* fe fuerit expertus , adjungit di*

l

IT

vid

Ibid.

cens : advertifli faciem tuam

] l,lm

me , Q (atlus fum conturbatus

a

fed intetim

Inter hec tamen nequaquati

lg

noa expers defperat , fed inftantius Domi-

d

W

fduciz in pum rogat , & dicit: 44 te D*

)

Deum,

mine clamabo , & ad Deumn mel

th;

Ibid,

deprecabor.

]"eel']

Et ecce

Denique orationis fuz fru-

RUT

quo fru&u. Chum reportat , & fe exauditum

eks [ t

teflatur dicens ? zdaudivit Doin

Iji4.

: Ls pu

nu, C unierius eft mei : Dominli

J'tn

facus tjl adjutor veMt,

lm h

n

b

$d

T

um

QN

CHRISTI EIBER IL 119

,onio».

Sedinquo ? Convernfhi ,in-

Ilid,

quit , p/anctum meum in gaudium

T

mibi , C circundedifli m latiw

t5 0

ti4,

Si fic actum

ia

1e& cum magnis Ergo ne-

yisit

Sanctis , non eít defperandum que tu de-

nobisinfirmis & pauperibus ,

(; (ponde ani«

interdum in fervore , & inter-

m;infi-

!s Pï*&

mili viciffis

Egn AI]U'*

dum in frigiditate fumus ; quoni

tudine COlle

am fpiritus venit & recedit , fe.

flitutus,

'nïmw:

cundüm fuz beneplacitum vo-

luntatis.

Unde beatus

" y

Job 3it:7oä, ^

Vifitas eum diluculo,

€ fubità pro-

i

D)

"

bas ilum.

ii

]

'Jf:

TU

6. Super quid igitur fperate

, poffum , aut in quo confidere

j rteqb'l

YitUs

; debeo, ni(i in fo]à magná miferi-

, cordià Dei , & in fola fpe gratize

Y

;

in

n

'F codleftis ?

Sive enimadfint homines bo- Nec enim

. certiusin

'

f

, ib five devoti fratres , vel amic

E

defolatione

0. fidele

$5 five libri fancti , vel tra-

c a

"

remedium ,

&atus pulchri , five dulcisc

antus quàm foli

jv j

j«

ymni ; omnia bsc modi- Deo inaiti.

Aliaom-

eum juvant , modicum fapiunt,

nia inania s

* quando defertus fum à gratiá,

deficiente

gratid.

120 DE IMITATIONE?M | d

N

& in þropriä paupertate reli-

fed

étus,

Tancnon e(t melius remedie

N

| a

um quàm patientia, & abnegatio

mei in voluntate Dei.

Clfs

u

At nemo

. Nunquam inveni aliquem

[el Un

tam faactus

tam religiofum & devotum; qui

QUnf,

quin ali-

non habuerit interdum gratie

quando

fubtra&tionem , aut non fenferit

1entatus

fervoris diminutionem,

aut defola-

Nullus fan&tus fuit tam alté

tu$ ;

Df g;

raptus & illuminatus qui prius,

vel poftea , non fuerit tentatus.

ll u

Nam tet-— Nonenim digaus eít alcá Déá

tatio eft ru.

0

Lt

dimeatum

contemplatione , qui pro Ue

Pf)nc

non eít exercitacus aliquà tribu

contempla-

(m a

tionis ;

atione.

Ullcem

Et confo-

Solet enim fequentis confola

F

àllyi

j

lationis

tionis , tentatio pracedens ele

preambu-

Uis [

lum

fignum,

.

IJQ.MQl- (

INam tentati

onibus probatiä,

D]

cocleftis promittitur confolatio.

Q ïlnere

4pot. 2, — Oujviterit , inquit , dalo ei cáte

Attdi

v de ligno vite,

Piiïionm

Confola-

8, Datur autem con

folatio di*

tiofulcrum yina, ut homo fortior fit ad lu*

Vl

patisati&. fiiendum advería,

equi*

N

* CHRISTI LiBER L 12r

-

-^

Tentatio

Sequitur etiam tentatio, ne andidoron

a

feelevet debono.

arrogantisz,

Non dormit diabolus , nec ^* Pe. y.

u

igila

duj

caro adhuc mortua eft: ideó

Dap femper , uti

ceíIes te preparare ad certa

mérn : aunquam

quia à dextris & à finiftris ho- fecurus,

)l ahq*»

ftes funt, qui numqua

€unt.

-m quief-

m

n Vil

CAP.X.

T

j

De gratitudine pro gratiá

sqi

Dei«

t [en!ïïf

Ur quaris quietem , cum

'C

natus fis ad laborem ?2

Ia loco la-

du

boris ne

üm

Pone te ad patientiam magis, qusre

[

i

quàm ad coníolationes : & ad quietem,

crucem portandam magis, quàm , Nec gau-

lum ex-

gntiswni

ad latitiam.

fpecta, fed

gb

Quis enim fecularium non li-

«ruceime

benter confolationem & lztitiam

i "

bt

f

fpiritualem acciperet, fi femper

ji

obünere poffet ?

j o

l j

Excedunt enim fpirituales con-

folationes, omnes mundi dli-

t

j

qhtï:

! Cias ; G carnis voluptates,

lu

F

Nam

Ftiof

"

122 DE IMITATIONE

| —

Delicie

Nam omnes delicie munda-

j

fpiritusfa- ng,aut vana funt, aut turpes,

m

perant deli-

€as mundi.

"

Spirituales veró deliciz ; fole

I«

]

ucunde & honeftz, ex virtuti-

& carnis.

| qui

bus progenite , & à Dco puris

|

mentibus infufz.

t

Sed aoa

Sed iítis divinis confolationi-

femper

Ttog

bus nemo femper pro fuo affectu

prafto funt

I Q

ad votum,

frui valet; quia tempus tentatio-

um

nis non diu ceffat.

