& ꝑpendere premium quod eſt habiturus et accepturus p opi
bus iuſticie ideſt vſq; ad mortem. ¶ Figura Gen. iq. Vbi legi
mus ꝙ abraham ex pcepto domĩ vaccam capram et arietem ac/
cipiens diuiſit ꝑ medium: a c pit etiam columbã et turturem ꝗᷓs
diuiſas ſeruauit. ex his ſacrificium deo facientem. deſcendebant
aues & volebant illa comedere ſed abrabam abigebat illas ſic
faciensq; vſq; ad veſperũ: & tunc apparuit ei domino in igne
S in — ſibi ꝓmiſſiones ſemĩs ſui patris ꝑegri
S

nationem. (¶ Sualiter p abrabam ſubaudi juſtum qui ex
cepto domi tria ad anime ptinentia in ſacrificium dei diuiſit. ꝗᷓa
memoriam intelligẽtiam et voluntatem comparat et diuidit. vt

pars de ipſis vite actiue comparetur ad opa miſericordie erga

proximum. & alias cõtemplationi deputenĩ erga deũ. Turtur

vero et columba integra maneant· vt turtur gemat pro exilio

K

loria voma

vite prelſentis-in quo velut in carcere detinemur & colũba plo

ret deſiderio vite ſuperne quam nõdum obtinuit · & ſic hic du
plex gemitus luctus cordis et corpis multum deo acceptus eſt
Ged ſummo ope cauendũ eſt ne aues celi ideſt vana gloria de v/

tutibus iſtud ſacrifieium ſic deo acceptum comedant ſi ſine cu/

ſtodia bone intentionis inueniẽt. Iſtud nanq; ſacrificiũ ſc; iuſti
cie opera que bic agimus theſaurus eſt quo vitam retributiis
obtinebimus ſi illeſum cõſeruamus vt vſq; ad patriã de homo/
di via- latronibus plena incõtaminatũ portemus. Vnde Greg⸗
in omelia In p̃ſenti inquit vita ideſt in via ſumus qui ad patri
pgimus Maligni autem ſpiritꝰ iter noſtrum quaſi quida latrũ
culi poſſident · Depredari ergo deſiderat qui theſaurum publice

portat in via- Sed quia non debemus opa noſtra bona a pro/
zimis occultare- ne illis viam excludamus ſalutis- oSitancun

nobis eſt ne ſic in publito illum tenens aues celi non ſurripiant

vt dictum eſt. Aſſumamus igitur arcum et ſagittam potentis
ſcʒ mortis memori & in tuto erimus Aug libro exbortatio

num Nichil ſic reuocat a peccato ; frequens mortis meditatio

Igitur ſic facientes vſq; ad veſperam vite pᷣſentis veniet domi9
cũ igne caritatis & nos lumiĩe glorie ſue induẽs dabit nob pre
dabo tibi coronam vite.
On furtum facies Exodi ze
eurari bona cõmunium pſonaꝝ
fęeſt valde furari regi vel principi rem ſibi cariorẽ · & quã
nulli onicare vult && ſibi ſoli reſeruat: preſumendũ enim eſt
ꝙ de talibus magnam faciet vindictam. Gpualiter.rex eter/
nus et princeps omniũ regum qui diues eſt in omnes licet mł

mium noſtre pegrinationis. Apoc:z. Eſto fidelis vſq; ad mor

tem &

ta ex diuitis ſuis donauerit ſuis ciuibus ſeʒ angelis et homibꝰ

vt ſapienciam prudęætiam et ceteras vtutes nichilomino ſibi ipſi
quendam digniſſimũ theſaux retinuit quem nunq; cuic; coce-
dere voluit ſeʒ gloriam et laudem. Vnde ip̃e ait ſaie · . Glo

riam meã alteri non dabo. Hoc eſt qd conizari fecit facre ſcri/

pture pconio. ma Thiii. Regi ſeculo⸗ immortali inumibili ſolt
deo honor et gloria. Igitur peſſimus et nimis p̃ᷣſumptuoſo eſt

ſeruus qui huc regis theſauʒ vſurpare et ſibi aſſeribere Pſumit

Lertum eſt ꝙ talem furem et latronem puniet acerrime.

Nota quanqꝙ; malum ſit
nichilominꝰ tñ piculũ

Eigura Ioſue A: Vbi legitur ꝙ Nachor cõtra domĩ p receptum .

