quàm dulciter, quàm pulhriter, ittime

AT

U

quàm ferventer & excellenter um lau-

i

cantatis & jubilatis coram Deo *^*€*

j IN

fine omni tzdio, fine fatigatione,

fine ceffatione in zeterna felicita-

k

It

te!

J

Qu

3. Ideó omnis vox humana Campara-

Vf

i

t

eft mihi rauca , omnis cantus dif- tione ater-

fonus

2

H

omnis pfalmus aridus ; 3* laudis

h mai:

H

r

omnis mufica gravis

2

omnis ci-

yilt

omaia prae«

thara furda : omne organum mu-

fentia for-

"u

216*(5:.!

tum ; omnis latitia , grandis deat,

tri(titia 5 omnis ludus , ululatus;

1(0310'1??

omnis cibus & potus , infipidus;

iib

omniscato, foenum $ omne vi-

ii

num, fel &acetum 5 omne mel

yn

venenum 3 omne jucundum,

j

alperum , omnis decor , foetor ;

omnis ornatus ; ftercus ; omnis

j cumiïf

honor & gloria , vanitas & fu-

m

mus ; omne preciofum & nobi-

j*

le, vile & deforme ; imó omnia

1 ä][l l:r

nülla , comparatione zternz vi-

jf

tz, eternz gloriz , eternz lati-

j

tiz ,in confpectu Dei & Angelo-

Ó

tum ; qui alüífimé collaudant

yi

J

4

fan-

y

"

,

792

V ALLIS

hill

fan&am & elorofam Trixilita-

tem, die ac nocle fine fine.

gf

4. Sed quia ad i(ta fublimía

coelorum cauntica afcendere ne-

ä'

queo , nec plené ea comprehen-

0.

dete füfficio

:)

r

ideb meipfum

plango, & valdé defpicio , & co-

.ram Deo & omnibus hominibus

Dh

fle&o genua mea , & humiliter

Mf

veniam peto.

Opera no-

Nam opera mea veré nulla

l Cu

|it o

ftra inania funt , (ine

gratia & mifericordia

*

fiae gratia.

tua Domine

,

quàm maximé

| "t

oflendis fuper omnem creatu-

] Po[e, K

J'di

ram tuam, fine numero & met-

futa.

. r

Oaltitudo divitiarum fapien-

; i, tj

r

tig & (cientie Dei , quàm pro-

Rom.::. fundafunt judicia tua, & vera à

Um.q

10

feculo. usque in finem feculo-

M

Ty

Deiveró rum,(üper bonos &malos, li

in(crutabi-

Ts

lia,

pergratos & ingratos, fuper pios

.

z

& impi

Os ; ita ut nemo po!it

DEUSI

plene inveftigare , opera tua, n

tj

debeat juíté conqueri in aliquo

4

LILIORUM.

793

Ts

facto improvifo, BenediGtus er-

gofemper DEUS meus.

u

"

CAP. XXVIII,

Oratio devoti amatoris eo*

Áaudatoris Dei.

Irigatur Domine oratio mea, Joan, 149.

hi

ficut incenfum. in. confpectu.

1405,

vt

Cupio Domine DEUS meus

cum omnibus Sanclis tuis, &

(ti

creaturis, in omni loco & tem-

T

pore , te laudare ; benedicere &

«

pradicare, & puro corde (emper

j

?mare

.

3

& fuper omnia opera

tua, nomen fanctum tuum ma-

J'Um l

gnificare & exaltare in perpetu-

qulm

um:quoniam tu es DEUS meus,

ül»&/

&'ego pauper fervus tuus.

g^

Tu lux mea, & fpes mea,Deus

Deus ani-

&mlw

mz amanti

meus, 'Tu fortitado mea, pati-

omnia,

( Á

entia mea , laus & gloria mea,

r p

DEUS meus, T fapientia meay

a

& prudentia mea , pulchritude

mea,

«

VALLI(S

794

mea, & dulcedy mea DEUS

tlhus

meus.

Ur

HBincillud

Tu mufica mea , & cithara,

Quin

Sancti

organum meum & tympanum

Frandfi — meum, DEUSmeus. Tu pfal-

Dj i

Deus meus

h

mus meus & hymnus meus, carn-

& omnia;

fa*nurr

Nam in u-

tus meus, & jubilus meus, DE-

no Deo a-

US meus,

!-meg&

1ans ani-

Pt

TTu galea mea & lorica mes,

Wets,

a omni-

atcus meus & gladius meus DE-

um voto-

üt

rum fum-

US meus.

snam ha-

2. Tu thefaurus meus, aurum

'er

^

ts

bet;

meum , argentum meum , talen-

Id eff ;

tum meumo; ad folvendum omne

Tuf

Quidquid

,debitum meum, DEUS meus,

Ti

alii aliuad

[4

B

captant ho-

Tu domus mea , & caftrum

aoris, opu- meum , & palatium meum;

DE-

mj

&T

lentiz,vo- US meus.

TTu fcutum meum;

lg

luptatis,

& vexillam meum, turris forti-

YQ

fcientiz,

n

tudinis & defenfor vit& me&

folatii, pro-

DEUS meus.

Uli

tectionis;

fecuritatis;

'T'u hortulus meus & pome

ts IB&

delicia-

aSCflr)

rum, &c.

rium meum , viridarium meutn

BU

Id omae

& refrigerium meum , D

Ulec

in folo

meus,

DEO

Tu aula mea, & menía mea

"h m

cibus

"t

——

LILIORUM.

o — —

795

p

— ——

cibus meus, & potus meus, DE- abunde re.

