
!

u

n

auxiliis,atq; uberioribus confola-

Ritti

tionibus inter preffuras revovere,

Cüm ergó aliquà preffurá vel

yl

U

tentatione fuero circumventus,

s

cito mihi & (ine trepidatione ad

te eft recurrendum

5

L

r

ore

quia 1bi

Wi

pronior mifericordia , ubiampli-

or redundat gratia,

qly

[

t

Quod (iforté aliquando libet

fpeculationi excelfz gloriz tus

u

intendere ; atque honotificé teex

"L

intimo falutare, longé puriori me

oportet corde procedere j nec

" C[h

li

"

[ine faperni luminis du&tu , m

?hi

g

expedit proficiíci.

Veré non eft illi glotia , fed di- Vide, q«4

ib

p

gna reddenda confutio , quisquis 'eveieatià

ad illam ac-

irteverenter ad tuum przfumpfe-

]mbu- »

ritoftium accedere.

cedendumi,

'confï'

Oportet autem accedentem,

qu

fummá cum reverentiá & humi-

,

litate procedere 3. bonà tamen

u

1

Ípe (ibi juncta, quatenus tuà mi«

ferante clementià , dignus (it ad-

r

mitti,

jj

j

3. Humiliter ergó ac reveren-

u

"

i

Eea

ter,

6; SOLILOQUIUM

|

ter , devoté & confidentet ad . te

procedo , Gabrielis portansino-

pua

re falutationem tibi fuppliciter

n

offerendam 5 quàm & inclina-

[

to capite ob tui reverentiam, &

jf

expaníis manibus ob eminentem

diEo:

3l

devotionis affectum, laté pra»

fento, atque eandem centies mil-

jb

lefies, & multó amplius ab om-

Tanj

nibus ceeleftibus fpiritibus , pro

Áf

:me dici peto & exoro,

am

; fünj

quid dignius & dulcius pro pra-

indag;

fentiofferam, proríus ignora,

| l

E

Aageliez

4« Aufcultet nunc fancti no-

|

Fer X

falutatio. minis tui plusamator,

Coclum

9]

fis , id eft

gaudet , tupet omnis terra , cum

m;gh

"l pe Maria,

dico : Z4ve 7Maria.

&í

vis & ener-

gia.

Satan fugit , infernus contte-

l ge

miscit; cum dico : 44 ve /Vari4,

Mundus vilefcit , caro amare-

DI

fcit: cum dico: 44ve 7Maria.

) D

Abfcedit triftitia, venit nova

Dj

latitia, cum dico: 44ve 7Maria,

Tior

"Torpor evanefcit,cor ex amo*

E

re liquefcit, cum dico : 4ve 74«

fitnd

bt

Tis.

m

Cre-

m

0N

r

ANIME,

657

d

]

——

VCRU

Crefeit devotiä, oritur

come

n

punclio ; fpes proficit , augetur

gt

coníolatio, cum dico: 4re /aria,

&t

Recreatur animus , & in bono

ii

confortatur zger affe&tus , cum

d

dico: A4ve AMaria,

Siquidem tanta efl fuavitas hu-

1

n

jus benedila falutationis, ut hu-

liqs at

manis non poffit explicari verbis;

TTE

fed femper manet altior & pro-

(

fundior, quàm omnis creatura

J

spmfh

indagare fufficiat.

a

Proptereà iterum fle&to humi-

jg

c r

liter genua mea ad te fancliffima

virgo Maria , & dico: 4e /Ma-

(

YiA , eratiá plena,

j

Sufcipe clementiffima Domi-

na mea , fancta Maria, hanc de-

Q qi

votiffimam falutationem , & me

þ/ MW

10

p

in ea fufcipe ; utaliquid habe-

n

am , quod tibi graté placeat,quod

M

yu

n

[

mihi fiduciam ad te pra'(tet, quod

majorem femper amorem accen-

7 4

dat, acin jugi devotione tui ve-

gf

nerandi nominis confervet,

: Av[ ii

$. tinam ad fatisfaciendum rj quo sf,

Ee f

Q*

«,$ SOLILOQUIUM

fe&u uten- defiderio honorandi & falutandi

It

dumhac teex totis precordiis meis, om-

$0

falutatione:

nia membta mea modó verteren-

lo

turin linguas , & linguz in igne-

&

asvoces ; utmodum invenirem

[4)

glorificandi te Dei genitrix in &

Tif

ternum.

at

Hzciopri-

Utinam adhuc pro omnibus

qu9|

misnotan-

da his qui

peccatis meis , quibus iram me-

Qtur

rofarium

rui , & graviffime Filium tuum

ll

recitant, ne Contriftavi , te quoque & omnem

| p

quoties fre- exercitum. coeli fepiffimé inho-

f

quentata

noravi & offendi, hanc fuaviffi-

falutatiofit « c « (;brielis falutationem red

l t y

arida, &

tion i

dere valeam,tanquam fanctam &

fenfü pieta-

.

