cefferis fpatium.

CAP. V.

M

lJl

H

ORATIO

j

De brevitate & miferia

Vita bujue

prefentis vvita,

brefitstem,

€$ miferias

l

4aditatem — dierum meorum

!ugeri:id.

j^

nunicamili.

Píalm, tet.

u

Quamdiu in hoc mundo fum,

ii

mundus non fum, Et quam-

diu hic maneo , pauper peregri-

gfpl(

nus fum & hofpes fuper terram.

f

Nihil intuli inhunc mundum, &

1, Timot, 6,

Ü

nihilindé auferre poffum: q

uia 55j ,

nudus huc veni, & nudus abl

$

inc

egrediat,

^— Quafiumbra, quaprateriit $ Sap, g,

[l

f

& quali pluvia, qua vento tolli-

tute.

"l

4

488 SOLILO QUIUM;

tur, & tanquam hofpes unius no«

élis, mox transibo,

Í

Omnis vira prefens, una bre-

6f 7

t

viffimanoxeft, Dies mei pau-

0

eifunt & mali, & poft modicum

finientur;& erunt,quafi nonfuif-

li

fent.

Humane

Mortuohomine, quidnifi vis

[:

vitzfugaci-|itas in homine? Quis curabit

125 & vani* de fretido cadavere? Aut quis

p

tàs.

quzret de abfente mortuo , qui

à

[n]

nec vivens computabitur proalie

uo?

h

Pfalpo. 211.

Memoria hominis brevis fu«

[

perterram , &apud notos & ig-

notos,

Sedin memoria aterna

N

D

eritjuftus; quia Deo, qui non

moritur, &ternaliter etit conjune

r

&us,

Ti

Felix igitur, qui non ponit

hU

fpem füam in homine nec nimi-

lo

um letatur in aliqua re mundi

velfpecies fedincoelo habet cor

f

T

fixum, quiahictotum caducum

& vanum,

Numera omnes ab origine

D

mun;

j

489

——

A NIMPIE.

vvciae

——«

j

mundi ufquewmrmc,kc.!ï

cquafo,ubi

l

funt? Et quosadhuc vivere vi-

i

d

des, velaudis, quamdiu , pu-

tas,durabunt ? Pronuncia ergó de

omnibus » quia veritas ommis

bomo vivens,

i

2. O vitam pauperem & mi- P/aI»,, ,.

ferabilem, vitam fragilem &la- Vita pra.

u

mentabilem ,' quam boni magis f*5 piis pa.

h

tlentia

patiuntar quàm diligunt!

A

/iali

"o

D

11

mors in de«

autem etfimultum eam d

3b Giderio,

tamen diu in ea fübfifte:

e

non

poffunt,

/þ

O quando finieris, & quando

ceffabis univerfa vanitas mundi ?

Rom, g,

lr

"

Sed veniet tempus , quando li-

iu

j

berabuntur à fervitute corruptio-

lp

nisomnes Electi.qui jam fzpe la-

mentantur, quia longé funtà re-

i

1

gno Chrifti,

Utinamareícat in corde meo

totus hic mundus, & fiat mihi

WW

tantüm fuavis Dominus Deus

Qv

yd

meus fponfus immortalis.

Veré fallax. & amariffimum Muadi po»

culum ini«

poculumeft , hujus vita decur.

d

rens

tio dulce,

$

j

450 sOLILOQUIUM

3m

tandem ;ewhisgaudium. Bibant, quivo-

amatum« unt,quiafolutionem duram om-

al

nes poftealuent, Etquantó quis

.eofuerit plus inebriatus , tantà

fà

li

acrius fentiet ejus cruciatus ; quia

omnia jucunda in hoc mundo ce-

lerius vento tranfibunt , & fuis

t

dile&toribus dolores & ardores

g

D

relinquent.,

Mundi de-

Fuge ergbà me fallax mundi

tori

flatio,

& omnis fatua carnalis-

gloria j

que l«titia.

Multos trabis &

Tüj

decipis, fedin fine eosrelinquis

toj

& fubmergis.

Va credentibus

Quj

tibi ; v fübmerfis ibi,

l

Veni, & accede fancta abje-

lehu

&io, & omnium pomparum i

h

j

culi plena defpectio ; & nolià me

J

recedere peregrinationis meg fa-

lubris recordatio,

uf

Memoria

ly

3n9rtis,

Quid füm nifi cinis &terra?

Et quorfum tendo , nifi ad ter-

|| Der

ram ?

| liet

O quim mifer factusfum , &

quàm jutte triflari poffum , cum

LT

revolvo peregrinationem mee

l

am;

!

ANIMAE — 49

j

am; qui etiam ignoro , qualifczï*

u

adhuc finiam eam.

oqüb

Sibenévixero, &íicperfeve- Ubibona

[ "

Pili

taveroynon eít imendum de ma- "fa. cum

m

la morte.

perfeveraa-

tia, ibi

i

Sed de boná vità & irrepre-

mors fecus

u

J

Lta,

henfibili confcientiá, quis poteri

j

(f

glouarif Quifttalemnovit, in

Domino glorietur, & mei pecea-

t

toris mifereatur,

W ]

Vivere mihi non libet , quia

)

miferia undique urget, Mori

n

J

confcentia mala timet, quia

]u

quid Deo refpondeat , unum pro

inille non habet.

Non eft fimi-

| ïbli

le huic trepidationi verbum Pro-

y

phete dicentis; Paratum cor meum P/aly, 07.

