thobia a patre cũ ciro grapho in rages ad recuꝑanda. xX. talẽta ar/
genti aſſociato angelo & iße puer termino ſue reuerſiõis a patre
accepto ſpopõdit ſe rediturũ. Lacrimabat᷑ in terra mater eio dicẽs
heu michi fili mi: ꝗqᷓd te miſimꝰ pegrinari baculuʒ ſenectutis nre.
Pergebat enĩ omni die ad vias ꝑ quas ſperabat filium ſuũ redire
debere ꝗrens et ſitiens eiꝰ aduentũ cũ lacrimis. S3 cũ ad has vias
exiuiſſet intra ſe de filii pegrinatiõe cõſid erãs · aſpiciens vidit filiũ
redeuntẽ. ¶ Spualiter ꝑ thobiã ſubaudi xpʒ ſeʒ hoĩeʒ deo copu/⸗
latũ ſiue vnitũ.qui notat᷑ ꝑ thobiã angelo ſociatũ. Sic igi deꝰ &
homo factus è. Hũc autẽ ſubaudi.ex pcepto patris portaſſe ciro

g raphũ peccatoʒe noſtroꝝ id eſt penã et afflictiõeʒ quã p peccato

portabam ſuꝑ bumeros eiꝰ ĩ ligno crucis· vſa.q: Diſciplina pa
cis nr e ſuꝑ eũ & liuore eiꝰ ſanati ſumꝰ. Nam ipe fuit qui huius
cirographũ ſoluit et humanũ geno de rages id ẽ de ĩferno eduxit
Nã geno humanũ ꝑ denariũ numex notat᷑.cũ ſint nouẽ angeloʒ
ordines quos pficit humani generis integritas. Perſoluens ig i‚
xp̃s in ligno crucis nr̃e redẽptiõis p̃ciũ · ceſſauit ciro graphũ nr̃ᷣe
penalitatis & deſcẽdens ad inferos eduxit. x· talẽta iam dicta que
Pibãt niſi ip̃e inde eduxiſſet. Berñ · in meditatiõibo ſuis. Deſꝑare
vtiq; potuiſſem ꝓpter nimia peccata· mii verbũ tuu deꝰ meꝰ caro
fieret & habitaret in no. Sʒ deſꝑare iam nõ audeo quoniã ſub/
ditus ille tibi vſq; ad morteʒ. Mors aũt crucis tulit ciro graphum
eccatoʒe noſtroʒ & affigens eã cruci. peccatũ crucifixit & mortẽ
Pec Berñ Igũ cũ ſupᷣdicta exerceret xp̃s matris filius et abiſſſet
ad partes longinꝗᷓs vſq; ad infernũ gemens beata virgo multas
emittebat lacrimas. Quia viderat ip̃m tam acerbe in cruce mori p

ordinauerat ſibi pater eiꝰ terminũ reditiois id eſt reſurrectiõis ſcʒ

— — — — — — — 8 —
= = = —☛ Se S=SE= =☛n

Duoria vngo

terciam diem quo die appropinquante beata virgo mater ad vias
ibat vnde eiꝰ ſpabat aduentũ. E ip̃a corde & mente reuoluerat
ſe ſacraxꝝ ſcripturaʒ loca in quibꝰ fit mẽtio de xpᷣi reſurrectiõe . &
he erãt vie ꝗᷓs virgo qᷓrebat. ꝑ ꝗᷓs filii ſui ſperabat aduentũ. dicẽs ·
Quis indicabit michi quẽ diligit anima mea · vbi tubat· vbi quieſcit
queſo nũciate illi.qa dolore langueo. dolore deficio. nõ eſt dolor
ſicut dolor meꝰ · Virgo beata demde verba ad filium dirigẽs· dice/
bat. Reuertè dulce mi: dulceſcat ämodo amaritudo doloris mei-
exeat gladius:qui ptrãſiuit animã matris tue. pone finẽ gemiti/
bus & lacrimis mxris tue. o amabi-· o deſiderabił: o lumè oculorũ
meox redde michi letitiã pñtie tue oñde michi faciẽ tuã · ſonet vox
tua ĩ auribꝰ meis vox tua duleis & facies tua decora.o ſpes mea
& vita anime mee demõſtra michi faciem tuã & ſufficit michi. Cũ
igit᷑ mater virgo hec ini ſe tractaret. Ecce angeloʒ mſtitudo canen
tium & dicentiũ · Regina celi letare alleluia- reſurrexit- ſicut dixit
alleluia· & poſt aſpiciens vidit filiũ m decore re gio venientẽ ſalutã
tẽ eã · ac dicentẽ. Gaude et letare ſion exulta ſatis humani generis
adiutrix· Ecce fruct9 vẽtris tui · Ecce quẽ virgo pepiſti · ecce quẽ
virgineo lacte nutriſti. Aꝑpi os tuũ et implebit illud. poſtula ab eo
& dabit tibi. & beata virgo cadẽs ad pedes eius humilit dixit· bñ-
dictus ꝗᷓ venit in noĩe domini et nũc dñje ſuſcipe pces ancille tue·
et p̃ſta vt quicũq; peccator. nomẽ meũ inuocans ad te voluerit re
uerti. Patens inueniat tue miſericordie oſtiũ · & qui in me ob tui
amorẽ tota deuotione ſpabit. inſidias hoſtis generis humani.ĩ die
mortis humane nõ metuat. & rñdens filiꝰ ait. O in eternũ beata
quãta eſt tua caritas. quanta eſt tua benignitas- tu gloria iſrabel-.
tu leticia iſrabel· tu honorificentia populi mei- Eſto mater miſeri/
cordie ſuꝑ omnes peccatores vt oẽs gaudeãt in te & cõſolent ꝑ te
et bñdicant᷑ in te & ex tũc facta eſt virgo maria aduocata noſtra.
Bern. in ſermone. Maria omnib9 cla facta eſt caritas debitricẽ ſe
fecit omnibꝰ miſericordie ſinũ apperuit vt de plenitudine ei acci/
piant oẽs. Captiui redẽptiõeʒz · Egri curatiõeʒ.· triſtis cõſo lationẽ
peccator veniã. Iuſtus gram · angeli letitiã · filiꝰ dei ſubſtãtiã. De/
niq; tota trinitas gloriã vt nõ ſit ꝗᷓ ſe abſcõdat a calore ei?9. ¶ O
Leuauerunt archam in ſublime Genñ · 1 Noia inter
locuʒ et locatum cebet eſſe debita ꝓportio & còuenientia.
Primo en pruds tractat de loco cogruo: ꝗᷓ rem locãdam
aſſumat. Spualiter. Beata virgo maria ſuꝑ omnes creaturas

