mea,

w !

!

Voseítis omnes dilectz Do-

TT

mino & verbisoris ejus benedi-

j

ea.

jl |

3238 DE TRIB.TABERNAC,

—

—

&a

Utinam mihi & omnibus

fervis ejustam grate & jucundz,

quemadmodum illi acceptz.

Obfecro femel & iterum , ut

permaneatis nobiftum usque in

finem vite noftrz ; quia fecuri

ä

ad Dominum veniemus , fi

l

vobiícum permanfee

rimus,

20

g

j2

Á

&

d

AR

6

«

:

N

ïï

o

IH

|

pR

E

».ï'

Di

i

"

»

22

b:

$j

(2

g

D:

THO-

j

"st

u

d

jl

H

u

! THOMA ÀKEMPIS.

CANONICI REGULARIS

Ordinis S, AUGUSTINI

GEMITUS

SUSPIRIA

|

ANIM!E POENIT ENTIS;

:

SEU,

DE VERA COMPUNCTIONE

J

|

CORDIS

7

j

J

i

/)

(f;

--

GEM

ÁN

|

|

Allcn;

amprc

Q

inquan

df

?

NS

eiUSu

NSS

«

p

a

Torti

S

E

2

N

uT

SSSS

Tidho

N

y

(

"

SS

m

tiode

s

D

lo

&iff

"füf

D

PUR

E CU

951

M^

f

32622 CR2 GÀ2

GCb OM

AR

D GR G OE2 C

AO 3

E

GEMITUS ET SUSPIRIA

z

ANIMJE POENITEN-

z

TIS.

Lete mecum omnes amiciPii gemitus

mei , & videte dolorem Peccatoris

F

meum , quia vehemens eft, refipiícen-

*

Attendite plagam meam , quoni-

|

am profunda eft.

Quid e(t , quod defleo? Hoc P/41. ;e.

inquam eft , quia projectus fum à

facie Dei cocli , à facieoculorum

ejus. Ia tenebris & in umbra Tz£. j

mortis fedeo , & lamen coeli non

video.

Quale igitur gaudium poteft

effe mihi ? Mifer ego homun- Lucz 16;

cio defcendi ab Hierufalé in Hie-

richo, & incidi in latronescru-

deliffimos 5 qui etiam defpolia-

verunt metunica immortalitatis,

z

& plagis impofitis abierunt fe-

Z

mivivorgJicto,

Inve-

DE VERA

932

€ant. f,

Tnvenerunt me cuftodes civi-

—ä

tátis, percufferunt me & vulne-

Qp

a

raverunt me : tulerunt pallium

meum cuftodes murorum.

6

W vt

Nunc ergó filiee Hierufalem

nunciate Dilecto ; quia dolore

repletus fum.

Mittite ad illum

[

iOf

Joaw.i1r. dicentes : Ecce , Lazarut , quem

4

|

MAEAS. uunas Pfrnatur , Domine , puer

ttte

seus jacet in ledlo paralytiau , &

f

smalétorquetus. — jam multos an-

El

nos habeoin infirmitate ; claudus

lp

b

fumego fervus tuus ex utero ma-

trismez 5 quia gravi vinculo o-

gt

riginalis peccati obnoxius fum &

fioe|

conftrictus,

Vi

Formido

2. Filius Adam pravaricato-

!hy w

& terror

f;C erra n' 13

9. Glin

5 mortís; to-

It

peccatorjs;

EASAU iUl5 CX 11::$5

tusin peccatisnatus. — Miferabi

Tsf

lis introitus meus , & horribi-

DA ti

lisexitus meus, Et quofugiam?

f

[

.NefCiOQ

N

P/al, 155.

Si afiendero in celum, tu illic £,

Alx

idi

qui peccantibus non parcis,

Et

tl

fi defiendero in infernum, ades ,ut

ltl

punias pravaricantes

fl

Ubi

m

Ls

COMPUNCTIONE, 513

s (

Ubiabícondam me vultu it; Ob judi«

cem ubique

TU

tuz ,quia peccavi nimis in vita

immiaea-

xllut

mea? A(pexi furfum in coclum,

tem,

& dixit Deus: Tollatur impius,

jit

ne videat gloriam Dei.

ii

Refpexi iterum in abyffum,

t

infonuit vox terribilis : Eigatis Luce 73.

T

imanibus Q* pedibus projicite eumin

u

tenebras exteriores ; ibi erit fletus

TT

€ ffridor dentium,

[5

Exhinc conturbatus factus cce-

d

pi pavere, & multum moeftus ef-

Íe : fed & omnia offa mea im-

10f

xf

mutata funt à facie itz indigna-

jpl

tione Domini.

Tümor C? tremor Pfal, $4«

venerunt fuper ine , C contexe-

i

vünt me tenebra,

ii?e*-?'

Et dixi: Quis ergó poterit fal-

vus effe ? ; iniquitates obfervave Pfal 1 2p.

Yi

rity quis fuffinebit ? Terribile && Pfal, 110,

3

;giäï»'

fanctum nomen ejus.

3. Sednunc tace anima mea. Confolatio

u

Audivi enim confolatoriam vo- Peccatores.

l

cem loquentem ad eos, qui in tri-

T

ftitia & luctu funt 5Scribe: Beati, Matt5. g.

qui lngent,quoniam ipfi confolabun-

tur.

Q

5 - DE VERA-

L

Mattb, 3« tup, Etiterum: Pæmtemiamagz;-

[/77

te , appropinquabit enim. regnum

J

telorum,

li

l'fll

Vox Domini confolantis fet»

[

Hier. $.

vos fuos, Vox Domini poft ter-

40

DT

gum monentis, Convertimini

filii hominum , & vivite.

