Cepit Deus.

Claude fuper teoftium tu

Jmh gï?

Aum, Dili

ge Ci'gü

&

voca ad te JEfum , diletum fta

* doti,

r

T

tuum.

tecum

- ? habita;

1

vl

Mane curh eo in. cella, qu

a Nu:quam

non invenies. alibi tantam P

3- alibitaata

æ[a "h

cem.,

It,

pax&

Si non exiffes, nec quidquam

quies,

j

6

G 4

de Expertus

$6 DEIMITATIONE

erede & . de rumoribus audiffes, meliüs in

j

€cave,

bona pace permanfiffes, Ex quo

du

j

nova delectat aliquando audire,

oportet te exindé turbationem *

Cordis tolerare.

n

CAP.XXI.

lm

De compunctione cordis,

D

Frznum

vis aliquid proficere, con-

I.SI

Ils

difciplinz

fervatein timore Dei,

h

Y

ubique ad- polieffe nimisliber: fedíub di-.

iDe:;

fciplina cohibe omnes fenfus tu-

"

O5, nec ineptz te tradas l&titi»

N

Ét com-

Da te ad cordis compundtio-

(

puocioni pem, &invenies devotionem,

cordis per

MT

omnia ftu.

Compunctio multa bona ape-

de,

eonfuevit.

rit, quz diffolutio citó perdere

l

!

[j

Q.idleta- — Mirum eíft, quód homo po

ln

nsinexi- teftunquam perfectéin hac vita

L

lio; & toc

letari : qui fuum exilium, &

l!

periculis?

n

Nempe in-

tam multa pericula animae füzs

curjus fuiy

confidezat & penfat,

Mu

[

ridet ubi

lk

2. Propter levitatem cordiss

NU

fladum — &

negligentiam defectuum no-

eft,

ftrorum , non (entimus animz

lg

no(ftrz

n

.. CHRISTI ,LUBER L $47

i5l

noftrz dolores. : fed fzpé vane

[ quo

ridemus , quando meritó flere

ndiïh

deberemus.

Qd

Non eft vera libertas; nec bo- At vera l-

na latitia , nifi in timore Dei cum P £* vPi

bona confcientia.

bona coa-

fcientia.

1]

Felix , qui abjicere poteft o- Abjice er-

mne impedimentum diflra&tio-go omae,

$ wn:

nis, & ad unionem fe recolli

à dif-

gere ?;'20

ii5

p

fancte compundionis.

!bé

Felix » qui àfe abdicat , quid- Aut macu-

nf

quid confcientiam fuam macula- lt coofci-

eatiam,

xæticïzw

re poteft vel gravate,

u

Certa viriliter , confüetudo Age forci.

a

confuetudine vincitur,

tér,; & cone

od

3. Situftis homines dimitte- f'aater,

b Perde:i

re , ipfi bené te dimittent tua fa-

€la facere.

t

Non attrahas tibi res aliorum, 'feïpfum

1 ha[ïlï

necteimplicescau(is majorum. Precipué

cura , incus

ii ]

Habeas femperoculum fuper

rius alig«

um

te primum , & admoness teip-

fum,

fum fpecialiter pre omnibus tibi

, (

dilectis,

n

- Si non habes favorem homi- Hamane-

num , noli ex hoc triftati : fed gratiz levis

'T4

hoc

n()nl:

C ;

;8 DE IMITATIONE.

ii

(

jathura eft; hoc fit tibi g:ave;quia non habes

fed gravis

divinx.

te fadis bené & circuimfpecie,

l Q

ficut deceret Dei fervum , & de

(,t

votum religiofum converfari.

M

Ef

T tom

linde &

Utilius eft fzpé & fecurius;

Á

folatia ter- quód homo non habeat multas

rena re-

confolationes in hac vita, fecun-

1 g

fpae : ut fis

aptior cce-

düm carnem pracipué,

Wllttml

leftibus.

f $

'Tamen quód divinas non ha

Utraque

bemus ,aut rarius f:ntimus , nos

tua, qu

fimulaon

bené coa-

in culpa fomus : quia compun-

(Ofltr

Yntijy [

veaiunt,

&ionem cordis non quarimus,

lt

nec vanas & externas omnino

abjicimus.

Ntur

lo

Homiai

4. Cognofcete indignum di-

mx)

DN

compun. vind confolatione , fed magis di-

li

&ionig

ghum multà tribulatione,

N

amanti

amarefcit

Quando homo eft perfedtt

Sfd [

fj

&

1nundus.

compunéctus,tunc gravis & ama-

Vis a. com- rus eft ei totus mundus.

Ts

ii

pungi?

Bonus homo fufficientem in-

g

En quot

sniferia,

venit materiam dolendi & flendis

G&

defe&ius;

Sive enim fe corifiderat, five de

Wi

lm

vitiain a-

proximo penfat, fcit quia nemo

HUm(o

liis 5 ia te-

ipfo,

fine tribulatione hic vivit.

"p

t

W

n

M

Ti

—

r

CHRISTLLIBER L. f9

uianonjfl

Et quantó ftrictiüs fefe con(i-

jraut

derat , tantó ampliüs dolet,

rum; d

Materiz jufti doloris & inter- Hiac quan-

eonidt

n2 compunctionis , funt j

»eccata f* dolendi

TE

materia!

