tũc clamantib9 fil is ylrabel.non eſſe ſibi pactũ tenendum · cũ
ip̃i deceptores eſſẽt cõdemnauit eos ioſue: vt habitãtes in me/
dio filiox yſrahel portarẽt aquã neceſſariam. tam ad lauandũ

ꝙ; ad bibendumet lig na cedetes in humeris ſuis portareèt mul
titudini neceſſaria ( Spualiter Gabaonite interp̃tatur vallis
meſticie.· & recte corpales ſenſus ſignat · qui ſꝑ ſpiritũ ad vallẽ
eternitatis yehene inclinare ꝑ cõſenſum peccati conantur. Iſti
ſunt gabaonite velut proditores · callide cũ ſpiritu pactũ ſpo/
pondũt vt nõ occidantur· & precipue qñ vidèt ſpiritũ de du/
plici progenie ſcʒ de mũdo et dyabolo triüphare. Pretedunt
enim in coz deſideria inueterata et fracta. Procul inquit babi-
tamus nulli rebellione virtutibus faciemus Sed mentiuntur
Quia in terra promiſſioĩs ideſt in ſtatu penitẽcie obuiãt ioſue
ideſt ſpiritui· et impediũt vite eterne ingreſſum. Hoc bene co/
gnouit apoſtolus qñ dicebat Ro. A. Video aliam le gem in mẽ
bris meis repugnantem legi mẽetis mee-& captiuantem me in
lege peccati· ſcʒ tunc filiis yſrahbel clamãtibus· i deſt doctoribꝰ
ſacre ſcripture adteſtantibus nullum corpꝑi pactũ eſſe ſeruan-
dum cordi ſuo· Cũ corpus ſit Prodier debet in hunc modum
mortificari et corrigi Quia debẽt gabaonite haurire oz aquã
lacrimase ad lauanda et tergeda peccata. Et quãtum vltra hoc
requiret memoria intelligetia et volũtas- Et cum hoc debet li
gna crucis & paſſionis xpi in humeris ſuis ferre · vt apoſtolꝰ
in corpe portabat eo teſtate qui ait ad Gall. vltio. Ego ſtigma
ta dqñi mei iheſu xpi ptuli in corꝑe meo vbi igitur ſic caro mor
tificetur · que ſpiritũ prohibet cõtemplare ſuperna· & pconſe⸗/
quẽs ei claudit ingreſſũ promiſſioĩs eterne · Vnde Rich li- de
cõtemplacõe · Nunq; inquit affectus noſter ad deſideriũ eter/
norum perfecte accenditur. neqʒ intellectus ad celeſtium con
templacõʒ acuitur. niſi cura carnis eciã licitis mũdi et neceſſa

riis trequenter et fortiter repellatur:

. C
Ieciſti eos dum alleuiarẽtur. PS. (Nota princeps qn in
. pluries experitur prodicionem et maliciam aliquorũ

nunq; debet amplius de ipſis confidere · ſed debet ip̃os
Vẽel delerè vel totaliter incarcerare ꝙ amplius nocere nõ poſſit
Spualiter iudicium racõis quod eſt tocius exercitus anime

princeps et dux exꝑtum eſt nequiciam et calliditatem ſenſuũ ſer
corporaliũ contra ſe ideo nullo modo debet de ip̃is confidere ri⸗
Sed eos taliter deicere et captiuare ꝙ amplius non poſſint of pu
fendere. (Eigura Ioſue.6. Vbi legitur ꝙ obtenta Gabaon ſu
p ioſue Congregati quinqʒ; reg es venerunt ip̃aʒ Gabaon va bil
ſtare· Sed Ioſue ipſos debellatos perſecutus eſt· & facta orõe cis
ſtetit ſol vt vinceret inimicos · & magnam ptem multitudinis cye
eorum occidit. Reſiduum vero totum grando celitus miſſa oc gen
cidit· Et captos reges quinqʒ in ſpelunca latentes· collis eorũ iiͤt
calcatis ꝑ po pulũ ĩoſue in ligno ſuſpendit vſqʒ ad veſperũ · de On
inde proici fecit in ſpeluncam· & lapidibus operiri vſqʒ in pre 4
ſentem diem. (ESß ualiter · per Ioſue iudiclum racõis ſubaudi.
Per quinqʒ; reges quinqʒ ſenſus qui videntes carnẽ ſubiectã .

racioni cõgregatis appetitibus plenis voluptatibus. ſatagũt
recuperare manſionem ſuam. Sed ioſue cum exercitu domini.
leiunio· vigilia: elemoſinis et deuocione ipos inuadit. & effuſa

orõ ne vt ab eo non eclipſetur diuina gracia eos ſuperat. et ap
Petituũ magnam partem occidit. Sed reſiduũ ſupernorũ con
templacõ cõprimit velut grando. & quinq; reges captos ſubi .
cit atqʒ calcat· ſuſpendit ipſos in ligno crucis ſecundu doctri/ 4

nam apoſtoli. Confixus ſum cruci. & hoc uſq; ad veſperum
mortis· eos quaſi cõpedibus li gatos et captiuos tenet· Deiñ
Proiectis in ſepulchro et oꝑtis terra et lapidibus vſqʒ in diem
iudicii. Ioſue pmo intrat terrã promiſſioĩs celeſtis glorie ſine
mole ſtia affligenda ergo ſunt ſenſitiua mebra noſtra. ſi volu/
mus vicia ſuperare virtutibus fauere. Ideo dicitur penitencia
quaſi pena inherẽs quia dum viuimus ꝑ penuriã ſic carnem
domando ſimus victores. ꝙ ſi ſecus fiat ut proditores animã
ſic illaqueatam proicient ad interitum. Vnde Grego in mox
Nos inquit geſtamus laqueũ noſtrũ: nobiſcum circũferimus
inimicas carnem noſtra loquor de peccato natam · in peccato

