et virtutis et cõformitatis anĩe noſtre · ꝙ plus reſtaurat q; pec/
catum cõſumat. Ideo illos a quibus ſumitur facit immortales.
Eigura Głeã zZ. De ligno vite quod erat in medio paradiſi. qd
tante cõformitatis erat ꝙ comedentes ex illo poterãt nõ mori.

Ged adhuc iſte ſacratiſſimus cibus pualet. quia illos a quibꝰ di-

gne comeditur adeo immortales efficit: quia nõ poſſunt mori
& hoc ꝓ tanto- quia non conuerxtũ in homin? · ſed hominèẽ in ſe
Suertit. Aug. li- cõfeſſz. Nec tu me mutabis in te ſicut chũ z=t

Videmus ꝙ appetitus bominũ ſunt diuerſi. Nam aliꝗ

Anducauerunt et ſaturati ſunt nimis· ps

adeo accẽſum habẽt calorem naturalẽ ꝙ ſtatim digerunt
ideo tales debẽt ſepe comedere. Aliqui vero melius digerunt ſi
raro comedũt:. alias appetito faſtiditꝰ nõ ſapide ſumeret cibum
A¶Spiritualiter diuerſe ſunt diſpoſicõs aĩaꝶ. alique enim ita cari-
tatis deuocionẽ accenſam habet erga corpꝰ xp̃i: ꝙ ſi omni die re
ciperẽet illud bonum nutrimentũ inde in aĩa ſꝑ aliquid noui ca
perẽt. Aliquibo vero tanta ineſt timoris reuerẽcia: ꝙ nõ audẽt
ip̃m recipere niſi raro· & vtraq; cauſa racõnabilis eſt De vtroq;
babemus figuram Math:S.: Na et ille dixit dñũo · dñe nõ ſum
dignus vt intres ſub tectum meũ · & laudatus eſt. Et Zacheus
qui letanter recepit domiuũ in domum ſuam eciã cõm endatus
eſt. Luce 19· Vnde Qug ad Ianuariũ li: Pmo. lle inquit non
audet honorãdo ſumere & ille bonorãdo nõ audet vllum diem
pierire · cotemptum ſolum nõ vult cibus iſte.

Fen
. E
Vngchs
gunin
inutn .
homehta⸗
ltatnin
tur.ecn/
ue etſebret/
r pecnmi
önemunn
umſlumenft
us aielgn
Aſtpfrtiond
nuntchpee
immortales
Dparmdiſig-
rat no mn⸗
losaqutt⸗
epollunnn.
Abominen
rlarchiz

A Numah
timcngen
uSdigenmm
ſumentonn
enin inan/
honnicen
inncnoud
gn uden
Devuo
Ceroſn
b Zun
n⸗ Nonns
kinutn

en

et Uun

i. Re-i9-Cu Ionathas tota die pugnaſſet ita ut ex la er =

A inneniſti comede quod ſukkicit· Pr
mo laſſus ex labore libenter reficſtur . &

0

occurrit ei cibus delectabilis ¶Spualiter Nos in cõ/

tinuo agone cõtra diabolũ· peccata mudum- carnè ſumus in/

tantũ· ꝙ aliqũ uix labori reſiſtimus· ideo libenter debemus re⸗
fici cibo aĩe a quo uires reſumimus & fortitudin?. Figura

ſi uſum amiſerat inueuto melle et guſtato reuocillatus EDer
mel corpus xp̃i ſubaudi: quod dulcius eſt ſuper mel et fauum

Der lonathan qui dicitur columba pulchra: denota alaʒ cõtra

hoſtes pugnantem-Reſumit ergo uires guſtato ſalutifero ci⸗
bo. Et quitquid in pugna ſecũ cõtra — et cõtra poteſta-
tes aduerſas ſuſcepit uelut a medico ſeu fecta medicma cura
tur. Vnde Ambro-de ſacrametis Qui uulnus babet medicina
requirit. Vulnus· quia ſub peccato ſumus: medicina eſt cele⸗
ſte et uenerabile ſacramẽtum: I W
Voce cõtremuerũt labia mea psS- ¶ Homo inaudita et
inexperta audiẽs ſtup ore repletur; Feinue cu ta lia au
— dit que uidere uel tãgere uel alio ſenſu pcipere nõ ual;
Nam inter olĩa que ſenſu auditus cognoſcũtur: minus de exꝑpi-
encia habẽt ([Spualiter certitudo huius ſacramenti pro ſtatu
uie ſolũ fide habetur · que ꝑ auditũ ſolũ eſt. & de expiecia nihil
Quia ſecũdum Gregoin mora Kides nõ babet meritum l ubi
humana racõ pbet experimtum. Vñ cõfeſſiõʒ diuini nominis
huius ſacrameti ſolũ ꝑcipimus ꝑ auditũ omẽès alii ſenſus a de

cœpcõe huius ſacramẽti immunes nõ ſunt · Cũ enĩ dicitur hoc
eſt corpus meũhic nõ deeiplũtur aures- quia illud uerum eſt

ratusꝗFigura. Genñ 21. Cu Iacob a matre cooꝑtus pellibus

& indumẽetis eſau tegeretur: tangebatur ab Vſaac· Et cum lo-

queretur dixit iſaac. Vox quidẽ uox iacob eſt ſed manus ſunt
manus eſau. Non enĩ cognouit eũ uiſu quia caligauerũt ocu
li eius Neqʒ manu. quia tetigit eũ pellbus mediãtibus. Neq;
odore· quia cooptus erat ueſtibus eſau· Cognouit tñ uocem
Iacob loquẽtis¶S̊ualiter · Cum miniſter hoc cõficit ſacramen-
tum uere audit uocem hoc eſt corpus meum ſcq; corpus criſti
quia in ꝑſona xpi cõficiẽtis loquitur· Sed p inopia et p impo
tencià caligant oculi corporei: quia nõ eſt uiſibile illud ſacra-

mentum ſq; corpus xp̃i- Decipiũtur eciã oès alii ſenſus · quia
ſub aliena ſpecie ocultatur· Vnde Vſa. q. Et opertus quaſi
Prlis celi. ideo ſola fides in huiuſmodi ſacramẽto locum babʒ
n Berũ in quadam epiſtola. Sacramẽtũ dei altiſſimi ſuſcipiẽ⸗
dum eſt. nõ diſcutidum- uenerandũ. nõ diiudicãdum fide ſor-
titũ nõ innatũ · tradicõe ſanctitũ nõ rõne inuẽtum· ¶ k
Auamini mũdi eſtote · Yſa. Debemus ac edere ad
Onobilis principis mẽſam ſecũdũ bonos mores debe/
Amus mano lauare prius· Incurialitas enĩ eſſet cũ mũ
dis apparere inmũdus. Epualiter- Qui inuitatur ad ſacra/
mẽtum ſumèdum corꝑis xpi accedũt ad meſam nobiliſſimam
quia ſecũdum Augu- Cũ iſtud ſacramẽtum in mela altaris cõ
ſecratur. nulli dubiũ ẽ quin dei filius deſcẽdat. ſpiritibus cele/
ſtibus ſociatus. Debet ergo quilibet cordis affectõs lauare.
igura Gen is. Cum tres angeli ad domum abrahe uenirent
quos ip̃e abraham hoĩes putabat:ait eis. Obſecro requieſcite
ſub arbore · & lauentur pedes ueſtri Afferam buccellam Paĩs
quod et fecerũt. Sed tunc uocata ſara uxore ſua Ait Accelera
inquit tria ſata farine & fac panẽ S pualiter Abrahã deno/
tat diuinũ ſermonẽ- Qui uoleètes huiuſmodi cibo refici horta⸗/
tur dicens Probet ſe unuſquiſqʒ · Et nota ꝙ iubet ſub arbore
ſcʒ crucis requieſcere · quia nibi copia lacrimagꝭ habũdat.qui/
bus plene purificãtur affectõs aĩe · Vocat igitur demũ ſaram
ideſt eccleſiam ut acceleret tria ſata farine· ideſt tria que in hoe
ſacramẽto mirabili modo ſunt ſcʒ diuinitate aĩag et carnẽ· Et
ſic purificata aĩa illud ſacramẽtũ aſſumat. & in huius ſignum
xp̃s pedes diſcipulo? lauit· et eis iſtud ſacramentum tradidit.
Qui uero inmũd accederet uelut iudas proditor nücupatur
Vñ Remigius in gloſa ſuꝑ illo uerbo Mathei Ve ill quem
filius hoĩis tradetur ue tradẽtibus xm ad crucifigẽdu· S3 ue
cũ maligna cõſcia ſub ſacramẽto illũ ſumetibus. Et ſi non tra-
dant juceis ad crucifigendũ tradunt tñ ipᷣm membris mimici
ad ſumendum. I. —
4 Ceipite et comedite · Math 26. CNota iFirmitate pur-
gata in corꝑe debet corpus refici alias ſi mali hbumo/
res maneant. refectõ illa morbũ augmẽtat ¶ Gpualiter
Volęetes refci ſacrameto corꝑis xp̃i·prius debẽet cõſumere ma
los mores ꝑ purgacõz penitecie alias in anĩa augmentaretur

.

gecca

ni,

nult⸗
niut
mun

intr
zie⸗
nech
luca
fratr
ſ
in

d

kr
gu
bouth
liniſtiz,
dum delr⸗
n.
ateann
iellettün
tur adſian
nobllilinn
i ltinizi
ritbus l⸗
s auate.
heuenirent
req uieleit⸗
dlam pais
t Acder
praha dend /
tchibort
ttſubarbon⸗
Büct gu
müſiram
guein ho
carni⸗ Ei
usſignun
nipiiun
ezen
1Kte
non tla⸗
Mimnl

mepur
ibumo
pule,
metem
nunu

tre ſuo · & cõgregato cxercitu et ꝑj

Qoußſe

peccatũ. ¶ Eigura Exodi:16. E lli irabel nõ receperũt mãna
niſi prius cõſumpta farina e gipciaca. Sic corpus xp̃i nõ reci/

pi debet · niſi cõuerſaciõe praua remota· alias ſibi noceret & in
uiuũt in eccleſia & cõmumicare nõ deſinũt- putantes ſe tali cõ

munione mederi- diſcant nichil ad emendacoʒ proficere:
Conkeſſio iz H
Vdas rex meus- Pꝓs.¶ Nota ꝙ magna prudẽæcia ẽ bel

latorumbercuſſo & mortuo principe nouum ſtatim
P 0 P P * SASAW— *
producere & ſequi. Ideo exꝑti duces exercituũ ſp ali

gat· ſecũdus ducat exercitũ. ¶ Spualiter Nos in pᷣſenti uita ſu
mus ĩ pugna cõtinua. Iob. Vita hoĩs ẽ milicia ſuꝑ terrã Dux
enim noſter diuina gracia ſine qua ſtatim capti ab hoſtibus
perimus. Sed quia cõtinue peccamus cõtinue in nobis gracia
moritur ideo ad ſecũdum ducẽ ſq; cõfeſſione debemus currere
Figura- Iudicũ· i· Mortuo ioſue & ſepulto in ſummitate mõ/
tis effraim cõſulẽtibus filiis iſrrabel dm- quis cũ eis dux aſcẽ/
deret cõtra chananeum Reſpõdit qñs Iudas aſcẽdet. Tradidi
eni terram in manus eius-Qui iudas aſſũpto ſecũ ſimone fra
gnauit & obtinun. Spi⸗/
ritualiter. Ioſue qui ſalus interptatur· denotat gratiã que mo
ritur in mõte effraim qui felicitis interp̃tatur quia gracia dei
ſepe in terrena proſpitate & feytilitate deficit et deicitur bomo
in triſticiã peccati. Cuia uidẽs populus iſrahel. ideſt uirtutes
aĩe · ſcz; memoria. intelſigẽcia et uolũtas· debẽt cõſiliũ qñi audi/-
re dicetis Eccle 4. Nõ cõfundaris confiteri peccata tua. Ideo
iudas interpᷣtatur cõfeſſio. Et ſtatim iudas aſſumpto ſimone
fratre ſuo· qui interpᷣtatur exaudicõ· cõgre gat exercitum ſatiſ
factõis et contricõis- & redimit populũ dei de manu chananei

ideſt diaboli. & illũ ducit ad terram promiſſiõis · QAuga libro

de pe· Cẽfeſſio t inquit ſalus aiazxe· diſſipatrix uicõ reſtaura
trix uirtutũ: expugnatrix demonũ Quid Plura obſtruxit os
inferni- portas apperuit paradiſi:
acuero ut fulgur gladiũ meũ pS· ¶¶ Nota ꝙ nullum
eſt remediũ euadẽdi manus irati principis illi qui offẽ
dit ip̃ᷣm ſpecialiter tñ fugere nequit niſi unum ſcʒ acce
pto gladio· ꝑ penitẽciam denudato· & flexis genibg principi

W

quos eligũt ſub cõ dicõe ut ſi primg mori uel uulnerari cotin

B

Onſeſſio

porrigere. & reũ ſe mortis clamare: tunc enim ſi princeps du
rior eſſet ferro mia moueretur. Spualiter xps & potentiſ/
ſimus· quẽ ſepe peccato offẽdim nec irã ſuã fugere poſſum9
quin iße vbicũqʒ nos capiat· s· Quo ibo a ſpiritu tuo: Ideo
nullũ eſt remediũ · niſi iſßᷣm modo quo dictũ eſt mitigare · Vn
Augo ſuꝑ· p̃s · g· Non eſt inquit quo fugias deo irato. niſi
aꝗ deũ placatum. Debet igitur peccator gladiũ denudatũ ideſt
peccatũ nude & aꝑte dño cõfiteri et oſtendere · & ſe reũ iudica
re: quod fit ꝑ cõfeſſiõeʒ · & tunc ſtatim xp̃s pius et miſericors

nõ deſpicit cor cõtritum et humiliatũ Gladiũ eciam ſuũ quem
ad vindictam peccatoris acuerat reponit. Kiguraz Rezg.

Cum vidiſſet dauid angelũ interficiẽtem populũ. & gladium

tenẽtem cruore plenũ flexis genibus clamauit· Dñe ego ſum

qui peccaui: ego ſum qui inique egi. Et ſtatim angelus repo/
ſito gladio ferire ceſſauitSic igitur clamemus et nos denudã
do peccatũ noſtrũ ꝑ puram cõteſſionẽ · & deus deponet iram
ſuam. vt ip̃e ait. Dixi cõfitebor aduerſum me iniuſticiã meam.
Ideo dicit beatus Ambro in libro de oſeꝑh· c. 36. Ceſſat in⸗
quit vindicta diuina ſi coteſſio pcurrat humana- C
Acta eſt iudea ſanctificacõ eius . s WWicit egecius

de re militari. ꝙ nichil in acie magis e cuſtodièdum. &;
t omes pugnatores incedẽdi ordinẽ ſeruẽt. quod aſi
ter nõ poteſt fieri vt exercitũ ambulare celeriter et equaliter di
ſcant. Periculum enĩ ab hoſtibus ſꝑ grauiſſimũ ſuſtinet· diui/
ſus et inordinatns exercitus. ¶ S̃ualiter Dum cõfitemur pec
cata noſtra pugnamus cõtra dyab olũ · & tot armatos pugna
tores cõtra ĩm mittimus quot peccata cũ lacrimis cõfitemur
Ideo vt vincamus requiritur ordo exercitus· vt ſcʒ nõ diu iſim
& diſiunctim cõfiteamur peccata noſtra · Sed quẽadmodũ illa
eõmiſim us ſecũdum qualitatẽ et quantitatem locũ et tẽpus &
ceteras circũſtancias aggrauãtes illa. Tunc enim dyabolus

territus & proſtratus deicitur aliter noſtra cõfeſſio nichil eſt.

et a dyabolo vincimur Figura Machani. Vbi legitur ꝙ Iu/
das machabeus cõgregato exercitu venit obuiam thimotheo
duce filioy Amon iuxta torrentem- Videns thimotheus dixit
principibus ſuis. Si iudas tranſiès torretem inuadit nos. nõ
poterimus aduerſus eũ · ſi vero timuerit ad nos trãſire · ibim9
ad ip̃m et Vincemus eũ. Tunc iudas ordinato exercitu · qui cla

— —.¶.ß

—

erü ni
tmiſenen
nſuün
Lgluam
neegoſin
elus repo⸗/
s genuci
ohet ram

„

ämeam.
C/
bciegun⸗
tguogal
gualterci
net⸗diui/
emur pen
dspugnn
cobtenur
culn
noid
s
olusp
hüch⸗
. Ilu⸗
nothe⸗
1050
ℳ

4

maret & nominatim voearet totũ exercitũ ad tranſeundum· p
circuit thimotheũ et poſitus in fugam et tunc iudas cõbuſta
inimicoꝝ terra aſcẽdit in mõtem ſyon. integrũ exercitũ ducens
vbi dño ſanctificauit. O? Gßualiter Iudas cõfeſſio interp̃tatur
& denotat aĩaʒ penitẽtem que cõtra dyabolũ vſqʒ ad torrèteʒ
lacrimaʒe deuenit. Sed ſi vult vincere oportet vt Vltra gradia/
tur ſcʒ peccata ut dictũ eſt ꝑ iordanẽcõfitendo · hoc enĩ optime
co gnoltit dyabolus. quia niſi oris cõfeſſio ſubſequatur· mo/
dicu valeret lacrimas habuiſſe. Debet igitur anĩa memoriã ſuã
quaſi notarium qui habet oĩa peccata in ſcriptis ordinare· vt
peccata ordine ſeruato in circũſtanciis requiſitis ꝑ os cõfiten
do mittat. nemine remanẽte de hüs que nouit memoria Tunc
fugatur dyabolus et exercitus eius· tunc diſſipata culpa per
quam diabolus inbabitabat in aia- ſcẽdit iudas ideſt aĩa cum
virtutibus ſuis illeſis ad motem ſyon· ideſt ad ſpeculandam ꝑ
graciã et miſericordiã dei benignitatẽ · & ſic patet virtus cõfeſ/
ſionis. Quia ſi nos cõfitemur noſtra peccata vincitur dyabol
GSi vero tacemus ĩe nos accuſando vincet. Vñ Orige ſuper
Leui. ptractans illud. ps. Dixi cõfitebor. Vi les inquit quia
P ronüctia re peccata · remiſſionẽ p eccati meretur. Preuentus
enim dyabolus in accuſacõe vltra n s accuſare nõ poterit · Et

ſi ip̃i accuſatores noſtri ſumus proficit nobis ad ſalutẽ · Si ve⸗/

ro expectemus vt a dyabolo accuſemur accuſacio illa cedit no
bis ad penam · Habebit eos ſocios in iehẽna quos cõmunicet
criminũ ſocios habuide. D “
On auferetur ſceptrũ de iuda· Geñ· 9Narrat Eon
tinus ꝙ romani cũ honorabilẽ victoriam babuiſſẽt ꝑ
aliquem principẽ· illũ ponebant in curru laureatum
& ſempꝑ ille a vulgo exiſtebat honoratusqInter oès aĩe virtu-
tes et bonas actõs quibus aĩa meretur a deo honorari vera
cõfeſſio. Nam oẽs virtutes- oẽs bone opacõs omnes elemoſi
ne. et cetera oĩa meritoria acta· nõ poſſũt ad indulgeciã dei ac/
cedere cõfeſſione dimiſſa. Vbi eſt ergo vera cõteſſio· ibi ẽ vera
ſalus iĩbi ocs virtutes viuũt. Vbi uero omes uirtutes ſunt · ſi
deficit cõfeſſio· oẽs uirtutes deficiũt. Ideo ſꝑ aĩa ĩ quacõfeſſio
ductrix eſt multum debet in cõſpectu dni cmenaeric. igura
ut dicit magiſter in byſtoria · Exo ig. Cum filu yſrahbel exeũ/
tes de egipto ueniſſent ad mare rubrum · & haberent poſt ſe

Oonſeſſio

DPharaonem et exercitum eius · & moyſes ex mãdato dei mare i
rubrũ diuiſiſſet · in tot diuiſiones quot erãt tribus· nulla tri/
bus auſa eſt intrare ſcʒ mare rubrũ et tranſire· niſi prius intra 14
ret tribus iuda ·. & ex hoc ſp meruit ſceptrũ regale inter filios 17
yſrahel. Ideo in s· In exitu vſrahel de egipto dom iacob de
populo bar · Racta ẽ iudea ſancti. ei9 Sualiter Per iudam r
nota virtutem cõfeſſionis· per filios yſrahbel et ꝑ ſingulas alias
tribus nota ceteras virtutes et bonas actões aĩe · per pharao/
nem et exercitũ eius ſubaudi diabolũ & peccata comiſſa. Infe/ in
ſtãt enim hec aĩaʒ volẽtem ꝑ viam peniteẽcie terrã promiſſioĩs uu
eterne vite intrare Sed vide ꝙ nulla actõ quantũcunqʒ bona vdl
quãtumcũqʒ ſancta poteſt precedere cõfeſſiõʒ ad ſalutẽ.· Ne/
ceſſe ẽ enim tribũ iuda ideſt confeſſionẽ precedere · & tunc cun d
cta bona· cũcta acta meritoria ſudſequutur. Tunc quodlibet o
bonũ recte vadit Per viã meritoriã · qn virgã crucis xp̃s ordi/ 4
nauit et ꝑpuenit ad celeſtẽ gloriã. Patet ergo qualiter triũphat n
virtus cõfeſſionis · & qualiter ſuꝑ alias virtutes debet homo
racõnabilis haberi. Vñ Crego: ſuꝑ illo verbo Iob. Si te laui 4 R
ſinu meo iniquitatem meam: dicit ſic. Miretur inquit in beato 8

Iob· qui volũt caſtitatis cõtinẽciam mirẽtur integritatẽ iuſti/⸗
cie mirẽtur viſcera pietatis. Ego in eo nõ minus admiror cõ⸗
feſſionẽ hbumilimã peccatoʒ· q́; tot ſublimia virtutũ: E
Os autẽ feciſtis eam Peläcam latronum · Math. x
Nota qũñ latrones cognoſcũtur alicubi mali. nõ liben
er amplius illuc reuertũtur· Vñ denudatis phariſeoʒ⸗
furtis · que faciebãt ꝑ vẽdentes et emẽtes in templo-fugierunt
quaſi vidẽetes fulgura pualiter P latrones audi peccata. que
dum ꝑ cõfeſſionẽ panduntur ſtatim ab anima fugiũt timẽètes

amplius accederes Kigura-9 Re 6. Poſtq;; heliſeus oſtẽdit la
trũculos Gyrie regi yſrabel. no fuerũt poſtmodn auſi illuc re re
uerti &aliter- poſtq; cõfitẽtes pandut peccata ſua ſacerdoti 1r

P verã cõfeſſionẽ · nõ habẽt amplius libex acceſſum peccata ad 1
imi* nde ſicut ſamaria. cui prius latrũculi ſyrie ſic erãt in/
feſti liberata eſt· pandẽte eos heliſeo· Sic aĩa infeſtacõʒ peccato
B

rũ quam vitare Primo nõ poterat cõteſſione euadit Ideo Am
bro· in libro de Ioſeph. Plurimũ ſuffragatur deo verecũda cõ
feſſio · & pena m quã detenſiõe vitare non poſſumus· pudore
confeſſionis extinguimus: R

tunggben
illluti N
tunc ann
cquoclbe
5sorci/
kmüͤphet
bethomo
minbuto
rmtiikt⸗
mtrorc,
,
hölben
huleor
grnum
uangte
tmens

Alicth
duen
etot
i
gann
Kʒ

pucn

riencia docet aliqua eſſe abhominabilia et diſplicibilia inexꝑta
que exꝑta placibilia iudicantur · Hoc pro tanto proueit· quia
aliqũ ſupꝑficialiter res capiũtur ab humano intellectu ſiue iu-
dicio· quia appetitus corruptus ſolũ delectacõeʒ cõſiderat · p
poſita rei amaritudine. Sed qñ expitur reicit· vt patet de cor/
ruptis cibis. ¶Sp̃ualiter· peccator cõſiderãs peccati delectaci
onẽ in illo ſibi cõplacet · ſi nõ cõſiderat aculeũ pene iehẽne· cum
tũ cõſumata delectacõe remaneat conſcie ſtimulus. Cognoſcit
tũc quanta ſit peccati cõfuſio & triſticia· ideo ſtatim illud debʒ
velut quid mortiferũ a ſe ꝑ cõfeſſionẽ reicere. E igura 2z Re
ij. Amon filius dauid oppſſit thamar ſororem ſua · quo facto
borminatus eſt eam. vt plus eſſet odium q; amor pri ideo
vocãs puerũ ſuũ ait. Eice bhanc a me & claude hoſtium poſt eã
er amon ſubaudi peccatorẽ. per thamar culpã. Prius igitur
thamar placet amon.- quia prius culpa placet peccatori. Sʒ cõ
ſumata dele ctacõe & remanẽte cõſcie cõpunctõe· abbhomĩatur
Ip̃aʒ. Ideo vocato puero ideſt puri cordis cõfeſſione debz i az
eicere· vt ſit maior ſequẽs dolor de peccato · q́; fuerit preceden
tis delectacõis amor tũc recte veniã de peccatis meretur · Vñ
ad hanc veniam promerèdã beatus Grego peccatores horta
tur.S.· li. mox dicẽs. Qui ĩquit promereri vult quod expedit
debet cõfiteri malũ quod fecit. Valde enim eſt facile vt peccato
rem ſe quiſqʒ fateatur· cum nichil pro peccato ſuo confitendo
patitur: 7
Actus ſum in deriſum omni populo ps. WDignũ enĩ
eſt vt deriſor derideatur · Simea enim oès deridere vult
& tamen in ſuis deriſionibus capitur. Homo volẽs ſyj
meam caꝑe p̃tendit ſibi faciem lauare· & ſimulat manũ intinge
re in vaſe pleno viſco · ſed dimiſſo vaſe ſymea volens oĩa facere
realiter ſibi oculos inungit quo facto nichil videt · et ſic capi/
tur in deriſione ſua / &pualiter cõfitens ficte deriſor vocatur
Vnge Grego· Fictałõfeſſio nõ eſt confeſſio ſed deriſio · Si ue
ro ip̃e miſler ſeipᷣm deridet· deriſio ipſum deridebit · Excecatus
enim credit euadere peccata occultando & ip̃a minuèdo· 6ᷓ illle
qui nouit cordis abſcondita· ipſum ſecundum ſuam intẽcionẽ
iudicabit · quia derideri non poteſt iguraz. Re i0. Vbi⸗
legitur · ꝙ Dauid patre amon mortuo nuctios quidem miſit
a damon ut ĩm conſolarentur ſuper morte patris· qui ſuaſꝰ

Qonfeſſio

Niquitatẽ odio habui et abbomĩatus ſum· pS. O Interdũ expe —f

Onfeſſio .

a ſeruis ſuis· ꝙ ad explorandam terram ſuam veniſſent. Fecit
amon radi medietatem barbe eorum & veſtes eorum incidi v
qʒ ad nates· et ſic remiſit ad dauid Qui nullo modo voluit eos
videre · quouſqʒ barbe eox creuiſſent equaliter· ſed poſtmodũ
indutos integre· barbisqʒ; prolixis vt prius intuitus eſt & in
dignatus· miſit Ioab · qui tam in ſuba q́; in perſona extermina
uit amon. ualiter Amon interp̃tatur oneratus. & deno/
tat peccatorem· cui ꝑ peccatum moritur arbitrium libertatis.
quia qui facit peccatum ſeruus eſt peccati. Sed verus dauid- 1.
xp̃s:qui non vult mortem peccatoris. ſed magis vt conuerta
tur et viuat mittit ſibi nun kios ſuos ad cõſolandum. vt ſcilic
agens penitenciã de peccatis veniam mereaturdEt nota ꝙ ho
modi nunccii ſunt noticie peccatoʒ cum cõſideracõe ſequenciũ
pPenarum. Nam ſi hoc peccator cogitaret cõpunctus conſide/
raret vitam preteritam fugeret per confeſſionem ad medelam
Ideo ꝑropꝑheta dicebat. Reco gitabo tibi omnes annos meos
amaritudiue anime mee Gloſa. & inueniam offenſiones meas
quas feci dnũo meo. Sed vide quia ſerui amon ſc; peccatoris y
nequiciam ſuggerũt. Serui enim peccatoris ſunt pudor cõfeſ
ſionis· timor ſatisfactõis Dicunt enim quid vis omnia pecca
ta cõfiteri · neſcis quia tam lubrica ſunt ꝙ in cõſpectu ſacerdo
dotis remaneres cõfuſus. minue illa· excuſa ip̃a· rade ſibi bar⸗
be medietatem. O infelix ſuaſio audi prophetam tibi dicentem
Tota die verecundia mea contra me eſt. Dicit alius Cur confi
teris te fuiſſe vſurariũ et raptorem· vt iuberis reddere et men
dicus fieri. O nequã ſuggeſtio audi Eccle. ca. d· Eſt inquit et
alia peſſima infirmitas- quã vidi ſub ſole diuicie cõſeruate ĩ ma
lum domini ſui. Alio ſeruus dicit · Quid vis cõfiteri et gaudia
mundi proſtrari. O nephanda condicõ Audi Iob. Zi Pedu-
cunt inquit in bono dies ſuos. & in puncto ad inferna deſcẽ/
dunt. Hiis ſeruis miſer peccator ſuaſus deridet nunctios xpi
ficte cõfitetur. medietatẽ reſeruat. nequiter laborat ad excuſan
das excuſacões in peccatis. Sed x̃s peccata mediata nõ intue
tur· nullam tali cõteſſioni indulgeciam preſtat· cõpleta perfe-
cta et integra ſicut prius iudicat ip̃a. Et mittens Ioab fmaliter
hoc eſt ſentenciã ſuã ꝑ mortem extermĩat peccatorẽ deriſorem
tam in poſſeſſione carnis · ꝙ in ſubſtacia anĩe · Ex hoc enim re
quiritur multũ ſacerdotis prudẽecia vt peccatorẽ hortetur exi
re viriliter de peccato·. iuuet ip̃m ad pandẽeda cõmiſſa. ſuadeat

ſeat

lite
nec
ſeu
et

l

agt
ſtat
pul
ere.
hee
ut
ſep

N

ſen

nor

ilen e⸗
volns
ipohrug
nusch⸗
deNer
us end
nlberntz
kus drnd
Vtconuen
umm Ftſa
tnotag
ekegnenti
us conſce/
megelan
os meos
nes meas
enorssc
wdor ofdl
mmn pere
ulueerc
e ſbiber⸗
bichcenten
Curconkt
ere et men
kinqutte
ruateim
let gaucdi
Deu!
naceli⸗
lios Mi
xculan
nointue
apette
Enalten
trioren
cenin!
tetuin
ſuu

Oonfeſſio

ſe accuſare delicta. & bene aduertat· an omès cõdicõnes integ/

liter proferat. Vnde Aug⸗s9 li. de pe: Diſcrecio cõfeſſori v alde
neceſſaria eſt· cõſideret qualitatem crimĩs In loco· in tꝑe. in per
ſeuerancia in varietate pſone · cuiꝰ fuerit etatis: cuius ſap iecie

et ordinis · qualiter hoc fecerit temptacõne & ip̃ius vicii multi

plici executione. Hec Auguſtinus:
ade

On abſorbeat me profundum ps /C ns in aquã
non eſt in periculo. ſi os habet ſuper aquam · quia qꝙ;
diupoteſt ſpirare & reſpirare non ſuffocatur. Si aute
aqua ſuper os aſcendat ita ꝙ claudatur ſpiracio et reſpiratio-
ſtatim homo ſuffocatur: quia calor ſanguinis cor ſuccendit· &
pulmo nõ valet aerem frigidum ad cor mittere et calidũ emit
tere. quod fit ſpirando et reſpirando. UGpualiter Cadens in

peccatum non eſt in periculo anime· ſi os apertum habeat ad

emittendum calorem & nequiciam peccati ꝑ confeſſionẽ · quia
ſic peccatum per confeſſionem emittendo reſpirando cor per
veniam refrigerat & non moritur .Vnde Ambro · ſuper Beati

immaculati: Ceſſat inquit vindicta diuina ſi confeſſio p̃currat
humana. Sed ſi homo deſcendat ad profundum aquarum pec
cati ideſt ad contemptum & os ſuum ad cõfitendum claudat·.
non eſt amplius ſpes de ipſo ps. Veni in altitudinem maris
& tempeſtas dimerſit me · ¶ Figura Exodi: ig:. Egipcii ſe po
nentes in profundum maris rubri cooperti aſere quia

reduxit ſuper eos aquas maris et ſuffocati ſunt Per egiptios
ſubaudi peccatores · peccatoʒ tenebris excecatos· qui vſqʒ ad
cõtemptum et deſperacionem venerunt. & clauſo ore ad confi
tendum ſubmerguntur in peccato · & deſcendunt in abyſſum
Vnde Aug Infernus eſt puteus profunde iniquitatis· qui
non claudet ſuper te os ſuu Tid tu clauſeris tuum:
Ebellabat Iudas fines eſau ic. Videns princeps ho
em ſibi moleſtum · et ab eo ſuperari ſe· quem vincere
conſueuerat exardeſcens in terra appoſitis viribus ni
titur ſe vindicare. Spualiter · Vides dyabolus animã pecca
toris cõtrariam & per cõfeſſionem infe ſtam· non obedientem
ſed rebellem quaſi victus ex dolore ſuccenditur & om̃e genus
bellandi queres animam illam nititur cõp̃hendere · Grego:li-

l: mox Antiquus hoſtis inquit ex proprio certamine dum ie

OQonſeſſio

ſubcumbere conſiderat ad aliã temptacionẽ bella reſtaurat. In/
tuetur enim humanos vniocuiꝰqʒ; mores· cui vicio ſint ꝓpin/
ui- & illa ante faciem ad que citius nouerit inclinare mentem
Figurai. Mach· A· Cum ĩudas machabeus expugnaret gẽteʒ
demetrii & vaſtaret terram illius- Iratus demetrius miſit Nica
norem cũ exercitu ſuo ponẽs ei in pceptum · vt iudam ligatũ
ei traderet. Venit igitur Nychanor in iheruſalem.· et iurauit ꝙ;
templum et omnia funditus deſtrueret. niſi iudam li gatũ hret
Erat enim iudas in ſamaria. Inuadit igitur nychanor Iudã cũ
tribus legionibus. Iudas vero cum ſuis paucis ad deum toto
corde et ore orabat et manibus. Cõmiſſo igitur bello p̃ualuit
iudas · & fugatis hoſtibus nycanorem interfecit· et lin guã ei9
mẽbratim diuiſit capite eius et manibus inciſis que omnia in
ſignum victorie portata ſunt in irm. ¶¶ Spualiter· ſubaudi ꝑ
Iudam animã cõfitentem ſeu cõfeſſam. Per demetriũ nota dya
bolũ. Igitur vaſtat iudas gẽtem et demetrii terras· qñ anima ꝑ
cõfeſſionem delet peccata et peccãdi voluntatẽ. Indignatus tunc