J

d

Deutparatuim cor meum,

3. Domine Deus falutis mez

Ti

da finembonum vite mez,& no-

«t

li prolongare dies luctus mei. Lu-

h

gens veni in hunccarcerem, & fi-

netimore non exibo,

Longa mihi videtur hec vi-

m,&

[l

ta, fedhocmiferia frequens facit

& triflitia,

Revera autem non 795 g.

f

fj

X 6

len-

IUM

492 SOLILO—QU

i s UAET iU i oSm

m sss

Y

longa; fed velociuscurfore de-

currunt tempora,

A

Vita prz-

Eiveró, quiin triftitià & do-

P»

fens longa

loreverfatur, omnetempus lon-

f

videturat gumefl, & diem quafi annum

fictis.

!

computat.

[

1deó tzediofa eft mihi haecvita:

Etr tantó gravius me affligit

quanto verius fingulas ejus mife«

t

rjas intueor,.

f

Sed etfi aliquz intercurrunt

confolationes & latitiz , cit-

[

cumípicere me oportet ,. an ex

l

Deo fint vel non.

Siex Deo,li-

Solatia hu-

li

jus vitz, fi

benter eas accepto 5 fed quamdiu

Ti

ex Deo;ad- durabunt, ignoro.

Tamen quanz

mittenda; tumcumque exigua fint , mihá

fialiundé,

[

xefpuenda,

placent & fapiunt.-

[j

Sed utinam, Deus meus , lat*

W

giter influant, & horas non bre-

W

ves apud me faciant.

Qua autem ex Dco non funt,

viles funt, & citó peribunt,

quamvis in facie jucunde &

dulces videantur. Sic tranit

vita

*

J

ANIMJE,

493

u

vita ifla , bonis & malis femper

admxxta,

Quamdiü ergà hic fum , pau«

il

X

per peregrinus fum,

Non pof-

fum dicere, fatis eft mihi , quia

ul

fatietas nullius boni eft in praefen-

g

ti:fed bonum meum, quod expes

&to; tu es,in quem credo.

di

j

Cüm ergó apparuerit gloría

tua , & meimpleverit ; tunccon-

fitebor tibi ; quia omninó mihi

tf

z tlh

jam fufficit.

Interim tamen ; qma verbum Nulla fa«

,i

hoc abfconditum eftà me , mul. tietas in

Dao

tiplex lutus citcundat animam b4€ "i&

j

inearr,

an]lx'

Proptereà memor verbi fan&ti

*

lt;n'

tui, hoc fzpé dico

[

Triflis esl Mattb.ad,

anima meausque ad mortem. Bo-

J

num mihi, fi hzc hora tranfiffet,

M.

g

nec ullus luctusaut dolor occu-

paret. . Sed pietastua Do-

WOITIb l

mine, oro, me cones

fetvet,

a

i

l)

D oCBe

n

I

x7

CAP,

- 494 sOLILOQUIUM

CAP, VI.

ORATIO.

De anbelatione eterna

[

A5 nbelantis

&

adPite

"Vita.

g

prefentis

Duc de carcere animam aue-

l

exitumyob

am, *

"

continua

L

peccandi

Doloris vis filere me non pa-

pericula,

titur, Quid enim hic diutius mo-

In

* P/al, 141 ror ?. Nefcio enim , quid hic va-

d

]eo.

Tardé nimis proficio, &

hr

utinam non magis deficerem.

Defiderium — Quàm bené mihi faceres Do-

for

mortis;exi- rine, fi citó me abhinc tolleres,

til

gui profe-

ne deterius mecum fieret ? Vita

étus caufa,

d

meain dolorefufpirat , & in ope-

W

te íenon emendat.

t

Siexpectas, non ex hocemen-

dor,íed etiam longanimitate abu-

r

tor tuà,

Et (i corrigis , vix pae

li

7 1.

tior; quia frrcam fPipulam per [eque-

lo

T:f,

It

Cur ergó non tollis fervum

ÀAut, 12.

tuum ? lr quid etiam terram occue

&

p4t ? quod eít dicere;

uare cum

lr

bonis habitat , & vitatn ac mores

noaemendat?

Mi

E

Cur

d

ANIME

495

— —

Cür locum alicujus melius

converíantis , quamdiü füpereft,

i

& tam negligenter actepidé fea-

ml

git; indigne & damnoft occupat?

Et hoc triflé nimis cogitans ,in

auribus Dei mei loquor.

J

2« Sed bone Domine, noli in

Ustt

ira tua clamate contra me : Suc-

lr

cidite arborem , & mittite ini-

id01&

nem.

efh

Etinfirmitatem meam accufo

s

coram te , ut ignofcas confitenti

mihi,

Meum eftaccufare,tuum

o]ïerfiæ

n

eft indulgere, — Meum eft flere

1

& dolere graviter, tuum eft flen-

tem confolari mifericorditer.

")

Aut igitur , Domine DEUS,

u

przífta mihi majorem gratiam in

.

jf

hae vita

.

aut tolle me citó de

(equl'

hoc mundo, nec pejor fiat fciffu-

1a.

(f

Nam diü vivere & vitam non Longior

[

emendare, poenam eft accumu- vita fiae

emceadatio-

(

lare.

ne eft accus

j

Nec mihi poteft placere talis

mulatio

vita , quz profectum nefcit , &

.

pecaa,

4

"

wa

defectum non plangit.

