quodcumque libuerit : mihi aliud

propnæ

interim nil placet, nec placebit ,

n

nifi tu Deus meus , fpes mea , fa-

d

lus zterna.

itg,

Afpita ;

Non reticebo, nec deprecari

N

donec ob-

ceffabo: donec gratia tua rever-

T

tjneas,

tatur , mihique tu intus loqua-

Bürg

tis,

"xfr

Ecce, adeft,

D.Ecce.ad(am. Ecce,ego ad

H)Sirlef![

quipropé te,quiainvocafli me,. Lacrymz

eft invo-

M

tua , & de(iderium animz tu£

let[gql

caatibus fe

" humiliatio tua & contritio cot-

dis, inclinaverunt me & adduxe-

runtad te.

l 'tto

6.5. Etdixi: Domine, voct

ff

vite ,& defideravi frui te, pata*

tus omnia refpuere propter te«

Ergogra- "Tuenim prior excitalli me; uf

W pex

vifitatio-

fus agpgfce

quære;*em te,

ii

Sis ergó benedictus Domine;

ii

&em ejus;

ui feaifti hanc bonitatem cum

hh

1 ml]]i

fervo tuo, fecundüm multitudi-

"m

nem mifericordig tu&e

ffnlla N dl

ul

p — CHRISTI,LIBER D. :

—

:

mderï

Quid habet ultra dicere fervus ' E humi.

tuus coramte, nifi ut humiliet fe lia te;

gj Valdé ante te , memor femper

a Proprie iniquitatis & vilitatis ?

T

1

on enim eft fimilis tui, ín

cunclis -mirabilibus ^ coeli &

lgcsmw"

terra.

Suntopera tua bona valdé, ju-

Laudaas

judicia &

"Ec[d?ff di

Cia vera , & providentiá tuá te-

beneficia

Buntur univerfa,

Dei.

ts i

us ergo tibi & gloria, 6 Pa-

/,

P

M

, ttisSapientias telaudet & bene-

; dicat os meum , anima mneas, &

a n

j

, €UniCta creata fimul.

,

yarini^

u

CAP. XXII.

ORATIO

Dibina

De recordatione multipli-

benefícia

ngmfl !

cium beneficiorum

£raáto ani-

f

9o recolene

Dei,

i5 ; 65 di-

epm

i a, $,

Peri Domine cor meum

[penfatio-

i

j

À

nem di$i«

in lege tua , & in prace-

aam lau-

, Ptistuis doce me ambulare,

Antis.

a*

Da mihi intelligere volunta-

Beneficia

,Unimïefï'* tem tnam; & a&im magna reve-

Dei gratue

recole;

j rentia ac diligenti confideratio-

ne,

te l

i18 DE IMITATIONE .

p —

ne, beneficia tua » tam in generali

Áis

quàm in fpeciali memorari ; ut

lhj

digné tibi exhinc valeam gyatias

| r

teferre.

| lhfe

Verüm fcio & confiteor, nec

Ét quàm

Qued

fsimpat ^ prominimo punéto me poffe de-

teferendis

gratiis » ag-

bitas gratiarum laudes pe/rf?l-

ttli

Vere,

d

eoíce 5

|

Minor ego fum omnibus bo:

fljor

nis mihi pra(titis: & cum tuam

j

nobilitatem attendo , deficit prz

!E

Plt, (0

magnitudine fpiritus meus,

*Totactean-

'2, Omnia, quz in anima h-

l ]m'l

j

ta font Dei

bemus & corpore , & quacum

| m

in te beucfi- que exterius vel interius , natura-

n

Cia.

liter vel fupernaturaliter poliide-

Vil &

mus , tua funt beneficia, & te be-

Ua

— !

neficium, pium , ac bonum corm*

lt

mendant ,à quo bona cunctaac.

Omm

cepimus.

li ls & I

Etfialius plura , alius paucio*

W

raaccepit, omniatamen tua fünt:

li expedl

& finete , nec minimum pote

haberi,

LT

mWa

$i majora

Ille, qui. majora accepit, non

acceperis;

equc

e)üp

d

ne glorieris,

poteft merito fuo gloriarin

iif [UM

upet

N

CHRISTLLIBER IIT, 279

gencru

fuper alios extolli , nec minori

ii

infultare: quiaille major & me-

j gläfl?

lior, qui fibi minus adfcribit , &

in regratiando humilior eft, ac-

ts

que devotior,

: UIfiï

Et qui omnibus viliorem fe

5 Filïv

exiftimat , & indigniorem fe ju-

dicat , aptior eft ad percipienda

nnïhüï'l'

majora.

a*

3. Quiautem pauciora acce- s; míaora,

g

pit; contriflari non debet ; nec ae coatri«

Wmeuï: '

indignanter ferre , neque ditiori fteris:

T

invidere: fed te potius attendere,

w

& tuam bonitatem maximé lau-

r

dare,quod tam affluenter, tam SedDeum

jid

n

Bratis & libenter, fine perfona. lauda;.

N

rum acceptione , cua munera lat-

u

gitis.

i

"m

Omnia ex te, & ideó in om-

nibus es laudandus.

