
Propria &

pria peccata lugeat

^

L

poft fe , ut

alieaa de-

aliorum etiam commiffa per com-

flere deli-

patfionem defleat , & fe medium

&a.

[

inter Deum & peccatorem con-

ftitutum effe fciat:

li

Nec ab oratione & oblatione

fancla torpefcat , donec gratiam

i

& mifericordiam impetrare me-

L

reatur..

O quot bo-

Quando Sacerdos celebrat,

| r

facerdos

naprrfat Deum honorat 5 Angelos lati-

là

ficat ; Ecclefiam adificat ; vivos

pie facrifi-

€aas!

adjuvat ; defunctis requiem pra-

o

Ítat ; &fefe omnium bo-

m

(

norum participem

efficit.

f

]

s

$!

.

w

j K

&

G

d

*

din

fit

CAP.

CHRISTI, LIBER. IV. 58:

It

CAP, Vl. .

[

Interrogatio de exercitio

AAnte Communionem.

(

"

,VOX DISCIPULI.

q

Um tuam dignitatem , Agaitàia-

i

I.C

Domine , & meam vilita- digaitate

[

tem penfo , valdé contremifco,& P'oPriai

in meipfo confundor.

ij

Si enim non accedo , vitam fu- E: sacra-

gio: & (iindigué me ingeffero, menti hujus

;ratï:

offenfam incurto,

nece(fitate,

d

Quid ergó faciam , DEUS quid facies?

meus , auxiliator meus , & confi-

f

wS?

liator in necefTitatibus ?

u

2. Tudoceme viamreCtam : Peteá

1

J

propone breve aliquod exetciti- Chrifto do-

um , facre Communioni con-

ceri , mo-

"

dum re&é

gruum. 8

commuai«

Ule eft enim fcire , qualiter caaai,

fcilicet devoté ac reverenter tibi

preparare debeam cor meum,ad

recipiendum falubritet tuum Sa-

cramentum , feu etiam celebran-

dum tam magnum & divinum

facrificium,

ij

CAD,

382 DE IMITATIONE

CAD, VII.

Dedifcuffione propriá con-

ftieutia,C emendationis

propofito.

VOX DILECTI,

Io primis

Uperomnia, cum füummá

I.S

humilitate cordis & fuppli-

magnà hu-

Il

militate & cireverentià , cum plenáfide &

reverentià. piá jntentione honotis Dei , ad

opus,

D

hoc Sacramentum celebrandum,

tractandum,& fumendum,opot-

1l

tet Dei accedere Sacerdotem,

Deindedi-

Diligenter examina confcien-

fi

Q

ligenti con- tiam tuam : & pro poffe tuo, vera

fcientix

contritione & humili confeffio-

examine,

q

jntimo . do-

ne,eam munda & clarifica : ita ut

ti

lore,ac hu- nil grave habeas, autícias; quo

mili coa- teremordeat , & liberum accet-

fefhione,

fum impediat,

ü

Thy

Habeas difplicentiam omnium

peccatorum tuorumin genera l

)

& pro' quotidianis exceffibus

magis in fpeciali doleas & gemas.

d

t

Et fi tempus patitur , Dcoin

fecreto cordis cunétas confitete

Q

paffionum tuarum miferias,

2, 1*

U

CHRISTI.,"L;BER*IV. 183

L

2. Ingemifce & dole, quód s; nefcis,

(u

adhuc ita carnalis fis & munda- quid in te

nus:tamimmortificatus à paffio- accafes. vel

[j

defleas :

nibus: tam plenusconcupifcen-

tiarum motibus :

it

Tamincuftoditus in fenfibus Ea catalos

exterioribus: tam fzpé multis va- gum fre-

nis phantafiis implicatus :

quentio-

rum lapfus

li]]

Tam multum inclinatus ad

um,feu ide-

j

exteriora ; tam negligens ad inte-

am quoti-

il

tlora:

diani exa«

jl

"Tam levis ad rifum & diffolu- miais.

il

tionem:;- tam durus ad fletum &

yl

hr

compunCtionem :

Tampromptus adlaxiora, &

carnis commoda; . tam fegnis ad

jil

tigorem & fervorem ;

cave

Tam cutiofus ad nova audien- j

s deef-

da, & pulchraintuenda: tam re- fe tibi coa-

f

miífas ad hutuilia & abjecta am- feffionis &

pii doloris

plectenda:

materiam.

Tam cupidusad multa haben-

uis tam

da :tam parcus addandum : tam fanàus, &

tenax ad retinendum :

integer vi-

Tam inconfideratus in lo-te» vthis

aut fimili-

quendo: tamincontinens in ta-

bus modis

]

cendo ;

dillnon (epius

j

labatur

384 DE IMITATIONE

—

Tam incompofitus in mori-

bus: tam importunus in aCtibus;

Tam effufus fuper cibum: tam

furdus ad Dei verbum:

'Tam velox ad quietem : tam

tardus ad laborem :

Tam vigilansad fabulas : tam

fomnolentus ad vigilias acras :

De, ipfis

'Tam feftinus ad finem;tam va-

etiam facer-

dotibus &

gus ad attendendum:

religiofis vi-

Tam negligens in Horis pet-

li

tishzc,cum

folvendis: tam tepidus in cele-

J

Auctore,

brando: tamaridusin commue

iotellige.

nicando :

D

"[am citó diftra&tus: tam rató

lené tibi colle&tus:

li

Vide A.