=ü8I I

nutritam corruptam nimis ia origine:. Sed multo amplius
praua coſuetudine viciatam. Hinc eſt ꝙ acriter aduerſus ſpiri
tum cõcupiſcit · ꝙ aſſidue murmurat & impaciens ẽ diſcipline

nn
Uuri
ſceßn
endheci
nusennre
ten iau

(kiche
lulttuchns
us milio
ollseori
veruc
ginpte
ſubauch.
iſabreck
wgi
mudonmn.⸗
t⸗Aekkut
ent⸗ etay
nori con
vtos ſuhi
Veſperun
net⸗Dai
vin gen
Nnelur
ſvolu/
tenci
arnem
animi
inmo
erimus
heccat⸗
nis
uslo

inbibetur:

OQnohaana

Quia illicita ſuggerit· neqʒ racioni obtẽꝑat· neqʒ vllo timore
ercutient maxillam iudicis Michee . 40 Nota magha
eſt audacia pcutientis iudicem ſuum: in cuiꝰ manibus
eſt· De tali non poſſet fieri vindicta decẽs. Verum eſt.
Giq; tantus eſt amor inter vtrunqʒ eciam percuſſio non
ſentitur. ¶¶Spualiter in anime familia dicitur eſſe iudex ip̃ᷣm
racionis iudictum Omnia eni habet dirigere et iudicare · ac eciã
punire Sed interdum intm eſt excecatum eciam amore carnis
ſue captum. ꝙ nichil ſentit et de ꝑcuſſionibus redditur inſenſi
bile ſigura Eſdre. · Vbi legimus ꝙ apemen filia bera
cis cõcubiua regis ſedens iuxta regem ad dexteram- auferebat
dyadema de capite eius & imponebat ſibi · & palmis cedebat re

gem de ſiniſtra manu& apto ore intuebatur eam: queet ſi ar

Biſerit ei- arridet: nam ſi indignata ei fuerit. blanditur donec re
concilietur. ( Sßualiter Appemen ideſt caro filia terre ſedet

ad deteram:cum locus ei ſit ad ſiniſtrã. Nam cũ afficitur a ſpi
ritu in dextera ſedet caro eleuat dyadema et ſibi imponit cum
imperat et ſpiritus exequitur· percutit regẽ pugno male ſug/
geſtionis · & ſpiritus arridet ei ꝑc oſenſum. Si indignatur ap/
petens aliqua illicita: que appetẽda non ſunt · ſpiritus eã ſaci/
ando reconciliat. Vnde Geneca epiſtola: id: Multis ſeruiet qui
corꝑi ſuo ſeruiet: qui pro illo nimium tenet· ad illud onera
refert. boneſtum illi vile eſt· cui corpus ſuum nimis carum eſt
Huig nimius amor nos timoribus inquietat. ſollicitudinibꝰ
t. et cõtumeliis obicit:
ulier mole ſta erat adoleſcẽti. Geñ 39 (Nota ꝙ tanta
ſt ſollicitudo mulieris qua hoĩem moleſtat cum cupit
aliquid optinere ꝙ raro reperiri valet qui ſe poſſit de
nder de Valerius in epiſtola ad rufinũ. Iupiter inquit
rex terrenus- qui eciam deus celox rex p ſingulari ſtrẽnuitate
corpis & incõpabilis mẽtis elegãcia per auropã mugire coa/
ctus eſt amice. Ecce quẽ bonitas ſuꝑ celos extulit · feĩa brutis
cõparauit. Poterit et te femina cogere ad mugitum ſi non es
maior ioue. (¶ SPualiter- P femina ſic moleſtam ſubaudi car-
nem humanam. que die noctuqʒ ſpiritũ ſuis prauis deſideriis
ſollicitat intm vt in manus demonũ ſepe proiciat. (FEigura
Iudicum is. Dalida decès taliter moleitauit ſampſonẽ fortiſſi
mũ virox ꝙ inueſtigata fortitudie ei9· fecit ip̃m eo dormiete

S

Qhne

radi ſeptem crines- qui amiſſis viribus traditus eſt in manus n
philiſtinorum: & excecatus ab eiſdem pꝰmodum miſerabiliter leen
mortuus eſt Per dalidam que interp̃tatur paupcula ſubaudi )
carnem humanam que indigẽtior eſt cunctis animãtibus. Nꝗ f
cunctis naſcẽtibus cum ſuo indumẽto· ip̃a miſera nuda egredi pre
tur . Per Sampſonem fortiſſimum ſubaudi ſp̃m . a deo ſic vir/ ttee
tuoſe factũ. ꝙ non niſi volens vincitur. Sed quẽ non poſſunt one
omnes exercitus tenebrarũ ſuperare. miſera caro ſuis blandi/ rise
ciis ſuperat ac ſuaſionibus decipiens. ſeptem donis ſpirito ſan nen
cti priuat. & ligatum in manus inimicoꝰ reddit. & excecato in hom
ſuo peccato eternaliter moritur. Relinquenda eſt igitur carnis gepl
affectio · que tãta mala facit. Sed quia carnales homines ip̃am inqu
deo plus diligũt · hec ab ea merito patiũtur. Grego. in. 3. m hum

lerau

queritur In quibus carnem ſuam deo prepoſuit iudicante deo
agitur· & ut ex ea amplius in igne crucietur. Hic itaq; eam re
linquere non vult. et tũ ab ea abſtrabitur · illic eam relinquere
GS appetit. & tamen in ea propter ſuplicia reſeruatur: SS
Vlier autem viri pcioſam aĩaʒ capit . Prov. G ((Nota
tanta eſt mulieris aſtucia et audacia· inexcogitata &
impoſſibilia fere omnibus exercet. Vnde Valerius ad
Xudax eſt inquit ad oĩa quecũq; amat vodit femĩa
& artificioſa eſt nocere cum vult. Et ne lẽgo ſermone te ſuſpẽ
dam. lege aureolum theofraſti. & medeã Iaſonis. et vix pauca
inuenis impoſſibilia mulieri. ((Spualiter. Tanta eſt ſpurcicia
carnis humane. et adeo appetit ſua deſideria cõplere. ꝙ quaſi
nichil eſt impoſſibile · ꝓpter cõplacẽciã quã aliqn miſer ſps ha
het ad illam · Nam niſi carnis peſtifere caliditas racõis judicium

