pleret & reſtauraret celeſtes ruinas induit formã ſerui. Iſte igiẽ
per.30· viros educit Ieremiã de lacu·ꝗqᷓa ſug gerẽs homi tria pe/
nitẽtie oꝑa peccatori in luto cõmoranti de culpa educẽs reſtituit
gre libetati. Ex quo patzʒ ꝙ qui in luto peccati cadit nõ poteſt
egredi niſi xp̃i ſubſidio mediãte Vñ Caſſiano in collationibus
I rabi moyſi. Tam diu ſpiritu fornicatonis animã neceſſe ẽ mpu
. gnari donec ſe gerè bellũ ſup̃ vires ag noſcat. nec labore vel ſtu
dio ꝓprio victoriã obtinere ſe poſſe exiſtimet niſi dñi fuerit aux
ilio ac ꝓtectõne ſubfulta. [Maria virgo:38 MN.
As admirabile opus excelſi. Eccle · Qi· Ille em artifex di
citur bonꝰ ꝗᷓ nõ ſolũ ſcit nouũ vas facẽ· ſed ꝗᷓ ſcit vas fra
Actum optime reparare · & ratio eſt:ꝗqᷓa ſubtilitas artis co
gnoſcitur ꝑ opera difficiliora- ſubtilius enĩ et difficiliꝰ eſt fracta
u/ reparare et fracturas cõiungẽ & bñ ſolidare ꝙ nouũ totum facẽ
⸗ Ideo artifex hec ſciẽs optimus eſſe ꝓbat᷑. ¶ Spualiter Deꝰ eſt
optimus artifex vtrũq; enĩ ſcit optime facẽ Mundu enĩ de no/
uo ꝓduxit · & ꝑditum ꝑ peccatũ optime reparauit. Notandum
igit ꝙ pmum uas luteũ in pᷣmis parẽtibꝰ factũ ybi poſita erat
n yYmago et ſilitudo dei bonũ vas erat ꝗa vidit deus cucta ꝗᷓ fece
rat & erãt valde bona- Sed vas iſtud mulier miſera incaute ſer/
uans fregit. & ꝓ reparatõe eius millibꝰ annis & vltra laborauit
humanum gen· neq; vnq́; ſciuit reparare illud. Ideo ex dolore
plorauit dauid. ps. Factꝰ ſum tanq́; vas ꝓpditum zc. Laborabat
ui eni fruſtra vn quiſq; artifex quantũ ad vltimã reꝑpationẽ eius
at⸗ quod fractũ erat- Ns enim reparari poterat niſi ab artifice qui
illud pus formauerat. Ideo pS. Nõ eſt ꝗᷓ faciat bonũ nõ eſt vſq;
d4 advnũ: quẽ vnũ oportuit eſſe deũ. Ideo gloſa ſuꝑ illo Eccł.A.
dan Vidi opus dei:quis nõ poteſt aptare illud qd torſer

4ℳ

. adamtulit eũ duxit atq; reduxi ꝑ omes arbores paradiſi · et di
eni xit ei vide oꝑa mea ꝙ; pulchra et ꝙ laudabilia ſunt & quicquid
tddcG creaui ꝓpter te creaui: pbe mẽtem tuã vt nõ corrũpas vel deſtru
t as vel comoueas ſeu dirimas ſeculũ meũ: ſi enĩ deſtruxeris non
um eerit por te ꝗᷓ repararet: & nõ ſolũ tibi et poſteris tuis· ſed etiam
ae ipſo iuſto eris relinquẽs mortezꝭ. Sicut dctũ eſt Yſaie Ipſe
e iuſt periit et nõ eſt aliqᷓs ponẽs ſuꝑ cor Hec omia pdictꝰ do/
ꝗbus v̈bis clare apparz qualii fracto et interitꝰ humaĩ

.— ,

generis p nullũ poterit reparari i ꝑ iuſtũ vłiuſti mortẽ. Iuſt
eni nullo erat niſi ſolꝰ deus. Igiẽ cũ gemitibꝰ humão generi ꝗqᷓ;
renti artificẽ ſcientẽ hoc vas repare. ſp̃s ſanctꝰ oſtendit dicens.
Oĩm eni eſt artifex habẽs omnẽ ſcientiã · omĩa ꝓſpiciẽs · qd intel
ligẽs bumanũ geno ipſi artifici ſuggeſſit dicẽs. Aufer rubiginẽ
de ar gẽto et egrediet᷑ vas puriſſimu ideſt ſanctifica vas vgineũ
ab originali peccato & ſic erit vas optimũ ad ſuſcipiẽdam beni/
gnitatẽ gratieꝗqᷓ ſumꝰ puati. & tunc ille ꝗᷓ fecit pᷣmũ vyas qd po
tea ꝑ peccatũ fuerat cõfractũ illud reparare venit. Figura Ie
remie.S8. Vbi inꝗᷓt dñs deſcẽdere ieremiã in domũ figuli vas qd
dam terreũ vidès facere. Sʒ vas illud factũ fractũ et contritũ ẽ
Deinde tera de eadẽ maſſa aſſumpta fecit vas optimũ quẽadmo
dũ ipſe voluit. Quo facto deꝰ Ieremie dedit ſignũ ꝙ eque repa
raret ir In deſtructã· vt figulꝰ vas illud. Patz enĩ ſp̃ualis expo
ſitio ex pᷣcedẽtibꝰ· vt pᷣmũ vas euã ſignificaret ꝗᷓ Bus peccauit et
de eig manibꝰ vas generis humani cades cõtritũ eſt. Per ſecun
dũ vas vgo maria notat᷑: qũ diuina volũtas ab omni originali
peccato lauãs adeo decorauit glie pulchritudine vt amplius in
ip̃am neq; mortalis neq; venialis macla cadét. Vñ ipᷣa in ᷣs. In
volũtate tua deduxiſti me et p̃ſtitiſti decori meo vtutẽ. Per hãc
igi dictũ eſt ſignũ reꝑationis irlm ſcʒ humãe nate. Ideo Vſaie
Propi hoc dabit dñs vobᷣ ſignũ Ecce vgo cõcipiet ⁊c. Nã recon
dito celeſti theſauro filii dei in hoc ſãctiſſimo vaſe facta ẽ repatio
oĩm ſciſſurax· nõ ſolũ hoĩm ſed angelox· nõ ſolũ mũdi ſed celi.
Berũ· ſerm de ·S· Der te vgo ſancta celũ impletũ ẽ: infernꝰ eua/
cuat e inſtaurate ruine celeſtis hir m· & expectãtibus miſeris
vita perdita data. (B
Vaſi aurora cõſurgẽs. Cañ 6Naturaliter expimur q;
gritudies alleuianẽ in aurora ꝙ homĩes audatöres fi-
unt ꝙ; in nocte· Nã ꝗᷓ noctis tpe timidi ſũt efficiũtur in