Msgna iis

lil

remora fi-

2,. Multumautem contrariae

(c (

ducie fui,

turfuperna vifitationi falfa li-

bertas animi , & magna conft-

Ut m

dentia füi.

Et ingra-

Deus bene facit confolationis

D

M

^titudo in

gratiam dando : fed homo malé

ts fibe

Deum.

agit, non totum Deo, cum gra-

d

tiarum aclione, retribuendo,

Tife.

Et ideó non poffunt in nobis

Tij

AUE

dona grati fluere; quia ingrati

Da DE

fumus auclori : nec totum refune

[

df

dimus fontali otigini,

od

ÀÁt gratus

meretur

Semper enim debetur gratiay

mb[]e

digné gratias referenti ; & aufe:

majora,

retur ab elato , quód. dari folet

NI

humili, -

$.No-

p

lY

VCHRISTIFLIBER IL 123

n

r

;.No'lo confolationem , que . Refpue

LP

mihi aufert' compunctione

m: coaíolatio-

nem,qua

æu[L

nec affe&o contemplationem ,

tollit coma

y V

qua ducit in elationem.

pua&ios

Do

D

ls

em

Non enim omnealtum, fan- ?

*

Cave falli

Ctum: nec omne dulce , bonum

u

' fpecie bonis

Y

necomne defiderium , purum:

fipi

nec omne charum Dt*o gra.

y u

tum.

n

Libenteraccepto gtatiam,ün- Noli graz

j «

de femper

humilior & timora- tiam aifi

j o

hümilitati ,

en V

tior inveniar;atque ad rclinquen-

& timori

!

dum me paratior fiam,

profizuam,

DoGus dono gratiz, & erudi-

Omnia

T0 ii

De»;tibi

tus fubtraCtionis verbere, non fi-

nihil attrí-

jom'

biaudebit quidquam boni attri-

w, ^

bue, pauper

buere : fed potius fe p

auperém & nudus.

ii

IEL

& nudumconfitebitur.

n

du

Da Deo , quod Dci eft ; & bt poros

magis ,

]

qu

tibi adícribe , quod tuum eft:

TO

q:àm gra«

hoc eft , Deo gratias pro gratia

tià digaus,

T

Qv

hl

tribue ; tibiautem foli culpam,

, & dignam poenam pro culpa, de-

"

; beri fentias,

jl

Fa

4. Po-

124 DE IMITAEONE

Se&ando

4. Pone te femper ad infi-

$

humilia;

mum, & dabitur tibi fummum:

ml

il

fcandes

füblimia.

nam fummum non flat fine in»

$

fimo.

ï

pini

SanctiDeo

Summi San&i apud Deum,

d

pretiofi,fibi minimi funtapud fe : & quantà

li

viles,

gloriofiores , tantó in fe humi-

ion

il

liores.

A Pe

Pleni veritate & gloria cadle-

Qu

il

fti, non funt vanz gloriz cupid?.

i

In Deo fundati & confirmatt;

nullo modo poffunt effe elati.

(iry

Dei folius

Et qui totum Deo adfcribunt,

Afins

gloiam

quidquid boni acceperunt , glo-

dy

qurrunt, riam ab invicem non quarunt:

faam aegli- (ed eloriam , qua à folo Deo elt,

gunt,

volunt: & Deumiin fe & in om

nibus fanctis laudari fuper omnia

cupiunt , & femper in idiplum

2

tendunt.

s lg P g DP r

Graws in — j. Eíto igitur gratus pro m*

patvis, di- nimo , &eris dignus majoraat

gnus erit

cipere,

inajoribus.

Sit tibi minimum , etiam pro

maximo: & magis contemptibi

le; pro fpeciali dono.

s

p

u

—— À

CHRISTI LIBER II. 125

— — À

.

r

Si dignitas datoris infpicitur . Etfi nul-

p

nullum datum parvum , aut ni- lumOci do-

T

mis vile videbitur, Non enim ! Par-

parvum eít, quod à fummoDeo "

1 u

onatur,

&quz::

Etiam(i poenas & verbera de-

Etiam pe-

1: D

derit, gratum effe debet :

quia nas & ver-

femper pro falute noftra

facit i bera inter

Joratt

quidquid nobisadvenire permit-

beneficia

tit,

cenfe.Nam

oricu

& hzc falu-

Cof,fji"

Quigratiam Dei retinere de-

ti utilia,

Sis gratus

C«;Tceh'.l'

fiderat , fitgratus pro eratía data,

mdfüï

patiens profublata.| Oret , ut re- £atia data:

pátieas ab«

x

deat : cautus (it & humilis ,

lat

l

i

ne amittat,

qU

sl

(

du

SNIDSS

UI

I*

nl

At

àCUN

D r

il

day

g

r

'.5

L

j

(

g

;':

j

j

j [

l

cont

Q

F3

CAP'

] u

326 DE IMITATIONE

À M — vusmm— r !

Tnoncecmctnr r

!

CAP. XI.

Q

| lhqw

De paucitate amatortmm

erucis JES V.

bf

"Multi op-

Abet Jefus nunc multos

M QU

£ant cum

"H

amatores regni fui coele-

CGhrifto

]

(tis , fed. paucos bajulatores fu&

confortium

rucis.

zegni , pau-

Jtn

&l crucis.

Multos habet defideratores

I

Multifo- confolationis,fed paucos tr

ibu-

D

eiü meníz;]stionis,

mbm

pauci a

l«

Plures invenit

focios menfz,

meatize

UR

fed paucosabftinentiz.