Yaen

sisvacua, puramorati

onis hoftiam ,omni»

um commifforum meorum €ex-

NT

t fl

piatricem,

1l

tie

Utinam quoque , cum nimis

mlffu; ,

fragilis & labilis fit vita mea; pto

p

univerfis exceffibus & negligene

Tenler

tiis mcis, pro omnibus etiam co*

mafg(

gitationibus vanis , immundis,

Thaler

petverfis, omnes beati fpiricus &

m[ n

animz juftorum,puri(fimá devo-

tione & ardentiflimá deprecatio-

LT

ne

N

ANIME,

-

t

E

€yo

(

ne, di';ant tibi , Ó beatiffima vir-

meis ] i

£o Maria : ac centupliciter in

t

honore tuo altiffimam hanc falu-

r

p

tationem teplicent

3

quá l'atet,

i,

& Filius , & Spiritus fanctus, te

TRV

primum per Angelorum fuum

*

ftatuit falutare

?

quatenus ali-

w

quo modo reperiam incenfum di-

g

gnum , inodorem fuavitatis , qui

f i

nihil bonitatis & dignz recom-

d

penfationis in me reperio.

j

6. Sed & nunc in prafentiá

li

tua pro(lratus , & fincerá devo-

j

tione invitatus , atque totus in

!BW

veneratione almiflui nominis tui

u

accenfus , reprzfento tibi lztiti-

i í

am falutationis iftius , quando

Gabriel Archangelus à DEO

a*

miffus , fecretarium thalami tui

u

*

& flexis reve-

eft ingreffus

5

L

d

renter genibus , nova & inaudi-

T (

ta à feculo falutatione , tuam vit-

j

pf

ginalem faciem honoravit , &

*

jl

(

dixit

[

Zdve gratia plena , Do- Luce, 1.

(ità

[j

tWitiu teium ,.

d

Ee. &

uàm

(6o. SOLILOQUIUM

Quam ego fidelium more, &

110

aureo fi poffem ore, ex integro

p

cupio perfolvere 5 atqueutme-

Q

cum omnes creatura pa:iter lo-

l

quantur , ex intimis vifceribus

*

concupifco

*

ve AMaria , gra-

&i

tiá plena , Dominus tecum y oent-

[

dila tu in mulievibus , & benedt

ltin

us fruius ventris ti& ] ESUS

dCl'(

CHRISTUS, Amen.

hd

lafignis

7. Hzc eft falutatio Angelie

Chor(

commen-

datío falu-

ca Spiritus fandli inftitutionefor

l

Vi

tationisAn-

mata, tuz maximae dignitati &

1 r

gelica,

fanclitati congrua.

l

Hazec eft oratio parva verbisal-

[

ta myfleriis5 brevis fermone,lata

(

virtute 5 fuper mel dulcis , &fu-

At

peraurum preciofa;ore cordis j

R0

iter ruminanda , labiisque puris

ET

Uj

frequentiffimé legenda ac repe-

liot

tenda.

Nam verbis pauciffimis con-

lv

mm

texitur, & in latiffimum torrenté

cocleftis fuavitatis diffunditur,

h:

"

Sed va faflidiofis, vae indevotis

| tj

& vagis oratoribus , aurea verba

N

fion

j

661

—

ANIME.

hat j

nonponderantibus , nec mellea

n

pocula guflantibus; qui toties di-

yelut*

cunt, 244've Maria, Íine attentio«

ne & reverentia,

»ari[:riï"'-'

h

8. Odulciffima virgo Maria,

(

cuftodi me àtam gravi negligen-

l

Il

tia & defidia, & tribue veniam de

transactajam culpa, Ero amodó

r]f)d

devotior, ferventior & attentior

in dicendo , 44ve 7MMaria , fivein

[

choro, five in cellá; five ii horto,

j

fiveinagro, autquocümiquelo-

corum fuero,

gn'::z:w

Et nunc poft hzc quid petam Et quidpe.

A

u

àte, Domina niea chariffima? tendum

á

nan'u

uidmelius, quidveutilius, & "!rgiaeDei-

quid tam neceffarium mihi indi-

Para,

£nopeccatori, nifi ut inveniam

qu

"

gratiam coram te, & dilectiffimo

A/

(

Filio tuo *

Peto ergó gratiam Dei, te in-

j

terveniente & impendente, qua

]i[)f[n

(tete Angelo) apud Deum ple-

j

nitudinem gratia inveniíti.

mdiü

Nulla charior petitio eft, nec

r

p

Ee 7

ulla

662 SOLILOSU*IUM

ulláre plusindigeo, quàm gratià

| fin

& mifericordià Dei,

| m

Sufficit mihi gratia Dei, coste-

Tito

ris non obtentis,

Quid :enim

| 414

eítomnisconatus meus fineilla ?

fui

Quid item impoffibile , ea affi

ftente & juvante?

Di

Nempe una

Habeo multas & diverías ani-

Dei gratia, mi egritudines , fed divinagra-

quz homi-ti3 efficaciffima medicina eft con-

ni (ufficit ad

omuia,

tra omnes paffiones : Et fi di-

ïJ

[/

gnanter advenerit, mitigabit uni-

verfas.

Eja !

Habeo quoque inopiam fpiri-

VC[ n

tualis fapientiz , & fcientia, fed

d)

divina gratia fumma magiftrae

li

& doctrix codeftis diíciplinz,

b

qua derepenté in cunctis neceffa-

lo

riis me fufficit infiruere.

!icoräig

Nam ultra neceffarium aliquid

filte.

petere, aut prater licitum ali-

R

quid velle fcire, hzec ipfa gratia

Ortm

diffüadet, fed humiliari fub fe;

[

& contentari fe , ipfa monet &

TWnes,

docet,

Ehïfl.bug

n

Hanc igitur mihi impetr

agta-

"npla

tiam,

1l

/]

Wi

ANIMA.,

€63

j

tiam, clemens Vgrga AMaria,quae

tam nobilis eft & preciofa,ut me-

" (

ritó aliud nihil. de(iderare debe-

(

am aut petere, quàm gratiam pro

j

gratià.

L

CAP. XXIV,

De confolationepiffime -

(int

[

JMatris Virginis

AMaria.

a

J

Eu

Ifufa efü gratia im labiis Pfalmm. q4.

D

tült,

ga j

hii

Eja obfecro te Domina mea;

um

vel nunc parum loquere mecum,

Pnllb l

fan&ta Matiía. / Aperios tuumin

nomineFiliitui, qui tebenedixit

Y

in omni gratià [pirituali,

j

g

Egofum (inquit) mater mife. Mariz,

ricordig, plena charitate & dul-

[

uff 2119

cedine. ..Ego peccatorum fcala,

reorum Ípes & venia. Ego-moe-

j

Eccli, 24,

ftorum confolatio,& Sanctorum

(f

[bl

fpecialislatitia, — Tran(itead me

u

omnes, quidiligitis me ,' &ab

3 m()nxï"

uberibus confolationum mearum

"d

adimplemini; quia pia. fum. &

J

Iníe

[ '

664 SOLILOQUIUM

d-

mifíericors omnibus. invocanti«

fttr4

busme,

m

Venite omnes jufti & pecca-

p

tores, rogabopro vobis Patrem,

DT

rogabo & Filium, ut repropi-

tietur vobis per Spiritum fan-

Woe

cum.

)

QU

Invitatio

Omnesinvito, omnes expe-

tolcra

Beatz Vire

&o,omnes veniredefidero. Nul-

b

ginis dul.

tf0 dj

€iffima.

lum peccatorem defpicio, fed fu-

per poenitente peccatore etiam

fitore

cum Angelis Dei in celo , ma:

Rfforr

gna charitate congaudeo; quia

m

non perit precio[us fanguis filii

DI

mei,effufus pro mundo.

um

Accedite ergó ad me filii homi-

u

num; attendite & videtezelum

T

meum pro vobis, ad Deum Fili-

0'110[[(2

um meum Jefum Chri(tum.

hos

Ecce, ego iram ejus in mefüf-

D

gt

eipiam , placabo illum precibus

lolms

fedulis , quem vos offendiffe co-

tæ)fm(

gnofcitis,convertimini,& venitej

"ts i

agite paenitentiam, & impetrabo

xljnd

vobis indulgentiam,

[ Atee D

Ecce , egofto intercodum &

ter-

' li&

ul

ANIM F.

66r

J

D

terram , inter Deum & p;;acäto-

rem; & ne mundus ifle pereat,

d

precibus meis obtineo,

((

Puï 1

- Nolite ergóabuti mifericordiá

Dei & meá clementiás fed om-

f

u

nem cavete offenfam 3. ne fübitó

fuper vos redeat indignatio, & in-

i5

0

"

u

tolerabilis vindicta,

T

Pramoneo filios meos, obfe-

cro dilectos meos; Eítote imi-

" l

u D

tatores Filii mei &Matris veftta.

j

0

fj

Recordamini mei;qua veftrinon

w

j

poffum oblivifci. Egoenim fum

n

)

omnium miferorum miferatrix,

J

omniumque fidelium piiffimaad-

fliht

VOCatrix,

[gaezek;

2. Ogratiofiffimum verbum,

Difcipulus,

Vyni

omni ccelefti dulcedine plenum!

[l

vos fublimis de coelo rorans, -

D mfj;'

fuaviter influens, peccatores con-

folans, & juftosletificans ! O

T

f

cocleítis fiftula, quàm dulciter re-

ii

j

fonas'in defperatà conícientiá!

ncmü

Et undé mihi , utalloquatur me

i

[

Mater Domini mei?

J

Benedicta tu Mater &n&iffi-

"

M

1na5

&66 SOLILOQUIUM

—

s

1

ma, & benedi&dum eloquium

oristui; nam mel & lac füb lin-

| Ihoi

guátud, &odor verborum tuo-

| QU

rumfüper omniaaromata, Áni-

ET

ma mealiquefacta eít , ut locuta

MU

es, Ó AMaria.

Qf

€onfolatio

Ecce, ut factae

(tvox confola-

lr

allataper tionistuzinauribus meis, extl-

i

Virginem

tavitingaudioanimamea. | Re-

latus|

quàm fuavis

fetig

& efüicax.

vivifcit namqueintra me fpiritus

meus, & omnia interiora mmea

p

gaudio novo perfunduntur;quo-

hi,

niam bona & jucunda perte mihi

Tiye

hodie nunciata fünt.

iïms;

'[riftiseram, fed nunc gau-

Qu

deo propter vocem tuam.

Vox

ï'ühmw

enim tua dulcis in auribus meis.

ht

Gravatus eram & defolatus,

9t

íed nunc revelatus fum & con*

ml'[ul

fortatus,

Mififlti enim manum tuam

atrig,

lt

dealto, &tetigiftime, conva-

g,

luique de infirmitate, . Vix lo-

hi

Y

qui poteram ; fed nunc libet eti-

Alp(

am cantare , & gratias tibi 4*

ul

gnificé agere,

hr

Alter

&

l)

ANIM £,

-

667

hnvf

Tabebat viverej fed jam nec

moritimeo; quia te advocatam

r

apud Filium fziens, pro mea cau-

ii

t

fateneo, cujus mifericordiz me

W

[

commendo, ex hachorá, & dein-

ceps omni momento,

iO

Exquo enim locuta es ad cor

W(ï |/

defolati orphani tui, repenté mu-

n

tatusfumin melius, & valide in- '

If

teriusrecreatus,

ij

:l

,

r

3. Quodammodoó defperatus

yll 4

jacui, fedacceffit confolatio tua;