Cor-

Dony

infer Tl

Ezech.i$. sertimini ad me , ö'ego Comoertar

Mattb, 11« 4d-os. — Venite ad meomnes , quii

tit]

laboratie , & onerati eflu ,O ego

li

Teficiam uos.

fo'Cm

Et Propheta occurtens ma-

Tin

Eal 35-

rentibus , ficait.

fuxta est Do-

CogiuH

f0 [

minus b qui tribulato (unt cordee

Et de femetipfo loquitur verbum

Üres

Pf4.zg. confolatione plenum : Audroit

Bll

Domninus & mifevtus est niei , Do-

jin

mints fatlus e$l adjutor meus , quoo

mldm(

niam wom fprevit deprecationem

ORtin

W l

pauperi.

Ecce, adhuc locus eft, & nec:

tult

WusD)

dum claufà eft janua.

Poter,is

e

ergó per peenitentiam omnia in»

flaurate , & mala, qua fecifti ; &

DT

Oïknd

bona; quzomififti.

Jam noli nimís expavefcete.

fitey

[

um

COMPUNCTIONE. 535

G

npr

Fenit enim filius bominis quarere Luce 19.

[glïiü

& faloum facere , quod perierat.

Et ruríum : Nen. veni , vocare Mattb. p,

juflos , fed peccatoves,

4. Elevaigiturte anima mea Fiducia

iü confidentiam bonam , quiapeccatoris

(r

Dominuslocutus et, —Vita tua *bpifcea-

j

inferno appropinquavit , & mor- ^*

j

titraditaeras: fed DEUS mifere

T

N

Wi

tus eft tui , & cogitavittecum fa-

cere mifericordiam fuam,

jf

""Timuifti valdé à facie Dei , & Gez/. 3.

il

cogitafti-, ut abfconderes te ab

j

€o , (icut pater Adam fecit,quan-

dó peccavit ; fedhocfruftra co-

gitafti, Meditata es quoque fu-

l

gaminaliquam regionem , que-

j

madmodum Jonas fugit à facie jons g.

Dominiinnavim ; fed &in hoc

n

vane labora(ti,.

Neque enim

u

occultando, neque fugiendo ma-

:

nus Dei evades.

hp

"L

Revertere igitur per aliam vi-

J

J

aminregionem cocleftem, quam

oftendit tibi Deus , ut ambulares

peream,

:

j

Hac

ï

E

9316

DE VERA

d

|

Hæc- eft via : Poenitentiam

"

agite, — Optimum conlilium &

«

forte auxilium datum eft tibi de

Qi

ccelo.

Confilium tale eft , ut

Gl

f

digué poeniteas , & flendo pec-

catatuavindices 5 & fic recon-

ciliata pacem habeas ad Deum,

Quo

PfAl. 123*

Auxilium tuum à Domino,

Of

qui fecit coelum & terram.

Qui

lo

cum tantus effec , pro te-omne

tor]

debitum folvere dignatus eíl.

p

Bphef.. . "T'radidit enim in mortem ani-

ls« $1. mamfuam , & pro transgrellori-

n |

l

bus exoravit, utnon perirent; &

ita morte fua eripuit te à morte

ütur

atetna, & auxiliatus eft tibi per

hi

crucem fuam,

TT

$. I(tud quoque recommen-

M lg[

dans fidelibus Paulus Apoftolus

n

Colof- 2,

.

.

ait

Peccata noftra tulit, affigeus

l

illa eruci , condonans nobis omnia

foci

delica , ut sotoamus cum illo.

ünd

Hinc in alio loco idem Apo-

brd

1. Tim. 1. flolusloquitut: Fidelu fermo G

Vto

emni acceptione dignusquiaGCHR -

STUS TESUS venit in bunc mun-

ii

M

^C

?.

d

COMPUNCTIONE, 93

gent

dum peccatores j;lva: facere, Ec«

iion

ce qualem confolationem , &

( ub

quantum fpem reliquitDeus pec-

:gn,ll

catoribus $ íed peenitentibus,

fed converfis,

n

j

il

Memento verbi fancti fui , ín

Et nunc

Jun

quo fpem dedit tibi.

Domine , proíterno me in ora-

DOW*'

J

tione ante te; & clamo ex toto

corde meó,

o

u

6. Domine Deus ,fanCtePater, ORATIO.

peccavi in coelum , & coram te,& Peceatoris

m

non fum dignus vocati filius tu-

ad Deum fe

rdit

us,

conferttne

irenl:ï

Sed Pater. mei , fac me fi-

tis, € pro

T

cutunüm ex mercenariis tuis,

enifericor-

j

Jufte agis , fi projicis meà fa- ia /upli-

cietua ; fed mifericorditer facis, c47t£* de-

&otisfma«

QU

indignum omni benefacio reci-

PJIMU

piendo.

h

In hac confi(us mifericordia,

l M'"]:'ä.

procido ad pedes tuos , lacrymas

fundo,vefligia tua adoro & oícu-

'HU'

[

lor devoté, te deprecans humili

g

f

& conttito corde,

,yf]a'd' E

u

|

Refpice mifericorsDeus fupet

í W

pulicem unum & canem mortu-

!]

Rtc

um;

"-— — VERA

Es

p€— ]

itiafe mihi , ficut

um 5 & prop

fef

beatiffime Marie Magdalenz

fdi

quondam peccatrici veniam ad

ton

fl

pedes tuos tam cito promeren.

U.

