ſumatum eſt opus humane repacionis & exſpirauit. Augo.ſup
Ioh·c· Vidit ergo quia conſtamat ſunt omnia que opꝑptebat vt
fierent vt cõſumaren · que ſcriptura dixerat et in ſiti mea pota⸗
uerunt me acceto. Sicio inc tanqꝙ; ſi diceret hoc mino feciſtis. data
qd daturi eſtis· Cum accepiſſet accetum hieſus dixit. Cõſumatũ
eſt · Quid ꝑ hoc niſi ꝙ ꝓphecia predixerat tanto ante demũ quia
niſi remanſerat ꝙ ad hoc opteret fieri anteq; morereĩ tanq ille
poteſtatẽ habebat ponẽdi animã ſuam & iterum ſumẽdi eam per
actis omnibus que vt peragerentur exſpectabt inclinato capite
tradidit ſpiritum bec Auguſtinus. 7

Vm exaltatus fuero omnia (8
traham ad me lo 42Do ꝙ atractio fit aftribus. fit a
alido vt pater de vaporib a ſole. Fit a vacuo vt patet de locatis
& locis· Bit a ſimili vt patet de veneno & morſibus ſcorpionũ vł
ſerpẽtum · Qu ia ſi wlneri a ſcorpiõe inducto apponatur ſcorpio

mortuus ſanatur eo ꝙ venenum a carne adtrahitur a veneno q

— G f.˙ña—

2 — —— 2 .

— — —

r – W⏑ — [ſ= =

. —
PDaſſio xp̃
in ſcorpiõe ẽ · ¶ Spiritualiter iſtis trivus modis xpi ſcʒ mors &
paſſio benedicta nos traxtt ad ſe & ſanauit a peccato- Nam pmo
nos ꝑ calorem adtraxit ſue caritatis. Sicientes enim calorem amo
ris quo ꝓ nobᷣ mori nõ timuit accẽdimur mori pro xpo · &lc erat
apoſtolus accenſus et ardens iſto calore qui dicebat quis nos ſe-
perabit a caritate xpi ẽ· Adtraxit nos a vacuo quia nõ Wt cõtra
ordinacionem nature ſue dare vacuũ. Dicunt enim philophi ꝙ
pocius celum inclinareĩ ad replendum vacuũ inferius ꝙ patereĩ
natura aliqd eſſe vacuũ · Sic igũ voluit natura diuina ꝙ; pocius
terra ideſt genꝰ humanum ad celũ aſcenderet ; loca
aradiſi vnde expulſi ſunt angeli diffidẽcie vacua remanerẽt ps
ſudjcabit in nacionibo impleuit ruinas- Adtraxit nos a ſimili da
ĩe veni in ſimilitudinẽ carnis peccati. nulliꝰ tamen peccati pro/
prietatem habens. Sed ei9 attra ctio iſto modo fuit· quia vidẽtes
faluatorem nẽm ſimilẽ nobis factum quẽ prius noueramꝰ cõtra

nos furibundum ſecuti ſumꝰ ipᷣm quia omne ſimile etit ſuũ

ſimile. Nam S&ο iſta attractio nos liberat a peccato:; igura de
ſerpente eneo in ligno exaltato quẽ intuẽtes fllii iſrabel liberabant᷑
a ſerpẽciũ morſibꝗ· Similitudinẽ eni habebat ſerpentis venenoſ-
venenum tamen non babebat MHSpiritualiter. exaltatꝰ eſt xps
in ligno crucis & datꝰ eſt nobis in ſpeculum. vt cũ nos ſerpẽtes
infernales morlſibo peccatoʒ mordẽt intueamur mortẽ & paſſiõz
eius & contra venenum culpe inueniemus curã indulgencie: Nã
ip̃m intuentes nôn dum ſanabimur:. Sed ip̃a peccata fugabimus

.* . C * . α
ad eternam vitam ꝓſperabimur. Non eni fuit xps ſerpẽs eneꝰ

Ged per quãdam ſimilitudinem/excecẽs tñ virtutem eius ſerpẽtis
quia qui illum iutuebant corporalii ſanabant & vite mortali re/
ſtituebant · Sed qui xp̃m intuentur paſſum ꝓ nobis eterne vite
beatitudinem conſequentur Vnde AQugꝰ ſuꝑer iohᷣoml:zz. P-
tractans dictam Pyſtoriam ſic at: mordebantur holes intuebant
ſaluabantur. Quid ſunt ſerpẽtes mordentes peccata de mortali
tate carnis- Qu id eſt ſerpens exaltatꝰ mors domini cruce Qu ia
em a ſerpẽte morsa ſer pẽte frgata eſt mors· Morte eni xp̃i mors
mortua : qa vuita mortua occidit mortẽ plenfudo vite deglvtiuit
mortẽ Interim modo fres vt a peccato ſanemur xp3 cucifixum i/
tueamur quoniã ꝗᷓ intuebant illũ ſerpẽtẽ nõ pꝑibãt morſu ſerpẽtũ
gic ꝗ ĩtuẽtĩ fide mortẽ xpᷣi ſanãt morſib peccatoʒ. Sz illi ſanabãt
a morte ad vitã tpalem hic aũt vt habeat vitã eternã- ec aug? ·

io
Heruit latus eius · Io io Nota 1
Rauitke mimicos ſi quandoq; venirent ad domum in ꝗ́
rederent recipi & ſaluari & hoſtiũ eſſet clauſũ ꝑqc intrãdũ eẽt
nulla eſſet fugientibus ſalus actingerẽt eol pſequentes & cõpre
henderẽt ſafere extra receptaculũ & illos interficerẽt & cap/
S