Tam fuübitó commotus ad

r

phorifmos :« « tam facilisad alterius dil-

C

noftro. Eu-

charift.c,4,

plicentiam ;

I

Tam pronus ad judicandum:

b

tam rigidusad arguendum :

Tam latus ad profpera: tam

PCw

debilis in adverfis :

p

Tam fzpé multa bona propo-

C

nens, &modicum ad effe&tum

(

perducens,

3. His

L

CHRISTL LIBER III, ; äï

s

J

3. His & aliis defe&libus tuis, Deinde

!

cum dolore & magya difplicen- firmum ede

j

propofitum

tia propriz infirmitatis confeffis

emeaudatio-

ac deploratis; firmum ftatue pro-

is,

pofitum femper. emendandi vi-

tam tuam , & in melius profi-

u

ciendi,

3

Deindecum plena refignatio- Deaique -

ne& integra voluntate;offer tei-

teipífum

W

corpore &

píum in honorem nominis mei,

animá Deo

in ata cordis tui holocauftum

in holocau-

[

perpetuum; corpus cuum fcilicet &um offer,

& animam mihi fideliter come

nüï*ï'i

mittendo :

Ti

— Quatenus & fic digné merea-

tis ad offerendum Deo factifici-

um accedete, & Sacramentum

Corporis mei filubriter fufci-

i

pere,

j

4. Nonelt enim oblatio di- ràque una

gnior , & farisfactio major pto com facrifis

u

T

peccatis diluendis, quàm feipfum cio Corpo-

ris & San-

puré & integré, cum oblatione

guiais Dg-

j

Corporis Chrilti , in Miffa &in

miai,

pl

]

Communione Deo offerre,

:

Si fecerit homo;quod in fe eft,

&

j

386 DE IMITATIONE:

Sicfacien- G veré poenitueritz quotiefcun-

ti Deusnoan

deerit,

que pro venia & gratia ad me ace

U

cefferit, Vivo ego, dicit Dominus

Eztcb.1 .

i

qui nolo mortem peccatoris, fed ma-

gu ut comvertatur Q* oivatz. quo-

hi

niam peccatorum füorum . non T6-

fi

€ordabor amplitis , fed cuncta fibi

indultaerunt.

D

CAP. VIII,

Wt

Deoblatione Chrifli incra-

(

€e C propriá refrana-

m

ti0ne,

VOX DILECTI.

[

SicutChri- ,

ftus fe to-

Icut ego meipfum , expane

tti )

"

fisin cruce manibus,& nu-

p

tum pro

nobis obtu-

do corpore, pro peccatis tuis Deo

bum]

lit hoftiam Patri fponté obtuli,

ita ut nihil in

Ts

Deo

me remaneret, quin totum in fa-

V

crificium diving placationis tran-

[pan

firet:

Obtu

Sicfac&

Ita debes & tu temetipfum mi-

N

tu, in Mifiáhi voluntarié in-oblationem pu-

l

teipfum

tede

quoque fa-

ram & fan&lam, quotidie in Mil-

crifieang

sá, cum omnibus viribus & affe-

hm

m

Deo,

Clibustuis , quanto intimius va-

les,offerte.

||

Quid

—

p

:387

CHBISTI, LIBER III

——mÀ

u

Ql;id magisà te requiro,quàm

d

ut te ftudeas mihi ex integro re-

fignate?

Ulü':

Lj

Quidquid prater teipfum das, Ingratum

,

erit, quid-

!

nihilcuro: quia non quzro da-

quid dede«

tum tuum, fed te.

tis fiae te..

2. 9icut non fufficeret tibi

omnibushabitis, preterme: ita

necmihi placere poterit , quid-

(ti

quid dedetis;te non oblato.

Offer te mihi, & datetotum

Et quaa-

tum hoc?

pro Deo, & erit accepta oblatio,

Ecce,ego me totum obtuli Pa- CimChri-

us 16 to-

tti prote 5 dedi etiam totum Cor-

*xF:'l'

um dede-

;

pus meum & Sanguinem in ci- ji; p;o re,

f

bum, uttotustuuseffem, Gttu &in preti-

l

J

j

ineus permaneres,

um,&in ci«

bum

jl

!

Siautem in teipfo fteteris, nec

Sine hac

Íponté te ad voluntatem meam

i

tai oblatio«

obtuleris, noneft plenaoblatio, ,. a0n eris

U »

nec integra erit inter nos unio.

dignus di»

Igituromnia operatua, pra-vinà luce,

vel unione,

l M

cedere debet fpontanea tui ipfius

i

in manus Deioblatio, (1liberta-

tem confequi vis & gratiam,

i [

pauci illumi-

;deö enim- tam

a

natiy

æd

388 DE IMITATIONE

]

nati , &lï)eri intus efficiu

ntur,

quia feipfos ex toto abnegare ne-

Íciunt.

* (

Luc, t4.

