rata fitad omnia , paucisque con

Yeto,

tentari difcat , & (implicibus de-

f

le&lati , nec contra aliquod

D

inconveniens muf-

Wt

fitare,

f

——À

Ila n[)n

*

N

SXx*

Z

N

N

NRSNS

s

U

Sfd(

N

i

M

?r

—

—

]

t At

2v

GU

N

l,

D

z

Y

N

P

z

2

N

S

Ó

tibif

E

E

(03

EAU

W

[

l

Ti

A

Q:ü

ä

-

2

d

'i

I?

2

li,

7A

J

'(

AS

EJ E

A

dL&

— j

TET

d

Dtem |

(

DT

CAP,

CHRISTLLIBER III. r9g

N

CAP. XII,

at

u

De informatrone. patien-

li

a, C* lutamine adver[fus

qiii

concupifcentias.

ht

j

I, $. Omine Deus , ut videó Hedr, ro,

jut

u

patientia eft mihi.valdà Patientia

neceffaria ; multa enim in hac "5ique ae

(

"

ceffaria,

jd

vita accidunt conttaria,

)

oW

Nam qualitercanque ordina-

Id y

vero de pace mea , non poteft ef-

(1UA

f (ine bello & dolote vita mea;

j i

J

U^Ex ita e&',.fïli. 'Sed volo te Paxvera

amu['

non talem quarere pacem , quae 10 tam

tentationibus caveat , aut contra- *1t i^ ca-

reatiatene

rianon fentiat z

tationum

: Sed tunc etiam zítimare te pa-

quàm pa-

cem invenifle ; cum fueris variis tientía tri-

!

A.

|

|

tribulationibus exercitatus , & jr bulatio-

[

mults contrarietatibus proba. ""

tus,

2. Si dixeris,te non poffe mul. Praftat

ta pati, quomodo tunc fuftinebis

nunc páfi; -

j

"

quàm poft«

ignem purgatorii ?

De duobus malis, minus eft

eEa;nalis eli-

fcmper eligendum,

gere minus;

Ut prudentis

eít

-xse*p; IMITATIONE -

Perfet exi-

Urergo aterna futura fuppli«

|- Mmg

gua; uteva-

cia poffis evadere , mala prafen-

Tun

das xterna,

tia ftudeas pro Deo equanimitet

fif

tollerare.

p

Nec fecula-

An putas ; quod homines fe-

4

res malo-

Tum exper-

culi hujus , nihil vel patum pati-

N

antur? Nechocinvenies etiam-

| 0

tes,

fi delicatiffimos quafieris.

|/

S. Sed. habent , multas dele-

V

lationes , & proprias fequuntur

du

lCL

voluntates : ideóque parum pone

m

derant fuas tribulattones,

n

€fto, fuas

3. D. Kíto , ita fit; ut habeant

fitty

*

*

habentde- quidquid voluerint

fed quam-

licias,

dià putas, durabit?

lg

Sed quàm

Ecce , quemadmodum fumus

UFT

breves& | deficient abundantes in feculo,

&

LT

fugaces!

nulla erit recordatio pratetito«/

Til

^

rumgaudiorum.

Et plus fel-

Sed & cuma

dhuc vivunt; non

lffb l

lis quàám — fineamaritudine , & tzedio ac tl*

"h.i «

znellis

?* more,in eisquiefcunt,

mlll]] [

beatesl

Quid vero

Ex eadem namque re ; undé fi-

"We c

bi delectationem concipiunt, in-

üy

n

juftius,

quàm.ut

dé doloris poenam frequenter re-

&Wpl (

àpfe fibi

li

cipiunt, Jufté illis fit : ut ,-quia

inore

p

N

CHRISTI, LIBER IIT, 127

a

^

inoidinate dele&lationes qua-

poena fit

f

"

animus in-

3

jtid

runt& fequuntur , non fine con-

ordinatus?

]

fufione & amaritudine eas ex-

Val

pleant,

ytite!

4» Oquàm breves, quàm fal-

n

f ; quàm inordinatz & turpes

joti

omnes funt ?

d

Verümtamen , pr ebfietate Quamvis

ebriu

& coccitate nonintelligunt : fed

"

phrenetici

velut muta animalia,propter mo-

id non in-

.

dicum corruptibilem vitze dele- teliigaat,

pammFï

&amentüm , mortem anima in-

ona

cutrunt,

,nthä

T.

Tu ergo /ih ; post 001ztuþifcen- Sperne er«

tí4s tuas non eas , Cv à «voluntate gó impuras

voluptates;

m

tia avertere. ( Eccli, 18.) Dele-

Et delecta.

m

&are iz Domino , & dabit tibi pe-

te in Do.

tirionescordu tui.. (Pfal. 26.)

mino.

u

f. Etenim fi veracitet vis de- Nam volu«

lectari, & abundantius à me con- ptates re-

J

puiffe, vo-

folaii : eccejia contemptu om-

a

nium mundanorum, & in abícif-

luptas eft

:

maxima,

ytt.

/

fione omnium infimarum del

e-

uol

n

€tionum , erit benedictio tua,

yrd

& copiofa tibi reddetur confola-

tio,

r d

h?

Et

j

188 DE IMITATIONE

m

—Á

Renue ter-

| -—E

renas coü-

Et quanto

te plus ab omni

creaturarum folatio fubtraxeris;

folationes;

Dfl

& invenies

tantó in me fuaviores & poten-

divinas,

tiores confolationes invenies.

[

Etfi non fi-

Sed primó, non fine quadam

nelucta.

ttiftitia & labore certaminis ,ad

m

has pertinges.

