tuos devotos commemorari, Ec 9^

[

"d

licet hoc zgré audiam 5 tamen

adverfum me , pro veritate , pec-

Im W

jl

n

cata meaarguam , ut facilius mi-

j

fericordiam tuam merear impe-

trare.

Agnofce

yt

3. Quid dicam reus, & omni

ergo te

gcanf

confufione plenus ?

peccato-

Non habeo os loquendi, nifi rem.

hoc tantüm verbum : Peccavi ,

j

Domine, peccavi ; miferere mei,

(

ignofce mihi,

Sine me paululum , st plangam yob.. 1.

l gg']ï

dolorem uetum , antequam 'vadam

r][[!

4d

p

O

314 DE IMITATIONE

ad terram tenebrofam. C* opertam

tur

mortis caligine,

T

Quid tam maximé à reo &

mifero peccatore requiris , nifi ut

q

conteratur , & humiliet fe pro

delictis fuis ?

In vetáà contritione & cordis

Sed ex fpi-

ritu coatri-

humiliatione;nafcitur fpes veniz,

1F1

to & humi-

li.

reconciliatur perturbata confci-

Ts

Sicenim

entia , reparatur gratia perdita,

ftte

agitur repa. tuetur homoà futura ira; & oc-

.4

ratiolapfi, currunt. fibi mutuo , in ofculo

Ea humi- fzncho i

Deus & poenitens ani-

p

lis contri-

O

lnfu[['(

tionis elo-

4. Humilis peccatorum con-

D

gia;

hiij

Inceafim tritio , acceptabile tibi eft, Do-

thuris;

tonfy

mine, facrificium; longe fuavius

Aün

Iac, 7.

odorans in confpectu tuo, quàm

thuris incenfum.

cor

Hac eft gratum etiam un»

pr

Waguea-

lo

tum.

guentum ; quod .facris pedibus

W

Pf $9. tuis. infundi voluifti : quia cot

QMfer

conttitum & humiliatum nun

uam defpexifti.

f

Alylum;

Ibi eftlocus refugii à facieira

[

l

inimici. Ibi emendatur & ablui-

tut;

li

cmus'fr, LIBER III. jr;

ii

tur, quidquid aliande contr.

3

äh Lavacrum

&tum eft & inquinatum,

al

CAP, LIII.

ll

Hod gratia Dei non mif-

WEF

cetur terrena [Apien-

tibus.

qu

[

1. Hilli, pretiofa eft gratia mea, Gratia Dei

non patitur fe mifceri extra. 9? miíce-

(

f

tut extra«

neis tebus , nec confolationibus

neis :

terrenis,

Abjicere erg

Ó Opórtet omnia Abjice e-

r

impedimenta gratiz, fi optas ejus jus impedi«

infufionem fufcipere.

mencta.

Pete fecretum tibi,ama folus Ama(e-

)

abitare tecum , nullius require cretum ;

j

J

confabulationem : fed magis ad

Deum devotam effunde precem ,

0

p

ut compunctam teneas mentem ,

& puram con(cientiam.

[

'Totum mundum nihil zfli-

Deo vact.

"

ma : Dei vacationem , omnibus

p

exterioribus antepone,

f

:

Non enim poteris mihi vaca-

re, Gin tranfitoriis pariter dele-

i

ati,

Mundum

wr

À notis & à charis oportet

O 2

l

:'. defere ;

316 DE lMl'TATIOQE

Etterre-

longari,& ab omni temporali fo-

Qs folatiis

b

tenuncia,

latio mentem tenere privatam,

| dor

Sic obfecrat B. Apoftolus Pe-

ttus , ut temquam ad'oenas & pt-

| gh'rä

vegrinos in hoc mundo fe conti-

L

neant Chrifti ideles ( 1. Petr.2.)

lt (

Morieris

2. O quanta fiducia erit mori-

ittr

eo fecurior

quó à mun-

turo , quem nullius rei affe&us

if

i defideriis

detinetin mundo.

TY

Tiate

3

urior.

ed fic fegregatum cor hab

t

*

Difficile id re ab omnibus , eger necdum ca-

Tiet

quidem; — pit animus , nec animalis homo

um

novit interni hominis liberta-

Qu

teme

(üoq

Attamen fi vere velit effe fpi-

Tàgs

ritualis , oportet eum renuntiate

m

tam remotis quàm propinquis:

N

& à nemine magis cavere , quàm

n

à feipfo,

l [e

Sed fi te-

fe&e vi&e-

$1 temetipfum per

ity

ipfum vice-

ris , coetera facilius fübjugabis,:

ris; caetera

ln fPi

facilé viae

Perfecta victoria eft,de femet-

€c5,

Q

ipfo triumphare.

U]an—

Qui enim femetipfum fübje-

Oftne

&tum tenet , ut fenfualitas ratio-

Ài

ni, & ratio in cunctis obediat

1ni-

CHRISTI, LIBER III. j17

"]

mihi 5 hic veré viclor eft fui, &

£l

dominus mundi,

hj

3. Siad huncapicem fcandere. Sed huc

u

gliítis ,oportet virilitet incipere, oPus; ut

amor fui

15

& fecurim ad radicem ponere

L]

Af

ut evellas & deftruas occultam

prius expit-

gnetur,

(

inordinatam inclinationem ad te-

j

ipfum , & ad omne privatum &

materiale bonum.

u

Ex hoc vitio , quod homo fz- Qui fons

((

metipfum nimis inordinata dili- & radix o-

jj

git; poené totum pendet , quid- mais mali.

n

quid radicaliter vincendum cít:

quo devicto & füba&to malo, pax

magna & tranquillitas erit con-

tinuó.,

:

,

gpuï

—. Sed quia pauci fibiipfis perfc-

Sedá pau-

fl

istes ifta

& mori laborant , nec plené ex- c

tra fe tendunt , propterea in feferioagi-

implicati remanent , nec füpra fe "*

in fpiritu elevari poffunt,

p

Qui autem liberé mecum am-

bulare de(iderat , neceffe eft , ut

j

omnes pravas & inordinatas af-

ecliones fuas mortificet , atque

wa

nulli

O ;

318 DE IMITATIONE

nulli creatutz ; þrivato amore ,

liQn

con;upif'center inhzreat.

