Ntrauerunt aque vſq; ad animã meam p̃s. Videm enĩ ꝙ mĩ/
me gutte aque cõtinuate nimis replent vaſa magna ymmo flu
mina & faciunt ruinam. Gpualiter peccata venialia quantũ
cunq; parua ſint nimis neglecta neq; ꝑ cõfeſſionem abolita ani
mam trahet ad interitũ c igura Naumz: Vbi ꝓpheta aſpi
ciens vidit & porte fluuioʒe aꝑte ſunt ad templũ ad ſolum diru
Ptum eſt· & miles captiuꝰ ductus eſt. Sualiter· porte flu⸗
uiox ſunt ſenſus corꝑis · & qlibet interdũ magnas aquax ſcʒ
culpax guttas nõ recipiunt· cõtinue tamè ſuſcipiũt venialium
guttas · intantũ ꝙ ex hiis fit flumen diſſipãs et dirrũpens Vñ

*£

Augo de doctrina cordis. Nolite inquit cotemnere venialia ꝗᷣ zen
mima ſunt ſed timete quia plura· plerũq; enim beſtie parue & ſplu
minute nocẽt. Nũquid minutiſſima ſunt grana arene ſed ſi are- pee⸗
na amplius in naui mittatur mergit illam vt pereat:q́; minute lime
pluuie gutte nõne flumĩa unmeni et domos deiciũt. Timenda tur⸗
eſt ergo ruina multitudinis & ſi nõ magnitudinis · pec Aug non
Subaudi ꝑ templùm animã: quã intrantes homodi pecctata · li/ go
berum arbitriũ quod erat ibi capientes: ducunt captiuum in bolu
mano dyaboli. I gitur cum hec peccata ad animã ſubmergendꝗ ſer
intrare cognoſcimꝰ . nõ pigeat ea extra animã proicere ꝗa ſine
interitu noſtro ibi morari nõ poſſunt. Augꝰ ſuꝑ Geñ· omelia
iz. Quoniã minuta plura peccata ſi eBligund occidunt· minu
te ſunt gutte aque que flumĩa implẽt : hoc facit ſentina negle/ Vce
cta quod facit fluctus irruens· paulatim ꝑ ſentinam intrat · ſed nosn
diu intrando et nõ exhauriẽdo mergit nauim: les⸗
ConſcienciaioA
Domind datur vxor prudens. Drouerbidx io. Dicit
mulier ſubito habet optimũ cõſiliũ · ideo in periculis
– poſitis debet cõſilium a muliere ſubito egreſſum ſequi. N
& ſpecialiter dum diligit. Spualiter Nos ſumus ſepe in pe
riculis magnis ꝓpter hoſtis infernalis inſidias quas cotra nos e

exercet cõtinue· ideo ad cõſilium ſubitũ mulieris oportet recur
rere. Hec autẽ mulier ſic in cõſilio feſtina eſt conſcia. In ꝓmptu
enim habet conſilium rectum ſi eſt admittendũ vel exequendũ

q noſtro cordi ꝓponitur. Nam ſi bonum eſt illud fieri hortaĩ᷑ ud
Bma Cori i. Gloria noſtra hec eſt teſtimoniũ cõſciencie ne. u
KFigura :Wel9 Volente Saul occidere dauid- inuaſus ſpiritu imn
inuidie · ꝗa ꝓſtrauerat philiſteũ fugit dauid in domũ Michol hnli
vxoris ſueſed circumvallata domꝰa ſeruis ſaul· vt captũ duce et
rent dauid vt interficeretur. Ait vxor eius ad dauid niſi hac no lt
cte ſalueris morieris cras: qui ꝑ eam depoſitus ꝑ feneſtram fu ⸗
git. Et mane facto intrantes ſerui ſaul inuenerũt in lecto ſimu ui
lachrũ in ſimilitudinem corꝑis dauid & deluſi receſſerunt. inp
Spiritualiter · per hanc vxorẽ audi cõſciẽciam. Per dauid ſupe E
rantem philiſteos nota penitentẽ vincentẽ peccata. Per ſaul vèo 1
dyabolum: qui de penitetis victoria nimiũ indignatur ꝓcurat it
dauid ocidere: qui fugit ad cõſcienciã · que ſuadet nũctios ſaul llu
fugere ideſt peccata vitare. Vnde niſi te ſalues hodie ideſt ĩ vita .

lel

üpern
ptiuun
abmergr
ſerr lt
duntenn
ntm tegle
mintnt

.9. Dicl
inpertuls
lum ſequi
sſpenpi
48 tti ni
voner iur
1 mptu
equeni
keriborni
ee .
us ſi u
r Meal
. ice
uto
Aumt
Aoö
rom.
auelip
hl i⸗
ur n
. cckinn

Orſaenna

Pſenti- cras morieris morte eterna in vita ſcʒ ſequenti Dep oĩt
ipſum ꝑ feneſtram. quia ꝑ memoriã iebẽne co git ipſum fugere
peccatum. iuxta ſapientis doctrinam. Memorare inquit no uiſ
ſima tua & ineternum non peccabis. Illuditur ſaul quia deride
tur dyabolus mittẽs diuerſa peccata ad capiendũ hominem- 63
non repitur in illis dauid ideſt cor ꝑ cſenſtm ſolũ. Eſt ibi yma
go vel ſymulachrum qñ ſola tem ptacio eſt. & ſic remanet dya⸗/
bolus illuſus ex bono teſtimonio cõſciẽcie. Ideo Geneca O te mi
ſerum ſi cõtempſeris hunc teſtem: NB
Agna eſt velut mare contricio tua Tre·z ¶ Cum quis
ecipit damnum ſiue in rebus ſiue in ꝑẽtibus duplex pe
a ſibi eſt· cum audit narrare qualiter facta contigerũt
Vnde tm̃ doluit Hely cum audiuit archam dũi captam et filios
ſuos mortuos· p adoleſcentes qui pñtes fuerant narrari · ꝙ ca⸗
dens de ſella mortus eſt. Gpualiter - Si deus iuſte ordinauit
correctionem homĩs erga peccatum ꝙ omĩs inordinatꝰ animꝰ
ſibi ipſi ſit pena. Vnde cũ homo peccat priuatur omĩbus virtu
tibus · remanète tamen ſibi cõſcie remorſuad penam et afflictio
nem ſibi nunctiandã. ¶Figura Iob:i. Vbi nunctiatũ ẽ ei mors
filiorum et filiarum & tociꝰ animalium amiſſio.· & ſubditur. &
euaſi ego ſolus vt nunctiarẽ tibid Nunctiatur enim nobis P cul
pam cõmiſſam mors vtutum anime. & mors honeſtatis ſenſuũ
& oꝑacionum bona· ſed euadit remorſus cõſciencie vt ip̃e nob
nuncciet. Hic enim mori nõ poteſt ſemper viuit. ſemper nobis
nuncciat noſtram miſeriãa. Vnde Beda in quodã ſermone. Omiĩia

inquit poterit fugere homo Ete cor ſuum quocunq; enĩ yerit

conſcie ip̃m ſequẽdo nõ derelinquit Nã et ſi aliis ʒelat malũ qck
fecit · ſibi tamen ʒelare nõ poteſt. qui plene nouit mal uod
Seſſitt: . . 1 C
M pꝓperium expectauit cor meum et miſeriam Fs . Magna eſt
miſeria ad tantam deuenire inopiam. vt ab inferiori recipiatur
imꝓperium et deriſum· hoc enim plorabat Iob p extrema com
utans· dum dicebat ſeruus meus deridet me. Espirirualiter
omo peccator ad hanc miſeriam ꝑ peccatũ deſcendit nam de/
ſtitutus omni gra diuina et inops atq; mendico factus imꝓppe
rium. a ꝓpria eſeia que ſerua ſua eſt cõtinue recipit. ¶ Eigura
Tho: 3. Vbi legitur ꝙ puella ſerua raguelis im ꝓperauit ſare fr
lie ſue dicens, Non amplius videamus de te filios interfectrix

B

Qpsa

Vitze tuorũ: que cõfuſa aſcendit in ſupremo domus ſue · & ibi inpe
cum lacrimis plorans- oransq; dim impetrauit graciã et libera lur
tionem ab h modi im ꝓperio · quia ꝑ oracionem raphaelis ex/ inſt
duſo ab ip̃a dyabolo ſponſum thobiam obtinuit· quo fecũdata hor
et honorata eſt valde. Gpiritualiter per ſaram audi animam gere
ꝑ ſeruam eiꝰ cõſcienciam: que aĩe im ꝓperat dicens · ꝓpter tuum Cu⸗
peccatum quo dyabolo adheſiſti oceidiſti in te ſeptem dona ſpi term
ritus ſancti. Non ergo amplius a te fructũ opꝑacionis bone ꝓ Gß̃u
ducere poteris peſſima interfectrix. In inferno damnaberis cũ facen
dyabolo cui9 meritrix facta es. Sed tunc aĩa hec audiens· fre/ ſtim
mens et dolens cõuertens q ſe ad lacrimas· debet aſcendere ad ten⸗
altitudinem diuine pietatis. & ibi orare diũm qui ait Conutimĩ anim
ad me in toto corde veſtro in ieiunio et fletu zc· Et ipſa tunc de ii
hpuiomodi vinculo im ꝓperii ipſam liberatmittens celeſtẽ inſpi/ lo⸗
racionem. que eam verbo diuino copulat & fecundat boĩs oꝑi Nanu
bus. Debem ergo cõſcienciam noſtram accedere et conſiderare
quid cordi noſtro offerat. quia ipſa nobis indicat fecunditatem
& ſterilitatẽ anĩie laudem et im ꝓperium · & nunq; metiri poteſt d
Greg omelia:g er eʒechielem In omne quod dicitur ſꝑ ta 6
Iſte currere debemus ad mentem et interiorẽ teſtem et iudicem
requirere. quid enim ꝓdeſt ſi omnes laudẽt et cõſcia accuſet· aut 4
—O iAà poterit obeſſe ſi omnes derogent et ſola cõſcia defendat:
Onuerſus ſum in erumna mea dũ cõfigitu D je
[pina. ps · Retrahit ſe qælibet animal a greſſibus priſti/ 4
AInis vbi ſe percuti ſentit & ad aliam viam diuertit. Quili ih⸗
bet homo ſpiritualiter loquẽdo in peccati itinere ꝑcipit puncti- i
onem cõſciencie ideo diuertere viam debet. Nam deꝰ velut quã l
dam medicinam aĩe remorſum cõſcãe vel eius punctõʒ ordina/
uit. Vnde dum aĩa eius aculeo ſtimulatur. conſiderans interni .
iehennam que ſuperſtat in ipſa naſcatur timor. & dum ſuadet .
& oſtendit diuinam miſericordiã · in ipſa anima ſpes recupande N
racie ꝑ veniam oriatur. Hec enim duo ſunt ad cõuerſionẽ aĩe ANu
ad ſalutem eius in via neceſſaria. per hec enim de peccato fu-
giens p̃ſumit ad diuinam miſericordiã accedere Eigura loſue
2Z Vbi legitur ꝙ ioſue miſit de ſechin in yericho duos explora
tores ad domum raab meretricis que cum vidiſſet recordata eſt id⸗
mirabilium que fecit in mari rubro in morte pharaonis et libe- e

racionis populi ſui irrahel & ait · Obſecro vt a domĩo vĩo Ioſue h

A
iulben
arls
katict
lamman
ertun
1don
Sbonn
labergi
lensn
endeen
Lonütin
tunece
kiinhpi
vis opi
ſckrare
tadem

tipeen
urſon

ninaen
culer⸗au
ekendat
(
s priſtü
i Qun
. punch
pelutqus
otani!
infern
lucet
ut
onean
noti
nnl.
poon
Ncnuch
t e’
lin

impetretis ſalutem tam ꝓ me q; ꝓ mea ꝓgenie vt non ꝑeamus

cũ ipſe exterminabit yericho- qui hoc ei in ꝓmiſſo dederunt &
in ſignum funiculum croceum quem appenderet ad feneſtram
domus ſue vt nullus tale ſignum videns domum illam offen/
deret· & tunc nuncii debilitate ciuitatis inueſtigata receſſe runt
Cum vero venit Ioſue cum exercitu ſuo capiens ciuitatẽ & ex/⸗
terminans totam ſaluata eſt mulier illa cum tota eius progenie

(¶ Spualii Ioſue qui ſalus interp̃tatur · denotat xᷣm· qui ſaluos

facere venit omnes. Sechin ſpina interp̃tatur. & denotat cõſcĩe
ſtimulum · & qua ipſe xp̃s diuinitꝰ duos exploratores ſcʒ timo
rem· & ſpem mittit ad domum meretricis · ideſt ad con ſideracõzʒ
anime peccatricis · que ad illorum ingreſſum ſtatim cogitat mi⸗
rabilia· que fecit xp̃s in tranſitu maris rubri ſcʒ ſue ſacratiſſime
paſſionis in qua ſubmergit dyabolum et pecata· populum hu
manum miſericorditer redimens. Recõſiderat eciam iuſticiã dei ·
abyſſum multã et ipſi mĩe plenam eſſe terrã. Vnde ſtatim pcaĩ
vt cum iudicare venerit peccatores vanos et defectuoſos. qui ꝑ
yericho que luna interpᷣtatur intelliguntur ſaluetur ipſa ania
cũ ſuaʒ virtutum ꝓgenie. Relinquit ei ſignũ ſecuritatis ſcilicet
memoria paſſionis xp̃i· que appeſa ſit in feneſtra cordis pme/
ditacionem vt ab omĩ damnacõis flagello ſecura pmaneat. Pa
dit debilia eiuitatisqn reuelat ꝑ cõfeſſio nem miſeriam ſuorum
peccatox. Igitur veniens xps exercere iram ſuam ſuꝑ habitato/
res yericho ideſt ſuper melos ipſa liberatur ab omni malo. &
efficitur deinceps habitatrix cum filiis yſrahel ideſt cum ſanctis
et iuſtis. Ecce ergo quãtum bonum de cõſciẽcia naſcitur. quia
velut pia mater animam ſic ſecuram reddit. Vnde Hugo libro
pmo de aĩa· c · xV · Conſciĩa inquit bona titulus eſt religionis · te
plum ſalomonis ager bndictionis. ortus delieiage Samdi an⸗
gelox aureum reclinatorium archa federis. theſaurus regis.
aura dei:habitaculum ſpiritus ſancti liber ſignatus et claufus-
in die iudicii aperiendus: E
Amie nudauerunt mãmas. nutriunt pullos ſuos filia
Populi mei crudelis quaſi ſtrucio in deſerto. Trenoꝛe.
(Feltut lamia ſit crudeliſſima fera- quia cũ pulſũ feci
interficit. Aliqn tamen natura eam vVrgete nutritV oluntãs ꝑ
uerſa comꝑpatur lamie ymo deterior et crudelior iudicatur quia
lamia fetũ ſuum tm interficit· Sed puerſa voluntas pprio tilio

.

Qonſaentia

mortuùo nititur eciam alienum occidere Sciendũ igitur ꝙ volũ laci
tas parit peccatũ· nulla enĩ facultas ĩ nob hũc pullũ poteſt ꝓdu ſequa
cere:niſi ſola voluntas. ꝓ tanto enim peccatũ eſt quia volitũ eſt lehan
Ged aĩladuerte duo in peccato eſſe ſcʒ cõplacenciam et diſplicenci tiga
iA · ideſt delectacõʒ in peccato & tribulacionẽ in conſcia. Primo ii. O
filius eſt voluntatis ſecundus cõſciencie · pᷣmus ſtatim moritur. nonel
ſecundus diu manet. Vnde ſcriptũ eſt modicum ẽ qd delectat ſecitin
ſed eternum qce cruciat. Sed nititur volũtas cõſumata delectaci- pns t

one extinguere cõſcie ſtimulumvelut ſymea que nititur ꝓicere uod

pullum quẽ mino diligit et quẽ plus diligit retinere · ſed fit ecõ
uerſo Sic accidit anime peccatrici que ſi vellet deponere morſum
cſciencie · vt ſaltem mortua delectacõe non remaneret in corde

conſcie ſtimulus ſed nequit. 4 igura. 3· Re ·3. Due mulieres ſleceb
venerunt ad regem ſalomonem petẽtes iuſticiam quarum vna Envtr
mortuo filio ſuo ſeu nocte oppreſſo· furata eſt filium alterius honiti
ſuumq; mortuũ iuxta illam ponẽs· qc Galomon cernere non anünee
valens arrepto gladio iuſſit diuidi infantẽ · temptatie · & tũc ma Gicn
ter eius-date illi infantem viuũ. altera vero contradicente· Nec oi
tibi neq; michi ſed diuidatur. Cognouit ſalomon & dedit cuius laii
erat ¶ualiter: p mulierẽ prius pariẽtem ſubaudi volũtatem riͤe
que ꝑ tres dies anteq ſocia: nam tres cõdiciones peccatũ habet bonu
ᷣmo malam cogitacionẽ · ſcdo cõſenſum· tercio opꝰ Cõſumatis tuty
tribus diebus hiis moritur filius ſcʒ peccati delectacio ſed parit ſehe
cõſciencia ſtimulũ et tribulacõz. Videns ſe voluntas orhatã ſua lnniin
delectacione moleſte portat remorſum cõſciencie viuere. Remor Genn
ſus conſcle eſt recordacio peccati cũ cõſideracõe damni inferni & uusi
amiſſione gaudii celeſtis. Voluntas igitur de hoc dolet: non di D
ligit hunc ſtmulum- non vellet hoc fla gellũ viuere· vellet bene ller.
recordari peccati. ſed non cum damni céſideracõe ſed tamẽ p̃teri num
ta delectacõe · & ſic vellet filium ſocie furari · & ſic vellet ip̃ᷣm nu/ D
trire ſed nequit· Clamat enim ſocia hec nocte culpe dormiente Minn
mortusꝗ eſt filius eius · cõſumata eſt delectacõ eius filius meus men
viuit & nõ mortu9. Diuidaĩ inquit alia-habeas tibi tribulacõ e
nem & ego delectacõʒ · Nequaq́; dicit conſcia ſed date ei infan/ tanch
tem viuum reſpiciat voluntas cõpunctionem et afflictione,; p dv
peccato. I udicat verus Salomon ſcʒ diuinum iudicium vt filius Erge
iſte cõſciencie reddatur & vermis immortalis efficiat in pectore *M

1¹

anime corrodens & non deſiſtens. Patet igitur qualiter diumo lam

tutgnli
luonl
lun volnn
netclhline
dtimmoru
neckach
mata delrhe,
nitturpen
nere⸗led te
oneremorlun
neretin ort⸗
Due mulen
quarum yna
umalterius
rnere non
Atüema
anmdd Ner
A En cuis
udivolutten
detati hun
9Cöumm
cio⸗ſed pa
180kbala
nere Keno
nni internid
olet nonch
2e prletbent
ame jten
Aletſön nu⸗
dormuende
fius mens
Aate einln
ium Ais
n:in on
ainmn)
ualimam

mulier · ideſt ſi bonum ſit aut culpa. Vnde ſicut obſtetriæ gaudzʒ
nato maſculo · ſic concupiſcibił ꝑacto bono vel merito intatũ ſic

ludicio mortua delectacione peccati remanet cõ ſciencie aculeus
de quo miſer peccator fugere nunq́; valet. Vnde Augo· ſuper
Iobann?. Geruus inquit homĩs alſiqñ ſui dom duris mperũs
fatigatus re quieſcit. Seruus aũt peccati quo fugit ſecum ſe tra
hit. Quocunq; fugerit non fugit ſemetipſam mala conſcie ncia
non eſt quo eat:ſequitur ſe · ymo nõ recedit a ſe peccatum· quo
fecit intus eſt fecit patrẽ vt aliquam caperet voluptatem. Volu
ptas tranſit· peccatum manet. Preteriit qc; delectabat. remanſit
uod pungit Hec Qugꝰ: .
lIlii tui ſicut nouelle oliuax in circuitu menſe tue· s ·
Magna leticia eſt homini habenti multos filios eiba .
nos· dummodo ſit diues · ſed eque magna triſticia eſt &

eſſe debet pauꝑi· habenti multog filios. Periculum enĩ magnũ

eſt nutrire filios in pauꝑtate. Sualiter Gaudium cbet eſſe

homini ſi multos actus meritorios pducit quia totam domum

anime ditant et fecundant in eterna beatitudine. p8. Gloria &
diuicie in domo eiꝰ . Sed magna eſt ei triſticia ſi multas culpas
cõmiſit · ꝗᷓa ex bus domo ei chnudata coĩs celeſtibo exponũ ege
ſtati & peribit in iehẽne mẽdicuate. Ideo dyabolꝰ humani gene
ris exterminator in nobis conatur extinguere qdcunq; opus
bonum & inducere ad animã omnem culpam. vt nos ſub ſerui
tute poſſideat. Figura Exodi: 1: Videns pharao populum
yfrahel creſcere · cum obſtetricib ordinauit vt pueros hebreo
in natiuitate occiderent feminas ſeruarent ſed timentes obſtetri
ces deum vtrũq; ſeruauerunt. 78 ualiter· due obſtetrices in
nobis ideſt in noſtra conſcĩa ſunt za ibilis et cõcupiſcibilis iudi

.
cantes de omni eo quod naſtitur in anima- ſi maſtulus ſit aut

triſtatur nata culpa iraſcibilis. Guadet igitur Pharao et conat᷑
mentum culpax. Sed timent deum obſtetrices et reſeruãt vtrũ
ꝙ ſcz bonum et malum quod eſt in conſca. vtrunq; ad repſen/
tandum reſeruant. vt teſtificentur coram deo et coram nobis ipis
ad vnguem ſine diminucõe que operati fuerimus bona et mala
Ergo iudex timendus eſt in vita preſenti- ſed hunc iſudicem ba
beamus ꝓpicium · nec de aliquo confidamus ſi hunc nobis ſen⸗

ciamus moleſtum. Aug in quodam ſermone. Quid obeſt illi

—

ormpitttio lacinaz

ſi de illa tabula eum humana vult delere ignorancia · ſi eum de li
bro viueucium nunqꝙ; ppria deleat conſcia. Nam et ſi bonũ qd
de nobis dicitur in mente non inuenitur · magnam debet in no
bis triſticiam generare Ecõuerſo autẽ ſi malum qcde nobis di-
citur in nobis non inuenitur in magnam debemꝰo leticiam gro
ſalute computare. . (G
Ili hominis ſpeculatorem dedi te. Ezech· 3 Oerſona vo⸗
lens domum exire in feſto magno qn debet cum aliis ꝑ
ſonis nobilibus miſceri et ꝓſpicit ſe in ſpeculo · & tunc cõſiderat
ſiquid vel in facie vel in habitu ſuo ſit inficiens · & tunc illud iè
git et reparat. Spualiter· cum volumus feſtum cum deo du/
cere- & cum angelis et ſanctis miſceri et fieri de ipſoꝝ conſorcio
debemus ſpeculum cõſciencie noſtre intueri: vbi omnia clare &
lucide repſentantur. Eſt igitur ſpeculum pandẽs veritatẽ · ideo
anteq;' ad deum accedamus ibi ꝓſpiciendũ eſt· & ſi peccati macu
la nos in aliquo dehoneſtat ſtatim illud deleamus. (¶Figura
Exocl.·38. In ingreſſu tabernaculi erat labium eneum: de ſpe/
eulis mulierum in quo gentes debentes prius ſpecula

bantur lauantes ſe ante introitũ. / Spualiter· debet homo fa
ciem cordis ſui ſpeculari in ꝓpria cõſciẽcia ante ingreſſum taber
naculi dei-ideſt ante ingreſſum ſequentis vite velut immundo
dominus ſibi dicat. Vſaie · 6 ꝗ. Recede a me & non appinques
michi quia immundus es Poteſt ꝑ tabernaculũ vocare eccleſiã
in qua hbomo mundus feſtum ducit cum xp̈o et ſanctis Conſci
encia igitur ſpeculum eſt omnia rep̃ſentans: neq; ad alterius iu
dicium ſtandum eci ſi omnes lateant peccatoꝝ noſtrox ſordes
nullomõ poſſunt cõſcienciam noſtram latere omĩa pandit ĩa
manifeſtat. Vnde Seneca in epla: 94. Ianitores inquit conſcia
noſtra appoſuſt. Sic enim viui vt dep̃hend· ſic ſubito aſperni .
Qurd autem poteſt recondere ſe & oculos hoĩm auresq; vitare
bona cõſcia turba aduocat: mala autem m ſolitudine anxia atq;
ſollicita eſt. Si égo honeſta ſunt ꝗᷓ facis omẽs ſciunt· Si aũt ĩpia
quid refert neminẽ ſcire cum tu ipſe ſcias. O te miſerum ſi con
temnis hunc teſtem. .

Cõ punctio lacrima A-:

Lo.« Nota ꝙ oleum maxime eſt diffuſiuum. Vñ vna
JSgutta cadens ſuper pannum multum diffunditur.

Wii lenticula olei et fudi ſuper caput eius· Primo Re

i ltni
m henn
ce ebde

Ylüunn
1
Perhun

bettunli
tunc clten

A tunele

ncumceo
blor onlont
onnu dand
veritlti/ide
pecrati man
(Figr
Kum de ſ
Pprusſvern
Abethomon
ngrelunte
utunmund
AARNues
vant eli
s Conte
lileriusiu
Nrrdis
pnd
guitcld⸗
biwapenn
gtsg in
min
dint
lemumlr

uun u
fundt. .

HMabet aũt oleũ aliam proprietatẽ quia mèbra enumerata in/
uncta oleo niteſcũt· quia penetratiuũ eſt· Et tũc oleũ de ama/
ra materia exp̃ſſum melius ad hoc ualet Epualiter ꝑ oleum
ſubaudi lacrimas· que licet interdũ pauce ſunt· multũ tñ diffũ/

duntur in effectu. Mitigãt enĩ indignata mèbra ſcʒ iram diui

nam. intantũ ꝙ furorẽ cõmutant ĩ dulcedinẽ· Augoĩ quodã
ſermone: O bumilis cõpunctõ lacrima? quam cito conuertis
ludicẽ furibundũ in piiſſimũ patrẽ · Nullũ eniĩ refrigeriũ pec/
catori remanſit uirtutibus & meritis deſtituto· niſi ſolũ lacri-
marũ cõpunctõ. Illud ẽ p̃cium quo et corpo & ſp̃s redimitur
et ideo recôciliatur ¶ E igura- 9 Ke: . KMulier que uiro or/
bata: neqʒ quitquam aliud habès pter modicũ olei quo unge
retur clamabat ad heliſeuũ. Nir meus ſeruus tuus mortuus eſt
& uenit creditor et duos filios meos tollere uult- Cui hbeliſeo
iuſſit· ut uaſis pluribus mutuans a uicinis infunderet oleum
quod habebat· que et fecit · & multiplicatũ è adeo oleũ ꝙ fili/
os redemit ſatisfaciès credito ri et hůs unde poſtmodum cum
filus ſuis uiueret (¶Spßualiter; Mulier hec uiro deſtituta pſo
na peccatrix eſt· que ꝑ peccatũ orbata libero arbitrioomibus
bonis que fecit expollatur a diabolo: qui eciam nõ cõtentatur
niſi aĩaʒ et corpus ſibi ſubiciat· Inde Beda in quodam ſermoe
Cum quis mortaliter peccat ola bona que fecit in os diabolhi
lactat eius ſeruus efficitur & ad penam ſe obligat ſempiternã
Vult igitur diabolus: creditor pectatoris: corpus et ſpiritum
pro ſuo pcio reciꝑe: quia aliter nõ poteſt ſatistieri ſibi a pecca
tore· qui & diuina gracia priuatus-. Hec igitur uidua uidens
ſe ſic miſeram· clamat ad heliſeũ ideſt pᷣm- qui ſuadet uaſa re/
pleri · Vaſa hec ſunt memoriaintelligecia & uolũtas. & hec ꝑ
tinẽt ad aĩaz · Naſa corꝑis ſunt nares- oculi aures: Claudi ig
tur debet infra domum cõſciencie ſue · & iubere hos filios uaſa
implere· quod ſi fiat multiplicatur oleum: lenit xp̃m iratũ · ex
pellit diabolũ· & cũ utroqʒ filio uiuit in pace. Inde Jeronim
i quadam epiſtola-& ſunt eciam uerba Beri O lacrima hui/
lis. tua & potecia tuum regnũu añ tribunal iudicis- ſola nõ ueis
Si uacua intras- uacua non exibis ſed quitquid petieris opti
nebis- Aceuſantibus inimicis imponis ſilẽcium non eſt qui te
accedere probibeat magis erucias diabolum quam pena in/
infernalis quid plura uincis inuincibilem & ſupas olpotenteè

olbeng

B

crime felices ſalutaris afflictio: C

Et nota ꝙ quanto lacrima a maiori amaritudine cordis ꝑ cõ/
Punctõʒz egreditur: tãto amplius ira dei mitigatur s· ſecũdũ
multitudinẽ doloz in corde mo. BH

Ox turturis audita eſt in terra noſtra. cas: ODro

prietas turturis ſimiliter et columbe ſemp eſt dare vo/
Aie penitetis vox ſemper eſt cum gemitu. Sed illa vox optie
auditur a xpo ac eciam exauditur· Vnde poſt verba pro poſi⸗/
ta ſtatim quaſi ſequitur Veni amica mea columba mea⸗Data

Qdeus certe negare quitq nõ nouit anĩe gementi. Vnde Crilo⸗

Nemo ad deũ aliqñ flens acceſſit- qui non quod poſtulauit ac

cepit. Nullus ab eo bñficia dolẽter optauit: qui non impetra/

uit. Ip̃e enim eſt qui cõſolatur flẽtes. dolẽtes curat. penitẽtes
informat. Et ideo ſi promptus eſt exaudire nos lacrimabili
voce clamare debemus cũ propheta· & in noſtro gemitu labo
rare. FKigura Leuit. i. In ſacrificõ offerebatur par turturum
aut par colaba⸗ t hoc pᷣcipue fiebat in ſacrificõ pauꝑũ· qui
bus non ẽ facultas emendi agnũ uel ouem Spualiter ꝑ par
turturũ uel colũba ſubaudi par oculoꝛe gemẽciumquod eſt
directe pauꝑũ ideſt peccatox. qui deſtituti boĩs et meritis ma
gnis nichil habẽet niſ par oculoʒ gemẽcium. Vel par turturũ
ignat gemitũ tam cordis ꝙ; corꝑis quibus in cõſpectu A
ſimi eciam obtinetur oĩs gracia · & purgãtur oĩa peccata. VYñ
Caſſiodorus ſuꝑ illud p̃s. Laboraui in gemitu meo ſic ait Ge

mitus inquit dictus & geminatus luctus ſq; oculox et cordis

quẽ merito fideles appetũt· quõz dolẽtes cõſolatur-penitetes
emũdat· fugat diabolu · xpo cõciliat· 6 amaritudo dulcis la-
Nima mea ſicut terra ſine aqua tibi ps-. ¶ Oportet ſꝑ
ſſterilèe terram eſſe- ad quã nõ poteſt ducere quis aquã
irrigantẽ Perditur ibi a cultore labor. & fructus de/
bitos producere nõ valet ¶ Sp̃ualiter · Aiĩa ad quam non poſ
ſunt duci lacrime ut fecũdetur aridaremaẽt atqʒ ſterilis· neqʒ
fructus bone oꝑacõis producere ualet- Licet ſepe opus cul/
ture ſcʒ predicacõis et doctrine in ip̃a perditur · ideo debet cla/
mare pro iſtis lacrimis impetrandis cũ propheta dicẽs. Siti/
uit aĩa mea ad deũ fonts uracchigura loſheri Vbi ſuadẽte

A

othomele axe vxori ſue vt caleph patri ſuo poſtularet cõmu⸗

cem cũ gemitu· & ſic mutuo ſe cognoſcũt Spualiter

— — — — ———

—

—☛n

driddei,
Rläc

N
d,
Seuin
1vodi
Apropet
mer n
nce
ltulautn
ninpetr
penitites
eimabili
nitu labo
urturum
u gri
uer ppir
quodeh
nerttsm
r wurwuni
Acuati
i, Vi
ine⸗
cordis
Nenitits
ulas

erß
mui
d
np
ne
8 cu/
tc
ute
cisn

yunchio ker

tacz terre arentis & ſterilis- Qui cõmutauit et dedit ſibi terra

babẽtem irriguũ ſuꝑius & inferius ¶SBpßualiter. p Othomel

qui intertatur ſignũ· ſubaudi racionis ludiciũ . ꝓ quod a pe
cude homo differt Der axam que interp̃tatur medicina ſub/
audi affectõz· que ſepe vulnerat & medetur-Per Caleph qui
interp̃tatur omne cor ſubaudi deũ: qui ſolus cordiũ eſt ſcru/
tator- Igitur cũ iudicium racõis: ad quod ſpectat anie poſſeſ/
ſionẽ dirigere. videt ſe habere terram lapideam et arentẽ· ideſt
cor duru & aridũ ad quod neqʒ amore ſuꝑnox. neqʒ timore
infernox lacrimaʒe aqua poteſt educi Debz affectõz ad caleph

ideſt xpᷣm dirigerequi aitꝑ prophetam. Accipiã a vobis cor

lapideum: dabo uobis cor carneum Cum igitur clamamꝰ cũ

affectu ad dãm. repulſa cordis noſtri duricia- inducit in nobis

celeſtiũ amorem & iebene timorẽ- Et ſic dat nobis terram ha-
bẽtem irriguũ ſuperius et inferius · Ynde Grego in regiſtro
bec verba tractans ait Irriguum ſuperius accipit aĩa cũ lacri-
mis regni celeſtis deliderio affligitur-Irriguum uero inferius
accipit cũ inferni ſuplicia flendo pertimeſcit:
Abite et inebriamini-Iere. ¶ Nota gẽtes ſiciẽtes libẽ
ter vadunt quo credunt Eene bibere Nam inter ſenſi⸗
biles delectacõs magis fertur ſitire et bibere ¶ SSBßua
Uter-xps et angeli eius multum ſiciunt lacrimas penitencium
Math· Gaudiũ ẽ angelis dei · Ideo libẽter currũt ad aĩaʒ ꝑ lacri
mas Penirete: ſeFigur⸗ Luce:zz: Diſcipuli xp̃i iuerũt poſt
hominẽ amphoram skallier & ĩ domo quam intrauit

parauerũt paſcha dño¶ Söualiter· homo amphorã aque por
tans. eſt penitens cor plenũ lacrimis · quẽ ſequẽtes angeli in/
trant hoſpicium anime que eis redolet ſuꝑ omnia aromata:-
ibi paſcha facit xp̃s tanq; in hoſpicõ proprio cõferẽs habũdan
ciam graciaz· Berñ ſuꝑ cañ Lacrime penitẽciũ vmũ ſunt ange
loʒe quia in illis odor viteſapor gracie: guſtus indulgẽcie· ſa
nitas redeũtis innocẽcie · claritas recõciliacõis iocũditas ſere/-
nitatis · cõſciencie ſuauitas:
gatus eſt ex itinere - inter alia qn applicat ad terminũ
uerit potũ ¶¶ S p̃ualiter: xp̃s cõtinue fatigatur diſcur
rendo p cõſciecias peccatox. lo quẽdo methaphorice · quia tũc

illi nunc iſti cordi inſpirat ſalute Ged ſic fatigato petita nobis

ulier da mceibi bibere .TIo 94 Poſtqᷓ, homo diu fati/

1

nnor⸗

aquam latrimax aquam cõpunctõis penitẽcie. neqz poteſt ſi
bi dare carius donũ· neqʒ amplior ſatisfactõ. que ip̃m anime
copulet· ꝗꝙ; potus datur lacrimaʒe· Quia vt dicit ſero ſup Vſa.
Oracõ deũ lenit· lacrima cogit · hec vngit. illa PungitFigura
Gen 29. Cum ſeruus abrabam deberet ſponſam filio dni ſui
querere vxorem . iuit ad vrbẽ nachor· & diuinitus ſignum ſibi
fixit vt puellam ydriã aque portans cui bibere peteret & re/
ſpõderet · bibe dñe · eſſet filii domini ſui vxor Et cũ rebecca hec
dia faciete accepta- appẽdit ad aures eius multa iocalia:& yſa
ac copulata eſt ¶ Spualiter. Seruus abrabam eſt ſermo diui/
nus vel euan geliũ · quod pgit ad vrbem nachor que interp̃ta
tur requies lumĩs · & denotat eccleſiam fideliũ · in qua lumẽ fi
dei requieſcit Inde querit ſpõſam xp̃o filio dei · p̃fixo ſigno de
yVdria ideſt de mẽète lacrimis plena quia aĩa q ue xpo pro mpta
erit potũ lacrimaꝝ p̃bere ꝑ proprie culpe cmhédacsy. Entäthun
quia parata ẽ dare camelis eius bibere· ideſt lacri mas egipcõz⸗
tribulacõnum cõpaſſionũ effũdere· Illa adeo dile cta eſt· quam
pparauit deusWponſam filio ſuo yſaac. qui riſus interptatur
ſeu gaudium. Ft bene x̃m denotat qui eſt angeloʒ gaudium

et hommũ. O magna ct mirabilis dos eri . aqua anie · &

ideo multũ amabilis. Berũ in Juodam ſermẽe Dulciores xo
ſunt lacri ne penitẽcium delicus regũ. Appendit enĩ ſeruus ad
aures ſponſe iocalia magna- qñ euãgelium aĩe penitetis auri/
bus regna celeſtia promittit. Yñ Math. Beati qui lugẽt quõzʒ
ip̃i cõſolabũtur gloria eterna ga S regnũu dei he/

reditado · xp̃i heredes effecti: è
ua expiacõis ſãctificat. Numeri:zi omicelli debẽ
tes in curia magni prĩcipis ſeruire m loco maximi cõ
viuii· cũ multi nobiles debet comedere· prius lauari debent &
pulchris veſtibus decorari·ſe qño ſuo pñtare· vt ſine vlla ma⸗

cula mĩſterio ſuo fungãtur¶ Spualiter. Viri xpiani ordinati

ſunt ad ſeruiẽdum xpᷣo·qui eſt maximus rex ſuꝑ omẽs reges
& qui princeps regũ terre ideo ad introitũ domus nupcila⸗
vel cõuiuii que eſt ſancta eccleſia. vbi debẽt orões dignas atq
laudes in miſterio dãi ſui. qui cũ an gelis et ſanctis ſpiri tibus
ibidem cõuiuium facit. debet lacrimis detergere peccati macu
culas vt mundus ſit. p̃s · Ambulãs in via immaculata bic mi .
t tunc in dutus veſtibus innocencie depoſita tunica lugubri

Wen xpo miniſtrabit Eigura.E xodi. o . Vbi p̃cepit dãs

Moyſi dicẽs · Applicabis filios Aaron ad tores tabernaculi te
ſtimoni-& lotos aqua indues ſanctis ueſtibus ut m niſtrent
michi ¶Epualiter Noiſes eſt diuini verbi p̃dicator· qui exe/
cutor & pronũctiator eſt madatoꝰ dei. Debet igitur filiis a
ron ex pte dei hec mandare· vt ad hoſtium tabernaculi ideſt ad
penitẽciam. que dicitur hoſtiũ vite eterne porta. venietes per
cõpunctõʒ· oẽs ſordes ale expiare · quo facto induti a ſacerdo
te ꝑ abſolucõz nupciali veſte· ſecuri pñt ad altaris menſam ap/
propĩiquare offerẽtes debitũᷣ laudis dño mĩſteriũ Nam ſi pri
us peccata tua erant mari profundiora et ſordidiora inferno
quaſi niue dealbatus . omni depoſita inmũdicia in dei mi terio
acceptaberis. Vnde Detrus Rauen in quodã ſermone. Quis i
ſeculo enormius peccauit paulo · quis in religiont grauig pe
tro Alli tũ ꝑ lacrimas et penitẽciã meruerũt aſſequi non ſolũ
miniſteriürſed magiſterii ſanctitats: a
Ilſi quis renatus fuerit ex aqua et ſanguine Mo: Ex
calĩdo et frigido fit medicina tẽpata corꝑi bumano ſa/
mitatẽ cõterens Kars eſt· quia ſanitas corpꝑalis cõſiſtit
in adequacõe bhumo que eſt tempancia qnedam. Vnde ſi to

m calidũ corpus reciꝑet aut totũ frigidũ poſſet nõ prodeſſe

ualiter· ſubaudi ꝑ ſanguinẽ xp̃i calidiſſimũ ignem caritatis
Sed aquã caritatis Rias eſſe videlicʒ lacrimaxe noſtra⸗ propter
peccata noſtra immẽſe frigiditatis · I gitur ſi ſanguinem xpi ac
medelã nobis adhibeamus . nulla ex pte noſtra adhibicõe ſiue
diſpoſicõe puia. quid valebimus reſpodere qño pleni iniqui/-
tate & peccato· pro oĩbus ꝗque pro nobis fecit Improperabit
nobis quod dicitur in 8. Pruffr- fui flagellatus tota die Oꝑ
tet ergo vt tꝑemus ip̃m lacrimaʒe aqua · que ip̃e recompenſat
ropter ſui magnã miſericordiã· pcium pro nobis datũ · & ob
juiſcitur multitudinis peccatoʒ noſtrox. Vü lere 31 An qua
cũqʒ hora Peccator ingemuerit iniquitatũ eĩiog nõ recordabor
amplius Figura Numeri· i9· Vbi fuit pceptũ dñi datũ po
ulo ifrabel Omnis inquit qui tetigerit humane anime morti
cinũ & aſperſus fuerit hac admixtione- polluet tabernaculum
domini & peribit ex iſrabel- quia aqua expiacõis nõ eſt aſper
ſus. & vt pateat clarius expoſicõNota ꝙ ex pᷣcepto dñi addu
cebatur vacca ſq; ruffa ſine macula que nũquam portaſiet iu
gum: & extra caſtra in coſpectu omniũ ymolabatur et ex ei9

—.
. “
. * D
2
1
rrn

Oßpiinmio ſacxiay.

ſanguine tincto ſepcies aſpgebatur cõtra fores tabernaculi. iñ
qui anime morticinũ tetigerat · aqua mixta cineris vacce com
buſte aſpergi lebebar Eualhier vaccam ſine macula car/
nem xpi ex puriſſimis ſanguinibus virgis marie ſpiritus ſan
cti opacõe concepta. ſubaudi· Nunquam en ſub iugo peccati
originalis vel actualis fuit. neqʒ eſſe poterit. Hanc cõmemora
re debes· extra ieruſalem ductãà in mõtem caluarie. & in cõſpe
ctu omniũ pro nobis ymolatã. ſepties debet aſꝑgi cõtra fores
tabernaculi ex ſanguine eius ęgoασ ſeptem ſpiritus ſancti dona
ex ip̃o ſanguĩe emanauerüt. Ver ſepcies digito diſcrecõis laua
re in anima noſtra ſeptẽ principalia vicia. 5 ed aſpgenda ẽ aĩa
aqua noſtrax lacrimaʒe ſine qua nõ fit expiacõ et lotio pecca
tox noſtroʒe. Miſcetur eni cinis ſacrificii ide humãitatis paſſio
nis xpi lacrimis noſtris et aſperſo mũdatur. Quicũqʒ ex filiis
yſrahel ideſt de populo xp̃iano imũdus peccato mortali · qui
ſic non purgatur ille pen itus morte eterna damnabitur & de
libro viuẽcium ſanctoʒ et angeloꝝ penitus extinguetur & ex
pelletur. Recurrẽdum ẽ igitur ad paſſionẽ xp̃i corde cõpũcto
E mũdabimur ab oĩ peccato. Bern ſuꝑ Cañ ſermoe ·zz. Daſ
ſio inquit tua dñe iheſu xpᷣe eſt vltimũ refugiũ.· ſingulare re/
mediũ · deficiẽte ſapĩa et iuſticia · nõ ſufficiẽte ſuccũbẽtibus me/
ritis illa ſuccurrit· cũ tñ defecerit virtus mea · non cõturbabor
nõ diffidam · Scio quid facia Calicem ſalutaris ſcʒ lacrimarum
D bibam · accipiãà & nomen dũi inuocabo.
Eſiccauit dñs aquas maris· Ioſue ·z ¶ Tempe magni
eſtus cito deſiccantur aque · eciã ſi magna aquax p̃ceſſe
rit inundacõ. Lanta ẽ enim vis caloris deſu per vt cito
aqua cõgre gacõ deſiccetur (85 ualiter · tpe magne trib ulaci
onis · quas fideles ſuſtinẽt pro amore xpi· fit ſuꝑ nos calor ſcʒ
caritatis diuine · & ſpecialiter qñ lacrimabiliter ipius radiũ im
ploramus ſiue auxilium. Deſcèdit enim gracie ſpiritus ſancti
radius caritatis ignite deſiccãs & cõſumens afflictõs noſtras
& lacrimas noſtras · Aꝑoc· A. Nõ eſurient neqʒ ſiciẽt amplius
& ſequitur Et abſterget deus o& la. (Figura-3. Reis . Cũ
helias cõſtructo altari et appoſito ſacrificio animalis· appoſi/
tisq; lignis tribus vicibo aquaʒ infudit vt repleretur magna
fouea · Et tũc corã multitudine inuocato dño ſtatim deſcendit
ignis & cõſumpſit oĩa· Et adeo aquã deſiccauit · vt ibi non vi/
deretur aque veſti giu PDer helyam ſubaudi xp̃m fidelẽ· qui in

ℳ —C —

25.

t

Ppmmuo laaſaꝶ

paciẽcia ſe pᷣbet ſacrificium · ſuſtinẽdo afflictõs Piubtatis indi
l gecie · egeſtatis afflictõis · pſecucõis Et homodi infudit aquã
lacrimarũ triplicem quia ex deſiderio celeſtis regni: ex timo/
nin ris infernalis ſuplicio ex recordacõe ſui peccati lacrimabiliter
uul clamat ad xm corde cõpuncto. Et iſtud eſt ſacrificiũ deo acce
duan bium ſcʒ ſpiritus cõtribulatus· quẽ deus nõ deſpiciet· Sʒ miſ
