tradunt᷑ heredibo·. & ſic fit miſero repentina turbatio qñ diutius
putabat pſiſtere. Gregorio ſuꝑ illo Lob. 3. numerꝰ anox incertus
eſt mortalibꝰ·. Ait enim circũſpicit impius qd tẽporali floret pen
ſare negligit quo in eternum ducit᷑· in vitã carnis fiduciam ponit
eamqʒ diu ꝑmanere exiſtimat vitã quã ad preſens tenet- ſolidatur
in elatione animꝰ in deſpectu duci᷑ omnis ꝓpinquus· quã repẽ
tina mors ſubripiat nunqꝙᷓ; cõſiderat q&; ſit ĩ terra eiꝰ felicitas nũq;;
penſat Nã ſi incertitudinẽ pñtis vite conſpiceret in terra procerto
nunc teneret. DD

ODors

Itte falces · quiĩa mature ſunt meſſes loek. 3 Nota prudes
agricola non vult agrum ſuum ocioſum ꝑſiſtere dũ tẽp9
J eſt ſeminis vel naſcẽtiũ. Quãdo enĩ inde eleuauit frumètũ
interdum ponit miliũ vel aliud qdcunq; ſemen aptũ naſci tẽpore
illo · ideo ſollicitus eſt cum maturate ſunt ſegetes ipſas metere
Spũaliter. Agricola pñtis vite deꝰ & ex xpi teſtimonio. ꝗlibz
nẽm eſt fruges· qa in hoc agro qꝗlibet fructificare debet. Videmꝰ
enim ꝙ ſemina ĩ agro ꝑmittunt᷑ vſq; ad tempꝰ meſſis & tũc falce
metunt᷑: nec vltra ꝓmittunt᷑ ĩ agro etiã ſique ſint indigeſte et acer
be· ſimul omnia cum maturis metun᷑· Sic loquẽdo ad ꝓpoſitum
deus in vita pnñti tempus merendi cõcedit· vt ad maturũ meſſem
deuenientes reponamur in horrea dñi quia in vita eterna· & non
tradamur cum paleis adcumburendum quia niſi tempore debito
producamus fruges debitas- non ꝑmittet nos amplius diuina iu
ſticia in hoc cã po ſeu agro pſiſtere· ſed falce mortis de agro delebit
ſiue dulces fructus ꝓduxerim ſiue acerbos. [ſ Figura Apoc
is · Vbi beatus iohes vidit cuidã angelo p̃cipi vt meteret · quia ma
ture erant meſſes venit inq; hora vt metat᷑· et miſit falcem ſuam in
terram & meſſuit terram & in eodem immediate ſequit᷑. & alius
immediate exiuit. qui habet falcem acutam & angelus qui habet
poteſtatem ſuꝑ ignem · dixit.illi qui habebat falcem. mitte inquit
falcem in acutam & vindemia botros vue qui fecit & qc vinde/
miauit miſit in lacum ire dei. & Spiritualiter- Subaudi ꝑ falcem
humanam mortem Ratio eſt- Qu ia quãqꝙ; ſpice dum ſunt ĩ agro
vna alia maior atq; altior. fit tamen verſus radicem per falcis deci
ſioneʒ vt omnes inueniant equales· ſic facit humana mors. Nam
licet in agro pñtis vite vno ſit maior & excelſior alio et a diuitiaʒe
magnitudine· tñ morte alios metente & ducente in manipulos-
Giꝗs aſpiciat oẽs eqᷓles repiet. Exẽpluʒ de dyo gene philoſopho
Qui nullam differenti int oſſa nobiliũ & ignobimm potuit in/
uenire. Subaudi igiẽ per pᷣmum falcem metentem mortẽ iuſtorũ
qui de campo aduerſitatis mundi vbi eſtibꝰ multaxe afflictionum
probati aruentes deuenerunt ad perfectam maturitateʒ· metunt᷑
ne amplius grandes grandines ac tempeſtates eos conterãt . nec
cadat ſuper illos ſol. nec vllus eſtus & eorũ mors precioſa in cõ/
ſpectu domini. Per alium vero angelum falcem acutazʒ tenentem
cui angelus poteſtatem habes ſuper ignem dedit· vt vindemiaret
hbotros ⁊c · Subaudi damnatoxe necem de ꝗᷓ in ps· Mors peccatoʒe

—

=S.⸗ = —=

— —
☛

— —

qcę poſſet noluerit· amittat poſſe cum velit

Peſſima (Dyabolus enim qui poteſtatem habet eterni iudicis &

ignis ſeu ſuplici domino ꝑmittente. iubet eos vindemiare & ele/
uari de vinea pntis vite quando videlicʒ repleta & malicia eius qn
debito expectato tempore vt vuas dultiũ pationum ꝓducerent

dederunt labruſtas iniꝗtatis & malicie. pſeuerantes ſine penitẽtia

in omni malo. Deciſi ergo de vita pnñti acutiſſima morte· eõ ꝙ in
ſubſtãtia ſua haberet requiem. nithil de ſuis nouiſſimis cogitãtes
proiiciunt᷑ in lacum inferni: vbi calcabunt᷑ et munt᷑ opa eorum et
quantam ſumpſerunt in ſuis prauis oꝑibus delectationem tanta

dabunt᷑ illis tormenta & luctus. et quanto ſe cõtra deum eleuauit

in ſuꝑbia & abuſione tanto in tormentis abiicie? confuſione: quia
certe eorũ vinea ab eis eleuabitur vt iaʒ mereri ꝑ ĩam nõ poſſit
& dabitur agricolis aliis id eſt demonibꝰ qui fructum vindicte
reddèt ꝓ ot exiget magna dei iuſticia. Vn Qugoↄ.mo conteſſio.
Illa inquit eſt pena peccati iuſtiſſima vt amittat vnuſquiſq; illud.
quo bene vti noluit cum ſine Vlla difficultate poſſet ſi vellet & ꝗᷓ

7

ſciens recte non facit amittat ſcire qd rectum eſt & cum rectũ facẽ

6

(5

Icut exit fulgur in oriente Mathei. z Nota q eadem eſt
cauſa tonitrui & fulguris quali eadem res eſt Sed quia ꝑ
cipit᷑ cuʒ duobo ſenſibo ſcʒ viſu et auditu. Videt᷑ eni pus
fulgur ꝙ audiatur tonitruũ licet ſimul ſint Nam hoc contingit ex
parte ſenſuũ ſcʒ quia ſpecies viſibilis citius multiplicat᷑ ꝙ auditus
qc ad ſenſum patet · Siquis percutiat ictum magnum aliquali
a diſtantib· prius enim videm percuſſionis ictuʒ et poſtmodũ
audimus ſonum ipius. Ita enim eſt de tonitruo & fulgure. ſed in
terdum eſt ſonus & ictus ſimul. & tunc piculoſa res eſt quia tũc
ſignum eſt ꝙ ſit ꝓppe nos. M Spiritualiter. Sacra ſeriptura vo/
cat mortem fulgur· Ratio eſt: quia curſus fulguris ab oriente
in occidens. & curſus mortis eſt a natiuitate vſq; in finem · et ꝙ;
mors ipa idem eſt cum morte illa ꝙ; ſcriptura ſacra clamat.cũ dicit
ſtatutum eſt omnes homines mori. Sed quid eſt. Videmus enim
bhoc fulgur continue hunc & illum ꝑcutientem ſed non audimus
ſonum dicentem. morieris tu ·& non viues nullo modo credim9
nos eſſe morituros. Exemplũ. Ille enim qui eſt in nauicula velo
citer tranſeunte- cum alteri tranſeunti nauicule obuiat apparet ꝙ;
illa tranſeat· ſed ꝙ ſua immobilis ꝑſeueret cũ pariter vtraq; vadat

Sic igitur in carne ſecunduim car nẽ viuentes vidẽt cõtinuũ pñtis
vite fluxum erga omnes & tamen ſe putant non eſſe mortales .
GSed nota periculoſa res eſt quãdo peccator ſurdus diuinã ſcriptu
ram non audit in vita ſed expectat audire quando mors ip̃m ꝑ/
cuſſerit. Tũc enim precauere non poterit. Seneca ĩ epiſtola·. O te
dementem & oblitum fragilitatis tue· ſi tunc times mortem cum
tonat. igura Exo. 89. Vbi legitur-. O per totam terrã egipti
fuerũt tonitrua & fulgura igne admixta ſimul cũ grãdine et mor
tua ſunt iumenta que extra domos inuenta ſunt. . Spiritualit.
Der egiptum qui interpretatur tenebra ſubaudi cecam vitam pec
catoruʒ oculos habentes & non videntes. Fuerunt enĩ eis ſubito
et improuiſe fulgura & tontruia quando cuʒ mortali infirmitate
eos timor arripuit iehenne Sʒ3 ꝗqa extra domos penitẽtie reꝑiun?
vagantes p agros pñtis vite velut iumenta putruentes in ſterco/
ribo carnis- deſcendẽs ſuꝑ eos repentina mortis tempeſtas ſubito
extinguntur & a demonibo eis hora mortis inſidiantibꝰ rapiunt
Grego. libro · 6. Mora-Antiquus hoſtis ad rapiendas peccatorũ
animas tẽpore ſcʒ mortis crudelitatis effrenatur violẽtia et quos
viuentes blandiciis decepit ſeuiens moriẽdo rapit. Audire igitur
debem tonitruũ ſacre ſcripture dicentis. In quo te inuenero in eo
te iudico · apoſtolus ad hebre: Ideo docet nos ſapiens conſiderare
nouiſſima noſtra vt non peccemusſed ſemp ſimus parati. Vnde
idem Grego: zZz. mora-Qui conſiderat qualis erit in morte ſemꝑp
eſt pauidus in opatione atq; in oculis ſuis quaſi non videt · Vnde
veracit᷑ in oculis ſuis nichil qd tranſit appetit cunctis vite pñtis
deſideriis contradicit · & pene mortuum ſe cõſiderat qui moriturũ
ſe minme ignorat. Perfecta enim vita eſt imitatio x6 quaʒ dum
E iuſte ſollicite peragunt culpax laꝗᷓos eraemt. .

Ongregatus eſt omnis populus ante portam aquarum
Nem. 84Nota nulla eſt via adeo longa dũmodo finẽ ha/
beat que ꝑ itinerantium cõtinuitatem aliquando cõſume?
& ad termmũ veniatur. piritualiter· Preſens vita eſt quedã
via inter duos incluſa terminos & terminata terminis ſcilicz inter
natiuitatem et mortem. Igitur viatores omnes ſumus· ideo opor
tet nos deuenire ad terminũ & ad portaʒ ſcilicet ad mortem. que
dicitur eſſe finis preſentis vite et iniciũ ſequentis. Verum ẽ aliqũ
eſt ardua· & propter preſſurã oportet intrantes eſſe expeditos &

Fs ne pondẽ alicuius impedimenti preuenti in porta deficerẽt

piritualiter- Fideles cupiẽtes vitam ſequẽtes gratã inuenire
ſic in pñti animam ſuam diſponere vt in die tranſitus eius p hane
portam depoſitis peccatis non pmantur a dyabolo· qui paratus
eſt tunc mactare & cõſumere peceatores. quos ponderibo peccati
oecuâιρπatos reperiet . Vnde Iob: a. Longe fient filii ei a ſalute con
terent in porta· Ideo in figura buius pcepit dominus ꝑ iere-/
mia ſede. 4. dicens · Hec dicit domino cuſtodite animas veſtras &

nolſite portare pondera in die ſabbati vt inferatis in portas bieru
ſalem· & poſt môdicũ interuallum ſubdit. Non inferatis mera ꝑ
portas ciuitatis huius in die ſabbati. In gredient per eam reges &

principes ſedentes ſuper ſoliuʒ dauid. viri iuda & habitatores hie
ruſalem & habitabit ciuitas hec in ſempiternũ: Sðpiritualiter:
er viam ſabbati qui dicitur requies & qui eſt vltimꝰ dies ebdo
made ſubaudi diem vltimum hominis id eſt diem mortis in quo
non licet plenum ponderibo hominẽ inueniri. Male em poſſunt

tunc deponi pondera- male poteſt tunc bomo cõfiteri & animam
ſuam a peccato purificare· Ideo docet xps rogare ne fuga noſtra

ſit in ſabbato. Oportet enim nos intrare portam arduam ſcʒ bu/
manam mortẽ· que tante eſt arduitatis ꝙ; niſi prius depoſita ſint
peccati onera non valet quis libere per portam illã tranſire ad pa
triam- Seneca de naturalibꝰ queſtionibo. Gi volumus eſſe felices
ſi nec deorũ neq; bommum neq; re timorem verſari deſpiciamꝰ
fortunam ſuper vacua ꝓmittentem Si volumus tranquille degè
& ip̃is diis in felicitate controuerſiam agere anima in expedito a
benda eſt. Hec Seneca : Sequũ In bieremia ingrediant per eam
reges 2c· Quia qui bene rexerunt vitam ſuam ·et bene ſciuerunt
principari viciis & per confeſſionem pondera peccati deponere-
intrantes per hanc portam mortis que cõmunis eſt omnibo inba
bitabunt ciuitatem illam ſcʒ eterne pacis viſionẽ· & erit habitatio
ſempiterna exibunt & non poterit eos preſſura demonũ impe-
dire p. Non timebit cuʒ loquet᷑ inimicis ſuis in porta· Imo non
pauebunt mortem eo ꝙ vitam fugientes mortalez· vitam ingre/
diantur eternaz. Vnde Caſſiodorꝰ ſuper Beati ĩma.
temporaleʒ metuat cui eterna vita ꝓmittitur- quis labores carnis
timeat cũ ſe in perpetua requie nouerit collocaturũ.

. ⁶

rauerunt in ſolitudine in aquoſo viam ciuitatis habita

culi non inuenerũt· pS Nota via dicitur valde periculoſa

Quis mortẽ

G

in qua interdum paſſus aliquis inuenn in ſolitudine ignotus &
deuius. Aliquando enim illuc viator veniens a via recta deuiat.

neq; amplio poteſt redire & interim poteſt a feris vel latronibus

&à& in nullo ip̃m deſerere. Q]Spiritualiter. Via vite pntis ex hoe
nimis eſt dubia· quia ſi in quodã paſſu ſcʒ ĩ morte perditur nũq;
poteſt fecta via amplius inuemiri- Iob. 26: Gemitas per quas no
reuertor ambulo Erga tunc debemus ſequi ductorem noſtrum

ſcʒ xpᷣm · qui optime ſcit viam. qd ſi deficimꝰ exponemur latroni
bus & feris internalibo. qui iuxta paſſum mortis inſidianẽ am/

bulãtib ſine cõductu. Figura numeri: i9. Filii ifrabel noletes
ſequi moyſen iuxta intrôitum terre ꝓmiſſionis . imo murmurati

ſunt cõtra moyſen & aaron perierunt ꝑ diuerſa ſuplicia in deſerto

nolentes xm ſequi per nemora huius vite perueniut ad paſſuʒ
periculoſum & ignotum mortis in ſolitudine vbi neminẽ co gno
ſcunt.vbi ſe omnino ſolos reꝑpient inter latrones & feras. Vnde

neq; ad terraʒ ꝓmiſſionis vnq; potuerunt venire. ¶S Piritualn

Berñ libro meditatõnũ. O inquit anima mea quis erit ille pauor

cum dimiſſis omnibꝰ quorum tibi pñtia eſt tam iocunda ſola in⸗
gredieris ignotam prorſus regionẽ occurrẽtia tibi cateruati deter/
rima mõſtra: videbis quis tibi i die tante neceſſitatis ocurret ſiue
ſuccurret quis tuebitur a rugientib pparatis ad eſcam quis cõ/
ſolabitur quis deducet. Elige ergo illum amicum tuuʒ p omnib
amicis tuis qui eum omnia tibi Fiber⸗ cta fuerint ſolus tibi fidem
ſeruabit in die ſepulture tue· Cum omnes amici tui recedent a te

ille te non derelinquet. ſed tuebit a rugientibꝰ pparatis ad eſcaz .

& cõducet te ꝑ ignotã regionem atq; pducet ad plateam ſuperne
ſion · & te ibi collocabit cum angelis ante faciem maieſtatis ſupne.

pore claro cum ſol ſuper eas lucet cum ꝑuenit ad domum
vel hoſpiciuʒ. nichil videt- Ratio eſt. Quia albedo illa ex/
cellens- tantã diſgregationẽ facit in oculis & fantaſma tante clari
tatis ibi fixit ꝙ nichil aliud poteſt videri. Imo quãdoq; domum
vel ſpeluncã obſcuram intrat ſemꝑ claritatẽ illa ante oculos videĩ
habere · nichil videt. Ergo intrans hoſpicium periculoſa eſt res &
eſſet tunc intrare paſſum obſcurũ & piculofum. Nullum ergo eẽt
remedium niſi ꝙ per mag naʒ horã ibi moraret᷑ quouſq; claritatis

lus
1rit
10

An.

fantaſma euanefceret. (¶S pualit. Nota per niues pſpera pñtis
vite Ratio eſt Quia niues dum ſunt cõgelate ſunt albiſſime et lu
cide. Sed flante auſtro reſoluũt & efficiunt᷑ lutee & turpes. Sic ꝓ

ſpera mundi dũ adherent homini viden clara & lucida. ſed in for
tuna flante ꝑ rote ſue mutationẽ cõuertunt᷑ in gemitum & luctũ
Igitur itinerãtes diu ꝑ ip̃as id eſt ponẽtes cor & affectionẽ ĩ ipis
a deo excecant ꝙ dum debent intrare hoſpiciũ future vite ꝑ mortẽ
nichil vidẽt· neſciunt quo vadant· Tam diu durat enim fantaſma
ita impᷣſſum in voluntate qdł etiã ꝑ mortẽ quaſi excludi nõ poteſt
videre cauſuʒ mortis non poteſt aſpicere picula inferni non valẽt
nec intueri timorem iudicii · nichil breuii co gitare poteſt niſi mortał
vite felicitatez quẽcunq; pedem quaſi in foueã teneã & animam in
iehennã. Vñn Grego: in mora ſup illo Iob. Dies mei veloci? tran
ſierunt quã a texente tela ſuccidit· Itaq; carnales homines vltor ad
ludicium ptrahit & tamen ipa ordinatione ſolliciti rebus tranſito
riis occupati. nichil aliud cogitant. niſi in hoc mundo qualit viuãt
relinqueda omnia poſſidenda diſponũt. ꝗa ſpes viuẽdi nõ frãgi

etiã cum vita terminat iam ad iudicium trahunt᷑ p ſentẽtiam & tñ

adhuc habendis rebus inberẽt ꝑpcurã. Dura etiã eni mente abeſſe
mors lon ge crediẽ etiam cum ſentit. Hec Gregorius· Non poteſt
igit homo morte puent ſibi de ſalute ꝓuidere · ꝓpter huius vane
lucis occupatione · Remedium ergo neceſſariũ eſt ad hoc diu ante
ſpeculari hoſpicium id ẽ mortẽ· ſpeluncã id eſt ſepulerũ · Inde enĩ
cognoſcet quid valeat mũdi pompa vel gloria quid diuitie · quid
delicie et ſic omnia reſpuens co gnoſcet dominũ deũ ſuum· ¶ Fy
gura·3· regum:zo: Helias ſteti in oſtio ſpelunce obſeruans &
ſpeculans .Et primo tranſiuit ventus validus cõterens pectus et

non ibi domin. Scdo tranſiuit cõmotio terre ſed nõ in ea domino

Tercio tranſiui ignis· ſed nõ in igne dominus Quarto tranſiuit
ſibilus aure tenuis & cum eo domino & vidit helias dominux &
locuti ſunt ibi mutuo dũs & helias. Per ppheta iſtum ꝗᷓ dicſt
videns notat᷑ puidus xp̃ianus qui ſe moriturũ cognoſcẽs ſemper
mortẽ ſpeculat᷑. quia eni termino mortis incertꝰ eſtſic ſe diſponit
ad illam ac ſi omni die ſit ille termin. Ideo ſic diſpoſſtũ mors inue
niens nõ cõturbat Ideo Geneca epiſtola: ia. Nemo ſit noſtrũ cert9
quia neſcit q; ꝓpe verſet terminꝰ. Sie itac; formemꝰ animũ tanq;

ad extremũ ventum venientẽ. nemo hylarii mortẽè recipit niſi qui
ad illam diu cõpoſuerit. Speculans igi diu mortẽ videbit ventũ

Dundns

f uꝑbie cõterens edificia & pcutiẽs omnes ſed tranſiet quaſi fauil
la: quia ibi non ẽ deus · videbit terre motuz rre . ſed non eſt ibi de9
Nõ enim iraſti per ſingulos dies videbit ĩgnẽ cupiditatis · ſʒ nõ
ibi dominus· quia inſatiabili corde cum hoe non edebam- Videbit
vltimo ſibilum dulciloq uii ſacre ſcripture· & ibi dñs loquetur ſa/-
lutaria monita · Sic igũ aꝑte videbit que ſunt fugienda · et ꝗᷓ ſunt

ſequenda. Nec potuerunt mũdi tranſitoria oculos mentis diſgre

gare · ſed videbit et intuebiĩ apte que ꝓ ſua ſalute ſequẽda ſũt Vñ

leronimo ad ciprianũ. Memento mortis tue et non peccabis· qui
ſe cottidie recordatur eſſe mortiferum cõtemnit pñ̃tia et ad futura
feſtinat. “ S
Mundus gi-
Ec mutatio dextere excelſi ꝑSNota qñ aliqua duo oppo
ſita mutuo modo ſe reſpiciũt qcłeſt ad dexterã vnio eſt ad

ſiniſtram alterius. Q Spiritualii. Deus & mundo ſunt

aliquo modo oppoſita. Ideo qcł eſt vni gratum alteri eſt odioſã.
et qd vni placet alteri diſplicʒ Vnde dũs Mathei.is. Nõ poteſtis
deo ſeruire & mãmone. Igit fiiu mũdi & dilectores eius ponunt
ad mundi dexterã ꝑ eõſolationes terrenas p delectationes pñtes
Filii vero xpi ſeʒ paupes et debiles ponunt᷑ ad ſiniſtraʒ. p afflicti
onem et penalitatẽ . Sz fiet in vita ſequenti mutatio dextere excelſi
Figura genñ. 98. Vbi legitur- ꝙ poſitis duobo Ioſeph filiis ef
fratm & manaſſes coraʒ iſfrabel. vt eis benediceret et ſtaret ad dex
terã manaſſes patris quia maior effraim tanꝙ minor ad ſiniſtra 3
lacob cancellatis manibo poſuit dexterã ſuꝑ caput effraim ſcilicet
minoris-Siniſtram vero ſup caput manaſſẽ ſcʒ maioris & dicente
oſeph non eſſe conſuetum · quia hic eſt pmogenitus.rũdit Iacob
minor maior erit. ¶ Spiritualii. vt dictum eſt mũdus ponit mai
Ores ſcʒ diuites & elatos ad dexteram- paupes vero ad ſiniſtram-
Sed non ita erit in vita ſequenti qñ ſcʒ deus benedictionẽ dextere
lue veniet cõferre iuſtis. Tunc eni eleuabit peccatores deiectos de
dextera eollocabit eos in ſiniſtra penalitatis & iuſtos ad dexteram
cõſolationis. In ſiniſtra vero magni munci flent· quia peccatores
Sõſumata felicitate vite pñtis detinent ad ſiniſtrã tribulatõis et re-
Vnde recte dici tur ꝙ ſiniſtram poſuit ſuper manaſſeʒ qui poſit9
fuerat ad dexteraʒ. Manaſſes enim interpretatur obliuio et bene
denotat Potentes & diuites huius mundi qui deiobliuiſcuntur ĩ
vita pñti · Sed ſui obliuiſeuntur ĩ morte & eox· etiã deꝰ obliuiſciĩ

D

SWl

Duoͤues

Aug aſtinus hac ammadue none peccator percutit · vt qui quãdiu

vixit oblitꝰ ẽ dei· ip̃e in fine obliuiſcat ſui. Effraim vero interp̃tat᷑
creſcens ꝑ quem notant᷑ pauꝑes paruuli & deiecti in vita pñti · ſʒ
tunc creſcent & apparebunt glorioſi. Ideo Apot:beatus Iohᷣ:cũ
aſpiceret quoſãa ſtola candida ornatos & interrogaret qui eſſent
audiuit hi ſunt qui venerunt ex magna tribulatiõezc· De mũdi
diuitibꝰ & potentibus erit oppoſitũ. n⸗ hic recipiunt bona &
poſtmodum in ſupliciis gement. Vnde Iero in quadaʒ epiſtola.

Difficile imo impoſſibile ẽ vt & pñtibus & futuris quis fruatur
. * „.„ % 2 1bH . O» * 9 ð 3
bonis: vt de deliciis ad delicias tranſeat & in vtroq; ſeculo Pmus

ſit vt in celo & terra appareat glorioſus. H
Vtabis eos & mutabunt᷑. ps lon ꝙ quedã eſt mutatio
nis ſpecies ad ſubſtantiã ad qualitatẽ ad quantitatẽ & ad
vbi. Ad ſubſtantiã dicitur generatio & corruptio. Ad qli
tatem alteratio. Ad quantitatẽ augmentum & diminutio. Ad vbi
ſurſum & deorſum dextrorſum & ſiniſtrorſum ¶ Spiritualiter
has mutationes cõtinet mundus iſte · Nã pma mutatio eſt ad ſub
ſtantiã: quia de neceſſitate ad mortẽ · que dicitur generatio & cor/
ruptio naſci & mori Iob homo nat de muliere ⁊c· Scdo eſt ibi al
teratio quia alterat homo mille modis in pñti vita. Berũ libro de
meditatõnibꝰ. In valle hac lacrimaxe eſt vita laborioſa: vVſta corrup
tibił. vita amaritudine plena habũdãt· humores tumidãt: dolores
exterminãt · ardores exſiccant- aera morbidanteſce inflant ieiunia
macerantioci ſoluunt · triſticie cõſumũt·ſollicitudo coartat. ſecuri
tas ebetatſenectus incuruat infirmitas frangit. victor deprimit
Alia eſt mutatio ad quantitatẽ & hec reſpicit diuitias mundi- que
augmentat & minuitur ſepe ſcdm dominiũ & reuolutiones for/
tune · Vnde dixit quidã Dlolaptaus. Gi bene volumo differetie
veritatem non ꝓpria ſed mutuata vocare poſſumus que habem9
quia cum omines in rota fortune volubilis militemus ſepe de diui
ciis ĩ pauptatem mergimur improliiſs Quarts mutatio eſt ad vbi
ſcʒ ſurſum & deorſum·zc· hec mutatio reſpicit. mundũ. dominiuz
& poteſtates. Nam videmus ꝙ qui pmatuʒ tenebãt in hoe mũdo
ſubito deiiciunt᷑ ad miſeriam & qui in dextera florebant p potẽti
ad ſiniſtram cadunt ꝑ triſticiã· & tanto fortius cõquaſſant᷑ · quãtũ
locus eorum eminentior erat. Criſoſtomus ſuper.z. e. Mathei-
Semp enim grãdis poteſtas maiori timori ſubiecta eſt ſicut rami
arborũ in excelſo poſiti· etiazʒ ſi leuis aura flauerit mouent · Sic et

erat Iocob receſſit ab eo & venit ad terrã natiuitatis ſue.

Dundus

ſublimes in culmine dignitatũ exiſtentes fama cõturbat. humiles
autẽ ſicut in cõualle plurimũ tranquillitate cõſiſtunt. Hec Criſa.
His igit pulſaĩ miſer bom o qui ꝓpter has penitꝰ ſollicitudmes
fugere deberet. Eigura Geñ 31. Cuʒ Iacob ſeruiſſet labã pro
rachel.A.ãnis · cepit lyam· Videns quãplurimas deceptiones iße
dixit ei · mutaſti michi mercedẽ meam.x. vicibus et tollẽs qd ſuũ
(Spiri
tualiter · ꝑ labã qui dealbatio interp̃tatur ſubaudi mundũ. qui ſꝑ
extrinſecus ꝓſpera prebet. Intus vero amariora felle mutat nobᷣ

mercedem. x.· vicibꝰ vt dictum eſt · & cum credimus rachel accipe

qᷓ interp̃ tatur requies· dat lyam que dici laborioſa. Reuertendũ
eſt ergo ad terram natiuitatis noſtre ſcʒ ad eternam vitam. Propi
quã renati ſumus in xp̃o vbi pfectaʒ requieʒ inueniemꝰ que etiã
ſuꝑat omne terrenum bonum. Vnde Qug.· libro de moribo ec/
cleſie. Tanta eſt pulcritudo iuſticie tãta eſt iocũditas lucis eterne
hoc eſt immutabilis veritas ſapientie · vt ſi non liceret in ea ampli9
manere niſi vnius diei moraʒ ꝓpter huius ſolum innumerabiles
anni-huius vite plene deliciis & affluentia bonorũ temporalium
recte merito q; temnerentur. WES
Ilii tui ſicut nouelle oliuaʒ p Interdum aliquis domino
habet naturales filios aliquos. & aliquos legittimos. om
nibꝰ tn prouidet. ſed ꝑ amplius filiis vxoris. Ratio eſt. Ouia lex
& iura iudicãt illos legittimos quia ſccm legẽ natos. Alios vero
naturales in tali puiſione non habet ꝓppter incertitudinẽ- quia du
bitat᷑ an ſint putatiui patris filii. Iiem nõ ſunt in hereditate eq les.
ſed aliquid dat eis pater & ſic dimittuntur filioæ vero vxoris eſt
pereditas paterna. αpäuüaliter-Hic deus multos filios habet.
Naz tam iuſti tam peccatores ſunt dei filii· omnes enĩ regenerauit
Sed inter eos quidã delirãtes a lege mandatox eius fiũt ſpugi · p/
dunt gratiã diuinã adherent ſoluʒ terre. que nõ eſt vxor xi filii
ſunt mundi. Iſtis non eſt ꝓuiſa hereditas paterna. hoc eſt regnuz
Sed hic aliquã portionẽ in temporalib bonis accipiunt et de ta-/
libo fuit diues ille epulo· qui omni die epulabatur ſplẽdide· Ideo
dictum fuit ei·cuʒ peteret in hereditate guttã aque recepiſti bona
in vita tua. Alii vero ſunt filii legittimi. qui nichil accipiunt hic· ſʒ
expectant hereditatẽ patris in regno ps. Portio mea in terra vi/
uentium iſti ſunt filii celeſtis patrie. ¶ Figura Geñ·zq: Abrahã
dedit munera filiis cõcubinax ſed filio ꝓprio hereditatẽ. Applica

.

mng
on
e

ſicut dictũ eſt ꝙ ſcʒ deus fidelibus ſuis ſeʒ relinquẽtibꝰ mũdum
& paupꝑtatem ſectantibꝰ · que vxor xpi fuit dat gloriam. pecea/
toribo vero bona temporalia diligẽtibꝰ dat tantũ terrena munera
Omne gaudiũ exiſtimate fratres ne indignemini inq ſi maliĩ hoc
mundo floreat & vos patimini- quia no eſt xpiane religionis in
munc exaltari ſed depmi. Mali nichil habent in celo- nos nichil
hoc mundo · ſpe illius boni ad qd tenditis quicꝗd in via contige/
rit gaudere debetis · D
gite de medio babilonis Ieremie ci. Propi duo conſue⸗
rũt homines aliqua relinquere ſcʒ quado ybi ſunt nimiuʒ
affligunt · & qn de loco ad quẽ tendũt multa bona ſpant
Spualiter . Hec duo debent nos excſare ad fugiendum hune
mundũ. Primo quia hic non eſt niſi afflictiones & tribulationes
repiunt᷑. Item ꝗa de celeſti patria tot bona dicunt. Vñn Grego· In

quada om. Mala inqꝙ; que nos hic pmunt ad te ire cõpellunt.

[Figura Exo: 1iq·. E giptii viderũt filios iſrabel exire de egipto

ip̃i etiã ad receſſum excitabant· ꝓpter affluentiã terre que illis p/
miſſa erat. mel & lac emanãte. Gpũuũaliter. Cõpellũt nos exire
egiptum vite pñtis habitatores egipti ſcʒ tribulatiões afflictiões
infirmitates dolores & ve infmita: que otinue ros pᷣmũt & fina
lii mors que neminẽ in egipto vite huius diu morari pmittũt: vt
teſtificant qui nos p̃ceſſerunt pſper ĩ ſuis ſentẽcis. Reſpice inqꝙ te
ip̃m: quia mortal es- & ꝗa terra es & in terrã ibis. Cmrcũſpice eos
qui ſimilibꝰ fulſere ſplendoribo· vbi ſunt quos ambigebant oĩm
potẽtatus vbi mſuꝑabiles oratores. vbi qui cõuenientio feſta di/
ſponebãt· vbi equo ſplèdidi nutritores: vbi exercituũ duces· vbi
ſatrape & tiranni: none omnia puluis & fauilla- nõne in paucis
verſibo vite eoʒ memoria eſt reſpice & ſepulcra · & vide quis ſep/
uus. quis dns. quis diues quis pauꝑ. diſcerne ſi potes victũ a
rege fortem a debili pulcrum a Rrtni. Memor itaq; nature ne
aliqñ extollaris memor autẽ eris ſi teip̃m reſpexeris. Nos igitur
exẽplum ſumẽtes a nobᷣ ip̃is.egiptũ fugiamus. nõ expectantes.
ꝗq ſic cogamur exire & quo vadamus neſcire: Nazʒ ſicut mundus

noſtros pdeceſſores repulit: ſic & nos repellet exire. nõ faciamꝰ

vt aliqui miſeri ex populo iſrahel guſtato mana appetebãt cepe et
allea in egipto & etiã in terra ꝓmiſſisis lac et mel habũdare. Nos
vero tales nequaꝙ ſimus.· ſed qᷓramus terram nobis pꝓmiſſaʒ vbi

ODnne

habũdabim bonis omnibo. Berũ in quodã ſermone. Feſtinem9
ad locum tutiorẽ ad agruʒ vberiorẽ. ad paſtũ ſaniorẽ vt habitem9
ſine metu · habũdem ſine defectu epulemur ſine faſtidio. ¶E
riliter agite et cõfortet cor veſtrum ps Mericuloſa res eſt
valde exercitum ſeu aciem ducere ad capiendam terram ſeu
ciuitatẽ et in acie timidos habere. Nã qũñ in neceſſitate exi/
ſterent relinꝗᷓrent ſocios & fugerent ab eis & ſic reliqui vires ꝑde
rent & hoſtes roborarent. Spuali xps nos ducit ad capiedã
eternã patriam. quã nos oportet expugnare cõtra vicia demonũ
qui inde expulſi fuerũt. Oportet igiĩ nos cuʒ armis penitẽtie ill
obtinere Sed vere maximũ eſt periculũ de quibuſdã qui incipiũt
ſequi xp̃m ſed qñ ſunt in maiori neceſſiate aliquib mũdi delec/
tationibo pulſati.volunt xpʒ relinꝗᷓre & mundo adherere. Taliũ
enĩ volentiũ benefacere intẽtionẽ enumerãt. [Eigur
Vbi legit. ꝙ cum moyſes duceret populũ ad terrã pꝓmiſſionis &
pueniſſent ad terrã galaath filii gad iuerunt ad ip̃m moyſẽ dicẽtes
Si inuenimo gratiaʒ in cõſpectu tuo. da nob hanc terrã in poſſeſ
ſioneʒ Habemus enĩ pecora & animalia multa & terra hec bona
eſt ꝓ eis ꝓ paſcuis. Tu vero duc fratres noſtros ad terrã quã dũs
daturus eſt eis & nos dimitte hic. Turbatus vero movyſes dixit.
quare vultis frangẽ vires veſtroʒe. ne vadãt ad terrã quã dũs eis
promiſit · nũquid fecerũt ita patres veſtri. ¶ Spũ; aliter. filii gad
denotant mundi dilectores terraʒ & terrena diligentes & ſeruicia
dei reſpuentes. Interp̃tat enĩ gad abiiciens ſeruitutẽ. Habent enĩ
multa bruta & beſtialia deſideria.ꝗᷓ in agro penitẽtie paſcere bene
nõ poſſunt. Perueniũt enĩ ad terrã galaath. que interp̃tat poſſe
ſio aque· & recte denotat ꝑſpicaces & ꝓſperitates vite huius mũ
di · Ratio eſt-· Quia omnis aqua duʒ mare intrat omnẽ dulcedinẽ
amittit et efficiẽ amariſſima & ſic vite pñtis ꝓſperitas que omniũ
virtutum exterminatrix eſt· dulcedinẽ quãdã pmo obtinet & con
tinet·ſed cito tranſmutato curſu ſuo ſuꝑ abſintheũ amareſcit. Vñ̃
Criſo· libro. i.curialiũ nugis & veſtigus philoſophoe ¶ Nouerca
igitur virtutum ꝓſperitas brutalis. ſic ſuis applaudit vt noceat &
infelici ſucceſſu ſic ĩ via fortunatos obſequũ vt in finẽ pniciẽ oꝑet̃
cõ uiuis ſuis ab inicio ꝓpinat dulcia et cum inebriati fuerint letale
virus miſcet· & ſiquid decentius ẽ quo ſpecie ſua clareſcit ampli9
eo ſtupentibꝰ oculis dep̃ſſiorẽ infundit caliginẽ. Hec Criſoſtom⸗
Eſt igi mundus iſte cum ſuis ꝓſperitatibo quedam labilis aque

poſſeſſio cito tranſiẽs ſuã dulcedinẽ in ſũmã cõuertẽs amaritudinẽ
Sed miſeri filii gad vani vana deſideria & beſtialia ſecu ducentes ĩ

hanc poſſeſſionẽ portionẽ ſuam ꝗᷓrunt nõ curãt de terra ꝓmiſſi/
onis· paſcere volunt pecora ſua in voluptatibo ſuis abiicientes dei

ſeruitiũ · & bñ et recte rñũdet moyſes id ẽ xpᷣs Quare inqꝙ frãgitis

fratrũ veſtroʒ vires ac ſi dicat. Quomodo creditis bic gaudere de
mundo tranſitorio & in futuro obtinere gloriã. Nõ fecerũt ſic pa

tres veſtri ſcʒ apoſtoli martires et ceteri ſancti. Qui in nuditate et

paupꝑtate atqʒ corporũ afflictiõe mũdũ mũdana vincẽtes obtinu

erũt celũ & tũ longe plus poterãt ſi volebãt poſſeſſionẽ mũdi &

dele ctationẽ diuti9 poſſidere · Vñ Grego in ꝗqdam omb. Ecce qui
diligi fugit· Beati vero ad quox cõſiſtimꝰ florẽteʒ mundũ mẽtis

deſpectu calcauerũt vita longa ſalus cõtinua: opulentia in rebus

fecunditas in ꝓpagine: tranquillitas in diuturna pace & tñ cũ in
ſeip̃o floreret iam in eoʒ cordibꝰ mũdus aruerat Ecce iam ĩ ſeip̃o

mũdus aruit & adhuc in cordibo mentis floret. vbiq; mors vbic;

luctus. vbiq; deſolatio pcutimur vndiq; amaritudine replemur-
& t leta mente ei9 amaritudines amamꝰ: Fugiëte ſequimur la
benti inberemꝰ . & ꝗa labentè tenere nõ poſſumꝰ eu ip̃o labimur
Hec Grego: Cõſideremo ergo fratres- ꝗa ille moyſes id ẽ xps ꝗᷓ
nos conat᷑ de vita huius moleſti mũdi ad celeſtes hieruſalẽ ducẽ ꝓ
noßꝑ de celeſti gloria deſcẽdens ad hunc mundũ: omnè ꝓ nob̊ mo
leſtiam portauit· & nulla ꝑpſenſit hic dulcedinẽ · Sequamur igitur
ip̃m· ad hoc nos beatꝰ Aug: excitat in quodã ſermone: dicẽs. Si
xp̃s ꝓ te de celeſti ſede deſcendit · tu propter ip̃m fuge terrena. Si
dulcis eſt mundo omnia ꝓpter te ſuſtinuit xs- ſed dicis æs de9
& hõ. ego autẽ fragi'hõ. & ideo michi mundꝰ amarus ẽ Rũdit-
Auga Tranſierũt iuuenes tranſierũt ſenes tranſierunt pueri &
puelle. & viã quã ignorabas tibi certa fecerũt & facilẽ tibi eſſe oſtẽ
derũt & adhuc tibi via amara eſt. Ambula ergo ſecurus. ꝗa poſt
pugn' ſequiẽ palma victorie & corona Poſt mortẽ vita & gloria
empiterna. H”MU
Onfuſum eſt gaudiuz a filis hominũ· Toeł i Nota inter
alia qᷓ cõfundunt hoĩes ſolẽèt hee hominibo maiorẽ cõfuſi/
onem preſtare ſcʒ cuʒ hoĩes aliqua magna intendãt & illa
ſumptibꝰ et laborib ꝗᷓrentes obtinere nõ poſſunt. Ppũaliter
Hec cõfuſio ſepe inueni in mundo iſto in quo filii hominũ id eſt
fuli terre magno labore & ſudore ꝗᷓrentes requieʒ vitã tranquillã

obtinere: diuitias cumulant theſaurizʒât ignorãtes cui velint ea. 83
mũdo illis multiplicit mẽtiẽte oĩm cõfuſione replent. & quos vna
fortuna extollebat ad magna: dimiſſos piecit ad triſtia . Vñ In/
noceñn· de vilitate conditionis humane · Semp inq humane leticie
triſticia repẽtina ſuccedit & qd incipit a gaudio deſinit in merore
Muũdana qnippe felicitas multis amaritudinibo eſt reſpſa. nouit
eirns dolore miſcebi et extrema gaudii luctꝰ9 occupat.

gigura Geñxi: Vbi legit. ꝙ poſt obitù noe venerunt hoĩes
vt edificarent turrim ꝗ attingeret vſq; ad celũ cupientes regnare
Sed lingua que vna pus erat cõfuſa & ĩ młtis diuiſa ydiomatib9
nõ valuerũt ip̃am turrim multũ ad altũ ꝓducere. Nã cum vnus
lignum petebat alius dabat ei lapide. & ſic vocato eſt loco turris
babel id eſt cõfuſio ¶ Spũualiter. mortuo in hominibo noe id eſt
gratia diuina ꝑ peccatũ ꝗᷓ p̃ſtabat cõſcientie requiem cupiũt erigẽ
turrim ꝑ põpã & gloria mundi. Sʒ3 hec fieri nõ poſſunt niſi rebo
temporalibꝰ cumulatis. Nõ enim poteſt qs in vita pñti exaltari et
extolli niſi pecunia mediante- Igit᷑ cupiditas & auaritia & diuerſe
hominis induſtrie conant hãc turrim erigere vt dominari poſſint
Sed deꝰ cõfundit linguas vt cuʒ homo credat a mundo obtinere
lucrũ quãdoq; inuenit damnũ .& cuʒ petit ꝓſpera· mundo rũdet
aduerſa cum ſanitatẽ poſtulat infirmitatẽ ꝓpinat. cum petit vitã
mors feſtina cõſurgit· & ſic mundo omnibo modis mẽtiẽs. fraude
decipit et cõfundit ſuos amatores. Vñ aug: libro cõfeſſio. O inc
amatores mundi. cuio rei gratia militamini. maior nõ eſſe poterit
ſpes veſtra ĩ mundo· ꝙ vt amici mũdi ſuis. Ibi q̃d niſi fragile vas
plenum piculis & que picula puenit᷑ ad maius piculum pereant
hec omnia & dimittamo hec vana. Cõferam nos ad ſolã inqui/
ſitionẽ eoꝝ que finẽ non habent. vita hec miſera eſt. mors merita
ſubito obrepit. & poſt hec ne lgeei⸗ ſuplicia luenda.
ratio. Z .

2 * — * — . . WK .
328 Reparatione cordis eorũ audiuit auris tua: p&Nota ci⸗
AW thariſta pparat & moderat citharam anteq; pullſet coram

aliquo magno dño & tunc intrat ad pulſandum- Turpẽ
enim melodiam et deformẽ faceret.niſi cithara moderata eſſet.
Spiritualiter- Volens pulſare ante domum P orationẽ prius
debet cor ſuum moderare ac diſponere ad quietẽ tranquillitatis &

pacis · & facere qc; intẽtio bene correſpondeat verbis exterioribo
Gic eni ordinatum & ornatuz virtute caritatis & patientie/a dño

—

e

i

Oratio

tito exaunditur. Figura-3. reg um. q. Salomon prius diſpoſun
templu & p̃parauit cetera ornamẽtis et poſtmodum ip̃m intrãs
ad orandũ exauditꝰ eſt a domino. Spũaliter Salomon inter

pretaĩ pacificans merentes & denotat fidelem cu piens a deo per

orationẽ ſpiritualem obtinere gratiã quã prius neceſſe eſt ſe ꝑ ſa
tiſfactiõeʒ ꝓximo reparare vt ſiquis aduerſus eũ habet aliquid
debet pacificare merorẽ illius petendo indulgẽtiaʒ.· vel ſi meror et
dolor in ip̃o eſt ꝑ receptã offenſam debet talem merorẽ indul gẽdo
pacificare & de ꝓprio corde delẽ vt alteri debitũ dimittẽdo: ſuoʒe

debitox remiſſionẽ inueniat · ſic igi cor noſtrũ debet pparari ſi vo

lumus exaudiri. eccleſiaſt· s · Ante orationẽ p̃para animã tuam &
noli eſſe quaſi homo qui temptat deuʒ· Temptant enim ꝗſi deum

Aui ſine diſpoſitione cordis p orationẽ pulſat ad eum-longe plus
valet cordis deuotio ꝙ; oris locutio: Vn yſidorus de ſũmo bono-

Quid ꝓdeſt ſtrepitꝰ9 labio vbi cor mutuʒ exiſtit. ſic enĩ vox ſine

mogdulatio ne eſt ꝗſi vox porcoꝝ -ſic oratio ſine deuotione, ꝗſi mu

