completum & pfectam victoriam fieret nox · Quia tũc quilibet

effici timido . Tũc enĩ deficiẽtes poſſẽt fugẽ & abſcõdi & ꝑcutẽ

aduſanos ex latè et nõ videsẽt. nã victi ſalui ttũt et victores nõ lu

cran? ¶&piritualii xps dei filiꝰ dicit eſſe dies · racõ ẽ qa dũ ſolẽ ſuꝑ
terrã dies eſt· dũ xps eſt nobiſcũ ꝑ gratiã dies eſt· ideo ip̃ᷣe apo/
ſtolus dicit ambulate dũ dies eſt et in io;. Nõne duodeci hore ſũt
diei- gloſa ꝑ diem ibi xps intelli git. Berñ de meditacionibus· Tu
es dominus lucis. dies et ſol claritatis eterne· Magno ſine quã/
titate · bonus ſine qualitate ergo non peiꝰ nobis tempore quo
victoria fiebat cõtra demones potuiſſet cõtingẽ · q; ꝙ xp̃s ĩ pᷣlio
noſtre ſalutis timuiſſet ꝓ nob mori:. vel ꝙ deſcẽdiſſet de cruce · qa
tunc hoſtes noſtri ſcʒ demones euaſiſſent manus captiuãtis nri-

qui erant in limbo non fuiſſẽt liberati captiui ip̃i etiaz demones

non fuiſſent agęreſſi: ideo ip̃e ſuadentibus iudeis noluit de cruce
deſcendere ne noſtra ſalus piret. kiguir, ioſue. Vbi legitur ꝙ;
ſupᷣ nature curſum ſtetit ſol quouſq; ioſue vctoriam obtinuiſſet
contra amorreos & captis regibus amorreorũ calcauerunt fili
iſrahel colla ſua pedib. nec dicit fuiſſe ãte nec pꝰ dies ita magna
Iſtã diem ſemꝑ habuerũt poſt celebrem filii ſrabel obreuerenciaʒ
victorie ſue· Spiritualit- Gabaon interpretat vallis meſticiè
per quã ſubaudi humanã naturam que multis gemittibꝰ valla/
ta erat. ante veri ſolis illuminacionez . Obſeſſa erat per principes
amorreoruʒ ideſt demonum Interpretant᷑ enim amorrei populi
amari · Omnis enim amaritudo inuenitur ĩ demonibꝰ· Per ioſue
vero qui interp̃tatur ſaluator ſubaudi miſericordiã xi . Nõ eni
ſaluauit nos iuſticia. non potencia: non ſapiencia · ſed ſola miſeri/
cordia. Nam & miſericordia vſus ẽ cum fecit nos & miſericordia
cum nos captos redemit · Vnde Caſſiodorꝰ ſupꝑer illud ꝑs. Mi/
ſericors & miſerator dominꝰ · Miſericors eſt inq; dominus deus
dum creat quia millis beneficiis ꝓuocat᷑ ut preſtet miſericordia
Milſericors eſt cum recadentes ſua pietate conſtruxit · Tempore
ergo noſtre reꝑacionis: quando nos ſua miſericordia liberabat de
manibus amorreozz. Stetn ſol. ſtetit lux vera. ꝗᷓ mũdũ illumĩat
indeficẽter ſuꝑcurſu nature· Cum en naturalit quilibet mortẽ
quantum poteſt effugiat ip̃ᷣe mori non timun ꝓ nobis. Noluiĩt
de cruce deſcendere ſuadentibꝰ iudeis ·. Sed impius ſibi qᷓſi ftact
eſt vt nobis ſemꝑ pius eſſet. Non defecit igit ſtare & illuminare
tenebras noctis noſtre quas ꝑ culpam cõtraxerãt pmi parentes

-

BDaſſio xp

noſtri donec ſoluto precio & deleto peccato: defecerunt demones
ita vt fideles eius pedibus ſuis calcent ſuper colla eorum: quorũ
prius captiui erant· Sol igit ſtetit in habitaculo ſuo ideſt xps in
cruce quouſq; facta eſt victoria. noſtro hoſtium non conuertar
donec deficiant ps· Hanc igi diem debem mẽte et corde ſolẽp/

niter celebrare · quia hec eſt dies quam fecit dommus exultemur

et letemur in ea gracias agẽtes domĩo qui tanta ꝓ nob ſuſtinuit
Vnde Aug· in ſoli· Domine dilexiſti me plus ꝙ te· ꝗa mori
voluiſti ꝓ me tam caro precio redemiſti me de exilio reduxiſti. de
ſeruicio retraxiſti me: de ſuplicio vocaſti me nomine tuo ſignaſti
me ſanguine tuo lauiſti me vt memoriale tuũ ſemper eſſet apud
me & nunq recederet a corde · qui ꝓpter me noluit recedè a cruce
bec aug uſtirnuus —
Vnc humilat et hunc exaltat (K
quia calix in manu domini ꝑ&Nota ꝙ vna & eadẽ me/
icina ſeu pocio erit vni egroto ſalꝰ & alteri mors et hoc cõtin git
ex diuerſitate morborũ. Medicina enim calida erit morbo frigido
curacio · Morbo vero calido erit mors ꝗqa augebit calorẽ et morb
preualebit cõtra naturam et deficiet. ES piritualiter · xpi paſſio
fuit quedaʒ pocio ſeu medicina. verũ eſt ꝙ pri erat adeo amara
ꝙ nullus ex iſta guſtare poterat ad ſalutẽ · quouſq; venit xp̃s ꝗᷓ
fecit vt infanti fi Nam cum puer infirmatur ip̃e nõ poſſet ſumè
amaram medicmam ideo datur ad bibendũ nutriti & tunc puer
ufge vbera nutritis medicinam in lacte dulcem factam ſumit.