excecaret et eneruaret· ſepe dyabolus nos ſuperat. & Eean

nrᷣaʒ poſſidet. qui adſus nos nichil obtinere poſſet. igura
3·. Re zi · Vbi legitur ꝙ cum Achab rex yſrahel vineã Naboth
appeteret ꝓ ortu olerum ſed optinere non poſſet precio. eoq;
eſſet hereditas paterna naboth. & ex hoc rex triſtis remaneret
Ieʒabel videns· miſſa epla ꝑ falſos teſtes lapidat eſt naboth a
populo · quo facto Achab libere poſſedit vineam Per naboth
ſubaudi racõnis iudicium aut liberum arbitrium regulatũ ra/
tione · Per achab nota dyabolum qui cupit vineam ſcʒ animaʒ
humanam quam ipe xp̃s proprio ſanguine trãſplantauit. de
egipto originalis culpe ad graciã poſſidere· Et ex ea q ꝓducit

uums
trrſer
lbug
tbu N
ice nd
1 P/
npeun
Necate
tur ams
nesien
Aante geo
Bamn

(N
Pand

eriusa

atfemi
teſihi
pauc
uralcin
quall
psbe

Aiclum

m
ſgun
bot⸗
toß
R
cha
voth

det horribiliter:

Qaoo huana

vinum virtutum mellifluum cupit ortum olerum facere ad pa
ſcendas beſtiales affectiones. Sed rẽnuit naboth bereditatẽ dei
& ymaginem trinitatis delere. Contriſtatus dyabolus ex hoc
ꝙ proſtratus iacet · ſed cõſur git yeſabel que ſterquilinium inter
Pretatur- per quam ſubaudi carnem putridam· que dicitur pu
tredo et vermis· Ipſa nanq; duobus falſis teſtibus · ſcʒ pſum pci
one venie indiſcrete et ſpe longioris vite ſpiritũ cõuincit. & du
ris obſtinacionibus lapidat. & poſſidet dyabolus vineam car/
ne miſera procuranie. Ecce pomius et onus carnis miſere qua
homo miſer ad ſimilitudinem dei factus ſic deicitur. Hoc eſt ꝗd
deplorat Innoceñ · de vilitate condicionis humane dicens- Quis
inquit det oculis meis fontem lacrimaʒ· vt fleam miſerabilem
humane condicionis ingreſſum · diſſolucionis egreſſum. Conſi
deraueram enim cum lacrimis de quo factus eſt homo quid fa
cit homo · quid facturus ſit homo. Sane formatus eſt homo de
terra- conceptus eſt in culpa. natus eſt ad penam. Agit praua
que non licent· turpia que non decent. vana que non expedi/
unt. Agit praua quibus offendit ſeipſum. agit turpia quibus

polluit famam polluit conſcienciã agit vana quibus negligit ſe/

cura· negligit vtilia. ne gligit neceſſaria. Fit cibus ignis qui ſep
ardet et vrit inextinguibil: eſca vermis qui ſem per rodit ſemꝑ
comedit immortalis · maſſa putredinis que ſemper fetet et ſor⸗

dueniat regnum tuum. Mat·6. Gemp bereditarie de/
betur regnum filio legittimo. & ſemper ne ſit iurgium
poſt mortem patris conſueuit ordinari de futuro rege ·
οα quandoq ante mortem patris coronari. quia qnqʒ aliqui ita
Pierui: ꝙ ſcientes regnum non ſibi deberi· pſummunt vſurpa
re violenter. ((Spualiter regnum debetur ſpiritui et non cor/
pori:Racõ eſt quia ſpiritus eſt dei filius per ſilitudinem et yma
ginem. Sed corpus licet plaſmatum ſit a deo eſt tamen factum
de terra. Sed ꝗaq; corpus vſurpat regnum fratris ſui · niſi ſit ꝗᷓ
defendat. ( Figura.-3. Re- 1. Geneſcente dauid qui ordinauẽèat
ſibi Salomonem ſuccedere in reg num ſurrexit Adonias filius

Eih & aſſumptis quĩquaginta viris cum ſequẽtibus dicebat

go regnabo. Sed tunc Berſabee mater ſalomonis inducta cõ/
ſilio nathan ꝓphete. conqueſta eſt dauid qui fecit Galomonem
vngi & ſuper mulam ſua poni ·populo clamãte· viuat rex.

D

Qaro haana

& piritualiter: per dauid ſubaudi xpᷣm per ſalomonem filiũ ber =
ſabee nota ſpiritum Berſabee interp̃tatur puteus ſacietatis.nã (AAs
et ſpiritus human eſt vas capax diuine glorie ſaciantis. Vnde uun
ſcriptum eſt Saciabor dum apparuerit gloria tua. Adonyas ſi cte
gnat corpus: nam agith interp̃ᷣtatur aduena & annotat tẽram Auri

que aduena cæleſtis et ſubſtãcie ſpiritualis eſt· nititur regnare cõ
tra ſpiritum fogresans quinq; ſenſitiuos appetitꝰ· cõtra decẽ

