Hancgratiam ardenter homo à Deo po-

ftulat: Videlicet Deo perfe&xé uniri, ineo

juné

abforberi,fuique totaliter oblivifci, Cap. r 2.

at

j P

Quomodoó aliquiSan&ti , & devoti viri

cum magná devotione,& affe&tu ad hocSa-

du

aM

Cf[] D

cramentum accefferunt, qui ore » corde, &

corpore patiter ad Sacramentum inhiabant,

fuam efüriem non valentes aliter tempera-

Pr:g' t

P

re, nec fatiice , nifi fumpto corpore Chrifti

lucmh

cum omni iucunditate, & fpirituali avidita-

yl

11

te, Cap. 1 4.

a

Seeunda, devotionis gratiam inftanter

; Po jf

qu&rerc,patienter,& fiducialiter expectare,

gra—

;l

INTRODUCTIO

gratanter recipere , humiliter confervare,

&í

ftudiosé cum ea operari, ac Deo tempüs, &

aV

modum fupernz vifitationis committere;

P n

Qui eam fzpé dat uno brevi momento,

gn'raa

quam negavitlongotempore: Etquando-

D Jor

que in fine , quandoquein principios Nec

l0R

aliud videtur ad eam concedendam expecta-

i

re , quàmutextoto corde perfecté nos ei

lu

tradamus, &evacuemus à rebus omnibus

fütin

crea;is. Cap. 1 .

]is,qq

Hancprzparationem , quia à fe homo

il

habere non poteft, inftanteream à Deoef-

L ali

flagitat , ut reficiat mendicum efurientem;

qudi,

accendat frigidum igne amoris fi uijilluminet

m

coecum claritate preefentiae fuz , vertat ont-

f

niaterrenain amaritudinem, omnia gravia,

pro

& contrariain patientiarn ; omnia infima, G

fitne :

creata in contemptum , &oblivionem, &

"if

cor ad (c folum rapiat. Cap. 16.

07

Teriia, in amotis affe&tum erumpere;

d

quo accenfa anima defiderat communicare

lii

cum eá przparatione, quá communicarunt

Ktam

omnes Sancti: Imó & cum eá,quam poreft

ti qdi

humana mens concipere , aut defiderare.

EU |

Cum eoaffectu, reverentià, laude, ho-

Cdp. 1

nore, gratitudine ; dignitate, amore, l- -

d

u

IN LIB. DE IMITATIONE,

d

———À

]&'K D

de, fpe, pxlrita-f;; &-iïdæiitate, quá Bea-

ngüi,&'

ta Virgo Maria excepit Verbum divinum

gt

Qum eà ala-

in mylterio Incarnationis,

ormalty

critate; quáJoannes in utero, & poftea

( f

in Jordane excepit Jefum. — Cum oblatio-

iM

neomniumjubilationum , devotorum af

j gj(ïrïïiit

fe&tuum, exceffuum mentis, füpernarum

j

illuminationum, coelicarum vifionum, vit-

sonpot

tutum omnium,& laudum, Deo tam in coe»

lis,quàm in terra exhibitarum. Cap,17.

i

n

4

f

Hinc tanto amori fuccedit gravis tenta-

T

tio, altiffima Dei myfteria cutiosé invefti-

gandi; quá multi devotionem perdiderunt,

fytá

à

m

dum altiota fcutari voluetunt.

Sed ea per

Ver(äï.üïf

fidem, G humilitatem fuperata, Deusadeó

W

j

Ü

profusé, &largéanimz illabitur , & in-

timé unitur$ ut dicat Paulus : Aec octlus

,

r

ES

jpgh*

vidit, tecauris audroit , nec ineor boinint

afcendit , qua praparavoit Deus. diligenti-

bus fe».— Quare füpervacaneum fuerit co-

n

nari explicare, quod Deus in animá fibi

n

quic

peramorem perfeclé unità operatur, — Sa-

tis eft indicaffe ,

quomodó homo ad

]Wrm '

hanc perfectam Unionem pervenire poffit.

de]gjg:äïc

g

l

Cap. 13.

f

amo.'ï*;:

*

INTRODUCT. IN 118 DE IMITAT,

- d$i cuái minus. ifla Aiäfiiadiæ fatifaciat,

(nam varà plures probant eandem) fed putat

bc triplics ia munia confusó & promifcué

tradi, cum boc nolim pluribuscontendere ; &

tamen memiterit , ita fe babere oitam bo-

mins, quautum-ok etiaim veligiosd Denéque

forinatam., ut non femper uno tenore à 'Uefli-

bnlo decuvrat ad. fafligitm ; fed ob crebros

cafis C& mutationes , neceffe fit fubinde mif-

ceri triplicis Vie . funttiones.

Qui eninm

tain perfectus , ut non fübinde ad *via purga-

1ioa officia veventi opus babeat? Quis taim

unitus Deo, ut non magis magique illmina-

vi posfít at debeat ?. Hec nimirum infelicitai

Vitevserals: Nunquamincodem fla«

iuuanere ; modo furfum, modo

deor[um ferri.

X

£

ä.—.-;

.;

»

AX

SS

i

w

THO-

IT

—

:

TI

TW

4nf

u

j

)

1

T.

SPLEMENIS us t

iht

jun

j btr.c"q?l

us

7[) ( [l

"T ;wjï

,

[

]

ï

j

"

Qui t

)

Á

j

!,»:l.i»:w:'

"

il

ii

t

WF

l

u

(.

Ti

7

s

p

i

i5

*j

T X

&A

p

;;

PA

17

&

(A

$

:

"]

d

ag

—

A

MO NDI

/k'ä

fs

À!

U.

I

.

N

V

*

N

-

m

zuüad

2

Md

uia7 ?

