quia diu foris manere non eft fe-

Nonhzrene

n

curum, Renue confolari exteriüs dum foris,

fivis recreari interiüs,

Noli cum corvo extra atcam

J W)

jf

manere, fed cadaver. citó fuge,

Efuriens redi,

i

paícet te Chriftus

?S

jf

pàné codli.

Si neceffitas urget, velinfirmi-

Gll! on

tas aliquando ad extra te tenet;

moram cave, redi moxintra, ne

st

diluvio verborum pereas, autla-

d

queo tentantis inimici capiaris,

jf

ul*

!

j2 SOLILOQUIUM -

—— —— ——

Übi tet pe- Multe fant infidie libenter

yicula,

extravagantisanime , GL magnz

li

tutelz citó revertentis columbz.

t

Quacümmon invvenffet, ubi vequie.

h

li

efceret pes cjus, vever[a efl ad Not

inarcam, — Ettuergo vade ad ccl-

)

lam taam; & habita ibi ; fitqueti*

n

bigrave effe alibi.

Anima un. 2. Beataanima, cujus confci-

f

Wn

de beata,

entiaante Deum mundaeít, nec

ulla tenetur re vana 5 neque amo-

re alicujus inquinata, neque odio

VT

tabefacla,

W

Beata, quae nullam confolatio-

D

n

nem ab aliquá creaturá. quarit,

fed omnem fpem fuam in D«eo

onit.

s

l man

Beata;quz refpuit omnem fo-

rinfecam & temporalem requi-

f)CHI

*l

em, & quacumquead carnis per-

tinent commodum ; atque liben-

Q

ter pro Chrifto ample&litur labo-

rem & defectum.

inten

Beata, quafeipfam Deo com«

Vg

fOIUq

mittit, utíecum faciat, ficut i

-

!li

placuerit,

nj

Bea-

(

$23

d

[ d

A

1

loriam

ibat

Beata,—qdæ nünquam g

fuam quarit , nunquám volunta-

g

l)

tem (uam fieri detfiderat 5 fed Dei

inf

gloriam & voluntatem in omni-

r

bus rebus intendit, amat; & pro-

?

t

jj

ponit.

Beatay

E)xiæ'fe alienam facit ab

fqucb

omnibus temporalibus rebus, &

puram fe fervat apud Deum in

u

lfüj L

cunctis actibus fuis.

quüä*ï'

4» Oquacumquetalis esani-. Feliciras

ma5 gaude & letare non modi- animz foli

qUCO-

Deo iahz-

G; quia vales jam verlart in intiz

rentis.

mis & coeleftibus, & Deum lau-

"

x

u

dare diebusac noCtibus,

Beata & benedi&ta à Deo, cu- Eeec?. 2 1r.

HD:*'

jus defideria furfum funt : Cujus

jl

manus & brachia expanfa funt,

ficut duz ala Cherubim, Cujus

g

;-atniï,['?

oculi mundi, ad contemplandum

Deum.

[quehllü'

Cujus omnis vigor & labot

u

interior vadit'&aícendit, & non

revertitur, donecinveniat, quem

pe

Et

folum pre omnibus amat.

j ücu[ j

cüm invenerit;tunc omnibus ob-

H

litis,

$24S0LILOQUIUM -

——

litis, fe'quitu,r. eum, quocumque

j

dilectus volugrit & duxerit.

UE

Utautem locutus fuerit, gau-

lor

debit ad vocem ejus dicentis: Ego

mpr

dile&tus tuus, unicus ; & ele&us,

(«

Genef.15,. Ego mertes tuamagna nini, Elto

Wi

humilisad profperaj:

;

&

P

m |

! ter adverfa,

t

fortis ig-

i

Ecce,qui diligunt me;quomo-

)j

uam

do confolantur per me.

bosi

dulciter putas tra&tabuntur,cum

puus

.depofita omni moleffia corporis

tioni

-é&animz , adaternam requiem

D

"

* füfcipientur.

ADRIY

Animzfaa-

$. O fi tali fruerer dulcedi-

li

€zdulc- pe, quemadmodum anima fan-

Ton

do;

&a ,. Deo dile&a. & devota $

dlmw

quando fopitis fenfibus ,. furfum

in fpiritu fertur;& elevatur fupet

Mi

femetipfam injaamplexus Dilectis

ts

& Deo per intimz diledtionis

T

vinculum copulatur: :

f

is.mei theä

O Deus meus, eótd

firar

faurus verus, non ignoras; ; quin

Wrpr

hoc doloris mei intus abíconditi

ltar

L

unicum foret refrigerium,

[

j

l

ANIM .

$2j

.

»

t

Datur pra

I

| Sed hujus un&tionis tu elargi-

.

tores &infufor,

"'Tu doces, tu

raero Dei

benepla-

hortaris ; tu foves; tu confolaris;

Citos

t provehis & fuftentass tu du-

ld

Cis & reducis & facis cum ani-

(IE

má,quam elegifti,ficut vis; & to-

yti

tum bonum eft, quicquid agis

& vis,

T

M

Eso veró quafi vas acidum, &

d

boni fpiritus tui infufione indi-

u

gnus, petofacram ipfius emana-

tionem mihi ampliari, quatenus

(

ïeqw

& interna dilectionis tuz dulce-

dinem guftare; & facras illas deli-

ye

Clas valeam praféntire : quas ani-

mam tibi ftudiosé vacantem non

j

diffido frequenter mereri,

u

l

U

- Odotavi Àlonge aromata coe-

leftia, cum deanima fancta medi-

TUb

M

tatus fuüm qu&dam interiora

mentis ftudia.

