10. Quando homo ad hoc pet- Refpue fo»

atl

venit , quod de nullà creatur

4 latia ex cré&e

aturis :

M

confolationem fuam quarit,runc

s

&i Deus primó perfecté fapere

7

ins

86 DE IMITATIONE

Et mox in :

.

Deo dele-

1

ncipit

*

tunc etiam bené con-

b

éariijaci. t€ntus de omni eventu rerum

pies;

erit,

Ejufque

Tunc nec pro magno latabi-

/bl

arbitrioia tur, nec pro modico contriftabi-

omnibus

[

tur: fed ponit fe integre & fi-

acquieíces.

Guiadnu-

ducialiter in Deo, qui eit ei om-

(

!

nia in omnibus : cui nihil utique

tum obfe-

quuntur

peritnec moritur , fed omnia ei

teq

omnia.

vivunt, & ad nutüm incunctan-

Qu

ter defetviunt,

p

Finis &-

11. Memento femper finis,

brevis tem- & quia perditum non redit tem-

tlj

poris me-

Sine foilicitudine & dili-

mor; vir-

pus.

tutem la-

gentia, nunquam acquires vire

borepara, (ites.

Si incipis tepefcere , incipies

malé habere.

TTepor o-

Si autem dederis te ad fervo-

ausauget X tem , inve

nies magnam pacem,

laborem

exafperat 5

& fentiesleviorem laborem,pro-

pter Dei gratiam , & virtutis a-

morem.

Fervor

minuit &

Homo fervidus & diligens;

tniugat,

ad omnia eft paratus,

Major

»

t

CHRISTI. LIBER. 1,...87

» n

Domare

n«

Major labor eft refiftere vitiis

vitia majus

E Ts

& paffionibus , quàm corporali- .

ft omai

bus infudare laboribus,

labore cor«

)

Qui parvos non vitat defeGtus, poris.

Non cavee

Yil

paulatim labitur ad majores,

gi

fl re parva vi-

Gaudebis" femper vefpete,

tía, gradus

lat

diem expendas fructuose,

cPc ad mae

ylott

Vigila fuper teipfum , excita jora.

omnti

teipfum , admone teipfum; & Teipfüm

un&a

quidquid de aliis fit non.negli-

l curapra

mbus.

gas teipfurn,.

"

Tantum proficies , quantum "Taülim

txbx 1pü v1m intuleris., Amen.

Cdx[[

pro£cies ;

e&*

quantum te

FINIS Li.T

VICETIS,

u

ii

t

À ]

C

P

——

—

3

-

(

0572

[5

t

&

j

"A

s

-

:

*y

? j

5 À

o

j

rl

rq.

»l'ïU""

jl

—

f

THO-

y

"

ï»'

j

:

WW//

z

i

?

RE

M

:

DACC

«

[

s

-

fs

!

$

(

!

g

C

Ài

a

V

2

æf*

U

Y

/à

N

-

N

,

.

7

äx

N

iil

r i

N

4

m

— —

i

lt

li,

|

Lï)(t(

ld n

q

d

h

L

N

)

u Crux ducit

Huc voluptas

Ü

hn

i

*

:(07:8

89

æ

w"'"(a

u

(;ïï

AC

ïlx('fn rïv

".

C;ä.l CO

uD CX2 CY

THOM!E à KEMPIS

CANONICI REGULARIS

OrdinisS, AUGUSTINI

Y

DE IMITATIONE

N

CHRISTI

LIBER SECUNDUS

Admomuones ad interna trahen-

tes.

CAPUT I

De interná conver[atione.

EgnamDez ititrA v0$ efl,di- Luc.17,

cit Domisus,

Converte Coatem-

teextoto corde ad Dominum:& Qur n

rdinque hunc miferum mun-

acqu ulres

regaam

dum, G inveniet mnma tua re-

Dei

qulem

Difce exteriora contemnere, Pacem

ä

G ad interiora te dare , & videbis empe&

lufw'

gau ium

regnum Dei in te venire.

Spiritus

Elt enim regutaa Dei , pax &

Rota. 1.

g4n-

9o DE IMITATIONE

A

;

Cujusnon gaudium in Spiritu Sandlo , quod

lo

funt capa-

non datur impiis.

M

ces impii,

Venietad te Chriftus , often-

dens tibi confolationem fuam?

tU

. fi dignam illi ab intus paravetis

(

manfionem.

Wi

Internum

Omnis gloria ejus , & decor,

T

hominem, abintrae(t; &ibi complacet fibi.

cura;

Frequens illi vifitatio cum

t

Et dignus

homineinterno , dulcis fermoci-

erisfami-

[

liaritate di- natio ; grata confolatio , multa

Ti«

vina.

pax familiaritas ftupenda nimis,.

]u

Nam fpon-

2, Eja anima fidelis, prepa-

Qf

fusanimz

ra huic fponfo cor tuum : qua-

Chriftus,

tenusadte venire, &in te habi-

(

tare dignetur.

YVer

go4m.14.

Sic enim dicit : $7 quis dili-

]

gitme, farmonem meum feroabit,

"0

€? ad eum veniemus, C? manfio-

Tior

nem apud eum faciemus,

d€b'n

Huncad-

Da ergo Chrifto locum , &

mitte fo-

uui'

lum.

coeteris omnibus nega introi-

l

tum.

Vity

Nam folus

Cum Chriftum habueris , di-

r

tibi fufficit. veses , & füfficirtibi, TIpfe erit

ftqu

provifor tuus , & fidelis procura-

ii

tor

N

CHRISTI, LIBER II.

9t

X

tor in omnibus , ut non fit opus

in hominibus fperare.

X

Homines enim cito mutan Qui nuse

m li

tur , & deficiunt . velociter ; quam mu-

Chriflus autem manet in zter- fatur aut

vaæ

moritur,

num , &allat usque in finem fir-

miter.

&t

t

3; Non eft magna fiducia po- Ne ergo

. confidas in

;a[iO Ü

nenda in homine fragili & mor

D

, homine;

d

tali , etiamfi utilis fit , & dilectus

neque tri(titia multa ex hoc ca-

0j ml

yunp

pienda, (i interdum adverfetur &

contradicat,

fí PIZ

yn:d

Qui hodie tecum funt , cras Tam fragi«

il

contrariari poffunt ; & & con- li & muta-

verfo , (zepe utaura vertuntur,

lit,

Pone totam fiduciam tuam in 9ed Deo fe.

Muixi

7 fgwiï

Deo , & fitipfe timor tuus, & a &** inai-

mor tuus.

Ipfe pro te refpon- ^ ^

TLÀ

h

debit , & faciet bené, ficut melius

uerit.

Jf

Heb. 13.

Non habes hic manentem ci-

j l

Peregriaus

vitatem ; &ubicumque fueris,

€$, ubicun-

extraneus es & peregrinus : nec que es.

requiem aliquando habebis , nifi Nusquam

,W

Chrifto intimé fueris unitus.

tutus , aifí

Chrifto

elispfw';

4 Quid

unitus,

e2 DE IMITATIONE

Quid hic

4* Quid hic circumfpicis;cum

D

ergo fperas

Em

rcquiem ?.

ifte non fit locus tuz requietio-

nis? Inceleftibus debeteffe ha-

bitatio, & , ficutin tranfitu, cun-

éta terrena füntafpicienda.

&

Ubi nihil

Tranfeunt omnia , & tu cum

conftans &

cis pariter,

T

Qurabilec.

*

nc

li

Vide, ut non inhzreas

?

capiaris, & pereas,

Quin men-

tecum Deo

Apud Altiffimum fit cogita-

li,

tio tua , & deprecatio tua ad

n

habita,

$

Chriftum fine intermiffione di-

tigatur.

tl

Et in Chri-

fti vulneri-

Si nefcis (þeculari alta & codle-

flia, requiefce in paffione Chri-

C

busaidifi-

li,

C€a.

i : &in facris vulneribus ejus

libenter habita.

f

Hic fola-

mea & ro-

Sienim ad vulnera, & pretio-

fts ln

fa ftigmata Jefu , devoté confu-

m

bur inveni.

fs.

es in tribu-

gis, magnam in tribulatione con-

latione;

fortationem fenties ; nec mul-

düxg

f

tum curabis hominum defpe

étiones , faciliterque verba detra:

9

&t

Et homi-

hentia perferes.

num defpe-

$* Chriftus fuit etiamin mun-

Tite

étione,

do ab hominibus defpe&'us: &

CHRISTI,LIBER Il 55

in maximá neceffitate ; à notis &

Ut

yitt

amicis , inter opprobria dereli-

&USo

di

-Chriftus pati voluit & defpici: Chriftum

Q

vides integ

l

G tu audes de aliquo conqueri ?

Chriftus habuit adver(arios

opprobria,

quQ

Ectu vis ef«

& oblocutores ,

&tu vis omnesy inmuy.

habere amicos & benefa&tores? | nis?

zL

Unde coronabitur patientía An vis fine

'

tua , finihil adverfitatis occurre- certamine

g p

coronari?

rit?

y Qu

fior

Si nihil contrarium vis pati, Si aon

quomodo eris amicus Chrifli? compate-

ris, non

H&w::

Suftine te cumChrifto, & pro

conregnas

Chriíto,fi vis regnare cum Chri-

bis,

o ;

O,

Eribüsïïï

6,. Si femel perfeG introif- Qui JE-

w

fes in interiora JESU , & modi- fam amat,

commo-

ii

cum de ardenti amore ejus fapu-

jté [

dum füum

(

ifles : tunc.de proprio commo-

aon curat,

yior

do velincommodo nihil curares,

L:

(p

j!

Íed magis de'opprobrio illato

T

gauderes : quia amor JESU fa-

mbAd

j

cit hominem feipfum conteni-

nete,

i

tis , GC Animas Gi

Peaus

: Agxator JESU & verita

VerUs liber à vi

94 DE 'E&-f—lETATIONE

fco affe-

verus internus , & liber ab affe-

T

étuum

facilé evo-

&ionibus inordinatis , poteft fe

tj

ad Deum liberé convertere , &

labirin

Deum,

elevare fupra feipfum in fpizitu,

Ti

ac ftuitivé quiefcere,

in|

Veré . fapit;

7. Cuifapiunt omnia, prout

du

quirato- funt,nonut dicuntur , aut zíli-

nem;non

mantur

*

D

hic veré fapiens eft,

opinionem

fæp

fequitur.

& doctus magis à Deo;

T

ominibus.

quàm ab,

Vera devo-

hj

Qui ab intra fcit ambulare, &

fl

tio aon

pendetàlo-

10dicum ab extra res pondera-

N

co &tems

re,non requirit loca, nec expe-

Ql

pore.

at tempora , ad habenda devo-

ta exercitia.