Ton

Prztende mifericordiam tuam

Pfal. 5*

*

yl

fcientibus te

*

da dextram pro-

tT

fugo fervo tuo, & videant oculi

füqm

tui piiffimi contritionem cordis

V

mei.

Nec irafcatur Dominus

if

meus in perpetuum, fuper mali-

fugos

gnitatem fervi fui : fedunivet-

fn;q

f& multitudinis mifericordiz fue

fi

d

à feculo recordetur , & fit hodie

t

placabilis in fervumfuum,

At

Exaudi , Domine, hanc uni-

l,

cam petitionem,quam fundit co»

D

ram te fervus tuus , genua fle-

ff

étens anteomnipotentiam tuam,

lnlmlc

adorans füper terram vultum

.

gloriz tuz

r

quia ftulte egi &

Tiiid

infipienter nimis , multoties ot-

At ln

fendens manfuetudinem tuatm,

Cfem

non veritus thronum regni tui,

Dimitte obfecro omnem no«

d

xam fervo tuo, &ne deleas no-

men

SOMPUNCTION E. 939

:

men meum de libro viventium

ib

fed in ele&torum tuorum nume-

a

m

ro me fcribere digneris , ut inve-

niar in laudem & gloriam fan&i

nominis tui. Amen,

nl

7- Ü quanta eft mifericordia Longanie

2

tua Domine, qui , ut bonitatem mitas Dei

j

TU

tuam abundantius ofltenderes, in expe-

voluifti hominem dignum morte

ando pec«

ynó

à morte liberare ! Infu

CatO1ecs,

per pro-

u

ugos & fu

gitivos voce benignif-

lu

fima revo

care ftuduiíli , mittens

jl

deles fervos & amicos tuos ho-

jl

TA ceeng dicere invitatis , quia

f

parata funt omnia , venite ad nu-

"

ptias.

mdillü'

h

Debueras ex juftitiz: ordine

Qu

mififfe expeditos vernaculos poft

j p

inimicos tuos , qui noluerunt te

v:]]ülïl

regnare füper fe , & occidere ho-

(M

micidas illos , quia digni erant;

aut in carcerem mitti , donec red«

11!1111»"J

derent noviffimum quadrantem,

: ni(ujl

aut deputari cum iis; qui in infer«

g

no funt.

|

u

j

Rr2

Sed

|

940

DE VERA

—

L.

Sed non es ufüs hac poteüat&,. &

fed omnem maníuetudinem tu- — "t

P/4l.re7. am oflendifli , patienter ferens "

If4-59. omnia usque ad tempus; ut li-

berentur dile&ti tui , & fugiantà

fü,

lia

facie arcus ! hoc eft, ut judici-

um horrendum converfione di«

Tif

gna praveniant.

Si Deus fta-

Si enim voluiffe extendere

lo |

tim puairet

Tütt

manum tuam in impios , & in

impios,

multi ef-

l

cunctos qui peccaverunt , mul-

fent dam-

tos perdidiffes, qui jam amici tui if

nati, qui

fa&tifunt , & inter primos opud «

jam funt

telocum invenerunt.

(

beati,

Non habetes nunc Petrum, K

quiter negando peccavit ; nec hi

Paulum , qui perfequendo blaf- thi

.

phemavit

.

neque Matthaum *sí

publicanum, qui terrenis lucris u

inhiavit : fed necunum quidem .

de principibus magnis Apoftolis t

tuis, quos conftituifti judices fu« k

peromnemterram.

x í

m

Jv»4m az,

Nunc quidem chariffimi tibi à

fa&i funt , & nota fecifti eis ome t

nia , quecunque audifti à Patres s

. COMPUNCTIONE, »4x

(

ii

& clarificatus es in eis, & i pkfl cla-

u«

rificaverunt nomen tuum fuper

fini

terram,

ul

Hac fecit omnipotens manus

ii

tua , & mifericordia tua , & dex«

J

)

(

tera tua repleta omni dulcedine,

!u

i

Abícondens enim omnem i-

ram tuam , voluifti nos facere fi-

i

"

lios gratiz , & cenfortes divinz

I:

[

natura , & coharedes regni tui,

f j

8. O fons pietatis & infinitze

1

miferationis , qui nunquam fu-

$1

pereftluere ceffas , fed appropine

quantibus tibi femper expanfus

permanes,

Ad teutinam om-

v

ncs ingrediantur, & guftent de

"

£ibis menfze tuz , quoniam fua-

p

j

ves fünt , & non elt in illis morg

neque amaritudo aliqua,

j

Sed non in omnibus benepla-

qU

citum eft tibi,

Multienim con«

p

vertunt fe retrorfum, diligentes

jí

hoc feculum magis, quàm coe-

| tum fanclorum filiorum tuorum:

j

j

| defperantes femetipfos , & fervie

entes. immunditiis & iniquita-

J

1

t.3

tib u$

. DE VERA-

9242

——

tibus ,

vquorum manet judicium

li

JYob 30.

certum. ; &longeàte fadli , füb

D

fentibus effe delitias putant.

fn

Dile&i veró filiitui, & fideles

fervi tuiodientes mala , ipfi dili-

rf

unttein toto cordefuo , medi-

tantur die ac nocte in mandatis

Q

li

Deipietas tuis, & hos abfcondifti fub alis

[

eigaíuos, tuis, ne capiantur illgccbris Íe-

Xm

cul i,

yir

Hi plerumque defiderio ma-

gno vite perpetua flagrantes,

tanq

[

citius diffolvi cupiunt ; ut tecum

multó felicius vivant.