Eít firma fententia mea : Nifi

| i

Namine - quis rentimciaverit amnibus,

non po«

l

abaegatio-

TgQ

ne fui,nemo

tefl meweffe difcipulu. — 'Tue

difcipulus

fi optas meus effe difcipulus,offer

:

[:

Chrifti,

teipfum mihi,cum omnibusaffe-

Gibus tuis,

1l

Q

CAP. IX.,

( Q

uod nos &* omnia noftra

&i

Deo debemus oflerre, &

.

pro ommnibus orate.

i

ün

VOX DISCIPULI

lu

L Omine, omnia tua funt,

leas

qua in coclo funt & qu&

Yr

Pulchra

interra,

Ls

oblationis

De(dero meipfum tibi in

formula,

L

fpontaneam oblationem offerre;

D

quà homo

& tuus perpetuó permanere,

W

féipfüm &

omnia füa

Domine, in fimplicitate cordis

t

offzrt Deo: mei offero meipfum tibi hodiein

| fu.ï

celebratur

facerdoti — fervum fempiternum , in obfe-

quium , & in facrificium laudis

IN

pracipué

Vconvcniens, perpetua, -

Suf-

f0

CHRISTI, LIBER III. 8

j

Sufcipe me, cum hac fancti

[2

oblatione tui pretiofi Corporis;

quam tibi hodie in prafentià An-

D

gelorum , invifibiliter affiften-

n

tium, offero: ut fit pro me &

pro cuncto populo tuo in falu.

tem,

2. Domine, offero tibi om. . 1«Offer

nia peccata & delicta mea ,

peccata,

QU& omnes

que

commifi coram te,& fanctis

An-

defectus

gclis tuis, à die;quo primüm pec- tuos.

ii

care potui usque ad horam hanc,

hj

fuper placabili altari tuo: ut tu

omnia pariter incéndas & com.-

III

burasigne charitatistua , & dc-

Ü [UA*'A

ai

leas univerfas maculas peccato-

l

"

rum meorum ; & con(cientiam

meam ab omni delicto emundes;

li

& reftituas mihi gratiam tuam,

quam peccando ami(i; omnia

K

7'&(

mihi plené indulgendo , & in o(-

culum pacis me mifericorditer af-

fumendo.

y

n

3: Quid poffum agere pro

A

peccatis meis,. nifi humiliter ea

cenfitendo & lamentando, &

j

3

tuam

390 DE -IMITATION.E

tuani propitiatior;em inceffaater

É

deprecando ?

i't actum

Deprecorte, exaudime pro-

&ontritio"

mis exerce,

pitius, ubiafto coram te Deus

meus.

Omnia peccata mea mihi ma-

ximé difplicent; nolo ea umquam

amplius perpetrare: fed pro eis

doleo, & dolebo quamdiu vixe-

t

d

ro,paratus poenitentiam agere;

Ti

to poffe fatisfacere,

Petens ve-

Dimitte mihi Deus ,. dimitte

fl

miamper mihipecrata mea;propter nomen

.Deimifti-GoGam tüum; falva animam

f

fi

eordiam. — m quam pretiofo Sangvine

tuo redemifti.

n

!

Ecce, com

mitto me miferi-

.

bus

cordiz tuz, refigno me mant

£Uis.

2

li

ndàm boni-

di

Agemecum fecu

tatem tuam, non fecundüm me«

"

il

am malitiam & iniquitatem.

2.0ffer bo-

ü

4. Offero etiam tibi omnia

nitua,licetbona mea , quamvis valdé pauca

exigua 5 ut & imperfe&la; ut tu ea emendes

f

l

0

Deus ea

& fanctifices ; ut ea grata habeas)

tlj

gerficiat.

p

t

& accepta tibifacias , & femper

ad meliora trahas ?. nec non ad

beatum ac laudabilem finem, me

l

)

pigrum & inutilem homuncio-

nem,perducas.

f* Offero quoque tibiomnia 3. ORer

pia defideria devotorum;neceffi. tuas & pro-

fra- Ximorum

tates parentum, amicorum,

Jn

trum , fororum , omniumque

aeceffitatess

tum vivo-

u

charorum meorum,& eorum,qui

rum, tura

mihi vel aliis propter amorem defaadto-

jt

tuum berefecerunt:

rum.

yti

Et qui orationes & Miffas pro

fc fuisque omnibus dici à me de-

j

wngüg

fideraverunt & petierunt; (ive

incarne adhuc vivant, five jam

feculo defun&ti (int :

li

j

-- Utomnes fibiauxilium gratiae

tüa;opem confolationis, protee

ionem à periculis,liberationem

)

j

à poenis, advenitefentiant, &ut

1

ab omnibus maliserepti, gratias

tibi maguificas lati perfolvant,

jj

6. Offeroetiam tibi preces & 4; Of &

hoftias placationis, pro illis fpe- orationem

!

naliquoleferunt

pro iaimi-

d

gialiter, quimei

Ccon-

Cis , quite

4

laferunt;

—

;5 DE IMITATIONE

——

——

contriflaverunt, autvituperave-

runt, velaliquod damnum vel

gravamen intulerunt:

Tum'pro — Prohis quoque omnibus,quos

(' !

illis quoque aliquando contriftavi, conturba-

quos tu ali-

vi,gravavi,& fcandalizavi, verbis,

quaado le-

H

&i:

factis, fcienter vel ignoranter: ut

nobis omnibus pariter indulgeas

peccata noílra & mutuas offen-

Y

fiones.

| li

Pete iram

Aufer Domine

-ä cordibus

f ter

Qt

&odiumab poftris omnem fufpicionem , in-

emnium,;

dignationem , iram & difcrepa-

cordibus

|

&u&rri,

tionem, & quidquid poteft chari-

Ín

äsï

tatem lzdere, &fraternam dile-

Tar

Cionem minuere.

l

Gratiam

& Miferere, miferere Domine;

T

Charita-

mifericordiam tuam pofcentibus,

| (:0

teminferi, dagratiam indigentibus: & fac

Ti

nos talesexiftere, utfimus digni

NT

gratiá tuá perfrui , &ad vie

I

tam proficiamus ater-

nam, AÀmen.

! Coj,

Diun

nEs r

d

l

: CAP

ii CHRI&TL LIBER IIL 29;

— —— Ó

]

CAP, X.

W

Quod facra Communio de

Jaeili noti eff relin.

H

j

quenda.

T

VOX DILECTI.

1. ERequenter recurrendum

Frequentes

eftad fontem gratig & di-

ad hoc Sa-

Y

vinz mifericordiz, ad fontem cram. uri

bonitatis & totius puritatis : qua- featem gra.

W;

tenus à paffionibus tuis & vitiis "* 'ecurre,

1,0

curati valeas; G contra univer-

fas tentationes & fallacias diaboli

f

d

fortiorque vigilantior effici me-

]

ndiï

rearis,

Inimicus fciens fru&um & Quaatum-

fi

f

remedium maximum in facrá vis id nira-

an)j

Communione pofitum , omni "r impedi-

re demon,

t

modo & occafione nititur fideles

j l

G devotos, quantum prayvalet,

retrahere & impedire,

2, Cüm enim quidam facre job. i,

[ïw

Commun:oni fe aptare difpo- Enfraudes

nunt, pejoresfatane immi(fio. €"s homi-

em à Com

nes patiuntur.

munio

.

lpfe nequam fpiritus(ut in Job

tetrahentis,

$

C

"

394 DE IMITATIONE -

€onitut fcribitur)venit inter filios Dei,ut

facere timi- (olitaill

os nequitia fua perturbet,

(l

des & pe

Faut timidos nimiàm reddat &

plexos:

perplexos : quatenus affectum

| 1

eorum minuat , vel fidem impu-

gnando auferat: fifortéaut om-

X!

ninóCommunionem relinquant;

aut cum tepore accedant.

j

Sed non eft quidquam curan-

Sed & cu- dum de veríutiis & phantaflis il-

|fi

ye5;

lios, quantumlibet turpibus &

horridis ?. fed cuncta phantafma-

fl

ta in caput ejus funt retor-

uenda,

Q0n

imà cón-

Contemnendus eft mifer &

(

£emne?

deridendus ; nec propter inful-

x

tus ejus & commotiones, quas

al

fufcitatyfacra eft omittendaCom-

| li

munio,.

fs

Anxieta-

3. Szpe etíarn impedit nimia

i

165 & fcru* follicitudo pro devotione haben-

pulosdepo-di, & anxietas quaedam de con-

(i

L2

feffione facienda,

Wt

Age fecundüm confilium fa-

l Tij

pientum ;. & deponeanxietatem

Á

& (crupulum: quiagratiam Pel

[

EJ

CHRISTI.LIBER IV. -

Ie»,'l

impedit, & devotionem mentis

|

(f

geftruit,

j

Propter aliquam parvam tur- , Turbatio

evis non

bationem vel gravitatem , facram

obftet

ne dimittas Communionem : fed

Commue

u

valdé citius confiteti , & om- aioai;

yui

1

nes offenfionés aliis libenter in-

düïgeo

| qu

"

Si veró tu aliquem offendi- piiiie

M

j

fti veniam humiliter precate, proximo :

Y

Ji

& Deus libenter indulgebir Et dimitti

j

tibi.

tibi pete,

1

4. Quid prodeft diu tardare

confeffionem,aut facram diff;rre

Communionem?

jj

Nec ex di«

q lu;«

Expurga te cumprimis

»latione

4

exfpue velociter venenum ,. fe- Confef.aut

"

ftina accipere. remedium , & Commun,

lzfx confci-

fentüies melius, quàm fi diu di-

entiereme-

ftuletis.

äit;l' |

dium fpe-

Si hodie ,propter iftud dimit-

res;

]"

tis, cras foríitan aliud majus eve-

uüin Cuf«

niet ; & fic diu poffes à Commu- re; feftinans

nioneim

pediri, & magis ineptus iän'ï" "

ih'umï

fieri,

y

li

j

f

R6

Quan-

j»« DE IMITATIONE

Quanto ciuus valesjà prafenti

gravitatc & inertia te excutias?

quia nihil importat diu anxiari;

diu cum turbatione tranfire,& ob

quotidiana obítacula fe à divinis

fequeftrare.

Nocetenim — [mó plurimum nocet , dia

hic d.ftrre. Communionem protelare; nam

& gravem torporem confuevit

inducere.

i

Nam mora

Proh dolor! quidamtepidi &

p EE EO

& dilaiio difloluti moras confitendi liben-

tepidis gra- ter accipiunt, & Communionem

(

$a ; ut Qu

facram idcircó differri cupiunt,ne

Y

vita

licen-

l

siam fovet.

ad majorem fui cuftodiam fc dare

teneantur,

cl

f. Heu, quàm modicam cha;

ritatem , & debilem devotionem

habent, qui facram Commu-

nionem tam faciliter poftpo-

ftï

nunt!

Felices, qui

Quàm felix ille & Deo acce

fic vivunt, ptushabetur , qui fic vivit, &

|

wt parati

Ént indices

in tali puritate confcientiam (uam

aceedere,

cuftodit , ut etiam omni. dié

Ü

comsunicare paratus , & bené

)

96

L

. CHRISTLUBER IV. 557

1]

affeélatus effet, fi ei likei(et; & fi-

M',l

ne noia agere poffet,

Si quis interdum abflinet hu- Abfiineas

- militatis gratiá , aut legitimá im- bumilitatie

l

pediente caufá , laudan

gaufa non

fius eft de

improba-

xeverentiá.

