& proderit converfatio plurium eidem per-

fe&tionis ftudio vacanttum, CAp. 10,

hh

i

j, 0U

On(( (

3. Defiderium vincendi ,

Mnnm

9022€ $.

4

ti

d

Qui feà di&tis negotiis fecularibus non

:itTi'ärfä

feparat fob fpecie zeli, & profectus aliorum;

füi curam abjicit , & retrocedit i vita fpiri-

jl

tuali. Quo deveniunt multi Rligiofi, qui

u

jdo

fanctiores , & ferventiorés in principio foze

n

j

conver(ionis erant , quàm fint poft multos

atiof"

T

ul'

religiofze vitze annos.

Quare qui vult in, ss

jj

u

vita fpirituali progredi , non debet conqui-

eícere in folisobiervanti:s externis, fed eniti

"

X

gafs

lNTRODL?C.DTIO

—

Í

paffiones perfecté vincere , & defiderare

omni die in virtute , & fui abnegatione pro-

E

ficere, cap. Z 1.

[

[

Contra eum ,qui ex animo videtur vir-

tutem , & profe&tum quarere , mox multi

i

infurgunt ; (iniftram de eo opinioneni con-

cipientes, quod illi non folum utilé ; fed ne-

k

ceffarium eft 5 evaditenim ex hoc humi-

1'6.

lior, & diligentior in removendis ftanda-

lis, & obtrectandi fibi occafionibus aufe-

4

rendis: & quadam neceffitate adactus »ad

Deum fepius recurrit.cap. 12.

Nec folàm homines eum vexant ; fed

diabolus continuis tentationibus exagitat,

Vi

quz Tironi valdé utiles funt ; illis enim

[

.

.

ut

humiliatur , purgatur, & inftruitur

pelr

per multas tribulationes , & tentationes in-

Iuj

trare poffit in Regnum Dei 5 ficut intra-

Q

runtomnes San&li, quorum aliqui in prin-

l

cipio füz converfionis , aliqui in fine , ali-

p

Yoi

, qui tota vita tentati funt ; aliqui gravius, a*

liqui levius , alii fuperatis magnis tentatio-

ut humilia-

nibus , parvis fuccubuerunt

Y l

ii , nunquam in feipfis confiderent ; fed

lo

principio tentationis fortiter refifterent,

Ehe

6;

non Íola fuga , duritia , aut importunitat

€

Ali]

I Mi

IN LIB. DE IMITATIONE,

1

fed patientia , longanimitate, & Dei gratia

jUn

adjuti , confilio Patris fpirit, qui cum ten«

L

tato non aget duriter , fed benigné

5

ut fe-

yt

cum optaret fieri, fi ipfe tentaretur. cap. 1 2.

T

Maxima , ac frequentiffima harum ten-

UM

tationum eft , proprio judicio niti: &nol-

:dne

le fe alterius judicio ; & voluntati fübmitte.

n

I6 C4p. 14

3

a

4. Propofitum nullius vei cau[a pec-

(

catum quodiungue committen-

l.

Ita tamen cedendum eft alteri, ut nullius

lhred

-(301'8-»

voluntate peccatum aliquod ( quantumvis

leve, & veniale) fiat $ quamvis bonao-

T

j

pera poffint aliquandó ob bonum finem o-

mitti , vel in meliora commutari,

Itaque

Ts j

Jt

Itf

qui ferio defiderat paffiones vincere , fit-

mum propofitum concipiat , pro nulla re

n

P!M

"d

peccatum admittendi , five mortale , five

veniale, cap. 1.

]Vlu;, /

n[dllo

Quid igitur faciet, quando videt in fe;

velin alio aliquod malum , nec poftunams

i

:m ]

ji

vel alteram correclionem poteft emendare?

j

Debet patienter futtinere , quousque Deus

aliud difponat, c4p. 16.

i^

K

Et

INTRODUCTIO

ln m a BERIRDORERO SIMEEIUR

CEBEDTOHMS EE DUE

' Bt vivere tanquam hofpes, & peregri-

Ti

nus fuper terram , & ftultus fieri propter

Chriftum. cap. 17.

uomodo vixerunt Sancti omnes, quo-

rum vite exempla fzpe & diligenter ad a-

I

nimum revocanda.

Qua quidem princi-

ln

paliter in tribus confiftunt. cap. 1 $.

Primó , ut non acquiefcat animus fola

W

externa virtutis fpecie , fed (tudeat exercitio

Id

omnium virtutum , omni die incipiendo,

A

& frequenter examinando vitam fuame

L:

M

fdpl I9,

Secus

d) , ut tempus quarat fibi vacandi,

fogiat fuperfluam confabulationem, ocio-

fam circuitionem, novitates, & rumores

I

& infiflat meditationi, & lectioni piorum

librorum. cap. 2 .

$. Timor Dei , eo cordis com-

punciio,

Tertio , utin timore Dei fe confervet,fu-

j

L

iendo-humanam latitiam ; & qusrendo

Ttte

"compunclionem cordis

*

*

qu& quatuor

,n

ftt

- confidetationibus acquititure (ap» 24«

d

Pri-

iN LIB. DE IMITATIONE.

Prima rhi&iriæ huma-;ïæ , & commiffo-

"

rum PCCCHCO?-DIU. 64p. 22.

t

Secunda mottis, cap, 23.

