elegifti; & parentes ac cognatos

du

Covnz

Íponté reliquifli, & integré te

Deoobtulifli; ut etiam cum eis

u

y

maximé conpaudeas in regno

Chri(te, & omnibus fan&is.

V

Nar pro parvolabore & bre-

Mq

ii

vi dolore in mundo, reddetur ti-

l !]

1

biaterna requiesin coclo,

li 7

Re-

VALLIS

759

Ls

Recog—ita feduló facra vulnera

p

Chrifti, & acerba ulcera pauperis

ln

nemj

Lazari ; & poterittibi in agone,

quando debes mori , & de hoc

m

mundotranfire,

ïnifecl

CAP. XX.

1

Mf

Tnet

lorum

| Defa

upere co-infirmo

Lazaro,

Cf

,

Vfefn

T/a,. i 6 g,

Go füm pauper C dolens, Dew

E

Adjtva fite.

ll;

Hac vox pauperis & infirmi,

ad Deum fufpirantis pro regno

ifj

Dei.

:

lls

n

bura fer

O pauper & infirme fuftine

"d

Y j (M

patienter

patienter per modicum tempus

dolores corporis, & penuriamin

ldn(]

Uy

l1

Wt

cibis & veftibus, quia non diu hic

eris & dolebis.

"nf

Memor

Gratiasage Deo, quialeviu$

W

W

peenarum

AO

infernali-

eft modo flagellari cum pauperi-

bus & debilibus, quàm poftea

t dgi

um;

cruciari in inferno cum fortibus

d 1

& divitibus,

LQP

"tf

Recordate toalotüm tuorum

Et peceato-

rumtuo- prateritorüum, quibus Deum &

5diaum

sum ;

P TO«

.LILI O—.R-UM. 779

—

T

;Jroximum f:epé offendiftis & fu-

ftine virgam Domini in remiffio-

i

nem peccatorum tnorum,de qui-

g

s

busnon plené poenituiti nec fa-

tisfecifti,

Memento etiam pro confola-

X&xb Chri.

tionetuà, omüium gravium do- ftipro tepa.

lorum & fanctorum vulneruni ticatis.

Wo

hrifti; quia multa & graviora

)l:m, J

ipfe flagella pro te fuftinuit.

emento quoque pro allevia-

Luc. r0,

tione tua, pauperis &

ulcerofi Lazari quo-

us

Lazati, poft mortem in finum que ad tem-

u

Abrahz letérecepti, & pavefce pus affti&i,

eternum

finem deliéati divitis, poft con-

beati 5

M EUFU

vivia fua in inferno fspulti , undé

] d

nunquam poterit liberati.

u

Videnunc,quid potiuseligen- Et vide

n()ndï:«'l

dumfittibi , an pati modicum,

quid eligas,

Lazari for-

& egere cum Lazaró itfirmo , &

tem , an E.

K

g

Ti

gaudere femper cam Chrifto

* gulonis,

np

An deliciati. brev

itet fuperflue

jm ?E?

cum divitefano, & fübito mori,

" f

& fepelitiia infernoj&ardere ju-

Biter cum diabolo? Intelligenti fa-

u

n

ti$ di&tum eft paucis verbis,

2

j

2* Bca"

!

H

4

6o

VALLIS

»

lus

2. Beatus, quiintelligit, &

emendat fc tempeflive de omni-

Ti

bus malis fuis, ne. damnetur

leq

cum impiis,duris verberibus cru-

N

ciandus.

(T

y

!)

Quem enim modo facra verba

Ijk(

non compungunt, nec corti-

o

gunt, poílea fzva verbera fine

N

fru&ulacerabant , nec unquam

ts

I

torquere ceffabunt.

lii

Ab his malís liber eft Lazarus

Q

l

pauper & infirmus , ab Angelis

fan&is in finum Abrahz latiffi-

f

mé portatus,

rülnma

Enbenefi-

Audi adh

uc multa beneficia

m

Lazaro

cia pavperi Dei, huic pauperi Lazaro miferi-

IHIM r

corditer oftenía.

Llüemn

graftita:

Non habuit (ut exiftimo) am

i

fünp

jm

cos divites fevifitantes, necali-

if

quos fervos aut focios fibi fer-

L W

vientes; fed (ficut dicit JESUS)

AU 06

lin-

canes Ad eum voeniebant »

E

li

gebant ulcera eju. — lpfi foli in

r

tanta miferia, pro folatio funt

E uma

relidti,

m La

Et quid miferabilius , quàm

Icgr

2

$162

LILIORUM

—

:

—

761

xgit: i

hominem humanö folatio de-

e at

ftitui, & beftiis confolandum

g

relinqui ?

iiiti

Nec tamen ex orepauperisim-

patientia fonuitaut vox murmu-

a

tis 5 fed potius gratiarum actio, &

vox laudis.

; U

Sed cui negabat humana im-

i H

J

an

j

pietas folatium , brutorum fe-

ritas maníueté exhibuit .obfe-

Á

y

L

ejuium,

Is

—— Tuereoinfirme

he murmura- Ejus exem-

0

veris,, . fiad horam inconfolatus Plonfirmi-

gl

tates & ad-

relinquaris , & infirmitatum fti-

verfa fer pa-

l i

E

mulis apiteris ; led cogita tibi,ex

ticmcr.-

1 qi

divina mifeticordia difpenfante;

id eveniresut hic fe&tus,hic uftus,

W

jf

w

non pereas.

