attractus & affectus ficut multi 46 purum

fuerunt , qui prz nimio defiderio

exemplar

N u

fibi propo«

Communionis , & fenfibili co

r;.

acre:

$

P

)À

I$

p

414. DE IMITATIONE

dis amore , à fletu fe non potue-

runt continere.

Quem e-

Sed ore cordis & corporis pa-

tim tanta

riter adte Deum fontem vivum

devotio,

quantum-

medullitus inhiabant, fuam efu-

vis tepidim riem non va

lentes aliter tempera-

& laoguen- re nec fatiare , nifi Corpus tuum

tem aoa

excitet?

cum omni jucunditate & fpiri-.

tali aviditate accepiffent,

O quàm ar-

2. O veraardens fides eorumy

dens fides

corum!

probabile exiftens argumentum

facre prafentia tuz!

Iftienim veraciter cognofcunt

Dominum fuum in fractione pa-

Lauc. 24.

nis, quorum cor tam validé ardet

i

ineis, de JESU ambulante cum

eis.

ffe-

|

Sed quäm

Longé eftà me faepé talisa

loogé ab-

étus & devotio, tam vehemens

feasáno-

bis?

amor & ardor.

Eíto mihi propitius JESU bo-

ne, dulcis & benigné : & con-

cede pauperi mendico tuo ; vel

Peteergà

interdum modicum de cotdiali

augeri ja te affectu amoris tui, in facra Com-

fidem &a

munione fentire ; ut fides mea

morem 5

magis

CHRISTL LIBER IV. 415

h

magis convalefcat 5 fpes in boni-

tate tua proficiat ; G charitas fe-

!

mel perfecté accenfa , & coclefte

I!

manna experta , nunquam defi-

J

ciat.

t

3. Potens eft autem mifericor- Tdem pra.

dera- ftabit tibi,

I

dia tua , etiam gratiam defi

Ij

tam mihi praftare, G in fpirit

á quod illis

»

?

ardoris , cum dies beneplaciti tui

)

venerit , me clementi(fimé vifi-

tare,

Etenim licet tanto defiderio $in minus,

y

tam fpecialium devotorum tuo. altem defi-

rum nonardeo, tamen degrati

a

^ deta, par

pi

iis effe, aut

j

tuà , illius magni inflammati de-

particeps

fiderii de(ideriumn habeo , orans eorum.

& defidetans , omnium talium

CA

fervidorum amatorum tuorum

4

participem me fieri , aceorum

fancto confortio an-

numergri.

j

l

$

1

:

s.

i

$ 4

CAP.

416 DEIMITATIONE:

CAP. XV.

[

í

)uod gratià devotionis,

pumilitate & [ui ipffus

l

abnegatione acquiri-

f ur-

D

V

VOX DILECTI.

K

Eun.modum I.

Portet te devotionis gra-

d

gratix feu

tiam inftanter quarere;

devotionis

obtiaendz,

defideranter petere , patienter

B

& confer-

fiducialiter exfpeclare , gratanter

li

vandaz.

recipere , humiliter confervate;

Q

ftudiofé cum ea operari ac Deo

I

terminum & modum fuperne

vifitationis donec verxiac,.come

Bün

mittere,

Q

Humiliare,

Humiliare pracipué te debes;

j

lüto

devotio;

cum deficit cum parum. aut nihil devotionis

interius fentis ; fed non nimium

il

dejici , nec inordinate contriflati.

mv

Diünegata

Dat fap? Deus in uno brevt

fi

fapé mo- pomento; quo

d longo negavit

tüm

mentoó

dantur, &

tempore : datquandoqueiin fine

li

]in principio orationis di-

Hf]æ

dulcius ob. QUOC

:iucmu;.

Éulit daree«

2.Si

C.HRISTï,-ITIBER IV. dv

2. Sifemper cito gratia dare- Gratiam

fubito ad

tür , & pro voto adeflet , non ef-

votum darj

l

fet infirmo homini bené portabi-

e.

non expe-

]

it:

Propterea in boná fpe , & hu- Careatiam

mili patientiá;exfpectanda e[t de- t4meo tibi

Tibi tamen & /'PPute

votionis gratia,

peccatis tuis imputa, cüm non

r

u

datur, vel etiam occulté tollitur.

Modicum quandoque eft,quod Levis fepe.

il(f(j. d

es obex eft

j

gratiam impedit & abfcondit j fi "

tratiz ;

d

tamen modicum , & non potius

r

grande dici debeat, quod tantüm

j

bonum prohibet.

Et fi hoc ipfum modicum vel Tolle eum,

"

[

grandé amoveris , & perfecle vi- & gratia af-

ceris erit, quod petifti.

uet,

]

"À

3. Statim namque,ut te Deo ex loprimis

toto corde tradideris, nec hoc ve] 6mae velle

"

tuum Deo

!

illud ptotuo libitu feu velle quae-

refigaa z

"

fieris, fed inte gré teinipfo pofue.

fi

ris, unitum te invenies , & paca-

]

y"

tum ; quia nil ita bené fapiet &

placebit, ficut beneplacitum di-

;

vinz voluntatis,

ji ;

Quisquis ergó intentionem Nam eor

r

s55

fuam Pravoamo-

418 DE IMITATIONE

—— —

—

revacuum. (nam . fimplici corde furfum ad

capax €

Deum levaverit , feque ab omni

gratix 5

inotdinato amore , feu diíplicen-

E

tia cujuslibet rei creatz , evacua»

vetit ; aptiffimus gratiz percipi-

enda , ac dignus devotionis mu-

mere etit,

Dat enim Doninus ibi bene-

dictionem fuam , ubi vafa vacua

-

invenerit.

