coronã. Augꝰ. ſuꝑ: p̃s. Gi Tãtũ inquit admittit dyabolo tẽptare
D q;tuʒ tibi ꝓdeſt vt exercearis ꝓbaris:.n· vt ꝙ neſciebas a teip̃o in
ueniaris ⸗
Ercuſſiſti caput de domo impii denudaſti fund. eiꝰ vſq;
ad collu· p̃s. Nolens tũphare de inimicis cogitet de mor/
te regis vFpricipis ſeu ducis exẽcitus. Quibus extinctis
quo parũ valẽt reliqui. Ideo cõſueuerũt multa bona pmitti illi
qui ꝑcuteret ducem in bello 8 piritualiter dyabol eſt dux ex
ercitus viciorum et peccatox· qui multo temꝑe bumanã naturam
obſedit captiuauit et ꝓſtrauit. tanq; ꝓpriũ cuſtodiens atriũ. Sed

ah
gut
rul

— — —.6— — — 2*

—

umuine
omdg/
hin

Wn/

1
1
5

1
mmns
Nes⸗4un
liercenn
ſet A
poteſtun
vAni
den pyo
Aennc

*
chenbenn

nulot⸗
mns pept
baudiw/
(vrrutbe
peimme
ebebii⸗
ttutes/uis
nen 4
Gtun
1tpo 1

ie
ndem
wnis
pnn 1
Ne
i del

tandem fortiore eo adueniente peuſſo capite liberata eſt. Ei
gura. pmo Re· M: Vbi legitur Golyam ſpurium obſediſſe hie/
ruſalem cu exercitu philiſtinoʒ. Ibat igitur certator ille omni
die circueundo muros ciuitatis im ꝓpperans vt aliquis ex filiis
yſrahel ſecum ad certamen deſcenderet. Neqʒ; erat qui cõtra ipᷣm

auderet certare· & ꝓmiſſa erat illi qui ſpurium interficeret filia

regis p vxore- Tandem VIſay in monte habitans· cuio tres filii
erant in ciuitate obſeſſi · vocato filio ſuo qui cuſtodiebat oues
ait illi. Vade et fratres tuos viſita · & veniens puer refectioneʒ

fratribus ſuis portans. Hic igitur cum vidiſſet golyam· ſpo/

pondit ſe bellaturũ cum illo. Sed reſpondẽtibus multis nõ po
tes qa puer es· ait. Interfeci leonẽ et vrſum volẽtes oues quas
cuſtodiebam in domo patris mei rapere ſic iſtũ interficiam. Sʒ3
cum ip̃m vellent armis Saul armare: depoſuit ipſa dicens. non
valeo cum iſtis incedere. Acceꝑto igitur baculo paſtorali & qnñ

q; lapidibus de torrente deſcendit ad preliũ & vno lapide acce

pto in capite gigantem pcuſſit et ꝓſtrauit· & cum gladium non
baberet ꝓprio gladio golye ip̃m decapitans intertecit. Doma/
uit igitur tunc philiſteos & fugauit a filiis yſrabel. Spuali
ſubaudi ꝑ golyam dyabolum: qui bumanũ genus ſinè cauſa ꝑ
cuſſerat ſola nequicia motꝰ inuidia. Augo in quodam ſermõe
Hoſtis humani generis dyabolus · caput ſceleris · prĩceps vicio
rum ſuaſor malaʒ cogitacionũ: inuentor mortis intuito eſt vi/
dere hominem: de terra pariter et ad ſilitudinem et ymaginè dei
creatum: innocẽtia veſtitum. tꝑantia cõpoſitum.caritate orna
tum Se autẽ cum eſſet angelus omibus his priuatũ. ſtatim in
uidere cepit inſatiabilis homicida: & nos noſtrosq; parẽtes tali-
bus et tantis bonis expoliauit pariter et interemit. Sic igit iſte
padyſi apoſtata ſpuriꝰ et immũdus humanã naturam obſeſſaʒ
tenens atq; pſtratam- querebat deridens quis tñ deſcendét ad
ſingulare certam. Sciebat en ip̃e dabiolꝰc nulla naĩali cogcione
Buatusↄhumanã naturaʒ ſe expoliaſſe gracie veſtimẽto· ſciebat
vlterius hominẽ gra priuatum: ſe iuuare nõ poſſe · quia ꝗᷓ facit
peccatũ ſeruus eſt peccati. Nouerat tñ deum potentiſſimũ et ex
ſue libertatis arbitrio poſſe hoĩs morbo exhibere remediũ · Sed
diuine experto iuſticie · p̃ſciebat hoc non factuʒ deum. niſi adeſ
ſet qui damna ſolueret fraudis gre. Igitur dyabolꝰ ex hiis con
cludebat · affirmãs ꝙ neq; homo qui vinctusvictus et ĩ potès

edh

erat· neq; deus impaſſibilis ſatis facet · Sed cecus mete nõ aduer
tebat ꝙ ex deo qui potẽs eſt· & ex homĩe qui pati poteſt fieret
vnus· Ideo imꝓperans humano generi dicebat. Vbi ſũt dii ve
ſtri in quibus habebatis fiduciã· ſurgant et opitulantur vobis-
et in neceſſitate vos ꝓtegant. Hoc im ꝓperiũ deplorabat pꝓphᷣta
in pſalmo. i3 6. Sup flumia babilonis zc. Vſay de monte ſcilicet
deus pater de celo ſciens filios ſuos obſeſſos tres· miſit ze. Sub
audi ꝑ tres filios tres vires anime in quibus eſt trinitatis yma
go MNon patiens igitur deus pater hos filios ſuos in maũ dya
boli eternalicer teneri miſit paruulum ſuũ filium. qui ꝓ tanto
puulus dicitur. quia ſemetipm exinaniuit: formã ſerui accipiẽs
vt ꝑ humilitatem formã ſuꝑbi deprimeret ſcʒ golye. Spopõdit
enim ſaluare humanũ genus ·ſed dicunt iudei non vales quia
homo es & ille· Cuſtodiebam angelos padyſi. & acedens leo
inſidians et vrſus furibundo infernales pſumpſerunt gregem
atris mei violare & vnicam ouem ſcʒ ſapĩam vſurpare ſed de/

leci eos dum extolleretur. ſic nunc faciam- pPerſequar eũ et com

prehendam illum· & non reuertar donec deficiant. Ss: 4. Vaca
te et videte qm ego ſum deus· Sed cupiẽtes ipᷣm munire armis
regis ideſt deliciis mundi: cum voluerunt eum regẽ facere · ab/

