quunt omnia & xpi nuditateʒ ſequun? & ſectant᷑: Illorum enim
ſuſte eſt regnum celoʒ · Sed diuitũ qui potius Kundu; relur
igura

ele gerunt eKnum celi non eſt· ſed ſolũ terrena bona.
au vẽdidiſſet mogenita ſua fratri ſuo Iacob & Ip̃e

lIacob pmo geniti benedictionẽ recipet a patre· Venit poſtea eſau
etens ab ipo benedictionẽ ſed cum nouiſſet fratreʒ ſuum Iacob
benecliekior fubripuicg aixit patri. nõ habes pater aliã bnñdicti-
onem. Cui pater fratrem tuũ feci dominũ oĩm. Quid nã poſſuʒ
tibi facere tamẽ benedixit ei dicens. In pinguedine terre erit bũ/
dictio tua. S piritualit· Eſau interp̃tat vanꝰ· & recte denotat
mũdi amatores ꝗa potius vanas eligũt diuitias q́; celeſtia regna
per iacob qui interp̃tat᷑ luctator ſubaudi pauꝑem qui eſt ĩ luctu
egeſtatis & paupertatis et neceſſitatis · Hic igi quicqᷓ̃d mundus
continet dat in pᷣcium ꝓ ſuꝑna hereditate quado cor ſuũ remouet
ab omni mũdi facultate· ideo pater celeſtis iuſtus retributor · hũc
benedicẽs dat ei de rore celi ideſt de ſuꝑna gloria qc animaduer/
tens diues interdum vadit ad deum- petens & ip̃e bñdici ſibi pro
aliquibꝰ bonis que faci neꝗens tamè que ſunt mundi relinquè
Putat enim regnum dei obtinẽ deceptus · Sed xps ſibi reſpõdet
regnum dei & eterna hereditas data eſt pauperi non poteſt dari
tibi· quia tu non es de illis· dat tamẽ ſibi ꝓ retributione bonoruʒ

— —0—

Z —

Pemientia

aliquorũ. que facit temporalia bona. ideo de inpinguedine terre
erit benedictio tua. Illã enim elegiſti illam habeas tolle qd tuum
eſt & vade. Cum enĩ ad diem rationis puenies tibi dicet recepiſti
bona in vita tua: Sed pauper mala ideo ita fiet· vt pauꝑ portetur
ab angelis in ſinum dei celeſtẽ habituro hereditatẽ Dues aũt erit
en ſepeliet᷑ in inferno quia mundi diuitias in egeſtatẽ paupum
contra deum retinẽdo quicqꝙ; deo acceptum & gratũ atq; celeſtis
regni dignum oꝑari non valuit. Nam elimoſine & alia oꝑpa mi/
ſericordie modicù ꝓſunt facienti ſi in his vera ledat caritas. Ledũ
ergo ꝓ tanto caritas quia interduʒz de ſpoliis & rapinis pauꝑpum
faciunt elimoſinas. Vnde Grego ſupꝑ illo Iob. Nõ credat fruſtra
iuſto errore deceꝑptus ꝙ aliquo pᷣcio tedimẽdus. Sic dicit quia eli
moſina ſuꝑbi diuitis euʒ redimè nõ valet· quã ppetrata ſimul ra/
pina pauꝑis antè dei oculos aſcendere non permittit ·
enitentia . .
Iuiſit aquas ab aquis GeniNNota ((A A
prudens dux exercitus dum p terras inimicoruʒ neceſſe
habet tranſire conſueuit exercitũ ſuũ diuidẽ in duas par/
tes · ſed debiliores facit pᷣcedere in piculoſo paſſu: eligens potius
aliquos amittere pedites & debiles ſi neceſſe foret· fortes q; pu/
natores liberare q; velit ponere in ꝑpiculum milites bellicoſos &
ſtrenuos nã ſi fortes pcuterent᷑ non eſſet qui iuuaret & liberaret
eos · Sed ſi debiles percutian? fortes cito ſubueniunt ita in omni
exercitu bene ordinato fortiores ſequent debiles ad retinendum-
Sprritualiter. Quiilibet xp̃i fidel eſt dux duplicis exercit vel
duplicis generis pugnatorũ Sed vnus eſt alio fortior. Debilior
enim exercitus lunt enſus corpales fortior vero anime virtutes
vnde math vltimo · Spiritus qdẽ ꝓmptus eſt · caro autẽ infirma
Oportet en nos omnes tranſire ꝑ terrã inimicorum quia anteqᷓ;
perueniamus ad patriam oportet nos p mundũ iſtum ꝑgere in
quò vita noſtra eſt qᷓdam militia pcipue gdientib viaz penitẽti
Nam multociens inuadit nos dyabol9 & exercit9 vicio vt nos
& iter noſtrũ ad regnum dei impediãt. i. petri · Aduſarius veſter
dyabolꝰ tanqꝙ́; leo rugi crcu. ꝗqᷓrens quẽ deuoret. Oportet ergo
nos exercitus noſtros diuidẽ ne vnus impediat reliquũ. ne opa
corporalia impediant ſpiritualia- debent eſſe diuiſa. E enĩ aliqn
tranſimus ꝑ loca piculoſa vite pñtis vbi dubitamꝰ nobᷣ dyabolũ
inſidiari debemus p̃mittere ſenſus noſtros ante nos & non retro

vt poſſimus ip̃os intueri et ꝓtegere ſi a dyabolo inuaderent᷑. Neè᷑
debemus ſimul cum illis ꝑgere· quia ſicut milites peditibꝰ im pe/
diti non poſſunt bene pugnare· Sic anime vires corporalibus ac
ſenſibilibo occupate nõ valent contra dyabolũ & eius vicia fortiĩ
dimicare. Si enim pcutiat dyabolus corporales ſenſo vt aliquibꝰ
vanis & caducis inuoluant᷑· ſi vtutes anime lõge ſunt ꝑ diſſenſũ
eſt nullum piculum cito enim ſubueniũt ꝓtegentes. Naà dũmodo
cor voluntas & memoria fa ſint in deo cito fugabunt dyabolũ
recuꝑatis ſenſib integris et illeſis. Si vero ſimul eſſẽt ambo poſ/
ſent facilit pire· ideo diuiſim ꝓgendũ eſt. ¶ Figura Geñ. 32. Vbi
legi. ο dum lIacob ad labam receſſiſſet & ꝑgeret ad terrã natiui-
tatis ſue timens furorẽ fratris ſui pmo geniti. Eſau diuiſit familiã
ſuam vt pars eſſet lya & filii ſui & ancille- Alia vero rachel- & ait