*

u

6, Sed tu Domine fcis, quàm

d

raramihi, quàm tenuis eft ater-

?i

norum cogitatio, quàm frequen-

j

YUA

terarentia verba, quàm rudisin-

D

entids

j

fcnc&us & impacata coníci

SI

quim

*

j26 SOLILOQUIUM |

quàm confufa interiora mea;illu-

Tib

unata & indevota , nec alicue

jus;nifi meá [olummodoó calpà.

lol

Bonaanimz

Interdum tamen viam. qu&e«

D

pix confi- rensadinteriora , affumptis me-

derare utie

cum cogitationibus in fecretoy

(iin

le,

de bonis eleCtz animz feriosé

p

pertraco ; quante fint letitig

nequ

ftnt

coeleftes , ac delicie fpirituales

i]lqu

in ejus corde: qua.pax, qu&

tranquillitas , quz fpes & exul-

p

&ra

tatio in Deo falutari uo : cujus

l

eloquum dulce , & facies de-

€ora,

p

E« licet brevisfit mora, eftta-

Q

men gratiofa hora.

M

D

7. Hizcautem me cogitante,

& teilluminante tenebras meas,

invenio fuper me juftas querelas:

W q

«D

Et fntio per occultas gratia ri-

mulas, quia talis G taliseftani-

Qf

ma tibintimé unita , &fic tuel

locutus es.

z

letn

m

Ea que &

Illa tacetab omnibus fenfibili-

n

qualafiat bus ; & tulo

Tis,

la,

queris ei in fpiritu de

invilibilibus,

E

Vi-

]i

ANIM

A

E n«

ul

Videtur quafi derelictaab om-

nibuscreaturis: Et tu eam cone

c:iif:'

folaris modis ineffabilibus.

yp

u

Dixi ego rurfus hac in corde

meo: Vaanima peccattici.con-

ptisn!*

j

Ícientiz gravi, converfationi te-

[

pida, non habenti lumen gratize,

nequefolatium fpirituale; qui-

| lzuf:

renti lacryma$; nec invenienti

PW

aliquas,

Paxhuic, qua Chriftum fin-

Lj

T

ceréldiligit, & oculos cordis fui

ab eo nunquam defleclit?ied quze

j

placita fünt. ei , femper inquirit,

quia in pace & equitate ambula-

? Ü

bit, &ingaudio ejus non miíce-

bitur alienus.

:W*,'

Vidcbit, quod bonum eft oci-

jj

um ejus, & guftabit , quia fuavis

| quä,hä

e(t Dominus Deus fuus , in quo

q

confidit,

jl

Elongabit fe à tumultibusex-

jj

ternis,& expectabit cum proven-

fl

tu magno adventum ejus in inti-

srfï' jl

mis,

ji

i

Ecce;(icoperaturDeus in vafis

ibi

n

$28 SOLILOQUIUM

äbx electis... Si quis venetit ad

eum, non reverterur vacuus, qui

dii

ET

libenter dat aquam fitienti, & pa*

nem efurienti.

d

Deusani-

[ur

8. Deus meus , cüm inttoie«

mam inhz-risin domum amantiste animz;

bitans quid

nonne pafces eam tuo lacte,& de-

!

operetur in

eà,

duces aliquando etiam extra fe;

pra abundanti tuá dulcedine, ad

capiendum te fine aliqua corpo-

rali imagine ?

U

O veritas, veritas; quantum

us

DT

valet & agit charitas ! 'Tunc lo-

queris illi verbum tuum fecretif-

li

fimeé,& oftendis ei omnia novifli-

U

ma &antiqua in chatitate & fru-

ij

tione feliciffima, ubi finiuntut

O

omnia verba humana,

hi

Ex tunc facis maximé tibi cort-

d n

fidentem de aterná requie , de

lt

San&orum confocietate: Quia

u

prerogando .pignus fpiritualis

N

UT

gratig , valentiorem utique red-

disad fperanda , quz non videt;

Va

& ad fpernenda

U

fenfü tenet,

praentia , Suæ

lu

Re

P

ANIMJE

$529

:

g

Recordare mei pauperis men-

TE

dici (Paterbone) per vifzera mi-

a

fericordietuz , & mitte panem

decoelo verum, verbum bonum;

Ql

confolatione & gratià plenum,

us

CAP. XI.

u

De magná dulcedme e

]u

confolationein Deo,

(eiii

4Mnia offa mea dicent, Domi- Pfalp s g,

ne qui fimilu tibi?

W qi

Unus eft,& fimilis illi non eft,

p

Deus meus eft: Et omne com-

ä

?

j

paratumei, nihileft, Dilectus

Deus ami-

1;

f

intimus, & amicus fideliffimus; .

us fideliffi-

p

j

qui amantem fe nunquam defe- mus;

rit, fed cum amante fe libenter

u

fociat.

T

Et fi aliquando fe abfcondit;

)

autangufliari permittit ; non hoc

n&ll'jf.ïï

agit,ut reprobet ; fedut probet,

«

purget, & erudiat.

u :

E

Nonergó omninoó tunc defe-

| W*ï

j

rit, fedetiam fapientiusin(truit,

[

utappareat , qualis quisqueex fe

TU V

fit, & quousqué pervenerit,

'm[iil Y

ama-

: Pulcher es,dilecte mi, &

H

j

bilis

p

f30 SOLILOQUIUM

bilis valdä, non carni, fed menti,

E

non oculoaut fenfui alicui , fed

us

animz credentimundum cor ha-

Thar

benti, & adinvifibilia atque fpiri-

pori

tualia fe transferenti.