,qUU'

Tertia Judicii extremi , & poenarum tam

nE

Inferni, quàm Purgatorii, cp. 2 4,

r

Quarta ultimi finis hominis Chriftiani ;

& pre coeteris juvabit confideratio vitz , &c

Ó [0'3

paffionis Chrifti , nec opus eft aliam utilio-

-

ercim

rem qu&tere,(ap. 25.-

)ltndüï

f

TEGQCOSEU EU OUU IOP TOE D TOE URU ES

'ataüdi)

LIBER 1II.

,U

lmo[iï»

In quo progreffus , & termi-

Piorum

nus vite Purgative declara-

tur,

I

6. Odium mundi.

oft compun&tionemcordis,debet homo

P

;vet,-f'v"

internam cum Deo converfationé qua-

]zlfn J

rete,fein bocmundo tanquam advenam,&

quawof

peregrinum reputando,

Ex quo mun-

J

di homines; cum videant fe deftri , difci-

pulum

fh

INTRODUCTIO

pulum Chrifti , & vitz fpiritualis 'fäääto-

rem dictis , & factis infectantur. cap. 1.

Quinon debet hanc contrarietatem ma-

K

xiq

ghifacere , nec feanxie defendere, fed expe-

étare Dei defenfionem ; humiliter omnia

!

tolerando, & fe omnium hominum viliffi-

mum reputando. cap. 2.

Aftg

7. Patientia in injurüs.

Íne

Nec debet ante de pacificandis fecum aliis

tn

agere, quàm fuum ipfe cor pacificum reddi-

derit : quod faciet patienter fuftinendo,

j

Y

quz contra fe fient, cap. 2.

uf

Patientia acquiritur, fi quae contra nos

I

fiunt , aut dicuntur , fimplici , & puro cor-

o

deintueamur, Simplicitas intentionis fo»

1l

lum Deum refpicit , reliqua non curat. Pu-

MU

ritas cordis folum Dei beneplacitum quz-

j

rit : ex quo fit , ut patienter toleret, quid-

ii

quid DEUS fecerit, vel permiferit. cap. 4«

N

Ut autem homo patienter alios fibi mo-

r

leftos faftineat ; confideret, quid alii ab ipfo

Tif

fuftineant , & fe pracipué curet 5 aliorum

T0j

incurius. cap. f.

li

dlClt,l

Col-

IN LIB. DE IMITATIONE. -

R

—

Collocando propriam pacem , & lati-

l

tiam,noninorealiorum ; fed in boná con-

f

.fcientiä. t4p. 6,

jap

o

$. Ámor TE SU CHRISTI

yl

Nihil in hoc mundo quzrendo , pretet

amorem JESU CHRISTI. cap. 7.

h

Namcum]ESU habemus omne bonum;

fineipfo , omnia nobis defunt, etiam fi to-

tum mundum lucremur, cap. $.

cumzh

j

Nec debetin nobis amor Chrifti defice-

i

re , fiquandoànobis divina confolatio re-

cefferit. rap. g.

vl

Isverbin hocpotiffimum elucet , fi ma-

gis prompti fimus ad patiendum pro Chri-

u

Íto , quàm ad confolationem ; ad crucem,

ltioniiïf*

quàm ad latitiam 3 acceptando quodvis

ib

n

Dei donum equanimiter 3 inter flagella

n

pariter & folatia grati, cap. 1 c.

Sed long? aliter fzpenumero fit : amant

T

st

enim homines , & ferviunt Chriíto, ut plu-

rimum, in confolatione , & profperitate;ra-

jiP

róinadverfitate, &cruce. At verus Chri-

; allüf

fti fervus utrobique Deum laudat ; ac bene-

dicit, cap. 11.

j

9. P 9-

IN'I:RODUCTIO

9. Foluntas mortzfcätionz's ,€o

3

erucis.

Quia perfuafum habet , perfectionem,

& felicitatem hominis Chriftiani confiftere

in mortificatione, & Chrifti imitatione , in

portanda cruce, undé eam proponit cum

ij

Dei gratia usque ad mortem pottate, c. 1 2,

mod

Qu

HORORSRe I ER pR p

f

nt

LIBER IlI,

fty

fin

fhi

In quo agitur de Vià Illumi-

tiac

na;ivä.

1. Defiderium oratio-

L

2nis,

fit

Ui ad eum perfectionis gradum per-

Tiq

venit , ut velit portare crucem fu-

IU

am polt CHRISTUM , primum omnium

ardenti defiderio affici debet ad orationem,

PIiQ f

A

in qua audiet ; quid loquatur in eo Domi-

nDUs, cap, 1.

ftre

M

Qui docet fine verborum flrepitu mo-

dum

imf

IN LIB.-IBE IMITATIONE

dum fibi bené (erviendi ; nam alii pulfànt

aures, DEUS cor. cap. 2,

onit

2. Humilitas.

(fiet

nl

Deo loquente cum animá , excitatur in

(funl

illa fecundus affectus bumilitatis , quo fe ho-

TL

mo agnofcit rudem rerum divinarum : &

cupit à Deo magis magisque illuminari ; &&

confunditut , cogitans homines mundanos

tantá diligentià audire , &fequi mundum 5

fervum autem Dei , adeó negligenter , &

pigré Deofamulari, Ex quo fequitur co-

gnitio propriz vilitatis , & miferiz , & fe-

j

fia efflagitatio divina gratia. cap. 3»

3- Puritas cordis.