"i

p

meque etexit cum jucunditate;

dicens :

g

Quid eftfili , & qui funt, qui Maria

volunt nocere tibi? Noli time-

!

j

te , ego videbo protefili mi, Vi-

r

U

ii

u

vo ego, & vivit Filius meus fefus

fj

fratertuus, . qui eft ad dexteram,

Patris, fidelis utique Pontifex*idese

&

interceffor

pro peccatis

4

tuis,

m

In ipfofumme fperare debes,

ld

li^

quiaipfe eft dator vite ; & de-

) I

(iru&or mortis,

Ex me tem-

T

(

poraliter incarnatus, ex Patre

g«ter-

&6 somLoqnüM

aternaliter genitus , toti mondo

l

0

in falutem datus eít.

ibus;

Ecce, undé fpes & confolatio,

| Qui

& per quem fides & victoria, Sit

| D

Jefus & Mariaintoá femper me-

| lt

[

*

moriá , &non timebisinimici ja*

dP.o;j(

cula.

Á

Q

Difipulu, 4. Ofelixhora, quando tti-

bulato cordi meo adeffe dignatis,

D

ó piiffima Virgo Maria! O ficf-

Id

fet longior mora, adaudiendum

feam|

verbatua confolatoria; nam ve

tündf ä

hementer meaccendunt & affici-

ET

unt, quoniam ex intimo me tan-

jUttgr

unt & inftcuunt,

nj

Afpiratio.

Beata ubera tua, divina Matià

Qj

nes ad Bea-

tam Virgi-

qua nunquam ceflant dulciffi-

| AE

nem fuavif-

mum coníolationis lac . fluere,

Nam pra ubertate gratiz la&te-

ümæ.r

À i

tis olim pueri tui dile&ti Jefu,non

!Ixmæ Q

potes innatam tibi miferícordiam

Sonon

denegare poftulanti ; fed gratiam

Wtde

fzpéexhibes, etiam in multis de-

"

ue|

linquenti,

Qf

And

O mater fummae pietatis, ma«

M ) (

xima miferationis & charitatis!

à

Oi

*

ANIMA,

6

Z

-

llUïl

s

yua

O virgo incomparabilis, omni-

bus amabilis & venerabilís ! O

o

genitrix fingularis ex te nati Filii

latl

Dei; fed & totius Chriftianitatis

j

mater generalis,ac cuique pro fuze

d

devotionis affectu valdé cordialis

& fpecialis !

qlläl'h

O virgo virginum , Regina

lus

muadi , & Domina Angelorum,

"

trahe mepoftte, ne jacens ma-

neam fuüb onere peccatorum. Ef-

[

m

funde gratiam, rorem falvificum

J

de coelis miniftra, ut veraciter

f

metear fentire , quod tu.es ma-

tergratiz, & fons patens miferi-

cordia,

m

g

f. Ego füm mater. pulchrz & ;

k

dile&tionis , cafti & fanc&ti timo-

aue»

ris; pieallocutionis , &fuavif-

a] ]f[w

fimz confolationis.

Audito er-

ii

g

gonomine meo , exulta in toto

1

"T

corde tuo', inclina reverenter,

JJ

j

meque falutalibenter. Nam ho-

norando Matrem,honoras & Fi-

lium , qui Deum habet Patrem,

j

k J

Ego enim fumMaria,mater Jefu,

&yoSOLILOQUIUM

NT

& hocnomen mihi in eternum

manebit.

ln

Elogia Jefu

Jefus autem. quid? Chriftus

lerin

Hic eft Salva-

piiftima,

Filius Dei vivi.

D j

tor mundi , Rex coeli & terra ;

6.

Dominus Angelorum , ac. Re-

Qpgs

m,

demptor fidelium , judex vivo-

rum & mortuorum.

pfe eft

6»'01!651

fpes piorum, confolatio. devo-

Quj

hr

torum, paxmanfuetorum; di-

vitie pauperum , gloria humi-

L

: Jium, fortitudo debilium, via et*

ttity

rantium, lumen coecorum, bacu-

[S

I)

l

lusclaudorum,unctio aridorum,

l

' LY

j

levamen opprefforum, juvamen

tribulatorum, & omnium bono-

rum fingulare refugium,

Benedic Filium cum Matre,€

eris dilectus à Patre.

Da ei ho«

D

- porem & gloríam , quoties mihi

^

l !

aliquam exhibueris reverentiam.

)

Ejusgloria mea letitia, & mea

(

laudatio,ejus eft veneratio.

.

i,

m

Pone me & Jefum, ficut figna-

culum,(üper cortuum 5 ficut lig»

"ts

naculum íuper brachium tuume — & 4

Stans

*

Va

N

ANIM.£,

671

xüsmASERMUe TU amrr i t

t m m r

(f

! li

Stans igitur aut feäghs, orans aut

legens,fcribens aut operans 5 cre-

j

berinore; femper autemin cor-

de, ZESUS verfetur & AMaria.

uN

t

CA

(i

6. Ejaamen. Serviant tibi pifcipulus.

"Y

omnes populi, tribus, & lin-

u

gue,

& incurventur ante te

omnes creacura.

Coelum dicat:

l

j

?

Gaude /daria ; terra refpondeat,

OA

i

,x

Zve in eternum C ultra,

Con-

l

fiteantur fimul omnes fancti no-

i i

mini tuo magno,& exultent om-

ff n

umuh :

nes devoti coram te Àgno JEfu

y y

Chrifto, filiotuo, Domino no-

Ti

ftro.

t

»

r

CAP. XXV.

f

De reddendis Deo gratiis,

iM

N

pro acceptis bene-

"L

?

ficiis.

ouel

It nomen Domini benedidhum im pyalos, ;;.