& vitianoftra 5 quibus itainvo-

Ts

7

"W

uti jacemus ,^ut raró coeleftia

w

L

contemplari valeamus,

ipuä,

j« Si frequentiüs de morte Memorare

iif

requenter

tua , quàm de longitudine vitz

noviffima,

sfrnne

cogitares, non dubium;quin fer-

qi a

ventiüs te emendares,

n qu&f'»'-

Si etiam füturas inferni five MariA, zg.

um v

Purgatorii peenas cordialiter per- Et non

penderes, credo quod libenter Ja- horrebis

quzque

cind

borem & dolorem fuftineres ,&

duriffima,

e fl if

nihil rigoris formidares,

RTM

g

Sed quia ad cor ifta non trans-

10 fü

j

eunt, & blandimenta adhuc ama-

! gva

mus, ide frigidi & valdé pigri -

du

Témmanemus.

(yficit

6. Szpé eft inopia fpiritus, Nune mul.

ao

undetam leviter conqueritur mi- ta horres ut

al ,

ferumcorpus,

molefta,

2 fpiritus

( i h

Ora igitur bumiliter adDomi- ft

P

T

mm,uc det ti

bi compundlionis

C 6

fpiri-

6o

d

—

DE IM ITfäT?ONEM

Fa n

-

r

*

fpiritum , & dic cum Propheta

Y8, Q

Pfal, 7 9

Ciba me Domime pane lacrymartiits

[

Ergo com-

punéionis

Q pottm da mibit , n Lacryinis ,th

f

[

4

fpiritum à. fKj d

lii

Deo gete,

CAP. XXII.

J

WX |

Deconfideratione bumana

miféria.

Dllnquam

ExtraDe-

I.

Ifer es, ubicung; fueris,&

um mifer

- quocuuque te vert«tis

NW

Vetem

€s , ubicib- n6 ad Deum te convertas,

que es,

&U

Nemotam

Quid turbaris , quia non füc

felix,uto- cedit tibi ,ficut vis & defideras?

Ti

mniaad

L

votu

f

"

; ha-

Quis eft qui habet omnia fecum

dum íuam voluntatem ? N«

Qu

beat,

[

!

ego , nec tu , nec aliquis homi«

]

At

num fuper terram,

Sua cuique

NNemo eft in mundo , fineali-

li [

crox &afe qua tribulatione vel anguflia;

ïUpu'gm's (

Biaifh

quamvis R ex fit vel Papa,

Nn Q

Quis eft , qui melius habet?

Sed felix,

H

" m

qui proDeo Ut

que qui pro Deo aliquid pati

k

patitur.

vaiet,

Cavefallat

2. Dicunt multi imbecilles &

ET

)

1e fucata a infirmi : Ecce, quàm bonam vt

VOtolqul)

liorum feli- tam ille homo habet , quàm di*

: E

€itas$

v5

TON.

^

CHRISTI. LIBER 7.

61

—

—

um b

Vés, quim magnus , qüàm po-

pl

tens & excelfüus ?

E ln

Sed attende ad codleftia bona, Nam com-

& videbisquod omnia ifta tem- P?*4f2 f

tutz mera

AT.

poralia, nulla fünt; fed valdé in-

€ft vanitase

il

certa. GC magis gravantia , quia

nunquam fine follicitudine & ti-

fih

more poffidentur.

)icu"fi'»mï

Non eft hominis felicitas ; ha-

quie

beretemporalia ad abundantiam;

t

ed fufficit ei mediocritas,

, qui

Veté miferia e(t , vivere fuper Prafens vi-

m

terram.

ta quid nifi

Quanto homo voluerit effz niferia ?

Qtati *

omo fpi«

fpiritualior , tantb przefens vita fit

ritualis id

X aliqüïi ;

eiamarior j quia fentit melius,

verius a«

"

& videt clar

H

n

"

ius ; humane cor- gaofcit,

gundO,ü

rüptionis defectus,

X

f

y

ii

.

Nam cormedere, bibere , vigi-Cui aihil

lare , dormire; quiefcere, labora- zq:2 mole-

du

re , & coeteris neceffitatibus na. um acfers

od

turz fübjacere ; veré magna mi.

,Vite corpa«

TR

feria eft , & afflitio homini d

e-.

jjs

u d

voto, qui libenter eifez abfolutus,

G liber ab omni peccato,

btb (iuaE

E.

3. Val-

ü

62

DE IMITATIONE

ÁÁ

u

a

—

drunt

3 Valdéenim gravatür intee

rior homo, neceffitatibus in hoc

i Qu

mundo,

tün :

Qued ais

ittyj

nimís dulce

Unde Propheta devoté topat;

l:

quatenus liber ab iftis effe valeat,

& jucun-

Fö?eba

dum,

dicens : De secefítaribus mtis

Pfal. 24.

erue me Dorine,

ftm f

Sed vz non cognofcentibus

lii

fuam. miíeriam

*

*

ettur

& amplius

vz illis, qui diligunt hanc mife-

BN

ram & corruptibilem vitam.

Xdnti

Quos vita

EEE

hzc, etiam

Namin tantum quidam hanc

n

amplectuntur (licet etiam vixne

zrumnofa.

pre colo

ceffaria labotando aut mendicar

(uu

dele&at: — do habeant)ut/fi poffent hic fem-

Dl l

Wt V

pet vivere , de regno Dei nihi!

curarent.

UT

Etqui non

4. O infani &infideles cotde;

pUS df HU

ni(i carna-

qui tam profundeé in terrenis jà-

tfn] USLH(

lia fapiunt,

d

A

aut mentis

cent;ut nihil nifi carnalia fapiant.

li

aut fidei

Sed miferi adhuc in fine gravi-

Y

It

h

inopes,

ter fentient,quàm vile & nibilum

erat , quod amaverunt.

