non euadit. Igitur errantes ꝑ hac viã ſeu ꝑegrinationẽ ꝓpe ter
minũ a quo: ideſt in puericia et adoleſcẽtia cito poſſunt reuerti
ad rectam viam dũmodo velint corrigere ſuũ errorem. Sed ſi er
rorem ſuum ſequãtur vſq; ꝓpe terminũ ad quem · ideſt vſq; ad
ſenectutẽ vel ad decrepitam etatẽ · difficle eſt via rectã que ducit
ad vitam amplius mnuenire, Figura-Exo: i6· Rilii yfrabel ie
Qentes ad terram ꝓmiſſionis pauco tꝑe ſernauerũt rectitudine;

Nam poſt trigita dies inceperũt velle in egiptũ reuerti · mur/
murantes cõtra moyſen multipliciter. aliqn petebant carnes: ali
quando abbominabant᷑ mãna- aliqñ deſiderabant cepe et allea.
ꝓpter quod qñ ꝓpe terram ꝓmiſſionis fuerunt in tanto deuio
ſe inuenerũt · ꝙ de ſexcentibꝰ milł9 pſonaʒ que exiuerunt egi-
ptum non ſunt ingreſſi terram ꝓmiſſionis tribus exceptis.
(8 ualiter ſubaudi per filios yſrabel qui in nube et igne educti
ſunt de egipto populũ humanũ · qui ꝑ xp̃i carnẽ vmolatã igne
caritatis educti ſunt ꝑ viam baptiſmi de infernalibus tenebris.
Sed errãtes multipliciter in deſerto hui9 vie · quod dici mediũ
inter infernũ et eelum aliqñ ꝑ carnalem cõcupiſcẽtiam. aliqñ ꝑ
terrenas immũdicias aliqn ꝑ fetorem ſuꝑbie murmuratiões cõ
tra xρm:& impugnätes ip̃m peccatis intantũ ꝓtraxerũt erro-
rem·ꝙ de magna multitudine pauci intrauerũt. quia multi vo
cati ſunt pauci vero electi. Sic enim eſt etiam vt moraliꝰ loqua
mur de vnoquoq; homĩe errante vt d ctũ eſt in pncipio· & per
cõſuetudinem errorẽ ſuum de die in diem augmentãte qui dum
ꝓpe terminũ ad quem. ꝙ qñ tam ſibi ꝙ aliis eſt faſtidiũ/ vult vi
tam ſuam corrigere et nõ poteſt· ideo cogitet homo oꝑari dum
tẽpus eſt dũ valet et dũ in eo poſſe viget/quia vile ſeruiciuʒ eſt
obſequiũ ſenectutis et decrepiditatis. Vnde Hugo de clauſtro
anime li-i. In illa inquit etate qñ flaueſcunt crines caro niteſcit
eburnea oculis gẽmis facies roſea decoratur- valitudo corporis
vires ſubminiſtrat. iuuenilis etas longioris vite ſpacium repro
mittit · qũ viget racio vigent et corporis ſenſꝰ· viſus acutior. au
ditus ꝓmptior inceſſus rectior & vultus iocũdior: qui in hac
etate ſe domant et deo ſe Deig nt: p̃mium iohis expectant.
. * ð

Onſiderauit ſe et abiit & oblitus eſt qualis erat. Ia. i·
Nota ꝙ duplex eſt ſpeculum ſcʒ curuũ et rectũ. Specu
lum nanq; curuum facit faciem curuam atq; reueriam nam po
nit metam culmen et ſiniſtrã vbi eſt dextra· ſicut de cocleari ar/
genteo patet Speculũ rectũ eſt· quod reddit faciem et ymagi/
nem ꝓut eſt ¶ Gpualiter Eſt duplex cõſideratio ſui. prima qũñ
homo cõſiderat ſe iuuenem ſanũ diuitem alacrem et hmodi tex/
renis diuitis affluentem & iſtud eſt ſpeculũ curuum · ꝗa facit
apparere inſtabile firmũ · caducum forte ſiniſtrum dextrumet
ck eſt infimũ ſup̃mum et ecõuerſo. In hoc ſpeculo ſe ſpeculates

ven
n
dun
gĩ
r
nlit
ts
prr
,l

x

dilectores vite pſentis ſtatim obliuiſcunt non vident caſum ſuũ
non ſe poſſunt cognoſcere in ipſo ſpeculo · vidit ꝓpheta ipſum
ſe reſpiciẽtem et ſe ipſum neſciẽtẽ · s · Vidi impium ſuꝑexaltatũ
et eleuatum ⁊c & ſubdit Tranſiuſĩ et ecce non erat. In hoc ergo

eſt in aliquo: ideo mentit· eſt ſepulchrum ſeu fouea. Nam ſi ſpe

culaberis ymaginem ꝗᷓ iacet et reſultat· ibi ſine diminutione fa/
ciem et pſonam tuam cognoſces & qualis ſis optime diiudica-
bis · Ibi videbis detes eburneos quos habes crines aureos · ocu
los nigros & ceteram mẽbrox formam qualiter in pulchra con
ſiſtat armonia .· & multũ facit ad ſalutem anime et ad medelã in/
ueniendã · ſi homo ſe ſpeculetur ſepe in hoc ſpeculo. ¶Heo in
figura Exodi38. In oſtio tabernaculi erat labiũ eneum de ſpe
culo. Quia iuxta eccleſiam ſemꝑ inuenies paratam ſpeculam ſcʒ
ſepulchra in quibꝰ potes videre recte qualis ẽ vita tua · & ſcies
hunc ſpeculum eſſe ne macula. quia non poteſt occultari yma
go que ibi reſultat diuiciis et nobilita tibꝰ · quia ſimnl in vnum
Qiues et pauper ruſticus et nobilis eandem habẽt ymaginem.
Nota dyogenes pbhs ſtans in cannali pleno de oſſibus mortuo
rumducebat oſſa hincinde· quem cũ aſpexiſſet alexander dixit
ei Quid facis Non poſſum inquit inuenire quod volo. puta⸗/
bam enim differẽtiam inuenire in oſſibus et cadaueribꝰ diuituʒ
qua ea ab oſſibus pauꝑum diſcernerem · ſicut et eorũ vitam. ſed
nullam reperio quia omnes ſunt vnius forme & vnius cõditi-
onis mors enim omnes equauit. Si igit volumo nos recte co/
gnoſcere et ꝑ cõſequens purgare id tueamur nos hac cõſiderati
ne·. & ſic nobis ipſis diſplicẽtes deo placebimꝰ. ſin autem ceci re
ſpiciẽtes in ſpeculo curuo gaudètes et cõtemplãtes · deo noſtro
penitus diſplicebimꝰ. Augꝰ in quodam ſermone. O homo vti
nam te videres et cognoſceres quia tunc tibi diſpliceres et michi
cõplaceres · & quia te non cognoſcis tibi places et mihi diſplices
veniet autem tempus quando nec tibi nec michi placebis.

KH umilitas 28
Iſi euerſi fueritis et efficiamini ſicut ꝑuulus iſte · Math̊
is · Nota habẽs tranſire ꝑ portam artam et paruã habẽs
Atitudine tranſire non valet niſi inclinato capite minorẽ ſe p̃be
at atq; breuiorem è& oſtiũ · alioqᷓn ſi velit erectꝰ tranſire ꝑcuſſo

„

ad oſtium capite cadet forſan retro fracta ceruice. Gßualiter
Via que ducit ad patriam arta eſt· & porta per quã homo ibi
troducitur multũ ſtricta eſt. intantũ ꝙ dñs comparat ipſam fo
ramini acus· Vnde ꝑ ipſam tranſire diuitẽ elatũ ſiue ſuperbum
eſt impoſſibile. Hos eni tales deſcribit dis ꝑ camelũ. Niſi igũ
deponentes elacioneʒ ſuperbie efficiamini paruuli · ſicut ille qui
ſtatutus eſt in medio veſtri: qui ſemetipſum exinaniuit formaʒ
ſerui accipiens nõ poterimo regnũ dei obtinere. Sed retro nos
ꝓiiciet noſtra ſuꝑbia· fruſtrata omĩ ſpe vſq; ad infernũ· qui eſt
ſuꝑbox locus. s . Increpaſti ſuꝑbos zc. Si ergo volumus re/
gnum obriherel cqfuamur xp̃i humilitatem. Augꝰ ſuꝑ Iohᷣ̊ Ex
celſa eſt patria-humilis eſt via ergo qui querit patria eur reeu
ſat viaz QMFigura Geñ · ꝗꝗ· Dixit Ioſeph fratribo ſuis anteq́;
cognoſceretur ab eis niſi duxeritis vobiſcũ fratrem veſtrũ mini
mum nòõ videbitis faciem meã Vocabat᷑ enim ille paruulo benia
min: quo adduceto ad joſeph inuitauit eos omnes ioſeph· & col .
locauit eos in mẽſa ſecũdum eoʒ maiorit atẽ. Vetamen benya⸗
min portionẽ duplicem miniſtrauit. Sualiter ˖ ꝑ ioſeph ſub
audi diuinam ſapiẽtiam· que ſtatuit dei filiũ in medio nr᷑i humi
liatũ: & hic intelligũ ꝑ benyamin qui interptatur filius dextre
qui ꝓpter humilitatẽ obediens factus vſq; ad mortem: deus ex
altauit illum & dedit illi nomẽ zc. Ideo edocemur quia ipe hoc
fecit nobis relinquẽs exemplũ vt ſequamur veſtigia eius · Ipſe
. enim ait Diſeue a me quia mitis ſum et humilis corde. Suꝑ qui
bus verbis Auꝑgo de verbis dñi Diſcite inquit 2a me nõ mundũ
fabricare non cucta viſibilia et inuiſibilia creare · non in ipo ma
do miracula facere et mortuos ſuſcitare ſed qm mitis ſum et hu
milis corde. Nam ſi ip̃m et eius hamilitatẽ in corde nẽ̃o ponimꝰ
ſecure videbimus faciem dei. Deponamꝰ ergo ſuꝑbiam · & hũe
benyamin corde colamus et ſecuri ſimqg. Vnde Apoſtolo colbl. 3
Que ſurſum ſunt querite · vbi xp̃s eſt in gloria dei patris. Da/
tet igitur nullũ ſine humilitate eſſe aditũ & introĩtũ ad celeſtem
patriam Nam ille qui primo intrauit viã nobis ꝑ ſui humilita
tem fecit illam igi ſequamur. Vnde Qug in epla ad dyaſtor?
Non inqun alia tibi ad capeſcendã et obtinendã veritatis viam
munias qꝙ; que munita eſt ab illo qui greſſuũ ſuoʒe tanq; deus
vidit infirmitatẽ · ea aũt prima eſt humilitas ſecunda humilitas
tercia humilitas & quociens me interrogares tociẽs dicerem.

lter

nn troduxit me rex in cellam vinariã. Can Z: Multum attende
hun debet homo cum nubit vt vxorem ducat ſibi conformem in mo
i ribus etiam in artibus mechanicis. poſſent enim eſſe inter tales
kg artes cõiu gales vt vna reli quã deſtitueret. Verbi gratia quidã
mn Factor carbonum duxit vxorem que pãnos lineos colabat et cã⸗
ins didabat· & quod illa purificabat in die. ille totum deturpabati
uuck Inocte Quod etiam dicit de mechanicis intelligendũ eſt in mori
un pus · Quado igitur mulier ad ſponſum ꝑgit ſi habet artem aliã
viri ſuĩ diformem: debet ꝓpriam deponere et artem viri ſui ad/
Pnen diſcere. & pcipue ſi maioris eſt lucri / pualiter- Dpumana aia
nd⸗ vult contrahere cũ xp̃o matrimoniũ· ſed xp̃s qui eſt omniũ ar
Imun tifex · omnẽ habẽs ſcientiã· querit ſponſam conformẽ ſibi in arte
enia ſua ſez in humilitate vult vt dimiſſis pompa et ſuꝑbia diſcamus
Lool ab ipſo qui eſt mits et humilis corde nam et iſta eſt ars qua lu
e/ cramur celum. Vnde Criſoſt: in ſuo pollicrato li. a: Quiſquis
olb gradũ ſue celſitudinis amat bumilitatis culmen in moribo dili/
hun gentiſſime teneat. Nam qui ab humilitatis ope recedit a digni-
s ſto oniungt depoſita mundi ſupbia xpi humilitatè ſectet · et ipe
eloe eam cum gaudio ſuſcipiẽs introducet in cellam ideſt in regnum
celeſte. CFigura Geñ:io: Cum rebecca quã ducebat puè abra
u he vxorem yſaac filio d;i ſui vidiſſet yſaac pꝑ agrum pedibꝰ am
7 bulantem. deſcendit de camelo ſuꝑ quẽ ſedebat & velata facie ꝑp/
gebat verſus Pm & tuc ppenden S yſa ac ipſaʒ ꝓpria Sſam
eſſe.· introduxit in domũ ſuam & dilexit eam multũ. SpPua/
liter ꝑ yſaac qui dici riſus ſubaudi xp̃m qui eſt gaudiũ et riſus
iuſtox Per rebeccam que interp̃tatur que multũ accepit ſubau
. di animã- que ſuꝑ oms inferiores creaturas plus accepit a deo
de celeſtibꝰ donis Anima igi humana cupiens xpo copulari ;
aſpiciat ip̃m ꝑ agrum buiꝰ mundi pedibo ambulante coſideret
1 vulpes terre foueam et volucres celi nidos ſuos habere & fihũ

dei non habuiſſe vbi caput reclinauerit: ſed declinauit ipᷣm pau

pcula mater in diuerſorio hec cogitans deſcendat de camelo ſuꝑ-
bie et iactantie et ſponſi ſui humilitatẽ ſequat᷑ & ad regnũ celeſte
introducetur ab eo. Ideo nos hortatur Qugo dicens· Si criſt9
4 . D

p te de celeſti ſede deſcẽdit · tu ꝓpter ipᷣm fuge terrena· ap pete ce
leſtia ſi dulcis eſt mundus dulcior eſt &s: ſi amarꝰ eſt mundgo

Humnlitas

omnia ꝓ te ſuſtinuit x5ßs. Ambula ergo ſecurꝰ· quia p9 palmã
Q datur corona poſt mortẽ vita et gloria ſuperna.

* *$

On accipias filio meo vxorẽ de filiabus gentiũ · ſed ibis
aaaad cognationẽ meã Geñ. 2. Autiquit fuit cõſuetudo
vt quilibet vxorem accipiẽs de cognatione accipet · & forte hoc
ꝓ tanto vt remaneret dotis peccunia inter parẽtes Sogen quia i

cõiunctio ſanguinis erat cauſa maioris amoris. (GpPualiter.
xp̃ᷣs hunc ordinẽ cupit habere et ſeruare in animabꝰ quas ſpõo G
ſas accipitquia non vult vxorẽ de aliena ſtirpe niſi de ſua. Ali H
ena enim ſtirps que cũ ſuperbia et arrogantia eſt Hec enim eſt 4
fiirps dyaboſita Nam de dyab olo dicit Iob. ·. Ipſe eſt rex ſuꝑ 4
omnes filios ſuꝑpbie. Caput enĩ xp̃s eſt humilitatis & cupit vt
hereditas ſua cõſeruetur in domo ſua cauſam enim ꝗrit amoris
inter ſe et ſponſam ꝑ ſtirpis ſimilnudinẽ ideſt p humilitatem. in
illam ponit ſuũ amoreʒ qui eſt ſps ſanct9. Vnde ipe ꝑ yſaiã · 68

Gup quem requieſcam niſi ſuꝑ bumilem et quietũ et timentem
ſermones meos. Supꝑ quibo verbis dicit Origenes. Si bhumilis
non fueris et quietus non poteſt inte habitare ſpirito ſanctus:
& ſi non cũ tremore ſuſcepis verba diuina. Guperbam nãq; do
minam et cotaminatã et fictã refugit ſpiritꝰ ſanctus CEFigura
Leuit᷑ · 2i · Vbi pᷣceptum fuit ſummo ſacerdoti vt aciꝑet vxorem
virginem de genere ſuo:non abiectam ſeu viduam aut meretri/
cem Gen9 xpi eſt humilitas · ait enim· mitis ſum et huĩlis corde
Abiecta enim & vidua ſeu meretrix ſupbo genus nuncupat:
p̃s Deieciſti eos dum alleuiarentur ſcʒ ꝑ ſuꝑbiaʒ. Merito igitur
xp̃s dicitur filius bumilitatis vſq; ad mortem. Im pperat auteʒ
ambitionem ſuã atq; ſupbiam tanq́; meretrici dicens ſaie· 4.
Poſuiſti cubile tuũ· ideſt poſuiſti cor tuũ in ſuꝑbiam: pepigiſti
fedo cum eis ideſt demonibꝰ. & humiliata es ideſt deiecta vſq;
ad inferos-· Non igitur xp̃s talem ſic deiectam demonũ mereiri
cem viduam & omni virtute deſtitutã ſibi in ſponſaʒ aſſumeret
Erubeſcatergo ſuꝑba anima ad xpm celi regem humilem accedẽe
Caſſiod· ſuꝑ pᷣs· Rrubeſcant elati vt credant locũ habere · cũ ce
lum et terram videant ab humilitate occupatum. Igitur ſi cupit
anima noſtra xpo copulari ſponſo · ſine humilitate nõ ꝑpgamus
ad ipſum . quia quicquid boni ſine ipſa nobiſcum babemus eſt
malum Grego: omelia· A: ſuꝑ Ezech:Qui ſine huĩlitate vtutes

mors

em.n
Knen
pums
nchs
ig
iu⸗
orm
etr⸗
oree

va

tut
utej
N
wen

d/

AA
Gti
gus
t
ies

„

at inuentũ puluerẽ portat. „ OD

Tatera iuſta et equa Leuit: 30 Widemus enĩ ꝙ ſtatera
p iſtum modũ mouetur nam quãto vnum ex inciſoriis

ongreg

—
☚

ideò ĩpſa iudicat de omni pondere. Nam aliqua magni vidẽtur
eſſe ponderis que ſunt magne quãtitatis· ſʒ ſtatera decernitur
et cognoſcitur quãtum põderat. ¶ ¶ Gpualiter· quantũ homo
in p̃ᷣſenti vita pondere bumilitatis ?ſus terram inclinatur tãto
amplius alia pars ſcʒ ſpirit9 exaltatur verſus celũ. & ecõuerſo:
Quanto homo in iſtis corporalibo cupit alte extolli pꝑ arrogan

tiam: tanto amplius in ſequẽti vita ſps eius humiliabitur. ideſt

deiicietur & deprimet᷑ verſo inferos. Vñ Grego.S. mox Quiſ

quis nunc ſponte ſeſe nõ humiliat: nequaq l hunc ſeques gloria

exaltat. Veʒe eſt ꝙ aliqñ fraudat᷑ ſtatera ponẽdo aliquid ab vna
partiũ vt magis videatur depᷣmi& tamè non deprimi pondẽ
ꝗquod ſuꝑ ſtateram ponitur ſed eo quod ibi fraudulenter occul

tatur. Sic enim faciũt nõnulli fictam ſectantes humilitatem vt

ypoerite. Iceo ꝓubioXi- Statera doloſa abbomĩiatio apud deũ

Sed hi ideſt tales occultari non poſſunt cognoſcunt᷑ enim ꝑ ſta

deprimitur verſus terram tãto reliquum altio9 aſcendit·.

teram ꝓfundox iudicioꝶ dei. Prou6· Pondꝗ et ſtatera iudicia

domini igura Apoc:8: Vidit Ioßes cum aptum fuiſſet
ſigillum terciũ equum nigrũ. & qui ſedebat ſuꝑ eũ habebat ſta
teram in manu et clamabat: vinũ et oleum ne leſerisPer equũ
nigrũ ſubaudi abyſſum & inꝑpſcrutabilitatem iudicioꝰ dei. Igñũ
eſt ſtatera iuſtiſſima ponderãs ſuꝑbos et humiles. Yſaie · Oo Li
brauit in pondere montes et colles in ſtatera. Ideo capilli veſtri
dicit æs omnes numerati ſunt: neq; vnus ex illis peribit quĩ
ponderetur in hac ſtatera Vinum igitur et oleum ne leſeris id ẽ

non te oſtendas humilè et manſuetũ cum nò ſis· quia tũc leſis
fructibus et vtutibus xpi grauiꝰ punieris: Poſitus igit in ſta/
tera recti iudicii xp̃i· & falſo põdere dep̃henſus· hic in mũdo de
primeris ꝑ falſam humilitatẽ et fictam & occultam ſuꝑpbiam. SS
tunc in futuro in celo nõ exaltaberis ſed deiicieris ad ſuplicium
Berän in quodâ ſermõôe talibo loques ait Inueniebat uobis via

tollerabilior ad infernũ ſi ita neceſſe erat vt ad illum deſcẽderes
via ſcʒ quam multi incedunt lata et ſpacioſa que ducit ad mortẽ
vt ſaltim de gaudio nõ de luctu ad luctum tranſiretis · & ſubdit
ve ſemel et ve iterũ pauꝑibus ſuꝑbis portatibus crucem criſti

caznatio
& non ſequẽtibus crucem xpi:quia ipi duplici cõtricõne conte

runtur; Scz qñ hic ꝓ terrena gloria ficta humilitate ſe affligũt
& qñ ꝓ ſecreta ſuꝑbia ad ſuplicia ꝑtrabuntur.

IncarnatioZ

Vm incaluerit ſol erit vobis ſalus· po Re ·xi. Propter
magnam influentiaʒ ſolis ad omia inferiora philoſophi 1
appellauerũt ip̃m patrẽ omniũ methaphorice. Videmꝰ enim ꝙ;
ſicut ſol ꝑ ſuam p̃ſenciã eſt cauſa generatioĩs et ꝓductionis fru
ctuum a terra·ſic ꝑ ſui carentiã eſt cauſa ſterilitatis· vnde tẽra ſok

radiis priuata ſterilis eſt. (¶¶ Spualiter Dei filius ars et ſapien-
tia dei patris ꝓpter magnã influentiam ad creaturas ecꝙ per
ip̃ᷣm omnia facta ſunt & ſine ipſo factũ eſt nichil merito dici de.
bet pater omniũ · quia et ab ipſo eſſe acepimꝰ & ab eodem nu
trimur. Sicut igitur eiꝰ p̃ſentia ꝑ gratiam omnes facit bñ oꝑa/-
ri et ꝓficere ita eius abſentia noſtris qnq; exigentibus peccatis
facit nos deficere. Vnde terra ſine luce nichil germinauit. ſʒ luce
facta fructũ ꝓduxit. Sic eti videmus in egritudinibꝰ humaĩs:
ꝙ tẽpore noctis languores aggrauant mane in ſolis ortu alle
uiantur. Nam totus mũdus ſterilis et in languore poſit9 libera
tus ẽ in ortu et aduentu dei qui fuit verꝰ ſol. de quo Ecclia. 94
Sol iluminãs ꝑ omnia reſpexit & gloria dñi plenũ eſt opꝑꝰ eiꝰ
Figura- -Re. Vhi legitur ꝙ cũ Ezechias egrotaret &
mors ſibi ꝑ yſaiam ꝓphetam nunciata eſſet ac ex parte dei pro/
mulgata poſt lacrimas multas et gemitus annũciata eſt ſibi ſa/
lIus Fn cui9 ſignum ſol deſcẽditc vt dicit magiſteroꝑ decẽ grad
verſus orientẽ in decimo vero gradu ſtetit: deinde reuerſus eſt
ad locum ſuũ vnde venerat & Anatus eſt rex Ezechia S. Eʒ ech
ias enim interp̃tatur auxiliũ domĩ & bene denotat genꝰ buma
num:quod de ſe nichil poteſt auxilio dni puatuʒ/quicquid enĩ
habet auxilio dñi habet. Egrotabat enim languore mortiffero-
Vngde ſuꝑ lecto peſtiffero lymbi iacẽs audierat- Quis eſt homo
qui viuit et non videbit mortẽ eruat animã ſuam de maũ inferi
Ged ibi in multis gemitibꝰ ꝑmanẽs eũ nocte peccati ſol diuinus
remotus erat ab eo pſeuerabat ſine medicina egrotus. Tren: i.
lorans plorauit in nocte et lacrime eius in maxillis eius. nõ
eſt qui cõſoletur eam ex omĩbus caris eius· Sed vt dicit beatꝰ
ugo. Venit magn medicꝰ qᷓa magnus iacebat egrotꝰ. Deſcẽ
ſit ergo ſol ſcʒ dei filius patris ſapĩa per dece m gradus & inde—

Mawnatio

vltra non iuit. Nota ꝙ domo Ezechie erat horologium achab
ſuꝑ quod iam aſcenderat ſol ꝓꝑ · iz· grado· & ad illos cognoſceba
tur hora diei, ¶ Pualiter: deus ꝑ ſui ſapiẽtiam: iʒ· genera cre
aturazt vt it locuar creanit, ſc; nouem angeloxe ofcnes. Seno
hominũ genus anialium genus plãtaꝶ et geno inſenſibilium
non viuentiũ · ſic gitur ſunt: . Sol igitur iſte qui rediit venit
, ad detimam lineam quia dei filius volens creaturã humanam
1 egrotam ſanare vſq; ad ipſam deſcendit· non quieſcens ſup aliaʒ
in⸗ alicuig generis creaturà: neq; aſſumens. neq ſe illis tali copula
iungẽs led ſolum ad hominẽ p multas lacrimas poſtulatꝰ ple-
. nus gratiis celeſtibo deſcẽdens de celo ſup ĩm et in ipſo quie 8
uit. Vnde merito angeli ꝑ ꝓphetam dicũt Quid eſt homo ꝙ me
. mor es eius aut flli homis zc. Mirari emm debemus omnes
cũ ſic benigne ad nos egrotos deſcendẽs et nichil inueniẽs ĩ no
is bis quod ſibi placeret. Vnde Aug in ſolilodo Lux antiquiſ-
uce ſima que lucebas ante omnẽ creaturã cui nuda et apta ſunt oĩa
as: anteć; fiant: Lux que odio babes omnẽ maculam cu ſis munda
e⸗ et immaculata dixiſti et delieie mee eſſe cum filiis hominũ. que
ben⸗ tibi delieie cum homĩeĩque cõuentio lucis ad tenebrasẽ nõne bo
4 mò putredo & filius homis vermisènõne vniuerſa vanitas oĩs
gen⸗ homo viuẽs vbi ſunt cũ homine delicie tue? vbi p̃paraſti dignũ
0 ſanctuariũ maieſtati tue ad quod intpiẽs habeas delicias dele/
/ ctationis tue: que nunq; niſi mundo corde videre poteſt. multo
17 magis neq; haberi in homine aut vbi templũ tam mundum vt
49 te ſuſcipiat! Si maſſa emim corrupta et immũda venietes maculã
4! immüũdlcie noſtre quã celare ſaltem tibi non poſſumo qui noſti

omnia fronte portamus. Hec Augꝰ. U B
Aruulus natus eſt nobis et filius datus eſt nob. VYſaie
9 4Nota natura et ꝓprietas paruuli eſt innocẽtia.· nelſcit

enim nocere. Quantucunq; enim ledas ip̃m vel pcutias
i poſtmodũ ſibi arrideas vel floreʒ aut pomũ p̃beas ſtatim ex
tenſis brachiis amplexabitur oblitus omnis iniurie. Spua
hter xps dei filius voluit a patre ſuo mitti nobis paruulus. ne
timeremus poſt illatam ſibi iniuriã accedere ad ip̃m p miſericor/
diam: Exinaniuit eni ſemetipſum omni feritate depoſia- Et da
4 tus eſt nobis puer paruul neſciẽs cõputũ neſciens maliciã· ne
8. ſciens vindicta. & poſtq́; peccato ipſum pcuſſeris vel leſeris oſtẽ
4 ſo Rbi flore cõtritionis aut pomo ſatisfactionis extẽſis brachiis

Mcarxnatio

miſericordie et pietatis te amplexaretur et reficiat eterna gratia
Ducas eũ quo vis· facias de ipſo quod vis. CFigura · Geñ.
34· Vbi legitur ꝙ filiis iacob peccora ſeu beſtias paſcentibo in ſi
Ebem . miſit filiũ ſuũ ſcʒ ioſeph cũ refectionib· fecerat enĩ ſibi tu
nicam polimitã id ẽ manicatã cũctis aliis filiis habẽtibꝰ calabis
ideſt tunicis ſine manicis deſtendit igitur puer in ſychem tũc de
patre miſſus neq; alias inuenimꝰ fuiſſe miſſum naʒ puer ęgum
tenere amabat: quia in ſenectute ip̃ᷣm genuerat. Cum igit deſcẽ
diſſet et veniſſet in ſychem inuenit eum vir errantẽ ſeu vagantẽ
& eum aſſumptũ direxit ad fratres ſuos in dothaym. Spi
ritualiter. ſubaudi ꝑ iacob qui interp̃tatur ſubplãtator deum pa
trem cuiꝰ potẽtia ꝑcuſſit impiũ- buic enim multi ſunt filii per
adoptionem ſeʒ angeli et homines · ſed cum filii ſui omnes ideſt
omnes homines exiuſſſent in ſychem paſcere beſtias · mittit Io/
ſeph·. Sichem interp̃tatur labor. Exiuerunt igitur filii iacob in
ſychem qũ miſeri parẽtes relicto diuino p̃cepto de mèſa inno/
centie vbi paſcebant refectione celeſtis benedictionis non intel-
lexerunt cum ſic in honore eſſentſed mutata gloria ſua in ſimi-
litudinẽ vituli comedẽtis fenum. ſimiles effecti iumẽtis exierũt
de paradyſo in ſychem ideſt de requie ad laborem: vt in ſudore
vultus ſui veſcerent pane ſuo· Facti ſunt igitur paſtores beſtia-
rum qui prius erant angelox cõſortes/Sed dum ſic poſt beſtia
les et brutales appetitus ꝑgerent. in tato labore et erumna eſtu
arent-carétes refectõne celeſtis viſitatõnis· mittit ioſeph plus ce
teris a patre dilectus. Nam licet vt dictum eſt multos filios ad/
optiuos fecerit ſibi deus vnum tn natura babuit p̃ ceteris dilec
tiorem · ſcʒ filium ſuũ vnigenitũ· ſumme ip̃m diligit· quia in ſe
nectute ideſt in eternitate ipᷣm genuit Nam eternꝰ? pater eternꝰ
filius fecit ſibi tunicam polimitam ſcʒ manicatam & integrã at
tingens vſq; ad talos ceteris nullam talem habẽtibꝰ · quia tuni/
a carnis humane aſſumpta a xp̃o puriſſima et intacta et ĩtegra
ſine aliqua fractura immũdicie vel culpa cuiꝰ cunq; peccati · Tu
nicam acu rachel mater ioſeph ſuerat- quia virgo Maria ex ſuis
puriſſimis ſanguinibꝰ ſpirit9 ſancti gratia obuùbrata: carne im
maculatiſſima dei filium induit. Venit igitur querere fratres ſu
os in ſychem qñ venit ad laborem et aftlictionem ꝓ nobis. s:
Ego autẽ in laboribus a iuuentute mea· & alibi Vide quõm tu

laborem & do ·cõſi: ideſt ſuſtines · vt tradas eos ſcilicet humanã

8
l.

ſt
t
bs
ec
um
i
nte
bpi
np
ber
teſt
lo⸗
in
0/
Wéͤ
ſun
Gerüt
udon
Nle.
veſi
ANu
sle
4
.

a

ſus
ein
6
tu

creaturam in manus tuas ſcʒ cõſtitutas ꝑ reuocationẽ ad peni⸗
tentiam. Viſus eſt ergo vagari in hac valle ſychem ſcʒ in mũdo
iſto · quãdo vadens poſt fratres ſuos quoʒ carnẽ aſſumpſerat
qui brutales exercebãt actus · vt ipſos reficeret celeſti doctrina
Sed de ſychem ductus eſt in dothaym poſt multos labores p̃di
cationis· pegrinationis. ieiunii famis ſitis zẽ. Ducto eſt ad an
guſtiam paſſionis et afflictionis et mortis. Interptatur enĩ do
thaim anguſtia quia venit filius dei nos viſitare ſuis gratiis- et
ꝓ nobis omnẽ penam portare vt ab omni pena nos liberaret.
Augo9 in ſolilo · Quas laudes et quas gratiaꝭ actiones tibi red
dere valeamꝰ dñe deꝰ noſter· qui nos in has tantas mortalita/
tis erumnas nò deſinis cõſolari · & ſubdit in eodem Ecce domĩe
dilexiſti me pluſꝙ; te · quia mori voluiſti ꝓpter me. tam caro pre
cio reduxiſti me de exilio · redemiſti me de ſeruicio· retraxiſti me
de ſuplicio · vocaſti me in nomine tuo:ſignaſti me ſanguĩe tuo-
vt memoriale tuũ ſempꝑ eſſet apud me: et nunqꝙ recederet a corde
qui ꝓpter me noluit recedere a cruce. Hec Augꝰ. Igit᷑ ad iſtum
benignũ pueꝝ recurramꝰ.qui decipe neſcit· ſed decipi ſe ꝑmittit
non timentes ip̃ᷣm dum velut puer in hac vita nobiſcũ ſe habet
P miſericordiã · nec attendamꝰ quia eius miſericordia cõuertatur
in iuſticiam quod erit poſt mortẽ · quia tunc neq;ʒ flore cõtritio
nis neq; pomo ſatis factionis ꝓdeſſet. Vnde Grego. li O moxe:
Quiſquis ad tolleranda inferni mala deſcenderit nequaq vlte/
rius ad lucem redibit quia nequaqꝙ; vltra miſericordia paciẽtis
liberat ac parcentis· quos ſemel in locis penalibo iuſticia iudicã

tis damnat. . l LC2 V
VUDoleſcens tibi dico ſurge. Lu· ecundũ omnẽ artem
mmBegdicine nullatenus poſſumo inuenire ꝙ de graui infir
mitate ſubito quis ſurgens ſine interuallo cõualeſcentie
reſtituatur pſtine fortitudini. Optimo igit᷑ et mirabilis eſſet me
dicus qui ꝓꝑ ſuas medicinas ſic ſciret egrotos ſuos curare · vt de
egritudine ad priſtinam ſanitatẽ ſine medicina poſſet reducere.
(Se xps dei filius optimus medic fuit quia humanũ genus
non ſolum egrũ ſed etiam mortuũ ſine omni remedio liberatio/
nis: ſine omni ſpe vite quãtum in ſe erat iacebat & cõtinue ꝑ ſuc
ceſſionẽ deferebat᷑ inferni ad ſepulchrũ.cui nec remedia ꝓpheta
rum. cui neq;ʒ diſciplina legis ipʒz liberare potuit. xp̃s liberauit
& p̃ſtine ſeu meliori reſtituit fortitudini· ꝑ aduentũ et incarna

tionem atq; viſitacionẽ ipſi?. CFigura g. Re· 9. Vbi legitur
ꝙ mulier ſunamitis filiũ vnicũ mortuũ in lecto reponens· iuit
ad heliſeum aſſerens ſe illuſam eoq; dediſſet ſibi deus filiũ.quẽ
tam cito repetiuiſſet ꝑ mortem · & tunc miſit helyſeus geſi famu
lum ſuũ cũ baculo ꝓprio vt poneret ſuꝑ corpus pueri·. quo fa
cto non reuixit puer. Cunq; hoc audiſſet mulier tenuit helyſeũ
dicens Viuit dũs quia nõ dimittam te · & ſecutus eſt eam hely/

ſeus & ingreſſus domũ eius incubuit ſuꝑ puerũ · & coaptauit

mẽbra eius mẽbris ſuiset cum oraſſet calefacta eſt caro pueri:
& ſic ꝓpheta viuum et ſanum reſtituit filiũ matri ſue. ¶Spi/
ritualiter Heliſeus interp̃tatur aduocatus & bene xp̃ᷣm deno/
tat. qui factꝰ nobis aduocatꝰ apud patrexꝭ qui ꝓ nobis in nr̃is
cauſis aduocat apud patrẽ ꝓ ſalute et cõſolatione omnis ſpei ob
tinenda. Vnde AQugꝗ in ſolilo.Per filiũ tuũ dilectum in quo
tibi bene cõplacuit · coſubſtãtialem tibi et coeternum iheſũ xpᷣm
vnicum dñũm noſtrum habem aduocatum apud te. Igitur con
cepit mulier p̃cibus heliſei · qñ cõditum fuit genus humanũ vir
tute ſapiẽtie dei quia filius dicitur patris ſapĩa et ars omĩa per
ipſum facta ſunt Iohᷣ: i. Sed cito mori puer ꝗa cito genus hu
manũ dyabolica fraude deceptũ corruit in peccatũ. Non ſubue
niũt medicoꝝ remedia: quia neq; abrahbe . yſaac· iacob et ceteroꝰ⸗⸗
ſancto patrum orationes et lacrime pſunt vt reuiuiſcat puer
ideſt vt ſanetur mundò et liberetẽ homo. Plorat mater bumana
natura. Trenoʒe · i. Multi gemitus mei et cor men merens. Mit
tit igitur heſſſeus geſi famulum ſuũ cũ baculo dans ei doctrinã
ſuam qñ deus miſit moyſen cum virga: dans illi monita legis
Sed neq; his tactus puer ſurgit. Clamat mater· non dimitta te
ac ſi cum p̃s· dicat. Veni ad liberandũ nos dñe deus virtutum
oſtende faciem tuam et ſalui erimus. Sed deſcendẽs deus filius
cum gratiaʒ plenitudie intrans domũ habitationis humane ꝑ
aſſumptionẽ nature humanitatis · quicquid mortiferi in bomĩe

inueniẽs tetigit. extendẽs ſe ſuꝑ puerũ · manꝰ ponẽs ſuꝑ manꝰ

Zc & ſic de alis Quia quicq; homo manibꝰ deliquerat. manibꝰ
ſuis in cruce extenſis terſit. idem faciens in omĩbus mèbris ſuis
Sed hunc ſentiens calorẽ genus humanũ de xp̃i caritate exeun
tem reuixit & matri ſue icolomis è reſtitutꝰ· nobiliori et dignio
ri gratia q́;' fuit pma. Sed gratiã non habuiſſet niſi verbuz caro

factum eſſet et habitaret in nobis. Vnde Aug de verbis domi

— —T —

tut Non inquit liberaretẽ humanũ genus niſi ſermo dei dignaret
uit eſſe humanus Nam et ille homo dicitur eſſe humanꝰ qui ſe ex
ui hibet eſſe hominẽ · & maxime hoſpitio ſuſcipit hominẽ. Si ergo
Unt humanus dicitur qui in domo ſuſcipit hominẽ q; humanus eſt
u qui in ſeipſo ſuſcipit hominẽ Hec ugs.
Gti Eregre ꝓfectus eſt Math.zi. Solent mercatores caras
cn habetes merces portare libenter ad terraʒ vbi bene illas
u vengdere ſperãt · & cum ibi pueniunt vendũt quãto cari9
un. ſſunt. Vex eſt ꝙ aliqui mercatores tante liberalitatis ſunt · ꝙ
R, qñ veniunt pauꝑes emptores quaſi merces ſine p̃cio aut modi
co aut vili donãt precio. ρ &Pualiter: dei filius diues et potẽs
in gloria. ſciens in vita p̃ſenti penuriã magnam eſſe ſuꝑ celeſtis
und gratie et miſericordie · magna ex his cõgregata multitudine ve/
ech nit in mundũ· & cõ gregatis paupibus ſcʒ peccatoribo habun/
Ano. dãter omnibo eſt largitus. C Figura Luce iq. Vbi legitur ꝙ
pe filius ille adoleſcẽs accepta portione a patre ꝓfectus eſt in regi
Loot onem longinq; vbi cum peccatorib et meretricibꝰ pdictis bo/
WN nis conſumptis egeſtate afflitus eſt· & vni adherens dño tradi
md⸗ tus eſt porcoꝝ cuſtodie.et cupiebat ſaturari de ſiliquis ꝗs porci
nushl comed z. & nemo ei dabat. Sed anteq́; ad expoſitionẽ accedã9
e aduertendũ eſt non eſſe incõueniens byſtoriam teſtamẽti noui
utrtor xp̃m figurare · quia ſicut eſt ꝓphetia de p̃terito et futuro· vt pa
purr tet ꝓ ſacrã ſcripturã in apocalipſi et in multis aliis. ſic poteſt eſſe
nana figura p̃cedens figuratũ et ſequens. Item nõ te cõturbet xpᷣm
Mi⸗ ſignificari ꝑ filiũ ꝓdigumquia non ꝑ omnes actus ſuos ſigni
rini ficatur xs ſed ꝑ aliquos quibus largitas eius erga nos ꝑ quã
gis dam ſimilitudinẽ declarat᷑. ¶¶Q Spualiter ergo dicamꝰ & ꝑ iſtũ
tat adoleſcentem ſignat᷑ xpᷣs Adoleſcens enim dicit ab a quodẽ ſine
atum et dolo. quia xps dei filius pur et mundꝗ fuit et ſine peccato.
lus ma Petri·2z· Peccatum non fecit neq; inuentꝰ eſt dolus in ore
aneh eius Sciens igit humanã naturam lapſam ꝑ peccatũ · & p conſe
omi. quens omni ſpuali beneficio deſtituta· & penuria ſuꝑceleſtium
nang bonox fame afflictam· accepta portõne a patre deſcẽdit. & nota
nb⸗ quicquid filius habet a patre naſcendo accepit tantũ habet pa/
lis ter quantũ filius et econuerſo · Cõmunia enim ſunt apud diui
nas ꝑſonas. omnipotẽtia: ſapĩa benignitas zæc. Congregata igi
o tur hac peccunia venit ad regionẽ longinq. Nulla diſtantia ma
„ ior celi a terra- dei ad homines creatoris ad creaturam iuſti ad
i l

44*½
natio

peccatores eterni ad mortales Ad hanc igitur regionẽ deſcen/
dens omnes inuenit paupes nullo poterat merces ſuas emere
omnes peccatores erant omnes ſimul declinauerũt· non erat ꝗᷓ
faceret bonũ. non erat vſq; ad vnum. Sed hoc videns liberalis
donator quaſi facto ꝓdigus ſine argeto et auro et abſq; vlla cõ
mutatione cepit donare has merces ſcʒ miſericordiã et indulgẽ/-
tiam meretricibꝰ et peccatoribꝰ· vt ex euãgelio multiplicit patet
ſcʒ de maria magdalena: de dep̃henſa ĩ adulterio· de latrone cru
cis · de lacheo · & de multis peccatoribꝰ quibꝰ habundanter tri
buit. nec vnqꝙ; cuiq; negauit. Sed hoc ꝑacto facta eſt fames ĩ re/
gione illa & cepit egere: quia facta eſt inuidia inter iudeos. qui
bus tot ſigna pietatis et bonitatis dederat. & cepit xp̃s miſeri/
cordia indigere· Nam exercẽtes iudei crudelitatẽ ſuꝑ ip̃m nemo
ei miſerebatur. Paſcebat porcos qñ iudaice plebi p̃dicabat. qui
velut porci immũdicia cupiditatis dediti. ſpernẽtes ſpiritualem
ſenſum ſcripture ſiliquas littere comedebãt Sed etiam hanc xps
petens expoſitionẽ nolebãt illi dareſed puertebant omnè ſcri/
pturam demum ip̃ᷣm miuſte damnãtes. Patet igitur ꝙ xp̃s ad
noſtram regionẽ deſcendẽs nobis portauit · & quid a nobis ſu
ſceperit. Vnde Augo ſermone de paſcha: Veniẽs xps de alia re
gione attende quid in tua mortis regione inuenit certe nõ niſi
quod hic habũdat ſcʒ labores· dolores mortem. Ecce quid hic
habes & quid hit hab ũdat· manducauit tecũ quod hic ĩ cellario
mmWiſerie habũdat tue acetũ et fel hic bibit· ecce quid ĩ cellario tuo
inuenit · Sed ipſe te ad magnam męſam inuitat ad menſam celi
angelox. vbi panis ipſe eft. E
VVUntes amari dulcorati ſunt· Iudicũ · ꝗ· Dicitur ꝙ bonũ
vas cõſeruet bonũ vinum ymo etiam dat bonũ ſaporeʒ
Lino. Vex eſt ad hoc ꝙ vas ſit bonum et odoriferũ po/
nunt᷑ aliqua aromata in vaſe illo· & tune vas trahens ad ſe odo
rem ſꝑ retinet ip̃m. ¶ Spualiter ante aduentũ xp̃i nõ erat vas
retinens liquorẽ gratie quia totum genꝰ humanũ corruptum
erat· & in ipſo ſtatim omis gratia corrũpebatur. p̃s· factꝰ ſum
tanq vas pditum Ex hoc igitur defectu anima noſtra non po
terat opus meritoriũ ꝓducere· Sed xp̃o veniẽte a patre miſſo qꝗᷣ
vas fuit admirabile opꝰ excelſi. Eccle· . Dulces facte ſunt aqᷓ

quia quod prius ama erat ſuaue factu eſt. (Figura gRe-
2 Dixerunt gentes iericho ad heliſeũ Ecce terra optima eſt ſed

rin

aque amare ſunt· & tunc habito vaſe nouo et poſito in ip̃o ſale

acceſſit ad aquas & in illis depoſito vaſe dixit: Ecce ſanaui vos
hodie aque & non erit amplius neq; mors neq; ſterilitas . & ſic
factum eſt. ¶ ¶Spualiter Iericho que interptatur luna vitaʒ ᷣ
ſentem denotat que velut luna plena eſt defectibꝰ · & precipue
ante xi aduentum. Nam currebant p ipſam aque amariſſime
penalitatis et afflictionis ob amaritudineʒ originalis peccati. ex
quo non poterant quaſi homĩes ſuſtinere- nec etiam fructũ bo
ne actionis exercere ideo copulſi ad heliſeũ ideſt ad deũ clama/
re ſunt. Qui ab eis recepit vas nouum de terra virginea factuʒ
in quod miſit ſal- quõʒ in xpo fuit vas humanitatis et ſal diui/
nitatis. Nam et vas accepit heliſeus de gẽtibo iericho · & ipe ſal
in vaſe poſuit· quia et caro ſeu corpus xp̃i ex natura humana
aſſumptum eſt. & ſpirit ſancti oꝑatione diuinitati vnitũ. et ſic
ſſtud vas in aquis noſtre afflictionis poſitũ noſtros lãguores
ſanauit. & adeo dulcorauit inſipida vt nõ ſit ampliꝰ neq; mors
neq; ſterilitas quia ceſſauit mortis amaritudo qua omẽs de-
ſcendebãt ad infernũ. & ceſſauit ſterilitas et facta e humana na
tura fecunda in meritis ꝓducens ſanctos aplos martires et cõ
feſſores zc qui omnes nobis viam leuiorem ad ſalutẽ fecerunt
Gic igitur reducti ſumus de infimo calamitatis et miſerie ad cul
men cõſolationis et gaudii. Per iſtud vas benedictũ id eſt per
