ficium: & eſt eoꝝ terra plenitudine tꝑata vt nulla leſio ire ꝑ grã
dinem poſſit ſupꝑuenire · & ſic diſſipare grãdine ire terrã egipti.
ideſt metem ſupbam et tenebris occupatã. remanet terra ieſſen id
eſt mẽs pacifica ſerenitatis paciẽtia tuta. Grego:iemox. In hoc
mẽs ĩuſta ab iniuſta diſcerniẽ ꝙ omĩpotẽtis dei laudẽ inter adu/
ſa cõfitetur· ꝙ nõ cũ rebus frangi · ꝙ nõ cũ caſu glorie exterio
ris cadit.
Cce vento turbinis venit ab aquilone Ezech.pᷣoVidẽ9
enim ſenſibiliter ꝙ edificiũ alte eleuatũ niſi fundamentũ
habeat ꝓfundũ a veniẽtibꝰ ventis cadit · & quãto altius
eleuatur tanto erit in maiori periculo cadendi. & fortius con-/
quaſſabitur· Ideo pᷣmũ quod eſt in edificio cõſiderandũ eſt ſtabi
litas fundamẽti .quia nõ ſolum eſt ꝑiculũ de domꝰ ruina· ſed de
morte habitãtium in ipſa. Gpualiter· ſp̃uale edificiũ erigi v

ſus celum virtutibꝰ et gratiis idcirco de fundamẽto e pus de

bet videri. quomõ ſcʒ in paciẽtie humilitate fundet᷑ ne ꝑ impetũ

ire velut a vẽto ꝑcuſſum. nõ ſolũ cadat mẽs ad peccatũ · ſʒ et oĩa

viuẽtia merita interficiãtur et moriãtur. O Figura Iob pmo.
Vbi dicit᷑ ꝙ in domo pᷣmogeniti eiꝰ veſcebãtur et bibebãt vinũ

BLunddia

ſeptẽ filii et tres filie ipſiꝰ iob· repẽte irruit vetus vehemẽs a re
gione deſerti. & cõcuſſit ꝗtuor angulos domꝰ· ꝗᷓ corruẽs op/
pſſit ſuos et mortui ſunt. MEpualiter Pꝓ hanc domũ ſubaudi
cõſciẽtiam ſiue mentẽ humanã cui9 ſunt ꝗtuor auguliſcʒ qtuor
cardinales Vvtutes · ſeptẽ fili ſũt ſeptẽ miſericordie oꝑa tres ſoro
res ſunt tres ptes penitẽtie · cõtritio · cõfeſſio · ſatiſfactõ .· Sʒ quia
aliqñ fundamentũ parietes negligit. totũ eſt in periculo ruine
Elat enim vetus a regione deſerti ideſt ſuꝑbie quia nunq; vẽètꝰ
ille ire et furoris de ore demonis ꝑ ſuꝑbia emiſſo quieſcit ·. Sug
gerit enim dyabol. ecce te inferior vilipẽdit te. deſpicit te · ſuꝑa/
re conatur te: quare hoc ſuſtines obꝓbriũ :nuncdq te potes vin/
dicare · ſicventꝰ vehemẽs pcutit animũ exterminat tꝑantiã · cõ/
fundit prudẽtiã: ꝓdit fortitudinẽ · dilacerat iuſticiã · & cadẽs do
mus oppmi pietatis et miſericordie oꝑa- & ceteraxe filiaʒ ſpeci
oſitas triũ ope penitẽtie pulchritudo penitus abſorbet᷑ nec re/
manet in domo Iob: nec filii neq; filie ſed neq; familia · qm oĩa
moriũtur. Quia anima ira aceẽſa vindictã de ſibi illata iniuria cu
piens exercere. nõ ſolum vtutes pdit quas habet ſed etiã indul
gẽtiam et veniã de peccatis. Vnde Augꝰ inquodã ſermõe Qui
diuini bnficii oblitus ſuas voluerit iniurias vindicare nõ ſolum
de cõmiſſis veniã nõ merebitur· ſ̊ etiã peccata ꝗᷓ ſibi dimiſſa cre/
debat ad vindictã ſibi replicabũtur. Ponite inꝗt dñs illũ in car/
cere donec reddat vniúſum debitũ. Inuidia ·39 ℳK
ſus eſuriens pnceps impiꝰ. Nota vrſũ hãc
habẽ ꝓprietatẽ· Cũ enĩ viderit fructo in arbore puta po
ma aſcendit vt ip̃a inde carpat· ſed qñq; ꝓpter nimiã ar
poris altitudinẽ que habẽ nõ valet & cadit retro tũc vngulis &
morſibo ramos arboris lacerat- ¶[Spualiter .Inuidus videns
ſeruos dei ꝓducẽtes odorifera et famoſa oꝑa cupit ipſa carp ere
& deuorare- & aliqñ nõ valens extinguere famã viri dei ꝓpter
altitudinẽ vite que in ipᷣo reſplẽdet· nititur ramos id ẽ laudes &
bona que de illo dicũtur ſuis deturpatõibo deuorare. Et no ꝙ;
vrſus tria genera fructuũ ſeu pomo deuorat et conat᷑ carpere
ſcʒ que ſunt in cacumine arboris que ſunt in medio & ꝗᷓ ſub ar
bore inuenit. Sic tribus modis inuidus inſurgit in ꝓpximos: ꝗa
cõtra maiorẽ: cõtra parẽ: & nulli parcit bono. Figura Dani
elis. . Ini beſtias que de mari exibãt vidit daniel ſecundã beſtia
Vrſo ſimilẽ que habebat tres ordines dẽtium & lacerabat mtas

