Apoffolus , quoniaga perfecutus funm

Tlm]

Ti

ecclefiam Dei.

Etin Evangelio de beata Vit-

HO: )

TuQ

Lucé r,

-gine: Reffexit DEUS bumilita-

tem ancille fud,

Et iterum in

Mi

i

Pfal. $ 4.

.

Propheta

.

Humiliavi in jejunio

lia

animat meam , & pofai oefhumen-

D

G 18,

um meum dlicium. Eccum Abras-

Ti

N

At

ham: Loquar ad Domintim meutits

eum f puloi & cintt.

Wj

&

Omnia hac operatut in electo-

rum cordibus vera humilitas,

ln

quz omnium virtutum caufa eft

d

GTIHH]]

"& cuftos,

R

Vi

i

Humilita-

It. Surgenunc , atque occu

it g

tis preclara rensilli, dic ad eam : Beneve-

UT

elogia,

niat Domina mea Hunilitas. In-

dO(em

i

gredere ad me, Ó virtus Chrifti,

Íti, inventrix gratia , fingularis

D

gio-

p

TABFIEIFACULIS. 29f

h

)

gloriatio Virginis Marig, — Ac-

p

cedead me, Ó reparatio charita-

tis, reconciliatio totius humanz

"

perditionis,

(

(

Der te coeli apetci (unt & per

U

te clauflra infetni confracta, Per

u

jl

te erecti fumus , & per te ad pa-

W

u

triam reducti,

Tu de peccatoribus facis ju-

j

flos , & juítos Angelis affocias.

jl

'Tu Chriftum de coelo vocafti, &

u

Maríam fuper choros Angelo-

rum exalta(ti,

J

jgj:!h'i

[.'miw

Deus Iicet dives fit in gratia, 7ac27i 4.

nemini tamen nifi humili confert

k At

n

gratiam, Etquiahac virtus pree Zuc« r.

omnibus in Maria abundavit , i-

u

deo &ipfa gratia plena fuit.

Jamclaret , quod humilitas eft Humilitas

TU

omnium Sanctorum, & fuit fem- Yirtus Saa-

rum

J

per virtus maxima, — lpfa mere-

maxima.

tur, qüod meritis non debetur;

rotül!'

"dH

]

ipfa percipit , quod littera non

docetur.

7)

'lm[þl

Hac cafüm nefcit; quia nun-

J

nl

quam de fe magna precfumit.

gu[

q

Pp4

L)

$96

DÉ TRIBUS.

L2

"Q-ui«hanc habet :ä.iïigit & cu;

(ue

ftodit 5 inpace Chrifti dormiet,

ünit

T

G requiefcet, ficut CHRISTUS

Mattb, 11 humilibus repromifit , Difiite 4

Quod

me, quiamiti fam ,€ bumiliseor-

DI

u

de, Q invenietis vequiem. animas

bus oeft zis.

Ri

libs

DE TABERNACULO III.

^tun

Id eft

fium

DE PATIENTIA. :

Ym

Ó

CAP, X.

UT

De neceffitate patientia,

W ;

dnter tot miférias bujus

dnr

«jita.

Patieatia

Qllll

S. DOftquam , Domine , de

Itïra ll

mobis prz-

fancta Paupertate & Ha-

n

eipué ae-

&effarias

militate ; quedam eloqui digna-

lltiq

li

tus es , reflat jam, ut fecundüm

[

llqud

promiffum tuum , de Patientia

umafon

mirabili virtute ,fetvo tuo aliqua

foi

Qdj

infinues,

Fateor hoc namque

Dotgto

coram te , multum me hac virtu-

Vidita

PA

teegere, G valdé mihi opus

Xe[ïe

As

multa patientia.

Dümn

Qualis eft enim vita mea , nifi

VO

qu a

P.

[ d

TABERNACULIS. g57-

a

je^ quedamlonga miferia, à die na- Ob conti-

nuas vita

Ifït*ffg

tivitatis usque in diem fepulturz

ji

mee ? Etnihil inter hac vacat

miferias,

^ij

W J

quod non laborem & dolorem

';z;';m-

mihi multiplicet,

r d

Et quomodó in hanc veni mi- Berscz, 5;

feriam, DEUS meus ! Tuno-

fti bené ; quanta mala circumde-

)u

derunt me in corporis carcere po-

itum ; &nemoell, quiitano-

a?

vit miferiam hominum ficut tu,

meine DEUS nofler, Vide

ergó , quàm neceffaria mihi fit

at

patientia,

u]llf

Quid eft anima mea, quod ín

vng ! Ü

terra inimicorum es ? Nam fi

u

invia Dei ambulaffes, habitaffes

f

j

(

utique in pace fuper terram. De-

u)

h

reliquifti Dominum Deum tu- Hier. 2,

jl

um,fontem aquatum viventium,

M

!

& fodi(ti tibi cifternas , quz non

j

(

!

poterantaquas continere, & ideo

tradita es manibus odientium te,

j

j

2. Sed revertere ad me , dicit Quibusex

Dominus , & ego fufcipiam te,

peccato

obnoxij füs

Caimq

Propter peccata mea. Domine,

»

Ppj

hzc

qui

$58

-121-2 T-R,-IBI'I—S

hac omnia jufto judircio tuo eve-

frif

dii

Ecl.4e. netuntfüperme,Peccavi cum pa-

tribus meis, & porto grave ju-

j

Ep^f.2, gum fuper omnes filios Adam,

Qmn

quoniam filii irz omnes filii e-

fio j

jus -

[0,

Veruntamen nifi fübveniffet

mi.e 1,

Tar(

nobis auxilium. tuum de coelo,

pat

quafi Sodoma fuiffemus , & qua-

hl

It

(i Gomorra fimiles effemus, quz

Tten

fuübmería funtin momento.

D

Tjren,j. ldeÓquemifericordiz tue mul-

Wey

t& Domine,quod confumpti non

M

fümus: & bonitas magna nimis;

ff

Et periiff-quod adhucvivimus. Filii mor-

ii

mus,nifl ts eramus omnes, fed praveni-

Chriftus

(tinos in miferationibus tuis, &

hnej

n0s fervaf-

mam,

fet

non ficut delidtum noftrum, fic

^

D [

& judicium tuum . füperabunda-

n

vit mifericordia tua fuper omnia

opera noftra peffima.

Ir

Recordatus es , quia pulvis fu-

Eu

EI. 1

mus : &homo, ficut foenum &

"exde

Pfal.192. flos agri, Tibihac dixit DEUS,

& Pater mifericordiarum , ut fci-

k

rem miferiam meam ) & caufám

T

miíe-

;I'ABERNACULI

—

u-

——

o i ul

d

S. 899

E

joqe

miferiarum omnium retum j

umj«

dicium tuum.

que J;u-

Sed tamen adhuc quero ex

Adäm,

omnibus his , fi qua fit confola-

'ilié

tio in Chrifto Jefu Domino no-

ffro. Et i non ad plenum me-

)VCHIJ'

"

rear confolari, tribue faltem ex

D

(

partealiqua, — Quis ergó confo-

qu

!

labituranimam meam ? Multos P/aI. z8

UP

inveni defolatores , narrantesmi-

l

(

hi iniquas fabulationes; féd non

fi

U

utlex tua Domine,

1ptm

3. O"äonfo-l'ator'opti'mä, dul-

at

cis hofpes animz , dulce refrige-

ii

rium 3 quiimplesomne animal

raid

benedidlione : aperi manum

A

MU

tuam , & effunde benedictionem

n h

n

de coelo fuper arentem terram

)

iM

Iineame

[ OW

Expando ad te manus meas; Pfal. 142»

quia fum ficut terra fine aqua ti-

i

[

r;ï

bi. Velocitet exaudi me Domi-

]gnll.'fA

ne , defecit enim fpiritus meus,

p

lt

Et ego finete quo ibo ? Etad peus (apre,

[

u

quem confugiam ? Tues, Do- mum ho-

a

InMea

p

p

500

DE TRIBUS

gnini t«

mine,DEUS meus ; & ideó fu-

fugium,

li;

Ícipe propitius preces meas.

P,/a(æ.g ,

Levavi ad te animam meam

tsj

1

Thur

tu noli me defpicere, — Offendi

miferiam, tu noli occulos averte-

üü

Ti

Ie.

Peccavi, noli me condent-

nare,

"Tibi dixit cor meum, ex-

ite

quifivit te facies mea Domine;

!

lb,

noli me derelinquere,

I

Dixifti enim per temetipfüm,

Titur

iMatib. 11 mos confolari cupiens : F'enite 4

Ti

aue onues , quilaboratis , & oneras

I

ti effis , C egoreficiam vos, — Etie

goan,z.

NU

terum : $i quis fitit, veniat ad ints

&v bibat,

fal .

Sitivitin te anima mea , quàm

Con[

multipliciter tibi caro mea ?. Ia

terra deferta , invia , &inaquofa,

habitatio mea Domine. 'T'erram

gofua 1 g.

arentem dedifti mihi Domine, da

N

& irriguam fuperius.

Tif

Yater tot

dolores &

Neque enim parva eff miferia

j

adverfe, —

mea , qua affligor in bac vita

ftenä

mea, Namquocunque me vere

N

.

go , dolores & laboresinvenio

Et

2

TRUBER,

— TABERNACULIS. o

.Bt ideà quæfo? ne irafcarís mi-

$

15 quiaanxiatus eft in me fpiri-

f

tus meus, & verba mea non mut»

Jl

mute fed dolore plena (unt. Effu- Pfalm. 142

qute

i in confpectu tuo orationem

ineam , é&tribulationem meam

Qrit

v

um

ante te pronuncio.

.

Eftenim mifero fzp? confola- Mifero fo-

tio, fuam miferiam amico revela- latiumamie

coaperire

re Etvulnustumens dum ape-

miferiam».

:tipfü'fl

rituf, minus dolet & citius cu-

ii

j

ratur, — T'ibi ergó revelavi cau-

^il

:

fam meam, Pater mifericordia.

j

HUnm

:;«,ldä!æ

CAP. XI.

,U

Confolatio afficli ev* ge-

^l

meutis intribula-

" !b

y

]

tione,

(

[r

D.( yidvis , ut faciam tibi?

]

Animzquior efto , fili

mi,

Videns vidi afflitionem p o- Exod. g

mv!i')

puli mei, qui eff in AEgypto, C de-

" [

fcendi liberare eum.,

x

Sed cum etiam benefecero tí-

i

biymemor eris nominis mei, quia

Jl

Pp 7

. al

gca DE TRIBUS *

falvator & redemptor tuus ego

&t

fum.

Jam noli contriftari, quia

W

ego ipfe qui loquebar eccey ad-

um,

| di

il

ln

Quare ergó. moerore confu-

meris? Nunquid confiliariusnon

h

eft tibi? Recordare fermonis ,

vlü

quid promiferim pifcipulis meisz

tri

Lut. 2de

Non relinquam vos orpbanos: Sed

füty

mittam promiffum Patris anei in

li

«v0s Spirit &i vveritatisy ut maneat

tmh

vobbeum im aternum.