4

Cojusta-

*

Qui ergà tibi per devotionis

Nttg

men unio affectum uniri defiderat, neceffe

luj

nonconfi- efl,utomnem carnalem affectum

Titas

fticfimul

in fe mortificet, & puritatem con-

Ti

cum amor

* (cientie maximé cuítodiat.

caraali:

LOU

Difplicet enim tibi;f quisgra»

fibus

ditur ad fragiles creaturas pro

L

mendicando folatio.

h

d

Proptereaintrorfus me vocas,

W

Ildq

utamem te;& jubes,ut expectem

lo

te ; quoniam tuac inveniam te,

[l

quotiescunque me poftpono :

D]

ficut tu visjita & ego volo,

ÓH

o

Autetiam

Ethocerittotumbonum me-

n

mercena- gm, ut gratis te colam, gratis fete

(

Ijo; quo

viam: Nullam timens amiffio-

Deus n

Thang

nem , nec aliquam faciens cum

fhf,m

colitur grae

.

tis propter amore avari

tiam,quia pure amar-

ltànq

feipfum.

temapprobasanimam, Oillam

il

unam, in vità & in morte tibi foli

Ttef

Uunitanm

Xl

Ego

y

ANIME£

$;

Ls

Ego autem longe à te proje-

)!

&us , fzpé eoperaliam viama-

i

mando res perituras; non ficut o-

Wi

i

portet, nec ad quem finem decet,

2. Sed necum his peream,te- Ex creatutis

[

vertar citius, confiderando in eiserueada

n

laudestuas , &ad te affectiones laus Crea-

oris,

fed

meas dirigendo,

vt

Tu Domine Deus meus, qui

Id

omnia fecifti ex nihilo, da ex om-

nibus pfallerenomini fancto tuo.

Tf

Tua eít enim potentia, tua eft -

pientia;tua bonitas ac pietas,ter-

u

nà quoque majeftas & gloria.

Regnum tuum, regnum omniutm Pjzls, r

2

féculorum : Et dominatiotua , in

omni generatione Ó* generatione,

p0n0

)]0-

Tuomnia difponis , qua furfum

yyn

fünt, & quz in terris.

" Omniacognofcis , omnia in

grmp

;

manutuáhabes: Nihil tibi refi-

ftit;nihilteconturbat : Sed cum

jdir

tranquillitateomnia judicas ,. &

u

rebelles etiam tibi fubjicis, & fer-

vire facis.

"

Scsomnia; que geruntut in

A

üni«

i

52 SOLILO(LUII-I—M

Csjus po- univerfo : Ecantequam fiant,cer-

tearía, fapi- to fine conclufifti,

"u es Deus

if

entia & bo-

eitas relu-

Coeli & tertee, vifibilium &invi-

tii

Il

centin om-

fibilium creator & gubernator,

omniumque temporum diípofi-

(s

ixbus.

üy

tor.

ln

Conferva, quefo, per orbem

famulos tuos longà latéque di-

t

ümpn

fperfos,tuo tamen fervitio fpecia-

Faceos enatra-

C

liter deputatos.

relaudestuas, & voce confonà

li:

T onmg

ubique gloriam tuam pradicare,

Excita corda eorum valenter

Íi

T

inamoretui: Et dona eis om«

N

Vr

nia opera fua fan&o-fine confunt-

mare.

IN

Prxfertim

3. Oquàmpius, quàm dukis

u

adorg

inSan&is & es diligentibus te? Quàm bené

electis,

places guftantibus te?Qui exper-

tl

Uaf

li,

tifunt fuavitatem tuam , nórunt

l

inde melius cogitare & loqui,

Vincit enim tua dulcedo om-

|Confe

t [j

nenidulcedinem,& dulcorat om*

nem amartitudinem,

tih

l

Domine Deus meus.de te viri

?i

fanclilocutifünt , & prophete

ln

nontacuerunt.

Quot«

l

ANIM £,

$23

itlc:r-

; (&ot(.;uot fuerunt Sancli ab

ls

initio mundi, in tecrediderunr,

T

tibi fervieruntin hofliis & mune-

fi!dj

ribus tecoluerunt , nomen fàn-

€um tuum laudaverunt & bene-

jj

dixerunt; quia te Creatorem fa-

"d

um, & omniüm rerum condito-

y

rem cognoverunt, Gintefuper

4

omnia fperaverunt.

i

Cognoverunttein vifionibus Qui fortes

fuis: Tu fiquidem reveláfli cisia ide ; fye

vl

& charitate

a

nomen tuum;alium przeter te ne-

fcierunt.

adhafergns

at

Cuftodierunt legem. manda- ais

t

aj

torum tuorum, quam eis dedifti,

Non funt fecuüi. falforum deo-

rum figmenta flultiffima: Sed

Jj

ii

adoraverunt te Viventem in fe-

n*

culafeculorum ,. qui creafti om-

ia

nia,

a

'Levaverunt vocem fuam in

mqvï»

confeffione laudis tuae ?

uiatu

at

de excelfis clamorem magnum

autibus eorum infudifli , dicens;

Ero füm, qui fum.

