, Sentio vocationem iflam ma- Et magai,

gnum

é8g 'SOLILOQUIUM

[

wt par eft

num effe beneficium, quod nort

- feni

zftima.

omnibus datur , fed quibus para-

0

tum eít à Patre , quia 207 e$f u-

T

Kom, 9.

lentis neque curventis fed mifereu-

Mlit

ti D ,utomne os loquens ina-

um

nia obítruatur , & totus homo

Q

,-607-1.

tibi fubje&tus fit, & non glorie-

t

tur omnis caro in confpecta tuo,

| i

nec fibi quicquam deputet de

| r

l tUO, j

propriis meritis veloperibus bo-

nis.

'

rfffibus

Nam fi fecundüm juftitian

| IPHUS fi

mecum agere voluiffes , jam de:

u

putatus effem cum iis , qui in in-

Nn

ferno funt, Sed pepercit mihi

Q D

pietas tua Domine , atque locunt

n

tribuifti indulgentiz , ne fimilis:

Ti

fierem filio perditionis eterna.

lh

ttii

Magnas igitur tibi teneor lau-

"i

des reddere , pro tam magnifi-

(

if

co beneficio , & utinam dignis

ifidus

refpondeam vocibus & moribus,

t G

cunctis vitze mes temporibus,

Mfeg i

Atque u

Obfecro autemn, ut pro gratia*

dul [

gratiarum. ror aCtione

yacceptes meum paue

i

u

actionem

offcr omne

perculum obfequium , quo fibi

fny

Y4

P

ANIME,

68»

It

fervite cupio , &ex charitace de- obfequium

beo , & ut debitum fervituris tüum;

n

f

mez radicaliter procedat, ac fi-

u

naliter tendat ad tuum beneplaci-

tum & honorem , nec unquam

cor meumàtua dilectione avere

ghu«

tatur , fed anima mea & corpus

)

QU

meum pariter vigeant & perfe-

verent in fanctffimo fervitio

W

W

tuo , quamdiü fpiritus eft in vi-

J

fceribus meis ; & compos mei

)

W

ipfius fum , & tui recordari pof-

g

fum,

Nunquam ceffet laus tua ex

qm f

ore meo , &abundantia benefa-

«t

jl

&borum tuorum non recedat de

corde meo.

d

Quod fi fervus tu- Conftaas-

us multis annis vixerit , dato eti- que propoe

t

g litum Deo

"

am quod centüm aut mille anni

x ferviendi

a

fi

effet vi&urus ,non erit proptere

perpetuos

tepidus , vel perterritus in humi-

n

(j

litate & fubjeCtione tibi famula-

ri'; fed ita devoté & voluntarie ti-

wOUbul'

bi in omnibus deferviam, ficut

nf

eà horà & die, quando primum

yini

cor meum à te admonitum eft &

P

cons

VRUX OU TAT p

éso SOLILOQUIUM —

LE rl

.

* confirmatum , ut te Dominum

ttj

hr

folum purá & integrà mente fe-

queretur.

[

Nec huic propofito obftabita-

Til

liqua infirmitas fcu adverfitasin-

k

tercurrens , fed (icut nunc fentio,

Ilj

&, te Deo meo audiente , pro-

(ni

pono 5 ita quoque quod feme

D

N

egreffum eft de labiis meis, te ad-

l) )

juvante cupio adimplere.

DI

Sin veró peraliquam fragilita-

tin[

tem , vel quamlibet culpam ha

itüe

1.Par.6, . voluntas fuerit contracta , ( quia

Til

non eft homo füper. terram fic

tümi]

juítus , qui vivat & non peccet)

NU

adhuc non diffidam , nec te di-

u

Etiam poft mittam, fed mox incurvabo gee

N

lapfam re-- p ua cordis mei , cum multá cone

NHI

furgendo;

tritione & lacrymis , offerendo

Ordm

tibi triftem & fauciam confcien-

àtur

tiam meam , ad fanandum eam

fümn

medicamento gratiz tuz , &a

de p

alligandum multó fortius propo:

TWnni

fitum , quàm antea fuerat coniti-

m«hl |

tutum.

y

N

Non me pænitebit boni in-

cepn

ü

1

d

K ANIMEE.

691

mn

cepti, imó gratias agam

,

H

quia

IdS

hocàte vel femel merui füfcipe-

re, quod cibi confeni ægemaliter

u

milicare,

riti:

Potens es autem omnipotens Idque de

( fiïlU;-'a

& mifericors Domine , qui me divina pie-

J

tate fperan-

de nihilo creafti , quique'homi-

lt

nis infirmitatem & ca(um ab ini-

n L ;

tio prænofti ; omnia commi(fa

j

"

mea mihi beni guiffime dimittere,

l&ggm')

acinflaurare omiffa , perdita re-

p

n

flituere , livida curare , fordida

"

mundare , tenebrofa illuminare,

al

tumida inclinare, extinCla reac-

m

cendere , confracta rexdificare;

[4! u

neglecta recuperare , prava corti-

u

gere, afpera complanare, curio-

j

u

fareflringere, vaga colligere,in-

OREF?':

ordinata componere 5 actotum

[04

flatum . mentis mez . in melius

ndlïmï

commutare ; itaut jam nil defit

?

*

fed jam

[u?,&)

de priori propofito

omnis occafio: mali cooperetur

ipf

J

mihiin melius , tibi humiliter

proftrato.

