g

I0, & ero vilis in oculis meis ;

a? E)-'

ut Deus mifereatür. mei pec-

U

€atoris, nunc & in omnibus

oris,

j

gt

Recogitabo omnes annos me- //2. ; .

at

osin amaritudine anime mez, Sed humili

pocaitentia

ugfna

quibus iram merui5 & placabo

-

fitidoaeus,

T

ingemitu &fletu Deum , quem

offendi fepius verbis, fadis,

u i

ga

vifu, auditu, & ccctetis fenfibus

meis: Quos mihi ad ferviendum

) "di

fibi dedit in toto corde meo,

gt

quamdiu in corpore vivo.

l x

Sed ne defperem. & dejiciar

inmalis meis, recordabor , Do-

myqlu

mine, omnium bonorum tuo-

[

gt

j

füum , & omnium mifericor-

t [j

diarüm tuarum que à feculo

a

funt; donec ad te , auxilian-

tcgratiatua, merear (alvus per-

" u

venite,

jj

Libera me ab omnibus ma-

lis

Mm ;

j

$26 'VA[V.LIS'

lis irrue&tibus fubitó in me;

qua retrahunt fzpius cor mee

um à coeleftibus bonis medi«

tandis.

j

Adefto mihi pie Deus, & po-

nemejuxtate; neincipiam va-

gari & elongari à fuüummo bono;

quod tu es Domine.

Nam in te folo , totum bo-

znum meum,

Dateipfum mthi,

l)

& fufficitanimz mez, Domi--

ne Deus falutis meg.

Amen.

H

"

e

23

E

d

DP

e

EA

[X

A

—

X

þ(.!

E^

RP 2j

".'.

( 77

N

5

N

,

f d

,

*ér

-

D n

,

N

bs

THO-

a;. ...'.ifl':.;.-..:lz'»ïa'l-"'*þ.f:.;.fäï;giv.-l.u: &

| g

Qt f

fl

UE EE 17

n

at

NU A n

Ji

(

d

du

THOM;£ àKEMPIS

Uf

f i

ICANONICI REGULARQIS

Dott

.Ordinis S, AUGUSTINI

h

DE TRIBUS: !

TABERNACULIS

.Aur.egs ArLibellüs.

j

1

;

|

——

——

——

mTOUR?*-.

Eu———————————

K————À— 88

7

" )

hs

s

.

[A

Ls

D

o

L

r4

N

(/

N

A

L:

j

n

(//

dud

1

gä

ff

N

hæt d

fj

à |

M W/E

Ml

h

m

!

| ;»;ä)e:vgäcgz- |

$2g

—

—

63 E

fï

A:

AR,

Y

C

T

:'ï;(gö CR

2

iep d

LECTORI,

N bis tribus tabernaculis ,taffra

teuent tres militares irtutes,

In primo Paupertas , in fecun-

» Humilitas , in tertio Patientia:

de quibus tria funt Capita,

DE TABERNACULO

PAUPERTATIS.

CAPUT I.

! Stferiptum in Prophe-

ta: Patientia pauperuni pyaj, $5

E

—4Ànon perilit infinem. Ma-

gna eft, Domine Deus meus,pa«

tientia fervorum tanorum,

Et

&c eft victoria eorum, qui cun-

& füpetant advería;n hoc mun-

[9

Dixiflienim : n Patien- Luce z r.

J2 "Vefira. posfidebitis animas "ve-

J

TAf,

Tu multipliciter gos ptobas, Varié pro-

Mm 7

&«

,ü

$16 pE 'TRIBUS

bat nos

& undique tribulationibus nos

i

Deus:

t

circumcingis » nunc foris, nunc

apertis, nunc occultis nos exami-

nastentationibus : itautinno-

LT

bis nihil fit, quod pet tentationis

Ti

In]

ignem nontranfeat,

Vis nosin omnibus tentare,ïh

I

L

multis anguüiare

[

utin omníe

r

Y

bus probati , & ex multis miferiis

liberati ; gratias multas tuz refe-

ïhsfn

ramus mifericordis &bonitati,

CG,')W

liitg

Idque no*

Hoc placitum eft, vifumque

bis utilé,

bonum in confpectu tuo , & uti-

b

d

]é ad profectum nofttum. Situ

Domine DEUS nof(ter pro no»

]

bis , quis contra 0s.

M

th i

Sequar ergo te Domine quo-

cunque ieris , dummodó mihi

l,

Pfal, a2.

duxin viatufueris, Si ambula-

U

vero medio umbtz mortis, non

Mf

"n

timebo mala ; quoniam tu me-

mim p(

cum es,

z

Dlll(

Confitebor tamen adveríum

M äh(

me injufítitiam meam Domino;

Ts |

infirma mea non.abfcondanf:

1

& )

——

ig EC '.TABERNAC,U-LIS.'

at

fiforté à

T.

bono medico , confola«

n

tionis fomenta percipiam,

Vi

-2. Vide Domine paupertatem

n

G infirmitatem meam , attende,

fot

Qquz dico , tibi enim revelavi cau-

dam meam.

En defiderio requiem , & tu Etfíaos

me,ifl

pacem &

o

injunpis mihilaborem, Anhe-

Qquietem

o ad füblimia , tu autem propo:

malimus.

"d

nishumilia, Quaro delitiarum

jtt

copiam ; fed tu fuades pauperta-

tis inopiam,

Tj

&

Eftae, Domine DEUS meus,

iftud confilium & verbum tuum?

T.

r

D, Utique.

$. Etquomodó coat&lor , ut

perficiatur in me?

