laäe Na ſpiritus ſancti gracia celitus· cõſolatur animã· excludens ab
ins ea afflictõs et penas. Vñ Berũ de cõtemptu müdi elices in/
fenn quit lacrime quas benigna manus cõditoris abſter git Et bea
shu ti oculi. qui talibus liquefieri potius eligũt · ; eleuari in ſuper
niii bia· & eſſe ſublime videri· ꝙᷓ auaricie famulari: 1
pece⸗ Olo mũdare-Math.S. ¶ Sũme rep̃henſibilis eſt homo
dulio raui morbo laborans- & cognoſcẽs medicinã ſui mor
ſiis Li ſanatiuã·ſi illam non exercet. Nullo enĩ cõpati debzʒ
qui ſibipi non compatienti. Spualiter · Deccator laborat graue
Ect morbo ac mortali. Iohã. S. In peccatis veſtris moriemimi. Ipe
enim ſcit penitẽciã et lacrimas cõpunctõis eſſe medicinã ſanati/
ic uam quia multos ſanauit· ymo oës qui ill exercuerũt- quan
tũcunq; maximis peccatoʒ lãguoribꝰ infecti ꝑ lacrimas ſunt
rete ſanati Duis enim aliqñ percuſſus morbo grauiori petro· qui
us me⸗ xp̃m dominum iuramento negauit Eicce ; vberrime lacrimis
D ſe lauit. Nñ Ambro ſuꝑ luca li· 9 Lacrimas petri lego· ſatis/
narunn factõʒ non lego·. Sʒ quod defendi non poteſt· fleuit amare· vt
lacrime lauarent delictum nõ inuenio quid dixerit. ſed ꝙ fle/
magn uit. Debemus igitur ad lauacrũ lacrimaꝶ bumiliter accedere-
pel vt de mortali morbo curemur ¶ Figura· g · Re · 4· Vbi legim9

ꝙ Naaman ſuaſus a puella de yfrahel ſcrua vxoris ſue· vt iret

ℳ

ua in ſamariam ad heliſeum & ex p̃cepto eius ſepcies in aqua ior
danis immerſus eſt curatus a ep S& reſtituta eſt caro eius

gtein

h 6 . 4
i icut caro paruuliper naaman ſub audi peccatorẽ lepra pecca
a ti infectum · per puellam de yſrahel ſes eietign oĩa videntẽ que
tas datur in ſeruam ale vt ſuadeat ei ſalutem . Vadat ergo Pecca
us tor monitu cõſciẽcie ad ſamariam ideſt ad eccleſiam · vbi heliſeo
R ideſt predicator Peipi⸗ cor peccatoris lepties mergi in aquas
lacrimax lauando ſepte capitalia vicia · & tunc depoſita lepra
reſtituuntur priſtine innocencie. Qui iĩgitur tam miſer erit- vt
hoc lacrimaʒe lauacro peccata ſua non deleuertit · in ſuo peribit
mi morbo. Qui vero lacrimis vſus fuerit- omni ſpirituali conſo-

g/ . . — * . . .
lacione florebit. Vñ Gregozi omelia moxe- Qui neſcit lugers

K

quod grauat. nõ valet proferre quod ſubleuat. Vox cõpune
tionis poros cordis aperit & pennas virtutũ fundit. Cũuq; ſe

neſcit: —
Timinute ſunt aque· Geñ ·Ss ¶ Videmus expimẽtali/
ter ꝙ ſepe penuria obſeſſas ciuitates magis conſumit
; pugna & ſpecialiter ſi deficit aqua. Sitis enim ferro

ſeuerior eſt. Poteſt enim homo armoxe ictus vitare clipeo pro

tectus· Sed corde ariditate potus deſtitutus. nequaq valet ſe
dareSpualiter· Anima nra in vita p̃ſenti que milicia qᷓdam eſt
ſepe ſccm obſidionem hoſtilem patitur. Sed dũ modo habeat
lacrimas cõpunctionis· non timet ictum peccati quia tẽptacõ

num ignitas ſagittas dyaboli aqua cõpunctionis extinguit.

manus ei proſtrata et apta cadit ¶Figura Iudith. A. Cũ ho

Sed tamen dyabolus poteſt homodi aqua aĩam Buare cito in

lofernes obſediſſet petuliam vbi erãt filii yſrabel- ſp fortiter ſe

defenderunt. quouſqʒ perdiderũt aquas· ſed diſruptis canali/
bus ꝑ quas aqua ad ciuitatẽ deſcẽdebat. ſtatim inito cõſilio de
liberauerũt filii yſrabel ſe dare in manus holofernis. Gpua/

liter ꝑ Bethuliam ſubaudi animã vbi habitant filii yfrahel ideſt

virtutes et merita quibus deo noſter ꝙ diu ibi fluunt lacrime
cõpunctõis· oms virtutes ibi exiſtẽtes in tuto ſunt. quia pec/

catum aliq ſubintrare nõ valet: ſed clauſis canalibus deficit-

analia vero ꝑ que fluunt lacrime ad animã ſunt hec. ſcq; con
fideracõ glorie celeſtis · conſideracõ iehẽne infernalis.et conſi/

deracio peccatorum p̃teritorũ · hec tria ſp aĩjam mũdificãt a pec
catis. p̃s: Cogitaui dies antiquos ſcʒ quibus in mũdo: et an/
nos eternos in mẽete habui ſcʒ qualis ſit pena iehẽne· et qualis

ſit ſtatus celeſtis glorie Et ſequitur. Exercitabar et ſcopebam
ſpiritũ meũ · Exercitabar reſiſtẽdo peccato · & ſcopebã ſpiritũ
meum · ſcopa cõpunctõis et lacrimax. Igitur obſtruẽs dyabo
lus hos lacrima meatꝰ ꝑdit cito animã · quia nullũ habet aĩa
in ſuo ſpirituali bello ꝓpugnaculum tale: deficiẽtibꝰ lacrimis
deficit refectio · adeſt Vtutũ defectio & vicõ infectõ. Si vigẽt
lacrime· dyabolus nõ poteſt quitq;· p̃s. Fuerũt michi lacrime

mee pa: die ic. Super quibo verbis Caſſiodoro. Fleto e inquit

cibus animax· corroboracõ ſenſuũ· abſolucõ peccatox. refectõ
mècium lauacrum culparum:

ſtudioſe mens pigra vetuſtate redarguit alacri nouitate iuue/
K

—— — —.,—— £ — ‚—

—

opun . .
Luuiã volũtariã ſegregabis deus· pᷣs · ¶ Videmus ꝙ;
rirle/ qũñ terra diu ſtetit ſine pluuia: vermes et ſerpetes mul/
tiplicantur intm ꝙ ſemina deſtruũt et aerem inficiunt
ininc⸗ Ged adueniente pluuie inundacõe· hec olamoriuntur
tonlun aer purificatur. peſtis et infectio remouetur. Q S ualiter cũ
ninben anima noſtra diu ſtat ſine lacrimax pluuia creſcũt in ip̃a Vvmes
ipnnn inmũdicie & voluptatis· ſerpẽtes auaricie & cupiditatis · dra/-
Hnnt cones ſuꝑbie & iniquitatis & cetera vicia intm: ꝙ naſcẽcia oꝑa
lnch bona et ſemina bonax cogitacionũ deſtruũt e deuorãt. Inter
ohiben ficitur anima ꝑ cõſenſum et tota morbidaĩ᷑ Neceſſaria eſt ergo
itt tunc magna & fortis lacrimax inundacõ· vt celũ et aerem mi
ingui⸗ tiget. ideſt vt deum recõciliet animã purget & pẽta extirpet
on (Figura Gen:s Vbi legitur ꝙ terra corrupta erat pper nimia
Cäbo peccata intm ꝙ dixit deus. Penitet me feciſſe poje: gitur ad/
R uenit diluuium· & mortua ſeu extincta eſt vniueria caro· que
Imt, erat in ſuꝑficie terre · Remãſit archa in qua ſaluate ſunt ſeptem
loc ꝑſone Poſitus eſt arcus in fedus · & ꝑ columbã portata eſt oli
. ua virens in archam. ( S Pualiter p terrã infectà peccato · ſub/
dpu⸗ audi peccatricẽ mẽtem que nimiũ deũ grauat. Non en poteſt
hllik deus ſuſtinere peccatũ viuere. Potius voluit filiũ incarnari et
tham mori vt puniretur peccatũ. ꝙ viuere & manere peccatũ impu
u e nitum. Sed magno adueniẽte animaq diluuio extinctis qʒ pec
cetui catis et viciis recõciliatur deus arcum federis ſue miſericordie
con ponẽs cordam ſcʒ ex ꝑte terre· & lignum ex pte celi· vt verſus
onl⸗ nos non feriat- Saluantur ꝑſone octo in archa· quia octo bea
pee titudines in Math:enumerate in anima remanent 'ſcʒ beati pa/
an⸗ cifici · mũdo corde i· Deſcendit columba ſcʒ ſpiritus ſãcti gracia
4is portans pacẽ et trãquilitatem atq; ſpem beatitudinis eterne &ρ
ſic patet qliter lacrimarũ pluuia infectam animã purificat et fe
nn cundat· Vnde Criſo:ſuꝑ Math Eicut poſt vebemẽètes ymbres
do mũdus aer ac purus efficitur· eciam poſt lacmaʒ pluuias ſere/
tan nitas mẽtis ſequitur atq; trãquilitas: M W9
uns NCce in pace amaritudo mea amariſſima ꝑs Quanq;
ige aliqui vapores egrediantur de amaro mari reſolutis
gine tamen in pluuiã dulces efficiunt᷑ · hoc enim fit virtute
ngut cell. Sicut patet de vaporibus acceptis virtute radii ſolis de ma

ckiua ri-nam de mari amariſſima educunt᷑. ſed celeſti virtute dulcora
tur· & liquefacti in pluuiam terrã fecũdant. ¶Spiritualiter.

Oetvattio

QOuanqꝙ; de corde noſtro aliqñ pleno peccati. abſinthio et ama ”J
ritudine aſcendant lacrime cõpunctionis: celeſti benignitate & Ee
mĩa dulces fiunt in cõſpectu dei: et liquefacte cũ graciaʒe habũ d
dancia apud diuinam clemenciã obtétam deſcendunt. vt totam aoi

mentem atq; anime agrũ fecũdent C¶ Eigura 3.Re is. Nube
cula parua aſcendebat de mari & ecce celi cõtenebrati ſunt & fa
cta eſt pluuia grandis ·. Steterat enĩ terra ſine pluuia tribus an

ine h
nis et ſex mèſibus ex quo fuerat fames nimia & tunc terra fe t
cundata eſt ¶ Spualiter P mare ſubaudi cor peccatoris. 52 gz— vo
M.: Cor impii quaſi mare feruẽs: quod quieſtere nõ valet Nu mn

ecula parua de mari aſcẽdit· qñ lacrimaʒꝝ cõpun ctõ de pecca/
tis inſurgit. Cõtenebrant᷑ celi· quia memoria· intelligẽcia et vo
luntas que dicunt᷑ celi minoris mũdi ideſt anime · Obtenebrã
tur inbuiomodi amaritudine. Igit᷑ eleuata nube lacrimax vtute
diuine gre vſq; ad oculos · dulceſcunt lacrime in cõſpectu dei· et
ab oculis fluentibꝰ gminat terra lacrimis fecũdata: que prius
occupata tribus viciis · ſcʒ cõcupĩa carnis · cõcupĩa oculoʒe· et ſu
erbia vite· & ſex mĩe oꝑibus orbata ſterilis et infecũda ſteiat.
Eece qualii am aritudinis lacme in conſolacõʒ mutantur Vnge
Berñ.·li:· de meditacõib hoc pulchre oſtẽdit dicẽs Ecce inquit
me miſerum młtis meroribꝰ plenum .dũ vitam meã timeo.dũ
peccata mea cõſidero · dũ iudiciũ tuum formido· mortis horam
cogito· dum ſupꝑlicia tartarea horreo. dũ oꝑa mea qua diſtricti⸗
one a te penſentur co gito· dum hec et alia multa mecũ lacrima⸗
biliter ꝑtracto· cõſolatorius ades ſolita pietate · & inter has ꝗᷓ

relas nimiosq; ploratus atq; profunda cordis ſuſpiria · aſſu⸗
mis meſtam et anxiam aĩaʒ meã · & mentem ſuper alta montiũ
adducẽs · collocans inter paſcua paradiſi · quibo tandẽ refocilla 4
tus· deliciis et milera oblitus vite pace quieſco: 4
NDetractio i6. A. à
oris canes venefici et impudici Apo? zz. QNota ꝙ; HMM

