ipſam repulit ſimul cũ filio · que poſtmodũ huĩliata rediit ad
obediaʒ domiĩe et ſtetit pacificeDer ſaram amam nota-pꝑ agar
& ſpuriũ ſubaudi carne et carmis appetitũ filius uero ſre eſt
bonũ propoſitũ Creſcũt ſimul ambo filii ſed ſpurius ideſt ap
petitus carnis ledit propoſitũ bonũ quod ala ferre non pote
rat Sed accepto xpi pcepto ꝑ doctrinam ſacram debet carnẽ
. pane et aqua mortificare ꝑ ieiuniũ quo facto reuertitur cum

luiri

peens
Ane
eni
bH

ca

bumilitate ad obediẽciam aĩe et poteſt libere deo ſeruire· Vnde
Ambroſius de officiis Neiuniũ & mors culpe excidiũ delicto-
G ruremediũ ſalutis- radix gracie et fundamẽtũ caſtitatis ·
H„ WErui dnati ſunt noſtri. Tre. crecũdum magno
Mprincipi ꝙ uilis & ruſticus ſeruus cõtumeliam ſibi i.
ferat. Numanus ſpiritus eſt magnus princeps inter
omnes creaturas ps Gloria et honore corona i. Viliſſimus
ſeruus eſt humanuũ corpus. Yſa. ii. Oĩs caro fenũ · Sed aliqũ
cõtingit ꝙ caro ſurgit cõtra ſpiritũ· repleta uoluptatibo/ſug
gerẽte diaholo.intantũ ꝙ quidQuis in aia nobilitatis eſt totũ

QiruiturKigura. 9. Re z d-Nabuſardan princeps cocorũ
. AQLeſtruxit Mieruſale ex Pcepto Nabuchodonoſor(Spualiter
/ Nabuſardan qui interpᷣtatur palea corpus denotatbieruſa

lem ſignat ſpiritum qui ad ſimilitudinẽ dei factus ẽ? ut deum
uideat in eterna pace. Der Nabuchodonoſor qui interp̃tatur
confuſio nota diabolum ſuple Igitur ꝙ corpus uel caro ſine
abſtinẽcia dominans diabolo ſuadẽte inuaſit anĩ aʒ et deſtruit
omnium municionum uirtutes et ĩam trahit ad omnè inmũ
diciam ꝑ cõſenſum · Et hoc ẽ Dulchre improperat. Bern di
in tractatu de mecliatöibas. D inquit aia bumana inſignita
dei imagine idecora ſimilitudine:docta fide· deſpõſata ĩ gra
cia racõis Pticeps deputata cum an gelis- capax beatitudinis
quid tibi cum carnè tua: nunquam uilius ſterquilinium inue
ſii E. ——
Nuenit ipſam ſcopis mundatam. Mathei .4Nota clibanari
us uolẽs clibanum uel furnum mũdare- ſcopam prius mittit
in lutũ ſeu aquam deiñ ponit ipſam in furno ſic madefactam
ne ignis incèdio cremetur ( Spiritualiter-Diabolus ponit
corpus humanũ in lutũ crapule ut poſtea facilius ponat ip̃m
in fornace xurie Namn madcfactu crapula-libidinis incẽdia
non ꝑppendit: que in ſtatu abſtinencie abhorreret C Higura
Geñ 19 oth exiſtẽs in ſodomis a ſodomox incendio euaſit

Sed in mõte crapule deditus cum propriis filiabus commiſit
inceſtũ Scias ergo ebrietatem inducere in alaʒ fere oĩa gene/

cioʒꝝ · turbacio capitis· ſubuerſio ſenſus tẽpeſtas lingue· pro

cella corporis- inſania uolũtaria-ignomĩnoſus languortur

ra peccatoʒe· Aug ad ſacras uirgines Ebrietas flagiciorum
omniũ mater e culpaxc; materi⸗ et radix criminũ origo ui

D aidia dulano

pitudo morũ· dedecus uite · honeſtatis infamia · aiĩe corruptela
Agitur ꝑ abſtinẽciam ? ebrietas cõfutanda C2 ccidia z ıD A
Ercuſſit Petram et fluxerũt aque pSANota aliter on
ntt I. ditur uirga equo pigro 8 aliter ſollicitto nam pigro
lms A . n6 ſolum oſtendit ur ſed per lat:ra ꝑcutitur S ollicito
i uero ſolũ demõſtratur et ſup ip̃m eleuata tenetur · & ſine peuſ
id ſiõe currit Sp ualiter· Nuſti ſunt equo uel aſino pigro com
dre parabiles qui nũquam uerſus dñm currũt ꝑ bona oꝑa · niſi ſe
lod mel bene uel bis pcutiantur „Duam eni lon ge eſt ab eis flagel/
dcori lum domĩ pigri et miſeri ſꝑ ocio uacant Sed dũ diuino flagel
uun lIo pulſantur ſeu feriũtur· tam in bonis tꝑalibus quam in ſani
ienl cate corpis tũc timentes ſibi ad fontẽ mie fugiunt et humiliter
deun currunt Rigura Numeri:3 qncunq Moiſes teneret uir⸗/
tatur gam eleuatam ſuꝑ ſapidẽ lapis nõ dabat aquam Sed bis per
ſie cuſſa uirga: eg reſſe ſunt aque largitms. ut biberẽt homines
rut & iumẽta ¶¶ Spualiter ꝑ lapidẽ ſubaudi duriciam pectato ris
nmi que frangi nequit niſi ꝑ flagellũ dni.Dercutitur enim bis ut
dich dictũ eſt- cũ bonis tꝑalibus et ſanitate priuatur Tunc enm
tn Qdepoſita duritie cõuertitur petra in ſtagna aquaxꝶ p lacrima-
ign, rũ eff uſiõʒ · Et ſic uer ificatur quod qns ꝑ Vſaiam dicit Aufe
1; ram a uobis cor lap ideũ ·. ct dabo uobis cor carneũ. Bibunt
nue igitur hoĩes et iumẽta quia tam uirtutes aie quam ſenſo cor
porales ſiciẽtes ſalutẽ latiſſ ime reficiũtur· Igitur bñ dñs acci
r dioſis et pigris ſua flagella inkert- Vt qui nolũt leniter uoca
it ri de kathedra peſtilecie ſurgere durioribus remoueantur fla
n gellis- Al idorg9 de ſummo ono: li· 3· c: gl: qui blando uerbo
i caſtigatus nõ corrigitur acrius neceſſe ẽ ꝙ arguatur · Cum
. dolo e enĩ ſunt abſcidẽda. que leniter ſanari nõo pnut
. Rat in ore meo dulce tanquam mel ulacio .N
et amaricari fecit uentrẽ meũ Apoc·10 ta omne
dulce eſt opilatiuũ Kt racõ eſt quia ſtomacho nimis
1 po delectatur· et ideo nimis im retinet. neqʒ uult aliis mẽ
i pris cõdiuidere iõ obeſt Susligr AXale dulcis ẽ de ſe
. audièti dici bona et ẽ ſibi uelut mel in ore ſed interiora anime
n uiſcera nõ replet. Grego· omelia x. ſuꝑ Ezech· Nichil ẽ ꝙ tam
ul facile corrũpat mẽtes hoĩm ut adulacõ· plus eni nocet ligua
to ldulatoris-quam gladius ꝑſecutoris Adeo Leui· 7 c figura
7 liter pceptum fuit· ne mel in ſacrificõ poneretur ( Moraliter

