attendimus; & quàm impura fint

omnia , non deploramus.

mcvln

mnis quippe caro corrupe-

inui

rat viam fuam , & ideo fequeba-

tur diluvium magnum,

m

T

j

Cüm ergo interior affe&

I

$ Affeu

.(gdq.

nofter multum corruptus fit, ne- corrupto

"

ceffe eft , ut aCtio fequens , index 1"id mi-

rum fi cor-

(

t

u

carentiz interioris vigoris, cor-

rumpaatur

fumpatur.

& actus?

j

jjb

(

Ex puro corde procedit fru-

i

€us bonz vitz,

J

'il

$. Quantum quis fecerit,qua- Vide, quàm

f

J"

4

fituf: erretug

üjl

248 DE IMITAT!ONE

p

paffim in

æ(hmznd!s

ritur ? (ed ex quanta virtute agnt,

f

non tam fludiosé penfatur

f0j

operibus,

Factum

Si fucrit fortis, dives, pulcher,

penfatur, habilis, vel bonus f'cr:ptor bo-

d

non affe-

nus cantor , bonus laborator, in»

&usaut in- Vc&lgqtur quqm Pauþer fi[ fpl-

[C']th.

Yeb

rituquàm patiens &mms,quam

Yi

devotus & internus , à multis ta»

cetur,

Ti

h

Cortex &

Natura cxtwora hominis re»

pl

foliafpe- — fpicit,gratia ad i mterwra fe cone

€tantut, ra» vertit,

à

dix & me-

pl

D

dulla negli-

. Mlla &equenter fallitur 5 lf'ca in

Deo fperat , utnon decxplatur*

| m

giturs

CAD, XXXII,

| i

ito

JDe abnegatione fui, eo* ab

Ti,

Du

dicatione ommis cupidi-

tatite

Atin

ï*

Sineplena Y.D

lli , nonpotes perfe&am

I'

LF

abnegatio

F

pof!" dete libertatem, nt:

]ior

ne füi aemo

d!fldg

liber.

fi totaliter abnepes temetipfüm.

Amor füi

Comp«diti fünt omnes pro»

V

& propria. prietarii &fui ipfius amatores

l hOCI

voluntas;

cupidt , curiofi ; gyrovagi , qu&e

Tijto

snera fervi-

tus.

rentes femper mollia, non qua

DI

JESU. CHRISTI, fed hoc faepe

ubl p]

fingen:

N

, CHRISTLLIBER IIT. z45

fing,entes.& componentes; quod

Qf

non ftabit,

pu.ü

Peribitenim totumgquod non

Kon

eft ex Deoortum,

AO

"Tene breve & confummatum Vis fam-

d li

verbum : Dimitteomnia, & in- mam rei?

Dimitte

venies omnia : relinque cupidi-

mnia;s &&

t

nem ; & repeties requiem,

inveaies

Hoc meite pertracta : & cum omaia.

yni

impleveris , intelliges omnia,

yilid

2. S. Domine, hoc non eft o- Ardusm

0c;

üh

li

pus unius diei ,nec ludus parvu-

lorum : imoinhoc breviinclu-

W

nl

ditur omnis perfectio Religiofo- -

)

rum.

TU

D. Fili, non debesaverti, nec ced ne di£-

H;Pd:

ftatim dejici, audita via perfecto- fide,

fum

?

H

Enitere fal-

fed magis ad fublimiora

tem adal-

Pene

af

provocati, & ad minusad hzc ex

tiora.

j

(ti])

defiderio fufpirare.

Vtinam fic tecum effet , & ad Exue ame-

j

hoc perveniffes , ut ttii ipfius a- rern tui,

gmlw

aratus ad

mator non effes, fed ad. nutum ?.

einutunm

ii

f

u

meum puré flares , & ejus quem

:

& prxla-

tris : tunc mihi i,

l

T

tiþi prapofui Pa

valdé

/

Lj

2:0 DEIMITATIONE

valdé placeres , & tota vita tua in

gaudio & pace traníiret.

Refignatio-

Adhuc multa habes ad relin-

!

ne proríus

opus eft,

quendum : quanifi mihi ex inte-

gro refignaveris , non acquires

n n I MMSES

quod poftulas.

lj

"epocal. g.

Et coelefti

Suadeotibi,emereà meaurum

ignitum , ut locuples fias , id eft,

T

fapientiaj

cocleftem fapientiam ; omnia in-

fima conculcantem.

Wi

Terrena

W

pofihabita.

Poftpone terrenam fapienti-

am , omnem humanam & pto-

Tio

priam complacentiam,

Tiü

Hl quidem — 3. Dixi, viliora tibi emenda

T

vilis & coa-

tempta , fed

pro pretiofis & altis,in rebus h

l?-

Ti

nihil ea

mantis,

If,

pretiofius,

Nam valdé vilis & parva, ac

N

frequens pzené oblivioni tradita videtur,

i

iüre,fed — vera coeleftis fa

Jaraia mo-

pientia : nor fa-

V

piensalta de f, nec magnificari

Inj

Fibvs,

.

L

quarens in terrà

quàm multi

uj

ore tenus pr&dicant , fed vità

lls

long? diffentiunt : ipfa tamen elt

itü

pretiofa mar

garita, ämultig ab-

condita,

lM

CAP,

ll

H

a

Waf n a ER m

CHRISTLLIBER lII 251

us MP m an

[70

CAP. XXXIII,

De in[flabilitate cordis,e

[

av

de intentione finali ad

Deum babenda.

qui

Y.D.

Ili , noli credere affectui

7

(

tuo ; qui nunceft, citó

mutabitur in aliud.

