poſitum in aliquib ſublimi officio ꝑ manus alicuius dni magni
Hunc enun oportet predari non ſolum ꝓ ſeipo ſed etiã vt habeat
vnde repleat fauces maioris ſui inſatiabił qui ipſuʒ in officio illo
repoſuit. Nam ſab iſto pacto ſepe pmotiones fiunt & ſi nõ vbo

ſaltem intentione & cõſuetudine vt ſiquis per aliquem magnum
promoueatur ad aliq beneficiũ vt plus velit ꝓmotor habere q
promotus habeat de redditibꝰ & ſic iſtum falconem domeſticum
pro domino ſuo vbicũq; poteſt p̃dari oportet ꝙ impleat qcſpo
pondit alias non potuiſſet pꝓmoueri. Figura.z paralip. Xi-
bi legitur .· Q quj volebat implere marſubiũ ieroboã fiebat ſa⸗/
cer dos excelſorũ. Fs piritualit᷑ · Der ieroboã interp̃tatur diuiſio
populi. notãtur illiqui au ctoritateʒ habent ꝓmouendi minores
Naʒ iſti populũ clericoʒeæ & religioſoʒe diuidũt a deo et coiungũt
dyabolo non curantes eccleſiam vel religionẽ cõfundere ſub mai/
oribus prauoʒ dũmodo ip̃i auro & pecunia de quibo deũ ſuum
fecerunt· ſuũ repleãt marſubiũ. Sed ꝓcul dubio vt dici ĩ Iob. 20
diuitias quas deuorauerũt euoment & de eoruʒz ventre extrabet
eos deus. Vnde petrus blemaſ in quadã epiſtola pempto. tuũ ẽ
in principe auʒe adorare muneʒe teſte ſiquidẽ ꝓpheta. In quorũ
inqꝙ; manibꝰ iniquitates ſunt dextera eorũ repleta eſt muneribus
tranſibũt iniquitates ĩpenã & munera ĩ dolorẽ· quia teſtimonio
Iob. zq. Ignis deuorabit tabernaculo eorũ ꝗᷓ munera libeni acci/

ota ꝙ aliqua ſunt
officia quib non debet pfici officialis ſorte vel amicicia.
vt patet de re gimine nauis· ꝗa ſi ibi p̃ficereĩ quis amicicia
poſſzʒ eſſe adeo inexꝑtꝰ ꝙ ſua imꝑicia eſſet naui ſmerſiõis cauſa
In aliis vero officiis in quibꝰ expꝑientia ſingularis non requirit᷑.
poteſt ꝓmoueri amicus· alias vero non. Spiritualit. ad regi/
minis animaz officiũ nullus debet p̃ferri niſi optime exptus in
vita & ſcientia. Debent enim electores attendere qualiter eligẽd
ſubditus vixerit· qualiter ſuis. maioribo obediuit· nam homo obe
diendo addiſcit· quid p̃cipiendum ſit ſubditis. Non eſt eni vtilis
nauta magne naui. qui barchã neſcit ducẽ. Vñ Augo. ſermone
Ad epiſcopalẽ dignitatex eligi non debuit qui minora officia gu
bernare non didicit ·. quia cura nauis illi cõmitti non debuit. qui
remum tenere non noun. Ergo in talibo homo non debet pferre
niſi expertos. Nõ enim nobilitas ſanguinis ſeu diuitie ſeculi ſeu
amicicia carnis indicat hominé magis aptum. Sed humil & ſãcta
vita. Eigurai. regum: i6 Cum ſamuel ꝓpheta ex precepto
domini debun inun ge in regem vnum ex filiis yſay.· Statuit yſay
ſeptẽ filios ſuos coram ſamuele retento dauid minore- Sed ſamuel

Bendu

cum vidiſſet helyab pmo genitũ ꝓcerẽ & optimum eſtimauit euʒ
futurũ regem & ait ad eum dicens· Ego non corporis pulcritu/-
dinẽ apicẽ facio regalem· ſed animi virtutem. Non eſt igit elect9
eliab neq; aliꝗs eoʒe quem ſtatuerat pater corã ppheta · ſed miſſuʒ
C4“ erat ꝓ dauid qui cuſtos erat ouiuʒ qui paruulus puerulus erat
, & munctus eſt in regem. ¶¶ Spiritualit· non debẽt eligere ĩ p/
⸗ latum qui poteſtateʒ electionis habent illum vel illos quos mũ/
n dus repreſentat· quatumcũq; affluãt diuitis potẽtia et nobilitate
du ꝗquia deus ad talia non attendit. Sed debẽt eligere illuʒ qui vita et
ui morib alios excellit- quia talis aptus eſt ad paſcendas oues xpi *
un Nõ aũt ille vel illi quẽ mund repũñtat et caro. Vñ origenes ſu
20 illud numeri:24· Prouideat dũs ſpui omnis carnis:· ſic aſt-Diſcat
he electoꝶ pncipesnon eos qui cõſanguineitate generis iũcti ſunt
i neq; qui carnis ꝓpinquitate ſociant᷑ teſtamento ſignare · neq; be/
rü reditarium tradere eccleſie principatum. ſed referre ad iudiciuʒ dei
1 &8S non eligere illum quem humanus affectus cõmendat
i Recidiuum qid
/ Oli ampli9 płccare ne deterius tibi contingat Io- 84 let
clemens princeps ſibi nocenti aliqñ cõdonare offenſamſi
unt Vnouit ex iterata iniuria excitari adifam & maiorei(cy Bus
“ feciſſet expeterę vindictam. Nam plo fetet reiteratũ wlnus vetr9
ch q; nouum. piritualiter · xp̃ᷣs clemẽs pᷣnceps eſt & benignꝰ
ul ſuꝑ iniquitatem peccato ad ignoſcendum. ſed eius clemẽtia exa-
8 ſꝑatur ꝑ reiterationeʒ peccati & axhus punit ꝙ ſi pᷣmum peccatũ
puniuiſſet eo ꝙ nimiũ coraʒ deo fetet miſericordie ingratitudo ꝗᷓ
a peccatore onñdit᷑ in recidiuo. Vnde Augꝰ: ad quẽdam comitem.
Nullum ſcelus coram deo tam abhominabile fit ꝙ preterita pec/
cata vnicuic; noſtrũ dimiſſa remĩſcendo gandere. Bo hoc enĩ exa⸗/
ſpatur & excitatur diuina clementia ad duriorem vindictã. GO Fi-
gura.3 regum ·z Vbi legit· Q ſemey in dauid peccauerat. Sed
regnate ſalomone rege clementiſſimo ꝓ es impetrauit indulgẽtia
ſub iſto pacto· vade inquit ſalomon & die illi:edifica tibi domuʒ ĩ
hieruſalè et non tranſeas torrentẽ cedron. in quacunq; die contra
. feceris morieris et placuit ſemey vero tribꝰ annis elapſis ſerui ſui
de . M
fugientes ab eo: deſcendit poſt eos ad regem/geth. & ip̃e rex cuʒ
hoc nouiſſet miſit banayam qui interfecit eum. Spiritualiter·
Per ſalomon? qui interp̃tatur pacificans merentes ſubaudi xp̃ů3
qui p̃ſto eſt cõſolari merẽtem & deplorãtem peccata. Der ſemey ꝗᷓ