CAP. LIV.

W

fl

De diverfis motibus Na-

tura " Gratia.

[[ch

Motus na- f,

Acu

FIli P

.diligenter adverte mo-

furz & gra-

tus

Naturg & Gratig; quia

]ig

tiz diverfi,

valdé contrarie & fubtiliter mo-

[

i

Difceraere

Tàn;

«05 difficile, Ventur : & vix , nifi à

fpirituali

& intimo illuminato homine;

t

2

difcernuntur.

| N

Omnes quidem bonum appe-

ET

[

tunt & aliquid boni in fuis di-

&is vel factis prætend*'unt,ideö

G

ls

füb fpecie boni multi falluntur,

WNatuya

Natora callida eft , & multos

lod

ä

d

aallida eft ; trahit j illaqueat , & decipit; Ó

fe femper pro fine habet:

N

Gratia&m- — Sed Gratia fimpliciter ambus

r

Gr

pliciteram-[at , ab omni fpecie mala decli

bulat.

pat ; fallacias non pratendit,

&g

buir

.

omnia puré propter Deum agit;

inquo

& finaliter requiefit,

j

lo

Natura

: 2, Natorainvite vult mori,nec

borret pre- premi , nec fuperari , nec fub

e ffe,'

G

d.

| Tne

nec fponté fubjugari :

Tà

CHRISTI, LIBER III. ; 19

L

Ó —

u

Gratia vero ftudet mortifica- Cratía fto.

tioni propriz , refiftit fenfualita- d** morcifi-

ationi,

ti , qugrit fübjici , appetit vinci ,

l

nec proprià vult libertate fungi

fub difciplina amat teneri , nec

i

alicui cupit dominari j fed fub

Deo (emper vivere, flare , & effe;

Z)F

d

atque propter Deum omni hu-

manz creaturz humiliter parata

W

e[t inclinari,

Natura pro fü0 commodola- . Natura

borat ; & quid lucri ex alio fibi commo-

f

um iuum

hi

proveniat , attendit :

quzrit ;

Gratia autem , non quid fibi

G ratia

utle & commodum fit, fed

alienum.

quod mtltis proficiatymagis con-

j

fiderat.

j

NNatura libenter honorem & Natura fibi

feverentiam accipit ?

honorem;

Gratia veró omnem honorem Gratia Deo

j

I^

& gloriam Deo fideliter. attri- tribvit-

buit,

95

3[1]14

. 4. Naturaconfufionem timet | Natura

& contemptum:

coafundi

nc**ff

timet,

j

Gratia autem gaudet pro no-

Gratia

mine Jefu pati contümeliam,

: gaudet.

4

E

320 DE IMiTATIONf,

Natura 0«

Natura otium amat & quietem

.—E

tium.

corporalem :

Thuj

Gratia veró vacua effe non

! lat

Gratiala-

borema- poteít , fed libenter ampledlitur

|

mat,

laborem.

E

Natura

Natura quarit habere curio-

Ada

polcris affi- fa & pulchra, abhorret vilia &

Lsf*

citur;

N

groffa :

Gratia eti-

Gratia veroó fimplicibus dele-

EU

amabje- Clatur & humilibus, afpera non

tj

€tis,

afpernatur , nec vetuftis refugit

derj

indui pannis.

KICI

N

Natura

Natura refpicit temporalia,

temporali-

gaudet ad lucra terrena , triflatur

tüm]

bus 1pbiat;

de damno , irritatur levi injuti&

leüg[

verbo:

à

Gratiaz-

Sed Gratia attendit zterna,

Tit (Q

ternis,

non inhzret temporalibus , nec

fllper

in perditione rerum turbatur, ne-

il.

que verbis durioribus acerbatut j

lh(ïw

quia thefaurum füum & gau-

| fbl

il

diumin coelo, ubi nil perit , corte

l æqul

flituit.

Wf

Natura

4. Natura cupida eft, & li-

QU

eupida ef ; bentius accipit , quàm donat, a-

Mqr

1mat propria & privata:

IN

Gr2e

)

nl

CHRISTI, LIBER III. 521

M ia ss

& com-

Wl

Gratia autem pia eft

Gratia It«

munis , vitat fingularia ; conten-

beralis,

fl

tatur paucis , Pearzus dare judicat 44o».

:468,

i

quam atcipere,

Naturainclinat àd creaturas, Natura

ad creatue

« at

ad carnem propriam ; ad vanita-

tes & difcurfus:

ras propere

T

et

Sed Gratiatrahit ad Deum & Gratiaad

M

d

ad virtutes, renuntiat creaturis , Deum.

nm ]

fugit mundum , odit carnis defi-

du

deria, reftringit evagationes,eru-

beícit in publico apparere.

t

Natura libenter aliquod fola- Natura c,.