Ille eft

T

* Jomar;,

enim , quiinadverfis confolatur

l

corda Sanctorum,

t

)

S. Hoc de Apoftolis, Do-

LT

lts

mine & Difcipulis tuis dixifli, &

implefti in eis promiffam tuum :

fu«tlp(

Sed de me nefcio, quomodó fiet

La

iftud.quoniam non fueram ibi.

lib

D. Nonne & tu d;fbipulus

n

meus vis fieri ?

Ungu

S, Etiam.

Q Oh

D. Quod dixi eis, dicoom-

^lünn

Diclta Apo-

ftolis etiam nibus , quia pufillum & magnum

HO[UH

ad aos fpe-

Rogav: Patrem

mrem

€ant.

ego fulícipio.

, fed

V

meum nontantum pro his

etiam

TABERNACULIS, 50j

Mu

Jl fgü

etiam proeis, qui credituri funt

m,qdfä

in me per verbumeorum,

(j

Omnis enim, qui voluerit effe

difcipulus Chri(ti, particeps erit

u

onorum ommnium; quae pro-

!

mifielectis meis, — Elegicos, & 7ogr.s .

quti

pofui eos , ut eant & fru&tum af-

j t

ferant in patientia, & fru&tus eo-

"1

£um maneat in vita :tert13.

gl

Hocloquortibi, utin mepa- o416,.

auttl

cemhabeas, & in patientia ani-

It

mam tuam cuítodias,

Yoit

Pacem meam relinquo tibi,pa-

cem meam dotibi, non quomo-7?4^4 *

Is,D

dó mundusdat, ego dotibi. Pa.

me i

üens eflo, & advería libens

fuícipe.

2

mulfo

od()fx

2, Ne deficias in tribulatio- Tribulatio-

y

nibus, quia tribulatio ignis con- nis fru&us,

j

füumenseít. — Purgat peccata;ex-

l

tinguit prefümptuonems fugat

dilolutionem , ingeritíalubrem

ttiftitiam 5 dat odium. munda-

(

1

]

norum , & facit Chrifh imita-

j

torem.

hn

Velles iflis lucris carere ?

$.Non

( j

$o DE TRIBUS

Ten

..$. Non Domine.

D. Hxc tamen operatur in

lo

tribulatione vera fapientia, INo-

1

li proindé quatere pacem nift in

p

Dco; pacem &gaudium in Spi-

ET

ritufanóto quam mundusnon

u

poteft dare.

ij

$, O pax

&gaudium Domini

)

meiJESU Chriftiquales filios tu

nefp;

facere confuevifti , quibus modis

B

te mentibus ele&orum de lo

Af

veniens infudifti,

pl

O pax & gaudium in Spititu

hi

k[h

fan&o, quod non datur impiis,

WI[FS

fed manifeftatur humilibus, &

Q

omnibus devotis Dei fervis! Uti-

Y

nam dirumperes codlos, & ad

br

me defcenderes, &t infirmam

1dems]

animam meam vifitares frequen-

U]lSp]

tius; & experimento difcerem,

Tite

34)7,!.

Pfalm.118

quoniam Penignu eff [piritus fa-

Ws W

'pientia , &* pax multa diligentibus

T gta

legem 14m, & guftantbus fuavie

Tig,

tatemSpiritus fancti,

Sed

Quàm libenter tunc ifla cadu-

OM

Ca & terrena omnia contemnee

lts q

Xenn,

—

ii TA!BERNACULIS. 90f

ssl

rem, utejus dulcedini femper

tU

inhererem? Quàm patienter om-

i^

)

nia adverfantia fufciperem , cum

] nlþ

prs amoreejus grave quicquam

N

y

e(le non fentirem? . Et quidtunc

1

J

ultra oblectare mepoffet,quando

ille (ic me abforbuiffet ?

Dui

3. O quàm füavis eft Domi- Ssp, 22

j

ne fpiritus tuus, qui ut dulcedi. -

j

nemtuam in filios gratia demon-

jj

j

rares, pane fuaviffimo de ccelo

prafítito, efurientes animas re«

plefti bonisinternis , faftidiofos

] SPM

i

J

divites. dimittens inanes; quia

M

confolatione fancli fpiritus digni

mm

non funt,

j

Hacomnia operatur' unus & r Gor,t2.

(d

idem Spiritus tuus, dividens (in-

j

jf

qh

j

gulis prout vult, adjuvans infir-

mitatem noftram , & confolans

Wl 'm

jt

j

nos in peregrinatione noflra,

LU

J/

in grandi exilio quo relegati fa-

mus,

o

i

Sedício, Domine, quia hac 4der. a.

"

e[thora dieitertia, : quando Pe.

i

a

trusapetuit osfuum , & loque-

J

atur

[^

906 DE TRIBUS

p

batur verbum tuum cum fiducia

tifr

tj

magnas quando repletus eftvi-

nonovo, quod ledificat cor ho-

lia

minis , quando unctus eft oleo

[

gratie & latitie , cum conforti-

ür

bus fuis.

Ti

Rüm: 50"

Haec efthora,

äe qua Coapo-

fiti

ftolus ejus dicit: charitas Dei dif-

(inje

fufa efl in cordibus noffris per. Spi-

hu |

vitum fantum ,. qui datus eff mo-

u

bi; quia now accepimus fpiritum

Q

bujus mundi , fed [piritum qui ex

D

fi

Rem. 9.

Deo efl, Et (cripfit dicens:

D

Gaudete (fratres) in Domino fei-

«s

l

Fhilip. 4-

periterum dicosgaudete, Doimins

(oew

enim prope eff,

fütqd

Vereillipropeerat, quitan-

Rof

tàm gratïæ copiam À Domino

lh

]

perceperát s. ut effet ipfe plenus,

(

TT

& aliis propinaret ex abundantia

Nu

cordis tam multiplices confola-

vtb

a. €or, $,

tiones.