"

j5

Tu fcis, quid unicuique dona- Quiaovit

riexpediat : & cur ifte minus , Q expe-

d

* diat cuique,

j

& ille amplius habeat; non no

-

firum,fed tuum eft hoc difterne-

q"

M

1e , apud quem fingulorum defi-

nitafuünt merita,

g]glldb

K 2

4; Un-

250 DE IMITATIONE

Ímo ma-

. Unde; Domine Deus, pro

gnum cenf:

f

magno etiam reputo beneficio ;

tüun

beneficium,

non multa habere, unde exterius

x!

neüc

00oü acce-

piffe, unde

& fecundüm homines laus &

j

maguifias, eloriaapparet : ita; ut confiderata

Tl

quis paupertate & vilitate perfo-

Vg

nz fue, non modó gravitatem

D

aut triftitiam vel dejectioné inde

brà

concipiat , fed potius confolatio-

Wite

Nampau-gem; & hilariratem. magnam:

Optar

peres & hu-

quia tu Deus pauperes & humi-

miles Deo

I

€ordi funt ;

les atque huic mundo defpedtos,

T noy

tibi elegifti in familiares & do-

Wi

mefticos,

bllls&

Teftes funt ipfi Apoftoli tui;

HOmlm

Pfsl44« — quos principes fuper omem tet-

] Ils l*m

vam conflituifiz,

Tügn

W

Patetin

Fuerunt tamen fine querela

L

Apoftolis.

converfàti in mundo , tam humi*

les & fimplices , (ine omni mait-

(l li

BU

tia & dolo, ut etiam pati cotitlimite

Adoer, $,

EUAT

lits gauderent pro momine £U05

& que mundus abhorret;

ipfi amplecterentur affectu ma-

-

gno.

f.Ni-

N

at

CHRISTI,'LIBER Iü. 21 I—

as

f. Nibil erg;a amatorem Deuma-

qtit

tuum, & cognitorem tuorum be- aati fuffi-

; cxltïif

neficiorum, ita lztificare debet , ^ ivina

* voluatas.

1 ]

ficut voluntas tuà in eo, & be

-

x

neplacitum aternze difpofitionis

at PC]?

tüz ;

;yavitzga?

De quatantumcontentaride-. Uade fic

bet & confolari, ut ita libentet acquicícit

(2

:g[[füi.ïï

velit effe minimus , ficut aliquis

miaimo,uti

alius maxi»

np

optaret effe maximus:

mo,

: :

En ita pacificus & contentus

)dtlfä

in noviffimo, ficut in loco pri-

j

mo : atque ita libenter defpica-

bilis & abjectus; nullius quoque

o

J

nominis & fame, ficut ccete-

ji

d

ris honorabilior & major in

mUndO.

i

r

Nam voluntas tua, & amor

I,umnþ

honoris tui ,omnia excedere de-

o

bet ; & plus eum confolari , ma-

yii

gisque placere, quàm omnia

i

beneficia fibi data vel

p

w

danda.

y

J

K 5

CAD,

Í

222 DE IMITAT!(BNE

CAP. XXIII,

af

lisi

De quatuor magnam im-

portantibus pacem,

SENUUSE

fei

rfall' 13' 1- DO

lli , nunc docebo te vi-

i

am pacis, & verae liber-

&

tatis,

m

.$. Fac, Domine

, quod d-

ldauE

ci, quiahoc mihi gratum €

pl

audire,

Tion

s potius

Via pacis

D. Stude , fili , alteriu

1 fe

inhisqua- facere voluntatem, quàm tuam.

$i

tuor, Obe-

dientia »

Elige femper minus , quim

It

Yaupertate;

plus habere.

—

lung

Quare fe

mper inferiorem lo«

OY

Humilitate,

&coufor- C

um, & omnibus fubeffe.

fiüneg

mitatecum

Opta femper & ora,ut votune

Bte

voluatate

Dei,

tas Dei integré in te fiat.

Ecce,talis homo ingreditur *

l

nes pacis &quietis,

^Y

ifte

2. S. Domine, fermo tuus

brevis , multum in fe continet

erfe&lionis,

Encom-

Á

Parvus eft dictu , fed plenus

arCan

pendium

fenfü , & uber in fru&u.

tibi

perfectio-

&is & pacis;

Nam fi poffet à me fidcliter

[

$

CHRISTI,LIBER III. 225

J

euftodiri, non debetet tam faci-

l

lis in me tutbatio oriri.

5

um

th.

: Nam quoties me impacatum .A cujus

eicecu

fentio & gravatum, ab hac do-

dott!

omnis ture

€trina me receffiffe invenio,

batio,

d il.ü

Sed tu , qui omnia potes, &

animz profe&tum femper diligis,

]

0 i

adauge. majorem gratiam : ut

grawfüï

poffim tuum complere

fer-

monem , & meam perficere

utiüSF*

- falutem.

"

3. Domine Deusmeus ,ue elon-

gerh à me : Dewmensin auxi-

nint

lum meum vefhte : quoniamin-

ORATIO

)feriofüï

forrexerunt in me variz cogita-

,beffi' 1

tiones , &timores magni, affli-

Pro pur-

gationt 65

Ofalut "

gentes animam meam Pf, 7o.

LIunina-

Quomodo perttanfibo il-;5?; »:,-

15Ml

i

j

lefus ? quomodo perfringam /is coptra

eas ?

cogitatio-

nes pacem

,

D. Ego, inquit , ante te ibo,

internzam

& gloriofos terrz humiliabo,

IT

turbantes,

" Aperiam januas carceris ,

& l/ko 45'

arcana

fecretorum

revelabo

j

]

tibi.

h

IH

g

$. Fác Domine, ut loqueri

4

&

124 DE IMITATIONE -

'& fug

iant à facie tua

"

oniüe; ini—

qua cogitationes, *

T

Hac fpes & unica confolatio

tlaica fpes

qu

amt&i; ree

mea , ad te in omni tribulatione

[ do

onfidere , te ex

fügeread confugere , tibi.,g

Deum:

intimo invocate, GC patientet

Áini

confolationem. tuam — exfpe-

TIjni

étare,

Ti

Quiillu-

4. Clarifica me , Jefu bone;

due

minasmea. c

laritate interni luminis : & educ

Opti

tisnoftre/ debabitaculo cordis mei , tene-

li

enebzaP — bras univerfas,

&

Cohibe - evagationes mul.«

um

tas, G vim facientes elide tenta-

M ]

tiones,

ft IN

li

Domat

Pugna fortiter pro me, &

gitar

expugna malas beflias , concupi-

concupi-

60

fceatias,

fe- fcentias dicoillecebrofas : ut fiat

Ticr.

a$ beftias. pax in virtute tua , & abundantia

li

laudis tuz refonet in aula fancta,

"t

hoc efl, in confcientia pura.

