Clamavit & altera, cujus ver-

"

j

a jam fu

pra« 4dbafit anima meaP/al. 6z:

off tes

Sed nullam zítimo huic

li?

j dl[nu

tam moleftam fore vel videri mo-

yu

leftiam, quàm tuamabeffe pr-

Ji

fentiam,

g

jt50"

f. Etnon mirum, fi ex hac e- Q»are füb.

tiam carentia;incidat anima amo-/ade rece-

h

at , aut fe

eu

tofa in quendam cordis fui lan-

guorem,

fabtrahat,.

j

Deus aai-

W

^

T enim difficulter quando- ma.

j

que inveniris , & cum fueris tan-

[Mft"

dem inventus, illa gaudet ad re-

/j/ ditum, fperans letum diem agere

(f

]

t A2 3

té-

$& SOLILOQUIUM

tecum ; fed minus cauté de recef-

MV

fu tuo , nihil trifte fufcipitur, .

FUGXS

"'Tuautem aliud tacité tractans,

gïs,[

fzpé fugam exhibes.

R ecedis

fioy

quippé repenté de manibus ejus,

l

illà non prefumente.

N

u

Laudo te , in hoc quomodo

dD&'[

D

laudabo ? Si quid laudis habes

& dulcoris , curin hoc fa&to vi-

deris illud amittere ?-

ffr.mo

AtIO r

Nifi tu effes ,for(itan fcanda-

Vr fo

lumilligenerares. Sed nonpo-

iil

teft in te fcandalizari, à quo fe no-

Vi

vit tam valenter amari,

lMlum

Siergo quid juftz rationis talt

qu

documento figuras , indica mihi

BU

-obfecro DEUS, — Vellem enim

Ut

*

.

libenter intelligere

nec ínuti«

uJr

le judico vel parum indé fcire.

V dg f

Occulta namque judicia tua ne-

d

mo perfeintuetur : fed lux tua

WR

eft , qua obfcura, queque illu-

Tj (

ftrat , & noxia fagat.

ller "

6.. Quare igitur e(t, quod te

lp

t

fubtrahis interdum tam occulté

M

Vr

Dili

D

ab animà, ipíá ignorante ?

gl

M

ANIME,

À!

137

J

£is eam an non

.

»

Si diligis, cur

YU

fugis Dile&emi ? Si non dili-

tti)

gis, cur pridem vifita(li? Et jam

lu

fi non diligis , cur denuo reverte-

bust

ris , & oftium pul(as , & intras ?

Nunquid levitate uteris eun-

quoma

do & redeundo ? Abfi. Sed

gt

D)

non eftilli leve tam frequens al-

iU

teratio 5 quinimo nafcitur tur-

atio non modica,

Adhuc mi-

pl

nor forfitan

amillidiceres ;

quercla effet , fi pa«

,d mot.

5

' Fado & venio Yosp, 16,

Q li

iterum , & gaudebit cor tuum , co-

gaudium titum nemo tollet 4 te,

a i

K

Nuncautem ptoverbium nul-

müm

um dicis : fed illius ve

:

rbi recor-

datur , cujus veritatem ex

jn?

Z

peritur,

T n

quia JESUS af ondit fe

6 f'xi- Joan, $.

][ldl W

"Vit de templo,

t

ca

Habeo ergó adverfum te páu-

*

L

xid l

fed ex boná radice , orta eít

j wl

1

meaconqueftio, Cupio humi.

itet erudiri , non impatienter li-

tigare,

,

Dibis proindé interro-

m

ganti refpon(um, cum fuerit op«

*ntc / DJ

portunum.

Lo-

Ààa 3

f52 somx.oqumM

2is

t À — Ísá

Anima de-

d

folata plas

7. Loquatur etiam ad majo-

rem intelligentiam , aliquid pro

f

fuas queri-

fe anima devota,

1nonias

Refponde &

f

gullibi fe-

tu liberé partem ttiam,

1

curius

Dilectus enim patientet te au«

f

quàm ia

diet , & occurret verbis pacificis

(

Dile&i -

num eífun-

ne detrimentum ex eo patiaris,

Ti

&it.

Quis enimte confolabitur ,5

fY

non ipfe fueritconfolator ? Et

taiis

tuam infirmitatem quis clemen-

fllg

tiüs feret , nifi qui cuncta finé o-

nere portat ?

Tuy

Cui etiam tutiüs revelabis,fi

Quir

quid trifte habueris , nifi omnia

l

plene(ienti ? Autcui magis fi-

Ii(ey

dem dabis , nifi non fallenti veti-

h

tati?

4

lo

Ejuseum

Jam haec fi quis externorum

[um

Dile&o

audierit , & qui non eft de amicis

colloquii

ï[iqm

Sponfi , pr foribus arceatut. Sin

[

quisnam di

gaus fit , ef-

vero Sponfum diligit fi Hdeli.s

fe parti-

fuetit, fi devotus & internus; it»

€eps,

ber illi concedatur ingrefïus.

Si cuftos confcientiz ; fiamae

tor virtutis fuerit & difciplinaz;

fi affe&tu purus , & intelledu

cda-

L

ANIME, .. $ )' 9

j

clarus

?

*

fi in fe humilis, & ad

rä

l!

?

fuos pius ; fi bona audita non

[

malé capere , non vané efferre,

nón temere arguere, nonanimo-

tcrljiï

fe defendere , non fuperbé prz-

»

dicarenovit ; fedécontra, non

x

intelle&ta venerari , obfcura &

J

i.