43

rpnt

ln

Et cum non cxaudiuntut ad

voluntatem füam , fit tamen a

IT

falutem ipforum & tuam difpen-

fationem , utadhuc laboribus ex-

Ittr

&

erceantufe

d

Dilaio ex- Non quod tu, Domine, tni-

Eny

auditionis nus illos tunc dïligas,quia illo-

&

RUA.

piisin bo- rum mox preces & defideria non

imples : fed differendo copio*

jl

fius visremunerare , quos ar«

plius fatigari in hoc mundo pet-

Wt

Q

mittis,

Bené

. COMPUNCTIONE. 54

Benéillis ; qui tantam affecuti

:iunj

n

funtà tegratiam

)

qui jam ztet-

ne vitz defiderio z(tuant : & per

M

fru&um boni operis, manipulos

x dlü'

retributionis praftolantar.

Ego qui peccator fum, & pec-

mïi;-

u

catorum meorum pondere pre-

mor , quomodó levare audeam

ha

T

oculos meos , in montes iftos e-

ximios, fanctos tuos & perfectos

i

viros,qui terrenam habitationem

Ts

tanquam vallem lacrymarum , al-

titudine converfationis , excreves

tcmmï

runt , & cclum jam contempla-

y 4ufw

tionis acuminetangun: ?

"L

9. Va, v&, ve, (inquit Jo- 4foc. £.

|

j

annes Apoftolus ) babitantibus in

terra. . N carnalibus mentibus,

um

& hunc mundum adhuc per defi-

derium inhabitantibus, Vs eti-

:,ff-f'

am his, qui paffionum multarum

j

aculeis circumdantur.

j

"

E« v longé errantibusà vía

(

D

juftorum , qui non flent , fed va-

né rident , & ( quod gravius eft)

cum jn prefentia Dei male a-

)pfff

Rr4

gunt;

n

DE VERA

^

gunt , hoc ipfum non metuunt,

q

fed (ubitó parvi pendunt.

Quid ergó mirum , fi nune

?

doleo , fi tamen ( ut dignum eft)

& veré doleo ? Nam dolor in-

l

ternus mutat affectam hominis,

&non vuk gaudcre ,necamodó

i

confolatiin terrenís.

Vide; quae

Vide, undé dolere & flere de«

Qu

&quanta beas. Satisraro perfecle fe col-

fit homini

ligitanimus, &interdum vix lu-

Yo

pio materia

t

doloris &

cent defüper veritas , & modica

itur anima fuo coelgi-

Uir

leryma« €X párte fru

cibo,

PU

Ideó meritoó gemere

poteft amore gravata terrenog.

t

quia Deo facta eft & fibi ipü:tam:

Vit

ignota,

fi

Dep

loret igitur ; quicunque

cor intus habet, in femetipfo ; &X

Pfal. z01.

dicat.

for

Qui cinerem. tanquam

gl

panem manducabam , & poculum

]

meum cum fletu mifiebam.

'n

Hoc, inquam, eft , quod intra

meipfüm percogitans defleo,quia

terrenis (pro dolor)& vifibilibus

Ts

zebus fine neceffitate fepiüsim-

lo

pticer,

COMPUNCTIONE, »45

Q

plicor , aliqu&»ti'cs delector ,

quandoqué difficulter ( quod

u

gravius elt ) avellor,

Heu meabiis, qus nociva mi-

d)

tit

hi fünt ; & qua deteftor fzpius

UM

& odi , ruríum tamen captivor

yi

'ab illis,

zo. Olutum, lutum , usque-

d

quó adharebis mihi ? O tene. Queftus

ominis

(

bre & lubricum , quamdiix in.

carae cit«

7

volvar àvobis ? Quamdiü pa-

cumdati,

yia

tiar vos ,& quousque ero. vobis-

Ob miferi-

a

cum?

am& peris

cula vitse

"

Magna infirmitas mea , ut fta-

at

prafeatis,

te fit difficile, proclivum autem

jut

vitiis & mentis calamitatibus

füccumbere,

,nqw

Sum etenim terrenus , de terra

0)&

formatus ; &ideó naturali fra-

gilitate plus terrenis quàm cocle-

jf

Ítibus me fentio co

«ommoveri.

gltatiqnibus

jl

JEterna bona minus avide

,quiz

quzro, quz furfum fünt, non fa-

j

2

gio ; &areícit ta

nquari te(la vir-

Rrf

tu$

(

946

pE VERA

tus mea , quia oblitus fum come-

*

derepanem meum

*

Meum,in-

quam , meum, quem Deus Pater

dederat mihi , fed jam mutatus

[)

eft mihi in terrenum.

Et qui

1

coclefti frumento fatiari. potuif-

fem ,ecce, manduco cinerem,

Q

[

ir. Mifer & multum infdix

ego fum , qui ad hanc inediam

]

lio

perveni ; utfüperna nefciens &

1n

negligens, ad amandum hac in-

feriora me vettam.

5

[

Ad edendum & g

uflandum-

D

delitias perpetuas , fuper mel &

tür

favum dulciores , creatus eram?

T

fed peccans in Deum meum ex-

h

coecatus fum , & illasamifi epu-

(dà

las , atque mundi hujus cupidita*

tibus foveor.

t

Tantóque licentius cor meum

ad fingula terrena folatia effufum

C

ho

eft , quanto longius fe ab intimis

g

expulfum deprehendit.

