duceret iheruſalẽ- Sed ße in uia ei apparuit: ip̃m adoleſcentẽ
corrigẽs· qui doctus ꝑ diſcipulũ ananiam: intrauit ſinagogaʒ
euangelians uitam eternam eſſe dandam P Xpum affirmans
ꝓꝙ hic eſt filius dei· Aſſerens ſe a xpi caritate nõ receſſuʒ: neqʒ
morte. neqʒ gladio· neqʒ quocũqʒ; tormẽto· Et diceb ant iudei
quid eſt hoc· Nõne iſte uenit huc. ut populo iſti malediceret.
& ob hoc epiſtolam habebat a principibus ſacerdotũ Qui rñ/
debat. non poſſum tacere que dñs me docuit. Et ſic patet· qua⸗/
liter Xp̃s qui oĩm eſt artifex. omẽʒz habẽs ſciẽciam. de petra du/
riſſima & tenebroſa· fontẽ uiui flumĩs fecit ad mundũ uniuer
ſũ irrigandũ. Et qui primo ꝑſecutor crudelis extiterat. talis
factus eſt doctor ueritatis · ut uerbo & exẽplo eciam impios/
mitiſſimos faceret et mãſuetos · Vñ Criſzʒ de laude pauli ome.
ꝓrimaPaulus terram ſimul et mare greciam ſimul atqʒ bar
Paian omẽqʒ; prorſus regnũ ſub ſole quaſi uolitans circui/
uit· nõ ſimplici labore uelut inuacuũ itinera pcurrẽs· ſed pec-/
catorũ ſpinas euellẽs · Yerbũ pietatis ubiqʒ ſeminans errorẽ
fugans: ueritatè reducẽs · ex hoĩbus angelos faciẽs · quin imo
ip̃os homĩes ex demonibus angelos prouehẽs·
— 5 ¶ Afcenſio A. AM..
ubes ſuſcepit eũ · Actuũ .i ¶ Nota differeciag inter nu
beculam et nuben Ex nubecula enã ideſt particulari nu
be aqua deſcendit. ex magna et groſſa ſeu multũ denſa
eſcẽdunt grandines et tẽpeſtates ¶¶ Ipualiter. dñs noſter ibe
ſus xp̃s aſcendẽs in celũ· aſcẽdit in nubecula ideſt in benignita
te et pietate ideo ſtatim pluitaquam gracie ſpiritus ſancti
(1 F igura 2z. Re. is Nube ula ꝓpua aſcẽdebat de mariet ip̃a qu aſi
ueſtigium homis & ſequitur KEt facta pluuia magna ſuper
terram· cu ꝑm iltos amos terra ſteterat ſine pluuia · Nubecu
la aſcẽdens de mari fuit humanitas xpi: que de penalitate flu/
ctuum noſtre iniquitatis poſt reſurrectiõ aſſociata diuinitati
aſcendit. Et poſtmodũ ſcʒ in pẽthecoſte: facta ẽ pluuia ſuꝑ ter
r am· que terra ſteterat per quinqʒ; milia annox ſpacia & ultra

ſm
tu

4

la

pe
1n

E

ur

b

14

— – —. —

enſe
hquo 4

di . ſine pluuia gryatie celeſtis · Et ſic uñ er'am exules deo aſcẽdẽte
dopliſ facti lumus ciues Grego: omelia:79 In hac ſolẽnitate deletũ
auloini/ eſt crographũ noſtre damnacis Immutata eſt ſentecia noſere
tuinchd corrupcõis· Illa eni natura cui dictũ : terra es et in terrꝗ ibis
Mdoltlen⸗ odie in celũ iuit. De nube magna dicetur in capitulo in iudi
tſungo Empus eſt ut reuertar ad eñ qui me miſit „ (cio. (B B
mm Tho 6.N ota pegre proficiſcẽs poſtquã diu extra
Alunnn propria patriã moratus é: ditatus eſt in rebus et fami
ebantint⸗ lia benter coſueuit redire ad propria- Et ſpecialiter ſi in loco
leieon. upi reſidet recepit iniuriam. Ex:plum de fünis iſrahel: qui ap/
iin⸗ petebãt exirę de egipto- ubi akfligeratne c multi facti eſſent
Pitt gli⸗ in rebus et pſonis 4GpPualiter. Dns noſter ibeſus 5s Begre
epetracl/ rofectus eſt abiit in eSione longinquam: qn uenit de celo
ſaaluer in bunc mũdum & hic multu ditatus eſt in familia liberis· ac
1 uls rebus. Sed iniuria magna pcpta a populo iudeoxe ilu relin/
inpis quẽs aſcẽdit celum: ſequẽte cũ familia ſuox fidelium Figura

— pro rachel pulchra. Sed cũ primo acepit ham lippam orul
ea⸗ Vlumo uero rachel. Ged de Lia fecda multos babuit filios.
Gordu de rachel duos tantũ: qui multas decepcõs & cõtumelias ſuſti
lipt, nens ab ipo laban: reuerſus & ad terr natiuitatis ſue ĩcolomis
enoti neq; obfuit ꝙ laban perſecutus eſt ipᷣm recedent? · non enĩ po

rofectus eſt in meſopotamiã et ſeruiuit labj

ra. Sed cu primo accepit liam lippam oculis

“S tuit ipᷣm nocere Spualiter ut dictũ eſt· deil filius de celo deſcẽ⸗
dens uenit in mudum & couerſatus cũ laban propiquo ſuo
ideſt cũ populo iudeoz. Laban interptatur dealbaco Nam po
kn pulus iudaicus dealbatus erat lege exterius Intus ut ſepul-
aluim chrum pauariciam & maliciam fetes erat- ſeruiuit populo llli
iin pro rachele: que interptatur requies ideſt pro ſinagoga. que
rh requies dni dicchatur Pps. Hec requies mea in ſeculum ſeculi.
enig &ʒ deceptus a populo pdicto accepit liam: que erat lippa ocu
dd lIs. ſʒ eccleſiam gecium- que lumẽ iacre ſcripture non uidebat
guc De hac enim multos flios. quia gecdum plenitudin? demum
uupe accipiet. Rachel ſnagog ſi ĩ fne. & ſic de ipa tatu quos fili
gubelt os habebit Primu ſq; prophetas et ſanctos an xpi aduetũ. Se

tefl. cundũ quem habebit in fie qui paudci erunt qn ſcʒ intrauerit

inin gecium multtudo. Ergo afflictus ps a laban ideſt p opulo
ſunt luo pgens ad terram natiuitatis ſue ſq; in celum reliquit po

Hir⸗ pulum ſuũ uidelic; illũ· nec obfuit ut taceret cuſtodire ſep ul⸗

ſenſio

9

chrum ut ip̃m poſſeẽt a ſuo itinere impedire. Iuit ergo parare
nobis locũ deuicta mortis aſtucia- ut oẽs ſecuri intremꝰ poſt
ipᷣm. Vñ Augo tractans illud Eleuatus e in celum ait. Dñs
noſter iheſus s dum naturam humanam ſideribus inuexit
credẽtibus celũ patere poſſe mõſtrauit. dũ uincẽtem in celeſti/
bus eleuauit uictorem mortis quo ſequatur oſtendit. (C
am aquile in celo- (Nota ꝙ alique aues tante nobi-
litatis ſunt· ꝙ; captam p̃dam deferũt dño ſuo. (Spua

patri ꝙ ueniẽs querere pdam bumani generis deſcẽdit de celo
a patre miſſus uſqʒ ad locũ ualde deſertu ·ſiʒ uſqʒ eciã ad infer
nu· & ui captam pdam portauit in celũ & patri preſentauit
"igura Deutro. 9. Vbi aquile dãs aſſimulatur-Vnde dicitur

liter. xꝗs dei filius celeſtis. tante nobilitatis auis fuit

s ñi populus eius. Ibi enĩ ſubditur inuenit eum in terra

deſerta & in loco ho rroris et uaſte ſolitudinis. Et ſubditur S
cut aquila expandit alas ſuas & aſſumpſit eos et portauit in
humeris ſuis. Nam ip̃e dei filius natura bumanam quam dia
bolus deiecerat de paradiſo propter inuidiam xps de maĩãbus
diaboli uelut pdam auferẽs ſuꝑ celos deferens patri donauit
nũc in ſuũ conſorciũ aſſumẽs glorificauit Vnde Leo papa in

ſermone ſcẽdens. Nõ ſolu hodie poſſeſſores firmati ſumus
ſed ſuꝑna celox in xpo penetrauĩꝗ· ampliora recepturi ꝑ ſuã
inef fabilem gloriam. quam pꝑ diaboli inuidiam pdideramus:

Juia nos diabolus de primi habitaculi felicitate eiecit hos dei

filius cõcorꝑatos: ad patris dexteram collocauit: (D
Enite poſt me. ¶ Nota hoſtia pallacii magni priĩcipis
cuſtodiũtur- ne ingrediantur extranei- ideo pauꝑes p
ſone et debiles hñtes aliquas cauſas ad regẽ ſeu principẽ expe
ctant aduẽtum alicuius magni eciam nõ principis· cui nõ te/
netur hoſtium· & ponũt ſe poſt illũ et ſicintrant ad regẽa&pi
ritualiter. Añ xp̃i aſcenſiõʒ clauſa erat porta celi. oẽs eramus

extranei & nullus uiam introeũdi ſciebat. Sed xpo aſcẽdente

facta oĩibus manifeſta. Augo in ſermõe. Ignota inquit erat
añ xp̃i aduẽtum uia uite quia nullius adhuc fuerat reſurgen
tis attrita ueſtigio- at ubi dommus ſurrexit- nota facta ſolo at
trita plurimoʒ. Nam ipe dñs noſter deſcẽdens de celo p huĩ
litate aleendir cũ gloria· & portam quã nobis ſuꝑbis claulerat
eius nobis humihtas apperuit 75 igura · Apoc · 3. Poſuit in

Nne quit hoſtiũ aꝑtũ coram te: ꝙ nemo daudere poteſt. eo ꝙ mo
N diecam babet uirtutem (Hec uerba figuraliter dicta ſunt frlio a
N patrecoram quo poſitũ & oſtium celi aptum ut dictũ ẽ· quia
nek SöPßpe babuit uirtutem humilitatis: Aue dicitur eſſe modica: quia
elet/ modicũ facit apparere inter getes: tñ maximũ in celis Et quia

tenohi ieo deus exaltauit illum-et dedit illi nomé. Si ip̃m igitur uo
En lumus ſequi in patria & poſt ißm currere et intrare·& cohbe/
tckech ſf undamẽtum uirtutis babeamus humilitat? cedet edificium
adirkn noſtrũ in profundũ inferni. Vnde Berñ: in quadam epiſtola
Nutt Fode in te fundamentum humilitatis-& puenies ad ueſtigiũ
chetut caritatis. Vis cape eelſitudinẽ- prius cape criſti humilitatem.
ntern .—. Auarica SüGüGüGüG
r S ui aufert in ſudere banem. quaſi qui occidit proximu
ni Aneum & crudelius occidere fratr quam alienum &
di⸗ Rante maior ? cöiunctö tãto amplius crudelior dicitur eſſ
uir leſoËualiter. nulla inntοnstρ: mwior cle, duanaſpi
„ ritualis ſocietas & fraternitas religionis: quod patet. quia pa
ter a filio bona ſepata propria h bet frater a fratre filia a ma
li tre. Sz ſpiritualibus fratribus in religione oĩa cõmunia ſunt.
l⸗ Vñ Aug Sint uobis ola cõmunia et diſtribuatur unicuidʒ
us: ueſtra-Hrater igitur qui deditus eſt auaricie· quod eſt cõmũe
dei facit propriũ defraudat hãc ſocietatẽ ·et panẽ auferẽs ſudoris
. proximi ſui · quantũ in eo eſt ipᷣm proximũ occidit. ut dicunt
s uerba propoſita (Figura-Gen . Chain occidit abel fratrẽ
le ſuum cuius ſanguis clamauit de terra ad dm pro buius uin
ye dicta. Inde ſcriptũ eſt ꝙ Lamech ipᷣm chain occidit inter folia
/ arboris ſagitta putans ferâ occidere ((Epualiter Chain qui
n interptatur poſlill 10 ſignet religioſum prop rietariũ qui poſ
ns ſeſſiðz poſſidet de mercede iniquitatis ſimilẽ iude Iſte nanqʒ nñ

knn ſolum occidit abel fratrẽ ſuũ ſed oẽs alios-quoz uitam frau/
ten dat. deuorat et occidit· Vnde bene beatus Qugo in quodam
gen ſermone ſic ait. Auarus uelut infernus omnia deuorans
lon uellet nullũ hominẽ eſſe· ut ola ſolus poſſideret. Sed ꝗuia fal/
bu ſus religioſus toto uoto utitur hac impietate- deus impie aget
cum ip̃ᷣo· Vñ Berũ · Religioſo hũñti pro priũ: negabit deus ſuu

*

ℳ
10.

4

propriũ · quod è miſereri ſp et parcere. Bene igitur dicitur ꝓ .
moriatur inter folia- quia de fructibus nichil capit. F olia eni
vmbram tantũ faciũt:· Auarus enim nõ capiet fructũ ex diui
uiciis · Sed ſicut folia de arboribus cadũt autumni tꝑe·ſic aua/ .
rus deponit peccuniã tempe mortis p̃S. Cũ interierit ñ ſumet
omnia. Percutitur enim ſagitta lamech ut fera· Lamech enim .
interp̃tatur correctio· & denotat x5m. qui ſagitta m ortali ſcz
verbo ſuo pcutiet auaros diuites. Ite maledicti in ignem eter/ 8
num · Vne ſcriptũ eſt Iere · 30· Plaga crudeli & inſanabili per
cuſſi te· Quia igitur auarus crudelis eſt ut fera. Ideo Auguſti
nus eius deteſtans nequiciã de uerbis dũi ait Que ẽ iſta inquit
auiditas cõcupĩe· cũ et ipᷣe belue babeant modicũtunc nõ rapi “

uunt qin eſuriũt. parcũt uero prede cum fuerint ſaturate Que
. eſt illa aĩaʒe inſania· dimittere vitam & appetere mortẽ⸗ tenere

terpgnum & dimittere celꝗ: ( BJ —
1 ultiplicati ſunt ſuꝑ capillos capitis mei pS. (N ota ca 4
pilli naſcuntur de ſuꝑ fluo. noienimaſa tas. propria
Mbſtancia corꝑis.“ Spualiter· ꝑ capillos ſubaudi ſub
ſtanciam mũdi ſiue diuicias que non ſunt noſtre ſed mũdi Nu
dus inquit Iob egreſſus ſum de vtero matris mee nudus re/
uertar illuc. Capilli enim cõtinue incidũtur cũ nimis creſcunt
et raduntur facit enĩ ad ſanitatẽ capitis: Sic enim diuicie cũ af
fluũt debemus ip̃as radere ꝑ elemoſina⸗ lar gicõz · facit hoc ad 1
ſanitatẽ anime. Et ibi aĩa elemoſinam quã fecit multiplicatam M
inueniet· vbi niſi quod datur penitus aliud nichil inuenitur.
Augo in quadam epꝑpiſtola Si vis eſſe mercator optimus. fe⸗/ 7
nerator egregio· da quod nõ potes retinere vt recipias quod l
nõ poteris amittere da modicũ & recipias cẽtuplum. Da tẽ/ ”JZMM
poralẽ ſubſtanciam· vt cõſequaris hereditatẽ eternam. Sʒ mul
ti ſunt qui intantũ crines ſuos multiplicari ꝑmittũt qui negli
gSetes paupes xpi- ꝙ et ip̃i grauãtur in capite ideſt in aila· & di
uinam iuſticiã ctra ſe excitat- Ait enĩ dns . Oes capilli veſtri

numerati ſunt: ac ſi dicat Scio quibo ĩdigetis & ſcio quid poſ
ſidetis. Sed excecat auaricia· nõ cõſiderantes incidũt in diuina
ſentäciam Aitigura = Ke. 8 Abſolon pſequebatur patrem
ſuum· & dũ capillos haberet maximos· illis a quercu captus
Pcuſſus eſt tribus lanceis et miſerabiliter mortuus eſt Abſo⸗
lon ẽ auarus · qui patrẽ xpᷣm pſequitur in mebris ſuis pauꝑi/

Auaꝛitia
bus negando elemoſinas· capitur a quercu ideſt a diuina iuſti·
idii cia capillis ſuis. qñ peccunia ſua ſecũ eſt in ꝑdicõʒ. Percutitur
Cck tribus lanceis · Prima qñ expoliatur bonis in morte: Secũda
nalk qñ corpus traditur vermibus deuorandũ Tercia qñ ala tra/
*“ ditur eterno ſuplicio. Et hoc ẽ quod dictũ eſt Eʒech: ꝗ: Kili ho
onüß minis accipe gladiũ acutũ & rade terciâ ꝑtem capillox· et vẽto
“ H diſꝑges aliam terciam ꝑtem igni cobures- & aliam terciã ptem
bl gladio diuides. Prima pars quantũ ad corpus quod factum
goüpe puluis vẽto diſpgitur. Secũda quantũ ad alaʒ que igni infer/
Aueut HD nali traditur. Tercia quantũ ad diuicias filiis et nepotibus reli
Annt ctis. que ſepe gladio diuidũtur. Vnde Iero:in quodã ſermõè
hori Auarus eſt burſa principũ:cellariũ latronũ · & rixa pentũ: C Q

xcuſſus ſum ſicut locuſta· p̃s· Locuſta habet ventre

tenere maiorẽ alii a corpis ꝑte Rertur enĩ ꝙ rore mane reple
ta ſole inualeſcẽte euacuatur. quia ſol naturaliter vndi
otac qʒ rorèm adtrabit Sßualiter Appetitus auari maior toto
opria corꝑpis orbe. Racõ eſt· quia orbis finitus · & ille in ſuo appeti
dlub tu infinitus eſt. Repletur enĩ rore in hac vita peccunie et diui-
iN ciax. oibus modis quibus repleri poteſt ſiue p vſuram ſiue ꝑ
us rapinã · quomõcũqʒ expoliando proximos. Sed cũ repletus
reſcunt fuerit euacuabitur · & velut locuſta excutietur · qñ ſcʒ lucente
rcic ſole iuſticie diuine demones repetũt alaʒ ſuam tunc eni quod
ra H rapuit cũ anguſtia reddẽt. Iob· zo·. Diuicias quas deuorauit
tam euomet & de vẽtre eius extrahet deus:- ¶ Figura Exodi- ig-
. Vbi legimns ꝙ flante auſtro venerũt locuſte ſuꝑ terrã egipti
.K vaſtantes omne viride & deſtruẽtes oĩa· Demũ moyſe orante
H flauit vẽtus occidẽtalis & proiecte ſunt in mare- ſSGpualiter
ii/ F lante vẽto auſtrali: ꝑ quẽ proſꝑitas mũdi notatur · Locuſte
mu ſunt in egipto· quia auari tenebris pleni inſurgunt vaſtantes
rel oẽs virẽtes virtutes· Nullũ enim auaricia occupat. niſi ad inte
N ritum proiciat quitquid habʒ bonis oꝑibus & virtutibus ple
num · Hee enim ſunt locuſte ad modũ equoʒe magne quas vi
Id dit beatus Iohãnes Apoc 9: Que a beſtia ideſt dyabolo nocẽ
he⸗ di poteſtatẽ acceperant· Vn Innocẽ. de vilitate cõdicõis huma
dum ne· Quam multos inquit ſeduxit cupiditas ꝙ plures perdidit
utken auaricia. Balaam aſella arguit. quia captus cupiditate promiſ
“ ſoꝝ diſpoſuerat maledicere iſrabel. Nachor populus lapidauit
quia tulit argẽtum et aurum de anathemate iericho · Naboth

interemptus eſt vt Achab ſuam vineam poſſideret. Ieſi lepra
pfunditur· quia petiit et recepit argẽtum & veſtes ſub nomĩe
heliſei. Iudas laqueo ſe ſuſpẽdit. quia vẽdidit & tradidit criſti
Ananiam et Saphirã ſubitanea mors extinxit· quia de precio
agri defraudauerũt apoſtolos · Hec Innocẽ. Bñ igitur ſubdi/
tur· ꝙ flãte vento occidẽtali ideſt adueniete vindicta diuine iu/
icie · p mare ideſt mortẽ occiditur · & proicitur in mari tempe
ſtatis iehẽne miſer auarus: ¶ D

Nitrauerũt aque vſqʒ ad animã meam S. ¶Quod aque oĩm gn
fluminũ intrant mare· & tñ mare nõ redundat Racõ poteſt eſ .
ſe: quia tam grandis eſt ſinus maris · ꝙ omnia flumĩa mari cõ S
ata⸗reputãtur nichil. Eciã quia & motus circularis in aquis qu
kcädun ſidorü Ideo dicit Salomõ· ꝙ flumina intrt mare a
vt iterũ fluãt. ¶ Gpualiter· ꝑ aquã que cõtinue fluit et labitu ſi
ſub audi mũdi diuicias in quibus nnlla ſtabilitas . Cito enim un,

fortuna quod dedit repetit. vt dicit Seneca. Der mare ſubaudi c
cor auari. Vnde Yſa. do· Cor fatui quaſi mare feruẽs · ꝙ qui
eſcere nõ poteſt· quia cor cupidi fatui et inſenſati qui crecut flu
mina diuiciaꝝ retinere ne fluãt· nũquam quieſcit cogitacõe &
oꝑe peccuniã cumulare fluẽte Ceecunin Ged nota·. ꝙ in hiis ẽ
motus circularis. quia ſicut miſer ip̃as cũ labore et ſudore con
quirit ita cũ merore et dolore dimittit. & eciã ſepe cũ afflictõe
et anguſtia poſſedit· Quia laborè quẽ diuicia⸗ adquiſicõ dedit
illa timore amiſſionis cõfert. Vñ Grego · iq · moralium. Prius
nãq; mẽs auari dolorẽ habuit in ip̃a ſue cocupiſcẽcie fatigacõe 7
qualiter cõcupita raꝑet. qualiter aliqua blãcimẽtis aliqua ter
roribo auferret Atqʒ; poſtq; adquiſitis reb pueĩt ad deſideri
um alterius. Hunc dolor fatigat. vt cũ ſollicito timore cuſto/
diat · ꝙ cũ graui labore meminit adquiſitũ. Hinc inde inſidia/
tores metuit atc, ſe perpeti · ꝙ ip̃e fecit ab aliis ſibi fieri ꝑtime d.
ſcit. Hec Grego· Hodie apte expimur in mundo. in quo pro
pter diuicias tot mala fluxerũt. quia cõſur gũt reges in reges
& ciuitas in ciuitatem. et frater in fratrẽ. & filius in prèm ad
mortẽ propter peccuniã. Ergo certe in diuiciis delectacõ quãi
nulla et afflictõ peſſima. Figura Exodi-4. In prima plaga
pharaonis vbiqʒ egipcõze aque cõuerſe ſunt in ſanguinem . &
mortui ſunt piſces¶SGic ſpiritualiter diuicie peccatoʒꝝ cupidorũ
et auaroꝶ hodie in mudo hoc tenebroſo couerſe ſunt in ſangui

lamn
Sin u
trKma
*
Uitoenin
labauch
g qui
tralt flu
tacde &
dore con
lcki⸗
oect
Prius
tigace
qua ter
deſceri
eulto⸗
u/
iire
opto
lages
mad
6 gi⸗
ſplig
em⸗
ni

s in ipſis diuiciis mortui ſunt: (E
N tenebris ambulant· p̃s (Nota ꝙ in tenebris nichil viſu diſ

;ualiter Auaricia cõꝑpatur tenebre- Sapie z Excecauit eos
malicia eox ideſt auaricia ſecũdum gloſam Nam ſicut exiſten
tes in tenebris neminè vidẽt quia eque male vident proximũ
ſicut extraneũ· excecati cupiditate et auaricia eciã neminem co/

gnoſcunta igura Exodi-ig. Vbi legitur ꝙ nona plaga egi/

ti fuerũt tenebre palpabiles ita vt frẽm frater non videret-
t enim dictũ eſt ꝑ tenebras ſubaudi auariciam et cupiditatez
que hodie adeo condenſate ſunt erga omèê nacionẽ et tꝑalem

& ſpiritualem · ꝙ ocultata fide tangi poſſũt. Vñ ad peccuniam
frater fratrẽ nõ cognoſcit neq; filius patrẽ: neqʒ amicus ami

cumtanta enĩ eſt inſaciabilitas appetitus humani hodie · ꝙ vn
decũqʒ; homo poteſt conatur raꝑe Au a9 Inſaciabilis auaritia
nũqua impletur· nũq; cõpletur· nunqꝙ parcit patri · neqʒ ma/
trem agnoſcit· fratri nõ obtẽꝑat. neqʒ amico fidẽ ſeruat Inua
dit bona vidue- rapit rem pupilli teſtimoniũ falſum profert.
occupat res mortui quaſi nõ eſſet ip̃e mortuus:deterior feris
que parcũt prede cum ſaturate fuerint:
Olite cogitare de craſtino· Luce:iz: ¶ Nota ꝙ aliqui ci
bi ſunt qui pro eadẽ die boni ſunt ad comedẽdum · Sed
in craſtinũ reſeruati putreſcũt. ¶ Sualiter Vita p̃ᷣſens
deſcribitur ꝑ hodie. eo ꝙ hodie tẽp pñs cenotat Nã et de tꝑe
nichil aliud habemus niſi pñs· Sed ꝑ cras mneelligiur ſequens
in quo quilibet iuſte capiet ſecũdũ propria oꝑa ñ ſcriptũ eſt
Cras reſpõdebit michi luſticia mea·. Diuicie igitur et bona tem
poralia bene valẽt in vita pñti. optima enim ſunt ad vitã eter-

nam poſſidendã.· Sed hoc eſt tantũ in vita iſta nam in allã vita

reſeruata putreſcũt. Ia· Diuicie veſtre putrefacte ſun

gura. Exodi: is Drecepiiñ fuit filus yſrabel vt quilibet collige

ret tantu de mãna ꝙ ei fufficeret pro illa die. Quicũqʒ vero re
ſeruaſſet ĩ craſtinũ ſcaturiebãt Vvmes. ¶ Gpualiter · Preceptũ ẽ
fidelibo xp̃ianis vt quilibet laboret maĩt 9 ſuis ꝙ mãducet S3
caueat ne paupes fraudando cumulatam peccuniã reſeruet in
craſtinũ· quia nichil ei proderit ſi ilam cupit reſeruare intactã
Hic egẽtibus tribuat. Vñ Gregorius in omelia. Res ſuas cũ
morietur diues ſecum tollet· ſi ad petetis vocè cũ viueret ſecũ

cernitur · Homo enim non cognoſcit proximũ ab extraneo

Hrur

nis effuſionem. & piſces ideſt homines natãtes. ideſt delectan

E

yt
G tuliſſet · Nam terrena oĩa que ſeruando amittimus. lar giendo 1
teruamus: G n⸗
auri pingues obſederunt me· p̃s (Dicitur q thau⸗/ ]
rus indomitus aqua madefactus multũ hinc inde ſal/
tat· omnia conatur ꝑcuttere. ¶ Gualiter ꝑ thaurũ in tn
domitũ notatur auarus- cui cor induratũ eſt erga proximũ 1
erga deũ· erga ſeipᷣm ſine omni cõpaſſione. Vnde Inno.·de cõ⸗/ n
dicoe humana. Auarus offedit deum offendit proximu. offẽ 65
dit ſeip̃m· Nam deo detinet debita. proximo negat neceſſaria
ſibi ſubtrabit oportuna. Igitur qñ eſt madefactus aqua. ideſt n
qñ cor plenũ cupiditate et auaricia oĩa pcutit. quia nullus ẽ o
modus acquirèdi quãtũcunq; prauus· quin ipſe ſtudeat ipᷣm
exercere igura Exodi:z. Vbi magiſter recitat. ꝙ de fluuio
egipti vbi Pharao p̃cepit mergi puulos yſrahel. exibat quod
da aĩal ad modũ thauri qui habebat in humero dextro lunam
corniculatã. Et tũc egipcii veniẽtes adducebãt oĩa genera mu
ſicoꝰ. ad quo ſonũ thaurus ille ſaltabat. & vocabãt eum egi/

Pcii deum apis ſed eodem die euaneſcebat. (Sßualiter ut eſt
dictũ thaurus auarũ denotat. habet enĩ in dextera ſua ideſt in
tota intencõe vanitatem · que p lunam vacuã et corniculatam
denotatur habitat in flumine egipciaco ideſt in auaricia tene/
broſa· vbi pharao ideſt dyabolus conatur ſubmergere puulos
xp̃i ideſt fideles x5ianos: Congregantur circa ipᷣm egipcii.i
demones et principes tenebrax pulſantes inſtrumẽta ſuarum
temptacõnum· demõſtrantes modos ineptos et prauos et di/
erſos rapiedi aliena. ad quorũ ſonos cor auari ſtatim ſaltat.
Grego: u: li moꝶ Cui inquit cupiditas dñari dicitur ſubiectis
malis omnibus demonſtratur · ſi hic vanitati dentur· ſubito ex
D inguuntur: H
Eruietis diis qui non dabunt requiem die ac nocte· Ie
remieis: ¶ Nota ꝙ dura eſt ſeruitus. vbi magno la⸗/
bor et parua merces. vbi magna afflictio & nulla re-
muneracõ. ¶(Gpualiter ſecũdum apoſtolũ Auaricia & ydoloz⸗
ſeruitus· & eſt in ip̃a afflſictio magna et miſera retribucõ. quia
labor auari et cupidi nũquam capit requiẽ · ſed ſp afflictõ ineſt
anteqꝙ; cõplacẽcia ſit expleta. Vnde ug in quodam ſermõoe
Auarus antech lucretur pꝑdit ſeipᷣm. & anquam aliquid capiat
capitur. Seruitus igitur auari figuratus eſt Exodi: zd. Vbi
fili yſfrabel ſeruierunt pharaomi lutum et paleas colligentes

N

—

—— —— — 2—

—w—
= ☛

—
—

—

rdendo

4 tu⸗
indeli
autüi

Dkoma

lmu
ecetlarn
ua. icel
nullus:
ſeatiön
efluuio
tquoc
lunam
era mu
meg'
tuteſt
Ain
ulatam
utene⸗
bs
ll
krum
ndi⸗
Aet.
biechs
oex

ecle
c
1n
lor
qui
nnet
ſo
45

Auaritia

vt edificaretur ciuitas· ſuper quos poſiti ſunt ſuꝑſtites vrgen
tes eos ne ocioſi vacarent · Demũ ordinatũ eſt. vt maſculi qui

naſcebantur necarentur- & femine nutrirentur. Spualiter

harao denotat dyabolum regẽ egipti ſcʒ tenebrax. qui cecita

tis filios ideſt auaros et cupidos ſub dure ceruicis ſeruitute de

tinet. Co git eos diſpgi ꝑ vniuerſum egiptum ideſt ꝑ mundũ

ad colligẽdum diuicias que luto et paleis cõpantur. & ordi/

nat ſuꝑ ſp̃os vxores et filios· que velut ſuperſtites vrgent eos

cõgregare peccunias non ꝑmittunt eos aliqñ ſaluti anime ſue
vacare. Dicit vxor. quare non induis me ſicut induta eſt vicia

mea. & huiuſmodi. & ſic nullam capit requiẽ. Occiditur ergo

omnis maſculus quia omne bonũ et ſanctũ propoſitum extin

guitur Ged reſeruaãtur femine · ideſt oĩs cupiditas auaricie con
cupĩa· que in ipſa anima ꝑ dyabolum generatur. Igitur miſer
auarus in hoc mũdo multa mala patitur. & in futuro eterno
cruciabitur igne. Vnde Criſz. omelia· i· ſup Math· Qui pec/
cunie ſeruit & preſentibus compedibus conſtringitur- et fu/

turis paratur.

Ncenderunt igne ſanctuarium tuum ps: (Nota exi

Inde enim poteſt ſe ab inimicis defendere.
bolus plenus iniquitate hodie vndiqʒ eccleſiam xp̃i cupidita
tis et auaricie igne circũdedit· vt illud quod ſcribitur · Iere.G.
de talibus verificetur propheta inquit ad ſacerdotes omnes
ſtudent auaricie. Nullus igitur euadendi aditus remanſit fide
libus.niſi altitudo contẽplacõis celeſtis. Inde enĩ poteſt ſe hõ
ab iſto igne excutere & inimicos ledere. quia virtus illa ſuper
na ibi capitur qua percutitur et vincitur inimicus. ¶Figura
Iudicum· · Vbi legitur ꝙ cũ Abimelech ſuccendiſſet opidum

thebeth. getes illius loci fugierũt ad turrim . & cũ conaretur

abimelech ad oſtium turris ignem ſubponere vt fumo ſaltem

ibi exiſtẽtes excecaret· Dña quedam fragmen mole proiciens
caput abymelech percuſſit. qui ictu ſenciens mortem · eo iubẽ

te a ꝓprio armigero extinctus eſt. ne a femina diceretur occi/
ſus hebeth que interpᷣtatur bonitas vite recte: denotat eccle
ſiam fidelium in qua pre ceteris nacõnibus bonitas vite pro

pter katholicam fidem cõſiſtit. Abymelech qui interpretatur

ſtens in caſtro vel loco vbi ignis ſupponitur· vnde hö
non poteſt exire: nullum eque bonum remediũ · ꝙ; ad

aliquam latitudinem ire ad quam ignis non poteſt ptingere
. Spualiter Dya/

1.

nubilum bene denotat dyabolum obſcurum et tenebroſũ. Co
natur igitur incendere eccleſiam dei igne cupiditatis et auaricie
in cui9 fumo ideſt deſiderio eoʒe ac affectu excecati funt. Sʒ vi⸗/
ri fideles ad turrim cõtemplacõis con greſſi: ignem cupiditatis
fugiunt et deſpiciunt. Nam vna illius glorie ſcintilla cõſidera
ta: omnẽ delectacionẽ p̃ſentis vite ſuperat. Vnde Aug libro
de moꝝ. Tanta eſt pulchritudo iuſticie · tãta eſt iocunditas eter
ne lucis· vt etiam ſi non liceret in ea amplius manere niſi vni9
diei moram· ꝓpter hanc ſolam innumerabiles anni huius vite
pleni deliciis et affluencia bonoʒ temporalium recte meritoq;
cõtemnerẽtur Hec Augꝰ Tutus eſt igitur locus celeſtium cõ
templacõ.& eſt ibi caritas virtutum domina: que ſecũ trahens
fidem ſimul cum ſpe Abymelech et exercitũ eius mactat et fu/
gat. Vnde Caſſio· ſup· p̃s . Caritas eſt mors criminũ · virtus
pugnantium· palma victorũ · cõcordia mẽtium · ſocietas electo
rum·quam fides concipit. ad quam ſpes currit · cui profectus
omnium bonox ſeruit. Igitur dyabolus ꝑcuſſus iaculo carita
is propria extinguitur nequicia: K
medio ignis non ſum eſtuatus · Eccł.qi (Magna virtus ẽ
ro cõſtancia veritatis ſuſtinere penas ignis . & pcipue. quõzʒ
omnes vt plurimum fugiunt talem penam Idcirco ſancti mar
tires conſtantes fuerunt valde: quia ignis incendio potius ſe
tradebant: q; vellent adorãdo vyd ola negare veritatem ideſt cri
ſtum. ¶Gpualiter. Virtuoſe hodie agit qui repulſus cupidita
te & auaricia que ſunt ydolorum ſeruitus · ſe exponit ſuſtine/
re ignem paupertatis et egeſtatis. Vt cum propheta dicat.
Igne me examinaſti zc · & p̃cipue cum videamus omnes tam
clericos ꝙ; ſeculares terrenis inuolui cupiditatibus · Deus tñ
non derelinquit illos · pro cuius amore tanta patiuntur . Sed
illis in anguſtiis ſubuenit vt verba ꝓpoſita prius notant.
(Figu ram habemus Danief. 9· Vbi legitur ꝙ erepto ydolo et
arata fornace ardentis ignis· tres pueri noletes adorare ydo
lum ad ſonum diuerſoʒ muſicorum generum in predictãa for
nacem miſſi ſunt iuſſu regis. Sed vi ſua ignis amiſſa cõtra pue
ros· ſuccendẽtes fornacem ęxtinxit · pueris incolomis relictis
in fornace manentibus. (¶ Sp ualiter Rex babilonis notat dia
bolum· ydolum auri et argenti cupiditatem et auariciam· gene
ra diuerſoʒ muſicorum ad quoru ſonitum babiloni cadentes ĩ

terr⸗
quo
unt
exet
test
app
igne
ſeher
pun
cupi
muin⸗
tirio
gtan
iger
oſn
ſap
nor

2

„
„ .
4 —

uunt terram adorãt ydolum diuerſos modos rapiendi aliena ſignat
.AN⸗. quos demones ſuggerũt cupidis et auaris qui vident et audi/
üdnt unt Cadunt ad terrena ꝑ affectũ & modos illos per effectum
n exercẽt · ſu cẽdentes fornacem ſunt ſuꝑflue expẽdentes· hono/
NAH res et mũdi pompas p̃tendetes· que velut ſufflatoriũ accẽdunt
lnen appetitũ hominũ ad ymitãdã et ſectandam auariciam. Ged cito

nüng igne illo extinguunt: quia repetẽtibus demonibo eorum aias
fnscd iehẽna eterna cruciabuntur. Paupes qui ꝑ paciẽtiam ſeruãtes
pauptatẽ verbi· puritatem intencõnis et mũdiciã oꝑis. vincunt

un cupiditatem et auaricie appetitũ quaſi argẽtum et aurum exa
H minati incolomes depo rtantur in celũ Q ch quaſi altero m r
ltaig tirio adepti ſunt. Vnde Berñ in quodã ſermone. ꝙ; martirium
kinn grauius eſt inter epulas eſurire inter veſtes multas et pcioſas
lk algere· pauꝑtate premi inter diuicias quas offert mundus · ꝗᷓs
oſtẽtat malignus· quas deſiderat noſter appetitus · Propterea
etus paupꝑibus et martiribus regnũ celoꝝ ꝑromittit᷑· quia pauꝑta/
oann te quaſi emitur · ſed in peſſone xp̃o abſqʒ dilatione ꝑcipitur
irtus Imulacra getiũ argẽtum et aurũ p̃s. ( Conſueuerũt
n guc, aliqñ intabernis fieri ſimulacra depicta· puta aĩalia ſil/
nchimn ueſtria cũ aliquibus actibo mirabilibꝰ. vt puta aſinus
vtus qui medetur & inſpicit vrinale. Symea que legit zc. & hoc fit
he vt getes libentius declinẽt ad vidẽdum et emẽdum vinũ quod
dicin venditur ibi. ¶ GSpualiter. Dyabolus cognoſcẽs hodie huma⸗
Uine⸗ num appetitum ad ſimulacra et ydola peccunie cõtemplandũ
n. atq; exequẽdum· tabernam ſuã ideſt vitam pñtem depinxit. &
San hoc ſimulacris auri vẽʒ et argẽti ſeu cupiditatis et auaricie ad qꝗᷓ
)eusti ita libenter declinant hodie hoĩes Hꝙ ip̃ᷣi inde recedere nequeunt
See Nam ſicut potatores citi9 ſunt in taberna q́; eccleſia. ĩta fere oẽs
. homines xpiani potius auaricie ꝙ́; diuine meditacõni vacãt. p̃s
oloet Omẽs declinauerunt ſimul. ¶ Figura.·3. Re iz. Vbi legitur
eyoo O„ mortuo Salomone venit Iheroboam ſeruus proi ugus
or faciẽs ſe regem in yſrahel. & ne pplus aſcẽderet ad templũ dñi
apre adoraturus. fecit duos vitulos aureos prohibens iheruſalem
lcks aſcendere dices Hii ſunt dii yfrahel qui te eduxerũt de terra egi
ntch pti (Sgpualiter leroboam qui interp̃tat᷑ diuiſio populi ſignat
dyabolum qui fideles nititur diuidere a criſto · fecit in hac vita
noi duos vitulos Jquia erexit auri et ar gentreo cupĩaʒ pcipiens ☛ t

Nuaꝛitia

redicans ꝙ; per hos deos exeunt homies de paupertate tene/ fune
broſa⸗ de egeſtate mendica zc. Ita ꝙ hodie totus populus xpia/ K”
nus. relicta ieruſaleʒ eterne meditacionis adeo bos deos coln pr
nullus curat eos reliquere. Sed prochdolor ꝙ peius eſt illi qui gen
erant habitatores ieruſalem iuxta templi domini deſcenderũt ad uen⸗
vitulos.videlicet clerici plati et religioſi · vñ Rabanus ſuꝑ math. ”ð
O ſpes maligna auaricie ſemꝑ bonis animis deteſtãda quẽ illeſa ufte
quẽ incõcuſſũ dimittis· tu genus hominũ cõfudiſti.tu diſcipulũ mnne
comitẽ xp̃i ab apoſtulatu pcipitaſti · tu milites cuſtodiẽtes ſepul/ i

captiuaſti nundq bene dictum eſt pecunie obediunt omnia

uſce morientes producunt. M
ulcedlinez ccrlen Nota muſce nunq ſe ſuper ſcutellam idr
dum cibet eſt ibi calidus. ſed cum frigefactus eſt tũc reſident ibi *
et deturpant quicq ibi eſtSpiritualiter dũ calorem caritatis re/
tinet cor bumanum ſemper cupiditas procul eſt. non eſt quia ß

oppoſita nequeũt ſe ſimul compati vnde aug· omniũ bonoʒ eſt *
radix caritas et omnium malorum cupiduas et ſimul eſſe non H
poſſunt et niſi vna radicitus expellatur alla plãtari non poteſt
Fruſtr tamen quis conatur ramos preſcmdere niſi radicẽ ſtu/
deat extirpare. Ex hoc igitur hodie bene apparet eueniſſe verũ 4
ꝙ daniel prophetauit. Refrigeſcet igit᷑ caritas multorũ · quia tot

ia

auaroʒ genera immũdo creuerũt ut fere nullus amplius inter aun
pſa poſſit viusitzurs exO.S. vbi quarta plaga pharonis illata 6
fuit multitudo muſcarum quaxe tanta erat infeſtacio ꝙ vix po/ luc⸗
terant homines viuere(Per muſcas ut dictum eſt notant auari. nue
quia velud muſce petũt mores putridos et ineptos circa irena ſach
ſe voluendo · quomodo poſſint ſugere ſanguinem proximoruʒ tmmt
GSed in fine preda aranearum infernalium velud muſce fiunt et inta
amiſſa terrenoze dulcedine igne cruciabuntur eterno vnde mor- ſicd
uus eſt diues et ſepultus in in/ferno we

que multe populi multi. ( W
decurretes ad mortem apoc. Nota ꝙdiu terra coopta
eſt aquis nõ poteſt homo de terre condicione iudicare. Sed aꝗs
a terra remotis quãdo terra nude videtur poteſt homo de terre

qualitate experiri&pirituali q;'diu terrene diuicie que propter
fluxum aque cooperiunt mentè noſtrã · per affectionẽ ocupant o
neꝙ homo perpendere anime ſue ſtatũ quia cecus ſed cum a ira qu
huius diuicie id eſt ab animi diuidant᷑ ꝑ mortẽ vel ꝓ infortuniũ her

ten eͤ
ek gi

drrin
agtiile
etsſepl
Ant ommn
G

leutellun

eſcent d

rians n/
eſt qui
onoxeſt
eſle non
nporeſt⸗
ce Ro/
able veru⸗
qguin dt
us Mer
15 Wn
po;
iauatl
airenn
imorn,
huntet
lenor

1.
1
gelus
ge ten
prope
oepn

un
Munu

ſet phibere ne aliud latius ꝓ celo videret.

— diſpoſiti

Auariia

tunc aperte cognoſcetur quid erat. Figura Geñ i. Dixit de
us:congregentur aque que ſub celo ſunt in locum vnum et ap
pareat arida· & factum eſt ita. Spirtualiter Cum de exi⸗
gente iuſticia auarũ expoliat terrenis diuiciis· tunc ad ſeip̃m cõ
uerſus aperte videt et cognoſcet animã ſuam in diuiciis ſterilem
et aridam extitiſſe. Vnde Ecc· 3. Magnitficaui opera mea zc.· &
in fime ſubdit· & conuerſus ad illa que operate fuerant manus
mee. vidi in omnibus vanitatem et afflictionem animi et nichil
firmum manere ſub ſole: (O
Vi de terra eſt de têra loquitur Ioh · 34Nota ꝙ exiſtẽs
in planicie terre non poteſt plane iudicare de terre ꝗ uã
1ad locum eminentè aſcendat plenius iudicabit. Ideoò

quanto homo altior eſt a terra et remotior terra apparet ei mi

nor. Vnde dicũt aſtrologi.ꝙ ſi ꝑ impoſſibile homo poſſet vſq;
ad ſperã lune accedere· ꝙ terra appareret ei quaſi ni hil. nec poſ
lo Sßualiter Hoies
diligentes terrena illa iudicant magna. O inqu ꝙ felix eſt hre

pꝓ tanto contigit quia non nouerunt celeſtia. Greg. Carnales

homĩes p̃ſentem vitam diligunt. quia quãta ſit eternitatis glo
ria non ꝑpendunt· & dum phẽnitatis dulcedinem nõ c ſiderãt
curſum ſtatũ lapſum firmù habitaculum arbitrant᷑. ¶ REigura
Eaechielis· 3· Ybi p̃dictum eʒechielem ſpiritus eleuauit inter ce⸗/
lum et terram · & cõuerſus vidit abhomĩacõs· aſpexit terram et
ecce vacua erat & nichil zcEzechiel interptatur auxiliũ dei. &
denotat homin? a deo adiutum quẽ ipſe deus ad celeſtium me
ditacionẽ inducit· qui dum poymodum retro reſpicies quod p9
affectuoſe diligebat-/pondus poti9 iudicat q; ſubſidiũ. Ideo cũ
ꝓpheta dauid dicendum eſt. ꝙ dilecta tabernacula tua domine
virtutum: — (D 4
E abſorbeat me ꝓfundum p̃s Videm ſenſibiliter ꝙ in
