lmó totus liber , quaui-

tus ef , oranti fervit.

Quid enim efl Oratios

li

(

vift meutisin Deum elevvatio ? bic autem qttid

aliud agitur , quàm ut mens bominsin Deum

&

'l"

j

elevetur ?

j

[

Quia tamen expedit. oratura , certum fthi

M

in ovatione fcoptm prafigere , C certam ovandi

Lj

J ,

materiam deligere ; libuit bic fingulaves ,quas-

dam C feletas , in varits necesfitatibus oran-

J

di , & füfpirandi formulas indicare , ut Chri-

flianus VIATOR , cui bunc velut fidum vie

J

T

Comitem & ducem , ubique praflo effe defidevo,

femper & ubique ad mantin babeat , undé pios

in Deum affettus nutriat , & devoris fufpiritn

exprimat.

[

1, 02«

J

G- G G9

*

1. Oratio Preparatoria ad omnem leclionem

piam. lib, 3. Cap, 2,

P22 146

1j

2, Oratio ad. iimplorandam: devotions. gra-

tiam. l, 3.€. 3.

1f2

3. Oratio Gratias agentis pro cov[olatione di-

H

divina, l. 3 . c. f,

»7

!

f

4« Oratio pro amore Dei impetrando, ibide

.16I

!f

f Oratio ad bumiliandum fe coram Deo. . 3*

c 8. Irem cap. 14.

19I

I6l

6, Oratio Gratias agentit prosvocatione ad di-

inun fervitium. l. 3.c. 10.

r7

| U

7. Oratio pro beneplacito Dei perficiendo. l.

2.C. Ij

19j

13

8, Oratio Reffgnanti fein omneDeo benejla-

eitum. L go €« 17-

199

»y

9. Oratio ad patiendtum fe offerentie exemplo

202

Chriffi.ibid.

Yo. Oratio Confitentis faas infirmates, & di-

A

vinam gratiatm adoerfus vita miferias im-

plorantu, l. 3.c. 20.

208

Y 1. Oratio Znbelantis à mi[eriisvita prafen-

tít ,ad Deum ; in quo fülo & falus & quits

4l

anima. l.2 . c. 2 T.

212

nimo

E

12. Oratio 44 difqma beneficia grata a

1 e*c a...

P m

GE) GE GEO

Dd

vecolenda , &» laudandam Dei in diflvibu-

d

endo (uis donts providentiam..3«c.22, 217

mj

13. Oratio pro. purgatione Q illuminatione

l gl:

aenti contva cogitationes patem internam

turbantes.l.3.0/223. 223. ltem, 235

| lff

u

14.. Oratio Petentis libertatem menti inter

N

variasciras C necesfitates bujus vvita. l.

220

3. 6 26,

1. Oratio Hominis in tribulatione vvel teuta-

zione conflituti,l, 3,c. 2.9.

258

)"lllj

J

16. Oratio Optanti fuper omnia inberere

T

Deo , carnis defiderits fopitis ..2 43 4.2 $3

r'

17, Oradio Zbjiaentes fe coram Deo, & om-

nem gloriamvefgnanti.l.3,c.40. 268

:imi*f

i

1 8. Oratio Non fidentis proprie confcientie,

fed divins clemeatie,l. 3. c. 46.

287

i

19. Oratio Hominis miferias bujw vita deplo-

ranti , & ad. beatam vvitam füfpirantu z

J

sutilis. etiain loco. praparations ad ovatio-

29t

aj)g,

nem.l. 3. c 48«

"

20. Oratio Homini in defolitione & afflistio-

ne Dei providentiam laudanth , eique fe

fübinittenti.l. 5 . c. $O«

303

1. Oratio Pecaterü dignutm . fe cafligatione

H

potiasquam confolatione agnofcentis. l. ».

C- yz.

r

Ti

22« sz"

n

n

od

GE) GE) GE

22. Oratio Poffulanti Dei gratiam contra

natura corrtptimmem. l. 3«c, $ g.

22j

(

23. Oratio Hominis omnem fuam fpem inDe-

um congiientis l. 3 , c. $9.

346

Quartus Liber de Imitatione 5 feu potius

(utantiqua M. SS. legunt)de Sacramen-

£0 Altaris communicantibus, tum Lai-

cit , tum Sacerdotibus , piiffima & utiliffi-

N

J

mà Exertitia fuggerit,

[P

Ante Communionem pracipue conveniunt,

De

CAP., I. IT. ITI, IV. IX. XVII.

Poft Communionem CAP, XI, XIII. XIV.

(s

XVI.

Hac ipfà indies fub Sacrificio Miffz fpiri-

tuali Communioni facilé. pius Aíceta

applicabit.

N

PL N I

I. Partis Opufc.

THOMJE à KEMPIS.

TO. T

5

VIA-

VIATORIS -

l

l

n

CHRISTIANI

y

PARS ALTERA,

Vi

In quá

W.

THOM,E de KEMPIS

li

Soliloquium Animz,

Vallis Liliorum,

J

De Tribus Tabernaculis.

Gemitus & fufpiria animze poe.

|

nitentis , feu de Verà Com-

lt

punctione Cordis,

Cohortatio ad Spiritualem

profectum,

RIREHSSUBEUSES

COLONUJE AGRIPPIN.JE,

Sumptibus

GEORGII LEHMANNI,

J

M DCC IX.

"

]

THOM;E à KEMPIS,

CANONICI REGULARIS

$. AUGUSTINI

SOLILOQUIUM

A NIM £,

ïgnms in Deum affe&ionibus ex-!

citandis apuüïmum

—

i

$

P

a,

.