——

Eb quidem — Et quantó perfectius infimis

majoris quisrenuntiat, Gu magis fibi ipfi

quo purius

per contemprum. fui moritur,

à delideriis.

tantó gratia celerius venit» copio-

fius intrat , & altius liberum cot

elevat.

1'

Ecce hic

4. Tuncvidebit, &affluet, &

wnicus m9- mirabitur , & dilatabitur cor ejus

d

dus acqui-

renda co-

inipfo, quia manus Domini cum

D

eo , & ipfe fe pofüit totaliter in

[

piofz gra-

DO

manu ejususque in feculum, Ec-

f

ce fic benedicetur homo ; qui

quzrit Deum in toto corde fuo;

[

nec in vanum . accipit animam

Etverze fuam.

D

Hinc in accipiendo 5a-

s DEO. cram Exichariftiam magnam pro-

D

mere-

CHRISTI,LfBER IV. 419

d

meretur divinz unioriis gratiam, unionis per

Jj

Sacram Eu.

quia non refpicit ad propriam de-

chariftiam,

u

votionem & confolationem , fed

Jll

fuper omnem devotionem , &

zi;:il

confolationem ; ad Dei gloriam

tj

& honorem,

:

(;AP. XVI,

Dv

Quod. nece[fitates nbjiras'

CHRISTO aperire ,

ejus gratiam Loflulare de-

[WI

bemtus,

q

n

VOX DISCIPULI,

Dulciffimeatq; amantif-

j

j

O

fime Domine,quem nunc

IIC

(j

devoté dcfidero fufcipere , tu fcis

infirmitatem meam, & neceífi- Chriftus

i

tatem , quam patior ; in quantis neceffita-

malis & vitiis jaceo ; quàm fzep?

tum tua-

Ó IF

rum opti-

IN

füm gravatus, tentatus , turba-

mécon-

tus , & ínquinatus,

fcius ;

defi

uf

Pro remedio ad tevenio pro

confolatione & fublevamine te

l

j^

deprecor,

j

S6

Ad

[

420 DE I*MI«'-!"A'TIONEA

£t opitu-

Ad. omnia. (cientem loquors

latoruü- . cui manifeílafunt omniainterio-

[

ramea,& qui (olus potes me per-

fecté confolari.,.& adjuvare,.

TTu fcis ,. quibus bonis indi*

geo pre omnibus , & quàm pau-

per fum in virtutibus,.

Eurm ergó

2. Ecce, ffo ante te pauper &

adi cum fi- nudus , gratiam poftulans ; &

ducià;.

ä

mifericordiam implorans.

Reficeefurientem mendicum

Petens ab

£0 refici;

tuum , accende frigiditatem mee

j

accendi, il-3m iene amoris tui; illumina c&&e

lumisa) dityrem meam claritate prefene

tiz tuz..

Verte mihi omnia terrena itt

|-:

amaritudinem , omnia gravia

K

& contraria in patientiam ; om-

D

nia infima & creata. in. contene

gium & oblivionem.

Età terre-

Érigecor meum ad te in coe-

nisadcc- lum , &ne dimittas meva

Jeftia (ub-

gari fü-

per tezram,

vchi ;

Tu folus mihi ex hoc jam dul-

ceftas usque in feculum j quia

tu

Eld

CHRISTLLIBER lV. 42:

"

tufolus cibus G petus meus; lafolo Deo'

i

amo: meus & gaudium meum, quieícere :

de'

meum,

dulcedo mea & totum bogum

ï

3, Utinam metotaliter ex tuá. Fique per-

uüiri,

n

prafenitià accendas, comburas, & ***

intetransmutes 5 utunustecum

efficiat fpiritus;per gratiam inter-

j

5l

nz unionis,& liquefactionem ar-

!

dentis amoris

*

Roga tau-

Ne patiaris me jejunum Gari-

em,ne fo«

j

[ ]

dumáà te recedere, íed operare ;;

tum gtra-

]

mecum mifericorditer, ficut fze-

tiz fuz effe«

B)

w

v

f

piüs operatus es cum Sanctis tuisctum tibi

H

du

mirabiliter,

vai neget,

Quid mirum , fi totus ex te

'g*j /

ignefcerem, & in meipfo defice-

g[!l ]

rem; cum tu fis ignisfemperar-

j

dens, & numquam deficiens j

(

j»

amor corda purificans, Gtin-

telle&tum illumi-

nans?

p

V

*E*ïä?ääää

]

E

A$-

l

$7

CAP,

) o

422 DE IMITATIONE :

CAP. XVII.

De ardenti amore, c* ve«

bementi affediu fu[cipiendi

Chriflum.