T

Eacilé te

:

Homo internus, citó fe recol-

recolliges,

ts

fi minus

ligit: quia nunquam fe totum

Tute

foras effug- 4 extetiora effundit,

Non illi obeft labor extetiots

deris.

aut occupatio ad tempus necefla-

tia : fed ficut res eveniunt, fic

lr

fe illis accommodat,

Si intus be-

Qui intus bené difpofitus eft

né difpofi-

& ordinatus, non curat mirabi-

tus fis, non

facilé tur-

les perverfos hominum geftus.

baberis.

filg

Tàántum homo impeditur &

Wtf

diftra-

n

CHRISTI,LIBER Il 9y

T

di(trahitur ,

quantum (ibí res at-

trahit,

odi 'c

[Cïe)ö

8. Si redté tibi effet , & be- Quia om-

fpi?

né purgatus effes ; omnia tibi aia tibi co-

in bonum cederent ; & profe-

operabun-

éctum.

tur ia bo-

um

num,

a di

Ideó multatibi difplicent ; & At cur to-

*

TR Eï'

fepé conturbant

*

quia adhu

c ties turba.

non es perfeclé tibi ip(i mortuus

tis, nifi ex

qi

? pravis affe-

nec fegrcgatus abomnibusterre

* &ibus?

bulu

nis,

o

. Nil fic maculat & implicat Nihil fic

st

cor hominis, ficut impurus amor inquiaat ac

in creaturis,

implicat,

$i renuis confolari exterius,

utimpurus

amot,

1 r

poteris fpeculari coeleftia , & fre-

Y d

quenter jubilare interius,

CAPR. IE

E)ICXIfüï

Jl g

"

De bumili fabmiffione.

olïmïj*

"N

On magni pendas , quis übiDeus &

j

j

pro te ; vel contra te fit ; bona con-

y

]

cientia, ibi

,l

115

fed hoc age &cura, ut Deus te-

falva om-

cum fit in re , quam facis.

nia.

nPEd

"

d.

ii

96 DEIMITATIONE

-n-—1

$1 Deus

Habeas conícientiam bonam,

contra te ?

prote,quis &« Deus benete defeafabit.

il

Quem enim DEUS adjuvare

voluetit , nullius perverfitas no-

Ifa

J

cere poterit,

ii

Si tu fcis tacere

& pati, videbis

procul dubio auxilium Domini,

uf

Ipfi totum

Ipfe novit tempus & modum

Ed

tecommit- [iberandi te, &ideo te debes illi

te.

refignate,

Dei eft adjuvare, & ab omhi

confufione liberare.

l

Argui pro

Sapé valdé prodefl, ad majo:

defz&ibus, rem bumilitatem — fervandam,

ad humili-

uod defectus noftros alii fciunt

I.T]

tatem pro-

deft,

&redarguunt.

Gte,

Facilé of-

P

uando

homo pro defe-

W

fenfum pla- Gribus fuis fe humiliat , tuncfaci*

dfü,q

cat , qui fe

liter alios placat ; & leviter fatis*

liy

humiliat,

facit fibi irafcentibus.

Mi

Humilem

Humilem Deus protegit , &

mähun

quoquefo- Jiberat : humilem diligit , & con-

ln

véetac tue-

folatur : humili homini fe i

tur Deus,

ïdbon

clnat : humililargitur gratiam

Vl

magnam, & poft faam depreffio:

lh lj

nem, levat ad gloriam,

L n

um

".

N

CHRISTLLIBER II, 57

z

s

|bont

Humili füa fecreta revel

at &

bl

ad fe dulciter trahit & invitat.

Humilis accepta confufione,

a

rittst

- fatis ben& eft in pace : quialtat

in Deo , & nonin mundo.

ii

Non reputes te aliquid profe- Omaem

er

rofe«

mDOEï

, Ciffe , nifi omnibus inferiorem te

4

&

b

&m

- effe fentias,

humilitate

o

metitee

u

C APO III.

&

cifico bomi-

De bono p:

2

uf

Efto amaas

í j

enit

Ene te primó in pace, &

pacis, &

]

"T

tunc poteris alios pacifi-

facilé alios

-

0i Al K

cate.

pacificabis:

Homo pacificus magis pro»

j Pm :

lat 1 [

; deft; quàm bené do&tus.

Homo paffionatus etiam bo- Qui paffio-

d

num in malum trahit, & faciliter

nibus duci-

$

tur,etiàbo.

malum credit,

prolfä

na petvere

[f

Bonus pacificus homo, omnia

titin mala.

Jig

ad bonum convertit,

ort

jut

üb

, . Qui bené in pace eft, denul- Variisfu-

; lo fufpicatur. — Qui autem ma-

fpicionibug

uamd

. & contentus eft & commotus,

agiture

iit

E

variig

/f?

* oo. DÀ IMITATMI—(V)NEA

——

-

d

li

Impatiens Variis fufp icionibd; agftätur: nec

quicris eft, ipf: quicfcit, nec alios quiefcere

di

il

permittit,

Dicit fzpé , quod dicere non

in]

.

(Temeré lo-

deberet

.

& omittit , quod fibi

Ti

quitur,

magis facere expediret.

D)

Obfervat a-

Confiderat , quid alii facere

Ti

lios , negli- tenentur : & negligit, quid ipfe

]l

git feipfum, teneatur,

ftte

At zelus tu-

Habe ergó primó zelum fu-

lhiy

usá teipfo

per teipfüm , & tunc jufté zelare

incipiat,

poterisetiam proximum tuum,

fiec

Cur aliisri-

2. Tu bené fcis facta tua excus

lin

gidus,tibi f;re & colorare, &caliorum excu«

mollis es?