A

AV

serza mandata.

eAÀ

a.

i riodimtra

La

S

2—

2

(l

)

—ÀÀ

3

TE

j

(f

lu

N

j

"u

r

W

LU

/

«

N

u

)

Ra

Tl

-

m

Pásir

Enm

[: Eg[d

H OH

$25 CR2 CR2 CR2 "f;* mb

D

Gä-"Xï"ïP C2 a2 Ce2 C?

U

THOMZA à KEMPIS

CANONICIREGULARIS

Ordinis $, AUGUSTINI

DE IMITATIOXE

CHRISTI

LIBER. PRIAIUS

Admonitiones, ad Spiritualem vi-

tam utiles,

CAPUT lL

]

Deimitatione Chbri[lHi, * contemtu

omnium vauitatum mundi

Ui fequitur ime, non 7o2n. $.

i^

|

ambulat in tesebras;

diát Dominuw.ac Cheftus

ho

d-

Q

——

x funtvelba Chn&; dux &lux

admone-

no f&,

A

quibus

mur;quatenus vitam ejus & mo-

resimitemür, fi velimus veraci-

terilluminari; & ab omni coecita-

.

te cotdis liberari.

A

Sum-

as

» BE IMITAT!QNE

—

"

Cujus vita

Summum igitur fludium no-

filg.

norma vi-

nobis eft.. ftrum fitin vita ] Efu Chrifti me«

(f

ditari,

[

il

vcadis

2. DoGtina Chrifti, omnes

L

Et do&rina

do&trii

44a N

id5

[5]

alià q"uam

anCterum pracelit:

Tij

vis illu-

& qui fpiritam haberet, abfcon-

i

firior,

ditum ibi manna inveniret,

[fhe

Sed guftu

Sedcontingit, quod multiex

mmmr

mur ;

ejus frauda- frequenti auditu Evangelil pare

lifhàca

vum defiderium fentiunt :

uia

&Y

fpiritum Chrifti non habent,

turs

Sivitaaon

Quiautem vult plene & fäipi-

li

conforma- dé Chrifti verba intelligere;opor-

Eu

ilfe

mur,

tetut totam vitam fuam illi lu-

"tl

deat comformate,

3nr

Potiorhu-

3. Quid prodefttibi, altade

QUi

Yi

militas,

Trinitatedifputare: ficareas hu-

"odir

quàm fci-

entiz fubli-

militate ; unde difpliceas Trini-

m

mitas,

tati?

tlre, &

Sancium

Veré , alta verba non faciunt

i

vita facir," fanctum & juftum : fed virtuofa

Ti

&oa Yerba, vita efficit Deo charum.

l

"ite

Opto magis fentire compune

LThüün

Gionem, quàm fcire ejus dcfinis

"ts

tonem.

"celer

Si fcires totam Bibliam exte«

rius

W mgn; l

N

pj

dl

CHRISTILIBER L ,

n

——

um n

tius, &c omnium Phllofophdrum Omnia va-

vilitie

dicla : quid totum prodeílet, (ine

::;s, ubi

charirate Dei & gratia ?

charitas.

i, o

Vauitas vattatumy Q omnia g,t pr,

racdin

vanitas, preteramare Deum, & Qui fpe

; t

illi foli fervire.

coeli muaes

dum fper-

u

Iíta eft (umma fapientia , per

nitjis veré

' muïne!

contemptum mundi tendere ad

fapit,

regna coeleftia.

ngdii p

»c Q

4» Vanitas igitut efE, divitias Vanitas

mera in di-

yibett

perituras quarere;in illis fperare.

v itiis.

g &U

Vanitas quoque eft , honores

"

onoris-

ambire ,

& |in altum ftatum fe p

gt

extollere.

j il

Vanitas eft;carnis defideria fe- Voluptati-

ls

di

«!.ïlä

qui:&illud defiderare;unde poft- bus.

l

[jart

modum graviter oportet puniri,

Vanitas eft,longam víitam op- Longa víta,

"J

tare, &debona vita parumcu-

rate,

"

Vanitas el,. prefentem vitam O mnibus-

fC d vmü*ifl

L

folüm attendere

.

&qus fatura que tranfi-

tOi1$,

L;.l

)

;; Iunt,non previdere.

:

Vaaitas eft.diligerequod cum

T

omni celeritate tranfit:& illic non

gi feltinare,. ubifempiternum gau-

jl

j dium manet,

A3

ï OMC'

'4 DE IMITATIONE

f. Memento iliiüälffedüentd

Qtilr

Ecclef. 1.

Nu'la hic

proverbii? quia non fatiatur odt-

mE]uu

feiicitas,ubi

lus oifu, nec auris impletur auditu,

fidri

nulla fatie-

Stude ergo cor tuum ab amo-

tas,

te vifibilium abftrahere, &ad ine

dl raa

l

Facilius hic vifibilia te transferre,

Namfe-

N

fauciatut

cor, quàm

quentes fuam fenfualitatem; ma-

"J&flp

fatiatur,

culant confcientiam & perdunt

Mi

Dei gratiam.

Yj mh]

CAP. 1I.

Tn

qmb]]s

De bumili fentire fui:

Vf ff]æ

ip[rus,

Mu

I. Mnis homo naturaliter

Scientia

mam, (

fhiue cimore

fcire defiderat; fed fcien-

intem

Dei inaais. tia (Ine timore Dei, quid impor-

3nim q

tat?

