in prelio liberari ſed poſt wlnus acceptum deſꝑaratione curandi
medelã vlceri dene gare. Sepe etiam anhelãtes videmus poſt fre/
quẽtes lapſos & deiectiones plurimas coronatos · militem quoq;
ſcimus poſt fugam militans virũ fortem fuiſſe & victores viciſie
ec Criſoſtim?.

ua ꝑps (Expulſus de terra ꝓpria die noctuq; conſiderat

lia expo
tuallter. ꝑ peccatum homo miſer eiici de ciuitate ꝓpria ſcilicet de
ſtatu gratie nam gratiam quã xp̃s attulit in hunc mundũ ꝓpter
homines attulit ideo hominis eſt. Sed peccatum eiicit ĩm de illa
Debet igi cogitare vias reuertendi ad illaʒ extra quã ſemꝑ homo

eſt triſtis & pfugus. Vie enim reuertendi ad gratiã ſunt tres ſcʒ

conſideratio mortis & inferni & miſericordie. De hac prima via
peruenitur ad ſcdcam ſcʒ ad purgationem peccati . Sed de hac ſccła
peruenit ad terciam ſcʒ ad miſericordiam & pietatem et ſic ꝑ hanc
regiit ad ciuſtate? diuine gratie. C Eiguraz.· E ſdre ·2· Vbi legit
Ꝙο cum vellet recu ꝑare hieruſalẽ deſtructã venit ad portaz vallis
& ante fontem draconis- deinde venit ad portaʒ ſtercoris et ibi cõ/
ſiderauit muru ciuitatis diſſipatum & portas eius cõbuſtas igni

deinde tranſiuit ad portaʒ pontis & ad aqᷓductũ regis. pi/
ritualiter. Per hieruſalẽ que interp̃ᷣtatur viſio pacis nota ſtatum
gratie in quo homo ſecurus quieſcit. Sed vt dictum fun inde hõ
eiicitur a peccatis. Igi cuʒ homo ad illã redire cuꝑit · Primo debʒ
venire ad portam vallis per quã notat᷑ mortis memoria· nã mors
quedã porta eſt per quã vel aſcendit ad celum vel deſcenditur ad
infernum licet quo ad tempus homo deſcendat ad purgatorium-
Debet ſcdo venire ad fontẽ draconis. quia debzʒ cõſiderare penas
infernales in quibus natat dyabolus draco & ſerpens antiquus
q illo turpiſſimo lacu ſubmerſus ẽ · Tercio debet venire ad portã
ſtercoris per quã confeſſio ſignat᷑. Nam per confeſſionem omnes
immũdicie anime ꝓiiciuntur & purgant· S3 exiſtens ĩ iſta porta
debet homo conſiderare murũ deſtructuʒ. Murus eſt duplex ſcʒ
murus & antemurale. Murus eſt enim homo interius ſiue ratio
GSed antemurale ẽ homo exterius ſeu ſenſualitas ip̃a· porte vero
murales ſunt corporis ſenſus. porte antemuri ſunt anime vires.

. . . A² 22 77—7 *
gitaui vias meas & cõuerti pedes meos in teſtimonia

las et modũ ꝑ quẽ poſſit reintrare & ſe ad omni ici
nit & vt poſſit reintrare omnia facilia ſibi facit· ρSpiri

e
„ 6* –
* „*

Debet igitur homo in actu confeſſionis exiſtens cõſiderare ꝗliter
corporalit & ſpirnrualit peccauit & que peccata ꝑ oculos & aures
ceterosq; ſenſo ingreſſa ſunt ad animã & que ſimilit᷑ ꝑ memoriã
& intelligentiã & voluntatem quo facto purgare ꝑ portam con/
feſſionis debet quicꝙ; immundicie repit & poſtmoduʒz vadẽs ad
pontem ſoluens pedagium pontis ideſt ſatifactionis puenit ad
aqueductum regis id eſt miſericordiam xpi que velut aqᷓductus
de paradiſi fonte viuo deſcendens. fluere non deſinit omnibo ha/
bundani tribuit omnibo ſe moriẽteʒ prebet. neq; quicq́; deſerit ũᷣ
prius ip̃e deſerat᷑. Vnde Augo: ſuꝑ Io·ombł.z· Super illo verbo
erat lux vera zc· Semper inqꝙ hic eſt & nunq occidit· opus eſt vt
habeas vnde videas ꝙ tibi nunq; recedit opus eſt vt tu nunq; re
cedas ab eo qui nuſq; recedit· opus eſt vt tu nõ deſeras & nõ de⸗
ſerens noli cadẽ & non tibi occidet. Si tu feceris caſum & ille tibi
faciet occaſum · Si autem tu ſtas preſens eſt tibi ·

Ibit & inebriatus eſt Geñ 9Solent ſimul diuerſa vina
mixta magis inebriare ꝙ vnum. Ideo cupiẽtes inebriare
aliquos cõſuerunt mixturaʒ vini diuer ſaxe vineaʒe miſceri
Spiritualiter · p mixturam hanc ſubaudi pententiaʒ. Nam ibſeſt
vinum album ſcʒ lacrima cõpunctionis · ibi eſt vinum rubeũ ſc
rubor cõfeſſiõis · ibi eſt vinum dulce ſcʒ miſericordia ſatiſfactiõis.
Hanc vini mixturam cũ xp̃s ſumit a peccatore inebriatꝰ obliui⸗
ſcitur · omnis iniurie & ſolu recordat᷑ penitentie & tribuit omniũ
indulgentiaz e igura Geñ. Oo·de ſomnio. qc vidit pincerna
haraonis· vidit enĩ vitem et in ea tres ꝓpagines paulatim creſcè

ar-

gẽmas q; poſt flores · vuas matureſcẽ pmebatq; vuam· in calicem

pharaonis dabatq; potum ei & interp̃tatus eſt Ioſeph ſomnium

ſcʒ qc poſt tres dies recordaret pharao miniſterii ſuiet reſtitueret
piritualiter · ꝑ tres ꝓpa gines cre⸗/

ĩm in gradum p̃ſtinum- C.:
ſcentes in vite ſubaudi tria ſupdicta penitentie opera ꝓficientia et
creſcẽtia in anima ̃mitur inde vinum in cõſciẽtia velut mn quodã
calice de quo libeni rex bibit ſeʒ xp̃s & inebriat᷑ vt quaſi admodũ
ebriũ: mala pterita peccatoris obliuioni tradat et ſolum illio mmi-
ſterii recordet & ſic pincerna iſte reſtituit priſtino gradui gratie .
Quia peccator ꝑ veram penitentiã ab omni ſorde mundat deum
ſibi reddit benignum yſidoro libro. 2. de ſũmo bono. Penitentia
eſt medicamẽtuxz wlneris ſpes ſalutis ꝑ quã peccatores ſaluantur

4

—

er quã deꝰ ad miſericordiam ꝓuocatur que non tempore pẽſat᷑
ſed lacrim aʒ ꝓfunditate & luctus:
¶ Berlſeuerantia 38
ha ſũt ꝗᷓ bñ gradiunt et quartũ q felicii incedit. puer.
oANulla opatio ſeu actio naturalis ſeu artificial pfecta

vocari debet niſi finem ſuum attingat·. Inde eſt ꝙ omnia
denomman? a fine: nam que fine carent aut eaſu carent aut caſu
fiũt aut fruſtra 4 FSpiruallrer. Oꝑa penitetie tria ſunt noĩata
in pcedentibus & hec tria bene gradiunt᷑ ſed non bene quieſcunt
* Niſi enim opa penitentie ſemꝑ ꝓcedant fruſtra fiunt· tunc enim
deficit ibi quartuʒ qc incedit felicii ſcʒ pſeuerantia- que felicitatis
fin em acquirit. Vnde ait non qui mepit ſed qui perſeuerauerit- ſ

Figura leui: 29· Vbi legi ꝙ:· Q: anno fratres qui naſcebant 4
ſan tficabant Fratres enim ſpũaliter loquendo ſunt oꝑa noſtra
Math. A. A fructibo eorũ cognoſcetis eos · Nota arbor mo dat
germen · ſic peccator ꝓmo dat gemitum cõtritionis- deinde arbor
floret in quo iam oſtendi fructuũ quantitas · & peccator ſc; cor
ſuum ſacerdoti apperit ꝑ confeſſionem· in quo denudat peccator
multitudinẽ. Tercio arbor dat fructũ & homo facit ſatiſfactoriu
0 Pus Ged niſi ad debitam maturitateʒ fructꝰ pueniat fruſtra bec
omnia pᷣceſſerũt.ſic ñ homo pſeueret ĩ bono nichil facit. Applica
ergo ꝙ pmus annus ctritio · ſecund confeſſio· terciy ſatiſfactio
Sed quart quo felicitat᷑ anima eſt ꝑſeuerantia qua beatificamur
& ſine qua quicꝙ facẽ poſſumus nichil valet aꝑpoc. vltimo · Eſto
fidelis vſcq; ad mortẽ & dabo tibi cor. vi· Grego: mo libro mora.
Incaſſũ bonũ agit᷑ ſiãte vite terminũ deſerat᷑ · quia fruſtra velocit᷑
B currũt qui priusqꝙ; ad metã venerit deficiunt.
Ircunda tibi veſtimentum tuum et ſequere me actuũ.zz
Nota quãdo duo ſocii veſtiuntur ſimul.non ſolũ emunt
uüöuungem pãnum in colore ſz cum hoc faciũt eundẽ habitũ
ſeruata lon gitudine & latitudine. ¶ Spirnualiter · xps venit in
mundum & factus eſt nobis ſocius induens veſtimentũ noſtrũ
ſcʒ carnem humanam Gi igit volumus eũ ſequi. debemꝰ habitũ
noſtre cõuerſationis ſuo habitui conformare. non ſolum in boni
opis latitudine ſ ĩ perſeuerantie longitudine. Eigura apoc. i.
Vbi viſus eſt ſimilis filio hommis veſtitus veſte poderis que eſt
veſtis attingẽs vſq; ad talos. ¶ Spiritualiter fili bominis xp̃s
eſt. veſtis iſta eſt caro quã aſſumpſit ĩ qua ꝓ nobᷣ fact9 & obediẽs

X.

WS
*

,—, — - 220--

—Pf

vſq; ad mortem crucis. propter qc deꝰ exaltauit illum 2c· Si igi
volumus exaltari cũ ip̃ᷣo ꝑſeueremꝰ vſq; ad mortem ꝓ lp̃o: alias
non erimus in gloria cum ip̃o· nec fruemur ip̃o Bern. In quadã

epiſtola. Perſeuerãtia inqꝙ eſt vnica filia: ſumi regis filiꝰ virtutu

eorũdemq; cõſumatio & virtus ſine qua nemo videbit deum ·
C

ibit homo ad opus ſuum et ad oꝑationeʒ ſuam vſq; ad
eſpam psExiſtens in prelio vbi fortiter vſq; ad deter/
cmination? prelii dimicet non dicit᷑ fortis. Naʒ ſi homo im
petuoſe ꝑcutit hoſtes ſemel bis vel ter & ĩ fine terga vertat nichil
fecit/meli9 foret non intraſſe bellum. ¶¶ Spiritualit intrãs cam/
pum penitentie ad certandũ ꝓ xp̃o non debet fugere: neq; recedè
de campo quouſq; victoria que fi in ceſſatiõe campi ſcʒ ꝑ mortẽ
tunc enim poteſt vnuſquiſqʒ ſpolia recolligẽ & cuʒ triumpho ad
propria remeare niſi igit perſeueret vſq; ad mortem non accipiet
coronam vite. Racta eſt enim victoria dat᷑ victori corona- EF /.
gura. z· regũ . in ionathas cõtra philiſteos certauit vſq; ad veſꝑ
am in tanto labore & ſudore ꝙ quaſi defecerunt oculi eius. Sed

inuento melle & guſtato viſum npuc r lIonatham qui in/
terpretatur colũba pulcra ſubaudi penitentẽ penitentia cãdidatũ
Dimicat ergo forti᷑ ſuꝑando exercitum philiſtinox id eſt vincẽdo
demones & eox tẽptationes- ſuſtinendo ictus multos laborãdo
in frigore & fame in vigiliis & aliis multis vſq; ad veſpam id eſt
vſq; ad mortem. Sed poſt peruenit ad eternam vitam & guſtata
diuina dulcedine illummant᷑ oculi eius & videt diuinã eſſentiam
DPerſeuerãtia ẽ ergo que hominẽ coronat et que virtutes cõſeruat

quibus bonus xp̃i miles palmã acquirit victorie. Berñ. epiſtola

iz8. Abſqʒ pſeuerantia/ victoriam nec p̃ᷣmium victor cõſequitur
ſcutrix eſt ad meritum mediatrix ad pᷣmium. ſoror patiẽtie con/
ſtãtiefilia amica pacis amiciciage nodo· vnitatis vinculũ. ſãctitatis

propugnaculum tolle pſeuerãtiam. nec obſequiũ mercedẽ habet⸗/

nec beneficiũ gratiam inec laudèe fortitudo. Sola eſt cui eternitas
eddit· vel potius que eternitati hominem reddit dicente domino-
Quiperſeuerauerit zc· D H
Apetum inimicox; ne timueritis i. Mach. 9 QOuidam adeo ſunt
inexperti & inconſueti bello qaudiant vociferantes inimicos &
ſuper ſe impetuoſe venientes & de ſeip̃is videãt aliquos pcuſſos
ſtatim fugam arripiunt: qui aliquãdo ſi fortiter remanẽtes ĩ acie

—

ueatia

J

certarent vincerẽt hoſtes. Nam ex induſtria aliqui etiã debiliores
ita artificioſe ſciunt aggredi inimicos vt ply eis ꝓſit aggreſſio qᷓ;
arma. Sed ſi inuenerint impetum virili ſuſtinẽtes ſtatim deficiut
Spirnualiter · aliqui ſunt formidoloſi & miſeri qui dũ ſunt in
campo penitentie et videant aliqd ſe Ppdidiſſe bellũ cõtra dyabolũ
ꝙ ſtatim fugam arripiunt & neſciunt reſũptis viribus reſiſtere
dyabolo. Non enim aduertunt- quia bumanum eſt peccare & ꝙ
ſepties in die cadit iuſtus et ꝙ nõ peccet · ſed ſtatim videtes dya/
bolum ſupꝑ ſe irruiſſe & aliqᷓs virtutes penitentie wlneraſſe adeo
ſunt miſeri et timidi ꝙ ad arma cõfeſſiõis neſciunt recurrẽ et iterũ
bellum intrare · naʒ ſi aliqñ ꝑcutiat nos dyabolus peccati impetu
vt in nob feriat caritatem vel humilitatẽ vel caſtitatem nõ debem9
fugere deſpantes: nam ſepe homo poſtqꝙ peccauit/ vere penitens
de peccato pfecti fugat dyabolum ꝙ; ante peccatũ. ¶¶ Figura
2 re gum xi. Vbi legit · ꝙ cũ Ioab obſediſſet filios amon ĩ rabach
ip̃i fili amon impetum fecerunt ſuꝑ exercitum Ioab & occiderũt
vriam & quoſdã alios. S miſit dauid ad ioab non deficias- quia
varius eſt euentus belli/ ſed fortiter dimicare· ille vero ꝑſeuerans
finalii obtinuit victoriam et deuaſtauit ciuitatem illã et deſtruxit
ydola. ¶ ¶ Spiritualiter· Per Ioab qui dux exercitus dauid erat
ſubaudi penitentẽ qui eſt dux virtutum & bono operum. hune
igi muadentes amonite ꝑcutiunt vriam · qui interptat lumẽ meũ
per quẽ notatur caritas que multum lucet in cõſpectu dei et ſecũ
percutiunẽt cetere vtutes/nulla remanet ſana caritate ꝑcuſſa. Sed
cõformatus a dauid id eſt a ſacro eloquio qd docet mano noſtras
ad p̃lium & digitos noſtros ad bellũ. armis penitẽtie aſſumptis MU
vincunt᷑ dyabolus & peccata & ydola ſimul cũ ciuitate deſtruun?
quia deructo dyabolo omnis eiꝰ temptatio & pᷣua ſuggeſtio eua⸗
neſcit· ideo non debemo deficere ſi aliqn cadimus ſed poti9 dimi/
cantes ꝓ xpo irritantem vincemꝰ. Vnde Auguſting libro contra
hereſes circa Bncipiujꝭ loquendo exemplari & nos ad boc plium
confortando ſic ait. Donabit inꝙ certãti victoriã qui certãdi dedit
audaciam. Non ergo contra nos hoſtiũ turba. nec bellãtiũ forma
non quaſi fulgens vitrea tererat armatura/goliam magnuz et ro/
buſtum armis terribilẽ/ ingenti turba munitũ. dauid ſolꝰ paruꝰ
atq; inermus vno lapidis ictu proſtrauit totaq; philſtieoʒe caſtra
proſtrauit turbauit atq; fugauit.

— —— — .

— — — ——— —- —

pientibus et inſipientib 2 Roi MNota nõ 1

datur idem cibus hominibus & iumentis: quia non ſunt

8

u

eiuſdeʒ nature et cõplexionis. Cum en omnia recipian?
. ſecudum modum rei recipientis omnia debent dari ſccm ꝙ reci/
piens eſt natum recipere. piritualii p̃dicator dicit eſſe diſtri/
butor et diſpenſator ſpũalis panis ſcʒ ſacre ſcripture. Vnde cum
/, dominꝰ multitudinem illã vellet paſcere dixit apoſtolis date vos
4 illis manducare Math ig · Nam verbi dei pdicatoribo p̃cipit dñs
ti vt cibum ſpũalem ſacre ſcripture exponentes & velut panẽ fra/ .
u gentes apponant populo dei indigenti et eſuriẽti· alias illis in p/
m perat᷑ qd ꝑ Ieremiã· OQ· Treñ. dicitur. paruuli petierunt paneʒ3 &
3 : non erat qui frangeret eis· Sed debet vnuſquiſq; attendere cuius
1, cõditionis audientes exiſtant & ſecũdum facultatem audientium
6 miniſtrare cibum vt ita reficiant ſapientes ſubtilibꝰ verbis ꝙ in/
ſipientes fame non pereãt non potentes in cõformẽ ſumere cibũ
Vñ Grego. i 1. mora Non inc debet dicator infirmis inſmmuare
8 cuncta que ſentit neq; pdicare rudibus quãtũ cognoſcit. Ei-
gura Geñ. z : Vbi legitur. ꝙ labã appoſuit camelis & iumẽtis
paleas & fenum hominibꝰ9 vero panem. Sprritualiter· Per
n laban fratrem rebecce ſubaudi dicatoreʒ · interp tat᷑ enĩ cãdidatio
. Candidus enim debet eſſe predicator · tam P ſplendorem ſcientie
&ꝙ per candorẽ bone vite. Grego:ZzS: mora. Lex ip̃is pdicatoribꝰ )
. poſita eſt vt ip̃i viuẽdo illummẽt quos loquendo ſuadẽ feſtinant

Eſt etiam laban frater rebecce· que interp̃tat᷑ patientia que debet
eſſe pdicantis cõditio · ps· bene patientes erunt vt annunciẽt Hi
ig i pdicator debet apponẽ iumentis id eſt rudibo fenũ et paleauas
id eſt expoſitiões cõ gruas ſcʒ groſſas et cõformes vt caꝑe poſſint
& per refectionẽ reficere. NHomimbo vero dare panem. qui cibus
eſt magis ſubtilis quia ꝑfectis & ſubtiliter intelligentibo debent
ſubtilia dicare et ſic ſoluet debitum qc ſapientibꝰ et inſipientibꝰ
dare tenent. Si vero indiſtincte hunc cibum omnibus apponeret
cum non omnes ſint eiuſdem cõditionis cõfund eret poti9 in/
ſtrueret. Vnde Grego. 30. mora. & in paſtorali. ſic ait. Vt longe
inc; ante nos reuerende memorie. Grego-nau 3 & edocuit. non
vna et eadẽ exhortatio cũctos cõgruit: quia nec cu ctis Par moʒ⸗
qualitas aſſurgit. Sepe nanq; alios offendunt que aliis proſunt
quia plerũq;ʒ herbe que hec animalia nutriũt illa occidũt et leuis

2—

„

ſibulus equos mitigat & catulos inſtigat · & medicamentum qd

hunc morbum ſanat alteri virus iungit et panis qui vitam fortiũ

roborat paruulorũ vitã necat- ꝓ qualitate igiẽ audientiũ formari

debet ſermo doctoʒ vt ars ſua ſingulis cõgruat & tamẽ a cõmnis

edificatio nis arte nuſq; recedat 1B
Bm utui & ſilui ps. 3 Gharun eſt velle loqui qc; ignorat
anteq; illud didicerit melius foret tacere · quia tunc nõ cõ/
funderet homo in verbo indiſciplinato. ¶ &piritualr · oĩs
homo quãtumcũq;ʒ eloquens ſit cũ debet loqui verba ſacre ſcrip
ture mutus dici · niſi gratia ſancti ſpiritus pus illuſtret᷑. Grego
in mora. Inuanum laborat lingua pdicatoris exteriꝰ niſi aſſit gra
ſaluatoris interio. Implorãda eſt igitur pus gratia quã pdicatio
proferat᷑. C igur luc:Dictum fuii zacharie ab angelo- eris
tacens donec natus ſit puer hic vocatus Iohes. ¶ Spiritualiter
Bacharias interp̃tatur memorans dũi et bene denotat pdicatorem
qui oblit9 mũdanalium rerum deum meditari debet die ac nocte
hic igi tacens et mutus eſt vſqʒ ad orrum Iohis qui interp̃tatur
gratia: quia vt dictuʒ eſt non poteſt ſermo dicatoris neq; ꝓdeſt
condiat᷑ gratia ſaluatoris. ideo Pmum eſt humilit impetranda
nde origenes omf. 6: ſuper leui. Ad exponendã ſacram ſcrip/
turam non eſt humani generis viribus intendum. ſed p̃cibus et
orationibo ad deum fuſis · vt pater verbi det verbum ĩ aperitione
oris vt poſſimus cõſiderare mirabilia de lege eius

Anite tuba ĩ ſion Iebe. ll ib⸗ mirabilit exercitui

deſeruit· Interdum enim tuba cõuocat᷑ & adu nat᷑ exereit9

locum meliorem & tutiorem ducit᷑ aliqñ ꝑ tubam victorie ſignũ
indicat. ¶¶ Spiritualiter · ꝓ tubã ſubaudi pdicatorẽ · vnde domin9
per yſa:qS. Pdicatori loquens ait. Clama ne ceſſes quaſi tuba ex

alta vocem tuam ⁊zc· Sed notãdum ꝙ vna tuba tantum non valet

neq; tubare poteſt ſine ceſſatiõe. Non enĩ poteſt tubator ſpirituʒ
ſme intermiſſione ſuſciꝑeideo ſemꝑ ſunt duo· Vno enĩ pulſante
vel tubante· alius reſpirat & ſic ſemꝑ vna tuba ceſſante alia ſonat
piritualiter. pdicator verbi dei his duabus debet tubis vti.
ne intercidat᷑ pdicatio eius. Nam vna tuba debet clangere ꝑ bonã
vitam· reliqua vero ꝓꝑ bonam doctrinam· Sic enim tuba doctrine
buccinet & taceat tuba bone vite talis pdicatio recipitur inaniter

Interdum eni cõfortatur ĩ bello- Interdum enĩ de loco ad

— —

Grego· ombᷓ.x. ſuper eʒech· Sermo dulcedinẽ non habet quẽ vita
reproba infra coõſcientiam remordet · ideo neceſſe eſt vt qui verba
dei loq ui pus ſtudeat qualiter viuat vt poſt ex vita colligat ꝗᷓ et
qualiter dicat. Eigur numeri· x. Vbi legitur· ꝙ precepit dñs
moyſi fieri duas tubas argenteas ductiles & vt dicit magiſter ibi

dẽ. has tubas habebãt in vſum ad . ·ſeʒ ad cuocandã mſtitudinꝰ?
ad mouenda caſtra ad bella & ad feſta. ¶ Spiritualiter· per has
duas tubas ſubaudi pdicatorem quia debet fulgere vita bona &
P doctrina lucida & abet eſſe ductił ꝑ humilitate & mãſuetudin?
vt flectat & inclinetur atq; coformet᷑ indigentie bominuz omniũ .
9 vt ip̃e iuxta apoſtoli pauli caritateʒ dicat: quis infirmaĩ et ego nõ
infirmor. =. Chor-ig Debent enim hbe tube ad ꝗᷓtuor deſeruire
8 Quia debẽt couocare multitudinẽ a pecetis ad gratiam. Secũdo
e debent fideles animare ad plium vt fortiter reſiſtant viciis & pec
catis. Tercio debent facta victoria tlangere ad mouendum caſtra-
vt fideles de virtute ad virtutem doceant aſcendere. VlItimo debet
clan gere p feſto ſcʒ gaudium celeſte deo vere adherentibꝰ pmit-
tendo. & tunc vere has duas habet tubas quia oꝑa caritatis ex/
4 ercet in bona vita & alios atcẽdit & illuminat bona doctrina Vñ
, de tali pdicatore loquit Grego ombł.3. ſuꝑ E ʒech· vita pdicã tium
ſonat & ardet ardet deſiderio ſonat Verbo. Es ergo candens eſt
predicatio accenſa· S3 de candenti ere ſcintille ꝓdeũt quia de eoʒꝶ
exhortationibus verba flãmantia ad aures audientium ꝓcedunt
Recte ergo predicatoris verba ſcintille appellata ſunt. quia eos
quos in corde tetigerint incendunt. Dð 4

Lantauerat enĩ dominꝰ deus paradiſuʒ Geñz Pru
a gricola plantat in ſuo viridario diuerſas arbores vt pro
diuerſitate & qualitate tẽporũ et ꝑpſonaz diuerſo 8 fructo
recipiat. ¶ Spiritualiter- deus intellectũ predicatoris edocet per
anctam ſcripturam vt ſedm varietatẽ temporũ & pſonarum ip̃e
predicator ſciat verba vtilia & neceſſaria populo p̃dicare. Aliqui
enim mouendl ſunt blãdiciis aliqui vero nunq; niſi minis emen/

dant · ſic 13 aliqñ aſpera aliqñ blãda p̃dicanda ſunt. ¶ REigura
Geñ 2z. Vbi legitur· ꝙ in paradiſo erat lignũ ſciẽtie boni & mali
4 . Spiritualiter. ꝑ paradiſum ſubaudi pdicatorem per quẽ nobᷣ
eterne vite verba mittunt Canñ· 9. Immiſſiões tue pakacc Tũc
enim paradiſus ꝓducit lignum ſcientie boni & mali qñ pdicator
bonis regnũ dei ꝓponit. et quãdo maſſupliciuʒ inferni exponit

— — — —

ex ore predicatoris carpi debent quia tunc contemnimus terrena ́”́”ÿẽRẽ
quãdo ad noſtrã memoriã inducunt᷑ ſupplicia. Vñ Berñ in ꝗdã

epiſtola vtinã ind; ſapes & intelligeres ꝗᷓ dei ſunt ꝓuideres que
inferni ſunt profecto abhorreres ſuperna peteres que vana ſunt
contemneres S E

H uctum afferatis & fructo veſter man Jsfes liAon
vt terra fruct iugiter ꝓduceret natura ꝓuidit qd plante

nmnn ſeip̃is retinẽt ſemina. Dico ꝓ tanto ſemma- quia alique
plante lunt que ſimul colligunt᷑ cum fructu · ſicut frumentum et
bladum. niſi enim ſemen in bis remaneret non naſcerent᷑ amplio.
¶Spiritualiter. Per fructus ſubaudi doctrinam predicatoris
er ſemen eoʒe vitam· ſicut igi non ꝑpmanet diu fructo niſi reſer
uetur ſemen qc poſtmodũ ſeminet᷑. Sic nõ pmanebit ĩ audiẽtibꝰ
predicationis deuotio & vtilitas· niſi ſemẽ vite lucide in dicatore
precedat. ¶ Figura Geñ. 1. Dixit dominus producat terra ligna
pomitera faciens fructum cuius ſemen in ſemetip̃is permaneat: “
¶ Spiritualit · Per ligna pomifera ſubaudi pdicatores qui hu/
morem de agro ſacre ſcripture ſuggẽtes poma odorifera per bone
vite famam & ſapida ꝑ vernatis declarationeʒ pducũt ꝓponunt
bone vite ſemina que in fructibus remaneant vt fruétus bonos
ſemp continuando faciant. Grego libro ·6: mora. Ille incq viles
fructus p̃dicatonis colligi qui ſemina bone ationis premittit
nanm loquendi auctoritas ꝑditur quãdo rex oꝑe nõ adiuuat᷑.

Aructe euz in pſalterio & eithara ps ins Golet melaco/
llicis multum ꝓdeſſe ſonitus citharedorũ., Nam eoio q 3
ülQdulcem audiunt melodiam cõfortant hoc etiam multum 4
prodeſt quibuſdã infirmitatibꝰ inducit enim interdum quietem i 1
non valentẽ quieſcé. ¶ Spiritualiter p citharedũ ſubaudi predi/-
catorem verbi dei- Ratio eſt. quia tangens citharam aliqñ acutum 4
ſonum facit aliquãdo dulcem & concordãt voces ſuꝑiores & in-
feriores. Sic predicator aliqñ dulcia verba loquit᷑ de regno dei & J”MB
miſericordia x56. Aliqñ accuta de inferni ſuplicio et cõcordant vo/ V
ces ꝓpheta cum vocibus euangeliſtaʒe euius dulcis melodia cõ/ 414
fortat peccatores ad veniam petendã cuius acutus ſono terret & G
excitat ad peccata dimittenda 8 Figura. i. reguz 6. Vbi legitur
Q cũ ſaul muaſus eſſet a ſpirittu maligno audiebat dauid tã gentẽ
1
J

)

— —

citharam & non agitabat a ſpiritu. Per dauid tan gentẽ citharam

—

Kintars ſubaudi · Per ſaul peccatorẽ a ſpiritu dyabolico ſeductũ

am dum peccator ſemel delinquit mortalii leuter a dyabolo de

peccato in peccatum agitatur. Sed audiat pdicatorem dicentem· ꝙ;
xp̃s non Wlt mortem peccatoris ſed vt comuertatur et viuat· & ad
hanc dulcedmẽ animet᷑ & cõuertet̃ & curnit ad xpᷣm. Audiat etiã

ſonum accutum dicentẽ vbi malis dicei Math:zq· Diſcedite a me
maledicti in ignem eternuʒ zc. & ſic pauens & timens currat ad
penitentiaʒ et non amplius agitat a dyabolo . Vnde gloſa ſuper

illo Cant:zZ: Sonet vox tua auribꝰ meis · Tunc pdicatoris vox

in aurib audientium lonat vrilit᷑ quado miſericordie dulcedinem
ad illãſinclinantibꝰ pponit humilii. & quando peccato obſtinatis
tartarea ſupplicia mi

–

ninant virilitter.
Prelatio vel prelati 40 H H
Enenum aſpidum ſub labus eorũ ps Nota fert ꝙ ſerpẽs
iſte ſcʒ aſpis volens coire cum murena ſeu murenuca de/
–dponit venenũ alias non copulareĩ murene. Sibilat ergo
aſpis iuxta litꝰ vt veniat murena. ſed cõpleto coitu aſpis reſumit
venenum qc deterus eſt reaſſumptum qꝙ; pus eſſet· ¶ Gpuaki
ſubaudi per aſpidem clericũ peſſimum tamen ſimulãtẽ bonitateʒ
upĩẽs igiẽ copulari alicui eccleſie beneficiate · per quãdam ſimu
lationẽ venenum male cõuerſationis ꝓiicit ptendens in moribus
ellẽ ouinam q;uis intus rabies lupma lateat. Sibilat ergo pcib9
E obſequiis vt copulet᷑ cathedte vel pbende. ad quam ſi attigerit
aſſumens venennm p̃ſtinum peior effici ꝙ; priꝰ. Figura Z
regam. q·. Vbi legiĩ. ꝙ abſolon poſtq; fratreʒ ſuum interfecerat
& à patre fuerat in gratia reſtitutꝰ. ſedebat in vicis per quas ve/
niebãt habentes cauſam ad regẽ & ibi clamabat dicẽs · O quis me
re gem cõ ſtituat vt faciã iudicium & iuſticiã iſtis qui nõ inueniũt
qui iuſticiam eis rñũdeat ſed obtento regno pſecutus eſt patreʒ &
fecit omnia mala. ¶ Spiritualiter. Abſolon qui interp̃tat ama/
ritatio ſuba idi clericum ad p̃lationem anhelãtem ſemp enim eſt ĩ
amaritudine donec ꝙ obtineat fratricida dicit .· qa ſi viderit fratrexꝭ
ſiue ꝓximum ſuum pponi ad plationem quã cupit vſeʒ ad mortẽ?
eum odit ꝓmittit multa bona facere ſibilando ad aures ꝓpmotorũ
vadit per phas & nephas p̈ce et precio quomocũq; poteſt eccleſie
copulari. Sed facto hoc xpᷣm patrẽ ꝑſequit᷑ & inſequũ ĩ omnibꝰ
mẽoris ſuis et ſic ſatis peior ẽ q; pri9.quia in humilitate penitus

elatio ſu palan

latebat eius venenum: Sʒ3 ſuꝑ cathedram exaltatus patet omnib9
fetor · nam ꝑ ſimulationem bonitatis apparebat cõmendabibß' ſed ĩ
ſublimi poſitus ſuas exercens iniquitates eſt omnibꝰ execrabilis
etrus reueñ in quodã ſermone Quidam ante dignitatis adep
tionem ſatis comendabiles extiterunt- Sʒ3 ſuꝑ candelabrũ eccleſie
cõſtituti lucẽ in tenebras & famã in infamiam cõuerterũt. Meli9
pleriſq; fuiſſet adhuc latere ſub modio ꝙ; cum minfamia candelabrũ
aſcendiſſe · adhuc enim turpitudo ſub paupertatis 7 lateret

eam dignitas diuulgaſſet.
Ecdiator dei & hominum. 2z. thimo· 2Z4 Nota m diuʒ recte
dici qcł ſapit extremoʒ naturam verbi gratia Mediũ ini
album & nigrum dicit pallidum. Inter calidum et frigidũ
tepid & ſic de aliis. Sapit igitur naturã extremo ꝗa ex vtroq;
aruan Kiön ꝙ cõparatum vni extremo? tenet locum alteri9

extremi. Q Spiritualii· Prelato dici eſſe medilator dei & populi
xp̃iani · vt ſit tranſitus de ſtatu laicoʒe ad deum ꝑ iſtud mediũ ſcʒ
per vitam & doctrinã plati · Debet igiĩ extremo naturam ſaꝑe
vt quãdo deus exigit de populo vindictaʒ tenens locũ ſubditoʒ
reſpondeat ꝓ eis & orando tam ꝓ populo qꝙ; pro ſeip̃o dep̃cet᷑. et
ideo rũdeat & vt poteſt intercedat ꝓ ſuis ouib. Sed cõperat ad
aliud extremum ſcʒ ꝓprium teneat locum diſcipline dei & exigat
vindictam de iniuria facta contra deum ꝑ peccatum non parcedo
impis. (¶Figura exodi32 Vbi legim9· moyſes per quem
opulus de egipto educt eſt fuit ꝓ populo intercededo miti-/
imus ſed delinquẽtes puniendo ſeuerus & ſeip̃m ꝓ populo ex
hibebat mori paratuxꝭ. Vñ dicebat aut parce populo tuo aut dele
me de libro vite ĩ Jus me Kripſiſt id eſt aſholiuſti Inducẽs ideo
Gregorins p̃laos ad mediandum ꝓ populo apud deum exẽplo
ee ſic ait · libro . ꝗ· mora· Moyvſe ezn am ur eos quiy
fuit vt ꝓ eis neq; ſibi parceret & tñ delinquẽtes ſic perſecutus eſt
quos ſic amauit vt eos etiã domino parcente ꝓſterneret vtrobiq;
le gatus fortis vtrobiq; mediator amabilis cũ populi apud deum

precib cauſam dei apud populũ gladiis alleuiauit. C
¶AC,CNxit te deus oleo leticie ð vncta oleo mite/
lſcunt & numeroʒ indignatio molleſcit et mẽbra efficiun?
Auctilia. Q Spiritualit plati ſunt mẽbra ncipalia ĩ toto
eceleſie corpore· ideo vngi debẽt oleo miſericordie vt ſuꝑ ſubditos
manlſueſcant ꝑ cõpaſſionem. Figur 3 regum Z. Vbi legitur

H O ſalomon fuit vncto In eglon v in gion per ſadoch· Sacdotẽ
dj & nathã ꝓphetax & poſitus ſuper mulã regis dauid patris ſui
hble Der ſalomonẽ ſubaudi eligendum p̃latuʒ · atio eſt· qa ſalomon

interp̃tatur pacificãs merẽtes & retribuens iniquis. hic ſunt due

1
c⸗ cõditiones ꝗᷓ in plato penitus requirũtur· vt ſcʒ afflictos cõſolari
li conetur flendo cum flentibꝰ infrmus cũ infirmatibꝰ & cõpatiẽs
lri cũ patientibꝰ· Leo papa & ponii decretis: 76. diſtinctioe libat
Ren domino ꝓſpera qui ab Kkeiis pellit aduerſa Debʒ eti iniquis
retribuere debitam correctionẽ ne iniquitas ipoʒ gregeʒ bonoʒ⸗
WõH infiiat· Caſſiodorꝰ ſuꝑ ps: Iniquitas quippe mortalium in ore .
i putredinis ſine fine vigeret ſi eã medicinalis increpatio miſericor?
gii die non reſecaret. Vngit ingion yleglon· qui interp̃taĩ lucta . ꝗa
e prelatus velut bono athleta vngit vt luctetur contra vicia et pec/
n cata. neq; in mente ſua culpã vincere ſinat qui debet alioꝛ culpas
detegere ·. Vñ Grego:Z. mora: Qui adhuc inpugnãtiũ crimina
4 viciorũ p coõſenſum delectationis tollerãt. aliorũ curaʒ ſuſcipe nõ
i⸗ preſumãt. Cuz vero temptationũ bella ſubegerint & apud ſe de
ꝛS Intima tranquillitate ſecuri ſunt cuſtodiam ſorciant᷑ animax. Sed
r vngũ ſalo mon ab his duobo ſcʒ a ſadoch qui interp̃tatur uſt et
i a nathã qui interp̃tatur dominãs · quia prelatꝰ debet iuſticie au/
i ſteritate in ſeipo vti et ſubditis ſepe veniã donare. Vñ Criſo. ſuꝑ
hr illo Math. 23. imponũt onera · ſic dicit prelatis. Circa vitam eſto
ru auſter tuam. circa alioruʒ benignus audiant te homines parua —
Nen mandãtem & grauia facientem . S3 ponit ſuper mulã regis que
nul⸗ naſciũ ex equa & aſino.quia debet ſedere ſuper diſcretionem que
ex cõponi ex corectione & venia & ex ſede illa rũdere iudiciuʒ · Na
ele iſta eſt ſedes dauid patris eius id eſt x56i. cui dicitur ·. Miſericordiã
to & iudicium cãtabo tibi domine ꝑs Vnde Grego in mora. tractã
lo do byſtoriam de archa teſtamẽti: Miſceda eſt inqꝙ; ſeueritas lenitati
faclendo ex vtraq; qc'dam temparamentum ne in nimia aſpitate
4K4 deſꝑent ſubditi:neq; in nimia lenitate ſoluant Hoc nimirũ illa ta
bernaculi archa habet in qua ſimul cuʒ cabulis virga et mãna erat
un quia cum ſacre ſcripture ſcientia in boni rectoris ſit pectorę. Si eſt
virga correctionis ſit mãna dulcedinis. D
ie cecus ceco ducatum preſtat ambo in foueã cadũt. Ratio
uni quare ducto ſimul cũ ductore ĩ foueã cadit ẽ. qa totũ ſuũ
4 conductum ponit in ſuo ductore . Nam ſi non adhereret
os ductori ſed ſtaret a longe cadente duce non caderet dutus· quia
tur

C

* 5„
4 * „
E

precedentis ſequẽti indicaret periculũ · ſed quia totã ſuã intentiõʒ
ponit in precedente quẽ ſperat cautum · cadẽte pᷣmo cadit reliqu
5 piritualiter· ſubaudi ꝑ ductorem cecum platum malum· &
Ratio eſtquia ſicut ſe habet oculus in corpore ita prelatus ĩ ec/
cleſia. Vnde ait dominꝰ. Si oculus tuus ſimplex eſt totũ corpus
tuum ſimplex erit & ecõuerſo. Si platus eſt necq; ſubdit9 nõ erit
ſimplex · quia dictũ eſt ſubdito fac Kkm exemplar qck tibi mõſtra
tum eſt in monte id eſt in p̃lato ergo prelato dum peccat nõ cadit
ſolus ſʒ ſecũ cadit ſubditus ꝗᷓ ſibi adheret. Figura· i. paralip·
x.: VYbi legit· Q, dum philiſtei pugnarẽt contra populſum irahel
verſum eſt ſuꝑ ſaul totu pondo plũi & ſagittis pluribꝰ wIneratꝰ

irruit ſuper gladiũ ſuũ et mortuus ẽ. Quod videns armiger eiꝰ
fecit idem. piritualiter· Der ſaul qui interpretatur abutens
ſubaudi ſcʒz malum prelatum qui praue abuti honore paſtorali.

Abutit enim ille paſtorali officio qui honoribꝰ ꝓficit & morib9
deficit verti ſuper ipᷣm totum pondus plii: quia ſanguis peũtis
populi requiret᷑ de manibus ſuis vt expreſſe habetur Ezech. z·
wlnerat᷑ multis ſagittis quia temptatiõibo dyaboli cõſentit irruit
ſuper gladium ſuum quãdo ꝑ opus cõſumat peccatum. Idẽ facit
ar nĩger eius cum ſubditus exemplo ſui p̃lati audaciã ſumit pec/
candi. patet ergo qualit prelatus male viuendo ſubditos ducit ad
caſum. Vnde Grego in mora. Prelat9 tot mortib digno & quot
male viuedi exempla ad ſubditos Sõ

7

Ranſmigrata eſt captiua & iſtos quos enutriet yſa· O·
Solent prate cuʒ capiũt mulieres alienigenas pcio vendẽ
eas & inde duplex ſequit᷑ impietas. mo ꝗqa paruuli illig
mulier is capte orbati mre remanent. ſcdo ĩterdũ ꝗᷓ ex nobiliſſima
ꝓ ſapia oriũda fuerat viliſſimis traditur maribꝰ9. C Spiritualiter

ſacra ſcriptura vocat ĩ multis locis eccleſias ſeu religiões mulieres

& ſicut xp̃s dicitur ſponſus vniũſalis eccleſie. Sic plati dicuntur
ſponſi vniuerſax eccleſiax particulariũ. Tũc igitur mulier captia
ducitur a piratis & vẽditur viliſſime perſone quãdo electores vel
conferentes beneficia vel officia plationis precio vel precibus aut
carne et ſanguine intercedetib regimẽ cõferunt indigne. Sequiĩ
ꝙ paruuli id eſt ſubditi ꝑeunt me ſua eccleſia vel reiligiõe ducta
captiua · Inde ſequitur ꝙ nobilibo parentibu ſez ex fide & x5o
orta traditur in manibo lubrici peccatoris. igura · g. regũ ·

4

—9 .
DDrelano ſu pꝛelan
Vbi legitur latrũculi ſirie duxerũt puell ex iſrahel captiuaʒ
& vendiderũt eam naaman leproſo qui tradidit ip̃aʒ in ob equiuũ
vxoris ſue. Spiritualiter. P latrũculos ſubaudi electores qui
latenter vendunt animaq regimẽ dantes plationem naamã le ꝓſo
id eſt homini prauo & malo. Efficũ igi puella ex iſrabel nata id
eſt religio ꝗᷓ vt videat deum p contemplationem captiua & ſerua
vxoris naamã leproſi quãdo religio ꝗᷓ cõtemplationi vacare debzʒ
ſenſualitati ſeruiens opa voluptuoſa exercet. Pereũt paruuli eiꝰ
id eſt ſubditi carẽtes lacte bone doctrine & bone conuerſationis
exemplo & ſic deridei religio vel animaruʒ regimè & que ſponſa
nobilis ſpõſi eſſe debuit efici viliſſimi peceatoris v'peccati ſerua
qui ip̃a abutitur multis abuſionibꝰ. Has enĩ abuſiões numerat
Beatus Ber tractans illud prouer-zu: ſuper expoſitione regule

ti
beati benedicti. Celum ſurſum & terra deorſuʒ zæc. dicit
deorlum non eſt neq; celum ſurſum- pedes ſunt ſupra caput &
facies retro. Interiora effuſa ſunt extra· deꝰ ibi cõculca? · dyabol
ibi honoriĩfice recipit· de vero cõtumelioſe repelli.· et (Pdit berñ.
exponès ſupᷣdicta omelia inq; ſurſum ẽ tra & ceelum deorſuʒ· vbi
terrena celeſtibo pponunt᷑- pedes ſunt ſupra caput vbi viri ſpũa
les deſpiciunt· homines vero terrena ſapientes in honore habenĩ
facies eſt retro eu⸗ꝭ in Pibn que vident᷑ vtilitas terrena intẽdiĩ
plus qꝙ; merces eterna.- Interiora effuſa ſunt extra cũ bona interi-
ora neglig unt & exteriora diligunt. Deus vero cõculcat & terra
deificat vbi deficit caritas & regnat cupiditas. Dyabol9 honorifi
ce recipi et deus cõtumelioſe repelli vbi raptores recipiunt᷑· boni

D predaz aſcendiſti fili mi. Gen-g9 Nota oportet falco/

nem domeſticuʒ multo plus pdari ſilueſtre · Ratio eſt. ꝗᷓa
Mlueſter dum ſatur eſt quieſcit a preda ita ꝙ ꝓ ſe nõ p̃daĩ
Ged domeſtieum non ſolum ꝓ ſeip̃o tantũ predari oportet ſed ꝓ
domino ſuo qui nunqꝙᷓ; dicit ſufficit. Spiritualiter ſubaudi ꝑ
falconem ſilueſtrẽ latronẽ ſeeularem- qui furaĩ vł predatur quãtũ
ſibi & familie ſue ſufficit. Sed p falconẽ domeſtieũ ſubaudi hoĩeʒ