Worg

fationes non vis tecipere.

l

Juftius effer,ut te accufares,&

Áitty

ratrem tuum excufares,

re?m

Portaalium

Si portari vis , porta &alium.

i

Il

iï-vis porta-

Vide, quàm long? es adhucà

itm

Vera chari-

vera charitate & humilitate: que

li,

tas&hu- mulli novit irafci , vel indignati,

Á

d

militaspo- nifitantum fibi,

tius alteri

g

patcit,

Non eft magnum , cum bonis

tengl

& manfuetis convet(ari ; hoce-

&i

quàm fibi.

Sibonos& nim omnibus naturaliter placeti

Ht&h

dibàiceom- ( unu

m

modos t2«

,

squisqu»e lib;xlter pace

d*

V

—

—EHRISTI. LIBER Il. o

AU

habet ,& fecum fentientes magis leras, quid

quiefcc::

diligit.

À

mirum ?

Scd cum duris & perverfis,aut Et duros &

(efett

indifciplinatis aut nobis contra- Perverfos

qoil

riantbus pacificé poffe vivere,

zquaaimi-

*

ter ferre,

magna gratia eft , & laudabile n

l* preclarum

jlt

mis virileque factum,

C&b

ii

j Sunt, qui feipfos in pace Varia ho-

minum cit«

tenent ; & cumaliis etiam

pacem

gnl

habent,

Cca pacem

*

ftudia,

j UP[C Zïllf

Et funt , qui ne pacem habent,

n tUUTT»

nec alios in pace dimittunt t aliis

hod

funtgraves , fed (ibi femper gra-

Viores,

qu

^

Etfunt , qui feipfos in pace re-

tinent , Gad pacem alios reduce-

acfuwüä;

i52

re ftadent,

ul

Eft tamen tota pax noflta in Vera pax

hac mifera vita , potius in humilj £»10n ia

TO

. malorum

ii

fufferentia ponenda,quàm in no

n

carentia 5

fentiendo contraria,

m

fed humili

Qui melius fcit pati , majorem patientia.

u

,,wmbc

tenebit pacem, Ifte eft vi&tor fui Scire pati;

& dominus mundi,amicus Chr;. $* omai-

[fg(i d

bus boais

fti & hates codli,

Jitt '

potiri.

jit Pïï;

Ea

CAP.

100 DE IMITATIONE

Ll

U —

CAP, IV.

De purá ,& fimplici in-

i

tentione.

Alx dus

Uabus alis homo fuble-

mentem

Wl

terrenis

à I.D

vatur à terrenis , fimpli-

evehunt,

citate fcilicet & puritate,

ly

Simplicitas — Simplicitas debet effein intene

lo

intentionis, tione

& puritas

, puritas in affectione. Sim-

aficctioni

,, plicitas intendit Deum , puritas

gu

apprehendit, & guflat.

fn

Nulla bona actio te impediet,

fi liber intus ab inordin

$

ato affe-

A

&u fueris,

- Deo foli

G]

Si nihil aliud, quàm Dei be-

Q

placere; & peplacitum , & proximi utilita-

proximo

for

prodetfe

tem intendis & quaris , internà

l

I

libertate perfrueris,

quzre 5

Sic verali-

D

Si rectum cor tuum effet, tunc

k

berrate. - omnis creatura fpeculum vitz, &

ftuere.

. Jiber fan&tz doctrinz effet,

Qte

Puro cordi

omniscrea-

Non eft creatuta tam parva

Wi

M

turafpecu. Vilis , que Dei bonitatem non

]um eft

reprefentete

fe Vi

2. Si tu effes intus bonus &

CF

cyeatoris.

purus,

-

N

:

.....S:H,RISTI' LIBER II. ror

D

um t t

purus;tunc omnia fineim

pedi- Nul/a tbi

mento videres

""

» & bené caperes, remora ca-

-9r purum penetrat coelum Pieadi om-

lic

& infernum.

nia,

Qualis

unusquisque intus eft, Qalis es,

o [ubll'

taliter judi

catexterius,

ita judicas,

TET

I üm?'

audium in mundb, Bonz c«

9-

6

EX

omo,

OC utique pothidet puti cotdis (cienci

d

ii

umma z«

M

titia;

jone

Et fieft aIicübi tribulatio & an.

m,PUU

Malz fim-

guília, hoc melius novit mala

ma aíflictio,

g

confcientia,

Seria con-

()

ped

. Sicut ferrum miffum in i

veríjo ad

pnem

Deum no.

j*

amittit rubiginem , &

m

ficit

D

Mi

candens effcitur ; fic homo in-

hominem,

n)

tegté ad Deum fe convertens , à

*

,(lml y

corpore exuitur

?

& in novum

y;

j

hominem transmut

atur,

2. Quando homo incipit te- Qui tepe-

mclïf'»'

lumH

ll

peicere , tunc parvum meruitla- fcit ; ad le-

borem , & libenter externam ac- ?? 109

æc(ïeh

láborem

cipit confolationem, -

tat

»

horrefcit,

Sed quando

perfe&é incipit

»

»nlü[zm

fe vincere

» & viriliter in v

Quivirili-

.

làter agit ; ar-

Dei ambulare

r

tunc minus ea dua viaci

.

p

Ej

Ie-

Pw

v

102 DE IMITATIONE

reputat , qu& fibi Friüä gravia

eíle fentiebat.

:

C PI V.

di

De propriá. confidera-

:one

W

Cave tibi

On poffümus nobis ipfi$

3pfi &das

N

4

tam incer-

nimis credere , quia fzpé

Ij

tus de gta-

gratia nobis deeft , & fenfus.

tiaj

Modicum lumen eít in no-*

f

dJS, l

bis, & hoccitó per negligentiam

amittimus.

Vf

Obnoxius

Sapé etiam non advertimus,

rante infir- quod tam coeci intus fumus.