]

m

D. Dilige me, & non angu-

nbllf.

laberisinte, —Facileeítin igne

lSJnOn

Charitas confumi omnem angue

"

lam paupertatis,

Dulce eft amanti compaupe- Dura pau-

"

tari filio Dei,

Leve eít omne Pertas, fed

levem facit

]i

onus , quod charitas tolerare ju-

charitas :

i

e, Necerit cuiquam labor du-

J

rus

832 DE TRIBUS

pn—— — É — d

bj

rüs, qui charitatis pane fuetit

confortatus,

blls (

S, Bené locutus es Domine,

dj

fiat quxlo; ficut dixifti. Qui de-

Wtr

di(ti confilium ; fer & auxilium,

(

Efficiatur totum fuavejquicquid

litcie

videturcarnigrave ; & onusle-

iho

ve , quod jam ante videbatur im-

i

portabile,

Deoj

Exultet caro mea in Deo vivo,

lii

& fpiritus meus in Deo falutari

T

P/al. 17.

füo. Quim bouw Ifrael DEUS

ii , qui reito fant corde?

item Chri-

Diligam te Domine virtus

Df l

fiauxilium

mea , firmamentum rneum ,

Q]

& exem-

refugium meum. Diligam eti-

ln

plum,

am fan&tam Paupertatem , Hu-

militatem,& Patientiam fequen»

n

do viam tuam & Sanctorum tuo-

N

rum.

MU

Habebo amodó Paupettatem

ïfll]þu

prodivitiis , Humilitatem pro

Ml "t

gloria, Patientiam pro requie

füll ugt

Sit mihi de his cura , & place-

)

Ate

ant quacunque fpiritus requitit;

«

gotn, 6.

quia éaro non prodeff quicquam,

€

"o

r!

—

—

ABERNACULI. 87j

fiti

Del»eräue'tl'vi'h his ficut in omnï;

bus divitiis , &pes fuperborum

Yiif

divitum , atque fuaviter viventi-

yile

um ,non moveat me.

Xiliumu

"Cadent enim ipfi, enim vene-

j

rit diesillorum, & finis eorum fi-

yis

nehonore / Ego autemin Do- 446 $.

r

mino gaudebo , & exultabo in

Deo]ESU meo

*

*

qui fa&tus eft

TU

mihi exemplum paupertatis, hu-

fj

militatis, & patientiz,

D

CAP. II.

XX

i '(]Hm

De tribus Tabernaculis ,

)um)tX

CHRISTI , Moyfrs ,€ Helie,

feu trium irtutum, Humilita-

i

h

15 » Paupertatis,

l:

l

l

T

Onfiderans ergó przediclas

C

virtutes , in te Domine , &

Ti

in quibusdam fetvis tuis, invenio

te fuper omnia humilem ;; Moy-

Num.12,

wt(lm

fen verb fervum tuum. valdé?: A& /7*

a

AX

manfuetum, & Heliam multum

"

pauperem,

e/luh

i

J

Recordor quoqüe illos tecum

i

in montealiquando appatuiffe,&

jr

qua-

874

DE TRIBUS'

——]

Mattb, 17. qualitet Petrus ait Donine , K

LL

Ttia taber-

nacula tti-

«i , faciamus bic tria tabernacula,

.

f

bt

qim

bus virtuti« f

bi um , Moyfiunum , & Helia

bus, &to- tnfim,

fhonf

tidem ia-

LU

habitatori-

Secundüm . quem modum,

pradidias virtütes quafi tria ta»

bus aífigna-

1a,

bernacula afpicio ,in quibusha*

hh

bitate defidetio,

hij

Si dixero , quod Dominus

i

U

meus habitaverit in tabernaculo

lsj

humilitatis ; quid convenientius?

p

&Mattb. x1, Di[cie ( inquis )4 me , quia tnitis

h)

fam & bumilis corde,

Pt

Chrifto

Igitur tabernaculum tuum

DT

Iitas ;

quafi humi- Domine Hantilitas eft , in quo

veré Spiritus fanctus requicftit.

ltb

Á

lfaia 66.

Undé fcriptum eft : Super quem

B

vequiefcam , tift füpér bumilem C

mm J

quietum y & trementem fermones

Aqun

1eos ?

Moyfi pa*

Moyfes veró quale tabernacue

M

tientia;

lum habuit ?. Si manfuetudinem

thma

éjus confideravero , non dubiüni

Fütinte

quin erit Patientia.

Erat enini

«ïerum

( Scriptura teftante) /oyfes ir

Wj t

mitisimus.fuper omnes bominets

Wt

qui

d

TABERNACULIS." 8 H

TNI

jui movabantur in. tetra.

Hoc

n

tabernaculum factum eft fecun-

( u

diüm exemplar, quod in monte

monftratum eít , ubi Dominus

yud

ait : Beati mites , quoniam ipfi Mattb.g.

Ut

posfrdebunt tervam.

us

Helias jam venit

*

»

fed eamus Heliz pau-

& videamus,ubi habitaret, Quod pertas,

Dunis

fi paupertatem & abftinentiam

ynid

illius infpexero , Paupertas uti-

qiti

que refpondebit , Quia ego füm.

Habitavitin tabernaculo pau-

j

pertatis , magnus ille Hélias .*

QU

Propheta. — Teflantur corvi;qui 7: &« 77

t,m

$

eum pafcebant : fpelunca , in qua " 7^

f liita

latebat : afperitas veftium,que

.

If

Ti

eum tegebat

.

& Angelus Do-

,

yi^

mini , qui füb cinericium'panem

& aquam illi miniftrabat.

í WWJ

2. Qoàm bonum eft nos hic Quàm ju.

u

f

j

effe , & quàm jucundum in his cundum

f

tabernacu'is babitare ? O fi me- morari ia

Jflllm

tear interSanctorum tuorum nu-

his taber-

j

naculis.

j

d

merum, unus de minimis inve-

[f

W[(l 1

niri, ut locum inveniam in do-

tmo tua

.