,,lv!

n*

Quamdià vixeris , mutabili- Nihil con-

tati fubjectus es , etiam nolens ; ftans in vita

?

. prafeati;

l

jó

:

ut modó Ixtus , modó trillis

moó5 pacatus , modó turbatus ;

d

nunc devotus , nunc indeyotus ;

hunc fludiofus , nunc acediofuss

u

Ü

p

nunc gravis , nunc levis invenia-

ris.

PAUB

Sed ffat fuper hac mutabilia Sapiens ia-

fapiens , & bené doctus in fpiri- terim feu

yi

OUU

pius meus

t

u nou,

tu : non attendens , quid in fe

ter figit ia

[

fentiat , vel qua parte flet ventus

Deo, uti

igm

gt

inflabilitatis 5 fed ut tota inten- ultimo &ae,

tio mentis ejus ad debitum & op-

k

m

tatum proficiat finem.

Nam fic poterit unus & idem sola inter

u][liiEI

inconcuffusque permanere , fim- tot n&tus

Per tot aano[fp

plici intentionis oculo ;

L 6

Varios

Ü

252 .DEIMITATIONE

fimplex ia-

vatios eventus ;ad me impratere

tentio,

miffe directo,

2, Quantoautem putior fue-

Sc-

rit intentionis oculus, tantó con-

ftantius inter diverfas. itur pro«

cellas. -

Sed efto

Sed in: multis caligat oculus

l4

cautus, fa»

.

*

ciléeaim

pura intentionis

refpicitur e-

nim cito.in aliqued dele&abile, | W

l

deviatà

.

]

fum'

pszfixo:

quod occurrit.

Ícopo:

. Nam& raró totus liber quia:

hia

invenitur ànzvo propria exqui-

fitionis,.

Um,

ln

Dum fen-

SicJudai olim venerantin Be«

fim fubre-

thaniam ,. ad Martham & Mari-

b

pit amor

m

*

fui cariofi-

?

non propter JESUM tan-

p

tüm ,. fed. & ut Lazarum vide-

F te

$3$, &c,

rent.

T

góAn. 14

Mundandus eft érgo intetis

eí

tionis oculus ,.ut fit fimplex &

TT

rectus, atque ultra omnia.

fmldlu

IU

varia media ad me di«

rigendus.

Pem

Hlvam

lu

x

MX

CAP,

H

vt

CHRISTI, LIBER IIl 25

" ———-——..-—-——..—...—-—.'

J

CAP. XXXIV, ;

ORATIO

d

Quod amanri fapit Deus

Optaztis

yodt

Jfepitis capa

f'tper omnia , &* ompgz.

235 delide,,

at

I5

092ELA $z

YÀSfupey

[ otllïü

X. S.ECce Deus meus, & om-

nia.

&erere Dreo,

(cttt

Quid volo amplius ,

Summa

Vi

ius defiderate pof- omuis feli-

ä: n?»;lid felic

citatis,

bt

O fápidum & dulce verbum 1 P**

d amanti Verbum; non miün-

"p

ünt.

Um; nec ea, qua in mundo

gt

Deus meus, & omnia, Intel-

&l

il

igenti , fatis didum eft: & (z-

p? repetere , jucundum eft a«

T

inanti,

mr

Te fiquidemprafente, jucun-

Per uaum

aiuntomnia:t

j

€ autem abfente, & ia uno

n

aftidiunt canáàk

de

€o funt

u facis cor tranquillum , &

nobis om»

d

pacem ma

nia bona,

gnam , lactitiamque fe-

lvatm,

Tu facis bené fentite de o;nnï- Siae Deo

, üihil diu

"us ; , & inomnibus te]audare

* fapitaue

7Z

(

fi€€ places,

4f4 DE IMITATIONE-

*

Ls Ms o u

lts

nec poteftaliquid fine te diu pla-

cere 5 fcd f debet gratum effe

1 It

]

ben& fapere, oportet gratiam

tuam adeffe , & condimento tu£

| d

gus

fapientiz condiri.

2. Cuitu fapis, quidei t

ecté

péng

imim;

non fapiet?

Etcuitunon fapis;

quid eiad

|d

| "if

j

cunditatem effe poterit?

Sed deficiunt in fapientia tua

. Doteny

Mundi

ilOHs

fapieatibus mun

di fapientes , & qui carnem

non fapit

fapiunt:

quia ibi plurima vani-

Deus;:

liie

tas , & hic mors invenitut.

Sedhis,

Quiautem te

per contemptum

& cátnis mortt

D) Omm

quimun- mundanorum;

N

dum & cat- fcationem fequuntur , vete

api-

Q

nem fafti-

lytee

ditat

entes effe cognofcuntur : quià

de vanitate ad veritatem » de cat

Áj

iritum transferuntur.

T "Btu

nead fp

Ittis-

fapit Deus; & quidqui

Vif

Aut fi quid

Ts

ja creaturis

boni iavenitur in creaturis t*

placet;ad tumad laudem re

ferunt fui cone

Á

Jaudem re-

ferunt Cre-

ditoris,

fUnta fl

Diffimilis tamen , &

mulcum

Ka

M

atoris,

diffimilis fapor creatoris & crea*

W]e (]1

turg , aremnigtis OC tem

!