Opoftet

NNon fic fan-

Sancti autem DEI, & omnes

m

&t & amici devo

.

ti CHRISTI , non atten-

retngmum

Dei. qui-

derunt

TION.

CHRISTI LIBER: 1. g;x

ä

—

-T l

derunt., qua& carni placuerunt, bus terrena

9

ncc qua in hoc tempore HOI'UC- faftidio e-

fiagbat

rUunt : fed tóta fpes eorum & '?^t

intentio ad zterna bona anhela-

TP r.

Hebr, 1 z.

a d

l

bat,

fs

^

Ferebatur totum defiderium Zteraa in

ygefl'mnw'*

€orum furfüm ad manfüra & in- defiderio,

vifibilia , neamote vifibilium tra-

£0

(j

letentur ad infima,

NT

7« Noli, frater, amitterecon- Confide &

ïgunïhm !

fidentiam proficiendi ad Ípiritug: *anitere tu

;lkm Vilm

lia : adhuc habes tempus & ho. 2"99*€-

ram,

ff qüidüm;

Hcetezizmïf

Qu

uate vis proctaftinare pro-

Iacipe vel

pofitum tuüm ? Surge,, & in

nunc ferió,

ipofini

inflanti incipe, & dic : Nunc 4* diflerea-

nj tempus eft faciendi, nunc tem-

ti fit fero,

Pfal. 65,

pus eft pugnandi ,-nunc aptum

qifll/ tempus cft emendandi.

Qf -- Quando malé habes, & tribu-

i

"

laris , nunc tem

pus eft prome-

jhucinämä rendi,

gt .. Oportet tetranfire per ignem Per pu-

Wg[ülïf.

aquam , ante

.

nam €of«

quam Vegias in fc

nde ad

IDEL&oT teirigerium,

[I,f a

Nlü coronam».

ü

64 DE 'IMITATIhOPNE

d

Nif:iiaiw(/im feceris , vitium

"n

non füperabis.

Qd m

à

Qiitg

Quàm diui

ftud fragile cofpus

gerimus, fine peccato effe non

ml!s.

Cio [

poffumus,nec fine tadio & dolo-

re vivete,

L

It

Optare -

Libenter haberemus ab omni

nunc qme-

miferia quietem:(ed quia per pec-

,

tem licet,

fed aon-

catum perdidimus innocentiam,

. Q

dum obti-

amifimus etiam veram beatitu

W g

tie?

nere.

dinem.

Optimum

ïpati-

i]&' li

Ideó oportet nos tenere

jterim re- entiam , & Dei expectare mierie

m

snedium

Rf

patieatia.

cordiam $ donec tranfeat iniquF

tàs hzc, & mortalitas abforbea;

U w

tur à vita.

RY

Heu quàm

6. Oquanta fragilitas hume

(

fragiles &

Bfn

inftabiles

na, qua femper prona eft ad Yi

"(

famus!

E!

mmm !

' Hadie confiteris peccata tu&

T t

& «ras iterum perpetras conie-

tb

de

Iumm .

Nunc fta-

Nunc proponis cavere,& fof

"Wah mi

mus,fed horam agis , quafi nihil propor

siox cafuri, fuiffes.,

Meriio ergo nos ipfos humili-

16

N

CHRISTLLIBER 1. -6

—

a/

"

j

re poffümus , nec umquam ali-

quid mágni de nobis fentire;

quia tam frapiles & in(tabiles fu-

fngltt

inus,

ao d

Citó etiam poteft perdi per Caveerga.

lo

tzfüumas

negligentiam , quod multo labo- P

e teipfo,

re vix tandem acqui(itum eft per

us M

gratiam,

glqu

7* Quid fiet de nobis adhuc

] innocsnï:

in fine , qui tepefcimus tam ma-

ved W

ne?

ss t

Va nobis , fi fic volumus Nunc.pra-

deciinare ad quietem , quafi maturé o^

ggpöä

i

jam pax fit & fecuritas , cum nec- um &

ecmn[ül?

dum appareat vefligium - verze

quietem

us

capta ; [n

fanctitatis in converfatione no-

tà modico

4

ftra.

)

i,

profectu,

j Fmgiliüï

,

* Beiié opus effet, quod adhuc Quim ae-

fpmna?- 1

iterum inftrueremut ; tanquam

ceífe multig

redite ad

d

boni novitii , ad mores optimos:

prima tiro«

«s

fi forte Spes effet de ali

cinia!

qua fu-

p

tura emendatione , & majori fpi-

, rituali profectu,

u

jsd

i «t

luall D

s

CAP,

6 DE IMI';ATIONE:

CAP. XXIII,

D

De meditatione mortis..

Quun

Subitó a-

:

D

volat vita

1.X 7 Aldé citó erit tecum hic

. 4

hominis ;

factum , vide aliter quo-

modo te habeas. : hodie homo

l E

iilggr

Memoria

eft , non cras & comparet.

li

Cum autem fublatus fuetit ab

W

Ü

quoque,

oculis , etiam citó tranfit à mene

Tij

Atl

non magis

Mirum id te.Ohebetudo & duritia cordis

t

atteodi,

humani, quod folüm prafentia

3

meditatur , & futura non magis

h

pravidet !

Mi

tl

Sicergo vi-

Sictein omni facto & cogita-

hli;el

ve, quafi

tu deberes tenere , quafi hodie ef-

hodie mo-

lu

riturus.

Íes moriturus-

Bonacoa-

Si bonar conftientiam hab-

km i

q Tj

fcientia mi- res,non multum mortem times

nus horret res.

ii

moftem.