ſunt aliqui canes ita immũdi. ꝙ; turpioribꝰ magis ve-
ſci delectantur ꝙ mũdis. ꝓpriũ vomitum reſumut· &
licet ſit verecundũ dicere ſtercus humanũ comedunt Osßua⸗
liter · ꝓ huiꝗmodi ĩpudicos canes ſubaudi detractores quorũ
os eſt infectũ ad narrãda peccata proximox ad tacẽdas virtu
tes ¶Et nota ꝙ recte faciunt ſicut canes ruſtici- qui blandiunt᷑
homini in msl. ſe qñ recedit clam retro mordẽt. Sic detracto-

—w—

Denacho

ur
res in facie hominis blãdiuntur & dicunt bona adulantes ſed
uh retro mordent detractõib us peſſimis d& oĩa peccata que ſter/
tden coribus et immũdiciis compant᷑ ore ſtatim proferũt · ſepe ſicut
N canis ad vomitum illa replicãtes · Hii bene canes mordaces &
unle Fni ſunt CF igura.g Re: a. Canes comederũt Vezabel.
tbian Vezabel enim interp̃tat᷑ ſterꝗliniũ & bñ denotat immũdiciam
cend Peccati· qua detractor paſcitur miſer· turpior effectus purga
. Pir. tibus latæinas. quia illi immũdiciaʒ ſuꝑ ſpatulas in aliquo vaſe

SE portant. detractores vero ſuꝑ linguã. O rabies infecta· ſed pri-
mum mordax ſui. quẽ dimittis illeſum:certe nullũ · quantũcũ

ken ꝙ pacificum mitem et honeſtũ ſiue modeſtũ. Ideo Valerig ma-
türt ximus li 3. Nulla tam modeſta felicitas eſt que malignitatis de
ſenchi tes vitare poſſit. Diuites enim ſunt alienis iacturis/locupletes
ete calamitatibo timmortales funeribus: B
aiet Rit vobis clauus in oculis & lancea in ſcapulis · Nu/
prus meri.30 Nota ſcorpio anterioribꝰ brachiis blandit᷑-
zuſn ſed acin diſponit ad vulnus. Cauda vero quaſi acu
N. leo grauiſſimo pungit infundens venenum mortiferũ Q Spi
V ritualiter · lingua detractoris eſt ſicut ſcorpio · quia in faciẽ ho⸗/
ringu minũ aliqua pᷣmittit· que ad laudẽ cedãt eius · cui vult hic detra
meo ci here· vt non videat᷑ illum odio hẽe. Diſponit enim ꝑ hoc et de/
wran mulcet aures audiẽcium ad credẽdum et ſuſcipiendũ venenum
ſtricki⸗ quod paratũ habet. Dicit detractor talis pſona ſatis bona eſt.
crim/ libenter facit elemoſinã· ſed è inhoneſta· Seꝑ enim detractor ali
has qua allectia pponit vt liberiꝰ liga detractõis aculeũ (¶ Figura
Wu’ Iudicũ ·.ꝗ· I ahel pmo lac p̃buit Siſare · & eo dormiente in tym/
NuDd pum capitis eius infixit clauum et ip̃m interfecit. Sic vt dictũ
ul eſt facit lingua detractoris · pmo leuia et ſuauia ſub fraude mi/
niſtrat- vt valeat ſubſequẽter mortiferam detractionem inferre
Bern in quodam ſermòe. Nũquid non lancea eſt lingua detra
ctoris Pprofecto acutiſſima: que tres penetrat ictu vno. ſcilic;
de- cui detrahit et ipᷣm met & audientes: 8 C
48. didit terra eorum ranas pS (Nota rana exiſtẽs in pã-
/ tano immerſa multũ vociferat. ĩ luce tacet. nocte vero
e multum clamat. Dicit Ioſeph: ꝙ ſunt tres ſpecies ranax: qua
iu. rum vna ſtat in aqua ſiue in luto· alia in terra · que vocatur ru
. becha et ẽ venenoſa · Alia vero minutiſſima ſiue breuis· que ſo

let tꝑe magni eſtus poſt pluuiã apparere in terra ¶ Spualiter

. 4
ð
.
5
. .
*— . .

p ranas clamoroſas ſubaudi detrahẽcium linguas · immerſi in
luto peccati ſunt vſq; ad guttur· ignorãtes feto rem ꝓpriũ . &
alios ſuis detractõibus inquietãt· Tacẽt enim vbi lux veritatis

poteſt viderine dep̃hendantur in eox clamorib et nequiciis·

ſed nocte ideſt in tenebris qñ apud pſonas lubricas et immũ/
dasc que tenebris cõperant dant detractönis voces. Sciũt eni
illas hbent audire- non timẽèt capi tunc. Sed vt dictum eſt tres
ſunt ſpẽs· quia triplex eſt ſpecies detractõnis vel detractoris
Aliqui in aque ſupficie clamant quia ſuꝑpficiem peccati vel de
licti proximo vidẽtes-cum detractõibus pandut. iudicantes
vel cõòdemnãtes verum eſſe · quod ſupficialiter aſpiciũt. Aliqui
in oculto de terra nõ fortiter clamãt: ſed dulcius ſibilant- et hee
fſunt venenoſe · Hii ſunt qui artificialiter dolos cõponũt ex ma
lignitate · nam proximis imponẽtes- De quibꝰ propheta. ps.
ij dicit Gepulchrũ patens eſt guttur eox z. Alie ſunt minute
multum tn immũde quia ꝑ viam gradiãcium cõmorãtes pre/
ſtant fetorẽ. Nam quidam ſunt detractores · qui et ſi mendacia
non ꝓferunt tñ actus et opa merito obſeruãtes· ꝙ́; citiꝰ que
viderunt tpia omibus mamfeſtãt. Iſte ſunt rane ꝗᷓ fedauerunt