[

nitatl &

Sapé malé agimus , & pejus

j

€ce :itati,

excufamus,

o

j

Paffio fep

Paffione interdum movemuf,

$

eft,.quod — & zelum putamus.

Tion

zelus puta-

Patvain aliis reprehendimus,

£ur

TOtun

& noftra majora pertranfimus,

Nobis fa-

Satis cito fentimus & ponderae

3(

eiles, aliis

mus , quid ab

aliis fuftiaemus:

rigidi fu-

lii de nobis fufli-

[ s

qmus

fed quantum a

Dos

nent, non advertimus.

r

$i teipfom

Q:

ii ben& & re&té fua ponde-

redé]odi . raret , non effet ,

quod de alio

Dl

ces; xquior

Ni

graviter judicaret.

eris in alios,

2,Inr

N

CHRISTLLIBER II. ro5

2. Internus homo fui ipfius Te ipfum

g p

curam omnibus curis ante

ug

ponit, PFecip

cara ; alig-

& qui fibi ipfi dilizenter inten-

rum inücu-

dit , faciliter de aliis tacet,

rius,

Ü

Nunquam eris internus & de-

"i

votus , nifi de alienis filueris , &

Qu

$1

[on

ad teipfum fpecialiter refpexe-

QUIC

TiS,

fentis

[j

)!

Si tibi & Deototaliter inten-

egh?eüb*

dis, modicum te moyebit quod

Oris percipis,

J

u

Ubies ; quando tibi ipfipra- Quid cibi

iumm.

fens non es ?- Et quando omnia prod-

1516'

rx

percurrifti , quid (te neglecto ) f

€

aliena, te

imrari

profecift ?

negiecto?

,^

- Si debes habere pacem , & o-

Vis pacem

r

nionem veram

5

*

oportet, quod & unioaeim

rchvndlm

totum adhuc poftponas,& te fo. cordis?

j

li

dimitteo-

if

lum prz oculis habeas,

J

jf

fnüia , prae

2. Multum proindé profi-

cer te,

]i

li

[

I

cies, fi te feriatum ab omini tem- Facilius.

s

(

porali cura conferves,

proficies , fi

u

curas tem-

Valdé deficies, ( aliquid tem-

porales de«

"

""

nf

porale reputaveris,

clines,

j

i magnum , nil altum,nil

4

Bra-

'104 DEIMITATIONE -

nil acceptum tibi.fit

gratum ,

nifi puré DEUS , aut de DEO

|

[

flt-

Nihïl zíti-

'Totum vanuni

exiftima,

Q

mans nifi

quidquid confolationis occutrit

Deum ;

diviaa,

de aliqua creatura,

li

Cotera re-

AmansDeum anima,fubDeo

D

fownsut | defpicit univerfa.

[

inania.

Solus DEUS aternus & im-

meníus , implens omnia, folati"

T

um animz , & vera cordis la-

titia.

h

li

CAP, VI.

prej

De letiti4 bona confcien-

li

fíd.

t()gu

rf |Lotria boni hominis , t€

4

z. Cor. 1.

ftimonium bqnæ con

10n,

fcientiz,

ghri

Habe bonam confcientiam

D

Bonacon- &habebis femper latitiam,

l

fcientia

Bona confcientia valdé mu*

femper lz-

busd

ta?

ta poteft portare , & valde lata

y

Etiam inter

eftiuter adverfa,

fäu

d

advería.

Mata confcientia femper ti

lg

mida eí(t & inquieta.

Sur

Wr lm

m

N

CHRISTI,LIBER IL

A. ia vt

uv

Iof

m l

Suaviter requief'ces » ficortu.

D

umte non reprehenderit,

(

Noli latari , nifi cüm benefe-

"

Cetis.

o

Mali nunquam habent veram Malontiis

&titiam , nec internam fentiuntlatitia f;]-

*

a)ü*bD

pacem

*

quia zen eif pax impiis, fa.

dicit Donánus,

A. f7.

ib

Et fi dixerint : In pace fü- Ay; certe

i

«

mus , non venient füper nos ma- fallax,

la : &quis nobis nocere aude. Étirz divi-

bit.? ne credas eis ! quonia

n

-

repenté cxurget ira Dei, & in ni-

(0n

hilum redigentur actus eorum,&

cogitationes eorum peribunt.

P

Dmlnlh

loriari in tribulatione , Amantj

Qf

non efLgrave amanti : fic enim Chriftum,

gloriari , eft gloriari in cruce Do. 9'9rat ia

mini.

€ruce ; ju-

Yi lenlh

cundum;

ii

?

Btevis gloria , quz ab homini-

gah* jl

bus datur , & accipitur,

Mundi gloriam fem

Atglorix

T

per comi-

tatur triftitia,

muadi co-

[

Bonorü gloria in cohfcieutiis fBesseitei-

€orum, & nonin ore hominum.

(s

Vide ergo

E ;

u-

106 DE IMITATIONE

unde glo-

rieris,

]u(ïorgx-n latitia de Deo, & in

D

EY

Deo eít: & gaudium eorum de

veritate,

[

Nonenim —Qui veram & aternam glo-

bene coa-. riam defiderat , temporalem non

[U)

veniuat ,

catat,

lj

gloria mua-

di, & gloria

Et qui temporalem requirit

ln

cocli,

gloriam ; aut non ex animo cort-

temnit, minus amare convincie

i

tur coeleftem,

Bona con-

]to

Magnam habet cordis tram-

fcientia in- quillitatem

Qs

differense

»qui nec laudes curat»

Ti

ad laudes

nec vituperia.