Si pcuſſerit eſau vnam turmã ſaluabit reliqua [ESpiritualiter-

Per lIacob ſubaudi fidelem xp̃i: qui conatur fugere a mundi de⸗
ceptionibꝰ · Naʒz mundꝗ iſte ꝑ labã qui interp̃tat᷑ dealbatio notat᷑

Eſt enim mundus foris pulcer et floridus . Sed ſiquis nouiſſima

cõſideret nõ niſi calamitatem repiret. Cum igit homo conat᷑ cum
familia ſua relicto mundo ꝑgere viaʒ penitẽtie ad terrã natiuitatis
ſue ideſt ad celum propter qc'ĩ xp̃i ſanguine renati ſumus ſtatim
obuiat ei eſau pmogenitus ideſt dyabolus qui por natus fuit vt
exter minet vtrũ q; exercitum. Sed tunc diuidende ſunt familie vt
dictum eſt vt fiat de lya et familia eius vna pars vt dictũ eſt· Per
lyaʒ que interp̃tatur laborioſa ſubaudi opa carnis· Per rachel
interptatur requies nota virtutes anime. Non enim conueniunt
ſimul ambe familie vna eſt de terra altera de celis-. Si igitur ſimul
gradiunt᷑ nõ valet anima celeſtia meditari ᷣuenta occupationibo
exterioribus corporis. Grego: dmora. Mens noſtra ad cõtem/
plada eterna non ducit niſi ab his que exterius implicãt ſtudioſe
ſubtra hat. Qui igitur cupiunt ꝑgere via penitentie ad celum di/
uidant carnẽ a ſpiritu vt aquas ab aquis diuiſi deꝰ· (B
Omen putei latitudo Geñ. z6& ſecũdum Aug. Omnis
puteus fons dici᷑ nõ ecõuerſo· ratio ẽ quia puteus addit
(ſup fontem profunditatem. Conueniũt enim puteus &
fons/ ideo ꝙ aqua viua in vtroq; flun et ſic omnis puteus fons-
ſed differunt quia puteus ꝓfunditatem habet nõ fons. Spi/
ritualiter ergo loquẽdo poſſumus ꝑ puteũ intelligè latitudinem
diuine miſericordie que nũq; diminuũ ſemꝑ lata & magna eſt in

— — —

ren — — - —

=S — —

=☛ z

—
———

— — —. „ —— —,—

e/
tti

Nd
oli
00
Phi
lu
li
ii

=

Ner
₰ℳ₰

t

Xpo. Dũmodo peccator ydriam cordis ſui P penitentiã paratam

babeat ad hauriendum ſemꝑ velut aqua viui fontis tluit neq; cõ

ſumi poteſt q;uis multi ſunt haurientes Math: Miſericordia eio
a pro genie in progeneies· ꝑ putei vero ꝓfunditatẽ ſubaudi diui/
nam iuſticiam que ĩ hoc differt a miſericordia. Ipe enm chriſtus
miſericordiam ſuam omnibo patẽtem prebet ad illam oës inuitat
ila repleuit terra. Sed iuſticiam ſuam oculte abſcondit pS.: Iudicia
tua abiſſus multa & aꝑpoæ: ¶ Ad ro. xi. Quã in cõprehenſibilia
ſunt iudica eius igi venire debem ad puteum diſpoſiti ꝑ peni-
tentiam tribus ſuffulti virtutibns ſcʒ cõpoſitione cordis ſiue cõ/
punctione confeſſione oris & ſatiſfactione operis & accepta xpi
miſericorcdla ſecuri eamo ab eius iuſticia CEh ra Gen 26 VLi
legi . Q yſaac venit ad puteum iuramenti & edificauit ibi altare
& fixit ibi tabernaculum ſuũ· venerunt ad ip̃m tres viri dicẽtes.
vidimus quia deo eſt in te fiat cõiuratio inter nos et cõſtituamꝰ9
pactũ tecũ & ne facias nob mala & fecit yſaac il'ẽ magnũ cõuiuiũ
piritualiter. per vſaac qui interp̃tatur riſus ſubaudi xpᷣm ꝗᷓ
eſt riſus & gaudium angeloꝝ & hominum. ꝑ puteũ nota mile/
ricordiam & iudicium. vt dictum eſt vbi fixit tabernacũ & altaxe

ſcʒ eccleſiam & cõfeſſonẽ vt ip̃e xp̃s ſemꝑ a peccatoribꝰ inueniat

Der tres viros tres penitentie virtutes que dicte ſunt· Cõfitent᷑
igit hec tria xpᷣm patrem & iudicẽ ps · Mſericordliam & iudiciuʒ
cantabo tibi domine· & impetrates obtint animce indulgentiã &

cõponnnt pactum. vt in die iudicii xp̃s non ꝑdat animam quia

promittit & iurat & non penitet- Sed pactum ratum tenet & fir
mum. Nam iſte eſt puteusſuꝑ quem dommg ſedit fatigatꝰ pro/
mittens anime ĩ forma ſamaritane aque viue donũ. Si veſit aquã
mundane conuerſationis deponere ibi clamat xs ꝑ yſa. qꝗqq· Oẽs
ſitiẽtes venite ad aquas zc: Cupit enĩ xp̃s velut pia mater ſuos
cõgregare filios vt gallina pullos ſuos ad penitentiã vt ſub vm/
bra alaʒe ſuaʒe ꝓtegant᷑. donec tranſeunt ꝑicula vite pñtis. Et ꝓpi
hoc xp̃s fatigatus ex ſtinere venit de qua fatigatione vel labore
pulcre· bꝛatus Aug: ſuꝑ Io:c. Q. ptractans illud. Hieſus fati/
atus z Côdidit inq; nos deus fortitudine ſua queſiuit nos in
ntirmnate ſua quotiens inꝙ voluit cõ gregare filios tuos. qu/
admodum gallina cõgregat pullos ſuos. Videtis autem fratres
quẽadmoduz gallina infirmat ꝓ pullis ſuis nulla alia auis ſic
mater agnoſcit. Videmo nidificare paſſeres quoſlibzʒ ante oculos

vtet.