ſcondit ſe. Nõ poſſum inquit talibus armis incedere. Collegit

quinq; lapides · ſcʒ incarnationẽ. paſſionem· reſurreccõz · aſcenſi
onem . ſpiritꝰ ſancti miſſionẽ · & philiſteum vno iſtoʒꝝe lapide ſcʒ
paſſione ꝑcuſſo ꝓſtrauit · & gladio quo ille cogitabat xm occi
dere:· ſcʒ ligno erucis decapitatus eſt. Et ſic duce ꝑcuſſo fugata
eſt tenebraʒꝭ poteſtas · & deſponſata regis filia ſcʒ eccleſia · obſeſ
ſa natura humana liberata eſt & in pace quieuit. nulla in ſeipſa
in hoc certamine cõfuſione recepta. ſed triũ phaliter victoria ob/
tenta. Vnde Caſſiock ſuper illo p̃s · Obumbraſti ſuper caput
meũ in die belli. In die inquit crucifixioĩs ſue xs ſic obumbra
tus eſt atq; defenſus · vt nec animo eius cõfuſionem aliquã pa/
teretur necs caro ipſius corrupcõis iniuriã ſuſtineret. Bn diffr
nita eſt paſſio dñi dies belli. qn ſcʒ dyabolo victo A1

ſtra dirupta ſunt & captiui liberati ſunt. I
Reptus eſt inimicus Trenoz-iNota poſſidens tyran
nide ciuitatem aliquã dum ſentit tractatũ aliquem fieri
p ipſi expulſiõe vel populi liberacõe. munit fortaliciis
capit gentes· ponit talyas. accipu ab homibus arma ·. & omnia

4*

ter

. Ns

uts
müc
lptmn
ueg
vopoan
eui⸗
ens ko
negem
ſdde/
Ron
Ve
renn
en
un

ti⸗

quecũq; videt ſibi ad dominiũ ꝓſequẽdum facit. Gpualiter
Dyabolus poſſidet animã peccatoris· licet tyrãnice. non enĩ ius
habet in ipſa· eſt enim poſſeſſio dei. Sed cum videt ibi aliquẽè tra
ctatum fieri. aliquã ſcʒ inſpiracõz a deo mitti.munit temptaciõe

ſugg erit mala armat cõcupĩas· diſpgit et conſumit vtutes· mit
tit memoriã ad recordandu vana: voluntatem ad effectũ carnis

intelligenciã ad intuendũ mundũ · & ſic munit ſe affligens po/
pulum anĩe qñ ꝑppendit motũ aliquẽ penĩe. ¶¶ Eigura.· Exod
ꝗ·Poſtq́; moyſes incepit loqui de dimiſſione populi ad phara
onem· ipſe pharao dedignatus in ſuꝑbiam aſcendes · cepit popu
lum grauigo affligere more ſolito. Diſperſit enĩ populũ ad col/
ligendas paleas p egiptum conatus eſt extinguere puulos et
eis multas tribulacõs inferre Gdualiter P pharaonem audi
dyabolum.pꝓ yſrahel humanam animã ꝓꝑ moyſen pdicatorẽ diuĩ
verbi:qui ſua doctrina animã de egipto peccati & ; manu dya
boli conatur educere. Sed multũ dyabolus indignat tũc ſuas
vires ad eam captiuam retinẽdam exercet. Greg 2o moralium
Hoſtis inquit noſter quãto magis ſibi rebellare cõſpicit. tanto
amplius expugnare contẽdit. Eos enim pulſare ne gligit quos
quieto iure ſe poſſidere ſentit. Igitur aggrauat animam nouis
temptacõibns cum videt ad libertatè ipſam aliqualiter inbyare
& ſuꝑſtites ideſt ſuggeſtioẽs inducit.p quas putat liberius eã
detineri · Vnde idem Greg: po mo. Antiquus hoſtis propo
certamĩe de ſe ſuccumbere cõſiderat ad alia temptacõnum bella
reſtauret. intuetur humani generis vniocuiq; mores · cui vicõ
ſint ꝓpinqui & iſta ponit ante faciem ad que facilio nouit incli
are mentẽ.
Nſidiatur vt rapiat pauperem · raꝑe pauperẽ dum adtrabit eũ
psaInter omnia que adtendenda nt a prudente duce in bello
adtendi & obſeruari debet ne lateant inimicoxe inſidie. quia tũc

pauca gens et debilis magnam et fortem ſuꝑat. Ideo ſeꝑ debet

cigt ne exercito pereat. Spualiter vita humana militia ẽ ſuꝑ
terram. & inimicus noſter quos aꝑto ſcelere vincere nequit· oc
culte inſidiatur vt rapiat. Inſidiatur enim nob et inſidias parat
iuxta apꝑetitum noſtrũ quẽ nouit aptum ad cõſenſum ppetrã
dum. Figura g. Re.6 Rex ſyrie poſuit inſidias iuxta tor/

