deliberent & modum excogitent

j

redzundi;

Aliiautem etfi manferintjcum

Iuj

]

"

tempore quodam & ufu a(inari-

il

:am molamtrahant: Quia parvam

ld

devotionem & affectum habent

]L

W

-in hisjquz agenda didicerunt, la-

d

boriofa & dura omnia fentiunt,

quia manna non habeat. Coelum

[

jit

videtur eiseneum, & terta fet-

rea:

uia neque cceleftia contem-

-plari,neque agrum cordis, virtu-

tibus & devotis exercitiis excole-

reíciunt.

(i)

[

j

jeunt tamen;quia]i

Üoei

-

evoti , libenter haberent

n

rtutes,vellent fe viciffe fuas paf-

í

r

jones.Sed non fufficittantü&bené Bené velle

i

"velle, (i deeft manus & opera,

nosf fuff.

j

$s 4

Opor-*

»6&^ COHORTATIO

Oportet quod laboretis, quod

Y

vimnature faciatis, ficut dicit

ll

Mattb, 11, Dominus, Regnum calorum vim

(i

KEfficaci vo-

patitur, C xviolenti rapiunt ilud,

luntate &

violentià

Violentià opus eft; & (citis,

W

quod San&i non odio & fo-

QP'&S.

Qu

immno

promeruerunt regnum

Deio

d

Usqueque tardatis , & quar&

t

non armamini contra paffiones ;

Ut obtineatis virtutes, & diverías

ls

confolationes fufcipere digni in-

la

veniamini 2

Cf

Quantó amplius.tardavetiti-s,

W

tantó pejus femper fiet, & (ine la-

qu

bore & dolore optatam requiem

rl

Matth. 7. mon percipietis. Petite,C actipit-

&

Torpor &

Pigritia in

t ; queritey C? invenieti ;

€0

te, & aperietur vobis,

pufie

megotio fa-

lutis pri-

Pigritia & negligentia vos te-

D

mümexpu«nent , fed contra has primo ac-

[i

guauda.

cingimini, & bellate proelia Do-

D

mini.

A

f

Quid negligitis proþï*

bi

profe&um? Certé pro vobis.

€ft, & pro pace veflraerit labot

vé-

Iep

E

p

AD SPIRIT. PROPECT. ss -

"

velter, — Dicit Scriptura: -

[

u

dicin. laboravi , & multam ve- Ecli, gs.

iU

quiem in'veni,

7Y

7

Sed fortérefpondebitis: Ad-

IN

t

verfüs vitia & paffiones certare,

11

quisfemperpoteft? Multz funt

1Uf

& pené infuperabiles;ut nobis vi-

detur, quis tantam füftinere po-

y

teft vexationem ?

f

6. Audite increduli & rebel-

1

les , delicati milites & fervipigri,

L*

Laborem attenditis , pugnam' Noatam

con(ideratis; fed deproemio &labor quam

nt

victoria cur ion cogitati

s? Epmerces la.

boris attege

il

quid eft omnis labor , ad ater-

denda.

Ji

nam requiem ? Etquid brevis ex-

j

ercitatio, ad bonz confcientiz

"

confolationem ?

O fiinciperetis, & fortiter, ac

1

integré proponeretis , utaut vin«

j

cereaut mori eligeretis . profe-

D

&o leve (Domino auxiliante)

fentiretis, quod modo infüpera-

M

bile putatis,

Diligensia

- Vix aliquando ita vitiofus quis

& perfeve-

1]

iligentia, cum rantia vin-

i

repertus elt, cui d

1

pet- cit omnia,

270 CO-IïiQRTATIO

—RÓPeo—

À

'perfeverantie; b;)þnih virtutes inee

i

Qq

avit,

Videtur vobis labotiofum

vincere paffiones veflras; fed nift

fi

edomitz fuerin,nunquam habe-

di

bitis veram cordis requiem.

[

Quando ergó alii funt cum

p

Dcoin devotione & bona pace,

k;

tunc vobis erit trifitia, gravedoy

li

& tedium foris & intus.