MP

myflica fané interpretari didicit ;

i

talis introducatur, & huic inter»

lsc[if! :

fit gratis colloquio.

j

]

Affe&tus enim cordisey verbo«

rum fonitu magis peníati debet,

1

WUR

quàm vocum qualitates,

l

[

Indica ergb mihi anima , qua-

liter te. fuftines ab(ente Dile&i

n

jati

graià ? Ego me fentio minüs

leniter poffe fufferre 5 fi fe inlon-

gum voluerit differre : & puto

uemonf

Qp

aliquid fimile de te,

Si vis , fe-

eacqf'j"

deamus hic patiter , & confera-

I

mus fuper hoc verba , pro

M[nh'l

aliquà confolatione

N

noftrá,

i

"

g.

1

j

E

[

Aa 4

CAP,

UM

g6o souioqqä

aA

— ÀÀ

- . CAP.XIV.

[

De triflitiá anima , ab[en-

Wi

| i

ze diletdi gratiá.

Colloquium iater Theophilum , &

g

Philotheam ; feuinter Hominem

|1

j

d

& Animam.

h

Pþ!. 11j.

Ormitavit anima meca prá

ln

tadio,

qu

T. Quiseftifle (ermo, quenm

r

Aff

loqueris ? Quare dicis Sion,Re-

l'la]q

ligait me Dominus ? Noli ti-

(

mere filia Sion, anima amans &

|T

fpeculans; ecce Rex tuus,diledus

l

]

dilecli , veniet tibi. Surge , flain

g

excelfo ; & vide jucunditatem,

Ü

Deotuo.

qua veniet tibi à

ls

| Dum

[Y UT ft

P. Quafivi (inquit ) &* nom

.HUcu

inveni : "voia'ei , C tron vefpotr-

dR

dit mibi ; proptereà dormità-

U

vitanima mea prz tedio..

ox tuttu-

Qd

Anima re«

T. Etego ; Hacv

BUN

ceffum Di-

ris, amiffo compare. — INon eft

IC*&I Plan-.

pl

hodie ficut heri & pridie, quan-

W

af

gi

do cantabas cantica letitig. Pre-

t

ceffit mane , vanit vefpera : fpon-

L

ec

fus autem cubat 1n meridie , n

d^

Sed

-

-

M

ANIME,

/

r

a AUE UR UE

161

datur accedere.

Verba tua ifiQ

,

fitiam fonant , & oculi tui lacry-

il

mis rigantur, Anima in dolcs

i

re es , & confolati o

pus habes,

Honid

Sed dic , undé e(t?

L

P. Non eft mihi füper auro

&argento , aut qualibetre mun-

di quzftio ; non de lucro auc

"a

damno , non de injuriá aut penu-

od

A

rià, que mundo jam

À

ortua füum

M

crucifixa,

a

7, Sibenéte novi , ditt omni-

,

[[43

r *

bus mundanis abrenunciáfti, Sed

O

àn etiam te in omnibus perfecte

u

abnegáfti, & usque ad contem-

n

ptum tui veneris,inquiro, Hoc

lA

pauciffimorum eft ,

& exigitur

d

Tpecialiter à te,

o

Undé eft ergó dolor tuus?

"

Quidamififti? Si de Dile&to eft,

OXUI

cio, quia triflinà non immerito

N

a

implevit cor tuum: neceft quid-

)

quam tibi jucunduüm , donec re-

i

(

vertatur ; & reddat tibi afpectum

il

uum, .

n

j

[P

Sed quomodo interim te fufti-

Aa j

ne$,

g 6a SOLILOQUIHM

ZNUr)

Quomodo pes, Ó delicata & innixa fuper di-

di

iaterimí? Je&um ? Er mihi con(lat , quia

E

gerat,

femper pro voto non adeft, Ergo

dum abeft , quid folatii habes, &

T

in quotequietas ? Narra mihi

D)

fecreta tua , etiamfi fint dolore

tdl

lena,

'TeChriftum abfentem dolere

mq

nemo dubitet , nifi qui non amat.

Habes modo triftitiam, fed de

b

Sponf? Chrifto , non de mundo

50

ifto. Et (cio, quodiillo revertente;

Eu

iterum confolaberis , quia noniü

L

perpetuum tui oblivifcetur.Dixit

Yi

enim ; Non relinquam vvos orphae

din

goan. 14.

n05 ; vado ; & *vento ad.vos.

fj

Non ergo fünt. vacua verba

J

tua, cum tanto dolore prolataj

i

Í«d cor amantisoftendunc & ge-

T

lidum cor feriunt, quod amore

Chrifti nonignefcit, Vox enim

lu

tua dulcis, vox turturis , non cla-

Ti

mor murmuris..

Ideó confido,

ls

quod invenies eum , quem doles

'th

amiífum,

fl

a. lnterrogo tamen te5 Quid

lT

V

icis

t&o'

Wi

ANIMEE.