Maria vns
nobilis atq; excelſior ĩ omni virtute & merito diuino iure debuit
in gloria in loco excellẽtiſſimo collocari · Ga vnulquiſch mercedem
accipit ſccʒ opa ſua. Ipᷣa eni meruit portare xp3 1 Vtero quo nulla
res dignior. Ideo debuit in celo collocari: in loco quo nullo alius
alicuio creature. Hoc em voluit xps ſeruare ĩ matre ſua bñdicta.
Vñ lero in ſermoneDe aſſumptiõe virginis. Nõ eſt in mundo
locus dignior vtero virginali in ꝗ dei filiuʒ maria ſuſcepit· nec in
celis regali ſolo quo Mariã dei filio ſublimauit. S3 ipe xp̃s pus
voluit ſoliũ parare matri in celis ſedm meritũ dignitatis materne
Sʒ ip̃am reſurgẽdo & moriẽdo p̃ceſſit & parata decẽti glorie ma/
gnitudine ip̃am de huiꝰ mũdi hoſpitio educẽs · in celo collocauit
¶(Figura z regum. 6. Vbi legũ dauid regẽ tabernaculũ feciſſe
juxta domum ꝓ reponenda archa federis demũ deſcendit ipe cũ
electis filus iſfrabel· & tulerunt archã de domo aminadab ꝗᷓ erat in
gabaa. & poſuerũt eam ſuꝑ plauſtrũ nouũ quã cum oʒa tetigiſſet
arida facta eſt manꝰ ei9. Demũ portauerũt eaʒ in loco ſuo dauid
cum cithara pcinnẽte & cantãtibo filiis iſrabel. quo facto bñdixit
dauid populum. Q]Spũaliter- ſubaudi per archaʒ feder is vginẽ
benedictã in qua firmatũ fuit fedus & pactũ ſalutis eterne. Der
dauid ſubaudi xp̃m qui in prĩa iuxta ſoliũ ſuũ fecit tabernaculũ
id eſt glorioſiſſimũ locum· vbi mater & virgo ſublimii oollocareĩ.
Veniens igit in die aſſumptionis virginis cũ angelis cõgregatis
apoſtolis. Educebat eaʒ de domo ammadab id eſt de domo morta
lium peccatorũ. Interp̃tatur enim aminadab populoꝰ & de gabaa
que interp̃tatur vallis. & denotat vitam pntem ad quam omnes
voces tendunt. Sʒ aruit manus oza tacta archa ꝗa ar uit. ad literã
manus pfidi iudei. tacto feretro vbi archa mater xp̃i portabatur.
Precedebat enim dauid cũ cantoribꝰ · quia xp̃s pcedebat ĩ cãticis
angelo ſequentibꝰ omnibꝰ apoſtolis & poſita archa ĩ plauſtro
nouo· ꝗa repoſita eſt anima in corpore glorificato & ſic repoſita ẽ
cum gaudio in tabernaculo ſibi a xpo in eterna gloria preparato
Poſtea ſubdit᷑ dauid populum benedixiſſe · quia collocata vgine
glorioſa in cõſpectu eterne lucis radiantibꝰ precibꝰ eius corã ño
nob impetrat mltiplicis gratie claritatem. (P
Os deſczdit pariter & mãna:numeri iõ Nota ꝙ tẽpore
veris quando philomena dulciter cantat conſueuit ros de
ſcendere habũdantiꝰ & tunc eſt aeris temperies. Signum
eſt enim ꝙ hiemps abiit & receſſit & celum rorem profundere vnñ

florent campi. S piritualiter · Priuatus fuit mundus magno
tem pore diuina gratia ꝓpter ingratitudin? Pmoꝝ parentum2z·
regum · Montes gelboe neq; ros neq;ʒ plu ne· S. v. & aggei id
eſt ꝓhibiti ſunt celi. ne darent rorem. Sed tempore quo cantauit
celeſtis philomena ſcʒ gabriel archangelꝰ cantũ illum mellifluum
Aue gratia plena deſcendit de celo ſcʒ dei filiꝰ in vterũ virgmalẽ
& cum eo dulcedo bñdictionis eterne ſiue gratie & ceſſauit ſtatim
gelu amaritudinis & doloris. ¶ FEigura Iudi. 6. Vbi legit. C
dominus dedit ſignum gedeon vt liberarenĩ filii ifrahel· de manu
madiã per hunc modũ ſcʒ ꝙ ip̃e gedeon vellus in area poneret &
ibi ros ſolum deſcenderet· nulla parte terre ꝑfuſa qd ſic factum ẽ
& ſic poſtmodum ꝓpcuſſo madiã iſrahel quieuit multo tempore.
piritualiter · Itud ſignum fuit q humanũ genus petebat
a deo ps. fac mecum ſignum in bono. Dedit igi dominꝰ ſignuʒ
de rore celi deſcẽſuro in virginem glorioſaʒ vſa· 38. Propterea ipe
dominus dabit vobᷣ ſignum. Ecce virgo coõcipiet & par. fi:zc · qc
ſignum dauid cognoſcẽs ait. Deſcẽdit ſicut ros in vellus. Fuit eni
beata virgo vellus· quo agnus celeſtis cooꝑtus eſt. Ip̃a ergo ſola
fuit. que ſola ſine exẽplo placuit deo & quẽ celi & terra cape non
potuerũt ſuo cõcluſit gremio. Berñ ·ĩ ſermone. O vẽter capacior
celis. diffuſior terris· latior elemẽtis qui illum cõtinere valuit qui
trib digitis molẽ terre appendit. Igi per ip̃am madiã id ẽ dya/
bolo ꝑcuſſo liberatũ eſt genus humanũ · & requies fidelibꝰ data
eſt cum angeł in celo. Berñ in ſermoneę· Ex hoc beatã te dicẽt oẽs
enerationes · qᷓa omnibꝰ generationibo vitam & glorũ inueniſti
E te enĩ angeli leticiã · Iuſti gratiampecatores veniã. inueniũt ĩ
eternuz · Merno in te reſpiciut oculi creature totig. & in te & ꝑ te
& de te benigna manꝰ omnipotetis quicqᷓd creauit recreauit.

