eadem aqua aliqua ſupernatãt et veniunt ad lytus· aliqᷓ
vero ſtatim fundũ petunt & ibi remanẽt · & hoc eſt ꝓpi
onẽ recipienciũ · Nam aliqua grauia aliꝗᷓ leula ſunt- icło
ſedm maiorem grauitatem fundũ petunt&bualiter- per aquã
que cito labitur notantur bona fortune · que ip̃a fortuna cito re
perit · puta diuicie · peccunia· poſſeſſiones et hmodi In eiſdẽ enĩ
aliqũ aliqui poſiti ſtatim ſubmerguntur vt ſunt qui cuꝑiditate

4

uavitia
P affectũ pleni. Aliqui vero diuiciis dominãdo illas bene diſ-

pPonendo ꝓ illud ad litus celeſtis patrie pueniunt. Q Eigura
Exo. 10.· Filii yfrabel intrauerunt mare rubrum illeſi et ſalui exe

untes & p modum intrauerunt terram ꝓmiſſionis. Egipcii ve

ro in eodem mari ſubmerſi ſunt· deſcendentes in ꝓfundũ quaſi
lapis. ¶ Sp̃ualiter Fideles xi anhelãtes videre deum et obti/
nere vitam eternam quantumcunq; diuiciis inuoluantur-non
ponunt cor per affectum vtuntur eis enm mõ debito. idcirco

per ipſas pficiunt ad regnum. Sed auari et cupidi cor ſuũ lumẽ?
amoris gerentes eis abutuntur idcirco ſubmer guntur in ipſis

Vnde patet ꝙ vſus et abuſus laudatur et rep̃henditur ĩ diuiciis

Ideo Ambro li.8. ſu per lucam dicit. Diſcant non in facultatibꝰ
Nerimen haberi-ſed in hiis qui vti neſciunt. Nam diuicie vt ſunt

impedimẽta improbis ita ſunt adiumèta bonis v̈tutis:
peri os tuum et implebo illud; ps Nota vas plenũ im/

hominis eſt vas qc'dam quod ſi auaricia impleatur ibi
e non poteſt iuſticia diuine gracie. Vnde Leo paꝑa in quoda

plen non Horeſ niſi pri euacuetur. ¶ Gp̃ualiter. cor

ſermone Amaricate peccunie vilis eſt omis affectio- & anĩa lu

cxi cupida eciam pro exiguo perire non metuit nullumq; eſt in
illo corde iuſticie veſtigiũ vbi auaricia ſibi fecit habitaculu. Aua
rus igitur quia os ſuum aperire non vult ad ꝓpria peccata cõ-

fitenda- nec manus ſuas inopi ad elemoſinas largiẽdas · ſed ve

lut vas plenus quod habens impie retinet ideo in ſua cupidita
te morietur. ¶ Figura Zacharie. 4: vbi angelꝰ oſtedit ʒacharie

amphoram in qua mulier erat mi · Cui angelo interro gãti re/
ſpondit · oculus eoʒꝶ in vniuerſa terra d& dum poſitũ eſſet ſuꝑ

os amphore talentum plumbi. Iterũ interrogãti zacharie quid
illud eſſet angelus reſpondit · hoc eſt impietas Item cũ due mu

lieres habẽtes alas milui amphoram de terra tollerent- iterũ ini

roganti ʒacharie quo amphoram portarent angelus reſpondit

quia vt edificaretur ei domo in terra ſennaar ſuper baſem ſuã.
Hec igitur ʒacharie oſtenſa ſunt in ſpiritu. SPualiter iſta am

phora eſt auaricia in anima- & recte numeratur oculus eorum

in vniuerſa ter ra. Vnde Hapie Oculus auari in fmnibo vniuer

ſe terre. Der talentum plumbi quo clauditur os amphore nota
tur obſtinacia- qua clauditur os auari. Nam ſicut impiꝰ ẽ pau
peribus quos fraudat negãdo eis neceſſaria-ita diuino iudicio

rſuülun
turin
wriauns
hiculath,
iee ſur
8

lenii in⸗

Ulier. cot

eaturbi
in guoi
Amwalu
umgeln
Nuli Au⸗
vuu
leave
uupin
nchan
giin
ulip
nni quil
icem
ſerüini⸗
lnſu⸗
1 ſam
eorun
in
on n
jhipn
9 at

os habet clauſum ad petendũ dei miſericordia PDS. Muta fiant
labia doloſa. Vnde bene dicit Seneca . Auarus inquit nulli eſt
bonꝰ ſibi autem peſſimus¶ Vnde bene pꝑ angelum impietas di
citur Der duas mulieres alatas alis milui due notantur ĩ auaro
condiciones ſcʒ auiditas in acquirẽdo. & auſteritas in retinẽdo
Nam hee due mulieres velut miluus omnẽ querunt immũ dici
qua auarus poſſit ditari hee demum tollent eum de terra viuè/
cium & delent eum de numero ſaluandox · & portant ipm in tèᷣ
ram ſennaar. que interp̃tatur excuſſio dencium · & bene dnotat
eternum ſuplicium. Ad quod dñs in ewangelio poſitum fuiſſe
oſtendit crudelem debitorẽ · qui impie ſe geſſit cum ſuo conſeruo
Ligatis inquit duũs manibus et pedibus ponite eum ĩ tenebras
exteriores · & ſubdit. Tbi erit fletus et ſtridor denciũ. Et ſic pa/
tet qualiter miſer auarus hinc anxie cruciatur tradendus cito
eterno ſuplicio. Vnde Greg in quadam omelia · QAQuaro inquit
hic ardet eſtu cõcupiſcẽcie ac multiplici cura cuſtodie. & poↄmo/⸗
dum ardebit igne iebenne: R
Enis cõbuſſit peccatores BSANota ignis ordinatꝰ vtilis eſt &
neceſſarius humano vſui- vt patet. quia eo indiget h omo ad de
coquendum cibum. Non viuit homo crudis vt bruta. eciam eo
indiget algoris tꝑe vt calefiat. Ignis vero inordinatus nis ẽ pi
culoſus. Comburit enim interdum ſubſtanciam et ꝑpſonas. ico
magna ibi requiritur aula. (Spßualiter. duplex eſt ignis ſe
undũ ſcripturã. Ignis caritatis de quo dicitur Ignẽ veni mitte
re in terram. quid volo niſi vt ardeat· eciã iſte ignis neceſſarius
eſt ad ſalutem anime Alius eſt ignis cupiditatis ſeu auaricie &
iſte eſt periculoſꝰ nimis quia omĩa mala ſubſequnt᷑. ̃s. Ignis
grãdo nix glacies zc. Et ꝙ deteri eſt ignis iſte · ſuos auctores
ardet et deuorat · & a diuino luce miſeram animã ſeparat. ps, ſu
percecidit ignis et non viderũt ſolem. Figura Leuit 9. Na
bath et abiuth poſuerunt in thuribulis ſuis ignem alienum. cũ
tamen p̃ceptũ fuiſſet aaron patri eoʒe ꝙ de igne altaris qñi po/
neretur in thuribulis· et ideo igne ſubito deuorati ſunt/Duo fi
lii aaron denotãt corpo et ſpiritũ · qui filii xp̃i ſunt· vel clericos
vel religioſos. Eis enim p̃ceptum eſt ne in thuribulis aĩe · puta
in affectione et voluntate · nec in thuribulis corpis. puta in ocu
lis et ceteris ſenſibus ignis cõcupiſcẽcie terrene reponatur · Secd
ignis caritatis de altari domini ideſt de cruce xpiaſſumpto· ſed

unne

eatttudo
miſer peccator hoc agere negligit. ſed replet cor ſuũ cupiditate
& auaricia · Spera xpi cruce quã ꝓ nobis ſuſtulit. Bern. ſuꝑer
Cañ. OQ ſine miſerabili narracõe dicẽdũ nõ ẽ xp̃i obꝓbria ſputa
flagella: clauos· lanceam crucẽ · hic queſtus et pᷣcium vniuerſi
tatis ſuis marſupiis includere feſtinant. hoc ſolum ſane a Iuda
ſcariothis differẽtes. quia ille omne hoʒ emolimẽtum denarioʒ
numero appẽſauit. Iſti voraciori ingluuie lucroꝝ infinitas exi
gunt peccunias. Hec Bernñ:. & directe loquitur contra clericos
pcipue contra p̃latos ex quorum thuribulis debet agri odor

boni exempli eſſe · & ipſi pleni ſunt auaricia:
ſtatitde 9·
ſcentur agni iuxta ordinem ſuum. Vſa: Hlon ꝓ in

upciis ordinatis ſemꝑ quilibet ponitur in loco ſibi de/-

centi . vt puta miles cum militibo. ſcultifer cũ ſcultiferis

ardò cum baronibꝰ. Eſt enim ibi paterfamilias ordinans omẽs
ſecundum colibet dignitatem. Spualiter Nupcie eterne bea
titudinis ſunt ſumme bene ordinate quia ibi nullus indignus

Pteſ introduci. Vnde Math.zz · Amice quõ huc intraſti zé.

am xps paterfamilias cogruũ auctoritate ſeruata ſuã vnicui-

q tribuet dignitatem. AII F igura Geñ. 93.· Ioſeph dum dñarei

terre egipti fratres ſuos inuitauit· & llis magnum p̃paratum
cõuiuiũ poſuit. Nanq; illos in menſa iuxta primogenita eorũ
locauit· eodem tñ cibo cũctos cibauit. ¶ Spualiter· per ioſeph
ſubaudi xp̃m· per fratres eius omnes fideles · igitur criſtꝰ eos
ſuſcipit ad gloriam celeſtem ad diuinũ conviuium ibi enim eos
collocans ſecũdum gradum meritorũ. Criſtus enim eſt patris
primogenitus ideo in eterna patria in dextera dei ſedens tenet
gradum primum ps. Ego primogenitum ponam illum excel.
ſũ ⁊c· Poſt ipſum vero quilibet locabitur· ſecundum equitatem
quã ad xp̃m primogenitũ in hac vita pñti ſeruauit. Na qui ma
gis de ꝓpinquo ſecuti ſunt xp̃i veſtigia in mundi tribulacõibꝰ
ipſi propinquiores xpo ſedebunt. Paſcentur tamen eodẽ cibo:.
quia eadem perfectiſſima et lucida diuine eſſencie viſione fruent
quam iam ſanctorum anime in illa patria ſecundũ ꝙ plane di-
cit Augo in eꝑiſtola ad cxrinum fruuntur. Sic igitur ordo in
illa patria ſancta ſeruatur talis quia vna gloria omnes frueni
& tamen plus et min ſecũdum pcedencia merita premiantur:
de Greg: li- Q. dyalo gox: tractans illud Iop In domo pfis

nel
elle
ſun
con
rate
tur
trib

acu
ne
ilu
cenn
fintsr
ra datns
tagriotn

Rnge
oo bice
leulehri
nsomes
erne ben
ndignuns
nracnꝛ
avmu
um anin
Ppunnm
mueori
l
tich eos
nin eos
dars
ns vnet
una
uutn
gum
cte
lcho⸗
fruen
lurech
frucn
uunn

ℳ

Beatitudo

mei zc Gi inquit diſpar retribucio in illa beatitudine eterna nòͤ
eſſet· vna potiꝰ manſio ꝙ; multe eſſent. Multe ergo manſiones
ſunt in quibus et diſtincta bonorum ordines ꝓPpter meritorũ
conſorcium cõmuniter letenturet tamen vnum denarium labo
ratores omnes accipiunt: qui in multis manſionibo diſtingnũ

tur· quia et vna eſt beatitudo quam illic percipiuntet diſpar re

tribucionis qualitas quam ꝑ opera diuerſa ſequentur:

eo aque quanto plures intrant tanto amplius eorum
2ua creſcit et adtingit magis ſuperi9. Per aquam ſub
audi Beatitudinem patrie vt ptendunt verba propoſita · in qua
quidem tanta erit amoris perfectio et habũdancia glie · ꝙ quã/⸗
illuc intrent electoʒ innumerabilis multitudo-non tũ ꝓpter
hoc quiſq; minus habebit. Augo ſuper ps· hereditas mea michi

Vi biberit ex hac aqua non ſitiet ineternum (Nonf bal

Hereditas inquit xpi cuius heredes ſumus non minuitur co/
pioſa poſſeſſio que neq; fit anguſtior numeroſitate coheredum
ſed tanta eſt multis q; paucis. tanta ſingulis quanta omnibus.
Figura Exadi: zd Dereuſſo lapide tanta emanauit aqua. vt
ſufficienter biberent bomines et iumenta. pualiter Petra
percuſſa virga fuit xpi humanitas ꝓpter noſtra Peccata vulne/
rata. Nſaie· q3 DPropter zelus populi mei pcuſſi eum· Tanta igi
tur fuit vis ſue ſacratiſſime paſſionis. ꝙ aque latiſſime glorie cõ
feruntur omnibus volentibus habundanter bibere. NVſaie · ꝗꝗ ·
Omnes ſicientes venite ad aquas · & qui non habetis argentu
ideſt virtutes et merita · abſq; vlla cõmutacione emite vobis vi-
num et lac Bibent igitur omẽs de ſpirituali et celeſti gloria .cõ

ſequente eos petra petra autem erat xs. Et bene dicitur bi

berunt omnes homines et iumenta DPer homines nota iuſtos „
iumenta peccatores ſine meritis querentes tamen per lacrimas
regnum dei · & tamen vtrunq; genus xp̃s ſaluans ad gloriam
introducit. p̃s · Homiĩes et iumenta ſaluabis domĩe 2c. Ecce quẽ
admodum ꝑ xp̃m multiplicata eſt dulcedo ſue pietatis Vñ Caſ
ſiodorꝰ ſuꝑ illud ps· Extendẽs celum. Bene inquit dicitur do
minum celum extendere vbi meretrices et publicanos eũ cõſtat
admittere. Nam ſicut ꝑ iuſticiam celi iuſtox facti ſunt ex gracie
largitate peccancium. Dulcis igitur et ſuauis eſt gloria celeſtis
quam ſub aque ſpecie propheta ſiciens petebat dices. Sitiuit aĩa

.—ð

Beaninido
mea ad deum fontem viuum. Super quibus vébis dicit Aug? pto
in ſoliloquio. O Inquit fons vite O vena aquarum viuencium ABLliiert
quando veniam ad aquam dulcedinis tue- de terra deſerta et in iitun
uia inaquoſa. vt videam virtutem tuam et gloriam tuam · & ſa ſtatu
tier ex aquis miſericordie tue in ſiti mea: C uauit
ℳ ebriabuntur ab vbertate dulcedinis domus tue .S Prin- go ſi
ceps magnus cuß iens honorabile cuſumum facere. quatuor in 18,Q
ter alia ſtudet oblkernare ſcʒ tempus aptum quo ſcilicet gentes igor
Poſſint itinerare et ire delonge Omnia tempus habent. Nam tᷣ dogt
pus eſt ſtandi & tempus eſt eundi. Secũdo vt eligat locũ aptũ ant
et capaceʒ: ſcilicʒ largum et amenum vbi conuiue ſine preſſura ecam
morentur non ſolum quo ad meſas tantum: ſed eciam quo ad eus.
. lectos et alia ad delicias acquiſita. Tercio ꝙ ꝓuideatur de optio AAkrad
. vino. Nam quanq cibus ſit bonus vinum tamen multum leti eus.
/ ficat cor bibentis: & hoc eſt quod precipue in cõuiuiis optatur =
3 ſcilicet leticia. Ideo apud quaſdam naciones cõſuetudo eſt vt co ea
/ gant conuiuas ad bibendum. VItimo quia conuiuium nõ ſolũ Wrte
vno prandio vel cena ſtet ſed ꝙ duret multo tempe. Hec omĩia
requiruntur ad conuiuii ſolenitatem et magnificenciam (Spi D
ritualiter xs dei filius rex ſupernus et princeps regum terre e⸗
in conuiuio refectionis eterne beatitudinis hec omnia ſeruare u
voluit. Figura Heſter i. vbi legitur ꝙ aſuerus rex magnꝰ e
qui regnauit ab yndia vſq; ad ethiopiam · tercio anno imperii zi⸗
ſui·fect magnum conuiuium in domo ſua mirabili · que colu/ “
mnis argenteis ſuſtentabatur:habebat gemmas diuerſi coloris m
ad modũ ſyderum in tecto erat enim cõcamerata· & erant geme “
ille ad modum ſignorum celorum firmamenti: & erãt ibi lectu i
li aurei et argentei vt in eodem libro legitur et numerantur or uni
natus mirabiles. Erant ibi menſe mirabiles & bibebant vmum n
precipuum et optimum nec erat qui cogeret ad bibendum: && den
tenuit conuiuium ſeptem diebus piritualiter. Per aſuerũ deu
qui beatitudo interpretatur denotatur xps et homo· ꝗᷓ regnat A
amari uſq; ad mare zc· in qua tota beatitudo anime conſiſtit
corporis- qui exiſtens magnus et ſummꝰ princeps · Eſt enim 6
magna merces et beatitudo noſtra. Aug libro ſolloquiorum
circa finem . Vere domine magnus es tu ſuper omes deos .S& 2
merces tua magna nimis. Neq; magnus es tu et parua meces 8
tua· ſ̊ tu ip̃e magna nĩs: tuipſe coronator et corona: tu ꝓmiſſor .

nhgum
H
um A

C
r

umtugrin
et Ruds
ht. Nni
lorüi
epkadlun
umquon
urckopi⸗
nultumnlet
Soptitur
velt yt e
nno ſolll
Hecomi
am (E⸗
Hum den
nu kenan
nig
inperi
ue col
lclors
ant gene
bilcu
nturor
tN
leni
ngun
orlnh
Uimn
vgnin
5 ew
tuunts
mlor

et promiſſum. tu remunerator et munus. tu premiator et miũ
felicitatis eterne. Iſte igitur princeps tam grandis tempus de
bitum ſeruauit. quia tercio anno ſui imperii. Primus anno fuit
ſtatus nature-ſecundo ſtatus legis tercius ſtatus gracie obſer/
uauit. Igitur cum veniret temporis plenitudo ſcʒ gracie quan
do ſine culpe obſtaculo venire poſſet quilibet ſecure ad nupci-
as- Qui in primis duobus annis ſemper phibiti fuerant ꝓPpter
algorem et ymbrem primo? parentum ſcʒ peccati:ſed tercio an
no gracie vere ſalutis vocatur humana natura vt ſecure veniat
Canticox:z I am enim yemps tranſut- ymber abiit zc. Parauit
eciam domum ornatu mirabili· quia gloria et diuicie in domo
eius. Tanta eſt ſolẽnitas apparatus ibi. & intantum mentis no
ſtre actionem tranſcendit ꝙ illa que ibi ſunt narrare non ſuffi
cimus. Vnde Qugo in epiſtola ad crinu roteſtatur ſe audi
uiſſe ab anima Ieronimi iam gloria glorificata· cum valletau)
componere tractatum de beatitudine animarum. O inquit 4
ronimus auguſtine credis tu totum mare in vaſe paruo Eriag
re et reponere· aut credis vniuerſum pugillo cõcludere. Vel cre-
dis tu celum et ſydera a ſuo curſu retrabere nam ſicut ſupradi/
cta facere non poſſes· ſic nec minimã partem beatitudinis ſepa/
rate anime quam habet in gloria poſſes determinare Pec Aug9
Sed dicitur illa domus concamerata auro et gemmis pro tanto
vt ibi ſciamus. quõʒ manſiones multe in domo dei ſũt · vt qui⸗
libet in ſua adeo delicioſe quieſcat· vt nulla inuidia vni9 alterius
capiat propter mutuam caritatem. ymo tantum quis gaudeat
de bono alteriꝰ vt de proprio. Vnde Greg in moralibo. tauis
inquit in illa pace nos ſaciat. ꝙ in ſe quiq; non acceperit. hoc ſe
accepiſſe in alio exultat. Vna cunctis eſt beatitudo leticie· uis
vna non ſit omnibus ſublimitas vite. Erit ibi ciboxe affluencia
que conſiſtit in viſione beata. que facie ad faciem ſanctis amab
videtur. que ſacietatem mirabilem ſine faſtidio illis confert Vñ
QAug omelia tercia ſuper Iohem. Talis inquit erit illa delecta-
o pulchritudinis vt ſemper tibi preſens ſit & nunquã ſacieris
Gi enim dixero ꝙ ſaciaberis faſtidium timeo · neq; faſtidiũ erit
neq; fames· quid dicam neſcio· Sed deus habet quod exbibeat-
Per vnum precipuum ſubaudi gaudium ipſio dei ſuper electos
ſuos · quod ipſe xp̃s per ewangelium pro miſit dicens Gaudiũ

inqui meum in vobis ſit. Illud gaudium cor electorum letificat

Non eſt qui cogat ad bibendum· qun tanta eſt glorie dulcedo-
ꝙ nemo cogente ad illius fruicionem indigebit. Der . 0· di/

es quibus tenet conuiuium ſ[ubaudi eternitatem nam ſepcies de

„

tes-aduam mundi delectacioni ſuperne preponentes glorie ꝗ

cem · 1o: vterq; numerus totum comprehendit. Nam ſeptem di
ebus totum tempus comprebenditur- per decem totus nume/
rus euacuatur. Durabunt ergo nupcie per infmita ſecula om
ſecuritate- iocunditate alacritate · excluſo omni defectu ¶Aug
in ſoliloquio Ibi erit eterna refectio · perpetua dilectio ·iocunda
poſſeſſio dies ſine nocte · vita ſine morte. iuuentus ſine ſenectu
te. pulchritudo ſine deformitate fortitudo ſine debilitate· leticia
ſine dolore tranquillitas ſine labore & ſine omni fallacia- veri
tatis plena cognicio: D

¶ Imangdata mea ſeruaueritis bona terre comedetisNota

ſunt multi qui vellent bene comedere et bibere et bene
dormire ſed nichil operari bii enim vulgo burdones vo

anturideſt loter-. Nam portant habitum peregrinorum vt eis

ſubueniatur· ſed peregrinari nolunt. Dum enim mueniunt ali
quam terram victualibus fecundam: vbi poſſint ſplendide co-
medere· non curant amplius ire. ¶Spualner. Non promittit
corona vite eterne niſi per viam mandatorum legittime certanti
bus. Vnde Auguſtinus in libro de paradiſo. Tu qui veram re
quiem que poſt hanc vitam xp̃ianis promittitur queriset bic
eam inter amariſſ mas vite buius moleſtias ſequeris ſuauem et
iocundam guſtabis · ſi eiꝰ qui eam promiſit mandata dilexeris-
bec Augo Ged qui ſunt habitum xpiane peregrinacõis portã-

△

ſi dulcedinis magnitudinem ſecundum apoſtolum guſtaſſent ·
cum eodem dicerent · ꝙ paſſiones buius temporis non eſſent

condigne ad futuram gloriam que reuelabitur. Voluit igi de9

vt nobis fuit poſſibile notam nobis facere per ſacre ſcripture ꝓ
phetas et apoſtolos gloriam ſuam vt illam cognitam queremꝰ
libencius . F igura Numeri:- 13. Moyſes miſit ad terram Pro

miſſionis duos exploratores qui retulerunt filiis yfrahel ma-
lagranata ficus et vuasbii igitur fructus mirabiles erant. Di

xerũtq; terram eſſe optimam et fecundam verũtamen dixerũt

aliquos inueniſſe dᷣ gne enoch ideſt gigãtes· ꝗPꝰ ꝓpter eoʒ ma
gnitudinẽ nos ad eos cõꝑati. videbamur locuſte ſed eamus cito

n

1

leo
r⸗Ac,
nlepend,
nbhmi
Rus hune/
ſuli on

u

. —
tio idanl

ſineſra
litne iern

blicz r

eisn
ben et bene
urcones ih
orum tes
nueniuntahn
Denace/
ſon pumit
umearunt
I
etis⸗dbie
ſuauene
cilenns
is pori
es gorte
ukllen
on Aent
t ig e
nptune;
gumend
enam po
ſehbam
ernth.
en tut
mora
MuSs (O

ducere ad etern

Beuanitudo

et confortemur: ios enim debellabimus et terram tante ferti-

litatis et bonitatis obtinebimus· Et tũc ceperũt. lanctum ma-
gnum dicẽtes Vtinã mortui eſſemus in egipto· N elius eſt eni

in egiptuũ reuerti- quam nos uxores paruulos & familiã ex

ponere morti⸗ Et ſic miſeri negligetes & timẽtes pruinam ue-

nit ſuꝑ eos nix· quia morati ſũt in deſerto: ubi fere oẽs mor/

—

“ zuiſunt ſigSualiter ut dictũ eſt · xp̃ßs uolẽs populũ credentẽ

im patriã. de fructibus eiuſdem patrie ꝑ apo/
ſtolos ideſt doctores multos oſtendit: & inter alios ſunt tres

fruicões ſuauiſſime: que nobis promittũtur ſcʒ triplex cogni-
cio. Beruũ - in quodã ſermone-Tripliciter in eterna illa et pfecta

beatitudine fruemur deo: uidẽtes eũ in omibus creaturis · ha/

bẽtes eum in nobis ip̃is: & quod büs omibus ineff abiliter io
cundius fit atqʒ beatius ipſam in ſemetip̃a co gnoſcere trinita-
tem Sed anñquam illuc ꝑpueuiatur oportet pugnare cõtra ge/

nus enoch. Enoch enim interptatur fortis ſeu te rribilis: et ſi/

*

gnat genus demonũ. Rortes enĩ & terribiles ſunt-et nunquã

nos impugnare ceſſant Ged eoʒe fortitudo tempatur & debili-

tatur a deo-nec eoʒ uolũtati potẽcia reſpõdet. Vñ Augo ſuꝑ
Es Diabolus plerũqʒ uult nocere et nõ poteſt· quia poteſtas
ua ſub poteſtate &. Nam ſi tantũ poſſet nocere diabolus qua/
9 Secure

tum uult aliquis non remaneret iuſtoꝶ · Hec QAug

igitur pugnare poſſumus quãto amplius ei reſiſtimus tanto
amplius debilitatur. Sed appetũt reuerti pocius peccatores ĩ
egiptũ peccati: ubi exercebant proprias uolũtates · quam cõ/

tra demones bellarePlorant enim mortẽ ideſt mortificacõem

carnis et carnaliũ app etituũ· et ſic remanẽetes in ſolitudine ex/

dudũtur ab eterna terra promiſſionis. OQ immẽſa cecitas cui

odioſa eſt lux & palato infecto cui pena eſt panis angelorum

Nam tanta eſt pulehritudo et amenitas patrie illius ꝙ una ſe-

tilla minima ipio glorie indigna eſt omni corpali pena- Vnde
Berñn in libro de meditacoibus:. O inquitania mea · ſi cõtinue
oportet nos tormẽta pferre. ſi ip̃am iehenam longo tpe tolle-
rare ut xm in gloria ſua uidere poſſemus . & ſanctorũ eius
collegio ſociari. Nõne eſſet dignũ pati quod triſte eſt: ut tanti
boni:tanteqʒ glorie pticipes baberemur. Et ſubdit. Inſidian-/
tur igitur demones- parant ſuas tẽptacões frangunt corpus
jeiuma- prement ueſtimenta-labores grauent- uigilie excitent.

aruas

clamat me Iſte inquietat me ille frigus incuruet calor uret. ca iet
dut doleat pectus ardeat inf letur ſtomachus · palleſcat uult ftat
3 lnchrmatar cor· deficiat in dolore uita mea et aſa mea in gemi uui
tibus- ingrediatur putredo in oſſibus meis & ſubter me ſca/ “S ſu
teat ut requieſcam in die tribulacõis et aſcendam ad populũ
Vagdeo tibi emere aurum optimũ. Apoc. 1
inter oĩa metalla aurum eſt nobilius et carius. habet alt
2 O hanc proprietatẽ: ꝙ poteſt duci ad mĩmam ſubtilitatẽ ſtr
neqʒ unquam frangitur ſub marcello. (SPualiter Caritas aſ ſeri
ſimulatur auro Racõ eſt quia aurũ didtur ab aurora. Vñ au ign
rora quaſi aurea hora Nam in aurora aurũ generatur. Sic ea clt
ritas nata ẽ fide· que aurora dicitur-. Nam tata eſt fidei et cari mich
tatis copula· ꝙ; ſine caritate fides mortua ẽ & ſine fide caritas ſnc
ceca ictur. abet caritas hanc auri prop rietatẽ quia nũquã Kpr
ſub marcello aduerſitatis frangitur- Ducitur enĩ uſqʒ ad mini
mam ſubtilitatẽ pauꝑtatis et nuditatis eciã martirii ignis . &ε 2
nũquã frangitur. Aug de laude caritatis. In ca ritate paup lu
eſt diues· ſine caritate oĩs diues eſt pauꝑ in aduerſitatibus tol
lerat in proſpitatibus teꝑat in duris paſſionibo fortis eſt. in
oꝑibus hilaris· in tẽptacòibus tutiſſima: in hoſpitalitate latiſ⸗
ſima: inter bonos fres letiſſima: inter falſos paciẽtiſſima. ec
Augg. Excedit ergo uirtus caritatis o; aliam uirtutẽ et oĩ/
bus fortior. Ideo deus in aliis uirtutibus ſeruans medium in
ritate modũ exceſſit· Vñ apoſtolus. propter nimiam carita
tem qua dilexit nos (Nota tu ꝙ ſicut aurũ eſt pfectiſſimũ en
amplius pfectius non reꝑitur tũc dicitur optimn. Sic eſt dare
optimam caritatẽ Nec dico tñ quin poſſit caritas ſemp augeri
* terminũ nõ habeat in uita pnti Bed dico cõpatĩe ad imꝑfec
ciores· Dico igitur ꝙ tũc caritas optima dicitur. qñ homo ex
caritate deũ diligẽs et proximũ de malo aduerſarioʒe quaſi de
pProprio dolet· Vn AQuguſtinus ſuꝑ illud p̃s: Latü mandatũ
tuu nimis ·ſic ait· Tunc eſt latũ mandatũ caritatis qũñ cõpaſſio
ſe ad extraneos extendit. Sed tunc ẽ latũ nimis- qñ inimicorũ
noſtro malis dolemus. Iſtud igitur eſt aurum optimũ & in
ſuo decore ꝑfectã/E igura Genñ:z. Vbi legitur Eiulath. quã
fluuius de padiſo egrediès rigat producit aurũ. & illud opti/ 4
mum eſt- ¶ Sp̃ualiter. Eiulath interp̃tatur doles animã deno

ota ꝙ

—

N ltet. e
mul,
tere
phti
(N
lus dhe
tlubtini
Canmt
dra Nin
tur Hien
lckietai
meenin
u nüqu⸗
a mini
ignis
aiepaup
arhus t0
dris e.n
liatlit
in
tietoi
diam in
matin
echmd
dcar⸗
D
Nuut
omo ex

gunl e
i

uine gracie illa irrigãte- quia tale donũ o

tat de malo inimicox quaſi de proprio dolẽtem. in qua naſci⸗/
tur optima caritas atqʒ ſup̃ma: Sed hoc procedit de fluuio di
timũ nõ niſi de ſur/

ſum eſt deſcẽdẽs a patre luminum: B8
Lanſtulit auſtrum de celo- pᷣs: ((N ota ꝙ auſter adeo
eſt calidus· ꝙ eo flante ligna aromatica congregata in
aliquibus regionibus calidis inflammat Q Spirit

aliter

ſcripture de diuino amore loquẽcia deſcedit auſter caritatis ſcsꝭ

ignis ſancti ſpiritus & incẽdit cor noſtrũ uelut ignis. & ſicſa
crikicium noſtrũ deo erit acceptũ· Eſt eciam cũ hoc auſter hu/
midus quia producit pluuiam et fecũdat terram Sic ſpiritus
Ancti amor produeit aquã lacrim
et producit uirtutes et merita Eig
Paliamn holocauſto ſuꝑ altare deſcedit ignis de celo et Ulud ſuc/
c&dit. & populus totus credidit Et extinctis prophetis Ba-
laach/ pluit aquã habũdanter. & tũ ſteterat tribus annis et ſex
Epualiter p beliam nota penitetez
polocauſtũ cor cõtritũ · per ignẽ deſcẽdentẽ ſubaudi caritate
uiccedẽtem amorem-Extinguuũtur prophete balaach-quia ex

ax in anĩa in qua germinat

Figura-3 Re i9: Poſito per

meſibus terra ſine pluuia

pellũtur male co gitacõs et ſuggeſtiones diaboli · deſcẽdit plu/
uia graciaʒ qua anĩa multas bonas uirtutes producit in ſapi
encia & doctrina-Sicut apoſtolos repleuit ignis ſpiritus ſan
cti. Actuũ:z. Vnde Grego: in omelia- Si quis diligit me. Gpi
ritus ſanctus inquit linguis igneis apparuit. Jn oës quos
mitte 4 uolo niſi ut ardeat. Lu-
iz:- (No ta ꝙ biemali tempe in nobilium domibus ignis nun/-
quam extinguitur & hoc eſt propter diuerſos uiatores qui
interdum frigore grauantur . piritualiter-anima bumana

eſt domus nobilium quia ibi babitat trinitas ſancta. Iohanis

3

„* —

Ad eum ueniemus & manſionem apud eum faciemus-Debet

igitur ſemper ibi nutriri ignis caritatis ut uerba ſcripture ſa⸗

cre miſſa a predicatoripus frigore mundane cogitacionis uel

carnalis uoluptatis non Epeſat (Sedſi quis uult ignem
bene nutrire-ligna pinguila ſupponat- hec ſunt crucis criſti G&
paſſionis eius. Nam illis lignis ruit maximus ignis accenſus

er auſtrum nota caritatem . Abacuc 3 Deus ab au-
ſtro ueniet⸗I[gitur cũ in corde noſtro cõgregamus ligna ſacre

B

aꝛitas

.

eꝛ

igeſt amor ſincerus & ſummus illum debemo nutrire ĩ nobis
Figura Leui: 6. p̃cepit dũñs filiis yſrabel ꝙ ĩ altari ſuo ſemper

ifignis arderet- & ſacerdos nutriret illum ſubicies lign a QAltare
Ani eſt cor humanum. Sacerdos qui dicitur ſacra dans deno/

tat memoriam . hec enim debet ligna parare: ſcʒ dando cordi
noſtro reco rdacõz; ſacre paſſionis xpi-per quam venit ignem
mittere ĩ terram · Nam totũ mũdum caritate igniuit. nec vnq́;
ille ignis deficere potuit. Munc ignem ꝑ recordacõʒ bñficiorũ

&xpi augo nutriebat in cordis ſui altari dicẽs ĩ ſoliloquio· cis

Ilgnis qui ſꝑ ardes & nunq; extingueris amor qui ſꝑ ferues
S nunch tepeſcis vnde michi verba vt exprimã ſigna dilectõis

tue magne erga me per innumera bñficia quibus a principio

elucaſti me. Poſt bnficiũ nẽpe creacõis · qñ in principio de ni

,—
2

—„

. . — — — - 2
ab angelis minuiſti parũ hoc fuit añ cõſpectum bonitatis tue
ſſed me filium tuo ſanguine adoptatũ ſingularibus maximis

2

chhhilo ad vmaginẽ tuam creaſti mehonorificãs et exaltans me

inter eas creaturas quas feciſti. & nobilitans lumine tui vul/
tus: quod ſignaſti ſuper luminare cordis mei: quo aliquid in

ſenſibilibus et in inſenſibilibus piter diſereuiſti· & paulominꝰ

qʒ donariis tuo bñficiox fine intermiſſioe nutriuiſti: ¶D
mẽtum leuiſſimũ ideo locus eſt ei ſuperius ſiue ſupre
mus . Naturaliter eni habet aſcẽdere. Tãta ẽ enĩ aucto
ritas ſua: qꝙ dum materia apta in quam poteſt agere appropi
quat · ſtatim deſcẽdit vt in ißam agat & formã ſuam introdu/
cat. Sicut patet de vaporibus eleuatis pꝑ ſole vſqʒ prope ſperã
ignis-quas ignis deſcẽdens inflammat. ( Spunl. lter. quanq
ſpiritus ſanctus naturaliter habitz in celis & in beatis alabus
nichilominus tãta & actõ eius et bonitas· ꝙ ſi aliqua corda di/
ſpoſita inuenit in terris· que ſol et lux recte fidei & ſpei ponat
ad altitudinẽ dcuocionis & cõtemplacõis ſtatim ad odorè illũ
geſcedet · & cõreplet et fecũdat ꝑ grãz Figura Lu i. Cũ ʒacha
rias dimiſſa turba exercitus ingreſſus eſſet ad altare inceſi · de
ſcendit angelus et ſibi nuctiauit Iohaãnem- Epualiter p 3 acha
riam qui interpᷣtatur memorãs dni . intelligitur cor deuotum
quod ſꝑ diſtricte et plene recordatur bñficoze dei · Hic igitur
cu ex hoc debitas deo reddit laudes· ſpiritus ſanctus delcẽdit
nũctians ei iohanẽ qui interp̃tatur gracia· Quia ſpirito ſancti

ninebis
hohnher
ule
lnsd,
nncneri

enn gren
,
bükantl
miſotern⸗
adllechis
aprieg

napiocenn

Naltans ne
tetu vul⸗
Uiquidin
uloming
mats tue
maNIs

miseſt e/

ſueſupt
eriaucko
appropi
introch/
opeſpei
t,guing
Is aubus
ud!
iwnut
Nridü
unenn
el E⸗
1 zuch
euotun
cigt
Aeli
Alun

1

ao huana
ideſt caritatis tanta eſt fortitu do· ꝙ ſtatim extinctis et purga
tis viciis müdane & carnalis voluptatis velut ignis formam

oppoſitam expellẽs ſtatim ignit et accẽdit. & ſimiles ſibi facit.
Vñ Grego omelia. ii. Kortis eſt inquit ut mors dilectio tua-

quia ſicut mors corpus interimit ſic ab amore reæ tempalium

eterne vite caritas occidit. Nam quẽ perfecte caritas abſorbue
rit. ad terrena foris deſideria velut inſenſibilẽ reddit· Neqʒ ſan
ctus quiſqʒ pro dño mori potuiſſet in corpꝑe · ſi prius a terre/
nis deſideris ꝑ caritatẽ mortuus homo nõ fuiſſet in mẽte: Sʒ
nota ꝙ ʒacharias dimiſſa turba ingreſſꝗ è ad altare incẽſi. ideo
quilibet deſiderãs ſpiritus ſancti graciam & caritate accẽdi. de
bet terrena deſideria a ſe excludi. Vnde Greg in mora: Mens

inquit noſtra ad cõtemplãda terrena non perducitur niſi ab

biis que exterius implicãt ſtudioſe ſubtrabatur:
(Caro bumana u-A△ A
. bo Ps ½

uis dabit michi pẽnas ſicut columbe & vol
t ire ad terminũ- viam qua ducitur ad il
lum nelſciẽs. (Spualiter· Omnes ſumus viatores ſed
ignoramus qua via ad terminũ no ſtre ſalutis tẽdere debeamꝰ
nmiſi ſpiritus ſanctus fidelibus ꝑ ſpem viam mõſtret· & p ip̃aʒ
poſtea ad gloriam ducit· p̃s. Colube deargẽtate et poſt dor · .

ba⸗ auri. Per argẽtum nota ſpem in fide per aurũ vero viſiõz

acialem. quã colũba ſeruat fidelibus. Quia parata victoria cõ
tra vicia & peccata- gloriam quã tũc habẽt ale ſancte in eterna
vita de viſione diuine eſſecie ſimul recipiẽt cũ ſuis corporibus
non hoc erit ex natura. ſͦ ex diuine dulcedinis dono Eigura
Geñ. Columba reuerſa eſt ad archam poſt ſeptẽ dies Portans
oliuam virentem Quia in vninerſali reſurrectõe vt dictum eſt
aĩabus noſtris corꝑa virẽcia & immortalia reddẽtur ſimul cũ
aĩla beatificanda. Quod pulchre beatus Grego: A mora: decla
rat dicẽs· Si inquit reſurrectõis fide ex obediecia nõ tenet· cer
te Panc tenere ex rõe debuerãt· Quid enim quottidie niſi reſur
rectõʒ noſtrã in elemẽtis ſuis mũdus ymitatur · Nam ꝑ momẽ
ta tẽ porũ cernimus arbuſta viriditatẽ folioʒ amittere· & fru/
ctuũ prolacõʒ poſt largicõʒ ceſſare. Et ecce ſubito quaſi ex are
ſcẽti ligno velut quadam reſurrectõe veniente videmus folia
erũpere fructus grandeſcere et totam arborẽ rediurno colore

veſtiri:

B llia babiloĩs miſera beatus qui retribuet. Ss. (Digna is
omni cõfuſione ẽ filia rebellas & nõ obedies patri Id AFfn
circo in verbis propoſitis filia cõfuſioĩs vocatur.ido eer
morte digna eſt Eßualiter caro eſt filia ſpiritus ideo qñ ſlii it
debet in omĩbus obedire· et ip̃aſpiritus pcepto eſt inobediẽs uuuit
debet ꝑſpiritũ mortificari. Nam ſi deliciis viuat Scipitat ſpiri⸗/ i
tum ad interitũ- Ipa enĩ preſto reprimere et enermeuare ſpi/ üuuu
ritum· qñ in pugna cõtra dyabolũ eſt · Ideo debet Pafflictiͦzz ſßi⸗
penitẽcie mortificari. (Kigura Iudicũ io. Cũᷣ Iepte pugnaſ/ deo
ſet cõtra amon & ip̃m debellaſſet · votũ deo vouit· q; quitquid “R
ſibi prius occurreret ei reuertẽti a pugna domui ſue ptinent titu
deo ſacrificaret. Occurrit ei vnica filia ſua. cui dixit-Decepiſti ned
me filia. & tu ip̃a decepta es. Que poſtqꝙ; duobus mẽſibus cũ cten
ſodalihus ſnis vir ginitatem ſuã deploraſſet. data eſt in ſacrifi/ lunt
lumdleptte intertatur ſalus· & denotat iuſtũ ſalutẽ ſuã que/
rens- fortiter dyabolo reſiſtẽs ſed habita victoria cõtra dyabo “
lum · ei propria caro obuiat· cupiẽs ipᷣm deciꝑe & ad volupta

tem inclinare- Sed ĩa decipitur quia ꝑ duos fontes lacrimas
fundẽs cũ aliis ſuis ſodalibus· ideſt cũ omĩbus ſenſibilibus cõ
Primitur & ꝑ mẽbroʒ mortificacõʒz fit de ip̃a ſacrificium deo.
t ſic ſpiritus alleuiatus proprio carnis onere. ſeuerior effici B
tur ad pugnam contra dyabolũ et eius temptacõs. Grego in 4

mora:. Dum carnalis vita corrigitur & uſqʒ ad abſtinencie et 4
orõis ſtudiũ a proficiẽtibus puenitur quaſi in altari iam caro 3
accẽditur · vt in cõſpectu omipotẽtis dni ſacrificium redoleat 4
vnde prius culpa diſplicebat: C “
lii alieni mẽtiti ſunt michi. ps· (Dicit Ambroſius de “́”JJRM
officiis. Incaſſum inquẽ cõtra exteriores inimicos in le
campo bellũ geritur ſi intra ip̃a vrbis menia ciuis inſi i
lans babeatur. (¶Spualiter. Vita humana milicia ſuꝑ terrã n
quia cõtinue aduerſarius noſter dyabolus tanq; leo rugiens M
circuit querẽs quem deuoret. Oportet enĩ ꝙ ei cõtinue reſiſta n
mus et teptacionibus ſuis . Sed primo oportet deprimere do .

meſticos aduerſarios ſcʒ corpales ſenſus. qui ſunt ſpiritꝰ9 pro
ditores et cũ cercius fidelitate promiſerit: ẽciuntur · ideo pri
mo de eius opp̃ ſione curandũ eſt (¶ Figura Ioſue· d· Vbi leõ
gitur de gabaonitis audita ſtrage qua fecit Ioſue cũ tiliis iſra
hel de duabus ciuitatibus ſub fraude nuctios miſerũt cũ pan 1

lncbeti
pitrſor⸗
melnb/
epugnl
Juutgui
Ulueptimnenn
1⸗Deapili
milbusi
tin ſurf/

—

tracyabo⸗/
dvoluptn .

8herimas

Wwbus /

äumdro.

eueriorettid

,Gregoin
unencle et

iam caro

n redolet

ms 11
ſus i
iy em
*

eren

menech/
1ng pro⸗
jdeopr
Vbile“,
lüs
ciul

— sll 2
4 *
—NWðð
8

his

nis calciis et peris veteribus. cũ panibus duris et in fruſta fra

ctis. Qui venietes ad ioſue dixerũt. De longinquis partibus
ſumus· nec habitamus ĩ terra quã vobis deus veſter promiſit

venimus cõponere p acẽ vobiſcũ. Et ſic Ioſue credidit eis men
tientibus quia nõ interrogauit duñm. Inde ad tres dies obuia

uit eis. quos cũ ILoſue vidiſſet- dixit. Quare decepiſtis me qui

inquiũt quia timuimus mori ſicut ceteri quos trucidaſtis. S3

—