;63

li

dicis de eo , quem fic abfenté plo-

(bl

ras? Bonus eftanaliud füfpicaris?

d

f

P. Et quidem bonus eft,& bo-

pb

nus valdé; juftus & fidelis,in quo

f

r

non eft iniquitas, fed nec effe

j

j

teit,

E

T. Cur igitur doles de boho,

m Ul!

in quo non eít dolus?

fr) [i

P. Nonde bono doleo, quia Abfceffum

, K

bonus eft : fed me miferam Íu. Dileài fuse

j u

Qu

£eo» quoniam bonum fidelem ipfius cul-

(

at

amicum arifi.Ego,ego fum,quoe !* imputat.

j m

merui : fed vze v , quia follicit

il

gratiam ejusnon cuftodivi. Per-

II

j

dendo dldlCia

quid habendo pof-

A

fedi,

Indicat Dilecti abfentia,

u

quid contulit ejus przfentia, Lae-

tabar cüm eo & jucundabar, fed

minus cauta fui de receffu celeri.

rmh& |

q1z

Venit faliens in montibus , hi- Frfelicita.

yd

laris & jucundus in offiis domus '*'? Prio-

»is ftatus

a m

meg, Etflatim claufi fores car-

recolit,

[ollhü

nis,& ntroduxi ad meDilectum,

j

fedique cum eo , & requievi füb

e€jus umbraculo , à turbine & à

pluviá, Et gavifa fum, vifo Di-

If

lecto,

Aa6

Quide

164 SOLILOQUIUM

C&idni gauderem? Ip(e gau-

[

t

dium meum, & exultatio cordis

mei. Eja quid habui , & quidin

[

illà horá poffedi ? Non peffum

indicare tibi , quàm bené mihi

ceffit ; nec nünc quidem dicere

f

expedit, Plus defiderare non po-

Af

Ái

tui prafente illo , quem folum

$

dilexi.

lr

3. O quantum dilexi , quando

Mi

me & omnia neglexi ! De omni

,

re, qua me delectare potuiffec,

]

parum vel nihil cnravi , quia ejus

Y

amor me totam rapuit; & quic-

lii

quid ipfe non erat , incongruum

d

videbatur & infipidum,

J

Quoablato;projectum eft cor

1

meum pene extra me. Depende-

qui

bat enim anima mea ex gratiä-e-

fi

juss quia aliud non habui folati-

j

um, nifihunc, quem plango fub-

f

tractum.

Vorb

&domne

Sufficiebat mihi , & fatis erat

gsudium

ad emnem latitide varietateme

f-h&';i'iï' ei

fufgelj

Sicut volebam, fic illeerat ; &

Yl

prafeatia

Dile&ti,

quicquid mihi pracipiebat , li-

"l

ben-

ln

ANIM £,

M

fég

i

Moeececteenat

benter acceptabam, meque illi to-

d

uo i

taliter & prompté donabam. | Ec

&

concors animus & tranquillitas

d ;033

magna nobiscum,

benäf,

Nec fuit aufus quisquam no«

(1 Ü

ftrum irrumpere filentium , illo

"l

n

al

nimirum fic jubente per os fuurn:

"Adjuro vos filie Teru[alem, per ca- Cant, a-

u

preas. binnulosque camporum, ut

D d

gon fufüitetn , meque evvigilare fa-

pur

giati dileckam, donec ipfa velit.

P;;ü

Jam nunc perpende , fi vales

verba mea fentire; quantum mi-

] qu"

;

hi de abfentiá Dilecti neceffe fit

dolere, cujus ex prefentia omni-

ngFJ

bus bonis ccepi abundare,

m

T. Àd hzc refpondi: Scio,

quidloqueris; experimento fz-

u

pl

4

ius probavi, quod dicis. Sed in

[

oc cónfolemur 5 quia ejus di-

jl l

Jnvoþ

Ípenfatio voluntatis, noflrze de-

votionis eft profectus,

jj

Etnuncque dixi(li, gratanter

(

fuftepi: Sedadhucperfectius ea

vellem audire. Tardioribus enim

fj

j

h

fentu, opus eft morofior declara-

lt

tio,

Aa 7

CAP.

»

| D

y£6 SOLILOQUIUM

p———————

CAP. XV, .

h

De [crutinio fuper Dilecloy

t

donis gratia

lT

ejus.

1ií

Pfalm, 5£. B

Enediclus Deusqui non amovit

«f

mifericordiam fuam à me,

Quid agit

Aff

T. Adíumigitur, piorurfus

ferna con-

anima ín- ftrutinio quarens; fiquandote

pto

folatione

fineinterná confolatione relique-

lr

defituta, ritDilectus, quidinterim agis?

k

Quid etiam fuper hoc confülis?

n

Quali quoque arte poffit recon-

ciliari vel revocari ?

Qu

Rogo te chariffima & devota

d

Chri(ti amica, nihil horum fileas

D

àme, qua venerim interrogate.

il

Potes prodeffe hac vice, panden-

T

do mihi quod piéfentis, Extuis

(

fermonibus potero menfurare

pondus mei doloris , an juflé fit

Y

vel injufté quod dolui.

Md

Vide enim te quandoque hi-

lo |

larem, quandoque veró triftem;

lg

rurfusque conf;exi gaudentem,

guan

ex te perpendi aliquantulum

llbus

Se

»AxNIMJE.

D

$67

|

— ÁÀÀ—

Sed caufam hujus mutationis

hanc reor effe potiffimam , de

Dili

tranfitu & reditu unici Dile&li

1

tui, Inquocafuplura tepercur-

riffe intelli

J

ceffi.

gens, informandus ac-

17

2, P. Atilla: Defidetiis tuis

m

annuens, conabor faltem modice

| QUJHU

l

propalare , quz intra me agun-

yit

5*»2

turs *üve cum ablactata reman-

gt

fero fola, expe&tando eum,quem

N

(ono

diligit anima mea.

m( I

Sané hoc primum nmoveris:

Quantum mihi gaudii & dulce-

j

T

diniscjusconfertgratia, tantum

)[um mf

doloris & amaritudinis mini(ltrat

rrermgif

illius abfentia. Sed cur fic difpen-

w, P&D

n

fat vices fuas, deceret eum potius

le

X »

dicere quàm me,

vl

Audies autem cum comple.

nj

Vero verba carminis mei; quia

poftremó introducemus eum ad

nos, fedensque in medio noftri,

j

Dlnflä

docebit nos ordinationem fuam,

1]

quam folitus eft exhibere aman-

j

)^

il

tibus.

n

Sed.