Converfüs tamen aliquando

b

lil

ad meipfum , in iftis terrenis feli-

ht

cem me tnon jnvenio.

am

"

OMPU

"a

-

INCTIONE. 547

Nam- multis

adver(itatibus £ftum feu

uftám ho.

multisque doloribus cireumdor

minis integ

& repleor ; & in multa pofitus

coclum &

angullia , fepius contriflor , & terram po-

quid eligam, ignoro,

fiti graphi-

oarctor nimis é duobus , & € expri-

H

*

quid preponam alteri, tardé qui-

dem & vix difcerno, Illa,qua fu-

pra me fünt;peto ; ut veniant, &

non femper prafto funt:haecque

l;;

infra me Deus pofuit , opto, ut

difcedant , & ipfa manere juxta

menon vocata volunt.

Terrena

Veniuntcatervatim ad me , &

defideria

äg

Cum eis cogitationes diverfz;

uàm calli-

quaedam ex feculo, aliqua ex car- de (e homi-

ul

ne , plures ex diabolo, & circum- ae iofiau-

dantes me undique dicunt : Os *e

J

tuum & carotua fumus.

f

Maneamus paululum apud te,

jj

Confenti nobis : Amicus eíto

!

noíter , & fede hic etiam apud

íi0Se.

i

Blandimentis fuis & promiffio-

l

nibus magnis aftute mihi infidi-

antur ;5 minis & terroribus vatiise

Rr 6

j

que

A

548

DE VERÁA

——

A

qu& malorum eventibus animant

meam nituntur affligere.

Q

W

Homo iis

12.Egoaute

m quoniam more

h

» facilé cedit; ta]

lis fum homo , & imbecillis ad

1e

fiftendum , horum per(uafio-

Ti

nibus & importunitatibus , ut o«

!q

portet, non fatis contradico,

b

Ettamen (iita, ut fuadent, 1e7

cero , certum eft , quod fallor;

quoniamin dolo mecum loquun-

i

ll

tur ; & non eft ex Deo ifla per-

fuafio , fed ex maligao.

f][«

Nifi Dei

ui enim ex Deo nati funt;te-

t

gratia mu-

fiftunt diabolo , &.fugit ab eis,

fitus,

Etqui odio habent mundum , &

[

p

uz in eofunt, non cü,,qqod.re-'

tardat illos,

In

bi

Qui etiam in Deo fapientes

funt , non credunt omni fpiritui;

fed

robant omnia , utrum. ex

Q

WK

Deo fit fpiritus,an ex mundo.

Audiunt quidem,fed non con-

Q

fentiunt dicentes : Nefcimus,une

défitis. Difcedite , quoniam ex

D

patre diabolo eftis , & veritas in

vobis non eft.

E

"Talis

E

COMPUNCTIONE. 942

Wl

Talis eft conflictus piorum: &

quis fit labor tentationum omni«

Jud

um, novit Dominus, qui univer-

r

fa relpicit,

n

Vita ift

a dolox('fibu-s & pteffu.

u

ris plena efl,ficüt optim? norunt,

qui de amaritudinis ejus calice

biberunt.

-

HF'

J

Quarit idcitco

humanuä ani« Confolatie

mus, undé poffit recreari; & fru- omnis fru-

]Ull

flra eítomnis confolatio, nifi ad- ftranea fie

d

JVMide

fit divina.

!

. Quotidiana inflruitur expe-

j

rientiaquod fallax eft omnis fpes

terrena , &in amaritudinem illi

J

proveniet; quicquid extra Deum

j

in tempore hujus peregrinatio-

gt

nis qu&rit,

1]

13. Heumihi , quialongín-

n4

quafacta eft habitatio mea , &

non eft utique in hac vita tale

30: |

Jf

quid, in quo requiefcat tuté ani-

ma mea.

j

p

1l

D;cunt mihi fingola mem-

bra inea : Noli pro nihilo fati

" |

ganj, quia pri

us confumeris;

Rr 7

an-

f

|

DE VERA

2je

antequam poteris fatiari in his

terrenis,

Titt

Wt

Dicit proindé fpititus meus,

quicibum füavem, deliciofum,

gi

& optimum femper appetit : Re-

pl[,]

vertarin domum meam , undé

tice

exivi: Quia melius mihi erat

Qon

tunc, quàm nunc; Etiam nau-

feam patiorinhis , qua foris ob-

ftn

Jata fünt.

D

Sed, Ócaro mea, utinam hanc

D

Vocem audires: Et poftpofitatua

dl

prudentia , fpiritum emulari vel-

T

les.

Proculdubio vitam inveni-

res,. G mortem evaderes fempi-

M

ternatmne

mj

€aro fpiri-

Temporale debitum oportet

MU

tui obedire te

perfolvere ? quxa damnata es

dcbctn

]ie

in prima pravaricatione,

Et

(

ideb prudenter ages,, fi te omni

E

maníuetudine fpiritui fubderes,

ul

rebellemque te non faceres:

lt fecunda mors te non tan-

qà

geret ,

fed in requiem . ater-

nam, quàm maxime dxhg!s, ine

fitr

[

troires,

14. Se»

um

COMPUNCTIONE. »5 t

Caro nune

5

14. Sequeteergo me, & fpi-

titum tuum noli conttiflare ad-

confors tri»

bulationis;

n

oftea erit

verfum eum concupifcendo ; ma-

1

. gis veró ad omnia,que ille praeci- & confola-

Ó

pit;paratior efto. Dico abijfi par- tionis, uva

l

ticeps fueris tribulationis, eris & cm anima,

f

confolationis.

l!