"Ante me non

Evod. s,

efi fornatis Deus , Ó pofl m mon

Ifà. 3.

j

€rit.

i

4;4SOLILOQUIUM

ii

d

erit, Feci, quefutura fünt; €

Ti

preterita non perierünt à memo-

tiá meá.

p

Hac audientes & intelligene

pl

tes , elevaveruntetiam in longin-

j

uo fidei oculos, credentes quia

ügll

Uam

falvos nos faciet Dominus :: Bt

It

qui venturus eft, veniet; & non

4

mentietur,

Qu

Hac prafcientes , confolati

funt non minimum; & vehemen-

iij

[//7

ter admirantes prafentiam affue

Y

tura majeftatis, prz ftupore de-

Ts

fecerunt,

,

Refpirantes paulifper, & pre

ln

gaudio afpicientes Dei potentt-

RU

am venientem,dixerunt: Ipfeeft,

Y

ipfeeft , Dominus Deus noiict

n

2. Tim, 2, efl,&aliusnoneft. — Ipfe capit;

Ti

& falvabit nos. INon. pote

t

negare feipfum , quoniam ve

C0n

rus eit,

Sicutaudivimus , ita & vidi-

adfe

mus: Sicutctedimus, fic &lo»

Y

quimur,& teftamur veritati, 5«

litjg

mellocutuseft Deus; dixit, &

acta

m

ANIM ,

r

Ü

d

Wt

factafunt, . Dixit,Conffium me- I/z, 44.

jm

sm flabit,vefttum filii hominum,

peribit.

idin

4« V, quicogitati inutile, &

.

Mi&'ä. 3e

poftverba Dei ridetis, Vze, qu

1

lo

yt

uog

fingitis de cordis veftro fapien-

y:!

üam, Ginpotentiá veftrá erigi-

mini.

h

Audite vverbum Domini, qui

«

quaritis Dominum; fcitote quia Qj,, ,

/Ch(«

judidum . ejus cum. babitatoribus

lod

terra,

jte

Non eft bonum, fiaver(i fue-

u

ritis: State, & confiderate vias

ejus, Revertimini , & venite,

M

A

libenter fufcipiet vos; quia mi-

J

fericors & clemens eft Dominus,

i

Nec ficut homo iram fervat, fed Et hínc aii.

T v

j

omnia peccata donat , infüper & os quoque

gratiam paiorem cum pofteriore ?à Deum

nx!

reftituet,

Tantum toto corde

provocant.

pmäm

convertimini , & donate vos illi

ad ferviendum mente fideli,

4b P

Hac vox Sanctorum in auri-

f

bus meis.

Quafi melos in con«

LL

(

vivio ; & quafithusredolens de

,Xn "

4

thu-

L

$16 SOLILOQUIIIM—

thuribulo, ficeftverbum Dei in

tir

(tti

corde puro,

Sancti autem tui Domine re-

ton

pleti Spiritu tuo , memoriam

b

abundantiz fuavitatis fuze eructa-

verunt, & eloquia fua nobis etu-

LU

hi

l)

&tanda reliquerunt.

Meusautem fermo fapé clau-

Ti

ditur inter anguftias ; afcendendi

lo

iter nonhabet, Sedíi ignisde-

Cos

furfum venerit, ericignitum elo-

d

Et fi incandue-

Hf

quium meum,

rit,mox confumet me.

l

Non fübfiftam à facie ejus:

At

I

Quia ficut à vento paleajfic tolle-

Ti

tur de corde meeftitia : Et ficut

mven;

)

rubigo ab igne,confumentur pet-

:

«ata mea.

(R) (

Iguis divinus omnia combu-

cal[ &

rens,mundabit arearh cordis. De-

?

ts

Ícende, & accende ; modicum

Qd

tange me, & evolabo,

Yttit;

Prateritanonerunt, & futu-

lIs

)(

ra non computabuntur,quia om-

nia mala oblivioni tradentur.

Vetera tranfient j in abundan-

lr

üua

u

ANIMJE,

$37

[ P

XRI

LE

mDCh

tiá nová venient

; &affluent de(i-

deria fancla, atque ex omoi latere

[d

f

confurgent, ubicunque flaverit

at

Spiritus almus,

æeun

$. Timornonerit, fed amor Mira muta.

W

jb

totum implebit;ceffabitque quaf- tio hominis

Íao: Nam dextra Dei eft hac Divino a-

more fuc-

T

d

mutatio, ldeó quod loquor

» ceafi,

al

fs

non mea , fed ejus eft laudatio.

.

fUl

(*

Confolatio. lugenti eft; panis

ituf

datur petentis hauítum füfce

pit

Íitiens,

jcito

Manus «gro data eft; vacil-

[

g

anti baculus venit.

Deficiens

^ W

vires tefümpfits requiem laffus

;Ehx

invenit,

T

2

Defperanti nova lux oriri vifa

&t5 clamanti venit. refponfum,

g

Caliganti infulfit dulce lumen,

(s

ignoranti via patuit, & porta illi-

»

)

có eft referata pulfanti ; Adfuir

veritas, titubanti fuccurrit ancto-

ö j

l

itas, affeClanter quarenti obvia-

vit mater charitas.

"

nluf-

Cupient Dilecto loqui, occur-

p

rit -lætior ipfc ; Ecce, adíum, -in-

[

$

quit$

;j$ SOLILOQUIUM

quit 5 dic, quid novi nuncaccidit,

Antübiexcidit, pro me pati &

agere debere.

Volentem cum eo petgete,

nec hoc prohibuit.

Statimque

afcendi, & oblitus fum;quicquid

moleftiz habui.

Defiderium

Q

Defiderantem cum ipfo habi-

ejus manen- tare, noluit mecontriftare: Sed

q

dicum Di-

E

le&to,

lenibus verbis edocuit ; quia mo-

dó id fieri non convenit.

Deft-

toj

[]

derium tuum bonum eft, & pla.

cetoratio, quam prafentafti mi-

lir

hi: Sed oportet adhuc differri.