eger hò languebat in qua fere infernales morſ ſuos ardentig
ingerebãt. Cõtra quẽ ipe deus punitionẽ ſue iuſticie exercebat.
GSed hãc aurorã illuceſcentẽ fugiũt demones vt mortẽ. Cũ ap/
paruerit aurora illuminat vmbra mortis ceſſauit egritudo hu/
mana: & venit ſuꝑ nos diuĩa gra. Nam quos p9 vere puniebat
pꝰmodũ ſubleuauit et diè rexit. Figura Geñ ·32: Cũ iacob
tota nocte luctaret᷑ eũ quodã angelo IIle apparete aurora dixit

aurora ſecuri-etiã ferocia alla fugiũt ad latibula. ¶ Spualit.· totũ
tempꝑꝰ p̃cedens añ heate Vginis aduentũ fuit nox et caligoin ᷓ

— — — —.. ⸗-/—ð

— — —,.———„L„, —, —

Oara wgo

Dimitte mè aurora & Cui dicẽti iacob Nõ dimittã te niſi benedix
eris michi& bidixit eũ in eodẽ loco dicẽs Nequaq; vocaberis
lacob ſed iſrahel erit nomẽ tuũ. ¶ S̃ualiter Laborãs hõ miſer
lucta cũ dqño· nichil ab ip̃o ꝓ ſalute aĩaʒe valuit ohtinẽ añ ortum
huiꝰ bñdicte aurore ſcʒ Vginis marie: ſʒ apparẽte aurore luce cõ
ideſt nõ petas et roges me nõ pulſes ad me da aurora eſt quia
venit v'go maria lux puriſſima candor eténe lucis· cuio amore ti
bi fiet quicq; vis · & bñdixit deo hominẽ et ait Nequaq eris am
plius luctator· nequaꝗq; pugnabo tecũ · ſʒ iſrerit nome tuũ · qa
B amodo eris vides deũ in pſenti ꝑ gratiã et in futuro ꝑ gloriam
Nos igiẽ docet dñs ad ipſaʒ recurrẽ ꝓ gr̃a impetrãda Ideo ſi ad
xp̃m immediate pudet accedé eo ſol fuſtitie. ſecure acceda ad
aurora qᷓ eſt mai miſericordie. Vñ

erñ in ſermoe Si crimis im
manitate turbat.· ſi conſciĩe feditate cofuſo· ſi iudicii horrore per

n dit ſi baratro deſpatõis abſorptꝰ Mariã cogita mariam inuoca
l nõ recedat a corde: nõ recedat ab ore. Nã ip̃aʒ cogitãs nõ erras
ipſã rogãs nõ deſpas· ipſaʒ ſequẽs nõ deuias- ipa te tenẽte non
In corruis ip̃a ꝓtegẽte no metuis ia duce nõ fatiga ris ip̃a pié⸗
1 cia puenis · & ſic in temetipſo exꝑiri poteris quato merito dictũ
1 ſit nomen virginis Mariiaaaaa. C Q
Anctificauit tabnaculũ ſuũ altiſſimꝰ· pᷣs orecioſis reli
ſ quiis cõſueuit fieri tabẽnaculũ aureũ v'argẽteum omni
. ornatu pᷣparatũ · Naz rei p̃cioſe p̃cioſo locꝰ debet᷑. ¶ Epualiter
. Nulle reliquie nullũ iocale potuit ĩ mũdo apparẽ ſpecioſiꝰ ſeu
pcioſius filio dei· ps. Specioſ forma pᷣ filiis hoĩm zc I deo reꝗᷓ/
rebat᷑ ſpecioſus loc ſeu ſpecioſũ tabenaculũ et altiſſimũſcʒ vir⸗
dñs moyſi dicẽs. Facies mihi ſanctuariũ et inde videbor a vohᷣ·
portata ſunt igi aux et argẽtum et lapides p̃cioſi & ligna im/
putribilia & młta alia pcioſa: & inuèti ſunt fabri et oꝑatores li/
gnox et lapidũ. Facto enĩ oꝑe poſita ibi archa domi: in ꝗ erãt
tabula mãna et virga. Erãt ibi duo cherubin ſeſe reſpiciẽtes · pre
terea in exteriori loco ipſio poſitũ erat candelabru aureũ reſpici
ens ad aꝗqloneʒ· & ibi erat mẽſa ꝓpoſuõis panũ· & erat ibi alta-
re holocauſtoʒ· vbi ſc; mactab ant᷑ beſtie ꝓ holocauſto et imola-
bant᷑. ¶ Spualiter. ꝑ hoc tabènaculũ qd vocatũ eſt ſanctificacõ
notat᷑ vgo maria · ꝗᷓ ſꝑ ſuꝑ om̃s ſanctos ſãctior ? Portatũ enim
eſt aux et argentum zc· quia angelus in eius ſalutatione por