Nam con-

Obfiftet inolita confuetudo,

fuetudo

hi

(ed melioti confuetudine devin-

T f

vincenda;

ceture.

DI

Caro fre«

Remurmurabit caro : fed fer«

aanda:

l

Q

vore fpiritus frenabitur,

DCf

Dzmon fu-

Inftigabit & exacerbabit te

qll(ld Q

gandus,

ferpens antiquus , fed oratione

lj

lQ

fugabitur : infuper &labo*

ICmUm

reutili aditus ei magnus

D[fc

obftruetur.,

m() lt n

pf Hm [

8

«0^

(i

Ti Itj

EXe74

lg^

W

N

mmæh

Tlon hfr

po

Tüite

CAP

N

CHRISTI, LIBER III, 129

àc

CAP. XIII.

at

Deobedientiá bumilis fub-

T

TU

iti, ad exemplum TE.Su

CHRISTI.

T.

; sj

1. D. Tj li , qui fe fübtrahere ni-

ui fugit

titur ab obedientia , ipfeo

bediea-

onot

fefubtrahità gratia: &qui qua- tíam » fugat

lii

rit habere privata , amittit com- gratiam,

munia,

Qui non libenter & fponté füo

Wt

fuperiori fe fübdit , fignum eft,

;

,gce[bl i

quod caro fua necdum perfecté

( [

fibi obedit, fed (:epé recalcitrat &

"T

remurmurat,

m;;gnüi

Difte ergo celeriter fuperiori Prompté

u

tuote fübmittere , (i carnem pro- fubde tefü-

periori, fi

priam optas fübjugare,

vis carnem

Citius namque exterior vinci-

fubditam

;

tur inimicus , f interior homo

[piritui,

ä

non fuerit devaftatus.

:

Non eft moleflior & pejor a- Nec enim

nimz hoítis, quàm tu ipfe tibi, habes pejo-

rem ho-

non bené concordans fpiritui,

portet omninó verum teaf-

ftem , quàm

teipfum.

fumere tui ipfius contemptum, fi

Coeteros fa.

vis cilé fübji-

190 DE IWMI«TTATIOI.XIE

|

-

cdes,fite — vis przvalere adverfus carnem& — l

prius vice-

| tea

fis,

fanguinem.

Quia adhuc nimis-inordirate

bs

(

te diligis , ideo plene te refignare

aliorum voluntati trepidas,

| n

|

Deus fe

2. Sed quid magnum , f1 tu,

!

h'a ql

fubjecit

l

lnj

homini,

qui pulvis es & nihil;propterDe-

um te homini fubdis ? quando

E

homo noa

fe (ubdat fi-

ego omnipotens & altiffimus,

Qtis

E

bifümili? qui cuncta creavi ex nihilo, me

homini propter te humiliter fube

dil

jeci? ^

fïmpfg

Factus fam omnium humilli*

t

mus & infimus , ut tuam füpet-

&hüma

biam tnea humilitate vinceres

fiüs.

Homo ia-

Difce obtemperare pulvis

þrumfe

quameft Difze te humilitare terra & li*

humus;

mus, & fub omnium pedibus in-

pulvis &li-

curvate,

mus,

Difce voluntates tuas frange-

WW

re, & omnem fubjectionem te

dare.

l, S'P

Calca ergo

3. Exarde(ce contra te , n&

|

omnem tu-

Ü

morem ; &

patiaris tumorem in te vivere*

calcandum

fzd ita fubjectum & parvulumte

p 3*'&&([ ;

—

te przbe,

exhibe , ut omnes fuper te ambu-

UE

Are

d

(& . CHRISTLLIBER III. 151

m

late pofïïnc? & ficut latum pla-

tearum conculcare,

Quid ha-

i

bes homo inanis conqu

eri2

u

Quid fordide peccator potes Nonneid,

n

contradicere exprobrantibus ti- & longà

P daS.

m

bi, qui toties Deum offendifti, 8'^viora,

& infernum multoties merui(ti2 P eruere

w

tua pecca»

T qul'.

Sed pepercittibi oculus meus,

ta?

[ ahiï[ïm

quia pretiofa fuit anima tua in Licet ha.

*

confpeclu meo

*

ut cognofceres ctenus pe-

( nihih).

umihwï

dilectionem meam , & gratu

: percerit ti«

i Deus,

femper beneficiis meis exifteres:

Et ut ad veram fübjectionem Ut vel fic

i

t^

& humilitatem te jugiter dares, difceres htte

patienterque proprium contem- militatem,

at

ptum ferres,

1 ï

5 [crrll**.

CAP. XIV,

j Pedbg

De occultis DEf judiciis onwviO

confiderandis, ne extol- . Humilian-:

3 wgs ff]r

lamur in bonz,

tis fe coram

Deo

b)e;WJ

x.S.I

Ntonas füper me judicia

Mirareac

tua Domine , & timote time judicia

i

concutis omnia o(fà mea , & ex- Dei.

j

paveícit anima mea valdà,

^

w

Sto attonitus, & con(idero ;

grföäf'

i

!

quia

192 DE IMITATIONE

—— —

m t vt

— ——l

—I

quia cceli non funt mundi in cone

Ípectu tuo.

|

Aagefis

D

Si inangelis reperifti pravita-

non peper-

tem,nec tamen pepercilli , quid

j

cit , quid

-

d

fethomin

g fiet dke me?

«

Tob, 1 g.

Ceciderunt ftellze de codlo ,&

lob. 4.

ego pulvis , quid prafumo ?

Qi

dl

APUCQ 8.