Qs

Impera ventis & tempeflati-

Tempe-

Ó

flates fedat.

bus : dic mari , Quiefte; & AÀ-

k&l(

quiloni , Ne flaveris j & erit tran-

Áj

quillitas magna.

| f. Emit-

N

. CHRISTI,LIBER IIL 225

—

T

j» Emitte lvucem tuam & vt«

ritatem , ut luceant fuper terram:

ylit

quia terra fum inanis & vacua;

yitt

donec illumines me.

d

Effunde gratiam defuper:per- Terram

patieï:.:

funde cor meum rore coclefti , /nanem &

r

arentem

miniftra devotionis aquas , ad ir-

cordis ao«

rigandam faciem terra ; ad pro.

ftri irrigat,

j

ducendum fru&um bonum &

l:

,&n

optimum.

Ilïii L

Eleva mentem preffam mole Mentem

peccatorum ; & ad coeleftia to- furfum

W^l [

tum defideriummeum fufpende:el"aïi

j

ut,guílata fuavitate fuperne

fclicitatis , pigeat de terrenis co-

gitare,

j ,:01"» ü;

6. Rapeme, & eripe abom-

ni creaturarum indurabili confo-

fasj W

l

latione : quia nulla res creata, ap-

p

au]& Iu

petitum meum . valet plenarié

quietare & confolari,

pl

]unge me tibi, infeparabili di-

Sibique

zemF"'F'.

lectionis. vinculo : quoniam ty "nit.

d

Íolus fufficis amanu, & abfque

u

te frivola fünt uni-

vería,

fe

O

CAP.

h

"um

226 DE IMITATIONE

CAP, XXIV.

)

|

De evitatione curiofe in- | &

quifrtionis [aper alterius

T

*Vita.

Cave ;:;o.l. D. Eli, noli effe cariofus, nec

don

um

yum acta

vacuas gerere follicitudi-

fcrutari ;

nes.

lon

l

Quid hoc velillud ad te ? tà

me fequere,

I5

fàtes

uid enim ad te, utrum ille

fit talis vel talis ; aut ifte fic & fic

li

||

r

agit vel loquitur ?

f po'ndere

t

Incfponfu- 'Tu non indiges re

rusdetuis proaliis, fed pro teipfo rationem

| p

tantüm,

reddes, Quidergo te implicas?

(

^i

H

Soli Deo

Ecce , ego omnes cognoíco:

fcrotatogi C cuncta, qua fab fole fiunt,

atign

cordium

Dv

video ; & ício , qualiter cum uno-

emnia

uoque fit, quid cogitet , qui

€omgnitte,

velit, & ad quem finem tendat e-

| Inqu

jusintentio,

Et curis

Mihi igitur omnia committen-

alienisab-. da funt; tu veró ferva te in bona

fiae,

I.D.f

pace , & dimitte agitantem agj«

tare, quantum voluerit,

D ;

[j

.

hi

—

N

—

CHRISTI, LIBER III. 227

—

sssl eceud

Veniet füper eum, quidquid

fecerit vel dixerit ; quia me falle-

iard ]

[j

re non poteít,

2, Nonfittibi curz dé ma

gni N. quare

hominis umbra ,non de mul

tO- celebris ef-

ridist

li

rom familiaritate, nec de privatá fe5 & mul.

hominum dile&ione,

tfs amilia-

Ifla enim generant diftractio- *

dd

nes , & magnas in corde obícuri-

tates.

at

Libenter loquerer tibi ver-

qcir

bum meum, & abfcondita reve-

larem, fi adventum meum dili-

j

geüter obfervares, & oftium cor-

fa

dis mihi aperires,

.

ii

1

Efto providus, & vigila in o-. Sic Deo

T

rationibus , & humiliate in om- fmiliarior

u

nibus,

€T18,

j

CAP. XXV.

ogitfh

In quibus firma pax cordis, joav. r4.

gt

€* veru: profectus con-

iflit,

,comfïx

12D.

lli ,egolocutus fum : P-

at mä.v

cem vehinquo *oobis , paceum

1n£am do voblis : non quomodo zaun-

dus dat » ego dovobi,

K6

Pacera

223 DE IMITATIONE -

-

Pacem

Pacem omnes defiderant; fed

cupis?en quz àd veram pacem pertinent »

modum feu non omnescurant,.

media pa-

Pax mea , eum humilibus &

E

UH

1

maníuetis corde.

Pax tua, erit

1

À

f

(

in multa patientia,

Si me audieris , & vocem me-

t

am fecutus fueris, poteris tulta

; U

pace frui,

Omaiiu

$. Quid igiturfaciam?

D. Ín omui re attende tibí ,

lf*(

! W

ze (copam

& fiaem

quid facias, & quid dicas ; & om-

l

$tatue

nem intentionem tuam ad hoc

i

Deum,

dirige, ut mihi foli placeas , &

ll

extra me nihil cupigs vel qua-

Ti

ras.