rou. 28

wvrdia
4 ctarnes. ([[Gßualiter E hanc beſtiã vrſo ſimilẽ ſubaudi inuidiaʒ
6 vt dictum eſt. Nam inter dicta ꝗᷓ de mari & de monte dyaboli
4 Pceſſerunt illa fuit ſecunda. preceſſit enim ſuꝑbia ex qua venit
muidia Vñ Qug: de verbis domini. ſuꝑ math. Inuidia eſt filia
ſupbie Sed iſta mater ſuperbia neſcit eſſe ſterilis vhi vt fuit conti
nue peperit · ſuffoca matrẽ & nõ erit filia. Habet hec beſtia tres
9 dentiũ ordines· quia tria ꝑſonazꝶ genera lacerat vt dictũ eſt · ſcz
maiores minores et eᷓles. Qug in quodã ſermõe. Inuidũ eſt
inquit odiũ aliene felicitatis reſpectu inferiox ne ſibi equentur
8 reſpectu ſuꝑioꝝ ꝗa eis nõ equat᷑ reſpectu pariũ ꝗqa ſibi equant᷑
Vñ Chaym inuidit ꝓſperitati abel. Rachel lye fecũditati Saul
/ dauid felici tati. Der muidiam ꝓcurato eſt lapſus mũdi et mors
n xi. Hec Augs. (B B
peel Ouiſſima aũt illio mordebũt ſicut coluber Prou .33 Co
; luber dictus eſt a coloꝝ varietate eſt enim ſerpẽs vene/
ola noſus valde & quot habet colores exteri9 tot habz int9
n lunguores- Eſt etiã mordax multũ. Stat enim iuxta vias in ſepi
all bus occulte inſidiãs viatorib9·. (S pualiter · Subaudi ꝑ hüc ſer
CAu pentẽ inuidioſũ hominẽ· qui quot bona exteriora oculo exteri
Olun ori videt ꝓximũ in ſe babere tot intrinſecus doloribus languet
D Vnge pꝓſper:libro·z· de viciis et vtutib2. Tantos inquit inuid9
ar/ babet pene tortores quãtos eius cui inuidet audit laudatores.
4 Morgdet enim coluber omnes quos poteſt. ſic inuidus morſibꝰ
hi detractionũ ſuax bonos lacerat ſi poteſt · Sz tãta eſt rabies inui/
y Adie eius ꝙ morſo ip̃ig ſuꝑ ſeip̃m exercet. Iero.in epla ad quãdã
dominã. O inuidia pᷣmum mordax tui O ſathane calliditas ſẽp
facta ꝑſequẽs bona· Perſequit᷑ viatores ille ſerpẽs · qa quos vi/
det verſus celũ ꝓꝑ bona oꝑa pergere illis inſidiat vt cadãt pmor
. ſus detractionũ & venefice lngue eius. Figura Geneſ. 99
Vbi legũ ꝙ dum iacob futura diceret filiis ſuis ait ad dan fiat
& dan ſicut coluber in via- Graſtes in ſemitis mordẽs vngulã equi
4 vt eadat equus et aſſeſſor eius ad terra. Gpualiter- ſubaudi
en ꝑ dan qui ſortẽ non accepit inter filios ſrabel inuidũ hominem
qui penitus excludit a conſortio ſanctoʒꝝ. Eſt igiĩ vt coluber in
6 uia ideſt in vita p̃ſenti. Inſidiat vt ceraſtes in ſemita cooꝑtus are
ni na: qui venenoſus eſt valde: cupit mordere ꝑ infamiã vngulam
equi ideſt greſſus bonoꝝ opeʒ vt retro cadat ſpirit et corpus

4 Ged ſepe dũ ſic inſidiaĩ iſte ceraſtes ĩ ſemita co oꝑtus arena equꝰ

tranſit ſuꝑ ipm & ſuo pondere eum pᷣmens mirabiliter lacerat
Qu ia vir ſanct9 detractiones iuuidioſe lingue nõ timens.· ſ cal
cans intm̃ viſcera eius torquet et lacerat· vt ꝗſi rabies mori vide
atur. Vñ & eneca in epfa- Nunqꝙᷓ; inquit meliꝰ torquehit impi/
os q́; virtuti et glorie ſeruiendo. (»x⸗᷑
Rdebit vſq; ad inferni nouiſſima EsANota illud qc de/
pet alia ignire vl incẽdere pus debet eſſe ignitũ in ſeipᷣo
S& oportet. Nota etiã ꝙ quãto mas; ignitũ duriꝰ ẽ igne
ſſuccẽſum. tãto magis ignẽ in ſe cõſeruatſicut patz in fero · quod
poſtq́; bene ſucſum et igmitũ eſt diutiꝰ cõſeruat ignẽ q́; lignũ
vel ſtipula. SBpß̃ ualiter · p ignẽ ſubaudi muidiã · que pri9 ſuc
cẽdere et ignire ſuũ poſſeſſorẽ ſo let· diuma iuſticia ſuadeẽte. Vnd
Hugo de ſancto vi. Inuidia nichil ẽ inſtius/qᷓ ꝓtino ip̃m aucto
rem cruciat ꝙ ſuũ· & quãto cor vel mens inuidi ꝑ obſtinationẽ
durior eſt. tato duriꝰ ignẽ inuidie retinet in ĩa. Ideo dyabolus
totaliter in ſua duritia obſtinat· totaliter repletus eſt igne inui
die. ideo auctor inuidie dic᷑. Vñn AQugo li de doctrina xpiana:
Inuidia viciũ dyabolicũ eſt· quo ſolus dyabolꝰ reus eſt. Non
enĩ dyabolo dicit vt damnet᷑ ꝓpter adulteriũ quod cõmiſiſtr. fur
tum quod feciſti- villam aliena rapuiſti-ſed homis ſanctitati in/
uidiſti. I gi oſtẽditur dyabolo ſic ignitꝰ et ſuceſus inuidiaet in
furore dei conat ardere et ſuccẽdere nouiſſima hominũ. Nota q;
iſtud nomè nouiſſima ſonat tria vltima. Nam bona in nobᷣ tres
ordines ſeu cõditiones habẽt ſcʒ principiũ mediũ et fmẽ· Princi
piũ quidẽ habẽt in bonis cõditionibꝰ & tunc incipiũt florere
Mediũ vero in illis diei volũtatis cõſenſo · & tũc incipiũt creſcẽ
Finis igit eox ẽ exercitiũ oꝑis ſeu cõſumatõ · & hoc dici nouiſ-
ſima. Torquet ergo dyabolus igne inuidie in floribꝰ bona⸗ co
gitationũ / ſed bec leuiter extinguũtur torquet᷑ graui 9 cũ ſãcti
viri animꝰ creſcit & ꝓducit fructus bona cogitationũ ad con/
ſenſum ſed multo magis dũ cõſuman? ꝑ opera· Igitur totũ ſuũ
conatũ ad illa exterminada adducit· Figura Apock. Vbi
beat ios dicit ſe vidiſſe ſtellã de celo cadentẽ tanq; . cula arden
tem · & nomẽ ſtelle abſinthiũ · & cecidit ſuꝑ terciã ꝑtem fluminũ
& tercia pars aque facta eſt abſinthiũ & multi homĩes mortui
ſunt. Spualiter. p hãc ſtellam de celo cadẽtem ſubaudi inui⸗/
diam dyaboli. que noõ p̃ualuit cõtra deũ cõtra quẽ pᷣmo exarſit
vires ſuas. Sed cũ ſue nequicie igne & cũ ſue amarnudinis cru

