Gb561_fol_1
author: Antonius, de Rampegollis

— = ⸗
**

ð —ʒ f . ⅜ . e fhf . .. .
.

—
.
,

4
1
2
X
4
ℳ

£
D 5
N 2 C —
. „ —— *
„
6. . . ◻
. —
— 7 . — M“
2 . . . 4
„ 5
. ◻ —„
PD
2
4
. 2
= . 17 O ½ — 4
* —
2 . — .
4 —
* – 5 —–— N —
— —
— 4 — . .
. — .
△ =—
2
—
S — —
* * 2. —
2 — * . —
„7 . — w— —
— —
— 2 *
—
—
—w— —
. —
. — 3
— . – — —
2 R .
* –— = . *
X 3
. = .
.
5 .
. ⸗ 7
1 7 .
X §
*„ 2 „ .
7
H —, 4
. 8 + * 4
„ S .
8 — .
—
5 7 5
- *
S * .
„ — / . .
. .
— .
2
N .
.

.* —

—
S= 2 2
17
7
1 .

R
9
4
4
—

——-———

x
————

—

E⸗
*

—

2 „ 7
„ *
. . ,B
.
.
X .
„— 4 .
.
7„ . .
. . /
4
. 4 . .
2. . . .
3
. .
4
.
/.
1
2
—
* – 3
*

Er f 8

c z, ,,
rn H. Aö et

– W .

Tabula

Otanda ſunt de tabula ſubſcripta tria. Primo materi/
as diſtinctas p numez vt prima materia ſignificet per
numeri princiꝑ iũ ſcʒ p vnitatem ſecunda ꝑ dualitatem
& ſic deinceps. Secundo notant᷑ particulares moralitates cuius
libet materie eſſe diſtin ctas ꝑ literas alphabeti· vt prima per
ſecũda ꝓꝑ B· & ſie deinceps. Tercio ſciendũ · ꝙ vbicuq; de aliqua
materia alia fiat mentio inuenies in fine illius materie aſſigna/
tas materias in quibus de illa fit mencio cũ litera illam ſignan-/
teʒ vel indicantẽ. Hoc idem ſciendũ eſt fieri in moralitatibꝰ illis
que in hoc opuſculo materiam non habent propriam vt infra

aperte puto patere. Sequitur Regiſtrum. G
ei. Pſtinentia il. H
corpus non obedit ſp̃u

i niſi eſca ſubtracta ꝑ ieiuniũ.
dyabolus non inuenit locum in nobis cum corporis
receptaculum ꝑ ieiunium attenuatur.
OQ corpus indomitum pcipitat ſeipſum et ſpiritum.
ꝙ corpus reſtringendũ e ꝑ abſtinètiaʒ ne cõfundat ſp̃m.
(O corpus p̃ſto diſſipare munitõs ale luſſu dyaboli.
Æ0 corpus crapule deditũ inducit ignẽ luxurie:

Vbi luxuria-A-:
Accidia Z :
¶ ccidioſus et pig̊ nõ aggrediunt᷑ bonũ opꝰ niſi ꝑcutiant
Adulatio 3:
¶O⸗ fugiende ſunt audes hominum et admittenda eſt fra
terna increpatio.

£ adulator deceptor eſt in promittedo bona et mala.
12

nade iee

adulator po blandit᷑ in faciẽ homĩs Pꝰteri detrabens.
recipiẽs adulationes ſubſequenter confunditur.
Aq qui delectat laudari ſepe remanet confuſus.
ꝗᷓ delectat᷑ laudari ſepe puenitur a ſuꝑbia et cupiditate.
Vpi detractio- B. Vbi vana gloria- A. E.

Vpi beatitudo. Cvbi gratia- C.
E (¶[Aduerſitas.
Vbi paciẽtia. E. vbi pauptas- L-vbi mundus A.
[Anima.
(Vbr cõſciencia · D vbi compunctio- C. E- H vbi dya
bolus. B. E. I- vbi vana gloria-G. vbi gratia- A.

mCe 2 à

— AXmicicia. H.⸗ M
A hõ exiſtes in meſa pſperitatis habzʒ multos amicos blã
Alientes. qua deficiente p aduerſa voluunt ſibi dorſum.
¶ & xp̃s eſt verꝰ amicus qui ſemp ſubuenit in neceſſitate.
— Angeli: 4. ð
A Æ angeli iuuant nos contra demones.
. Anticriſtus.
Vbi Eccleſia. E.

D8 poſtoli.6.
4 per apoſtolos multiplicati ſunt populi fidelium.
velut fontes celeſtes potauerũt nos aꝗᷓ ſacre ſcripture.
relinquentes omnia non timuerunt mori· „.
9 ipſi fundauerunt eccleſim 44
2 fuerunt doctores fidelium populorum-
illis decora ta et fortis eſt eccleſia.

ipſi paſcunt fideles cibo ſacre ſcripture:

S 2%

— Aſcenſio xpi..
xp̃s cum pietate aſcendit· ſed deſcendet cum iuſticia.
G xps querens ſalutem ſynago ge ſaluauit eccleſiam et i
am deſponſauit et aſcendit
Farnannadim portauit in celum.
s nobis portam celi aperuit.
l uaricia .8.
De pprietariis religiollſs.
diuicie male acꝗſite et male retẽte occidũt anĩaʒ auari-
auarus omnia relinquit in morte.
peccunia facit effundere ſanguinem xp̃ianoʒ.
auaricia cecat hominẽ ne videat ꝓximu ꝑ compaſſionẽ?
peccunia in futurum reſeruata nichil ꝓderit-
auarꝰ oms modos acꝗrẽdi a diabolo ſibi ſuaſos exeqᷓ
auaro nunqꝙ; p̃ſtetur reqes ſed vrget᷑ a filiis et vxore
refugium euadendi auariciam eſt contemplatio.
magna vtus paupeʒ nõ ponẽtes affectũ in diuicis
ꝘOρdyabolus inſtituit in hoc mundo ad decipiendũ fide/
auariciam et cupiditatem.
O cupiditas et caruas ſe non cõpaciuntur in anima-
N K„cognoſfcitur inſtabilitas diuiciaꝶ in amiſſione eax⸗·

Se „ TanSeE

„
„

2 EEEEONCE9

De conuerſione ſancti Pauli. H

„£

D .
HD
D
— S
W

abula

¶ non ppenditur miſeria a terrenis hominib niſi cum
eleuantur ꝑ affectum a terrenis verſus celum
P vſum et abuſũ diuitiaʒ ꝗᷓdaʒ ſaluant et qᷓdã damnãĩ
cupiditas claudit os ad petendam dei miſericordiam.
cupiditas velut ignis cupidos ardet.

:

R

.

Vbi diuicie per totum· Ybi ypocrita. C· Vbi pParentes. C.

Baptiſmus- Vbi fides · C

Beatitudo · · ———
ℳ quelibet anima habet gloriam ſecundũ ꝓpria merita
B beatitudo celeſtis nõ minoratur multiplicatis beatis
ſfſed potius augetur.
C MDe qualitate et magnitudine beatitudinis.
D (O propter modicum penitẽtie laborem quem nolunt ſu
ſfſtinere perdunt aliqui eternam beattudinem.
Vbi corpus xpi D. Vbi coſcientia. G. Vbi diuitie · B. Vbi eccle
ſia. C. Vbi pacientia. A. Vbi pſeuerantia. B.
aritas: N. .
A (¶Sycaritas tunc eſt pfectiſſima cũ dolet damalo inimici.
B ((O cor diſpoſitum ꝑ deuotionem inflammatur caritateet
fecundatur bonis operibus. l
C (¶ Q caritas xpi nutriĩ in ania ꝑ cõtemplationẽ crucis ei9.
D (¶Oecaritas vel ſpiritus ſanctus deſcendit in nos quanq́;
in beatis habitet per gloriam et deuo tam orationem.
Vbi auaricia · I·. N. S. Vbi diuitie· A. Vbi eccleſia: F. Vbi fides
B C-Vbi oratio: C.
= aro bhumana xi.
A₰ Ee mortificanda eſt cũ reſiſtit ſpiritni.
B (Senſus corporales mortificandi ſunt lacrimis et impoſi
tione crucis xp̃i vt ſeruiant ſpiritui.
C (imponenes crux xpᷣi ſenſibus corporalibus et ſic mor
tificandi ſunt.
D (Carne dominmante ſpiritus confunditur.
E (Caro tradit ſp̃m in manu dyaboli de ipſa confidentem.
EF DHaro pꝓdit ſpm et tradit dyabolo quẽ ip̃e nõ vincẽt ſolꝰ
G ((Caro conatur dominari contra ſpirtum.

H rpus conatur abuti mundi delectationb᷑—2
1* ſpiritus debet dominari ſuꝑ omnes motꝰ corporis.
K ((Carnales hoĩes potiꝰ appetũt caduca et irena ꝙ celeſtia.

LW¶adenie ratone de regnò anime regnat carnalis appe-
tlitus & omis anime virtus affligitur.
M (O immunda et fetida redolent hominibus carnalibo. ſpr
ritualia vero et precioſa fetent.

Vbi abſtinentia: C· D. E. Vbi confeſſio. I. Vbi diuitie. D. Vbi

—

luxuria-B. C.D. Vbi mundus. E. Vbi oratio. C.
orpus xpi ſiue caroig-

GO corpus xpi viaticum eſt ad celum perduces.
purganda eſt anima ab omni ſorde p̃cipue cu piditate
t auaricia anteq; illud ſacramẽtum ſumatur. 4
¶ D peccatrici anime magnũ remediũ audire vba dei · &
paulatim opari cõplensdigna efficitur hoc ſacramento
et ſponſa criſti ?MG
iſtud ſacramẽtum fide inue ſtigari poteſt ratõe non.
(¶(O cibus iſte neceſſarius eſt in p̃ᷣſenti vita · & plus p̃ſtat

Erken qꝙ; corporalis cibus corporis.

ſepe digne ſumens ob deuotionẽ non peccat · ſimilitẽ
raro ſumens ob reuerentiam. .
corpus xp̃i & anie medicina illuminas pꝰ temptationẽ
omes ſeni decipiunt᷑ in cõfectione huius ſacramenti
. auditu excepto. — . ⅝ ed
¶¶ D ſumens hoc ſacramentũ pri debet lauari lacrimis. &
D deuotionẽ cõtemplationis crucis xpi ſe diſponere.
(¶ O? nõ digne recipit᷑ niſi ceſſantibꝰ p̃uis deſideriis anime

¶ D confeſſio poſt gratiam pditam peccato facit illam re/-

inueniri et dyabolum fugari.
confeſſio cõtrita placat furorẽ dei ſuper peccatorẽ.

—

*

nuta vero tradit animã in manus dyaboli.
confeſſio ſaluat omnes virtutes.
cõfeſſio fugat peccata ꝓcul ne redeant.
P confeſſionem debʒ peccatũ cũ odio excludi ab ania.
de punit ficte et diminute cõfeſſos ac ſi ñ eſſẽt cõfeſſi
ſi in cõfeſſiõe tacẽ nr̃a peccata abſorbebit nos infẽnꝰ

A-EATNS ebn 2

ſi confeſſio eſt perfecta et integra fugat dyab olum. di

dyabolj int alia peccata cupit cõfeſſiõʒ extirpare dᷣ aĩa
Niſi po ꝑ cõfeſſionem excludanĩ peccata ab anima nichil

abula

boni poteſt facere. l
Qualiter confeſſio debet fieri & que cõmittent ipſam.
peccata venialia niſi confneantur inducũt piculũ qũ
ſunt mulaa. Vbi auaricia-R.
“R Conſcientia. i.
Ohõ voles dyaboli fugè inſidias debzʒ ſue cõſcie obedire
peccãte homĩe pit omĩs virt9 ſtimulo conſcĩe excepto
R conſcia ſemꝑ im ꝓperat peccatũ anime peccatrici.
ex ſpina conſciẽtie naſcunt᷑ timor iehenne & ſpes ve/
nie quibus ſalus anime procuratur.
ꝘO moriente delectatõe peccati viuit ſtimulus conſcientie.
O bonitate conſcientie conſeruant virtutes anime.
in ꝓpria cõſcientia ſpeculat homo ſi bono vłmalvo ſit

