O quanti dereli&i funt & pe-

rierunt , qui innocentiores me

p

Vis,

fuerunt *

lk

Bfalm.102* — Benedicigitur amima mta Do-

mino, Cv omia.queitra me funty

ChnH

I Q

uomint [antto ejus, Benedic anma

mea Domino, C nolioblivifchom-

V ii)

1 Up)

qes retributines ejus.

Parom eft. ocique & modi-

at

cüm nimis, quicquid dixeri$»

j

el promi «

pusf

lus

aut cogitaveris' s

zisinlaudeejus. Majoreft enitïi

ii

9mni

ANIMFE.

$89

*.

Qul

—

dioacessEeMn A T as

ts VRO r t

yeit

omni laude, & fuavior omni me- -

lodià.

ii

ia

Proptereà adharet tibi anima Plus dili-

o

mea, & füper omnia data te dili- géndus

. gi; quamvis pulchrum fit & dul.

Deus quàm

j

0na ejus,

L

€e, quod mihi ex charitate mife-

lmlllä

ris.

:

ys 0^

Tu namque folus Sponfus-es,

coetera. donaria fünt , & amoris

o

indicia,

i

*

nec

if

Non diligam eapto te

?

]i

f

credam fine te omnia mihi poffe

As

TL

fufficere ; neforté cum illisamit-

tam & te,

1f

.

Uti propter te multis finis, fed Htamu

Q

n

rebuss

g

u^

]

pro te frui nec aliquibus rebus

truamus

vis.

Deo;

Ideó Dilecte mi Sponfe JESU

n [

Chrifte, omnibus te prepofui,&

T

,

pra omnibus amare curavi, Da

fj]id!f

)

u

ergo feliciter te frui , & in fruibi-

li unione unà tecum . perpetuà

beatificari,

L

P.

9. Sed quo perveni 2 Lon-

wu'd Ü

gius for(itan te protraxi , quàm

J

pm

. Volcbas, Sedindulge amice. Su-

l"

Jlgf il

'b7

ftu-

$90 SOLILO(;H;IUM

Wn

ftulit enim me p:;ululüm amot

fummi ac unici amici ; & uti-

hu

nam de coetero magis fuftollat,

ac te pariter levet in altum, Pro-

i

videat nobis ipfe cocleftem afcen-

fir

fum $; nos autem teneamus hus

wf

milem defcenfum,

D

NI

Si relinquar interdum à Dile-

€o ; quaris ? Dico , etíam,

E

lk

n

Sublata vi-

H. Quid facis inter hac?

ficatione

It

Sponfi, quid

4f. Suítineo me, quantó a-

IUHUs

agat ani-

quanimius ;poffum , & expecto

[

di

donec veniat. Natura gravor,

mg,

ls

fed fpiritu me interius fuftento,

Di

ne fit inconfolabilis dolor,

AW

Memor fum , quia fine dolo-

Uten

renon viviturin amore.

Kt fi-

ld

devivo ; Scripturis fanclis cre-

Ultfex

do

L

verbis confolatoriis affen-

9

C

tio,

mm P

Etlicetadhuc ma!ähabeam,me.-

tong

(im

lius tamen poffe fieri diffido, nec

non, diffidere debeo, Vera íüut

V,

enim & firma, qus narrantur pet

10

Sanctorum eloquia, 1pfi namque

Ws

in

P

Ui

ANIMJE

—

as

— —

— —

f9t

-

hum

in multis e);ercitati fü

nt ,&pr;-

bati in fimilibus,

"Tb

Naturaalleviari femper optat, Vide,quid

;ïs íi

dun!

&in aliquo confolari quarit; Sed 28endum

fpiritus tamen promptus eft ad

[CINPO[C

dnd:

defolatio-

n

perferendum omnia, quecunque

nis:

DEUS pati me voluerit,

Si itaque indevotior & pigrior

hi

&t

ad bona facienda fuero , propte-

reà non erit fine remedio plapa

v

inea,

Etiamfi octiderit me , au JIob, 15.

j

j

juftus , in ipf ferabo. — Si vittu-

at

tes diligo patientia magna vir-

yi

u

gll

f

tus eft, fervetur ergó & mundo.

Id M

Difficultas namque operis fze-

ol

p? auget claritatem virtutis. Ut

n

autem probetur virtus , magis-

d

que clarificetur , per contrarios

(

jin

folet experiri fücceffus,

qii

Cüm igitur tale tibi probamen-

tum advenerit , ne diffidas, nec

concidas 5 fed conferva patien-

u

dlmLW

tiam , & Dei commenda jufti-

tiam.

yui

0. Noneft Deus tam feve-

Et cave

tat

tus & immifzricors,ut diüiincon- murmares

ahnm

Íola-

j9. SOLILOQUIUM -

iL A

contra De- folatum te patiatur manere,Tan-

lt

ums;

tümcaveas, ne immoderaté do-

pl

leas , & velis adverfüs juftum &

Thit

fanctüremurmurare , quia relirr-

*

f

queris

?

ne & malignus fpiritus

| mag,«

acerbiores tibi tentationes , de fi.f-

l

de & blafphemia immittat 5 &

Al

ex his nimium pavidus plus cru-

lt

E

cieris, quàm oporteat.

tüm

ldcircó fufline te modicum,

M

& comprime dolorem , etiam

(f

quantalibet tibi gravedo cotdis

! fia

aut corporis ingeratur.

