tit : Quibus fufcepcis , para te

At

ad ambulandum.

Ambulas, fi

"

eum videre defideras ; fi ei place-

( u

^ré contendiss fiinferioribus ab-

I['

it)

renuncias 5 Í1 ejus amore agis,

um

quicquid agendum vel dimitten-

dum fuerit,

y P

: Nonenimtueum príus que-

[uud

rerepoffes, nifi & ipfe te prius

u

quefiffet, & fan&lain te defideria

fufcitaffet.

yn

Siquidem languet illa anima,

n

qi

non amote, fed tedio perniciofoy

quz aterniSolis non fuerit irra-

N

diata calore.

TT LL

j

Sed fi auftro fuaviter flante, à

J

mhn

Ji

frigote fuerit refoluta & moero-

16 j..tunc mox eeftuareincipit prae

Í

V

, lmmm

ad in-

dcgdcrio infpirati luminis

r

Come

£43 SOLILOQUIUM

j

fat

comprehenfe arcanum divini-

ttd;

tatis.

det,

ui folis

3. O veri Solisatdor immen-

$inftar ac-

us, quottunc in amánte parturis

4

lttto

cendit & — ze(tus ! Solvis triftitize tenebras,

Ti

recreat ani- &r |aboriofas actiones in nihilum

s;nam,

lii

muüutas,

Longosannos diesque

tti

paupertatis , uno fimpliciillapfu

nive

abundeé confolaris,

O triflium medicina, Ó et-

Wtn

rantium & quarentium fulpida

|

L qu

L

lucerna! Tujugiter mihi mica;

|

tu manfionem in me para, donec

|

mi qul'

|Piip d

illucefcat lux perpetua,

^O quàm dulcis & jucundaerit

N

A te

tuaptafentia, quando ex fola te

nui memoria, tanta prodeunt o*

Ton,

lneg

latia!

- Quàm libenter me poffum ad

anp

Á

lts

teconvertere; quàm liberéom-

nibus renunciate , ut tuà gratiá

merear confolari Y

Non enimdifficileerit anima

ü(æ[fen

cupienti tuam cernere faciem,

LT

"hldülc

prafentium fe oblectatione nu-

V

nterius

dar;,—cüm jam majorem i

fentiaty

i

ANIM £..

623

lüäld

MUMUSUHPMNEMDRA, Mte i

(ii

fentiat, aut in proximo fibilargi-

endam;

éXet,

fiducialiter abs te expe-

titi

4« Praterea nullus infïpien- Nec diu fi«

g

[enf tj

ter cogitans putet , quod tu ani- nit eam

mam tibi devotam, diu inconfo. ^?^folatios

ul

ni$ CXPCI'-

ylin

latamrelinques ; vel quodparva

tem;

J

recipiet charismata gratiz , pro

univerfis victoriis naturz;3. quia

necin qualitate , . necin füavitae

fl

[j

ts quantitate , poterit unquam

"

j

tuz ccelefti confolationi compa-

rari qualiscumque terrena dele-

fl ii

atio, & undecumque concepta,

Studeas ergo,fidelis anima,ta-

" l

lem te exhibere Chrifto coelefti

p

Sponfo, ut ejus gratiá & confola-

Vr

tione digna femper exiftass: quia

per ipfüm & in ipfo.copiofiffimà

;

reperies, quod tein quavis anxie-

li

te pofitam confoletur;

qi

Quantó frequentius ad ipfum Idque eo

accefferis , ejusque lateri vici« magis, que

df

propius ad-

nius tuum applicueris , tantó

hzferitdilee

f

tibi dulcior &

&o

j

Jucundlor appa-

&

r?bit. v

T d

Quod

j

;

624 SOLILOQUIUM .

Ib

f',ngd fi te fubtraxeris , tu fola

detrimentum patieriss ille au»

ts

tian

tem.in fuá pulchritudine perma-

nens , nil trifte fentiet nec mo—

L

leftum.

i'lic

'Tu illius bonitate eges ,

nullius. Ideó tu beatior ex ipfo

] ng

fieri potes; il

e ex tuo profedtu

Solus eft, quifibi

non poteít.

fufficit; 'fo

lus cui nihil addi mi

p

h;

nuivé poteft.

Ejusgratiafunt , quacunque

D

funt, qu&cunque vivunt, fenti-

me,ex(

unt , &intelligunt, Metitó et-

q ?

Ut x]'l

gb omniáquee creata funt; ipfum

ag

Jaudando benedicunt.

anor

S

$. O fi poffem fufficientet

Ti D

eum enarrare tibi & explicare,

um libenter id agerem! Sed

DCUS l

quod ineffabilejeft, ficut eü,efïaþi

prohibetur,

lm) 1

d inexcdgitabile;

0n«

Similiter quo

fertur , nulla cogitationevel voce

£0 [

vereé formatut.

"Ubefc

Etcümitafitjcogitatamen in-

Tili

to.

terim humano more de Crea

WOWH

I6

WL

ANIME,

62f

,-/

i,

re; babendo memoriam fuavita-

)

:il

tis ejus pro folatio,donec pra'fen-

tiam vultus fui tibi oflendat in

ts

m

I'cg-n O.

CAP. XX.

qui

De gemitu anime ex dila-

(

ora

0 Yi

tione eloria.

yl

"m

E

Go dixiin exceffa mentis mee, Pfal, 2o.

ml adül

P

rojectus um 4 face oculorum

fuorum,

Percuffum eft. cor meum intra

quæluf

vw][, k

me,ex dilatione gloriz tue, Lo.