US meus,

d

Omnis enim cibus Perit.

qui non eftà tecoctus & paratus,

m

Ti

infipidus eft mihi , DEUS meus.

ld

U cinamomum meum & bal-

l:

j

j

famum fuavitatis mez » natdus

jj

mea & electa myrtha mea cum

preciofis unguentis , DEUS

U

"

meus,

n

Turofa mea & lilium meum,

tu fertum meum & corona mea,

wus j b

DEUS meus,

m

Tuthalamus meus & le&tulus

qdutt

meus , fudarium meum ad ter-

r

gendum, linteum ad involven.

dum , DEUS meus,

if

j

3. Tu lucerna mea & lampas

un'

mea ; candelabrum meum & fi-

[rU)

dus meum , DEUS meus.

f "t

Tu liber meus intus foris (cri-

,

ptus , Biblia mea , in qua tota fa-

QUi

cra Sctiptura jacet,magiíter meus

rf

f

& DEUS meus,

ff

Tulector meus , & inftru&tor

meus , medicus meus & apothe-

mcüllf

Carius meus , DEUS meus.

la

In

VALLIS

796

!

In te omniainvenio & habeo

p

te donante , & miferante ; &

tituj

quicquid extra te quxro & defi-

0r]

n

dero , parum , vel nihil mihi pro-

deffe fentio.

Á

A&f

Aperi e

rgó cor meum in lege

Ü

tua fancta 5

redde mihi letitiam

ti,

Nn

falutaris tui 3 dilata cor meum

ts

ad currendam viam tuam ; com

(

O ur

frmamein verbis tuis ; quia non

Jidat

eft , qui adjuvet; non eit» qui

Tomnj

pratter te falvum faciat, &ad vt-

Kï&m

tam zternam perducate-

- Exaudi me DEUS meus, cum

lg

MY

deprecor , cum ttibulo

t cum &*

tor ,cum fanus fum,

In omni-

Uüxmm

i fità

bus me tibi commendo ; &te in

nf

zternum benedico. Amen.

«t

füäg

UI

if

CAP.XXIX.

(f

qUO Imþ

De unione cordis cum Dto

lf

babenda.

]E,adh

i

Onvertere anitma tne4 iWf Vg

P/al. 114.

quiem twam y quia DomilW Vay,

"t

benefeiit tibi,

Tple

LILIORUM,

*

T

Ipfe enim eft requi&s tua, &

paxtua ; ipfe vita, falus & bea-

rj

[/

titudotga. lgitur omnia opera Omni:

bona , qua facis, vides , & audis, ; ^"

a

!

erenda,

femper ad laudem Dei referas, uc

i

pacem & bonam conícientiam

E

habeas,

mlät

(

4

1

E

Nonin te , necin aliis (les,nec Tl

,E(

-

ne fir-

g

maneas , nec exultes? fed in Deo *

r äd-

mv

folo puré , firmiter, & perfe&; ^ * &odum-

j

qui dat omnia, & operatur omnia

J d

in omnibus, pro fuá magná boni«

äfl&w

*-*'*-an;g

tate & in immensá ci

Cliiclitiae

l

Quis mihi det talem gatiam,

qe»

ut omnia ad laudem & honorem

ny

Domini Dei mei referam ; & re-

ho

& faciam , ficut teneor , & pof-

ndm&q

fum facere $ & nulla res parva vel

Amth

magna à Deo me retrahat , nec

inficiat , nec conturbet ; nec in a.

IV

liquo impediat ?

Wmï

Sedforté mihi non eft poffibi-

le , ad hec modó poffe venire,

ii

1]

Eft tamen totum Deo poffibile,

"L

quianimam devotam poteft fibi

4!44 ,

. Rergratiam in amore cito unire,

Hoc

Ll ;

V ALLIS

798

u-

WHocautem — Hfoc enim perfectus & purus

bis

fitper ao ^ mor Dei , in momento facere

derià

rem:

Cujus eft

poteft , quotiescunque voluerit ;

ris qu;

khominem

ut omnibus oblitis ,illi foli fim

VI'VJ y

Deo unire

. perfedté unitus , &igne ámoris

| (or

Witgd

ejus vehementer accenfus & li-

quefactus.

d)

Noo

Defideri-

2. O DEUS meus , amor

meus , in loco peregrinationis

t

um hujus

unionis,

mez , quando ero tibi totus uni-

tit]

tus , cum omnibus animaz meaz

Tüpala

viribus àte mihi datis & gratio-

3-Fw

fä iïïf'u:[äs u

timá

D

141

5901

Sileat ante te omnis creatura

tua , DEUS meus,

'Tu folus

CH[ESm

mi-

mihi loquaris , adíis , & illu

DT

Wtnfa

nes ,qui esomniain omnibus, &

füper omnia coeli luminaria ater-

As in

naliter benedictus.

0(0,(

Felixanima

Felix anima , in hoc mundo

U[()Ies i

Deodile- defolata , à Deo confolata ; ab

fün h h(

€ta , quan-

!

&j

tumvis

hominibus ignorata, fanctis Àn-

Ti Ym

znundo ne-

gelisnota 5 à malis negleéla, à

glecta.

bonis requifita ; à füperbis de-

'OQIOS]

fpe&ta , ab humilibus dilecla j à

m DA(

fecularibus feparata, à fpirítuali-

Slt u

u

p

LILIORUM.