«t

fecula.

IQ)&:

Serviat tibi Domine Deus,Notaverba,

TU

quicquid ago;lego, & fcribo; om-ad omnem

far

nequod cogito, dico, &intelli-

a&iqnem

(W ]

meritó u-

j

Ó

mw

go Ateincipiat, & per te ïcl

fürpanda,

M

ia

SOLILOQUIUM

d

s

in te , omne

opus meum finia-

BN

tur.

| fl

Itf

Quod dedifli , hoc recipe;

& unde flumina exeunt, illucre-

| fj

2!

vertantur, Nunquam melius mi-

himanet, nec unquam dulcius

jhrà

fapit, quàm cum totum tibi fin»

D

ceré rettibuo , quicquid re&umà

o

megeritur aut cogitatur,

Qu p

t

Optimus

Opto gratias agere. , fedtunc

gratiarum . Veraciter ago,

fi totum tibi & n'-

Oftnis

actionis

hil mihi dedero , ex omnibus da-

znoduf,

tis & acceptis.

wf

k

Quid inquam poffum retri-

QUnfem

buere, malus & piger fervulus?

Nihil eft fervitium meum;etiam-

tl

fi fecero. omne, quod juffifi,

| "t

Proptereà ad nihil reda&tus fum,

T

& in veritate humiliatus.

qul

Pfadmi:8s — Bonwm mibi,quia bumiliaflimt;

Ht

uttu folus ju(tificeris,tu folus lat

t W

Nll (ha

deris ab omnibus; necunquam

glorietut in fe pulvis viliffimus.

j 'ipof

Qs ,

Verumtamen defiftere nolo,

fed laudare te cupio corde &ore;

Wt

!

quia fi digné non poffum perfice-

l

i$

ANIME,

u

673

m o

re, -indignuin tamen eftomnino

filere, necrecognoftere. — Laus P/al, z e,

mee, Deus meustu esyin tecatttatio

r

mea [emper,

h

2. O qui parum fentiret de Guftus glo-

ii

gloria tua,

& quid eft in tegloria- rie& chari-

i

ml

j

ri, quàm nihil duceret, quicq

uid tatis Divi«

uz, faflidis

de externá blanditur glorià? O

|r

um gignit

qui parum faperet de dulcedine omnium

f

jM

lt

iv

tuà , quàm citó illi amarefceret tempora-

omnis delectatio terrena?

jum,

xib'lö

1

O quantum ferveret, qui par-

vam fcintillam charitatis tuz ha-

beret? Nam omnia libentiffime

fyn f

contemneret, ut tuo amori inhz-

jl

ii

fere liceret.

Et veré totum illi

TY

xod j

fuaveacleveeffet, quicquid pro

amore tuo agete;vel pati poffet,

j

AUs

Q quantum exultaret , quàm Amantipez

J

vehementer poflte curreret, me- um omnia

1

j

mor omnium bonorum tuorum?

üfavia & le«

n

Nilcharius quereret , nilbeati-

via,

T u

us poffideret, nil fequeretur avi-

)l

j

dius, quàm quod amori tuo fet-

T

virete

ol'deü

Etenim amando onus non fen-

lp

ET

tiret $

674 SOLILOQUIUM

tiret;quiaamor omnia onera por-

pude

taret.. Et ideó,qui de onere con-

No

queruntur, exiguos fe in amore

lt po

teftantur.

ff

Examoretibi fervire jucun-

l Tl]

diffimumeft , & laborum fola-

mg

Yi

men. Amor non refpicit ad

nj

proprium commodum , nec ve-

A n

reur pati incommodum , fe

at Of

tuum quarit in omnibus bene-

Omncp

placitum,

I

T

dulcis res &fl

.. 3. O. quàm

Cl

amortuus, Chrifte! quàm be-

41

né fonat, quàm fuavitet intrat;

1 blw

i

quàm fortiter tenet & ftringit!

Ti lt

"d

Utinam me fervituti tuz perpee

umg;m

tug obliget,totaliter capiat ; tota-

(

1

liter fibi fubjiciat, & proprium

l

1 l

"t

n

tuum me tibi faciat,

n

'Tuncenim maximé liber fum,

fl

cum ab amore tuo captus füm,

|

It

omni proprietate privatus

) D

]

alienatus. — Servustuusego fum

um

Domines tuus, inquam, quia

Nhdo

emifti me.

| t À

Libenter fum tuus;

—&no'

l lufO(P

p*

P

UM

ANIME

—

at

67j

gt

pudet me, proprium tuum effe, Chriftus

w

(

Nolo mei ipíius effe 5 u juv

a, 205 fibi fer-

u

vos faágui-

iaf

ut poffim ab omni proptietate li-

ne fuo ac-

berari.

' quifivit,

P

"Tuconfla &accende , fuíci-

Qu]

ta igniculum,& eftuabit cor me-

d i

um, fietque purum,; clarum, &

g

amcenum 5 quia amor tuus fu-

if

gat omne vitium , & confumit

u

omne peccatum, 'Tu tene amons

vinculum , .& flabit meum pau-

j

at

perculum fervitium,

uim»

4. Necignoro, quianihil ti-

i

bi confert mreum fervitiums fed

!

((

mihi tamen proficit, fiago, quod

j Pw

tibi gratum effe novi. Utinam fa-

li

ciam, &non fileam 5 dicam, &

;Piä ]

J

nonabícondam opera tua.

pro"

Qlando enim digné fufficiam Dei benefi

M

herfu

excogitare omnia illa beneficia ; ciorum ia

l

ysl

quae mibi indigno contu

h& 200s im-

menfitas,

TL

Magnam mifericordiam Domi-

necum fervo tuo feci(ti ; fcd egos

J

$j

proh dolor, non tetribui grates,

luam,

Íicut digne meruifti.

j

ldeodue me tenent poenz &

J

i;

EFfa

do-

676 SOLILOQUIUM

um

dolorescordis, quia non poffum

,

refpondere beneficiis tuis, tam

ftn.

multis,& tam magnis, Utinam

| Üütur

vel femel digaé & integré , pro

0

omnibus his, quam tibi regra-

viræ,"j

tiarí,

l]jSv f(

Sedin quo nihil eft, quid de

ls

illo exire poteft ?. Vas namque

tf

vacuum, nil habet ad propinan-

ATa

dum,, Quidergofaciam ! Da«

m

reme aliquid oportet, quia va-

dl

cuum apparere coram te non li-

li fr

cet nam & omnis ingratus tibi

T

difplicet.

Pne,

$. Offi haberem aliquidin to-

DIHT

to mundo, quodtibidarem, &

U

gratum foret oculis tuis! Quid

ii

let

Pfal. 31.

vis habere dilecte Domine ? Bo-

u 1

norum meorum utique non eges,

|ite

Cur ergo exigis 3Àme datum? Ne-

füttg

mo ditiot tej& adhuc aliquid po-

i

ftulasà me ?

i

Kt]b

D, Volo (inquis) totum ha-

N t

Reddend; bete-.— Nam tibi hoc expedit, t

Iana&

gO

grates Deus Vis gratiam meam mereri.

"ii

addit gra*

s

tati«

IGI

tiam,

dabo gyatiar'n, & tu reddesg

Am,

4:

V

— —

ANIM.E,

677

ii li

j

am , &fictenebimus pariter ju-

js, !

gem charitatem,

Date mihi,&

Ut

totum dedi(ti,

i

1

j

O JESU fons omnis boni;fons

b

vitz, fons gratiz, fons dulcedi-

"

nis, fons aternz fapientiz, in-

T

unde nunc (piffime) donum

hod

coeleftis gratiz , & doce me tibi

Qu

emper gratias agere, & mei-

PUL

l

pium anteomnia tib

idares quia

qu&'

hec eft chariffimum

füm tribuere,

» quod pof-

g

Sentio hoc,& confentio, Acci-

graühï

peme, eccetuus fumtotus, &

TT

omnia meatua funt,

a

Unum eft, quod non poffum

"

ttibuere tibi. Quid hoc? Pec.

ii

"

ctum meum, quod mihi

f

pro-

J

prium eft , &ideb tibiimp

utane

p

dumnoneít, Meum eft pecca«

1

l

tum , & omnis defe&tus in me

reperibilis, mihi foli attribuen-

g

dus; tibiautemgloria & gratia-

rüm actio ,

am

pro omnibus benefi-

refi

(

| clistuis,

if

jl

6. Sed jam ad memoranda

5

Ff 5

benes

—

7s SOLILOQUIUM

| Ete

beneficia tua , ex multis pauca

mihirecolligo , & qu& amplius

^ p

Yoh

movent & eminent,

Namom-

n

nia perfcrutari , nec tempus pati-

tur,nec cogitatio pravalet.

| IimF

hiij

Excedit enim numerofitas

lt

modum, & magnitudo obruit

fenfüm ;. fed & dignitas non ha-

P

V&

bet precium, INam emi non pot-

!cfero1

funt , quia gratis dantur; &ideo

pro eis tantum grates requirun-

Ts f]n

ln

tur , alioquin ab ingrato omnia

auferentur.

[knt ad

7. Primüm igitur gratiás ago

l

* futin

Gratiasage

tibi Domino Deo meo creatori

j

primó pro

omnium , quod me hominem ra-

| f(f]j &

bencüciq

liisc

nis.

&reatio

tionalem dignatus es creares &

| mhilo,

Vi

fUPCï opera manuum tuarum, ie-

cundüm animam ad imaginem

)

tuam & fimilitudinem fadtam

j hii

conftituere.

5

UT

benefï—

Magnum & primum

Hump

lm |

cium;gratuita bonitate donatum

mihi.Neque enim meipfum ego

[Pofuif

lm

feci.fed tu me fecifti;introducens

[

me in orbem terra per par'entesj

quos tibi in hoc fervire volui(ti.

t

p

€79

l

ANIME.

at

Et ecce, melior fum omni corpo-

du

Qa teho:

i

re, przlatus omnibus beftiis &

miaem

volatilibus coeli; quia ad imagi- condidit, :

j

I

nem DeifaQtus, aternz fapien-

s

j

tie capax, lucisincteatz & veti-

tatis incommutabilis fum natu-

lt

10

faliter particeps.

p

M

u

Proomnigitur quod fum, vi-

vo,& (apio,gratias tibi perpetuas

Lt

referoy optans & petens, ut om»

h

[

nes fimulcreature, quain coelo

r

funt & in terra,nomen tuum lau-

00

dent admirabile & fuperexalta-

tum in fecula,

ln

Benedico tePater & Domine

0

coeli & terrae;qui omnia creafti ex

me»m

nihilo ,. per unigenitum Filium

u

tuum in Spiritu fancto,

j

Ex purà & liberá voluntate;

l"mrc

non aliquàá neceffitate creafti om-

U

nia , ut notam faceres filiis homi-

P/al?. 144»

num potentiam tuam 5 & mun-

m

dum hunc vifibilem optimé di-

jl

fpofuifti;. per invifibilem fapien-

nelpl[ü

tiam tibi cozternam.

Benedicant te omnes creatu-

mnod

(

g

f4

ra

"d

630 SOLILOQUIUM -

frut

£t omnes T tuz ,. tibiin cu;&tisfubje&æ,

Creaturas. & humano geneti ad minifleri-

Tooti

Q

minis.

in ufum ho- um conditge,

Nam te jubente,

|

ccclum pluvias congruis dat tem-

) IXceli

J mæh

poribus, & terra fructus affert

plurimos,

guir

Lucent fol & luna claré fupet

| lt

| füit

terram 5 flellae gyrant noctibus

per ordinem,

Fontes fcatent»

L

| int;

fluunt rivi,natant in undis pifces

generis diverfi, :

us

Volant , cantant aves cclij

1 t

faliunt in. montibus capre , hin

| H

um

nuli & cervi.

Oves & jumenta

fOlin

adbona gaudent pafcua, currunt

M

per nemora diyerfa animalia,

tihit

Prata virent, campi florent; &

l dU, du

emnia ligna filvarum ramos ftu-

! iürmm

&usque producunt. — Hac funt

Supc

opera tua Deus , qui facis mirabi-

ERY

lia magna folus,

Y

Vttüm

Grat'ra; age

8. Secundum beneficium mi-

Y

hl'ifh

hi exhibitum eft myfterium In-

pro myfte-

H

Aj IIC

xio lacarna- Carnati

onis, opus Redemptio-

injo

sionis; few nis Ü & precium falutis noftrz ;

IU*

W

zzm

M

ANIM E.

681

i

fructus utique paffionis tuz& & beneficio

;

mortis,

Aedem-

*

i

O magnum pietatís opus,opug P0i-

excellentiffiniz charitatis , füum-

li

s

ij

&»,,

mz humilitatis, & patientiz fin-

gularis! Hochomo non metuit,

(,.A

hoc Angelorum nullus facere po-

j

o^

tuit; hocPropheta mirati funt

hoc Apoftoli viderunt & docue-

ul

lp

runt3 hocfideles omnes fuícepe-

runt ; hoc maxime electi diligunt

& recolunt,

|[s (W

Hoc beneficium bené cogita-

fäyh

tum excitat defideria, inflammat

u

corda,nutrit devotionem,illumi-

j qm

hatmentem , purgat affectum ;

3

trahitad coelum , rettahità mun-

fora

do, ducítad Chriftum, & unit

animam Chrifto,

hs

Superabundat donum iftud

gt

donopriori: Unüstamen ,

ui

utrumque dedit & fecit, JESUS

qiifl

Chriftus, Dominus Deus nofter,

/

durit

Nihil enim mihi nafci profuit in

mundo , nifi & redimi profuiffet.

«t !

j

dato fanguinis precio,

Ff g

Sub-

&i2 SOLILOQUIUM

—— — —

r

Qxsodex- — Subvenitergo mihi gratia, eX-

celleatius | crevit divina mifericordia ; & fa-

hi

Til

et priore«. &xa eft copiofa redempuio; nam

iil

vitiatanatura , absque C'reatoris

non potuit reparari auxilio.

(im

O Pater. mifericordiarum &

fuæ[

Deus totius confolationis , ut da-

Omn

mnatum fervum redimeres , Fili-

Qu

um ttadidifti! O mira citcanos

ligg

tux pietatis dignatio , quam ex-

EY

plicare non valet mens humana;

10

necangclica ratio!

t

n

9. O dulciffime JEfu, princi-

M

pium noflre falutis & finis3 tu

0i

folus no(ti,qui folus potuifli con-

Wit

f

ferre opem rmiferis & damnats.

! f

l

Nam inhumilliià & abjeQtáfor-

"ing[

má ferviapparere dignatus es ho»

j "r

minibus , & pro mortalibus ver-

Tüssd

miculis fententiam dirae mortis;

"

htau

folà miferante charitate, libentis-

fimé fufcepifli,

CEqu(

j

k&lL

O JE(u, fons bonitatis & pie-

| R

tatis, lux lucis eterng , & fpecue

lum fine macula Dei majeftaus

| nüüræ

ml;w

accende cor meum meditatione

| uffa[m

hujus

f

Y

ANILIM £.

685

u

iiujusineä'abyilis beneficii , quod

mihi &toti mundo exhibere vo-

luifti.

Generale quidem hoc benefi- Sed non in

f(

omaibus

cium, ficut & primum, omnibus

efficax,

fufficiensad falutem ,. fed non in

omnibüs tamen eífliciens fru-

&tum, propter multorum infide-

q

litatem & malitiam.

Electis au-

«ua

tem omnibus falutare eft & pro-

lu

Jj

ficuum;propter quos omnia crea-

D

tà funt; & per te JEfu Chrifte,re-

)

creata.

j

Jj

O bone Jefu,quanta nobis be-

i

neficia in humanitate tua pra(ti-

ii

Allq

tilti! Factus es frater noflter & ca-

jd

]*

ronoftra, ut Filii Dei computa-

arhsc

remur,& per te acceffum habere-

jl

b

mus ad Patrem ; cujusoffenfam

g

placare nemo dignus fuit, nifi tu,

"

hi

h

dequo ipfe ait: Hzc ef? Filius HIOB yae o g

dile&tusszn quo mibi bené complacui. 17.

Felixanima, qua facramenta

noftre redemptionis ftudiose re-

y?

colit,affectuosé diligit, digne ve-

P

neratur, & pro omnibus tibi gra-

j»

6

tias

€j4, SOLILOQUIUM -

tias agit, ac tuo confilio: plus

uàm fuo fenfui credit.

[

tint

ec huma- — Nam hoc myfterium nomn eft

ma fapientia quisquam idoneusper fe invefti- — ' i

capitndum; gare,nec humana attingitur fapi«

| ttir

fed Bàe*

&t

entia: Sed fideipotius firmitate,

ac puri cordis intuitu defuper il«

| Vil

luftrato.Beatus,qui meretut acci-

tipi

h

pere per gratiam;quod mundi fi-

l

|

pientes non potuerunt cognotce-

line

f[f

i,

re per naturdm.

O ]Efu Sapientia Patris, fac

l [Udo

Trcic

me intelligere in-luce fidei hoc

magnum & mirabile

myflerium

W

tuz incarnationis.

Quiainillo

[2

totiuenoflrz falutis latet dulcee

Wyfn

do,abundat maxima charitas,

fl

BI

infccutabilis fapientiæ tug pleni-

tudo coruícat,

V

Ter

D

Proficiat fervustuus per aug-

menta virtutum,& bonarum ftu-

empl

diaactionum;ac magismagisque

dEm[(

inhoc memoriali incarnationis

Hln»-

arcano, cum facrz paffionis pro*-

Ml; u

fundoinftruatur, atque totusit

n

n

tua intima pertrahatur,

du

f0»

)

ANIME.

685

ä

Profunda admodum aby ffus,

r

& divinum quoddam pelagus,

tante charitatis , tantaeque digna-

ub

tionisexhibitio 5 quod transna-

tari non poteft ; inquonatant

u

& renatant fpirituales pifces, par-

)

1

vi & magri , quos intra rete fidei

u

cepifti.

n

1o, Maneatigitur in recorda- lladé jugi-

i

tione mea tanta charitas & dul-

ter ejus me-

j

miniffe par

cedo, tanta humilitas & manfue-

eít;

ij l

tüdo ; & in omni orationis fa-

crificio ac meditationis exercitios.

M l

i

occurrat & immifceatur aliquid

l

j

de Incarnationis Paffionisque

myfterio,tanquam lucidiffimum

j du1

thus, & fuaviffimum balfimum

f

(

in odorem fuavitatis , Dco Patri

w

offerendum;

gt

Dicant nunc mecur , qui re- £t ele&tos

-

,omnes fi-

i

dempti funtà Domino , quosre

.mul ad Des

Til

demit de manu ininiici, canticu

m

laudem

(

divinz laudis s & hymnum men- covocare,

4

talis jubilationis; cum gratiarum

(

Et omnes

N

iaCtione perfolvant.

u

Angeli ftantes in circuitu throni,

Ff^

pro-

F j

686 SOLILOQleUM m

M

procidant in facies fuas',&vado-

[7]

rent Agnum DEI, qui abftulit

]

peccata mundi , dicentes ;

'Te decet laus , & honor , Do-

täm]

mine.

Benedictio & claritas,

| Tüun

gratiarum actio & rox laudis,

|. s

| «f

fortitudo & imperium , ma-

Ticru

jeftas & fapientia, tibi Domino

Ti

Deo noftro JESU CHRISTO,

fD

iníecula feculotum. Aaien.

3

L 1, Tertium beneficium prio-

W r

Gratias 2ge ri«bus non in

ferius , eft grátia Ju-

! [0?1'0

pro bene£&-

j

3

cio[uftifica-

ftificaionis 5 quà me clementer

ad converfionem & vitz emen-

has

tionis,

| N

dationem traxifti ; donans poe-

| )'OEUnI

nitudinem peccatorum , fpem ve-

niz, & propofitum bené agendi,

] ts

hr

acin perpetuum tibi ferviendi,

Hocclaré confiderans beatus

J

Paulus ; adhortatur difcipulos

ii

flünd

fuos, ne tanti beneficii fint ingra-

ti3 fedut memores coele(lis gra-

3pit,

tiz , dignas fupernz vocationi

| mi&rlc

laudes ftudeant referre.

V idete

od

2. Cor. z.

(inquit)vecatzonem veffram ,fra-

MY

tres 5 quiamon multi. fapientes,

n

10)

m

-

ANIMA.

M

- — — —

E

umeraes veneer m

687

1]

u

ton multipotentes 5 fcd qua mfir-

|d

hl

li

184 funt mundi ;elegit DEUS.

»

a me hc confidero, qui con-

Sed quaa-

temptibilis

&

wnn

inutilis . huic tum id fit,

M

;

[là

mundo,tuá fan&là vocatione ere- ferio ex-

L

n

ptus fum de ipfius naufragio 5 & P*nde ;

ad ferviendum tibi, etiam tuo

n

merui fociari collegio.

At ne

D

M

retró iterum abirem . voto me

"

Íponté conftrinxi. Qnsod utique

non meis meritis , fed tuze depu-

u

u

to providentiz,

De quo te magnificé laudo &

u

*

benedico

?

quia dignatus es,me

gt

Vocare per.gratiam ; dans mihi

if

p

voluntatem bonam , & abjiciens

à mepeccatorum farcinam.

(

(

Nam & fuavi jugo tu mefüb-

VICMI'

jecifti , emolliens mentem meam

y

jun&ione Spiritus tui ,. quem

áli

mundus nefcit , nec videt , nec

fl nmrh

fapit, Cuftodi hanc voluntatem,

t

ii

miftricors Domine, infüper ad-

[

T

auge dona gratiz , quamdiüà fum

l

in hac vifibili luce.

?ï;iili r