[

d

tium habet externum, in quo de- ptat folatia

lectetur ad fenfum :

feafibilia:;

Sed Gratia in folo Deo quz- . Gratia

(

rit confolari , & in fummo bono c«leftia.

!

if j

füper omnia vifibilia delectari.

$. Natura totumagitproptet Narira

j

lucrum & corodum proprium , in omnibus

niihil gratis facere poteft, fed aut Iucrum

zquale , aut melius , aut laudem, ! fpe-

*

velfavorem pro benefaCtis con-

fequi fperat ; & multum pon-

2

y

derari fua

geíla & dona cqncu-

piícit;

Cll

O ;

Gra.

j2 DE IMITATIONE

——(

Gratia fo-

Gratia verb nil temporale

lum Deum,quarit , nec aliud proemium,

&

uàm Deum folum , pro metr»

cede poftulat 5 nec amplius. de

jia

temporalibus neceffariis. defide-

rat,nifi quantum hac fibiadaffe-

&l'

*

cutionem. aternorum valeag!;

G

defervire..

4 |

Natura:

6. Natura gaudet de amicis

&

gaudet

xflbu

multis & propinquis , glorias

amicis ; &

tur de nobili loco , & ortu

ln

magais:

frütig

generis 5 atridet potentibus;

blanditur divitibus , applaudit fi-

m

bi fimilibus z

j

L

G€ratianon

Gratiaautem & inimicos di-

Tj

Y

zRimat nifiligit ; nec locum ,. nec ortum

N

merita vir- natalium reputat , nifi virtus mae

BU

$utis,.

jor ibi fuerit j

u

Favet magis pauperi quàm di-

E

viti., compatitur plus innocents

ü &

Ti

quàm potenti; congaudel; vetaci,

non fallaci 5.

NT

Exhortatur

tütp

fämpef bonos

meliora charifmata ammulari»

j "d

& Filio Dei per vittutes alüe

i ONUm

snilati,

L

Na«

-

-

.. CHRISTL,LIBER HI, 52

T

i

1

Natura de,defg&u & molcfE; Matura

citó conqueritur :

querula ,

t

Gratia conflanter fert. jno- 8'4tia ma*

gnaaima,

lh'

piam.

7. Natura omnia ad fe refle-

Natura

&it, pro fe certát & arguit:

ftudiofa

Gratia autem ad Deum cun- fui eft.

Gratia o«

€a reducit , unde originaliter

p

emanant ; nihil. boni fibi ad-

mnia referg

ad Deum.

glc,rä?

fcribit , nec arroganter prefumit;

T

non contendit , nec füam fen-

tentiam aliis praefert ; fed.in om-

T

ni fenfu. & intelle&tu , eterne

fapienti ac divino examini fe

n

fubmittit,

Notura appetit fcire fecreta, Natura

nova audite : vult exterius

novis & cu-

(

itofis ftu«

apparere , & multa per fen-

det

"

fus experiri ; defiderat agnof-

V

j

d, & agere,unde laus & ad-

m

miratio procedit :

Sed Grátianon curat nova nec Cratia ae;

curiofa percipere ; quia totum 8"8't

"

alens

hoc de vetu(tate corruptionis eft

ortum , cum nihil novum & du.

utilia quàm

2

plaufibilia 5

rabile fit füper terram,

»

j

Oe6

Docet

;24. DEIMITATIONE

Docet itaque fenfus refiringe-

EtDéi/ re, vanam complacentiam & o-

potius ho- fentationem devitare, laudanda

/

norem, -

quàm

& digné miranda humiliter ab-

ftium.

fcondere, & de omni re, & in

lI

omni fcientia , utilitatis fru&tum,

atque Dei laudem & honorem

uateree

j

Non vult fe nec fua pradicari,

(

fed Deum in donis fuis optat

Qu

benedici, qui cuncta ex mera

charitate largitur,

&n

ttj

Hzc gra-

$. Hac gratia fupernaturale

tia Electo-

lumen , & quoddam Dei fpeciale

dii

xum infi-

donum eft; & proprié electorum

gne eft,

fignaculum , & pignus falutis

Bd

ternz : que hominem de terrenis

n

ad cocle(tia amanda fuftollit, &

duü

de carnali fpiritualem efficit,

fij

tf

Ergó coér-

Quantó igitur Natura amplius

«€ natu-

premitur & vincitur, tantó ma»

t

di

ram, ut ac- jor Gratia infunditur; & quoti-

&uiras gra- dienovis vifitationibus interior

Nam.

Dn.

homo, fecundüm imaginem

Dei, reformatur.

«;

li

CAP.

——

j

CHRISTI, LIBER III. 525

lr

CAP.LV,

TU

4De corruptione natura,gg: ORATIO.

u

Poftulantis

ejficaciá gratia difpi-

[/T

Dei grati-

J

47 Cconira&

"

Omine DEUS meus;

vALur COT«

o

ruptionem,

"d

qui me creaíti ad ima-

ginem & fimilitudinem tuam,

Dei gratia

opus ad

j

concede mihi hanc gratiam, fübjugaa-

hu

quam oftendifti tam magnam, dam aatu-

& neceffariam ad falutem : vin- !29»

n

cam peffimam naturam meam,

trahentem ad peccata , & in per--

f

2!'»

ditionem.

il

F.

Rom, 7.

Sentio enim in carne mea le- Coatiauü

r

(

)

gem peccati, contradicentem le- peccatifo»

gi mentis mez , & captivum me "?item ;

d

f

1]

ducentem ad obediendum fen-

fualitati in multis

.