"Llan

Idiota hu-

Melior eft profe&tó humilis

milis me-

$Q

lior arro-

rufticus;qui Deo fervit; quàin fü-

timo ij

perbusPhilofophus;qui,fe negle-

D

&o.

gaate do-

l

&o,curfum coeli confiderat.

hii

Qui bené feipfum cognofcit,

Yil

n

fati

fibiipf vilefcit,neclaudibus dele-

U

Gatur humanis.,

mb[ l

Scientia

Si fcirem omniayqua in mundo

Charitite

At

funt; & non effem in charitate:

qulï[u"t |

Vacua, p'us

qut

V

.

N

t

CHRISTI LIBER 1, &

Id Paokcevancesse us i ERE UME

quid me

equit

juvaret coram Deo,

qui obeft,quàm

fuitti

me judicaturus eft ex (3&0?

prodeft,

T

2. Quiefteà nimio fciendi de-

Reftzna

nE

lderio :

diílra&i

quia magna ibi invenitur defiderium

:e.&ïäi?

0,G& deceptio,

Ícicadi;

N

Scientes libenter volunt vide-

matet

ri;& fapientes dici,

&

ulta fünt,

quz fcire, parum 1n his ma-

vel nihil animz

profunt.

ximéquze

Et valdeinfi

tam parum

L

piens eft, qui ali-

quibus intendi

t

aluti cone

Xquam his,qua fa-

feruat,

ii

uti füz deferyi

Unt,

ulta verba non fàtiant ani- Coafcien-

| DJW'!E

mamj fd bona vita refrigerat tiz magis

i

mentem:& pura confcientia ma. fde quàm

quidim]

j

gnam ad Deum praflat con£. ^ 6262

entiam.

3. Quantó

i h,m"

plus & meliüs fcis, Nam fciens

llj quüï

tantó graviüsi

nde

judicaberis,ni- multa gra.

1fancliüs vixeris,

vius judica-

IUB d

eris,

t

At

Noli ergo extolli de ulla arte

Qaid glo-

ntj

vel fcientia:fed potiüs time de da-

fiaris,

TU

jv

ta tibi notitía,

Sitibi videtut,q

uód multa rCl'S, Scis multa?

inm'lïf& atis bené intelli

4

gis:fcito tamen Sed plura

j

ura,quee nefcis, *sfcis.

Wl quia funt multó pl

Noli

"

j

€ . DE IMITATIE)EIE

—

a

Rma2. 5 ( Nolialtum faper

e,fed ignoran-

Quid

Etàpluri- tiam tuam magis fatere.

]

bus fupera- tc vis alicui prcferre, cum plures

ris,

ma-

doGliores te inveniantU£ »

Ya

is in lege peribi?

hi

Vis utilera

Si visuulitera

liquid fcire, &

fcienziam? difcere : ama nefciri,

&pro nihi

ama neíci-

hs

reputari.

pi: Ette

. Hace

( altiffima & atiliffi-

Yi

3pfumno

ífe.

Qui feu:

hi, ma lectio,fuiip

fius vera cognitio;

tio

alios magni

& defpectio.

facit; veré

De feipfo nihilt

enere, & de ali«

deq

fapit.

Q

j

JXXitiam pec-

is femper bené & alté fentiremae

cantem

gna fapientia eft. & perfeéto.

Si videres alium aperté peccae

)

1

aftimate

li

ipfo melio- re, velaliqua gravia

perpetrare,

rem,

liorem

Ti

non deberes te tamen me

diu

d

sflimare: quianefcis, quàm

Iscettus

de tuo cafu, pO

ffisin bono ftare,

i

Ét conícius

Omnes fragiles fum

us, fedtu

propriz

neminem fragiliorem te

t

fragl-litatirs.

ipfo tcnebisf

1

1

1

104

Hm

CAP.

CHRISTI LIBFR T. »

i

- CAP, l,

3gnnw

.

"

y

De Doéttrina veritatis.

m*

I-P

Elix, quem vetitas perfe

Veritas '

docet, nonper figuras &

n

eria,

voces transeuntes ,. fed ficuti fe

habet.

ii

Noflra opinio, & nofler fen-

g

fus, fx

Opiaio fal.

pénos falht,& medicum

lax,

videt, -

:

Quid prodeft magna cavilla-

Quid de his

x[aw

tio de occultis & obícüris rebus,

angimur,de

de quibus nec arguemur in judi- quibus ia

'(Qx& :

judicionon

J/t

Cio,quia ignoravimus ?

arguemur ?

l

Grandis irifipientia, quód ne-

Qaid ftu-

gle&is utilibus & neceffariis, ul-

x

tto intendimus cutiofis & dam-

des curio(is,

enttil

H

negledis

nofis.

Oculos habentes,non vi-aecetfariis ?

1j mdx

demus,

Qp

,

2. Etquid cure nobis dege:

Cut occu-

neribus& fpeciebus.

pamur iaa«

((

QCuiz:ernum Verbum loqui- aibus?

tur, àmultisopinionibus expe-

Nil opus

)

ditur,

multis vet-

bisaudienti

Ex uno vetbo omnia, &t unum

Verbum

loquuntüromnia : & boc eff prin« xteraum-

eipiuiny7tod & loquitur nobis.

jfa:m. d*

iNe-

(

À 4

$ DE IMITATIONE-

Nemo fineillo intelligit ; aut

(

reCle judicat..

M

Ünum . om-

Cui omnia unum funt, & om-

f

niaad unum trahit , &omniain

niait»omnie

bus.

uno videt ; poteft flabilis corde

f

effe, & in Deo pacificus perma-

IJS'ag

n6res.

O veritas Deus, fac meunum

d

tecum, ia charitate perpetua.

ln

ÍInuvao Deo

Tzedetmefxpé, multalegere

Tat

jovenies-

emnia..