Induetecinere & cilicio ; de-

u

fcende, fede in pulvere filia Sion,

Piaoge mecum , quia non eft

7

mihi bené: Etdolor meus non

U

eft modicus, neque momenta-

j

neusS,

2

Deus meus & Dominus meus

d

iratus efl fuper fervum fuum ;

maledixit operibus ejus, & di-

n

xit; Z» fudore ultus tui vefcerit s. T

]

ponetuo, Etegoconfiteor,quod

j

ideb terram defiderabilem jufté

tl

ami(i, quia mandatum Dei non

f

cuftodivi.

(

Cibus meusnon etat, anté* ipminig

"

quam huc cecidiffem ; animalis; felicitas in

!

ftatu. inno.

[u

terrenus & corporeus, fed coeli-

cus, Angelicus & fpiritualis.

Fcntiæ,

pa-

7

e —

"E

.DE VERA

Panis triticeus, fubtilis & di-

fcuffus erat; quem paraverat mihi

Q

Deus 5 nunc autem hordeaceus;

Qu

groffüs & mueidus fa&us eflz ,

Ecdamfi dixero, quod fit fubcine-

&

ricius, qui non efE reverfatus, ve-

110

rum fateat.

f

1f. Bené ergo. deploro ego

li

dolorem meum ,. quem concepi

Ti

deexilio, inquonatusfum ; &

i

damnum meum,quod fuftineo in

li

terra aliena,

Plangite fimul filiibominum;

q

& flete füper vosipfos filiiAdams

lit

qui cinerem tanquam panem

qi

manducatis, qui cceleftem cibum

DT

proterreno commutaftis, — EcÓ

tri

snfelices & coeci filii

di

K

x fq,uid amie

fittis?

Ti

Verum quia non agnofcitis,

proptereà minimé fletis; & eo

lr

magis deflendi eftis, quod tam

li

grandem muferiam veftram non

Ti

videtis,

[

In-

COMPUNCTIONE. ?i

n —À

—— —

——

"

Intuemini excidium meum;

j

quibus privatus fum deliciis , &

N

quantis malis circumfeptus.

l.

Laboro jam in prafenti vita, Et miferia

r

& die ac nocle fufpiro pro. aeter-in. ftatu vi-

W

no convivios ubi nemo efurit , '* Prefen-

$

fed omnes in jJucunditate vinum

]

bibunt: Vinumlatificans & cla-

j

rificans Sanctorum corda , non

mentes evertens : Nec eft,qui mi-

"

hihauftum ex illo prebeat.

Vix pugillus aquz falutaris,

quein coeleftibus regnis exube-

!f

rat, datur poftulanti, Claofum

m

eft coelum fuper me, & terra non

i

dat fructum fuum , fed fpinas &

)

tribulos germinat mihi, & vos

[l

dicitis, Cur fles?

uare non co»

medis & bibis?

lf

Filii hominum, usquequo Ceitas &

ftupiditas

0

gravi corde? isquequo talia

homiaum

u

fapitis? Et quare aflligitis cor

1

carnalium,

j

meum loquentes

tl

tiam.

r

Nos

954

DE VERA

Non eft vobis pars in fermo.

ne Domini, & fübverterequari«

I

tis juftum mendaci promi(fione,

W

Ifz 4$

dicentes : Pax pax,Q" non eff pax.

[

Quid vobis & paci? Nonefl pax

Y

impiis dicit Dominus,

t

Necenim proptereà fleo, quia

divesnonfum, quia vino & pa-

Wt

ne, frumento & oleo , non a*

Iuj

bundo, ficut vos abundare que-

&i

ritiss Sed quia in mundo fum,

Ti

& illum nondum video , qui

eft vera pax & fumma beati-

T

tudo.

a

Intendite plagze mez,& palpa-

j

te vulnera mea: Et fi mecum non

vuliis flere, dimittite me ut plan-

je. g.

m,

V

gam paululum dolorem meu

di

antequam vadam ex hacvita, &

J

amplius non revertar.

16. Sedebo interim lugens,

Ie

& contriffatus incedam : Foras

Qu

non egrediar, fed moriar in nidu-

tia

lomeo , &fepeliar in fepulchro,

Th

quod effodi mihi.

Ga-

. COMPUNCTIONE. 5s$

Gavifus fum vehementer,quod

p

inveni fepulchrum ; ut dormiam

0nt

in illo, & non videam malafuper

L

(

tertam.

'Tedet animam meam . Tadium

vitz mez,&dolor meus renova- vits, & de-

W

iderium

tür quotidie.

mortis,

qi

Peto ergo, mi DomineDeus,

u

utabíolvas me ab omni peccato-

qi

rum vinculo, & defuper terram

"J

lqu

eripias me, quiamelior eft

-mihi

[

il

morsquàm vita.

qu

Et quid hic amplius faciam?

at

"'Transeunt diés & dies , anni &

anni,fervusautem tuus non muül-

h

pal

tum proficit,

)

Ne protrahas indignum fer.

p

vum tuüm, nec pátiatis eum

guni

diutius vagati poft vanitatem hu-

1)&

jus vitz,

Erravificutovis , quzperiit;

Pfal, 118,

Jv

[i]

require fervum tuum. Domine,

f

quia tempus efl, Neque jufti-

l[]InV

tia mea; neque bonitas mea, Do-

j

li

mine: Sed miíericordia tua &

P/alm.o.

man-

(

»f6 DE VERA COMP.

manfuetudo, qua menfurari non

poteft.

Secundàm hanc fac mihi

fervotuo, & vifitame in faluta-

zituo , ad vivendum in bonita-

te electorum tnorum , ad le-

tandum in latitia gentis tuz;

ut lauderis cum hareditate tuas

quam acquififli fanguine tuo»

Qui cum Patre & Spiritu fan-

éto manes Deus bensdi-

&us. in fecula,

: Amen.