L]

nec poffum

ff

J

re(iftere paffionibus ejus, nifiaf-

T

fitat tua fan&tiffima gratia , cor-

i

[

di meo ardenter infufa.

z. Opuseftgratia tua, & ma- Ger. 665 .

l

gnagratia : ut vincatur natura,

p

ad malum fem

per prona ab gdo-

lefcentia fua,

Ü

07

Nam

326 DEIMITATIONE

Et tam ad

Nam per primum hominem

zala pro-

Adam lapfa, & vitiata per pec-

clivem,

i

catum;in omnes homines poena

Licetab

hujusmiacule defcendit : utipfa

initio re-

[//

Gam,

natura , quz bené & rectaà te

condita fuit , pro vitio jam &in-

n

firmitate corruptz naturg pona-

tur ; eó quod modus ejus fibi re-

l)

lictus,ad malum & infetiora tra-

Vi

it.

lv

Nam modica vis quz remaue

d

fit , eft nunquam fcintilla quz-

dam latens in cinere,

"fC

Ejus qui-

&

Hac eft ipfa ratio naturalis,

dem portio circumfufa magná caligine , ad-

j

eft ratio,

Sed admo-

huc judicium habens boni &

E

dum debil;s frlali, veri fal(iqs diftantiam ; licet.

ad bonum, impotens fit adimplere omne,

hii

quod approbat , nec pleno jam

Alin

]umine veritatis , nec fanitate af-

(

fe&lionum fuarum potiatur,

N

Rom, 7,

3. Hinc eft, DEUS meus;

C

Hiae per

le)(

rationem

quod econzeledlor legi tue. fecun-

düm iuterioxem bominem y Íciens.

eligimus

W

bonaum.

mandatum & (anétum , arguens

etiam omne malum, & peccatum

l]u"a

ate

fugiendum,

N

p

|

CHRISTLL

T

sh

IBER IIf 527

Sed carae

Vr

Carne auteniw*fer—vio

legi pec

cati ; dum magis fenfualitati obe-

ervimus

p

concupi-

j

dio , quàm rationi,

fÍcentiz.

mk*ä

Hinc eft , quod «velle bouum 15ia.

hult

suibi adjacet , perficere autem non

invenio,

li

Hinc fzpé multa bona propo- Hiac me-

PDM

jj

no , fed quia gratia deelt ad adju- liora vide-

vandum infirmitatem meam ,ex

mug & pro-

"u

bamus j

levi refiftentia refilio & deficio,

ub

Hincaccidit, quod viam per- Sed gratiz

feclionis agnofco , & qualiter a- defeetw

T

gere debeam , claréfatis video:

"

Sed propriz corruptionis pon. Et pondere

?

dere preffus , ad perfe&liora non

corruptio-

nis defici-

yil

aífurgo.

j

4. O

quàm maximé elt mihi ?: ;.miz

j

neceffaria , Domine , tua gratia, neceffita-

gmüfr

ad inchoandum bonum , ad pro- tem.

iA

ficiendum , & ad perficiendum,

"

n

Nam fine eanihil poffum fa-

*

cere

*

omnia autem poffum in

fro

te , confortante me gratia.

O veré cocleftis gratia , fineSinequa

p

quà nulla funt propria merita, ?/hil pof-

nulla quoqüe dona naturz pon-

unt; aug

j

Ü

profuat

deranda:

Vihil

£eetera o

Ü

-

|

428 DEIMITATIONE

—

Ls

Nihil artes , nihil divitiz Di«

fii

de

hil pulchritudo vel forütudo:

! , t

nihil ingenium vel eloquentia;

!

valent apud te Domine fine gra-

tia,

Ei]

Nec dona

Nam dona naturz , bonis &

i

f

fmatufa,

malis funt communia : electo-

BY

rum autem proprium donum eft

! Ti

l

(

gratia five dilectio ; quà infi-

gniti digni habentur vità ater-

Itib]

na,

| bo

Nec gratiz

Tantum eminet hac gratia, ut

| ff

gratis da-

]

$2j

nec donum prophetiz , nec fi-

gnorum operatio, nec quahtali«

ll

bet alta fpeculatio aliquid ,æ;ïi-

mentur fine ea,

d ,[g

Nee virtu-

E

tes aliz,

Sed neque fides , nequefpes,

neque aliz virtutes , tibi acce-

[

&ri;;

pt& funt fine charitate & gra-

tia. (Cor. 13.)

fü'lan

i

$. O beatiffima gratia , quz

dex;

pauperem fpiritu , vircutibus di-

vitem facis ; & divitem mul-

lu

tis bonis , humilem corde red-

dis,

]lgm

Veni , defcende ad me, reple

fj

me

(

CHRI

*

gfif:, LIBER IlI. :5

füe mané &onfolatione

i

tua , ne

i

deficiat pra laffitudine & aridi-

pnnt

tate mentis anima mea.

d)

Obfecro Domine , ut inveni- Poftula er-

amgratiam in oculis tuis

*

*

fuf. go haac

gratiam à

gj

ficit enim mihi gratia tua , ccete-

?