Eá perorationem impetratá, mox fequi-

tür tertius affetus puritas videlicet cordis,

nl

qua quis veritate gaudet, qua docet pecca-

t y

ta cognofcere , & deflere omnia opera pro-

Dmniüm

pria nihili facere, contemnere terrena , &

j

amare cceleítia.

Qui ad hunc affe&tum

jpott

pervenit , defiderat defe&tus proprios ma-

nifeftare, & digito oftendi fe peccatorema

jl U

&imperfectum., cap. 4.

j

4 Ainor

INTRODUCTIO

4- «mor Dei.

s

Quod defiderium flatim. confequitur

magna ffirituali con[clatio , qua homo ani-

p

Ie

matus , mox prorumpit in quartum affe-

um , vehementis amoris Dei , cujus ho-

&

lii

mo effectus in fe experitur, & cognofcit:

quorum pracipuum effe putat , amantem,

lir,

omnia dura , & amara propter dilectum li-

benter ampleli. ca, s.

Aif

Q

Mox fequitur probatio bujus amoris,it«

gens defolatio , variz tentationes , languor

ls

ICCU

in fpiritu , & aliquando cafus aliquis in pec-

catum , magis ex fragilitate , quàm malitia:

vam

qu& omnia videntur à Deo permitti , ne

lim

I

homo füperbiat ex percepta confolatione.

[dp- 6.

p

Yoly

: Odium fui,eo de/ïdeiz'um

prOpa

rogaf1

penitentia,

Tam ex confolatione pracedenti , quàm

fllSm

ex lapfu nafcitur quintus affedtus odium fui

d»ratu

ipfts , C defiderium multa pro CHRISTO

ln

patieudi , quod nifi coérceatur à Patre fpiri-

hf

tu , nonnunquam ducit ad perditionem.

Vnir

CAp. 7s

li l

^

Quim

IN LIB, DE IMITATIONE.

Quam corre&tionem debet homo cum

ag

refigaatione , & humilitate fufcipere 5 re-

putando fe, ut veré eft, pulverem , & cine-

] a

m

rem , ex nihilo creatum , & in pulverem

conyertendum ; qui fibi relictus ftatim

j

labitur , fedà Deo fublevatus , ftatim erigi-

t

imamm

tur, cap, $.

Quod fi negle&o Patris fpirit. ductu,

e&um ]

nimiis pcenitentiis , & afflictionibus cor-

poris inhareat, veram cotdis perfectionem,

lmm 1 iü'

Ing!

& latitiam nonaffequetur 5 fedaridus ac

ficcus, fiepé in fuperbiam labitur , anxium,

usinf

d

&afflidtum habens cor, — Ad quem fcopu-

lum multi viri fpirituales alliduntur , qui

rmitli L

non amplius proficiunt.

Sed qui obtem-

(l

perat Patri fpirit. Deum , folamque ejus

voluntatem fibi tanquam unicum finem

E

I

proponens, nihil (ibi ex bonis operibus ar-

b2

fii

rogat , magna pace perfruitur. cap. 7. & 9,

Mox confolatione perfunditur , & rur-

fusin amoris affe&tum prorumpitex confi-

at

i:?

deratione beneficiorum Dei, divinz dile-

| (]Mm Wl!

Cionis , & precendentis lapfus 5 magni

g

beneficii loco reputans , poffe Deo fervire;

Patrome'

non in his ; qua fibi placent , fed qu& Deo.

j

FJP- I 00

6. D«

(Eäü

INTRODUCTIO

€. Defrderium exequendi divinam

voluntatem,

[ [

Sequitur fextus affetlus folam Dei volun-

lüf,

tatem quarendi j ejus acquiefcendo ordi-

fitos

nationi

*

L

non enim omnis affectio , qua

bona videtur, fequendae(t , nequeea, quz

l,

videtar mala; ftatim abjicienda, fed utraque

ad Dei voluntatem examinanda. cap. 1 1.

Ex quonon levis oritur pugna interio-

ly

ris hominis , cui videtur vita amatorum

i y

mundi jucundior , & felicior quod hac

lo

pugná careat , & multis perfruatur delecla-

tionibus.

EXqug

Sed DEUS oftendit , homines

W.

mundi nullam habere folidam jucundita-

l

"

l

Jf

tem , quz in folo Deo, & contemptu rerum

Mij

humanarum reperitur, — Hicaliquibus in-

AHj

furgunt non leves carnis tentationes,partim

ex confideratione mundanarum delectatio-

L !l

L

Itf

num , partim ex interna pugna fpiritus.

T

;

jl

fdpo I2

hi

7, Obedientia.

tje

' Que vincuntur feprimo affettu obediendi,

lj poü"

non folum divinz voluntati,fed etiam fü-

W

ATe

perioribus omnibus : quin & omnibus ho-

N fu[

minibus, à quibus non refugit homo ficut

N

dU

lutum platearum conculaari, cap. z 2.

Qub

W

162

IN LIB. DE IMITAlIONE

—

q———9ÀÀáa À

— D ]

[

Quomodo enim fuper aliquem extolle-

tut ; qui Dei occulta judicia contemplabi-

at

tür ; Angelorum ruinam , hominum infpe-

od

ratos cafus , & propriam vilitatem ? c4p. 2 4«

l,

ua,

$, Indifferentia in omnibus re-

du

[ AYS

n Il

a n

Potius omnia formidabit , etiam quae bo«

Yi iOi

na videntur, confiderando multos in fine

wl deceptos , qui boni in principio videbantur.

ercr j Exquo in odtzvum indifferentia affettum e-

hm' rumpet , nec aliquid à Deo abfoluté patet,

ii* fed füb conditione ,f ribi placirum fuerit, da

u quod-ois , G quantum xv , & quando *vis, fü-

us* dum mibi concede, quod tb magis placet ; om-

x

qi mibus que inmundo funt mori ; propter te 4-

u mare contemni , G nefüiri ,in te quiefiere ,

afP

j n te folo pacem babeve. cap- 1 $.