Hac eftmutatio dexterz Ex- Offer etiam

n

cel-

f

6p2 SOLILOQUIUM

£otius Ec-

celfi 5 hac eft vifitatio cocleftis,

clefiz lau-

dess

hac eft multiplex collatio divinz

&

pietatis.

tn

T

12, Accipeetiam pro gratia-

rum ac&ione, cuncla fanctz Ec-

lj

cleíiz devota fervitia ; cum ue

llbus

nanimi concentu totius cceleftis

E

curia,

ä ilis

Et ornnes

'-San&ï ab origine

QUs

DN

mundi, qui per gratiam tuam ti»

lüminati fünt & vocati 5 omnes

Ti

quoque fideles & Chriftiani ; in

E

emni populo, & tribu, & lin-

u

lf

gua , & matione , qui usque

hodie fünt , & ante nos fuerunt;

mPI«

& poft nos erunt , pariter cele-

i fi

brent & collaudent dulciffimum

Omms |

atque gloriofiffimum nomen tu-

"

um , quod eft fuper omne nomen

dl&] n(

benediclum.

llj

Dicant iterum & revocent

jj

119

cum ingenti gaudio laudes uni-

d

2

verfas , tuo nomini digne dicen-

E

das, tot utique vicibus , quot coe-

Vtin

lum ftellas , quot mare pifces,

Af

quot gramina tellus , quo;quc

E

t

biblia contipent apices,

"s

ANIMJE,

693

d

Et cum iftud totum fecerint, Neque fic

tamen des

fi

& pro me fuppliciter dixerint,

4

bito (atis-

tunc adhuc confitebor tibi , qui

a

factum pu«

p

necdum fatisfactum eft ineffabili

ta

d

laudi nominis tui , quod totis vi-

at

tibus cupio laudare & omnimo-

M

n

«t

dó fuperexaltare

P

quosque ad

illas perveniam curiales laudes,

Y

quas modó non poffunt attingere

min

nec profequi mortalium homi-

] qmn':

num voces,

fv

I3. Videsnunc , anima mea,

magnitudinem & preciofitatem

r

j

beneficiorum Creatoris ac Re-

demptoris Domini Dei tui , cui

].

r

ad regratiandum non fuffiit

kf

omnis creatura, quam ipfe in lau-

dem & gloriam fui «terni benes

lomgn l

mew

icti nominis condidit, qui nul-

lius utiqueglorizeget ; fed fibi

w()(l[

foli ipfe folus fufficit , fua gloria

eft , ipfe qui eft.

J

M

Ecce pre multitudine benefi-

gnedlta

qUUW

Ciorum ejus , non potui cuncla

ij

ante oculos tuos reducere , fed e-

if

legi-e;: grandi copia tria munera

r

l

pre-

6j SOLILOQUIUM -

Mattb, 2.

pre-ci(;f'a , qucmadxia-gdum Magi

Domino obiaiuri fecerunt , in

quibus placuit pené univería

concludere,

Beneficia

Nam omne beneficium , i d

r

Dei tripli-

ligenter advertis , aut eft natura,

cia,

aut gratie , aut fupferexcellentiæ:

& 3uodcunque aliud eft , (atis

C

convenienter ad aliquod horum

trium habet referri,

In Ctea-

——2

tione habes beneficium natur&;

in Redemptione , beaeficium fu-

perexeelleniz ; in Juftificatio-

ne, donum confidera gratize

Pro quibus omnibus & fingu-

n

lis, gloria tibi fit nc&ta Trinitas;

aqualis ; una Deitas; & ante om-

nia fecula, & nunc, &in

perpetuum, Amen,

FINIS

Soliloquii Animæ.

Vi

THO-

um

|

1Mf

I

n

n

"

n

n

jf

THOM/F àKEMPIS

]

CANONICI REGULARIS

OrdinisS, AUGUSTINI

d

nai

DE VIRTUTIBUS

. "Tanquam candidis

l "u

I

- LILHSIN VALLE

[ m

M

Humilitatis & CHRISTO planti-

tiS,

( amx

j

n

d

il

gete o

w h

od

W

M

—Q *j

//,

N.—;,

N

)d

Vi

ww [

/

(A

l

!

,

)

5— hp

j

rl...

Vi

Y

E

í

N

N

3

VU

A

W

d! p

Ü

ilb

AE

7N

,

L

0 D

,

UP

A

y

säorw

AL

ZT

p-—

äää

,

T []

n i

N

N

D

N

iil ï

P

(

W

hd

Wf

P

(

d

i

i

j

A)

;

E

o ,

CDEGR — 6

c95 95 c9

II

u

s

PROOEMIU M.

Uftus germinabit (icut lilium,

& florebit in zternum ante

Dominum 3 7/fle hbellus pa«

tefl nominari V ALLIS LILIO-

RUM. Loquitur enim de mul-

*

tis virtutiw ,tanquam de candi-

di LW , im valle bumilitatis à

Domtio TESUplantatis , & Spiri-

z

z

tus fantli intimá afherfrone dulci-

z

ter inigati, — Nam , teffe besto

Gregorios qui frne bumilitate voir-

tütes «ongregat , in ventum pul-

verem portat, De bis quoque li-

liis loquitur Spon[a Chrifli, bumi-

li &t deveta Anima , ad JTESUM

épon[um. (uim in Cantice. Catti-

corum , ore cantaus £ corde jubi-

/

lays , dz vifi aune fui , &* domia

ejus, Diletus meus/zrquir) mihi,

& «go illi , qui pafcitur inter li

P

Et üerum : Dicétus meus

can-

Gg

699

VAELIS

cancidus & rubicundus, inter u-

ftq

bera mea commorabitur. — Ct

Wi

law , bonor , € gleria , in feculafe-

um

eulorum. zdmen,

Mb

4

CAPUT I,

Ditun

füte

De triplici flatu vita bn-

ütmt

a924.