ic ſpiritualiter . paſſio & pena cõmiſſa ꝓ culpa adeo amara
erat ꝙ tollerari non poterat Tren· 3.· adtendite inc; · & videte ſi ẽ
dolor ſicut dolor meus Sed venit xpᷣs bibens hunc calicem &
lacte ſue pietatis dulcis facta eſt medicma ſuper mel et fauuz vt
modo dulcio ſit mori ꝓ xp̃o q; viuere mundo·2z.· regũ · i8. Quis
michi det vt ꝓ te moriar· patet igit ꝙ paſſio xpᷣi fuit medicia. S3
hec fuit vni ſalus & alteri mors ſcdm diuerſas recipiẽciuʒ diſpo-⸗
ſiciones. Nam cum in medlio duorũ latronũ eſſet xp̃s crucifix9
vt impleat᷑ dictum Cum impiis deputatus eſt vnus illorũ ſalu9
factus eſt & alter ſue relictus nequicie fuit eterno ſuplicio depu/
tatus. Figura gen. 39. Vbi legim9. Q cũ ioſeph ꝑ egipcios
innocens miſſus eſſet incarcerẽ vbi poſſuerũt euʒ vt dicit ꝓpheta
in cõpedibus pedes eius & ferrum ꝑ tranſiuit animam eius ie.
Inuenit ibi duos captiuos quoruʒ pꝑceptis ſompniis vni ꝓmilſit

r „ ʒ „ — — — —,.— —

—

— —,, —— „.

. —
Daſſo xpr
reſtitucionem gracie alteri vero patibulũ. ((Spiritualn ſubaudi
per ioſeph xᷣm qui cum pedibus et manibꝰo cruci affixus eſt et
vbi ferrum dire lancee perforauit latus eius. Per duos captiuos
, ſubaudi duos latrones cuʒ domino crucifixosSει quos xp̃s auditis
n verbis ſcilicet ab vno humilitatis & penitẽcie dit ei hodie mecuʒ
4 eris in paradiſo. Altex vero malidicentẽ et blaſphemãteʒ reliq uid
4 infernali patibulo cõdempnãdum & hoc quia diuerſe ĩ ambobꝰ
erãt diſpoſiciones: vnus ergo eorum cõſiderauit culpam ꝓpriam
nee & xpᷣi innocenciam diuinitus inſpiratus & dixit.· Memento mei

18
rũ

ur

n domine dum veneris in regnũ tuum luce.z3.· & ſaluus facto eſt 2
di Alter vero dyabolo inſtigate nec ꝓpriam cognouit culꝑam. & ĩ
uc xp̃m dominum intulit cõtumeliam a dyabolo ſeduct A¶ Sed hic
querat᷑ & flat ꝗᷓſtio xpᷣo. Dic nobis xpe· cum latro ille crudelis
maiorem tibi inferret iiuriã q; iſte offerret laudem · Vnde ꝓuenit
⸗ ꝙ illi non dixiſti. hodie eris ininferno quẽadmoduz huic dixiſti-
t hodie mecũ eris ĩ paradiſo pS. 34: domie iuſticia tua ſicut mõtes
1 dei & iudicia tua abiſſus multa. Nõne ſcdim tuaʒ iuſticiã iſte plꝰ
demeruit cõtra te && ille meruerit in te. Quare ergo domie ita p̃ſto
lo fuiſti illi ad ſolius vnius verbi vocẽ paradiſum donare & alteruʒ
tantũ maledicere & nõ cõdempnare. Quid rñdes dñe certeputo
6 ꝗꝓ dicis. Nolo mortem peccatoris ſed vt magis cõuertat & viuat
mni Eeæz. 8· Ecce q; magna multitudo dulcedinis tue deus. Quis ergo
ner tam palatum ſanum non habens tuam medicina ampliꝰ amaraʒ
. iudicet· bone hieſu plus iſto ſemꝑ donas · plo tribuis q́; ꝓmittas
4 non eſt pena in nobis tam amara ꝗᷓ non dulceſcat calice paſſionis
dominice guſtato. Nõ ſit ergo culpa tam grandis de ꝗ́ᷓ venianõ

ſperemus Vnde AQugo. in quodam ſermone. Nemo inq de xp̃i
pietate diffidat quoniã maior eſt eio benignitas q́; noſtra ĩniꝗᷓtas
Carius ſiqᷓdem eſt ei peccatori veniam dare. q; ipi peccatdri acciꝑe
Sic enim feſtinat reum abſoluere a corrupcõne conſciencie ſue. vt
magis ip̃m cruciet cõpaſſio miſeri ꝙ; ip̃m miſerum cõpaſſio ſui·

Onfuſio patris eſt de filio indiſciplinato (1 SZðZ
ccleſiaſt. zz: Ini alia qᷓ deꝰ magis abhominat ip̃m multũ
abhorret iniuriam filiorũ ĩ patreʒ. Idcirco cum antiꝗtus lex pre/
ciperet pedem ꝓ pede denteʒ pro dente & animam ꝓ animam tñ
grauius punlebatur parẽtum iniuria. Nam cum ſolum qꝗ patreʒ
nõ occidebat vł wlnerabat. Sed maledicebat· morte mori debebat

aſo

Exodi:zz- Qui maledixerit patri v'matri morte moriet. Hoc ꝓ
tanto ſic puniebant᷑ mali filii· qa non poteſt pater quicqꝙ; mali facè
filio . quin aut bonũ ſit aut in bonũ reducat. Vñ docebat SGentea

In prouerbus ſurdum te parẽtib tuis preſto/bono animo mala
precatur· non ſunt niſi bona que in te volũt congeri Quia ergo
arentes tantum filios dilig ũt & tanta ꝓ ip̃is paciunt in cõmoda
aeo merito parentum iniuria punicione excedit alioæg peccatoʒ
unicionẽ & nõ ſolũ mori iubent᷑ de ꝑcuſſione ſed de blaſphemia
nde valerius li i. Infuſum ꝗd pari vindicta parentum ac deoz
violacione expianda eſt. piritualfñ. Inter omnia peccata ne/
phãdiſſima. que ab adã vſq; ad xp̃ᷣm cõmiſſa fuerũt a populo ſu/
deorum nephandum fuit peccatũ & ſcelus mortis xp̃i quoniaʒ
non ſolum ipᷣm deriſerunt in vendicione ſeu empcione · ſed cum
etiam ĩ cruce penderet ꝓ eorum ſalute verbis cõtumelie affecerũt
& ꝙ hoc maius fuit omnibus ſceleribꝰ p eos cõmiſſis aꝑte ondit
amos:2Z Vbi ſi legitur/ſuꝑ tribꝰ ſceleribo iſrabel. & ſuꝑ quartũ
non cõuertam pro eo ꝙ vendiderunt argento iuſtũ et paupereʒ

pro calcia mentis ideſt precio calciamentorũ. Dicit enim ʒach· xi ;
. En pſona xp̃i appenderũt mercedem meã · xxX. argenteis et dixit
dominus ad me pic eos ad figulũ et ad ſtatuariũ deorum ſcdm
aliam litteram precium qc appreciatus ſum ab eis hiis verbis (vt
pateſatis cõcordat ewangeliu. Sed tñ nota propi pᷣmum dictuʒ
tria ſcelera iudeorum pᷣceſſerunt quartũ ſcelus de xpᷣo· quibꝰ
licet fuerunt grauiter puniti tamen ſemꝑ inuenerũt miſericordiã
Nam pᷣmum ſcelus fuit ꝙ vendiderunt ioſeph fratrẽ eorũ inno/
centem pro. xxx· denariis egipciis propter qd peccatum fuerit ĩ
egipto ſub pharone · CC· xx. annis poſt quos reduxit eos
moyſes ad terram ꝓmiſſionis factam fratribus de meſſia ſub hoc
nomine dauid ꝙ deſpexerunt dicẽtes. non eſt nobis pars ĩ dauid
nec in ſemine eius & fecerunt duos vitulos aureos quos adora/
uerunt dicentes · Iſti ſunt dii tui iſfrabel vt patet. 3. regum · & ppi
iſtud ſcelꝰ captiuati ſũt a rege aſſirioʒe. ſed inde finalit liberati ſũt
Tercium ſcelus fuit quia ydola colẽtes ymolabant eis non ſoluʒ
peccudes ſed proprios infantes Mt habetur ezʒe ·23. & occiderunt
mſtos pphetas ipos de huiomodi ſceleribo increpantes & ꝓpter
hoc ſcelus a rege babilonis ſubdita ceruice et anguſtia ducti ſũt
in captiuitatẽ & mortui ferro & trucidati ꝙ; plurimi. & ibi ſtete/
runt· o annis. Sed inde educti ſunt tempore eſdre ut in eodem

l

. eſdre patet: z0· &· 30 capitulo. Quartũ vero ſcelus ip̃orum fuit
tii quia iuſtum xp̃m ſcʒ patrem ipᷣorum mercati ſum et morti p9/
r modum tradiderunt. Sed irato in eos pater adeo confudit eos et
N puniuit ꝑ romanos ꝙ iam· M ccc· o6· annis fuerunt vbiq; ſerui
en non ſolum vnio regis ſed omniũ nacionum- MMM[RFigura gen. 9:
oct vbi legimus ꝙ noe poſt diluuiũ plantauit vineam que culta ſol
lr licite fecit vinũ & ip̃e noe calcãs bibit et inebriatꝰ iacebat nudatꝰ9
“ TIunc eni filius eius cham ſic patrẽ aſpiciẽs vocauit duos fratres
der eius ſem & iaphet & oſtenſa illis patris nuditate dicebat. Ecce pr
une/ noſter quomodo iacet ebrius eſt enĩ & deridebat ip̃m corã fratri-
lonn bus. Sed horrentes fratres eius ꝓpria patris verẽda expoliatis
ann propriis coo ꝑpuerunt eum. Digeſto vero vino pater ſurrexit et
eun maledixit cham filio ſuo & fecit ip̃m ſeruum fratrũ ſuorum vſch
tin in ſempiternuʒ · ¶¶ Spiritualiter· p noe qui interp̃tatur requies
c ſubaudi xp̃m Nam poſtq́; per peccati diluuium eiecto eſt natura
ri humana de paradiſo ip̃e xp̃s venit velud bon agricola ip̃am de
nemore inferni eripe &.1 terra ſalutis plãtare ps: vinea de egipto
Nei trãſtuliſti : Creuit multũ ſepun ip̃am lege ditauit eam ꝓphetis
in tantum ꝙ ad maturitatem deueniens portauit racemũ illum .
ſe meratiſſimum de quo expreſſum vinum q cor omniũ letificat
ſcʒ ſangv/is xp̃i· Sed cum illud vinum ĩe dei filius in cruce cal/
n caret & bibiſſet in ebriatus eſt amore· & oblitꝰ omnis maieſtatis
ſa omnis potẽcie omnis magnificencie ſue. Nudus ĩ cruce pendebat
ut⸗ hoc videns cham filius eius ideſt populꝰ iudaicus vocatis alis
gni nacionibus ſcʒ grecis & latinis ondebat patriss nuditatem dicẽs
mo, Ecce rex iudeoruz ecce quomodo ſtat. Si filio dei es deſcende de
1 cruce & credimo tibi. vach qui deſtruis templũ dei & cetera ml'a
5 conuiciebant: Sed alie naciones videntes ꝙ ille erat eorum pater
1 per ſigna que in eius paſſione apparuerũt denudata duricie cre
diderunt dicentes- vere filio dei erat iſte vt patet de centurione &
lõgino· & factũ eſt vt iſti latini ſcʒ & greci do cti a rebo ſenſibili/
r bus crederẽt non credente populo iudaico edocto a prophetarũ
t ſcriptura deriſerunt ip̃ᷣm patrem. velud inſipiẽs & indiſciplinat9
i filius- Sed vt dicit ꝓuerbio⸗. .14 ira patris filius ſtult. Bigeſio
n vino ſcilicet ꝑacto miſterio paſſionis xp̃i ſurrexit dominꝰ tanq;;
e potens crapulatus a vino & illis maledicens miſit romanos qui
it eos pleniſſime puniuerũt. Vñ gloſa ſup illo eccleſiaſt· 3. bonora
. patreʒ tuũ vt ſemꝑ veniat tibi bndictio · Diecit ſic h

ſercaluiciã

.

WPſxß

pueri irriſerunt & duo vrſi de ſaltu· ex eis. Qz laniauerunt quia
ſcriptura iĩudeorum min caluarie loco xm crucifixum irriſit ſcilicet
oz. anno poſt aſcenſionẽ eius duo vrſi ſcz veſp aſianus & tyto de
ſaltu gencium egreſſi illuſores ſeuiſſime laniauerütt

Nfer digitum tuum huc iohãnis · Zo: (M
Nooota cõſueuit homo libeter illud opꝰo facè ĩ quo modicuʒ
laborat et multum pcipit lucrum. Natura enim hoc oñdit· hoĩes H
appetunt ideo prudentes homines filios ſuos talia opera docẽt 4
facere · Spiritualiter anteꝗ; xs opus noſtre ſalutis oparei
totum genus bumanũ ponẽs ſuper humeros ſuos ſub onere af/ 1
flictionis & pene & non poterat lucrari quicq;; ad celeſtẽ gloriã .
pertinens Omnes eni deficiebant ſub onere Sed veniens xps
qui oĩm ono portauit· facile adeo fecit opꝰ· qd; nõ oportet ꝙ non 1
niſi digito tangamus & multum lucramur, Ip̃e enim manibus 1
ſuis operat eſt forcia ſed quia nos cõ gnoſcit debiles wlt ꝙ ſolũ

digito tangamus & ꝓ iſto modico tan gere dat nob graciã magnã
Sed animaduerte demones mũdum et carnem opoſita facẽ· quia
nobis peſtiferz laborem imponunt & minimũ dat ꝙ de phariſeis
dominns dicebat Inponunt inq; bominibꝰ guia et importabilia
que digito tangere nolũt· Imponunt em peccatoribus ſuplicium
eternum qdł eſt humanis viribo intollerabile. Sed digito modici/
tatis alicuiꝰ boni hominibꝰ nequeũt porrigẽ · Petebat eni diues
guttã aque cũ digno in tormẽètis et habere nõ poterat· Xp̃s ergo
requirit a te modicum ſcʒ vt digito tangas opus qd oꝑatus eſt
propter te. Sed wlt ꝙ mano ponas in latus ſuũ · vt tãgas quã/
titatẽ amoris quodilxic ee Pie igi Ĩm tangẽdo ditamur celeſti
premio. Figura leui Vbi legitur. Qui tangebant carnes ſa/
crificii puta agni vel vituli pro peccato occiſi ſanctificabant. Suꝑp
quo d cit origenes ꝙ non poterat hoc ad litteram intelligi. Sed
allegorice de xᷣo qui vere ymolato fuit propter peccata noſtra -
Qui igitur carnem eius tetigerit ꝑ memoriã paſſionis ei9 ſacti/
ficabitur. Portare ergo debemo ſtigamata eius in corde qd dulce
eſt et leue que ꝓ nobis ie portauũ in corpore qd amariſſimum
fuit & graue & ſic ſanctificabimur & lucrabimur regnũ vr ſicut
xpiani vocamur-ip̃m ſequamur et ab eo ſanctificemur. Vñ lIero-
ad paulaʒ. xp̃s ſanctificatus eſt qua nemo vidit faciem dei: x5S8
redẽptor ẽ & preciũ xps oĩa eſt vt ꝗqᷓ omnia ꝓpi xp̃m dimiſerůt

*

ü

in
vnum inueniat pro omnibus & poſſit libere clamare pars mea
Ncke dominus dicit anima. ”M —
Araſti in duleedine tua paupi N 1
deus ps ¶Quãtũ ſit bonum & quid valeat ꝓpoſitũ con/
Snõſcitur pñte oppoſito. Cognoſcitur enim dulce poſt amaritu/
den dimem melius cognoſcitur bonũ melius poſt malum & ſic ĩ oĩbꝰ
is vVeritatem habet. qd phᷣs dicit. ꝙ; oppolke⸗ iuxta ſe poſita magis
tdi eluceſcunt · ¶¶ Sprritualiter. xpᷣi dulcedo xpi benignitas chriſtt
dni clemencia optime cognoſcet᷑ a nobis ſi penitencie amaritudinem .
net⸗ cõplemus:. Tanta enim erat ante xpi aduentũ & ante paſſionem
li amaritudinis plenitudo circa genus humanum propter pmoruz
parentum peccatũ ꝙ nem o guſtare poterat ſine mo rte. Ideo Plo
p rabat humana natura Tren· 3. Inebriauit me abſintio. Sed veniẽs
ibis Xp̃s portare amaritudinẽ noſtrã adeo ip̃aʒ vnxit vt omnia dul/
ſoli cia remanerẽt vt ſiquis modo guſtet & comꝑare voluerit pñtem
eni dulcedinem poſſunt p̃cedenti amaritudine dicere illud ꝑ. Ecce
gti pace amaritudo mea amariſſima: Figura exodi-24. vbi legit
rſes σ eccedentes füii ifrahel de egipto et ambulantes p deſertu trib
bli diebꝗ iã ſteterunt ſine aqua & erãt gemẽtes p am aritudine. Vene —
Wõ, runt igitur ad quẽdam locum qui vocatus eſt marach & inuetis
amariſſimis aquis de quibus bibere non poterãt dolor renouatꝰ
in eſt. Dicn enĩ magiſter · & dolor inuente aque amaritudine ſuꝑ/
auit pmum doloré. Ged dedit domino ſignum moyſi: Q vt dicit
L magiſter. ſũme amaritudinis erat lignum illud & poni uſſit in
aquis et dulce facte ſunt. Precepit enim moyſes aliquibo de for⸗
4 cioribꝰ ſrahel. vt dicit magiſter. ꝙ ſuꝑficiem aque hauſte ꝓicerẽt
1 & ꝙ poſtmodum cocuterent aquã illam remanẽteʒ vt dulcorem
melius retineret. Q¶ Spiritualiter Per filios iſrabel ſubaudi hu-
. manũ genus quos de egipto deꝰ eduxerat ideſt denuo creauerat
Sed deo in obedientes effecti trãſlati de honore & gloria quib
8 coronati erant diſpſi pdeſertum pñtis vite plene amaritudine &
erũpna vbi ariditate gracie preſiti deficiẽtes . plorãtes & vlulates
ir murmurabant & appetebant non eſſe de egipio eductos vt fili
um iſrabel- Quia certe tãta erat afflictio & tribulacõ humani generis
8 ĩ vita pnᷣti ꝙ eis erat amariꝰ viuè ꝙ; mori. vt patet de beato Iob
m. de helia & multis ſanctis alus. Sed non erat tanta amaritudo &a
3 inueniſſe aquaʒ: quãta erat aqua inuenta guſtare p amarnudine
1 non poſſe· nam non erat tautahominibꝰ indeſerto preſentis vite

per ſacram ſcripturam ps In omnem terrã exiuit ſon eox. Ged

Daßo

gracia carere quãta erat dum ad mortẽ venirent & deputabant᷑

amariſſimo & tenebroſo carcere inferni de quo guſtare erat eis in
tollerabile propter excluſionem eterne dulcedinis · Ideo locus iſte
vocatus è marach ab importabili amaritudine. Sed tercio die de9
oſtendit lignum crucis xp̃o filio ſuo qc lignum fuit ſũme ama/
ritudinis & penalitatis totam hauſit amaritudinem & in dul/

cedinem verſa eſt omnis aqua vſa: Diſſcplina pacis ſuper eũ iẽ.
Iuſſit igitur moyſes hanc aquã ꝑ filios iſrahel fortes conduci &

percutere ſuꝑficiem quia xsS p apoſtolos & ſanctos pdicatores
luſſit duci per mundum fidem paſſionis ſue in aquã bapuſmatis

debet ꝓicere ſuperficiex littere et ſenſum allegoricum intueri quẽ

fortes fili ifrahel ideſt pdicatores debent omnibo exponẽ & tũc

guſtabũt ꝙ magna fuerit dulcedinis multitudo q́; nobis ipe xs
naturam noſtram aſſumẽdo & auferendo amaritudinẽ dulcedinẽ
preparauit Hec igi meditantes cũ amaritudo ſeculi nõ cõturbat

omnia dulcia videbunt᷑ noᷣ. Ideo ip̃e ſaluator ad hoc nos excitat

Treñ:32. Recor dare inq trãſgreſſiõis mee abſinthii et fellis. Non
erit ergo nobis tam magna amaritudo q; non dulcefaciat dulce/
do ꝙ nobis xp̃s preparauit- Vnde AQug9. In ſoli. ſic at. Omnia
michi peto vt amareſcat · tu ſolus dulcis appereas anime mee qui
es dulcedo ineſtiabi'ꝑ quã oĩa amara dulcorat Tua ergo dulcedo
craticulam laurètio dulcẽ fecit tua dulcedo ſtephano la pides tor/
rentis dulcorauit ·. Pro tua dulcedine ibant apoſtoli gaudentes a
conſ.conci. ic. at andreas ſecurus & gaudens- quando ad tuaʒ
dulcedinem ꝓperabat. Hec vt q; dulcedo ip̃os apoſtoloʒ pnci⸗
pes ſic repleuit vt ꝓ ip̃a crucis patibulũ vnus eligeret· Alt vero
caput ferientis gladio ſupponere non timeret. Per banc enim
Bartholomeꝰ pellẽ ꝓpriaʒ dedit· ꝓ hac guſtando veneni poculũ

lohes intrepid optauit- hanc vt guſtauit petrus inferiox oblit
clamauit qᷓſi ebrius dicens . Domine bonum eſt nos hic eſſe faci/
amus tria tabernacula . Hic moriamur & te non ctemplamur

ſufficit tanta dulcedine ſaciari vnam ſtillã dulcedinis iſte potauit

8&α omnẽ aliam dulcedinẽ faſtidiuit · Quid putas feciſſet ſi magnã
illam dulcedinis tue młtitudinẽ diuinitatis guſtaſſet · quã abſcõ/

diſti timentibus te Bec Augo.

4 me tibi librum grãdem . ſa. 8. O᷑—
P

Anteqꝙ liber ſit completus ſeptem ꝑ ordinem requirunt.

— —w, . —GMNWẽ

Paſſioxpt

tuban Drimo ſcribi · Secundo ſcript manifeſtatur. Tercio corrigitur.

tesin ODu arto ligatur· Qu into punctat᷑. Sexto minatur Vltimo ſuper
sike pulpitum extenditur & patens omnibus legi . ¶¶Spiritualiter
cheg ei filius liber eſt-In quo continet᷑ ;hcia patris quia ie dicit᷑ ars
n, et ſciencia dei & ĩ Ip̃o theuſauri ſaluãdoꝝ ſunt ſcripti ꝑs. In libro
“ tuo omnes ſcribent᷑ & in apoc. Qui non ſunt inuenti libro vite
wu⸗ miſſi ſunt in ſtagnum ignis · Antech igitur iſte liber poſſet leg
di ſupradicta omnia ĩ h oc lib ro facta fuerut⸗ pᷣmo fuit ſcriptꝰ ideſt
lunn diffinitꝰ in mente patris ſcʒ qualiter vt nos redimeret pateretur
lutz & ſcdm illud extra ꝙ pater ſibi ſriptus eſt Marci ig. luce. 2z·
d filio quidẽ hominis vadu ſedm ꝓ diffmitum eſt de ipo: 8 ecudo
n fuit maniſeſtatꝰ ꝑ dicipulũ · quẽ inq; oſculatꝰ fuero ip̃e ẽ tenete
l⸗ eum · Tercio manffeſtauit ſeip̃m dicens · Si me queritis ego ſum·
“ IJobãnis.- is poſtmodum liber iſte fuit correctus a pilato . Nam
lleeni poſt flagella recepta in nocte in domo chaiphe caſtigatus fuit a
utb pilato in mane in p̃torio eius ps· i Ego fui flagellatus tota die
& caſtigacio mea in ma: Quarto fuit ligatus quando cũ pedib
8N & mambus ligno crucis affixus eſt · Quinto ibi fuit punctatus
dnl quia aculeo lancee latus eius apertum eſt & manus et pedes ei
talt⸗ foſſi.pꝓS· zz foderũt manꝰ meas & pedes meos. Sexto fuit mi/
m natus quia proprio cruore perfuſus gen· 99· Lauabãt in vino
ak ſtolã ſuam & in ſanguine vue pallium ſuuʒ. P vinũ ſubaudi ſan/
etlt guinem Vltimo extenſus in pulpito crucis exponit᷑ vt quilibet
ton legat que ſcripta ſũt ibi Ie:i · AQudite inq; vos omnes qui trãſitis
entts! per viam adtendite & videte ſi eſt dolor ſicut dolor meus. Quid
gta legit ibi yſa:vide · Yidimꝰ inq; eum. & nõ erat ei aſpect ſpecies
ici/ neq; decor & reputauimꝰ eum tanq; leproſuzʒ ic. Tria enĩ ſcripta
nen fuerüt in Po tempore paſſionis eius ſcʒ accuſãtes falſũ teſtimo/
nin nium deriſiones iudeoꝶ. & dolor paſſionis & mortis (Et huius
nlix figura vidi Eʒech.z· Manus inc miſſa eſt ad me in qua erat
g inuolutus liber quĩ erat ſcriptus intus & foras· & ſcripte erant ĩ
H eo lamentaciones iudeorũ Marhi.z &. hic dixit poſſum deſtruere
mur templum dei & poſt tri· ic. Hic ꝑuertit populum & mſta ſimilia
nuit S. ZS. Inſurrexerunt in me teſtes iniqui ie. Secundo erãt ſcripta
gi K carmina ideſt deriſſiões iudeoxꝛe et blaſphemie ps:ſum inderiſũ
ö! omnji populo ĩẽ · & Tren. 3. Erant ibi ſcripte affſictiones & pene

8. 84. poſuerũt me in lacu inferiori tenebroſis et ymbra mortis
. n h oc libroi gitur ſi quis volet legere & lectionẽ hãc cõmendare

“ Sð

memorie vt in die reſurrectiõis ſciat qd legit recitare magiſtro ſuo-
ſcripto ſic inueniet in libro vite quia omnia eio wlnera velud ꝗᷓcã
littẽ nos vocant ad ſalutem· Bern in ſermone · Adtẽde me ĩ cruce
pendentem caput inclinatum ad te ſalutanduʒ os clauſum ad te
oſeulandum. brachia extenſa ad te amplexandũ man pforatas
ad tf largiendum lat apertum ad te diligendum pedes affixos

a4 te exſpectandum .
DP Ic eſt filius meus dilectus in quo michi (P .
. bene cõplacui luce · 3 ota ꝓ quãdo debet pax int duas

partes fieri- quarũ vna ſit potencior Alia pars inferior cõſueuit
pro ip̃ius ſecuritate a maiore obſidem poſtulare vt poſſit cõfidẽ
ꝙ ſi p homines aduerſariox aliquid moleſtie fieret haberẽt ſuper
obſidẽ recurſum· ¶ Spiritualiter· gwerra erat maxima & mor/
talis inter diuinã et humanaʒ natura. Sed vna erat altera debilior
Nam natura humana corruptibil & mortalis miſera & deiecta-
Diuina vero eterna immorta lomnipotẽs & ſempiterna ſup̃ma:
ideo male de hac gwerra humane nature contingebat- quia quot
lapiebanĩ tot captiuaban diro carcere · Sed adueniente temporis
plenitudine quo tractata eſt pax. vt pars inferior poſſet de for/
ciore cõfidere? Dedit ip̃e deus vnicum & dilectum filium ſuum
in quo bene ſibi complacuit obſidem vt omne ꝙ; pateret humana
natura agente diuine potencie obſidexꝭ cogerent ſuſtinẽ. Cõtigit
ergo vt diuma iuſticia exigeret vindictã & multiplicẽ ſatiſfactiõʒ
de peccato parentum & totum ip̃m dei filium ſuſtinere oportuit
Kigur⸗ eñ· zz· Vbi legitur ꝙ cum in ſemine abrahe deberẽt
omnes gentes benedici ex pcepto domini- tulit vnicum filiũ ſuuʒ
quẽ diligebat yſaac & impoſitis ſuper eũ lignis holocauſti. duxit
ad quẽdam montẽ & cum ligaſſet ip̃m vt ſacrificaret deo oñſus ?
ſibi ar'es quẽ occidit & fecit de ĩo domino holocauſtum & non
eſt mortuus yſaac fillius abrabe. & reputatũ eſt abrahe ad iuſticiã
qc fecit & recepit a domino omniũ gencium benedictionem ſiue
hominum. ][Spiritualiter-quãdo tractabat vt de9 recõciliare?
bumano generi. miſi nob vt dictum eſt vnigenitũ ſuum quem
ſũme diligit qui factus eſt nobis ſcdm carnem. Sed exigebat di/
uina juſticia vt fieret deo ſacrificium acceptum pro emendacione
eccati ꝙ fieri non poterat ꝑ purum hominem et tunc impoſitis
ignis crucis ſuꝑ ipm yſaac- qui interpretaĩ riſus· per què notaĩ

₰△ aſſio XR

wlie
i ipſe dei filius qui eſt omnium gaudium & leticia ductus eſt ad
lcue montem caluarie & ibi aries ideſt caro eig immolata eſt nõ mori-
nadt ente deitate. Satiſfecit enim ꝓ peccato omnium nĩm ſufficienter.
ons Nã ſi parentes noſtri peccauerũt manucapiẽtes pomũ & pedes
ne pergentes verſus illud. Si guſtu comedentes: ſi corde cõſenciẽtes ·
Gi corpore delectãtes & quocũq; alio modo totũ integre & ſine
diminucione aliqua ip̃e xp̃s ꝓ vno centum ſatiſfecit qui tamẽ nõ
de huis cõmiſerat ĩ tantum vt ip̃e ꝑ pro phetaʒ diceret que nõ ra/
nitu pui tunc exſoluebam. Paſſus eſt enĩ in manibꝰ & pedibo fixurãa .
er clauo- Latus eius apertum eſt. Os eius felle & acceto potatuʒ
ahe eſt· & totum eius corpus adeo paſſum eſt vt a planta pedis vſq;
une ad verticem capitis non eſſet in eo ſanitas · hoc facto reputatũ eſt
Vmer nobis ad iuſticiam ideſt ſatiſfa ctum eſt diuine iuſticie · & adeo fr⸗
cbrn mata eſt pax & amicicia inter deum & homines ꝙ non ſolum nõ
zichr perſequitẽ nos deus vlterio. Sed facti ſumus ꝑ ip̃m xp̃m aduo/
n catum & obſidem nẽm Participes eterne beatitudinis & ſicut fili
iar dei heredes celeſtis regni & xpᷣo coheredes · Vnde aug9. in ſoli.
Domine inch ꝑ filium tuum dilectum ĩ quo tibi bene cõplacuit
nd cõſubſtãcialẽ tibi & coeternum hieſum xᷣm vnicum dominumẽt
ef redemptorem noſtrũ habemus aduocatum nẽm apud te qui eſt
ſun lumẽ oculoꝝ noſtroʒe· vita & ſalus & vnica ſpes noſtra ꝗᷓ dilexit
ut nos magis q; ſe. ꝑ quem habem fiduciaʒ repoſitã & firmã ſpem
et apud te & acceſſum veniendi ad te· quoniã ie dedit poteſtatem
filios dei fieri his qui credunt in nomine eius
mui .
erut Iluerunt fluctus eius ps· Inter omnia D Q.
mundl formidãda piculũ tẽpeſtatis maris formidãdum ẽ
Cum enim homo eſt in mari tẽꝑore tempeſtatis oportet eũ timè
e uo picula vnũ eſt debilitas ex parte ligni in qᷓbus reſidet· ſcdm
on eſt valitudo furoris maris que ſuꝑ omnia p̃ualet · Ideo cũ hoĩes
dG magnam mcurrunt tempeſtatem ꝓ modico eſt eis omnes merces
une proicere vt pſone tantum ſaluent. Cõſuerunt etiam in tali piculo
A4 deo magna vouẽ vota ꝓ ſalute· (¶Spiritualii ante xpi aduẽtũ
en faror hbumane penalitati 8 excitauerat ventus ĩ grandinib &
1 uꝑbie morum parentum in tantum pualuit vt humana nauis
. coopiret fluctibo. Erat enim nauis debilis & fragil peccato anti/
6 ꝗta et erat tẽpeſtas nimiũ excitata· neq; poterat qbocũq; cerimoni
i alium mercibus iſtud mare ſedari vt hec nauis ſalutis portum

aſſio pt

optabat intrare poſſet quouſq; venit xps· qui omnium petcatoꝝ
portat mare illud ſedauit. 6 Figura Io 4: Vbi legit ꝙ cum
nauis piclitare? piectis mercibus non ſedabat mare tũc ſorte ca!
dente ſuper ionam piectus eſt in mare & peſte quieſcente nauis
peruenit ad portum. Per peſtez maris ſubaudi peccatũ vl peccatt
penam Cuius racio eſt. Mare enim tumeſcens eleuat nauim alte
& poſtmodum tanto amplio deicit ip̃am· Sic igit peccatum p̃ci⸗
pue quo nauis humani generis vento elacõnis cupiunt aſcendé
vſq; ad celum & ſibi diuinam ſapienclam vſurpare. ſed deiecta ẽ
vſq; ad infernum ideo in pſalmo-. Aſcendunt vſq; ad celum et de-
ſcendunt vſq; ad abiſſum· Sed in hac peſte anima eorũ tabeſcebat
Tanta enim erat bui modi maris anguſtia ꝙ non poterat quiſq;
euadere quouſq; piectus eſt ionas in mare· Subaudi per ionam
xp̃m· habet eni triplicè interpretacionẽ · Interpᷣtat᷑ coluber donat
& dolens· Der omnem interpretacionem ſignat x5ᷣm. Fuit enim
puriſſimus & mundiſſim a peccato yVſa. qʒ · Peccatum non fecit
neq; inuentus eſt dolus in ore eius Run enim nob donato a deo
Vnde idem.z.: filius datus eſt nob. Fuit etiã dolens quia ſccem
undeʒ ꝓphetam dolores omnium ip̃e portauit. Vnde ip̃e ꝓiecto
eſt in mare ſorte ſedatum eſt mare. Cõgrue eni ſors cecicidit ſup
ip̃m. Nam ſicut ꝑ ip̃m facta ſunt omnia. ſic omnia deſtructaper
ip̃m repari debebant Der eandem enim artem faber nouum facit
vas & reꝑat fractũ. [deo ip̃e videns ad ſe ptinè humani generis
reparacionẽ· cum eſſet ars patris dum Pater querèt quẽ mitteret
pro humana peſte ſedada & diceret queʒ mittã ait ipe PEcce mitte
me & ſpõte ſe optulit vt ionas. Bern. ĩ ſermone de aduẽtu. Gu
dicta verba ptractans & loquẽs in pſona x5bi ad atre ait Quis
amplius de nacionibꝰ implebit ruina nunq tibi cure erit de bobꝰ
aut brutis animalibꝰ. Quia ergo propter me pater multos ami-
ſiſti angelos homines vniuerſos Ile nanq; angelus altitudinem
meam affectauit Iſte aũt ſcʒ homo ſapienciam ꝗᷓ nichilomin mea
eſt ſubripe ꝓcurauit vt ſciant gentes quia diligo patrem vt pater
Per me recipiat que ꝑ me ſuntamiſſa· ſi ꝑ me hec orta eſt tẽpeſtas
tolle & pice me ĩ mare ec Berñ. Proiecto eſt ĩigiĩ innocẽs ionas
in mare ſcz dei filius ſine peccato vt ex hominibo ſaluandis repa/
rarent celeſtes ruine Cum ſempiterna obſtinacio Pverſos ãgelos
a celi reditu eternalit excludat. Deſcendẽs igi x̃s ĩ mare ſedauit
portãs omnis maris anguſtias PpsS: omnes flucto tuos ĩduxiſii

ſuper me. Terminũ enim poſuit noſtre penalitati ſoluens debitũ
noſtre culpe Iob. 3 Circũdedi mari terminps meos. oſui vectes
& hoſtia & dixi vſq; bhuc venies & nõ ꝓcedes ampliꝰ . Ged hinc
confringens tumentes fluctus tuos: Xps enim terminũ poſuit
penalitati noſtre quando in ligno crucis fluctibus noſtre pena-
litatis impauit. vt ſuꝑ ip̃m cõfringerent & ĩ ſe terminarent & vli
ip̃m neminẽ amplius concuterent & ſic ſiuerunt fluctus eius &
ſedati ſũt quia ſiluerũt · Nã ſecure ãmodo nauis noſtra adoptatũ
portum eterne beatitudinis puenire nõ dubitat ſi velit ſequi vias
quas dominus fecit in mari.

Itiuit anima mea ie⸗psAInter ”U KR
alia nature humane neceſſaria quib mino diu poſſit ca/
rere eſt potus & ſpecialiter quãdo homo eſt in anguſtia mortali
per ſanguinis effuſionem: Naʒ timor mortis ſitim inducit quia
naturalis calor recolligi circa cor et ſuccendit cor et per cõſequens
cauſaĩ ſitis · Itẽ effuſio ſanguims dimittit cor ſiccũ & ſic cauſatur

ſitis. Ex boc enim conſuerut dampnati mortis in tormentis m!

tociens petere potum: ¶ Spiritualiter. Inter alia que xps tꝑe
ſue paſſionis elurüt vel ſitiun fuit ſalus humana licet vt verꝰ hõ
propter ſanguinis effuſionem corporalii ſitiret· quia negata eſt
ſibi gutta aque illi qui fecerat fontes aquarũ & qui de petra po/
pulum ſicientẽ educta aqua viua potaun . Figura- a-regum

o vt recitat magiſter byſtoria: vbi dicit ꝙ manaſſes ꝗ regnauit
in iſrabel fecit malum in cõſpectu dei. Nam ydola ꝗᷓ diſſipauerat
pater ei erexit et multa alia peccata de quib cum yſaias ꝓpheta
ip̃m reprehenderet· fecit ĩm eici extra ciuitatem hieruſalem & ibi

lignea ſerra ſecari & dum ĩẽ principio ſeccionis anguſtiareĩ᷑ ſiti pe

tiuit aquã & negauerũt ſibi & tũc dominꝰ de ſublimi miſit aquã
in os ei et exſprrauit nec carnifices deſteterũt a ſecciõe· IET
ritualiter · p yſa: qui interpretaẽ ſalꝰ domini. nota xp̃m qui venit
miſſus a patre omnes ſaluos facere · Igit᷑ cum videret populum
iudaicum & phariſeòz collegium cupiditati & auaricie deditum
que ſunt ydoloꝝ ſeruitus que pater eorum ſcʒ deus ꝑ moyſẽ p/
hibuerat arguebat ip̃m dicẽs ꝓgenies vipparũu ic· Ideo ip̃ʒ captũ
ac ligatũ duxerunt extra hieruſal ſerra lignea ideſt ligno crucis
trucidãtes. & cum bibẽ peteret negauerũt creatori ꝙ nõ negabaĩ
malefa ctorib. Ideo notat᷑ ꝙ legũ in quodam volumine iudeog

B

6

aſio ß⸗

nomine ʒebedrim Q condempnat iudicio ingreſſus ad mortem
potabat᷑ puluere incenſi cum cipho optimi vini quatino ſeꝑaren?
aſus eius ab eo vt inebriatus minus ſẽtiret mortem & hoc ac/
ceꝑpant ſudei de alomonis . v Vbi ſcriptum eſt date ſicerã
merentibo. ite & vinum hiſq ui amaroſt animo
Mulieres vero honeſte erant in bieruſalem que ex caritate ſpõte
mittebant vinũ huig moĩ condempnatis · Sed tunc iudei neꝗſſimi
cum illud bonum vinum miſſum eſſet x5 & latronibus cum eo
crucifigendis biberunt bonum vinum & paratũ vinũ corruptũ

poſuerunt loco incenſi puluerẽ mirre que amariſſima ẽ· Vñ legi

Math: 2M. et ꝑducũt eum ĩ golgatha· ꝙ intrepretat caluarie loc
& dabant ei vinum miratum. Impletum eſt igi qc dicitur amos

Zz. vinum dampnatorũ bibit iſrahel & dii eorũ. & nota ꝙ textus

noſter habet pro dii eorum in domo domini dei ſui et boc ꝓ tãto
fecerunt iniqui iudei vt de hoc ſcelè nõ redargueren?. Clauſerũt
enim dii eorum & ſcripſerũt ĩ domo domini dei ſui & ſic trãſlatũ
eſt poſtmodum vero xps in cruce pendens ſitiuit & non ſolum
non dederunt ei aquã ſed addiderũt tormentuʒ & dederunt ei in
ſpõ gia accetum cum felle mixto- vt ibidem Math.2u1:- legit: GSed
cum guſtaſſet noluit bibẽꝭ. Sed ſuꝑpueniente ex audicione pPatris
potauit ipᷣmſaquã Querebat ſcʒz humanã ſalutem. & ip̃e ait. cõ⸗