—

Sne Ses-

Lbl mpunsgstio:!
Compunctio: if
CSpunctõ lacrimax libat corpo et ſp̃m de maũ diaboli
ο xps recõciliat᷑ peccatori ꝑ cordis cõpunctõʒz et lacmas
anima carens lacrimis debet petere a deo-
miniſtri xpi debet eſſe loti lacrimis:
O ſi ſanguis xp̃i nos debet mundare debemus nos diſ/
onere lacrimaz aqua?a.
Q domino conſolatur lugẽtes in tribulationibus ſuis.
Ꝙοpeccator debet purificari lacrimis cõſcientia ſuadente.
O deficietibꝰ lacrimis ania ẽ in ꝑiculo capiẽdi a dyabolo
O omnia peccata fuganĩ habundãtibꝰ lacrimis.
poſt lacrimaʒe habũdantiam ſequit᷑ quies in anima.
Vbi conteſſio. B· Vbi jacrima per totum.
Contemplato.
orrecti⸗ r

B Vpi adulatio. A- Vbi iuſticia:

E (Vhbr cro: B. C. G Vbi cor, Hi. I. Vbi paſſio-A. B. G. H.
i EV Vbi conſcientia. G. Vbi internus

W.

IEE TNHOe58=

Detractio. i6.

A detractores portat immundiciã hominũ in lingua.

¶ ¶ getractor vt faciliꝰ ſibi credatur malum/ doloſe pmit⸗
tit quoddam bênum de pſona cui cupit detrahere.
ſunt tria genera detractorum.

4

detractor cõfundũ ſi auditores aùtant aures ab eo.
Ybi⸗ inuidia. B. C. L
Dyabolus/

InSeO

Vbiadulatio C.

*£ neminem ba
(¶ O incaute viuentes quãtumcũq; iuſtos decipit·
dimittit hominem liberum abire ſi abiiciantur eiꝰ ſug
geſtiones ab inieidioY =
£ dyabolus conatur in nobis extinguere primordia pe
nitentie anteq; ſint firmata in nobis
(O dyabolus dum intrat ad animã ꝑ confeſſionem expo/
liat ipſam omnibꝰ ſpiritualibꝰ bonis et gratia. .
dyabolus conatur in anima extinguere tria opa peni
tentie et omnia merita perpetrata. .
¶ O dyabolus non poteſt nobis omne malũ quod cupit
facere dño ꝓhibente- .
O xpᷣs venis in hũc mundũ peuſſit vires dyaboli.
O dyabolus vrget ardentiꝰ cupiẽtes recedere a Peccato
¶ E non ſolum peccatores ſed etiam iuſtos electos preſu/
mit poſſe decipere· . U
LCO⸗ omino vitada eſt dyaboli familiaritas atq; fugienda.
M (¶ dyabolus cupi excecare anime intellectum quo que
rimus celeſtta.
Vbi caro. F. M. Vpi confeſſio· I. Vbi. conſcientia -A. F. Vbi cõ
unctio.A. Vbi gloria vana- D- E-Vbibumana conditio. B
bi iudicitum. E. Vbi lacrima A-. C Vbi oratio· D. Vbi paci?

S—X Q n m. S esg

BBBB—

tia: D. Vbi pauptas. B. Vbi x's. C.

Diuitie: 1i8:.

A MWM kunt relinquende (puales diuitie p tpalibo.
B dCO.e ne grauemur exeũtes ad patriã abiiciẽda ſũt ſuꝑflua.
C(O nimiꝰ diuitiazse affectus excludit regnũ dei.
D Oi in morte cognoſcit diues ſe eſſe deceptũ a diuitüs-

breui vne noſtre non ſunt multa paranda-

detractor ſemꝑ obſeruat hoĩm peccata ad infamandu.

ptiſatum intẽptatum dyabolus Prittit.

— gr =

— — Ü—ͤ

„ —

52

—
—
—

XTabla

F ſepio ſepatur anĩa a corpe q; affectus a peccunia·
4. G ((Oi in diuitiis ſepe capitur anima a dyabo.—
Vbi auaricia ·B. C. D. E. R. H. K. O. Vbi elemoſma. A
Vbi mundus-R. Vbi paupertas. C. D.
(Elemoſina io - 9
recipiemus in celo quod hic damus pauperibus.
2 Xp̈ο et familie ſue ſubuenire debemus p elemoſinas
debemus xXpoe ſubuenire qui nobis tanta contulit.
“ negantes elemoſmam pauꝑibus pmittunt xm nu/
ttit⸗ dum eſſe et ip̃m derident. ex quo incurrũt malediction ?
E (( diuites abutunt᷑ ſuperfluis de preda pauperũ.
ſug Vbi auaricia· R Eccleſiaxx.
Ꝙρ xp̃s merito enicit ſynagogam et eligit eccleſiam.
.eeccha cõtinz teleſtẽ panẽ ſacre ſcripture· et Pitatẽ penĩe
gloria et decor eccleſie videbitur in futura vita quo/
modo latet ſub milicia.
¶ y in eccleſia lucẽt· A.· cardinales vtutes et tres theoloyce
ο eccleſia quatuor preſſuras patit in hac vita. pᷣmo iude
orum.ſecundo gentiliũ · tercio hereticoʒe quarto antixpi
ſed ſemper pᷣualuitet preualebit.
eealrns velut ſedes regia eſt ordmnata.
Æ eccleſia velut regale palacium habet pulcerrimum in-
troitum pulchrũ atrium et pulchri9 thalamũ.
¶Quid ſit latitudo longitudo et altitudo eccleſie.
Vbi apoſtoli · D· E· F. G. Vbi aſcenſio · B. Vbi. orpus xp5i D
24. . I· Vbi conſtientia. G.
Excuſatio- Vbi conſcientia. G H

mit /

deni
vopt

G
H

Eides.zi
plus et duriꝰ puniet peccator fidei infidel ĩ inf eno
fides ſemꝑ coadiuuãda eſt bonis opibus.
poſft fidem nobis miſit s grattaam.
fſuppoſita fidei eõſtancia facilii poteſt rediri ad penĩaʒ
2 quilibet debet conari animã peccatricem ad xm redu
cere qui ipſam amiſerat.
F Wr debemus cuſtodire animã quã nobis cõmodauit deus
vt integram et pfectam reddamus.
Vbi a oſtoli B Vbi corpus xpi· D. Vbi compunctio· E· Vbi
cccleſia-· R. Vbi maria - M.

tmSebe,

*.

n m Des„

—

H *

—–

¶ Gelfi et Gibelini. Zz:

. ( conturbaujit eccleſiam multiplicite r.