11$5

CHRISTI, LIBER 1l

Lagg

E*IE/

m ——

j

ris , lucis increatz &lucis illumi«

.

| CM

nata,

a

3. Olux perpetua, cuncdta 'Suf'pir;

xnwm

creata transcendens lumina , fu]- 4d Deum

Buta corufcationem de fublimi P'o Bratia,

X

d

i

Penetrantem omnia cordis mei

intima,

Purifica, l'ætifica » clarifica , &

lu[d [

"

. Vivifica fpiritum meum, cum fuis

at

potentis, ad inhzren

dum tibi ju-

bilofis exceffibus,

lllhm'

m

quando veniet hzc beata &

defi

ii

derabilis hora, ut tuame fà-

nlümïü3

ties prafentia, & (is mihi

in omnibus ?

omni;

u

Quamdiu hoc datum non fue-

,velt 1

'

rit , nec plenum gaudium erit,

jf

4

"

j

- Adhuc ( proh dolor ) vivit i

.

Nam ges-

"

me vetus homo , non eft totus

viadhuec

L

carnis &

crucifixus , non eft perfe&é mor-

fpiritus lite

H

tuus,

a

Ea[ünläl'

Adbuc: Concupiftit fortiter P'emimum

y

contra fpiritum , bella movet in.

, tellina , necre

n

gnumanim pati«

;

f

, Ut effe quietu

m,

Jf

W.

j

A. Sed

3:& DEIMITATION

—À

d

I

BEjal. $8*

4.Sed tu , qui dominaris po»

| f

teflati maris, & motum flu-

Qu

&uum ejus mitigas , exfürge, ad-

pot

juva me.

Diffipa gentes, que bella vo»

D

Pfil.d7.

1üm,

Nec,nii lunt£ conte

reeasin virtute tU.

qeus fuc-

O

flende, quafo , magnalia

0

l]lc'lpf

currat; aC* tn4 , & elorificetur dextera tuaz

w quia non eft fpes alia , nec refu-

Vtad

N1

gium mihi , nifi in te Domine

j

t0i

Deus meus.

LO

N

CAP.XXXV..

lm

uod. non eft. fecuritas à

E

£entatioue ,. im bae

vitá.

N

QUIe

Nunquart 1,D.

Ti , numquam fecurus

Wt

te hic puta.

- es in hac vita, fed quo-

Y

fecurum. - ad vixeris , femper arma fpiritud -

fttri

lia tibifunt neceffaria;

itib

2. Cor, 6.

Inter hoftes verfaris , & àdex-

nsaft(

Ubique

tris &à finiftris impugnaris:

K

pericula,

Si ergó non utetis undique

lben,

fcuto pacientie ,non cris diu ine

vulnere,

Y

LUE

In:

CHRISTI, LIBER III. 277 :

t

i Inf'uþïer, finon ponis cor tuumà. Adverfus

fixe in me , cum- mera voluntate Qu* opus

n

cuncta patiendi propter me, non

cuto pati-

2

entiz,

poteris ardorem iftum fuftinere ,

Til

"

necad palmam pertingere be

at O-

yeti

füm.

lle!

Tl

Opottet te ergó viriliterom- Etforti

[

nia pertranfire, & potenti manu *^imo

(it]

( K

utiadverfus objecta.

Nam vincenti datur manna , 4ec. 2*

r

& torpenti relinquitur multami-

feria,

2,Si quaris in bacvita te« Ergo ne

!

quiem, quomodo tunc pervenies requiem

y

ad eternam requiem?

ic exfpe-

Lj

Ga fed mas

Non ponas te ad multam

is labo-

requiem , fedad magnam pati- rem.

n K

entiam,

Pacem verà

j

[

^ Quare veram pacem, non in demum ia

€0611$,

terris, fed in coelis: non in ho-

r

minibus , nec in cacteris cteatue

tis, fed in Deo folo,

s,&*

il

"]

Pro amore Dei debes omnia

ugüc ae

libenter fubire , labores fcilicet & qo

te Dei

f D

,n,dN

dolores , tentationes, vexatio- libeas pate.

nes anxietates , neceffitates , in- ?

firmi-

2;8 DE IMITATIONE

firmitates , injurias , oblocutio-

| &m

nes,reprehenfiones , humilia-

* fu.

tiones , confufiones , correctio-

nes & defpectiones.

age,j

Sicte Chri-

Hac juvant ad vittutem : hac

Tf

ftianum

probas ;

probantChrifti tironem : hacfa-

E

bricant coeleftem coronam,

ghi

Et ceelefti

Ego reddam mercedem seter«

l

coronadi» nam pro brevi labore, & infini-

gaum.

' f&üm

tam gloriam pro tranfitoria con-

3

fufione.

Erras , fi

3. Putastu, quod femper ha-

visomnia bebjs

ad nutum

pro tua voluntate confola-

(

tiones fpirituales :

habere,

IdneSaa-

Sancti mei non femper babue-

dul

&is quidem runt tales , fed multas gravitates,

contigit,

l

& tentationes varias, magnasque

;

W

defolationes.

t0r)[c,'€

tentati,

Qui varié — Sed patienter fuftinuerunt fe

,

Paticater

in omnibus , & magis confifi

Bom

fünt Deo, quàm fibi : Ícientes

£ulerunt;

FU,

fpefature quia mom fünf C0

ndisna pasfines

gloriz,

bujus temporis , ad futuram gl«

Cj

ii (0

»jam promerendam (Rom. 4.)

Vis tu ftatim habere , quo

ideöpï

miulti poít multas lacrymas

d

CHRISTI, LIBER III, 2 59

xut

& magnos labores vix obtinue-

wl

runt?