(

quarergó, & confabulaborcum

ye

[

hf

amaritudine anima mez,

Vis

amoris tui dicere ine compellit;

g

nec patitur tibi aliquid abfícondi.

Quid igitur referam ?. Ecce,

[d

PR

l V

gt

Deus meus, ím pace amaritudo Ia. g8.

tnea amarisfima, — Quinonintel-

J

ligit, nefcit, quid hac volunt.

Non ego;ficfed (cio & fentio,&

2

U

ideó cantare cum Prophetá non

[Oncw o

erubefco,

Tibi Domino Deo meo lo-

u

n

quor,cui omnia funt nota, qui &

d

[Ci-

6:6 SOLILOQUIUM

[

fcire dedifti, & fentire pfb bona

Qu

voluntate tua; ne forté plus glo-

| t

rier, autaftimer aliquid ab in-

jtu

fipiente.

N

Quodetgoá teaccepi, dicere

|tng

pofíum tibi, Et quid opus eft

!Q g

tibi hoc dicere, cum omnia fcias,

4j

nec ullum ex his folatium expe-

& (Qf

€tes? Et quale folatium tibi ve-

Wram

niret, qui es confolatio defolato-

D*mr

rum?

!

of

Ergó mihi tetum prodeffe po-

(U

[i

teft, qui verborum adhuc fola-

L

tioindigeo ; ut fermonibus bo-

lif

nis & dulcibus excitem affectum

Wt

meum in te, & faciam refrige-

DN

rum aliquod defolate anim&

i

mea.

Waf

Iadulgere

Etenim cum non poffum te

E

dolori &

gemitibus

videre praefentem, lugebo abfen-

fuave

tem; quia & hocamoris eftindi-

t

amanti,

cium,& dulce fàtis amanti,

Eiï) .lel

Jam fenfus hujus verficuli ap-

l

il

iray

parere incipit, quia de animà -

n

nmiante recle fcribitur, — Quantó

Tntr

enim ardentius aimat 5 quanto-

Iqu

que

—

ii

ancuentuunes um

A NIM £.

P.

——

627

(

que vehementius zterna defide-

[

rat; tantó veracius virtutem hu-

j

jus verficuli in fe vivere fzntit,

Non fünt frigida verba , nifi

,Uf

non amanti;necfurda organa,ni(i

u

cot obturanti.

Scit amans &

o

il

(

flagrans anima : Et totics intra

m

f& concalefcit cor ejus, quoties

MW

ex amore &terna pacis compun-

[

jl

gitur.

Ipfa ergó dicit tibi Domino

Ts

FEM

Deo fuo ; non hominibus,quibus

)

W

ignota effe cupit.

nibi

Etfi hominibus aliquando lo-

quitur, hoctamen foris eft, quod

t

Ym [

illiaudiunt: Tibiquicquid dicit,

A

intus dicit, & amando magis

lt il

quàm fonando.

j

((

Ecie (ait) im pace. amaritudo

qmea amaris[mia,

Ac fi confitea-

*Cbo D

[i

tür: Poftquam ad pacem men-

yise

tis telargiente, redii, magis mi-

higrave effe incipit fallax ftatus

(

]^

mundi, Video enim in bac pace;

(

[

l

quantum disjungor à fufna pace,

j

Etquidem prius occupata de-

H

2

fide-

3»

6:8 SOLILOQUIUM

—— —

Mensctmmeper u

Ín pace. & fideriis tertenis, & variis com-

[

tranquilli-

ftre

tate mentis

mota paffionibus, plurimum im-

homo ma-

pediebarab interioribus meis, &

i

ximé tevre- per confequens à contemplatione

Pt

aa faftidit, coeleftium, pro quibus anxie ge-

gt

€oeleftia ,

mere debui 5 f&d minimé potui,

ROT

appetit,

quia fenfum interni doloris , per

Ti(fe I;

incuriam perdidi,

;

fünfl

Jam veró fublatis inanium co»

EVi*.

gitationum tumultibus , in pace

r

0b

mentis aliquantulum refideo; '& |

|

lt

toto cordis defiderio trahor a

|

(bis

füperna, & amplius plangos quia uj

bonis coeleftibus non fruor, jj

quàm prius plangebam , cum | [;,

mundi malis cruciarer,

2, Eftergo amaritudo animz. ,

rüïl

mez in hoc mundo degere ; !u L

peccati farcinà incedere,

e [fmc

hac mihiamariffima fit, cumptO i,

poffe meo recolle&tis in unumat jj

&

fe&libus, bona jam cordis p4t* u.

potior , atque totis medullisin

amplexus eternze pacis commo j;., ,

veor; &tamen propter mortat- me,,

tatis mez vinculum,apprehen

q ili

re impedior,

à

l

um

I

ANIMJZ.

| 619

ï

j

Ideóque ad te cum gemitu cla-

w» marecompellor, &dico : I»fe

ehx Rümo 79

a egobomo, quk me liberabit d

€tor-

d

pore imort& bujm? Non fentio

sä[uïïï,ïï

gravius onus, quàm diutius pere-

n

grinatiàte in feculo; quia ina-

XOHM !

more laborans , nullam praterte

confolationem requiro,

U

Evidentiffima namque come

f Ó

probatione didici, non poffe ani-

j

"

W

maim meam bonis fatiari przfen»

( o^

[

tibus, nec veram adipifci beati-

px

M

o

, tudinem, nifi tibi conjuncta coe-

leftem acceperit manfionem,

y P

dbiti

Licet enim exceffivé amet, Anima'non

d

flagret , & contempletur fita i ^tiàtun

"

€orpore; infatiabilis tamen per-

quousque

riu

mortali

wdi

v

Aeverat ejus affectus, nifi depo-

corpori fo»

$ |

(

jj

fito corpore.

