neceſſaria miniſtrent· dedit nobis de caritate pceptum que per

ignem notatur. Nam ſicut ignis lucet et caletſic carttas cor ilu

minans accẽdit affectum. Per nubem que nos ab eſtu protegit
ſubaudi ſpem eterne beatitudinis quã meditantes eſtibus terre

narum affectionum calcatis ſecure ad terrag ꝓmiſſionis pgim9
celeſtem. Hec igitur tria ſunt nobis neceſſaria ꝓ ſtatu vie · vt ꝑ
ea ad patriam feliciter ꝑducamur· Vnde Leo papa in ſermone.
Fides fortitudo eſt caritatis · & tunc vero eſt fructus amborũ
cum inſolubilis manet vtriuſq; cõnexio vbi enim nõ ſimul vice
rint ſimul deſunt, quia in inceſionem et iuuamen et lumè ſunt
donec deſiderium cre dulitatis impleat remuneratio viſionis · qᷓ
nunc ſperatur & in cõmutabiliter videbitur et ametur qd nunc
et ſine fine nõ diligitur neq; ſperatur · & ſine Gdeckati ſpe

non creditur. =
tendite michi nümiſma cenſus· Math·zz.· Rex en in
regno ſuo monetam ordinat. quam ſuos ciues licet ex
pendere extra quã ꝑ illam homĩes ad emendũ nichil in
uenirent. In illa igitur moneta ſolet ſcribi regis nomen & yma/
go ſeulpiri ideo homiĩes regni ſemp conantur talẽ habẽ mone/

tam vt et ipi ſibi inueniant neceſſaria tẽpore indigente. ¶ Spi

ritualiter moneta quã deus ordinauit in vita p̃ſenti expẽdi· vt
anima poſſit refectionẽ et neceſſaria ſibi inuenire. Eides eſt enĩ
ibi ymago regis & nomen eius cõtinetur ibi ſizʒ xp̃i Igiũ quam
cunq; monetam homo haberet ſiue auri ſiue argeti niſi eſſet ibi
ſculptura ymaginis et nomẽ xp̃i: nichil valeret: quia nulla vt
quantũcunq; magna et excelles non poſſct deo placere. ¶ Fi/
iti-241. Dum eni offerebat᷑ aries ꝓ peccato ſiclo ſãcto
imi. Vnde ſiquis alia moneta arietem emiſ/

ſet remiſſioneʒ pecati nõ inueniebat hec ſecũdum literã Orige:

ſita poſſumus ſtatim emere nobis arietem ſacrificii- quia niſi cor
noſtrum cõpunetione mactemus remiſſionẽ apud deũ inuenire

no poſſumus· Si vero fide caremus nõ reſtet nobis quid agere debeamꝰ

e

Seneca Qui perdit fidem nec amplius habet quod ꝑdat Seruã
da eſt igutur hec moneta · vt tꝑe neceſſitatis · ſcʒ vt cũ peccato ali
quando deiiceremur - hac pecunia precioſa animas noſtras de
manu inferni liberemus ac redimamo. Qug? de verbis domini

Nulle maiores diuitie-nulli theſauri- nulli honores huiꝰ9 mũdi
maior eſſe ſubſtãtia q́; eſt fides katholica · que peccatores hoĩes
ſaluat: cecos illuminat infrmos curat. 7 E
Eddite illum dño ſuo · Thobie ·2. ¶ Conſueuit res pꝑdita
preconiʒari ꝑ ciuitatem quod ſiquis nõ manifeſtauerit

—

pot

— — ——G—

—*
* *
„ —

r furtumab eo exigetur. ſdeo magnum periculum eſt in terra
ung non indicare rem pditam ſiquis inueniet: & precipue cũ res illa
u. ſit pncipis v'yregis. ¶ Spualiter· xp̃s amĩttit res ſcʒ animã fide
zun lium. Qutelibet autem fidelis anima monetia ſua eſt p fidem ibi
ln enim ſignum ideſt ymago xp̃i imprimitur. ſed illam amittit
wmiin peccatum quod anima ſepe coõmittit. I dciréo wlt q; ipſam reddat
Ueki pveri amonitioné. CFigura Exodi-22. Vbi preceptum fuit
rtun populoꝙ; ſiquis inueęniret pditionem ideſt rem pditam · illam
note. ꝓderet poſtq; ſibi innoteſceret. cuib eſſet. alias ꝓ rapinarep uta⸗/ —
batur in qui inuenerat. pualiter· ſuba udi ꝑ rem perdiitam?
Rti partem anie. que cuio ſit ſcimus ꝑ fidem- Nam ſi xpiana eſt p̃i
slnn eſt· ſed pdita ꝑp peccatum corripe igſtur ipſam ſupna correptiõe
ichli & deo illam reddidiſti: lias furtum a te exigetur & peccati et
nemn mortis illius reus eris. Vnde Orige ſup Eeuitic omelia terci⸗

„

enone/ Scidum inquit ꝙ ſiquis ea que videt᷑ in delicto ꝓximi ſui vel
(dpi

non incidat ſecundum regulã euangelii datazg. vel in teſtimoniũ
Nil. vocàtus ea que recta ſunt non dixerit: peccatum quod cõmiſit
Schen ille quem celat ie et pena e i reuoluetur ad ipſum.
ſS — Matürtin fiaudsre⸗ Maisrem pim Pen meretur iſe uhs
eli ü diud maior: mala eeiſer: SEusli uPsmaghäife
ſaurum depoſuit apud nos quia ſuam ymagi nez ac ſimilitu di-
10 nem in ania noſtra cepoſuit cõſeruandã- ſine diminutõe et inte-
Muck gram ideo magnam penã incurret qui fraudè circa illa cõmit
5n tet. Hoc enim depoſitũ ſigillauit rex in baptiſmo p fidem tanq;
nnn ſuum ꝓprium ſciat. Ergo vnusquiſq; adeo debet cuſtodire vt
immn bonam rationẽ de eò reddat in extremmo examineé- uia tunc do-
teun ming crudelemi exiget vindictam. & Figura leui9. Vbi fuit
miOar qꝙ metietur ꝓο ſuo ſuꝑ

nii diełum moyſi a domĩo anima queciq; metietu
ox de poſito vceſt cxedito aut cõmendato:reddat illud. Equitas in/
ſuper eſt illud duplicare et ynum plus. ¶Eßualiter Nos acci

em em

ns
onn = vt dictum èſt ma gnum depoſitum a dno. ſcʒ ymaginem
gnich uam: quam ſub forma publici inſtrumenti cõfeſſi ſumus nos
efs receèpiſſe in baptiſmi fide · non fraudemo illum- Fraudamus enĩ
5 dominicũ depoſitũ · qñ ꝑ auariciam aſſumimꝰ ymaginem lupi⸗
i⸗ qñ ꝑ immũdiciã ymaginem ſerpetis. Quid igitur dicet quande

neſcit

Guelfi et guibelm

ſic fraudatam yma ginẽ ſuam inueniet in nobis· qu vera fide cò
ſeruandam apud nos depoſuit Dicet vtiq; redde illam & quin
tam partem plus quod eſt duplicare et vnam plus. Dicet emim
quantũ ſe glorificauit tantũ date ei tormentum et luctuũ:et vnũ

quod eſt deterius quia in tormetis nõ habebit finem. Math Li

gatis manibus & pedibꝰ ponite ip̃m in carcerem donec reddat
vniuerſum debitum. GregS mox: Horrendo modo fit miſeris

mors ſine morte- finis ſine fine defectus ſine defectu· quia &

mors ſemper viuit et finis ſemper incipit · & deficere defectus
([EGuelfi et Guibelini 2z Wα

1

Enimina viperaꝶ ꝗs vobᷣ da. fua vetu ira ¶ De vipera
fertur talis ꝓprietas. Nam cõcepta femella ſugẽs maris
ſanguinem cõcipit: mas vero in cõceptu moritur· & dũ

pulli ad ꝑpfectionem debite quãtitatis deueniũt lacerant viſcera
eſt a vi in parien-

matris exeuntes per latera- ideo vipera dict⸗
doęoqꝙ vi pareat: nam in partu moritur.

pᷣualiter ꝓꝑ vipe

ram femellam ſubaudi eccleſiam ne forte tibi Incomodũ appare-

at. Nam et xp̃s ſecũdum ſimilitudinè quandã ſerpentẽ ſe dicit.
Oportet inquit exaltari flium homĩs· ſicut exaltauit Moyſes
ſerpentem vt omnem hominè de morſibus a ſerpẽtibꝰ libera/
ret in deſerto. Der ſerpentẽ vero maſculũ ſubaudi xpm. I gitur
in cõceptu fidelium qui renati ſunt ꝑ paſſionem et morteʒ xp̃i
eccleſia ſanguine ſuſcepto ipſius pullos ſuos ideſt fideles conce
pit. Sed hi in duas ꝑtes diuiſi: poſtqꝙ dilatatus eſt populꝰ pi-
anus ꝑ mundũ ſunt lacerantes vngulis et morſibo litis et guè
re viſcera eccleſie· quaſi ipſam interficiunt · vt ipſa ſepe in rama

torem. ¶Figura Gen Vbi legi ꝙ cũ rebecca vxor yſaac

velut vocis det vllulatus et ploratus non habes (õſola/

cõcepiſſet duos filios & in eius vetre ſentiret eos colluctare · co

gnouit litem eoʒ ad inuicem futuram & clamauit ad dominuʒ
coquerendo dicens, Cur enim neceſſe fuit vt ipſos conciperem
ſi hoc futurũ erat ¶&ualner- p Rebeccam que interp̃tatur ꝗᷓ
multum accœpit ſuban 1 eccleſiam· cui deus magnali donauit.
Per hos duos filios nota populũ ytalicum in duas partes di/
uiſum. rixantem in ventre eccleſie. Hi puerſi filii ſunt: vt ipᷣa cla

mare cogatur et dicere · O domine iheſu cur neceſſe fuit iſtos flli

os generare- ꝓpter quos ſanguinẽe tuũ effudiſti qui mutuo ſa
guinem eox eftundunt-Gõtriſtantes meèbra mea & rrodentes

Ann latera mea in ira et in furore ſuo. s Furor illi9 ſcdm ſilitudin?
Gn ſerpentis O ꝑuerſa et peſſima ira qua deus ſic contemni? · pro⸗
Pni ximus leditur & cor ſic excecatur, Gregoit dA: mox. Der iram
Mu iuſticia derelinquitur quia dum pturbata mes iudiciũ ſine exa-
end ſperat ratione omne quod furor ſuggerit rectũ putat. Per irã
und vita gratie ſocialis amittitur Qu ia qui ſe ex humana ratiõe nõ
,gua temꝑat eſt vt beſtialiter viuat. Der iram mãſuetudo amittit · per
n iram concordia rumpit᷑: per iram lux veritatis pditur quia mẽ-
nd ti cui confuſioneʒ iracundia mittit huic deus radium ſue cogni
dh tionis abſeonditt.. 8 B
gsm Ala iniquitatis bellantia in cõſilio ne veniat anima mea
ur Genelis. 99 Nota ꝙ dicit Vegeciꝰ de re militari. cum
“l inquit cõſilium tuũ cognouerit aduerſariꝰ ꝑditam diſpo —
npmin ſitionẽ mutare te cõuenit. Hoc ꝓ tanto dicit quia poteſt hom en
rrie Qau ledi · & que putat ꝓ ſe bonum oppoſita efficiuntur.
e Sßualiter Cum fideles ad inuicm rixantur non latet dyabolũ
ſere quia ipſe eſt auctor guerre et ciiſcordie. Igitur cũ ipſe ſuggerit
Mot nobis cõſilium ſuꝑ bis mutemus ꝓpoſitum · decipiet enim nos
Guggerit enim dyabolus vtriq; parti pliandum vt dominent᷑.
9 len Vene⸗ erit ciuitas obtinebitis munitionè & affluemini diuitiis
nlgnn &ο vtrunq; decipit. Excluditur diuinũ cõſilium quod dicit Pact
Crne relinquo vobis pacem meam do vobis · & ꝓſequitur conſilium
se dyaboli concipientis. igura ·3 Re:z Reges yſrahel et iu
ug, da aſcenderunt ad plium ꝓ obtinendo ramaath galaath. &ʒ3 cõ
gerh ſilio ꝓphetax iniquꝑx in quox ore dyabolus fuit ſpẽ mendatij
inun fuerunt decepti. ualiter · ꝑ duos reges ſubaudi duos po
ce pulos· qui pᷣliari non deſinunt vt obtineant ramaath galaath
orhu , qui interpᷣtatur poſſeſſio aquaʒ ꝑ quam bene denotatur fluxi
. bilitas dñationis tyrãnoʒ: que velut oceano eſt in cõtinuo flu
n G xu. Sed cũ erga illa viribus operantur deluſi a dyabolo corru
aen unt in ꝓfundum. Grego in mox Potentes hui9 mundi dum
ur de potentie gloria extollunt᷑ hora qua neſciunt ſubito rapiunt᷑·
aut. & dũ pedes fixiſſe ſe credunt caſu lubrico ad yma luti deſcendũt
ͤc, C .
dl i dolores vt parturientis· ps Nota mulier pregnans grauii
otl/ peuſſa parit aborſum. Spualiter Eccleſia concepit de criſto
nol ſponſo ſuo per doctrinam euangeli caritat et pacẽ. In hoc in/
s quam cognoſcent omnes ꝙ ernis diſcipuli mei zc · Sed ꝑcuſſa ẽ

mulier iſta calce & cõculcatꝗ pedibus duox peſſimoꝛ populoꝶ
ſcʒ gibelinoxe et guelfoæ. ¶ Figura Leuit. Xbi peptu fun
ꝙ ſi duo viri ad inuicem rixantes pcuterèt mulierem pregnãtez
vt pareret abortiuũ vel leſum- daret manũ ꝓ manu ⁊zc ad volũ/
tatem viri mulieris (Hi duo viri ſunt duo populi iam dicti: ri/

xantur ad inuicem et multipliciter ꝑcuſſerũt eccleſiam· vt carita

tem et amorem fraternũ conceptum ad ꝑfectum ortum puenire

non poterit. Hi debent de hac peſte tyrannica exire · & ad volũ

tatem viri mulieris ideſt ſummi põtificis penitenti agere & ad

miſericordiam dei feſtinare. Bern- in quodãâ ſermõe Fugite in/

quit de medio babilonis et ſaluate animas veſtras cCõuolate ad
vrbes refugii· vbi poſſitis de pteritis agere penitẽtiam in p/
ſenti obtinere gratiam & futurã gloriam fiducialiter poſtulare
¶ Gloria vana-zjN.. —
It tibi conſiliarius vnus de mille ¶Dicit Vegecius de re
militari ꝙ inter hoſtes nullum cõſilium meliꝰ eſt ꝙ; ilud
quod inimicus ignorat. Nam videmus ꝙ ordinatis bellis dux
exercitus vt hoſtem decipiat aliqñ homĩes mittit ex latere exer-
citus inimicoʒ qui ſubito inuaſi ſepe deſicint. Sed ſiaduerſariꝰ
ppendat poteſt illis inſidias ponere & omẽs caꝑe· & ideo m ta-
i us paucis-imo quaſi nulli hec reuelanda ſunt. ¶ Epualiter
Nos ſumus ſemp cõtra dyabolum m p̃lio· ſuperam enim iſ m
cum bona opa noſtra ſecrete mittimꝰ cõtra ip̃m · ſubito enim ab
eiſdem pcuſſus deficit. Si vero ppendit ꝑ aliquem modũ merita
noſtra-vt ſibi vel nunciis ſuis pandam extinguit &

vincit exercitum & captiuat cor noſtrũ. igura. Q· Re: 20
O infirmabatur rex Jedechins cui rex barodach babilonis nũc
cios miſit: quibo rex ſedechias theſauros ſuos et iocalia & quic
quid in thalamo ſuo erat oſtendit · & nichil eis occultauit. eũᷣ
ſis igitur nunciis ad dominũ ſuum venit rex babilonis con gre
gato exercitu & quicquid viderãt nuncii & om'a alia ſiqua erãt
aſportauit· & regis filium captiuũ duxit in babilonẽ. ¶ Spiri⸗
tualiter. p Sedechiam regem qui mterp̃tatur iuſtus dñl· ſubau
di iuſtũ plenũ meritis & bonis opibꝰ. Congregauit eni iuſto
modo exercitum ad peutiendũ dyabolum . Sed cum dyabolus
pꝓpendit regem egrotantem ꝑ appetitum laudis· mittit ad ip̃m
nuncics ſuos ſcʒ vanos laudatores ſeu adulatores · quibꝰ miſer
cheſaurum quem cũ labore et ſudore penitẽtia acquiſiuit· ꝑ ia/

ia ctantiam et vanam gloriã oſtendj't. Sed cõ gregato exercitu dyà
in boli venit rex babilonis infernal is cotra ſedechiam nec poſſunt
d, ipſum amplius opa ſua bona iuuare quia a dyabolo preuenta
Dũ lunt Percutit igitur dyabolus ĩm ſagitta vane glorie int9. S&
Ntann⸗ Juecuc; bona fecerat ab ipſo recipit &ι his denudatum amittit.
thuen Vnꝗe eum hoc captiuat cor et rationis iudicium vt nichil boni
irl valeat amplius cũ ſana intentiõe opari. Cauendũ eſt ergo anũ
pipſum quod magno ſudore acquiſitum erat ſubdituro pditur
Vnde Cri.· ſuꝑp Iopᷣ. Qè quicã erãt qui cmniũ pecunia con-
temptum habuerũt. & nulli ymaginationi totiꝰ mundi ſe im/
miſcuerũt · & tyrãnicas corporũ concupias ſuſtinuerũt hi mul 8

tociens capti a vana gloria omnia pdiderunt. 1
Euertaris in terram de qua aſſumptus es quia puluis
es. Geñ 3. Legitur de pauone ꝙ dum ad aſpectũ ſolis
Glud AQAacit de plumis ſuis rotam: & gloriat᷑ circũeundo. ſed pe
des ſibi immudos aſpiciens ſtatim deponit gloriã cum gemitu
Kan Spualiter Interdum de plumis ꝗᷓ mutantur viciſſimm· quia
uerhrh aſſumũtur et deponunt᷑: ideſt de virtutibo ct bonis operibus
nn que homo interdum egit que ſepe aſſumpta deponunt᷑ peccato
puult obuiante homo gloriatur in cõſpectu mũdi: dum videt ſe bonũ

nmifn à müũdo reputari qnq; ex ſapiẽtia quãdoq; ex virtutibꝰ· qũq;
omo ꝓpe pcipiciũ

uen
volren
Ar;
ſulen

us gere

enindh ex multis aliis bonis opibus· ſciat tunc ſe
imtnt eſſe· qñ in faciem ꝓpriam ex bonis opibus laudatur. niſi enim
gund reſtat a dyabolo captiuatur. Nullum enim eſt remedium niſi re
Ren ſpicere pedes ideſt conſiderare finem ꝑ mortis memoriã · tũc vi
ns nit debimus quia nichil ſumus: Figura i Re-2Z6“ Wbi legitur
aut ꝙ poſt cedem philiſtinox et ſtragem magna Dauid fugit a fa
,Au cie ſaul qui ſpiritu inuidie inuaſus volebat ip̃m occidere · & ve
unge nit ad achis regem gethvt dicit magiſter. Saul miſit vt ſeruum
nanit ſuũ fugitiuũ redderet: I gitur p̃ſentato dauid regi achis familia
pn tel9 ſuadebat ei dicẽs Iſte eſt alter rex yſrabel. & narrabãt ꝓbita
ſchen tes quas cõtra philiſteos fecerat- adiungetes. Si tu ip̃m hic di/
NH mittis hoſtem tuum tu ipᷣ̃m habebis. & tunc dauid hec audiens
bols timuit valde & ſimulàs dementiam: ab omibus ſimilit et a rege
Ar vilipenſus eſt dimiſſus e ſt. & abiit inde et latun in ſpelũca odol
hnlt la. & ese⸗ ad eum oms qui erant in anguſtia de generatiõe

lua. ¶ Spualii. ꝑ Dauid qui interp̃ᷣtatur manu fortis ſubaudi

Gloria vana

ſuſtum et vtuoſum hbominem · qui ꝑ ab ſtinentiam et caritatem
et alias ceteras virtutes cedem ac ſtragẽ magnã fecit de viciis &
peccatis. Cui dyabolus inuidens conatꝰ eſt ip̃ᷣm ſuis tempta/
tionibo interficere Sed dauid fugiens ab eius inſidis ꝑ deceſſũ
ſaluus euadit· Sed fugit in geth que interp̃tatur opprimẽs tor
cular· & denotat ſtatum in quo opprimi om̃e opꝰ bonũ ĩ dul
cedinem premii coram deo. Sed etiã adhuc ibi ſaul nuncios ſuos
mittit vt ꝑ regem achis ideſt ꝑ mundi gloriam capiatur dauid.
Narrant virtutes Dauid nuncii et familia regis achis in faciem
dauid. qñ adulatores in faciem iuſti hominis laudant opa illius
Suggerũt enim vt ex his glorietut & vt bono reputetur omĩa
in publico faciat Vnde Qugꝗ li: de cõflictu viciox dicit. Inquit
inanis gloria age bonũ quod vales · oſtẽde bonũ cũctis quod
agis· q tanctus et venerabilis ab omĩbus pdiceris· vt dei electꝰ
voceris· et nemo te cõtemnet nemo te deſpiciat. ſed vniuerſi de
bitum tibi honorem ꝑſoluant· Sed tunc quid faciendũ eſt niſi
quod fecit dauid. Cogitare enim debemꝰ ſapĩam · ſcienciã et vir
tutes · & quicquid ex nobis ſcimus nichil eſt· et ꝙ diuina ſub/
tracta gratia a nobis qua opamur bona remanemus amẽtes &
dementes & nichil Eugidi eſt ergo hoc modo de manibus
mundi glorie ne captiuos nos tradat in manibꝰo ſaul. & veniẽ
dum eſt ad ſpeluncam odollam que interp̃tatur co nitio gene⸗
rationis. Der banc ſpeluncam ſubaudi tumulũ vel ſepulchrum
ad quod ſi p memoriam fugies agnoſces cuius generationis &
nobilitatis ſis ided dicitur ꝙ ad dauid venerũt om̃s de cognati-
one ſua qui erant in anguſtia. Quia qui in ſpelunca fouetur vł
ſepulchro futuram ſpeculatur mortẽ omnes condiciõs humãe
vite coram oculis eius apparebũt. Hanc ſpeculationẽ Innocẽ.
docet de vilitate condicõis bumãe dicẽs. Lonſidera homo quie
quid es: quia mortem indubitanter expectas. que ſi diſtulerit 1
miſeram ſenectutem incurris- que dũ adheſern ſtati cor affligi
tur: languent ſpiritus fetet anhelitus crines defluũt- nares ef
fluunt. caligant oculi. vacillant articuli- aures ſurdeſcunt · detes
putreſcunttremit tactus · deꝑpit actus facies rugat-natura cur
uatur. & ſic miſer et querulus et alteri9 mendicãs ope mortem
fugiendo exoptas. Memorare ergo o homo hec nouiſſima tua
& non peccabis in eternũ.

Gloꝛia vana

Vomodo ceciderũt fortes in prelio/2. Re. i Dicit enim £
n/ ꝙ varius eſt euentus belli. Sepe enim videmꝰ aliquem
ali ꝓbiſſimũ virum ſupꝑare viriliter milites et fortes · & caſu
nan aliter et in im ꝓuiſo bello cadere et mori' ideb ſepe cautela magis
üli ꝓdeſt ꝙ virtus. Iaciuntur enim tela a ſagittariis: que interdum
nunſis fortiorem occiduni. 1 Spualiter Sepe d ctum eſt ꝙ ſumus in
wuras cõtinuo p̃lio · quia totà vita hominis militia eſt ſuper terram. et
Snin interdum vdem aliquos ſtrẽnuos homĩes armis pen itẽtie &
onns auſteritatis omia comprimere vicia . Sed cum ſic palmam obtine
tetutri ant de hac gloriantes victoria moriuntur et cadunt· ec ꝙ caute
Ct han non agant. Eignra Bmo Mach:6. Vbi legitur ꝙ anthio/
ent chus cõtra iudam machabeũ veniẽs multos duxit elephãtes · ſed
cijelech inter alios pcipue vnum cmĩbus maiorem in quo ipᷣe anthio
luerc chus ſedebat. Erat enim in exercitu Iude iudeus quidam neĩe
ell nl eleaʒar munitus bonis armis- qui dum daretur plium volens
tün ſipi nomen magnu de victoria aſſumereaggreſſus eſt elephan
umſ tem illum magnũ cum his etiam illũ ſuꝑ quem anthiotho ſede-
midil bat elephantem interfecit ſed in caſu ſtans ele has mortuus
i cecidit ſuper eum & oppreſſ us mortuꝗ eſt. Spualiter Per
Mal anthiochum ſubaudi dyabolum qui multa peccata munit cõtra
Aumn fideles Sed inter alia ducit maximũ elephantem. ꝙ ſuper quo
wogne ſedet hoc eſt ſuperbia. Vnde gloſa ſuꝑ illo ̊ᷣs · A delicto maxĩo
lun ideſt ſuperbia · & merito ſuperbia dyaboli ꝑ elephantem notat·
bns quià inflexibilia erura habet. & iße chabolus inflexibilis éS.
donun guperbi eozꝶ qui te oderunt aſcendit ſemꝑ. Per eleaʒaꝶ bonis
“ armis munitũ ſubaudi fidelem plenũ meritis et vtutibo penitẽ
bune tie & confeſſus et purificatus ab omĩbus peccatis Aggreditur
le. igitur dyabolum cõterens in virtute bonoʒ oꝑum pm et exer
vui citum eiꝰ/ ſuperbiam vero vera humilitate calcans & vincens:
fm & ſie obtenta victoria incaute gloriãs virtutibꝰ ꝓpriis occidit᷑
ſle et moritur ſub peccato mutuo. Vnde Hugo de ſancto vctore
nii ſupᷣdicta tractans ſic ait Per eleaʒax illi qui faſtum mũdi repu/
cins diant p humilitatè notantur: dum enim veſtis aſperitatèe libeter
nr patimur dum tenues amamus pãnos· dum vilibo vtmur cibis
noen dum labore ſqualoſa calet manuùs & cutis frigore riget et ſole
nigreſcit: tunc eleazarus vocamur: & hec ſunt arma quibo occi
ditur elephas· Sed cum de iſtis fauorem querimo tunc cle phas

eadẽs eleaʒaʒ premit. Miſerabilii ègo cadit iuſtꝰ et mort vans

lenar van

gloria. Gre5. lIi: 3 mozꝶ: Sub hoſte quẽ ꝓſtrauit e de v

t s gloriatur. D

Sallam tibi in cithara deus yſrahel pSANota cithari/

pdit et laborem & interdum peius habet. Spualiter · cant9
leticie perditur cũ in cõſpectu hominũ ꝑ iactantiam diciĩ de no
ſtris bonis operibꝰ. Nam paupes ſunt nichil habẽtes vñ nobᷣ
ſatisfaciant- niſi miſeras et debiles laudes que nobis ſunt ſagit
te et lancee acutiſſime. & mortifere anime noſtre · p bas igitur
et dño in ſecreto cordis noſtri cantemꝰ9 ꝑ graʒx actio

lere apud quos lucrari kabeer hs; paupꝑes ſonũ

nem. ¶ Figura. 1. Re is · Poſtq; Dauid philiſteos percuſſerat
vocatus eſt a ſaul vt pſalleret coram ĩo.ſed tunc aſpectu mnui-
die p̃ᷣuentus· conatus eſt dauid pſallentẽ ꝑfodere lancea. niſi qᷓa
ſe dauid inclinauit & caſſo vulnere lancea pforauit parietẽ.
(Sualiter dyabolus vocat fidelem qui penĩa et bonis oꝑibus
ꝓſtrauit peceata vt pſallat coram ip̃o/ p iactantiã lanceam para/
tam habens ſcʒ inanis glorie peccatorẽ ſi miſer ꝑ cõſenſum pſal
lat vulnerat. Sed hoc videns iuſtus ꝑ humilitatem declinat a ia
ctantia · & ſic caſſo vulnere ꝑ diſceſſum euadet ictus dvaboli · ꝗᷓ
ad ſuam ſuꝑbiam ꝑ iactantiam conatur fidelem pcipitare· humi

litas ſola declinat. Vnde Bernñ- in quadam epla Cum ex aliis

buſcunq; bonis virium mag ſuazʒ caꝑe ſoleat incremẽtum ſuꝑ ⸗/

ſtit malicie et obuiat p̃ſumptioni.
Ripuit me de aquis multis .ps 4Qu anq; homo nauim
aſcendat ad tranſcundum flumen ꝑiculoſum. non eſt in
tuto · niſi nauis ſit in ſeipſa bene ſtricta et bitumĩata · ꝗᷓa
tunc tantũ poteſt intrare de aqua quãdo eſſent ibi fixure & aꝑ
ture. ꝙ eque bene ſubmẽgeret᷑ · & ſuffocaretur homo ac ſi nauĩ

bia- ſola humilitas oiĩm ꝓpugnaculũ tutrixq; virtutũ. Bius reſi

non haberet. ¶¶ Gpualiter· dyabolus conat omẽs fideles quos

aperto ſcelere non poteſt occidere. aquis inanis glorie ſuffocare
Ideo oportet nos in nauim recte intentõnis bona opera noſtra
ponere · & ꝙ intentio noſtra adeo ſit clauſa ꝙ mundi laudes ibi
ſubintrare non poſſint: quia illud opus ſtatim ſuffocaret Nõ

enim poſſumus tranſire de exilio mortalitatis noſtre ad patriã

niſi ꝑ iſtud flumen .· ideo nauis recte intentionis querenda eſt-
que bitumine celeſtis meditationis et recte cõſideratõnis ſtricta

ſta pro ſuo pſallere lucrũ capit debet apud diuites pſal

Olorvia vana

ſ⸗ Et clauſa ſit.· & ſic ſecure tranſibit CEigurs Exo di:z. Vbi le⸗
gitur · ꝙ cum ex p̃cepto pharaonis omnes paruuli hebreorum
linn, Ppilicerentur in aquam eoꝙ; p obſtetrices non poterat eos neca
nint re.· mulier hebrea paruulũ quem peꝑat tribus mẽſibo nutriẽs
unh occultauit- videns puerum elegantis forme èt pulchrũ. ſed cum
imen Vllira ipſum occultare nõ poſſet · habita fiſeinula bitumĩata pice
tinn poſitoq; ibi puero poſuit illum in flumĩe · quem ꝑ littus ſubſe-
SN cuta eſt ſoror pueri hunc igitur intuẽs filia pharaonis fecit capi
lutig & puerum nolentem lac ab egipta ſugere tradidit ꝓprie matri

husn pueri nutriendũ · ſalua mercede. quã matrem pueri ignorabat.

gire Creuit quidẽ puer et vocatus eſt moyſes qui eduxit yſrabel de
Neule egipto. Bpualiter videns dyabolus ꝙ populũ virtutum et
ctu nun/ bonox operũ non poteſt extinguere in populo xpiano aperto
unli ſcelere & aptis culpis: conatur ea necare fluuio inanis glorie -
jeii. Sed mulier hebrea ideſt ania videns ſibi natũ puerum ele gãtez
opibis ideſt opus bonum et deo acteptum debet ip̃m ocultare tribus
umpn melſib us ſq; tribus cõnſiderationib. primo cõſideratione mor/
üumn tis: ſecũdo cõſideratione pene infernalis · tercio meditatione ce-
urri leſtis glorie· O pptime octultatur opus et meritũ noſtrũ a iactã
dael G tia ſi hec tria cõſideremus· Sed cum iam omibus pateſcit puer &
. clareſcit opus noſtrũ ponamus ip̃m in tiſcinula recte intentio
riisj nis · vbi non poſſit vnda inanis glorie ſubininer & ſequatur
rſig ipſum ſoror eius ſcʒ bona voluntas. que poſtq; opus celare nõ

Bsm . poſſit: quin a ſeculo laudetur. ſtet ſemper in ꝓpoſito occultãdi
. ſi poſſit. Vnde Vſidoro in libro de cõflictu viciox. Otculta qc
agis inquantũ vales quod ſi ex toto nõ vales· ſit in anio ocul

nuu tandi voluntas. & non erit de oſtẽtatione vlla temeritas. & tũè
meln regis celeſtis filia ſc; diuina ſapĩa ip̃m gratum habẽs matri ſue
ug ideſt anime nutriendum tradat cum eterne retributionis merce
4 de. Creſcat igitur puer ꝑ humilitatem et vocabitur moiſes ideſt
uuu aſſumptus de aquis: quia eductum de pelago vane glorie &
lucs nutritum bonum opus yfrahel ideſt animã de manibò dyaboli
daun eripit et adducit ad eterne vite pᷣmium. Vnde ꝓfectus eſt valde
nſn atq; valde eutus prudentia qui in hac coinquinatiõe ſe poteſt
at illeſum ſeruare & de opꝑe ſuo non ꝓpriã ſed dei gloriã querere
iN Ideo Greg in mox: Valde pfectoru eſt ſic oſtenlo ope auctoris
vtn gloriam querere· vt de illata laude neſciamus priuata exulta ti/
d one gaudere. D

d⸗

Olorxia vana

Erſa eſt in luctum cithara mea. Iob· 30. Dicitur de ſyrè
ne: ꝙ cantans facit hominẽ dormire- quem poſtea inter
fitit de naui adtractum ad littus Ideo cum homĩes ĩ ma
ri ppſam ſentientes obdurant aures ſuas ne audiãt. Qu anq hee
dicta fàbuloſe addam. nichilomino ſilitudo vera eſt. Der ſyrenẽ

ſubaudi vanam gloriam: quam ſi iuſtus audiat cantantem ideſt

ſi ſonum recipiat adulationis in periculo mortis eſt· trahet᷑ enĩ
de nani penitẽtie ad littus ſuperbie · & ibi ꝑdit vitam gre Debzʒ
igitur cantus vane laudis fugere alias gratiam xpi perdet.
(Higura Mathᷣ· 9· Puella cantauit vel ſaltauit · & docta a matre

obtinuit a rege caput Iohis baptiſte: Spualiter per puellaz
ge capu Spualiter per puella

faltantem vel canentem ſubaudi adulationẽ in faciem multiplici
ter de bono opꝑè prolatam. quã ſi rex ideſt iuſtus cũ a delecta/
tone meditatur ad petitionè inanis glorie tradit caput gratie;

quia perdit puram intentionẽ in bonò ope in qua F gra vi⸗/
am licet

gebatergo periculoſùm eſt homodi laudes audire.
rex de petitidõe turbaretur· prius tamẽ vòluit caput iohis trade
re q; puellam turbare. Sic homo licèt non petat in bono opere
laudes tamen nõ eas repulit cum audit. Vnde Augꝰ m quadã

epiſtola Nemo inquit hoymodi hoſtis vires ſentit· niſi qui bellũ
indixerit Quia et cuiq; facile eſt laude carere dũ negatur . qiffi⸗
cile tamen eſt ea non delectari cum offertur. 1

„O

eſſe in patria pdonibus plena ſine iugi cuſtodia. Nam ipſi non
dormiunt & ſemꝑ ſeruant dormitionis tempus. & quia bomo
ignorat horam quã ſibi latro ſeruat· ideo eſt malus periculum.

niret vigilaret vtiq; et non ſineret zc. ¶ Spualiter· patrjĩa vite
preſentis eſt latronibus ideſt variis peccatis plena. quia quãq;
ſingula peccata peccatores cõprimant. inter alia peccata peccatu
vane glorie inſidiatur viris iuſtis. quaſi latro domibus diuitum

tutes exercet. cautus debet eſſe ab inanis glorie appetitibꝰ Vñ
Gregori9. 6. moʒx. Cum bene viuamus valde timendũ eſt. ne
mens de ſingulari gloria eleuetur. Vigilandũ eſt ergo in loco
quem taliter frequentãt latrones· quia pᷣcioſum theſaurũ quo
celum emimus furantur. ¶ Figura. z Re. 9. Dormiente nu

trice intrauerunt latrunculi domũ & abſtulerunt caput pueri·

Nſidiatur in via quaſi latro. Prou. z3Non eſt tutũ morari vk

Nam vt dicit ſaluator· Si ſciret pater famſlias qua hora fur ve/

Vnde qui theſaurum ſeruare cupit a latronibus ignis ſit qui v

1
lban
men⸗
llit
ur⸗
luſio
öin⸗
Au⸗
let
inn

mt
bon
Eet
ger⸗
gu
Nr

Oloria vana

funer 9 sboſeth qui interp̃tatur vir confuſionis qui tamen puè erat
win ubaudi hominem puritate plenũ et bonis operibus · ſed dor/
nrie miente racione et ꝓprie fragilitatis cõſideratione intrant latrũ-
Nrh culi ſcz laudis ꝓprie appetitus. & caput auferunt yſboſeth cũ
nni puram opis intentionem extinguunt & tunc factus eſt vir cõ
mhtiri fuſionis. Caute igitur agendũ eſt pꝓpter tales latrones. Gres⸗
R 2Z mox· Sepe bono operi dum laus humana obuiat mẽtes oꝑã
det tis inquinat. & q;uis queſita non fuerit· oblata tamen delectat
Binm α ſubdit. quaſi latrunculo eſt appetitꝰ laudis humane · ꝗᷓ recto
M itinere gradientibꝰ ex latere iugiter & ex ocultis educto gladio
vita gradientiũ trucidatur. H 1
lii Olucres celi comederunt illud ps Nlique volueres ali .
lcklehn ucres celi come lerunt u pS ique vo ucres a .
— quando ſunt adeo importune · ꝙ vix dimittunt in terra
, ſemina ·etiam alique deſcendẽtes vbi lauantur viſcera q̃ſi
* de ꝓpe lauantes colunt. & ſe etiã de vaſe portantiũ tollunt· vt
un liet ſepe apparet de miluo qñ famet. Nam muliercule vix poſſunt
trice expellera a ſe. Tũc remedium eſt portare vas cooptum· Vt vas
en volucres videant et non deſcendant. Q Gpualiter Scintille va
nqu ne glorie volantes tantũ ſunt importune erga bumanum cor·
gubll ꝙ vix aliquod ſemen poteſt ꝓficere vel creſcere boni oꝑis quin
turaff/ ſtatim velint aſportare· & ſi viſcera tunc lauantur aqua lacrima
rum et penitẽtia conatur infernalis miluus vngulis vane glo/
monnil rie diſſipare.tunc debemus cooperire illa bona que fecimus &
npim manu tenere· ne homocd volucres aꝓpinquent alias quicquid
uhon boni facimus ꝓpdimus & ppetua morte damnamur. igure
jiculun. Geneſis. o. Vbi legitur ꝙ magiſter piſtoꝝ vidit ſomnium · ;
fur e portaret in capite tria caniſtra farine· & in vno erant om̃es cibi
namit qui fiũt arte piſtoria. et volucres deſcendebãt et comedebãt d eo
qui Narrato autem ſomnio Ioſeph· inte p̃tatum eſt ſibi ꝙ die tercio
tcatü ſuſpenderetur· quod factum eſt. Ss uantr, magiſtrũ pi/
itum ſtorum ſubaudi penitẽtem qui optima ſequitur doctrinã cum
quiß tria caniſtra implet · ſcʒ cõtritione hcrimax · cõfeſſione ſuarũ cul
0 V parum. & ſatisfactione eazꝶ & recte dicit ꝙ caniſtro tẽcio erant
ſer omnes cibi qui fiunt arte piſtoria · quia tercia pars peniientie
nl que eſt ſatiſfactio diuerſa bonorũ genera cõtinet · ſcʒ ieiunium
tio⸗ elemoſinam orationè et hmodi. Sequitur ꝙ hec caniſtra por/
net tabat in capite· melius fuiſſet ꝙ porcaſſet manu. Portare enim

i in capite caniſtra expoſita volucribus celi eſt portare opa penie

.

Gloria vana

in cõſpectu hominũ· que in manu debẽt portari coopta a mũd: 6
pompa. Sed quia in aperto facta ſunt & mundo patẽtia. deſcen .
dunt milui ideſt humane laudes. & quicquid ibi erat aſportant
et conſumatis tribus diebus patibulo ſuſpẽditur PDer tres dies
ſubaudi vite p̃ſentis tempus· pma dies natiuitas. ſecũda ſtatus L
medius & tercia dies eſt mors poſt illos igitur dies traditur ĩ
fernali incendio cũ magiſtro ſuo dyabolo a quo didicit helati
onem in ſuis Vtutibus gloriari ppetue cruciandus Gs Gres. .
9 moraliũ Iuſtum inqui eſt vt quos culpa ſilis inquinat par

etlam pena cõſtringat: & quia nequaq́; diſpares ſunt in iniqui⸗
tate polluti· nequaq́; tormento crucientur diſpari quateno ſihs
damnatio conterat. quos ſimilis ęlatio ſubleuabat.

FB extinguas lucernam in yfrabel. z. Re. Zid Nota ꝙ; alii
A. porntur lumen tempꝑe quo flat ventus· & aliter tẽpore
quietis et tranquillitatis · pmo enim ſub lucerna. ſecũdo aperte
& ſine cooperimento · Vextamen ſi lumen in lucerna debet nu⸗/
triri: quocunq; euentu eſt oleum neceſſariũ. ¶Gualiter per
lumen notatur opus iuſtorum: quibo domino pꝑ euangeliũ di/
cit Math: q: Vos eſtis lux mundi. Igitur lumen iſtud coopien
dum eſt tempore quo circa nos flare ſentimus elationis ventũ
alias ſtatim extinguitur lumẽ boni operis quod portamus &
ideo Saluator admonet. Attendite ne iuſticiam veſtram faclatis
coram homibus & idem Neſtiat ſiniſtra tua quid faciat dextera
Sed cum ſentimꝰ in nobis puram et tranquillam intentionem
& ꝙ elationis et vane glorie ventus longe eſt a corde noſtro. 4
tunc in aperto lumen noſtrum ſecure non portemꝰ vt ipſe ſal/ bn
uator noſter hortatur dicens Luceat lumen veſtrũ corã homĩ/ l
bus vt vide · oꝑa vra· Math̊. Quando autem ventus iſte flat vł 1
quieſcit ſi volumus ꝑpendere· ad ꝓpriam cõſcienciã recurram9
in ꝗ verx teſtimoniũ coõſtit. Vñ aꝑo dicit OQDQ gloria nrᷣa
eſt teſtimoniũ conſcietie noſtre.2z. Cori: i. NVeʒtamen lumẽ ope
rum iuſticie nullo mẽ in nobis nutriri valet: niſi nutriatur hu/
militatis oleo. OFigura Exodi.34. In tabernaculo ex pcepto
domini ordinatum fuit ꝙ lucerna ſemper acceèla ſeruaretur: &
cum oleo nutriebant Et ex hoc videmus hodie ꝙ in eccleſiis Ka
thedralibꝰ atq; in domibo religioſoʒe ſemꝑ lampas coram altari
maiori die noctuq; ſeruatur accenſa quam ſacriſta nutrit oleo.

luimic
ncelen
Ulrun
ds
elalfrns
mminrj
W ent,
No
nalnnon
mnnnt
lusenzi

Magü
ieer tpo⸗
io aper
ebet ni
ualter
ungtlit⸗
Rudcnnn
tons nun
ortamds
m fiuund
utgexn
ntionen
noſtro
ſpleſa⸗
homi⸗
llatv!
rmg
tiant
meope
turbu
etn
l
o.

Gloꝛia vana

(Sßualiter. Si lumẽ iuſticie noſtre debet vigere et nõ extingui

ſemper in templo anie noſtre debet oleum humilitatis paratũ
inueniri: & ſic ſeruabitur in nobis omniũ virtutum lumẽ. Nã
ſicut reſeruantur rami et totio arboris viriditas in radice ꝗᷓ hu,
morem miniſtrat. ſic omnis iuſticie virtus gubernat in bumili
tate. Greg: 241: mox quia origo virtutis humilitas eſt. illa ĩ no

bis virtus veraciter pullulat que in radice ꝓpria ideſt in humi/
litate perdurat.a qua nimi ſi abſciditur areſcit· quia viuifican/

tem ſe amorem pꝑdit. Vnde dom9 in euãgelio fatuas VirFinas
quibus oleum deficit a ſponſi nuptis excluſas oſtẽdit Math-
zd: De virginitate ſua foris gloriam expectãt in vaſis ſuis glo

Oriam habere noluerunt.

Vesq; multiplicate ſunt ſuper terram Geñ. 40. olens
ſemen ſuum ſeruare illeſum ab auibus ꝙ diu non eſt in
bhberba augmentatũ et in terra radicatum debet aues ab
agro ſuo expellere alias poſſet eſſe tãta auiũ multitudo ꝙ mo

dicum fructum in tꝑe meſſis perciꝑet. ¶ Spualiter · cõcipiẽs

corde benefacere ſemen habet in agro anĩe. Nam bone inſpirati
ones in anima noſtra recepte ſunt ſemen xpi. Eſt igitur dya/
bolus hoc videns conatur ne creſcant extinguere vel extirpare
Sed quod non valet aperto telo pcutere auibus comedendum
inanis glorie appetitũ reſeruat. Tunc enim prudẽs homo debʒ
homodi aues expellere arcu et ſagitta orõnis et aliaʒe virtutum
quouſq; tempus firmitatis aduenerit· quo poſſit contemplari