eſſe aliquis peritus in ereitu qui hoc obſeruet · & duci nunc

rentem lordanis filiis yſrabel. ſed heliſeus ꝓpheta dñi regi yſra

5

bel reuelauit- & ſic euaſit manus eius. τ Spßualiter Rex ſyriè
denotat dyabolum qui habitat in lubricis peccatis. Siria enim
interptatur humecta. Inſidiatur igitur vt decipiat iuſtos obſer
uans vias eozꝶρ. Iob. is- Abſcondita eſt in terra pedũ eius et deci
pula eius ſuper ſemitam. Der terram ſpacioſam et latã ſubaudi
actiuam vitam. ꝑ ſemitam artiorẽ tñ cõpendioſam et breuẽ nota
ctemplatiuã vtriq; inſidiatur. Non enim ſatiatur peccatoribus
ſed p̃ſumit eciam abſorbere iuſtos. Iob. o. Ecce abſorbebit flu
uium & non mirabitur habet enim fiducia influat iordanis in
os eius. Iordanis enim electus fluuio eſt · ꝑ quem vt dictũ eſt
genus iuſtorum notatur. Parat igitur inſidias iuxta flumè ior

danis quia omibus iuſtis laqueos anteponit-eſeam malaʒe co

gitationum cordibus acceptiorẽ apponens. Greg in mox . Ibi
inimicus decipulam ponit vbi ſemitam mẽtis eſſe cõſpicit· quia
illic periculum decepeõis inſerit. Vbi viam eſſe ꝓpinque cogita
eionis inuenerit. Cum igitur inimicũ n'm ſciamo ſic nobis in-
ſidiantem debemus ſemꝑ ad ꝓphetam adtendere ideſt ad diuinũ
ſermonẽ nobis dyabobi pandẽtis inſidias. ꝓpheta enĩ dicitur
videns. Sermo igitur dũi eſt videns· nichil enim eũ latet · Onĩa

ibi ꝓficua et nociua ſpeculari poſſnmꝰ. Vnde Greg xi. moral
Scriptura eſt inquit ſacra oculis quaſi ſpeculũ Snclch. d. op/

ponitur vt ibi interna facies noſtra videatur. Ibi enim feda &
& quantũ a ꝓfectu longiꝰ diſtamus.
Ade retro ſathana · Math.Res diuerſaꝝ et cõtrariax
naturaʒ non eſt poſſibile ſtare ſimul illeſas- non poſſet

diab olus ſimul. quia ibi eſt cõtrarietas immẽſa. Ideo cogitet ho

mo afflictionem quaʒ a dyab olo patitur . & aduertens ad eius
Figura Gen. i3 Vbi le

damna: debet feſtinare ab eo diuidi.
gimus ꝙ aſcendente abraham de egipto & Loth nepote eio ſe
cum · facta eſt rixa inter paſtores abrabã & paſtores loth. Erat
enim abrahã diues in auro et argẽto. Loth vero in poſſeſſioni-
bus beſtiaʒ· dixit abrahã· Non ſit iurgiũ inter me et te c Ecce
terra in cõſpectu tuo Non ꝑgam tecum. Si tu ibis ad dextera 3
ego ad ſiniſtram pergo. & econuerſo · & ſic diuſſi ſunt Loth ad

ad terrã ſodomox prexit · Abrabã vero in chanaan. Spualii
Per abraham ſubaudi humanũ ſpiritũ deo obedientẽ · ꝗᷓ fugiens

pulchra noſtra conſpicimus Ibi ſentim9 quantum ꝓficimus

eſſe diu ignis et aqua-lupus et ouis human- ſpirit9 et

1
ce
uli
ide

tn

— — — — „ —

*

fre
Sui
ut
net
rbs
tvotl
rdinan
aicti
klomin
nulie
or lbi
Ntqui
cogit
bis in⸗
Awiniu
lactur
m.⸗Oum
Wmotl
Ao
n kecil
eimus
R
Strarir
n zoali
pinite
irih
Gats
bie⸗
91
len
lon⸗
Ee
Cen
chu
ui
ns

de peccato egipti ad terram ꝓperat eterne vite. Per Loth vero
dyabolum. Ipſe enim habundat in brutis aĩalibus ideſt in bru-
talibus ſuggeſtionibus · Abrabã vero ſcʒ ſp̃s in auro et argento
ideſt in virtutibus et bonis opibus. Nequeũt enĩ ſimul habita
re contemplatio eterne vite- dilectio dei et ꝓximi et ceteri actus
meritori cum immũdis co gitationibꝰ vt carnalibus cõcupiſcẽcie
terrene affectõs et h modi Rixantur enim hi paſtores adinuicẽ
Ideo clamat abraham · nõ habitabo tecũ ꝑ cõſenſum neq; patiar
tuas temptacõs immũdas cũ puris meis meditationibo morari
recede a me:nam ſi me de ꝓſperis mundi temptabis ego pꝑgam
ad ſiniſtram· & cogitabo quãta pena ꝓmiſſa eſt aiabus ſequen
tibus peccatũ in iehẽnam. Si me pulſabit afflictõ et tribulatio ſi
niſtre· ego ꝑgam ad contemplandũ dexteram eterne vite. quaʒ
deus donare ſpopondit illis qui ſuſtinent et ſufferunt tempta
tiones atqʒ vincunt· & tunc dyabolus cõfuſus recedit. & habi/
tat in terra peſſimox ſceʒ ſodomoʒ. Abraham ideſt an ima paſci
tur in chanaan: que mutacõ interp̃tatur: quia mutatur ſemꝑ de
bono in melius · de virtute in virtutem: quouſqʒ pueniat ad vir
dendum deum in ſyon ſcʒ eterna vita. Fugatur ergo dyabolus
ſi fortes ſimus ad reſiſtendũ eius temptacõibus. necq; poteſt nos
amplius armis ſuis in quibus victus eſt vincere. Vnde Orig.
ſupꝑer lioro iheſu naue· Puto ꝙ ſancti quiq; repugnãtes aduer
ſus temptatores peccatoʒe ſpirito . vincẽtes eos· atq; vnũquenq;
eorum ſuperãtes imminuãt exercitũ demonum. & velut equos
plurimos eox interimant. verbi cauſa Vt is qui caſte pudiceq;
viuendo fornicationis ſpiritũ ſuperãt non vltra phas ſit illum
ſpiritum qui ab illo ſancto victus eſt iterum alium N