egiptum. Figura Aꝑpoc i6⸗Vidit beatꝰ Iohes de ore beſtie
tres ſpiritꝰ immũdos exire admodũ rana νρlic ſicut ex/
poſitum eſtet ſubaudi ꝑ beſtiam dyabolum p cuio flatũ detra
ctores loquunt᷑. Scias eni tales eſſe linguã dyaboli. Tales eciã
iudicantur qui libenter proximoʒ detractõibꝰ p̃ſtant auditũ
Vnde Berũ:li:de eſid. Detractor inquit eſt libes auditor vbi
q; dyabolum portãs in lingua: 1D
Euorabũt eos aues morſu amariſſimo. Deutro 32.
Nota aliqᷓ ſunt aues comedètes grana· & ſunt munde

mdi. Alique ſunt carnes cadaue comedentes vt ſunt corui.
milui et h modi. & iſte ſunt aues immũde. Ideo antiqᷓtus in le
ge aues immũde nõ ponebant in ſacrificõ ſed excludebat᷑ aues
vero mũde admittebant᷑ Spualiter ꝓp aues mũdas ſubaudi
bonos et ſimplices refrenãtes linguã ſuam a detractõe ꝓximo
rum. Horum ergo ſacrificium aptum eſt in cõſpectu dei Apti
enim ſunt tales cu dño habitare. Vn cũ ps interrogaret dicẽs
ps:zz· Quis aſcendet in montẽ dni: aut quis ſtabit in loco ſan
cto eius. Reſpõdet inter alia· Qui nec fecit proximo ſuo malũ

& humano vſui vtiles vt ſunt columbe turtures et bꝰ

melin
Pri. d
Veriats
eguh.
timmi
Heäüten
meltres
trdors
atidd
ucicants
n⸗ethe
ſtexma
munute
pre⸗
maacin
ch que
auctunm
orebee
ſcute
tü etr
ls eci
taucliti
ttor ybi

tcorui⸗
mus in!
niauss
ſubeud
pn
3
getcs
9 nulu⸗

Oetxactio

Ged detractor tanq; auis immuda deuorãs famã proximi ſui.
quã velut ꝓpriam amare debebat. Item excluſus erat a ſancto-
rum cõſorcio. Ipᷣe enim ſine cauſa mordet alioꝝ carnes · ſed ipᷣe
ſe aliam propriam dyabolo eſcam pparat· Iob· iz Quare lacero
carnem meã deètibus meis et aiaz meam porto in manibo meis
((Eigura Geñ:8. De archa fuerũt miſſi coruo et colũba ſed cor
uus inuẽto cadauere ibi reſidẽs nõ eſt reuerſus amplius Colũ
ba vero cum oliua virẽete reuerſa eſtVolant enim ꝑ hãc vitam
ſimplex homo . ſilr et nequã detractor · ſed iſte inuẽta putredſe
peccati alico reſidet ibi: vt dẽtibꝰ detractõis detrahat· quod ſim
lex columba dimittẽs · fructus oliue bonoʒ operum portat ·
Iſte cum luce bone fidei poſſeſſor reùtitur ad noe ideſt ad xpᷣm
Ille remanet ab archa diuine gracie ob ſuos morſus amariſſi/
mos. quibꝰ deuorat carnẽ ꝓximi. Qualiter enim ab ipſius cõ/
ſorcio dns ꝓhibeat cõuerſacõz ſanctox audi Salomonẽ dicentẽ
Prou.2ʒ·. Noli inquit eſſe in cõuiuiis potatoꝶ. neq; comedas
cũ eis qui carnes ad veſcendũ conferunt. Suꝑ quibo vbis dicit
Greg. li. i · moꝶ Carnes inquit ad veſcẽdum cõferre eſt in col
locucõe dero gacõis viciſſi ꝓximoʒ vicia e enarrare. Sed nota
ꝙ ſicut aues cibo auidelin paſtu ip̃o ferunt᷑· ſic detractor detrac
tionibꝰ ſuis ꝑcutitur. Hoc enĩ accidit. qñ audiẽtes vel aures ꝓ
bibent · vel qn ſua maledicta pferunt et cõprimũt. Vñ Ieroniꝰ
in epiſtola ad ruſticũ monachũ. Sicut inquit ſagitta ſi mittatur
cotra duram materia nõnunq; in mittente reùtitur. & vulnèéat
vulnerantẽ·. Ita detractor cũ viderit triſtem faciem audientis
ymo nõ audientis ſed obdurãtis aures ſuas. ne audiat ſangui-
nem illicite tactum. cõticeſcit· pallet vultus · herẽt labia· ſaliua ſic⸗
catur. BGHHñHͤßü
Vid detur tibi aut quid apponatur tibi alinguã dolo⸗
ſa· pᷣs · ¶ Cum videt homo ſuꝑ ſe feram aꝑpto ore veni-
entem · ſi poteſt debet a longe ꝑcutere. Ideo optime fa-
ciunt portãtes ꝑ nemora arcum & pharetrã ſagittis plenã · ꝗᷓa
venietem tra ſe feram pcutiunt. & qñq; anteqꝙ ad ſe pueniat
occidunti&pualiter ꝑp linguam doloſam ſubaudi linguã detra-
ctoris A aꝑpto ore paratos habet detes ad lacerandum omẽs
car nes. Vn Caſſiod ſuꝑ pᷣs. Dentes dicti ſunt a demedo · ideo
pulchre detrahecium lingue detes vocant᷑. Quia ſicut dẽtes cin/
borum ꝑtes demunt- ita vt iſti opiones hominũ corrodãt. Suũ⸗