Nos facimus deo ſacrificiũ.· qñ ob ſui amorẽ aliquid de gene/
Ore hono facimus· ſiue de rebus exterioribo elem oſinas dan
do · ſiue ex corpe noſtro ab eſcis corpalibus ieiunando Si uolu
mus noſtrũ huiꝗ cemodi ſacrifi ciũ deo eſſe acceptũ.nõ miſcẽg
mel ideſt ne noſip̃i de bono ope gloriemur neqʒ alioʒ laudes
imo pocius adulacões recipiamus- Sed pocius noſios argu
amus. & alioʒ correctões huiliter ſuſeipiamus quia inter dũ
qui nos increpant amant. Et tũc ſacrificiũ noſtrũ erit cũ ſale
ſfapie et ſine melle adulacõis deo ac ceptũ·. VR Augꝗ de trini-
Magis opto a quolibet rephendi quam ab adulatore laudari
Nallus enĩ rephenſor formidandus amatori ueritatis. Lau
dator uero errat & cõfirmat erroré. Detrus Rauẽ i quadam

epiſtola. Cũ enim ſal correctõis in omi eeedtriu à dno- mel

Adulac is in omi ſacrificõ reprobatur: B
Vlnus et plaga tumẽs nõ eſt curata medicamĩe. Nſa
Nota peſſimũ eſſe medicũ qui uidens uulnus plenũ
Aaanie· claudit illud anñ purgatigdem: quantſcuc uide
at hoc placere egro: Hſt enĩ aliqñ dulcius infirmo ſubire mor
tis periculum quam ſuſtinere amaèe remedium-C pualiter
Acdulator ẽ peſſimus medic · uidet em interdũ mũdi diuites
tumere & exardeſcere in plaga ſuꝑbie et non apponit mede/
lam humilitatis· ut illi reducat ad memoriam iram dei cõtra ſu
perbos quam eis Dauid in pſona dei minatur dices Nos aut
ſicut unus de principibus cadetis. Sʒ ſibi cõplacetes apponit
ſuo uulneri dulcia ſed mortifera adulacõis uerba que ęlatus
libenter ſuſcipiẽs paſcitur mallẽs pocius aliis de ſeipo credere
quam ſibi· Non uult miſer ſuſtinere amaritudin? increpacõis
ut ab interitu liberetur. E ugit medelam: declinat conſilia cre
Aens falſis adulatoribus æt inſanie peccati ſui morie: ur . Vſa.
Kopulem eus qui heatũ te dicũt illke deripiunt gura-3.
Re: zz.- Achab rex ifrabel noluit credere Michee prophete daj
ed adherés falſis prophetis ingreſſus ad preliũ contra rege
Sirie. pcuſſus in curru ſuo inter ſtomachũ et pulmonè: mor/
tuus eſt ueſpe & canes cõmederũt eius ſangumẽDer Achab
quilib ethomo-ꝑ micheam corrector uerax notatur. pᷣSs. Cor
ripiet me iuſto Per falſos prophetas adulatores qui ponat
omin? in rumam terrenoze Nam ut homo poſſit eleuari in
diuiciis- in mundi magnificenciis et ob Boc ab adulato rib us

Adulano

lin immerſus mortis tempus ueniet in quo pcuſſus ſagitta mor-
inu tis humane- corruet-. & canes inferni comedẽt ꝑ diumam uin-
ſh dictam eius ſanguinẽ Tunc uidebit quantũ ſibi profuerũt lau
liudes des humane. Seneca epiſtola Gο Alexander inquit cũ in obſi
Saau dione cuiuſdam urbis circuſſet muros ſictu ſagitte percuſſus
utdi cũ repſſo ſanguĩe ſicci uulneris dolor creſceret & crus obſtu/
ſane puiſſet/coactus inquit abſiſtere Des in quit iurant me eſſe fi
I. kum Jouis ſed uulnus boc me hoĩeʒ eſſe clamat Kcce qualiter
cognouit adulitoze fallaciam- quam añ uulneracõem