Qu

456 SOLILOQUIUM

L

Qui enim fandé & jufté vivity

fiür

dolet in quibuscunque deficit ; &

dj

ut magis in virtute ac gratià cref.

tlb

cat, in defiderio femper habet,

*j por

Sed quid hic faciet, qui f& quo-

Tili,

tidie fentit deficere , & graviter

li

j

contra fpiritum carnem furgere?

ai etiam nonnunquam tee

füg

dio viétus, & negligentia tempo«

N«

tis tepefa&ds , jam ceffat repue

p

gnare , aut , projectis armis fpiri-

pl

tualibus, fequitur impetum cat-

tédi

nis , & quocunque eum propria

jis0]

trahít voluntas.

f

'Talis, heu Domine Deus; ap-

[i

propinquat usque ad portas

mortis : & vivensin catne, more

n

tem incurrit animae.

Qui

Vit,

O quantum unicuiquetimen-

dum eít, de feductione & fup-

At

Nemo fe-

plantatione inimici,

la,q

curus , nemomundus,fed eft fra-

pral

gilitas in omnibus,

Tiof

3. Tuautem Domine, qui o-

lj

mnia potes , & omnia cognoftis,

ïïfþic

sefufüita confractum corde, &

Ti

Toune

M

ANIME,

497

—

hiunda itmmundum ab omni for-

li

f

de,& da fpiritum novum in vifce-

yüe

tibus ejus : ut difcedat omniste-

por & languor, & revertatur fpi-

if

ritualis fervor, & usquein finem

'äl&ïiliï

ftet immobilis tuus amor.

Solummodó eget adjutorio Siae Dei

urgffi.'

gratià non

psm r

tuo;qui praepeditur pondere fuo,

deponitug

j

Nec valet perfe abjicere farcinam

peccati fare

peccatorum , donec tu de ccclo ciga,

m

jilt

praftes gratiam, valentem folve-

um

te dura vincula paffionem ; quam

peto donari mihi , quia fine gra-

| PW

tia non poteft effe bona vita: nec

us

fineea; percipitur eterna vita.

| porià

Quodautem nunc vivo in cor- Prafens vita

non ef

d

pore , non eft confolatio mihi,Ws

9,

quia melior eft mihi mors quàm

j

vita.

Quare ? Quia propter

u

hanc vitam elongor ab aternà vi-

tá,que venire non poteft , nifi

vt

gd hu:'

prafentem mors perimat ; GE

mots ipfa (imul deftruatur.

Ideó defiderium meum fuürfum

i (]Gäi'

refpicit : & cor querens zternam

g

mat;

otdif;

requiem , alté fufpirat & cla

p

Suf-

4958 SOLILOQUIUM

L

3. Reg. 17.,

Sufficit zmibi Domine, tolle anómam

i

nicam , quam redemifli fanguine

1.

tugoe

N

4. Apeti portam regni tui, &

ff

introduc pauperem peregrinumy

p

de exilioàd terevertentem. Audi

p

me Domine , & folve meà cor-

p

poris vinculo.

lx

Quid hic ultra faciam ? Nec

S

mihi necaliis fum utilis. Ad quid

Q

ergó vivo: mihi quidé onerofus,

n

coeteristediofus ? Quid fiet de

magn

me? Nefcio Domine.

Situme-

W

lius aliquid de me providifti, qua-

| li

retardentur defideria mea ?

Timore &

Confendo ordinationi tua,

| li

| til

horrore

uoniam bona eft : Sed in me

i

peccati piis

|

hzc vita &

tantum malum invenio , quare

l

|

vis;

mibi vivere in mundo, onus fit &

gravis,

Jra

tzdium, Nam pecco quotidié;

| Ut

& peccatum füper peccatum adji-

à

cio : & ficut dignum e[t,non poe-

:» ]i

niteo.

|'ü

Siigitur folutus effem ab hoc

Q

corpore peccati , & tibi fociatus

Ter

inregno 5 nec ego amplius pec-

carem,

,

M

ANIMEE

499

——

TU

carem , nectu in aliquo offende-

[aptt

ris , fed femper te laudarem.

Sed adhuc fuftines me, & om-

niti

nem oftendis patientiam.

Co-

u iUf

gnofco culpam meam , quia ob

nl

peccata mea non licet regnum in«

m qu

gredi , nam nihil immundum in

illud introibit,

N

Sed quando eto fine peccato?

Adqihu

Quando ad plenum mundabor,

a

ut non timeam prohnben ; fed

d/ffh

magis gaudeam intromitti ? Si r Tim.d.

itufti

non ferventius profecero, nec fo-

Hl] QU*

licitior fuero quàm ha&tenus fui,

timeo, quod fpes mea parva fitis

erit.

l (LM

t

Sed tu Domine, qui neminem

W

vis perire , fed omnes fàlvos fieri:

7)

praífla majorem gratiam , ad

pri

emendauoncm vitz,& ad fperan-

f

da bona codleftia . da. fpiritum

"

pinguedinis internz.

Nunquam hi fit cor meum fe-

cundàm carnem latum , fed ti-

)

WJ!JS

mendo expectet * lethum.

X* Ideft

Nulla creatuta me teneat aut mortem.

g

jl

cura;

foo SOLïLunxUM

um

cura, fed tua optata prefentia me

i

trahat & confoletur,

(Cll?

Beatus , qui te expectat Do-

pet

mine ; fed beatior, qui jam emi-

It

gravit ab hoc feculo nequam;non

mlü

enim ultra aliquid moleftiz fen-

I

tict ; vel timebit,

I

J

i

CAP, VIIL.