É

^W

X

j

T

[j

t

SS

AO

(

NS

"

T

| til

| dii

Wen

j

N

[

ts

H

C

ftf

n

li

»f,//

—

| f

NNN

!u

—

Lf

N

D

|

GE

453

—— Md

PROLOGUS,

Onfolakionts gratizaliquae

ententias devotas in u-

n coaceranvi libellum,

queim meo peclori &barius cominit-

Y

tere vvolui , & quafi queddam delee

Gabile pratum » voarin arboribus

confitum , pulchbrique venuftum fla-

/,

vibus babere difpo[ui, Ubi ad legen- Scopus &&

dum fpeculandumque optabiles ina-

€us au-

eris ia

terias tempore mecesfitatis , pro fo-

hoc Solilo-

vendi anims tadio velimavore ob-

quio con-

tecli , quandoque introirem.

Ícribeado,

Ut autem lucide €& promptà in-

z

venirem , fb quá arbore requie[-

X

cerem 5 *vel quis ad legendum flos

gratior effe , fingula capitulovum

loca * rubricatis tituli prefulgere

fea.

. Vario etiam fermonam genere, Obferva

nuic loquens, nunc di[putans nunc varias pot-

onasin his

erans , nunc colloquens ; nunc $n

Soliloquiis

propria perfona ,nunc in peregrinas

loquentes;

p'4* quas aos

** Pro rubricatis titulis aumeres po- feré paílipa

faimus,

PROLOGUS,

p

"-

indicavi-

placido ffylo textum prafentem cit-

inus.

cumflexi.

Rogo ergà , tiemo legentzum in-

dignans moxveatur [uper firibentà

manum ,quia fibi taliter confabula-

viplasuit, Ignofcat quoque incomz

!

pofitioni , & facilitatà dikamimtt,

!

pen[aus quod Deo mon. avtifidofay

[/

fea fimplicia & pura. magis veda-

lent. -

Quod fi forte ufpiam fenfus aut

qinus integer , aut minus clarus ap-

[

l

paruerit , [uper bus pium flagito cor-

redovem 5 denuncians ei» ff quid

l

ineptum inveniet ,ex inad'verten-

[

tiá potits , quam ex propofitoid wi-

bipronitiffe.

"Adhuc , quia bumana juditia

(quamxvis probalilia ) falli poffunt ;

«d te omnipotens DEUS & Pater

lumintum , fupplex di[cipulus vecur-

ro C iffud Soliloquium tibi vepra-

fento ; ut tu digna approbes , vitio-

faimprobes ; inibique *vel alteri f-

del; ferxoo vediüs ferenanda , qu

difplicent , infinues.

:

Pte«-

um

Dameceapmy m

ER?LQGUS.

4!'93

$

T

Precor itemque Pater. fantle, ORATIO

largire anibi exiguo mancipio tuo,

To impe-

!

tranda ani-

ln

tempus Q? boram commorandiitn u-

mi tran-

jl

H

berrimis pafiis Scripturartm , quá quilisate

[

mee charisfima delicie [unt , && e- adcapien-

!

vURt ; douec dies eternitati illu- 5 fcriptu-

Y4$s

Hf

eefiat , & umbra mortalitati incli-

TE

netur,

[

Subtrabe proindé curas inutiles,

amores temporales , pasfiones noxi-

[

[]

45 , alidsque caufas ab otio concupito

me vetardantes, . Oportet enim li- Liber &

LL

T]

berum. effe animtm & tranquil- tranquillug

7i

; animus ad

TU

lum ,deintimis & drvinis medita

medican-

[

cipientem.

ldeó, ut talem confe-

dum de di-

i

l

qui merear , benedidione. celeflis viais1do-

dulcedinis tua me imbuere digneri; acus.

& infundere $ ut tibi ad gloriam,

;nx'»"

ii

mibi quoque ad qualemcunque

"

vP'[

loquar confolationis

L

gmtiqn.

I

m

)

Ill

l]

s

,

)

U2

SO-

460

SOULOQWUM

5 CR2 cÀ» C*5 e*

Cää Cæi-" Cäa (,Jäu cugp

k

d

sOLI OQUIUM

3

ANIM JE

d

CAPUT I

h

f

f

De defiderio anima qua-

reutis Deum.

li

f

Obferva hic colloquestes Theophi-

lum , Philotheam , & Diledium

Q

feu Hominem , Aaimam , & Do-

Ti

minum

li

Pfsl. 72

Ihi autem adbareve Deo

N

bonum e£&..—.O breve

W

M

& dulce verbum, De-

um ambplectens , & mundum ex-

[

cludens univerfum ! Quidam-

plius dicendum, & quid ultra cu-

piendum ?

Nonne fatis eft,

W

fi fiat , quod jam dictum eft? Et

h

fi dicantur alia & alia multa, non-

l

nead hoc unum reducenda funt

0i

omnia ? Dic ergó anima mea

cum Propheta : AMabi autem ad-

Wi

barere Deo bonum eit,

-

O Deui

LE

ANIM

£.

461

""

O DEUS meus , tu unicum

bonum meum , folus bonus &

dUlCiSo

l

De te loqui , dulce eft

amanti 4 de te cogitare , fuave

e(t devoto

Lj

?

cujus cor non eft in

mundo, fed cecum abfconditum

in ccelo,

Ut tu fis ei fola vera

J

requies, & intima füavitas : nec

hiscrucietur quotidié , ubi tentat

falfa cupiditas,

DEUS meus,

quomodo eft illi in corde, qui

u

tuofervetamore ? Quale gau-

dium ejus , quem nulla delectat

,

creaturar

ALLA

im

vanitas ? AÀn non

lr

vox ejuscanitin P(almo, de quo

L

& fermonis fifcepi exordium ; &

taliseft : Quid mibi e& in celo,

P/at. 22.