H

[

"

ris non obtentis, qua defiderat

natura,

ul

Si fuero tentatus & vexatus

tribulationibus multis, non time-

bo mala, dum mecum fuerit gra-

tia tua.

v[m)

D5

Ipfà fortitudo mea , ipfa con- Qua hebi-

ta nihil de-

filium confert & auxilium,

ul

etit,

ii

Cun&is hoftibus potentior

eft, & fapientior univerfis fapi-

entibus,

i

LO

6. Magiftra eft veritatis , do-

&trix difciplinz , lumen cordis,

æ&v*

folamen preffurz , fügatrix tri-

flitiz , ablatrix timoris , nuttix

"m

devotionis , produ&trix lacryma-

(j

rum.

iL

Quid füm fine ea , nifi aridum Qua ab(en-

)

lignum , & flirps inutilis ad ejici- te non es

endum?

nifi (tirps

N

inutilis,

r))

A

'?29 DEIMITATIONE

Tua ergó me, Domine, gra-

tia femper G praveniat & fequa-

£I

tur, ac bonis operibus jugiter

rzftet effe intentum » per JE-

QI

SUM CHRISTUM filium tu-

um, Amen.

i !i

li

CAP. LVI,

fas

uod nos ipfos abnegare,

& CHRISTUM imitari de-

u

i

bemus per crucem

| ffeæ

1. $ Lilliquantum à te vales exie

lit

re ,tantum in me poteris

8

tranfire,

Relinque :

te, ut coü-

Sicut nihil foris concupifcere,

u

internam pacem facitj fic fe inte-

Deo.

jungaris

rius relinquere , Deo conjungit,

tta

Volo te addifcere perfeäam

LT

abnegationem tui in voluntate

mea, (ine contradictione & que-

tela.

D

oan. 14.

Audi; &

Sequere me : Ego füm *viay vt

rifas , C "vita.

Sine via, non

K

fequere

C€hritum

itur 5 fine veritate; non cogno-

C*

"s

l

at

CHRISTLLIBER IIl 551

i

fcitur

2

.

fine vita , non vivitur, dueem:

,Qnam ipfe

d

Ego fum via , quam fequi debes

3

a.

u

veritas , cui credere debess vita, v«

2$5

p(fg

l

quam fperare debes.

& vita,

um

Ego fum via inviolabilis , ve-

ritas infallibilis , vita incermina-

bihs.

Ego fum via rectiffima, verie

[ d(!.

tas fuprema, vita veta ,vi-ta bea-

|

Db

ta , vitaincreata,

]

Si manferis in vía mea, cognoe

fces veritatem, & veritas libera-

rid

bit te , & apprehendes vitam

«ternam.,

mm

2« Si i ad vitara ingredi, fer- sed en,quid

vamandata, (Maith. 19.)

difcipulos

uos do-

Si vis veritatem cognofcere,

ceat;

crede mihi,

&i vu perfetlus effe ,"vende om-

[fo^

"

li

nia. (Ibid.)

Si vis effe difcipulus meus , ab- Obedien-

M

dam,

nega temetipfum. ( Luca 9.)

Si visbeatam vitam poffidere, Pauperta.

Jj

h

praíentem vitam contemne,

tem,

"

(

[

Si

;;z 'DE IMITATIONE

Abnega-

Si vis exaltari

l

tionem fiij l4 tein mundo,

in cdclo, humi-

&

Humilita-

tem,

'Si vis regnare mecum, porta

T

«rucem mecum.

Soli enim fervi crucis inveni-

j

Y

|

unt viam beatitudinis , & verz

d

lucis,

Chrifti vi-

4« S. Domine ]ES[I, quia at-

W

tam imita- Cta erat vita tua ; & mundo de-

Wl

re 5 quam-

visarctam

fpecta , dona mihi te cum mundi

W

defpectu imitari.

i

& mundo

defpectam.

Non enim major e$t fercous do-

d

Mattb,6.. Wüno fuo uec difcipulus fuprama-

giftrum.

li

Nihil uti-

Exerceatut fervus tuus in vita

lius;

tua , quia ibi eft falus mea , &

f

fànctitas vera.

Nec dele-

Quidquid extra eam lego ; vel

hi

étabilius audio, non me recreat ; nec de-

N

lectat plené,

(

4. D, Fili, quia hac fcis , &le-

Y

" gif omnia

*

*

beatus eris , fi fe:

cerisea,

[

goan 14.

. Qui babet. mandata mea , G

Nóffe & fa- (eycost ea , ipfe est; qui diligit me:

tul

6eere inatds

Ti

€ ego dihgam eum» &* manifeff z;

!

CHRISTI,LIBER IlI. 335

— —

h:

bo ei meipfum

: & faciam eum data Dei,

eatum eft,

confedere mecum in regnoPatris

M

mei,

$. S. Domine JESU,, ficut di-

i

xifti & promififti, fic utique fiat,

t

& mihi promereri contingat.

Sufcepi ;

fufcepi de manu tua Crucemà

Chrifto

quiää"

crucem 5 portabo , & portabo

fufceptam

ii

eam usque ad mortem , ficut im-

portaad

It

pofuifti mihi.

mortem

Veré vita boni monachi crux usque:

i

eft , fed dux paradifi,

j

Inceptum eft , retró abire non

licet , nec relinquere oportet.

,5in'€;

&, Eja fratres , pergamus fi- Ipfe Chri-

u

tnul , JESUS etit nobifcum.

ftus aderits '

Propter JESUM fufcepimus

*

hanccrucem

*

propter JESUM

"

perfeveremus incruce.

Erit adjutor nofter,qui eft dux Dux & a4-

jutor erit;

;(V

nofter & preceffot,

!

En, Rex nofter ingreditur an-

lJ

te nos , qui pugnabit pro nobis.

Sequamur viriliter , nemo me- Sequentes.

n

tuat terrores

*

.

u

fimus patati mo- f« noa defe«.

ri fortiter in bello , necinferamus "***

]N'l

Gri-

334 DE IMITÀ

——

——

TIQN'L

ten

crimen gloriz nofir , ut äxgia-

IT

mus àcruce,

E

CAP.LVII.

