enim mercatotib acipe debemus cyrographum publicũ ſcilicʒ rv.
euangelium vbi multum lucramur. Math: i9 · Centuplũ acci/ ſo⸗

ietis et vitam eternã poſ · Habent enim pauꝑes ſocietatẽ ſuam

E xp̃m et angelos paratos ad ſatiſfactionẽ eoʒe'qui ſub huiul
modi cyrographo eis acomo dãt. ¶Figura Thobie- Q VYbi tho

bias p̃ſtiterat gabelo decẽ talenta in rages ciuitate; cũ eſſet diues
cuiꝰ cyro graphum apud ſe habebat Sed cum veniret ad puup
tatem miſit filium ſuũ thobiam cũ cyrographo·qui ducatu an/
angeli decẽ talenta et ſponſam cũ hereditate domo raguelis ob/
tenta: incolom reuerſus patri viſum reddidit & feliciter habita S“õ
uit. ¶ Spualiter · Thobias qui dat decem talenta gabelo ſub cy- 3
rographo eſt fidelis qui habundãter tribuit pauꝑibus ſub ſpe
eterne retributõnis ex fide euãgelii· ſed emittit ſprritũ ſuũ ĩ mor
te qui ducitur ducatu celeſti ad terraʒ rectã- ad terrã retribucõis
etêne · recipit ſolide q dedit. quia miſericordiã fecit mĩaz recipit
S& vltra cũ gloria eterna fit heres dei coheredes aũt xpi Rediet ⸗
poſtmodũ in nouiſſimo die et corpus ſecum in tenebris mortis 8
dormiẽs illumiabit ꝑ remuneratoʒ ſui. Augg ĩ epla. ſi vis eſſe
T mercator optim9 venerator egregiꝰ, da quod no potes retinè
vt recipias quod non potes amittere da modicum vt recipias
centuplum: da tẽporalem poſſeſſionẽ yt cõſequaris hereditatez
B eternam. OUB
Guriui et nõ dediſti michi manducare Mat;-2cANota .

homo eſuriens & cibo deſtitutus plus gaudet recepto
vno pane qꝙ; tempe habundãtie ſi reciperet vnũ equum
Affligitur homo nimis eſuriens et refectõe carens & precipue
cũ paruulos habet quibꝰ non poteſt ſubuenire. Spualiter 4

midhnr
unen D
meuu
RRZZ
Aun
ubleät
ntuplin
genteſun
iſubhuil
9 Mitte
elletchues
tad pau
ucatun
gudtsd
aterhan
lo ſubeg
us ſabſn
luüimer
rbuc⸗
inneßt
ßiRent
1Rα
luill.
Fleune
teigiss
Alat,
He⸗
nap⸗
uun
e
iler

Dum ſumus in p̃ſenti vita xp̃s eſt pauper· mẽdicat em hoſtiati
p corda fidelium· Siquis aperiat archam pietatis et ſibi tribuat
vnde paruulos ſuos ſcʒ paupꝑes reficiat in hot deſerto. vbi nich
habet vnde paſcat pauꝑes ſuos · niſi diuitũ elemoſinam· & ipſe
paratus eſt habũdantes retribuere ſiquis parato ſit dare. Vnde
ip̃e ait Apoẽ:· 3· Ego ſto ad oſtiũ et pulſo · & ſiquis michi ape/
ruerit intrabo et cenabo cũ illo . & tranſiens miniſtrabo illi.

(EFig ura pmo Reg· 24· Vbi legitur ꝙ cum dauid eiectus eſſet a

SGaul & vagus ꝑ nemus iret cum multis pueris Miſit ad nabal
cuius pecora tondeban vt ille ſibi ꝓuideret de cibo quo veſceret᷑
cum pueris ſuis · qui vilipeſis nunciis nichil dedit · Sed eo nolẽ

te vxor eius onerato aſino cibo et potu ipſum dauid et pueros

ſuos refecit. ꝓpter quod iram dauid placauit: qui exterminare
veniebat nabal· & eo mortuo poſtmodũ deſponſata eſt a dauid
pᷣualiter · ꝑ nabal ſubaudi diuitem habũdantem ſupfluis et vi
a ſaul deiecto eſt x̃s- ſpretus et relictus a mundo: pulſat apud
diuitem vt ſibi aliquid tribuat reaccepturꝰ in futuro qui ſi ſibi
dare negligit anima vincat et obuiet xo irato impietati noſtre
reficiat m in ſuis pueris paupibus. & ipſe placatus depoſito
corꝑe noſtro ꝑ mortem animã noſtram ſibi ſponſam copulauit
Bonus ergo retributor eſt xp̃s· cui ſi damus ex his que ab ipᷣo
recepimꝰ· ta habundãter reſtituet · Vnde Aug9 de veᷣbo domiĩ
de meo· quero · da· et reddohabuiſti me largitorem fac me debi
ituam teipſum tbbiredcei⸗ Auando te michi reddideris.

unquid non ipſe eſt pater tuꝰ qui poſſedit fecit et crea/
uit te. Deutro 2 Allota an aliqua regio eſt plena la/
tronibus et ex hoc ẽ non tuta ad traſeundum vel quando ſunt
ibi ꝓfunda flumina vel intrãſibilia- vel ad tranſmeandũ impoſſi
bilia. dominꝰ regionis illius iuſte poteſt pedagia ab itineranti/
bus petere et acciꝑe: ſi itinerãtibus ꝓuidet de ſecuritate extir pa
tis et fugatis latronibus · & cõſtructo põte ſufficienti ad tranf.
eundum aquã. & p̃cipue quando magnis ſumptibo hoc fecit.

(Spiritualiter Via pᷣſentis vite aliqn fuit adeo ꝑiculoſa ꝙ nullꝰ

tranſire poterat quin capetur- nullus tranſmeare poterat quin

X
Nr

leroſtn

in aquis ſuffocaretur. Vigebat enim ibi princeps latronum ſch
dyabolꝰ omnes capiẽs · Erat enim ibi pecati vnda omnes ſub
merges. Sed tunc venit xp̃s pater noſter et creator noſter atqʒ
ꝓ nobis intrans campũ · ꝓpugnator ad ſaluandũ. fugauit om̃s
poteſtates tenebrax ligato dyabolo et captiuato. Et vt ab vnda
ſceleris nos liberaret et viam faceret: et oſtenderet vite eterne in

greſſum factus eſt põtifex futurox bonoʒe: ideſt factor põtis

ꝑ quem ſecure tranſitur. & trãſitis aquis vehementibus ꝑuenũ
ad delicioſam eterne vite patriã: vbi puius intrauerat ad prepa/
randã ſeq uẽtibꝰ viam ſed maximis tñ ſumptibo et expẽeſis pᷣmiſ
ſis. Quia nõ ſanguine vitulox et hircoxe· ſed ſuo ꝓprio ſanguĩe
ſparſo paſſus eſt mortẽ crudelem. Ergo eſt dignũ vt tranſeun
tes de exilio ad patriam . ſibi ſoluamꝰ quod iuſte debemꝰ. Ordi
nauit enim ſuos collectores ſcʒ pauꝑpes . qui a trãſeuntibꝰ ꝑ ter

ras dñi ſui ideſt ꝑ bona temporalia· petant pedagia elemoſinax

Figura.3· Re- 9 Rex Salomon cuig ſcientia et opatione to/
tůùs mund in pace poſit erat ordinauit gẽtes qui eſſent ſuꝑ
vectig alia. & quod ad regem ꝑtinebat ſeu quod regi debebat a
tranſeuntibꝰ reciperẽt & pſentarent gi Effur irer P ſalomonẽ
ſubaudi xp̃jm· cui9 ꝓuidentia et benignitate inuenta eſt nobis
pax dei que exuperat omnem ſenſum. qui pauꝑes ſuos nobis

relinquit· dicens ꝑ ꝓphetam. Tibi derelictus eſt pauper zc· Nã
quod vni ex illis damus ſibi damus Cogitãtes ergo ꝙ tã ma⸗
gnos ſumptus fecit · & tam modicũ a nobis petit· habundanter
dare debemus. Nam ſi iuſte vellemus cõtendere non poſſemus
ei raſpondere vnum de mille· cũ ipſe nos creauerit redemerit et
nutriat atq; gubernet. Vnde Berũñ: li · de diligedo deum. Si to/
tum inquit debeo ꝓ me facto quid addã iam ꝓ me refecto· neq;
enim tam facile refectus & factus ſum. In pmo ope dedit mihi
me. in ſecũdo dedit michi K.& vbi ſe michi dedit. me mihi reddi/
dit. Datus ergo et redempt me ꝓ me debeo & bis me debeo · ſz

quid dño ꝓ ſe dato retribuam nam etſi me millies rependé poſ

ſem quid ſum ad deum meaeam. )
Vꝗdus eram et non operuiſti me. MatheqMirum vi-
demus in mundo aliqñ enim vnus pater habet decem
filios & omnes in ſudore ꝓprio nutrit- non patitur ꝙ

N

quicq́; eis deficiat· & cum pater ſenuerit· omnes decem patrem

nutrire nequeunt imo qñqʒ aliqui adeo ſunt crudeles ꝙ de pa

11s1
uo⸗
gum⸗
tece
nott⸗

fFa

inct
inct
peen
ſco⸗

ue
ſtü
lun
n
rus

4

dunt
WS leb
nens
LS
7ntnn
Nhdi
ueni
Run
brlolnn
ntne
beng. 0i
nttpr
lemolln
utione
lalent⸗
Puͤlemn
nachs
ſuos s
rei Ni
güm⸗
undandt
polens
demerte
un
etv neg
lctuht
hinadi/
roſ⸗
ud⸗ 4

Mirunn
betchun
guin

en m
59 4 1

OQlemoſmna

tris verecundia nichil curant. Fertur enim de quodam magno
dño· qui facultates tꝑales vnico filio dederat· a filio petiuit in-
dumenta paſchalia. qui viliſſimũ pannum emptũ et in quãtita
te deficientem patri tradidit. Sed deficientibꝰ manicis pai filio
notum fecit· qui de tali et extraneum pãnum emptũ patri dedit
Facto igitur indumẽto pater vocauit filiũ filii ſui· & oſtenſo ſibi
indumẽto puer abhorruit ꝙ hoc pater patri fecerat. et recepto
indumẽto illo diligẽter conſeruando repoſito ſtatim de pr̃is ſui
pecunia auum decẽter induit · quẽ cum filius videret in paſcate
ſic ornatũ dixit?: Quid eſt hoc?vnde habuiſti talia indumenta · ad
quem pater . filius inquit tuo fecit michi ·. Vocato igitur filio di
xit illi pater ſuus quid eſt quod feciſti nũquid ego nõ indue/
ram patrem meũ: & reſpondit puer. Pater mi nõ eſt piectum
indumẽtum patris tui ſed optime repoſitũ tibi illud reſeruo dã
dum et pferendum qñ eris antiquus; Ecce inqui ꝙ; ꝑmagna ẽ
crudelitas eoʒ qui patrem ſuũ ſic negligunt. & qualiter deꝰ ꝑ
filioʒe correctionẽ punit Ipſe enim eſt vindicãs miquitatem pa
trum in filios. Scriptũ enim cſt · qui maledixerit patri ſuo vel
matri morte moriet. sß aliter loquẽdo · xp̃s eſt pai noſter ꝗqᷓ
omnes nutrit tam tꝑalibus ꝙ ſpiritualibꝰ bonis- pᷣma Cori· 9
Quid habes quod nõ accepiſti· & tamen oms homies ip̃m nu/
dum in ſuis mẽbris vidẽtes deridẽt. ſed ipſe tales impunitos ñ

dimittit. EFigura- Geñ -Noe iacebat nudus & cham eius
filius deridebat eũ. ſed excitatus maledixit illi et ſemini eiusp
Noe qui interptatur requies ſubaudi xp̃ᷣm in quo eſt requies

obliuiſcẽs laboris Ver cham ſubaudi mudi diuites qui deliciis
et diuitiis affluũt. & bona pauꝑum vane expẽedentes paupes
nudos nõ cooperiũt. V ugo de clauſtro aie loquens co-
tra diuites pmo libro · c· i. dicit domos impares eccleſus cõſtru/
unt: pictos delectantur habere thalamos· veſtiuntur ibi yma/
gines pcioſis coloʒ indumentis· pauꝑ autẽ ſine veſtimẽtis ince
dit et vacuo ventre clamat ad oſtium · & vt verũ fatear ſpoliãtes
pauꝑes ſepe vt veſtiantur lapides et ligna ornãt & pᷣtoria colũ
nis fores domibus anteponũt: que vtinam pauꝑes includerẽt-
S ed tu dũe deridebis eos et extra regnũ tuum eicies cũ maledic
tlonseteerrrrrrrr. ßM
Vrum et argẽtum veſtrũ eruginabitur Z. Iacob: ꝗ:
Nota ꝙ aurũ et argètum et omne metallũ erugo fedat

. . *
.

niſi ſepe manuducatur. Ideo videmus monetam repoſitã et diu

antur ibi.
humanũ vſum· Ideo cũ habet homo vltra neceſſitatẽ non debet
monetam reponereſed elargiri paupibus quorũ eſt huimodi
monete erugo Delet igitur yma gineʒ de aĩa noſtra et ſpem vite
eterne quã ꝑ literas euangelii depictam habem in mete et ex
tinguit Et buimodi erugo in die nouiſſimo erit contra F

intactam adeo rubiginoſam eſſe· vt neq; ymago neq; litere vide
e⸗ ualiter auʒe et argetum et moneta facta ſũt ad

teſtimoniũ tanq; contra p̃dones et ſpoliatores pauꝑpum. Fi
gura Exodi:32. Filii yfrahbel fecerunt vitulũ ex auro et argeto
populi:ab vno accipiebãt anulum ab alio corrigiã & cetera or-/
namẽta · & ſic fecerũt aureũ vitulũ: quẽ vt deũ colebãt · Sʒ moy

quẽ ꝓiecit ĩ aquã et dedit illã pecoribꝰ bibere.

ſes deſcẽdens de monte in eox penitẽtiam facit Fa⸗ puluere;

poris ſui cõflant a pauꝑibus neceſſaria ſubtrahẽdo violenter ex
torquent. Vnde Bern. Clamant pauꝑes: dicite diuites? quid fa
cit aurum in freno noſtʒ eſt enim quod ſuꝑflue expẽèditis Cũ
igitur moyſes de monte deſcendet ſcʒ cum diuĩa iuſticia ira ſuꝑ

hos diuites exercebit· Hunc vitulũ ſcʒ corpus lacrimis paupuʒ
cõflatum tradet in puluerè · & pecunià pauꝑibus iniuſte dene/
gatam. calculũ ignitũ anima miſera in inferno bibet cuiꝰ corp9

dum viueret bona pauꝑum deuorabat. Vnde Greg · ſuꝑ illud
Mathᷣ·8. Eiicientur in tenebras exteriores vt ülic detes ſtrideãt
qui hic de edacitate gaudebant. Nam fletus de ardore ſtridor

darſcʒ nimii frigoris & intollerabilis feruoris.
ccleſia · zo OündneA0Ws
Stitit regina a dextris tuis pSs Scam ſentenciã pbi tria
debet prudes homo expetere in vxore ſua · ſcʒ ꝙ ſit no/
Dilis ꝓpter parẽtelam ꝙ ſit pulchra ꝓpter ꝓlem . Q; ſit
ſapiens ꝓpter mox honeſtatem. Quilibet enim homo debʒ hec

tria querere ſi poteſt · & p̃cipue nobiles et barones. Nam quo/

cunq; iſto carent ſatis magnus eſt defectus:. quia ſi ignobil eſt
regis curia denigratur ſed deterius ſi eſt deformis corꝑe· peſſi
mum autẽ ſi eſt monibo immũda. tunc enim tota curia fedatur-
Nullum aũuũt remediũ ibi eſt niſi diuorciuũ Spualiter etenus

Spßualiter Ma
gnates yſrahel ſunt diuites mũdi: qui a pauꝑibo recipiũt quod
ſuꝑflue deuorant. Nam ornamẽta ſuꝑflua quibo ydolum cor⸗/

vero ſolet excitari de frigoribus. vbi duplex oſtẽditur eſſe iehen

ſe
part
le
cora⸗
tore⸗
fto
bllo⸗
lum
loin
ſuis⸗
wirt
tmp
npl
rrir
guir
ſra
frur
er
an
or.
eti
Cten
ritu
tten

ſunei

lnse
guem⸗
funr
Am
arin
tau

id

nmng
Dumn
⸗R
u An
Kam
ſopolue
ualter M
piütque
olurnd
Piolent
tncaari
mmopuung
niuſte dn
cuc cot
es ſtridi
e⸗ ſtrin

Ar eleithen

ſpbitr
ſt
20
oachte
Vng
gnil
n
1 Hudl.
mins

—

cerrima- quam ſumme amauit et ditauit.

rex cupiens fecundare celum filiis poſtq; angelica natura in
Herre inde cecidit. vxorem ſibi accepit ſceʒ ſyna gogam iudeorum
cum eſſet ignobilis fecit ipſam reginã· ditauit eam lege & de/
corauit pphetis cũ eſſet feda. Sed ita facta eſt neq;: ꝙ poſt ama⸗

tores ſuos lubricos currẽs. virum ſuũ regem celi et terre erecta

fronte ſpreuit. Ideo rex indignatus eſt illam deſpiciẽs: aliam no
biliorem pulchram et honeſtam obediẽtem deſponſauit · ſcʒ fide
lium xp̃ianox eccham. 7* Figura Heſter. i. Vbi aſuerus rex te
cio imperii ſui anno facto cõuiuio cunctis principibo et pueris
ſuis vocataq; regina vaſci ꝑ ſeptem enuchos. vt oſtẽderet ma/
gnitudinem glorie illius. qua ipſam decorauerat· que venire cõ
tempſit. vnde cõtra ipſam ſeueram ſentẽciam tulit. & non vidit
amplius faciem regis & introducta eſt ꝓ ea heſter puella pul-
SGpßualiter Kſuerg
qui interp̃tatur beatitudo xpm denotat in quo beatitudo no⸗
ſtra. quia et corpo beati erit anĩa vidẽdo humanitatẽ· et anima
fruendo ſuã deitatẽ. Igitur tercio anno ſui im perii ſcʒ tempore
gratie iam duobꝰ tꝑibus ſeʒ nature et legis cõſumatis· venit fa
cere cõuiuium iuſtis et pecatoribꝰ· angelis et homĩbus.vt nobᷣ
daret carnem ſuam in refectionẽ. Sed vltima die cũ eſſet bylari/
or ideſt ebrius caritate tẽpore paſſioĩs ſue vt vinũ vberrimum
effunderet ꝑ qᷓnq; ſpinas ſui corꝑis. Synagoga peſſima venire
cõtempſit et ſponſum deriſit. & ſeptẽ ſacramẽta vacua remiſit· ſp
iratus dominꝰ diuĩo cõſilio ſynagogam deiecit et reliquit cecaʒ
vt ſemper de die in diem magis obſcurarentur oculi eius et dor⸗

ſum eius ſemꝑ incuruaret᷑. Sed inuenta eſt eccleſia fidelis et obe⸗

diens quam nobilitauit et decorauit ꝓprio ſanguine· quã orna⸗
uit gemis euangelicis quam decorauit miraculis et prodigis
que nunc a dextera ſui mandati receſſit. Illa igitur deiecta et cõ-

fuſa vbĩq; · & iſta eleuata et in ſublimi poſita. quia illa ꝑ ſuꝑbiaz⸗

et magnitudinẽ ad yma deſcendit. Sed ecchia ꝓpter humilitatem
de ymo ad excelſum ſoliũ aſcendit. Ideo de ipſa dicit Berñ ſuper
Cañ: O humilitas et ſublimitas et tabernaculũ cedar et ſanctu⸗
arium dei zc Regiũ habitaculũ et celeſte pallaciũ. domus lutea
et aula regia· corp mortis et templũ lucis· deſpectio ſuperpis
onſa xp̃i. ðM
Rcha ſanctificationis tue. 8 Pater familias prudens
ſemper parata cibaria neceklarn habet in archa. ne qñq;

–☚

Sa

p̃occupante penuria aut tpis ineptitudine paruulos ſuos ege
ſtate conſumat· ideo ſemp bonam facit puſioneʒ. Gpualiter
xp̃ᷣs domino noſter eſt prudens paterfamilias ideo in archa ſua
ſcʒ eccleſia parata omnia neceſſaria ordinauit- vt non oporteat
magnũ vel paruũ de ſua familia quacũq; neceſſitate vr gẽte ege
re neqʒ fame piclitari ꝓpter penuriã eox que ad eternꝗ ſaluteʒ
neceſſaria ſunt. quia ibi eſt omnis anĩe plena refectio. Ei
3. Re ·4l. In archa teſtamenti erat mãna tabula moyſi &
aaron que fronduit. ¶ Spiritualiter-in eccleſia eſt celeſte illud
manna ſcʒ panis angeloʒ: quo ſalubriter fideles reficiunt. Ibi
ſunt tabule moyſi quia duo teſtamẽta ſacre ſcripture a vèo moy
ſe ſc; xp̃o tradita quibus fideles ad celum dirigunt᷑ - Ibi eſt pu
ritas ſanctitatis que ꝑ penitẽtiam purificat· que florẽs et fructi
cans coram deo. flagellat et fugat dyabolum et peccata ideo vo
catur terribilis vt caſtroʒe acies ordinata. Hec eſt igitur archa fe
deris in qua laborãtes reficiunt vt vincant. Vex eſt ꝙ habet du
plicem refectionẽ · vnam in via qua reficit pugnãtes aliam ĩ pa
tria qua coronat vincẽtes. Vnde Greg: in quadã omelia. Sacta
eccleſia duas habet vitas· vnam qua merces colligitur aliã ĩ qua
iam de receptis muneribꝰ gaudet atq; in vtraq; vita ſacrificiuʒ

offert. Hic valet ſacrificiũ cõ znetis illic vẽo ſacrificiũ laudis
Leuata eſt magnificẽtia tua s. Dũ acies ẽ in prelio ñ .
apparet vincentis gloria- attentus eſt enim vnusquiſq; .
circa plium· quomõ inimicos ledat & quomõ ne ab inimicis le
datur· ſed facta victoria. captaq; preda fruunt᷑ victores requie
opulenta. Spualiter. Eccleſia militans eſt velut ordinata aci A
es:neq; ab ipſius cunabulis defuerũt qui ipſã moleſtarẽt. Vex⸗
tamen ſp moleſta creſcit. Vnde bylariꝰ· A· de trinitate. Hoc ha . gu
bet ꝓpriũ eccleſia dum ꝑſecutione patitur floret dum opprimit un
creſcit· dum contemnitur ꝓficit· dum leditur vincit. dum arguñt z
intelligit · tunc ſtat cũ ſuperari videtur. Igitur eſt in agone quo
vſqʒ cõpleatur numer electox· ſed poſtmodũ apparebit gloria
quantũ receperit de triumpho· qñ cõſumata erit p̃ſentis vite m
litia: tunc nullam amplius moleſtiam PatietunFigur Gen:3. 4
Vbr legitur ꝙ cum ceſſaſſent aque diluuii archa noe requieun

runt.

in excelſo mõte ad quẽ etiã aque multiplicate archam eleuaue-
sualmer p archam ſubaudi eccleſiam· per aquã mũd

hari
ureaſün
mi⸗biin
loristhe
Nat
itur art,
thhern
WSalurg

4

nur A G
.

1
%

nuutin
nmüluds

nnlni
nusqulg
imast
nsngi
Adnna
n⸗ e
Cup,
wmug
onmto
notgen
nsſin

rnnun

4

4

iqͦ

7

clarius videntur.
fidelium que immobiliter in dei ſubſtãtia firmatafidei et carita
tis glutino cõtra aduerſa omnia immobiliter pſeuerat imo tune

Sgleſta

tribulationẽ ·ᷓ quanto amplius eccleſia pulſatur vt dictum eſt.
tanto amplius creſcit · ſed in fine obtẽta vctoria requieſcit in mõ

te domĩ · in loco ſancto eius. Vnde Greg in epla ad roſanũ. Ar
cha ceſſante diluuio in mõte requieſcenti quia vita huiꝰ corru/

ptionis cũ malox operũ fluctus tranſierunt in celeſti. pat
ta ſc3 gccleſia velut in excelſo mõte quieſcit. LL
Peties celi gloria ſtellaz. Ecchia- ONota & eſt quedã
ſtella iu celo quem vocant polum eſt enim immobilis.
& illa ſeptem ſtellas habet que circũuoluũtur circa laʒ
nunq;; tamen eclipſant nec illam ſtellã immobilem deſerũt Voca
tur enim ar tioße decõtra currꝰ. Vex eſt ꝙ ſereno tpe

la ſã

Gpualiter ꝑ ſtellam hanc ſubaudi echam

fort permanet cũ fortius moleſtatur. Gregoriꝰ in mo?. Tũc

ſancta eccleſia valentio in virtute reficitur-cum ardẽtius . veri
tate fatigatur. Habet enim cõtra ſe ſeptem ſtellas ideſt ſe ptẽ vir

tutes· tres ſcʒ theologicas et quatuor cardinales: que circũferũ
tur ꝑ eccleſiam. via dicationis et doctrine· que nunq; ipſam de

ſerunt.ſed manu pi ſermonẽ confirmãte pſeuerant in mete fi/

delium. E igura Qpoc. i: Iohes vidit in medio candelabroʒe
aureox ſimilem filio homĩ s· qui habebat in dextera ſua ſeptem
ſtellasQuia filius dei qui in ecclia ꝑ gratiã regnat in medio ſe/-
ptem donoꝝ ſpirito ſancti dextera ſua ſponſaʒ eccliam ſuſtentãs

bas ſeptem v?tutes in ipſa vt a fidelibus exerceant facultatẽ mi⸗
niſtrat. Vnde aliqñ acl
templatiui tres theolo gicas ꝓſequunt᷑. Ideo Gres· ſuꝑ lob per
tractans illud verbũ · qui facis arcturũ. Eſt inquit in arcturo
quod còſideram et poſſum intueri In ſeptẽ ꝗdem ſtellis vol

tiui quatuor cardinales vtutes· aliqũ cõ

uitur · & modo ꝗqᷓdem tres ad ſumma eleuat atq; ad yma ꝗqᷓtuor
inclinat. modo quatuor erigit et tres inferius pmit. Sic ſancta
eccleſia cũ modo in fidelibus trinitatis noticiã. modo vero fideli
bus quatuor vtutes admiſtrat quaſi totam pdicationis ſtatus
peciem quodammò mutat. . 2

Auis opiebat f luctibus Math.8 ANota p ſunt qua/

et meridianus· et quanqꝙ ſint ali multi: habẽt tũ ortum
ab iſtis qnatuor. ¶ Et ſciẽdum ꝙ mare nõ fluctuat niſz motum

tuor principales ventiĩ mari ſcʒ oriès· & occidẽs aqlo

.

Sgleſta
vento. ¶ Spũalr. Nauicula ecche ab ip̃is cunabulis non deſti 6
tit moleſtari: quia Primo moleſtiã paſſa eſt a populo iudeox:
tanc a vento orientali. Scdo a Ppko gentilii tanicl ab aqlona in
ri. Tercio ab hereticis: tanqꝙ; meridionali. Vlimo ab Antixpo i
ſeu a falſis lanis: tanꝗm ab occidentali. Figura Dan:4¹.
Vbi iße damiel vidit quatuor ventos pugnãtes in mari magno
& poſt eos quatuor beſtias exeuntes de mari: quaꝶ pᷣma erat
quaſi habens alas duas quibꝰ depoſitis in terram cecidit. Alia
beſtia ſimilis vrſo que habebat tres drdines dentiũ · & comedit
carnes plurimas. Tercia vero ſiſis bardo & habebat quatuor
capita. Quarta nõ nomĩatur & erat omnibꝰ diſſimilis oĩa com
minuẽs · & habebat detes ferreos & quod detibꝰ9 nõ cõminue/
rat pedibus cõculcabat. Gpualiter Iſti ſunt quatuor vẽti ſu⸗
pradicti & quatuor tẽpeſtates quibo nauis ſcʒ eccleſia in p̃ſenti
vita paſſa eſt et paſſura· Nam pma beſtia habens duas alas fuit
ſynagoga iudeoꝶ alte volans duabus alis ideſt duabus tabulis
pceptoʒ moy ſi: depoſitis tñ cito ꝑ cupiditatem et nequiciaʒ alis 1
iſtis ad terram cecidit- terrenis occupata affectionib. Secunda
beſtia fuit ſecta tyrannoʒe gẽtilium deum ignorãtes velut ſioli-
dus vrſus tres dentiũ ordines· ſcʒ cõcupĩaʒ oculoʒ carnis. &
ſupbiam vite exercẽtes. Iſti enim comederũt carnes plimas · ſed
fluctus eoxe ceſſabunt · et facta eſt tranquillitas circa nauim. qñ
cõuerſi ad xp̃m egerũt penitẽtiam. Tercia vero beſtia bardo ſi-
milis fuerũt heretici qui quatuor euangeliſtis velut ꝗtuor ebi
tibo praue vtẽtibus: voluentibꝰ aliqua damna fecerũt · ſed ſ ãcte
eccleſie doctoribo cõfutati. extincta eſt eox peſtifera vnda Vlua
autẽ beſtia omĩa cõminuens erit antixps: quia niſi dies abre ui
arentur vix ſaluaretur electi. Poſum aũt dicere ꝙ hec quarta .
beſtia eſt diuſſio et ꝑtialitas x pianox · ſic 4 dentibꝰ ferreis ideſt
enſibus et gladiis multos cõminuũt et reliquos quos caꝑe no .
decet arma ꝑ cordis afflictionẽ et voluntatem cõculcat. Conſi⸗
rent igitur litigioſi xpiani rixantes inuicẽ in ecclia quantaʒ me

reantur calamitatem et triſticiam qui nauim xpi conantur ſub

mmimiergere Vnde Aug de verbis dñi Qui in pace nõ erit inuen
tus a patre abdicabitur . a filio exheredſtabit · a ſpiritu ſancto ali
enus efficitur neq; ad hereditatem dñi poterit puenire: qui te/
ſtamentũ pacis noluerit obſeruare. Igitur patet ex ſupradictis
qualiter nauis ecclie patitur q;diu ſit in hoc mari tempeſtuoſo·

Sleſa
vbi fideles naute labo rantes ad ſalutis portum puenire conan?
Vnde Beda in omelia ſuper Mathᷣ. Labor inquit diſcipuloruʒ
in remigando et cõtrariꝰ9 eis ventus labores ſancte eccleſie va/
rios deſignat·. que inter vndas ſeculi aduerſantis & immũdo
flatus ſpirituũ ad quietem patrie celeſtis quaſi ad fidem littoris
ſtatione puenire conatur. Vnde bene dicit: ꝙ nauis erat in me/
dio maris. . E
Edes tua deus in ſeculũ ſeculi. s. ¶Gedes regi⸗ debet
eſſe decora et pulchra vt appareat regis magnitudo in
cõſpectu venientiũ ad regis p̃ſentiem. vnde vocat᷑ tronꝰ
ꝓpter ſupeminentiã. Videm enim ꝙ iudices ad quos accedunt
n populi ꝓ exequẽdis cauſis eminẽtibꝰ ſunt eminetes. I gii mlto
nor fiit eminẽtiores debent eſſe ſedes regie. Spualiter ſedes regis
ainin eterni eſt eccleſia ad illam enim populi fideliũ accedunt locuturi
Slsn regi ꝓ cauſis ꝓpriis ſeʒ ꝓ indulgẽetia peccatox et gratia impetrã SD
us ͤbu da. Ideo ſedes iſta debet decẽti decore fulgere · vt in ipſa appa/ .
uncagzt⸗ reat regis nobilitas et magnitudo vt ipſius aſpect fideles xpi
4 delectet· ideo ipſe xps ſic eam ordinauit. ¶ Figura· 32· Reg. j0*
Nutſ Vbi legimus ꝙ ſalomon fecit in demo libani tronum de ebore
Cams grandem & veſtiuit eum auro puriſſimo-. & thronus babebat
lnus ſex gradus: & ſummitas throni rotunda erat. In pie poſteriori
muingi errant due manus tenentes binc atq; inde & duo leones ſtabant
cl iuxta manus& duodecim leonculi ſtabant ſuper ſex grado· &
crori, in illo trono ſtetit rex Salomõ. & illic acedebat principes yfra
lick hel ad loquẽdum regi. ¶ Sualiter ꝑ hunc tronum ſubaudi ec-/
Wlin cleſiam dei militantem in p̃ſenti vita ordinatam. Eſt enĩ de ebo/
Dntn re ꝓpter puritatem et candorem que in bapriſmate acquiritur.
guum Cañn· 9. Quã pulchra es amica mea S& macula nõ eſt in te Veſti
nit ta eſt auro puriſſimo· per quod denotatur caritatis dilectio·
aki fulgetim amore dei tepxnmi Namd Iuce dsoianiſt eam ps qu
(e⸗/ ait. Maiorem hac dilectionẽ nemo habet 2c. Habet ſex gradus
gn Jun ſexſunt genera ſanctox quo ad ſummititt aſendint- mo
tuſt gradu incipiẽtes in aſcendendo· pmus eſt virtus virginũ · ſecũ/
tinn dus cõfeſſox tercio martix. quartus apoſtolox et Pphbetarum.
neht quintus patriarchaʒ· ſeytus angelo · Qiaduerte lector ꝙ licʒ
, credam apoſtolos ꝓphetis et patriarchis maiores quo ad meri
. tum: illi tamen p̃ceſſerunt quo ad tempꝰ. In pte poſteriori erãt
. man- tenentes· quia duplex poteſtas 1 xpᷣo regit eccleſiã. diuĩa

Ntqune
lscitr
dcomm

+

lleſia

cʒ et humana ideo in ſymbolo vt credamus et cõfneamur. quia
domino noſter hieſus xps dei fili deus et homo eſt. Per duos
leones ſubaudi duplex teſtamẽtum nouum ſcʒ et antiquum·́ᷓ
bus eccleſia ab hereticis & ſciſmaticis defenditur · Duodecim leõ H
culi ſunt duodecim fidei articuli. quia creſcẽte infideliũ multitu/ e
dine mactant et occidunt omnes errores Sed ſummitas throni J
rotunda eſt· per quã ſubaudi ꝑfectionẽ vite · ad quam puenitur 1
eccleſia dirigente AIn hoc igitur throno ſedet ſalomon: qui inter 4
pᷣtatur pacit᷑icans merẽtes. Iob. ꝭ· Cum ſederem quaſi rex eram t
merẽtium cõſolator. Ad ipſum accedunt principes yfſrahel ideſt 2W”
ſacerdotes ſancti et miniſtri altaris · & inde ie xp̃s ſuis fidelib n
reſpondet gratiã et miſericordiã· vt largitor babundans qu de i
cet magnalia dona largiri. Vnde Caſſioc-in quadam epiſtola.
Benigni ꝓrincipis quippe ad clementie ſolium et comodũu tra/ ne
ſilire terminos equitatis · qn ſola eſt miſericordia. cũ om̃s virtu 4
G tes honorabiliter credere non recuſet. G de
Omũ tuã qne decet ſanctitudo · s. Domus bene ordi/ 4
nata debet tria habere ſcʒ pulchrũ introitum pulchruzʒ 4
atrium et pulchrũ thalamu hec habẽs domꝰ hom'ĩes li- .
benter in ipſam intrant et morantur. &ualiter. Eccleſia »pi
eſt domꝰ optime ordinata · quia et intoĩtum pulchrũ et decoxg
ſolium & thalamũ optimũ. WFigura- 3. Re. q. &:.1. Daralip:
Q· O ſalomon fecit templum · in cui9 in troitu erat aqua vbi be .
ſtie lauabant᷑. deinde intrantes inueniebãt altare incenſi: vltimo 4
vero ſancta ſanctoʒy.· ¶ Spualiter· ꝑ templũ ſubaudi eccleſiam- 1¹
que in introitu habet aquã baptiſmatis ꝓ nuꝑuenientibꝰ· ſed ha n.
bet etiam aquam lacrimaʒe qua purificantur redeuntes de pec- 4
cato · vt loti ibi poſſint eſſe ſacrificiũ aceptum quod deus nõ de i
ſpicit. ſcʒ cor contritum et humiliatũ· inde vero puenitur ad alta h⸗
re incenſi· ſcʒ ad puram et ſanctã orationẽ · que in conſpectu dei 1
velut incenſum dirigitur cũ deuotionis odore. Vltimo ad cõtem 1

plationis locum acceditur· ibi iam anima omniũ penalitatũ obli
ta· deo leta cõiungitur. Hec audiens regina ſaba de auſtri fini/
bus venit cum muneribꝰ ad ſalomonẽquia gentilitatis ignorã
tia multum a fideli lumie diſtans· venit cum humilitate cõfeſſio
nis ad xp̃i clemètiam dicens Intrans domũ conquieſcam in illa
Non enim habet amaritudinẽ cõuerſatio illius neq; tediũ cõui⸗/
us illius ſed gaudium et leticiam. S=

1

un
umn/
stn
mpuenen
wu
man
iubie
uisſacb
ansin
nepiko.
s vin
6G
me orch/
Pvichru
dommies!/
Uceſay
tüctcear⸗
uabin
1rltün⸗
rlelian
bo ſn
escept
eus ock
MWal
tu 4
ſctm
ntni/
gnon
nni⸗

5

mungdus fuit longitudo · ccc cubitozc-latitud

ta eſt lex· Inde quinqu

boc corpus mẽbrum deciſum penitꝰ9 mortuũ eſt· Vnde Qug

eſt trine dimeſionis. habet enim lõgitudinẽ latitucline⸗
et ꝓfunditatem. ſed aliter habet has dimſiones in via et
in patria. ¶ Figura Geñ: 6&. In archa noe in qua ſaluatus eſt
dei extra quam nullus ſaluari poteſt in lõ giludhne vite Entis
tria ſeruare debet. que ꝑ tria centenaria notantur : ſq; fidem ſpẽ
et caritatem· Sed in vita ſupᷣma in vno cõſumatur cubito: quia
ſola ibi remanebit que maior eſt caritas Latitudo vero ei de/
notat plenitudinẽ fidelium· qua pꝑ ſpiritus ſan Ai graci “
dicitur eſſe repleta. Vnde quiquageſima die ab exitu egipti da
uo omnes reſtituũtur liberati et libertati et gratia ſpirit ſãcti
E ꝗnquageſima die poſt exitũ inferni ſq; penthecſſie data eſt
Altitudo vero gο cubitoxe ſeʒ fides ſancte trinitatis- que Ptãto
dicitur altitudo- quia nullus ſuo ingenio attingere ad illam po
teſt qutumcũq; magnus que in vnaſubſtãua terminatur· Ido
in illo qui eſt omni artifex omnẽ habens virtut? omnia ꝓpſpi
tiens omnia in eccleſia ſua fecit numero pondere et mẽſura e
cuit enim magiſtrũ veritatis corpo cõmune eceleſie cuio ipſe ca/

Put æſt ſic formare in quo membra eius mutuo ſe iuuantia vtu

tibus et orationibo poſſent ſuo capiti ſic ꝓ gloriã cõiungi in pa
tria- Sicut hic coiungitur fide et bona opatione ſci ens extra

de fide ad Petrũ. Eccleſia eſt qdam forma iuſticie ideſt comune

ius om niũ· in cõmuni orat in cõmuni operatur ſine eccleſie ka/

tholice ſocietate Neq; baptiſmo alicui ꝓdeſſe poteſt neq; opatio
miſericordie niſi forte vt mino torqueatur. atet igitur exi

archam federis huip omnis caroextinguitur.

Vdicabit dominꝰ ꝑ ꝓphetam fuũ: psNota iudex grauio pu/
nit illum qui infra ſuum territoriu deliquit é; qui in extraneo
Conatur enim vnuſquiſq; domino territoriũ ſuum tutũ habè

ꝙ extraneus quia talis ꝓditor nuncupatur. ¶Spualiter. Nati

fonte baptiſmatis in fide katholica dicuntur eſſe de populo xp̃i
Ideo a xpᷣo xp̃iani vocantur tũc enim nomẽ xp̃i induunt ido

Eſdes

tajes cõtra x delinquẽtes grauiꝰ punientutr illis qui ſunt cõ
tra fidem. /Figura Leuit. Nbilegitur filiũ yſrahel ex
matreet patie tñ egiptio plaſphemaſſe nomen domi Kcer

cõſilio habito eductus extra caſtrũ lapidibꝰ obrutus eſt. Spi
ritualiter filius yſrahel ex matre eſt xpianꝰ in fide ꝑ baptſmũ
renatus- ſed peccato efficitur filius dyaboli. Vnde ipſe ſaluator
phariſeis dicebat · Vos ex patre dyabolo eſtis. Igitur xp̃ianus
iniquus & katholice fidei apoſtata ꝑ peccatũ nomen xp̃ᷣi plaſ/
phemans· extra conſortium ſanctox ꝑ mortem eductus magis
cruciatibus infernalibus cruciabitur& a fide extraneus et qui
nunꝙ;, fidelis extiterat. Vnde Ieronimꝰ ſuꝑ eʒechielem. Cui in-
quit dubium quin inter tres peccatores gentilem hereticũ et ec
cleſiaſticumeccleſiaſticus multis maioribꝰ penis dignus eſt· ꝗᷓa
maioris fuerat dignitatis.

& incõſuetus belli ſemper eſt timidus. Qui vero ẽ aſue/
tus bellare non timet bellum gerere. Vnde VYegeci9 de

Ocet manus meas ad prelium· ps (Homo inexpertus

re militari. li. i.ctτ Scia inquit rei publice dimicando nutrit au

daciam. Nemo enim facere metuit quod ſe bene didiciſſe cõfidit

Spualiter vita pᷣſens eſt homini militia ſuꝑ terram. Habemꝰ

enim callidos hoſies cõtra nos ſc; dyabolum mundũ et carnem
qui neq; vna hora p̃ſtare ſciunt nobis requiem. Vnde Berũñ. in

quodam ſermone Heu michi dũe deus quid faciam · ꝗa vndigq
michi bella vndiq; tela volãt quocũq; me diuertam · vñn nulla e&

ſecuritas. Oportet igitur nos in armis bellicis exercitari ·ſi vo
lumus cõtra hoſtes inuenire victoriã . arma enim noſtra katho
lica fides dicitur. Vnde tanq; gladio acuto ꝑ ipſam hoſti noſtro
reſiſtimus. I deo apoſtolus petrus cũ nobis panderet dyabolũ·
nobis velut leonem circũeuntem ·. & quem poſſit deuorare que
rentem docuit nos reſiſtere gladio fidei. ſed debemus in armis
babere exercitium Exercitium enim fidei eſt caritatis opus vt

hbomo quod credit faciat & compleat ꝑ opus: & tunc bene in ar

mis fides exercitatur. Augo ſerme:22· Eides appellata eſt ab

eo.· ſicut due ſillabe ſonant cum dicitur fides: prima a facto-ſe

cunda a dicto. Interrogo ergo te vtrum credas· dicis credo fac
quod dicis et fides eſt: hoc igitur modo fideles exiſtẽtes ſcʒ cũ

ctos hoſtes no ſtros.

opis exercitio arma ſemp parata bhabemus cõtra dyabolũ et cun
nigin Neemie. Q: Vbi legimus ꝙ cu

—

—— — — —

—

nſte
n
nült
ebellur
nnenernt
dlen ir
Dentute

3

dien

Nconuttu
achechi
n. Hen
Heramnen
Vnci
inulti
wn
nlite
Cinetr
ni⸗
e
1 zns
Uis
i
. 4 5
bent
aes⸗
ohel
Nittun

g

reedificaretur hieruſalem tenebant filii yſrabel gladiũ vna ma
& alia operabantur· ne hoſtes eox illos inuaderẽt. Sßualit
Cupientes animam noſtrã edifare debemus gladiũ fidei vna
manu tenere & nos defedere. ne dyabolus nos immunitos repe
riat· ſed alia/debemus operari anime edificium. Der manũ qua
debemus gladium fidei tenere ip̃m intellectum ſubaudi qui tũc
eſt munitus gladio nudato· qñ expoliatus ꝓpria cognitõe · no-

ſtrum captiuantes inquã intellectu in opa x5ů Alia vero manu

qua bo nũ anie edificiũ cõſtruitur ſubaudi affectum. I gitur hiis
duabus manibus victorie palmam obtinemus. ſine quibo cito
deficit homo et moritur. Vnde QAmb ſuꝑ Beati ĩmaculati: Cito
inquit fides inexercitata langueſcit: & crebris ocioſa temptatur
incõmodis· remiſſum excubat callidus tem ptator ſiue inſidiator
irrumpitaſuetum aũt bello virum extrema fortius inſtruit. &
glorioſe ꝓuenit palma victorie. Pax ergo fidei corruptela ma/
teria eſt

Otas michi feciſti vias vite. s.· Satis bene faclt pegri-
nis qui eos rectam viam ſue pegrmationis docet. Sed

longe melius illis facit qui neceſſaris eis ꝓ ſuis itineri-
bus ꝓuidet. ¶ Sp̃ualiter: om̃s ſumus pegrini. Peregrinamur

enim de natiuſtate ad mortem. Erramus aut ignorãtes patriã
ad quam tendamus· que eſt termino noſtre peregrinationis ſcʒ
eternam vitam Sed xα notam nobis eam fecit ꝑ euangelicam
doctrinã vltra hoc autẽ nobis gratiã ꝓ itinere exhibuit neceſſa
riam: quando in nomie patris et fili et ſpirit ſancti haptiſati
credimus trinitatem & ſpem ab ipſa paratã accipimꝰ. Figura
Exodi. O. Quando deꝰ voluit populũ Yſiabe educet et intro⸗
ducere ad terram ꝓmiſſionis - pᷣmo eis aperuit maris aquã quo.
facto dedit eis ꝑ noctem diem & nubem pꝑ diem. SpPualiter
Volens dñs populũ xpianum et fidelem educere et introducere
ad terram ꝓmiſſionis ab inferno et poteſtate dyaboli Pmo pu/
rificari volut ꝑ baptiſmũ. in quo fides certiſſima et ſaluberima
pcipitur in quo excluditur ab anima dyabolus et omnis eius
ſpurcicia. Sed poſtmodũ quia nõ ſufficit viam ſcire niſi ꝑ viam
