Aut quando malé effe potuit;

| totyr

beaé fine

prefente te?

Ws

Deo ;aus-

quam malée

Malo pauper effe propttt t$,

L

€um €o.

uàm dives fine te.

l

Eligo potius tecum in terra pe-

! t

regrinari , quàm (ine te codlum

[

poffidere. Ubi tu , ibi coelum $

E

atque ibi mors & infernus, ubi

:

tu non esi

:

- Pppn

'Tu mihi in defiderio es : &

Ui

ideó poft te gemere, clamare ,

lioy

| A

exorare necelle gü.

H

I

l

l

l

y,

N

| CHRISTL LIBER Il.247 -

——

V EEMEIDUR

EEE

In nullo denique ;;;mlnï ple- Is ergotibi

né confiderejqui in neceffitatibus "^icum ia

omnibus

j

auxilietur oportunius , nifiin te

P

refugium,

folo Deo meo,

TT es fpesmea,tu fiduciamea;

tu confolator meus , & fidelifíi-

musin omnibus,

2. Omnes , qua fua fünt,que- pzjj ,.

j

runt;.tu flutem meam , & pro- Nam tae

fedummeum folummodó prae. faluti ubiqg

,V

tendis, & omniain bonum mihi intendit ;

[

!

convertis.

Etiam fi variis tentationibus Etiam dum

& adverfitatibus exponas ; hoc tsarat.

]

totum ad utilitatem meam ordi-

nàs,qui mille modis dilectos

tuos probare confüevifti,

(

In qua probatione non minus

j

diligi debes & laudari , quàm. fi

u

ceeleftibus. confolationibus me

4

jt

repleres,

j

3. In te ergo , Domine Deus,

pono totam fpem meam & re-

fugium

*

L

in te omnem tribula-

)f

1

tionem &anguftiam meam con-

ituo.; quia totum inürmumkiïä

;

P6

[

i

,48 DEIMITÁTIONÉ -

———ÀÓ

——5

inftabile invenio , quidquid extra

te confpicio.

Non enim proderunt 'muld

Eruftra

|

coafidisin. amici, neque

fortes auxiliarii ad-

aliis,

juvare poterunt , nec prudentes

Siveami confiliariirefponfum utile dare;

€is;

Siverebu

, neque libri doctorum confolari,

euibuslibet,

nec aliqua pretiofa fabítantia li-

lii

berare , nec locusaliquis fecretus

li

i

&amoenus contutari : fituipfe

n

non áffiftas , juves , confortes;

confoleris, inftruas, & cuftodias,

d

Omnia namque, qua à

;

,ï

Ta quibus

4*

nihil felici- pacem videntur

effe , & felicita-

fm

zatisabsque tem habendaám , te abfente nihi

Yl

Beo.

fünt, nihilque felicitatis in veri

"4

I

tate conferunt,

Tn quo

Finis ergó omnium bonorum

fammum

&altitudo vite , & profunditas

& fecurum eloquiorum tu es: &inte fupet

pralidium- ompnia fperare , forciffimum fola-

tíum fervorum tuorum.

^ Ád te funt oculi mei , i t

;

confido , Deus meus , mifericor*

diatum Patet,

nimanm

h

(Roga ergo Benedic. & Qn&iüca à

ia

N

u

9-

M À

o

äeam ï:;äi.cäiüidh& þe'cæle[ä , üt i**.a*'f

imam

at habitatio fancta tua, & fedes '

uamfpoffi-

*

1

&terng glorie tuae

*

nihilque in

eat *!*

IH

:

j

temp

*

lo tuz dignitatis inveniatur,

n

d

uod oculos tuz majeftatis ofz

Mk ^

:

endat.

9t

otité

1 Secundüm magnitudinem bo-

It

J

"

nitatis tuz , & multitudinem mi-

j f

feérationum tuarum , refpice in

Y

rie , exaudi orationem paupetis

a

irvi tui , longé exulantis in re-

jl

gióne umbraz mortis.

SEMIE AUR

Protege & conferva animam E: pröäegaf

Y [&L

f

1 vuli tui, inter tot difcrimina inter peri-

ula;*

u

vitee corruptibilis ; accomitan- $

irigatque

g

[2 g.agi'a-tga ; dirige per yiam

in viamifa-

pä

ei

EEE apetanges

« Iutis æ;?r-

(I

petue claritati

A

nx,

E

Amen.,

a.

j

IS I.glzJH

H

H

!

,Ei ]

j

o

MRBC: ACX

P7

THO-

p

-^

cx

.ulul

--

p

pL——-

—

ImEERESR————

T

z

ER

--

x

MH -

——

—

b

E —

pÓ

ixmm

——

t

—

—

Z

o féctiuaeton

ie

NS

WA

E

)

MW

-

x

W

3

M

rÁ

—

—

p—— ———————

)

*ää (02:88 . .

35'!

2 m

24 — —

C.zJ b.,ä.u &P CäD Cä;) CJA Cäu Cäu Ggi)

M THOMZE àKEMPIS

'"CANONICI REGULARIS

Ordinis S, AIIG[IS'I INI

DE IMITATIONE

CHRISTI

LIBER. QUARTUS

DeSacramentó A ltaris,

Devota exbortatio ad. [acram

Commumonem.

VOX CHRIS TR

".

Ewte ad me omnes ,quí Matib. az,

V

Laboratis . ö*anemu e-

nzs [2 egorgjïczam q05:, dx-

cit Dominus. ..