leſerat dauid nota peccatorem qui deum mltipliciter offendit . 83
lacrimis a xo induſgentiam obtinet. pcpitur igit vt ſibi domuz
ſtabiliat in hieruſalẽ id eſt ĩ viſione pacis ꝑ penitentiam & inde ꝑ
pactum non recedat ꝑ peccatum- alias moriet᷑ qui contentus eſt
Sed q̃d ſi wlt poſt tres annos ire poſt ſeruos ſuos. Tres en aui
ſunt tres penitentie partes quibꝰ cõpletis ſerui ſui id eſt corpo/

4

rales ſenſus fugiũt de iugo ſpũs & deſcendunt ad regẽ id Achis

id eſt ad mundum & ad caduca mundi & tunc miſer peccator nõ
aduertens pactuʒ qd ꝓmiſit relicta hieruſalẽ id eſt ſtatu penitẽtie
vadit poſt eos ꝑ cõſenſum & tunc excitatꝰ dominus ad vindictaʒ
mittit banayam id eſt iuſticiã ſuam & cõdemnat ip̃m & ſic fiũt ip̃i

nouiſſima peiora poribus. quia ſemꝑ peccata que prius indulta

fuerantiterminata efficiunt guiora· Vnde Criſo:ſuꝑ Math. Coꝛ
gita o homo guiorem eſſe culpam pveniam,renouatũ wInus pi

ekoſtus dolere poſt curã moleſtius homin? ſordidari poſt gratiã
quia indulgẽtie ingratꝰ ẽ qui poſt veniã peccat ſanitatis indignꝰ
eſt qui ſemetip̃m poſtq; ſanatus eſt wlnerat. neq; mundari met᷑
qui poſt gratiam ſordidat ſeipſum ·

Vaʒ vilis facta es iterans vias tuas lIeremie 2 Derfona
ciuνctα bone ſocjetati & fideli dum tranſit ꝑ viam dubiã
que ſit ꝑiculis plena non debet ſe elongare a ſociis. Latẽt
enim interdum latrũculi in nemoribꝰ. qui nequaq; audẽt inuadé
multos ſimul. ſed ſi quẽq; vagantem inueniũt extra ſocietatẽ illu⸗
rapiunt & captiuãt aut expoliant et interdum occidunt. ¶ S pi
ritualiter- peccator ꝑ exꝑientiam ſcit vitam p̃ſentem eſſe plenam
hoſtibꝰ anime ſue ideo cũ venit ad penitentiam p quã xp̃i & ec/
cleſie ſociet ati iuu gitur ſibi debet cauere· ne recidiuando recedat a
ſocietate eoʒꝶ quibus cõiunctus eſt. quia cadens in man dyaboli
expoliat & cofundit᷑. Figura Gen· 39. Cum lacob rediret de
meſopotamia cuz familia ſua & fugeret a cõſortio labã qui mul/
tipliciter conat fuit ip̃ᷣm deciꝑe dum fuit in terra ſiccomoʒe · dina
filia lye relictis patre & matre & alia familia ſola deſcendit ĩ terrãꝗ
ſiccomorũ vt videret mulieres regionis illius & rapta eſt a ſichen

rege ſichomox & ab eodẽ violata eſt & paſſa ſtuprũ virginitatis

eius. ρprritualiter. p Iacob et lyã vxorem eius ſubaudi animã
in filiam adoptataʒ vel receptam ꝑ penitentiã. Reduxtit eni ip̃am
xp̃s de manu labã id ẽ de manu peccati ĩ quo plurima ? deceptio.

—
—

etidiꝛũi
Ged veniens cũ parentibꝰ verſus terrã natiuitatis ſue id eſt vſus
e celeſtèm patriaʒ venit ſichimã que interp̃tatur laborioſa vł labor
d & bene denotat mundum vel vitam mundanã. Relinqt igit illico
i anima miſera parentũ ſocietatem ad virtutum & reiterat peccatuʒ
0/ deſcendens ad vana mundi. Sed inuento ibi ſichen id eſt dyabolo
huius mundl principe capit᷑ ab eodem et violatur · quia pudicicia
15 quã per penitentiam inuenerat dyabolus cõculcat & ſic viliſſima
ite & deſpecta efficitur in cõſpectu dei et totius celeſtis familie. Naʒ
n ex poliatur virtutibꝰ · denudat᷑ gtiis & wlnerat᷑ peccatis. Qug: .
in ſoli Ip̃i domine obſeruauerũt me et vidẽtes me ſine te deſpex/
hle erut me · diuiſer ũt ſibi veſtimenta mea · quibo hominaueras me et
dor ornaueras ſub pedibus ſuis cõculcauerũt me. fecibus peccatoruʒ
pi⸗ polluerũt tẽplũ ſãctũ tuũ.poſuerunt me deſolatũ tota die mero
r re confe ctum. Ibam poſt eos cecus nudus & illaqatus funibus
. pze““Tᷣanmm. 70 „2
Vi nutriebant᷑ in croceis amplexati ſunt ſtercora Tren. ·.
ota ꝙ qui vellet porcum ſuꝑ naturaʒ porci nutrire de/
. licato cibo & ponere in mundo lecto porcus nõ ſuſtineret
nuento enim ſtercore vel luto relictis delicatis & mũdis piñicèret
ſe in illa que ſibi cõnaturalia ſunt · ρSpiritualiter peccator ſepe
iterans peccatum ꝑ longam cõſuetudineʒ fecit ſibi quaſi cõnatu/
e rale peccare - Ideo ſi aliqn aliquo interueniẽte interuallo penitẽtie
i ꝗ̃ſi violentia detentus ſtatim inclinat a ſua cõſuetudine que verſa
, eſt in naturꝗ vt relicta penitẽtia deſcendat ad ſtereꝰ9 peccati velut
1 porcus. Pieur- numeri · xi· Filii iſrabel propi longam cõſue/
. tudinem cõuerſationis qua cõtraxerunt in egipto licet iĩ paleis &
luto ſeruirẽt pharaoni & ab eo tantã paterent᷑ afflictionẽ. Nichil/
omino dum paſcerent᷑ ſcʒ mãna celitus dato eis indeſerto ardẽti9
deſiderabant cepe et allea et porros egipti q́; illud mãna. Dicebãt
enim anima noſtra nauſeat zc. vtinã eſſem ĩ egipto ⁊c᷑· 78 1.
ritualiter · Per hunc populum in egipto diutius cõmorantẽ ſub/
audi peccatores ꝑ longem cõſuetudinẽ itinerãtes peccati viã ſerui
entes dyabolo in luto cu Pe lactant in fetore immũdicie peccati
plus qꝙ; in decore gratie celeſtis. Abhominant᷑ enim odorẽ celeſtis
patrie nec ad illam venire qint. ſed ſoluʒ petunt tenebras egipti
vt in voluptatibꝰ putredinis voluerent᷑ in quibo lõga cõſuetudo

dimiſſa celeſti cõſolatione eos fecit illis cõnaturales & ſi aliquãdo
per penitentiam ſurgit modicũ ſtatim antiqua cõſuetudo dimiſſa

coſolatione diuina recidiuare facit in peccatum. Gregorius in da

omb-.vſitata culpa obligat mentem vt nequaq; ſurgere poſſit· ad
rectitudinẽ conat᷑ & labi. quia vbi ſponte diu perſiſtit ibi & cum
aoluerit cadit. 1
Eſpiciens retro nõ eſt aptus regno deiluce:9
giens gladium inimico ſemꝑ debet oculos habere ad viã
er quã pergit & ad terminuʒ quo tendit non autem ad
terminuʒ a quo recedit . Nã voluens ſe retro aut oportet eũ ſtare
aut ſi ꝓcedat oportet eum cadere & rFanen pſequẽtes apꝓ

pinquant ad ip̃ᷣm & ſic eſt in periculo. Spiritualiter penitẽtes
fugiunt gladium dyaboli ſcʒ peccatuʒ · Ideo ſemꝑ ante oculos hre
debent viam penitentie & terminũ vite eterne ad quẽ tendũt: da
tunc magis animant᷑ ad fugiendum mundũ et caduca ſʒ nõ debʒ
retro reſpicere ꝑ recordationem peccati cum delectatiõe · quia tũc
Cum dominus vellet ſubmergẽ ſodomã propi nephandiſſimum
crimen pᷣcepit angelus loth & vxori ſue et familie eius inde exire
& ſaluari in monte & ſaluati ſunt ceteri excepta vxore loth. ꝗᷓ re/
tro reſpiciens verſa eſt in ſtatuã ſalis G&prritualiter · Dominꝰ9
wlt punire peccata ſcdm exigentiam ſue luſticie ideo minat᷑ pec/
catoribo eternum ignem pcepit igi volentibo ſaluari vt a peccato
recedant et per viaʒ penuetie ſaluent in monte domini ſcʒ celo et
non reſpiciant retro ꝑ peccati recidiuũ, Saluant᷑ ergo qui ſic faciũt
ſed anima miſera retro reſpiciens ꝑ deſiderium & affectum verti
in ſtatuam ſalis vt nulla virtus in ea remanes/efficiat᷑ terra pdita
& deſerta· & nota· Q fugiens anima ꝑp penitentiam retro voluñ
quando clam in corde ſuo peccata preterita cuʒ delectatiõe medi/
tatur verũtamẽ cito ꝑ penitentiã publicat᷑. quia non diu ſic poteſt
occulte peccare quin etiã coram omnib cadat Vnde Caſſiodorus
ſuꝑ illo pꝑS. Dixit inſipies ĩ corde ſuo · Oculta inc; culpa ſeq uſt
apta punitio vt malis exteriorib interna puniant᷑ et cor publice
rruat qc latenter peccabat.
4 Religioſi.
I ſunt viri fortiſſimi.i.reguz.· 314 Nota virtus & potentia
in homine cognoſcũ ꝑ aggreſſionem potentũ & alicuius
AQlifficilis- Quoniã ſi hõ forti dimicaret et vĩceret aliquos
debiles non diceret᷑ fortis nec probus. ſed cum cõtra aliquẽ forteʒ
preualeret tunc bene probꝰ diceret. * piritualit Inter alia que

cito dyabolus inſequẽs illos capet ꝑ cõſenſuʒ. igura gen. 19

. — , S ”
. . fvfh

difficultateʒ habẽt adobtineri humano ingenio eſt ſacra ſcriptura
Ad illam enim ex ſui natura attingere non poteſt humane mẽetis
acies: quia diuitis acquiriẽ captiuando intellectũ ꝓprium in ob/
ſequiũ xpi vt homo relictis guaminibꝰ corporis quibꝰ conpri/
mi ſpũs aſcendit ad alta cõtemplationis & illa capit qd patet de
veris religioſis qui deponẽtes carnis voluptatem caſtitatẽ ſeruãt
pulſa cupiditate ſectant᷑ pauꝑtatẽ negantes voluntatem ꝓpriam
Veram tenent obediẽtiã. hi igit fortes facti de ſinu ſacre ſcripture
hauriunt dei ſapientiã · 1Eigura-z regum Z3. Vbi legit. Cuʒ
dauid deſcendiſſet ad cõſulendũ deum ſitiuit aquã que erat in ci⸗
ſterna iuxta portam bethlehẽ · Quod audiẽtes tres viri fortiſſimi
ſocii ſui tranſierunt ꝑ mediũ exercitum philiſtino qui vſq; ad p/

g dictum locum caſtrametati erant & non ſunt leſi ĩ aliquo & hau
. . rientes aquã illam retulerunt dauid. qui ip̃am noluit bibere · Sed
2“ in cõſpectu populi domino ip̃am libauit. ¶ Spiritualiter. Per
dauid qui deſcendit ad cõſulendũ deum ſubaudi religioſum. qui
Kc4 de põpis mundi deſcendẽs ſequit᷑ domini cõſilium ſcʒ relin quẽdo
‚„“ omnia· et ſequit xp̃ᷣm· Sitit aquam de bethlehẽ ſcʒ ſcientiam ſacre
9“ ſcripture. Bethlebem enim interp̃tat domus panis ſpũalis ſẽilicz
—”—J”ZÿV verbi dei. Tres viri fortiſſimi-tres ſunt virtutes iaz dicte· caſtitas
4 obedientia & pauꝑtas. vtraq; enim fortiſſima & difficilis ad ſer/
c— uandum. Sed quia predicte tres virtutes hominem expoliant ab
uA honoribꝰ mundi. facilii aſcendit᷑ ad ſacre ſcripture ſenſuʒ. non ob
. ſtante philiſtinoʒ exercitu id eſt temptationũ dyaboli. Quia qui
pollet his tribꝰ virtutibꝰ nec habet ſecuʒ quo a dyabolo detineat
Ged vide quia aquã obtentã nõ bibit dauid ſed libat domino corã

populo. Quia cum religioſus ſcientiã obtinet ſacre ſcripture non 5
debet ip̃am ſibiip̃i aſſcribere cum ſit donũ .· Sʒ ꝑ p̃dicationẽ debet 4
eam coram populo effundere vt ſitientibꝰ animabꝰ audientium
ad deum fontem viuum aquã prebeat ſalutarẽ. Nec pigeat do
a deo acceptũ indigentibꝰ impartiri. alio quin deo eſſet ingratus

& de ingratitudine puniendo· vnde quedã gloſa ſup illo euange
lii Math xX. que gratis accepiſtis gratis date · Qui ſcientia gratis
a deo acceptam gratis dare contendit in extremi iudicii examine
a deo merebi merito maledici · Quia maledicto diſpenſator auar9
cuio largꝰ eſt dominus. j
poliauit me tunica mea cant. qꝗ. Signũ magni amoris
ſt quãdo quis veſtem ꝓpriax lextrahbens et amico ſeu

ſocio donat.veſtem vero ſocii ſibi induit · Nam quãtumcunq; alia
donaria exteriora ſibi mutuo donant · donũ tamẽ ꝓprii veſtimẽti
ſignum indicat maximi amoris. ¶¶ Spiritualiter ſignum magne
dilectionis inter deum & nos eſt quãdo ip̃e nduit᷑ veſtimẽto nro
ſeu tunica noſtra quã nos ei donamus & ea ip̃m veſtimus. Hec
enim tunica eſt ꝓpria voluntas: quãtumcunq; enim amore xpi
expoliemo nos bonis exterioribꝰ nichil è:n nos eoʒ deponamꝰ9
affectum etiaʒ quãtumcũq; magne ſint facultates · Sʒ3 ſi hec nec
habeam· voluntateꝛ tamẽ habẽdi deponamꝰ omnia xp̃o dedimꝰ
Vnde Caſſiodorꝰ libro· S. Nemo ẽ qui non habeat qd dimittat
vniuerſis renunciauit facultatibꝰ mũdi ꝗſquis affectu poſſidẽdi
eas radicitus amputauit. igura. i. regum. i8· Vbi legitur. ꝙ
Ionathas exuit ſibiip̃i tunicam ꝓpriam & donauit eam dauid &
cõ glutinata eſt anima en anime dauid. non obſtãte ꝙ pater

eius ſaul odiret dauid. piritualiter · Per Ionathã qui interpᷣ
tatur colũba pulcra ſubaudi puerũ religionẽ intrantẽ · cuius dici
colũbina ſimplicitas Iſto nanq; non obſtante ꝙ natus ſit in mũdo
ex carne et ſanguine ſibi ꝗᷓdẽ mũdo xp̃s odioſo eſt· Nichilomin

poſtpoſita mundi & ſuoʒ ꝓgenitoxe facultate expoliat ſe propria
volũtate & illaʒ tradit manib xp̃i: et cõ glutinat amoris glutino
anima eius anime xpi· & ipe xps reinduit illum tunica honoris
quia ſecum in tudicio ſedebit· qñ iudicabit mundum ille ꝗᷓ ſecutus
erit voluntariã pauꝑtatem xp̃i Vnde Gregorius in om- ſup illo
verbo:. VYos ꝗ reliquiſtis omnia zc- Quiſꝗᷓs ſtimulo diuini amo/
ris excitatꝰ hic poſſeſſa reliꝗrit · illic ꝓcul dubio iudiciarie poteſta
tis ſedem obtinebit. vt ſimul iudex tunc cuʒ iudice veniat ꝗᷓ nunc

conſideratione iudicii ſeſeq; ſp K upertate caſtigat.
Pparuerũt tres viri geñ. i. N ſit mẽtio ſeu cura magna

ſi videant᷑ viri niſi cum aliqua ſtrennuitate videant · Mu/
manũ enim eſt viros videre · ſed cum virtutibo inſolitos
viros videre admirationeʒ inducit · ideo non incaſſum dictum eſt
ꝙ apparuerunt tres viri ſcʒ abrabe quia in forma ꝗdem viri ap/
paretes erant tamen ahgel taso fuit admiratio. 7 Spiritualiter
admirationem non modicã debet inducẽ humana cognitio · ꝙ ini
tot aduſa mũdi viri religioſi loquẽdo de pfectis & bonis ducunt
vitam ꝗſi angelicaʒ cum ſint homines cum enim totus mundo ſit
poſitus in maligno id eſt in malo igne ip̃i non igniuntẽ · Cũ enĩ

— — — N D — — —”

— —sõ

mundus iſte plenus ſit cõcupiſcẽtia oculoꝰ per auaritiã ipi ſeruãt
pauꝑtatem. Cum mundus repletus ſit cõcupiſcentia carnis per
immunditiam p̃i ſeruant caſtitatem. Cum mundus tot infect
ſit ꝑ ſuꝑbiam ipi ſeruant obedientie humilitatem. et ideo deꝰ dedit
illi ſapientiam & ſcientiã diſcipline. Figura Dan-i. Vbi legũ
O cum filii iſfrahel eſſent in captiuitate babilonis p̃poſitus regis
elegit tres pueros ex filiis iſrabel in quibus nulla erat macula:
Qui poſt tres annos edocti lingua caldaica & pleni ſcientia ſta/
rent in conſpectu regio & ſic factum eſt. & quia non fuerunt cõ
taminati cibo babilonis dedit eis deus ſcientiam & propheciam.
Spiritualiter · Vita pñs dici captiuitas babilonis: quia multi

plicit homo in ip̃a capitur et confundit᷑. In hac enim vita popul

fidelium eſt captiuꝰ quouſq; a corporis vinculis libereĩ. Ex filiis

iſrahbel id eſt populo xp̃iano· ppoſitus regis xp̃i id eſt ſpiritꝰ ſãc
tus elegit tres viros ideſt tres ordines ſcʒ Ordinẽ predicatorum
minoʒe & heremitaʒe ſancti Auguſtini qui ſine malo cupiditatis
et auaricie viuentes non cõtaminant actibo et ſollicitudinibo vite
pñtis · Ideo deꝰ eis dedit donũ ſapientie & intellectus ſacre ſcrip
ture. Nam optime didicerunt linguam caldaicam id eſt ſacra um
ſcripturaʒ doctrmam vt ſciãt exponere & cõcordare prophetas
euan geliſtas · fidẽ defendere· & oẽs viam docè ſalutis. Sʒ cõple⸗
tis tribꝰ annis cõſpectui regio pñtabant᷑· ꝗqᷓa cõpletiſet cõſumatis
tribus pfectionibꝰ magnis paupꝑtate caſtitate et obedientia ꝗᷓbus
qᷓſi angelis comꝑant᷑ ip̃i preter coronã que talibus datur·obtine-
bunt aureolã do ctorum pñtati xpo ĩ regno ſuo·quibo mltiplicit
ſint beati propter vitam ſanctã nichilominꝰ magis beatificãdi ſũt
eo ꝙ exe nplo & doctrina alios ſaluare conant. Vn Augo· d
modicum noui:non mediocrit᷑ eſſe feliceʒ qui ſe dommo adiuuãte
ſaluat. Sed noui multo magis beatiorẽ eſſe qui ſecum alios ducit

ad Vitam. J
VlItiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas celi Geñ 4 ota q;
in celo ſunt ſtelle fixe ſcʒ in ſup̃ma ſpera. Sũt enim ibi ſic
lauus in rota- nec habẽt aliũ motũ ñ in ſuo orbe . idcirco
dicunt ſtelle firmamẽti. Sunt etiam alie ſtelle que vocant᷑ erratice
Et ſunt planete qᷓ mouen: in ſpera non ſicut clauus in rota ſ ſiẽ
formica. Ideo duplicem habẽt motum ſcʒ ſui orbis & pprium. S&&
licet iſte ſtelle ſint mobiles ſic. habent tamen ſuam influentiaʒ ſuꝑ
terram · neq; ſuꝑflue mouent᷑ motu proprio. veruʒz eſt ꝙ interdu

Beligooſt

videmus quẽ dam motum vapox: qui videntur ſtelle ſed nõ ſunt
in aliqua celeſti ſpera· ſed ſunt infra ſperam actiuoꝰ & paſſiuorũ
quanqꝙ; appareant ſtelle cuius ſignum eſt quia cno euaneſcunt.
v. pritualiter- per ſtellas ſubaudi religioſos quos deus velut
ſtellas in ſuis ordinibo quaſi in ſuis ſperis multiplicauit & ſcdm
officia diuerſa diſtinxit. Aliquos enim ordinauit cõtemplatores
qui non recedentes a ſtudio ſacrax ſcripturaꝝ docent populũ dei
ſacram ſcripturã de quibꝰ Dañ fulgebunt ſicut ſplendor firma/
meti. Alii vero ſunt. quãuis mouean celeſti cõtemplatõe mouenĩ
tamen cum hoc neceſſaria actione ſcʒ viſitando pſonas ſeculares i
tribulationibꝰ ſuis. pbendo cõſolationẽ afflictis. cõfeſſionem in/
firmis aliqñ ꝓcurãdo victũ & muhla alia neceſſaria oꝑa exercẽdo
Hi igitur licet hunc motum habeãt circa terrena · non tũ eſt ſuper
fluus. quia neceſſaria ẽ martha marie. Vere igitur ſtelle ſunt· ꝗᷓa
viri religioſi ſunt & habent ad iſta neceſſaria quãdam influentiaʒ
aptitudinis ad cõmune bonum vtilit· verum eſt ꝙ ſunt quidam
vapores terreſtres qui apparẽt ſtelle. ſtelle tamen nõ ſunt. Tales
enim ſunt portãtes habitum religionis cor vero & affectum non
habentes in celum . ſed infra ſpam actiuoʒ & paſſiuorum et ĩ hac
vita miſera in qua omnis actio in paſſione terminat᷑. Iſti enĩ neq;
vt Maria ſunt in celo · neq; vt martha in terra. Nam licet martha
opꝑaretur cum domino miniſtrabat illi vero tales non ſunt: quia
nec deo vacant · neq; ꝓximum ꝓcurant. ſed ſoluʒ ſibiip̃is vt iudas
Ideo in celo non ꝓticiunt · ſed cadunt igne cupiditatis cõbuſti nõ
habent pmium cõtemplatorũ · quia literas non didicerũt· neq; /
mium actiuo qa oꝑa bona nõ exercuerunt. Figura Apoc.
vi. Vbi vidit ioh;. O ſtelle ceciderunt ſuꝑ terram ſicut
groſſos ſuos & celum receſſit ſicut liber inuolutus.

ficus mittit
gpirtus
liter· ſubaudi per has ſtellas cadentes religioſos predictos quos

religio ꝓiicit quẽadmodum ficus groſſos qui nõ habẽt firmitatẽ
aliquaʒ in arbore dum ſunt maturi. Cõſumata enim et comperta
eorũ nequicia non ꝑſeuerãt ſed cadunt in terraʒ de ſacra ſcriptura
nichil capiũt· quia tranſit ab eis vt liber inuolutus· de pᷣmio bone
oꝑationis nichil percipiunt. qa licet corpore in religione fuerint-
affectu tamen & corde a rebus tẽporalibo non diſceſſerũt. ꝑdunt
enim vtrunq; bonumquia nec hic fruuntur bonis temporalibꝰ
& ĩ futuro a bonis excludunt᷑ eternis. Vnde Caſſiodor9 libro ·. 8
Nichil ꝓdeſt pecuniam non habere ſi voluntas fuerit poſſidendi

— — —

eorum caſſe voluntatis vicio ꝑdidiſſe.
Scendit nauim cum diſcipulis ſuis Math. S4Nota ĩ naui
ordinata obſeruanda ſunt hec. Primo ꝙ principal nauta
on eligatur ſorte. Secundo ꝙ omnes illi bene obediant
Tercio ꝙ collocet ſingulos in naui ad ſingula officia ad ꝗᷓ aptos
videt. VlItimo ꝙ nullus locum vel officiuʒ aſſignatũ relinquat.
Sed ſtet onuſquiſq; ꝓ vt ordinatus eſt et tunc nauis in tuto eſt a
peella. ¶Sprritualiter. Der nauim ſubaudi religion? Ratio eſt
quia ſieut nauis de terra fertili ad terraz ſterilẽ panem portat ·. Sic
religio panem verbi dei de fertili terra ſcʒ ſacre ſcripture preſenti
ſeculo ſterili mĩſtrat · Prouer.vltimo· facta eſt quaſi nauis inſtito
ris de longe portans panem ſuum. Primo debet ibi eligi platus
nec ſorte neq; amore · ſed ſciẽtia et bonitate. Secũdo omnes debẽt
obedire ſibi tanꝗꝙ; patri. Tercio quia omnes debent collocari ad of
ficia ſcdm vniuſcuiuſqʒ valitudinẽ vt nõ ponat᷑ ydiota ad legeduz
nec pᷣuus ad regendum ſed valentibꝰ & ſcientibo diſtribuant of/
ficia. Debet etiã vnuſquiſq; ĩ loco ſibi aſſignato quieſcẽ. Videm9
enim ꝙ in naui ruſticus ſtabit ſuper militeʒ · eo ꝙ exptior ſit o
ad nauis ſeruicia nec querendus eſt locus in naui. que ardua eſt

Miſerabile autẽ eſt paupꝑtatis ac nuditatis eſt9 e⸗ cto

ſiue arta qualis haberetur in terra. Sic in religione qui veniunt

ad illam ſanctam ſocietatem ex deliciis mundi. non debent dedi-
gnari ſubeſſe etiam prelato pauperi vel ruſtico cui deus ſcientia

& bonitatem regiminis preſtitit. Nec debet honorem in religi/

one querere quem apud mundum inueniret Sed meminere
humilitatis xi qui dum eſſet filius eterni regis accepta forma ſer
ui· ſubditꝰ erat Ioſeph & ſi ſic nauis regat tranſibit procellã hui9
furibundi maris ſecura. 77 Figura Gen. A. de archa noe vbi pre
erat vir bonus et iuſtus cui ſubdebant ad nutũ tam bruta qꝙ́; ho/⸗
mines. in ea vero homines ſuꝑius animalia mũda poſt homines
immunda inferiꝰ ferocia & manſueta ſeſe cõpatieban?. & quãuis
non haberẽt loca ſpacioſa in nemoribo ſolita· tamẽ nõ erat iurgiũ
ſed vnumq loco ſuo cõtentũ erat. ¶¶ Spiritualiter · Der archã
nota religionem bituminatã glutino caritatis. Der noe prelatum
Der homines ꝓfectos in ſcientia & bonitate. Der anmalia man/
ueta pauꝑes & ſimplices qui de ſeculi pauꝑtate venerunt · Der
ferocia potẽtes & diuites · qui ex moribo delicatõrib ad religveʒ
venerunt: qui omnes tñ vitam ex ſinceritate ducere debent vnus

Feligoſt

dd
eſurꝛertio
alteri cõ patiendo Tmmunda animalia a mundis ſegregant᷑ quãdo
peccatores & praui in 8 P correctionem &
diſciplinã deiiciunt & puniunt᷑ & ſic ſaluat religio a diluui aqrũ
multaz? id eſt a ruina multox peccatox per mundum diſcurrẽtiu
& peruenit ad litus eterne beatitudinis in quibꝰ cõponet deus
nobiſcum fedus ſempiternũ · Vitam igit illam p oculis habentes
que in naui religionis ſuſtinent apparebũt melliflua. Vñn aug:
in quadam ombł: Qui celeſtis vite dulcedinem in quãtum poſſibi/
litas dimiſerit ꝑpfecte cõ gnouit ea que in terris amauerat libenter
cuncta derelinquit In comꝑatione eius vileſcunt omnia deſerit
habita. Cõgregata diſpargit. Inardeſcit ĩ celeſtib animus. nichil

in terris libet deforme. coſpici quicꝗt de terrene rei ſpecie place

argarite claritas fulget in mente:

bat. quia ſola precioſe
ota longe maior eſt leticia cũ
homo poſt multa ꝑicula: in ſperata vl inopinata ſalute ſa
nus redit q; ſi ſemper mcolumis domi pſiſteret · exemplũ
de filio ꝓdigo · Maiorem enim cõſolationẽ habuit pater redeunte
filio quẽ putabat perũſſe ꝙ; ſi ſemꝑ obediens ſibi fuiſſet. «Spi⸗
ritualiter. do mino nro hieſu xo moriente in cruce magnꝰ dolor
fuit diſcipulis quia gaudebãt de ſui pſentia & dulce erat eis vidẽ
& cõuerſari cuʒ illo- vnde dicebat Detrus domine ad quẽ ibimus
verba vite babes. S3 longe maior fuit leticia vidẽtes en reſurrex/
iſſe a mortuis quia non dum in fide cõfirmati. non plene ſꝑpabãt
nec credebant xm debere reſurgere · q& patet ex duobꝰ euntibꝰ
in emaus. qui dicebant ꝙ ſperabamꝰ ꝙ eſſet redempturo iſrahel
luce.2= O· & hec eſt tercia dies zc. pretẽdentes ex verbis ſuis quaſi
non eſſet cõpletum qd xps eis predixerat: Cum igitur vidiſſent
gnouiſſent ip̃m a mortuis ſurrexiſſe gauiſi ſunt illo viſo.-
Figura Gen: od: Vbi. legit · & poſt venditioneʒ loſeph poſt
captiuitatem eius poſt patris ploratum vidẽtis tunicaʒ ſanguine
tincta. factus eſt dominus & diſpenſator totius terre pharaonis
ad quem fratres euntes vt cibum emerent· non cognoſcebãt ipzʒ
Sed ip̃e cognoſcebat eos· qui et comedit cum eis in menſa & ſic ſe
mantkeſtauit et cũ pater eius hoc audiuit quaſi de gui ſomno ait.
ſurgens vadã et videbo fillium meum iuit ad ip̃m omnis ꝓgenies
eius in egiptum. vt fugerent egeſtatem ſuꝑ terrã futurã & pnteʒ
babitauerunt in terra ieſſen demum de egipto euntes cuʒ auro &

ficientes vitam bonorũ p correctionem &

— — —

— — — —. —

— — ——

—— — —

—— — — —=

— 22 –

per Ioſeph qui interpretatur augmentũ xpᷣm ps· auxit populũ
ſuum vehement᷑. Hic igitur poſt venditioneʒ a fratre iuda ſcilicet
apoſtolo. poſt cõ pedes crucis. poſt laceratõnẽ tunice id eſt carnis
& ſanguinis eius effuſionẽ? reſurgens a mortuis accepit a patre
poteſtatem in celo & in terra & us eſt diſpenſator gratia⸗ꝭ in
preſenti & glorie in futuro · Hunc enim fratres ſui videntes non
co gnouerunt · quia duobus diſcipułeũtibꝰ in emaus vt oꝑarent
& cibum acquirerẽt ſolito modo loquebant᷑ ſecum & non cogno
ſcebant. Sʒ comedentes cũ illo co gnouerãt eũ in fractione panis
Similii cum dubitarent apoſtoli piſcatores manifeſtauit ſe illis co/
medendò cum illis · Nũciatum eſt patri Iacob· quia ꝑ apoſtolos

„„—— . . .
nüciatum eſt generi humano luctanti in peccato xm a mortuis

ſurrexiſſe ideo relicta terra ꝓprie incredulitatis deſcenderũt per
humilitatẽ fidei & habitauerũt ĩ ieſſen ꝗᷓ interp̃tat appropinquãs
plãtationi · quia fides xi appropinquat eterne vite quã deus ꝓ
nobis abinicio plãtauit et in ĩa homo ſecurus eſt ab egeſtate fu/
ture vie & miſerie p̃ſentis. vnde de graui ſomno reuiuixit geno
humanũ: quia de ſeruitute & iugo duriſſimo ĩ fidelitatis recedęs
venit et appropinꝗᷓuit vie fidei ad eternã quietem. de terra i gitur
ieſſen exeuntes cum auro & argento venerunt ad terrã ꝓmiſſiõis
quia fides vita conſumata pñti conſumabit eo fides ꝑ introituʒz
celeſtis patrie vbi qc crediderunt videbunt portabunt aurum &
argentum: quia dilectionẽ dei & proximi propi quaʒ p̃i fruenĩ
dulcedine habundant· Nos igitur peccatores de xp̃i indulgentia
preſumẽtes curramꝰ ad ip̃z cum fiducia obtinẽdi · quia largus di-
ſpenſator eſt cum adhuc mortalis eſſet nouit multa donare. Lati
us enim nobis donabit cum reſurgens a mortuis iam nõ am pli9
moritur9. Vnde Aug. in ſermone ꝑaſche. In hac inquit die pec/
cator de indulgentia deſpare non debet. Si enim latro paradiſum
meruit cur non mereat᷑ veniã xpianus & ſi illi dominus cũ cru/
cifigitur miſeret᷑· multo magis huic miſerebi cum reſurget. Nã ſi
paſſionis humilitas domini p̃ſtitit cõfitenti reſurrectiõis gloriam
quã tribuit depoſcenti: largior enim ſolet eſſe ad preſtãdum leta
ictoria ; addita captiuitas.
Efloruit caro mea ps. 2z 441 Miſerabilia emi ſũt oꝑa nature
florent enim arbores germinãt et fructificãt matureſcũt
fructo & maturi colligunt᷑ & determĩato tẽpore depoſitis

—
*
5 .

fructibus & foliis videntur arbores aruiſſe et nichilominus iteʒx⸗
reflorent· hec omnia exꝑpientia intuemur. Sed nõ videmꝰ motuʒ
per quẽ natura occulte in talibꝰ oꝑatur. Spiritualiter per ar
borem ſubaudi hominem Sie enim domino in euangelio deducit

dicens omnis arbor bona fruct9 bonos facit zc· Videmus ergo

ꝙ i rationabilibꝰ arboribus huius ſupᷣdicta omnia euenire ſcʒ vt
in puericia floreant. in iuuentute fructificẽt in ſenectute cum iam
deficit eſtus & naturalis calor· fructus ab arbore cadere ſimul &
folia.quia caligant oculi: ſurdeſtunt aures putreſcunt dentes &
deperit omnis act9 . ſed & arbor denudata vrrore id eſt homo de
nudat vitalibo viribo areſcit et morit. virtute reſurrectiõis vni/

uerſalis vero adueniente motore diuine potẽtie reſurget Iob. q&.

lignum habet ſpũs & ſi precioſum fuern rurſum vireſcit . ne q; ẽ
allud diuine potẽtie impoſſibile Nulla eſt in mũdo natio ſane mẽ
tis etiam non credenti euangelio cui ambiguum ſit deũ aliquos
ante xpi aduentuʒ · mortuos reſuſcitaſſe · dico credentib antique
ſcripture · Si ergo tunc dominꝰ aliquem reſuſcitauit eodem modo
poteſt aliquos etiam omnes reſuſcitare- quia non eſt plus reſu/
ſcætare vnum apud deũ ꝙ; omnes. non eſt minꝰ creare vnũ lapidẽ
paruum qꝙ; totum mundum in conſpectu dei. Inducet ergo deus
priſtinũ virorem aridis corporibꝰ noſtris ſimul cum fructibꝰ &

floribꝰ.quia ſua oꝑante potetia reſurgemus in etate cõpleta cum

mẽbrox integritate perfecta. Figur⸗ numeri. 14. Vbi de i3·
virgis ſola virga aaron nocte vna floruit ſubaudi naturã huma/
nã cui ſoli cõpetit reſurrectio · Nota ꝙ ſunt · iʒ · creaturaʒe genera

viuentia in vniuerſo Primo ſunt. 9· ordines angeloʒe· poſt quos

genus humanuʒ · poſt hominẽ anmalia pfecta vt beſtie · poſt hee
Vero impfecta· vt vermes· poſt hec omnia ſunt plante· Angeli vi
uunt vita ſpirituali. homines vita rationali ſenſibili & vegetatia.
Animalia ſẽſibili & vegetatĩa plãte ſola vegetatia. Nulli ergo haʒe

creaturaʒe generi cõpetit reſurrectio a mortuis humano generi

propi filium dei: qui factus homo reſurrexit a mortuis nam et
nulla frõdun virga niſi virga aaron quẽ elegit dominꝰ ſacerdotẽ

ſſbi· Florebit caro noſtra & reſurgʒ diuina oꝑante po tẽtia vt ſatis

rationabilii viſum eſt. Grego: ig- mora:-arguit incredulos dices-
Sunt nõnulli cõſiderãtes ſpus a carne ſolui caro in putredinẽ?
vertitur ꝙ putredo in puluerem redigitur · ꝙ puluis in electis

ſoluũ vt nequaq; ab humanis oculis videat reſurrect onem fieri

9
poſſe deſpent & duʒ arida oſſa reſpiciũt hec veſtiri carnibꝰ rurſũ
quo ad vitam virideſcẽ poſſe diffidunt· qui ſi reſurrectiõis fidem
ex obedientia non tenẽt. certe hãc ex reſurrectõne tenere deb uerãt

Quid enim cottidie niſi reſurrectionẽ noſtram in electis ſuis mũ/
B dus imitat. Nam ꝑ momẽta tempoꝝ terminus· arbuſta viriditatẽ

folioe amittere a fructuum platione poſt largitionem ceſſare &
ecce ſubito quaſi exareſcente ligno velut quadã reſurrectõne ve/
1 niente videmus folia erumꝑe fructus grandeſcerę & totã arborẽ
rediuiuo decore veſtiri. C
4 Vſtodit dominus omnia oſſa eoꝝ ps. 33. Sapiẽs artifex .
n cõſueuit reſeruare materiã vaſos fractoruʒ vſq; ad tẽpus
. Wt iterato reficiat vaſa ſua. Si tn vaſa ex illa materia fieri
e poſſunt·hoc enim videmus facere fabros & aurifices & alios me
ne tallarios. ι & prritualit cuʒ xps dei filius ſit ſũmus artifex ꝗckł
o5 patet ex omni fabrica quã operat eſt· quia cuncta que fecit ſut
e valde bona.nõ patitur perire vaſa ſua quãq́; confracta ſint · Nõ
40 enim patitur homines ꝑ mortem fractos atq; ĩ duas partes diui-
H2½ ſos: quĩ tempore debito illos ꝑ reſurrectionem iteʒ reintegret &
vic⸗ reficiat: ideo ip̃e reſeruauit partes iſtius fracture cuſtodiens olla
eus omnium mortuoʒ & corporalẽ materiã vt capillus de capite non
pereat ex corporali materia Quſtodit etiã atq; ſeruat animas oĩim