noſtros vrundines ciconias columbas cottidie hic non niſi quãdo
in nidis videmus parentes eſſe co gnoſcimꝰ. Gallina vero ſic in⸗/
firmat᷑ in pullis ſuis vt etiam ſi ĩi pulli gallinam non ſequãtur
filios non videns matrẽ tñ agnoſcas· Ita fit alis dimiſſis plumis
inſipida & hiſpida voce rauca omnibꝰ mebris dimiſſa & abiecta
vt quẽadmodum dixi et ſi filios non videas matrem tñ agnoſcas
N Hec aug. Igitur ꝙ ſi fatigatus eſt xp̃s in pñti vita vt ad peni/
Q tentiam reuocaret peccatores & eis Spiuium eternum Pberet ;
Vlier cum parit triſticiaʒ habet Io. i Nota ꝙ maior re-
quiritur virto in partu ꝙ; in conceptu Cuio ſignũ eſt qᷓa
mſte cõcipiẽtes ĩ partu deficiẽtes ꝓdiderũt fetũ. Ideo mu
lier ĩ partu mltiplici remedio indiget. ¶¶ Spirituali· Mulier cõ/
cipiens eſt anima peccatrix ad penitentiam ſe diſponens · Cõcipit
enim audiens verba ſacre ſcripture . Sed hic cõceptus pturit per
opus. vnde leue eſt corde concipe verbum bonũ. ſed difficile eſt
propter dyaboli moleſtias illud bono ope complere · . reg u .
Fäi venerũt vſq; ad partum & non fuit virtꝰ pariendi. 13
gura apoc:iz: Vbi legit · ꝙ quedã mulier clamabat parturis &
ecce draco magnus habens capia ſeptẽ & cornua.x. ſtetit contra
mulierẽ vt deuoraret quẽ erat paritura. & mulier peperit filiuum
qui raptꝰ eſt ad deũ. & mulieri date ſunt due 4ſalt quibo volauit
ad deſertum locum vbi alitur · ¶¶Spiritualiter. ꝑ hanc mulierem
pregnãtem ſubaudi animã penitẽtem. Ratio eſt quia tunc mulier
cognoſci grauida eſſe que cum pus dulcia ſapiebant. apparent
amara. Sic in ꝓpoſio tunc animã recte penitere dicimus cũ que
delectabãt in peccatis amareſcũt in lacrimis & gemitibus. Vnde
Ambro · quodã ſermone:qñ inq ſic penitẽs vt tibi amaz⸗ ſapiat
in anima qck ante dulce fuit in vita & ꝙ te pus oblectabat ĩ cor/
ore· ip̃m te cruciet in corde iam tunc bene ingemuiſti ad deum-
Mulier igit hec ideſt aĩa facile cõcipit bonũ ꝓpoſitũ. ſz vt dictũ
eſt difficile bonum opus parit. Adeſt enim draco ideſt dyabolus
inſidians calcaneo eius ideſt oꝑi. Profert enim ſepteʒ capita ideſt
ſeptẽ capitalia vicia quox qctlibet letale venenũ cotinet. cooꝑtuʒ
tamen delectatonis melle. Portat enim· x· cornua tortuoſa ĩdeſt
inobedientiam mãdatorũ & ſuadet delectationeʒ peccati & oſtẽdit
difficultatẽ obedientie vt fetus anime ꝑdatur & ſterilis remaneat
in peccato· Hec igiĩ & alia młta mala ſuggerit dyabolo ne anima

— — — —⏑⸗ —

— — — —-

—

peniteat· ne cõfiteatur peccatum leue & modicũ in corde affirmat
miſericordiagꝭ pdicat· Longinquum ſpacium vite ꝓmittit · ꝑmanè
in pecca to ſu ggerit · vt ſic in cõteptũ dei & ſui deſperatiõz inducat
Sʒ3 ſi mulier ideſt anima parturiens clamat ad deum vrrilit parit
bonum opus qꝗ ſtatim ad deum rapitur: ſi anima illud in deum

ordinat. Dant ſibi due aule amor dei pari & timor · ꝗb ſe ſaluat

in deſerto penitentie et tunc gaudet quia natus eſt in mundo ho-

mo ideſt quia peꝑit opus xpo placitum vt ip̃a cuʒ yſa· dicat· 26.

A facie tua concepimus & parturiuimus ſpiritum ſalutis.