Nun-

[

quam erítis fecuri & veraciter l-

t nifi mortificaveritis carnalita-

k

tcs VCH!&S.

t

Et fi non trahit vos Sancto-

h

rum religiofitas & plurimorum

qt

devotios terreat fltem milera»

Pï«

bilis inopia veftra , & divinz ul-,

b

Deut.32 — tionis fententia, -Congregaäo(in-

U

Metus di-

viaz ultio-

quit) fuper eos mala, & fagittas

li

mneas eomplebo in ets.

Confumen-

nis, flimu-

lus nobis. fic ftfr fame ,. G devorabuut eos aves

Ü

fervoris,

tmorfa amavisfima,

',Satis dure intonant verficuli

? l

ifti,& utinam convertant vetuffa-

K

tem veflram; quatenus innovati

Pl

& fervidi effecu ,. meliores vos

quo-

-

—

AD SPIRIT. PROFECT.97I

33

quotidie & alacriores faciant pro-

mifla Spiritus fancti.

(

Vincenri (ait) dabo manna ab-

il

Jfionditum.

Si volueritis & au-

WV |

-dietitis me, bona terre comede-

tis,

Orietur vobis pro fpina,

at

pulcherrima rofa : Et pro tribu-

"n

loscandidiffimum lilium. Magna

((

funthzc, dulcia & confolatoria

W

€upientibus proficere,

fiP

7, Non ergó te conturbet,

j

homo Dei, nontedejiciat multi-

tudo vitiorum.

Credo Deo,&

o

fperaineo, &erismelior victor

J

quàm fuifti. — Domimus: pugnabit ExoZ, p

t

!

prote, C tutacbs, — Incelligis-

i

nehoc? Dominus ipfe dabit fot-

'(W ]

titudinem, ut refiflasire, pïgriQ

j

tiam excutias , & concupifcenti

Et tu

D

I

animo non confentias,

j

tacebis, quia tibi hanc potenti-

ám non adfcribes, te propter hoc

non elevabis: Sed Deo totum pu-

j

|

rétribues ; qui adítitit à dextris

pauperis,

os[

( l

Sf 6

Etiang

—— ÀÓ

»;74 . COHORTATIO

Etiam quant;xm va-tes,flomimï-

busteabíconde, &nihilaliud,

|

quàm infirmum & inopem te

,

confitere.

Injuriasfer . Si quando infürtexerit contra-

patienter. riustibi, &dixerit, quod nonli-

Jojufté 1xf

caufam De-

benteraudis, eílo patiens & tace

PUR C s M E EE 72

illatis malis Dominus refponde-

&5 füfcipiet.

.

it.

Juftus enim Dominus in-

Q

f

ultum non patietur abire quod-

«unque nocivum verbun,

Quid ribi nocere poteft alte-

riusmalitia, ficontrate inflatur,

u

Patientia

fi detrahit, fiobjurgat? Seipfum

magis;prodit, quia bonus non

$njurias re-

]

gorquet in

&

ft. Namfitubonusfueris, &

!

Ti

au&orem, inpatientia manferis, nilmaliti-

bi intulit3 fed potius meritum

f

tuum auxit, — Tu clarior exop-

—

probrio, coram fapienubus . tu

f

probatior ex virtute pattentiz,

hl

Contume-

Nemini. nocet. pravitas. alte-

Q

lia non no- £ius,neminem lzdit verbum con-

D

eet pio& tumeliofum, quamdiu ipfe pius

L:

pacifico, &—immotusfuerit.

Omnis

ÀD SPIRIT.PROFECT 97

——

ii

d

»miri'

bmnis

homo qualis interim;

eft , calisexterior adverfitas erit,

T

Quia fi t bonus, fimplex, ac re-

j ut

&us, ac Deum timens probaris,

s

tiemo tibi bonitatem ,juftitiam,

u

& pacem tuam poteft auferre, ni-

(t

fi eam voluntarié reliqueris.

8. Non eft magna patientia,

arr»fi-

J

quam parva res perturbat, Difce

"

faltem tacere ad injuriam , quia Patieatiá

prudentis eft tacere in tempore

'vin-cizur

malo,

injuriae

lt

Qui vincere defiderat,

Atl

victum fe tradat.

?"l

YUf

Cogita de coroná,non dein-

wm

jurié, & quomodoó poffis alium

fanare; non quid poffisé contra-

jv

'rio , quafizelo juftitis motus re-

Ípondere.