Peccata po-

Melius effet peccata cavere;

Sig

l

tius timea-

ummm

quàm mortem fugere.

da, quàm

Sihodienon es paratus , quo*

?A"Wn

qmors.

modo cras eris? Cras eft dies in-

Curam e-

"

certa j & quid fcis, fi craftinum

" M

jus ae dif.

habebis?

fj

fer in cra-

u

finum,

2, Quid

Ü

CHRISTI, LIBER I. 67

2; Quid prodeft dià vivere,

Non quàm,

id vivas

quandó, tam parum emenda-

ii

refert, fed

mur.

quàm bené,

ani

Ah , longa vita non femper Pia vita

i o

emendat, fed (pé culpam magis

præ!&xat

longé,

j r

auget.

d

Utinam per unam diem be-

sf

mé effemus converfiti in. hoc

us

mundo!

Multi annos computant con- Noa annos

i[ig qu

verfionis, fed fepé parvus eft fru- computo

rali

us emendationis,

[ rü-

Cam tot

n

Si formidolofüm eft mori, 4

norume

for(itan periculofius erit diutius

Xf

Vivere,

mhod'lf»'

Beatus, qui horam mortis fuz Felix qui

femper ante oculos habet , & vivitíem-

t

ad moriendum

per memor

quþcidiä fe dif-

tmottis,

j

ponit.

"

Si viditi aliquando homi- vides mo-

j v

nem mori, cogita , quia Gttu rientem?

per eandem viam tranfibis,

idem expee

y

a.

g

en l6

3. Cum mane fuerit, putaNunquam

te ad vefperum non. perventu- aut ous-

ul

rum.

quam fecu-

rus efto.

""

Vefpe-

(

€8 'DEIMITATIONE

i

Vefpere autem facto , mane

por

]toar

non audeas tibi polliceri,

Étcaveim-

M

paratus de-

Semper ergo paratus efto, &

prehendi.

taliter vive, ut numquam teim.

dmf

paratum mors inveniat.

o

uod mul-

Mul fubitó & inprovisé mo-

m

Iup

*scveni piuntur, "Nlam horá, quá non

putatur , filius hominis ventutui

Tattor

eft,

i

n

la morte

Qs

Quando illa extrema hora ve

quàmlon- perit , multü aliter fentire incipi-

Qd

galiter

fenties?

es de tota vita tua praterita:

ls obh

valdé dolebis , quia tam neglie

Qma

gens & remiffus fuifti.

Mi

O fi fenfum

nj

4. Quàm felix & prudens,

motrientis: qi ralis nunc nititur effe in vie

Titen

praoccupa-

nh()( hr

Tes vivens,

L. qualis optat inveniti in mor

*

!t

D

Nunc ergo

Dabit namque magnam fidu-

D

age,quod ciam feliciter moriendi ; perfe-

r

actum vo-

les ia mot-

&us contemptus mundi , fervens

Num

defiderium in virtutibus prof

Uu[Um

te,

Sicutique. ciendi ; amor difciplin , labor

Nüuu

[

mortem &-poenitentiz , promptitudo obe

jj

deatius ex-

3

dientiz , abnegatio fui , & fup-

Vil

"g

€ipies,

PO!"

A pHRISTI, LIEER L 69

i

— —

(p,? Portatio cujuslibet - adverfitatis

Q Pproamore Chrifli,

Si fanusad

AQUS. di

ulta bona. potes operari ,

bona lan-

um fanus es : fed infirmatus,

aquamlel'

gues , quid

t

"nefcio , quid poteris,

zger facies?

auci ex infirmitate melioran- Infrmitas

gprori

À

tur : fic& qui multüm peregri-

paucos fe-

Dfäa (i"ï |

cit melios

jnis

nantur , raró fanctificantur,

s'

$. Noli confidere füper ami- c;

ufam

cos

proximos , nec in futurum 6alutis tuxe

t

,

necredas

fntil

]

tuam differas filutem : quia ci-

amicis,

tiüs obliviftentur tui homines,

pratt

ja m

,v

quàm zftimas,

Fac ipfe po2

nü'

. . Mélius. eft nunc. tempefiivé

tius, quàm .

; &f

a

j providere, & aliquid boni pre- fidas aliis,

iur dl

, Thittere , quàm füper aliorum au. 293f2to

n

,. xilio fperare,

opus.

T iMl

An putas;

Si non es pro teipfo follicitus

te ulli ma«

, modó , quis erit follicitus pro t

egïsguäm

d

, infuturo?2

"tibiipfi cu-

j

Fl.

rzfore?

r

(

i

j

-Nunc tempus eft valdé pre-

1. Gors 6,

Yi J

el

, tiofum. . Nunc fünt dies falutis:

Ne perde

1 INünctem

,

pus acceptabile,

tempus,

ipin

[

Sed. proh dolor , quod: hoc £? Pre-

eüs ctam

UM

, Wtilius non expendis,in quo pro

jp l

.

pretiofum :

i

5 D

Inereri fic;

E*.

70 -IZE IMITATION

——

i

mereti vwäles , uxädä eternaliter

Q

vivas!

mfper

futurum

Veniet quando unum diem

Q

tam iacer* (eu horam pro emendatione defi-

UH

tum.

rf

derabis ; &neício, an impett.

bis.

fitVice

Vis effe fe-

Qtdo.

curior ia

6. Ejachari(fime , de quanto

periculo te poteris liberare ; de

i

If

morte?cave

auncfisfe- quàm magno timore eripere, H

Ali

CUruse

Mb

modo femper timoratus 'fu,erisf

& fufpectus de morte ?

L

Dona vita

Stude nunc taliter vivere, Ut

Jl horr

non timet

in hora mortis valeas potius gall*

li

I) K

malam

mortem.

dere , quàm timeré.