Áig

Differtur

Vade, & reverterein domum

ly

adtempus tuam; óannuncia tuis, quanta

€erto con- ; fecir cibi Dominus,

Et dic eis5

D

&lie,

preparate finguli corda veftra;

HOI

& deponite grave onus peccati

& (itis cauti & fortes , adverfus

fik

i

inlidias diaboli,

Vigilate, & orate, ut nonir-

K0j

10,

tretisin tentationem,

Tempus

Ti

prope eft, ut paratos vos invee

nijam, Ecce, prædixi

vobis.

Wt

CAP.

y

ANIME,

539

"P

TU

CAP. XII.

j Pi [

De unico : [ummo bono

quarendo,

W

Ic anima sme« ,

(f

Salus tua ;'ga Pfalm,34.

fum,

qii

O quim nobilis es anima,

Anima nóa

quàm mira virtusin te latet:

ug quieícir ni-

f

Qu

quiefcere non vales, nii fumma ! obteato

J

jf

adepto bono, & ultimato inven- , " mo bo-

tofine! quo cognito & invento,

»

ceffat motus tuus.

jN

O bonum füper omne bonum!

yiu

li

il

Ó finis fine fine; quando fruar te

fine modo;& fine fine ! multa hic

i

qu

inveniobona, fedqusalterant,

$

non quz fatiant,

jdi

Porró unum. eft. neceffarium. Luc, 10,

aïtü

:

Hocunum quaro,hoc unum de.

]

fidero. Propter unum omnia,&

Jf

exunoomnia, LHac(ihabuero,

contentus ero;Et nifi potitus fue-

y

ro, femper flu&tuo : Quia multa

j d

me implere non poffunt.

g

Quidhocunum ? Nefíciodi- ó Quili

jy

eeredefiderare me fentiosquo ni. 2ono

Z6

hil

(

$4o SOLILOQUIUM

—Ó

d

hi n";;iiLIS, nec majus eft , fed nec

copitari poteft,

Non enim hoc unum inter

omnia; féd unum (uper omnia

e(t. Deus meus eft,cui adharere,

l

&inhzrerebonum mihi eft.Huic

K

Pfsl. 22*

dico,huic clamo ? Dic atima.me4»

)!

$alus tita ego fum..

li

if&is ani-

l

2. Quidultraconcup

mameadefiderioplena? Nonne

Ti

melius eft, ut uniadhzreas quàm:

multis?Ex unemulta,non unum.

p

ex muitis

j

Ti

Ceffa, multa quatete , uni te

Qu

junge; uniadhare, in uno totum.

confiítit;.

BU

Multimu. —Quarant alit multa & varia

taórvara abexua$j tu quareunumintere

)

quzrunt; xnumbonum, & füfficit tibi.

L

Ecce, alius villam querit, alius

i

in negotiationem Ínam vadit.

qi

Xlsltc, 14.

Alius argentum & aurum mul-

tum congregat s alius voluptates

T

ambit & honorese

Aliusamicos & cognatos requis

fiun

itas,

rit,notos-&aüïnes libenter vif

Ihg

lius

m

ANIM £.

N

f4t

li

j

. Alius urbes &caä;lla inttat,

& varias mundi partes defiderio

oculorum ductus lu(lrat.

n 'mt;

Q

Alius fapientiam;alius poten-

hat

tiam , alius magifterium , alius

i

regale aut principale petit obfe-

Et in hanc moduma-

ul

quium.

lius hoc , alius illud , five in fecu-

at

lari,five 1n fpirituali flatu requi-

rit.

| Nur

Pauci unum,& propter unum, pauci u-

;ggqUï

I- num ; ia

j

puré & fimpliciter quarunt,

deóque nec flabilem pacem inve- quo tamee

omala $

? yl

niunt, nec internam gratiam fa.

piunt.

y

Quicunque enim funt Chri(li,

non temporalia , non terrena

&

quarunt , tanquam tunc magni

gt

j

& gloriofi effent ; f1 his omnibus

abundarent.

Zfi(l ij

j ^

3. Nonergóad te pertinent,

u ifti quzrunt, Ó anima devo-

n

ta? Profe&ó nihil.

p

Deteftor baec omnia: quía ue

num eft bonum meum , unum

if

"a

diligo, unum requiro ; & ipfum:

7

melius

y

f4t SOLILOQUIUM

melius mihi efl, quàm omnia bo

»

À

na infra vel füpra.

t(

Si tantum bonum invenifli,

hortor te & fuadeo tibi , cuftodi

& tene , pro quoomnia contem-

Quo habi-

püfti, Namillud habendo;ce-

)

to, facilé

tetis carere non erit onerofüm,

l

e(t carere

3

Coeteris,

imó pro ipfo lucrando , omnia

dare & pati debere, judicabis re-

li

éiffime dignum.

4- Quare ergó nunc anima

mea , tam fingulare & fuperemi-

n

nensbonum. Quamdiüincar-

ne vivis , quatere ne ceffes , quia

lisg

nec fatis inveniri poteít, quod ad

plenum comprehendi non po-

fsj

teit.

Eritautem finis quztendi cum

D

venerit hora fruendi. — 'Tunc e-

W

nim erit omnia in omnibus, ipfe

folus unus, fufficiens omnibus &

j

fingulis,

tf ibi adhuc quaritur , ubi

*

f

femper invenitur

*

non tameri

ficut hic , cum labote, fed fum«

Wil

o cum gaudio & amore, .

Qu-

Df

j

ANIME,

$43

—

Qmaor

Qualis autem fit piis in hac vi-

tà , multis docetur nominibus,

n

nec ignoratur ab expertis.

j

Adverte tamen aliquantulum,

u

(experientià magiftrà juvante )

nàt

qua fint divinz pietatis nomina.