Ti

Omnes cupiunt cum eo gau

l

dere, pauci volunt pro co aliqui

Uüng»

fuftinere,

CmPi

Multife- ^ Multü]Jefu

m fequüntur ufque

quuntur

ad fra&lionem panis ; fed paud

tläSag,

l

pasrantem

ufque ad bibendum calicem pat*

j

figna ; pau-

fionis,

€i patien-

Ti

tem iadi-

Multi miracula ejus veneran

N

gna.

tuf, pauci ignominiam crucis i&

dlüm

uuntut,

f

Multi Jefum diligunt , quam-

diu advería non contingung

Q

Mu*

CHRISTI LIBER II. 127

N

Miuli-ilsum ]audant &c beue- . Muléi lu-

dicunt , quamdiu : confolationes d2* in coa-

oiatione:

"

aliquas ab ipfo percipiunt,

qui mure

Siautem Jefus fe abfconderit ,

murant im

& modicum eos reliquerit ; aut teatatioae.

" mü][fl

f

in querimoniam, vel indeje&tio- Tu vero

uti fiacerus

nem nimiam cadunt.

ol

2.

amator o-

ui autem Jefum ptopter

mna tem-

Jefum , & non propter fuam po:e dilige

r

prepriam aliquam confolatio- Jefum; "

yost

i Proprer fe-

nem diligunt , ipfum in omn

ipfum omai

ttibulatione & anguflia cordis ,

digaum

0s mff&

ficut in fumma conlolatione, be-

amore,

4

nedicunt,

ii

Et fi numquam eis confola-

tionem dare vellet , ipfum tamen

femper laudarent, & femper gra-

"

tias agere vellent,

j lcd ï

3. O quantum poteft amor

caliceffxä

Jefu. purus nullo proprio com- Nim pro-

modo, vel amore permixtus!

pter aliud

Nonne omnes mercenatii fünt ?are, aoa

s Vepfj

amici,

d

dicendi;qui confolationes femper f.

méercee

quzrunt ?

narii :

Nonne amatores fui magis, Et(ema-

unhä"*

quàm Chrifti probantut , qui fua

pisquàm

j

Coimm-

Chriftum

4.

amaatis,

128 DE IMITATIOSE

commoda & lucra femper medi-

tantur ?

fri

f

Ubi invenietur talis, qui ve-

lit Deo fervire gratis ?

j

4. Raró invenitur tam fpiri-

Qu

tualis aliquis . qui omnibus fit

in [

nudatus,

p

$ed porus . INam verum pauperem fpiti«

(

Àcreaturis tp, & ab omni creaturáà nudum;

j

amOr 4 quisinveniet ? Procul & de ulti-

tile:j

£4s,

mis finibus pretium ejus.

T

Si dederit homo omnem fub.

Et tamen

firi

fine abne-

ftantiam fuam , adhuc nihil eft,

thfa :

gationefui ,

Et fi fecerit poenitentiam ma-

l

/

Ü

!|

gwr.

omnisalia enam, adhucexiguum eft,

virrus ina-

E

nis :

Et fi apprehenderit omnem

Iy þg

fcientiam, adhuc long? eft,

qu

Et fi habuerit virtutem ma-

gnam , & devotionem nimis at*

dentem , adhuc multum fibi de-

eft: fcilicetunum , quod fumme

fibi neceffarium eft.

Nam amor

Quid illud ? Ut omnibus re

fui corrum- liChis fe relinquat, & à fe totalitet

pitomnia, exesr , nihilque de priväto amore

retineat,

Cum-

ao

)NE

CHRISTE LIBER II, 1 29

Cumque omnia fecerit , quae

perrr.zi«

facienda noverit , nil G: feciffe

fentiat,

J cluifi

j. Non grande ponderet,. Quidquid

eceris, fer-

unj

quod grande zlimari poffit : fed

vum te inne

,

in veritate fervum inutilem fe

mnibuï l

tilem afti«

pronuntet , ficut Veritas 2it: »a,

eum lx

Cum feceritzs omnia , qua prace- Luc, 17.

pta funt vobis , dicite , Seroi. iun-

j n

tiles fugnus.

&

:

[

Tunc veré pauper, & nudus

ynnd:

fpirita effe poterit, & cum Pro-

&

pheta dicere

.

Quia uuictts Q Ffal 24.

iil

pauper füm ego.

ii

Nemo tamen ifto ditior, ne- Dives &

Yf du

mo porentior , nemo liberior ; $agous eífe

i P

vis? reli

qui fe & omnia relinquere fcit ,

«ngäfïq"

qll:*. omt

/

G ad infimum fe po-

te przci-

viï[U[im

nere,

m ni'?-ï*

pue.

ln ?

quüf i

'

T

1

t

&3[6 ul

invlwï

Er

CADP.

Ü

130 DE IMITATIONE

| ——

CAP. XII

l

De regiá viá fancie

ag

C'ucy.

| M

Urus multis videtur hie

| l

)

Dura abne-

gatio fui :

fermo: zbuega temetip-

| g

tim

sMatib. 26. fin , folle erucem tuam y C feque-

ve Jefum.

1

10

Sed multó duriüs erit , audire

N

illud extremum verbum: Difce-

ttto

Mgutbo .Zj'.

dite à me maleditli , i2 iguem &

I

fernut.

t

"(

Qui enim modo libenter au-

&t

00

Sed durior

damnatio,

diunt ; &fequuntur verbum cru-

I

cis ; tunc non timebunt ab au*

UT

ditione zternz damnationis

Cm(g.

k

Hoc fignut crucis erit in c&»

lo ciim Dominus ad judicandum

J

venertit

& Q

Crux i

"TTunc omnes fervi crucis , qui

L

judicio ma- fe Ctucifixo conformaverunt in

Qs

gna con!9- yit3 , 3ccedent ad Chriftum judi*

latig.