T

Exfpecta Dominum, viriliter Ettuage

age, & confortare: noli diffide- Vitiliter:

em:hl

re , noli difcedere : fed corpus &

w:hæi

animam expone conítanter pro

if

gloria Dei,

m"

Deus non

Ego reddam pleniffimé : ego

deerit,

&wfü

tecum ero in omnui tribulatio-

(

neg

CAP, XXXVI,

g

Contra vana. bominum

judicia,

wptfh*L

1. EH 1li , jacta cor tuum firmiter Deo, &

in Domino , & humanum boo; oixug

^

l Qd

g;ll "

ne metuas judicum , ubi t

i

coníciens

conícientia pium reddit & infon- tia» homi-

tem.

num neti-

g

me judicia,

n

$0

Bonum eft & beatum taliter

Felix qui

(

pati, nec hoc erit grave humilip

atitur ia«

jl

l

fl!f

cordi , & Deo magis quäm fibi- fons.

T

ipfi confidenti,

KMV !

Multi multa loquuntut , &

II'E'HR

ideó parva fides eft adhibenda.

uf

Sed

ao DE IMITATIONE

l

'Sed &omnibus ftis effe , non

eft poffibile.

Ote

Omnibus — Etfi Paulus omnibus ftuduit

I

placere im-

bis,

poffibile.

in Domino placere , & omnibus

Tiora

4, Cor. 9«

omnia factus efíE: tamen etiam

jdici

z,Cor.4, ptominimo duxit ; quod ab hu-

Id ne qui- mano die

judicatus fuit,

Qued

dem Pau.

lus potuit,

2, Egit fatis pro aliorum adi»

ficatione & falute, quantum in

nj

Tülofi

feerat & poterat : fed neab aliis

aliquando judicaretur. , vel non

li (

defpicerctur , cohibere n

on po-

tuit.

á

p

Vade Dei

Ideó totum Deo commifit;

Mu

fe judicio

Va

commifit;

qui totum noverat; & patientia

HU

achumilitate, contra ora loquen-

Sq

tium iniquas aut etiam vana a€:

mendoía cogitantium , . atque

Cæhm

Kted

pro libitu fuo queque jadam

tium , fe defendit,

jui;

A. 20,

Etfi fcan-

Refpondit tamen interdum;

dali caufa

ne infirmis ex fua. tacitutnitate

fubiade re. generaretur fcandalum.

fpondit,

3. Quistu, uttimeas à mot-

talihomine ? Hodie eft; &Vcras

non comparet.

Deum

N

CHRISTI, LIBER III. 26r

Á

Deum time , & hominum te;- Deum d.

;ffe,nü

foresnon expavefces.

me,non

homines,

js dul

Quid poteftaliquis in te ver-

bis , aut injuriis

r

?

Quorum

Lonit

Sibi potius;

njuriz te«

nocet, quàm tibi :: nec poterit ciduat ia

w

judicium Dei effugere , quicum- auctorese

Fod D

que eft ille.

b

Tu habe Deum prz otulis ,

qnd

noli contendere verbis

Wt

que-

rulofis,

lii

Quod fi ad prafens tu vide-. Càve ne

. Ui

tis fuccumbere, & confufionem P*' impa*

du

tientiam

pati, quam non meruifti :

I€ perdas co-

indigneris ex hoc , neque

pet ronam à

: cumïï'»

impatientiam minuas coron

am

i

k u

tuam:

yilf

Sed ad me

þpotius refpice in. Et Deorez

u

cclum , qui potens fum eri. ferva viadi-

I 1'

pere ab omni confufione. & i &tàm.

d

juria , &t unicuique redde-

I6 fecundüm opera -

j

a,

"u

fh

yiif

elW

CAP;

J/

262 DE IMITATIONE

|

p

f

CAP. XXXVII,

| pln

De pura es integra ve[.

| ps

gnatione [ai , ad. obtinen-

fis

dam cordis libertatem.

n

tuma

Relinque. t

1e, & inve-

S.Eii, relinque te, & inve-

nies me,

ln

nies Deum.

T0j

Sta fine eledtione , & omni

; n

Q

proprietate 5. & lucraberis fem-

[2

f

Ofïeru

Nam & adjicietur tibi am-

ht pi

Wt ;

plior gratia , flatim ut te refigna-

fofïcu

veris , nec refumpferis,

S. Domine , quoties me re-

d 1

bfltaler

fignabo , & in quibus me relin-

quam?

li

l$t

Da eicor

D, Sempet ,

& omni hora :fi-

Pent:

emaipro. Cut in patvo, fic & in magno

quo

prietate ou- Nihil excipio , fed in omnibus te

tlf

datum.

nudatuminveniri volo.

il

It

Alioquin , quomodo potetis

»

efle meus , & ego tuus; nifi fut-

Tetqn

xisab omni propriá voluntate i*

B te

tus & foris fpoliatus?

pie,

D

Quantó celerius hoc agis, tati*

-

N

CHRISTL LIBER llI. 265 |

—

La

*

Idque ma-

tb meliu; habebis

*

& quantó

turé & ine

!

plenius & fincerius , tantó mihi

l

tegré,

t Y

plus placebis, amplius lucrabe-

T

Ii$,

ii

2. Quidam fe refignant,fed Noa, ut

quidam,;

cum aliqua exceptione,non enim

trepidé &

i

plené Deo confidunt, ideó fibi

iafdelitere

providere fatagunt,

lu

Quidam etíiam. primó totum

jcil

offerunt , fed poílea tentatio-

ne pulíati , ad propria rede-

T

unt , ideó minimé in virtute

i [

proficiunt,

j

Hi ad veram puti cordis li- Sic enim

j

T

bertatem , & jucund familiari- veré liber

tatis mez gratiam , non pertin-

aut familiae

ris Deo

yil

gent ; ni(i integra refignatione ,

nuüquam

& quotidiana íui immolatione

fies.