O dyabolus eſt conſiliator eox et non deus. ⸗
Æ caritatẽ quã ecclia de xp̃o cõcepit neqᷓt parere ꝓpt eos
(Gloria vana:Zzz
„ pandés p iactantiam bona opa perdit ea.

—

Cogitãs ppriam fragilitatem et mortẽ fugit vanzᷓ gliaʒ

¶ O⸗ bomo pcuſſus vana glia magna bona perdit ⸗·
homo coram deo ſua opa nomiare debet & no coram

mundo- alias ſimul cũ illis peribdbdit.
Non debet homo actus ſuos homib us manifeſtare · niſi
bene ſint recta intentione firmataa.
OQ iactantia fugat gratiam ab anima.
(Gappetitus inanis glorie ſunt latrones expoliantes ani
mam et occidentes virtutes.—
¶ O demones rapiũt opa que p iactantiam manifeſtant.
¶ opa noſtra poſſunt oſtẽdi homĩbus ſi ꝓcul eſt inanis
gloriaſi vero erga nos eſt debet abſcondi.
(D oꝑa noſtra metu inanis glo rie cauenda ſunt vſq; ad
mortem. ne vana gloria ſurripiat.
¶ Deaſſumẽtes gloriã de vtutibꝰ furant deo qcillius eſt.
Vbi adulatio· C. Vbi ypocrita A.

nis ꝓducit que prig ſterilis erat.

¶ gratiaʒ ſꝑ xps paratus ẽ da re ſi paratã inuenit anĩaʒ

C¶ Oepeccator neqt de peceati amaritudine exire niſi tractꝰ9

K¶O;, nõ cognoſcunĩ᷑ picula peccati niſi pꝰ gre illuminatõʒ

D * . .*
caro. C. Vbi confeſſio· A· Vbi compunctio. M. Vbi diui-

tie. E. Vbi maria- B. C· E-:

B

¶ Eratiacactio. Zd:
p gratiaactionẽ deo inclinat ad largiẽda maiora.
tenemur a mltis bñficiis receptis deo regratiari.

ſpecialitẽ tenemur xo ꝓ liberatõe nra c maũ dyaboli

VYVpi caritas . C· Vbi⸗ gloria vana- L.

+ —

—

O adueniente gratia diuma ania fructus bone operatio

ð

.—.
—

S ☛ =

tio

nin
c

aio;

A[CGula:26. Hr

in guloſis habitat dyuabolus.
B Wguloſi non pcipiunt caſum ſuum.
Vbi abſtinentia A. E. B.
HEumana conditio.2g4
no cognoſci ꝓpria fragilitas vite pſentis p mortẽ.
B (Gm bac vita ſepe bhomo velut captiu captiuatur.
W Panrana petezen vſq; ad ſenectutẽ vix ſaluatur

ſpeculemur noſtram ymaginem.
igloria Yana- B- Vbi Maria- G-Vbi mundus B D-
H ([Humilitas:28. r
(O neceſſe eſt nos humiliare exemplo xpᷣi ſi volumus in
Frecdi regnum dei.
B K¶OQOaia ſe

B debʒ exẽplo xpi bumiliare 6 im vult hre ſpõſũ
CO huilis eſt de ſtirpe xp̃i ideo ill libenter deſponſat.
D (G ficta humilitas rep̃hendit᷑ a xp̃i iuſticia et abiicitur.

Vbi cõteſſio :· D. Vbi dqiuitie: A: Vbi gla vxana. L-Vbi ira. O.
A¶H-Incarnatio-Z9.
ps ſolum ppter homĩes deſcendit de cello.
xps nob datꝰ eſt puulus vt facilius ducat a nobis.
Q bumanũ gengo inſanabile liberatũ eſt xo adueniente
xp̃s largit9 & bona celeſtia omibus voletibꝰ vt ꝓdigꝰ9
O pena nra amariſſima dulcorata eſt ꝑ xpi aduentũ.

HZ Infernus: XXX. ..
AA (O comparando inferni tormenta mundi delectationibꝰ
Khon pecabimiuiuussq.
B bomo ſtimulatus peccato debʒ inferni penas cogitare
Vbi diuitie· E. Vbi iudicium. B- C
¶(udieium vltimum: 3i. .
A ¶ Hbhomo qualis capietur in morte talis in die iudicii iudi
aavbitur ideo debet eſſe in die mortis bene paratus.
ualiter xsS veniat ad iudicium.
pecator ante mortem debet xpo reconciliarr.
Quot et quales erũut teſtes cõtra peccatores in die iudicii.

.
4
eo

E. ¶Qualiter peccatoe peccata manifſeſta erunt.
Vhbi miſericordia: C· Vbimors: D. Vbi mund

ſi volumus conditioneʒ noſtram ꝓpriam cognoſcere

DB

Roiſen
—ꝑ— ( Iuſticia.
A O ſeruita iuſticia diſcipline fugant demones et peccata
de medio populi ideo po tẽtes debẽt fauere iudici.

B „miſcenda eſt iuſticie miſericordia-
C¶ Etempanda eſt iuſticia dulcedine miſericordie.
Vbi gula. B Ira 33.
iraty ſecreta nõ ſeruat & ꝓpe ſibi eſt interit ire dei.
B ira deſtruit oms virtutes anime velut peſtis.
CC(Wiira deſtruit quatuor virtutes cardinales.

Inuidia. 39.
ℳA (& inuidia eſt ſecundũquod naſcit de ſuꝑbia . & ꝙ ſunt
tres ſpecies inuidie & tres modi inuidendi.