Q audite : intee(Ltotum, quod

volo & defidero,

QUi

"'Taceant omnes Do&tores;file»

Íi

antuniverfze creaturg in confpee

l

&u tuo: tü mihi loquerefolus.-

Wvf

Quó magis

3» Quantó aliquis magis fibi

fllm |

unitus,

m

q3? unitus,& interiüs fimplicatus fue

firi

pluriu

Capax,

erit,tantó plura & altiora finela-

At

bore intelligit;. quia defüper lu-

4

men intelligentiz accipit.

n, ql

Magna

Putus; fimplex; & flabilis fpi-

hïhak

quies ho-

ritus,in multisoperibus non dif-

(l]hl

minis,

fipatur : quia omnis ad Dei ho«

Ton

Deum;anoa

fe, quxrene

norem operatur, &in fe otiofus

fM.

ab omni propria exquifitione effe

Yac

nititür,

TR

Quis

j

: -CHRISTI LIBERI. 59

- p

i, ul

Quis te magisimpedit & mo-

leftat,quàm tua immortificata af-

At

fectio cordis ?

ynai

Bonus & devotus homo opera fatus difpo-

s u

fuapriüs intusdifponit, qua fo-

ne,quod fo-

ris aCturus

u

risagete debet.

Nec illa trahunt eum ad defi-

g::ce ratio-

gt

deria vitiofz inclinationis,fed ip- ue; aonia-

&

feinfle&it ea ad arbitrium re&tze clinatioae.

lat

tationis,

Jfly qüü»

Quis habet fortius certamen,

quàm qui nititur vincere feip-

fum? .

'.0!55;' /!P

Tl

Et hoc deberet effe negotium Hoc age

l

noftrum ; vincere videlicet feip- quotidié ue

fum,& quotidie feipfo fortiorem 'eipfam

uj

vincas,

k

fieri; atquein melius aliquid pro-

ficere.

"

4. Omnis perfectioin hac vi- Nulla htc

imph' !]

il

t2 quandam imperfectionem fi- perfectio,

bi habetannexam; & omnis fpe- fine defe-

lb'ï*i f?:

U,

T d

culatio noftra; quadam caligine

non caret.

pib

Humilitàs

m

Humilistuicognitio, certior

cerüior ad

via eftad Deum, quàm profunda

j

Deum via

Ícientiz inquifitio.

quàm fuüb»

Z

Af

Non :ilxicas.

ONE

10 D—E IMITATI

— Á—'

h-..(

BonaecR

Non eft culpanda fcientia, aut

i

Ícientia; (ed

qualibet fimplex rei notitia, quz

fi

Jts

potior con-

Ícientia,

bona eft in fe confiderata , & à

cog

Deo ordinata: fed praeferenda eft

Yi

femper bonaconfüenta, &vir-

li, n

tuofà vitae

&

Hoc pauci

Quia verb plures magis flu-

hii

fapiunt ;

hiactot

& dent fcirejquàm bené vivere:ideó

br

g

delipiuat.

fepeerant, ópenenullum vel

modicum fructum ferunt,

Potius vir-

j Ofitantamadhibcrentdi-

ht

tutibus

ligentiam;ad extirpanda viti3 &

Tüpj

intende

virtutes inferendas, ficuti ad mo-

quàm qua

ftionibus.

. vendas quaftiones ; non fierent

EHEq

tanta mala & fcandala in popu-

Wt

lo, nectanta diífolotio in cceno-

Y

biis.

hi

In Judicio

Certé adveniente die judicii,

de factis

non quzretur à nobis quid legi-

Vs

quzx(tio

mus,fed quid fecimus : nec quàm

Tn]

erit,

bené diximus, fed quàm religiosé

J

viximus.

mm

En docti

- Dicmihi, ubi funtmodó om-

l

elim magni

iníecuio

nes illi domini & magiftri, quos

li

?

bené noviíti, dum adhuc vivee

ubijam

DUV

rent; & ftudiis florerent?

ä*nþnt ?

]an

| CHRISTI LIBER .. 1:

TNMEN

— ——

3

ent, d

Jam eorum præbcndäs alii pof- Abierunt &

fident ; & nefcio utrum de eis re- vità: & fac-

tf

cefforum

a, W

cogitant. la vita fuaaliquid effe

vidcbantur, & modoó de illistace-

memoriae»

r

m &ï:J'

tur,

€. O quàm citó tranfit gloria pcices, &

nj

mundi! Ltinam vita eorum, fci- fcientix re«

entiz ipforum concordaffet! cuncfPoadiffes

vwcrciäg

vita,

il

bené ftuduiffent,& legiffent,

mU

Quàm multi pereunt per va- Sed fcientia

namícientiam infeculo, qui pa- multis oc-

lib

av

rüm curant de Dei fervitio !

QaGo perdi-

lonis,

od

Et quia magis eligunt magni,

4i ma-

pon F;fliï

effe quàm humiles, ideó evanef- 1. magni

cunt in cogitationibus füis.

e(Ie, quàm

1!3 n PC.c

dointt

J

Veré magnus cft,qui magnam bumiles,

habet charitatem,

Veré magnus eflqui in fe par-Ae magnus

] ii ilï?'*:(

vuseft, & pronihilo omne cul-ef qui bi

I$ qmd

men honoris ducit.

parvus,

g

J

. Prudeas,

Veréprudenseft, quiomn

jEl

j

d

qui fpernit

terrenaarbitraturutftercora, utomaiapro

W

Chruftum lucrifaciat,

Chrifto,

ntmüd

(

Et veré bené doctus eít, qui

Doctus,

j

T

i

gui volua-

y

yt

Deivoluntatem facit&fuam vo-

tatem Dj

,h

fv

luntatem relinquit.

- praferg

A 6

CAD.tx,

l

£2 .'DE IMITATIO)NE

[

CAP;IV

K

Deprovidentia inagen-

M'

W

z.7eama4. Y.