&ï

3l

cem cum mágná fiducia.

h & ]

Ergo ne fu.

2. Quid igitur times tollere

1.

85 crucem, crucem , per quam itur ad 1eg-

3 Nfaq

nuim ;;

Hafän&

I

h

'UOmhga

"

N

— Ü

- CHRISTI LIBER Il :3r

—

t L.

Ls N

In cruce falus, in cruce vita, En ejus

i

in cruce proteclio ab hoftibus ; tlogia,

incruce infufio füpernze fuavita-

álur!

ts , in cruce robur mentis ,in

eruce gaudium fpiritus ; in cru-

ga t

nj

ce fumma virtutis

» i Ctüce pet.

fc&tio fanctitatis.

d

Non eft falusanimz ,nec fpes Sine illa

eternz vitz , nifiin cruce,

nulja falus,

n

il :giiii-

Tolle ergocrucem tuam, & Tollecra-

fequere Jefum, & ibis in vitam * &fe-

uere Cru-

&ternam.

cifixum,

Jfhatt

Praceffit ille bajulans fibi cru-

ia

dura

cem , & mortuus eít pro te in

cruce: ut & tu tuam portes cru-

mnatiopig

(

)

cem; & mori affeCles in cruce,

gtl

Quia fi commortuus fueris, Socius

li (

etiam cum illoparitervives, — Et

crucis, eríis

& confola.

fi focius fueris poenz , eris &

tionis,

m (Iw'

gloria.

),mgvenf

f

3. Ecce in cruce totum con-. Crux uai-

D

Ca ad vitam

jl

^

ftat, & in moriendo totum jacet

tb

& non eftalia via ad vitam,

*&pacem

Via.

g"

ad veram internam pacem , nifi

TU

via fanctz crucis , & quotidianae

mottificationis,

F6

Am-

—

. p IMITATIONVE—,

Ed

Mulla füb.

N;

limior,nul-

Ambulaubi vis, quaere quod-

|. d

la isc. rior, cumque volueris: & non inve-

nies altiorem viam fupra, necfe-

dil

lCl

curiorem viam infra , nifi viam

fancte crucis.

[

Etfieam

N

Difpone & ordina omnia fe-

fugias, non

cundüm tuum velle & vide

ive

Yo*

&

pämox

tamea eífu-

BI

non invenies , nifi femper aliquid

gies.

G

pati debere , aut fponté , aut in-

T

vitié; &ita crucem femper inve-

N

nies.

MU

Aut enim in corpote dolo-

Nam un-

Vngr

dique im-

rem fenties ,ant in anima fpiritus

&femp

xninet,

tribulationem fuftinebis.

r

V«elàDeo,

4. Interdum à Deo relinque

f Ifv

iist

velab ho« ris interdum à proximo excite

[

mine, vel áberis : & quod amplius eft ; f

teipfo.

pé tibimetipfi gravis eris,

l m

d

li

Nec tamen aliquo remedio

It

vel folatio liberari feu alleviari

Pttuam

r

.

íed donec DEUS

m

poteris

a&,po

voluerit , oportet, üt fufti»

fneas,

lt

MIUT

Vlllt

Ti

p

N

C HRI»STI, LIBER II. 135

IU UBISUENU UME

NiuleenimDREllS.; -ut atibu Wt Deis

T

laionem (ine confolatione- pati !* *rudit ad

pont

diícas , & ut illi totaliter te füb- PRUeitium,

:Ffäl.mï

jicias ; & humilior. ex tribula-

l g

tione fias,

Nemo ita cordialiter. fentit Ecguftum

T.

paffionem CHRISTI , ficut is, (az paffio-

C

t

cui contigerit fimilia pati,

nis prabete

o

Crux ergo femper parata eft,

j d

& ubique te expeclat.

[empü*l

Non potes effugere , ubicum-

Quid ergo

que cucurreris : quiaubicunque

fugis cru-

:0[FOI€!F"

venetis , teipfüm tecum portas,

cem ubique

& femper teipfum invenies,

obviam?

anir

p

Converte te füpra , converte

te infra: converte te extra , con- Quia pa-

DEO IC;&D:

verte teintra : & in his omnibug !£2t*f ex-

oyimo El(

invenies ctucem;& neceffe eft, te ^ P*?

j dl

ubique tenere patientiam , fi in-

ternam vis habere pacem, & per-

qu f

:

petuam promereri coronam.

jl a*:,

f. Si libenter crucem . por- Nam volen-

tas, portabit te, & ducet ad de- tem portat;

p o

tl UM

fideratum finem, ubi fcilicet fi-

nis patiendi erit , quamvis hic

non erit,

F 7

$i

d

(

| ï;; DEIMITATIONE -

— — À

Noleotem

| 40

Si invité portas , onus tibi fa.

l

gravius o-

lt

tQerat.s

cis , & teipfüm magis gravas: X

bys,

tamen oportet , ut fuítineas,

Et repudia-

I

Si abjicis unam crucem,aliam

ta gravio-

ptocul dubio invenies,& forfitan

p

rem parit.

féq

graviorem.

Nemo il-

6. Credis tu evadere , quod

flli pu

li,

lamevafit nullus mortalium potuit prate-

Non$anGtis i« 9 Quis San&torum in mun-

i

pl

do , fine cruce & tribulatione

fuit?

Yati

Nec Chtri-

&Um 1

Nec enim JESUS CHRTI-

ftus ipfe.

S TUS, Dominus nofter, unà

"tf

horá fine dolore paffionis fuit,

Nïh'

Lnt, 24.