B ( tot tormẽta pati inuido quot bona ꝓximox cõſpicit
C (¶ iinuidia pri9 pcutit ſuum poſſeſſorẽ & operibꝰ bonis
inſidiaĩ ad extinguendũ. Vbi detractõ p totũ.
a ocrita 344.
A M ypocrita ſuſtinet penam ſine pᷣmio.
B S„ ns eſt abſcondendũ peccatu ſub pallio ſanctitatis.
C OO⸗ ypocrita ſub pallio ſanctitatis mł-ta mala abſcondit.
D ypotrita in ꝗbuſdam actibus exterioribꝰ non poteſt
a ſancto viro diſcerni- diſcernit tñ in tribulationibꝰ anĩe.
Vbi humilitas ·. D. Lacrima: 36.
A (O; dyabolus inuidẽs anmie lacrimãati proſequitur ipſam ·
ſed deus eam regit
B O lacrime fecundant animã bonis opibus.

C aqua lacrimaꝭꝶ ꝑducit ad graciam.

.

feſſio: C· L. Vbi conſciẽtia · C· Vbi comꝑunctio ꝑ totum ·
S uxuria“3/1.
luxuria fugatur ſagitta orationis.
y vbi eſt luxuria accedit dyabolus occidẽs virtutes;
deficiente ratione in ania ſurgit ignis luxurie

C
D

ri etiã ſine ope executione·
aria virgo:38.

A Eueae vel natiuitas euuius ⸗

B ipſa eſt orta g ratia- .

Vbi accidia. A- Vbi caritas- B- Vbi corpus xpi. B- L. VYbi con-

uãta ſit leſio infra cor ſpiritualis viri carnaliter delecta

=— —

— „ „

S= -⸗
—

—, 7
S
SD mu4— —

—

petan

ede.

Plunt

ſpict
bonis
mti⸗

is.
hnditt.
npon
Mane,

4.
lim

lcon.

eleche

Tabula

atiuitas vel conceptio eius;
Immunis ab omni peccato.

—„

.

n ipſam intrauit lux gratie ſʒ nõ peccati alico ſordes
refecit geno humanũ eſuriẽs celeſti refectione.
2 placauit deũ & eximinanit dyabolũ. ꝓ anũctiacõe v.
ipſa fuit ſine peccato.
2 eſt aduocata pecca toz M
xp̃i paſſio in corde ſuo fuit. & ꝙ; ſuffulta ſeptem do/
nis ſpiritus ſancti -
Oe ipfa inuentrix ſalutis humane-
in ipſa ſola remanſit ſtabilitas .
Qualiter pie deduci xpm in ſua reſurrectõe ſibi appuiſſe
De aſſumptione eius.
ꝓmiſſio ſalutis humani generis cõpleta eſt in ipſa.
¶ ipſa ꝓte git peccatores ab ira dei. S
£ ipſa humanam ſalutem nobis portauit de celo

ipſa eſt ſedes regia ex qua rex confert gratiã omnibo.
Ntio B Miſericordia 30
xXps conat peccatores ad miſeéicordia ducẽ miſericordit
miſericordia eſt multiplex porta celi.

in hac vita habundat magna mĩa·ꝗᷓ ceſſabit in futuro
ꝑ ſeptẽ mĩe opa obtinet᷑ ghie celeſtis habundantia.
ars miſericordie replet paradiſum. M
Vbi cꝑunctio· L· Vbi incarnatio · D. Vbi iuſticia · B. C. VYbi
oratio- E. Mors d
mors diuites et potentes pcutit · & ꝙ nõ ẽ facta a deo
B mors nulli etati parcit.
C (¶ Omorti nõ valet rfeſiſtere humanũ ſubſidium quin ho/
minem in duo chuidat.
D ¶CDM—y mors oſtendit cõmunem eſſe miſeriã omnibus. quia
ruſticus et nobilis magnus et paruus equales viden?.
¶ non conſiderantes ſe morituros durig feriunĩ a morte
eoν improuiſiuus.
O oportet nos in die mortis exoneratos peccatis ſi nolu
mus damnairrr
mors eſt paſſus valde periculoſus.
excecetur a caducis mundi conſiderãda & mors.

nſci tia. A Vbi humæ⸗ na ondi 19 A. Vbi⸗ undus B

F

D

Regſter

Mundus gi·

ℳ G mundus ponit ad dextrã-xps ad ſiniſtram.
B (De multiplici mutacõe mũdi erga ſuos ſeruitores.
C „£ principales mũdi filii nõ ſũt xp̃i filii ẽgo nec cohèdes
BD CCmala et mundi aduerſa nob indicãt celum querere
E £ carnales homines plus celo mundũ diligunt.
F „„ mundus multplici mẽtitur dilectoribus ſuis.
Vbi abſtinentia. C. Vbi adulatio · B·. Vbi amicicia A- VYbi ꝑa/
rentes. A. [Oratio .
ANPrius p̃parandum eſt cor ꝑ deuotionẽ & poſimodũ fa/

Se

C

—

B
C

8

(¶ in paſſione xp̃i ſedata eſt peſtis ne pene.

erρνς ꝶερwν ν⅞.ρα

cienda oratio-
Oualiter oratio debet eſſe pfecta et inte gra.
oratio ſine caritate non eſt perfecta. .
requiri in orõc firmitas ne in aduſitatibꝰ frangat.
oratio eſt via ꝑp quam noſtre peticiones pergũt ad de
um & diuine gratie deſcendunt ad nos.
icaro: G. Vbi luxuria . A. ([¶dBBaſſio x5ßi 93
peccator fugiens ad crucem ꝓtegitur:
ο duplex bñficiũ obtinent portãtes crucem in corde. ſcʒ
in hac vita gratiã in futuro gloriam.
OD. agone xp̃i tempore ſue paſſionis.
Dualſ xp̃s mortuꝰ dato fuit in manibus matris.
De poſtulatõne p iudeos facta de barraban.
y ſanguine xpi loti ſumus a pecaat.
De crucis perfectione.
Oe xps ſine peccato mundauit nos a peccato.
νxps vſq; ad mortem firmg ſtetit in cruce.
(De duobo latronibus cũ quibꝰ xp̃s crucifixus eſt.
De irriſionibo factis x;̈o & de pena iudeis illata ex hoc
O xp̃s a nobis nõ tm petit fieri quantũ ip̃e ꝓ nob fecit
amaritudo nra dulcorata è& in paſſione xpi.
¶ De gradibꝰ ſeu actionibus paſſionis xp̃i.
(¶& xp̃s oblatꝰ & ꝓ nobis vt mi deũ et nos fieret pax.