ucer pꝑcuſſus cognouit adulat
, Lau penitus ignorauit:
d mpis bomo primũ bonũ uinũ ponit Iohan:2No
omel ꝙ in couiuiis bu ordinatis melius uinũ ſp reſeruatur
Racõ eſt. quia bonũ uinũ multum facit cibũ acceptũ
M bã digeri Ideo in nupciis ubi xp̃s erat: in quibus nulla po/
tuit elle inordinacõ optimũ uinum ſcʒ a xp̃o factum ex aqua
poſterius reſeruatũ ẽ ¶ SᷓPualiter . Prius debẽt cõuiue eccle/
Rebiere debilia & amara & penalia uina ideſt in pſenti uita
talia primo ſuſtinere ut ꝓꝑ hoc poſſmt demũ intrare cellarium
dei in quo inebriabuntur ab ubertate domus dulcedinis dei:
tmec/ Sed oĩs homo ideſt omis adulator terrena tantũ querẽs · qui
l p hoĩeʒ intelligitur· quia homo dicitur ab humo quod eſt ter
alt raſp miniſtrat primo melius uinum- ideſt ſp profert facies
vont. hominũ laudes medaciores in quibus miſer bomo inebriams
R ruit ad interitum CRigura Luce g: Phariſe i duxerũt x5ÿᷣm
len 20 fupellium motis ut inde pᷣcipitarent ᷣm⸗ dulatores qui
4 P pba riſeos notant ur conan tur hominẽ add ucere adculmen
te ⸗ la udi §. qua m ſaũt libenter recipe . Sed miſer b omo non kacit ſi
1. cut xps qui abſcõdit ſe · imo intantũ delectatur in uerbis adu
WJ. latoriis · ꝙ nõ ſolum illa non reſpuit cum tñ ſciat illa eſſe falſa
8 Rxnera epiſtola oo Gito inquitnobis pacemus ſinuenien
or/ qui nos bonos uiros dicant- qui prudetes. qui ſanctos non
bi ſumus modica laude cõtemi duuitquid in nos adulaco ſine pu
Lo dorecsgeflerit- tandquam depnu appédimus. Optimos nos
3 eſſe et ſapietiſſimos affirmantibus aſſentimus · cum ſciamus

ℳ

nun illos ſepe metiri . Adeo quoq; indulgemus nobis ut laudart

lenu
uide
emor
NAir
N

6 uelimus in illis cuius cõtraria maxime fecimus:
R

¶ Bpualiter Verba adulatoria ita ſapiũt elatis et ſuꝑbis · ꝙ licet
ſciant illa eſſe aie ſue mortẽ Nichilomĩ de lectacõ quam inde
ſumunt uincit protũc cõſideracõem future amaritudinis Sed

interdũ ſumptis huiuſmodi laudũ adulacõib us· cũ cõceperint

in corde ſuo cogitare neritatẽ exit in corde eoʒ amaritudo &
languor i
comediſſem erat in ore mèo dulce tanquam mel et ſequitur et
amaricari fecit uẽtrem me/ Der uolumen nota os adulatoris
quod uoluitur ad proferendũ falſa pro ueris · Adornant eni
uerba ſua ideſt depingũt mẽdaciis ut ſplẽdeant in cõſpectu au

diètis qui cupiẽs haberi elatus & hõrabiliter ita illa abſorbet
ut facit ſiciẽs potũ:ſed poſtmodum amareſcũt in corde · Ideo

Sapie:23· Ne cõtempleris uinũ dũ ſplèdeat in uitro In redi/
Qtar blande nouiſſima aũt eius mordebũt ut coluber: E.

„

quam ceco inſint multa pericula· ineſt tn ei unũ ualde

umum (I Moraliter-· Ambicõſus eſt cecus. Sapie.2: exceca/
uit ęos malicia eoʒe. Adulator enim propinat ſibi potũ mor/
tiferum qn in faciem eius profert ſibi laudes falſas quibus

aſſumptis aliqũ in cõſpectu hoĩm uituꝑatur: quia cũ gentes

ſciant illũ non habere bona et uirtutes- que ſe habere tacite cõ
fitetur. oĩs laus eius uertitur ei in dedecus et obprobriũ Re
neca Loco ignomie eſt honor indigno ¶ Kigura- 9-Reg- i4
& ponitur in hiſtoria ſcola. Rex babilonis in magno exiſtes
cõuiuio fecit ad ſe duci Gedechiam regẽ iſrabel cecum Et fecit
ip̃m ſaltare & ludere coram aſtantibus. & poſtmodũ dedit ei
bauſtum laxatiuũ qui ſtatim coram obus deturpatus ?& &
uit · ¶ Moraliter ꝑ Nabuchodonoſor nota diabolum. qui ĩ
mũdi proſpitatibus facit homiez P appetitũ ſuꝑbie ad alta ſal
tare· et poſtmodum habet ſeruos ſuos paratos. ſ-adulatores
qui propinant ſibi huiuſmodi potũ· ſ. adulacõis uerba- qui

uomõòõ poteſt quis guſtare. ꝙ guſtatũ affert mortem
lob. 6. ¶ Nota ꝙ quidam ſunt ita auidi cõmeſtores
uel potatores · ꝙ licet ſint certi cibũ ſeu potũ illis eſſe
mortiferũ:nõ tamen propter hoc dimittũt. Vñ paciẽ tes po⸗
dagram dicere cõſueuerũt pro uno polo uolo centum ue