(j

yto^

prius faCta : fine qua non flat;nec

ftabitunio fruitiva,

j

i

7)

u

5. Dixitibi fepiffhime,& nunc

iterum dico: Relinque te , refi-

U V

u

gna te, & frueris magna interna

PaCC.

.

Datotum prototo:nil quuï-

I65

244 DE IMITATIONE .

Ea quanta

—E

fincerz re-

te ,nil repete t fta puré & il;hæü'

tanter in me, & habebis me.

Tüm

figaationis

commoda ?

Eris liber in corde, & tene-

&mp

brz non conculcabunt te,

$

Ad hoc conare , hoc ora ; hoc

" Huc ergo

q

nitere,ut defidera : ut ab omni proprieta-

Jl [

nudus nu-

UH

s

dum Jefum

te poffis exfpoliari; & nudusnu-

fequaris,

dum Jefum fequi; tibi mori;

mihi aternaliter vivere,

fra

'Tunc deficient omnes vane

phantafie , conturbationes ini-

"htür

quz ,& cutz fuperfluz.

4

Tuncetiam recedet immodes

Qu

ratus cimor, & inordinatus amot

aim

ln

morietut,

T

R |

CAP, XXXVIII.

li

Wt (

ii

Litu

De bonovegimine in exter-

trdin

sls , C recurfa ad Deum

W

àn bertculis.

DN

Omaibus 14 D. Llli , ad. iftud dilïgcntef

| R"R)m

$n rebus fac

tendere debes , ut in ome

fis liber

niloco & a&tione, feu occupatio-

litoq

corde,

E

Mi

ne externa , fis intimus liber

ETH

tuiipfius potens, & fint omnia

j

T

fub te, & tunon füb eis :

t

N

—'CHRISTI ; LIBER III. 245

— ——

i

Y "

Ut fis dominus actionum tua-

j2

rum & rector,non íervus, nec

&t

emptitius j

m

Sed magis exemptus verus- Hoc decet

Ti 1131

que Hebraus , in fortem acflios Dei;

libertatem

tranfiens filiorum

w

ml

Dei:

j tU

Qui flant fuper prarfentia , &

^

fpeculantur eterna:

yti

[

Qui tranfitoria finiftro intu-

Xloml

entur oculo, & dextro coele-

d

ftia:

;

U!

.....

Quos tempotalia non trahunt. Quibus

adinherendum , fed trahunt ipfi

omnia vifte

j

biliafervire

mapis ea ad bené ferviendum:

debent ad

füummüm

i

prout ordinata fant à D:o,

inftitutaà fummo opifice , qui nil bonum,

In omai

inordinatum in fua reliquit crea- :

e

eum

;W

tuta,

.n omni eventu

coaf(ule 5

ji

- 2, Si etiam i

If

flas ; non in apparentia externa,

r

l

necoculo carnali luftiras vifa vel

audita: fed mox in qualibet

Exod, ?2.

0T

y

cauía intras cum Moyfe in. ta-

[

[(

bernaculum , ad confulendum

M

DO-

A

266 DE lelTATIONE

Itaerisin minum : audies nonnumquant

ageudisfe-. divinum refponfum,& rediesin-

licior,

ftrudtus de multis pratentibus

Qu

& futuris,

Sic Moy-

Semper enim Moyfes recur»

| 1J)

fes fecit,

fum habuit ad tabernaculum,

pro dubiis & quaftionibus fol-

bened]

hf

vendis.: fugitque ad orationis

adjutorium , pro periculis &

lat

$]

improbitatibus hominum fuble-

vandis.

1 0m

Sic & tu confugere debés

fatüm,

in cordis tui fecretarium , divi-

1 we

num intentius implorando fuf-

Ui

fragium.

f f

Propterea namque Jo(ue &

Ms

Sed Jofue

emiteas filii Ifrael à Gabaonitis legun-

D

deceptu$ tur decepti: quia os Domini

m

€

prius non interrogaverunt , fed

E Uam

nimium creduli dulcibus fet

um [

fth

monibus , falfà pietate de-

B

lufi funt.

gllla E

"lnt du

968

Edauud

æ.

Nor

'llmmm

CAP.

-

p : CHRISTLLIBER III. 267

m

d

CAP, XXXIX.

]i

i

Á

. Quod bomo non fit impor-

FUDnUs in negotits,

duy

1. D, LiIli , committe mihifem.- Deo res

tuas come«

TOb

per caufam tuam , ego

mitte,

bené difponam in tempore fuo.

l

il

[

(u

Exípecta ordinationem meam,

li

1

& fenties inde profe&um.

$. Domine , fatis libenter ti- Nam he.

il

minis iadue«

i omnes res committo 5 quia

ria noa

parum

u Ct

poteft cogit.atio mea pro-

fufficit,

juty"

ficere,

Utinam non multum adhzre-

)mlld5 ]

rem füturis eventibus, fed ad be-

J

neplacitum tüum incunctanter

meofferrem!

i lï

(5

2. D. Fili , fepé homo rem

aliquam

vehementer

agitat ,

w

Et affectus

quam defiderat : fed cum ad eam

ejus vatia-

j

at

pervenetit , aliter fentire incipit :

biles,

quia affectiones circa idem , non

funt durabiles 5 fed magisde uno

adaliud impellunt.

