ddo zc· Ac ſi diceret. nõne ego ex natura decoris mei poſſum regnare
1 ſicut deꝰ. S3 ſtatim cũ ſic eleuaret᷑ deiectus ẽ in ꝓfundum inferni
ê2 a cõciuibo ſuis id ẽ a ſanctis angeł. Comedit fenum · ꝗa conat᷑ de/
” cipe ſanctos viros a mundi virore remotos. Vnde Iob · o· Cum
d V—nßns beato iob de dyabolo loqᷓ ret ait · fimũ quaſi bos comedet. cre
h9 uerunt capilli ei. Nota capillos eſſe nõ de ſubſtãtia hoĩs.ſʒ naſci
bi ex ſupfluo· Sic dyabolũ non fuiſſe creatũ cum peccato aliquo· ſʒ
bi mundũ et purum· Sed poſtmodũ tm̃ creuerũt ei9 peccata vt ipᷣm
. coopirent & totam eiꝰ pulcritudinẽ deturparẽt & fedarèt. Creue
runt vngule & factꝰ eſt fera peſſima ꝑ inuidia mortè introducẽs
4 in orbẽ terrax. Facta ergo habitatio eius cum feris. ꝗᷓa e oẽs

introduxit & adinuenit peccata. ideo bene diciẽ · In Iob caꝑitulo

preallegato: Oès beſtie agri ludẽt ibi.qᷓa omnia Bncipalia peccata
ſuxta ipʒ ſemꝑ ſunt. Grego:libro:2ꝭi. mora:A:Principalia vicia de
ſuꝑbia virulenta radice ꝓferunt᷑. ſtabit ꝑ ſeptẽ tempora. Nota per
ſeptẽ dies reuolui totũ tẽ pus· ſeptẽ ergo tẽpora denotat eternitatẽ
qua dyabolꝗ ĩ ſua obſtinatia ſemꝑ durabit nec ſicut penituit na⸗
buchodonoſor. penitebit dyabolũ. neq;ʒ ꝑ cõſequẽs miſericordiaʒ
inueniet eo ꝙ in eo impoſſibile ẽ inuenire humilitatẽ & pennẽtiã
quia eiꝰ ſuꝑbia ſemꝑ creſcit. Vñ Hugo de anima libro:i: Suꝑbia
in celo nata eſt. ſed velut immemor ꝗᷓ via inde cecidit. illuc poſtea
redire non potuit· Ad ei9 interitũ ſuꝑbi cadent quemadmodum .
mi angeli qui eũ ſecuti ſunt ſecum ceciderũt · Na & hunc omniũ
. propheta ſuperbos minatur. dicens · VYos autẽ ſicut vnus de Pn/
. cipibus cadetis. J ᷣ̊́”MUVUD WHä
5

—ẽꝭr

n

Tempanie 48 A
Bſcondita eſt in terra pedica ei9 iob ishor lõge plus ca
uendum ẽ ab occultis inſidiis &; ab aptis aggreſſibo. Cuz
1 s inſidiat᷑ occulte · hominẽ inuenit inp̃uiſũ · ſed adhuc
ſuꝑ omnia maio eſt ꝑiculuzʒ · qñ hoſtis ſimulat ſe amicũ. OSpi/
ritualit· dyabolus conat omnes fideles ſua tẽptatõne occidé. Ve

—

. . . — . 1 1-— —
eſt quia xm viribo ſuis ꝓſtratus. nõ poteſt aꝑte vincè· n volẽtẽ

ideo nõ ſemꝑ vt leo inuadit apte. ſed inſidiaẽ occulte & virulentaʒ
tẽ ptationem atq;ʒ mortiferã qꝙ; aꝑte ad ꝑdendũ hominẽ nõ poteſt
emittere ip̃e ſub quadã ſãctitatis ſimulatiõe mittit vt fraudulẽti9
occidat. UFigura. 3. regux ig· Vbi legi · ꝙ Ieroboã dixit vxori
ſue.muta habitũ vt non cognoſcaris et vade in ſilo ad achyã pro/
phetã domini que fecit. Sed ꝓpheta diuinitꝰ inſpiratꝰ cognouit
ip̃am & ait . ingredere vxor Ieroboã. Hec dicit dns · Ego delebo