tiuarent · Spiritualiter · Ante xp̃i paſſionem hoſtium ſalutis
clauſum erat. Ideo quãtumcũq; patriarche & ꝓphete et ſancti ad
deum accederent- fugientes vicia & peccata non poterant ſaluari
. quia extra hoſtium repti in morte a demonibꝰ capiebant & cap⸗/
tiuabant᷑ in limbo· Sed tempore paſſiõis xp̃i apꝑto lancea latẽ ei9
aptum eſt hoſtiũ eterne vite · Vnde ego ipe ſum hoſtium ic. Aꝑta
eſt igitur ianua & poſita eſt ſcala vt omnes fu giẽtes vicia & pec/
cata refugium inuenire poſſint · FEigura gen: & Cum parata
eſſet archa Iuſſit domino fieri hoſtium ex latere vt p iſtud archa
ingrederent omnes qui ex aquis diluuii ſaluãdi erant ex peccati
diluuio liberarentur. Iunc enim hoſtium ſalutis noſtre in figura
aperiebatur · ¶Spiritualiter · Hoſtium factũ in archa eſt hoſtiũ
factum in aꝑcione lateris xp̃i ĩ eccleſia dei ꝑ qc hoſtium intrãtes
tredentes qui ſaluandi ſunt ex peccati dilluuio liberantur. Tunc
enim hoſtium ſalutis noſtre aptum eſt cum xpi latus aptuʒ fuit
Qu ia inde fluxerũt. A· ſãcta ſalutis noſtre quibo archa dei velud
domus firmiſſime ſuſtentabatur &ναρ. 9. ſapiencia edifiauit ſibi
domum excidit colupnas· . Nam apto huio hoſtio inde ſãg wis
et aqua exiuit· exquo iam eccleſia formata eſt atq; ſtabilita ad P'!
lẽ multiplicandã in fidelium multitudine diſpoſitã Nã ex apciõe
huius hoſtü ſangwis exiuit in pcium & aqua exiuit in lauachrũ
ſimiliter et in potum vt baptiſmo ſaluaremur · ac lauaremur. et vt
gracie refrigerio ſuſtẽtaremur· Vñ de bis optime loquitur a
ſuper Iob: c: pallegato · Vigilãti inqꝙ; vbo euangeliſta vſo ẽ vt nõ
diceret latus eius pcuſſit aut wlnerauit aut quid aliud. Sʒ apuit
vt illic qddam modo vite hoſtium pãderetur · Vnde ſa crã eccleſie
manarent ſine quibus ad vitã que vera vita eſt non intratur. Ille
ſanguis in remiſſionez peccatoʒ· Aqꝗᷓ illa ſalutaris tẽperat poculũ
hoc & lauacrum pſtat potuzʒ. & ſubdit ꝓpter hoc Pma mulier
facta eſt de latere viri dormientis & appellata vita mater viuorũ
magnũ ſignificauit bonum. aut magnũ puaricacõis malum Hic 29
enſus adam inclinato dpitein cruce vt inde formaret᷑ ei coniunx „ D
ꝙ de latere dolẽtis effluxit ſubdit. O mors vũ mortui reuiuiſcũt

oꝛmmuit⸗

Datrioia
dius Qu id wlns iſto ſalubri9. hec auge
D bieſium cum veniſſent non fregerunt ei9 E

Aerura Io. i9 · ¶Figura exodi-·de agno paſchali · cum
filii irahel ex egipto exire debebãt p̃ceptum fuit ne os cõminue
ret ex eo. Nam xp̃s ꝑ agnum iſtum figuratꝗ eſt· Quia ip̃e agnꝰ
ſine macula fuit vt patet ex ſup̃dictis. Occiſꝰ & n. ĩ exitu ſãctoxꝶ
de inferno. Os nò eſt cõminutum ex eo fractis tũ cruribꝰ duoʒ⸗
latronum qui fuerunt cum domino crucifixi· Aug: ſuꝑer Ioh·
vbi ſupᷣ · Ad hieſum cum veniſſent non fregerũt eiꝰ crura ad hoe D
pertinet teſtimoniũ os eiꝰ nõ cõminuetis ex eoj hoc de paſſiõe
l diſtiates,;, Patientia .⸗
Dificauit domum de lapidibo politis E;dre (Ad.
261Nota ꝙ aliquod pulchruʒ edificium debet fieri pᷣmo
poliunt᷑ lapides & aptant celte & qui bene ſubiiciunt᷑ celt? & mar
1 cello poſtmodum portantur & ponunt᷑ in edificio & quãto ſunt
pulchriores tanto in eminentiori loco ponunt᷑: pulchriores ſemꝑ
ſunt in quibꝰ ꝑ artem ſcripture plura oꝑa ſunt decſa · Lapides
vero qui ſub celte frangunt᷑. ꝓiiciuntur ĩ fundamentũ. ¶Spi⸗
ritualiter· deus voluit fabricare vnum optimum edificium fſcilicet
celeſte regnum ideo quãplures ordinauit fabros in vita preſenti
Fabri enim polientes lapides ſunt tribulationes & mala que in
. pnti vita nos ꝓbant· ideo qui ſub eox celte vel marcello non cõ/
cucietur. Sed ꝑ patrem pohlietur et cõſtans pſiſtet ponet᷑ in edificõ
dñi in loco eminentiori vbi ꝑfectiſſima quies erit· Figura · 3
regum.6Vbi legitur ꝙ cum ſalomon faceret templum domino
de lapibus ꝗdris & politis- non eſt auditus ſonus malleoruʒ in
templo eo ꝙ prius extra templũ lapides politi ſunt. Spri⸗/
tualiter· ꝑp materiale edificium templi ſubaudi celeſte edificium dei
vbi nullus ſono afflictionis ſeu aduerſitatis audie? Berñ- de me
dqitacionibus . In regione inq tuaamaritudo locum non babet.
lbi nõ & aduerſarig impugnans. nulla rixa- nullum impedimẽtũ
nullakmor. nulla inquietudo nulla pena dubietas nulla.nulla
moleſtia: nulla diſcordia- Sed pax ſũma laus dei eterna · Gecura
ſine fine requies & gaudiũ ſemꝑ cum ſpiriuu ſancto · Hec Berũ·.
Poliuni ergo lapides qui debẽt poni in tanto edificio· Quia ſacti
9 viri quos dei ꝓuidentia elegit ad ꝑficiendum celeſte regnũ pus
. hic examinant?᷑ tribulationibꝰ et penis vt cũ iracũdi et impatiẽtes