:68 SOLILOQUIUM

Sed jam audi patienter me, &

imperfectum eloquium. meum

li

Ad excitane

di

non fit tibi grave;

dum namque corda noftra invi-

J

[

cem convenimus , ut vel pariter

lugeamus, vel ex amoreinfimul

Eclj 4, gaudeamus, Va enimfoli : Quia

[

Til

cum ceciderit in aliquam trifti-

tiam,vel tentationem, non habet

k

füblevantem.

Udlias án- — Etfifuerint duo pariter, con-

Do,

ceri & fide- fovebuntur mutuój dum uno

fs.

lisamici,

triflantealter confolationem in-

&irm

geritj aut fi confolari refpuit;

Vib

6 (

compaffionemmox prebet , &

fuper amico contriflari vehee

d

menter incipit 5 ficque fit, ut

DulinT

tf

aut pariter gaudeant . aut de ab

lato gaudio , lacrymis fe mutuis

AIrQ

&onfolentur,

Áütum

Et quamvis adhuc dolor de

U

ts m

adverfacaufa, velde re flebiliin-

Mred

fit , animequiores tamen fiunt;

[

Quia tam unicordes fe inveni-

tad

unt, ut rebus rutatis corda mi-

um [

nimé mutari fcu corrumpi po-

A

tuetint,

Quis

ANIMZ,

$69

4

Quis non diceret, con(ideratá

perflt

Ym It

hacanimorum tam &dá concor-

d a

dià; Ecve quam bonum , C quam Pfalm.127,

jucumndum , balitare fiatres . in

ollri

pl

unum e

GH

3. Poffumigitur liberiüs tibi

dicere, quod fentio, quia nil doli

foIN

um r

vel captionis in te formido.

mmd

Ecce ifte dulciffimus Sponfus, Anima -

& dilectiffimus amicus meus,ceafet col-

utü, [

Dominus meus JESUS Chri- lata fibi do.

Ílus , amator animarum fàn-"*.

tü€e

um P

ficia.

Clarum , ex amore ceffare non

s

j i

valens, attraxit me miferam ad

íe; & cumnoneffem , dicit mi-

gbf( "

hieffe, vivere, fapere, & com-

d

munihác frui luce,

Contulit &

W h

renafci per gratiam baptifmi , &

a

füorum me veflivit glorià meri-

kmw

torum.

Dehinc, cum multis pecca-

doïcï3

tis me deformaffem ,. & inepta

/Áit

ad redamandum effem, non afpe-

wü

xit ad. meam foeditatem, fed ad

T

finum miférationum fuarum.

J5

qu

T

Etenim adhuc longius me va-

If

gan-

C i

-

f7» SOLILOQUIUM

gantem vocavit per gratiam fu-

rig

ia

Ti

am , nonfinens me perire inhoc

&CUIO.

[t

Providit deindé locum mihi

di

ad paufandum modicum, quan-

EM

ET

diu in hoc fragilicorpore dego.

Nonhicfed Noneíttamen vera paufatio,

uf

3

inalieravi- neque diuturna ifta qualiscun-

3a vera

quehabitatio fub umbrá Diledi.

liy

quies,

llla eft vera paufatio, qua- po

prafentis vitz labores percipitur

Tis,

in patriá,

Eít tamen füo modo fuavis

lo

quzedam animz revelatio ad De-

iy

um fufpirantis, exutam fe videre

n

V

à gravibus feculi nexibus; & illic

jam effe. quo poffit Dilecto ple-

nius fervire , atquein fectetofi-

Qui

lentio fibi & illi vacare.

4. Non defuit etiam diverfis

bt

neceffitatibus meis, juvans&in

dh

tentationibus primitivis.

ht

Frequénter quoque me fer-

IIVG

monibus utilibusinfiruxit, con-

]

firmans mein verbis fuis,

oc]

Et ficut novellae plantationes

i

rigari

ANIME. g

n

rigari folent imbfibus.fic internis

graxiaaä

?crircitïä

me rigavit confolationibus: Ne

tanquam tefla , virtus in mein-

pum:

choata arefceret.

Etdixitmihi: Si voluetis &

n (

a

audieris me , videbis omnebo-

T.

num, Sifeceris, quzdico,eris

ul

amica mea, Si me elegeris &

(

p

f

fuper omnia amaveris , fiet tibi

à Patre meo

J qllZP

IiS.

quodcunque petie-

j

Si autem me dimiferis,erit tibi

h i

ocin offendiculum, &ponam

l

*wo ääïv

zelum meum contra te,

, Etcumquafierisalterum,non Qui aliud

:aml'CWj

ls

tibi diu placebit: Sedin tadium qtidvis

& amaritudinem convertetur,

prater De-

fipdr

um quzrit,

i

quia ego falus & vita um anima,

nonaifi tz-

(

Etconverti me ad eum , qui dium iave-

benefecitmihi: Etexcutiens me ait.

m d'rü.";

de pulvere terrenz. affe&ionis,

jumsï

flatui in corde meo, de reliquo

T

vivere illi foli s Quoniam nihil

u

meliuseo, necullum falubrius

"i

hoc pacto.

i

cun.

w

j Eant& rcquirgm, qui

que

]

$72 SOLILOQUIUM .

que volunt , quem ament , & cüi

!