VOX DISCIPULI,

Sandi affe- y, ( " m fummá devotione &

&us & de(i-

ardentiamiore, cumtoto

TU VRR

dería , piis

ia acceílu

cordis affectu & fervore , defide«

hujusSacra- r0 te Domine fufcipere , quem-

meati ufur- admodum multi SanQi , & de-

paada,

vote períonz , incommunican-

E

do te defideraverunt;qui tibi ma-

ximé in fanctitate vitz placue-

I

runts G in ardentiffimá devotio-

d

ne fuerunt,

d

Opta pari

O Deus meus , amot «ternus,

f

cum SS. de- cotum bonum meum,felicitas in-

!

votione

hoc Sacra-

terminabilis , cupio te fuícipere

snentumr

cum. vehementiffimo defiderio;

[

fufiipere, & digniffimá reverentià, quam

aliquis Sanctorum unquam ha-

nl

Ü

buit,& fentire potuit,

Etfinon

2, Etlicetindignus fum om-

li

adfit a&ua- nia illa fentimenta devotionis ba-

li

lisilladevo- bere; tamen offero tibi totum

€or*

CHRISTI, LIBER IV. 425

E

cordis mei affectum , ac (i omnia tio;defidera

tarnen ha-

illa gratiffima inflammata defide-

lj

riaíolus haberem,

^

bere illam,

. Sed &quacumque 'poteft pia Ét omnem

piz menti

mens concipere & defiderare,hec

poflibilem,

omniatibi, cum fummá venerae

il

tione & intimofavore, prabeo

& offero.

W

il

Nihil opto mihi refervare: fed

yt

me & omnia mea tibi fponté &

yu

libentiffimeé immolare,

yd

Domine Deus meus, creator Imó optati-

bi ardentif-

meus, & redemptor meus, cum

j

fimum B.

"

tali affe£tu, reverentia, laude

Virginis af-

G honore; cum taligratitudine,

feétum,

jl

dignitate, & amore ; cum tali cum Chri-

fide, fpe & puritate, te affecto

ftum utero

Q

coaciperet;

hodie fuícipere, ficut te fufcepit

i

& defideravit fanCtiffima mater

q

tua;gloriofa virgo Mariaquando

(

5

Angelo evangelizanti. fibi incat-

nationis my(íterium; humilitet ac

j

devoté refpondit: E«ce ancilla Do- Luc, 7.

jl

mini, fiat mibi fecunduin fverbum

*

Tuutin.

j

j

:g« Etficut beatus pracurfor Zwe, z.

t£uus,

í

444 DE IMITATIONE

Etfandti Jo- L0US » excellentifimus Sancto-

i

anaesBapui. rum Joannes Baptifla, in prafen-

Rx cum

tiá tuá. letabundus exultavit i

Chriftum

agnovit ia

c

gaudio Spiritus fandi , dum ad-

[

huc maternts clauderetur vifceri-

utero, &c.

bus: & poftmodum cernens in-

ti

ter homines Jefum ambulantem;

Ti

valdé fs humilians , devoto cum.

ä

Joon. 3.

affe&u dicebat : z4micus autem

hi

fhouf, quiflat, & audit eumgau-

Eu

dio gaudet própter. "vecem [ponfiz

Df

fic &ego , magnis & facris defi-

| lu

deriis opto inflammari , & tibi

ür

ex toto corde me ipfum prafen«

if

tare.'

Omnium

Unde & omnium devotorum:

h: t

euoque de- cordium jubilationes , ardenteS

W

electorum

votorum & . (f. Ctus,mentales exceffus, acfüe

Áim

pernaturales illuminationes , &€

Vot

actus ado-

rationis, Ceelicas vifiones tibi offero & ex-

laudisamo- hibee, cum omnibus virtutibus

i

ris, gratía- & |audibus, abomnicreaturain.

tüy

fum aécti

9* ceclo & terra celebratis, & cele-

&i5 &c.

apl |

brandis,pro me & omnibus mihi

.

in oratione commendatis ; quate-

&P]

nus ab omnibus digné laudegis;

1 b"

CHRISTLLIBER IV.425 -

l]

J

-& in perpetuam glorificeris,

^4. Accipe votamea DomineHec,omnia

!

Deusmeus, & defideriainfinitze Deo füm-

i

laudationis;

ac immenífz benedi- o Jure de-

1

bita fimul

H

&tioniss quz tibi,fecundüm mul-

lll

titudinem ineffabilis magnitudi-

nistuz,jure debentur.

u

Hactibi reddo, & reddere de- p 64.Lius

M

fidero , per fingulos dies & mo- ex corde,uc

gl'w'

mentatemporum; atque ad red- abomaibus

in celo &

dendum mecum tibi gratias &

interrá pere

laudes,omnes cocleftes fpiritus,&

petuó lag

(l

cunclos fidelestuos, precibus

detur,

j

affectibus invito & exoro,

j. Laudent teuniverfi popu-

n

li, tribus, &lingue; &fanctum

acmellifluum nomen tuum, cum

j

/dw

fumma jubilatione; & ardenti de-

51'&

votione magnificent.

i

Et quicumque reverenter ac Opta deai-

devotéaltiffimum Sactamentum Qu€. omoi-

j

us hoc Sa«

tuum celebrant , & plená fide re-

cram. tecis

(f

[; !]

cipiunt, gratiam & mifericotdi- pientibus

am apud teinvenire mereantur, copiofam

i

(

& pre me peccatore fuppliciter gratiam ;

exorent,

P

Cum-

426 DE IMITATIONE

b

Qua per

Cumque optata devotlidh'ew,äc"

€os ad te

fruibili unione; potiti fuerint, &

li

quoque de-

bené confolati,ac mirificé refecti,

givetur,

p

de fàcra menía coelefti abfceffe-

rint, meipauperis recordari di-

gnentur,

r

lir

CAP. XVIII.

od bomo non fit curio-

I

fesferutator Sacramenti [e

neq

bumilis imitator Chrif i, fub-

b

dendo fenfum fuum fa-

cra

"A

qia

VOX DILECTI.

tn

Avendum efl tibi à cutio»

Cavecurio- I«

lnt

fius fcrutari

sá & inutili perícrutatione

$

profunda

hujus profundiffimi Sacramentis

lm

hujus my-

fi non vis in dubitationis profun-

[

fterii,

dum fubmergi.