.

& cum defecerit vit-

y

tus

DE TRIBUS

Ti

$56

tus mea, illi me recipiantin ta-

bernacula fua!

Quàm felix etiam effem , fi in-

r

ter tam preciofiffima tabernacu-

la, vel parvulum unum mihi z*

)

dificare poffem

*

D

ut dignaretur

ad me venire Dominus] DEUS,

I

& manfionem facere !

tib

DN N

le

Scio enim ,quod libenter ha«

l

bitat in his vis virtutibus Domx-

^

18

nus & Rex virtutum.

v

AUf

Nunc igitur loquere Domine

At

L:

L Ip[enn

ad fervum tuuoi , quia audit fer-

vus tuus 5 & oflende mihi fc-

M (

cundüm multitudinem miferi-

A

f.

H

h

cordiz cuz, (anClitatem Pauper-

AU

Wdlï'l [

tati , gratiam Humilitatis ,

& fortitudinem Pa-

Atl

M

tzent. læ-

hi

"t

SDOU GE N N

H

EX DI

GA

$i

"

"IEML

"M

i Bec

'x[bum

CAP,

—

——TABE-RNACULIä. 237

r

TY

CAP. III.

h

——

li

Paupertatis veligiofe com-

II

mendatzo.

hi

D. Uoniam in verbis meis

;nQICH]I

quaris confolari, & in

D

his tribus virtutibus optas erudi-

ti, libenter faciam

T

, quod preeaz

tis,

D

2. Sed de Paupertate , qua Paspertas

initium harum videtut , fermo Chrifto fia-

Dorit

j

incipienduse(l. Beatiffima Pa gvlaritor

amata,

ptrtas , qug fpegalem apud me

vilii i

obtinet fanctitatis locum , in tuo

n

corde utinam altius imprimatur.

fay'.

tll

Audivi enim , gemitum tuum;

quomodo anxiatus fis in paupet-

[

tate , fed difplicuit mihi.

Non

et hacres bona , quam audio de

-u

-

te.

.

3. Nonne eftíta, quàm elegi,

*sgeï

& fignata in thefauris meis ? Sur- Laca r

ge,&tran(i cum paftoribus us-

que Bethlehem

?

"

& vide hoc

Vetbum ; quod caro factum eft,

]

quod-

DE TRIBUS

839

-

a ts

quod Dominus oftendit tibi ; &

ilt)

coguofce , an

,ibi paupertas de-

fuit,

TUnto

Vide paupertatem meam, &

[f ]j

od

comparatione ejus; fatis modica

tua paupertas , aut ecíam nullae-

T

rit, Magnumutique chaos po-

ts li

fitum eft , inter meam tuamque

f

s

pafipertatem,

litt

1, Cor. $.

Nam ipfe cum dives effem,

lf

nulliusque egerem, pauper &cexe

IN

"'"ura

ul in mundo fieri, & hoc propter

d

te, non erubur.

Tu vero , qui

"t

wl

auper es & nudas, qui nihilin

Aulte

j

unc mundum tulifti , nonne i-

U

ftüd attendere debuifti 2

"j

Jam ceffet querela tua, — Suf-

WHL

ficere «redo ad confíolationem

[

Hlm p

tuam, fi mez paupertatis magnie

t i

tudinem intentius afpexeris.

"g

Epulatiautem & gaudere,non

Vlam

modo , fed in futuro debes, Ibi

d

h

Wj

enim edent pauperes , & fatura-

e.u; Porh

buntur, &laudabunt me omnes,

9U

qui exquifierint me in fancta

1 Tf

paupertate,

*tinte

Non

-

»Ua,&v

La

P

. TABERNACULIS 859

— —

)11&

Non eft fervorumDei de przg Servorum

T2

fentibus lztari bonis , & mundi Dei nou et

frui bonis

conformari pompis , fed defpe-

rafenti-

'ü,&

&is ejus deliciis , ad paupertatis j

us , fed

yl

"

faturis,

meée delicias confugere.

!

ht

« Verum paupertas ac humilitas

o

mea his cordibus deliciz funty

il

ql.

quibus divitim terrenz vilue-

runt,

di

Ul

- Àn fortécum divite vis indui Luce z6;

5 Necum

purpura & byffo , & quoxidi

^

M

forté divi

p

fplendidéepulari? Videnecon-

tis epulo-

[0

u

tingat tibi cura illo in inferno z-

nis, etiari

yliid

ternaliter cruciari. — Hoceft au- morsobve:

o

tem judicium meum , quia opera aiat.

/

illorum fequuntur illos,

sdr.

4. Unum jam fupereft, ut pe-

l

jotid

nuriam patienter amodó feras,

ma l]

aut de numero pauperüra meo-

Ior

tum non eris.

ELESW

Viam paupetibus fpeciofam

Y5

oftendi , laborantibus & pulían-

ü T

(

tibus portam aperui: humilibus

omnf*l

Iegni januam patefeci, & dives

Iu

non tranfibit per eam, — Visvi-

dere intrantem ?^ Aperi oculos

M

tuos, & Vide,

Fa

sjo DE TRIäIS

-

J

Potius

; Faäum est autem , ut morere-

fiei

auncelige tur mendieus , CF portaretur 4

M

Tiito

fortem La- 45oola im fmpim brabe, — Ju-

Z«af1

cundane vifio?

Atj

S. Jucunda utique , & omni-

ts

nó de(iderabilis. — Et quomodó

d

i

huc afcendere potuit ? Et quis

H

eft, qui eum fequi poffit ?