Acrificate ſacrificiũ iuſticie & ſperate ĩ domino p (Vera
iuſticia exigit vt quãtum homo a creditore ſuo recipit tm̃
reddat· Ideo taʒ creditor q́; debitor librũ ſuum habet ſcrip
tũ ĩ quo ꝗᷓntũ ille debzʒ reciꝑe et ꝗᷓntũ iſte debʒ dare ẽ? Ideo bonꝰ
redditor ſeu creditor ac debitor cum ad ſoluendum venerit debet
optime videre quãtum debet & ſine aliqua fraude integre ſatil/
facere · vt creditor eius cognoſcens ſe eſſe plenarie pagatum et per
ſolutum debitum poſſit caſſare. Nam creditor nũq; debituʒ caſſat
niſi ſibi ſit integralii ꝑſolutum· ideo poſſet optime contingere ꝙ;
pro modica pecunia retenta remaneret debnor ĩ libro ſui credito/
ris magno pcio obligatus. ¶ Spiritualiter- cõtinuum debitum
magnum facimus cum xp̃o. Dum enim peccamus ſtatim libro
ſue iuſticie ſcribimus & ibi quãtum aſcendat debitum ideſt quale
ſit peccatum deſcribit & vellet iſte creditor ſibi inte gre ſatiſfieri vł
hic vel alibi · Debet igit᷑ quilibet noſtrum cuz ꝑuenerit ad rationẽ
diligenter attend ere quid fecit & quid mit & omnia ſibi aꝑire
per confeſſionem coram ſacerdote & nuda et clara ſine pallio ali/
cuio velaminis oſtendere- Scit enim ip̃e noſter creditor meli9 qᷓd
et quãtum debemus q́; nos & ſi vellemo malicioſe aliquid ocul/
tare poſſemus totius debiti piculum incurrere· nec acceptaretur
ſolutio talis que non eſſet integra & pfecta · Sʒ cum omnia que
habemus damus dele mur de libro delictoxe ideſt cum que ſcimus

nos cõmiſiſſe narramus cõfitendo nobis de9 ſubuenit indulgẽdo

& tunc noſtrum ſacrificium · dicũ ſacrificiũ iuſticie qd eſt acceptũ
deo & poſſumus tunc ſecure veniam & indulgentiazʒ ſperare · ꝗᷓa
eig caritas noſtro defectui ſubuenit · ¶ Figura leui. 8- Vbi legiĩ
ꝙ decorabat᷑ animal ſacrificii· & poſtquã lotum erat mẽbratim di
uiſim ponebaĩ ſuper altare· tenebat tñ ſacerdos manuʒz ſuꝑ caput

vituli. ſi vitulus erat dum offerebatur & ſuccenſo ibi igne ſancto
fiebat acceptum ſacrificinm deo · ¶¶ Spiritualiter · Dum Peccator
wlt ſacrificare ſacrificium iuſticie ideſt quãdo wt ſe culpabilẽ deo “
reddere & iuſte ſatiſfacere lotum cor eius aqua lacrimage ꝑ com/
punctionem debet pel ruboris & verecũdie penitus remouè &
mẽbratim recitare et apire peccata ſua et ponere ſuper altare ideſt
ſup aures cõfeſſoris qui eſt altare dei ad recipiendum huius ſa-
crĩficium· vt ſi peccauit auribꝰ· oculis. manibus · aut quibuſciõ q;
aliis modis illis diigeni & ſine oꝑimento aliquo. ſacerdoti mon-/
. ſtratis cogitet de ſatiſfactione & tunc ſacerdos manum tenẽs ſuꝑ
caput ſuum illud ſacrifcium ſuccendit igne ſancto· quia fa cta ab/
ſolutione recõciliatum tradat diuino amori hoc ſacrificium · vt de
ſe fecit maria magdalena· Ideo meruit indulgentiam plenã cõſi/
derauit nãq; qd fecit et noluit moderare qd faceret Vnde grego-
om-.32. ſuꝑ euã geliſt- Quot inquit habuit in ſe maria oblecta/
menta tot de ſe inuenit lamenta· Conuertit ad nume virtutum
numerũ criminũ vt totum ſeruiret deo in penitentia quicq; ex ſe
cõmiſerat in culpa- E
Vouſq; paruuli dligitis infanti puer i4Nota prudẽtes
parentes oprime attendunt ne paruuli ſui nimio tẽpore
umant lac: quia ſic fierent male cõplexionis· Fierent enĩ
nimis mòlles & dum adulti eſſent non poſſent virilia ꝑa exercẽ
idcirco debito ſcʒ tempore ablactandi ſunt etiã inuiti·. Na cõſueuit
nutrix ponere abſintheum vel aliquid amari ſuper vbera et dum
puer WIt lac ſugere ſentiens amaritudinez dimittit & abhorret et
tunc habent cibum paratum ꝓ vt cõuenit paruulo & comedit. &
ſic incipit aſueſcere de die in diem ad cibos fortiores. Sed nota
in domo magni principis fit magnũ feſtũ ĩ ablactatiõe pueroʒ
Spiritualiter. Nota puerũ ſugentẽ lac hominẽ mundi deliciis
dedituũ qui verus ſeruꝰ dei eſſe non poteſt eo ꝙ ip̃m delicie mũdi
ineptum reddunt hominẽ ad fortitudinẽ penitentie non poſſunt
bene ſpiritualia aggredi dum deliciis vite pſentis detinent.· Vnde
apoſtolus ſcribens· i.ad chor.· 3. dicebat. Ideo non potui vobᷣ loꝗᷓ
quali ſpiritualibꝰ. ſed quaſi carnalibus et qſi paruulis in xp̃o lae
vohᷣ potum dedi·non eſcam. non dum enim poteratis ideo dum
tempus eſt ablactandi. Debẽt enim eis pdicatores verbi dei velut
boni parentes apponere- ante oculos abſintheũ et amaritudinez
future pene que reſeruatur his qui volunt ſecũdum carn? viuere

negligentes deum et cũ ip̃i banc amaritudinẽ guſtabunt vidẽtes

pene amaritutidinem deliciaʒe dulcedinẽ ſuꝑare abhborrebunt eas
et aggredient cibum penitentie & ſeruitutis dei & tunc gaudiuʒ
magnum fiet in domo pncipis eterni ſcʒ pat ieſu
gaudium et leticiaʒ coram angelis ſuis Figura GenZi. Vbi
legit᷑.· poſtq; ablactatus fuiſſet yſaac ab infatia fectt magnum
cõumuium & magnam leticiam cum amicis ſuis (C¶ Spiritualiter
yſaac qui interp̃tatur riſus denotat peccatorẽ peccatũ dimittẽtem
& ad deum ꝑ penitentiaʒ reuertẽtem. Tales enim cum xp̃s videt
facit feſtum magnum & cõuiuium leticie cum amicis ſuis ſcʒ cuʒ

angelis vt theſſolo. . vos eſtis gaudium meũ & corona gaudii-

Ideo ſuꝑ illo verbo:gaudiũ & angelis dei:· ombł.ꝭaO.· ſupꝑ euageliſt-
dicit beatus Grego: Maio de peccatore cõuerſo q&; de iuſto ſtante
gaudium fit in celo quia et dux in plio plus militem diligit. qui
poſt fugazʒ reuerſus hoſtem fortii pmit· &; illum qui nũq; terga
vertit · et nũq́; aliquid fortit᷑ fecit· Sic agricola amplius illam terrã
amat ꝗᷓ poſt ſpinas vberes fruct profert ꝙ; eam ꝗᷓ nũq; ſpinas
habuit & nũqꝙ fertilẽ meſſem ꝓduxtt.