$ive (inquit) mente ex-

Tltmo

eedimus,DeosfFve fobrii fumusyvo-

Ium.

bisomniaproptervos charisfimi.

njs|

ec eft hora , in, qua Pro-

Üintr

im-

Pfal. 35,

phega letatur, dicens; £t

I

mit

Bd

TABERNACULIS. go7

Q

1

mifit inosineum canticum vocotm,

N

d

carmen Deo noffro,

Exultabunt

od

libia mea y éum cantaoero tibi ;P/:? F

(dn

( aninamea, quam redemifli,

(Ü

Pfaim.83.-

J

Cor meum Q caro mea exultavve-

vTuntin Deumvroum,

Et plures i5j s.

(

J

fuerunt, quidehac multa pra-

Du

cinuerunt , & guftaverunt bo-

tum Dei domums virtutem

y

T

quoque &

bebant,

gratiam , quam ha:-

jl

Il

Deus meus, tueis hoc dedi-

nj

d

fii; Dcustu propitius eis fuifli,

n "

& eos interius per fpiritum tuum

p

i

docuifti, |Beati funt fervi illi,

qui coeleftium.bonorum partici-

il

pes fieri meruerunt, &tam dulci

p

& pio Domino fervire,die ac no-

J

4

CXe amaverunt,

Non funt deterra vita & con-

yiP

qu

verfatio eorums fed vivunt de

p

memoria zternorum corda illo-

L

)4

i

rum, Saturati fünt de opimis Pfal, 1£,

LA

bonis Domini, &utinam dimit-

"

Uäp

tant reliquias fuas parvulis fuis;

tur P/aln 2 t.

j

]

Ut edant pauperes & faturen:

n

de

$68

DE TRIBUS

demicis , que cadunt de menfá

dominorum fuorum.

li

la

Sed ubi eft hora illa, de qua

ruríus fcriptum eft:: Hoc eff be-

fitr

LüÉ. 22«

t4 vefiva, ( poteflas tenebra-

Tif

rüm? Domine JESU (fi bené

EU

memini) verba tuafunthac. — Et

fs

fitor

alia complura ad memoriam re«

vocare me deleclats quia fcio,

Ti

quod propter me omnia fadia

nt,m

funt & fcripta,

Tio ;

CAP. XII.

Tiort

tnfhu

Verbis &9* exemplo Chrifli,

item Patriarcharum,

BU

i

jatientia. [ua«

d

detur.

Bi eft, JESU. bone, ver-

1ff

10

U

bum íalutis noftrz, quod

ütc

locutus esin ttiftitiaanimz tuz?

ä

'di

Mattb, 24, Triffa eft animainea mque ad mote

'illcen

teu, — Et(tatim poftea ad diíci-

D

Maré 14* pulos: Venit boras ut tradatur

lly fe

filius hominis in ianus peccatortit,

tlonls

& erudifigatur, C ocddature

t

&d E

TABERNACULIS, 909

M

!

-Etalibi: Pater falvifita me ex 7oau.t2;

hat bora ; fed propteree -veni in

T

bauc boram , st (cilicet JESU bo- 7o4-12.

fä L]

nemoriaris pro populo, & zon Joani t

"

tota gens pereat.

Quia nifi gra-

num frumenti, quod eft Chri-

,

& o

us Dominus, cadens in terram

i

mortuum fuerit , ipfum folum

manets fiautem mortuum fue-

1 f&ifï,

M

rit; multum fru&tum affert,

O felix & beata hora , qua ho-

Triftitie

mo redemptus eíl ab &terna Chrifti prg

morte! O lata & gratía nimisaobis a-

triftitia, que perpetuam noftr

æfumptæ

H

perditionis deterfit moeftitiam,

fru&m-

if

reddiditque mortalibus amiíla

gaudia paradifi,

Hic erat fructus, JESU, facre

paffionis tuz & triftitie multae

g"

pro nobis affumptz,ut hominem

"d

perditum ad vitam perennem re-

duceres.

'Áih

L

j

M

" Ergoilla hora non erat gau«

dii, fed meeroris s non confola-

u

(

tionis , fed paffionis; non pacis,

fed affliCtionis,ut diceres, JESU,

tut-

lt[

910 DE TRIBLES

Tion

Matib. z.. turbis: Tanquam aä Latronem exi-

ib

—— ffü cum gladii & fuftibus, «

amgn'- '

bendeve ime?

N

80 :

Hac plané fuit hora tarbinis

$

& nebule , quoniam clamabant,

fit ii

Marc. 14. vehementer Judai : Crucifige cra-

Àt

Matib.z7, Cifigeeum, veus eff mortit, JESUS

]il

Ift

tamen tacebat ; & cum accufare*

V,

turàprincipibus facerdocum, ni-

Mf

hil refpondit.

Wij

2, Quid nun conquereris anis

ma mca?Dic,ubi fit patientia tua?

WM(

. Tutrea es, & JESUS pro te in

Dwm

oenaeft, "Iu peccafti, & ille

hag

flagellatur, Tu fecifti hoc ma-

Rfïp,',

lum grande, quod deleri non po-

* tuit,nifi ejusinnocenti morte,

[f: quia

"i

Quidigitur retribuesei , pfo

;Uidam 1

omnibus qua tribuit tibi?. Et

, [

nam commutationem dabís pro

h?

animatua? Illepro te pofuitani-

duj

mam fuam, quid. rependes ei?

M

Pfalm.1 18. Calicein (inquam) falutati Atci-

MT

piam, C nomen DominiinvotaU0e

fgme N

Juíté omnino, Et fi volueris

non

*

TABERNACULIS. 9rx

—

TO

noningratuseffe, ftude &iftum

bibere.

ii*

D. Potes calicem bibere,quem

egoguflavi?