Idcircó in adep- eiatur-

fl

(

tionefummiboni, &inlumine

jell

p

vultus tui, finis ejus confum-

matur.

3. ORexcodli, füummeama- Sufpiria

( meü

y

biliss ó dile&e mi , pulcherri- 9jusad fum-

mi

oni

me, totus defiderabilis,

Quan-

mpterü(*

fruitionem,

r

do adimplebis me letitia, cum

lj

J

vul«

Dd 3

£j9 SOLILOQUIUM

vultu tuo? (äand-bfat'iabis om- !

1 t

ne defiderium meum fonte pet-

enni?

| 4

jf

Sitivitinteanima mea, & mul-

| Qd

tipliciteraffligitur te non adepto»

Quamdiu in tertis vivo ,

te

| i

| Unpi

nondum video, trifte eft mihi

omne, quod cerno.

fünf

lts

Intantum calefcit cor meum;

utnon modoó femel, fed fedulo in

D

H 8

P/alma1.

exceffu meodicam: Quando "vte

Qlil

nian , C* apparebo. ante. fatiein

Dei mei?

JCl')'m:'

Crefcitadhucamor , &defi-

Àij

derium amplius ignefcit,ita ut fle-

b

lo

1e die noctuque non ceffem, dum

cogito per fingulos dies , ubie

le'

Deus meus?

tlj

Amanti namque dulce eft

U? VO[

pro te flere , dum quod de-

Ti

fiderat. non poteft habere: Sed

h

ifnoris

oportet utique exped*tarek &

carere,

Amni

Exhis fletibus magis pafcitur

ls

& confortatur amans anima,

,&10 u

quàm fi haberct omnia terrena,

p

am

m

ANIME,

621

Jl

n

f

Ut

Nam fiilla diligeret; pro te nulla-

tenus fleret,

a

4« O quàm beata & tibi

P]f' Lacrymas

æ)&r

cita fufio talium lacrymarum

*I*rum frg-

d

quidem fecularium gaudiorum &us;

J

0)&

actemporalium cupiditatum per-

emptrices funt , & cocleftium

TO

confolationum devota impetra-

M

ttices,

gt

N

Proptereà fpecialium devoto-

TU

il

ul

rum & folümmodó amantium

eftifte profluvius tam fanctarum

i

;

lacrymarum,

, a

À lia ratio lacrymarum his; qui DuplicesTa.

miferà neceffitate conftringun.

crymz;care

j

tur,

nales,&Spi.

d

«

Ille, quia morbidus eft:

tituales,

jf

T

ifle, quia oppreffus e(t: Alius,

quia injuríam patitur j alius,quia

(

ulce

fuz. voluntati contraitur, non-.

nunquam lacrymatur.

j quo

Sola tu anima devota divini

Quales la-

xäbue j

amoris lacrymas fundis ;

i

Procrymz pio*

p

damnis autem temporalibus &rum.

caufis tranfitoriis, vero Dei ju-

r

a

dicio te fubmitüs & gratias

p

agis,

j

"TA

Dd 4

Ne-

N

IUM.

pÓ

611 SOLILOQU

Cumemmumeur. sanu

B

Neemo tamen indevotus,velut

| dur

infipientem aut impatientem te

| pt

judicet , audiens te flentem; quia

Qu

lacrymz ifte non gravant, fed

Jro

recreant: Non maculant, fedla-

r

vant: Necoculisofficiunt; qu&

l

Il

oculos cordis puriores reddere

| &j

confueverunt.

tl

Sentiantaliidete, quodvo-

|

lunt, non poffam ego aliud, nifi

jN

:

bené detefentire, nam & conli-

D7

mili opto fletu potari.

n

f* 4 Si (inquit

) mecum op-

i f"irituf

tas lacrymari, poteris & confola-

( n

Il.

Utinam eífet anima tua pro

|

A

animamea, nunquam ignorates,

dium (

uod fentio.

qnifs l

Ego fcio,cui credidi, & certus

iil

füm; quia facilius eft negare, coe-

| Qndo

lum &terram effe, quàm Dcum

P ii

non effe.

0b

Et ftio quidem ipfum effe bo-

dj

num anima mez , & nunquam

Ui

me beatam ficti pofie, fine ejus

perfectà contemplatione.

f]ïamoï

UDDI n

Cujus contemplatio quia nece

um

j

ANIM £,

633

o

W

Q

dum mihi collata:aü, neque per; Piarum la«

A

petuéfirmata, nimirum plango, crymarum

Mi

quod tantá felicitate privor; quod **l*

At

proprià infirmitate fic gravor, ut

"7

lucem illam fufferre non valeam,

j f

& quod tam exigui momenti (it,

u

& nebula tectum , quicquid de

coelefti glorià meditor.

l

qllüul

6, Quaptopter plan&tam fe- P/ilsar,

g](üd)

pégeminoprocantus &dum di-

j

eitur mibiper frngulos dies , ubi eff

Deu tuu? Magis compungitur

vt

fpiritus meus.

j

(

. Penfo enim füfpensé : Ubi eft

j r

bonum meum,& perfectum gau«

dium cordismei? lbi pax & re-

quies vera? Ubi hecomniainef-

&h &[5.

fabiliabona, nifiin Deo meo? Et

negl(-iv k

quando his perfungar, nifi ei (ine

luäm Ü

medio fuero conjun&ta? Et quan-

do ibi ero? Credo, fpero/fed non

j

poífideo.

f

Ubi eft ergo Deus meus,quem Gemitus &

f

D

ficamo, & nondum video, cujus f:fpiria aai-

amor me toties vuinerat 5 abíen- ?s pis.