DT

. ORATIO

$

Plena affe-

De optatione bona mortis,

&ibus ; Ani-

j n

n beata

Pes mea Domine , à jwventute

&t celerem

"

med L

"

^

In hac fpeadte confugio,dum

b

mortem de-

f

fiderantis, , noviffima hora & tempus refolue

i

& inprimistionis mee venerit,

O fi bené

bopizi mo-

vibundo

paratus effem , ut mori fub fpe

l mu!

&onVexiens.

gratiz poffemi !

Of felici tranfitu diem extre«

inqi

Bfal, 70:

Á

mum claufiffem , & corpoream

" farcinam depofuiffem , quantá

)'isn

nl

pericula & timores evafiffem!

ttn

Felices qui-

Felix,quem elegifti & affump-

bus bené

(in

difpofitis

fifti , qui jam depofito corpore

| Tj

€itó mori

tranfiitex hoc mundo adPatrem;

ere

coacedi- — deexilioad regnum ; de carc

£Mfo

ad

r

p

N

ANIME, .

for

—

fnfitt

ad palatiüm ; de tenebris ad lu-

cem ; de morte ad vitam ; de

du

peticulis ad fecuritatem ; de labo-

jamcmiv

re ad requiem. $. & de cunctis

at

miferiis ad perpetuam beatitudi-

(f

nem,

Felix anima , quz jam potitur

proemio fuo , gaudens inte Do-

mino Deo fuo.

T

Sed beu mibi , quia incolatus Pfal, 11g;

[//

)l»

]

T

gmeus prolongatus ef? usque adhuc,

Quàm gratiofe & mifericorditer

mihi faceres , fi citiüs me evoca-

;io;d*u'ï

Its, & ad te pervenire fineres;

qi

d

ut ubitu es, illic & ego effem.

h

- Ah!fimaturiàs me ex hoc

j

mundo tuliffes, quando necdum

a

inquinamentaejus cognofzebam:

& quando peccare etiam in par-

;or:'ü

vis metuebam , quanta mihi bona

qm'*

in hoc przftitiffes ? Nunc au-

i

tem diutius vivendo , vagatus

i

fum longiüs àte , & offendi in

multis,

yrth

a. Vemihiquid, feci? Secu-

gniii

ita-

Ü

'tus fum paffiones carnis , van

tes

$o2 SOLILb(äJ IUM

-

tes attraxi, virtutes deferui, inno«

eit

Yol

centiam non cuftodivi , mala ma-

lis addidi , & proh dolor! exper-

f

Ifaia 3.

tus fum , quod legi: J« impio in

malum.

ql

U

Vix feró redii , tardé incepi, in

tf

reditu non feflinavi, in profedtu

l'ge

non ferbui, in fervore non crevi,

$

li

& quod deteríus eft , à priflino

hn

etiam calore refrixi,

Mors ti-

Hinc & moti fpé timui, quia

t

menda ob

urgente confcientiá non vixi Ut

labes vite

Qp

debui. Sed propter pericula tene

przterita,

tationum,ne fieret novi(fimus er-

lq[u

fed & op-

ln

tanda ob ror pejor priore , morte

m 1re«

O fiin

N

pericula fa- quenter optavi , & dixi

ly

tura,

gratia mortuus jam effem,ne tan-

pra

tis afficerer malis füper terram?

QU

O fi Deus me tempeftive auferre

!gl

li

diguaretur ; & omnium laborum

I

meorum finem imponerebquàm

Dra.

bené tunc mihi contigiffet!

0 [

Verüm in voluntate tuá Do-

V

mine,omniafüuntpofita, Side-

lr

creveris facere , quod poftulo,

erit

Q

M

ANIME,

E

d

iij

erit continuó ; fin autem , fiat

mlit:

voluntas tua.

r'upt

Ego poffum tibi infinuate de-

fiderium meum, & calamitatem, -

! i)IIW

quam patior , non quafi nefcien.

WnCBFhI

ti, fed ut cali alloquio aliquod re-

rigerium animz mez faciam.

uidi

wm(d J

Scio , quianec dum ben? pata-

tus fum, confcientia enim adhuc

j

Yi

multum metuit.

Etquid mirum, fiego pecca-

nm]ä

tot timeo, quando & multi fàn-

vl

j

i Patres timuerunt , cüm aliter

uïa u

fint judicia tua , aliter judicia no-

TU

j

ra:

q

Sed quomodó me praparabo? Preparatio

Ollu

Bonum utique effe, ut melius me ?d bonam

yh

prapararem inillum diem, quem P'?rtem.

i

ignoro , fi hodie an cras futurus

J

fit.

"

l'v

o

Innovabo firmius propofitum:

J J

j

prateiiras negligentias deplora-

bo : totum metibi immolabo;

j

&tuemifericordiz me in perpe-

ji

tuum commendabo.,

i

Domine DEUS meus , in mi-

DO

feti-

——

UM

$o« SOLILOQUI

fericordia tua ftant omnia opera

mea , & nulla funt propria meri-

Q

Ti

ta, nifiaffittuaimmenfa pietas &

miferatio, Ethec eftfpesmea,

qu(

& tota fiducia mea.,

diu;

3- Sed qualiter eftcum boná

Tie.

& immaculata confcientia? Quid

dicit cafja & devotaanima?

Q

d

Animt pix

Veni ( ait) Domine JESU;

tef

fufpiria ad veni , & noli tardare , relaxa fa-

Deum;ut cinora mea, folve vincula, educ

D

citius ab

hoc feculo

vinctum de domo carceris , dela-

liberetur, Cu miferiz , & deluto fzcis. Exe

(EmF

p

COIP1

pedtans expeclavi te

.

intende

mihi , & exaudi me,

q

m

Noli meapud feculum diutiüs

dür

relinquere, Satis fit, quod huc-

lt

usque certavi; quod tanto tem»

.

poreexulavi

?

quod te frui non

Qs

merui , nec facie ad faciem com

lm

templari potui.