=

—— ——

,— — —— —

Gratia
eH kuratus eſt theſaurum de anathemate iericho quem in ſuo tab?
un naculo abſcondit · qui debebat in erario domini recondi forte
dep̃henſus proiectus eſt in valle ꝓfunda & lapidatus eſt a po
Pulo. & cuncta ſua igne cõſumpta ſunt· & vocatus eſt loc ille
ſun va/allis nachor. & fecerũt aceruum lapidum ſuper ip̃ᷣm. ¶—Spi⸗
n ritualiter per Nachor ſubaudi elatum et gloriantem in ꝓprüs
virtutibus. Hic enim theſaurum ſcʒ gloriam de virtutibꝰ vite
preſentis. quem ſub anathemate debuit in erariũ dñi reponere
ENWd qui ſolum ad regem celi ꝑtinet furari p̃ſumit. quẽadmodũ pᷣm9
r angelus furari conatus eſt - Sed extra caſtra filiox dei eductus
h num lapidatus eſt ſuper ipſum factus aceruꝰ ire et furoris dei
vſ in ſempiternũ · & eternaliter vocabitur vallis dyaboli. huic
DH ergo ſimiles ſunt qui gloriam et laudem que ceo debent p vir
tutibus que in nobis fiunt diuina gra mediante ſibi ip̃is aſſcri
l bunt. Hunc igitur caſum minatur illis ꝓpheta dicẽs· Vos aũt
REDH ſicut vnus de principibꝰ cadetis. Vnde multũ formidabat hũc
n caſum Aug qui dicebat ĩ ſollloquio. Qui laudari vult in tuo
n dono & non querit in illo gloriaʒ tuam ſed ſuam hic fur eſt &
latro et dyabolo ſiſis· qui gloriam tuã furari voluit Domĩe for
mator meus ex vtero matris mee ne me ſinas cadere in illa ex p/
un bratione· vt ex ꝓbretur michi furari voluiſſe gloriam tuã . Tibi
ſit gloria cuiꝰ eſt omne bonũ. nobis eſt cõfuſio faciei et miſeria
v 4t ꝗquorum eſt omne malum niſi tu deus volueris miereri.
Vx in tenebris lucet: Ioh-i: Aliqñ inueniuntur alique
n Lealles ita cõcauè:q; ſol pauco anni tẽpore ipſas illumiat
en vel calefacit:ideo remanèt ſteriles- quia terra ſuper quam non
1N lucet ſterilis eſt· aut fructus eius nichil prodeſt. ualiter
Terra anime noſtre ꝓꝑter peccatum pmorum parẽtum tãta fa-
int cta eſt a luce diuine gratie diſtans· ꝙ nequaq́; valuit anim9 ex
en ſe bone opationis fructum ꝓducere deo gratum. Vnde ꝑ ſapis
tem Sapꝑie. O: dicit dominꝰ Fructus eius inutiles et ad nichilũ
n apti· ſed miſericors et miſerator domino lucem et benignitatẽ eiꝰ
n gratie terre noſtre infundens· teèra noſtra fructum deo aceptäã
ht⸗ ꝓducit. ◻ Kigura Geñn. . Vbi dicitur ꝙ têra erat inanis et va
Pum cua & tenebre erant ſuper fatiem ter: eſuper abyſſi. Dixit quo
ꝙ deus fiat lux et facta eſt lux · & modicum infra ſequi ꝙ ger

ripir

tcon,
nobyn

Grana
mDinauit terra berbam virentẽ & ligna pomifera ſecundũ gen9
ſuum. C Spualiter- ꝑ terram ſubaudi humanã naturam pecca
to lapſam in tenebras et vmbra mortis · & ꝙ non niſi ſpinas et
tribulos ꝓducebat- quod idem eſt de anima cadẽte a deo ꝑ culpã
quia ſuper faciem cordis noſtri quod dicitur ꝓpter inſcruta bi
ltatem abyſſus) inter medium tenebra opponitur ꝓpter culpe
caliginem qua deus oculop pietatis non videt mentem noſtrã
Vſaie · ꝗ Iniquitates veſtre diuiſerunt inter vos et deum vrm
& peccata veſtra abſconderunt faciem eius a vobis. Sed pi9 pa/
ter qui dicit et facta ſunt/fecit lucem ſue gratie nobiſcũ (Ppheta
clamante) Deus meus illumia tenebras meas · & infundn dicẽs
Eiat lux et facta eſt lux. Fit inquã lux in anima ſcʒ gratie“ qua
anima de tenebris culpe educitur ĩ qua iacebat ſterilis et inanis
Vñ Aug Erat inquit nubes magna et tenebroſa ante oculos
vanitatis mee ita vt videre non poſſem ſolem iuſticie & lumen
veritatis. Inuoluebar in tenebris filius tenebraxe tenebras ama
bam quia lumen non cognoſcebam. Cecus eram cecitatem ama-
bam. & ꝑ tenebras ad tenebras ambulabã: quis inde me eduxit
quis accepit manũ meam vt inde educeret me· quis fuit illumi
nator meus · quem cũ non querebam ip̃e queſiuit me · non vo/
cabam et ipſe vocabat me· quis ille eſt tu dñe deus miſerator &
B miſericors· pater miſericordiaꝶ et deus totius cõſolationis nr e

Reparate corda veſtra dño. Bmo Re Detens aliquid
ab aliquo diuite vt puta vinum vel oleum· paratũ habʒ
ad illud ſuſcipiendũ aptum vt doleũ nam ſi illo careret qns

ille derideret illum. Non enim quis poſſet vinum in gremio ſu

ſcipere QMHůSßualiter nos pulſamus continue apud dominũ p
eius gratia obtinenda ſine illa enim nihil ſumus et nihbil poſſũꝰ
Debemus igitur cor noſtrum adeo ꝑ penitẽtiam diſponere· vt
capax gratie efficiatur alias enim deus nobis ipſam nõ daret.
Non enim vult perdere gratiã ſuam in corde peccatoris immũ⸗
do · quod eſt quaſi fractum vas. Vnde Ef’ zi. Cor fatui qſi
vas confractum. igura· Geñ.S Vbi Noe miſit de archa co
lumbam ſed non inueniès vbi requieſceret pes eius eoꝙ aque
nondum decreuerãt reuerſa eſt ad archam. ¶ Gpualiter ꝑ noe
qui interp̃ᷣtatur requies ſubaudi x̃m ĩ quo eſt eterna requies
neſciens laborem. Per columbam gratiam eius. Nam et ſpirit9

Gratia

/. ſanctus in ſpecie columbe viſus eſt. Igitur mittit xps gratiam
de archa ſue miſericordie ad animam quam ſi diſpoſitaʒ inuenit
requielcit in ipſa. Si vero culpe vnda non ceſſauit ſed coopuit
animam. non inuenit gratia vbi pes eius repuieſcit · & tunc re
uertitur ad archam· Et ſic patet ꝙ ex parte dei ſemp gratia pa/
rata eſt· ſi ad illam recipiendam nos diſponamus. Vnde Augo
in ſolilo. Nõ eſt inquit dñe abbreuiata mano tua vt ſaluare ne
queat· neq; aggrauata eſt auris tua vt non audiat.· ſed ſemꝑ te
pᷣſenteʒ exhibes. ſemp te paratum offers ſi me paratũ inueneris
quocunq; iero tu domĩe nunq; deſeris me niſi prius ego deſera
te· Sed ſeio ꝙ; peccata mea diuiſerunt inter me et te· inter tene/
bras et lucem inter ymaginem mortis et vitam inter vanitatez

— — —

et ver tatenmm
reéſſe ſunt aque largiſſime Numeri 30 CNota piſces
nunq́; de mari ad flumen aque duſis intrant niſi m ma-
Jipcipiant aquas dulces intrare ſed cum aque dulcedi/
nem guſtant tranſeunt ppter aque dulcedinem & aſcendunt
de mari & intrant dulces aquas. ¶ SPualiter. peccator habi/
Peccatoris ſpꝑ eſt in anguſtia ꝓpter remorſum cõſcietie fluctuan
4 tem. Vſaie. 4. Cor impii quaſi mare feruens- nunq; eni inde
. recedet miſer hômo ex ſui virtute niſi prius gra ip̃ᷣm inde extra
heret. poſtqꝙ; peccato tractus eſt ad maris pelag9. Vñ Vſidor9
. de ſummo bono. Poſtq; inquit nos pecceato obligauerimꝰ opi
bus dyaboli iam noſtra virtute ſurgere non valemus. ſed ſicut
nauis fracto gubernaculo illuc ducitur vbi tẽpeſtas eam deuol
ueritſic homo diuine gratie auxilio pdito non quod vult agit
ſed quod dyabolus ꝑpſuadet: & niſi valida xi man ip̃m extra
xerit · vſq; ad mortem in peccatoxe ſuoxe ſordibꝰ et vinculis hyma⸗
nebit. Vextamen ip̃e xp̃s benedictus qui velut ꝑcuſſus ſceleze⸗
noſtroꝝ virga eduxit ſuper nos aquas gratiaze latiſſimas vncł
nullam penuriam ex dulcedine ſua gratiaz pati poſſum9. qa
1intrant aque gratiax vſq; ad animãâ noſtram. CFigura. Ejech
M. Ppheta ſpiritu ꝓphetico vidit· & ecce aque e grediebãt᷑ ſubt9
Ren domus ad orientem & deſcendebãt in latus tepli dextrũ
& dicitur ꝙ facies domꝰ verſa erat ad orientem. (¶¶ Gpualiter
ſubaudi ꝑ aquas gratiam xpi: que ꝑ limen anime noſtre que ẽ
memoria tranſeunt ad animã · ſi facies noſtra ideſt affectio et vo

Gratia

luntas ſit verſa ad orientem ideſt ip̃m xæ;†̊m: qui ortus et prin
eipium noſtre ſalutis eſt. Eſt autem oriens vbi ſol mane ſurgit
Lux enim gratie cũ xpi aduentu ſurrexit. Tranſit igitur dulce
do anime ad latus templi dextrum. nõ autem ad ſiniſtrũ quia
ad anime intrinſeca- Corporis autẽ intrinſeca ſiniſtrũ dicitur.
Latus enim xpi gratie/dicit cor· non corpo. Igitur hãc aquaem
guſtans anima que in peccati amaritudine vagabat · ſubio mu
tatur a gratia-· & quaſi neſcit qualiter. Nã de ſiniſtro latere dex
terum- de miſero letus. de ſordido mundus feſtino motu effici
tur in pace amaritudo nra amariſſima· & quem peccata ext gre
mium ecclie piecerunt xpi gratia reponit miſericorditer. QAugꝰ
Teipſum inquit qui in peccato es regeneratus grã ſcʒ interro
ga dum alienus a vita peregrinus a miſericordia: a ſalutis via
mortuusintrinſecus exultabas ſubito inſtructus xpi legibus
& ſalutaribus miſterüs innouatus in corpus ecclie non videdo
ſed eredendo tranſtuliſti. & de filio pditionis eterne adoptiuus
dei filius fieri occulta felicttate meruiſti- in meſura viſibili ꝑma/
nens maior factus es te ipſoſine quãtitatis augmento In ex
teriori nichil itum eſt & totum in interiori eſt mutatuz ·ac ſic
homo xpi filius factus eſt· & xp̃s in mente homiĩs eſt formatꝰ

Vm lucem habetis credite in lucem. Io;. 12 Nota exi
Kens in tenebris nõ pcipit que ſunt in tenebris: poteſt
Alſe ini ſerpentes inter venenoſos vermes · Poteſt cadere
in fedis immundiciis: poteſt eſſe iuxta p̃cipicium at; in ꝑiculis
magnis & nichil cognoſcexe: ſed qñ ſubito lux apparet vides ſe
fuiſſe in tot periculis veretur et pauet etiam poſtqꝙ; a periculis
liberatus eſt cõſiderans que picula paſſus ſit. ¶¶ Sp̃ualiter pec D—
cator ppter mortalem culpam excluſus a luce gratie ꝑcipere nõ
oteſt qualiter ſit ligatus cathenis dyaboli: qualiter infernales
Erpentes iuxta ipᷣm morentur expectantes eum infernalibus
morſibus dilaniare. Ignorat ſe iacere in feditate et ſordibus cor
poralis immundicie peccati. Ignorat ſe eſſe ꝓpe caſum et precr-
picium maximum: quia ſi ꝑ mortem mouet ſe vſq; ad infernũ
ruet. Hec omnia videre non poſſet quia non eſt gratia lucis in
ipſo·. Sed domino inſpirãte luce gratie ſue mediante · qua educũ
4. obſcuritate culpe ſue ad ſtatum ſalutis · co gnoſcit de quibus

periculis ſit libera tus CWEigura ctuum. 12 Vbj legitur

—

— —

— — — à

2 *
B

Pch Petrò ꝗ; vinct erat cathenis in carcere berodis & multoz
militũ cuſtodie deditus tradend pplo poſt paſcha ad mortẽ· lu/
men refulſit m habitaculo carceris- & ceciderunt cathene de ma
bus eius/indutus et calciatus priſtinis eius ornamẽtis corpo/
ris. & per portam ſasctam ferream exiuit- & cum eſſet in vico
ait Nunc ſcio vere quia miſit domin an gelum ſuũ. ¶ Spuali ⸗
ter vt dictum eſt. peccator dũ eſt in tenebris peccati catlenis fer-
reis a quibus ſolui non poteſt· dum eſt in cuſtodia demonum
ne fugiat deputatus non cognoſcit. qa tenebre ſunt in habita-
culo cordis ſui. Expectatur enim ꝙ trãſe at paſcha p̃ſentis vite
& miſer peccator faciat deſideria vt ſcʒ tradatur populo inferna
li eterna iehenna peritus. ſed diuina benignitas lume ſue gratie
infundens cordi-cathenas eleuat de gutture ſuo vt confiteatur
peccatum cathenas eleuat de manipus ſuis vt bene operet᷑· reſti/
tuit ſibi veſtimenta ſua ſcʒ ſalutis quibus erat denudatus.· & ſic
aperta porta ferfea: p quam ſibi exire erat impoſſibile educitur
ad vicum rectum qui tendit ad eternam ſalutem. & tunc cogi/-
tans eterna pericula. cõtriſtatur de pᷣterita turpitudine peccati
etulpe et dieit Nunc ſcio vere quia miſit domino gratiam ſuã.
et liberauit me de manu dyaboli & de expectatõne infernalium

tormentoʒ quibo relictus erã Et ſic patet ꝗᷓliter homo in gratie
luce videt et veretur que in tenebris ignorabat. Qu in ſolilo
quio. Conuerſus inquit ſum & vidi tenebras meas in quibus
fueraʒ & abyſſum tenebroſam in qua iacueram et dixi Ve-ve ve.
tenehris meis in quibo iacui. ve ve cecitati illi ĩ qua celi videri nõ
poterant. ve p̃terite ignorãtie in qua non co gnoſcebam te dñe .
Edde quod debes. Matheis ¶Vulgo dicitur ꝙ capitale
fecit qd debita ſoluit. Nam cu quis ſtatuto tꝑpe emptor
eciũ ſuo creditori ſatisfacit· animatur creditor vt alias ſibi li /
erius largiatur:eoq; videtur ſeruicium co gnoſcere. Vn Caſſi-
odorus li. 9-Inuitatur ad maius qui gratanter ſuſcipit modica
. ſpem de futuris recipit: qui tranſacta beneficia recognoſcit.
Spualiter omnes ſumus debitores xp̃i & plus ei debemus ꝙ;
habeamus· Sed quia ipſe eſt liberalis creditor pauca a nobis re
quirit. Ipſe enim cognolcit figmentum noſtrum. Nam ſi a no
exigeret vniuerſum debitum & vellet nos vendere in corpus et
animã vt ſibi id quod debemus pſolueremus. ſibi nõ poſſemꝰ

4
7
.

. *. .

—

mllecupletam ſatisfacere partem. Ideo dicñ Iob · 9. Si voluero
me iuſtificare non potero el reſpondere vnũ de mille Hoc etiã

„

formidans dauid ne pro puiusmodi debito traberetur ad cu/

riam p̃cabatur dicẽs Nõ intres in iudicium cum ſeruo tuo dne
addens omniũ bhominũ inſufficienti Quia nulla inquit apud
te juſtificatur homo · Quia cum creditor noſter benignus eſt &

preſtabilis ſuꝑ magna debita noſtraſi id quod habemus ſibi de

„.

mus & adhuc minus ne dum dimittit nobis debitum · ſicut fecit

. & „

decem talẽtoꝰ dñs ſeruo: ſed etiam ſuperero gat debẽti ſibi gra
tiam ſuper gratiam Q¶ Figuram habemus Gen· 2za vbi legiĩ
O cum filii lacob deſcenderèt in egiptum tẽpore famis ad emẽ
dum fructũ: Ioſeph frater eox impletis ſaccis frumẽto fecit ibi
dem reponi peunia quã in pcium frumenti portauerunt.
Spualiter p Ioſeph qui interp̃tatur augmentum ubaudi po/
uos gratos augmentat Vadunt filii iacob ſcʒ luctatores et cer
tantes cõtra peccata et vicia vt reficiãtur xpi gratia in caãpo cer-
taminis hui9 vite. Portant monetam laudis dei ꝑ gratiaz acti
ones. Sed ie benignus et miſericors diues omni gloria bono
rum noſtroʒ non indiges dquitquid ei damꝰ ſuꝑ nos cõuertit.

Vnge Gloſa ſuper illa verba. Sieut loſa ſuꝑer Gen . & poni
II.-ĩ.-ſentencia diſtinctoe- Bma- Ille vlus inquit quo nos Vtitur

Qeus non ad eius ſed ad noſtram vtilitatẽ: ad eius tm̃modo bo/-
B nitatem quia bonus et bonoz noſtro non indiget .

Rimitias omnis laboris eox psI enens campum vel
AlAagrum in feudum ab aliquo dno magno ſemp tenetur

„

omino ſuo dare certam quãtitatem fructuũ. Verũ eſt ꝙ inter
alia que dominus videt libenter ſunt primi fructus. ꝗqa magis
placent· eoꝙ rariores Ideo volens Fe Purler ſuo cõplace

re de primis fructibus debet dare. Spßualiter. Nos tenemꝰ
terram amie noſtre a deo: ſua eſi enin . Cen· 2.· Inſpirauit in ho
minem animã viuentem-& plus accepimus ab ipſo · quia nõ ſo
lum terram ſed etiam ſemen ad ſeminãdum dat nobis. Nã oms
bonas inſpirationes atq; gra tia operandi nobis dat Fieret eni
terra noſtra ſcʒ anime terra deſerta- niſi diuina facultas nob Fro
uideret-ergo debemus ei dare quod ſuum eſt. (Figura Gen
Al⸗ Temꝑe famis et egeſtatis Ioſeph emit omnes polſſeſſiones

egiptioꝶ ꝓ rege· & cõuentione facta cum egiptiis dabat eis ſe
mina et recipiebat partem frugum ꝓ cenſu recognnionis terre

Alias vero dimittebat illis. ¶ Spualiter· tempe quo in egipto

Peccati ꝑpiclitabamur omnes fame gratie· xps venit deſcendens
ad nos in mundũ & p̃cio magno anias noſtras redemit & fecit
nos electores eax miniſtrans nobᷣ ſemina ad ſeminandũ ſcilicet
doctrinam ſuam et inſp irationes bonas. & ſolum ex cmnibus

his que naſcuntur in anima vult habere p̃mitias · & hoc ẽ gra

tiaxactiones in reco gnitionẽ cenſus. vt ſcʒ cognoſcamꝰ nos ab
ipſo redemptos qui ꝓ nobis ſemetipſum exinaniuit· & ſangui
nem ſuum ꝓ nobis dedit · Hec enĩ cogitacio ex omni fructu bo

no oꝑum noſtrox prior debet egredi ne ſimus ingrati. Berũ

ſermone:zz Quantü te fecit deus ex his quo ꝓ te factus è bo/
mo agnoſce. vt appareat tibi benignitas eius quãto enim mi/
norem ſe fecit in hbumllitate· tanto maiorẽ ſe exhibuit in bonitate
& quanto ꝓ me vilior tanto michi carior. Aduerte homo quia
limus es non ſis ſuperbus quia deo vnctus es nò ſis ingratus

ducet me victor in Aa. ps Romani antiq uit9 cõ
fueuerunt obuiam ire redeunti de plio cum victoria · cũ
cantcis et liris · & ſuper currum ponentes illũ laureabãt caput
ſuum. 4 ualiter. Xp̃s enim certauit cõtra dyabolum · & po
tentia ſua nos ſine nobis liberauit ab eius ſeruitute. Vñ Vlaie
63. Cum ab eo peteret᷑ a ꝓpheta quis eſſet· reſpondit Ego p/
pugnator ſum ad ſaluandũ· & ſequitur Quare ergo rubrũ eſt
veſtimentũ tuum. Reſpondit Ego torcular calcaui ſolus & ex
omnibus non fuit vir mecũ. Ideo pro hac victoria debemus illi
obuiam ire in tympano gratiaʒ ſonoro · ponẽdo ip̃m ꝑ noſtrã
memoriam in curru crucis laureatũ corona ſpinea. igura
Bmo Re:S. Hilie hieruſalẽ iuerunt obuiam dauid redeunti de p
lio & cede philiſtinoe cantantes in tympano et dicẽtes Saul ꝑp/
cuſſit mille et dauid decẽmilia. Per dauid qui manu fortis inter
p̃tatur ſubaudi x pᷣm. per filias hirin ſubaudi animas liberatas
de manu dyaboli ꝑ paſſionem ei9· que debẽt cantare dño canti
cum nouum ꝑ gratiaxactionem · cõmemorãdo victoriaʒ quam
fecit et libertatem qua nobis donauit· & gratiã quã cõtinue no
bis facit. Sic enim legimꝰ beatũ auguſtinũ feciſſe- vnde ĩe ait
in ſolilo:ca. is qui ait Et ego tibi qne gratiaz agam actioneʒ ne

ſim ingratus tibi liberator meus quoniã liberaſti me· & ſubdit
Cum abſorbuerit me ille draco & tu ab ore eius extraxiſti me
cum peccaui & ip̃e paratus fuit deglutire me. ſed tu defendiſti
me. cum cõtra te inique agebam. cũ tua mandata fran gebã · ſta
bat paratus ipſe vt me raꝑet ad infernũ ſed tu ꝓhibebas. F go
te domine offendebam & tu me defendebas- Ego te non time
bam . & tu me cuſtodiebas. A te recedebam & inimico me exhi/
bebam · & tu ip̃m ne capet detinebas. Hec et alia multa bñficia

michi exhib uiſti & non co i donec illuminaſti me.
AA G ula:26 .
Vi in ſordibus eſt ſordeſcat adhuc. Apoẽä· ⁊?z ¶ Poſtqᷓ;
veſtimentum multũ ſordidatũ eſt non pcipitur d- nouis
ſordibus ſupuenientibus: que optime ꝑcipiunt᷑ qñ veſtimentũ
eſt mundũ Hos idem patet de thalamo multũ purgato· ĩ quo
vix feſtuca cadere poteſt quin ppendatur- qñ autem plenꝰ im
mundicia eſt non pcipitur magna ſordidatio. αualiter-ala
habẽs vicium gule multũ eſt ſordibus plena ·. & de ſordibus in
ſordes nouas cõtmue ꝓperat. In aliis enim viciis interdũ ſor/
des occultant᷑· ſed in vicio gule ſordes in ore apparent pandit
enim ꝑ os tam peccata ꝓpria ꝙ́; aliena& ſie apparet tam in cor
pore q; in anima turpitudo. Quia velut olla teruens que om̃es
feces ſpumat ad osſic ebrietatis et gule vicio ſeruiẽs cõtumeliã
ſui et ꝓximi ſiquas nouit ac etiam quas non nouit pandit per
verba. Dicitur ꝙ; ibi nichil eſt ſecretum vbi regnat ebrietas. S3
nõ ſufficit eis hec turpitudo turpiſſima et ſordidiſſima. ſed deo
pmittente in aliud peccatũ cadẽtes ſordidiores efficiunt ſeʒ pec/
cato luxurie · & qñ adeo fetidi et ſordidi ſunt facti. ꝙ fetorẽ eoʒ⸗
non poteſt deus pati: velut immũdiſſima aĩalhia 72 brutiſſima

ad infernale ſtabulum ꝓiiciunt ibiq; includuntnr igura
Mathᷣ·S. Vbi legitur ꝙ cum legio ſpirituũ mmundo? ideſt de
monũ expellerẽtur virtute domini ab homie cõceſſi ſunt intrare
gregem porcox · quo facto iuerunt omnes p̃cipitio in mare.
8 ualiter ſubaudi ꝑ porcos guloſos et ebrietati deditos quoʒ
natura eſt iacere in luto crapule velut bruta. Vnde Seneca eꝑi
ſtola· ꝗz. Ventri obedientes animaliũ numero cõputamꝰ· non
hominu. Sed dyabolus immũdus ſpirit in talibus tabernacu/-
lum ſuum ele git quia ibi parata omnia ſua delectabilia inuenit
ideo ibi libenter intrat et quieſcit. Vnde cũ de dyabolo auctore

luxurie dñs loqueretur Iob· o. Ecte voemoth qui fecit ceeu⸗
fenum quaſi bos comedit · fortitudo eius in lumbis eius zc. &
ſubdit de habitatione ipſius dices Sub vmbra dormit in ſecreto
ditatione: quẽèadmodũ bos ruminãs nocte fenũ quod die non
plene contritũ aſſumpſit in nocte conterit · ſic dyabolus immũ
dus in cordibus peccato quieſcẽs opa que in die actualiter ex

ercuit meditatur in corde ꝑ delectationẽ · vt iterato peccator ipſe

acceſus libidine peceatum exerceat Non poterit ergo dyabolus
quenqꝙ; indigeſtum deglutire quin totũ ſit ꝑ rationẽ et volun/
tatem delectabiliter deductũ. vt de fornicatiõe peccati ſui nulla
ſit excuſatio. Et vt poſt huio meditationem vt dictum ? exarde
ſcat ĩignis· bene ergo vt dicebat. demones immũdi habitationes
pꝓprias in hominibus turpibus et vicio gule fetidis querũt. &
hoc eſt quod dicit mitte nos in porcos ideſt ĩ guloſos hoc ꝓ tã
to quia ad omnè culpã poſſunt eos facilit inclinare Vn Augo
ad ſacras virgines. Ebrietas omniũ viciox mater eſt· culpaxecq;
materia radix triminũ- origo vicioxg turbatio capitis- ſubuͤſio
ſenſus tempeſtas lingue- ꝓcella corporis- inſania voluntaria :
tis infamia- anime corruptela: Sed cum ſic fetent moribus vita
et cõuerſatione:p̃cipicio ad ſtabulũ inferni deducunt᷑ · & inclu/
duntur vt porei immũdi cruciandi ꝑpetuo· & hoc eſt quod di-
citur · ꝙ ſcʒ porci iuerunt p̃cipitio in mare. N

n timuerunt neq; intellexerũt & in tenebris ambula
bant. pᷣs A nterdũ bos ducit ad victimam & tamẽ vadit
Abltando ignorans ꝙ ad mortem duci᷑. Nulluz eſt igi
mai periculũ ꝙ; ſuum caſũ nõ videre: quia repẽtina calamitas
deterier eſt ꝙ pᷣuiſa. pualiter-. Guloſi et crapule dediti ſũt
velut bruta:ꝗqᷓa magis agunt᷑ q; agant · Obdurat enim vinũ &
crapula omne viam prudẽtie et ſapie in bomine:. vt lucis verita
tem nullaten pcipere queant. Petrus Raueñ in quodã ſermo
ne VYbi inquit regnat ebrietas ratio exulat intellectus obtun/
dſtur·cõſilia deuiant: iudicia puertuntur. Et ſic dum miſeri gu
loſi brutis ſimiles gule ſoſpitate fruunt᷑: neq; reuerent᷑ homĩes
neq; diuina formidãt iudicia· ideo ſubito exterminati eoxe leticia
extinguitur & ſuplicio crucianẽ eterno ¶. Figura Iudicũ: 16
Vbi legitur ꝙ; cũ philiſtini inito cõuiuio crapuloſi eſſent · & ob/

Sula

tuliſſent munera gabon ſiue dagon deo ſuo: fecerũt adduci ſam
pſonem inimicũ eoꝶ quẽ excecauerãt· putantes· quia cecus erat
ip̃m non poſſe vires ſuꝑ ipſos amplius exercere et deridebant
ip̃ᷣm. Sed ſampſon ducatu pueri a quo dirigebatur vtranq; co ”cd
lumnam domꝰ amplexa radicauit domũ: & cecidit dom et
exterminati ſunt oms. sßualner Dai ii interp̃tãtur rui
na populi et poculi · & bene denotat guloſos· qui vt dictũ eſt
ruunt im ꝓuiſe de mũdo ad infernum. Vnde p Vſaiam guloſo
dicitur Ruina hec in manu tua eſt. Cũ igit guloſi in actu gule
ſunt. holocauſta dagon ideſt ventri offerũt. Interp̃tatur enĩ da
gon peſtis triſticie et inutilis ꝗᷓa vere ſic eſt. Semꝑ enĩ humanũ
corpus crapula grauatũ plenũ eſt triſticia et doloribꝰ·& ꝙ ſit
tunc inutilis ad quodlibet opus videre qlibet non pote ſt. Sed
in actu crapule puocant ſampſonẽ inimicũ ſuum quẽ excecaue
runt·quia guloſi ſuꝑflua deuorãtes que pauꝑibus debuerant
elar giri cõtra ſe ꝓuocant diuinã ſcientiaʒ · quã ꝓpter magnã do
mini paciẽtiam putãt eſſe cecam· ideo ipᷣam deridẽt cũ inſipiẽti/
bus· de qbus in s. Dixerunt non videbit deus neq; intelliget
deus Iacob. Sed ipſe ſampſon qui interp̃tatur fortitudo ſolis·
ſceʒ diuina vindicta in cui conſpectu omĩa nuda ſunt et aperta
& omnes actus noſtros ſpeculatur· cui momẽtum teporis non
effugit· qui tanto forti ferit pectato res· quãto eos non cõuer/
ſos diutiꝰ expectauit · Duci pueri cõduetu. per puerũ ſampſo
nem duceniẽ ſubaudi puritateʒz iuſticie atq; equitate · qua quiſq;
recipit quod ſuũ eſt. Hic igitur puer ducit ſampſonẽ quia ſcʒ OUUJ
vindictam et irã dei fortiſſimã ad duas columnas quibꝰ ſuſten/ 2
tatur domꝰ9· per quas ſubaudi corpꝰ et animã. ꝗqlibei eſt bomo HMU
& cõfractis ſeu cõquaſſatis cadit pallaciũ · & omnes gule dele/ “
ctationes extinguunĩ ſubito· & miſer ad infernũ cum epulone Sð’ðZÿZB
ducit. eterno ſuplicio mancipandꝰ· & ſic patet ꝗliter viciũ gule Sðð”
denciat homĩes. ¶ Et nota ꝙ vicio gule delinquit qualitate &
quãtitate et tẽporè · quibꝰ omibus pcipitatur delinquẽs. Vnde
Hugo libro pmo de clauſtro anĩe Illicitũ comedit adam in pa/
radiſo et expellitur extra omnia onathas a patre maledicitur-
Populo vero yſrahel ad ſepulchra cõcupĩe vltra mẽſuram et in
terficitur. Tranſgreditur adam pceptum domini. & frãgit Io/
nathas quod obſeruabat multitudo populi. decipitur yſrahel
Laturitate cibi. Sic igitur trãſgreſſio meruit expulſionẽ · negligè

aledictionem ſaturitas mortem.
(Humana cditio 24 A
Ies mei ſicut vmbra declinauerũt. ?S Nota ꝙ vmbre
apparet triplex apparitio. Primo enim qñ ſol multum
u diſtat hora veſpertina tunc vmbra corporis noſtri lõga appa/
u ret.cum vero ſol eſt recto aſpectu ſuper nos in meridie tunc ap
paret breuior. Vexctamè ſi nos collocemus in tera extenſos nõ
ßMMl eſt lon gior q́; ſit corpus noſtrũ · tunc enĩ recte iudicatur de vm
ule pre longitud ne et breuitate iuxta mẽſuram corporis noſtri.
ic (Spualiter vita noſtra cõparat᷑ vmbre ꝓpter velocitatem Iob. i
nni Conteritur & fugit velut vmbra. Igiur in diuerſis diſpoſitiõi
ſit buus exiſtẽtes homies in hac vita diuerſimode iudicant de longi -·
ccldl tudine et breuitate huius vmbre. Nam ꝗᷓ ſolem recte cognitioĩs
ue ſuper ſe recto aſpectu habẽt · illi bene iudicãt vitam breuẽ. Vnd
nt lob. Dies mei velocius tranſierũt q; a texente tela ſuccidũ. Qui
do vero longe ſunt a recte conſiderationis ſole. dies ſuos infmitos
/ credunt: Ps. Non mouebor ineternũ. Sed vt liceat aliqn pꝓpoſi
ine tum exire non ꝙ cõſueuit fieri ꝗſtio de diebus et temp oribꝰ ho
os⸗ minumſi F ſſint augeri vł minui. Nam ꝓ vtraq; pie ſcriptura
ern loquitur · Iob. ig· Numer meèſium eius apud te eſt. poſuiſti tẽ
Tug minos eius qui pbteriri nõ poterũt ecõtra- Minoraſti dies tem
poris ei9·. Item impii nõ dimidiabũt dies ſuos Quid igit dicen
dum eſt. Ideo notandũ ꝙ dies poſſunt cõſiderari duplicit · vno
modo poſſunt intelligi dies vel anmi quos ſibi cõſtituit peccator
qui dum caret recte cõliderationis ſole· non credit in eternũ defi
„ cere credit enim cũ ſit iuuenis vmbrã ſuam maiorẽ ꝙ ſit· & tales
dies minuũtur neq; interdũ videt peccator medietatem eox Laʒ T
. igitur minoranĩ ſibi. quia deus non fixit ſibi numex dierũ talẽ
qualem iße met peccator ſibi ipſi pfixerat. ideo recte perfoditur
cfuſione. Alii vero dies ſunt quos nõ homo ſed deus ſibi ordi
8 nat: quo numerꝰ in mẽete diuina ſtabili · & hic neq; minuitur
neq; augetur-Nec obſtat ſi eʒechie regi adcdhti ſunt qndecim an-
ni vne prime Quia vt dicũ „H- Re 20.Pecceata ſua fecerunt eum
morte dignũ Ideo dixit ſibi ꝓpheta morieris · Sed deus puide/
rat eũ lacrimis culpã illam debere detegere · ꝓpter quod dignꝰ
remanſit tali vita ꝙ nec aucta eſt nec diminuta. Redeamꝰ igitur
ad ꝓpoſitum et dicamus · ꝙ tercio de quãtitate vmbre ideſt vite
humane recte et ꝓprie iudicatur qn homo ꝑmortem ſe in terra

.
t
at

Plna ui

ner

Duana dito

collocat tunc enim nõ ſolum quãta ſed qualis eſt humana condi
tio iudicatur. Nam tunc apparet quid erat vmbxa noſtra ĩ qua
ſic homo miſer delect tur. & q; cito diſparuit. ¶ Eigura · Ioſue

9 Dum quieſceret Ionas ſub vmbra edere & ſumme delectare?

in ipa. ſubito vermis radicem ſeu medullam corrodere cepit aru
itq; edera & vmbra euanuit · & turbato eſt Ionas valde . ꝗᷓa po
magnũ laborẽ et eſtum ibi quieſcebat. ge ualiter· homo mi⸗
ſer laborãs circa terrena. vbi laſſatur et fatigat multiplicii · pau
ſat et quieſcit ſub vmbra corpalis vite· qm nunꝙ ceſſat cogitare
qualiter in acquiſitione labilium rex exercitiũ habeat· nunq́; re
ſpiciés autumnũ mortis· in qua caro miſera folia viriditatis de
ponens areſcit. Ideo ſubito et incõſiderate vẽmis ideſt mors ſub
intrans medullam et radicem ipſius repẽte rapit · & ſic im ꝓuiſe

ꝙ ferebatur adueniens merito conturbatur. Vñ Greg in moꝝ

ſuꝑ illo Iob Dies mei veloci tranſierunt ſic ait. Itaq; carnales
homines vltor ad iudicium ꝓtrahit· & tamen ip̃a ordinatiõe ſo/
liciti rebus tranſitoriis occupati nichil aliud cogitant miſi in hoè
mundo ꝗliter viuant adhucrelinquẽdo omnia quaſi poſſiden

da diſponunt. quia ſpes viuendi nõ ſanguine etiã cum vita ter/

minatur. Ianq; ad udiciũ trahuntur ꝑ ſentenciã · et tũ adhuc ha
bendis rebus inberent per curam dura etenim mẽte abeſſe lon
ge mors creditur etiam cũ ſentitur. & ſubdit. ſicq; a carne anĩa
oluitur. & erga p̃ᷣſentia immoderato amore ſe tenens cum ad
eternum ſuplicium ducitur hoc ipᷣm quoq; neſciat quo ducñũ
& deſerens que amare cum termio noluit repente ſine termino

inueniat quod nunqꝙ; p̃uidit. Hec Gregorius.

tgttra carcerem qui ſemꝑ debita cotrahit & expendit plus
44 . „„ „ „* . α 0. „ .% . Sn,. S
cretur . & p̃cipue qui moratur in tera iuſticie. ¶ GöPualiter
os in vita pᷣſenti ſemꝑ debita contrahimus quia familiam ha

bemus nimis ꝓdigam ſcʒ appetit9 corꝑales. Hi enim quicq; lu
cri anima valet facere in magno tꝑe totum vna die expendunt

ꝓpter quod ſepe anĩa captiuatur debita cõtrahens & nõ habes
vnde ſoluat.pᷣs · Mutuabitur peccator et non ſoluet · ideo capti
uatur· quia creditor vult vt ſibi ſatiſfiat. Vnde dicebat apoſtol9
Ro· A. Video aliam legem in mẽbris meis reꝑ · l. m. m & capti⸗

uantem me ĩ lege peccat:· & nota ꝙ cuſtos hui carceris crude'

uc de carcere animã meam: S. Non poteſt diu ſtare ex

86
lub
huſe
nex
dles
lo⸗
Wen
ter/
uche
ſelen
ni
na
ci
no

Unt

eſt: quia ſemꝑ ꝓpe captm ſtat. Permittit bene ipſum ꝑ carcereʒ

ambulare · ſed nunq́; de carcere exire· Quia dyabolus peccatoreʒ
ligatum tenens bene pꝑmittit ip̃m hincinde ambulare: vagare ꝑ
peccata· delectando in rebus p̃ᷣſentis vite· Sed nullo mõ ꝑmittit
ip̃m exire portã carceris peccati ꝑ penitẽtiam. ιKigura Exo
di: q: Pharao bene ꝑpmittebat populũ ꝑ egiptum vagare: imo

ip̃m cõpellebat ad colligendum paleas ſed non pmittebat illum

p tres dietas de egipto elongari ſe. ρualiter:- p pharaonẽ
ſubaudi dyabolum· qui peccato mediate captiuũ tenet hominẽ
dilatat ip̃m et excitat ꝑ tenebras vagare ad terrenas et carnales
affectiones· Sed nunq; ad portas penĩe- que triplici reſultant
ope· ſcʒ contricione cõteſſione et ſatisfactõe. Accedere ꝑmittit ſꝑ
ſe ſibi opponẽs· ip̃m detinens in egipto peccati Greß in omelia
Cum inquit in graui pecato labitur miſer homoſuadet ei dya
bolus ne peniteat:ne cõfiteatur peccatũ bene et modicũ ĩ corde
cõfirmat· miſericordiã pdicat· longius ſpaciũ vite ꝓmittit· ꝑma/
nere in peccato ſuggerit · vt ſic in õtemptum dei et ſui deſperati
onem inducatur. l E
Rrauerunt in ſolitudine viam ciuitatis babitaculi non
inuenerũtNota ꝙ in quacũq; via duo ſunt termini ſcʒ
terminus a quo & imin ad quẽ. Qui in principio vie
achuc iuxta terminũ a quo errans corrigit errorè ſuum cito po
teſt ad viam redire. Sed qui vltra ꝓgreditur deuiando ꝓptrabẽs
ſuum errorem vſq; ꝓpe terminũ ad quẽ· difficile imo ꝗqſi impoſ
ſibile eſt illũ redire ad viam: quia vt dicit pꝑhᷣs . Modico error in
principio eſt maximꝰ in fine. ¶¶ Spuali Via vmiuuerſe carnis
duos habet tẽminos· ſcʒ natiuitàtẽ et mortem · Mediũ vero qd
inter iſtos terminos eſt dicit via qua ꝑpegrinamur. Seneca de co

ctrina mortis. Via inquit noſtra ke rinatio eſt · & cũ multum

ambulauerimꝰ demũ redeundũ eſt. Ad hoc enim nobis naſcen
tibo natura terminũ ineuitabilẽ poſuit· quẽ qui multũ diſtulẽit