,üm

Quod bomo non fit. nimis

lus

dejecfus ,quaudoin ali-

quos labitur defeilus,

T

Melior pa-

tiens in ad-

Ili, magis placent mihi

veríis,

I.D.F

patientia & humilitas in

ET

quàmde- adverfis, quàm multaconfolatio

)

votus in

& dévotio in profperis.

profperis,

&i

Sed cur levi

Ut quid te contriftat parvum

DI

verbo cog. factum contra te dictum ?

Tatu

moveris:

Si amplius fuiffet , commove-

D.

tinon debuiffes,

Sed nunc permitte tranfire:

fci

non eft primum, nec novum;nec

IT

ultimum erit, f dià vixetis.

Satis virilis es , quamdiü ni

À

Ws

obviat adverfi,

Qui alios

Ben? etiam confülis, &alios

Aty

f

docere no- nofti roborare verbis : fed cum

fi,

füi , teipfum

ad januam tuam venit repentina

&ou doces?

E

tribulatio, deficis confilio & ro*

bore,.

U

Ea fragi-

Attende magnam fragilitae

tem

1

CHRISTI,LIBER Ill. 575

u

tem tuam , quam fapius experiris litatem

*

in modicis objectis

*

tamen pro OP DC

falute tua ifta fiunt, cum hec&

fimilia continpunt.

j

2. Pone, ut melius nofti,ex

i

corde : & f(i te tetigit, nonta-

men dejiciat, nec diü implicet,

Adminus fuftine patienter , fi Fer faltem

non potes gaudenter,

patienter;

100ü gau«

jl

Etiam fi minus libenter audis,

deater,

H

&indignationem fentis

*

repri* Nec impa-

um

me te nec ,patiaris aliquid inordi- tientiam

natum ex ore tuo exite ,

"

lj

unde ,8"9 Pro-

yui

parvuli fcandalizentur.

Citó conquiefet commotio Cits quief-

(l

excitata, & dolor internus tever- cet com-

)

motio;

tente dulcorabitur gratiá,

J

Adhuc vivo ego ( dicit Domi- E: redibic

ji

nus ) juvate te paratus , & folito Deo fereni-

ampliis confolari 5 (1 confifus f5*

l

fueris mihi , & devoté invocavee

1

[

;

tis,

"

[

3. Animzquior efto , & ad

Á

majorem fuftinentiam accingere,

lNon eft totum fruftratum, fi Hiac cave

UIW[I

te

336 DE IMITATIONE !

—

tentatus — te fzpius percipis tribu*latüm,vel

dejici ani-

graviter tentatum,

mo:

Homoes , & non DEUS: ca-

Homiaem

teeffe me- TO es , non Angelus.

1mnento,

Quomodo tu poffes fempet

Id eft, ex

eodem flatu virtutis permanete,

teiplo m1-

ferum ;

quando hoc defuit Angelo in cc-

Ifa. 14.

lo , & primo homini in paradifo?

j

Gen. 3.

Ego füm , qui moerentes erigo

1

Sed ex Deo fo

*

*

eul

beatum,

pitate

& fnam cognofcen-

tes infirmitatem , ad meam pro-

li

veho divinitatem.

£a

4. $. Domine ; benedi

äum fit

l

bt

verbum tuum , dulce füper mel

& favum ori meo.

[

ftm

Erg5 pati

Quid facerem in tantis tribue

quidvis ne

PA

renuas 5

lationibus & anguüiis meis , nifl

me confortares tuis fanclis err-

Titi

monibus?

Modo ad

Dummodo tandem ad portum

gml

portum

Q

falutis perveniam , quid curaeib

perveaias,

qua & quanta paffus fuero?

T

Dafinem bonum: dafelicem

L

ex hoc mundo tranfitum.

H

Memento mei DEUS meus;

& dirige me re&o itinere inre-

*

A LJ

gnum teum. Amen,

:

CHRISTI, LIBER III. ; j5

"

CAP. VLVIII.

1b

De altioribus rebus €?' oc-

j

| €u[t5 judiciis DELnom

j

rmff

firutandis.

1. [3lli , caveas difputare de al- Arcssa D

Païaäïï

yer

tis materiis , & de oc- c"riofius

fcrutari cae«

cultis DEI judiciis

cur ifte

ve

,gnoi;:'.

g

fic relinquitur ; &ille ad tantam

gratiam affumitur ; cur etiam

j

ifte tantüm affligitur ; & ille tam

exime exaltatur.

r

Iíta oninem humanam faculta- Superaat

tem excedünt : nec ad invefli- enim ho-

jj

mints intele

gandum judictum divinum , ulla

ectum,

tatio pravalet vel difputatio.

Quando ergó hec tbi fug. laimi.oau-

gerit inimicus, vel etiam quidan

tem & cu-

i/

riofis ea

cutiofi inquirunt homines , re-

quid re-

[

fponde illud Prophete : [u/fw

fpondeas,

u

&s Domine , & rellum . judium P/.1.

l:

1*30

Hitim.

ji

!

Etillud : fudicéa Doppine vve- PfAl, 18.

)

p jufitficata in fi;netipfa.

u

1.

c

'4ig DE IMITATIONÉ .