Q 4 te quid volui füper terram

fdi

T. O anima fan&la , anima de-

:

vota ; & ad Deum füfpenfa. quid

W

hocaudio dete? Ovuid eft, quod

loqueris ?. Parva tibi videntur,

qua in coclo fant & in terra?

j

L

if

3. P. Parva miht funt om»

fa.

V g

T.

uid

p

462

SOLILOQUIUM

/ T, Quid ergo quaris? Quem

Ó

vis fine iftis ? Et ubi invenies

eumfíinehis ? Habetne nomen,

Q

L

aut locum , aut habitationem ad

h

quarendum ? Ubieft locus ha-

bitationis gloriz ejus, de quoce-

[

P/Al, 2 y.

cinilti dicens : Domine dilexi de«

b

£orem domus tua C* locum babwae

gl

gionu gloriatua?

Refponde ob

fecro mihi, Nam

D

[

fi poteris eum mihi indicare , ibo

tecum & quaremus fimul , etite

h

l

ue Deus tuus Deus meus;& be-

né nobis, cum fuerit inventpsä

no

bis & detentus.

Í

3. P. Quid hocquarisà me5

autcur tale aliquid fcrutaris apud

me ? Putas, quod tibi talia di-

5

cam , aut dicere valeam ? Quod

fi charitas favet, nonne rei hujus

raritas , autetiam fecreti profur-

ditas , magis dicere prohibet?

Quid me interrogas ? Interro-

E

a cos,qui audierunt & viderunt.

Ecce

hi (ciunt ; quis fit ille, quem

ä

quaris,

Sed

|

ANIM;E.

465

—

T

((

| Sed potiüs eum interroga, qui

v

üovit omnia — Ipfeenimeft,de

Vs

quo fit fermo ; qui melius fe tibi

il

indicabit : & ubi nam habitet,

long? clarius demonfttabir, Is u-

u

yt

tique eft , qui docet hominem fci- p/1, ,5

71

entiam 5 dat quoque humilibus 7«c. ;.

gratiam fuam.

uM

Accede ad eum, qui revelat fe-

M

ipfum , cum voluerit , & cui pla-

'

j

cuerit? nec eft qui fine eo aperiat,

X

p

Potens eft folus revelare tibi gau-

u

diam amantium fe,& ultra quàm

ii

potesà me difcere,

4« T. Et nunc, quid (ic loque-

tis anima fan&la & humilis? Ne

T

&ítimes me velleà te inquirere,

PU

"

i

quod forté fciri non oportet aut

nequeat dici, - Maneat fecietum

u

nj

tuum tibi ; claufum fit füper te

officium tuum $ ftet Krmum fi-

(

gnaculum fidei : non moveatur

j

a

velum à fan&uario, Manduca pa-

nem fanctum in facrario,. Intta

Ti j

tabernaculum domus ttizsafcen-

quim

de fuperius coenaculum: ingrede-

4

fe

g

464. SOLILOQUIUM

re cellarius Regis aterni 5 aut

li

quod praflanuus eft, & amabi-

d

lus fonat , thalamum fcilicet coe-

f

SMatths 1 $. leftis Sponüi tui.

l

Sciofcriptum : Non eff bonum

fümere panem filiorum ,O mittere

[

canibus ad mauducandum., Novi

D

hoc , & legi, Tu autem vide,quid.

&

fequitur , & miferete mei fecun-

h

düm eloquium ejus , que dixit 5

Q

atelliedunt de micit cadentibus de.

k

sienfa dominorum fuorum,

[

Noli proindé celare verbum;

Ü

*

E

fed de ubertate

quod fcifzitor

i

internz fuavitatis effunde vel u-

nam fcintillam amoris igniti, Da

;

guttam parvulam vini pretiofi j

emitte de optimo unguento vel

f

modicum odoris, : ut & ipfegu-

W

flare valeam , cujus tibi nota eft

d

pars optima , & amabile tam cre-

li

brofolamen,

Deus quid

f* Quid cunctaris? Satis fac

mo valet

in t fit, ae- defideranti,,

& aperi oftium ami-

i

il

co jam tertió pulfanti, . Dic dile-

l

dicere;

quid ia ne-

éta de Dilecto , me tamen non

D

Dng-

[

ANIME,

46*

At

negle&o. ASi nom vales , ficut bis, fortaffé

u

eít, dicere , dic utcumque potue- aliquate-

(

ris. Nam dicere ficuti eft,quis va- *.

lebit ? Etquis dicentem caperet?

n

-

Ergó fi non utin fe efl, dic fal.

ii

tem qualisfitinte. Sinon quid

Vi

fibi, eructa tamen , quid boni fe-

g

cerittibi.. Quisenim ,quid fitin

f

!

fe, inveftigabit ? T'u non poteris,

!

!

j

l

b quód confeffa (is , & non ne- P/al, 15$.

1]

gafli dicens : AMirabilu fatta eft

füentia ia ex me ,confortata est,

T

( nonpoteroad cam, — Quà iboà

i

j

- fpiritu tuo?

j

. Si ergo nonfufficis penetrare

i

fpiritum. tuum , quem cteavit

Creator & Vivificator omnium

1

QY

fpirituum , quomodó penetrabis

n

increatum ? Nonne ideó (tupens P/21. 24-

dixifti : Domine qtis fünilis 1i-

1

il

bi?