(

Siille non ignofcit, tu igna-

ja

n

Íce, quiaut frequenter majorem

habet culpam, qui alteri irafcitut,

h

i

quàm qui iratum patitur,

Mi«

ub

ferorum proprium eft conqueri,

& impatientium citius commos

Plil

veri. & cauíasaliis imponere,

"Tuergó efto libenter reus , ut

957

fias

"

974

COHORTATIO

— —

.. fias ante Deum innocens,

Tu

primóà te ipfo incipe , & fic po-

teris etiam alium fanaree

Zelum ad.«

Audiat tamen , qui zelum vi-

ä

verfasalio- detur habere adverfus . aliorup

gum defe-

defectus ; qui indignatur, fi quid

€tus mode-

Ffare«

contra juflitiam agitur,

, Quàm recté & prudenter age-

res , fizelum tuum etiam contra

tuam commotionem .exerceres 5

g

& quod inalio reprehendis;prius

in teemendares?

3

[

Prius te i-

Cüm ergoaliorum culp

is ira-

1j

pfum quàm fceris, quid juvat de oculo fratris

[

[

alios corri- tui feftucam tollere, & tua i

geas.

patientiz motus non cohibere ?

W

AÀn tibi videtur non effe feflu-

L

ca , fed potius trabs , illius culpa?

Vide,ne forté ex tuo judicio tra-

)

bem fufpiciofe reputes. , quod

l

«oram Deo vix feftuca habetur.

b

Non fidas nimis proprio judi-

B

cio, quia homo es & non Deus.

IK

Sivé tamen magnum , fivé par-

vum- fuerit , utilius femper te«

Óv

iplum confideras , quia & tu pec-

Cator

AD SPIRIT.PRO

À À. — ( — n

iil

[

€ator es , & curatione indi;q,&ä;Rom. 2

]H

In quo ergó alium judicas, teip-

fum condemnas , cum eadem fa-

j

Cis,

)l

9. Quid enim mihi prodeft,

jl

fialiquem verbis meis fanavero?

& in propriis paffionibus manfe-

to ? Bené illi, cui malitia mea

It

ceditin bonum, fed v mihi pro-

u

prie falutis interemptori,

]

Non eft indicium . manfueti In Corre:

cordis , inconfideraté alium cor- P?io2e pra-

f

ripere, aut in correptione mo-

ceps effe

cave,

((

dum tranfires vel non poffe mo-

Expecta;

&um invectionis differre , donec dum ia

]

ira in manfuetudinem , & zelugdefetveats

amarus redeat in dulcedinem.

Jr

"]

Foríitan tunc videbis non effe

P.

!

tantz culpe reum, quem repre-

"J

henderas, ac etiam magis excufa-

bis ; fuper quo prius fubitó indi.

fr !

jl

gnabaris.

Sed &tuz malitiz imputabis

]

ff

non incongru£, quod tantillum

(

non potuiti injuriz perferrej

Lugebis quoque plus injuftam

æ

(f

€or-

IO

97

—— Á

6 COHQE&T

— !

correptionem , quàm

ïliius cgl'-

pam.

Pu

deat igitur tenondum didi;

€ifTe , parvos fratris defectus to»

lerare , qui quotidié infirmitatem

propriam ab aliis defidetas por-

tari.

ä

Cur ergb eandem mifericor«

diam non exhibes alteri , quam

l

optas fiert tibi ?

Ke gravius

Revertere ad temetipfum ; &

r

fit crimen

pertimefce , ne gravius delinquas

torripien«

tis quàm

indignando , & malé ferendoy

Sorreptis,

quám frater tuus peccando.

-t

Ille forté cafüm fuum , mox

ut agnovit , flevit, & decotero , n

N

cavere propofüit 5 tu veró im-

patiens & incompaffivus , pecca-

V

tum tuum nec infpexifti nec fe»' — g

i

Vinio

!