Sed & de aliorum dictis vel

E

Won inge-

fete alie-

factis nil temeré judices: nec cum

fis ;

rébus , tibi non.commiffis , t€

implices; & poterit fieri , ut pa-

1

rum vel rató turberis,

2. Numquam autem fetitire

tit

aliquam turbationem . nec ali«

quam , pati cordis vel corporis

j

moleftiam , non eft praentis

"

|

temporis , fed ftatus ætemæ—

on

quietis,

-13

y

CHRISTL L/IBER III. 225

Ó

ul

Non ergo zflimes te veram Nec xfti-

apUnuthy

pacem invenifle , fi nullam fenfe- mesveram

pacem ex

ris gravitatem : nec tunctotum

carentia o-

Tlibos d

'

efle bonum, fi neminem pateris mais advere

adverfarium : nec hoc effe per- fi

fe&tum, fi cuncta fiant fecundüm

tuum affectum,

ocet m

qis m

- Neque tunc aliquid magni te Velà devo-

reputes , aut fpecialiter dile&tum tione fea

IDES

m

exiftimes , f1in magna fueris de-

votione atque dulcedine

*

*

quia

uendc W

cas-&[h?

in iftis , non cognofcitur verus

"TU

amator virtutis ; necin iflis, con-

glaæ

j

filtit profe&tus & perfectio ho-

/

minis,

T

3. $. In quo ergo, Domine? Sedàre-

D. In offerendote ex toto cor- fignatione

T

H

voluntatis

de tuo voluntati divinz

?

non.

CM

1n Deum 5

quarendo qua tua funt , nec in

o ,

f

parvosnec in magno; necin tem-

pore , necin zternitate:

4

Ita ut una equali facie , in gra-

;

j

4:5

tiarum actione permaneas , inter

"m

"

profpera , & contraria ; omnia

i

i

zquà lance penfando.

w

í æ[cm?ö

$i fueris tam fortis & longa-

7

hj

N

q

a;0 DE IMITATIONE -

t

nimus in fpe , ut fubtracla inte-

riori confolatione , etiam ad am-

quai

I6

pliora füftinenda cor tuum pra-

qua

paraveris , nec te juflificaveris,

lütgi

quafi hac tantaque pati non de.

beres;

Itj

p

À prompti-

Sed me in omnibus difpofi-

tudine pa-

tionibus juftificaveris , & fan-

QTR

tiendi, &

*

Yl

étum laudaveris

*

tunc in verá

zquanimi-

tate:in

ïiS Ti«

& rectà vià pacis ambulas,& fpes

Ut

quoliber indubitata , quod rurfusin jubilo

eventu:

faciem meam fis vifurus,

| aol

E.

Denique ex

Quod fi ad plenum tui ipfius

pleno tui

| NOI

ipfius con-

contentum) perveneris , fcito

[UOP

quod tunc abundantia pacis pet-

temptite

(

fruetis , fecundüm poffibilitatem

ammg

tui incolatus.

j|

-

D

dl&o

CAP, XXVI.

j

ET

ORATIO.

De eminentiá libera men-

"t

Petentis

I D

libertatem

£is, quam fupplex oratio

2eDliZ$ in-

magi meretur , quam le-

j

der 9arias

&Eio.

| infga

£1745 , C5

Omine , hoc opus eft

[

pecejftates

I'S'.D

Wil

Pujus $ite,

perfecti viri , nunquam

Libertas

ab intentione coeleftium animum

UT T

Iela*

um

CHRISTI

ONE

—

"

; ngEli Ill. 251

——

reloxare ; & ihter multas curas, meatis res

Wa

um

quaíi [ine cura tran(ire : non mo- magaa vire

Qunt

re torpents , fed prarogativa 5

quadam libere mentis,nulli crea-

fl

turz inordinata affe&tione adhz-

x h

tendo.

2. Obfecrote, piiffime Deus Manc pete à

hs

ij

meus, preferva meà curis hujus Deo, a ca-

*

vitz, ne nimis imy licer

5

'àmul.

plaris vo«

n !t

'aptatibus

tis neceffitatibus corporis, ne vo-

feculi,

1bu115»'$7

luptatecapiar : abuniveris ani-

us

ma obílaculis , ne moleftiis fra-

m

&us dejiciar,

i^

:ne[i! L

Non dico ab his rebus, quás

toto affectu ambit vanitas mun-

dana

mlïiïqf;ü

fedab his miferiis , quz Aut grave-

] p()[[ilüv'ï

animam fetvi tui , communi ma. tis curis

ledicto mortalitatis , poenaliter hss vitas

gravant & retardant 5 ne in li-

j

bertatem fpiritus, quoties libue-

l

i

rit , valeat introite,

yi

3. O DEUS meus , dulcedo s«d potius

()qwll

ineffabilis , verte mihi in amari- reddat

tudinem, omnem confolationem 3?ara: qua

Mo!l

carnalem , ab aternorum amore * 91 cara.