1(O

vl]?"

tià

Dd;

6j4 SOLILOQUIUM

tia contriftats fed & vifitatio non-

nunquam recreat ?

Ubi eft Deus meus , quem fe-

melvidiffe , eftomnia didiciffe?

Ubie(t Deus meus , in quem cor

meum & caro mea exultare jugi-

ht

ter concupifcit ?

Ubie(t Deus meus , proquo

hag

tot fuü(tineo labores & dolores?

lt

Cujus memoria dulcis, fedpra-

| fs

fentia charior, omnem repellit de

corde morítitiam? Ubi eft fpes

(IO, (u

mea.& tota gloríatio mea ? Non-

n

o

ne in te Deus meus, falutate yul-

tus mei ?

'H;?Jice;

SEd(

Oftende mihi gloriam tuam,

Q neavertas faciem tuam àme

LU

BU

ceffabo conqueri.

' Silitigo parum tecum, ne m«

al

properes mihi: Amor enim vehe-

AOn

mens multos mitabiles habet

modos, Expectarecogor, G de»

&m Q

fiderare magis infligor, lic-

(

que duellum amabile

(zmüü

Wïi G(

períeverate

"us

CAP.

Jj

ANIM,

s.

635

o

CAP, XXI.

De memoriá caleftis :

w

patria,

us

D

Omine dilexi decorem domus Pfalm. s g,

tus» C lorum babitationi

It

ia tu&.

&lo-

T

Quàm libenter apud te effem,

ddcr

benénofli Deusmeus: Et quàm

Ri

intimé hoc defidero, non poffum

R

fatisdicere. Nonfolüm hocpe-

to, cum mihi rhale eft, fedetiam

j d J

gv

quantumlibet hic mihi bené fir,

u

g

Optotamen, ut magismihi tecum

effeliceat,

m tufï;

Sed quomodo fatisfiet defide-

tiomeo? Hicmeeffetedet, &

j

oportet; tecum effeliber,& non-

dum licet.

»unh"f:?

Non video;nifi ut patienter di- Animz de-

enfmfïï

lationemiftam feram , & optio- fideraati

yls r

patriam,

nem meamtibirefignem.

,oQOT?.M

Quidenim ? Muffitare volo,

quodnam

j

folatium

cum ficoportetfieri? Abfit.

tmorz,

naülk

multi fiquidem Sancti diu fe fu-

u

ingerunt in.hoc feculo, quo- *

Iu

Ü

Dd 6

"u

6;:4 SOLILOQUIUM .

u

£um tamen corda erant in coelo.

uod íi meam protendere

&l

fi

volueris peregrinátionem , paree

boetiam, quousquetbi placue-

rit,

Verumtamen, utcompla-

' il

citior fitin expectatione fua affe-

l fïüö

€tus effendi tecum,. volointerim

lm

aliquid de manfione ccelefti me-

Vs

ditari tecum.

&l

iNon tamen præf'umo vel mi-

pa

AE

nima illa penetrare gaudia, qu&

i

l,

praparáfti diligenubus tej ie

l

fparfim modicum quid medita-

| llmpw

bor ,unde affectus meus [zpéter«

Id

zenis preffus & infetus iterum

Ieij

N

excitetur, & infpem vite etcr-

f

n fublevetur,

ad

z. O fidiesillailluxiffet, quo

W

cceli gaudia me rapuiffend Quàm

li

&

latustunc effem , & quàm eli«

W

Y

cem me putarem ! quàm tunc uti-

p

que in flabili pace beatus effem:

3!

Nec opus foret inde aliquid in-

vefligare , quando nulla poffent

nün h

fecretalatere.

Sed in, nocte vita mea verfa-

tingit

turj

2

il

ANIME,

637

d

tur ; & ideó non mirandum, fi

na

YR

caligat oculus meus inter nebulas

i

[

gloriz.

Attamen levaBo oculos meos

ii

t

à longe profpeclans ; & falutans

1

fanctam illam civitatem Hierufa- 4206. 41:

lem , quz conftruitur in codlis vi-

d

vis ex lapidibus, A ngelis videlicet

& hominibus fanclis , plena fem-

1l h

perexi(tens in laude & canore ju-

TUM

bilo , Déum fine finelaudando,

j

Eja & eja nunc anima mea , af-

nd [

fumptis defideriorum — pennis

i

u:lx

perge furfum, evola à corporeis

(

W

feníibus , transmigra à vifibilibus

j

u

[nundi figuris , ad habitaculum

anctum Dei, ad Hierufalem no-

y

li

vam pepetuá pace flabilitam;glo-

(40)

riá & honoreé coronatam, & om-

nium bonorum aggregatione

1 qmm

n

perfe&am.

3. Ecce mira & ineffabilia,qua Adumbra-

le M

Senfus tio felicita-

n

rion licet homini loqui.

tis & gloria

| nUH

non capit , intellectus non at-

coeleftis ;

tingit humanus, quàm glorio-

Dd 7

fus

€:8. SOLILOQUIUM -

fus (( DEUSin fari&iis fuis.quàm

?

tis

mirtabilis in majeftate fuá,

Extende cogitatum tuum us-

que in altiffima $ dilata defide-

M

rium tuum in perpetuas aterni-

tüfm

Pfal.6g,

tates , & dic cum Propheta: G/»-

( &

riofa dicta funt de te , Civitas [at-

Yel

& Dei.