(It, gn

quamdiü vixit, — Oportebat(ait)

CHRISTUA pati, & vefurgert

f j

wmff[n

À mortuis , C? ita intrare in gle*

viam fuam,

10

li

ïlüncr

Errasergo,

Et quomodo tu aliam viam

faliamvi- quzris, quàm hanc regiam vi-

li E

)

rol)()r

N

amqueri, am | qua eft via fanctz crucis?

7. Tota vita CHRISTI,

in

crux fuit & martyrium : & tü

nf

tibi quzris requiem & gaudium?

I43[115&

Tota vita

Erras, erras, fi aliud. quaris

ml)f(][ml

plena cru-

quàm pati tribulationes ; quià

Wf Ín

sibus,

[*

um

y . CHRISTLUBER II 135

;l

tota ifta vita mo;t'aliä , pnlveurala' eä:

;ravas:ï

bus.

miferiis , & cireumíignata cruci-

li

qni

Et quantó alius quis in fpiritu Piorum e-

profecerit , tantó graviores fa- tiamfzpé

&i

D

magis,

pe cruces invenit

.

quia exilii

u

Ui poena , magis ex amore cre-

Ícit.

)wit pïä

8. Sed tamen, iíte fic multi- Non tamea

imint

pliciter affli&us , non eft fine le- fine confe-

ii

vamine confolationis : quia fru- latione ;

&um maximum fibi fentit accre-

s

Ícere ex füfferentia füze crucis.

nORETlf

j

Nam dum fponté fe illi fübji- Nam crux

uamonis

x

&t , omne onus ttibulationis i

nípem erigi:'?

) ia

fiduciam diving confolationis

convettitur,

! ('f W.*

ii

Et quantó caro magis peraf- Et fpiritum

iClionem atteritur, tantó fpiri- confortat:

j dit'

tus ampltus per internam gratiam

Ó nj

roboratur,

Cv

A

Et nonnunquam in Vtantumutmuln's £«

o

confortatur ex affe&u tribula- tiam opta-

T [Um

, tionis & adverfitatis, ob amoreg "!5 i

)

conformitatis ctucis CHR ISTI,

jf Wt fe fine dolore & tribulatione

[

j *1

effe

136 DE IMITATIONE

]

effe non vellet

*

*

quonïam tane

füb]'c

toó fe acceptiorem DEO credit,

G

&

quantó plura & graviora, ptoto

perferre potuetit.

tlmcl

&(IU

Sed hoc fin-

Non eít iftud hominis vit-

!,l

gulare divi-

V,

nz virtutls

tus, fed gratia CHRISTÍI, quz

ld

tanta poteft & agit in carne fra-

epus eft.

il

gili 5 ut quod naturaliter fem-

T

per abhorret & fugit ; hoc fervo-

&tf

re fpiritus aggrediatur & dili

l

gat

&

f adi'w

Vincit eti-

9. Non eft fecundum homi-

D

am huma-

nas vires

nem crucem portate , crucem

QU r

amare , corpus caftigare &fetv

C f

amor & vi-

at

étoria cru- tuti fubjicere

: honores fugetó

t

ly

€15,

contumelias libenter fültinert,

(j

fzipfum defpicere & defpici op-

Pt

tare; advería quzeque cum dart

It mäl

jl

nis perpeti &nihil profperitts

fe W

ff

in hoc mundo defiderare.

Homo ex fe

b

cïhw

Si ad te ipfüm refpicis ; nihil

j

nimis debi-

m (üm

lis;

hujusmodiex te potetis.

Sed fiin Domino confidis, d*

Qf

lts

bitur tibi fortitudo de coelo»

f

uD

lmag

'ï W

N

CHRISTLLIBER lL. 157

d

onmu

fübjicieatur ditionitue mundus

Caroe

Y

10f

Sed nec inimicum diabolum At fide &

cruce mu-

timcbis , fi fueris fide armatus,

nitus fata-

& cruce Chrifli fignatur.

yotun:

nam quo»

IO.. Pone te ergo, ficut bo-

que viacit,

A9

nus & fidelis fervus CHRISTI,

Ergo Chri-

If

n d

ad portandum viriliter crucem ftum feque-

gralit

ld

Domini tui , pro te ex amore *

lhhoh

crucifixi,

idi

j

Prapara te ad toleranda mul- Paratus

ta adverfa & varia incommoda: (emperad

in hac mifera vita: quia fic te- crucem,

yndl

a

tum erit , ubicunque fueris : &

,[hgar' ;

iC revera invenies , ubicunque

L

latuetis,

uf

o

*

"

Oportet ita effe

*

& non eft Nec enim

remedium evadendià tribulatio- aliter fieri

(

f

ne malorum & dolore ; quàm ut??**f

æque [i

te patiaris,

nhllfmf

Calicem Domini affectanter si Chrifti

j

o

fM

n

bibe , ( amicus ejus effe , & par- amicus &

IQ

tem cum eo habere de(ideras,

cpnfors effe

j [ei

Confolationes Deo commit- "5

u

mrlo*On

te t faciat ipfe cum talibus, ficut

fibi magis placuerit,

"

T

Tu

1;8 DE IMITATIONE

ü

laterim fpe

Tu verb, pone te ad fufti-

fururz glo-

nendum tribulationes , & repu-

l (lnqu

fiecrucem

It

lenies,

ta eas maximas confolationes?

D)

Rom. $.

quia non fant condignz paffio-

IU

nes hujus temporis , ad futuram

IT

gloriam promerendam , etiami

RUTG

folus omnes poffes fuftinere,

Beatus , cui

j

'1r. Quando ad hoc ve-

qui

I«

erux fuavis.

neris , quod tribulatio tibi dul-

qum

cis eft, & fapit pro CHRISTO:

tit

tunc bené tecum effe atima,

ii

quia invenifli paradifum in tet*

&ifcy

rá.