M

Invita mo-

Difce nunc mori mun

do; ut

p

W

rivitiis, re- tünc incipias viveré cum Chri-

to qg

€a efta

fto.

n

bonam

mortem,

Difce nunc omnia contemne

qmdqu!a

imo vitam, f€» U

ttunc poffis libere adä(rlh«r.i)-

Waj

via.

um pergere.

"

fült

)

tuum pf

D

Caftiga nunc corpus

poenitentiam , ut tunc Certam

EE

Luc,tz,

valeas haberé confidentiam. -

Tele

7*

Ah ftulte , quid cogitast$

WOpits

Ne blaadi-

re tibi fpe

diu vi&turum ; càm nul

]um diülïl1

Flm.

as fecurum ?

longa Vifæ' habe

L

" män;

um

QU

CHRISTI,LIBERI 7r

"T

atet

]

.

Quàm multi decepti funt, & Qu tam

multos fe-

Infperaté de corpore extracti?

ellit,

j : Quoties audifli à dicentibus,

Nam mille

u) QUia ille gladio cecidit , ille füb-

mortis viz;

meríus eít

; ille ab alto. ruens licet naa fit

eervicem fregit , ille mandu- t

kl

cando.obriguit,. ille ludendo &-

lib

!

(i

nem fecit?

re n

].

Alius igne, alius ferro; alius

pelte , alius. lattocinio interiit:

oras d

i

&Íic omnium finis mors eft, &

tv

,,, Vita hominum tanquam umbra

fubitó pertranfit.

s p

7

.. 8«- Quis memorabitur- tui Tollerísab

; Poft. mortem ?. & quis orabit oculis ho-

j m

pro te?

miaum;nec

Age , age nunc chariffime,

minus ab .

'

animis.

(

, quidquid agere potes, quia nefcis

H

( quando morieris , nefcis etiam

pud

quid te poft mortem fequetur, .

uf

um tempus habes , con: Ergotem-

p

[

grega tibi divitias immortales, pefivéfas

;

- Pratter falutem tuam , nihil

luti tuz

3

f

l

confide.

Hd?nua

, €Ogites 5 folüm qua Dei funt,

Deumco- '

1

u

* Cures,

j

le?

m

Fac

(

54 DEIMITATIONE

t

Et fan&tos

Fac nunctibi amicos,venerane

ts

tibiconci- do Dei Sanétos, & eorum actus

n

lia,

imitando

ut cum defeceris in

|

CH, ]

hac vita , illite recipiant in geter-

0r

na tabernacula,

*

Qr,

I, Peitr, z.

Hic efto ut

9. Servate tanquam peregri-

Lt

num & hofpitem füper terramy

t'üfc

peregrinus

& hofpes.

ad quem nihil fpe&at de mundi

Tij?

regotiis.

V

Setva cor liberum , & ad De

dj

um farfüri erectum , quia non

p a

habes hic manentem civitz

Áid s

teme

Vi

)l

Xtad pa-

triam iden-

Ille preces & gemitus quoti-

N

dianos cum laerymiis diriges Ut

ls

i

tidem fu-

fPifa.

fpiritus tuus mereatur ad Domt

Cj

num , poft mortem , felicittr

tranfire, Ámen.

purg

i

CAP. XXIV,

Qu

20

:ï&'Pfcm

De judicio ,e panis pe

'ddfïim f

cAtorum.

J

libique

-;

1.[N omnibus rebus refpice f

bl D

A

refpice

nem , & qualiter ante di«

nem & fu-

h lt

premum

ftri&tum ftabis judicem, cui nl«

Pütre [

*

*

qui mune

Judicem. h;lieü occultum

ribus

u

r

CHRISTI LIBER. 1. 7

—

ribus non placatur , gec excu(a-

d

onumé

tiones recipit fed , quod juftum

eft, judicabit,

adet

Offenfum

O miferrime & infipiens pec-

1l ilï &

omioem

cator , quid refpondebis Deo;o-

times, &

2

mnia malatua fcienti ; qui inter-

Deum ita«

um

yer t

dum formidas vultum hominis tum coa-

irati?

temnis?

q i

, Vt quid non pravides tibi in Quia aunc

j ul

diejudicii , quando nemo poterit eum placa,

per alium excufari vel defendi;ae demum

f 9*3013,

eadas im-

um i

fed unufquifque füfficiens onus

erit fibiipfi ?

placabilem.,

yitiit

Nunclabor tuus eft fru&tuo-

us , fletus acceptabilis ; gemitus

exaudibilis ; dolor fatisfactorius,

qur d

j

j

tefll l

& purgativus.

2. Habet magnum & falubre

Purgato-

.rium lene;

purgatorium patiens homo

»qui od

$ Vo

X

utile,

fufcipiens injurias; plus dol

€t de parie

ntia,

j

[i

alterius malitia, quàm de fua in-

y

juria: qui pto contrariantibus (; Manfaetu-

L

bi libenter orat; & ex corde cul. "*

T rcrï

ua]itff w

pas indulget, qui veniam ab aliis

|

petere non retardat

.

L

)

j

qui faci-

]:quifï'—

ius miferetur , quàm irafcit

ur:.

z.

qui

N

24 DE IMITATIONE

P

FErcafiiga: qui fibi ipfi violentiam frequen-

4

tiocarnis, ter facit , & carnem omninofpi-

H

ritui fübjugare conatur.

In)

Elige mi-

Melius eft modó purgare pec

li

das

tjus, t eva- cata (

& vitia refecare, quàm in

Rþ

bius.