R'aUm

Permane firmus in bonopro-

| (uiis li

pofito , quod inítituifli fervare

DT

ab initio. Juvat enim in tali ma-

Wt

ximé articulo omnem fpem pto-

) ij

jicere in Diledum.

a

S8ed patien-

Expecta patienter confolatio-

"l

£er expee

nem coeleftem. ; fenties citó u-

€ta,

Le&ch

berem gratiam , & Dei refpe:

j

J

&um.

Ecce, habes fidelem te-

[

( ft

Pjal. 25.

ftem dicentem : Expeclans expev

u

UT

&avi Dominum , C intendit iibl

Et Dei be-

"CUUS.

r 1. Utautem in proximo il-

Entq

orplacito ]am merearis coníequi , interim

X

lj

TW

fxpius

"tsf

E

N

ANIME,

$93

'WoT]r'

T

u

fzpiüs ora, & pro te otati füp- totum te

plica; ficque te totaliter ejus com. fübiice;

jl

Qu

mitte voluntàti & ordinationi,ut

j

faciat tecum, ficüt fibi placitum

s D

«

magis fuerit.

:

lcs,di !

Dicasque illicum bona confi-

( r

dentia : Im manibus tuis tempo- 4l 2*-

i

»Pl

Ta mea. — Tu Ícis, qualiter me-

cum fit, tu cognofcis , quid pati-

modlt

i

(

or ; & nunc ,(ivis , citiüs con-

if d

folabor.

"

p 9

Fiat tamen femper , quod tibi

n

re&tum & bonum videtur in o-

y

culis tuis, & miferere mei paupe-

l

ye

ris & defolati mendici , ad te hu-

l uhm:

militer gementis,

u

Si igitur in patientid & longa-

nimitate perfeveraveris, nec pro-

j n

j

pter modicam tribulationem à fi-

j qu

fid

de & charitate,qua eftinCHRI-

t

STO JESU , declinaveris ; pro-

K

g"

feCló revertetur ad te. fplendor

ji

y

gratiz ejus, & illuminabit te co-

,

J,[ ml*l

piofius,

Eritque multó charior Dile.

gnmü

(j

[

us revertens, quàm fi nunquam

]^

abíens fuiffet,

Non

[

$$4 SOLILOQUIUM ——

[ -

Non enim eít irrevocabile

verbum

*

L

nec fic offenfus efl,ut

| lo

| tio

jam ultrá nequeat reconciliari.

| tj

Sic tandem Placabitur citiüs &. facillime ,

longanimi" dummodó tu operam dederis, &

ter exfpe-

&tatus redi-

cavere melius, & fatisfacere ma-

bi.

turius fpoponderis,

]i

Si his falutaribus monitis ac-

[

quiefcis , erit tecum Dilectus fi-

cuti priüs , & ex illius præfcntiä

(

!

Pfdlo j?^

jucundaberis & dices

Quim

magna multitudo. dulcedins ts

MB

Domine , quàm alfcondifli timete

4.

tibus te..— Perfedifli eis , qui fpe-

|

ii

vant in te , fub umbrá alarum tua-

hii

vum proteges eos,

liquï&',

O Sion renovaberis , & vide«

[2

Jfais d2.

bisinclytum tuum, qui regnatue

L

P/4l, 67

ruseftinte. — Ipfe eft Rex vvirttt-

Preq

*

tum , & dilectus tuus

?

cujus po-

&i

Danr, 2.

fleviora in pallove auri ; fed caput

GQ

aurum optimum.

tilli.

Hscpro tua con

folatione per«

! ?llf](' p]

paucisfintdicta, Reliqua verà

flflln].

de dilecti mutatione promitià

[4

qualiter nunc videlicet apparet,

nunc*

m

d

M

ANIM £,

$9f

woil

nuncque difcutrit , fequenti nar-

us

ratione ab ore e

od

audies,

jus fufcipies &

if

hts

- CAP, XVII.

At

De vefponfioneDilectique

Jét ratio rece[fás fui,

nonaïiS !

j

Colloquuatvr anima & Dilectus,

! P,g]:::

y

M

Irabilia opera tua , & anima P/al.158

..

í

j

tnt4 cogofcet nimis.

"L

-4. Quid efl, dilecte mi , quia

n

ficfecifti mihi , ut quid me dere-

liquifti ? refponde mihi, Re-

T

liquifti me , & abiifti.

Sed &

denuorepedafti. — Et in hocbe-

né fecifli.

Sinon citó veniffes,

n

h?

pzne defeciffem,

Sed mifertus es mei confcius

; (u;)'.'y*

fecretorum meorum.

T

Etenim

triftis eram ex receffü tuo, &

n

onfä

nunc pro tuá reverfione confola-

cl(qui 'lf

tafum,

"

Dic tamen aliquid ad doctri- As r

1'

uf

nam meam , quid boni in hocditu Dile-

f

pra-

|

$96 SOLILOQUIUM

Rtraen

&i rectea-

prætendi&i?Qgid te juvat fic dif-

Q

ta, caufas

currere, & me affligere ? Ante

i

abitusin

] Pm

audite dele&tat Mane molifum

| DOm

quirit.

Domine , quoniam ad've[pevafeit ?

Luc. 24.

Is,

Veni,& fede in medio noftróm;

vi(üm;

quia , ecce, ego » & alius quidam

E

difcipulus , teaudirecupimus, &

D

obfecramus, ut doceas nos.

CO

Di« fidenter , quod placuetit ;

Teste

ad me fi vis, verba tua converte,

Egc

Nullum libentius quàm te au-

Xcult

dio loquentem,

Et f quis alius

titrf

loquitur, propter te, qui in eolo-

Ntcg

queris , fermo ejus mihi gratus

Toty

&audibilis efficitur.