Go ftos campi, & lum con-

lt

dor |

vallum.

de r

Cant. 2, E

Haceitvox CHRISTI,

ad fanCtam Ecclefiam in generae

If

f

t animam de-

l

ii

li, &ad quamlibe

Ait

votam in fpeciali. CHRISTUS

enim eft fpeciofus Sponfus fan-

t h

dl

. &z Ecclefiz , & caput omnium

*

fb

fidelium

*

- flos omnium virtu-

l

tum , &lilium convallium: ama-

ädüs]

tor humilitatis & caftitatis.

Em

li N

Qui erg vult CHRISTO

Quid faci-

endum ut

r

fervire & coclefti Sponfo placete;

|otam

Chtrifto

ftudeat, vitia fua vincete , !1ila

placeas,

virtutum colligere, otium vitaté

Qu

libenter fludere, libros fcribere,

|

55» dm

ln

u

;

manibus operari, qïzod utilee

I6

"mlis j

LILIORUM,

629

"L

n[tïll*

frequent:r'érare , & Deo intimé

n

vacare , tumultus fugere , fecre-

i

tum diligere , & de alienis rebus

& (ibi nocivis tacere,

2, Habitus namque exterior Habitus ex-

parum valet, (ine interiore vir- terior fine

|

"

tute coram Deo,

Vas eít foris 'teriore,

ii

ornatum , fed & intus vacuum.

parum pro-

Sicut ex bono vafe vini bonus

ch.

üw

odor procedit ,ic ex bono cor-

de religiofi bona verba & fan-

g

&a opera procedunt, ad laudem

J fs

y

Dei & uillitatem proximi,

u

Attende ergó Frater , & qui-

jf

vis Chriftiane , (tatum tuum,ia

"

quo flas , & coram hominibus

T

ambulas , ut Deo digné placere

j

ftudeas, & alios fact.s & mori-

j

bus fanclis zdifices.

'Totum e-

i

nim in te redundibit, quicquid

NHR]M

boni feceris , & quicquid mali

coram Deo commifiris,

anW'g.

;inttfïll í

Quandoó ergó comedis & bi- 4 aton'bus

n

bis; dormis & quiefzis & quo- oatur; ho-

s

t.»

cünque volueris pro libitu tuo »to aflimie

li

latat beftis

"

tcaníis

tunc facis opera cat-

ic*

E

Gg 2 | Dis3

V;ALLIS

700

nis, & ammila;ig befkiis terrenis,

| DCI

fie]

oz. difcartunt , comedunt, &

bibunt ,& replent ventrem fu-

Tuy

um , donec faturentut,

E fi

[

quis eis reóflit, illum ftimulant

cornibus & ungulis, terrent vul-

II

"I

tibus , & mordent dentibus, &€

clamant vocibus horrendis.

listr

'Tales funt carnales homines,

. mur

; füüm

gulofi , avari , fuperbi , iracundi

& litigiofi $ fpiritum Dei non

dlabo

li ;

habentes , fed paffiones fuas fe-

quentes.

Y

uä: (

Operibus

3, Sed quando vigilas & o-

i

Altlas

fpiritusAa- pas , legis & cantas pfalmos

gelis :

hymnos,de DEO & fandlis ejus;

lum N

| dCIf&

vel quando jejunas & abftinesà

vitiis , & proximo fervis ; 3Ut

| V gli

Tit

pro peccatis tuis doles , gemis

int

& ploras , confiteris & veniam

I

petis 5 tunc facis opera Spiritus

itnils

Qalis

(an&i , & fecundàm fpiritum

ambulas , & religiof& vita ot*

|

thug (

dinem fetvas.

;

"ls n

-'Tuncetiam fan&tis angelis al*

I's,&l

fimilaris in coslis , qui ferpet

&fünf

eum

LHHORUM, »ar

tsl

Beum laudant, & cantant, & be-

u

nedicunt , & nunquam faciem

j

f

fuam ab eo avertunt,

Quando veró fuperbis , ira- Sed pecca-

b

fcetis , detrahis, murmuras » fal-

tis com pa-

ratur dx-

(

lis , mentiris , alios perturbas , &

monibus,

QU

l'th

de malis eorum gaudes, & de bo-

nistriftatis 5 aut quando proxi-

ii

h

»

mum defpicis , & commodum

x,;lä—

tuum in omnibus quzris ? tunc

diabolum fiqueris, & demoni-

y

5 fs

bus affimilaris per malitiam &

Vitia , quze committis,

,

Nam ipfi paffiones fuas & ne«

xglh*

quitias (equuntur, quantum pof-

Íunt & audent facere , & in malis

[

l

delectantur , quia boni non fünt,

M

ii

& alios- feducere & pervertere

nituntur,

ye

Vita ergo juftorum Angelis

1j

fimilis , vita carnalium befliis z«

oua

qualis , vita fuperborum daemo-

Ü

"

nibus comparatur.

Cave ferve

) q

Dei; ne laqueis eorum involva-

ris , & in judicio ab eis accuferis,

Wf

1

& confundaris

Gg ;

CAP,

d ]U

702

VALLIS

Ls — —nátó

CAP. Il

T

De laude Dei in pauperta-

W

At

:e devotiouis,

N

lpf ]

t

Auper & inops laudabunt. su-

Pfal. 47. P

mentuum Domitite

ffï:na

uando fentis te ardum , fri-

m

Quid faci-

endum in

idum , & triftem in orando

Asf

& meditando bona de DEO,

oty

ariditace

u

mentis :

non debes proptereà defpe.a-

DAR

m

à

re , nec defiftere J ES UM hu-

Ti

humiliterinvocare 3. fed in paue

ltl

T Eüg

pertate fpiritus tui Deum lauda

& gratias age, & iftum verficue

(n

dl

Vs [

lum pro confolatione libenter le»

ge : Pauper & inops laudabunt

at

lj

nomen tuum Domine.

