git9 boũ · Eſt oratio cordis nõ labioʒ. Neq; eni deus vba depᷣcan⸗

ſine ſono vocis ꝙ;ᷓ ſonos ſine intuitu mẽtis. (B
Mecrificium eſt ſolemne i· reguʒ 27οNota ꝙ turpe eſt in
domo pncipis videre turpe monſtru verbi gratia-animal
habens dno capita vel huigmodi- Ratio eſt. Quia natura/
ſua iura omnib dedit rebus. in quibo ſi deficiãt aut ſuphabũdent
vocat monſtrũ & recedens a ꝓportione debita nimis diſplicet.
Spũalit . Tũc domo pᷣncipis mitti mõſtrũ.cũ ad celũ & ad
xp̃m mittit oratio indeuota. Habet eni duo capita. qñ cor ẽ ad ter
rena & lingua ad celeſtia. ideo exaudiri nõ meret᷑· ſed velut mon/
ſtruʒ turpe de palatio diuine largitatis repelli · Debet igi homo

tis intendit- ſed orantis cor aſpicit melius & cũ ſilentio orare corde

holocauſtã & ſacrificiũ orationis ſue purũ & ſine macula & dimi

nutione deo offerre. ¶¶ Figura In Leui:vbi p̃ceptio erat de offe
rendo agnũ ãniculum ſine macula. & offerebat̃ ſine diminutione
mẽbrox ꝑ q ſpũalit intelligit᷑ vt oratio noſtra debeat eſſe inte gra
non ſolũ verbo ſed intentione- & non ſolũ incipe. ſed pſeuerare.
Nã qd differĩ nõ auferẽ · ſed quãdoq; in melius mutat. Vũ aug
ſuꝑ·pS.q: Ne deficias in oratione deus qc conceſſurus eſt. &ſ
differt non aufert. nõ leuitate vtů qui ꝓmiſit. nõ facile de ſentẽtia
moue?᷑· qd ꝓmiſit fixum eſt fallere non poteſt: habet vnde faciat.
Debet etiã eſſe oratio ſine macula peccati· Naʒ ſicut fidelis xpi in

G

B

.*

D * 4 2*
.
*

Orvano

ſuis neceſſitatibo dyabolũ nõ cõſulit · neq; requirit. ſic neq; immũ/

dus & prauus in ſuis malis opibus deuʒ inuocare non debet qᷓa

nõ exaudiret ip̃m imo potius condamnaret ps. Cum iudicatur
exeat cõdemnat9· & oratio eius fiat in peccatum. Ideo Criſo.ſu
Mathe. zz· Colono inquit dei· cõſiliũ dyaboli nõ qᷓrit. Colonus
autẽ dyaboli & ſi auxilium dei qᷓrit non inuenit. vñ fur orat ꝓ
ſperitate · et fornicator ſibi ſignum crucis facit vt nõ cõprebendat
& tanto citi capũ · qᷓa neſcit iuſticia geihatroeinia dare criminibo
N meditatione mea exardeſcet ignis· ps· Nõ redolent aromata-
niſi igne ſuccẽſa· ſic patʒ de incẽſo. Na integrũ & repoſitũ nõ dat
odorez eei⸗ vero poſitũ· fumus eius aſcendẽs replet domũ

odore- pũaliter oratio compat᷑ rebus aromaticis. Ratio eſt-
Quia ſicut corpora cõdita aromatibꝰ p̃ſer uanẽ a corruptione. Sic
anima orationib dedita p̃ſeruat᷑ a pecato ·. Nã quemadmodũ fu/⸗
gant᷑ vermes odore aromatico· ſic oratione cõprimuntur peccata.
yſidorus:de ſũmo bono. Hoc eſt remediũ eius qui vicioꝝe tẽpta/
menta eſtuat vt quotiens quolibz modo tangi. totiens orationeʒ
fundat. quia frequẽs oratio impugnatiõezʒ vicioʒe extinguit. veze
eſt ꝙ requirit᷑ ignis caritatis. Figura numeri·i6. Vbj pceptũ
fuit tollere thuribulũ et hauſto igne de altari mitti incenſuz deſuꝑ
Spũaliter ꝑ thuribulũ ſubaudi cor noſtrũ · Per ignẽ de altari
ſcʒ hauſto ſubaudi caritatẽ de altari crucis xpi acceptã: ꝗᷓ maior nõ
eſt reꝑta. Der incenſum vero nota orations. i vr dictum fuit in
meditatõne nra ignis caritatis xpi exardeſcat & tunc fumus ora/
tionis noſtre aſcendẽs dabit in cõſepctu dei & angelox odoreʒ ſua
uiſſimũ & fugabit demones & ſpurcicias eorũ et pſeruabit cor et
ſprritum noſtrum a corruptione & incorruptos nos conducet ad
patriam · Vñ QAQug: ſermone de. 6ο. Oratio eſt anime ſancte pſi
dliuʒ angelo bono ſolatiũ · dyabolo ſupliciuʒ· deo gratuzʒ obſeqᷓuz
& ꝑfecte religionis tota laus-pfecta gloria. ſpes certa- ſanitas in
corrupta. Verum ẽ ꝙ aliqui ita ſunt miſeri:ꝙ ignez xp̃i extingui
Permittunt longe ſtantes ab altari xp̃i id ẽ nõ meditantes p ſacrã
ſcripturam paſſionem et crucẽ xpi. Ideo tales nõ exaudien?. Vnde
Origenes ſuꝑ. 9· leui. Infelix inquit anima cuius fidei ignis ex/
tminguñ & refrigeſcit caritatis calor. ad quam cum venern celeſtis
pontifex noſter ꝗᷓrens ab ea ignitos & ardentes carbones ſuper
quos incenſũ offerat patri inuenit ĩ eo frigidos cineres et aridas

,— —,— — ,.— —

D * i
fauillas. Et ſubdit tales ſunt homines qui ſubtrabunt ſe et longe

„ faciunt a verbo dei ſe.
Ladius meꝰ deuorabit carnes. ps · Multuʒz ꝓdeſt bñ ſcire
gladiũ ducere debentibꝰ pliari. Nã in tali actu fortior &
potẽtior ſuꝑat᷑ a debiliori. Obſeruat enĩ induſtrius pug/
S nator tẽ pus & locum · & vbi debet pcutere. ſcit etiã ꝗliter ab hoſte
debeat ſibi cauere Spiritualiter. Der gladium ſubaudi deuotã
orationem: Vnde gloſa ſuper allegato verbo. Sicut gladii nu/
4 ditate timent hoſtes ſic oratione coram deo fuſa proſternuntur
demones. Prodeſt enim multum. ſi homo bene ſciat oratione vti.
& tempus et locum debite obſeruare: Tunc enĩ et ſuꝑabit forti/
ores et coronã obtinebit victorie. ſEigura iudicũ. . Vbi legit᷑.
ꝙ cũ eglon rex moab multũ filios iſrahel affligeret exi gẽdo tri⸗/
buta nimia. Surrexit Ayoth ꝗᷓ vtebat᷑ ſiniſtra ꝓ dextera & fecit ſi/
bi ſcutũ et gladiuzʒ ancipitẽ · quẽ ponẽs ſibi ad dexterã ſupter ſagã
ingreſſus ẽ ad regẽ & cum eſſet ſolꝰ cũ ſolo ꝑcuſſit illũ & occidit.
/ & poſtmodũ ducẽs filios iſrabel ſuꝑ moabitas ĩterfecit ex eis mil
un⸗ le virox & alios cõuertit ĩ fugã. Spũalii᷑.· Eglon interp taĩ ro-/
¹ tatus & ꝓprie denotat corpꝰ humanũ qc. rotis id ?. ꝗ. humo
vre ribꝰ dueit & rotat vſus mortẽ ſine aliꝗᷓ intermiſſiõe· & ſcias ꝙ; cur
ner rus iſte duobꝰ eq́s indeſinenĩ curretibo ducit᷑ ſcʒ die et nocte Nã
ni ſcdʒ ſentẽti ariſt:· Omne qd ẽ ĩ tẽpore antiqᷓ̃tur et def cit. Igi qũ
l iſte eglon id ẽ humanũ corpo poteſtatè accipit ſuꝑ filios lüchel id
eſt ſuꝑ vtutes aĩe ferox eis nimis exigit ab eiſdẽ tributa & obſeqa
„ nimis ſuꝑflua. Huic enĩ moabite fauẽt & obediunt. qa demones
„ ip̃m corpꝰ pponũt & defendũt et ſuꝑ ſpiritũ reg nat. Der ayoth
. ꝗ interpᷣtaĩ laus · notat᷑ ſpũs ꝗᷓ nouit deũ laudare taʒ ĩ aduerſis q́;
4 in pꝓſperiset hoc ẽ vtt ſiniſtra ꝓ dextera. Hic igit᷑ facit ſibi gladiũ
4 vtraq; parte incidentẽ: qn orat p amicis et inimicis Intrat enĩ ſo/
4 lus cũ ſolo qñ cubiculũ vel thalamũ ſuũ intrãs ſine tumultu ora
1 tionẽ purã deo fundit &zuit gladiũ ſuũ petra caritatis & illo p/
u cutit eglon id carnis vicia. quo facto moriunĩ tria milia malorũ
1 mũdiſceʒ cõcupiſcẽtia carnis:oculox. & ſuꝑbia vite et tota alia vicia
i4 fugani Iſto igi gladio fugãdi ſunt hoſtes. Vñ vſidorꝰ de fũmo .
bona/Hoc ẽ remediũ eiq quivieioꝝ tẽptamitẽis eſtuat vt quotiẽes
4 quolibet modo tangi · totiẽs oratio neʒ fundat·qᷓa frequẽs oratio

⸗
mi

9*

impugnationem vieio extin guit.

Scendit pãdens iter Marce.24Nota nõ poteſt quicq vlt
facultateʒ ſue nature agè· niſi inſtrumẽto debite reꝗſito ad
talẽ actionẽ adhibito erbi gra. Nõ poſſet hõ aſcẽdè ſurſũ
Suis eſt niſi mediãte ſcala. vel hui modi inſtrumẽto. (Sp ua/
liter· ſupᷣ nr̃am facultatẽ ẽ celum aſcendẽ.qᷓa adeo nos Suant pecca
ta vt ſemꝑ nos deorſuʒ ꝓiiciant ps. Siconus gue guata ſunt ſup
me: Oportet ergo inſtrumẽtuʒ habẽ, quo mediante aſcẽdamo vt
P ſcalã. Inſtrumentũ iſtud ſeu ſcala oratio. Ratio ẽ. Quia ſcala ꝑ
quã aſcendit ad cacumẽ vnã habzʒ ſũmitatẽ inferi. aliã

.;— a vero ſuꝑiꝰ
Sic oratio nr̃a pedem tenet ĩ terra et caput ĩ celo.p iſtam igit inno
teſcunt deo noſtre neceſſitates et ꝑ illam no&ᷣ mittet deo ſuas cõ/
ſolatiões. (E igura Geñ. 28· Vbi Iacob vidit ſcalã de terra attin
gentẽ ad celum. & dominũ in ſùmitate ſcale ꝓ vt dicit magiſter. di
centẽ Iacob· ego ero cuſtos tuus ĩ itinere · & dabo tibi lerrs ba

ac. Itẽ?
vidit angelos aſcẽdere et deſcende. Dicit Ioſephꝰ ꝙ vidit figuras
honeſtas humanas. Surgẽs Iacob fudit oleũ ſuꝑ lapidem. dicẽs.
deus erat hic & ego neſciebã. Eſt enĩ hec domus dei & porta celi.
Per ſcalã hac ſubaudi orationẽ vt dictũ eſt. ꝗᷓ ſi deuota et debita eſt
et oꝑibꝰ miſericordie coadiuta ſtatim ꝑ illã an geli aſcendũt portã/
tes nrᷣas petitiones ad dominũ · et noᷣ eius gras reportãtes Tho
bie · 22· Bonacnquit ãgelus raphahel ad thobieſt oratio cũ ĩeiu
nio & elimoſina. Cũ orabas & derelinꝗbas prãdiũ vt abſcõderes

mortuos ꝑ dieʒ & nocte ſepelliebas. Ego obtuli oratiõz tuã dño
et ſequiĩ & miſit me dqñs vt curarẽ te. Iacob igiẽ q interp̃tat᷑ lu cta/
tor·ꝗᷓ fugiebat a furore Eſau pᷣmogeniti. Denotat xpi fidelem 4
fugit a facie dyaboli-pᷣmo creati ne ab eo peccati gladio feriatur-
Protegit᷑ enĩ oratione quã deuote fundit qa dũs ſtatim ei ſpopõ
– ꝑ vitaʒ pñtem. Ego inquit dñs cuſtos tuus ero ĩ hoc

itinere &3 nota ꝙ figuras honeſtas vidit P ſcalas· qᷓa debet homo
petere honeſta p orationẽ & ꝗᷓ humanitati pſidium pſtent · nõ ad
temporalia obtinẽda. ſed celeſtia poſſidẽda. Vñ ꝓſper ĩ ſuo ſentẽ
tiax. Fidelit inquit ſuplicãs deo ꝓ neceſſitatib hui vite aliqñ mi
ſericordii nõ audi. Quid enĩ infirmo ſit vtile ma gis nouit medicꝰ9
q; egrotus. Sequit ſurgẽs Iacob fudit oleũ ſuꝑ lapidẽ. qa vero ora
tio nõ cõſiſtit in locutionib tm̃. ſed ĩ lacrimis deuotis a corde ex
amaritudine peccatoʒe ꝓcedẽtib. Grego33. mora. Veraci orare
eſt amaros in cõpuctipe gemitꝰ & nõ cõpoſita verba reſonare.·
8 (Paſſio xpl. .

Vrrus irabel et auriga eius. Q· regum. 2=· Magnum eſt H
ad refugium magnaq; eſt ſecurſtas qum homo viator iuxta
li torrentes & fluuios currũ inuenire vel prope ſe habere poteſt
nã de tali paſſu· exeunt boues:vel equi:cum curru ꝙ homo pe/
pee des nõ poſſet inde exire & ſi exiret tn totus aliquãdo madefieret
n Non enim laborat homo in curru & tñ ſemꝑ vadit. poteſt etiam
inhn pauſare ꝓte gitur a ſuperiori pluuia· & multas p̃ſtat currus cõ/
l⸗ ſolationes ſtinerantibꝰ Spiritualiter p currum qui trabitur ex
ſup rotis ſubaudi crucem & paſſionem xpi. ꝙ́; traxerunt qtuor per
linm fectiſſime virtutes · Nam prime due rote trahẽtes xp̃m ad cruceʒ
us0 fuerunt caritas & obediencia de pma apoſtolꝰ Gal 9 propter
1ain nimiam caritatem qua dilexit nos deus miſit fiium ſuum ic. De
er ſcca phił. z· xpᷣs cus eſt obediens vſq; ad mortem mortẽ auteʒ
.1 crucis. Gecunde due rote ſequentes fuerũt paciẽcia & humilitas.
Uris De pᷣma yſa ·qʒ · Quaſi agnus corã tondente ſe/ obmuteſcet & nõ
cis. apperuſt os ſuum· De ſcda ip̃e machi. xi · Mitis ſum & humilis
h. corde. Igitur nos qui ſumus viatores quibo obuiant periculoſa
inc temptacionum flumina quos ſepe lubrica ac peſtifera pluuia et
vi/ grãdo malarũ co gitacionum inuadit ſtare debemus iuxta curruʒ
ZT S cum ſentimꝰ temptacionũ in ſultũ · currum hunc aſcendamus
lne Figura. 3 regum xviiji. Vbi. legitur ; ꝓ helias iuſſit achab iungẽ
zan currum equis et fſuper illum venire in ieſrabel ne occuparetur a
i pluuia·eo ꝙ celos vidit cõtenebrantes ꝙ ſignũ erat future pluuie
uckr piritualit contenebrãtur celi ic eſt anime vires qñ vapores
n turpium cogitacionum de corde aſcẽdunt & reſoluũtur interduʒ
in veſtẽ cõ ſenſus & operis ſwadente dyabolo Igit ne huiomodi
e⸗ luuia nos ocupet eꝗs currũ iũgamꝰ . Equi: n. amor et timor
nt. Aſcẽdamus ig iubẽte xp̃o currum id ẽ tollentes crucem
n ſequamur ip̃m quouſq; ſimus in ieſrabel. ꝗᷓ fluxus ſangwinis
interpretatnon ſufficiam cõtemplari eio paſſionẽ a pncipio vſq;
. ad mortem et effuſionẽ tocius ſangwinis eiustunc ſaluabimur
Tanta ẽ. n· potẽcia et ꝓtectio huiꝰ ſanguinis ꝙ nemo ledi poteſt
orvpmnes ad ſp̃ᷣam refugientes ſaluãt᷑. Vnde leo papa. In ſermone
9 ieunii ſeptimi mẽſis. Effuſio p iniuſtis ſanguims iuſti ta potẽs
e fuit ad premium/tam diues ad p̃ciumvt ſi vniuerſitas captiuoräü .
in redẽptorem ſuum credeét nullũ tirannica vncalz rrinaret: . R

Idi dominum facie ad faciem & —
ſalua facta ẽ anima mea geñ.xxNii ecũdũ recõpẽſacõez

iĩuſticit ille qui videt principẽ ĩ prelio & nõ terga vertit· ſed ſemꝑ
ſequitur ip̃m. debet obtenta victoria ab eo multum exaltari. Vn
aug . ſermone. Dignum & cõgruum eſt fratres buius ic. Qui
inq· ſunt ſocii cõtumelie· debent participes eſſe glorie ¶[ESpiri
tualiter · xs dei filig pro nobis intrauit cãpum certamis noſtre
ſalutis yſa.: Ego inqꝙ; ꝓpugnator ſum ad ſaluãdũ · Debemꝰ igũ
ip̃m aſpicere & non terga vertere ſi volumo vt nobis ſua premia
largiatur. Figura quarto regũ. v. Cum helias deberet tolli
de hoc mundo dixit hellſſeo pete a me ꝙ vis. anteqᷓ; tollar a te &
petiuit heliſeus dixit fiat michi duplex ſpirit9 tuus in me· Qui
reſpõcdit· Rem difficilẽ poſtulaſti. Sed ſi poteris me vidẽ quado
aſcendam fiat tibi & tunc apparuit currus igneus & aſcendit in
curru helias/qꝙᷓ; vidẽs heliſeꝰ clamauit dicẽs pat mi pai mi:currus
iſrahel & auriga eiꝰ et ſic ꝙ poſtulauerat obtinuit· ¶¶ Spiritua⸗/
liter per heliam qui interpretat᷑ deus meꝰ ſignatur xps· ꝗᷓ noſter
eſt ſpecia li copula ſcʒ mncarnacõis ꝓ heliſeum ſubaudi vnũ quẽq;
fidelẽ xp̃i diſcipulum & diſciplin à eius qᷓrentẽ · Dicit ergo xp̃s
vnicuiq; fideliu poſtula a me & dabo tibi. Aperi os tuum et im/
plebo illud anteq ſcʒ tollar a te ſubaudi xiane: q cõſumato tꝑe
vite preſentis xp̃s tolletur a te quantum ad effectum donorũ &
niſi impetraueris in hac vita: clauſã in alia reperies bullã gratiarũ
Petere igtur debemus duplicem ſpiritũ eius id eſt duplex donũ
videlicet graciam in preſenti et gloriã in futuro . Sed dicet tibi rem
difficilẽ petiſti. quin ymo vere impoſibilẽ et ſuꝑ vires noſtras R
cilẽ tamẽ ex parte donantis· Sed dicit ſi me potes videre ĩ curru
igneo id eſt ſi me potes ſequi in cruce ꝙ; propter te paſſus ſum/
propter ignẽ caritatis ĩ ligno crucis/optinebis ꝙ petis dũmodo
ꝙ paſſus ſum in corpore paciaris in mẽãte · Contemplemur ergo
mſericordie & cariatis ig nem et accenſo in corde noſtro leue erit
facẽ ꝙ petit Caſſiodorꝰ ſuꝑ ps · Magna incy miſericordia dei. vt
domino mudi acciperet formacionẽ ſerui. Panis eſuriret. Fons
viuus ſitiret. Lux obſcuraret. Virtus infirmaret᷑. Vita moreret
redemptor vmcfretur vt homo redimeretur. Vbi ergo princeps
tanta afflictione plangebat· quis illo flẽte nõ fleret· quis eo do/

—

in capite
Aratus ſum & non ſum turbat9 (C
vt cuſtodidiam madata tua ps · Quãtũcunq; ergo homo

. lente nõ gemeret quãdo ꝓgeminato dyademate rex coronã geſſit

Daſſio xñ̃
V rem difficilem et arduam aggrediat tamẽ ſi cõforteĩ a domino vł
maiore ſuo· ſi rogetur ab inferioribꝰ oblitus ꝑiculi viriliter ſe in-
gerit· In aliquibꝰ videmꝰ exempluʒ· Canis excttatus a domino
ſuo. forciorem ſe inuadit. Gallina etiã ꝓ pullis ſuis cum omnib9
pugnat 80 ſic de alis. Spiritualiter. Iicet paſſio & mors
fuerit horribił' & terribilis ad cogitandum. ne dum ad ſuſtinẽdũ
Fm in tantũ · vt timorem magnũ caro ip̃ius pateretur Inſtigatus tñ
uol a patre quo minor eſt ſccm humãitatem de qua ſermo eſt et cõ⸗/
ind aciens pullis id eſt filiis ſuis captiuis virilit aggreſſo eſt ip̃am .
G ſFig ura exodi. vbi voluit domino populũ ſuum de manu pha/
nich ronis educere vocauit moyſẽ & dixit ei quid eſt ꝙ habes ĩ manu
lr n qui reſpondit virgã & dominꝰ pice illam in terrã qui fecit & vſa
rrus eſt in colubrum et timens moyſes voluit fugere. Sed confortante
tua⸗ & p̃cipiente domino ip̃am reaſſumpſit & ꝑꝓcuſſit cũ ip̃a pharonẽ
Nter & egiptum. I Spiritualiter- p moyſen ſolum aſſumptum ex
M aquis in quib paruuli ſubmergebant᷑ notat᷑ xp̃s · Quiſolus ex
s virginitate natus ab aꝗs peccati purus et mundo fuit. Per ip̃ᷣm
In/ igitur volens mundum liberare & populum bumanum educere
tü ſpecularet᷑ ip̃am vt videret quid & Jqut ꝓ nobis eſſet paſſurus
n! que verſa eſt in colubrũ. Quia coluber eſt ſerpẽs diuerſoʒ coloʒ⸗
Con & dicitur quot habet colores tot habet dolores. verſa eſt igitur
in crux ante oculos xp̃i in colubrum qñ diuerſa genera tormentoʒ⸗
r que paſſurus erat cõtemplatus. Sed quia verus homo licet ſpi⸗
. ritus ꝓmptus eſſet· caro autem infirma incepit pauere & timere
, NHeo factus eſt in agonia vt ſudor eius eſſẽt gutte ſanguinis &
. in tantũ timuit vt fugere vellet Ideo ait. pater tranſeat a me calix
, iſte. Sed inſtigatus a patre ꝑ angelum confortat eſt & cõpaſſo
noſtre infrmitativenit ad diſcpulos ſuos & ſponte virgam ſu/
B ſcipiens aggreſſus eſt dyabolũ et ip̃ᷣm pcudlẽs deſtruxit peccatũ
& mortem noſtraʒ moriendo occidit & ſic obediensi victoriã fecit
4 quia dominus ptexit eũ · xnde Caſſi odorus ſu er illo ps· Ob/
umbraſti ſuper caput meum in die belli In die inqꝙ; cruciwcionis
ſueſie obũbratus atq; defenſus eſt vt nec animus eiꝰ cõfuſionẽ
4 aliquã pateretur nec caro p lus corrupcionis miuriaz ſuſtineret
Bene diffinita eſt paſſio domini. dies belli· quãdo ſcilicet dyabolo
victo/ infernoʒe clauſtra dirrupta ſũt & captiui liberati ſũt D .
„.

——
BDaſſio .
„ Vare ergo rubrum eſt veſtimttum Do
tuumhomines videntes nouam rem & incõſuetã · mltũᷣ
mirant et multum ad cauſe inueſtigacionem laborant-. Vnde dicit
philoſopo· O intellectus humanus non quieſcit in talibus niſi
perueniat ad cognicionem cauſe. Ideo examirari ceperũt homĩes
philoſophari. piritualit · dei fili rex celeſtis erat & ob nrᷣm
amorem deſcendens de celo voluit crucifigi & mori. Ideo cũ vi/
deretur ſic deiectus & laniatus miratur humanum genus eo q
ſimilis res nunq; viſa fuerat. Vnde yſa: vidimus eum & nõ erat
ei ſpecies neq; decor. Et iterum aplãta pedis vſq; ad verticẽ capi
tis non eſt in eo ſanitas. Ideo merito interrogat quare veſtimẽtũ
eius id eſt caro adeo rube facta ſit in ſanguine hoc tn totum pre
ceſſerat·. ¶In figura gen. vbi le git᷑ ꝙ vẽdito Ioſeph a fratribus
ſuis acceperunt tunicam illiꝰ & laceratã forte gladiis & intinctaʒ
ſanguine edi dederunt cuidam pſone que tulit patri & ißam ei
oſtendens dixit · Vide ſi tunica filii tui eſt an non: Reſpõdens pr
al. Fera peſſima deuorauit filium meũ ioſeph. Allegoria vẽdito
xp̃o a diſcipulo & empto a tenebroſis iudeis ꝗᷓ cõperant egĩiis
tulerunt tunicam ſuam id eſt carnem eius & poſtqᷓ; clauis & la/
cea lacerauerunt- poſtqꝙ; totum ſanguine pfuderunt. poſtq; felle
& acceto potauerunt· depoſitum vltimo de cruce · dederunt eam
in manibus beate virginis que verſus celum clamans dicebat · O
excelſe iſrahel. o teleſtis deꝰ. o pater miſericordie & clemẽcie vide
et obſerua ſi hec eſt tunica filii tui q́; rachel fecerat ioſeph filio ſuo
Vide ſũme deus ſi caro xpᷣi eſt q; ego obumbrate ſpiritu ſancto.
nunciante gabriele concepi voluebat intra ſe virgo hanc tunicam
a capite vſq; ad pedem. Videbat caput ſpinatum os fla gellatum
oculos calligatos. mano et pedes pforatos· latus apertum · totũ
corpus cruentatum· & dicebat filio ·. Quare ergo fili mi rubrum
eſt veſtimentum tuum· vox igit eiꝰ ſonabat in rama plorãs filiuʒz
ſuum interro gans Parrem ſi tunica fllii tui eſſet & reſpõdit iacob
ex teſtimonio ſacre ſcripture fera peſſima id eſt inuidia deuorauit
iẽ · Ntud teſtimonium & hãc reſpõſionẽ habes ſaꝑiecie · 2z.· dixerũt
impii apud ſe non recte cognantes venite circũueniamus virum
uſtum ic. & in fine hoc dixerunt et errauerũt quia excecauit eos
malicia eorum. Gloſa interli. malicia id eſt inuidia Ideo gloſa ſup
iam dicto verbo fera peſſima ic. O iudeorũ inuidia ferior omni
fera · leo fortiſſimus beſtiarũ proſtratis indulget · tu vero tuum

et percuſſus inter ſtomachuʒ & pu

redemptorem pũgis cõtra immaculatum agnum qui os ſuũ nõ
aperuit & carnem eius ferreis laceratã dentibus ligaſti. qᷓ vinctos

tuos ſoluit· wlneraſti euʒ-qui omniũ ſanat wlnera- potaſti felle

aque viue fontem: Crucifixiſti qui omnium cruciatus curauit.

Occidiſti illum qui eſt omniũ viuenciũ vita. quoniã ꝗᷓs audiun.
Vnus miles lancea perforauit latus eius quando ducit reus ad
patibulum: què multi ſequun cõſumata vna illiꝰ et habita certa
expꝑpiencia. de morte oës ꝗᷓ ſtabãt ad ſpectaculũ recedũt. ([Spi/
ritualiter · x;ßs mundus purus & immaculatꝰ agno. in cuiꝰ ore

dolus non eſt inuentus ductus fuit ad crucem- Ideo conſumato
ip̃i paſſiõis miſterio & expꝑti iudei ꝙ eſſet vere mortuꝰ.pꝓ lateris

̃ius aꝑcionem. reliquerunt ip̃m in cruce pendentem poſt horã
nonam· & veſpere ſtabat ibi pendens. nam ſaciatis iudeis ſic ẽtibꝰ
mortẽ eius. receſſerunt oẽs eum reliquerũt diſcipuli. Figura

preceſſerat· . EE i8· Vbi legitur ꝙ rex iſrahel vadens ad p/

lium mutauit habitu deponens reale & aſcendit currum ſuum
monè? ſagitta mortuꝰ eſt ve/
ſpere & voce pconii eius omnes reuerſi ſunt in domum ſuã. Or/
dinauerunt enim hoſtes eius. vt ſolum regem ifrabel interficerẽt
quo facto terminatuʒ eſt prelium & ſaluati ſunt omnes ſolo rege
mortuo. ¶Spiritualiter- xps dei filius dicit rex ifrabel ꝙ inter
pretatur videns deuʒz. Ip̃e enim ſemp videt diuinitatẽ quia ſemꝑ
ſibi preſens eſt· cum & ipe ſit deus igit᷑ debens campũ noſtre ſa-
lutis liaturꝰ intrare ꝓ nobis: deponẽs maieſtatẽ regalẽ· exina/
niuit ſemetip̃m formã ſerui accipiens et aſſcendẽs currum ſcilicet
lignum crucis & poſt multa tormenta pcuſſus eſt lancea & hora
veſpertina mortuus pendebat in cruce & vt dictum ů ſaciata iu/

deorum rabie: qui tantũ xpi mortem ſiciebãt terminatũ eſt pliuʒ
ꝙ erat inter nos & angelos & omnes reuerſi ſunt in domũ ſuaʒ

et factus eſt in pace locus eorum et habitacio omniũ in ſyon id ẽ
in vita beata. & ex iſtis duobus generibo ouium factus eſt vno
grex vni et trino paſtori ſubectus. qui talia eis paſcua pparauit

qualia nec oculus vidit: nec vnqꝙ; mortalis intellecto homis circůõ

ſpexit · & ſic rex noſter operatus eſt nob pacem in morte ſua · Vñ

ilſ deus et rex noſter eſt. Sed quoniam rex eſt omnis terre deꝰ
qui vſus eſt ĩ vna parte terrarũ in hieroſolima et iudea ambulãs

inter bomines ſugens creſcens & manducans bibens vigilans &

loſa ſuper illo ps. Dlallite deo noſtro pſallite. Iam habes ꝙ nõ illi

. 4
28⸗
8 *
,
“
.

dormiens fatigatus ſedens ad puteum ·cõ rchelus flagellatus
ſputis linit9· ſpinis coronat.· ligno ſuſpenſus.· lancea percuſſus
Eerte quia ſic decuit piã regalẽ clemẽciam. vt in ip̃o fieret vtracq;
vnũ & pacem hiis qui ꝓpe & hius qui longe donaret. Venit eni
facto homo p̃cium humane redempcionis ꝑſoluere. vt purgatos
homĩes a peccato deo redderet acceptos & àgelis ſocios. vt ſimul
bominũ & angelorum gaudium plenum eſſet vt dicit gloſa-

Abit impiũ ꝓ ſepultura: Lõge neqor (E
eſt nequicia ſub aliquo genere virtutũ palliata. q́; ſi nude
& apte fieret Auga: ſuper pS. Simulata eꝗtas non equitas ſed
duplex iniꝗtas. Phariſei nãq; cogitãtes ocultare maliciam & ne/
quiciam qꝙᷓ iĩ necem xp̃i iuſti exercebant ſub ſpecie pietatis iuerũt
ad pilatum petentes ob paſchatis deuocionem vnum vinctũ ſcʒ
barrabam ſeductorem & latronem ac etiam homicidam et ſab iſto
Palleo dampnauerunt iuſtum Duo ergo mala fecit populus iſte
Keum dimittendo & iuſtum perdendo- Exquo oĩbus modis
obuiauerunt iuſticie. Huius nãq; figura pceſſit leui. 16. Vbi le
gitur ꝙ in die propiciacionis offerebantur duo animalia ſcʒ duo
hirci· quorum vnus mactabat᷑ et offerebaĩ domino vt fieret ꝓpi/
ciacio ꝓ peccatis Alius vero diittebat᷑ libere et hic ſecũ portabat
omnia peccata populi· QSpiritualiter ꝑ hec duo animalia mac/
tãda· ꝓ ſacrificio ꝓpiciacionis ſubaudi hos duos vinctos ſcʒ xp̃ᷣm
dei filiũ ſolũ & iuſtũ. & barrabaʒ latronẽ homicidã & ſeductorẽ
Imolatus igit᷑ xp̃s eſt per quẽ facta eſt ꝓpiciacio omniũ pecca/⸗
torum & barrabas dimiſſus & liberatus ẽ: qui teſtis eſt omnium
ſcelerum populi iudeorũ. Vnde gloſa ſnper illo ps videbas furẽ
currebas cũ eo. O phariſeoʒ cecitas· videbas barrabã furẽ Pomi/
cidam & neqꝙ; ürrebas cum eo & ſequebaris eum ideo teſiis eſti
ip̃e quia tales eſtis qualis eſt ip̃e videbas iuſtum. et reſpuebas eũ
Vidlbas xp̃m & cõdempnabas eum. tradere eũ nobis alebas &
crucifigi. Sed barrabam dimittere
Ade & lauare ſepcies in iordane. O·regũ ·. ¶ F
Solet inuitati ad magna feſia kacien Eass ltare a ſordib
ne indeceter ſordeſcant inter mundos. piritualiter. dommꝰ9
nos inuitat ad feſta maxima ſcilicet ad gaudia paradiſi. vbi nulus
ſordidus intrat & omnes ſunt mundi & immaculati apoc. Data
oĩbꝰ ſiola cãdida apoc: 6. Sed ne ĩmũdiciã reppellamur dedit

nobis iſio ſancto tꝑe aquã purgacionẽ cũ ſacratiſſimo ſue paſſiõis
ſanguine ex quibo ab omni macula peccati q;'uis immũdi. poſſi
mus emundari. [Figuraleui ig · Vbi legitur ꝙ in purificacõe
leproſorum iſte rius tenebatur. Portabant᷑ enim duo paſſeres
quorum vn) interficiebat ſuper aquã vluaʒ ĩ vaſe terreo poſita
& fiebat aſperſoriuʒ de ligno cedrino & yſopo & ibi ligabat᷑ filo
vermiculeo ideſt coccineo paſſer viuus ad modum aſperſorii &
aſpergebatur ſepcies leprolus alius vero paſſer viuo dimittebat
viuus & dimittebat abire in agrum. 4f Sprritualiter leproſum
erat humanum genus propi primũ peccatum quia lepra ſordes
eſt inſanabilis & peccatũ illud quãtum ex parte hominis eſtin/
curabile erat. Der duos paſſeres adductos ad purificacõeʒ lepre
ui buius ſubaudi diuinam & humanam naturaʒz factũ eſt aſpſoriũ
de ligno cedrino · Lignum enim cedrinũ in cruce xpi poſitũ fuit
Occiſſus eſt enĩ vnus paſſer Qu ia humana natura cuio ſangui/
neaqua baptiſmatis efficaciã mũdandi accepitſeò diuinitas · Ali9
paſſer filo caritatis humanitati cõiuncta eſt· Sed liber abiit. quia
eͤ diuinitas eſt immortalis ſepcies aſpergit immũchs . quia ꝑ ſepteʒ
ſacramẽta de vaſe terreo ſcʒ corporis xpi fluxerunt cum ſãguine
7 & aqua ſimul· Quibꝰ omnis credens opans mundabit᷑. Accipi/
n amus ergo iſtud aſperſoriũ & ſepcies nos aſpergamo ſcʒ diſcur/
“„ rendo ꝑ ſeptem capitala peccata aqua viuanec aqua ſine ſangui
n„ ne aqua viua dicitur ꝗᷓ emanat de viſcerib terre · p quaʒ deuotas
i ſubaudi lacrimas que exeunt de corde contrito & viuificato & ꝑ
/ riuos oculoruz fluant Si tunc igitur p aſperſorium crucis ex
ſanguine xp̃i aſpergas tuã memoriam & ſi pleno ſis ſordibo cetiã
ſi nullum decorem vitutum in te habeas/ſolum lacrimis peccati
acceptis/ paſſionis dñi memoria te mundabit. Vñ berũ · ſup cãtica
ſermone ·⁊z. Paſſio tua domiĩe hieſu xp̃e eſt vltimum refugium
ſingulare remediũ · de ficiente ſapiencia · iuſticia no deficiente ſub/
ueniẽte ſuccumlentibo meritisiilla ſubcurritleum tũ defecerit vir/
tus mea non cõcutitur labor ſcio qd facia· calicẽ ſalutaris accipiã
& nomen domini inuocabo- J

—

—.—

Rbor bona fructo bonos facit. Preter G
vtilitatem fructuũ que ex bona arbore obtinetur. etiam
ꝙ plures cõmoditates p̃ſtat ip̃a arbor humano vſui. naʒ viatores
inuenta arbore frondoſa & fructuoſa- non ſolum reficiun? eius

—— —W —.

* 4.
„ .

io e
fructibus. ſed proteguntur ab eius eſtibus & aſcendentes ĩ ip̃aʒ

ſaluant᷑ a feris & proteguntur ab aquis · i Spiritualiter. crux

Xpi arbor bona fuit magna & frondoſa. dans optimum fructũ

liberat & protegit nos ab omnibo demonũ & peccatox ĩ curſibꝰ
Figura daniel. Vbi ſic ſcriptũ eſt ĩ viſione tercia· Et ecce ar/
bor in medio terre cuius ꝓceritas ad tigens ad celum et aſpectus
eius vſq; ad termĩos terre & eſca vniuerſoꝝ ĩ ea. ſub ea babitabãt
animalia & T ramis eio volucres celi uerſab?. ¶Epiritualni. p
hanc arborem ſubaudi crucẽ xpi ꝑps· Erit tanq; lignũ ꝙ plãtatuʒ
eſt ſecꝰ decur· aqᷓ · In medio terre quia ad litteram in medio terre
plantata fuit crux xp̃i. Fertur enim ꝙ in monte caluarie vbi fuit
crux xpi poſita · ſol recto tramite ad dictũ locum aſſpiciat quodã

tempore ꝙ eſt argumẽtum mecie regionis pë. deus noſter ante

ſecula operatus eſt ſalutẽ ĩ medio terre. Cuiꝰ ꝓceritas ad tingẽs
ad celum- quia nulla eſt alia via ad celum de terra ducens niſi ꝑ
xp̃i cruceʒz eo teſte qui ait· Siquis lt venire poſt me abneget ſe/
metip̃m ic. marci: S Aſpectus eiꝰ vſq; ad terminos terre · qᷓa oẽs
inuitatos clamat· neminẽ deſpicit ꝑs · Extendit palmites ſuos
vſq; ad mare & a flumiĩe vſq; ad ter· or terra · 19 Eſca vniuerſoz⸗

in ea- quia paruis & magnis inſipientibꝰ & perfectis iuſtis &

peccatoribo ſubuenit omnibꝰ volẽtibo ſe prebet fruct9 arboris
huius in eſcam. Vnde ambro· ſuꝑ lucã xps omnibo omnia fact9
eſt · pauper Sa uperibdiues diuitibus flens flentibus . ſiciens
ſicientibus ſuꝑfluis habundatibus · incarcè cum captiuo eſt · Cũ
maria flet. Cuz apoſtolis epulatur cũ ſamaritana ſitit. Indeſerto
eſurit victus Pmi hominis quẽ p̃uaricacione guſtauerat: ieiunio

domini ſolueret Sᷓub ea habitabat animalia p que nota homines

actiue vite deditos: qui ſubumbra huius arboris ꝑ fidẽ deſcunt
habent enim a xpo ꝓtectionem cum aliq; percipiunt dyaboli ſeu
mundi aut carnis pulſacionẽ ſeu temptacionẽ: que velud leones
& fere ſurgunt in nos fugiunt & oſtendunt cũ aſcendunt ſuper

hanc arborem et kfugfentes vſq; ad wlnera xpi · ibi ſaluant᷑ a ſup/

dictis inſidiis. Vnde beatus bern: li. de meditacioniba. Copioſa
incy ncene data eſt nobis in wlneribo redemptoris nri-magna
multitudo dulcedmis gracie-plenitudo et pfectio virtutum· Cũ
me pulſat cogitacio turpis. recurro ad wlnera xpi & fugat᷑ a me
Cum me p̃mit caro mea· recordaciõe wlne domini mei reſurgo
Cum dyabolus parat inſidias fugio ad wlnera domini mei α

o Xſ

. recedit a me in omnibus aduerſitatibꝰ meis non inueniã efficax
g remedium . q; wlnera xp̃i. Sequitur in ramis eius volucres celi
conuerſabant᷑ per volucres celi nichficantes in ramis arboris ſub-
audi cõtẽplatiuos qui licet carne adhuc teneant corpaliter nichil-
ais omino mũdus ꝑ memoriã eſt illis crucifixus et ii mudo. Nydũ
ii enim ſuum poſuerunt in wlneribus xpi Cuio ſtigmata eorum
cordibus affixa ſunt In illis enim xpi memoria cuiſ't dictum eſt)
n coiuncti ſunt oim mundi tribulacioneʒ ab eis excludit. Vnge ide
. Berũ. vbi ſupra Ecce inc; domine- cum de tui memoria mẽs mea
HDũüũ ſuſpirat et tuaz ineffabile meditat Pietatẽ ip̃a carnis ſarcina ming
u grauat cogitacionũ tumultus ceſſit· pondus mortalitatis & mi/
ſerie more ſolito nõ oblectat- Silent cuncta tranquilla ſut omnia
totus ardet animꝰ gaudet memoria viget intellecto lucet· & totꝰ
lge ſpirito deſiderio viſionis tue accenſus in inuiſibilium capit amore
ſi⸗ ec Bernbardus.
le Ecce agnus dei · ecce qui tollis peccata (H
des mũdi Iohãnis.i. Dicit ariſto · OQ ſeſus debẽs ſentire aliqd
ucs ſenſibile debet eſſe ab illo penitus denudatus. pupilla eni ꝓ tanto
or dicitur abſcolor ſcilicet ſine colore vt de colore poſſit iudicare Alit᷑
8 enim colores non ꝓſpiceret nec de hiͦs poſſet iudicare. quia color
bors exiſtẽs in pupilla impediret viſionẽ exterioris coloris. verbi gcia
lch & quis iuxta oculum vnum coloratũ ponat & poſtmodum vi-
tins ſibilia alia intueat᷑ omnia ſibi apparebũut illius coloris cui eſt vici/
(i nũ qd uxta pupillam habet et ꝙ dictuʒ è de oculo veritatẽ habet
ern in ceteris ſenſibus. ¶Spiritualiter non erat poſſibile alic; crea/
n0 turam puram pcipere ac perficere ſalutem humane nature et ipaz⸗
5 liberare a peccato eo ꝙ nulla repiebat abſcolor omnino ideſt vſq;
t quaq; pura vt eius pietas et bonitas ſufficeret ad tollẽduũ culpaʒ
& ad purificandum pam nec erat ad hoc ſufficies angelꝰ Quia
vt habetur Iob· id· Angeli non ſunt mundi in cõſpectu eig ned;
hpomo poteſt inueniri mundus. Nemo enim mundus a ſordibus
1 Neqʒ infans cuiꝰ vita eſt vniꝰ diei ſuper terram. Si igitur nulla
creatura ſufficiebat eo ꝙ non eſt in cõſpectu mund:requirebat
n non tantũ creatura. ſed ip̃e creator qui omnino ẽ ſine colore ideſt
G ſine omni reatu Oportun igi ip̃m quãdam creaturam facè ſcilicet
ne animam xpi et ĩam induere carne a peccato alienaꝭ · q fieri non
poterat niſi de virginitate conceptam · ꝓopus ſpiritus ſancti & ſic
1 aſſumeret hanc deus vt eſſet penitus ſine macula vt maculas

aſſo xpᷣ

cõtagionis humane poſſet mundare· Ideo verbum dei caro fackcũ
eſt. qui dicitur agnus immaculatꝰ. Quẽ cum beatꝰ Io. aſpiceret
ſpiritu ſancto repletus cõgnouiĩt & ipᷣm oſtẽdit indice dicẽs. Ecce
agnus dei. Hoc etiã beatus Iohãnes evwan geliſta in figura vidit
apoc· 4· vbi ip̃e ait: vidi inc; ĩ dextera ſedentis librum ſignatum
ſigillis & non mueniebat neq; in celo neq; in terra neq; ſubt9
terragꝭ. qui digno eſſet aperire librum & ſoluere ei9 ſignacula. /.
& dum ex hoc ip̃emet amare fleret dictum eſt· Quia dignus eſt
agnus qui occiſus eſt aperire librugꝭ & ſoluè eius ſeptẽ ſignacula
. “ Spiritualiter: p librum clauſum et ſigillatum ſubaudi diuina
gratiam. ꝙ; fortiter cõtra nos clauſerãt ſeptẽ principalia vicia. que
primi noſtri paretes dyabolo ſuadente ꝗſi cmiſerãt· nec reꝑiebaĩ᷑
in celo ſcʒ angel ad hoc ſufficiens · nec inter viuẽtes homĩes erat
quis valens . neq; inter ſanctos de limbo ꝗſq; tam luſtus erat ad
hoc potens· Sed oſtenſus eſt ſibi agnus ſine macula qui ſufficies
eſt tollere peccata mundi : Vnde audiun ie iohãnes eodem libro
atq; vidit. z O ſeniores habentes ſingulos citheras et cantabant
canticum nouum coram deo et agno dicentes- dignus es domiĩe
accipere librum & ſoluere ſeptẽ ſignacula eius quoniã occiſus es
& redemiſti nos in ſanguine tuo ic. & per. za ſeniores ſubaudi
iz a poſtolos &- iz. prophetas qui oẽs citheras bhabentes ſcrip/
turaꝭꝶ ſanctarũ eundem cantant cantum. Nã quẽ ꝓphete predi-
cauerunt venturũ. apoſtoli predicauerũt veniſſe nde leo papa
in quodã ſermone. Sacramẽtuʒ inqꝙ; ſalutis humane ĩ nulla vnq;
antiquitate ceſſauit· Quem p̃dicauerunt apoſtoli · hunc adnũcia⸗
uerũt prophete. Ag nus ergo iſte ſine macula oues ſuas redemit
non auro & argento corruptibili. Sed ſuum ſanguinè iĩmaculatũ
dedit pro nobis in pcium & occiſus fecit nos deo noſtro regnuʒ
Vnde Qug: ſuper lohaneʒ omb. A: ptractans illud. Ecœ agnus
el: AQlt . Vtich ſingulari agnus dei ſolus ſine macula ſolus ſine
Peccato· ergo ſingularit hic eſt agnus dei quia ſingulariter huius
agni ſanguine ſolo homiĩes redimi potuerũt Veni agnꝰ. qual
agnus· quẽ lupi timẽt· Qui leonẽ occiſus ocidit · Ganguine agni
victo eſt leo · Ecce ſpectaculum xp̃ianorum & magnum ſpec-
tare · per totum orbem terrarum ſanguine agni victũ leonẽ educ
ta etiã de dentibꝰ leonũ mèbra & adiũcta corpori xp̃i hec augꝰ·
Ox ſicut dies illuminabi ps· Nichil (T
poſſet deterius cõtingere. victoribus in prelio. ꝙ ante

*
— rr .

aſſio xpi