799

bus congregata ; à magnatibus

g

0 18

h

derifà, à parvulis honorata 5 fo-

]

u

ris quafi mortua , intus femper

li

ul

D!

viva ; carne afflicta , fpiritu laetag

y at

corpore debilis , mente fortiss

j

vultu deformis , confcientiá pul.

chra ; labore fatigata , oratione

u

robotata $ onere preffa , folatio

n

erecta; carne in mundo tenta,fpi-

(59.

zitu ad coclum rapta , & Chrifto

€opulata.

m

3. Felix ,qui JESUM , & Ma- Homiais

um

gta

riam, & omnes Angelos; & San- Pii & reli-

ij

n

o

giofi felici-

Ts

$ Dei habctamicos in hac vitá;

taàs ex coü-

Til

duces in via ; confüles in dubio ;

tüberaio

g

jl

doctores in ftudio ; le&tores ins

S.

menfa 5 fodalesincellag fami-

g

L

liares in colloquio

?

cantotes in

mmä?ï

choro; cuftodes in periculis ; ad-

.

jutores in proclio

5

defenfores

i

du

contra hofles 5 interceffores pro

peccatis ; fubventores in extre-

l

mis j confortatores in agone; ad-

n

1 i

vocatos in judício $ patronos co«-

ram Deo ; fufceptores in coelo,

ll

ii

J

Sit tibi , religiofe & devoté vide, qui-

i

Li4

fa-

8oo

VALLIS

bus fruatur frater , poftquam reliqui(li fecu-

s parentibus,

amids,qui]um , pro terreni

l

: pro Chrito DEU coeli Pater,

JESUS frater,

Á

micos Pa-

rentes, &

Virgo Maria Mater, Angeliami-

omunia reli- ci ; religiofi cognati ; omnes l-

J

li

quit,

deles propinqui ; fenes avunculi

liC

juvenes fratress conjuges matres;

virgines forores 5 paupere

s nepo-

ls g

Et qul

tes peregrini confobrini 5 mites

& humiles confodales ; fobrii &

ag

cafti commenfales ; infimi & de-

f eüm

biles familiates; afflicti & opprel-

Ufete

ficontubernales ; derifi & defpe-

ET

&i multum amicabiles 5 omnes

[

Tt m

devoti honorabilessomnes murr

ül&l*

D

dum fpernente & Chrifto fervi-

tes cohzrredes regni cocleftis,

Wt

at

Hac eft generatio fandla , no-

j

bilisque progenies, ex Deonatay

40& "

Deo placita, fide fundats, fpero-

WR

W [ rum

borata , charitate ornata, patien»

iqne

tiá armata , igne probata;

U

conítantiá firmatae

tl

li

m

s

1l

LY

CAP.

m

LILIORUM,

8o:

p

CAP, XXX,

jl

Ti

De vera pace in folo Deo

quareuda.

gchä

f

Ax vobi,

Ego fut , nolite 7oar, a;,

ii

timere,

zst

In CHRISTO JESU tota fa- Pax animz

U5 & vera pax anima confíftit, i Chriftos

Et qui Chriftum diligit , habet

pacem , & in eo quieícit, nec ul-

tl

tra eum , nec fupra eum , quid

quarere plus affectat.

W

&

Pax anim fidelis in hac vita, 1a malo-

: (f

erre multa advería pro amore rum tole-

el , & nomine Chrifti,

rantia pro

pP

Tl

Decipitur & errat , qui aliter Chrifto;

entit & cogitat.

In vanum la-

yl

j

r

borat , qui Deum in omni facto

p

fuo & cogitatu non praponit,

nec ipfum puré quarit & cupit,

[UL

P

uj

l

on eft pax impiis , dicit

f

(

"

Dominus : fed pax multa di-

igentibus legem tuam Domi-

"

ne,

2, Pax, quam CHRISTUSn humili-

docuit , & promifit, in pofan- àte&

Cl

Ll5

da-

$02

VALLIS

morti&ca- dahumilitate exiftit ; &in abne-

D

tione,

gatione proprie voluntatis , in

pue

mortificatione omnis prava de«

Titnt

lectationis , in abje&tione omnis

k

mundana laudis«X extetrna con-

Tore

folationis in rebus perituris,

Animme

Cuftodiergó cor tuum an in-

—

Ea

tra, & omnem fenfus tuos ad ex-

qu j

tra $ necapiaris aliqua illecebra

Tigng

& tecreatione anima tua noci-

Atate.

vae

| pet

Creaturz

Javant fzpé creature , fi ad

ad laudem Creatoris laudem & honorem

AMin

Creatoris . Dejreéte & pure referantur ; vel

|

"IQ

vant;

relatz |"- 1 gliquam utiliratem fuam vel

o f

10 l

alterius prefectum , moderaté &

bono]

diftreté a(fumantur.

| &l

3. Nocentautem fapé res pu

-

Ad propri-

N

am dele&- chrz, (i curiofe; im

pudice & ma-

At ;

tionem n9" & concupitze afpiciantur , & de-

*ent.

W

n

fuper delectant. j & contra ra-

!Vf

tionem & honorem Dei placent;

fa lt

& animum movent,

IOIUm |

Nam ficut boni fe cuftodiunt;

IUmel

ita incauti vincuntur vitiis, Ten-

)

tant diviti ; corrumpunt pecu-

jà

nig;

[

h

l,

um

od

—

LIL?ORUM.

—

803

mcenacun

jde

niz, inficiunt

äe,i-i.ciæ , nec

ant €-

jj

pule multz 5 iaflant fcientiz,tu-

"

ment potentiz, elevant honores,

u

Refpuunt perverfi humiles

a

mores,

Vana laudes feducunt

J

animos leves,

mmii'

lr*,v

M

Fatui funt omnes & vecordes,

0f

qui ifta terrena quarunt & pro

ia

magno reputant , quz animam

u [

fatiare non poffünt , nec quiefce-

te permittunt.