Vil

9- Prob.2f.

* Owi ferutator of

maje/?dtif,

3

Plus poteft oppriierur 4 gloriá. — Plus 'valet

UT

Deus face-

re, quàm tu

Deus operari, quàm homo intel«

Tign

capere.

ligerepoteft, ^ Tolerabilis, pia,

ffd p

& humilis inquifitio veritatis;pa-

N

rata femper doceri ,. & perfanas

mglt

Patrum fententias fludens am-

üiu

bulare.

2, Bcata

A

CHRISTLLIBER IV. 427

7j

2. Beata fim plicitas, quz dif- pramile *1a-

?j

ficiles quaftionum relinquit vias, mea verita-

H

& plana ac fitma pergit. femit

a tis gtudium

Y^

mandatorum Dei,

non culpa-

1

Multi devotionem perdide- "f;-u,im-

runt, dum altiora ícrutari vo- mum,plana

incedere

luerunt.

Fidesàteexigitur, & fince-

viá.

IWI

Curiofitas

ravita5 nonaltitudo intellectus,

multis de-

ii

votionem

neque profunditas my(teriorum

et,

abftulit,

'Si non intelligis , nec capis, Fides&pia

yita potior

que infra te funt; quomodo

intellectu

;

|

comprehendes , qua fupra te

funt?

myfterio-

"

fum,

u

Subdere Deo, & humiliafen- Sed &

fum tuum fidei,' & dabitur tibi hunc plus

promovet

fcientiz lumen , prout tibi fuerit

hufnilitas.

utile ac neceffarium.

1]

3« Quidam graviter tentan-

)

tur de fide & Sacramento: fed

»

j

non eft hoc ipfis imputandum ,

]

fed potius inimico,

Dubiis cir-

D

j

Noli curare,noli difputare cum ca hoc my-

cogitationibus tuis,nec ad immi

f: erium ims

Pü

miffis nil

"

D* moveare ;

fasà digbolo dubitationes refpo

;

j

438 DE IMITATIONE

Nec ze-. de 5 fedcredeverbis Dei-, crede

fponfam, Sanéisejus & Prophetis, & fu-

]

fed fortem

gietà te nequam inimicus,

fidem op-

pone tali«

Szpé multum prodeft , quód

bus jaculis.

talia fuftinet Dei fervus,

Nam infideles & peccatores

Quibus im-

peti feré e- gontentat,quos fecuré jam poffi-

le&

| (

orum gdet; fidelesautem devotos vatiis

£it.

modis tentat & vexat,

It

Tu modó

4. Perge ergó. cum fimplici

fimplici &- & indubitatá fide; & cum fuppli-

1l

de veni,

XIJ

ci reverentià ad Sacramentum ac.

g

cede.

[

Et quidquid intelligere non

li

vales, Deo omnipotenti fecuré

committe.

&i

Certus quia

Non fallit te Deus; fallitur,

DDeus noa

qui fibi ipi nimium credit.

fallit ;

Prof, 2.

Graditur Deus cum fimplici-

ILuc,ro.

bus; tevelat fehumilibus ; dat in-

P/2l, r1$.

telle&um parvuliss aperit fen-

Scd docetfum puris mentibus, & abfcon-

"hugmiles,

dit gratiam curiofis & fuperbis.

At huma-

Ratio humana debilis eft , &

num fen-

fum falli

falli poteft ; fides autem vera, fal-

proclive, linon poteft,

j Omnis

|

5

CHRISTI,UBER Iij?f 9

j

(

j. Omnis ratio, & natura- Ratiofe-

Iisinveftigatio , fidem fequi de-

quatur fj

bet, non pracedere, necinfrin-

dem, non

QU[

gere.

praeat?

Nam fides & amor ibi maxi- Nam hoe

J

myfterium

mé pracellunt, & occultis mo-

fidei &a-

F'.

dis in hoc fan&iffimo & füper- roris e$.,

[j

excellentiffimo Sacramento ope-

fantur.

l

Deus eternus & immenfus,

Qualis effet

Dei potea-

l

ihfinitzeque potentiz , facit ma-

tía; fieam

n

gna &infcrutabilia ia coelo & in capere. no«

terra,nec eft invefligatio mitabi- ftra poffent

iageuia ?

lium operum ejus.

Sitalia effent opera Dei, ut fa-

cilé ab humaná ratione caperen-

f

tur,non effent mirabilia nec

j

ineffabilia di«

m

cenda,

FINIS

1V. Librorum . De Ipitatione

Chrifli.

Cpr

. )0(83

j

ORA-

IcAA

470

ORATIO

E

ORATIO

:

D

j

Devoti[fima vel ante , vtl

L

[ub Mifsá dicenda,tam lai-

[/

eis, quàm facer dotibus

€onbeniens,

j

.ïh

L

Ex opcribu?l'homæ de

Kempisexcerpta, vifaeít

"i

hocloco non incon-

l

L

grué iaferi,

L

Effice clementisfimePa-

ter de f(an&luario to , &

Mi

1.R

N excelfo celorum babita-

lir

culoy. fuper facvificium aeceptahile

5

tb — Intuere [avrofantkam boffie

am unigeniti F ili tui,. quamoffert

fur

xvultui tuo pronobis,

lil

Ipfe eff enim fümmw fucerdos

[

j

6 veru pontifex, : qui non alienam

boffiam [ed propriam carnem delit

d immolandum i2 4Ara crudt pro

L

vitafcculi,

h

Propitiate-erg). mibi ptaaturi

n

bodie per bane (alut arem vilimam.