de do mo vſq; ad mĩgentẽ ad parietẽ & clauſum & nouiſſimuʒ. q

expo nens magiſter id vſq; ad viliſſima de quibo nulla mencio
delebo. ¶ S pũaliter · Ieroboã interpretat᷑ duuiſio populi & bene
denotat dyabolũ.ꝗᷓ conat᷑ diuidẽ populũ a ꝓpximo ꝑ odiũ & liuo
rem ic igit cognoſcẽs vxorem ſuã ſcʒ culpã a ſanctis viris notã
eſſe · nõ audet eam dimittè ornatu ꝓprio ad inuadẽdũ fideles. &3
depoſito aꝑte deceptiõis habitu veſtit ip̃am pallio ſeductiõis oc/⸗
culte & vadit in ſilo ad achyã · Sylo interp̃tat᷑ tranſlata· Achias in
terptat᷑ fraternitas dñi· & bene denotat xp̃i militẽ · qui tranſlatus
de peccato ad gr̃am ſpũali fraternitate cõiuncto eſt x5o . Sz dieñ
qꝙ; erat ꝓpheta. Propheta eni interptat᷑ vidẽs. Iuſtus enĩ deo ſer/
uire cupiẽs debet ſemꝑ vigilare ſobrius· ne ip̃m decipiat. Vñ Ie⸗/
roboã id eſt tẽptatio dyaboli quã dyabol vt ſeducat.non cul pam
ſed virtutẽ eſſe ſimulat. Gregoriꝰ in mora. Hoſtis nẽi malicia tãta
arte parat vt plerũq; ante metis oculos culpas virtutes fingat et
inde ꝗſq; quaſi expectet pmia. Vñ eterna digno eſt inuenire tor⸗
mẽta. Sʒ rñdet achyas· ꝗᷓre ſimulas te eſſe aliã vxorẽ. Vxor Iero⸗
boã es · ac ſi dicat co gnoſco te non decipias me vade retro. reuertè
ad virũ tuuʒ dyabolũ & ſecũ habita. ꝗa apud de ꝑptinẽtib ad ip3
nõ remanebit viliſſima res aliꝗᷓ· quin tota deleat eo ꝙ hoc pcipit
michi dñs & ſic dyabolo cõfuſo & ꝓſtrat9 ꝗ̃ſi ĩ cpo mori & ar/
ma illio tẽ ptationis deponẽs cuʒz illis nequit amplio.quẽq́; fideliũ
offendè. Vñ Origenes ſuꝑ libro Iheſu naue · Duto ꝙ ſãcti quic;

repugnãtes aduerſ tẽptatores peccatoʒe ſpũs et vincẽtes eos atq;

— — — — — —

—

—0 — - —

eadẽ qua nutrit mora roborat᷑ & exiſtẽs foris in opibus vinci

. ——

. mano

vnũquẽq; eorũ ſuꝑantes ĩminuant exercitum demonũ & velut
eq uos plurimos eox interimãt vbi cauſa · vt his ꝗᷓ caſte pudiceq;

viuẽdo fornicatiõis ſpiritũ ſuꝑauit: nunc vltra fas ſic illũ ſpirituzʒ

ui ab illo ſã cto vict eſt iteʒe aliũ hoĩeʒ impugnare.
Iſcite a gẽtibo terre & ab vxorib alienigenis·Z. eſdre· ·
Cũ gentib diuerſoʒ moʒ vel dogmatũ nõ debet homo
longã cõtrahere morã · quia ibi eſt plꝰ q́; mors . Nã eque
Pᷣſſet ꝗs cum feris habitare · ideo ſiqñ oporteat mercatores trã/
ſire hãc interp̃tem ne decipiant · et habuo ꝙ volũt recedant. Mors
enĩ eſt vt dictũ eſt eſſet int illos diutiꝰ cõmorari: ideo debet quis
timere ſiẽ de morte a vinculo matrimonii. C S pũalii hoĩes duer
ſoʒ moʒe a fidelibꝰ ſunt ſuggeſtiões & tẽptatiões demonũ. HNũc
eni mores contrios & ydioma puerſũ a moribꝰ & vdiomate xp̃i
ano cum trãſimꝰ ꝑ eas: quia nõ eſt poſſibile cũ virtutibꝰ ad celũ
venire ñ ꝑ temptationũ certamẽ nullomodo debem ꝑ aliquã eò
placẽtiam cuʒz illis cõmorarinec eos nob vinculo matrimoniali ꝑ
cõſenſum nobᷣ cõiungè & ſi tñ oportet nos ad vitã eande eternaʒ
P illas tranſire diuino ſermone nobiſcũ tanqꝙ inteepte intueamur
quał ſit temptatio vt ſciamꝰ repudiãdi cõgruum et tranſeamus.
6

Figura Exo. 30. Pcepit dñs moyſi-dicẽs cuʒ veneritis ad ter
ram ꝓmniſſiõis qui ego dabo vob̊. non recipietis pro filis veſtris
vxores gẽtium illax re gionuz nec dabitis filias veſtras eis. neg
ali quã amiciciã cõtrahetis cũ illis· ſʒ delebitis magnos & paruos
alias erũt vobᷣ claui ĩ oculis et lacee in ſpatuf. ¶ Gpualii pcapit
de vt nõ cõponamꝗ amiciciã cũ intercircũciſis id è cuʒ demonibꝰ
recipiẽdo temptatiões ſuas ores ſenſibꝰ nris verbi gra. Cum
enĩ dyabolo vana oculis ſubmiſtrat eſto ꝙ oculus videat ſine cõ⸗/
cupiſcetie cõſenſu· nõ cõtrabitĩ mrimoniũ · ſic etiã ẽ de aliis ſenſibus
GSi vero cor cõſentit et recipit qce oculus aſpexit: iam ligatũ ẽ vin/
culo amplex: iam cſumatũ eſt matrimoniũ · Si mẽimoniũ diu
latet iam mechat eã ĩ corde ſuo:ait ſaluator Igit᷑ niſi piiciamus et

octidam paruas et magnas tptationes- voletes terrã pmiſſiõis
intrare eterne creſeent & erũt nobᷣ clauiĩ oculis & licee ĩ ſpatulis

Gregoriꝰ in mora-· Gi temptatiõt ĩ conde naſcti feſtine no reſiſtit

let/ꝗa ip̃aʒ intꝰ mẽbro dominã mẽtes captiuã tenet. ¶/C
On habitabit in medio domus mee qui facit ſupbia; ps.
Solemnes pſone nõ dimittũt habitare ĩ domibꝰ eaʒe weli

.

vix

B

Denptao

vicis meretrices & pſonas mnfames. ne filii & filie coinꝗqnẽtur ab
ilis. Cbualit fideles x6i ſunt ꝑſone electe. i. Petri·. z:. Vos aũt
genus electũ zc. Nõ auteʒ debẽt nobiſcũ habiare ſuggeſtiões &
cogitatiões male· ne puritas anime & corporis inꝗnetur ab eis.
Figura Bei. Aie omnibꝰo libris. d: moyſi. VYbi populo iſra
hel ĩ egipto ſolꝰ terra geſſen & in deſerto in tabernacuł' & ĩ ter/
ris ꝓmiſſiõis expulſis gẽtibo ſoli babitauerũt. & ſic fuerũt liberi
& deo ſemꝑ accepti & dilecti . qñ vero cõmixti ſunt ini gentes &
. didicer ũt opa eoꝝ ſcandalizatus eſt dñs in eis & ꝑmiſit ip̃os duci
aaptiuos ĩ manibo hoſtiũ ſuoʒe. ¶¶ SPũaliter. Per filios iſfrahel
ſubaudi populũ xp̃ianum vidẽtem deũ ꝑ fidẽ. Nõ ig in medio
eox id eſt in cordib eoʒe que domꝰ dei dicunt᷑.· debẽt habitare tẽp
tatiões & male cogitatiões a demonibo ĩmiſſe. Quãdiu eni nobi/
ſcum nõ habitãt liberi ſumo · ſed cũ ꝑ cõſenſuʒꝭ miſcemur ip̃is.· de9
indignat᷑ no̊ & ducimur in captiunatẽ peccati. & nota ꝙ licitum
erat gẽtibꝰ ꝑ terrã iudeo ire· ſed nõ morari. Sic enĩ apud fideles
nõ eſt peccatũ ſi cordi aliqñ male cogitationes adueniãt dũmodo
nõ morent?᷑ ꝑ cõſenſuʒꝭʒ. Quia ſcdm Aus Cogitatio quãtũcunq;
immaida nõ polluit ſi ratio nõ calenie Dns igit᷑ nõ phibuit gen
tes ad iudeos accedẽ · neq; ecõuerſoſed ꝓhibuit cõuerſationẽ mu⸗/
tuam. Grego: 34. mora: Ad iudeã dñs ꝑ Ieremiã dicit · Quouſq;
morabunt᷑ in te cogitatioes noxie.neq; enĩ rep̃hendit cur veniant
ſed cur morent᷑. In bonis eni cordibꝰ cogitatiões illicite veniũt· ſed
tñ morari ꝓhibent. quia recti quic; ne captiuãdã domũ cõſcientie
p̃beãt ab ipᷣa cordis humani hoſtẽ tugant · quia & ſiqũ repẽtinis

8 ſuggeſtionibꝰ vſq; ad pmũ veſtibulũ ſubrepit ad 5 Sſenſus tamen

ianuam non pertingit. “
Ili accedens ad ſeruitutẽ dei para animaʒ tuã ⁊c (olent
tirãni vſq; ad mortẽ conari retinẽ dñium · & quãto ampli9
vidẽt populũ aꝑppropinꝗᷓre libertati · tanto ampli vexãt
eos. Ideo longe melio eſt ꝓ libertate honorifice mori ·. ꝙ; ſub tirãni
de cõtumelioſe viuere Vñ tulius de qſtioniba. Cuʒ tẽpus & ne/
ceſſitas poſtulat determinãdũ è manu & virib. vt mors ſeruitu/
. tis turpitudini eſt anteponẽda. nã occidi pulcriꝰ eſt q́; ignomĩoſe
viuere·hoc ẽ ſeruire. ¶ pũaliter· dyabolo eſt crudeliſſimꝰ cuius
cupida tirãnides nũq; repleri poteſt· nũq;; tantũ poteſt de homĩe
habere vt contẽtetur · niſi animã perdat. Vñ Gre gorio in omfł. In
iuſtum eſt ſeruire dyabolo qui nullo placaĩ obſequio Quãta enĩ

—
☛

lt

.
n

er
el
Del
do
i

N

amplio cognoſcit populum fidelium ad libertatem accedere tanto
amplio eis parat inſidias· Et nota ꝙ omni modo ſe uuat quãuis
ꝓdnorie nõ parcens vſq; ad mortẽ. Simulat eniĩ ſe victũ vt minꝰ
homĩes ſibi caueãt· ſed cum cognoſcit hoĩeʒ ſe putare ſecuʒ ſubito
illũ inuadit · exemplũ de pharaone qui populũ licẽciauit ex egip

to. & inde ꝑ gente ſecut eſt inuadẽs ipᷣm vſq; ad mare rubrũ vbi

mortuꝰ eſt. Sic enĩ facit dyabolꝰ interduʒ dimittens hoĩeʒ · quẽ ſe
videt retinere nõ poſſe in peccato. vt dum minus cauebit ſibi ip̃ᷣm
alias crudeliꝰ tẽpꝑtat· Beda ſupꝑ lucã libro: i. Antiquo hoſtis pꝰ9qꝙ;
mẽti noſtre tẽptationũ certamẽ inflixerit ab ipo ſuo certamine· ad
tẽpus recedit. nõ vt illate malicie finem p̃beat. ſed vt corda que ꝑ
quietẽ ſecura reddiderit repente rediẽs facili in opinatꝰ irrũpat.
Debet igi homo ſemꝑ eſſe paratus· nec cõfidè de quiete aliꝗᷓ. ſed
quãto ſe magis ꝓficere nouit ĩ virtute tãto mai9 expectare a dya/
bolo & mũdo certamẽ agnoſcat igurai gtuor libris pentha-
in quibꝰ hoc ſatis apte patet de populo iſrabel- quia nõ ſolũ ha/
buerũt in exitũ egipti pharaon? poſt eos· ſed & multa bella paſſi
⸗ cum ĩ terra ꝓmiſſionis fuerunt Ilebuſeꝰ moleſtauit ip̃os.

¶ S pũaliter· filii iſrabel ſunt fideles xi quos nõ ſolũ in exitu
peccati pharao id eſt dyabolꝰ ꝑſequit· ſed & ĩ via penitẽtie mnultũ
ip̃os moleſtat & qñ ingreſſi ſunt vſq; ad contẽplatiõeʒ ſũme hie/
ruſalẽ vbi ſe putãt cõſtant deo adiungi: nõ ſinit eos dyabolꝰ paci
fice cõmorari.ꝗqᷓa nõ poteſt hõ in hac vita ꝗᷓ milicia eſt ſuꝑ terrã oĩ
bus ad taʒ altũ culmè virtutũ attingè ad qd nõ p̃ſumat dyabol9
accedere & ibi illũ forti9 impugnare. Vñ petrus rauen in ꝗᷓdam
epiſtola. Mudus iucq aduerſus deſertores ſuos fortiꝰ pugnat &
megred &tes vite ſecularis illecebras guior cõgreſſus expectat etĩ
exitu iſrahel de egipto pharao vehemẽetius exardeſcit et ſathanas
eg rediès ab hoĩe quẽ ab infantia tenuerat ip̃m guius ab in greſſu
decerpit· cmunis curſus vite pñtis & tẽptationibꝰ app̃hendẽ: naʒ
ad virtutis exerciciũ Ieroſolimitis relicto eſt Iebuſeꝰ & apoſtolo
angelꝰ9 ſathane datꝰ eſt nę reuelationibus extollatur.
Vlctus ẽ ad ignoſcendu. Ini alia ꝗᷓ ncipibꝰ clemẽtia? ma
nifeſtant eſt ĩa pietas ſeu indulgetia· ꝗᷓ quidem malor &α
ftMminor dicit· ſecũdũ ꝙ maior et mmor offenſio eſt cõmiſſa
O ffenſa enĩ maior nõ poteſt cõmitti ab aliquo ſubdito in aliquã
pſonã ꝙ; in pᷣncipem· ideo pᷣnceps cognoſcẽs offendentẽ ſe valde

debet pdicari miſericors. pũalit x̃s enĩ princeps no ſter eſt
pleno clemęcia et pietate · qꝗᷓa nõ ſoluʒ parcñ delinquẽtibo in extra
neos. ſed etiã parcẽ paratus his qui delinquèt in eũ · & nõ ſoluʒ
parcè. ſed eos qrn cõtinuo ad ſaluandũ. r gura: i· reguʒ. 76.
Vbi legũ. ꝙ cum ſaul exercitũ magnũ cõtra dauid cõgregaſſet vt
ip̃m occideret in deſerto· ip̃e dauid clam noctis tẽpore ingreſſus ẽ
tentoriũ ſaul ſimul cum abner propinquo ſuo & dormiente ſaul.
dixit abner parat9 ſum eũ ꝑfodere vno ictu vt ampliꝰ nõ reſiſtat

& ait dauid · nequaq; moriet᷑.· xp̃s enĩ cñi eſt· ſed accipe ſibi ciphũ

cum haſta qui erat ad caput ſaul vt cognoſcat ꝙ ip̃m occidẽ potui
quo facto vocãs eũ:clamauit dauid narrans ꝗᷓ fecerat ꝙ cum ſaul
audiret contrit ait peccaui. nequaqꝙ; vltra tibi malefacia eo q; pᷣcio
ſa fuerit anima mea in culis tuis apparet enĩ ꝙ ſtulte egerim et
ignorauerim multa. & pualiter - dauid ſubaudi x5ßm ꝑ ſaul
Peccatorẽ:congregat ſibi peccator exercitũ cõtra xõm· qñ multi/
plicat peccatũ ſuꝑ peccatum. Sed intrat xp̃s tẽtoriũ ſuuʒz ſimul cũ
abner qui interp̃tatur rugitus eiꝰ et bene denotat iuſticiam dei · ꝗᷓ
rugiens ſuꝑ peccatorẽ parata ẽ ꝑpfodere vno ictu animã ſimul cuʒ
corpore vt amplio non reſiſtat. Sed ꝓhibet xps dicens. nequaq́;
morièet. xp̃s enĩi dñi eſt id ẽ redẽptꝰ xp̃i ſanguine:nolo inqꝙ; mor
tem peccatoris ſed magis vt cõuertat᷑ & viuat. nequaq; pibit · niſi
in morte peccatũ ſuũ ip̃ʒz interimat. Sʒ accipe ſibi ciphuʒ cũ haſta
id e ſanitatẽ corpoream & mũdi facultateʒ quibꝰ inpugnat me vt
percipiat ꝙ.ip̃ʒʒ occidẽ potui:quo facto xp̃s vocat eũ intrinſecus
& tũc peccator ad ſe reuerſas cognoſcit peccatũ ſuũ et cõfiteĩ illud
Cognouit enĩ ꝙ pcioſa fuerit ĩ cõſpectu xp̃i aĩa eius id ẽ mag/⸗
no pcio ſanguinis xpi redẽpta & dicet nõ peccabo amplig9. Patet
ig q́; magna ſit multitudo diuine clemẽtie · qui quã de faucibus
inferni ſua benignitate liberat ſuos pſecutores. Vn aug in ſoli.
Cuʒ iam abſorbuerat me ille draco & tu ab ore eius extraxiſti me
cum peccaui & ip̃e paratꝰ fuit deglutire me· ſed tu dñe defendiſti
me· cũ contra te inique agebam cum tua mandata fugiebã ſtabat
paratus ip̃e vt me raꝑet ad infernum. Srtu cñe ꝓhibebas· ego te
domine offendebam & tu me defendebas ego te nõ timebã & tu
me cuſtodiebas · a te recedebam & inimico me exhibebazʒ & tu ip̃ᷣm
ne me tangeret deterrebas multociens de faucibꝰ leonis et ex ore
dyaboli eripuiſti me apꝓpinꝗᷓui vſq; ad portas mortis et ne ip̃aʒ
me caperet tu feciſti domine deus meꝰ. Hec et alia multa bñficia

2 — — — —

=mrä: à1 = —

— — —

=2

— —

4

wrrr —rr

naſtime.
Ve ſurſum ſũt ſapite nõ que ſuꝑ terraz ⁊c· Vbi xp̃s ẽ in
dextera dei ſedes. Querẽs aliquã rem ſibi neceſſariſã · debʒ
obſeru are locũ vbi putat rem illã eſſe & debet obſeruare ĩ

ſi qᷓrat᷑ res extra ꝓpriũ locuʒ nõ inuenit · Siqs qᷓreret auem ĩ mari
nullateno inueniret. etiã oportet ſcire modũ ꝗᷓrendi ſcʒ ꝑ veſtigiũ
rei· naʒ ſi qᷓreret ſortes vt homo nullã aliã delorte habẽdo noticiã
nõ poſſet eũ inuenire ñ caſu· ſed enĩ habere ſimilitudinẽ rei qᷓrende
p quã ip̃a res cognoſci poſſit. ¶ Spũalit · ſi volum9 ꝗᷓrere xpᷣm

& ip̃m inuenire. het ſeruãda ſunt. Debemo enj ſeruare ſigna ꝗᷓbo

co gnoſciĩ x̃s. & hec ſig na ſũt ymago & ſimilitudo qᷓ ĩ nobᷣ ẽ ſczꝭo

in anima · Nã ſi xp̃m ſolũ qᷓrerem vt hoĩeʒ cuʒ ipᷣe ſit deꝰ nõ poſ

ſemꝰ ip̃m inuenire. Veſtigiũ ergo ad xp̃m inueniendũ ſcdm ꝙ ẽ
deꝰ · eſt ymago eiꝰ quã ĩ nob habemꝰ & ſcdm quã nos creauit vt
deꝰ· ſed poſtmodũ nos recreauit vt deꝰ & hõ · Nõ ergo qᷓramus
ip̃m vt eſt hõ tm̃.ꝗᷓa ſic nõ reꝑxĩ · Sʒ qᷓramꝰ vt eſt deꝰ & hõ & ſie
ipm inueniemꝰ. Queſierũt ip̃ᷣm iudei vt hoĩeʒꝭ tm̃· ignorantes ſi/
gna deitatis · ideo ipᷣm ignorauerũt & ip̃e eos ignorauit. Sic enĩ
dicit ꝓpheta ps· 43·. Signa nra nõ vidimꝰ & ſequiẽ & nos nõ co
noſet amus. Ideo xp̃s dicebat eis Ioh. S8. ꝗretis me nõ vt deum
uple & ſequit᷑ et ĩ peccato vĩo moriemini ſcʒ cecitatis· Signa enĩ
habẽtes diuinitatis ſue a ꝓphetis· nõ cognouerũt id ẽ noluerunt

cognoſcẽ · quia ip̃oʒ malignitas eos excecauit. Sapĩe · =.· Dederat

eni yſaias eis ſignũ dicens · 34‧ Cũ venerit deꝰ ad ſaluãdum nos
tũc aꝑientur oculi cecoʒ & aures ſurdoʒ patebũt · tunc ſaliet ſicut
ceruus claud & apꝑta erit lingua mutoʒ. Hec igit ſigna videntes
nõ cognouerũt · qa oculos habebãt & nõ videbãt· Debet etiã q̃ri
in loco vbi habitat ſcʒ celeſtibꝰ & ſpũalibꝰ.nõ autẽ in mũdanis &
carnalibꝰ. Nam ſi in mũdi deliciis qᷓrat᷑ labor ibi ꝑditur. Querẽd9
eſt enĩ ꝑ ſigna ſpũalia · nõ ſenſibilia· & qᷓrend eſt in celis yel cele⸗/
ſtib9.nõ autẽ in mũdanis · ſin autẽ inueniri nõ poteſt. ¶ FEigura

A.regum.z· Vbi legit · quinqginta viros ꝗᷓſiſſe heliaʒ ſup mõtes
& valles ꝑ tres dies· nec valuerũt inuenire. Aſſumptꝰ em fuerat

in curru igneo & tranſlatus in paradiſuz. S pualii· p heliam
audi ſaluatoreʒ nᷣm xp̃m. Per quinꝗ ginta viros ſubaudi quãqʒ;
corporales ſenſꝰ· quinꝗᷓes: X· faciũt qO:X eni numerꝰ ẽ cõpletꝰ.

michi exbibuiſti:ſed ego eram cecus & non ſe⸗ donec illumi

ꝗrendo modũ· ꝑ quẽ poſſit ill inuenire alias ẽ labor ꝑditꝰ· Naʒ

„
xep⸗
Ouinq; igi ſenſo corporis bumani cõplent & pficiunt armoniaz
er motes & valles ſubaudi mũdum iſtũ qui quoſdaʒ eleuat in
ſublime · quoſdã vero deiicit vſq; ad yma. vel quẽ hodie eleuat for-
tuna ꝑ ꝓſpera: cras deiicit ad miſeriã. Si ig ĩ mũdo ꝑ viã ſenſuũ
queras xpᷣm. nũqꝙ;; ip̃m inuenies· ꝗqa neq; ꝑ ſigna ꝗris · neq; locũ
obſeruas & tranſeãt tres dies vite pnñtis ſc adoleſcẽtia iuuentꝰ et
ſenecto· & poſtea morieris in peccato tuo. nõ inuẽto. Nõ ergo eũ
queras ĩ muũdo et carne. Augò:· in ſoli: Erraui inq ſiẽ ouis ꝗᷓ piit
querẽtes te exteri9 circuiui vicos & plateas hu mũdi miſi nun-
cios meos oẽs ſenſus exteriores vt ꝗqrerent te· ſed nõ inueniũt te
Oculi dicũt. Si nõ colorat9 ẽ ꝑ nos nõ intrat. Naſus dicit· Si nõ
redolet ꝑ me nõ intrabit & deducit ibi Augꝰ.de omnibo ſenſibo
alis · & in eodẽ Interrogaui terrã. ſi eſſet deꝰ meꝰ· dixit michi nõ
ſũ. Interro gaui mare & abiſſuʒ & reptilia ꝗᷓ ĩ eis ſunt & rñderũt
michi nõ ſum deꝰ tuus· Interro gaui molẽ mũdi dic michi ſi au es

deꝰ meꝰ an nõ.·rñdit voce forti: nõ ſum inqꝙ; ego· ſed ꝑ E*

quinimo ip̃e fecit me & fecit te qᷓrere ſuꝑ me & te. ¶ C
N Ixit eni ĩ corde ſuo oblit9 deꝰ· psPrudes pnceps exer
citus ſiue dux conaĩ potius hoſtes ſuos ꝑ inſidias vincere
ſalua manu quã mediãte plio ĩ quo nõ poteſt eẽ victoria
ſine pſonaʒ ſuaꝰ damno ·. Vñn vegetiꝰ libro: 32: de re militari:c. 9·
Boni ind; duces nõ aꝑto p̃lio ĩ quo ẽ cõmune ꝑiculũ ſed occulto
ſemꝑ attemptãt · vt ſi integris ſuis quãtũ poſſ ũt hoſtes interimãt
Nã pauciores numero ſuꝑueniẽtes & inſidias faciẽtes ſub bonis
ducibo deportauerũt ſepe victoriã. Faciende ergo ſunt inſidie &
precipue quando hoſtes mino cauent et magis de ſeip̃is cõfidunt
Spũalii· ante xpi aduentũ dyabolꝰ putabat deum fuiſſe mi/
ſerti oblitum · & de ſua potẽtia ꝓpria cõtidens putabat ſuꝑ genꝰ
humanũ habere ꝓprium ius ꝓpter peccatum parentũ · Sed xp̃s
veniens cũ paucis apoſtolis inermibꝰ decepit ip̃ᷣm · Poſuit enim
ſibi & populo ſuo inſidias in quibꝰ cum toto ſuo exercitu mor/
tuus eſt ſalua omni xpi ſocietate. Et nota ꝙ interduʒ fiunt fouee
quando exercitꝰ debet tranſire & perſequit· Sciẽtes vero foueas
tranſeunt ꝑ ſolidum. I gnorantes vero illas cadunt in eas & occi/
duntur . ¶ Figura exo. Vbi legitur pharaon? ſemꝑ induratũ
contra moyſen· & dicenie ſe non co gnoſcere deum ſuum. Sʒ3 moy
ſes tacto mare rubro diuiſum eſt et tranſiuit populus per illud in
ſolido & ſicco. Sʒ pharao hoc aduertẽs cũ toto ſuo exercitu ĩtra uit

& mortui ſunt omnes. nullo excepto ſaluis omnib filiis ĩfrahel
Spũaliter · ꝓꝑ pharaonẽ dyaboſũ nota qui cũ egiptiis id ẽ de⸗
monib affligebat populũ dei ĩ limbo.· Der moyſen xp̃m ꝑ mare

rubrũ effuſiõeʒ ſanguinis. ꝑ quã via facta eſt ſanctis de inferno

ad terrã ꝓmiſſiõts· & in illa ſanguinis effuſiõe mortuꝰ ẽ a dyabo
lo & mors & totus exercitꝰ vt ampliꝰ nõ remãſerit qui cõtra fi-
delẽ poſſit gladiũ leuare ꝑ violentiã. Deridebat enĩ pᷣmo iſte pha
rao id eſt tenebraʒe p̃nceps xᷣm quem cognoſcẽ nõ volebat. Sed
uemadmodũ pharao magis populuz affligebat. volente movſe
ip̃m educere de egipto·ſic dyabolꝰ populũ queʒ tenebat captiuũ
magis deridebat pᷣdicantẽ xp̃o regnuʒ dei p penitẽtiam donari et
licet aliqñ dubitaret xpm eſſe deu· cũ velut inſipiens ꝓprias du/
bitatiões ſoluebat. Vn Qugꝰ:.ombſuꝑ illo ducta eſt hieſo in de.
Cũ ergo videret inimꝰ dei filiũ tanta miracula ꝓcreare voluebat
ſecum vt arbitror atq; admirans dicebat · quis ẽ iſte · ꝗᷓ me neſciẽte
hũc ingreſſus eſt mundũ noui quidẽ qa de femina natus. ſʒ ne⸗
ſcio vñ cõceptus eſt· Aſtat ergo mater ſed patrẽ inueſtigare non

poſſum partũ video· ſed nõ agnoſeo naſcẽtem & qd ſtupori meo

adereſeit incõſueta lege pariendietiam edito filio mater exulĩat vt

virgo. Cũ iacet in cunabulis paruul fundit lacrimas vultũ. ſimi

lemq; ſe eſſe mortalẽ va gitus ꝓdit & cũ nichilei de infantia deſit.

nulla tñ illi ẽ velut infantis coruptio. Quid hoc miraculũ è video
qc aduertere neꝗᷓo: audio q& ſuſtinere non poſſũ vt homo nat9
honoret᷑ vt deus · a ſeculis nũq; michi hoc cõtingit vt quiſq; naſce
retur hõ & humani vieii maculaʒ non haberet que hec tam noua
potensq; generatio ini peccatores & impios natꝰ · mortali etiam
matre ꝓgreſſus purgator cũctis naſcentibꝰ & ip̃e m celo purior
apparet nulla malicia eſt ĩ eo. Quid plura nichil in eo mnuenio q
me delectet puto eum in regno meo velle regnare ne forte deo ſit
iſte · quẽ nullum poteſt maculare delictum. 83 ſi deꝰ eſſet · quo/
modo indignitates part feminei ſuſtineret · quomodo eẽt curiis
pãnisq; cõtentus · Quis credẽ poſſet infantie vagitum eſſe in dño

cum non audieti ridiculũ eſſet dominũ femineo lacte nutriri -Hee

Aug9· Sic igiẽ miſer inſipiẽs & cecus·dicebat nõ eſt deus. Nõne
bene cecus erat dyabolꝰ videns ſigna· que hõ facere non poterat
& nõ crederet. Quid alit᷑ contingebat dyabolo · niſi qcł contigerat
pharaomi. Nam moyſes faciebat ſigna coram pharaone & eßen 7.
tibus magis eius in tercio ſigno · Dicebãt digitus dei eſt hic · xp̃s

$●
X1*
ficiebat ſigna et ꝓdigia in mundo. Demones hieſu fili dei. veniſti
ante tempus torꝗre nos· & inſipiens dicit non eſt deꝰ ·& p̃cipue
cum non poſſet capꝑe deũ & hominè fieri vt xp̃s eſſet deus & hõ
Ideo cõtra cecitatẽ eius optune arguit. Effren· monachꝰ in ꝗdam
omb-. dicens. Si nõ erat deo/gabriel quẽ dominũ vocabat · & ſi nõ
erat Pomo-maria quẽ in ventre portabat. ſi nõ erat deꝰ elizabeth
quẽ ſalutabat &i nõ erat hom p̃ſepi quis iacebat. Si nõ erat deꝰ.
angeli quẽ glorificabãt. Si non erat homo maria quem lactabat.
Si non erat deus/magi queʒ adorabãt. Si nõ erat homo ſimeon
quẽ circũcidebat· Si non erat deus colũba quẽ teſtabat᷑· Si nõ erat ðͦðUZ
homo lIoßhes quẽ baptizabat. Si non erat deus peccata ꝗᷓs relaxa
bat. Si non erat hõim deſerto quis eſuriebat. Si nõ erat deo/mari
& ventis quis imꝑabat. Si non erat hõin naui quis dormiebat- D
GSi non erat ille deus mortuos quis ſuſcitabat. Si non erat homo-
cibos quis ſumebat. Si nõ erat deo latroni regnũ ꝗᷓs ꝓmittebat.
Si non erat deꝰ ſol ꝓpter quẽ ſplendorẽ ꝑdebat. Si non erat hõſt
ſepulchro quis iacebat. Si nõ erat deꝰ die tercia quis reſurgebat

Si non erat homothomas quẽ palpabat· Si non erat deꝰ cicatrii
ces Quis ſic reſeruabat. Hec Effren monachus· Patet igi ꝙ xp̃s
fuit deus et homo: deus ſcʒ ante ſecula genitus a patre · Hõ vero
in mundo natus· de virgine matre qui paſſus eſt ꝓ ſalute omniũ
noſtrum. Ipi igitur laus & gloria·. Qui cũ patre & ſpiritu ſãcto
regnat deus per omnia ſecula ſeculorunm.
— a e . Ex licic compendium morale
j

2*

4

ado
Mi⸗
H
Shune/
dull on
1g
nelmi
tte linn
acn ar

eis
1 et bent
cones vo
um vtens
eniunta
Wde
nptont
HN.1
DN.
saabe
wavent
Cers⸗
dsperi
8glore
lllent
on eſlen
tigid
mptun;
tenn
vmm
che,
an
ninu
ℳ m
41s i

Beatitſ

et confortemur: ios enim debellabimus et terram tante ferti-

litatis et bonitatis obtinebimus · Et tũc ceperũt planctum ma

num dicẽtes Vtinã mortui eſſemus in egipto. N elius eſt eni

m egiptũ reuerti- quam nos· uxores paruulos &ρ kamiliã ex
ponere morti Et ſic miſeri negligetes & timẽtes pruinam ue-

nit ſuꝑ eos nix- quia morati ſũt in deſerto ubi fere oẽs mor/

HZ tuiſunt ſioPuahter ut dictũ eſt· xp̃s uolẽs populũ crcdentẽ
ducere ad eternam patriã · de fructibus eiuſdem patrie ꝑ apo

ſtolos ideſt doctores multos oſtendit: & inter alios ſunt tres
fruicões ſuauiſſime: que nobis promittũtur:ſcʒ triplex cogni-

cio. Berũ- in quodâ ſermone-Tripliciter in eterna illa et ꝑfecta

peatitudine fruemur deo: uidẽtes eũ in omĩbus creaturis ha/
bẽtes eum in nobis ip̃is: & quod bus omĩbus ineffabiliter io
cundius fit atq;ʒ beatius ipſam in ſemetipa co gnoſcere trinira⸗
tem Sed añquam illuc pueuiatur oportet pugnare cõtra ge

nus enoch- Enoch enim interptatur fortis ſeu te rribilis: et ſi⸗
gnat genus demonũ. Rortes eni & terribiles ſunt-et nunquà

nos impugnare ceſſant. Sed eoʒe fortitudo tempatur & debili

tatur a deo-nec eox uolũtati potẽcia reſpõdet · Vñ Aug9 ſup

.☛R

ps· Diabolus plerũqʒ; uult nocere et no poteſt· quia poteſtas
F ſub poteſtate Nam ſi tantũ poſſet nocere diab elus quã/
ic 9 Secure

tum uult aliquis non remaneret iuſtoʒ. Hec Aug

igitur pugnare poſſumus quãto amplius ei re ſtimus-tanto

amplius debilitatur. &ed appetũt reuerti pocius peccatores
egiptu peccati: ubi exercebant proprias uolũtates quam cõ/
tra demones bellare-Dlorant enim mortẽ ideſt mortificacõem
carmis et carnaliũ appetituũ · et ſic remanẽtes in ſolitudine ex/
dBudütur ab eterna terra promiſſionis. O immẽſa cecitas cui
odioſa eſt lux & palato infecto cui pena eſt panis angelorum
Nam tanta eſt pulchritudo et amenitas patrie illius · & una ſci⸗
tilla minima ip̃io glorie indigna eſt omni corꝑali pena: Vnde
Berñn in libro de meditacõibus. O inquitania mea ſi cõtinue
oportet nos tormẽta pferre. ſi ip̃am iehẽnam longo tꝑe tolle⸗
rare- ut xm in gloria ſua uidere poſſemus . & ſanctorũ eius
collegio ſociari. Nõne eſſet dignũ pati quod triſte eſt: ut anti
boni- tanteqʒ; glorie pticipes baberemur Et ſubdit. Inſidian
tur igitur demones parant ſuas tẽptacões frangunt corpus
jeiuma- prement ueſtimenta-labores grauent: uigilie excitent.

25

10 15 20

15

0 V

R

Focus

H J K 1

G

E F

D

O Salance Q S

10

Copyright 4/1999 VXVMaster GmbH wWwWW.VXVmaster. com

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset