti- ?*

u

tudo noüïa.

(f

;mus»'?

CAP. IX.

il

jlb

Quod omnia ad Deum N

floiit

€ut ad finem ultimum ,

xiit

. fnt veferenda.

!läliSl

j

1, D.T7li , ego debeo eff: finis Deus tibi

D

tuus füpremus & ulti- fapremus

m

mat

tus.

us, fi veré defideras eífe béa. £uis cfto.

mcïf L

- Ex hac intentio

De purifica- Hiac pu-

dl

bitüt affedtus tuus

; fipius ad

rus erit affe-

t

]

feipfüm & ad creatu

Citl

n$,

ras malé in-

4 W

curvatus,

Nam fiteipfum in aliquo quz-

D

ris, flatim in te deficis & 2-

T

u

i

, Telcis,

TL

u

H ,

Om-

176 DE IMITATIONE

C

N mDeus

Omniaergo ad me principali-

E

omuais bonj t€f feferas,quia e

t

n

fons ;

nia dedi.

go fum,qgi om.

dl

I

Sic fingula confidera; ficut ex

T

fummo bono manantia: & ideó

j

ad me , tamquam ad fuam origi

tirl

nem , cunclafunt reducenda,

E

EÉx quo

2. Exmepufillus & magnus,

üà, d

haurinat pauper X dives ; tamquam ex

omncs

fonte vivo , aquam vivam hauri-

al'qua

Qordi

. unt : &quimihi fponté & libe-

üpd

ré deferviunt gratiam pro gratia

lia

accipient,

d

AflE

Aliuade

Quiautem extra me voluctit

Ntts

fruftra fpe-

Yas, quod

gloriari, velin aliquo privato bo-

N

fitim fatiet.

no-delectrari , non ftabilietur in

dfbls

vero gaudio , neque in corde füo

Y D

dilatabitur , íed — multiplidi-

UP

ter impedietur & angulliabi-

lu

tur,

Nihil ergo tibi de bono ad-

Nihil enim

habes fne. ictibere debes ,

nec alicui ho-

mini virtutem attribuas: féd to*

Dafo,

tum da Deo, fine quo nihil ha.

bet homo.

Ego

J

CHRISTI, LIBER III. 177

gt

Ego torum dedi ego totum

t

tehabere volo : &cum magna

diflrictione gratiarum actiones

tàjit

requiro.

TOU

^

1]

3. Hac eíl veritas , qua fuga-

(ium

d

tur gloriz vanitas,

:ducendl-

E« fi intraverit codleflis gra-. uj vera

S&mag!i

tia, & vera charitas , non erit Charitas,

a

aliqua invidia , nec contraclio ibi face(fit

omnis pare

j

cordis, ncque privatus amor oc-

nv

cupabit,

và cüpidi-

tas.

"i

Vincit enim omnia divina

charitas , & dilatat omnesanimze

mc VUI!«

vires.

p

Siredte fapis ,in mefologau- Gaudein

M

.lolo Deo.

fbl

debis , in me folo fperabis

MAtt&s 1gs

j

quia memo benus , mif folu

m

Deus , qui eft fuper. omnia

laudandus, & in omni-

f anguii»

bus benedicendus.

u

TU

5b

us r

M

*s

luo pj

H ;

C/

P,

178 DEIMITATIONE

CAP. X.

p

ORATIO

Qud

Gratias a- .QHOdþïftO mundo, dulce

gentis pro

€ff fervire Deo.

focatione

:'lfl

(

A4d disinum

Ig,

Á

I:$. Unciterum loquar,Do-

]iïgitih ".

Pgru j

mine, & non filebo; di-

FC«

cam in auribus Dei mei, Domini

Magnitu-

eu

dinem divi-

mei , & Regis mei , qui efL in ex

Ui

nzboaitu- celío,

UT

tisexpen-

c

O quaim magna ultitudo dulce-

|

1

Pfajo, initue Domme, quam abfeumdie

UT

li

ffi timentibus te ! Sed quid es-

lm eü

mantibus? quid toto corde tibi

fervientibus?

&b r

tam ma

Veré ineffabilis dalcedo com-

N

templationis tuz , quam largiris

amantibus tec.

tf

j

We [

fRelucen.

In hoc maximé oftendifli mi-

tem in ctre-

kün[

atione, re-

hi dulcedinem ; chariraus tuz;

*

f

a cüm nonh eflem , fecifti me:

bfï f

N

demptioae QU!

Wi

& vocatio- & cüm errarem longe à te , redu-

[1124

ha

xifti me, ut fervirem tibi ; & pra»

ltdj

cepifti , ut diligam te

P*

mm f&Q

2,0

Cltare

N

d

PCHRIST'LX LIBER Iï. 179

2« O fons amoris perpetui ,

quid dicam de te?

))dpr

n

, Quomodo poterotuioblivi(- Ejus fem.

WI

ci , qui mei dignatus es recorda- P*' Brata

mente me«

ri ,etiam poftquam contabui &

mento,

)quil,ïï'

perü?

[

Fecifti , ultra omnem fpem ,

;i,DW

mifericordiam cum fervo tuo : &

j

ultra omne meritum, gratiam &

amicitiam exhibuifti,

Nam gra«

ii

uid retribuam tibi progra-

tia rara eft,

mzb,ïi*

tiaifla ? Non enim omnibus da-

fi€ vocari

jgi

tam eft , ut omnibus.abdicatis

» ad fervien«

T

feculo renuntient , & monafti- dum Deo.

cam vitam affumant,

Numquid magnum eft, ut ti-

ukeäpfï'

"

m

bi ferviam , cai omnis creatura

fervire tenetur ?

i

Non magnum mihi videri de- F* te qui-

em íer-

j

betfervitretibi : fed hoc potius

vum tam

Jf:ïifüf

magnum mihi & mirandum

indignura

u

f f

apparet , quod tam pauperem & inutilem,

& indigeum dignaris im fer-

i

vum recipere ; & dilectis tuis

'

adunare.

i

H &

3. Ec-

18o DE IMITATIONE

——

Verum

- Ecce, omnia tua fünt, que

tb

Deus tibi

habeo, & undetibi fervio.

magis fer-

qui

vit, quàám

Verumtamen vice vería, tu

lidi

tu illi,

;

magis mihi fervis, quàm ego tibi,

M

Xaquot& — Ecce, coclum & terra, qua in

Qul

quales cre^miniflerium hominis crealli ;

aturas tui

lg

prafto funt, & faciunt quotidie

Obíequio

h

eondidit!

quacumque mandafti.

ghià

Ethoc parum eft, quin etia

ltrt

Angelos in minifterium hominis

Hj

ordinafli.

Dj

'Tranfcendit autem hac ort

t f

Quin fe-

ipfum tibi

nia , quia tu ipfe homini ferviré

If

impendit.

dignatus es , & teipfum daturum

Ts d

la

ei promififli.

p

Quid vero

4» Quid dabo tibi pro omni-

jffCrin

zependes? bus iflis millibus bonis? Utinam

(

!

poffem tibi fervire cunctis diebus

LJR

vitzemez!

lii

Utinam vel uno die dignum

[

fervitium exhibere fufficerem!

t

Manceipa

Veré tu es dignus ommi

T

teciin fer- fervitioy omni honore , & laude

MUS, (

vum petpeszerérug.

$uume

u ]

Veré Dominus meus es,St ego

0f

pauper fervus tuus , qui totis Vi*

1

W

ribus

ij

mCHRISTI,iIBERJII. TT

—— —

vibüs tehéot tibi fervire ,

necun-

I

Tl

quam in laudibus tuis debeo fa-

Ítdire,

w

lmEgUF«

Sic volo;fic defidero : & quid-

t

quid mihi deef, tu digneris fup-

j m

plere.

n qu

: f. Magnus honor , magnaServitus

j

gloria, tibi fervire, & omnia pro- ifta iagens

omini

,quill Lj

pter te contemnere,

uthEL

. Habebunt enim gratiam mag-

gloria;

nam , qui fponte fe fübjecerint

tuz fancliffima fervituti,

p

)miniiï

Invenient (uaviffimam Spiti- Nec mole-

um

tus fancli confolationem, qui pro iam, fed

amore tuo omnem carnalem ab. €o^folatio-

nem parit 5

jecerint delectationem.

j

miS-JU?