2

Dt

mum remediu eſt feris talibꝰ occurrere cũ ſagittis potẽtis acu aii
tis. Sagitte potẽtis denotant multiplicem doctrinã maledicos H”
increpãtem Nam cũ phariſei diſcipulis xpi detraberent· ꝙ ſibi de
manus non lauarẽt debentes comedere ipe xp̃s diſcipulis ecx rutr
cuſatis ꝙ ex hoc nõ inquinabat᷑ aĩa phariſeos cõpreſſit ſagitta en
acutiori/de inbhonoracõe parẽtum · & ꝑ cõſequẽs de trãſgreſſiõe nt
et irritacõe mandati dei Anſequitur enim detractor inuidioſus tut
et ꝓpuos et maiores ſed ſagitta veritatis pcuſſus occiditur et de 8
ficit ¶ Figura de utroc; Gen. . Occidit chayn abel frẽm ſuũ en
ſed Chaynſſagitta Lamech interit. Perſecutus eſt Gaulregem

Dauid .ſed ſagittis ſagittario vulneratꝰ a proprio armigero
mortuꝰ eſt. i· Re · 3r1 Metractor igitur non peit fratri- neq; do h
minum reueret ſed moritur vt fera: et ſagittis veritatis pcuſſo ſe
qñ eius nequicia patet omĩbus AÆ Hꝓpprio armigero occidit. ꝗqᷓa 14
qc cõtra ꝓximũ in ſue nequicie ſubſidium acceꝑat · cõtra ſemet/
ip̃m agit qñ cõprehẽditur detractor In cõſiliis quibꝰ co gitat.
incidit in foueam quã fecit. Gloſa. Detractor Cũ veritatis co/
ρ gniciolſinnocẽciam qu denigrare ſuis nittebat᷑ morſibus cõfu
ſione pcuſſus languet· pallet vultus· herẽt labia:caput deponit
lingua inuoluitur crura deficiunt. cadunt brachia neſcit quid
proferat· factus tanqꝙ́; vas perditũ audiens vituꝑacõz multox⸗
Q¶Dyabolus: 4.
Ixit inimicus ꝑſequar cõprehẽdam diuidã ſpo· in ple·
nia mea pᷣS. um homo pactũ ſeu conuecione cum
hoſte veniete non valet hre · niſi totaliter ſe ſeruum tra⸗/
dat: poti9 ſe debet morti defendedo exponere q; ſe ipᷣm crude⸗/

wr
O
1

litati ſui hoſtis tradere. Vnde Tulius de qſtionibus. Cum tem
pus et neceſſitas poſtulat decertãdũ eſt ſcʒ manu et viribꝰ. Et
mors ſeruitutis turpitudini eſt añ onẽda. Nam occidi eſt pul
chrius ꝙ; ignomĩoſe ſeruire. EFusliter Pyabolus eſt ini/ .
micꝰ crudeliſſimus & peſſimꝰ dns · et peſſime ſeruos ſuos tra
ctat. Augo ſuꝑ pᷣs Iniuſtũ eſt ſeruire dyabolo qui nullo pla-/

catur obſequio: ergo potio debemo nos morti et vulneri defẽ
dendo exponere ꝙ; ſibi nos ſeruos tradere. Sed munire nos
debemus armis vtutum vt poſſimo non ſplũ reſiſtere · ſed etiã
ip̃m et eius exercitum ſuꝑare. ¶ Figura Numeri: zl. Cüũ filii

vyſrahel deberet ad terrã ꝓmiſſionis accedere. no poterãt vitare
quin ꝑ fines vr biũ Seon regis amorreox tranſiret · & miſſis

ralarele
nutdots
urtte
uulnen
ummge
irnge
1s peuſ.
ilemet⸗

cogltat⸗

ats o/
us okun
tdepon
nſetqui
imuln⸗

1 19 pe⸗
ne cum
un tra!
cruce/
um tem
bo. Et
kpul
Emi/
uos ttt
lo phr/
hericti
nireno⸗
ani
tue
guß

legatis ad ipᷣm promittẽtes neq; aquam nec quitqꝙ ad ſe perti
nentẽ tangere ſed tantũ viam regiã tranſire vt non impedirẽt?
ab eo. Nullo mõ ꝓmittere voluit. Qui filii yſrabel irati aſcende
runt in Iaſſa. & dato prelio contra regẽ obtinerũt & omnẽ gẽ
tem ſuam fugauerũt. & cõbuſſerunt vrbes ¶¶ Sualiter Seon
interp̃tatur elatus et denotat dyabolum. qui rex eſt amorreo
rum· qui ſuꝑ omẽès filios ſupꝑbie regnat Kilii yſr abel ſunt fide
les xpi- qui renati ſunt et regenerati ſanguine ſuo. Igitur vo/
lentes ire ad terram pmiſſionis eterne vite· oportet eos tranſi
re p vitam p̃ſentem · in qua iſte Leon p multa peccata regnat.
NMittunt legatos ſuos ſpondentes nichil velle ſe de rebus ſuis
tangere. qm in baptiſmo omnibꝰ opibus ſathane renũctiãt S3
iſte ad iſtud pactum non vult ſtare· Mon enim ſuſtiere poteſt
vt baptiſmo lauati ꝑ viam vtutis terrã eternã intrẽt· ſed exerci/
tu temptacõnum et malax ſuggeſtionum eos detinere cupiẽs
conatur eos expoliare otutibus et detinere captiuos- Sed tũc
aſcendere debem in Iaſſa; que interp tat mandati adimplecio·
p quam notatur caritas Vnde apoſtolꝰ9.i . Thy· i · Proſtratur
dyabolus et omnis eius exercit9 ideſt oes ſpiritꝰ igne carita⸗/
tis deſolat. Vnde Caſſioc ſuꝑ pᷣs Carits eſt mors criminum
virtus pugnanciuũ palma victox· cõcordia menciũet ſocietas
electorum. BB
Vanta malignatus eſt inimic in ſancto .s ( onſi⸗
derãtes ſe bhrᷣe hoſtem et inimicũ ꝓditorẽ · nunq; debent
eſſe ãdeò tuti · quin ſemꝑ cauteloſe ſe cuſtodiant· quõʒ plures
ꝓdicione ꝓſternunt᷑ qꝙ; gladio. pualiter. nos habemꝰ ho/
ſtem ꝓditorem ſcʒ dyabolum qui vides nos proficere in vtuti
bus.die noctuq; nos impugnare nõ ceſſat. & quos nõ poteſt
palam ſuꝑare · occulte et ꝓditorie conat᷑ deciꝑe· adinuenies oẽs
pꝓditionis verſucias. Vnde QAugꝰ m ſoliloquio. Dyabolo in/
quit nunc hic nunc illic· nunc agnũ nũc lupum. nũc tenebras
nunc lucem ſe oſtendit · & ſingulis qbuſcunq; qlitatib locis et
tpꝑibus ſecũdum varias reæ mutacõs. varias exhibet temptati/
ones. Nã vt triſtes decipiat triſtaĩ et ip̃e· vt gaudẽtibꝰ illudat
fingit ſe gaudere vt ſpirituales defraudet. in angelum lucis ſe
tranſfigurat vt fortes oppᷣmat apparet agnus· vt mites deuo
ret apparet lupo· Et ad hoc quis ydoneus cognoſcatur· quis
reuelauit ſpeciẽ veſtimẽti eiꝰ· & gyrum dcium eiꝰ quis agno