D

Ipfe forté in minutiffimis pec-

J

Catis, ut autem in graviffimis cre-

)5 )

brius offendi(ti,

HJESP

i

14

. Patienter ergó dolores infirmi-

tatum fufline,& te derelictum in-

jl

terdum ab hominibusgaude, ut

Md

c«um Lazaro merearis coeleflis

(

regni januam introire.

1]

u

CAP.

VALLIS

562

CAP, XXI.

"

d

Declaro indelletu facra

tom

Seriptura.

[

Eclavatio fevinonum. fuortm

n

D

iluminas, C* imtelletum da

p

Pfahn. 11 g.P

Arvtulit.

Q

W(us S. Scri-

Quacumque in lege veteri &

l

novafcriptafunt, ad doctrinam

DN

ptura quis.

animz ooflra fcripta funt 5. t

LR

Deo fideliter ferviamus, odien

A

tefo

malum,& adherendoDeo,Sum-

mo Bono,corde puro integroy& .

li

perfecto,hic & in futuro.

1 "t

Quzigiturignoras, humilie

n

Ad fntelli-

D

gentiam

ter quere $

& qua non ben£in-

ejus quo-

telligis, petereveren

ter à doctio-

N

Nam decl-

modo per- ribustibi declarari.

imnu

venieadum. ratio fermonum Dei illuminat

[

Tüm

d)

corda parvulorum,

j

Si non potes adhuc altiora ct

ü.mu

lir,

pere» tunc parva cum parvu is

j (

difce , ficut Dominus Jefus dicit.:

f

Tf

Matitb.r$«| Sinite pav-vulos venire ad m , t4li«

P fo

um efh enim regnum colorum.

&dl

Qu ergo intelletum tu:)lz üp

7À

LILIORUM. 56;

"l

s

excedunt,noli terere perícatari ;

fed omnia hac Spiritui fancto

[

€ommitte ,. & firmiter vera effe

ctede; quia Spiritus fan&tus do-

w

&or eftomnis veritatis , & non

"

potelt teftis effe fal(itatis,

Dubiacirea

Quod multi habent multa du-

m unde

v

bia, noneftculpa nec vitium fà-

oriantur,

0&? (

cra Scriptura 5 fed coecitas men-

ifly

tis eorum, & negligentia (tudii in

^

)

ol

facrislibris , quicontinent zter-

)go,SU'

na falutis neceffaria documenta,

w

Igitur canonicas Scripturas li-

Lege eam

benterlege, & expofitiones do- (edulo, fed

,

étorum cum diligentia adverte, f/ae oratio^

& intelligere ftude,

ais difpen-

*

mbüW

*

IQW

Nectamen proptet diligenti-

(

am ftudii, eft ab oratione & Mif-

vt

[lx

l

farum celebratione ceffandum.

Szpéenim in oratione & in Mif-

(

fà, multa fecreta devotis pandun-

Pl

n

tur, quz pompofis & curiofis

Ícrutatoribus occultantur,

cluw

ii

g

Prodeft autem valdé parvulis

.&rudibus, cum fimplicia verba

n

eis proponuntur; nocent veró

m

fub-

»** s».xä*"v

764

VALLIS

fübtilia,attamen juvant; fi obfcu-

LI

ra dicta explanantur,

n

Rumiaando

Et qui diligenter ad le&tiones

Qd

[ ]u

h

ejusdulce- in choro & refectorio advertunt,

8o percipi-

& cautius perfcrutantur, quid in-

E« j

fuf,

hr

trinfecus. verba hiftorie conti-

ET

at

nent; pafcuntur favo mellis ex

omni verbo Dei , quodaudiunt

Vg

& legunt.

A

j

At clarus

fo

Undeé quamdiu homo corpo-

intelle&us. re mortali vivit, femper magis

At lty

noa eft vitz

L

addifcere poteft, & ad altiora

I

prafeatis,

capienda proficere , fed ad cla-

18

ram inrelligentiam Angelorum

slk üml

& Beatorum vifionem non at-

"r

tinget, donecad eterna beatitu-

"tgn

dinis gloriam Chrifto auxiliante

^ gl

perveniat.

At (

3- Solidus & fortis cibus no-

Pütts

cet parvulis & infirmis 5 mollis

4 W

cibus & tenuis potus , notritin*

iti

fantes,

GN

Sufficit nof-

Simplicia organa & modera

ade &nr

fe magisne- tacantica, dulcius fzepe refonant

ceffaria:

üfe

& latificants alti clamores;qua*

k

T

Ífi dura tonitrua, debiles ant-

1mos

LILIORUM,

p6f

N

U

UM

mos magis terrent quàm re-

creant,

a

Crebra fulmina exceecant ocu-

Nocetni-

les, lax in laterna confervat

miom fcru-

t

aciem vifus,

tari myíte«

T

Profunda flumina fübmergunt tià:

ylitt

incauté natantes, per pontem

m

ttanseuntes evadunt pericula

aquz fecurius,

Mi

0

Sapé per iter planum agnus

n

liber tranfit , ubi bos fortis ca-

ld D

dit & rapitur, ligatur, & ma-

Ctatur.

jj

x r

Sic impliciter credens & hu-

nnüül

militer obediens,gratiam invenit;

& (ibi confidens;perdit,quod ha-

? g

auxr'«ä

bet,

Alta extollunt leviter fu-

perbos, & in. fine confundunt

gloriantes.

(

$)

lm

4. Vidi fimplices in oratione

ex devotione flere , & alté cla-

p

mantes & difcantantes, nil talein

T

corde fentire,

Cantum!

Y

f

Quarehoc accidit? Quia fim-

píalmorum

bLF

plex & humilis Deo placere ftu-

tordisamo£

J

i^

.detin omni, quod agit .& loqui-

comtneg-

tur.