)

Vi

me ab(trahentem ; &adfe,in-

tuitu

jj

ü

232 'DE IMITATxoüi

— ——

I

mj

tuitu cujusdam boni dele&abilis

racfentis, malé allicientem,

DI

Etfic mu-

Nonme vinca;, DEUS meus,

l

Dd f

fus carnem;

niat adV*T- non vincat caro & fanguis : non

me decipiat mundus , & brevis

m

Tuuny,

mundum;

4

.

dxmonem : gloria ejus

non me fupplantet

diabolus , & aítutia illius.

u

' Damihi fortitudinem refiftene

[7

di , patientiam tolerandi, con-

flantiam perfeverandi,

Carnali

l D'l;

Da pro omnibus mundi cot

amoridi- folationibus , fuaviffimam fpiti-

Vl

viaum fu

"tustui unclionem

.

p

& pto cat«

ip,

ftituens.

nali amore , tui nominis infonde

lp

D

amorem,

f Y

Nam vaca- — 4» Ecce? cibus, potus; veftis,

AUR

recorpori ac coetera utenfilia , ad corporis

Wa

moleftum

fuftentaculum pertinentia , icf«

L Vl li

fpiritui,

veati fpiritui funt onerofa,

Air

'T'ribue talibus fomentis teme

rü,&hl

peraté uti , non defiderio nimio

UT

gl [

implicati,

e

lab

€Modus hic

Abjicere omni

a non licet,quia

0ptimus.

natura fuftentanda eft : requi

* o

At defectus

& exceffus

rereautem fuperflua, & qua ma*

delectant;lex fancta prohibet:

M!tun

in vitio e(t, gis

nam

lOïx"E»

CHRISTLLIBER III. 255

— M

deicäluh

nàm aliàs caro ädve;fu

s fpiritum

(

infolefceret,

UM

Inter hec, quzío , manus tua

.me regat & doceat, ne quid ni-

WUM

mium fiat,

),&'

Y

CAP. XXVII,

g

i

uod privatus amor à

fatmo bono maxime

u )

fitth

(j

vetatdat,

1. D.

Ili , oportet te date to-

Qu

W

tum pro toto, & nihil

: uf

tui ipfius effe,

(h

Til

Scito , quod amor tui ipfius Amore fui

ipfius nihit

yn

magis noceat tibi, quàm aliqua

üocentius,

res mundi.

J

Secundüm amorem & affe- Amor Ctta«

j

um , quem. geris

*

» quzlibet res tura vifcua

L

u

plus vel mínus adharet,

anima,

Si fueritamor tuus purus,fim-

lo "

plex; & bené ordinatus, eris (i-

Dmgn( )

ne captivitatererum,

j

)

Noli concupifcete , quod non Nihil cu-

*

licet habere

r

nol: babcre,quod pias, undé

no[] ]l('

petit libega

te poteft impedire

; & libertate :

aj.

di^

interiori privare,

Q,W

Mirum , quod non ex toto

p

f Uläff

[

334 DE IMITATIONE—

[

fundo cordisteipfum mihi com-

i

mittis , cum omnibus, qua& defi-

Q

derare potes vel habere.

d,

Dei acquie-

2, Quarevano moerore con.

petm

fce beaepla- (umeris ?

cito, nec

Cur fuperfluis cutis | lu

fatigaris 2

N

fraudaberis

defiderio,

ta adbeneplacitum meum,&

ta)ll

nul'um patieris detrimentum,

ml,lluæ

Si quaris hoc vel illud , & vo-

]

4C

lm

lueris effe ibi velibi , proptertu-

f

libi pro-

um commodum , & proprium

Di

pria volun-

tas,ibi

beneplacitum magis habendum:

"

Ticrior

s in quietudine, nec

9Q

nulla quies nunquam ert

aut libertas: liber à follicitudine, quia in omnt

Antee

re reperietur defectus, &in omhi

Tl

loco erit , qui advetfetur,

H

D D

Quz non

3. Juvatigitur, non quaelibet

fttefi

tam adipi-

res adepta , vel multiplicata ex-

lffcuml

fceado

quàm abji-

terius : fed potiüs contemptày

R

ciendo ac-

hi

l0i

decià ex corde radicitus,.

quiritür,

Quod non tantum de ceniu

It

eris & divitiarum intelligas; fe

TMàcogt

de honoris etiam ambitu , ac Và*

m

nz laudationis defiderio , qu&

i

lnti

omnia tranfeunt cum mundo.,

omma (

Munit parum locus , fi dee

Umnu &

fpiricus fervoris

L

. nec diu flabit

an

N

CHRISTI,CIBER IlI. 255

;ihi (

pax illa quafita forinfecus , fi va- Nil juvatlo-

catà veró fundamento flatus cor- C95 ubi de-

lquz (

eft fpiritus,

^

dis , hoc eft , nifi fteteris in me ;

Ubiqüete

invenies;

A

permutare te potes ; fed non me-

liorate.

nifi teiplum

;Buis t

Nam occafione otta & acce- mttes.

nmwfh

pta ; invenies, quod fugifti, &

ft

amplius,

1lhld )&

4.Confirma me Deus;pergra- ogATIO,

tiam fancli Spiritus,

Pro purgas

i P(oPli«

v

Da virtutem cortoborari in &/evecordis;

interiori homine , & cor meum Ó ** */

u

fApientia.

ab omni inutili follicitudine &

Pete libera-

ii

angore evacuare , nec variis defi- ri ab iauti-

quizimf

deriis trahi cujuscunque rei : vilis libus curis,

jl

aut pretiofz $ fed omnia infpi-

YR

g

cere ficut transeuntia, & me pari-

ter cum illis tranfiturum:

j

Quia trans-

que

Quianihil permanens fub fo-

euat om-

le, ubi omnia vanitas, & afflictio 212 & tu

(ius

curm illis.

Ípiritus, O quàm fapiens, qui

um

ita confidetat!

