s ii

ei neceffe , multas humanas con-

humaao

folatio,

Íolationes quatere,

Yl

Quando homobonz volun- Teatatus

-

m

/

li

tatis tribulatur , vel tentatur , auc demum ia*

malis cogitationibus affligitur :

teiligit,

lbiS Cü» "

vàm aihit

tunc Deum fibi magis neceffari-

fit (iae Deo.

i

um intelligit , (ine quo nihil bo-

&commuä

ni fe poffe deprehendit,

i

Tuac tzdetc

Tunc etiam ttiflatur , gemit,

vitz prze

I

& orat pro miferiis,quas patitur.

Tunc tzdet eum diutiüs vive-

fcatis;

[pem fü

]

Ie , & mortem optat venire ; ut

j

jl

poffit diffolvi , & cà Chrifto effe,

dxc.w

Tunc etiam bene advertit;per-

Tuac agae^

[it

J

cit; q.àm.

puit

i

fe&am fecuritatem & plenami pa-

nihil hic

j

cem, in mundo non poffe con(ta-

fecurum,

.

B a

*

28 DE IMITATIONE

CAP.XIlL

"

I

fitQ

De tentationibus repri-

&i

mendis.

N

In muado, r,

Uamdiü in mundo vivi*

nulla fecu-

d

ritas.

muüis, fine tribulatione &

hjl

tentatione effenon poffumus.

[

I

Iob, y,

Unde inIob ftriptum eft: Ten-

Nifi hxc

H

una;aua-

tatio efl vita bumana fuper terram

[:

TU

Ideó unusquisque follicitus ef-

quam effe

WX:I

fecurum,

fe deberet circa tentationes fuas,

fént

Hofti:enim & vigilare in orationibus: ne dia«

l lt

nunquam. bolus locum invenitet decipien-

dormit,

U

i. Petr. 5,

di, qui nunquam dormitat , fed

Wt

üircttit quevens , queim devoret,

Nemo taa-

Emp

N

Nemo tam perfectus eft &fan-

ln

tz perfe-

&us , qui non habeat aliquando

Giodis,ut

Toll

expers fit

tentationes ; &

plené eis carexfþ

Mi

tentati onis,non poffumus,

BU

J

Sed teata-

2, Sunttamen tentationesho-

tioetfi mo-

lef

lefta, atta-

mini fzpe valdé utiles,licet mole:

anel'e

men utilis.

fiz fint & graves; quia in illisho-

tinh

mo humiliatur, p

li

ditur,

urgatur, & prlï'-

|

bu.

4(

InSS.idpa- : Omnes Sancti per multas tti

t£et,

dmlna(

bulationes tranfierunt & profe-

í

füm í

Ccerunt.

K

at

i

p

N

CHRISTI, LIBER I.

29

sa gt

Et qui tentationes füllinere Oui eep«..

nequiverunt reprobi fa&ti funt, tíoni. cefe.

]

& defecerunt,

runt ; defe-

Non eít aliquisordo tam fan- 77"t-

nb

usquam

Ctus, nec locus tam fecretus, ubi &

üuaüquam

gt

non (int tentationes vel adverfi- ab

?IS 1ezu-

Ylonis

tates.

ritas,

mdi

3. Non eft homo fecurus À Nam con.

i

tentationibus totaliter, quàm diu ^upifcea-

Ti

vixerit : quia in nobis eft unde ^" fequü-

comi-

quon

tentamur;ex quó in concupifcen- ,...

dividu s.

tia nati fümus,

ii (j

Una tentatione fea tribulatio- una rece-

)omllf lh

ne recedente , alia fupervenit , & deate :aiias

[/

j i

femper aliquid ad patiendum ha- àlis-

kustM

bebimus , nam bonum felicitatis

AL 9^

noftrz perdidimus,

g d Ü

Multi quarunt tentationes fu- No, (; Jà

gere , & graviüs inciduntineas, viacuatue

u

Per folam fugam non poffumus fee; fed &

Wu,h

vincetes fed per patientiam & ve P'miii pa-

lentia,

ram humilitatem , omnibus ho-

IUW

'ü

gtf

ftibus efficimur fortiores.

.. 4* Qui tantummodo exteti'is Radices

i mlhï;

declinat , nec radicem evellit, pa- tentatio-

rum proficiet : imo citiüs ad eum 9?m exelle-

T

tentationes redient, & pejus fen- re ftude.

tiet,

B 5

Pau-

(

jo DEIMITATIONE

Paulatim , & per patientiam

D

cum longanimitate ( Deo juvan-

Pmuil

te ) melius fuperabis , quàm cum

duritia & importunitate propria.

[/7

X tentato

Sapiüs accipe confilium in ten»

ex teipfo

tatione, & cum tentato noli duti-

Yi

compati

difce,

ter agere: fed confolationem in«

f

1mp

Whdpy

gete, ficut tibi optares fieri.

Sed fi in-

j* Initium omnium malarum

T

coaftans & tentationum, inconftantiaanimi,

zemiffus es,

Y

& parvaad Deum confidentia,

(is

snagisten-

tationi ob-

Quia ficut navis fine guberna-

Worá

noxius eris, culo, hinc indéà flu&ibus impel-

) q

litur :itahomo remiffus, & füum

Q

propofitum deférens, varié tenta-

tur.

Qnth

Mlla probat

Ignis probat ferrum, & tenta-

((

te , quid

tiohominem juftum.

W!f n

valeas.

Nefcimus fzpé quid poffumus:

Ti

Ut facilius

fed tentatio aperit quid fumus.

(

Vigilandum eft tamen, prace

Vltamfu

€am vincas,

yeaientem

pué circa initium tentationis,quia

tunc faciliüs hoftis vincitur, f10*

r

W

snox oppri-

ium mentis nullatenus inttare

$nc,

msfgp,E

finitur ; fed extra limen, ftatim ut

arumg

pulfaverit ; illi obviatur.

fünd

n

i

»

CHRISTLLIBER I,

LR

—

)NL

Undequidam dixit:

paxiem';:

jopt

Principiis ebfla , feró meditina pa- Ovid. lib. ,

VATUTS.

de Remed.

n

Cum mala ptr longas invalucre

T P[OF.'E

70Y4$..

iymit

Nam primó occurrit menti

nl i

fimplex cogitatio: deindé fortis

atïonþmïï

imaginatio

*

*

poftea delectatio,

sf

m mlläifv'r

& motus pravus , & affenfio,

hntad

Sicque paulatim ingreditur ho- Nam morá

ftis malignus ex toto , dum illi coavalefir:

wnädfnlillw

3

u

non refiftitur in principio.

Etquantó diutiüs ad refiften- Homo &t

tibusl

i

ffsi&'

dum quis torpuerit: tantó in fe iafirmior,

quotidie debilior fit, & hoftis

Qz boftis

v

fortior.

contra eum potentior.

i

6, Quidam in principio con- Tentatio-

verfionis füz graviores tentatio- aes varié di-

00

Ó

nes patiuntut ; quidá aut£ in fine, fPeafat divi-

Quidam veró,quafi per totam

na provi-

yl

(l

vitam fuam, malé habent.

dentia,

Lgmfni l

Nonnulli fatis leniter zentane

g

tur, fecundum divinz ordinatio-

Hntllu l

ts

jl

nis fapientiam & zquitatem,qux

ftatum & merita hominü penfat,

jl

I

& cuncla adele&orum fuor( fa.

u

lutem praordinat.

B4 7.F

$2 DEIMITATIONE

Ne ergo de-

7, 1deó non debemus defpera-

fyera ;

re,cum tentamutr : fed eó ferven-

lt

fed magis

adDeum

tiusDeum exorare,quatenus nos

fufpira.

in omni tribulatione dignetur

adjuvare: qui utique, fecundüm

]

1.Cor. 10.. ditum Pauli , talem faciet eut

Yas)

tentatione proventum , ut pofuus

hom(

fuffinere,

li

Humiliemus ergo animas no-

Xique hu-

JUicg

j

militer te.. (iras füb manu Dei, in omni ten-

t

fubjice,

tatione & tribulatione : quia hü»

J

Qui teata-

miles fpiritu falvabit, &exaltabit,

tionibus

&fr

tuam utili-

$. Intentationibus & tribula-

Wt

tatem quz- tionibus probatur homo; quan-

Niüny

rit.

tum profecit : & ibi majus meti-

Ts

Nam virtus

clareícit ad-

tum exiílit , & virtus meliüs pae

N

efcit.

vetfis.

teftio

Hinc con-

Nec magnum eft,fi homode-

fians in

AUf

li

votus fit & fervidus , cüm gravi-

ff

tentatione

tatem non fentit: fed fi tempore

pietas, foli

PAY

dz virtutis

" adverfitatis patienter fe fuftinet;

f

fignum.

fpes magni profectus erit-

Qd

Sia. megna

Quidam à magais tentationi-

Mj

vincis & bus cuflodiuntur , & in parvis

D rfbu

parvis fuc-

cumbis; di-

quotidianis ízpé vincuntur : ut

Vldl

fce , hum;- Dumi

liati , nunquam de fe ipfisin

ü*'*; Q

liari;nec ti- magnis confidant,quiin tam mo-

bi fidcre,

dicis infirmantut.

CAb

NI

st

CHRISTL LIBER I.

33

st

CAP. XIV,

Jeblttt

De temerario judicio vi-

Qatenttt

-£anda.

* digmï,

D teipfum oculos refle- Teipfum,

fs

I.A

&e, & aliorum fa&la ca- noa alios

yjiit?

veas judicare. In judicando alios,

iafpice,

1,WF0,'35*

homo frutlra laborat, (zpius er-

rat,& leviter peccat,feipfum veró

y u

judicando & difcutiendo , fem-

inani!

per fru&tuosé laborat,

n i

Sicut nobis res cordi eft, fic de Pro afe a

Ro

ea frequenter judicamus : nam fuo quisque

Xrlg & ï[ïl ;

judicat, &

verum judicium ,. propter pri-

amor fuiju.

homo,ïi?

vatum amorem , faciliter perdi-

dicium cor-

mus,

mj

rümpit.

j mcliü&

Si Deus femper effet pura in-

Si puré De-

tentio noftri defiderii, non tam

um quaris;

faciliter turbaremur pro refiften- 10 facile

ij

[j

turbaberig,

m

tia fenfus noflti,

1tt

2 Sed (epé aliquid ab intrala- sed &cile

(

qu

tet, vel etiam ab extra concurrit, abripimur

affe&u , vel

gt

quod nosetiam pariter trahit,

eventu ali-

jj

Multi occulté feipfos querunt,

u

p

i

in tebus,quas agunt, & nefciunt,

j

Videntur etiam in bona pace $i falva pu-

rl

tas orania,

mdeæli

flare, quandó res pro eorum vel-

;

le

cum res ex

luh

)

34 DEIMITATIONE

(

voto fluüt; lefiunt,& fentire: flautem alitet

Iterm

falleris.

fit quàm cupiunt ; citó moventür

prom

& triftes fiunt.

i

Quisque in . Propter diverfitatem fenfuum

10 d

fuo fenfa

& opinionumyfatis frequenter o-

i

abundat,

riuntur diffenfiones inter amicos.

hinc tot

N

diffieia.

& civesjinter religiofos & devo-

]

mh Pr

gerem. 13. tos.

H(ar

Affueta re-

3. Antiqua confuetudo diffi-

fumw

liaquere & culter relinquitur ; & ultra pro-

m,

fenfufto — prium videre; nemo libenter du-

lf

cedere du-

citut.

Tum,

Lflr

Sed 6 vis

Si rationituz magis innitetis

tl

d

efíe Chritti velinduftriz, quàm virtuti fübjee

4

difcip,fen- &ivz Jefu Chrifti, raró & tardé

d

fumtuum | eric homo illuminatus; quia De-

BRT

ejus obfe-

us vult nos fibi perfecté fubjich

quio capti-

h7

Va

& omnem rationem per inflam:

matum amorem tranícendere,

mägls Q

sæFe !

CAP.XV.

L i

Nullius

De operibus. ex. eharitate. fattit

^sIttn

1. [ Ro nulla re mundi , & pro

&

gratià ma-

nullius hominis dile&tione;

Jumjage,

D

aliquod malum eft faciendum:

h

fed pro utilitate tamen indigen-

Vi

tis,opus bonum liberé aliquandó

intet-

Tüm Q

N

—

sb n

CHRISTLLIBERI ;;

—

iliema*.i:a

intermittendum efl , aut etiam

) momïï

pro meliori mutandum.

. Hocenim facto; opus bonum Boam e-

m fet

non deflruitur , íed in melius ^? Pro

commutatur.

majori bo.

eqit

no aliquan-

nl

Sine charitate,

opusexternum do inter-

Yosdt

nihil prodeft : quidquid autem mitte,

eX charitate agitur , quantum-5/"e chari-

tate omae

"

eumq;.etiam parvum fit & defpe-

opus inuti-

&if

&um, tot('efficitur fru&tuofüm.

le

ia

Magis fiquidem Deus penfat z, Cor. 15.,

€x quanto quisagit , quàm opus,.

Cum

eharitate ez

jj

quod facit.

tiam minie

m'rwllf*»

2. Multum facit; qui multum

.

:'

mum fru-

r

diligit. Multum facit, quirem &uofum,

"

benéfacit;.

us ; t

d

"d

j

Bené facit , qui communitati Melius fer-

m

magis quàm fuz voluntati fervit, Vir com-

Sepé videtur effe charitas, &

munitatiy,

1

(cnndf M

uàm fuz

vl

efl magis carnalitas zquia natura-

voluntati,

Mf /

il

lis inclinatio , propria voluntas,Szpé appa-

fpes retributionis ,affeCtus com. ret chari.

gud

tas ,"& latet

j

1168[

moditatis, rató abefe volumt,.

carnalitas,

fi

j

3- Qui veram & perfeclam

i fad;

L;:

En figna

ii

L

charitatem habet , in. nulla re fe-

perfectae

/ men D

d

i

ipfum quarit 5 fed Dei folummo-charisatis:

j

B6

doó

(

36 DEIMITATIONE —

Suanon dó gloriam in omnibus fieri de-

b

quzritj

fiderat.

pai

Nollrinvi-

Nulli etiam invidet ,quia nul-

Vb

det ;

lum privatum gaudium amat;

luj

nec in feipfo vult gaudere ; fed.

zl

in Deo, fuper omnia bona;optat

Ti US,I

beatificari.

Wf

Omnia ad

Deum tc-

Neminialiquid boniattribuit,

Ti

fed totaliter ad Deum refert,à

Tr

j

fert;

quo fontaliter omnia procedunt,

ib

in quo finaliter omnes Sandti

ttro

k

fruibiliter requiefcunt.

t

"ferrena,

O quifcintillam haberet vere

ij

AU

snera illi

yanitase

charitatis, profectó omnia tertee

Aetn

na fentiret plenafore vanitatis.

lilih

CAP, XVI.

Lt

N

De fufferentia defecluum

Aaliorum.

Qdn

Ua homo in fe velinaliis

Quod a& y,

quis muta-

emendare non valet,de-

fj

xe , éifce to-

Terare.

bet patienter faftinere , donet

] )

Deus aliter ordinet,

ls.

Jta fslufi

m]tm

Cogita; quia fic forté melius

tuz expe-

eft pro tua probatione & patien-

)

gitj

tia, fine qua non fünt multüm

* 0I

r

!

pdonderanda merita nollra

Dibes

)*

N

CHRISTI LIBER L. 27

——

—— —

]

Debes tamen pro talibus im- Sed opem

pedimentis fupplicare : ut Deusiibilomi-

aus à Deo

t,cluiam"*

tibi dignetur fubvenire, & poffis

pete.

benigné portare,

jum

ydt r

2, Siquis femelaut bis admo- cuq .

nitus,non acquiefcit,noli cum eo aendo aon

g bOM)O?u

contenderesíed totum Deo com- proficis

. Deocoma

gniamj'nf

mitte,ut fiat voluntas ejus,& ho

.mittes

ii red

nor , inomnibus fervísfuis, qu

1

1

fcit ben&malain bonum conver-

3?(055&11][:

!

tcre,

n

t

Stude patiens effe in tolerando Defe&us

aliorum defectus, & qualescum- aliorumfeg

ht

que infirmitates ; quia & tu mu]. Patieater,

3

d

eva

ta habes, qua ab aliis oportetto-,,5;,

D

erari,

N

"1

Sinon potes te talem facere, An visalios

ao

qualem vis; quomodo poteris haberead

nutum, qui

alium ad tuum habere beneplaci-

fl

tum?

teipfum

$o^

non potes?

.. Libenter habemus alios perfe-

ati i

l

Cos, & tamen proprios non

emendamus defeCtus,

du

2«

olumus , quódalii ftri. Aliis rigidi,

lglïïmai

fte corrigantur,& ipfi corrigi nó-

nobis mol«

Hmï g

lumus,

lesfumus,

1 BORH'

57

Di-

j$ DE IMITATIONE

At hoc fi- Duiïäicet larga aliorum licen-

gnum eft

tia . & tamen nobis nolumus ne-

lg

amoris fui,

gàri quod petimus.

non proxi-

$8n1»

Aliosreflringi perftatuta vo- — |

lumus, &ipfi nullatenus patimur

ampliüs cohiberi.

Facilis pa-

(

tientia, ubi

Sic ergo patet,quàm raró pro-

ximum ficut nos. ipfos. penfa-

LT

Oomnia ex

äliiS[e

featentia..

mus.

X

Si effent omnes perfecti , quid

Ti

tunchaberemus ab aliis proDeo

?

LT

At Deus fic pa

i&

difponit ad

4. Nuncautem Deus fic or-

fl

exercitium. dinavit, ut difcamus a/rerzus ont-

CM

noftri,

raportare|: quia nemo fine de-

Wi

1 G4^ 6. feftu , nemo fine omere j ne-

N

mo fibi füfficiens, nemo fibi fatis

hts

fapiens: fed oportet nosinvicem

ditn

iit aliter

ortare, invicem confolari, pa-

s

ope alteris ricer adiuyare , inftruere & ad-

T

(

egeat,.

monere,

"(f[ev

Quantz autem virtutis quis-

i

que fuerit,meliüs patet occafione

Qm q

adver(itatis..

Tüm &

Occafionesnamque hominenm

14*

CHRISTI LIBER L. j5

J

Q] J

fragilem non faciunt ;; fed qualis

.

Et yirtus

fit ,oftendunt.

in adverfis

um

patefcat,

CADP, XVII.

: üammï'

De mona[flica vita.

us Päliü-'

Portet quód difzas te ip-

O

Ia multiste

fumin multisfrangere,

fi ipfumopor.

nuipt

vis pacem. & concordiam cum tet vincas,í

aliis tenere,

ya

tas.

pacem op«

Non eít parvum, in monafle-

Prafertim

t

riis, vel in congregatione habita-

in coeno-

165 Ginibi fine querela conver(a- biis,

[I proDi

ri; & usque ad mortem fidelis:

!

perfeverare.

Dus

libi fine

Jrint

Beatus, qui ibidem bené vixe- querelasge.

rit;& feliciter confummaverit.

re multum

emo j

fsl

Si vis debité ftare& proficere;

c..

Sis illic ut

1cr110i

li

Xeneaste tamquam exulem pere-

exul & pe-

grinum füper terram.

regrinus ;

moslnu.

onfoj !

Oportette ftultum fieri pro- Imo ut &ul-

pter Chriftum , fi vis religiofam *5 propter

d[UC[e ,

dücere vitam,

riftum,

2. Habitus & tonfura,modi- Non habi-

vt

!u

cum confert : fed mutatio mo- t5 corpo-

j

rum, & integra mortificatio pa

(. Fis fed aai-

mireligio«

ionum , verum faciunt religio-

fum facit,

lllc

ha

*

un

j

d

40 DE IMITATIONE

| Q

Mifer eris,fi

li

Qui aliud quarit quàm puré

li

aliudquàm Deum ,. &animz fuz falutem,

ls

Deum;qux-

non inveniet nifi tribulationem

N

Kis,

D)

& dolorem.

Nec etis

l ffigozc

Non poteftetiam diu ftare pa-

ftsbilis, nifi cificus , qui non nititur effe mini-

Iatigzn',

fishumilis. gyus & omnibus fubjectus.

Tongn

ld

Vide ergo

3. Adferviendum venifti;non

ad quid huc a

dregendum: ad patiendum &

PI (0ti

n

veneris,

laborandum ícias te vocatum,

24

non ad otiandum vel fabulan-

mbu]a

dum.

hrfyr,

V

Dic quare

Hic ergo probantur homines,

híc

ficataurum in fornace,

i

AW

Y

' Hicnemopoteft (lare, nifiex

toto corde fe voluerit proptef

oj

Deumbhumlliare.

Qs D

CAP, XVIII,

Üm

V fc.m

X

L,n?'

De exemplis [anctorum

Patrum.

fl

San&orum z, T Ntuere fanctorum Patrüm

Wougm

vitam ia-

vivida exenipla , in quibus

nt!

fpice;

[ dllog

vera perfectio refulfit & religio,

& videbis,quàm modicum fit, &

Ug)das 3

pané nihil,quod nos agimus.

Qm m

[1t

—ÀÀ

- Heuquid eft vita noflra, fi i

]. Cui aóftra

um r

collata, heu

ht

lis fuerit compatata ?

quàm diíli-

San&li & amici Chrifti , Do.

milis!

u

mino fervierunt in fame & fiti, in He/. 17.

frigore & nuditate , in labore &

En quàm

dl

tigidé vixes

fatigatione, in vigiliis & jejuniis,

ruat,

u

in orationibus & meditationibus

$

f]e&ll

fancis, in perfecutionibus & op-

ol

st

probriis multis,

2. Oquàm multas & graves

Siagulos

g r

SS, ordines

tribulationes paffi funt Apoftoli,

id fs

Martyres, Confeffores, Virgines,

percurre,

& reliqui omnes , qui Chri(ti ve-

"

ii

ftigia voluerunt fequi.

. NNam animas fuas in hoc mun- 7oan . 12.

(art d

dooderunt, utin zternam vitam M^tt7.7.

yi

eas poffiderent,

Oquàm ftrilam &abdicatam Omnis eó-

vll

vitam (ancti Patresin eremo du- rum vita,

quid nifi

xerunt? quàm longas & graves

W&am

tentationes pertulerunt ! quàm

perpetua

jj

crux; abfti-

l

frequenter ab inimico vexatinentia,

jl

fünt! quàm crebras & fervidas mortifica-

tio, lu&a,

m

orationes Deo obtulerunt! quám

hl

labor, ora-

rigidas abílinentias peregerunt!

tio?

gdlwml '

quàm magnum zelum & fervo-

rem

osää'mug

45 DE IMITATIONE-

j

[

fors

rem ad -fþiritual;m prof:?:&um

habuerunt! quàm forte bellum

Q

adverfus edomationem vitiorum

ADtU)

geflerunt ! quàm param & re-

étam intentionem ad Deum te-

M.

nuerunt !

Sibii[

Per diem laborabant ,. & no-

tliiy

étibus oradoni diutine vaca-

fea

bant : quamquam laborando, ab

ditgj

oratione mentali , minime ceffa-

ln

tent.

Omnetem-

flmp]ic,

3. Omne tempus utiliterex

Carjgt

pus erat in

pretio5

pendebant ;; omnis hora ad va*

At Q

candum Deo brevis videbatur.

profa

Cura cor-

Et pra magna dulcedine con-

eumg

poris & ter-tem

plationis,etiam oblivioni tt*

D

xena omnis

erat fafti-

debatur neceffitas corporalis re«

isrel

fectionis,

dio. .

105 de

Mundaais

Omnibus divitiis ,. dignïtati'-

Tb q

renuncia- bus, honoribus, amicis & cogna-

baat.

id f&hm

tis, renuntiabant: nil demundo

IU

R

haberecupiebant , vix neceffaria

d li

lgm

vitz fümebant : corpoti fervire,

i

etiam in neceffitate, dolebant,

L

Pauperesigitur erant rebus tef*

füanp «

renis, fed divites valdé in gratia

uT

& virtutibus.

0'-

E

N

CHR!STI LIBER I. 47

—

—

M À

vt

Forisegebant , fed intus gratia g, hinc cas.

bt

& confíolatione divina reficie- leftibus

bantur,

abuada-

pv

TU

4: Mundo erant alieni , fcd'.,bam'

jDur

Deo maximi ac familiares amici,

* Sibüpfis videbantur tamquam Mundo ne-

at s u

nihili, & huic mundo defpe&ti : gleài, fed

Uïmz [

fed erant in oculis Dei pretiofi & Dco dile&i.

*

poraid

dilecti.

In verá humilitate ftabant

ninns

*,-in Solis ftude«

fimplici obedientia vivebant , in bant virtus

y t

charitate & patientia ambula- tibuphiae

antus €eo-

bant: & ideó quotidie in fpiritu

ho !

rum profe-

T

proficiebant , & magnam apu

&us..

Deum gratiam obtinebant.

il

(cdl[l( j

Dati funtin exemplum omni- Ergo eo-

Qbhïlüm

W[ 0[3

busreligiofis: & plus provocare rum exem-

nos debent ad bené proficien-

plocone -

T

]

mur & no$

IfS

i

TTTTT

dum, quàmtepidorum numerus

proficere,

ad relaxandum,

j

" m[ 1]

. Oquantus fervor omnium Religionuxä

reïigioforum, in principio fuzexordia vi-

u

e.

gt [

fanctz inflitutionis fuit !

n

t dOle

bm(l

. O quanta devotio orationis ! Quis tune

quanta zemulatio virtutis! quàm fait fervor:

i [Cbl]

& amor. di«

[

[

L

magna diíciplina viguit! quanta

yl

re-

fcipliaz.

44 DE IMITATIöNE

ü

p

reverentia & obedientia, fübres | ln

gula magiflri , in omnibus efïlq-

|

r

ruit !

l

Teftantur adhuc veftigia dere-

| fein

li&a, quód veréviri fancti & per-

Ti

Q

fc&ti fueruntiqui tam (lrenué mi-

eu

litantes , mundu

ATuUs,

runt.

þm fuppeditave-

ïilmqua

Jam multis

fat etnon

Jam magnus putatur , fi quis

fj

transgreffor non fuerit: fiquis,

Ü

transgredi;

adeó non

quod accepit curm patientia tole-

pïopoi

curant pro-T'are potuetit.

V,

gredi,

&, Ahtepor & negligentia fla-

frtin

defidia !

O tepor &tus noftri,

quód tam cito declina-

Afl

mus à priftino fervores& jamte-

lj

det vivere, przlaffitudine &te-

üny J

pore:

liytuo

"'Tam patum

Utinami

n te penitus non dor;

pf

moveri ex- mitet profeclus virtutum , qui

m

Vrl

emplis pio- myu]ta fepiüs exempla vidiíli de-

à Seu

r

votorum !

fh"m,cu

CAP. XIX.

DT

Ptf

De exercitiis Loni religioff

a

1

Verusteli- F«

ltabonireligiofi , omni-

f

Ts

giofus foris

bus virtutibus pollere dee

s

& iotus.

if

bef t

IORE

CHRISTÍ LIBER T. 4

—

"m

bet : utfit talis interiüs,qualis vi- unus idem«

detur hominibus exteriüs.

que eft.

ysd

Etmeritó, multó plus debet g, n n

dligit

effe intus,quàm quod cernitur fo- vider qua

ndlt

tis : quia infpector nofter eft De- patent, De-

us etiam

f

us,quem fummoperé revereri de-

d

emus, ubicumque fuerimus,

& qualatent,

tamquam Angeli in confpectu -

qr, l

!

(

Ü

!

ejus mundi incedere,

Omni die renovare debemus Omni die

uit: if

gicii

propofitum noflrum , &ad fer- renova pro»

vorem nos excitare, quafi hodie pofitums

quafi tuae

: llge

Ti

ï

primüm adconver(ionem venif-

primum

"]

!

femus, atque dicere :

jl

incipicas,

r

Adjuva me Domine Deus, in

bono propofito, & fan&to fervi-

fl

tiotuo : & da mihi nunc hodie

perfe&lé incipere , quia nihil cft

nituänoaä

irtoll

quod hactenus feci,

2. Secundüm propofitum no- Propofito

thvi'ü ;

; & tefpondet

ftrum,curfus profe&us noflri

» profectus,

multadiligentia opus eft, . ben

e

07

[

ptoficere volenti.

Etiam coa«

70"3 f

I ——

fl

!

uód fi fortiter proponens,tra propofi-

fiep? deficit: quid illi,quirató aut tum fübia-

j

delabéris :

minüs fixe aliquid proponit ?

bj

* quid fi aon

proponeres?

|

46 'DE IN:ITAT;ONE

Propofiti

Variistamen modls contingit

1

defertio

munquam

deferiio propofiti noftri : & levis

t

omiffio exercitiorumyvix fineali-

(tdin

fiae difpen-

dio.

quo difpendio tranfit.

Duen

N

Proponeos

Juftorum propofitum, in gta-

vero üitere tj Dei potiüs, quàm in propria

bt

Deo,nonte

Qisfe

inOt

fapieniia pendetz in quo & fem-

per confidunt , quidquid atti^

tv

funt.

Prof. 16,

Nam homo proponit, fed De-

Thorg

us difponit, nec eít in homine

Vétoo

in]

via ejus.

Seponere

3. Si pietatis caufajaut fratere

"I

folita exer-

citia fubia-

nz utilitatis propofito , quando-

Aftu

de licet

que confuetum omittitur exetci«

nbülh

charitatis : tium,facilé pofteà poterit recupe-

BU

€ausá.

fati,

Wtf

Aliàs id

Síautem tzdio animi aut ne

lt

non fiae

damno.

ligentia faciliter relinquitury fa«

f l

tis culpabile eft, & nocivumfen:

0[3]]5

M

tietur. Conemur quantum pok

d

funius,. adhucleviter deficiemus

Qs

in multis,

Qt

dlf(m

Certis viti- Sempertamen aliquid certi þro-

is & magis

ponendum eít, & contra illa pr&

iafeftis cer-

ta oppone

cipué , qua ampliüs nos imp,c-.

M

remedia.

lunt,

X

——

10N

At

chSTt LIBER . 4

——

m

du

Exteriora noftra, & interiorta, Iateriorem

pariter nobis fcrutanda funt & hominem

Jü(i:&li

lt

ordinanda, quia utraque expedi-

pracipué

untad profectum.

cufa ; fed

l

nec exteri«

(iimd

4« Si non continué te vales col-

orem aegli-

ligere,faltem interdum; & ad mi-

ge.

m i"PïLï;

nus femelin die, mané videlicet, $emel. (at.

l T

té ia die te

ql

aut vefpere.

[llld j

Mané propone,vefperé difcute

recollige.

Vefperi

i

:

morestuos ; qualis hodie fuiftiin coaícienti-

ol

verbo, opere,& cogitatione:quia am difcute,

c& ii

in his fiepiüs forfitan offendiíti citca dicta,

Deum & proximum,

acta, eogi-

L i

fa.

Accingete, ficut vir, contra ääam B.

fio,

jtinto

diabolicasnequitias: frana gu- primis fra»

lam; & omnem carnis inclinatio- na.

,Potetitrö«

nem faciliüs frenabis,

Numquam fis ex toto otiofus: Etotium

) animï j

edautlegens, autícribens, autFage-

elitgi

Orans, aut meditans, aut ali-

Md

quid utilitatis pro communi la-

Id

ugn!m:

orans,

u

ii

Corporalia tamen exercitia Sed & cum

difcreté funt agenda , nec omni- dikretione

abOrde.

Í "MW

bus aequaliter affumenda.

j Canträ L

$« Qua communia non funt, Arbitraria

nonOopera ae

;liüs p [';

as

48 "DE IMITATIONE —

(

oftentes;

non funtforis oftendenda: nam

|

aeque pr£- j fecreto tutius exercentur pti»

dESEmu

ponas ae-

vata.

ceffariis ;

n

Aut privata

Cavendum tamen, ne piger fs

communi- ad communia ,

& ad fingularia

p

bus,

romptior t fed expletis integté

COq

i

& fideliter debitis & injundlis,

fijam ultrà vacat , redde tetibis

lls,'w

prout devotio tua defiderat,

x

Alia aliis

Non poffunt o

mnes habete | u

magis con- unum exercitium

fedaliudiftiy | "D«

veniunt,

.R Cepu

aliud illi, magis defervit,

Et homi«

Etiam pro temporis congru«

11

num &tem- entia , divería placent exercitiat | "

porum di-

quia aliain feftis, alia in feriatis | t

Ícrimina

Ti

w

fuat,

magis fapiunt diebus.

1 quæ

Aliis indigemus temporeter | m

Ts

tationis, &aliis tempore pacis

DUY

J

quietis.

Alia, cüm triftamur, libetco- | jj

|

gitare : & alia,cüm lati in Domte as

n)qm

no fuerimus.

W!inu

! if

Solemnes

6. Circa principalia fefta, & |tm

diro 1

& fcftos di- noyanda funt bona exercitia:

es fiagulari

Vf d

cura & reli-

San&torum fuffragia ferventius

gione pera- imploranda.

&*

pe

Pï CHRISTI, LIBER L 45

d i

Defeto in feftum proponere

rcentut

debemus , quafi tunc de fzculo

migraturi ,& ad zternum feftum

yptt

petventuri,

g

Jtts inïï;'

- ldeoque follicité nos ptzepara- Tanquam

Ie debemus in devotis tempori. ab his feftis

g

redic

bus , & devotiüs conver(ari ;at. mox ad

zxterna

que omnem obfetvantiam (lri-

ieüdümt

traafiturus,

tiüs cuftodire , tamquam in bre.

ypns v

vi preemium laboris noftri à Deo

n

fpercepturi,

&IVito

gt

!

[/

|07. Ecfi dilatam fuerit, creda- Differri ta-

^

men idcre-

;CCUWXEF'

1

D

musnos minüs bené p**eparatos,

de , quod

atque indiguos tantz a( ^óuc glo-

ia

minus pa.

s

Ti* , qua revelabitur in nobis

.

ratus fis,

, tempore przfinito.

*

; & ftudea-

us (

"

, mus nos meliüs ad exitum pra-

Iempoff n

parare.

y; Beatus fervus (ait Evangelïüa Felix i

hu

"L

, 2tcas,) quem , cum "venerit Do« Dominus

WIGUS , ipy venerit. "vigilantoy,, 4 veniens te

paratum

, Hen diito volis , füper omnia bo«

iCipaliü

jl

4 94 füa conflituet eupa,

invenetit,

mat

Luc, 12,

d

C

CAP.

(

jo DE IMITATIONE

/CAP.XX.

p

dodi

De amore [olitudinis, ?

t(Lor

flentii.

Wnex

Vaca tibi & z,

D«o,

Uzre aptum tempus va-

lii

candi tibi, &de benefie

tsf

ciis Dei frequenter cogita.

Q

Legequae

"Relinque curiofa, Tales pet-

compua-

il

&icaem

lege materias,quz: compundctio-

RAf

pariant,

nem magis praftant, quàm occu-

Atf egm

snagis quàm

pationem.

We,

occupatio-

Si te fübtraxeris à fuperfluis

nem.

V

locutionibus & otiofis circuitio-

Kíto parcus

nibus , nec non à novitatibuse

| Fater

temporis,&

N

lateritad IU

moribus audiendis

?

: invenie

Qulles

a

exercitia es tempus (ufficiens & aptum

pietatis,

pro bonis meditationibus inl-

A

ftendis.

Hbfgren

SS8. olim

Maximi SanCtorum humana

VT

n& obe(

amabant. confortiaubi poterant, vitabant,

fecretum &

&A

folitudiné,

& Deo in fecreto fervire eligc-

bant.

W Q

Seneca

2. Dixit quidam :

Quoties

tüny.

ff

Epift,7.

inter homines fui , minor ho«

mo redii.

Qu

li

l 1

Hoc

x

CHKISTLLIBER L. gi

Hoc fzpius experimur, quan- Nos con-

!!äï]islc

do diu confabulamur.

Facilius verfatio-

aem , fed

eft omninó tacere, quàm verboó

quo dam-

non excedere,

n0?

l Rm?us !

Facilus eft domi latere , quàm Domi ma-

&

fotis fe poffe fufficienter cufto- J?rfecuri-

*

m

d.lfreo

3

.. Quiigitur intendit ad intetío- Declina er-

ra & fpiritualia pervenire , opor- go turbas;

À tutba decli- cui cordi

a,quämo-ï

tet eum cum JESU

nare,

eft puritas

n

f

l

& pietas,

51

"

Nemo fecur? apparet , nifi qui Mari. 4.

libenter latet.

Difce tace«

uf d

te , fi visfe»

nmdzalï?ï

Nemo fecuré loquitut , nifi

:

curé loqui:

j

qu libenter tacet.

ts & iff*

Nemo (ecuré przeft , nifi qui

,j

libenter fubeft,

- Nemo fecuré precipit;nifi qui Et parere, f

on

yt y

bené obedire didicit,

eaé rege-

gt

3. Nemo fecuré gaudet , nifi äs fecurd

a

bonz conftientia in fe tetimo- gaudere?

nium habeat.

oportetbos

nam con«

jn »

Semper tamen San&torum fe-

.

fcieatiam

U

curitas plena timoris Dei ext

tit.

l* habere,

Nec

C 2

G

52 DEIMITATIONE

Piifecuri;

. Nec eó minus folliciti &hu-

fed cum

0i

fermidine.

miles in fe fuerunt , quia magnis

Qini

virtutibus & gratia emicuerunt,

i

V

Malifecuri,

Pravorum autem fecuritas, ex

fedcum

Vg

fuperbia & praefumptione oritun,

li

prafum-

ptioae.

&in fine in decep-tiqne fui ipüus

lllften

vertitut,

Nihil fecu-

h1

Numquam promittas tibi fe-

tonfol

fiusquim curitatem in hac vita,

quamvis

híc nunqo

a

t

bonus videaris ccenobita, aut de-

lüne

efjfe fecurü,

votus eremita.

Ój

Nenimis ti-

4« Sapé meliores in aeftima-

bi ; vel aliis

'H!faful

tione hominum, graviüs pericli:

mldms j

.dc te fïdc.

tati funt propter fuam nimiam

[

l

confidentiam,

Hiauc mul-

Undé mulüs utilius eft, ut

Pt

tis utile

KO

tentari , 4d 1On penitus tentationibus ca*

C

minuenda

reant , fed fzpiusimpugnenturj

ne nimiüm fecuri fint : neforté i

MT

am,

fpi fiduci-

fuperbiam eleventur ; ne etiami

M

ad'exteriores confolationes licen-

Fnc Qam

Fuge mun-

tiüs declinent.

f

dum & om-

O qui nunquam tranfitoriam

nem ejusTz- Letitiam

h

titiam 5 &

quareret, qui nunquatt

E

nima

cum mundo fe occuparet , quàm

[

fervabis pu-

ret!

dllta $

ram coaíci-

bonam confcicntiam ferva

entiam.

Oqui

l im'

W

NI

d

. CHRISTLLIBERI, y,

ä

— ———M—ÁÓÁ—

fic

O qui omnem vanam follicitu-

Ama xtzr.

quj

dinem amputaret ,

& duntaxat a2 ae. diji.

R

falataria ac divina c

OBitaret, & "& frue-

fenuà

totam fpem füam in Deo confti- ")* » agna

i

tueret ,

. quàm maguam pacem & ^^

odf

quiete

m poffideret!

f. Nemo dignus eft colefli Confo!a.

n ii

confolati

one, nifi diligenter fe o Spiritus

ia Q*

exercuerit in fan

nondatur

r

Ctione.

ca compun-

1ne com-

hia d

puactione

Si vis corde tenus com

pungi, cordis,

ii

intra cubiletuum,

& exclude tu- Compua-

multus. mundi ,

ioautem

l[avibï "

ficut fcriptum

fuam niül

eft :

-Jn. cubilibus «eftris. com.

cella & fg-

litudiae :

pungimini. 1n cell

ainvenies, quod

gauder,

uï'xülls à

deforis fzepiüs a

mittes,

Pal a,

ltationzbüs |

Cella continuata d

ulcefcit , &

talé cuftodita tediu

Cella ama-.

m

i generat. ta paradi-

Siin principio conve

t(ionis tuas fus; faftidi.

fncie

TILA

bené eam incolueris

& cuftodie- & infernus;

ris , erittibi

(

poftca dileta amica,

& gratiffimum folatium,

$. Iu filentio & quiete profi-

cit anima devota, & difcit ab-

l; qUi m

(

, yat

fcondjta Scripturarum,

p

i invenit fluenta lacryma- 1bi iaveates

.

P]

rum ; qJOd Rus-

f4 bE IMITATIONE —

L

quam alibi, rum , quibu-s- fmgulis noáibus

Jbi tantó

fe lavet & mundet: ut conditori

[

familiarier. (:6 tantó familiarior fiat, quan-

Deo, quo

A

tó longiüs ab omni feculari tu«

lC f

sninus ho-

miaibus.

multu degit.

i li

Qui ergo

fe abílrahit à no;

mGIS(

imabict illi

tis & amicis , approx

d

Deus cum Angelis fanclis,

Quodq

W)

Libenter la-

Melius eft latere, & fui curam

N

ter€; DfZ- . a

u

ciarum re-

gere : quàm fe neg'leffïo, figna

cete.

P

ho )

ligiofi ho-

miais elogi-

Laudabile eft homini te

5!(

unm,

o , raró foràs ire; fugerevideri,

Qujd

nolle etiam homines videre.

N

. Quid vis videre , quo

lt

Ij

1. o4,2. non licet habere ? Tranfit mll

ng

Hg

D

dus, & concupifcentia ejttt»

Dl

"Curiofitas

'Trahunt de

fideria fenfualitz

ffm mæl

videadi &

tis ad fpatiandum ; fed cüm ho

i "Dfn

fpatiandi

ra tranfierit, quid nifi gravitatem

lälld(

mater ten-

tationum.

confcientiz , & cordis difperfio

LT

Wn.

mum

nem reportas ?

Lectus exitus , ttiftem (aepere

ditum parit : & leta vigilia ferot-

fion h

V

Quid ca-

na trifte mane facit.

m

ptas gaudi-

Sic omne carnale gaudium

Sl I]OH

blan-

ov

N

——

ia t

CHRISTLUIBERI. g,

s 10

blandé intrat : feä in fine morï um , cujug

Wt i

det, & perimit.

triftem fen,

ties exitü?

-t ! gll'."

Quid potes alibi videre, quod

Quin coe-

f

ic non vides? Ecce coclum s

& lum iatue.

terra, & omnia elementa ; nam re» & facile

ficti!

ex iftis omnia funt fadta.

Ordefcet,

quod poteft

)!oximabiu

( 8« Quid potesalicubi videre

?in terris

st

quod diu

poteft fub fole perma

nere?

* placere.

,K

Nihil füb

.. Credis te forfitan fatiari, fed (ole durabi-

negkäülï?

[

non poteris pertingere,

Nihil quod

;omini «gl

Si cuncta videres prafentia,

cor fatiat.

quid effet nifi vifio vana.

a

r

ys t

Leva oculos tuosad Deum in

at

extelfis , & ora pro peccatis tuis

& negligentiis,

1 Tf:l';!f;þ

^ Dimitte vana vanis :

.

[

l

tU au-

iil

t

tem intende illis

i

»qu& tibi pra

J 08