N

&vitugeria,

3. Facile erit contentus &

hWj

pacatus , cujus confcientia murr

da elt.

l

i

Non es fandlior, fi laudaris;

nec vilior, fi vituperaris.

lj

Tical

Quod es, hoc es; nec major

i

dici vales, quàm Deo tefte fis.

Confien- - 9Si attendis, quid apud te fis

!)

tiam potius intus ; non curabis, quid dete lo*

attende,

quantur homines,

quàm fa«

Inanm.

Hoino videt in facie , Dets atl*

I.B ,

3

iein

"filpf.

N

Ó À t $

CHRISTI LIBER II. 107

sfli

ten incorde, — Homo confidetat ^ ^*t 24

Cijlh

onti/

. actus , Deus vero peníat inten-

diciuni ma-

tiones,

gis, quàm

wn?'

Bené femper agere , & modi-

hominum.,

umilita-

n

cum de fe tenere , humilis animze

indicium eít,

tis aota eft,

beae face.

nf

Nolle confolari ab aliqua crea-

re

üec ig-

yin"

türa, magnz puritatis,& internze de í

"emagni

] (OHVL"-*'

duciz, fignum eft,

facere,

4

ui nullum extrinfecus Puritatis ,

pro fe te&imonium. quarit , [i- folatia ex

:oïdis t

T

quet;quod totaliter fe Deo com. creaturis

inilit,

noiie,

Non enimy qui feipfum com-

2, Cor, r0,

Magnz ia

g

Wetdat , ille probatus eff (ait B,

Deum fidu-

aulus ) fed quem Deus commen-

ciz ignaum;

4tl

fialiuadé

[ hu

Ambulare cum Deo intus, 992 captas

;ris.

imo-

nec aliquaaffelione teneri foris, 15^

In 5 COtl

T j

atus e[tinterni hominis,

tentus diyi«

d*

CAP, VII.

no.

il

€ amore 1ES V füper

uld

[o

h

V

omnid,

1. L3 Batus, qui intelligit, quidfit. Jefum a-

1

amare Jefum : & contemne- IPàre vera

f

elicitas,

| refeipfum , propter Jefum,

6

Opor-

1o8 DE IMITATbNä

—

—

z

t

$olus vult

Oportet

dile&um pro diledlo

amari,

relinquere , quia Jefus vult folus

füper omnia amari.

Amor

Dilectio creatura fallax & -

erextur& — f bilis : dileótio fefu, fidelis &

l

fallax.

perfevc*rabilis.

Qui adhacret creaturz , cadtt

fi

[

cum labili : qui amplectitut Je-

L.

fum, firmabiturin evum.

.

jefus con- — llium dilige, && amicum

ti 'i

[

fans &fi^. retine : qui omnibus recedentt-

dclis aini- bus , tenon relinquet, nec patt*

f

£u$,

tur in fine perire.

Ab omnibus oportet t€

ali-

[i

quando feparari , five velis , five

f

nolis,

Yil adhz-

2.' 'Teneas te apu

d Jefüm, vi

W

llius fidelt-

ze qui folus vensac moriens ; & 1

in neceffita: t &i te corfiitte,qui, ompibus deti-

Vi

se non defe-

cientibus » folus te poteft juvare

hn

jtt

zit.

Dileétus tuus talis eft naturd,

$ed zelo-

typuseft, ut alienum non

velit admittete:

fl]g

It cor toum habere;

:

impatiens fegolus vu

rivalis.

&ctamquam rex it1 proprio

thro-

no federe,

Si fcires,te bené ab omni créa*

qurà

N

— — M À ÓÀ—ÀÀMÀMÀ

CHRISTI, LIBER 1I. 1

EOEILQ N

.0.9

od

turà évacuare , Jefus deb

eret li-

j

benter tecum habitare, :

Pané totum perditum inve-

fs

nies, quidquid extra Jefum , in

fi

1

hominibus po(ueris,

Non confidas , nec innitaris Vanum ef

quidquid

m

füper calamum ventofum : quia

extra Jefuns

af

omnis caro fenum , Ó* omtiis glo-

quzris,

W

via ejus , ut flos feni cadet.

lfa. qo..

H

yan

3. Citó decipieris, fi ad ex-

ternam hominum apparentiam

g

h

i

tantum afpexeris,

Si enim tuum in aliis quaris

orté

[j

folatium & lucrum, fenties fx-

pius detrimentum.

t vb

Si quaris in omnibus Jefum, |Si Jefurm

quzris,in-

J

invenies utique Jefum.

venies falu«

Si autem quaris teipfum , in-

j

T

tem 5 fite-

venies etiam teipfum,fed ad tuam

ipfüm, pet-

,m]xlgb'

perniciem.

niciem,

)0[50]]'

Plusenim homo nociviorfibi, Homo

dU

non quz-

T

fi Jefum non quarit , quàm totus

reas D'eum;

mundus , & omnes fui

fibi ipfi ma-

.um p

adverfarii,

ximus ho.

Prgphv

ftis,

j

E 7

CAP.

iro DE IMITATIO"NE*

Duy

T

De familiari amicitiá

BU

JESU.

Uando Jefus adeft, totum

Ubi Jefus, I*

liis

3jbi omae

bonum eftnec quidquam

*

Tij

bonum,

difficile videtur

*

quando vetàó

Jefus non adeft ;

'totum durum

pot

eít.

Sine Jefa

Quando ]efüs intus non lo*

nulla con«

thof

folatio,

quitur , confolatio vilis eff : (1au-

Uper

tem Jefus unum tantüm verbum

l

loquitur , mágna confolatio fen»

titur,

Ts m

Tümy

Ea Magda- — Nonné Maria Magdalena fa.

Pa

lena aegli- tim futtexit de loco;in quoflee

git omnia,

Y

& adhzret

vit; quando Martha illi dixit:

WECU

jefu.

AMagiffer adefh, &* votat te ?

j]

Joan. 1t.

Felix hora, quando Jefus vo«

JK

I

cat de lacry mis ad gaudium fpi-

.

s

ritu

s!

hf

Homo fi-

Quàmaridus & dutus es (ine

ne Jeíu inu-

fütte

&lis ftipes,

Jefu! Quàminfip'ens & vanus;

3

ficupis aliquid extra Jefum!

Nonné hoc eft majus dam-

num

N

g t

——CHRISTI LIBER II. rrr

- num , quàm fi totum: petderes

mundum?

icl

2. Quid poteft tibi mundus

conferre, fine Jefu?

Prafentía

Effe (ine Jefu , gravis eft infer-

j

nus; & effecum Jefu, dulcis pa-

Je(u paradis

Ías 5 abfen-

u

j

radifus.

tia ; iafer-

TE

Si fuerit tecum Tefüs , nullus aus.

d

poterit nocere inimicus.

Qui invenit Jefum , invenit Jefus pofti-

; (

i

thefaurum bonum , imó bonum d«^ti omas

onuim.

l

E

füper omne bonum.

"T

Et qui perdit Jefum, perdit ni-

Yuio:

mis multum , & plus quàm to-

tum mundum.

ldakmï

Pauperrimus eft,qui vivit fi- Effe fiae

ne Jeíu: & ditiffimus

efu, ma-

T

, qui bené g

n2 pau

j u

e[Lcum Jefu,

ertase

ITH

3. Magna ats eft, fcire cum

Sed artis

,]cf f

Jj

Jefu converfari: & ftire Jefum

eft agere

udllïm i

tenere , magna prudentia,

cum Jefi,

Efto humilis & pacificus, &

€rit tecum Jefüs.

yic

vüf,

Sis devotus & quietus, & ma-

Ill

nebit tecum Jefus,

d

&d

)

Potes

115 DE ;MITAT;oNs

Fadlé fu- — Dotes citó fugare Jefum, &

1

gaturs

dusw

gratiam ejus perdere , f1 volueris

ad exteriora declinare,

for

Sed quo

tunc confu-

Étfiillum effugaveris & per-

dideris, ad quemfugies,& quem

| Iu

gies ?

tunc quzres amicum ?

i

Stude er-

Sine amico, non potes ben&.

li

gó eum re- vivere : & fi Jefus non fuerit tibi

tiaere ami- prze omnibus amicus , eris nimis

DO

eum,.

triftis & defolatus.

LUE

Fatue igitur agis ,fi in aliquo

fsj

altero confidis , aut lztaris.

nob(

Etiam cum — Eligendum eft magis , totum

totius

mundum habere conttarium,

j

fi l

M

guadi dif-

quàm Jefum offenfum,

peadio,

Qy

Ex omnibus ergo charis, fit

Jefus folus dile&tus fpecialis.

Bu

$olus Jfefus

4. Diligantur omnes proptet

Vi

propter fe- Tefum ; Jefus autem propter Je

ipfum. dili- 5 fim,

UT

geadus,

Solus Jefus Chriftus fingula-

g

nlesm

riter eft amandus qui folus bo-

nus & fidelis , prz omnibus if

V

venitur amicis.

[ acu(

Alii non

nifi propter

Propter ipfüm , & in ipfo tam

0]0 li

spfum-

amici quàm inimici, tibi fint che-

ti?

s

N

La

CHRISTI LIBER II. t55

a ———ÀÀ

d

ri; & proomnibus his exoran-

[Eüm)

i v

duseít , utomnes ipfum cogno-

Lfcant & diligant,

il

Nunquam cupias fingulariter Ne velis

ingulari-

?

ie

laudari vel amari , quia hoc folius

teramaris

Deieft ,

qui fimilem fibi non

hoc foli

habet.

g

Deo com.»

f

petit,

niuc j

Nec velis, quo&l aliquis tecum

qi

in corde fuo occupetur , neque

Soli Jefa

cor fervee

tu cum alicujus occuperis amore

* tur liberum

WL

fed fit Jefusin te, & in omni bo-

f

z(&[lS-

nohomine,

4j

s

j* Eflo purus & liber ab in« Et evacue-

qoui

tus, finealicujus creaturae impli- turà crea-

(l

camento.

turis, ut Va«

(

Ti

cet Deo,

Oportet teeffe nudum, & pu-

f ead'

rum cor ad Deum gerere ; fi vis

us

vacare & videre,

n

ominus, .

quàm fuavis Gt

]

j

Et revera ad hoc non perve- Sed hoc

n[lllsr

J

nies , nifi gratia ejus fueris pra- non poteris

g

ventus & intractus:: ut omnibus *P At 8ra-

ia*

E

10[0nl

evacuatis & licentiatis, foluscum

I

folo uniaris,

&

jb

j

uan-

114 DE IMITATIONE .

Ll

R

| ll

Per quam

Quando enim gràtia D

nia.

potesom- 'venit ad hominem , tunc po-

tens fit ad omnia: & quando

De.

recedit , tunc paoper & infirmus

erit, & quafi tantüm ad flagella

!