Res ſunt H poſt quos reſtituet te in gradum p̃ſtinuʒ
Geñn. QοNota inter alia que ſunt attendẽda in electione
alicuius rei ſiue bone vel male debet homo attendẽ termi/

num & lõganimitatẽ ſeu breuitatem rei eligibilis. Naʒ ſi bona eſt

res que eligi debzʒ melior eſt ſi cõtinue habeat᷑ ꝙ; ſi ſit momẽtanea
Si vero de rebus malis oporteat eligẽ minus mala eligenda eſt
illa que citius tranſit & deficit ꝙ; illa que diutius durat. ¶¶ Spi/
ritualiter oportet peccatores vnuz ex his eligere vel agere in vita
pñti penitentiam de peccatis que dici᷑ breuis. vel incidè in eternã
iehẽnam que ꝑmanet in eternum· eligenda eſt potius pñtis vite
penitẽtia · ¶Figura.z. regũ · z·. Vbi poſita electione ĩ manib

dauid ip̃e potius elegit pati tribꝰ diebus peſtilentiã q́; inimicorũ
perſecutionem & A. annorũ famis. piritualiter. Der dauid

cui dominꝰ indignatus erat. ꝓpter numerationẽ populi denotat
peccatorem cui xp̃s indig natur. ꝓpter peccatoruꝭ multitudinem
Electio enim in manibꝰ ſuis eſt vt peſtẽ trium diezæ ideſt cõtriti⸗
onis cõfeſſionis & ſatiſfactionis vel· 1. annis zc Nien per · A·
annos totum tempus:voluit en · 4.· diebus totum tempus ·ſeptẽ
igiĩ anni famis ſignãt tẽpus future vite· ĩ quo erit ſũma egeſtas

ris noſtri hieſu xpi ·

E

——
Metia

nee poterit quicq́; repari ad refectionẽ miſero in quibꝰ anis erit
eriam demonũ pſecutio · Ideo melius eſt hic in iſto breui tempore
affligi tribus opibus Fenitenti ꝙ eterno ſuplicio ſeruari. Vnde
Aug. de· x.· cordis . Meliꝰ inq; modica amaritudo in faucib
eternum tormètum in viſceribuss

itis viam triũ dierum Exodi-8Nota ꝙ in omni termi-
nata via eſt triplex motus Primo naq; eſt egreſſus a ter
mino a quo. Secundo eſt ꝓgreſſus in medio. Et tercio è
penitentie · primo enim homo diuina gratia coadiut9 egredñ de
peccato. Secundo aſcendit ꝑ mediuʒ de virtute in virtute· VlItimo
egredi de virtutibus ad p̃mium eterne beatitudimnis · ¶ Figura
toto li·exodi· & ſpecialii: 18. Vbi legit · ꝙ filii ifrabel· mo egreſſi
ſunt de egipto cõductu moyſi · Secundo ꝓgreſſi ſunt ꝑ deſertum
in lo co ad ſocum ignis & nubis ꝓtectione ·. Tercio ingreſſi ſunt
terrã ꝓmiſſionis ducente eos ĩoſue· Piritualiter. Filin iſrabel
exeuntes de egipto ſunt fideles recedentes a peccato diuina gratia
prcurante- Nam egiptus interp̃tat᷑ tenebra & notat peccatum ĩ
quo homo cecus iacèet. Sed gratia illuminãte pcipimo noſtras te/-
nebras & ꝓperamus ad luceʒ · Grego.S mora. Dum nos gratia
dininito illuminat cuncta metis noſtre abſcõdita manifeſtat. Pro
gredi poſtmodum homo: de virtute in virtutem in nube & igne
quia in fide que nubi comꝑat᷑ propter enigma vie & caritate que
cor attendit ad virtutes · Mic igitur duo nob prebet dominꝰ per
diuinã ſcripturã cui ſi fidelis adheret ip̃am ſequẽdo leuit et facilii
viam graditur virtutum eo ꝙ pondus grauans ip̃aʒ meditando
deponimus· Grego: in mora: Cum ꝑ ſemetip̃m loquũt deus de
verbo eius ſine verbis cor docetur quia virtus eius intima quadã
ſubleuatione cog noſcit a qua mẽs plena ſuſpendit. vacua grauat᷑
Pondus qdd eſt qdomnem animam qm replet leuat vltimo ꝑ
ioſue zc̃· Ioſue interpᷣtatur ſaluator & denotat xpᷣm per quẽ poſt

laborem noſtrũ mtroducimur in terrã ꝓmiſſionis vite eterne. Vñ

ip̃e math·xi · VWenite ad me omnes qᷓ labor et onerati eſtis & ego
reficiam vosſcʒ celeſti pmio· Nõ deterreat vos certamẽ laboris &
itmeris penitentie Iero-in quadam epiſtola- Nullus labor dur9
nullum tempus longum. videri debet quo gloria eternnatis ac/
quiritur & ſuplicium euadetur. H