Oneft credendum omni

Necrede

[/]!

verbo,nec inflin&lui ; fed

W

emni fpiri- caute & longanimiter res eft fz-

tul.

cundàm Deum ponderanda.

r

Cauté res.

Proh dolor, fzpe malum faci-

lg

poadera. . ]iis quàm bonum de alio credie

A

Nam pro-

tur & dicitur, ita infirmi fu-

nius mala

inuse

€redimus

quá bona,

Sed perfe&li viti non facilecre-

Piieft aoa dunt omni enarranti ; quia fciunt

&redere

infirmitatem humanam,. ad ma-

temeré,

4

lum proclivem, &in verbis fatis

labilem.

9109

Sapientis:

2 Magnafapientia, noneffe

&on effe

przcipi-

precipitem in agendis nec per-

fit

tinaciter in proprüs flare fenfi-

tem 5

bus,

Iffäter:

Nec peri-. — Ád hanc etïaxh pertinet , non

lt

pacem;

uibuslibet hominum verbis cre-

)

Neque lo- dere : nec audita vel credita, mox

&&j

quacem 5

adaliorum aures effundere,

ihcs,

Cum fapiente & confcientio»

N

Q

N

a p

——

CHRISTi LIBER L 15

fo viro cänfilium habe: & quare Ecc], »;

potius à melioreinflrui , quàm Sed audireg

j

equi

tuas adinventiones fequi,

apientes,

ona vita facit hominem fapi

* Bonz vitz

d

entem fecundüm Deum , & ex

i

" comes

pertum in multis,

fapieatia z

sdi

Quantó quis in fe humilior

Humilitatig

t

fuerit, & Deofubjedtior: tantó

ndinio

racipué,

in omnibus eris fapientior, & pa-

i d

«atior,

infi

CAP, V.

n

De leclione fanflarum

: quia j

Scripturarum,

J m;

Eritas eft in Sctipturis

IVCIKD.L*S

I.V

fan&is querenda , non

eloquentia,

, OmnisScriptua facra eo fpi- Scriptura

" ntió

q4

ritu debet legi,quo fada c(t.

€o fpiritu

egendaquo

du

üarere potiüis debemus uti-

(cripta.

litatem in Scripturis,quàm fubti-

litatem fermonis.

Veritatem

*linet ! L

in ea quzre;

Italibenter devotos &i

at

mpli- non elo-

;cdi[ilmgl

€cs libros legere debemus ,

ficut queatiam,

altos & profundos,

ndcfe:

yíit

NNon te offendat auctoritas

[

l

fcri-

A7

14 DE IMITATIONE

—

fn legendo fcribentis, urüm parvz vel ma-

&on auco-

gna litteraturz fuerit,. f;d amor

rem , fe

li

pur& Veritatis te ti'.'.h-lï ad lcgcn-

rem fpecta.

dum.

Noa quis

Non quaras quis hoc dixerit 5

(

dicat, fed. fed quid dicatur;attende.

quid dica-

2. Homines transeunt;fed ve-

lii

tüunattend,«ie4c D)omini manet in atete

Su!

U

d P/al,:s, num T. Sine perfonarum accep-

tione,variis modis loquitur nobis

D

Deus.

vef

Curiofitas

Curiofitas noflra fpé nos im-

fzpe fru-

pedit ia Jectione Scripturarum,

if

€tum lecti-

onis aufert,

cüm volumus intelligere & dit-

li

cutere, ubi fimpliciter effet transe

Ifbus

eundum.

f

d

Vis profice-

Si vis profc&tum hautire, lege

rze?humili-

humiliter,fimpliciter, & fideliter?

j

lb]

1er & ftudi- necumquam velis habere nomen

lme P(

56 lcge.

fcientiz.

qü lt

Kcl. g.

Interroga libenter, & audi ta-

l [

ba $anétorum : nec dié

Et docio- cens ver

V C

res þbeu:cr

audi.

fpliceant tihi parabolz fenio-

md,g,

rum : íine coufa enim non

P

proferunture

lod

Wüfe

CAP.

y »chmm, LIBER L. 1y

--

wdite

CAP,VI. -

[ damt

De inordinatis affetlio-

gt

nibus.

1 ( x Uandocumque homo ali- laordinatt

ii

"

" quid inordinaté apperir, deoderii

c€omes tute

:nh&*m

flatim in íe inquietus fit,

batio.

n a

Superbus & avatus numquam

.

ld ia fuper-

quieicunt

.

pauper & humilis bo & ayaro

Tl QCCEE'

jurmi

fpiritu,in multitudine pacis con- Patet.

verfantur,

Homo qui necdum perf(e&?s

gt

in fe mortuus eft , citó tentatur,

]

;Eff

M

& vincitur , in parvis & vilibus

tebus,

efittt

Infirmus in fpititu , & quo- Homo fpi-

au!fffs k

dammodo adhuc carnalis , & ad ritu lan-

fenfibilia inclinatus ,. difficul- 2"* zeré

gp

fe cohibetá

j

ter íe poteftà terrennis de(ideriis

defideriis,

u

€x totoabílrahere.

Et ideó fpé habet triftitiam, Hinc rádix

&

T

[f idd

cüm fe fuübtrahit : leviter etiam triftitiz,

J

d

l:

indignatur , fi quis ei refi(lic.

TU

2» Siautem proíecutus fuerit Obfequitur

quod concupifcit, (tatim cx rearu coacupi-

Jl/

»

H

fcentix y:&

conícientiz gravatur

quia fe-

€utus

mox patie

CM

16 DE IMITATIONE |

^

(

m A

—ÁÀ—

—— 00 s

quia

conícien-

tur aculeos entus eft paffionem fuam , qu&

tix.

nihil juvat ad pacem quam qu&-

Áini

1vit.