0.

uorum opera videbantüt

laudabilia , ceciderunt ad infima:

mfdel

fügq

& qui comedebant panem Àr

gelorum , vidi filiquis delectari

tfïe lI

porcorum,

411 !

j

Nihil fan-

2. Nulla eft ergo fanctitas,

071(

&um, feci- mannm tuamDomine fubtrabas,

häus

l

xum , ftabi«

"t

le; ia ho-

Nulla prodeft fapientia ,fi gu*

li

mine, fub-

bernare defiflas.

trahente

Niulla juvat fortitudo, fi cone

U

imauüunm

fervare definas.

Wi Q0n

Deco.

Nulla fecura ca(titas , fi ean

!]

Abf

non protegas,

Vide,quàm — Nulla propria pro

deft cufto-

mihilpoffis i. (; non adfit cua facra vigilat"

] [U[)mm

fine Deo.

tia.

Namrelicti , mergimut &pe

"r

rimus z vifitati vero , erigimur

LU

vivimus.

WW [T

Ioft

€ — CHRISTLLIBERIIL 19;

; Ü

lii

luftabiles qui;;pe fumus , fed Et quid re.

per te confirmamur ? tepefci-

peris ia te

mus , fed à teaccendimur.

homo , ua«

hpm

dé meritó

in N

3* O quàm humiliter & ab.

füperbias?

jecté mihi de meipfo fentiendum

lt

eft ! quàm nihili pendendum, (i

[umoï

quid boni videar habere !

vidtbï

quàm profunde fubmittere Et noa po«

ylil

me debeo fub abyffalibus judiciis tiusprofun-

ynd

tuis Domine : ubi nihil aliud me &6 temet

LliS dtli,

effe invenio , quàm nihi] & ni- ^"?ilies?

il!

1

O pondus. immenfüm! à pe- Nihil uti-

Jnti

T [ukïj

aBus intransnatabile : ubi nihil 476 & f

€me re

perio, quàmin toto ni-

quid miaug

hil!

nihilo,

Ubi eft ergö latebra gloriz?

[i[uäïhü

ubi confidentia de virtute conce-

ta?

lüi(äï;ü

Abforpta.äü omnis gloriatio

4

M

vana,in profunditate judiciorum

y

tuorum fuper nie,

0i

4- Quid eft. omnis caro in

Quid ergb

; conf;

pectu tuo:

gloiiatur

j glmu (

Numquid glarialitur lutum cog- bomo co-

ram Deo

'b;f"ä" " pra formantem fo : Ilþ. 25.

lutum co-

L

2O- ram figulot

K

.194 bE IMITAT&OBEL

Quomodo poteft ergx vanilo-

| prov

quio , cujus cor in veritate fubjer

od

&um eft Deo?

II

Subjectus

Non eum totus mundus eri-

N

efto verita-

git ,

d

ti;necua- 9

quem veritas fibi fubjecit

H

necomn

H

um laudantiumore mo-

Ti y

quam fuc-

*

Dii

cumbes va- V€

bitur , qui totam fpem fuamin

nitati,

Deo firmavit.

ltum.

Nam & ipfi , qui loquuntut;

|

ecce omnes nihil j deficient enim

| Vil

Pfal.116, cum fonitu verborum : Veritas

mmfa]

Autem Domini mazet in etersutt

Mil

CAP. XV.

N

Qualiter flandum fít acdv

md'.l&[

eendum ,imomni re dt-

"

fteratili.

u De, ;

Nibhilpete $, D,

Ili , fic dicasin omnire:

IN

EOR

F

nifi diviaz

Domine, fi tibi placitum

Mu

Nl

gïOriæI &

Ültri

tuz faluti

fuerit , fiat hoc ita.

cohveniens,

Domine,fi fuerit honor tuu$

J

ll fe

1l

fiat hoc in nomine tuo.

mmmlxt

Domine, fi mihi videris expte

lm

dire , & utile-effe pfobaverisi

Dom

tunc dona mihi hoc uti ad hono*

lïS EH [

D

remtouum.

Vlir

Nemo id

Sed fimihi nocivum fore co*

Qu

gno*

l

--

o

m

cHRIs*i'x,LlBER IlI. r9 yh

gnoveris , necanimaz mez faluri melius Deo

ävgnl:

al

prodeffe , aufer à me tale defi. 9"'**

derium,

st

Non enim omne defiderium Non cre-

eft àSpiritu fancto, etiam(i ho-

endum

ob

omai fpi-

umoi

mint videatur re£tum & bonum.

ritui; nec

a

Difficile eft; pro vero judicare, deüiderio,

uttum fpiritus bonus ,an alienus

hqüuf«

teimpellat;ad defiderandum hoc

vel illud. : an etiam ex proprio

Nam dif-

f

cernere dif-

m

movearis fpiritu,

HC [73

Multi in ine (unt decepti , qui

Fm;m

primo bono fpiritu videbantur

indu&ti,

2. lgitur femper cum timo- Nihil fecu

»

re Dei , & cordis humilitate de- rius timore

Ü

fiderandum eít & petendum, P**

i

quidquid defiderabile menti oc-

ii

Et refigna-

currit 2 maximéque cum pro-

tione fui,

pria refignatione , mihi totum

iihoncfï

committendum eft; atque dicen-

(s

dum:

iïgdens»f

. Domine, tu fcis,quiliter meli- OR ATIO.

T

useft : fiat hoc vel illud , ficutPro /eve-

;uii DL

volueris.

[lacito Dei

Da,quod vis, & quantum vis,"*

"ficiendes

vumfm:

, & quando vis,

I2

Fac

j

196 DE IMITATIONE :

Fac mc'cum, ficut fl;s, & fic;l-t

| qu

tibi magis placuerit; & major ho-

la

nor tuus fuerit,

'ho

Itaqve di-

Pone me, ubi vis,& liberé age

viaz vO-

mecumin omnibus.