Paazis;

70 e€A €

j

uem. ego da&o ca- 3'04'2 6,

,pro tmundi vitá,

-dccipite f comedig e, Metth. 26.

i

z

06 ei2 Corpus meum , quod ,

I14C0r, ET.

pra fuobzs tradetur ; . boc fa-

cite

372 *DE IMITATIONE

[

citein o"neam commemoratio-

Zem.

tuo

uimanducat meam car-

Te

Joan.6.

nem ,e bibit meum fangui-

nem,inme manet C egoin

tis, )

2o.'

Tis

Jbid,

Verba,qua ego locutus (um

t

velis , [piritus $* vita [unte

l

en!

B

CAPUT I

Tüm

Cum quantá "everentiá

tudo

CHRISTUS fét. fa[cipi-

endtise

L

EU

d(

patte

VOX DISCIPULT.

Kpta

1, LIJEc fünt verba tua Chri-

Qupi

fte, Veritas eterna,quam-

Tl

vis non uno tempore prolata,nec

)

uno in loco confcripta,

fiili

Y erba

Quia ergà tua-fant , & vera,

thlc l

Chrifti ex-

gratanter rihi & fideliter cuncta

&itant in

funtaccipienda.

nobis; fidu-

Inay

€jam acce-

'Tua funt , & tu ea protuliftiz

DUDE

dendiad & mea quoque funt, quia pro/a-

aüp«

hoc Sacra- lute mea ea edidilti,

n

mentBga,

Libexfi v

NE

CHRISTL LIBER 1V. ;5

A:u,

Libenter fufpicio ea ex ore

tuo , ut arctius inferantur cordi

"

mco,.

üm ]

Excitant me verba tantz pieta-

fgwï

tis , plena dulcedinis & dilectio-

*

nis

*

fed terrenit rhe delicla pro-

li

pría: ; "G ad capienda tanta niy- Sed terrent

fteria, me reverberat impura cor- viciffim de-

i

fcientia.

li&a pro-

Provocat me dulcedo verbo-

pria,

rum tuorum , fed onerat multi-

W j

tudo vitiorum meorum,

f

2, Juübes ;ut fiducialiter ad te

accedam , fi tecum velim habere

pattem : & utimmortalitatis ac-

)u

cipiam alimoniam , fi zternam

WC

cupiam obtinere vitám & glo-

riam,

j

ii

Verite ,inquis ; ad me onmnes, Matth. 11

qui laborati & onerati eflis , C ego

Itaque prz»

eaat affe.

(n

véficiam «cos.

€tus amorig

O dulce & amicabile verbuni & &duciz.

u

in aure peccatoris ; quod tu , Do-

u

mine DEUS meus; egenum &

"]

pauperem invitas ad Commu-

i

nionem tui fanctiffimi Corporis,

Sed

Lw

j;;4 DEIMITATIONE, —|

R E

Sed pone

Scd quis ego.fum , Domine,

-m

fequaatut

[(0]

affectus ti-

utad te prefumam accedere?

moris &

Ecce, coeli coelorum te non ca-

demiffio- piunt.5. & tu dicis,

nis:imo

/ * Venite 4d

p

H 0imet. ..

i

pariter jua-

ti(lapiiffima

(l

gautur:

43« Quid fibi vul

?* Mattbi

digaatio , & tam amicabilis invi-

f

tatio?

f

"Z

B

Idque ex

Quomodo avfus ero.venir&,

AUd

confidera- qui nihil boni mihi confcius fum,

t

tione , quis

tl

Bt,ad

undé poffim prefumere ?

Quomodo te. introducam in

quem ve-

Ris; quis

domum meam , qui fzpius of-

qum

vero tu.

fendi

| Qm

benigniffimam —faciem

tuam ?

lm

. ReverenturAngeli &Archan-

tlonj

gcli, metuunt. fancti &jufti; &

Matth, 11 cg dicis: Venite d me omnes?

HIJS l

Nifi tu Domine hoc diceres;

ftd

jibl

quis verum effs crederet?

Et nifi tu juberes , quis accede-

li

reattentaret ?

E

Ea No8

.44 Ecce, Noé vir juftusin at*

Of

centum an- cgrfabrica centum annis labora-

nis in arcae

fabricala-

vit , ut cum paucis falvaretur : &

red

borat.

ego quomodo me potero una ho*

Otar

Ia

| Rf

—R

N

r CHRISTI;EIBER IV.

—

LUE

d

ra przparare , ut mundi fabrica-

f

torem cum reverentia fümam!

n

Moyfes famulus tuus magnus, Exod, z ,

!

ii

Jh

& fpecialis amicus tuus, Arcam Ó 26,

ex lignis imputribilibus, fecit,

Moyfes ar-

cam faede-

quam & mundiilimo veftivit au-

pllmü:

ris pretiofé

jcitt

[

ro ; tit tabulas Legis in ea repo-

adoraat ;

neret : Gego putrida creatura,

u

Jf

audebo te conditorem legis , ac

(j

vit& datorem , tam facilé fufcipe-

te?;

*

Tl

. Salomon. fapien

timmus Ke- 3» Reg, 6,

n

gum.Ifraél , templum magnifi- 5alemoa

udem 7: annis

Á

f

cum. , feptem annis , in la

nominis tui zdificavit :

.

Templum

zdificat;

j y

j

Et octo diebusfe(tum dedica-

3. Reg. g.

D

O&o die-

f

tionis ejus celebravit: mille ho-

flias pacificas obtulit: & Arcam bus dedica-

n

j

feederis in clangore buccinz

& tionem ce-

lebrat.

jubilo in locum (ibi przparatum

folemniter collocavit.

$

Et. ego infelix & pauperrimus

iI]xlü

hominum , quomodo te in do-

mum meam introducam, qui vix

I

mediam expendere devoté novi

j

horam ?,& utinam. vel femel di-

ii

5o

i

gné feré mediam!

|

$re DE IMITATIONE;

j

— —

;. OmiDEU

S , quantum il-

li, ad placendum tibi, agere ftu-

[n

duerunt!

f

Nos; heu,

Heu; quàm pufillum eftjquod

quaatil-

]um damus

ago ! quàm breve expleo tem-

f

[/

eongrua

pus ; cum me ad commpnican-

prapara-

dum difpono!

D

tioni!

.Raró totus co

llectus, rariffi-

Q

mé ab omni diftra&tione purga-

Yet

tus.

d

Atquantó

Etcertéin tua falutari Deita-

[

fan&ius

taütum o-

tis prafentià, nulla deberet oc-

currere indeceris cogitatio ; nulla

D

pusaaobis

D

*

quia

peragi par

etiam occupare creatura

li

erat?

noón Angelum, fed Angelorum

dl

Dominum , füfcepturus futa ho-

hr

fpitio.

C

ld ex di-

6, Efttamen valdé magna di-

lt

Rantia ifto" ( antia inter Arcam feederis cum

rum lega-

Sji

lium ; &

fuis reliquiis , & mundiffimum

(

Sacramenti

Corpus tuum cum fuis ineffabis

b

noftricol. libus virtutibus : inter legalia il-

di

lige,

la facrificia futurorum prafigu-

p

rativa,& véram Corporis tui ho-

lr

ftiam , omnium antiquorum ia«

&i

Im.

v

nl

crificiorum com'pletiva

7^

ud-

jj

—

CHRISTLLIBER IV. 557

u

7- Quare igitur non magis ad

gere*?::

tuam venerabilem inardefco prze-

fentiam ?

1

!

j

qua

Cur non majori me przparo An non paz

bott

follicitudine ad tua fancta fumen- erit pro di-

ytit

crimine di.

da ; quando illi antiqui fancu

gaitatis effe

Patriarche & Prophetz, R eges

difcrimea

i u

quoque & Principes, cum uni- pieratis?

: PU!;?

vetfo populo , tantum devotionis

demonflrarunt affedlum erga -

i

i

H

cultum divinum ?

f

8. Saltavit devotiffimus Rex z. Aeg. £,

jA

David coram Arca Deittotis viri- Ad hanc

1]

I

bus , recolens beneficia olim in. *X'? t*

j

xemplo

dultaPatribus : fecit diver(i ge-

Davidis

)

neris organa , pfalmos edidit ; & &rcam

cantari inftituit cum letitia , ceci- adéó hoao-

7u

nit & ipft frequenter in cithara,

taütis,

d

Spiritus Sancti. afflatus gratiá:

docuit populum I(raél toto corde

Deum laudare, & ore confono

diebus fingulis benedicere &

pradicare.

Si tanta agebatur

[

tunc devotio , ac divinz laudis

j

.ex(titit recordatio coram Arca

teflamenti 5 quanta nunc mihi,

&

V

l

378 DEHIMITATl()NE;

—— "a&

-

j

& omni popu

lo C-hrif)[iano ^ ïïa-

benda eít reverentia & devotio

t

ti

in prafentia Sacramenti, in füm-

[

puone excellentiffimi Corporis

Chrifti.

]tem ex-

fis

.. Currunt multi ad divera

emplo pe-

li

fegrinan-

loca;pro vifitandis reliquiisSan-

tium & ho-

&orum : '& mirantur auditis ge-

Yo

norantium flis eorum , ampla adificia tem-

$S,Rcli- "plorum infpiciunt , & ofculantur

ÍN

Hgl

quia, fericis &auro involqä facra offa

4&8

ipforum.

Àn non

" Rt ecce , «u przfens es hica-

dlfþx

Y

ipfeSancus püd me in altari, DEUS meus,

SS. przfeas

Sanclus San&orum, cteator ho-

lgl

majori

dignusho-

minum 4 & Dominus Aügþld-

nore?

;

Q

rüm.

r

Tilos fæpä

Sspe in talibus videndis curio-

dew

trahit cu-

fitas efthominum ; & novitas i*

n

tiofitas,

viforum , & modicus reportatur

I'

-

lo

emendationis ftuétus: : maxime

D

ubi eft tam levis , fine vera com

tritione; difcurfüs.

ho

Hic autem in Sacramentó al«

tip

taris totus praefe

ns es , DEUS

It

meus, homo CHRISTU

S J£-

SU$:

N

CHRISTLLIBER IV, j55

p

SUS : ubi & copiofüs percipi-

(

tur zternz falutis fruclus , quo-

jil

tieftumque fueris digné ac devo-

if

té fufceptus,

Adiftud veró non trahit levi- Cur aoa

j uic

tas aliqua, nec curiofitas aut fen. fortius aos

fiacera

fualitas ; fed firma &des , de-

pietas?

vota fpes , & fincera charitas,

10. O invifibilis conditor Mirabilis

N

mundi DEUS , quàm mirabiliter

-

eüiim Deus

QU

in boc Sa-

f

agis nobifcum ! quàm fuaviter

cramentó

& gratiofé enim cum eleclis tuis

Operatur

seiïr;;

difponis,

quibus temetipfum in mirabilia,

Sacramentó fumendum propo-

nis!

(

r

.. Hocnamque omnem intelle-

*

&um fuperat

*

hoc fpecialiter

devotoruni corda trahit , & ac-

cendit affectum,

Ipfienim veri fideles tui , qui

eFC(

totam vitam fuam ad emendatio-

j mnjï

nem difponunt ,ex hoc digniffi-

fith

mo Sacramertto magnam devo.

tionis gratiam , & virtutis amo-

rem , frequenter recipiunt.

11 O admitabilis & abfcon- Cujus gra-

D)

dita

D)

j6o DE IMITATIONE - j

$ia folis pa-

Tf

tet fidelibus

dita gr—atia Sacra

menti, quam

norunt , tantum CH R ISTI

fty

& piis.

fdeles ! infideles autem » &

lin

f

peccatis fervientes , experiri non

| poffunt.

Ín hoc Sacramento

Dm,

confertur fpiritualis gratia , & re-

paratur inanima virtus amiffa :

Ton

tid

per peccatum deformata , redit

ulchritudo.

V

"'Tanta fub-

"Tanta eft aliquando hac gra-

inde,utia tía, ut ex plenitudine collata de-

| $i

corpus quo" votionis,.non tantüm mens , Ie

l,

que tedua-

& debile corpus , vires fibi pr&«

j tim

det.

ftitas fentiat ampliores,

| huy

Sed heu

12. Dolendum tamen valdé

N

[

dolenda te- & miferandum fuper. tepiditate

ACf

piditas ao-

ftras

& negligentiá noítrà, quod non

füt

majori affe&tione trahimur a

Vi

Chriftum fumendum

*

*

in quo

N

tota fpes falvandorum con(iftit

| li

& meritum,

fut(

Ipfe enim eft fan&tificatio f0«

t a

ftra ,& redemptio : ipfeconto-

el

latio viatorum , & Sanctorum

Ts e

eterna fruitio.

Pel'()l

Dolendüm itaque valdé, quod

(

mu-

N

——CHRISTI,LIBER IV. ié1

u

multi tam pardm hoc falutare

li

mylterium advertunt , quod coe-

lum latificat, & mundum con-

:m.':

(

fervatuniverfum.

um

Heucacitas , & duritia cordis Qui tan-

Hs&z

humani , tam ineffabile donum um myfte-

rium tam

non magis attendere , & ex quo-

tidiano ufü etiam ad inadverten-

parum ho-

T

noramus &

tiam defluere!

curamus!

yt

13. Si enim hocfanctiffimum

U

Jl

yM

Sacramentum in uno tantüm ce.

Yi

lebraretur loco, & abuno tan-

tüm confecraretur facerdote in

lii

mundo : quantó putas defiderio

adillum locum , & ad talem Dei

J

facerdotem homines afficeren-

t

u

tur , ut divina myfteria celebrari

viderent ?

f

Nunc autem multi fa&i funt Acvelideb

facerdotes,& in multis locis offer- ejus oblatio

[

tur CHRISTUS , ut tantó ma. tam fre-

qgens, ut

aïü

jor appareat gratia , & dilectio

ejus gratia

Dei ad hominem , quantó la-

flf di&hüoh

u

D

tius eft facra Communio diffufà

perorbem,

Gratias tibi JESU bone , pa- Tantum

j

[

Or

Es

364 DE IMITATIONE-

beficium à. (tor zeterne ,

qui nos pauþer&s &

homo gra-

tus agage

exules dignatus es pretiofo Cor-

fàf

CC,

pore & Sanguinetuo reficere; X

doi

ad hec myfteria percipienda, eti-

te

am proptii oris tui alloquio invi-

'MAMJ. Ls

tare, dicendo

D

*

Venite ad.meo-

(

mnes, qui laboratis C? onerati e[fit,

Q

Q? ego.reficiam vos,

t

CAP. II.

l

Quod magna bonitas e?

Dto

charitas DElémSacramen-

p

to bomini exbibetur.

f

VOX DISCIPULI.

LU

Acceffurus

ad hoc Sa-

1. C Uper bonitate tuà , & ma-

Bu

Zgnà mifericordià tuà Do-

r

cramea-

mine confifus , accedo ager ad

tum, cogi-

Qj

ta quisad

Salvatorem , efuriens & fitiens

qualem ve-.

ad fontem vitz, egenus ad Re-

tf

ulas ?

gem coacli , fervus ad Dominums

dlgn

creatura ad Creatorem , defola-

Vs

tus ad meum pium confolato-

rem,

à

| f

Sed undé ho

c mihi; ut venias

i

ad me? Quis ego fum, ut prafles

fceF

mihi teipfum?

a

Quo-

N

CHRISTLLEIBER IV. 34;

j

* Quomodo audet peccatot co-

ram te appatere ? &tu quomo-

t

^

do dignaris ad peccatorem veni-

re?

j

Tunofli (ervum tuum, & fcis

W?

quia nil boni in fe habet , undé

h(

hoc illi prarftes.

/

Confiteor ipitur vilitatem Agnofce

meam,agnoíco tuam bonitatem, tuam vili-

laudo pietatem , & eratias ag

Q tatem , &

jul

Dei boaita-

propter nimiam charitatem,

ems;

j

Propter temetipfum enim hoc

4l

facis, non propter mea merita:

JJ

ut bonitas tua mihi magis inno-

tefcat , charitas amplior ingera-

tut ; & humilitas perfeclius

commendetuür.

Quia ergó tibi hoc placet, &

tu fic fieri juffifti ; placet & mihi

dignatiotua ! & utinam iniqui-

tàs mea non ob(i(tat!

(

.. 2. O dulciifime JESU , quan- Et vide quá

ta tibi reverentia & gratiarum a. revereatia

huc acce-

[

Ctio cum perpetua laude , pro fu.

eadum;

b

fceptione facriCorpotis tui debe-

tur ; cujus digaitatem nullusho-

S

Inis

364 DEIMITATIONE |

minum explicare potens inveni-

1

tur!

[

Nempe tui

Sed quid cogitabo in hac

H

homiliatio; Communione, in acceffu ad Do-

& Deiexal-

minum meum , quem debité ve-

&&

tatio, opti-

Ina acce-

nerari nequeo , & tamen devoté

q

dendi ratio, füfcipere defidero ?

&i

& falu-

Quid cogitabo melius

brius , nifi meipfum totaliter hu-

fii

miliando coram te , & tuam infi-

nitam bonitatem exaltando fu-

MU

pra me?

hr

Fa a&us

3. Laudote, DEUS meus&

humilita-

exalto in zternum,

Defpicio

tis|

tis , quos

me, & fübjicio tibi, in profün-

fub accef-

lg|

fum utiliter

dum vilitatis mez.

Ht

Ecce tu Sanctus fan&torum, &

exerceas,

ego fordes peccatorum.

Ti

Eccetuinclinas te ad me, qui

pr J

"

non fum dignus ad te refpicere.

f

Eccetu venis ad me, tu vis el-

lum

fe mecum , tuinyitas ad convivi-

| QUo.

um tuum.

Vetu

Tu mihi darevis coeleftem ci-

Q f

Pfal 77.

bum , & panem Angelorum 4

| n

manducandum

*

3

non alium a*

| af

116

V

a

. CHRISTLLIBER V, 6;

i

ne,quàm teipfum, panem vrvum: Joan, £.

^ l

qui de celo defcendifi , &* das jj tem sffe-

E

Tam mundo.

usadmi-

ul

rardionis, &

4- Ecce , undé diledlio pro-

laudis, qui-

ht

cedit ; qualis dignatio illucefcit

J bus celebra-

n

àm magnz gratiarum actiones t Dei di-

&

laudes tibi pro his debentur !

le&tio, &

*

fapientia,

u

O quàm falutare & utile con-

jri

filium tuum, cum iftud inflitui-

n

fti ! quàm fuave & jucundum

i

convivium , cum teipfum in ci-

bum donafti!

qi

O quàm admirabilis operatio

s

tua Domine! quàm potens vir-

F!OU-

tustua ? "quaàm ineffabilis verj-

tas tua!

QIUExi

Dixifti enim , & fa&a funt o-

L]

Gen. r, E5

ninia

.

&hoc factum e

fL, quod P/s. 24$.

ipfe juffiti,

Pi

P

f. Mirates, & fide digna , ac Mira quo-

| r

umanum vincens intelle&tum : que poten-

j

quodtu , Domine DEUS meys,!'à

verus Deus & homo, füb modi-

«a fpecie panis & vini inteper

n

contineris , & fine confumptio-

j

f

ne àfumente manducaris,

Q ;

Tu

366 DE IMITATIONE' .

Et bonitas

Tu Domine univerforum, qui

H

inhor5a- rullins habes indigentiam ; Va«

cramenato

d(

relucens,

luifti per Sacramentum tuum ha-

li

bitare in nobis : conferva cor

f

meum & corpus immaculatum ;

ut leta & pura conftientia (epius

[u)

tua valeam celebrare myftetia:

[

& ad meam perpetuam accipere

f

falutem ; quz ad tuum praci-

p

paé honorem , & memoriale pe-

d

renne , fanxifti & inftituifti.

ft

Denique

€. Latareanima mea, X gra-

fl

excitate

tias age DEO pro tam nobili

Ti

adgratia- munere & folatio firigulari, in

rom aGio- kaclachrymarum valle tibi reli-

&em pro

&o.

famim-

Q

aneafo be-

Nam quoties hoc myfterium

&eficio;

recolis , & CHRISTI Corpus

accipis : toties tua redemptio-

nis opusagis , & particeps omni«

um meritorum Chrifti effceris.

1

Tou

Charitas etenim Chrifli nun-

vly

-quam minuitur , X magnitudo

propitiationis ejus nunquam ex

j dul

hauritur.

/ XNtadcoa-

Ideà nova femper mentis re-

dffl(

nova-

z

CHRISTLLI

anccceccerncens

:

BERIV. 367 -

M

novatione ad hoc dilponere tegruam de-

ni

debes, & magnum falutis myfte- votionem,

It

rium attentá confideratione pen-

"

ü

u

fáre.

l

r

n

lia magnum, novum, & ju- Nam Chei-

cundum tibi videri debet , cum fom (ifcipi

T

celebras , aut Miffam audis ; ac 1 Sacra-

M

fi eodem die CH RISTUS

mentos

| d

.

quid eft, aifi

primüàm in uterum Virgin

I$ eum denuo

ii

defcendens , homo factus ef iacarnari?

li

"n

fet , aut in cruce peridens , pro

j

falute. hominum pateretur &

moreretuf,

jn/

CAD. III.

j

Quod utile fit [25à com-

WI?HTERCATY G.

!üäff

l

VOX DISCIPULI,

M

14

!.E

Cxe, ego ad te venio, Do- o aceefta

mine , ut bené mihi fit ex ad SS. my-

munere tuo, & letificét in con- ferium.

Videcur,

jj

vivio fanclo tuo, quod parafti in

duledinetua pauperi DEUS.

& ad quem

j

venias.

Ecce , in te eft totum, quod P/4l. £7-

[]

j

defiderare poffüm & debeo $ tu

h

Q 4

falus

368 DE IMITATIONE

Ti

falus mea & redemptio , fpes &

fortitudo , decus & gloria.

ii

[

Fjal.85.

Latifica ezgo hodie amimam

féroi tui, quoniam adte Domine

j

JESU animam meam leoavi

Defidero te nunc devoté ac

|

L]

W

teverenter fufcipere

,

cupio te

n

in domum meam inducere , qua-

Zachziper-tenus cum Zachao mereat à te

Ti

due.

Ífonam in- benedici, ac inter filios Abraha

Ye

computari,

Ti

Anc, 1p,

Anima mea Corpus tuum

concupifcit , cor meum tecum u-

qi

niti defiderat.

i

3. Trade te mihi, & füfficit,

fïel

Nam prater te ,nulla confolatio

fs

valet.

n

Sine te effe nequeo ; & fine

Dii

vifitatione tüa , vivere non valeo.

teq

Sacramenti — Ideóque oportet me frequen-

Dto

hujusne^ terad te accedere, & in temedi-

eclitatem um falutfs mezrecipere: ne for-

attende:

mifä

Nam cibus

te deficiam in via, fi füero coele«

efanima, Íli fraudatus alimonia,

li

dicm

Sic enim tü mifericordi(fime

E ,

JESU, pradicans populis, &

H

;,a.

!

CHRISTLLIBER Iv. 449

M Ó

——

——

"!

rios curans lax;guores , ali

quando

dixi(ti

Nolo eos jejunos dimitte- Matth. ry,

!

TE domum

Quo frau-

vt

"Vi4,

fuam , ue dificiant in F

ata de&-

Cit,

J

Ageigitur hoc mecum modo,

]

qui te pro fidelium confolatione

ï

IPlü

in Sacramento reliquifti.

1

"'Tuesenim fuavis refeclio ani-

^l

mz : & qui te digné manduca-

j

verit, patteeps & heres erit aeter-

na gloriz,

s ICL?

Neceffarium quidem mihi eff, Uade iofr-

U

qui tam fzpé labor & pecco,tam i nostre-

queatibus

citó torpefco & deficio ; ut per

remediis

requentes orationes & confef-

juvari ne«

j

fio

nes , ac facram Corpotis tuicefe habe-

perceptionem , me renovem, mus,

D

mundem, &accendam ; nefor-

W

te diutiüs abítinendo , à fan&to

propofito defluam,

3. Proni enim fünt fenfüs ho- Ge», g.

minis ad malum ab adolefcenciá

() 46

füà; & nifi fuccurrat divina me-

dicina ,labitur homo mox ad pe-

j

ijao

l

Qj

Re-

p

j7o DEIMITATIONE:

ldsuem , Retrahitergo fanctaCommu-

D

præ:äpue

nio à malo, & confortat 1n bono:

Pfæ atiae

d

cracome-

Si enim modó tam fzpe negli-

anunios

gens fum & tepidus » quando

communico aut celebro 5 quid

fieret , fi medelam non fumerem;

[

&tam grande juvamen non quae

IeF

rerem?

S$inoain-

Et licet omni dienon fim ap*

Ti

lo

dies , certis tus , necad celebrandum bené di*

£ltem die-

1 pn

bus devoté

^

fpofitus ; dabo tamen operam»

congruis temporibus divina per-

h

fümmenda:

*

|

cipere my.

[teria , ac tantee gratiz

R

participem me praebere,

m

Nam hac eít una principalis

Hocuni-

cum iu hacfidelis animae confolatio , quàm

li

peregrina-

tione fubfi-

dià peregrinatur à te in mortali

o

corpore , ut fzepius mermor

el

gium.

fij

fui , dile&tum fuum devota fofci«

dec.

piatmente.

ji

Adinirare

4. O mira circa nos tu pie-

magaitu- tatis dignatio , quod tu Domine

dinem tan- Deus,creator & vivificator omni-

$i beneficii,

um fpirituum » ad pauperculam

dignaris venire animam , & cum

tota

b

—

: CHRFSTI;LIBEEV. ,7:

-

"

tota divinitate tua ac humanitate,

Iu

ejusimpinguare efuriem..

-

O fclix mens , & beataanima, Nam home

itj

que te Dominum Deum (uum 'ifeipit

eumá

4»

meretur devoté fufcipere, & in j

ominum

j

(

tua fufceptione fpirituali gaudio £,

um;

P

tepleri!

O quàm magnum fufcipit Do. lii dile-

minum , quàm dilectum inducit &um ho-

L

1

dum reci- 'Pitem » ju-

u

hofpitem , quàm jucun

cuadum

pit focium , quàm fidelem acce-

fo

i

cium, fi.

ptat amicum , quàm fpeciofum & d

elemami-

Jia

nobilem ampleétitur -fponfum cum ;

j

prz omnibus dilectis , & fuper

Nobilem

poufum,

omnia defiderabilia amandum !

vI['

Sileant à facie tua ( dulciffime Quo ail

Ü

dile&te meus ) coclum & terra , & majus; pul-

, Crius, exe

j

omnis ornatus eorum- ;

cellentius

j

&iam quidquid laudis habent ac

L

"d

in ceelo vel

J

decoris, ex.dignatione tuz eft lar-

interra,

gitatis, nec ad decorem tui per-

u

venient nominis , cujus fà-

j

pientie non eft nu-

Pfal, 146,

ierus.

d

n

[11

ld

j

Q 6

CAP.

IMITATIONE

37* Dï

—

—— n AAE

CAP,1V.

*s

Quod multa bona praftan-

iur devoié communicatt-

nbas.

VOX DISCIPULI,

Í

Pal 26

1. ] YOmineDEUS meuspte-

Pete gra-

venifervum tuum in be-

tiamdevos nedictionibus dulcedinis tua , ut

tionis ad

[

digné com-

ad tuum magnificum Sacramere

saunican-

tum digné ac devoté merear acce

l

ere,

É

K

dum,

-

Quz tor-

Excita cor meum in te & à

[

Vi(ita

poremex- gravi torpore exue me.

£utiat 5

fne in falutari tuo , ad guüandum

in fpiritu füavitatem tuam , qU&

Guftum

in hoc Sacramento , tanquam in

fi

prsbeat; — fonte, plenarié latet.

JOculos

Tllumina quoque oculos meos;

10

mentis illu- ad intuendum tantum mylteri-

M

míaet j

üm : &ad credendum illud in-

W

Et fidem in

dubitatá fide, me robora

li

his ftapen-

dis myfte-

Eít enim operatio tua , rron

riis fobo-

humana potentia ; tua facra inlüe

BU

pyes.

| A

tuao , n9oa hominis adinvenuo»

j N

Non

CHRISTI, LIBER IV. 575

Non enim ad haec c-apicnda &

(

intelligenda aliquis idoneus per

fe reperitur , qu Angelicam e--

l

tiam fubtilitatem tranfcendunt.

Quid ergo ego peccator indi-

nüs, terra & cinis de tam alto

u

facro fecreto potero invefligare

n

& capere?

icitate Exerc'e [

ub

2. Domine , in fimp!

cordis mei , in bona firma fide, & £? s&tum

j

l

il u

in tua juffione , ad tecum fpe ac "^*

rfeverentiaaccedo

.

e

& veré cre-

do, quía tu prafens es hic inSa-

WU

E

(

cramento, DEUS & homo.

j

Vis ergo , ut te fufcipiam, G Et fingula-

"

fi

meipfum

tibiin charitate uniam., '€m pete

Undeé tuam precor clemen-

gratiam , u$

p

jl

cortuum

tiam , & fpecialem ad hoc implo- c5ig;

ro mihi donari gratiam 5 ut totus amor ab-

n teliquefiam & amore perefflu- forbeat :

j

J

"u

am , atque de nulla aliena confo-

latione ampliüs meintromittam,

b

Elt enim hoc altiffimum & di- Idque per

(f

mitificos

qP

gniffimum Sacramentum , falus

hujus Sacra-

animg & corporis , medicina o-

p

mieati efiea

&nis fpiritualis languoris ?. in

Gus,

N

Yi

quo

374 DE IMITATIONE

quo vitia mea curantur,þafiïones

franantur , tentationes vincun-

tur aut minuuntur ; gratia major

infunditur , virtus incepta auge-

tur ,firmatur fides , fpes robora-

g

(

tur, & charitas igneícit ac dilata-

tur.

[

Hosenim

3. Multa n—amque—bona largi-

H

inirabiliter tus es , & adhuc fzepius largiris in

Deus ope-

Sacramento , dilectis tuis devoté

fi

zari foletin

electis fuis;

communicantibus, DEUS meus,

D

üfceptor anima meze,, reparatot

BN

infirmitatis humanz , & totius

[

dator confolationis internze;

LT

Nammultamip(is confolatto-

nem adverfus variam tribulatio-

1

lgl]

I

nem infundis , & de imo deje-

€tionis propriz ad fpem tug pro-

teClionis erigis , atque nová qua-

ln

[

dam gratià eos induis recreas &

.

Q«uospri-. illufiras

.

'utqui anxii primüm,

smuüm aa-

& fine affectione fe ante Com*

Tij

XioS,aridos;

.

& afflictos

munionem fénferant

L]

poítea

U

miravirtu- Iefecli cibo potuque coclefli, i

y po:]

semptat; melius fe mutatos inveniant,

| lg

»

lg

; Quod

—

CHRISTI LIBER 1V. 275

H

Qqþd idcitcó cum ele-Idquecertà

J

€tis tuis difpenfanter agis , ut ve-

providea.

tiz fux coi&-

l

raciter agnofcant & patenter ex-

.0.

,

periantur ; quantum infirmitatis

ex feipfis habeant, & quid boni-

l

tatis ac pratie ex te confequan-

tur.

!

Quia ex femetipfis frigidi , du- Ut quid ex

*

*

ex te autemfeipfis ;

i

ti , & indevoti

ferventes , alactes , & devoti effe

quid ex

VU

Deo fint,

n

merentuf.

agaofcant,

[

Quis enim ad fontem fuavita- Nempe

tis humiliter accedens , non mo-foatis eff

(

M

dicum fuavitatis indé reportat? *efere;

1 Tenis cales

i&

W

W

Aut quis juxta copiofut

ignem flans , non parum caloris facere.

1[1'10'

indé percipit?

Ü

E:ttufons esfemper plenus &

n

fuperabundans , ignis jugiter ar-

1

dens , & nunquam deficiens,

;l

4.. Undé fi mihi nonlicet hau- Ergo de

hoctonte

rire de plenitudine fontis , nec

"

Cm

vel gutttie

usque ad fatietatem portare, ap-

lara capta 5

d

onam tamen os meum ad fora-

«ühs

men coeleftis fiftulae : ut faltem

"

modicam indé guttulam capiam

æci

$76 DE IMIT'ATIöNE')

ad refocillandam fitim meam , &

non penitus exarefcam.,

f

Ab hoc

Et (inecdum totus coeleftis &

igne vel

tam ignitus, ut Cherubim & Se-

modicam

*

*

conabor

fi

fciatillam.

raphim , effe poffum

lu

tamen devotioni infilere , &cor

j

meum praparare , ut vel modi-

cam diviniincendii flammam , ex

lis|

humili fumptione vivifici Sacra-

u

menti conquiram,

tio

Defectum

Chriftus

uidquid autem mihi deeft,

JESU bone, Salvator fancliffime,

füpplebit.

l

tu pro me fupple benigne ac gra-

tiofé , quiomnes ad te dignatus es

Mattb, 11. vocare, dicens

*

.

Venite ad ime

09ones , qui laboratis & euerati e«

ff , & ego veficiam vos.

!-s

Tu moedo

f. Egoquidem laboro in fu-

pl

ecceffirates dore vultus mei , dolore cordis

£uas ei fi-

qu

dentes ape

torqueor ; peccatis oneror , tene

Tiet

L

tationibus inquietor , multis ma-

lis paffionibus implicor & pre-

tur

mor ; & non efEqui adjuvet,non

fecn

eft qui liberet , & falvum faciat,

m

nifi tu Domine DEUS Salvator

l

— RWieus cuicommitto me & omnia

g,

CHRISTLLIBER IV, 177

SROR UC TEURU

j

mea, ut me cuftodias , & perdu-

cas in vitam aternam.

W

Sufcipe me in laudem &glo- Qui corpus

:

riam nominis tui , qui Corpus

& fsagui-

)

aem füuum

tuum & Sanguinem in cibum &

dedit, quid

Q

potum mihi parafti.

negabit?

l

Preíta Domine DEUS faluta-

Md

tis meus , ut cum frequentatione

"

myfterii tui , crefcat mea devo-

tionis affectus,

J

CAP. V.

if

De dignitate Sacramenti

j

!]

T

€ fl'atu Sacerdotali.

VOX DISCIPULI.

n

1

I haberes Angelicam puri-

«6

tatem , & fan&i Joannis Ba-

j

ptiftse fan&itatem ; non effes di-

cc(u.l

gnus hoc Sacramentum áccipere,

ul

nec tractate,

l[)lw

j

Non enim hoc meritisdebe- Vide,quàm

p

tut hominum , quod homo con-

gra.ndis di-

fecret & tractetChriftiSacramen-

gaitas fa-

l i

M

cerdotum.

fani ]

tum , & fumat in cibum panem

J

L

Angelorum.

l

03 Quibve

Grande myfteryium , &mag

l

9

E

;78 DE IMITATION

s

plus quàm -dignitas Sacerdotum ; q&ibus

Aagelis

;

coüceffum

datum eft, quod Angelis non eft

conceffum,

Í

eft;

Nempé

Soli namqueSacerdotes rité in

Chriti cor- Ecclefia otdinati

; poteftatem ha-

[

pusfacro — bentcelebrandi,& Corpus Chri-

oreconfi" fi confecrandi,

Á

(

cere,

Sacerdos quidem Minifler eft

k

Dei, utens verbo Dei, per juffio-

d

Deus, qui- nem &infltitutionem Dei ; Deus

dem priaci-

autem ibi principalis eft auctor,

Vi

palisauctor,

eft ;

& invifibilis operator , cui. fübef

omne;quod voluetit, & paret 0*

|

pi

&nne, quod jufferit,

Tur

2. Plus ergó credere debesDeo

lo,a

omnipotenti, in hoc excellentif-

fimo Sacramento, quàm proprio

D

fenfui , aut alicui figno vifibili.

| D

Ideóque cum timore & revee

D

rentià ad hoc opus eft acceden-

[

dum.

*

z. Tim, 2,

Ti

Sed te tanti

Attende tibi& vide,cujus mi-

nifterium tibi traditum eft. per

|

operis mi-

ln

aiftrum aí-

impofitionem manus Epifcopi.

fumpfit:

Ecce, Sacerdos fa&tus es.&a

ut Sancta

Vidé ergó celebrandum confecratus 5 vide

f

nune,

CHRISTI, LIBER lV. 579

i.a

N

nunc, utfideliter & devoté, inaon aifi

!l

N

fuo tempore,Deo facrificium of. (an& tra-

feras , & teipfum irreprehenfibi- ^5

ii

lem exhibeas,

Nonalleviaítionustuum , fed. Et incul-

j

Cll

ar&tiori jam alligatus es vinculo

paté vivas,

difciplinz;,& ad majorem teneris

1

perfe&tionem fanclitatis,

- Sacerdos omnibus virtutibus Nam ad

,

majorem

p

debeteffeornatus, &alisbonz

jam teneris

vitz exemplum prabere.

perfectio-

íi

- Ejusconverfatio non cum po- aem,

Et vitam

"

pularibus & communibus homi-

num viis, fed cum Angelisin coc-

quaü ange-

D

lo;autcum perfectis virisin terra,

3. Sacerdos acris ve(tibusin- Chrifi

dutus, Chrili vices gerit , ut Q'PPé pet-

x[ü(u

onam n

Iblü'

Deumpro fe , & pro omni po-

facrá vefte

u

pulo füppliciter & humiliter ro-geris ;

|get

qu

i—ïabet ante fe & retró Domi- Cruce cin-

nicz crucis fignum

,ad memoran- &«* mone-

Jv

ris, Memog

dam jugiter Chrifti paffionem.

femper eífe

At

(

Ante fz crucem in cafula portat,

Grucifixi 5

ut Chritti veftigia diligenter in--

d

t

Dru

]

fpiciat,& fequi ferventer ftudeat,

4

Poft

j

f

]

;8o DE IMITATIONE

Sectari ejus. Poftfe cruce fign'atus- eft,utad-

veftigias — verfaquzlibet ab aliis illata , cle-

Ferre pati-

menter pro Deo toleret,

| i

enter ad-

verfa ;

Ante fe crucem gerit , ut pro-