Eccl.z, €$ 2,

]u

|y

Vji:'*

f. Damihi Domine coele(tem Hic opus

rnbilül?

fapientiam , ut difcam te füper

cgele&i fa-

'ldg[iü x

pientia,

1

omnia quarete & venire , füper

Ut Deum

omnia fapere & diligere : & cae- qusras aate

g

tera, omaia :

j

116 DEIMITATIONE

l

teta , fecundüm ordinem fapien-

2'

tiz tuz , prout funt , intelligere.

Tif

ltin

Fugias

Da prudenter declinare blan-

blanda:

dientem , & patienter ferre ad-

de

0.

Et feras

verfantem:

D

adverfa,

Quia h&c magna faientia,

hm

non moveti omni vento verbo«

k

rum , necaurem male blandienti

p

ribereSireni: fic enim incep

r

Fa

pergitur via fecuré,

CAP. XXVIII.

lr

Contra linguas obtrecla- — *

l

Zorum.

Malé fen-

1 D.Llli,non agré ferassfi —

tientes fer

quidam te malé fenfe- .

$u

zquanimi-

fint

*

L

ter;

& dixerint, quod non i !

l

lii

benteraudias.

|

í

Nectibiipfi — 'T'u deteriora deteipfo fentire

l

videate me- dcbes, & neminem infirmiorerl

lior.

-

te credere,

Q

Si ambulas ab intra , non mul-

Sed Deo ni-

xusfperne tum ponderabis volantia verba

Voljf

calumnias;

Eft non parva prudentia, i*

ET

rein tempore malo , & introrius

NOI

ad meconverti , nec humano ju*

z.

[*)

D€Ce[]'e

dicio difturbari,

w — CHRISTLLIBER IIT. 255

2. Non fit-pax tua in ore ho-

Sic homi-

num judicia

d

minum : five enim bené (ive ma-

nihil officie

"d

lé interpretati fuerint , non es i-

ent.

fet

deó alter homo.

Ubi eft vera AcDEUM

pax, &vera

haberete-

me?

gloria ? Nonpe in

fiem, (uffi-

(

t

Etqui non appetit hominibus Sf,;;num

bl

placere;nec timet difplicerejmul- judicia

jf

ta perfruetur pace,

fpernere

magna li-

Ex ordinato amore , & vano

ertas,

timore, oritur omnisinquietudo

I

Ab iis pea-

W

j

cordis, & diftractio fenfuum,

dere,mifera

!

fesvitus,

CAP.XXIX.

ft jj

"

Qäaliter , inflante tribu-onao.

3uod Ü

latione, DElUS imvocam- Hominis im

dus eft & benedícen-

tribulatione

feltenta-

ii

du

fiont C0«

ctutz,

j

Y,

Deum e-

It nomen tuum , Domine,

benedictum in fecula : quia tiam ia tea«

3,]104

voluifti hanc tentationem & tri. tationelaw-

g

*

j

bulationem venite füper me.

W&imr;"

. Non poffumeam effugere,fed

j

ueceffe habeo;ad s confugere: ut

ine

238 DE -IMITATI.O,N'Ex'

me adjuves , & in bonum mihi

T()J

convertas.

Wt

Etabeoli-

Domine , modó fum in tribu.

&t

beraripo-

latione , & non eftcordi meobe-

Ó

ftula;

né , fed multum vexor à prfenti

Ti

sR

patfione,

Et nunc, Patet dilecte, quid

Cllmha

dicam ? Deprehenfus fum intet

anguftias,

Salvifica meex horá

Jtius(

hac,

mws,

litgloria

Sed propterea veni in hancho-

| )

h

ejus tui li-

ram ,uttu clarificeris , cum fue-

V tf

beratione

fiat illu-

ro validé humiliatus, & petteli-

dexteræ

ftrior.

beratus.

Cujus foli-

Complaceat tibi , Domine, ut

De l

us eft libe-

Fare,

eruasme : nam ego pauper qui

üoaf

agere poffüm , & quo ibo fine

/

te?

|

Da patientiam Domine,etiam

hacvice, Adjuva me DEUS

l] F

Vem

meus, & non timebo quantume ,

füex

cunque gravatus fuero,

ith

Hl

Sed &

2. Etnunc inter hac quid di-

agnofete cam ? Domine , fiat voluntas

hn()nel

[il'dlus

meritó tri- tua,

Ego bené merui tribulati,

m

bulari;

& gravari,

Opor-

| — CHRISTI, LIBER III,2;9

—

,,Ojl

-

— Ó ——

u P

Oportet utique ut füft

ineame

C utinam patienter,donec trans-

eat tempefLas, & melius fiat !

u

Ws

PotensefLautem omnipotens Taterim diz

manus tua, etiam hanc tentatio- vini auxiliz

apulf

nemà me auferre, & ejus impe. A42cià ai-

XE&C; j

tum mitigare , ne penitus fuc- —

slumla

cumbam ; quemadmodum &

g

prius fzpius egiíti mecum, Deus

meus , mifericotdia mea,

if

J

Et quantó mihi difficilius,tan-

to tibi facilior eft hec mutatie

s ü!

dexterze Excelfi,

Af

CAP. XXX.

p*

De divino petendo auxi-

p

lio ,& confideutia vecu-

Iuol"

perauda gratie,

1. D.

Ili, ego Dominus, confor- Nabum, t2

pf

tansin die tribulationy,

| g

enias ad me, cum tibi non

d

uerit ben&,

L

Hoc eft,quod maximé confo-

j

ld

ationem impedit coeleftem, quia

1

tardius te cenvertis ad oratio-

[ulmþ'

nem,

Nam

l

ONE .