uitſFigura Judĩ 118. Exploratores in mõte effraym inde ve/

uerunt in lachis · & cõſiderata inepta ſecuritate oĩm redeuntes
dixerunt fratribus ſuis. Eam ad poſſidendũ terram quã vidi
mus nichil in ea deeſt ex hiis que naſcunt᷑.· non erit labor ipſa
cape. Et tũc Dan miro exercitu venit et cepit ipſam · et ꝑcuſſit
habitatores & cõbuſta ciuitate nouam ciuitatẽ edificauit. quazʒ
vocauit ciuitatẽ Dan. ¶Spualiter· ꝑ dan ſubaudi dyabolum ꝗ
inter creaturas celeſtes nullã ſortem poſſeſſionis eterne vite ac
cepit. Vnde cũ beatꝰ ¶ohes QApoẽ?᷑· A:tribo ſanctoxe aſpiceret et
numeraret. tacuit dan. Eſt igitur dyabolo inſidiator inimicus.
Geñ . - Kiat dan ſicut coluber et ceraſtes in ſemitis mordens
nlim equi vt cadat equus et aſſeſſor eius in terram Igitur

iſte Dan quinq; mittit exploratores in Lachis que interp̃tat

filia leonis. quia ip̃e mittit ad animã redẽptã in victoria leonis
de tribꝰ iuda quinq; appetitus inordinatos. vt ꝑ quinq; oſtia
anie · que ſunt quinq; corꝑis ſenſus· poſſit mueſtigare que ſit

anime cuſtodia. & quomò ſit ꝑata ſe a peccatis defendere· neq;

non enim poteſt de cõdiciõe affectõis cordis ſue aĩe ali quitqꝙ
agnoſcere. Vnde Aug li. de diffinicoibꝰ occultax dignitatu

Anternas inquit aĩe co gitacõs dyabolum nõ videre certi ſumus
ſed motu eas corꝑis ab illo et affectönum indiciis colligi expe
rimento didicimꝰ. Cum igit ip̃e dyabolus ꝑ hos exploratores
animã vacantẽ inuenit· & virtutes ꝑ terrenas cogitacõs diſꝑſas
ꝓſpicit· congre gato exercitu illam ſubintrat· et ꝑcuſſis meritis
et bonis oꝑibus ſuccendit illam cõcupiſcencie igne · & edificat ci
uitatem ſibi · quam poſtea vocat ciuitatẽ dan ideſt dyaboli . vſq;

in ſempiternum. Patet igitur ꝗqliter dyabolus peccatoris aĩam
exterminat- cum a deo et a cuſtodia diuine legis elongatos in/

uenit. Fatuũ eſt ergo nõ adhibere cuſtodiam cum talẽ habeã9
inimicum. Vnde QAugo in ſoliloquio. Deſſima inſania noſtra

quia cũ cõtinue videamus contra nos draconẽ ore aperto pa/

ratum ad deuorãdum. nichilomã 9 dormimo et laſcimus in pi/
gricis noſtris· tanqꝙ; ſecuri ante eum. qui nichil aliud deſide rat
q; vt nos perdat. Inimicus iſte vt occidat ſemꝑ vigilat abſq; ſo/
mno vt nos capiat ſi nolum vigilare et cuſtodiri a ſomno:
ieciſti eos dum alleuiaretur. p̃s ·Az.
Prudentes exercituum duces ſtudet in pliis inimicos
preuenire et eos inuadere anteq; ſint in acie ordinati.

int⸗ he⸗/
ndunts
naniii
Al
unann
helm
menten
pnn
kinimas.
Smorees
unlgu
nteroti
naleonis
oſti
queſt
re neq
üggitc
erſums
oligtp
nloradt
oscipn
smern
edikiaate
onis aun
sin
ebabeig
1noſtra
rio pa/
in p!
lident
bi

mno⸗

minns
haut.

Anterdum enim anteqꝙ; cõgregari poſſint ſũt pauci:et inermes et
humiles aduinci & tunc debent inuadi- optima eſt enim victoria
que propriam gentem aiunds
bumani generis continue nos mfeſtans cõtinue parans nobᷣ in
ſidias tõtinue ccuit querẽs quẽ deuoret. ergo anteq́; in aciẽ ex/
ercitum ſuũ cõtra nos cõgreget debemus ip̃m inuadere et gentẽ
fuam percutere anteq; creſcat. Gens enim et hellatores exercitus
dyaboli ſunt peccata que congregantur in aciem & per iſtum
modum. Primo inmittit malas ſuggeſtiones. Secundo ſuadet
malos cõſenſus· et tercio inducit ad mala opera. Vltio ligat cap⸗
tiuos ſuos · mala cõſuetudjĩe et ſic occidit & mactat Si ip̃m vis ꝓ
ſtrare & vincere. Drimam aciem inuade. anteqꝙ; ſecunda occurrat
Juia ſi expectas ſecundam victus es. ſi primã inuadis victor es
ſtatim liber es adyabolo ¶E gura exodi · iz· pharao ſtatim di/
miſit filios iſrahel cũ auro. et argento exire de egipto percuſſis
Primogenitis ab hoĩe vſq; ad pecus & ipſe cum egipciis remã/
ſerunt in luctu et planctu ¶¶. Spiritualiter ꝑ pharaonem audji
dyabolum. per primogenita ſua ſubaudi malas ſugeſtiões qui/
bus ꝑ cuſſis · victores funt xp̃i fideles· et ſaluato exercitu virtu
tum eaʒ pergunt ad terram promiſſionis eterne · et dyabolo cũ
ſuis remanet in triſticia. Sed nota ꝙ debent intertici ab homine
vſq; ad pecus prĩogenita dyabolt. Wiia prime ſugeſtio nes qᷓs
ad corpus et animã immittit debent gladio defenſionis occidi. ne

aliqua ratione in nobᷣ per conſenſũ creſcẽ poſſint. Iero.· in ꝗdam

epiſtola dũ inq; paruus eſt hoſtis occide illum· vt malicia elidat

in ſemine
Hatus qui allidet paruulos
ſuos ad petram pSVidem- in plantis et arboribus S

—

ſi dantur in floribus omnes fructus perdũtur. Nã ex floribo
fructus ſecunt᷑. Deſtrue cauſã non erit effect9. Q etiaʒ videm9
ſenſibili in arboribus et plantisd otandũ eſt in humanis acti/
bus fructus enim bone opationis bumane naſcuntur ex bonis
nceptibus. Seminat enim in nob deus per ſacram ſcripturam
bonam doctrinã bonas inſpirationes que ſemina flores in noᷣ
Kauennt odoriferos· qñ concipimus per voluntatẽ benefacere
unc enim ſi ledunẽ tunc non amplius fructus producũt ſicut

ſi puer ocidatur non efficitur vir. Ideo dyabolus ſciens leuius

poſſe animam ledi in floribus et pmordiis bonis quãdo cõceptꝰ

piritualuer dyabolus eſt inimicꝰ

Oyibalis

nõdum ſunt roborati. ope vel cõſuetudine totũ ſuum conatum
ponit vt eos occidat Kigura exO:i:Ne filii iſrabel creſcerent ne⸗
migip:e &,malaptütkeruepepuiſp-ndſerayebolus cSorolt-
uulos ſub mergi in aquis. piritualiter dyabolus coceptus tun
primos bone operacionis aĩe ne creſcant in facto conatur extin uas
labenciũ de lectacionũ flumine ne creſcant W=
Vr de ſup Math. Dyabolo inquit ſemꝑ primor ð
dia bona pulſat capta rudimenta vitutũ ſancta in pſo ortu fe K
ſtinat ex tinguere. ſciens ꝙ ea fundata ſub vertere non poſſet eii
Ergo debemo ſemꝑ ip̃a nra primordia bona petre allidere · pe⸗ or
= tra auté erat kzxüss Er “
, us venerunt gentes in bereditatè tuã polluerunt tem
plum ſancku tuũ pᷣs. ( Moſtis vincens et ſuperans ali
Yquã iuitatem capta predla-& diruptis municiõibus ip i
ſa ad pugnã reddit inhabilẽ deinceps 4 4 piritualiter Inimicꝰ *
dyabolus cum poteſt animã exſpoliatã virtutibus & viribus de
ſtitutã ꝓſtratam deicit vt am plius reſiſtere neꝗat 4 Sed polluta
& inmunda quaſi ſtabulũ iumentis exponitur ¶ Figura g re
gum: Zꝗ:et Ie. Nabuſardâ princeps exercitus nabuchodo
noſor- obtenta ciuſtate iheruſale vi intrauit tèplum de quo tulit 5
omĩa vaſa · & ornamẽta ꝗᷓ hic fuiſſe ferunt᷑. Candelabrũ babens
altare aureum menſas ꝓpoſiciõis coronas faciei tpli vaſa incen P
ſi vaſa aque ſacrificii veſtes ſacerdotales & ppſtmodũ oẽz ſpur/
ciciã. & omnẽ inmũdiciã induxit in tẽplũ 4 Spiritualiter dyabo
lus vincẽs aĩaʒꝭ· intrat templũ cordis et metis & primo exting 4
uit candelabri ſumen ſcʒ raciõis ſecundo altare aureum ꝑ ꝙ no/
tatur caritas tercio ſcʒ menſas ꝓpoſiciõis ꝓꝑ quas pdicacio diui/
ni verbi que eſt aĩe cibus quarto coronas faciei templi ꝑ quas
teſtimoniũ bone conſciencie & vaſa incenſi p que deuota oracio 4
notatur Vaſa aque ſacrificii per que lacrimas deuotas ſubaudi
Veſtes ſacerdotales per quas anie innocenciam intellige. Mus

igitur deſtructis et conminutis remanet ama bruta cogitacionũ
et inmundax affeccionũ ſpelũca · Patet ergo qualiter dyabolus
dilan iat ciuitatem aĩe· Sed poſt hec et tanta mala· populum cap
tiuũ ducit in babilonem ꝗqa memoriã intelligenciã et voluntateʒ
viſum auditum & ceteros ſenſus confundit et ligatos adeo pro
ſtrat vt nichibõi ampliꝰ poſſit agere & hoc ẽ ꝙ Qug· deꝑlo/
rat libro ſoliloq uiorum dicẽs. Ipi inquit obſeruauerunt me et

* — — ——— — —

40 dar

Murigen
ecgtlan
. Prmer
io
onpalt

uerunten
peruns A.

oͤbicgp
rluimie
rbus⸗
Apolut
gurz ge
ag
lequotll
rühwens
Aminen
oegſpin
llterchtr
mo extn
pchn
cio cul
lipquss
Nta orado
ſubauch
e Ni
gron
Gypals
ulurc⸗,
volumme,
4M
moell

orn

deſpexerũt me diuiſerunt ſibi veſtimẽta mea quibus ornaueras

me. fecerũt ſibi viaʒ per me ſub pedibus ſuis conculcauerũt me
fecibus peccatorum polluerunt templum ſanctũ tuum · poſue
runt me deſolatum tota die merore confectũ Abam poſt eos ce/
cus et nudus illaqueatus funibꝰ peccatorum trahebant me poſt
ſe ĩ circuitu de vicio ad vicium de luto ad lutum. Et ibam abſq;

fortitudine ante faciem ſubſequentis. Seruus eram ſeruitutem
amabam. cecus eram. cecitatem deſiderabã victus eram vincula
non horrebaʒ amarum dulce & dulce amarũ credebã · miſer hec
non cõ gnoſcebam quia eraz ſine te

Iſit hoſtis manus ad omnia E

deſiderabilia eius Tre.i ¶ Tirãnus optinens ciuitateʒ ut

Nqgominari poſſit liberiꝰ conatur omnes nobiles & potentes ex/

tingu ere per quos dubitat rebellionem ſibi. Naʒ modicũ timet
vulgum dũmodo potentes oppmat Spiritualiter tyrannus
infernalis cum preualet contra animam humanam & ip̃am pec

cato mediante optinet. Hrmu ꝙ facit conatur illas virtutes ex

ſunt actus penitencie Figura quarto regumzq: & Leremie · oz
vbi leg ꝙ Nabuchodonoſor capta & ſuccenſa ieruſalẽ captoq;
ſedechia rege ſtatim fecit inifici principes iuda · filios etiã regis
in oculis patris interfecit. quo facto fecit oculos regis erui · et ſic
ligatus eſt ductus in babilonem & poſitus in carcerem vſq; ad
diem mortis ſue ¶SOpirituali ꝑ nabuchodonoſor audi dyabolũ
capit enim regem ſedechiam in ieruſalẽ. quia capit & decipit iu/
ſtum peccato mediante nam ſedechias iuſtus dni interpretatur
Guccendit enim ieruſalem viſionem pacis qñ de quiete & tran/
uillo conſciencie precipitat iuſtum in eternam concupiſcenciaʒ
gea ocidit principes iuda ſcʒ confeſſionem contricionem & ſa/
tiſfactionem (Hiſ enim princip es ſi venirent
reges cito liberarent᷑ ideo eos dyabolus q́;to cicius poteſt occidit
Perdit etiã f ilos regis quia omnes fructo anime omnia bona

tin guè quibꝰ anima et de manibꝰ eius euadẽ · huius vtutẽ

opera que in ſtatu penitencie viuebãt extinguit. Extecatur rex
quia obtenebrat ſibi dyabolus rationis lumen ducit ip̃m in ba

bilonem · i· ad confuſionem miſeriam & triſticiam & ponitur in
domo carceris vinculis peccatoruʒ ligatus ꝓtanto vſq; ad diem

mortis · quia quantũ in ſe eſ nung de manibus dyaboli. pro/
Pria Vtute poteſt amplius fugẽè. Hacit enim dyabol peccatori

cathenam cũ pluribus anulis ſcʒ male voluntatis mali operis
male conſuetudinis et ſic miſer captiuatus gemit c. ug. li .
confeſſione Suſpirabam ligatus nõ alieno ferro ſed mea ferrea
voluntate velle enim meũ tenebat inimicus Et de illo michi ca/
thenam fecerat & cõſtrinxit me ex voluntate facta eſt libido &
ex libidine facta eſt cõſuetudo et ex cõſutudine facta eſt neceſſi/
G tas. ſola gracia liberat hominẽ i1
Bli tangere xp̃os meos p̃s Nota tãta eſt nocẽdi ra-/
bies aliquo animaliũ ꝙ niſi natuaa taliũ lenitaſſet vir/
tutem et potenciã- multãa inferrent leſion?. VYt patet de/
quodam ſerpente nutiſſimo: de quo dicitur ꝙ ſunt ſimul mors
& morſus· et tales ferũtur fuiſſe in deſerto ſer pentes a quibus
fili ifrabel magna parte mortui ſunt piritualiter demones
in tantũ ſunt ſeueri ad nocendũ ꝙ; niſi deus refrenaſſet & adnul
laſſet eoʒ potenciam vix iuſtus aliquis ſaluaret. Augꝰ · ſuꝑ· ps
Dyabol plurimũq; vult nocere & nõ poteſt. quia poteſtas ſua
ſub poteſtate eſt. Nã ſi tantũ poſſet nocere quãtũ vellet aliquis
luſtorum non remaneret deus igi nocendi facultatem phibet.
Figura gen-33. Cü Eſau ſciret fratrem ſuũ Iacob aſcendere de
meſopotamia: cũ familia & armentis multis. ei indignabatur p
pter benedictionẽ ꝙ; a patre ſibi acceperat/cõgregatis multis ſe/
cum ibat ei obuiam ꝓ extermmio. Sed deus ei apparens pcepit
ſibi. ne quidqꝙ male faceret piritualiter ꝑ lacoh ſub audi iu/
ſtum. qui de mundo ꝑgit ad celum. plenus meritis & virtutibꝰ
Sed indignatur ei dyabolus cui iuſtus benedictionẽ painam et
hereditatem primogeniture accepit. Cõgregat autẽ dyabolo tẽp
taciões & peccata vt exterminet iuſtũ et animã et virtutes quas
ducit. Sed ꝓhibet deus vt dictuʒ eſt ne tẽptet ad mortem ſed ad