AN pcuſſerit quiſpiam oculum ſerui ſui aut ancille ſue &
luſcos fecerit dimittet eos liberos Exodi:zz Nota eqᷓ/
tanti ꝑ rupes et deuia que ab vna parte altitudineʒ ab
alia habet planiciem· non eſt in tuto ſi equo eius ſit luſcus oclo
illo qui eſt verſus altitudinem quia ꝑtem illã videre nõ poteſt
Mittens igitur aliqñ pedem in caſum poteſt precipitari·quod
ſi videret nõ poſſet cõtingere. Spualiter· via ̃ſentis vite ſcru
puloſa et periculoſa eſt valde. & habet ab vna parte altitudinẽ
maximam quia de celo ad infernum. Ex alia parte aliqualẽ pla
niciem quia vitam corporalem ESum igitur nobis duo oculi

ſingulis viis deſeruientes. Nam oculus dexter ſcʒ principalis
et cordialis affectio· debet ad celi altitudinem aſpicere intuendo
et cogitando viam affecto corpalis que cõceditur ad ꝓcurandũ
pꝓ paſtu vie victum et veſtitũ · & iſte eſt ſiniſter oculus. Igũ dũ

viget et claret in noh dexter otulo ſcʒ cordis affectꝰ· quo reſpici

mò verſo celũ in tuto ſumo de noſtro itinere · ſed ſi oculo illo pre
uenimur et priuemur ſumꝰ in ruinam De alio oculo non ẽ ma
gnum periculum Eſto enim ꝙ homo interdũ cadat amittendo
terrena et cadendo ꝑ pauꝑtatẽ · nõ ꝓpter hoc pcipitatur anima

Dyabolus igitur quia omnibus noſtris bonis opibus inuidet ·

conatur ſolũ a nobis lumen cordis affectus extin guere vt nos
er peccati rupes ad infernum deiicciat. W Figurai. Reg. 6.
bi legitur ꝙ naas infeſtus viris Iabes pactum nolebat cum
eis aliquo modo componere niſi erueret oculum dextrũ vnius
cui q;· Sed tunc vocato rege yſrahel: qui tres acies fexit· ꝑcuſſo
eſt naas et eius exercitus fugatus· vt non remanerẽt duo ſimul
Der naas qui interp̃tatur coluber nota dyabolũ aſtucia plenũ.
Per Iabes qui interpᷣtatur calor vel ſiccitas nota iuſtoꝶ animas
que caritate ſicce ſunt ablute terrenaʒe voluptatum. Iſtis igitur
dyabolus multum inſidiatur. Vnde dũs in euangelio. Querit

inquit ꝑ loca inaquoſa ⁊c. Infeſtus igitur pactum nec cõuenti/

onem neq; requiem ei p̃ſtare poteſt. niſi excecatis dextero oculo
ꝑ affectum cordis captiuos poſſideat. Nam cũ oculus affect9
qui verſus celi altitudinem aſpicere debet· ad intuendũ terrena
diffunditur · cito ꝑ cõcupiſcenciam p̃cipitatur. Vnde excecatus
ꝑ ſenſũ de celo ad lutũ cadit. Quod pulchre beatus Greg li. zi:

moze ptractans illud Iob ait Depigi fedus cũ oculis meis. Dre
ceps inquit aia du an nõ ꝓuidet ne incaute videat q cõcupi⸗/

.— -—. „ . õ
ſcit· ceca po ſtmodũ incipit deſiderare qd videt· Sanctus vir vt
cogitationes caſte cõſiderare potuiſſet fedus cum oculis ſuis pe

pigit- ne prius incaute reſpiceret· ꝙ poſtmodũ inuitꝰ amaret
quod nullo mõ aſſentire debem9. Sed vocare regem yſrahbel ſcʒ
xp̃m debemus· & cum ipſius gratia fugabitur dyabolus et pec
cata que ſunt exercitus eius. & duo eorum non remanebüũt ſil
quando conſenſus a mala ſuggeſtione ſeparatur. Quod faciũt
tres acies ſcʒ conſideratio celeſtis glorie- meditatio inferni et me

moria mortis· His igitur aciebus fortiter dyabolo reſiſtitur &

deus ipſe ꝓpugnator noſter ad ſaluandũ adeſt· nobis victorie

is tribuens facultat?. Ambroſiꝰ in quadã epiſtola. Deus ipſe oim
unl⸗ rector ac dominꝰ cum omni angelox militia certamen tuum ex
nl pectat· tibiq; contra dyabolũ dimicanti parat eternitatis coronã
”M (Dinuicie ½.
n eruerunt ſuperficiem eiò ſpine. Proũù: zoNota ꝙ ar
lonn ores domeſtice male fructificant inter ſpinas-Ratio &
nim gꝗquia ꝓpter multitudinem ſiccitatis eoʒe ſugunt totum terre hu/
in mo rem et cum hoc per extenſionem radicum eaʒ terram quaſi
run cõglutinatam reddunt. vt culture beneficiũ recipere non poſſi
nnidt ex quo arbores ibidem ſteriles efficiuntur éualiter ſcdm
ns ſaluatoris ſentenciã mundi diuitie ſpine ſunt. inter quas boĩes
6 deo deuoti nullatenꝰ fructus deo grates valẽt ꝓducere. Ocu⸗
Ntn pant enim et cõſumunt deuotionem cordis & reddũt eum adeo
mnins induratũ vt cultura p̃dicacionis verbi dei adtingere non valeat
Nuch ad ꝓfectum · Ideo cupientes deo ſeruire et diuina gaudia contẽ