Atf

lbi , quicquid defideratur, ha-

h

betur 5 &quicquid habetur,fe-

| friti

curé poffidetur, Ibi videtur Deus

Omy

facie ad faciem clare & fine zenig-

T ut

mate ; nonraptim nec horarie;

Mpf

fed &ine (inelympid&,

fmel

£x confpe-

I

€&u Sanéuf-

Ibi cognofcitur beata & glo-

fimz Triai-

riofa Trinitas & infeparabilis uni-

O

tatis,

tàs , que ab omnibus cctli civi-

h

N

bus adoratur , laudatur & bene-

Dii,

dicitur,

üing

Tbi eft ille unicus dilectus)fin-

Dtte

gulatis , preciofior cunctis opi-

Citeun

bus , thefautus defiderabilis,Do-

Tales

JESU . minus meus JESUS CHRI-

farum

CHRISTI;S'T

US, Ecclefiz Sponíus im-

lbi

€eloff. a.

mortalis , in quo funt omnes the-

h Ttis

fauri fapientie & fcientiz Dei à

du

Íccue

j

ANIMJE.

639

Iu

fculo abíconditi , fed 1p(1a Dea-

7

tis manifefli,

Quf

O quàm jucundi fünt omnes

Sanctiante faciem SanctiSancto-

(

j

rum, qui eft caufa & origo falue

m

tiseorum, Ibienimnonin pro-

verbiis loquitur eis , fed palàm de

T

Patre annunciat eis.

20

Ipfe liber eorum , Verbum in 794:«,1:.

Hbflu'o

priucpio apud Deum , docens de

u

omnibus , & adxmplens omnia

itaut nihil defit eis in glorià. O

yedts

j t

felix fempiterna glona ,quenon

eft de brevi memoria, fed de prz-

fentiá Dei in fplendonbus San.

"

&orum!

iilsu

4 lbieft glonoüff ma Mater Virginis

«

elgaræ,

yl

Dei, perpetua virgo Maria, to-

tam cocleltem curiam perotnang

fpecie & pulchritudine fu$jquam

de&"(»[ '

circumdant & comitantur virgi-

st

nalesturma , tanquam flotes ro-

wwb]lhrn

farum , & hha convallium,

1

Ibi iunt Angcli & Archangeli SS. Ange«

j

Wpunl

d

in fuis ordinibus pofiti , divinis 'orum;

Yil

laudibus alacriter 1ntenti

qUO-

jj

rum

; f;v

640 SOLILOQ[-JIUM

rum alii füpremi , alii medii, alíi

inferiores , fecundürm tres hierat-

Iu

chias funt diftinéti.

Patriatcha-

| 8

rum &Pro-

Ibi funtPatriarche &Prophe-

us

phetarum,

tz,qui de adventu CHRISTI,

i

Spiritu fancto olim repleti pr&

|T

W

cinuerunt ; &nunc ipfum Do-

ftfer

minumJESUM CHRISTUM,

Ttar

regem regum , Deum verum

|

!

cognofcunt , ac inceffabili laude

] Pno

benedicunt.

&tefr

Jam vident oculi ad oculum

AU

redemptorem fuum , quem diü

Ti ]n

exfpectabant ; & toto corde ad-

venite defiderabant.,

Tion l

Ibi funt praclari & omni ve-

i

j

l

Apoftolo-

neratione digniffimi , pracones

füm,

Chrifti Apoftoli & difcipuli Do-

| qu

mini , fanctitate & gratia plenis

| ts

fundatores Catholicz fidei ; fed

lüng

nunc devoti interceffores in €-

li

terná gloriá pro iis, quos in fide

X

genuerunt & inftruxerunt.

mj

$, Joannis

f. lbi precipué fulget vene-

lt

fifr

Baptiftz,

Tütem

S. Petri; &c,

rabilis Baptifta Chrifti Joannes,

uf

amicus Sponfi fpecialis.

3 Enl

Ibi

ANIMJE.

M

641

ii

Ibi Petrus claviget. coeleftiss

Paulus Doctor egregius, Andre

!

as Philippus , Thomas , Jaco-

ff

!

bus & Joannes , cum coeteris A»

a

poftolis & Evangeliftis Ecclefia-

.nþb

[/

rum columnis.-

Horum fidem

p

tenere & exemplar imitari , ad

n

vitam eeternam eft pervenire.

"m

Ibi funt inclyti Mattyres, pro-ss, Martye

l

lil ]k

in rum;

prio fanguine purpurati ,

&ternum cumCHRISTO beati5

A

quotüm I:cet corpora crudeliffi-

qai& s

mé laniarentur , tamen anima

) t

non potuerunt per tormenta à

Chrilto feparati.

E

on

Ibi fünt lucidiffimi Confeffo- ss, Confet-

(g[C

res, qui vitam fecularem contem- forum.

| PUH*

ii

nentes , codefles fieri merue-

Tith r

rünt,

h

(

Ibi funt' magni gloriofiquess. Do&e-

(or

DoGores, per vite fanéte meri- rum;

| qlll):

ld

tum , altius in Dei contemplatio-

gruti

ne fufpen(i , à quibus multi vi-

u

ventem fanclitatis imaginem im

l

u

fuis fcripturis reliquerunt.

j .

lbi

643 SOLILOQUIUM -

$5, Virgi-

Ibi fünt juvenes & virgines,

Til

aum, &c.

T

fenes cum junioribus , nomen

Domini affidué collaudantes; &

quicquid boni ac virtutis- ur-

| d

quam gefferunt , divinz maje-

! dij

flati aflcribentes , femper grati,'

| lt

femper devoti, femper jucundi,

Iur;«

femper & accenfi , nec unquam

t

tent

faftidio preffi, fed jugi contem«

platione in Deum ere&ti,

0

epoc. d.