?*** futuro purgandatefervare.

Egtü

d

Sed

uàm

Veré nos ipfos decipimus pet

li

hie fali. inordinatum amorem , quem ad

Yi

mur!

carnem habemus.

tl

3. Quid aliud ignis ille devo-

lb

rabit, nifi peecata tua,

torf,

Dum cari — Quanto amplius tibi ipfi nunc

Hgr

ij

parcimus. parcis , & carnem fequeris: tane

t

Et fic ma- to dutius poftea lues , & majo

rem materiam comburendi re

(j

joribus

eam poenis fervas,

li

fervamus,

J

MU

In quibus homo peccavit , in

QUf

illis gravius punietur. Ibi acedio-

Tlln

fiardentibus ftimulis perurgen-

M[n

tur; &gulofiingenti fiti ac fa*

me cruciabuntur,

^il un

La

]bi laxuriofi , & voluptatum

amatores , ardenti pice

& foctido

'ïmw

fulphute perfundentur:

& ficut Q

furio(i canes , pra dolore invi-

diofi ululabunt.

W

4. Nul-

u

N — CHRISTI LIBERT. 7j

—

Vf

Nam fia-

4« Nullum vitiumetit , quod

gula

vitia

w fuum pro

fua

habe-

h

abebito

prium crqciatum/ non

buatfüppli-

ypttt

Ibi füperbi omni confufione

Cia,

,qiii replebuntur : & avari miferrimá

we - egeftate ar&tabuntur,

(ipimusf*

Ibi erit una hora gravior in Et minima

, peenà , quàm hic centum anni in i^ftrai por-

graviffima peenitentia,

nagravior

erit maXi«

ii

Ibi nulla requies eft , nulla má hujus

"

, confolatio damnatis : hic tamen vite poni-

p

Ü

! interdum ceffatur à laboribus, tnti

QU atque amicorum fruitur (ola-

J

$V E

iis.

bur l

Efto modo follicitus & dolens

, PIo peccatis tuis : ut in die judi-

peccsvlï cii fecurus fis cum Beatis,

, if

Tuncenimjufli flabuut in ma- S4p. $.

| Ff.m:.g"

À confLantlà adye»fus eos , qui

11 o aneufliayertunt , Cv depeffe-

Tutt.

n

Tunc ftabit ad judicandum , Vide quid

i qu

i modó fe fubjicit humiliter ju- ^ fupremo

u* diciis hominum,

-xc ecus

s

gtl

Tunc magnam fiduciam ha- ""

D a

bebit

"

74 DEIMITATIONE

bebit pauper & humilis; & pa-

vebit undique fuperbus,

&

h

f. Tunc videbitur fapiens in

lil

hocmündo fuiffe , qui pro Chri-

fto didicit ftultus. & defpectus

Dmp

effe.

l

Tunc placebit omnis tribula-

tio patienter perpeffa , G omnis

Don

iniquitas oppilabit os fuum.

dciic;

Quàmlon-

Tunc gaudcbit omnis devo-

gealia tuac

erunt

ho-

tus, & matebitomnis irreligios Vif

ininum ju-

Us.

Ug

dicia à prz-

Tunc plus exultabit caro affli

fenibus? (3, quàm fi in deliciis fuiffet

N

femper nutrita, '

; Confer

Tunc fplendebit habitus vilis;| «

prafeatia

futuris.

& obtenebrefcet veftis fubtilis. &'arä

Quantz

"Tunc plus laudabitur paupet* li

tunc rerum Cculum domicilium , quàm deat- D

[

vices!

ratum palatium.

Jl

Tunc juvabit plus con

flans ,u

!

!

]

Iulta nuoc Patientia, quàm ommis mund!y

fplendida potentia,

1

tunc forde-

Tunc amplius exaltabitur

flm'Pc

fcent ; &

nuac fordi-

plex obedientia;

quàm omnis K* h

da

tuac

cularis aftutia.

€, Tux s

fpleadcíceat

»,

f

—

... CHRISTI LIBER 1. 77

Sa&v

6. Tunc plu;l—ætificabit puta

bona confcient

ja; quàm docta

aplen»

philofophia,

pl'O

d

"

unc plus ponderabit con-

,

temptus divitiarum, quàm totus

, thefaurus terrigenarum,

T

Tunc magis confolaberis fj« Multa nuac

ulcia,tunc

& per devota oratione

» quàm füper

amareícent,

i delicata comeftione

[

g

Tunc potius gaudebis de fer-

;ir Vato filentio

» quim de longi fa-

bulatione,

j ^ " Tunc plus valebunt fan&ta o.Et multa

(ij» peray quàm multa pulchra ver-

nünunc amdase

d.

ta;tnac duf

cefcenr!

js' - Tunc plus placebit flri&a vita

í ( ubl-

ardua pcenitentia , quàm om-

uf nis dele&atío terrena,

q'.famii

ifce tenuncin modico pati,

, Uttuncà gravioribus valeas libe.

js []] rafi-

j Hicprimbproba, quid poffis

PO €2,

r

Si nunctam patum vales füfti-

j Rere , quomodo zterna tormen«

e?

[

Fa poteris fufferr

D 5

Si

78 DE IMITAEONE

d.

Si modó modica paffio tam im-

l

atientem efficit , quid gehenna

tunc faciet ?

d

ld

[

Vtrobique — Ecce veré non potes duo gau-

enim Iztari a babere, deleGtari hic in mun-

non licet ,

do, & poítea regnare cum Chri.

in feculo &

l

jn cclo.

O.