Ingreſſus ad terminũ ad quẽ · ¶Spiritualiter:. Talis ? ꝓceſſus

N ciuitate ſanctificata ſimilii reqeui eccleſiaſt · =a (Nota ꝙ ciuitas PDH
in qua viget pax & requies non claudit neq; clauduntur porte
Doſſunt enim ſemꝑ boni intrare & requieſcere. Latrones vero &
furẽs ibi bhabitare non poſſunt propter iuſticiã. Talis igit ciuitas
vocatur ſanctificata ideſt in deo firmata · ¶ Gpiritualiter ꝑ hanc
ciuitatem ſubaudi ſtatũ penitentie in quo dici eſſe requies ꝑpfecta
conſcientie dei & proximi. & hanc triplicem pacem optat eccleſia
penitentibꝰ & in penitentia pſeuerentibus dicens agnus dei zc.
Igitur ciuitas hec eo ꝙ ſit ſecura oſtia ſua aperta die noctuq; ex/
poſuit: peccatoribus & iuſtis qui ꝑ noctẽ & diem intelligunt᷑ vt
omnes poſſint intrare · ¶( Eigura aꝑoc. zi · Vbi beatus lIo· vidit
ciuitateʒ · que verſus omnẽ plagam tres habebat portas· tres ſczʒ

ad orientem: tres ad occidentẽ: tres ad aquilonem. & tres ad me/
ridiem Piritualiter · Per hanc ciuitatẽ vt dictũ eſt ſubauci

ſtatuz penitẽtie · tres porte ab omni plaga poſite tria ſunt peni⸗
tentie oꝑa contritio confeſſio & ſatiſfactio · Que porte ſunt erga
plagam auſtralẽ vt intrent iuuenes in quibus viget fortitudinis
decor atq; virium. Etiam cõtra plagã aquilonem vt intrare poſ-
ſint ſenes in quibꝰ iam frigeſcit naturalis caloris facultas & ſũt
etiã ad plagam occidentalᷓ vt introitus iſte decrepitis nõ phibea?
in quibꝰ eclipſatur & occidit vue pñtis cõmoditas. Qualii me
tres etates ad ſtatum penitentie vocent habes in euangelo. & ſiĩ
ma vigilia venerit zc· Quod exponẽs grego · ſic dicit· Prima vi
gilia eſt puericia vt qui in ea vigilare noluit· ſccam cuſtodliat vt
qui conuerti a pᷣuitatibus ſuis in puericia neglexit ad vias vite.
ſaltem tempore iuuentutis euigilet & qui ad viaʒ vite ĩ iuuẽtutis
tempore non euigilat ſaltem in iuuentute reſipiſcat. De . vero
oſtio per qd introducuntur decrepiti. in quibꝰ iam vt dictuʒ eſt
occidit humane vite vigor qui q̃ſi nichil amplio ſunt niſi labor &
dolor habes inparabola de vinea Math. zo: Vbi paterfamilias
hora vndecima inuenit quoſdã ſtãtes ocicſos miſeres ſine aliquo
ope quos iam virtus bumana conducẽ parũ poterat ad aliquod
bonum opus & tñ dixit ad illos· Iie & vos zc·

Omen Virginis Maria luce: i Mlota ꝙ prudens vir ante 1T
õſumationeʒ matrimonii debet optime videre & cogitare
quãta oporteat ip̃z facẽ poſt cõſumatiõʒ q́a matrimoniũ
eſt vinculuʒ indiſſolubile neq; ſolui poteſt niſi in morte ſecũdum

. .

inſtituta diuina. Ideo anteq;; per verba de pñnñti conſumetur debet
optime ꝓuidere· quia poſtea velle dimittere eſt ſibi perpetua cᷓ .
fuſio & penam legis incurrit- piritualiter vxor eſt peniẽtia
Ratio eſt· quia ſicut de viro & vxore legittimis naſcunt᷑ ꝓles le/
gittime · Sic ex ſpiritu & penitentia· legittima oriunt merita ps.
Vxor tua ſicut vitis habundãs in lateribo domo tue Igitur debet
pſona que penitẽtiam amplexibus copulat ſibi videre potentiam
et facultatem ſuam. an poſſit vxorem ſuam nutrire· ne cũ incepit
ſponte agere vitam penitentiũ non cogat᷑ ip̃am dimntere debet cõ
ſiderare uedinem & arduitatem in ſeruanda penitentia & ad illã
ſic ſe preparare corde & mente ne derideat legem domini · ſed vſqʒ
ad mortem płeueret cũ illa. Nam omnis graueèedo que ĩ penitẽtia
reꝑitur. nos in deum dirigit & ad gratiã nos pducit gura
Math. i. Vbi legit· Oe dum ioſeph virginem deſponſaſſet & illaz
percepiſſet guidam eſſe ignorans ſancti ſpiritus miſteriũ voluit
clam ip̃am dimittere. Sed monitus angelica doctrina nõ dimiſit.
Quod en inq angelo in ea natũ eſt. de ſpiritu ſancto eſt. Maria
interptat᷑ mare amaʒe & maris ſtella. Penitentia habet has duas
conditiones nam eſt aliquali᷑ amara. ſed ſuo lumine ꝑducit nos
de pelago tẽpeſtatis peccati ad portum quietis virtutum. Vnde
Ambro . li . i· de chaim · Egreſſo inqꝙ; malicie ꝑ penitentiã virtutis
opatur ingreſlu⸗ Eodẽq; ſtudio quo crimè excluditur innocẽtia
copulatur. Per Ioſeph qui interp̃taĩẽ augmentũ ſubaudi fidelem
cupientẽ fecundari virtutibꝰ ꝑ copulam penitentie & ed aliq uãdo
ad pauca reſpiciens non cõſiderans penitentie fineʒ que ẽ eterna
vita: ſolum pcepit grauedinẽ & wlt diuortium facere velut mariã
dimitté. O infelix & infortuna vxor Raro nubit et tñũ poſtquã
eſt nuptui tradita vix inuenũ qui ip̃am non expellat & tamẽ q
in ea natuz eſt de ſpiritu ſancto eſt. Quia omnis penitẽtie guedo
omnis difficultas laboris gratiã cõtinet ſpiritus ſancti. Tu ergo
ſi vis eſſe Ioſeph ideſt ſi vis augmentari honoribꝰ & grat is corã
deo noli timere penitentie copulari · quia finis penitẽtie laboris ẽ
corona glorie g illam vis amplecte penitentiam noli iaʒ deſerẽ
Iero· ſuper Math. ſuꝑ illo verbo peniteamini zc. Amarnudir ẽ
radicis dulcedo pomicõpenſat periula maris ſpes lucri delectat

dolorem medicine ſpes ſalutis mittigat. Qui deſiderat nucleum ·

frangit nucẽ · penitẽtiaʒ agat ꝗᷓ wlt eterno adherẽ bono Preconia
xp̃i narrare poſſũt ꝗᷓ ad palmã indulgentie meruerũt puenire ·