Adhuc ille fatis bené per amo- *

pi

zem in corde fuo tecum ftat , & :

n

n

nihil mali de te exiftimat ; fed fe

magis humiliat ; & te füper fe ju- '

àu

JX8ct 18,

Videas ergo, ne ille , qui vi-

tü

getus

AD SPiRIT.PROFECT. 977

1]

detur peccator; in regno Dei te

e

pracedat

,

& tu cum juftitiee

!d

prefumptione fimilis fias fuper-

E

(*

bo Pharifzo $ qui reprobatus

W

eft à Domino propter fuam fu-

(f

perbiam , adverfus Publicani hu-

militatem,

t

(

Io. Ecce, jam audifti aliquali-

i

ter , chariffime , quomodo teip-

fum debeas vincere , & zelum

contra propria vitia exercere,

j

Studeas ergó magis ac magis Stude erg&

j

ficere,

proficere, & femper aliquid vi- Pre

omini

tiofze confuetudinis amputare,

udiofo -

»

Sicut autem negligentia vitiag

a

cilé

nuttire folet, & virtutes amitte-

10 r

tfe 5 ita diligentia, quzlibet in-

vetérata mala evertit & expu-

J

'enat,

Nam & fi labor eft in princi«

pio pugnz, tamien cum videris

paulatim hofles ruere , confola-

j

beris de profpero fine.

]

Impedit nos valdé , quia non

audemus violentiam inferre na-

l-

tura.

O quan-

R.

n

271 80 COHORTA'I:IO* ;

ä

[6) quahtos labores faciunt ho-

mines pro terrenis lucrandis , &

nos pro atetnis bonis marcefci-

mus?

Laboresfe-

Nauta petit mare ; mercatot

cularium — circuit regiones , miles fert arma

5

attenae.

in

bellica , rufticus vomere fcindit

arva : &f(inelaborenon queunt

divitias & honares obtinere,

Ut quid ergó nos virtutes, fine

magna folicitudine adipifci cre-

dimus ?

Q

Ea facilem

Hodie -aliquïd inchoate, & —

inodum

ctas modicum addere , & ficdie-

proficiendi, bus. fingulis. virtutem virtuti,

*

propofirum propofito jungerey"

^

perficithominem virtuofum, de-

votum , purum , fanctum , &tre«

ligiofun , Deo charum &homi- ; ,

nibus gratiofüm.

Hoc ordine promeretur ho -

mo nomen novum in calculo

,

claufum; quía calcatis vitis effi-

citur candidus interius, & fzepius

li

fruitut confolationibus fuperne .

:

l

dul;g. r

P

E s

AD SPIRIT. PROFECT. 979

h

dulcedinis ; quaignote manent

carnalibus & tepidis.

[;t

Ruminemus igitur fedula

mente pracfentem veríiculum ad-

verfus deteftabilem defidiam ad

(

i

igniendum nos & fratres noftros

li

j

in amorem fpiritualis profectus ;

GC ut vitia noftra curentur .;- &

u

donationes coeleftium. virtutum

j

in nobis augeantur,

Neque e-

nim fraudabità defiderio fuo fi-

(

deles certatores Spiritus fanctus,

qui ut virilter.decertarent ; horta-

toria voce infonuit;dicens,

3

Fingenti dabo manna

(

n

abfionditum.

pI NG

j

Opuftulorum

M

'THOM E de KEMPIS,

n

INDEX CAPITUM-

j

u

jl

SOLILOQUIUM ANIM&S,

defiderin anima quaventis

(

.CAP.I.DE

Deum.

Pag. 460

!

1I. De djffridto Deijudicie.

474

i

n

Nl. pe dolere C fletu peccaterum,

477

V.

L]

INDEX

i

iV. De lameutatione tempora &* meglioen-

tis,

492

;

N. De brevit. & miferia prafeutivoite. 427

VI. De anhelatione eterne «oita.

"4904

VIIL De aptatione bonetnortis,

£00

VIIIL De mortuo mundoycujus vita eff inCbri-

^

fto.

g08

YX. De elongatione 4 veatttris,

y16

X. De contemptu omnium confolationum ter«

Yrenartuim.

p£5

i

XI. De magnua dulcedine & confolatione in

Deo.

$29 (

XII. De unico £ fasnimo bono qubrendo. 539 — ,

XIIL De unione anime eum Deoy G fubtra- — lll

$59843V.

£Lione gratia.

XIV, Detriflitia am'mæ,d/ente Diledi

T 4« MV..

ti4.

$690

lI

KV. De firutinio füper Diledo , & doni

&£ratia ejus.

$66 . Y|

XVL De benigna protetlione Dileci , & fuf-.—

Vil

ferentia anima,

]

X

XVII Derefponfíone Dileli qua fit vatio i&

X

€e[fus fui,

595

X],

XVIIIL De fiducia divina mi[erationt, 609

XIX, De defideria. divoina. frudtionis,

619

. De geimitu anima ex. dilatione. glorie,

&

62,-

XXI,

CAPITUM,

-

( XXL De memoria cælejli;-;arria.

m

/| XXIL De aceffu ad Santtum Sandovum 7-

if

fum Chriffum, Regem Angelorume 644

f

p XXIIL Depraceffu ad falutandum Virginein

gloriofam.

6f

h ZXXIV.De confülatione püsfime MatraFirs

rw 1

ginás Maris,

663

W. XXV. De reddendégratiis , pro acceptis be-

lÀ

nefiái.

67X

I

|

INDEX CAPITUM

T

."X'

VALLIS LILIORUM,

CAP.I,

i

E triplia fatu bumanavite. 699

|- II

De laude Dei inpaupertate. 702

p IIL Deprob

atione dexvotor.per contraria.7 04

W

l

V. De vero amatore Dei.

J)

)

706

y

- Degratitudine atine, pro omnibono.7 o £

J V L. De covformitate anima devota cum Cru«

t

h

eifixo,

719

( VII.

De ambulatione anima pura cii Deo.z1t

Jj

VIIL De pacecordi, & quietein Deo, — 713

[

IX. De recolledione cords cum Deo,

715

|

j|. -X« De vigilatioue ( ovatione Contra tenta-

7(

tioness

717

(j KL Detimore aterna pane ,contra vitia car-

tf

fit,

720

u

i &II, De memoria Dominice pasftonis.

723

&ll,

INDEX

1

XIII, Denvecatione fxtnä";namz;nis JESS R

beata Marit.

T 28

]

XIV. De forti certamine contravvitia.. 732

XV. De flabibitat inloco Q inordime.. 735

XVI. De drvinofolatio in tribulatione. 738 .

741

XVII. Decuffodia confcientia.

746 H

I

|

XVIIT. De folitudine C filentio.

XIX. De refagio pauperi ad Deum adjuto-.—

*

&

vem fuum.

7j2 !l

XX. Depaupere & iufirmo Lazato.

784

r

XXLDe claro intelleu Sacra Scripture.7 62

XXII. De magni meritis patientiapro Chris V y

7

! vl

XXliIï.De bon' morib.bumilu Religioff.

778

Y

XXIV. De provida locutione , & fratem

77

h

compasfione,

XXV. Deintertaboramorti.

775

XXVII. De aternalaude Dei.

764

XXVIL Delaude fanttorum Angelori. 789 — X

XXVIIL Oratio devoti amators Del, 793

]

XXIX. De unione cords «um Deo babene

da.

796 . Xi

XXX. De vera pace in folo Deo,

$01

XXXL Derettaintentione 4d Dettm.

NXXXII.

fpri g

[

Oratioþ bu:?ilk & contriti

409 —

XX);IIL :

CAPITUM,

XXXIII. De bonza

focietate cum 7ES&, & fantiis

|

ï:

ejus,

1)

$12

XXXIV, De fummo bone 5$ ultigo ffut i

fele

v!;

3Deo Ponendo,

$

j

INDEX CAPIFUM

DE TRIBUS TABERNACILIS.

jj

CAP, I.

41

II,

Efaría Probatione Elelorum, $29

De tribus Tabernaculis, Chrifli, Mays

l]

fíiss & Elin , féu trium Virtutum Humi«

N

Ut Atis, Patienize , Paupertatis,

IIT, Paupertatis religiofe commendattio.

43?

jl

537

^j

IV. Bjusdem laus ab exemplo.Chrifta SS,

$44

L

V. Paupertatis cum bumilitate cognatio & ce

2ZH6-

xio.

854

J

VI. Cozfolatio paupertatis,

$ór

"i

VILI. De Aocumentis &5 exemplis Humlitatis .A

//

Chriffo traditis,

867

1

VIII. De efcenfu E5 defcenfu Superbis,

474

IX De moritus 65 atlibuserà busailium,

Item,

de notis fuperborum,

r

(fa

I)

-De necelfttate patientia inter tot miferias bujus.

fit&.

896

9 XI. Copfólatio afflitHi E. gementis in tribula

ti09

t

J

&

Jl

5(11 Ver

Iur.

i5 $ exemplo Ch5rifii, patitutia /i(:;:-

908

[

4j

XIIL Patientia pracipud exercenda in mortifica-

jl

tione propria oluntatis,

XIV. Deexemplis Prophetarum 6 Martyrum

Pa

li

tientiam nobis commendantibus.

918

W XV, Commendatur Patientia con[ideratione utili-

Il

44ti5s laboris momtutanei,6 merctdis &«

;

Perne, 922

Se-

j

INDEX CAPITUM.

|

— ^ —ÀÀ À — IÀ

Sequuatur Supiria 65 Gemitus Anima Panitentisy

-ad intimam cordis compunctioné excitandamt,

INDEX ORATIONUM

ïg

Ex Opufculis T HOMUE à KEMPIS.

Eu

Inprimis videat Pius LECTOR,qua füpra

moauimusin fiae Lzbrorum de LUnitat,

SO

liloquium Anim ro£um orant contenit, 10«

Fentur tamen pracipud fequentes orandi fare

al

mule.

Pag. 477

Oratio Pezitentis pulcberrima,

Oratio perelegans deplorantis mniferiam [uam in«

-er tot vernoras 6$ pericula conPer[fionis.

482

4

[ d

Qra.tio bujus ite brebitatem G miferias lu

£2$

*

487

Oratio 4nLelantis ad $ite. praféntis exitum ob

toptinua peccandi pericula.

424

Oratio plena affetibus anime pia celerem mortern

- defideranti, E8 pracipuà bomini moribunda-

foo

* confeniens,

Oratio Pominis 4 terreno amore ad difinum afpi-

vAnBLS,

$16

i

Afpiratio Anime ad Diletium pulchberrima. 87

ï

Gratiarum A &io perquam elegans a Chriffit.ó47

Exercitium pulcberrimum «d B.Virg Mariamyta $

i fum [alutatiónis Angel.eleganter offendens.652 *

é6g

Alpirationes a4 B. Vzrg. fuatisfime.

Gratiarum'Adtio pro beneffciis difinis.67a. Cre-

4

Ationis. 62 9, Redemptionis. 6 g0. JUfifcat. E 84

Plures pius Ze&or fibi feligere poteritjex Indicibug

|

Capitum , aut ipfa potius Lectione ; nobis me«

thodum oftendifle fufficiet,

E-YyN

I^S II. Pertis Opufe,

(THQMA à KEMPIS,.

EMl 2

p

a ditincat u

-— ——

(

al :

j

4 /'0"

Mi

i

n

lg

M

m

ul

yt

WJF

DÀ

L

j

j

il

u

iMl

y

Áf

[)

, U

[(l

lil

iIEW

f [l

| ;

— — —

m

. us al t

À ÉÉ

CA

w

——

-- j

w

M

?

d

;

*

|

—

E J

h

—Wæ

m

N

E E

[ -—

u

-

TT

—

a

w

v pee-

P

E

RA

EE ER

I^

w

r

)5

2

em

20

o

15

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r

O Baanee Q

m

E

)

Focus

N

CHRISIIANUS

RECTA AC REGIA

o

!N COELUM 7ZIA TENDENS,

pucru

I

[ET

THOM.J de KEMPIS;

d

cujus

DE IMITATIONE

;

e

n

CHRISTI,

ALIAQUE PIISSIMA OPUSCUL

NOVA CURA RECENSUIT;

;

EE

NOTIS

ILLUSTRAVIT

po

' JACOBUS MERLO

HORSTIUS,

B.MARUE IN PASCULO

PASTOR

COLONIUE AGRIPPINZ

Sumptibus

GEORGII L EHM ANNI,

M, DCC IX.

4i». " Conyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com