L

devoü

Multi enim fandti &

r*'lüfm:

fuerunt etiam quandoque aridi,

A

& per longum tempusà Deo de-

N

relidti

*

*

ut difcerent patientiam

"t

& aliis compati ; per doloris &

ih

1

ii

inopiz experientiam,& non pra-

[

j Qrar

fumerent nimis de feipfiü,in teme

f& l

poredevotionis & jubilationis.

]Od DE

Lege etiam vérfus iftum 1e-

r

quentem , cum Propheta in pfal-

mo:

"WE

z

.LILIORUM,

703

l

mo: Ego autem mendicus fum & PfAL g.

Xl

pauper » & Dominus. folicittus es

tiéi,. In Domino confido, quia

int W

ipfe virtus & falus mea, . Verum

eft, nam omne bonum à Deo.

m,fl

2. Noliergó prefümere cüm Gratiz (ub,

o

letus fuetis, nec te dejicere tri(ti- tractionem

tia gravatus ; fed ficut Domino

xquani»

DEOJ

[;E

T5

(1,( ü]'

['",

placuerit in oculis fuis , fic efto

J

contentus in omnibus.

Nil e-

Mu

jinp?

nim boni habes à teipfo ; fed to-

tum eftà Deo.

ff hj

yeno

Cüm gratia devotionis datur,

V

TOU

folde coslo lucet, & anima illu-

)

minatur ; & quafi in divitiis ex-

)

ultat, . Sed mifer deciperis , i

prafumis & inflaris.

" Qu

l

Y dh

Cüm veró occulté fübtrahitur

«]

IDBDU

gratia , & ab . ingrato tollitur;

3[[60

n

tunc veré pauper es & infirmus,

i

o

parum potes fuftinere , & t«-

/n[)q

[

et orate.

j

Jl I(m

Sed hocpro beneficio accipe; Pro caftigz«

quod DEUS te pauperem facittieue negli-

!la lgnü

[lum ^

& humiliat cum electis fuis. $ &gentiz, &

informa-

!

petcutit.dorfum' tuum filiorum

.

u

(

V

tione hu-

Gg 4

* miliatis,

704

VALLIS.

mdi)

virgà ; pro exceffibus tuis oc-

I

0

cultis & negligentiis multis quo»

tidianis , üttibi ipfi vilefcas , &

Qün

nunquam alté de te fapiass ficut

confulit fan&us Paulus ad Ro-

li,

d

Aom.:2. qmanos ? Noli,inquit,«ltum fa-

tiine, Magnum lucrum

hi

IU

pere . fid

de fe viliter fentire, &

li eH

anima ,

äthy

Deo omne bonum fundigus af-

:

qual

f;ribere.

DF

Ó

CAP. Iil.

HU]

De probatione devotorum

l

j

per contraria.

þ(ma,

udete juflà n Domino,

2l

Pfal, 32. GA

In codo femper eft gau-

"s

dium , in inferno femper eftlu-

DT

Q

&us, in mundo utrumque à

r

tempus,ad probandum homines

bonos & malos.

d

JEftas &

In acftate (unt dies clariores, &

T

hyemsani-

in hyeme obfcuriores 5 fic efte-

Uhno l

& qua.

tiam cum animá devotà. Quan-

EUm i

do gratia Dei venit, &c eam illu-

WHII

minat ; tunc multa abícondita

r

tat &

coguofcic & intelligit, can

W

jubr-

Z

b

LILIORUM.

7of

Mi — Ó — ÀÀ——À

— —

—

j

jubilat cum magná devotione;

quàm fentit.

qü(!'

jl

Sed in tempore tentationis,

fl[üt

cum fuübtrahitur gratia devotio-

(

j

nis ,tunc eftin hyeme & fri ore,

T

in obfcuritate intellectus ,&in

pavore mentis,

tuft

Tunc patien-

d

tía e(t neceffaria, & Deo magis

[j

accepta , crefcunt virtutes per ad-

Verfa, &augentur per patienti-

ámn ztetna proemia,

- Humiliatur anima & purga-

j

tür per flagella, confunditur fu-

perbia ; & evanefcit vana gloria,

Wv

2. Quamdiü vivit anima in

ig

COrpore , exercetur in utroque,

T

pro profe&u ampliore in Chti(ti

amore,

j

K

"6]

lOmI"'

Magna ergó ars , magna vir- As magaa

noffe uti

tus eft, ben& uti bonis & malis.

bonis &

g

Benedic erpó anima mea Do-

malis,

mino in omni tempore ; lauda

[

d

Deum tüum Sion die ac nocte;

am ]JU

erit merces tua magna utrobi-

i

j

que coram Deo in coelo & in tet-

u^

12, & omnia fervient tibi profpe-

I25

F

Gg j

706

VALLIS -

?5

ra & advería, bo-na & mala , lata

?

& triítia.

DT

Undé Apoftolus Paulus ait :

d

Rom, $-

Diligentibus Deum omnia. coope-

j

vantur in bonum , & nihil deerit

1 mj/a

timentibus eum.

Beati , qui in

"if

omnibus fequuntur voluntatem | m

Dei

ifl li

CAP,IV.

hat

2l

-De veto amatore Dei. .

Pfal, 39.

Iligite Dominum omnes [ane

M

Sap.6,

Db

[

&i ejus , pufilli & magni;

quia pufillum & magnum ipfefe-

li

cit.

Af

Verus amator Dei amat puté

m

Deuspure

propterfe Deum , fcilicet Deum propter — l

non O

Deum , & propter eum iolum

|

l

bing l

commo»s

n

dum amaa-

fruendum 5 & non propter lu«

l

rj

n

dus,

crum ab ipfo habendum $ n&& g

propter aliquod proprium com- — u

modum , nec folatium aut prce- hudem

mium indé promerendum ; 1

ln

totaliter & finaliter propter fuam —

infinitam bonitatem, & füperexs — lg.

cellentem dignitatem,

Ide in laudem D«i Pfalmifta

Ie*

——

LILIORU M. 707

— ——

i

frequenter dicit & repetit : Coz- -

fitemini Domino , quoniam bonus ; Pfal. vog,

d il

& hoc dicere dulcé eft amanti,

I106,117.

(

I

Sed dicere,quoniam in eteruum ^ 35*

i

iiferi ordia ejus,dalcius fapit poe-

git

nitenti & dolenti de peccatis fuis,

d

Ne ergó defperet homo fragilis

in malis fuis ; additur, Quoniam

in &ternum mifericordia ejus.

D

2. llle autem amplius placet

j

(

€0, qui prefundius fe humiliat;

ff

TR

"

& fetventius ipfum amat.

j

jf

eatus , qui fe viliorem omni- Homo pius

bus reputat; & cavet omne;quod undébeatus

cenfeudus,

ni I'N!.'

Deo difplicere cognotit.

Beatus, qui propter Deum &

4

mPiiï

D

j

beneplacitum e

jus-, totum opus

füum facit ex charitate, cum pu-

g

)

Dd

rà intentiones & quicquid boni

cogitat , hoc ad Dei honorem &

i

7

r'

laudem & gloriam integré refert.

Beatus , quinil (ibi retinet.fed

Jl

totum Deo libece reddit, quod à

u L

eo accgpir.

P['alffg

Gg$6

CAP,

du COMANUE

CAP. V.

I

u

De gratitudine animaypro

omni U070,

ài

Tj

[*]

anificate Dominum imeum,

H

i ht

usin td-

P/al. ?;. Mä

exaltemus nomen €j

gra j

ap[um.

laddat,

p

Ille magnifice Deum

lm

1

qui de minimis etiam beneficiis

V

gratias maximas agit. 5 quia ille

l

dats qui fuper oimnia maximusj

f

eit,

À

lu

jnter bene-

- Nil tibi parvom;nec vile effe

m

Écia Dei

debet ; quod Altiffimus tibi ex

la

eullam vi* cratià liberé praftat. - INon que-

t

le,

rit DEUS aliquid magis ; quàm

fit

üt grátis ametur. , & omnis oi-

i

fenfà caveatur , atque gratitudo

i

E

femper & ubique ei reddatur,

Magnus coram Deo eft; qui

[e ex verà. humilitate fpernit &

foübfternit

,

* & omnibus bonis

& beneficiis Indignum fe judicat;

necinaliquo bono varié exultat,

nec laudem concupifcit,

:)'ïgt,.FMajor tamen ille , qui fi

;ut

(e

z

"

LILIORUM. 7o5

Job percufïus,. contemptus;con- 7e^. r.

Gratum ef-

^

vitiatus , depauperatus , negle-

fein adver-

Ctus, tentatus, afflictus , de-

-

fis Deo gra-

rifus, & confufüs gratias agit,

tifimum.

g

letatur & behedicit: Et omnia

TM

gravamina & exilia fibi contin-

gentia pro maximis lucris com-

l

j

putat, & propter Deam (uflinet,

& conqueti ceffat.

Beatus, qui vir

am doloris,fi-

j

b

cut Job, demanu

ei pie accipit,

& totaliter voluntati divinz fe

gl

offert & committit.

j tib'..ä

Beatus, qui hocfemper que-

n

rit & eligit, quod-.Deo magis

ISJqLJ

placet; & pro deliciis vilia ca-

g^

pit: Et lafus letior manet, &

gt

damnum temporale. ani-

mz lucrum re-

idaïüh 1

ll ]

putat.

08

j

k»/

ïi

nE

Sr E

bif

f2

enPede

l'

n'eCXïü*

Ü

.,quh'

1

Gg7

CAP.

910

VALLIS

L

us

CAP. VI.

Tne

tt)

De conformitate:anime

Ti

devota cum Cru-

I

cifixo,

*

f

Um ipfo fum in tribulatione.

« D

Pfalmn. 9o.

Quid eft hoc. Domine?

j

Expone mihi verbum iftud,

.Eä!fen

uod dixifti ; aperi fenfüm hujus

Quj

verficuli pro folatio fervi tui.

; t

Quidfite- — p, Audifili, Quandoesin

1 m'Spgt

fe cum Jefu tibulatione & cordis moerore,

(i

10 cruce:

tunc es cam Jefu in cruce.

s

]

Quid cumr

B

Et quando iterum. confolatis

J

n devotione, & deleclaris in

xe

eo refurge-1

hymnis & canticis divinis tunc

refürgis cam JESU in novitate

lig

fpiritus , & quafià mottuis fufti-

taris de fepulchro, alleluja laté

canendo.

4

l

2. Cumautem flexis genibus

li

d

oras pro peccatistuis , &intimé

ll

ff

doles & ploras; tunc dutis ictibus

f.dem

ante portam coeli pulías,

B

Quideum — Cam verb omnia terrena jatr

€o caelos

ntus

1 1 "Ri

petere,

negligis , & fola Fæleüi?,i

me-

SUUOm

LILIORUM. ir

meditaris , tunc cum JEEU ad

!

coclum pergis, & Angelis focia-

tis,

Eftoergó mitis, humilis, &

pàtiens, in omni eventu &infir-

1

mitate irruente fuper te propter

yyit

Deum; & porta crucem tuam

il

Wi

patienter cum JESU , moriendo

y

quotidiein cruce, pro aterna fa-

[.U]l

lutetua; quia omnisafflictiocar- 4mia;,

,dogun

nis patienter toletata , medicina carnis me-

( (

eftanima & fatisfactio pro pec- dicina ani«

catis, G fpesfuturz beatitudinis *

J

uh )

glorige, Amen.

i

(l

CAP. VII.

[

)

De ambulatione anima pu-

noV"i*

T&CUm Deo,

mshl'»

)

ula Á

AMlulate dum lucem habetis,

Iile ambulat cum Deo in

j qfü*n

luce ; qui nil cupit de hoc mundo

habere;fed habet cor fuum fixum

&

isi

M

ad Deum in coelo.

Nam. ibi eft

thefaurus anima absconditus;

x[[CUa

xJ

Dominus JESUS Chriftus , in

quo omnia bona continentur.

ji;

emes

"IA

VALLIS:

Qu

iDeum

Semper mifer eft & eggr,(juic-

.

non ha

ber, QUt

dhabet, qui Deum amicum

pauperet, non habet. Ille Deum .habet,

quidquid quieum armat ; & fermonem ejus

babeat; ;

Íervat,

s

2. llleverbum Deibené fer-

IA

vat, qui otiofum verbum nun-

Ti

quam profert; qui opere often-

Ts

dit, quod ore przdicat ; qui pro-

]ngr

n

priam gloriam non quarit ; fed

omnia bona quz facit, & in

il

aliis videt ,

hlre&

puré ad gloriam Dei

refert.

T

il

IÍn omaibus

/placet ; ftulto

Quiautem fibi

Ql

eura place placet , & Deo difplicet, — Ideo

L

reDeo.

in omnibus bonis qua agis & di-

ls

cis, Deo placereftudeas , utam-

Qj

pliora bona ab eo recipias.

fl

Debonis natura quid gloria-

A

li

ris, cum fis mortalis à vermibus

Q

moxrodendus? Audifenemju-

fllgls)

venis; Recipe teàrebus te diflra-

i BOI

hentibus : Quia requiem non in-

L nf

venies,nifi ad cor tuum redeas, &

d

Q

Decum füper omnia bonaqu&-

"ii

ras,& intime diligas.

l

At

L]

|

LÍLIORUM. »*r;

u

CAP, VIII,

)

De pace cordis e7* quiete

ma

i» Deo,

pace factus eff locus ejus,

Pfaim, 75.

X ["n

IN

Quiseftinbona pace? Qui

nnh

j

mitis eft & humilis corde. Qua-

li

1e vis fcire de ftatualiorum, qua-

ql!ï j

liter t cum eis, & teipfum negli-

gis inmultis ?

[

k

Ecce, quimelius fcit fe humi-p,, 4 tran-

"

liare & pati propter Deum ,. hic quillitas

meliuseftin pace, — Huic omne cordis quo- "

modo fer-

V

onus fit leve propter Deum ,

vanda,

f M*

quem habet in corde.

Uni&

. Beatus, qui loquiturcum Deo

ww

orando,meditando,cantando, le-

S.

gendo; &dealienistacet; qua

fiuntin mundo.

0

yut j

Ubicumque es, &tranfis, vel

ügis, cogitatio tua tecum tran-

i?

Ti J

fit, Bona meditatio lztificat, ma-

lacontriflat, Ira perturbatjinvi-

r

j

f

M

dia exceecat;,odium necat.Devota

lectio inftruit ;; oratio accendit,

operatio verbum implet.

?

2« Ser-

j

714

VALLIS

:2

2. Sermo fan&tus corda mun-

dat; vanus maculat, otiofus fcan-

l

dalizat,durus gravat, pius placat,

moralis zdificat,hiftorialis idem

confitmat, coeleftis ad &thera

X

levat,

fusczlj

Mundaerg? cor tuum ab om-

nimalitià , & eris in boná pace,

(

Non eft pax bona;nifi in Deo, &

Qinde

.

cum virtuofo , quiomnia benéa-

dj

^

]

git propter Deum, quem diligit,

A

Mane in filentio, & fuftine

Til |

modicum propter Deum , & ipfe

Vilg

liberabitteab omni onere & in-

At

quietudine,

l

Bona con--

Beata vita & bona confcientia

'ftef

fcientia pa- dent fiduciam ad Deum in tribu-

4

"m

rit fiduci-;

H

am»mala ti-

latione,& in morte ; mala autem

ïlim;l

'*Wm

Wl'emo

conícientia femper eft in timore

$

hs

&in lite,

k

i

Iracunduscitó cadit, de uno

n

maloinaliud pejus. — Patiens &

l

n

mitis de hofte facit amicum, &

4m: ü

Deum inveniet fibi femper pro-

.llclyll

pitium;propter pietatem erga

A d

l

peccantem,

Wt

AP.

MOBEITÉ

LILIORUM, 7:j

du

CAP.

IX.

du

- De recolleclione cordis

pl&

M|

tuip Deo,

ii

a

Ui non ccllgit mecum, difper- Luc, 12,

git , ait

Dominus nofter JE-

Íus Chriftus,

qp t

n

Cum fueris multum difperfus

u

Quid faci-

J

l

& indevotus propter multiplices

endum in.

diftractia-

ls

diaboli phantafías, & amaras paf-

j

li

fiones cordis, &chominum difpli- ae cordis,

jl

n

centias te inquietantess ftude, te

&i

recolligere in fecreto , per Ora-

11]

tionem Dominicam & Angeli-

cam Salutationem; Et profter-

ne te folotenus ante fanQam

n( j

d

Crucem, velbeatz Virginis Ma-

gt

m

riz imaginem;aut alicujus Sancli

"

devotam piCturam,ad Dei hono-

; if

rem Sanctorumque memoriam

actam,

p

hu

Invocapracipué jEfum & Ma-

$

tiam , cum omnibus Angelis &

g

cxlicivibus, pro mifericordiá &

yt

gratià divinz confolationis tibi

"

igerum reddendá: Et dic cum

fan-

&o

(

—

V ALLIS

M

Pfslm.27. &o David in pfalmo : Domine an-

te tc omue defidevium meum, & ge-

!;

Dr

mitus iens áte non efl abfconditus,

Domine fpes meaà juventute, ad

teconfugio in tribulatione mea.

Afpiratio

2.0 Domine,doce me fempet

]l

|

ad Chri-

fzqui & facere voluntatem tuam;

lii

ftum piilli- & rclinquere meam : Quia hoc

qna,

] f

beneplacitum eft ribi, & utilé mi-

DI

Can

hipro faluteanime mea. -

Domine, nunquam mihi con-

li

tingataliqüid cogitare, veldefr

hUlusu

derare, aut operari, quod difpli-

i

ceattibi, autalteri noceat, ficut

l) ()u

pracepifti mihi & omnibus fer-

Nn

vientibus tibi.

*h ]

Cumcontrarium ago, cortige

g

me in mifericordiá tuà. & non in

[ uUm

irá perdas me, Quia Deus meus

ttinf

lig

es tu,& ego pauper & fragilis fer-

lgd;

vustuus , grati & mifericordià

-lll'n, D

tuá in omnibus maximé egens.

(Q

Sit nomen fanctumtuum, nunc

)jï'eïf

H

&inaternum , fuper om-

t

nia benedictum,

Amen.

tj

ïmole

m

AP,

LILIORUM, 77

ii

CAP. X.

r

ii

!L

De vigilatione &* oratio-

Me, COBITA fenía-

Quf

tiones,

j

) xcmF'

V

Iulate & orate , ut n in- , La

mwh*

tretis in tentationem ,. carnis

)u i

vel fpiritus, vel . diaboli , vel

yu

i

mundi,

7

Caro fuggerit concupifcene Vigilandum

mlnl (

tiam , fpititus fuperbiam ,. dia- coatra tri-

vclü

bolusinvidiam, mundus vanita- Plïiccm ho«

*

!

ib

tem,

Chri(tusautem é contra-

l IK

rio docet.

.Nam fuadet fervate. caftita-

YUs

us ^

tem, humilitatem, & conteme

f

0

ptum mundi : Ad promerendum

g

regnum Dei , & evadendum poe-

usf

nas inferni,

tj

Vigilandum igitur & oran-

rierw

dum, omni tempore, & in omni

[4

n

loco:, Quia nullibi fecuritas ab

lum, p

adverfario maligno,qui non dor-

n [

mit, nec quiefcità tentando ; fed

*

2,Petr. g,

Circuit &quarit, quem decipiat

ff

& moleftet , & à bonis exercitiis

Ü

ln«

zxg—— V ALLIS

j

imþediat , Gab oratione ceffare

faciat.

! frn)

ET

2. ldeó Dominus nofler JE-

(v

il

fus Chiiftus;fciens nequitias dia-

boli & utilitatem orationis, fot-

lep

n

titudinem hoftis & debilitatem

ffl'!b]

hominis, admonet fortiter difci-

pulos fuos & omnes fideles vigi-

N

W ]

lare & otare, i non velincab ho-

t

ftibus fuis;id eft vitiis,fuperari,

l

Vipilate igitur & orate , ut

Rf

Al

nonintretis.ia tentationem dia«

boli;nec ei confentiatis.

Sinon

Vf

Non tam

potes totum pfalterium legere,

n

Q

mnulta

Jv

qu

àm mul.lege unum

pfalmum, unum vet-

tum ora,

fum, unumdevotum hymnum

hn U),

deJESU , Maria, autdealiquo

E läü

LPC

Aced

Sancto ;ad excitandum cor tuum

furfum in Deum , per gemitum

f;m.

& viva vocis oraculum,

m

s

Qu

Propéeftenim Deus omnibus

invocantibus fe cum humilitate,

sUtre

Eci, g.

Nam humilis oratio jufti pene-

LT

trat coclos,dat fiduciam adDeumy

d

& frangit diabolicon(ilium &vi-

v mæ[

res,minas & nugas,

L

3.9i

—

LILIORUM. : »rg

d

j

3. Si impedi;is foris ab ho-

[

"]

minibus, intra cubiculum tuum

fecundüm Chrifti. confilium ;

C'claufooffio, ora Patrem tuum Matth£,

jl

inabfcondito, lpfe enim fcit,quid

lut

cogitas & defideras, & quid opus

efl tibi,

ub

s

Sic ergo in omhni petitione

ora: Pater,fiat femper volun-

(

tastua, non mea: Fac mecum,

ficut placitum eft tibi , & utile

*:'lïfxf

tmihi.

ii

$

Si fueris cum aliis in &horo,le- Ia chore

L

(f

ge & canta cum eis , ficut Ange. qwomodo

lus coram Deo,

Sic canta ex- Ytrfaadum.

TU

terius, ut compungaris interius,

h

Sic placeas hominibus , ut non

[

du

difpliceas Deo & fanctis Angelis

[i

Aflv

ejus.

Deus enim magis attendít Caatus

!

compunctionem cordis , quàm q"alis Dee

o

clamorem altz vocis,

Qlia pet gratus,

humilem precem Deus placatur,

per vanam gloriam offenditur,

D

D"

Per moeroris fletum gratia acqui-

m

ffo-

rifur,& Virtusaugetur ; per di

lu-

l

d

720

VALLIS

SenrnS

—

&

l:;ionis fonum devotio perditur,

Tort

& pro omni culpà & negligen-

tià peena. reddetur,

A quibus

D

)

malis divinapietas nos fempet

caftodiat, & ad coeleítia regna

a.

Ti

perducat.

0!15,!

CAP. XI,

M.

De timore eterne panes

llmlm

eontrA vitia carnis C? [u-

fitri

perbium mentu,

Mi

iOf

nfige timore ttto carmes mttts

ly

E

Pfalm. 11 g.( O

h

Utilis eft hec oratio con-

TUl

tracarnis vitia, &ad faperbiam

mentis deprimendam,

lnl

Duovitia

Ifta enim duo mala quotidie

D

homini mà hominem impugnant & vexant.

'toi

gisiatefta,

Wb

Autenim caro illicita concupil-

concupil-

f

centiacar. CIU5

aut fpiritus de bono füperbit

ais&vana & laudem quarit. . Utrumque

l Ti

gloria.

A Elll

magnum malumyutrobique perie

culum grave.

Lj

"hilj

fera ci-

Ncort

Cum te tentat caro mi

tómoritura, cogita zterni ignis

ET

u

tormenta; & (ic ignem concupi-

Elng

fcentiz extingues 1gne geh.ennæ,

"LILIORUM. 7521

ydid

& motus majores expellent mi-

li

qu

nores , ut fpiritus falvus fiat per

ignem.

lquf!

1

if

Brevis eft omnis : delectatio

carnalis , fallax & vana omnis

lu

Vi

mundilatitia, omnis decor cor-

poris,omnis honor & gloria.

Sicut dolor capitis cogit diffo" Copnrg

lutum gemere &flere, fictimor utramque

)|,

!

mortis &ardor inferni 9. faciuut remedium.

paffionatum.& tentatum à pecca-

tis abítinere,

m

J

u

2. Quifine timore eft, citó

corruit in malum : Et qui fenon

[

(

humiliat coram Deo & Sanctis

l qu

€jus , confundctur in judicio à

demonibus, & punietut durifi-

«

meab eis.

j coïlib

Firma & vera fententia iíla

T

ftat, necfallit: Sivehomo, five

Ün

Angelusfit, Deusfaperbis vefiffit, Tacob. q.

jf

bumilibus autem dat gvatiam. Mi-

M

fericordiaautemDominiab zter-

j [

no, cum fan&tis & electis fuis us-

T

j

que in zternum,

n

"

Time ergó fuperbe judicium

t

ii

Dei

VALLIS

722

-

Dei in omnibus factis tuis; &

noli gloriari in. vanis reputatio»

nibus tuis,

E

Cüm feceris totum, quod po-

teris & debes , adhuc deficis ia

multis , & vix unum pro mille

reddere vales,

Time virgam

]

Dei, timebaculum, time judici-

ff

Nil tranfibit im-

um futurum.

de hw

punitum; nil erit in bonisitre-

l

muneratutn.

Si domus tua atderet , nonne

ff&qu

| fakl'æ

timeres, &citofurgeres, &fu-

DI

geres ?. Ecce , quid facit timot

N

& tremor , &cogitatio de pa

At

nis fututis , quz nullis finiene

Is

tur temporibus, Expellunt nam-

QUE

queteporem, & inducunt ora-

f

lyt

tionis fervorem, propter

ilt

di

nimium inferni hor-

rorem,

d

i

fütrer

URT

dOlc

Sïä)ö(äää

lu Qrm

CAP, "j

t

LILIORUM. 7:;

nl

T

CAP. XII.

pumtw

Dememoriá dominice pas-

lt

ffonis , coutra dif-

folutos,

Md

1j "

D

Eati qui lugent , quouiam ipfi Mattb,g,

i

confolabuntur,

À quo? Cer-

j

teà Chriftoin fecreto cordis,non

)l

j

de hoc mundo in vanis rebus,

ytió

Levia enim & jocofa verba &

Malé coa-

frequensrifus, non congruunt veniuat dc«

h Y

facre paffioniChrifti & amariffi- le&tatio

carais, &

resu &iï'

mis vulneribus ejus.

meditatio

Si enim haberem unam acutam

Dominice

d

T

fpinam decorona JESU in capite

paffioais,

j

meo 5 aut in dorío meo transfi-

lu

xam,nunquid riderem ? Minime,

u

fed prz dolore magis flerem , &

pxoplï

alté clamarem.

Sietiam unum clavum crucis

]

inpedehaberem , quo irem &

currerem? Nusquam utique irem

autcurrerem 5 fed magis (ederem

& dolerem ; & per experientiam

dolorum meorum,Chrifto com-

pati difcerem.

(

Et

ha

24

VALLIS

Xf

Etutinam amariffimà poffem

f

flere, in remiffionem omnium

l

peccatorum meorum, . O quàm

forj