N-

"13

þVALLIS

s

dat,noa vo- EUF

Vox fimplicui-s corde apud

cis clamor,

Deumincocio , vox vagi cordis

Q5l

lii

& diffoluticantoris , coram ho-

nf

fminibusin vicis & plateis civie

tatis,

Mi

Qui fenfum Pfalmorum ferio-

prir/uueg

A

fcattendit , & paulatim legit &

cantat, magnam devotionis dul-

i

i

cedinem concipit.

|

&

Veté enim fuavis eft Dominus

[

)

rectis corde, qui gloriam ejus

U

quarunt , non propriam lau.

"w

dem.

: Wy n

Benedictus fermo ex ote lo-

3 kd )

Tecorrige

primüm;

quentis & cantantis, undecom-

Ut

pungitur cor audientis,

j

deinde pro-

ximum,

j. Gallus antequam cantet

atis

prius feipfum alis fuis. verberat

illhllb(

& excitat fic bonus fratet ,

üqmd "

devotusorator, feprimitus cot-

"l

rigere debet, antequam aliumin-

L 5

crepet,

3 qu

Ille bené & prudenter docet,

h fl

m

qui à feipfo incipit; & primó

emendat;quod in aliis notat & re

m

prehendit,

Vr

Sic

m

LILIORUM, "

. Sic(án&tusPaulus alios inftru-

p

qui

ens, humiliter fe peccatorer prze

alis nominat, dicens : QQui J Efus

1. Tímot, r,

j

Ita faciebae

t Qu

Chriflus ocnit. in. bunc. inundam

Sanctus

peccatores [alvos-facere :

quorit pj lus ;

fi

j

primusego fumy . qui uon fum digums

k

j

vvocari «dpoflolus.

1j

l

Et quate, Ó fan&liffime Pau-. Agnofceas

J

[

eindignum

le? Q:

fiam Dei,

tia per[emtqf. f* — ecde-

Apoftolatu,

gj

i

juf Cf'

Undeergo fanétus, & vas ele-

Afl L.L'

Gionis veré digne glorificandus?

Non ex meipío, non ab homini.

I [ [0

bus, fed per vocationem & reve-

lationem JESU Chrifti;i quo di-

j

i

dici mitis & humilis effe, & evan-

gelio ejus obedire,

mC&

(

Ti

l

Nihil boni mihi attribuo , fed

t

quicquid egi & docui, hoc totum

ei principaliteraffcribo, qui me

u

vocavit per gratiam fuam ad fi-

n ajwmm

dem, quam pradico & fervo us-

((ï(

quead mortem,

g

Namfíolà pgratià Dei fum , id z.Cer, r g.

D] PT»U

j

quod fum ,. &gratia ejus in me

D

Vacua non fuit, fed femper ia

l

ine

VALLIS

7268

xïïe manet & manebit, donec per-

I

ttdi

veniam adeum , qui me precto-

Tun

fo fanguine fuo redemit & fal-

vàvite

ii Ohl

zi

CAP. XXII.

lt

De magnis meritit patien-

B g

tiapro Chri[lo.

^

g |

Ltc, 2r.

Nr patientia. "veftra posfidebitü

du

auimas ve[flvas.

ïlbux.

Provocatus

Quando ergoa

liquis dure tibi

'HM

fl& inctepab

lj ]n

quacunque loquitur , autte inju

injucia, aut pon ftatim irafcaris , nec durére-

fileaut diffi-

mula

Aut

fpondeas , fed tace» aut humiliter

L

Buf

loquere,

& füftine paticnter,flcut

manfíueré

PQTUII,[

refpnnde, f:(ïCit

JESUS.

fmpï

Exemplo

iNam

accufatus multis tacuit,

Tone.

Chrifti,

& flagellatas non murmuravit..

Áng

Aut i opus eft loqui & pro-

"!t

fit

tunc refponde benigne & do-

ün

ficut Chriftus du-

ce prudenter

Nra ?

ra alapa percuffus , refpondit

, i

fzrvo Pontificis verbis redtis

ld F'm(

manfuetis.

Sic enlm alios ma-

j ädxvei

gisedificas, & teipfumà coniu"

ler

fioneliberas.

In

Uün mZ

LILIORUM.

269

J

M

In omni eventu rerum & con-

j

tradictione linguarum parva-

(

rum, tene patientiam; & tace pié

ad objecla.

2. Attende profectum ani- Veltaceaz

tis ad con«

I

matuzin omnibus ; quàm ma-

tumelias,

jl

h

gni meriti fit patientiz virtus,

vel modefte

h

qu& ornat animam virtutibus,

dilueatis,

j

!

J

& ducitad palmam cum Marty-

Luc. 22,

ribus.

j

Hanc Chriftus docuit, & fa-

Gis in- paffione. demonftravit,

(

Cüm enim accufaretur à prínci-

yl

pibus facerdotum & fenioribus

r

populi,nihil refpondit,

Implevit opere,quod dixit fet-

u I

Tl

mone: Difüte 4me, quia mitis

j

fum & bumilu corde , & invenieti Mattb, av

requiem animabus vefiris.

"

on invenitur alicubi requies

.mgü ,

r

vera & pax fecura ,. nifi in folo

u

Deo,in vera humilitate, & beni-

gna patientiayin qua veniunt om-

'b17 ld

"14

"

nia adverfa,

4

Si ergo in Deo tota fpes tua,

Sic veraga

tura , patva vel invenieste-

non ifï aliqua crea

K

ma- quicmo

V ALLIS

"n

magna; quia fine Deo omnia va-

k q

na,& cum Deo omnia bona,

p

)odl

d

CAP. XXII,

m

De bonis moribus bumilis

. Monachi.