Bdf:!)n

fionibus

Refifte paf-

Refiftendo igitur paffionibus

invinitur pax vera cordis , non

Tttes

pacem ia-

veaies,

autem eisferviendo.

mniap

Non eftergo pax in corde ho-

UR

minis carnalis , non in homine

hy

exterioribus dedito , fed in fervi-

dine 1

QUi

do & fpirituali.

CAP., VIE

piur

De vana [Be, ev* elatione

l177

ue efugieuda.

In Deo folo 1.

Anus eít , qui fpem fuam

LY

AUf

fpem pone;

ponit in hominibus ; aut

non iü bo- crezcuris,

m

mine,

Rm)üt

Non te pudeat aliis fervire, 4«

more Jefu Chrifti : & pauperem

Dflabec

in hoc feculo videri,

;

"Mipe

Non in tei-

LU

Non ftes füper teipfum , fed in

gfo,

Deo fpem tuam conttitue.

hüm n

V

Fac quod inteeft, & Deusa-

D

N

detit bonz voluntati tua

l«cet

Nec ia (ci-

Non confidas in tua fcientia,

ldl

J

entia aut

velaftutia cujuscumque viver*

[ [

prudeatia

collfenve

tis ; fed magis in Dei gratia;

gux

M.

.. CHRISTL,LIBERI. 17

qui adjuvat humiles,& de fe pra- tua ; fedDet

fumentes humiliat,

gratia,

2; Nec glotieris in divitiis , f1 Ne gloriare

af

adfunt; nec in amicis, quia po- i divitiis;

od

tentes funt. : fed in Deo, qui o- *f 4micir.

mnia praftat,& fipfum füper o-

d

mnia dare defiderat,

Non te extollas de magnitu- Neque in

iinle

ü1S COf«

f

dine vel pulchritudine corporis, 5

qua modica infirmitate corrum-

1s3

l

pitur & defoedatur,

Non placeas tibi ipfi de habili- N

.c anï&xi

, diii

tate aut ingenio tuo: ne difplice-

V]d!ïl :

j [þem!u"

as Deo,cujus eft totum,quidquid

oni naturaliter habueris,

njb

3» Nontereputes aliis melio- Nete meli-

rem, ne forté coram Deo deteri. 97tm — aliis

j

of habearis,

im4,

qui fcit, quid eft in ;a

, g

&Fau;ïv

omine,

f

Non füperbias de operibus Nam izcer-

2l

bonis : quia aliter fünt judicia!à & diver-

€

x fa funt Dei

Dei , quàm hominum; cui Ízp

judicia,

:ü!&[k;ï

difplicet,quod hominibus placet.

r

Si aliquid boni habueris,crede Habes boni

M

,

;waf

W

, Ge aliis meliora; ut humilitatem q'idPiam?

a conferves,

e aliis me«

liora prafu«

9f me,

J 5'

1$. DEIM!TATIONE

d

(

—

Abjce te

Non nocet; fi omnibus te fup-

M

potius infra nonas : nocet autem plurimum,

emnes;

lail

fi vel uni te praponas,

(itam

quàm pr&-

feras uai.

Jugis pax cum

humili : in cote

i

eautem fuperbi , zelus &iudig-

fies.

natio frequens,

U.

CAP. VIIIO

Q

De cavenda nimia fami-

n lgm

liaritate.

U

Vi

9 Ecci. $. 2«

On omni bomini veveles cor

Cave. cuivis

tuum

* fed cum fapieri-

l

(ttte

3eveles cof te & timente Deum age caufam

tuum,

tuane

müp j

Tongy

Rarus efto

Cum juvenibus & extrancis

cum extet- rarus efto.

fj

fis ; & po-

Cum divitibus noli blauditi,

tentibus fc-

culi5

&ccoram magnatis non libentet

wa

appareas.

S$ed potus Cumhumilibus & fimplicibus

cum humi- cum devotis & morigeratis fo-

libus & de-

IV

votis;

ciare: & qua aedificationis funt;

Yer

pertracta.

U

Nec fami.

Non fis familiaris alicui mu

liaris foemi- [ieri ; fed in communi,omnes bo-

F& [U)

nis j

Mul

nas mulieres Deo commenda,

Soli

t

J

CHRISTLLIBER L. 15

—

hus

Soli Deo & Angelis ejvus opta Sed. Deo &

familiaris effe, & hominum no- &ugelis.

J

titiam devita.

ii

2. Charitas habenda eft ad o- Bona charie

hd

mnes, fcd familiaritas non exp

e. tàas, fed non

dit.

familiari-

l,

Quandoqueaccidit , ut perfo- Sïm fa-

[

s il

n3 ignota,ex bona fama lucefeat : mam feré

cujus tamen przefentia oculos in- minuit prge

(

tuentium offufcat,

fcatiae

t

Putamus aliquando aliis: pla-

du

cere €x conjunctione noftra ; &

n [

incipimus magis difplicere ex

morum imptobitate in nobis

TL

confiderata,

CAP.IX.

ol bf

j m

De obedientia &

étne.

fubjez

J

Aldemagnum eft in ob&. Majus &

1 Xï

dientia ftate , fub Pralato tutius eft

n

f

]:SJC

vivere , & (ui juris non effe.

fübeffe

Multó tutias eít, flare in (ub- quàm . prae

e.

i H'WE

jectone , quàmin pralatura.