B

Juotcti per

nin

omnlia te

In manu tua fum , gyra & re-

vería me per circuitum,

li

fubmitte,

Servienim

En fervus tuus ego » paratus

JItg

eftadau-. ad omnia : quoniam non defi-

mqæ

tüm Domi- dero mihi vivere,, fed tibi ; uti-

L

A

ni paratum

€iie,

nam digné & perfecte!

8tern

Ad hoc er-

3. Concede mthi, benigniffi-

Mij

go petegra- me JESU'! gratiam tuam,ut me-

tiam à Deo. cum fit , & mecum loboret , me-

Sap. .

Quj

cumque usquein finem perfeve-

ret,

(MJ

l,

Da mibi hoc femper defiderz-

re & velle, quod tibi magis acce

tum eft , & charius placet.

li([um 1

Utvolunta-

'Tua voluntas mea fit, & me

tem tuam

M llïp()

voluntas,tuam femper fequatur,

co ;forme

n

diviaz.

* & optimé ei concordet,

!

lts

Sit mihi unum velle & nolle

Cl fs

tecum : nec aliud poffe velleaut

Id

nolle , nifiquod tu vis & nolis,

d

Moriaris

hs

4: Da mihi omnibus mori;

5 Q

mundo:

quæ

j

»»

N

^

CHRISTI, LIBER II 197'.

xS,&['«

1

f

i

quein mundo funt ; & propter

L

te amare contemni ; & nefciriin

m

hoc feculo,

Damihi füper omnia defide- Etía Deo

d

lpet Omie

rata inte requiefcere, & cor

me- n

ia re-

um in te pacificare,

gt

quieícas,

(]

lu vera pax cordis, tu fola re-

quies. ; extra tedura (unt omnia

pwü

inquicta.

In hac paee £n id P/al.e,

p m

ipfum , hoc eft , in teuno fummo

db

n

&terno bono , dorgijam Q» T&-

j2

quiefGam. Amen,

if

[

CAP. XVI,

| lobüffï'*ï

Quod verum folatium in

u

lolo Deo eff quarendum.

1. ( XUidquid defiderare pof. Nehic

mpffddä,

ium, vel Cogitare ad fo- quare fola-

pn?

js plmï i

latium meum, non hic exfpe&to, ":

j

féd in pofterum.

iil

"

Qued fiomnia folatia mundi $sat enim

yum

folus haberem , & omnibus deli- nimis foga-

g

lwü&

ciis frui poffem, certum e(t;quod elai

diu durare non poffent,

,

d

j

l

j

Unde non poteris anima mea Solida verà

non nifi in

plené confolari , nec perfe&te re-

)mni'v"*f

&rea-*

olo Deo.

13

assl

-

SLAEAIRE Ra

198 DE IVITATIONE |

creari 5 nifi in Deo confolatore

Y

Thny

pauperum , ac füfceptore humi-

lium,

li

Sed brevis

Qu

Expecta modicum anima meo,

non PigCat expecta divinum promiffum , &

mora,

habebis abundantiam omnium

f(rt [

bonorum in coelo.

ii

j

Umtf

Si nimis inordinaté ifla appe-

tis prafentia , pe

RP

11l0o

rdes agtema &

cocleftia,

Hs

Temporalia

Sint temporalia in ufu , atet-

lttyc]

Atl0,

fuat in ufu5 n in defiderio.

zternaia

If

aífedtu.

Non potes aliquo bono tem-

porali fatiari , quia ad haec fruer-

Th W

da non es creata,

[

Opro)

Nec enim

2. Etiamfi omnia creata bo-

Y

io ulla crea- na habetes , non poffes effe felix

li ) Wg

turabeati- & beata : fedin Deo , qui curr

r

tudo cft ;

Sedia folo

la creavit , tota beatitudo tua

creatore.

felicitas confiftit :

Qul

Cujusprz-

Non qualis videtur & laudz-

guftus füb- tur à ftultis mundi amatoribus;

indé datur

mundis

fed qualem expectant boni Chri-

I.D'f

fti fideles, & prazguftant intet-

corde,

p

dum fpirituales ac mundicordes,

quorum converfatio eft in coelis.

U

a-

b

CHRISTI, LIBER III. 159 :

P d

nfo

:

Vanum elt & breve;omne hu-

manum folatium,

yclie

Beatum & verum folatium,

yimut

quod intusà veritate percipitur.

nilut^

Devotushomo ubiqug fecum Ibi falus &

olatium,u«

y um

fert confolatorem füum Jefum,

bi JESus

& dicit ad eum : Adefíto mihi

adc&.

Domine JESU , in omniloco &

(

du

;

n

tempore,

Hazc mihi fit confolatio, liben-

TA

J

ter velle carere omni humano fo-

latio,

ybott

Et fi tua defüuerit confolatio,fit Cujus bene.

l

mihi tua voluntas &

citum

g

jufta proba- Eïa

ume

tio pro fummo folatio.

mum fola«

Non enim ip. perpetuum irafcé-

tium,

a du

[is :

ri; , neque in atevnum commitiabe- P/al, 0.

?U.

0 y

CAP, XVII.

g"

«Quod omnis follicitudo in ouui0.

& j

Deo flatuenda fit,

Refignantis

tl

inomnt

i

1. D. E rlli, fine metecum agere, D

ei bene-

j

quod volo:ego Ício,quid placitum,

j

"b

expedit tibi,

Deototum

dua

j

Tu cogitas ficut homo ; tu'* Permitte;

d

T

l4

fen-

2e0 DE IM!TATIONE

CUM MR

Namhomo fentis in multis

$ ücät;t- humanus

facilé falli-

tur.

füadet affectus,

po

Et Deo eft

$. Domine, verum efb;quod

cura pro

dicis.