Iïliï?'

Omnia temporalia defectuo-

ho

fa & indurabilia fünt , & prater

amr i [

Deum nil eft perfe&um , nec

u

pro fummo - gaudio & optimo

bono habendum,

m

4« In nulla ergó creatura vivà, Cave ergà

P

us

vel pulchra pictora;aut nobili ge- falli & fe-

u

g

nitura , aut alta flatura , aut ma. 9115

jl

gna prelatura, pone copitatum

:On:n.'?

& defiderium tuum, fi non vis

T d

falli , turbari , & iniquinari : quia

totum vanum , lubricum , & no-

"

f

Jjv

xiumeft 5 nifi omnia trahas ad

(

Deum , à quoomne bonum, &

in quo omnia vivunt & confi-

J

p

LLnts

L16

Non

VALLIS

$04

Necgloria- — INon ergó vane gf(;rieris ho-

veact con- mo fragilis & mortalis, in mul-

fdetibi; — tis culpabilis , & ad malum citó

[ th

memor

fragilitatis

labilis , & ad ftandum & perma-

t02,

nendum in bono debilis,

Nec confidas tibi ipfi nimis

nec fles fixé in te , nec inaliis,al-

f

j

té cogitando & przfümando, fed

ltg

euicquid boni confideras & in-

ltyio

telligis in te, in omnibus creatue

E

ris , totam Deo puré & integré

offer & aícribe,

Wmad

| d

i

]älid(

'Tunc pacem & quietem cordis

invenies ín Chrifto , & non ina-

fD

It

liquo bono cteato $ & implebi-

tur in te; &de te, dulce & fan-

l

m

étum verbum Chri(ti ab eo in

Mattb. g.

monte predicatum : Beatimu-

*'thor

IHC!pH

do corde , quoniam ipfi Deum vi-

delunt, — Cuilaus , honor & glo»

Kür |

t

V as

riaab omni creatura y in fecula

lim,

feculorum. Amen,

$ D

E

hi

&

us

g.

lüberis

n

4]

CAP.

p

LILIORUM. gof

i

n*

CAP. XXXI.

nà

Derecla intentione ad De-

(gem'ä

um erigenda,

Culi mei (emper ad Dominum, Pfalm, 24.

Lünirciï.

O

l

l

quoniam ip[e evellet de laqueq

l

pedes imeos,

j

n

Inomni cogitatione , locutio-

Cura purz

n65 & operatione tua; habes fem-

intentionis,

gt

uj

per rectam & puram intentio-

nem ad Deum3 ut omnia facias

!

e

ad laudem, & gloriam, & hono-

rem Dei, & proximi «diíficatio-

Y100

nem.,

!t

W

Ipfe eft caufa omnium bono-

il

li

Seopus om-

ü

rum meritorum , atque largitor

nis actionis

T

zternorum proemiorum.

Ipfe

p

fit Dei gle-

principium & finis omnium o-

tia,

,/i DIM

perum tuorum effe debet, ne

o*

perdas frudum laborum tuo-

n j

rum.

o

Si memotr fueris terribilium

judiciorum Dei, non vané glo-

riabetis,

2, Peffima peftis vanaglotia; Fuge peffi-

LIT?

mam pe-

*

806

VALLIS

a.

st

fem vanam & velle laudari foris ab homini-

gloriam, bus, Hocutique vaniffimum eft

4l

tf

& füperbiz fignum, gratiz Dei

contrarium.

fttn,

Quid ergó facies , & in que

(

rumï

confides & fperabis? Noninte,

necin homine , nec in aliquare

fütim

mundi , necin flellis coeli; Sed

lag

in folo Creatore Deo tuo, quife-

Ü

citte, & habet te, & omnia creata

mü(bäg

fimul in manu & poteflate fua

Lj im:

fine onere & adjutore.

&i

D

Dicergó , &ora cum

David,

«

Mart. 24-

in pfalmo: Oculi mei fémper 4d

&

Dominum, quoniam ipfe evelet

N

füm

Pfalm.37-

de laqueo pedes meos, . Etiterum z

1 h

tügm

Domine ante te omue. defiderium

!

W Titn

meum, ( gemitus meus 4Le non elt

:

ab[cenditus.

M

TUggdi

Ia foloDeo

3. Reli&tis ergó vanis rationi-

«enfide,

bus & confiliis hominum in cun-

kOne

"t

étis neceffitatibus tuis, potius

tj

cum precibus & fanclis defide-

m

Vorep

riis, recurre confidenter ad Do-

minum Deum tuum ; quoniam

W lia

ipfe eft, qui evellet de laqueo pe

F [Equ(

[2

:

LILIORUM,

$e7

d

;omini:

destuos, ut non movearis à re-

Q via virtutis & vera humilita-

numz'f

n

te, fed (lesfixusin Deousquein

finem.

fU

Omne opus bonum propter Opus bo-

o f

Deum factum , letificat confci- n!m pura

intentione

jiqu'

entiam,illuminat mentem & am-

facum pa-

j

pliorem meretur gratiam.

rit letiti-

" qhï.

Omne autem malum opus,am, at ma.

uimeä

moe(tificat agentem, & macu- !

u-m » Inoee

itiam,

;üaie )

lat famam bonam, & impe-

dit divinz confolationis influen-

m DD:

tiam,

n

Qui aliquid propter vanam

,fe n

gloriam . facit , elationis vento

ii

lucernam extinguit : Et qui pro-

ij

pter mundum agit & apparere

j

appetit. citó Deo irafcente in lu-

tum cadit,

jsta

[

Non ergó lateris in aliqua fe-

ymit

licitate hujus mundi , quemad-

,

FU(

d

modum (tultis fed (ta femper in

j; 4

timore Dei, & cognitione fragi-

m-ng*

litatis tuze,

qUO

d

Frequenslapfus, & facilis et-

rorf

lzq j

W

VALLIS

$208

tor tuus docebunt te humilitet

N

& viliter de teipfo fentire.

Wip

&l

Nemiaem 4« Neminem velis i hac vi-

N

cito lauda- ta nimis laudare, quia nefcis,qua.

Wf

veris; aec. is fit quisque futurus.

temeré da-

Nec temeré judices cadentem;

fitt

moaaveris.

li

At

quia poteftDeus citó erigere flen-

tem. Proomnibus ora,& omnes

A

QUifco

Deocommitte.

tHumilia te;

Eíto vilisin oculístuis, ut fías

& exaltabe- magnus coram oculis Deis qui

gis,

humiles refpiiit, & altos à

frat

longecognofcit, & fubitó pro-

fternit.

i

Si ab hominibus defpiceris, &

Dn

alii tibi preponuntur, ne trifte-

4f [/l

ris nimis ; quia melius & fecurius

Üj

M

eíthumiliari cum mitibus & fim-

d

&m[(

pliibus, quàm à Deo reprobari

cum divitibus & elatis,

l

"

Wecaffectes

Cave laudari , time magnifi-

smaguificari,cati, erubefce honorati ,

fuge

i

&

T

reputari, quare latitare, " Eli-

i n

e Deo vacare , facris le&tioni-

A DSE()

!

bus & devotis precibus fedulo

9t «

immorari.

Ro Q

Non

LILIORUM.

—

809

j

Non eft finelaude & honore,

EL

qui propter Deum fpernitlaudes

"

onores,

s

Nec & fine folatio divino, qui $at laudis &

omnia hujus mundi gaudia repu- folatii ba-

, tatpro nibilo; & omnia fibi con- be5qui hac

j

At

pro Deo

t

traria fuftinet libenter pro Chri-

fpernit,

0, & quotidieanhelat effe cum

[j

€oin coclo,

u

T.

N

Oratio bumilis &?: contviti

ak

"]

1w !

fpiritus.

ige(ii;(;'

j

D te Domine levavi animam Pfalm.24,

teamyqui babitas in celis,

Ó 22.

k [Iilïï'

O Domine Deus , qui omnia

providé ac juflé difponis in coe-

Oratio per-

jl

quam ele-

lo&interra, cum Angclis, &

gaus & pia,

hominibus, & omnibus creatu-

'cprælf

n

ristuis: Accipepro magnis lau-

dibus & gratificationibus tibi de-

fhn;

bitis omnes tribulationes & an-

(

le&l[fv

guítias cordis mei, in vera contti-

tione peccatorum meorum tibi

P

modo oblatas.

Con-

y

VALLIS

$10

. Convertemihi omne malum

D

inbonum , &bonum femperin

ing)

1b

melius, pro gloria nominis tui, &

animzx mez aterna falute.

Angc]

'Tu fcis omnem infirmitatem

g,

meam, & magnam ignorantiam

Teid

meam, atque quotidianam infla-

Tnter

bilitatem memorie mez; quam

qusf

VJIOsU

citó vagar hucilluc, longiusàte

f&piffimé.

uT

l

Parce mihi Domine, fecun-

Dog

düm multitudinem miferatio-

lt

il

numtuarum, & reducme citius

Hfäg [

ad te,

n

Conférva cor meum apud te;

u

lu

in devotaoratione & facra medi-

xu[d

l

y

tatione, dieacnocte, quantum

NT

mihi eft poffibile in hoc fragili

VHul

corpore.

&if

Z.oC

Tres paupe-

upio placare benignilfi-

mrdlal

rum oboli. mam faciem tuam,muneribus lá-

Deo offe-

L & Q

i

rendi, Coa-

cris & precibus, & pracipuetri-

llfen

tritio, Coa-

bus pauperum obolis, Contri*

on

fefio;Satis- tione cordis, Con

feffione oris

*twam

fa&io.

& Satisfactione humilis ope*

Tlipy

tis,

BU

po-

"n

P.

LILIORUM. gi:

nalum

Domine Deus meus fumme

i

amabilis, memento mei paupe-

al

ris; quia homo füm fragilis,non

Angelus fanctus: Peccator ma-

j

gnus, non innocens Agnus:

n

Tepidus orator, non fervidus

lm'mül-

contemplator: Et ideó nec di-

;

qmm

gnus fervitor tuus : Nec inter de-

.gius'ztl

votosoratpres debeó computati,

nec videri,nec nominari.

N

Dominemi chariffime, acce-

pta fit tibi obfecró humilis or.

Hiiv

atin

d

mtfitiüï

mea, Gcamara contritio peccato-

rum meorum, produlci cantu &

p

jubilatione Angelorum, & con-

cordi laudatione omnium coele-

g

ul

flium civium fupernorum.

« !

. Verumtamen non defpero,

nec defperabo de venia & mife-

x

TA

ricordiatua; quamvis fzepius ca-

J

neïlb

do, & gravorin meipfo ex infir-

mitatemea.

m]nb

!

Nonceffo, necceffabo à lau-

detuainvita mea: Sed laudabo

j

& magnificabo te , donec ad te

11]1!5 "

perveniat, ó Deus, anima mea,

Dw

Nam

$12

VALLIS

Nam te femper laudare & fu.

lunt

per omnia amare , fumma te-

(io,

licitas eft Angelorum & Bceato-

lk

rum in Patria.