ä)g(&ä :

CO-

Q

hvhl 1

, COHORTATIO

SEU

m»

EPISIOLA

perquam elegans ;

. AD SPIRITUALEM PRO.

FECTUM EXCI.

TANS

Ex operibus

THOM/EaKEMPIS

excerpta,

d

T

;

bor

iugg

Titn

Thin

Íim

fher

f

fee

fhen

Dan

U

lus

ET

Dl

m

m G m

959

So3ode o dododib b dod od d5

LIXIIIIIIXIILl

COHORTATIO

AD

SPIRITUALEM

PROFECTUM.

I, Hariffime Frater, liben-

ter tecum divido, fiquid

boniDominus paupeti fervo fuo

fuggefferit.

Ego fum pauper &

mendicus; fed ípero, quod Do-

minus folicitus erit mei & tui

fimiliter,

Lindé oro ejus cle-

mentiam, ut eleemofyna com-

munis fit nobis de largitate men-

fa ejus.

Occurrit hodie Dominus

mendico fuo , cum fuüaviffimo

pane de coelo.

Dulcis admo-

dum & gratiofus fermo , infu-

füs eít auribus meis,

Sonuit Occafio &

enim le&io Apocalypfis; & de 2rgumen-

tum Epift.

multitudine tantorum myfterio-

ex A pocal,

rum, retentus eft apud me bre-

fümptuim.

E

|

IO

»6» COHORTAT

r rcÍ—À

--

—

vis verficulus. . Plu

ra ESPCTC non

i

fufficios fed nec pauca, quz ob»

tio

fcurius fonant,

dit

Dedit Dominus , ut aliquid

li

breviter & dulciter fonaret, undé

(

traheretur affectus : Utinam do-

Qu

netetiam, ut hoc ipfum aperiatue

feti

intelle&ui; quia fi fpiritualibus

&p

videturliquidum , manet tamen

D

carnalibus occultum;

d

Volo ergó te participem fieri

f

hujusmuneris, Nam tunc ve-

Cü,q

récomitesindividui fumus , cum

U

in Chrifto unum fapimus, unum

-quarimus , G ad unum tendi-

Ti t

Tmuse

Qty.

Appone aurem , & aufculta

0

diligenter, quod fonat valde dul-

: Mf

sdpot, a.

citer: Qui babet (inquit) auretts

Tityy

audiat , quid. Spiritus dicat ecclte

Ün

fs ; Vicenti dabo manua abfot

Ilj

ditun: Etdabo illi calculum catt*

didum , && in calculo nomen ttt-

ifi

jfi qui

vum , quadnemofüit, n

i de- caunlt,j

cipit,

2. Audis jam, Fa

AD SPIRIT.PROFECT. s&1

«t

leflem vocem? Utinam &intes

m

riorem cordium noftrorum au-

ditum tangat , ut vim virtatis il«

m

UIU

n

"

lius fentiamus : Sermo vivuis eflg

omniacceptione dignus. .O

if

quàm coleftis vox, " quie nil ter-

) AI[I

M

tenum fatur ! Quod fi caro non

Ualwf

J

Capit, capiat fpiritus , non ni-

ii

mirum totus hic fermo plenus

eft. — Verba, (inquit) que ego Io-

04P, £,

quor, [iritus &* vita funt, Spiritus

Garnaleg

N

«

efl;qui vivificat;caro non prodeft aon

fuat

ITR

capaces re«

quicquam.

B)u

on ergó fentit arcana fuper-

rum fpiri.

tualium,

T

n2 revelationis homo externus,

1.Cor, 2«

carnalis, vagus, &elatus, Pau-

!d

qu

loatteftante, qui ait: z4nimalis

wa[dfdi

bomo tion percipit ea, qua fant fpi-

»)

IW!

fitus Dei,

Stultitia enim eft illi,

(il [

€ non potef intelligere, quia fpiri-

l i

tialiter examinatur,

Spiritualibus ergà loquitur,

!t

qui fpiritu fa&a carnis mortifi-

Ww

cant; & mundum odio babent,

P

-

& maligna diaboli confilia re-

j

Iu

fpuunt, Hienim primitias Spi-

j

jf

ritue

962

COHORTATIO

—

titus habentes ; zluid fit hocab-

fconditum manna , ignorare non

(

poflunt; . quiahoc guftando po-

h

tius,quàm legendo velaudiendo;

didicerunte

Manoa da-

Datur autem. manna dilectis

j

ti

tur fpernen- füliis ex amore Deo Patri fervien-

tibus terre- tibus à

qui ejus voluntati femper

fi

nas. confo-

D

lationes,

placere , ejus. gloriam ftudent

Uarere,

Et fi non horres ac-

U

cipere, mannainteriorem meri-

lt

li

tis exprimit dulcedinem , five

.confolationem Sanctorum in

h

hi

hac vità,

Eft igitur. congruus fenfas $

"^ Vincenti dabomauna ab[ionditum;

3l

contemnenti camalem COD(O]&';

K

d

tionem,, dabo fpiritualem : Kee

fpuenti terrena & exteriora bos

p

na, oftendam coleftia & inte-

Ü

riora charismata; quz meritó

Y

fui excedunt omnia alia delecta-

[

imenta.