Ti jon

li

Beni,fuge.

Fantoda FUgedtle

Qui

Fuge tut-

uare? Propter multa pe-

(

rill

bam.

ticula mundi, qua fapéhomini

ilaqu

contingunt , qui in feculo con-

il

( d«

- verfatur.

ttloq

Ut cffügias

Nam qui Deo vacate appetit;

i&

eordistur- libenterfolus eft & orat ,. ftudet

n

bationem ; & fcribit; & fic per multabona

D

exercitiaà vitiorum periculis cu-

NCL at

ftoditar; & tempus fuum fructu-

AC

osé expedit,& alios zedificat,

lat

Quoamparit Quiautem libenter foris ame

À

lr

conízbula- bulat, & hinc indé fabulari defi-

tio,

Mmm

derat;raró eft,quin cor füuum ma-

t

culet, &indevotior ad cellam pa*

T

cis amicam redeat.

m

Si loquea-

Sermo pius & modeftus cun-

E

hl

dum;fit fer- &lis acceptus,durus,& inconfide-

['»»qu

rax humi-

mo pius ve-

ratus offendit amicos.

Qüler-

lis,

ui verax eft, veraloquitur:

Nüs o

t

MU PQ

LILIORUM, 771

|esani

T

E: qui ficus verbis alium deci-

ll

pit,oditur,

Verus humilis de bonis operi-

buslaudes non quarit; fedom-

i

niabona Deo afcribit , & mala

fibi,

Qui mendacium ore profert,

T

Chriftumà cordefugat 5 & qui

W

j

alta quarit,feipfüm confundit, &

at

juflé decipitur,

Qui plané re-

été loquitur ; ab omnibus hono-

Jl

ratur & amatur.

$

l

w[,H

2. Omnes ftatres fümus 'ab'

ulas

li

uno Deocreati, omnes peccato-

jol

tes ex parentibus nati;fed per gra-

m j

tiam Chrifti ad fidem vocati. &

j

QU

baptizati, mundamur & Chrifto

jue

unimur.

:

jl

ill"

Nemor ergó alium contem- cave l-

nat; nemo derideat, neque in ali- rum lingua

f

l Cellx

j

| quo ledats fed potius propter l«dere.

|. Deum juvet & inflcvat, in quan-

,/ tum valet, ficut (ibi ipfi fieri de(i-

[

j! derat, quando indiget.

ui ergó debilem in fide factis

]

,J oqLï

( verbis confortat;panem coeli lan-

Kka Qu

| guenti porrigit,

0^

VALLIS

Qain poti-

Qui triftem confolatur, po-

us iaftrae & tug vitie fitienti propinat.

confolare.

Qui iracundum fermoneblan-

li

domitigat, favomellislinguam

canis ungit, ne duris morfibus

aliquem lzedat,

Qui diffolutum tacere facit,

ME(

magnam pacem inter fratres de-

Qs

votus generät.

l

ïa

BI

Quialiis fe praefert , ftultum

]

fe oltendit, & confufione di-

"W6 1

ia

num,

0)]

"Etubique ^ Quiinomnibus fe humilitat

humilitati

gratiam ampliorem meretur &

Ifmpu) |

ftude.

N

in

gloriam,

Pius & humilis laqueos dia-

Tsat

boli orando frangit & evadit,

Ml j

quos füperbus vané gloriando jj

incurrit &perit, — .A quibus plus &», ,

Tl

JESUS nos femper cuftodiat,

ad codli gaudia perducats — oj

Amen.

:f,j]gnu

.Exb(

8 m

Vs

Lf.".tur,

CAP.

p

j ERab

| LILIORUM. 77;

t N

y

CAP—. XXIV.

De provida locutione, eo

Jhatverna compas-

ftone.

i ia

dice eura teipfum.

Lue, 4.,

ME

FUL

lítud in mente femper y,;

usteis

habeas,antequam loquaris, & ali- píu

m cura

j

N

quem corripias, nefortéamplius quàm alte-

pecces indifcreté. vel injuflé ali. f2m.

Jj

quem arguendo,

Os juíli & prudentis fervat/ Correptio

hu

jl

tempus & modum loquendi, & iedifcrera

«

períonam ac maturam homipis

non fanat,

fed fauciat.

n

priusattendit; neforté perdat aut

(

Jadat,quem fanare debuerat.

IT

Os bené eruditum & difcre-

j

Y

W

tum, eítquafi vasfolidum auro

llh

j

J

ornatum;unguento plenum, bal-

famo odoriferum, & omni hono-

]EIliW

re dignum.

Exbonis verbistuis , & reli-

giofis moribus , feculares zdifi-

cántur, pigriexcitantur, neglie

gentesarguuntur , diffoluti com-.

(

j

— pun-

774

VALLIS

i sR

nite

punguntur, ignari inftruuntur,

devoti inflammantur.

I$

Religiofis

Magis enim per vivida exem-

terp(

Didr

soribus ef- pla homines trahuntur ad cone

ficacius

temptum íeculi & emendatio-

ln

corriges;

pi

nem vitz, quàm per multa verba

quàm mul-

fecularis fcientiae.

b

tis verbis,

Facilius ali-

a. Noneítmagna ars & vir-

la

Til

escorrige- tus, vellea

lios docere & corripes

tbl

re,quàm féi-re ; fed feipfum bené regere, &

Ó

plum.

correptiones pie fuftipere,& fer-

fgy

venter fe iniflis emendare, hac

fitgr

magna eft fapiéntia apud Deum

At

&homines.