Om[.f:»

Multi iunt füb obedientiama- sed ubi fübe

]üïïil

ucommfn';ï

gis ex neceffitate, quàm ex chari- je&tio vo-

D

tate; lnatatis eff,

»o DE IMITATIONE M

non neceffi tate : & illi pcen;m bhabent , &

j«

Satis.

leviter murmurant,

Nec liber-

[T

tatem mentis acquitent , nifi ex

quir

totocorde propter Deum fefub-

b

jiciant,

bony

Nis pacem

Curre hic velibi: noninveni-

animi? hu-

Áing

es quietem , nifi in humili fubje-

o

müiliter fubi

jug'um ra-

&ione fuüb Prelati regimine,

CMLIP!

U.

Imaginatio locorum & mutatio,

snultos fefellit,

2. Verum efljquód unusquis-

D.

que libenter agit pro feníu fuo;

& inclinatur ad eos magis,qui fe-

cum fentiunt,

(

Nec quere

Sed (i Deus eft inter nos,ne-

Auften

modum

ceffe e(t , at relinquamus etiam

üitm

Cbediendi

pro tuo fen.

quandoque noftrum fentite,pro-

ltent

.

pter bonum pacis,

(

Cui tam

Quis eft ita fapiens,qui omnia

[

proclivé eft

plené fcire poteft?

[

fa"i«

€edetuo

Ergo, noli nimis in fenfu tuo

rl

fenfü pro. COnfidere: fed velis etiam liben-

N

Tr

pter Deum, ter aliorum fenfum audire.

1

& multum

Si bonum efttuum fentire , &

ngn

proficies,

hocipfum propter Deum dimit:

Pt

:

tis, & alium fequeris , magis ex.

li

indé proficies.

g, AU«

N

— 4

, CHRISTLLIBERTL zr

d !

3. Audivi enim fzpe , fscurius Securius eft

Nelbé

e(fe audire &accipere confilium,

au

ire

quàm dare

jb ntid

quàm dare.

confiliunr,

m

Suo fempeg

Poteft etiam contingere , ut

bonum fit uniuscujusque fentire; niti. fenfu,

el fuper-

yonim

fed nolle aliis acquiefcere, cüm id Y

iz, vel pet«

yili

ratio;aut caufa poftulat , (ignum

tinacia eft»

d

eft faperbiz & pertinaciz

&mu

CAP.X.

d

De cavenda [upevfluitate

QVerüoorum.,

ofenl

E 'Aveas tumultum . homi- Cave tut-

magis,qu:ï

bas & aegge

-num, quantum potes:mul-

tia: Sivis

tum enim impedit tra&tatus fecu-

mentém

ater n

uamu fl(

larium geftorum, etiam fi (impli-

tranquilla,

P

intentione proferantur,

l Jattt

Citó enim inquinamur vani«

)

tate, & captivamur,

«s

Vellem me pluties tacuiffe, 8 -

inter homines non fuiffe.

m

j

Lscmmhü

Sed quare tam libenter loqui- Cur ita pro«

mur , & invicem fabulamur:cüm Pendes ad

j

ii

tamen tató, fine Ix(ione coníci- colloquia?

" WIW

entiz, ad fllentium redimus?

x i

Ideo tam libenter loquimur : Aa quia ve«

rlSymagl

quia

22 DE IMITATIONE

—— —

-

maris fola- quia per mutuas locutiones » ab

latia ?

invicem confolari quarimus : &

cot diver(is cogitationibus fatis

Df/

atum, optamus relevate,

Ec multum libenter de his,

l

|

|

qu& multum diligimus vel cupi»

TWstur

mus;vel qua ncbis contraria fete

timus; libetloqui & cog tare.

q

f

Sed dum

2. Sed proh dolor,fzpé inani-

captasex- fter& fruflra,

Nam hac exte«

Q

teriora,per-

rior confolatio , interioris &di-

pacen

dis interna,

ln (j

vinz confolationis non modjf

cum dettimentum eft.

n &U

Cave tem-

Ideb vigilandum eft, & otan-

MT

pus perde-

N

re ; & vide

dum, ne tempus otiose tranfeat.

Siloqui licet &c expedit ; qu&

ïämw

quibus id

colloquiis edificabili

a funt loquere,

T

tribuas,

t )

Müalus ufüs,& negligentia pro-

fectus noftri, multum facit adine

fUCI'Uu[

cuftodiam otis noflri.

(

í

At

Piacolaiio —Juvat tamen non parum ad

inter pares

profe&um fpiritualem , devota

"Ui d

ad profe-

D

&um utilis.

fpiritualium rerum collatto ; a*

ximé ubi pares animo &fpiritn

Qu [

(d T

in Deo íibi focianture

DT pa

CAP,

mnlmlc

OE

. CHRISTLUIBER I. |

d

— —ÀÀ

a

donid

CAP. XI.

xrimus;ï

De pace. acquirenda , g*

vibus lt

n

elo profitiendi.

yc dU

I.M

Ultam poffemus pacem Mitre de a«

habete, fi non vellemus líeais:cu-

TO

oncanid

nos cum aliorum dictis & fa&tis, "^m » fi vie

e

& qua ad noflram curam non

07 u

Ípectant , occupare.

»]',[ZP& ii

Quomodo poteft ille diu in Felix qui fe-

m

pace manere , qui alienis curis fe càm habi-

erion

intermifcet ? qui occafiones fo-

tans, abfti-

ao 1

nct alicais,

rinfecus quarit? qui parum vel

; eh» "

taró fe intrinfecus colligit?

Beati (implices,quoniam mul-

iose [f 'ï

tam pacem habebunt.

eïpfdlzl T

llffec :

2. Quarequidam Sanctorum, En San&ti,

tam perfedi & contemplativi q" a terre-

ii

fuerunt?

nis delide-

m

. rlis vacuig

Quia omninó feipfos mort

l- fibi & Deo

i

, ficare ab omnibus terrenis defi-

libere vacas

yl pzr*

;, deriis ftuduerunt :

& ideó totis bant.

jm"

i

, tmedullis cordisDeo

inharere;at-

(V que libere fi

bi vacare potuerunt.

m

Nos nimium occupamur pro- Nos carni

n

priis pa(fionibus, & de tran(ito- & eculo a£-

fixi ad divi«

Ü tiis nimis follicitamur,

Raro

üatorpem2,

E

z4 DEIMITATION

—

Raró ettiam unum vitium per.

.Tgl

Non potes

fimul fape-

fecté vincimus , & ad quotidia-

a

lil

ze quz fur-

num profe&um nmon accendi-

fum (unt mur : ideo frigidi & tepidi rema-

tero

queque fu- gemus,

M

perterram,

3. Si effemus nobisipfis per»

Ti

TT

fecté mortui, & interiüs minimé

J

implicati : tunc poffemus etiam

h

divinafapere, & de coclefti con-

Vr

&æ

f

templationealiquid expetiri.

Sed remota

"T otum & maximum impedi-

Ó

profedus, mentum eft ,

quia non fumusà

f«unml

Concupi-

paffionibus & concupifcentiis li-

]i

*lti

Íceatia,

beri: necperfectam viam conz*

Itly

[

A

tnur ingredi.

&t confola-

Quando etiam modicum ad:

]"

verfitatis occurrit, nimis citó de«

lr f

tiones hu-

mana«

jicimur, &ad humanas confola*

Tij

P

tiones convertimut,

H)'.,p

Pupnaviri- — 4. Siniteremur, ficutvirifore

lin

liter ;

tes,flare in proelio:profe&to auxi-

Yi |

f"h&a

lum Domini fuper nos videre

mus de coelo,

Wi

Deus non

Ipfe enim cettantes, & de fua

&

deerit.

gratia fperantes; paratus eftadju

ftdgmv

vare: qui nobis certandi occafio»

VQIUW

nes procurat;ut vincamus,

;

——

N

CHRISTI,LIBER L. aj

Sitantüm in iflis exterioribus Cve profe-

ii

um pen-

obfervantiis, profectum rel gio-

iqi

fesex cot«

p a

nis ponimus citó finem habebit

tice vel fos

devotio noftra.

liis,

;epidi[tïï

Sed ad radicem, fécurim po- madix ipfa

ht

namus z ut putgati à paffionibus, peteada eft,

pacificam mentem poffideamus,

fs

fs

. Si omni anno unum viti-

j C(EICI,H*T

um extirparemus, citó viri perfe-

Ctiefficeremur,

um i

Sed modó & contrario fzpé Inicio fer

fentimus , ut meliores & purio- meliores

non(cml

umus

resininitioconverfionis nos fu-

ü 'IFCCHIU'1

quàmin

g um

ile inveniamus, quàm poft mul-

progreffu :

tos annos profeífionis,

Fervor & profectus quotidie Quàm pet-

gt

nimïiïhf

deberet crefcere : (ed nunc pro peram'cum

empcr o^

magno videtur, i quis primi fer-

orteret

"d

voris partem poffet retinere.

proficere ia

Si modicam violentiam face-

melius.

jel

remus in principio, tunc poftea

M

cunc&a poffemus facere cum levi-

" nog iL

tate & gaudio,

,

i

L

Y

1

6. Grave efbaffueta dimittere: Iaitio refi-

]ml &

mtllSel À

l

ed gravius eft , contra propriam fte: aam i.

tium ufu ro«

voluntatem ire,

rmdioiï

B

Sed

boratum z«

gré vinces»

d

NE

26 DE—I-M ITATIO

— — À

Sed fi non vincis parva &le-

Tibs.

via , quando füperabis difficilio-

ta:

]tan

floi

Refifle in principio inclinatio-

T

ni tue, & malam dedifce confue-

il

tudinem : ne forté paulatim ad

hf

majorem te ducat difficultatem.

mbd; j

Serió ftude

O fi adverteres , quantam tibi

,

profe&ui:

hoc tibi

pacem , & aliis lzetitiam faceres,

1]

pacem, aliis

teipfum bené habendo , puto

btl

latitiam

quód follicitior effes ad fpiritue

(iïltcgm

pariet.

lem profectum.

lo

CAP. XII.

T

Ms

De utilitate adverfrtatis.

Adverfa

1.[YOnum nobis eft , quod

mlhs [

nos monent

T

exilii &

aliquando habearnus ali

U i

prafeatis

quas gravitates G contrarietates

mileriz,

quia fzpé hominem ad cor revo-

Ts

cant , quatenus fe in exilio ef&

hr

cognofcat ; nec fpem fuamin ali-

'Omtpn

qua re mundi ponat.

lt

Obloquia

Bonum eft , quód patiamur

MT

bené agen-

b

tibus pro-

quandoque contradicliones , &

D

funt ad hu-

quód male & imperfecté de no-

f

tnilitatis

Uif

bis fentiatur , etiamfi bené ag

Fuüodiam.

mUS

Iel

(em.inm

u

CHRISTI, LIBER I.

"

27

pl

mus & intendimus. Ifta Í»pé

js i

juvant ad humilitatem , & à vana

glotia nos defendunt,

ynint

Tuncenim meliüsinteriorem Tuac eaim

At

Deo :efte

|

teftem Deum quzrimus , quan-

nitimur,

; p

do foris vilipendimur ab homi-

if

nibus , & non bené nobis credi-

! quw

tur.

st

2. ldeó deberet fe homo in Fundatas

jb ]

Deotaliter firmare ,ut non effet?: 1 Deo

minüs eget

