dei filium factũ hominẽ et noſtrũ redemptorẽ. Vnde Berũ in ꝗ
dam epiſtola Nemo inquit hominum nouit neq; noſcere poteſt
ad plenũ quid boni ad gratiã quid c gruentie ad ſapiẽtiam · &;
decoris ad gloriã quid comodi ad ſalutẽ penes ſeipſum cõtineat
huio venerandi miſteri: ſcʒ humane redemptionis inſcrutabi/

lis altitudo.
(¶Intfernus· 30 . —
2 Marum ꝓ dulci ſuſtinet · Prou · 3 CE ontingit vt pluri
jmum ex dulcibus& ideo amaritudo que dulci cõtraria
tur habet vim euacuatiuam ſeu purgatiuã Nam ſtomachus tm
abborret amaritudinẽ· ꝙ quicqꝙ illa in ſtomacho recepta tangit
m

totum ſtomachus repellit. pualiter. humanũ cor multum
delectatur in dulcibus rebus mũdi: quaz repletio peſſima eſt.
Diſponit enim hominẽ ad ſpiritualem ydropeſim ſcʒ ad ſuꝑbiaʒ
que eſt anime infirmitas peſtiffera. Ideo qn hec repletio nimis
cor noſtrum occupat ſumma medicina eſt amaritudo inferni p

meditationẽ et conſiderationẽ quia cor humanũ illam abbomi/
natur et metuit: quia quicqꝙ; dulcedo ſeculi repleuerit. illa exclu
dit ligura. Thobie· 6ᷓ· Vbi legitur ꝙ cũ thobias aquã in/
traſſet & piſcis illum inuaſit.iubente angelo aceptum piſcẽ ex/
enterauit- recondens carnes piſcis et fel. & accidit ꝙ ex felle ſuꝑ
carbones accẽſos poſito fugatus eſt dyabolus. Item illuminati
ſunt oculi patris. CSpualiter p Thobiam qui ſanctoxe paren
tum filius erat ſubaudi xp̃ianum fidelem ex ꝓppoſito ſancto na
tũ et ex eccleſia immaculata et mũda. Hic igi aliqñ ad vana mũ
di intrans que bene notantur ꝑ aquã fluentẽ a piſce ideſt pec/
cato inuaditur· preſto enim eſt- peccatũ inuadit hominẽ mundi
negociis ſe immergẽtem. Vnde Aug9 · Si vis muncdch eſſe fuge
mundum. Vt igitur purgetur cor tuum a repletione ſuperflua
dulcium re mundi tũ mortiffera? indicãte tbi euãgelio et ſer
mone diuino- pone carnem id eſt carnalem delectationẽ in cor/
de tuo: ſed cum ipſa ſimul repone fel id eſt inferni amaritudinẽ
et anguſtiam & vtranc; cõſidera- vnam ad reliquam cõparãdo
& tunc quod dulciter ſuadebat doloris amaritudo purgabit.
Auꝑ in quoda ſermone· In p̃ᷣſenti quidem vita deſectationes
tpales dulœs ſunt & tribulaciones amare ſed quis nõ bibat tri
bulationis poculum metuens ignem infernalẽ aut delectatio?s
ſeculi non cotemnat · Habet etiam illuminare patris oculos. ſcʒ
intellectum et affectum quos mundi albugo cecat. Habʒ etiam
fugare dyabolum quia homo fugit ad penitẽtiam hoc cõſide/
rans ſeremias ppheta au Ego dixi in dimidio diez meoz vadã
ad portas inferi ſcʒ per co nſiderationẽ· & ſtatim ſequi Queſiui
reſiduũ annoʒ meox. ſcʒ in his agam penitẽtiam de pteritis. &
infra Recogitabo tibi oms annos meos in ama ale mee. Gloſa.
Vt inueniam offenſiones quas feci dño meo et agam penitetiã
E ſtes in omni loco circa regionẽ. Geñ· i omo com
. morans in patria inimicoꝰ ſuoz non eſt in tuto vite ſue
& Pcipue cum non poteſt ſe defendere- Aliqũ enim incides in
manus hoſtium peribit- ideo debet inde fugere & alibi ſaluari-

pualiter Vite p̃ſentis delectatio eſt terra inimicoʒe · ibi enĩ
tres inſidiãtes inimicos habemꝰ- mundũu carnem et dyabolum.
Berñn in ſermone Mundus adulat᷑ · caro delectatur dyabolus in
ſidiatur & anima teptatur. Nos vẽéo debiles ſumo neq; reſiſtere

8 8
— 4* * 4

s

Iduin ulmmnmũ

ſcimus. Vnde idem in ſermone. S8. Triplex eſt miſeria humanò
generi ſi dilligenter aduertimꝰ9. Nãꝗ & faciles ſumꝰ ad ſeducẽdũ
Debiles ad opandũ & fragiles ad reſiſtendũ · Si diſcernè volu/
mus inter bonũ et malũ decipimur ſi temptamus facere bonũ
deficimꝰ· ſi conamur reſiſtere malo deiicimur et ſuꝑamur· Ergo
non eſt ſtandum in hac regione ſed fugiendũ eſt ad tutiorẽ.
figura Math.z Ioſeph ſciens herodem velle xᷣm puex occi/
dere monitu angeli fugit cum maria vxore eius in egiptũ . &
erat ibi vſq; ad obitum herodis: poſtmodũ inde vocato eſt ad te
ram hirm mortuo herode. Sßualiter. p Ioſeph ſubaudi vi-
rum iuſtum: cui cure debet eſſe nutrire puerũ xp̃m vt creſcat in
nobis virtute et gratiis· Sed berodes qui interptatur glorians
in pellibꝰ vult ip̃m interficere· p herodem igitur intellige dyabo
lum qui totam gloriã ponit vt cecorare poſſit peccatorẽ et pellẽ
innocentie et gratie tegere Tolle tunc puez tecum et mariã ſcz
mare amarum doloris tuoʒe peccatox· & cõſidera ꝙ mors inſtat
& inferni baratrũ p̃paratur et ſaluaberisquouſqʒ dyabolꝰ cõ
teratur et fugiat S. tunc ſecure poteris pgere ad terram hirſin
id eſt ad patriã beatox. vbi tacie ad faciem videt deus Sic igitur
memorare nouiſſia tua & ineternũ nõͤ peccab Que verba Bern