Figura Apocio. Comede uolumẽ iſtudet cum

Vm guſtaſſet noluit bibere. Matp:24Nota duan

piculoſum quia poteſt interdũ bibere uenenum ſicut

re peutiẽs * ad parietem miſerabiliter uitam fini

— –

—

— —

— —

Pmcita
uelut cecus aſſumẽs coram omĩbus qui uidẽt hoc falſum ui/
ceupatur:. Abacuc- Repletus eſt ignomia pro gloria: E E
Leũ autem peccatoris nõ impinguet caput meũ p̃s.
Nota muſce libeter reſident ſuper caput impinguatũ
k Vp utridatum & repletũ uermibi 0 Pualiter pecca-
õ ta cito ähfrer illis qui in ſua intẽcione libẽter recipiut oleum
S4 adtilacõis Et inter alia peccata que adherét illis ſunt hec duo
ſſuꝑbia et cupiditas · que adeo cõglutinataſunt ut ſe cõcomi⸗
berm tantur ſimul· ARñ Auga in epiſtola ad quẽdam comit? Sup/
oi bia et cupiditas intantũ è unũ malum ut neqʒ ſuꝑbia ſine cu-/
cum piditate neqʒ; ecᷣuerſo poffit inueniri· Igitur due muſce p̃ſto
ri ſunt ſu mieram alam adulaconibus deditam reſidere- Nam
tor ut poſſit alios ſupareſeu ſuꝑ alios poſſit aſcẽdere p gradum
tenl diuiciaꝶ cupiditati ſe preſtat· et ſic ab hiis iuſß atur
u Oinfamiam· et aliqñ decepta moritur in peccato- Kigura-
rbet Danielis i3. Huſanna ingreſſa p omeriu fuũ caput ſuũ unge⸗
ceo. bPatquam duo prauiſenes obſeruauerũt ſtatim inuaſerũt. &
edi/ demũ turpiter infamatam quaſi morti ĩgnomĩoſe tradiderũt-
E Buſanna ia⸗ Vnctio capitis adulacõ uo ſenes duo pectata
guan⸗ ſupradicta. · ſuꝑpbia & cupiditas- quibus cõdemnatur et infa
nile⸗ matur aia ad inferni incsalia⸗ Nugiedum F igitur oleũ adulati
ut onis qua ſie peccata cauſantur· Beda ſuꝑ LSram Ia adulacõ
nutrix peceati eſt. que ſicut oleũ flammis in culpa ardẽtibus

eſt. 6 (Nota canis

or/ ſolet admiſtrare fomẽétum:
us Nico fideli nulla ẽ cõparaco
Nues bplanditur acbn dũ eſt in meſa: expectans ab eo reci
nech ‚pere morſellũ Sʒ mẽſa eleuata uoluit illi dorſum imo
in atrat cotra eum ¶ Epualiter Dum homo ẽ in meſa Proſperi
“ tatis uite pñtis· multi ſunt amici blandietes ſibi ſimulantes di
S lectõeʒ. ui recipiant aliquod morſellu. Sʒ ſi ſucceſſum aduer
Eatis Panpiau dene me profätatis: uolnit i dbrfi
4 Vnde Galome Keccle:: AOamicus maſe qui n hman& tẽpore
Nℳ tribulacõnis,imò ſp uelut canis latrat cõtra iltumn quẽ prius
ſimulibat amicũ Kigura lob Dum ellet lob in proſoi-
i 8 tatibus tres amici eius buihiter reuerebantur eũ · Cũ uero de
iectus et deſtituto tpalibus boĩs ſegebat in ſterquilinioerant
uu illi uerbis & obprobriis oneroſi. (¶(Spualiter Nomo miſer
4 habet tres amicos in proſpitatibus p̃ſentis uite ſ- mundum·

—

V —N—

yncitia
diabolum & filios ſiue propinquos Oès enim blandiuntur
exũti in mẽſa-Sed expulſis de huius uite meſa- a parẽtibus ex
poliatur a mũdo eicitur a diabolo ad ſupliciũ ducitur Et ſic
miſer amore amico orbatus ſedebit in tormentis · Adeo dicit
Vſidorus ·3· de ſummo bono In proſpitate inquit incerta eſt
arpmnicicia - nelcitur an pſona an felicitas diligatur. Sepe enim ꝑ
ſimuleauion? amicicia colitur: ut qui non potuit apte decipere-
B fraudulenter decipiat: 7

Auit nos a peccatis in ſanguine ſuo · Apoc· i & Nota
ſanguis multũ amicatur nature- Cuius exẽplum eſt
quia ubi uidet neceſſitatè ibi ſubuenit· Ndeo uidemus
qn homò erubeſcit faciè eius rubeam hab&- quia ſanguis illic
currit patitur em. ideo ſanguis ſuccurtit· Cũ uero homo tiet
mortem· palleſcit facies quia ſanguis cordi timeti ſuccurrit C
SEp ualiter · xps è amicus humane nature quia ubi uidet neceſ
ſitatem incũbere · ibi ſubuenit ut dicũt propoſita: Nam dũ eſſe
mus in manu diaboli li gati·& capti- ꝑpecatũ ſanguinẽ ſuum
dedit in redeptiõeʒ pro nobis Bihra⸗ Rei. & babetur
in hiſtoria ſcolaſtica Recitat ibi mag iſter ꝙ in teplo nõ eſt au
dita uox malleatoris- et racio & quia Salomo pſenus ſapiẽcia
fecit includi in uaſe uitreo pullos ſtrucionts quos fecit ſtru/
cioni ondi qui ſtatim uades ad nemus portauit uermes quo
rũ nomẽè chemar· & de ſanguiĩe liniuit uas illud. et ſecundu li
neam factam fractũ Fuas liberati ſunt pulli- Et ex illo ſan
guie ſalomon fecit lineari lapides qui frangebantur ad nutũ
(Eßualtter omẽs eramus induſi diuio iudicõ in limbo inferni.
1 propter peccatũ primũ: nec erat uia ad exeundũ. Sed auis ce
leſtis ſcʒ dei filius deſcendens ad nemus uite pñtis · aſſumpſit
uermem ſcʒ humanam carnem: ps: Rgo ſum uermis· Sparſo
ſanguie fregit clauſtrũ iateri⸗Erss tilios inde liberans Vñ
Zacherier2. Vr quoqʒ in ſanguine tuo eduxiſti uinctos tuos
de lacu ubi crat aqua Patet ergo xp̃m fuiſſe uerũ amicũquia
tanta pro nobis fecit- nichil inuenies quod ſibi placeret in no
bis Kr. o propter nos bona nobis fecit. Nam bonoæ noſtro
rũ n s er Kdl oĩmbus in omi neceſſitate pbet· Nñ Ambro:
ſuꝑ Lu: lia Criſtus oĩbus oĩa factus ? pauꝑ paupꝑpibus fles
flentibus eſuries eſurietibus· ſiciès ſicietibus profluus habẽ
tibus habũdanciam In carcere cũ captis cum Maria flet. cum

—

h Apoſtli

Spppoſtolis epulatur-cum ſamaritana ſitit in deſerto eſurit. Ve
diſe cibum primi hoĩs què puaricacõe guſtauerat ieiunio ſolue/
ocH ret: (CAngeli 4 N “
Kuaui oculos meos in montes unde uenit auxilium
michi p̃s ¶¶ Nota rex habẽs duas ciuitates- quarum
una tuto & alia eſt ĩ pungna & inmicis uallata mittit
AQde ciuibus ciuitatis pacifice. in ſubſidiũ ciuitatis pugne . Spi
l ritualiter Redẽptor noſter duplicẽ babet ciuitatè.· ſq; triuphan
tem eccleſiam et militantem. Drima nanqʒ eſt ciuitas tutiſſima
Gecũda uero adhuc cũ hoſte & uiciis pugnat Etaii Quga
in omelia. Qum igitur militans eccleſia adhuc ſaies Eis halte
diabolo et uics nimis uexetur rex eternus de celeſti monte
ſibi mittit angelũ bonũ de ciuibus ciuitatis tute qui ſibi uideli
cet ciuitati pugne portet refectõoʒ gracie de ſinu en mi & juda

cH men in bello. ut hoſtè diabolũ fugat & cõterat. Kigura.
le Re. 1. Dum Goliath ſpurius o lediſſet hieruſalem erant ibi
un tres fi Vſai qui morabatur in mõtecõpacis igitur tribus
ka philiſteũ in pugna interfecit et fugans exerxcitũ eius fratres
Men berauit Spᷣualiter dũ aĩa à diabolo inuaditur & tẽptaccei-
en bus exercitus urgetur. mittitur illi angelus qui interptatur
qguo manufortis ſcʒ; raphael: et nota angelũ bonũ qui nos dirigẽs
i uitam noſtram augmẽtat ad graciam- reficit eni nos ſupernis
ſan donis ſpiritus ſancti-et pro nobis intrans plium. liberat nos
rn. ceèt utraqʒ ciuitas ſit diſtincta. tñ quia eſt totà futura una: &
te H omẽs puturi ſumus illius ciuitatis ciues Angelimultum nos
diligũt. & ideo omnia bona nebis cõferũt Aug9c.· 34 ſolilo
⸗ DðYU Juioxe. D iligũt inquit angeli cõciues ſuos quos illi ſue rui
Vi ne ciſſuras reſtaurari expectant. Ideoꝗ; magno & uigilanti
ſtudio aſſunt nobis omĩbus horis et locis ſuccurrètes et pro
vi uidẽtes neceſſitatihus noſtris. Hii ſunt cuſt odes ſuꝑ maros
ino ciuitatis tue noue bieruſalem neqn rapiat ut leo alas noſtras
ſcentes -hortantur pugnantes- coronant uincetes-cõgaudent
cõgaudent bus. cõ paciuntur cõpacietibus / Apoſtoli:6“
Reſcite & multiplicamini et replete terram. Gen. 1
Nota pater habes multos filios ſcietes uti mercimo/

r0/
—
fes
be
um

niis mittit per mundum ut adquirant & multiplicent domũ
ſuam ¶SGpualiter dũs noſter iheſus xps pater miſericordiaz
et deus tocius cõſolacõnis domũ ſuam eccleſiam ſanctam mul
tiplicare uolẽs- filios ſuos ſanctos apoſtolos elegit et miſit ꝑ
mũdum: cuilibʒ cõmittès talentũ pdicacõis uerbi eius ex quo
multiplicata & et vepleta ſancta eccleſia fidelibus. p̃s Ampleta ẽ
terra poſ Eigura Gen. oo Nacob patriarcha moriès uoca
nit filios ſuos predicens eis que futura illis erant ¶/H ehiis
igitur multiplicatus eſt populus dei- tam in paruis quam in
maximis facultatibus Spualiter ꝑ Iacob patriarcham ſub
audi x;̊m· qui uoeatis apoſtolis tẽpore ſue paſſionis· oĩa eis
uẽtura pdixerat- tam de ſciſmo quam de illis Et in pẽthecoſt
tribuit eis talẽtum ſpiritus ſancti quo accepto profecti ſunt
& repleuerũt terram ſiue eccleſiam tam ĩ ꝑ ſonis fideltũ quam
in donis et graciis Ande licet pauci eſſent & indocti. repleue
runt tũ ſciẽcia mirabili. An Augo ·z epiſtola ad uoluſianum
Nx pauciſſimis et imperitiſſimis & abiectillis apoſtolis mul-
tiplicantur nobilitantur ſublimantur copi oſiſſima agmina-
clariſſima ingenia - dulciſſima eloquia doctorum acutorum
B Sefacundorum Bgg “—èe
aurietis aquas in gaudio de fonte ſaluatoris. Yaie-
14CꝘH Nota ſicietibus nichil eſt delectabilius potu. & 1
Pecialiter itinerantibus magno itinere Nũ qui fon/ 4
tem inueniüut libenter ad illũ dedinantEmnalttr pſens uita
quedam eſt ꝑegrinacõ pergẽs de loco nàtiuitatis uſq; ad mor til
tem indeteſſe et ſine morula. neqʒ ualet aliquis de hac peregri
cione ſubportari· Seneca de de ina mortis ita inquit no
ſtra peregrinacõ eſt et cũ multũ ambulauerimus demũ rede- r
undũ eſt. Ad hoc enĩ nobis naſcentibus nomẽ terminũ poſuit
ineuitabile quẽ qui multũ differt. tũ non euadit. In hac i gi/ i
tur ꝑegrinacione tanta fuit aque penuria ſcʒ gracit oẽs ſi⸗
tis ariditate moriebantur. Nn propheta plorabat dicẽs Siti/
uit aĩa mea ad deũ fontem uiuũ. Sed xp̃s ueniens dedit nobis
aquam de petra:ſcʒ graciam de ſeip̃o. Nam ſcriptum ẽ petra
autẽ erat xs. Et poſtmodũ ip̃am ꝑ riuulos ſanctoꝝx apoſto
rum infucht ut oméẽs fideles habudanter biberet C igura
Exodii4. Rilin irabel uenerunt in helim ubi erant duodecim j
fontes aquarũ ¶Spualiter filii iſrabel fideles xp̃i ſunt ſcilicz