4f

Mifer , cui

Quamdiü pati grave tibi efby

n

gravis,

&fugerequaris j tamdiü malé

DI D

habebis, & fequetur te ubique

j

fuga tribulationis.

üiCUm

Paratus pa-

12. Si ponis te, ad quodef

p ,

M

€atus,

ti, cito pa- fe debes , videlicet ad patiendum

&r moriendum , fiet citó melius,

.A

l lEmtm.

& pacem invenies,

2, Cor. 12.

Etiamfi raptus fueris usque

* Q

Trs

A patiendo 4d tertium. codlum cum Paulo

nemo fecu«

'"Cipi['

1usS,quan-

non es propterea fecuratus 9*

tumvis fan- Bul

lo contrario patiendo. E

in«

l

fïus.

-

X — CHRISTLLIBER II 125

l

"l

(inquit JESUS ) offendam il

Ader, 9.

L

quanta oporteat eum pro momine

Jitit

$co pati.

?

f

uj

: Pati ergo tibi remanet, fi JE-

du

SUM diligere, & perpetuó illi

TheU'

fervire placet.

Ms

fü

13. Utinam dignus effes ali- 48er, s.

j o

quid pro nomine JESU pat

j ; Felix qui

igaus pfo

[0 ii

quàm magna gloria remaneret

Chrifto pa-

g

tibi, quanta exultatio omnibus

tl

fc at

Sancus DEI, quanta quoque

dificatio effet proximi !

fi

mll

Nam patientiam omnes re- Patientia

me t

commendant, quamvis pauci ta- gratiofas

men pati velint,

pati odio-

u

dlh

Meritó deberes libenter mo-

um.

At pto

y tl

dicum pati pro C HRIST O;

muado pati

«um multi graviora patiuntur multisgra-

136'

f

venon eft 5

pro mundo,

antibi pro

äd t

14. Scias pro certo , quia mo-

Chrifto?

qu

op

rientemte oportet ducere vitam. Qu ribi

Et quantó quisque plus fibi mo- morere , ut

if

1

h

ritur , tancó magis DEO vivere Chrifto vi-

; u

incipit.

V3$,

ecu[w

Nemo aptus eft ad compree wec enim

a[ltfld ;

hendendum cocleftia , nifi fe fub- aiiter aptus

muife-

140 DE IMITATIO

(

— — ——

—

fii

erisregno

Dei.

miferit ad portandum pro Chri-

fto adverfa.

g

Nihil Deo acceptius , nihil ti-

bi falubrius in mundo iflo,quàm

ïcrur;

libenter pati pro Chrifto.

li

Ergo pati

Et fi eligendum tibi. effet;

Em

hicpotius

li

elige, quàm

magis optare deberes ,. pro

Chrifto advería pati , quàm mul-

gaudere,

tis confolationibus recteari ; quia

Chrifto fimilior effes, & omni-

bus Sanctis magis conformior,

Namillud

Non enim flat meritum no:

tibi magis: ftum ,

& profectus flatus no-

ad profe-

€um pro-

flri , in multis fuavitatibus &

d€fifc

confolationibus : fed potius in

magnis gravitatibus & tribule

tionibus perferendis.

Vis ducem

minimé

If. Si quidem aliquid me

lius & utilius faluti hominum;

fallacem? quàm pati,fuiffet ; CHRISTUS

utique verbo & exemplo oflene

ditfet.

P

Sic Chri-

Nam &fequentes fe difcipu-

ftus docuit;

los, omnesque eum fequi cupte

imo fic fe-

€it,

entes , manifeflé ad. crucem por-

tandam hortatur , & dicit : 5i

qzm

N

CHRISTLEPER.IL j4r. .

—

quis *vult -venire pofl ime , abne- Lu[v,jp.

Ü

ger [emetipfum » & tollat crucem

Jfuam , & (zquatur me.

s,n'ählï

lectis & f-Im:; infal^

g

Omnibus ergo per

Tcrutatis , fit hec conclufio fina- libiliter

lo

lis

.

.

conclnde.

di d

Quoniam per multas tribu-

Aor. 14

lationes oportet nos intrare

Qui vule

N

in regnun Dei,

coronari,

n

non renuat

V

FINIS. Lil.M.

pati.f

;,&'Wf

nform

yaitut

AC R N

CC

', üawi

N A

Q

-g

2

UY

ÉN

x

A

i5

z

vit

ARA

T

at i g ais T

(

N

.'.

AX 4

EX

[

? gl

:

2j

N

N

^

7

SS

-q)(

g

T

; ht

5

i

s

j

A

C p

N

209

X2

u

z

m?'iö :

sl d?*

] fgqül«';

me

c]'uffnï,

g

THO-

N

/

E

I

,

(

ä

?/27—*

wCA

Eu ——

H

Z

z

E.

2

(

4

Zv

n

"

|

5,,6?'

W

Xxlw

!DI

NUA

!

N

: lt

/

p

N

N

3

N

M

NS

&

EY

/

od

^

:

D

/| "

BN

3)

/.

o^l

7

!

4

J

N

(aä

l

)

L

j

ää

Y

NN

Y

D

N

/oq

Hl

$

SN

N

l

"

:

W

[

NS

208

id

W

[

|

d

E

]

,

Ne

Ob[e

h

) /0:

^

Ai

I/f

Pl/ Q

38:(0):88

'43

71

CR» CRS C &6

,.

p

1

C.;äb C;l,mD Cäl) CE/J "/W "AQJ u:;gu C.,ä;

THOMZE à KEMPIS

CANONICI REGULARIS

Ordinis $, AULIGUSTINI

DE IMITATIONE

CHRISTI

LIBER TERTIUS

De internáà confolatione.