Metue po-

Judicia mea metuenda funt,

tius judicia

| pl

Deiquàm

non difcutienda ; quia huma-

tll

difcute,

nointceliectui funtincomprehen-

fibilia,

di:

Defando- 2. Nolietiam inquïr&re;'nec

a,

rumidter difbutare de meritisSanctorum,

fe precel

quis alio fit fanctior,, aut quis

b

leatiá ne

difputa.

dl&l«

major fuerit in regno cq:lo-

j

'rumo

&

fesi

Su

Nam hiac

Talia generant fzpe lites

rixz &

contentiones inutiles , nutriunt

do,;

fcandala, quoque füperbiam & vanam glo-

ng

riam

unde oriuntur invidig

M

& diffenfiones , dum ifle illum

hl

Id

d

San&tum , & aliusalium conatut

Tis,

(uperbé praferre.

E

Et Früäïus

Talia autem velle fcire &inve-

A

f

nullus,

fligiare , nullum fructum afte-

li

runt , fed magis Sanclis difpli-

L !

cent

*

*

quia non fum DEUS

h

diffenfionis, fed pacis; qua pax

Ruy

msgis in bumilitate vera, quàm

&tl

in propria exaltatione confiflit

Alii in a!ios

3. Quidam zelo dilectionis

l

blls N

IU

mejorife- ttabunturad hos velad illos arfe

runtur afe

p iori

Oni.

RA

N

N

CHRISTLLÍBER IlL 519

ARCUTAE

(

pliori affectu , cd humano po-' fe&u , fed

j

Wt

M

tius quàm divino,

carnis,noa

fpiritus,

ml

Ego fum , qui cunctos condi -

*

*

di Sanctos

ego donavi grati-

am , ego przíliti gloriam.

g

nth[

Ego novi fingulorum mer

j. AcDEUS.

novitfingu.

p

t $ ego preveni eos in bene

lorum me-

dictionibus dulcedinis mez,

9 u

rita , & o-.

Ego praftivi dilectos ante

peratur mi«

ä

:

fecula : ego eos elegi de mun- rabilia,

Joam 1 g,

[

do , non ipfi me praelegerunt,

T

Vi

Ego vocavi per gratiam , at-

ttaxi per mifericordiam :

ego

if

l

perduxi eos per tentationeg Vds

!)

"

tias.

Ego infudi confolationes ma-

u

gnificas , ego dedi perfiveran-

tiam , ego coronavi eorum pa-

du

qC'U

tientiam.

jl

4. Ego primum & noviffi-

J

mum agnofco 3 ego omnes in-

H

ztimabili dilectione amplector.

[

u(Cf

Ego laudandus fum in omni- lade ad

*

bus Sanclis meis

Pj

ego fuper €um quo-

que praci«

(

omnia - benedicendus fum ,

pua laus rea

n

d

10* £crenda,

349 DEIMITATIONE

honorandus in fiagulis, quos fic

| &t

gloriofe magnificavi & prade-

Íun

itinavi, fine ullis p-ræcedentibus

propriis meritis,

Atf

Sic ergo

Qui ergo unum de minimis

flto

fan&os lau- tneis contempferit, nec magnum

tifi !

da;utaulli honorat 5 quia pufillum G* mae

hn

deroges,

gnum ego feci,

Tatig

Sap. é,

Tiy

Et qui derogat alicui San-

&orum , derogat & mihi, G co-

&

teris omnibus in regno calo-

&ory

tum.

Af

Nam

-

Omnes unum funt per ch-

dlle&i

: idem fenti-

«es unu

m fitatis vinculum -

Tllm.

fsatpera- unt, idem volunt, &t omnes ín

N

moréem.

unum fe diligunt.

fidu

Etgloriz

$. Adhuc autem (

þquod mül-

T

Det plus-

tb altius efL) plus me , quàm

m

quam fux

fe & fua merita , diligunt.

l&

vacant;

r

Nam fupra fe rapti , & extra

TTotiqueia

propriam dilectionem tra&i, to«

$

Deum ten-

euat,

ti in amorem mei pergunt , iil

ïnhs,

qug

quo & fruitivé quiefcunt.

Nihil eft, quod eos avettere

l,

políit aut deprimere ;qu4ippke qui

&tele

CHRISTILIBER III, 241

:

j qwl,

&terná veritate pleni , igne arde-

l Piïi?

fcunt inextinguibilis charitatis.

ii

"Taceant igitur carnales G Temers «

animales homines de San&torum gó carnales

; miïiE

flatu differere , qui.non norunt $S. merita

0j

nifi privata gaudia diligere, De. dilcutiunt,

TT

munt & addunt , pro fua incli-

natione, non prout placet ater-

na veritati,

j

nihia&

6. In multis eft ignorantia,

Qui viel

u u

eorum maximé , qui parum il-

ignorantiá,

Juminati , raró aliquem perfe&

h

dilectione fpirituali diligere no-

Iunt,

i

d

Multàm adhuc naturali af- ve nitüraa

fectu, & humana amicitia , ad li a£fc&u

( p

hos vel ad illos trahuntur : & ducuatur.

ficut in inferioribus fe habent,

U

ita & de cosleflibus imaginan-

;Wi',

tur.

[iiy"ii

Sed eft diftantia incompara-

T

Adeóque

bilis, quaz imperfe&ti cogitant,&

fallantur.

d

qua illuminati viri per revela-

Q

üonem füpernam — fpeculan-

uf

ture

!

QUi

P

7.Ca.