Yif

Nunc optato concede perfrui

DN

gaudio, quod nüllo finitur ter-

fiti

mino , nec ullo obnubilatur t&«

li,

di [

k

Often«

ANIMJE.

M

—

Oftende mihi faciem tuaf;i;

i

r t

quam Angeli femper vident: fo-

net vox tua in auribus meis,

;Piems&

quam illi finé intermiffione au-

fpesm:il

diunt,

. Veni Domine JESU, &tolle

um []i)ïl

me de terrá aliená , revoca abje-

ii

j

&tum d patriam , & in priftinum

!

gradum lapfum reftitue,

Veni

[j

!

redemptor bone 5 facme parti-

E&h&af.»

cipem eternze tuz gloriz,

j

Tempus efl, ut revertar ad te;

Á []

tempus eft , ut commendts terrze

s

corpus meum , de quà fumptum

jl

eft.. None(t magna cura, ubi

ponatur , vel qualiter tractetur:

n&u:ïy

dummodo fpiritus (alvus fiat, &

h

ad te perventat,

i?

Hàbeat bené fpiritus meus,

&uifdi

quem tibi commendo : caro au-

g

tem mea requiefcat in fpe , in no-

vi(fimo die refüfcitanda.

Nam Anímxe

y

uübicunque recondita fuerit , cibi hiac emi-

graatis de

[

u

remota vel ignota effe non pote-

corpore

rit.

Ia[u[ [

modica cti«

Recipe me ab hominibus , & «; eft,

Y

San-

(

|

$06 SOLILOQUIUM

Sanclorum tuorum me conjun-

ge focietatibus,

of

'Tadet me vitze tcmporalxs f'o-

[

la dies me delectat zterna clarita-

rep

üs.

Non mihi ob(iftat inexitu de

b

JEgypto Serpens antiquus ; non

m

latret contra me in porta inimie

j

cus ; nontetra ejus imago pete

terreat non mortis horror core

ttiy

turbet.

do !

Contra in-

Sed San&li Angeli tui fideliter

u

fidias ini-

f

miciinvos-

affiflant , fortiter juvent , viriliter

Tl

€andi SS

protegant , blande leniterque fu-

Ti

Angeli

fcipiant , & ad coeleftem paradi-

lm

fum cum exultatione perducant,

t

, Virgo

Affiftat & gloriofa Dei Geni-

| Tin

trix Virgo Maria, & tota cacle-

$

ftis frequentia.

Yy

Et Chriftus

Et tuJESU bone , dulcis , op

hi

ipfe

time, redde mihi letitiam vultás

tui , & noli me reprobareà dile-

Gis Saactis tuis

?

:- fed retracta

fzu recordare, Ó fili Dei , quia

preciofo fanguine tuo ab inimico

me redemif(ti,

Suíci-

M

—

Seaouin

| AHIME.' .

$o7

— ——

(aipt

Sufcipemein gloriá in miferi-

cordià & in bonitatetuá 5 quia

x

defiderio defideravi apud te face-

z ii

re pafcha,

Ofelix dies optati proemii mei!

atl

Eja, benedicta hora tranitus bea-

jus;

ti, quam dià defideravi , & feme

uità

per prz oculis fervavi,

o

()

uid mihi jam nocuerunt

qrat

ttibulationes & pre(fürz in mun-

do ? Quid obtuit contemptus,

ii

j

& labor,& humiliatio pro nomi-

,

netuo?

zer;ï-*-f

Tumihi vivere fuifti,nunc au- PAjip. r-

niio

tem mori lucrum erit ; & effe

fn';llüï

tecum in regno , multó melius

manebit.

u

quP

Sit tibi laus & gloría, qui es

vita viventium,fpes morientiumy

j

falus & requies omnium

fl W!-/'

ad te pervenien-

yi

tium.

jn

d 13

A

V

Y

CAP.

jo? SOLILOQUIUM

E

fa.

CAP. VII],

Ils

De mortuo mundo , .cuju&

Tij

vita eft in Chriffo,

Q]

Pfal. 118.

ill

Virteoculos ineos 5 ne *vidcanf

(

vanitatenm.

T

O ]Jefu vità vera,vita mori ne»

$

fcia, tribue mihi ex amore con-

Ton

teri , examore vulnerari, examoe

füty

re mori , necaro poffit mih

l

minari,

MW

Nondum per

fed mb;cüu;

[7,

fum mundo, (ed vivit adhuc in

8

lt

me vetushomo; fuícitans in me

quí

yatias rixas , & defideria multo-

ht

tum malorum ?. faciens nocles

EUY

amaras , & dies tadiofos.

Y

O quando fiet, ut cum fiducia

*

l

Quid mo-

dicam

*

Ego autem affimalam

Ht

1i nundo,

me ,tanquam . wortuum fuper tere

lx

ram ? Qui enim. morcuus ell,

N

j

non curat laudes hominum, nec

vituperia exprobrantium, quia

Til

mortuus eft,

àt;

Qui carne mortuus eft, non

du

loquitur, non odorat , non gu-

(lb «

j

at

l

ANIM;E.