Se]

D. Mamento fili , quod La-

,.

zátus ifte fuit ulceribus & mife-

Til lr

riis plenus , qui efüriens & fitiens

tf

ante januas divitisjacuit, Et qui

DI

Pt

tanta pro nomine meo pertulit,

N IJC

noane intrarein gaudium meum

d

uhüc

digaus fuit.

UR

Cui pau-

Imitare eum , fi vis,

Si enim

(s

pertasfi- — mihi placita erat anima illius, n«

noum

ra-

"H

dé hoc , nifi quia placuit prius

hx patefe-

*

duj

cit,

paupettas

& patientia ejus? Va*

qullbl

de, & tu fac fimiliter.

p]uP

"It

"* Amen dico tibi;ni(i converfus

"Wt

fueris , & factus ficut Lazarus i-

T Qoy

fte , aut unus & pauperibus meis,

li

3

non poteris ab Angelis fufcipiin

W le( l (

coelis.

f

t

Nemo inttabit , nifi mundus

lf

Uerite

p

l

TABERNA&ULIS. 84 !'

(

fueri, Et fi immundus fueri?,

"T

purgabit eum Pater meus in ca-

[

mino paupertatis , &caqua tenta«

tionis expiabit eum ; & (ic mun-

j«

datus , poft mortis occafum ad

Lmodö

caftra Sanctorum revertentur,

m

$ Intellexiti hec omnia ?

S. Etiam Domine.

"

D. Et nunc quid dicam ? Ve-

Lnil

nit hora, &nunc eft , & multi

fius

hanc fanam do&trinam non fu-

Eu

fcipiants fed unusquisque; quod

"U

fibi placitum & delectabile. vides

ml

tur,hocmagisimpleat. 'T'uve-

rb non ita didicifti JESUM

d wl

CHRISTUM , ante cujus ocu-

Jj L

los paupertas ejus praefcriptá eft.

i Pflw

Audi tamen ruríus, qua lo- Ea aune

"

quartibi, Familiaris amica mea P2 m ia-

aupertas , quàm in terrismulti-

Viid,

nreïl.ff |

pliciter dilexi , & aftrinxi , meis-

j

que commendare amicis difpo-

*

1 melfv,

fui

2

" ficà multis aliena fa&ta eft,

I(cgpim

ut vix locus fit, quo pes ejus re-

quiefcat.

j

Et fiinterdum videtur apud Et licet no-

j

iNn

quos-

842

DE TRIBUS

1

Pa*

mine tenus quosdam morari ,' ftatim cum

lts

recipiaturs

groffiora quaque & abjectiora

1

IT

[

reipfa ta-

eam viderint diligete , timore

1nen exula

Mi

quodam exterriti , aut defiderio

Vi

te cogita-

melioris edulii dicunt : Recede à

tur,

m

nobis , viam Ícientiarum tuarum

t

golumus; contraria enim es defi-

ff t

deriis noftris, viz tuze, viz dif-

atr

ficiles ; & calles tui. duriffimi,

E

Quare veni(li ad nos ?. Anideó,

mC(), [

ut occideres nos , & pecora no*

LU

if

flra ?. Pecora carnem íuam vo-

dul

€ant.

LT

$. Ecce paupertäs, quid ifti

meritiaï

dicunt, & quantum tibi detra-

fs m

hunt.

Sed fcio , quia nihil mali

"]

difpofuifticontra eos , fed in juf-

fione mea ad curanda vulnera

u

peccatorum eorum , ad nutrien-

üwü

dum quoque. fi quas habuerunt

D

virtutes , ad illos acce(fifti,

Longe aliter (enfiebatSanctus

P/2l. 21,

ille , quidicebat : Paraffi in ctt-

fpettu meo men[am ad-«ver[us eos,quii

tribulantine, . Parafli in. dulcedi-

Pfal. 67.

tetta pauperi DEUS, Eciterum

latus

TABERNACULIS.

843

:

erGuecieemuR. iUR EM o as i q

U

latus pfallebat : Quoniam inops &* P/E:!- $5.

«t

pauper fum ego.

Et 5 Pauper €? Pfal. g7.

timot

inops laudabunt nomen tutim

a

Veruntamen paupertas (ami-

v

Non

ca mea ) noli contriftari,

| tuamnj

enim te abjecerunt , fed me.

ui

E

.

&

yedt

enim te fpernit, me fpernit

d

qui terecipit , mefufcipit. Scio,

&uriäïmï-

quod non ab omnibus diligeris

hi j

taceo , quod interdum cum indi-

Q ff

o

c'atis,

gnatione effu

um

Omniahac faciunt tibi , quia

non noveruntte , nec quant! fis

meriti apud me.

'Tu vetó ne ti-

n

meas , quiaego fum , qui elegi te.

jf

& cunctis opibus preciofiorem,

di

np

cunétisque | deliciis fuaviorem

l Vuln-

exi(timavi te.

Abinfantia mea

gj

exquifivi te , & usque ad fe-

nbuah

nectam & fenium non

hl« "

:recefïi àte.

ats ;

f

jl

lj

socg

jgtt

T

citf

l

(

Nn23

CAP.

$44. DE TRIBUS

CAPIIVA

mp

Paupertatis commendatio

Titt

tügf

4b exemplo Chrifli , & -

Sanclorum,

SCw

Chriftus

Vos omnes , qui tranfitis

d

quaatus

per viam , attendite & vide-

d

fuerit in

omni vic

te , f e(ttalis paupertas mea. Fi-

J

Idf

liz Sion , occurrite modó, & vi-

lÓ

cultor &

amator

dete regem Salomonem in diade-

d.

paupertatis: mate ; quo coronavit, eum matef

Glf[)ug

patct.

fua : quomodó eur reclinavit

Mil n

Àuce r.,

in prafepio , qui femper erat in

[j tf

*

.