* plari atq; exercere Vtutes. debẽt illax punctõs fugere. ¶Figu
ra ĩbidem O: Vbi methaphorice dicitur- ligna ſiluax rérentes
in regem oliuam et kri aur. nulla voluit cõcedere. Noluit enĩ
oliua deſerere oleum · quo vtitur deꝰ et homo: Ficus dulcedinẽ

pheni,
mins

eWun fructus ſui Vitis noluit vinũ deſerere · qd lerificat deũ et homi
Cn nes. 1Surlier Diuitie alliciunt ſpirituales homĩes vt relin
un, quant ſtatum ſalutis et imperẽt illis· ſed vere fraudulẽter dicũt
uul imꝑa nobis· quia homo nò eſt imperator eaxe· ſed ipſe homĩ im
keth perant. Vnde Rabano ſuꝑer Math. Opes maligna ſẽꝑ bonis
tnenn animis deteſtãda. quid elum quid incõcuſſum dimittis. tu ge
anns nus hominũ cõfudiſti · tu diſciplł'm comitẽ xp̃i ab apoſtolatu p/
li cipitaſti. tu milites cuſtodientes ſepulchrũ captiuaſti. Nũquid
N bene dictũ eſt Ecclia · x.· Pecunie obediunt omãã. Impera trix ẽ
/ igi pecunia hominũ · non autẽ homo pecunĩe. Rẽnuat igi vir
yt dei hanc ſeruitutẽ hanc moleſtam occupatõz et dicat. Ego ſicut
pe oliua fructifera in domo dei. non poſſum pinguedinẽ huĩlita⸗/
tis mee deſerere- qua vngitur deus et mũeſcit iratus et efficitur
pater benignus· & homo humilitate vnctus exaltatur corã deo
ape Dicat eciam cum ficu· Ego arbor bona dulces fructus caritatis
vit ꝓducens. quomõ inter diuitiax ſpinas ꝑ cupiditatem et auari
iit clam pungętes ſeruare poſſem hãc meam dulcedinem. quia ra/
iethe dix omniu malox eſt cupiditas. & ambe ſimul eſſe nõ poſſunt
turd Reſpondeat cũ vinea · Lece inquã anima mea xpi ſponſa ſicut

vitis habundãs in lateribus domꝰ ei9 p cõtemplatöõnem. quo⸗
mõ carere poſſem cõtemplatõe et meditatõne celeſtis gaudii.q

geum angelos ec homiĩes inebriat. Hec omĩa reſpõdendo et exe

quẽdo deo ſp cõuncti erim. Vñ Gres:ſupꝑ Exech. Cõtempla

tiua inquit vita caritatem dei et ꝓximi tota mente retinere eſt. S

ab exteriori operacõe quieſcere · ſoli cõditori deſiderio inberere:
vt nichil iam habere libeat· ſʒ calcatis caris oĩbus ad videndam
faciem ſui creatoris animo inardeſcat. Sed vere timendum eſt ꝙ;
ne euenerit quod pò poſitum eſt Repleuerũt inquit faciem eiꝰ
ſpine Adeo vidẽtur hodie ſpine ideſt affectõs diuiciaʒ mundũ
occupaſſe · ꝙ; omnis fructuoſa arbor extincta et ſuffocata ẽ· pᷣs
Ficus enim nõ florebit. & non erit germen in vineis metietur
pus zc. “
N mari via tua ⁊c pSNota debens tranſire mare tẽpeſtuoſum

& pelago magnum ꝙdiu ſtatur anteq; termin ad quem videĩ

poſſit acederè debet duo fatere · pmũ eſt vt artificio calamite &
acus ducatur nauis verſus portum quo tendit Nam licet apte
non videatur portus:. tñ acus ad tactum calamite voluit ad ſtel
lam · qua naute ſciunt quo ire debent. Aliud eſt adtendendum
ne nauis nimis onerata ſit· difficile enim tempeſtatẽ maris eua/
dere poſſet nauis nimio grauata onere. Ideo cũ in talibꝰ pꝑicuł
naute ſe eſſe cognoſcunt· pponunt ꝑſona ſalutem mercibus:
ideo nauim alleuiando merces piiciunt. Sualiter p nauim

ſubaudi animã. Dron F'acta eſt quaſi nauis inſtitoris de lon

ginquo por· pa ſu· Quia anima noſtra merita quibo debet in
eterna vita viuere de mundo iſto ad celum portat: alias ibi fame
periret. Per mare tẽpeſtuoſum ſubaudi vitam p̃ᷣſentem. hoc ma
re magnum et ſpacòſum manibꝰ· ibi picula quox non ẽ nume
rus ſccm gloſam. Onus nauĩ aliqũ nimiũ grauãs diuitie ſunt
que intm̃ animã grauant · qñ ſcʒ affectus voluntatis eſt ibi · ꝙ
portus celeſtis glorie ingreſſum omĩo ꝓbibent. Vnde dominꝰ
in euangelio Lu. is. Facilio eſt camelũ ꝑ foramen acus ꝛc. Igũ
ꝓiciende ſunt a nobis & diſꝑgende pauꝑibus & inde cor et af
tectus remouendus eſt ſi nauis noſtra euadere debet alias non
eſt nobis via ad portum. Vnde ſaluatoris doctrina hoc ſtabili-
uit dicens · ꝙ niſi homo abrenunctiauerit que poſſidet · ac eciaʒ
ſi ꝓpriam voluntatem non negabit non poteſt ip̃m ſequi. Ideo
ili veri naute ſcʒ apoſtoli hoc videtes relictis omibus ſecuti ſũt