t

ferviant; mihi compertum eft,

hunc verum effe anima virum;

lig

pro quo nec mori erit difficile, t

oj

Vff

ejus femper inhzeream amori,

Dile&o ai-

Adhafi ergo illi, placuit enim

]Pft

hil majus mihi: Nec meliorem invenire

l

aut melius

otui, Talemenim vehementis-

füihi

inveait ani-

1na,

fimé defideravit anima mea; quo

lpfa ]

ln

nemo major, nec melior , nec di-

gnior effet, & qui omnibus bonis

poft

afflueret.

tüini

Et quia multum benignus

'er'af,

ldtö IK

confolatoria adhuc verba dabat;

'itine

N

pravidens folicité, ne quidam

afperitate & duritià nimia metet-

Wi

rerent & frangerent; fed quod

lo

leveac fuave effet ad portandum,

düque

magis imponerent & docerent;

Ws

ut ficaffectus initiatus melius tra-

Vate

heretur , acfortiusin animatum

Q

tenderet,nec refiliret,

6I

Ejus beai-

Melius (inquit) docebitur &

&ds

gnitas &

pietas qua

proficiet ; finon coacté fed fpon*

Tittis

difponit

té provocetur,

Facilius fufci-

Q

emniafua. piet jugum meum; fi amor magis

mtam

pet

t "

ANIME,

$73

,

per proemia invitaverit, quam viter cirea -

ertuma

tmor per fupplicia terruerir, curam ani«

voVtYt

Quod fi impulíu indiget, folerti m

jf

moderamine tamen fiat ,. ne vio«

amüfi-

lentiá fübruatur,

m

Ipíe enim fciebat, quid novel-

j in'»'üï

le plantationi expediret ; & quid

du

mihi poftmodüm utilitatis hec

u

ipfa pietas conferret , maximé in-

fiante probationis tempore; cum

o

j

poffem faciliter tecogitare,quan-

tain initio feciffet animz meze, &

ideó non deficeremin aliquo cer-

gnUSCF

tamine,

"d

Nec moxmihi indicare voluit,

s

quze & quanta in ejus fervitio

paífura effem : Sed lais quan-

fie

J

doque permifcuittriftia ,. confi-

o

derans imbecillitatem & incapa-

ylust

citatem primó nafcentis fruticis,

donecad ardua convalefcerem.

pin/

€. Pofthac circumduxit me,

,Lebl[ "

jf

& docuit , atqueportavit in hu-

meris fuis, . Circumduxit. per

k

p

i M

paginas facras, & fan&ko flamine

f

g

me armavit contra diaboli nequi-

fs

titas,

Pro.

f74 SOLILOQUIUM

l Um;

Depropofi-

Propofuit mihi omnium vir-

d

tis Aaimz

tutum fpecularia, fanctosvide-

exemplis ac

documen-

licet Patriarchas & Prophetas, ac

[

:iïu

novi teftamenti gloriofa Lumi-

:

du

naria,

Circumduxit me etiam perlo-

EXPOH

ftton

ca Eremi & tabernacula JEgypti;

L

ubi vigere inceperat & crefcere

Wig

Monachorum ac Cceenobitarum

"ts

nomen magnificum 5 qui fuis ex-

d

emplis imitabile & credibile fece-

rant fuave effe jugam Domini,

ïu:tg,

h]

& amaram atque fallacem latam

'fifmei,

viam feculi.

Docuit meficut mater parvu«

üescum

LY

lum, frangens mihi nuces fpiti-

tales ,. &inferens faucibusmeis

(ued.

güim

nucleos, quia dulces erant ad ve-

Ícendum.

Obfcuritas

Inveftiga, fipotesquid figni*

fuis,ä;:

in facris li-

ficent, & ubinam tales invenian-

x'lltem('

teris nucle-

us eft ia te- tUf*

Aperi codicem Apofftoli-

llens j

E

fà,

cum,

& conjectis oculislege, fi

potes,tanta capere myfteria, Re»

ürt

!ln

volve Efaíam, infpice Evange-

lium, lumen omnium luminari-

"M

um;

—

jNIMZE.

m

J

um ; & vide,

fi non ptoducant ex

ium

Ekosï'idi*

fe dulciffimo

s nucleos,

Quicquid ex his inveneris ob-

.

J

fcurum & intellectu difficile, nu-

a

deus intefláeít, — Sed ( audieris

exponi, &intellexeris quod an.

n

tenon potuifti, te(ta nucis fran«

j

gitur, & dulcedo nuclei faporef-

5( qii

cit in corde.

yut

Sic & inaliis fen-

tentiis fubtilioribus zftimandum

m'fu'äsü"

"

ei— Unde & tot potes intueri

nuces, quot fenfus latentes.

[)gmik

7. Etquomodo putas, porta- Anima

E,m lalii

vit mein humeris?Fccithoc,quo- quomodo

tescunque infirmitatem meam P9rtata ia

«

afpexit: Nec tamenabjecit, ne-

humeris

us

Chrj&i.

que defpexit, fed patienter &lon-

g

ganimiter me fuflinuit,

"TU

l'ortavit etiam me in humeris

jf

uisquando aliis infpiravit,& vir-

1

tutem dedit patiendi infirmitates

i

meas ,

& quicquid in me repre-

r

henfi

bile erat,

p

"

Portavit adhuc multo charíus

Heriä "

me in humeris fuis, quando

t

Vajulans fibi crucem exivit im eum joan, 15;

l

umi

-(q"i *

" SOLILOQHIUMIA

Ls

l

(qui dicitur, Cal'oaria) locum, ubi

&crucifixuseft, Ego enim ibi

Davi

Mp v

portabarab ipfo magis; quàm

crux ipfa.