-DE PASSION.DOMIN.A,;i

Effo exorabilis mibi infirmo bomi-

»i, multum labili & oitiofo,qui non

füm dignu refpicere celum , neque

«alcare terram, quonuiam te Crea-

torem imeum offendi (episfime , (e-

qpius agendosloquendoycogitando con-

Tra pracepta tua irreverenter G

infenfate,

u

- Propter qua omnia merità in-

i^

j

eurri gravisfimam. indignationem

tliámynec non omnium creaturarum

'accumulai mibi inimiritiam.

y

Te enim offenfo & de(petlo, jam

atique ju[fo judicio omnis adver(am

Q

j

"tur creatura peccatori.

Sed omnipotens &* Deus totius

Nf"

"l

confolationis miferere. mibi - (ervu0

tuo, ex intimo corde penitenti &*

" dolenti,

Quoniam ex nibilofattus

[umsC in peccatis concep

tus, st fra-

j

: gilubomo cecidi.

p

Parce mibi Dominesparce. Daà

-qyeniam. filio prodigo ad te evere

n

"genti de [iliquisporcorum, C flanti

"wnte tbronum gloriatue, & pofiu-

j/

P

- lntimanumiifericordietue 4 tlla-

ne

432

OR*A'IP

ne usque ad-vefperamsdonec dæeh—

dat ves gratie C plwota confolatias — ij

g fuper terram cordi mei,quidjatm

| pi

aruir & contabuit pre multitudine

4

[/

peccatorum,

,

Propter temetipfum i

nclirmD?-

[

8l meus auvem tuam mibi, C exatu-

li

di verba mea.. AMirifica miferinr-

Mi

diastuas, qui[aluos faei [perantes

a.

in te.

*

Scio, quia n propter operamea

;Ih

J

tj

faeies , fiquafortà-videntur : fid

propter bonitate:n tuam. Domine,

| lf

qua iminen[uvabilis pradicatur.

h

Amplius autem. exaudi me per

BL

fingulare meritum amantisfim Ó

LU

dulcisfimi Fdlii tui Jefa Chriffi, qi

pro peccatoribus. crucifixws eff. G

th

puortuusut omnium peccata [uadt«

| Em

leret pasfione.

u

2. Recordare alime. Pater int-

f

Jffimabilis charitatis ejus ,. quomo

lii

in mortem tradidit. animam fuam,

my

st vivificaret populum (uum, qui ih

utillo ibi pepereitut reu C* damna-

Vtgq

th inaternum pareeres

i,

(2

DE PASSION.DOMIN, 432

i

7Memento amarisfima pasfionis

n

ejus. quam gravvia & indigna [ufce«

l

M

pit : quahiter ab bora matutina usq,

d

«d exitum fuum in cruce pro buma-

uogenere laboravit, clamans fat-

L

guinis fai effuftone pro veconcilian-

li

di tibipeccatoribus:/ ut amicos de

v

j

inimitt faceret,. C de fuis profugita

l

adoptiont filios,

O fumme C* «venerande & co»

1

leude Pater , bodie tibi reprafento

J

omnia ftgna pasftonis unicà Filái tuis

eum nofhrá fupplicatione atque fuf-

p

"]

fragio omnitum. beatortum. Marty-

T

syum,quieandem pasfionem (pecialis

j

35 imitati fant,

j

"A[pice & cognofce, cujws funt fr-

J

gna amabiliay adoranda per fecula,

d

Ecce truxclavvi ancea.fel avundo,

fpongia:[puta.flagellacorona fpinea,

W!

fador.fanguis,alapavirgasreflu,co-

lumna, albavefhis, purpura, & in-

f

n

confutilis tunica,

Ifta funt pretiofa ornamenta &

n

p

vegalia'vexilla, quibw ad debellan-

dai aereas poteflates procesfit Uni-

gem'-

/

434

ORATIO

—

genitus tuusin mo[fra cavm (ubflat-

tia.

.

Ifla fant. avma. bellia , quibus

inors devitlaefl o humananatura

ä

vedempta,

Per bac igitur beneditta & glo-

!

viofa pasfionis infigniaydumitte mibà

omuiapeccata mea,

|

óit inibi bac veneranda armattt-

vA decoraycontra omntavitia &

tentamenta fingulari potentia,

Sit inilà quotidianum fpeculum

[/

[

& dalcisffmum anima mea folatium

t dolorofiim ( flebile fpetiautu

N

5

lum.

j

[

3« Sufcipe [antkisftme Pater,gra-

tisfimam boffiam oblati corporüi Fi-

[

li tui» quam tuipfe tibi prapataflis

ac in fempiterntm fatufackoriatt

l

dignam atg, fufficientem effe voolui-

li, ad exbaurienda omnia pectatds

tam contraca, quàm voluuntate 44*

amiffa.

- Sufcipe mepariter bodie in (antta

oblatione ,. qua nulla fancttor efl &

i

preflantior, qua tibi venerabiliter

ejj «t*

"

— —— —

DE PASSION.D?MIN. 415

——

J

]

offertur per manus Sacerdotum tuo-

vum diebus finguli,pro ii C mor-

tuis, a6 pro cunclis necesfit atibus d-

.

hi

j?ru.

Profiiat. bac mibi Ó' omnibus

1

orationibus meis commendatit, quo-

vum neces[itas C? fides tibinota eff,

|

L

froe jam prafentes , froe abfentes

mi

buic folemni celebrationi exiflaut.