Tpowita

H
l ciatu de celò cũ furore expulſa cecidit ſuꝑ terciã partẽ fluminis
4 quia ſuꝑ opꝑa bona vt dictũ eſt · & dici ꝙ facta ẽ tẽcia pars aqʒe
abſinthishdon qꝙ inuidia ſuꝑ om̃e abſinthiũ amariſſima ꝑ de/
tractionè & infamiã bonoꝝ opex et iuſtoꝝ amaricat · & ꝙ dici
ꝙ multi homĩes mortui ſunt ex aque amaritudine ſubaudi ꝙ;
ſ auditores et p̃bentes libẽter aures detractoʒe linguis· efficiunt
dr rei quẽadmodũ detrahẽtes. Nam quos lingua inuida detractõ
1 nib pcutit· aures hec libẽter audientes feriut. Sic nich intereſt
gi ꝗqſi ꝓximũ quis occidat lingua v'auribꝰ Vñ Berũñ. li· de cõſide
u ratoe. Detractor in quit et libeter auditor vtẽq; dyabolũ portat
Und in lingua Igi qui nõ vult inuidie amaritudie maculari fugiat
detractoris linguã. Nã detractor dũ te nõ libeter viderit audire
oni nõ facile poteſt detrabere YMUDƷBd ocrita· 34 Oα
lus Vi nõ accipit cruceʒ et ſequit me · Mathᷣ·x¶ Vulgo dicit
nui ꝙ aſino bladũ portat v' vmũ & nichil ex eo comedit vł
. bibit. Sicut etia vidẽꝰ pueros carnes et piſces magnos
Vo portãtes 24 domũ nobiliũ · et accepto obulo dimittetes piſces re
* cedut (¶Sßualiter Vpoẽte ſepe ferũt crucis põdera ꝑ ieiunia et
tin⸗ orationes et opa penie facta · & nichil mde ſumẽtes niſi obulum
ui tranſitorie laudis diſcedũt. Nam quod bona miẽtione faciẽs me

ritoriũ foret etẽne beatitudinis pua intẽtione ꝑa gẽs ꝓ honore
et põpa mũdi huius trãſitorii vẽdit· & gloriã aĩe ſue cõmutat in

15 ſiſitudinẽ bruti comedẽtis fenũ. Vñ Grego·S · mo in cun/
e ctis ſuis opibus bonis nichil ypocrita ſperat niſi reuerẽtiam bo
, noris & gloriã laudis a melioribꝰ metui ſanctꝰ ab omnibꝰ vo
. cari. Ecce quomõ adulator liquorẽ balſami zc· Hec Grego.
¶Figura Math:24 Gymon cyreneo angariato a militibo pilati
et phariſeis portauit crucẽ xpi pᷣcio· ſed in cruce paſſus nõ ẽ.
¶ Spualiter · ꝑ ſymonẽ qui interpᷣtat obediẽtia ſubaudi ypocritam
qui deluſꝰ a demonibꝰ eoʒ efficiũ obediẽs Qualii demones de
ludãt ypocritã audi Augu de cõflictu vicioæ. QAugẽt inquit de
0 mones ypoẽte bonũ q vales oſtẽdere bonũ cũctis quod agis
vt bonꝰ a cũctis dicaris · vt ſancto et venerabilis ab omĩbꝰ pre/
diceris vt dei elect9 voceris vt nemo te cõtemnat nemo te deſpi
ciat. ſed vnoquiſq; debitũ honorẽ tibi pꝑſoluat. Aggrauat᷑ ergo
ypocrita a demonibꝰ crucẽ xpi accipiẽs nõ ſequit xpᷣm qc patz
Qu ia xp̃s crucis patibulo ſuſpẽſus nõ maledicebat cuiq;· ſed ꝓ
“ ſuſs ro gabat crucifixoribꝰ. Sed ypocrita leui iniuria pulſat9 ex

R

Potrita

ercet rabiẽ vindicte cõtra offendẽtes. Vñ Ieronĩꝰ in ꝗdam epla
erfacile em ẽ veſtẽ habẽ cõtemptã · ſalutare ſubmiſſꝰ.man de
oſculari platis inclinato capite- & deiectis oculis humilitateʒ 8&
mãſuetudinẽ polliceri. lẽta voce ſermones infringẽ · crebrius ſu
ſpirare- & ad om̃e vbum ſe miſerũ peccatorẽ acclamare · & ſi leui
ſermone offenſo eſtcõtinuo attollere ſuꝑcilia leuare ceruicem· &
delicatũ illũ oris ſonũ inſano repẽte clamore mutare Aliã xpᷣs
docuit humilitatẽ· ꝗa cũ malediceret maledicebat nulli cũ pate⸗
ret᷑ nõ cõminabat⸗Auferanĩ figmẽta verbox ceſſent ſilati geſtꝰ
virũ humilẽ paciẽtie ꝓbat iniuria Hec Ieroiꝰ. Quiia igiĩ cõ ꝓbat
nõ vera intetione penitẽtiaʒ et bona opa ſua facere· ideo ex boĩs
opib ſuis pᷣmiũ nõ capit eternũ. Vñ Creg·S: mox. ymõ cru

AaA4 dAU .