M

3 ia

Et erant onera graviora hu«

meris ejus peccata mea,quàm hoc

lls

ligaum crucis lNam proptet

1

me portata eft crux illa, non

&i

proptet ipfum, — Meruit tamen

Qitnt

dedicari & honorari propter

Cqu;

eum; qui bajulavit eam , Gemor-

m

tuus eftineà.

NT

Ch;'i&us

g. O quantum mihi füper om-

quämq

quàm effi^. ia amandus eft & venerandus,

caciter anl-

] du

cujus merito & gratiá fic quafita

W Pï

mam pro-

vocet ad füi

fum & redempta!

ifle

l

aImoreme

Erit igitur mihi Dile&tus

| mj

ficut unicus matri fus.

a j

Et ego veraciter novi, quia n

At fem

quaquam ejus convenio dile&tio-

n

ni, Tamenquicquid prefümp.

Qatr

fi, deillius proceffit dignationee

Etconfequens non fuit, ut illo

4l

tam benigné fe gerente ad mé

.

non occurrerem ad vicati

05 amw,ä:; ä

plexus.

Me- um

W

——

lU

'ANIM,E.*

—

577

ir

Memortiter teneo;quid dixefit

) f

David: Qui um ego, ut fiam ge- 1.Reg. 1g,

1 qt

ner regu?

Sede

ftlongé major i&a,qüäm

yini

illaaffinitas: Quiahzc eft.cce-

[,qha

lebs & fincera cognatio, ubica-

fl

li

ro & fanguis locum non habent,

[hh L

fed fidesinviolata , & bonze con-

tj

Ícientie ad Deum intertogatio,

;j Dequa&ille Difcipulus, quem

mw

amabat plurimum Jefüs, dicit:

Quia major eft, qui in nobis eft,

jj

9

quàmquiinmundo, Dewenim 7.7o47. $

—

s

vt

"

eharitas eft t ipfa hanc cognatio-

Mera ejus

iif

U

nem parturit.

dignatio ia

Cum ergbó David tantum fecopulandá

jd humiliat, ut gener terreni regis fibi animá,

h

fieret 5 quàm humiliter me opor-

10Vi1 ;

,tet fentire , quod Rex Regum

! Dominus , mepauperculam di-

jj/ gnaturagnofcere , & ad fuiamo-

(j

rem trahere.

1

fu

»

2, Fecit itaque mecum non fi-

jj cut merui, fed quemadmodum

d

»benevolentiffima virtus ejus di-

r

]

gnabaturs fxcqtpe

romnia chari-

b

tati

;j782 SOLILOQUIUM

tati & infinite bonitati ejus pla-

J

cere videbatur,

"

DAT

Felix & benedicta anima , di-

N

vini amoris vinculo colligata.

! (ion

uàm nobilis & ingenua; que

US, l

tam fancte copule non igno/rat

Wi

vota.

*l

Et quia jam prolixior fermo

iop

de Dile&to proceffit, nec tamen

if

(0)

quod quarebas, narratum eft, ex

l

ordinealiusfuccedat, quemiple

lii

nobis dulcemac fructuofum fa-

g

cere dignetur,

"a

lUt

CAP, XVI,

At

Debenigná protectioneDi-

ldl c fufferentiá

|

;ippreï

4nimna,

T

nf

Cce, ficut oculi audilla in mati-

m

Pfalm,122. E

busjdomina fua ; ita oculi mti

X

Alt

femper.ad dile&tum meum.

Qu

eo tempore, quó amare eum coe«

d

pi, etiam perfeverare, cum iplo

Nnc I

volui,

.

[timf

Quodcum i

nüituiffethg pla-

rmavit

LU

cuit ei hoc ipfgm, &«onfi

icens:

Hfh

l

—m

UM

ANIM £,

$79

od

t

dicens: Qui manferit in me , & 7o4n, "

egoineo, bicfert fru&üummultum,

ff i

Sed ut probaretur virtus dile-

)lga

étionis quàm vera, quàmfor-

ts, &quàmcaflaeffet , neceíffe

u d

l ignül'a"»

fuit, ut tentatio illud. aperiret.

Tentari autem non poffem, nifi

x t

ipfo permittente , & paululum fe

«

abfícondente,

"

Et quiaad purgationem intee Virtus dilez

riorishominis , nec non ad fce- &ioois tea

i

g

cundiorem fruclificationem vir- f4tione pre»

bari debet,

tutum, atque clariorem fpititua-

lium donorum petceptionem

j

tentatio proficere folet , ipfame

apprehendit & exercere cospit.

i

Quàm fortiter & quàm fre- g, i

quenter huc illuc me jecit, quem &tio pie-

jj

nullumlatet fecretum , Deus & rum ;

Ó

T

Dominus meus clariffimé novit ;

a

qui teflis eft omnium,qu in cot-

«

de meo gerebantur.

Et usque

! cllm

"d

nunc me confpicit, nec aliud

quàm fragile figmen

Fum effe co-

ffem!f

gnofcit.

.

)nfifmm

2. Nifi etgb. adjuviffet me,

j

Bba

quan.

jg9SOLILOQUIUM .

ioi

quando gravabar tam anxié , ita

Pfal, 93,

ut vivere vix me crederemy paulo-

li,

minus babitaffet in inferno anim

Df

mea, xamquam prolapfa in defpe-

E

| fit

tationis foveam.

AO

Cuiferea-.' Sedipfe mifertuseft mei, qui

dznon (uf- tribulatis corde confüuevit adet-

;1

ficerent nifi

T

fe. Quis enim ad tolerandas

á Deo pro-

|tn

praevaleret tam multas tentatio-

tien

fe&i.

nes; nifi Deo fe protegente & ad-

d

w

juvante ?