Perveniant ad te preces corum &*

u

i

dexvotio, cooperetur illis ad falutem

ane(fabilu virtus & effacia [atra-

ii

amenti,quod divinitus eff inflitutum,

non bumanitus inrceffigandum, fed.

|

ii

pie colendum, fideliter adorandum,

T

firmiter credendums & usd, ad con-

fammationem feculi contintandunt,

Wi

[ d

ul

O pretiofisfimum & füacoisfimum

facrifiium, quod. tibi aterno Patri

j

pronobis obtulit comternmFiliu tu-

us, fatkus & ipfe boflia vera , uivvas

falutaris umica, G perfetta: qui erat

Ww

flus pontifex immaculatus, fantus

er immuni ab omni delitto, non ba-

n

'

bens nece[fe priüs pro femetipfo ro-

WE '

gare G bofliam (ecundum legem of-

I

2

emes

!

416 ORATIO

férre 5 féd pro alebzït—oribm,martit

femel moriens inteveesfit , mon ba-

bentibus nec imveuientibus an uni-

|

versácreaturá, quid pro diledo fuo

vedderent.

1

I

Jam igitur non deffero, ntó, ul-

tv de[perabo de venia & curatione

fi

peccatorum, quotiescumque etiam

l

me peccatum apprebenderit.-

Iwvveni enitn fontem,quo lavati-

dus accedaim: medicum ad quem [a»

[4

uandus recurram,

Scio,ubi fft [pes mea, C univer[a

[

tonfol.tio mea, Quia in pasfonibus

[:

C vulneribus Domini mei fefü

[

Chrifli, f'umma [alutis totaquevatia

feimea confifhit & abundat.

L

Per omnia beneditlus frs Deus

li,

meus, quitammagra & inmenfa

divina largitatts beneficia contuliff

!W;

mibi, Iflis namque oebementer mne

(

«ccendu , advegratiandum tili

li

dileilo Filio tuo»

[/

4 dedémi Pater )ïdel&ï/x':tie,quid

[/7

4Apam , quianil dignumin me repee

lr

vio,aptum dono gratíatua,

lj

Ve-

DE PASSION.DOMIN. 457

LU

)

Veruntamen boue Pater, cujus

fnt ounia dona bonorum ,[cio,quia

L

nulliusindiges , &* tamen te parva

jl

mo[Ira delectant.fi ea devvotéc? fpon-

z4nee tibi videri offerri,

hi

ü

!

d

L

Dabo igirur aliquid , & meodi-

u

eum.quod mibi velidium depevire po-

te[l , emovi ttio facrificaho,

Nuam tibioblatum melius. imibi

lt

manet, C tamen merces futura uon

I

deerit tam liber? offerenti.

Si auderet, quis inbafitanter Je

i

donare tibi, tu te utiq; reddeves illi,

1]

f

"i

fieretque quod ore Capitis noffri di-

iil

&um eft: Date, & dabitur vobis,

u

IMutiéergo , [ digneris accipere,

j

f

ecte voluntarie meipfum ofezoy C

j

n

tue difofitioni animam. meam d

torput meum fidenter derclinquo,

i

Volustatem. quoque. propriam

fbf!'

(qua pinguiws nil tibi offertur) ex

TA

bac bora Q deinceps promptisfimo

cordevefigno , quemadmodum dile-

u

[

Á

&us Filius tusChriffus Dominw no«

7]

]

fler fuam tibi commiffr -volunta-

tem, ut noflram in fuà. abnegatione

I

li

Y g

obri.

458

IO

Pactoc sss a sB RETH

S)Rf.T

£

urmeicucs.. EMIMMUNIRRÉ, Vrl

obtineret [al

Wtem, forn:am prabens

fequentibus f2 fidelibus byeus & ple-

/

no fermoney quem dicit: Patermis

non ficutego volo , fed (icut tu:

fiat voluntas tua,

!l

;. Hoc itaque. exemplo vele-

L

menter admonitus te infhiraute C

[;

jeroante, dento ine vefignoynmnibus

quemund funt renuntio,

[

Carni defideriadefpicio, omnes

lil

L

attus C nefaria confilia maligui [

vitus abjicio, tuo fervjitioie defpott-

li

deo : tibi adbaseve cun&tu diebus vi

n

lii

tomee concupifto , jamjamque ae

«voté id agere inflitiuo.

D7

Aábuc soeró,ut plenius perficiam

«voluntatem tuam , enimeam fran-

gere paratts fim. pev *veram o7t»

dieutiam, quam tibi in pralato meo

teneot exhibere. Ejus enim voti um

obzd:o, tibiveraciter obedio,

Ergà illius manibus tanquam

parvulus in Chriffo renatis qui

f& Baptifle fui udnibus bumiliter

icinavit , gubernandum me u-

Thirio.

9275

f0

De PASSION. DOMIN. 439

M

Fratrum quoque meorum. con-

filiis e& fevmonibus , tota bumili-

"t

j

|

j

tate Q? piacharitate libens parebo,

u

quos nimrum (anciores &* longe

mefapientiores intelligensjure mea

,,ll.

imperfeclioni prafevo,

M

Tilbi autezm eandem imperfe-

£Honem meam cognitam e[fe ( iens

j

in defetlibus me acufü , atque (a-

piori emendarioni vemedium aul-

n

t4 contritione à te expo[coz. qua-

tenus benevolentisffeia masus tia,

J

;l)

qua omuem infivinitatem curat m

j

i

omnem impotentem roboratymezm

dndigentiam mon velinquat.