PFinemvo- . 7. Siufquein hodiernam diem

Yoptasis fpe- femper in honoribus & volupte-

|

éta.

tibus vixiffes : quid totum tibi

qu

profuiffet , 1 jam mori in inftant

j

contingeret?

In morte

itas , prætei

Omnia ergo van

quid erit'ai- ^ ^ -e Deum, & illi foli fervite,

lii

fivanitas ?

Soli Deo

Qui enim Deum ex toto co

deamat; nec mortem , nec IUp»

qià

placere ,

vera fecuri- p

licium , nec judicium , nec in-

in|

£29,

aj

ernum metuit : quia perfedus

amor fecutum ad Deum acct*

UT

Mori ti-. fum facit,

M

smet, quem

magn

Quem autem adhuc pecare

peceare de-

delectat , non mirum , fi mortem

aml.;

le&tat.

N

Boaum , & judicium timeat.

timore

onum tamen eft, ut fi ne&

Vldus

poeaz odiffe du amor à malo te revocat; !2*

dllbm

peccatum ;

fl

at melius a-

tem timor gehennalis coércet.

more virtu«

tis.

m

p

CHRISTI LIBER I— 79

j

Qui veró timorem Dei poft-

ponit , diu flarein bono non va-

geheu

lebit , fed diaboli laqueos citiüs

incurtet,

»duün

CAP. XXV.

eni

T

De ferventi emendatione

i

totius vitamffre,

Wh

I. H Sto vigilans & diligens in Quis Finis

Dei fervitio 5 & cogita fre. vocatioais

t

tux?

qinit

quenter ; Ad quid venifli , & cur

Viique

feculum reliquifhi ?

Deo vivere,

Nonne ut Deo viveres , & Vrgeergo

"r

propofitum

f

[piritualis homo fieres?

Spes met-

Igitut ad profe&um ferveas,

e [OL

cedis fit fa.

[

quia mercedem laborum tuorum

larium la-

fl

in brevi recipies: nec erit tunc boris,

n

amplius timor, aut dolor, in fini-

i

bus tuis,

q

Modicum nunc laborabis, &

magnam requiem , imó perpetu-

dh"*

am lztitiam, invenies.

m,kn

Situ permanferis fidelis & fer- Labor. bre-

vidus in agendo , Deus procul vi*» merces

d

dubio erit fidelis & locuples in P*fPet'a

retribuendo,

507

D 4

Spem

$o DE IMITATIONE

Efto &delis,

"Deus non

Spembonam retinere debes ,

k

deerit,

quod ad palmam pervenies : fed

&

fecuritatem capere non oportet,

ne torpeas , aut clatus fias,

[//

2, Cumquidamanxius , intet

Sed fpes

li,

fuadetur;

metum & fpem frequenter flu-

!

noa fecuri- Ctuaret , G quadam vice moerore

lr

tas.

confectus, in Ecclefia ante quode

De perfe-

n

verantia fe-

dam altare fe in oratione proftra-

It

corum effe

viffet , hecintra fs revolvit, di«

li

aon expe. Cen8! O fi fcirem , quód adhuc

dit ; ed po- perfeveraturus effem! ftatimque

&t

tius follici- audivit divin

um intus refpon-

f£um,.

Vi

fum: Quod fi hoc fcires , quid

Wt

facere velles ? Fac nunc , quod

Yae quod

li

i

tuum eft,

tunc facere velles , & bené fecu-

cetera Deo fU$ étis,

&

committe,

Moxque confolatus, & con-

Ub] l

fortatus , divinz fe commifit vo-

fits

luntati , & ceffàvit anxia fluctua-

4

tio.

füidn

Nec de fa-

. Noluitque curios? inveftigare,

mhü

ut fciret , quze fibi effent futura:

l

turis ange-

re, fed pra-

fed magis ftaduit inquirere , que

!fnuo

fentia reGéeffet voluntas Dei bene

placens

r

us

T

difpons, ( perfacta , aq omne op

0-

A

j

perae

CHRISTI LIBER 1, $1

hs

bonum inchoandum & perfici-

ii

endum,

)FOI[CI'

3- &pera in Domino ; &* fac bo- Pf2 34.

"

tétatem (ait Propheta) & inba-

s iM

bita terram, Q pafceris in divitiis Horror la-

qli

ejur.

Oris ne te

retrahat,

Tutsti

Unum eft, quod multos pro-

r

feQu , & ferventi emendatione

epmfip

retrahit : hortor difficultatis,feu vatae pro-

labor certaminis,

Dh*ils P

ficies, fi ob-

ydi

Enimveró , illi maximé prae flacula visi-

umf

ceetetisin virtutibus proficiunt , iter per«

ringes,

;

qui ea; qug fibi magisgravia &

(5l

contraria funt, virilius vincere

mCy(iu

nituntur,

bgnä W

Nam ibi homo plus proficit, Et teipfam

gratiam meretur ampliorem , "699

5 &.f':[

ubi magis feipfum vincit , & in

fpiritu mortificat.

g

il

. 4.Sed non omnes habent zqué

fnultum , ad vincendum & mo- Plus profi-

€it; etiam

riendum,

nhmfny

f

inter paffig,

7 f Umg

Diligens tamen emulator,va-

nes , zelus

lentior erit ad proficiendum,

jeuf

eti- & iadu£rias

am(i plures habeat paífiones, quàm zor-

161141'?

innge

quàm alius bené morigeratus , **

s

,

tinus tamen fervens ad virtutes.

ceütia,

D ;