precepta decalogi. Sed oracio ſuplicat xo pro filio- qui ſtitim
mittit vnctionem gracie · & ponit ip̃m ſuper equum ſuũ · ideſt rac̃
ſuper meditacionẽ corpis: & tunc omnes vtutes clamãt · viuat lere
rex. Vnde Vſidorꝰ de ſummo bono Hoc inquit eſt remedium ſcunt
eius qui viciorum tẽptacionibus eſtuat.· vt quocũq; modo tan niſid
gitur:tociens oracionẽ fundat. quia frequens oracio imꝑu na heils
1 cionem vicioʒe extinguit: KFI— onau
On creſcas quia aſcendiſti cubile patris tui. Geneſis·. ꝗ· Cn
Non fuit aliquo tempore cõceſſum vt filius aſſumeret aͤ
Sorem vel feminam patris ymo ſemper inſtabat vindi u
cta de cotrafacietibo.ſicut patet de abſolon:ſicut eciã patzʒ de ru ”J”è”M
pen pmogenito lacob in verbis ꝓpoſſtis. Eſt tamen appetitus dA
ſenſitiuꝰ in nobis hanc regulam ſeruare rẽnuens: ideo recte per 4
ſpiritum mortificari debet. (Figura 3:Re: 4. Poſtq́; ſalomon i
optinuit contra adonyam fratrem eius ipſe adonyas ꝓcurabat no
phabere ab yſaac ſonamitem in vxorem que fuerat ſerua patris
üſii dauid. Dormiebatq; cum eo. ſed Dauid non cognouit eaam. ”K
Sed tunc ſalomon indignatus de eo ſcʒ ꝙ frater ſuꝰ p̃ſumebat 8
facere: miſſo Banaya filio Ioiade fecit interfici Adonyam. ſet
EEp ualiter Adonyas qui primo regnare contra fratrem ſuum . ſi
voluit regem nota exteriorem homine v.l ipᷣ̃m ſenſitiuũ appe/
titum qui vult contra ſp̃m regnare· preſumit eciam ſeruã pris ani
ſui petere. Noĩ ꝙ ſerua iſta caro eſt· que cum dauid dormiebat i⸗
quia patri noſtro xp̃o cõiuncta fuit: ſed eam nõ cognouit. Ip̃e i
enim carnem noſtram aſſumpſit- ſed nunq; carnis delectacionẽ

cog nouit. WIt igitur adonias maculare ſtratum patris ſui· qn
homo xpianus wlt carnis voluptates exercere- quas nõ debet
ſcdm ſenſitiuum ap petitum et deſideriũ eius. Sed Salomõ mit
tit Banayam qui nterpᷣtatur reſponſio eius. & denotat afflic/
cionem corporalem- que fatuo reſpondet corꝑi iuxta fatuitatẽ 8
ſuam & tunc Salomon mortuo Adonya regnat in pace quia n

o üana

dic⸗ ſpiritus mor ttificato corpe in trãquilla ꝑſeuerat quiete. Richar
ieN⸗ Qdus de cõtemplacione. Nunq inquit affectus noſter ad deſide
– rium eternorum pꝑfecte accenditur- nec intellectus ad celeſtium
tinn ctemplacionem acuitur. niſi cura carnis eciam licitis et neceſ-
ni arüis frequenter et fortiter repellatur:: =W R
+ mnia ſubieciſti ſub pedibus ei9. ps Mulka eciam ferarũ
H in terra habitanciũ foracitas et crudelitas multũ nocet.
üdng niſi ingenio humano mactentur et vincantur. ſed hoĩs
racnalis foracitas ingeniis et aſtuciis vincitur et ſuperat᷑.· ideo
Galid fere omnia hominem timent. (¶ SPualiter· ſuggeſtiones qᷓ na
nit ſcuntur ex carne terrena et humana adeo ſunt ſpiritui infeſte· ;

niſi diuina gracia ſubderentur nullus poſſet reſiſtere Et quod
6 peius eſt· caro noſtra cum delicate nutritur plures in ipa male
concupiſcencie aculei naſcuntur. Vnde bñ dictum eſt Geneſis. 2

entſs, Cum operatus fueris téram ſpinas et tribulos germinabit ⁊zc
lumert Sed quia ipſe deus miſericors et pius non pmittit nos moleſta
nal ri vltra id quod poſſumꝰ · quia carnis affectiones nro ſubiuga
Nde un uit dominio. ¶ Eigura Geñ. i. Droducat inquit domio terra
Pettnse quadrupedia et reptilia et beſtias ſecundum genus ſuum· & fa
dnh per ctum eſt ita. Et poſtmodum illa ſub homĩs dominio ſubiuga
iſlom uit. ((Gpualiter ſubaudi ꝓ terra carnem humanã que ex pri
paundoun mo peccato corrupta eciam brutales et ſerpentinas affectiones
uu putrs Pducit. Hos tamen omnes deus ſub pedibus ideſt ſub obediẽ
vuit aam. cia ſpiritꝰ ſubiecit· vt dominans deus ſpiritus ſubiectus ſit deo
umebat Corpus vero caſtigatũ et domitum ſit ſpiritui ſubditũ · qc' fiat
zan. ſi exteriora nõ ad voluptatem ſed neceſſitatem ei donenẽ ad vſũ
emſuum. Vnde Augꝰ in ſolilodo ODia inquit ſub pedibus homis ſubie
ppe ciſti vVt ſolus homo tibi ſubiceret. & vt tuus eſſet tot9 homo ſuꝑ
ui pis omnia dnatus eſt homo. Exteriora nempe ꝓ corpore cũcta cre
tmiebat aſti· ip̃m vero corpus ꝓ anima. animã vero P te vt tibi ſoli vaca
et. W⸗ ret· vt te ſolum amaret poſſideret te ad ſolacium inferiora vero
oti omnia ad ſeruicium. 1 .
sli⸗G e cadaueribus vero eoxe aſcendet fetor · Vaie. 3a · Dicit
nöcht ̈ alique aues habent ſubtiliſſimũ odoratum intantum
loromt aa diſtantibus regionibo ſenciunt fetorem. vt ſũt corui
tat/ Sed cum ſunt ſuper cadauera intm diligunt paſtum nidifi/

ſruite cant ibi prope. && obliuiſcuntur ꝓprie regionis. (¶ Spualiter
4 i Carnales homines intm diligunt tetorem et putredinem affec

*
OQars huaa
cionum carnalium ꝙ ibi ꝑ amorem nidificantes ſue profeſſiõis
ſcʒ penitencie et deuocõis xpi obliuiſcuntur. ((Figura Geneſ
8. Coruus ad archam nõ eſt reuerſus inuento cadauere. ¶SPu
aliter· voluptuoſus homo inuenta corpis delectacõe non reuer
titur ad xm et ad gremium ecche· ſed putreſcit in voluptatibo
ſuis. Vſaie · ꝭ· Erit ꝓ ſuaui odore fetor. Vnde ergo peccator mi/ lechi
ſer erit inſenſibilis & puatur ſenſu olefactus · qn loco odoris tã ſpur⸗
putrida tam fetida tam immũda recipit: quia nil putridiꝰ huma liaß
no corpe. Aug9·z· ſoliloquio Ego cadauer putridũ eſca ver ura
mium. vas fetidum cibus ignium. abyſſus tenebroſa- terra mi duliü
ſera. vas aptum ad contumeliam. genitꝰ ex immũdicia viuens loni⸗
in miſeria moriᷣs in anguſtia heu miſer quid ſum ego & quid lieene
facturus ſum vas ſterquilinũ · concha putredinis· pleno fetore bie
et abhominacõe: cecus. pauper.miſer et mortalis. Hec aug: cpitti
((Ltut onus graue grauate ſunt ſuꝑ me . Polun
WIgo dicit ꝙ nunqꝙ; bene cognoſcitur res · niſi per euus ſinei
priuacionem. Non cognoſcit homo ſanitatem niſi infir Lt
metur et ſic de aliis. ¶ Spualiter Cum homo priuat᷑ diuĩa gra
cia· tunc cognoſcit quĩd amiſit· quia de quiete cõſciencie deuenit ⸗
ad laborem duriſſimum de dulcedine gracie xpi deuenit ad amo od
rem dyaboli qui nunq; ceſſat animã ducere de peccato in pecca-/ no⸗
tum. Trenox· 1. Iugũ iniquitatum meax in manu ci9 cõuolute no⸗
ſunt et impoſite collo meo. infirmata eſt vtus mea.dedit me do ttp
minus in mano de quibus nõ poſſum ſurgere C(Eigura Exo omt
Bmo. Mortuo pharaone qui co gnoſcebat Ioſeph· ſurrexit ali lr
pharao qui oſeph ignorabat · ideo ſtatim induxit ſuper filios rüt
yſrahbel egipcios · & diſperſus eſt populo ad colligẽdas paleas ſutt.
p egiptum & duriſſime afflictus eſt. (Spualiter. Pharao qui
cognoſcit ioſeph notat rationis iudicium qui cognoſcit criſtum tuin!
Hic igitur iudex dum regnat in ania omnibo bene eſt · ꝗᷓa tunc cst
conſciencia eſt in tranquillo & omĩa in pace deo ſeruiunt· Sed lut
mortuo ideſt depoſito ꝑ peccatũ · ſtatim ſurgit alius pharao· ꝗ n
ignorat ioſeph · ſcʒ ſenſitiuus appetitꝰ · qui egipcios ideſt tene- der
broſa deſideria inducens· diſpſit totũ populũ yſrahel ideſt memo M
riam intellectum et voluntatẽ · oculos· manus: linguam:· aures Eel
zc ad colligendas paleas carnaliũ voluptatum · & eff icit ſeruꝰ brz
omnium peccatoꝝ. Aug: .: de ciuitate dei. Malus inquit non *M
fit ſolus vniꝰ homis· ſed quod peiꝰ eſt· tot dnoʒ quot vifõrũ 8

Phlös
unbe
en
N MonNRr
olupent
dPeradrn
locddan
wlr tenn
Ucirin. Nilen
negod gul
pleny tenn
Nerauge

l pereus
m Minkrr
atiagn
weke nenn
wenn Mand
awinpeen
c cuoln
gegit mec⸗
ſurrexiti9
tſuperflis
icis pülns
Dunoqll
latertſtunm
A qitun.
iumt⸗e
pd mo⸗
lGeſt tene
geſt men
tam us

eſt ſeruus:
Rit pro ſuaui odore fetor. ᷓ Nota ꝙ ſiẽ in aliis
ſenſibus cõtingit corrupcio · ita in ſenſu odoratus. Nam
quẽadmodũ oculis egris odioſa eſt lux. que puris eſt
is: ita corruptis naribus ſuauis odor diſplicet et fetor de

amabi

lectat (Sßualiter homiĩbus voluptuoſis et carnalibus carnis

ſpurcicia multum redolent· penitẽcia vero et cetera bona ſpiritu

alia fetent et diſplicent· s · Beatũ populũ cui hec ſunt zc· (EFi

gura Exodi:. ꝗ· Cum moyſes ex pcepto dñi vellet educere po⸗/
pulũ iſrahel de egipto ad ſacrificandũ dño · vt eos ad terrã ꝓmiſ
ſionis duceret. inceperũt grauiter murmurare cõtra moyſen &
dicere· Feciſti fetere odorem nĩm cõtra pharaonẽ: quia prĩo pa/-
cifice ſẽuiebamꝰ ſibi et comedebam carnes cepe et allea. ex quo
cepiſti loqui ſecũ afflixit nos. ¶ Spualiter filii yſfrabel in egi/
pto ſunt xp̃iani morãtes in peccato·ſed moyſes ideſt diuina in/
ſpiracio vel diuina pdicacio Ku cõſciẽcie inſtigacõ. volẽs eos de
tenebris peccati educere murmurãt. Delectabili9 eſt enĩ eis ſuꝑ
cepe et allea et carnales voluptates putreſcere vt jumẽta &; mo
dicum exercere laborem & regnũ celi obtinere. Hũ enĩ fetorez
odorem iudicant hii diligunt tenebras magis qꝙ;; lucem. Odorẽ
noſtrum feciſti inquiũt fetere et affligimur. Redolet enim pha
raoni ideſt dyabolo peccatũ. quo tenet anias laqueatas. SGed fe
tet penitẽcia ſibi:qua anime exeunt de ſeruitute ſua. ideo pſas
conatur affligendo tenere- Gregori9:2z moraliũ. Hoſtis no-
ſter quãto nos ſibi rebellare cõſpicit· tanto amplius expugna/
re cõtendit· eos impulſare negligit· quos quieto iure ſe poſſidẽ

ſentit. Sed miſeri peccatores ceci hanc ſeruitutem nõ abhorrẽtes

potiꝰ vt dictum eſt volunt ſeruire dyabolo q́; dño Preponuut
enim fetorem carnis putredinis diuine dulcedini. Nſaie · ꝗ VYe ꝗᷓ

dicis bonum malũ zc. Augo in ſoliloquio O lumen veridicum

illuminãs omnẽ hominẽ venientẽ in hũc mundũ.ſol illuminãs
celum et terram. ve caliginãtibo oculis qui te videre nõ poſſuũt
ve auertẽtibus oculis vt non videant veritatẽ. Nequeunt enim
oculi tenebris aſuet ſumme veritatis radios intueri neq; ſciunt
de lumine aliquid eſtimare quox eſt in tenebris habitacõ tene/
bras vident tenebras diligunt. tenebras approbãt· de tenebris

euntes in tenebras. neſciunt vbi corruant miſeri. neſciunt quid

amittant· qm cadunt in infernum viuẽtes Hec Augj

—

orxpus „
(KCorpus xpi.xiiαι le
Anis cor hominis cõfirmat ps. Cum homo multù ba won⸗
bet ambulare indiget refectione · ſed non debet cibo gui Ir
repleri. ne ad ambulandu grauior reddatur ideo opti/ uet
ma refectio eſt panis. (Gpualiter. Nos habemo in vita p̃ſenti ude
magnum iter facere: quia vſq; ad celum. Tanta eſt enim huius lkel⸗
itineris longitudo· ꝙ tempꝰ vite noſtre non eſt fufficiens · niſi Im
refecti celeſti pane ideſt corꝑe xpi leui9 ambulem. Sed iſte pa/ bei
nis bene ducit nos ad terminũ quo tendim9· ideo vocatur via⸗ Eebet
ticu m. Vnde Ioh. õᷓ. Si quis manducauerit ex hoc pane viuet bagt⸗
ineternum ¶ Eigura. 3. Re. i9: Dum helyas quem ꝑſequebãa tgip⸗
tur nunccii yezabel. vt ipᷣm ſicut ceteros ꝓphetas occiderèt dor nisi
miret ſub vmbra iuniperiextitatus eſt ab angelo .· & cũ magna (.
viam reſtare/eſſet ab eodem angelo inſtructo · refectus ſub cine/ Kalli
ricio pane et aqua: ambulauit in fortitudine cibi illius xl. diebꝰ uüuimmnr
deuenit ad montem in quo vidit dñm. (¶ Spualiter ˖ Dũ iuſto nine
fugiens mortẽ culpe: que omnes nittitur interficere: videt ſe ali NWN
quando ꝓſtratum ſub aculeis p̃ſentis vite ideſt infirmitate · que is
bene p vmbram iuniperi notatur excitatus a ſermone diuino R
vel a dicatore vel cõfeſſore debet ſurgere · & aſſumptis pane ce
leſti ſcʒ corpe xpi et aqua lacrimarũ · debet ſecure ambulare· ꝗa
grandis vt dictum eſt via reſtat Verumtamẽ in fortitudine cibi
huio panis euadens manus peccati et culpe pueniet ad montẽ
vite eterne in quo bñplacitũ eſt deo cũ iuſtis ſuis habitare Vbi J
ipſe celeſtis panis ſuos reficit viſione eterna. Vnde Berñ:· in li. la
de meditacõibus bunc panem appetit dicens. O indeficiẽs paĩs Aulu
vite qui nos reficis & inte non deficis· comederis quottidie G or
integer ſꝑ manes. Reſplende michi. adtende me illumĩa et ſan/ Ddrn
ctifica me. Vas tuum a malicia euacuatũ imple illud tua gracia. ool
et illud plenum cõſerua- vt ad ſalutem anime mee manducẽ cibũ nna
carnis tue: quateng manducãdo te vadam per te; pueniam ad te ꝛ
repauſem in te. Hec Bern. E* de
M Nteq́; comedam ſuſpiro. Lob. WDicunt medici q, pone⸗ boe
re indigeſtum ſuꝑ indigeſtũ eſt minucio vite. Vnde an/- hee
teq; homo ſecundũ cibum ſummat prim cibus debet dgi ci
Feri.vt purificatus ſtomachus ſummat ſecundũ. (Spualiter ſen
Acbus ſacratiſſimus domĩci corpis ſecum nõ cõpatitur in ſtoma iͤ
cho anime noſtre cibum alienũ Cibus enim alienus eſt terrena un

nomba⸗
bathtd
ricrodpi/
apinßn
affrntt
Selikerr
vocatur
pam niu
en peguti
ocrikericc⸗⸗/
Ccümagni
s ſubeine⸗
Nl debo
·Dü iuſtg

idet Kal⸗

tminmate ie
Gne uno⸗

npis pame/

4

Ambulare,gt
rudnechi
etad moni
Pitre N
Nekreies pis
gvotickei
umuetun⸗
u ui
uccbi
numat

pone⸗
Vnce 4
u5 Aebetd .
Sur

rin fn

tnmn

OQerpre x

affectidvt eſt cupiditas et auaricia. pS. Inſaciabili corde cũ boc
non edebam ideo debet homo per lameta et lacrimas commiſſa
prius delere· & ſic digeſtis peccatis ꝑ penitenciam/cõſciẽcia pu⸗
ra et munda hunc cibum recipiat. Q Figura 4. Re. z3. purgata
iudea ab ydolatria pcepit ioſyas facere phaſe dño. Erat enĩ pha⸗
ſe eſus agni paſcalis. qui cum lactucis agreſtibo comedebatur.
in memoriam exit de egipto. ¶ Suaſiter. pur gata ſcʒ cõſcĩa
ab affectionibus corpꝑalibo et terrenis que ſunt yd olox ſeruit9
debet recipi eſus paſcalis· premiſſa ſemper lacrimabili deuocõne
Pagreſta paſſionis· quã ꝓ nobis paſſus fuit· educendo nos de
egipto inferni. Pro peccato captiuati eram in manibꝰ pharao⸗
nis ideſt dyaboli- purgata eſt igitur anima vt S. Apoſtolus· i·
Cori. xi. Probet inquit ſeip̃m homo & ſic de pane illo edat &
de calice bibat. Nam quicũq; illud mãducat indigne iudicium ſi⸗

anime peccatis plene. Vnde Criſzʒ· omelia. q: ſu t. Cor
poralis inquit cibus cum ventrem inuenerit diuerſis humori/
bus ocupatum. amplius ledit magis nocet. & nullũ pſtat auxi-
lium. Ita et iſte ſprritualis cibus ſi aliquã repit malignitatẽ pol/
lutum magis eũ ꝑdet. non ſua natura ſed accipientis vicio:
Or vidue cõſolatus ſum. Iob · . Maior eſt
elemoſina que fit vidue q; que fit nupte · & quãtò ma⸗
ior eſt indigencia tanto amplius gracior eſt elemoſina-
lIdeo deus ſumme miſericors pater dicitur or banox & iudex
viduax. PS . Pupillam et viduam ſuſcipiet. (SPualiter P vidu⸗
am ſubaudi animã peccatriceʒ que deſtituta viro ſuo ſcʒ iudicio
racionis medicare cõpellitur. Relicta enim eſt ab angelis a ſan/
ctorum orõnibus et meritis· nichil enim ſibi remanſit vñ viuere
poſſit. Vnũ tñ habet remediũ vt ductu cõſcĩe ad ſanctã ſcriptu⸗
ram accedes ꝓcuret ſibi miſericordiã ex penĩa. ((Figura Ruth
2 et. 3. Vbi legitur ꝙ ipſa ruth vidua excitata a noemi ſocru ſua
ibat ad agrũ boos colligès ſpicas po terga metenciũ cui pdicto
boos cõpaciens· dixit meſſoribus ſuis ne verecundaret᷑ puella
hec colligere ex certa ſciencia dimittite ſpicas cadere . & ſi vellet
eciam vobiſcum metere nõ ꝓhibeatis Puelle dixit. cum hora ve
ſcendi fuerit cũ meſſoribus meis comedes et tin ges buccellã tuã
in aceto cum illis. Tandem cũ iure hereditatis ꝓpinquus ſuus
cam rẽnueret: predicto boos eam aſſumpſit in [ponſamBoos

bi manducat · ſed hoc non ꝓuenit ex cibo · ſed ex indiſpoſicione

—
qui intertatur fortitudo denotat xp̃m qui fortis et potens eſt c
ſuper om̃s· per ruth viduam que interp̃tatur defectio bñ notat cut⸗
peccatrix anĩa vt dictũ eſt. Habet tñ aliam interpᷣtacõj· quia in Auin
terßtatur feſtina. Feſtinare ergo debet a ſua excitata conſciencia ſpicr
& ad agrum xpi ideſt ad doctrinã ſacre predicacõis accedere ibi Aud
ſunt meſſores xpi ideſt diuini verbi p̃dica tores de eoʒe manibo et ma
cadunt manipuli ſeu ſpice quas dicatores libenter colligũt· qn num
verba ꝓferunt diule miſericordie qñ videlicʒ ad memoriã redu/ Aaln
cunt ſanctos/ peccatores fuiſſe. Tunc vidua colligit. tunc anima . Le
putat ſe adhuc veniam inuenire · que iam de ſpe venie p̃ſumens gats
penitendo et deflendo de pteritis ꝓficit ipſam excitat xp̃s dicẽs .H ſuti⸗
Cum venerit hora reſumendi corpꝰ meũ ꝑacto ſez tpe penitẽcie ſbor⸗
mee cũ meſſoribus meis ideſt cum miſtris ecclie comedes corpꝰ irſ .
meũ · Sed intinges bucellam tuã in aceto· quaſi diceret Ne forte rirl
crederes ex tua vtute digna bucellam meriti tui intinges in acer lshp⸗
bitate paſſionis mee: vt cõſideres quis ſis et quid potes. Et cũ ſdise
Lob dicas Si voluero me opponere· non potero ei reſpondere uads
vnum de mille demum de vtute in virtutem ip̃am deducẽs · aſ⸗- —
ſumit in ſponſam ſpretam a mundo. induens ipſam lumĩe diui⸗ n
ne gracie. de qua celũ exultat letantib angelis Apoc: i9 Exul⸗ “””
temus et gaudemò et demo gloria deo qm venerũt nuptie agni E
& vxor eiꝰ p̃parauit ſe · & dictũ eſt ei vt induat ſe byſſino ſplen⸗ hck
dido. Et ſic patet qualiter peccatrix anĩa via ſacre ſcripture due⸗ ki
niens ad iſtud ſacramẽtum cõiungitur xᷣo. Vnde beatꝰ Bern-
in quodã ſermone corpis 5ᷓ. O inquit ſacrametum & nobile tbit
coõuiuiuũ ſacrametum ſacramẽtoʒ· ſanctũ ſanctoʒ amor amoru lti
dulcor dulcoʒ. Vere hec ſunt feſta paſchalia: in quibus adeſt pa ſcbe
— ter et filius et ſpiritꝰ ſanctus in quibꝰ fit vna caro ſponſa cum gloc
ſponſo· & anima ſancta cum xp̃o: 0 lee
E petra melle ſaturauit eos· p̃s. Dicit philoſophꝰ ꝙ in noipn
tellectus homĩs nõ quieſcit· niſi reſoluat cauſam in effe ihes.
ctũ. Verum eſt ꝙ alique cauſe ita excedũt humanam in mer
tellectus facultatẽ· ꝙ non pñt adtingi et tunc regula illa locum l
non habet · quia de talibus ſufficit ſcire· qa eſt. S&i quis enim in eus:
talibo vellet effectuũ cãs querè ſcd; racionẽ nõ poſſet Vñ docʒ phet⸗
ſapiens alciora nobis non querere. (Fuaſſter Imier omĩa ſa⸗ muuu
cramenta nullũ alti et ſuꝑgrediẽs naturã humanam reperitur
ſacramẽto corꝑis x5i. vnde non poteſt naturalis racõ ſeu cauſa don⸗

ipnns
tobintt
aciin
nn
ceri
dp mnd,
morün/
tuncenr
mieplumg
intpsdi
3tepennin
mectes ornh
rt Neſor
nges in act
tes. Etcü
ponden

auces

mlonmindiui⸗

r N ul⸗

nupteigt

HMno ſoln⸗
nptute gue⸗

n henn⸗

m nobile

mor amori

bus adeſtpe⸗

he in

ſaminekke⸗

manamin-
zalocun
uis emmn
Iſü
ner m

Oorpus it

adduci. Quis enim cauſam naturalẽ reddat quomõ de petra edu
catur mel. vel de ſaxo duriſſimo hoc ſolum fide tenere oportet —
Alias qui quereret aliũ de ꝓfundius erraret Cũ enim aug9 ſu
ſpicari non poſſit quid ſacramẽti haberet vbum caro factum eſt
Audiuit vocem de celo dicẽtem ſibi .cibus ſum grãdium. creſce
et manducabis me. quaſi diceret Creſce ꝑ fidem et ſacrã ſcriptu⸗

ram circa ꝗquã puulus tunc erat. nõ e E 1 philoſophia

& aliis ſciẽciis quia in illis non reperitur. & Figura lIudicum
ig · Legitur ꝙ ſampſon in ore leonis quẽ occi erat inuenit mel
qui guſtato eo demum vxori indicauiti nimiũ ab ea ſuaſo.ppo/
ſuit vero ꝓplema philiſteis dicens . De comedẽte exiuit meet
de forti egreſſa eſt duleedo · ſpop ondens philiſteis · 30. mutato-/
ria ſi reſpondere vel exponere ſcirent. eis cõceſſo tpe ſeptẽ dieʒ
Qui ꝑſcrutantes apud ſe nõ poterant exponere. ſuadẽtib9
illis ſponſe ſampſonis :indicat eis totum ꝓceſſum. & reſpondẽ
tibus eis quid fortiꝰ leone & quid dulciꝰ melle. dixit ſampſon
araſtis in vitula mea. nelſciuiſſetis niſi illa mndicaſſet vobis. & de
dit eis quod ꝓmiſerat Piritualiter Dietas et benignitas dei
occidit ferocitatem leontnam· quã ꝓpter pecceatũ merebamur. &
aſeendens argumẽtoſa ſcʒ virgo beata ad nemus diuinitatis per
cõſenſum humilnatis dulcedinem verbi dei ſuſcipiẽs. de comedẽ
te dedit cibum. & de ferociſſimo fecit dulcedine · qũ ſpirito ſan/
cti gracia obumbrata verbum caro factũ eſt et habitauit in noᷣ
R ponitur ergo cunctis homĩbus iſtud ꝓblema Quicũq; con
ſtebitur ſacramẽtum altaris eſſe verã carnẽ xp̃i & qui mandu
cabit illam habebit tres anĩe dotes in viſione beata. quia ſcilicet
videbit deum in creaturis videbit deũ ĩ ſej pſo vidẽte · & videbit
quod eſt maximũ in ipſa eſſencia trinitatem. oncedi terminꝰ
ſeptẽ diex ideſt tꝑis pntis vite· qd ſeptẽ diebo volui Sed querẽ
tes apud ſe nichil reperiunt: quia nõ inuenitur in liberalibo ar/
tibus · Ad ſpõſam oportet recurrere ideſt ad fidẽ cui ille nichi
negare nouit · illa tibi dicet. quid fortiꝰ deode quo s· dicebat
Tu potens es & quis reſiſtet tibi extunc ira tua. Sed quid dul-
cius x̊o qui nobis datus eſt in cibũ ſpiritualẽ· de quo idem
Pheta dicit. Quã magna multitudo dulcedinis tue zc. Vnde ma
ximus eps in ſermòe de natiuitate domini ſuꝑ illo Vſaie Sene⸗
raconem eiꝰ quis enarrabit ſic dicit Enarrari non poteſt credi
Poteſt· ſi lingua deficit fides ꝓficit· magno enim ꝓfect9 ẽ fidei.

Qorpus xpi

quis tantũ de deo ſuo poteſt conciꝑe quantũ ſermo non poteſt
explicare: ̊“Y”MVMV HE
Vimanducat me viuit ꝓpter me.Toh: · Nota ꝙ cibus
eſt neceſſariꝰ ad humanã vitam. & racio eſt· quia ſemꝑ
calore naturali agẽte in bumidũ radicale fi cõtinua dep
Hicioideo niſi cibus ad reſtaurandũ ſumeret᷑cito homo eſſet cõ
ſumpt Nõ eſt parcitatis ſeu cõformitatis q poſſit ad plenũ re-
ſtaurare deꝑpditum· ideo homo antiquat et moritur· vnde con/
ſueuit ex ẽplum poni de vino puro et addicõe aque et ſubtracti/
one vini qum aqua efficitur tota. (S zualiter. peccatum eſt
pomini adeo cõiunctũ et innatum ꝓpter corrupcõnem nature-

ͤ ſemper fit gracie depdicio · & ideo oportet cibum ſumere ſpi-

ritualem ad reparandu deꝑditum. Verũ eſt ꝙ cibus ale ſq; cor-

pus xpi in hoc differt a cibo corꝑali- quia tante eſt pfectionis