Ptractans in quodã ſermõe ait. In omnibꝰ9 oꝑibo tuis memora
re nouiſſima tua-horrorem iudicis tremendi valde diſcrime ar
dentis iehenne metũ ab oculis cordis tui elongare nullatenus
patiaris Cogita peregrinationis tue miſeriam-recogita annos
tuos cũ amaritudine anime tue & cogita vite humane pericula

cogita fragilitatem tuam ꝓpriam · & in hui modi co gitatione ſi

pſeueraueris dico tibi pax ſenties quicqꝙ; foris videtur moleſtũ
¶Mudictum vltimum 31.
Deo et vos eſtote parati · Math·2z ota captiui exiſtentes in

carcere & ſperãtes liberarine in carcere remaneantſꝑ parati ſũt

ne fugientibꝰ aliis/ quis in carcere remanẽs fugientiũ penã por
tet. Idcirco miſer eſt ille qui alios vigilare cõſpicit ꝓ carceris li/
beratione et iße dormit. CW pualiter Vita preſens dicitur eſſe
carcer· ꝗa ibi humano ſpiritꝰ captiu iacet Ratio eſt· quia ille di

citur captiuus qui ꝓpriam artem ſuã exercere non poteſt. ꝓpa

ars anime noſtre eſt intelligere- non tm hec ſenſibilia. ſed etiam
intelli gibilia et eterna- que ligata corporis mole aggrauantis
nequaq; poteſt intelligere I gitur dicñ alle in caliginoſo carcere

*

udit ulthnuũ

Igitur dum infallibiliter ſcit debere ab iſto carcere liberari . & ſi
parata erit introducetur ad patriã. Debet ſemꝑ vigilare vt poſt
ſuum liberatorem vadens non cadat in manus captiuãtis & ad
deteriorem carcerem inducatur · hoc eſt intelligẽ dum Quia debʒ
eſſe homo parat qui ſcit ſe in fallibilit moriturũ · vt ſequẽs cri

ſtum cum hunc mundũ exierit ne capiatur a dyabolo & in car

cere infernali recludatur. C¶ Figura Exodi: i0 Dixit moyſes

filis yſrabel Eſtote parati in diem tercium. Preparatio eorum
erat vt ſtarent ſuccincti tenentes in manu baculũ comederent fe
ſtinanter agnum cũ lactucis agreſtibus et panes a3imos · S&
libet vaſa aurea et ar gẽtea reciperet ab egiptiis & ſic ſequerẽtur
moyſen. Nam in die illa angelus pcutiens tranſiret per egiptũ
interficiens pmogenita egiptiideo ne interficerentur in domi
bus eoxꝝ hebreo iuſſit moyſes fieri ſignũ Thau in vtroq; limi
ne domus ipox de ſanguine agni. Quicũq; igitur ex filiis yſra
hel non fuiſſet ſic parato remanſiſſet in manibus pharaonis &
portaſſet penam illoꝝ ac alioʒ. pualiter· vt verus moyſes
ſeʒ x̃s nos diſpoſitos redderet vt fugam huiꝰ caliginoſi carce/
ris euaderemus docuit nos eſſe paratos in diem tercium ſcʒ in

diem mortis noſtre qui ꝑ tercium diem notatur. Nam pmus eſt

natiuitas- ſecund vite ſtatus & tercius eſt dies mortis & quia

iſte eſt ſubitus et incertus ideo magis debemus eſſe parati. Et

nota ꝙ imp̃parationeʒ habebis in die iudicii quam babueris in
die mortis. Vnde Qug ad dyoſcox. Vigilare debet omĩs xp ia

nus ne eum impparatum inueniat domini aduentus Imp̃para

tum autem inueniet dies ille quem imp̃paratum inuenit ſuus

vltimus dies. Preparatio autẽ qua ̃parare debet ſe xp̃ianus ꝓ
die tercio vt in extremi iudicii examine ſit paratus ſunt ſacra/
menta-ſeʒ amaritudo penitentie que ꝑ lactucas agreſtes notat-
Eukariſtia quod agnum omnibo indulgere quod ꝑ panes aʒi
mos. ſuccinctus ad lumbos 3ona fidei katholice baculũ in ma-
nu ꝑ ſpem ſuꝑnoʒe bonoʒ facere thau in vtroq; limine debʒ ſan
guine agni: quia et in corpore et in corde ſꝑ crucem xp̃i et paſ/
ſionem eius portare. Vaſa auri et argeti virtutes & bona oꝑa·

vincendo egiptiacas temptationes cõgregata ſecum portareet

ſic exiens egiptum paratus in die mortis· ſic ſe paratũ inueniet

in die reſurrectionis quando vq; angelus pcutiens ſcʒ diuina

ſententia interficiet primogenita id eſt peccatores et infideles

.

ſ egipti ſcʒ dyaboli: nec erit domo in qua luctus non ſit. qa nulla
d remanebit peccatoris cõſcientia in qua non ſit vllulatus & plo
ratus Ideo vocatur dies illa dies ire dies calamitatis zc. & glo
n ſa Dies illa dies ire- dies triſticie et anguſtie dies afflictionis er
zr doloris: dies gemitus et meroris dies meſticie et lan guoris. di-
,/ es luctus et ve dies magna et amara nimis. B B
is — V potens es & quis reſiſtet tibi extunc ira tua- s.
tum ESatis racionale eſt vt ruſticus principẽ ledens ; &
nt⸗ ¶AVbenignum.& poteſt ꝓ modico illum placare de offenſa
A non facit vt cum capiatur ſuſpendio cõdemneturaPeccator
in enim putredo et vermis· Caligo et tenebreſſepe ledit excellen/
ti tiſſimam et diuinam eterni principis maieſtatem ꝑ peccatuʒ · ſed
dol cito poteſt illam leui ſatiſfactione placare · & nam ſi peccator ve/
lini Ii ab offenſa ceſſare tanta eſt pietas huiꝰ principis ꝙ cum mo
ſia dica penitetia placatur. Vnde Vſaie. qq: Derelinquat impius
8 viam ſuam. & vir iniquus zc· Sed qui volunt ſemꝑ de die in di
s em addere peccatum ſuꝑ peccatũ, ꝓuocando pacientiam eius vt
ree cõuertatur in iram dignum eſt vt ipſi videant principem indi
ſ gnatum ſuꝑ ſe· qui ip̃m neglexerunt placare benignum. Vnde
usek Grego: ſuꝑ ilo Math:za In nubibus celi: ſic ait. In maieſtate
ani viſuri ſunt quem in humilitate videre noluerũt.· vt tanto dſtric
..E. tius virtutem ſentiant: quãto ceruicem cordis ad eius penitẽtiaʒ
i non inclinant. Veniet igitur cum poteſtate magna iudicaturus
⸗ reos: qui mitis et humilis veniret peccatoribꝰ indulgere peccata
in ρFigura A οστ . Vbi beat Iohes hbanc viſioneʒ ſe vidiſſe
Pus fatetur Ecce inquit vidi thronum magnũ et candidum et ſeden
6 tem ſuꝑ eum a cuig conſpectu fugit celum et terra. & idem Ioh̃
6 nomen ipfſius et indumenta ponit modico ante verba ſupccta
ꝑitulo: io dicens Erat veſtitus veſte aſperſa ſan guine · & vo
cabatur nomen eius verbũ der & exercitus qui ſunt in celo ſe/
quebantur ip̃m in equis albis & veſtiti byſſo albo et mũdo · &
de ore ipſius ꝓcedit gladius ex vtraq; parte acutus vt in ipſo ꝑ/
cutiat gentes. ¶ Spualiter ſubaud' per thronum magnum et
candidum carnem xp̃i puriſſimam vir gineo candore candidam
ſpiritu ſancto oꝑante a verbo diuino aſſumptam · & hoc ẽ quod
ſubditur & vocabatur nomen eius verbum dei- Nam verbum
caro factum xp̃s dei filius eſt: qui iudicatui9 eſt viuos et mor

tuos Loh:za: Dedit ei iudicium facere quia filius hominis eſt.

der vltuna

Erat enim veſtitꝰ veſte aſperſa ſanguine. quia fixuras clauo
& paſſionem quã ꝓ nobis ſu ſtulit oſtenderit in iudicio vt vide/
ant impii iudei in quẽ tranſfixerũt. & falſi xiani quid neglex
erunt vt dominus eis im ꝓperet & dolorem quem paſſus eſt.
vt traderet eos in manus patris · ps. Dixi ergo ſine cauſa iuſti/
ficaui cor meum & laui inter innocẽtes manus meas· & fui fla/
gellatus tota die & caſtigatio mea in matutinis Sequi. Ha be
Pat in ore ei9 glabis acu. Gladius enim bis acutus duplex pu
nitio qua ferietur peccator- dicente dño Diſcedite a me in ignez
eternum zc Sepabuntur enim a deo et excluduntur ab ipſiꝰ ꝑ/
petua viſione · & includuutur in inferno ppetuo cruciandi Nec
minor erit punitio ſeꝑationis a deo ꝙ́; pena iehenne. Vnde Cri
ſoſtomꝰ ſuꝑ Math: omelia.zz: de vtraq; acucie loquens ait.
intollerabilis res iehèna quis neſciat ꝙ; ſuplicium horribile tã
ſimiles quis ponat iehennas:nec eſt tale dicturus quale eſt ab
eſſe illius glorie et honore repelli & exoſum eſſe x5ͤo & audire
ab illo Nõ noui vos. Sequit᷑ a cõſpectu eius fugit zc. quia tũc
& iuſti et peceatores timebunt. Grego in mox Quid faciet vir
gula deſerti vbi concutietur cedrus paradiſi- Si iuſtus vix ſalua
bitur impius vix apparebit. Sequitur & exercitus qui ſunt ĩ
celo ſe· eũ zc Qu ia angeli et ſancti el ecti dei xpᷣm ſequuntur in
dutiluce glorie. Apoc· A. Vbi beatus Iohes vidit ꝑ dũm turbã
magnam: quam dinumerare nemo poterat: quia ex om nibꝰ gẽ
tibus et tribubus et populis et linguis ſtantes ante thronum.-

Amicti ſtolis albis. „ IC
Oca operarios et redde illis mercedem ſuam. Math̊zo
Prudens diſpenſator anteq; ſit dies reddendi rationem.
Aebet pꝓſpicere in libro ſuo & intra ſe facere computum
& videre quantũ recepit et quantum expendit · & ſi introit ſu
perat exitum. diligenter debe iere ſibi vnde ſatiſfacere poſſit
idere ne ſubito a domino vocatus neſciat racio nem · & preci

pue quando ignorat quo tempore eum dominus ſuus requi/
rat. SPualiter- Nos ſumus dei diſpenſatores. Vnde aplus
Pma Corm xX Sic nos exiſtimet homo vt miniſtros deiet diſpẽ

latores miniſterioꝶ eius. Debemus igitur ante tempus inſpicẽ
librum conſcientie noſtre. & ſi plus eſt ibi de peccati culpa q; de
penitentie ſatiſfactione · videre debemus vnde habeamus ad ſa/
tiſ faciendum quoniã ſubito ad rationẽ reddendam vocabimur

e

—— - —JSAA—–

& hora qua non credimus requiremur Neuiſſimus enim dies

ille magnus et amariſſimus incertus eſt· qñ tonabit tonitruum

illud terribile in mundo-excludens omne tempus aliud ampli

us expectationis· & nullus poterit ſe abſcõdere. Nam ſicut ſo
let ſudex tuba et campana cõgregare homĩes ad plamentũ .qñ
debent damnari aliqui: ſic faciet xpᷣs veniens iudicaturꝰ9 mun/
dum CFigura Apoẽ · x· ILohes vidit angelum tenentẽ pedem
in mari et alium ſuꝑ terram iurantem ꝑ viuentem in ſecula ſecu
lox ꝙ amplius non eſſet tempus· Sed ad vocẽ ſeptime tube cõ-
ſumarentur omĩa· & infra: zo·c· Vidit ꝙ mare dedit mortuos
ſuos. & mors et infernus dederunt mortuos qui in ipſis erant
Expoſitio plana eſt. Nam intonante domĩo ꝑ angelicam tubam
vocem illam terribilem Surgite mortui venite ad iudicium ex/
cluſo dilationis tꝑe· congregabunt᷑ omnes mortui: quacunq;
morte mortui fuerint in ꝓpris corporibꝰ reſurgendo. Criſo;
ſupꝑ pᷣmã Cox· 3. Vere vox magna· vox tube terribilis cui omĩa
ediunt elemeta que petras ſcindit- inferos aperit portas ere
as frangit vincula mortuo dirumpit . & de profundo abyſſi
animas liberatas corporibo ſuis aſſignat-Hec autẽ citius cõſu/
mabũtur in corpore· q́; ſagitta tranſeat in aere. dicente apoſtolo
In momentdo in ictu oculi. D

ſua facta faceret ſi hoſpes non notaret quid bibit quid
comedit. S vulgo dicitur · ꝙ vnũ cogitat gluto et aliud
tabẽnarius gluto enim cogitat bene comedere et melius bibere
ſed non cogitat vnde ſoluat: putat enim tabernarium ſeducere-
Ille vero omnia in ligno ſignat et calculat· co gitans ꝙ non rece
dat niſi integre ſatiſfaciat· nec poteſt negare: quia tallia ligni vbi
notatur quod recipit ſciſſa eſt vnam medietatem habet gluto et

aliam tabernarius Q¶ Spß̃ualiter Bene eſſet peccatoribꝰ affluen

tibus diuitiis mundi atq; deliciis- eiſq; male vtentibus: ſi criſtus
hoc non videret ſi in die rationis poſſent negare· & ſi nullus

eſſet qui teſtificaretur Sed miſer peccator vnum cogcat· ſʒ aliud

cogitat diuina iuſticia. Miſer peccator facit talliam · quia in ſua
conſcientia ſignat qualiter et quantũ· & xp̃s in ſuis teſtibus ſcʒ
angeloʒ et multarum creatura teſtimoniis in quibus omnia
velut in libello diuine ſcientie notant᷑· ?sS· Imptectum meũ vide
runt oculi tui · et ſcribenĩ zc̃ *

Eſtim onia tua credibilia facta ſunt nimis · pSs. Gluto bñ

igura Aꝑoch.zoο: Vbi Ioßes

—

vidit & aperti ſunt libri & iudicatũ eſt de omnibus ſecũdum ea
que ſcripta erant in libris Subaudi p hos libros tã ꝓpriã pecca
toris conſcientiã ꝙ; multas alias creaturas peccatores accuſãtes
& coram dño penitus cõuincentes · quoxe teſtimonio cõtradicere
erit impoſſibile. Criſoſt· ſuꝑ Math̊ · Accuſat peccatorem conſciĩa
quam polluit creator quem offendit: culpa quam cõmiſitdya
bolus cui ſeruiuit.ſcriptura quã tranſ greſſus eſt creatura qua
abuſus eſt· tempus quo expectatꝰ eſt Tot igitur teſtibo reſiſte
re non poteſt peccator · O ſi ad excuſandã excuſationem in pec
catis laboraret dicat domino· Nõne hec condita ſunt apud me
& ſignata in theſauris meis· p̃s. Obmuteſcet tunc igitur pecca
tor vt ſeriptum eſt in ̊s. Muta nt labia doloſa.
Roiieite eum in tenebras exteriores Math. z4 Soler
iudex poſtq; reus conuictus eſt de latrocinio vel de alio
malo crimine quo iuſte mori debet ferre vltimatam ſcʒ corpora
lem ſententiam quo facto paratus eſt miniſter mortis ip̃m reũ
ligatum ducere ad patibulum. ve eſt ꝙ aliqñ ponitur ſuꝑ aſi/
num vel mulum ligatus & portat furta ſua ſeeum. vel ſignum
ſui criminis ſita in pectore ad ſui confuſionem & cum hoc ſigna
mortis quam debet ſuſtinere ponunt᷑ ſuꝑ beſtiam · vt ſi decapitã
dus eſt ponitur enſis vel ſecuris· ſi ſuſpendene laqueus.ſi cõ
burendus ponunt ligna: & ſic de aliis & iſto modo ducitur ad
mortem. (¶Sßualiter Iſte modus erga peccatorem ſeruabitur
in extremi iudicii magno die. & hec omnia beatus ſohes figu/
raliter vidit Nam peccatore cõuicto ꝑ teſtes legittimos vt in ſu
perbis patet· dũs profert vltimam ſentẽtiam dicens. Diſcedite a
me maledicti in ignem eternum qui paratus eſt vobis et dyabo
lo: & cum dicet benedctis Accipite regnũ quod paratũ eſt vo
bis quia deus mortem non fecit· ſed miſer peccator ſequẽs dya
bolum ad illam acceſſit. Iuſtis tñ ꝑ gratiam regnũ dedit Hoc ꝓ
tanio dictum ſit vt cognoſcamꝰ deu nemini eſſe cauſam damna
tionis · ſed multis cauſa ſalutis ſcʒ omnibus ſaluandis. Data igi
tur ſententia tam ſeua p̃ſto erit miniſter mortis ad ſuſcipiendum
reum. Hunc miniſtrũ vidit Iohes Apoẽc Re equus palli-
dus · & qui ſedebat ſuper illũ nomen illi mors: & mfernus ſeqᷓ
batur illum. Per hunc militem ſubaudi dyabolum cõgreganteʒ
exercitum ſuum ſcʒ demones velut aues famelicos ad cadauera

Tdirin ult

Apoc: ig. Omnes aues ſaturate de carnibus eox: qui ponetur
ſuper beſtiam ad eius cõfuſionem cum cõditionibus ſupᷣdictis

4 † Hoc etiam vidit beatus Iohes in figura Apocl: M:. Vbi ange
. lus ei dixit veni et oſtendam tibi damnationẽ meretricis magne
& vidi mulierem ſe edentem ſuper beſtiam habentem capita ſeptẽ
et cornua deceʒ ·&ο mulier erat veſtita auro et lapide precioio &
Margaritis zæt pabens pocnli aureum in manu ſu Plenũ ab-
hominatione · & in fronte eius ſcriptũ nomen babilon magna.-
mater abhominationũ terre Per hanc beſtiam mõſtruoſã ſub/

audi peccatum mõſtruoſum- quod res eſt mõſtruoſa et aliena
ab omnm ſpecie boni. Per ſeptem capita nota ſepiẽ capitalia vicia
ꝗue cõmiſſa ſunt per ipſam. Nam et hec ſunt mala que reus di-
eetur ſecum portare in ſignum ſue cõdemnationis ſuper ipſam

beſtiam. Per mulierem vero ſuper ipam ſedentẽ talibꝰ indutam
veſtibus ſubaudi partem illam humane nature cõdemnatam &
ti ſuis exigentibꝰ demeritis demonibo ſociatam. quam deus or-
nauerat dotib et ornamentis pulcherrimis ſcʒ ſapientia diſcre
/ tione memoria-intelligentia zc: que manus ſuas repleuit fe-
aun— tore immunduie & obſtinata malitia que ſine penitẽtia peregre
n tranſierunt in affectum cordisſq; p penitẽtiam voluit illum ie-
ii forem de ponere . Ideo ad ſuam cõfuſionem homodi fetorem por
tabit ſemp in ꝓpria volũtate· ita tñ ꝙ de eo penittiam agat in/
4 fructuoſam. quia de voluntate nunq; poterit velle bonũ Vnce
. Augo de fide ad petrũ In inferno etſi erit ſtimulus penitentie

tn nulla erit ibi correctio volũtatis de quib9 ita culpabat iniqui
tas ſua vt dicit nullateno ab eis poſſit diligi vel deſiderari iuſti
cia. Der decem cornua que in beſtia audiſti nota penas ꝗᷓs paſſu
rus eſt in inferno- quas penas numerat Grego- ſuper Math:s
ſup illo. Mittite eum in tenebras zc. In inferno erit frigo intol
leile ignis inextin guibilis vermis immortalis fetor impor
tabilis tenebre palpabiles flagella cedentiũ -horrenda viſio de
monum.confuſio peccatox deſperatio omniũ bonoʒ erit enim
mors ſine morte· defectus ſine defectu. Quia mors ſemꝑ ibi in/
cipit & defectus deficere neſcit· Si bene cõputabis decem ſunt.
cõputatis vltimis ꝓ vna- quia hax eſt vna ſentencia. que eſt ter
mino tacere in penis · Sic igitur mulier hec ſcʒ peccatoʒe ſeu dam
nato caterua ſimul cum miniſtro mortis ſcʒ dyabolo ducentur
ad puteum interitus ſc; ad eterne damnatõis locũ. Apocal:zo:

Infernus et mors miſſi ſunt in ſtagnum ignis. Hec eſt mors ſe
cunda ſcʒ infernalis iehenna ſubaudi ꝑ infernum et demoues et
bomines impios & ꝑ mortem. Ibi enim ſimul cũ principe dya/
bolo ſuo ꝑſoluent de malis oꝑibus cõpaſſum. Grego:· mox:
Tunc edax flamma cõburet quos nunc carnalis delectatio pol
luit· tunc in infmitũ patens inferni baratrũ deuorat quos ina/
nis elatio nunc exaltat atq; qui non licet ex vicio voluntatẽ hie
callidi pſuaſoris expleuerũt· tunc cum duce ſuo reprobi ad tor/

menta puemunt.
¶Maullicia 324 .

Irga tua et baculus tuus ĩa me cõſolata ſunt .sS(No ta
habens equum vmbroſum nõ eſt in tuto · & pcipue qñ
ſe mnuenit inter inimicos Nam voles ſe ad vnam partẽ dirigere
fugit ad aliam. Si enim videt lignũ arbitrat eum eſſe ſerpetem
ſi viderit aceruũ lapidum putat eſſe leonẽ. Summũ remediũ eſt
ſemꝑ virgam erectã ſibi ſuꝑ latera tenere · & nunqꝙᷓ; ꝑmittere eos
vincere ꝓnitatem eox alias aſſeſſor eſt in ꝑiculo vt dictũ eſt.
EEpualicer pigri peccatores ſunt velut equi vmbroſi qñ vident
crucem p5ᷓiquã diuino preceꝑto cebent aſſumere et xp̃m ſequi
videtur eis videre ſerpentẽ · qn aceruum mãdatox aſpiciũt videĩ
eis videre leonẽ Arbitrant᷑ enim laborem eſſe magnũu vbi labor
non eſt. Math. xi- Iugum enim meũ ſuaue ẽ & onus meũ leue
Ged ipſis adheret ſedes iniquitatis qui fingunt laborem in pre
cepto ſcʒ caritatis · in quo omnia includun᷑ pcepta Hec igi di/
citur kathedra peſtilẽtie · De qua ꝓpheta in pᷣs:. pmo loquens.
beatos dicit qui ibi ſe non ponũt ad ſedendu. Talibo enĩ neceſ/
ſaria eſt virge diuĩe oſtenſio· quam cum viderint timẽètes pcuti
obediẽt aſſeſſori vel militi ideſt ſermoni diuino eos dirigeti · S3
aliqũ virga ꝑcutiendi ſunt · quia vir ga iuſticie cebet aliqñ reos
punire vt paueant ceteri- vel vt puniti emẽdent vel mali de me
dio iuſtoꝝ tollant & boni bene et libere oꝑent. Vnde Seneca de
clementia in corripiẽdo inquit · Hec tria lex ſecuta eſt que ꝗlibet
rectus pnœps ſequi debet vt aut eum quẽ punit emendet aut
penis ei ceteros meliores reddat aut ſublatis malis ſecuriores
ceteri viuant. Iſto igi modo ſi iudex aliqñ virgam iuſticie eleua
tam teneat ſuꝑ delinquẽtes & ad ꝑpcutiendum eũ ſuadet culpa
paratum habeat populũ ſuũ bene ꝓficiet · Eigura ExO. M.

. Vbi legitur ꝙ cum amalech aggreſſus eſſet filios yſrahel· moy
4 ſes aſcendit in montem habẽs in manu virgam quam cũ eleua/
tam teneret populus vſrahel vincebat. quia cũ manꝰ moyſi gra
ues eſſent ſuſtentabant᷑ ꝑ aaron et vr. zc᷑. G Spualiter-p Ama
N lech qni interp̃tatur gens bruta vel xopulo lubricus ſubaudi p
W uos mores et corruptos cõgregationũ ſedantes. Hi enim a dy
en abolo cõgregati ſemꝑ aggrediunt᷑ fideles in caſtris ideſt in ciui
tatibus et religionibo. vel qbuſcunq; aliis collegis vt ſoluatur
pactis vnitas vel vinculũ caritatis ſeu regularis obſeruãtia. Hec
eſt igitur gens bruta et lubrica que velut morbo ſua peſtiffera
ctagione plurimos pdat: niſi abſcindatur iuſticia mediãte. Vñ
Caſſioc:.ſuꝑ p̃s.2z8. Iniquitas quippe mortaliũ more putredid
eal nis ſine fine vagaret ſi eũ medicinalis increpatio minime reſeca
er ret· Debet igitur moyſes ideſt iudex platus vel rector in mon⸗
tem tem tribunalis iudiciarii aſcendẽs vir gam iuſticie eleuatam tenẽ
ſt vt qñ culpa exiit delinquentiũ non dormiet iuſticie diſciplina.
Es (Sed nota Q debet eſſe moyſes qui interp̃ᷣtatur aſſumptus ex
. aquis · quia iudex vel rector debet eſſe remot a peccatis. Si ve
den ro in peccatis eſt exiſtẽs peccata nullateno abhorret· Comedes
doi enim allea-ille alterig comedentis tetorem nõ ſentit. Sed quia in
Ni peccato adhuc iacet de illo peccato alios iudicare nõ valet. Non
bor igitur debet rector vel p̃latus ſiue iudex lubricus adhuc aquis
e vanitatis deditus mundi et comodis montẽ aſcendere iudic lariũ
. quia abhominatio eſt. Berñ. li pmo de cõſideratione Audi in/
, quit canticum meũ minus ſuaue ſed ſalutare· monſtruoſa res ẽ
gradus ſummd et animꝰ infimꝰ· ſedes pma et vita maligna ſiue
yma- lingua magniloqua etmanus ocioſa ſermo multus et fru
ctus nullusvultus grauis et actus leuis caput canum et cor
vanũ facies rugoſa et lingua nugoſa vigens auctoritas et mu
tans ſtabilitas Hec Bern. Vex eſt ꝙ licet rector vel iudex aut
latus bonus ſit et a peccatox brutalitate remot9· graues enĩ vi-
dentur manus ſue delinquẽtibꝰ. Non querit quis emẽdari cor
. rectione iuſticia mediãte grauis ſemꝑ ſibi videtur punietis ma-
nus. Non poteſt igitur rector iuſticiã exercere debitam · niſi ma
nus eius ſuſtentent Duo enim ſunt qui debẽt ſuſtentare man9
relati vcʒ in ciuitatibꝗ nobiles et populares In religione· ma/
giſter et bacellariꝰ· quod ſi fiat leu plio vincit᷑ amalech · id eſt ſu
perantur peccata et vicia. Sed hi aliqn vnde debet ſubleuare ma

nus rectoris fauorabiliter ei aſſiſtendo deprimũt eas vt cadat
a iuſticie de manibus eoʒꝶ & ideo intm pᷣualuit Amalech ideſt
dyabolus et ſua vicia ꝙ vbiq; populus dei captiuatꝰeſt. Certe
tales iudicantur ſocii in malicia: p̃s · Videbas fureʒ currebas cũ
eo et cum adul zc. Ideo Aug in quodã ſermõe Non caret ſcru

B pulo ſocietatis occulte qui 3 facinori deſinit obuiare.

Oli eſſe vt leo in domo tua· Eccle · Leo enim dicitur
eęlſſe fortiſſimus inter omĩa anialia & ad nullio pauet in
curſum-Vesetamen ſuam qñq; tẽporat naturam. flectẽti ſibi ge
nua ipſe flectit ſeueritatẽ ſuam. ¶¶ Spualiter ſubaudi ꝑ leonem
rectorẽ vel iudicem ſiue platum qui ſup malos et obſtinatos de
bet eſſe vt leo· non tñ cõtra ꝑſonas ſed cõtra vicia. Sic enĩ debet
eſſe punitio vt ſcelera et peccata cõprimant᷑· Quia ſecũqũ Qugꝰ
ÜR Cum dilectione hominũu debet eſſe & odio vicioæ.· & ſic peccata
& non homines cõprimunt᷑. Vnde Seneca libro d moribꝰ Ne
mo inquit prudẽs punit quia peccatũ cõmiſſum eſt. Sed ne pec
cetur res enim opiima eſt· non ſceleratos extirpare ſed ſcelera.
Ideo debet exemplo leonis quilibet rector ſeuam tpare iuſticiã
& ſubditoʒ cõpati fragilitati. igura Iudiẽ. ig· Sampſon in
ore leonis inuenit mel: quo hauſto et comeſto vicit philiſteos.
Sic ſpiritualiter· ſubditus ſcʒ peccator inuenit in plato dulcedi/
nem ſcʒ in indulgẽtia. qñ dimiſſa penitẽtia oris ipſig dulciloꝗqo
rep̃henditur· & ſic victus dulcedine diſcretionis rectoris emẽda
tio ſe gerit q́; feciſſet in penis. Nam ſepe quẽ pena ad furorem
& iram inſtigat· correctio blanda ſubleuat & ad bñ operandum
excitat vt pcutiat vicia et peccata penitẽtia mediãte. Grego: ĩ pa
ſtorali. c. 36. Nonunq; qui inter flagitioʒe duriciam remanẽt in
correcti ſunt dulci admonitione mulcendi. Nam pleroſq; quos
cruciamẽta nõ corrigit ab iniquis actibus leuia blandimeta com
peſcunt. Quia et egros quos fortis pigmẽtox portio ac potio
curari non potuit ad ſalutem ſtinam deinceps aqua reuocauit

N omni ore quaſi mel dulcorabitur. Ecclia: Qota ꝙ in omĩ
potione medicinali vt plurimũ ponñt mel nam licet mute hebe
ſeu radices ſunt ſanatiue· tñ tanta eſt aliqn eoʒ amaritudo ꝙ nõ
poſſet ipſas eger accipere niſi dulcorarent ꝑmel ¶Æpualiter
Omnis correctio fraterna licet de ſe bona ſit ad ſanandu animã

* —

TARna n

.
ti M
et a ſordibus peccatox · nichilominꝰ non poteſt bñ recipi ab egro
n ſcʒ a peccatore fraternaliter mili a miſericordia dulcoret. ps. Mi⸗
Sa ſericordiã et iudiciũ cantabo tibi dñe. Debet igi bonus platus
len condeſcẽdere p miſericordiã clementer ad ſubditos & interdũ de
bet ſeueritatè iuſticie pietate indulgẽtie tpare. AEF igura pᷣmo
Re. ig. Vbi legitur ꝙ Ionathas obtẽta victoria cõtra philiſteos
leinr inuenit mel. & ſũmitatẽ ge quã manu tenebat intinxit in ip̃m
itid Spualiter Ionath as interptatur colũba. deno tat prelatum .
ti qui debet eſſe circa populoʒ ſuoꝝ cuſtodiã · ideſt ſubditoʒe mul
otin tum ſollicito · & pſcrutari ne quicꝙ; mali eis eueniat & ꝓ ipis ſe
ns pe ad dominũ clamare orando · Y ſaie. 33 · Clamabo et medita
idan bor vt columba Igñ iſte debet ſumm itate virge ſcz correctionis L
Auc & iuſticie ſublimitatẽ melle miſericordie lmire Tunc enĩ fiet me
ecat dicina ſanatiua egrotantiũ cuũ ex juſticia et miſericordia fit vVna
9N potio. Inde Grege: ractane in mox byſtora carcha uſtamẽ
R dc it. R ſtende e in quſtſeſer ſegs ſenfat Paciendo qucſdd
“ EX Vtraq; teſtamètum. vt in multa aſpitate nõ deſperẽt ſubditi-
iukii neq; in nimia lenitate ſoluant᷑· & ſubdit. Hoc nimi illa tabẽna

culi archa babet in qua cũ tabulis ſimul virga et mãna erat. ꝗᷓa

plorn cum ſacre ſcripture ſcia in boni rectoris ſit pectore ſi eſt virga

M correctionis ſit manna dulcedmis. Ira- 33 ₰Aß
ulu E naribus eius ꝓcedit fumus ſicut olle ſuccenſe. Iob. gi-
alo Olla hac habz ꝓprietate dum feruet ad ignẽ quia ſi nõ
enit dhaberet adintus niſi vnã fabã ꝓduceret ipſazʒ ad ſuꝑficiẽ
wnn & cum boc ad olle os veniunt omẽès feces que into latebant.
min 48ualiter Subaudi p ollam ſucẽſam igne hominẽ pᷣuentũ ira · qᷓ
ſi quicq́; mali ſcit vel infamie ꝓximi ſtatim ꝑ os ennttit omẽs fe
44 ces que prius in mente ſua latebãt ſcʒ plaſphemie verba contu/
8 melie et iniurie totum euomit ꝑ os nichil retinet Quia neq; lin
dn gua neq; oculi neq; mẽèbra interiora neq; exteriora ſuaʒ habent
10 opationem. Grego: li. 4· mox. Ire inquit ſue ſtimulo accenſus
un cor palpitat:corpus tremit-Iingua ſic impedit· facies igneſcit⸗
exaſpantur oculi· & nequaq; recognoſcunt᷑ noti- ore quidẽ cla
on morem format. ſed intus quid loquat᷑ ignorat· In quo itaq; iſte
hbt arreptus eſt: quia actionis ſue cõſcius nõ eſt. Sicut enim olla ꝗᷓ
to eſt ad ignem dũ nimiũ feruet ꝓiicit cum fecibus pinguedinẽ · ſic
let lracundo dum ſpumat ꝑ vba miurioſa im ꝓ perat veꝝ et falſum

riI ſimul. eIE Figura Ieremie Pmo vbi dictũ fuit Ieremie Quid tu

T
vides· & ipſe- ollam ſuccenſam ego video a facie aquilonis · & in
eodem itex interro gat᷑ quid tu vides reſponditvirgã v igilantẽ
ego video · & dñs bene vidiſti. Spualiter ſubaudi per ollaz
ſuccenſam igne cor occupatũ ira· quod vera nõ valet diſcernere
pS. Supcecidit ignis et non viderũt ſolem. F aciem tenet verſus
aquilonè ideſt verſus dyabolum & eſt ex parte ſua ille implaca
bilis & ſemꝑ ira ſuccẽſus. ſed audi quia vigilat virga diuine iuſti
cie ſuper ipᷣm parata cõfringere peccatoreʒ tanq́; vas figuli. s.
B Niſi cõuerſi fueritis ſcʒ ab Baaiß ſun ſcʒ vindictam vibrabit

Rando nix glacies ſpiritꝰ ꝓcellax pars calicis eoxe ps.
Nota ꝙ; e ſtiuo tẽpore grandines ſepiꝰ generant᷑ ꝙ alio
Ratio eſt Quia ꝑ calorem fit attractio calidoʒe vaporũ de terra
ſurſum vſq; ad quãdam aeris altitudinẽ ad quã ſolis reuerbera
tio non attin git:& ibi vapores ille cõgelanĩ ꝓpter ſũmam frigi
ditatẽ que ibi eſt. & cõgelate fiunt graues & tunc deſcendũt ad
inferi9. Et nota ꝙ quãto de ꝓpinquiori loto cadunt· tanto for
tius ledunt· & eſt ratio Quia cũ de loco altiori cadũt ſpꝑ minuuũt
ꝓpter longũ motũ. Nota etiã ꝙ vtplurimũ fiunt poſt meridiè
qn ſcʒ magis feruet calor. ¶ ESbualiter-p grandinem ſubaudi
iram ꝓpter aggrauatioĩs ſiſitudinẽ Naſci enim ira cũ vapores
verb oʒ aliqualẽ ctumeliam importãtium audiunt᷑ · que verba
eſtus elationis et ſupbice eleuat ꝑ incõſiderationẽ vt ad illã altitu
dinem vbi non poteſt attingere caritas et amor dei: ibi enĩ pre/
dicta verba coagulant ꝑ incſiderationẽ, indurantur et aggra/
uan ex dolore quia vidit ſe deſpici et vilipẽdi· Sed tunc cadunt
Pp appetitũ vindicte et ꝑcutiunt ꝑ verba blaſphemie infamie cõ
tumelie & iniurie · & quãto minꝰ eſt interuallũ inter conceptũ
et linguam tanto groſſiores bomodi grandines ſunt & maiorẽ
cauſant leſionem · & tunc vtplurimũ ad latera poſt nonã ca dũt
ꝗqñ ſcʒ mero et cibo venter eſtuat et ebrietate. Diſſipat ergo om̃e
bonũ ꝗqc in anima erat ꝑ bo9 modi turbinis tempeſtatem. Vnde
rego: in paſtorali. Dum pturbationi ſue mime obſiſtit & ſiꝗᷓ
a ſe tranquilla mente fuerant bene geſta- confundũt et im ꝓuiſo
pulſu deſtruũt quicquid forſan diu labore ꝓuido cõſtruxerũt
Non tũñ hec ca dunt in regione iẽ ꝑata· quia ira non poteſt eſſe in
anima pacia moderata. Eigura Exocdi:9. Vbi legi ꝙ in egi
pio cecidit grãdo maior q́; vſq; ad illud tepus cecidiſſet· & inter

— — ——

—2 ☛tW d — — —

2
—

ZD =

=☛ 1T =-

IE

fecit aĩalia & quicꝙ ſuꝑ terrã ſpicatũ inuenit · tñ in terra Ieſſen
nichil mali fecit. Spualiter· p grandinem vt dictũ eſt ſubaudi

iram p egiptum mẽtes tenebroſas et obſcuras · ꝑ ſuꝑbiaʒ ꝗᷓ leui

ſermone iraſcunt᷑. Non ſuſtinẽt correctionè et increpationẽ quã
tũcunq; fraternã ſed ſtatim ad vindictã inſurgũt eleuãtes vapo
res leues et faciẽtes graues · & trabẽ faciũt de veſtuca et animaz
homicidã · Ideo quicqꝙ; grando deſcendẽs in agro alĩe inuenit to
tũ deſtruit Quia pdit ratio· amitti caritas & omĩs dilectõ tolli
tur. Vnde Grego: d: mo Per irã iuſticia derelinquit qa dum
ꝑpturbata mẽs iudiciũ ſme ratione exaſperat · omne ꝙ furor ſug
gerit· rectum putat. Per iram gratia vite ſocialis amitti?. Quia
qui ſe ex humana ratione non tempꝑpat neceſſe eſt vt beſtialiter
viuat. Per irã manſuetudo amitti · quia ꝑ iram cõcordia rupi/
tur Per iram lux veritatis amittit᷑ quia iracundia cũ menti cõ/
fuſionis tenebras inducit: deus radiũ ſue cognitõis abſcõ dit. S3
nota ꝙ; non cadit in terra ieſſen vbi ſunt filii iſrahel. Ieſſen intẽ
ptatur libra ſacrificiox· p Ieſſen enim ſubaudi patriã quã inba/
bitabãt filii iſrabel ideſt filii xp̃i. Vñ Beati pacirfici ꝗᷓ filii dei vo/
cabunt᷑· Nam p patriã liberã taciũt de ꝓpria volũtate xpo ſacri