Niüi ueri piani. qui ueniũt in helim que interp̃tatur uocacio dei
dNn quia ueniũt ad fidem ꝑ xßm deũ-& dm ſaluatorè noſtruin
ntl uocamus et eredimus- ubi ſunt duodeeim fontes ſcʒ apoſtoli
nſtg H effundetes aquas dulcedinis caritatis et dockrine qui 59 mu
üu dus totus rigatur ut patet de beato Paulo qui directe fuit
Tri fons uiuus ſalies in uitam eternam. Vnde Crilo de laude pa
Sue D inquit mirabiles quoqʒ fluuios nobis genuit paulus. n
8s ſecũdum paradiſi fontẽ quatuor tantũ · ſed eciam multo plu/
llun res ac quottidie fluẽtes-nõ terram irrigantes- ſed aĩas bomi/-
n kH nũ ad producẽdum uirtutũ germina ſuſcitantes: Q
cu⸗ Laceb it deo ſuper aſtulum nouellum s ¶ Nota
herol magis eſt acceæptã donuũ quamuis guũ alicuig donan-
Ailunt ls cũ magno aftectu o

aSn. ris dando multe plus ſine affe

m us ſine affectu. et ſibrretinẽdo ptem eius
epleur quocthabet- Sie endlegimus ſaluatorèe noſtrũ determinaſſe de
lnum Paupcula que plus phildſoppis dederat que tantũ duo minu-
ſmul/ ta ĩ gaʒ ophilacõ dqñi poſuitSualiter-deo magis eſt acceptũ
mlmn. Qdonũu paupũ donanciũ deo quod habèt· quam diu n donan-
rün ci quod poſſidẽt. quia illi lic; ꝙ nõ habeant exteribre que do
. nent: dant tñ ſeip̃os Vñ Ambro-li: de uiduis Nberi oreſt en?⸗
⸗ nũmus e paruo: quam theſaurus e magno uelmaximo Quia
N/ nõ tantũ quod datur· ſed quantũ remaneat pp editur- Nemo
n,/ enim plus tribuit- quam qui ſibi nichil relinquit. Diues ergo
guin & ſr multa dat· quia tñ ſibi adhuc retinet propriam uolũta gem?
Ner: talia opari poteſt quibus omne quod dedit dturpatuxr ed e;
negi plus diabo o adheret t peccato· quam deè Sr gorze-morz:
unno loquẽs de däuite elemolſinaris „male tn uiueti. Indigetrinquit
inie Proximo exterior ſubſtanciam pbet ſed uitam ſuam a næqui⸗
gluit cia nõ cuſto dit rem ſuam de 0 tribuit . & ſeip m Ppeccat 0. hoc ⸗
, minus eoptulit auckori.· & hot quoq maius eſt ſeruauit ini⸗,
z3, quitati. Igitur oblacõ beatoʒe apoſtoloꝰ qui licet paupꝑes ex?
terioribus rebus et quod relinquerẽèt non habebant- quia tñ
negantes ſeipos ſecuti ſũt důũm/multũ debuit deo eſſe accepta
tndet Dius enim corpus quam indumètũ ut xp̃s dicit. Dlus enĩ
peit, dederũt qui ſeipos uelut uĩtulos imo laueruũt dno ut ſe red/
a⸗ derẽt x5̈⁵o- quod criſtus pro eis dederat & pro nobis omibus

ign⸗ propiciarent rEignra Xνσ2 à- ubi oblati ſunt deo duo/
dan decim uituliVnde Berñ in ſermone De et pau- Geimus enim

q

—

APoſ 1oli

iquiĩt ꝙ uiri iſti neqʒ ſibi uixere neqʒ ſibi mortui ſunt . ſed ei qui᷑
pro ipᷣis mortuus eſt magis aũt pro nobis oĩbus propter il/
lum· pro nobis fecit eoʒ uita. eoʒ doctrina et mors Ap̃a enim

in cõuerſacõe eminẽciam in predicare ſapĩaz · in paſſione paciẽi

ciam nobis utiqʒ apoſtoli cõtulerũt. qui uſqʒ in hodie cõferre
nõ ceſſant multipliciter plenius et ſanctaʒe oracionũ fructibo

—O Hec Berñ. Mag nũ quoqʒ cheſaurũ dederũt apoſtoli in eorũ

oblacione-· DA B
NApides p̈cioſi oẽs muri. Apoc:·zi ¶ Inter alia que re-
quirũtur ad edificiũ fortitudinis erigẽdum ẽ ut lapi/
Aa des bä ordinẽtur Ideo cõſueuit in muris extedi ppẽ/
AQiculũ:ne ordo lapidũ in editicio poſitox deficiat· Ex illo eni
inſtrumẽto ꝑpẽditur ſi lapis excedat lapidẽ plus quam debeat
E ualiter. Eccleſia optime edificata uelut caſtrũ fortiſſimum
Tanti. ꝗ· Lerribilis ut caſtrorũ acies. Ideo artifex eius ppẽdi-
culo diuĩe ſapie ordinauit i am in articulis fidei intantũ rectũ
ordinẽ ſeruantẽ · ꝙ eſt ipſis hoſtibus terribilis ideſt demõibo
ideo pauẽt aſpectũ usQuahter aũt benedicta manſio fũda/
ta ſit ꝑ apoſtolos figuratũ eſt Ioſue io · Dixit enim dñs Ioſue
elige duodecim uiros ſingulos pſimgulas tribus· & p̃cipe eis
ut tollant de medio iordanis alueo ubi ſteterũt pedes ſacerdo/
tum duodecim duriſſimos lapides quos ponẽt in loco caſtro
rum ubi fixeritis hac nocte tetoria- ec uerba ſunt dei patris
ad filium ibeſum qui elegit duodecim uiros: quos et apoſto⸗
los nominauit Lu i. Duodecim lapides duriſſimi · ſunt iſti iz ·
apoſtoli & ar ticuli ſinguli:a ſingulis apoſtolis ordinati. Tol/
luntur aũt de medio iordanis alueo ideſt de media profũdita
te ſcripture: ubi ſteterũt pedes ſacerdotũ: ubi fixerũt ſe patri/
arche & prophete· Donutur igitur in loco caſtroxe· ideſt in ec
cleſia ſancta. que ut dictũ eſt uelut caſtrorũ acies ordinata eſt
ubi in nocte pñtis uite que ? ꝑ ſpeculũ & in enigmate· fig un⸗
tur ten torie- ideſt omẽs fideles & ſancti fortes ad pugnam cõ⸗
tra diabolũ et uicia facti ſunt· & immobiles pmanſeruũt Gre.
in quadam omelia HRortes facti ſunt ſancti terrena deſpiciunt
celeſtia appetunt demonibus imperant carnem domant ſpi/
ritum roborant uirtutibus coruſcant mori poſſunt flecti au
tem nequeunt: E . HSS

n
ſi⸗
etn
Eer

1e

=

an

Apoſtoli

Cies ordinata- Cañ :6Nota ꝙ inter alia que ſo/
pinus uictoriam iducũt eſt ipſarũ acierũ ordo- qñ ſcʒ
P – omẽs ſeqũtur duces ſuos 4. Principes ſeu tribunos
Nam ſi exercitus eſt ſine ordine diuiditur & diuiſus cito fran-

üiu
rl/
in
nehri⸗
gitur et ſupatur. ñ Negecio de re militavi Nichil enim ĩ acie
ſeruent quod aliter non poteſt fieri niſi ut ambulare celeriter
et equaliter exercitus diſcant. Dericulũ enĩ ab hoſtibus ſemp
rauiſſunũ ſuſtinet diuiſus et inordinatus exercitus (S̃ua-
ü iter Eccleſia ſancta dei: cuiu acies eſt optime ordinata a ſup-
no duce habz ſuos principes ideſt apoſtolos-et trihunos per-
naben tantes uexillum eterni regis ſub quibus milites xpi ſeʒ fide/

Uneori

quen

utli

es xpiani ordinati ſunt mir ordine C Figura Numeri:z.
u Jbi legimus ꝙ fuerũt clecti duodecim principes ſuper filios
Ppi⸗ ſſrabel. qui habebant inſtruere de libris mandatoze dei: ut ſei-
necti vent quid obſeruare deberẽt· ut illa faciẽdo poſſent intrare &
nõg poſſidere terram promiſſiõis Spualiter- dquodecim princit
fi hees ilrabel ſignificant duodeci apoſtolos a deo ordinates ſup
lolue populũ x *

lon ianũ- Ali enim uerbo & ope nos doeuerũt manda
MRus ta dei· que cõſiſtunt in uera caritate· quam ſeruando cũ deo &
bcerdo/ oroximodebellatis hoſtibus noſtrislecure pergimus ad poſ
alo; dendi terram promiſſionis. Hlec igitur uexilla.· ip̃i beati pri-
vunns cipes noſtri uictorioſe portauerunt. neqʒ unquam pena uel
oſto/ morte potuerũt de manibns eoʒe cadere N

ñ apoſtolus Ro.s
1/ mur & exerceamus quam bti apoſtoli ſeruauerũt: qutadmõ
ain⸗ ip̃i uicerũt hoſtes et ſuꝑauerũt uicia & mutauerũt elemẽta ita
pati/ et nos faciemus ( ñ Augo in ſermone de apoſtolis. Decdit
mner⸗ dñs poteſtatem apoſtolis ſuꝑ naturam ut eam curarẽt Guper
nieſt demones ut eos uincerẽt ſuꝑ elemẽta ut ea mutarẽt ſuꝑ mor⸗
m0 rẽt· NHec eciam poteſtas data eſt eoʒe ſucceſſoribo ſecũdũ illud
re⸗ apoc.·6: Ni ſunt qui habẽt poteſtatẽ claudendi celã. & cduer
aun tendi aquam in ſanguinem: S L E
örtitudo et decor indumẽètũ eius. Drouer 30 ege“
cius de re militari dicit Inter alia que coſueuerut cotra
hoſtes uictoriam facere dicit ꝙ ẽ pulchritudo armorũ
t Plurimuũ enim terroris hoſtihus armoru ſplẽdor im

unde ai

Apoſtoli

portat Quis eredit milite? bellicoſum · cuius diſſimulacõe ſitu i
atq; rubigine arma fedantur Eccleſia igitur ſancta que uicto *
rioſa ſp exiſtit cõtra hoſtes ſꝑ pulcherrima & gemmata arma orin
claritatis et doctrine ſanctorũ apoſtolorũ quibus ſancta ful nu
get. ꝙ; ſua luce fugiat undiqʒ rinceps tenebrarũ Nuius in lisil
dumętum ſic fulges figuratũ fuit Exo. 28· ubi le gitur· quod dinet
ueſtis ſacerdo talis cõtinebat duodecim lapides precioſos qui tuli
bus tota ſplẽdebat ¶ Epualiter ut dictu eſt eccleſia ſancta ni nobt
tet et ſpledet uita et doctrina duodecim apoſtolorũ · ut ipſa ex Aga
hiis lapidibus in fide ſpõſi ſui firmiſſime ſolidati· comparetur lei
(181

ex ſuo decore luci aurore ex ſua fortitudine caſtrorum aciei
Cañ·6 Que & illa. Nam ex fide beatorũ apoſtolorũ uelut ex
aurore luce totus mũdus ẽ in xpo ſolidatus. Vñ Baſilius tra
ctans illud Math. q. Vos eſtis lux mũdi- Adueniete inquit
luce aurore egritudis alleuiantur· hoĩes a ſomno excitantur
aues garriunt beſtie ad latib ula ſua cõfugiũt. Sic ueniẽte luce

apoſtolorũ mũdus fuit edificatus in credẽdis fecundatus in i
opꝑpibus bonis alleuiatus peccatis excitatus a negligeciis aĩa/ y
G tus ad cõtemplacõʒz celeſtium· et ereptus de po teſtats demonũ
Ate uos illis manducared ir curiis bene G 1
ordinatis ubi magna comedit gẽcium multitudo de
neceſſitate requiritur ſeruiẽcium ordo· ut bene oĩbus es
et ordinate ſecũdum locũ tẽꝑpus et decẽciam ꝑſonarũ de cibo et .
potu neceſſario ailretareſeh gura · 3· Re. Q. Salomon enim ten
plenus ſapĩa ut ip̃ius curia bene eſſet ordinata ordinauit duoꝛ i
decim p̃fectos ex filiis iſrahel. quos cõſtituit ſuꝑ prouiſionem G⸗
ciborũ ut prouideret domui eius . & ordinate erant mẽſe eius ih
et fercula que apponebantur· ꝙ ex hoc ſapia eius predicaba⸗
tur ubiqʒ eni ueniẽs regina auſtri. quaſi in extaſi facta eſt “”?’””M
ex amirace talis ordinis dixitqʒ ili- beati ſuut ſerui tui
¶ũ Sp̃ualiter. Curia eccleſie eſt optime ordinata et omĩbus pro-
uidetur ut decet: Nam ſapia ſalomouis ideſt xp̃i ibi duodecim 1
pfectos ordinauit ſcʒ apoſtolos qui omibus ſecundum ſtatũ .
appoſuerũt ſacre ſcripture fercula· Ideo paulus qui unus ex
hus p̃fectis dicit Sapiẽtibus & inſipiẽtibo debitor ſum Eſt ibi
ordo ciborũ tam pro magnis quam pro mediocrib et ꝑuis 4
Vnde Mugo in retectorio ſacre ſcripture dicit Tres mẽſe po/ .
nuntur ſcʒ tres intellectus uidelicet· piſtorialis· miſticus & mo 4

Apaſel

d . ü —M — w 2 — * ₰ .
ſuln ralis. Rrima mẽeſa ſimplicibus: ſecũda doctoribus: tercia com

mrüg⸗ munis eſt utriſq3. In prima cibus groſſior. in ſecũda ſubtili/
amm Sr: in tercia dulcior. Drima cõtinet ſaporẽ excplo: ſecũdà ui
nchil num miſterioxe: tercia dulcedinẽ moruũ. Orima paſcit miracu/
uiusn/ lis: ſecũda figuris· tercia uerbis. Nec Hugo Iſtum igitur or-
vraal dinem regina ſaba hoc eſt natura angelica- ueniés uidere mira-
Olsl⸗ ta. laudat ſapiaʒ filii dei: et letatur de ſocietate noſtra: quõz ex/
aniut nobis debet᷑ pfici eoʒe numerus in celis. Vn Orige omeliais-
i Agunt apoſtoli laudantes qñm diem feſtũ.· et letantes ſuper
mpartn hiis: qui xefugiẽtes cõſortcia demonũ ꝑp exercia uirtutũ: ange/
tum i licis ſe feſtinant ſociare conſor ciss: e— D
n ulute ̃7 mpulſus euerſus ſũ ut caderem· PS Melius eſt ambu-
llinstn lanti homiĩ ꝑ dixupta et periculoſa itinera in loco pla/
keinqu uo cadere· qũ caſurus eſt· quam expectare ut cadat in
citantur paſſu periculoſo ubi eſt mortis ꝑiculũ· quia in primo no mul
bete uce tum poteſt ledi · & inſtruitur qualiter maius periculũ euadat
tusin Sic eciam uidemus: ꝙ utilius & puerũ et adoleſcentẽ corrigere
Nis. din/ in paruis quam expectare ꝙ a curia uel p oteſtate corrigatur
Amotis de magnis & incurrat capitalem ſentẽciam V nde. Tberonims
Dum hoſtis eſt puus occide eum ut malicia elidatur in ſeniũ ·
itdo⸗d & loquitur ibi de Peccgte Criſtus enim pater deus cõſea ola-
ss cõis toci· qui de c uriſſimo lapide ſeit producere uiuam aquã
echoet & de tenebris dep reſſiſſumis lucè lucidiſſimam . Nũc mod um
nenin tenuit in paulo apoſtoloquem uoluit cadere in plano itinere
it aro⸗/ añquam pꝑpgeret ad rupem profunde mniquitatis ad quam ten-—
* debat. Voluit ip̃m in adoleſcẽcia corri gere: ne incorrectus de
Nhon paruis ad magna procederet: & eternam damnacõem ſubiret
wlai Caſtigauit ergo ipᷣm dñs paterna caſtigacõe: ut de tenebris et
de pſecucoibus kuclo ip̃m faceret lumè orbis terre-Q Kigura
tcutt Rment⸗ Abi legimus ꝙ Balach cũ ſenioribus madian ui-
tui⸗ . dentes quanta ſigna faciebant fili frabel: et quomõ uicerant
us td amorreos dixerut. Populus iſte delebit nos de terra uſeʒ ad
otein radicem: quẽadmõ fecit bos terram Kt tũe ſtipẽdiariũ Balaam
umſi mittebant ad maledicèdũ populũ dei: qui dũ rret ſuper aſinam
mnsu ſuam: domin pcuſſit aſinam:et cecidit retro· Et docuit ipſum
n Eun dñs quid facturus eſſet Et tũc cum ueniſſet: unde balach ſpe/
et rabat balaam debere maledicere populũ dei- pro maledictõne
⸗ dedit benedictõʒ: & ait· Quam pulchra tabernacula tua jacob.
N.

moriatur ala mea morte iuſtoze· Et dicebant ei Quid eſt quod
dicis: qui rñdebat: nõ poſſum loqui niſi quod deus uult·
p̃ᷣualiter. uidẽtes principes phariſeorũ & ſcribe populũ Xpi
anum: multa ſigna in xp̃i nomĩe facere: dederũt Daulo epiſto-
las ad damaſcum ut illic iret et eis malediceret ideſt uinctos pp