äls l

Il g

CAP. XXXIII,

tf

De bona focietate cum 7 E-

b

Iom

8U C Sanciis

ejus,

u

nd C/

lU

Uerite Deum , C* vivet atti-

Áhi

li

P/al. 63,

JH4A "UCf d.

li

Dl

Nihil melius , nil animzfeli-

l

cius, Qui aliud quarit , nihi

b"

in fine obtinebit,

n

tu'n]E

jESuSubi — Siergb vis habere bonum fo*

quarendus, cium pro folatio , quare JEfüm

ilin

cum paíloribus in praíepio ;

Z.f

R:&d [

&lw.1r, Aautcum fan&tis Magis in Ma-

à Mattb. z, ttis gremio3 b aut cum Simeo-

Qs

€ Luc, 2.

ne & Annain templo 5 caut cum

N

Al

E

7 Lut. 10.

Martha in caftello; Z aut cum

Maria Magdalena in fepulchro;

Àn

COI'Um j

e Toan, 2o, € aut cum Apoftolis in coenacti

f 48or. 1 lo 5 f ad. accipiendum Spiri-

Wtnes

tum

i "t

ln

LILIORUM,

8153

e&]i

tum fanctum cum magno gau-

iu

dio,

J

u

Beatus, quiin his & aliis fan-

&is locis JESUM devoté qua-

j

rit, noncorpore, fed fpiritu &

Veritate,

Beatus, quiinomniloco, &

I

inomni tempore JESUM inti-

méquzrit, &magnis de(ideriis

ad ejusclarem vifionem & pra»

WW'

fentiam anhelat, & quotidie fe

praparat,

j

Beatus,qui JESUM in vita fua

"

per paffionem & crucem fequi-

turj quia in extremis bené ip(

(]!))

cumJESU erit , & abauditione

mala non timebit.

«

2. Nonfolim JESUM quüz-

p[

i

tej(ed etiam Difcipulos JESU,, &

i^

p

omnes diligentes JESUM, & qui

(

patienter ferunt adver(a propter

JESUM,

Amor namque JESU & ami-

corumejus mundum fpernit, &

omne vanum &impurum longé

1j

p

À $ repellit,

Re-

814

VALLIS

[

Miri

Relinque ergó amicos , & no-

lt

tos , ac fodales extraneos , qui

(

in folicudine & devotione te im-

Y

pedire. poffunt, & qu&ro pro

Qütjy

fingulari folatio tuo in fecretario

U

celle , familiaritatem cum fau-

tülo,

étis Apoftolis & cognatis JESU;

D

ut loquantut tibi de regno Dei,

itrem

& quo modó per multas tribula-

LU

tiones poffis ad eorum focietatem

E

)

pervenire,

hi

Alu

Familiari-

Accede autem ante omnes

4

hxamä

tas &con- Sanctos & Sanclas; cocleflis cu-

n

fuetudo

San&orum

riz cives, & fecretum tabernacu-

DEU

lum atque oratorium beatz Ma-

L

ambieada.

rix Virginis,à feculi turbis remo-

libi]iaa

tum , & quareibi folatium ani«

* mira(

m tuz,precibus infiftendo,

d

I

3. Audi, quomodó Angelus

L,ïfülitul

Beatz Vir-

Domini cum Maria loquitur de

d.

ginis :

Incarnatione Chrifti & Redem-

Id

Wate

ptione generis humani,

4l

Felix dies & beata hora, fi po-

o

Ql

terisibi facere moram cum An-

DuE

iU

gelo Gabriele , & beata virgine

r

a-

LILIORUM,

—

81*

il

Matia, audi;ndo ab eis

myfläfi;t

J

coeleftia,

0 d

Crede firmiffimé omnia effe

e []

vera per Angelum Maris nun-

0

€ta, ficut Maria credidit Deo,

U

& Angelo cjus fibi miffo de

"T

€celo,

i

Q

Deinde, quate diligenter Jo-

)

annem Baptiftam , precurforem

Joan.I:ä-apti-

J

u

Domini noftri JESU Chrifti, in

ftx

x

eremo latentem , & flexis geni-

bus faluta eum devotiffimé fup-

j

T

plicando,

Pl

Ave fancliffimé & dilectiffi-

m cum

Colloqui«

hu

mé amice JESU Chrifli Joan- v

d

nes:. Multabona & magna mi

. Sancto Jo-

, anne Bapti-

t

rabilia audividete, quim fan&

* fl quale ia-

juné

& miraculosé fis natus :

uà

f fritueadum.,

fto

3(1&01

ftricte & religiosé fuifti à pue

in folitudine converfatus, ne levi

[

]uitui"'

faltem flamine aut cogitatione

w

peccares,

4« Quareab eo,quamdiuibi-

demfolus manferit : Et maneas

[l (W

n

)

cum eó, quantum placet; & tem-

'

pus permiferit.

TU

;.El

Di-

l

j!l

$r6

VALL.IS

——

Vrit

Difceab eo, quid comede

Hlpn

Ttum.

& biberit, & quis ei neceffaria

miniftraverit; utrum pater ejus

lim,

r

& matet aliqua ipfi miferint ,

dumS[

quandoque ad eum venerint ,

velipfe ad eos videndos exie-

w«

tf

Q

fit;

An etiam fancus Angelus

[ Pef

Gabriel ad eum quandoque de-

ange

fcenderit, & multa fecretaei re-

Afejon

velaverit; & an JESUS ei per-

N

r

fonaliter apparuerit, & manus

ejus confortaverit, ficut fcriptum

A ü

Lse 1.

eft in Evangelio : Etenim manus

f

Dominierat cum e0,

A «

Quicquid de iflis fit, totaliter

fl

Spiritui fan&to committe; qui

oj d.

ipfüm implevit, docuit, &ere-

NDS

h

xitj & totam vitam ejus virtu-

ïffümp;

tibus ornavit , & usque ad exi-

At

tumvitz , in eremo & inter ho-

"n

mines, &invinculis, &in cat-

ET

cerecuítodivit , & tandemcum

um j

martyri palma animam ejus

1

L

fuícepit.