'alia ac tanta . etiam

di

exiftunt, utdignusnemo fit co-

I

gnofcere , nifi prius difcat vana

r

Il

Q vilia folatia contemnere, Scri-

peum

ÀD SPIRI

A ——ÀÁ ——

h

T. PROFECT. $65

—

d

3

ptume(tenim: Vir infipieus non Pf?lm. gt

coguofcet , C flultw. mon. intelli-

p

if

get bac.

3. Libet autem pro expu- Gratia ia-

& malis coníue- terax con-

k

gnandis vitiis ,

olationis

u

tudinibus vincendis, aliqua la-

Compara«

]i

tius hicintroducere, Sicut quon-

tur cum

dam filiis Ifrael in deferto habi- manna quo

i

d

tantibus Deus manna pluit ;

Deus. pavit

Ifraélitas,

T^

ita & modo fpiritualibus : fi

N

lisfuis, gratiam interne con-

)

J u

folationis contra tentamenta tri-

uit,

'Tam diu filii Ifrael cibo illo

JUo]

ii

h

alitifunt, donec terram promis-

)nlüt

fionis attingerent : Et quamdiü

[]

electi in mundo peregrinantur,

xïR

j

pane vitz & intelle&tusfoventur,

] mp

donec depofito corpore terram

viventium inttent, Dum au-

g

lecha

tem de frugibus illius terre maa-

ducare cospiffent, ítatim man-

du

madefüit ; Et dum fancti affum-

jtd

d

p fuerint in beatitudinis glo-

riam, amodo non indigent re-

y

ereari

"l

*

SÍ 2

u

ss

964

COHORTATIO

creari noftro more fpiritali ali«

monia.

Unus tamen panis eft, .qui

Angelos pafit & hominess

f

animasin gloria, & viatores in

ratid.

NOTA,

Sed eft, quod me multum mo-

Cur multis vet

quia plures (ibi deeffe mau-

ViAnna deþ

1

&at : Id efl

jna caufantur Pluresetiam , qui

er$or 6 a- !

illo refici confüeverant, guftum

V

lacritas Spi- jam perdiderunt, — Qu eft alia

ritus 24 fer- caufa hujus ariditatis & infipidi

[

Biendum

D«o,

oris veflri, nifi quiaadegena &

M

infirma mundi folatia revetfi

p

eftis?

.Mementote 'egreffionis ve«

fira de /Egypto.

Dies ille mes

morialenominis Dominijin fente

ä

piternum recordetur.

Nullidu-

bium;quin manus Domini vobis-

[

cumerat , alioquin in feculo re-

manfiffetis,

h

Ubieft ergo ille fpiritus, 1He

[

primitialis fervor , intentio fit-

ma, propofitum lmmobxle,for-

D

gs ut Imors dnleöho.

It

Quos

AD SPIRIT.PROFECT. 96;

ii |

Quodammodó armati egre(fi

eftis mandum , dum conítanti

animo omnia perferre adverfa,

Qu

"]

vilia,. &afperaaffenfiftis, In-

j

foper & cum gaudio veniftis ad

montem Dei Oreb , ad audien-

f

dam legem vite & difciplinz:

]i

Dum monita feniorum libenter

g

audire, & fecundüm ea telipiose

N

vivere fpopondiftis.

'ur ergó nunc vos itineris tz-

il

det? Curadfarcinasfedetis, &

il

:

Bravati ingemifcitis ? Jam pro-

W

pter tempus & annos, . de fru-

€tibus terrz promiffionis)botros

J W

& malagranata aliis afferre &

u

propinare deberetis : Et ecce, vo-

j

bis etiam manna deeft.

[

4. Convertimini filii revertet- 7,,,,,, .

j

tes: Quia ficorpore non eftis re-

r

verfi ad feculum;tamen corde ad-

huctenemini in variis defideriis

1

i

1]

terrenorum,

Proh dolor, multifpiritaliter Multi cor-

jl

l

gt

exeunt /Egyptum,

transeunt ma-Pore egree

diuntur

tcrubrum, ambulant per defet-

Zigyptum;-

SÍ 3

tum,

v

e€& . COHORTATIO

id eft, mun- tum, . portant. tabernaculum &

dum, fe

vafaejus, fed non intrant terram

Í

animo re«

promimonis.

*

.

Pw

dleung,

z

P

ane omni

a accidunteis, quäz

)

contigerunt filiis Ifrael, qui mur-

[

f

murantes contra Moyfen, dolue-

runt , quod edu&li effent de /Egy-

d

pto. Sic fic complures hodie

f

reperiuntur , qui mundum re-

linquunt, parentes & amicos

t

deferunt , peccata & vitia plan-

gunt praterita , carnalia defide-

3

[

ria abominantur, ignotam jufli-

tie normam ad manum magi-

Yi

ftrorum ducli fequuntur, vitam

Chrifti crucifixi adfpiciunt, & ju«

um Domini fuavé in obedien-

I

tiá & abnegatione propriá fe-

runt j ita utomnes parati &fer-

ventes fint ad labores & abfli-

l

nentiass mites ad increpationes

1

humilesad abjecliones , patien-

tesad correctiones, &adadver-

fa quelibet & indigna conftantis-

fimi5 fed non in talifervore ome

d

nes perdurant.

:

Nam

"

ADSPIRIT. PROFECT. 967

)d

Nam aliquanto tempore egteí-

[ra

Cur plures

fionis, ideft, converfionis (uz ,

rimo

peracto; minus cauti & foliciti de&.cy

ore .de-

qUZ

profe&tu fuo ,

incidunt in variasScianz. -

ylu

tentationes & agritudines pas-

]i

fionum ; 'itautnonnulli fe ince-

J

piffe contriftenturj quidam veró

jNd

o