Non eft ergó minimum;etiam

in minimis feipfumrelinquere. — ,

M 2

3.V€-

ii 8* DE IMITATIONE

Verus pro-

fe&tus in

3. Verus profectus hominis,

]U&l

e(t abnegatio fuiipfius : & ho-

f

abnegatio-

mo abnegatus , valdé liber eft &

ne fui,

fecurus.

li

Sed ei dz-

Sed antiquus hoflis , omnibus

hif

moninfidi bonis adverfans , à tentatione

atur,

g

non ceífat: fed die noctuque

li

! dg

graves molitur infidias , f1 forté

fthidy

in laqueum deceptionis poffit

hm

Mattb, 26,

pracipitare incautum.,

DO

Vigilate C orate , dicit Domi-

Wlpr I

nus,4t 5on intretds in tentatite

J

98n.

[

k

'n"maf

CAP. XL.

ORATIO

ii

"A bjicientis

M

Q

fe o

749

Quod bomo nibil boni eX

Deo,

iemm

zem illiglo-

& em-. febabet , c denullo glo-

t

riam debe-

viari poteff.

Ti

3 Pr

vi profiten- 1,$. [ XOmine , quid eft. huty

D]

lum

7

quod memor es ejus : at

Ü

Pfal g.

filius bominis, quia vifitas eum?

Tütqre

Quid promeruit homo , Ut

&t

dates illi gratiam tuam ?

mm Ub]

Agnofce

Domine, quid poffum cofe

te omni

queri , 1 me deferis

LT

P

aut quid

um

lf

jolte

[

CHRISTI, LIBER IIT, 269

äl

m

ha

jufté obtendere poffum ;"

quod gratia iadj

TU

peto, non feceris ?

gnum;

d.

erté hoc in ver

itate COgitare Ethiac

poffum,

dicere :

Domine ni- Profundé re

[

hil füm , nihil potfü

m nihil bonj £9?ram Deo

t

€ex me habeo

2

umilia, -

ed in omni-

1

i

bus deficio , & ad

tendo.

üihil femper

TEU

of

Etnifià te fuero adjutus, &

!

interius informatus » totus effi-

i«

]u

cior tepidus & diffolutn

2,

j

ld

u autem, Domine, fem-

peripfe

Pfhl. ror;

€5; & permanes in ster-

Deus fem.

num ,

er idem:

anct

femper bonus, juftus &

,

Us, bené , jufté j ac fanclé a-

-

Bensomnia, & dií

ponens in fa.

j

pientia,

/

/

J/

!

!

ed'ego, qui ad defe&tum fum

magis pronus

quàmadprofedü, Athomo

í

!

l.

, non fum fem

mutabilis

[

j

per i uno (latu per-

ï

[

h

J

; durans : qui

a

& labilis ;

,

!

/

]

;

[

;:

me.

eptem tempora

:

,

l

)

Í

j

, mutantur füper

i

erumtamen citó melius fit, I.Q""" fa-

J

] cüm tibi placuerit, & manum 9* conür-

l

mat diviaa

, Porrexeris adjutricem : quia tu

]

Á

grátia ;

g

olus fine humano fuffragio po-

j

terig

:

ATIONE

270 12

——

E IMIT

y

teris auxiliari , & in tantum cone

W

firma

re , ut vultus meus amplius

li

in diverfa non mutetur »

fed inte

uno cor meum convertatur ,

f

quicícat.

li

fibené fciren; om-

Tanto eti-

3. UHde,

Nit

am faci-

nem humanam con

folationem

lius, quo

abjicere;

fivà propter devotio-

!

u

magis CO1- nem a.dipi(cendam $

fiv& proptet

folatio tet

I'[C-

l

neceffitatem , quà compello

rena refpui-

fthomojqui | "*

tur.

uzrete , quia non

E

meconfoletur :

tb degratia , T

'Tunc poffem mer

tua fperare , & de dono nové

]

coníolationis exulta

re.

Iior

unde totum

, Gratias tibi ;

hibené "x

venit , quotiefcumque mi

I)

fuccedit,

& nihilqm hi

Ego autem vanitas

1n-

T

aríte te , inconftans homo

| Q

firmus.

In Deo,

loriati»|

Unde ergo poffum 8

t

iaque folo, aut cur app

eto reputari.

gloriare.

d de nihilo?

ho

DT

Numqui

vaniffimum eft.

(

ml

Noninte

Verb inanis gloria ;

eltis

p

N

. CHRISTLLIBER II 27

tv

peftis ; vanitas maxima : quia à ipfo,nec ul-

vera trahit gloria , & coele(ti fpo- la creatura.

sd

[

liat gratia,

f,[fu

T

1

Dum enim homo complacet Nam f

fibi ,. difplicet tibi: dum inhiat complaces

difpliv

laudibus humanis,

privatur veris ib

eo.

(it

d

virtutibus.

Í

l

Jj

f« Eft autem . vera gloria & Atv;ra

T

exultatio fancta, gloriari in te , gloría; ia

[i

(f*

&non in fe: gaudere in nomine iioglüïïa*

tuo , non in propriavirtute, nec

j

in aliqua creatura deleclari , nifi

propter te,

"L

Laudetur nomen tüüm, non

T

meum: magnificetur opustuum,

yfe

non meum : benedicatur nomen

u

fanctum tuum , nihil mihi au-

tem attribuatur de laudibus ho

d

z

minum,

m*ö

Tu gloria mea , tu exultatio

m:[lDn

Cordis mei.

Integloriabor & exultabo to-

)

J

tà die; pro me autem nihil , nifi

J

j

ininfirmitatibus meis.

J

nlh

6. Quarant Judai gloriam , 7,,,, j

E

4

qua

g[ülü !