DAT

Erunt igitur eloquia tua

LE

duliora mihi füper mel & fa-

yum, vincuntenim omnem fua-

vitatem verborum,

Sonet jam

f'por

Atilim

vox tua in auribus meis.

h

Ifaia 4 j*

2. Intonuit ergo vox Diledli

N

Tltsi

mei, & dixit : D. Ego, qui lo-

Ifaie 4j

uis fimilis

Ego

quor juflitiam.

umus'

mei in confilio & prudcntiä?

Aifer

Quiís fecit mare & aridam ? Ego

Dominus, formans lncem,& cre-

uls

Q

an; tenebras,

m

J

—

ANIME,

$27

ul

M

Quis intravit abyffum, &de

Jl

profundo eduxit aquas ? Ego

TU

Dominus , fcratans corda & re-

j

N

)G

nes. Quiscognovit omnia no: P/al. :5f.

viffima & antiqua ?

qu

f

Mi

Ego Dominus, qui feci omnia $, ,

j/

in numero; & pondere , & men-

j

fura.

Ego Creator coeli & ter-

Plrtt

t2 , re&or omnium fzculorum,

0

Ego cognitor fecretorum & Varia Dei

dl

m

Occultorum tevelatot.

Ego u- attributas

animanti

[

niverfa complector , & fingulo.

jine

fpius ex-

rum caufas iatueor. Ego DEUS

» peadenda,

l 1 r

&nonmutor , apud quem omni

4

um mutabilium ftant immutabi-

g"

liter rationes,

n

r

Ego DEUS omnipotens ; cu-

d

jus poteftas infuperabilis. Ego

gorá

altifimus, cujus altitudo inattin-

gibilis,

Ego bonitas; cu

jus en-

vo)p á

titas incapabilis.

!j

o xl

Ego prafentitfimus & fecretif-

".

fimus. Egointimus, &à fenfi-

( (

lK

busremotiffimus.

"n

Ego omnia fine onere porto,

imiö

cuncta (ine diffenfione rego.Ego

pra-

;9$ SOLILOQUIUM

præterit:; fimil & fatura ; &que

Itl

intueor ut praefentia.

ADifr

Ego omnem corporalem pa-

frigti

riter & fpiritualem excedo crea-

turam, Ego variis modis nomi«

d

nabilis , nulla tamen cogitatione

d

veréconformabilis, ^

d

Ego fubitó compareo, &t mox

[ p

dum naífcitur , lateo,

Veréego

Di

DEUS abfconditus , qui mille

hd

modis difpenfo vices meas cum

Tinte

amantibus.

At

3. Etdixi etiam haecad amate

*

[

tem animam

$

Abfcondam fa-

g

ciem meam ab eáà modicum : a

(

ölg;

momentum eam relinquam , ut

j

videam , fi cafté diligat.

At dg;

Anima

Multum eft;caft? diligere,quia

[fa

quando c4- hoce

ft , non propter feipfam me

*

g

&& diligat:

diligere

P

non propter aliquo

f5 di

E

temporale commodum, vel fpi-

rituale folatium: fed me folum-

Wdie;

modó propterme ; & feíc fina*

"It eo

liter propter me; & ob aliud ni-

hu

hil fperandumà me.

h,

Noa nifi

Non eítomnium fic me amt-

ro:

ET

I

ANIME.

-—7

$29

t

1e : fed eft folius perfectiffimz, peifzao.

anima , hac prarogativa cafli a- rum eft fic

moris,

d

diligere,

eloct

Qua autem adhuc imperfecta

j; m

eft,neceffe habet, frequenter pro-

»gitarioä

bati &excitari : ut fciat,quan-

tum diligat, &fius

que ;d con.

) &iü

temptum fui.

V?

Dixifti enim in corde tuo$

qul f

Profectó diligo; &idipfum fre-

qa

quenter repetis ; quia diligo. Sed

nontantüm verbisvel cogitatios

Tb

nibus credo : etenim te in vetita»

m

te probabo.

jcut

4. Cüm prafens fum & blan- Blandien-

quaw

dior ; cum devotionem ttibuo, tem dilige-

re non efi

aut datam augeo , cum tantüm

profpera, aut pro majore parte

difficile,

j

j

"

il

jucunda prafero, tunc devoté di-

cis : diledte mi , diligo te.

Et

)r ah P

bené dicis,

Sumenim amabilis

l Vïl j

[

jl

valdé ; & omnia , que de me dici

f

j

"

aut cogitari poffunt ; amabilia

,

fant & dulcia, atque laudabilia in

fecula,

Sed &in benefa&tis folum me

[

amas

&oo SOLILOQUIUM

]

M

amare & laudare, quid grande;

& li

Nam & peccatores hoc faciunt.

miff

Equidem me fzpé benedicunt,

ls

cüm acceperint , quod malé cu-

4l

Eccli, 1j.

piunt. Sed non elt fpeciofa laus

qubi

in ore peccatoris,

ltid.

: Qui ergo propter beneficium

m

aut confolationem | me diligit

Wt

quid amplius avaro facit ? Profi-

l Ws A

cías , & ad perfe4tiora afcende.

[ afïh*

Pigeat femper , debilem à

molleme(fe ; diíce folidum edee

lus

re cibum , nonlacte parvulorum

flsad (

lll Q

diutius vefci.

p

Iu

'Tranfi ad numetum fortiunit

David , tenentium haftam , &

m

'Tolle

Btg

gladium , & clypeum.

Qj

crucem , & fequere me.

Feftina

inter illos computari qui diveria

L

lexms

gtavamina , & multa exilii genee

Ti g

t, pro me fciunt pottare,

l0.