$09

flat ; nec exercet. quicquam ope-

ris

*

*

fed nec vanitatem | hujus

, (njm

mundi audit , non etiam videt

li

euriofà & pulchra, & quecunque

ii

allicere poffunt ad amandum ali-

quid vile fuper terram.

figrt

Sed.qui mortuus eft mundo,

ytitt

non eft in. mundo , fed in Deo,

n

cui vivit: ficut & dilectis difcipu-

yii

lis Paulusdicits AMortui effis , Coloff. $,

vita ve[tra abfeondita eft cumChri-

mcr

Jfoin Deo.líte (ic loquitur; fic co-

(

Bitat, fic videt ea, qua foris fant;

"T

quafi nonfint : quia quod vide- 2-Cor.4,

tur , temporale eft & vanum:

n

1

*

quod non videtur

,

u

&vetum.,

; æt?rnum eü.

s

k

n

Illuc igitur fpecta

t:l"lc häg-

i

ràt : hoc ei in corde eft ; 'ad

(apn '

hoc laborat , ad hoc pervenire de-

fiderat,

u^

- Hoc vult; hoc amat; hoc qua- Mortut

i]']!ïllf'ï

*

[

rit, hoc fapit ; quod intus eft & muodo

latet; magnum videlicet bonum,

proprieta-

tes & affe-

J

f

fummum , &ternum bonum , de

Giones.

fatis

quo cogitareþ nunquam . illi

e

l

3

eít

2

j10. SOLILOQUIUM

eft 5 quia nimis charum eft; &

*

fi

dulce ; & delectabile ;; & plus

fi

quàm ineffabile,

Y

Qui talis eft , mu

lràm elong;-

fo;

tus eft à praefentibus , & totis af-

fectibus inhiat aternis , habens

[tu

fub feappetitum fenfualitatis.

m

Senfualitas

Wf

Nam fenfualitas quarit exte-

quzrit fua- riora,

cupit dele&tabilia , afpicit

[

via 5 fugit

d

anmata,

prafentia , negligit futura; fugit

ubicunque poteit amara &afpe-

110

Wl

ra; qua tamen fpiritui fepe funt

?

falubria,

W

Undé non finit fpititum ín (i-

t

lentio & quieteagere; fed divet-

d

fa ei adducit phantafmnata, quz

Wt

vix funt dicenda, pro nihilo t*

menin veritate curanda.

trà

Qui'autem habet gratiam fpi-

fil

fitualis fortitudinis , pote(t citi»

I

NY

üs fübjugare infolentes carnis

motus, píallens in verbo divinz

h

P/al, 117« virtutis $- Dominus mibi adjutor,

mon timebo , quid faciat mibi caro.

h

J

2e

uamvis igitur ifli fenfua-

Y

litas bellum incitet ; & vox carnis

i

fub-

N

ANiMZE.

$i

—

d)

fubmurmuret $: non tamen ei

"

facilé confentit , quia major eft

vis amoris Dei; que interius con- Amor Dei

yehr)

fortat.

ei renititur,

1oisi

Ifte quandóque tam dulciter, Vis & ef-

u

tam fortiter ; & ardenter ad De. cacia divioi

Mi

um trahitur , rapitur , & tenetur; 9Imoris.

rl

ut non videat aut vix fentiat, quae

A

juxta fefunt, & flrepuntin mun-

"]

do5 quia non eft ibi,fed alibi:

t

non infra, fed füpracum Deo &

L

d

in Deo: qui ipfumintrorfus mo-

vet, erigit,& quafi in curruigneo

transvehit ; utfruatur aliquan-

((

dó eo, in felici & dià concupito

4U

/

cotdis fui defiderio fancto,

jiit

Non invenitur foris , quía

transtulit illum amator füus. Ibi

"

folus audit verba ejus , verba Di-

1

le&i : &gaudio gaudet propter

T

vocem Sponfi, in nullo fibi fu«

j

fpe&ti.

Nec

ftatim cffundic in folem

2],1.'1'1

"

phialam fuam , ad hauriendam

vanitatem

*

*

fed inventum the-

i

faurum abícondit , & claudit fub

j

figna-

$12 SOLILOQUIUM

Iïgnaculo : ne pes füperbig intret

& virtus omnis depereat,

fit

?. r

Sicnamque dicit ei : Pone me

Ti

ficut. fignaculum. fuüper cor tuum 3

10

G quz ibifequuntur,

(l

Utile eít fignare cor , & cufto-

(in

direillud ; ne forté Dile&tus de-

lr

clinet & fugiat ; qui cor purum

Mi

& humile fpecialiter quarit & vie

pot

fitat,

Anima à

3. Confertifta fecum, & mi-

lt

Deoama: paturtantumbonum ; quod om-

$a, quo mo-

k

nem fenfuüm füperat & donum,

D

do prove-

Miratur iterum , & interro-

-

haturad

m

dcGderium gat diligenters quidnam eft hoc?

l

&fraitio- Et letatur vehementer, quia

Ti

25 Dile& manna de coelo defcendit.

]i

feu fummi

boni.

Qui autem miniflrat panem

üime

decoclo verum; dat etiam guftan-

[

tiintelle&tum bonum

?

*

ut fciat;

W

R

745- I

quod omne datum optimum , &

omne donum perfetium , defurfum

d

est , defcendens à Patre luminum.

UI

Hoc jam, inquit , à Deo verbum

0C g

eft. Nihilíine eo, omnia mihi

[

j

l

ex ipfo funt,

V

3 L] RU!'-

a d

ÀANI

m À—À—— Ó

d x

i

w

$15

u

3. Rurfus mi

tatur & conque. Dolet idfi-

titar, quare tant

um bonum tan 5i20n ma-

Pit

modicé curat , cüm

quo tamen?» hs

hn

non modicé ei bené eft : quare

quoque: non fipilis ad audien.

val

dum & videndum illud ; COf

li

(

fuum inclinat , quo dulcius ac

?Ulüm

felicius ad. frue

I][M'

poteft,

ndum nihil efï'e.