Major eft foilicitudo tua

nobis,

to,

pro me , quàm omnis cura,quam

jl

X

ego gerere poffum pro me,

l

Oqumne — Nimisenim cafualiter ftat, qui

[ b4

tat,qui Deo

non projicit omnem follicitudi-

ia

&02n nititur!

E

nem fuam in te.

DA

Domine, dummodoó voluntas

f

mea recta & firma ad te perma:

neat , fac de me , quidquid tibi

fo, d

if

t

placuerit,

À fummo

D

Non enim poteft effe nifi bo-

bono nil

num, quidquid de mefeceris,

lwl] Pl'l

nifibonum,

ER

Benedic er-

2. Si me vis effe in tencbris, fis

Qug .

gó Deum ia benedictus : & (i me vis effe in ]u

Y

omai tem- ce , fisiterum benedictus, Sime

pore &

eventu :

dignaris confolari,(is benedictus:

& i me vis tribulari , fis equé

T

femper benedictus.

CXem

D. Fili, fic oportet te ftate ,f

mecum defideras ambulare,

m

ldiaprimis

Ita promptus effe dcbes ad

decet Chri-

f»

fii fectato-

patiendum ficut ad gaudendu

Fl us

E em:;

tà

N

CHRISTLLIBER III. 261

u À

—

sb p s N

hllmn

Ita libenter debes effe inops &

pauper; ficut plenus & dives.

ICH»U

3* S. Domine, libenter patiar

TU

j

prote, quidquid volueris venite

Ült

"

uper me.

ludifferenter volo de mamu Paratus efto

)

hl

tua bonum & malum , dulce & ?:1 ómnem

!

I

amarum , latum & trifte fufcipe. D* awsm,

165 & pro omnibus mihi contir-

gentibus gratias agere.

o

ifr

jj

Cuftodi me ab omni pecca-

!]

to, & non timebo mortem nec

uldqü

infernum,

Dummodó in ztermum me Ubi pecca-

k ene l

non projicias , nec deleas de libro * m abeft,

1

ec

E ( ]

ht

Vitz5 non mihi nocebit , quid-

mortis, nec

J

quid venctit tribulationis fuper

inferani ti-

VSQUA

s

me.

mor eft,

V

fs

CAP, XVviIl,

s

jj,l

Q)uod temporales miferie,

exemplo Cbrifli, 4quamimi-

d !

ter funt ferendz.

o defcendi de cce- p

)

Lffr

1. D. Flli , eg

uat'iï:m?ar.-u

h

lo pro tua falute : fufce-

[v

j

g"

pi tuas miferias ; non neceffitate, io &

l;5

Íed

$o2 DE lMl'f ATlONä—

fed charitate trahente * ut pa*

s

p

tientiam difceres , & temporales

tori

miferias non indignanter iet-

Ón

Tes.

ä[my

Nam ab hora ortus mei , us«

j

que ad exitum in cruce, non de-

l

"

l

fuit mihi tolerantia doloris.

VRl

Defectum rerum temporali-

Ffïhlïe

um magnum habui : multas

) 4

E

En quid

querimonias de me frequenter

non malo- audivi : confufiones & oppro-

Wefer

omnem vi.

rom p** — bria benigné fuftinui ; pro be-

Sfd l

neficiis ingratitudinem recepi,

ï&

,

lVan

tam tulit?

ro miraculis blafphemias, pro

fmæ

do&triaa reprehenfiones.

"n

ORATIO.

2. $. Domine , quia tu pt-

(

Adpatien- tiens fuifli in vita tua , in hoc

neom,fe

dum f'offt- waximeé implendo praceptum

Af

yentis ex-

Patris tui 5 dignum eft; ut ego

wn(*hs F

:7./;]7!0 Chri-

[2

mifellus peccator , fecundüm vo*

k

Tl

Cl.m&us

luntatem tuam patienter me u-

me

pati voluit; ftineam

.

H

& donec ipfe volue-

& homo

F* fqnü,

ris, onus corruptibilis vitæ,prf)

D d

f

xecufert ?

lg'

falute mea portem,

libitanta

Nam etíi onerofà fentitur prz

eft occafio

jam

N

meriii ;

fen; vita , facta eft tamen

Ql

pef

)Q[

V

. CHRISTI, LIBER IlI. 204

—— MMMÀÀ— À —— Ri

W

[

li

"pexï gratiam , tuam valde meti-

torià ; atque exemplo-tuo, &

[ïïow

u

Sanctorum tuorum veftigiis , in-

firmis tolerabilior & clarior,

f L

Sed & multó magis confolato- Tantum

o

tia, quàm olim in Lege veteri quoque4fo.

Jotis

üéefat , cum porta coeli claufa latii 5

*

&t

foïi*

períiftevet

*

& obfcutior etiam

: qu

Via ad coclum videbatur , quando

r

tam pauci regnum colorum

&

quetere curabant.

i Pfül

Sed nequéqui tunc jufti erant Et fpes prz-

& falvandi,ante paffionem tuam, ?? tam vi-

9

le

:miiS)

acre mortis debitum , coele-

o

fleregnum poterant introire.

vj

.. 3- Oquantas tibi gratiaste-

u

j

neot referre , quod viam rectam

& bonam dign:tus es mihi, &

l

u

ü,ulf.

cun&is fidelibus , ad aternum

€

)

regnum tuum oflendere?

am vita tua, via noftra : &

Patientiay

J

"

reGa ad.

m

Ter fánctam patientiam ambula-

ccelum viaz

iiS qiti

Imnus$ ad te ; qui es coronà no-

ra,

Nifitu nospraceffiffes & dg- Hac Chri.

fenïim";',

Cuifles , quis lequi curarec?

us ipíe

( Hmtf'

16

Heu, praceffit:

äoq. DE IMITATIONE

par eft nos ch, quanti longe retroque

fequi.

manerent , nifl tua praclara

Vior

exempla infpicerent!

yiüs

Ecce , adhuc tepefcimus, audi-

l)

tis tot fignis tuis & doótrinis:

quid fieret , fi tantum lumenad

Diten

fequendum te non haberemus?