pullos ſuos paruulos nõ ſibi aſſimulari eos ꝑpſequiĩt· et ñ
mater ipos abſcõderet interficeret eos. Ideo femina ducit
eos clam & occulte nutriens quouſq; creuerũt plume eoʒe & pri
aſſimulant- quos pater aſpiciens gaudet eos videre. SꝶXẽ inli
videns peccatores iuſticia diuma. nõ aſſimulari patri- ſed eſſe de/
formes & turpes ꝑ peccata. ip̃os ꝑlequit̃ & querit interficere &

perdere. Sed mater pueroũ aduocata & refugium omniũ ptegit
& abſcondit nos ſuis intereeſſonibus apud patrem & nutrit nos

„

Bſcõdes eos in abſcondito facier ſae·ps Nota pauo vidẽs

—

. l

ſuis gratiis: quouſq; inde nobis virtutes & bona opa creſcãt qbꝰ
aſſimulat᷑ patri tunc furor & ire diuine vindicta ceſſat ꝑſequi pec
catores. ¶Figura. 2z· regũ · · Vbi legimꝰ.· Ionathas et athimaas
qck fugientes a facie abſolon qui querebat eos · cõpatiens abſcõ/
dit in puteo quedã mulier expãdens velũ ſuꝑ os putei ne occide
rent᷑ · vbi latuerũt quouſq; ſerui abſolon ꝗᷓrentes abierunt. ſic per
mulierẽ liberati ſunt. & pũaliter Ionathas interp̃tatur coluùba
et denotat ammã humanã que ꝓpter candorẽ ymaginis dei colũ/
ba vocat᷑. Cañ · z· veni colũba mea. Athimaas interp̃tat᷑ mẽdaciuʒ
fratris. & denotat corpus bumanũ qd ſepe mentit ſpiritui· ps·
Mẽdaces fili hommũ ⁊c· Et nota ꝑfilios hominum corpora hu/
mana. Diciĩ enim homo ab humo qck ů terra. vñ filii hominũ id ẽ
filii terre ſcʒ corpora humana. Per hos igit duos anjma et corpꝰ
notat᷑. quos peccatũ deformes facit et deo odioſos: ideo ſtatim di
uma vindicta.eos perſequũ · Sed mater benigna eos ptegens in
meritis ſue ꝓfundiſſime humilitatis abſcõdit & cooꝑpit vellere ſue
miſericordie quouſq;ʒ tranſeat ira dei · & emẽdatos placitos reddit
deo. Quid ergo fieret nobis dum peccamo cõtinuo ſi hec benigna
mater ſua nos benignitate non foueret. Quid ergo faciemus ſibi
grĩas agamꝰ.ſʒ ve nõ poſſumus ſibi laudes referre debitas· Iero.
in ſermone aſſumptiõis virginis: Quid nos tãtuli quid actione
puſili quid in eius laudibꝰ referimꝰ cum etiam ſi omniũ noſtrũ
mbẽra vertanĩ in linguas eã laudare ſufficeret nullus. Altior enĩ
eſt de qua loqui nitimur celo. abiſo profundior cui laudes dicere
conamurideo ſi celuzꝭ te vocer altior es· Si matrẽ matres hominũ
precellis.ſi formã dei te appellã· digna exiſtis ſi dominã angelo

D paratã eſſe probaris: Quidergo disne de te dicam.

Olumba mea in foraminibo petre. Cañ.· 2 (Kertur qce in
partibꝰ vltramarinis quando reges velociter aliꝗᷓ noua
ſignificare alicui regioni longinq; habent colũbam cuaius
pulli ſunt in regione illa ad quã rex noua deſtinare cupit· & tunc
literas regias ligant ad pedes eius & dimittunt abire · & tũc ho /
mines ipam aſpicientes acceptis literis regiis et ꝑlectis ſciunt ꝗd
habent facere· et cognoſcunt regiã voluntatem. [Spiritualiter.
Eramus in regione vmbre mortis & nullam poteram ſcire de
placatione eterni regis ſuper peccatis noſtris paceʒ. Sed demum
venit columba can dida ſcʒ virgo Maria portãs eterni regis noua

„ ——

Maora vng

6⁶ . . α%6* ⸗ .. .
et literas repropiciatiõis et miſericordie ad peccatores. [Eigura
Geñ. S.· Miit noe columbaʒ de archa vt inueſti garet per ip̃am. ſi

ceſſaſſent aque diluuii que reuerſa eſt cum oliue virente ramo et

archa ipe & omnis eius familia. Spũaliter Noe & eius fami

tunc cognouit quoniã ceſſaſſent aque & ſic poſtmoduz exiuit de
lia incluſi in archa & aquis l Sna⸗ genus bumanũ circũ/

datuʒ peccato. neq; ſignũ liberatiõis potuit vnq; videre · quouſq;