W

Si autem torpor obrepferit, ,?jä'm,,,,,

feipfum excitare debet , & facere füb hoc

quodiníeeft: & Dominus ade- Pratextu

rit defiderio fuo pro boná volun- '?'Por la-

eat;

j

tate , quam fpecialiter refpicit,

il

6, Cum veró legitimé praepe- Juftum ve-

ju

ditus eft, habebit femper bonam ró impedi-

Ti

voluntatem , & piam intenti

O- meatum

fuppleat

jl

nem communicandi , & fic non

bona vo«

carebit fructu Sacramenti,

luntas ;

Poteftenim quilibet devorus, w,;, quo-

J

omni die & omni hora , ad fpiri- tidié fpiri-

tualem Chrifti Communionem tualis com*

"

falubriter & fine prohibitione ac- "ao Ji-

*

lf

cedere :

Et tamen certis diebus & fta- g« cercis

jj

tuto temporeCorpus fin R edem- diebus noa

ptoris , cum affe&tuofà reveren- intermir-

tenda Sa-

tià facramentaliter deber fufci-

]

udem Dei &

cramenta-

:v

Ms

pere, & magis la

7

Q-

r

358 DE IMITATIONE.

honorem pratendere,quàm fuam

confolationem quaerere,

&áquenon

Nam. toties myfticé commu-

fine debità

nicat , & invifibiliter refietur,

prepara-

quoties incarnationisChrifli my-

tiona,

fterium paffionemque devoté re-

colit,& in amore ejus accenditur,

7. Quialiter fe non praparat,

nifi inftante fefto, vel confuetu-

(

dine compellente ; fzpiüs impa-

/

ratus erit,

Beatus , qui fs Domino in ho-

[

f

locauftum offert,quoties celebrat

aut communicat,

Xa Miffa

Non fis in celebrando nimis

y

[

tum proli-

prolixus aut feftinus , fed ferva

xitds ; tüm

bonum

communem modum

M

eeleritas

li

€avenda,

cum quibus vivis,

Serva mo-

Non debes aliis generare mo-

li

remj5

leftiam & tzdium, fed commu-

Et ne fis

nem fetvare viam fecundüm ma-

q

aliis mole-

jorem inftitutionem ; & potiüs

ftus, dum

vis eífe de-

aliorum fervire utilitati , quàm

Yotus,

devotioni vel af-

(l

, proprie

u

fectui,

CAP,

— a

, CHRISTLLIBER lV. 559

"

CIALPU XL

Quod Corpus CERISTI &

t

Saera Scriptura maximà [int

jU]

anima fideh nece[Jaria,

VOX DISCIPULI.

Dulciffime JESU, quan- Mira fuavi-

OUU

,x.O

tà eft dulcedo devota ani- 25 animz

1

in Boc coe«

m2 ,tecum epulantis in convivio

[

tuo: ubieinon alius cibus man-

lefti convi«

vio:

a

ducandus proponitur, nifi tu uni-

cus dile&tus ejus,fuper omnia de-

nj

fideria cordis ejus defiderabilis.

l

1]

Et mihi quidem dulce foret, in Quz meri-

prafentiá tuá ex intimo affectu

tó pias

,

Magdalenz

lacrymas fundere ; & cum pia

la

jf

E

^

crymas

d

Magdalena pedes tuos lacrymis;

i nobis rg»

irrigare.

quirit,

Sed ubi eft hizc devotio? ubi

y

(

lacrymarum fanctarum copiofa

y

effufio?

j

Certé in confpe&tu tuo & fan-

N"Lh

&orum Aagelorum tuorum, to-

n

tum cor meum ardere deberet,&

[

€x gaudio flere,

Habeo enim te in Sacramentó Nam eua-

yer& dem , quem.

(

450 DE IMITATIONE

—

ipfa Domi-ver& prafentem, quamvis aliená

num prae

fentem ha«

fpecie occultatum,

]

bes ;

2. Nam in propriá & diviná

Quamvis claritate te confpicere , oculi mei

l

fub fpecie- ferrenon poffent : fed nequeto-

bus vela.

tus mundus in fulgore gloriz

*um ;

majeftatis tua fubfilteret.

l

In hoc ergoó imbecillitati mez

ti

confulis , quod te ub Sacramens

W

to abfcondis,

f

Ylum, ia«

Habeo veré & adoro , quem

yu

quam

Angeliadorantincoelo ; fed e-

Qu

ipfum;

go adhuc interim in fide , illi au-

(l

quem in

€oelo ado-

tem in fpecie & (ine velamine,

Me oportet. contentum eífe

i

hi

h:

zaat Ange-

T

in lumine verz fidei, &inea am-

bulare, donec afpiret dies etern

D

claritatis , & umbra figurarum

&

inclinentut.

z,€or. 13.