Ex hac indifferentia fequitur magna pax

.

*

animz , & perpetua confolatio

quam

non poffunt creatuta , fzd folus Creator,

f þmn»

uam

j conferre. cap. 1 6,

j

Sed fübitó adverfarius multas ingerit co-

j

" jgitationes , quod fi hoc, quid fiillud de te

fiat! quibus homo fpiritualis aufcultare non

debet,

Qm

YOCC

INTRODUCTIO

l

——

ALE

debet , fed ad fuam redire indifferentiam,&

tam promptum fe exhibere ad patiendum,

0b

quàm ad gaudendum. cap. 17.

Átent

Unde Chrifti exemplo excitatur , quo

fuqm

caruerunt veteris Teftamenti Patres : &

tits

prafentanea remuneratione , quam etiam

diu illi preftolari cogebantur. cap. z ?.

Áig

3

Mox Deipermiflu occafiones illi occut.

buf

runt aliquid patiendi , fi fint, quiin illum

litt

maledicta congerant , falfo acufent ; docee

Tünt v

tur à Deo patienter omnia ab omnibus fet-

tj

Ies CAp. 19.

usl

Homo videns fe tantz virtuti imparer,

Deiuxilium imploratad ferendumtot dif-

10 (à

MT

ficultates , diaboli , mundi, & carnis, c.20.

NP. à H

Adeft fubitó Dei confolatio, quá delibue

À

tü; animus, in folo Deo cupit requiefcere,

fitem

& omnibus aliis rebus valedicit , etiam fan»

tiof

Ciffimis. cap. 2 1.

*

Ti

Gratias Deo agit , non folum PI'OWQCCCF

ltl

ptis beneficiis , & donis, fed etiam pro non

.

It 1

acceptis

.

quod reputat beneficium fingu-

Nus

lare, non multa habere, undé exterius lauss

Cdp, 2

& gloria obveniat : qua cftmaxima perfe-

5

&tio vera indiffcrentize, cap. 22.

$0

gt

6. Pus

IN UB. DE IMITATIONE,

um

6. Pax perfägaï—

fedn

* Obtentarerum omnium perfecta indif-

ferentia, quaerenda eft vera pax , & libertas,

Uf y

f

i

1

quam affequemut, 1. Studendo alterius po-

f 11

tius facete voluntatem , quàm noftram.

LE J

5

m «d

Eligendo femper minus, quàm plus habere,

h

3. Quarendo inferiorem locum , & omni-

ilX* bus fubeffe

« 4» Optando femper, ut vo-

ii lantas Dei integré in nobis fiat. — Occur-

I! runt variz , & multiplices tentationes con«

13* traifta quatuor, quz pacem afferunt. Qui-

bus homo ftimulatus , ad Deum pro auxi-

if lio confugit, ut guílata fuavitate fupernze

m felicitatis , pigeat de terrenis cogitare,

! Cap, 22.

quädf?iï

Adeft fubito DEUS , & roganti homi-

qi! mi remedium huic tentationi praebet, ne cu-

di1^ rjofs facta aliorum indaget, ne magni no-

' minisopinionem quarat , aut multas fami-

0* liaritates , nec privatam hominum dilectio-

n|/)nem : qua omnianosàfacienda aliorum

iif voluntate revocant , pacemque turbant,

wl Cap. 24.

uf

Sed omnem intentionem ditigat ; ut foli

Deo placeat ; & extra eum nihil cupiat, vel

condemnat , de aliorum

i quatat, fe ipfum

il

XXX a

dictis,

*

!

ïNTRODUC'IïIO

"

p

di&is , & factis nihil temere judicet , necfe

lo

L

[

implicet rebus fibi non commiffis

*

qUO

trj]

fiet , ut facile alterius voluntatem exequa-

tur, & raro turbetur

»

.

nunquam autem

Q

turbari non efthujus vitz , fed futurz.c27.

tium

]

(iter

Mox, Deo permittente,& nonnunquam

tife

daemone procurante,contra fecumdum,quod

pacem afferebat , videlicet , femper mintis

Dinus

(o

quám plu babere 5 occutrit fecunda tentatio

nimiz folicitudinis & occupationis , circa

Peï,(

neceffitates corporis, vi&tum, veftitum,&c,

mfurä

qua hominem multum exagitat ; cum om*

a

name]

nia non liceat abjicere, quia natura fuften-

tandaeít; necfuperflua requirere , quia lex

(

1

!

vetat ; medium autem tenere, non facilé

]i

A

DAT

Íciat, cap. 26,

Vincitur hzc tentatio evellen

do.à cdii

M/I. 4

de emnem affe&tum,non folum rerum tem-

ll

poralium , fed etiam honoris , & vanz laue

lliy 3

fs

dis ; evulfà enim quacunquere ex corde.fa-

cilé cft fe ad mediocritatem reducere. Petit

l l()

D

hemoà Deo hanc cordis purgationem ;

lg at

fapientiam cocleftem,diligendi Deum fupet

V0 ag

omnia, & coeetera fecundüm ordinem à Deo

d

P(

praftitutum. cap, 27.