.

"

Pauca tibi expono

.

fed plura

atque facratiora ejus doceat gra-

ügblil',»

tia,

Ecce, fponfus eft amantibus, Varia di-

IK mi[ï

& qui adhuc in timore ei fervi-

viax pieta-

tis n0miaae

uptltw

ünt , metuendus Dominus,

Pater eft bonis filiis , malevo-

ii

fes!

lis autem diftrictus judex.

n

[ullL

Infirmis eft medicus ; & fanis

r

folidus cibus,

:

Do&or eft ignorantibus , &

i

"

obtemperantibus fibi falus ater-

"

fur'

na.

hus

Via eft incipientibus, veritas

T

proficientibus , & vita perfectis,

v

Spes eft peenitentibus , & ju-

ftusconfclator optimus,

A(]

"L

1

m

Gloria ett humilium , & poe-

na fuperborum,

[

p

Lux eftin tenebris, & lucerna

f

in noctibus.

at

Qf

j44. SOLILOQUIUM

T0

Dat medelam 2gtis merlxtibus;

& vinum lztitie multum trift

IT

| l

It

bus.

Stat cum pugnantibus, ambu*

ttar

lat cum proficientibus,currit cum

glltb

ferventibus , volat cum contem-

plantibus,

DEE]*

Adeftorantibus,oquitur cunt

N

W

legentibus ; quiefcit cummedita-

tantibus.

lm

CL

Opera Dei

f. In omnibus fils operatur

3

irreprehen- Unus atque 1

dem DEUS , appa-

fibilia.

rens (ingulis prout vult 5 & non

Mi

eft repreheníio in fermone ejus,

| fup

I

ue inveftigatiooperum ejus.

Qs

nech

agna funt enim & infcrutae

AU

bilia judicia ejus , & nemo dicere

poteít, Cur ita facis ?. & quare

fj

huml

hunc magis quàmillum eligis 2

Stulta eft hominis interroga-

r

E

Qtm

tio advetfus omnipotentem , &

omnis- adinventio filiorum À-

dam.vanitas & nihilum.

Mite

.. 6.Quomodo placent tibi hac;

li

& qualiter fapittibi DEUS?

ln

Dené fapit mihi,, & opera ejus

i

non

ANIME.

!'47

——

u

dU

noh pofli

ntmihi difplicere. Ju-

Ti

li

ftus eft,& quis poteft eum argue-

re deinjufliniá?

ui enim hoc fecerit , con-

m

(f

"i

trarium fe illi conflituit , &ar-

Ti

guetur ab irreprehenfibili lumi-

neejus,

]uf

Sed haec quas;audifti;quid funt

n

in confpectu ejus ?. Vix fcintil-

u

la modica efl; ab eo,quod intrin-

fecus latet,

h

fl

0i

ueris, quid iftud ? Dico :lucipien-

wüh

ibus magis

V

Nefco, quid eft , fed eft totum'

onvenit

fupra me , & quafi inacceflibilis

meditatio

um

i

quadam caligo;cujus principium humaaita-

ficut & finis ignoratur.

tis Chrifti

j

1!

[

j

Sit proindé potior meditatio q'àm divi-

tua & affeQus frequentior , circa

nitati$,

qua

i

PTOG. 2 fs

humilia veftigia JESU. 5 & noli

Iglb '

i

ad alta citó confcendere , ne op-

primaris à glorià,

nf

Verüm , quia amor intenfus

n

interdum oblivifcicur reverentiz

& timoris , tolerandum eft, fia»

1

liquando de dile&to fuo amans

)

u

intenfé inflammatur ; ut qua-

1

tat;

ni

--

j46. SOLILOQUIUM

rat , non folüm qualiter p;;rvu!us

&

natus in prafepio vagiat , autin

D

patibulo crucifixus pendeat : (ed

m

qualiter gloriofus in ccelo re-

gnet , & cuncta fub coclo mirabi-

n

liter difponat,

Á

Mattb, £.

7. Libenter fequor teaman-

p

de JESU in terris , fed multó li-

T

bentius fequerer ad coclos.

[id

Ubieftthefaurus meus, ibi e«

tit & cor meum.

"'Fhefaurus

fin

meus tues , charior omni creatu-

pus:

ra; qui es ad dexteram Patris.Pro

o

me incarnatus , pro me elevatus,

V

Exemplum mihi reliquifti in tet-

h

i

tis , proemium te fervas in coelis,

Y

Ad te igituroculi mei 5 poft

f("]r

Pfal. 26,

te omnes greffus ibunt. 7774 di-

[

tit-cor meum , exquirit t& facies

Q

mea yfaciem tuam Domine jugiter

Í

T

requiram.

Q

Usquequó Domine vifio glo-

Fob, 12.

rietue ? Quare faciem . t'tam

DT

ab[condis , arbitraris me inimicum

Mitia

tuum? Scis utique, quia tamdiü

J

fertur hinc indé animus , trahitur

&nol

2

M

$47

E—N'-IMZE.

& retrahitur ih divetía affectus

:rparvu'jd

ia

meus , donec tibi tanquam fuo

n

amabili jungatur in coelis.

c

Vis etenim amoris quieftere Amor mo.

lo miüh

nefcit : fed defuo amato incef- r2 & quie-

tis 1mpa.

fanter quarit , nuncios emittit

? tieng,

r

-

preces geminat. ; fed nec fic di

ii

mittit , quia amor omnino pof-

o

fidere vult, quod concupifcit.

gus,ibl ]j

8. Trahe ergó me,ut curre- Dile&tum

"

"

feqninoa

[hd

reincipiam ferventer poft te, O-

giau

poffumus

pus mihi eft tractu, & magno tra-

nifi traCti

yiid

Cu. Nifi enim traxeris , nemo pracia,

.

dud

venit, nemo fequitur

3

quia ad

jl

fe quisque curvatur.

l4

st

Si trahis , ecce , venio

,

ecce

(l

Sinau-

g

H

feflino , curro , ferveo,

.f

tem , nec curro, nec quaro; vix

[ fäü'

eft, quod fequi defidero. — Sed

1 manum dederis , tantó celeriüs

ii

curro , quantó fortius traxeris.

Vox Dile&i mei trahentis : Ef

ii

"T

ego cum exaltatuts fuero à terrá , o- Joam. 15.

j

mnia trabam ad meipfum.

ESU bone , trahe me poftte,

€s eur-

9

;( non folàm ego,fed omn

rems

$43 SOLILOQUIUM

€Ant. r,

vemus in odore unguentorum. ttuó-

i

à

tf

rum, — Primüm itaque trahe me

Qui

poftte , deindé fequantur alii vifo

exemplo bonz vita,

ll

t nefuperbire poffemus, bo-

DIf

num eft nobis,hoc fimül fentire;

Af

quia non in viribus nofiris, fedin

lity

odore unguwentorum tuorurm

DEU

€urrere coepimus,

Ttlef

tolor

9, Hicefttractus divinus,fi-

ne quo proficit nullus -

.

L

fed nec

D

lnClplt aliquis , ficutitidem dixi-

(f

ï0l"rlo

füi :

Neimo vvenit ad me yuift Pd'

Wt l

tev meustraxerit eum,

& C

l

d

Quem ergó trahit Pater , uti-

que fequitur te, & deferit fe. Be-

V

fecef !

né tractus videbatur;qui dicebat:

Matth, $.

m0ffx

Magifters fequar te, quocunque ie-

Ti

Hs

ao

Sed non eft omnium, ficad te

affici

.

L

nec patvz eft animastam

MU

i

parate ad omnia te fequi.

Propter Je-

« Quid tibi obeft anima

"ieri

furn defe-

Q

mea, quod propter JESUM non

zendaom.

HDI] ET

gaa,

deferis omnia ? Quaretam invi-

B

té

M

AIïIIMPE.

$49

T

té fepararisà vanis & peritutis2

at

Quid juvant hac vifa 2

ürdiit

cce,cum per res mortales &

vifibiles creaturas pergis , volens

m

in eis contentari , perdis meliora,

e

À fammo bono te dividis.cum

W"

Ocagis? Gà verdacbeatá xter-

náque vita te avertis,

Idcircó

| qum

miíera & infelix manebis , plena

l

doloribus & anxietatibus.

TU

Quocunque enim te vertere Extra eum

T

jn d

m db

difponis,dolores femper invenies omaia ple»

wh'm [

& tediamulta , nififueris iterum 9? dolori-

. bus&mifea

ad Creatorem convería ;

:

quia rii.

ipfe eft pax tua,

& requies fecura,

V

Verüm , fiin terrenis minimé

"

feceris motam , nec pedemin li-

y dl

mofixeris ; fed potiüs confide-

n

u

raveris, & venerata fueris in fpe-

culo creaturarü , non imaginem,

üam

j

quz tranfit, fed eum , cujus eft

mifite

hzc imago & füperfcri

ptio , bcaf

taeris & non morieris,

ER p

Cüm enim cuncta vifibilia

g

non ad fruendum quaris, fed ad

benedicendum Creatoris tui no- Creature

w

[i

Ine

ü aobis [cala

m

rro. SOLILOQUIUM

fint ad

men afpicis , fabricando tibi ex

CgO

Creato-

fummis & imis operibus ejus fca-.

N

rem,

lam quandam , cui innitaris ad

furfum pergendum ; liberaberis

&l

utiqueà feculi vifco peffimo, &

Áii

tuo de(iderato fini fatis. intimé

Q

copulaberis ; qui eft fuper omnia

li

DEUS benedictusinfecula. À-

[m

mene

llqu«

CAP. XIII.

De unione anima cum Deo,

tili

Wof

&* de fabtractione gra-

| Ms

tie,

Ti

Pfal, 62,

Dbafit anima a pof te.

negm

DEUS meusconfolatot

d

verus , tu fcis, quia non taedet me

ilte

tui : fedquotidié libet tibi in fe-

turbgl

cteto meo loqui,

b

Sed ubite quzram , fi fortead

T

horam perdidero? Quis me pet-

d

ducet ad te ?

f

'Tu fuper omnia DEUS; &e-

DI

go inter ifta inferiora homo pat-

hüm[m

perculus.

Tu in ceelo, & ego

LT

inmundo,

'To folus altiffimus;

M üit

ego

ANIMJE,

$$t

3

E

ego veró mendicus fum & pau-

ul

per.

al

Quis menfus eft diftantiam Aaima eti-

bt

ccli &terrz? Hac valdé diftant, am híc cum

mm()uï

fed tu longiusà me.!

Deo uairi

; nf

uisergo metibiadunabi2 P?'*

peromü

Aut tu facies, aut nullus po-

terit.

:CU(HI i

Veruntamen fi vis , fiet-

utique celeritet.

'Ta autem nofti , quia eadere

mihi proclivius ex me eft, abs te

72

veró ftare donatur & proficere,

f gll'

Ideóque pendet anima ex di-

gnatione fpiritus tui , & infufio-

ylh

ne gratig (alutaris,

Jubente te,

;ggï&itü'

elevabitur de terra $. avertente

| [Zdüg

autem te faciem tuam , ad fecon-

turbabitur.

j

Propter charitatem tamen tu-

am & manfuetudinem , affümes

ilott

me; & deducet me mirabiliter ad

zi

te dextera tua,

'USJæk

2. Quisque terrigenz & filii

J

hominum audite, quia poffibile

0 M:

eft ac facillimum apud DEUM;

Si-

j

'm fiat , quod fcriptum eft :

5

mul

7Z soux.öqnug

j

P/3,48. mul in unum , dives & pauper,

jun

Pauper ego (fum, & omni

bus in-

türb

digens : fed divesifte ; DEUS

3

meus eft , nullius egens,

inia

U coaftat

Hujus rei fi non magnam ex-

&l

diverüste- perientiam , habeo tamen fidele

It (

ftimoaiis, teftimonium , undé id probem,

li

tpu

quod poffit anima Deo uniri pet

li

€4u: 2.

ratiam, — Dileéhus mew (inquit)

lCT

qiihi , &* ego illi , qui pafcitur intev

Tietit

lili. Hoceftteftimoniumami-

lt

ci & amicz , fponfi & fponfe:

W

conveniens fatis & validum facre

hii

legis teftimonium.

awn]

Secundum aute

m fimile eft

W

huic

[

*

Volo Pater , tt omnes t*

goan. 17.

lls[

num [int ,ficut & nos unum fumttie

ll

Ecce duorum librorum præclara

.

.

oj

téftimonia

quibus liquidé pa-

nam,(

tet, Deo poffe animam famili-

BC

Tlg

titer conjungi , fecundüm grati-

m

am coelitus ipfi datam.

Xes qui

Ea

Etfi tes tara eft, tamen và

T

t[, m

Jis; fed aon

dem difici-chara e(t , ne

c ignota amanti,

Quamvis quoque fit difficilis;

tll

impoffibi-

N

$.

non eít tamen penitusimpoliibt-

lis,

uani

j

ANIM;E.

$53

M

T

Quam ergó DEUS fibi (ic con-

I

junxit, nemo fe

YUs

b f

turbare audeat,

parare aut con-

^ DEU

Si ftupes dignationem hujus

'

unionis , obftupefce & admirare

Cf

jen

excellentiam bonitatis ejus, nec

non & affümpte humanitatis

prob'

fingularem unionem.

yutit

Licet ei agere, quod vult; qui P/4t r5 .

m(lü*:

facit mirabilia magna folus, — Si

ft

(

meritum quaras , invenies bene-

yui

placitum voluntatis eus,

g

3. O dulcis focietas cum Chri« Societas

u

fto,& fuüb alis Chrifti! O gratio- €» Jefa

à conjunctio, plena dilectione & $lciffima.

f

fuavitateSpiritus fanctisquze me-

g

lius fentitur ; quàm dicitur!

l i

J

Hac pertinent ad animam, que

j FW

n

emnibus mundanis fe fecit alie-

qwd

nam ; quam non tenet amor vite

l hi

pracfentis, fed futfüm vexit fecte-

)

tum mentis.

i

Quantó iftud notius e(t aman- Paucis ii

mgnïl

ti, tantó obfícurius eft & mihi, ta.

1 Zmü

Vellem tamen libenter intereffe,

i

quandoanimz devotz folet bené

Aa

effe:

| FOIT

J

Ü

$14 SOLïLOQUIUMm

[

effe :eft autem illi bené, duä fue-

jise

rit cum fponfo in metidic,

LT.

Abfentïa [

Eft & illi malé &multum -

jus quàm

| d

f1oxia,

gtó, fi contigerit JESUM abeffe,

fi definant fluere aromata gratia;

j Dro,

| I f

fi minus fapiant literz fan&tz ; (i

txdet orationi aut medirationi

l EUmpn

NT

infiftere 5 fificdenfantur cordis

nebulz , & tantüm pravalent co-

tfi

tj

gitationes noxiz , ut cohiberi vix

^

jf

valeant , fed pené fimul omnia

bona priora obruere nitantur.

li,

(lin

4. O Domine DEUS , quid

fic facis ?

uis eft ifte hidus?

t

Vl

Opie JESU , quid in hoc facto

praetendis ? Sitibi non difplice-

ET

m

ret ; optarem latius inter te, &

dilectam tibi habere colloquium.

ffnt[an

Et quàm

molefta a-

Ex coquod ipfà votis omni-

hl

bus tuam gratiofam quarit prz«

M

nimz a-

manti,

fentiam , quá caftis foveatur dili-

u(]am

ciis ; miror,cur ipfam paten'sin-

At

terdum federe fic defolatam.

Tt

Quafiipfanon effet, qua te expes

Wi

tiflet ; ita pertranfis & recedis,

A lnv

- Ipfa autem gemens & fola, E*

"nf

jus

iif

ned —

ANIM&,

Ny

fU

ii

jus enim vox ifla videtur, 4fnin Ifaiu 2 £,

mea defideravit tein nodle, Nox

ylutt

]

ei eft, cam tu vera lux non ades,

h

Md

n

jl

recatur ergó tuam prafentiam,

ne tenebrz peccatorum eam

fin

i

comprehendánt,

FAf

tuta

Sentit utique incomoda mul-

v

1

ta , fubtra&tá fibi vifitationes tuze

j

v

graiá, Nifi etenim aliquid paf-

fa effet , non tam defideranter

u

poft te clamaffet,

Bu

T