—

Vndatus eſt a lepra. regum. qAInter omnia )K
que magis cruciant le proſos eſt ꝙ oĩs ſano eos abhorret
Heo dici ꝙ leproſo vellet omnes lęproſos eſſe vt nemo
poſſet ſibi improꝑare lepraz: ¶ Spiritualiter lepra aſſimulatur
peccato· tu propter morbi còtagionẽ tũ etiam propter multa alia
que clare in ſacra ſeriptura monſtrant᷑. Igit᷑ peccator nullum ſimi
lem habet doloreʒ niſi quia ſe videt a iuſtis cõtemni et argui.Ideo
vellet oës iuſtos peccatores eſſe vt nemo poſſet ſibi inproperare

vt ie ſibi ſimilẽ nõ feteret & vitaret· mũdat᷑ lepra ĩ ſacra ſcriptura

per quaſdã cerimonias legis. mundat᷑ etiã peccatum ꝑ quedã oꝑa
penitentie. Sed Pus vide particulario & ſuccincte de ſpeciebo le/
prei Nota ꝗtuor eſſe ſpecies lepre: Prund ꝓuenit ex corruptiõe
ſanguinis & dicit helefantina ab elefante illo animali magno. qd
crura habʒ inflexibilia. Gecunda ꝓuenit ex corruptiõe flegmatis
et vocatur lepra ſerpentina vel tyrina a quodã ſerpente tyro noĩe
dicto qui callidus et malo eſt valde. Tercia ꝓuenit ex corruptiõe
melancolie & vocat Wlpina ab animali illo aſtutiſſimo ſcʒ a wlpe

dicta. Quarta prouenit ex corruptione colcre & vocat leonina a

leone anmali dicta fortiſſimo. Der mam lepraʒ loquẽdo ſpũalii
ſubaudi ſuꝑbiam ꝗᷓ ꝓuenit ex ſanguine corrupto quãdo ſcʒ quis
gloriat᷑ in nobilitate ſui ſanguinis cum omnes ſimus putredo &

vermis. Origenes omb‚:i: ſuper eʒech Quid ſuꝑbis terra & cinis

vt hõ arrogãtia ſubleuet oblitus eſt ꝙ erit & quã fragili vaſculo

continet & quilibet ſtercorib immerſus ſit & qualia ſemꝑ pur/
gamenta de carne ſua piiciat comꝑatur elefanti crura habenti in-
flexibilia- per iſtud animal ſubaudi dyabolum qui per ſuperbiaʒ
eiectus de celis· excluſus eſt a venia propi obſtinationis inflexi/
bilitatem · Hugo·i. libro de anima. Superbia in celo nata eſt. Sed
velut immemor dyabolo ꝑ quã via inde cecidit illuc poſtea redire
non potuit. Secunda ſpeties eſt ex corruptiõe flegmatis & vocaĩ
ſerpentina & incipit corrodè interiora mebra ꝓp hanc ſubaudi in/
uidiã quã ſerpens dyabolꝰ pᷣmos parentes decipiẽdo introduxit

Vnde ſap· Inuidia dyaboli mors intrauit in orbem terre Aug.

libro de doctrina xiana- Inuidia vicium dyabolicũ eſt quo ſolꝰ
dyabolus reus eſt. Non enim dyabolo dici vt damnet᷑ adulteriũ
cõmiſiſti · furtum feciſti:villã alienam rapuiſti. ſed hominũ ſtatui
inuidiſti · Hec lepra ſui mordax ? ꝗᷓa bona alio reputãt mala ſua
bona· ideo nulla eis dignior pena eſt q́; ꝙ vbicunq; bona ac aſpa

aſpiciant proximox vt pluribꝰ inde cruciatibus puniantur. Vn
Geneca libro de moribus. Vt inuidi oculos haberẽet in omnibus
cluitatibus vt de omnibus facultatib torquerent᷑ nam quãta fe/
licium ſunt gaudia tãti ſunt gemitꝰ inuidorũ· Hec ſeneca:· Tercia
ſpecies aſſimulat᷑ auaricie ꝗᷓ ex melãcolia cauſat᷑.Iſta enĩ eſt ꝓprie DWM
tas auari ſemp eſſe ĩ melãcolia terrea enim tõplexio eſt ꝗqᷓa auarꝰ9
totus dat eſt terrenis & dici wlpina propter infinitas aſtutias

Quibus auarus vti ad rapiendũ et cõ gregãdum pecuniã · Sepe .
. WIpes canes inſequẽtes ideſt pdicatores & confeſſores decipit &
fugit ab eis· Quãdo ſcʒ ſacerdos credidit attigiſſe auax & tenere

ip̃m laqueo penitentie vt ſatiſfaciat cum ſcʒ capiat᷑ ꝑ aliquã mfir/
mitatẽ · recuꝑata aliquali ſanitate ſtatim fugit de faucibꝰ cõfeſſoris
Sed quid eſt Eſto ꝙ wlpes tot aſtutiüs vtat᷑ vt raro canes poſſint
eam capere capitur tamen fouea Eſt en aliqñ fouea occulta in via
qua gradi & im ꝓuiſa cadens · nulla aſtutia poteſt inde cadẽ neq;
euadẽ. ſic cõtingit auaro quãtumcũq; fugiat cõfeſſorẽ & doctrinãa
xp̃i: capitur tamen fouea ꝑ mortẽ improuiſe & incõſiderate neq;
valʒ quicq́; ſibi aſtutia ſue cupiditatis et auaricie quia venatores
pellẽ capiunt et canes carnes comedunt. Nam demones accipiũt
animam & vermes corpus deuorãt. Gloſa ſupꝑ illo luce CNer-/
tuus eſt diues & ſeꝑultus in inferno · Quid profuit huic pecunie
multitudo ſi caro vermis eſca eſt & in iehẽnis data eſt collega de/
monibꝰ ¶ VlItima vero lepre ſpecies aſſimulat᷑ ire propi impetũ
animalferociſſimi leonis prouenit enim ex corruptione colere .
Colerici enim naturalit ſunt iracundi · Sed nota ꝙ hec lepra ſi in
principio non curat᷑ laniat totum corpus intus & extra. ita ſi iraʒ
dum poſt incipit occupare non extinguitur & ſi in odium trãſeat
nullum eſt remedium· lacerat quicq; inuenit · Augꝰ m quadam
epiſtola. ſicut accetuʒ corrũpit vas ſi diu ibi fuerit· ſic ira corrupit
cor ſi in alium diem durauerit. Patet igitur de. · ſpeciebus lepre
comꝑatis · O· peccatis grauibo. curãtur tamen hec peccata ꝑ peni/
tentie oꝑa · vt dictũ fuit. Efiguraleri Vbi leproſo radebaĩ᷑
caput ſuꝑcilia & barba & lotis veſtimentis introducebatur caſtra
vt offerret ſacrificium. ¶Spiritualiter· peccator debet deponere
per cõfeſſionem oꝑa mortua ꝗᷓ per pilos notant᷑ & hec in tribus
gradibꝰ reꝑiuntur ſcʒ in ore corde & oꝑe· debet lauare lacrimis
conſcientiam ſuam debet offerre ſacrificiũ ſatiſfactiõis introduct9
in caſtra ideſt eccleſie gremiũ · Nazʒ ſi penitentiã vere agat ſanitatẽ

5 . .

₰
Penitetia
cuiuſcũq; peccati cõſequet & diuine gratie reſtituet. Xugo libro
de penitentia. Penitẽtia lãguores ſanat. leproſ. os curat mortuos
ſuſcitat. ſanitatem auget· gratiã cõſeruat:claudis greſſum · ſurdis
auditum . cecis reſtituit vſum vicia fugat:virtutes exornat: mẽtẽ?
munit & roborat · Hec Augg.
A Rcus fortium ſuꝑatus eſt et infirmi attincti ſunt robore
2. regum-ZNon debet ſtatim reddere ſe captiuuʒ ꝓbus
¶gJux exercitꝰꝗ quãq; videat ꝑcuſſam gentẽ dumodo adhuc
videat aliquos poſſe dimicare. Conari enim debet totis viribus
ſe vnire ſuis fortit dimicando . quia cũ vacio ſit euẽtus belli: mſta .
poſſunt ſibi ꝓſpera cõtingẽ que nõ poſſent ſi captiuũ ſe redderet
ꝗa tũc nõ ẽ amplius ſpesideo virtuoſiꝰ ẽ mori ꝙ; remanẽ captiuꝰ
Ideo dicit Tulius de queſtionibꝰ· cũ temꝑꝰ & neceſſitas poſtulat
decertandũ eſt manu & viribꝰ et mors ſeruitutis turpitudini eſt
anteponenda · nã occidi pulcri eſt ꝙ ignominioſe ſeruire· Spi
ritualii · qũ peccata inuadunt hominẽ & adeo pcutiunt exercituʒ
vnum eius ꝙ neq; bona cogitatio neq; bona voluntas ſana rema
neret frãgi omnis acies - Fraã git acies viſus ab exercitu viſibiliuz
v.ino*: Prigit acies auditus ab ocioſis ſermonibꝰ & ſic frãgunt᷑
& pcutiuntur ſenſus corporis. vt quaſi captiui remaneant. Sèd
tunc ſpiritus non debet ſe captiuuʒ reddere in manu dyaboli &

»*

peccatox · ſed potius debet diponẽ ſe ꝑ penitẽtiam vſq; ad mortẽ
q; ſe ſic tradat hoſti. debet enim recolligè amicos ſcʒ lacrimas ide t
penitentiã confeſſionem & cetera penitentie oꝑa & dimicare virilii
et ualebit. ¶ Figura Geñ. ig. Ybi legitur ꝙ quinq; reges du/
cebãt captiuum loth fratrem abrahe & familiaʒ ſuam tũc abrabã
aſſumptis ſecũ · cc. vernaculis inſecutus eſt eos ſubito et ꝑcuſſos
fugauit et fratrẽ cũ eius familia atqʒ ſpolia recuperauit · ¶¶ Spi/
ritualiter· per loth corpus. ꝑ abrabã ſpũs notat᷑· per. v. reges · V·
appetitus inordinati quoru dyabolus pnceps eſt. bii enim ſepe
captiuant corpus & omnen eius familiam ſcʒ corporales ſenſus
ſed tunc ſpiritus aſſumptis· ccc· vernaculis ideſt tribꝰ penitentie
partibꝗ: contritione confeſſione ſatiſfactiõe · pſeq uiĩ reges fugãs
ſõos redimet corpus & ſenſus corporales de ſeruitute peccatorũ
et virtutum ſpolia· que pus ꝑdua fuerũt reaſſumit · ergo nõ debz
deſpare peccator de venia pꝰ peccatũ · ſemꝑ enĩ victoria ſuꝑpeminʒ
ſi velit ſe iuuare conſueuit hõ ſepe cadere· Sed ſepe poſtq;; cecidit
preualet ſi nõ pigeat ſurgere · Vnde Criſo· ad eliodoʒy monachũ

non eſt graue cadere luctantẽ · ſed iacere deiectuʒ. non ẽ pnicioſũ