NT

CAP. XIX.

fis

Al

&tf

De tolerantiá injuriarum,

dum [

&f quis verus patiens

probetur,

LU

Is quc

&h

o

Peügxc à

1.D. Uid eft,quod l,oqucrig;

«Suerimos-

fili ? Ceffa conqueti

N

eiis:

li

confiderata mea &aliorum a

€lorum paffione.

mod] I

tüim i

Nondum usque ad fanguinem

teflidifli.

h

oners

Ut

Chriftum

Parum eft, quod tu patetis; in

&SS.fpe&t2 comparatione eorum , qüi tàfm

tj

Cro,

pátiente. — mulra paffi funt, cam fortter teri

tati , tam graviter tribuladi , tati

In(,'r

multipliciter probau & exercitae

tll

COnüdel

Opot-

—

*

u

CHRISTI LIBER. IlI. 2o;-

t áà

yclrcf'fc

Oportc;.t teigitüraliorumgra- Et parum

viora ad mentem reducere , ut le- t€ patiipfe

ptæ&t

enties,

yius feras tua minima.

müïsaï?

Et fi tibi minima non viden- Sedimpa-

dg&i:c'.

n.enti Om-

tur; vide, ne & hoc tua faciat im-

nia videa-

r

patientia,

tur gtavja

k

Sivetamen patva five magna

fint; (tude cuncta patienter fuf-

erre,

M

'

.2—

uantó melius ad patien- At quod

dum te dif»onis, tantó fapientius

pati durutm

eft; levius

Imlköï

agis , &amplius promereris: fe-

fit patien-

J

res quoque levius animo & ufu

tià,

ad hoc non fegniter paratis.

JOd ICQ'G

Necdicas: Non valeohecab caye du«

atf

jjont

homine tali. pati; nec hujusce- tem negre

modi mihi patienda funt : grave arbitrio

enim intulit damnum , & im. P o Pative-

"1

properat mihi , qu

L

& numquam w.c quid,

Cogitaveram

*

(ed ab alio liben- velà quo

u

ter patiar , & ficut patienda vi- pariaris ,

if 93

dero,

attende 5

mfom;:ï

Infipiens eft talis cogitatio,

j

Sedpro-

qui virtutem patientie. non

pter quem.

ni&'üf

confiderat , necà quo coronanda

^

7

exit,

V

266 DE IMITATIONE

—

etit, fed magis þerfonas ; & of-

$

filfe

fenfas fibi illatas perpeudit.

3. Non eílverus patiens, qui

N

Verus e-

pati non vult; nifi quantum fibi

TOny

tiim patiens

NI

non defait

vifam fuerit, &àquo (ibi placu-

fibilimites erit,

| tj

modumque

[f

Verus autem patiens non at«

patiendi. — tendit à quo homine, utrumà

$ln

Pralato fuo , an ab aliquo equa

Fl

]i , aut inferiori : utrum à bono

tf

fancto viro , velà perverfo &in-

$

digno exerceatur,

I]C P

Sed acce-

Sed indifferenter ab omni

hl p

ptat omaia; creatura , quantumcunque ,

m

tamquam

quotiefcumque ei aliquid adverit

T

de maau

Dei,

acciderit , totum hoc de manu

pom

|dor

Dei gratantet accipit , & ingens

lucrum reputat:

W

1mo & pa-

Quia nil apud Deum, quan

Emüu

ti pro Deo,

tumlibet parvum , pro Deo t

W

"ii

lucrum x*

fiimat,

men paffüm , poterit fine merito

nt m()

tranfire.

namp

Érgo ne

4. Eflo itaque expeditus ad

fage pu-

gnam.

pugnam,íi vis habere vidio*

riam,

Sine

-

N

——CP-ISISTI, LIBER III. zo')

À

i5 1&

Sine certamine, non potes ve-

a

nire ad patientiz coronam.

At

Si pati non vis , recufas co-

tonari,

ym

Jf

$1 autem coronari defideras ,

]

l

certa viriliter j fuftine patien-

ter,

s 0

Sine labore, non tenditur ad Sinequa.

Ó [

Jiguof

reqtiiem : nec fine pugna, perve- non obti-

N

nitur ad victoriam.

nebis coroe

m

nam,

nl

$, Fiat Domine mihi poffi-

Huc aus

bile per gratiam , quod mi.

tem pete

t äb(

hi impoffibile videtur per na-

Dei gra-

turam.

tiam j

m

Tu fis, quod modicum

f

yi

poffum pati , & quod citó de-

jicior , levi exurgente adverfi-

![h&l

tate,

)eumä

Efficiatur mihi qualibet ex-

ercitatio tribulationis pro nomi-

nl

C

ne tuo amabilis & optabilis :

nam pati & vexari pro te, val-

dé falubre eft animae

l

eïpfi

Inea.