ü

Quod igitur flare potui ante

n

faciern venti ejus, fuit mifeti-

Udlmn

cordim. Et quod adhuc ftare

lmo-

me cognofco;ex ejusdem pietatis

munere venit,

| Uf

Undé mihinequaquam confi-

K

tj

dere debeo, donec in carne vi-

VO:

Etiam fi cocdlum ferenum

L

fit..non puto, quod fecuritasa-

Til

modo erit, Subitoenim aér cone

N

lr

citabitur, & fortaffis quando mi-

i

Y

,

V

J

nimé zítimatur,

Tantó igitur magis mihi ne-

li (el

ceffaria eft Dile&ti mei gratia &

«31 D

xpe-

IT

lm

proteclio ; ?uantö verius e

tior

um

ANIM E.

I

RD Pv aaeaam

—— MÀ——M—XY

MM

rior

il

lis.

pené omnia patere p;ricu-

Tl

Nusquamlocustuuseft, nifj Undénec

T

usquam fe-

incoclo, ubi Dile&tus meus pa-

d

curitas5

Ícit electos fuos in laetitia & exul-

tatione.

g ï

j Qde

3- Sed quando ibi? Dicere Nifiia felo

J

indé quid poffum ? Cogitare ^ *

vix modicum indé licet , nec ta-

«

menclaré: Sedintroire minimé

m

icet.

.. Utinam veniat ipfe,& collocet

yi?

meinloco pafcuz Sanctorum lu-

cidiffimo,tutiffimo, & amceniffi-

"

1o 5 ubi non eft Satan

p

neque oc»

curfus malus !

iamwïï,'

' Adhucin matilaboro, & an

portumattingam falutis, propter

an

ati

tentationes ex diverfo afflatu tu-

mefcentes,ignoro,

m

Nihil ergo in tato mecum agi-

j g

"

tur 5 (ed hoc mihi pro fcuto & te-

gumento manet , quodfideilu. Interim

pracipuum

men femper afpiciam, quod Di-

10 hac vità

$

|

ecti mel. gratiam humiliter re-

|

prefidium,

l güm

j

qgiram : Quo

dbonam fpem ad fides, fpcs,

j

eun ^haritas,

l

Bb ;

l

T

(22 SOL'ILOgUIUM;

d

eum indefefsé geram; quod ab

ul

ejus charitate feparari nullatenus

&

confentiam 5 quod denique ejus

providentie & abyffili miferi-

cordie, plusquam propria indu-

die

It

ftriz me relinquam.

Dis

Quapropter , licet etiam fre-

N

quentihimé titubem,ac nonnun-

quamin vitia cadam, nequaquam

Ti

t

tamen defperare debeo; fed ad ip-

fum inftanter clamabo & ejula-

tf

Grer

bo: Domine Deus meus,mitere-

reanima mez, & ne finas me pe-

M bJü

h

li

riclitari in tentationibus meis; te

KT

adjuva me fideliter,ut fortiter re«

n

fiflam & vincam.

f0

Operi manuum tuarum porti-

gedexteram, qui me probas pet

M

lüe |

Satanam,& fzepé ponis ad partem

finiftram.

m

tüts|

Quod (i tam gravis tentatio

advenerit que me ad Dominum

on

lori

clamare prohibuerit ; mox exin-

Ipfe enim

Hequ

P/alm.43. timo corde fufpirabo.

&om. 9.

novit abftondita cordi : Et fcit,

fl

m

ktimmea- oyj4 defiilorag fbiritu, Nonenim

€

ANIMZE.

It

125

n

eft voluntasejus, ut pereat unus a Dei mife-

qno' [

il

ex his pufillis , qui credunt in ricordia er»

cum,

3 homi-

i

.

4. Oquim magmamifericor- "

j g

dia ejus fuper me,etiam ignoran-

n

teme, vel non advertente, quod

mecum fuerit in tribulatione?2

dn*

Nam multotiesfervavit me,ut Etiam in

mott

permitrea-

non traderer paffionibus, Quan.

cqlllqu

doque veró ex occulto ejus judi-

dis ejuslap-

)vffdnä

fibus.

cio fa&tum efl,ut caderem,& vin-

Ti

cerer etiam in patvis, ne forté fu-

T

perbirem & przfumerem in ma-

u

gnis ; fed humiliata & confufà di-

yndy

Ícerem , quia nihil etiam eram,

fyit!

cüm bené [lare videbar & flore-

rem.

zrllnïF£er

Suadeo etgo, netemer? autci-

«sf

to me laudes, licet profperé pro-

4l

cedam; fed fini fan&o referva po-

tiuslandem: Imó non me, fed

g ul

Dominum!lauda, Laudetur folus

p

gloriofus Deus , qui aftitit mihi

mgx [

frequenter in tentationibus meis,

I

J

f. Sepé namque cüm capta

m

effem ab eis,pié liberavit me, Ine

V*

Bb 4

ter-

z94 SO—LILO(äUIUM

«ll

Et difpen-terdum autem invenientes, ut

Tt

findis ten- corbo ad difpergendumme, emi-

vationibus, - Cioittas fuas & diffipabit eas;

D

fulgura multiplicavit, & contur-

bavit eas,

F()m

al

Et recefferuntà me,. usque ad

EU

tempus, Namomninó carere eis

me noluit , quod raró alicui San-

6!

f

&orum in hac vità donavit, :