Per

eundem. Dominum noflrum

Y

UM

jESUAM Ghri-

U..

n

,

"l

yP

m

"ZV,A

,vfapxg -

— À t

$

!

ETA

z

S

1

LA

é

!

w

[

j

!

T4

—INDEX

J

[

"TT

ä(?

PIriIld1lpIDIDLILE

M

INDEX CAPITUM .

IV. LIBRORUM

|

* Be Imitatione Chrifti,

M

LIBER PRIMUS.

1

Y

CAP.I.

Eimitatione Chrifli,é contem-

Yj

X

ptuomnitum vanitatum mundi,

Pag. 1

IID

Debunil fentire faüpfius,

4

X

11l

2De doclrina vveritatis.

7

lV.

De providentiá in agendis.

12

V.

D« lediione fanttarum Seripturarim.

1j

(

VI.

415

l

.De- inordinati affetionibw.

l

VIT,

De vaná fpeyC? elatione fugienda. 16

VIII.

Decavendá nimiáfamilaritate, 18

N

IX.

De obedientió ; &* fubjediione.

19

X.

Deiaveuda fuperftutate oerbortm.

21

|

XI.

V

Depate acquiremda, & zeloprofiien-

1

23

Vil

26

K

XII. De utfïl;tare «d verfitatis.

XIIL, 2De tentationibus vefifendit.

28

i

$

p

f

CAPITUM,

as

Ls

m

XIV. Detemerario judicio vitando.

33

X V.. Deoperibus ex chavitatefatli,

34

j

XVL De (affereutia defediuum aliorum, 26

XVIL De monaffic vitá.

$9

XVIIL Deexenpla fanctorum Patrum, — ao

XIX, Deexeratiis boni Religioff,

44

XX. Deanmore folitudmi c füentii.

$o

r

XXI. Deicompuattione cordi.

f6

u

XXII. D confideratione bumana miferio, 6o

L

J

XXILDe meditatione mortis.

66

"

XXIV. De judico, & pentt petcatorum.. 73

XXV.De ferventi eimendatione totius Vita nu-

Jfra.

79

LIBER SECUNDUS.

:uni

'CAP.E, E interná confvewjktianä.

$9

Àl ;

De bunili fubmisfine,

9*

IiI,

ii

De bono patifico bamine,

97

lV. JDepurámente , C fonplici intentione,

jl

100

V.

I02

i

u

Depropria confideratione,

VI.

De letitià bonaconfüentia,

104.

VIIL. De amore TESU füper omnia,

I07

l

I6

VIIL. Defamiliari amicitia TESU,

j

IX.

Dearentia omnis folatit,

ng

122

X. ^ Degreatitudine,pro graiia Déi,

j

P

XI,

CAP!TUM

—

XI.

Depauutate amatorum. Crucs 7ESU.

125

)

XII, De Regia via fanile Crueis,

130

LIBER. TERTIUS

CAP.I

E interna Chriffs locutione , 4d

apimam fidelem

144

[9!

Qued veritas imtus loquitur, fine f're-

pitu verborum,

146

iL

Quod verba Dei, cum bumilitate funt

XV

atdienda: C quad multi ea mon pon

derant.

149

IV

Quod in veritate & bumilitatey coram

Deo converíandum eft

13

V

De mirabii effedu divini amora, 157

VI

De probatione veri amatortt

162

VII

De occultanda gratia , fub bumilitatu

(uflodia,

168

VIII. De vili effimatione fuiipfias , inocuts

ei

173

i;(

Quod omnia ad Deum , ficut ad finem

uliimum , fünt refevenda

17f

X.

Quod fhrero mundo ,. dulceeff fervire

Deo

178

Xl, Quod defideria cordis examinanda fant,

«* moderanda.

162

XII De informatioue patientia, C luda-

qmiie

INDEX

b

miue adoerfus concupifc&ntiæf.lgf

lj

XIIL — Deobedientia bumilw fubditi , ad ex -

I

emplum 7F.fà Chriffi,

I$9

XIV., De oculti Deijudicis confiderandi,

TL

neextollamusin boute,

I9I

li

XV. QOualiter floidum fit at dicendum ,. in

i

ontire defiderabili.

I94

I!

XVI.. Quod verum [olatinn y in filo Deo eft

i

uavendum,

197

Ju

XVII. Quodomni: follicitudo , in Deo flata-

enda fit.

200

XVIIIL Quod temporales miferie , — exemplo

,mf*:

I!

Qbriffi , equanimiter [iat ferende,

20f

4

lj

XIX, Detolerantiainjuriarum,C" quissoe-

jl

vMS patiens probetur.

204

XX. Deconfesfione proprieinfirmitatis ,c*

L

btjus vite mifirii.

208

XXL — Ouodin Deosfüper omnia bona t* do-

tiayrequief endum eft.

212

XXII. De recordatione multiplicium benefi-

ciorum Dei.

217

XXIII, Dequatuor,. magnauimportantibus

ACCH s

222

XXIV. De

eoitatione curiofa inqnifitioni,fu-

pet alterius voita.

226

9

XXV,

'1'6-

INDEX

XKXV. m q-u-il'm firmapax cordis, C verue

profectus confiflit.

227

AXVL Deeminentialibere mentuy quam

- fupplex. oratio suagie mereturs

uám leclio,.

230

XXVHL Quod privatus amor, à um bom

maxime vetardat.

232

XXVIILContra linguas obtretbatorum, 236

XXIX. Qualiter inflante tribulatione Dews

invocandu eft , & Benedicendis.