QUf

S. Et dixi : C ;nia

[j

paffumyin eo be'ïip- 4e

qui ime coufortat.

!l

At illee Bibite ex eb 0mnes,

JESLä

lc»ufäf

Bilite vinummeum , quod mifii Mai,, s4,

vobi, |.Et iterum dico vobis : Pro$. g

QU

Nifi manducaveritis. carnem filii Toan.. .

bomini, & biberitis ejus fanguinem,

non babebitis viram in-vobi,

Et

n u

ne dixeritis in cordibus veftris:

(0t

Duruseff (ermo iffe ,

C qui Poæjgläia/em.

& ]

eum audiwe e

ho; i

Refpicite ad me , & vide-

D)

[

te, quia ego folus

portavi poa-

ao[iu

dus diei & zcítus.

Et fifuerunt

d

quidam , qui pottáverunt onus

Jj

grave, fed quid in comparatio-

le(lw

nemei?

La

li

- Egoin innocentia mea ingre[fus Pfalm.24,.

w

fu. per. foramen acus: Infixus P/alm.53.

] Ml

fim in limo profundi ,. & non fuit * 67

MU L

Torcular. calcavot

in me culpa;

;.oluer?

[

filw , € de gentibusmon erat vir Pfalm. 128

i

-

1e-

»i» DE TRIBUS

a —— —

h

smecum, — Supra dorfum meumfa-

bricavverunt peecatores, prolonga-

flii

Vides

[eri

sverunt iniquitatem fuam,

It

Luc, 24, Demanusineas 7 pedes meos, quiía

crucifixus füm pro vobis.

E

Mittite manus veftras, &co-

li,

g0. 20,

nofcité loca clavorum meorütrie

lto

lorin

Palpate vulnera mea , & videte,

quia fluunt fanguis & aqua dela*

liio

teremeo, Afferte vafa cordis ve-

10f ,

firi,& (ufcipite liquorem balfami.

d

Tg

Oleum mifericordie & gratiz

teconditzin vafis vefltis.

lh

Sugite mel de petra,oleumque

lr

de faxo düriffimo, — Apetui ja-

Dj

nuam cordis mei, inttate in illud,

Hräe,

CIJUM:

Latus lancea perforati feci , ab«

Ícondite vos inillo,

D7

f'acere "

Ti

* 704n.14.

4. Quid debui ultra

Chriftus & non feci ? Refpondete: niihi,

EEC(

tanta paf-

L

* Manetein me, G egoin vobis;

fus, aobis

Libenter fufferte aliquid promes

la

erucem al-

lher

leyiat,

ego füftinui tam multa pro vo-

bis. Fecilevé & portabil?: exern«

üem

plomeo, neformidetisctu

Hs

x

&oru[

quam cernitis.

Ac-

TABER

N.

L

À ÀÓ À——

' ACUL;S. 9t ;

—— —À ÜiÁ—

E AICHSUR

D

Accedite ad m

j

;:omncs,qui

intti-

v

flitia eflis, qui angufliamini in vi-

h

Íceribus veftris, qui confolatio-

nem non habetis.

u 0

N]

Egoenim fum confolator ve- P/4lm, s.

er,

eus nott

; lt

Cur timetis in die mala?

deeft ali-

m

Ego fum protetor vefter , adju-

&is & defg.

n

A

tot in opportunitatibus, in tribu-

latis,

"L

laione. Dicite mihi, quando

non affui fperantibus in me?

us

)u

Ji

!]

Quando defoi clamantibus ad

me?

14

la pfalmo quid fcriptum eft,

$

juti

& quomodo legiflis ?. Tuxta cff

Dominu bk, qui tribulato funt

Pþalm.;þ;.'

p

d

TL

corde , G bumiles ffiritu (aloabit.

h]

z

Qlamaveruntjufti, * Dominus ex-

audivit eos, & ex omnibus tvibula-

Tionibus corum liberabit eos,

] [

((v

Ecce , quibus exhortor vos Tribulatie

verbis, ut non deficiatis in tri- Pbgaum di-

j

bulationibus,

viaz dile-

Magis gaudere

Cionis,

j

deberetis , quod tribulamini in

! J

UF:'

hoc mundo, . Signum dileGlioris

j

u

i

")

&flimate, & veréfignum eft ele-

€torum meorum.

j

Q

Ape-

$14 DE TRIBUS

APOC- $*

Aperitelibrum fignatum , fo-

ris & intus fcriptum , (vetus di-

D

co & novum teftamentum) legi-

te &intelligite : quia nemo San-

[

€torum fuit; qui tentationibus

& paffionibus vatiis non fit exa-

minatus;qui non fit injuriam paf-

fus, quinon fuerit in omnibus

t

his Deo acceptior & fanclior co-

fibus [

ram hominibus effectus.

ün f

Virtus ad-

Sancti mei in' adverfis profici-

verfis cla»

ii

unt , intribulationibus odorem

Md

zeícit,

innocentim fuz per patientiam

qm;

oftendunt,

Y

Greger,

Bonuseffe Abel renuit, quem

þrl'ism«,

malitia Cain non exercet,

Ca-

D

ftus quomodó quis pütatur, nifi

«j

quem carnis lafcivia vincere non

Qdtan

potuit ? Pudicitize amator often-

Qltq

ditur, qui cum Jofeph cafto juve-

Ut

ne contra virus fuadentis fe-

-* minzluctatur,

UET

lo

iln]

bCdlen

Tüpta.