- Patris impetio

quomodo pan-

0

nis eum involvit ; qui codum &

T|

d

terram palmo concludit.

! Qi

Ia nativita-

Videte pannos meos & linteo-

"Wpe

£e;

la mea , quibus adhuc puer invo-

j

lt

lutus fum , & mihi fimilem fj vi-

D

[ï

diftis , venite & arguite me &

531.1] eH

paupertatem meatn,

Atf

Ecce fignum , quod ofteudi

*hír

4l

vobis , quod annunciatum eftab

Qu

Angelis , apparuit in terris; pet

llj

f

Mariam virginem impletum ell;

B

j

ut vidiftis.

T ttn

gi"

"ll

W?.f r

| Usquequo parvulinon dili

t

TABERNACULIS, 84 f

tis paupertatem , cum parvu[üs

jtti

natus fit vobis , & parvulus da«

cv

tus fit vobis ?

Sed divitibus videtur hzc flul-

Cinl

titia & fuperbis ignominia ; mi-

itamen & omnibus eleclis meis

Yi

"N

fipientia eft atque gloria,

j

Confidera ( quarfo ) & alia fa. a jejuaio:

jdi

H

ctamea, ejunavi quadraginta 49-dierum;

m

diebus & quadraginta noctibus, 4. 4

DLIIHJ

nihil manducans in illis, poftea

'ent

veró efurii, Vide, quid feci,

(

o "

Hoc erat. jejuniulh. meum,

sïxuff-S

quod elegi , quod opere comple-

Vi. Quis mihilaborem hiunc re-

& lifu"þ

compenfare poterit ? E: quis eft,

u y

y

qui vel in modico me im

itari ge-

flit ? Quisquis ille

eft, dilectus

m

j

tnihi eft,

Fatigatus ex itinere füper pü« In fiti &

1

teum (edi , & à muliere Samarita- Poftulatio-

T

umil»

naaquam petii, & dixi ; Da - 2* 39"2à

jamarita-

etti

libibere, Ecces aquam ad potan-,

aa

PU

i

i

dum:petii qui bominibus vina

Jo&n, 4.

are confüevi , &a

quam i'n vi-

n

lt

num olim mutavi,

"

Di-

n

DE TRIBUS

$46

v

us Ws sss lR 0 n

W'Dif:'ipuli autem mei abierunt

'IS [

in civitatem , ut cibos emerent,

fni

& reveren:es. dicebant Rabli

lii

goanm. 4.

mauduta, — Tanquam neceffita-

D

LT

tem patienti hec mihi miniftra-

LU

bant , & paupertas probaretur in

me , & multa nece(fitas quàm

D

nf

pro

falate hominum fufcepi ; no-

ta fleret,

Et nunc fi diligis; fe-

a |

D

quere me , quia majora his tibi

li

DI

demonftrabo.

En pauper & nudus, tandem

DN

Matt£. 27,

Incrucifi- incruce

füm fufpenfus. Inom-

"Uter

xione ;

ni etiam vita mea parum videbar

M (un

habere j jam cunctis ablatis, fo-

h

D

jus & nudusin cruce figore

]

t

omni

"ts

(

uis me pauperior , qui

folatio humano deftitnor ?

Wpe

Hac in cordetuo fcribere de-

UT

bes , &intente cogitare quía a

"llf

amorem fànéte paupertatis por-

lj

O

funt te accenderee

hpudla

Ecce paupertas ( anim

a mea)

W fan

quibus vetb

is & exemplis te ma-

CIUm fäC

& nunc iterüm cul

gnificavi 5

enllm l]ll

atfimilabo te amica me

'?.

r

a?Sim

1$

vntáà:

: TABERNACULIS. 847

jet

lis es hominibus gaudentibus in

Spiritu fando , & dicentibus:

ytt

Mi

"Tanquam nibil babentes, ( omnia 2. Cor. 6.

gt

posfidentes

at egentes , tnultos

jl

autem locupletantes, — Nos infirmi, v. Cor. q,

g

WUs iguobiles propter. Chriftum:

,

ennia arbitramur ut. fPercora , ut Phil.ga.

Chrflum lucrifaciamus,

qu

Quàm

apta fimilitudo , & utinam in

|i t

multis mihi annuncietur talis z«

mulatio,

, u

2. Recordor jam pauperis fer- S. Francif-

f

Yi mei Francifci, qui paupetta. cus magous

tem- fümme dilexit.

VeptGde: paupertatis

nv'&di'ïïï

caltor:

lbllfislw

lis , & multum fidelis ifte fervus

TU

meus , qui fic illam diligebat , ut

€x cordis affectu dominam fuam

,Jqui 9

Vocaret,

L

)

Et cüm dilexiffet eam,

etiam usque in finem vitz fua di-

nbäf D

exit.

] q'JlJ'

LU

Ideóque in regno meo mecum

tripudiat , quia prius in mundo

(m "

cum fancta paupertate commer-

cium faciens , lztus erat,, Undé

j

etiam illioccurrens dignanter &

[Cfüm j

(

N

b

Qulciter eam in

hzc verbo faluta-

Nn 4

bat:

$48

DE TRIB-US

^t*

!

b

s

Deneveniat domina mea pai;»:—

tll

pertas » caítitas , t obedientias. /

1fta ícilicer paupertas, & du

ADato

pf

pradicte forores ejus , funt pra»

cipua vota religionis. . Hacc de

f

1

m

humili dixi Francifco.

li

l

Mill

.. 3. Sed & de aliisSandlis vis

forían tibi quedam breviterapz

Prü

a hymn

poni , quorum paupertas toti ot-

birefuleet,

*

Ml ytg

$.quoque

Noiii Martinum virium fan-

llf

Martious

&iffimum , qui ob fingularem

fsf

Epifcopus. RU

votionem paupertatis AMarti-

Htri

IU[ibug,

mus pauper & modicus meruit ap"

pellari,

phlfes;

Nec hoc vídeatur tibi defpe-

MT

&tum , quia in paupertate fuit, &

chr[i

Hinc

A

eftSanéctorum gaudium.