Pt

A

déad Apoftolos Chri-

. Dein

Stq

U

LILïOR.UMI. $17

d

r

f procede,& quarefanctum Pe-

j

i

trumz Et vade cum eo intem- Apoftola-

rum;.

T

plumad orandum : Vel etiam in

Petri,

jn,

£cenaculum afcende, ad accipien-

Ader, g,

at

dum Spiritum fanctum.

"T

Quzre etiam Paulum in Da-

mafzo & in Ephefo, & vade cum

€o per ominia ad pradicandum P^Vf

h?

p

Evangelium Chrifti, nonin cor-

pore fed in fpiritu.

yutt

hd

cce, quomodó plus omnibus

od

laborat; & quàm fepé orat, &

ícifé

quàm frequentet in orando &

j

contemplando rapitur per excef-

fum in coelum, 4.

Sublimis volatus ifte non om- 4 ?:C97.t

r

nibus datus, & tamen ad ima de-

mte;'-?

lila j

fcendens dicit : & Ego nen arbitror ? PZL g,

qme comprebend.ffe.

j

j

Etiterum poftalia, ad infttue

endum humiles in vita & in paf-

T2

fione Chrifti, ait: e Nibil ar-« 7« Cor.e

bitratus fum me [cire inter vos, nifi

ndemf?

y

JESUAM Ghrifium , & bunc cu-

eifixum,

N

Sequete fanCtum Pa

Lxlum : þ&

91050ïï

Mm

ducet

VALLIS

318

L

ducet tereCtaviaad Chriftum,&

| Vl

»er ctucem ad coelum.

l

1

al

narea.

&. Vade ulterius, & quare

l

DI

lr

Andream Apoítolum in Achaiz.

partibus przdicantem Chriftums

l

l

pl

& audi verba pendentis in cru-

j lerlam

ce pro Chrifti nomine, Signa

I

eain corde tuo , & flude in-

fu.

plere cum gaudio, inlpirante

| s ed

& juvante Spiritu fancto, qu&e

RC

cumque loquitur de pafiione

i

Chiili, & (an&z ctucis lau-

dibus.

I

"um

Quare confequenter fanctum

JateoBl,

u

!

Jacobóm majorem , paffum, &

liflls,hu[

occifum ab Herode, & bibecum

lm

€o calicem paffionis hujus mife-

Q

rabilis vitae, patienter tolerando

dolores proamore Dei;,&canim&

lj

tüz falute,

1 i

fl

Joannis

7, Deindeprocede, &que-

Y

Evangel,

lfl;' D

dÀ pot, L.

rejoannem Apoftolum Chrito

tif

C

diledtum , & pro nomine JES

in exilium relegatum , ab om-

Vil

nibus fecularibus curis & nego-

'üy

Nirib

tiis fegregatum 5 ubi divina te

ve-

a

LILIORUM, 19

d

mj

velatione altius illuftratus , Apo-

calypfin de ftatu totius Ecclefize

(qu

militantis & triumphantis, figu-

v

ris & myflicis verbis fcripfit, &

du

pofthac etiam ; pro omnium Ec-

s

et

clefiarum & fidelium eruditione

M

& confolatione, fànctum Evan-

f

fi

gelium de divinitate Chrifti ulti-

nf

ff

mus edidit,

i0y (

Lege & ftudein iftis ; &aliis

pzüu

facrz Scriptura libris , pro captu

(UIA

tuo & confolatione exilii tui in

hocmundo; non ut doQtus & fa«

"

i

il

piens videaris , fed mitis & pa-

ht

tiens,humil:s & obediens, usque

ji

ad mortem efficiaris,

T d

8. Quzre adhuc alios fanctos

l Jt

)

Apofítolos, pro confolatione tua

j

in Chrilfi fervitio. occupatos,

pro fide & amore Chrifti occi-

m

2]

fos, verbo & exemplo multo

Jj

&dificantes.

|

Vide fan&tum Jacobum fra- 7404j

,

trem Domini , epiftolam canoni«

P

&amfcribentem, formam Chri-

(

ftia-

[]

Mu

k

VALLIS

820

p R

— ——

ftianz vite &

;eligionis perfe-

ftir

&tionem continentem.

l a,

Thbome,

Quare & fanctum Thomam

l

in India,qui vulneraChrizti reve-

fifi

renter palpavit, firmiter credidity

ttsi

& cum ferventi amore aperté cla-

Qllm

joan, 20.

javitydicens ; Dominus meus,

pt

i

Deusqmeus.

Dfl, (

Matthai,

Quzre etiamcum magno de-

Aliny

fiderio, fanctam' & eruditum

"

Apoftolorum Matthazum Evan-

eliftam , fcribentem Hebrai-

cis literis Chrifti Evangelium,

l f,,,

toti mundo profuturum, om«

nibusnationibus, populis & lin-

guis varis , ad falutem defli-

natum,

4 !t

Áig,

Similimodo & affe&u, quz-

p

tealios fan&os A poftolos & di-

humo P

fcipulos JESU Chrifti, in locis

[

lu

fuis verbum vitz retinentes »

uu[mE

populum docentes, & usque

lm im

ad mortem in vinea Dei labo*

b0110ru

fantes,

«

Ifti funt &in&i & amici Dei;

Imme:

qui fanguinefufo, percoronam

mar-

Wünes

p

LILIORUM. 92r

—

pu[i-

martytii meruerunt vitam ater-

nam.

n

Lege ergó libenter vitam & Gefa& pas.

