bet, nechabere cupit; fed Filio biunt am-

Deicozquari volens, dicit: Ego plumfamu-

V

itium ;

üm, qu&veniminiftrare & non

fplendo-

al

OEU

mini(lrari. . Ancilla Chrifti (um,

Fem, aut

ff

i

dominati mihi non licet,

Sum- commoda

[

ma ingenuitas mea efl, ut fervitus fcculi,

j 'T.UIL'

Chriftiin mc reluceat,

Ego que flatui foli omnium

Creatori defervire,quomodó un-

a

quo.

quam potero his vanis & caducis

veladhoramintendere? Longé

T

àme &à domo mea (itomnis,qui

e

paupertatem & — (implicitatem

yhi'

non preetenderit.

&r

i.

Kwhf,/rif

CAP. VI.

l

p

Confolatio Paupertatis.

j

at

Ropterea fcitó , Paupertas di- Soli Humis

P

A

( L

le&tiffima, quod pro voto & litati gra-

cum gaudio à domina Humilitate

tia pauper-

fjl !

(fitamen ita velit appellari) fo- ^^

l n

lummodo füfcipieris,

"

Coteris quidem incognita

655 & puto, quod diu remanebis,

Dhon

(»

8^2

DE TRIBUS

non fit tibi cura.

Memento;,

Qu

o

. quod & ego ipfe multis incogai^

tu$ extiti,

li

Si me perfecuti funt,

& te perfezquentur,

Si me o

&

derunt, &te pariter odio habe-

V

D

bunt,

Memento fermonis melquem

iy

Jeam. :3. dixi, quia.mon. eff férom majer

l

domino (uo,

Inhumilitate & pa-

äfiv(

tientia, erit fortitudo & conío-

"i

Jatio tua.

C'P

Pauperta — Ego ancilla cua,

ïbho üï(

fac mecum fecundàm volunta-

1103

1

tem tuam.

'Tulocutuses ad fa-

L

mulamtuam; & undé hoc mi-

V !bn

hi, ut inveniam tantam gratiam

Vunt

coram oculis tuis ! Quàm cle-

L[E".Villl

mensesin mifericordiistuis, ut

"r

peregtinam agnofceres, viduum

I'imö'n

J:mw

- benediceres, &e defolatam non.

relinqueres.

RE

CE:ïRus

2. Non prz gau

dio fe capit

"t

pauper fola-

tium pau-

cormeum , quomodoó tanta ma-

1 QU

jeftas non dedignatur me infit-

pertatis,

mamafpicere: Tanta celfitudo»

lupem

humiliatam & conculcatam i«

w

nE

qui-

. TABERNACULIS. $6;

— À

gl

"l

quirere ; tam potentiminus Rex

(

& opulentiffimus, pauperculam

i

ï[l

jf

diligere ? Et quid hazc aliud,

n

[]

quem diviüz bonitatis ejus ,

J

viírera miféricordie ejüs, &

ineffabulis

dulcedo . charitatis

ejus?

a,qu&m

Magnum erat, fi mei recor-

T

u

darivoluiffet, & aliquem ad.me

de minimis fervis fuis. deflinal-

T

fet,

INunc autem íurrexit. de

li

!

folio fao regali, potentiam rega-

lem paupertaie commutans, ha-

i

jl

gv

bitu inventus eft, u: pauper ho-

l

P

mo;formam etiam ferviinduens; "?. 2

nectantumi fervi; fedetiam ma-

qu

!

a

liervi;ut pro omnibus morti tra-

us

i

deretur & crucifigeretur, qui ni- 7.Per2

Ayf

hil mo:ti debebat, in quo nec do-

[

t

lus inventus e(t.

Per omnia fimilis factus mi-

hiztate, habitu, & cognatio-

1

j4cob. 2,

né5 quia puer parvulus & pau-

j

]

perculus erat:. INon divites, fed

j

pauperes etiam parentes ele-

d

j

gerat,

[

!]

Ma-

s64 DE TRIBUS.

Magna mihi-proinde gloria-

Vi,]

tio & exultatio , multa fiducia

i

& confolatio in. Chrifto JESU.

Tij

N

Confo'aimimi , confolamini. popule

l. 4?- us , dicit Dominus Deus ve-

*

R

Qee

fter.— Quispopulus Domini, fi

nonpauperesejus? Non popu-

tim,

lus Dei,divites feculi.

ttllr

. Va enim vobis divitibus,

p

Luc 6,

qui habetis confolationem ve-

EI]

firam. Propterea dixic JESUS:

fii? ]

Mattb.g.

Beati pauperes. [firiru, quoniam

b

veffruimn eff regnum coclorum, — Si-

Vise

ve decorporali, (ive de fpiritoa*

ff

li paupettate id intelligitur; in

Nten,

fingulis voluntaria paupertas

E

.przdicanda & amanda vide«

P

tur.

tüüfüm;

Mattb. 18.

Videte ergb, ne contemnatis

Iïgeg &

unum depufillis iftis , quiinme

"n

credunt,& pauperes propter no»

lüpere ;

men meum faéti fünt.

Titifin

Eco enim, dicit. Dominus

Deus, füm pater pauperum, ju-

af

(ïlfua de

P/^l.67.,

dex orphanorum & viduarum,

di«

Jfaie g.

Dcüderium pauperum exau

MP

-

t

TABERNACULIS, g4f

o

Vi, pteparationem & humilita-

j

tem cordis eorum audivit auris

JEQU.

mnea.

n

!]