* ]

M

in ejus laudem fublimiter decan-

tatur , /Martimus adiraba finu lee

no)meus

zueexcipitur 5. /Vlartintes bíc patt-

!

Jdne, i

per & madiew , colum dives ingre-

lg

md

ditur , bymnu celeffibus boporatut.

lCere

Si tibi amarum videtur , pau-

üend(

lhI

ger & modicu , dulcefcat interim

cceleftis regnt introitus,

Pro-

"mmru[

TABERNACULIS. $4

l

i

h

Prop(;nam & alium civemfi- ltem

$. Augufti.

i

deliffimum , fanctz: paupertatis

Qd

amatoreme

Hic eft beatiffimus

nus Epifcos

pus & do-

Wird

praful Auguítinus , doctor ma-

Cor Eccle«

! Ü

gnificus, de quo ita canit Cleri- fix.

corum chotus ; Teflamentum

d

mullum fecit ,otia undé faceret pan-

Iu

per Chrifli nou babuit.

Et rurfus

i

lür

inhymno j Jmatorem pauper-

14cts , tecollaudant pauperes, &e.

y]

n

Hi fant Pontifices almi, pau-

peres fpiritus , pauperes rebus,

JUi

r l

Ícd meritis locupletes & clari vir-

tutibus,

fil

u

Plures adhuc potuiffem tefles

bv C»:c'

paupertatis adducere , fed hzc

breviter fufficiant , ne teonerare

Bfü'[vö

"

videar,

T

j

4- S. Cur ita loquitur Domi- Alii &a&i

nusmeus,

Nonenim attzdior P'Pertatis

|Ji'

amatores,

j b vw

audire , quaecunque dignetur ma-

gifter & Dominus meus fervo

yif

fuo dicere.

i Mm*

Oftende mihi alios , & fufficit

ij

mihi. / Qui füntifti, & qua no-

: imefli

mina eorum ?

PM,

Nna jf

D,Itti

DE TRIDUS

$;o

——Á $— — Á

D. Iftifünt ele&i amici mei,

fl

in eremo olim conver(antes Pa-

paup(

tres antiqui , Paulus , Antonius,

hi

Macarius, Pachemius, Aríenius;

IT

& Rome quondam Alexius , at-

p

n

t u

que Joannes Eleemofynarius, di-

le&tus frater Martyrius , & pau-

ol

$

*

*

quorum méa

per ille Servulus

Vsf

minit fanctus Papa Gregorius,

h1

Horum converfatio cunélis

Wdilen

eftvivendi fpeculum, &elecmo-

'$ me

fy nas eorum narrabit omnis Ec-

f'ä gym

€lefia (anctorum,

[

tl

W

Jl t

In his lucebat humilitas , gau-

debat paupertas , triumphabat

Ul t

atientia.

MUpttt;

Sed & fanGliffimam Elizabeth

gM I

$. Elizabe-

thz Hun- viduam, quam reticere nolui in

DP

P'I blls

garicz pau- exemplum amanda paupertatis

pertas-

tibi commendo.,

Cujus vitam

li,

& mores ftequenter , rogo , i*

C

1 Paupe

fpicias , utamore virtutü ejus, ad

veram perfeClionem accendaris:

m

& totus in amore caleftium il*

K

Ate "

liusexemploteerige 5 utdefpe*

Q*H [

Us

ühm Í

j

f —MM—Ó ——

TABERNACULIS, ger

r st atl

t

€is mundi dele&lamentis , verüs

itte

paupet fpiritu effici poffis.

gton

am ad propofitam ordinem

hn

Térmo redeat , & omnis pauper

as

'pro nomine CHRISTI diligen-

n dh

ter aufcultet,

Miulta habeo de

» 8;25'

vobis divitibus dicere & judica-

jrunti

te, fed vosnon recipitis me,

fggorms:

f* Vobis dico pauperibus,

p uf

audite me, quoniam eftis ex ovi-

bus meis,

d

Nilite tinere pufi. Pt 12

ommiti'

lus grex » quia plactit Patri meo

Hare obis vegnum.

Pauperem l/aie £,

i

quidem vitam hic geritis , fed

multa bona habebitis , ( me in

u^

paupertate dilexeritis,

Si. dili- Paupertas

UEW

J

Betis me, gauderetis utique Caret bonis

quia ad evangelizandum pau-

terrenis,fed

d nüþ

abundat

s

peribus miflus fum in mun-

Cælc&ibm,

pl

um.,

i "

)!

Cum effem in mundo, dile-

t0r^r

*

*

pr

Xi paupertatem

divitias vero

^abere nolui , quia non fünt ex

j

uU

[]

Patre , fed.de mundo,

"iU

UWCJ

Qui enim volunt divites fieti z. Ti». 6

in hoc feculo , incidunt in laque-

Nné

un

. DE TRIBUS

852

um diaboli, & in varia defideria

fiun

cordis , & difficile intrabunt in

regnum colorum.

ln

tl

Mattb. x9.

Noneft autem regnum meum

dehocmundo. Si exhoc mun-

&01

do fuiflet regnum meum , mini-

!rlffa

flri utique mei deferviffent mihis

hi

pl

& magno comitatu mihi aflitif-

3e4n.1$- fent. Ngnc autem regnum me-

Q]

um non eft hinc, fed fa&tus fum

Rl'(,pl

fervus & minifter totius mundi.

f

Alf]

iT

WMatlb, 2o. Non. enim «veni miniflrari , fid

siniflrare ; ( dave amimam -

j

dj j

um vedemptionem pro multi.

V&m, |

l Qub

Inclinate ergó pauperes mei

autem veftram in verba oris meis

D

D

li

& difciteà me, quia in pauperta-

i fm

tate vos praceffi.

$:t dives,

ïïlc,q

Sufficiat vobis paupertas ve

|

Qui cum

flra , ut divitie computentur.

Chrifto

gauper,

Gaudete & exultate cum a, quia

merces veílra malta eft in codlo.

Non turbetur cor veftrum, ne»

que formidet , quia ego füm; qui

loquor vobis,

Vir.

p

m

EABERNACULIE.-ä.fä

Ál

Virih;;er ngife, & conforta-

u

miniomnes , quiarnicitiam cum

fancta paupertate conjungere (ta-

tui(lis,

m

Permanetecum ea , &

ero vobiscum.

jurmutr

Nolite lugere neque con-

ss

gt

triflari, quia divitias non' ha-

betis, fed letamini in Domi-

j

qunti

no Deo veflro, quia eas con-

tempfifis, & pauperes Chrifti

MUSM

fa&ti eftis.

;

4 y

[

6. O (ancta & laudabilis pau-

pertas, quibuste laudibus effe-

"m

i

ram, quomodó te appellabo,

& quibus modis te amicis meis

evcs Fd

recommendabo? O. quàm mi- Qu ex d.

| OXISm

v

rabile exemplum oftendi cun-vite pro ao-

paup

€tis fratribus egentibus propterbis fa&us

chHuïq

me,quandoinops & pauper

gt

Tj

factus fum propter

uw]þfv

illos ?

ne

f

l

WLUG

if

Áifh

l

Nn753

CAP,

* DE TRIBU$

hu

CAP. VI.

lia

h

Paupertatit cum. Humili-

TItr

fate cognatio C con-

f X10,

qum

qi

Ed timeo adhuc fatis: quod

[j P[I

b

peregrina fis in multorum

li

cordibus, Veniproindé, quia

til,

mittam tead quandam famulam

D

mihi notiffimam.

»

m

Peregrinare. parvo. tempore

LOf

apud illam , .donec veniat teme

m

pus vifitationis tuz eris gloriofa

lhtos

& fublimis; nec vocaberis tune

IN

, defolata, feddile&ta meas & eris

LT

corona glorie , & diadema in.

Mpe

manu Dei tui, . 'lunc fulgebis

uT

ficut folinregno Patris mei , &

lg

pulchra eris ut luna in confpectu

Al

. meo.

*hoy

L4

Interim tamen multa pro no-

&

mine meo oportet te pati , &

Myä

per multas tribulationes intrare

"l

regnum ccelorum.

Nolitamen

: (ama

in hocdeficere, quiatecum füm

n

in

TABERNACULIS g;;

— —— —

in triEulatione; eripiamte; & glo»

rificabo te.

a. P'erge proindé fecundüm Paupertas

i

meum confilium , ad locumad humili-

quem monílraveró tibi.

Scio, tfatem mir-

quod Domina loci illius te liben. titur,

qui

ter propter nomen meum gau.-

tf

denterque fufcipiet. — Jam mihi

j

de illa per fervom quendam fa-

yld

mofiffimum inàmatum eft, qno-

niam tibi (ancta converfatio ejus

gt

per omnia congruit.

Unde nec

ipfa inetepertectaeffe , aut diu

L

]()[rül

Íola nonpotettconfiftere. — Sur-

D)

TUf

ge dile&ta amica mea Pauperta:,

du

yent,

qui

Pauperta, — Dominequo va-

J

lt

dam, & quomodo poílum viam

Ícire?

M

D, Per me, inquam,tranfibis,

yja

mox habitationem illiusattin-

ges.

Ego enim füm via.

y l

d

i

Paupertas,

Et quod nomen oar, 14,

(

elthujustam fan&lz famulz, de

jgud

I

|

l

quatantabonaaudio, Domine?

,/; | 'ndica mihi, ut audito nomine

)

j

exur-

Í

&j6 DE TRIBUS

-exürgam, & transeam cum fes

Ítinatione,

Et cum pervenero

Wil

adillam, falutabo eam; &dicam:

igvcn

Benedicta filiatu à Domino;gau-

lUIl

(j

de & lztare filiaSion . quiaad te

me mifit Dominus,

drlp

K

3, D. Quidtu, ó Paupertas,

Tdomn

interrogas de nomine ? Magnum

dtg

a

eft enim. nomen ejus apud me,

1lit

It

& apud fervos meos pracla-

N

(

tum valdé.

Ipfa vocatut Hs

Xf(as

silitai.

Ài

Paupertas

Sanctitas & virtus ejus, Àn-

!

q h

humilitatis

li

€uftos,

gelis & hominibus venerabilis

eít. Prohacfcriptum eft dete:

iülm l

Vs

Bonis mentibus, paupertas fo-

leteffe cuftos humilitatis,

Ecce

l Y

D

Paupertas, ecce; haceft, dequa

ll

dixi tibi,

A

t

Y

Rutä- ?5

Haceft Noémiilla, pulchra

"H] h

eft, &amicamea eft,

Sicutte

b

d

abinitio dilexi, ita & hanc di-

(w Q

ligO-

Cuftodi hanc. humilita-

ifeh

tem, quàm maxime in Sanlis

j

meis diligo.

D

ii

Nolo, ut derelinquas eam:

M hsm

am

N

$.

d

TABERNACULQS. 8j7 |

u

Nam fi reGé perpendere velis, fi-

vt

miliorumtui in omni terra non

Al

dnvenies, apud quam íecurius

10f

zi

U:

diutiusque morari poffis,

d

Omnesterelinquunt, omnes

defpiciunt, fed humilitas vera te

utih

in.domum ftam introducit, Co-. Ambz co-

ll

É

J

u*

hg

gnata enim eftis , idcircó fimul at vir-

i

habitqre debetis,

tutes,

)

rl

Non eít beatificanda illa pau-

y

pertas, qua humilitatem ne(cit :

Neque Deo placita humilitas,

T

b quapaupertatem defpicit.

yii

jitigitur vobis cor unum &

(tà

j

anima una in Deo $. nec dicatis

Sibique

jf Vobis aliquid proprium , fed conjuadtis.

i

fint vobis. omvia communia , "??

u

victus, veflis , & omnia, qua ad

4

iujus vitee pertinent neceffaria,

U]tml

Siquidem Paupertas vellis tuain-

Slw ,

terdum videtur vilis & inculta,

UM

Íed propter hocà domina Hani-

litate nonabjiceris,

um!.llt'

$p

Credo fimiter ,. quod his ex-

,terioribus innotelces,qualis apud

mefisintus, dummodó non eru-

T4

befcas.

De

M

1

$j DE TRIBUS

Pa

De vilibus indumentis etube-

Nonabhor-

Ti D

rent à vili- fcere

fignum eft latentis fuper-

firot

bus indu- big , &de hisgloriam quarere,

[

mentis ;

vitium hypocriíis,

Calcei tui

quiq

veteres fünt, nonnunquam X

AUtrmi

confractos vidi ; fed Humilitarin

tj

his ambulare non veretur, quia

t $

multi Sanctorum nudis pedibus

propo;

tranfierunt,

(tefcan

Undé apertiffimé legitur in

H

lfàia propheta , quia dixit ad

fii

eum Dominus: Vade, & fohoe

Nb

Jfaie 20,

faccum de lumbi tuis , & calcede

ET

menta tita tolle de pedibus tusz Et

lt

Vf

ftcit f oadens nudm & difcalcea-

i

J

tü, — Ecceteftisidoneus;ad þro-l

* bt

bandum veritatem rei.

üuka 4

Nec cibis

Menfatua, 6bona Patpertn

hIT

fimplicibus: fimplicibus cibis tantumque ne-

Rlper

ceffariis contenta efts. humilitas

fop

huic intereffe fobrietatis convi

Wld ]

vio vult pro nomine meo liben-

L

tifimé.

0(1

PAil, 4.

Paupertas,

Scio, abundate,

l

D)

& penuriam pati ; ubique & in

i

emnibus inftructa fum,

Om-

V

I-liäl

at

TAB—ERNA'CULIS g 99

I

1

nia poffum ineo ; qui me con-

llf

N

fortat.

URT

4. Scire tamen etiam debet

j t

quisquis hzc verba legcrit, quod

luam

infirmis & debilibus Patpertas

atl

condefcendere mifericorditer no-

u U

vit: Sed fortioribus hzc ardua

l

I

Ts

proponit,uthabeant femper,quo

crefcant,

enit !

Hinceft, quodipfalaboribus Non fugi-

qu

unt duros

tl

& fatigationibus fpé infiftit,

abores &

"

nec panem füum ociofa come-

fudores,

ul

dit , ut Apoftoli verba coniple-

4.Cor, 1 Is

n

repoffit, quidicit:/ NHl onero-

")

fes fui, fed in fatigatione die & no-

uc,ad

üe panem ociose nmon comedi; &

multa confimilia,

-Humilitas: autem collaborans

/

TO

n u

Pauperiati de quibusdam per

Jl

)v

W

hu

jl

Prophetam conqueritur: Quia

in laboribus bommnum uon (unt,

Pfalæ.7:.

j

ji] hbæ

eum. boiidnibus non flagellabustur,

ide). (inquit) zenuit. eos. (uperbia.

fn

i

Etin Evangelico , dumalios vi«

deret in foro flantes ociofos. in-

i

(r

ctepat illos dicens : Quid-hbic ffa- Mattb,26,

:

r

$6o DE TRIBUS

tittota dieoriofi? Ite & vosin rvz';

Ür

neam team ,. C quod juftum fue-

bct, I

tit,dabo oobs,

«00

Paupertas in (lratis indifpofi-

lnüm, (

"Nec firati

tis , autinterdum in flramentis,

uj

guritiem.

culcitris.aut mattulis, requiemfi-

TUtin

bi qualemcumque fufcipit,

miingc

Humilitas veró non in molli-

.l'l[h

bus nec preciofis lectis requicfcit

ln

fed neccum cun&lis rebus, qu&

Ü

füntmundi, flatuit vel exiguam

f

amicitiam jungere.

Wal

Hattä. FD

Legitenim, quia feannes ine

d

dutus evat pilis camelorum ; & qui

fs

sollibus veffhuntur in dognibu ve-

Et audivit de me.

gum fant,

Àpt, g.

Fulpes focueas habent && »volucres

celi nidos ; Filius autem. bominu

Conþ,I

non babeiubicaput fuum veclinet,

$. Paupertasetiam fervos &

l

j

ancillas, pradia & palatia, cun-

]thm

&la quoque qua ad honeflatem

«"n gau

aut commodum prafentis vit&

"n

pertinent, non poffidet , alio-

"od

quin venerabile nomen füum

amittit,

At

&PUI

"Om.

p o

m

TABERNACULI&. 86 1

T

Omnia hec Huimilitas nec ha- Neque ame

U

l)