WabCW '

CAP.

|

408 DE IMITATIONE

—

Ls

ORATIO

CAP. X)—(

Ug

| dtjew

Confientis D)e confe[Jione propria in-

füas infír-

firmitatis ,e& bujusvita,

! It

gnit ates , &5

opem difi-

aniferii.

| Mi

nam ad6er-

Til

Onfitebor adverfum me

f'ts &zta mi-

I.S.C

li

ferias im-

injuftitiam meam: con-

N

plorantis,

fitebor tibi Domine infitmita-

Agnofce

Áong

quàm fis

tem meam,

ki if

mifer,

Sapé parva res eft,. qua me

tl

Qui re

dejicit & contriflat.

Vlll'ml

3modica

Propono me fortiter a&u-

dejiceris.

hi

rum : fed cüàm modica tentatio

nye

venerit ; magna mihi anguftii

fit.

Tütn.

tanæ, |

Vald vilis quandoque resefl;

undegravis tentatio provenit.

Ti

l,

Etiamn

.Et dum puto me aliquantue

eum te fe-

um; Id

lumtutum , cum non fentio , in*

curum puyenio me nonnumquam pane

tas,

devictum ex levi flatu.

li ls

li

O mifer

2, Vide ergo Domine humi-

V

homofine litatem meam ; & fragilitatem ti*

"ïuneï

Dei miferi-

biundique notam.

'€ordial

Ti

Miferere , & eripe me de luto,

lo

ut

y

CHRISTI LIBER III-.Mz-?g

ut non infigar, ne permäheam

dejeQtus usquequaque,

nl

Hoc eft , quod me frequenter. Erubefce

jl

reverberat, G corá te confundit ; coram Deo

de tanta ia-

quod tam labilis fum, & infir.

.

firmitate 5

müs ad re(iílendum paffion

1-

vwit

bus.

eme

Etfi non omninó ad confen- . Gravi uti-

j

fionem, tamen mihi etiam mo- 99* piis &

leíta & graviseft earum infccta-

molefta ;

jU

tio; & tedet valdé fic quotidie

vivere in lite,

n j

Exhinc nota mihi fit infirmi-

(

tasmea : quiamulto facilius ir-

"

ruunt abominandz femper phan-

taíiaz, quàm difcedunt.

]

3. Uünam, fortiffime D

eus Im;llora

]gqlle f

veró Dei

y

lraél , zelator animarum fideli-

um, refpicias fervituilaborem & ^ -

14

l [CIhl

M

dolorem , affiftasque illi in om-

1qlläüï

nibus ; ad quacumque perrexe-

rit,

UM

Robora me coclefti fortitudi- Ne care

yiit

»

ne,ne vetus homo , mifera caro Piritui

gvllll

pravaleat,

fpiritui necdum plené fubacta,

.

*

adverfus

". prevaleat dominati

quam

210 DE IMITATIONE

quam certare oportebit , quam-

N

diu fpiratur in hac vita miferri-

DP

ma,

T

*Vita ifta

H

eu qualis eft ha vita , ubi

d

quid aifi lu- & o defunttribulationes & mife-

&a & labo-

4XUlor

riz 5 ubi plena laqueis &hoflibus

g

rum catépa.

!

untomnia

.

0j

Nam uná tribulatione feu ten-

,

tatione recedente , alia accedit :

m

fed & priore adhuc durante con-

CUT

flictu , alii plures fupetveniunt;

!

hi

It

& infperaté.

li,

l

Ettamen

4. Et quomodo poteft amari

amatur tam

vita, tantas habens amaritudines

NTP

amara«

tot (ubje&ta calamitatibus & mi-

AW

feriis?

il

Quomodo etiam dicitut vita,

wlllfm]

tot generans mortes & peftes?

f"&a "

- Éttamen amatur, & deleclari

"m d

in ea à multis quaritur.

ln lr

Sic mun-

Reprehenditur — frequenter

t

dusfallx . mundus , quod fallax fit & va*

dllS [

agnofcitut, nus, nec tamen facilé relinqui-

& diligitur,

tur, quia concupifcentiae carnis

nimis dominantur.—

Sed

s

kcmusn LIBER II a.

bih qlf"-

Sed alia trahänt ad amandum,

aliaad contemnendum,

i i

Trahunt ad amorem mundi,"

9£45, 2,

"

empe al-

d q

defiderium carnis , defiderium j;

cit blans

ysd^

oculoram , & fuperbia vitz : fed 4

lens 5

T

poena ac miferig juftéfequentes. Sed repel-

ea , odium mundi pariunt & ta- lit puaiens.

dium.

;tionef*u?

du

f. Sedvincit (proh dolor!) Et tamea

da

deleCtatio prava mentem mun- fort'as tra-

do deditam , & effe fub fentibus Pvat illece-

rupcrveaï

rx,quàm

delicias reputat : quia Dei fuavi-

deterrent

tatem , & internam v

D

l

irtutis posuz,

at

amoenitatem , nec vidit ; nec gu-

avit,

j

ui autem mundum perfe&é , Idque

91

(dt

contemnunt , & Desc vivere ful IBaorantia

interna

st

fancta difciplina ftudent , ifti di-

dulcedinis,

vinam dulcedinem veris-abre-

3 g

Quz noa

4

dU

nuntiatoribus promiífam , no

n aifi con-

igorant ; & quàm graviter mup- temptori-

!

f"

us muadi

lh

f

dus errat ; & varié fülli-

ota

h

tur, clarius vi-

Í j

dent,

f«

fl (

]

CAP.

213 DE IMITATIONE

ü

CAP.XXL.

ORATIO

Anbelan-

Quod in Deo fuper omnia

u

j

tkàmifeis bona C donarequiefcen-

| ]s

iteprefen-

dum e[t.

|4

f

t5 ad Deum

Uper omnia, & in omni»

| (rtro

in quo folo

I.S-S

falus eff &

H

bus , requiefces anima

DT

quies «ni- meal

n Domino femper, quia ip-

hg

MU

ut.