Quid iſto ſanguine mun

—— 2 — —

— —— —

e

ac ſi examine diuine ꝓhationis deficientes piicient ad fundamẽti
fecẽ iehẽnalẽ. Pulchri & politi ĩ loco illo celeſtis edificii honorifice
reponant᷑ Petrus rauen. In ꝗda epiſtola. Ideo inq forſitan tem/
daliter punit vt ab eterne mortis ardore pena te redimat tẽporal
edificaciõe enim templi omnes lapides pus malleis tũdebant᷑-
ne in illorum poſitione ſonus mallei audiretur . Nec in horreum
ponit᷑ domini granum donec flagellis aut triturantiũ pedib ſi
excuſſum. Sic & viuilapides qui ponend ſunt in illa celeſti hie/
ruſalem que edificatur vt ciuitas variis infortunioꝰ cõcuſſiõib
poliunt᷑ anteq; in edificio celeſti habitaculi collocent

Aput eius aurũ optimum Cañ·dq. 1 B
Optimum aurũ ꝓbatur ꝑ ignem qdiu eſt ibi erugo vel
immundicia ſemper fumigat- qñ vero nen amplius non fumigat
optimum eſt et poteſt de ĩo fieri omne opus nobile. ¶ Spiri/
tualiter. Patientia viri aduerſitatib dediti probatur ꝗſi aurũ qd
per i Fner tranſit . Cum enim fumigat per murmuraciones vel
Plaſphemas non erat auruʒ purum Admixta erat ibi ypocriſis
immundicia· Sed cum omnia quieto animo ob xpi amort tollerat
Probatũ eſt aurũ vt luceat eoʒ pulchritudo in conſpectu dei: vt
ponat᷑ in ope nobili: ſicut approbatũ eſt ¶ Figura-Precepit do/
minus fieri in tabernaclo candelabrũ ex auro puriſſimo ductili-
In ſũmo herebãt ſeptem capita equalia: ſuꝑ que ponebant ſeptẽ
lucerne aureeet erat ibi ·/ -infuſoria aurea quibus oleũ lucernis
infundebat᷑. ¶ Sᷓpiritualit-Per candelabrum hoc ductile ex auro
puriſſimo/ notat᷑ vir patiens & deo obediens: qui ſemꝑ ex vera
enitentia flectitur & duci quouſq; aduerſitatit marcello feriaĩ
Non frangitur ꝑ iram ꝓrumpens in plaſphemas vt ſophiſtica
atientia- Sed flectitur et prumpit in laudem dei eq nimiter tol/
Rrars ꝓſpera & aduerſa. & ſic dicitur flexibile ſeu ductile auruz
Sie onoleitur patiens a furibundo Grego· i : mora. In hoc mẽs
iuſta ab iniuſta diſcernitur ꝙ cuʒ poteſt dei laudem inter aduerſa
confitetur qc non cum rebo frangitur. ꝙ; non cũ caſu glorie ex/
terioris adn Sepiem capita ſuper candelabrum in quibus erant
ſeptem lucerne· Septem ſunt virtutes· tres theolog ice et quatuor
cardinales et ſuꝑ his ſegẽt lucida oꝑa in tenebras lucẽtia Nã inter
ſuperbos lucet bumilitas Inter inuidos lueet caritas. Ini auaros
lucet pauꝑtas· Inter iracũdos patientia. Inter ocioſos aſſiduitas

Daeua

Inter luxurioſos caſtitas- Inter guloſos ſobrietas. Sunt ibilptẽ?
in fuſoru per que effunditur oleũ: vt nutrian lucerne· quia ibi
ſunt ſeptem dona ſpiritus ſancti · quibus infundi xp̃i gracia vt
bona opa nutriantur in nob. Naz ſicut ſine oleo lucerna nõ lucet
ſic ſine gracia oꝑa nr̃a nõ proſunt. Ideo deus(t nõ extinguatur
lumẽ patientie tollerãdo aduerſa)oleo ſue gratie fouet lucernas
Vnde Augo.. in ſoli. Facto eſt ſpes deſperatoꝝ conſolator deſo/
latoruʒ. tu ſacietas famelicox tu corona ſpei que ornata * gloria
preparata victoribus: & ſic candelabrum ornatum ideſt vir ĩ ſua
patientia a domino coadiutus ponitur in tabernaculo ideſt ĩ ec/
cleſia dei militante vt luceat/ pandens omnibꝰ ſãactitatis exemplũ

Dor ſuauitatis in conſpectu ei eccleſiaſt· 34 C
Odor aromaticus nõ redolet niſi coteratur Racio eſt. ꝗa
odor qui eſt in ſuperficie cito exalat & ꝗᷓa eſt dura materia odor
intrinſeco exalare non poteſt Cum vero cõteritur partes adherẽt
ad inuicem & ſic odor euaporat · ¶¶ Spiritualit· virtus ſanctorũ
hominũ & odor patientie eorum nõ ſentitur in quiete et in pace
Golum enim latet in eorũ cõſciencia ſancta intẽcione. Si vero ex
ammet᷑ trbulacionis & afflictiõis igne tunc ſtatim perpẽdit odor
qui latebat · Quia vir virtuoſus quãto ſe co gnoſcit plus ſuſtinẽ
pro xp̃o tanto plo p̃ſumit ſpare de ipᷣo· Grego. x.li-mora: Tãto
ſpes in deo ſolidior inſurgit quãto ꝓ illo quiſq; grauiora ptulerit
quia nequaqꝙ tribulatiõis gaudiũ de eter nitate colligitur· qc nõ
hic pia tribulatione ſeminat᷑. Exuberat ergo odor patientie ſanc/
in tribulatione ſicut aromatica in tribulatione ſiue contricione
*In exo ſub figura: vbi locutꝰ9 dominꝰ ad moyſen p̃cipiens
vt quatuor ſpecies aromatum ſcz ſcaten & enichã ſabanum boni
odoris & thus lucidiſſimum & addens ꝙ eq́lis ponderis eſſent
omnia. & omnia iſta inq; dominus contundens in tenuiſſimum
puluereʒ His igi quatuor fiebat puluis thimiamatis ſancti · &
prohibuit domino fieri talẽ cõpoſitionẽ in vſus hominũ. Q ſiqs
ſimile faceret vt odore eius frueret ꝑiret de populis ſuis · ¶ Spi
ritualiter. ex quatuor patientie virtutibꝰ vt thimiamatibo ſãctis
odoramentũ fu xp̃o ꝗclibeni odorat· prima patientia eſt in tẽ/
ptatione ꝗᷓ deꝰ nos ꝓbat. Alia eſt qua nos aduerſari9 inſeꝗtur
noſter. Alia vero qua a ꝓpximis noſtris patimur interdum. Hii
enim tres ſunt deus dyabolus & proximus & diuerſimode nos.

6 . .

exercent. Si fortes ſum9 odoreʒz deo damus. Grego omb-. 4. ſu⸗
E3 ech· tribo modis virtus patientie exerceri ſolet Alia nãq; ſ ut
que a deo. Alia que ab antiquo aduerſario. Alia que a proximo
ſuſtinemus. Q ꝓximo nanq; pſecutiones dampna et cõtumelias
ſuſtinemꝰ · ab antiquo aduerſario tẽptamenta· a deo aũt flagella
tolleramus . Sed in hiis omnibꝰ modis vigilãti oculo ſemetip̃am
debet mens crrcũſpicere. ne contra mala ꝓximi ꝓtrabatur ad retri
butionẽ mali. Ne cõtra tẽptamenta aduerſarii ſeducat᷑ ad dele cta/
cõnem vel cõſenſum delicti. ne contra flagella opificis ꝓrũpat ad
exceſſum murmurationis · Hec Grego· Homo igit᷑ hec tria ob/

ſeruans iam habet tria genera aromatk Pelof ſed reꝗᷓrit᷑ quartũ

E ſt enim ꝗᷓdã ſpecies teptaciõis grauiſſima- que neq; a deo neq;
a dyabolo neq; ab homine neq; ab aliquo eſt. tamen omnibo ꝑi/
culoſior eſt. & eſt vitam ſine vlla tẽptaciõe ducere. Vnde Grego.
in qdam omł-. Nulla inc; maior temptatio ꝙ; nulla tẽptatioe pul
ſari· inde ꝓuenit in circũſpectio ſui. inde cõ paſſio tẽptati . cõtem/
ptus ꝓximi. inobedientie leſne preſumptionis interitus· Hec
Grego. Hiis igi quatuor ſiqs fortis exiſtat acceptuʒ deo offert
ſacrificium in odoreʒ ſuauitatis. Sed nota ꝙ; non erat licitũ mix-
tutam huiꝰmodi aromatumad humanuzʒ vſum trahere ſub pena

mortis· Qu ia qui ſupᷣdicta facit ꝓp humano fauore obtinendo 8

non Pnei aliter ꝓpter deum vt ypocrita. Ipi pibunt de populo
dei Ebebpes ypocrite pꝑibit· non enim platebit deo vecordia eig
ſed ſicut tela aranee fiducia eius.
Xgitte tue acute psNil fugienni D
mailus refugium eſt q; in ſequentem ſe ſagittare ſi poteſt
Non pꝑdit iter & pcutit inimicum · nec ſemꝑ debet ſtare homo eũ
vnoquoq; ad pugnandum ſed viaʒ ſuam ꝑgere. Nã ſi mereator
obuiet pᷣdonibus nichil poteſt cum eis lucrari. debet enim recedẽ
et ſi inſecuntur prote gat ſe ſagittis nichil eſt qe tantum timeant
Ideo mercatores ſolent ſecum pharetraʒ portare & arcum cum P
vias piculoſas ire habent piritualiter · omnes ſumꝰ merca⸗
tores. Mercamur enim regnum dei in vita pñti . oꝑa mercatoria
diuina tñ gratia coadiuti Sea ſepe nob demones obuiam ſunt cũ
crimine ſua tẽptationum cupientes nos expohliare & tollẽ bona
ue cum magno labore lucrati ſumus. nõ debemus cũ illis ſtãdo
cõtendere. Nichil enim poſſumus cum ppᷣis lucrari· quia pauꝑes
ſunt & nos diuites · Sed eos debem fugiendo Ecutere ſagittis

Dexates mall

noſtri arc9. Nota ꝙ arcus ſcʒ lignum eſt fortis & corda mollis &
tamen forte a molli flectit · P er fortitudineʒ arcus audi diuinam
iuſticiam. per molliciem corde ſubaudi no ſtrã fra gilitatẽ et tamen
fortitudo dei flexa eſt a noſtra fragilitate. Hunc igi arcũ aſſumẽ⸗
tes laudare debemus deum in ꝓſperis & aduerſis: qui cũ eſſemꝰ
ire filii flexit ſe & nobis dedit poteſtatẽ filios dei fieri & iſte ſunt
4 ſagitte quibꝰ moritur dyabol. Figura paralip· x. Vbi legſt
ꝙ cum ſaul ohuiaſiet viris ſagittariis grauit wlneratꝰ pterrito eſt
ab eis in tantũ ꝙ ex dolore irruit ſuper ꝓprium gladiũ & mor/
tuus eſt : ¶ Spiritualiter p ſaul qui interp̃tatur abuſiuuũ eoruʒ
ſubaudi dyapholumqui abuſus eſt donis dei: qui etiam abutitur
in pñti vita tũ poteſt hominibus ad peccatum· Iſte nanq; obuiat
viris ſagittariis dum ſe ponit ad tẽptandum viros patiẽtes· Nã
dum aduerſariꝰ dyabolꝰ patientem virum pulſat ip̃m incitat ad
certamen. Sed cum in dei ac ſui creatoris ꝓrumpit laudẽ ꝓ aduer
ſitatib.tunc accepto arcu dyabolũ wlnerat et pcutit. Grego. li: i.
mora. Beatus inq Iob quot voces patientie ĩ laudem dei ptulit
quaſi tot in aduerſarii pectore iacula intorſit & acriora valde &