Nolite tangere cos, ne

«sv

que P 7 IM. ,.—

per vim neque per fraudem

DO- Chriflug

omml)l

cere eis, . Ego vindex fum om- patronus

nf

niüm, Neergo velitis eos con- pauperta-

triflare , mei enim funt omnes **

(

pauperes,

j

Et nunc ubi efti

;s pauperes

[]Esll'

mei? Nunquid non audi(Lis vo-

"

cem meam? Ecce, quanta pro

[

t

vobis edidi teftimonia, ut vobis

Vi

f

grata effzt dileCta paupertas;ami-

iUf

€«amea.

;urfï

^

4. Hanc dixi amicam , quia

[da !

ui proe

proprio actu & habitu feci pre-

prioeam

ciofiffimam : Ut difrant. omnes exemplo ,

tum naíceas

t

teges & priacipes terrze, non

"

tum mori«

q

eam haberecontemptui , fed fu-

conm-

g

fipere G venerari, ficut veré

mendavit,

chariffimams quam cceli & ter-

p

r2 Rex fuper omnes reges, in fa-

«tf

cra fua dedicavit infantia.

q(lüæu

itis verbis meis,

L

S-i- non cred

Qo

h

ope-

866

DE TRIBUS .

operibus credite..- Ite ergo, &

videte locum , ubi pofitus erat

Dominus;aut in prafepio, autin

fepulchro,

DI

Nonne ego ï—pfe füm. Chri-

ftus? Palpate ergó. & videte,

quia divitias & voluptates.non

)2

habeo, fedpannos & fudarium,

li

d

Jam «rédite ; quia dives non

fum. , & paupertatem meam di-

ligite.

SSEc

Hac ad laudem paupertatis

Al

Ln

"N

fufficiant , quz veré laudabilis

AR 0

e(t, & ab omnibus Dei fervis

MA ]

W«

multum amari debet ; quia De-

j

usillam, &ormnesSancti, cun-

lt f

&tis divitiis mundi pra-

Oïlnus

ferebant,

W

li

l

ilti

t

(s hY

€5)o(9

"itrig

u |

,

tndere

d

xu); U[

DE

TABERNACULIS g67

—

»i

us t

DE TABFRNACULO II.

,uti

Id eftj.

DE HUMILITATE.

] Chli'

- CAP. VII,

D

3

De Documentis ez Exem-

u

plàá Humilitatis à Chri-

i n

fto traditis.

u

s

Ed confequenter ad virtu-

Paupertas

tem Humilitati; transea- ;

1

ngrataDeo

,upems

ï

us, Humilta; enim , fi Pau- absque hu-

d

pertati conjuncta non fuerit; Deo militate.

«f

placere Paupertas non poteft,

qu !

Sicut igitur de Paupertate, ita,

CHn g

Dominus Dens meus, & de Ha-

um

militate loquere mihi,

Multis modis i(tam commen-

datiin Scripturis tuis audio; &

coeteris invenio,

mitis in te modis emicuiffe prae

b d

- Quis fic veram humilitatem

Oflendere & docere ; potuit ,

quemadmodum Deus homo fa-

&us? Undé aperté omnibus di-

Oo 2

€is

fj

$ DE TKRIBUS

D

Mattb.11. cis; Difcite àmequiamiti fum,

bumilit corde,

-W

Chriftus

H

humilita-

Et fi aliud exemplum verze

humilitatis nonhaberem , quàm

Uatg

tem docet

efficaci ex-

te Dominum meum JESUM ;

(jt

nec aliam humiliandi caufam

lii

emplo.

omnino ipfe folus fufficeres.

liin

fl

Quem fequar, fi te non fe-

quor? Cuicredam , (itibi non

L fii

credo ? Quis mihi perfuadere po-

filt [

terit,quod humilitas eft viaregni

Qui

celeftis: Siille non valet; quide

0 Q

coelo venit ?

Ug

mUl]ol

Usquequoinfipiens eris anima

mea , ambulanslper vias non re-

QT

Va

&kas, femper errans, & ad veritas

tem nunquam perveniens $

iU T"

2. Ecce, humilitas via eft, &

Mlmiwþ

lm

Jean, 14.

alia non efl, — Ego (inquit) fum

dll*l"llllc

qui4, vtritas , & vita,

Humilia

V

46

tejinclina tequafoanima mea;

erit Chriftus vita tua.

"ls

Ally 4

Noliattendere , quid alii di-

LT

cant 5 fed vide,quid Chriftusho-

A ó

Lne. 12,

'e pus

minibus dicit : j Nlite timer

lius

"l

TABERNACIULIS. 249

« t

[um;ü

fillus grex ,. quia cbïräpldcuit Patri

tieo dare vobi reontm,

u

Hinc rurfus & in alioloco ex-

ultans in Spiritu S, ad Patremait :

, qhm

gii

Confiteor. tibà Pater. Domine «g- Mare, 17,

al

li& terre , quia abfiondifti bac à

:"sl

Japientibus & pyudentibus , &

u*

vevelafli ea parvtls,

Ita pa-

"

jl

ter» quoniam [i&. beneplacitum ef

4nte te,

p

. Quid tibi videtur de Chri-

(

Mattb, rg.

f W

flo., cujus filius efl?. Veré fili-

us Dei erat homo ifle,

Siille in

d

mundo nil habere voluit, qui

omnia cum Patre condidit , quid

a

tu adhuc in illo quaris & dili-

d «

gis? Time, quod dicit:. Vos de

B

mundo e[fi.