SolusDeus

fe San&orum aterna requies,

i(

Da mihi , dulciffime & amat-

Tf (

animz fe-

if

O

cura & (u-

tiffime Jefu , in te fuper omnem

premare. Cfeaturam requiefcere ; füptt

téntjf

quiese

omnem falutem & pulchritudi-

IU

nem 5 füper omnem gloriam

MiVlmn

honorem; füper omnem poter

uf

tiam & dignitatem ; füper onr

Tintifr

nem fcientiam & fubtilitatem;

Ts

Ts j

fuperomnés divitias & artes j fü*

Alia quz- per omnem latitiam & exulta-

Perlrfw

N

eunque nul-tionem 5 fuper omnem famam

lam prz-

& laudem; füperomnem fuavi-

tqu

ftant quie-

tatem & confolationem , fupet

li

äil&n

tem,

omnem fpem & promiffioné; i

m

per omne meritum & defideniü:

Vdis Y

Super omnia dona & muneta

D pkn

qua potes dare & infandere : fi»

Qüm

peromne gaudium & jubilatio-

nem, i

i CHRIS'ri, LIBER II 213

d

— —

cspuEE Hs

—— À

nem, quam pOtC& fmens capere

t o

& fentire,

T

Denique fuper Angelos &

Archangelos , & fuper omnem

&t

exercitum coeli: füper omnia vi-

T

fibilia & invifibilia, & fuper om-

t

ne,quod tu Deus meus non es.

u

T

n

2. Quia tu. Domine Deus Namiaw.

u

meus fuüper omnia optimus es; o folo

tu folus altiffimus: tu folus po. P* feat

j

«t

omnia ple-

tentiffimus : u folus fufficientif-

W

nïmmä,

UW

fimus & pleniffimus:

tu folus quz cordis

L

füaviffimus & folatiofiffimus:

defiderium

] glül

tf

Tu folus pulcherrimus & a. fstiare

mantiffimus : tu folus nobiliff;- 19*"9*

l W

-

j

mus & gloriofiffimus fuper om-

nia ? in quo cun&la bona fimul

EU

& perfecte funt , & femper fue-

lm&en

runt , & erunt:

nnfm i

Atque ideó minus eft & in«

n

fufficiens , quidquid pr&ter teip-

j ;

fum mihi donas, aut de teipfo re-

omlïf v

velas, vel promittis, te non vifo,

| li V

nec plené adepto:

l

*. Quoniam quidem non poteft solus ergo

ntund*'

w

cor meum veraciter requiefcere , Deus &t

d

fhec

(

214 DE IMITATIONE

centrum

nec tctaliter contentari , nifi in te

| ll

cordis ia

requiefcat, & omnia dona om.

BU

quo quie-

pl

fcat.

nemque creaturam tran(ícendat,

.. O mi dilectifime fponíe

Itf

Je(u Chrifte ; amator puriffime

1 l ()VE

dominator univerfe cteatura:

[

QD

quis mihi det pennas vera liber-

4(

tatis , ad volandum & paufan-

ürlg

duminte?

Ti

Sed quan-

O quando ad plenum dabitur

Vg

doidfet? mihivacare & videre, quàm füe-

Tij

li

vises Domine Deus meus?

qu

J

Heu gra» — Quandoad plenum me recol-

Ül

vesmorz! [igam in te, ut prae amore tuo,

noníentiam me: fed te folum ;

lo

l Hum,&

fupra omnem fenfum & mo-

Wi

dum, in rnodo non omnibus

at

fit o

noto ?

Ti

'Nunc aütem frequenter ge

ET

mo , & infelicitatem meam cqm

lit D

dolore porto,

T

O triftes

la in hac valle

W

Quia multa ma

N

remora !

miferiarum occurrunt, qua& me

mümfa

fzpius conturbant , contriftant;

& obnubilant: fzepius impediunt

vä[us [ d

Ti t

m

& diftcahunt, alliciunt & impt

cants

N

CHRISTLLIBER III, 215

—

,

cant , ne liberum habeam accef- Qu libe.

i d

fum ad te, & ne jucundis fruar

rum negaag

acceffum.

ol

amplexibus ; praefto Íemper bea-

f i'pl'»'

tis fpiritibus,

ul

Moveat tefufpirium meum, &

defolatio multiplex in terra,

crtam'ï

T

4- O Jefu, fplendor tern

e Urinam

efüs obíta«

V Pa-:ä

gloriz ,folamen peregrinantis a-

cula dif-

nimz ? apud te efLos meum (ine

rampat,

quti dd

voce , & filenium meum loqui-

tur tibi,

(2 qqu

m

Uíquequó tardat venire Do-

minus meus ?

yt mefö

Veniat ad me pauperculum

*d K l

fuum, & lztum faciat,

Mittat

x[üm i

manum fuam , & miferum eri-

p P

piat deomni angu(tia,

Veni , veni : quia fine te , nulla

j

quc ln

etit lta dies aut hora,quia tu l-

il

J

titia mea: & fine te, vacua eft

menfa mea.

bt hä.

Mifer fum , & quodammodo E* proreret

ad -:Jläti.-m

r qE

incarceratus, & compedibus gra-

ementis

g

vatus : donec luce prafentiz tuz

aaimz,

me reficias, ac libertati dones,

PIUS I

J

vul-

a

216 DE IMITATIONE ! z

vultuque amicabilem demon- ! Qi

ftres,

flils o

Vij

61

$.. Quarantalii pro te aliud,