lfs

Q

Contra rerium 5 qu&rendi inferiorem

locum

IN LIB. DE IMITATIONE,

m

d

locum , & omnibus fubjiciendi f& , oritur

u

textia tentaiio ; infürgunt multi, qui con-

trà hunc virum fpiritualem , ultimum lo-

au

n at

cum defiderantem ,.malé loquuntur, & fen-

J[æ.(u,.('

tiunt j quam tentationem facilé vincet , fi

u

deteriora de fe ipfe judicabit, & neminem

*

fc inferiorem

3

necfüam pacemin ore ho-

li

minum , fed in Deo collocabit. cap. 2 ?.

pgy "i

u

Contra quartum , quod erat, optare fem-

per , ut voluntas Dei integré in nobis fiat,

mis ! [

un)

infurgit graviffima aliqua fentatio , ( fortaf-

j(uny

]

Tunt

fe carnis ) utcum maximé velletin fe divi-

nam exequi voluntatem, videatur non pof-

yn

itt

fe : quàm equoanimo tolerare, nec pro-

«

Qionie

ptet illam turbari is folum poteft,qui optat,

h

V

"

ut voluntas Dei integré in eo (emper fia

(4p. 29.

n t*

Homo hac tentatione pulfitus , debet

rerurt

j

.a

fubito ad Deum per orationem recurtere

; firmiter , & perfeveranter , necíe ad huma-

j gt

*

*

; na folatia convetter

expeditenim homi-

U* ni hec pati

.

[

quare debet pro eis gratias

i^ Deoagere , imo gaudere in hacafflictione :

j

n

j

, & fic pacem , hac tentatione , vel quavis a-

j

" Jia fimili ,no

n petdet, cap. 30.

Acquifita pace, fequitur acquirenda per-

j

JXOCXC 3

fecta

I

INTRODUCTIO -

feclalibertas volandiad Chriftum , &in eo

M

lne

quiefcendi, abjectà cupiditate rerum omni

um, fine quá quidquid homo fcit ; quidquid

DT

l

habet, non eft magni ponderis. cap. 27*

thl

Ü

ro. Libertas fpiritus.

H:zc libertas unico verbo continetur, i«

u

Titr

gnitte omnia, Q inoenies omnia ; dunitte cupi-

ditatein, & inoenies requiem ; in hoc omnis

il

perfetio Religioforum continetur, —Qui

li

LO

enim fe non amat, fed ad nutum Dei , & foi

ton

Patris fpiritus operatur , totam vitam cum

;gaudio , &libertate pertranfit. — Utautem

TIioy

ii

homo hanc rerum omnium refignationem

recto ordine faciat , duo fünt neceffaria. cap.

uin

FA

MP' j

Primüm , ut totam mentis intentionem

ad debitum, & optimum finem dirigat, Dei

)

folius majorem honorem , & gloriam in

j fgn

li

t

omnibus rebus querendo, five nzevo pto-

priüamoris. Quo fiet , utpropriis affedti-

T

bus non confltingatur , qui aliquando no»

VR&I

bis etiam nolentibus accedunt j ut nunc

n

lati , nunc ttifles , modo pacati , modo tür-

A

bati, jam devoti , jam indevoti , nunc ftu-

J

It

)

diofi, nunc acediofi, aliquandó graves , ali-

quando leves inveniamur. eap. 22,

Ti

Mox

—

IN LIB, DEV IMITATIONE,

nb

n

Mox ut homo affzCtiones omnes inten-

nonie

tione pura in Deum fübjecit , magná per-

riui*iqü':ï

fruitur coafolatione, & guftat , quàm fit

H

h

hoc dulce verbum

*

DEUS meus, ? omnia,

]

Omnia illi dulcia funt propter Deum : fed

fetute

DEUS ipfe ita illi fapit, at cupiat ipfi foli in-

at

herere jubilofis exceffibus , uc DEUS fit

g o

ipüi omnia in omnibus.

Sed interturbat

;:

hanc confolationem vetus homo nondum

u

totus crucifixus , & perfe&té mortuus , qui

Dd

ii [

concupifcit fortiter contra fpiritum , beila

Qut

movet interna , nec puram intentionem ia

Deum patitur effe firmam , & flabilen:,

gnazmnïï

quam variis affc&tionibus conatur evertcre.

f

fdp' 34.

yent o

Propter hanc pugnam ; & tentationes

m[[d Jy

magnoperé formidat , ne verá filiorum Dei

gloIIW

libertate deftitutus fit,

Sedconfirmandus

nu

Ti

eft, & inftruendus, non confiftere hujus

TL

Á

vitz perfectam libertatem in quiete , & ca-

Va

( gt

rentià tentationum , fedin victoriá earum,

& voluntate libenter fuftinendi pro Chri-

, modO

f[x

fto , labores, dolores, tentationes, vexatio-

at

"

nes , anxietates , neceffitates , infirmitates,

ng

injutias , oblocutiones ; reprehen&ones,

15' 'L'

XXX 4

hu,

INTRODUCTIO

mi

humiliationes , co;;fuflones $ correä:ticmes.

E

(UQ.

fthd

Ita San&tis contigit, cap. 3.