— —

ud Anm ſcʒ pꝑ abnegationè voluntatis. ſic et nos facientes trãſibĩ9
dg Kigura Pene Emo Vbi legitur ꝙ inualeſcentibus fluctibo ma/
ris naute valde timẽtes Pmo piecererũt merces- deinde Ionam
nD qui dormiebat in naui. et ſtatim ſubſecuta eſt tranquillitas/Der
benn nauim ſubaudi animã· ꝑ merces nauis diuicias mundi. ꝑ ionaʒ
Gn qui dormit in fundo nauis ſubaudi affectum · ꝗᷓ vigilare debʒ
mi in anĩe altitudine. Igitur diuitias da pauꝑibus· & affectum di
kn ) uiciaʒe remoue ab anima:et tunc ſtudeas toto corde tuo et tota
muntt mente tua animã tuam verſus celum dirigere: tange acumẽ cor
miz dis tui petra calamite ideſt æi dulcedine · & facilius deſiderabis
neirnn portũ beatitudinis eterne · & optabis fugere pericula iſti9 ma/
ris. Hoc enim beatus Aug fecit. Vnde ipe in libro ſoliloꝗox
Tin qualiter anhelabat ad xp̃m et qualiter timebat huiꝰ maris peri
ia culum teſtatur dicẽs. Infelices inquam nos et miſeri Pp hui⸗ ma
it ris magn fluctus ꝓcellas voraginis nauim trahẽtes & ignora
Ken mo an ad portum valeamus puenire ſalutis· Infelices inquam
quox⸗ eſt Vita in exilio via in periculo finis in dubio · quia oĩa
nnin in futurũ reſeruantur incerta · et ſubdit Augo O patria noſtra
patria ſecura a longe te videamus· ab hoc mari te ſalutamꝰ: ab
Nol hac valle te ſuſpiramus et nitimur cum lacrimis. ſiquo mõ ad te
rir veniamus Spes humani generis xs· deus de deo refugiũ no
rubus⸗ ſtrum et virtus cui9 lumen a longe inter calis inoſas nebulas
1sin & maris ꝓcellas. quaſi ſtella radios mittis euns noſtros irra —
gelon dia vt dirigamur ad portũ Guberna nauim nraʒ tua dextera · HOS”
cheti, trahe nos ab iſto pelago ad te ſolamen noſtrũ quẽ a lõge qua
itm ſi ſtellam matutinã vix lacrimantibo oculis in littore celeſtis pa
e trie nos expectantẽ videmus. GC Q
um Vn me dimergat tempeſtas aque 5BST pe magni eſtꝰ9
lur debet homo cauere a potu nimio aque frigide· & pci⸗/
g pue cum magni laborem habeat ſuſtinere· I deo debẽtes
n liari cauent ſibi ne ſimul multũ bibant-grauarentur eni nimis
i Tuti eſt enim ſepiꝰ bibere modicum q; nimiũ vna vice. ¶ Spi
ritualiter. Cum calor et affectus diuitiaʒ vrget cor homĩs qñ
non ſcʒ ꝑ deſiderium diuitias ſitit. cũ de his ꝗᷓ plus capit magis gra
ei⸗ uatur & iterum masg ſitit Ioh. . Qui biberit ex hac aqua nõò ſi
ten tiet in eternũ. Criſz· ſuꝑ Math̊· A ppoſitio diuitiaʒe maiorẽ ac/
1 cendit flammã & vehemetior fit cupido. Extinguitur eni bui9
N. modi ſitis· ſi homo ad neceſſitatẽ & non ad ſupfluitatem ſumat

. .

Quia ſecundũ Senecã. Natura modico cõtenta eſt. ſed voluptas
immęſum requirit. Cum igitur vita noſtra ſit militia ſuꝑ terrã:
grauati huiomodi aquis pugnare cõtra hoſtes non poſſumus n
Vnde philoſoꝑho· Multi ꝓpter diuitias pierunt 4 Figura lu Sð
dicũ- A. Vbi Gedeon ex p̃cepto domĩ populũ duxit ad aquam S

& accepto ab eo ſigno eoʒꝝ qui apti erant ad plium · ſcʒ qui ſolũ ie⸗
manu accepta lambebant. Qui vero incuruabant genibo flexis
ad aquam inepti erant. Inuenti ſunt. ccc· manu tãtũ lambentes i
quos ſecum duxit & ꝑ quos victoriã obtinuit cõtra madyan. d
eteros vero qui genua curuabant et bibebant repudiauit.
((Spualiter inter omnia qᷓ mundo obtinet certior ꝓbatõ repitur
in diuitiis. Racile eſt enim homĩ lo qui de diuiciaʒ cõtemptu · B
cum offerunt᷑ pauci cõſtantes ſunt. Igitur qui ſolũ manibus ad
neceſſitatem hOmodi aquã lambẽt · vt ſi diuitie aff luãt cor nõ ap
ponant.· apti ſunt ad ſequendũ pauꝑtatem xpi. Hi enim facili
vincunt madian ideſt dyabolũ et eius temptamẽta quia pualẽt
triplici exercitui · ſcʒ puritate corc· puritate opis & veritate oris
Sed qui ꝑ affectũ incuruantur verſus aquã iſtam & flexis ge/
nibus diuitias quaſi deũ colunt. hi ꝓculdubio apti regno dei ñ
habent᷑ · quia eorũ deꝰ non ẽ ipe verus deꝰ· ſed aurũ et argẽtuʒ
quod dilig unt ſuꝑ deũ & colunt. Vnde Qugo ſuꝑ libro iudicũ
. omelia zZ Vnoquiſq; inquit qd p̃ ceteris colit qc ſuꝑpymitatur
et diligit · hoc ei deus eſt· ſiquid illud eſt qd in dilectõis lae Bre

eiess
et
n
tu
l

.

——

õ — —

panderas hoc tibi deus eſt. D
Vm interierit nõ ſumet omĩa ps Dicunt medici ꝙ ſto H
machus frigidus multa appetit et pauca digerit. Icho cõ

ſueuit homo habẽs en⸗ S frigidum multa cibaria

— ——

—

ſibi ordinare ſed pauca comedere. Spualiter Cor affectũ ad
diuitias frigidam habet digeſtiuã ad benefaciendũ aĩe ſue. Con
gregat enim multa· ſed neq; ſibi ꝓſunt. neq; alteri benefacit. Se
neca in ꝓuù · dicit · Cille nulli eſt bonus qui ſibi eſt peſſimꝰ· ideo
qc' congregauit non comedet quia morte puentus relinquet 24
alienis diuitias eius · Nam ſicut videmus alios defeciſſe ꝑ mor/
tem. & cõgregata non deuoraſſe ſed illa alienis reliquiſſe · ſic iu
dicandũ eſt de vnoquoq;. Quoniã diuitie in malum dñi ſui con
gregate equanimit ſeruiunt ſuis poſſeſſoribꝰ. Vnde exemplũ
Figura-Danief ig . Vbt H
dolo Bel cibaria mulia &

W☛ —

— — —08————ð

ſumere debent p̃ſentes de p̃teritis.
legitur ꝙ cum rex feciſſet apponere

its
.
ns
nl
mbens
mcyn.
natt.
önpnn
nibus a
rnöan
mfacili
puale⸗
wKore
es
no i
targinn
miatu

aſportata: deuorata ꝑ ſacerdotes et eoz familias putabat ꝑ bel

tomeſta introduxit daniel dicẽs Quare deus nõ eſt bel qui tãta
comedit· & tunc daniel qui cineribo minutis aſpſerat ſolarium
tenuit regem et ait Animaduerte rex cui9 hec ſunt veſtigia· &
videns ibi veſtigia pedum hommũ & multũ magnorũ et par⸗/

uulox· cognouit geceptionẽ. & deſtructo ydolo pdidit omnes

ſacerdotes illos. ¶¶ Sualiter· Bel qui interp̃tatur venter ſignat
humanum corpus. cui miſer homo multa congregat inepto mo
do. ſed non deuoratalienis enim reſeruat᷑. Eſt enim auarus di
ues burſa principũ cellarium latronũ· & rixa parentũ. Vis ſci
re quomõ deuorat omĩa- aduerte ſuꝑ cineres en ſuꝑ foueam

et ſepulchrum. vide atq;ʒ cõtemplare eius veſtigia videbis enim

magnoʒ et paruox veſtigia· ſcias ab eis qualiter deuorata fue
runt cõgregata & reſpondebũt tibi. Ideo qdam philoſophꝰ vo
lens corpus cuio dam impꝑatoris videre in ſepulchro poſtꝙ ex/
ert9 fuit de eo dixit intuitus ſum cadauer ceſaris ĩ ſepulchro
& vidi eum liuido colore ornatum: putredine circũdatũ et aluũ
eius diruptum. diſcurrẽtes vidi ꝑ illud caùnas vermium multi
tudinem. tranſibant ꝑ os aſcendetes cerebrũ. & duo famelici pa
ſcebantur in foueis oculox crines nõ adherebant capiti dentes
patebant labis cõſumptis · & reuelatũ erat narium fundamen/
tum & dixi. Vbi eſt nam ceſar thorꝰ puellax magnitudo diuiti

arum multitudo deliciag caterua baronum acies militum vbi

ſunt canes venacesequi veloces: aues rapaces requies opulẽè

ta fercula diuerſa· mutatoria veſtimẽta canticum lyre.ſonitꝰ9 or
gani odor aromaticus · vbi hec o ceſar. & reſpondit michi Hec

omnia defecerunt michi qm̃ defecit in me ſpiritꝰ me · & me re
liquerunt miſere captiuum · ĩ hoc ſepulchro.circũvolutũ putre
ine carnis mee. E
Omede quod ſufficit. Prou: zu: Fatuũ eſt facẽ magnã
ꝓuiſionẽ &; cibo habẽèti facere breuẽ viã · et ſpecialii debẽ
ti ire ꝑ viã vbi cibus optimo inuenitur eſt eni quedam perditõ
Nos habemus facere viam quãdam ꝑ mũdum iſtũ que in pau
cis dietis fmieda eſt. ILob· Breues dies hominis ſunt. Non ẽ fa
cienda magna ꝓuiſio in rebus tẽꝑalibo. vbi credimo inuenire ci
bum meliorem ſcʒ gratiã· & vbi non daretur nobis diuĩa gratia
ſi nobiſcum haberemꝰ nimiã copiam terreno. Non igit cordis
affectum ponamo in rebus tꝑalibusquantumcunq; affluant

4

Oiuine

aliquãdo: quia q;diu illas nimis amarem et his occuparemur.
refectõ diuine gratie non inueniret locum in nobis. O Figura 2’
Exodi i6.· Filii yſrahel euntes de egipto non receperũt manna gee
nii prius coſumpta eſſet farina quam ſecũ tulerãt de egipto.& fac
quouſq; venerũt in helym et ibi facerent manſiones · & hoc fuit in
30: die ab exitu de egipto. Hec magiſter in hyſtor·. ¶ Spualit c
Filii yſrahel ſunt fideles xp̃iani ꝑ verũ agnũ paſchalẽ ſcʒ criſtũ i
ꝓ nobis ymolatũ educti de egipto peccati quo captiuati erant. hes
Peregrinari eos oportet ꝑ deſertũ huiꝰ vite vie breuis ad tèraʒ *

ꝓmiſſionis celeſtis glorie- que eſt vita breuiſſima et cõtinue mi/
nuitur. Igitur bene è fatuũ: vt quiſq; ſibi ꝓuideac ꝓ magno iti
nere · & ſe nimiũ onere portãdo breuiſſima via grauet. Quod
faciunt terrenoʒe affectòibus dediti quos rephendit Seneca in
libro de moribꝰ Quid inquit abſurdiꝰ dici ſolet· q́; quo minus
reſtat vie eo plus viatici querere & via deficiẽte viaticũ augere.
Recipiunt igitur filii yſrabel poſt· 30· dies manna. factis man R
ſionibus in helym qñ conſumpta eſt farina egipti· quia fideles
xpᷣi cõſumpta ſolicitudine vite p̃ſentis · iactãdo curam noſtram
in dño qui nos enutriet · vt ſciat quibꝰ indigemus· & in cuiꝰ9 cõ
ſpectu acceptiores ſumꝰ q; aues celi· q; flores agri recipiemus
manna celeſtis gratie qui eſt panis angelox in ſe cõtinens oĩm
virtutum ſaporem. Igitur figere et firmare mãſiones in helym
quod deus meus interp̃tatur eſt curam noſtrã cũ noſtra ſpe in
deo ponere. Sed nota ꝙ hoc eſt poſt · ʒo · dies · qui ſunt ter dem
vt prima ſit cõſumptõ inordinati affectꝰ.ſecũda depoſitio inor⸗
dinati operis tercia amputatio praui ſermonis. In his igit die/
bus cõſumitur farina egipti humãe cõuerſatiõis · & infunditur
gratia bone actionis que ſtaret in anima nõ mundi preuẽta ſol-
licitudine. Vnde Berñ ſermõe · M· Preoccupatũ quippe ſecula
ribo deſida ris animũ delectatio ſancta declinat- neq; mi. ceri po
E terunt vana veris. eterna caducis - ſpiritualia corꝑalibꝰ· ſumma