Dic tamen obfecro , per ali-

m

quam fimilitudinem , cujus ef-

d

lentiam nec dum attigifti, Ne-

iW

l

que enim ex parte negare debes,

g

cui non totum revelandum non

U ;

€, P.Fa-

[

a(timas.

46 6 SOLILO(&JIUM

. 6. P. Fateor ( inqui ( mqunt) quia ni-

iium curiofus es tu, & i impor.

tunus mihi, Perfcrutans omnia

mea,& ad fecreta cubilis mei mit-

tis manum tuam. .. Mifi te ad il-

lum , & iterum venisad me? Me

quaris , an ipfum ? Sed queroà

te, cujus es fpiritus ? Quiefce ob-

fecro , & noli mihi moleftus effe;

quia fuüpra me eft ; quem quaris,

7. T,Btont

.

*

Nunquid qui

Deum quarit, tam facilé conqui-

efcet ? Noli protrahere . fermo-

nem , quz potes citó adhibere

confolat.oncm. Quo usque ani-

mam meam fufpendis? Quid di-

:i

G. 31

cis , & non dicis ? Vivit anima

tua , quia non dimittam te, nifi

benedixeris mihi.

Etenim pro

benedictione mea erit , f1 oflen-

deris eum mihi, — Jam ergo; fi

ä

vidifti illum, dicitó mihi palàm,

J

& ego eum tollam.

$. P. Rurfus illa: Videotein

defiderio effe, & in amore Crea-

a

j

toris laborare

Rem difficilem

aIne

)

ANIM/£,

467

*

j t

à me poflulas

,

& nefcio , an

Ul

fieri poffit , quod optas.

Scit

(

li

bené , quem quaris , quia non eít

«

meum hocdicere tibi, - Videtur

ho

taleeífe feratinium tuurn , quale

Mie

anticis

-

^

India Cet. r.

& fponfz in

4

zithi ( inquit ) quena diligit. amima

( N

3ne4,

jj

k

Vis ergoà me difcere , quis fit

ung

ifle? at quid boni mecum ege-

*

»

rit ipfe

Utrumque autem fe-

cretüum ^meum — mihi.

Sed

U

W

f

non es contentus : nec illius

Jii

magnitudine deterreris , qui coe-

J

los excedit

r]

.

nec mea parvi-

tate averteris, quz nullius mo-

u

menti füm in confpe&tu ejus,

u

Cur impofuifti mihi onus iftud?

Ho« enim dicere labor eft ante

me ! donec intrem in fanCtua-

"

rium DEI & intelligam.

Cur

visfcire , quod loqui non licet ?

z, T. Et dixi : Nunquid non

gt

libet ? Et permaxime,

Pla-

:Q!ü'

cet enim ea fepé magis fcire,

nduntur. Mihi

N

qua difficilius pa

i

6

tamen

46 $ SOLILOQI-IIHM

ATRU oU as

——

tamen quæfm ne ita difficilis fis,

t

ut omnino taceas.

Ne timeas,.

?

quod hac inimicismox prodam.

E

Servabo verbum tuum amicis, &

valdé amicis, Securé dicas mih.

[!

Ecce duo

in fecreto filentii tui,

bicfoli fumus.. . INec Cego levitae

li

te, nec tu arrogantxa " delectabi-

f

mur s fed in eo, qui nos confi-

q

dere fibi fecit , de quo &loqui

f

mur..

Siautem fupervenerit ipfe; de-

WK

mus locum., & fit in medio no»

W

ftrum, Et fi dignetur loqui,liben-

W

ter audiamus, nosqueinterim fi»

leamus. Tuautem non teneberis:

j

illa hora refpondere votis meise

Tllo enim loquente, filere debet

ommni caro.

DL

1o. P. At illa:-Bonum pactum.

eft. Sit ille tantàm nobifcum , &

li

feramur ad. fecrerum. noftrum.

zl

Sit ipfe dux verbi; & ducat; qy.w

xosire delectat.

Dilectus iíte ,. de quo dlll-

W

gentuffime 1cilcitaris,.talis ac tan^

j

tu$

| N

ï

náde

ANIM..

469

—

—— —

I!IS ,151

um

tuseft;utfermonenonpoffitex-. Deus iacf.

Id

plicari, cum fit ineffabilis, — "T'am fabilis ia-

compre-

oldf

altus, & fuperexaltatus eft omni-

henfibilis,

j

buscreaturis , ut fit femper in-

interminas

n

.comprehen(ibilis, V irtusejus; & bilis,

u

magnificentia ejus interminabi-

lii

lis,

Quidquid de eo dicitur,aut

(

fcribitur, indignum eo totum

gl

creditur , quia omnibus fuper-

fertut. -

n

Coli dixerunt: Pertranfivit

o

.os &afcendit,invaluitque fupra

o

nos Terrarefpondit : Si coeli

[

ccelorum non capiunt, nolite me

Ij

interrogare, Stelle cecinerunt?

gbe[a

"Tenebrz fumus, & non lux,fiil-

luxerit. Mare contremuit & ait:

n

Noneítin me, &abyffus igno-

j

ràvit.

l)

Audis;quid ifli dicunt ? Audi-

vi, & conturbatus fum,à voce eo-

n

jfb

rum contremuerunt labia mea,

g

Quid ergó fiet , fiinterrogaveri-

mus eum, Interrogemus : Domi-

"

me, fitu esipfe, dequo cecinére

viti, G cui omnia deferviunt per.

D

j

tempora?

U

iíD

470 SOLILOQUIUM

:|

Exad; g

11. D, lUtique: Egofuüm qui

fum ; & preterme, non eftalter,

Ego primus & noviffimus om-

"dpoe, 1.

niacreans & gubernans, ive

ego» dicit Domtnus, quia regnaboin

3

aternum c ultra,

12, P. Quid dicisnunc vet«

1

[

micule, circumfufus tantó lumi-

ne? Ecce diletus tuus loquitur

tecom , quem putabas effe me-

(

cam.,

Mecum erat, quando illi

Pfal. 72,

diccbam : ZVihi autem. adbareve

p

1l

De»o, bonumeft, — 'Tecum erit, ft

Pjaln 7[0

" dixeris & tu : Renzit confolari ati-

[

mimea , Q diem bomini non con«

t

ctipivi ; fed in te Domine fpera-

bo , tuesenim rex metus Ó* Deus

Pfal. 85

meus, Non eris fimilis vagis ama-

" toribus, féd unicus unicijunicum

(

requirens,qui nullum de externis

admittit fodalem.

Dilectus vi-

Sermoergó tuus , folus cum

cifhtudine folo: etiam fiabierit,fede vidua,

receflus &

patienter ferens omnia.

Nam

ä

acceffus

probat

ic eft modus ejus, ire, & redi-

at-

:]

amantes: re, & probare fibidilectam,

que

Il

eisnd

»

ANIIx-/IiE.

471

fmi

que in amore facere perfe&tam.

t

Non teconturbet receffus , fi

Iu

optas ejus acceffum.

Expecta,

i

zeexpecta ; modicum ibit,& poft

modicum redibit.

Hoc tamen

L

totum amorfacit , quinuncfert

12

ad:fumma, nuncque demittit

adima.

Juri

1 3. ÀÁmor ejus gratiofiffimus,

j

T

cunctis flofculis fuavior,liliis can-

T

didior, & micantibus gemmis

vh(

«

pulchrior.

Ejus fiquidem amo-

ri nil in creaturis eft praferen-

dum: &ideó proejusamore to-

1

].U

tum defpiciendum,

f

Egotaécta amore ejus intrin-

fecus, in tantüm corpi ardere cor-

W

If

detenus : ut omnibus licentiatis

It

ereaturis, ejus folummodoó pre-

carer caftiffimos amplexus ; & in-

i

fuetam multis edidi vocem, tam-

quam carbones ignitos de forna-

(l

AU'

ceardentiproferens. Quid mibi Pfaln.2,

ul

efl in celo, & 4te quid volui fuper

"

terram ?. Deuscords mei , & pars

Qül

!

mea Deusin aterntime

In-

qüi

4 SOLILOQUIUM

t —À

À l--

— ——

—

: Intellige nunc de Dilecto tuo,

qualisacquantusfit ; quiomiiia

D

€tiam entia incomprehenfibiliter

H

tranícendit,

EÉt licet. fit in-

L

effabilis, & omaino inexcogita-

[

bilis , eft quia interminabilis;

"

tamen multum amabilis , attre-

[

€tabilis, focialis, exorabilis : ita ut

[

cum capi nequeat, miro tamen

t

modo amari poffit.

&

Etenim amando capitur,aman-

n

do flringitur: fed. defiderando

quaritur, orando pulfatur, expe«

Q

étando promeretur, Si necdum

Ti

tibi fatisfeci, fatisfaciat ille, quem

D

quafifti, & doceat te,fuper om-

lo

nes docentes, fe invenire,

&

CAPD, II.

[

De difiviéto Dei judicio.

i

Pf2l, $g.

AEtetur cor speum , ut tunedt

Q

801h€f. CU

|

W

Deusmeus, multum amabi-

lises, fed & terribilis multume

k

Quiamat, gaudeat: timeat veró

qui non amat.

Qui nec timet

nec amat ftolidus eít &infanus,

E

[

ANIM £.

473

i

J

"

Eftenim Jormendum , tficidere

(

in manus tuas,

a Et quis pre ti«a Heb. 16.

torey Wam tuam dinumerave pote-

ii

rit ?b Aut quis ffabit ad-videndumb. P/l. $3.

te in juduio venturo?. c Quia ficut c, us u

)

])

rugitusleonnsfic vugitus tuus, C fi-

4

eut ignis vibransgladiustums. d Aà Ijaie g,

Mi

clamore vocistuse commovebun-

:j

tur omnes inbabitantes orbem:

& concutientur. omnia funda-

mentaterrze,cum veneris,

(

Quisergónon timebit? Aut Dewm ira,

W

Qd

quomodó poterit quis effugere

tutn nemo

poteft effu»

/

ii

manus tuas ? $i abíconderit fe ho-

ere,

mo fübter petram firmiffimam,

qi

u

tonabis (apeream , & fcindetur

fortitudoejus. — Et filatuerit in

fpeluncisaut in montibus , indé

í

Jl

erüetut , & fuftinebit. iratum,

quern non ftuduit habere placa-

n

tum.

2. Certé non eft locüs, ubi Hebr, 4«

(

homo . à facie. tuà abfcondatur,

Iu

Omnia enim tibi nuda fünt &

aperta: penetras quoque omnia

interiorahominis ; & fubtiliffi-

A

mes

h

'474SOLILOQJIUIE— |

aof iE

moscogitationum motus perfpi-

W

cis, Nullum ergó fecretum clau-

tüi

fum oculis tuis,

di

O quàm terribilis eris pecca-

D

toribus & induratis mentibus:

(

Prob, 2.

qui modo gloriantur cum male fe-

/

cerint, 9 exultant in vibus pese

1

ll

fimis, &dicunt: Nen videt D

[

P/alm,gz. tnimw, mecintelligit Deus,

'Tan-

tul

Securitas. quam non fis venturus , fic in-

QD

carnalium 5 Qantur verbisinanibuss GuAvere

n

Pfalm. g.

tunt oculos fuüos , me. videant in

l

l

j

finem.

Quem exi-

Tu autem venies hota , quà

W

tum habi- pon zcftimant; capienturque pece

LU

tura,

catorum füorumlaqueis, — Et fi«

o

cut futes & latronescomprehenfi

Is

confunduntur , fic confunden-

tur in tempore fno. — Deridebis

Wi

[

eos, quinuncderidenttuos, &

reddes eis malitiam fuam , qui

fe

odiohabuerunt jüftitiam tuam.

l)

Modoó furde&unt ad. vocem

Tur

tuam ; fed veniet tempus, quan-

?i

do camabunt , & nemo exaue

li

-

diet. Vertunt nunc verbum Fuu

in

W

47j

'ANIME,

!

il

in fabulam , fed convertentur

rui

tuncipíi in flammam.

Esre-

dietur enim fermo tuus horribili

j

flatu , percutietque impios & in-

n

credulos fine mifericordia.

J

u

3. Quidtunc dicet fuperbus

Wi

inflatus Ícienti, ac tumens po-

tentià? Quidrefpondebit, cum

Ü

tuba noviffima infonuerit?Quan-

[

dotu Domine Deus nofler, cum

i

i

Angelis & Archangelis, in maje-

iM

flate apparuetis?

'Tunccerte obmutefcent om-

j U

nesiniqui illufores verbi tui ; &

|

:

;

€onturbabuntur undique, qui

ï j

nontimuerunt devotos tuos in«

"

fectari.

Tuncconfündentur confufio- Impiorum

nemaximá, quireli&tà confcien- horrenda

confufio ia

UM

tià & honeflate vitz, vanitatibus

fe fübdidere & illecebris, 'Tuünc

judisio,

ub

u

folvent poenas , qui carni laxa-

q

runthabenas, Tuncdabuntmu-

j

gitum ad coelum , qui nunc tym-

) ülb"

panum tenent & chorum.

!

j

'Tunc totum vertetur in lu-

D

&um,

476 SOLILOQQIHM

étum , quicquid per immodera-

[

tum gaudium eít contractum,

Q

Maitb.is.

"Tunc ligabuntur in faíciculos ad

comburendum, qui focii fuerunt

adinebriandum, |Etquosamor

L

ligavit in culpà , ultrix flamma fi-

W

mulrotabit in poena,

K

Q ccitas

à. Oftulü G miferi ! O vefa-

(

amatorum

ni & coeci amatores feculi , quid

hujus fe-

€uli,

agitis & praetenditis? Quomo-

dó effugietis iram Domini? Cur

ad aternos cruciatus feflinatis

pro modica voluptate; quama-

matis? Cur gehennam non hor-

tetis, qui parvam poenitentiam.

fictimetis? Et qui mortem car-

Q

nis fugitis,quare aeternam anima

)

mortem non pracavetis ?

Q

Niíi ergo converfi fueritis , &

L

poenitentiam egeritis, hac hor-

j

renda mala igneaque tormenta

a

( Deo vindicante ) non eva-

detis,

1

Deusia

"Tremens factus fum ego,dum

judicio ia-

extremum penfo diem & horam :

d

exorabilis.

quoniam tunc Deus non flecte-

Ti

tur

J

ANIM £,

477

l:

!I

tur precibus, fed etit juftus judex

omnibus.

:.m.

(

Sancte Deus,fanCle fortis, fan-

WUM

&e & mifericors Salvator, ama-

AU

remorti netradas me;fed dalo-

in

cum poenitentize, ut digne queam

peccata meadeflere, priusquam

wirä:

defungar hac luce,

CAP. III.

ORATIG

at

Peniten-

(

De dolore e fletu pecca-

H

£oram.

tis pulebtra

jni

rimda,

m

Olor teus in confpeu. weo Pfalm.qr-

l

femper.

jl

Deusmeus, vitam meam ma-

L

culavi peccatis multis; fed vide

d

lacrymás meas, quas fundo in

confpe&tu tuo pro eis, Scio enim,

Rom, 7«

!

quia non habitat in me bonum,&

t

1

quamdiu mortale gero corpus,

;nf:.f)

non fum liber à peccatis,

q

Facioigiturmalum, & pecco

Occupatio

exteriorum

quotidié ; & quod gravius eft,

remora

1,d*.'m

multa patior abire fine gemitu & compua-

y

digná contritione, Nam exte- &ioais,

|

y

rioribus rebus & vanis curiofita-

at

' übus

;ï;gæsqLïLonUM

p ii

li

tibus fæpius"intmtus & imple-

xus, non poffum tam celeriter re«

g

verti ad falutares fletus,

Ideó tam fortiter multiplican-

W

&

tur in me peccatorum tenebras

fontes obíruentes gratiz , & ve-

d

nas divinz confolationis non ad-

mittentes, — Aniftud parvum &

&t

malum? Grande eft hoc malum

li

fii

Deus meus; & fit tantó grandius,

quantó citius tranfit à corde, nec

àl

(

ullo me pungit dolore,

2. Domine,nunquid non te-

k

fpicies? Quamdiu illudam te, &

li

fallam me? Usquequó taces Do-

j

mine? Llbi eft virga ? Ubi fti-

Memoria mulus & baculus? Quare fub-

h

judicii &

inferni fti4

rrahis judicium & infernum ab

di

oculis meis2 Si ftarent hac an-

d

mulus poe-

|

eitentiz,

te me, putas, negligenter age-

hi

rem :

d

Si taces emendationis gratiá,

D

&

patientiam exhibes 5 fed f ne-

lexero. nonneactiter poft cor-

b

riges? Sinon hic, certé in fu-

:

turo corripies. Nil quippe ranfi-

t

A'&'IME:'..

V

479

1

bit inultum , nec parvum nec

j

i

grande peccatum,

Sed multó

meliushic , ubi fru&tuofus fle«

n]m

tus, laborbrevis, fatisfactio ac-

Id

Ü

ceptior, . & reconciliatio facilior

i

eft,

(

Ne patcas igitur virge » fed oorat aunc

wumil

acti collyrio unge oculos meos: potius

Yi

nec in poflerum referves mala quàm po-

ftea puniri?

T

imea, neforté tradar tortoribus

M*

ad folvendum noviffimum qua-

drantem. Meliuseft nunc parum

y

& .(alubriter pungi, quàm poftea

j

tam acetba luere tormenta put-

f)D)

gatorii,

Lugendumergoó mihi, &do-

lor ingens pro peccatis eft haben-

p

dus. Multaenim habeo, qua& Multano-

a

defleam, fed underideam, non bis flendi;

habeo caufam. | Tenebre cor- exigua ri-

qu

deadi cau-

dis & lubrica conícientia , cafus

sá

ä

(04]

in vitia & occafus gratie , flere

j

& gemere mihi fuadent, imà

l)

j

ex anguílià me Íepé compel-

pl

lunt.

li

j

- Cogitans quoque diverfas ten-

bv

tatig-

490 SOLILOQUIUM

tationes & malorum incurfüs, ad

quidrifos? Parce mihi Domine,

t

parcemihi, Sienim fleveto;ta-

ld

€tus dolore cordis intrinfecus,

| &

non eft mirum,quía tempus flen-

[

dieft. Felixhora, quando na-

fcitur mihi pro peccatis dolor,

)

Beatalacryma qua fluit ex cone

EU

tritionis vehementia, circumfpe«

&tá omni cordis maculá,

ln

Deus illu-

. Etquis fufficit , abyflum

di

ftrator cor-

hanc plené difcutere , . & laten-

Lf

dis,

tes fordes (ine palpatione argue-

W

re? Deus meus , lumen verum,

D

tu potes omnes cordis mei tene-

f

brasilluftrare , & omnes macu-

l

lasejus in fpiritu ardoris & judi-

cii concremare,

'Tuum eft dare

dllh

cor novum, creare cor mundum,

Tig

& praparate ibi fecretum habi-

D

taculum $ ut fiat locus requietio-

nistuz & tabernaculum nomi-

d

Et hofpes

bona coa-

nistui, qui esamatormunditia,

h

fcieatiz,

& hofpes bonz confcientiae,

| n

Sed quia neglectam domum

| n

eftia-

fwn libenter vifitas, imob

i

libus

1

N

AjN IME. 48t

;

"

libus moribus illd-(lendam fepé

J

relinquis, ideó follicitus fum , ne

ii

Q

id mihicontingat; fed ad repa-

tandas ruinas meas, mifericors &&

Iy

clemens füuccurte,

(f

1

V illi, cuiiratus abícefferis,

J

Paxei, ad quem defcenderis, &

u

apud quem permanferis,

Ui

Ego mifer pofitus in medio

laqueorum, &gravatuscompe-

yl

dibus peccatorum ; quale mihi

zll

eft confilium & quod falutis re-

J

medium; nifi ut ad te levem

w

contritos oculos meos, f for-

g

téaudiatur clamor meus in excel-

fis?

3

y

Neque enim falubrius reme- . Orandum

[

dium inquinata confcientia inve- & ploraa-

UuIn,

jl

niet, vel habebit, quàm amariffi-

m

1né fe in oratione mactare,

Etimportuna tentatio quomo-

j

do melius curabitur , ne przva-

leat ; nifi ut continua oratio ad te

u

(f

fundatur , & multum fe home

j

r

humiliet ?

Wt

^ Sed hac bona

mihi tti«

j quis

buet?

|

:

x

485 SOLILD(HJ;IUM

buet? Orare & flere ,. ficut ex«

(on

pedit? Unde mihi humilitas &

D

tanta lacrymarum copia?

p

Utiqueapud te Domine;2pud

fe p

(i,

Pfalm. 129- quem mifericordia & copiofa re»

demptio.

(

O Domine Deus dator omnis

gratie, concede mihi digné flere

Vttg

etiam quantumcumque minima,

fati

& quz latent, omnia fimul ft-

MW

neexcufatione cafligare, — Hac

d.

W

inter me & te maílicata , gra-

tiam mihireftituantamiffam, &

Wt

ad meliora preparent ac viciniora

D

faluti.

li

ls

CAP. IV.

Wi

onario. De lamentatione temþori:

Db

( negligentia,

Perelegans

deploranti

ZMperfectum meum viderunt o«

&

miferiam

|

culi tui.

IN

fuum inter

£o£ remoxras

Ah Domine Deus , quidun-

l

& pericule quam fiet de me, cum deficiam

| Te

cosberfío- quotidie ? Quomodo emenda-

89

d

bo perfecté vitam meam? Quan*

li

do melius fiet? Quando conva-

A

h

leícam

N

ANIM £,

A48£

uf

convalefcam ? Et quando omnia P/2/.75 .

jud

vincam? Dejectus fum in limo Gemitus &

fufpiria re«

profundi.

Putas adhuc fpes ef-

fipifcere

nl

Íe poterit refurgendi , emendan-

volentis,

gl

di, proficiendi, & pervenien-

di?

at

Noneft mihi fpes de me, &

x

utinam firmiot fit in te,

Defpe-

Uhmïh

ratio mihi ingeritur valida, quia

"

infirmitas mea grandefcit ex lon-

Hïi

gà vexatione : nec video finem

p

doloris & iniquitatis, — Et f1 di- Sedaon va-

lentis ob vi«

m;ü'

Xero, nuncincipiam, eccetem-

res hofti-

j

pus efít, conabor ficut potero;

um,

flatim adeft peccatum pra fori-

bus; & etigitur adverfum me ini-

micus , &tenet me con(üetudo

mali tenaciter &invite,

j

Vide Domine dejectionem &

il

conculcationem meam , & om-

nem, quam patior, calamitatem,

Exaltetut dextera tua, & libera

j

j

u

meab his, quimeconcluferunt:

j

Quia cecidit timor eorum füper

t

me, Peritconfiliumà me , &

u

fortitudo mea defecit.

Brachi-

Xa

um

4

"as

494 SOLILOQUIUM

x

um meum confractum efic, &

gladius meus falvare menon po-

Q

DAR

teric,

q!

Nif ISeus

Non video, ad quem diver-

ET

l

fuccurrat. tam; Gtquimerecipiat & curet,

'Tu folus mihi

ti

non comparet.

ad refügium remanfifti : fed quia

li

offendi , hoc eft, quod me de-

terret.

IK

2. Peccavi,ignofcemihi. Pce-

X

nitecmetotum, & multum val-

fi

dé. Reddetumihi , quodtibi

cfu

h

rectum videtur: Et propitiuse-

fto.

Jufté me deferuiti, - Jufté

h

me adverfario tradidi(ti,

[

Memento, queío, figmenti

fik

tui, & repara, quod cecidit, nam

hr

li

per fe flare non potuit,

Attende gemitum meum &

neceffitatem meam. Labor meus

(ipi

& dolorcordismei , non(intín

V

oblivionem coramte, . Captivi-

hi

tatem &incarcerationem meam,

E

oppreffionem & exactionem me-

W

am, refpice mifericors Pater, &

»U]

erue vinctum de domo carcerif

$i

áàc mifera fervitutis,

:

—

Rn

-ANIMJE; 48f

Si vixerit homo multis annis, Longior

T

mlu*-

quid ex hoc emendabitur? Er!ta raró

emendatig-

quis novit,fi melior an pejor fiet?

üi fervit,

d

t

Incertus eft hominis progreffus

Qu

& exitus, & dubiofa perfeveran-

J

tia, propter varios cafus malo-

dq.

JH

rum,&tentationum pericula,

Multi prima funt. converfio-

u

Homines

neboni & humiles, poftea per-ad dererio-

verfi & rebelles,

i

Prius timo- !2 Procli-

ves.

m

rati & devoti, compunécti & ta-

Plores def.

ol

citi; Poít veró liberi & diffolu-

ciunt quàm

ti; loquaces& incuftoditi.

U

Et.proficiunt,

l

J

qui prius cogitationes reftringe.

bant ,

oftea de verbis & faétis

lmeüü

vix curàm gerunt; Sicque pau-

W'

latim vadit in deterius omne ma-

lum, non pracautum in prine

n

cipic,

Quis ergó non debeat timere

«

G circumípectus effe , cum bo-

nis & modefílis interdum foleant

,j !

multa infaufta accidere ?. Quis Hiac. caufg

noh

a

etiam fcit,fi electus fuetit, & om- timendi,

nia fuftinere poffit ?

ju

j

3. Oportet , ut omnes pro-

j

j

b

486 SOLILOQUIUM

bentur, &quiscertus E.P[—, quod

[

non comburatur ; quoniam ignis

tentatio efL?

s

f

LA

Etinter

Timendum ergó omnibus, &

fpem me- gquéde meliori [perandum, fed

frit

rumque

non temere przfumendum, nec

cauté pro-

Qit

cedendi,

fuüb vanafpe torpendum.

Aurum probatum falvabitur,

latim

eif

& ftipula comburetur: tuautem

homo vide , cujus fübftantia fis.

Cocleftis conflator eonflabit. &

Malach.3.

l

emundalit filios Levi; omnes vi«

delicet fervientes fibi,

Non femperaurum eít, qui

hominibus fulget ut aurum : nec

Pz

li

femper ftipula aut. reprobum ar-

gentum; qui vim patitur & fofti-

Ti

net flagella.

Dif

uía Deus intentiones afpicit

D

&corda, operans etiam tibi ple-

N

rumquemirabilia , ubi à multis

1i

putantut perdita.

It

Ub: omnia

Domine Deus,quid mihi gaü-

tgr

fa

sam inctr- dii effe poteftin mundo,cum pet-

trzCtare coepero incertitudinem

k

& infirmitatem omnis rei füb

€odlo ?

e

P

y

ANIMJ£E

497

Detetamen certus fum ,* quo- p5

""

viam bonus , quoniam in feculamis Pfalm. 1 2 j

n;gmi

fericordiatua, füper omnes timen-

tes,

J5 :E(

) /

Nam bonitas tua & pietas, in-

finito major efl, quàm omnis ini-

n

quitas mea, Ethoc meum erit fo-

latium,quamdiu emendandi con-