- Mox, uthomo ha« pro Chrifto pati de

li

fiderat, ut ejus defiderium firmetur , Deo

p

permittente , quidam contumelias illi infe-

quii

runt aliiobmurmurant, alii malé de ipfó

Átm

fentiunt,

Nec mirum eft,cum nec Pau-

Mi

lus omnibus placere potuerit , fed patientia,

k

ac humilitate fe defenderit : & 1 aliquan-

Qum

do refpondit , id fecit , neinfirmis ex füata-

Veri

citurnitate generaret fcandalum. cap. 36-

tler

ttnjy

Superantur enim omnes iftz contradi-

étioncs, & difficultates non contentiofa de-

I()E','gn

fenfione fui , d abnegando f8, & omnia,

Mere

non ex parte , nec aliquando, fed plené , &

*

O

omni tempore

*

quo fit , ut rectam inten-

Q

tionem ad Deum habentes, à rebus omnie

Vi

bus creatis liberi (imus, cap. 27*

io 1

Pofl rectam intentionem fecundó necef-

Atm [

farium eft, ad libertatem filiorum Dei ob-

fl

tinendam ; utrebusomnibus utamurypro-

Ts ür

ut ordi

atz funtà Deo, qui nihil inordina-

f

tum in fuá reliquit creaturá, Neautem ho-

d

110 rerum apparentiá decipiatur , & ample-

Qinr

atur ; qnod deberet refpuere 5 vel refgu-

andl

at; quod deberetamplecti $ cum primum

actio

lDfUrgit

j m

IN LIB, PE XMETATI(??ITE?T

——

Oi

actio aliqua velopus menti occutrit , recur-

rendum eft ad abernaculum cordis;ad con-

fulendum Deum de talire,(i nolumus deci-

Jpa:iäf

y,)

Á

pi 5 ficut Jofae deceptuseft à Gabaonitis,

m

quia inconfulto Domino , credidit dulcibus

u

fermonibus adverfariorum, falfà pietate de-

n li

lufus. cep. 32,

p

1

Rebus autem Deo commendatis, poft-

r

quam id pratitum fuerit, quod ratio dicta-

t

verit , obedientia jufferit , vel poflibilitas

T;l))'gäl,

tulerit , totum negotium Deo eft commit-

quid

tendum 5 ita, ut fine ullaanxietate de futu-

od

ro cventu, & cum magna animi tranquilli-

(

tate,recum eventum à Deo ordinatum

M

——

pra-

fplenï)

ftolemur. cap, 29.

(de qui facit, fi

atim mirà aæcimr di-

buso?

vinà confolatione , & agnoícit , quàm fit

homo in defideriis (üis inconflans. DEUS

[

"

-

j A

autem femper bonus, juftus, & fan&tus ;

d

i

g'

bené, & julté , ac fanQé agens , & difpo-

: j

L

, nens omniain fa

:

pientià : qui candem ne-

i

ayit goti

a fibi commiffa, ad optimum exitüm

,U perducit- — Sed quocunque modo res fuc-

j

,j cedanr profperé , vel adver(£, à tentatione

! 44 cavendum eft : Si enim profperé cedant,

gloriz de felici fuc-

[ n* infurgit tentatio vanz ,

[

4

XXX 5

ceí-

d——À

ETRODUCT!O. '

—

ceffu , & cupiditas laudis humane

qu&

üm

vincitur confideratione proprie vilitatis,

lem]

quá homo cupit in Deo folo gloriari 5 de

Tett

^

1e autem non niftininfirmitatbus fuis

3

ut

I

Deo foli fit laus ; honor , & gloria. c«p. 40.

li

JJ

Contra veró, fi quando , Dco ita difpo-

Ti

nente , negotianon fortiuntur felicem fuc-

ao,

ceffum 5 fed rerum eventu alii elevantur,

d

f

tu verb defpectui haberis , & humiliaris,de-

Nm

b

bes Deo uniri per hanc plená fpiritus Jiber-

"

tatem

*

.

proquá unione duo adfunt reme-

I:»una

dia.

Primbnon debes contriflari ex homts

dj

num contemptu, fed humiliari , & cogita-

Ài

re , tibi deberi omnem confufionem , &

D

E

H

D«o laudem , honorem,

i n

con'empmm

& gloriam $ quia nifi te preparaveris ad

loty

fuftinendum libenter ab omni creaturá de-

UI ?h

D

fjici , & nihili fieri, non poteris plené Deo

Yal

fÍrui. cap. 4 1,

i

D

.

Sacundó , ad Deum confugias

*

qui e-

h

Ing

pim nondum didicit in omnibus ftatim re-

"Ut

u

T

currere ad Deum , ut Moyfes ad taberna-

n

1)

culum , in his difficultatibus ad amicorum

um c[]

folatia , velad ltibrorum confolationem, re-

DET

licto Deo, convertiturs fed amici quidem

lmo

tribulatum , & afflictum fugiunt, deferunt,

WIO; f

IN LIB. DE IMITATIONE,

G moriuntur; ut difcat homo fpiritoalis ad

femper viventem , GL matentem verinatem

recurtere, [;tp. 42?.

ii

Libri autem , in quorum pulchris, &

fübtilibus featentiis fperat homo fe confola-

d

uili

tionem in adverfitatibus inventurum , fine

n

Deo , vani fant confolatores,

Non enim

ii

j

eft regnum D«i in fermone , fed in virtute,

Nam DEUS eft, qui perfe&té docet , &

breviffimo tempore , terrena

i

"M»cere , a-

terna qusrere , honores £t

; omnem

f

U

fpemin Deo collocare. cap. 43.