Cum autem venerit, quod per-

fü

fc&um eft , ceffabit ufus Sacrae

mentorum $ quia Beati in g/o*

W

ria ccelefti non egent medicamis

ne Sacramentali :

W

Quamvis

Gaudentenim fine fine in pre-

&os in £ide; f

nuá Dei, facie ad faciem gloriá

W

ejus

—CHRISTI, LIBER IV', 401

i

ejus fpeculantes ,8;de claritate illiiafpe«

in claritatem. abyffalis Deitatis &*

i

transformau , guftant Verbum

Dei caro fa&tum,ficut fuit ab ini-

m

t

tio & manet in aternum.

i

3. Memor horum mirabi- Huc & tu

auhéla; fa-

lium , grave mihi fit tadium , e-

ftidiens

t

tiam quodlibet fpirituale folati-

m

um : quia quamdii Dominum

præfcf:tia:

meum aperté in fuá gloriá non

W

video , pro nihilo duco omne;

P

j

[

quod in mundo confpicio & au-

J

diO. [.

l4

If

Teflises tu mihiDEUS,quod Solug enim.

ne

nulla res me poteít coníolari, Deusfatiat

nulla creatura quietare , nifi t animam,

DEUS meus , quem defidero

aternaliter contemplari,

j

Sed nen eft hoc poffibile, du-

J

rante , me in hac mortalitate,

Ideó oportet, ut me ponam ad Interim o-

W

magnam patientiam, & meipfu

m P5 tibi

ia

in omni defiderio tibi fübmit-

patientià j

p

am.

"

Nam & San&li tui, Domine, Uti & olim

l

qui tecum jam in regno coclorum Sanétis hic

g&ï!:

exul-

[

'402- DE Immïjïom

FANUERY

viventi-

exultant, in fide & patiemia ma-

bus.

gnà , dum viverent , adventum

Xadem

glorie tuz exfpectabant.. Quod

illi crediderunt, ego credo : quod

utrobique

Wf

fides, fpes5

illi fperaverunt, ego fpero: quo

& meta,

illi pervenerunt , per gratiam tu-

amme venturum confido.

Ambulabo intérim in fideexe

emplis confortatus Sanctorum.

Profolatio

Habebo etiam libros fanctos

jaterim fit

pro folatio & vitz fpeculo; atque

facra le&tio

li

& commu-

fuper hacomnia , fancliffimum

eio.

L

orpus tuum pro fingulari re-

H

medio & refugio.

Q

Egssenim, 4, Duo namque mihi necef-

h

cibo & lu«

éumvivis, fa

ria permaximé fentio in hac vi-

«

ta ,fine quibus mihi importabilis

mine.

foret ifta miferabilis vitae

l

In carcere corporis hujus de-

f

tentus ; duobus me egere fateor,

Y

cibo fcilicet & lumine.

E

Joan. 6.

Dedifti itaque mihi infirmo

Cibus eft

d

Corpus

facrum. Corpus. tuum ad refe-

Chrifti,

Clionem mentis & corporis : &

T

P/al,11$, pofuifti lucernam pedibus meis,

tü

verbum tuum.,

D

Sine

.^ CHRISTLLIBERIV. 405

—

Sine his duobus bené vivere Lumen,

Mv

erbum €e

T

Mu

nonpoflem : nam verbum Dei, .

J

lux anime mez ; &Sacramen-

tum tuum, panis vitze,

u '

(

Hac poffunt etiam dici menfz trz fuat

n

W

dua, hinc & indé in gazophyla- quafi dux

cio fanctz Ecclefiz pofita,

meníz5

d

Una menfa eft facri altaris; ha- Narn pafcit

Rib

bers panem fané&tum.id eft, Cor- nos,& Cor-

pus Chrifti pretiofüm :

pore fuo; in

Altera eft divina legis , conti-

n.xenfaAlta-

"

u

j

nens docttinam fanclam , erudi- g: st

ens fidem reClam , & firmitet us- fuo ia mea-

00

que ad interiora velaminis , ubi fà Scriptu-

funt Sancta fan&orum perdu- **

gt

3

'ng[l::

cens,

Gratias tibi Dom

j

ine ]ESU, Gratías ita-

lux lucis aternz , pro doctrine

que age pro

tantisbene«

facre menfa , quam nobis per fer-

ficiis :

I

vos tuos Prophetas & Apoftolos;

aliosque Do&tores , miniftráfti.

j. Gratias tibi Creator ac Re- Et tantze

?h

demptor hominum;

qui ad decla- cbaritatis

j

^

randam toti mundo charitate

m judiciis.

fii

tuam , ccenam paráfti magnam,

j

in quá non agnum typicum, fed

W

tuum

404 DE IMITATIONÉ

[———É——M—Ó—

ïalnq é

tuum fanctiffimum Corpus &

| d

Sanguinem propof(uifti mandu-

candum : latificans omnes fide-

l

Pfal.22.

les convivio facro , & calice ine-

(

5

brians falutari,in quo funt omnes

[u

deliciz paradifi; & epulantur no-

bifcum Angeli fancti, fed fuavri-

K

tate feliciori.

[

Officii fa-

6. O quàm magnum & ho-

w

cerdotalis

norabile eft officium Sacerdo-

digaitatem

tum , quibus datum eft Domi-

Bu

aguofce ;

NI

num majeflatis verbis facris con-

fecrare , labiis benedicere , mani-

i

t

bustenere, ore proprio fümere;

& coeteris miniftrare!

D

Nei minus

requifitam

O quàm munde debent effe

ia eo fan-

manus ille ; quàm purum os,

x

l

étitatem

quàm fanctum corpus , quàm

Cordis;

immaculatum cor erit Sacerdotis,

d

ad quem toties ingreditur Au-

€vor puritatis !

Gris;

Ex ore Sacetdotis nihil . nifi

fanctum , nihil nifi honeftum &

utile procedere debet verbü; qui

tam fepé CHRISTI accipit $-

cramentum,

7-OCUH

CHRISTLLIBER IV. 40f

i

. Oculi ejus fimplices & pu- Et manu-

Ü

l

dici, qui CHRISTI Corpus fo- um feu

Ó

lentintueri,

Manus purz; & in ?Perume

[

coelum elevatz , quz Creatorem

!

cceli & terrz folent contrectare,

"u

Sacerdotibus fpecialiter in Le-

.