242 DE IMITATIONE :

Tuf

Tu potius

7. Cave crgo s fili , deilflis

flude imi" curiofé tractare,

quz tuam fci-

p

wan$8,& entiam excedunt : fed hoc ma-

utinam fis

ten

gis fatage & intende , ut vel mie

mi,

ïmfiar mini-

tent

nimus in regno DE

F queas in-

veniri,

M

Noffe vero

Et fi quifpiam fcirer, quis a-

Tiri

$5. f:re- lio fanclior effet ; vel major ba-

ta metita

orum: qui

büml

Qquia p*v

i ara

beretur in regno coel

Y-

deft?

ei hac notitià prodefiet ,

nií1 le

tl

ex hac cognitigne coram me

fimta

humiliaret , & in majorem no:

T

minis mei laudem exurgerett

Fudi

Pef*:.(a po-

Multó. acceptius DEO facit,

| Ui

l

|1

tius quàm

qui de peccatorum füorum ma-

u pü

procul ab-

U

fit ab eo-

gnitudiae ; & virtutum (uarum

^

parvitate cogitat , & quàm lon-

T&81n

rum mori-

bus & me-

ge à perfectione San&torum di-

T jer

ritis,

ftat

-

L]

quàm is » qui de eorum

di[fül

majoritate vel parvitate difpu-

li

tat.

T.

Melius eft Sanclos. devotis

hn

Éteorum

opem hu- precibus & lacrymis exorare

Ug

militer im-

eorum gloriofa fuffragia humi-

plora.

li mente implorare j quàm eo-

rum

Üg

V

CHRISTI, LIBER. H 54;.

d

bii

rum fécreta , vana inquifitione

T

perfcrutari,

[

8. Illi bené & optfm& con-

IT

Iliis qui-

d

tentantur,fi homines fcirent con-

dem bené

tentari, & vanilo

-iater fe

ïueä [

quig Íua com

peícere,

. conyenit ;

,U

Non gloriantut de DrOprils Et merita

meritis , quippe qui-fibi nihil (ua Deo ag-

u

bonitatis adícribunt , fed totum &ori tri-

n

D.

mihi,quoniam ipfis cuncta ex jp. buuat.

f

finita charitate mea donavi,

u

. Tanto amiore divinitatis , &

j

gaudio füperfluenti replentut;

W

ut.nihil eis defit gloriz , nihil-

)rqm?

que poffit deeffe felicitatis,

L

; OmnesSanüi , quantó altio-

Et,qub fub-

res in gloria , tantó humiliores

limiores

omüf

in feipfis, & mihi viciniores & glor? taa-

dilectiotes exiítunt.

tó fubje-

d

iores

"

Idebque habes fcriptum,

q uia I)eo,

mittebant coronas. faas ante

De- Apoc, q..

!

3

um y G cecideruit in facies fuas

u

Cirat zdguo., C adoraverunt vi«

yentem. in [ecula feculorum,

Pa

9. Mul-

ONE

——

—

344 DE IMITATI

Quid de

9. Multi qüzrunt, quis ma«

ynajJore

jor fitin regno DEI $ qui igno-

J

quxrunt;

*

qui nec

mi-

rant ,an cum minimis erunt di-

Winio à

D

ffi- g.ni computari,

te5

zilari cu-

- Magnum eft , vel minimum

rant?

effe in ccelo , ubi omnes magni

Vis nofte

*

funt

*

quia omnes filii Dei vo-

pu

majotem

30 celo?

cabuntur & erunt,

Minimus erit in mille ; &

PCCC&KOI centum annorum mos

rietur. (Jfaia 65«)

Cüm. enim quareren

t diíci-

ASDND

puli, quis major effet in regno

cclorum 3 tale audierunt Ic-

fp

onfum:

Brique qui

Nifi converfi fuerita , & effcia-

hiemiai- |gmipi ficut patvuuli , non intra j

xnus , id eft;

humilis

in regnum. cxlorum., — Quicunque

ergo bumiliaverit fe , ficut parus-

fuerit $

lus ifte , bic enajor eft in regne

eelorum, ( Mattb, 18.)

Hutnilis

16. Va eis, qui cum parvu-

eelijnm [ishumi]

&on admit-

*

iare fe fponté dedignan*

tut

*

quoniam hurnilis janva

tit nifi hu-

5sailes ;

regni cecleftis , eos non admittet

intrare,

ye

—

CHRISTL LIBER Iïl.':j 4 5:

sf

Va etiam divitibus , qui babent Luce e.

u

hs confolatdones fuas : quia pau- E* paupes

(

peribus intrantibus in regnum "?

DEI, ipfi ftabunt foris ejulan-

jit

tes

Gaudete humiles , &exultate o felices

lDEn

pauperes , quia veflrum eft re- utriquai

gnumDei,(i tamen in veri-

h

tate ambulatis,

in

Wl

(

E

CL

n^

*s

u

d

1&?«

2

S

D

?

5

j

|

Z

2),

TE

-

i

x

I

M

P

oj

19 7

-ïggæ

AE

4l

N

:

j

6

O

l

se

$u

TR od NS)

j

LE

C

fsl

a

UJ*

P ;

CAP,

446 . DE IMITATIONE

CAP;EIX,

f

ORATIO

Juod. omnis fpes &v fidu-

| 8U

Hominis

Q»ineo»

éia in [ilo D EO e3 fi-

Áb

gauda.

jie.?mfþem

a Deum

1. T 'YOmine , quz eft fiducia

LUR

conjiczen-

tis,

mea,quam in hac vita ha-

T

beo, aut quod majus folatium

meum , ex omnibus apparenti-

^

Tün

bus fub coclo ?

| f

"

Jn Deo fit

Nonnetu , Domine Deus me-

teni

præcipuä

us, cujus mifericordie non ett

&on

Ípes & fo-

numertus 2-

Jatium

fuum 5

Ubi mihi bené fuit , fine te?

I

Nusquam