4.X'

"

'mf

l.

j

Ad Deum igitur tam in profperis,quàim

in adverfis recurrendum eft

,

*

0n

reputando

n

ov

fe tanquam mortuum fuüper terram , & cui

totus mundus crucifixuseft 5 multa furda

amm ]

aure pertranfeundo , nec verbis contenden-

"x

do , damna quoquetemporalia libenter

It

Plcn-

ftinendo. cap. 44.

] q*!

n

In quibus experientià diftet homo , ra-

r

ii

inveniri fdum amicum, in cunclisa-

mici perfeverantem preffuris 5 Deum fo-

A

T.ZW':

lüm effe fideliffimum in omnibus , nec ul-

T

lum ei effe fimilem, cap. 4 g.

a

ulid»;w

Imó amicos , afflictionis tempore con-

ttarios fieri , & verbis , ac faCtisinfequi fer-

"

X XX 6

vum

INTRO'*,UCTIO'

CUM amarscant a

(t

vum Dei :qui bumiliari refu

git, & con-

fundi, nec veré amicus eít ; nec veré mun-

W

do mortuus , nec mundus ipfi crucifixus,

k

W

uftus enim non conturbabttur , quidquid

à Deo etacciderit : etf1 1njuflé aliquid con-

&Ul

tta eum prolatum fuerit , parum curabit:

J

nec vane exultabit , f1 per alios excufetur,

folius Dei judicium reformidans. cap, 46.

m;;

Celeriter enim omnes i(Ta difficultates

lii

transibunt ,& veniet diesilla , qua notaeft

fit

Domino, in quà juffus zterna perfruetur

£n

jucunditate , uti Sancti jam perfruunture

Cyz;,

£4p« 47*

ol

t

ii. Defiderium beatitudinis.

EUY

Obtentá perfectà libertate , anima prz

L^

nimia confolationis dulcedine cupit vig-

(

culis carnis exfolvi, & Deo in aternitate

copulari.c4p. 4$.

f

Pro quo defic

lerio, & confolatione de-

fit

bet Deo gratias agere , & récogaofcere fe

RY

non proprià virtute illud obtinuiffe ; fed

tita(

Dei gratiá , & praparare fead fururam de

l

folationem, — Sed quia bocmortis defide-

rium non erat purum , fed mixtcum proprià

€orm-

r

IN LIB. DE IMITATIONE

r

commoditate , docetur defiderarc , & pe-

f

tere, non qua homini funtjucunda , & de-

.

T

lectabilia; fed quod Deo gratum eft, & ho-

norificum

*

*

!'uitïi Ü

videlicet , ut per ejus vitam,

aut mortem , afflictionem , feu confolatio-

quidr-;;

j r

nem DEUS femper glorificetur. cap. 49.

A

Hoc ergó defiderium fequitur fübindé

magna defolatio interior , & humiliatio ex«

3»"['*4"

fl

terior? Quamhomo, quihumiliter tole-

rat , agnofcendo eam fibi effe falutarem ,

uml

!

vtf

gratias Dco pro ipfa humilitatione agit.

Ti

Cap. y0,

Humiliatam animam confolatur Deus,

oltendensei, cur eam aliquando videatur

Mmu,

deferere, necad fuum vellecolloquium ad-

mittere: Et quibus debet tunc exercitiis

gmma

vacare, charitatis fcilicet ,. & humilitatis.

Cap. g ?.

(

p

Hac confolatione anima delibuta , non

a

folüm , utantea , gratiasagit prohumilia-

j

tione , fed fe indignam reputat omni Dei

j

beneficio, & confolatione; Necjam feli-

citatem exoptat, utantea, & vinculiscar-

nis exíolvi 5 fed tempus efflagitat poe-

niendi, & plangendi.

C:æ;'?— j2,

uj

f

p

XxX7

IZQD!'

IWTRODUCTIO

—

—— P

I2 Def derium [olutionit, &* con-

LCIptus omymtum vYOTUm crea-

IAYH,

Lisl

i

Mox Deus animam ducet ad folitudi-

Q

i

nem , à notis, & charis amicis avocans,

n

eamque, utdivinis perfruatur amplexibus,

W

omnibus jubet fe terrenis confolationibus

lr

abdicare: Et omni temporali folatio men-

Cn

íi

tem tenere privatam , maxime vero pro-

l

prium deteüarla'norpm. Cap. $3.

&&f

In hacfolitudine, fublato jam paffio-

t

num ftrepitu , claré fentiuntur motus na-

Qtn

türe, &gratig, quos Deus docet difcer-

h'loï

nere, ut fubjugetur natura, & gratia crefcate

ffm

Cap. f4.

li

Sednaturz motüs, qui ex lege peccati

l

l

confurgunt, nonpoteft homo viribus pro-

i

priis ; Íed rantüm divinz gratiæ auxilio

[

Ti Pw

fuperare j quare pra gratiá DP:, divitias

t QH&)

contwmt, & quavis etiam dona fuper-

lt

Q

naturalia , ut;*mph—txæ, & fimilia, non

Ar]

quari:, folamque gratiam Dei animae

Uor

ardeunti deíiderio efflagitat

h ls

Cap. 5 .

l

i Pe

1j Dt-

ll

IN LIB, DE IMITATIONE.

l)

I3. De,ïderium Crucis.