Vare fremuerunt gentes et populi (A
meditati ſunt inania ps. Dicunt᷑ homines fremere quãdo
impetuoſe ſine ratione ex ira loquunt᷑ & eſt in homine abuſus.
Vſus vero canis excitati vel inſtigati:qui a canibo moleſtat᷑. Igũ
homines mundanis oꝑpibus dediti vana & caduca meditant die
ac nocte. Hos fremitus ſuper pprios filios inferre conſuerunt.
7 quando diuinitꝰ inſpirati :cupiunt mundũ fugere & ꝓ ingreſſu
religiõis ad celeſte ꝓperare regnũ: Clamant enim ſup religioſos
qui mundum ſuadent reliquere · & frementes ſuꝑ eos increpant
& aliqn iniuriis & cõtumeliis afficiunt ip̃os.eo ꝙ reliqᷓt ꝓprios
iosorare dy abol in vſuris ĩ mniquitatib & peccatis &; illos vi
dere in dei ſeruicio cõmorari. AFigur exodi· Ybi legit · ꝙ cum
filii irabel clamãtes ad deum ſuꝑ afflictionibus quas in egipto
patiebant᷑ deus miſit moyſen & aaron. qui oſtẽſis eis ſignis dni

inducebant eos ad exitum egipti. ſed tunc harao & ſur hoc vi/

dentes & frementes ſuꝑp moyſen & aaron : ſollicitantes pop
exire egiptum & oꝑa dimittè · Opera enĩ qb guabãtur po
erant paleas & lutum miſcere & facere muros. & clamante

„
„
— .
J”ÿMẽE
£
2.4 M
= HS 1
3
S
R
*

*

populum dicebant eatis ad oꝑa veſtra palee non dabunk vobis
Ged vosip̃i colligatis eas et tm redditis de labore · quãtum prius
quando dabant᷑ vobis palee et ſuꝑ eos poſuit magiſtros · nimiũ
affligentes eos & tunc diſperſus eſt populus ꝑ egiptu.- ([[Bpi⸗
ritualiter- p filios iſrabel ſubaudi pueros aptos ad religionem in
quibus viget intellectus & ingeniũ & ad ſanctã ſcripturã addi/-

ſcendã ſunt apti. Hii aliqñ inſpirati diuinitus· vident afflictiões

quas in tenebroſo vite pntis patiunt· vident animaʒ picula que
pharao ideſt dyabolo ꝗſi laqᷓos hominibus parayt et clamant ad
xp̃m & cupiunt lucrari ac liberari & diſſolui a mundo & eſſe cũ
xp̃o Sed tunc deus illis miſtrat moyſen & aaron ideſt viros re/
ligioſos & ſanctos ꝗ illis ſigna & mirabilia dei ꝑ ſacrã ſcripturã
oſtendunt- ꝓmittẽtes eos ad terrã ꝓmiſſionis eterne ducẽ patrie
Sed hoc videntes egiptii ideſt parentes ceci & pharaonis ſerui:
fremunt ſupꝑ religioſos dicẽtes: quare ſeducitis filios noſtros vt
domos ſuas & hereditatẽ relinquãt et nõ lucrent vt augeãt bona
noſtra. Cur diſſuadetis eos nõ colligè bona tẽporalia & cumu/
lare lutũ & paleas pecuniaʒ vt emãt poſſeſſiones & pᷣdia· Filiis
vero dicunt acꝗratis & lucramini vobis.nichil dabit vob· niſi q
vohᷣ ꝓcurabitis & vt reddant eos ſollicitòs ad vſuras & rapinas
imponunt eis ſuꝑſtices et magiſtros ideſt vxores que tantum de
cipere querunt· tãtum quãtum qñ dabant eis palee · hoc eſt dictũ
quia tantum volunt vxores in ornamentis a viris ſuis reciꝑe tẽ/
pore tribulationis & gwerre cum eos oportet magis anime &
corporis ꝑpiculis querẽè mundum quantũ ſolebant recipe quãdo
totus mundus in tranquillo erat et ꝙ vnuſquiſq; ſine periculo et
erũpna · neceſſaria lucrabat & ſic filii iſrabel dqſpgunt᷑ ꝑ egiptum
ad paleas colligendas· nec valẽt xpo militare neq; egiptum exire

Sed vere in hoc nõ eſt parẽtibꝰ obediẽ duʒ ſed deo. Nã velut filii⸗
iſrabel inito ſigno de ſanguine agni & illito ĩ vtroq; ltimĩe dom9

debẽt ſequi moyſen. Sic xp̃i fideles facto ſibi ſigno crucis ĩ corde
& frõte · debet intrare religionẽ & deo obedire potius q́; parẽtib9
Iero·ſuꝑer math·x. Si neceſſitas inq; venerit vt amor parentum
amore dei competur & non poſſit vtrũq; ſeruari odium in ſuos
pietas in deum ſeruanda eſt.

Vſtus vt palma florebit. platatus B
in domo domini ꝑs. Prudẽs agricola vidẽs nouã plãtam

—

—

—

N.