dyabolus mittit nychanorem ducem ſuum ſcʒ appetitum cor⸗/ O
poralem· qui qñqʒ ducit ſpiritum ad interitũ · qui ꝑ ſolum dya
bolum duci non poſſet · petit ſolum iudam de pplo dei · nõ mi
natur aliis ſolus ligetur iudas ſolum euaneſcat cõfeſſio. Do/
minabitur dyabolus ſuꝑ omẽs anime vires ſi cõfeſſio ſit exclu
ſa· ſed non po teſt ledi quia habitat in ſamaria que interp̃tatur
cuſtodia· cuſtodit enim iura poſſeſſionum ſuarum vera cõfeſſ-
ſio· vt nullum peccatum in atrio anime receptaculum ſibi inue
nire queat. Inuadit igitur nychanor iudam cũ tubis quia cor
Foris tẽptamenta licet clament aliqualiter cõtra ſpiritũ tamen lo
int9 vacua ſũt & debilia. Iudas vero ore et corde et manu orat ”””MD
Quia anima vere confeſſa hiis tribus generibo bellandi vincit .
Nam in corde eſt cõtricio· in ore cõfeſſio· in manibus ſatiſfactõ “ 4
& hoc modo fugant᷑ om̃s corporales affectões · Incidit caput 8

nycanoris quia excluditur praua intencõ Diuidũt lingua me⸗
bratim quia partim expẽditur orãdo partim in legẽdo ptim
in bene loquendo· et ſic de aliis. Inciditur brachium cum maũ
quia amputatur ei cũ gladio ieiunii et abſtinècie facultas peccã
di: & hec ola in ſignum victorie p̃ſentantur in celeſti iheruſale
coram deo et angelis eius in ſignũ victorie · qui ſũme gaudet
de penitencia agente. Ecce q; feliciter vincit penitecia cõfitentis

—

tumnſn/
inzu,
Remendn
nart n
imligi
tunung
lgnühr
or lucicl
deum de
loßuil
lnguitg
omman

nbauci

not dy
zmimap
us tune
vmcor/
Aumcr
Nei⸗noi
lo, Do/
Nen.
itut
N
ime
unn
mmen
nuont
irinett
iſfact⸗
aput
umi
opuin
m man
18 pe
verulti
guut
titus

n

Qonſeſto

anime exercitum dyaboli-virtutes et merita nutriendo. Vnde
Ausꝗgo li:de penitẽcia: Languores inquit ſanat· leproſos curat

mortuos ſuſcitat ſanitatem auget. graciã cõſeruat: claudis greſ
ſum. ſurdis nuditum. cecis reſtituit viſum · vicia fugat:virtutes

.

rnat, mentem Induit et roborat: KK
Erra dabit fructum ſuum· pᷣs ¶ Tempe hyemali qñ tera
ooperta eſt aquis in ſuꝑficie · non poteſt ᷓminare neq;

aliquid boni producere. Racõ eſt: quia radius caloris

ſoſis non poteſt teram calefacere· ꝓpter aquam mediantẽ inter

terram et ſolem. Gpualiter ꝙ; diu anima eſt coopta culpe frigi
tate non poteſt fructum alterius bone opacionis producere ꝗa
radius gracie adtingere non valet animâ ꝓpter frigiditatẽ cul/
peè interpoſite inter deum et animã. Vnde ſuper illud p̃s· Non
eſt qui ſe abſcondat a calore eius: dicit gloſa. Non eſt qui ſe ab
ſcondat a calore diuine gracie niſi peccatũ. Ideo Vſaie · 49 Iniq́ᷓ
tates veſtre diuiſerunt inter vos et deum veſtrũ · & peccata vra
abſconderunt faciem eius a vobis. Si igitur anima noſtra debe
at fructus boni ,ie neceſſe eſt ꝑ cõfeſſionẽ fri gidita/

tem culpe remouere. Figura Genñ: i. Vbi legitur terra aquis
cooptam ſterilem et inanem. ſed cõgregatis in locum vnum &
aparente arida · ſtatim ſequebatur lucis ꝓductio ſuꝑer ipſam et
germinacõ illius atq; ꝓductio diuerſceʒ genex fructuũ. ¶ Spi
ritualiter p aquas ſubaudi culpas. Apoc:S Aque multe ppli
multi: decurrẽtes ad mortẽ · q́; diu enim ſunt aque in aĩa ip̃a nõ
non valet fructus bonos ꝓducereſed ſolum ſpinas et tribulos

Sed iubente deo cõgregantur aque in locum vnũ· cum ꝑ cõfeſ
ſionem oris iplſa congregata ꝑ ordinem ante confeſſoris oculos

ſtatuuntur· Tunc enim exponitur amia denudata et purgata a
peccato · ſuper quã ꝑpducitur diuine gracie lux qua fruct9 bone

oꝑacionis ſecundũ diuerſa virtutum genera ꝓpducit. Vñ Amb.

libro pᷣmo de Chayn et abel. Egreſſus nquit malicie virtutis
operatur ingreſſum eodemq; ſtudio quo crimen excluditur· in
Sncia copulatur. QONOI
Vndi eſtote · Vſaie· iſ Indecens et vituperioſum eſt vbi
omnia munda ſunt ſordi dum apparere. Ille ignur talis
ſicut fedator mundicie debet excludi cũ labore. In curia
celeſtis gracie omnia munda ſunt. Numeri: zg.· q́; pulchra tab
nacula tua iacob. Ille igitur qui ibi immundꝰ apparere nõ me

KR

ruit a deo cõtumelioſe eicitur. Vſaie. 6 4. Recede a me non ap⸗ ls
proquinques michi quia immund es. Debet igitur homo p ſyn
mo cogitare et ſcrutari ne aliqua inquinacio ex cõtactu vel con- zan⸗
ſenſu peccati in anima ſua relicta ſit · & illa ſtatim ꝑ verã confeſſi par
onem puia lacrimarum cõtricione lauare. Figura Leuii · 4 ſtati
&ο numeri: i9. Vbi p̃cepit domino purificacozʒ immundo fieri eſt.)
Nam qui tangebat rem immũdam ſcʒ iumẽètum mortuũ vłho/ hon⸗
minem mortuũ vel feram occiſam. immund erat- pur ficari de obe
bebat in hunc ſcz modumquia nomĩabantur ibi offerenda ſa⸗ guir
cerdoti:agnus ſine maculaduo pulli turturũ vel columbarum ch⸗
ſimila puriſſima de qua panes fierent. quos ſolus ſacerdos ede os!
bat ꝓ illa die tantum. in craſtinum vero reſeruari non Poterat boe⸗
ſine putredine. Sp ualiter · tria ſunt quibꝰ vt plurimũ homo ſaitun
ſordidatur · ſcʒ cõcupiſcẽcia carnis · cõcupĩa oculox que eſt terre ſurtſ
na cupiditas · & ſuperbia vite que eſt dyabolica peſtis. Dicit igiĩẽ iE
qui tetigerit iumentũ mortuũ ideſt carnalem cõcupĩam in qua N
velut in ſtercore putreſcunt homiĩes vt iumenta ille immundus en
erit Qui tetigerit hominẽ mortuũ· homo enim ab humo dicitur N
quod eſt terra qui mortu in cupiditate lacet terrene affectio/ 6
nis· ille immuũdus crit· qui huĩ modi cupiditati adheſerit ꝑ con
ſenſum. Item qui tetigerit feram occiſam ideſt qui ſuperbia dya
boli maculatus fuit immund erit. Nam fera illa peſſima ideſt
ſuperbia mordens lucidiorẽ et pulchriorã naturã angelicaã celi.
ita ipᷣm fedauit · vt pꝰmodum ſpiritus immudus vocareĩ. Qui 1
igitur tetigerit dyabolum huiomodi feram ideſt ſuꝑbiam mor
tuum immundus erit ſicut et ip̃e. Et caſus dyaboli de celo vſq;
ad infernum veniet ſuper eũ. iuxta quod dicit ꝓpbeta-s Vos
inquit ſicut vnus de principibꝰ cadetis · ſuple ſcqm gloſa vosS M
ſuperbi. Nota ꝙ tangere eſt conſenſum adhibere · aliter eni non
fedatur anima. Vnde Aug in quodã ſermoe. temptacio quã/- eg⸗
tacunq; immunda cor non polluit · ſi racõ reſiſtu Debet igiur w
anima hiis fedata puriticari ꝑ iſtum modũ · quia pmo debet of/ z
ferri pro ipſa agno immaculatꝰ. & hec oblacio debet precedere i
hoc eſt memoria paſſionis xpi· Quia agnus ſine macula ꝓ nobᷣ 0
oblatus omnũ noſtrum iniqtates portauit · in hac igitur obla- biu
cione purificantur. Fruſtra enim eſſet omnis pennẽcia · niſi xp̃i
paſſio nobᷣ impetraſſet veniã. Sed ip̃a tãte virtutis fuit · vt oibꝰ d
Penitentibus miſericordiã habunde largiatur. Vnde Leo papa dut

W 1 .
ur hon
kunlr
eri nk
unchrke
rruünkte
urkena
erencii
mbaren
cer gos N
hpotern
mühom

eelt terre

Diit ign
nrin qua
mundus
d dictur
akatio/
Autpoon
betbiige
lnu itll
ucli.
nmor/
do
i vos
eni non
cio qui⸗
etigtur
lcbetok/
nckcet
lap e⸗
nur b
4 ni N

„

1,nih

Leo;

Qonfeſſto

in ſermone de ieiunio ſeptimi mẽſis. Effuſio ꝓ iniuſtis ſangui

nis iuſti tam potens fuit ad pᷣmium tam diues ad precium vt
ſi vniuerſitas captiuoꝝ in redemptorem ſuũ crederet· nullum ti
rannica vincula obtinerẽt. Item debet offerri par turturũ · ideſt
par oculox gemencium· q uia tũc ſacrificiũ nrᷣm pingue eſt. &
ſtatim ſuccenditur amore diuino- Sed lacrimis deficiẽtibꝰ nichil
eſt. Vnde Greg ſuꝑ Ezechielẽ omelia.S.· Holocauſtũ ſiccum · eſt
bonum opꝑ ꝙ lacrime non infundũt. Holocauſtũ pingue eſt
ꝓ hoc qc bene agitur corde humili eciã ꝑ lacrimas rigat᷑· ſed re
quiritur vltimo ſimila puriſſima. hoc eſt cõfeſſio clariſſima et lu
cida de qua fiunt panes ad eſum ſacerdotis tm. quia ſolus ſacer
dos hanc debet ſuſcipere· ſolus meditari- ſolus intelligere· & ꝑ
hoc ꝓ illa die tantũ · ideſt ꝓ illa hora qua peccator confitet · neq;
licitum eſt poſt confeſſionem ſuper peccata meditari. Non poſ-
ſunt ſimile in craſtinum reſeruari · putreſcunt in archa ſacerdo
tis. Eſſet enim quaſi reuelare ſecreta- quia cum non actualiter
Cõfeſſor peccata audit · nõ eſt confeſſor. Non igitur yltra actum
illum reTruand ſunt peccata · ſed ſigillanda & nunq; amplius
Pducenda O felix ſacramẽtum et diuinit9 ordinatum vt quod
cõmittit peccator manifeſtando ſic deleat vt nunq; inueniatur.
lob:ia: Signaſti quaſi in ſacculo delicta mea. ſed curaſti iniqui
tatem meam audacter. Ergo accedamo portantes ſimilam pure
confeſſionis · que cõfitendo ſic occultamꝰ. Vnde Augo ſuꝑ. p̃s
O homo quid times cõfiteri · illud qc; ꝑ cõfeſſ 153 ſcio mino ſcio
ꝙ; id qc neſcio · Confitere ergo peccator homĩ peccatori. Elige
quod vis · ſi non cõfeſſus iaces· non cõfeſſus damnaberis. Ad
hoc deus exigit cõfeſſionem vt liberet humilẽ· ad hoc damnat.
t puniat ſuperbum: NM