)

telictus,

W

$i forté

1n his non debet dejici , n

fubttahi-

l

tur; fer e-

defperare ; fed ad voluntatem

g,

Dei zquanimiter ftare , & cun

Wf

quaaiml-

ter 5

&ta fupervenientia fibi ad laudem

BN X

Redibit .Jefu Chrifti perpeti ; quia po

Cordis

poft nubila

hiemem fequitur aftas ; po

ferenita& — o emteditdies ; & poftteme

T

peftatem magna fere-

Qu

nitàSe

Ü dty

bt

ahl l

Sins

g'ïüa De

Qu

ftnm j

fme,g

Qt

g

4l

Yo(

CAP

ii

N

1

CHRISTI LIBERIL r:;

|

—

XJ

jl

CAP.IX.

t f

Ug

De carentiá omnis folatii.

tinit

L On eft grave, humanum Facilé hu«

manum

J

contemnere folatium

? fperaitfo«

cum adeft divinum.

latium, qui

deïl('h'

Magnum eft, & valdé ma- fruitur di-

TO

gnum ,tam humano quàm divi- vino.

P

*

Poffe ome

tV. no pofle carere folatio

& pro

H

nifolatio

TU

honore Dei, libenter . exil

ium

Carere ,

cordis velle fuftinere : & in null

O multum eft,

du

| feipfum quarere, necad propr

ls

Secundo

vento facile

&pol':i um meritum refpicere,

"13

Quid magai eft , fi hilaris fis

quivis beaé

gubernat,

devotus adveniente gratia?

optabilis cunctis hzc hora.

Suaviter

Satis füaviter equitat, quem

equitat,

gratia Dei portat,

quem Dei

:

Et quid mirum , fi

OnUS nOn gratia por«

entit? qui portatur ab omnipo- tat.

tente, & ducitur à fummo du-

€tote?

2, Libenterhabemüsaliquid Homines

pto folatio , & difficulter homo P'9ai fuat

ad captan-

exuitur à feipfo,

da undique

(

latia.

Vicit "

1:6 DE IMITATIONE

Sed en

Vicit fan&tus n.ïanyr Lauren-

ii

tius feculum, cum fuo facerdote:

lione

Xaurentius

emniade- quia omne, quod in mundo de

$

feruit;

HU(]'/(

Sixtum

lectabile videbatur , defpexit: &

fummum Dei facerdotem Six-

[

quoque;

Vs

tum , quem maximé diligebat,

n

pro amore Chrifli, etiam à fe tol-

il Ti

li, clementer fercbat,

D

Profereas

Amore igitur creatoris , amo:

labl)re

Deibene- remhominisfuperavit : & pro

[

placitum

humano folatio, divinum bene

Do

humano

folatio,

placitum magis elegit.

llärum

Difce &

Dflmu

Ita & tualiquem neceffarium,

fu charos

& dile£tum amicum , pro amore

lm «

amore Dei

Nii

deferere,

Dei difce relinquere.

Bl

Nec agré

Nec graviter feras, cum aba.

lu

ferab iis

mico derelictus fueris , fcienss

E

deferi.

MU

quoniam oportet nos omnes tan

dem ab invicem feparati,

lt l

Vic&toria

9U0mam

füinon levi

3. Multum & diu oportt

1

Uüu[

nec brevi

hominem in feipfo certare , ante

At

coaftat ccr-qUäm dif&at, feipfum plenö

fupe-

tamine,

rare, & totum affectum fuum

(s

nj

in Deum trahere.

tæ]füen.

Quando homo flat fuper fe

p

K

- d

N

t

uceees as

CHRISTI LIBER Il, 117

—

[-ïAUIi

ipfam , facilé labitur ad confola- Verus

tiones humanas.:

rifti a-

ia

mator non

qmt

Sed verus amator Chrifti , &

quzrit fua-

p

ftudiofüs fectator virtutum, non

via & mole

yni

cadit fuper confolationes , nec lia.

-

j

^

quarit tales fenfibiles dulcedines: Std fortia

(l

;

^

agere & pa-

m

fsd magis fortes exercitationes,

ti; Chrifliae

& pro Chrifto duros fuftinere

num eft.

qor

abores.,

]

M

T

[

4« Cüm igitur. fpiritualis

à Confola.

m

1't

Deo confolatio datur, cum gra. tione fpiri-

(

tiarum actione accipe eam ;

fed u5 oblata ,

Deidonum

Dei munus intellige effe , no

necemlv

agaofce,

"

tuum meritum.

moa tuum

l,PIOþ

NNoli extolli , noli nimium meritum.

Utere ea

' gaudere, nec inaniter przfuüme-

5 re : fed eflo magis humilior ex

cauté &

humilitety

«" dono, cautior quoque & timo-

uti mox

40* ratior in cunctis actibus tuis

*

*

amiffurus,

;! quoniam tranfibit hora illay &

( f fequetur tentatio.

Ablata

ce[[afö;;

Cüm ablata fuerit confolatio ;

*

"

fed cum

patientey

« non ftatim defperes

exípecta,

jj humilitate & patientia , expecta

tanquam

cocleftem vifitationem -

*

*

quo- brevi rece«

jj 9am potens eft Deus amplio- pturus,

rem

(

1 8 DHMITATIONL

—

] *

ren;tibi re-donarc confoluatio-

[

nem,.

*

E

lllt,

Hec vifi-

tationis al-

Iftud non eft novum, nec alie-

tl

num viam Dei expertis ; quia i

lij,

ternatio fa-

miliaris

magnis Sanctis , & in antiquis

$

Deo,& — Prophetis, fuit fzepé talis alterna*

judi

piis doaig- tionis modus.

FDl)islr

tota.

Tiferdu

. Unde quidam , prafente

jam gratid , dicebat: Epo dixi it$

lIin

Pa 2g9. — abundantia med, Nqnmowborin

im p

eternuin.

Cungi

Eam ex-

Tinta

A bfente veró gratià , quid ia

pertus Da