—-——

—- — — —

Daxctes mali

. aptam ad fructificandum non debet ip̃am incidere quãtumcũq;
88 neceſſitatem ad alia oꝑa habeat facienda. Vtilius enim eſt de ar/
5 boreſemꝑ ſuo tẽpore cõtinuatos fructo colligere ; inciſa arbore
pi aliqua mechanica facere & perpetuo fructibo arboris illio Puari
piritualit᷑· Religioſi intus ſunt boni ꝑ ieiunia & abſtinẽtiã
& alias virtutes & ſunt boni extra ꝑ p̃dicationem & doctrinam
1 Non ergo debent xpiani filios ſuos quos aptos vident ad tales
“ ꝓducẽdos fruct a religionis agro remouè & facẽ de his machi/
4 nas quibo miſera anima ſepe machinat᷑ · Subaudi per machinas
. tempales & carnales ſollicitudines in quibus velut machinatus .

lapis homines ꝑ alta mundi ꝓſpera eleuati: ſepe ſubito cadentes
cõquaſſant᷑ quia fortuna vitrea eſt & ſepe frangi dum ſplendet.

vt dicit & eneca. Melio eſt ergo vt in religiõe quis pficiat. &; ĩ hoc
miſero mũdo deficiat. Ideo boni filii quãcq; parẽtes diligè teneant
. eis ꝙ; in lictis obedire ſi ad hoc vident ſibi ab eis impedimentum
preſtare non debent illis acquieſcere: ſed debent eos in hoc odio
1 habere. Vnde Criſo: ſuper illud math: Qui amat patrem &
matrem plus q; me non eſt me dignus. Sic at. Non ꝙ iubet
8 anplicchocho habere parẽtes· ſed ſi voluerit plus deo diligi ĩ hoc
4 dio habeantur- V
6 Mmolauerũt filios ſuos demoniis ꝑg. (C ₰
4 Inter om nes crudelitates eſt crudelitas filis ꝓpris malefacere a
i propoſito. Naʒ leones & lupi & alia ferociſſima animalia pullos
ſuos educant & nutriunt magis ĩ ſollicitudine et ꝓ eoꝝe liberatiõe
omni morti ſe exponunt. Si igi rationalis homo qui eſt animal
manſuetum & nude filus ſuis malefacit crudelior eſt omni fera·
¶ Spiritualiter ſuper omne malũ. crudelio eſt filios ꝓpprios a
dei ſeruicio ſubtrahere & dyabolo ac dyabolicis opibꝰ applicare
qc proprie faciũt homines cupiditati & auaricie dediti. Inducũt
enim filios proprios ad has peſtiferas artes & faciunt de illis de
monibus ſacrificium ꝓpter qc ip̃i vna cum filiis excluſi a regno
dei & ſancto cõſortio/includunt᷑ in inferno. Figura leul: 30
Vbi pcipit domino filiis iſrahel. vt quicũqʒ dederit de Kemtae ſas
n ydolo moloch illę morte moriat᷑ populus terre lapidabit eum &
8 ego ponam me contra illum ſuccidaq; illum de medio populi mei

prritualiter qui interp̃tatur moloch pnceps eius· Denotat
dyabolum quieſt pnceps huius mundi:qui deo nõ habet ꝗᷣcꝙ
de ſemine. Ergo ſuo ydolo moloch dant qui filios ſuos offerũt

—Draupertas

auaricie & cõcupiſcẽtie que ſunt ydolorũ ſeruitus. Hos tales enĩ
populo terre lapidabit quia qui pecunie ſeruit multox eſt ſeruꝰ
& infmitis cruciatibꝰ moleſtat᷑. Deus enim contra tales faciẽ ſuã
ponit vt excluſus de medio cõſortii ſanctoʒe et angelox· tradatur
inferni incedio perpetuo cruciand9. vbi & dolebũt de ſeꝑatione a
conſortio iuſto & ſtridebũt gementes de infernalibꝰ penis Vñ
bugo li- i. de anima Guisp utas tũc memor erit que triſticia. Cũ
ſeꝑpabuntur impi a cõſortio ſanctorũ & a viſione dei · & traditi in
oteſtate demonum ibunt cum ip̃is in ignem eternũ. lbiq; ſemꝑ
erũt ſine fine in luctu et gemitu. Vbi erit dolor intollerabil. Ergo
ſi patres crudeles ſunt erga ſemẽ ſuum . vt ſic ſecuʒ velint ꝓprios
filios ymolare dyabolo· Eu giendũ eſt ab eis vt euadãt tot tormẽ
ta. licet enim tenean? parentibꝰ ſubuenire ſi egeant dum ſum in
mundo. non tamen tenemur ꝓ eis ſeruire dyabolo et diſplicẽ deo
cum videlicet nos volũt mundi negociis illaꝗare · Vñ Berũ· ſuꝑ
can- ſermone 2z8. DPertractans illud euangelii. fili vinũ nõ babẽt
Quid tibi et michi mulier ·ſic aĩt· vt quid fres ſic rñdit xps · Vtiq;
propter nos vt cõuerſos ad dominũ iam non ſollicitet carnalium
cura parentum & neceſſitudines ille non im pediãt exercitiũ ſpi/-
rituale. Quãdiu enim de mundo ſumus debitores nos eſſe cõſtat
parentum ac poſtq́; nos reliquimus noſmetip̃os multo magis
ab eox ſollicitudine liberi ſumus·
I. Daupertas. 96:.
ſuiſti in capite eius coronã ps. (¶4240

Sccm impiales leges romanorũ ꝓ ut maior erit victoria

precioſior victori imponebat᷑ corona · Ex hoc enim animabantur
duces & milites ad certamina quãdo cõtẽplabant᷑ victorie pmia.
Spiritualiter- inter omnia certamina xpiane religionis · diffi/
cilius eſt patieni ſe habè in pauꝑtatis examine. Vñ Innocencius
de vilitate cditisis humanc . O inq miſerabilcõditio mẽdicitatis
& ſi petit pudore confundi & ſi non petit egeſtate cõſumit᷑. Sed
vt mẽdicent neceſſitate cõpellitur · Qu ia igũ ſic difficiłẽ paupꝑtatis
pugna Sic debet eſſe nobili corona coronata victorie. Ideo vincẽ/
tibus in pauꝑtate ꝓmittit corona glorie math. lI Beati paupes

ſpiritu· quoniam ip̃orum eſt regnum celoxDualit enim ſancta
auptas coronet in celis · vidit beatus Ioßſes in figura aꝑoc. 12.
Vbi ſic legi · ꝙ ſignum apparuit· mulier amicta ſole et luna ſub
Pedibus eius & habebat coronã. 12. ſtellaʒe in capite. NS pũalii