Vs

As

CAP,

QU v

TABERNfCULis. 91f

—

nj

CAP. XIIL.-

BEUSU

)

«

Patientia pracipuà exer-

p

cendain mortificatione

propria volun-

n

tatit.

Il

i

ul

Ó

Bediens verus etiam proba-

yuut

tuf, qui propriis volunta-

lt

tibus contraire nititur, . Et hic

cum fideli Abraham , pro obe-

)mex

dientiz virtutelaudabitur, & be-

nedictione coelefli. replebitur ;

Ü

quia magis obedit vociDei,quàm

voci carnis fuze, quz femper pro-

wlw 1

priis motibus agitatur.

i !

Depropria voluntate quid di-

Voluntas '

in "

cam? Ipfa eft, quàm maximé

j

odit anima tnea.

Non eft mil

^1

"

propria

m

H corrumpig

f OMA

quicquam acceptum , quod vo- omaia,

|

O)UW

luntate propria fuerit vitiatum.

(U

Patva & magna fimul maculat

Y

bona, quemadmodum vera o-

bedientia cuncta facit effe incor-

rupta.

Obedieatiz

Agat bonum aliquis ex pro-

puichra

. ptia voluntate ,- & minus erit;

commemns

Ü

Qqa

- etiam dario;

916 DE TRIBUS

etiam. nonnunquam culpabil&,

M

Dimitte ex obedientia bonum,

[j )

Crevit enim us-

Wm vi

& fiet majus.

queadcontemptum fui , & per-

70m

venit ad Jefüm filium Dei, & ex-

&TLU

emplum obedientia ejus.

0x

Quàm paucos ego invehio,

Uf

YO0

[

qui hoc obedientie fulgent. ex-

emplo? Unusquisque quod fibi

Ia«f.'f,

bonum videtur, libenter agit,

VTnIt]

proptereà fzpé errat,

lo

Scitote filiiobedientize , quia

[

ilo

N

t

malumagere nunquam licet ; bo-

num autem propter obedientiam

Veüræ .

quandoque intermittere , ad per-

V I)gm

fectum vos ducit.

&llftan

Sicut enim perfecla charitas

It

feipfam non queerit , fic vera obe-

V,

lg»

dientia extra videre proprium

CUS, (

Íemper tendit,

h

Mihi obeditis, cum prepofitis

veftris fübjacetis, Mihi vivitis

dum vos'immolatis. Ego vos

vivificavi, egó pro vobis occifus

fui:Ec vos mecum vivetis;(1 com

mortui fuetitis,

Mor-

um

sl

TABERNACULILS' 917

Mortificate filii meiymortifica-

b Y

u

te proprias voluntates, propri-

u

um videre, proprium confilium,

Mu

omne patvum & carnale defi-

derium,

ï) 'c(,

J

Occidite inimicosiftos, alio- Mortifica-

[us)

qtiin ipfi occident vos,

Erunttio ptoptiz

gen [

vobis fudes in oculis , lancea in "oluntatis

quàm ae-

u

ltere, ferpensin via, & utfain

ceffaria,

I

[ 4

!

femita,(i non occideritis eos,

Non finent vos dormire in le-

T.

&ulo pacifice confcdientie, &

j

(

pacem auferent de corde terrz

j

veftr 5 quiaiflifunt, quicon-

TL

turbantIfrael 3 hoceft, fidelem

animam , Deum videre cupien-

qu

tem,

Admonui vos, 'Videte

Epbef, g.

[j

"

igitur, quomodó cauté ambu-

Yj

p

letis, quoniam dies mali fünt,

& ab(tinete ab omni fpecie

mala,

wmo j

j

p

d

CC

$0

J

l

i

!

CAP.

Qq ;

23-8 DE TRIBUS

CAP, XIV.-

'!W j

De Exempla, Propbeta-

4

run C Martyrum,qui- — .

L

[j

bus docetur. Pa-

[/7]

tientia.

( lil

Ropofui vobis Patriarchas;

/inj

nmg;

& fiparumeft, adducam Pro»

phetas, quoniam ipfi tribulatio-

hi

l/

hn

nes multas experti funt in hoc fe-

culo nequam.

Hj

P/alm.ati4.

fin

()[

Primus didt: Tribulationem

€ dolorem inveni , & nomen Do-

L I

Tribulatio & at

À

Pfalm1 1$.miniinocaui.

gu[Hia ioenierunt wme , mandata

lämew

ia

P[zm.33. tMamonfum oblitus, Multa tribtt-

lationes juflovums 6* de omnibus h

N

A

Ve

liberabit eos Dominus.

Exemplo

Confiderate tamen vim vet-

L7]

Prophea- borum, quiaPropheta in feipfo

Itj

rum patien-

Buy

ti:iatribu-

femper invenit laborem & dolo-

d

latione ex-

tem : Sed confilium evadendi ha-

ercenda,

buit,cum ad Deum in omni prei-

il [e,

füra cordis füi clamavit, Hicite-

Pfalm. 11 9 rum dixit: /4d Dominutiyeumtri-

fidi

Tóre 1« bularerydamaviyG exauarvit int.

t

e-

X

p

—

) TABERNACULIIS 519

Secundus. dicit: Ego ;Iomn.c

ploravi, ( .oculus meus deducens

lii

4quam ; quia longé facus efl à

w con[olator , convertens - 4tii»

i

omam mmeam.

Fatlus fuim in deri-

fum. omni. populo . ameos - canticuum

'

£0YHm.tota. die, . Replevit me a-

il

p

(

maritudinibus , inebriavit me ab-

futhio.

ii

Confregit ad. mumeruim

dentes 0s ,. ciba-vit qme cinere,

j

Et vepula efl anima mea s. oblitus

fimbonorum.

lj

Et dixi, . Periit fi-

t ineus, C fhesmeaa Damin,

71

j

Attende verbaifla, quia verba.

lamentationis funt,& (cri püthac

nm??"