237

XXX. Dedivinopetendo auxilio, d* confi-

dentiavecuperands gratia.. 239

XXXL.— Denegletiuomus ereatura;ut cre

24f

ator posfit invveniri,

XXXIL De abnegatione füi, & abdicatione

omnis cupiditatts,.

244

XXXIIL De inflabilitate cordit, & deintet-

tione finali ad. Deum. babendá,

2ji

XXXIV.Oued amanti fapit Deu [uper ome

ntas Q inomuibu..

253

; j

XXXV,. Ouod uot eff fecuritas àtettation

tiein bac vita,

2f6

XXXVL Coutra: vusa. beinum judicia.

2$9

XXXV II

CAPITUM.

EL

1]

XXXVII. De purá & integrà vofimatiene

l]

ii ad obtinendam corda liber-

L

tatein.

262

4l

XXXIIX. De bono reginine in externs , &

D

vecurfa ad Deum in periculi.

1]

264

1(]

XXXIX, Quod bomo von fit importunwin

Y

negotiie

267

J

XL.

uod bomo nibil boni ex fe babet,

i

C denullo gloviaripoteft, 268

XLI.

De centemptu. omnis temporaln

!

bonorá,

272

T

XLII,

Quod pax non eff ponenda in bo«

ii

minibus,

273

!j

H

XLIII.

Contra vanam € feilarem fci-

jl

3

entiam,

47f

!

XLIV.

De non attrabendo fibi ves exte-

i

TiOYtf,

278

d

XLV.

Quod omnibus non eff credendum :

& de facili Idg[u verborum.

280

XLVI,

De confidentid in Deo babendà,

"m

quaudo infurgunt verborum

Jacttla.

284

^

Quid orinia graVia , pro eterná

)

«Jii a [u5t toleranda.

248

j

Ts

XLIIXQ

»

INDEX

ERDRGEPIAMMNEU

n—— — Á—

XLIIX. : Dedie ater

nitati Q buju vite

anguftits.

291

XLIX,

De defiderio eterna. vite , &

quanta. [mt certantibus bona

promiffa,

297

L.

Qualiter bomo defolatus fe debet

inmans Dei offerre.

$03

uod busnilibus infiftendum efl o-

l

LI,

peribus, cum deficirur 4 fummi,

4I0

LIL

Quod bomo won veputet fe confi-

l

l

latione dignum, fed magn ver-

beribusveum,

jnu

LT.

Quod. gratià Def non. mifceiur

*

terrena (apientibus,

31$

LIVI

J

De áive:fis wotibus natura &

s gratid.

218

LV'

De corruptione natura , & effua-

Y

tiagratia divina,

325

LVI.

X

Quodnos ipfos abnegare C Ghri-

ffum imitari debemus per cri-

€eH.

33*

.IX

LVII,

Quod bomo ton fit nimis dejecus,

quatido in aliquos labitur defe-

»

Gus,

23*

De altioribas ebus , C o«ulta

;IIX-

judi-

V

CAPITUM,

i ais

o asss MEeuM, MCeIOIUNS D

rl

judiis D EI nom firutardi

2),

J

LIX. Quodomnis [pes & fiducia , in folo 31);

L

est

enda,

46

LIBER QUARTUS.

Um quanta reverentia , Chriffus

CAP, I.C

fit fufcipiendu:.

3$4

It

Quod.magna bonitas & charitas Deis

i

me

in Sacramento , bomini exbibetur.

362

H

"

Qued utilefít , f2p£ communicare.267

((

V.

Quod miulta bona praft antur , dervoté

J

communicantibur,

372

V.

tl

De d;gnitate Sacramenti , & ffatu

l

facerdotali.

377

VIO

luterrogatio de exercitio , ante com-

4

muninem,

3$I

VII.

(

De difcusftone propria confGientia , &*

emendationuw propofito.

302

XITX. De oblatione Chrifli in cruce , * pro-

pria vefignatione,

346

IX. — Quodnosc? omnia noffza, Deo debe-

p

mus offerve , Q pro ommibus orare.

358

li

X, — Quod fura Communio , de facili non

eít relinquenda,

XL. Quod

INDEX CAPITUM.

[ od

XI

Quod Corpus Chrifli , & [acra Serip

tura, maximé funt amma fideli ne-

ceffariae

399

X1£, Quodmagna diligentia f2 deseat,com-

municaturus CHRISTO , pra-

AFATYO,

: 406

SIHL Quod totocorde anima devota Chrifü

amionem in Sacramento. ajjedare

1j

i

debet.

409

li

XIV. De quorundam devootorum. ardenti

defrderia , ad Corpus C brif 43

]

[/

XV. Quod gratia devationts , bumilitates

[

é fuiipfius abuegatione , atquiri-

tur.

41

XVI, Quod necesfitates moftras Chriffo 4pt-

Ll

rire , O ejus gratiam pofllare d«

n

419

[

emus,

XCVII. De ardenti amore d vebementi afe-

[]

- du füfapiendi Chriffum,

424

li

(

XIIX, Quod bomo non fit uriofus [cratator

je

u

Sacvaments, fcd bumilsn imitator

Chrifli , fubdtndo. (enfam

'[ [

foera fideie

--

"

76

U

PiO

;?84(0)?25

PlO LECTORI

I, M. H.

Pl

atrius acmultiplex bujis opufculi ufureff,

V

/

Non tantüm utiles ad omnia [piritualis

«iita munia inftructionessfed C pisfimas oran-

ii

di formulas exbibet,