— — —, H ⸗ —, — — — — —, — —

— 2–——

—

= j=)⸗ — — —

S — — —

— — — — — „

E

Inter omnia celeſtia ſigna illud eſt mirabile ſcʒ ꝙ res tam deiecta
tam vilipẽſa a mundo vt eſt pauꝑtas ſic fulgeat coram deo et an/
gelis atq; ſan ctis Subaudi ergo ꝑ mulierẽ hãc pauꝑtatẽ ſan ctam
que ſic in mundo deſpecta tam magna eſt atq; pᷣcioſa· Qugꝰ. de
verbis apoſtoli ſermone· 2z8. Non tibi diſpliceat pauꝑtas tua vis
cognoſcere ꝙ locuplex ſit ce lum. emit᷑ igi Hec mulier amicta eſt
ſole · quia ille ſuꝑnus rex celeſtis ſol iuſticie xp̃s deus noſter ve/
ſtiuit ̃am & cooꝑiens eius ignomĩaʒ induit eaʒ luce ſuaquãdo
eius amplexib copulauit eam ſibi a pncipio ſue natiuitatis vſq;
ad diem ſue mortis · Nam qui nato eſt in ſtabulo. pãnis inuolutꝰ
& in p̃ſe pio reclinatꝰ· nudus & mortuuꝰ eſt & ſuſpẽſus in cruce
non habẽt vbi caput ſuuʒ reclinet ꝑps. Etenim paſſer inuenit ſibi
domum & turtur nidũ zc. At ſi ꝓpheta dicat altaria tua ideſt li/
na crucis vbi ꝓ nobis oblatus/qualia fuerunt quoniã domine
i collocaſti mèbra tua Babet etiã hec mnlier lunam ſub pedibus
eius ꝓ lunam mutabilẽ ſubaudi mundi diuitias quas vera pau/
pertas nõ tantũ actualiè fugit ſed ſi adueniãt pedibꝰ ideſt affe/
ctibus cordis calcat ſccn prophete doctrinam dicentig- diuitie ſi
affluant nolite cor apponẽ. plus enim ponderat᷑ affecto· Poteſt
enim homo habũdare diuſtijs et paup eſſe affectu. Vnde QAugꝰ
in quodã ſermone: Habeat homo multas pecuniaꝭe facultates ſi
in eis non extolli pauper eſt. Non habeat aliquid & cupiat. int
diuites reprobos eũ reputat dominus Quia diuites et pauperes
in corde interrogat et non m archa. Habet hec mulier ĩ capite co⸗/
ronaʒ. iz · ſtellax. Subaudi ꝑiæ · ſtellas.iz · apoſtolos · qui omnia
relinquẽtes ꝓ xpo acceperunt ſuꝑ eternum regnum ſedere cum
domino & iudicare mundũ. Corona ergo quaꝗᷓ ſancta pauꝑtas
coronabit· eſt ſedere cum dommo in iudicio. Que ergo huic pᷣmio
aſſequẽda eſt gloria. Ecce ergo quantũ valet ſancta paupertas-
ugo. de verbis apoſtoli ꝗbo theſauris conferri poſſit et afferri
qc pauptati videm indultuʒ vt ad regnum celox veniret diues

poſſeſſione ſua obtinere non potuit nũc obtinet vt contemptu

perueniat-
Büacriduus iunn psGolens K
euadere manus inimicox? ſe cognoſcẽtiũ mutat habitum.
et deformat ſe v'ad mercatoris v'pegrini vl alio quocũq; modo
ſe prebet ignotum & ſic euadit · Spiritualiter. int alia peccata

uptas

diuites p ſuꝑbie laqueum. Raro enim diues inuenitur humilis
Criſo· ꝭꝗ li · O nemo ledit᷑ niſi a ſeip̃ᷣodicit ꝙ diuitiaxe ſequela eſt
ſuꝑbia et quia ſuꝑbia inter omnia peccata magis diſplicʒ deo : qᷓa

vt deſtrueret ſuꝑbiaʒ exinaniuit ſemetip̃ᷣm formam ſerui accipiẽs

ideo debet quilibet xianus ſuꝑbiam fugere. Sed quia vt chctũ

eſt ſupꝑbia in tantum adheret diuitiis ſeu diuiti qc eſt qſi inſeꝑa/

bile vinculum vtriuſq; debet qui Wlt ſuperbiam fugere mutare
habitũ ideſt eſſe pauꝑ ſpiritu. Statim enĩ ſuꝑbia ſeu põpa mundi
ilũ deſpiciens illeſum abire pmittit · [Fig ura exodi. Vbi recitat
ma giſter byſtoriag ꝙ; cum moyſes detinereĩ a filia regis ethiopũ
quã vxorẽ aſſumpſerat· neq; poſſet cum vellet ad populum ſuũ
ſcilicʒ filios iſrahel redire. Ipe moyſes docto arte aſtrolo gica fecit
duas ymagines quaʒ vna vocata eſt obliuio alia vero memoria
primam dedit vxori ſue/ſcdaʒ apud ſe retinuit: & illa ſtatim ob/
lita amoris poris pmiſit recedẽ moyſẽ · ¶ Spiritualit.· p moyſen
Qui credebaĩ filius regine tharmut. Erat tñ filio hebree ſubaudi
diuitem & magna tem mũd qui quãdoq; elatus diuĩtiis creditur
felicitatis filius ſed eſt ſcdm veritatẽ calamitaris & miſerie. MHuie
chim rex ethiopum tradit filiam ſuã pᷣmogenitã · ꝓ regẽ ethiopũ

dy abolus notat Intertatur enĩ ethiops caligo ſeu tenebra. Rex
vero caliginis et tenebre dyabolo eſt cuiꝰ pmogenita eſt ſuperbia