—

We potu xp̃o ꝓpinato ꝑ udeos & ꝓphetia eiuſdem.
mors xXpi nes ſanauit a more.
uõmõ ſacrameta fluxeruut de latere xpi.

4 E os corꝑpis xpi non fuit diminutũ in cruc e··

—

—
U, — —

=
——

el

llentius onorentur.
trihulatonib velut auz, in igne phatur.
HBacEtIA Atuor temptationib pbatur.

„

E Bacistia velut ſagitta occiditdvabolum.

4

ctos

4
⸗

—

cüfe Vopi auaricia. H. Vhi ira: B. Vbiy ocrita. D.

PDarentes mah . Lar
„ Gemali parentes ꝓprios filios potius inducunt ad ſerui
endum dyabolo &xhßüeo. H
Gmali Rarentss filios antos ad religionem nolunt eos

gai.

c religioſos fieri: ſed potio in mundo piclitari:

Nrios filios imolãt p cupidta

Gð

E Wmali parẽtes P
Vbi auaricia· HH. perta.
DR Wpauptas obtinet in celis rem Kapoſtolox.
B Paupꝑtas dat obliuioni hominé in coſpectu mundi.
CW non poſſunt ſequi gaupꝑtatem poſtunt etiam ſaluari
bene vtendo diuitius. OHßUUUN

D ns Bateſt homo hic gaudere cum mundo et in fu turo

tẽ diabolo
n

»„ —

ců xpᷣoſed vnu hoze oportet dimittere.
APenitentia 4.
A (Homo grad'ẽs B iter penitẽtie debet diuidere opa anime
bopermbuscorkoriis
xps pſto eſt cponere pactũ cũ peccatore ꝑ penitẽtiã
dyabolꝰ temptat penitent? anim vt impediat.

4

qiſcrete ſuum peceatũ pandit.

hoc⸗
fecit

. —

„ e magna leticia apud le 1 couerſo peccatore.
homo hic potiꝗ debʒ penitẽtiaʒ facè velle &́; in futuro
triplex eſt gradus penitétie. H
¶O via penitẽtie eſt expoſita omnibo peccatoribus.
O fecũditas pmii debet ualere penitétie amaritugine.
quatuor peccata lepre ſimilia p penitentis purgan?·
. peccator ſꝑ debet ſurgere quanq ceciderit: quia ſp po⸗/
„ terit vincere dy'abolum cum voluerrirt.
MCuibus viis peccator redit ad gratiam p penitentiam.

X.

jem.

Sebe

Negſte

N (O, p verã penitẽtiaʒ deus obliuiſci iniuria peccatoris-
De Zusß Vbi ofeſſto L.·· Vbi dyabolꝰ· G. Vbi glia
vana. H. Vbi infernus. B. VPi iudicin A- Vbi lacrima-B- bi
ſuxuria. D. Vbimors- G. Vbi ſatisfactio. A- Vbipſeuerantia:
D. [Perſeuerantia gse.
O; pſeuerãtia & cuſtos et ſatisfactrix penitentie.
7 pſeuerandum eſt vſq; ad mortem in pennentia

*

niſi vſq; ad mortẽ certemꝰ nõ accipiemus gloriã;
O non debet homo deficere licʒ cadat
bi gloria vana-H. SS

AA Pientt et predicator Oü
redicatio facienda e ſcdm audientiu capacitatem-

redicator nich boni dicere valet niſi ꝑ graʒ ſpirito ſãcti.
Predicator debet eſſe ſciens et faciens d& tunc eiꝰ predica
tio habet quatuor effectus optimos- D
¶¶ Pdicator debet aliqũ aſpa aliqñ leuia proferre-
predicator debet ſeruare quod docet.
P P

redicatio multum peccatoribꝰ ꝓdeſt.
relatio ſiue prelati q ο
A O aliqui mali ſimulant bonitatem vt plationem obtine/
ant qua obtẽta fiunt deteri ores priꝰ9.
B &G platus debet eſſe miſericors et iuſtus.
C Pplatus debet eſſe ſibi auſterus: aliis pius.
D & platus peccãs inducit ſubditos ad peccatũ.
Q(Ao captiuat᷑ prelatio in manibo prelati mali.
ꝙ oportet ꝓmotos precio dupliciter raꝑe: ſcz primo pro
ſuis ꝓmotorib· ſecundo ꝓ ſeipftis.
G ¶ debet eligi pfectior remotis amieicie et amore.

SeS2

b⸗

Ratio. Vbi dyabolus. M. Vbi luxuria· C
–=WU Recidiuum di -
A O peccator recidiuat ſeques ſenſitiuos appetitus: & mo

B

ritur ſepe in peccato.

¶ꝙ anima reducta eſt de peccato ꝑ x̊m: recidiuãs rapitur
ett confunditur a dyab olo.
C pecator diu manés in peccato cũ inde exit cito recidiuat
D recidiuans priuatur regno dei.
Religioſi: z

S ☛ = à

gſichi.
precle⸗

mobene

mnop

:Amo
napin

rmiut

.
= ”“

cum xpo judicantes.
deo honorifice m celo deo aſtabunt.
terena petunt.
E in religione electo ſufficientiore ad regimen nõ debèt
[Reſurrectio 43.

» viri religioſi expoliantes ſe ꝓpria voluntate ſedebunt
C (¶O religioſi vere obſeruantes illa tria aſſimulant angelis
D ( veri religioſi nunqꝙ; celum relinquunt: ficti uero ſemꝑp
nobilieres dedignari illi obedire vt ſeruetur vnitas.
Vbi auaricia A. Vbrii ſticia ·A. Vbi parentes- A. B-
Aα De magna leticia generis humani in xpi reſurrectione.
B De vniuerſali reſurrectione omniũ.

C: omnes refurgent integri et ꝑpfecti.
D reſurgemus omnes immortales.

* „

*

Qratione et exemplo ſaluat.

B ſacdotes debet tres expoſitões ſacre ſcripte Patas hẽe.
C Qualis debeat in vita et ſciẽtia ſacerdos eſſe.

Gatis factio .

A ö⸗(O nuꝑ cõuerſi ad penitentiam mite tractandi ſunt ne ni/

mia eis im poſita pena ſatisfactionis deficiat.

B 2Rnuper conuerſi nõ ſunt magis tẽptatõnibꝰ exponẽdi
C¶ Q cupiens bene ſatisfacere debet peccata cum gemitu co

itare & corpus ꝓprium flagellare.
D 0 melius eſt bic ſatisfacere cum xp̃s pius eſt & in futu⸗
ro expectare furorem ſuum.

Vbi penitencia in multis locis.
5 Sacra ſcriptura 4 6.˙
A O clerici et religioſi non debent ſcientiis humanitus adin
entis vti: niſi quibuſdam appoſitis circumſtantiis

B 2 xp̃o adueniẽte ſacra ſcriptura ꝑ cognitionẽ diffuſa eſt
C(E iudei infecerunt ſacram ſcripturam . ſed xp̃s eam per
uangelium purificauit.
D (¶zadueniéte xp̃o iudei merito priuati ſunt ĩtellectu ſacre

ſcripture qui datus eſt lucide xpianis.

”'religioſi ꝑ tria ꝗᷓ ſeruant obtinẽt diuinam ſapiẽtiam.

¶ P ſicerdos pabet portionem in hüs quos ſua doctrina

r

O; paupez⸗ ſuperbia exaltata nimis fetet.
ſuperbus nunq́; timet deum niſi ꝑcuſſus.
dyabolus ꝑ ſuperbiam de celo cecidit ad inferna.
S Vbi adulatõ. D. Vbi bumilitas. A. B. C. Vbi ira C. Vbi pau
em ptatio: as.
ES non debent temptationes in ania noſtra morari.
E fidelis raro poteſt ſine temptatione eſſe.
idyabolus. D. G. Vbi pacientia- A.
C riſtus 4%.
(O xps vadit poſt peccatores vt a peceaio eos ntrabatd ca
ſtigando et non occidendo.
3 E xp̃s non eſt querẽdus in iſtis ſenſibilibus.

xp̃s decepit dyabolũ oculiãs ſe ne cognoſcerei ab eo
De p̈ÿoο fere in omni materia inuenics:

oeculta temptatio deterior eſt aperta.
quantũ poſſumꝰ debemus temptationẽ fugere.

X

S Ad 2W — Serge

56 Exalens ſe .4 — verna Ina
=ð 7 * 14 laus vuin, ar
Tr, Pucchis er na
—* vriIE
Prrrans F a e nl
õ ⸗ =
'vcuierxe t Pelanse
ℳ mm „ 2.-
moentu 1 r KEne ondita W. c ert⸗ xpm T,

exos el tnes o⸗ vero rnnn
Speren , 2 nau dhacitnte we T. 4 S Frs,
“

vri 1 mteren nenẽ

ern.

Lere.
orar

ttrabad

mizheo

monibus & collacionibus faciendis?ẽ· [Prologus
— Eligioſis uiris in Xpo ſibi dilectis ſtudenti-
bus Neapolitani cõuẽtus fratæ beremita⸗
ordis ſancti Auguſtinifrater N. de ILanua
ordinis memorati ſalutem qua ſanctoꝝ aĩe
diuinam eſſentiam in patria nude ſine ullo
obſtaculo intuẽtur- Dilectiõi ueſtre cõferẽs
oſtulata- metuo nõ incõ grue ne litus ma/
ris arauerim dumqʒ; multo labore ſudoreq; cõdidero uelut in
ſipida relinquatis · mei impericia exigente- indeq; receptis la-
bruſcis unde racemi ſpantur & ueſtra fruſtretur intẽcõ· et mea
ſine fructu anxie peracta oꝑa cõticeſcant retrahunt autem
que protuli: inſtigat tñ largitoris manus que ſapiaʒ paruu/
lis & rudibus prudẽciam preſtat poſtulantibus Nam ſancto
rum mẽtibus precibus inclinata lar giẽda dona nouit:et elar/
gita ſui roris benedictõe perfundẽs ſuſcipiẽtes & ſeminantis
culturam habũdancius fecundare-. rget eciam ad hoc opus
quõ noui uos meam impericiam non latere · cum imperfectũ
meum uiderint oculi ueſtriTdcirco ſagitte quas proprie igno
rancie arcus iaciet pſcite minus feriẽt · preſertim cum me tanto
amplius imbecillitati teneamini cõpati- quanto apcius ueſtra
rocedit dilectõ me modicũ quod noui ſine arro gancia petẽ
tibus faciliter impartiri-In huius figurarũ cõpendio ne loco
recreaciõis faſtidium generetur ſuccmcte loquar & clare- ut
me inualitudo mea ꝑmiſerit. Nalles opuſculũ exciſa breuita/-
te cõponere diuiſionibus multisqʒ aliis lectoʒ exercicõ dere
lictis· quam intèſiue cõfuſe proflues intuentes cõprimat pro

lixitas ſingularis- Materias enim diſtinguam ꝑ ordinẽ alpha

beti paucõres et plures in rubrica collocans ut decẽcius ꝑſpe
xero ſuadere · At autẽ queſita facilius o ccurrant- tabulam fini
to libello ordinare ſone ſpiritus ſancti gracia mediante .
In hoc quoqʒ opuſculo ſi quiſſppiam ueſtrum uel legenciũ quiſ
quam ſe nouerit profeciſſe meminerit cultoris inutilis- quili
cet fruges debiles paucos qʒ; produxerit mente tamen & cor
pore fideliter laborauit· Loco igitur effectus· affectum com-
penlans animam meam ſuꝑno cõmendet agricole· ut ſalte cũ

ora undecima operantibus non quod iuſtum fuern tribuat

Prologus

Incipit liber qui dicitur cõpendium morale utilis pro ſer

ð

hon Ne gol⸗

Abſtnentia
ſece uod conſueuerit egredi a ſue miſericordie largitate .
Nota ꝙ nõ aĩal adeo indomituũ quod fame nò do
meſticetur ut patz de Erodio & accipitrecSualiter
1

—

No &aal magis indomitũ humano corꝑe: niſi fame dometur
ed fame correctum fit ſtatim ſubditũ ſpũiq Rigura2 Re:i9

Tũ Rbſolon plures miſiſſet nũctios ad Ioab ut ad eum ueni t⸗
ret recõciliaturus ip̃ᷣm patri ſuo · qui eum a facie repulerat. ſꝑ 3
uenire cõtempſit· quouſqʒ miſſis ſeruis ſuis abſolon fecit ſibi 1
ſegetes cõburi: quo facto uenit & patri ipſum recõciliautt n
(Moraliter Nota ꝑ Abſolõ ſpiritũ ꝑ Ioab uero corpus Igitur 6
dum ſpiritus cui propter peccata indignatur xus requirit 1
corpus ad effũdendum lacrimas- quibus pater reconciliatur u
nũquam tñ uenme uult niſi deſtructis ſegetibus aoluptatum (S
3 biis ꝑ ieiuniũ & abſtineciam priuatis- preſto eſt ad omnia mn
ſpiritus bũplacita ꝑpagenda Ideo bona eſt caſtigacio carnis p die
ieiuniũ. An Augo in ſermone de ieiuio Ieiuniũ purgat men aͤ

tem ſubleuat ſemum.carne ſpiritui (ubicit. cor facit cõtritum
& humiliatũ cõcupĩe nebulas diſi git. libidinũ ardores extin
B guit: caſtitatis lumẽe accendit: S “
ILſecundũ carnẽ uixeritis moriemi Ro KCupiens 14
inimicũ fugare et a ſe procul pellere deſtruat ſibi re
E cetaculi. Kipluj de lupo et aliis feris· Siquis eni
deſtruat ſibi nidum uel foueam fugit procul¶ Spi/⸗
ritualiter- receptaculũ diaboli eſt caro humana nutrita delica
te · Ambroſius ĩ quadam epiſtola: quicũqʒ ſe deliciis corpora
libus dederit in diaboli ſeruitute manebit 7 Debemus igitur
P abſtinenciam & ieiuniũ corpus mortificare ut diab olusci/
cius a ſpiritu ſuꝑetur· nõ habes aduerſus nos corporis ſubſi
41E igura Wanielis-is. Daniel prio deſtruxit idolum bel
& poſtmodũ occidit draconemꝗBel quod interp̃tatur uentus
ſignat corpus bumanũ Iob Mentus ẽ uia mea Igitur morti
ficandũ eſt corpus & poſtmodũ hoſtis inſidie breuiter fugabi
tur- Teronimus ad celanciam Ardetes diaboli lagitt⸗ jeiunio⸗
rum & uigiliaꝝ frigore reſtringende ſunt: — .
Nchamo et freno maxillas eoz cõſtringe. ps· Periculoſum
ſup equum indomitũ equitare & ſpecialiter in loco dubio Ge
pe enim pcipitat aſſeſſorẽ ideo habetes tales equos cõſuene/

Abſhn Entia

rũt illos domare laboribus ¶Spirſtualiter p equos notantur
no corpora humana. Mſaie · 31. Equi eoʒ⸗ caro. Der aſſeſſorẽè uero
alter eius notatur ſpiritus Eitur dũ corpus noſtrũ è indomitum
rr & ſine freno· pcipitat ſpiritũ et ſpecialiter in uita pñti. que eſt
utiq; dubia. In hoc tñ eſt differecia inter equũ quod ẽ animal
en & corpus bumanũ · quia ſepe bomieß cipitato.nõ cipitatur
, equus· ſed nõ eſt ita de aĩa et corpe Nam ſi ania uel ſpiritus pᷣ
uſ cipitatur ad eternũ interiin Beipifatur eciam corpus ipm.
“ . n Triz Libro de repace lap 1. Br inquit an la3 negligamo
g ner corpus ſaluar: hoferimus. Non enum ania pro Corpeſed
corpus Dr aia factũ eſt qui ergo quod primũ eſt negligit et
* quod in erius e excolit 1 utruqz corrũ it. qui uero orchez ſer⸗ 5.
n uat & colit quod primũ eſt P primi ſalutẽ ſaluab it et ſecũdũ
Ki gura. Rxodi- i9- Dharao et exercitus eius ſubmerſi ſunt in
mi mari rubro ſimul cum equis ſui 5 ubaudi ꝓ mare rubrũ mũ⸗
4 di delicias in quibus equi noſtri adeo ſe mergũt ꝙ ſimul una
en cũ ſpiritu ad interitũ ſubmergũtur et oẽs iurtutes pariter pꝑi⸗
a . muntur. Gregorio libro-3. Moraliũ Durante carnis uicõ·
Cin quod hoĩes fortiter egerũt ꝑdunt & dũ uẽtus nõ reſtringi/
tur ſimul cucte uirtutes obruuüturr Hb ——
BFruus meus deridet me 2. Re19 A uſio magna eſt
Htantam dare libertare ſeruo ut dum ſuũ derideat. Cor
pus noſtrũ ſeruo ſps. & ſpᷣs ẽ ſeru dei Aug
liloquio tractans illud ps Qlia ſubieciſti ſub pedibus eius
tuus inquid eẽt toto hõ· ſuꝑ oĩa tua qnatus eſt homo Ipſum
1 corpus pro aĩa creaſti aniam uero pro te- Seruus igitur iſte
I accepta libertate in dũm ſuum inſurgit & multa mala facit. ni
ſi abſtinencia & ieiunio dometur ] RBigura- Gen. 4. Filius
Agar ſp urius Yſmahel uerberabat Aſaac filiũ ſare legittimũ
quod mater moleſte ferẽs· accepta poteſtate a uiro ſuo ſuper
Agar et filium afflixerat ſeruam ſuam agar pane & aquaet