O quàmgloriofum eft hoc re

[j

gnum, in quo cam Chrifto re-

K y

gnant omnes Sancti , amicti fto-

[

là primá , fécurique de reliquá,

din

Ibi jam fequuntur Agnum ,quo-

V

cunqueierit ; quia nulla fepara-

l

i

tio ab ipfo erit, fed inaternum

Q

| Vg

gaudentes in Domino gaude-

bunt.

T

6. Hac contemplare anima

lg

mea, & füper omnia vifibilia tu-

f lg

am cogitationem fufpende, Veré

ILPcl-rt

locus ifte fan&us eft, & Domi-

Teti

nus eft in eo.

Hic femper pax

V

& gaudium redundant; hic om-

lt

"It

nium bonorum afflientia , om*

niume

ll gt

j

ANIM;E.

643

n

]

niumque malorum perpetua ca-

IUO

il

rentia,

nj

!

O fi poffes modicum quiddam

li

g

de ineffabilibus San&torum gau-

d

diis rapere 5 * unde pereprina- * AU2

Capere, fel

tf

u

tio tua aliquantifper coníolare-

Sapere,

]Uklmv

tur $quia apud me non invenies

w

nifi labores & dolores , impetus

tentationum & luctus feculi,

qui

l

O fi tibi dignetur aliquid in-

[hrt

fpirate fuperni luminis au&tor,

nec vacuam te remittat ad are-

x

rái

IV

!

fcentes efcas meas ; fed fecun-

g

düm divitias füperabundantis

gratiz fuz , ab omnibus materia-

d

d

i

libus formis te purificet & eva-

cuet , ac in abyffum füz aternae

Wmlv

claritatis vel raptim inducat.

j g&u*

Utinam ex illo coelefti fan-

p

&uario formam & exemplar ve-

r

fo

f

1b]11s ^

r& fanctitatis , quam imiteris,

reportes,

Meliora fünt enim

-ndE.

ur

& vetiora exemplaria cocleftium

jl

& confirmatorum , quàm qua

Ti

tertenis demonílrationibus pro-

[ hi;oü

antur,

n

[]

Da

f

644 . SOLILOQUIUM

Da mihi, Domine DEUS,

E

fapere & intelligere , qua fit San-

Nir

étorum perfecla felicitas , non

ex codicibus inde fcriptis , fed

fij

TU

per Spiritum fan&tum , qui docet

Dn

de coeleftibus fecretis , fupra id

etiam quàm poffit humanus at-

(

tingere fenfus.

| i

Da & vitam meam multó fet»

! u

li

ventius ad fpiritualiora elevare

& inter crebra tribulationum

j C0f

pondera, patientize palmam for-

(ttt

titer tenere ; donec foluto cat-

tl

nis debito , ad hanc , quam defi-

h

dcro , beatitudinem , tuá miferi-

tüi,

cordiá valeam pervenire.

tv

[ 4

Vot

CAP. XXII.

L

E

li

De acce[fu ad.sanctuman-

Hfon

&orum JESU M CHRI-

W

&

STUA , Regem

Qu

"Angelorum,

N

li 6

DI

Pfal. 42- T

U es ipfe Rex mem , & Deons

TüHCMUS,

Exurge anima mea, veni; &

fei

n

ANIME, m 64$

j

ingredere in locum tabernaculi ad- Pfal. 41«

r

mirabilis , usque ad domum Dei.

j

Decet namque , ut coeteris o-

j ,[A'

miffis , cum (upplici reverentià

j

nunc procedas , ad falutandum

Dominum noftrum JESUM

lnh l(

CHRISTUM, Salvatorem ac

Redemptorem tuum , qui eít ca-

aT

(j

Á

put omnis principatus & pote«

/

ftatis

*

.

d

gaudiam & corona San-

&orum omnium ; firma fpesac

yot.

7)

certa expectatio cunctorum fi-

delium.

u

at

il

Ipfe eft , qui te fecit & rede- Tituli, elo»

j

mit , ipf& pro te laboravit , cer- 8/2» & be-

ii

neficia

z

tavit , & vicit,

Ipfe eft * a

* Chrifti,ob

vocatus tuus, & propitiatio pt

O qux dignus

peccatis tuis.

à nobis

Ipfe eft confolator tuus, pro- fumme laue

andus,

WW

vifortuus ; & gubernator tuus.

X r, foan, 2,

(

Ipfe eftunicus & (ingularis Dile-

&us tuus , qui pafcitur inter li-

gnu

lia , &inter ubera tua optat com

j

morati.

MD

Quis unquam tibi tanta bona

fecit ? Quistanta charitate te di-

j

v

lexit?

[]

646 SOLILQ

- ——

QUIUM

n

d

i&xit ? Ad hun

E accede 5 huic

| tole

! tolt

te przbe. Aperi ei cor tuum,

enumeracoram illo , quzcunque

)

! Cj

dià celata portá(li,

Nemo tibi melius indicabit

| Df

nec revelabit, quid fpei vel con-

| nj

| Ui

filii fit gerendum in rebus huma-

nis ; quz tot variantur eventibus.

| QUac

ffün

Apud ipfum vota & defideria

Tob.4.

tua , & in ipfo confllia tua perma-

tür

P

neant. Spes hominum fruftra,

ipfe autem eft ftabilimentum p

hr

cis,

J

$d

Ephef. 2,

Per ipfum habebis acceffum 44

Ws hc

Patrem , &cab ipfo omnis gratia

K

lo N

tibi donatur , & virtus amplior

u

infunditut.