*6
*

tãuit graʒe plenitudinẽ et caritatẽ & caſtitatẽ pietatẽ · ſobrietatem
prudẽtiay: tẽpantiã et ceteras vtutes · ꝗᷓbus beatiſſia vgo p̃ cete/
ris habũdauit. Inuẽtus ẽ vno faber optim ſup om̃es iſte fuit
ſps ſancto ꝗᷓ fuit artiſex oĩm hoĩm veniẽtiũ in hũc mundũ. Hic
eni artifex ſic adaptauit hoc tahnaculũ ſcʒ vginẽ bñdictam ꝙ fie
ret mater et vgo. Repoſita & ibi archa theſauri dei. Quia iße dei
filius in vtexæ ginis deſcendẽs fact9 hõ.· Ibi fuit poteſtas diui
nitatis ecce virga Aĩa xp̃i in ſcripſit dñs pater omnẽ ſapĩiam
ecte tabula. & carò humana in ꝗ́ᷓ apparuit duleedo beniuolentie
etce mãna. Erãt in tahnatulo duo cherubin ſeſe reſpiciẽtes · quia
ibi ſũt duo teſtamẽta mutuã veritatẽ dicentes. vt patʒ de yſaia et
Luca Eadẽ enĩ dicũt de vgine głloſa Iuxta illud Kr Vgo cõci/
Piet & illud Miſſus eſt gabriel angls 2c. Eſt ibi altare vbi ma
ctant beſtie ad ymolandu q́a beata vgo eſt altare illud· In quo ſi
ꝗs attẽdat oĩa peccata brutalia et immũda mactabit ibi & ibi e ſt
malleꝰ huĩlitatis ad mactandũ ſuꝑbiã. Ibi eſt gladi caritatis ad
iugulandũ inuidiã· ibi ẽ odor vginitatis ad fugandã carnis im/
mũudiciã. Ibi enĩ arma oĩm virtutũ repies ad ꝓpdenda ola peccata
Eſt etiã ibi mẽſa ꝓpoſuõis· qᷓa ibi eſt refectõ oĩm iuſtoʒ et pecca
toʒ pudz et magnoꝝ. Ibi ẽ candelabx reſpiciẽs ad aquilonẽ ex
teriꝰ S ubaudi ꝑ aqlonẽ exteriꝰ· ꝗqa in ea ? ſubſidiũ et adiutoriũ
cõtra dyabolũ in exitũ vite pᷣſentis. Vñ ipᷣa bñ de ſe dicit· Eccł.
za In me oĩs gra vite et virtutis Ex iſto enĩ tabẽènaculo deg a
filus iir ł videt᷑· ꝗa filiꝰ dei om̃s videt ꝑ gram et mĩaʒ ꝗᷓ ad iſtu d
ſanctũ tahnaculũ cũ deuotõe accedũt· ideo oms creature ang lice
ſcʒ et humãe ad illã tanq; ad oĩm matrẽ accedũt· Berñ in ſermõe
Z : ad beatã vir ginẽ ſicut ad remediũ: ſicut ad archã dei: ſiẽ ad reʒ
cauſaʒ: ſicut ad negociũ ſecłoꝝ reſpiciũt ꝗᷓ in celo ſũt et qᷓ in pur
gatorio habitãt: et ꝗᷓ pceſſerũt & nos qui p̃ᷣſentes ſumꝰ naſcent᷑
ab illis-illi ꝗᷓ ſunt in celo vt reſtaurent· ꝗᷓ in purgatorio vt eripi
ant᷑: ꝗᷓͥ pceſſerũt vt fideles ꝓphete inueniant᷑ · & qui ſequunt᷑ vt
glorificent. W “
Iberaſti me dñe ſccm multitudinẽ mĩe tue Eccle · qi Ei⸗
Anũ magne libtatis et nobilitatis & ciuitas alico omibo
tributũ ſoluẽtibo ſi illa nõ ſoluat optime puilegiata dicit
ciuitas v'tèêra illa. M[[Spßualiter oĩs pure humãe creatura fuit
peccato ſubdita · & ꝑ cõſequẽs dyabolo ibutaria·excepta beatiſſi
ma vgine mariaꝗᷓ ex puilegio regis celeſtis fuit añ ſanctificata
S̈ nata · ſic gra repleta ꝙ a tributo cꝰcunq; extitit lbera

MMia virgo

uem Eigura Gen. 32 0 bi legimꝰ ꝙ tepore egeſtatis tota tèra egipti
ete fuit tributaria pharaoni excepta terra ſacerdotali que libera erat-
hi [Spüualii- tempore quo facta fuit fames valida gre in mundo
H pꝓpter morſũ cibi ꝓhibiti· oĩs creatura humana facta ? ſub tributo
⸗ e ſub nomine ciuitatis h obligatiõeʒ & ſeruituteʒ deplorat.
ſec Iémias Trenñ·z. dicẽs. quomodo ſedet ſola ciuitas plena populo
Gdli Et ſubdit: nceps ꝓuinciax facta ẽ ſub tributo· & vocat humanã
ün natura pncipẽ ꝓuincia? ꝓpter nobilitatẽ ſuꝑ alias creaturas in/
le feriores ꝗᷓ de9 illaʒ nobilitauerat ratione- Sola igiẽ go Maria li⸗/
gii bera fuit & hoc ꝓ eo ꝙ fuit terra ſacerdotalis. Naz in ip̃a nato eſt
ſanr ille ſacerdos magnus ꝗᷓ ſemetip̃m ꝓ nob̊ imolauit. & quiĩ dieb
, ſuis placun deo & inuent ẽ iuſtus. Ille igi terraʒ ſuam ab omni
bim labe peccati.ip̃am liberã fecit. Vñ Qug · de natura & gra: Excep
guol ta ſancta virgine de ꝗᷓ ꝓpter honorẽ dni nullã prorſus babẽ volo
bieſt ꝗſtionẽ · ꝗᷓa ſcimꝰ ꝙ; ei plus collatũ fuit gre ad vincendũ ex omni .
Sad parte peccatũ · Hac ergo gine excepta ſi oẽs ſãctos & ſanctas cũ
* hic viuerẽt cõgregare poſſemꝰ & interrogare · vtrũ eſſent ſine pec
Penn cato · Quid fuiſſet rñſum· P utamꝰ niſi ꝗ ait lohes . Gi dixerim9
upe⸗ ꝗquoniã peccatũ non habemus ip̃i nos ſeducim9 Eius non eſt
odg ‚ in nobis AD S
ln Vee ſplẽdida fulgebis Tbo: i3 4Nota ꝓ. feneſtra vitrea ſie
Ee⸗ falgz P aʒ lux itrat- neq; aꝗᷓ Poteſt ꝑ ipaz itrare · ratõ
ig ?. da vitrũ corpꝰ dyaphanuũ qdẽ aptũ ad recipꝑiẽdũ lucẽ
ſa ſed ꝗᷓa eſt ſolidũ nõ valet penetrari aqua ſeu puluẽ. „ Spũalit
ie Beata vgo Maria fuit feneſtra lucifera id ferens lucẽ gre generi
8 bumano. & corpo eius & ſpũs adeo fuerũt dyaphaneitate ſanc/
titatis repleti- ̈ ĩa omnẽ habuit aptitudinẽ ad lucẽ recipiendaʒ
8 ſed nunq in ip̃a puluis ſeu aqua alicuius peccati potuit intrare.
Figura Gen: 8. Vbi legit. c in archa vbi noe familiã ſuam ſal
uh uauit erat feneſtra vitrea P quã aꝗᷓ diluuii nõ intrauerũt ſed ſola
lux ꝗᷓ omnes in archa videbat. 4 pũalii. pꝑ archã ſubaudi beatã
6 virginẽ iĩ ꝗᷓ verus noe· ꝗᷓ interp̃tat᷑ reqes id ẽ xp̃s reqeuit. Vñ ip̃a
Sap· Qui creauit me reꝗeuit in tabernaculo meo. Igit ꝑ feneſtrã
4 eiꝰ vitreã intrauit lux diuine gtie angelo nũciante et ſpiritu ſã cto
nt⸗ radiante. quaʒ gram ip̃a participauit omnibꝰ de familia noe id eſt
ndti fidelib & nichilomin aꝗᷓ diluuii peccati nũq; P feneſtraʒ alicui9
ntun ſenſo ſui accedẽ potuerũt ſeu ſubintrare. ideo illa meruit lucẽ ferre
il mũdo. Vñn p̃a dicit ſap ·23· Ego feci ĩ ceł vt oriret̃ lumẽ ĩdeficiẽs