271 DE IMITATIONE——

q

qu& ab invicem eft: ego hanc te-

quiram, quz à folo Deo eft,

«

Gloria

Omnis quidem gloria humae

human? — pa, omnis honortemporalis,om-

H

mera vàül- ic j]tirudo mundana , aterng

ml

ICUA

loriz tue comparata , vanitas

eft & (tultitia,

fufj

O veritas mea & mifericordia

lus

mea, Deus meus , Trinitas bea»

ta j tibi folilaus,honor, virtus,&

10

gloria, per infinita feculorumfe-

f&

cula,

pun

CAP. XLI

1 imf.'

De contemptu omnis tem-

; biri

oralis bonorir.

D

Ne zgré !-D.F

Ili , noli tibi attrahere; lt

feras con-

videas alios honorari &

temniib elevari , teautem defpici & hu-

hominibus, miliari,

d

Erige cor tuum ad me in co

lum, & non contriftabit te con*

A

temptus hominum in terris,

S, Domine,in coecitate fumus,

ptet

& vanitate citó feducimur.

| itfl

Nec reputa

Si re&é meinfpicio, numquam

$

iajuriam, g

ihi fa&ta eft injuria db aliqua

Bty

crea*

, CHRISTI, LIBER II 273

a m

u

creaturá , unde nec jutt

& habeo

)üo

conqueri adverfum te,

hyti

2. Quiaautem frequenter &

]st

graviter peccavi tibi, merito ar-

quil

imatur contra me omnis creatura,

u)

Mihiigitur jufté debetur con- Quid eaim

tibi autem P*ccatis

fufio & contemptus ;

]

laus , honor & gloria,

tuisdeberug

nifi coafu-

"

Etnifi me ad hoc przparave-

fio ?

iti

r0» quod velim libenter ab omni

fj

creatura defpici & relinqui, atque

penitus nihil videri , non poíi

um cw etiam

interius pacificari & ftabiliri, nec ulero te

u

Ípiritualiter illuminari , neque (übmittes.

plené tibi uniri,

/

ii

n

CAP. XLII.

J*

J

D)uod pax non ef? ponenda

in bominibus.

((])

1.D.Elli,( ponis pacem tuam Cavepa-

li [

cum aliqua perfona, pro- cem in ho-

at

mine mot-

n

pter tuum fencire & convivere,

tali ponas.

1[6!

inftabilis eris & implicatus.

h

Sed (irecurfum habesadfem- . SediaDeo

j

per viventem & manentem veri- immutabili

j

[

Mj

tatem;

TATIONE

274 D—E IMI

M

—— —

tatem , non contri(tabit amicus

li

fecedens aut moriens.

M

In me debet amici dilectio fla-

[

te ; & propterme diligendus eft,

quiíquis tibi bonus vifüs e(t, &

[

multum charus in hac vita.

Tij

Sine quo

Sineme non valet , nec dura-

non eft ve- bit amicitia : nec ell vera &

Tts

ra aut ftabi-

C

E

munda dilectio, quam ego non

lis amicitia;

copulo.

Ica mortuus debes effe talibus

C

affe&tionibus diledtorum homi-

Vna

num , ut ( quantum ad te perti-

Xmgc

net ) fine omni humano optares

effe confortio.

hi

"Tanto homo Deo magis ap»

t

Cui etiam

Ya

tanto fies

propinquat , quantoab omni fo»

propior, - ]atio terreno longius recedit,

quoà hu-

'Tantó etiam altius.ad Deum

(

mano fola-

tio alie-

afcendit, quantó profundius in

fiior.

fedeftendit, & plus (ibiipfi vi

1

. lefcit.

Nihil bo-

2, Qui autem fibi aliquid bo-

j m

ni tibi ipf

niattribuit, gratiam Dei in 16

| Du

atiribue.

venireimpedit : quia gratiaSpi-

L

ritos

N

t

L

*(EHRISTL LIBER 1II. 27;

a t t

ritus G;A&i, coz bumile

femper

quarit,

d

Si (cires, te perfecté annihilare, Siab amo-

atque ab omni creáto amore eva- ! creato

cor eva-

Wlh'

cuate, tunc deberem in te cum

cues,

n

magna gratia emanare,

Quandotu reípicisad creatu- — Capax eris

r äh'

[

ras, fübtrahitur tibi a

Creatoris.

Ípectus ?;;ï"æ gra-

qi

Difce te in omnibus propter

Creatorem vincere , tunc ad di-

vinam valebis cognitionem per-

tingere,

d [

Omnis e«

J

Quantumcumque modicum

niminor-

fit ; f inordinaté diligitur & re-

dinatus a«

fpicitur, retardat à iummo, &« oreft o.

| mig':S

vitiaté

bex influ-

p

xu5 divini,

CAP. XLIII. -

"

J

Contra vanam c* fecula-

I

)füm('

rem fiientiam.

lli, non te moveant pul-

Nc fpecta

f

i.D.F

in verbis

chra & fubtilia homi-

hominum

j

numdicta. Non enim eff regnuim clegaotiam;

Dei -in fermone , fed in ir- i Cor Q

p

tüte.

güt

M é Atten-

4

276 DE IMIT:ATïONE

Sedpo-

Attende verba mea , quä cot-

tiusverbi daaccendunt, & mentesillumi-

Dei effica-

€iam,

nant: inducunt compunclionem,

Q variam ingerunt confolatio-

]

nem.,

[

Numquam ad hoc legas vet-

Ti

bum, ut doctior aut fapientiot

W

Stude ma-poffis videri,

gis morti£-

Stude mortificationi vitiorum;

ab

€ationi

quàm eru-

quia hoc amplius tibi proderit ,

bi

ditioni,

quàm notítia multarum diffici-

A le&ione lium quzftionum,

pun

aneatem re-

2, Cümmulta legeris & co-

-

flectead

Tij

gnoveris ,ad unum femper opor-

Is

primu

?rincipium,

tet redire principium.

f

id e

Ego fum qui doceo hominem

Deum,

fcientiam : & clariorem intelli-

ho

Qui altif-

fimam (ci-

gentiam parvulis tribuo , quàm

m

entiam hu-

ab homine poffit doceri,

Y

imiles citó

Cui ego loquor , citó fapiens

g(

erit , & multum in fpititu

)

AW

äocct.

proficiet,

tetn

Va eis, qui multa curiofa

nor&

Cave cu-

ziofis intea-

ab hominibus inquirunt ;

| ütn,

dere; negle- de via mihi ferviendi parum cu-

| m m(

étis neceffa« rant,

r

Ve

rüs ,

H

N

'-

—

, CHRISTLLIBER Ill 277

quzu?