Confequentur magnam men- Veramque

tis libertatem , qui arctam pro l'ibértatem,

ydsl

nomine tuo ingrediuntur viam,

& omnem mundanam neglexe-

rintcuram,

of

,

!

6. Ograta & jucunda Dei (er-

".

vitus, qua homo veraciter effici-

IOIC:*'E*:

tur liber& fanctus!

1eu55'ï'

l

O facer ftatus religiofi famu- O felices

latus, qui hominem Ang:lis red- !*ligiofy

9

)

H

dit

x$5 DEIMITATIONE

Ü

faa (i bona

Wn,

aoriat,

th aqualem , Deo. placabilem,

damonibus terribilem , &cun-

dum

&is fidelibus commendabilem!

M

O amplectendum , & fempet

tent

Ol'd( li

optandum fervitium , quo fum-

mum promeretur bonum , &

OT

| i

gaudium &acquiritur fine fine

maníurum!

Wi

ZI(

CAP,. XI.

itatis

ptom

uod de[ideria cordis exa-

*poff

minauda [unut C* mode-

Mupr

randa,

n

Tdy

lt

N(Jn [

1.D. Lilli, oporcet téadhuc mul-

J/

ta addiícere,qu& necdum

stl k

bené didicifti.

AT

Defideria

S. Quz (unt hac, Domine?

tl

tua Dei be-

neplacito

D. Utde(iderium tnum ponas

pr(]

conforma, tota

liter fecundüm beneplacitum

w

li

Q»lldem(

fallacia :

Suntenim. meum: &tuiip(ius amator non

fis , fed mez voluntatis cupidus

em,me

aemulator,

lj*

)l

la

^M

Vide,quid

Defideria te (epé accendunt,&

UT

RU

]i

3e moveat. veherenter impellunt : fed con-

Q

fidera , an propter honorem me-

um

CHRISTLLIBER Til

N

À —

M m Id Mi st

"

.H5

-

]

um,àn propter tuum commoe

yatl

,U

Qum magis movearis.

Jl

Si ego (üm in caufa , ben? con-

SiDeus, ac-

o

tentus eris , quomodocunque quiefces

ordimavero ; Ííiautem de pro- quocunque

qui

Y :.:

prio quafitu aliquid latet , ecce *"2t

n i

hoc eit, quod te impedit & gra-

vat.

2, Caveergo, nenimium in- Cave ergo

üiti pro»

nitaris fuper defiderio przconce-

L

pto, me non'confulto

*

ne for-

I.

prio defide-

[

i

té poftea poeniteat, aut difpliceat,

N

pl

quod primó placuit , &q

uafi pro

meliore zelaíti,

h

Non enim omnis affe&tio,qua Non omne

u

videtur bona , ftatim eft feqnen- q20d vide-

d

da : fed neque omnis contraria

tur bonuin,

fequea.

affectio ad primum fagicnda,

dam.

p

Expedit interdum reftznatio.

Refrena

unf"

ne uti, etiam in bonis ftudis

& in—-*.g:et-;rn

defideriis

*

eanla']'

*

ne per importunita- 'ib! (epé

Wamäw

tem, mentis diftraCtionem incur-

amno-

*

fam $ aliis

a

a

Tas

D)

ne aliis per indiftiplin

atiO- (candalo-

*

nem , fcandalum generes

5

vel füm,

" nd"h

il

etiam per refiftentiam aliorum,

f !

jn

fubitó turberis & corruas.

i?

| a.In-

|

1$4. DE IMITATIONE

C€ontta

3.Interdum veró oportet vio-

fug

[j

geftio-

lentia uti ; & viriliter appetitui

!

nes carais

nitere :

fenfitivo contraire, nec adverte»

T

Subde eam re , quid velit caro, & quid non

.

fpiritui e-

velit

*

fed hoc magis fatagere,

l

M

|

tiam nolen- «t fubiecta fit etiam nolens fpiri-

tem 5

tui.

DA

Nec define,

Ettamdiü caftigari debet; &

donec pa-

| Va

Teate

cogi fervituti fübetfe , donec pa-

N