Dqu

$2 DE IMITATIONE

J

Mortifi-

Duo fpecialiter ad magnam

catio & fer- emendationem juvant ; videlicet,

yor duo

l IN

fubtrahere fe violenter, ad quod

| r

przcipua

natura vitiose inclinatur & fer-

xre,

profectus

auxilia,

venter inftare pro bono,quo am

f

plius quis indiget,

li

Iilaetiam ftudeas magis cavee

r

re & vincere, que tibi frequen

i

tius in aliis difplicent.

x

Ex alienis

f. Ubique profe&um tuum

fütm

tum malis ;

tum bonis

capias : ut fi bona exempla videas

Rudl

vel audias, ad imitandum accene

fructum

fill h

capta.

daris,

l

Si quid autem reprehenfibile

eE'.o!(

confideraveris ; cave ne idem f*

[m"e]

cías ; aut fi aliquando fecifti, ci-

U

tius emendare te ftudeas.

firiy

Sicut oculus tuus alios conite

Atr;

Sicut tu no«

tas alios, fic

derat, fic iterumab aliis notaris,

M

aliite,

Quàm jucundum & dulce efl;

0f

videre fervidos & devotos fra-

ln

tres , bené morigeratos & difci-

n

plinatos!

u

Quàm trifle eft & grave; vi:

bene ]

dere inordinaté ambulantes : qui

"r

€a; ad quz vocati funt,non exet-

i

cent!

Quàm

p

i

CHF.ISTI LIABER L $3

uX À

magna

Quàm nocivum cít , neglige

, Quz füatus

(

M

tui funt, illa

W

re vocationis fuz propofitum : &

folüm cura,

D

U

T

ad non commiffa fenfum inclina»

r'&h

3)

re!

)

qu

6, Memoreíto atrepti propo- Chrifli vi-

fiti , & imaginem tibi

tam iufpice,

propone

O Chriflig.

Crucifixi,

ne !

qo

1 ï(eqü-

Bené verecundari potes , in- Et erubef

Ípe&ta vita JefuChri(li : quia nec- ce» te tam

dum magis illi te conformare 2itlimilem

y

Y

ftuduifli , licet diu in via Dei ^65

fuifti.

li

ULA

Religiofus, qui fe intenté & — Cujus vita

nobis tam

yen

l!

devote in fanctiffimá vità & paf-

!

pra(tans eft

g.

fione Domini exercet, omnia u.

vivendi

l

tilia & neceffaria fibi , abundan-

jf

norma,

K

$

teribiinveniet: necopus e(L, ut

j

extra Jefüm aliquid melius qua-

Tat,

g

&i

P

O fi Jefus cruc

;qus in cor no«

j'

u

rum veniret ; quàm cito & fuf-

ficienter do&i effemus !

Ü

,

Fervido ju-

7. Religiofus fervidus, omnia

gum Chrifti

Ti

h

bené portat & capit, qua illi ju-

[uave.

entur,

)Ulilrf[tE

[

Kcligiofus negligens & tepidus,

g

6

d*

$4 DE IMITATIONE

Tepidoni. habet ttibulationem fi uper tribu-

0r

D

mis grave.

lationem ; G ex omni parte pati-

.

.

quia interiori

tur anguítiam

i

confolatione caret,& exteriorem

li

r

quaztere prohibetur,

Expers di-

It

Religiofus extra difciplinam

fciplinz ;

vivens , gravi patet ruinz.

proximus

T

ruingz,

Qui laxiora quzrit & remif-

Laxatio

l

fiora , femper in anguftiis erit:

carnis an-

quia unum aut reliquum fibi dif-

li

guftia cor-

dis,

plicebit.

8. Quomodo faciunt tam mul

Ti

ti alii religiofi , qui fatis ar&tati

Ij

d

funt , fub difciplina clauftrali ?

Attende

Raró exeunt, abítradié vi-

lis

alios reli- vunt , paupetrimé comedunt;

fclu

giofos tam

&t

rigide dif-

groffé veftiuntur , multum labo*

rant , parum lequuntur , diu vi

Bu

eiplinz de-

ditoï;

gilant , maturé Türgunt, oratio-

fltau

iies prolongant, re*quenrer [

gunt ; & fe in omni difciplina

Ts

cuftodiunt.

Y

Ia labore

Attende Carthufienfes , Ci-

1

& oratione [tertienfes , & diverfz Religionis

Yen

affiduos,

&or|

monachos ac moniales : qualiter

omni

[]

V

d

CHRISTI LIBER L. gj

-—

OU

omni nocte d pfallendum Do-

r

mino aflurgunt,

jnt

Etideó turpe effet ; ut tu de- Et de tua

pigritia .

terott

béres in tam fancto opere pigti-

confande-

tareubi tanta multitudo re!jgfo-

re,

forum incipit Deo jubilare,

ul

Feliciffi-

læ'

9, Ofi nihil aliud faciendum

ma occupa-

incuriberet ,

nifi " Dominum

tio vacare

&

Deum noftrumtoto corde & ote peo.

laudare !

x

f Wl h

O fi nunquam indigeres co-

D

ufa fer-:

vitus, cura-

medere , nec bibere, nec dormi-

(u

requa fuüng

jis t

te : fed femper poffes Deum lau-

corporis.

dare, & (olummodo fpirituali-

yl refdï

busítudiis vacate: tunc multó

n

felicior effes quàm modó , cum

odl

«catni ex qualicumque neceffitate

;lcüml*äx"

fervis.

[uh Gïï

Utinamnoneffent iftenecef- Beati, f

tb

j

n

anuna iQge

fitates , fed folüm fpirituales ani-

lius: curam.

yit

mz refe&tiones , quas ( heu ) fa- ;5ere Jice-

i Gl(* [

tisraró deguftamus?!

ret.