Qui igũ volũt ſaluari a peccatoʒe diluuio ꝑ hanc lucẽ aſpicientes
qrant ꝑ cõſcientiã ſuam vt purgati ꝗqrant exempla vtutum ip̃us.
Vñ ambro. ſuꝑ lucã. Sic igit᷑ nob tãq; ymago deſcripta Vginitatis
vita Marie- in ꝗᷓ velut in ſpeculo refulget ſpecies caſtitatis et for/
ma vtutis hic ſumatis exempla viuẽdi. vt tanq; in exẽplari magi
ſteria exp̃ſſa ꝓbitatis · ꝗd corrigẽ · qd fugè debeatis oſtẽdũt. E
Rece⸗ mulieri vt paſcat te · 3 regu .2 4. Multũ cõfert ad
hbonor? viri & ad decorẽ totiꝰ domus hre vxorẽ ſollicitam
bene ſcienteʒ ſubito mãdata viri pficẽé Accidit enĩ aliqũ ad
domũ nobiliũ forenſes accedẽ ex improuiſo quibo nõ poteſt pui
deri deceni· ñ ſit qui feſtine ſciat aliꝗᷓ Pparare. Sphaſſt volens
etern pnceps domum ſuã optime adornare vt omnibo veniẽtib9
debite ꝓuideret᷑ beatã virginẽ voluit habere ſponſam- Hec igit᷑ ita
prouida & diſcreta fuit vt venientibꝰ incołl atq; extraneis. quãtũ
cunq; ſubito de ſpirituali refectione optime ꝓuideret. Q Figura
Geñn i8. Vbi legit: ꝙ cuʒ tres viri veniſſent ad domũ abrabe. ip̃e
vocauit vxorẽ ſuam ſarã · dicẽs · accelera.·tria ſata farine ꝗᷓ cum fecit
refecti ſunt viri.ꝗᷓ & angeli erant. ¶¶ Spũaliter · Subaudi ꝑ iſtos
tres viros tres ratò na' anime vires quibꝰ humana natura angeł
comꝑat᷑ ſcʒ· memoria. intelligẽtia· & volũtas. Cũ igi viri iſti cele
ſti pane eſurirẽt· vocauit abraha ſceʒ deꝰ pater oĩm. ſarã id & beatazʒꝭ
vir ginẽ· vt de tribꝰ rebus vnuz panẽ cõficeret ſcʒ de diuinitate.de
aĩla.de corpore· fieret vnus xp̃s. ꝗᷓ vere fuit panis viuus ꝗᷓ de celo
deſcẽdit. Bern libro.q·: de cõſideratige. Mulier euãgelica· ꝗᷓ miſcuit
tria ſata farine-fuit beata virgo- que in incarnatiõe fermento fidei
ſue miſcuit tria ſata· nouũãtiquuũ · & eternũ ſcʒ aĩaʒ de nouo crea
G tã corp de natura adaʒ & eternũ de vnione diuinitatis. ¶( G
Rꝛatia ſuꝑ graʒ mulier ſancta & pudorata· eccleſiaſt· 26.‧
Nunq poteſt furor viri maſueſcere citio q; ꝑ mulierẽ mitẽ
Exemplũ in natura Rinoceros fert animal ferociſſimum
ercutit enĩ cornu a quo nemo valet ꝓtegi. &z poſita coram illo
puella virgine omn feritate depoſita cadit coraʒ lp̃a & dormit in
gremio ſuo. Spũalii furor diuine iuſticie circa humanũ genꝰ
terribilii vigebat ĩ taãtũ ꝙ nemo poterat mortẽ inferni vitare ps.
Quis eſt ho qui viuet & nõ videbit mortẽ · Nec erat aliquis auſꝰ
a deo gram inpetrare. yſa. 6ꝗq· Recede a me & nõ appropinques
michi ꝗqᷓa immundus es Sed inuenta eſt virgo znälreta & bumik-
que furorem dei conuertit in benedictionem & grẽam PFigura

””

Heſter: 9. Vbi legitur. cũ ad petitionẽ aman rex aſuerus ꝗp
eplas damnaſſet filios ifrabel ad mortem & ſub capituli pena ma
daſſet ꝙ nemo ad ipſum intraret . niſi ſignũ vidiſſet de virga regia
Heſter puella decora et pulcra aſſũptis duab puellis ſecu · qua⸗ʒe

vna pãnes regebatalterius vero brachiis protegebat᷑ ptenerrime
pulcra & tenella erat nimis inducta pꝑ mardocheum ꝓppinquum

ſuũ atq; nutritiũ· intrauit ad re gem. ꝗ m ſolio ſuo ſedẽs mltiplici
circũdabat᷑ familia · Hunc igiĩ cuʒ aſpexiſſet heſter obſtupuit ꝓpi
regis maieſtatẽ.· & cecidit in brachiis puelle qᷓ ſuſtẽtabat· Sʒ hanc
rex aſpiciens capt eiꝰ amore ſtatim deſcẽdens de ſolio ſuꝑ qd ſe/
debat. Heſter eleuauit. depoſita omni feritate pma & 1p5a rogãte
venit ĩ domũ ſuã · et ip̃a intercedẽte liberauit populũ ſuũ· et inter/
fici ſecit aman. cuiꝰ palaciuʒ & poſſeſſiões deuoluta ſunt ad ip̃am
& geno ſuũ · & ſpopõdit ei rex medietatẽ regni ſui. ¶ - Spüͤaliter.
Aſuerus qui interpᷣtat beatitudo deum ſignat· cuius cognitio eſt
animaze noſtra? beatitudo· Io: 4. Hec ẽ vita eterna vt cognoſcãt
te deũ zc. Erat en ꝑ ſeductionẽ quã fecerat aman id ẽ dyabolꝰ ꝑ
peccatũ pmoʒe parentũ adeo ſuꝑ humano genere iratus vt ire eiꝰ
nemo aſtare poſſet. ps. Quis reſiſtet tibi ex tũt ira tua· ꝑ epiſtolã
id ſacram eitunt Karutu; vt os morerent᷑ morte ſpũali. non
poterat ad ip̃m quiſq́; accedè ſub capitali ſentẽtia. Vñ iudicum. 9.
dixit mãne vxori ſue· qa moriemur. ꝗqa vidimꝰ dominũ· & 1 exo:
Iuſſi domin ſtare populũ a longe: ne videntes ipᷣm moreren?
Adducta ſeu inducta ẽ heſter ꝗᷓ interp̃tat᷑ abſcõdita · Abſcõdita enĩ
erat virgo beata ab omni aſpectu hominũ & ſeculi huio. Ideo vo
cat᷑ ab ylaia· vt habet hebrayvea litera ha alma qc ſonat virgo abſcõ
dita He Igi vocata a mardocheo ꝓpinquo ſuo id ẽ ab ãgelo · cui
candida virginitas dicit eſſe ppinqua intrauit ad regẽ · Sed cũ per

verba ãgelica audiret de ſe taʒ magnifica ꝓmiſſa ſtupefacta nimiũ

2 maieſtate ſuꝑni regis cui millia milliuʒ miniſtrant. & ſe cogitãs
puellã paruula · cecidit in brachiis ſocie ſcʒ humilitatis dicẽs- Ecce
ancilla dñi- fiat michi zc. Quo audito a rege· rex captus eſt ipſius
amore et fortiter clamãs ait eccleſiaſt. vltimo· Vulneraſti cor meũ
ſoror mea ſponſa. vulneraſti cor meũ in vno oculorux. t· ſubaudi
Quia virgo beatiſſima in duobus oculis multum fun deo placita
ſcʒ virginitate et humilitate· Sed longe fortius vulnerauit cor dei
ſagitta humilitatis Marie flos ipſius virginitatis· Multe enim
non virgines vitam eternã obtinent· ſed nullus niſi humilis illue

4

intrare poterit. Due igitur puelle quas ſocias virgo Maria ſemꝑ
habuit· fuerũt he due virtutes · Quãuis omnes alias habuerit ex
cellentiſſime Virginitas en veſtimenta ſua tandida reſer uauit ab
omni labe & humilitas ip̃am regio amori fecit eſſe placita. Deſcẽ/
dit igi rex de ſolio maieſtatis ſue depoſita omni feritate &ρ intra/
uit humilis in domũ humilem. et ip̃a impetrante placatus eſt rex
ſuꝑ populũ ſuum id eſt ſuꝑ humanum geno & ſentẽtia reuocata
eſt. Poſſeſſio vero aman id eſt luciferi & malo angeloruʒ ſcz re
gnum celeſte donatũ eſt ſibi et generationi ſue ſcʒ fidelibo et amãꝗ
id eſt dyabolꝰ qui populum torꝗbat incendio eterno ẽ deputat9
Medietas regni dei donata eſt ſibi. hic ſubaudi ꝙ regnũ deĩ habet
duas partes ſcʒ miſericordiã & iuſticiam PS· Miſericordiã & ju/
diciũ cantabo tibi. et alibi duo hic auditu· ꝗa tibi dñe miſericordia
& ꝗa tu reddes vnicuiq; ſcdm oꝑatiõeʒ ſuã· ecce iuſticia. I git ſup
medietatẽ huius regni id ẽ ſuꝑ miſericordiã deus ordinauit beataz
virginem in pñti vita regnare. Ideo ipſa dicit mater miſericordie.
Ip̃e vero xp̃s in futura vita regnat ꝑ iuſticiam. quia tunc nõ erit
miſericordie locus · ſed ſolius iuſticie . Recurrendum eſt igitur ad
hanc reginam miſericordie vbiq; re gnante que in ſuo regno libera
liſſima eſt omnibꝰ. Berũ· in ſermone. Quis miſericordie tue o be/
nedicta longitudinem latitudineꝭ ·& ꝓfunditatexz atq; ſublimitatẽ
queat inueſtigare· Nam longitudo eius vſq; ad nouiſſimuʒ diem
inuocantibꝰ eam ſubuenit vniuerſis. Latitudo eius replet orbem
terraʒe vt ſua miſericordia plena ſit oĩs terra. ſublimitas eio ciuita/
tis ſuꝑne inuenit reſtaurationeʒ & profundum eius miſericordie.
ſedentibꝰ in tenebris & vmbra morti Arinuie redemptiõez·
Cce nubes lucida obumbrauit eos Math. 1 Nubes eni ſi
naturalii eſt lucida· eo ꝙ fiat ex vaporibus terreſtribo vel
aqᷓticis · ideo videmus ꝙ propi ip̃ius groſſiciem et ſpiſſitu
dinem quãdo nubes eſt inter nos et ſolez ſeu lunã & ſtellas illa a
nobis occultat. Non enim poteſt ſolaris radius tranſire P ip̃aʒ ad
nos. Similit neq; luna neq; ſtelle poſſunt nobᷣ radios ſuos mitté.
Igitur nubes que lucida eſt ſupᷣ naturam eſt. ſicut de nube dicitur
qᷓ in traſfiguratiõe apparuit. ¶¶ S piritualiter · Der nubẽ lucidaʒ
ſubaudi virginem Mariam que ſub naturali gratia lucida facta ẽ
ſuꝑ quã tranſfiguratus eſt rex eterno. de furibũdo iudice im piiſ/
ſimum patrem. Nota tria in nube per que virgo Maria notatur.

ſ⸗

NMNmua vngo

Nuabes enim habet fecundare quia vt plurimũ ꝓducit pluulam
habet etiã eſtũ tẽporare · & ꝗqᷓa lucida habet illuminare ac per viam
dirigere viatores. Hec omnia beatiſſima virgo Maria pleniſſime
habuit. ꝗqᷓa diuinam gratiam fecit in mundũ deſcendere ꝗſi ymbrẽ
ſuper orbem. Vnde ps. Deſcendit ſicut pluuia inuellus zc· Ha⸗/
bet temporare eſtum temptationũ mundialiũ ad verſitatum qui/
bus ſepe laſſati cadunt in peccatum. Nam ipſa eſt contra has me/
dicina ſingularis. Vnde Eaſniodorg in quadaʒ epiſtola- Nunꝗd

afflictis medicina ſin gularis quis tuo non egeat munere cuz ſit

peccator · & loqui virgini Marie habet ducere errantes per viam
ad tẽminũ beatitudinis eterne. ꝗa ſua lux noh radin ſuperni ſo

lis donauit. Bern in ſermone ·2z · Virgo regina eſt via· per quam
ſaluator aduenit procedens de ipſius vtero- tanqꝙ; ſponſus de tha
lamo ſuo per te acceſſum habemus ad filium. Eſt benedicta inuẽ/

trix gratie genitrix vite mater ſalutis. ¶[Eigura expreſſe de his
habet᷑ exodi· z Q· Vbi nubes ignea filios iſrabel ducebat ꝑdeſertũ
verſus terram promiſſionis que ipſos protegebat etiam ab eſtu

ſolis. & perduxit ad petram oreb vbi ſitientibꝰ data eſt aqua la/

tiſſima. Spiritualiter Der nubem ſubaudi virginem quam vt

dictum eſt diuina gratia ab omni labe peccati mundauit · & ſuper
naturaliter ſanctã fecit-· Bern in quodam ſę

rmone. Puto ꝙ copio
ſior ſan ctificationis gratia in ip̃am virginem deſcenderit que non
ſolum eius ſanctificaret ortum. ſed vitam deinceps ab omni pecca
to euſtodiret immunẽ. Ergo hec ſãctiſſima ac lucida nubes filios
dei de peccato educens fecundat habundantia gratiarũ ꝓtegit ab
eſtu temptationum· & ꝓducit ad terram eterne pmiſſionis.

EE dimittas lege matris tue pmuer. iRulla eſt res adeo
difficilis: ꝙ mater pro filio quem multũ diligit nõ ꝑficiat
Habet enim quandaʒ induſtriam maternus amor. yt per

Jeum fortiter vrgeat ad omnia. Exemplum in natura- Videmo enĩ

gallinam et alias beſtias matres pro filiis ſupra vires ſe exponere
et vincere fortiores ſe. Videmus etiam quanta induſtria nutriunt
pullos patre negligẽte illos. & Spiritualiter-Deccator ĩ preſenti
vita eſt omni conſilio deſtitutus propter peccatum. excepto conſi
lio matris ſcʒ virgimnis Marie-que ſingulariter dici mater & ad/
uocata peccatoris. Multa enĩ et magna pro peccatoris recõciliatõe
facit et prudenti induſtria negligẽti eũ patrę atq; repellẽti · reddit
acceptum/& eorum dũmodo peccator velit conſilium et legem ſcj

Moria vm
atris & matris virginis benedicte ſeruare- [Figura Geñ. 4.
Vbilegienr. ꝙ rebecca nimum diligebat Iacob ſecundogenitum
Cupiens igitur benedictioneʒ primogeniti ſccogenito ſcʒ Iacob
donari. Poſtq; audiuit yſaac de hac benedictione loqꝗ vocauit ip̃m
Iacob· dicens · QAudi conſilium meũ fili mi· vade adduc duos edos
& coquam illos · vt ſcio patrem tuum libenter veſci & dabis ſibj
vt tibi benedicat · Sed reſpondente Iacob. mater timeo· quia frater
meus piloſus eſt & ego lenis · qe pater ſcernens et deluſorem me
comprehendens pro benedictione dabit maledictione3 Reſpõdit
mater · Guper me ſit hee maledictio · fili mi tantum fac ꝗcdico. qui
fecit. et illa paratis edis optime indutum Iacob. veſte Eſau fratris
ſui & cooperto collo & manibus eius pelle edi: miſit ad patrem-
Qui ait· vox quidem vox lIacob eſt· ſed manus ſunt eſau. qui etiã
ait.· Ecce odor filii mei ſicut odor agri pleni et benedixit eum egre
gie. Spiritualiter. Der rebeccam que interpretatur multum ac
cepit ſubaudi virgineʒ Mariam que ſuꝑ omnes creaturas puras
maiora dona accepit Prouer. 3i. Multe filie congregauerunt di/
uitias· zc· Per primogenitum ſubaudi iuſtum & ſanctum virum
de quo: ꝑS: Ego primogenitum ponã illum excelſuʒz pre regibꝰ
terre· Per ſcdo genitum nota peccatorem quem diina lex ab here
ditate eterna excludit. S3 quia mater eius miſeretur non patiens
ꝙ ab eterna gloria repellat conſilium ei prebens dicit. affer michi
duos edos. Subaudi per hos duos edos duas partes penitentie
contritionem et confeſſioneꝭ· que duo mater parata ſapore ſue hu
milis deprecationis patri noſtro preſentat. ꝓ vt nouit im libent᷑
comedere. quia ſcit virgo maria ꝙ nunq; deo diſplicuit mãſuetoʒ
& humilium deprecatio. Sʒ quid ſibi vult. ꝙ Iacob reſpondit nõ
ſum piloſus vt frater mens· zc· ſubaudi peccatoreʒ ſe non meritis
cognoſcentem· et ex hoc diuina iudicia timentem. Dicit enim pec
cator· quomodo miſericordiam conſequor- quia nullum bonum
feci: cum hereditas celi fit ſolius iuſti. qui plenus eſt meritis & vir
tutibus · Sed confortatur a matre cuʒ edis ſupradictis paratis op
time· lugubri veſte peccatorem exutum & indutumq; tunica ab/
ſolutiõis et venie. et ſecũ pellibo mortui edi id ẽ memoria paſſiõis
hieſu xpi vallatũ mittit corã deo coram iudice ꝗᷓ oblitus peccatorũ
dicit· vox ꝗdẽ bene ſonuit corã me de peccatis tuis ꝙ tu Iacob id
eſt peccator eſſes· ſed penitentiam quã tuliſti & qua indueris te
indicãt eſſe filium primogenitum meum id eſt iuſtum & bonum.
& odorans ipſum cum dulcedine · dicit. Ecce odor fili mei

₰

Maria vnov

ſicut odor agri pleni zec: Et ſuſcipit penitẽtiam de manibo ſuis &
benedicẽs illi.prebet ſibi hereditatẽ eternã. Ecce ergo bonũ cõſiliuʒ
matris vadas ad ip̃am o peccator & porta ſibi cor cõtrituʒ. & os
cõfeſſum· & ex his eibũ patri tuo faciet quo libentiſſime veſcitur
et ſi peccata tua multa ſunt & merita nulla ne timeas· quia ip̃a ꝓ
te gram impetrabit · Berñ· in ſermone. Si peccata tua pᷣmũt te. nõ
liqfias ſicut cera a facie ignis: vade ad matrem miſericordie & onñde
ſibi tua vlcera & ip̃a ꝓ te filio ſuo oſtendet pect9 & vbera & filio
patri latus & vulnera. pater nõ negabit filio poſtulãti. neq; fili9
negabit matri interpellãti· neq; mater negabit peccatori plorãti.

Igito ſcribebat in terra Iohᷣ· g In ſcriptura ſeu in actu ſcri R
bendi requirit ſeriptor cũ inſtrumẽto quo ſcribit puta ca/
lamus vel huiomodi requirit᷑ tincto ſiue ĩcauſtũ. & req́/
ri materia in qua ſcribit᷑. & cum hec omnia actu ſunt. fit ſcriptio
gque debet patere ſcientib9 legere/V ñ hec fuerunt ĩ liberatiõe hu/
mane nature dephenſe in lapſu peccati. Quia fuit ibi digito dei iꝗ
eſt ſpũs ſancto · fuit ibi tincto ſcʒ ſanguis xpi & fuit ibi materia
um in qua ſcriberent omnia: tanq; in libro. Quiia in beata virgine per
prophetas prius depicta eſt xpi paſſio et aſperſio ſanguinis xpi
nen⸗ & fuit ibi materia · & poſtmodũ ſeptẽ dona l ſancti inquãtuʒ
ens in eterno memorali pacis & federis ſempiterni K quilibet poſſit
ibi legere ſuã liberatiõʒ. Figura leui: g WVbi legit · ꝙ; ex man/
te dato dñi moyſes aſpſit ſepcies digito altare ꝓpiciatoriũ qd erat in
d tabernaculo ſanguine vituli occiſi. & ꝑ hoc accedẽtes ad tabernacu
nt lum remiſſione peccatoꝰ inuenirẽt & ꝓpieiarent. ¶ Spualiter.
Der iſtud altare nota beatã virginẽ in quaʒ deſcẽdit celeſtis vitul9
S immolãdus. Aſpꝑgitur ſepties ſanguine vituli ociſi et immolati ꝑ
ſeptẽ cõſideratiões paſſiones xpi· quib virginis cor vulneratum
fuit. Primo pcuſſa eſt a ſimeone ꝓpheta cum audiuit & tuãipio
anima ptranſibit gladiꝰ luce:z. Scdo qn audiuit ip̃m tota no Xe⸗ 1
domo chayphe fla gellari· Tercio qñ vidit ip̃m mane caſtigari· vñ
pS. Eui flagellatus tota die zc. Quarto vidit ĩm coronatum ad
mortẽ dquci & crueem portare. Qu into qñ vidit Im cruci affigi-
5 Sexto qñ vidit ipᷣm felle & acceto potari. VlItimo qñ vidit latus
ExEig apiri: omnia iſta ꝑcuſſerunt cor virginis . nec quicq eſt paſſ
xp̃s ĩ corpore quin mater ei9 paſſa ſit corde. Iero ĩ quodã ſermo/
ne: Quot leſioues in corpore filii dei-tot vulnera in corde matris.

—. —

2 + =—

quot ſpine pũgentes· quot claui pforantes· quot ict9 carnẽ rum
pentes · tot ſagitte ꝑ oculos intrãtes & tot cor et animam virginis
Marie virgims vulnerãtes. vt ipa dicat nõ peccaui & ĩ amaritu/

dinibo morat oculo meus. Patet igit ꝗᷓliter beata virgo fuit altare
quia recte in corde eiꝰ occiſus eſt vul ſacrificii et ſanguine eius

perfuſa eſt aĩa ip̃ius . exquo facta eſt liber federis in qua ſcripſi

ſpũs ſanct9 ſeptẽ ſpũs ſancti dona p omnibo habẽde· vt volẽtes

repropiciari deo · accedẽtes ad ip̃am mnueniãt miſeratiõis copiam.
& prei ip̃am nõ eſt fidelibꝰ ſalus· Berñin quoca ſermone · ſicut
a te deſpectꝰ & aduerſus neceſſe eſt ꝙ pereat ſic ad te conuerſ et
reſpecto impoſſibile ẽ pęyreat filioli hec peccatorũ ſtala· hec mea
ma xima fiducia hec tota ratio ſpei mee Lv
Go ſum lux mũdi Ioh·S84Nota tẽpore caliginis nõ valet
—— res inueniri que cecidit ini ſordes & pulueres vel feno. ñ
lumine app̃heſo ſubtilit et ſtudioſe ꝑ loca vbi cecidit qᷓrat᷑.
Pũalit· natura humana ꝑ lapſum pmox parentũ cecidit de
manu innocẽtie inter ſordes & pulueres culpein quibo adeo im
merſa eſt ꝙ inde nunqꝙ; potuit educi. vtpote cũ mũdus eſſet caligi
ne & tenebris occupat9. quouſq; lumine celeſti appbẽſa & iuxta
puluerem poſito ꝗᷓreret᷑ hec ꝑditio. Hoc igi lume fecit beatiſſima
virgo maria deſcendẽ de celo & in terrã vt a teſtat᷑ eccleſiaſt· z·
Ego inqꝙ feci vt orireĩ lumè indeficiens Aigura luce: iq. Vbi
dns imparabola mulieris habẽtis dra gmas·xet vna eaxe perdita
accẽdit lucernã · reuoluens domũ totã & inuenta decima dragma
repoſitaq; cum. 9· aliis leta vocat vicinos· dicẽs · Cõgratulamini
michi zc · S pũalit.x· dragme ſunt·x. creaturaʒe rationabiliuʒ
genera ſcʒ nouem angeloz ordines & humanũ geno. Ex his enĩ
omnibꝰ cõſtat mẽſura numerꝰ pond & ordo celeſtis decoris · S3
qa ꝑ peccatũ pmox parentũ · vt dictũ ẽ natura humana ceciderat
in ſordes & pulueres culpe: neq; erat qᷓ inde ſubleuare poterat ũ
diuino lu mine mediãte · Virgo bñdicta parauit lucernã cordis ſui
quam oleo ꝑfectiſſime humilitatis repleuit et lumen celi deſcendit
ip̃am accẽdẽs. Reuoluit totã domũ nec remãſit ſuppellectile. quĩ
reuolueret᷑ · ꝗa ſupᷣnature ordinẽ totum vniuerſum mutatum eſt-
Virgo enĩ mater efficiĩ & virginitatis pudicicia nõ amittit᷑. fit de9
bomo: & hõ deus· hec neſciebat mũdus & angelꝰo ignorabat. in/
tellectꝰ nõ capiebat· ergo reuoluit totã domũ. Vñ Iero· in ſermo-
nè a iois beate ꝙ natura non habuit vſo neſciuit

aꝛia virgo

ignorauit ratio mẽs non capit· natura humana Ppauet . celu ſtupet
cetera creatura celeſtis miratur- Hocb totu ꝑ gabrielẽ archangeluʒ
ar mDarie diuinitꝰ nũciat et ꝑ xp̃3 adimpleĩ Inuẽta & igit. x. dragma
dus lucerna iſta mediãte lumèe dedit mundo et appoſita 9. ordinib
angeloxe. quo facto ̃a vocat vicinos 4 hoĩes ſaluãdos ad gau/⸗
les dium celeſtis regni. dicẽs· Cõgratulamini michi venite ad me os
“ qui cõcupiſcitis me eta deliciis meis iplemini. ꝗᷓa reſpexit dis hbu
l militatẽ ancille ſue et lumẽ celi quo reparat9 eſt mudus deſcẽdit 1
me. Ecce eni ex hoc beatã me·d. O· g· ꝗa · f michi. m.ꝗᷓzc. ¶ M W0
nn Vm lucẽ habetis credite in lucẽ Iohᷣ·i⸗ Videm enĩ ꝙ bo
nad mines cuʒ circa ſero deſcẽdunt ꝙ ola lumina extinguntur
relinꝗtur tñ vna lãpas accẽſa ꝗqᷓ nunq; extinguĩt. ſero ſur
nin gentes fratres noctis tẽpore lumèẽ poſſunt ex illa accipe & videre
w. quid agãt. pũalii tẽpore paſſiõis xp̃i fuit tempus maxime
Im. caliginis & obſcuritatis in cuius ſignuʒ ſol lumè ſuũ amiſit. Nõ
de enĩ fuit aliqc' lumẽ qc; nõ extigueret: nullo ex diſcipułhoc lumẽ
omn fidei ſeruauit Nã lumẽ petri qui ꝓmiſerat ſe potig moriturum ·&
dg xp̃m relinꝗre· vnius mulieris flatu extinctũ eſt. Oĩa igit lumĩa
on . extincta ſunt· excepta beata virgine· in cuio ſignuʒ ĩ eccleſis hora
tllm matutinali trium die maioris ebdomade: oĩa lumina extingunt
Vno excepto q ſub altari abſcõdit. Quia & oes reliqᷓrunt & olm
N fides ꝗſi eclipſata eſt· beate marie virginis lucerna de qua ſcriptã
endt eſt ꝓuer. 3zi : Non extingueĩ᷑ in nocte lucerna eiꝰ9 Ioh. 19. Gtabat
m iuxta cruceʒ hieſu mater eiꝰ. Iſta igi ſemꝑ accẽſa ſtetit iuxta altare
ini ſcʒ iuxta crucem in qua vidit agnũ dei verũ ꝓ omnibo ymolari.
uj Figura Exo:2Z1: Vbi legit ꝙ in tẽplo ſemꝑ lucerna ardebat
ni que nũq́; extingui debebat ſed ſemꝑ eſſe accẽſa· Der hãc lucernam
ſubaudi virgine glorioſã cuio lumẽ vt dictũ eſt nunq́; deficit. nec
deficiet vſq; ad finem mũdi:& ſemꝑ qꝗlibet lumen cordis ſui poteſt
ab ĩa accendẽ vt viã ſalutis poſſit inuenire · nulli lumẽ eiꝰ ne gat
i omnibo ſubuenire p̃ſto ẽ· Vñ Berñ· in ſermone. IIlle ſolꝰ o beata
Vgo tuas laudes inuenit. ꝗ te fidelii inuocataʒ ſenſerit vnq; ĩ ſuis
i neceſſitatibo defuiſſe & quid mirũ ſi inuocata adeſt que etiam nõ
. voadece eeck. A D
a9 Icut mater diligit vnicũ filiũ. ſic te diligebã·z regũ· i. Tã
tus eſt amor maternꝰ ꝙ vix mater vnqꝙᷓ; poteſt in vita ſa-
.7 tiari viſione filii· & cũ aliquando cõtinget filium abire ad

lt lõginꝗᷓs partes · adeo ſitit reuerſiõeʒz eiꝰ vt nichil aliud deſiderare

Daria vno

poſſit. ideo ſepe in humili deſiderio fluũt quãplures lacrime eum
gemitibo pũaliter · Ini oẽs mĩes que vnq; ꝓpriuʒ dile xerũ t
filinũ mater virgo plus dilexit xꝙm. Tũ ꝗa ſolus ſibi erat frliꝰ · tũ
quia ſciebat ip̃m eſſe deũ et humani generis redẽptorẽ·tũ ꝗa ip̃ᷣa
beatiſſima virgo fuit plena puris vtutibꝰ. & ſpecialit caritate ꝗᷓ p
cipue cõſiſtit in diuino amore-. Cõcludit ergo ex dictis & multis
alus ꝗᷓ dimitto virginẽ mariã plus æm dilexiſſe omni mrᷣe quan
tũcumq; filiũ Ideo ip̃e abiit tẽ pore paſſiõis ſue ad lõ ginꝗᷓs partes
Ip̃aq; multum ſitiuit reſurrectiõeʒ eiꝰ & i illo interuallo ſcʒ a die
mortis vſq; ad diem reſurrectiõis ip̃m deſiderans quaplures lacri
mas cũ gemitibo emiſit. QFigura thobieX . Vbilegit᷑. ꝙ miſſo