Nimisinclinaris ad confolatio»

nem, Probare ergotevolo, &

T &

| Ulluml

inclinare ad latus aliud ; ut expe*

riatis , quid pati poffis, ne tibi in-

Q

TlDor

nocens & fancta videaris,

i

DN

ANIME,

6ot

"

p

- Mittam füper te tri'bula—tioneu;: P/al. zp,-

& iram, & indignationem ,im-

! Wi

Nted

miffionemque per angelos ma-

OS,

X

m

M

Alii, quze tua funt, tollent;, alii, En quibug

t

(Qd

quibus indigess negabunt. — Alii modis aai-

tibi detrahent ; alii in facie refi. 745 Pias

benCHC

probrare

j Q

flen. . Aliigrave jugum impo-

foleat De-

dl

nent ; alii ducent , quo tu non

u$,

vis. Alii exterius , & alii interius

j

te affligent,

Aliiaffumentur ad

p

flatum & honores, tu relinque-

li

jf

r

zisad contumelias & labores,

In omnibus his & majoribus

probaberis ; ut athleta fortis. Re-

y/it

t

cedam nec dimittam., quin dili-

Benter te examinem, f: in facie

!)

mihi benedixeris,

"H

Quuod fi in toto:corde me

|di-

gl

lexeris, & in omnitemporenos

lii

men meum benedixeris ;

$

di-

hi

i

gnum efl;ut amodo fponía voce-

,on!(]:]'

ris , & fecretum apud me cubi-

)VCW'

culum obtineas.

ld'ulï.

Quod fi necdum virgam me-

Ü

g

ám portare fu

fficis, fed hanc di-

Il

h

Cc

Ícipli-

£o? SOLILOQUIUM

Ls

fciplinam minus amabilem cen-

; R

fueris , lugens multis diebus ab-

| (une

fentiam meam , quam affedtan»

!Ix

ter & feduló petis, mittam tibi

baculum meum , ut furgas : &

l Df

|fit

pofthac veniam , & fufcitaberis

quí

ad priftinam gratiam.

Sed mini-

| Ms

Nolo enim, vt omnino defi-

188 defere-

l?

I6.

cias, quiaego amantem me dili«

M

go. Etíinondum perfedte di-

|ite

ligis, non tamen parvulam con-

*

| l'l'des]

temno

*

fed curabo , ut crefcas,

Cura eft mihi de te, ut bené ha-

of

.

|. li

beas

?

nolo ergó, ut de me ha-

reas,

| ünr

|

f« Scio quidem , quantum

U

pati valeas , & ideó tempero vi-

)

* Alidsvi-

ces* meas ; nefüpra id, quàm

ces;

lib )

poffis fuflinere, tenteris & defi-

€ias.

üpm

I

dtu

Quod fi moram fecero, expee

€ta me usque in diem vifitatio»

R

L

nis,

Veniens veniam , & pro*

miffioni mez fatisfaciam,

Tu

tütmi

T

autem orationi incumbe » facte

L:

lc&üoni intende , & in omnibus

Vs

paäcn-

M

-

ANIMJE.

605

lm

patientiam & longanimitatem

il

tene,

a&&?

Nec enim ignoro;quiá interim

tb

in morroreexiílis : tam fubitó in-

m

firmari , & ab omni fpe deficere,

iKl

quafi non effem rediturus , non

placetutique mihi. Übieft fides

"

tua?

T

Magna fide opuseft tibi inhac Anima q«.

mæf

parte maxime ; quia & fi menon folatz viva

n

vides , videris tamen À me , cui te ide & fpe

u

Opus,

G omniatua credere déberes..

1[binä

Licet nanique judicia mea

j

ignores , dicit tamen firma fides :

Bonumeft, quicquid difponit &

qwn(

operatur DEUS.

Coníolor igitur te; quia infir-

i

mitas hzc non etit ad mortem,

gm&&

fedproglorià Dei. Abítuliàte

de(iderium tuum , & volui ten«

ett) n

tarefidem & dileCtionem tuam.

j

J

p

n

Fecienimhacomnia, ut cuam

mJ

|

infirmitatem apertius fcires, &

jf

meam bonitatem magis intellige-

j

fes,

Tl

nofli , ficut &e-

"

| gon te bene

Cc a

g9

604 s—omoqnuü

go novi. Ego te &'omnia tUa no«

vi, non modó ex tempore , fcd

ïfce

,(

?

*

abzterno.

E

Deferitur

| fi?

Aguofce ergó , quid ex meti-

utfe noffe

ad tempus, bi

veniat ; vide, quàm pauper ex

|ün

tuo fis , fi quando à me relinque-

D

di(cat

ris, Nondum in verá tui cogni-

nf

tione plené profecifti,

Et quia

| tsf

expedit plurimum- hoc te fcire,

vffr

volui ut experimento difceres,

T

|

Bonum efl tibi, quod aliquatt-

Tote,

do defolaris , quod tribulariss

Ub

quod humiliaris ; ut fic propriam

mþlxm'l

manifeflius palpes infirmitatem,

Ubleg j

Ego novi hanc magis venire

&qüan

ad profeCtum tuum. — Si ex hac

d

prudentior & folicitior fueris ad

lr

fingula; quid perdidifti? Arro»

& fi

gans es plerumque , & infcia tui ;

um

putans te habere bonum ;

Tüüs,

qUO

non habes.

DN

.. 6, Deciperis amore proprio;

(t5 [

& dum non cogitas datorem, ab-

L

uteris dato, Ego inebriavi te; fe

| ie ;

lh

oblita es; quia de

erat.

'vi tfe mea bqtrus

-

Ex

lu

m

6o;

:

—

ANIM E.

Experire modó tei

"n

e

PfanþagnO- Etquid ex

ce,quid virium hab

v

a$, Si ex te fe ip(a, quid

gp(xrf.kr

eít, quod habui(lHi,cur

non tenui- *X Dco pof-

dut

fti ? Si nec illud tenere potuifti,

a

| PQUFCX j

cognofce, quia defuper accepifti,

T

Da ergó honorem graties &

uf

confiteré, quia fine me nihil po-

tes facere, Confidera, quàm ne-

h

T2

effarius fum tibi , quàm fufüci-

i

ns & folus potens , in omni bo-

»difïä&

j

note confirmare,

Ubi eras, priusquam te voca-I

u

"tem,nifi in peccatis tuis? Et nünc

( propl"'

'ubies , nifi quo perduxi te ? Sed

iif

& quando tibi bené erat fine me?

j

D

(

7« 4. Etdixi : Nanquam dul-

|

[

fii

ciffime Domine, Tu fola; unicus

M

& fingularis Dile&tus mens ,in

i

(

omnibus & prz omri fideliffi-

mug.

Jf ;

Ü

D. Quatei

gitur cogita(ti apud radigaum

te non recte,

i

m

ut ires poft amato- deferto

res alienos? Quid tibi difplicuir Creatore

T

mv]ü;

in me ? Nunquid gloria mea, au; ^dhrere

pulchritudo mea?

: €reatura,

il

44, Veré Domine non eft (imi-

Cc 5

lis

wege

&o6 SOLILOQUIUM

— — —— —

lis tibi in pulchritudine & in glo-

ftt

riá , in divitiis & potentià, neque

i

talis in coelo neque in terra.

'Tu esenim folus altiffimus fo-

Titi

—

P/al, $.

per omnem creaturam) : Tui

Qu

Jünt celi , & tua efl tevra : orbem

hn

terra Q plenitudinem ejus 14 fune

Qu

da[tt,

Quod

tf

Multum eft , quod creaturis

donaíti, Ex quibus magna pul*

lm

chritudo , fapientiay & bonitas

que

tüa relucet 5 fed nihil incompae

!

ratione beatz & gloriofz pra-

m

fentim tua, Experientià nunc

lefang

didici, quia amarum mihi eft,vel

ii

ad horam te reliquiffe,

L Ofm

li lO(

9. D. Ad me ergàrevertete

dicit Dilectus tuus.Satis eft,quod

um

LU

hucusque circumcurfitafti. . Di-

)

Íce ftabilis effe & mitis,fperans

Sl( |

fidensin me» non tantümin ie

ERN

vifitationis , fed abundantius in

Vinis

nocte tentationis,

Vete,

Ezo dimifi te , ut fatigatacis

90!

tius àJ me redires : & fruftrata

ttlmdl

exteriori folatio demum intellie

[ lm

gercs

p

U

ANIM E.

607

—

eltit

geres , quid tibi contulit dilectio

Ya

mea, quz toties invitavit te,

r

Adverte itaque nunc, ( quia

if

ratione non caret)quod nonnun-

nl

quam relinqueris; quod fine affe-

TRU

étu manes , quod t&dio afficeris,

g

quod tentationibus | fatigaris,

quod hinc & inde affligeris,quod

x «t

,

coníilium noninvenis , necauxi-

fri

lium fentis , fedanguítiam undi-

?

,&bus,

que & egeftatem pateris,

Jintf

deó telinquo te, ut cognofcas Aaima de-

,[[b(æ F

meam prafentiam tibi fore. ne. lolatio »oa

ceffariam , non modó in una re,

VACat Fatios

qii

nej

autin maximá tantüm caufas fed

mwi.?

a

in omni profe&to a&ione, in om-

yut!

ni loco & tempore , tam mané

;liscüjqï

quàm feró , & ubicunque fueris,

ietis , vel fteteris,

[

Ts

Sic quidem in(trueris folicité

ambulare cum Dile&o tuo, &à

ntilm]j'

vanis abí(tineris , offenfasque ca-

11()1[1[1"5i

vere.,

9. Relinquo te, ut fcias, quan- Amor &

r

in

tum diligas me 5 hoc efl;appareat fortitudo

/

tibi modus dile&ionis tuz, For- */us hoc

Ü

j

;

€ 4 ,. tio-

[5]

6o

$

SOLILOQUIUM-

quar

siodo pa- tiorem te &beatiorem putabas,

refit:

quàm eras; fed evidentius patuit,

lg

leti

auxilio.meo tibi paululum füb-

tracto, quia egens fuifti & mi-

li

erae

Qu

Quomodó cognofcetur dile-

L f

&io tua , nifi cum man(uete por-

B

taverisgravamina ?

Jop

Dile&tus e-

Interdum te. video tepefcen-

l& g

nim ab-

tem, fed ut fufciteris ad fervorem

D

fcondir fe;

st avidius:

& quarendi diligentiam;abfcon-

Tiere

do me ad horam , tanquam dile-

Ti g ]

quaratur :

€tus flans poft parietem.

hw[

U

Vidco , & fcio omnia; fed ex-

Uf'ïrAü]

ercitatio ad multa utilis , majo-

rem dat (epé intelligentiam, Eti-

*Defit

am fi me diligis , utique quarere

non tardabis, Si placeo, indagare

| co*füqm

curabis,

ä "fs

Àn igaoras; quia laboriofé ac-

h

quiüta divitia , tenentur magis

9

ftadiofe ?Cui zque optata requi-

n

es , ficut fatigato? Cui tam ju

RTT

cundus amor, nifiin quo pracel-

90

fit amati dolor ? Et reinventus

tüïloqu

thefaurus , nonne bis charior €

*gus

LP

quim

ANIME,

—

—

M

——

——X

6O5

punkza

quàm prius? Daplex gaudit»m;

geminata redit latitia, de in-

g

lum f*.b'

termiffà dile&i prefenti4,

T

Utiliter igitur me fubtraho,

*

Et dulcius

quia non dedi

8

;nando hoc ago

; inveniatur,

V

f'.;ïu

gtüf

ed pia quadam difpenfatione

fic

u

'cumamantibus ludo.

Sufficiat

pro prafenti , quia tantillum au-

[g?cf(f."

dire meruifti,

f

j

Doautem licentiam toties ad

g

me revertendi, quoties tibi fenfe-

uun :

ris opuselffe, Ego nuaquam clau-

lvifcera mea humiliter & feriofe

Jfdt

deprecanti,

Wml

CAP, XVIII,

p

De fiduciá divina mife

(

)

87'4-

I

Ziom£s.

Ó n

^

Coll'oquunturTheophilus &Dilectus;

eu fervus & Dominus,

at

!

Ew ttieus , mifzricordia mea

-'P]kl,&f.

& ideb nen funm confufus,

um

lais go,

- "T. Non videatur cuiquam ab-

t

fürdum, fi cupiam cum Domino

T u

pf

Deo meo, frequenter celebrare

colloquium: cujus benignitas me

jan

du

hit &accendit ad

pjgrum fæpä tra:

.5

Oran-

Ü

610 SOLILOQJIQE

m

otandum & meditandum , itaut

M:

ejus non refpondere vocibus,du-

[/

rum mihi fonet & ingratum.

f

Sed dicet forfitan aliquis con

Ti

tra me

Ergo nec tu times

U

DEUM , cum fis reverà pecca-

Tj

tor immundus , & vità ipfà in-

f

dignus,

Undé tibi hac pr&-

dis ? Etcüm fisom-

fumptiocor

Wt (e

nium minimus & defpe&tor u-

niver(is , quid adhuc te divinis

iM

(et

colloquiis ingeris, quem t?ip um

| fcdm

facis.

ln

Pfal, 198,

2. Dilede mi, Domine, re-

Thüpy

fponde pro me

, quia os pecca-

toris apertum €

ft füper me. Si

Id

COhti

305.,.

me juflificare voluero» os me

um condemnabit me. Et fi mun-

;

Jufg l

dUCO [

dus fuero hoc ipfum ignoravit

anima tnea,

TTu fcis infipien-

Vij

tam meam , & confufionem

Ti

hlbete

meam. Tuloquere, ego libe-

ter filebo,

ï;.

D. Evvox Dile&ti mei ; Neat-

UTU]C,:

tendas ad verba exprobrantium

il

tibi ; fed aufculta potius, quid 3

9

|

um

ANIM?EL- | 61 r

j

m r r

W

bUS,ü"

xi: Non enim «veni vocare juftos, Marc, z.

eéd pectatores,| An non licet mihi

m

facere , quod volo ? Voluntati

ïllleU j

j

mez quis refiftet? Si tibisquam-

vis noviffimo , benefacere volge-

j

fl

ro in modico,

Y

quis arguet me de

j

peceato ?

aac Pi

ui fine peccato eft , primus Preclarami

Lmh([*

in te lapidem mittat, Si autem & Patrocini-

"]

ipfi peccatores fünt ; cur gratiz

um peccae

i ü

oris cum

detrahunt? Non tu me elegitti,

Deo collge

n

ftd mifericordia mea praveni:

te, quentis,

Àn adhuc aliquis audet mur-

g

s

murare contrate;quia acceffifti ad

me ? Certé non eft murmur ejus

g

contra te , fed aperté contra me,

j

quia peccatores recipio, & man-

u

duco cum illis,

Et quare non

l lgnüu

vendicares tibi familiaritatem

j mf'?'

meam ; quam potiüs gaüdeo ex-

jl

ibere , quam retrahere.

. fgül"'

3« T. Cui ego : Dile&eDo-

.M.

mine , non eis imputetur , fed mi-

Yi

)

n

i G peccatis meis. NNon nego,

&gré fentiturs

1

qmd

quicguid de me

c 6

fa-

i? SOLILOQUIUM

fateor & hoc indubié , quia mul-

ätüï

tb plus eft, quàm fcitut-

[

D. Dicit ille : Bonum tibi,.

10;

uia humilia(ti te . fic enim ma-

r

gis femper lucraris , & gratiam

meam facilius impetrabis, Pro-

lm

prerea tamen no

n es abjiciendus,

& defe&tuofus,

No

quia peccator es

Inq

fum obid de-

quamquam temetip

gen

fpicere mer

itó debeas $ nec un*

ifci;in qnantis deliqui-

que

quam obliv

ll]]p[

ft.

Vide, Dei

Sed ne anxié intereas » penfäs

mpm

bonitatem:

quàm fzepé de peccatoribus facio

K OPG

& clemen- j'uftus

& amicos, humiles eli-

B

fDam.,

gens , & defe prefumentes relin-

h

quense

AC

- Non opus habeo

, 8üt d'ohäs

Vtgr

mihi aliquid de tuo : fed tat-

flt&n

thm hoc peto, dilige me cord

Ws

A

puro, & fufficit.

Tif

"F. Cüi rurfus ; Proh pv

lu

dor rnihi, quia non eft quicquam

At f

[

in me , undé poffic amor tuüs

,

nj

Bs

erga me incitari

D.Di- (

ä

ANIMA,

61?

J

— ÀÓ

D. Dicit iterum: Nihil horum

,quur.i;'

Jfr

attendo, qua mundus ad pla-

cendum offert, niltalium requi-

Son'zmïE

to: Amor per fe fatis efl; tantum

gt

t

ferveat,mecumque perfeveret,

|

Verumtamen cujusfunt, quae In excitan-

0 peccato-

i

hominem adornare poffunt ?

ri$ fpem &

(

Nonnemeafüntomnia, & quz

fiduciam.

in corpore & qua in anima ful-

t

(umdrï

fid

gent? Quz autem mundi funt,&

i

quz corpus honeítant, parum te

y

implicare debent,

^

Qua veró ad decorem virtu-

uá

P

tis pertinent,tua intereft, & cura-

r

reoportetifta, utplaceascoram

li

j

D«o in lumine viventium,

u

Jufté tamentehumiliáti , &

accufafti tam . foris quàm intus,

01UI

€oram vultu majeftatis mes,con-

i

fitendo veraciter infirma & dede-

)!

cora tua, atque profundius inge-

M

mifcendo ,. quia nequaquam di-

(j

gnus es familiaritatis mez vendi-

"

care gratiam velad horam , cüm

d

q'.

fim fpeculum fine maculà5. & tu

T

peccator & immuuüdus ab infane

tid,

Cc7

Me-

J

614 SOLILOQUIUM.

i Memorergo efto fragilis 'con-u

liore

T

ditionis tuz ,& generofz celfitu-

dinis mez,ficque cum humili re-

torg

verentià accede confidenter ad

lm

Ifz. 43*

Atd

me. Egoenim fum, qui deleo

iniquitates & peccata, qui juftifi,

tl

Tijpts

coimpium, dimittens ei omria

delicta propter nomen meum.

lus

. Nonfolüm hzc confeto;

Tova]

fed adhuc majora mifericordie

T

dona przflare paratus fum,INam

[ n

G mifereri potius eligo quàm ita*

L

andy

fciy parcere malens quàm punire,

dm,

Verba piis-

Sed hoc parum vifum eft mi-

At

fmaadani-hi, neque fic contentus fum, ut

(

inandum

poft primam gratiam , non adji-

lda&aw

peccato-

Tem.

ciam fecundam,vel tertíam 5 imó

TVdere

lm

finem nonimpono miferationum

mearum ; (ed neque gratiarum &

Etlan

beneficiorum meorum dicibilis

Mf

WPO

eít numerus,

Denique poft peccätomm ye«

fidEum

niam, poft penitentiam & latis-

d Itf

factionem .completam ,. reddo

IiéCa

plerumque falutaris vultus mei

nf

latitiam, infundendo abundan-

lt

510

-

ANIM £,

ï

61j

tiorem Spiritus. fancti gratiam,

gthiPR*

al

Etlicet adhuc in carne pecca-

yrilt

tor moretur ; in meamtamen il-

du

lum recipio familiaritatem : Yta

u

. ut de perpetratis malis nulla fit

quljulh

erubefcenda jam confufio : Sed

magis gratiarum actio, & vox

1 ei [

laudis, quia vetera tranfierunt, &

Vr

nova facta fünt omnia,

c ao

— Tampius & mifericors fum, O quim

jrit

romptus

)r'

ut femper paratior fim ad indul- P

eus ad re-

gendum, quàm tu ad peeniten-

oqua

cipiendum

mpu

dum, promptior ad dandum,

peccato-

.quàm tu ad rogandum.,

rem!

n

yn

f

Quid igitur times?. Quid tre-

pidas ad finum tant pietatis ac-

j [

ft"

««edere?. Eccurte alienaresà gra-

"

tiamea;tam fponte oblata ?

fetti

Atf

Etiam fi fcires, quod negare

propofuiffem,non tamen defifte-

n

re deberesà precando,neque con-

fidentiam exauditionis amittere :

g"

Scd infuper vehementius inftare;

ii

"d

donec acciperes,

p

r

Infinitz funt enim miferatio-

vuhüi

T.

nesmsa., G quoduno tempore

[

n$e-

616 SOLILO—QQIUMM

[

negatutsalio tempore pocerif pi

p

concedi.,

bun

j Qui fcis,(i quando conver-

dicit

tam ad tefaciem meam ,. & do-

pillqa,

nem tibi defiderium cordis tui?

p

Et quid dicit Propheta de me?

A«

Pfalm. 150,

Acidite, inquit, ademn, & il-

amdig

lumdnamini ,. & facies vofftramm

B

confundentur.

j

Ego magis accufo raritatem

&l

GratiorDeoaccefius tui , quàm frequentem

f

peccatoris

, acceffum ; & plus timidam vere-

ft fon

coafidentia

3

quàm timi-

cundiam,quàm promptam veni

I

da verecun- prafumptionem,

4

odl

gia,

De meabonitate confidere;re-

ltl

&z humilitatis & magnaz fidei

At

eftindicium.

Hacdico,ut non

(

pecces,. Quod fi peccaveris, noà

| fünctur

1,Zoan. 2,

defperessfed citorefurgas, Ha-

Ti

hgt

bes enim adhuc fpem & advoce-

lsl

tum apud Patrem,

at

An expeclare vis, ut dignus

lUr, (

fias , priusquamaccedas ?. Etex

D

fed

[!

te quando hoc poteris ? Si folum

Iu

dtur,

boni & digni , magni & perfecti

ïl"l&( I

viri mibi appropinquaredebent,

ld;

p€€*'

Y

ANIM £.

617

L

qui

peccatores & publicä.ni quem ad-

ibant? Quid ergé Evangelium

qdoqtt

dicit? Ererant , inquit,. appro-

Mï

pinquantes ad Tefum publicani & Lue, , P

quiit

peccatores, ut audirent ilum.

u

Accedant igitur indigni , ut fi-

WWJ'

antdigni,

Accedant mali,& ef-

"T

ficiantur boni, Accedant parvi &

imperfecti, ut fiant magni & per-

[j n

fe&li, Accedant omnes;accedant

fiqu

finguli, ut accipiant de plenitudi-

ne fontis vivi.

m

Ego füm fons vitz ,' qui non Je«, 7.

j

poteft exhauriri.

Qui fitit, ve-

fmyff

niatadme, &bibat, Et quinihil

con

habet;veniat ut gratis emat.

magnx )

Qui morbiduseft, veniat, ut

"

Omnium

fanetur. « Qui tepidus eft

» V€- malorum

mwïs,f

niat, ut accendatur,

W

glïx )

Qi timi- neceflita-

duseít, veniat, ut confortetur, tum prom-

H&NL

ptifhmum

Qui triftis eft,veniat,ut confole-

tur,

remedium

LA

Quiaridus eft, veniat, ut

apud De-

adipe & pinguedine fpiritus re-

um,

l

M

g

pleatur,

Qui tadio afficitur,

veniat, ut gaudio recreetur.

j

d

Endeliciz mez , effe cum fi-

]ua

j

lüs

618 SOLILOQuiUM

Prof, $.

liishominum, . Qui fapientiam

concupiícit, veniat ad doctrinam

meam. Quidivitias quarit,ve-

niat, utaccipiat &ternas & incor-

ruptibilee Quihonores ambió

veniats ut hareditet nomen &ter»

numiin coelo.

Qui felicitatem defiderat, ve-

Qd

d

niat, uteam inetimore & peti-

culo poffideat, Qui omnium

lio;

bl

bonorum abundantiam concu-

pifcit, veniatad me;ut fümmum

Valet

dion

&ternum, acimmenfumbonum

l,

percipiat.

Egofum , qui omnia tempo-

(

raliabona praeftos. & fuper tem-

[

Nl

poeralia, zternabonain codlefli-

üai

bus tribuo, Nec promiffioni

lr

mez deero, :cum adimpleta fue-

Alfgg

ritmandatorum meorum falutz

dot

tis obíervantia,

Coronabitut

(tq

Oi

autem gloriosé in coelosqui le-

gitimé certaveritin hoc

d

mundo.

Ine

Tnti:

Tüpne

CAP.

ANIM £,

À

619

——

li

CAP, XIX,

d

De defiderio divine

i

THÍPtiopnis.

T

oreti

M

Editatio cordi mei in eonffe-

Pfal. 25;

&u tuo femper, .

i

Quid animz fideli fuavius, M.'di'"*; de

1iCOLO ti-

dit

quid jucundius effepote(t, quàm

devoté de Domino Deo dilecto

nicumani.

"O

m aman.

T

fuo meditari ;

ut quem clará actis folatium

fiam ]

beatificà vifione intueri necdum ia vi&,

valetyfaltem per (tudiofam recor-

ylit

f

dationem , quafi prafentem fibi

faciat.

)mn'wf |

Contempletur igitur eum per

fpeculum in &nigmate, quem fa-

u

cié ad faciem non poteft videte,

gt

yut

Í

Scrutetut. nihilominus per Scri-

j

pturas && fipuras, quem in fuo

(

:,

fulgorecontemplati non fufficit,

b"

O fi. ftudium quarendi faciem

Qu*

Domini nunquam frigefcat , fed

"

, de diein diem magis fervefcat!

j

Ineft autem animz Deum a-

h

manti inceffabilis eftus ,. ad ejus

vifionem perfruendam; Quia vi-

(

fio

é20 somLome

fio Dei, béatitudo fumma & fc,

u

licitas perfecta eft.

»

Tisti

o

hanc

beacïtuäi—

[

Appetit erg;

nem, quatenus totus ejus appeti-

h

lt

tus, füo coujunctusfini, fatietur

[ü

& quietetur; quoniam nullo

N

praíenti bono poterit unquam

H

contentari,

f

a

h

Non fatiat

Nam & crebra experientia di-

d [

tur anima,

dicit, quód quantó longiusà co

fümv

nifi obten*

to fine fü-

leftibeatitudineerraverit, tantó

"fécon

infelicior eft & inquietiorj cum

Knum

premo.

nihil in creaturis ftabile appareat

u

TT

aüt durabile, quo ejus affedtus

Af

peffit mitigari.

t

2, Redeatergo ad eumjà quo

Wte PQ

fa&aeft ;; &abillorequirat bea-

Quf

-titudinem , unde fumpfltorigi-

Ti

nem.Quoniam quidem;qui crea-

li

Pfalm,.to

" vitanimam, ipfe eft, qui fatiatin

ln At

bonis defiderium ejus,

DLT

Nam talem affectum ei indi-

ldta [

dit, uteo dempto nullum fit bo-

$sf

num, quocontentetür; nullum

f"Eorei

udium;quo fecuré fruatur.

h tün

Ad quem ga

centinuó

Noli ergo hic ftare apima m2

&ij

Ti

quia

p -

TUl

€21

-

(ANIMZE.

maü(h

quia non eft i(le locus requietio-contendere

nis tug : Sed perge furfum;afcen- debet, iavi-

tata & ex.

bt

de ad eum,qui te fecit,

u5a

: Jamenim & ille nuncios mi-

citata à Di«

5

le&o,

, f!

t , &invitat ad afcendendum.

T

Quot defideria zternz vita in-

u

fpirat, tot nuncios tibi transmit-