Hieremias propheta.

j

j

Sedconfolationem fuam etiatn

da

i

venit,cum iter

nr 6b diet

- 1upu

Dvc

!3 a ves

Tàriii, 2.

WICA 3

Dominus . dixit — .aniima

t

mea, proptered. expellabo . eum,

j

Bonus efl. Dominus fDerantibus in

d

eum,anima quarenti tllumyquia non

lerïïif.

in fempiternum vepellit Dominus,

Tertius dicit: Venibi, quia

Micb. 7*

factus (um , fikut qui colligit in au-

r«lmf;*

tumno racemos vindemie.

ANon

jl f;"'

q 4

e

»

e30. DE TRIBUS

;Fï

eff botrus ad comedendum , immee

Áin p

, 45 ficus defiderait anima med,

ln

Wf

Periit fan&us de terra, & veitwin

bominibus uon eff.

No

Confolatur tamen feipfum di-

BHOT

cens: Ego autem ad Dominum

lg

afpiciam, & exfpetlabo Detin fal-

tnimir

vatoremmenm, adudiet mne Deus

TU5 mi

mew. Cum federointenebris Doe

Titenta

suinus lux mea eft,

Iram Domnin

llatio

"

portaho , quowiam peucami i,

Edutet me in lucem , *videbo juf'i-

HUHi de

tiam ejus.

[j

Ecce teflimonia Propheta-

*.Ollls :

rum, quomodo funt compuncda

If

cordaeorum, & qualiter in Dco

r i

fünt confolati fpiritus ipforum,

! us

tiam

tidiii

noftis,

Patientiam job e

Mi!iam

Qu j

Magnurn utique patientie fpe-

culum, datumn omnibus fetvis

"nf

meis im folatium. — Alias quo-

Wi

que Sanctorum paffiones , pet-

Wje

fecutiones, & tentationes non

Q

ignoracisg

"o

gtem exem-

lo8S.Mar-

- Hinamqueomnes, & maxie

ittin

mé fancli Martytes, gravioribus

gyrum,

ia

fünt

s

"od

| TABERNACULIS, 92;

j

funt progati fuppliciis, &»per pa-

if f

tientiam fünt perfecutorum fuo-

'ïïjl(ni

rum facti vi&tores.

. Nonne (i berié perpenditis,

2

nemo dignus eritcoronari , qui

non legitimé videtur certare? Et«

"

Ll

enim in certamine probatur bo.

nus miles,

nl

Deponite certami-

in)

natentationum & conflictus trí-

j

bulationum, & nulla etit victo-

fia,

Etfi nulla victoria, recté

j

nulli debetur mercedis corona,

P

Dicit etgó S, Jacobus Apo- «c. r,

olus : Omne gaudium áxiffima-

)ro?'f.i?'

]mpU]ï

te fratres mei j cum in tentatioues

"4ri4 incideritt,

r

Et finctus ;.Perr. z.

Petrus: Si quid patimini propter P4lp. 1.

H]fllff:

v fit

Juflitiem ,. beati.

Et . Paulus:

Quia oobis donatum eff in Chriffo,

yic

$t t0n folim in eum credatis, fed pro

jf

In

ilo patiamini.

*s.F

Tu quoque horum admoni-

tusexemplis & doctrinis , omni

n

tempore patientiam incorde fer-

Vaj & in omni tribulatione & an«

d

(0

1]

gultiateipfum mihi refigna.

ulg

f

Q35

LPD DE;PRIB[IS* :

[79 477 207

Quis tibi nocere poterit,fibo-

fi

nus amulator virtutis fueris?

fn

Ecce, omnes gemitus tui nume-

Xf

dl

rati funt: Et tam parvüm ni«

hil pateris, pro quo non corona-

ton

beris,

üc

Intribulatione pofitus , me-

N

mento, quod hac eft via Sancto-

lie

rum,per quam tranfitur ad regna

D

coclorum.

CAP,XV.

pin

(ito

Commendatur — Patientia

bt

ls

con[ideratione utilitatts, la-

Nits

boris momentanei ,

EUR

merceda aterza,

lüle

Oníolare etiam . teipfum ;

lm

quia Chrifto Jefu Domino

ïltCs

tuo in hoc affimilaris , & gra-

&t

tiasage, fi medicumilli retribues

?

re poffis.

Yeni

Majoris

Dico tibi , quoniam majoris

Qu;

meriti eft. mer ; eftadverfa pati; quàm bo-

.

ïäm(

mmala pati,

na operari.

P(

quàm bona

9ptratis

uàm plurimos fervos ego

Qo

ofïupt

uiti-

Wa

yfdeox habere',fed parum p

N

—

TABERNACULIS, 923

Mil

fufhnere; Modica tribul *x:bnc

V

franguntur, pauca contumelia

Qurme

irritantur, levi occafione fcan-

n i

dalizantur, citó de illata injuria

Ya«

conqueruntur , multa argumen-

tacogitant, quando arguuntur,

iNon eft ifla via bona , fed mi-

,

"d

hi & omnibus San&is diffimilis

l

i

valde.

Quidam etiam dicunt, quia Pacem pa-

parvam pacem habents & egoticatia pa-

dico, quodideó pacem non ha- "*

j

betis, quia patientiam non fer-

jl

vVatis.

Ideó pacem non habetis,

U

quia ptoprietariieflis, quia car-

nàles eftis & fecundüm homi.

fiti

nem ambulatis,

Undeé bella Gt 7acoé. g,

P

]

litesin vobis, nifi ex concupit-

centiis veflris ?