Veniet tempus , quando ap- Memor fiz

fieadum te

$ iïluf»

-parebit. Magifler magiftrorum

examiai fu«

(lur

CHRISTUS , Dominus Ange-

premi ma-

ylt

lorum, cunctorum auditurus le-

giftri,

&tiones, hoc efl; fingulorum exa-

Saþä. I.

minaturus confcientias,

1, Cor.4,

"t

,

tm

Et tunc fcrutabitur Jerufalem

inlucernis ; & manifeíta erunt

Vid

abícondita tenebratum -

P]

tace-

b

s

buntque argumenta linguarum,

Wt

3. Egofum, qui humilem in Cujusauac

.

puncto elevo mentem

*

ut plu-

quidem fa.

cilis difcie

Qu

res «ternz veritatis capiat ratio-

plina$

nes , quàm Íi quis decem annis

mpil

ftuduitfet in fcholis.

Ego doceo fine flrepitu ver- Ec modus

14

T

borum , fine confufione opinio- doceadi

ub

n

num, (ine faitu honoris , fine pu- uavis;.

gnatione argumentorum.

fl

Ego fum,qui doceo terrena de- Utilifima

i

fpicere , prefentia. faítidire , ae- quoque le-

"

Ciones ; a€

ternà quarere, eternà fapere,ho-

do&rina

[

[

nores fugere , fcandala füfferre,

neceflaria,

j

omnem fpem in me ponere, ex-

(j

trame nil cupere, & íuper omnia

F!LW

ine ardenter amare,

j

7

4.Nam

NÉ

278 DEIMITATIO

——

Hinc & di-

4« Nam quidam ,-amando me

|

fbipulifa- intime , didicit divina , & loque-

apr»

($

cilé mire-

batur mirabilia.

que profi*

ciunt$

Plus profecit in relinquendo

omnia ; quàm in (tudendo fob-

hr

tilia.

que

Singuli

Sed aliis loquot. communia,

Quin

pro capttt

df

fuo docti.

alíis fpecialia: aliquibus in fignis

& figuris dulciter appareo , qui-

N

busdam veró in multó luinine re

1

$)

velo myfteria.

(0 V[C

Una vox librorum , fed non

A

Librorsm

una vox,

omnes zqué informat ; quiain-

!

lm

fed nonea- tus fum doctor veritatis , fcruta-

Ifmpo

dem vis;

tor cordis , cogitationum intel-

ob loquea-

le&or ,actionum promotor; di«

* dtr

tem intus

V

veritatem.. flribuens fingulis, (icut dignum

ET

judicavero.

&

!

-

CAP. XLIV.

E

De non attrabendo fili

Vg

vEs eXtevwV6fo

ts

Jn multis

1. D.

Ili, in multis oportet te

E ex,t

£fto qua(i

effe infcium , & aftima-

IE[]l

suortuus,

ne(ícius & re te tanquam mortuum (upeï

65l 6.

terram , & cui totüs mundus ctu-

cifixus fit,

Mu

N

Y ——CIfJRïSTI,LIBER Ill. 275

"P

p

Multa .etiam. oportet. furdá

h

(

aute pertranfire , & qua tuz pa-

cis funt magis cogitare,

nqm'

Utilius eft oculos à rebus dif- suo quem-

jj

plicentíbus avertere, & unicui- que permit-

te judicio

que fuum f[éntire relinquere ,

quàm contentiofis. fermonibus

potius;

n

quàm perti-

»laï"l

defervire.

nacius coa«

fU

Si bené fteteris cum Deo , & teadas,

ejus judicium adfpexeris ; facilius

J

J,iff

te victum portabis,

Mil

2.$. O Domine;quousque ve- Damnum

"

nimus ? Ecce damnum deflerur '&?porale

enemuss,

T

temporale , pro modico qua!lu f.

rituale

u

laboratur & curritur, & fpiritua- aegligimus;

J

le detrimentum in -oblivionem

n

n

tranfit , & vix feró reditur,

Quod parum vel nihil pro- Mixima :

deminimis,

deft , attenditur5. & quod fum-

^

enter

de maxim-

mé neceffarium eft, negli

,

mis miui»

"

pretericur

^

quia totus

j

OfflO ma cura e(t.

h

ad externa defluit ; &nifi citó

qr

refipifcat ; libens in exte-

u

rioribus jacet.

j

"d

CAP.

ago DEIMITATIONE -

as IBEED

—'(.:

CAP, XLV.

dit

lio)

«Ouod omnium non est cre-

dendum : €* de fcili

lapfa «verborum.

ht

Tif

Pfal. gg

I,

A snibi auxilium Domine

W

de tribulattone , quia -

WUR

na [alus bominit, -

lt

Hominum

Quàm fzp? ibi non inveni fi

fallax & lu- dem , ubi me habere putavi?

brica &ides,

Qli:

