. in diuerſis tamen locis ſed m locati exigentiam . nam ſccem merita
i⸗ vel demerita. Alique ſunt in paradiſo dei fruentes viſione diuine
1 eſſentie facie ad faciem vt dicit apoſtolꝰ. Aliꝗᷓ vero ſunt ĩ inferno
4 vbi ſine omni remedio cruciant᷑. vt anima illiꝰ diuitis vt domino
dicit ĩ euangelio. Alique vero que deceſſerunt in gra ſunt tamẽ
in purgatorio vbi vſq; ad tempꝰ purgabunt᷑· de aliquibo in vira
preſenti cõmiſſis de quib plene penitentiã non egerunt. vt dicit
Gregorius & multi alii doctores oſtendunt. Tempore vero de- .
terminato ipe ſũmus artifex xp̃s ſolo verbo ſue vocis reuocabit —
vnde Ioß vVenit inquit hora in qua omnes qᷓ in monumttis ſunt ( 3
audient vocẽ filin dei viui. Figura ech 3 1. In rincipi vbi
dominꝰ ipe oſtendit ꝓphetè p ſimilitudinẽ· re Urre tione, mor
⸗ tuoruz· Lbi legi. Q ꝓph eta ductus eſt in campo magno pleno
oſſibus qui ex p̃cepto domini dixit· oſſa arida audite verbum do
mini zc· & ſequit acceſſerunt oſſa ad oſſa et vnũqd ad iũcturã
ſuam & vidi inquit·. & ecce ſuꝑ ea nerui & carnes aſcenderunt &
extenſa eſt in eis cutis & ſpiritum non habebãt· & dixit dominꝰ

ad me. vaticinare fili hominis & dices ad ſpiritũ a'0 ventis veni
ſpiritus & ſufla ſuꝑ interfectos iſtos & reuiuiſcunt & ꝓphetaui
ſicut pᷣceꝑat michi & reuiuixerũt ſuꝑ pedes ſuos exercitꝰ grãdis
nimis valde. ¶¶ Spiritualiter· Hec viſio ſatis aꝑte iudicat reſur/
rectionem mortuo? vt oſſa que in cãpo vidit ꝓpheta intelligant
omnia humana corpora que iacent in cinere ſuꝑ vniuerſam terraʒ
ſpiritibo denudata · Cum vero venerit dies illa in qua filius ho/
minis cui datum eſt iudicium facere ſuam exercebit potentiã erga
courrpora illa- mortuis p̃cipiet reſurgere ad iudiciuʒ et quia omnia
1 ſuo imperio ad nu tum obediunt mare terra & infernus dabunt
mortuos ſuos et adherebunt oſſa oſſibus & nerui et cutis circũ/

ſua videat ſaluatorem ſuum · & vocabunt᷑ ſpũs a quatuor ventis
terre ſcʒ ab oriente illi videlicʒ. ꝗqᷓ ĩ puericia mortui ſunt. vocabunĩ᷑
a meridie ſcz illi qui in ſuuẽtute mortui ſunt· vocabunt᷑ ab aqlone
ſcʒ qui in ſenectute iaz frigida mortui ſunt · vocabun ab occidẽte
ſcʒ illi qui in decrepita etate deceſſerũt. & ſic reſurgent mortui pu
ſilli & magni & ſtabunt ante thronum iudicis- vt beatus Ioß. in
apoc. expreſſe vidit · Vnde bene in ſupdictis dictum eſt· ꝙ erat
exercitus magnus nimis quia omnes reſurgent ĩcorrupti · Licet
aliqui ad honorẽ aliqui vero ad eternũ ſuplicium ſiue obprobriũ
& ſic tunc vnuſquiſq; mercedem ſuam accipiet ſecm ſuum laborẽ
ſimul cum ſuis corporibo-Alias enim nõ poſſet oſtendi recta dei
iuſticia: cum videamꝰ quãplures in pñti vita mala iniuſte pati &
malos bona frui. Vnde Dam: libro: a. Si igit᷑ reſurrectio non eſt
neq; deus eſt· neq; ꝓuidẽtia eſt tunc caſu omnia ferunt & agunt᷑
videmus enim plurimos iuſtos eſurientes & iniuriam patientes
Peccatores autem & iniuſtos in diuitis in omni voluptate bñ ha
bentes. Sʒ quis vnq; hoc iuſti udicii vel ſapientis ꝓuidentie op9
bene ſentiens ſuſpicabit· erit ergo reſurrectio. Iuſtus enim de9 &

6⁶

his qui confidunt in eum erit.

Vis dabit michi pẽnas ſieut columde volabo & requieſcã
pS. 4α. Colüba enim ꝑ alas ſeu peènas multa incomoda
ugit- nam dqum eſt in agro & puenitur nimia aqua vel
grandine ſubito ꝑ alas ſe eleuans fugit ad foramina petre manẽs
ibi quouſq; tranſacto turbine apꝑeat tranquillitas & tunc ſecura
redit · Spiritualiter· Der columbã ſubaudi animam fidelẽ que

dabit ea & mortuos & coopientur carne ꝓpria vt quilibʒ ? crne

MDWDÄ . acerdos

4 aduemiente turbine mortis relicto a gro corporis ſui cum duabus
ſtant ſimul ſpes & viſio de eode4Nota ꝙ anima a corpore ſepata
8 quã penne ſancte oꝑationis portauerunt ad gloriaʒ et ſperant et
ND/ vident nanq; diuinã eſſentiã clare et nude· ſperant etiam ſuo cor/
efy3 pori reuniri & ſimul cum corpore quo nũc frunur tunc frui-
””Mc frigurs Genñ. S. Columba emiſſa de archa octaua die reuerſa è
4 cùm ramo olie virẽtis. ¶¶ S/pmritualiter. Anima ſancta egreſſa
uun de hac vita ꝑ diſſolutionem corporal' mortis in die reſurrectionis
tt vniuerſalis redibit cuʒ ſuo corpore virore immortalitatis dotato·
u⸗ Ideo ſi vna dies nõ diſſoluit ab humana vita veniet alia· que vos
Iuu4 reſtituet et cõducit ad vitam meliorem. Berñ- in epiſtola: 36: De/
n8 ſinunt inquit iſta. non peunt & mori ptimeſcimus ac recuſlamus
uni mors interimit vitam non eripit veniet iterũ. qui nos in hac luce
· reponat dies. equo animo debz rediturꝰ exire obſerua orbe rerũ
in ſe remeãtiũ · eſt abiit ſed alit illã ãnus adduxit· hyemps occidit
da gferẽt illã ſui menſes · ſplẽ nox obruit ſed ip̃aʒ ſtatim dies abigit:
„TSaaMos-GEWs
n fferẽs nouũ ſacrificiuz domino leui·23.· Siquis offerret
ien magno prineipi xenium ſordidum puta ouem vel brutũ
riGi quoruz carnes canes vel lupi laceraſſent nullo modo tale
ͤlGH xenium eſſet ſibi acceptum · ÆρSS piritualiter. Si miĩſter dei ſcilicet
Ee ſacerdos qui offert animas fidelium deo in ſacrificium/animã pec
4 catricem & immũdam peccato ſibi offerat non erit ei accepta. neq;
premiũ ſacrificii recipiet· Si vero ſacerdos oꝑe et verbo pdicatiõis
& boni cõſili animam peccatoris mundet a peccato & renouatam
deo offerat· aſſumet illa dominꝰ in gaudio & regnum dei qc lu/
crata eſt animꝗ illa p penitentiaʒ etiam mĩſtro offerenti illa dabi
in pmium. 4 Figura leui: A. Vbi legũ . Q cuʒ ſacerdotibꝰ9 por
tabatur ſacrificiũ ꝓpiciationis ꝙ ip̃i ſacerdotes portionẽ ſuam de
ſacrificio illo recipiebãt vt haberẽt vnde viuerent. Nota ꝙ ſacrifi/
cium ꝓpiciationis dicebat cũ homo peccauerat & portabat vt de9
ſibi peccatũ imndulgeret aliqc animal q ſacerdos ymolabat ꝓ ipo
ꝙ deus ꝓpjciabat᷑ illi peccatori & in hoc cõſiſtebat ſtipẽdium ſacer
dotum. ¶¶Spritualiter. Officium ſacerdotis eſt peccatores deo
repropiciare orationibo in ſtructionibꝰ monitiõtibꝰ & exemplis
& reddè eos deo renouatos & mudatos ꝑ penitentiam & in hoce
cõſiſtit eorum premium vt dictum eſt · Naʒ ſi hoc modo ip̃i non

aceipiant coram deo hoc mode ſtipẽdium & mercedem: Sciat ſe in
futuro tame pituros vt canes· Studeant ergo ſacdotes reꝓpiciare
peccatores deo tanꝙ; ꝓpriuʒ officiũ ſibi cõmiſſum a domino· Vñ
Origenes ſup leui omł. ꝗ· Mec verba pꝑptractas ait: Si aſſũ pſeris
peccatorem & monẽdo orando docendo inſtruẽdo adduxeris euʒ
ad penitetiam ab erroribo correxeris a vicis emẽdaueris et feceris
eum talẽ vt ei cõuerio propitius fiat deus & ꝓ delicto re ꝓppicufſe
diceris &i ergo fueris ſacerdos & talis fuerit doctrina tua & ſerx-
mo tuus pars tibi dat eorum quos correxeris. vt illoy merituʒ
tua merces ſit & illorum ſalus tua ſit gloria coram deo- & ſubdit
ibidem . Intelligant ſacerdotes dñi vbi eis eſt data portio & ĩ hoc
vacent atq; in his opam dent:non ſe inanibo & ſupfluis actibus
implicent · ſed ſciãt ſe in nullo alio partẽ habitaturos apud deũ · ñ

in eo ꝙ offerũt ꝓ peccatis id eſt ꝙ a via peccati auerterint pecca/
tores · Hec origenes. B

Mice acomoda michi tres panes luce- xi ¶ Duia continue
fit cõſumptio humidi radical ꝑ actioneʒ caloris naturalis
in humano corpore. Ideo hõ cottidiano cibo dicit indigere
CSpiritualiter:- quia in anima noſtra fit cõtinua obliuio man-
datox dei & eorum que tenemur deo in bonis opibus facere per
cecitatem & guedinem carnis pprie idcirco indigemus continua
refectione ſp ũalis cibi id eſt ſacre ſcripture quaʒ paratam habere
debent ſacerdotes dni quorum officium eſt. ideo amci dei vocant
Vosg dixi amicos·quia omnia ꝗᷓ audiui a patre meo nota feci vobᷣ
UEigura numeri:-6. Vbi legitur ꝙ nazarei eius ſcʒ dauid ꝙ; de
ſacerdotib intelligi debet domini. Hi vero paratum caniſtrũᷣ cuz
tribus panib habè debent: quia ſacram ſcripturã cum tribꝗ ex/
poſitionibꝰ ſcz literali allegorica & morali ſcire debent & popul
eſuriens hos panes petat non dormiat in gbato pigricie. ſed do/-
mino obediant dicẽti: date vos illis mãducare & alibi frage eſuriẽti
panem tuum. Alias dicet contra eos illud qc;habet Treũ · O.

Paruuli petierunt panem & non erat qui fran geret eis. Nam ſa-

cerdotes ex officio hos panes offerre debẽt & habudani po pulo
elargiri. Vnde Iero: ſi à ꝓphetam: Coõſidera in quit ſacdotũ

eſſe officium de lege H rndere. ſi ſacerdos eſt ſciat legem

dni:ſi ignorat legẽ dñi· ipſe ſe arguit nõ eſſe ſacerdotẽ.

Acies aaron veſtem Sae in gloriam & decorẽ vt michi

fungat᷑ officio Exo:·z Sulges veſtibus precioſis ſi illas

4

————

S

ſeruet mundas ab omnibus honorat?᷑ atqʒ recipit᷑ in domo pncipũ
ſine ꝓhihitione hoſtio. vnde veſtitus Veſte ſordida excludit iſte
hõrifice introducit · ¶ Spiritualiter- Sacdos dei debet veſtimen/
tis ornari precioſis ſcʒ virtutibꝰ & ſciẽtia. quas veſtes ſi mundas
ſeruat in domũ principum id eſt in atrio dei & angeloʒ bonori/
fice recipiet vnde deiicietur qui ſordibo reperietur veſtitꝰ · Qualii
ergo ornari ſacerdos dei debet & yveſtiri ac etiam qualit ſic veſtit9
introducat ad dei atrium. Figuram habemꝰ Exo·- 39 Indue-
batur em biſſo vſq; ad pedes ſuos habebat ĩ capite lamina aureã:
In pectore ſuo habebat rõnale qg'erat. xii lapidibꝰ precioſis per
quatuor partes diſtinctũ: Gʒ3 panus ſuper quo lapides illi babe

bant᷑ duplex erat vt fortior eſſet· humerale vero biptitum erat &

ſemel un ano intrabat ad ſanctaſanctox· vbi ſibi apparebat

deus. ¶Spiritualiter. Der biſſum albam & candida ſubaudi aan
dorem caſtitatis. quã ſacerdos domini debet vſcꝑ in finem ſeruare
Nam iße intrat ad altare vbi videt dominũ qui ſolum a munde vi⸗
uentibo videt. Augo ſuꝑ Math: Beati inquitmundo corde 2c
Mundus dominus nõ nmi a mundo corde videri poterit debet in
fronte habere laminam aureã: quia verecũdiam ꝑ quam ca ſtitatis
poneſtas ſeruat Debet habere rationale in pectore · quia ſcientiaʒ
ſacre ſcripture que conſiſtit in· xii. ꝓphetis diſtinctis et declalatis
per quatuor euãgeliſtas ſeu euã gelia. panus vero ſuſtẽtans debʒ
eſſe duplex ne frangat᷑: quia debet qc loquit᷑ adimplere· Debet
babere bumerale biptitum quia opꝑa ſua quibo humeros ſuos ſu
poſuit debent eſſe in duo diuiſa ſcʒ in cõtemplationis requiem 80
in predicationis cõfeſſionisq; laboreʒ Gemel tantũ intrabit ſãcta

ſanctox· quia ſemel ſcʒ in fine vite intrabit regnum dei vbi vide/
bit deum facie ad facieʒ· qui angelo officiũ exercuit in vita pnti
& ſic patet q; dignuʒ ſit ſacerdotale officiu · Vnde Criſo: de ligni
tate ſacerdotali liro: 3: Sacerdotii inquit aſpicite dignitateʒ agit in
terra-ſed offici celeſtibo negociis continet᷑ Non enim bomo nOö

angelus non archangelus non alia aliqua creatura: non H
ſed ip̃e ſpiritꝰ ſanctus hoc munꝰ inſtituit atq; adhuc manẽtes in
carne miſterio fungi pyeſtitit angeloruʒ.
—w atiſfactlo: 46.:
Inite paruulos venire ad me Math i9Nota ſiqs paruu
lum pueruʒ cum ambulare incipit vellet exaſpare nimio
itinè aut nimis/motu ſuo deficeret. 7 &ppiritualit Sis

„

Vellet peccatorẽ ſtatim cũ redit de peccato ad virtutẽ nimia onerarè
penitentia propi in cõſuetudinex deficeret. Ideo multum requirũ
confeſſoris diſcrecio & cum pennètibus ſatiſfactioneʒ imponedo
benigne ſe habeat.· ¶ Figura Gen /32 Vbr legit Q cum eſau di
ceret Iacob qui ducelat familiaʒ ſuam & animalia inter que erant
oues pregnãtes erant etiam ibi pueri paruuli. Gradiamur ſimul
erocq; ſocius iteneris tui. Rñndit Lacob tu p̃cedes & ego ſequar te
et veniam pro vt nouero poſſe paruulos meos nam ſi plus ĩ am
bulando fecero on tenellos & oues fetas. morient᷑ cuncti

vna die greges. Spirnualit· Eſau qui interpretatur aceruus
lapidum denotat quοdaj confeſſorum indiſcretionẽ ſeu inpru
dentiam· qui ſuꝑ peccatores nuper ad penitẽtum cõuerſos volũt
onera grauiſſima imponere· que etiaʒ ipi nõ vellet digito tangere
more phariſeo põderantiũ ſciminum & mẽtaʒ: in aliis vero ĩi
nichil facientes. Per Iacob qui ſupplantator interpretat. ſubaudi
diſcretum et prudẽtem cõfeſſorem qui conat᷑ in peccatore ſupplã/
tare vicia & peccata & illũ ſanctificatũ reddè per quẽcunq; modũ
meliꝰ poteſt imponẽdo ſibi penitẽtã Pecratoe valitudini cõformẽ
ſic enim ꝙ ſi peccator in primordio ſue cõuerſiõis nimiũ exaſpareĩ᷑
ꝙ vna die dimiſſa penitẽtia ad peccatum rediret· & ſic pibunt gre
ges contritionis & cõfeſſionis zc. Vnde Criſo· ſuꝑ Math. Tales
funt qui venientib ad penitentiaʒ graue pondus imponunt. ꝗqa
dicunt et non faciunt & ſic dum pena penitẽtie fugitur pena pee
cati futuri contemn. Si enĩ falcẽ ſuper humeros adoleſcetis quã
non poteſt baiulare poſueris neceſſe habet· aut vt falceʒ eiiciat aut
ſub ea confringat᷑· Sic et homini Cum graue pondus penitentie
imponis neceſſe eſt. vt aut penitẽtiaꝭ reiiciat aut vt ſuſcipiens dũ
ſufferre non poteſt ſcãdaliſatus amplius peccet.
eeSnite ad me omnes ꝗlaboratis & onerati eſtis Math. xi
Nota cum homo exiuit mare in quo paſſus eſt tepeſtateʒ
tiam quado in littore eſt videt᷑ ſibi q non moueat motu
ſolito. nec vadens eſſet ſecur per ꝑiculoſa itinera rupiũ ſine iuua
mine ꝑſone adherentis ſibi. Nam in paſſu piculoſo poſſet cadere.
F ideo tutius eſt ꝑ viam planam ducè q; per aſꝑam. piritualii
Pꝛeccatores ale E penitentiam de peccato exeuntes co npantur
bis qui nauigio de ꝓcellis tpeſtatis maris puenerunt ad portù.
Non enim debent in cõtinenti duci ad altas rupes et aſperas per
impoſitiones maxime abſtinẽtie & auſteritatis ne pcipitent᷑. Sed

—
—

ducendi ſunt p vias planas donec fantaſmata motuũ maris eua/
nuerint id ẽ quouſq; dę corde ſuo bene euaneſcat delectacio quã
in peccatis habuerãt. n gura Exo. iz· Vbi & in byſtoriis legit
O cuʒ pharao dimiſiſſet filios iſrabel de egipto plagatꝰ exire nõ
duxit eos moyſes ꝑ viam terre philiſtinoʒe que vicina erat & hoc
quia timebat ne forte peniteret populũ ſi vidiſſet aduerſ ũ ſe bel/
la cõſurgere & reuerteret᷑ in egiptuʒ ·. ¶¶ Spiritualiter · Der moy
ſen ſeruum dei ſubaudi diſcretum cõfeſſorem populuʒ de egipto
exeuntem: pharaone plagato ſubaudi peccatores ad penitentiam

redzuntes pcuſſo dyabolo contritione & confeſſione· Non igitur

diſcretus cõieſſor immediate conuerſos ducit ad alta certamina ab/
ſtinentie · ſed paulatim vt expedit ꝑ deſertuʒ penuẽtie reficiendo

mãna verbi dei.ducit de manſione in manſionem id eſt de virtute
in virtutem quouſq; firmati in gratia fortes facti ſunt vt hoſtes

aggre dientes vincãt & terrã ꝓmiſſiomis id eſt celeſtem patriã ſuꝑ
ando vicia opprimant: Nam cuʒ incipiunt appropinquare terre
promiſſionis ꝑ contemplation? tunc illa inebriati dulcedine fortit
dimicãt ‚Vnde Grego 2;- mora- ſupᷣdicta verba P ertractans ait.

Ex egipto ſtaq; filn ſrabel exeuntes euicino bello ſubtrabent qᷓa
derelin quentib ſeculũ quedã pus tranquillitas oſtedi? ne ni mia

ſua temeritudine atq; inchoatione turbati atq; territi redeãt ad id
ꝙ euaſerunt. Prius ergo ſuauitatem ſentiunt ſecuri. prius pâcis
quiete nutriant᷑· poſt cog nitã vero dulcedinẽ tanta iaʒ tollerabiliꝰ

temptationũ certamina ſuſtinẽt quãto altius in deo cognouè q&

Edde qd debes Math: is. Lex p̃cipit vt p ea per que hõ
offendit per ea torqueat. Vnde ſcriptũ è dente p dẽte zc.
SGSpiritualiter- hoc ideʒ exigit lex diuina vt deo fſatiſfiat ꝑ
illa que in ip̃m peccauerunt · Homo componiũ ex duobus ſcʒ ex
ſpiritu & corpore· ĩdeo dicit peccaui contra deũ · aliquando ſcilicet
ſpũaliter. aliq uãdo corporalit· S3 ſepe et vt plurimũ vtrunq; pec
catum ſimul r. Debet igi eſſe duplex ſatiſtactio ſcilicet ſpiritus
& corporis. Satiſfactio ſpiritus eſt oratio Satiſfactio corporis
jeiunium et carnis maceratio et ſic bene qui delinquit ſatiſfacit cũ
hec duo funt. ¶ Figura leui. xi. Vbi legit · Q aceptum ſacriti-
ciã fiebat de animali ruminate et ſcindẽte vngulas et nõ de aliquo
alio. ¶¶Spiritualiter Tunc anmmal ruminat cũ homo peceata ſua
tecordãdo cu dolore vt ſibi remittant᷑ orat Tuc eni ſcĩdit vngulas

–

cum corpus ſuum bene ꝑ macerationẽ domat & tunc fit ſacrificiũ
deo acceptum de ſpiritu cõtribulato & de corpore macerato ꝙ ipe
non deſpiciet. Nam tunc totus homo deuot deo reddit cũ ipũs
datur orationi· & corpus bone oꝑationi ne q; vnũ ſine alio valet
Non enĩ ſuffæit cor orare deũ ſi exteriora opa offendant. Vtruʒ
enim debemus ſacrificare deo orationẽ & opationem ſi perfectaʒ
volumd recipe cõſolationẽ? Dicit Caſſiodorꝰ ſuꝑ ꝑs:. Dſalmodia
id eſt oratio eſt ſuauiſſima virtus armonie qc vox cognoſcñ opi⸗
bus conſonare·. Nã ſi hee due res diſeꝑabili ſibi varietate ſentiant
nequaꝙ; poteſt temꝑatam efficere cantilenã- nec ad aures domini
venit ꝙ ſe mutua caritate confundit.
ffer michi obſecro bucellã panis. 3 regum 1 ¶Gecunduz

ſapistis ſentẽciã qui aufert ab egeno panẽ quali ꝗᷓ efun/
Ait ſanguinem . Et nota ꝙ tempore famis quicq; homo
poſſet habere rẽènueret & daret ꝓ modica refectiõe · Sic enim legit
Gen· za· Eſau feciſſe cum ꝓ ſcutella legum inũ cõceſſi pmogenita
fratri ſuo. piritualiter. Qui negat po ſatiſfactonem dum
poteſt quaſi qui effundit ſanguinem elus· & ſpecialii dum xs ĩ
pñti yna eſurit & ſitit noſtram ſalutem & miro modo neq eſt· ꝗᷓ
ſibi ſatiſ facere negãt ꝙ petit cuʒ ſolum bucellã id eſt modicũ quid
petat reſpectu multitudinis pectatorũ que cõmiſim9g Gi enĩ nega
mus illi modicum ꝙ; a nobis bicpenit venlens repetit totum de/
bitum · ad qd ſoluendũ nequaq ſufficiet ꝙ; habebimo. mitiit nob
hic ſuos cõfeſſoreg· petens a nobis modicum penitẽtie quã ſi faeè
recuſabimus veniens cum furore ſuo tradet nos carceri infernali
donec totum ſoluamus debitum ꝙ nobis impoſſibile erit · Fr
gura i. regum. za. Vbi legit· Q cum dauid cuʒ pueris ſuis eſſet
in deſerto· miſit ad nabal cuius pecora tõdebant᷑ vt ſibi ſubueniret
in cibo. non ꝑcuſſerat paſtores ſuos. neq; acceꝑpat quicꝙ; de gre/
gibus ſus & 3 recuſante nabal & deridente pueros eig9 aſſumpſit
dauid arma. et pueri ſui muniti ſũt & ibat ad exterminãdũ nabal
et quicqd erat illi · Sʒ placauit eum vxor nabal- occurrens dauid
cum paucis cibariis . pritualizr Der dauid ſubaudi xXp̃m.
Deſiderabilis enim eſt ſcdm ſuam miſericordiã- Sed fortis eſi ſecũ
dum ſuam iuſticiã. Der nabal peccatorem. cui interdũ xp̃s nullaʒ
dat penam P Peccato expectãs Vt comute?᷑. Geruat paſtores ſuos
ſcʒ viſum audituʒ ⁊zc· non percutit animalia ſua id eſt non exigit
vindictam ꝓ peccatis. Sʒ mittit predicatorẽ verbi dei monẽs ipm

— —

⏑ —— — ———

—.— —

—
—-

— —

— — — —*

N—
*

ad pen itentiam. &ed ſi non rñdeat pro ſatiſfactione iraſcitur xpS

& veniens munito iuſticia exterminabit ipm id eſt leuabit de ter/
mino vite pñtis & proiiciet ad infernum vaſtans vires corporis
& anime vt amplius non valeat villicare · Occurrit ergo anima cũ
pauco cibo ſatiſfactionis & placabit furorẽ eius & p̃cipue modo
quia in vita iſta expulſo eſt a ſaul id eſt a mundo· cũ pueris ſuis
id eſt cũ paupibus· QAug· ſermone· za: de verbis domini ſic dicit
Dicit tibi xpᷣs · Da michi ex eo qc tibi dedi de meo· quero da & ti
bi reddo· habuiſti me largitorem. fac me debitorem· habeã te fene/

ratoreʒ · tem pantia michi das eterna tibi reſtituã.· te ipm tibi reddã

ꝗquãdo te michi reddidero.
Gacra ſcriꝑptura. 46. &:
Cce vxor tua ſicut vitis babundans ps.21 Antiquitus
cõſueuerũt homines licite habẽ plures vxores? verum eſt
illa ecat maior & venerabilior in domo que plures ba/
bebat filios. CSpiritualiter vxor principalis noſtra debet eſſe
ſacra ſcriptura eo ꝙ eſt magis fecunda. Hanc enĩ debemo pcipue
honorare. Nulla igi alia vxor poteſt huic infecundate meritorũ
compari.iĩdeo ſiꝙ aliam accipimus ſcientiã tanq; extraneã debemꝰ
ĩaz ſubterponere ſacre riprur e non ꝙ principalis vxor erat
eiuldem ſtirpis cum viro vel ſalteʒ eiuſdẽ populi· quia ſacra ſcrip
tura eſt de ſtirpe patris noſtri xpi: cuiꝰ populus ſumus· Eſt eni
diuinitus inſpirata ideo alias ſcientias humanitꝰ inuẽtas· ſi aliqũ
ſtudemus debemus ſubterponè ſacre ſcientie · nec; illas debemus
habere ex quadam neceſſitate. FEigura de vtro:Zi: Vbi legit
Oꝛ cum filũ ifrahel acceptabant vxores alienigenas ex mulieribꝰ
captiuis v'huiomodi tria obſeruare tenebant᷑ Primo mulier mu
tabat veſtimenta, Secundo amputabant ceſaree · Tercio amputa/
bantur ſibi vngule· Seruatis vero Soihir⸗ poterãt filii iſra

hel illas vxores ducere aliter non. ¶¶ Spũaliter. Per has vxores
alienigenas ſubaudi ſcientias humanitꝰ muetas· ꝗs ſi filii ifrabel
id eſt religioſi & clerici volũt ſtudẽ. licitũ ẽ eis ſ̊ his cõditionibꝰ
Quia pᷣmo mutent ſibi habitum. Nam hee ſcientie inflant & du/
cunt hominem ad ſuꝑbiam . debent igit᷑ elationem et ſupbiam mu
tare in humilitatẽ. Gecũdo debẽt capillos tondere id eſt ſuꝑflua ꝗᷓ
in ĩis inueniunt᷑ ſcqʒ falſa & mẽdacia reſecare · vt patet in ꝓphetia
multa falſa cõtinent᷑ ſicut de mundi eternitate et huiꝰ modi· Tercio
quia debent vngulas incidere: quia debent rapacitateʒ auaricie et

eupiditatis ab huiomodi ſcientiis remouè. Non enim licitum eſt
filios iſrahel id eſt clericos & religioſos deũ per ſacram theologiã
videntes & ſpeculãtes addiſcere humanas 8 eis vti. vel ad mũdi
pompam vel ad terrenum lucrum Sed his tribus conditionibo
adhibitis licituʒ eſt eas ap prehẽdere ad obſequium theologie. S3
ſic quãplures ſunt dimittentes vxoreʒ hãc principalẽ ſine honore
varias ſciẽtias honorãtes. que ſemꝑ ſteriles & ſine ſalutis fructu
ſunt quãq́; ex ornatu verbox videant quãdam elationem ptendẽ
Vnde yſidorꝰ de ſũmo bono· Quid ꝓdeſt inquit in mundanis ꝓ
ficere doctrinis & vaneſcere in diuinis caduca ſequi figmẽta & ce

leſtia faſtidire miſteria. Cauedi igit ſunt tales libri & ꝓpi amor?ẽ

ſanctaʒ ſcripturaꝰ vitandi · quia exteriꝰ eloquẽtia verboʒe vigẽt
et interius vacui ſapientia manent. Eloquia autem ſacra exterius
incõpta ver bis re ce miſterioʒ ſapĩa fulgẽt.

Qua ſapientie ſalutaris potauit illos eccleſiaſt· iq. In ciui⸗
tate illa vbi eſt aꝗᷓ penuria cõſueuerunt putei coopiri &
cuſtodiri vt hora determinata quilibet accipiat ſuam por/
tiongm. irittualit-Der aquã ſubaudi ſacram ſcripturam vel
ſpiritualeʒ ſenſum eius de quo ante xp̃i aduentum talis penuria
fuit· ꝙ non poterãt homĩes refocillari: ideo ꝓpheta Gitiuit anima
mea ad deum fontẽ viuũ. Sed xp̃o adueniente eleuato ſacre ſcxip⸗
ture velamine omnibꝰ habũdant᷑ dedit. & Figura Geñ 29. Vbi
legitur. O erat puteus in ayam in agro: cuius os cooꝑptum erat
lapide magno & iuxta puteum tres greges acubabant ad quez
puteum venit Iacob et cum vidiſſet venietem rachel cuʒ grege ſuo
remouit lapidem & adaꝗᷓuit gregem ſuum. ÆSpiritualiter. ſa-
cra ſcriptura propi ſuã altitudinẽ comꝑatur puteo· Berũñ. Duteus
altus eſt & vnde hauriam non eſt michi. & loquit de ſacra ſcrip/
tura. Erat igi puteus iſte in ayam. que interpretat᷑ regio excelſa
quia ſacra ſcriptura erat alta ꝓpi occultatiõzʒ ſacramẽtoʒ. Ipa erat

4

quia textus literalis occultans miſteria- Erant iuxta puteuz tres
greges · quia tres mũdi nationes hebraica greca & latina. Venit
Iacob ad puteum quãdo xp̃s carnẽ aſſumpfit. ſed veniente rachele
cum grege ſuo Iacob diſcooꝑuit puteum nota ꝙ rachel vxor fuit

tumẽs et guida. ergo et ſuꝑ os putei grandis lapis oꝑiens aquã

Iacob· Per rachelẽ ſubaudi eccleſiam qua adueniente cuʒ populo

ſuo velamẽ ſacre ſcripture eleuatũ eſt & xp̃i miſteria manieſtata

* Doa ſtr ptura

ſunt et fideliũ populi apte que latebant intueri poſſunt ꝑtinẽtia
ad ſalutẽ · Nam ibi reficimur mox honeſtate ibi intuemur celeſtis
vite dignitatem · ibi pauemus ſuplicii acerbitatem. Grego omł. 6
ſuꝑ eꝛech. Scriptura ſacra oſtendit ſtaturã ſuã in edificatione mo⸗⸗
oſtendit altitudinem in ꝓmiſſione premioʒ oſtendit horribilem
aſpectum in terrorib ſupliciorũ. recta enim eſt in pceptis alta·
promiſſis terribilis in minis. 1 C
On bibimꝰ aquã de puteis tuis numeri·zo · Magna eſt
nequicia illox · qui fontes et puteos cõmunes pꝑegrinis i-
ficiunt vel deturpãt · quia ſitientes dum illuc ꝑgunt pu/
tantes refocillari · aquam non inueniunt. ¶¶ Spiritualiter. Sacra
ſcriptura eſt puteus & fons viuus de paradiſo deſcẽdens · qui cõ/
munis eſt omnibo volentibꝰ ex ea bibere. Nam ſic ordinata eſt a
deo vt omnibus gratis detur yſa. α. Omnes ſitientes venite ad
aquas. & dominus ait diſcipulis ſuis· loquens de ſcriptura ſacra
q gratis accepiſtis gratis date. Peſſimi igit fuerunt phariſei et
ſcribe infitientes aquã iſtaʒ ſcʒ ſacram ſcripturã et ꝓbyvbentes ſen
ſum eius ſpũalem a fidelibus hauriri . igura Genñ. 26· Vbi
legit · Q philiſtei repleuerant terra puteos quos foderant pueri
abrahã et cum yſaac filius abrahã vellʒ eos fodere & iteye mianaret
aquamurmurabãt philiſteit dicentes contra yſaac: aquam eorum
eſſe. Videns igiĩ yſaac eoʒ nequiciam locum illum appellauit ini
quitatẽ & tunc ali puteuʒ aque viue fodit yſaac· quẽ appęllauit
dilatationẽ eo ꝙ tunc dilataſſet ip̃m dominus ſuꝑ terrãa. ¶ Spiri
tualiter · pueri abrabã fuerunt prophete & ſancti.qui ex p̃cepto
abrahã id eſt dei ſcripſerunt multos libros in quibus ſcaturiebat
aqua vite ſeʒ do ctrine & prophetia ſalutis humane ſcʒ xpi. Sed
phariſei peſſimi hos puteos repleuerãt terra id eſt terrena cupidi
tate quãdo ſubuertebãt diuina mandata ad terrenam auaricia. vt
patet de inhonoratõe parentũ ꝓ vt domm eis improperat ĩ euã
gelio. Volens igit vyſaac puteos illos fodere 8S&ρ m terrã proĩiicere
murmurant phariſei ꝗquia volens xp̃s ſpiritum ſanctum diuine
ſcripture manifeſtare · murmurabant iudei dicentes· noſtra eſt aqᷓ
id eſt nobᷣ data eſt lex ꝑ moyſen ⁊c᷑· Nec ꝑmittebant fodi et ꝑducẽ
aquam doctrine veritatis, qc' videns xps appellauit locum ſuũ
iniquitatẽ · Vnde ait· ve voʒ̊ᷣ ſcribe & phariſei· qa accepiſtis claues

ſcientie · neq; ipi introiſtis, neq; alios intrare ꝑpmiſiſtis · Tũc vero
yſaac alium puteum fodit:in quo aquã priorũ puteorum ꝑ ſuos

aſteipta

meatus induxit. Quia xps fecit & predicauit euãgelĩum· in quò
ſcripturã prioris teſtamẽti expoſuit et nomen putei latitudo · ꝗa
per euangelium dilatata eſt fides xpi ſuꝑ terram. Nam tante dul/
cedinis & ſuauitatis fuit euangelica do ctrina vt omnis natio illa
refocillareĩ ſeʒ magni & parui. iuſti & peccatores. ſapiẽtes & ſim/
plices ibi ſemꝑ qc appetũt inueniũt Vnde ip̃a vocat ad nuptias
vnanimi omnes dicẽs Mathei. venite ad nuptias quoniã para/
ta ſunt omnia Super quibo verbis dicit Criſoſtimus. Ignorans
inquit inuenit ꝗᷓd diſcat. cõtumax ꝗd teneat-laborãs quid ſperet
puſillanimꝰ mediocriter iuſticie cibos qui et ſi pinguem non fa/
ciunt. tũ mori animam non pmittunt· qui autẽ magneſt inuenit
ſpũales eſcas que ducunt eum ꝓpe ad angelorum naturaʒ. Qui
vero eſt a dyabolo vulneratus ꝑ penitentie medicinam ſalutem·
Vi in ſpiritu in dominica die & vocẽ magnam audiui p9
me Apoc. i. Dominica enim dies dicit illa: que immediate
poſt ſabbatuʒ ſequitur · & ꝓ tanto dicitur dominica quaſi
omini dies eo ꝙ dominus pfecit reſurgendo noſtre ſalutis opo.
In hoc igũ die terminant᷑ opera ſabbati: & iudeis ſabbatizantibꝰ
excluſa eſt viſio elin ea & data xpianis ſeruantibus

dominicam dieʒ3. igura Exo: 26: de mana dato filiis iſrahel
in dominica die & vſq; ad feriã ſextam in ſahbato vero datum nõ
eſt. ¶ S& piritualiter · vero ꝑ manna ſubaudi ſeripture ſacre expo/
ſita die ꝑ xp̃i ſermonem. que velut mãna dulciſſimum ſua pingue
dine omne ſanctũ deſideriuz reficit. ping uiſſimus ſermo diuinito
eſt omnes habet ĩ ſe delicias. quicqd volueris ex ſermone diuino
naſcitur ſicut tradunt iudei quoniã mãna ꝗd comedebant. ſec'm
voluntatem vniuſcuiq; ſic ſapiebat in ore. NMzna igltur iſtud nõ
eſt datũ in ſabbato id eſt ſabbatizãti9 per xᷣm eo ꝙ ab homiati
ſunt iudei dulcedinẽ doctrine xpide illo materiali mãna cõtingit
Dicebãt eni anima noſtra nauſeat ſuꝑ cibo iſto leuiſſimo. qd mi/
ſtice intelligẽdo cſicturi erãt de doctrina xp̃i: Ideo ab eiſdẽ accepta
eſt & data eſt xpianis et facta eſt eis dulcis ſuꝑ mel & tauũ.· Hoc
eſt enim qc; domino dicit Mathzo: ip̃is iudeis. Auteret inquit
a vobis regnũ dei & dabit᷑ zc: Et dicitur pro tanto ſacra ſeriptura
regnum dei quia ĩa eſt recta via ducens ad pᷣmam veritatem· &
perducens ad vltimaʒ felicitat?. Vnde Caſſiodorus ſuꝑer ꝑs. In
iacra ſcriptura quicꝗᷣd docet᷑ · quicꝗᷣd pcipituxr bonias eſt · quitꝗd

.

. 8 . —

16r

promittitur felicitas eſt Naʒ deus veritas eſt ſine fallacia bonitas

ſine malicia felicitas ſine miſeria.

Nota ꝙ cineres ſeu pulueres
licet alte aliquadé volent deſcendunt tamẽ

dum petet. Rũualiter. Cinis ſeu puluis qui eleuat a vento ae
rem turbat & oculos humanos inficit denotat pauꝑes eleuatos
a mundi fortuna ad aliquẽ dominiũ ſiue ad aliqueʒ ſtatum. Der
ſpiritum qui latentẽ ſuperbiam quã paupertas & abiectio eius
operiebat dilatat & pandit. Hec eni tanto grauior et diſplicibilior
eſt quanto abuſior. quia vnde dęberet humiliari ſupbit ideo act9
et geſtus illius omnibꝰ fetet. Figura Exo: 9. Moyſes piecit
cineres verſus celum & facta eſt plaga veſice et vulneruʒ vt fetor
nullo modo tollerabilis eſſet. QSpiritualiter Si aliquãdo pauꝑ
ſuperbòo eleuet᷑ ad aliquaʒ dignitatẽ ſequit᷑ ſtatim plaga tumoris
& elationis putredo Vnd Galomon eccleſiaſt·za: Inter abbomi
nabilia hanc plagam numerat cum dicit· tres ſpecies odiuit anima
mea pauꝑem ſuperbum ⁊zc. Nam ſi odibilis eſt deo & hominib

de puluere ta aquam eleuato ꝙ poſtea cadens in aquam fun

ip̃a ſuperbia in diuitibus quãto amplius fetibilior eſt in pauꝑibꝰ
Vnde AQugo·ſermonæe. 29· Si vix tollerat᷑ duiues ſuperbo· paup⸗

em ſuperbum quis feret· Berñ ſuꝑer miſſus. Vides pleroscq; de
ignobilibus nobiles de pauꝑpibus diuites factos ſubito intume/
ſcere · pſtine obliuiſci humilitatis. Genus quoq; ſuum erubeſcere
& infirmos dedignari pauperes. S3 vere quãtum ſupius eleuaĩ
per tumorem tanto velut puluis profundig deiici· Grego.· libro
M. Se erigit vt inde magis ſuppoſita cũctis fit. vndcfandtis ap

—

petit ſuper eſſe.

Ixit inſipiens in corde ſuo non eſt de9 ps. qz ¶Dicitur ꝙ
balena percuſſa in partem pinguedinis non ſentit vulno
quouſq; ferrum perueniat ad partem macram. hoc etiam
fertur de aliquibꝰ porcis pinguiſſimis. 8S piritualiter · Der ba
lenam que maximus piſcium eſt. ſubaudi fuperbum . qui ſuper
omnes cupit dominari. ſubaudi etiam ſuperbum pꝑ porcum qui
ſemꝑ ex conuerſatõne luti fetet. Sic enĩ eſt de ſi uperbo plus omni
peccato in conſpectu dei & ſanctorũ fetet · Hic igiĩ cum potentia
diuitiarum & gloria mundi floret minime deũ cognoſcit· vulnꝰ

ceſſante vento ad locum ꝓfundioreʒ· Sicut enim videmꝰ

A

peccati non ſentit. Satis eni poteſt predicator ip̃ᷣm percutere ſa⸗
gitta ſacre ſcripture · Pinguedo enim diuitiaʒe & ſuperbie nõ ſinit
eum quicq́; ſentire. non credit deum vltorem maloʒ ſed dum ad
aduerſa de proſpis cadens cognoſcit et ſentit vulnꝰ querit medelã
igura Exo: 4. Cuz moyſes diceret pharaoni ex Parte dei vt
propriũ iſrahel dimitteret ſacrificare deo in deſerto. Rndit. Quis
eſt deus veſter vt audiam illum. deum veſtrũ neſcio.et populum
non dimittam- S3 plagatus multiplicii dixit moyſi pecca ui coram
domino deo veſtro verumtamen rogate vt michi indulgeat (PDer
pharaonem affligentẽ populum ſubaudi ſuperbiam tirannorum
ſeu ip̃os tirãnos affligentes humiles xpi- Illis enim nichil ꝓdeſt
prechcatio · neqʒ predicatoris exhortatio. Vnde non moleſcẽt pau
peres humiles qui ſunt populus & oues paſcue eius. Superbia
enim eo ſemꝑ aſcẽdit. nolũt dñium deponere.nolunt pauperes
Pacifice dimittere · Sʒ3 interdum p̃cutiunt᷑ in parte macra· quia ca⸗
dentes ad felicitatis interitum· tunc cognoſcunt eoruʒ vulnera &
clamant ꝓ miſericordia ps. Cum occideret eos reuerteban ad eũ
Verum eſt ꝙ tanta eſt obſtinatio aliquorum ꝓpter lõgam con/
ſuetudinem vt inꝑcuſſi in macra parte id eſt in aduerſitatib non
ſentiunt. neq; querunt medelã· Tanta eſt eorũ cordium ſuperbia
inueterata ps . Conſumpti ſunt ſed non ſunt cõpuncti. Hi ſunt
demonibo duriores vel inſenſibiliores qui dicebant x5o. Cur ve
niſti ante tempus torꝗre nos. Vnde Qug: ſermone quarte do-
mice aduentus Peccatum inquit ꝗqc induratuʒ eſt. non dolet. nõ
pro ſano habendum eſt · ſed ꝓ morte cõputandum · Quãdo autem
pungit & dolet· aut ſanum eſt aut eſt in illo aliq ua ſpes ſanitatis

NQuido autem pungi tangi calcatur & non dolet. ꝓ ⸗ eſt

abendum aut de corpore proiiciẽdum. C
Idi impium ſuꝑexaltatum pꝓs· zo·. Nulla pfectior eſt me
dicina illa que morbo coniri?: quia ꝑ illam morbus re/
primitur. Naʒ ſi egrotus eſtuat ex calore ei datur frigida
medicina. eLurntle⸗ conquaſſat morbo remedio calido illi

ſubueni. piritualiter. Nulluʒ eque bonum remediũ
adhiberi ad morbum ſuꝑbie ſicut bumſiitas Nullum enim ocet
dari ſuplicium elato & ingrato ſuꝑbo ad penam condignam ꝗᷓle
eſt de ſublimi ip̃m eiicere & ad yma deiicere. bi enim torquetur
propria nequicia. Sic fecit deus pᷣmo ſuperbo angelo qui ingtus
deo gratiam & gloriam quaʒ diuina bonitate acceꝑat ex propria

1
’ natura quaſi ex debito ſe accepiſſe putabat Yſa:i· Aſcendaʒ inq
4 in celum zc · Ideo quãto maior in celis extiterat. tanto ip̃ius ſup/
e biam viliorem ad infernum dejecit. ¶Ei ura Dan: . Vbi legũ
ꝙ nabuchodonoſor elatꝰ ĩ ſpiritu ſuꝑbie dixit. nõne iſta ẽ babilõ
4 quã edificaui in robore regni & eiectus eſt a ciuibꝰ regni illius. &
S dicit magiſter ꝙ mutata eſt forma illius & fugit de regno & cum
uim feris facta ẽ habitatio eiꝰ fenum comedebat yt boscreuerũt vn/⸗
In. gule eiꝰ & capilli & ſtetit ꝑ ſeptẽ tẽpora s pũalit ꝓꝑ nabucho/⸗
bdc donoſor ſubaudi dyaboluʒ · Dici enim rex babilonis ꝗᷓ interp̃taĩ .
in cõfuſio · Per quã ſubaudi ſuꝑbiam que ſuos ciues cõfundit ps. In
cü crepaſti ſuꝑbos zc. Dyabolo ergo princeps eox eſt Iob. i . Ip̃e
uu regnat ſuper omnes filios ſuꝑbie Dixit ergo nõne hec ẽ babilon