hanc igi conatur tradè diuiti · ꝓ cuiꝰ dotibo dat ſibi ciunate ſalia
que interptat animaduertẽs quia dyabolus tradidit diuiti ſimul
cum ſuꝑbia animaduerſiões intellectꝰ et mentis vt nõ poſſit neq;
ſciat ſalutẽ querè ſuam. Nullũ igi eſt remediũ niſi vt fiat ymago
que vocat᷑ obliuio· hec eſt pauꝑtas. Nã ſi homo habeat vmaginẽ
ſupbie ondat ſtatim obliuiſci pſtini amoris quẽ verſo te habebat
vt te deſpiciens nõ amplius occupabit. ſed te ꝑmittet abire ſo lutũ
Sed quãq; ip̃a ſuꝑbia & pompa mũdi cedet obliuioni tamẽ tecuʒ
xp̃i memoria retinebis Nam cũ cogitab xp̃m ꝓ te in pᷣſepio natũ
et nudum in cruce paſſum dices memoria memor ero & caleſcet in
me anima mea. Dimiſſus ergo a ſuperbia libere poteris redire ad
fratres tuos· filios iſrahel ideſt ad ſanctoʒe cõſortiũ qᷓ mũdo abre
nunciantes ꝑ paupꝑtatem facti ſunt filii dei & regnãt in celo. Id
Aug. Sum factus pauꝑ & a mundi ſuꝑbu obliuioni traditus
Secure deo ĩ ſoliloqo dicebat· Eco domine paupes filii tui ſum9
& puſillus grex tuus aperi noᷣ ianuas tuas & edent paupes
& ſaturabunt᷑ & laudabunt te qui requirẽt te· ſcio domine & me

niant᷑ neceſſitate ſed inuẽtis hoſpitis poſſit illis recipi

fateor te docente- quoniam ſoli illi qui cognoſcunt ſe pauperes
ditabuntur a te- DðU
Vis aſcendet in montem dni ps 0
Prudẽs domino alicuius regionis què mercatores młtũ

itinerantes non vValentes totã dietam cõpletam ꝑficere · non pue/
7Spi⸗
ritualiter. xps eſt domino celeſtis regionis. ad quã regionem eſt
magna dieta nimis de hoc mundo. Ardua eſt enim via que ducit

freq uẽtant int termino extrema facit habitacula media ĩ quibus

uptas

J

ad vitam. llam dietam faciũt pauꝑes· qui relictis omnibus xp * .
*

ſequunt᷑ & celum mercant᷑. Sed multi ſunt qui de mũdo ad celuʒ

nõ poſſunt ſic accedere. Quãplures ſunt qui nullo modo Soſ üt

xp̃i pauꝑtatem ſeruare vt omnia dimitterent. Iuſte tamẽ & recte

viuere volunt in ſudore & labore ꝓprio et hoc deus nõ cõtemnit

quia ip̃e wlt omnes homines ſaluos fieri ideo hoſpitium infra
cacumen montis ordinauit ſcʒ acumina vite in qua homo poteſt
diuitias huius mundi habere & poſſidere etiã ſcqm deũ. dũmodo
affectũ & amorem qui ponendꝗ eſt in deo. in pecunia nõ ponat
ſed vtatur diuitiis ad ſalutem. [Figura Geñ· io · Cum dictum
fuiſſet loth.vt fugeret de loco illo peſſimo gentiũ peccatricum &
ſe ſaluaret in monte dixit ſe in montẽ non poſſe aſcendere S3 ini
montẽ & ſodomã erat quedã ciuitas parua vocata ſegor · ad quã
dixit ſe ſaluare poſſe. Erat enim vt dicit magiſter loth antiquo &

in monte erant frigora & domino ilſi cpatiens reſpõdit. Nõ pecu

tiam eiuitatem illã ſed ſaluaberis in ip̃a. Spiritualit.· Der illaz
peſſimam regionẽ quã ſic damnauit deo in qua omnes erat pec/
catores ſubaudi cupiditatem & auariciam mũudi diuitũ qui in illis
duabus regionibꝰ omnia mala faciunt. Ex hac regione deg nos
reuocat. dicens- In monte ideſt ĩ paupꝑtate te ſaluũ fac. mons enĩ
arduus eſt ad aſcẽdendũ & debiles non poſſunt ita ire & ſpecialii
qui antiꝗᷓti ſunt in mundi deliciis Sed & eſt ciuitas inter media
nomine ſegor que interp̃tat᷑ minor. vt ſi nõ apoſtolicã ducẽ valet
ducat vitaʒ mediã ꝑ quã etiã ſaluabit᷑· quia ibi ſunt hoſpitia eterne
vite kommo leuñ poteſt acquirere ꝑ elimoſinã & alia miſericordie
oꝑa· Ideo ſiquis aſcendẽ non poteſt immediate ad montem ſũme
pauptatis abrenunciando omnibus non tñ propter hoc deſpare

debet Aßs enim voluit eſſe ſũme pauper & voluit etiam aliqn

habere in comuni aliquid cum apoſtolis vt ſe preberet exem plum

Bine

tam pfectis q infirmis. Querat ergo homo decenteẽ ſibi neceſſitatẽ
& non ſupꝑfluã · ſi pauꝑtatem omnino non poteſt portare et non
errabit· Aug: in quadã epiſtola: Sufficiẽtiã vite non indecenter
wlt· quiſꝗᷓs eam non wlt et non amplius que qc; non appetitur
propter ſeip̃am ſed ꝓpter ſalutem corporu et cogruente habitum
perſone vt non ſit incoueniens eis cum quibꝰ viuendum eſt. Iſta
igiĩ cum habentur vt teneant᷑- tamen non habent vt habeantur

orandum eſt hec
On facio tibi iniuriam tolle qck tuum eſt (PD
& vade mathNon eſt decens repetere qc homo ſponte

vendidit. Res enim vendia tranſfert in poſſeſſionẽ emptoris. In

iuſtnm & incõgruuz eſſet velle habere rem ip̃am & p̃cium· Ex
bis enim vnum qck plus placet poteſt homo tenere ſed nõ ambo
piritualiter. Indecẽs eſt hominem velle habẽ bic in mundo
delicias & diuitias. ꝓ quibus vendidit celeſte regnum & velle cũ
hoc ip̃m regnum retinè. Etiam iniuria fieret pauꝑibus ꝗᷓa relin/