240 DElMITATI

— tl

Confolatio

£errena re-

Namantequam me intentéro-

.—;

ges, multa interim folatia que»

fon

inotatur

divinam 5

tis ; &recreas tein externis,

(

Et parum

Ideóque fit; ut parum omnia

gfu

tl

juvat, ut

profint; donec advertas,quiaego

tj

difcasàfolo futma

Deo pende-

,qui eruo fperantes in me:

| i

IZ

nec eít extra me valensauxilium,

[

neque utile confilium ; fed neque

L

durabileremedium.

; Qf

Ea quàm is

Sed jam refumpto fpiritu poft

l

!

DN

promptus

Q tempeftatem , reconvalefcein lu-

& potensa

i j

opem.,

ce miferationum mearum : quia

|

fj

propé fum ( dicit Dominus) ut

& ter

reftaurem univería , non folum

lt

integré , (ed & abundanter ac cu-

lf

mulate.

geem 22.

a. Nunquid mibi quidquam est

Wls n

n

diffcile ; aut ero fimilis dicentiy

& non facienti ?

| ummfu

W

Fide tan-

Ubi eft fides tua ? Sta firmi-

tüm,&con-

Y

ftanter ex-

ter , & perfeveranter. -

Eftolonganimis, & vir fortis?

| hequE f

fpecta.

veniet tibi confolatio in tempo»

' re fuo.

jl

ts

Exfpecta me; exfpeéta : veni-

Qlam

am, & curabo te,

lä

Ten-

t æi

x

CHR

-"NEJ

ISTL, LIBER IIr. 241

WR m t t

gt

Tentatio eft, qua te vexat:&

"

ormido vana, qU£ te exterret.

[msl

Quid importat follicitudo de Nec prapos

n od

uturis contingentibus , nifi ut " *rácurá

defuturiste

qu

triftitiam füper triftitiam habeag?

crucia.

sf

Sufpuit diei malitia fua,

Mattb, 6,

T

Vanum eft & inutile, de fu-

pl

turis conturbari vel gratulari,

quz forté nunquam evenient,

j

3 Sed humanum eft , hujus. Nam id

yeei

modi imaginationibus illudi -& magaz im-

nu

patvi adhuc animi fi

gnum ,»tam

H

becillitatig

ml

indicium

leviter trahi ad fu

ggeflionem

eft ;

IU l.

inimici.

Et hoftis

qi

Ipfe enim non cutat, utrum ftrategema;

vetis an falfis illudat & decipiatz

nliJIW'

utrum prafentium amore , aut

j ol

uturorum formidine , profler-

L

Rat.

i

Nonergo tutbet

:

Ut cor tuum,

neque formidet,

ä(vi!ft

Crede in me, &in mifericor-

)l'ü[;

Deo fecu«

dia mea habeto (iduciam,

rus te come

!

!

?

1

/.. Quandotu putaste elogatum mitte.

l

Àme » fzpé füm propinquior.

Quan-

244 DE IMITATIONE -

Falleris,

d

Quando tu zítimas paené to-

dum fenfa. tnm perditum, tunc fzpe majus

ij

tuoftatum. rerendiinftatlucrum,

$,

tuum meti-

ris.

Non eít. totum perditum,

&

Ne ergo de- quando res accidit in contrarium.

fpera;etiam

fif-

cum fpei

Non debes judicare fecundüm

Coaütraria

prafens fentite ? nec fic gravi-

;I

Q

acddunt, tatialicui , undecunque venienti,

inharere , & accipere , tanquam

Qllia |

BU

omnis fpes fit ablata emergen:

di,

m

1 |

3

i

Nec tribu-

4. Noli putarev te relidum

| ?Uf i

lationem — ex toto, quamvis ad tempus ti-

putidere- bi miferim aliquam tribulatio*

L

Ji&ionis

lüy

nem , vel etiam optatam fubtta*

fgaum;

xerim confolationem ; fic enim

lm

| fngy

tranfitur ad regnum coelorum.

Y

C€um potius

Et hoc fine dubio magis expe*

ftty

fit (alutis.

dit tibi , & ceteris fervis meis Uf

[ fatio

exercitemini- adverfis , quàm !l

cuncta ad libitum haberetis.

E aï !

Deiinhoc

Ego novi cogitationes 2* |p,

expe

agnoíce

fconditas : quia multum

! y

ut interdung

|

tiam,

providen- dit pro falute tua;

|

fine fàpore relinquatis ; ne 0"":'

|

Imþ;

N

—À

CHRISTI,LIBER III. 7.4.-;-

an'c L

- eleveris in bono fucceffu ,& ;il;i-

uj

ipíi placere velis in eojquod non

€S,

etit

Quod dedi , auferre poffam:

& reílituere , cum mihi

qu

placue-

tite

init

f glä"

$. Cum dedero , meum eft:Quidat, &

cum retraxero , tuum non tulj ; ütrahir

aud

quia meum eft omne datum bo. P'? libítu;

, ud

num ,

nempe Do«

j

&um,

& omne donum perfe-

minüs ome

üium,

$i tibi. admifero gravitatem, Suftine gra-

Tj

A..

aut quamlibet contrarietatem, ne

vantem, &

[

exfpe&ta re«

indignetis , neque concidat cor

r

tuum : egocitó fublevare pof-

-lcvante:;".

"

fum , & omne onus in gaudium

nvhw

transmutare,

gl

Veruntamen juftus fum ,&

ij

ff

j

tecommendabilis multum ,cum

j

fic facio tecum.