[

j

Cüm JESUS effet adhuc cum foan. tg,

nqüi[, :'

difcipulis fuis , & hora appropin-

j

quaret paffionis, volens illis ex-

mg[ü*l

emplum dare perfe&tz humili-

tatisac mutuz dileclionis: Sar-

u,d J

git 4 uema , ( pomt. veflfimenta

iil

fuay. C mittit aquam in peloim,

tepitque lavare pedes difiipulorum

/imtff:f*

93

fua-

$7o IDE TRIBUS

YitG

feorim. Et ait illa: Satà , quid

Przcigué fecerim vobu? Vos'vocatu me ima-

Xf

lavando pe-

gifer & Domiue, & beué dici-

des diícipu-

&

lorum.

fi. — Si ego Dominw & magifler

lim

«ve[tros lavi pedes , & *vos debetü

Ex-

(ert

alker alterius lavare pedes.

vl

emplum enim dedi vobu , ut &vvos

(

ita faciatu.

O veré füummum humilitatis

Tell

K

exemplum! Deus ecce, homi-

T

lum

num fervus factus eft, & homo

adhuc homini, aut potius Dco

&m.

fuübjeQtusnoneft, Confundan-

lr;

tur & reverentur omnes fuperbi,

it,

quia. contempferunt. confilium

dn'f, |

filii Dei,

potür

j. Viciftinos Domine JESU,

ha

L

viciíli aos humilitate tua5. ecce»

coufundimur in fuperbia no*

We

ftra..— Confufio operuit faciem

gj

noftram.

Toje

cl

D. Quidfacere debui tibi , Ó

Is D

ttbj

füberbe, & non feci? Cur re-

fricis in me ? Putas, quod (is me-

Ilem t

f

liot me? Sinon hoc apparet ti-

Üf

bi , forfitan humiliaffes te; punc

vero

!

TABERN/?-CULIS. 871

Á

]

veró fuþerbia tua aícendit fem-

ïm ! Q;l

t

per,

Convertimini filii hominum,

"

"

& nolite afcendere, quia non

r

d

fum vobiscum.' .Si enim af:en-

"

if!v

deritis , cadetis coram. inimicis

- veltris & fübfannabunt. vos;

M

]

&. cognoftetis, quia . fuperbis

- tefiíto

u

Huuiliamini füb potenti ma- 7:

vP'ezr, f

( hü

Lut, 14.

nu mea, &exaltabo vos... Oinnis

Deus exal-

enim , qui fe bumilíat ,. exalta-

tat hurn lesy

ts

-bitur s. & qui fe exalta;/humilia-

mfun

& (üperbos

bitor, Quanti volebant a(cen- hamiliac.

s

li

dere, & ceciderunt quafi lapis ia

qui

profundum ?

Pharao &currus ejus (ubmer- Exoz. ; ,

W]

n

fi funtin mari rubro? Adam & Geze/ ;

"

u n

Eva. expulfi funt de paradifo :

g

Angelus, & qui cum eo erant;

i f

UP

projecti funt decodlo, Echi Om- [ Gj 1.

nes propter aícenfum mortis fu-

yil llbfv

perbizs, corrueruntin damnatio-

l Cüf

l

nem mortis zeternae.

li

jisf

S, Heu, heu Domine, àfa-

[v

(

Pfalm.22*

j

T

cie furoris irze tuz quis fuftine-

st P

Oo 4

bit?

n

$72

DE TRIBUS

Ti

big? Dejecifti eös -,,V dum alle-

vatentur,

Cecidit, cecidit Ba-

t

bylon, & faclaeft ruina ejus ma-

$

f2e

jurei

Sed quid faciam mifer: Quo

Tg,

G

fugiam? Tremens faCtus fum ego

& timeo; quia Deus nec Ange-

teti

il

h

lis nec hominibus füperbientibus

pepercit, Vamihi, fificafcen-

Qsí

RT

deros & veiterummihi, (i non

defcendero.

(ite

j

SI 1

Quis oftendet mihi víam, per

quam poffum fecuré , & fine pe«

Mmm

ziculo ambulare ?

lil

jfoan.ro,

4. D. Ego fum via: Perme

!i

L

Jf introieris , faloabers, — "Tran-

]

li

fite ad meommes, qui concupi-

Ti

fcitis me,. & fcandalum non etit

üd

Jïfom

vobis, quemadmodum contigit

fuperbis. Ego füm lux mumdi.

ij|

Al

ïmfm. 2

Qu' fequitsr me non ambulat in te-

nebis, fed babebit lymen cvite,

tMEml

Mi [

Ego forma juftitia :: Ego exeme

jeanm'io,

plar humilitatis. ^ Ego paítor

l

bonus, qui paíco oves meas,

p&[bn i

Pavi éos in innocentía cordis

msl;

P"ncep

TABERNACULIE. 877

j À

—

MR USHER UUSBON

d

l 1

mei, & in verbis oris mei confor-

taviillos,

(l

justr

S, Domine; qui paícís me à Pfalm, 77.

juventute mea , ne derelinquas P/alm.142.

Tne.

Q

Spiritus tausbonus dedu

nj

cet me in terram rectam, pro-

13

pter nomen tuum vivificabis me

)icn(ibü

in humilitate tua,

Ipfa eft,

qua& falvam faciet animam me-

j

am, Gab zternis cafibus cuíTo-

j Á

diet eim,

Sifuerobumilis, falvus ero,

1 FL

AMmeni oinei Domine, ait hutmi- Zut. 25.

1

lis &contritus Latroy. cum wenge. — Humilitas

Et dixit ijj '2*ron! a-

: p;m*

75 in reguum tuum.

peruitPara-

J

JESUS; 4men dio tibi , bodie

di(um ; A«

atf

Teum erts in paradifo.

O quan- damum ex-

i

ta eft virrus humilitatis, quae pulie fuper-

atroni a

r

peruit gaudia para- ?

; Wl)

difi !

T d

4dam ubies? Domine (inquit)

"Vocem tuam audivi, & timttiy eo C?* 3

"La

quod nudu effem.

!] g,'C.m'

Mifer,quis te nudavit, nifi fi-

| Flilü

perbiatua?. Eritk ficut dii, ajcbas

)

princeps vefter,

;0!&3

Me-

p

Oo ;

RIBUS

$74 DiT

TE RGALI Mai ss

p

ER

P[alm.7 f«

Mentita eftiniquitas fibi , &

factus eftille, & ecce filii ejus.

&di

omnes miferi 5 & nihil deitatis in-

venerunt viri divitiarum in. ma-

ün]

Ts

nibus fuis , fed labores & dolores

comprehend'erunt eos,

h,

n

CAP. VIII,

f

;!

Ti

duperbia cum. donatur. a-

Á ey

[cendere,defcendit.

äll!! l

Elior eít ergo ifte humilis

Dii

Latro , quàm Ádam quon-

Ttfy |

éam juítus & elatus. Per humili-

ünr

tatem fuam i(teafcendit ,. perfu-

Ji,

erbiamille defcendit,

Du

Luc. re&

Sed quid dixi ,. de(cendit 2 U-

flonte

Superbia tinam: defcendiffet ; Nunc au-

[

non t:" remzceciditin latrones; qui eti-

deícendit,

lx

l

quàm cadit.

am defpoliaverunt eurn 5 quia lu

V[]m t

PCT

bia nunquam deícendit , 1ed

Cecidit in coelos

qmüg

femper cadit.

lf

cecidit in paradifo, in mari, &in

E

d

omnibus abyffis.

ïrendtl

Ephef. 4.

Chriftus defcen

dit, & de codlo

Mi

defcendit, &ipfe e(t, qui etiam

cen-

Md

»

TABERN ACULIS, -87 ;

n

i

aícendit fuper omnes coelos, ,. ut

adimpleret omnia,

]i d

ia

2. Bone JESU , quomodó

M

undi'qpe pugnas pro me,. depo- Lut, I«

vt

nens füperbos & potentes de íe-

de, &exaltanshumiles? Et cla-

ma(lis Zachee feffinans defien- Iuv

de , quia bodie in domo ttta opor-

fet me-manuere«

At ille feflimans

TL

defiendit ,. & filius. AAbraba. fa-

»zdf!.

élu eff,

æe 'üüfii

Douinut dä[cend?-,priif,squamx nmo-

.

um

i-

foan. 4.

riatur filius meus ,. licorabat qu

MT

damregulus. Etdixit illi Efus ;

Mattb, g.

Y PBJL

Vadey filiustumsvivit.

Deícendit etiam JESUS . de

ïcndïï':

monte y & feuuta fir euimn turba

mult a,

TL

" f

Defcendifti Domine ; utfal- cp,igus

«

1h

(

vun; faceres genus. humanum, defceadit,

T

quod perieratafcendendo,

ut felicem:

Bomiat

ii

Etquareomnes tam cupidi ad

afcenfuam

aÍcendendum , tam tàrdi ad de-

jmd"

pararet,

Ícendendum invenimur ?

Magifler (ait ahus) fequor te

W

Ibidens,,

qu! [

quocumque eru.

Bene dixit, fe-

D

Qo6

quor

ïZG.mD E TRIBUS

gubr te ; quia fequendo te ne-

mo errat, quoniam lux es &

J

dies ;; & quiambulatimdie, non

1j

offendit.

Sequor te quocumqtue

li

ierit . fiveafcendendo , five de-

Tum

Q

fcendendo; quia bonum afcen-

füum & deícenfum docuifli

las

:

Il

inee"

Bonus afcenfus, de-mundo

c""q:

adPatrem :^ Libenter illuc afcen-

ty|

dam, quoniam ibi eft. thefau-

LT

rus meus indeficiens, & cele-

lii

brantur'ibi nuptie Agni; Sed

DT

& magnus . dies feftus omnium

lünan

Sanctorum. mox appropinqua-

hl

!

geam 7-

bit, J adfcendite ad. diem. fefhum

UET

bunc, Ite;7 dicite fratvibus men :

gk

Tlüm

gonn.20.

"Aftenda ad Patrem meum, & Pa-

Ti

zrein veflrum, Deummewn ».

)

Deum veffrum.

j

A0y

Pfalm.23

Quis afcendet im. montet

NI

Ffalm. 67

iffum , autquis ftabitinloco n«

dlna (

&oejus?: AMous Dei , tmons pin-

gus cfbifte, ur quid fujfpicamisi

s

mwg: afagulata.

De[

g

Al-

* P

TABERNACULIS, 377

m

Altus mons huj:uscemo;ii- à

"

jacentibus non videtur. jPropte-

4 nl

. teà Joannes , qui pennis contem-

j

. plationis elevabatur , vidit Ag-

N

num flantem fupramontem. $-

t

on. QuemPtopheta fequi cu- 4« r4.

^

m

piens, orabat

P

Qui dabit mibi P/A- 54.

pennas , ficut colnmba , &* volabo;

m

. € requie[cam ? A(cendit etiam Si-

at

.mon P'etrus , & ait 5 Demige,bo- Mattb. 17

d

um eft wos bic effe.

lh

d

)

Itti viri fan&tite, Domine fe-

fu,funt fecuti, & oflendifli eis

]i 9

mui

glotiam fempiternam;quam pro-

mififli diligentibus te. Jam afcen-

yll

qtll

ij

if

- füm audivi ; quia. tranfit ad re-

]

sml J

ghum tuum omnis, qui relinquit

hszll

mundum.

3. Sed iterum defcendimus; P/4l, r 34»

quoniam modó tempus defcen-

dendi advenit.