"

"

e dicitur

.

Sancli effote , quoni- Lef. 1965

am ego [ancw [um DominusD EUS 2*-

l

!

]

'Uefeï.

&

Q

8. Adjuvet nos gratia tua o- Ideóque

D

mnipotens DEUS, ut qui offi- gratiam à

Deo pete;

s

cium Sacerdotale fufcepimus,di-

ad parem

D

gné ac devoté tibi in omni puri-

.

officio vi-

tate & conícientia bonà famulati tam ;

r

valeamus.

"

j

"Etfinon poffumusin tanta in- Vel dignam

nocentià vita converfari , ut de- peccatis

mb

*

bemus

[

concede nobis tamen P«ï"i'e".

*

j

dignéflere mala , que geffimus;

&in fpiritu humilitatis , acbonz

y

voluntatis propofito , tibi

M

ferventius de coetero

jj "

defervire;

"U

[bLn

A

(

l

þöv

CAP.

L

[

4o6 DE IMITATIONE

CAP. XII.

2uod magná diligentiá fe

!

debet CGommunicaturus

lil

CHRISTO preparete.

VOX DILECTI.

!

Mundum

!.E

Go Íum pauritatis amator,

cor Chrifto

& dator omnis fanClitatis.

| (

prapara.

Egocor purum quaro , & ibi

J a

p

eft locus requietionis mez,

K

Marc4.Ó — Pata mihi ccenaculum grande

L22 Qratum, & faciam apudte pafcha

du

la

cum difcipulis meis.

Si vis , ut veniam ad te, & a-

L]

| t

pudtemaneam

3

expurga vetus

fermentum , & munda cordis tui

,

habitaculum,

t

E

Eóque tur2?

Excludetotum feculum , &o-

bas fuge;

mnem vitiorum tumultum : fe-

D

feceff:m

de tanquam vaffer folitariusin te-

quzre

fer

&o , & cogita exceffus tuos ina*

«t

maritudine animze tuae

fNam a-

Omnis namque amans fuo di-

snantis eft

ltih

amico cu-

le&o amatori optimum & pu*

cherrimum przparat locum;quia

lii

rate opti-

n

ina:

in hoc cognofcitur affectus fufd-

pientis dilectum.

2:Scdto

N

CHRISTI, LIBER IV, 407

Nec tamesn

3. Scto tamen ,te non pofïg

ex merito

fatisfacere huic praeparationi ex

f!

tuo fies

j

merito tuz aclionis , etiamfi per

digaus ac«

integrum annum te preeparares, ceffu ;

& nihilaliud in mente haberes.

i,

Sed ex íola pietate & gratia Sed ex folà

h)

mea permitteris ad menfam me- Ch'ifti gra-

am accedere

*

*

ac fi mendicus ad "*

Q

prandium vocaretur divitis , & il-

,pnä

le nihilaliud habeat ad retribuen-

dum beneficiis ejus , nifi (s humi-

(

liando & ei regratiando,

H

Fac, quodin teeft, & diligen-Interim fac

^

ter facito

*

non ex confuetudi- q2od ia t

j

ii

ne , non ex neceffitate , fed cum **5

timore , & reverentiá, & affectu,

acipe Corpus dile&i Domini

i

Deitui , dignantis ad te venire.

; 1

Ego füm, qui vocavi, ego juffi Reliquam

o

fieri , ego fupplebo, quod tibi de- fupplebi

Deus.

eft : veni , & fufcipe me.

3. Cum gratiam devotionis Cam dat

j

tribuo, gratias age Deo tuo : non devotio-

M

quia dignus es , fed quia tui mi. " em,gratus

mhr*'

fertus fam,

3

j

|

Si non habes, fed magis ati- um te ari.

dum dum featis,

l s,wd

408 DE IAETATIOIEEM

jafta pro

dum te fentis, infifte orationi, i«

.

- gratia,

gemifce & pulía

.

nec defiftas,

donec merearis micam aut gut*

tam gratiæ [alutaris accipere,

Tu mei indiges, non ego tui

indigeo,

|

Nectu me, fed ego te fan&tifi-

care & meliorate venio,

Imo vel

Tu venis, ut ex me fanctifice-

ideo veni

ris, & mihiuniaris ; ut novari

ad Chri-

gratiam recipias , & de novo ad

f

ftum , ut

fan&ifice-

emendationem accendaris.

i

risab co,

Noli negligete hanc gratiam:

fcd prepara cum omni diligentia

:

cor tuum , & introduc ad te dile-

&um tuum,

. Oportetautem , ut non fo-

Sed & poft

Gommun,

lüm te praepates ad devotionem

oon minori ante Communionem , fed ut &«

1

opuscurà tjam te follicité conferves in ea

devotionis.

Nam dili-

poft Sacramenti perceptionent.

. Nec minor cuftodia poft exigi-

gens fui

poftCom- tur, q

uàm devota præparatio

ä

mua.cufto- prius, Nam bona poftmodum

D

dia, opti-

cuftodia , optima iterum eft pre-

1

mum eft

paa*

gnajoris

CHRISTLLBER IV. "

lt

paratio ad majorem gratiam cone gratiz prae-

ium,

t

fequendam.

Ex eoquippà valdé indifpofi-

tus quis redditur , 1 (tatim fuerit

nimis effufus ad exteriora folatia.