Et modó utinam de)cdetero id

ï&mþ

fia. Hoc enim fummé me de-

7)

lectat » & ampliüs delectabit ; i

YUf

tamen o

)

Wt

dero,

peram ad vacandum de-

j

lIN

Veniat Dile&tus meus in cor

' qw

meum , üt comedam de fruc&ta

pomorum fuüorum.

Declinet

W

ad me, & oftendat feipfum mihi,

7[111:!

& ego me illiIpfe bonum meum,

j

gaudium meum.

uI!L

Tunc incipit anhelare , & defi-

i

J

I

derare, ac vehementer amare hoc

H" Jf

bonum, in quo eftomnebonum:

1

li

ff «

oc gaudium , in quo eft omne

.

L

i^

giudium

hoc unum , in quo

f

Omnia ; parvüum & magnum,

li

j

fun-

$14. SOLILOQUIUM

ä

fummum&imur;a ; non tamen

L.

li

aliquid ipforum conditorum , fed

fine formá conceptuum huma-

u

norum, principium & finis om-

Qu

nium bonorum ab eo formato-

l

rum.

Undé quandoque vult ex toto

T

illo bono repleri , ac gaudio fua-

Wetr

viffimo perfundi , & quodam-

f

T

snodó ab ipfo cupit ad fundum

f

abforberi & confumi , ut fatisfiat

l

infatiabili fuo amori ita ut nihil

W

fui ipfius fit , fed ejus totus , cu*

n

l

jus eft ignis , & eftus amoris,cus

Uüql

juseft hoc mirabile opus , ut fic

&l

ineum avidiüs rapiatur, & unus

O

cum eo fpiritus efficiatur,

füm

Honextel .4. Necpropter hocíe extollit

M

litfede

aut aliquid effe putat, aut cacte-

n

prarogati-

ros defpicit , vel minorem j

udie

If

và diletio-

sis:

cat , quia non eft hoc faum, ftd

*

munus Dei gratuitum

*

ut mee

n

rito non debeat fe indéextollete;

AUf

cum fe fenferit taliter ab eo con-

ttj

folari.

i (

. Non enim quarit laudes ne-

LT

que

ANIM £,

p

$'$

t

que favores curat externos, fed

n)lbx

jf

Dilectum quarit ; cujus laudem

& favorem folummodó fitit, in

$ 0f

quo omnia habet , & plusquam

j

hacomnia invenit,

Quia amorem ejus , dulcedi-

100

nem ejus , & gaudiofam fruitio-

r

nem ejus , omnibus tranfitoriis

n

prafert , & füper omnia hono-

Jf

j

rem ejus concupifcit & diligit,

Qu

!

n

-

Ideóque de nullo bono fe e£

um

(

ferre , nec vané ploriari poteft,

us

lpfe gloria ejus , laus , & exultà- Solim glo-

oto

tio ejus, Ipfe verum & fincerumriatur &

g,ll-h-

gaudium , fummum & unicum 2''itícit ia

Wi

DHC&OQ

bonum ; totum defiderium &

complementum ejus.

,g'([ff

Magis autem vult , & alios fe-

T

cum ita lztari , & tali frui bono

J

la

fine fine ; nunc, & in collo.

T

Hoc enim defiderat & orat, ut Quem coli

yf

omnibus hominibus notum fe &laudari

]

' Oy 1

faciat , & omnes ad fe conyertar, ?b omnibus

qa

Qtrahat ; ut ipfe folus laude-

Optat,

tut, & glorificetur , quia Dile-

€tus ejus charitas eft & amoris

g

qlli

6

pue

516 : SSDLILOQQ IULE.—.

puteus ; qui non þote& exhgu-

Yifle

L

Plus enim omnes amat, quàm

q

ab omnibus poffit amari.

ph

Dlacet tamenei, f quis eum ex

5:11

fundo amare appetat,licet ad fun-

[

)

]

: dum pervenire non valeat; quia

W

ipfeomnes inamore devorat;vin-

T

cit , & fuperat.

r

CAP.IX.

ORATIO

De elongatione à crea-

Hominis

(

derreno a-

£uris.

-

Cee elongavoi fugieus , C man-

Íin

?nore ad di-

L

Bizum a[Hi-

fiin folitudine, *

vALLS,

O quàm falubre , quàm jucun-

W PAl 54« dum & fuave eft, federe in foli-

Wgh

i

tudine , & tacete , & loqui cum

Deo , acfrui folo fummo bono,

Q

in quo funtomnia bona!

Defereadz

Uinam fic effem conjunctis

t

creatura,ut

W

conjunga-

illi (impliciffimo & unico bono;

znur Crea

-

ut nullismoverer ch&ionibus

tori,

& diftractionibus rerum trans-

h

M

eüntium ; nulli creatur& nui-

lique rei vifibili , oculos vivendo

li

& advertendo , curiofe prebe-

1]

Iemo

E

ANIME. — u7

"]

J

Infelix ego bomo., quis ne libe- Rom.7.

vabit de corpore mortis bujus? Eleu;

!

quám fzpé moritur anima mea

propter creatufas , quas amat,

Sapé Creatoris fui propter eas

i

oblivifcitur , & feducitur.

i

Inftabilis mens mea nunc iftud

ye

ii

vult, nunc illud 5 nunc hic eft,

nuncibi; pacem quarens in crea-

tutis , & noninveniens.,

3

Quia omnis creatura etfi dele- Dele&ant

J

eaim, aoa

Gationem aliquam habet ad u-

fatiant.