Tuiai

Habui ergó poft hac modi-

Tionn

Auainna pia

cam requiem , pacem largiente

quomodo

db

j|

utatur pace

Dile&omeo. Quá tamen ade-

& otio,

DI

ptá, non ad corporale, . nequead

(j

feculare otium me contuliz Sed

fnií

ad mentale otium verti me;ut ter-

ram de longecernerem , & cceli

Wty

:fmpu

jam fecreta. parumper infpice-

rem,

l

mCCUm

Intendi itaque mihi , ut vide-

i fem

rem qualis effem, & quibus mo-

LY

dis illi melius placere poffem ; qui

tanta mihi dilectionis offendit

It Yel

figna, merita mea valdé exce-

laet

tf

gentia,

Non enim poteram in turbine

l(h& M t

tentationisvidere , quàm fuavis

nl

€liet

Em

ANIM £,

f

—

IUSJ-

«fTet Dilectus meus, fed in fereno

st

mentis & quiete folitudinis,

nas

tquantum in meerat, hanc

pahls D

pacis ferenitatem (ine intermis-

N

fione optabam, ut illi perfectius

p

Y

adharerem, & (ine aliquá ab(tra-

7

&lione & mole(liá vacarem,

yurt

j

Y

U

6. Sed nonfecundüm defide-

rium animz , effe&tus femper co-

]aV.i[l '

mitatur gtatiz,

Datur tamen

w

nonnunquam defiderata dulce-

T

il

do , nonnunquam verà differtur

Jmo a

ex juílo.

utqüe

Cui etenim non optabilius

ml

foret (üb umbra paufare Dilcdli :

j

»

Dummodó liceret, dummodo

!11&

tempus & locus admitteret ?

«

Nuncautem viciffim o

DeratUf. vicimdo.

mecum Dilectus meus.

INec fem- confolatig-

y

per fentio,quod turbat 5 nec inde- ais & teata-

ubur

finenter fruor,quod deleclat ; (ed tioais-

gf

Fu'

fit vefpere & mane dies unus;

(; 0

quiaeundo & redeundo per lzta

IJH' $

Gtriflia , agitur tota hzc mor-

talis vita.

d

u

Senferat nimirum hoc idem

ul

[

Bb ;

San-

E:

IUM

—

516 SOLILOQU

d

;^7.

San&üs,;;li" dicebat: Pf aseum

diluculo,G fubità probas iuim,

l

n

Videtur tamen aliqualis re-

quies ; f1 non nimis continua fit

autimportuna tentatio.

| ff

Cüm ergó donatum mihi fue-

Va

rit,vel parum in dile&to meo fua-

Átn

qu

viterrequiefcere, gratum omni-

nb habeo & optabile, Gaudeoin

jm

Wt

hoc, & fempet gaudebo pro tam

$

deifico munere,

7. Praftat infuper fiduciam

fica

affandi eum, quacumque de cauia

Ut

fuerit,quod toties benigna vifita-

L

N

tione fua me gratis pra'venerit.

VifitatioDi-

Siquidemipfo appropinquar-

E.

!

(s

le&i quid te, & diem feftum mecum agere

operetur i vo]ente, fobitó lux cordi meo in-

[L'H 1

anima ;

Udtr

fulget; ante cujus confpectum;

omnium inanium cogitationum

Qd

tih)

caligo pellitur; & diu optata fere-

nitas poffidetur.

RUT

Expellit

Ad ingreflum namque ejus,

:

vitia,

flare non poteft aliquid curpeaut

à

IT

indecens, quia munditiz ama

me Bul

tor eft & infertor : Sed necefsé

uY

[j

j

U

AIN-I—'IME.-

137

EEE

uf

eíl, ut abícedat omnis illufio

d-

j

LU

boli ,

cum omnibus pompis

mundi,

luahs

Yi

Suppreffis ergó paffionibus & , Paffiones

j

tentationibus meis, quas pertul;, ^dat.

1;

T

clarius eum coepiagnofce

re ütq uc

otu u

fetventiüs diligere, Stu

dui quo.

2

um

que gratias eidem agere , quod

GJUL«*

jam feró dignatus fit vitiorum à

u

pj

me tumultus prohibere.

Etenim ipfa folent inquietare

] fidh

pacem meam, & obítruere moli-

i

M

untut os meum, ne loquar ad Di-

l

I

lecum meum,

gna

N (iy

Sed fruftra eft eorum conatus

(polih

Y

adveríus potentiam & fapientiam

W

um

ejus; qui i quolibet tumulta po-

j

*teft illabi cordi meo, & fecteta

fi

)m?h

fua mihi filentet infundere ;itaut

if

0

u

cunclas eorum muffitationes pro

nihilo ducam ,

on.au "

advertam,

p;-flitusque non

8. Omicordialiffime & pul- Afpiratio

Umi

jdu

cherrime Dile&le,fic quafo,affu- Animz ad

He

me mead te, quotiescumque vi-

"m

x

pulcherzi-

j

deris affe&tus meos, premiali

QU2 g.

Stü W

Bb €

Vi

188 SOLILO Qmpzvä :

vitiorum mole , aut tenetrinutilé

p

li

occupatione ; nelongiusà te poft

'greges malarum cogicationwm

vagati incipiam, ac concito priva-

Ti

B

rigratiatua , fine quanon pote-

ro durare in tuá exqui(ità. ami«

(e,(]

Iij,

&itià,.

Tuesenim Dominus meus &

T

Deus meus, qui verbo tuo omaig

Q

ii

- fanas & fanctificas;. qui pofuift

Pfaln.é

£ animam meam ad vitam». & nom

(red;

dedifti commoveri pedes meos;

lfs

fcd detemporeiniquo , & dela-

ueis mortis extraxifti me;

timá

Ü