Domine in-

mgnm

lod [I"

dina ceelos tuos , & deícende ;

i

tange montes füperbie , & fumi-

gabunt.,

/MW |

Defcende ad nos , quia ad te

;afccndere nonvalemus, Siniti-

l

fnut;

OQo 7

2

w

DE TRIBU-S:

ass

878

—

mur , deficimus : & fi interdum

Til

afcendimus,curvumiterfacimus, — jj

& pejus agimus , & laudabimur

$t

in lutum profundum.

tht

Si quiverit claudus currere , &

lum

ttdut

confradus pedibus ambulare,

p

tunc poteft etiam fuüperbus pro-

ficere,

!t

jl

Quantó plus currit, tantó ma-

i;"»'ïf']ï[z

gis offendit : & quoaltius lit,

"fuay,

eo defperatius in ima ruite

l

bdie r.

D. Sipofüeri incolo ( Ó faper-

be)nidum tuum,tndé te detrabamy

ni: Qu

lh

dicit Dominus.

kine

Afaie 16.

"Audioimis: uperbiam. 7Maab,

f

Superbia ejus

fiserbus est valde.

! t

(* arrogantia ejus , plusquam fortie

At

Ecclef. 10,

18do ejus.

Quid fupezbis terra

& r

dus ? Tema es , Q in terram

Gerf. 3.

1

j

abis

l ng[ï[

P/al. 126.:

Defcende prius,& tunc afcen-

ümyl

des.

Vanum eít tibiante lucem

n?

Q

furgere, furge, poftquam federis,

i

cd

quoniam quidem fic Sanctos imi-

M

Yob, z

taris. Sedebat Iob in fterquili-

T

nio:

TABERNACULÍIS. 875

—

y«du

nio, David coram Domino; Eze- Ezecä; E

m

:

chiel in mediocaptivorum,

lib

Sedetu, & fcribe citós 7Me- Iob re,

mentos, quafo Domine s quod fiut

(eid ;&

lutum feceris me, & in pulvevem

hat

reduces me.

Et ora cum Pto-

bis]

pheta 5 Pecavi, &* malum co- Pfal, qo.

"4m te fed.

Nn ergó intres im P/4^. 142.

judicium cum fervoo tuo , quia non

t

lus

juflificabitur im confpectu tuaomuis

"UiUens,

lkv

Recordare & illius Publica- r,;, , g.

t

ni, qui flabat à longé , & non

j

audebat oculos in coelum levare ;

fed percutiebat pectus fuum , di-

7 p

cens

*

*

. DEUS propitius efo mibi

pl

fetcatori,

Amen dico tibi, quia

ul

defcendit bic juffificatus ab illo ,id.

[/]

eft , prz illo fcilicet Pharifzo.

Pfal, 112,

j

ul

$. Quis ficut ta Domine De-

us nofter , qui in altis habitas , &

unt p

humilia refpicis in coelo & in ter-

yt

u

ra? Qui füfcitasa terra inopem, P/al. 146.

r

mledi

& de ftercore erigis pauperem!

duf

E(lo in humilitate noftra me- P/2^ :5 -

mor nofítri

*

f

5

cuftodi- parvulos P/l. 9.

D)

tuos,

——

-

DE TRIBUS

t ráy

j

tuos, & bumilia peccatores us-

Tiorn €

que ad terram.

sl

| Pfal. 88.

Judicare Domine DEUS pu-

Of

pillo & humili, ut non apponat

h SJ

ultra magnificare fe homo fuper

D

terram,

&lon

E«e per fcripturas. fanctas

]

tranfiens,video ficut vulneratum

fnnto

faperbum , & ipfe de manu tua

ml

repulfus eft.

(ef

li

CAP. IX.

fu.

De moribus &?: aclibus ve-

Mi ^i

ré Humilium , idem de

lt

notis [uperborum.

&

Ed jam videre libetà contra-

fUmhlm

rio , qualis etiam humilis actu

W [

fit & moribus , qu& cogitatio e-

P f

"

jus ; & quod fignum fandlitatis

QW

ejus,

l

] Stq

D. Ecce, domi latet, quiahu-

VM

milis locum femper quarit no-

MT

viffimum,ficut fcriptum eft: Cum

;

uT

Ls r4,

inviratus fueris ad nuptias , vade

W"W;

(v vecumbe in uoscisfümo loco, Non

oh (

tamen hoc ficle , fed hunc deberi

L

Matit£.6, . fibi fentit ex digno,

Alioquin

aon

ia

)

TABERNACULIS, $81

sl

Qs t

non erit illi gloria neque merces

apud Patrem; qui in coelis eft,qui

UM

omnia videt in abfconfo.

2. Si ab aliis objurgatus & dif- Humilis &

pl

modefti

q p

famatus fueritpatienter fuftinet,

hominis

&humilitertacet.

mores ó

s l

3. Meditatur in corde,quanta iadicia.

Jnei

opprobria

fuftinuit

Salvator

mj

mundi.

Dicebant enim Judazi

de filio Dei3 Daemonium babet C* Laca z.

féducit: turbas.| Forax eft & pota-

T

tor "vini , amicus publicanorum e

"T

peccatorum.

]

]

4« Confolatur his verbis feip- Matt^, ze,

*

)or

fum humilis , & dicit

.

Non esl

ii

yilitt

fervus anajor domino [uo..—.Sà pa-

trem familias Beelzebub. votave-

gt

i

vühty quantó magis dome[licos ejus?

$. Sequar Dominum meum

g

JFSUM ; quiaipfe dixit : Qu Luce 5,

;

"Utilt venire poft me,abnegat femet-

Til

ndW

ip/um , & collat vyucem füam , &

E

fequatur me.

H

lilv

:

jiM

Noli conturbart , anima mea;

i Mi

quoniam digna faclis recipis: JE-

lod

j

—SUS autem nihil mali geffit $

nec

jl

$82

DE TR.IIäUS

T

—

nec quicquam morte dignum fe-

(f

Philip, z.

cit : & tamen usquead mortem

[] flag

crucis femetipfum . humiliavit,

DT

Luta 23.

Quia fi in viridi ligno , quod erat

tia

in paradifo Dei , hac fecerunt:

he

inarido , quod tu es , quid fiet?

Bort

Etideo injufté querulor ; jufté

iif

autem patior ; quotiescumque; &

Atert

àquocunque vituperor.

lunjl

D. Sifuerit humilis increpa-

T

tus & accufatus , non quatit ex-

Jrim,

cufationes aut redargutiones; fed

[

omnem oftendit humiliationems

Vte

confitetur culpam , promittit fui

domral

emendationem. Cur hoc ? Quia

frlie

non hominibus placere , fed.Deo

",benf'

uzrit fatisfacere,

ho'.-

lnm

Parvipendit confufionem

Ql

minum , quia timet divinum ju-

LT

dicium , ubi occulta erunt mani-

i

fefta, — Quisquis humiliter mo*

U

dó confitetur culpam propriam,

mahs f[

percipiet tunc àme peccatorum

fuorum remiffionem,

l

f. Dicitergo humilis, five ju-

.Qlal

fte , five injufté reprehenfus,Pet*

t" :iUü

é4'Uis

j

—

u

TABERNACULIS. $i5

gur j

£al , & malumcoram te feci. Ego P/2. 5o.

jotit

in flagella paratus um , c doloy ! 37-

uml

meus in con(pectu meo femper.Quo- p fa. f^.

qnodcra:

niam iniquitatem meam amnuncia-

f

bo , (* cogitabo pro pewato meo.

,quidäflï

Sentit vulnus peccati interius, &

rl

ideo fert levius, quicquid cruciat

u

exterius, Hoceftenim magnum

D

humilitatis indicium , confiteri

in redar

ïsimfcf*

gutiqne peccatum pro-

uæIiH'ï

Pfium-

um

— E conttario quidam faperbé saperbo-

u

agunt exculando,& fe defenden- rum mos

gt

docoram aliis, Non C inquit fu. eft aon fer-

re COH'CP'-

Pl

perbia eorum ) hoc feci t aut fi fe-

tiones.

j

& benéfeci. Si malé, non mul-

7

e

tum malé

-

neque in tantüm, fi-

j

cutiftidicunt, ^ Quis eftilleho-

j

Til

mo , qui talia loquitur de me ? Et

yt

tamen iftiusmodi fabulatur ali-

nf

Ji

quandó publicé de perpetratis

fí

f

malis fuis ; ibi inquiens fui, &

«

talia feci ; hc dixi

di,

, & fic refpon-

*fliu IN

Quantze miferie & coecitatis

jl

eft , illud ore proprio pronuncia-

[

Ie.

E

saQ, DE TRIBUS

re , fe malé egiffe , & peccatorem

| terfer

fe reputati ab aliis ferre non pof-

n

fe ? Filii hominum usquequo

E

diligitis hanc vanitatem , &que-

l; r

ritis mendacium ?

^

LP

Alienotz

Si interrogatus fuerit humilis,

o

& proprie-

non promptulus ad refponfa in-

U

£ates humi-

venitur , fed ferus & providens,

lium.

j h()n»

Non eít etiam ad rifüm faci-

b

lis , fed gravitate temperatus.

]C» lls €

Cor ejus devotione fpirituali

Wm

citius tangitur , quia de tempora-

lm

dt0

ligaudio non confolatur, Com-

if

N

punctioni eft deditus , & ad comr

h

Itl

fiderandum Íe invenitur pri-

iij

Inuse

li

Studet proþria flere mala;alio-

Vl

1um bona confiderare , & infir-

erb

f

ma eorum portate, & pio modo

l'CvuI) E

excufare,

ffläm [

6. De magnis & fublimibus

W

prefeatis vite. rebus , de honori-

Utj

bus & dignitatibus , de gradibus

Ofüm

—— & cathedris minimé curat , fe

Wt

omnia peritura & vana effe con-

Ál /

P/al. 483-

fiderat.

Homo enim cum in-

terie-

M

æ.æ4

TAB'ERNAC—IEPIS. 83;

u

terierit, non fumet hac omnia

o

fecum,

qu

lls

Et ubi ( inquit ) funt , qui in

hoc mundo foruerunt ? tan-

hT.

quam peregrinus & hofpes uni-

hn

U5 noctis , fic pertranfierunt.

Q

Contemnit ergo omnesmun-

i

:

j

di honores , amplectitur oppro-

m

bria & abjectiones.

Eligit ab- P/2l. 758.

Í

AU

jectus effe in domo Dei magis,

rhlf [ j

quàm habitare in tabernaculis

vt

peccatorum.

"

Sufcipit leve jugum Chrifti,

"

ad 0

abjicit laboriofam fervitutem dia-

iht f

oli.

Nihil laboriofius , quàm velle Superbt

yl

afcendere , & hoc ftuftra ; quia Perpetuo

^i

anxil; hu«

N

[»

fuperbus timet femper , ne füpe-

miles trag«

y

retur; & quotidie dejicitur, ipfo

quilli,

etiam ingnorante,

^

!

* Pax autem. & gaudium cum

du j

humili, qui per viam planam (an-

u

j

&orum graditur, & in vallibus

j

[

commoratar. Valles enim abun« P/al. 64.

dabunt frumento , hoc eft , confo-

L

qi I

latione Spiritus fancti

.

clama-

bunt

[

836

DE TRIBUS

L

Aiit

bunt & bymnum dicent pro donis,

I

qua perceperunt,

Proptereà nil jam quarit in

In

1"

N

;

terrenis , quia fpes ejus tota fu-

fpenía eft in coeleftibus. — Orat

gulltus

At

cum Propheta , & dicit : Spes

P/al, 21.

mea Domine , 4jwventute ueata

.M

419l

£s , portio mea in terra oVUeDtiuth,

Pfal. 72.

Quid exim mibi e$t in calo , &

r

D

hi

l

Deo meo quid *volui (uper terram?

DEUS «ords inei, G pars me

29

DEUsSin eternum,

hts

Subeffe defiderat 5 aliis fervi-

mhl

[

re paratus eíL propter. nomen

l[CD]n

meum.

Recordatur enim Scri-:

!

As

*

Lucé2,

pturz dicentis

*

Remanfit. puer

m

li

J ESUS.in Hierufalem , & won co-

gnoverunt parentes eju. Ubi mox

"i

*

*

fequitur

Et defcendit cum ein

d

€v erat fabditw ills,

"b

I)

Luca 22.

Eriterum : Ego im medio ve-

ffrím fum , ficut. qui. mimiffrate

V,

P/Al. á1,

Dicitergó ad femetipfum : Non-

"n

ne fubjeca Deo. eris anima meds

quoniam ab ipfó falutare meum?

T

i.

Veruntamen. fubjecta efto Deo

anima

--

TABERNACULIS. $8 87

anima mea

*

*

fj

quia ipfe eít falus

£ua,

Familiaris efthumilibus amor

It It

!ul

; fubjectionis , defpeclionis , &

out

nullius reputationis, Etubi pof-

funt talesinveniri ?

i

jl

7. S, Dominemi , tufcis. Ti-

Vi

bi nota eft omnis - congregatio

Sanctorum , quoniam humilium

hm

inbabitator.es mentium;

iL

Non

fum ex illis $. fed miferere mei

,

parce peccatis meis, ut detur

r

mihi locus peenitentie: illorum

o

faltem meritis,

Gaudeant , qui

j

hujusmodi funt , quia magnam

gratiam apud te invenerunt,

] /m

u

Ecce, ad memoriam venit illa

omnium Sanctorum fanc&tiffima

j

ii lh

ei genitrix virgo Maria, cui ab

Angelo dicitur

*

Ne timeas Luca r.

?

j

"Maria ,invenifli enim gratiam a-

jl

p Dominum.

Et ego cur non

'invenio gratiam in oculis tuis ?

M

D. Quia necdum parvus fa- Vitium fu-

r

us es füb oculistuis. . Defeétus P*bix ob-

mll«'

ftaculum

grati eft , propter aggeres fu-

gratia,

"A

per-

g

888

DEHUT RIEIES

h

perbim, Ejice prinlïumvhanc tra-

bem de oculo tuo, & tunc vide-

hu

bis , quid facturus fim humili

ln

fervo meo,

j

|. Quando negavi humili grati-

Wt

j

dls,ä

am ? Etquando non exaudixi

orationem pauperis? . Audi pro-

li,

N

P/;l.' [f*

phetam : Jffe pauper claimaxvit ad

Dominum ,& Dominus exaudioit

Tny

eun, Ó ex omnibus tribula:donibus

«

ejus faloavvit eum ; Quia re[pexit

iU

Cl

Pfal. zo1.

D EUSinorationem bumilium , &

[

li

non fprevvit preces eorumo.

Mulki elato corde accedunt ad

[j l

SN

W

me , & ego non exaudio eos. Pe-

)p[

tunt, non ut fanentur à peccatis

hqml

D

fed ut appareant fancti homini-

us.

'Rl&

Optant devotionem , fed pati

Tts

nolunt mecum confufionem:hu-

h

!/

militatem concupifcunt , ed cum

Ate

humilibus contemni ab homini-

"Ptï

bus refugiunt.

"

[SU]

K

MNota

Sicamare querunt vi

rtutes G-

Q

Qxidpro- neodio vitiorum , & fallunturin

f

SI

fcam 2" defiderio fuo. Qui enim vult ha*

bere

Cig(

;it'w-:;f'

——

TABERNACE-ILTS. 989

t

bere dulcedinem virtutis , exftir- &rum ut ;

plurimung

i

pare debet cor à vitiis , & paf-

fionum tribulis,

impediat,

" :

Humilisautem nititur femper

deflruere omnem elationem cot«

:

graü-

audiXi

dis, G odit praelationem füper a-

jj

lios , quz eit iniquitas maxima,

J

Nam hzc Angelos fecit dze-

ul

mones , & homines conflituit

jl

peceatores 5 quia immundus eft

coram Deo omnis , qui exaltat

cot fuum.

nl

8. Va , quimagni eftis ino-

"

culis veftris, & coram vobismet-

s

ipfis prudentes, Va ; qui credi- I/i« s.

«(

tis omne altum fanctum ; & ad.

gmilïï'

omnefublime dicitis, Honor Dei

eft, & eloriaejus, Et quare de-

" pafl

cipitis cor veftrum? /Multum e- Num, t6.

Nolite ame

)

rieimini filii Levi.

f

bulate in' magnis & mirabilibus

g

fupet vos , fed inclinate rebel

-les;

cervicem veftram..

l

Quod fi non feceritis ego - Gravis

"fcendam contra vos, & convo-commina-

tio & ia-

j l

ram , & om-

;

ggþp codlum , &ter

nia

crepatio

D

,

820

DE TRIBUS

Ti

adverfus

nia elementa adverfum vos , &

Nj

fuperbos,

Sap, y.

pugnabit mecum orbis terrarum

WU |

contra infenfatos & fuperbos.

is]

Et incurvabitur altitudo veftra,

THinan

& fublimis erit in conculcatio-

Aitüfn

nem , & gloriofus terra in cone

t (

fufionem,

Tün

Ifaia 2.

Va qui i afcenditis ad latera a-

L

quilonis fuper montem excelfum

o i

valdé , ut videatis omnia regna

n

Kt

il p

mundl &gloriam eorum.

ii

Ml

dicitis ; Spes noflra turris Baby-

ll

lonis, Jlnc fedebimus , & gaude-

h

"t m

blmus.

"n

Sed non erit ; neque ftabit ver-

u

bum iftud.. Plan&um iftum pro

*

»

Pfal, 158. cantu audietis

*

Filia Babylonts

»D.

mifera, beatusyquivetribuet tibire-

mt: l

tributionem cuam , quam promc-

tuifti.

lnfdlvlt

t lm

Ecce malleolus & incus; virga

At

"f0

& baculus , ftridor.& (letus ; u-

1

'fha]

per omnem arrogantem.

Ca-

Nl

fus & dejectio , ignominia

fon

confufio, & fuper omnem præ -

fumentum.

Jm,&u

'üusl'epe

"m .

. TABERNACULIS, s 91

ARA d- LO s

u

f

Nolite ergó in altum extollere Pfal. 744

l

1'!

L

f

cornu veftrum , nolite loqui ad-

:Ch- ]

|

verfus Deum iniquitatem ; fed

.

exinanite vos , usque ad funda- P/41, 755,

N

"l

mentum in ea congregatione ; in

(

nW

qua (tatis,

Fundamentum eft ipfa humi- Humilitas

*

t

H

litas

3

& aliud fundamentum fundamen-

"t

C

memo poteít ponere , preter id, tm.

n

!

quod pofitum eft,quod eft Chri-

j

ftus Jefüs, -

HM

Hoc fundamentum funda- P/4. $6.

&

y

tur in montibus fanctis : diligit

enim Dominus portas Sion , fu-

W

"i

per omnia tabernabula Babylo-

i

nis,

MW

9. De humilibus loquendum

i

fuerat, fed fuperbia Satanz hoc

impedivit, Nam funt plurimi ad

ij Q[Oül

afcenfum tam promptis ad defcé-

um veró pigrisfatis parati ad ho-

as

ggwiulu'

notes, ad gradus ,& pralationes,

i

Sentiunt de fe magna , praíü-

]m'inia | munt fortia, & imaginantur his

,; ( multa fimilia, Haec mala cavenda

| fünt, & à corde pauperemChrifti

W citius repellenda.

Ppa Eft

852

DE TRIBUS

"

Alizhumi-

Eftetiam laudandum in humi-

lisaote & ]i valde

proptieta-

; quod tam tardus inve-

la

tes,

niturad tumultus feculi , ad inte-

D

Secula£ium Fi0ra veró folicitus, quoniamap»

[

incuus; parereforis nimis metuit , & ab-

Qn

fcondi ab hominibus velut mor«

tuus gaudet, .

funu

lateriora

Studium ejus circa humilia

bUs l

coafiderat, exemplaSanctorum , circa mates

ln l!

riam propriz fragilitatis, & me-

BU

moriam humilis JESU, inter ho«

LUF

mines converfantis,

V up

Multam invenit feipfum hu-

Af

miliandi caufam , & filvam ma«

16

gnam quzrit devoté. mediandi

v

tam diebus quàm noclibus,

I)

1O. Legit ergó in Scripturis

AL

fanctis , & confiderat, quàm lon-

u)

ga fit à Sanctorum virtutibus,

L

l

Miratur eorum exercitia ,/labo-

h

il

t€$, tentationes, abítinentias : ii*

a

T

tuetur füummam humilitatem,

m

fortiffimam patientiam , perfe-

ll

cam obedientiam , & plenam

m.ll (

omnium rerum fecularium mor-

ff

tificationem.

mli q

De:

.. TABERNACULIS 89;

ER

duni

Deflet ideó acriter , & contri- Dolet fe

3

longius ab

(ini

flatur vehementer , quia non eft

effe à SS,

in eo talis virtutum fervor ,ne-

J

Vefüiglis,

que pro acquirendis virtutibus

du

confimilis labor,

j

Ah:pulvis , inquit, quid nos

vt

fumus? Caro & (anguis , in qui-

dunii

busnosinvolutijacemus, Tet-

Vl

!

ra pattia noftra 5 terrena cógita-

(

tio noflra s animalis convería-

Is

(l

tio noflra 5 lignum & lapides Hzc fepius

Occupatio noftra, Efca & potus, tecumalia

if

finb*

fumnus & otium , in finibus no- ?1*9t* poa-

mmw

dera , quis-

i

li

fiis, O quantam in imo fumus,

quis virtu.

y

qui vix veftigium pedis de virtu-

tem & pto-

Us

fectum a-

tibus Sanctorum habemus !

t

ptL ]

Ettamen adhuc füperbimus, & as

nii

r

viam humilitatis non quzerimus ?

KUL

o

Adhuc in bonis tepefcimus , in

Ihho

malis quotidié fenefcimts, & pu-

xnms ;m

tari aut videri ab aliis aliquid vo-

ii

J

lumus,

.. Hoc eft enim alienum ab hu-

PCIII*

(qui

mili corde, quod fetvet jugiter

j

proficiendi defiderio, ! Contide- Jacobi z.

ravit enim fe , & abiit amatus in

)

Pp3;

indi«

DE TRIBUS

894

M —— —— Ástrees r

indignatione fpiritus fui, ad inte-

gur

de

rius cubiculum füum ; ut ploret

ibi.

f

l

j

Deindé furgens legit in Apo-

h

]

ftolo Paulo , quid de fe fentiatz

1, Cor. 1j,. Ego(inquic) fiom minimus Apoffa-

ftdi

[or

lorum qui non fum dioums vootari