(

fum;non tamen praftat fatieta-

tem ad fruendum,

— Infivutabile cor bominis &* quis Hier. 17.

cognofiet illud? Deus t fcis cogita- P/l. 43*

)

tiones bominii,quoniam -oana. funt,

Qu

2. ODEUS zterne ; íumme

p»

& immenfe, Creator omnium &

teckor

*

H

ego füm creatura tua,

n

quam fecifti in virtute tua.

0"

p

Ad amandum te fa&tus füum. Amor ter-

AUA

Et modó volo amare te, &non reauset

jj

f/

obex anio-

m

poffum quantum volo, Ligatus

ris divini,

f

[

fum vano amore , & vifcofo affe-

ym

&u rerum labentium , à quibus

a

dum

j

!

7

5$ SOLILOQUIUM.

dum me excutere conor , vixaut

r

ini

nullatenus fine gravi dqlorc pof-

um.

qui

O fitu mihi dulcefcas & fapias

Q

lt

quàm citó fugient & peribunt?

Ieterdum tamen video mentis

Xm

intuitu invifibilia tua, per ea que

D

qui

facta funt , & te füummum bo-

[

num , verum , fempiternum

Deum.

Et dele&tat me his immorati ;

fed (tatim nefcio quo flatu a&tus

^

ab hoc fludio revocor, & in amo-

n

A

re & pondere vifibilium mifer

ls

languens teneor.

M

Ecce enim firmiter mihi pto-

t

ponoin corde meo , tanquam fi-

4I

gnum foederis inter me & facien-

30

do,quod nullam creaturam vide-

an[c.

re & amare volo, propter amo-

us

rem tuum nobilem ac pretiofum;

Vione

Íed omnia contemnere, & me o-

ls

Y

Bona ano-

mnia mea pariter relinquere.

3. Poft hec autenafcendunt

Q r

ftra propo-

Étaimpug-

cogitationes hujus mundi, carnis

Tij

Vl

peccauricis cognatz Q vicina,

fau

ANIMJE,

$19

Ia

tam fuaviter ad cor meum , quafi nantur à

*

*

& carne 5

"

uj

inipfis effet aliqua felicitas

quafi amiífurus effem quid ma-

gni boni, fi eas contemnerem:

r[aw

latam faciem przetendentes , fi-

gttius lxta

ij

u

i

nem triftem abfcondentes ; qui

d froas ; fed

u

eaude tri-

T

inprafentiarum fit exhibentes,

ftis.

quid maliautem fequatur, tacen-

ji

Il

tés,

«t

Quafi ubique & in omnibus

quarendus fis creaturis , & nihil

pl

hi

abjiiendum — vel contemnen-

W

ng»

dum , quod à te Deo meo conftat

fa&um, ficque abducunt me fa-

j

j

pé à propofito meo, &tandem

omnino feducunt.

Y

ji]

4. O quàm vanz , quàm de-

Cognitios

T

nes carnis

P

ceptoriz , & propé nihil , etiam

fallaces.

t

ftantes & florentes probantur:

VT

J

pua poft fübitaneas fuas delecta-

r

tiones, me intet fpinas &tribus

j

los male confcientig relinquunt!

j

Vz mihi Domine ; & vz ite-

j

tum mihi ; quia vanitati citiüs

n

1

credidi , &affenfi j teautem , qui

j a

Veeritas es, tam facilé eeliqui.

ya

quan-

l

$20 SOLXLOQIIUW

O quantum in hoc deliqui,

leq

lil

uod non omnibus poHpofms,

tibi foli adhaefi !

Amaasin-

Nam ad amandum te & ftu-

e

ordinaté

endum factus fum , fed creatu-

Yaj

creaturas,

ras ,inordinaté fequendo , teami-

amittit

creatorem, f1, & in eis nullam cordis mei

tf

tl

paufationem inveni,

Converte me Domine ad

[

te , & noli me in terrenis relin-

Ticn

quere, qui cocleftia te fequenti-

ttrq

À

bus dignatus es promittere,

RI

CAP, X.

s

De contemptu | omnium

j

Q

confolationum terrena-

Tf

lVl

P/al. 76,

Enuit confolará anzzma mea,

Noli evagari anima mea

fidn,

D

Afl

poft vanitates & infanias falías;

fed converteread Dominum De-

N

$

um tuum , quia ipfe fons totius

confolationis,

It

$4

$olidum

Tior,

folatium

Qucquld in hominibus que-

non eft in

jeris aut in creaturis , perdes, &

I]Wl

Crcaturis; Perditum fenties ; quia poteíl

A

ali-

j

ANIM £,

f21

——HÓM"ÓÓ—

i

aliquid folatii in eis apparere, ni-

iPOïlii'

hil autem permanere,

Cur fru(lra deciperissStultum

u

efi mendicareà paupere, cüm di-

qu

ves fufficienter voluerit dare,

1[(2[;'

Omnis creatura pauper eft ad 9ed ia fole

T

confolandum, Deuüs autem dives 950*

eftingratià, qui dat omnibus a[- Tac. r,

fiuenter, & non improperat ; fita-

aïnewia

p

men quzrfieris diligentery patien-

terque expeclaveris.

qucr

f

2. Revertereanima, revertere Genef, $.

columba ad Noé in atcam , ad

Chri(tum in cordis fecretum ;

wmiw?