»;.(

2. Sive ttifteris , (ive gaudeas,

m

ad ipfüm habeas femper recur-

Em

fum. Ipfefpeculum vitz, iple

V, 8

normajuftitim, Ipfeluxindefi-

mj

ciens anima , amor pudicitiz ,

(

gaudium conftientiz.

j

Vtts t

Mm

Propter ipfum faciliter omnia

delectabilia contemnes 5 proptet

g

ratià

iplum omnia amara &cont

gt

tolera-

| ANI ME,

647

n

D

j

toierabiliora erunt, & placebunt

j

J

tolerata ejusamote.

i

:]»F

Denique ex ipfo , &* per ipfumy Rom, 11.

C inipfofunt omtiis, — Ad ipfum

M

principaliter omnis intentio,

d

[

omnis actio , fermo , lectio,

3

oratio , meditatio , & fpe-

'EBWR

culatio refpicere debent,

Per

Mil

ipfüm tibi falus datur , &prapa-

J

fatur vita zeterna.

!)

^

u

j

Propter ipfum non timebis

j

mori , nec recufàbis vivere ; quia

ejus fidelitati debes credere; nec

WJBI

u

ejus honori vel amori quicquam

praponere. Accede ergo nunc,

nj

g

& gratias age tuo Redemptori,

3. O duldiffime & fuper om- Gretzarum

atlioper-

j fu.

nia amabiliffime JESUL fis devo-

tiffimé falutatus , altiffimé lauda-

quam eles

v

4ns ad

tus , & nunc, & zternaliter ab/Czriftum

vt

omni creatura benedictus.

Sal?ato-

O digniffime JESU, quid ho« "&5

j

jqtl

notis unquam rependam ? Aut

quam gratiarum actionem red«

i

m

dam tibi , qui mihi infinitas mi-

5

m

feticordias exhibuifti?

d

[

ij

Et

$48 SOLILOQUIUM -

p

Etfi aliquiä invenirem , quod

H

tibi donate poffem, nonne tuum

d

effet antequam darem ? Quid er-

[

5 retribuam 2 Parum vel nihil

]i

habeo. Nunquam de nihilofa-

d/,(

crificare poíTum ?

qui

Agnofce

Accipe tamen factificium hu-

l

paupetta-

militatis , paupertatis, & nihil«

T

tem tuameitatismes 5 &(itotum tibiaF

! ült

desu

fctiptum , quidquid mihi impat«

tiri voluifti,

dtpr

Ia vita om-

Dicant & pro me laudes ím-

t

nes coelites

ad Deum

menfas omnes Angelorum cho-

fifi

ti ,tibifemperaf(filtentes.

protelaus

N

dandum,

Dicant, & omnes fpititus u-

J

'tæ,lï

ftorum, alta jubilatione id ipfum

EU

repetentes,

if

4. Sed a

dhuc quid* agam , if

laudem fanctiffimi

M

memoriam &

|

menns

ominis tui ? Maulta deberem

Tf

agere , multis teneor & obligot

D

lg

& vix ad minima fufficio.

Omnia tua

W rältl

Legam igitur de te; JESU m

.

maEkl

&d Chrifti dulciffime

.

Ícribam de te5 can-

gloriam re-

tabo de te

*

5

fer,

cogitabo de te , lo-

- |

Ciu]

quar de te; ogerabor prote»

P

H

t)at

[

l

|

[

ANIMJE

649

—M—'Á.

n

j

tiar pro te, Exultabo in te, lau-

j

dabo te , magnificabo te , glorifi-

t

cabote. Dignéadorabote , quia

i

Deus meus estu, in quem credi-

jl

di,quem amavi , quem quaivi,

quem femper optavi,

QUf

Fac mecum fignum in bono,

i

j

ut videant oculi mei fpeciofum

n

vultumtaum incelo, — Ad pe-

hi

des taoshümiliter me profterno,

deprecans obnoxié tuam clemen-

Ti

tiam cum lacrymis , quatenus

j

ont

mihi mifericors effe digneris.

(5

Scribe nomen meum in libro

Hümi

vitz , necunquam illud deleatur,

ncïö p

quod fan&ta manus tua confcrip-

fit.

l aq)aüï

f Egoinfelix , & SanCctorum

j

meritis valdé diffimilis , de cua

":

r

füperabundanti

prarogativa

n

meritorum confidens , imploto,

A

fh.lül

ut faltem inter infirma & extre-

ma Electorum membra , merear

ji7] ES

f

ld

[

computari,

Et in folis

Jba d; |

Scio , quia non eft talis vita &

Chrifti me.«

h

converíatio mea , ut confidere

"M

Ee

ali-

6;o gouLocLü-IUM

RX

ritis fpem qüid de me ipfo audeam ; fed

pone ;

tota fpes & confolatio mea , in

li,

precio preciofi fanguinis tui con-

! atj

ftat & requiefcit, inquo me tota-

a

liter pono, & ponendum fentio,

Uil

cum omnibus, qu& egi , deliqui,

merui, & omifi,

Bonus fal-

Vide ergó. exiguitatem & in-

€tus infini-

ttm2S*- . dicentiam meam» clementi(fime

!Mq

| tnpg

tx ejus Bo-

JESU ; attendeaffectum cordis

Mn

nitati gra- mei,

quem ad te gero & habeo;

tus eric.

li

non quia ego diguus fum , fed

quia tu benignus es; qui ab in-

ttini

dignis non dedignaris tangi

|

Qul

amati,

l mæ

Terret me impuritas mea; fed

| qm.

iterum me trahit & allicit ad te,

ï;" fi

maxima pietas & humilitastuag

[2

qui non folüm homo fieri , fed e-

lo

tiam pro homine peccatore pati,

nl

mori , & fcpeliri ; in vera charita-

d |

te confen(ifti,

o

Idcóque ad teconfugio , quia

fudg

Lj

nilboniinme invenio, Tufup-

pleprome, quod minus valet vis

,

Ni ggu(

inea perficere,

Mi

é, Tu

!