At

paffiones eorum ,' & confolabe- fiones fan-

aediäïh

risin laboribus & doloribus tuis :

erum fre.

queatez le-

ii

Quia nihileft , quod tu facis &

geuda,

ib ]

pateris pto Chriflo in fervitio

ei, comparatione fanctorum &

iagnü*!ï'

aliorum dcvotorum.

gfudillfl

CAP, XXXIV,

ni?

qe

De fummo bono & ultimeo

mgcliüïll

- ffnein fólo Deopo-

m V

nendo.

xuhf& j

"M

"Atialor, cum apparuerit oloria P/alp, : a.

&

tita.

(

,:

'ho

O Domine, quomg)dö poteft. Adcort;

o]üs

Lf'

mo ad hanc gloriam perveni- gloriam

l

(Pia

Ie? Percontemptum füi & om- pervenitur

gute

nium terrenorum, & per arden- P** con-

K

em amorem omnium coele(tiug; . Pt

terreno-

!u

bonorum,

rum,.

Teftes funt animz San&torum

g^

letantesin regno coclorum , &

T

P

emnes fideles certantes & la-

»

Mm;5

bo-

VALLIS -

$22

-meames contra tentationes vi-

D

hr

ti'orum,

! füm-

jttia

Abillaaie- — Ab hoc gloriofo fine &

fii,

mo bono aternaliter fruendo;

quen

D

longé diftant fuperbi demones,

,

infideles pagant

, perverfi Judai

dtcipiæ

& haretii indurati , homines

ülg

carnales mundum diligentes ;

nj

nlbus |

Deum negligentes ; & in terre-

nis bonis, & honoribus ac laudi-

ficrj

bus &nem füum & felicitatem

Pt

conítituentes,

ih

hac

€uicadu.

Qui (heu

Deus) propter

Kl

ük

eis his in- habenda) augen

da, & fervanda

UT

hiant,

currunt, laborant, ftudent, vigi-

NI

Jant, & feré nunquam quiefcunts

E

^ QU

necfolicitare ceflant , doneca 1-»

Digr

aflg

quid acquirant.

Nunqum —Et cumacquifierint , fivete-

tito

faturi.

&um five indirectum fuerit, ad»

RP[E

T

hucnoncontentantur, fedad al-

OlUle

tiora fcandere & gloriari fuper

J]Lh:&l

coeteros concupifcunt; & intu-

H

mefcunt, doctos fe ja&tant ma-

n v

nosfe z(timant,& abaaliis hono-

Angclox

rati affeclant,

NG

Et

LILIORUM. äz';

"u

j

- Ettamen totum eft vanum,lu-

bricum , & nihilum, & finaliter

&t

periculofum & perditum, quod

(s

quatunt & capiunt,

mo!p

A. Certé etratis & vos ipfos O miferi,

qui pro -

il

J

decipitis, quibus mundusadhuc

Íammo bo.

hof

j

duliseft, &j

ucunda vita prz-ao , folam

fens, quia nil certi habetis de om- bovi um-

p

j

nibus bonis veftris ,, & quotidiebram, &

n

"

morti & judicio Dei futuro pro-

inanem fpee

ciem fe.

j

J(49

piaquatis.

! &antur!

- Nihil enim eft in hac vita ita

)

jl

jueundum, : quin habeat aliquid

j

amaritudinis annexum,

f

j

Nil in creaturis tam pretio-

fum, & bonum, & deleclibi-

JuM

qpr

le ; quod poffit animam homi-

nis fatiate & beatificate; abom-

(i

nimalo eripere, & omni bono

u

replere,& femper lztificace: Nifi

LA

folus Deus , fümmo bonus zter-

nus,&immenfus,

nl

pl

Hic eft creator omnium re- Solus Deus

j?

u

tum, vifibilium & invifibilium animam fa-

Angelorum & hominum, qui*'^t.

M

; &fuperomnia,

eít aþnte omnia

Mm 4

&in

VALLIS

$24

& in omnibus Deus benedi&ps

iníecula, -

«

3. Quidenim dignà de Deo

T

,

dici poteít aut cogitari ab aliqua

creaturain coelo,& in terra? Ex-

iT

«

A

cedit namque Deusomnia, ante

Qs

cujus oculos omnia videntur va-

n2,& nulla,

i

Ideo fatua eft omnis anima;

n

& permanebit femper egena

fb

li

mifera , qua extra Deum ali-

"

quaquarit & diligit , qu& À di-

Uf]'fnd]

lJectione & honore Dei mentem

LT

feparant,

li

Magna & mirabilia opera tua

hr

Domine; & cogitare,& pericrus

aj

tari (ingula;non eft mihi, necali-

Sed

. €uicreaturze poffibile,

iälmalis

4- Quidigiturfaciam , quia

D ;

non poífum altiora capere, nee

Elm ;

fecreta coeleftia penetrare , neque

"

cum Angelis faciemDei mei con

1Unt; |

templari ?

ladigaus

dj

homo tante

Indignum me fateor tantis

lt

boao.

bonis frui, & cum Saná&isin coe-

l

lo convgrfari.

Ideó

p

LILIORUM.

CUROU IN

í

——

X;f

d

ldeó me feitiper humiliabo

& defpiciam coram Deo & om-

kun

2

nibus hominibus , quamdiu fue-

jl