Quia veró ad gratiam per Chriftum per-

venitur, qui eft Via, Feritas, & Vita,

qui per Crucem afcenditad Patrem ;; Cru-

oqtt

cém anima non folüm amplecütur , fed

xihüi,

magno etiam affectu efflagitat, ut exercea-

qul

tur fervus in vità & cruce Domini . fui.

)

Cap. 56.

Ü p

In quàdum homo verfatur , magis pla-

cetDeo, advería humiliter, & patienter

paäüü'

tolerando (utpoté Chrifto patienti con-

atuslm'

formior) quàm magnà períruitur confo-

Lt

lationis dulcedine: Quod fi non poteft

quo

femper gaudenter fuftinere adverfa, faltem

fuflineat patienter, enixé à Deo perfeveran-

tiam in bono poftulando. Cap.; 7.

) Pfüä

Q9

uiadhunc gradum perfcctionis altis-

: "m

fimé pervenit, variis folet afflictari cogita-

tionibus , cur alius perfe&tioni ftudens re-

i

ii

TU

troceflerit : Alius longà progreffus fit:

"l

b'r«-v

m; L

Cur iftc aflligatur; : ille exaltetur,quis San-

étorum in. celo fit beatior, quis minus

g

beatus ; quas debet fuperare in fe , ac in

J

fuis peccatis , oculos convertendo; & ex

cor-

j,

INTRODUCTIO

corde dolendos quod multum à San&dtorum

ytic

To

vita, & virtute diflet. Capes $-

Ver

14. ópesin folá Deigratiá o

pra

mi[ericordia,

5

f

u

Denique quocunque perfectionis pet-

tigeris, oportet omnem fpem in fola Dei

gratid, & mifericordià collocare; Et po-

d

tius velle cum Chrifto in hac vita peregri-

(j

nari, quàm fine eo colum poffidere.

C^p. 52»

f

"int

HI

X'*WX*WFWWWWX&XW

LIBER IV,

qun

O

$

In quo tractatur de uzexe cum

I;UO[

Deo, qua fit per fufceptionem facre

Euchbariflia.

ü

1. Remota praparatio,

U

T Deo per venerabile Sacramentum

Euchariftiz perfcété uaiamur, triplex

requiritur Preparatio: Prima remota , fe-

«unda proxima , tertia conjundta ipfi fufce-

ptioni

IN LiB. DEJMITATIONE.

-

— n

ptioni Sacramenti, — Remora coníiflit, pri-

nf

móoin cognitione propriz vilitatis, & re-

verentid maximá Chrifti in Euchariftiá

prafenris, Cap, z.

Tj

Se.tind?, in cognitione propriz imper-

fe&lionis , & gratiarum aClione pro tam in-

Yi

Hf

figni beneficio, C4p. 2,

Tertio, in defiderio ardenüi recipien-

.

ii

k

di Chriftum in domum preprii cordis,

€ap. 3.

j

Quod ex«itatur confideratione utilita«

polie

tis, magnorumque bonorum, quzpro-

veniunt ex fumptione Euchariftiz. Cap. 4,

w

(

IN

?

Hac tamen fola preparatio non fufficit,

quamvis Sacerdoti fapé celebrantijinprimis

conveniat, Cap. .

Sed prater hanc alia proxima difpo-

/

[ CHW

fitio tam communicanti, quàm celebran-

ti neceffaria eft, que confiftit

etiam in tribus,

Cap. 6.

j

a

&5)o(R8

t

n

N

mm»(,

j '

2. Pro-

j

INTRODUCTIO

z, Proxima praparatio.

l

Prim, in difcuffione propriz confci-

entiz, confeffione Sacramentali peccato-

Jux

rum,& propofito emendationis. Cap, 7.

fu.

Secttndó, in oblatione fui ipfius, & tota-

]

li refignatione ad voluntatem Dei 5 ficut

lm

Chriltus expanfis in Cruce manibus, & nu-

&

do corpore , fcipfum pro peccatis noftris

ita l

Deo Patri obtulit, Cap. ?.

al

Praxis oblationis hujus feu formula &

tüte

modus defcribitur, Cap. 9.

o

Tertià, in defiderio ardenti non folüm

H

communicandi, fed frequenter communi-

frda

candi: à quo defiderio nos retrahere co*

PU

natur Inimicus variis tentationibus , fcru-

pulis & difficultatibus. Sed non eft audien-

m

dus, quia mora & dilatio nihil eonfert, fed

t'iye

plus nocet. Cap. 1 o.

(Ol'pm

E(t enim !

hic ci

fmmæ

ibus animz præüänti(ïï-

mus, in quo eftipfe Chriftus, quem Angeli

W

incoelo adorant , fub fpeciebus facramene

Qüm

talibus occultatus, ut oculi nof(tri ejus clati-

lf.Q

tatem, & majeftatem ferre poffint.

NT

Cap. 15

(ügre

3. Cot-

IN LIB. DEIMITATIONE,

» d

(

3. Conjuncla praparatio.

x u

Ultima pyaparatio ipfi communioni con-

ipetcaxo-

junda, elt quoque triplex.

Prima exput-

Ciwo h

gare animam ab omnibus aliis cogitationi-

bus, & negotiis: Ad quod juvat non fo-

gt

) I

]àm antefacram Communionem, fed poft

lbus»&'?j

eam ctiam colle&um coníervare fpiritum j

ita ut una Communio fit praparatio ad

gis

aliam? Quod homonon fuá indufltiá, vir-

tüte, autmerito, fed Dei gratiá perficiet.

od

Cap. 12.