AD

LECTOREM,

Q*

ia bic liber magna [ui

d

parteper modum col-

N

| Joquii tuter DEU 44 b bomi-

"J

;

2€m ; féu Dominum ( (cr-

i

t

vum fmpm: eff , diligenter

[]

£

Jervandumectoriubi vi-

ces loqueudi mutentur , ali-

i vis verborum, cir (copus

,

pii Scriptoris fape Jecorem

ert.

144 DEIMITATIONE

——

du

f«giet. I;que nos di/t'f)zö?io-

uis gratia litteras D.€& $

lite

id eff , Dominus ? Servus,

appofuimmus.

&

ngg

CAPUT I.

W

)

De interná CHRITI le-

t,

eutione ad animam ft-

&l

delem.

À

LY

Pfal. 84; I, À Udiam , quid loquatur in

V o

Dei eloquia

me Dominus DEUS,

audi, non

rj

mundi fa-

Beata anima , quz Dominum

L

lii

bulas,

in feloquentem audit

*

& deo:

ll

re ejus , confolationis verþum

accipit,

HU

M

Beatse autes , quz venas divini

fufürri füfcipiunt, & de mundi

""'enn

LUR

hujus fufürrationibus nihil ad-

vertunt.,

Qi

Beatz plané aures, qua noi

vocem foris fonantem , fed it

Ümpes

tus aufcultant veritatem docert"

lore de]

tem.

Oml

Taterna

Beati oculí , qui extetioribus

tOn [uo

smagis cura,

"

ciau-

3

]

N

CHRISTLLIBER IIT. 145

i

claufi , interioribus autem funt *Xteriorum

D4

intenti,

incurius,

Gu

Beati , qui interna penetrant,

& ad capienda arcana. coeleftia

magis ac magis per quotidiana

s

exercitia fe (tudent praepararc.

Beati , qui Deo vacare ge(ïi- Vaca Deo

unt, & ab omni impedimento curis feculi

I

Yacutus,

j -

feculi fe excutiunt,

Animadverte hzc anima mea,

& claude fenfualitatis tuz oftia:

mrm*»

ut poffis audire, quid in te loqua- Sic melius

DEUS..

tur Dominus Deus tuus,

HæC àudies De-

JDo

dicit dile&tus tuus:

um inte lo«

ueateme

p

2. D.Salustuae

go fum, pax

j v

tua , & vita tua.

Setva te apud me, & pacem vaaa om-

w

invenies.

Dimitte omnia tran- nia; prateg

T

fitoria , quare aterna,

&extra

eum,

"m

Quid fünt omnia temporalia,

q

nififeductoria ? Et quid juvant

6

la

omnes creaturz , f1fueris À crea-

fl y .*

tore deferta ?

Ul P

Omnibusergo abdicatis;crea- Sperneom«

tori tuo te redde placitam ac fide- ia ut inve-

exteriw-:

G

lem, aias omaia,

144 . DE IMITATIOI;IEJ

lem, ut veram valeas apprehen-

dere beatitudinem.

|íp

j n

[

C Is LE

D

|

Rogat ut DEU M intus

fr

I

ORATIO,

ftbi loguentem audint.

(2)Serv.

Oquere Domine, quia

hl)px

Praparato-

À

yia adom-

audit ferus tuus.(b)

aem ledio- derous tuus fum ego, da mibi in-

fite

nem piaem,

Tunt

telletum , ut feiam teffimonia tua.

fPotus Le-

lteque de-

Inclina (c) cor meum in verba

N

tcer

&or , €el

oris tui .5 Ífluat ut ros eloqui-

bunc,$6[ Um tuum,

li

alium piug

Dicebant olim filii Ifral ad

Áim

lechurus (i-

Moyfén : (d) Loqueretu nolis,

N

brum , boc

Á

capitulum

Cv audiemus : mon loquatur nt-

utiliter

bis Dominus , ne forté motit-

Àl

premittet.. mur.

ïd D&

Cave renü-

Non fic Domine, non fico«

R

asaudire

rO

*

a

f

uti Ifraeli-

fed magis cum Samuele

tz,

Propheta humiliter ac defideraa-

li

Tl o

ter obfecro : Loquere Dotnints

quia audit. fervous £uus,

li

!

Opta po-

Cüngj

tiuscum

on loquatur mihi Moyfes

Samucle

aut aliquis ex Prophetis : fed tu

Ilh 1

[er)

ltin

(2) r. Reg. g. (b) P/al, rrg. (c) Denm

h

ia te loqueatem audi: (d) Exo4. a*«

p

N

| CHRISTI,

L

LEf I (j

PPNI'M

potius loquere Domi

ne Deus, ^ £« $.

infpirator & illuminator omni-

Imo Deum

*

magis,

um Prophetarum

*

quia* tu

quàm quos.«

f i

folus (ine eis potes me

perfeaä vis alios ;

7/7]

imbuere ; illi autem fine te ni-

p

hil proficient,

2« Poffunt quidem verba fo-

jrt

m

nare , fed fpiritum non confe-

runt.

ii

mimt'

Pulchriter dieunt ; fed , te Quorum

tacente , cor non accendunt,

verba pul-

TT

cra, fed fri«

Literas tradunt , fed tu fen-

ida,

fum aperis,

Mylleria: profe-

ii

t

'u

runt, fed tu fetas intellectum

fignatorum.

n

ul

-- Mandataedicunt, fed tu juvas E* fineDeo

T

ad perficiendum,

intru&tuo-

Viam oftendunt,fed tu con- *

DI

fortas ad ambulandum.

p9

Illi foris tantum agunt, fed

r

*[x

tu corda infttuis & illuminas,

"

Illi exterius rigant , (ed tu fee-

lh

cunditatem donas,

;ihl M

Illi clamant verbis, fed tu au-

oU «"

ditui intelligentiam tribuis.

.3. Non ergo loquatur mihi 0 fi foris fic

l

(

u

P

UL

Moy- audías , ut

148 DE IMITATIONE

acendaris

intus !

Moyf;s—; fed tu Domine DEUS

*

Tneus aterna veritas

*

ne forté

1

moriar, & fine fru&tu efficiar , f

fuero tantum foris admonitus;

hi

&intus non accenfus:

1]

Ne fciv ff

Ne fit mihi ad judicium,vete

& non fecif-

fe , itad

bum auditum , & non factum:

üni

cumulum

cognitum , nec amatum : credie

&j

poeoz,

tum, & non fervatum.,

i. Kqg, 3.

fX(änw

Loquere igitur Domine » quia

audi. ferybus tuus

verba enim

304». é,

t« atern& babes,

ii

N

Loquere mihi, ad qualemcune

Q

que anime mez coníolationem,

A

« ad totius vit& mea emendae

[ t

tionem ; tibiautem adlaudem

&

& gloriam, & perpetuum

$

honorem,

"Mig

dmg;

v

h w

lï!]*al

æ.

C

1

sj

um

| Wif

CAP,

Ul'd[[i

N

—

CHRISTLLBER III, 145

D

"CAPIHL -

s

Quod verba DEIcum Pu-

(f

moni

militate funt audienda : &v

quod uuliiea nm pondevant,

du

I, Dam.r

Udi fili verba mea, Doctríaa

verba fuav:ffima,

Chrifli prg.

j i

omnem Philof:

[o

antior o-

phorum & Sapi-

mni fapien.

d

entium hujus mundi fcientiam

tia feculi

,

excedentia.

j

Verbames ;

1

irzta

[7471

:O vita fünt, 7oap, 6,

nec humano fenfü p

enfànda,

Non fünt ad vanam com

pla- Cupidé &

]uglemiï

centiam trahenda , fedia (i

lentio Teverenter

Qu

audienda, & cum omni humilita- "" cipieada,

g e

te atque ma

gno affectu fufcipi-

enda,

rpetuum

S. Et dixit: Beatus , quem tu P/al, $j.

erudierk. Domine , ? de

1

deeue

lege ttia l?cams qui

"H U: ut titiges ej A d;e- ? 960 der

bus malis , & non defoletur in ^ 7

terra.

2. D, Ego,inquitDominus, Sed multi

ad vocem e«

docui Prophetas ab initio , & us-

quenunc non ceffo omnibus lo«

jusfurdi;

qui: fed multi ad vocem meam

fürdi fünt & duri.

C!

G s

il*

"u

Is

150 DEIMITATIONE

— — MáÀ—1

Ia

Qui mundo

lures mundum libentius au»

& carni ni-

I

sisaudien-

diunt , quàm Deum : facilius fe-

o

quuntur carnis appetitum , quàm

tes

Deibeneplacitum.

|

Que

Sed quàm

Promittit mundus temporalia

LT

ditate

difpari proe- & parva , & fervitur ei avi

[

mio?

magna:ego promitto fumma &

U'Az!- 2j

a&terna, & torpefcunt mortalium

m

corda.

E!

Et tämen

Quis tanta cura mihi in omni-

Qu

magis ind

u- bus fervit & obedit, ficut murie

Ti

us fervitur? E*

rena, vaná,

fiiiadter- do & dominis €j

"lte

rube(ce Sidon , ait mare,

Et fi

Caduca.

h

caufam quaris , audi quate.

lel j

Pro modicá prebenda ,lonAgä

T

viacurritut : pro ztetnà vita,à

Qus ï

multis vix pes femel à terrá le*

Egg

yature

bOnor

Vile pretium quaritür : pro

mmun

uno numifmate interdum turpt«

4

ter litigatur: pro vanà re & pat*

tuo)&

*üim

vá promiffione;die noctuque 14-

tigari non timetur,

Lneü

3. Sed proh pudor! pro bo-

d

fop

lo

no incommutabili , pro proemio

n

N

CHRISTI, LIBER III. 151

ETE

ts

inzftimabili , profummo hono-

d

re & glorià interminabili , vel ad

Z

modicum fatigari pigritatur,

n,quz

Erubefce. ergo fetve piger & Tu ergo

(Qte

querulofe, quod illi paratiores in- *rubefce

»mp

veniuntur ad perditionem, quàm

tam piger

Artui

& tardus ig

tu ad vitam.

negotio [a-

fuot

Gaudentilli amplius ad vanita-

lutis,

Qorta»

tem , quàm tu ad veritatem.

Equidem fpe fuá nonnun-Cumillo.

jintt

rum fpes

quam fruftrantur , fed promiffio

jciu

1nea neminem fállit, nec conf-

toties fal,

latar;

r

dentem mihi dimittit inanem.

i !

Quod promifi, dabo ; quod

i

(

j]

dixi , implebo; fi tamen usque in

-finem fidelis in dile&ione meá

;ndä.lwi

j '

quis permanferit,

Ego remunerator fum omnium Dei promif.

w

bonorum , & fortis

ü-

mnium devotorum,

probator » as

.

dit

f

4« Sctibe verba meain corde Hzccordi

n

^

"

tuo,& pertracta diligenter:erunt to iafcri-

H

r

j

enim in tempore tentationis val. ?*?

"