Difce dubiosa ad. meliora tra-

U

Q

[9) ücilc mo.

mitum!

i

here, ignotanon judicare, apet*

!

Así

tamalacavere ; proprium ican-

(

dalum tegere, mores & defe&tus

infirmorum fupportare; Etque

tllhg Í

d

LU

i

non potes emendare, Deocom-

mitte.

Ed

Cogita, . quod Deus in.multis

(Ity

ÉBti Deuste

te portavit, & adhuc quotidie

t !

geccantem

Vl

fuftinet :

portat , nectamen te emendas,

ficut fiepé dicis & proponis : Sed

i

T0

piétetolerat &cexpectat ut pa-

ni-

LILIOI&.UM. u

—

niteas,& infirmitatem tuam ma-

lu

I

gis cognofcas, & veniam humili-

LCW'

terpetas , & neminem fpernas,

f

nec temeré judices.

j

1

. Portaergo fratrem tuum in Iu & tu

i

jl

paucis ,. ficut te Deus portat in Proximum,

multis,

Paucis vetbis devotus & hu-

TU

«t

milisutitur, neper exceffum in-

tus diftrahatur.

qui

N

Superbus rigidé loquitur , ira-

ft &li-

j

cundus alios perturbat; & correp-

tusturbatur,

d

Mitis corteptor patienter fu- Obfecra po-

flinet;obfecrat magis quàm incre- tius quám

j

patpeccanti condolet, & amicum

IQCFEPa.

gl

faCus fe probat,

u

Qui przeffe aliis appetit, peri-

gdefn* ]

culis f exponit & vilefcit, Ama-

H E*jl

tot vanz gloriz neícit diu tacere,

p

ne videatur ignarus effe,

Eru-

beícit vilia & fervilia opera face-

git

re& poftaliosflare, &ininfir-

; quow,u

mo loco federe.

] cmfn :

Et tamen honor maximus eft, Humilia fe-

,Onls i

in omnibus humilitatem often-

ari magis

honorif-

' if

j

Kk4

dete) cum,

776

V ALLIS |

WY

dere,& aliis inferiorem fe fentire,

& omnib

ngz

u5

libenter vellepropter

I)

if

lis

Kuc. 22.

Chriftum fervite, qui ait:. Ego

NT

in medio veffrum fums fiut qui ii

nifirat.

TWopr

ümt

Difcejuvenis prius tacere an-

rfg

ilpig

tequam loquaris, ne coram feni-

bus confundaris,

"T utius eft ta-

WIttO

lls

It

cere,quàm infipienter loqui.

Magnz ar-

3. Magnaars fcire tacere;cum

tistacere & fneriscorre

ptus; G magna fapi-

loqui. op-

entia loqui modefté in tempore

lrn

. portune,

fuo,quod juftum eft & decet,co-

ram eruditis.

Infipiens nefcit fervare tem-

^il

pus, & modum,& ordinem ; ideo

V

f

multa mala illi occurranc; & jufté

fs

reprobatur.

fa. li

Juvenis audax & ad loquen-

1

d) "

dum velox, infipienti fimilis &

[Cx& r

cafüi proximus,

d

Si, inflructus au

dit, & corre-

tD

ptus tacet & obedit ,. fpes magni

h

profectus eric; & in virtutibus

1 "l[ol-

T

m

af5 lilium florebit,.

Correptio 7

Utmra.

yatignterk

Grandis füperbia;flarein pro-

pna

I;ILIORUM. 777

ssl

pria voluntate Deo contraria, &fufcepta

nolleacquiefcere feniorum confi- rnagai pro»

. 1eCtus p.!'æa

lüs & verbis.

. fagium e(t,

rqsiaä:-

Sed quia difficile eft homin

5

inomnibus verbis & factis mo-

u

T

LU

dum tenere,& fe cu(todiere: Ideó

teligiofi eligunt & quarunt in

fecreto manere & tacere,. turbas

fugere,& orationi vacare.

)

um

CAP, XXV.

us

De incerta bora mortis, g

t

qut

celeri fine bujus

"Vita,

i

Mi

Ielate, quianefiitis diem ne. Mattb.z s.

gt

que bomm.

Felix anima

Felix qui

? fzpé reco-

ntl& f

quz fzpe cogitat de noviffim

a gitat ho-

horá,quando omnia funt ceffatu

ram Inor-

j

rain hac vitaJleta & triftia,hono. tis.

|

a

res & vituperia,

Felix anima paupercula , pro-

i

pter Deum peregrina facta 5 que

fpernit omnia mundana culmina,

[ Nfu

s

»

quantumcumque fint magna &

QGecora,

In

rl

Kk;

X

778

VA*I;LIS

Quz vana

In illa ultima hora peribunt

Oücnfict

ab oculisomnia caftella, ville &

du

omnla5

&

Quantum-

oppida, omniavafa argentea

poHi

vis auac

aurea , omnia ferculalauta , &

tum

magnapre-pocula varia cum aromatibus

N

E

tiofajjucun- du]corata,.

tülo

da.

Ceffabunt patiterlyra , tuba,

E

Tiine

tibia,& cithara, omnis ludus; jo-

Wm,

cus, rifus, faltus, plaufus, cantus

k

& difcantus, clamor in plateis &

Wntr

in domibus ; Quia ad nihilum re

Qent

digentur omnium viventium cot-

ä&r

Á

da, & pavebit à facie Dei omnis

Wm"m [

terra.

/| i

O quàm fapiens , qui quotidie

fthee

hac peufat 5 &ad futura bona &

Dun

aterna gaudia percipienda, cum

li

fletu fe pra parat!

l

Felix qui

2. Beatus, qui fponté deferit,

[ p0r€

his tempe-

quacumque carnaliter delectant

lts «

fliv renun- in terra, ubi omnia funt periculis

"ts

€iat 5

:

& laqueis plena.