colũba illa pucherrima de archa humane nature emiſſa ad agrum
celeſtẽ viriditatis eterne eſſet que ad filios rediit & portauit nobis
oliuã virentẽ · que fuit ſignum pacisquia ip̃a portauit nobis dei
filiüm: qui mediator dei & hominuʒ factus pacem dedit his- qui
prope & qui longe. & ſic exiuit adag de limbo & tota eius familia
que ibidem erat incluſa propi diluuium peccati · Berñ· Inueniſti o
beata virgo gratiàm quã ante te nemo inuenire potuit. Inferni ſcʒ
captiuationè · peccatoʒe liberationem. mundi reſtaurationẽ · celi re/
arationem-angelis & hominibꝰ cõſolatidez. (E
Aronus eius ſieut dies celi. 84Deret regiam maleſtatem
aliqñ viſitare homĩes ſuos & pmittere ſe videri · & loqui
ſuis ſubditis et gratias largiri & pcipue cum raro videt᷑ et
familialit᷑ ſe interdum habere cum illis. Ideo rex hec facturꝰ9 habet
ſolium vel thronum ſuꝑ quem ſedet in decore eius qui parat &&
veſtit precioſis pãnis vt cõuenit regie dignitati. ! Spiritualit:
Steterat deus multo tempore remotꝰ ab humano genere & ꝓpi
primoʒ parentum peccatum nimiũ indignatus. SGed adueniente
plenitudine temporis omni motus pietate voluit ſuos viſitare.
et faciens ſibi thronum pulcherimũ ſcʒ virginem glorioſam viſus
eſt cũ hominibo familialiter conuerſari & Brachis puelle baiulari
Figura ·z regum: Q Vbi ſalomon fecit in domo lybani thro
num de ebore & veſtiuit eum auro precioſiſſimo· qui habebat. 6·
gradus inferius et ſũmitas eius rotunda erat. In parte poſterior
erant due manus tenentes hine inde-& duo leones ſtabant iuxta

manus. & Xii leunculi ſtabant ſuper. 6. grado. et in illo ſede rex

ſalomon conterebat gratias. ¶Spiritualiter Per hunc thronum
ſubaudi virginem de ebore per candidiſſimã virginitatez. Aufata

per pleniſſimam caritatem per. 6. gradus ea inferiores ſeʒ angeli

prophete· apoſtoli · martires. cõfeſſores et virgines Ip̃ᷣa enĩ exal/
tata tam ſuper choros angeloxe qᷓ; ſuper ſanctos ad celeſtia regna
et eſt ſũmiias glorie eius rotunda hoc eſt perfecta. Due manus

tenent ipſam ſcʒ diuinitas & bhumanitas filii dei. Duo leones iux
ta ipſam ſcʒ vetus teſtamentũ et nouum pp̃am matrem virginem
predicantẽ · vt patet in luca et yſa:· D uodecim leunculi· Duodecim
fidei articuli. quos plene ſemper habuit. In iſto ergo throno ſedet
verus ſalomon ſcʒ rex eternus dei filius conferens fidelibus ſuis
gratie plenitudinem & familiai ſe habens cuʒ3 omnibꝰ volentibꝰ
ad thronum ſue benedicte matris interpellare. Quia et ſi iße dei fi
lius in ceteris creaturis habeat ſue ſedis thronum · & ſic ĩ omnibꝰ
per preſentiam & potẽtiam & eſſentiam & in rationabilibo crea/
turis puta angelis et animabo iuſtis per gratiam. Incompabiliter
er maiorem gretie plenitudinẽ reſidet in virgine Maria ¶Vnde
Ieronimnus de aſſumptione. Vbi ceteris creaturis per partè p̃ſtaĩ
gratia Marie vero ſe totam infudit geatie plenitudo. que fuit in
xp̃o · quanqꝙ aliter et aliter. quia in xpo fuit plenitudo gratie tan
q́; in homine perſonalii diffinito. In maria vero vt in templo ſin/
gulariter cõſecrato. E

Miſericordia:
Vociens volui te congregare ſicut gallina cõgregat pul/
os ſuos Mathei 23 Plor⸗ ꝙ aliquando ſupponunt᷑ gal
line oua anates fouenda. que fouet libenter & nati pulli
ſecuntur eam que ſũma cum diligẽtia eos educat ac ſi ſui proprii
eſſent. Sed inuenta aqua derelinquunt gallinã pulli illi eo q; eoʒ⸗
natura ſit cõuerſari in aqua ſed cum gallina alterius ſit nature. nõ
intrat aquaʒ ſed de litore eos aduocans vociferat vt ĩos poſt ſe
ducat ſed rẽnuunt eo ꝙ plus diligunt aquam qꝙ; terram. Spi-
ritualiter. Deus fouet omnes vniformiter. peccatores ſicut iuſtos
quouſqʒ veniant ad etatem adultã quando viget prudentia & di⸗
ſcretio in homine. Sed tunc apparet quę ſunt dei vel dyaboli · tũc
videtur qui iuſti ſunt vł peccatores tunc videtur qui veri filii dei
obedlentes ſint vel alieni & adulteri. Nam inuenta aqua delecta
tionis mundi: relinquit chriſtum quia illius nature non eſt. Nãa
per aquam dulcedinis mundi vadens nõ eſt in illis immerſus. In
cuius ſignum ipſe calcauit terram & aquam Regnuz inquit me
um · non eſt de hoc mundo. Stat igitur chriſtus in arido id eſt in
litore extra mundi delicias peccatores cupiens congregare et ex
luto multarum aquaʒe educere per rectam viam ad terram peni/
tentie · ad terram lac & mel fluentem Sed quanto plus nitti eos
congregare- tanto plus peccatores nittuntur fugere · neq; prodeſt

. ꝙ eis celeſte regnuʒ promittat quia diligũt magis vana ꝙ vera.
n Figura numeri: 13 Vbi legiĩ · Q cuʒ mo yſes exploratores ad
terram promiſſionis direxiſſet et illi reuerſi inde de fructuũ illius
regiõis magnitudine portaſſent. vt animareĩ populo voluit eos

——
— —

1 moyſes congre gare & in terram illam introducè : et ĩi voluerunt
ip̃m lapidare ideo diſpſi ſunt per deſertum. Vbi· o annos fere
morãtes omnes mortui ſunt et ex omnibꝰ quos moyſes de egip
G to eduxit:ſolum tres intrauerũt terrã promiſſionis. Spũalit
Xp̃s vt dictum eſt conatur cõgregare peccatores ad ſe· & ꝑ peni/
n tentiaʒ educere per viam miſericordie ſue ad terram promiſſionis
nn celeſtis. oſtendẽs nobᷣ per exploratores · qui illuc occulte venerũt
de fructibꝰ beatitudinis terre illiꝰ: vt patet de paulo qui fuit ibi
Rn clam·. Qu ia neſcit an in corpore an extra corpus· dicit tamen qc
un non licet homini loqui que vidit ibi ſicut etiã dauid & quãplures
„% prophete: qui multa & magna mirabilia de patria illa dicũt et ꝓp/

mittũt volentibꝰ illuc accedere· Sed peccatores ingredi peccatorũ
duricie & obſtinatione lapidare volunt xöᷣm. capiunt potius in
egipto miſerie & ſeruitutis peccati ſtare q; domini dei regnum ce/
leſte accedere · & quia ꝓ nichilo terrã deſiderabilẽ habuerũt. et no/
luerunt miſericordiam dei & benedictionem eius miſericordia &
benedictio elongabit ab eis & induti maledictõne ſicut veſtimẽto
peribunt · hic per culpã. & ĩ futuro eternalii cruciabunt᷑ ꝑ iehẽenã
Ni⸗ Vnde Grego omł.3.· ſuper illo euangelio. Gint lumbi veſtri pre
cincti. Altiſſimus inquit eſt patiens redqditor quia peccata ho/
minũ & pati & reddit· naʒ quos diu vt cõuertantur tollerat. nõ

8 conuerſos durius damnat. (B B
in Opulus incedebat per viam oliue·z. reg uʒ 1i4Oliua enĩ
6 ſemper virorem retinet· ſemper habet flores aut fructus
& fructus eiꝰ licet immediate guſtat9. ſit guſtanti amarꝰ
4 tamen cũ eſt reductus ad oleumeſt valde vtilis. condunt᷑ eo cibi-
4 vngit᷑ caput· nutritur lumen: ¶[Spiritualiter p oliuam ſubaudi
V miſericordiã dei · ps. Ego ſicut oliua fructifera ĩ domo dñi. Quia
1 miſericordia eſt illa ꝗᷓ celum repleuit. Nullo vnq́; hbominũ illuc in/
e traſſet ſi illũ diuina miſericordia non duxiſſet· & ſicut oliua eſtui
n & byem . folia ſua atq; viro rem pᷣbet.ſic diuina miſericordia iuſtis
atq; peccatorib. pS. hoĩes & iumenta ſaluabis dñe quẽadmodũ
16 multiplicaſti miſericordiã tuã deus · & licet miſericordia ĩ peccatore
.J requirat amaritudinẽ penitentie· nichilominus vertitur i dulcoreʒ
.

Qauerdia

quia ex ia miſericordia cõditur omnis virtus. Niſi enĩ miſericor
dia dñi acceptaret oꝑa noſtra et ſuo ſapore grata redderet quicꝗᷓd
facere poſſem eſſet inſipidum· vngit caput noſtrũ ſcz xp̃s.quia
cuʒ novᷣ iratus fuerit miſericordia retardat et miteſcit · Nutrit etiã
lumen intellectꝰ nĩi cẽdit affectum & ſic directe miſericordia
dñi eſt via ad gloriã. A]] Eigura 3. regũ. 6 Galomon fecit portas
tepli de lignis oliuay. pũaliter · ꝑ ſalomonẽ nota xp̃m. Sa⸗
lomon interp̃tat pacificãs merẽtes & xpᷣs directe meſtos conſolaĩ᷑
Iob.zi. Cum ſederẽ quaſi rex a ſtantibꝰ populis· eram tñ merẽ/
tum cõſolator. Fecit igiĩ portam tepli id eſt glorie ſue de lignis
oliue · quia de miſericordia et pietate & vt nulli peccatori oſtia iſta
claudant ingredi ꝑ ip̃a volenti. Naʒ ꝑ ipa introduxit latrones &
meretrices & quotquot vnq; intrare voluerũt quantũcũq; crimi
noſi et mali · ꝓhibiti non ſunt Berñ ſuꝑ Cañ· Anime par man/
ſuetudinẽ que ÿte predicat currimꝰ poſt te qne hieſu: audiẽtes ꝙ;
non ſpnas pauꝑem. peccatoreʒ nõ abhorreas nõ horruiſti confi
tentẽ latronẽ· non lacrimantẽ peccatricem· non cananeã ſuꝑbientẽ
non deprehẽſam in adulterio non ſedenteʒ in theloneo- nõ ſupli/
cantẽ publicanuʒ · non negantẽ diſcipulũ. non ꝑſecutorẽ diſcipu⸗
lox. nõ ĩos crucifixores tuos. In odore igiĩ vngentoꝝ tuorum
curramus. Hec Beruñun.· 3 E
Iſit ſaturitatẽ in alas eoxꝶ· pS. Prudẽs paterfamilias debzʒ
tẽpore babũdantie domui ſue ꝓuidere ꝓ tẽpore egeſtatis
allas penuria tam iße eius familia cruciabi. Exemplũ
de formica que eſtiuo tepore: qn eſt habundãtia congregat grana
vt ſibi habeat tẽpore hiemali· qn niues coopiunt terre ſuꝑficiem et
ꝓhibent᷑ exire ſuum habitaculũ. Spũali tpus vne pñtis eſt
tempꝰ habũdanti. ꝗa in ip̃o aperuit horrea ſue miſericordie· G3
in futuro iudicio adeo ſuꝑfieiem vniuerſi occupabit qd vnũ miſe
ricordie granũ non poterit reꝑiri.pS. Miſericordiam & iucheium
cantabo tibi dñe. FFigura eñ. Oi. Vbi legiẽ pharaonẽ ſomnia
vidiſſe de ſeptẽ vaccis pinguib pcedentibo· & ſeptem macilentis
tenuiſſimis ſequentibꝰ · qc Ioſeph exponẽs dixit ſeptẽ ãnos pri⸗
ores tante eſſe habundantie ꝙ vix poſſent recolligi et reponi na/
ſcẽtia p multitudine. Septẽ vero ſequẽtes ãnos tãte eſſe egeſtatis
et penurie ꝙ neq; arari poſſent neq; meti. ¶ Spũͦalit. p ſeptem
pcedentes ãnos ſubaudi vite pñtis tempꝰ qcł ſeptẽ diebꝰ cõcludũ
ln hoc igi᷑ tẽpore vt dictũ ẽ· ſũma ẽ miſericordie habũdantia · pS.

6

s

i

Mfericordia dũi plena eſt terra.ſʒ pacto tẽpore hoc· aliud veniet
cempꝰ ſcʒ vite ſeꝗ uẽtis in quo nullo modo ſine oleo miſericordie
abeũtes potuerũt dragn

S. In die madauit
domin miſericordiã ſuaʒ · & no cte cãticum eius. Canticũ ſcʒ tube
clamãtis · Surgite mortui venite ad iudiciũ . & bene velut prudẽs
diſpeſator dñs noſter· voluit habũdantiã ſue miſericordie pc edere
iudiciũ. vt ĩudicio cõdemnãdi inexcuſabiles eſſent pᷣcedente miſeri
cordia quã contẽpſerũt et ecõuerſo. & iuſti merito gloriari poſſẽt
ſuffulti diuina miſericordia qd poſſibile nõ foret pcedẽete iudicio
miſericordiã. Optimꝰ ergo diſpenſator fuit xpᷣs pus ad nos de/
ſcẽdẽs cũ miſericordia & ſequẽs poſtmodũ cũ iudicio. Vñ Aug:
ſup Ioh. Null ergo nobᷣ contra fidẽ quã tenemꝰ et annunciamꝰ
e iudice xo ſcrupulꝰ dubitatiõis in corde remaneat. vVenit xps
Ged primo ſaluare poſtea damnare ſiue iudicare eos iudicando in
penã qui ſiluari noluerũt eos pducendo ad vitã qui credẽdo ſa/

ſutẽ nõ reſpuerũt. Prima igi diſpẽſatio dñi nr̃i hbieſu xpi medici/

nalis eſt nõ iudicialis. Nam ſi ᷣmo veniſſet tudicaturꝰ. neminem
mueniſſet cui pmia iuſticia redderet· quia gra vidit oẽs ee Peccato

res et nemin? eſſe immunẽ a morte peccati· pᷣus erat eiꝰ miſericor
dia p̃roganda & poſt exercendũ iudicunm. 5

i ſeminat in budictionibg de bñdictioniby et metet 2.
Chor. I9 Nota ꝙ ſcdm diuerſas terre diſpoſitiones · ſccm
hoc terra apta ad recipienduʒ diuerſa ſemina ſeu ad por
tandũ diuerſas fruges hoc apte expiunt᷑ agricole- nã ꝑ ſe eſt terra

int alia ſemina ẽ apta portare miſericordie ſemẽ.· & ex illo optimas

fruges reddere. Vñ dñs luce· G. Mẽſurã bonã & cõfertã & coagi

tatã reddent in manibo veſtris. Nã de eo ꝙ hic miſericordit᷑ ſemi/
nãdo elargimꝰ centuplũ in patria metemꝰ. Creſcũt enĩ multum
miſericordie oꝑa ĩ horreo celeſtis patrie tẽpore meſſis. FEigura
Geñ. i. vbi pharao aliud ſomniũ vidit qd ſeptẽ ſpice plene Pul/

8

miſericordie opa: &̊ʒ3 & his vt habem in matheo de qᷓbo dominꝰ

lulabãat in culmo vno. ¶ Spũali. p ſeptẽ ſpicas ſubaudi ſeptem

rationẽ exigʒ in examine extremi indicii addiĩ ſeptimũ ſeʒ mortu

oꝝ ſepultura quã agebat thomas Hec igi plenã mẽſurã reddũt ĩ
vno culmo id ẽ in patria beata: vbi viget vnitas habitationuz vbi

oĩm mẽſura replebit vſq; ad culmũ. Nichil eſt ergo qc ibi ĩ tanta

£

precio ſicut de fatuis virginibꝰ ſcriptũ ?ẽ· Ideo

frumẽti & ꝑ ſe eſt terra leguminũ. ¶ S pualit᷑· Terra vite noſtre

Ktdi

exultatide metat᷑ vt hic ſeminare oꝑa ſupᷣdicta· Vñ petro raueſñ.
ſuꝑ Matheũ· In regno inqꝙ celi coraʒ omnibꝰ angelis in conuẽtu
Krgennſets q abel paſſus ſit· ꝙ mundũ ſeruauit noe· ꝙ abrabã
fidẽ ſer uauit. ꝙ moyjles legem tulit · ꝓ Petrꝰ reſumptus crucem
— aſcẽdit. deus tacet & clamat ſolũ qc pauꝑ comedit: dtns: eſuriui

& dediſti michi mãducare ·æ? L
lſericordia edificabi ĩ ceł.pS. Volẽs erigẽ magnũ edificiũ
alicui. ꝗqᷓrit bonos artifices. Nã ſicut argu ꝑ locũ a cauſa
efficiente · ſi edificator ẽ bon edificiũ erit bonũ. ¶ S pũa
liter. deꝰ vult cõplere qddam edificiũ nobiliſſimuʒ celis. q& ps
eiꝰ filius incepit ſcʒ eternã beatitudinẽ.· et licet ꝑ multas artes id ẽ
multas virtutes xps illud fabricato ſit tn plus è ibi opatus per
miſericordiã circa nr̃am ſalutem ꝙ; ꝑ quãcũ qʒ aliã virtutẽ. Querit
igi tales artifices · qui cõpleãt q& incepit ꝑ eãdẽ artẽ · nec ſine his
artificibꝰ cõpleri potuit. Vñ apoſtolus· i· Chor iz Coadiutores
dei ſumꝰ zc. Reꝗri ad vra; alutẽ nĩ m adiutoriũ · quia vt Aus.
ait. Qui fecit te ſine te no ſaluabit te ſine te Querit igi xpᷣs quos
poteſt artifices ĩ arte miſericordie ꝑitos etenre valeant celeſtis
glorie palacium. Bigurz Zitſi Vbi legit. ꝙ naã rex tyri
miſit artifices ad dauid. ꝗᷓ ſciebãt oꝑari ligna cedrina et cetera que
reꝗrebãtur ad pulcritudinẽ edificii vt fieret dom ciuitate dauid -
478 pũalii Naã interp̃tatur ſuſcitãs teſtamẽtũ · et ſi gnat xp̃m dei
filiũ · ꝗᷓ cõtinue ꝗᷓrit vt teſtamẽètum qd de nobᷣ ordinauit executiõi
mãdetur. Cõdidit enĩ ante mortẽ ſuã hoc teſtamẽtũ. beati miſeri/

cordes quoniã miſericordiã cõſequunẽ. fecit enĩ nobiſcuʒz ſic bono
paterfamilias Nota pauꝑ pater bhñs mos filios vt poſſint viuè
docet eos artẽ ſuã · quibo eos nutriuit vt & ip̃i viue poſſint. Ap̃s
eni pater noſter fuit valde pauꝑ. Nõ enĩ habuit vbi caput incli/
naret. ſed fuit optimo artifex. Sap. Oĩm enĩ eſt artifex omnẽ ⁊zc.
8S3 ini oss artes habuit vna qua muſtũ lucratꝰ ẽ · et qua totã fami
liam ſuã optime nutciuit & cuſtodiuit ab omni egeſtate. Treñ-
Miſericordie dñi młte·qᷓa nõ ſum9 cõſumpti. Hãc igit artẽ docuñt
filios fideles ſuos luce.6. Eſtote miſericordes zc. Tales igi arti/
ces qᷓrit qui regnũ celeſte domo dauid id ẽ ĩ domo dei edificẽt p
artẽ miſericordie ſine ꝗᷓ ad obtinendã eternã hereditatẽ modicũ ꝓfi
cerẽt. Vñ leo papa. In ſermone de apparitione Miſericordie inqꝙ;
virt tanta ẽ vt ſine ila cetere ſi ſint ꝓdeſſe nõ poſſũt. Quãuis en

quis fidelis ſit cautꝰ & ſobrius & alus maioribo ornat9 ĩſignibꝰ

eh
dn

us⸗

“

un
gte
i
nd
no
n/
9

le

1

3

certꝰ ꝙ nulliꝰ p̃ viſione inueſtigari poteſt.

ſi miſericors non eſt miſericordiam non meretur.

Iſit lapidẽ angularem Iob: ꝗ8 Notallapis ſcdm nominis
ocurrit lapis ĩ via & pede leloicadũt retrorſũ. 4 Bpalit
Per lapidem ſubaudi humanã mortem: cuius ocurſus adeoeſt in
ſt eni ad modũ lapi-
dis angularis ꝗᷓ ſempꝑ quocũq; cadit recto manet et elis. a tãta

ℳ

eſt mortis eꝗᷓlitas vt vno ſit interito diuitis et pauꝑis· ſapietis et

inſipientis et nulli pareit· im puiſo dum pcutit chuites et potentes
ui velut occupanti mũdi magnitudine & deliciis mino cauent-
Figura DanzZ: De ſtatua quã vidit nabuchodonoſor cuius
caput erat aureũ brachia et pecto argentea. vent᷑ ex ere crura fer/
rea pes tñ terreus · ſegq un exciſus ẽ lapis de mõte ſine manibꝰ &
pcuſſa ĩ pedib ſtatua cõminutaẽ & redacta in fauillã. Spũa

liter p banc ſtatuã ſubaudi magnatẽ vel magnũ pncipem Cuius
caput aureũ· ꝑ qd nota nobilitatẽ ſanguinis ſeu parẽtele. Dectus

et brachia argetea ꝓꝑ que ſubaudi diuitias & pecuniamꝗᷓ mẽte &
manibꝰ cõgregant. corpo ſeu veni ereus. ꝑ qd fama et fauor mũ
et potẽtiam· ſed pes luteus· mobilitatẽ denotat. Exciſus ẽ lapis de

diuina iuſticia id ẽ mors bumana ſine manibo cõditoris ꝗa deus

mortẽ nõ fecit ſed hõ miſer ꝓꝑ peccatuz fabricatus eſt illã exi gente
diuina iuſticia. Percutit igit pedẽ id eſt vita mortalẽ & omnia re-
ducunt᷑ in fauillã · neq; ꝓdeſt potẽtia· neq; ſubuenit ſapiẽtia· neq;
magnatũ ma gnitudines intercedũt. Naʒ p tot vias cadit lapis &

tot ictibꝰ peutit ac diuerſis ita im ꝓuiſe ꝙ nemo valʒ exceſſꝰ ſuos

fugere. Aug. 3.· ſoli: O portuna inqꝙ mors mille modis homines
cottidie rapit · Nãq; febribo illũ opprimit· doloribꝰ hũc cõſumit
fames illũ: ſitis extinguit hũc mors ſuffocat aqs. illũ p̃mit ignis
hũce iterimit laqᷓus: dentibꝰ beſtiaʒe huũc trucidat ferro illũ veneno
corrũpit· & ſic mors tot modis humanã vntã miſeram finire com/
pellit & nunc ſuꝑ hec omnia ẽ miſeria · ꝗa cũ nichil ſit morte certi
nichil tũ incercius hora mortis hoĩeʒ letari. B

carentibꝰ cornua dedit natura vt ꝑcutiant ꝗ́ᷓ mordere non
valẽt. & nota ꝙ; ſignant dedit duo cornua vt qd nõ ꝑeutit vnum

Eci ſibi cornua ferrea:3· regũ zg Nota natura prouidit
etiaʒ animalibꝰ arma neceſſaria. Animalibo erĩ dentibus

aliud pcutiat. mors dici beſtia cornua habens ferociſſima & acu/
tiſſima eo ꝙ ſuis ictibꝰ ꝑcutiat omnẽ etatẽ · habet enĩ duo cornua
quoʒ vnũ pcutit iuuenes· alio vero ſenes. ſed quos cornu illud.
nõ pcutit cornu ſcdm interimit. (Figura dan. 8. Vbi ĩ quinta
ſua viſione vidit exiſtens inſuli ante portã qd ſtabat ante paludeʒ
aries habens cornua excelſa & vnũ excelſius altero & ventilabat
cornua cõtra orientẽ contra occidentẽ · contra aquilone· & contra
meridiem & o&s beſtie nõ poterãt ei reſiſtere. ¶ Spũaliter · ſub⸗
audi ꝑ hãc beſtiã mortẽ vt dictũ eſt· Cui9 ſunt duo cornua · vnuʒ
tñ altero excellenti ꝓ tanto. ꝗqᷓa qui pmuʒ ſubterfugiũt.ſcdm nõ
euadãt. Percutit enĩ mors in oriente id ẽ in puericia iuxta ortum
ſeu natiuitateʒ· pcutit & auſtrales ſcʒ iuuenes floridos & calidos
percutit ad aquilonẽ iam re gionẽ frigidaʒ · qa ꝑcutit ſenes in qᷓb9
lam refrigeſcit natural calor· Percutit ad occidentẽ. ꝗqᷓa non parcit

decrepitis · qui ſubterfugierũt ictũ pᷣmi cornu. Quia ſcdʒ Seneca
de · Q· virtutibꝰ terminũ mortis qui multuʒ diſtulit nõ euaſit. Et

ide epiſtola. 30 Alia inq; genera mortis ſpeciei iuxta ſũt deſinit
morbus incedentiũ extin guĩ mare quos hauſerat cade hora in ꝗᷓ
ſorbebat· ꝓpiecit incolumes gladiũ miles ab ip̃a paritura ceruice re
uocat· nichil auteʒ habet qd ſpet quẽ decrepit ducit ad mortem·
non eſt beſtia ꝗᷓ huic reſiſtere poſſit · Oẽs enĩ ſꝑat mors humana.
Nullũ igũ remediuʒ cõtra ip̃am niſi ſepe cogitare de ip̃a. ꝗqᷓa puiſa
veniẽs mino feriet · Vñ Seneca libro de naturalibo ꝗſtiõibo docet
Q Effice inquit mortẽ tibi co gitatione familiarẽ vt ſi in ſers tulerit

oſſis illi obuiam ire.
Llic manus tua deducet me & tenebit me dextera tua pë:
Si interdũ latrones malefici poſſunt ſe trãſformare vt nõ
poſſunt cognoſci in patria vbi forefecerũt bonũ eſſe ꝓ eis
GSed nos videmꝰ ꝙ prudens iudex ibi cadit vbi ſecurius eſſe puta
bat. Spũaliter· Si peccatores pñtis vite poſtq́; forefecerunt
peccantes cõtra deum ſcirẽt ſe tranſformare per penitẽtiam. iudex
eternus nõ cognoſceret eos peccatores eſſe - ſed quia credunt ſe ab
ſcõdere et ſubterfugere diuina iudicia. eo ꝙ ſunt aliquãdo iuuenes
ſani diuites potentes & huiomodi vbicũq; crediderint ſecuriores
exiſtere ibi manus domini tenebit illos. [ Figura Dañn · ꝗ·. Vbi
legitur Q dum balthaſar rex babilonis feciſſet ma gnum coumiũ
optimatibus ſuis & vaſis templi abuteretur & cuz illis biberent
concubine ſue in eadẽ hora apparuit manus ſcribens ĩ pariete hec

7

☛ ◻* — — [☚ i — —

tria vba. Mane techel. phares · Moc vidẽs rex perterritꝰ & valde
et cõuocatis magis caldeo atq;ʒ interpᷣtibꝰ· non potuit ſcire intel-
lectũ litere · Sed daniel introductus expoſuit ꝑ iſtũ modũ · dicẽs.
Mane id ẽ meritũ eſt· regnum tuũ id ẽ numerꝰ diex regni tui cõ/
plet eſt. thechel id ẽ appẽſus es in ſtatera et inuentus es minus
habẽs. phares id eſt diuiſum eſt regnũ tuum & datuʒ ẽ medis &

pſis & hec cõpleta ſunt nocte illa. Spũaliter. ꝑ Balthaſar qui

interp̃tat venit turbatio notat peccator ingratus. quia diu expe/
ctatus a diuina pietate· cõuertit expectãtis miſericordiã ĩ iudicãtis
iram. Bene igit dicitur venit turbatio · quia duʒ ꝗqᷓetem ſpat et re/
quiem repentima cedit ip̃ tribulatiõis calamitas. Abutitur enim

vaſis templi. quia memoria intelligẽtia & voluntate que debent

ad honorẽ xp̃i vigere in anima cum voluptatib ſuis. ſed quãdo

credit fortius & ſecurius reſiſtere & reſidere fortius iuuentute cir

cũdatus deliciis munit diuitiis ſanitate ornatus. ſubito mors ſiti

bũda ſuccedit et vanis gaudis ita finẽ inponit vt nec fuiſſe puten
tur. Subaudi igit᷑ ꝑ manum ſcribentẽ determinationẽ diuine vo/

luntatis cuio ditionem quẽqꝙ́; ſubterfugere eſt poſſibile. Ditat enĩ
manus dñni atq; diffiniat terminũ vniuſcuiq; etiã mors que ter/
minũ oĩm ſcdm diuinã determinationè ſcripſit in libello ſuo exſe-/
quit infallibili Sed dum miſer videt manum dni dum ſentit exe
cutorem appropinqre dum ſentit mortem ad ſe accedere tremens
clamat vt introducant᷑ caldei id eſt medici· & fiant remedia ad fugi
endum multis ꝓmiſſionibo mediãtibꝰ· ſʒ nichil eſt. nichil pſunt.
neſciunt quicq́;. Sed daniel hoc eſt diuina ſentẽtia vera dicit. Cõ/
ſumata eſt vita tuao miſer noluiſti benefacere dũ poteras amittis
poſſe dum velles ponderata ſunt opa tua et mala inuenta- ꝓpter
que regnum tuũ diuidit in tres partes. Vna pars ſcʒ corpꝰ tradit
vermib. & alia pars ſcʒ ſpiritus trad demonibeet tercia ſcʒ res