L

Pacemin prafenti vita non in-

il

venietis ; nifi in patientia veftra,

(]

yj

Quantó quis patientior fuerit,

tantó majori pace perfruetur.

j

Pacem meam do vobis , non J?4r. 14.

Pax

ig

quomodó mundus dat.

"

ii

mea in patientia multa; in ma-

i

(&6

lorum

944 DET

R,XBUS,,

ss

lorum tolerantia , in coentemptu

Thàr

fecularium gaudiorum.Qui enim

voluerit effe amicusDeistic opore

fürt

tet eum facere,

toti

Mattb, 19,.

atf

Non vveni mitterepacem in ter-

Pax in terra:

P

Luc, 1.

vam fed gladium.

erit hominibus bonze volunta-

DN

Ifa. 4$.

tiss quiadgon eff paximpts y. ditit

Cl,q

Dominus.

fs

t

Habe pacem in Deo, & non

i5

cum mundo; pacem non cum vi-

pud

tiis & concupilcentiis veftris, fed

Tim,

pacem contra vitia. pugnando

!f

E

fortiter, Haceftbona & fandla

L ln

pax, & acceptabilis mihi,

D

Labot bre-

2. Mementostiamintribula

ii

vie, rnerces tíope tuayquia omnis labor & do-

l

li

perpetua«. or finietur brevi tempore , fed

$,

merces erit zeterna & copiola

) Alf&

apudmein coslis,

"hf

Ponze zxter-

Rurfum attende. de. damna-

^

Tül

&x gravitas- tjone multorum ,. quanta erunt

Wi

cruciamenta eorum» . Si tam

füm

»arvum modo vales. füflineres

ls adx

quid fietde inexunguibili pocna

h

infergali 2

BC

Ín.

T

—

ABERNAC[B:ïS. $2$

at

I;lfü' digitum tilum in flam-

1 t

mamignis , &forfitan vix tole«

tare füfficis.

Quid ergó erit , fi

,OPUL'

totum corpus mittatur in gehen-

d

nam ignis?

J

vt

VE

Noli proindé timere eum; qui

jl

Occidit carnem , nec indigneris

€i ; qui flagellat miferum corpus:

,H

fed time eum, qui poftquam oc- MartZ,re,

$ao

ciderit ; poteflatem habet & cor-

ynte

pus &animam perdere in gehen-

I

l

nam,

(rc

lítod dico time , iftud ponde-

U

1a , iftud frequenter cogita 5 &

videbis, quod nihil eft omnis tri-

IlbUn;

bulatio tua,

i

In omnibus igitur mundi pref-

l.

futis , his verbis confolaberis :

Yi

Patiens effo usque ad adventum Tacol s,

Domini , quia fius omnium. mox

]

H

appropinquabit,

Tianfit. oummi 1« o 25

[i!

anundus, C concupifcentia eius.Cyut

|ü

etiam nihil amat in mundo , levi-

usadvería tolerat,

i

3. Decipiuntur omnes ama-Piiàmuas

F

tores ejus in nihilo confidentes, do alieni ;

Qq7

San-

!]

,

926

DE TPIEIBUS

a

San&li veró homines ad zterna

fun

prosmia anhelant , & exire de

uD

mundocitius concipifcunt.

LT

Nilin eo habere volunt!fed the-

tili

faurum in coelo fibi recondunt.

LT

Adveríatamé multa fuftinent;fed

,JJ.MP'

patientia armis fe defendunt.

f

Ya adverfis

Sapé carere adverfitatibus &

[

divinz vo-

tribulationibus mallent, fed ta-

Tif

luntati fe

men in omnibus his fe manibus

D

fübmit-

tunt.

meis commendant , dicentesz

TOPI

Auce 22

Pater fiat voluntas tua.

Pater

Tend

non ficut ego "volo , fed ficut tu Uis,

dempx

Oinuia quactique vvoluit Do«

li

Pfal. 134.

minus , fecit in calo & interra ,in

Vacy

Ts

mari & omnibus abysfis : & ideo

nemini contingit adverfitas , fime

b"*a(

mea permiffione & jufta ordina-

tölql

tione.

üm]

S. Domine, tu omnia nofli;

t&,p

tü fcis, quid expediat mihi, Ecce

fervustuus fum ego , fíat mihi fe-

Pdup

cundüm verbum tuum.

Iif»m

Omnia judicia tua vera funt

Ie

& recta 5 hunc humilias , &

Y

mlno

hunc exaltas , quia in manu tua

unt

um

. TABERNACULIS. 927

" nl

funt omnes fines terra, Juflus

at

yità

es Domise , & velum judicium Pf 118:

)

tuum.: — Fidelu es & fanctus inom- Pfal, 144«

j

*

*

il

mibus operibus tuá

In wvoluntate Ef, z.

d)

tia cuncla funt pofita , C uou cst,

Í

f

Ü

:;

qui posfit veffflere tibi.

Tuenim

fecif'i coelum & terram , mare &

z

J

omnia, qua coeli ambitu conti-

if

[

nentur,

TOE

Dominus univerforum tu es 5 1/;4,

at

proptereà in manus tuas com-

i

mendo fpiritum meum , quia re-

i

demptor meus tu es,

Libetator meusab inimicis meis

li D*

iracundis , paffionibus , & vitiis P/al. z5 e.

yti

I

d

meis 3 fufceptorin tribulationi-

|

bus, confolator in anguiliis mul-

[as,ü'!

I

tis, qua circunderunt ine nimis.

od

Domine patientia mihi neceffaria

T

e[L , patientia defenfatrix mea.

Dixi Patientie , foror mea es:;

»

I, MW

Vb

Paupertati,amica mea : Humi-

[m ]^

litàti , domina mea & mater