Caveergà

Caveà multiloquio , mane in

mox effun-

fecreto, & fruere Deotuo 5 ipfum

iad ex-

M

enim habes , quem totus mundus (era; ;

Vr

tibi auferre non poteft.

Memor

(l

Ego fum, cui te totum dare de- quantum

bes

*

*

exceperis

ait,ut jam ultra nonin te,

hofpitem«

fedin me , absqueomni follicitu-

dine , vivas,

CAP.XIII.

;cnïjf

od toto corde anima de-

u

vota Chrifli uniouemin

Sacramento affectare

if

debet,

.VOX DISCIPULI, .

Uismihi det , Domine; ut Afe&us

Q

inveniam te folum,Gape-

amoris

exerce in-

tiam tibi totum cor meum ,

acceffu ad

fruar te , ficut defiderat anima y,. ss

mea: &Gjammenemo defpiciat; myfterium,

neculla creatura me moveat ve

ua-

rcfpiciat, Íed tu folus mihiloq

al

ris;

410 DEIMITATIONE

ris, & ego tibi; ficut folet dile-

&us ad dilectum loqui , & ami-

cus cum amico convivari ?

Ét Chri&o-

Hoc oro, hoc defidero , ut tibi

totus uniri

totus uniat, & cor meum ab om-

defidera.

nibus creatis rebus abílraham,

magisque per facram Commu-

: nionem , ac frequentem celebrae

tionem , coeleftia & acterna fapee

re difcam.

Ah Domine Deus , quando

erotecum totus unitus, & abfor-

ptus ,meique totaliter oblitus?

Tu in me, & egointe; &fic

"nos pariter in unum manere con-

cede,

;

Cant, g.

2. Veré tu es dile&tus meus

Et pulche

P

rima afpi-

*- electus ex millibus , in quo con

placuitanima meze habitare om-

rationes ad

nibus diebus vitz füze.

1

illam uàio-

neim.

Veré tu . pacificus meus , in

quo pax fumma & requies vera,

extra quem labor & dolor, & in'

finita miferia,

s

W 4f.

Veré tu es Deusábícon

ditüs;

tcum

|

'& confiliüm tuum non €

impiis;

"as

-

, CHRISTL LIBER IV. 411

Veaxunoen:.

;

imp;l.fsm; :fed cum hum

ilibus G Pre$, 7.

[

fimplicibus fermo tuus.

O quàm füuavis eft DomineSsp. rz.

il

Spiritus tuus, qui ut dulcedinem Item afe-

us admi-

u

tuamin filios demonftrares, pane

D

J

rationis &

fuaviffimo, de coelo defcendente,

gratiarum

f

illos reficere dignaris,

a&tioais,

j

Veré non eít alia natio tam

»

grandis , que habeat deos ap-

"

propinquantes fibi ; ficut tu De- p,y, ,.

us nofter ades univerfis fidelibus O mira fe-

j

tuis

,

*

j

quibus ob quotidianum licitssChri-

folatium ; & cor erigendum in

ianorum,

r

ccelum, te tribuisad edendum &

Quibus ipfe

W

Deus fit ci-

fruendum.

bus aaima«

f

3* Quzeít enim alia gens tam rm ?

inclyta , (icut plebs Chriftiana 2

T

1

du

Aut qua creatura fub coclo

tam dile&ta , ut anima devota , ad

o

quam ingreditur Deus , ut pafcat

)

»

eam carne fua gloriofa ?

O ineffabilis gratia ; Ó admira-

bilis dignatio! óamor immenfüs

homini fingulariter impenfus!

d

j

Sed quid retribuam Domino

$2

pre

j

412 DE IMITATIONE

pro gratia ifta ; pro chatitate tam

eximia 2

Stude,cor

unire Deo.

Non eft aliud , quod gratius

donare queam , quàm ut cor me-

Nihil ipfi

um Deo meo totaliter tribuam,

gratius ;

&cintimé conjungam.

Cujus deli-

'Tunc extulabunt omnia inte-

tix effe

riora mea, cum perfecte fuerit u-

cum filiis

nita Deo anima mea,

hominum

'Tunc dicet mihi : Situvisef-

|

fé mecum, ego volo effe tecum.

J

Et ego refpondebo illi : Digna-

u

te Domine manere mecum , CgO

Y

volo libenter effe tecum.

[

Hoc eft totum defiderium

[

meum, ut cor meum tibi fit u-

l

nitutn.

E

i od i m od

C LE

m

HE

f

CAP.

CHRISTI,LIBJ;IEv. a*

CAP.XIV.

i

De quorundam | devoto-

M

yum Ardeuti- defdirio

n

4d Corpus C HRI-

"

STI.

VOX DISCIPULL

j

1. Quàm magna multitudo Pfal. 2o.

1

dultedins tua Domine, Coufonde-

Feinte

quim abfiondifli timentihus. te!

ipfo, alio-

d

Quando recordor devotorum a-

tum in ace

liquorum , ad Sacramentum tu- ceffu ad $,

[E;D

)

um,; Domine;cum maxima de- Comma-

votione & affectu accedentium, *'Yorem

)j

& devotioa

tunc fepiüs in me ipfo confun-

nem coafi«

dor & erubefto : quod ad alta-

deraas.

KUl

retuum , & facre Communionis

j

menfam , tam tepide & frigide

accedo:

4

Quod ita aridus , & (ine affe-

r

)l

€tione cordis maneo: quod non

fum totaliter accenfus coram te

Deo meo

*

*

nec ita vehementer ltile quo-