[4

f

6. SireGté fapis , & in verita. Ia adverfis

te afpicis, nunquam debes pro-

&tare po-

lbg[tü*

tius quàm

[g[lüüd

pter advería tam dejecte contri-

triftare,

[

ftari , fed magis gaudere & gra-

1

tias agere:

l i

j

Imó hocunicum reputare gau-

[

E

dium»

R

244 DE IMITAT&ONE.

—

dium , quod aflligenste dolori-

bus, non parco tibi.

1

E

| (l

goan. 15.

Sicut dilexit sme Pater , d*

En diledi

05 diligo , dixi dile&tis difcipulis

N

difcipuli

Rn

Chritti,

meis ; quos utique non mifi ad

Mittuntur gaudia temporalia , fed ad ma-

F[qu

I fen

i

nonadgaw gna certamina ; non ad hono-

dia ; fed

res , fed ad defpeCtiones : non ad

certamina,

otium, fed ad labores : non ad re-

friyf

li

quiem , fed ad afferendum ftu«

p f

lenti

étum multumin patientia, Ho«

rum memento , fili mi , verbo-

| D (0)

fUIm.

Tbl

CAP,XXXI.

Etn

lii

Tl

Denegleétu omnis creati-

r& ut ereator po[jt in-

Qi]hs

"Uetiit.

li

18

Omine , bené indigeo

ïODttml

adhuc majori gratia , 4

j

HP

debeam illuc pervenire , ubi me

lu f

nemo poterit , nec ulla creatu

1]

«

f'd

L

impedire,

Brati

Cave vifcus

Nam, quàm diü resaliquam

Ms

creaturz ;

utliberé

retinet ,non poffum liberé ad te

Etm

voles ad

volare,

D

DEUM,

la

Eïï:;;

Cupiebat liberé yolare, (älell cai:

!

N

t

CHRISTLLIBER Ill 2,;

i

cebat : 214:'4 dabit mibi pennm*yz P/fal. $q.

n

[

€ut Columbas C vvolabo ;

C requie-

féam ?

Oi

[

Quid fimplic

i oculo quietius?

m

Et quid liberiu

jdt

$, nil defiderante

in terris ?

"l

f(

3

Oportet igitur omnem fuper- Etemiaere

Dd

tranfire creaturam , & feipfim meote fu-

ytun

perfecté deferere , ac in exce ; P** 0moia

ml

mentis flare , & videre , te omg;- ;ïïm p

1l

um conditorem cum creaturis nil

fimile habere,

]

Et nifi quis ab omnibus crea- Alià: noa

turis fuerit expeditus

;non pote« perveaies

rit liberé intendere di

ad creato«

p

vinis,

rem.

Ideó enim pauci inv

eniuntur Hinctam

1

contemplativi , quia pauci fciunt pauci coa«

d

"p

£à perituris & creaturis

ad plé- temp aavi,

num fequeftrare,

x

yea

u

2. Àd hoc magna tequiritur Sed hic o-

gratia, qua animam levet, & fa. pu: magna

(

gratia,

T

pra femetipam rapiat,

p

J

Etnifihomo fitin fpiritu ele-

Nam fine

vatus , & ab omnibus creaturis li- illa mentis

Ü

f

beratus , ac DEO totus unitus ; *'mineatia,

/

LY

ceetera feré

quid-

inaüia,

,:ïe m IMITATION

E

—À

C

quid(it-l-id fc&,cjuiääuid etiam ha-

fir

bet, non eft magni ponderis.

Diü parvus erit , & infra jace-

| tni

Nil ergo

foli

magnum — bit,qui aliquid magnum a(limat,

xftima;aifi : folum unum immenfum,

D

fummum

Trj)

bonum,

aternüm bonum.,

fito]

l

Et quidquid Deus non efl;ni-

nil eft, & pro nihilo compu:ari

] 4»'

debet.

i

rüm

Multum

Eft magna differentia/fapien-

differtfa- t iluminati & devoti viri, &ície

dnüru

pientia il«

Tus,

lumiaati,

a entia literati atq; ftudiofi clerici.

fzientia li-

Multó nobilior eft illa doctrie

l]

terati.

na, qua de furfum ex divinaine

! ltlend,

Jam veró fluentia manat ; quàm qu& la-

| Oi

multi con-

templatio-

bgriofä humano acquiritur inge-

| .0

nio.

| f&lml

nis avidis

Sed de me-

3. Plures reperiuntur conterme.

firdl

ceffariis pa-

diis hic ne- plationem defiderare ; fed quarad

eam requiruntur ; non ftudent

lol

ram follici-

exercere,

üfrt d

d

[

Gittgt

E(t magaum impedimentum,

2

IUmpa

quia in fignis & fenfibilibus re»

bus ftatur, & parüm de perfecta

mortificatione habetur.

&US b(

itu du-

|

K

Qualia fünt; Nefcio,quid eíl,quo fpir

cimuts

CHRISTLLIBER III. 245

u

9d

unt

cimur , & quid prtendimus,qui Studium

Wt

fpirituales dici videmur ; quod mortifica-

tionis,

tantum iaborem , & ampliorem

f

(

Bt feria ia«

7)

follicitudinem, pro tran(itoriis &

teriorum

vilibus rebus agimus , & de inte- cura.

Ti

lU

rioribus no(tris vix raró , plené

d

recollectis fenfibus, cogitamus.

4« Proh dolor,ftatim poft mo- Heu quàm

gmptïi

dicam

recollectionem — foras frigidé nos

*

erumpimus

s

nec opera noftra,

ipfo difci.

IU

pl

timus!

diftridia examinatione trutina-

"It u

mus,.

grl(lih

Ubi jacent affectus noftri,non

ibl

yiit