,Ei()m'bl

Beatus peregrinus, qui fpé

Ws tu[

'gemit & dolet in hoc exilio ,

D«

cupit diffolvi & effecum Chrilto

ï'f"qtm

[

in coelefti regno.

|

*UHV(

Bea-

um

LILIORUM. 775

E r

u

l

;

Y

Beatusl, Mcilrui odit hunc mun-

vl

Mundo va«

dum, & qu& in mundo al

licere ledicit 5

at

poffunt ad peccandum , & fugit

)j

cum Heliain defertum ad mona-

Watlt-

fterium, à facie multorum peri-

culorum, quz fzpé trahuntho-

T

Y

minem incufloditum ad infer-

Ui

nume

gu

Beatus,qui vïgifat dieac nocte

u

contra tentationes fuas, & fre-

li

j

quenter orat cum Helia, dicens:

j: Regirg.

yumv

Suffi;t mibi Domine , tolle. ani-

Et ad cce«

X

m THeAWL.

Quia melius eftlum lüfpi-

mihicum bonafpemori, & de-'2*.

l

d

Cedere in gratia, quàm vide-

h

re mala, & vivere inter tot pe-

VE

ricula,

Nam quamdiu anima eít in

V

j

Corpore,& corpus alitur cibis ter-

fs

Ienis , non eft homo purus à pec.

t FEI

W

catis omnibus, nec liber à tenci-

tionibus fuis, neque certusà cafi-

bus futuris.

qii

xl

Decipiturergöva!d&, GUetrat. Ar

!

0i$ mn1

mie

j

j

p

tanquam infiprens corde, qui hic er.

2en

p

diu vivere apperit, & multa ag

1

v

780

V-ALLIS

d

——

acmm

proponit, & nefcityan craflinum

habebit.

|

Tior

Ea quid di-

;. Memento homo nobilis

vitiimo re-

& dives in deliciis tuis , qualis

1 Yl

!

ri mortuo. erispoft mortem 1n terra fepul-

]

profunt. di- tus,

| Carä

Et quid proderunt tunc

vitiz,hono-

omnes divitiz ?

Toori

1es? &c.

En lodie Rex vivit & impe-

N

rat; G cras non invenitur nec

titid

auditur,

It

Hodieinaltofolio fedet , au-

äünql

reopallio veftitur,& cras fub ter-

E pà

Tinon

rafepelitor, &amplius non vi-

detur.

$

Hodie 3 multis honoratur, &

RUT

crasà nullocuratur,

li

Hodie magnificatur ab omni-

Vl

bus, & cras privatur divitiis

honoribus,villis & caftellis.

&ngd,

i

lh]

Ofübita& — Elodie fpeciofus prae filiis ho-

AL

mira muta- minum & in numero Regum» &

lfs anw

tio.

cras ibus vermium &fetor na-

mnx

riume

*aïllz;

Sicut nudus venit in .mutie

D

dum,fic quafi pauper & exul fet-

M

^i

tur in fepulchrum,

Ün

am

d

d

L;—LIOEU M.

781

[it

Nam omn;ium :

deliciarum &

pomparum feculi brevis finis,

]u

mors , dolor , luctus, & pavor in-

Qu

yadit omnes.

h

"

Moritur Dominus Papa &

n

Cardinalis, & füccedit alius citó

moriturus.,

&rr

Nemo quippe unius diei cer- Nemo li-

niu

titudinem vivendi habet , nec im« ?f à mor-

petrare poteft à Papa bullam "

(

nunquam motriendi , necobtine-

D)

s

Ie pecunia prabendam jugiter

manentem.

j

Sapé enim poft impetratam Qüantom-

gri

gratiam & pralaturam, repenti- vis magai,

na mors venit , & omnia fimul

Mi

tollit. — Sicque fit ;ut ita pauper

& nudus homo de Roma rece-

dat (ibi prius ad curiam venit.

4» Legitur in hiftoriis de mul-

tis antiquis patribus , qui valde

&m

dihvixerunt : Qui fuit , qui fu. Ut vivaces;

it y qui fuit , & (ic dealiis fequen-

.

tibus

,

& in fine concluditur,

j

Et mortuus cff.

$u

Omnes enim morimur , &

Kk7 -

tan-

VALLIS

782

Bu

tanquam aqua labimur in ter-

Tatür

ram ,undeé facti fumus.

| na

Brevis &

Quuod eft totum tempus vitze

]

fugax vita

noftrz , nifi nunc btevé inflans ;

h

hominis,

quafi ventus volans , & aurora

| g*l&

Val

Bs

mane pertranfiens, & hofpes non

revertens ?. Quafi fulgurcodliin

| 'infs

ictu oculi , fic pereunt omnia re-

f

gna & tempora mundi.

Numera omnes dies , horas,

dn'ITOfl,]

menfes , & annos vit tuz , dic;

| 'iltm

| i

ubi jam fünt ?

'Tranfierunt tanquam umbra

|

m ;

|

folis, & perierunt ficut aranea te-

lr

xens

.

L

Flavit ventus , & perüt

| MR

opus ejus,

| , g

j t li

Nihil ergo ftabile & durabile

('diog

füper terram, de qua factus eft

-

r

dam & filii ejus.

] k.'pl;u |

'Totum enim vanum & fragi-

L77

le,quicquid videtur in feculo ma

] B;itus

gnum , decorum , & delectabile.

5'1 Aj

Ergoó fem-

u

f. Nonergo te decipiant il-

per&ubi- lecebrg , nec frangant injurize

:

-f[(

D qm

que memor

li

efto mor-

Qu

Jualicercunque.|fit aliquid ot*

)ïht;

natum coloribus ; aut auro & at*

tis,

ge D.

LILIOR

dENomatMEMME. t

ia

UIXI —-—7483

i

gento & gemmis preciofis deco-

ratum , vileícit & arefzit mortu-

yt

um ac fepultum.

)lhlh

Inomni igitur opere quod a-

£is, &in quocunque loco fueris,

u

quocunque pergis & quacunque

EExM

(5

tranfis , memor efto finis vita &

Y

ultima horz quam nefcis.

ii

Felix , qui cupit cum Paulo p7j; ;,

hi

diffolvi,& effe cum Chrifto. Hoc

u

enim multó melius, quàm in cat-

ne diutius vivere ; & à Deo pere-

grnari , & in fluclibus- feculi

j u

quaflari & turbari,

i

d

51 JESUM in mente femper Dinderans

geris; G ad eum quoudié oras, «(f- cum

j

t

n

tunc utique fiduciam babebis de Chrifto,

Iegno ejus, quiait : Z/lo Pater, Joan, 12.

ïux Cü ;

ut wbi ego füm , il fit & mimfler

Tetts,

K

T

Beatus ille fervus, qui merue-

tit audirein extremis dulce ver-

Ut

j

bum Chrfti: Euge fervve boue & Matib, 2f.

d

j

m

]ïfi?lq » qtua faper pauca fuifhi fide-

W yintra in gaudium doimtná

lquiu

fh.

y

CM)K

4

L

284

VALLIS

RUR

i CAI)O XXVI.

put

tis,

De «terna laude Dei, c& de

de[iderio aterna gloria.

n

tüum

AdDeum

Auda anima mea Dominumy à

omaia re-

IT

Iuf

quo omne bonum procedit,

| g

fer.

& nunc &in zternum permane-

| H

bit.

IAQ,&

Adipfum ergb omnia teferre

"

debes , ficutad omnis boni prin-

lp

cipium & finem 5 & cum magna

| OH'(

gratitudine ipfüm intime lauda-

pe : utiterum in te fluant dona

| [

!

tad

ceeleftis gratiz largiori munere;

lus

donec pervenias ad fontem pe«

rennis vita, & ad patriam clarita-

j nj

| (s )h

tis eternz , & vifionem diving

ipete

prafentie & gloriz.

RAT

Ama&'

Nil quippe tibi melius , nil f*

Jauda De-

Bu

lubrius , nil fuavius , nil jucundi-

OWIO

um;

us , nil dignius , nil altius ,nil fe-

li

$N

licius , nil perfectus , nil beatius

**"Utan |

quàm ardentifime amare, &al-

Euj

tiffimé laude Deum.

W

lt Fex

Nihil potes

Hoc centies dico , hoc millies

m ele-

um

agere excel- replico. qulum ftudiu

I

Wl bm

gan-

—— ÀÀ a MÓ À

LILIORUM. ZSf

COHGNEEE TCR

gantium , nullum opus eminen- leatius vel

tius , quàm amare & laudare De atilius.

:

r

um creatorem ac redemptorem

tuum,extoto corde tuo ,e€xtos

jj

taanima tua, ex tota mente tua,

T

& ex omnibus viribus tuis.

Mi

Hoc age quamdiü vivis , fen-

L

,,,,,

tis, & intelligis

*

hoc perficeo-

Hs

pere & fermone , die ac nocte,

u

mané, meridié , vefperé, omni

j

hora ,omnique momento,

V

2 pro poffe & noffe, integré,

f

puré adhare femper Deo: üt fit

Wl

DEUS omnia in omnibus, arite

NU

omnia & füper omnia à te dile-

j ii

us , benedictus , laudatus , &

»m d,h

faperexaltatus in fecula , & tibi

bené cum eo fine fine,

Jl

s

Exulta ergó anima fidelis in

ll ]U.U

Domino DEO tuo, ficüt beata rjí4 PA

u

virgo Maria exultavit in JESU.

m

falutari fuo.

[1'1

W

Exulta & lauda Deum tuum,

palilh

qui te fecit'& redemit , quia debi-

lit

tor Dei es in valdé multis & ma-

udium*

gnis beneficiis ; & quotidianis

Í

bo-

786

VALLIS

bonis tibi benignä: collatis ; pro

)

Tne

quibus omnibüs plene & digné

Deo regratiari nunquam fufficis

LUf

etiamfi Angelus fan&us efles,

[ I

Kec deter-

Attamen lauda & gratias age;

N

i

£cant tec

ut homo mortalis , mifericotdia

w'

UE

frequentes

l (um

lapfus:

Dei indigens , & eam fempet

on

(

quzrens & implorans.

« |

ceffes orare & laudare Deum.

liC

Quos cha-

Licet fzpé cadis , peccas,

Qfnnt ]

: nontamen inde

ritas pur-

eum offendis

E

Vitg

gat.

defperabis, fed magis te humilia-

| ls

bis & orabis,

ib

Ama & amaberis quia amot

| rüfïïus [

omria mala præterita e

mendat;

P V[m

purgat , & fanat » illuminat &ac-

| IaUdg

cendit; fugat triftitiam, & parit

] 5mmen(;

cordi gaudium 5 quale mundus

( per

non novit, nec caro & fapguis

| Af

fentire valet,

fl

Lauda Deum , & laudabetis

g E:li ) fCis]

benedic , & benediceris: fan&i-

M

fica, & fan&tificaberis , magnit-

l

Ita

ca , & magnificaberis $ glorifica

'W i

Deum, & glorificaberis ab e01R

| i l,

corpore & in anima,

VWf u

. . 3.S.S€d

LILIORUM,

787

3. $. Sed quando erit hoc Do- Anhela ad

Deum per-

mine ? Quando replebis os me-

l

W

um laude perpetua , & exultabit

petuo lan-

dandum

d

cor meum & anima mea cum

um

Sanclis tuis in gloria tua ?

0141

D. Suftine tempus ad modi-

M

cum , & videbis mirabilia magna

,

cum fonuerit tüba . noviffima.

u

J

'Iunc dabo Sanclis meis , pro

JJ)J

AW

omni labore & dolore requiem

Tlb

& vitam aternam.

Quid vis

j

)

amplius ?

$, Prorfus nihil.

Tu folus Qlf()'"*

E

fufficit laue

ytue

fufficis mihi DEUS meus , qui

dantibus fe.

eg*(q)

das vitam aternam amatoribus

qit! V

& laudatoribus tuis , pro parvis

f

immenfa , pro infimis füumma;

j

pro perituris aeterna.

47

Da teipfum Deo , & totum

quodhabes 5 daei, quicquida-

I

j

gis ,fcis, & vales, & eris ditior

& charior Deo quàm fui(ti,

en:-f*

Dic cum fan&toPaulo : T2n-!. Cer. .

;j

T.

JM

quam nib 1 babentes pro proprio,

I

€& ommia posfidentes in D E

u

[

Quafi viles & pauperes , ac tri-

)

es

;c

588

V*ALLIS

ftes in hoc mundo ; fed divites

11b

ac hilares femper in Domino;scer-

l

&

ti defuturo proemio in coelo.

4. D. O Domine DEUS. fa-

Sufpiria ar-

dcz

deatisani« lutare vultus mei , & DEUS me«

p

m ad bea- us

.

titudinem

zj

quando latificabis me in re-

g

no tuo, & clariffimo vultu tuo?

cocleftis pa-

Ya

trix aahe-

O quando illuminabis omnes

lantis,

tenebras meas fplendore lucis &

Ti

terng ? Quandoauferes omnia

m

obítacula mea de medio cordis

üm

mei, pax vera, beatitudo fumma,

m

& felicitas perfecta ?

N

O quando fine omni impedi-

V

f

mento contrariorum , fequar te

P(m

T

il

fecure & liberé , quocunque ieris

r

"

Domine?

Wte

- Oquando oculis meis claré te

videbo fine fpeculo , fine enig-

D

mate , fine parabolis, fine figutis,

fine quaftionibus , fine dubiis;it-

N

ne opinionibus , fine interroga-

tionibus à magiftris ?

!j

O quando omnia fciam ,qu&

credo in Scriptutis fanctis , & le-

Ie la-

goinlibrisvariis $ Gaudio au-

fitün

tibus

4X

ex

LILIQRUM. '733

u

ribus meisà lectoribus in multis

VALK

yt

locis , deDeo meo , de Angelis,

& omnibus Angclorum choris 5

ïs,

de gloria & beautudine cocleftis

1

patrie $ de pace & ineffabili

p

gaudio civium fupernorum.

O quando ibiero ? Quando

Uu

Q

veniam & apparebo in confpectu

tuo, & contemplabor latam fa-

lit

o

ciem tuam , & gloriam regni tui,

y (

cum Cherubim & Seraphxm &

jytt

omnibus Sanclis?

Sed. nondum venit hora illa,

j

claufa eft adhuc ante me coeli

porta,

Ideó gemo corde, ore,

C(;qu:' |

T

quamdiü hic fuero,donec veniam

j

ad te DEUS meus.

T.

CAP. XXVII,

j

De laude S$anctorum 4n-

yd

gelorum incalo.

Ü

N confpetiu Angelorum pfallam Pfal, 137«

j

tibi.

O Rex altiffime, DEUS fum-

azm'i

me laudabilis , creator omnium

dT

rerum ; Angelorum & Homi-

a

nums

759

vALEG

—

À

s

—

(um

num j

Hquamdiü morabor in tere

ris , & elongaboràte , &abom-

quàn |

Qntat

nibus fanctis Angelis tuis 1n cee-

lis?

I060mm

Tadium

Heu me pauperem & infeli-

ff

vitz pra«

K

fentis,

cem , quamdià manducabo cum

)d

S4p, 16,

hominibus panem terrenum , pa-

nem laboris & doloris 5 &pri-

(

mlhl j

vabor pane Angelorum , conti-

As

uT

nente omnis faporis fuavitatem?

W

Et defide-

2. O Domine , quando au-

Atdlgr

hjf

m .

rio laudaa- diam vocem laudis tüz , ex ore

TR

l'þh!

"H

diDeum. Ancelorum tuorum in cadlo; fi-

uaacum

cut beatus Joannes Apoftolus

Tib

Aagtlis.

Wnisüü

relegatus in exilium , audivit vo*

cem multorumAngelorum pfal-

T.L'm,(el j

*

4poe 14, lentium in unum

*

SancwsSan-

"m

&us , Sanciu.

:

ïlptïum ,

O utinameffem unus cumipfis

um

& talem vocem haberem. Quàm

E |

libenter vellem te laudare cum

llS,On

eis , & fuper omnia aldífima

Wile &

coeli cantica cantare, & magnift-

]Wla 00

care nomen fanctum tuum in £*

4

fa ftetn

ternum.

Quiperfe-

O Cherubim & Seraphim,

.'13.] i qt

quäm

LILIORUM.

79t

tit t