aue

ymis. vt pariter ſapias que ſurſum ſunt & que ſuper terram. 1
Vnes peccacox circũplexi ſunt me. pSANοτ ꝙ interdũᷣ 1
fit nodus in funibo adeo fortis . ꝙ pPotiꝰ alibi frãgitur 4
qꝙ; nodus frãgatur. ¶¶ Gpualiter Adeo nodatur mẽetis affectꝰ 2

terrenis diuitus ꝙ potio ꝑ mortẽ anima ſoluñ a corpꝑe ꝙ; poſſit
ſolui affectus mẽtis ad libere dimittẽdas terrenas facultates. i

Geraße

Bigura. Iudicſ: 6: Legitur ꝙ ſeducta dalida pmiſſionibo phy

e.
ſr liſtinoʒ decepit ſampſonem & funibus ligaui ipſum pluries
ütmm quas quidem q; uis ſepi9 fran geret dormiens in gremio illius .
zgrn decepta eſt. neq; amplius vincula rumpꝑe potuit. ſed excecatus 4
Aheekt faciebant eũ philiſtei molere forte ad moduũ equi ducẽtis molen
ſel dinum. . Spualiter- p dalidam ſenſualitatẽ ſubaudi · que ſuaſa
hait à demonibus p terrenas delectacões· funibus terrena?e rerũ de
mimt cipit · & facit ipᷣm dormire in gremio ſuo ꝑ cõſenſ ; & a demõi
Sdin bus excecatus voluitur ſic ligatus circulariter de peccato in pec
Z catum. Quꝑgꝰ libro ſolilodox. Ibam P eos ſcʒ demones ccus
memi nudus et illaqueatꝰ funibo peccatoʒ· trahebãt me poſt ſe in cir

t.Det cuitu de vicio in viciũ · de luto in lutũ· & ibam abſq; fortitudie

deneca in ante faciem ſubſequẽtis. . . äQOG,4
minas cut aqua effuſus ſum & diſꝑſa ſunt omĩa oſſa mea. ps
(Nota erici9 dũ ẽ in ſe reſtrictus nõ poteſt ledi: qa arma
uce tus aculeis exteriꝰ non eſt fera que audeat eu tangere.

face ſed intrans aquã dilatat ſe· & tunc canis venatoris inſequitur
Anenl ip̃m. Spualiter· homo exiſtẽs reſtrictus in ſui cõſideratione

nolnn meditans fmem ſuũ. memorãs ſe moriturũ.nõ capitur neq; vi
deue citur a peccato. ſed dilatatꝰ ad terrenas diuitias a dyabolo capi
Gemt aliq ñ ꝑ caput ideſt ꝑ affectõeʒ · aliquando ꝑp mano ideſt ꝑ opꝰ9.
ooin aliqũ ꝑ aures:aliqũ ꝑ oculos & huiꝰmodi: & interficiĩ in huio
hhn modi aquis. OQ Figura Geñ:·A. vbi legitur ꝙ multiplicatis aqᷓs
hen diluuii extincta eſt omĩs caro Der aquã ſubaudi mudi diuitias
rden que cito labuntur· & in ipſis carnalis homo labitur ad eternam
nor⸗ mortẽ. Apoc᷑. A· Aque multe populi multi.gloſa decurrentes
ie ad mortem. Ideo Greg in moꝝ. Carnales homĩes de rex habũ
nann dantia et diuitiaꝭꝶ affluẽtia extolluntur. hora qua neſciũt ſubito
enbo rapiuntur: & dum cedem fixiſſe credunt ad yma laci deſcẽdunt
ekeuli Elemoſma- 194
eripo MCtcipe litteras tuas. Iop · AäNota mercatores exiſtentes
uumm in patria de qua non audet peccuniã extrahere & opor
nn. tet inde recedere & ad ꝓpria remeare. cõſueuerũt getes
L inuenire et querere artis campſorie· quibus ibi ſub cyrographo
mert ſeu inſtrumẽèto publico notarii dant peccuniã· illam recepturi in
igin terra ꝓpria. Habẽt enim illi campſores in illa patria ſocietatem
ch ſuam et ſocios· qui ſunt ſemꝑ parati ad ſatiſfactionẽ. cum vidẽt

litteram ſeu cartam· & interdũ dant plus ꝙ recipit eoq; mone

Glenoffe

ta plus valet in vna regione & in alia ¶ Spualiter Nos ſum9 Had
in quadam patria a qua non poſſumꝰ aux et argẽtum extrabẽ gor
Nam in exitu huiꝰ vite ſunt cuſtodes obſeruantes vniocuiuſq; ece
receſſum: ne quicq́; inde extrahatur Bernñ in quodã ſermone. habe
Mundus ſite talem cõſtituit ianitorem et adeò crudelem vt inde dir
aſportari nichil ꝑmittat de mundi facultatibꝰ. Verũtamẽ culꝑa ße⸗
et vicium virtus et meritum ipſam inuiſibilem animã cõſequũ tuen
tur· neq; poſſunt hec portari neq;ʒ ſine anguſtia detineri. Debe (ſer
mus igitur querere mercatores qui cõciues ſint patrie ad quam darl
tendimꝰ qui ibi nobis ꝑ ſocios ſatiſfaciant. Huiomodi mercato luiu
res ſunt pauꝑes. Nathᷣ: ꝗ: Beati pauꝑes ſptritu·zc. Ab eiſdem dum