ANIM E.

—

éru

hi^

&. Ta defiderium mihi tribui-

s

fti, ut te falutarem , laudarem,

.

atque benedicerem

?

quia fpes

n

5

mea tu es , C portio mea iti terra Pfal. r4r.

voiventitme.

. ,d»nH

Defiderium animz mez eft,

"

effe tecum in regno coclorum,

fed quia tempus meum nondum

WH

eft paratum ; expectabo te usque

m

ad vefperam.

hii

Interim hzc mihi fit confola- Cujus me-

in^

J

tioin loco peregrinationis mes, moria nos

J

: folatur ia

|

quod memor fum nominis tu

*

l

hoc exilíio:

;f

& maximz chatitatis tuz

E)

&

quod . prafentem

te

habeo

m

ub

in fide , & Sacramentis Ecde-

|

fig.

jl*

Intolerabile mihi prorfus fo-

(stf L

A

oer

retin.hoc mundo vivere , nifi

fpem haberem in te Domine,

en

u

Nonenim coníentio cum feculo

g

gaudere : & ne (ine confolatio-

tfll

ne & gaudio manerem , in te fta-

0 Tu'

tui gaudium meum ponere,

)

Multum & fpé errarem , &

Ee 2

mul-

j

652 SOLILOQUIUM

multum in cogitationibus flu-

€tuarem, nifi tein memoriamea;

D

&cin imaginatione mea tenerem,

Ráque prx-

Etquia divinitatis tue altitu-

eipué n

humanitate

dinem capere non poffum , nec

.

r

ejus elucer.!

ncorpoream veritatem cormpree

(

endere fufficio , tutius me ad

! n

finctz humanitatis tuz gefta

us

verba converto ; quia hac co-

i

j

gitans , non omninó à divinitate

ht

tua recedo,

füüt?

Gratias tibi JESU bone; dul-

Qu h

cis , & amande , quia frater meus,

bt5

os meum, & caro mea fieri di-

gnatus es,

Gratias & fanctz

Q

AMaria Matri tuz , de cujus vite

A

li

ginali carne , facrofancta corpo-

4 hr

Bu

Tltdt

ris tui membraaffumpfi(ti 5 ac

f

mediante anima rationali , pete

"fe

(

fe&té divinitati adunafti , ut ipfa

non tantüm hominis , fed & Dei

ts

[

Mater digné ac fidelitet ap-

Tün

pelletur.

ld

LT.

uio

CAP.

j

MANïMzE.

655

n E

J i

CAP. XXIII.—

Yut

Deproceffà ad [alutandum

Firginem gloriofam,

-

Stitit regina à dextris tuit,in 4d Bea'am

A

veflitu deaurato, *

V. Irginem

qm

Exercitium

Quamvis nullius fim meriti,

pulchberri-

j

fed multorum delictorum con-

T

mum, vfam

fcius mihi , eft tamen pergrandis

falutatiomis

d

fiducia, pafhotua, Domine Te- dngelica

j

fu , & meritum gloriofz Virginis

eleganter

fancte Z4aria matris tuz,

De

offendens,

*Pfal 44.

Wyd[

quà parumper cogitare nunc li-

Es

(s

bet; & quafo, liceat.

&

Quis enim ego fum , ut aude-

àm propiüs accedere, nifi licen-

tia priüs poftulata ? Scio indi-

j

gnitatem meam , in ejus fingulari

lpl"imïï

Ieverentià non debere apparere,

mgh ;

um

quam nimirum Angeli veneran-

tur cum ftupore, dicentes :

thm Canpt. $.

jl

est ifla , qua aftendit de deferto

J

mund;i Zilicii affluens paradifi ?

Idcircó , ó predulciffima Ma-

Agnofce te

riaj nequaquam mihi convenit,

indignum

tuam gloriam & honorem , tuam ad laudaa-

!

C.

Ee ;

pul-

654. —SiOULO*(lUIUM

dam Virgi-

vulchritudinem. & magnificene

àU.

nem Deipa-

üam coníiderare 5 quoniam ter-

| tio

fam.

rafum & cinrs 5 imó terrá vilior

&t cinere ; quia peccator fum,&

ltn

[

adomne

malum proclivus.

'Tu autem coelo ce

]fior factay

ted

Ti

mundum fub pedibus habes,

ütri

ropter honorem F ii tui , omni

honore digna exillis & reveren-

| i

tià.

Attamen ineffabilis pietas tud;

ntg

lttim

uz omnem cogitatum excedit,

affectum meum a

d te fiepe trahit

Wor

&allicit ; quia tu es utique 'o»

if

f),l»c

lamen defolatorum ; & tu mife-

[

ris peccatoribus libens fubvenire

confuevifti.

Q

mnibvus bo-

lt fer

2. Ego quidem o

nis confolationibus & conforta-

titof

& maxime gratia H

tionibus ,

0

lü tui me egere fentio

, nani

fumu

hfate

meipfum nullatenus juvare ? d.

cio,

| f

Tu autem pii

(fima Matet , i

| kl'am

s atten-

Tütti

meam parvitatem dignari

dere , multis me potts fu

blevare

;M

au-

-

M

ANIM £.

655

t