B cem portas nequaàgꝙ in cruce morit᷑ · ꝗa omĩs ypocrita corpus

ꝗqdem p abſtinẽtiaʒ afficit· ſed tñ ꝑ amorẽ glłe mũdo viuit.
Veſiuit linũ et lanã Prou vltimo Nota B
ꝙ de lino ꝑ ſe & de lana per ſe fiũt pãni optimi · ſed de
vtroq; ſi' fit panno ſophiſtico · & ratio &· ꝗa textura illa
nimis eſt deformis nõ emi cõueniũt ſimul vnũ enim aliud corro
dit et lacerat. ¶SGpualiter homo vacãs toto corde & tota ſuaĩ
tentione optimo eſt homo etiã vacãs oꝑibꝰ corporalibus recta
intentione, Viuẽs ſudore ꝓprio & bene ſibi erit et beatꝰ eſt Sʒ3
ypocrita abſeõdens pᷣuitate terrene affectõis ſub lana deuotõnis
et humilitatis peſſimo eſt Vñ Sene in ꝓpuùbiis. Malus tunc eſt
peſſimꝰ cũ ſiłatur eſſe bonꝰ· Idcirco in figura pᷣceptũ fuit filiis
iſrabel vt nõ liceret ſacerdoti habere indumẽètum lino et lana cõ/
textũ- Deutro:zz. Quia nõ debet verꝰ xp̃i miniſter duplici via
incedere- vt ſeʒ ꝑ intetionẽ totꝰ ſit immũd et mũdanꝰ· & ꝑ oꝑa
tionẽ tot9 appareat diuinꝰ · Vñ Greg po mox· exponẽ᷑s illud
EcHa. Ve peccatori terrã ingredieti duabꝰ vis uippe duabꝰ
vis peccator tẽram ingreditur. qn et dei ẽ qd opꝑe exbibʒ · et mũ
di quod p cogitationè querit· Hec igitur excludè etſi ab oĩbus
debeat xan p̃cipue a pdicatoribꝰ vbi dei· ne ipſi verba dei lo⸗
qui humilii pᷣtendat exteriꝰ ꝗbus mala oꝑa et p̃uam intentionẽ
interiꝰ cooperiãt. Vñ Gresg.· li. S. mox. Nõ indues veſtẽ ex lana
et lino cõtextã- p lanã ſimplicitas- p linũ ſubtilitas deſignatur:
& nimize veſtis quaſi ex lana linoqʒ cõtexitur · qñ linũ interiꝰ ce
laturlanaq; exteriꝰ demõſtrat. veſtẽ Ergo ex lana et lino cõtex
tam induit · ꝗᷓ in locutõe et actione ꝗᷓ vtitur intꝰ ſubtilitatẽ ma⸗/

MMEigura EechS. Vbi ds dixit eʒechie

„ .
.

licie operit· & ſimplicitatẽ innocktie foris oſtẽdit E

Ercutiet te paries dealbata Ac·zʒ. Nõ poteſt plene iu/
dicari de qua materia ſit domus dealbata exteri9· poteſt
aliqñ de luto eſſe interius · & videt᷑ eſſe exteriꝰ de poli/
tis lapidibus Nam cemẽtũ vel calx exterio poſitũ totũ occultat
ſed ad modicũ totũ videbit᷑· ſi quis fodiat murũ ſtatĩ videbit qᷓd
ſub calce latebat. ¶ Sᷓpualiter. nõ poteſt bñ cognoſci q̃lis ſit ho
mo interi9 p exteriorẽ dealbationè · ſcʒ ꝑ geſtꝰ9 et actus extrinſe
cos · quia ſepe ypocrita artificialit oſtẽdit ſe exterius p bona oꝑa
ouẽ · & intus erit lupꝰ· Vñ Greg· in mox deſcribẽs hãc artex ait
Vpocriſis è virtutũ ſimulatõe clauſũ viciũ abſcõdere et arte bal
liare. Nõ igit poteſt cognoſci qlis interiꝰ lateat. qᷓa homo ſolum
videt quod foris ẽ: de aũt intuet cor. Sʒ3 ſi marcello alicuig con
tumelie feriat᷑: q;uis plane ſtatĩ apparebit quid intrĩſec9 latebat
in hbomĩs fode pari
etem· & cũ fodiſſẽ parietẽ apparuit hoſtiũ vnũ · & dixit ad me
Ingredere et vide abbominatõs peſſimas & in greſſo vidi Ecce
oĩs ſiſitudo reptibiliũ et aĩaliũ abbominatõ & vniuſa ydola iſrł
depicta erãt in pariete in ccuitu ꝑ totũ & · Oο viri domo iſrabel.

(Spualiter vt dictũ eſt ꝑ parietẽ occultantẽ ꝗᷓ ſunt in domo notat᷑

ypocrita occultãs que ſũt in eio intẽtione. Fodẽ vero parietẽ eſt
ꝓbare ypocritã ꝑ aliqc tribulatõis exercitiũ· ſtatĩ enĩ aperi ho
ſtiũ malicie et iniꝗqtatis · ꝗᷓ quiete latebat in corde videt ore expã
di ꝑ impaciẽtiaʒ et irãa. Igi ſi qᷓ́s aĩaduertat videbi ſiſtudo repti
biliũ et ſerpẽtiũ ibi latẽtiũ. ꝑ quod ſubaudi ſupbiaʒ et inuidiam.
Videbit etiã aĩalium bruto abbomĩatõʒ. qd ſubaudi luxuria
et gulã· videbit etiã vnidſa vdola iſrſ.ꝑ ꝗᷓ ſubaudi cupiditateʒ et
auariciã ꝗᷓ ſũt ydoloʒ ſerunꝰ· Sʒ inter hec videbunt᷑ ·/Io viri do
mus ifrabel qa ſeptẽ miſericordie opa et decem p̃cepta ibi ſunt ꝑ
quandã ſiſitudinẽ et ypocriſim depicta. non tñ ꝑ opa cõſumata-
& ſic tũc patebit abhomĩatio ꝗᷓ in mẽte latebat ypocrite ſub ꝗᷓdaʒ
ſihitudine boni. Hũc parietẽ vidit foſſuʒ Petro rauen· ꝗᷓ dicit in
quodã ſermõe. Vpocriſis inꝗ̃t ẽ ſubtile malũ ſecretũ virus· ve
nenũ latens - vtutũ tinea. ſanctitatis apoſtata · ſecura ſimulat- ꝓ
ſpera fallit· curioſa metit· & crudeli arte vtutẽ trũcat· mucroneʒ
Vtutum ieiuniũ ꝑimit ieiunio· oroneʒ orone vacuat miſericordix
miſerationẽ ꝓſternit-· ypocriſis cognata febri.frigido poculo ꝓ
pinat ardorẽ. Quod corporibo ẽ ydropiſis hoc ẽ ypocriſis anla

è
SY ê””ñäü

bus. Nã ydropiſis bibẽdo ſitit: ypocriſis vero inebriata eſt ſiti
lec Detrus Rauenñ. KD
ferte illi incenſũ dignũ in odorẽ Ecchia- ota ꝙ eſt
na ſpecies picis ꝑ omĩa incèſo ſiłis · neq; poteſt vnũ co/-
gnoſci a reliquo: ideo niſi ſint mercatores valde pruden
tes decipiun? Sʒ in hoc cognoſci vnũ ab alio qñ igne ꝓhbatur.
Nã incenſũ poſitũ ſuꝑ ignẽ redolet. pix vero fetet. SPualii
inter ypoẽëtam et ſanctũ viʒe nulla ẽ differẽtia ĩ geſtibꝰ exteriori
bo.ymo aliqñ pulchriorẽ aſpectũ oſtẽdit ypocrita corã homĩbꝰ
p artẽ ypocriſis · ꝙ faciat vir ſãctꝰ ꝗᷓ ſimplicii et bona fide ambu
lat· ſed in hoc optime cognoſtit᷑ vno ab alio · qñ vłʒ ad ignezʒ ali
qualis ibulatõnis ponunt᷑. Nã tũc vir bonꝰ ꝑ laudẽ dei et paci
etiaʒ humilitatis redolet tã in cõſpectu hominũ ꝙ; dei. Sed ypo
crita ſtatĩ inſanit ꝑ irã et blaſphemas· de talibꝰ no poteſt fieri ſa
crificiũ xo in odorẽ ſuauitatis Ideo in Leuii-zi Sub figura p
ceptũ fuit filiis ifrł ꝙ fieret adolatio de incẽſo optio & electo &
a ꝓpbato· & poneret᷑ in thuribulis. ¶ Spualit. p incenſũ electũ
virũ rectũ et iuſtũ · qui examĩat igne aduſitatis · ſp mag redolʒ
in diuino cõſpectu· eoꝙ; totã intẽtionẽ ſuã in deo ponit. Grego:
26· moꝶ Beatoz mètes eteénitatis pmia poſtulãtes vires ex ad
uerſitatibꝰ ſumũt. Quia creſcẽte pugna gloſam ſibi nõ ambigut
remanere victoriã. Electoxe deſideria dũ pmunt᷑ aduſitate ꝓfici/
unt. ſicut ignis flatu pmitur ꝙ creſcat et vñ ꝗſi extingui cernit᷑
inde roborat᷑. Hec grego. ¶((¶[Lacrima: 36 ℳ
Auit corpò ſuũ et vnxit ſe. Iudith· xNota vani homi/
nes carnales et lubrici nõ ardeſcũt in cõcupĩaʒ mulieris
iugubri veſte indute et ꝗᷓ in nullo cpta eſt. ſed ſolũ qñ
claris veſtibꝰ induta vncta lota et parata apparet tũc enĩ accen-
ditur ipſãvidẽs in eiꝰ cõcupiſcentiaʒ. [SEpualiter. Dũ ania na
ſordidis et immũdis veſtibꝰ coopitur ꝑ peccatoʒe turpitudinem
neq; facies ſue cõſcie lota ẽ aqua lacrimax. nec caput ſcʒ xp̃s vn
ctũs eſt deuotioĩs vngẽto. tunc neq; dyabolꝰ neq; mũdꝰ exar
deſcũt cõcupiſcẽtia illi nõ ꝑſequũtur ipſam in pace ab eſde poſ
ſidetur · Sʒ cũ aſpiciũt ipſam adornari penitẽtia: lacrim is lauari
ungi deuotionis aromate & ſic ſe pparari xpo incendunĩ et ex/
ardeſcũt in eiꝰ cõcupiſcẽtiam: & ad ome ſtudiũ ſe exagitãt vt ſic
ornatã poſſint maculare EF igura Daniel. iz. Cum ſuſanna i
domo eſſet & ſie ferialiter moraret ſed ingreſſa pomeriũ viri ſui

= — — - —— —

=.n☛ . ee — =⸗

——

— — — —

nõ impetrauerit. Ipe enĩ qui cõſolat flẽtes· dolẽtes curat. Heni

Morenna

ad lauandum ſe & vngẽdum caput ſuum: pſecuti ſunt eã ſenes
peſſimi et iudices falſi· iud cãtes ipſaʒ ad mortẽ. Sʒ daniel cõfu
ſis falſis teſtibo ipſã liberauit et intactã reddidit viro ſuo. ¶ Spi
ritualii · p ſuſãnam ꝗᷓ interpᷣtatur gaudiũ gr̃e ſubaudi animã de

ſordibus peccati ꝑ lacrimas ad xp̃m reuertentẽ de qua gaudiũ
eſt coram angel pluſq; de.· 9 · iuſtis · & ideo adeo optinet habũ

dantiã gratiaʒe. Hec igi intrat pomeriũ viri ſui ſcʒ xpi. qñ ſe di
ſponit cũ omĩ intellectu ad audièdũ vba ſacra. lauãdo peccata cũ
amaritudſie. Ibi etiã oleo deuotiõis mirrate cõpunctionis vngit

caput ſuũ ſcʒ xᷣjm. Effici igi pulchra et decora adeo vt dyabo

lus nimis cruciet᷑ de illio amiſſiõe· et ſic ſecũ aſſ ũpto mũdo ome
ſtudiũ ꝗrit · vt ipſam ſibi ſubdat·. qᷓ dũ anĩa cõſtans eſt et ꝑpſeue/
rans in lacrimis. Duo bi ſenes duo ꝓferũt falſa teſtimonia. vt
dum mũdus ſuadet delectationẽ exercere & eio placida nõ ad/
mittẽ · dyabolꝰ ſeductor ꝓfert vitaʒ longã. & tꝑe ſenectutis poſ
ſe penitẽtiaz fieri & tũc inuenire ſalutẽ · & ſic ſuis falſis teſtimo/
niũs cupiũt ſuſãnam id ẽ animã penitẽteʒ lapidare peccatis Sed
clamat innocẽs ad deũ · ꝗᷓ ſuſcitat danielẽ ꝓphetãtem veritatẽ· ſub
audi ꝑ danielẽ timorẽ domĩ inducẽtem ad animã memoriã diui-
noʒe iudicioꝝ. Nã et daniel et ome iudiciũ dei oſtẽdit falſũ et ſe/
ductoriũ teſtimoniũ dyaboli dicẽes Qua hora nõ putatis filius
homĩs veniet Oſtẽdit teſtimoniũ mũdi falſũ eſſe · qm omĩa que
mund habet caduca ſũt. Igit᷑ cõfutatis falſis teſtimoniis ab aĩa
reddit᷑ ſpõſo ſuo xpᷣo immaculata. Et ſic patet ꝗliter ꝑ lacrimas
anĩa humana gratiã liberatõis a deo impetrat et cõſequit · Vnde
Ieronimo ſuꝑp Math. Nemo inquit ad deũ flens acceſſit qui nõ
qc poſtulauit accepit. Nullo ab eo bñficia dolenter optauit qui

tentes reformrat.e
Nima mea ſicut tera ſine aqua tibi jsNota ꝙ defectu
aque ſepe têra ſterilis remanet· & ſi aliquid ꝓducit illud
Heſt modici valoris. Neq; eni in qli neq; in quãto pualet
nam neq; bonũ & neq; malũ. Sualiter. a noſtra ſine lacri
max aqua ſterilis eſt. qᷓa eſtus peccati deſiccat deuotionẽ anime
ſicut calor ſiccat humorẽ tere ideo niſi veniat poſt calorem aqua
ſuꝑ teram ſterilis remanet· Sic niſi p9ↄ peccata habundẽt lacrime
anima ipᷣa nichil boni facẽ poteſt qd ſit deo acceptũ · ideo ꝓ fru
ctibus quos aĩa in peccato exiſtẽs et ſine lacrimis ſterilis ꝓducit

modicãâ et debilem a x mercedẽ acripit in aliquibo tpib boĩs
penitus nichil ſunt. ¶ Figura pᷣmo Re: i· Vbi legi ꝙ helca⸗
na habẽs duas vxores quaze altẽa K erilis erat ſez Anna altera
vero fecũda fenẽna. Cũ igi veniret feſtũ ſacrificũ dedit helcana
fenẽne vxori ſue & aliis filiabꝰ partẽ optimã Anne vẽéo triſtis
dedit vnam partẽ ſcʒ debilẽ· q anna vidẽs accedẽs ad templuʒ
nimiũ lacrimata ? & hely ſacerdoti narrauit cauſam ſui doloris
ſcʒ ſterilitatem ſaterdos ei ꝓmiſit qᷓ poſtmodũ peꝑit de viro ſuo
ſamuelẽ ꝓphetam dñi. quo pacto couerſo ẽ dolor eio in gaudiũ
Vñ fecit caticũ illud Exultauit cor meũ in dño Kzuriner Pp
helcanã qui interp̃tatur poſſeſſio dei notat xp̃s in quo cõſiſtit
poſſeſſio beatitudinis noſtre· nã in ed & deitas et humaĩtas. ꝗᷓs
totas hõ poſſidebit in patria Per haãc igi᷑ duplicẽ vxorẽ intellige
amaʒ iuſtã ꝗᷓ fecũda ? et animã peccatricz ſterilẽ· am bas enim in
baptiſmo deſpõſauit ambas in creãdo ſua ymagine decorauit· ſ3
anle fecunde dat optimã portionẽ ꝓ omĩ familia ſua ideſt ꝓ cun
ctis meritis qᷓa gratiã in p̃ſenti & gloriã in futuro · Sterili veo
triſtis ideſt iratꝰ dat miſerã portionẽ ſcʒ terrena bona que ſuꝑ
nis comparata ſunt nichil: ideo anna interp̃tatur yma id eſt deie
cta· Sed hec cernẽs peccatrix aĩa debz templũ cordis intrare · &
effuſis latrimis ob hi ſterilitatẽ debet narrare cauſã ſuam Hely
ſacerdoti ideſt xo qᷓ ſtatim ꝓmittit indulgẽtiaʒ & illa ſtatim cõ
cipit ſamuelẽ ꝓphetã magnũ ꝗ interp̃taĩ exauditio dei ꝗqᷓa anĩa
p lacrimas a deo exaudit · & mentẽ quã peccatox caligo priꝰ ob
nubilauerat lacrimag pluuia radicãte ſerenat. & ſic cõuertiĩ cor/
dis amaritudo in canticũ leticie. Vñ Criſz · ſuꝑ Math: Sicut p9
vehemẽtes ymbres mund aer ac purꝰ efficit · ita etiã poſt lacri-
maze pluuias ſerenitas mẽetis ſequitur. 4 C
VQua ſalutaris potauit illum. Ecclia. i3· Inter alia viato/
ribus piculoſa que poſſũt accidẽ in itmere eſt carẽtia po
tus Nam labor vie calefacit pulmonẽ et epar et omĩa in
teriora· ꝗᷓ niſi refrigerant ꝑ hauſtũ homo languet Ideo magna
eſt cõſolatio viatori vt ꝑueniat ad fontẽ. (Epoglier om̃s ſumꝰ9
viatores & tendẽtes ad terminũ vite noſtre ſcʒ · ꝗᷓ credimꝰ vitam
futuram ngred⸗S in hac vita ꝓpter eſtum cõtinue tẽptatõnis

ℳ—

dyaboli calefiũt intra nos mẽbra interiora ꝑ cõſenſum volũtatis
Ideo niſi aqua lacrimaʒe hunc calorẽ refrigeret languet ama Cü
vero ꝑuenit ad foniẽ lacrimax refrigeratur et aſſumptis virib

zſu⸗
Rcer
n
i
ma
ni⸗
go⸗
ot

15
45

*

1

iaANA&

cure itinerat. Figura. Exodi-i6· & vltra per aliꝗᷓ capitula
Vbi legitur ꝙ poſtq; moyſes eduxit aquã de petra oreb debel-
lato amalech puenit ad moniẽ ſynai vbi locut ẽ deo facie ad fa
ciez. Spualiter · p moyſen eductũ p man dñi de egipto ſub
audi fidelẽ eductũ de tenebris inferni ꝑ xpi miſericordiã. Nam
moyſes intẽpretat᷑ aſſum Pt⸗ de aquis. et fidelis ex aquis baptiſ
mi dicit renatꝰ eſſe et a xpo in filiũ aſſumptꝰ. Pergit igitur ad
terrã ꝓmiſſionis · ſed dũ venit in oreb ſitit populus eiꝰ Oreb in
terptatur ſiccitas qᷓa dũ fidelis laſſat aliqñ in hoc itinere ꝑ con/
ſenſũ in peccatũ tunc ſitit plus anĩe memoria. intelligẽtia et vo
lũtas. Sʒ pcuſſa petra ideſt corde ſicco vga timoris dei egrediũ
tur de petra p meatus duox oculox aqᷓ lacrima largiſſime ex
quibꝰ tota ania refrigerata et confortata deuincit amalech ideſt
dyabolũ. & puenit ad montẽ ſynai ꝗᷓ interp̃tat celſitudo et deno
tat regnũ celeſte. vbi ip̃a lacrimaʒ obtentu ꝑuenit deũ nude &
apie facie ad faciẽ videbit et ſecũ familiarii et benigne loquetur
Berñin quodã ſermoe. O huilis lacrima tua e potẽtia tuũ ẽ re
gnum añ tribunal iudicis- ſola intrare nõ vereris. quicqꝙ ibi pe

tieris obtinebis accuſantibꝰ inimicis imponis ſilẽtiuʒ· non eſt qᷓ

accedere ꝓhibeat magis crucias dyaboluũ pena infernalis. S
plura: vincis inuincibilẽ & ſuꝑas omnipotentẽ.
ugite de medio babilonis- Iere. 3 Nota miles quantũ-/
cũq; ꝓbus cõfuſionẽ nullã recipit ſi fugit de cãpo· vidẽs
omnes ſuos pcipue potẽtiores et fortiores cecidiſſe · & debet in
fugiẽdo cautelam habẽ· ꝗqa forſan equi hoſtiũ velocõres ſũt ſuo
Ideo nullũ eque remediũ ita bonũ· vt fugiẽs arcũ manu tenens
ſagitet pſequetes. ¶ Ep̃ualiter. Nõ eſt cõfuſio xp̃iano quantũ
cunq; vtuoſo fugere de cãpo cõcupiſcẽtie vbi ſunt hoſtes fortiſ/
ſimi. ideſt vbi aſpici ſpecioſitas muliex · vbi eſt facultas loquẽdi
& cõuerſandi · da illic nouimo q; plures nob fortiores cecidiſſe.
Valer in epla ad Rufinũ Veritas ꝗᷓ falli nõ poteſt ait de vero
dauid Inueni virũ ſecundũ cor meũ · hic tñ egregie p̃cipitatꝰ eſt
amore mulieʒ ab adulterio in homicidium amice berſabee ſiluit
etiã in illa malignata eſt nichilomino facta eſt ſtimulꝰ ſubuſio/
nis viro pfecto · & mortis aculeꝰ innocẽti marito- vtraq; nocẽs
erit. & ꝗᷓ cõtendit eloquẽtia vt dalida ſampſonis & forma vt ber
ſabee· Si ergo nõ es amplius ſecundũ cor qñi ꝙ dauid crede 4

„.

Mauria

et tu pcipitari pdtes. Sol bominũ ſalomõ theſaurꝰ diuitia · ſin
gulare domiciliũ · craſſo tenebraz fuſcatꝰ atramẽto lucẽ anĩe ſue
glorizs domus ſut feminaʒꝶ facinore amiſit· et poſtremo curuatꝰ
coram balaam:eccleſiaſtes dñi mutatũ eſt in mẽbrum 3abuli. Iu
Piter rex terreꝰ ꝗ etia dictus ẽ celox rex p̃ ſin gulari ſtrẽnuitate
corporis & incõparabili metis elegãtia poſt europã mugire coa
ctus eſt amice ecce quẽ bonitas ſuꝑ celos extulit femina brutis
cõparauit · Poterit et te femĩa cogere ad mugitũ ſi nõ es maior
ioue. Patʒ igit ꝙ fortiores et maiores in cꝛmpo hui9 cẽtaminĩs
cecidere ergo fugiendũ ẽ ꝗᷓ nõ vult cẽfundi Ged debet miles ſa
gitare ſequẽètes. Sagitte enim pcutiẽtes hos hoſtes ſunt orones
et ieiumia in qbus ſolũ vincunẽ hymodi hoſtes teſte deo qui ait
Hoc geno demonioꝝ nõ eiicitur niſi in ieiunio et orone. i
gura Apocaß. G Vbi Iohes vidit & ecce equo albus · & ꝗᷓ ſede/
bat ſuꝑ eum abebat arcũ et data & ei corona et exiuit vincẽcs.
Sßualiter ' p bunc ſuꝑp equũ albũ ſedentẽ ſubaudi vitam carnis
pudice ducẽtem. Dicit eni Yſaie ·zi· E qui eox caro. Candor igi
tur et albedo equi & puritas et pudicicia corporis. Pugnat igſt
bic miles xpi ſagitãdo hoſtes vt d'ctũ eſt ſagittis abſtinentie &
oronis. in quibꝰ ſuꝑant᷑ inimici. pᷣs. Sagitte tue acute populi ſbᷣ
te cadẽt. Exit igi de medio babilonis coronat et vincẽs · ꝗa nul
lus eſt mod euadẽdi hos hoſtes callidiſſimos niſi ꝑ fugã · non
ſtando vẽʒ vbi poſſit attingẽ viſus vylocutionis mulierẽ famili
aris facultas. ꝗa nullus adeo fortis ? ꝗᷓ ſubſiſtere poſſit. Bern
. Luxuria omne etatem corrumpit omnẽ ſenſũ cõfundit· omne
ordinẽ ſoluit· omnẽ gradũ puertit inuadit iuuenes · auparſe
nes-inuoluit mares et femias- ſuꝑat penitẽtes et ſimplices. nõ
fugit ſericũ · nõ timet ciliciũ · laſciuiat in plumis infeſtat ĩ paleis
B nulli et nuſq; preſtat requiẽ niſi ꝑ oroneʒ et abſtinẽtiaʒ fuerit ef
fugata et omĩ occaſione ſubtracta.
Omus impleta & fumo· Vſaie: 6Nota fum⸗o eſt ſignũ
2£ ignis. nõ enim fumat niſi igne pᷣſuppoſito · Idcirco vidẽ
1tes a longe fumũ cõſueuerut currè ad ignẽ. Spualii
cum ignis cõcupiſcẽcie accẽdiĩ in anĩa ſtatĩ fumꝰ caligineſcit per
verba vana et vanos geſtus apparet· Omnes eni ſenſo emittüũt
fumi caliginẽ · qd demones a lõge cognoſcentes ibi currũt tanqᷓ;
ad ꝓpria habitacula. AſF igura Gen·za: vbi hoſtes filiox be-
nyamin dederũt ſignũ inſidiatoribꝰ gabaõ· ꝙ qñ viderẽt fumũ

xuria

ſcirẽt ciuitatẽ captam Quoe ſic factũ eſt · & capta eſt ciuitas per
illum modũ · ꝗqᷓa ſuppoſito igne cepit apparẽ fumꝰ· & tunc inſi
diatores intrãtes vrbẽ deſtruxerũt flãma et filios benyamin in
terfecerũt. ([Spßualiter Gabaon ꝗᷓ intertatur vallis meſticie

denotat animã ꝗᷓ aliqñ humiliãs ſe dolet et triſtat de peccato · ſed

incaute ſe habẽs ſubintrãtes cogitatões cordis · occulte ignem cõ
cupiſcẽtie ſubponũt.eoꝙ; aptã ipᷣaʒ ad cõbuſtionẽ inuenerũt.&
aſcendẽte fumo vt dictũ eſt ꝑ exteriorẽ impudiciciaʒ · cognoſcũt
demones animã eſſe captã & illã ingrediunt᷑ tanꝗꝙᷓ; ꝓpria ciuita/
tem. occidunt᷑ filii benyamin gladio. Beniamin interptatur fili9
deſtruens vl deſtruct9· qᷓa omĩa bona opa: omĩa merita: omes

anie vᷣtuies quas ania ipſa in ſtatu penitetie qñ ad dexteram dei

ſedebat peperat trucidant᷑· & ipſa repleta omni vicioʒ incendio

eterno ſuplicio deputat. Ieronimo in quadã epla O ignis infer
nalis luxuria cuiꝰ flãma ſuꝑbia ſcintille pua wllocuſs culn u
en.

mus infamia. cui cinis inopia- cuio finis iehẽna.-
—N upcecidit ignis et nõ viderũt ſolem. Es/ Tempe magne
ſerenitatis qñ ſol in ſuo vigore fortiter in meridie viget
nõ eleuat᷑ nebula nec caligo neq; fiũt coruſcatões ignis
ſed circa horã veſptinam qñ ſol ad otckn tedit cõſueuerũt fie/
ri bymodi coruſcationes et caligines. Gpualiter qũñ ſol recte
cõſiderationis et rationis iudicii bñ viget in ania nõ poteſt ibi ac
cidere caligo et fumus ſeu ignis cõcupiſcẽtie · Sʒ occidete huiꝰ co
gnitionis ſole p̃ſto eſt tenebraʒ auctor · ꝗᷓ parata habet inſtrum̃
ta in ꝓmptu ſuccendè ignẽ · excecare intellectũ fumo· & cõfun/
dere rationẽ vapoxe caligine. ¶Figura Geñ: i4.: Vbi legit ꝙ cũ
occubuiſſet ſol facta eſt caligo tenebroſa· & apparuit clibanꝰ fu
mãs· & lampas ignis trãſiens inter diuiſiones cada uex pi
ritualiter Fit caligo mẽtis et obſcuritas in anĩa deficiete ratõnis
iudicio · & apparet quaſi clibanꝰ fumãs· ꝗa ignis luxurie ꝗᷓ la/
tet intꝰ per impudenciã ſenſuũ exteriꝰ manifeſtat᷑. Et bñ ſubdiĩ
ꝙ apparet lampas ardẽs tranſiens ꝑ cadauera· ꝗᷓa corporal de le
ctatio immũda et putrida feſtina ac fugatiua cito labit. & aniaʒ
multiplici laqueo inuoluẽs demũ ad eternã damnatõʒ deducit.
Homodi laqueos numerat beatꝰ Grego in moꝝæ. Ex quo lux
uria ſemel mentẽ alicuiꝰ occupauéat vix eun bona deſideria co gi/
tare pmittit · ſunt enĩ viſcoſa deſideria. qa ex ſuggeſtione orit co/
gitatio· ex cogitatõne affectio. ex affectõne delectatõ. ex delecta
tione cõſenſ · ex cõſenſu o ꝑatioex oꝑatione eõſuetudo · ex con-

Mururia

ſuetudine deſperatio: ex deſperatõne peccati defenſio · ex defenſi
one gloriatio ex glłatione damnatõ. Patʒ quibꝰ laqueis libido
miſerã anim ad interitũ ducit. (D
Ripe me de luto vt nõ infigar· pS. Quanqᷓ; cadẽs in aq
ꝓfundam ſit in piculo citio moriẽdi iſſo qui in luto cadit
N nichilomino cadẽs in lutũ penã acerbiſſimã ſuſtinet · niſi
lutũ ꝓfundũ ſit. Nam cũ ad exeundũ laboret magis luio inuol
uitur et impedit · & eſt peiꝰ ꝗᷓſi pena ſibi quã patit· q; aquis ſuf
focari· ex quo mori eũ neceſſe eſt · ꝗa in luto vitam ducit ĩ morte
W Spualiter Cadẽs ĩ actuale peccatũ carnis ſp̃ualiter moritur
et ſuffocatur culpe ꝓfunditate ſtatim p̈s. Veni in altitudinẽ ma
ris et tẽpeſtas dimerſit me- Sed ille ꝗᷓ cadit in lutũ id ẽ in medita
tionẽ ſeu cogitationẽ delectatõnis buius peccati. licet in cõtinẽti
nõ exeat ꝑ opus hoc peccatũ corporalii · tñ facit illud cordialit.
Nam ſi corpo nõ coinquinat cor. tñ ſepultũ in luto retinet· du/
cens ipm de luto in lutũ · ſorde in ſordẽ · & ſic ſꝑ vt ſus in volu/
tabro iacens illico adheret ꝙ nulla ſpes remanet exeundi pPs In
fixus ſum in limo ꝓfundi & nõ ẽ ſubſtãtia ideſt ſpẽs. Demões
igit qui ſpirituales beomies timẽtes poti infamia ꝙ; deũ nõ poſ
ſunt actu m aque ꝓfunditate hꝰ modi peccati ſubmergẽ ˖ faciunt
illos lutũ intrare ꝑ cogitationẽè et cõſenſũ volũtatis · q in tali/
bus hominibo turpiꝰ eſt apud deũ : q́; ſecularibꝰ mille actualia
peceata in cõſpectu mũdi. Eigura Iere. 38: Vbi falſi pphete
funibo fecerũt deponi ieremiã in lacũ. vbi aqua nõ erat ſed lutũ
& ibi erat vſq; ad guttur · Quod vt dicit magiſter hyſtor · erat ꝓ
phete amariꝰ omi morte. ] Spualiter p jeremiã electũ dei ꝓ/
phetã ſubaudi ꝑſonã ſcʒ ſpiritualẽ a dno reuocandã de mundo
ad cõtemplationẽ et vſſionẽ diuinox. Per falſos ꝓphetas ſubau
di carnis delectationes falſa et iniqua ꝓmittetes & ſuggeſtiões
ſuggerẽtes homã mẽdacia · a ꝗbus ſi interdũ ſpᷣualis hõ nõ ſuf/
focat᷑ peccati oꝑe· deponit᷑ tũ iuxta regis ideſt dyaboli eoʒ funi
bus ideſt tẽptationibo in luto cogitationũ ꝑ volũtatis conſenſũ
Qu od viris ſpiritualib debet eſſe amariꝰ omni morte · Et dicit
magiſter ꝙ erat ꝓpheta in luto vſq; ad guttur qd ſignum erat
feſtine mortis. Nam homo talibꝰ cogitationibꝰ ꝑ cõſenſũ immè
ſus: quantũ de ſe ẽ exire nõ valet · ſed morti iehẽne ꝓximus eſſe
dict · & niſi gratia dei hoc faciat infernali pena damnat᷑. Poteſt
tamẽ ip̃m diuina gẽa liberare. Ideo ibidẽ ſubdit· ꝙ extractus eſt

inde ꝓpheta iuſſu regis pꝑ abdemalech cũ · 30 viris Abdemalech

VDDWaria vng

ꝗ interpᷣtatur ſeruus regni xpᷣm denotat: ꝗᷓ vt regnũ patris im
